freeciv 3.2.92.1-dev - en to gl_ES translation catalogue (8379 entries)

en: %s is selling %s for %d. | %s is selling %s for %d.
gl_ES[0]: %s está a vender %s por %d.
gl_ES[1]: %s estanse a vender %s por %d.

en: *%s (AI)* In away mode AI can't sign such a treaty.
gl_ES: *%s (IA)* No modo ausente, a IA non pode asinar este tratado.

en: *%s (AI)* First break alliance with %s, %s.
gl_ES: *%s (IA)* Primeiro rompe a túa alianza con %s, %s.

en: *%s (AI)* I would like to see you keep your distance from %s for some time, %s.
gl_ES: *%s (IA)* Gustaríame que manteñas a distancia de %s durante algún tempo máis, %s.

en: *%s (AI)* Let us first cease hostilities, %s.
gl_ES: *%s (IA)* Primeiro cesemos as hostilidades, %s.

en: *%s (AI)* I wish to see you keep the current ceasefire for a bit longer first, %s.
gl_ES: *%s (IA)* Quero ver que manteñas o actual alto o fogo un pouco máis primeiro, %s.

en: *%s (AI)* I simply do not trust you with an alliance yet, %s.
gl_ES: *%s (IA)* Simplemente aínda non confío en ti para unha alianza, %s.

en: *%s (AI)* I do not know the city you mention.
gl_ES: *%s (IA)* Non coñezo a cidade que mencionas.

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is not safe.
gl_ES: *%s (IA)* Síntoo, compartir a visión contigo non é seguro.

en: *%s (AI)* This deal was not very good for us, %s!
gl_ES: *%s (AI)* Este acordo non foi moi bo para nós, %s!

en: *%s (AI)* Welcome into our alliance %s!
gl_ES: *%s (IA)* Benvido á nosa alianza %s!

en: *%s (AI)* Yes, may we forever stand united, %s.
gl_ES: *%s (IA)* Si, que permanezamos unidos para sempre., %s.

en: *%s (AI)* Yes, peace in our time!
gl_ES: *%s (IA)* Si, paz no noso tempo!

en: *%s (AI)* Agreed. No more hostilities, %s.
gl_ES: *%s (IA)* De acordo. Non máis hostilidades, %s.

en: *%s (AI)* Greetings %s! May we suggest a ceasefire while we get to know each other better?
gl_ES: *%s (IA)* Saúdos %s! Podemos suxerir un alto o fogo mentres nos coñecemos mellor?

en: *%s (AI)* I found you %s! Now make it worth my letting you live, or be crushed.
gl_ES: *%s (IA)* Atopeite %s! Agora fai que valla a pena que te deixe vivir, ou serás machucado.

en: *%s (AI)* Space will never be yours.
gl_ES: *%s (AI)* O espazo xamais será teu.

en: *%s (AI)* I have tolerated your vicious antics long enough! To war!
gl_ES: *%s (AI)* Tolerei as túas falcatruadas durante moito tempo! Á guerra!

en: *%s (AI)* Peace in ... some other time.
gl_ES: *%s (AI)* A paz en... outro momento.

en: *%s (AI)* Finally I get around to you! Did you really think you could get away with your crimes?
gl_ES: *%s (AI)* ¡Finalmente che chega o turno! ¿Realmente pensabas que poderías saírte coa túa impunidade?

en: *%s (AI)* Your covert hostilities brought this war upon you!
gl_ES: *%s (AI)* As túas trampulladas encubertas levaronte a esta guerra!

en: *%s (AI)* Your aggression against %s was your last mistake!
gl_ES: *%s (AI)* A túa agresión contra %s foi o teu derradeiro erro!

en: *%s (AI)* We will be launching an all-out war against %s in %d turn to stop the spaceship launch. | *%s (AI)* We will be launching an all-out war against %s in %d turns to stop the spaceship launch.
gl_ES[0]: *%s (AI)* Lanzaremos unha guerra total contra %s na quenda de %d para deter o lanzamento da nave espacial.
gl_ES[1]: *%s (AI)* Lanzaremos unha guerra total contra %s en %d quendas para deter o lanzamento da nave espacial.

en: *%s (AI)* Your aid in this matter will be expected. Long live our glorious alliance!
gl_ES: *%s (AI)* Agardase a túa axuda neste asunto. ¡Viva a nosa gloriosa alianza!

en: *%s (AI)* %s has grossly violated their treaties with us for own gain.  We will answer in force in %d turn and expect you to honor your alliance with us and do likewise! | *%s (AI)* %s has grossly violated their treaties with us for own gain.  We will answer in force in %d turns and expect you to honor your alliance with us and do likewise!
gl_ES[0]: *%s (AI)* %s infrinxiu gravemente os seus tratados con nós para o seu propio beneficio.  Respostaremos con forza en %d quenda e agardamos que honres a túa alianza con nós e fagas o mesmo!
gl_ES[1]: *%s (AI)* %s nfrinxiu gravemente os seus tratados con nós para o seu propio beneficio.  Respostaremos con forza en %d quendas e agardamos que honres a túa alianza con nós e fagas o mesmo!

en: *%s (AI)* We intend to pillage and plunder the rich civilization of %s. We declare war in %d turn. | *%s (AI)* We intend to pillage and plunder the rich civilization of %s. We declare war in %d turns.
gl_ES[0]: *%s (AI)* Pretendemos saquear e arruinar a rica civilización de %s. Declaramos a guerra en %d quenda.
gl_ES[1]: *%s (AI)* Pretendemos saquear e arruinar a rica civilización de %s. Declaramos a guerra en %d quendas.

en: *%s (AI)* If you want a piece of the loot, feel free to join in the action!
gl_ES: *%s (AI)* Se queres un anaco do botín, non dubides en unirte á acción!

en: *%s (AI)* We have had it with %s. Let us tear this pathetic civilization apart. We declare war in %d turn. | *%s (AI)* We have had it with %s. Let us tear this pathetic civilization apart. We declare war in %d turns.
gl_ES[0]: *%s (AI)* Tivémola con %s. esnaquizaremos esta patética civilización. Declaramos a guerra en %d quenda.
gl_ES[1]: *%s (AI)* Tivémola con %s. esnaquizaremos esta patética civilización. Declaramos a guerra en %d quendas.

en: *%s (AI)* As our glorious allies, we expect your help in this war.
gl_ES: *%s (AI)* Como nosos gloriosos aliados, agardamos a túa axuda nesta guerra.

en: *%s (AI)* We will honor our alliance and declare war on %s in %d turn.  Hold on - we are coming! | *%s (AI)* We will honor our alliance and declare war on %s in %d turns.  Hold on - we are coming!
gl_ES[0]: *%s (AI)* Honraremos a nosa alianza e declararemos a guerra a %s na %d quenda.  Aguanta, estamos chegando!
gl_ES[1]: *%s (AI)* Honraremos a nosa alianza e declararemos a guerra a %s en %d quendas. Aguanta, estamos chegando!

en: *%s (AI)* We will honor our alliance with %s and declare war on %s in %d turns.  We expect you to do likewise. | *%s (AI)* We will honor our alliance with %s and declare war on %s in %d turns.  We expect you to do likewise.
gl_ES[0]: *%s (AI)* Honraremos a nosa alianza con %s e declararemos a guerra a %s en %d quendas.  Agardamos que ti fagas o mesmo.
gl_ES[1]: *%s (AI)* Honraremos a nosa alianza con %s e declararemos a guerra a %s en %d quendas. Agardamos que ti fagas o mesmo.

en: *%s (AI)* Your attempt to conquer space for yourself alone betrays your true intentions, and I will have no more of our alliance!
gl_ES: *%s (AI)* A túa tentativa de conquistar o espazo só para ti revela as túas verdadeiras intencións, e non aceptarei máis a nosa alianza!

en: *%s (AI)* Your attempt to unilaterally dominate outer space is highly offensive.
gl_ES: *%s (AI)* O teu intento de dominar unilateralmente o espazo exterior é moi ofensivo.

en: *%s (AI)* If you do not stop constructing your spaceship, I may be forced to take action!
gl_ES: *%s (AI)* Se non deixas de construír a túa nave espacial, é posible que me vexa obrigado a tomar medidas!

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is no longer safe.
gl_ES: *%s (AI)* Sentímolo, compartir a visión contigo xa non é seguro.

en: *%s (AI)* Greetings our most trustworthy ally. We call upon you to destroy our enemy, %s.
gl_ES: *%s (AI)* Saúdos ao noso aliado máis fiable. Pedímosche que destrúas ao noso inimigo, %s.

en: *%s (AI)* Greetings ally, I see you have not yet made war with our enemy, %s. Why do I need to remind you of your promises?
gl_ES: *%s (AI)* Saúdos, aliado, vexo que aínda non fixeches a guerra co noso inimigo, %s. Por que teño que lembrarche as túas promesas?

en: *%s (AI)* Dishonored one, we made a pact of alliance, and yet you remain at peace with our mortal enemy, %s! This is unacceptable; our alliance is no more!
gl_ES: *%s (AI)* Deshonrado, fixemos un pacto de alianza e aínda así permaneces en paz co noso mortal inimigo, %s! Isto é inaceptable; a nosa alianza xa non existe!

en: *%s (AI)* Greetings friend, may we suggest making a common cause and join in an alliance?
gl_ES: *%s (AI)* Saúdos, amigo! Podemos suxerir que formemos unha causa común e unámonos nunha alianza?

en: *%s (AI)* Greetings neighbor, may we suggest more peaceful relations?
gl_ES: *%s (AI)* Saúdos veciño, podemos suxerir relacións máis pacíficas?

en: *%s (AI)* We grow weary of this constant bloodshed. May we suggest a cessation of hostilities?
gl_ES: *%s (AI)* Cansámonos deste constante derramamento de sangue. Podemos suxerir un cesamento das hostilidades?

en: *%s (AI)* We have been savagely attacked by %s, and we need your help! Honor our glorious alliance and your name will never be forgotten!
gl_ES: *%s (AI)* %s atacounos salvaxemente e necesitamos a túa axuda. Honra a nosa gloriosa alianza e o teu nome xamais será esquecido!

en: Toggles 'away' mode for your nation. In away mode, the AI will govern your nation but make only minimal changes.
gl_ES: Troca o modo "ausente" da túa nación. No modo ausente, a IA gobernará a túa nación pero só fará trocos mínimos.

en: With no arguments, sets all AI players to skill level '%s', and sets the default level for any new AI players to '%s'. With an argument, sets the skill level for the specified player only.
gl_ES: Sen argumentos, establece todos os xogadores de IA no nivel de habilidade "%s" e establece o nivel predeterminado para calquera novos xogadores de IA en "%s". Coa inclusión dun argumento, establece o nivel de habilidade só para o xogador especificado.

en: Has erratic decision-making.
gl_ES: Ten unha toma de decisión errática.

en: Research takes %d%% as long as usual.
gl_ES: A investigación leva un %d%% do tempo habitual.

en: Has reduced appetite for expansion.
gl_ES: Ten unha diminución do apetito por expandirse.

en: 
    This skill level has the same features as 'Novice', but may suffer additional ruleset-defined penalties.
gl_ES: 
    Este nivel de habilidade ten as mesmas características co de "Novato", pero pode sufrir penalizacións adicionais definidas polo conxunto de regras.

en: 
    This skill level has the same features as 'Hard', but may enjoy additional ruleset-defined bonuses.
gl_ES: 
    Este nivel de habilidade ten as mesmas características co "Difícil", pero pode beneficiarse de bonos adicionais definidos nas regras.

en: 
    This skill level's features include the following. (Some rulesets may define extra level-specific behavior.)
gl_ES: 
    As características deste nivel de habilidade inclúen as seguintes. (Algunhas regras poden definir comportamento específico adicional para este nivel.)

en: Doesn't build offensive diplomatic units.
gl_ES: Non constrúe unidades diplomáticas ofensivas.

en: Gets reduced bonuses from huts.
gl_ES: Obtén bonificacións reducidas dos refuxios.

en: Prefers defensive buildings and avoids close diplomatic relations.
gl_ES: Prefire edificios defensivos e evita relacións diplomáticas estreitas.

en: THIS IS ONLY FOR TESTING OF NEW AI FEATURES! For ordinary servers, this level is no different to 'Hard'.
gl_ES: ISTO É SÓ PARA PROBA DE NOVAS CARACTERÍSTICAS DA IA! Para os servidores normais, este nivel non é diferente de "Difícil".

en: Has no restrictions on tax rates.
gl_ES: Non ten restricións nas taxas impositivas.

en: Can target units and cities in unseen or unexplored territory.
gl_ES: Pode apuntar a unidades e cidades en territorios invisibles ou inexplorados.

en: Knows the location of huts in unexplored territory.
gl_ES: Coñece a localización dos refuxios no territorio inexplorado.

en: Can see through fog of war.
gl_ES: Pode ver a través da néboa da guerra.

en: Doesn't build air units.
gl_ES: Non constrúe unidades de aire.

en: Has complete map knowledge, including unexplored territory.
gl_ES: Ten un coñecemento completo do mapa, incluído o territorio inexplorado.

en: Naive at diplomacy.
gl_ES: Inxenuo na diplomacia.

en: Can skip anarchy during revolution.
gl_ES: Pode evitar a anarquía durante a revolución.

en: Limits growth to match human players.
gl_ES: Limita o crecemento para que coincida cos dos xogadores humanos.

en: Believes its cities are always under threat.
gl_ES: Pensa que as súas cidades están sempre ameazadas.

en: Always offers cease-fire on first contact.
gl_ES: Sempre ofrece un alto o fogo no primeiro contacto.

en: Doesn't bribe worker or city founder units.
gl_ES: Non suborna as unidades de traballadores ou fundadores de cidades.

en: Can change city production type without penalty.
gl_ES: Pode trocar o tipo de produción da cidade sen penalización.

en: Limits the distance to search for threatening enemy units.
gl_ES: Limita a distancia para buscar unidades inimigas ameazadoras.

en: This Freeciv compilation has no full threads implementation, tex ai cannot be used.
gl_ES: Esta compilación de Freeciv non ten unha implementación completa de fíos, polo que a IA tex non pode ser empregada.

en: The citizen governor can't fulfill the requirements for %s. Passing back control.
gl_ES: O gobernador cidadán non pode cumprir os requisitos para %s. Devolvendo o control.

en: The citizen governor has gotten confused dealing with %s.  You may want to have a look.
gl_ES: O gobernador cidadán confundiuse ao tratar con %s.  Quizais queiras botarlle unha ollada.

en: ?cma:none
gl_ES: ningunha

en: ?cma:custom
gl_ES: personalizado

note: TRANS: city is not growing.  Keep short. TRANS: city is not growing. Keep short.
en: never
gl_ES: xamais

en: %d turn | %d turns
gl_ES[0]: %d quenda
gl_ES[1]: %d quendas

note: TRANS: "W" is worker citizens, as opposed to specialists; * %s will represent the specialist types, for instance "E/S/T"
en: People (W/%s)
gl_ES: Poboación (O/%s)

note: TRANS: preserve leading space
en:  happy
gl_ES:  ledos

en: Name: %s
    Food:       %10s Gold:    %10s
    Production: %10s Luxury:  %10s
    Trade:      %10s Science: %10s
    
    %*s%s: %s
              City grows: %s
    Production completed: %s
gl_ES: Nome: %s
    Alimento: %10s Ouro: %10s
    Produción: %10s Luxo: %10s
    Comercio: %10s Ciencia: %10s
    
    %*s%s: %s
      Crecemento da cidade: %s
    Produción rematada: %s

en: ?cma:Very happy
gl_ES: Moi ledo

en: ?cma:Prefer food
gl_ES: Preferir alimento

en: ?cma:Prefer production
gl_ES: Preferir produción

en: ?cma:Prefer gold
gl_ES: Preferir ouro

en: ?cma:Prefer science
gl_ES: Preferir ciencia

en: There has been a CMA error. Your citizen governor settings may be broken.
gl_ES: Produciuse un erro de CMA. A configuración do teu gobernador cidadán pode fallar.

en: Old attributes detected and removed.
gl_ES: Atributos antigos detectados e eliminados.

en: Plugin '%s' isn't available. Available are %s
gl_ES: O complemento "%s" non está dispoñible. Dispoñibles son %s

en: Couldn't find audioset "%s", trying "%s".
gl_ES: Non se puido atopar o conxunto de son "%s", tentando "%s".

en: No real audio plugin present.
gl_ES: Non hai ningún complemento de son real.

en: Proceeding with sound support disabled.
gl_ES: Continuando coa compatibilidade de son desactivada.

en: For sound support, install SDL2_mixer
gl_ES: Para compatibilidade con son, instala SDL2_mixer

en: To get sound you need to download a sound set!
gl_ES: Para obter son, cómpre descargar un paquete de sons!

en: Get sound sets from <%s>.
gl_ES: Obtén paquetes de sons en <%s>.

en: Could not load sound spec-file '%s':
    %s
gl_ES: Non se puido cargar o ficheiro de especificacións de son '%s':
    %s

en: Could not load music spec-file '%s':
    %s
gl_ES: Non se puido cargar o ficheiro de especificacións de música '%s':
    %s

en: No real audio subsystem managed to initialize!
gl_ES: Ningún subsistema de son real conseguiu inicializarse!

en: Perhaps there is some misconfiguration or bad permissions.
gl_ES: Quizais hai algunha mala configuración ou permisos incorrectos.

en: Freeciv is free software and you are welcome to distribute copies of it under certain conditions;
gl_ES: Freeciv é software libre e podes distribuír copias del baixo certas condicións;

en: See the "Copying" item on the Help menu.
gl_ES: Vexa o elemento "Copiando" no menú Axuda.

en: See COPYING file distributed with this program.
gl_ES: Véxase o arquivo COPIANDO distribuído con este programa.

en: Now ... Go give 'em hell!
gl_ES: Agora... Vaia a darlles ao inferno!

en: Exporting output window to '%s' ...
gl_ES: Exportando a xanela de saída a '%s'...

en: Export complete.
gl_ES: Exportación completada.

en: Export failed, couldn't write to file.
gl_ES: Produciuse un erro na exportación, non se puido escribir no ficheiro.

note: TRANS: Use longer of "XXX turns" and "never"
en: ?filler:XXX/XXX XXX turns
gl_ES: XXX/XXX XXX quendas

en: %3d gold per turn | %3d gold per turn
gl_ES[0]: %3d moeda ouro por quenda
gl_ES[1]: %3d moedas ouro por quenda

en: %3d infrapoint per turn | %3d infrapoints per turn
gl_ES[0]: %3d infrapunto por quenda
gl_ES[1]: %3d infrapuntos por quenda

en: %3d turn | %3d turns
gl_ES[0]: %3d quenda
gl_ES[1]: %3d quendas

en: %d/turn
gl_ES: %d quenda

en: Obsolete
gl_ES: Obsoleto

en: Built
gl_ES: Construído

en: Destroyed
gl_ES: Destruído

en: Great Wonder
gl_ES: Gran Marabilla

en: Small Wonder
gl_ES: Pequena marabilla

note: TRANS: Client cannot explain some aspect of city * output. Should never happen.
en: ?city_sum:(unknown)
gl_ES: (descoñecido)

note: TRANS: format string for a row of the city output sum that adds up * to "Total surplus"
en: ?city_surplus:%+4.0f : %s
gl_ES: %+4.0f : %s

en: ?city_surplus:Citizens
gl_ES: Cidadáns

en: ?city_surplus:Taxed from trade
gl_ES: Imposto do comercio

note: TRANS: unrecognized command
en: (unknown)
gl_ES: (descoñecido)

en: ?city_surplus:Trading %s with %s
gl_ES: Comerciar %s con %s

en: ?city_surplus:Trading %s to %s
gl_ES: Comerciar de %s a %s

en: ?city_surplus:Trading %s from %s
gl_ES: Comerciar con %s desde %s

en: ?city_surplus:Building tithes
gl_ES: Construír décimos

en: ?city_surplus:Bonus from %s
gl_ES: Bonificación de %s

en: ?city_surplus:Loss from %s
gl_ES: Perda de %s

note: TRANS: percentage city output bonus/loss from * some source; preserve leading space
en: ?city_surplus: (%+.0f%%)
gl_ES:  (%+.0f%%)

en: ?city_surplus:Size penalty
gl_ES: Penalización por tamaño

note: TRANS: %s is normally empty, but becomes '?' if client is * uncertain about its accounting (should never happen)
en: ?city_surplus:Waste%s
gl_ES: Residuos%s

note: TRANS: %s is normally empty, but becomes '?' if client is * uncertain about its accounting (should never happen)
en: ?city_surplus:Corruption%s
gl_ES: Corrupción%s

en: ?city_surplus:Disorder
gl_ES: Desorde

en: ?city_surplus:Used
gl_ES: Usado

en: ?city_surplus:==== : Adds up to
    %4.0f : Total surplus
gl_ES: ==== : Suma ata
    %4.0f : excedente total

en: Illness deactivated in ruleset.
gl_ES: Enfermidade desactivada nas regras.

en: ?city_plague:%+5.1f%% : %s
gl_ES: %+5.1f%% : %s

en: ?city_plague:Risk from overcrowding
gl_ES: Risco de masificación

en: ?city_plague:Risk from trade
gl_ES: Risco derivado do comercio

en: ?city_plague:Risk from pollution
gl_ES: Risco pola contaminación

en: ?city_plague: (%+.0f%%)
gl_ES:  (%+.0f%%)

en: ?city_plague:Risk from %s
gl_ES: Risco de %s

en: ?city_plague:Bonus from %s
gl_ES: Bonificación de %s

en: ?city_plague:====== : Adds up to
    %5.1f%% : Plague chance per turn
gl_ES: ====== : Engade ata
    %5.1f%%: probabilidade de peste por quenda

en: ?city_pollution:%+4.0f : %s
gl_ES: %+4.0f : %s

en: ?city_pollution:Pollution from shields
gl_ES: Contaminación dos escudos

en: ?city_pollution:Pollution from citizens
gl_ES: Contaminación dos cidadáns

en: ?city_pollution:Pollution modifier
gl_ES: Modificador da contaminación

en: ?city_pollution:==== : Adds up to
    %4.0f : Total surplus
gl_ES: ==== : Suma ata
    %4.0f : excedente total

en: ?city_culture:%4.0f : %s
gl_ES: %4.0f : %s

en: ?city_culture:History (%+d/turn)
gl_ES: Historia (%+d/quenda)

note: TRANS: Text describing source of culture bonus ("Library+Republic")
en: ?city_culture:%s
gl_ES: %s

en: ?city_culture:==== : Adds up to
    %4.0f : Total culture
gl_ES: ==== : Engade ata
    %4.0f: cultura total

note: TRANS: airlift. Possible take offs text. String is a * proviso that take offs can't occur if landings spend all the * remaining airlift when landings are limited and empty when they * aren't limited.
en: unlimited take offs%s
gl_ES: despegues ilimitados%s

note: TRANS: Airlift unlimited take offs proviso used above. * Plural based on remaining airlift capacity.
en:  (until the landing has been spent) |  (until all landings have been spent)
gl_ES[0]:  (ata que o desembarco se consuma)
gl_ES[1]:  (ata que os desembarcos se consuman)

note: TRANS: Airlift. Possible take offs text. Number is * airlift capacity.
en: %d take off | %d take offs
gl_ES[0]: %d despegue
gl_ES[1]: %d despegues

note: TRANS: Airlift. Possible landings text.
en: unlimited landings
gl_ES: desembarcos ilimitados

note: TRANS: Airlift. Possible landings text. * Number is airlift capacity.
en: %d landing | %d landings
gl_ES[0]: %d aterraxe
gl_ES[1]: %d aterraxes

note: TRANS: Airlift take offs and landings
en: unlimited take offs and landings
gl_ES: despegues e aterraxes ilimitados

note: TRANS: Airlift take offs and landings. One is unlimited. The first * string is the take offs text. The 2nd string is the landings text.
en: %s and %s
gl_ES: %s e %s

note: TRANS: Airlift take offs or landings, no unlimited. * Number is airlift capacity.
en: %d take off or landing | %d take offs or landings
gl_ES[0]: %d despegue ou aterraxe
gl_ES[1]: %d despegues ou aterraxes

note: TRANS: airlift unlimited take offs may be spent symbol * used above.
en: ?landings:*
gl_ES: *

note: TRANS: Airlift. Possible take offs text. Number is * airlift capacity.
en: ?takeoffs:%4d
gl_ES: %4d

note: TRANS: Airlift. Possible landings text.
en: ?landings:%4d
gl_ES: %4d

note: TRANS: Airlift take offs or landings, no unlimited
en: ?airlifts:%s
gl_ES: %s

en: ?city_state:Celebrating
gl_ES: Festexando

en: ?city_state:Disorder
gl_ES: Desorde

en: ?city_state:Peace
gl_ES: Paz

en: (worklist)
gl_ES: (lista de tarefas)

en: ?city:Name
gl_ES: Nome

en: City Name
gl_ES: Nome da cidade

note: TRANS: this and similar literal strings interpreted as (Qt) HTML
en: Nation
gl_ES: Nación

en: ?size [short]:Sz
gl_ES: Tm

en: Size
gl_ES: Tamaño

en: State
gl_ES: Estado

en: Celebrating/Peace/Disorder
gl_ES: Celebrando/Paz/Desorde

en: Concise *=Celebrating, X=Disorder
gl_ES: Conciso *=Celebrando, X=Desorde

en: ?Happy workers:H
gl_ES: L

en: Workers: Happy
gl_ES: Traballadores: Ledos

en: ?Content workers:C
gl_ES: S

en: Workers: Content
gl_ES: Traballadores: Satisfeitos

en: ?Unhappy workers:U
gl_ES: I

en: Workers: Unhappy
gl_ES: Traballadores: Infelices

en: ?Angry workers:A
gl_ES: E

en: Workers: Angry
gl_ES: Traballadores: Enfadados

en: ?city:Workers
gl_ES: Traballadores

en: ?happy/content/unhappy/angry:H/C/U/A
gl_ES: L/S/I/E

en: Workers: Happy, Content, Unhappy, Angry
gl_ES: Traballadores: Ledo, Satisfeito, Infeliz, Enfadado

en: Best
gl_ES: Mellor

en: attack
gl_ES: ataque

en: Best attacking units
gl_ES: Mellores unidades de ataque

en: defense
gl_ES: defensa

en: Best defending units
gl_ES: Mellores unidades de defensa

en: Units
gl_ES: Unidades

note: TRANS: Header "Number of units inside city"
en: ?Present (units):Here
gl_ES: Aquí

en: Number of units present
gl_ES: Número de unidades presentes

note: TRANS: Header "Number of units supported by given city"
en: ?Supported (units):Owned
gl_ES: Propias

en: Number of units supported
gl_ES: Número de unidades apoiadas

note: TRANS: Header "It will take this many turns before city grows"
en: ?food (population):Grow
gl_ES: Medra

en: ?Stock/Target:(Have/Need)
gl_ES: (Ten/Precisa)

en: Turns until growth/famine
gl_ES: Quendas ata o crecemento/fame

en: Surplus
gl_ES: Excedente

en: ?food/production/trade:F/P/T
gl_ES: A/P/C

en: Surplus: Food, Production, Trade
gl_ES: Excedentes: Alimentación, Produción, Comercio

en: ?Food surplus [short]:+F
gl_ES: +A

en: Surplus: Food
gl_ES: Excedente: Alimento

en: ?Production surplus [short]:+P
gl_ES: +P

en: Surplus: Production
gl_ES: Excedente: Produción

en: ?Production loss (waste) [short]:-P
gl_ES: -P

en: Waste
gl_ES: Residuos

en: ?Trade surplus [short]:+T
gl_ES: +C

en: Surplus: Trade
gl_ES: Excedente: Comercio

en: ?Trade loss (corruption) [short]:-T
gl_ES: -C

en: Corruption
gl_ES: Corrupción

en: Economy
gl_ES: Economía

en: ?gold/luxury/science:G/L/S
gl_ES: O/L/C

en: Economy: Gold, Luxuries, Science
gl_ES: Economía: Ouro, Luxos, Ciencia

en: ?Gold:G
gl_ES: O

en: Economy: Gold
gl_ES: Economía: Ouro

en: ?Luxury:L
gl_ES: L

en: Economy: Luxury
gl_ES: Economía: Luxo

en: ?Science:S
gl_ES: C

en: Economy: Science
gl_ES: Economía: Ciencia

en: ?Culture:Clt
gl_ES: Cltra

en: Culture (History+Performance)
gl_ES: Cultura (Historia+Rendemento)

en: ?History:Hst
gl_ES: Hist

en: Culture: History (and gain per turn)
gl_ES: Cultura: Historia (e ganancia por quenda)

en: ?Performance:Prf
gl_ES: Rend

en: Culture: Performance
gl_ES: Cultura: Rendemento

en: ?Continent:C
gl_ES: C

en: Continent number
gl_ES: Número de continente

en: ?number_trade_routes:n
gl_ES: n

en: ?number_trade_routes:R
gl_ES: C

en: Number (and total value) of trade routes
gl_ES: Número (e valor total) de rutas comerciais

en: ?pollution [short]:Pol
gl_ES: Cont

en: ?stats:Pollution
gl_ES: Contaminación

en: ?plague risk [short]:Pla
gl_ES: Pra

en: Plague risk per turn
gl_ES: Risco de praga por quenda

en: ?cma:Governor
gl_ES: Gobernador

en: Citizen Governor
gl_ES: Gobernador Cidadán

note: TRANS: "BS" = "build slots"
en: BS
gl_ES: EC

en: Maximum units buildable per turn
gl_ES: Número máximo de unidades construíbles por quenda

en: Production
gl_ES: Produción

en: Turns/Buy
gl_ES: Quendas/Comprar

en: Currently Building
gl_ES: Construindo

en: Specialists:
gl_ES: Especialistas:

en: ?specialist:S
gl_ES: E

en: Specialists: %s
gl_ES: Especialistas: %s

en: Special
gl_ES: Especial

en: Can't load requested tileset %s!
gl_ES: Non se pode cargar o conxunto de celas solicitado %s!

note: TRANS: "Announce" is exactly what user must type, do not translate.
en: Announce PROTO
gl_ES: Anuncia PROTO

en: Announce game in LAN using protocol PROTO (IPv4/IPv6/none)
gl_ES: Anunciar xogo na LAN usando o protocolo PROTO (IPv4/IPv6/none)

en: Skip connect dialog
gl_ES: Omitir o diálogo de conexión

note: TRANS: "debug" is exactly what user must type, do not translate.
en: debug LEVEL
gl_ES: nIVEL de depuración

en: Set debug log level (one of f,e,w,n,v,d, or d:file1,min,max:...)
gl_ES: Establecer o nivel de rexistro de depuración (un dos f,e,w,n,v,d ou d:file1,min,max:...)

en: Set debug log level (one of f,e,w,n,v)
gl_ES: Establecer o nivel de rexistro de depuración (un de f,e,w,n,v)

note: TRANS: "Fatal" is exactly what user must type, do not translate.
en: Fatal [SIGNAL]
gl_ES: Fatal [SINAL]

en: Raise a signal on failed assertion
gl_ES: Lanzar un sinal en caso de afirmación errada

note: TRANS: "file" is exactly what user must type, do not translate.
en: file FILE
gl_ES: arquivo FICHEIRO

en: Load saved game FILE
gl_ES: Cargar o xogo gardado no FICHEIRO

en: Print a summary of the options
gl_ES: Imprime un resumo das opcións

en: Do not request hack access to local server
gl_ES: Non solicite acceso de pirateo ao servidor local

note: TRANS: "log" is exactly what user must type, do not translate.
en: log FILE
gl_ES: rexistro FICHEIRO

en: Use FILE as logfile (spawned server also uses this)
gl_ES: Use FICHEIRO como ficheiro de rexistro (o servidor xerado tamén usa isto)

en: Connect to the metaserver at HOST
gl_ES: Conéctate ao metaservidor en HOST

note: TRANS: "name" is exactly what user must type, do not translate.
en: name NAME
gl_ES: nome NOME

en: Use NAME as username on server
gl_ES: Usa NAME como nome de usuario no servidor

note: TRANS: "port" is exactly what user must type, do not translate.
en: port PORT
gl_ES: porto PORTO

en: Connect to server port PORT (usually with -a)
gl_ES: Conéctese ao porto do servidor PORTO (normalmente con -a)

note: TRANS: "Plugin" is exactly what user must type, do not translate.
en: Plugin PLUGIN
gl_ES: Complemento COMPLEMENTO

en: Use PLUGIN for sound output %s
gl_ES: Usa COMPLEMENTO para a saída de son %s

note: TRANS: "read" is exactly what user must type, do not translate.
en: read FILE
gl_ES: ler FICHEIRO

en: Read startup script FILE (for spawned server only)
gl_ES: Ler o script de inicio FICHEIRO (só para o servidor xerado)

note: TRANS: "server" is exactly what user must type, do not translate.
en: server HOST
gl_ES: servidor HOST

en: Connect to the server at HOST (usually with -a)
gl_ES: Conéctese ao servidor no HOST (normalmente con -a)

note: TRANS: "Sound" is exactly what user must type, do not translate.
en: Sound FILE
gl_ES: FICHEIRO de son

en: Read sound tags from FILE
gl_ES: Ler etiquetas de son de FICHEIRO

note: TRANS: "music" is exactly what user must type, do not translate.
en: music FILE
gl_ES: música FICHEIRO

en: Read music tags from FILE
gl_ES: Ler etiquetas de música de FICHEIRO

note: TRANS: "tiles" is exactly what user must type, do not translate.
en: tiles FILE
gl_ES: celas FICHEIRO

en: Use data file FILE.tilespec for tiles
gl_ES: Use o ficheiro de datos FILE.tilespec para celas

en: Print the version number
gl_ES: Imprime o número de versión

en: Warn about deprecated modpack constructs
gl_ES: Avisar sobre construcións modpack obsoletas

en: Invalid signal number "%s".
gl_ES: O número de sinal "%s" non é válido.

en: Try using --help.
gl_ES: Proba a usar --help.

en: Invalid port "%s" specified with --port option.
gl_ES: O porto "%s" especificado coa opción --port non é válido.

en: Invalid debug level "%s" specified with --debug option.
gl_ES: O nivel de depuración "%s" especificado coa opción --debug non é válido.

en: Invalid announce protocol "%s".
gl_ES: Protocolo de anuncio "%s" non válido.

en: Unrecognized option: "%s"
gl_ES: Opción non recoñecida: "%s"

note: TRANS: don't translate option names
en: -f/--file and -a/--autoconnect options are incompatible
gl_ES: As opcións -f/--file e -a/--autoconnect son incompatibles

en: Failed to start local server; aborting.
gl_ES: Produciuse un erro ao iniciar o servidor local; abortando.

en: There was an error while auto connecting; aborting.
gl_ES: Produciuse un erro ao conectarse automaticamente; abortando.

en: Game started.
gl_ES: A partida comezou.

en: Changing production of every %s into %s.
gl_ES: Cambiando a produción de cada %s a %s.

en: ?embassy:Both
gl_ES: Ambos

en: ?embassy:Yes
gl_ES: Si

en: ?embassy:With Us
gl_ES: Connosco

en: ?embassy:Contact
gl_ES: Contacto

en: ?embassy:No Contact
gl_ES: Sen contacto

en: ?vision:Both
gl_ES: Ambos

en: ?vision:To Them
gl_ES: Para Eles

en: ?vision:To Us
gl_ES: Para nós

en: The %s give %s
gl_ES: Os %s dan %s

en: The %s give an unknown city
gl_ES: Os %s dan unha cidade descoñecida

en: The %s give %d gold | The %s give %d gold
gl_ES[0]: O %s dálle ouro a %d
gl_ES[1]: Os %s dánlle ouro a %d

en: The %s give their worldmap
gl_ES: Os %s dan o seu mapamundi

en: The %s give their seamap
gl_ES: Os %s dan o seu mapa do mar

en: The parties agree on a cease-fire
gl_ES: As partes acordan un alto o fogo

en: The parties agree on a peace
gl_ES: As partes acordan unha paz

en: The parties create an alliance
gl_ES: Os partidos crean unha alianza

en: The %s give shared vision
gl_ES: Os %s dan unha visión compartida

en: The %s give an embassy
gl_ES: Os %s dan unha embaixada

en: The %s share tiles
gl_ES: Os %s comparten celas

en: Popup Request
gl_ES: Solicitude xanela emerxente

en: You can't buy %s in %s!
gl_ES: Non podes mercar %s en %s!

note: TRANS: %s is a production type; this whole string is a sentence * fragment that is only ever included in one other string * (search comments for this string to find it)
en: %s costs %d gold | %s costs %d gold
gl_ES[0]: %s custa %d ouro
gl_ES[1]: %s custan %d ouro

note: TRANS: %s is a pre-pluralised sentence fragment: * "%s costs %d gold"
en: %s and you only have %d gold. | %s and you only have %d gold.
gl_ES[0]: %s e só tes %d ouro.
gl_ES[1]: %s e só tes %d ouro.

en: unknown reason
gl_ES: motivo descoñecido

en: Lost connection to server (%s)!
gl_ES: Perdeuse a conexión co servidor (%s)!

en: Failed looking up host.
gl_ES: Produciuse un erro ao buscar o host.

en: Connection in progress.
gl_ES: Conexión en curso.

en: Disconnected from server.
gl_ES: Desconectado do servidor.

en: server disconnected
gl_ES: servidor desconectado

en: read error
gl_ES: erro de lectura

en: Failed to contact server "%s" at port %d as "%s" after %d attempts
gl_ES: Non se puido contactar co servidor "%s" no porto %d como "%s" despois de %d intentos

en: Connection to server refused. Please start the server.
gl_ES: Rexeitouse a conexión co servidor. Inicia o servidor.

en: Error contacting server "%s" at port %d as "%s":
     %s
gl_ES: Erro ao contactar co servidor "%s" no porto %d como "%s":
     %s

en: Auto-connecting to server "%s" at port %d as "%s" every %f second(s) for %d times
gl_ES: Conexión automática ao servidor "%s" no porto %d como "%s" cada %f segundo(s) durante %d veces

en: Starting local server...
gl_ES: Iniciando servidor local...

en: Couldn't start the server.
gl_ES: Non se puido iniciar o servidor.

en: You'll have to start one manually. Sorry...
gl_ES: Terás que iniciar un manualmente. Sentímolo...

en: Cannot find freeciv storage directory
gl_ES: Non se pode atopar o directorio de almacenamento de freeciv

en: You'll have to start server manually. Sorry...
gl_ES: Terá que iniciar o servidor manualmente. Sentímolo...

en: Couldn't connect to the server.
gl_ES: Non se puido conectar ao servidor.

en: We probably couldn't start it from here.
gl_ES: Probablemente non puidemos comezalo dende aquí.

en: Established control over the server. You have command access level 'hack'.
gl_ES: Control establecido sobre o servidor. Tes o nivel de acceso a comandos 'hack'.

en: Failed to obtain the required access level to take control of the server. Attempting to shut down server.
gl_ES: Non se puido obter o nivel de acceso necesario para tomar o control do servidor. Tentando pechar o servidor.

note: TRANS: Only Nuclear or ICBM can do Explode * Nuclear. TRANS: Only Diplomat or Spy can do Steal Gold.
en: Only %s can do %s.
gl_ES: Só %s pode facer %s.

note: TRANS: Spy can't do Explode Nuclear. TRANS: Spy can't do Capture Units.
en: %s can't do %s.
gl_ES: %s non pode facer %s.

en: Only transporter units can be unloaded.
gl_ES: Só se poden descargar unidades de transporte.

en: Joining a city uses the unit
gl_ES: Unirse a unha cidade emprega a unidade

note: TRANS: Unable to get rid of Leader.
en: Unable to get rid of %s.
gl_ES: Non foi posíbel desfacerse de %s.

en: Only worker units can be put into auto working mode.
gl_ES: Só as unidades de traballadores poden poñerse en modo de traballo automático.

note: TRANS: paradrop target tile.
en: Click on a tile to paradrop to it.
gl_ES: Fai clic nunha cela para lanzalo en paracaídas.

en: Only paratrooper units can do this.
gl_ES: Só as unidades de paracaidistas poden facelo.

note: TRANS: teleport target tile.
en: Click on a tile to teleport to it.
gl_ES: Fai clic nunha cela para teletransportarse a ela.

en: Only teleporting units can do this.
gl_ES: Só as unidades que se teletransportan poden facer isto.

en: Didn't find a route to the destination!
gl_ES: Non se atopou unha ruta ao destino!

en: Oh my! You seem to have no capital!
gl_ES: Ai meu! Parece que non tes capital!

note: TRANS: Perform action inside a goto.
en: Click on a tile to do %s against it.
gl_ES: Fai clic nunha cela para facer %s contra ela.

note: TRANS: "Do..." action selection dialog target.
en: Click on a tile to act against it. Press 'd' again to act against own tile.
gl_ES: Fai clic nunha cela para actuar contra ela. Preme 'd' de novo para actuar contra a cela propia.

en: Terrain
gl_ES: Terreo

en: Change tile terrain.
    Shortcut: t
    Select terrain type: shift+t or right-click here.
gl_ES: Cambiar o terreo da cela.
    Atallo: t
    Escolla o tipo de terreo: Maiús+t ou fai clic co botón dereito aquí.

en: Terrain Resource
gl_ES: Recursos do terreo

en: Change tile terrain resources.
    Shortcut: r
    Select resource type: shift+r or right-click here.
gl_ES: Cambiar os recursos do terreo da cela.
    Atallo: r
    Escolle o tipo de recurso: maius+r ou prema co botón dereito aquí.

en: Terrain Special
gl_ES: Especial do Terreo

en: Modify tile specials.
    Shortcut: s
    Select special type: shift+s or right-click here.
gl_ES: Modificar os especiais da cela.
    Atallo: s
    Escolla un tipo especial: Maius+s ou fai clic co botón dereito aquí.

en: Road
gl_ES: Estrada

en: Modify roads on tile.
    Shortcut: p
    Select road type: shift+p or right-click here.
gl_ES: Modificar estradas da cela.
    Atallo: p
    Seleccione o tipo de estrada: maius+p ou prema co botón dereito aquí.

en: Military Base
gl_ES: Base Militar

en: Create a military base.
    Shortcut: m
    Select base type: shift+m or right-click here.
gl_ES: Crear unha base militar.
    Atallo: m
    Seleccione o tipo de base: maius+m ou prema co botón dereito aquí.

en: Unit
gl_ES: Unidade

en: Create unit.
    Shortcut: u
    Select unit type: shift+u or right-click here.
gl_ES: Crear unidade.
    Atallo: u
    Escolla o tipo de unidade: maius+u ou fai clic co botón dereito aquí.

en: City
gl_ES: Cidade

en: Create city.
    Shortcut: c
gl_ES: Crear cidade.
    Atallo: c

en: Vision
gl_ES: Visión

en: Modify player's tile knowledge.
    Shortcut: v
gl_ES: Modificar o coñecemento sobre a cela do xogador.
    Atallo: v

en: Start Position
gl_ES: Posición inicial

en: Place a start position which allows any nation to start at the tile. To allow only certain nations to start there, middle click on the start position on the map and use the property editor.
    Shortcut: b
gl_ES: Coloca unha posición inicial que permita a calquera nación comezar nunha cela. Para permitir que só determinadas nacións comecen alí, fai clic central sobre a posición de inicio no mapa e usa o editor de propiedades.
    Atallo: b

en: Copy/Paste
gl_ES: Copiar/Pegar

en: Copy and paste tiles.
    Shortcut for copy mode: shift-c
    Shoftcut for paste mode: shift-v
gl_ES: Copiar e pegar celas.
    Atallo para o modo de copia: maius-c
    Selección rápida para o modo pegar: maius-v

en: Paint
gl_ES: Pintar

en: Erase Value
gl_ES: Borrar valor

en: Erase
gl_ES: Borrar

en: Copy
gl_ES: Copiar

en: Paste
gl_ES: Pegar

en: Toggle erase mode.
    Shortcut: shift-d
gl_ES: Alternar o modo de borrado.
    Atallo: Maiús-d

en: Toggle copy mode.
    Shortcut: shift-c
gl_ES: Alternar o modo de copia.
    Atallo: Maiúsculas-c

en: Toggle paste mode.
    Shortcut: shift-v
gl_ES: Alternar o modo de pegar.
    Atallo: maiúsculas-v

en: Buffer empty.
gl_ES: Buffer baleiro.

en: %d tile copied. | %d tiles copied.
gl_ES[0]: Copiouse %d cela.
gl_ES[1]: Copiouse %d celas.

en: (noname)
gl_ES: (sen nome)

note: TRANS: Used below. Separate so treasury content too can determine * if this is plural.
en: Treasury contains %d gold. | Treasury contains %d gold.
gl_ES[0]: O Tesouro contén %d ouro.
gl_ES[1]: O Tesouro contén %d ouro.

note: TRANS: %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Bribe unit for %d gold?
    %s | Bribe unit for %d gold?
    %s
gl_ES[0]: Subornar unidade por %d ouro?
    %s
gl_ES[1]: Subornar unidade por %d ouro?
    %s

en: Bribe Enemy Unit
gl_ES: Subornar Unidade Inimiga

note: TRANS: %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Bribing the unit costs %d gold.
    %s | Bribing the unit costs %d gold.
    %s
gl_ES[0]: Subornar a unidade custa %d ouro.
    %s
gl_ES[1]: Subornar a unidade custa %d ouro.
    %s

en: Traitors Demand Too Much!
gl_ES: Os traidores esixen moito!

note: TRANS: %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Bribe unit stack for %d gold?
    %s | Bribe unit stack for %d gold?
    %s
gl_ES[0]: Subornar a morea de unidades por %d ouro?
    %s
gl_ES[1]: Sobornar a morea de unidades por %d ouro?
    %s

note: TRANS: %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Bribing units costs %d gold.
    %s | Bribing units costs %d gold.
    %s
gl_ES[0]: Subornar unidades custa %d ouro. %s
gl_ES[1]: Subornar as unidades custa %d ouro.
    %s

en: Steal Technology
gl_ES: Roubar tecnoloxía

en: _Cancel
gl_ES: _Cancelar

en: _Steal
gl_ES: _Roubar

en: Select Advance to Steal
gl_ES: Escolle Avanzar para roubar

en: _Advances:
gl_ES: _Avances:

note: TRANS: %s is a unit name, e.g., Spy
en: At %s's Discretion
gl_ES: A criterio de %s

en: Sabotage Improvements
gl_ES: Sabotear Melloras

en: _Sabotage
gl_ES: _Sabotaxe

en: Select Improvement to Sabotage
gl_ES: Escolle Mellora para a sabotaxe

en: _Improvements:
gl_ES: _Melloras:

en: City Production
gl_ES: Produción da cidade

en: You can't incite a revolt in %s.
gl_ES: Non podes incitar a unha revolta en %s.

en: City can't be incited!
gl_ES: Non se pode incitar á cidade!

note: TRANS: %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Incite a revolt for %d gold?
    %s | Incite a revolt for %d gold?
    %s
gl_ES[0]: Incitar a unha revolta por %d ouro?
    %s
gl_ES[1]: Incitar a unha revolta por %d ouro?
    %s

en: Incite a Revolt!
gl_ES: ¡Incita a unha revolta!

note: TRANS: %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Inciting a revolt costs %d gold.
    %s | Inciting a revolt costs %d gold.
    %s
gl_ES[0]: Incitar a unha revolta custa %d ouro.
    %s
gl_ES[1]: Incitar a unha revolta custa %d ouro.
    %s

en: Target unit selection
gl_ES: Selección de unidade obxectivo

en: Looking for target unit:
gl_ES: Buscando unidade obxetivo:

en: Units at tile:
gl_ES: Unidades na cela:

en: Select
gl_ES: Escolle

note: TRANS: GTK action selection dialog extra target * selection dialog title.
en: Target extra selection
gl_ES: Selección de extra obxectivo

note: TRANS: GTK action selection dialog extra target * selection dialog actor unit label. TRANS: Pillage dialog actor text.
en: Looking for target extra:
gl_ES: Buscando extra obxectivo:

note: TRANS: GTK action selection dialog extra target * selection dialog extra list label.
en: Extra targets:
gl_ES: Obxectivos adicionais:

note: TRANS: %s is a unit name, e.g., Spy
en: Choose Your %s's Strategy
gl_ES: Escolla a estratexia de %s

en: Your %s from %s reaches the city of %s.
    What now?
gl_ES: O teu %s de %s chegou á cidade de %s.
    E agora que?

en: Your %s has arrived at %s.
    What is your command?
gl_ES: O teu %s chegou á %s.
    Cal é o túa orde?

note: TRANS: Your Spy is ready to act against Roman Freight.
en: Your %s is ready to act against %s %s.
gl_ES: O teu %s está preparado para actuar contra %s %s.

note: TRANS: %s is a unit name, e.g., Diplomat, Spy
en: Your %s is waiting for your command.
gl_ES: O teu %s está esperando as tuas ordes.

en: Change unit target
gl_ES: Trocar a unidade obxectivo

en: Change extra target
gl_ES: Cambiar obxectivo extra

en: Show Location
gl_ES: Amosar localización

en: _Wait
gl_ES: _Agarda

note: TRANS: comma-separated list of player/user names for completion
en: Suggestions: %s.
gl_ES: Suxestións: %s.

en: No visible unit on this tile.
gl_ES: Non hai ningunha unidade visible nesta cela.

en: This city isn't known!
gl_ES: Esta cidade non é coñecida!

en: This tile doesn't exist in this game!
gl_ES: Esta cela non existe nesta partida!

en: This unit isn't known!
gl_ES: Esta unidade non e coñecida!

en: Cleared output window.
gl_ES: Borrouse a xanela de saída.

note: TRANS: "text" or "background".
en: Select the %s color
gl_ES: Escolla a cor %s

en: C_lear
gl_ES: _Limpar

en: _OK
gl_ES: _DACORDO

en: Bold
gl_ES: Negriña

en: Bold (Ctrl-B)
gl_ES: Negriña (Ctrl-B)

en: Italic
gl_ES: Cursiva

en: Italic (Ctrl-I)
gl_ES: Cursiva (Ctrl-I)

en: Strikethrough
gl_ES: Tachado

en: Strikethrough (Ctrl-S)
gl_ES: Tachado (Ctrl-S)

en: Underline
gl_ES: Subliñado

en: Underline (Ctrl-U)
gl_ES: Subliñado (Ctrl-U)

en: Color
gl_ES: Cor

en: Color (Ctrl-C)
gl_ES: Cor (Ctrl-C)

en: foreground
gl_ES: primeiro plano

en: Select the text color
gl_ES: Escolle a cor do texto

en: background
gl_ES: fondo

en: Select the background color
gl_ES: Escolle a cor de fondo

en: OK
gl_ES: DACORDO

note: TRANS: "Return" means the return key.
en: Send the chat (Return)
gl_ES: Enviar o chat (Voltar)

en: Chat tools
gl_ES: Ferramentas do chat

en: Flag
gl_ES: Bandeira

en: Citizens
gl_ES: Cidadáns

en: Population: %d, Specialists: %d
gl_ES: Poboación: %d, Especialistas: %d

en: Size:
gl_ES: Tamaño:

en: Food:
gl_ES: Alimento:

en: Prod:
gl_ES: Produto:

en: Trade:
gl_ES: Comercio:

en: Gold:
gl_ES: Ouro:

en: Luxury:
gl_ES: Luxo:

en: Science:
gl_ES: Ciencia:

en: Granary:
gl_ES: Hórreo:

en: Change in:
gl_ES: Troco en:

en: Corruption:
gl_ES: Corrupción:

en: Waste:
gl_ES: Residuos:

en: Culture:
gl_ES: Cultura:

en: Pollution:
gl_ES: Contaminación:

en: Plague risk:
gl_ES: Risco de praga:

en: Tech Stolen:
gl_ES: Roubo de tecnoloxía:

en: Airlift:
gl_ES: Transporte aéreo:

en: City map
gl_ES: Mapa da cidade

note: TRANS: Overview tab in city dialog TRANS: Overview tab of foreign intelligence report dialog
en: _Overview
gl_ES: _Vista xeral

en: Production:
gl_ES: Produción:

en: %d/%d %d turns
gl_ES: %d/%d %d quendas

en: _Buy
gl_ES: _Comprar

en: I_mprovements:
gl_ES: _melloras:

en: Info
gl_ES: Información

en: Citymap
gl_ES: Mapa da cidade

en: Buildings
gl_ES: Edificios

en: P_roduction
gl_ES: P_rodución

en: Happ_iness
gl_ES: Fel_icidade

en: Counters
gl_ES: Contadores

en: Current value is:
gl_ES: O valor actual é:

en: Activated once value equal or higher than:
gl_ES: Activado unha vez que o valor sexa igual ou superior a:

en: _Governor
gl_ES: _Gobernador

en: _Settings
gl_ES: _Configuración

en: Luxury
gl_ES: Luxo

en: Science
gl_ES: Ciencia

en: Gold
gl_ES: Ouro

en: Allow unit production to disband city
gl_ES: Permitir que a produción de unidades disolva a cidade

en: Overview page
gl_ES: Páxina de visión xeral

en: Production page
gl_ES: Páxina de produción

en: Happiness page
gl_ES: Páxina da ledicia

en: Governor page
gl_ES: Páxina do gobernador

en: This Settings page
gl_ES: Esta páxina de configuración

en: Last active page
gl_ES: Última páxina activa

en: New citizens produce
gl_ES: Os novos cidadáns producen

en: Next time open
gl_ES: A próxima vez aberto

en: R_ename...
gl_ES: R_enomear...

en: _List present units...
gl_ES: _Listar unidades presentes...

en: _Close
gl_ES: _Pechar

note: TRANS: city dialog title
en: <b>%s</b> - %s citizens - DISORDER
gl_ES: <b>%s</b> - %s cidadáns - DISTURBIO

note: TRANS: city dialog title
en: <b>%s</b> - %s citizens - celebrating
gl_ES: <b>%s</b> - %s cidadáns - festexando

note: TRANS: city dialog title
en: <b>%s</b> - %s citizens - happy
gl_ES: <b>%s</b> - %s cidadáns - ledos

note: TRANS: city dialog title
en: <b>%s</b> - %s citizens
gl_ES: <b>%s</b> - %s cidadáns

note: TRANS: city growth is blocked.  Keep short. TRANS: city growth is blocked. Keep short.
en: blocked
gl_ES: bloqueado

en: %d time | %d times
gl_ES[0]: %d vez
gl_ES[1]: %d veces

en: Not stolen
gl_ES: Non roubado

note: TRANS: never actually used with built_slots <= 1
en: Production (up to %d unit per turn): | Production (up to %d units per turn):
gl_ES[0]: Produción (ata %d unidade por quenda):
gl_ES[1]: Produción (ata %d unidades por quenda):

en: Press <b>ENTER</b> or double-click to sell an improvement.
gl_ES: Preme <b>ENTER</b> ou fai dobre clic para vender unha mellora.

en: Great Wonder - cannot be sold.
gl_ES: Gran Marabilla - non se pode vender.

en: Small Wonder - cannot be sold.
gl_ES: Pequena Marabilla: non se pode vender.

en: Supported units %d
gl_ES: Unidades mantidas %d

en: Present units %d
gl_ES: Unidades actuais %d

en: Cen_ter
gl_ES: Cen_trar

en: _Activate unit
gl_ES: _Activar unidade

en: Activate unit, _close dialog
gl_ES: Activar a unidade, _pechar o diálogo

en: _Disband unit
gl_ES: _Disolver a unidade

en: _Load unit
gl_ES: _Cargar unidade

en: _Unload unit
gl_ES: _Descargar unidade

en: _Sentry unit
gl_ES: _Unidade de vixía

en: _Fortify unit
gl_ES: _Fortalecer a unidade

en: U_pgrade unit
gl_ES: Mellorar unidade (_p)

en: There's no suitable extra to order.
gl_ES: Non hai ningún extra axeitado para pedir.

en: What Action to Request
gl_ES: Que acción solicitar

en: Select autoworker activity:
gl_ES: Selecciona a actividade do traballador automático:

en: Clear request
gl_ES: Limpar a solicitude

note: TRANS: Activity name, verb in English
en: ?act:Mine
gl_ES: Minar

note: TRANS: Activity name, verb in English
en: Plant
gl_ES: Planta

en: Irrigate
gl_ES: Regar

en: Cultivate
gl_ES: Cultivar

en: Transform
gl_ES: Transformar

en: Clean
gl_ES: Limpar

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Buy %s for %d gold?
    %s | Buy %s for %d gold?
    %s
gl_ES[0]: Mercar %s por %d ouro?
    %s
gl_ES[1]: Mercar %s por %d ouro?
    %s

en: Buy It!
gl_ES: Cómprao!

