freeciv 3.2.92.1-dev - en to gl_ES translation catalogue (198 entries)

en: Close
gl_ES: Pechar

en: Graphics tag
gl_ES: Etiqueta gráfica

en: Alt graphics tag
gl_ES: Etiqueta gráfica alternativa

en: Activity graphics tag
gl_ES: Etiqueta gráfica da actividade

en: Alt activity gfx tag
gl_ES: Etiqueta gfx de actividade alternativa

en: Second alt activity gfx tag
gl_ES: Segunda actividade alternativa etiqueta gfx

en: Removal activity graphics tag
gl_ES: Eliminación da etiqueta gráfica da actividade

en: Alt removal activity gfx tag
gl_ES: Actividade de eliminación alternativa etiqueta gfx

en: Second alt removal activity gfx tag
gl_ES: Segunda etiqueta de actividade de eliminación alt gfx

en: Helptext
gl_ES: Texto de axuda

en: Native to
gl_ES: Nativo de

en: Sound tag
gl_ES: Etiqueta de son

en: Alt sound tag
gl_ES: Etiqueta de son alternativo

en: Second alt sound tag
gl_ES: Segunda etiqueta de son alternativo

en: Build Cost
gl_ES: Custo de construción

en: Upkeep
gl_ES: Mantemento

en: Genus
gl_ES: Xénero

en: Second alt gfx tag
gl_ES: Segunda etiqueta alt gfx

en: Cost
gl_ES: Custo

en: Move Cost
gl_ES: Custo de desprazamento

en: Defense Bonus %
gl_ES: % de bonificación de defensa

en: Second alt graphics tag
gl_ES: Segunda etiqueta de gráficos alternativos

en: Class
gl_ES: Clase

en: Attack Strength
gl_ES: Forza de ataque

en: Defense Strength
gl_ES: Forza de Defensa

en: Hitpoints
gl_ES: Puntos de vida

en: Firepower
gl_ES: Potencia de lume

en: Move Rate
gl_ES: Mover taxa

en: Transport Capacity
gl_ES: Capacidade de transporte

en: Move sound tag
gl_ES: Mover a etiqueta de son

en: Alt move sound tag
gl_ES: Alt move a etiqueta de son

en: Fight sound tag
gl_ES: Loita contra a etiqueta sonora

en: Alt fight sound tag
gl_ES: Etiqueta de son de loita alternativa

en: Cargo
gl_ES: Carga

en: Type:
gl_ES: Tipo:

en: Value:
gl_ES: Valor:

en: Comment
gl_ES: Comenta

en: Requirements
gl_ES: Requisitos

en: Add Effect
gl_ES: Engadir efecto

en: Delete Effect
gl_ES: Eliminar efecto

en: Effect #%d: %s
gl_ES: Efecto n.º %d: %s

en: %s effect #%d
gl_ES: %s efecto #%d

note: TRANS: Trying to fix a requirement vector problem but can't find * any.
en: No problem found
gl_ES: Non se atopou ningún problema

note: TRANS: Trying to fix a requirement vector problem but * don't know how to solve it.
en: Don't know how to fix %s: %s
gl_ES: Non sei como corrixir %s: %s

note: TRANS: Apply the selected requirement vector problem fix.
en: Accept selected solution
gl_ES: Aceptar a solución seleccionada

en: Requirement problem
gl_ES: Problema de esixencia

note: TRANS: Button text in the requirement vector fixer dialog. Cancels all * changes done since the last time all accepted changes were done.
en: Undo all
gl_ES: Desfacer todo

note: TRANS: Tool tip text in the requirement vector fixer dialog. Cancels * all changes done since the last time all accepted changes were done.
en: Undo all accepted solutions since you started or since last time you ordered all accepted changes done.
gl_ES: Desfacer todas as solucións aceptadas desde que comezaches ou desde a última vez que pediches que se fixeran todos os cambios aceptados.

note: TRANS: Perform all the changes to the ruleset item the user has * accepted. Button text in the requirement vector fixer dialog.
en: Do accepted changes
gl_ES: Fai os cambios aceptados

note: TRANS: Perform all the changes to the ruleset item the user has * accepted. Tool tip text in the requirement vector fixer dialog.
en: Perform all the changes you have accepted to the ruleset item. You can then fix the current issue by hand and come back here to find the next issue.
gl_ES: Realiza todos os cambios que aceptaches no elemento do conxunto de regras. Despois podes solucionar o problema actual a man e volver aquí para atopar o seguinte.

en: Unable to apply solution
gl_ES: Non se pode aplicar a solución

note: TRANS: requirement vector fix failed to apply
en: Failed to apply solution %1 for %2 to %3.
gl_ES: Non se puido aplicar a solución % 1 para % 2 a % 3.

en: Removing %s
gl_ES: Eliminando %s

note: TRANS: %s could be any of a number of ruleset items (e.g., tech, * unit type, ...
en: Needed by %s
gl_ES: Necesitado por %s

note: TRANS: 'Failed to load comments-x.y.txt' where x.y is * freeciv version
en: Failed to load %s.
gl_ES: Produciuse un erro ao cargar %s.

en: Print a summary of the options
gl_ES: Imprime un resumo das opcións

note: TRANS: "debug" is exactly what user must type, do not translate.
en: debug LEVEL
gl_ES: NIVEL de depuración

en: Set debug log level (one of f,e,w,n,v,d, or d:file1,min,max:...)
gl_ES: Establecer o nivel de rexistro de depuración (un de f,e,w,n,v,d ou d:file1,min,max:...)

en: Set debug log level (one of f,e,w,n,v)
gl_ES: Establecer o nivel de rexistro de depuración (un de f,e,w,n,v)

en: Print the version number
gl_ES: Imprime o número de versión

note: TRANS: argument (don't translate) VALUE (translate)
en: ruleset RULESET
gl_ES: conxunto de regras CONxunto de regras

en: Ruleset to use as the starting point.
gl_ES: Conxunto de regras para usar como punto de partida.

note: TRANS: "Fatal" is exactly what user must type, do not translate.
en: Fatal [SIGNAL]
gl_ES: Fatal [SINAL]

en: Raise a signal on failed assertion
gl_ES: Lanzar un sinal en caso de afirmación errada

en: Can only edit one ruleset at a time.
gl_ES: Só se pode editar un conxunto de regras á vez.

en: Invalid debug level "%s" specified with --debug option.
gl_ES: O nivel de depuración "%s" especificado coa opción --debug non é válido.

en: Try using --help.
gl_ES: Proba a usar --help.

en: Invalid signal number "%s".
gl_ES: O número de sinal "%s" non é válido.

en: Unrecognized option: "%s"
gl_ES: Opción non recoñecida: "%s"

en: built in Qt5 mode.
gl_ES: construído en modo Qt5.

en: built in Qt6x mode.
gl_ES: construído en modo Qt6x.

en: built in Qt6 mode.
gl_ES: construído en modo Qt6.

en: Give ruleset to use as starting point.
gl_ES: Dar un conxunto de regras para usar como punto de partida.

en: Start editing
gl_ES: Comezar a editar

en: Tech
gl_ES: Técnico

en: Buildings
gl_ES: Edificios

en: Units
gl_ES: Unidades

en: Achievements
gl_ES: Logros

en: Goods
gl_ES: Bens

en: Governments
gl_ES: Gobernos

en: Enablers
gl_ES: Activadores

en: Terrains
gl_ES: Terreos

en: Multipliers
gl_ES: Multiplicadores

en: Counters
gl_ES: Contadores

en: Nations
gl_ES: Nacións

en: Welcome to freeciv-ruledit
gl_ES: Benvido a freeciv-ruledit

en: Old ruleset to a new format
gl_ES: Antigo conxunto de regras cun novo formato

en: Ruleset loaded
gl_ES: Cargouse o conxunto de regras

en: Ruleset loading failed!
gl_ES: Produciuse un erro ao cargar o conxunto de regras!

en: Freeciv Ruleset Editor
gl_ES: Editor de regras Freeciv

en: Are you sure you want to quit?
gl_ES: Estás certo de que queres saír?

en: Quit?
gl_ES: Saír?

en: Rule Name
gl_ES: Nome da regra

en: None
gl_ES: Ningún

en: Name
gl_ES: Nome

en: Type
gl_ES: Tipo

en: Value
gl_ES: Valor

en: Effects
gl_ES: Efectos

en: Add Achievement
gl_ES: Engadir logro

en: Remove this Achievement
gl_ES: Elimina este logro

en: An achievement with that rule name already exists!
gl_ES: Xa existe un logro con ese nome de regra!

en: Edit Values
gl_ES: Editar valores

en: Add Building
gl_ES: Engadir edificio

en: Remove this Building
gl_ES: Elimina este edificio

en: A building with that rule name already exists!
gl_ES: Xa existe un edificio con ese nome de regra!

en: Default Value
gl_ES: Valor predeterminado

en: Checkpoint
gl_ES: Punto de control

en: Behavior
gl_ES: Comportamento

en: Add Counter
gl_ES: Engadir contador

en: Remove this Counter
gl_ES: Elimina este contador

en: A counter with that rule name already exists!
gl_ES: Xa existe un contador con ese nome de regra!

en: Actor Requirements
gl_ES: Requisitos do actor

en: Target Requirements
gl_ES: Requisitos de destino

en: Add Enabler
gl_ES: Engadir Enabler

en: Remove this Enabler
gl_ES: Elimina este Enabler

en: Enabler Issues
gl_ES: Problemas do habilitador

note: TRANS: Fix an error in an action enabler.
en: Repair Enabler
gl_ES: Activador de reparación

note: TRANS: Fix a non error issue in an action enabler.
en: Improve Enabler
gl_ES: Mellorar o Activador

en: Enabler (target)
gl_ES: Activador (obxectivo)

en: Enabler (actor)
gl_ES: Activador (actor)

en: action enabler for %s
gl_ES: activador de accións para %s

en: Add Extra
gl_ES: Engadir extra

en: Remove this Extra
gl_ES: Elimina este extra

en: An extra with that rule name already exists!
gl_ES: Xa existe un extra con ese nome de regra!