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: %s costs %d gold.
    %s | %s costs %d gold.
    %s
gl_ES[0]: %s custa %d ouro.
    %s
gl_ES[1]: %s custa %d ouro.
    %s

en: Sell %s for %d gold? | Sell %s for %d gold?
gl_ES[0]: Vender %s por %d ouro?
gl_ES[1]: Vender %s por %d ouro?

en: Sell It!
gl_ES: Vendelo!

en: Rename City
gl_ES: Cambiar o nome da cidade

en: What should we rename the city to?
gl_ES: A que debemos renomear a cidade?

en: Are you sure you want to sell those %s?
gl_ES: Estás seguro de que queres vender eses %s?

note: TRANS: "Sold 3 Harbor for 90 gold." (Pluralisation is in gold -- * second %d -- not in buildings.)
en: Sold %d %s for %d gold. | Sold %d %s for %d gold.
gl_ES[0]: Vendido %d %s por %d ouro.
gl_ES[1]: Vendido %d %s por %d ouro.

en: No %s could be sold.
gl_ES: Non se puido vender ningún %s.

en: (no worklists defined)
gl_ES: (sen listas de traballo definidas)

en: _Production
gl_ES: _Produción

en: Chan_ge
gl_ES: Cam_biar

en: Add _First
gl_ES: Engadir _Primeiro

en: Add _Next
gl_ES: E_ngadir Seguinte

en: Add _2nd Last
gl_ES: Engadir _2º último

en: Add _Last
gl_ES: Engadir Ú_ltimo

en: Set Worklist
gl_ES: Establecer lista de traballo

en: Append Worklist
gl_ES: Engadir lista de traballo

en: Clear _Worklist
gl_ES: Borrar a lista de _traballo

en: Gover_nor
gl_ES: Gober_nador

en: _Select
gl_ES: _Seleccionar

en: _Display
gl_ES: _Mostrar

en: Cities
gl_ES: Cidades

en: _Inspect
gl_ES: _Inspeccionar

en: Improvements
gl_ES: Melloras

en: Wonders
gl_ES: Marabillas

en: All Cities
gl_ES: Todas as cidades

en: No Cities
gl_ES: Non hai cidades

en: Invert Selection
gl_ES: Inverter selección

en: Building Units
gl_ES: Construindo Unidades

en: Building Improvements
gl_ES: Construindo Melloras

en: Building Wonders
gl_ES: Construíndo Marabillas

en: Building Unit
gl_ES: Construindo Unidade

en: Building Improvement
gl_ES: Construindo Mellora

en: Building Wonder
gl_ES: Construíndo Marabilla

en: Coastal Cities
gl_ES: Cidades Costeiras

en: Same Island
gl_ES: Na mesma illa

en: Supported Units
gl_ES: Unidades Soportadas

en: Units Present
gl_ES: Unidades presentes

en: Improvements in City
gl_ES: Melloras na cidade

en: Wonders in City
gl_ES: Marabillas na cidade

en: Available Units
gl_ES: Unidades Dispoñibles

en: Available Improvements
gl_ES: Melloras dispoñibles

en: Available Wonders
gl_ES: Marabillas dispoñibles

en: Total Buy Cost: %d
gl_ES: Custo total de compra: %d

en: For information on
    the citizen governor and governor presets,
    including sample presets,
    see README.governor.
gl_ES: Para información sobre
    os preestablecidos de gobernador e gobernador cidadán,
    incluíndo presets de mostra,
    ver README.governor.

en: Prese_ts:
gl_ES: Configuración_predeterminada:

en: Ne_w
gl_ES: No_vo

en: _Delete
gl_ES: _Eliminar

en: Results
gl_ES: Resultados

en: Minimal Surplus
gl_ES: Excedente mínimo

en: Celebrate
gl_ES: Celebralo

en: Maximize growth
gl_ES: Maximizar o crecemento

en: Help
gl_ES: Axuda

en: Governor Enabl_ed
gl_ES: Gobernador Activa_do

en: Governor Disabl_ed
gl_ES: Gobernador desactiva_do

en: new preset
gl_ES: novo predefinido

en: Name new preset
gl_ES: Nomea o novo predefinido

en: What should we name the preset?
gl_ES: Como debemos nomear o predefinido?

en: Remove this preset?
gl_ES: Queres eliminar esta predefinido?

en: Goto _Location
gl_ES: Ir a _Localización

en: I_nspect City
gl_ES: I_nspeccionar a cidade

en: You say you wanna revolution?
gl_ES: Vostede di que quere unha revolución?

en: Revolution!
gl_ES: Revolución!

note: TRANS: Pillage dialog title.
en: What To Pillage
gl_ES: Que Saquear

note: TRANS: Pillage dialog target text.
en: Select what to pillage:
gl_ES: Selecciona o que queres pillar:

note: TRANS: Pillage dialog do button text.
en: Pillage
gl_ES: Pillaxe

en: All
gl_ES: Todo

en: Edit Nation
gl_ES: Editar Nación

en: What Nation Will You Be?
gl_ES: Que nación serás?

en: Pick Nation
gl_ES: Escolle Nación

en: _Random Nation
gl_ES: Nación aleato_ria

en: Select a nation
gl_ES: Escolle unha nación

note: TRANS: nation set name followed by number of playable nations; * <b> and </b> are Pango markup and should be left alone
en: <b>%s</b> (%d nation) | <b>%s</b> (%d nations)
gl_ES[0]: <b>%s</b> (%d nación)
gl_ES[1]: <b>%s</b> (%d nacións)

en: _Nation Set:
gl_ES: Conxunto de _Nacións:

en: Nation _Groups:
gl_ES: _Grupos de nacións:

en: _Properties
gl_ES: _Propiedades

en: _Leader:
gl_ES: _Líder:

en: City _Styles:
gl_ES: E_stilos de cidade:

en: _Description
gl_ES: _Descrición

en: You must select your sex.
gl_ES: Debes seleccionar o teu sexo.

en: You must select your style.
gl_ES: Debes seleccionar o teu estilo.

en: You must type a legal name.
gl_ES: Debes escribir un nome legal.

en: Upgrade Unit!
gl_ES: Actualiza a unidade!

en: Upgrade Obsolete Units
gl_ES: Actualizar unidades obsoletas

en: Disband Units
gl_ES: Dissolver unidades

en: Tileset "%s" problem, it's probably incompatible with the ruleset:
    %s
gl_ES: Problema do conxunto de celas "%s", probablemente sexa incompatible co conxunto de regras:
    %s

en: Tileset problem, it's probably incompatible with the ruleset:
    %s
gl_ES: Problema de conxunto de celas, probablemente sexa incompatible co conxunto de regras:
    %s

en: Are you sure you want to do %s?
    %s
gl_ES: Estás seguro de que queres facer %s?
    %s

en: Are you sure you want to do %s?
gl_ES: Estás seguro de que queres facer %s?

en: No image for tag "%s", requested by the server.
gl_ES: Non hai imaxe para a etiqueta "%s", solicitada polo servidor.

en: World-map
gl_ES: Mapa do mundo

en: Sea-map
gl_ES: Mapa do mar

en: _Maps
gl_ES: _Mapas

en: _Advances
gl_ES: _Avances

note: TRANS: All technologies menu item in the diplomatic dialog.
en: All advances
gl_ES: Todos os avances

en: _Cities
gl_ES: _Cidades

en: _Give shared vision
gl_ES: _Dar visión compartida

en: Give _embassy
gl_ES: Dar _embaixada

en: _Share tiles
gl_ES: _Compartir celas

en: ?diplomatic_state:Cease-fire
gl_ES: Alto o fogo

en: ?diplomatic_state:Peace
gl_ES: Paz

en: ?diplomatic_state:Alliance
gl_ES: Alianza

en: _Pacts
gl_ES: _Pactos

en: Cancel _all meetings
gl_ES: Cancelar _todas as reunións

en: Diplomacy [%d]
gl_ES: Diplomacia [%d]

en: Accept treaty
gl_ES: Aceptar tratado

en: Cancel meeting
gl_ES: Cancelar reunión

en: Add Clause...
gl_ES: Engadir cláusula...

en: C_lauses:
gl_ES: C_lausulas:

en: --- This treaty is blank. Please add some clauses. ---
gl_ES: --- Este tratado está en branco. Engade algunhas cláusulas. ---

en: Invalid amount of gold specified.
gl_ES: Cantidade de ouro especificada non válida.

en: The current ruleset does not define any objects corresponding to this editor tool.
gl_ES: O conxunto de regras actual non define ningún obxecto correspondente a esta ferramenta editor.

en: Global Observer
gl_ES: Observador global

en: Switch player point-of-view. Use this to edit from the perspective of different players, or even as a global observer.
gl_ES: Cambia o punto de vista do xogador. Use isto para editar desde a perspectiva de diferentes xogadores, ou incluso como observador global.

en: Show the property editor.
gl_ES: Mostra o editor de propiedades.

en: Select Tool Value
gl_ES: Seleccione o valor da ferramenta

en: Editor Tool
gl_ES: Ferramenta Editor

en: Click to change value if applicable.
gl_ES: Fai clic para cambiar o valor se procede.

en: Click to change tool mode.
gl_ES: Fai clic para cambiar o modo da ferramenta.

en: Mode
gl_ES: Modo

en: Use this to change the "size" parameter for the tool. This parameter controls for example the half-width of the square of tiles that will be affected by the tool, or the size of a created city.
gl_ES: Use isto para cambiar o parámetro "tamaño" da ferramenta. Este parámetro controla, por exemplo, a metade do ancho do cadrado de celas que se verán afectados pola ferramenta ou o tamaño dunha cidade creada.

en: Use this to change the tool's "count" parameter. This controls for example how many units are placed at once with the unit tool.
gl_ES: Use isto para cambiar o parámetro "contar" da ferramenta. Isto controla, por exemplo, cantas unidades se colocan á vez coa ferramenta de unidades.

en: Count
gl_ES: Conta

en: Use this to change the "applied player" tool parameter. This controls for example under which player units and cities are created.
gl_ES: Use isto para cambiar o parámetro da ferramenta "reprodutor aplicado". Isto controla, por exemplo, en que unidades de xogadores e cidades se crean.

en: Tile
gl_ES: Cela

en: Player
gl_ES: Xogador

en: ?play:Game
gl_ES: Partida

en: TRUE
gl_ES: VERDADEIRO

en: FALSE
gl_ES: FALSO

note: TRANS: "Number of technologies known".
en: %d known
gl_ES: %d coñecido

note: TRANS: "The number of terrain specials (e.g. hut, * river, pollution, etc.) present on a tile."
en: %d present
gl_ES: %d presente

en: All nations
gl_ES: Todas as nacións

en: %d nation | %d nations
gl_ES[0]: %d nación
gl_ES[1]: %d nacións

note: TRANS: Improvement never built.
en: (never)
gl_ES: (nunca)

note: TRANS: Improvement was destroyed.
en: (destroyed)
gl_ES: (destruído)

en: ?verb:View
gl_ES: Ver

en: Edit
gl_ES: Editar

note: TRANS: As in "this tile special is present". TRANS: As in "this building is present".
en: Present
gl_ES: Presente

en: Name
gl_ES: Nome

note: TRANS: As in "this invention is known".
en: Known
gl_ES: Coñecido

note: TRANS: As in "the turn when this building was built".
en: Turn Built
gl_ES: Turn Construído

note: TRANS: As in "the player has set this nation".
en: Set
gl_ES: Establecer

en: Icon
gl_ES: Icona

en: Image
gl_ES: Imaxe

en: Resource
gl_ES: Recurso

en: Index
gl_ES: Índice

en: ?coordinate:X
gl_ES: X

en: ?coordinate:Y
gl_ES: Y

en: Continent
gl_ES: Continente

en: ?coordinates:X,Y
gl_ES: X, Y

en: Specials
gl_ES: Especiais

en: Roads
gl_ES: Estradas

en: Address
gl_ES: Enderezo

note: TRANS: Tile property "Label" label in editor
en: ?property:Label
gl_ES: Etiqueta

en: Exclude Nations
gl_ES: Excluír nacións

note: TRANS: Nations report title TRANS: Nations report action
en: Nations
gl_ES: Nacións

note: TRANS: Image header
en: Type
gl_ES: Tipo

en: Moves Left
gl_ES: Móvese á esquerda

en: Fuel
gl_ES: Combustible

en: Moved
gl_ES: Movido

en: Done Moving
gl_ES: Movéndose feito

en: Veteran
gl_ES: Veterano

en: Stay put
gl_ES: Quédese posto

en: History
gl_ES: Historial

en: Food Stock
gl_ES: Stock de alimentos

en: Shield Stock
gl_ES: Stock de escudo

en: Government
gl_ES: Goberno

en: Age
gl_ES: Idade

en: Inventions
gl_ES: Invencións

en: Reserved
gl_ES: Reservado

en: Select Weight
gl_ES: Seleccione Peso

en: How likely user is to get this player by autoselect. '-1' for default behavior.
gl_ES: Probabilidade de que o usuario obteña este xogador mediante a selección automática. '-1' para o comportamento predeterminado.

en: Infrapoints
gl_ES: Infrapuntos

en: Scenario
gl_ES: Escenario

en: Scenario Name
gl_ES: Nome do escenario

en: Scenario Authors
gl_ES: Autores de escenarios

en: Scenario Description
gl_ES: Descrición do escenario

en: Save Random Number State
gl_ES: Gardar o estado do número aleatorio

en: Save Players
gl_ES: Garda xogadores

en: Nation Start Positions
gl_ES: Posicións de inicio nación

en: Prevent New Cities
gl_ES: Previr cidades novas

en: Saltwater Flooding Lakes
gl_ES: Lagos de auga salgada inundadas

en: Lock to current Ruleset
gl_ES: Bloquear ao conxunto de regras actual

en: Create
gl_ES: Crear

en: Pressing this button will create a new object of the same type as the current property page and add it to the page. The specific type and count of the objects is taken from the editor tool state. So for example, the "tool value" of the unit tool and its "count" parameter affect unit creation.
gl_ES: Premendo este botón crearase un novo obxecto do mesmo tipo que a páxina de propiedade actual e engadirase á páxina. O tipo específico e o reconto dos obxectos tómase do estado da ferramenta editor. Así, por exemplo, o "valor da ferramenta" da ferramenta da unidade e o seu parámetro "conto" afectan á creación da unidade.

en: Destroy
gl_ES: Destruír

en: Pressing this button will send a request to the server to destroy (i.e. erase) the objects selected in the object list.
gl_ES: Ao premer este botón enviarase unha solicitude ao servidor para destruír (é dicir, borrar) os obxectos seleccionados na lista de obxectos.

note: TRANS: %s is a type of object that can be edited, such as "Tile", * "Unit", "Start Position", etc.
en: %s Properties
gl_ES: %s Propiedades

en: Filter:
gl_ES: Filtro:

en: Enter a filter string to limit which properties are shown. The filter is one or more text patterns separated by | ("or") or & ("and"). The symbol & has higher precedence than |. A pattern may also be negated by prefixing it with !.
gl_ES: Introduza unha cadea de filtro para limitar as propiedades que se mostran. O filtro é un ou máis patróns de texto separados por | ("ou") ou & ("e"). O símbolo & ten maior precedencia que |. Tamén se pode negar un patrón prefixándoo con !.

en: _Refresh
gl_ES: _Refrescar

en: Pressing this button will reset all modified properties of the selected objects to their current values (the values they have on the server).
gl_ES: Premer este botón restablecerá todas as propiedades modificadas dos obxectos seleccionados aos seus valores actuais (os valores que teñen no servidor).

en: _Apply
gl_ES: _Aplicar

en: Pressing this button will send all modified properties of the objects selected in the object list to the server. Modified properties' names are shown in red in the properties panel.
gl_ES: Premendo este botón enviaranse ao servidor todas as propiedades modificadas dos obxectos seleccionados na lista de obxectos. Os nomes das propiedades modificadas móstranse en vermello no panel de propiedades.

en: Property Editor
gl_ES: Editor de propiedades

note: TRANS: Vision layer name. Feel free to leave untranslated.
en: Seen (Main)
gl_ES: Visto (principal)

note: TRANS: Vision layer name. Feel free to leave untranslated.
en: Seen (Invis)
gl_ES: Visto (Invis)

note: TRANS: Vision layer name. Feel free to leave untranslated.
en: Seen (Subsurface)
gl_ES: Visto (subsuperficie)

en: Unknown
gl_ES: Descoñecido

en: Find City
gl_ES: Atopar a cidade

en: _Find
gl_ES: _Atopar

en: Ci_ties:
gl_ES: Ci_dades:

note: TRANS: current value of policy in force
en: ?multiplier:Now
gl_ES: Agora

en: Change policies
gl_ES: Cambiar as políticas

en: Policies
gl_ES: Políticas

en: Changes will not take effect until next turn.
gl_ES: Os cambios non terán efecto ata a próxima quenda.

en: Select tax, luxury and science rates
gl_ES: Seleccione taxas de impostos, de luxo e de ciencia

en: Tax
gl_ES: Imposto

en: Lock
gl_ES: Bloqueo

en: %s max rate: %d%%
gl_ES: Taxa máxima de %s: %d%%

en: Goto/Airlift Unit
gl_ES: Ir a/Unidade de transporte aéreo

en: Air_lift
gl_ES: Ascensor_aéreo

en: _Goto
gl_ES: _Ir a

en: Select destination ci_ty
gl_ES: Seleccione cidade de des_tino

en: Airlift
gl_ES: Transporte aéreo

en: Show _All Cities
gl_ES: Mostrar _todas as cidades

en: No units selected.
gl_ES: Non se seleccionaron unidades.

note: TRANS: goto/airlift dialog. "Paris (airlift: 2/4)". * A set of these appear in an "and"-separated list.
en: %s (airlift: %s)
gl_ES: %s (ponte aéreo: %s)

note: TRANS: goto/airlift dialog. Too many cities to list, some omitted. * Appears at the end of an "and"-separated list.
en: ?gotodlg:more
gl_ES: máis

note: TRANS: goto/airlift dialog. For units not currently in a city. * Appears at the end of an "and"-separated list.
en: ?gotodlg:no city
gl_ES: sen cidade

note: TRANS: goto/airlift dialog. Current location of units; %s is an * "and"-separated list of cities and associated info
en: Currently in: %s
gl_ES: Actualmente en: %s

en: This client accepts the standard Gtk command-line options
    after '--'. See the Gtk documentation.
gl_ES: Este cliente acepta as opcións estándar da liña de comandos de Gtk
    despois de '--'. Consulte a documentación de Gtk.

en: Other gui-specific options are:
gl_ES: Outras opcións específicas de gui son:

en: -r, --resolution WIDTHxHEIGHT	Assume given resolution screen
gl_ES: -r, --resolución ANCHOxALTO Asumir a resolución de pantalla dada

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: Report bugs at %s
gl_ES: Informar de erros en %s

en: Illegal video mode '%s'
gl_ES: Modo de vídeo ilegal '%s'

en: Detach/Attach the pane.
gl_ES: Separar/Anexar o panel.

en: Fixed length turns
gl_ES: Xiros de lonxitude fixa

en: Turn Done
gl_ES: Turn Feito

en: Shift+Return
gl_ES: Maiús + Retorno

en: ?noun:View
gl_ES: Visión xeral

en: Allies Only
gl_ES: Só aliados

en: Clear links
gl_ES: Limpar ligazóns

en: Migrating options from gtk2 to gtk3 client
gl_ES: Migrando as opcións do cliente gtk2 ao cliente gtk3

en: Migrating options from gtk3 to gtk3.22 client
gl_ES: Migrando opcións do cliente gtk3 ao cliente gtk3.22

en: Migrating gtk3-client options from freeciv-2.5 options.
gl_ES: Migrando as opcións do cliente gtk3 desde as opcións freeciv-2.5.

en: Failed to open graphical mode.
gl_ES: Produciuse un erro ao abrir o modo gráfico.

en: Are you sure you want to quit?
gl_ES: Estás seguro de que queres saír?

en: 
    Built against gtk+ %d.%d.%d, using %d.%d.%d
    Built against glib %d.%d.%d, using %d.%d.%d
gl_ES: 
    Creado contra gtk+ %d.%d.%d, usando %d.%d.%d
    Creado contra glib %d.%d.%d, usando %d.%d.%d

en: Close Tab:
    %s
gl_ES: Pechar pestana:
    %s

en: Cities:
gl_ES: Cidades:

en: Luxuries:
gl_ES: Luxos:

en: Buildings:
gl_ES: Edificios:

en: Nationality:
gl_ES: Nacionalidade:

en: Units:
gl_ES: Unidades:

en: Wonders:
gl_ES: Marabillas:

en: Happiness
gl_ES: Felicidade

en: Additional information is available%svia left click on the citizens.
gl_ES: Hai información adicional dispoñible%sfai clic co botón esquerdo sobre os cidadáns.

en: Base Cost:
gl_ES: Custo base:

en: Upkeep:
gl_ES: Mantemento:

en: Requirement:
gl_ES: Requisito:

en: Obsolete by:
gl_ES: Obsoleto por:

en: Cost:
gl_ES: Custo:

en: Attack:
gl_ES: Ataque:

en: Defense:
gl_ES: Defensa:

en: Move:
gl_ES: Mover:

en: Firepower:
gl_ES: Potencia de lume:

en: Hitpoints:
gl_ES: Puntos de impacto:

en: Basic Upkeep:
gl_ES: Mantemento básico:

en: Vision:
gl_ES: Visión:

en: Move/Defense:
gl_ES: Movemento/Defensa:

en: Food/Res/Trade:
gl_ES: Alimentos/Res/Comercio:

en: Resources:
gl_ES: Recursos:

note: TRANS: Label for build cost for extras in help. Will be followed by * something like "3 MP" (where MP = Movement Points)
en: Build:
gl_ES: Construír:

note: TRANS: Extra conflicts in help. Will be followed by a list of extras * that can't be built on the same tile as this one.
en: Conflicts with:
gl_ES: Conflitos con:

note: TRANS: Extra bonus in help. Will be followed by food/production/trade * stats like "0/0/+1", "0/+50%/0"
en: Bonus (F/P/T):
gl_ES: Bonificación (F/P/T):

note: TRANS: "None" tech
en: ?tech:None
gl_ES: Ningunha

en: (Never)
gl_ES: (Nunca)

en: Removed
gl_ES: Eliminado

en: Freeciv Help Browser
gl_ES: Navegador de axuda de Freeciv

en: _Back
gl_ES: _Atrás

en: _Forward
gl_ES: _Adiante

en: Expand All
gl_ES: Expande todo

en: Collapse All
gl_ES: Contraer Todo

en: Allows
gl_ES: Permite

en: Obsoletes
gl_ES: Obsoletos

en: with
gl_ES: con

en: ?techhelp:
gl_ES: ?axuda técnica:

note: TRANS: "Resources: (none)" TRANS: "Conflicts with: (none)" (extras) TRANS: missing value TRANS: Missing value
en: (none)
gl_ES: (ningunha)

en: Cultivate Rslt/Time
gl_ES: Cultiva Rslt/Tempo

en: Plant Rslt/Time
gl_ES: Planta Rslt/Hora

en: Trans. Rslt/Time
gl_ES: Trans. Rslt/Hora

en: Build as irrigation
gl_ES: Construír como rego

en: Build as mine
gl_ES: Construír como o meu

en: Build as road
gl_ES: Construír como estrada

en: Build as base
gl_ES: Construír como base

note: TRANS: Build time depends on terrain. TRANS: Road bonus depends on terrain.
en: Terrain specific
gl_ES: Terreno específico

note: TRANS: (Resource extra) Conflicts with:
en: Other Resources
gl_ES: Outros Recursos

note: TRANS: No output bonus from a road
en: ?bonus:None
gl_ES: Ningunha

en: Place infrastructure
gl_ES: Lugar infraestrutura

en: Close
gl_ES: Pechar

en: First click a tile.
gl_ES: Primeiro fai clic nunha cela.

en: - infrapoints
gl_ES: - infrapuntos

en: %d infrapoint | %d infrapoints
gl_ES[0]: %d infrapunto
gl_ES[1]: %d infrapuntos

en: No infra possible. Select another tile.
gl_ES: Non hai infra posible. Seleccione outra cela.

en: Select infra for the tile, or another tile.
gl_ES: Seleccione infra para a cela ou outra cela.

en: Ruler:
gl_ES: Regra:

en: Government:
gl_ES: Goberno:

en: Tax:
gl_ES: Imposto:

en: Researching:
gl_ES: Investigando:

en: _Diplomacy
gl_ES: _Diplomacia

en: _Techs
gl_ES: _Técnicos

en: Foreign Intelligence: %s Empire
gl_ES: Intelixencia estranxeira: %s Imperio

note: TRANS: "unknown" location TRANS: "Unknown" advance/technology
en: (Unknown)
gl_ES: (Descoñecido)

en: Wonders of %s Empire
gl_ES: Marabillas do Imperio %s

en: All Wonders are known
gl_ES: Todas as Marabillas son coñecidas

en: Small Wonders not known
gl_ES: Pequenas marabillas descoñecidas

en: Small Wonders visible if we have an embassy
gl_ES: Pequenas Marabillas visibles se temos unha embaixada

en: (unknown city)
gl_ES: (cidade descoñecida)

en: (lost)
gl_ES: (perdido)

en: Client Lua Console
gl_ES: Cliente Lua Console

en: Load Lua Script
gl_ES: Cargar o script Lua

en: _Open
gl_ES: _Aberto

en: Build New City
gl_ES: Construír unha cidade nova

en: What should we call our new city?
gl_ES: Como debemos chamar a nosa nova cidade?

en: Time to forced turn change,
    or estimated time to finish turn change processing.
gl_ES: É hora de cambiar de turno forzado,
    ou tempo estimado para rematar o procesamento do cambio de quenda.

en: Turn timeout disabled.
    Between turns this shows estimated time to finish turn change processing.
gl_ES: Desactivar o tempo de espera.
    Entre quendas, isto mostra o tempo estimado para rematar o procesamento do cambio de quenda.

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (observer)
gl_ES:  (observador)

en: Shows your current luxury/science/tax rates; click to toggle them.
gl_ES: Mostra as túas taxas actuais de luxo/ciencia/impostos; prema para alternalos.

en: _Game
gl_ES: _Xogo

en: _Options
gl_ES: _Opcións

en: _Edit
gl_ES: _Editar

en: ?verb:_View
gl_ES: _Ver

en: _Improvements
gl_ES: _Melloras

en: C_ivilization
gl_ES: c_ivilización

en: _Battle Groups
gl_ES: Grupos de _batalla

en: _Help
gl_ES: _Axuda

en: _Clear Chat Log
gl_ES: _Borrar o rexistro do chat

en: Save Chat _Log
gl_ES: Gardar _Registro de conversa

en: _Local Client
gl_ES: _Cliente local

en: _Message
gl_ES: _Mensaxe

en: _Remote Server
gl_ES: Servidor _Remoto

en: Save Options _Now
gl_ES: Gardar opcións _Agora

en: _Reload Tileset
gl_ES: _Recargar conxunto de celas

en: _Save Game
gl_ES: _Gardar partida

en: Save Game _As...
gl_ES: Gardar partida _como...

en: Save Map _Image
gl_ES: Gardar _Imaxe do mapa

en: Save _Map Image As...
gl_ES: Gardar a imaxe do _mapa como...

en: _Leave
gl_ES: _Deixar partida

en: _Quit
gl_ES: _Saír

en: _Find City
gl_ES: _Buscar cidade

en: Work_lists
gl_ES: _listas de traballos

en: Rally point dialog
gl_ES: Diálogo do punto de reunión

en: Infra dialog
gl_ES: Diálogo infra

en: Client _Lua Script
gl_ES: Script del Cliente _Lua

en: ?noun:_View
gl_ES: _Vista xeral

en: _Units
gl_ES: _Unidades

en: _Nations
gl_ES: _Nacións

en: _Wonders of the World
gl_ES: _Marabillas do mundo

en: Top Cities
gl_ES: Cidades principais

en: _Messages
gl_ES: _Mensaxes

en: _Demographics
gl_ES: _Demografía

en: Select Battle Group 1
gl_ES: Seleccione o grupo de batalla 1

en: Assign Battle Group 1
gl_ES: Asignar o grupo de batalla 1

en: Append to Battle Group 1
gl_ES: Anexo ao grupo de batalla 1

en: Select Battle Group 2
gl_ES: Seleccione o grupo de batalla 2

en: Assign Battle Group 2
gl_ES: Asignar grupo de batalla 2

en: Append to Battle Group 2
gl_ES: Anexo ao grupo de batalla 2

en: Select Battle Group 3
gl_ES: Seleccione o grupo de batalla 3

en: Assign Battle Group 3
gl_ES: Asignar grupo de batalla 3

en: Append to Battle Group 3
gl_ES: Anexo ao grupo de batalla 3

en: Select Battle Group 4
gl_ES: Seleccione o grupo de batalla 4

en: Assign Battle Group 4
gl_ES: Asignar grupo de batalla 4

en: Append to Battle Group 4
gl_ES: Engadir ao Grupo de Batalla 4

note: TRANS: "Overview" topic in built-in help
en: ?help:Overview
gl_ES: Visión xeral

en: Strategy and Tactics
gl_ES: Estratexia e tácticas

en: City Improvements
gl_ES: Melloras da cidade

en: Wonders of the World
gl_ES: Marabillas do mundo

en: Combat
gl_ES: Combate

en: Zones of Control
gl_ES: Zonas de Control

en: Diplomacy
gl_ES: Diplomacia

en: Technology
gl_ES: Tecnoloxía

en: Space Race
gl_ES: Carreira Espacial

en: About Current Ruleset
gl_ES: Sobre o conxunto de regras actual

en: About Current Tileset
gl_ES: Acerca do Tileset actual

en: About Current Musicset
gl_ES: Acerca de Musicset actual

en: About Nations
gl_ES: Sobre Nacións

en: Connecting
gl_ES: Conectando

en: Controls
gl_ES: Controis

en: Chatline
gl_ES: Liña de chat

en: Worklist Editor
gl_ES: Editor de listas de traballo

en: Languages
gl_ES: Linguas

en: Copying
gl_ES: Copiando

en: About Freeciv
gl_ES: Sobre Freeciv

en: Save Options on _Exit
gl_ES: Gardar opcións ao _Saír

en: _Editing Mode
gl_ES: Modo de _edición

en: Cit_y Outlines
gl_ES: Contornos da cidade (_Y)

en: City Output
gl_ES: Saída da cidade

en: Map _Grid
gl_ES: _Reixa do mapa

en: National _Borders
gl_ES: _Fronteiras nacionais

en: Native Tiles
gl_ES: Celas nativas

en: City Full Bar
gl_ES: Bar City Full

en: City _Names
gl_ES: _Nomes da cidade

en: City G_rowth
gl_ES: Cidade C_recemento

en: City _Production
gl_ES: Cidade _Produción

en: City Buy Cost
gl_ES: Custo de compra da cidade

en: City Tra_deroutes
gl_ES: Rutas comerciais da ci_dade

en: _Terrain
gl_ES: _Terreo

en: C_oastline
gl_ES: Liña c_osteira

en: _Paths
gl_ES: _Camiños

en: _Irrigation
gl_ES: _Rego

en: _Mines
gl_ES: _Minas

en: _Resources
gl_ES: _Recursos

en: _Huts
gl_ES: _Cabanas

en: Po_llution & Fallout
gl_ES: Contaminación e Radiación (_L)

en: Citi_es
gl_ES: Cidad_es

en: Unit Solid Background
gl_ES: Fondo sólido de Unidades

en: Unit shields
gl_ES: Escudos de unidades

en: Unit Stack Size
gl_ES: Tamaño do grupo de unidades

en: Focu_s Unit
gl_ES: Unidade de Foco_s

en: Fog of _War
gl_ES: Néboa de _Guerra

en: _Fullscreen
gl_ES: _Pantalla completa

en: Recalculate _Borders
gl_ES: Volver calcular _Bordes

en: Toggle Fog of _War
gl_ES: Alternar Néboa de _guerra

en: Game/Scenario Properties
gl_ES: Propiedades do xogo/escenario

en: Save Scenario
gl_ES: Gardar escenario

en: _Center View
gl_ES: _Vista central

en: _Economy
gl_ES: _Economía

en: _Research
gl_ES: _Investigación

en: _Policies...
gl_ES: _Políticas...

en: _Spaceship
gl_ES: _Nave espacial

en: _Achievements
gl_ES: _Logros

en: _Unit
gl_ES: _Unidade

en: _Work
gl_ES: _Traballo

en: _Combat
gl_ES: _Combate

en: Build _Base
gl_ES: Construír _base

en: Build _Path
gl_ES: Construír _Camiño

en: _Clean Nuisance
gl_ES: _Limpar molestias

en: _Single Unit (Unselect Others)
gl_ES: _Unidade única (desmarcar outras)

en: _All On Tile
gl_ES: Tod_as na cela

en: Same Type on _Tile
gl_ES: O mesmo tipo na _cela

en: Same Type on _Continent
gl_ES: O mesmo tipo no _Continente

en: Same Type _Everywhere
gl_ES: O mesmo tipo _en todas partes

en: Unit Selection Dialog
gl_ES: Diálogo de selección de unidades

en: _Done
gl_ES: _Feito

en: _Go to
gl_ES: _Vai a

en: Go to a_nd...
gl_ES: Ir a _e...

en: Go _to/Airlift to City...
gl_ES: Ir _a/Transporte aéreo á cidade...

en: _Return to Nearest City
gl_ES: Volta_r á cidade máis próxima

en: Auto E_xplore
gl_ES: E_xploración automática

en: _Patrol
gl_ES: _Patrulla

en: _Sentry
gl_ES: _ Centinela

en: Uns_entry All On Tile
gl_ES: Uns_entry Todo na cela

en: _Load
gl_ES: _Cargar

en: _Unload
gl_ES: _Descargar

en: U_nload All From Transporter
gl_ES: Descargar todo desde Tra_nsportador

en: Set _Home City
gl_ES: Establecer _cidade natal

en: Upgr_ade
gl_ES: Actualiza_ción

en: C_onvert
gl_ES: C_onverter

en: _Disband
gl_ES: _Disolver

en: _Build City
gl_ES: _Construír Cidade

en: _Auto Worker
gl_ES: _Traballador automático

en: Build _Road
gl_ES: Construír _estrada

en: Build _Irrigation
gl_ES: Construír _Rego

en: Build _Mine
gl_ES: Construír _Miña

en: Connect With Roa_d
gl_ES: Conecta con estra_da

en: Connect With Rai_l
gl_ES: Conecta con Ferrocarri_l

en: Connect With _Maglev
gl_ES: Conecta co _Maglev

en: Connect With Irri_gation
gl_ES: Conectar con irri_gación

en: Transf_orm Terrain
gl_ES: Transf_ormar Terreo

en: _Clean
gl_ES: _Limpar

en: Fortify
gl_ES: Fortificar

en: Build Fortress
gl_ES: Construír fortaleza

en: Build Airbase
gl_ES: Construír base aérea

en: P_aradrop
gl_ES: Desemb_arco aéreo

en: _Pillage
gl_ES: _Pillaxe

en: _Do...
gl_ES: _Fai...

en: _Government
gl_ES: _Goberno

en: _Tax Rates...
gl_ES: _Taxas impositivas...

en: _Revolution...
gl_ES: _Revolución...

en: Set local options
gl_ES: Establece opcións locais

en: Game Settings
gl_ES: Configuración da partida

en: Leaving a local game will end it!
gl_ES: Deixar un xogo local finalizaráo!

note: TRANS: Connect with some road type (Road/Railroad)
en: Connect With %s
gl_ES: Conectar con %s

en: Top %d City | Top %d Cities
gl_ES[0]: %d Cidade principal
gl_ES[1]: %d Cidades principais

note: TRANS: Build road of specific type (Road/Railroad/Maglev) TRANS: Build irrigation of specific type TRANS: Build mine of specific type TRANS: Build road of specific type (Road/Railroad)
en: Build %s
gl_ES: Construír %s

note: TRANS: %s is a unit type.
en: Upgr_ade to %s
gl_ES: Actua_lizar a %s

note: TRANS: %s is a unit type.
en: C_onvert to %s
gl_ES: C_onverter a %s

note: TRANS: Menu name part to be used like "Change to Improvement" *        This is about changing current production.
en: Change to %s
gl_ES: Cambiar a %s

en: _Cultivate
gl_ES: _Cultivar

en: _Plant
gl_ES: _Plantar

en: Transf_orm to %s
gl_ES: Transf_ormar a %s

en: Message Options
gl_ES: Opcións de mensaxes

en: Where to display messages?
    <b>Out</b>put window ; <b>Mes</b>sages window ; <b>Pop</b>up individual window
gl_ES: Onde mostrar as mensaxes?
    <b>Fora</b>En xanela; </b> <b>Mes</b>xanela de mensaxes ; <b>Pop</b>a xanela individual

en: Event
gl_ES: Evento

en: Out
gl_ES: Fóra

en: Messages
gl_ES: Mensaxes

en: Refresh this option
gl_ES: Actualiza esta opción

en: Reset this option
gl_ES: Restablece esta opción

en: Apply the changes for this option
gl_ES: Aplique os cambios para esta opción

en: Select a color
gl_ES: Seleccione unha cor

en: _Save
gl_ES: _Gardar

en: Reset
gl_ES: Restablecer

en: Compiling scenario list.
gl_ES: Compilación da lista de escenarios.

note: TRANS: "version 2.6.0, gui-gtk-3.22 client"
en: %s%s, %s client
gl_ES: %s%s, %s cliente

note: TRANS: "version 2.6.0 *         commit: [modified] <git commit id> *         gui-gtk-3.22 client"
en: %s%s
    commit: %s
    %s client
gl_ES: %s%s
    commit: %s
    %s cliente

en: Start _New Game
gl_ES: Comeza _Nova Partida

en: Launches local server, and connects to it for a single-player game.
gl_ES: Inicia o servidor local e conéctase a el para unha partida para un só xogador.

en: Start _Scenario Game
gl_ES: Inicia un e_scenario

en: Loads one of the scenarios for a single-player game. Tutorial is one of the scenarios.
gl_ES: Carga un dos escenarios para unha partida para un só xogador. O titorial é un dos escenarios.

en: _Load Saved Game
gl_ES: _Cargar partida gardada

en: Continues previously saved single-player game.
gl_ES: Continúa a partida para un só xogador gardada anteriormente.

en: C_onnect to Network Game
gl_ES: C_onectar a partida en rede

en: Connects to outside server. Sometimes you want to launch a separate server even for local games.
gl_ES: Conéctase a un servidor externo. Ás veces queres lanzar un servidor separado incluso para xogos locais.

en: Client Settings
gl_ES: Configuración do cliente

en: Adjusting client-side options.
gl_ES: Axuste das opcións do cliente.

en: E_xit
gl_ES: S_aír

en: Gives you a break from playing freeciv.
gl_ES: Dáche un descanso para xogar ao freeciv.

en: Select Location to Save
gl_ES: Seleccione Localización para gardar

en: _Browse...
gl_ES: _Examinar...

en: Pass_word:
gl_ES: Contra_sinal:

en: New Pass_word:
gl_ES: Contra_sinal novo:

en: Passwords don't match, enter password.
gl_ES: Os contrasinais non coinciden, introduce o contrasinal.

en: Server Name
gl_ES: Nome do servidor

en: Port
gl_ES: Porto

en: Version
gl_ES: Versión

en: Status
gl_ES: Estado

en: Players
gl_ES: Xogadores

en: Humans
gl_ES: Humanos

en: Comment
gl_ES: Comentario

en: Local _Area Network
gl_ES: Rede de _área local

en: Internet _Metaserver
gl_ES: _Metaservidor de Internet

en: _Host:
gl_ES: _Servidor:

en: _Port:
gl_ES: _Porto:

en: _Login:
gl_ES: _Iniciar sesión:

en: Conf_irm Password:
gl_ES: Conf_irmar contrasinal:

en: Host
gl_ES: Anfitrión

en: C_onnect
gl_ES: C_onectar

en: Connection name: %s
gl_ES: Nome da conexión: %s

en: Player name: %s
gl_ES: Nome do xogador: %s

en: Host: %s
gl_ES: Anfitrión: %s

en: Player/conn info
gl_ES: Información do xogador/conexión

en: Toggle player ready
gl_ES: Alterna o reprodutor listo

en: Pick nation
gl_ES: Escolle nación

en: Observe this player
gl_ES: Observa este xogador

en: Take this player
gl_ES: Colle este xogador

en: Cut connection
gl_ES: Cortar a conexión

en: Aitoggle player
gl_ES: Xogador de Aitoggle

en: Remove player
gl_ES: Eliminar xogador

note: TRANS: Give access level to a connection.
en: Give %s access
gl_ES: Dá acceso a %s

note: TRANS: e.g., "Put on Team 5"
en: Put on %s
gl_ES: Poñer %s

en: Not _ready
gl_ES: Non _preparado

en: _Ready
gl_ES: _Listo

en: _Start
gl_ES: _Comezar

en: _Take %s
gl_ES: _Toma %s

en: Pick _Nation
gl_ES: Escolle _Nación

en: _Take a Player
gl_ES: _Colle un xogador

en: _Observe %s
gl_ES: _Observa %s

en: _Observe
gl_ES: _Observar

en: Do not _observe
gl_ES: Non _observar

note: TRANS: "<Novice AI>"
en: <%s AI>
gl_ES: <%s IA>

en: Random
gl_ES: Aleatorio

en: Observer
gl_ES: Observador

en: Detached
gl_ES: Separado

note: TRANS: Keep individual lines short
en: Number of _Players
    (including AI):
gl_ES: Número de _xogadores
    (incluída IA):

en: AI Skill _Level:
gl_ES: _Nivel de habilidade de IA:

en: Ruleset:
gl_ES: Conxunto de regras:

en: _More Game Options...
gl_ES: _Máis opcións de xogo...

en: Ready
gl_ES: Listo

en: ?player:Leader
gl_ES: Líder

en: Border
gl_ES: Borde

en: Team
gl_ES: Equipo

en: Choose Saved Game to Load
gl_ES: Escolla o xogo gardado para cargar

en: Choose Saved Game to _Load:
gl_ES: Escolla o xogo gardado para _cargar:

en: Choose a Scenario
gl_ES: Escolle un escenario

en: Choose a _Scenario:
gl_ES: Escolle un e_scenario:

en: Filename:
gl_ES: Nome de arquivo:

note: TRANS: Scenario format version
en: Format:
gl_ES: Formato:

en: Save Game
gl_ES: Gardar partida

en: Saved _Games:
gl_ES: Partidas _Gardadas:

en: Save _Filename:
gl_ES: Gardar nome do _Ficheiro:

en: Saved Sce_narios:
gl_ES: Esce_narios gardados:

en: Save Sc_enario:
gl_ES: Gardar Sc_enario:

en: Save Map Image
gl_ES: Garda a imaxe do mapa

en: Saved Map _Images:
gl_ES: Mapa gardado _Imaxes:

en: Save _Map Images:
gl_ES: Gardar imaxes do _mapa:

en: Error
gl_ES: Erro

en: Error Creating the Map Image!
gl_ES: Erro ao crear a imaxe do mapa!

en: _Meet
gl_ES: _Coñecer

en: Cancel _Treaty
gl_ES: Cancelar _Tratado

en: _Withdraw Vision
gl_ES: _Retirar a visión

en: _Report
gl_ES: _Informe

en: _Wonders
gl_ES: _Marabillas

en: ?show:Dead Players
gl_ES: Xogadores mortos

en: Di_plomacy
gl_ES: Di_plomacia

en: _Intelligence
gl_ES: _Intelixencia

en: _AI
gl_ES: _IA

en: _Toggle AI Mode
gl_ES: _Activar o modo IA

note: TRANS: %s is a diplomatic state: "Cancel Cease-fire"
en: Cancel %s
gl_ES: Cancelar %s

en: Really declare war on the %s?
gl_ES: De verdade declararlle a guerra aos %s?

note: TRANS: "Cancel Belgian Alliance? ... will be Armistice."
en: Cancel %s %s? New diplomatic state will be %s.
gl_ES: Cancelar %s %s? O novo estado diplomático será %s.

note: TRANS: "...from the Belgians?"
en: Withdraw shared vision from the %s?
gl_ES: Queres retirar a visión compartida do %s?

en: Withdraw Shared Vision
gl_ES: Retirar a visión compartida

en: Place Rally Point
gl_ES: Retírese a unha visión compartida

en: First click a city.
gl_ES: Primeiro fai clic nunha cidade.

en: Persistent rallypoint
gl_ES: Punto de reunión persistente

en: Select another city.
gl_ES: Seleccione outra cidade.

en: Now select rally point for %s
gl_ES: Agora selecciona o punto de reunión para %s

en: %s rally point set. Select another city.
gl_ES: %s puntos de reunión definidos. Seleccione outra cidade.

en: %s rally point setting failed. Select next city.
gl_ES: Fallou a configuración do punto de reunión %s. Selecciona a seguinte cidade.

note: TRANS: Research report title TRANS: Research report action
en: Research
gl_ES: Investigación

en: Researching
gl_ES: Investigando

en: Goal
gl_ES: Gol

note: TRANS: As in 'Show all (even not reachable) techs'.
en: Show all
gl_ES: Mostrar todo

en: ?Building or Unit type:Name
gl_ES: Nome

en: Redundant
gl_ES: Redundante

en: Cost
gl_ES: Custo

note: TRANS: Upkeep total, count*cost.
en: U Total
gl_ES: En Total

en: Income: %d    Total Costs: %d
gl_ES: Ingresos: %d Custos totais: %d

note: TRANS: %s is an improvement
en: Do you really wish to sell every redundant %s (%d total)?
gl_ES: Realmente queres vender cada %s redundante (%d total)?

note: TRANS: %s is an improvement
en: Do you really wish to sell every %s (%d total)?
gl_ES: Realmente queres vender cada %s (%d total)?

en: Sell Improvements
gl_ES: Vender melloras

note: TRANS: %s is a unit
en: Do you really wish to disband every %s (%d total)?
gl_ES: Realmente queres disolver cada %s (%d total)?

en: Sell-Off: Results
gl_ES: Sell-Off: resultados

en: Sell _All
gl_ES: Vender _todo

en: Sell _Redundant
gl_ES: Vender _Redundante

en: Unit Type
gl_ES: Tipo de Unidade

en: ?Upgradable unit [short]:U
gl_ES: U

en: Upgradable
gl_ES: Actualizable

note: TRANS: "In progress" abbreviation. URD_COL_IN_PROGRESS
en: In-Prog
gl_ES: En Prog

en: In progress
gl_ES: En proceso

en: Active
gl_ES: Activo

en: Shield
gl_ES: Escudo

en: Total shield upkeep
gl_ES: Mantemento total do escudo

en: Food
gl_ES: Alimento

en: Total food upkeep
gl_ES: Mantemento total dos alimentos

en: Total gold upkeep
gl_ES: Mantemento total do ouro

en: Totals:
gl_ES: Totais:

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised * "Treasury contains %d gold." TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Upgrade as many %s to %s as possible for %d gold each?
    %s | Upgrade as many %s to %s as possible for %d gold each?
    %s
gl_ES[0]: Actualizar tantos %s a %s como sexa posible para %d ouro cada un?
    %s
gl_ES[1]: Actualizar tantos %s a %s como sexa posible para %d ouro cada un?
    %s

en: _Upgrade
gl_ES: _Actualizar

en: Find _Nearest
gl_ES: Atopar o _máis próximo

en: Player
gl_ES: Xogador

en: Nation
gl_ES: Nación

en: Score
gl_ES: Puntuación

en: Score
gl_ES: Puntuación

en: Preferred soundset
gl_ES: Conxunto de sons preferido

en: _Load soundset
gl_ES: _Cargar conxunto de sons

en: _Keep current soundset
gl_ES: _Manter o conxunto de sons actual

en: Modpack suggests using %s soundset.
    It might not work with other soundsets.
    You are currently using soundset %s.
gl_ES: Modpack suxire usar %s soundset.
    É posible que non funcione con outros conxuntos de sons.
    Estás usando o conxunto de sons %s.

en: Preferred musicset
gl_ES: Conxunto de música preferido

en: _Load musicset
gl_ES: _Cargar conxunto de música

en: _Keep current musicset
gl_ES: _Manter o conxunto de música actual

en: Modpack suggests using %s musicset.
    It might not work with other musicsets.
    You are currently using musicset %s.
gl_ES: Modpack suxire usar %s musicset.
    É posible que non funcione con outros conxuntos de música.
    Estás usando o conxunto de música %s.

en: _Launch
gl_ES: _Lanzamento

en: Can't load %s: %s
gl_ES: Non se pode cargar %s: %s

en: Theme suggested
gl_ES: Tema suxerido

en: Load theme
gl_ES: Cargar tema

en: Keep current theme
gl_ES: Mantén o tema actual

en: Tileset suggests using %s theme.
    You are currently using %s.
gl_ES: O conxunto de celas suxire usar o tema %s.
    Actualmente estás usando %s.

en: Can't load requested tileset.
gl_ES: Non se pode cargar o conxunto de celas solicitado.

en: Preferred tileset
gl_ES: Conxunto de celas preferido

en: _Load tileset
gl_ES: _Cargar conxunto de cela

en: _Keep current tileset
gl_ES: _Manter o conxunto de celas actual

en: Modpack suggests using %s tileset.
    It might not work with other tilesets.
    You are currently using tileset %s.
gl_ES: Modpack suxire usar %s conxunto de cela.
    É posible que non funcione con outros conxuntos de celas.
    Estás usando o conxunto de celas %s.

en: Transport selection
gl_ES: Selección de transporte

en: Looking for transport:
gl_ES: Busco transporte:

en: Transports available:
gl_ES: Transportes dispoñibles:

en: Load
gl_ES: Carga

en: Description
gl_ES: Descrición

en: Unit selection
gl_ES: Selección de unidades

en: _Tile
gl_ES: _Cela

en: C_ontinent
gl_ES: C_ontinente

en: _Land
gl_ES: _Terra

en: _Sea
gl_ES: _Mar

en: _Both
gl_ES: _Ambos

en: _World
gl_ES: _Mundo

en: Sentry
gl_ES: Centinela

en: _Deselect
gl_ES: _Deseleccionar

en: C_enter
gl_ES: C_introducir

en: _Focus
gl_ES: _Enfoque

note: TRANS: used in place of unit home city name
en: no home city
gl_ES: non cidade natal

note: TRANS: used in place of unit home city name
en: unknown
gl_ES: descoñecido

note: TRANS: nation adjective for extra owner used below if the target * tile has the target extra and it has an owner.
en: ?eowner:%s
gl_ES: ?propietario: %s

note: TRANS: used below if the target tile has the target extra but it * doesn't have an owner.
en: target
gl_ES: obxectivo

note: TRANS: used below if the target tile doesn't have the target * extra (so it is assumed that it will be created).
en: create
gl_ES: crear

en: _YES
gl_ES: _SI

en: _NO
gl_ES: _NON

en: _ABSTAIN
gl_ES: _ABSTÉNSE

note: TRANS: Describing a vote that passed.
en: [passed]
gl_ES: [aprobado]

note: TRANS: Describing a vote that failed.
en: [failed]
gl_ES: [fallou]

note: TRANS: Describing a vote that was removed.
en: [removed]
gl_ES: [eliminado]

note: TRANS: "Vote" as a process
en: %sVote %d by %s: %s%s
gl_ES: %sVota %d por %s: %s%s

en: new
gl_ES: novo

en: Edit worklists
gl_ES: Editar listas de traballo

en: _New
gl_ES: _Novo

en: _Worklists:
gl_ES: _Listas de traballo:

en: Edit Global _Worklists
gl_ES: Editar _listas de traballo globais

en: Turns
gl_ES: Quendas

en: Source _Tasks:
gl_ES: Fonte _Tarefas:

en: Show _Future Targets
gl_ES: Mostrar _obxectivos futuros

en: Target _Worklist:
gl_ES: _Lista de traballo de destino:

en: _Add Global Worklist
gl_ES: _Engadir lista de traballo global

en: Change Prod_uction
gl_ES: Cambiar Prod_ución

en: Counters Page
gl_ES: Páxina de contadores

en: Improvement
gl_ES: Mellora

en: Wonder
gl_ES: Marabilla

note: TRANS: Menu name to be used like "Set Improvement first" *        This is about adding item to the beginning of the worklist.
en: Set %s first
gl_ES: Establece %s primeiro

note: TRANS: Menu name to be used like "Set Improvement last" *        This is about adding item to the end of the worklist.
en: Set %s last
gl_ES: Definir %s último

note: TRANS: Menu name to be used like "Set Improvement next" *        This is about adding item after current one on the worklist.
en: Set %s next
gl_ES: Establece %s a continuación

note: TRANS: Menu name to be used like "Set Improvement 2nd last" *        This is about adding item as second last on the worklist.
en: Set %s 2nd last
gl_ES: Establece %s segundo o último

en: Building %s
gl_ES: Construíndo %s

en: Supported %s
gl_ES: Admite %s

en: Present %s
gl_ES: Presente %s

en: Available %s
gl_ES: Dispoñible %s

en: gtk4-client gui-specific options are:
gl_ES: as opcións específicas de gui de gtk4-client son:

en: -r, --resolution WIDTHxHEIGHT	Assume given resolution screen
gl_ES: -r, --resolution WIDTHxHEIGHT Asume unha pantalla de resolución dada

note: TRANS: Keep word 'default' untranslated
en: -z, --zoom LEVEL	Set zoom level; use value 'default' to reset
gl_ES: -z, --zoom LEVEL Establecer o nivel de zoom; use o valor 'predeterminado' para restablecer

en: Unknown command-line option "%s".
gl_ES: Opción de liña de comandos descoñecida "%s".

en: Migrating options from gtk3.22 to gtk4 client
gl_ES: Migrando opcións do cliente gtk3.22 ao cliente gtk4

en: 
    Built against gtk %d.%d.%d, using %d.%d.%d
    Built against glib %d.%d.%d, using %d.%d.%d
gl_ES: 
    Creado contra gtk %d.%d.%d, usando %d.%d.%d
    Creado contra glib %d.%d.%d, usando %d.%d.%d

en: _Teleport
gl_ES: _Teletransportarse

en: Difficulty: %s
gl_ES: Dificultade: %s

en: Bribe Enemy Stack
gl_ES: Subornar a morea de unidades inimigas

en: Tech
gl_ES: Tecnoloxia

en: Upkeep
gl_ES: Mantemento

en: Yes
gl_ES: Si

en: No
gl_ES: Non

en: gtk4x-client gui-specific options are:
gl_ES: as opcións específicas da gui de gtk4x-client son:

en: Migrating options from gtk4 to gtk4x client
gl_ES: Migrando as opcións do cliente gtk4 ao cliente gtk4x

en: Leave
gl_ES: Saír

en: Cancel
gl_ES: Cancelar

en: Allies only
gl_ES: Só aliados

en: Sell improvement?
gl_ES: Vender melloras?

en: Activate unit
gl_ES: Activar a unidade

en: Activate and close dialog
gl_ES: Activar e pechar o diálogo

en: Sentry unit
gl_ES: Unidade de centinela

en: Fortify unit
gl_ES: Fortalece a unidade

en: Disband unit
gl_ES: Dissolver a unidade

en: Unload
gl_ES: Descarga

en: Unload All From Transporter
gl_ES: Descargar todo de Transporter

en: Upgrade Unit
gl_ES: Unidade de actualización

note: TRANS: %1 is a custom string chosen by player.
en: Governor %1
gl_ES: Gobernador %1

en: Autoworker activity:
gl_ES: Actividade do automóbil:

en: Clear
gl_ES: Limpar

en: Click to change city name
gl_ES: Fai clic para cambiar o nome da cidade

en: Zoom in
gl_ES: Achega o zoom

en: Zoom out
gl_ES: Reducir o zoom

en: Show buildings
gl_ES: Mostrar edificios

en: Show units
gl_ES: Mostrar unidades

en: Show wonders
gl_ES: Mostra marabillas

en: Show future targets
gl_ES: Mostrar obxectivos futuros

en: Close city dialog
gl_ES: Pechar o diálogo da cidade

en: Show next city
gl_ES: Mostra a seguinte cidade

en: Show previous city
gl_ES: Mostrar a cidade anterior

en: Worklist Option
gl_ES: Opción de lista de traballo

en: Click to change current production
gl_ES: Fai clic para cambiar a produción actual

en: Change
gl_ES: Cambiar

en: Insert Before
gl_ES: Inserir antes

en: Insert After
gl_ES: Inserir Despois

en: Add Last
gl_ES: Engadir o último

en: Worklist
gl_ES: Lista de traballo

en: Governor settings
gl_ES: Configuración do gobernador

en: Results:
gl_ES: Resultados:

en: Save
gl_ES: Gardar

en: Trade
gl_ES: Comercio

en: Priority
gl_ES: Prioridade

en: Show city production
gl_ES: Mostra a produción da cidade

en: Show counters information
gl_ES: Amosar información dos contadores

en: Show happiness information
gl_ES: Mostrar información sobre a felicidade

en: No governor defined
gl_ES: Non hai gobernador definido

note: TRANS: %1 is custom string chosen by player
en: <h3>Governor Enabled<br>(%1)</h3>
gl_ES: <h3>Gobernador activado<br>(%1)</h3>

en: <h3>Governor Disabled</h3>
gl_ES: <h3>Gobernador desactivado</h3>

en: Disable
gl_ES: Desactivar

en: Enable
gl_ES: Activar

en: Remove Governor
gl_ES: Quitar gobernador

en: Change worklist
gl_ES: Cambiar lista de traballo

en: Insert worklist
gl_ES: Inserir lista de traballo

en: Save worklist
gl_ES: Gardar lista de traballo

en: Options
gl_ES: Opcións

en: Allow disbanding city
gl_ES: Permitir a disolución da cidade

en: Buy (%1 gold) | Buy (%1 gold)
gl_ES[0]: Comprar (%1 ouro)
gl_ES[1]: Comprar (%1 ouro)

en: Buy
gl_ES: Mercar

en: Current value is: %d
gl_ES: O valor actual é: %d

en: Activated once value equal or higher than: %d
gl_ES: Activado unha vez que o valor sexa igual ou superior a: %d

en: Buy %s for %d gold? | Buy %s for %d gold?
gl_ES[0]: Mercar %s por %d ouro?
gl_ES[1]: Mercar %s por %d ouro?

en: Improvements - upkeep %1
gl_ES: Melloras: mantemento %1

en: What should we name new worklist?
gl_ES: Como chamamos a nova lista de traballo?

en: Save current worklist
gl_ES: Garda a lista de traballo actual

en: New worklist
gl_ES: Nova lista de traballo

note: TRANS: city dialog title
en: %1 - %2 citizens - DISORDER
gl_ES: %1 - %2 cidadáns - DESORDE

note: TRANS: city dialog title
en: %1 - %2 citizens - celebrating
gl_ES: %1 - %2 cidadáns - celebrando

note: TRANS: city dialog title
en: %1 - %2 citizens - happy
gl_ES: %1 - %2 cidadáns - ledos

note: TRANS: city dialog title
en: %1 - %2 citizens
gl_ES: %1 - %2 cidadáns

en: Cost: %1, Upkeep: %2
gl_ES: Custo: %1, mantemento: %2

en: Cost Estimate: %1, Upkeep: %2
gl_ES: Custo estimado: %1, mantemento: %2

note: TRANS: this and nearby literal strings are interpreted * as (Qt) HTML
en: Obsoleted by %1 (%2).
gl_ES: Obsoleto por %1 (%2).

note: TRANS: Current unit obsoleted by other unit
en: Obsoleted by %1.
gl_ES: Obsoleto por %1.

en: Add next
gl_ES: Engadir a continuación

en: Add before last
gl_ES: Engadir antes do último

en: Add last
gl_ES: Engadir o último

en: Add
gl_ES: Engadir

en: Governor
gl_ES: Gobernador

en: Sell
gl_ES: Vender

en: City/Buy
gl_ES: Cidade/Comprar

en: View
gl_ES: Ver

en: Center
gl_ES: Centro

en: Buy ( Cost: %d )
gl_ES: Comprar (Custo: %d)

en: Sell?
gl_ES: Vender?

en: Column visibility
gl_ES: Visibilidade da columna

en: Select Nation
gl_ES: Seleccione Nación

en: Nation Set:
gl_ES: Conxunto nación:

en: Choose nation
gl_ES: Escolle nación

en: Your leader name
gl_ES: O teu nome de líder

en: Ok
gl_ES: Dacordo

en: Nation has been chosen by other player
gl_ES: A nación foi escollida por outro xogador

en: Goto Location
gl_ES: Ir á localización

en: Inspect City
gl_ES: Inspeccionar a cidade

en: &Wait
gl_ES: &Agarda

en: Do nothing
gl_ES: Non facer nada

en: Steal
gl_ES: Roubar

note: TRANS: %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Bribing the unit stack costs %d gold.
    %s | Bribing the unit stack costs %d gold.
    %s
gl_ES[0]: Subornar a morea de unidades custa %d ouro.
    %s
gl_ES[1]: Subornar a morea de unidades custa %d ouro. 
    %s

en: Sabotage
gl_ES: Sabotaxe

en: Are you sure you want to disband that %1 unit? | Are you sure you want to disband those %1 units?
gl_ES[0]: Estás seguro de que queres disolver esa unidade %1?
gl_ES[1]: Estás seguro de que queres disolver esas %1 unidades?

en: Disband units
gl_ES: Disolver unidades

en: Modpack suggests using %1 tileset.
gl_ES: Modpack suxire usar %1 conxunto de celas.

en: Keep current tileset
gl_ES: Mantén o conxunto de celas actual

en: Load tileset
gl_ES: Cargar conxunto de celas

en: Modpack suggests using %1 soundset.
gl_ES: Modpack suxire usar %1 conxunto de sons.

en: Keep current soundset
gl_ES: Mantén o conxunto de sons actual

en: Load soundset
gl_ES: Cargar conxunto de sons

en: Modpack suggests using %1 musicset.
gl_ES: Modpack suxire usar %1 conxunto de música.

en: Keep current musicset
gl_ES: Mantén o conxunto de música actual

en: Load musicset
gl_ES: Cargar conxunto de música

en: Tileset error
gl_ES: Erro de conxunto de celas

note: TRANS: MP = Movement points
en: MP:
gl_ES: PM:

en: %1 unit | %1 units
gl_ES[0]: %1 unidade
gl_ES[1]: %1 unidades

en: Are you sure you want to do %1?
gl_ES: Estás seguro de que queres facer %1?

en: %1 turn left | %1 turns left
gl_ES[0]: %1 xira á esquerda
gl_ES[1]: %1 xiran á esquerda

en: Maps
gl_ES: Mapas

en: Advances
gl_ES: Avances

en: Give shared vision
gl_ES: Dar visión compartida

en: Give embassy
gl_ES: Dar embaixada

en: Pacts
gl_ES: Pactos

en: Welcome to Freeciv
gl_ES: Benvido a Freeciv

en: This is Qt-client for Freeciv.
gl_ES: Este é o cliente Qt para Freeciv.

en: Don't Observe
gl_ES: Non Observe

en: Observe
gl_ES: Observa

en: Client Options
gl_ES: Opcións do cliente

en: More Game Options
gl_ES: Máis opcións de xogo

en: Nation:
gl_ES: Nación:

en: Rules:
gl_ES: Regras:

en: Players:
gl_ES: Xogadores:

en: Set server options
gl_ES: Establecer as opcións do servidor

en: Failed to setup font for role %s.
gl_ES: Produciuse un erro ao configurar o tipo de letra para o rol %s.

en: Building
gl_ES: Edificio

en: Distance
gl_ES: Distancia

en: &Goto
gl_ES: &Ir a

en: &Airlift
gl_ES: &Ponte aéreo

en: &Close
gl_ES: &Pechar

en: Show All Cities
gl_ES: Mostrar todas as cidades

en: This client accepts the standard Qt command-line options
    after '--'. See the Qt documentation.
gl_ES: Este cliente acepta as opcións estándar de liña de comandos de Qt
    despois de '--'. Consulte a documentación de Qt.

en: -s, --shortcutreset	Reset shortcut keys to default values
gl_ES: -s, --shortcutreset Restablece as teclas de atallo aos valores predeterminados

en: Migrating Qt-client options from freeciv-2.5 options.
gl_ES: Migrando as opcións Qt-client das opcións freeciv-2.5.

en: Quit?
gl_ES: Saír?

en: 
    Built against Qt %s, using %s
gl_ES: 
    Creado contra Qt %s, usando %s

en: 
    Built in Qt5 mode.
gl_ES: 
    Construído en modo Qt5.

en: 
    Built in Qt6x mode.
gl_ES: 
    Construído en modo Qt6x.

en: 
    Built in Qt6 mode.
gl_ES: 
    Construído en modo Qt6.

en: About Qt
gl_ES: Acerca de Qt

en: Moves:
gl_ES: Movementos:

en: Basic upkeep:
gl_ES: Mantemento básico:

note: TRANS: this and similar literal strings interpreted as (Qt) HTML
en: Requires
gl_ES: Requírese

en: No technology required.
gl_ES: Non se precisa tecnoloxía.

en: Obsoleted by
gl_ES: Obsoleto por

en: Never obsolete.
gl_ES: Nunca obsoleto.

en: Move cost:
gl_ES: Custo de mudanza:

en: Defense bonus:
gl_ES: Bonificación de defensa:

en: Cultiv. Rslt/Time:
gl_ES: Cultivo. Res/Hora:

en: Plant Rslt/Time:
gl_ES: Plant Res/hora:

en: Trans. Rslt/Time:
gl_ES: Trans. Rslt/Hora:

note: TRANS: %1 food, %2 shields, %3 trade
en: Tile output becomes %1, %2, %3.
gl_ES: A saída da cela pasa a ser %1, %2, %3.

note: TRANS: Tooltip decorating strings like "1, 2, 3".
en: Output (Food, Shields, Trade) of a tile where the resource is present.
gl_ES: Saída (Alimento, Escudos, Comercio) dunha cela onde está presente o recurso.

note: TRANS: preserve leading space; always at least 2
en:  (Selected %1 unit) |  (Selected %1 units)
gl_ES[0]:  (Seleccionouse %1 unidade)
gl_ES[1]:  (Seleccionaaronse %1 unidades)

note: TRANS: preserve leading space
en:  +%1 unit |  +%1 units
gl_ES[0]:  +%1 unidade
gl_ES[1]:  +%1 unidades

en: MP
gl_ES: PM

en: Unit type
gl_ES: Tipo de unidade

en: Selected type
gl_ES: Tipo seleccionado

en: All types
gl_ES: Todo tipo

en: Unit activity
gl_ES: Actividade da unidade

en: Any activity
gl_ES: Calquera actividade

en: Fortified
gl_ES: Fortificado

en: Idle
gl_ES: Inactivo

en: Sentried
gl_ES: Centinela

en: Unit HP and MP
gl_ES: Unidade HP e MP

en: Any unit
gl_ES: Calquera unidade

en: Full HP
gl_ES: HP completo

en: Full MP
gl_ES: MP pleno

en: Full HP and MP
gl_ES: HP e MP completos

en: Location
gl_ES: Localización

en: Anywhere
gl_ES: En calquera lugar

en: Current tile
gl_ES: Cela actual

en: Current continent
gl_ES: Continente actual

en: Main continent
gl_ES: Continente principal

en: Terrain: %1
gl_ES: Terreo: %1

en: Food/Prod/Trade: %1
gl_ES: Alimentos/Produción/Comercio: %1

en: Infrastructure: %1
gl_ES: Infraestrutura: %1

en: Defense bonus: %1%
gl_ES: Bonificación de defensa: %1%

en: Movement cost: %1
gl_ES: Custo de movemento: %1

en: Year: %1 (Turn: %2)
gl_ES: Ano: %1 (Quenda: %2)

en: Population: %1
gl_ES: Poboación: %1

note: TRANS: current gold, then loss/gain per turn
en: Gold: %1 (%2)
gl_ES: Ouro: %1 (%2)

en: Lua scripts
gl_ES: Guións Lua

en: Load lua script
gl_ES: Cargar script lua

en: Selected city %s. Now choose rally point.
gl_ES: Cidade seleccionada %s. Agora escolle o punto de reunión.

en: No city selected. Aborted
gl_ES: Non seleccionou ningunha cidade. Abortado

en: Tile %s set as rally point from city %s.
gl_ES: A cela %s definido como punto de reunión da cidade %s.

en: Could not set rally point for city %s.
gl_ES: Non se puido establecer o punto de reunión para a cidade %s.

note: TRANS: T is shortcut from Turn
en: %1 
    T:%2
gl_ES: %1
    T:%2

en: Adding city %1 to trade planning
gl_ES: Engadindo a cidade %1 á planificación comercial

en: Removing city %1 from trade planning
gl_ES: Eliminando a cidade %1 da planificación comercial

en: City %s - 1 free trade route. | City %s - %d free trade routes.
gl_ES[0]: Cidade %s - 1 ruta de libre comercio.
gl_ES[1]: Cidade %s - %d rutas de libre comercio.

en: Revolution...
gl_ES: Revolución...

en: Go to and...
gl_ES: Vaia e...

en: Game
gl_ES: Xogo

en: Server Options
gl_ES: Opcións do servidor

en: Shortcuts
gl_ES: Atallos

en: Load another tileset
gl_ES: Carga outro conxunto de fichas

en: Save Options Now
gl_ES: Gardar opcións agora

en: Save Options on Exit
gl_ES: Gardar opcións na saída

en: Save Game As...
gl_ES: Gardar partida como...

en: Save Map to Image
gl_ES: Gardar o mapa na imaxe

en: Leave game
gl_ES: Deixa o xogo

en: Quit
gl_ES: Saír

en: Center View
gl_ES: Vista central

en: Fullscreen
gl_ES: Pantalla completa

en: Minimap
gl_ES: Minimapa

en: Show new turn information
gl_ES: Mostrar información de nova quenda

en: Show combat detailed information
gl_ES: Mostra información detallada de combate

en: Lock interface
gl_ES: Bloquear a interface

en: Zoom default
gl_ES: Zoom predeterminado

en: Scale fonts
gl_ES: Escalar fontes

en: City Outlines
gl_ES: Esquemas da cidade

en: Map Grid
gl_ES: Reixa do mapa

en: National Borders
gl_ES: Fronteiras nacionais

en: City Names
gl_ES: Nomes de cidades

en: City Growth
gl_ES: Crecemento da cidade

en: City Trade Routes
gl_ES: Rutas comerciais da cidade

en: Single Unit (Unselect Others)
gl_ES: Unidade única (desmarcar outras)

en: All On Tile
gl_ES: Todo Na Cela

en: Same Type on Tile
gl_ES: O mesmo tipo na cela

en: Same Type on Continent
gl_ES: O mesmo tipo no continente

en: Same Type Everywhere
gl_ES: O mesmo tipo en todas partes

en: Wait
gl_ES: Agarda

en: Done
gl_ES: Feito

en: Advanced unit selection
gl_ES: Selección avanzada de unidades

en: Go to Tile
gl_ES: Vaia a cela

en: Go to Nearest City
gl_ES: Ir á cidade máis próxima

en: Go to/Airlift to City...
gl_ES: Ir a/Transporte aéreo á cidade...

en: Auto Explore
gl_ES: Exploración automática

en: Patrol
gl_ES: Patrulla

en: Unsentry All On Tile
gl_ES: Unsentry Todo Sobre Cela

en: Upgrade
gl_ES: Actualizar

en: Convert
gl_ES: Converter

en: Disband
gl_ES: Disolver

en: Fortify Unit
gl_ES: Unidade de fortalecemento

en: Build Base
gl_ES: Construír Base

note: TRANS: Menu item to bring up the action selection dialog. TRANS: Button to bring up the action selection dialog.
en: Do...
gl_ES: Fai...

en: Work
gl_ES: Traballo

en: Auto Worker
gl_ES: Traballador de Automóbiles

en: Build Road
gl_ES: Construír Estrada

en: Build Path
gl_ES: Construír o camiño

en: Build Irrigation
gl_ES: Construír Rego

en: Build Mine
gl_ES: Construír a Mina

en: Connect With Road
gl_ES: Conectar coa estrada

en: Connect With Railroad
gl_ES: Conecta co ferrocarril

en: Connect With Maglev
gl_ES: Conecta con Maglev

en: Connect With Irrigation
gl_ES: Conecta co rego

en: Transform Terrain
gl_ES: Transformar o terreo

en: Multiplayer
gl_ES: Multixogador

en: Delayed Goto
gl_ES: Goto atrasado

en: Delayed Orders Execute
gl_ES: Execución de pedidos atrasadas

en: Clear Orders
gl_ES: Borrar pedidos

en: Add all cities to trade planning
gl_ES: Engade todas as cidades á planificación comercial

en: Calculate trade planning
gl_ES: Calcular a planificación comercial

en: Add/Remove City
gl_ES: Engadir/Eliminar cidade

en: Clear Trade Planning
gl_ES: Planificación comercial clara

en: Automatic caravan
gl_ES: Caravana automática

en: Set/Unset rally point
gl_ES: Establecer/Desactivar o punto de reunión

en: Quick Airlift
gl_ES: Transporte aéreo rápido

en: Unit type for quickairlifting
gl_ES: Tipo de unidade para quickairlifting

en: Default action vs unit
gl_ES: Acción predeterminada vs unidade

en: Ask
gl_ES: Pregunta

en: Bribe Unit
gl_ES: Subornar unidade

en: Sabotage Unit Escape
gl_ES: Fuga da Unidade de Sabotaxe

en: Default action vs city
gl_ES: Acción predeterminada vs cidade

en: Investigate city
gl_ES: Investiga a cidade

en: Investigate city (spends the unit)
gl_ES: Investigar a cidade (gasta a unidade)

en: Establish embassy
gl_ES: Establecer embaixada

en: Become Ambassador
gl_ES: Convértete en embaixador

en: Steal technology
gl_ES: Roubar tecnoloxía

en: Steal technology and escape
gl_ES: Rouba tecnoloxía e escapa

en: Incite a revolt
gl_ES: Incitar a unha revolta

en: Incite a Revolt and Escape
gl_ES: Incitar á revolta e á fuga

en: Poison city
gl_ES: Cidade do veleno

en: Civilization
gl_ES: Civilización

en: Tax Rates...
gl_ES: Tipos de impostos...

en: Policies...
gl_ES: Políticas...

en: Demographics
gl_ES: Demografía

en: Spaceship
gl_ES: Nave espacial

en: Achievements
gl_ES: Logros

en: Endgame report
gl_ES: Informe final do xogo

en: Battle Groups
gl_ES: Grupos de batalla

en: Top %1 City | Top %1 Cities
gl_ES[0]: Cidade %1 principal
gl_ES[1]: Cidades %1 principais

note: TRANS: Build mine of specific type TRANS: Build irrigation of specific type TRANS: Build road of specific type
en: Build %1
gl_ES: Construír %1

note: TRANS: Transform terrain to specific type
en: Cultivate to %1
gl_ES: Cultivar ata %1

note: TRANS: Transform terrain to specific type
en: Plant to %1
gl_ES: Planta en %1

note: TRANS: Transform terrain to specific type
en: Transform to %1
gl_ES: Transformar a %1

en: Auto Settler
gl_ES: Colocador automático

en: Didn't find any trade route to establish
gl_ES: Non atopou ningunha ruta comercial que establecer

en: Available tilesets
gl_ES: Conxunto de celas dispoñibles

en: Some tilesets might not be compatible with current map topology!
gl_ES: É posible que algúns conxuntos de celas non sexan compatibles coa topoloxía do mapa actual!

en: Success
gl_ES: Éxito

en: Failed to save image of the map
gl_ES: Produciuse un erro ao gardar a imaxe do mapa

en: Save Games
gl_ES: Gardar partidas

en: Selection will cancel current assignments!
gl_ES: A selección cancelará as tarefas actuais!

en: Confirm Disruptive Selection
gl_ES: Confirme a selección disruptiva

en: ... read more in help
gl_ES: ... ler máis na axuda

en: Refresh
gl_ES: Actualizar

en: Apply
gl_ES: Solicitar

en: Select Font
gl_ES: Seleccione Fonte

en: Select Color
gl_ES: Seleccione Cor

en: %s%s, Qt5 client
gl_ES: %s%s, cliente Qt5

en: %s%s, Qt6x client
gl_ES: %s%s, cliente Qt6x

en: %s%s, Qt6 client
gl_ES: %s%s, cliente Qt6

en: Qt5 client
gl_ES: Cliente Qt5

en: Qt6x client
gl_ES: Cliente Qt6x

en: Qt6 client
gl_ES: Cliente Qt6

en: Start new game
gl_ES: Comeza un novo xogo

en: Start scenario game
gl_ES: Comeza o xogo de escenarios

en: Load saved game
gl_ES: Cargar o xogo gardado

en: Connect to network game
gl_ES: Conectar ao xogo en rede

en: ?count:Players
gl_ES: Xogadores

en: Connect
gl_ES: Conectar

en: Login
gl_ES: Iniciar sesión

en: Password
gl_ES: CONTRASINAL

en: Confirm Password
gl_ES: Confirme o contrasinal

en: Internet servers:
gl_ES: Servidores de Internet:

en: Local servers:
gl_ES: Servidores locais:

en: Loading...
gl_ES: Cargando...

en: Show preview
gl_ES: Mostrar vista previa

en: Date
gl_ES: Data

en: Browse...
gl_ES: Explorar...

en: Load Scenario
gl_ES: Cargar escenario

en: Disconnect
gl_ES: Desconectar

en: Start
gl_ES: Comeza

en: Save Files
gl_ES: Gardar ficheiros

en: Open Save File
gl_ES: Abre Gardar ficheiro

en: Scenarios Files
gl_ES: Ficheiros de escenarios

en: Open Scenario File
gl_ES: Abre o ficheiro de escenarios

en: Turn
gl_ES: Xire

en: Authors:
gl_ES: Autores:

en: ?header:Players
gl_ES: Xogadores

en: Global observers
gl_ES: Observadores globais

en: Not ready
gl_ES: Non está listo

en: Set difficulty
gl_ES: Establece a dificultade

en: Put on team
gl_ES: Ponte en equipo

en: Tax: %1% Science: %2% Luxury: %3%
gl_ES: Impostos: %1% Ciencia: %2% Luxo: %3%

note: TRANS: Government - max rate (of taxes) x%
en: %1 - max rate: %2%
gl_ES: %1 - taxa máxima: %2%

en: <b>Techs unknown by %1:</b>
gl_ES: <b>Técnicas descoñecidas por %1:</b>

en: <b>Techs unknown by you :</b>
gl_ES: <b>Técnicas descoñecidas por ti :</b>

en: <b>Techs known by %1:</b>
gl_ES: <b>Técnicas coñecidas por %1:</b>

en: Wonders of %1 Empire
gl_ES: Marabillas de %1 Empire

en: Rule:
gl_ES: Regra:

en:  (obsolete)
gl_ES:  (obsoleto)

en: Meet
gl_ES: Coñece

en: Cancel Treaty
gl_ES: Cancelar o Tratado

en: Withdraw Vision
gl_ES: Retirar a visión

en: AI Mode
gl_ES: Modo IA

en: Hide Relations
gl_ES: Ocultar as relacións

en: Show Relations
gl_ES: Mostrar Relacións

en: Hide Techs
gl_ES: Ocultar técnicas

en: Show Techs
gl_ES: Mostrar técnicos

en: Hide Wonders
gl_ES: Ocultar marabillas

en: Show Wonders
gl_ES: Mostrar Marabillas

en: Toggle AI Mode
gl_ES: Activa o modo AI

en: Away Mode
gl_ES: Modo Ausente

en: Tax rates
gl_ES: Tipos impositivos

en: Sell All
gl_ES: Vender Todo

en: Sell Redundant
gl_ES: Vendo Redundante

en: Disband Results
gl_ES: Disolver os resultados

en: Show minimap
gl_ES: Mostrar minimapa

en: Quick buy from map
gl_ES: Compra rápida desde o mapa

en: Quick production select from map
gl_ES: Selección rápida de produción do mapa

en: Select button
gl_ES: Botón Seleccionar

en: Adjust workers
gl_ES: Axustar os traballadores

en: Append focus
gl_ES: Engadir foco

en: Popup tile info
gl_ES: Información da cela emerxente

en: Wakeup sentries
gl_ES: Centinelas de espertar

en: Show link to tile
gl_ES: Mostrar a ligazón a cela

en: Paste production
gl_ES: Produción de pasta

en: Copy production
gl_ES: Produción de copias

en: Show/hide workers
gl_ES: Produción de copias

en: Units selection (for tile under mouse position)
gl_ES: Selección de unidades (para cela debaixo da posición do rato)

en: City Production Levels
gl_ES: Niveis de produción da cidade

en: Set Home City
gl_ES: Establecer a cidade de orixe

en: Build City
gl_ES: Construír cidade

en: Explode Nuclear
gl_ES: Explotar Nuclear

en: Quick buy current production from map
gl_ES: Compra rápida produción actual do mapa

en: Lock/unlock interface
gl_ES: Bloquear/desbloquear a interface

en: Auto worker
gl_ES: Traballador de automóbiles

en: Popup combat information
gl_ES: Información de combate emerxente

en: Reload theme
gl_ES: Recargar o tema

en: Reload tileset
gl_ES: Volver cargar tileset

en: Toggle city full bar visibility
gl_ES: Alterna a visibilidade da barra completa da cidade

en: Reload zoomed in tileset
gl_ES: Volve cargar o conxunto de celas ampliado

en: Reload zoomed out tileset
gl_ES: Volve cargar o conxunto de celas ampliado

en: Load Lua script
gl_ES: Cargar o script Lua

en: Load last loaded Lua script
gl_ES: Cargar o último script Lua cargado

en: Reload tileset with default scale
gl_ES: Recarga o conxunto de celas coa escala predeterminada

en: Go And Build City
gl_ES: Ir e construír a cidade

en: Go And Join City
gl_ES: Ir e únete á cidade

en: NoButton
gl_ES: Sen botón

en: LeftButton
gl_ES: Botón Esquerdo

en: RightButton
gl_ES: Botón dereito

en: BackButton
gl_ES: Botón Atrás

en: ForwardButton
gl_ES: Botón de avance

en: TaskButton
gl_ES: Botón de tarefa

en: ExtraButton4
gl_ES: Botón extra 4

en: ExtraButton5
gl_ES: Botón extra 5

en: ExtraButton6
gl_ES: Botón extra 6

en: ExtraButton7
gl_ES: Botón extra 7

en: ExtraButton8
gl_ES: Botón extra 8

en: ExtraButton9
gl_ES: Botón extra 9

en: ExtraButton10
gl_ES: Botón extra 10

en: ExtraButton11
gl_ES: Botón extra 11

en: ExtraButton12
gl_ES: Botón extra 12

en: ExtraButton13
gl_ES: Botón extra 13

en: ExtraButton14
gl_ES: Botón extra 14

en: ExtraButton15
gl_ES: Botón extra 15

en: ExtraButton16
gl_ES: Botón extra 16

en: ExtraButton17
gl_ES: Botón extra 17

en: ExtraButton18
gl_ES: Botón extra 18

en: ExtraButton19
gl_ES: Botón extra 19

en: ExtraButton20
gl_ES: Botón extra 20

en: ExtraButton21
gl_ES: Botón extra 21

en: ExtraButton22
gl_ES: Botón extra 22

en: ExtraButton23
gl_ES: Botón extra 23

en: ExtraButton24
gl_ES: Botón extra 24

note: TRANS: Given shortcut(%1) is already assigned
en: %1 is already assigned to
gl_ES: %1 xa está asignado a

en: Shortcuts options
gl_ES: Opcións de atallos

en: Observe globally
gl_ES: Observa globalmente

en: Launch
gl_ES: Lanzamento

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: No Qt-client theme was found. For instructions on how to get one, please visit %s
gl_ES: Non se atopou ningún tema de cliente Qt. Para obter instrucións sobre como conseguir un, visita %s

en: Abstain
gl_ES: Absterse

en: <b>%1 called a vote for:</b>
gl_ES: <b>%1 fixo unha votación para:</b>

en: Close Dialog (Esc)
gl_ES: Pechar o diálogo (Esc)

en: Subvert Enemy Unit
gl_ES: Subverter a Unidade Inimiga

en: Total users logged in : %d
gl_ES: Total de usuarios rexistrados: %d

en: Back
gl_ES: De volta

en: Load Game
gl_ES: Cargar xogo

en: Server Settings
gl_ES: Configuración do servidor

en: Unit commands
gl_ES: Comandos da unidade

en: Activate unit, close dialog
gl_ES: Activar a unidade, pechar o diálogo

en: Upgrade unit
gl_ES: Actualizar unidade

en: ?homecity:None
gl_ES: ?cidade natal:Ningún

en: Allow unit production
    to disband city
gl_ES: Permitir a produción unitaria
    para disolver a cidade

en: Sorry, you have already bought here in this turn.
gl_ES: Sentímolo, xa compraches aquí nesta quenda.

en: Sorry, you can't buy here in this turn.
gl_ES: Sentímolo, non podes mercar aquí nesta quenda.

en: Buy it?
gl_ES: Mercar?

en: Sell it?
gl_ES: Vendelo?

en: City options
gl_ES: Opcións da cidade

en: Supported units: %d
gl_ES: Unidades admitidas: %d

en: Present units: %d
gl_ES: Unidades actuais: %d

en: City info
gl_ES: Información da cidade

en: Pollution: %d
gl_ES: Contaminación: %d

en: Pollution: none
gl_ES: Contaminación: ningunha

en: Plague risk: %.1f%%
gl_ES: Risco de peste: %.1f%%

en: Plague risk: none
gl_ES: Risco de peste: ningún

en: Trade routes:
gl_ES: Rutas comerciais:

en: Trade: +%d
gl_ES: Comercio: +%d

en: ?trade:None
gl_ES: ningún

en: City improvements
gl_ES: Melloras da cidade

en: Food: %d per turn
gl_ES: Alimento: %d por quenda

en: ?food:Surplus: %d
gl_ES:  %d

en: Production: %d (%d) per turn
gl_ES: Produción: %d (%d) por quenda

en: ?production:Support: %d
gl_ES:  %d

en: Trade: %d per turn
gl_ES: Comercio: %d por quenda

en: Corruption: %d
gl_ES: Corrupción: %d

en: Gold: %d (%d) per turn
gl_ES: Ouro: %d (%d) por quenda

en: Upkeep: %d
gl_ES: Mantemento: %d

en: Science: %d per turn
gl_ES: Ciencia: %d por quenda

en: Luxury: %d per turn
gl_ES: Luxo: %d por quenda

en: City growth: blocked
gl_ES: Crecemento da cidade: bloqueado

en: City growth: never
gl_ES: Crecemento da cidade: nunca

en: City shrinks: %d %s
gl_ES: A cidade encolle: %d %s

en: turn | turns
gl_ES[0]: quenda
gl_ES[1]: quendas

en: City growth: %d %s
gl_ES: Crecemento da cidade: %d %s

en: Granary
gl_ES: Hórreo

en: finished
gl_ES: rematado

en: City of %s (Population %s citizens)
gl_ES: Cidade de %s (poboación %s cidadáns)

note: TRANS: preserve leading space
en:  - DISORDER
gl_ES:  - DISTURBIOS

note: TRANS: preserve leading space
en:  - celebrating
gl_ES:  - celebrando

note: TRANS: preserve leading space
en:  - happy
gl_ES:  - feliz

note: TRANS: preserve leading space
en:  - under Citizen Governor control.
gl_ES:  - baixo o control do Gobernador Cidadán.

en: Present units
gl_ES: Unidades presentes

en: Supported units
gl_ES: Unidades soportadas

en: Change production
gl_ES: Cambiar a produción

en: Hurry production
gl_ES: Apurar a produción

en: Previous city
gl_ES: Cidade anterior

en: Next city
gl_ES: Próxima cidade

en: size
gl_ES: tamaño

en: time
    to grow
gl_ES: tempo
    a medrar

en: Cities Report
gl_ES: Informe Cidades

en: Close Dialog
gl_ES: Pechar o diálogo

en: Information Report
gl_ES: Informe informativo

en: Happiness Report
gl_ES: Informe de felicidade

en: Garrison Report
gl_ES: Informe de guarnición

en: Maintenance Report
gl_ES: Informe de mantemento

en: worklist
gl_ES: lista de traballo

en: 
    finished
gl_ES: 
    rematado

en: Presets
gl_ES: Preconfiguracións

en: City of %s (Population %s citizens) : %s
gl_ES: Cidade de %s (poboación %s cidadáns): %s

en: Save settings as...
gl_ES: Gardar a configuración como...

en: Load settings
gl_ES: Cargar axustes

en: Delete settings
gl_ES: Eliminar axustes

en: Control city
gl_ES: Control da cidade

en: Apply once
gl_ES: Aplicar unha vez

en: Release city
gl_ES: Cidade de liberación

en: Creating Server List...
gl_ES: Creando lista de servidores...

en: No LAN servers found
gl_ES: Non se atoparon servidores LAN

en: No public servers found
gl_ES: Non se atoparon servidores públicos

note: TRANS: "host.example.com Port 5556 Ver: 3.1.0 Running Players 3\n * [server message]"
en: %s Port %d Ver: %s %s %s %d
    %s
gl_ES: %s Porto %d Ver: %s %s %s %d
    %s

en: Player Name :
gl_ES: Nome do xogador:

en: Freeciv Server :
gl_ES: Servidor Freeciv:

en: Port :
gl_ES: Porto:

en: Next
gl_ES: A continuación

en: Contact %s (%d / %d) %s(%d,%d,%s) %s
gl_ES: Contacta con %s (%d/%d) %s(%d,%d,%s) %s

en: Terrain Defense Bonus: +%d%%
gl_ES: Bonificación de defensa do terreo: +%d%%

en: Terrain Info
gl_ES: Información do terreo

en: Advanced Menu
gl_ES: Menú Avanzado

en: Zoom to : %s
gl_ES: Zoom a: %s

en: Change Production
gl_ES: Cambio de Produción

en: Change City Governor settings
gl_ES: Cambiar a configuración do gobernador da cidade

en: Goto here
gl_ES: Vaia aquí

en: Patrol here
gl_ES: Patrulla aquí

en: Connect here
gl_ES: Conéctate aquí

en: Paradrop here
gl_ES: Paradrop aquí

en: Activate %s (%d / %d) %s (%d,%d,%s) %s
gl_ES: Activar %s (%d/%d) %s (%d,%d,%s) %s

en: Ready all
gl_ES: Todo listo

en: Sentry idle
gl_ES: Centinela inactivo

en: Look up "%s" in the Help Browser
gl_ES: Busque "%s" no navegador de axuda

en: Choose Your New Government
gl_ES: Escolla o seu novo goberno

en: What nation will you be?
gl_ES: Que nación serás?

en: Nation set
gl_ES: Conxunto nación

en: World map
gl_ES: Mapa do mundo

en: Sea map
gl_ES: Mapa do mar

en: Share tiles
gl_ES: Compartir fichas

en: Gold(max %d)
gl_ES: Ouro (máx. %d)

en: Diplomacy meeting
gl_ES: Reunión de diplomacia

note: TRANS: "Polish incident !" FIXME!!!
en: %s incident !
gl_ES: %s incidente!

en: Shall we declare WAR on them?
gl_ES: Decláralles a GUERRA?

en: Foreign Minister
gl_ES: Ministro de Asuntos Exteriores

en: Sir!, the %s ambassador has arrived
    What are your wishes?
gl_ES: Señor!, chegou o embaixador de %s
    Cales son os teus desexos?

en: Ma'am!, the %s ambassador has arrived
    What are your wishes?
gl_ES: Señora!, chegou o embaixador de %s
    Cales son os teus desexos?

en: Declare WAR
gl_ES: Declarar a GUERRA

en: Withdraw vision
gl_ES: Retirar a visión

en: Call Diplomatic Meeting
gl_ES: Convocar Xunta Diplomática

en: Send them back
gl_ES: Envíaos de volta

en: Select destination
gl_ES: Seleccione o destino

en: load_surf: Failed to load graphic file %s!
gl_ES: load_surf: fallo ao cargar o ficheiro gráfico %s!

en: Unable to create Sprite (Surface) of size %d x %d %d Bits in format %d
gl_ES: Non se pode crear Sprite (Superficie) de tamaño %d x %d %d Bits en formato %d

en: Unable to initialize SDL2 library: %s
gl_ES: Non foi posíbel inicializar a biblioteca SDL2: %s

en: Unable to initialize SDL2_ttf library: %s
gl_ES: Non foi posíbel inicializar a biblioteca SDL2_ttf: %s

en: Failed to create RGB surface: %s
gl_ES: Produciuse un erro ao crear a superficie RGB: %s

en: Failed to create renderer: %s
gl_ES: Produciuse un erro ao crear o renderizador: %s

en: Failed to create texture: %s
gl_ES: Produciuse un erro ao crear textura: %s

en: SDL2 Client for Freeciv
gl_ES: Cliente SDL2 para Freeciv

en: Failed to create main window: %s
gl_ES: Produciuse un erro ao crear a xanela principal: %s

en:   -f,  --fullscreen	Start Client in Fullscreen mode
gl_ES:   -f, --fullscreen Inicie o cliente no modo de pantalla completa

en:   -F,  --Font SIZE	Use SIZE as the base font size
gl_ES:   -F, --Font SIZE Use SIZE como tamaño de letra base

en:   -s,  --swrenderer	Use SW renderer
gl_ES:   -s, --swrenderer Usa o renderizador SW

en:   -t,  --theme THEME	Use GUI theme THEME
gl_ES:   -t,  --theme TEMA	 Use o tema da GUI TEMA

en: Invalid font size %s
gl_ES: Tamaño de letra non válido %s

en: Making screenshot %s
gl_ES: Facendo captura de pantalla %s

en: Migrating options from sdl to sdl2 client
gl_ES: Migración de opcións de cliente sdl a sdl2

en: Using Video Output: %s
gl_ES: Usando a saída de vídeo: %s

note: TRANS: Future Technology
en: FT
gl_ES: TF

en: Help : Improvements
gl_ES: Axuda: Melloras

en: ?req:None
gl_ES: Ningún

en: Never
gl_ES: Xamais

en: Help : Units
gl_ES: Axuda: Unidades

en: shield | shields
gl_ES[0]: escudo
gl_ES[1]: escudos

en: citizen | citizens
gl_ES[0]: cidadán
gl_ES[1]: cidadáns

en: food | foods
gl_ES[0]: alimento
gl_ES[1]: alimentos

en: gold | golds
gl_ES[0]: ouro
gl_ES[1]: ouro

en: ?utype:None
gl_ES: Ningún

en: ( with
gl_ES: (con

en: Help : Advances Tree
gl_ES: Axuda: Árbore de avances

en: Foreign Intelligence Report
gl_ES: Informe de Intelixencia Exterior

en: Intelligence Information about the %s Spaceship
gl_ES: Información de intelixencia sobre a nave espacial %s

en: Intelligence Information for the %s Empire
gl_ES: Información de intelixencia para o Imperio %s

en: Ruler: %s  Government: %s
    Capital: %s  Gold: %d
    Tax: %d%% Science: %d%% Luxury: %d%%
    Researching: %s
    Culture: %d
gl_ES: Gobernante: %s  Goberno: %s
    Capital: %s  Ouro: %d
    Impostos: %d%% Ciencia: %d%% Luxo: %d%%
    Investigando: %s
    Cultura: %d

en: Ruler: %s  Government: %s
    Capital: %s  Gold: %d
    Tax: %d%% Science: %d%% Luxury: %d%%
    Researching: %s(%d/%d)
    Culture: %d
gl_ES: Gobernante: %s  Goberno: %s
    Capital: %s  Ouro: %d
    Impostos: %d%% Ciencia: %d%% Luxo: %d%%
    Investigando: %s(%d/%d)
    Cultura: %d

en: Ruler: %s  Government: %s
    Capital: %s  Gold: %d
    Tax rates unknown
    Researching: (Unknown)
    Culture: (Unknown)
gl_ES: Gobernante: %s Goberno: %s
    Capital: %s Ouro: %d
    Tipos impositivos descoñecidos
    Investigando: (Descoñecido)
    Cultura: (Descoñecido)

en: Their techs that we don't have :
gl_ES: As súas tecnoloxías que non temos:

en: Show Unit Info Window
gl_ES: Mostrar a ventá de información da unidade

en: Hide Unit Info Window
gl_ES: Ocultar a xanela de información da unidade

en: Show Mini Map
gl_ES: Mostrar mini mapa

en: Hide Mini Map
gl_ES: Ocultar mini mapa

en: Show Messages (F9)
gl_ES: Mostrar mensaxes (F9)

en: Hide Messages (F9)
gl_ES: Ocultar mensaxes (F9)

en: Scale Mini Map
gl_ES: Minimapa a escala

en: Single Tile Width
gl_ES: Ancho de cela única

en: Single Tile Height
gl_ES: Altura de cela única

en: Exit
gl_ES: Sair

en: Scale Unit Info
gl_ES: Información da unidade de escala

en: Width
gl_ES: Anchura

en: Height
gl_ES: Altura

en: Revolution
gl_ES: Revolución

en: or
gl_ES: ou

en: Hide Messages
gl_ES: Ocultar mensaxes

en: Failed to add events to SDL2 event buffer: %s
gl_ES: Produciuse un erro ao engadir eventos ao búfer de eventos SDL2: %s

en: ?gov:None
gl_ES: Ningún

note: TRANS: "(Obs) Egyptian..."
en: %s%s Population: %s  Year: %s  Gold %d
gl_ES: %s%s Poboación: %s  Ano: %s  Ouro: %d

note: TRANS: "(Observer) Egyptian..."
en: %s%s Population: %s  Year: %s  Gold %d Tax: %d Lux: %d Sci: %d
gl_ES: %s%s Poboación: %s  Ano: %s  Ouro: %d Imposto: %d Luxo: %d Ciencia: %d

en: (Observer)
gl_ES: (Observador)

en: ?nation:Hostile
gl_ES: Hostil

en: ?nation:Peaceful
gl_ES: Pacífico

en: ?nation:Friendly
gl_ES: Amigable

en: ?nation:Mysterious
gl_ES: Misteriosa

en: 
    Our Territory
gl_ES: 
    O noso Territorio

en: 
    %s territory (%d turn ceasefire) | 
    %s territory (%d turn ceasefire)
gl_ES[0]: 
    %s territorio (%d turno de cesamento do fogo)
gl_ES[1]: 
    %s territorio (%d turnos de cesamento do fogo)

en: 
    %s territory (%d turn armistice) | 
    %s territory (%d turn armistice)
gl_ES[0]: 
    %s territorio (%d turno de armisticio)
gl_ES[1]: 
    %s territorio (%d turnos de armisticio)

en: 
    Territory of the %s %s
gl_ES: 
    Territorio dos %s %s

en: 
    Unclaimed territory
gl_ES: 
    Territorio non reclamado

en: ?city:Neutral
gl_ES: Neutral

en: ?city:Hostile
gl_ES: Hostil

en: ?city:Peaceful
gl_ES: Pacífica

en: ?city:Friendly
gl_ES: Amigable

en: ?city:Mysterious
gl_ES: Misteriosa

en: 
    City of %s
gl_ES: 
    Cidade de %s

en: ?blistbegin: with
gl_ES:  con

en: Barracks
gl_ES: Cuartel

en: ?blistmore:,
gl_ES: ,

en: Airport
gl_ES: Aeroporto

en: City Walls
gl_ES: Murallas da cidade

en: 
    Food/Prod/Trade: %s
gl_ES: 
    Alimentos/Produción/Comercio: %s

en: End of Turn
gl_ES: Fin da quenda

en: Press
gl_ES: Preme

en: No Orders
gl_ES: Sen Pedidos

note: TRANS: "Space" refers to the space bar on a keyboard.
en: Space
gl_ES: Espazo

en: Disband Unit
gl_ES: Unidade de disolución

en: Convert Unit
gl_ES: Converter unidade

en: Return to Nearest City
gl_ES: Volver á cidade máis próxima

en: Go to City
gl_ES: Ir á cidade

en: Airlift to City
gl_ES: Transporte aéreo á cidade

en: Connect With %s (%s)
gl_ES: Conectar con %s (%s)

en: Load Unit
gl_ES: Unidade de carga

en: Unload Unit
gl_ES: Unidade de descarga

en: Sentry Unit
gl_ES: Unidade de centinela

note: TRANS: "Build Railroad (R) 3 turns" TRANS: "Build Irrigation (I) 5 turns" TRANS: "Build Mine (M) 5 turns" TRANS: "Build Fortress (Shift+F) 5 turns" TRANS: "Build Airbase (Shift+E) 5 turns"
en: Build %s (%s) %d %s
gl_ES: Compilación %s (%s) %d %s

en: %s With %s ( %d one time bonus + %d trade ) (R)
gl_ES: %s Con %s (%d bonificación única + %d intercambio) (R)

en: %s Of %s ( %d one time bonus ) (R)
gl_ES: %s de %s ( %d bonificación única ) (R)

en: Cultivate to
gl_ES: Cultivar para

en: Plant to
gl_ES: Plantar a

en: Transform to
gl_ES: Transformar a

note: TRANS: "Clean Pollution (P) 3 turns"
en: Clean %s (%s) %d %s
gl_ES: Limpar %s (%s) %d %s

en: Local Options
gl_ES: Opcións locais

en: Server options
gl_ES: Opcións do servidor

en: Local options
gl_ES: Opcións locais

en: Worklists
gl_ES: Listas de traballo

en: Save Local Options
gl_ES: Gardar opcións locais

en: Help Browser
gl_ES: Navegador de axuda

en: Leave Game
gl_ES: Deixa o xogo

en: Apply changes
gl_ES: Aplicar cambios

en: empty worklist
gl_ES: lista de traballo baleira

en: Add new worklist
gl_ES: Engadir unha nova lista de traballo

note: TRANS: gui-sdl2 client TRANS: gui-sdl3 client
en: %s client
gl_ES: %s cliente

en: Start New Game
gl_ES: Comeza un novo xogo

en: Join Game
gl_ES: Únete ao xogo

en: Join Pubserver
gl_ES: Únete a Pubserver

en: Join LAN Server
gl_ES: Únete ao servidor LAN

en: SDL2-client welcomes you...
gl_ES: O cliente SDL2 dálle a benvida...

en: You cannot interact with that player with your current contact state - Try right mouse button for intelligence.
gl_ES: Non podes interactuar con ese xogador co teu estado de contacto actual. Proba co botón dereito do rato para obter intelixencia.

en: AI
gl_ES: IA

en: done
gl_ES: feito

en: moving
gl_ES: movendo

en: disconnected
gl_ES: desconectado

en: active
gl_ES: activo

en: under
    construction
gl_ES: en 
    construcción

en: soonest
    completion
gl_ES: máis pronto
    finalización

en: Units Report
gl_ES: Informe de unidades

en: We have %d of %s
    (total value is : %d)
    We can sell %d of them for %d gold.
gl_ES: Temos %d de %s
    (o valor total é: %d)
    Podemos vender %d deles por %d ouro.

en: We can't sell any %s in this turn.
gl_ES: Non podemos vender ningún %s nesta quenda.

en: Sell It?
gl_ES: Vendelo?

en: Economy Report
gl_ES: Informe de economía

en: Treasury:
gl_ES: Tesourería:

en: Tax Rate:
gl_ES: Tipo impositivo:

en: Total Income:
gl_ES: Ingresos totais:

en: Total Cost:
gl_ES: Custo total:

en: Net Income:
gl_ES: Ingresos netos:

en: %s max rate : %d%%
gl_ES: %s taxa máxima: %d%%

en: Update
gl_ES: Actualizar

en: What should we focus on now?
gl_ES: En que debemos centrarnos agora?

en: Select target :
gl_ES: Seleccionar destino:

en: step | steps
gl_ES[0]: paso
gl_ES[1]: pasos

en: %2d: The %s ruler %s scored %d point
     | %2d: The %s ruler %s scored %d points
gl_ES[0]: %2d: o %s gobernante %s anotou %d punto
gl_ES[1]: %2d: o %s gobernante %s anotou %d puntos

en: Final Report:
gl_ES: Informe final:

en: The Greatest Civilizations in the world.
gl_ES: As maiores civilizacións do mundo.

en: The %s Spaceship
gl_ES: A nave espacial %s

en: load_gfxfile: Unable to load graphic file %s!
gl_ES: load_gfxfile: Non foi posíbel cargar o ficheiro gráfico %s!

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: No Sdl2-client theme was found. For instructions on how to get one, please visit %s
gl_ES: Non se atopou ningún tema de cliente Sdl2. Para obter instrucións sobre como conseguir un, visita %s

en: No usable default theme found, aborting!
gl_ES: Non se atopou ningún tema predeterminado utilizable, abortando!

en: Loading theme "%s".
gl_ES: Cargando tema "%s".

en: Could not open '%s':
    %s
gl_ES: Non se puido abrir '%s':
    %s

en: %s
    %d gold per turn | %s
    %d gold per turn
gl_ES[0]: %s
    %d ouro por quenda
gl_ES[1]: %s
    %d ouro por quendas

en: %s
    %d infrapoint per turn | %s
    %d infrapoints per turn
gl_ES[0]: %s
    %d infrapunto por volta
gl_ES[1]: %s
    %d infrapuntos por volta

en: %s
    blocked!
gl_ES: %s
    bloqueado!

en: %s
    finished!
gl_ES: %s
    rematado!

note: TRANS: length of worklist TRANS: Length of worklist
en: ( %d entry ) | ( %d entries )
gl_ES[0]: ( %d entrada )
gl_ES[1]: ( %d entradas )

en: Worklist of
    %s
gl_ES: Lista de traballo de
    %s

en: %d gold per turn | %d gold per turn
gl_ES[0]: %d ouro por quenda
gl_ES[1]: %d ouro por quenda

en: %d infrapoint per turn | %d infrapoints per turn
gl_ES[0]: %d infrapunto por volta
gl_ES[1]: %d infrapuntos por volta

en: shields into infrapoints
gl_ES: escudos en infrapuntos

en: (%d/%d/%s)
    %d/%d %s
    never
gl_ES: (%d/%d/%s)
    %d/%d %s
    nunca

en: Unable to create Sprite (Surface) of size %d x %d %d Bits
gl_ES: Non se puido crear Sprite (Superficie) de tamaño %d x %d %d Bits

en: Unable to initialize SDL3 library: %s
gl_ES: Non foi posíbel inicializar a biblioteca SDL3: %s

en: Unable to initialize SDL3_ttf library: %s
gl_ES: Non foi posíbel inicializar a biblioteca SDL3_ttf: %s

en: SDL3 Client for Freeciv
gl_ES: Cliente SDL3 para Freeciv

en: Migrating options from sdl2 to sdl3 client
gl_ES: Migración de opcións de cliente sdl2 a sdl3

en: Failed to add events to SDL3 event buffer: %s
gl_ES: Produciuse un erro ao engadir eventos ao búfer de eventos SDL3: %s

en: Failed to get display count: %s
gl_ES: Produciuse un erro ao obter o reconto de visualización: %s

en: Failed to get display modes for display %d: %s
gl_ES: Produciuse un erro ao obter os modos de visualización para a pantalla %d: %s

en: SDL3-client welcomes you...
gl_ES: O cliente SDL3 dálle a benvida...

en: load_gfxfile(): Unable to load graphic file %s!
gl_ES: load_gfxfile(): Non se pode cargar o ficheiro gráfico %s!

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: No Sdl3-client theme was found. For instructions on how to get one, please visit %s
gl_ES: Non se atopou ningún tema de cliente Sdl3. Para obter instrucións sobre como conseguir un, visita %s

note: TRANS: Character appearing in the beginning of each helptext point
en: ?bullet:*
gl_ES: *

note: TRANS: bullet point with trailing space
en: ?bullet:*
gl_ES: *

note: TRANS: Header for fixed-width veteran level table. * TRANS: Translators cannot change column widths :( * TRANS: "Level name" left-justified, other two right-justified
en: Veteran level      Power factor   Move bonus
gl_ES: Nivel de veterano   Factor de potencia  Bonificación de movemento

note: TRANS: Header for fixed-width terrain alteration table. * TRANS: Translators cannot change column widths :(
en: Terrain       Cultivate        Plant            Transform
gl_ES: Terreno       Cultivar       Planta            Transformar

en: Time taken for the following activities is independent of terrain:
gl_ES: O tempo necesario para as seguintes actividades é independente do terreo:

note: TRANS: Header for fixed-width terrain alteration table. * TRANS: Translators cannot change column widths :(
en: Activity            Time
gl_ES: Actividade            Tempo

en: 
    Clean              %3d
gl_ES: 
    Limpar              %3d

en: 
    Pillage            %3d
gl_ES: 
    Saqueo            %3d

en: In this ruleset, the following veteran levels are defined:
gl_ES: Neste conxunto de regras defínense os seguintes niveis de veteranos:

en: This ruleset has no default veteran levels defined.
gl_ES: Este conxunto de regras non ten niveis de veteranos predeterminados definidos.

note: TRANS: First %s is version string, e.g., * "Freeciv version 3.2.0-beta1 (beta version)" (translated). * Second %s is client_string, e.g., "gui-gtk-4.0".
en: This is %s, %s client.
gl_ES: Este é %s, %s cliente.

note: TRANS: First %s is a government name.
en: ?gov:Allows %s (with %s but no %s).
gl_ES: Permite %s (con %s pero sen %s).

note: TRANS: First %s is a government name.
en: ?gov:Allows %s (with %s).
gl_ES: Permite %s (con %s).

note: TRANS: First %s is a government name.
en: ?gov:Allows %s (absent %s).
gl_ES: Permite %s (ausente %s).

note: TRANS: %s is a government name.
en: ?gov:Allows %s.
gl_ES: Permite %s.

note: TRANS: %s is a government name.
en: ?gov:Prevents %s.
gl_ES: Evita que %s.

note: TRANS: First %s is a building name.
en: ?improvement:Allows %s (with %s but no %s).
gl_ES: Permite %s (con %s pero sen %s).

note: TRANS: First %s is a building name.
en: ?improvement:Allows %s (with %s).
gl_ES: Permite %s (con %s).

note: TRANS: First %s is a building name.
en: ?improvement:Allows %s (absent %s).
gl_ES: Permite %s (ausente %s).

note: TRANS: %s is a building name.
en: ?improvement:Allows %s.
gl_ES: Permite que %s.

note: TRANS: %s is a building name.
en: ?improvement:Prevents %s.
gl_ES: Impide que %s.

note: TRANS: First %s is a unit type name.
en: ?unittype:Allows %s (with %s but no %s).
gl_ES: Permite %s (con %s pero sen %s).

note: TRANS: First %s is a unit type name.
en: ?unittype:Allows %s (with %s).
gl_ES: Permite %s (con %s).

note: TRANS: First %s is a unit type name.
en: ?unittype:Allows %s (absent %s).
gl_ES: Permite %s (ausente %s).

note: TRANS: %s is a unit type name.
en: ?unittype:Allows %s.
gl_ES: Permite %s.

note: TRANS: %s is a unit type name.
en: ?unittype:Prevents %s.
gl_ES: Evita que %s.

note: TRANS: First %s is an extra name.
en: ?extra:Allows %s (with %s but no %s).
gl_ES: Permite %s (con %s pero sen %s).

note: TRANS: First %s is an extra name.
en: ?extra:Allows %s (with %s).
gl_ES: Permite %s (con %s).

note: TRANS: First %s is an extra name.
en: ?extra:Allows %s (absent %s).
gl_ES: Permite %s (ausente %s).

note: TRANS: %s is an extra name.
en: ?extra:Allows %s.
gl_ES: Permite %s.

note: TRANS: %s is an extra name.
en: ?extra:Prevents %s.
gl_ES: Evita que %s.

note: TRANS: First %s is a good name.
en: ?good:Allows %s (with %s but no %s).
gl_ES: Permite %s (con %s pero sen %s).

note: TRANS: First %s is a good name.
en: ?good:Allows %s (with %s).
gl_ES: Permite %s (con %s).

note: TRANS: First %s is a good name.
en: ?good:Allows %s (absent %s).
gl_ES: Permite %s (ausente %s).

note: TRANS: %s is a good name.
en: ?good:Allows %s.
gl_ES: Permite %s.

note: TRANS: %s is a good name.
en: ?good:Prevents %s.
gl_ES: Impide que %s.

en: Current ruleset contains no summary.
gl_ES: O conxunto de regras actual non contén un resumo.

en: Current tileset contains no summary.
gl_ES: O conxunto de celas actual non contén un resumo.

en: Current musicset contains no summary.
gl_ES: O conxunto de música actual non contén un resumo.

en: Sorry, no help topic for %s.
gl_ES: Sentímolo, non hai ningún tema de axuda para %s.

en: Sorry, no help topic for %s.
    This page was auto-generated.
gl_ES: Sentímolo, non hai ningún tema de axuda para %s.
    Esta páxina foi xerada automaticamente.

en: %s The discovery of %s will make %s obsolete.
gl_ES: %s O descubrimento de %s fará que %s estea obsoleto.

note: TRANS: both %s are improvement names
en: %s The presence of %s in the city will make %s obsolete.
gl_ES: %s A presenza de %s na cidade fará que %s estea obsoleto.

en: %s A 'small wonder': at most one of your cities may possess this improvement.
gl_ES: %s Unha "pequena marabilla": como máximo unha das túas cidades pode posuír esta mellora.

note: TRANS: 'Allows all players with knowledge of atomic * power to build nuclear units.'
en: %s Allows all players with knowledge of %s to build %s units.
gl_ES: %s Permítelle a todos os xogadores con coñecemento de %s construír %s unidades.

note: TRANS: 'Allows all players with knowledge of required * techs to build nuclear units.'
en: %s Allows all players with knowledge of required techs to build %s units.
gl_ES: %s Permítelle a todos os xogadores con coñecementos das técnicas necesarias construír %s unidades.

note: TRANS: 'Allows all players to build nuclear units.'
en: %s Allows all players to build %s units.
gl_ES: %s Permite a todos os xogadores construír %s unidades.

note: TRANS: Help build Wonder
en: %s Makes it possible to target the city building it with the action '%s'.
gl_ES: %s Permite apuntar á cidade que o construíu coa acción '%s'.

note: TRANS: Help build Wonder
en: %s Makes it possible to target its city with the action '%s'.
gl_ES: %s Permite orientar a súa cidade coa acción '%s'.

note: TRANS: Help build Wonder
en: %s Makes it possible to target its city and its trade partners with the action '%s'.
gl_ES: %s Permite apuntar á súa cidade e aos seus socios comerciais coa acción '%s'.

note: TRANS: Help build Wonder
en: %s Makes it possible to target all cities with its owner on its continent with the action '%s'.
gl_ES: %s Permite apuntar a todas as cidades co seu propietario no seu continente coa acción '%s'.

note: TRANS: Help build Wonder
en: %s Makes it possible to target all cities with its owner with the action '%s'.
gl_ES: %s Permite apuntar a todas as cidades co seu propietario coa acción '%s'.

note: TRANS: Help build Wonder
en: %s Makes it possible to target all cities on the same team with the action '%s'.
gl_ES: %s Permite apuntar a todas as cidades do mesmo equipo coa acción '%s'.

note: TRANS: Help build Wonder
en: %s Makes it possible to target all cities owned by or allied to its owner with the action '%s'.
gl_ES: %s Permite apuntar a todas as cidades propiedade ou aliadas do seu propietario coa acción '%s'.

note: TRANS: Help build Wonder
en: %s Makes it possible to target all cities with the action '%s'.
gl_ES: %s Permite apuntar a todas as cidades coa acción '%s'.

note: TRANS: Incite City
en: %s Makes it impossible to do the action '%s' to the city building it.
gl_ES: %s Fai imposible facer a acción '%s' á cidade que o construíu.

note: TRANS: Incite City
en: %s Makes it impossible to do the action '%s' to its city.
gl_ES: %s Fai imposible facer a acción '%s' na súa cidade.

note: TRANS: Incite City
en: %s Makes it impossible to do the action '%s' to its city or to its city's trade partners.
gl_ES: %s Fai imposible facer a acción '%s' á súa cidade ou aos socios comerciais da súa cidade.

note: TRANS: Incite City
en: %s Makes it impossible to do the action '%s' to any city with its owner on its continent.
gl_ES: %s Fai imposible facer a acción '%s' a calquera cidade co seu propietario no seu continente.

note: TRANS: Incite City
en: %s Makes it impossible to do the action '%s' to any city with its owner.
gl_ES: %s Fai imposible facer a acción '%s' a calquera cidade co seu propietario.

note: TRANS: Incite City
en: %s Makes it impossible to do the action '%s' to any city on the same team.
gl_ES: %s Fai imposible facer a acción '%s' a calquera cidade do mesmo equipo.

note: TRANS: Incite City
en: %s Makes it impossible to do the action '%s' to any city allied to or owned by its owner.
gl_ES: %s Fai imposible facer a acción '%s' a calquera cidade aliada ou propiedade do seu propietario.

note: TRANS: Incite City
en: %s Makes it impossible to do the action '%s' to any city in the game.
gl_ES: %s Fai imposible facer a acción '%s' a calquera cidade do xogo.

en: %s All players start with this improvement in their first city.
gl_ES: %s Todos os xogadores comezan con esta mellora na súa primeira cidade.

note: TRANS: %s is a nation plural
en: %s The %s start with this improvement in their first city.
gl_ES: %s Os %s comezan con esta mellora na súa primeira cidade.

note: TRANS: don't translate 'savepalace'
en: %s If you lose the city containing this improvement, it will be rebuilt for free in another of your cities (if the 'savepalace' server setting is enabled).
gl_ES: %s Se perde a cidade que contén esta mellora, reconstruirase gratuitamente noutra das súas cidades (se a configuración do servidor 'savepalace' está activada).

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   %s Speed is not affected by terrain.
gl_ES:   %s A velocidade non se ve afectada polo terreo.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   %s Does not get defense bonuses from terrain.
gl_ES:   %s Non obtén bonos de defensa do terreo.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   %s Not subject to zones of control.
gl_ES:   %s Non suxeito a zonas de control.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   %s Slowed down while damaged.
gl_ES:   %s Ralentouse mentres estaba danado.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   %s Is unreachable. Most units cannot attack this one.
gl_ES:   %s é inalcanzable. A maioría das unidades non poden atacar este.

note: TRANS: Indented unit class property, preserve leading spaces TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   %s Doesn't prevent enemy cities from working the tile it's on.
gl_ES:   %s Non impide que as cidades inimigas traballen a ficha na que está.

en: %s Belongs to %s unit class.
gl_ES: %s Pertence á clase de unidades %s.

note: TRANS: Indented unit class property, preserve leading spaces
en:   %s Subject to zones of control.
gl_ES:   %s Suxeito a zonas de control.

note: TRANS: Indented unit class property, preserve leading * spaces
en:   %s Gets a %d%% defensive bonus while in cities.
gl_ES:   %s Obtén unha bonificación defensiva %d%% mentres está nas cidades.

note: TRANS: Indented twice; preserve leading spaces
en:     %s Doesn't prevent enemy units from attacking other units on its tile.
gl_ES:     %s Non impide que as unidades inimigas ataquen a outras unidades na súa ficha.

note: TRANS: Indented unit class property, preserve leading spaces
en:   %s Can attack units on non-native tiles.
gl_ES:   %s Pode atacar unidades en fichas non nativas.

note: TRANS: percentage ... or-list of unit types
en: %s %d%% defense bonus if attacked by %s.
gl_ES: %s %d%% bonificación de defensa se é atacado por %s.

note: TRANS: defense divider ... or-list of unit types
en: %s Reduces target's defense to 1 / %d when attacking %s.
gl_ES: %s Reduce a defensa do obxectivo a 1 / %d ao atacar a %s.

note: TRANS: or-list of unit types
en: %s Reduces target's firepower to 1 when attacking %s.
gl_ES: %s Reduce a potencia de lume do obxectivo a 1 ao atacar a %s.

note: TRANS: defense divider ... or-list of unit types
en: %s Reduces target's defense to 1 / %.2f when attacking %s.
gl_ES: %s Reduce a defensa do obxectivo a 1 / %.2f ao atacar a %s.

note: TRANS: percentage ... or-list of unit types
en: %s %d%% defense bonus instead of any bonuses from city improvements if attacked by %s in a city.
gl_ES: %s %d%% bonificación de defensa en lugar de calquera bonificación das melloras da cidade se é atacado por %s nunha cidade.

en: %s Can pursue escaping units and kill them.
gl_ES: %s Pode perseguir as unidades que escapan e matalas.

en: %s May not be built in cities.
gl_ES: Non se pode construír %s nas cidades.

en: %s Only barbarians may build this.
gl_ES: %s Só os bárbaros poden construír isto.

en: %s Can only be built in games where new cities are allowed.
gl_ES: %s Só se pode construír en xogos nos que se permitan novas cidades.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   %s New cities are not allowed in the current game.
gl_ES:   Non se permiten %s novas cidades no xogo actual.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   %s New cities are allowed in the current game.
gl_ES:   %s Permítense cidades novas no xogo actual.

note: TRANS: %s is a nation plural
en: %s The %s start the game with %d of these units.
     | %s The %s start the game with %d of these units.
gl_ES[0]: %s Os %s comezan o xogo con %d destas unidades.
gl_ES[1]: %s Os %s comezan o xogo con %d destas unidades.

note: TRANS: %s is a list of unit types separated by "or".
en: %s May be obtained by conversion of %s.
gl_ES: %s Pódese obter mediante a conversión de %s.

en: %s Built without a home city.
gl_ES: %s Construído sen cidade natal.

en: %s Never has a home city.
gl_ES: %s nunca ten unha cidade natal.

en: %s Losing this unit will lose you the game!
gl_ES: %s Se perdes esta unidade perderás a partida!

en: %s Each player may only have one of this type of unit.
gl_ES: %s Cada xogador só pode ter unha unidade deste tipo.

en: %s Costs %d population to build.
     | %s Costs %d population to build.
gl_ES[0]: %s Custa a construción de %d poboación.
gl_ES[1]: %s Custa a construción de %d poboación.

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated by "or".
en: %s Can carry and refuel %d %s unit.
     | %s Can carry and refuel up to %d %s units.
gl_ES[0]: %s Pode transportar e repostar %d %s unidade.
gl_ES[1]: %s Pode transportar e repostar ata %d %s unidades.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   %s Some cargo cannot be loaded except in a city or a base native to this transport.
gl_ES:   %s Algunha carga non se pode cargar excepto nunha cidade ou nunha base nativa deste transporte.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   %s Cargo cannot be loaded except in a city or a base native to this transport.
gl_ES:   %s Non se pode cargar a carga excepto nunha cidade ou unha base nativa deste transporte.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   %s Some cargo cannot be unloaded except in a city or a base native to this transport.
gl_ES:   %s Algunha carga non se pode descargar excepto nunha cidade ou unha base nativa deste transporte.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   %s Cargo cannot be unloaded except in a city or a base native to this transport.
gl_ES:   %s Non se pode descargar a carga excepto nunha cidade ou unha base nativa deste transporte.

en: %s Must stay next to safe coast.
gl_ES: %s debe permanecer xunto á costa segura.

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated * by "or".
en: %s May load onto and unload from %s transports even when underway.
gl_ES: %s pode cargar e descargar de %s transportes mesmo cando estea en marcha.

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated * by "or".
en: %s May load onto %s transports even when underway.
gl_ES: %s pode cargarse en %s transportes mesmo cando está en marcha.