en: Add Good
gl_ES: Engadir ben

en: Remove this Good
gl_ES: Elimina este ben

en: A good with that rule name already exists!
gl_ES: Un bo con ese nome de regra xa existe!

en: Add Government
gl_ES: Engadir goberno

en: Remove this Government
gl_ES: Elimina este Goberno

en: A government with that rule name already exists!
gl_ES: Xa existe un goberno con ese nome de regra!

en: Ruleset name
gl_ES: Nome do conxunto de regras

en: Ruleset version
gl_ES: Versión do conxunto de regras

en: Save to directory
gl_ES: Gardar no directorio

en: If you want to be able to load the ruleset directly to freeciv, place it as a subdirectory under %s%s%s
    Use server command "/rulesetdir <subdirectory>" to load it to freeciv.
gl_ES: Se queres poder cargar o conxunto de regras directamente en freeciv, colócao como subdirectorio en %s%s%s
    Use o comando do servidor "/rulesetdir <subdirectorio>" para cargalo en freeciv.

en: Version suffix to directory name
gl_ES: Sufixo de versión para o nome do directorio

en: Save now
gl_ES: Garda agora

en: Description from file
gl_ES: Descrición do ficheiro

en: Description file
gl_ES: Ficheiro de descrición

en: Sanity check rules
gl_ES: Regras de control de cordura

en: Always active Effects
gl_ES: Efectos sempre activos

en: All Effects
gl_ES: Todos os efectos

en: ?stat:Terrains
gl_ES: Terreos

en: ?stat:Resources
gl_ES: Recursos

en: ?stat:Tech Classes
gl_ES: Clases de tecnoloxía

en: ?stat:Techs
gl_ES: Tecnoloxia

en: ?stat:Unit Classes
gl_ES: Clases unidades

en: ?stat:Unit Types
gl_ES: Tipos de unidades

en: ?stat:Enablers
gl_ES: Habilitadores

en: ?stat:Buildings
gl_ES: Edificios

en: ?stat:Nations
gl_ES: Nacións

en: ?stat:Styles
gl_ES: Estilos

en: ?stat:Specialists
gl_ES: Especialistas

en: ?stat:Governments
gl_ES: Gobernos

en: ?stat:Disasters
gl_ES: Desastres

en: ?stat:Counters
gl_ES: Contadores

en: ?stat:Achievements
gl_ES: Logros

en: ?stat:Extras
gl_ES: Extras

en: ?stat:Bases
gl_ES: Bases

en: ?stat:Roads
gl_ES: Estradas

en: ?stat:Goods
gl_ES: Bens

en: ?stat:Multipliers
gl_ES: Multiplicadores

en: ?stat:Effects
gl_ES: Efectos

en: Refresh Stats
gl_ES: Actualizar estatísticas

en: Ruleset saved
gl_ES: Gardouse o conxunto de regras

en: Always active
gl_ES: Sempre activo

en: Sanity Check
gl_ES: Verificación de cordura

en: Sanity check failed!
gl_ES: Fallou a comprobación de cordura!

en: Sanity check success
gl_ES: Éxito da comprobación de cordura

en: All effects
gl_ES: Todos os efectos

en: Add Multiplier
gl_ES: Engadir multiplicador

en: Remove this Multiplier
gl_ES: Elimina este multiplicador

en: A multiplier with that rule name already exists!
gl_ES: Xa existe un multiplicador con ese nome de regra!

en: Use nationlist
gl_ES: Use nacionalista

en: Nationlist
gl_ES: Nacionalista

en: Req1
gl_ES: Requisito 1

en: Req2
gl_ES: Requisito 2

en: Add tech
gl_ES: Engadir tecnoloxía

en: Remove this tech
gl_ES: Elimina esta tecnoloxía

en: Never
gl_ES: Xamais

en: A tech with that rule name already exists!
gl_ES: Xa existe unha tecnoloxía con ese nome de regra!

en: Add Terrain
gl_ES: Engadir terreo

en: Remove this Terrain
gl_ES: Elimina este terreo

en: A terrain with that rule name already exists!
gl_ES: Xa existe un terreo con ese nome de regra!

en: Add Unit
gl_ES: Engadir unidade

en: Remove this Unit
gl_ES: Elimina esta unidade

en: A unit type with that rule name already exists!
gl_ES: Xa existe un tipo de unidade con ese nome de regra!

en: Range:
gl_ES: Rango:

en: Allows
gl_ES: Permite

en: Prevents
gl_ES: Prevén

en: Add Requirement
gl_ES: Engadir requisito

en: Delete Requirement
gl_ES: Eliminar requisito

en: %s prevents
gl_ES: %s impide

en: Effect
gl_ES: Efectos

en: %s action enabler
gl_ES: Activador de accións %s

en: Music Style
gl_ES: Estilo Musical

note: TRANS: e.g. "Advance clause"
en: %s clause
gl_ES: cláusula %s

en: Conflicting extra
gl_ES: Extra conflitivo

en: Hidden extra
gl_ES: Extra oculto