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated * by "or".
en: %s May unload from %s transports even when underway.
gl_ES: %s pode descargar de %s transportes aínda que estea en marcha.

en: %s Strong in diplomatic battles.
gl_ES: %s Forte nas batallas diplomáticas.

en: %s Defends cities against diplomatic actions.
gl_ES: %s Defende as cidades contra accións diplomáticas.

en: %s Will never lose a diplomat-versus-diplomat fight.
gl_ES: %s nunca perderá unha loita diplomático contra diplomático.

en: %s Will always survive a spy mission.
gl_ES: %s sempre sobrevivirá a unha misión de espionaxe.

en: %s Is invisible except when next to an enemy unit or city.
gl_ES: %s É invisible excepto cando está ao lado dunha unidade ou cidade inimiga.

en: %s Can only attack units on native tiles.
gl_ES: %s Só pode atacar unidades en fichas nativas.

en: %s Gets double firepower when attacking cities.
gl_ES: %s Obtén a dobre potencia de lume ao atacar cidades.

note: TRANS: "MP" = movement points. %s may have a * fractional part.
en: %s Ignores terrain effects (moving costs at most %s MP per tile).
gl_ES: %s Ignora os efectos do terreo (custos de movemento como máximo %s MP por ficha).

en: %s Never imposes a zone of control.
gl_ES: %s Nunca impón unha zona de control.

en: %s May impose a zone of control on its adjacent tiles.
gl_ES: %s pode impoñer unha zona de control nas súas fichas adxacentes.

en: %s Not subject to zones of control imposed by other units.
gl_ES: %s Non está suxeito a zonas de control impostas por outras unidades.

en: %s A non-military unit:
gl_ES: %s Unha unidade non militar:

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   %s Cannot attack.
gl_ES:   %s Non pode atacar.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   %s Doesn't impose martial law.
gl_ES:   %s Non impón a lei marcial.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   %s Can enter foreign territory regardless of peace treaty.
gl_ES:   %s Pode entrar en territorio estranxeiro independentemente do tratado de paz.

en: %s A field unit: one unhappiness applies even when non-aggressive.
gl_ES: %s Unha unidade de campo: unha infelicidade aplícase aínda que non sexa agresiva.

en: %s An enemy unit considering to auto attack this unit will choose to do so even if it has better odds when defending against it than when attacking it.
gl_ES: %s Unha unidade inimiga que estea considerando atacar automaticamente esta unidade optará por facelo aínda que teña mellores probabilidades ao defenderse contra ela que ao atacala.

en: %s Can attack against %s units, which are usually not reachable.
gl_ES: %s pode atacar contra %s unidades, que normalmente non son accesibles.

en: %s Unit has to end each turn next to safe coast or in a city or a base.
gl_ES: A unidade %s ten que rematar cada turno xunto á costa segura ou nunha cidade ou base.

note: TRANS: Never called for 'turns = 1' case
en: %s Unit has to be next to safe coast, in a city or a base after %d turn.
     | %s Unit has to be next to safe coast, in a city or a base after %d turns.
gl_ES[0]: A unidade %s ten que estar á beira da costa segura, nunha cidade ou nunha base despois de %d turno.
gl_ES[1]: A unidade %s ten que estar á beira da costa segura, nunha cidade ou nunha base despois de %d voltas.

en: %s Unit has to be in a city or a base after %d turn.
     | %s Unit has to be in a city or a base after %d turns.
gl_ES[0]: %s A unidade ten que estar nunha cidade ou nunha base despois de %d turno.
gl_ES[1]: A unidade %s ten que estar nunha cidade ou nunha base despois de %d quendas.

note: TRANS: %s is a list of unit types separated by "or"
en: %s Unit has to be next to safe coast, in a city, a base, or on a %s after %d turn.
     | %s Unit has to be next to safe coast, in a city, a base, or on a %s after %d turns.
gl_ES[0]: A unidade %s ten que estar á beira da costa segura, nunha cidade, nunha base ou nun %s despois de %d turno.
gl_ES[1]: A unidade %s ten que estar á beira da costa segura, nunha cidade, nunha base ou nun %s despois de %d voltas.

note: TRANS: %s is a list of unit types separated by "or"
en: %s Unit has to be in a city, a base, or on a %s after %d turn.
     | %s Unit has to be in a city, a base, or on a %s after %d turns.
gl_ES[0]: A unidade %s ten que estar nunha cidade, unha base ou nun %s despois de %d turno.
gl_ES[1]: A unidade %s ten que estar nunha cidade, unha base ou nun %s despois de %d quendas.

en: %s Will never be forced (by the autoattack server setting) to attack units moving to an adjacent tile.
gl_ES: %s nunca será obrigado (pola configuración do servidor de ataque automático) a atacar as unidades que se moven a unha ficha adxacente.

note: TRANS: %s is the action's ruleset defined ui name
en: %s Can do the action '%s'.
gl_ES: %s Pode facer a acción '%s'.

note: TRANS: describes the target of an action.
en: domestic
gl_ES: doméstico

note: TRANS: describes the target of an action.
en: foreign
gl_ES: estranxeira

note: TRANS: action sub target extras with tile * extras target.
en: extras among
gl_ES: extras entre

note: TRANS: First %s in %s%s%s is the sub target kind. * The next may be an adjective (that includes a space). * The next is the name of the target kind. * Example: "* is done to extras on foreign tiles."
en:   %s is done to %s%s%s.
gl_ES:   %s faise para %s%s%s.

note: TRANS: said about an action. %s is a unit type * name.
en:   %s uses up the %s.
gl_ES:   %s usa o %s.

note: TRANS: The %s is a kind of battle defined in * actions.h. Example: "diplomatic battle".
en:   %s can lead to a %s against a defender.
gl_ES:   %s pode levar a un %s contra un defensor.

en:   %s may fail because of a dice throw.
gl_ES:   %s pode fallar por mor dun lanzamento de dados.

note: TRANS: said about an action. %s is a unit type * name.
en:   %s the %s may be captured while trying to escape after completing the mission.
gl_ES:   %s o %s pode ser capturado mentres tenta escapar despois de completar a misión.

note: TRANS: Indented unit action property, preserve * leading spaces.
en:   %s ends this unit's turn.
gl_ES:   %s remata a quenda desta unidade.

note: TRANS: Indented unit action property, preserve * leading spaces.
en:   %s ending up on a native tile after this action has been performed ends this unit's turn.
gl_ES:   %s que remata nunha ficha nativa despois de realizar esta acción remata a quenda desta unidade.

note: TRANS: distance between an actor unit and its * target when performing a specific action.
en:   %s target must be at the same tile.
gl_ES:   %s obxectivo debe estar na mesmo cela.

note: TRANS: distance between an actor unit and its * target when performing a specific action.
en:   %s target must be exactly %d tile away.
     |   %s target must be exactly %d tiles away.
gl_ES[0]:   %s obxectivo debe estar exactamente a %d cela de distancia.
gl_ES[1]:   %s obxectivo debe estar exactamente a %d celas de distancia.

note: TRANS: distance between an actor unit and its * target when performing a specific action.
en:   %s target can be anywhere.
gl_ES:   %s obxectivo pode estar en calquera lugar.

note: TRANS: distance between an actor unit and its * target when performing a specific action.
en:   %s target must be at least %d tile away.
     |   %s target must be at least %d tiles away.
gl_ES[0]:   %s obxectivo debe estar polo menos a %d cela.
gl_ES[1]:   %s obxectivo debe estar polo menos a %d celas.

note: TRANS: distance between an actor unit and its * target when performing a specific action.
en:   %s target can be max %d tile away.
     |   %s target can be max %d tiles away.
gl_ES[0]:   O obxectivo de %s pode estar ao máximo de %d cela.
gl_ES[1]:   O obxectivo de %s pode estar como máximo a %d fichas de distancia.

note: TRANS: distance between an actor unit and its * target when performing a specific action.
en:   %s target must be between %d and %d tile away.
     |   %s target must be between %d and %d tiles away.
gl_ES[0]:   %s obxectivo debe estar entre %d e %d cela de distancia.
gl_ES[1]:   %s obxectivo debe estar entre %d e %d celas de distancia.

note: TRANS: ...performing this action ... Casus Belli
en: successfully
gl_ES: con éxito

note: TRANS: ...performing this action ... Casus Belli
en: getting caught before
gl_ES: ser atrapado antes

note: TRANS: successfully ... Peace, or Alliance
en:   %s %s performing this action during %s causes international outrage: the whole world gets Casus Belli against you.
gl_ES:   %s %s realiza esta acción durante %s provoca indignación internacional: o mundo enteiro pon a Casus Belli contra ti.

note: TRANS: successfully ... Peace, or Alliance
en:   %s %s performing this action during %s gives the victim Casus Belli against you.
gl_ES:   %s %s ao realizar esta acción durante %s dálle á vítima Casus Belli contra ti.

note: TRANS: the %d is the number of shields the unit can * contribute.
en:   %s adds %d production.
gl_ES:   %s engade %d produción.

en:   %s restores up to %d%% of the target unit's hit points.
gl_ES:   %s restaura ata %d%% dos puntos de vida da unidade obxectivo.

note: TRANS: is talking about an action.
en:   %s is disabled in the current game.
gl_ES:   %s está desactivado no xogo actual.

note: TRANS: the %d is initial population.
en:   %s initial population: %d.
     |   %s initial population: %d.
gl_ES[0]:   %s poboación inicial: %d.
gl_ES[1]:   %s poboación inicial: %d.

note: TRANS: the %d is population.
en:   %s max target size: %d.
     |   %s max target size: %d.
gl_ES[0]:   Tamaño de destino máximo de %s: %d.
gl_ES[1]:   Tamaño de destino máximo de %s: %d.

note: TRANS: the %d is the population added.
en:   %s adds %d population.
     |   %s adds %d population.
gl_ES[0]:   %s engade %d poboación.
gl_ES[1]:   %s engade %d poboación.

note: TRANS: %d is bombard rate.
en:   %s %d per turn.
gl_ES:   %s %d por quenda.

note: TRANS: talking about bombard
en:   %s Will damage all defenders on a tile, and have no risk for the attacker.
gl_ES:   %s Danará a todos os defensores dunha ficha e non terá risco para o atacante.

note: TRANS: %s is a unit type.
en:   %s upgraded to %s or, when possible, to the unit type it upgrades to.
gl_ES:   %s actualizouse a %s ou, cando sexa posible, ao tipo de unidade ao que se actualiza.

en:   %s weaker when tired. If performed with less than a single move point left the attack power is reduced accordingly.
gl_ES:   %s máis débil cando está canso. Se se realiza con menos dun só punto de movemento, o poder de ataque redúcese en consecuencia.

en:   %s can wipe stack of units with zero defense.
gl_ES:   %s pode borrar a pila de unidades sen defensa.

note: TRANS: %s is a unit type. "MP" = movement points.
en:   %s is converted into %s (takes %d MP).
     |   %s is converted into %s (takes %d MP).
gl_ES[0]:   %s convértese en %s (leva %d MP).
gl_ES[1]:   %s convértese en %s (leva %d MP).

note: TRANS: percentage
en:   %s %d%% of the population of each city inside the nuclear blast dies.
gl_ES:   %s %d%% da poboación de cada cidade dentro da explosión nuclear morre.

en:   %s can never destroy city completely (%d%% of size 1 rounds down to 0).
gl_ES:   %s nunca pode destruír a cidade por completo (%d%% do tamaño 1 redondea a 0).

en:   %s can even destroy city completely (%d%% of size 1 rounds up to 1).
gl_ES:   %s pode incluso destruír a cidade por completo (%d%% do tamaño 1 redondea a 1).

en:   %s all units caught in the open by the nuclear blast die.
gl_ES:   %s morren todas as unidades atrapadas ao descuberto pola explosión nuclear.

note: TRANS: percentage
en:   %s a unit caught in the nuclear blast while inside a city has a %d%% chance of survival.
gl_ES:   %s unha unidade atrapada na explosión nuclear mentres está dentro dunha cidade ten un %d%% de posibilidades de supervivencia.

en:   %s all units caught in the nuclear blast die.
gl_ES:   %s morren todas as unidades atrapadas na explosión nuclear.

en:   %s has a squared blast radius of %d.
gl_ES:   %s ten un raio de explosión cadrado de %d.

en:   %s converts target tile terrain to another type.
gl_ES:   %s converte o terreo de baldosa obxectivo a outro tipo.

note: TRANS: %s is list of extra types separated by ',' and 'and'
en:   %s builds %s on tiles.
gl_ES:   %s constrúe %s en celas.

note: TRANS: list of extras separated by "and"
en:   %s cleans %s from tiles.
gl_ES:   %s limpa %s das celas.

note: TRANS: list of extras separated by "and"
en:   %s pillages %s from tiles.
gl_ES:   %s saquea a %s das fichas.

note: TRANS: indented unit action property, preserve * leading spaces
en:   %s to stay put. No defensive bonus.
gl_ES:   %s para quedarse. Sen bonos defensivos.

note: TRANS: indented unit action property, preserve * leading spaces
en:   %s granting a %d%% defensive bonus.
gl_ES:   %s concede un bono defensivo %d%%.

note: TRANS: indented unit action property, preserve * leading spaces. * %s is a list of extra types separated by "and".
en:   %s done to %s.
gl_ES:   %s feito para %s.

note: TRANS: indented unit action property, preserve * leading spaces.
en:   %s if a suitable hut is at the targetet tile it will be entered.
gl_ES:   %s se hai unha cabana axeitada na ficha de destino, introducirase nela.

note: TRANS: indented unit action property, preserve * leading spaces.
en:   %s if a suitable hut is at the targetet tile it will be frightened.
gl_ES:   %s se hai unha cabana axeitada na ficha de destino terá medo.

note: TRANS: indented unit action property, preserve * leading spaces. * The %s is the unit type name
en:   %s the %s may end up loaded into a transport if it can't survive on its own at the target tile.
gl_ES:   %s o %s pode acabar cargado nun transporte se non pode sobrevivir por si só no cela de destino.

note: TRANS: talking about non lethal attacks
en:   %s These attacks will only damage (never kill) defenders.
gl_ES:   %s Estes ataques só danarán (nunca matarán) aos defensores.

note: TRANS: %s is a list of actions separated by "or".
en:   %s can't be done if %s is legal.
gl_ES:   %s non se pode facer se %s é legal.

en: %s Doing the action '%s' to this unit is impossible.
gl_ES: %s É imposible realizar a acción '%s' nesta unidade.

en: %s Will never achieve veteran status.
gl_ES: %s nunca acadará o status de veterano.

en: %s May acquire veteran status.
gl_ES: %s pode adquirir o status de veterano.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   %s Veterans have increased strength in combat.
gl_ES:   %s Veteranos aumentaron a súa forza no combate.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   %s Veterans have improved chances in diplomatic contests.
gl_ES:   %s Veteranos melloraron as posibilidades nos concursos diplomáticos.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   %s Veterans are more likely to survive missions.
gl_ES:   %s Os veteranos teñen máis probabilidades de sobrevivir ás misións.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   %s Veterans work faster.
gl_ES:   %s Veteranos traballan máis rápido.

en: This type of unit has its own veteran levels:
gl_ES: Este tipo de unidade ten os seus propios niveis de veteranos:

en: Belongs to the default tech class.
gl_ES: Pertence á clase de tecnoloxía predeterminada.

en: Belongs to tech class %s.
gl_ES: Pertence á clase de tecnoloxía %s.

en: Starting now, researching %s would need %d bulb. | Starting now, researching %s would need %d bulbs.
gl_ES[0]: A partir de agora, a investigación de %s necesitaría %d bulbo.
gl_ES[1]: A partir de agora, a investigación de %s necesitaría %d lámpadas.

note: TRANS: appended to another sentence. Preserve the * leading space.
en:  The whole project will require %d bulb to complete. |  The whole project will require %d bulbs to complete.
gl_ES[0]:  Todo o proxecto necesitará %d bulbo para completar.
gl_ES[1]:  Todo o proxecto precisará de %d lámpadas para completar.

note: TRANS: last %s is a sentence pluralized separately.
en: To research %s you need to research %d other technology first.%s | To research %s you need to research %d other technologies first.%s
gl_ES[0]: Para investigar en %s, primeiro necesitas investigar en %d outras tecnoloxías.%s
gl_ES[1]: Para investigar %s, primeiro necesitas investigar outras %d tecnoloxías.%s

en: You cannot research this technology.
gl_ES: Non podes investigar esta tecnoloxía.

note: TRANS: preserve leading space
en:  This number may vary depending on what other players research.
gl_ES:  Este número pode variar dependendo do que investiguen outros xogadores.

en: Requirements to research:
gl_ES: Requisitos para investigar:

en: %s All players start the game with knowledge of this technology.
gl_ES: %s Todos os xogadores comezan o xogo co coñecemento desta tecnoloxía.

note: TRANS: %s is a nation plural
en: %s The %s start the game with knowledge of this technology.
gl_ES: %s Os %s comezan o xogo co coñecemento desta tecnoloxía.

note: TRANS: 'and'-separated list of techs
en: %s Only those who know %s can acquire this technology (by any means).
gl_ES: %s Só os que coñezan a %s poden adquirir esta tecnoloxía (por calquera medio).

en: %s The first player to learn %s gets an immediate advance.
gl_ES: %s O primeiro xogador en aprender %s recibe un avance inmediato.

en: %s To preserve this technology for our nation some bulbs are needed each turn.
gl_ES: %s Para preservar esta tecnoloxía para a nosa nación necesítanse algunhas lámpadas cada volta.

en: %s You cannot build cities on this terrain.
gl_ES: %s Non podes construír cidades neste terreo.

en: %s Paths cannot be built on this terrain.
gl_ES: Non se poden construír %s camiños neste terreo.

en: %s Bases cannot be built on this terrain.
gl_ES: Non se poden construír %s bases neste terreo.

en: %s The coastline of this terrain is unsafe.
gl_ES: %s O litoral deste terreo non é seguro.

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated by "and".
en: %s Can be traveled by %s units.
gl_ES: %s Pódese percorrer %s unidades.

en: %s Units on this terrain neither impose zones of control nor are restricted by them.
gl_ES: %s As unidades neste terreo non impoñen zonas de control nin están restrinxidas por elas.

en: %s Units on this terrain may impose a zone of control, or be restricted by one.
gl_ES: %s As unidades neste terreo poden impoñer unha zona de control ou estar restrinxidas por unha.

en: , +%d food | , +%d food
gl_ES[0]: , +%d alimento
gl_ES[1]: , +%d alimentos

en: , +%d shield | , +%d shields
gl_ES[0]: , +%d escudo
gl_ES[1]: , +%d escudos

en: , +%d trade | , +%d trade
gl_ES[0]: , +%d comercio
gl_ES[1]: , +%d comercio

en: Build by issuing an "irrigate" order.
gl_ES: Construír emitindo unha orde de "rego".

en: Build by issuing a "mine" order.
gl_ES: Constrúe emitindo unha orde "mina".

en: Build by issuing a "road" order.
gl_ES: Construír mediante a emisión dunha orde de "estrada".

en: Build by issuing a "build base" order.
gl_ES: Construír mediante a emisión dunha orde de "construción base".

note: TRANS: %s is a gui_type base string from a ruleset
en: Build by issuing a "%s" order.
gl_ES: Construír emitindo unha orde "%s".

en: May randomly appear around polluting city.
gl_ES: Pode aparecer ao azar arredor da cidade contaminante.

en: May randomly appear around nuclear blast.
gl_ES: Pode aparecer ao azar arredor da explosión nuclear.

en: Placed by map generator.
gl_ES: Colocado polo xerador de mapas.

en: Can be explored by certain units.
gl_ES: Pode ser explorado por determinadas unidades.

en: May appear spontaneously.
gl_ES: Pode aparecer espontáneamente.

en: Requirements to build:
gl_ES: Requisitos para construír:

en: Cost: %d
gl_ES: Custo: %d

en: Can be pillaged by units (time is terrain-dependent).
gl_ES: Pode ser saqueado por unidades (o tempo depende do terreo).

en: Can be pillaged by units (takes %d turn).
     | Can be pillaged by units (takes %d turns).
gl_ES[0]: Pode ser saqueado por unidades (leva %d quenda).
gl_ES[1]: Pode ser saqueado por unidades (leva %d quendas).

en: Can be cleaned by units (time is terrain-dependent).
gl_ES: Pódese limpar por unidades (o tempo depende do terreo).

en: Can be cleaned by units (takes %d turn).
     | Can be cleaned by units (takes %d turns).
gl_ES[0]: Pódese limpar por unidades (leva %d quenda).
gl_ES[1]: Pódese limpar por unidades (leva %d quendas).

en: Requirements to remove:
gl_ES: Requisitos para eliminar:

en: %s Visible only if %s known.
gl_ES: %s Visible só se se coñece %s.

en: %s Units inside are hidden from non-allied players.
gl_ES: %s As unidades dentro están ocultas para os xogadores non aliados.

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated by "and".
en: %s Native to %s units.
gl_ES: %s Nativo de %s unidades.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   %s Such units can move onto this tile even if it would not normally be suitable terrain.
gl_ES:   %s Tales unidades poden moverse a esta ficha aínda que normalmente non fose un terreo axeitado.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   %s Such units situated here are not considered aggressive if this tile is within %d tile of a friendly city.
     |   %s Such units situated here are not considered aggressive if this tile is within %d tiles of a friendly city.
gl_ES[0]:   %s Estas unidades situadas aquí non se consideran agresivas se esta ficha está dentro de %d ficha dunha cidade amiga.
gl_ES[1]:   %s Estas unidades situadas aquí non se consideran agresivas se esta ficha está dentro de %d fichas dunha cidade amiga.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   %s Such units get a %d%% defense bonus on this tile.
gl_ES:   %s Estas unidades obteñen unha bonificación de defensa %d%% nesta ficha.

note: TRANS: %s is a list of unit types separated by "and".
en: %s Can be conquered by %s.
gl_ES: %s pode ser conquistado por %s.

en: %s Allows infinite movement.
gl_ES: %s Permite movementos infinitos.

note: TRANS: "MP" = movement points. Second %s may have a * fractional part.
en: %s Movement cost along %s is %s MP.
gl_ES: %s O custo de movemento ao longo de %s é de %s MP.

en: %s Defeat of one unit does not cause death of all other units on this tile.
gl_ES: %s A derrota dunha unidade non causa a morte de todas as outras unidades desta ficha.

en: %s Extends national borders of the building nation.
gl_ES: %s Estende as fronteiras nacionais da nación construída.

en: %s Grants permanent vision of an area around the tile to its owner.
gl_ES: %s Concede ao seu propietario unha visión permanente dunha área arredor da cela.

en: %s Allows the owner to see normally invisible stealth units in an area around the tile.
gl_ES: %s Permítelle ao propietario ver unidades furtivas normalmente invisibles nunha zona arredor da cela.

en: %s Allows the owner to see normally invisible subsurface units in an area around the tile.
gl_ES: %s Permítelle ao propietario ver unidades subterráneas normalmente invisibles nunha zona arredor da cela.

en: 
    Time to build and output bonus depends on terrain:
gl_ES: 
    O tempo de construción e a bonificación de saída depende do terreo:

note: TRANS: Header for fixed-width road properties table. * TRANS: Translators cannot change column widths :(
en: Terrain       Time     Bonus F/P/T
    ----------------------------------
gl_ES: Bonificación de tempo de terreo F/P/T
    ----------------------------------

en: 
    Time to build depends on terrain:
gl_ES: 
    O tempo de construción depende do terreo:

note: TRANS: Header for fixed-width extra properties table. * TRANS: Translators cannot change column widths :(
en: Terrain       Time
    ------------------
gl_ES: Tempo do terreo
    ------------------

note: TRANS: Header for fixed-width road properties table. * TRANS: Translators cannot change column widths :(
en: 
    Yields an output bonus with some terrains:
gl_ES: 
    Produce unha bonificación de saída con algúns terreos:

en: Terrain       Bonus F/P/T
    -------------------------
gl_ES: Bonificación de terreo F/P/T
    -------------------------

en: There's no bonuses paid when trade route gets established.
gl_ES: Non se pagan bonos cando se establece a ruta comercial.

en: When trade route gets established, %d%% of the normal bonus is paid.
gl_ES: Cando se establece a ruta comercial, págase o %d%% da bonificación normal.

en: Sending city enjoys %d%% income from the route.
gl_ES: A cidade emisora ​​goza dun %d%% de ingresos pola ruta.

en: Receiving city enjoys %d%% income from the route.
gl_ES: A cidade receptora goza dun %d%% de ingresos pola ruta.

en: Features:
gl_ES: Características:

note: TRANS: Empty output type list, should never happen.
en: ?outputlist: Nothing
gl_ES: ?lista de saída: nada

en: %s Military units away from home and field units will each cause %d citizen to become unhappy.
     | %s Military units away from home and field units will each cause %d citizens to become unhappy.
gl_ES[0]: %s As unidades militares fóra da casa e as unidades de campo farán que %d cidadán se volva infeliz.
gl_ES[1]: %s As unidades militares afastadas da casa e as unidades de campo farán que %d cidadáns non sexan felices.

en: %s Unhappiness from foreign citizens due to war with their home state is %d%% the usual value.
gl_ES: %s A infelicidade dos cidadáns estranxeiros debido á guerra co seu estado de orixe é %d%% o valor habitual.

en: %s No unhappiness from foreign citizens even when at war with their home state.
gl_ES: %s Non hai infelicidade dos cidadáns estranxeiros aínda que estean en guerra co seu estado de orixe.

note: TRANS: not pluralised as gettext doesn't support * fractional numbers, which this might be
en: %s Each foreign citizen causes %.2g unhappiness in their city while you are at war with their home state.
gl_ES: %s Cada cidadán estranxeiro causa %.2g infelicidade na súa cidade mentres estás en guerra co seu estado de orixe.

en: %s Each of your cities will avoid %d unhappiness caused by units.
     | %s Each of your cities will avoid %d unhappiness caused by units.
gl_ES[0]: %s Cada unha das túas cidades evitará %d infelicidade causada polas unidades.
gl_ES[1]: %s Cada unha das túas cidades evitará %d infelicidade causada polas unidades.

en: %s Each of your cities will avoid %d unhappiness, not including that caused by aggression.
     | %s Each of your cities will avoid %d unhappiness, not including that caused by aggression.
gl_ES[0]: %s Cada unha das túas cidades evitará %d infelicidade, sen incluír a causada pola agresión.
gl_ES[1]: %s Cada unha das túas cidades evitará %d infelicidade, sen incluír a causada pola agresión.

en: %s Each of your cities will avoid %d unhappiness, including that caused by aggression.
     | %s Each of your cities will avoid %d unhappiness, including that caused by aggression.
gl_ES[0]: %s Cada unha das túas cidades evitará %d infelicidade, incluída a causada pola agresión.
gl_ES[1]: %s Cada unha das túas cidades evitará %d infelicidade, incluída a causada pola agresión.

note: TRANS: %s is the output type, like 'shield' * or 'gold'.
en: %s You pay no %s upkeep for your units.
gl_ES: %s Non pagas %s mantemento das túas unidades.

en: %s You pay no upkeep for your units.
gl_ES: %s Non pagas mantemento polas túas unidades.

note: TRANS: %s is the output type, like 'shield' * or 'gold'.
en: %s You pay %.2g times normal %s upkeep for your units.
gl_ES: %s Pagas %.2g veces o mantemento normal de %s das túas unidades.

en: %s You pay %.2g times normal upkeep for your units.
gl_ES: %s Pagas %.2g veces o mantemento normal das túas unidades.

note: TRANS: %s is the output type, like 'shield' or * 'gold'; pluralised in %d but there is currently * no way to control the singular/plural name of the * output type; sorry
en: %s Each of your cities will avoid paying %d %s upkeep for your units.
     | %s Each of your cities will avoid paying %d %s upkeep for your units.
gl_ES[0]: %s Cada unha das túas cidades evitará pagar %d %s mantemento das túas unidades.
gl_ES[1]: %s Cada unha das túas cidades evitará pagar %d %s mantemento das túas unidades.

note: TRANS: Amount is subtracted from upkeep cost * for each upkeep type.
en: %s Each of your cities will avoid paying %d upkeep for your units.
     | %s Each of your cities will avoid paying %d upkeep for your units.
gl_ES[0]: %s Cada unha das túas cidades evitará pagar %d mantemento polas túas unidades.
gl_ES[1]: %s Cada unha das túas cidades evitará pagar %d mantemento polas túas unidades.

en: %s If you lose your capital, the base chance of civil war is %d%%.
gl_ES: %s Se perde o seu capital, a probabilidade básica de guerra civil é %d%%.

en: %s You can have %d city before an additional unhappy citizen appears in each city due to civilization size.
     | %s You can have up to %d cities before an additional unhappy citizen appears in each city due to civilization size.
gl_ES[0]: %s Podes ter %d cidade antes de que apareza un cidadán infeliz adicional en cada cidade debido ao tamaño da civilización.
gl_ES[1]: %s Podes ter ata %d cidades antes de que apareza un cidadán infeliz adicional en cada cidade debido ao tamaño da civilización.

en: %s After the first unhappy citizen due to civilization size, for each %d additional city another unhappy citizen will appear.
     | %s After the first unhappy citizen due to civilization size, for each %d additional cities another unhappy citizen will appear.
gl_ES[0]: %s Despois do primeiro cidadán infeliz debido ao tamaño da civilización, por cada %d cidade adicional aparecerá outro cidadán infeliz.
gl_ES[1]: %s Despois do primeiro cidadán infeliz debido ao tamaño da civilización, por cada %d cidades adicionais aparecerá outro cidadán infeliz.

en: %s The maximum rate you can set for science, gold, or luxuries is %d%%.
gl_ES: %s A taxa máxima que pode establecer para ciencia, ouro ou luxos é %d%%.

en: %s Has unlimited science/gold/luxuries rates.
gl_ES: %s ten tarifas ilimitadas de ciencia/ouro/luxos.

en: %s Your units may impose martial law. Each military unit inside a city will force %d unhappy citizen to become content.
     | %s Your units may impose martial law. Each military unit inside a city will force %d unhappy citizens to become content.
gl_ES[0]: %s As túas unidades poden impoñer a lei marcial. Cada unidade militar dentro dunha cidade obrigará a %d cidadán infeliz a contentarse.
gl_ES[1]: %s As túas unidades poden impoñer a lei marcial. Cada unidade militar dentro dunha cidade obrigará a %d cidadáns infelices a contentarse.

en: %s A maximum of %d unit in each city can enforce martial law.
     | %s A maximum of %d units in each city can enforce martial law.
gl_ES[0]: %s Un máximo de %d unidade en cada cidade pode facer cumprir a lei marcial.
gl_ES[1]: %s Un máximo de %d unidades en cada cidade poden facer cumprir a lei marcial.

en: %s You may grow your cities by means of celebrations.
gl_ES: %s Podes facer crecer as túas cidades mediante celebracións.

note: TRANS: Preserve leading space. %d should always be * 2 or greater.
en:  (Cities below size %d cannot grow in this way.)
gl_ES:  (As cidades por debaixo do tamaño %d non poden crecer deste xeito).

en: %s If a city is in disorder for more than %d turn in a row, government will fall into anarchy.
     | %s If a city is in disorder for more than %d turns in a row, government will fall into anarchy.
gl_ES[0]: %s Se unha cidade está en desorde durante máis de %d turno seguido, o goberno caerá na anarquía.
gl_ES[1]: %s Se unha cidade está en desorde durante máis de %d voltas seguidas, o goberno caerá na anarquía.

en: %s Has a senate that may prevent declaration of war.
gl_ES: %s Ten un Senado que pode impedir a declaración de guerra.

en: %s Allows partisans when cities are taken by the enemy.
gl_ES: %s Permite partidarios cando as cidades son tomadas polo inimigo.

en: %s Buildings that normally confer bonuses against unhappiness will instead give gold.
gl_ES: %s Os edificios que normalmente ofrecen bonificacións contra a infelicidade darán ouro.

note: TRANS: %s is list of unit types separated by 'or'
en: %s Pays no upkeep for %s.
gl_ES: %s non paga mantemento por %s.

en: %s Has no unhappy citizens.
gl_ES: %s non ten cidadáns descontentos.

note: TRANS: %s is a unit class
en: ?unitclass:* New %s units will be veteran.
gl_ES: ?unitclass:* As novas %s unidades serán veteranas.

note: TRANS: %s is a (translatable) unit type flag
en: ?unitflag:* New %s units will be veteran.
gl_ES: ?unitflag:* As novas %s unidades serán veteranas.

note: TRANS: "* New Partisan units will have the rank * of elite."
en: ?unittype:%s New %s units will have the rank of %s.
gl_ES: ?unittype:%s As novas %s unidades terán o rango de %s.

en: %s New units will be veteran.
gl_ES: %s As novas unidades serán veteranas.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'or'; * pluralised in %d but of course the output types * can't be pluralised; sorry
en: %s Each worked tile that gives more than %d %s will suffer a -1 penalty, unless the city working it is celebrating. | %s Each worked tile that gives more than %d %s will suffer a -1 penalty, unless the city working it is celebrating.
gl_ES[0]: %s Cada ficha traballada que dea máis de %d %s sufrirá unha penalización de -1, a non ser que a cidade que a traballa estea celebrando.
gl_ES[1]: %s Cada ficha traballada que dea máis de %d %s sufrirá unha penalización de -1, a non ser que a cidade que a traballa estea celebrando.

note: TRANS: Preserve leading space. %d should always be * 2 or greater.
en:  (Cities below size %d will not celebrate.)
gl_ES:  (As cidades por debaixo do tamaño %d non celebrarán.)

note: TRANS: %s is list of output types, with 'or'
en: %s Each worked tile with at least 1 %s will yield %d more of it while the city working it is celebrating. | %s Each worked tile with at least 1 %s will yield %d more of it while the city working it is celebrating.
gl_ES[0]: %s Cada ficha traballada con polo menos 1 %s dará %d máis mentres a cidade que a traballa está a celebrar.
gl_ES[1]: %s Cada ficha traballada con polo menos 1 %s dará %d máis mentres a cidade que a traballa está a celebrar.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'or'
en: %s Each worked tile with at least 1 %s will yield %d more of it.
     | %s Each worked tile with at least 1 %s will yield %d more of it.
gl_ES[0]: %s Cada cela traballada con polo menos 1 %s dará %d máis.
gl_ES[1]: %s Cada cela traballada con polo menos 1 %s dará %d máis.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: %s %s production is increased %d%%.
gl_ES: %s %s a produción increméntase %d%%.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: %s %s production will suffer massive losses.
gl_ES: A produción de %s %s sufrirá perdas masivas.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: %s %s production will suffer some losses.
gl_ES: A produción de %s %s sufrirá algunhas perdas.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: %s %s production will suffer a small amount of losses.
gl_ES: %s %s a produción sufrirá unha pequena cantidade de perdas.

en: %s Increases the chance of plague within your cities.
gl_ES: %s Aumenta as posibilidades de plaga nas túas cidades.

en: %s Decreases the chance of plague within your cities.
gl_ES: %s Diminúe a probabilidade de peste nas túas cidades.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: %s %s losses will increase quickly with distance from capital.
gl_ES: %s %s as perdas aumentarán rapidamente coa distancia do capital.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: %s %s losses will increase with distance from capital.
gl_ES: %s %s perdas aumentarán coa distancia do capital.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: %s %s losses will increase slowly with distance from capital.
gl_ES: %s %s perdas aumentarán lentamente coa distancia do capital.

en: %s Increases the chance of migration into your cities.
gl_ES: %s Aumenta a posibilidade de migrar ás túas cidades.

en: %s Decreases the chance of migration into your cities.
gl_ES: %s Diminúe a posibilidade de migrar ás túas cidades.

en: %s All tiles inside your borders are monitored.
gl_ES: %s Todas as celas dentro dos teus bordos son monitorizados.

note: TRANS: action name ... action target * ("individual units", etc)
en: %s Makes it impossible to do the action '%s' to your %s.
gl_ES: %s Fai imposible facer a acción '%s' co teu %s.

note: TRANS: "2 Unhappy" or ", 1 Unhappy"
en: %s%d Unhappy
gl_ES: %s%d Infeliz

en: Initial government is %s.
gl_ES: O goberno inicial é %s.

note: TRANS: %s is an and-separated list of techs
en: Starts with knowledge of %s in addition to the standard starting technologies.
gl_ES: Comeza co coñecemento de %s ademais das tecnoloxías de inicio estándar.

note: TRANS: %s is an and-separated list of techs
en: Starts with knowledge of %s.
gl_ES: Comeza co coñecemento de %s.

note: TRANS: %s is an and-separated list of unit types * possibly with counts. Plurality is in total number of * units represented.
en: Starts with the following additional unit: %s.
     | Starts with the following additional units: %s.
gl_ES[0]: Comeza coa seguinte unidade adicional: %s.
gl_ES[1]: Comeza coas seguintes unidades adicionais: %s.

note: TRANS: %s is an and-separated list of improvements
en: First city will get %s for free in addition to the standard improvements.
gl_ES: A primeira cidade obterá %s de balde ademais das melloras estándar.

note: TRANS: %s is an and-separated list of improvements
en: First city will get %s for free.
gl_ES: A primeira cidade obterá %s de balde.

en: This is the Client Lua Console.
gl_ES: Esta é a Consola Client Lua.

en: You don't know how to build %s!
gl_ES: Non sabes como construír %s!

en: Copy %s to clipboard.
gl_ES: Copiar %s no portapapeis.

en: Clipboard is empty.
gl_ES: O portapapeis está baleiro.

en: Overhead
gl_ES: Sobrecarga

en: Musicset from %s has no name defined!
gl_ES: O conxunto de música de %s non ten nome definido!

note: TRANS: enum value for 'gtk3_22/gtk4/gtk5_message_chat_location'
en: Split
gl_ES: Dividir

note: TRANS: enum value for 'gtk3_22/gtk4/gtk5_message_chat_location'
en: Separate
gl_ES: Separar

note: TRANS: enum value for 'gtk3_22/gtk4/gtk5_message_chat_location'
en: Merged
gl_ES: Fusionado

note: TRANS: enum value for 'gui_popup_tech_help'
en: Enabled
gl_ES: Activado

note: TRANS: enum value for 'gui_popup_tech_help'
en: Disabled
gl_ES: Desactivado

note: TRANS: enum value for 'gui_popup_tech_help'
en: Ruleset
gl_ES: Conxunto de regras

en: Login name
gl_ES: Nome de inicio de sesión

en: This is the default login username that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
gl_ES: Este é o nome de usuario de inicio de sesión predeterminado que se utilizará nos diálogos de conexión ou co parámetro de liña de comandos -a.

en: Default to previously used server
gl_ES: Predeterminado para o servidor usado anteriormente

en: Automatically update "Server" and "Server port" options to match your latest connection, so by default you connect to the same server you used on the previous run. You should enable saving options on exit too, so that the automatic updates to the options get saved too.
gl_ES: Actualiza automaticamente as opcións "Servidor" e "Porto do servidor" para que coincidan coa túa última conexión, polo que, por defecto, conéctate ao mesmo servidor que utilizaches na execución anterior. Tamén deberías activar as opcións de gardar á saída, para que tamén se garde as actualizacións automáticas das opcións.

en: Server
gl_ES: Servidor

en: This is the default server hostname that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
gl_ES: Este é o nome de host do servidor predeterminado que se utilizará nos diálogos de conexión ou co parámetro de liña de comandos -a.

en: Server port
gl_ES: Porto do servidor

en: This is the default server port that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
gl_ES: Este é o porto de servidor predeterminado que se utilizará nos diálogos de conexión ou co parámetro de liña de comandos -a.

en: Metaserver
gl_ES: Metaservidor

en: The metaserver is a host that the client contacts to find out about games on the internet.  Don't change this from its default value unless you know what you're doing.
gl_ES: O metaservidor é un servidor co que o cliente contacta para coñecer os xogos en Internet. Non cambies isto do seu valor predeterminado a menos que saibas o que estás facendo.

en: Send heartbeat messages to the server
gl_ES: Envía mensaxes de latexos ao servidor

en: Periodically send an empty heartbeat message to the server to probe whether the connection is still up. This can help to make it obvious when the server has cut the connection due to a connectivity outage, if the client would otherwise sit idle for a long period.
gl_ES: Envía periodicamente unha mensaxe de latido baleiro ao servidor para comprobar se a conexión aínda está activa. Isto pode axudar a que sexa obvio cando o servidor corte a conexión debido a unha interrupción da conectividade, se o cliente permanecería inactivo durante un longo período.

en: Followtag override
gl_ES: Anulación da etiqueta de seguimento

note: TRANS: Leave 'builtin' untranslated
en: Followtag determines which kind of new freeciv versions' availability gets checked from the metaserver. Special value 'builtin' means that value builtin to the client gets used.
gl_ES: Followtag determina que tipo de novas versións freeciv se verifica a dispoñibilidade do metaservidor. O valor especial "integrado" significa que se utiliza o valor incorporado ao cliente.

en: Send desired settings to the server
gl_ES: Envía a configuración desexada ao servidor

en: In single-player mode client usually sends user's desired server settings to the server it has launched internally. By disabling this option one can prevent such override of server settings from other sources, such as settings balanced for a custom ruleset.
gl_ES: No modo dun só xogador, o cliente adoita enviar a configuración do servidor desexada do usuario ao servidor que iniciou internamente. Ao desactivar esta opción pódese evitar que se anule a configuración do servidor doutras fontes, como a configuración equilibrada para un conxunto de regras personalizados.

en: Soundset
gl_ES: Conxunto de sons

en: This is the soundset that will be used. Changing this is the same as using the -S command-line parameter. Use modpack installer utility to install additional soundsets.
gl_ES: Este é o conxunto de sons que se utilizará. Cambiar isto é o mesmo que usar o parámetro da liña de comandos -S. Use a utilidade de instalación de modpack para instalar conxuntos de sons adicionais.

en: Musicset
gl_ES: Conxunto de música

en: This is the musicset that will be used. Changing this is the same as using the -m command-line parameter. Use modpack installer utility to install additional musicsets.
gl_ES: Este é o conxunto de música que se utilizará. Cambiar isto é o mesmo que usar o parámetro da liña de comandos -m. Use a utilidade de instalación de modpack para instalar conxuntos de música adicionais.

en: Sound plugin
gl_ES: Complemento de son

en: If you have a problem with sound, try changing the sound plugin.  The new plugin won't take effect until you restart Freeciv.  Changing this is the same as using the -P command-line option.
gl_ES: Se tes algún problema co son, proba a cambiar o complemento de son. O novo complemento non terá efecto ata que reinicies Freeciv. Cambiar isto é o mesmo que usar a opción de liña de comandos -P.

en: The chat log file
gl_ES: O ficheiro de rexistro do chat

en: The name of the chat log file.
gl_ES: O nome do ficheiro de rexistro do chat.

en: Theme
gl_ES: Tema

en: By changing this option you change the active theme.
gl_ES: Ao cambiar esta opción, cambia o tema activo.

en: Tileset (Square)
gl_ES: Conxunto de celas (cadrado)

en: Select the tileset used with Square based maps. This may change the currently active tileset, if you are playing on such a map, in which case this is the same as using the -t command-line parameter. Use modpack installer utility to install additional tilesets.
gl_ES: Seleccione o conxunto de celas usado cos mapas baseados en cadrados. Isto pode cambiar o conxunto de celass activo actualmente, se estás xogando nun mapa deste tipo, nese caso é o mesmo que usar o parámetro da liña de comandos -t. Use a utilidade de instalación de modpack para instalar conxuntos de celas adicionais.

en: Tileset (Hex)
gl_ES: Conxunto de celas (hexadecimal)

en: Select the tileset used with Hex maps. This may change the currently active tileset, if you are playing on such a map, in which case this is the same as using the -t command-line parameter. Use modpack installer utility to install additional tilesets.
gl_ES: Seleccione o conxunto de celas usado cos mapas hexadecimales. Isto pode cambiar o conxunto de celas activo actualmente, se estás xogando nun mapa deste tipo, nese caso é o mesmo que usar o parámetro da liña de comandos -t. Use a utilidade de instalación de modpack para instalar tilesets adicionais.

en: Select the tileset used with Iso-Hex maps. This may change the currently active tileset, if you are playing on such a map, in which case this is the same as using the -t command-line parameter.Use modpack installer utility to install additional tilesets.
gl_ES: Seleccione o conxunto de celas usado cos mapas Iso-Hex. Isto pode cambiar o conxunto de celas activo actualmente, se estás xogando nun mapa deste tipo, nese caso é o mesmo que usar o parámetro da liña de comandos -t. Usa a utilidade de instalación de modpack para instalar conxuntos de celas adicionais.

en: Draw city outlines
gl_ES: Debuxa contornos da cidade

en: Setting this option will draw a line at the city workable limit.
gl_ES: Establecer esta opción debuxará unha liña no límite viable da cidade.

en: Draw city output
gl_ES: Debuxa a saída da cidade

en: Setting this option will draw city output for every citizen.
gl_ES: Establecer esta opción debuxará a saída da cidade para cada cidadán.

en: Draw the map grid
gl_ES: Debuxa a cuadrícula do mapa

en: Setting this option will draw a grid over the map.
gl_ES: Establecer esta opción debuxará unha cuadrícula sobre o mapa.

en: Draw the city bar
gl_ES: Debuxa o bar da cidade

en: Setting this option will display a 'city bar' containing useful information beneath each city. Disabling this option will display only the city's name and, optionally, production.
gl_ES: Establecer esta opción mostrará unha "barra da cidade" que contén información útil debaixo de cada cidade. Ao desactivar esta opción, só se mostrará o nome da cidade e, opcionalmente, a produción.

en: Draw the city names
gl_ES: Debuxa os nomes das cidades

en: Setting this option will draw the names of the cities on the map.
gl_ES: Ao configurar esta opción debuxaranse os nomes das cidades no mapa.

en: Draw the city growth
gl_ES: Debuxa o crecemento da cidade

en: Setting this option will draw in how many turns the cities will grow or shrink.
gl_ES: Establecer esta opción marcará cantas voltas crecerán ou encollerán as cidades.

en: Draw the city productions
gl_ES: Debuxa as producións da cidade

en: Setting this option will draw what the cities are currently building on the map.
gl_ES: Establecer esta opción debuxará o que as cidades están construíndo actualmente no mapa.

en: Draw the city buy costs
gl_ES: Debuxa os custos de compra da cidade

en: Setting this option will draw how much gold is needed to buy the production of the cities.
gl_ES: Establecer esta opción debuxará canto ouro se necesita para comprar a produción das cidades.

en: Draw the city trade routes
gl_ES: Debuxa as rutas comerciais da cidade

en: Setting this option will draw trade route lines between cities which have trade routes.
gl_ES: Establecer esta opción debuxaranse liñas de rutas comerciais entre cidades que teñan rutas comerciais.

en: Draw the terrain
gl_ES: Debuxa o terreo

en: Setting this option will draw the terrain.
gl_ES: Establecer esta opción debuxará o terreo.

en: Draw the coast line
gl_ES: Debuxa a liña da costa

en: Setting this option will draw a line to separate the land from the ocean.
gl_ES: Establecer esta opción debuxará unha liña para separar a terra do océano.

en: Draw the paths
gl_ES: Debuxa os camiños

en: Setting this option will draw all kind of paths on the map.
gl_ES: Establecer esta opción debuxará todo tipo de camiños no mapa.

en: Draw the irrigation
gl_ES: Debuxa o rego

en: Setting this option will draw the irrigation systems on the map.
gl_ES: Establecer esta opción debuxará os sistemas de rega no mapa.

en: Draw the mines
gl_ES: Debuxa as minas

en: Setting this option will draw the mines on the map.
gl_ES: Establecer esta opción debuxaranse as minas no mapa.

en: Draw the bases
gl_ES: Debuxa as bases

en: Setting this option will draw the bases on the map.
gl_ES: Establecendo esta opción debuxaranse as bases no mapa.

en: Draw the resources
gl_ES: Debuxa os recursos

en: Setting this option will draw the resources on the map.
gl_ES: Establecer esta opción debuxaranse os recursos no mapa.

en: Draw the huts
gl_ES: Debuxa as cabanas

en: Setting this option will draw the huts on the map.
gl_ES: Establecer esta opción debuxaranse as cabanas no mapa.

en: Draw the pollution/nuclear fallout
gl_ES: Debuxa a contaminación/derivación nuclear

en: Setting this option will draw pollution and nuclear fallout on the map.
gl_ES: Establecer esta opción debuxará no mapa a contaminación e a precipitación nuclear.

en: Draw the cities
gl_ES: Debuxa as cidades

en: Setting this option will draw the cities on the map.
gl_ES: Establecer esta opción debuxaranse as cidades no mapa.

en: Draw the units
gl_ES: Debuxa as unidades

en: Setting this option will draw the units on the map.
gl_ES: Establecer esta opción debuxaranse as unidades no mapa.

en: Solid unit background color
gl_ES: Cor de fondo sólida da unidade

en: Setting this option will cause units on the map view to be drawn with a solid background color instead of the flag backdrop.
gl_ES: Establecer esta opción fará que as unidades da vista do mapa sexan debuxadas cunha cor de fondo sólida en lugar do pano de fondo da bandeira.

en: Draw shield graphics for units
gl_ES: Debuxa gráficos de escudo para unidades

en: Setting this option will draw a shield icon as the flags on units.  If unset, the full flag will be drawn.
gl_ES: Establecer esta opción debuxará unha icona de escudo como bandeiras nas unidades. Se non se configura, sortearase a bandeira completa.

en: Draw size of the unit stacks
gl_ES: Debuxa o tamaño das pilas de unidades

en: Setting this option will draw a numbers indicating size of the unit stacks. Not all clients support this.
gl_ES: Establecer esta opción debuxará uns números que indican o tamaño das pilas de unidades. Non todos os clientes admiten isto.

en: Draw the units in focus
gl_ES: Debuxa as unidades enfocadas

en: Setting this option will cause the currently focused unit(s) to always be drawn, even if units are not otherwise being drawn (for instance if 'Draw the units' is unset).
gl_ES: Establecer esta opción fará que as unidades enfocadas actualmente sexan sempre debuxadas, aínda que non se debuxen doutro xeito (por exemplo, se "Debuxa as unidades" non está configurada).

en: Draw the fog of war
gl_ES: Debuxa a néboa da guerra

en: Setting this option will draw the fog of war.
gl_ES: Establecer esta opción debuxará a néboa da guerra.

en: Draw the borders
gl_ES: Debuxa as fronteiras

en: Setting this option will draw the national borders.
gl_ES: Establecer esta opción debuxaranse as fronteiras nacionais.

en: Draw whether tiles are native to selected unit
gl_ES: Debuxa se as fichas son nativas da unidade seleccionada

en: Setting this option will highlight tiles that the currently selected unit cannot enter unaided due to non-native terrain. (If multiple units are selected, only tiles that all of them can enter are indicated.)
gl_ES: Establecer esta opción destacará as fichas nas que a unidade seleccionada actualmente non pode entrar sen axuda debido a un terreo non nativo. (Se se seleccionan varias unidades, só se indican as pezas nas que todas elas poden introducir).

en: Show dead players in Nations report
gl_ES: Mostra os xogadores mortos no informe Nations

en: This option controls whether defeated nations are shown on the Nations report page.
gl_ES: Esta opción controla se as nacións derrotadas se mostran na páxina do informe de Nacións.

en: Sound bell at new turn
gl_ES: O timbre de son no novo turno

en: Set this option to have a "bell" event be generated at the start of a new turn.  You can control the behavior of the "bell" event by editing the message options.
gl_ES: Establece esta opción para que se xere un evento de "campá" ao comezo dunha nova quenda. Podes controlar o comportamento do evento "campá" editando as opcións da mensaxe.

en: Unit movement animation time (milliseconds)
gl_ES: Tempo de animación de movemento da unidade (milisegundos)

en: This option controls how long unit "animation" takes when a unit moves on the map view.  Set it to 0 to disable animation entirely.
gl_ES: Esta opción controla canto tempo leva a "animación" da unidade cando unha unidade se move na vista do mapa. Estableceo en 0 para desactivar a animación por completo.

en: Mapview recentering time (milliseconds)
gl_ES: Tempo de centrado da vista de mapa (milisegundos)

en: When the map view is recentered, it will slide smoothly over the map to its new position.  This option controls how long this slide lasts.  Set it to 0 to disable mapview sliding entirely.
gl_ES: Cando a vista do mapa se centre de novo, deslizarase suavemente sobre o mapa ata a súa nova posición. Esta opción controla o tempo que dura esta diapositiva. Establéceo en 0 para desactivar completamente o desprazamento da vista de mapa.

en: Combat animation step time (milliseconds)
gl_ES: Tempo de paso da animación de combate (milisegundos)

en: This option controls the speed of combat animation between units on the mapview.  Set it to 0 to disable animation entirely.
gl_ES: Esta opción controla a velocidade da animación do combate entre as unidades na vista do mapa. Estableceo en 0 para desactivar a animación por completo.

en: Show icons in the technology tree
gl_ES: Mostrar iconas na árbore tecnolóxica

en: Setting this option will display icons on the technology tree diagram. Turning this option off makes the technology tree more compact.
gl_ES: Establecer esta opción mostrarán iconas no diagrama da árbore tecnolóxica. Desactivar esta opción fai que a árbore tecnolóxica sexa máis compacta.

en: Use curved lines in the technology tree
gl_ES: Usa liñas curvas na árbore tecnolóxica

en: Setting this option make the technology tree diagram use curved lines to show technology relations. Turning this option off causes the lines to be drawn straight.
gl_ES: Establecer esta opción fai que o diagrama da árbore tecnolóxica use liñas curvas para mostrar as relacións tecnolóxicas. Desactivar esta opción fai que as liñas sexan debuxadas rectas.

en: Color to highlight your player/user name
gl_ES: Cor para resaltar o teu nome de xogador/usuario

en: If set, your player and user name in the new chat messages will be highlighted using this color as background.  If not set, it will just not highlight anything.
gl_ES: Se se define, o teu xogador e o teu nome de usuario nas novas mensaxes de chat resaltaranse usando esta cor como fondo. Se non se define, simplemente non destacará nada.

en: Manual Turn Done in AI mode
gl_ES: Xiro manual feito no modo AI

en: Disable this option if you do not want to press the Turn Done button manually when watching an AI player.
gl_ES: Desactiva esta opción se non queres premer o botón Turn Done manualmente ao ver un reprodutor de IA.

en: Auto center on units
gl_ES: Auto centrado en unidades

en: Set this option to have the active unit centered automatically when the unit focus changes.
gl_ES: Establece esta opción para que a unidade activa se centre automaticamente cando cambie o foco da unidade.

en: Show automated units
gl_ES: Mostrar unidades automatizadas

en: Disable this option if you do not want to see automated units autocentered and animated.
gl_ES: Desactive esta opción se non quere ver as unidades automatizadas autocentradas e animadas.

en: Auto center on combat
gl_ES: Centro automático no combate

en: Set this option to have any combat be centered automatically.  Disabling this will speed up the time between turns but may cause you to miss combat entirely.
gl_ES: Establece esta opción para que calquera combate se centre automaticamente. Desactivar isto acelerará o tempo entre quendas pero pode facer que perdas o combate por completo.

en: Auto center on new turn
gl_ES: Centrado automático no novo turno

en: Set this option to have the client automatically recenter the map on a suitable location at the start of each turn.
gl_ES: Establece esta opción para que o cliente centre automaticamente o mapa nun lugar axeitado ao comezo de cada quenda.

en: Focus on awakened units
gl_ES: Concéntrase nas unidades espertas

en: Set this option to have newly awoken units be focused automatically.
gl_ES: Establece esta opción para que as unidades recentemente espertadas se centren automaticamente.

en: Keyboardless goto
gl_ES: Goto sen teclado

en: If this option is set then a goto may be initiated by left-clicking and then holding down the mouse button while dragging the mouse onto a different tile.
gl_ES: Se se define esta opción, pódese iniciar un goto facendo clic co botón esquerdo e despois mantendo premido o botón do rato mentres arrastra o rato a unha cela diferente.

en: Allow goto into the unknown
gl_ES: Permite ir ao descoñecido

en: Setting this option will make the game consider moving into unknown tiles.  If not, then goto routes will detour around or be blocked by unknown tiles.
gl_ES: Establecer esta opción fará que o xogo considere moverse a fichas descoñecidas. Se non é así, as rutas goto desviaranse ou serán bloqueadas por fichas descoñecidas.

en: Center map when popup city
gl_ES: Centrar o mapa cando aparece a cidade emerxente

en: Setting this option makes the mapview center on a city when its city dialog is popped up.
gl_ES: Establecer esta opción fai que a vista do mapa se centre nunha cidade cando aparece o diálogo da súa cidade.

en: Show messages from previous turn
gl_ES: Mostra mensaxes da quenda anterior

en: Message Window shows messages also from previous turn. This makes sure you don't miss messages received in the end of the turn, just before the window gets cleared.
gl_ES: A xanela de mensaxes mostra tamén as mensaxes da quenda anterior. Isto asegúrate de non perder as mensaxes recibidas ao final da quenda, xusto antes de que se limpe a xanela.

en: Concise city production
gl_ES: Produción concisa da cidade

en: Set this option to make the city production (as shown in the city dialog) to be more compact.
gl_ES: Establece esta opción para que a produción da cidade (como se mostra no diálogo da cidade) sexa máis compacta.

en: End turn when done moving
gl_ES: Finaliza a quenda cando remate o movemento

en: Setting this option makes your turn end automatically when all your units are done moving.
gl_ES: Establecer esta opción fai que a túa quenda remate automaticamente cando todas as túas unidades rematen de moverse.

en: Prompt for city names
gl_ES: Solicitude de nomes de cidades

en: Disabling this option will make the names of newly founded cities be chosen automatically by the server.
gl_ES: A desactivación desta opción fará que os nomes das cidades recentemente fundadas sexan elixidos automaticamente polo servidor.

en: Pop up city dialog for new cities
gl_ES: Diálogo emerxente da cidade para novas cidades

en: Setting this option will pop up a newly-founded city's city dialog automatically.
gl_ES: Ao configurar esta opción aparecerá automaticamente o diálogo de cidade dunha cidade recentemente fundada.

en: Pop up caravan and spy actions
gl_ES: Aparece caravana e accións de espionaxe

en: If this option is enabled, when a unit arrives at a city where it can perform an action like establishing a trade route, helping build a wonder, or establishing an embassy, a window will pop up asking which action should be performed. Disabling this option means you will have to do the action manually by pressing either 'r' (for a trade route), 'b' (for building a wonder) or 'd' (for a spy action) when the unit is in the city.
gl_ES: Se esta opción está activada, cando unha unidade chega a unha cidade onde pode realizar unha acción como establecer unha ruta comercial, axudar a construír unha marabilla ou establecer unha embaixada, aparecerá unha xanela na que se pregunta que acción debe realizarse. Desactivar esta opción significa que terás que facer a acción manualmente premendo "r" (para unha ruta comercial), "b" (para construír unha marabilla) ou "d" (para unha acción de espionaxe) cando a unidade estea no cidade.

en: Pop up attack questions
gl_ES: As preguntas de ataque emerxentes

en: If this option is enabled, when a unit arrives at a target it can attack, a window will pop up asking which action should be performed even if an attack action is legal and no other interesting action are. This allows you to change your mind or to select an uninteresting action.
gl_ES: Se esta opción está activada, cando unha unidade chega a un obxectivo que pode atacar, aparecerá unha xanela na que se pregunta que acción debe realizarse aínda que unha acción de ataque sexa legal e non o sexa ningunha outra interesante. Isto permítelle cambiar de opinión ou seleccionar unha acción non interesante.

en: Pop up actions when final move to allied tile
gl_ES: Accións emerxentes cando o movemento final á ficha aliada

en: If this option is enabled the final move in a unit's orders to a tile with allied units or cities it can perform an action to is interpreted as an attempted action. This makes the action selection dialog pop up while the unit is at the adjacent tile. This can, in cases where the action requires that the actor unit has moves left, save a turn. The down side is that the unit remains adjacent to rather than inside the protection of an allied city or unit stack.
gl_ES: Se esta opción está activada, o movemento final das ordes dunha unidade a unha ficha con unidades ou cidades aliadas pode realizar unha acción para interpretarse como un intento de acción. Isto fai que o diálogo de selección de accións apareza mentres a unidade está na cela adxacente. Isto pode, nos casos en que a acción require que a unidade do actor teña movementos á esquerda, gardar unha quenda. O inconveniente é que a unidade permanece adxacente e non dentro da protección dunha cidade ou pila de unidades aliadas.

en: Enable cursor changing
gl_ES: Activa o cambio de cursor

en: This option controls whether the client should try to change the mouse cursor depending on what is being pointed at, as well as to indicate changes in the client or server state.
gl_ES: Esta opción controla se o cliente debe tentar cambiar o cursor do rato dependendo do que se apunte, así como indicar cambios no estado do cliente ou do servidor.

en: Select cities before units
gl_ES: Selecciona as cidades antes que as unidades

en: If this option is enabled, when both cities and units are present in the selection rectangle, only cities will be selected. See the help on Controls.
gl_ES: Se esta opción está activada, cando as cidades e as unidades estean presentes no rectángulo de selección, só se seleccionarán as cidades. Consulta a axuda sobre Controis.

en: Clear unit orders on selection
gl_ES: Borrar as ordes de unidades na selección

en: Enabling this option will cause unit orders to be cleared as soon as one or more units are selected. If this option is disabled, busy units will not stop their current activity when selected. Giving them new orders will clear their current ones; pressing <space> once will clear their orders and leave them selected, and pressing <space> a second time will dismiss them.
gl_ES: Ao activar esta opción, as ordes de unidades serán borradas en canto se seleccionen unha ou máis unidades. Se esta opción está desactivada, as unidades ocupadas non deterán a súa actividade actual cando se seleccionen. Darlles novas ordes limpará as actuais; premendo <espazo> unha vez borraranse as súas ordes e deixarases seleccionadas, e premendo <espazo> unha segunda vez desestimaranse.

en: Enable vote bar
gl_ES: Activar a barra de votos

en: If this option is turned on, the vote bar will be displayed to show vote information.
gl_ES: Se esta opción está activada, aparecerá a barra de votación para mostrar a información do voto.

en: Always display the vote bar
gl_ES: Mostra sempre a barra de votos

en: If this option is turned on, the vote bar will never be hidden, even if there is no running vote.
gl_ES: Se esta opción está activada, a barra de votos nunca se ocultará, aínda que non haxa votación en curso.

en: Do not show vote bar if not a player
gl_ES: Non mostrar a barra de votos se non é un xogador

en: If this option is enabled, the client won't show the vote bar if you are not a player.
gl_ES: Se esta opción está activada, o cliente non mostrará a barra de votos se non es un xogador.

en: Set new votes at front
gl_ES: Establece novos votos á fronte

en: If this option is enabled, then new votes will go to the front of the vote list.
gl_ES: Se esta opción está activada, os novos votos pasarán á fronte da lista de votos.

en: Autoaccept tileset suggestions
gl_ES: Acepta automaticamente as suxestións de conxuntos de celas

en: If this option is enabled, any tileset suggested by the ruleset is automatically used; otherwise you are prompted to change tileset.
gl_ES: Se esta opción está activada, calquera conxunto de celas suxerido polo conxunto de regras utilízase automaticamente; se non, solicitarase que cambie o conxunto de celas.

en: Enable sound effects
gl_ES: Activa os efectos de son

en: Play sound effects, assuming there's suitable sound plugin and soundset with the sounds.
gl_ES: Reproduce efectos de son, asumindo que hai un complemento de son adecuado e un conxunto de sons cos sons.

en: Enable in-game music
gl_ES: Activa a música no xogo

en: Play music during the game, assuming there's suitable sound plugin and musicset with in-game tracks.
gl_ES: Reproduce música durante o xogo, asumindo que hai un complemento de son adecuado e un conxunto de música con pistas no xogo.

en: Enable menu music
gl_ES: Activa a música do menú

en: Play music while not in actual game, assuming there's suitable sound plugin and musicset with menu music tracks.
gl_ES: Reproduce música mentres non estás no xogo real, asumindo que hai un complemento de son adecuado e un conxunto de música con pistas de música de menú.

en: Silent when not in focus
gl_ES: Silencioso cando non está enfocado

en: Fade all sound out when the client is not in focus. Not all clients support this.
gl_ES: Elimina todo o son cando o cliente non está enfocado. Non todos os clientes admiten isto.

en: Sound volume
gl_ES: Volume do son

en: Volume scale from 0-100
gl_ES: Escala de volume de 0 a 100

en: Autoaccept soundset suggestions
gl_ES: Acepta automaticamente as suxestións de conxunto de sons

en: If this option is enabled, any soundset suggested by the ruleset is automatically used.
gl_ES: Se esta opción está activada, calquera conxunto de sons suxerido polo conxunto de regras utilízase automaticamente.

en: Autoaccept musicset suggestions
gl_ES: Acepta automaticamente as suxestións de conxuntos de música

en: If this option is enabled, any musicset suggested by the ruleset is automatically used.
gl_ES: Se esta opción está activada, utilízase automaticamente calquera conxunto de música suxerido polo conxunto de regras.

en: Background layer
gl_ES: Capa de fondo

en: The background layer of the overview shows just ocean and land.
gl_ES: A capa de fondo da vista xeral mostra só o océano e a terra.

en: Terrain relief map layer
gl_ES: Capa do mapa de relevo do terreo

en: The relief layer shows all terrains on the map.
gl_ES: A capa de relevo mostra todos os terreos do mapa.

en: Borders layer
gl_ES: Capa de bordes

en: The borders layer of the overview shows which tiles are owned by each player.
gl_ES: A capa de bordos da vista xeral mostra que pezas son propiedade de cada xogador.

en: Borders layer on ocean tiles
gl_ES: Capa de bordes en azulexos oceánicos

en: The borders layer of the overview are drawn on ocean tiles as well (this may look ugly with many islands). This option is only of interest if you have set the option "Borders layer" already.
gl_ES: A capa de bordos da vista xeral tamén está debuxada nas celas do océano (isto pode parecer feo con moitas illas). Esta opción só é de interese se xa definiches a opción "Capa de bordes".

en: Units layer
gl_ES: Capa de unidades

en: Enabling this will draw units on the overview.
gl_ES: Ao activar isto, debuxaranse unidades na vista xeral.

en: Cities layer
gl_ES: Capa de cidades

en: Enabling this will draw cities on the overview.
gl_ES: Ao activar isto, as cidades aparecerán na vista xeral.

en: Overview fog of war
gl_ES: Visión xeral néboa de guerra

en: Enabling this will show fog of war on the overview.
gl_ES: Activar isto mostrará a néboa de guerra na vista xeral.

en: Image format
gl_ES: Formato de imaxe

en: The image toolkit and file format used for map images.
gl_ES: O conxunto de ferramentas de imaxe e o formato de ficheiro utilizados para as imaxes do mapa.

en: Zoom factor for map images
gl_ES: Factor de zoom para imaxes de mapas

en: The magnification used for map images.
gl_ES: A ampliación utilizada para as imaxes do mapa.

en: Show area within borders
gl_ES: Mostrar área dentro das fronteiras

en: If set, the territory of each nation is shown on the saved image.
gl_ES: Se se define, o territorio de cada nación móstrase na imaxe gardada.

en: Show borders
gl_ES: Mostrar bordos

en: If set, the border of each nation is shown on the saved image.
gl_ES: Se se establece, a fronteira de cada nación móstrase na imaxe gardada.

en: If set, cities are shown on the saved image.
gl_ES: Se se define, as cidades móstranse na imaxe gardada.

en: Show fog of war
gl_ES: Mostra néboa de guerra

en: If set, the extent of fog of war is shown on the saved image.
gl_ES: Se se establece, a extensión da néboa da guerra móstrase na imaxe gardada.

en: Show full terrain
gl_ES: Mostra o terreo completo

en: If set, terrain relief is shown with different colors in the saved image; otherwise, only land and water are distinguished.
gl_ES: Se se establece, o relevo do terreo móstrase con cores diferentes na imaxe gardada; en caso contrario, só se distinguen terra e auga.

en: If set, units are shown in the saved image.
gl_ES: Se se define, as unidades móstranse na imaxe gardada.

en: Map image file name
gl_ES: Nome do ficheiro da imaxe do mapa

en: The base part of the filename for saved map images. A string identifying the game turn and map options will be appended.
gl_ES: A parte base do nome do ficheiro para as imaxes de mapa gardadas. Engadirase unha cadea que identifica o turno de xogo e as opcións do mapa.

en: Show map scrollbars
gl_ES: Mostrar barras de desprazamento do mapa

en: Disable this option to hide the scrollbars on the map view.
gl_ES: Desactive esta opción para ocultar as barras de desprazamento na vista do mapa.

en: If this option is set the client will use the whole screen area for drawing.
gl_ES: Se esta opción está definida, o cliente usará toda a área da pantalla para debuxar.

en: Keep dialogs on top
gl_ES: Mantén os diálogos enriba

en: If this option is set then dialog windows will always remain in front of the main Freeciv window. Disabling this has no effect in fullscreen mode.
gl_ES: Se se define esta opción, as fiestras de diálogo permanecerán sempre diante da xanela principal de Freeciv. Desactivar isto non ten efecto no modo de pantalla completa.

en: Show worklist task icons
gl_ES: Mostrar iconas de tarefas da lista de traballo

en: Disabling this will turn off the unit and building icons in the worklist dialog and the production tab of the city dialog.
gl_ES: Ao desactivar isto, desactivaranse as iconas da unidade e do edificio no diálogo da lista de traballo e na pestana de produción do diálogo da cidade.

en: Enable status report tabs
gl_ES: Activa as pestanas de informes de estado

en: If this option is enabled then report dialogs will be shown as separate tabs rather than in popup dialogs.
gl_ES: Se esta opción está activada, os diálogos de informes mostraranse como pestanas separadas e non en diálogos emerxentes.

en: Show time for each chat message
gl_ES: Mostra o tempo de cada mensaxe de chat

en: If this option is enabled then all chat messages will be prefixed by a time string of the form [hour:minute:second].
gl_ES: Se esta opción está activada, todas as mensaxes de chat terán o prefixo dunha cadea de tempo do formulario [hora:minuto:segundo].

en: New message events go to top of list
gl_ES: Os eventos de mensaxes novas van ao principio da lista

en: If this option is enabled, new events in the message window will appear at the top of the list, rather than being appended at the bottom.
gl_ES: Se esta opción está activada, aparecerán novos eventos na xanela de mensaxes na parte superior da lista, en lugar de engadirse na parte inferior.

en: Show extra message window buttons
gl_ES: Mostrar botóns adicionais da ventá de mensaxes

en: If this option is enabled, there will be two buttons displayed in the message window for inspecting a city and going to a location. If this option is disabled, these buttons will not appear (you can still double-click with the left mouse button or right-click on a row to inspect or goto respectively). This option will only take effect once the message window is closed and reopened.
gl_ES: Se esta opción está activada, aparecerán dous botóns na xanela de mensaxes para inspeccionar unha cidade e ir a unha localización. Se esta opción está desactivada, estes botóns non aparecerán (aínda pode facer dobre clic co botón esquerdo do rato ou facer clic co botón dereito nunha fila para inspeccionar ou ir a, respectivamente). Esta opción só terá efecto unha vez que se peche e volva abrir a xanela da mensaxe.

en: Metaserver tab first in network page
gl_ES: Primeira pestana do metaservidor na páxina de rede

en: If this option is enabled, the metaserver tab will be the first notebook tab in the network page. This option requires a restart in order to take effect.
gl_ES: Se esta opción está activada, a pestana do metaservidor será a primeira pestana do caderno da páxina de rede. Esta opción require un reinicio para que teña efecto.

en: Plain chat messages are sent to allies only
gl_ES: As mensaxes de chat simples só se envían aos aliados

en: If this option is enabled, then plain messages typed into the chat entry while the game is running will only be sent to your allies. Otherwise plain messages will be sent as public chat messages. To send a public chat message with this option enabled, prefix the message with a single colon ':'. This option can also be set using a toggle button beside the chat entry (only visible in multiplayer games).
gl_ES: Se esta opción está activada, as mensaxes simples que se escriban na entrada do chat mentres o xogo está en execución só se enviarán aos teus aliados. En caso contrario, as mensaxes simples enviaranse como mensaxes de chat público. Para enviar unha mensaxe de chat público con esta opción activada, prefixa a mensaxe cun só dous puntos ":". Esta opción tamén se pode configurar usando un botón de alternancia ao lado da entrada de chat (só visible nos xogos multixogador).

en: Messages and Chat reports location
gl_ES: Localización dos informes de mensaxes e chat

note: TRANS: The strings used in the UI for 'Split' etc are * tagged 'gui_gtk3_22/gtk4/gtk4_message_chat_location' * tagged 'gui_gtk3_22/gtk4/gtk5_message_chat_location'
en: Controls where the Messages and Chat reports appear relative to the main view containing the map.
    'Split' allows all three to be seen simultaneously, which is best for multiplayer, but requires a large window to be usable.
    'Separate' puts Messages and Chat in a notebook separate from the main view, so that one of them can always be seen alongside the main view.
    'Merged' makes the Messages and Chat reports into tabs alongside the map and other reports; this allows a larger map view on small screens.
    This option requires a restart in order to take effect.
gl_ES: Controla onde aparecen os informes Mensaxes e Chat en relación coa vista principal que contén o mapa.
    'Split' permite ver os tres ao mesmo tempo, o que é o mellor para o modo multixogador, pero require unha fiestra grande para poder usar.
    "Separar" coloca Mensaxes e chat nun caderno separado da vista principal, de xeito que un deles sempre se pode ver xunto á vista principal.
    "Fusionado" converte os informes de Mensaxes e Chat en pestanas xunto co mapa e outros informes; isto permite unha vista do mapa máis grande en pantallas pequenas.
    Esta opción require un reinicio para que teña efecto.

en: Arrange widgets for small displays
gl_ES: Organiza widgets para pantallas pequenas

en: If this option is enabled, widgets in the main window will be arranged so that they take up the least amount of total screen space. Specifically, the left panel containing the overview, player status, and the unit information box will be extended over the entire left side of the window. This option requires a restart in order to take effect.
gl_ES: Se esta opción está activada, os widgets da xanela principal organizaranse de forma que ocupen o mínimo de espazo total na pantalla. En concreto, o panel esquerdo que contén a visión xeral, o estado do xogador e a caixa de información da unidade estenderase por todo o lado esquerdo da xanela. Esta opción require un reinicio para que teña efecto.

en: Mouse over the map widget selects it automatically
gl_ES: Pase o rato sobre o widget do mapa selecciónao automaticamente

en: If this option is enabled, then the map will be focused when the mouse hovers over it.
gl_ES: Se esta opción está activada, o mapa enfocarase cando o rato pase sobre el.

en: Player or user name autocompletion
gl_ES: Autocompletado do nome de usuario ou xogador

en: If this option is turned on, the tabulation key will be used in the chatline to complete the word you are typing with the name of a player or a user.
gl_ES: Se esta opción está activada, a tecla de tabulación empregarase na liña de chat para completar a palabra que está a escribir co nome dun xogador ou usuario.

en: Width of the city dialog
gl_ES: Ancho do diálogo da cidade

en: This value is only used if the width of the city dialog is saved.
gl_ES: Este valor só se usa se se garda o ancho do diálogo da cidade.

en: Height of the city dialog
gl_ES: Altura do diálogo da cidade

en: This value is only used if the height of the city dialog is saved.
gl_ES: Este valor só se usa se se garda a altura do diálogo da cidade.

en: Popup tech help when gained
gl_ES: Axuda técnica emerxente cando se obtén

en: Controls if tech help should be opened when new tech has been gained.
    'Ruleset' means that behavior suggested by current ruleset is used.
gl_ES: Controla se se debe abrir a axuda técnica cando se conseguiu tecnoloxía nova.
    "Conxunto de regras" significa que se usa o comportamento suxerido polo conxunto de regras actual.

en: Minimum surplus for a governor
gl_ES: Excedente mínimo para un gobernador

en: The lower limit of the range for requesting surpluses from the governor.
gl_ES: O límite inferior do rango para solicitar excedentes ao rexedor.

en: Maximum surplus for a governor
gl_ES: Excedente máximo para un gobernador

en: The higher limit of the range for requesting surpluses from the governor.
gl_ES: O límite superior do rango para solicitar excedentes ao rexedor.

en: City Label
gl_ES: Etiqueta da cidade

en: This font is used to display the city labels on city dialogs.
gl_ES: Este tipo de letra úsase para mostrar as etiquetas das cidades nos diálogos da cidade.

en: Notify Label
gl_ES: Etiqueta de notificación

en: This font is used to display server reports such as the demographic report or historian publications.
gl_ES: Este tipo de letra úsase para mostrar informes do servidor como o informe demográfico ou as publicacións do historiador.

en: Spaceship Label
gl_ES: Etiqueta de nave espacial

en: This font is used to display the spaceship widgets.
gl_ES: Este tipo de letra úsase para mostrar os widgets da nave espacial.

en: Help Label
gl_ES: Etiqueta de axuda

en: This font is used to display the help headers in the help window.
gl_ES: Este tipo de letra úsase para mostrar as cabeceiras da axuda na xanela de axuda.

en: Help Link
gl_ES: Ligazón de axuda

en: This font is used to display the help links in the help window.
gl_ES: Este tipo de letra úsase para mostrar as ligazóns de axuda na xanela de axuda.

en: Help Text
gl_ES: Texto de axuda

en: This font is used to display the help body text in the help window.
gl_ES: Este tipo de letra úsase para mostrar o texto do corpo da axuda na xanela de axuda.

en: Chatline Area
gl_ES: Área de chat

en: This font is used to display the text in the chatline area.
gl_ES: Este tipo de letra úsase para mostrar o texto na área de chat.

en: Beta Label
gl_ES: Etiqueta beta

en: This font is used to display the beta label.
gl_ES: Este tipo de letra úsase para mostrar a etiqueta beta.

en: Small Font
gl_ES: Fonte pequena

en: This font is used for any small font request. For example, it is used for display the building lists in the city dialog, the Economy report or the Units report.
gl_ES: Este tipo de letra úsase para calquera solicitude de letra pequena. Por exemplo, úsase para mostrar as listas de edificios no diálogo da cidade, o informe de Economía ou o de Unidades.

en: Comment Label
gl_ES: Etiqueta de comentario

en: This font is used to display comment labels, such as in the governor page of the city dialogs.
gl_ES: Este tipo de letra úsase para mostrar etiquetas de comentarios, como na páxina do gobernador dos diálogos da cidade.

en: This font is used to the display the city names on the map.
gl_ES: Este tipo de letra úsase para mostrar os nomes das cidades no mapa.

en: This font is used to display the city production on the map.
gl_ES: Este tipo de letra úsase para mostrar a produción da cidade no mapa.

en: Requirement Tree
gl_ES: Árbore de requisitos

en: This font is used to the display the requirement tree in the Research report.
gl_ES: Este tipo de letra úsase para mostrar a árbore de requisitos no informe de investigación.

en: Screen resolution
gl_ES: Resolución de pantalla

en: This option controls the resolution of the selected screen.
gl_ES: Esta opción controla a resolución da pantalla seleccionada.

en: Use software rendering
gl_ES: Use o renderizado de software

en: Usually hardware rendering is used when possible. With this option set, software rendering is always used.
gl_ES: Normalmente úsase a renderización de hardware cando é posible. Con esta opción definida, sempre se utiliza o renderizado de software.

en: Do cursor animation
gl_ES: Facer animación do cursor

en: If this option is disabled, the cursor will always be displayed as static.
gl_ES: Se esta opción está desactivada, o cursor sempre se mostrará como estático.

en: Use color cursors
gl_ES: Use cursores de cores

en: If this option is disabled, the cursor will always be displayed in black and white.
gl_ES: Se esta opción está desactivada, o cursor sempre aparecerá en branco e negro.

en: The size of font used to the display the city names on the map.
gl_ES: O tamaño da fonte utilizada para mostrar os nomes das cidades no mapa.

en: The size of font used to the display the city production names on the map.
gl_ES: O tamaño da fonte utilizada para mostrar os nomes de produción da cidade no mapa.

en: Use theme defined font size
gl_ES: Usa o tamaño de letra definido por tema

en: Disable this to override base font size set by theme by the setting below.
gl_ES: Desactive esta opción para anular o tamaño da fonte base definido polo tema mediante a seguinte configuración.

en: Base Font Size
gl_ES: Tamaño base da fonte

en: Base Font Size. All the fonts' sizes are defined relative to this. This option has effect only if theme font sizes option is disabled.
gl_ES: Tamaño base da fonte. Todos os tamaños de fontes están definidos en relación a isto. Esta opción só ten efecto se a opción de tamaños de fonte do tema está desactivada.

en: Show titlebar
gl_ES: Mostrar a barra de título

en: If this option is set the client will show a titlebar. If disabled, then no titlebar will be shown, and minimize/maximize/etc buttons will be placed on the menu bar.
gl_ES: Se se establece esta opción, o cliente mostrará unha barra de título. Se está desactivado, non se mostrará ningunha barra de título e os botóns de minimizar/maximizar/etc colocaranse na barra de menú.

en: Default font
gl_ES: Tipo de letra predeterminado

en: This is default font
gl_ES: Este é o tipo de letra predeterminado

en: This font is used to display the help labels in the help window.
gl_ES: Este tipo de letra úsase para mostrar as etiquetas de axuda na xanela de axuda.

en: Show savegame information
gl_ES: Mostrar información do xogo gardado

en: If this option is set the client will show information and map preview of current savegame.
gl_ES: Se se define esta opción, o cliente mostrará información e vista previa do mapa da partida gardada actual.

en: Sidebar position
gl_ES: Posición da barra lateral

en: If this option is set, the sidebar will be to the left of the map, otherwise to the right.
gl_ES: Se se define esta opción, a barra lateral estará á esquerda do mapa, noutro caso á dereita.

en: Wake up sequence
gl_ES: Secuencia de espertar

en: String which will trigger sound in pregame page; %1 stands for username.
gl_ES: Cadea que activará o son na páxina previa ao xogo; %1 significa nome de usuario.

en: SVG flags features
gl_ES: Características das bandeiras SVG

en: Enable svgflags features, such as bigger flags on the diplomacy dialog. Change to this comes to an effect on next client start.
gl_ES: Activa as funcións de svgflags, como bandeiras máis grandes no diálogo de diplomacia. O cambio a isto terá efecto no seguinte inicio do cliente.

en: Enable svgflags features, such as bigger flags on the diplomacy dialog. This has no effect on this freeciv build, as the svg support has not been built in.
gl_ES: Activa as funcións de svgflags, como bandeiras máis grandes no diálogo de diplomacia. Isto non ten ningún efecto nesta compilación freeciv, xa que o soporte svg non foi incorporado.

en: Graphics
gl_ES: Gráficos

note: TRANS: Options section for overview map (mini-map)
en: ?map:Overview
gl_ES: Descrición xeral

en: Sound
gl_ES: Son

en: Map Image
gl_ES: Imaxe do mapa

en: Network
gl_ES: Rede

en: Font
gl_ES: Fonte

en: Deprecated event type E_UNIT_WIN in client options.
gl_ES: Tipo de evento obsoleto E_UNIT_WIN nas opcións do cliente.

en: If you add a preset by hand, also update "number_of_presets"
gl_ES: Se engades un predefinido a man, tamén actualiza "number_of_presets"

en: Didn't find '%s' option file, loading from '%s' instead.
gl_ES: Non se atopou o ficheiro de opcións '%s', cargando desde '%s'.

en: Cannot find your home directory
gl_ES: Non se pode atopar o seu directorio de inicio

en: Didn't find the option file. Creating a new one.
gl_ES: Non se atopou o ficheiro de opcións. Creando un novo.

en: Save failed, cannot write to file %s
gl_ES: Produciuse un erro ao gardar, non se pode escribir no ficheiro %s

en: Saved settings to file %s
gl_ES: Gardouse a configuración no ficheiro %s

en: Save failed, cannot find a filename.
gl_ES: Produciuse un erro ao gardar, non se pode atopar un nome de ficheiro.

en: Saving options failed, cannot create directory %s
gl_ES: Produciuse un erro ao gardar as opcións, non se pode crear o directorio %s

en: Saving options failed, cannot write to file %s
gl_ES: Produciuse un erro ao gardar as opcións, non se pode escribir no ficheiro %s

en: Saved options to file %s
gl_ES: Opcións gardadas no ficheiro %s

en: You were rejected from the game: %s
gl_ES: Rexeitáronseche do xogo: %s

en: Client capability string: %s
gl_ES: Cadea de capacidade do cliente: %s

en: Server capability string: %s
gl_ES: Cadea de capacidade do servidor: %s

en: Start of turn %d
gl_ES: Inicio da quenda %d

en: Beginning turn %d
gl_ES: Quenda inicial %d

en: Welcome
gl_ES: Benvido

en: Map topology (%s) and tileset (%s) incompatible.
gl_ES: A topoloxía do mapa (%s) e o conxunto de celas (%s) son incompatibles.

en: This scenario may have manually set properties the editor cannot handle.
gl_ES: Este escenario pode ter propiedades definidas manualmente que o editor non pode xestionar.

en: They won't be saved when scenario is saved from the editor.
gl_ES: Non se gardarán cando se garde o escenario desde o editor.

en: AI mode is now ON.
gl_ES: O modo AI agora está activado.

en: AI mode is now OFF.
gl_ES: O modo AI agora está DESACTIVADO.

note: TRANS: No connection
en: noconn
gl_ES: nonconn

en: waiting
gl_ES: agardando

note: TRANS: Turnblocking & player not connected
en: blocking
gl_ES: bloqueo

en: ?Player:Name
gl_ES: Nome

en: Username
gl_ES: None de usuario

en: Attitude
gl_ES: Actitude

en: Embassy
gl_ES: Dar embaixada

en: Dipl.State
gl_ES: Dipl.Estado

en: ?Player_dlg:Host
gl_ES: Anfitrión

en: ?Player_dlg:Idle
gl_ES: Inactivo

en: Culture
gl_ES: Cultura

en: You cannot sell improvements.
gl_ES: Non podes vender melloras.

note: TRANS: Obscure observer error.
en: You cannot disband units.
gl_ES: Non podes disolver unidades.

en: %s cannot be disbanded.
gl_ES: %s non se pode disolver.

en: Disbanded %d %s.
gl_ES: Disoltouse %d %s.

en: No %s could be disbanded.
gl_ES: Non se puido disolver ningún %s.

note: TRANS: Type is version tag name like "stable", "S3_2", * "windows" (which can also be localised -- msgids start * '?vertag:')
en: There's no %s release yet.
gl_ES: Aínda non hai ningunha versión de %s.

note: TRANS: Type is version tag name like "stable", "S3_2", * "windows" (which can also be localised -- msgids start * '?vertag:')
en: Latest %s release of Freeciv is %s, this is %s.
gl_ES: A última versión %s de Freeciv é %s, esta é %s.

en: There is no newer %s release of Freeciv available.
gl_ES: Non hai unha versión máis recente de Freeciv %s dispoñible.

en: Failed to read the metaserver data from %s.
gl_ES: Produciuse un erro ao ler os datos do metaservidor de %s.

en: Failed to parse the metaserver data from %s:
    %s.
gl_ES: Produciuse un erro ao analizar os datos do metaservidor de %s:
    %s.

en: Error connecting to metaserver
gl_ES: Produciuse un erro ao conectarse ao metaservidor

en: Opening socket to listen LAN announcements failed:
    %s
gl_ES: Produciuse un erro ao abrir o socket para escoitar os anuncios da LAN:
    %s

en: Binding socket to listen LAN announcements failed:
    %s
gl_ES: Produciuse un erro ao conectar o socket para escoitar os anuncios da LAN:
    %s

en: Adding membership for IPv6 LAN announcement group failed:
    %s
gl_ES: Produciuse un erro ao engadir a pertenza ao grupo de anuncios da LAN IPv6:
    %s

en: Adding membership for IPv4 LAN announcement group failed:
    %s
gl_ES: Produciuse un erro ao engadir a pertenza ao grupo de anuncios da LAN IPv4:
    %s

en: Opening socket for sending LAN announcement request failed:
    %s
gl_ES: Produciuse un erro ao abrir o socket para enviar a solicitude de anuncio da LAN:
    %s

en: Setting Time-to-Live failed:
    %s
gl_ES: Produciuse un erro ao configurar o tempo de vida:
    %s

en: Setting Broadcast option failed:
    %s
gl_ES: Produciuse un erro ao configurar a opción de difusión:
    %s

en: Sending LAN announcement request failed:
    %s
gl_ES: Produciuse un erro ao enviar a solicitude de anuncio da LAN:
    %s

en: Client has no required support for svg. Disabled use of svg flags.
gl_ES: O cliente non ten soporte necesario para svg. Desactivouse o uso das bandeiras svg.

en: Client is capable of using svg flags.
gl_ES: O cliente é capaz de usar bandeiras svg.

note: TRANS: "<nation adjective>, team <team name>"
en: %s, team %s
gl_ES: %s, equipo %s

en: ?nation:Friendly(team)
gl_ES: ?nación:Amigable (equipo)

en: ?city:Friendly(team)
gl_ES: Amigable (equipo)

en: Location: (%d, %d) [%d]
gl_ES: Localización: (%d, %d) [%d]

en: Native coordinates: (%d, %d)
gl_ES: Coordenadas nativas: (%d, %d)

en: Continent size: %d
gl_ES: Tamaño do continente: %d

en: Surrounded by ocean %d
gl_ES: Rodeado polo océano %d

en: Continent size: at least %d
gl_ES: Tamaño do continente: polo menos %d

en: Maybe surrounded by ocean %d
gl_ES: Quizais rodeado polo océano %d

en: Ocean size: %d
gl_ES: Tamaño do océano: %d

en: Surrounded by continent %d
gl_ES: Rodeado polo continente %d

en: Ocean size: at least %d
gl_ES: Rodeado polo polo continente %d

en: Terrain: %s
gl_ES: Terreo: %s

en: Food/Prod/Trade: %s
gl_ES: Alimentos/Produción/Comercio: %s

note: TRANS: "Territory of <username> (<nation + team>)"
en: Territory of %s (%s)
gl_ES: Territorio de %s (%s)

note: TRANS: "Territory of <username> (<nation + team>) * (<number> turn cease-fire)"
en: Territory of %s (%s) (%d turn cease-fire) | Territory of %s (%s) (%d turn cease-fire)
gl_ES[0]: Territory of %s (%s) (%d turn cease-fire)
gl_ES[1]: Territorio de %s (%s) (%d quenda de cesamento do fogo)

note: TRANS: "Territory of <username> (<nation + team>) * (<number> turn armistice)"
en: Territory of %s (%s) (%d turn armistice) | Territory of %s (%s) (%d turn armistice)
gl_ES[0]: Territorio de %s (%s) (%d turno de armisticio)
gl_ES[1]: Territorio de %s (%s) (%d turno de armisticio)

note: TRANS: "Territory of <username> * (<nation + team> | <diplomatic state>)"
en: Territory of %s (%s | %s)
gl_ES: Territorio de %s (%s | %s)

note: TRANS: "City: <city name> | <username> (<nation + team>)"
en: City: %s | %s (%s)
gl_ES: Cidade: %s | %s (%s)

note: TRANS:  "City: <city name> | <username> * (<nation + team>, <number> turn cease-fire)"
en: City: %s | %s (%s, %d turn cease-fire) | City: %s | %s (%s, %d turn cease-fire)
gl_ES[0]: Cidade: %s | %s (%s, %d quenda de cesamento do fogo)
gl_ES[1]: Cidade: %s | %s (%s, %d quenda de cesamento do fogo)

note: TRANS:  "City: <city name> | <username> * (<nation + team>, <number> turn armistice)"
en: City: %s | %s (%s, %d turn armistice) | City: %s | %s (%s, %d turn armistice)
gl_ES[0]: Cidade: %s | %s (%s, %d turno de armisticio)
gl_ES[1]: Cidade: %s | %s (%s, %d turno de armisticio)

note: TRANS: "City: <city name> | <username> * (<nation + team>, <diplomatic state>)"
en: City: %s | %s (%s, %s)
gl_ES: Cidade: %s | %s (%s, %s)

note: TRANS: preserve leading space
en:  | Occupied with %d unit. |  | Occupied with %d units.
gl_ES[0]:  | Ocupado con %d unidade.
gl_ES[1]:  | Ocupado con %d unidades.

note: TRANS: preserve leading space
en:  | Not occupied.
gl_ES:  | Non ocupado.

note: TRANS: preserve leading space
en:  | Occupied.
gl_ES:  | Ocupado.

note: TRANS: %s is a list of "and"-separated improvements.
en:    with %s.
gl_ES:    con %s.

note: TRANS: "Trade from Warsaw: 5"
en: Trade from %s: %d
gl_ES: Comercio desde %s: %d

en: Infrastructure: %s
gl_ES: Infraestrutura: %s

en: Activity: %s
gl_ES: Actividade: %s

note: TRANS: "Unit: <unit type> | <username> (<nation + team>)"
en: Unit: %s | %s (%s)
gl_ES: Unidade: %s | %s (%s)

note: TRANS: on own line immediately following \n, "from <city> | * <nationality> people"
en: from %s | %s people
gl_ES: dende %s | %s persoas

note: TRANS: Nationality of the people comprising a unit, if * different from owner.
en: %s people
gl_ES: %s persoas

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: from %s
gl_ES: de %s

note: TRANS:  "Unit: <unit type> | <username> (<nation + team>, * <number> turn cease-fire)"
en: Unit: %s | %s (%s, %d turn cease-fire) | Unit: %s | %s (%s, %d turn cease-fire)
gl_ES[0]: Unidade: %s | %s (%s, %d quenda de cesamento do fogo)
gl_ES[1]: Unidade: %s | %s (%s, %d quenda de cesamento do fogo)

note: TRANS:  "Unit: <unit type> | <username> (<nation + team>, * <number> turn armistice)"
en: Unit: %s | %s (%s, %d turn armistice) | Unit: %s | %s (%s, %d turn armistice)
gl_ES[0]: Unidade: %s | %s (%s, %d turno de armisticio)
gl_ES[1]: Unidade: %s | %s (%s, %d turno de armisticio)

note: TRANS: "Unit: <unit type> | <username> (<nation + team>, * <diplomatic state>)"
en: Unit: %s | %s (%s, %s)
gl_ES: Unidade: %s | %s (%s, %s)

en: Unit: %s
gl_ES: Unidade: %s

en: Probable bribe cost: %d
gl_ES: Custo probable de subornos: %d

note: TRANS: "5 more" units on this tile
en:   (%d more)
gl_ES:   (%d máis)

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: far from %s
gl_ES: lonxe de %s

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: in %s
gl_ES: en %s

en: Progress: no research
gl_ES: Progreso: sen investigación

en: Progress: %d turn/advance | Progress: %d turns/advance
gl_ES[0]: Progreso: %d quenda/avanzamento
gl_ES[1]: Progreso: %d voltas/avanzado

en: Progress: %d turn/advance loss | Progress: %d turns/advance loss
gl_ES[0]: Progreso: %d perda de volta/avanzado
gl_ES[1]: Progreso: %d voltas/perda de avance

en: Progress: decreasing!
gl_ES: Progreso: decrecente!

note: TRANS: <perturn> bulbs/turn
en: %d bulb/turn | %d bulbs/turn
gl_ES[0]: %d lámpada/volta
gl_ES[1]: %d lámpadas/volta

note: TRANS: This is appended to "%d bulb/turn" text
en: , %d bulb/turn from team | , %d bulbs/turn from team
gl_ES[0]: , %d bulbo/volta do equipo
gl_ES[1]: , %d lámpadas/volta do equipo

en: Bulbs produced per turn: %d
gl_ES: Lámpadas producidas por volta: %d

note: TRANS: keep leading space; appended to "Bulbs produced per turn: %d"
en:  (needed for technology upkeep: %d)
gl_ES:  (necesario para o mantemento da tecnoloxía: %d)

en: %d/- (never)
gl_ES: %d/- (nunca)

en: %d/%d (%d turn) | %d/%d (%d turns)
gl_ES[0]: %d/%d (%d quenda)
gl_ES[1]: %d/%d (%d voltas)

en: %d/%d (%d turn to loss) | %d/%d (%d turns to loss)
gl_ES[0]: %d/%d (%d converteuse en perda)
gl_ES[1]: %d/%d (%d se transforma en perda)

en: %d/%d (never)
gl_ES: %d/%d (nunca)

en: %d step | %d steps
gl_ES[0]: %d paso
gl_ES[1]: %d pasos

en: %d bulb | %d bulbs
gl_ES[0]: %d lámpada
gl_ES[1]: %d lámpadas

en: Population: %s
gl_ES: Poboación: %s

en: Year: %s (T%d)
gl_ES: Ano: %s (T%d)

en: Gold: %d (%+d)
gl_ES: Ouro: %d (%+d)

en: Tax: %d Lux: %d Sci: %d
gl_ES: Impostos: %d Lux: %d Sci: %d

en: Moving: Nobody
gl_ES: Movendo: ninguén

en: Moving: %s
gl_ES: Movéndose: %s

en: (Click for more info)
gl_ES: (Click para máis info)

en: %s People
gl_ES: %s persoas

en: Year: %s
gl_ES: Ano: %s

en: Turn: %d
gl_ES: Quenda: %d

en: Gold: %d
gl_ES: Ouro: %d

en: Net Income: %d
gl_ES: Ingresos netos: %d

note: TRANS: Gold, luxury, and science rates are in percentage values.
en: Tax rates: Gold:%d%% Luxury:%d%% Science:%d%%
gl_ES: Tipos impositivos: Ouro:%d%% Luxo:%d%% Ciencia:%d%%

en: Researching %s: %s
gl_ES: Investigando %s: %s

en: Bulbs per turn: %d - %d = %d
gl_ES: Lámpadas por volta: %d - %d = %d

en: Bulbs per turn: %d
gl_ES: Lámpadas por volta: %d

en: Culture: %d (%+d/turn)
gl_ES: Cultura: %d (%+d/volta)

en: Global warming chance: %d%% (%+d%%/turn)
gl_ES: Probabilidade de quecemento global: %d%% (%+d%%/turno)

en: Global warming deactivated.
gl_ES: Quentamento global desactivado.

en: Nuclear winter chance: %d%% (%+d%%/turn)
gl_ES: Probabilidade de inverno nuclear: %d%% (%+d%%/quenda)

en: Nuclear winter deactivated.
gl_ES: Inverno nuclear desactivado.

en: Government: %s
gl_ES: Goberno: %s

en: %d unit | %d units
gl_ES[0]: %d unidade
gl_ES[1]: %d unidades

note: TRANS: Impossible to reach goto target tile
en: ?goto:Unreachable
gl_ES: ?goto:Inalcanzable

en: Turns to target: %d
gl_ES: Vira ao destino: %d

en: Turns to target: %d to %d
gl_ES: Vira ao destino: %d a %d

en: %d unit selected | %d units selected
gl_ES[0]: %d unidade seleccionada
gl_ES[1]: %d unidades seleccionadas

en: Others: %d civil; %d military
gl_ES: Outros: %d civil; %d militares

en: Others: %d civilian
gl_ES: Outros: %d civís

en: Others: %d military
gl_ES: Outros: %d militares

en: No units to upgrade!
gl_ES: Non hai unidades para actualizar!

en: None of these units may be upgraded.
gl_ES: Non se pode actualizar ningunha destas unidades.

note: TRANS: this whole string is a sentence fragment that is only ever * used by including it in another string (search comments for this * string to find it)
en: Upgrade %d unit | Upgrade %d units
gl_ES[0]: Actualiza %d unidade
gl_ES[1]: Actualiza %d unidades

note: TRANS: This is complicated. The first %s is a pre-pluralised * sentence fragment "Upgrade %d unit(s)"; the second is pre-pluralised * "Treasury contains %d gold." So the whole thing reads * "Upgrade 13 units for 1000 gold?\nTreasury contains 2000 gold."
en: %s for %d gold?
    %s | %s for %d gold?
    %s
gl_ES[0]: %s por %d ouro?
    %s
gl_ES[1]: %s por %d ouro?
    %s

en: No units to disband!
gl_ES: Non hai unidades que disolver!

en: %s refuses to disband!
gl_ES: %s négase a disolverse!

note: TRANS: %s is a unit type
en: Disband %s?
gl_ES: Desfacer %s?

en: None of these units may be disbanded.
gl_ES: Ningunha destas unidades pode ser disolta.

note: TRANS: %d is never 0 or 1
en: Disband %d unit? | Disband %d units?
gl_ES[0]: Desactivar %d unidade?
gl_ES[1]: Desactivar %d unidades?

en: Shows your progress in researching the current technology.
gl_ES: Mostra o teu progreso na investigación da tecnoloxía actual.

en: No research target.
gl_ES: Sen obxectivo de investigación.

en: %d turn to loss | %d turns to loss
gl_ES[0]: %d converteuse en perda
gl_ES[1]: %d converteuse en perdas

en: Decreasing
gl_ES: Decrecente

en: No progress
gl_ES: Sen progreso

en: Shows the progress of global warming:
gl_ES: Mostra o progreso do quecemento global:

en: Pollution rate: %d%%
gl_ES: Taxa de contaminación: %d%%

en: Chance of catastrophic warming each turn: %d%%
gl_ES: Posibilidade de quecemento catastrófico cada volta: %d%%

en: Shows the progress of nuclear winter:
gl_ES: Mostra o progreso do inverno nuclear:

en: Fallout rate: %d%%
gl_ES: Taxa de caída: %d%%

en: Chance of catastrophic winter each turn: %d%%
gl_ES: Probabilidade de inverno catastrófico cada quenda: %d%%

en: Shows your current government:
gl_ES: Mostra o teu goberno actual:

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Population:      %5d
gl_ES: Poboación:      %5d

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Support:         %5d %%
gl_ES: Soporte:         %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Energy:          %5d %%
gl_ES: Enerxía:          %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Mass:            %5d ton | Mass:            %5d tons
gl_ES[0]: Masa:            %5d ton
gl_ES[1]: Masa:            %5d tons

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:     %5.1f years
gl_ES: Tempo de viaxe:     %5.1f anos

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:        N/A
gl_ES: Tempo de viaxe:        N/A

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Success prob.:   %5d %%
gl_ES: Prob. de éxito: %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Year of arrival: %8s
gl_ES: Ano de chegada: %8s

en: ?timeout:wait
gl_ES: agarda

en: ?timeout:eta
gl_ES: eta

en: ?timeout:off
gl_ES: inactivo

en: ?seconds:%02ds
gl_ES: %02ds

en: ?mins/secs:%02dm %02ds
gl_ES: %02dm %02ds

en: ?hrs/mns:%02dh %02dm
gl_ES: %02dh %02dm

en: ?dys/hrs:%02dd %02dh
gl_ES: %02dd %02dh

en: ?duration:overflow
gl_ES: desbordamento

note: TRANS: <nation adjective> <government name>. * E.g. "Polish Republic".
en: ?nationgovernment:%s %s
gl_ES: %s %s

note: TRANS: "Observer - 1985 AD"
en: Observer - %s
gl_ES: Observador - %s

note: TRANS: Estimated one time bonus and recurring revenue for * the Establish Trade _Route action.
en: %d one time bonus + %d trade
gl_ES: %d bonificación única + %d intercambio

note: TRANS: Estimated recurring revenue for * the Establish Trade _Route action.
en: %d trade
gl_ES: %d comercio

note: TRANS: Estimated one time bonus for the Enter Marketplace * action.
en: %d one time bonus
gl_ES: %d bonificación única

en: %d remaining
gl_ES: %d restante

en: Buildings: %s.
gl_ES: Edificios: %s.

en: Buildings: None.
gl_ES: Edificios: Ningún.

en: Nationality:
gl_ES: Nacionalidade:

en: %d enemy nationalist | %d enemy nationalists
gl_ES[0]: %d inimigo nacionalista
gl_ES[1]: %d inimigos nacionalistas

note: TRANS: No enemy nationalities, as there's no enemies present.
en: None.
gl_ES: Ningún.

note: TRANS: No nationalities present.
en: Disabled.
gl_ES: Desactivado.

en: Wonders: %s.
gl_ES: Marabillas: %s.

en: Wonders: None.
gl_ES: Marabillas: ningunha.

en: Cities: %d total, but no penalty for empire size. | Cities: %d total, but no penalty for empire size.
gl_ES[0]: Cidades: %d en total, pero sen penalización polo tamaño do imperio.
gl_ES[1]: Cidades: %d en total, pero sen penalización polo tamaño do imperio.

note: TRANS: %d is number of citizens
en: %d content per city. | %d content per city.
gl_ES[0]: %d contido por cidade.
gl_ES[1]: %d contido por cidades.

note: TRANS: sentence fragment, will have text appended
en: Cities: %d total: | Cities: %d total:
gl_ES[0]: Cidades: %d total:
gl_ES[1]: Cidades: %d total:

note: TRANS: appended to "Cities: %d total:"; preserve leading * space. Pluralized in "nearest threshold of %d cities".
en:  %d over nearest threshold of %d city. |  %d over nearest threshold of %d cities.
gl_ES[0]:  %d sobre o limiar máis próximo de %d cidade.
gl_ES[1]:  %d sobre o limiar máis próximo de %d cidades.

note: TRANS: Number of content [citizen(s)] ...
en: %d content before penalty. | %d content before penalty.
gl_ES[0]: %d contido antes da penalización.
gl_ES[1]: %d contido antes da penalización.

en: %d additional unhappy citizen. | %d additional unhappy citizens.
gl_ES[0]: %d cidadán infeliz máis.
gl_ES[1]: %d cidadáns infelices máis.

en: %d angry citizen. | %d angry citizens.
gl_ES[0]: %d cidadán enfadado.
gl_ES[1]: %d cidadáns enfadados.

note: TRANS: appended to "Cities: %d total:"; preserve leading * space.
en:  not more than %d, so no empire size penalty. |  not more than %d, so no empire size penalty.
gl_ES[0]:  non máis de %d, polo que non hai penalización de tamaño do imperio.
gl_ES[1]:  non máis de %d, polo que non hai penalización de tamaño do imperio.

en: With %d more city, another citizen will become unhappy. | With %d more cities, another citizen will become unhappy.
gl_ES[0]: Con %d cidade máis, outro cidadán quedará infeliz.
gl_ES[1]: Con %d cidades máis, outro cidadán quedará infeliz.

en: With %d more city, another citizen will become angry. | With %d more cities, another citizen will become angry.
gl_ES[0]: Con %d cidade máis, outro cidadán enfadarase.
gl_ES[1]: Con %d cidades máis, outro cidadán enfadarase.

en: More cities will not cause more unhappy citizens.
gl_ES: Máis cidades non provocarán máis cidadáns infelices.

en: Unlimited martial law in effect.
gl_ES: Lei marcial ilimitada en vigor.

en: %d military unit may impose martial law. | Up to %d military units may impose martial law.
gl_ES[0]: %d unidade militar pode impoñer a lei marcial.
gl_ES[1]: Ata %d unidades militares poden impoñer a lei marcial.

en: Each military unit makes %d unhappy citizen content. | Each military unit makes %d unhappy citizens content.
gl_ES[0]: Cada unidade militar fai %d contido cidadán descontento.
gl_ES[1]: Cada unidade militar fai contido de %d cidadáns infelices.

en: Military units in the field may cause unhappiness.
gl_ES: As unidades militares no campo poden causar infelicidade.

en: Military units have no happiness effect.
gl_ES: As unidades militares non teñen ningún efecto de felicidade.

en: Luxury: %d total.
gl_ES: Luxo: %d en total.

en:  (us)
gl_ES:  (eua)

en:  (an ally)
gl_ES:  (un aliado)

en:  (an enemy)
gl_ES:  (un inimigo)

note: TRANS: %s is a Nation
en: %s%s: score %d
gl_ES: %s%s: puntuación %d

en: No usable default tileset found, aborting!
gl_ES: Non se atopou ningún conxunto de celas predeterminado utilizable, abortando!

en: Loading tileset "%s".
gl_ES: Cargando conxunto de celas "%s".

en: Specfile %s has incompatible capabilities
gl_ES: O ficheiro especificado %s ten capacidades incompatibles

en: Could not load gfx file for the spec file "%s".
gl_ES: Non se puido cargar o ficheiro gfx para o ficheiro de especificacións "%s".

en: Couldn't find a supported gfx file extension for "%s".
gl_ES: Non se puido atopar unha extensión de ficheiro gfx compatible para "%s".

note: TRANS: "Overhead" or "Isometric"
en: Client does not support %s tilesets.
gl_ES: O cliente non admite %s conxuntos de celas.

en: Using default tileset instead.
gl_ES: Usando o conxunto de celas predeterminado.

en: Unknown unit_default_orientation "%s"
gl_ES: Unit_default_orientation descoñecida "%s"

en: [layer%d] match_types: "%s" initial ('%c') is not unique.
gl_ES: [layer%d] match_types: "%s" inicial ('%c') non é único.

en: No [%s] sections present.
gl_ES: Non hai [%s] seccións presentes.

en: No terrain tag given in section [%s] in %s.
gl_ES: Non se indica ningunha etiqueta de terreo na sección [%s] en %s.

en: Couldn't load gfx file "%s" for sprite '%s'.
gl_ES: Non se puido cargar o ficheiro gfx "%s" para o sprite "%s".

en: Sprite '%s' in file "%s" isn't within the image!
gl_ES: O sprite "%s" no ficheiro "%s" non está na imaxe!

en: Sprite for tag '%s' missing.
gl_ES: Falta o sprite para a etiqueta '%s'.

en: Sprite for tags '%s' and alternate '%s' are both missing.
gl_ES: Faltan os sprites para as etiquetas '%s' e as alternativas '%s'.

en: %s: Using tag "%s" deprecated by "%s" in %s
gl_ES: %s: usando a etiqueta "%s" obsoleta por "%s" en %s

en: Animation for tag '%s' missing.
gl_ES: Falta a animación para a etiqueta '%s'.

en: Animation sprite for tag '%s' missing.
gl_ES: Falta o sprite de animación para a etiqueta '%s'.

en: No graphics for specialist "%s" in %s.
gl_ES: Non hai gráficos para o especialista "%s" en %s.

en: No graphics for citizen "%s" in %s.
gl_ES: Non hai gráficos para o cidadán "%s" en %s.

en: Missing necessary citybar.occupancy_N sprites.
gl_ES: Faltan os sprites citybar.occupancy_N necesarios.

en: Missing overlay-color sprite colors.overlay_0.
gl_ES: Faltan cores de sprite de cor de superposición.overlay_0.

en: Sprite tx.darkness missing.
gl_ES: Sprite tx.falta a escuridade.

en: Don't have graphics tags "%s" or "%s" for %s "%s".
gl_ES: Non tes etiquetas gráficas "%s" ou "%s" para %s "%s".

en: Missing %s unit sprite for tags "%s" and alternatives "%s" and "%s".
gl_ES: Falta un sprite unitario %s para as etiquetas "%s" e as alternativas "%s" e "%s".

en: Unit type %s has no unoriented sprite and tileset has no unit_default_orientation.
gl_ES: O tipo de unidade %s non ten sprite sen orientar e o conxunto de celas non ten orientación_predeterminada_unidade.

en: No extra style for "%s" or "%s".
gl_ES: Non hai estilo adicional para "%s" ou "%s".

en: No cardinal-style graphics "%s*" for extra "%s"
gl_ES: Non hai gráficos de estilo cardinal "%s*" para "%s" adicional

en: Missing %s building activity sprite for tags "%s" and alternatives "%s" and "%s".
gl_ES: Falta %s sprite de actividade de construción para as etiquetas "%s" e as alternativas "%s" e "%s".

en: Missing %s removal activity sprite for tags "%s" and alternatives "%s" and "%s".
gl_ES: Falta un sprite de actividade de eliminación de %s para as etiquetas "%s" e as alternativas "%s" e "%s".

en: No river-style graphics "%s*" for extra "%s"
gl_ES: Non hai gráficos de estilo río "%s*" para "%s" adicional

en: No graphics with tag "%s_bg/mg/fg" for extra "%s"
gl_ES: Non hai gráficos coa etiqueta "%s_bg/mg/fg" para "%s" adicional

en: Terrain "%s": no graphic tile "%s", "%s", or "%s".
gl_ES: Terreo "%s": non hai cela gráfica "%s", "%s" ou "%s".

en: Missing base sprite for tag "%s".
gl_ES: Falta o sprite base para a etiqueta "%s".

en: Nation %s: no national flag.
gl_ES: Nación %s: sen bandeira nacional.

en: Tileset "%s" doesn't support long goto paths, such as %d. Path not displayed as expected.
gl_ES: O conxunto de celas "%s" non admite camiños de acceso longos, como %d. O camiño non se mostra como se esperaba.

en: Tileset "%s" doesn't support big cities size, such as %d. Size not displayed as expected.
gl_ES: O conxunto de celas "%s" non admite o tamaño das grandes cidades, como %d. O tamaño non se mostra como se esperaba.

en: City style "%s": no city graphics.
gl_ES: Estilo de cidade "%s": sen gráficos de cidade.

en: City style "%s": no occupied graphics.
gl_ES: Estilo de cidade "%s": non hai gráficos ocupados.

en: Isometric
gl_ES: Isométrica

en: %s%s (name may be wrong)
gl_ES: %s%s (o nome pode ser incorrecto)

note: TRANS: action probability of success. Given in percentage. * Resolution is 0.5%.
en: The probability of success is %.1f%%.
gl_ES: A probabilidade de éxito é de %.1f%%.

note: TRANS: action probability interval (min to max). Given in * percentage. Resolution is 0.5%. The string at the end is * shown when the interval is wide enough to not be caused by * rounding. It explains that the interval is imprecise because * the player doesn't have enough information.
en: The probability of success is %.1f%%, %.1f%% or somewhere in between.%s
gl_ES: A probabilidade de éxito é de %.1f%%, %.1f%% ou nalgún lugar intermedio.%s

note: TRANS: explanation used in the action probability tooltip * above. Preserve leading space.
en:  (This is the most precise interval I can calculate given the information our nation has access to.)
gl_ES:  (Este é o intervalo máis preciso que podo calcular dada a información á que ten acceso a nosa nación).

note: TRANS: ruledit shows this when an enabler for a tile targeted * action requires that the actor has a diplomatic relationship to * the target but doesn't require that the target tile is claimed. * (DiplRel requirements to an unclaimed tile are never fulfilled * so this is implicit.)
en: Requirement {%s} of action "%s" implies a claimed tile. No diplomatic relation to Nature.
gl_ES: O requisito {%s} da acción "%s" implica unha cela reclamado. Sen relación diplomática coa Natureza.

note: TRANS: ruledit shows this when an enabler for a tile targeted * action requires that the target tile is unclaimed and that the * actor has a diplomatic relationship to the target. (DiplRel * requirements to an unclaimed tile are never fulfilled.)
en: In enabler for "%s": No diplomatic relation to Nature. Requirements {%s} and {%s} contradict each other.
gl_ES: No habilitador para "%s": non hai relación diplomática coa Natureza. Os requisitos {%s} e {%s} contradínse.

note: TRANS: ruledit warns a user about an unused action enabler
en: Action enabler for "%s" is never used by any unit.
gl_ES: O activador de accións para "%s" nunca o utiliza ningunha unidade.

note: TRANS: requirement vector in an action enabler (ruledit)
en: target_reqs
gl_ES: obxectivo_reqs

note: TRANS: _Poison City and Escape (3% chance of success).
en: %sPoison City and Escape%s
gl_ES: %sPoison City e Escape%s

note: TRANS: S_abotage Enemy Unit (3% chance of success).
en: S%sabotage Enemy Unit%s
gl_ES: S%sabotear a Unidade Inimiga%s

note: TRANS: S_abotage Enemy Unit and Escape (3% chance of success).
en: S%sabotage Enemy Unit and Escape%s
gl_ES: S%sabotear a unidade inimiga e escapar%s

note: TRANS: Bribe Enemy _Stack (3% chance of success).
en: Bribe Enemy %sStack%s
gl_ES: Subornar ao inimigo %sStack%s

note: TRANS: _Sabotage City (3% chance of success).
en: %sSabotage City%s
gl_ES: %sSabotaxe da cidade%s

note: TRANS: _Sabotage City and Escape (3% chance of success).
en: %sSabotage City and Escape%s
gl_ES: %sSabotage City e Escape%s

note: TRANS: Industria_l Sabotage (3% chance of success).
en: Industria%sl Sabotage%s
gl_ES: Industria%sl Sabotaxe%s

note: TRANS: Industria_l Sabotage Production (3% chance of success).
en: Industria%sl Sabotage Production%s
gl_ES: Industria%sl Produción de sabotaxe%s

note: TRANS: Industria_l Sabotage and Escape (3% chance of success).
en: Industria%sl Sabotage and Escape%s
gl_ES: Industria%sl Sabotaxe e Fuga%s

note: TRANS: Industria_l Sabotage Production and Escape (3% chance of success).
en: Industria%sl Sabotage Production and Escape%s
gl_ES: Industria%sl Produción de sabotaxe e escape%s

note: TRANS: Incite a Re_volt (3% chance of success).
en: Incite a Re%svolt%s
gl_ES: Incita a un Re%svolt%s

note: TRANS: Incite a Re_volt and Escape (3% chance of success).
en: Incite a Re%svolt and Escape%s
gl_ES: Incita a Re%svolt e Escape%s

note: TRANS: Establish _Embassy (100% chance of success).
en: Establish %sEmbassy%s
gl_ES: Establecer %sEmbassy%s

note: TRANS: Becom_e Ambassador (100% chance of success).
en: Becom%se Ambassador%s
gl_ES: Convértet%se en embaixador%s

note: TRANS: Steal _Technology (3% chance of success).
en: Steal %sTechnology%s
gl_ES: Roubar %sTecnoloxía%s

note: TRANS: Steal _Technology and Escape (3% chance of success).
en: Steal %sTechnology and Escape%s
gl_ES: Aceiro %s Tecnoloxía e Escape%s

note: TRANS: In_dustrial Espionage (3% chance of success).
en: In%sdustrial Espionage%s
gl_ES: En%sEspionaxe industrial%s

note: TRANS: In_dustrial Espionage and Escape (3% chance of success).
en: In%sdustrial Espionage and Escape%s
gl_ES: En%sEspionaxe e Fuxida%sdustrial

note: TRANS: _Investigate City (100% chance of success).
en: %sInvestigate City%s
gl_ES: %sInvestiga a cidade%s

note: TRANS: _Investigate City (spends the unit) (100% chance of * success).
en: %sInvestigate City (spends the unit)%s
gl_ES: %sInvestigar a cidade (gasta a unidade)%s

note: TRANS: Steal _Gold (100% chance of success).
en: Steal %sGold%s
gl_ES: Rouba %sGold%s

note: TRANS: Steal _Gold and Escape (100% chance of success).
en: Steal %sGold and Escape%s
gl_ES: Rouba %sGold e escapa%s

note: TRANS: Spread _Plague (100% chance of success).
en: Spread %sPlague%s
gl_ES: Estender %sPlague%s

note: TRANS: Steal _Maps (100% chance of success).
en: Steal %sMaps%s
gl_ES: Rouba %sMaps%s

note: TRANS: Steal _Maps and Escape (100% chance of success).
en: Steal %sMaps and Escape%s
gl_ES: Rouba %sMaps e Escape%s

note: TRANS: Establish Trade _Route (100% chance of success).
en: Establish Trade %sRoute%s
gl_ES: Establecer comercio %sRoute%s

note: TRANS: Enter _Marketplace (100% chance of success).
en: Enter %sMarketplace%s
gl_ES: Introduce %sMarketplace%s

note: TRANS: Help _build Wonder (100% chance of success).
en: Help %sbuild Wonder%s
gl_ES: Axuda a %sconstruír Wonder%s

note: TRANS: _Capture Units (100% chance of success).
en: %sCapture Units%s
gl_ES: %sUnidades de captura%s

note: TRANS: _Expel Unit (100% chance of success).
en: %sExpel Unit%s
gl_ES: %sExpulsar a unidade%s

note: TRANS: _Found City (100% chance of success).
en: %sFound City%s
gl_ES: %sCidade atopada%s

note: TRANS: _Join City (100% chance of success).
en: %sJoin City%s
gl_ES: %sÚnete á cidade%s

note: TRANS: B_ombard 2 (100% chance of success).
en: B%sombard 2%s
gl_ES: B%sombar 2%s

note: TRANS: B_ombard 3 (100% chance of success).
en: B%sombard 3%s
gl_ES: B%sombardear 3%s

note: TRANS: B_ombard 4 (100% chance of success).
en: B%sombard 4%s
gl_ES: B%sombardear 4%s

note: TRANS: Lethal B_ombard (100% chance of success).
en: Lethal B%sombard%s
gl_ES: B%sombard%s letal

note: TRANS: Suitcase _Nuke (100% chance of success).
en: Suitcase %sNuke%s
gl_ES: Maleta %sNuke%s

note: TRANS: Suitcase _Nuke and Escape (100% chance of success).
en: Suitcase %sNuke and Escape%s
gl_ES: Maleta %sNuke e Escape%s

note: TRANS: Explode _Nuclear (100% chance of success).
en: Explode %sNuclear%s
gl_ES: Explotar %sNuclear%s

note: TRANS: Destroy _City (100% chance of success).
en: Destroy %sCity%s
gl_ES: Destruír %sCity%s

note: TRANS: Dis_band recovering production (100% chance of success).
en: Dis%sband recovering production%s
gl_ES: Des%sband recuperando a produción%s

note: TRANS: Dis_band without recovering production (100% chance of success).
en: Dis%sband without recovering production%s
gl_ES: Des%sband sen recuperar a produción%s

note: TRANS: Set _Home City (100% chance of success).
en: Set %sHome City%s
gl_ES: Establecer %sCidade de orixe%s

note: TRANS: Make _Homeless (100% chance of success).
en: Make %sHomeless%s
gl_ES: Fai %sHomeless%s

note: TRANS: _Upgrade Unit (100% chance of success).
en: %sUpgrade Unit%s
gl_ES: %sActualizar a unidade%s

note: TRANS: Drop _Paratrooper (100% chance of success).
en: Drop %sParatrooper%s
gl_ES: Soltar %sParatrooper%s

note: TRANS: _Airlift to City (100% chance of success).
en: %sAirlift to City%s
gl_ES: %sTransporte aéreo á cidade%s

note: TRANS: _Attack (100% chance of success).
en: %sAttack%s
gl_ES: %sAtaque%s

note: TRANS: _Suicide Attack (100% chance of success).
en: %sSuicide Attack%s
gl_ES: %s ataques suicidas%s

note: TRANS: _Wipe Units (100% chance of success).
en: %sWipe Units%s
gl_ES: %sLimpar unidades%s

note: TRANS: Collect _Ransom (100% chance of success).
en: Collect %sRansom%s
gl_ES: Recoller %sRansom%s

note: TRANS: Surgical Str_ike Building (100% chance of success).
en: Surgical Str%sike Building%s
gl_ES: Edificio de cir%surxía %s

note: TRANS: Surgical Str_ike Production (100% chance of success).
en: Surgical Str%sike Production%s
gl_ES: Produción de Str%sike cirúrxicos%s

note: TRANS: _Conquer City (100% chance of success).
en: %sConquer City%s
gl_ES: %sConquista a cidade%s

note: TRANS: _Conquer City 2 (100% chance of success).
en: %sConquer City 2%s
gl_ES: %sConquista a cidade 2%s

note: TRANS: _Conquer Extras (100% chance of success).
en: %sConquer Extras%s
gl_ES: %sConquista Extras%s

note: TRANS: Heal _Unit (3% chance of success).
en: Heal %sUnit%s
gl_ES: Curar %sUnidade%s

note: TRANS: _Transform Terrain (3% chance of success).
en: %sTransform Terrain%s
gl_ES: %sTransformar o terreo%s

note: TRANS: Transform by _Cultivating (3% chance of success).
en: Transform by %sCultivating%s
gl_ES: Transformar por %sCultivando%s

note: TRANS: Transform by _Planting (3% chance of success).
en: Transform by %sPlanting%s
gl_ES: Transformar por %sPlanting%s

note: TRANS: Build _Road (100% chance of success).
en: Build %sRoad%s
gl_ES: Construír %sRoad%s

note: TRANS: _Convert Unit (100% chance of success).
en: %sConvert Unit%s
gl_ES: %s Converter unidades%s

note: TRANS: _Build Base (100% chance of success).
en: %sBuild Base%s
gl_ES: %sConstruír a base%s

note: TRANS: Build _Mine (100% chance of success).
en: Build %sMine%s
gl_ES: Construír %sMine%s

note: TRANS: Build _Irrigation (100% chance of success).
en: Build %sIrrigation%s
gl_ES: Construír %sIrrigation%s

note: TRANS: _Deboard (100% chance of success).
en: %sDeboard%s
gl_ES: %sDesembarque%s

note: TRANS: _Board (100% chance of success).
en: %sBoard%s
gl_ES: %sTaboleiro%s

note: TRANS: _Embark (100% chance of success).
en: %sEmbark%s
gl_ES: %sEmbarque%s

note: TRANS: _Unload (100% chance of success).
en: %sUnload%s
gl_ES: %sDescargar %s

note: TRANS: _Load (100% chance of success).
en: %sLoad%s
gl_ES: %sCargar %s

note: TRANS: _Disembark (100% chance of success).
en: %sDisembark%s
gl_ES: %sDesembarcar%s

note: TRANS: _Disembark 2 (100% chance of success).
en: %sDisembark 2%s
gl_ES: %sDesembarcar 2%s

note: TRANS: _Eliminate Diplomat (100% chance of success).
en: %sEliminate Diplomat%s
gl_ES: %sEliminar graos%s

note: TRANS: Enter _Hut (100% chance of success).
en: Enter %sHut%s
gl_ES: Introduce %sHut%s

note: TRANS: Frighten _Hut (100% chance of success).
en: Frighten %sHut%s
gl_ES: Asustar a %sHut%s

note: TRANS: Regular _Move (100% chance of success).
en: Regular %sMove%s
gl_ES: %sMove%s normal

note: TRANS: _Teleport (100% chance of success).
en: %sTeleport%s
gl_ES: %sTeletransporte%s

note: TRANS: _Escape To Nearest City (100% chance of success).
en: %sEscape To Nearest City%s
gl_ES: %sEscapar á cidade máis próxima%s

note: TRANS: _User Action 1 (100% chance of success).
en: %sUser Action 1%s
gl_ES: %sAcción do usuario 1%s

note: TRANS: _User Action 2 (100% chance of success).
en: %sUser Action 2%s
gl_ES: %sAcción do usuario 2%s

note: TRANS: _User Action 3 (100% chance of success).
en: %sUser Action 3%s
gl_ES: %sAcción do usuario 3%s

note: TRANS: _User Action 4 (100% chance of success).
en: %sUser Action 4%s
gl_ES: %sAcción do usuario 4%s

en: %sGain Veterancy%s
gl_ES: %sObtén veteranía%s

en: %sCivil War%s
gl_ES: %sGuerra Civil%s

en: individual cities
gl_ES: cidades individuais

en: individual units
gl_ES: unidades individuais

en: unit stacks
gl_ES: pilas de unidades

en: tiles
gl_ES: celas

en: tile extras
gl_ES: extras de azulexos

en: itself
gl_ES: en si

en: a unit
gl_ES: unha unidade

en: stays
gl_ES: queda

en: teleport
gl_ES: teletransportarse

en: escape
gl_ES: escapar

en: forced
gl_ES: forzado

en: unrepresentable
gl_ES: irrepresentable

en: the player
gl_ES: o xogador

en: the game rules
gl_ES: as regras do xogo

en: a server agent
gl_ES: un axente de servidor

note: TRANS: in place of player name or "global observer"
en: nothing
gl_ES: nada

en: buildings in
gl_ES: edificios en

en: techs from
gl_ES: técnicos de

en: extras on
gl_ES: extras activados

en: create extras on
gl_ES: crear extras en

en: mandatory
gl_ES: obrigatorio

en: no battle
gl_ES: ningunha batalla

en: battle
gl_ES: batalla

en: Too many AI modules. Max is %d.
gl_ES: Demasiados módulos de IA. O máximo é %d.

en: ?wonder:W
gl_ES: W

en: ?destroyed:D
gl_ES: D

en: ?built:B
gl_ES: c

en: ?obsolete:O
gl_ES: O

en: ?redundant:*
gl_ES: *

en: City name "%s" too long
gl_ES: O nome da cidade "%s" é demasiado longo

note: TRANS: Worklist Cancelling behavior * (when something cannot be built right away)
en: ?wlcb:Smart
gl_ES: Intelixente

en: ?wlcb:Always Purge
gl_ES: Purgar sempre

en: ?wlcb:Always Postpone
gl_ES: Sempre aprazar

en: Pillage %s(%d)
gl_ES: Saqueo %s(%d)

en: Clean %s(%d)
gl_ES: Limpar %s(%d)

note: TRANS: "Chance to win: A:95% D:46%" - "%s" are just the percent signs.
en: Chance to win: A:%d%s D:%d%s
gl_ES: Posibilidade de gañar: A:%d%s D:%d%s

en: ?req-list-separator:+
gl_ES: +

note: TRANS: This and following strings are prefixes for event names, which * replace %s. For instance, "Technology: Selected New Goal".
en: Technology: %s
gl_ES: Tecnoloxía: %s

en: Improvement: %s
gl_ES: Mellora: %s

en: City: %s
gl_ES: Cidade: %s

en: Diplomat Action: %s
gl_ES: Acción diplomática: %s

en: Enemy Diplomat: %s
gl_ES: Diplomático inimigo: %s

en: Hut: %s
gl_ES: Cabana: %s

en: Nation: %s
gl_ES: Nación: %s

en: Treaty: %s
gl_ES: Tratado: %s

note: TRANS: "Vote" as a process
en: Vote: %s
gl_ES: Votar: %s

note: TRANS: This and following strings are names for events which cause the * server to generate messages. They are used in configuring how the client * handles the different types of messages. Some of them will be displayed * with prefixes, such as "Technology: Learned From Great Library".
en: Acquired New Tech
gl_ES: Adquiriuse a nova tecnoloxía

en: Learned New Tech
gl_ES: Aprendeu Novas Tecnoloxías

en: Selected New Goal
gl_ES: Novo obxectivo seleccionado

en: Lost a Tech
gl_ES: Perdín un técnico

en: Other Player Gained/Lost a Tech
gl_ES: Outro xogador gañou/perdeu unha tecnoloxía

en: Bought
gl_ES: Mercou

en: Forced to Sell
gl_ES: Obrigado a vender

en: Sold
gl_ES: Vendido

en: Building Unavailable Item
gl_ES: Elemento non dispoñible do edificio

en: Captured/Destroyed
gl_ES: Capturado/Destruído

en: Celebrating
gl_ES: Celebrando

en: Civil Disorder
gl_ES: Trastorno Civil

en: Famine
gl_ES: Fame

en: Famine Feared
gl_ES: Fame Temida

en: Growth
gl_ES: Crecemento

en: May Soon Grow
gl_ES: Que Pronto Creza

en: Needs Aqueduct
gl_ES: Necesita Acueducto

en: Needs Aqueduct Being Built
gl_ES: Necesita a construción dun acueducto

en: Released from citizen governor
gl_ES: Liberado do gobernador cidadán

en: Suggest Growth Throttling
gl_ES: Suxerir a limitación do crecemento

en: Transfer
gl_ES: Transferir

en: Was Built
gl_ES: Construído

en: Has Plague
gl_ES: Ten peste

en: Worklist Events
gl_ES: Eventos da lista de traballo

en: Production changed
gl_ES: A produción cambiou

en: Disaster
gl_ES: Desastre

en: Bribe
gl_ES: Suborno

en: Caused Incident
gl_ES: Incidente causado

en: Escape
gl_ES: Fuxir

en: Failed
gl_ES: Fallou

en: Incite
gl_ES: Incitar

en: Poison
gl_ES: Veleno

en: Theft
gl_ES: Roubo

en: Gold Theft
gl_ES: Roubo de ouro

en: Map Theft
gl_ES: Roubo de mapas

en: Suitcase Nuke
gl_ES: Maleta Nuke

en: Eco-Disaster
gl_ES: Eco-Desastre

en: Nuke Detonated
gl_ES: Detonou unha bomba nuclear

en: Barbarians in a Hut Roused
gl_ES: Bárbaros nunha cabana despertados

en: City Founded from Hut
gl_ES: Cidade fundada desde Hut

en: Gold Found in Hut
gl_ES: Ouro atopado en Hut

en: Killed by Barbarians in a Hut
gl_ES: Asasinado por bárbaros nunha cabana

en: Mercenaries Found in Hut
gl_ES: Mercenarios atopados en Hut

en: Settler Found in Hut
gl_ES: Colono atopado en Hut

en: Tech Found in Hut
gl_ES: Atopouse a tecnoloxía en Hut

en: Unit Spared by Barbarians
gl_ES: Unidade salvada por bárbaros

en: Barbarian Uprising
gl_ES: Sublevación Bárbara

en: Civil War
gl_ES: Guerra Civil

en: Collapse to Anarchy
gl_ES: Colapsar á anarquía

en: First Contact
gl_ES: Primeiro Contacto

en: Learned New Government
gl_ES: Aprendeu Novo Goberno

en: Low Funds
gl_ES: Fondos baixos

en: ?event:Pollution
gl_ES: ?evento:Contaminación

en: Revolution Ended
gl_ES: Rematou a revolución

en: Spaceship Events
gl_ES: Eventos na nave espacial

en: Alliance
gl_ES: Alianza

en: Broken
gl_ES: Roto

en: Cease-fire
gl_ES: O alto o lume

en: Peace
gl_ES: Paz

en: Shared Vision
gl_ES: Visión Compartida

en: Attack Failed
gl_ES: Fallou o ataque

en: Attack Succeeded
gl_ES: Ataque con éxito

en: Defender Destroyed
gl_ES: Defensor Destruído

en: Defender Survived
gl_ES: O defensor sobreviviu

en: Promoted to Veteran
gl_ES: Ascendido a Veterano

en: Lost outside battle
gl_ES: Batalla fóra perdida

en: Production Upgraded
gl_ES: Produción actualizada

en: Relocated
gl_ES: Reubicado

en: Built unit with population cost
gl_ES: Unidade construída con custo poboacional

en: Was Expelled
gl_ES: Foi expulsado

en: Did Expel
gl_ES: Expulsou

en: Action failed
gl_ES: Fallou a acción

note: TRANS: "vote" as a process
en: New vote
gl_ES: Nova votación

note: TRANS: "Vote" as a process
en: Vote resolved
gl_ES: Votación resolta

note: TRANS: "Vote" as a process
en: Vote canceled
gl_ES: Voto cancelado

en: Finished
gl_ES: Rematado

en: Made Obsolete
gl_ES: Obsoleto

en: Started
gl_ES: Comezou

en: Stopped
gl_ES: Detido

en: Will Finish Next Turn
gl_ES: Rematará a próxima quenda

en: AI Debug messages
gl_ES: Mensaxes de depuración de AI

en: Broadcast Report
gl_ES: Informe de emisión

en: Caravan actions
gl_ES: Accións caravanas

en: Chat error messages
gl_ES: Mensaxes de erro de chat

en: Chat messages
gl_ES: Mensaxes de chat

en: Connect/disconnect messages
gl_ES: Conectar/desconectar mensaxes

en: Diplomatic Message
gl_ES: Mensaxe diplomática

en: Error message from bad command
gl_ES: Mensaxe de erro do comando incorrecto

en: Game Ended
gl_ES: Xogo rematou

en: Game Started
gl_ES: Xogo comezou

en: Nation Selected
gl_ES: Nación Seleccionada

en: Player Destroyed
gl_ES: Xogador destruído

en: Report
gl_ES: Informe

en: Server Aborting
gl_ES: Servidor abortado

en: Server Problems
gl_ES: Problemas do servidor

en: Message from server operator
gl_ES: Mensaxe do operador do servidor

en: Server settings changed
gl_ES: Cambiouse a configuración do servidor

en: Turn Bell
gl_ES: Xire Bell

en: Scenario/ruleset script message
gl_ES: Mensaxe de guión de escenario/conxunto de regras

note: TRANS: Event name for when the game year changes.
en: Year Advance
gl_ES: Ano anticipado

en: Deprecated Modpack syntax warnings
gl_ES: Avisos de sintaxe de Modpack obsoletos

en: Extra Appears or Disappears
gl_ES: Extra Aparece ou Desaparece

en: Unit Illegal Action
gl_ES: Unidade de Acción Ilegal

en: Unit escaped
gl_ES: A unidade escapou

en: Help for beginners
gl_ES: Axuda para principiantes

en: Unit did heal
gl_ES: A unidade sanou

en: Unit was healed
gl_ES: A unidade foi curada

en: Multiplier changed
gl_ES: O multiplicador cambiou

en: Your unit did
gl_ES: A súa unidade fixo

en: Your unit failed
gl_ES: Fallou a túa unidade

en: Map found from a hut
gl_ES: Mapa atopado desde unha cabana

en: Conquered
gl_ES: Conquistado

en: ?extraflag:NativeTile
gl_ES: Cela nativa

en: ?extraflag:Refuel
gl_ES: Repostaxe

en: ?extraflag:TerrChangeRemoves
gl_ES: Eliminar se cambia terreo

en: ?extraflag:AutoOnCityCenter
gl_ES: Auto No centro da cidade

en: ?extraflag:AlwaysOnCityCenter
gl_ES: Sempre no centro da cidade

en: ?extraflag:ConnectLand
gl_ES: Conectar con terra

en: ?extraflag:GlobalWarming
gl_ES: Quecemento Global

en: ?extraflag:NuclearWinter
gl_ES: Inverno Nuclear

en: ?extraflag:ShowFlag
gl_ES: Amosa Bandeira

en: ?extraflag:NaturalDefense
gl_ES: Defensa Natural

en: NoStackDeath
gl_ES: Sen morte por pila

en: CauseZoC
gl_ES: CausaZoC

en: Fortifying
gl_ES: Fortificante

en: No Casus Belli
gl_ES: Non Casus Belli

en: Victim Casus Belli
gl_ES: Víctima de guerra

en: International Outrage
gl_ES: Indignación internacional

en: Restricted
gl_ES: Restrinxido

en: Novice
gl_ES: Novato

en: Easy
gl_ES: Fácil

en: Hard
gl_ES: Difícil

en: Cheating
gl_ES: Trampa

en: Away
gl_ES: Camiño

en: WrapX
gl_ES: EnvolverX

en: WrapY
gl_ES: EnvolverY

en: passive
gl_ES: pasivo

en: Mr. %s
gl_ES: Sr. %s

en: Ms. %s
gl_ES: Sra %s

en: not checked
gl_ES: non comprobado

en: error
gl_ES: erro

en: Standard ppm files
gl_ES: Ficheiros ppm estándar

en: no players, only terrain
gl_ES: sen xogadores, só terreo

en: one image per player
gl_ES: unha imaxe por xogador

en: just the player named with 'plrname'
gl_ES: só o xogador chamado 'plrname'

en: just the player specified with 'plrid'
gl_ES: só o xogador especificado con 'plrid'

en: one image per player in 'plrbv'
gl_ES: unha imaxe por xogador en 'plrbv'

note: TRANS: This is help for a server command, so keywords like * "define" in the first column are server keywords that must not * be translated. Do not translate keywords in single quotes, but * strings in <angle brackets> should be translated.
en: This command controls the creation of map images. Supported arguments:
      define <mapdef>  - define a map image; returns numeric <id>
      show <id>|all    - list map image definitions or show a specific one
      create <id>|all  - manually save image(s) for current map state
      delete <id>|all  - delete map image definition(s)
      colortest        - create test image(s) showing all colors
    
    Multiple definitions can be active at once. A definition <mapdef> consists of colon-separated options:
    
    option                 (default)  description
    
    format=<[tool|]format> %-10s file format
    show=<show>            %-10s which players to show
      plrname=<name>                    player name
      plrid=<id>                        numeric player id
      plrbv=<bit vector>                see example; first char = id 0
    turns=<turns>          %-10s save image each <turns> turns
                                      (0=no autosave, save with 'create')
    zoom=<zoom>            %-10s magnification factor (1-5)
    map=<map>              %-10s which map layers to draw
    
    <[tool|]format> = use image format <format>, optionally specifying toolkit <tool>. The following toolkits and formats are compiled in:
    %s
    
    <show> determines which players are represented and how many images are saved by this definition:
    %s
    
    <map> can contain one or more of the following layers:
     - 'a' show area within borders of specified players
     - 'b' show borders of specified players
     - 'c' show cities of specified players
     - 'f' show fog of war (single-player images only)
     - 'k' show only player knowledge (single-player images only)
     - 't' full display of terrain types
     - 'u' show units of specified players
    
    Examples of <mapdef>:
     'zoom=1:map=tcub:show=all:format=ppm|ppm'
     'zoom=2:map=tcub:show=each:format=png'
     'zoom=1:map=tcub:show=plrname:plrname=Otto:format=gif'
     'zoom=3:map=cu:show=plrbv:plrbv=010011:format=jpg'
     'zoom=1:map=t:show=none:format=magick|jpg'
gl_ES: Este comando controla a creación de imaxes do mapa. Argumentos apoiados:
     define <mapdef> - define unha imaxe de mapa; devolve <id> numérico
     mostrar <id>|todos - lista as definicións das imaxes do mapa ou mostra unha específica
     crear <id>|todos - gardar manualmente as imaxes para o estado actual do mapa
     eliminar <id>|todo - eliminar definición(s) da imaxe do mapa
     colortest: crea imaxes de proba que mostren todas as cores
    
    Poden estar activas varias definicións á vez. Unha definición <mapdef> consta de opcións separadas por dous puntos:
    
    descrición da opción (predeterminada).
    
    format=<[ferramenta|]formato> Formato de ficheiro %-10s
    show=<mostrar> %-10s que xogadores mostrar
     plrname=<nome> nome do xogador
     plrid=<id> ID numérico do xogador
     plrbv=<vector de bits> ver exemplo; primeiro carácter = id 0
    turns=<turns> %-10s gardan a imaxe cada <turns> turns
     (0=sen gardar automaticamente, gardar con 'crear')
    zoom=<zoom> %-10s factor de aumento (1-5)
    map=<mapa> %-10s cales son as capas do mapa para debuxar
    
    <[tool|]format> = usar o formato de imaxe <formato>, especificando opcionalmente o toolkit <ferramenta>. Os seguintes conxuntos de ferramentas e formatos están compilados en:
    %s
    
    <show> determina que xogadores están representados e cantas imaxes se gardan con esta definición:
    %s
    
    <mapa> pode conter unha ou máis das seguintes capas:
     - Área de mostra "a" dentro dos límites dos xogadores especificados
     - 'b' mostra os bordos dos xogadores especificados
     - 'c' mostra as cidades de xogadores especificados
     - 'f' mostra néboa de guerra (só imaxes dun xogador)
     - 'k' mostra só o coñecemento do xogador (só imaxes dun xogador)
     - 't' visualización completa dos tipos de terreo
     - 'u' mostra unidades de xogadores especificados
    
    Exemplos de <mapdef>:
     'zoom=1:map=tcub:show=all:format=ppm|ppm'
     'zoom=2:map=tcub:show=each:format=png'
     'zoom=1:map=tcub:show=plrname:plrname=Otto:format=gif'
     'zoom=3:map=cu:show=plrbv:plrbv=010011:format=jpg'
     'zoom=1:map=t:show=none:format=magick|jpg'

en: no map definition
gl_ES: sen definición de mapa

en: map definition string too long (max %d characters)
gl_ES: cadea de definición do mapa demasiado longa (máximo %d caracteres)

en: maximum number of map definitions reached (%d)
gl_ES: alcanzouse o número máximo de definicións do mapa (%d)

en: unknown map option: '%s'
gl_ES: opción de mapa descoñecida: '%s'

en: 'show=%s' but no player name 'plrname'
gl_ES: 'show=%s' pero non o nome do xogador 'plrname'

en: 'show=%s' but no player id 'plrid'
gl_ES: 'show=%s' pero sen identificador de xogador 'plrid'

en: 'show=%s' but no player bitvector 'plrbv'
gl_ES: 'show=%s' pero ningún vector de bits de reprodutor 'plrbv'

en: invalid character in bitvector: '%c' (%s)
gl_ES: carácter non válido no vector de bits: '%c' (%s)

en: 'plrid' should be between 0 and %d
gl_ES: 'plrid' debería estar entre 0 e %d

en: 'turns' should be between 0 and 99
gl_ES: "xiros" debe estar entre 0 e 99

en: 'zoom' factor should be between 1 and 5
gl_ES: O factor de "zoom" debe estar entre 1 e 5

en: invalid value for option '%s': '%s'
gl_ES: valor non válido para a opción '%s': '%s'

en: map definition not checked (game not started)
gl_ES: a definición do mapa non se comprobou (o xogo non comezou)

en: map definition deactivated: %s
gl_ES: definición do mapa desactivada: %s

en:   - status:                   %s (%s)
gl_ES:  - estado:                   %s (%s)

en:   - status:                   %s
gl_ES:  - estado:                   %s

en:   - file name string:         %s
gl_ES:   - cadea de nome de ficheiro:         %s

en:   - image toolkit:            %s
gl_ES:   - ferramenta de imaxe:            %s

en:   - image format:             %s
gl_ES:   - formato de imaxe:             %s

en:   - zoom factor:              %d
gl_ES:   - Factor de zoom:              %d

en:   - show area within borders: %s
gl_ES:   - mostrar a área dentro das fronteiras: %s

en: yes
gl_ES: si

en: no
gl_ES: non

en:   - show borders:             %s
gl_ES:   - mostrar bordos:             %s

en:   - show cities:              %s
gl_ES:   - mostrar cidades:               %s

en:   - show fog of war:          %s
gl_ES:   - mostrar néboa de guerra:          %s

en:   - show player knowledge:    %s
gl_ES:   - mostrar o coñecemento do xogador:    %s

en:   - show terrain:             %s
gl_ES:   - mostrar terreo:              %s

en: full
gl_ES: cheo

en: basic
gl_ES: básico

en:   - show units:               %s
gl_ES:   - mostrar unidades:               %s

en:   - players included:         %s
gl_ES:   - xogadores incluídos:          %s

en: 
      - player name:              %s
gl_ES: 
      - nome do xogador:               %s

en: 
      - player id:                %d
gl_ES: 
      - ID do xogador:            %d

en: 
      - players:                  %s
gl_ES: 
      - xogadores:                 %s

en: map not yet created
gl_ES: mapa aínda non creado

en: map definition not checked or error
gl_ES: definición do mapa non verificada ou erro

en: no map definition with id %d
gl_ES: sen definición de mapa co id %d

en: unknown player name: '%s'
gl_ES: nome do xogador descoñecido: '%s'

en: invalid player id: %d
gl_ES: iD de xogador non válido: %d

en: Turn: %4d - Year: %10s
gl_ES: Quenda: %4d - Ano: %10s

en: toolkit not defined
gl_ES: kit de ferramentas non definido

en: can't create directory
gl_ES: non se pode crear o directorio

en: error generating the file name
gl_ES: erro ao xerar o nome do ficheiro

en: error saving map image '%s'
gl_ES: erro ao gardar a imaxe do mapa '%s'

en: the ppm toolkit can only create images in the ppm format
gl_ES: o conxunto de ferramentas ppm só pode crear imaxes no formato ppm

en: could not open file: %s
gl_ES: non se puido abrir o ficheiro: %s

note: TRANS: error message for ruledit
en: All action enablers for %s must require a non domestic target.
gl_ES: Todos os activadores de accións para %s deben requirir un obxectivo non doméstico.

en: All action enablers for %s must require the absence of a real embassy.
gl_ES: Todos os activadores de accións para %s deben esixir a ausencia dunha embaixada real.

en: All action enablers for %s must require that the actor unit isn't already fortified.
gl_ES: Todos os activadores de accións para %s deben esixir que a unidade de actores aínda non estea fortificada.

en: All action enablers for %s must require a domestic target.
gl_ES: Todos os activadores de accións para %s deben requirir un destino doméstico.

en: All action enablers for %s must require a domestic or allied target.
gl_ES: Todos os activadores de accións para %s deben requirir un obxectivo doméstico ou aliado.

en: All action enablers for %s must require that the actor has the Workers utype flag.
gl_ES: Todos os activadores de accións para %s deben esixir que o actor teña a bandeira de utipo Workers.

en: All action enablers for %s must require that the target tile's terrain's irrigation_time is above 0. (See "TerrainAlter"'s "CanIrrigate")
gl_ES: Todos os activadores de accións para %s deben esixir que o tempo de irrigación do terreo da cela de destino sexa superior a 0. (Consulte o "CanIrrigate" de "TerrainAlter").

en: All action enablers for %s must require that the target tile's terrain's mining_time is above 0. (See "TerrainAlter"'s "CanMine")
gl_ES: Todos os activadores de accións para %s deben esixir que o tempo de minado do terreo da ficha de destino sexa superior a 0. (Consulte o "CanMine" de "TerrainAlter").

en: All action enablers for %s must require that the target tile's terrain's road_time is above 0. (See "TerrainAlter"'s "CanRoad")
gl_ES: Todos os activadores de accións para %s deben esixir que o tempo de camiño do terreo da cela de destino sexa superior a 0. (Consulte o "CanRoad" de "TerrainAlter").

en: All action enablers for %s must require that the target tile's terrain's base_time is above 0. (See "TerrainAlter"'s "CanBase")
gl_ES: Todos os activadores de accións para %s deben esixir que o tempo base do terreo da ficha de destino sexa superior a 0. (Consulte o "CanBase" de "TerrainAlter").

en: All action enablers for %s must require that the target doesn't have the NoCities terrain flag.
gl_ES: Todos os activadores de accións para %s deben esixir que o destino non teña a bandeira de terreo NoCities.

en: All action enablers for %s must require that the actor has a home city.
gl_ES: Todos os activadores de accións para %s deben esixir que o actor teña unha cidade natal.

note: TRANS: error message for ruledit
en: All action enablers for %s must require that the actor has the NonMil utype flag or that the target tile is unclaimed or that the diplomatic relation to the target tile owner isn't peace.
gl_ES: Todos os activadores de accións para %s deben esixir que o actor teña a bandeira de tipo NonMil ou que a ficha de destino non sexa reclamada ou que a relación diplomática co propietario da ficha de destino non sexa paz.

en: All action enablers for %s must require that the actor doesn't have the NonMil utype flag.
gl_ES: Todos os activadores de accións para %s deben esixir que o actor non teña a marca de tipo NonMil.

note: TRANS: error message for ruledit
en: All action enablers for %s must require no city at the target tile or that the actor doesn't have the NonMil utype flag.
gl_ES: Todos os activadores de accións para %s deben esixir ningunha cidade na cela de destino ou que o actor non teña a bandeira de tipo NonMil.

en: All action enablers for %s must require that the actor has the CanOccupyCity uclass flag.
gl_ES: Todos os activadores de accións para %s deben esixir que o actor teña a bandeira uclass CanOccupyCity.

note: TRANS: error message for ruledit
en: All action enablers for %s must require no city at the target tile or that the actor has the CanOccupyCity uclass flag.
gl_ES: Todos os activadores de accións para %s non deben esixir ningunha cidade na cela de destino ou que o actor teña a bandeira uclass CanOccupyCity.

en: All action enablers for %s must require that the actor is at war with the target.
gl_ES: Todos os activadores de accións para %s deben esixir que o actor estea en guerra co obxectivo.

note: TRANS: error message for ruledit
en: All action enablers for %s must require no city at the target tile or that the actor is at war with the target.
gl_ES: Todos os activadores de accións para %s deben esixir ningunha cidade na ficha de destino ou que o actor estea en guerra co obxectivo.

en: All action enablers for %s must require that the target city is empty.
gl_ES: Todos os activadores de accións para %s deben esixir que a cidade de destino estea baleira.

en: All action enablers for %s must require that the actor isn't transporting another unit.
gl_ES: Todos os activadores de accións para %s deben esixir que o actor non estea transportando outra unidade.

en: All action enablers for %s must require that the target isn't transporting another unit.
gl_ES: Todos os activadores de accións para %s deben esixir que o obxectivo non estea transportando outra unidade.

en: All action enablers for %s must require that the target is transporting a unit.
gl_ES: Todos os activadores de accións para %s deben esixir que o obxectivo estea transportando unha unidade.

en: All action enablers for %s must require that the actor is transported.
gl_ES: Todos os activadores de accións para %s deben esixir que o actor sexa transportado.

en: All action enablers for %s must require that the actor is on a livable tile.
gl_ES: Todos os activadores de accións para %s deben esixir que o actor estea nunha cela habitable.

en: All action enablers for %s must require that the actor is transporting a unit.
gl_ES: Todos os activadores de accións para %s deben esixir que o actor estea transportando unha unidade.

en: All action enablers for %s must require that the target is transported.
gl_ES: Todos os activadores de accións para %s deben esixir que o destino sexa transportado.

en: All action enablers for %s must require that the target is on a livable tile.
gl_ES: Todos os activadores de accións para %s deben esixir que o obxectivo estea nunha cela habitable.

en: All action enablers for %s must require that the actor isn't transported.
gl_ES: Todos os activadores de accións para %s deben esixir que o actor non sexa transportado.

en: All action enablers for %s must require that the actor unit doesn't have the HutFrighten unit class flag.
gl_ES: Todos os activadores de accións para %s deben esixir que a unidade de actor non teña a marca de clase de unidade HutFrighten.

en: All action enablers for %s must require that the actor unit has the HutFrighten unit class flag.
gl_ES: Todos os activadores de accións para %s deben esixir que a unidade de actor teña a bandeira de clase de unidade HutFrighten.

en: All action enablers for %s must require a non animal player actor.
gl_ES: Todos os activadores de accións para %s deben requirir un actor que non sexa animal.

note: TRANS: error message for ruledit
en: All action enablers for %s must require no city at the target tile or a non animal player actor.
gl_ES: Todos os activadores de accións para %s non deben requirir ningunha cidade na ficha de destino nin un actor que non sexa animal.

note: TRANS: These words should be adjectives which can fit in the sentence "The x are y towards us" "The Babylonians are respectful towards us"
en: ?attitude:Genocidal
gl_ES: Xenocida

en: ?attitude:Belligerent
gl_ES: Belixerante

en: ?attitude:Hostile
gl_ES: Hostil

en: ?attitude:Uncooperative
gl_ES: Non cooperativo

en: ?attitude:Uneasy
gl_ES: Inquieto

en: ?attitude:Neutral
gl_ES: Neutral

en: ?attitude:Respectful
gl_ES: Respectuoso

en: ?attitude:Helpful
gl_ES: Útil

en: ?attitude:Enthusiastic
gl_ES: Entusiasta

en: ?attitude:Admiring
gl_ES: Admirador

en: ?attitude:Worshipful
gl_ES: Adorable

en: Unassigned
gl_ES: Sen asignar

en: ?diplomatic_state:Armistice
gl_ES: Armisticio

en: ?diplomatic_state:War
gl_ES: Guerra

en: ?diplomatic_state:Never met
gl_ES: Nunca coñecín

en: ?diplomatic_state:Team
gl_ES: Equipo

en: Gives shared vision
gl_ES: Ofrece visión compartida

en: Hosts embassy
gl_ES: Acollida a embaixada

en: Has embassy
gl_ES: Ten embaixada

en: Hosts real embassy
gl_ES: Alberga unha embaixada real

en: Has real embassy
gl_ES: Ten unha embaixada real

en: Has Casus Belli
gl_ES: Estes son os incidentes da guerra

en: Provided Casus Belli
gl_ES: Forneceu Casus Belli

en: Foreign
gl_ES: Estranxeira

en: Has team embassy
gl_ES: Ten unha embaixada do equipo

en: Hosts team embassy
gl_ES: Acolle a embaixada do equipo

en: Requires counter %s to achieve at minimum %d value.
gl_ES: Require contador %s para acadar o valor mínimo de %d.

en: Requires counter %s to be less than %d value.
gl_ES: Require que o contador %s sexa inferior a %d valor.

en: Requires knowledge of the technology %s.
gl_ES: Require coñecemento da tecnoloxía %s.

en: Prevented by knowledge of the technology %s.
gl_ES: Evitado polo coñecemento da tecnoloxía %s.

en: Requires that a player on your team knows the technology %s.
gl_ES: Require que un xogador do teu equipo coñeza a tecnoloxía %s.

en: Prevented if any player on your team knows the technology %s.
gl_ES: Evitado se algún xogador do teu equipo coñece a tecnoloxía %s.

en: Requires that a player allied to you knows the technology %s.
gl_ES: Require que un xogador aliado coñeza a tecnoloxía %s.

en: Prevented if any player allied to you knows the technology %s.
gl_ES: Prevenido se algún xogador aliado contigo coñece a tecnoloxía %s.

en: Requires that someone has discovered the technology %s.
gl_ES: Require que alguén descubriu a tecnoloxía %s.

en: Requires that no-one has yet discovered the technology %s.
gl_ES: Require que ninguén descubriu aínda a tecnoloxía %s.

en: Requires that some player knows the technology %s.
gl_ES: Require que algún xogador coñeza a tecnoloxía %s.

en: Requires that no player knows the technology %s.
gl_ES: Require que ningún xogador coñeza a tecnoloxía %s.

note: TRANS: %s is a (translatable) tech flag.
en: Requires knowledge of a technology with the "%s" flag.
gl_ES: Require coñecemento dunha tecnoloxía coa bandeira "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) tech flag.
en: Prevented by knowledge of any technology with the "%s" flag.
gl_ES: Impedido polo coñecemento de calquera tecnoloxía coa bandeira "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) tech flag.
en: Requires that a player on your team knows a technology with the "%s" flag.
gl_ES: Require que un xogador do teu equipo coñeza unha tecnoloxía coa bandeira "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) tech flag.
en: Prevented if any player on your team knows any technology with the "%s" flag.
gl_ES: Evitado se algún xogador do teu equipo coñece algunha tecnoloxía coa bandeira "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) tech flag.
en: Requires that a player allied to you knows a technology with the "%s" flag.
gl_ES: Require que un xogador aliado coñeza unha tecnoloxía coa bandeira "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) tech flag.
en: Prevented if any player allied to you knows any technology with the "%s" flag.
gl_ES: Prevenido se algún xogador aliado contigo coñece algunha tecnoloxía coa bandeira "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) tech flag.
en: Requires that some player knows a technology with the "%s" flag.
gl_ES: Require que algún xogador coñeza unha tecnoloxía coa bandeira "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) tech flag.
en: Requires that no player knows any technology with the "%s" flag.
gl_ES: Require que ningún xogador coñeza ningunha tecnoloxía coa bandeira "%s".

en: Requires the %s government.
gl_ES: Require o goberno de %s.

en: Not available under the %s government.
gl_ES: Non dispoñible baixo o goberno de %s.

en: Requires you to have achieved "%s".
gl_ES: Requírese que conseguise "%s".

en: Not available once you have achieved "%s".
gl_ES: Non dispoñible unha vez conseguido "%s".

en: Requires that at least one of your team-mates has achieved "%s".
gl_ES: Require que polo menos un dos teus compañeiros de equipo logrou "%s".

en: Not available if any of your team-mates has achieved "%s".
gl_ES: Non dispoñible se algún dos teus compañeiros de equipo logrou "%s".

en: Requires that at least one of your allies has achieved "%s".
gl_ES: Require que polo menos un dos teus aliados conseguise "%s".

en: Not available if any of your allies has achieved "%s".
gl_ES: Non dispoñible se algún dos teus aliados conseguiu "%s".

en: Requires that at least one player has achieved "%s".
gl_ES: Require que polo menos un xogador conseguise "%s".

en: Not available if any player has achieved "%s".
gl_ES: Non dispoñible se algún xogador conseguiu "%s".

en: Applies to the "%s" action.
gl_ES: Aplícase á acción "%s".

en: Doesn't apply to the "%s" action.
gl_ES: Non se aplica á acción "%s".

en: Applies to "%s" buildings.
gl_ES: Aplícase a "%s" edificios.

en: Applies to players with "%s" flag.
gl_ES: Aplícase aos xogadores coa bandeira "%s".

en: Doesn't apply to players with "%s" flag.
gl_ES: Non se aplica aos xogadores coa bandeira "%s".

en: Applies to "%s" players.
gl_ES: Aplícase a "%s" xogadores.

en: Doesn't apply to "%s" players.
gl_ES: Non se aplica a "%s" xogadores.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires that %s was built at some point, and that it has not yet been rendered obsolete.
gl_ES: Require que %s foi construído nalgún momento e que aínda non quedou obsoleto.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires that %s was built at some point.
gl_ES: Require que %s foi construído nalgún momento.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if %s has ever been built, unless it would be obsolete.
gl_ES: Evitado se %s foi construído algunha vez, a non ser que estea obsoleto.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if %s has ever been built.
gl_ES: Evitado se %s foi construído algunha vez.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires %s to be owned by any player and not yet obsolete.
gl_ES: Require que %s sexa propiedade de calquera xogador e aínda non estea obsoleto.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires %s to be owned by any player.
gl_ES: Require que %s sexa propiedade de calquera xogador.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if %s is currently owned by any player, unless it is obsolete.
gl_ES: Evitado se %s é propiedade de calquera xogador, a non ser que estea obsoleto.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if %s is currently owned by any player.
gl_ES: Evitado se %s é actualmente propiedade de calquera xogador.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires someone who is currently allied to you to have built %s at some point, and for it not to have been rendered obsolete.
gl_ES: Require que alguén que está actualmente aliado contigo teña construído %s nalgún momento e que non quede obsoleto.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires someone who is currently allied to you to have built %s at some point.
gl_ES: Require que alguén que está actualmente aliado contigo teña construído %s nalgún momento.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if someone currently allied to you has ever built %s, unless it would be obsolete.
gl_ES: Prevenido se alguén actualmente aliado contigo construíu %s, a non ser que estea obsoleto.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if someone currently allied to you has ever built %s.
gl_ES: Prevenido se alguén actualmente aliado contigo construíu %s.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires someone allied to you to own %s, and for it not to have been rendered obsolete.
gl_ES: Require que alguén alleado a ti sexa propietario de %s e que non quede obsoleto.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires someone allied to you to own %s.
gl_ES: Require que alguén aliado contigo sexa propietario de %s.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if someone allied to you owns %s, unless it is obsolete.
gl_ES: Evitado se alguén aliado contigo posúe %s, a non ser que estea obsoleto.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if someone allied to you owns %s.
gl_ES: Evitado se alguén aliado contigo posúe %s.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires someone on your team to have built %s at some point, and for it not to have been rendered obsolete.
gl_ES: Require que alguén do teu equipo teña construído %s nalgún momento e que non quede obsoleto.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if someone on your team has ever built %s, unless it would be obsolete.
gl_ES: Evitado se alguén do teu equipo construíu %s, a non ser que estea obsoleto.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if someone on your team has ever built %s.
gl_ES: Evitado se alguén do teu equipo construíu %s.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires someone on your team to own %s, and for it not to have been rendered obsolete.
gl_ES: Require que alguén do teu equipo sexa propietario de %s e que non quede obsoleto.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires someone on your team to own %s.
gl_ES: Require que alguén do teu equipo sexa propietario de %s.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if someone on your team owns %s, unless it is obsolete.
gl_ES: Evitado se alguén do teu equipo posúe %s, a non ser que estea obsoleto.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if someone on your team owns %s.
gl_ES: Evitado se alguén do teu equipo é propietario de %s.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires you to have built %s at some point, and for it not to have been rendered obsolete.
gl_ES: Require que teñas construído %s nalgún momento e que non quede obsoleto.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires you to have built %s at some point.
gl_ES: Require que teñas construído %s nalgún momento.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if you have ever built %s, unless it would be obsolete.
gl_ES: Prevenido se algunha vez construíu %s, a non ser que estea obsoleto.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if you have ever built %s.
gl_ES: Prevenido se algunha vez construíu %s.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires you to own %s, which must not be obsolete.
gl_ES: Require que teñas %s, que non debe estar obsoleto.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires you to own %s.
gl_ES: Requírese que sexa o propietario de %s.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if you own %s, unless it is obsolete.
gl_ES: Evitado se tes %s, a non ser que estea obsoleto.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if you own %s.
gl_ES: Prevenido se es propietario de %s.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires %s in one of your cities on the same continent, and not yet obsolete.
gl_ES: Require %s nunha das túas cidades do mesmo continente e aínda non está obsoleto.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires %s in one of your cities on the same continent.
gl_ES: Require %s nunha das túas cidades do mesmo continente.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if %s is in one of your cities on the same continent, unless it is obsolete.
gl_ES: Evitado se %s está nunha das túas cidades do mesmo continente, a non ser que estea obsoleto.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if %s is in one of your cities on the same continent.
gl_ES: Evitado se %s está nunha das túas cidades do mesmo continente.

note: TRANS: %s is a building or wonder
en: Requires %s in the city or a trade partner (and not yet obsolete).
gl_ES: Require %s na cidade ou un socio comercial (e aínda non está obsoleto).

note: TRANS: %s is a building or wonder
en: Requires %s in the city or a trade partner.
gl_ES: Require %s na cidade ou un socio comercial.

note: TRANS: %s is a building or wonder
en: Prevented by %s in the city or a trade partner (unless it is obsolete).
gl_ES: Evitado por %s na cidade ou un socio comercial (a non ser que estea obsoleto).

note: TRANS: %s is a building or wonder
en: Prevented by %s in the city or a trade partner.
gl_ES: Impedido por %s na cidade ou un socio comercial.

note: TRANS: %s is a building or wonder
en: Requires %s in the city (and not yet obsolete).
gl_ES: Require %s na cidade (e aínda non está obsoleto).

note: TRANS: %s is a building or wonder
en: Requires %s in the city.
gl_ES: Require %s na cidade.

note: TRANS: %s is a building or wonder
en: Prevented by %s in the city (unless it is obsolete).
gl_ES: Evitado por %s na cidade (a non ser que estea obsoleto).

note: TRANS: %s is a building or wonder
en: Prevented by %s in the city.
gl_ES: Evitado por %s na cidade.

en: Only applies to "%s" buildings.
gl_ES: Só se aplica a "%s" edificios.

en: Does not apply to "%s" buildings.
gl_ES: Non se aplica a "%s" edificios.

en: Requires "%s" building in a city on the tile.
gl_ES: Require o edificio "%s" nunha cidade na cela.

en: Prevented by "%s" building in a city on the tile.
gl_ES: Evitado pola construción de "%s" nunha cidade na cela.

en: Only applies to "%s" extras.
gl_ES: Só se aplica aos extras "%s".

en: Does not apply to "%s" extras.
gl_ES: Non se aplica aos extras "%s".

en: ?extra:Requires %s on the tile.
gl_ES: Require %s na cela.

en: ?extra:Prevented by %s on the tile.
gl_ES: Evitado por %s na cela.

en: ?extra:Requires %s on the tile or a cardinally adjacent tile.
gl_ES: Require %s na cela ou nunha cela cardinalmente adxacente.

en: ?extra:Prevented by %s on the tile or any cardinally adjacent tile.
gl_ES: Evitado por %s na cela ou calquera cela cardinalmente adxacente.

en: ?extra:Requires %s on the tile or an adjacent tile.
gl_ES: Require %s na cela ou nunha cela adxacente.

en: ?extra:Prevented by %s on the tile or any adjacent tile.
gl_ES: Evitado por %s na cela ou calquera cela adxacente.

en: ?extra:Requires %s on a tile within the city radius.
gl_ES: Require %s nunha cela dentro do radio da cidade.

en: ?extra:Prevented by %s on any tile within the city radius.
gl_ES: Evitado por %s en calquera cela dentro do radio da cidade.

en: ?extra:Requires %s on a tile within the city radius, or the city radius of a trade partner.
gl_ES: Require %s nunha cela dentro do radio da cidade, ou do radio da cidade dun socio comercial.

en: ?extra:Prevented by %s on any tile within the city radius or the city radius of a trade partner.
gl_ES: Prevenido por %s en calquera cela dentro do radio da cidade ou do radio da cidade dun socio comercial.

en: ?good:Requires import of %s .
gl_ES: Require a importación de %s .

en: ?goods:Prevented by import of %s.
gl_ES: Impedido pola importación de %s.

en: ?terrain:Requires %s on the tile.
gl_ES: Require %s na cela.

en: ?terrain:Prevented by %s on the tile.
gl_ES: Impedido por %s na cela.

en: ?terrain:Requires %s on the tile or a cardinally adjacent tile.
gl_ES: Require %s na cela ou nunha cela cardinalmente adxacente.

en: ?terrain:Prevented by %s on the tile or any cardinally adjacent tile.
gl_ES: Impedido por %s na cela ou calquera cela cardinalmente adxacente.

en: ?terrain:Requires %s on the tile or an adjacent tile.
gl_ES: Require %s na cela ou nunha cela adxacente.

en: ?terrain:Prevented by %s on the tile or any adjacent tile.
gl_ES: Impedido por %s na cela ou calquera cela adxacente.

en: ?terrain:Requires %s on a tile within the city radius.
gl_ES: Require %s nunha cela dentro do radio da cidade.

en: ?terrain:Prevented by %s on any tile within the city radius.
gl_ES: Impedido por %s en calquera cela dentro do radio da cidade.

en: ?terrain:Requires %s on a tile within the city radius, or the city radius of a trade partner.
gl_ES: Require %s nunha cela dentro do radio da cidade, ou do radio da cidade dun socio comercial.

en: ?terrain:Prevented by %s on any tile within the city radius or the city radius of a trade partner.
gl_ES: Impedido por %s en calquera cela dentro do radio da cidade ou do radio da cidade dun socio comercial.

note: TRANS: "... playing as the Swedes."
en: Requires that you are playing as the %s.
gl_ES: Require que esteas xogando como %s.

note: TRANS: "... playing as the Turks."
en: Requires that you are not playing as the %s.
gl_ES: Require que non esteas xogando como %s.

note: TRANS: "... same team as the Indonesians."
en: Requires that you are on the same team as the %s.
gl_ES: Require que esteas no mesmo equipo que %s.

note: TRANS: "... same team as the Greeks."
en: Requires that you are not on the same team as the %s.
gl_ES: Require que non esteas no mesmo equipo que %s.

note: TRANS: "... allied with the Koreans."
en: Requires that you are allied with the %s.
gl_ES: Require que estea aliado co %s.

note: TRANS: "... allied with the Danes."
en: Requires that you are not allied with the %s.
gl_ES: Require que non estea aliado co %s.

note: TRANS: "Requires the Apaches to have ..."
en: Requires the %s to have been in the game.
gl_ES: Require que %s estivera no xogo.

note: TRANS: "Requires the Celts never to have ..."
en: Requires the %s never to have been in the game.
gl_ES: Require que %s nunca estivo no xogo.

note: TRANS: "Requires the Belgians in the game."
en: Requires the %s in the game.
gl_ES: Require o %s no xogo.

note: TRANS: "Requires that the Russians are not ...
en: Requires that the %s are not in the game.
gl_ES: Require que os %s non estean no xogo.

note: TRANS: nation group: "... playing African nation."
en: Requires that you are playing %s nation.
gl_ES: Require que esteas xogando a %s nation.

note: TRANS: nation group: "... playing Imaginary nation."
en: Prevented if you are playing %s nation.
gl_ES: Evitado se estás xogando a %s nation.

note: TRANS: nation group: "Requires Medieval nation ..."
en: Requires %s nation on your team.
gl_ES: Require %s nación no teu equipo.

note: TRANS: nation group: "Prevented by Medieval nation ..."
en: Prevented by %s nation on your team.
gl_ES: Evitado por %s nación no teu equipo.

note: TRANS: nation group: "Requires Modern nation ..."
en: Requires %s nation in alliance with you.
gl_ES: Require %s nación en alianza contigo.

note: TRANS: nation group: "Prevented by Modern nation ..."
en: Prevented if %s nation is in alliance with you.
gl_ES: Prevenido de %s unha nación está en alianza contigo.

note: TRANS: nation group: "Requires Asian nation ..."
en: Requires %s nation in the game.
gl_ES: Require %s nación no xogo.

note: TRANS: nation group: "Prevented by Asian nation ..."
en: Prevented by %s nation in the game.
gl_ES: Evitado por %s nación no xogo.

note: TRANS: "Requires that you are playing Asian style * nation."
en: Requires that you are playing %s style nation.
gl_ES: Require que esteas xogando ao estilo %s nation.

note: TRANS: "Requires that you are not playing Classical * style nation."
en: Requires that you are not playing %s style nation.
gl_ES: Require que non esteas xogando a %s style nation.

note: TRANS: "Requires at least one Barbarian citizen ..."
en: Requires at least one %s citizen in the city or a trade partner.
gl_ES: Require polo menos un cidadán %s na cidade ou un socio comercial.

note: TRANS: "... no Pirate citizens ..."
en: Requires that there are no %s citizens in the city or any trade partners.
gl_ES: Require que non haxa %s cidadáns na cidade nin ningún socio comercial.

note: TRANS: "Requires at least one Barbarian citizen ..."
en: Requires at least one %s citizen in the city.
gl_ES: Require polo menos un cidadán %s na cidade.

note: TRANS: "... no Pirate citizens ..."
en: Requires that there are no %s citizens in the city.
gl_ES: Require que non haxa %s cidadáns na cidade.

en: Requires city to be founded by %s.
gl_ES: Require que a cidade sexa fundada por %s.

en: Requires that city was not originally owned by %s.
gl_ES: Require que a cidade non fose propiedade orixinal de %s.

note: TRANS: in this and following strings, '%s' can be one * of a wide range of relationships; e.g., 'Peace', * 'Never met', 'Foreign', 'Hosts embassy', * 'Provided Casus Belli'
en: Requires that you have the relationship '%s' with at least one other living player.
gl_ES: Require que teñas a relación '%s' con polo menos outro xogador vivo.

en: Requires that you do not have the relationship '%s' with any living player.
gl_ES: Require que non teñas a relación '%s' con ningún xogador vivo.

en: Requires that somebody on your team has the relationship '%s' with at least one other living player.
gl_ES: Require que alguén do teu equipo teña a relación '%s' con polo menos outro xogador vivo.

en: Requires that nobody on your team has the relationship '%s' with any living player.
gl_ES: Require que ninguén do teu equipo teña a relación '%s' con ningún xogador vivo.

en: Requires that somebody in your alliance has the relationship '%s' with at least one other living player.
gl_ES: Require que alguén da túa alianza teña a relación '%s' con polo menos outro xogador vivo.

en: Requires that nobody in your alliance has the relationship '%s' with any living player.
gl_ES: Require que ninguén da túa alianza teña a relación '%s' con ningún xogador vivo.

en: Requires the relationship '%s' between two living players.
gl_ES: Require a relación '%s' entre dous xogadores vivos.

en: Requires that no two living players have the relationship '%s'.
gl_ES: Require que non hai dous xogadores vivos que teñan a relación '%s'.

en: Requires that you have the relationship '%s' with the other player.
gl_ES: Require que teñas a relación '%s' co outro xogador.

en: Requires that you do not have the relationship '%s' with the other player.
gl_ES: Require que non teñas a relación '%s' co outro xogador.

note: TRANS: in this and following strings, '%s' can be one * of a wide range of relationships; e.g., 'Peace', * 'Never met', 'Foreign', 'Hosts embassy', * 'Provided Casus Belli'
en: Requires that the tile owner has the relationship '%s' with at least one other living player.
gl_ES: Require que o propietario da cela teña a relación '%s' con polo menos outro xogador vivo.

en: Requires that the tile owner does not have the relationship '%s' with any living player.
gl_ES: Require que o propietario da cela non teña a relación '%s' con ningún xogador vivo.

en: Requires that somebody on the tile owner's team has the relationship '%s' with at least one other living player.
gl_ES: Require que alguén do equipo do propietario da ficha teña a relación '%s' con polo menos outro xogador vivo.

en: Requires that nobody on the tile owner's team has the relationship '%s' with any living player.
gl_ES: Require que ninguén do equipo do propietario da ficha teña a relación '%s' con ningún xogador vivo.

en: Requires that somebody in the tile owner's alliance has the relationship '%s' with at least one other living player.
gl_ES: Require que alguén da alianza do propietario da ficha teña a relación '%s' con polo menos outro xogador vivo.

en: Requires that nobody in the tile owner's alliance has the relationship '%s' with any living player.
gl_ES: Require que ninguén na alianza do propietario da ficha teña a relación '%s' con ningún xogador vivo.

en: Requires that you have the relationship '%s' with the tile owner.
gl_ES: Require que teñas a relación '%s' co propietario da cela.

en: Requires that you do not have the relationship '%s' with the tile owner.
gl_ES: Require que non teña a relación '%s' co propietario da cela.

en: Requires that the tile owner has the relationship '%s' with the other player.
gl_ES: Require que o propietario da cela teña a relación '%s' co outro xogador.

en: Requires that the tile owner does not have the relationship '%s' with the other player.
gl_ES: Require que o propietario da cela non teña a relación '%s' co outro xogador.

en: Requires that no unit at the tile is owned by a player who has the relationship '%s' with any living player.
gl_ES: Require que ningunha unidade da ficha sexa propiedade dun xogador que teña a relación '%s' con calquera xogador vivo.

en: Requires that the tile has at least one unit whose owner is on a team where a member has the relationship '%s' with at least one other living player.
gl_ES: Require que a ficha teña polo menos unha unidade cuxo propietario estea nun equipo onde un membro teña a relación '%s' con polo menos outro xogador vivo.

en: Requires that no unit at the tile is owned by a player who is on a team where a member has the relationship '%s' with at least one other living player.
gl_ES: Require que ningunha unidade da ficha sexa propiedade dun xogador que estea nun equipo onde un membro teña a relación '%s' con polo menos outro xogador vivo.

en: Requires that the tile has at least one unit whose owner is allied to someone that has the relationship '%s' with at least one other living player.
gl_ES: Require que a ficha teña polo menos unha unidade cuxo propietario estea aliado con alguén que teña a relación '%s' con polo menos outro xogador vivo.

en: Requires that no unit at the tile is owned by a player allied to someone that has the relationship '%s' with any living player.
gl_ES: Require que ningunha unidade da ficha sexa propiedade dun xogador aliado de alguén que teña a relación '%s' con calquera xogador vivo.

en: Requires that you have the relationship '%s' with the owner of at least one unit at the tile.
gl_ES: Require que teñas a relación '%s' co propietario de polo menos unha unidade na cela.

en: Requires that you do not have the relationship '%s' with the owner of any unit at the tile.
gl_ES: Require que non teña a relación '%s' co propietario de ningunha unidade na cela.

en: Requires that the tile has at least one unit whose owner has the relationship '%s' with the other player.
gl_ES: Require que a ficha teña polo menos unha unidade cuxo propietario teña a relación '%s' co outro xogador.

en: Requires that no unit at the tile is owned by a player who has the relationship '%s' with the other player.
gl_ES: Require que ningunha unidade da ficha sexa propiedade dun xogador que teña a relación '%s' co outro xogador.

note: TRANS: %s is a single kind of unit (e.g., "Settlers").
en: ?unit:Requires %s.
gl_ES: Require %s.

note: TRANS: %s is a single kind of unit (e.g., "Settlers").
en: ?unit:Does not apply to %s.
gl_ES: Non se aplica a %s.

note: TRANS: %s is a list of unit types separated by "or".
en: ?ulist:Requires %s.
gl_ES: Require %s.

note: TRANS: %s is a list of unit types separated by "or".
en: ?ulist:Does not apply to %s.
gl_ES: Non se aplica a %s.

note: TRANS: %s is a single unit class (e.g., "Air").
en: ?uclass:Requires %s units.
gl_ES: Require %s unidades.

note: TRANS: %s is a single unit class (e.g., "Air").
en: ?uclass:Does not apply to %s units.
gl_ES: Non se aplica a %s unidades.

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated by "or".
en: ?uclasslist:Requires %s units.
gl_ES: Require %s unidades.

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated by "or".
en: ?uclasslist:Does not apply to %s units.
gl_ES: Non se aplica a %s unidades.

en: Requires that the unit is transported.
gl_ES: Require que a unidade sexa transportada.

en: Requires that the unit isn't transported.
gl_ES: Require que a unidade non se transporte.

en: Requires that the unit is on livable tile.
gl_ES: Require que a unidade estea nunha cela habitable.

en: Requires that the unit isn't on livable tile.
gl_ES: Require que a unidade non estea nunha cela habitable.

en: Requires that the unit does transport one or more cargo units.
gl_ES: Require que a unidade transporte unha ou máis unidades de carga.

en: Requires that the unit doesn't transport any cargo units.
gl_ES: Require que a unidade non transporte unidades de carga.

en: Requires that the unit has a home city.
gl_ES: Require que a unidade teña unha cidade de orixe.

en: Requires that the unit is homeless.
gl_ES: Require que a unidade estea sen fogar.

en: Requires that the unit is on native tile.
gl_ES: Require que a unidade estea na cela nativa.

en: Requires that the unit isn't on native tile.
gl_ES: Require que a unidade non estea na cela nativa.

en: Requires that the unit is in a native extra.
gl_ES: Require que a unidade estea nun extra nativo.

en: Requires that the unit isn't in a native extra.
gl_ES: Require que a unidade non estea nun extra nativo.

en: Requires that the unit has moved this turn.
gl_ES: Require que a unidade se movese nesta quenda.

en: Requires that the unit hasn't moved this turn.
gl_ES: Require que a unidade non se moveu nesta quenda.

en: Requires that the unit is performing activity %s.
gl_ES: Require que a unidade estea a realizar a actividade %s.

en: Requires that the unit is not performing activity %s.
gl_ES: Require que a unidade non estea a realizar a actividade %s.

note: TRANS: %s is numeric move points; it may have a * fractional part ("1 1/3 MP").
en: Requires that the unit has at least %s MP left.
gl_ES: Require que a unidade quede polo menos %s MP.

note: TRANS: %s is numeric move points; it may have a * fractional part ("1 1/3 MP").
en: Requires that the unit has less than %s MP left.
gl_ES: Require que a unidade quede menos de %s MP.

en: Requires a unit with at least %d veteran level. | Requires a unit with at least %d veteran levels.
gl_ES[0]: Require unha unidade con polo menos %d nivel de veterano.
gl_ES[1]: Require unha unidade con polo menos %d niveis de veterano.

en: Requires a unit with fewer than %d veteran level. | Requires a unit with fewer than %d veteran levels.
gl_ES[0]: Require unha unidade con menos de %d nivel de veterano.
gl_ES[1]: Require unha unidade con menos de %d niveis de veteranos.

en: Requires a unit with at least %d hit point left. | Requires a unit with at least %d hit points left.
gl_ES[0]: Require unha unidade con polo menos %d puntos de vida restantes.
gl_ES[1]: Require unha unidade con polo menos %d puntos de vida restantes.

en: Requires a unit with fewer than %d hit point left. | Requires a unit with fewer than %d hit points left.
gl_ES[0]: Require unha unidade con menos de %d puntos de vida restantes.
gl_ES[1]: Require unha unidade con menos de %d puntos de vida restantes.

note: TRANS: "Applies only to Food."
en: ?output:Applies only to %s.
gl_ES: ?saída: Aplícase só a %s.

note: TRANS: "Does not apply to Food."
en: ?output:Does not apply to %s.
gl_ES: ?saída: non se aplica a %s.

note: TRANS: "Applies only to Scientists."
en: ?specialist:Applies only to %s.
gl_ES: ?especialista: Aplícase só a %s.

note: TRANS: "Does not apply to Scientists."
en: ?specialist:Does not apply to %s.
gl_ES: ?especialista: non se aplica a %s.

en: Requires a minimum city size of %d for this city or a trade partner. | Requires a minimum city size of %d for this city or a trade partner.
gl_ES[0]: Require un tamaño mínimo de cidade de %d para esta cidade ou un socio comercial.
gl_ES[1]: Require un tamaño mínimo de cidade de %d para esta cidade ou un socio comercial.

en: Requires the city size to be less than %d for this city and all trade partners. | Requires the city size to be less than %d for this city and all trade partners.
gl_ES[0]: Require que o tamaño da cidade sexa inferior a %d para esta cidade e para todos os socios comerciais.
gl_ES[1]: Require que o tamaño da cidade sexa inferior a %d para esta cidade e para todos os socios comerciais.

en: Requires a minimum city size of %d. | Requires a minimum city size of %d.
gl_ES[0]: Require un tamaño mínimo de cidade de %d.
gl_ES[1]: Require un tamaño mínimo de cidade de %d.

en: Requires the city size to be less than %d. | Requires the city size to be less than %d.
gl_ES[0]: Require que o tamaño da cidade sexa inferior a %d.
gl_ES[1]: Require que o tamaño da cidade sexa inferior a %d.

en: Requires a minimum culture of %d in the city. | Requires a minimum culture of %d in the city.
gl_ES[0]: Require unha cultura mínima de %d na cidade.
gl_ES[1]: Require unha cultura mínima de %d na cidade.

en: Requires the culture in the city to be less than %d. | Requires the culture in the city to be less than %d.
gl_ES[0]: Require que a cultura da cidade sexa inferior a %d.
gl_ES[1]: Require que a cultura da cidade sexa inferior a %d.

en: Requires a minimum culture of %d in this city or a trade partner. | Requires a minimum culture of %d in this city or a trade partner.
gl_ES[0]: Requires a minimum culture of %d in this city or a trade partner.
gl_ES[1]: Require unha cultura mínima de %d nesta cidade ou nun socio comercial.

en: Requires the culture in this city and all trade partners to be less than %d. | Requires the culture in this city and all trade partners to be less than %d.
gl_ES[0]: Require que a cultura desta cidade e de todos os socios comerciais sexa inferior a %d.
gl_ES[1]: Require que a cultura desta cidade e de todos os socios comerciais sexa inferior a %d.

en: Requires your nation to have culture of at least %d. | Requires your nation to have culture of at least %d.
gl_ES[0]: Require que a túa nación teña unha cultura de polo menos %d.
gl_ES[1]: Require que a túa nación teña unha cultura de polo menos %d.

en: Prevented if your nation has culture of %d or more. | Prevented if your nation has culture of %d or more.
gl_ES[0]: Evitado se a túa nación ten unha cultura de %d ou máis.
gl_ES[1]: Evitado se a túa nación ten unha cultura de %d ou máis.

en: Requires someone on your team to have culture of at least %d. | Requires someone on your team to have culture of at least %d.
gl_ES[0]: Require que alguén do teu equipo teña unha cultura de polo menos %d.
gl_ES[1]: Require que alguén do teu equipo teña unha cultura de polo menos %d.

en: Prevented if anyone on your team has culture of %d or more. | Prevented if anyone on your team has culture of %d or more.
gl_ES[0]: Evitado se alguén do teu equipo ten unha cultura de %d ou máis.
gl_ES[1]: Evitado se alguén do teu equipo ten unha cultura de %d ou máis.

en: Requires someone in your current alliance to have culture of at least %d. | Requires someone in your current alliance to have culture of at least %d.
gl_ES[0]: Require que alguén da túa alianza actual teña unha cultura de polo menos %d.
gl_ES[1]: Require que alguén da túa alianza actual teña unha cultura de polo menos %d.

en: Prevented if anyone in your current alliance has culture of %d or more. | Prevented if anyone in your current alliance has culture of %d or more.
gl_ES[0]: Evitado se alguén da túa alianza actual ten unha cultura de %d ou máis.
gl_ES[1]: Evitado se alguén da túa alianza actual ten unha cultura de %d ou máis.

en: Requires that some player has culture of at least %d. | Requires that some player has culture of at least %d.
gl_ES[0]: Requires that some player has culture of at least %d.
gl_ES[1]: Require que algún xogador teña unha cultura de polo menos %d.

en: Requires that no player has culture of %d or more. | Requires that no player has culture of %d or more.
gl_ES[0]: Require que ningún xogador teña unha cultura de %d ou máis.
gl_ES[1]: Require que ningún xogador teña unha cultura de %d ou máis.

en: At least %d%% of the citizens of the city must be foreign.
gl_ES: Polo menos o %d%% dos cidadáns da cidade deben ser estranxeiros.

en: Less than %d%% of the citizens of the city must be foreign.
gl_ES: Menos do %d%% dos cidadáns da cidade deben ser estranxeiros.

en: At least %d%% of the citizens of the city or some trade partner must be foreign.
gl_ES: Polo menos o %d%% dos cidadáns da cidade ou algún socio comercial deben ser estranxeiros.

en: Less than %d%% of the citizens of the city and each trade partner must be foreign.
gl_ES: Menos do %d%% dos cidadáns da cidade e de cada socio comercial deben ser estranxeiros.

en: At most %d unit may be present on the tile. | At most %d units may be present on the tile.
gl_ES[0]: Na cela pode estar presente como máximo %d unidades.
gl_ES[1]: Na cela poden estar presentes como máximo %d unidades.

en: There must be more than %d unit present on the tile. | There must be more than %d units present on the tile.
gl_ES[0]: Debe haber máis de %d unidades presentes na cela.
gl_ES[1]: There must be more than %d units present on the tile.

en: The tile or at least one cardinally adjacent tile must have %d unit or fewer. | The tile or at least one cardinally adjacent tile must have %d units or fewer.
gl_ES[0]: A cela ou polo menos unha cela cardinalmente adxacente debe ter %d unidades ou menos.
gl_ES[1]: A cela ou polo menos unha cela cardinalmente adxacente debe ter %d unidades ou menos.

en: The tile and all cardinally adjacent tiles must have more than %d unit each. | The tile and all cardinally adjacent tiles must have more than %d units each.
gl_ES[0]: A cela e todas as celas cardinalmente adxacentes deben ter máis de %d unidades cada unha.
gl_ES[1]: A cela e todas as celas cardinalmente adxacentes deben ter máis de %d unidades cada unha.

en: The tile or at least one adjacent tile must have %d unit or fewer. | The tile or at least one adjacent tile must have %d units or fewer.
gl_ES[0]: The tile or at least one adjacent tile must have %d unit or fewer.
gl_ES[1]: A cela ou polo menos unha cela adxacente debe ter %d unidades ou menos.

en: The tile and all adjacent tiles must have more than %d unit each. | The tile and all adjacent tiles must have more than %d units each.
gl_ES[0]: A cela e todas as celas adxacentes deben ter máis de %d unidades cada unha.
gl_ES[1]: A cela e todas as celas adxacentes deben ter máis de %d unidades cada unha.

note: TRANS: AI level (e.g., "Handicapped")
en: Applies to %s AI players.
gl_ES: Aplícase a %s xogadores de IA.

note: TRANS: AI level (e.g., "Cheating")
en: Does not apply to %s AI players.
gl_ES: Non se aplica a %s xogadores de IA.

note: TRANS: %s is a terrain class
en: ?terrainclass:Requires %s terrain on the tile.
gl_ES: Require %s terreo na cela.

note: TRANS: %s is a terrain class
en: ?terrainclass:Prevented by %s terrain on the tile.
gl_ES: Evitado por %s terreo na cela.

note: TRANS: %s is a terrain class
en: ?terrainclass:Requires %s terrain on the tile or a cardinally adjacent tile.
gl_ES: Require %s terreo na cela ou nunha cela cardinalmente adxacente.

note: TRANS: %s is a terrain class
en: ?terrainclass:Prevented by %s terrain on the tile or any cardinally adjacent tile.
gl_ES: Evitado por %s terreo na cela ou calquera cela cardinalmente adxacente.

note: TRANS: %s is a terrain class
en: ?terrainclass:Requires %s terrain on the tile or an adjacent tile.
gl_ES: Require %s terreo na cela ou nunha cela adxacente.

note: TRANS: %s is a terrain class
en: ?terrainclass:Prevented by %s terrain on the tile or any adjacent tile.
gl_ES: Evitado por %s terreo na cela ou calquera cela adxacente.

note: TRANS: %s is a terrain class
en: ?terrainclass:Requires %s terrain on a tile within the city radius.
gl_ES: Require %s terreo nunha cela dentro do radio da cidade.

note: TRANS: %s is a terrain class
en: ?terrainclass:Prevented by %s terrain on any tile within the city radius.
gl_ES: Evitado por %s terreo en calquera cela dentro do radio da cidade.

note: TRANS: %s is a terrain class
en: ?terrainclass:Requires %s terrain on a tile within the city radius or the city radius of a trade partner.
gl_ES: Require %s terreo nunha cela dentro do radio da cidade ou do radio da cidade dun socio comercial.

note: TRANS: %s is a terrain class
en: ?terrainclass:Prevented by %s terrain on any tile within the city radius or the city radius of a trade partner.
gl_ES: Evitado por %s terreo en calquera cela dentro do radio da cidade ou do radio da cidade dun socio comercial.

note: TRANS: %s is a (translatable) terrain flag.
en: Requires terrain with the "%s" flag on the tile.
gl_ES: Require terreo coa bandeira "%s" na cela.

note: TRANS: %s is a (translatable) terrain flag.
en: Prevented by terrain with the "%s" flag on the tile.
gl_ES: Evitado polo terreo coa bandeira "%s" na cela.

note: TRANS: %s is a (translatable) terrain flag.
en: Requires terrain with the "%s" flag on the tile or a cardinally adjacent tile.
gl_ES: Require terreo coa bandeira "%s" na cela ou nunha cela cardinalmente adxacente.

note: TRANS: %s is a (translatable) terrain flag.
en: Prevented by terrain with the "%s" flag on the tile or any cardinally adjacent tile.
gl_ES: Impedido polo terreo coa bandeira "%s" na cela ou calquera cela cardinalmente adxacente.

note: TRANS: %s is a (translatable) terrain flag.
en: Requires terrain with the "%s" flag on the tile or an adjacent tile.
gl_ES: Require terreo coa bandeira "%s" na cela ou nunha cela adxacente.

note: TRANS: %s is a (translatable) terrain flag.
en: Prevented by terrain with the "%s" flag on the tile or any adjacent tile.
gl_ES: Impedido polo terreo coa bandeira "%s" na cela ou calquera cela adxacente.

note: TRANS: %s is a (translatable) terrain flag.
en: Requires terrain with the "%s" flag on a tile within the city radius.
gl_ES: Require terreo coa bandeira "%s" nunha cela dentro do radio da cidade.

note: TRANS: %s is a (translatable) terrain flag.
en: Prevented by terrain with the "%s" flag on any tile within the city radius.
gl_ES: Impedido polo terreo coa bandeira "%s" en calquera cela dentro do radio da cidade.

note: TRANS: %s is a (translatable) terrain flag.
en: Requires terrain with the "%s" flag on a tile within the city radius or the city radius of a trade partner.
gl_ES: Require terreo coa bandeira "%s" nunha ficha dentro do radio da cidade ou do radio da cidade dun socio comercial.

note: TRANS: %s is a (translatable) terrain flag.
en: Prevented by terrain with the "%s" flag on any tile within the city radius or the city radius of a trade partner.
gl_ES: Impedido polo terreo coa bandeira "%s" en calquera ficha dentro do radio da cidade ou do radio da cidade dun socio comercial.

note: TRANS: %s is a (translatable) road flag.
en: Only applies to roads with the "%s" flag.
gl_ES: Só se aplica ás estradas coa bandeira "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) road flag.
en: Does not apply to roads with the "%s" flag.
gl_ES: Non se aplica ás estradas coa bandeira "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) road flag.
en: Requires a road with the "%s" flag on the tile.
gl_ES: Require unha estrada coa bandeira "%s" na cela.

note: TRANS: %s is a (translatable) road flag.
en: Prevented by a road with the "%s" flag on the tile.
gl_ES: Evitado por unha estrada coa bandeira "%s" na cela.

note: TRANS: %s is a (translatable) road flag.
en: Requires a road with the "%s" flag on the tile or a cardinally adjacent tile.
gl_ES: Require unha estrada coa bandeira "%s" na cela ou unha cela cardinalmente adxacente.

note: TRANS: %s is a (translatable) road flag.
en: Prevented by a road with the "%s" flag on the tile or any cardinally adjacent tile.
gl_ES: Evitado por unha estrada coa bandeira "%s" na cela ou calquera cela cardinalmente adxacente.

note: TRANS: %s is a (translatable) road flag.
en: Requires a road with the "%s" flag on the tile or an adjacent tile.
gl_ES: Require unha estrada coa bandeira "%s" na cela ou nunha cela adxacente.

note: TRANS: %s is a (translatable) road flag.
en: Prevented by a road with the "%s" flag on the tile or any adjacent tile.
gl_ES: Impedido por unha estrada coa bandeira "%s" na cela ou calquera cela adxacente.

note: TRANS: %s is a (translatable) road flag.
en: Requires a road with the "%s" flag on a tile within the city radius.
gl_ES: Require unha estrada coa bandeira "%s" nunha cela dentro do radio da cidade.

note: TRANS: %s is a (translatable) road flag.
en: Prevented by a road with the "%s" flag on any tile within the city radius.
gl_ES: Impedido por unha estrada coa bandeira "%s" en calquera cela dentro do radio da cidade.

note: TRANS: %s is a (translatable) road flag.
en: Requires a road with the "%s" flag on a tile within the city radius or the city radius of a trade partner.
gl_ES: Require unha estrada coa bandeira "%s" nunha cela dentro do radio da cidade ou do radio da cidade dun socio comercial.

note: TRANS: %s is a (translatable) road flag.
en: Prevented by a road with the "%s" flag on any tile within the city radius or the city radius of a trade partner.
gl_ES: Impedido por unha estrada coa bandeira "%s" en calquera cela dentro do radio da cidade ou do radio da cidade dun socio comercial.

note: TRANS: %s is a (translatable) extra flag.
en: Only applies to extras with the "%s" flag.
gl_ES: Só se aplica aos extras coa marca "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) extra flag.
en: Does not apply to extras with the "%s" flag.
gl_ES: Non se aplica aos extras coa bandeira "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) extra flag.
en: Requires an extra with the "%s" flag on the tile.
gl_ES: Require un extra coa bandeira "%s" na cela.

note: TRANS: %s is a (translatable) extra flag.
en: Prevented by an extra with the "%s" flag on the tile.
gl_ES: Evitado por un extra coa bandeira "%s" na cela.

note: TRANS: %s is a (translatable) extra flag.
en: Requires an extra with the "%s" flag on the tile or a cardinally adjacent tile.
gl_ES: Require un extra coa bandeira "%s" na cela ou unha cela cardinalmente adxacente.

note: TRANS: %s is a (translatable) extra flag.
en: Prevented by an extra with the "%s" flag on the tile or any cardinally adjacent tile.
gl_ES: Prevenido por un extra coa bandeira "%s" na cela ou calquera cela cardinalmente adxacente.

note: TRANS: %s is a (translatable) extra flag.
en: Requires an extra with the "%s" flag on the tile or an adjacent tile.
gl_ES: Require un extra coa bandeira "%s" na cela ou nunha cela adxacente.

note: TRANS: %s is a (translatable) extra flag.
en: Requires an extra with the "%s" flag on a tile within the city radius.
gl_ES: Require un extra coa bandeira "%s" nunha cela dentro do radio da cidade.

note: TRANS: %s is a (translatable) extra flag.
en: Requires an extra with the "%s" flag on a tile within the city radius or the city radius of a trade partner.
gl_ES: Require un extra coa bandeira "%s" nunha ficha dentro do radio da cidade ou do radio da cidade dun socio comercial.

note: TRANS: %s is a (translatable) extra flag.
en: Prevented by an extra with the "%s" flag on any tile within the city radius or the city radius of a trade partner.
gl_ES: Evitado por un extra coa bandeira "%s" en calquera ficha dentro do radio da cidade ou do radio da cidade dun socio comercial.

en: Requires the game to have reached the year %s.
gl_ES: Require que o xogo chegue ao ano %s.

en: Requires that the game has not yet reached the year %s.
gl_ES: Require que o xogo aínda non alcanzou o ano %s.

note: TRANS: %s is a representation of a calendar fragment, * from the ruleset. May be a bare number.
en: Requires the game to have reached %s.
gl_ES: Require que o xogo chegue a %s.

note: TRANS: %s is a representation of a calendar fragment, * from the ruleset. May be a bare number.
en: Requires that the game has not yet reached %s.
gl_ES: Require que o xogo aínda non chegou a %s.

note: TRANS: topology flag name ("Hex", "ISO") TRANS: wrap flag name ("WrapX", "WrapY")
en: Requires %s map.
gl_ES: Require %s mapa.

note: TRANS: topology flag name ("Hex", "ISO") TRANS: wrap flag name ("WrapX", "WrapY")
en: Prevented on %s map.
gl_ES: Evitado no mapa %s.

note: TRANS: %s is a server setting, its value and if it is * required to be present or absent. The string's format * is specified in ssetv_human_readable(). * Example: "killstack is enabled".
en: Requires that the server setting %s.
gl_ES: Require que a configuración do servidor %s.

en: Requires age of %d turns.
gl_ES: Require idade de %d voltas.

en: Prevented if age is over %d turns.
gl_ES: Evitado se a idade supera os %d quendas.

en: Requires form age of %d turns.
gl_ES: Require a idade do formulario de %d voltas.

en: Prevented if form age is over %d turns.
gl_ES: Evitado se a idade do formulario é superior a %d voltas.

en: Requires %d techs to be known in the world.
gl_ES: Require que %d técnicos sexan coñecidos no mundo.

en: Prevented when %d techs are known in the world.
gl_ES: Evitado cando %d tecnoloxías son coñecidas no mundo.

en: Requires player to know %d techs.
gl_ES: Requírese que o xogador coñeza %d técnicos.

en: Prevented when player knows %d techs.
gl_ES: Evitado cando o xogador coñece %d tecnoloxías.

en: Requires player to have at least %d cities.
gl_ES: Require que o xogador teña polo menos %d cidades.

en: Prevented when player has at least %d cities.
gl_ES: Evitado cando o xogador ten polo menos %d cidades.

en: Requires terrain on which alteration %s is possible.
gl_ES: Require terreo no que é posible a alteración %s.

en: Prevented by terrain on which alteration %s can be made.
gl_ES: Evitado polo terreo no que se pode modificar %s.

en: city centers
gl_ES: centros urbanos

en: claimed tiles
gl_ES: celas reclamadas

en: owned extras
gl_ES: extras propios

en: worked tiles
gl_ES: baldosas traballadas

note: TRANS: a specific city for each use case
en: tiles on the same continent as the city
gl_ES: celas no mesmo continente que a cidade

note: TRANS: a specific city for each use case
en: tiles of a mass of a different terrain class next to the city
gl_ES: celas dunha masa dunha clase de terreo diferente á beira da cidade

note: TRANS: a specific city for each use case
en: tiles of a body of water next to the city
gl_ES: celas dunha masa de auga a carón da cidade

note: TRANS: tile property ("city centers", etc)
en: ?tileprop:Applies only to %s.
gl_ES: Aplícase só a %s.

note: TRANS: tile property ("city centers", etc)
en: ?tileprop:Does not apply to %s.
gl_ES: Non se aplica a %s.

note: TRANS: tile property ("city centers", etc)
en: ?tileprop:Applies only to %s and cardinally adjacent tiles.
gl_ES: Aplícase só a %s e ás pezas cardinalmente adxacentes.

note: TRANS: tile property ("city centers", etc)
en: ?tileprop:Does not apply to %s or cardinally adjacent tiles.
gl_ES: Non se aplica a %s nin ás pezas cardinalmente adxacentes.

note: TRANS: tile property ("city centers", etc)
en: ?tileprop:Applies only to %s and adjacent tiles.
gl_ES: Aplícase só a %s e celas adxacentes.

note: TRANS: tile property ("city centers", etc)
en: ?tileprop:Does not apply to %s or adjacent tiles.
gl_ES: Non se aplica a %s nin ás pezas adxacentes.

en: owned by original
gl_ES: propiedade do orixinal

en: starved
gl_ES: morrer de fame

en: disorder
gl_ES: desorde

en: celebration
gl_ES: celebración

en: transferred
gl_ES: transferido

note: TRANS: city property ("owned by original", etc)
en: ?cityprop:Applies only to %s cities
gl_ES: Aplícase só a %s cidades

note: TRANS: city property ("owned by original", etc)
en: ?cityprop:Does not apply to %s cities
gl_ES: Non se aplica a %s cidades

note: TRANS: city property ("owned by original", etc)
en: ?cityprop:Applies only to %s cities or their trade partners.
gl_ES: Aplícase só a %s cidades ou aos seus socios comerciais.

note: TRANS: city property ("owned by original", etc)
en: ?cityprop:Does not apply to %s cities or their trade partners.
gl_ES: Non se aplica a %s cidades nin aos seus socios comerciais.

en: Some part of the world must be at latitude %d or further north.
gl_ES: Algunha parte do mundo debe estar á latitude %d ou máis ao norte.

en: The entire world must be at latitude %d or further south.
gl_ES: O mundo enteiro debe estar á latitude %d ou máis ao sur.

en: Tile must be at latitude %d or further north.
gl_ES: A cela debe estar na latitude %d ou máis ao norte.

en: Tile must be at latitude %d or further south.
gl_ES: A cela debe estar na latitude %d ou máis ao sur.

en: A cardinally adjacent tile must be at latitude %d or further north.
gl_ES: Unha cela cardinalmente adxacente debe estar á latitude %d ou máis ao norte.

en: All cardinally adjacent tiles must be at latitude %d or further south.
gl_ES: Todas as fichas cardinalmente adxacentes deben estar á latitude %d ou máis ao sur.

en: An adjacent tile must be at latitude %d or further north.
gl_ES: Unha cela adxacente debe estar á latitude %d ou máis ao norte.

en: All adjacent tiles must be at latitude %d or further south.
gl_ES: Todas as fichas adxacentes deben estar á latitude %d ou máis ao sur.

en: Some part of the world must be at latitude %d or further south.
gl_ES: Algunha parte do mundo debe estar á latitude %d ou máis ao sur.

en: The entire world must be at latitude %d or further north.
gl_ES: O mundo enteiro debe estar á latitude %d ou máis ao norte.

en: A cardinally adjacent tile must be at latitude %d or further south.
gl_ES: Unha cela cardinalmente adxacente debe estar na latitude %d ou máis ao sur.

en: All cardinally adjacent tiles must be at latitude %d or further north.
gl_ES: Todas as fichas cardinalmente adxacentes deben estar á latitude %d ou máis ao norte.

en: An adjacent tile must be at latitude %d or further south.
gl_ES: Unha cela adxacente debe estar á latitude %d ou máis ao sur.

en: All adjacent tiles must be at latitude %d or further north.
gl_ES: Todas as fichas adxacentes deben estar á latitude %d ou máis ao norte.

en: Must be the same tile.
gl_ES: Debe ser a mesma cela.

en: Must not be the same tile.
gl_ES: Non debe ser a mesma cela.

en: Must be cardinally adjacent.
gl_ES: Debe ser cardinalmente adxacente.

en: Must not be cardinally adjacent.
gl_ES: Non debe ser cardinalmente adxacente.

en: Must be adjacent.
gl_ES: Debe ser adxacente.

en: Must not be adjacent.
gl_ES: Non debe ser adxacente.

en: The squared distance between the tiles must be at most %d.
gl_ES: A distancia ao cadrado entre as pezas debe ser como máximo %d.

en: The squared distance between the tiles must be at least %d.
gl_ES: A distancia ao cadrado entre as pezas debe ser polo menos %d.

en: No other cardinally adjacent tile may be part of the same continent or ocean.
gl_ES: Ningunha outra ficha cardinalmente adxacente pode formar parte do mesmo continente ou océano.

en: No more than %d other cardinally adjacent tile may be part of the same continent or ocean. | No more than %d other cardinally adjacent tiles may be part of the same continent or ocean.
gl_ES[0]: Non máis de %d ficha cardinalmente adxacente pode formar parte do mesmo continente ou océano.
gl_ES[1]: Non máis de %d fichas cardinalmente adxacentes poden formar parte do mesmo continente ou océano.

en: Requires at least %d other cardinally adjacent tile of the same continent or ocean. | Requires at least %d other cardinally adjacent tiles of the same continent or ocean.
gl_ES[0]: Require polo menos %d outra ficha cardinalmente adxacente do mesmo continente ou océano.
gl_ES[1]: Require polo menos %d outras fichas cardinalmente adxacentes do mesmo continente ou océano.

en: No other adjacent tile may be part of the same continent or ocean.
gl_ES: Ningunha outra ficha adxacente pode formar parte do mesmo continente ou océano.

en: No more than %d other adjacent tile may be part of the same continent or ocean. | No more than %d other adjacent tiles may be part of the same continent or ocean.
gl_ES[0]: Non máis de %d ficha adxacente pode formar parte do mesmo continente ou océano.
gl_ES[1]: Non máis de %d fichas adxacentes poden formar parte do mesmo continente ou océano.

en: Requires at least %d other adjacent tile of the same continent or ocean. | Requires at least %d other adjacent tiles of the same continent or ocean.
gl_ES[0]: Require polo menos %d outra ficha adxacente do mesmo continente ou océano.
gl_ES[1]: Require polo menos %d outras fichas adxacentes do mesmo continente ou océano.

en: Requires a continent or ocean size of at most %d.
gl_ES: Require un tamaño de continente ou océano de como máximo %d.

en: Requires a continent or ocean size of at least %d.
gl_ES: Require un tamaño de continente ou océano de polo menos %d.

en: Must be on the same terrain class.
gl_ES: Debe estar na mesma clase de terreo.

en: Must be on a different terrain class.
gl_ES: Debe estar nunha clase de terreo diferente.

en: Must be cardinally adjacent to the same terrain class.
gl_ES: Debe ser cardinalmente adxacente á mesma clase de terreo.

en: Must not be cardinally adjacent to the same terrain class.
gl_ES: Non debe ser cardinalmente adxacente á mesma clase de terreo.

en: Must be adjacent to the same terrain class.
gl_ES: Debe ser adxacente á mesma clase de terreo.

en: Must not be adjacent to the same terrain class.
gl_ES: Non debe ser adxacente á mesma clase de terreo.

en: Must be on the same continent or ocean.
gl_ES: Debe estar no mesmo continente ou océano.

en: Must be on a different continent or ocean.
gl_ES: Debe estar nun continente ou océano diferente.

en: Must be cardinally adjacent to the same continent or ocean.
gl_ES: Debe ser cardinalmente adxacente ao mesmo continente ou océano.

en: Must not be cardinally adjacent to the same continent or ocean.
gl_ES: Non debe ser cardinalmente adxacente ao mesmo continente ou océano.

en: Must be adjacent to the same continent or ocean.
gl_ES: Debe ser adxacente ao mesmo continente ou océano.

en: Must not be adjacent to the same continent or ocean.
gl_ES: Non debe estar adxacente ao mesmo continente ou océano.

en: May only be cardinally adjacent to this other continent or ocean.
gl_ES: Só pode ser cardinalmente adxacente a este outro continente ou océano.

en: Must be cardinally adjacent to more than just this other continent or ocean.
gl_ES: Debe ser cardinalmente adxacente a algo máis que a este outro continente ou océano.

en: May only be adjacent to this other continent or ocean.
gl_ES: Só pode estar adxacente a este outro continente ou océano.

en: Must be adjacent to more than just this other continent or ocean.
gl_ES: Debe ser adxacente a algo máis que a este outro continente ou océano.

en: Must be on a lake or island surrounded by this continent or ocean.
gl_ES: Debe estar nun lago ou illa rodeado por este continente ou océano.

en: Must not be on a lake or island surrounded by this continent or ocean.
gl_ES: Non debe estar nun lago ou illa rodeado por este continente ou océano.

en: Must be on or cardinally adjacent to a lake or island surrounded by this continent or ocean.
gl_ES: Debe estar nun lago ou illa rodeado por este continente ou océano ou debe estar cardinalmente adxacente a este.

en: Must not be on nor cardinally adjacent to a lake or island surrounded by this continent or ocean.
gl_ES: Non debe estar nun lago ou illa rodeado por este continente ou océano nin debe estar cardinalmente adxacente.

en: Must be on or adjacent to a lake or island surrounded by this continent or ocean.
gl_ES: Debe estar nun lago ou illa rodeado por este continente ou océano ou ao seu carón.

en: Must not be on nor adjacent to a lake or island surrounded by this continent or ocean.
gl_ES: Non debe estar nun lago ou illa rodeado por este continente ou océano nin xunto a este.

note: TRANS: default description of a requirement vector * (used in ruledit)
en: the requirement vector
gl_ES: o vector de esixencias

note: TRANS: remove a requirement from a requirement vector * (in ruledit). * The first %s is the operation. * The second %s is the requirement. * The third %s is a description of the requirement vector, * like "actor_reqs"
en: %s %s from %s
gl_ES: %s %s de %s

note: TRANS: append a requirement to a requirement vector * (in ruledit). * The first %s is the operation. * The second %s is the requirement. * The third %s is a description of the requirement vector, * like "actor_reqs"
en: %s %s to %s
gl_ES: %s %s a %s

note: TRANS: do nothing to a requirement vector (in ruledit). * The first %s is a description of the requirement vector, * like "actor_reqs"
en: Do nothing to %s
gl_ES: Non facer nada con %s

en: Requirements {%s} and {%s} contradict each other.
gl_ES: Os requisitos {%s} e {%s} contradínse.

en: Requirement {%s} requires %s but it will never be there.
gl_ES: O requisito {%s} require %s pero nunca estará alí.

en: Requirement {%s} mentions %s but it will never be there.
gl_ES: O requisito {%s} menciona a %s pero nunca estará alí.

en: Requirements {%s} and {%s} are the same.
gl_ES: Os requisitos {%s} e {%s} son os mesmos.

en: "%s" tech
gl_ES: tecnoloxía "%s"

en: %s site
gl_ES: %s sitio

en: %s citizens
gl_ES: %s cidadáns

note: TRANS: Keep short. City founding nation.
en: %s original owner
gl_ES: %s propietario orixinal

note: TRANS: Unit type flag
en: ?utflag:"%s" units
gl_ES: "%s" unidades

note: TRANS: Unit class
en: %s units
gl_ES: %s unidades

note: TRANS: Unit class flag
en: ?ucflag:"%s" units
gl_ES: "%s" unidades

en: Veteran level >=%d
gl_ES: Nivel de veterano >=%d

note: TRANS: unit state. (appears in strings like "Missile+Transported")
en: Transported
gl_ES: Transportado

note: TRANS: unit state. (appears in strings like * "Missile+On livable tile")
en: On livable tile
gl_ES: Sobre cela habitable

note: TRANS: unit state. (appears in strings like "Missile+Transported")
en: Transporting
gl_ES: Transportando

note: TRANS: unit state. (appears in strings like "Missile+Has a home city")
en: Has a home city
gl_ES: Ten unha cidade natal

note: TRANS: unit state. (appears in strings like * "Missile+On native tile")
en: On native tile
gl_ES: Sobre cela nativa

note: TRANS: unit state. (appears in strings like * "Missile+In native extra")
en: In native extra
gl_ES: En extra nativo

note: TRANS: unit state. (appears in strings like * "Missile+Has moved this turn")
en: Has moved this turn
gl_ES: Moveuse esta quenda

en: %s activity
gl_ES: %s actividade

en: Age %d
gl_ES: Idade %d

en: Form age %d
gl_ES: Idade do formulario %d

en: %d Techs
gl_ES: %d Técnicos

en: %d Cities
gl_ES: %d cidades

en: Size %d
gl_ES: Tamaño %d

en: Culture %d
gl_ES: Cultura %d

en: %d%% Foreigners
gl_ES: %d%% Estranxeiros

note: TRANS: here <= means 'less than or equal'
en: <=%d unit | <=%d units
gl_ES[0]: <=%d unidade
gl_ES[1]: <=%d unidades

note: TRANS: Terrain class: "Land terrain"
en: %s terrain
gl_ES: %s terreo

note: TRANS: Terrain flag
en: ?terrflag:"%s" terrain
gl_ES: "%s" terreo

note: TRANS: Road flag
en: ?roadflag:"%s" road
gl_ES: estrada "%s"

note: TRANS: Extra flag
en: ?extraflag:"%s" extra
gl_ES: "%s" extra

en: After %s
gl_ES: Despois de %s

note: TRANS: "Irrigation possible"
en: %s possible
gl_ES: %s posible

en: City center
gl_ES: Centro da cidade

en: Tile claimed
gl_ES: Tile reclamado

en: Extras owned
gl_ES: Extras propiedade

en: Worked tile
gl_ES: Baldosa traballada

en: Same continent tile
gl_ES: Mesmo azulexo continente

note: TRANS: Short for "a tile of other terrain class mass near city"
en: Port reachable tile
gl_ES: Baldosa accesible por porto

en: Owned by original
gl_ES: Propiedade do orixinal

en: Starved
gl_ES: Pasado de fame

en: Disorder
gl_ES: Desorde

en: Celebration
gl_ES: Celebración

note: TRANS: CityStatus value - city has changed hands
en: Transferred
gl_ES: Transferido

en: Same terrain class
gl_ES: A mesma clase de terreo

en: Same continent/ocean
gl_ES: Mesmo continente/océano

en: Only other continent/ocean
gl_ES: Só outro continente/océano

en: Lake/island surrounded
gl_ES: Lago/illa rodeado

note: TRANS: here <= means 'less than or equal'.
en: Squared distance <= %d
gl_ES: Distancia ao cadrado <= %d

en: %d or fewer region tiles
gl_ES: %d celas de rexión ou menos

en: Remove
gl_ES: Quitar

en: Append
gl_ES: Anexo

note: TRANS: e.g. "members of team 1", or even "members of team Red". * Used in many places where a nation plural might be used.
en: members of %s
gl_ES: membros de %s

en: Future Tech. %d
gl_ES: Tecnoloxía do Futuro. %d

note: TRANS: this and following strings are 'road flags', which may rarely * be presented to the player in ruleset help text
en: River
gl_ES: Río

en: JumpFrom
gl_ES: Saltar desde

en: JumpTo
gl_ES: Ir a

note: TRANS: the first %s is a server setting, the second %s is it's value. * Example: killstack is enabled
en: %s is %s
gl_ES: %s é %s

en: enabled
gl_ES: activado

en: disabled
gl_ES: desactivado

en: Male
gl_ES: Masculino

en: Female
gl_ES: Feminino

en: %sMale
gl_ES: %sMasculino

en: %sFemale
gl_ES: %s Feminino

en: Team %d
gl_ES: Equipo %d

note: TRANS: %s is ruleset-chosen team name (e.g. "Red")
en: team %s
gl_ES: equipo %s

en: Bridge
gl_ES: Ponte

en: ?routedir:None
gl_ES: Ningún

en: ?routedir:From
gl_ES: De

en: ?routedir:To
gl_ES: Para

en: ?routedir:Bidirectional
gl_ES: Bidireccional

en: Goto
gl_ES: Ir a

en: Explore
gl_ES: Explora

en: Moves
gl_ES: Móvese

en: Food/Shield/Gold:
gl_ES: Alimentos/Escudo/Ouro:

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Upgrade %s to %s for %d gold?
    %s | Upgrade %s to %s for %d gold?
    %s
gl_ES[0]: Actualizar %s a %s para %d ouro?
    %s
gl_ES[1]: Actualizar %s a %s para %d ouro?
    %s

en: Sorry, cannot upgrade %s (yet).
gl_ES: Sentímolo, non se pode actualizar %s (aínda).

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Upgrading %s to %s costs %d gold.
    %s | Upgrading %s to %s costs %d gold.
    %s
gl_ES[0]: A actualización de %s a %s custa %d ouro.
    %s
gl_ES[1]: A actualización de %s a %s custa %d ouro.
    %s

en: You can only upgrade units in your cities.
gl_ES: Só podes actualizar unidades nas túas cidades.

en: Upgrading this %s would strand units it transports.
gl_ES: Ao actualizar este %s, quedarían as unidades que transporta.

en: Upgrading this %s would result in a %s which can not survive at this place.
gl_ES: A actualización deste %s daría lugar a un %s que non pode sobrevivir neste lugar.

en: Upgrading this %s would result in a %s which its current transport, %s, could not transport.
gl_ES: A actualización deste %s daría lugar a un %s que o seu transporte actual, %s, non puido transportar.

en: Cannot upgrade %s while doing '%s'.
gl_ES: Non se pode actualizar %s mentres se fai '%s'.

en: ?serveragent:None
gl_ES: ?serveragent:Ningún

en: Autoexplore
gl_ES: Exploración automática

en: %s or similar units
gl_ES: %s ou unidades similares

en: %s and similar units
gl_ES: %s e unidades similares

en: ?uclassflag:TerrainSpeed
gl_ES: Velocidade terreo

en: ?uclassflag:TerrainDefense
gl_ES: Defensa Terreo

en: ?uclassflag:DamageSlows
gl_ES: Dano atenuado

en: ?uclassflag:CanOccupyCity
gl_ES: Pode ocupar Cidade

en: ?uclassflag:BuildAnywhere
gl_ES: Construido en todos os sitios

en: ?uclassflag:Unreachable
gl_ES: Inalcanzable

en: ?uclassflag:CollectRansom
gl_ES: Recolle o rescate

en: ?uclassflag:ZOC
gl_ES: ZOC

en: ?uclassflag:DoesntOccupyTile
gl_ES: Non ocupa cela

en: ?uclassflag:AttackNonNative
gl_ES: AtaqueNonNativo

en: ?uclassflag:KillCitizen
gl_ES: Mata Cidadáns

en: ?uclassflag:HutFrighten
gl_ES: Asustar refuxio

en: ?uclassflag:NonNatBombardTgt
gl_ES: Non bombardear obxectivos nat

en: ?unitflag:HasNoZOC
gl_ES: Non ten ZOC

note: TRANS: unit type flag (rarely shown): "ignore zones of control"
en: ?unitflag:IgZOC
gl_ES: Ignora ZOC

en: ?unitflag:NonMil
gl_ES: NonMilitar

note: TRANS: unit type flag (rarely shown): "ignore terrain"
en: ?unitflag:IgTer
gl_ES: ?unitflag:Ignora Terreo

en: ?unitflag:FieldUnit
gl_ES: unidade de campo

en: ?unitflag:Provoking
gl_ES: Provocando

en: ?unitflag:NeverProtects
gl_ES: Nunca protexe

en: ?unitflag:Workers
gl_ES: Traballadores

en: ?unitflag:Diplomat
gl_ES: Diplomático

en: ?unitflag:CoastStrict
gl_ES: Costa estrita

en: ?unitflag:Coast
gl_ES: Costa

en: ?unitflag:Spy
gl_ES: Espía

en: ?unitflag:Only_Native_Attack
gl_ES: So_ataque_nativo

en: ?unitflag:Fanatic
gl_ES: Fanático

en: ?unitflag:GameLoss
gl_ES: Xogo perdido

en: ?unitflag:Unique
gl_ES: Único

en: ?unitflag:EvacuateFirst
gl_ES: EvacuarPrimeiro

en: ?unitflag:SuperSpy
gl_ES: SuperEspía

en: ?unitflag:NoHome
gl_ES: SenFogar

en: ?unitflag:CityBuster
gl_ES: RompedorCidades

en: ?unitflag:NoBuild
gl_ES: NonConstruir

en: ?unitflag:BadWallAttacker
gl_ES: MalAtacanteMurallas

en: ?unitflag:BadCityDefender
gl_ES: MalDefensorCidades

en: ?unitflag:BarbarianOnly
gl_ES: Só barbaros

en: ?unitflag:NewCityGamesOnly
gl_ES: So xogos novas cidades

en: ?unitflag:CanKillEscaping
gl_ES: PodeMatarFuxindo

en: ?unitflag:RandomMovement
gl_ES: MovementoAleatorio

en: ?unitflag:Flagless
gl_ES: Sen bandeira

en: ?unitflag:ProvidesRansom
gl_ES: ProporcionaRescate

en: ?unitflag:FirstBuild
gl_ES: PrimeiroConstrución

en: ?unitflag:Explorer
gl_ES: Explorador

en: ?unitflag:Hut
gl_ES: Cabana

en: ?unitflag:HutTech
gl_ES: Refuxio tecnolóxico

en: ?unitflag:Partisan
gl_ES: Partisano

en: ?unitflag:DefendOk
gl_ES: Defensor correcto

en: ?unitflag:DefendGood
gl_ES: Defensor bo

en: ?unitflag:FerryBoat
gl_ES: Transbordador

en: ?unitflag:Barbarian
gl_ES: Bárbaro

en: ?unitflag:BarbarianTech
gl_ES: BarbaroTecnoloxico

en: ?unitflag:BarbarianBoat
gl_ES: Barco Bárbaro

en: ?unitflag:BarbarianBoatTech
gl_ES: Barco Bárbaro Tecn

en: ?unitflag:BarbarianBuild
gl_ES: Construción bárbara

en: ?unitflag:BarbarianBuildTech
gl_ES: Barco Bárbaro tecn

en: ?unitflag:BarbarianLeader
gl_ES: Xefe Bárbaro

en: ?unitflag:BarbarianSea
gl_ES: Barbaro de mar

en: ?unitflag:BarbarianSeaTech
gl_ES: Bñarbaro de mar tecn

en: ?unitflag:CitiesStartUnit
gl_ES: UnidadeInicialDeCidades

en: ?unitflag:WorkerStartUnit
gl_ES: UnidadeInicialDeTraballador

en: ?unitflag:ExplorerStartUnit
gl_ES: UnidadeInicialDeExplorador

en: ?unitflag:KingStartUnit
gl_ES: UnidadeInicialDeRei

en: ?unitflag:DiplomatStartUnit
gl_ES: UnidadeInicialDeDiplomático

en: ?unitflag:FerryStartUnit
gl_ES: UnidadeInicialDeFerry

en: ?unitflag:DefendOkStartUnit
gl_ES: UnidadeInicialDefenderBen

en: ?unitflag:DefendGoodStartUnit
gl_ES: UnidadeInicialDefenderBoa

en: ?unitflag:AttackFastStartUnit
gl_ES: UnidadeInicialAtacarRápido

en: ?unitflag:AttackStrongStartUnit
gl_ES: UnidadeInicialAtacarForte

en: ?unitflag:Hunter
gl_ES: Cazador

en: ?unitflag:Settlers
gl_ES: Colonos

en: Freeciv version %s %s (%s)
gl_ES: Versión de Freeciv %s %s (%s)

en: (beta version)
gl_ES: (versión beta)

en: Freeciv version %s %s
gl_ES: Versión de Freeciv %s %s

en: Freeciv version %s (%s)
gl_ES: Versión de Freeciv %s (%s)

en: Freeciv version %s
gl_ES: Versión de Freeciv %s

en: betatest version
gl_ES: versión betatest

en: version
gl_ES: versión

en: January
gl_ES: Xaneiro

en: February
gl_ES: Febreiro

en: March
gl_ES: Marzo

en: April
gl_ES: Abril

en: May
gl_ES: Maio

en: June
gl_ES: Xuño

en: July
gl_ES: Xullo

en: August
gl_ES: Agosto

en: September
gl_ES: Setembro

en: October
gl_ES: Outubro

en: November
gl_ES: Novembro

en: December
gl_ES: Decembro

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: THIS IS A BETA VERSION
    Freeciv %s will be released in %s, at %s
gl_ES: ESTA É UNHA VERSIÓN BETA
    Freeciv %s lanzarase en %s, en %s

en: THIS IS A BETA VERSION
    Freeciv %s will be released at %s
gl_ES: ESTA É UNHA VERSIÓN BETA
    Freeciv %s lanzarase en %s

en: THIS IS A DEVELOPMENT VERSION
gl_ES: ESTA É UNHA VERSIÓN DE DESENVOLVEMENTO

en: 'Cause civilization should be free!
gl_ES: Porque a civilización debería ser libre!

en: network exception
gl_ES: excepción de rede

en: lagging connection
gl_ES: conexión atrasada

en: buffer overflow
gl_ES: desbordamento do buffer

en: %s from %s
gl_ES: %s de %s

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (connection incomplete)
gl_ES:  (conexión incompleta)

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (player %s)
gl_ES:  (xogador %s)

en: "%s" is not a valid pattern type
gl_ES: "%s" non é un tipo de patrón válido

en: Missing pattern type
gl_ES: Falta o tipo de patrón

en: Missing pattern
gl_ES: Falta o patrón

en: illegal packet size
gl_ES: tamaño de paquete ilegal

en: decoding error
gl_ES: erro de decodificación

en: unsupported packet type
gl_ES: tipo de paquete non compatible

en: incompatible packet contents
gl_ES: contidos dos paquetes incompatibles

en: Unknown output identifier "%s"
gl_ES: Identificador de saída descoñecido "%s"

en: Execution time limit exceeded in script
gl_ES: Superouse o límite de tempo de execución no script

en: Incite a %sRevolt%s
gl_ES: Incita a un %sRevolt%s

en: %sBribe Enemy Unit%s
gl_ES: %sSubornar a Unidade Inimiga%s

en: %sBuild City%s
gl_ES: %sConstruír a cidade%s

en: %sAdd to City%s
gl_ES: %sEngadir á cidade%s

en: Explode %sNuclear In Place%s
gl_ES: Explotar %sNuclear no lugar%s

en: %sExplode Missile%s
gl_ES: %sExplore o mísil%s

en: Enter %sHut from transport%s
gl_ES: Introduce %sHut desde o transporte%s

en: %sKeep moving%s
gl_ES: %sSegue movendo%s

en: Clean %sPollution%s
gl_ES: Limpar %sPollution%s

en: Aqueduct
gl_ES: Acueduto

en: Allows a city to grow larger than size 10.
gl_ES: Permite que unha cidade medre máis que o tamaño 10.

en: An Aqueduct also eliminates a city's risk of plague causing loss of population, and of fire causing loss of buildings.
gl_ES: Un acueducto tamén elimina o risco dunha cidade de que a praga cause perda de poboación e de incendio que cause perda de edificios.

en: Bank
gl_ES: Banco

en: Together with the Marketplace improvement, a Bank increases the luxury and tax production within a city by 100%.
gl_ES: Xunto coa mellora do Marketplace, un banco aumenta a produción de luxo e impostos dentro dunha cidade nun 100%.

en: With a Barracks, each new unit built in a city will automatically have Veteran status, which means that its attack and defense strengths are increased by 50%.
gl_ES: Cun cuartel, cada nova unidade construída nunha cidade terá automaticamente o status de Veterano, o que significa que as súas forzas de ataque e defensa aumentan nun 50%.

en: Barracks also prevent stored food and goods in coastal cities being lost to piracy.
gl_ES: Os cuarteis tamén evitan que os alimentos e os bens almacenados nas cidades costeiras se perdan a causa da piratería.

en: Barracks II
gl_ES: Cuartel II

en: Barracks III
gl_ES: Cuartel III

en: Cathedral
gl_ES: Catedral

en: A Cathedral makes 4 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city; however, it does not affect citizens made unhappy by military activity.
gl_ES: Unha Catedral fai que 4 cidadáns infelices se contenten nunha cidade, facilitando o mantemento da orde nesa cidade; con todo, non afecta aos cidadáns descontentos pola actividade militar.

en: City Walls make it easier to defend a city.  They triple the defense strength of units within the city. They are ineffective against Artillery and Bombers. City Walls also prevent the loss of population which occurs when a defending unit is destroyed by a land unit.
gl_ES: As murallas facilitan a defensa dunha cidade. Triplican a forza de defensa das unidades dentro da cidade. Son ineficaces contra a artillería e os bombardeiros. As murallas tamén evitan a perda de poboación que se produce cando unha unidade defensora é destruída por unha unidade terrestre.

en: For cities near rivers, City Walls also eliminate the risk of population loss from flooding.
gl_ES: Para as cidades próximas aos ríos, as murallas tamén eliminan o risco de perda de poboación por inundacións.

en: Colosseum
gl_ES: Coliseo

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  However, it does not affect citizens made unhappy by military activity.
gl_ES: Diverte aos cidadáns dunha cidade, facendo contentos a 3 cidadáns infelices. Non obstante, non afecta aos cidadáns descontentos pola actividade militar.

en: Courthouse
gl_ES: Palacio de Xustiza

en: Reduces the corruption in a city by 50%. Has no effect in your capital city.
gl_ES: Reduce a corrupción nunha cidade nun 50%. Non ten efecto na túa capital.

en: Increases the shield production in a city by 50%.  This increase may also contribute significantly to pollution.
gl_ES: Aumenta a produción de escudos nunha cidade nun 50%. Este aumento tamén pode contribuír significativamente á contaminación.

en: The amount of stored food will be set to half full whenever a city with a Granary shrinks or grows. This helps a city to grow faster and more easily withstand famine.
gl_ES: A cantidade de alimentos almacenados fixarase á metade cando unha cidade cun Hórreo se encolle ou medre. Isto axuda a unha cidade a crecer máis rápido e a soportar máis facilmente a fame.

en: Famine can occur when food stock reaches zero due to a food deficit (which a Granary merely delays), in which case it leads to the loss of any Settlers consuming food, or of city population if there are none. Famine can also occur at any time due to random crop failure, in which case it causes loss of population and all stored food; a Granary eliminates this risk.
gl_ES: A fame pode ocorrer cando as reservas de alimentos chegan a cero debido a un déficit de alimentos (que un Hórreo simplemente retrasa), nese caso leva á perda de colonos que consuman alimentos, ou da poboación da cidade se non os hai. A fame tamén pode ocorrer en calquera momento debido á falla aleatoria da colleita, nese caso provoca a perda de poboación e de todos os alimentos almacenados; un Hórreo elimina este risco.

en: Hydro Plant
gl_ES: Planta Hidroeléctrica

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Hydro Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Hydro Plant together give a 150% production bonus.
gl_ES: Reduce nun 50% a cantidade de contaminación xerada pola produción nunha cidade. Tamén aumenta a produción de escudo dunha fábrica ou unha planta de fabricación na cidade: unha fábrica e unha planta hidráulica xuntas dan un bono de produción do 100 %, e unha fábrica, unha planta de fabricación e unha planta hidráulica xuntas dan un bono de produción do 150 %.

en: A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.  A city can only build a Hydro Plant if it is next to (or on) a River tile.
gl_ES: Unha cidade só pode ter unha central hidráulica, unha central eléctrica ou unha central nuclear. Unha cidade só pode construír unha central hidráulica se está ao lado (ou sobre) dunha cela de río.

en: Library
gl_ES: Biblioteca

en: Increases the science output in a city by 50%.
gl_ES: Aumenta a produción científica nunha cidade nun 50%.

en: Marketplace
gl_ES: Mercado

en: Increases the luxury and tax output in a city by 50%.
gl_ES: Aumenta nun 50% a produción de luxo e impostos nunha cidade.

en: Mass Transit
gl_ES: Tránsito masivo

en: Neutralizes the pollution generated by the population.  The population simply has no effect on the pollution generated in the city.
gl_ES: Neutraliza a contaminación xerada pola poboación. A poboación simplemente non ten ningún efecto sobre a contaminación xerada na cidade.

en: Mfg. Plant
gl_ES: Planta de fabricación

en: Together with a Factory, a Manufacturing Plant increases the shield production in a city by 100%.
gl_ES: Xunto cunha Fábrica, unha Planta de Manufactura aumenta a produción de escudos nunha cidade nun 100%.

en: Nuclear Plant
gl_ES: Central Nuclear

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Nuclear Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Nuclear Plant together give a 150% production bonus.
gl_ES: Reduce nun 50% a cantidade de contaminación xerada pola produción nunha cidade. Tamén aumenta a produción de escudo dunha Fábrica ou Planta de fabricación na cidade: unha Fábrica e unha Planta Nuclear xuntas dan un bono de produción do 100%, e unha Fábrica, Planta de Fabricación e Planta Nuclear xuntas dan un bono de produción do 150%.

en: A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
gl_ES: Unha cidade só pode ter unha central hidráulica, unha central eléctrica ou unha central nuclear.

en: Palace
gl_ES: Pazo

en: Makes a city the capital and the center of your government. Corruption in other cities is related to how far away from the capital they are, except when the government is Democracy or Communism. On top of this, corruption in your capital itself is half of what it would otherwise be (as if it had a Courthouse).
gl_ES: Fai dunha cidade a capital e o centro do teu goberno. A corrupción noutras cidades está relacionada coa distancia que están da capital, agás cando o goberno é Democracia ou Comunismo. Ademais, a corrupción na súa propia capital é a metade do que sería doutro xeito (como se tivese un Palacio de Xustiza).

en: The cost to enemy Diplomats of inciting a revolt in a city also depends upon the city's distance from the capital (under all forms of government). Your capital city itself cannot be incited to revolt, and enjoys a bonus when enemy agents try to evade your own agents stationed in the city, or sabotage your buildings.
gl_ES: O custo para os diplomáticos inimigos de incitar unha revolta nunha cidade tamén depende da distancia da cidade da capital (en todas as formas de goberno). A túa capital en si non pode ser incitada a rebelarse e goza dunha bonificación cando os axentes inimigos intentan evadir os teus propios axentes estacionados na cidade ou sabotear os teus edificios.

en: Take good care of your capital, as its loss may result in your empire plunging into civil war. Losing your current palace also results in losing whatever spaceship you might have.
gl_ES: Coida ben o teu capital, xa que a súa perda pode provocar que o teu imperio se sumise nunha guerra civil. Perder o teu actual palacio tamén leva a perder calquera nave espacial que poidas ter.

en: If the capital is in a dangerous location, or a more central capital would give a better corruption distribution, you can move your palace by rebuilding it in another city.
gl_ES: Se a capital está nun lugar perigoso, ou unha capital máis céntrica daría unha mellor distribución da corrupción, podes mover o teu palacio reconstruíndoo noutra cidade.

en: Power Plant
gl_ES: Central eléctrica

en: Increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in a city: a Factory and a Power Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Power Plant together give a 150% production bonus.  The extra production may lead to the city generating more pollution.
gl_ES: Aumenta a produción de escudos dunha Fábrica ou unha Planta de fabricación nunha cidade: unha Fábrica e unha Planta de enerxía xuntas dan unha bonificación de produción do 100 %, e unha Fábrica, unha Planta de fabricación e unha Planta de enerxía xuntas dan un bono de produción do 150 %. A produción extra pode levar a que a cidade xere máis contaminación.

en: Recycling Center
gl_ES: Centro de reciclaxe

en: Building a Recycling Center reduces the amount of pollution generated by production in a city by 66%.
gl_ES: Construír un Centro de Reciclaxe reduce nun 66% a cantidade de contaminación xerada pola produción dunha cidade.

en: SDI Defense
gl_ES: Defensa SDI

en: Protects a city and its environs (up to 2 tiles away) from attacks by other nations' Nuclear units. A Nuclear unit not owned by you or a teammate which attacks a city with SDI Defense, or attacks a unit (or is deliberately exploded) within range, is shot down and simply has no effect.
gl_ES: Protexe unha cidade e os seus arredores (ata 2 fichas de distancia) dos ataques das unidades nucleares doutras nacións. Unha unidade nuclear que non é propiedade de ti nin dun compañeiro de equipo que ataca unha cidade con Defensa SDI, ou ataca unha unidade (ou fai estoupar deliberadamente) dentro do alcance, é derrubada e simplemente non ten efecto.

en: Space Component
gl_ES: Compoñente espacial

en: Space Components can be differentiated into Propulsion and Fuel Components.  Each pair of them reduces your spaceship's travel time.  You can build up to 8 pairs.
gl_ES: Os compoñentes espaciais pódense diferenciar en compoñentes de propulsión e de combustible. Cada par deles reduce o tempo de viaxe da túa nave espacial. Podes construír ata 8 pares.

en: Before you can build any spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.
gl_ES: Antes de que poidas construír calquera peza da nave espacial, a marabilla do programa Apollo debe ser construída por calquera xogador.

en: Space Module
gl_ES: Módulo Espacial

en: Space Modules are the most expensive parts of spaceships.  There are three different types of Space Module:
gl_ES: Os módulos espaciais son as partes máis caras das naves espaciais. Hai tres tipos diferentes de módulo espacial:

en: - Habitation Module: provides living space for 10,000 people.
gl_ES: - Módulo de Habitación: ofrece espazo habitable para 10.000 persoas.

en: - Solar Panels: provides the energy needed for any two of the other Modules.
gl_ES: - Paneis solares: proporciona a enerxía necesaria para dous dos outros módulos.

en: You can build up to 4 Space Modules of each kind.
gl_ES: Podes construír ata 4 módulos espaciais de cada tipo.

en: Space Structural
gl_ES: Espazo Estrutural

en: Space Structurals form the base of your spaceship.  All other spaceship parts need to be connected to Structurals in order to function.  You can build up to 32 Space Structurals.
gl_ES: As estruturas espaciais forman a base da túa nave espacial. Todas as outras pezas da nave espacial deben estar conectadas a Structurals para poder funcionar. Podes construír ata 32 estruturas espaciais.

en: Temple
gl_ES: Templo

en: Makes one unhappy citizen content. The Mysticism advance doubles this effect, as does the Oracle wonder. With both Mysticism and the Oracle, 4 citizens are made content. Does not affect citizens made unhappy by military activity.
gl_ES: Fai que un cidadán sexa infeliz. O avance do Mysticism duplica este efecto, ao igual que a marabilla do Oracle. Tanto con Mysticism como co Oracle, 4 cidadáns están contentos. Non afecta aos cidadáns infelices pola actividade militar.

en: A Temple in a city near mountains additionally prevents population loss from volcanic activity.
gl_ES: Un templo nunha cidade preto das montañas evita ademais a perda de poboación debido á actividade volcánica.

en: University
gl_ES: Universidade

en: Together with a Library, a University increases the science production of a city by 100%.
gl_ES: Xunto cunha Biblioteca, unha Universidade aumenta nun 100% a produción científica dunha cidade.

en: All cities on the map become visible for the player who owns it -- the player always has up-to-date knowledge of all tiles with cities despite fog-of-war. It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
gl_ES: Todas as cidades do mapa fanse visibles para o xogador que as posúe; o xogador sempre ten coñecementos actualizados de todas as fichas con cidades a pesar da néboa de guerra. Permite que todos os xogadores comecen a construír pezas da nave espacial (asumindo que investigasen as tecnoloxías necesarias).

en: Colossus
gl_ES: Coloso

en: Each tile around the city where this wonder is built that is already generating some trade produces one extra trade resource.
gl_ES: Cada ficha arredor da cidade onde se constrúe esta marabilla que xa está xerando algo de comercio produce un recurso comercial extra.

en: Copernicus' Observatory
gl_ES: Observatorio de Copérnico

en: Boosts science production by 50% in the city where it is built.
gl_ES: Aumenta a produción científica nun 50% na cidade onde se constrúe.

en: Cure For Cancer
gl_ES: Cura Para o Cancro

en: This stunning technological achievement makes one unhappy citizen content in each of your cities (including citizens unhappy about military activity).
gl_ES: Este asombroso logro tecnolóxico fai que un cidadán descontento en cada unha das túas cidades (incluídos os cidadáns descontentos coa actividade militar).

en: Charles Darwin's voyage sparked the discovery of the evolution of the species, which inspired greater confidence in science. Gives two immediate technology advances.
gl_ES: A viaxe de Charles Darwin provocou o descubrimento da evolución da especie, o que inspirou unha maior confianza na ciencia. Dá dous avances tecnolóxicos inmediatos.

en: Great Library
gl_ES: Gran Biblioteca

en: The civilization which builds the Great Library gets every advance that at least two other teams have achieved.
gl_ES: A civilización que constrúe a Gran Biblioteca obtén todos os avances que acadaron polo menos outros dous equipos.

en: Great Wall
gl_ES: Gran Muralla

en: Works as a City Wall in all your cities.
gl_ES: Funciona como muro da cidade en todas as túas cidades.

en: Hanging Gardens
gl_ES: Xardíns Colgantes

en: Makes one content citizen happy in every city. In the unlikely event where there are no content citizens to get the effect of Hanging Gardens, the wonder applies to unhappy citizens instead (including those unhappy about military activity), making each content.
gl_ES: Fai feliz a un cidadán de contido en cada cidade. No caso improbable de que non haxa cidadáns de contido para obter o efecto de Hanging Gardens, a marabilla aplícase aos cidadáns descontentos (incluídos aqueles descontentos coa actividade militar), facendo cada contido.

en: Hoover Dam
gl_ES: Presa Hoover

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city on the same continent where the wonder is built.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
gl_ES: Funciona coma se tiveses unha Planta Hidráulica en todas as cidades do mesmo continente onde se constrúe a marabilla. (Isto reduce a contaminación e aumenta os efectos das fábricas e das plantas de fabricación).

en: Isaac Newton's College
gl_ES: Facultade de Isaac Newton

en: Boosts science production by 100% in the city where it is built.
gl_ES: Aumenta a produción científica nun 100% na cidade onde se constrúe.

en: J.S. Bach's Cathedral
gl_ES: J.S. Catedral de Bach

en: Makes two unhappy citizens content in every city of yours on the same continent where the wonder is built (including citizens unhappy about military activity).
gl_ES: Fai que dous cidadáns infelices contemplen todas as túas cidades do mesmo continente onde se constrúe a marabilla (incluídos os cidadáns descontentos coa actividade militar).

en: Lighthouse
gl_ES: Faro

en: Gives all your sea units 1 additional movement point.
gl_ES: Dálle a todas as túas unidades marítimas 1 punto de movemento adicional.

en: Gives all sea units 1 additional movement point.
gl_ES: Dálle a todas as unidades marítimas 1 punto de movemento adicional.

en: Manhattan Project
gl_ES: Proxecto Manhattan

en: Michelangelo's Chapel
gl_ES: Capela de Miguel Anxo

en: Double effects of Cathedrals, in all cities.
gl_ES: Dobres efectos das Catedrais, en todas as cidades.

en: Oracle
gl_ES: Oráculo

en: Doubles the effect of a Temple in every city. Does not affect citizens made unhappy by military activity.
gl_ES: Duplica o efecto dun templo en cada cidade. Non afecta aos cidadáns infelices pola actividade militar.

en: Pyramids
gl_ES: Pirámides

en: Allows you to choose any government, including those that have not yet been researched by your civilization, and without the transition period of Anarchy.
gl_ES: Permíteche escoller calquera goberno, incluídos aqueles que aínda non foron investigados pola túa civilización e sen o período de transición da Anarquía.

en: SETI Program
gl_ES: Programa SETI

en: Boosts science production in each city by 50%.
gl_ES: Aumenta a produción científica en cada cidade nun 50%.

en: Shakespeare's Theater
gl_ES: Teatro de Shakespeare

en: Makes all angry and unhappy citizens content in the city where it is located, including citizens unhappy about military activity.
gl_ES: Contén a todos os cidadáns enfadados e descontentos na cidade onde se atopa, incluídos os cidadáns descontentos coa actividade militar.

en: United Nations
gl_ES: Nacións Unidas

en: Women's Suffrage
gl_ES: Sufraxio feminino

en: In all cities, the unhappiness effect of every unit is reduced by 1. This means that in a Republic, units do not cause unhappiness, and in a Democracy, aggressive units cause only 1 unhappy citizen each.
gl_ES: En todas as cidades, o efecto de infelicidade de cada unidade redúcese en 1. Isto significa que nunha República, as unidades non causan infelicidade, e nunha Democracia, as unidades agresivas provocan só 1 cidadán infeliz cada unha.

en: Entertainers
gl_ES: Animadores

en: ?Elvis:E
gl_ES: E

en: Each entertainer produces two luxury points for their city per turn. See the section on Happiness for the effects of luxury points.
gl_ES: Cada animador produce dous puntos de luxo para a súa cidade por turno. Consulta a sección de Felicidade para coñecer os efectos dos puntos de luxo.

en: Scientists
gl_ES: Científicos

en: ?Scientist:S
gl_ES: C

en: Each scientist adds two points to your empire's research output per turn.
gl_ES: Cada científico engade dous puntos á produción de investigación do teu imperio por turno.

en: Taxmen
gl_ES: Recadador

en: ?Taxman:T
gl_ES: R

en: Each tax collector produces two extra gold for your treasury per turn.
gl_ES: Cada recadador de impostos produce dous ouros adicionais para o teu tesouro por turno.

en: Civ1 ruleset
gl_ES: Conxunto de regras Civ1

en: You are playing with civ1 style rules. These rules are much simpler than the Freeciv default rules. If you know only the default rules, spend some time checking the differences.
    
     * There are fewer technologies, buildings and units.
     * Hitpoints are meaningless. If unit wins a battle, it remains in full health.
gl_ES: Estás xogando coas regras de estilo civ1. Estas regras son moito máis sinxelas que as regras predeterminadas de Freeciv. Se só coñeces as regras predeterminadas, dedica un tempo a comprobar as diferenzas.
    
     * Hai menos tecnoloxías, edificios e unidades.
     * Os puntos de vida non teñen sentido. Se a unidade gaña unha batalla, permanece en plena saúde.

en: Jan
gl_ES: Xaneiro

en: Feb
gl_ES: Febreiro

en: Earthquake
gl_ES: Terremoto

en: Fire
gl_ES: Lume

en: Flood
gl_ES: Inundación

en: Piracy
gl_ES: Piratería

en: Plague
gl_ES: Peste

en: Goods
gl_ES: Bens

en: Team 1
gl_ES: Equipo 1

en: Team 2
gl_ES: Equipo 2

en: Team 3
gl_ES: Equipo 3

en: Team 4
gl_ES: Equipo 4

en: Anarchy
gl_ES: Anarquía

en: Warlord %s
gl_ES: Señor da guerra %s

en: Anarchy is simply the absence of any recognizable government. Citizens are disorganized and unproductive, and will spend all income as quickly as possible, rather than paying taxes or conducting research.
gl_ES: A anarquía é simplemente a ausencia de calquera goberno recoñecible. Os cidadáns están desorganizados e improdutivos, e gastarán todos os ingresos o máis rápido posible, en lugar de pagar impostos ou investigar.

en: Anarchy offers slightly less corruption than Despotism, but slightly more unhappiness.
gl_ES: A anarquía ofrece un pouco menos de corrupción que o despotismo, pero algo máis de infelicidade.

en: Chief %s
gl_ES: Xefe %s

en: ?female:Chief %s
gl_ES: Xefa %s

en: Under Despotism, you are the absolute ruler of your people.  Your control over your citizens is maintained largely by martial law.
gl_ES: Baixo o despotismo, es o gobernante absoluto do teu pobo. O teu control sobre os teus cidadáns mantense en gran parte pola lei marcial.

en: Despotism suffers the highest level of corruption of all forms of government.
gl_ES: O despotismo sofre o nivel máis alto de corrupción de todas as formas de goberno.

en: King %s
gl_ES: Rei %s

en: Queen %s
gl_ES: Raíña %s

en: Under Monarchy, a king or queen serves as a hereditary figurehead for your government.
gl_ES: Baixo a monarquía, un rei ou unha raíña serve como figura hereditaria do teu goberno.

en: Monarchy suffers the same small amount of corruption that the Republic does.
gl_ES: A monarquía sofre a mesma pequena corrupción que a República.

en: Communism
gl_ES: Comunismo

en: Comrade %s
gl_ES: Camarada %s

en: ?female:Comrade %s
gl_ES: Camarada %s

en: A Communist government is based on the ideal that all people are equal.  All goods are owned by the state, rather than by private citizens.  Communism gives a balance between military and commercial styles of government.
gl_ES: Un goberno comunista baséase no ideal de que todas as persoas son iguais. Todos os bens son propiedade do Estado, e non de cidadáns particulares. O comunismo dá un equilibrio entre os estilos de goberno militar e comercial.

en: Under Communism, corruption does not vary by distance from the capital; all cities (including the capital) have a modest amount of corruption.
gl_ES: Baixo o comunismo, a corrupción non varía pola distancia da capital; todas as cidades (incluída a capital) teñen unha modesta cantidade de corrupción.

en: Republic
gl_ES: República

en: Consul %s
gl_ES: Cónsul %s

en: ?female:Consul %s
gl_ES: Consul %s

en: Under a Republican government, citizens hold an election to select a representative who will govern them; since elected leaders must remain popular to remain in control, citizens are given a greater degree of freedom.  Citizens under the Republic become unhappy easily, but the self-sufficiency of your citizens allows high levels of trade.
gl_ES: Baixo un goberno republicano, os cidadáns celebran eleccións para escoller un representante que os gobernará; xa que os líderes electos deben seguir sendo populares para manter o control, os cidadáns reciben un maior grao de liberdade. Os cidadáns baixo a República vólvense infelices facilmente, pero a autosuficiencia dos teus cidadáns permite altos niveis de comercio.

en: Democracy
gl_ES: Democracia

en: President %s
gl_ES: Presidente %s

en: ?female:President %s
gl_ES: Presidenta %s

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption during Democracy, but citizens become very upset during wars.
gl_ES: Baixo a democracia, os cidadáns gobernan directamente votando sobre as cuestións. A democracia ofrece o maior nivel de comercio posible, pero tamén ofrece o maior potencial de infelicidade. Non hai corrupción durante a Democracia, pero os cidadáns están moi molestos durante as guerras.

en: Because (happy) citizens of Democracy believe strongly in the government, their loyalty is unswerving.  Military units of Democratic civilizations cannot be bribed, and Democratic cities cannot be incited to revolt by enemy Diplomats and Spies.
gl_ES: Porque os cidadáns (ledos) da Democracia cren firmemente no goberno, a súa lealdade é inquebrantable. As unidades militares das civilizacións democráticas non poden ser subornadas e as cidades democráticas non poden ser incitadas a rebelarse polos diplomáticos e espías inimigos.

en: ?nationgroup:Ancient
gl_ES: Antiguo

en: ?nationgroup:Modern
gl_ES: Moderno

en: ?nationgroup:Barbarian
gl_ES: Bárbaro

en: American
gl_ES: Americano

en: ?plural:Americans
gl_ES: Americanos

en: Speaker %s
gl_ES: Orador %s

en: ?female:Speaker %s
gl_ES: Oradora %s

en: Aztec
gl_ES: Azteca

en: ?plural:Aztecs
gl_ES: Aztecas

en: The Azteca, a Nahuatl speaking people from the Sonoran desert, seized control of the Toltec-derived civilizations of Central Mexico during the 15th century, reviving the practice of human sacrifice. They were conquered by the Spanish under Cortés in 1521.
gl_ES: Os aztecas, un pobo de fala náhuatl do deserto de Sonora, tomaron o control das civilizacións toltecas do centro de México durante o século XV, reavivando a práctica do sacrificio humano. Foron conquistados polos españois baixo o mandato de Cortés en 1521.

en: Babylonian
gl_ES: Babilónio

en: ?plural:Babylonians
gl_ES: Babilonios

en: Babylon was the dominant city of Mesopotamia from the 18th to 7th centuries BC under a succession of peoples including Amorites, Kassites, Assyrians, and Chaldeans.
gl_ES: Babilonia foi a cidade dominante de Mesopotamia entre os séculos XVIII e VII a. C. baixo unha sucesión de pobos, incluíndo amorreos, casitas, asirios e caldeos.

note: TRANS: Lugal = Great Man
en: %s Lugal
gl_ES: Lugal %s

en: ?female:%s Lugal
gl_ES: %s Lugal

en: ?female:%s Ensi
gl_ES: %s Ensi

en: Chinese
gl_ES: Chinés

en: ?plural:Chinese
gl_ES: chineses

en: China is the oldest major civilization that is still in existence today, with written records dating back over 3,500 years. After first being unified by the Qin dynasty in 221 BC, China alternated between periods of unity and disunity, and was occasionally conquered by external ethnicities. Today, the People's Republic of China, established by the Communists in 1949, occupies the mainland, while the former Nationalist government of the Republic of China governs the island of Taiwan.
gl_ES: China é a gran civilización máis antiga que aínda existe na actualidade, con rexistros escritos que datan de máis de 3.500 anos. Despois de ser unificada por primeira vez pola dinastía Qin en 221 a. C., China alternou períodos de unidade e desunión, e ocasionalmente foi conquistada por etnias externas. Hoxe, a República Popular Chinesa, establecida polos comunistas en 1949, ocupa o continente, mentres que o antigo goberno nacionalista da República de China goberna a illa de Taiwán.

en: Emperor %s
gl_ES: Emperador %s

en: Empress Dowager %s
gl_ES: Emperatriz viuda %s

en: Chairman %s
gl_ES: Presidente %s

en: Chairperson %s
gl_ES: Presidente %s

en: Egyptian
gl_ES: Exipcio

en: ?plural:Egyptians
gl_ES: Exipcios

en: Egypt was the second-oldest of the world's civilizations. Since ancient times it has been unusually urbanized, supporting a large population on silt deposited by the annual floodings of the Nile.
gl_ES: Exipto foi a segunda civilización máis antiga do mundo. Desde a antigüidade estivo inusualmente urbanizada, sostindo unha gran poboación sobre limo depositado polas inundacións anuais do Nilo.

en: Pharaoh %s
gl_ES: Faraón %s

en: ?female:Pharaoh %s
gl_ES: Faraona %s

en: Great Pharaoh %s
gl_ES: Gran faraón %s

en: ?female:Great Pharaoh %s
gl_ES: Gran faraona %s

en: English
gl_ES: Inglés

en: ?plural:English
gl_ES: Ingleses

en: England was unified by Alfred the Great of Wessex in the late 9th century, only to be conquered by William of Normandy a century later, in the last successful invasion of the country.
gl_ES: Inglaterra foi unificada por Alfredo o Grande de Wessex a finais do século IX, só para ser conquistada por Guillerme de Normandía un século despois, na última invasión exitosa do país.

en: Prime Minister %s
gl_ES: Primeiro ministro %s

en: ?female:Prime Minister %s
gl_ES: Primeira ministra %s

en: French
gl_ES: Francés

en: ?plural:French
gl_ES: Franceses

en: France has long been a major power in Europe. French conquerors like Emperor Napoleon and King Charlemagne united large parts of Europe under the French flag.
gl_ES: Francia foi durante moito tempo unha gran potencia en Europa. Conquistadores franceses como o emperador Napoleón e o rei Carlomagno uniron gran parte de Europa baixo a bandeira francesa.

en: Chieftain %s
gl_ES: Xefe %s

en: ?female:Chieftain %s
gl_ES: Xefa %s

en: Premier %s
gl_ES: Primeiro Ministro %s

en: ?female:Premier %s
gl_ES: Primeira Ministra %s

en: German
gl_ES: Alemán

en: ?plural:Germans
gl_ES: Alemáns

en: Germany was united in 1871 by the Prussian military force. After World War I it became a republic, but fell into Nazism in 1933 and started World War II. After the war it was split into two states, which reunited in 1990 at the end of the Cold War.
gl_ES: Alemaña foi unida en 1871 pola forza militar prusiana. Despois da Primeira Guerra Mundial converteuse nunha república, pero caeu no nazismo en 1933 e comezou a Segunda Guerra Mundial. Despois da guerra dividiuse en dous estados, que se reuniron en 1990 ao final da Guerra Fría.

en: Chancellor %s
gl_ES: Canciller %s

en: ?female:Chancellor %s
gl_ES: Canciller %s

en: First Secretary %s
gl_ES: Primeiro secretario %s

en: ?female:First Secretary %s
gl_ES: Primeira secretaria %s

en: Greek
gl_ES: Grego

en: ?plural:Greeks
gl_ES: Gregos

en: The ancient Greeks, between Mycenae and the Roman conquest.
gl_ES: Os antigos gregos, entre Micenas e a conquista romana.

en: Despot %s
gl_ES: Despota %s

en: ?female:Despot %s
gl_ES: Déspota %s

en: Indian
gl_ES: Indio

en: ?plural:Indians
gl_ES: Indios

en: The cradle of Ancient Indian civilization lay in the Indus river valley in modern-day Pakistan.
gl_ES: O berce da antiga civilización india estaba no val do río Indo, no actual Paquistán.

en: Raja %s
gl_ES: Rajá %s

en: ?female:Mahatma %s
gl_ES: Mahatma %s

en: ?plural:Mongols
gl_ES: Mongois

en: In the centuries after their unification by Chinggis Khan, the Mongols conquered the largest empire in human history, encompassing most of the continent of Asia. They became notorious for their utter ruthlessness in warfare.
gl_ES: Nos séculos posteriores á súa unificación por Chinggis Khan, os mongois conquistaron o maior imperio da historia da humanidade, que abarcaba a maior parte do continente asiático. Fixéronse famosos pola súa total crueldade na guerra.

en: %s Khatan
gl_ES: %s Kathan

en: ?female:%s Khagan
gl_ES: %s Khagan

en: Roman
gl_ES: Romano

en: ?plural:Romans
gl_ES: Romanos

en: Rome was, in legend, founded by Romulus in 753 BC. At its height, Rome controlled nearly all of Europe, northern Africa and Mesopotamia.
gl_ES: Roma foi, segundo a lenda, fundada por Rómulo no 753 a.C. No seu apoxeo, Roma controlaba case toda Europa, o norte de África e Mesopotamia.

en: Dictator %s
gl_ES: Ditador %s

en: Dictatrix %s
gl_ES: Ditatriz %s

en: Imperatrix %s
gl_ES: Emperatriz %s

en: Usurper %s
gl_ES: Usurpador %s

en: ?female:Usurper %s
gl_ES: Usurpadora %s

en: Russian
gl_ES: Ruso

en: ?plural:Russians
gl_ES: Rusos

en: According to legend, Slavic and Finnic tribes of Novgorod invited in the year 862 the Varangian (Viking) king Rurik to bring order to their land. Rurik established Kievan Rus' in this realm, the first Russian state. By the 11th century, Kievan Rus' had disintegrated into lesser princedoms, which were once again united into one state by Ivan III in the 15th century. After decisive victory over Sweden and large territorial gains, Peter I pronounced the Russian Empire in 1721. The Russian Empire lasted until 1917 when a socialist revolution dethroned the last Russian emperor. After USSR dissolution in 1991 Russia appeared on world map again, now as a federative republic.
gl_ES: Segundo a lenda, as tribos eslavas e finlandesas de Novgorod invitaron no ano 862 ao rei varego (viquingo) Rurik para poñer orde na súa terra. Rurik estableceu a Rus de Kiev neste reino, o primeiro estado ruso. No século XI, a Rus de Kiev desintegrouse en principados menores, que foron de novo unidos nun estado por Iván III no século XV. Despois dunha vitoria decisiva sobre Suecia e de grandes conquistas territoriais, Pedro I pronunciou o Imperio Ruso en 1721. O Imperio Ruso durou ata 1917 cando unha revolución socialista destronou ao último emperador ruso. Despois da disolución da URSS en 1991 Rusia apareceu de novo no mapa mundial, agora como república federativa.

en: Duke %s
gl_ES: Duque %s

en: Duchess %s
gl_ES: Duquesa %s

en: ?plural:Zulus
gl_ES: Zulus

en: The Zulus are a warlike Bantu people who migrated from west-central Africa into southern Africa beginning in the early 1700s, conquering the native Khoisan peoples and clashing with European settlers.
gl_ES: Os zulúes son un pobo bantú guerreiro que emigrou desde o centro-oeste de África cara ao sur de África a principios do século XVII, conquistando os pobos nativos khoisan e enfrontándose cos colonos europeos.

en: Great Chief %s
gl_ES: Gran xefe %s

en: ?female:Great Chief %s
gl_ES: Gran Xefa %s

en: Spokesman %s
gl_ES: O voceiro %s

en: Spokeswoman %s
gl_ES: A voceira %s

en: Principal Chief %s
gl_ES: Xefe principal %s

en: ?female:Principal Chief %s
gl_ES: Xefa principal %s

en: Barbarian
gl_ES: Bárbaro

en: ?plural:Barbarians
gl_ES: Bárbaros

en: Since the dawn of civilization, barbarians have been a threat to cultured peoples everywhere.
gl_ES: Desde os albores da civilización, os bárbaros foron unha ameaza para os pobos cultos de todas partes.

en: Pirate
gl_ES: Pirata

en: ?plural:Pirates
gl_ES: Piratas

en: As long as honest men have sailed the seas, pirates have been a scourge of them and of all coastal dwelling peoples.
gl_ES: Mentres os homes honestos navegaron polos mares, os piratas foron unha lacra para eles e para todos os pobos que habitan na costa.

en: ?style:European
gl_ES: Europeo

en: ?style:Classical
gl_ES: Clásico

en: ?style:Tropical
gl_ES: Tropical

en: ?style:Asian
gl_ES: Asiático

en: ?style:Babylonian
gl_ES: Babilónico

en: ?style:Celtic
gl_ES: Celta

en: ?citystyle:European
gl_ES: Europeo

en: ?citystyle:Classical
gl_ES: Clásico

en: ?citystyle:Tropical
gl_ES: Tropical

en: ?citystyle:Asian
gl_ES: Asiático

en: ?citystyle:Babylonian
gl_ES: Babilónico

en: ?citystyle:Celtic
gl_ES: Celta

en: ?citystyle:Renaissance
gl_ES: Renacemento

en: ?citystyle:Industrial
gl_ES: Industrial

en: ?citystyle:Modern
gl_ES: Moderno

en: ?citystyle:PostModern
gl_ES: PostModerno

en: Advanced Flight
gl_ES: Voo Avanzado

en: Alphabet
gl_ES: Alfabeto

en: Astronomy
gl_ES: Astronomía

en: Atomic Theory
gl_ES: Teoría atómica

en: Automobile
gl_ES: Automóbil

en: Increases the population's contribution to pollution.
gl_ES: Aumenta a contribución da poboación á contaminación.

en: Banking
gl_ES: Banca

en: Bridge Building
gl_ES: Edificio Ponte

en: Allows roads to be built on river tiles.
gl_ES: Permite construír estradas sobre baldosas fluviais.

en: Bronze Working
gl_ES: Traballando Bronce

en: Ceremonial Burial
gl_ES: Enterro Cerimonial

en: Chemistry
gl_ES: Química

en: Chivalry
gl_ES: Cabalería

en: Code of Laws
gl_ES: Código de Leis

en: Combustion
gl_ES: Combustión

en: Computers
gl_ES: Computadores

en: Conscription
gl_ES: Reclutamento

en: Construction
gl_ES: Construcción

en: Allows Settlers to build fortresses.
gl_ES: Permite aos colonos construír fortalezas.

en: Currency
gl_ES: Moeda

en: Electricity
gl_ES: Electricidade

en: Electronics
gl_ES: Electrónica

en: Engineering
gl_ES: Enxeñaría

en: Explosives
gl_ES: Explosivos

en: Feudalism
gl_ES: Feudalismo

en: Flight
gl_ES: Voo

en: Decreases one-time revenue from new trade routes.
gl_ES: Diminúe os ingresos únicos das novas rutas comerciais.

en: Fusion Power
gl_ES: Poder de fusión

en: Genetic Engineering
gl_ES: Enxeñaría xenética

en: Gunpowder
gl_ES: Pólvora

en: Horseback Riding
gl_ES: Paseos a cabalo

en: Industrialization
gl_ES: Industrialización

en: Population will start contributing to pollution.
gl_ES: A poboación comezará a contribuír á contaminación.

en: Invention
gl_ES: Invención

en: Iron Working
gl_ES: Traballo do ferro

en: Labor Union
gl_ES: Sindicato Obrero

en: Literacy
gl_ES: Alfabetización

en: Magnetism
gl_ES: Magnetismo

en: Map Making
gl_ES: Elaboración de mapas

en: Mass Production
gl_ES: Produción en masa

en: Mathematics
gl_ES: Matemáticas

en: Medicine
gl_ES: Menciña

en: Eliminates the risk of population loss from plague in all your cities.
gl_ES: Elimina o risco de perda de poboación por peste en todas as túas cidades.

en: Metallurgy
gl_ES: Metalurxia

en: Mysticism
gl_ES: Misticismo

en: Improves the effect of Temples.
gl_ES: Mellora o efecto dos templos.

en: Navigation
gl_ES: Navgación

en: Nuclear Fission
gl_ES: Fisión Nuclear

en: Nuclear Power
gl_ES: Enerxía nuclear

en: Philosophy
gl_ES: Filosofía

en: Physics
gl_ES: Física

en: Plastics
gl_ES: Plásticos

en: Pottery
gl_ES: Cerámica

en: ?tech:Railroad
gl_ES: Ferrocarril

en: Allows Settlers to upgrade roads to railroads.
gl_ES: Permite aos colonos actualizar as estradas a ferrocarrís.

en: Recycling
gl_ES: Reciclaxe

en: Refining
gl_ES: Refinación

en: Religion
gl_ES: Relixión

en: Robotics
gl_ES: Robótica

en: Rocketry
gl_ES: Foguetería

en: Space Flight
gl_ES: Voo Espacial

en: Steam Engine
gl_ES: Máquina de vapor

en: Steel
gl_ES: Aceiro

en: Superconductors
gl_ES: Supercondutores

en: The Corporation
gl_ES: A Corporación

en: The Republic
gl_ES: A República

en: The Wheel
gl_ES: A Roda

en: Theory of Gravity
gl_ES: Teoría da gravidade

en: Writing
gl_ES: Escritura

en: NoFortify
gl_ES: Non fortificar

en: No units can fortify on this terrain.
gl_ES: Ningunha unidad pode fortificarse neste terreo.

en: Ocean
gl_ES: Océano

en: Oceans cover much of the world.
gl_ES: Os océanos cobren gran parte do mundo.

en: In cities built on the coast, stored food and work towards the current project are at risk from piracy, unless there is any kind of Barracks in the city.
gl_ES: Nas cidades construídas na costa, os alimentos almacenados e os traballos para o actual proxecto están en risco de piratería, a non ser que exista algún tipo de Cuartel na cidade.

en: Arctic
gl_ES: Ártico

en: Arctic tiles are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
gl_ES: As celas árticas só se atopan nos extremos máis ao norte ou ao sur do mundo.  Son moi fríos e, polo tanto, é difícil traballar con eles.

en: Desert
gl_ES: Deserto

en: Deserts are regions of extreme dryness, making agriculture and trade very difficult.
gl_ES: Os desertos son rexións de extrema sequía, o que dificulta moito a agricultura e o comercio.

en: Forest
gl_ES: Bosque

en: Forests are densely wooded, making agriculture somewhat problematic.
gl_ES: Os bosques están densamente arborados, o que fai que a agricultura sexa algo problemática.

en: Grassland
gl_ES: Prado

en: Grasslands afford exceptional agricultural opportunities.
gl_ES: Os pastos ofrecen oportunidades agrícolas excepcionais.

en: Hills
gl_ES: Outeiros

en: In addition to being amenable to agriculture, Hills are frequently rich in resources.
gl_ES: Ademais de ser aptos para a agricultura, os outeiros adoitan ser ricos en recursos.

en: A city built in or next to hills is at risk of earthquakes, which can destroy buildings in that city. There is no technology or improvement which can prevent this disaster.
gl_ES: Unha cidade construída dentro ou xunto a outeiros corre o risco de sufrir terremotos, que poden destruír edificios nesa cidade. Non hai tecnoloxía nin mellora que poida evitar este desastre.

en: Jungle
gl_ES: Xungla

en: Jungles are densely overgrown, making agriculture somewhat problematic.
gl_ES: As selvas están densamente cubertas, o que fai que a agricultura sexa algo problemática.

en: Mountains
gl_ES: Montañas

en: Mountains are regions of extreme altitude, making agriculture and trade very difficult.
gl_ES: As montañas son rexións de altitude extrema, o que dificulta moito a agricultura e o comercio.

en: Cities built in or next to mountains are at risk from volcanic activity. A Temple in the city instils sufficient respect for the forces of nature to prevent population loss.
gl_ES: As cidades construídas nas montañas ou ao seu carón están en perigo de actividade volcánica. Un templo na cidade infunde o suficiente respecto polas forzas da natureza para evitar a perda de poboación.

en: Plains
gl_ES: Chairas

en: Plains are very broad, sparse regions, which makes trade slightly inconvenient.
gl_ES: As chairas son rexións moi amplas e escasas, o que fai que o comercio sexa un pouco inconveniente.

en: Swamp
gl_ES: Pantano

en: Swamps suffer from an over-abundance of water, making agriculture somewhat problematic.
gl_ES: Os pantanos sofren unha sobreabundancia de auga, o que fai que a agricultura sexa algo problemática.

en: Tundra are broad, cold regions, fit for some agriculture and little else.
gl_ES: As tundras son rexións amplas e frías, aptas para algunha agricultura e pouco máis.

en: ?gui_type:Build Fortress
gl_ES: Construír fortaleza

en: ?gui_type:Build None
gl_ES: Construír ningún

en: Irrigation
gl_ES: Rego

en: Building an irrigation system on a suitable tile causes it to produce one extra food each turn. This requires a nearby source of water: an ocean or river tile, or another tile with an irrigation system, must share an edge (not just a corner) with the target tile. However, once irrigated, land remains so even if the water source is removed.
gl_ES: Construír un sistema de irrigación nunha cela adecuada fai que produza un alimento extra cada volta. Isto require unha fonte de auga próxima: unha cela do océano ou dun río, ou outra cela cun sistema de rego, debe compartir un bordo (non só unha esquina) coa cela de destino. Porén, unha vez regada, a terra segue sendo así aínda que se elimine a fonte de auga.

en: Building irrigation on a tile with a mine will destroy it.
gl_ES: Construír o rego nunha cela cunha mina destruírao.

en: City center tiles get their terrain's irrigation bonus automatically, if there is no conflicting mine on the tile; however, this does not make cities count as a water source for further irrigation. Irrigation can be built on the city tile simply to allow building further irrigation elsewhere, but will not give the tile any further bonus.
gl_ES: As celas do centro da cidade reciben automaticamente a bonificación de rego do seu terreo, se non hai ningunha mina en conflito na cela; porén, isto non fai que as cidades conteñan como fonte de auga para o rego. O rego pódese construír na cela da cidade simplemente para permitir que se faga máis rego noutro lugar, pero non lle dará ningunha bonificación adicional.

en: ?extra:Mine
gl_ES: Mina

en: Mines can be built on some types of terrain, which increases the number of production points produced by that tile. Hills get an extra 3 production points per tile; other terrains get 1 extra production point.
gl_ES: As minas pódense construír nalgúns tipos de terreo, o que aumenta o número de puntos de produción que produce esa cela. Hills obtén 3 puntos de produción extra por ficha; outros terreos obteñen 1 punto de produción extra.

en: Building a mine on an irrigated tile will destroy the irrigation.
gl_ES: Construír unha mina sobre unha cela regada destruirá o rego.

en: ?extra:Pollution
gl_ES: Contaminación

en: Pollution appears on land tiles around cities with high production or population, or when a Nuclear unit is detonated. It halves all output from its tile, and contributes to the risk of global warming.
gl_ES: A contaminación aparece nas baldosas terrestres arredor das cidades con alta produción ou poboación, ou cando se fai estoupar unha unidade nuclear. Reduce á metade toda a produción da súa cela e contribúe ao risco de quecemento global.

en: The pollution can only be cleared by dispatching Settlers with the "clean pollution" order.
gl_ES: A contaminación só se pode eliminar enviando colonos coa orde de "contaminación limpa".

en: Pollution from production is likely to start becoming important as your civilization becomes more industrialized, giving you buildings such as Factory and Power Plant which boost production. Replacing a Power Plant with cleaner forms of energy -- a Hydro Plant / Hoover Dam or Nuclear Plant -- will reduce pollution from production, as will a Recycling Center.
gl_ES: É probable que a contaminación derivada da produción empece a cobrar importancia a medida que a túa civilización se industrialice, dándoche edificios como Fábrica e Central eléctrica que aumentan a produción. A substitución dunha central eléctrica por formas de enerxía máis limpas (unha central hidráulica/unha presa Hoover ou unha central nuclear) reducirá a contaminación da produción, ao igual que un centro de reciclaxe.

en: The city's population starts adding to pollution with the discovery of Industrialization, and Automobile, Mass Production, and Plastics make this worse. Building a Mass Transit in a city eliminates the population's contribution to pollution.
gl_ES: A poboación da cidade comeza a aumentar a contaminación co descubrimento da industrialización, e o automóbil, a produción en masa e os plásticos empeoran isto. Construír un transporte masivo nunha cidade elimina a contribución da poboación á contaminación.

en: The contribution of these factors can be seen in the city dialog; once it exceeds a threshold, the excess is the percent chance of pollution appearing each turn.
gl_ES: A contribución destes factores pódese ver no diálogo da cidade; unha vez que supera un limiar, o exceso é a porcentaxe de probabilidade de que apareza contaminación en cada quenda.

en: When an unused tile becomes polluted, there is the temptation to avoid the effort of cleaning it; but the spread of pollution has far more terrible results than the immediate economic impact -- every polluted tile increases the chance of global warming. Each time global warming advances, the entire world loses coastal land to jungles and swamps, and inland tiles are lost to desert. This tends to devastate cities and leads to global impoverishment.
gl_ES: Cando unha cela non utilizada se contamina, existe a tentación de evitar o esforzo de limpala; pero a propagación da contaminación ten resultados moito máis terribles que o impacto económico inmediato: cada cela contaminada aumenta as posibilidades de quecemento global. Cada vez que avanza o quecemento global, o mundo enteiro perde terras costeiras por selvas e pantanos, e as celas do interior pérdense polo deserto. Isto tende a devastar as cidades e conduce ao empobrecemento global.

en: The risk of global warming is cumulative; the longer polluted tiles are left uncleaned, the higher the risk becomes, and the risk can linger for some time even after all pollution has been cleaned. If a long time passes with an elevated risk of warming, its effects will be all the more severe when it does occur.
gl_ES: O risco de quecemento global é acumulativo; canto máis tempo queden as baldosas contaminadas sen limpar, maior será o risco e o risco pode prolongarse durante algún tempo mesmo despois de limpar toda a contaminación. Se pasa moito tempo cun risco elevado de quecemento, os seus efectos serán aínda máis graves cando se produza.

en: Minor Tribe Village
gl_ES: Aldea da Tribo Menor

en: Villages (also called "huts") are primitive communities spread across the world at the beginning of the game. Any land unit can enter a village, making the village disappear and deliver a random response. If the village proves hostile, it could produce barbarians or the unit entering may simply be destroyed. If they are friendly, the player could receive gold, a new technology, a military unit (occasionally a settler; and sometimes a unit that the player cannot yet create), or even a new city.
gl_ES: As aldeas (tamén chamadas "cabanas") son comunidades primitivas espalladas polo mundo ao comezo do xogo. Calquera unidade terrestre pode entrar nunha aldea, facendo desaparecer a vila e dar unha resposta aleatoria. Se a aldea se mostra hostil, pode producir bárbaros ou a unidade que entra pode simplemente ser destruída. Se son amigos, o xogador pode recibir ouro, unha nova tecnoloxía, unha unidade militar (en ocasións un colono; e ás veces unha unidade que o xogador aínda non pode crear) ou incluso unha nova cidade.

en: Flying units just fly over the village, leaving it untouched.
gl_ES: As unidades voadoras simplemente sobrevoan a aldea, deixándoa intacta.

en: Fortress
gl_ES: Fortaleza

en: Fortresses improve defense for land units outside cities.
gl_ES: As fortalezas melloran a defensa das unidades terrestres fóra das cidades.

en: Diplomatic units get a 25% defense bonus in diplomatic fights.
gl_ES: As unidades diplomáticas reciben unha bonificación de defensa do 25% nas loitas diplomáticas.

en: Roads allow your land units to move more quickly, and on some terrain, also provide a trade bonus.
gl_ES: As estradas permiten que as túas unidades terrestres se movan máis rápido e, nalgúns terreos, tamén proporcionan unha bonificación comercial.

en: Building roads on river tiles requires knowledge of Bridge Building. City center tiles automatically get roads, and are an exception to this requirement.
gl_ES: Construír estradas sobre baldosas fluviais require coñecementos sobre Bridge Building. As celas do centro da cidade reciben automaticamente estradas e son unha excepción a este requisito.

en: Railroad
gl_ES: Ferrocarril

en: Once you learn the Railroad technology, you may upgrade your roads to railroads. Units expend no movement points when moving along a railroad; you may ride a railroad indefinitely. (As may your enemies!)
gl_ES: Unha vez que aprendas a tecnoloxía do ferrocarril, podes actualizar as túas estradas a ferrocarrís. As unidades non gastan puntos de movemento cando se moven por un ferrocarril; podes usar un ferrocarril indefinidamente. (Como os teus inimigos!)

en: A railroad also increases by half (rounding down) all kinds of resources produced by a tile. A tile whose road is upgraded to a railroad retains any trade bonus from the road as well.
gl_ES: Un ferrocarril tamén aumenta á metade (redondeando cara abaixo) todo tipo de recursos producidos por unha cela. Unha cela cuxa estrada se actualice a ferrocarril tamén conserva calquera bonificación comercial da estrada.

en: A grassland tile may have a River on it.
gl_ES: Unha cela de prado pode ter un río.

en: Roads and railroads can only be built on River tiles if your civilization has learned Bridge Building technology.
gl_ES: Só se poden construír estradas e ferrocarrís en celas de río se a túa civilización aprendeu a tecnoloxía Bridge Building.

en: Cities built on or next to rivers are at risk of flooding, which will cause a loss of population and stored food. City Walls eliminate this risk.
gl_ES: As cidades construídas sobre ou xunto aos ríos están en risco de inundacións, o que provocará unha perda de poboación e de alimentos almacenados. As murallas eliminan este risco.

en: ?animals:Game
gl_ES: Caza

en: Coal
gl_ES: Carbón

en: Fish
gl_ES: Peixe

en: Gems
gl_ES: Xemas

en: Horses
gl_ES: Cabalos

en: Oil
gl_ES: Aceite

en: Resources
gl_ES: Recursos

en: Seals
gl_ES: Selos

en: Can establish trade routes (must travel to target city).
gl_ES: Pode establecer rutas comerciais (debe viaxar á cidade de destino).

en: HelpWonder
gl_ES: Axudamarabilla

en: AddToCity
gl_ES: EngadirACidade

en: Cant_Fortify
gl_ES: No se pode _Fortificar

en: OneAttack
gl_ES: UnAtaque

en: NoVeteran
gl_ES: NonVeterano

en: Missile
gl_ES: Mísil

en: CanPillage
gl_ES: Pode Saquear

en: CanFortify
gl_ES: PodeFortificar

en: Gets a 50% defensive bonus while in cities.
gl_ES: Obtén unha bonificación defensiva do 50% mentres estás nas cidades.

en: HutNothing
gl_ES: Cabana Nada

en: green
gl_ES: verde

en: veteran
gl_ES: veterano

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Land
gl_ES: Terreo

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Sea
gl_ES: Mar

en: Can launch attack from non-native tiles.
gl_ES: Pode lanzar ataques desde fichas non nativas.

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Air
gl_ES: Aire

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Missile
gl_ES: mísil

en: Settlers
gl_ES: Colonos

en: Settlers are one of the key units in the game, as they are your main means of founding new cities, and can also improve terrain; see the help on Terrain and Terrain Alterations.
gl_ES: Os colonos son unha das unidades clave do xogo, xa que son o teu principal medio para fundar novas cidades e tamén poden mellorar o terreo; consulte a axuda sobre o terreo e as alteracións do terreo.

en: Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Settler can die if its supporting city runs out of food. Settlers in a Republic or Democracy require twice as much food per turn.
gl_ES: O mantemento dos colonos está tanto no alimento como na produción, e un colono pode morrer se a súa cidade de apoio queda sen alimento. Os colonos nunha República ou Democracia requiren o dobre de alimento por turno.

en: Militia
gl_ES: Milicia

en: This unit may be built from the start of the game.  It is the weakest offensive unit.
gl_ES: Esta unidade pódese construír desde o inicio do xogo. É a unidade ofensiva máis débil.

en: Phalanx
gl_ES: Falanxe

en: The Phalanx is armored infantry, suitable for defending your cities.
gl_ES: A Phalanx é infantería blindada, adecuada para defender as túas cidades.

en: Legion
gl_ES: Lexión

en: Legions are heavily armed and well disciplined infantry units with an excellent offensive value.
gl_ES: As lexións son unidades de infantería fortemente armadas e ben disciplinadas cun excelente valor ofensivo.

en: Musketeers
gl_ES: Mosqueteiros

en: Musketeers are infantry equipped with early firearms and replace Phalanx as the preferred city defender.
gl_ES: Os mosqueteiros son infantería equipada coas primeiras armas de fogo e substitúen a Phalanx como defensor preferido da cidade.

en: Riflemen
gl_ES: Fusileros

en: Riflemen are World War-era infantry, very good at defending your cities.
gl_ES: Os fusileiros son infantería da época da Guerra Mundial, moi bos para defender as túas cidades.

en: Mech. Inf.
gl_ES: Eu. Inf.

en: Mechanized Infantry; this unit has the strongest defense strength of any land unit, but is only available near the end of the technology tree.
gl_ES: Infantería Mecanizada; esta unidade ten a forza de defensa máis forte de calquera unidade terrestre, pero só está dispoñible preto do final da árbore tecnolóxica.

en: Cavalry
gl_ES: Cabalería

en: Cavalry are mounted warriors and an early shock-troop that can penetrate deep into enemy territory.
gl_ES: A cabalería son guerreiros montados e unha primeira tropa de choque que pode penetrar profundamente no territorio inimigo.

en: Chariot
gl_ES: Carroza

en: Chariots are horse-pulled war wagons, stronger but more expensive than Cavalry.
gl_ES: Os carros son carros de guerra tirados por cabalos, máis fortes pero máis caros que a cabalería.

en: Knights
gl_ES: Cabaleiros

en: Knights are mounted and heavily armored warriors.
gl_ES: Os cabaleiros son guerreiros montados e fortemente blindados.

en: Armor
gl_ES: Armadura

en: Armors are motorized war wagons that are faster, stronger, and can take more damage than any mounted unit.
gl_ES: As armaduras son vagóns de guerra motorizados que son máis rápidos, máis fortes e poden sufrir máis danos que calquera unidade montada.

en: Catapult
gl_ES: Catapulta

en: Catapults are large rock-throwing machines of war. They are very strong attackers but equally weak defenders and will need an escort to be effective.
gl_ES: As catapultas son grandes máquinas de guerra para lanzar pedras. Son atacantes moi fortes pero defensores igualmente débiles e necesitarán escolta para ser efectivos.

en: Cannon
gl_ES: Canón

en: Cannons are large firearms that can fire heavy projectiles over long distances. They are very strong attackers but equally weak defenders and will need an escort to be effective.
gl_ES: Os canóns son grandes armas de fogo que poden disparar proxectís pesados ​​a longas distancias. Son atacantes moi fortes pero defensores igualmente débiles e necesitarán escolta para ser efectivos.

en: Artillery
gl_ES: Artillería

en: The artillery is an upgraded cannon with improved defensive as well as offensive capabilities. It can shoot over city walls, ignoring their effect.
gl_ES: A artillería é un canón mellorado con capacidades defensivas e ofensivas melloradas. Pode disparar sobre as murallas da cidade, ignorando o seu efecto.

en: Fighter
gl_ES: Loitador

en: Fighters are your first airborne units. They can move anywhere and attack any unit.
gl_ES: Os cazas son as túas primeiras unidades aerotransportadas. Poden moverse a calquera lugar e atacar calquera unidade.

en: Bomber
gl_ES: Bombardero

en: Bombers are specialized airborne units that may only attack ground targets, not other airborne units.
gl_ES: Os bombardeiros son unidades aerotransportadas especializadas que só poden atacar obxectivos terrestres, non outras unidades aerotransportadas.

note: TRANS: unit type
en: Trireme
gl_ES: Trirreme

en: The Trireme is your first boat unit. It can act as a transport ship and has rudimentary offensive capabilities, but may not stray too far from the shore.
gl_ES: O Trireme é a túa primeira unidade de barco. Pode actuar como un buque de transporte e ten capacidades ofensivas rudimentarias, pero non pode afastarse demasiado da costa.

en: Sail
gl_ES: Vela

en: The Sail replaces the Trireme and is much more reliable on the open seas.
gl_ES: O Sail substitúe ao Trirreme e é moito máis fiable en mar aberto.

en: Frigate
gl_ES: Fragata

en: The Frigate is a highly versatile boat unit, that is both a strong offensive unit as well as a decent transport ship.
gl_ES: A fragata é unha unidade de embarcacións moi versátil, que é tanto unha forte unidade ofensiva como un buque de transporte decente.

en: Ironclad
gl_ES: Acoirazado

en: The Ironclad is an armored ship that is much more sturdy than the Frigate but loses the latter's transport capability.
gl_ES: O Ironclad é un barco blindado que é moito máis resistente que a fragata pero perde a capacidade de transporte deste último.

en: Cruiser
gl_ES: Cruceiro

en: The Cruiser is a strong offensive boat unit.
gl_ES: O Cruiser é unha forte unidade de barcos ofensivos.

en: Battleship
gl_ES: Acorazado

en: The Battleship is the supreme naval unit with excellent offensive and defensive values.
gl_ES: O Battleship é a unidade naval suprema con excelentes valores ofensivos e defensivos.

en: Submarine
gl_ES: Submarino

en: Traveling under the surface of the ocean, Submarines have a very high strategic value, but a weak defense if caught off guard.
gl_ES: Viaxando baixo a superficie do océano, os submarinos teñen un valor estratéxico moi alto, pero unha defensa débil se se lles colle desprevenido.

en: Carrier
gl_ES: Transportista

en: The Carrier is a mobile airport.
gl_ES: The Carrier é un aeroporto móbil.

en: TIP:  Guard Carriers with a handful of fast-moving ships and a battleship, as losing a fully-equipped Carrier is VERY painful and expensive.
gl_ES: CONSELLO: Transportistas de garda cun puñado de barcos de movemento rápido e un acoirazado, xa que perder un transportista totalmente equipado é MOI doloroso e caro.

en: Transport
gl_ES: Transporte

en: The Transport cannot attack on its own but may defend itself when under attack.
gl_ES: O Transporte non pode atacar por si só, pero pode defenderse cando sexa atacado.

en: You can build Nuclear units when you have the required advance, and the Manhattan Project wonder has been built by any player.
gl_ES: Podes construír unidades nucleares cando teñas o avance necesario e calquera xogador construíu a marabilla do Proxecto Manhattan.

en: On impact, the blast will destroy any unit in an area 3 tiles wide (3x3 squares for rectangular grids), including friendly units. Any city within the blast area loses half its population, and land tiles within the blast area are subject to nuclear fallout, which appears as pollution and contributes to global warming.
gl_ES: No momento do impacto, a explosión destruirá calquera unidade nunha área de 3 fichas de ancho (3x3 cadrados para cuadrículas rectangulares), incluídas as unidades amigas. Calquera cidade dentro da zona da explosión perde a metade da súa poboación, e as baldosas de terra dentro da zona da explosión están suxeitas a precipitacións nucleares, que aparecen como contaminación e contribúen ao quecemento global.

en: TIP 1:  Nuking the ocean will not generate fallout, and is a most effective (but expensive!!) way of getting rid of enemy ships.
gl_ES: CONSELLO 1: A explosión do océano non xerará precipitacións e é a forma máis efectiva (pero cara!!) de desfacerse dos barcos inimigos.

en: TIP 2:  You may be involved in a situation where you've invaded an enemy country en masse, but the enemy cities are too strong. Before using a Nuclear unit, assemble a gang of Settlers next to the city and have them ready to fix the fallout on the same turn it occurs!  This minimizes the chance of global warming.  Eco-friendly nukes!
gl_ES: CONSELLO 2: podes estar involucrado nunha situación na que invadiras un país inimigo en masa, pero as cidades inimigas son demasiado fortes. Antes de usar unha unidade nuclear, reúne unha banda de colonos xunto á cidade e prepáraos para arranxar as consecuencias no mesmo turno que ocorre. Isto minimiza a posibilidade de quecemento global. Bombas nucleares ecolóxicas!

en: Diplomat
gl_ES: Diplomático

en: A Diplomat is an official that carries your dispatches and is authorized to deal with foreign dignitaries. He may also undertake various covert operations with the intent of harming your opponents; Diplomats in your own cities defend them against such actions.
gl_ES: Un diplomático é un funcionario que leva os teus despachos e está autorizado para tratar con dignatarios estranxeiros. Tamén pode emprender varias operacións encubertas coa intención de danar aos teus opoñentes; Os diplomáticos das túas propias cidades deféndenos contra tales accións.

en: Many covert actions may be attempted even in peacetime, but the more aggressive actions will be discovered and cause diplomatic incidents, which can allow Republics and Democracies to break treaties.
gl_ES: Poderanse tentar moitas accións encubertas incluso en tempo de paz, pero as accións máis agresivas descubriranse e provocarán incidentes diplomáticos, que poden permitir que Repúblicas e Democracias rompan os tratados.

en: If a foreign unit is alone on a tile, you may attempt to bribe it with your Diplomat. By paying a sum of gold the unit will immediately become yours; the exact sum depends on the status of the unit and that of the civilization owning it. However, units belonging to Democratic governments cannot be bribed. Bribery when not at war will cause a diplomatic incident.
gl_ES: Se unha unidade estranxeira está soa nunha ficha, podes tentar subornala co teu Diplomático. Ao pagar unha suma de ouro a unidade converterase inmediatamente na túa; a suma exacta depende do estado da unidade e do da civilización que a posúe. Non obstante, as unidades pertencentes a gobernos demócratas non poden ser subornadas. O suborno cando non está en guerra provocará un incidente diplomático.

en: Diplomats can also perform a number of actions in another player's city, although each Diplomat may attempt only one action. Most of these actions have a chance of failure. Also, any enemy Diplomats or Spies in the city will oppose hostile actions; in this case, either your unit or the defending unit will die. If the defending unit dies, you lose one movement point and may try again.
gl_ES: Os diplomáticos tamén poden realizar unha serie de accións na cidade doutro xogador, aínda que cada diplomático só pode tentar unha acción. A maioría destas accións teñen posibilidades de fracasar. Ademais, calquera diplomático ou espía inimigo da cidade oporase ás accións hostís; neste caso, a súa unidade ou a unidade defensora morrerán. Se a unidade defensora morre, perderás un punto de movemento e podes tentalo de novo.

en: The actions available to Diplomats in a city are:
gl_ES: As accións dispoñibles para os Diplomáticos nunha cidade son:

en:  - "Establish Embassy": This action always succeeds, and gives permanent contact with the city's owner, as well as intelligence on their tax rates and technology.
gl_ES:  - "Establecer embaixada": esta acción sempre ten éxito, e dá contacto permanente co propietario da cidade, así como información sobre as súas taxas impositivas e tecnoloxía.

en:  - "Investigate City": Your unit attempts to report detailed information about the city: its status, what buildings and units are within, and what it is currently producing.
gl_ES:  - "Investigar a cidade": a túa unidade tenta informar información detallada sobre a cidade: o seu estado, que edificios e unidades están dentro e que está producindo actualmente.

en:  - "Sabotage City": Your unit attempts either to disrupt all the city's work so far towards its current project, or to destroy an existing building in the city, at random. Once built, Palaces and Wonders cannot be sabotaged, and attempts to sabotage City Walls or any building in a capital each halve the chance of success. Sabotage may only be attempted when openly at war.
gl_ES:  - "Sabotaxe da cidade": a túa unidade tenta interromper todo o traballo da cidade ata agora cara ao seu proxecto actual ou destruír un edificio existente na cidade, ao chou. Unha vez construídos, os palacios e as marabillas non poden ser saboteados, e os intentos de sabotear as murallas ou calquera edificio dunha capital reducen á metade as posibilidades de éxito. A sabotaxe só se pode tentar cando estea abertamente en guerra.

en:  - "Steal Technology": Your unit attempts to learn the secrets of a random technology known to the city's owner but not to you. Technology may only be stolen once from a given enemy city by Diplomats. This action may be attempted even when not at war, but will cause a diplomatic incident.
gl_ES:  - "Steal Technology": a túa unidade tenta aprender os segredos dunha tecnoloxía aleatoria coñecida polo propietario da cidade pero ti non. Os diplomáticos só poden roubar tecnoloxía unha vez dunha determinada cidade inimiga. Esta acción pódese tentar aínda que non estea en guerra, pero provocará un incidente diplomático.

en:  - "Incite a Revolt": In return for gold a foreign city will change allegiance and join your empire, bringing along all nearby units that call it home, but reducing its size by 1. Units in other cities remain in the enemy's control, but units outside cities are lost to both players. The exact sum depends on the status of the city and that of the civilization that owns it. It is not possible to incite a rebellion in a capital, or in any city governed by a democracy. Incitement may be attempted in peacetime, but will cause a diplomatic incident.
gl_ES:  - "Incitar a unha revolta": a cambio de ouro, unha cidade estranxeira cambiará de lealtad e unirase ao teu imperio, traendo todas as unidades próximas que a chaman casa, pero reducindo o seu tamaño en 1. As unidades doutras cidades permanecen baixo o control do inimigo, pero as unidades fóra das cidades pérdense para ambos os xogadores. A suma exacta depende do estado da cidade e do da civilización que a posúe. Non é posible incitar a rebelión nunha capital, nin en ningunha cidade gobernada por unha democracia. A incitación pódese intentar en tempo de paz, pero provocará un incidente diplomático.

en: In some game strategies, hordes of Diplomats can be used to wreak havoc on the enemy.  Little wonder that Diplomats are often viewed with suspicion and fear!
gl_ES: Nalgunhas estratexias de xogo, as hordas de diplomáticos poden usarse para causar estragos no inimigo. Non é de estrañar que os diplomáticos adoitan ser vistos con receo e medo!

en: Caravan
gl_ES: Caravana

en: A Caravan carries goods or material for trading with distant cities and foreign countries, or to help build wonders in your cities.
gl_ES: Unha caravana leva bens ou material para comerciar con cidades afastadas e países estranxeiros, ou para axudar a construír marabillas nas túas cidades.

en: Caravans can establish trade routes with your own cities or those of other nations (even enemies) by traveling to them. A route's ongoing revenue is doubled if the two cities involved are on different continents, and doubled again if the cities are from different civilizations. This last condition means the net benefit to your civilization of a trade route is the same regardless of whether you own both cities or only one of them; if you only own one city, trade in each city is doubled, but you only get the benefit from one end of the route. Each city can support a maximum of three trade routes.
gl_ES: As caravanas poden establecer rutas comerciais coas túas propias cidades ou coas doutras nacións (incluso con inimigas) viaxando ata elas. Os ingresos continuos dunha ruta duplícanse se as dúas cidades implicadas están en continentes diferentes e duplícanse de novo se as cidades son de civilizacións diferentes. Esta última condición significa que o beneficio neto para a súa civilización dunha ruta comercial é o mesmo, independentemente de se posúe as dúas cidades ou só unha delas; se só posúe unha cidade, o comercio en cada cidade duplícase, pero só se beneficia dun extremo da ruta. Cada cidade pode admitir un máximo de tres rutas comerciais.

en: Every Caravan that is used to build a wonder will add 50 shields towards the production of the wonder.
gl_ES: Cada caravana que se use para construír unha marabilla engadirá 50 escudos para a produción da marabilla.

en: TIP:  You can stockpile a stack of Caravans in advance and bring them all into a city where you have started to build a wonder, and finish it in only one turn!
gl_ES: CONSELLO: podes almacenar unha pila de caravanas con antelación e levalas todas a unha cidade na que comezaches a construír unha marabilla e rematala nun só turno!

en: Barbarian Leader
gl_ES: Líder Bárbaro

en: One Barbarian Leader appears every time there is a barbarian uprising somewhere in the world.
gl_ES: Un líder bárbaro aparece cada vez que hai un levantamento bárbaro nalgún lugar do mundo.

en: When a Barbarian Leader is killed on a tile without any defending units, the ransom is paid, but only to land units. Usually the ransom is 100 gold, but can be less if the barbarian has less money.
gl_ES: Cando un líder bárbaro morre nunha ficha sen unidades defensoras, págase o rescate, pero só ás unidades terrestres. Normalmente o rescate é de 100 ouros, pero pode ser menor se o bárbaro ten menos cartos.

en: Industrial %sSabotage%s
gl_ES: %sSabotaxe%s industrial

en: Industrial %sSabotage Production%s
gl_ES: %sProdución de sabotaxe industrial%s

en: Indus%strial Espionage%s
gl_ES: Espionaxe indus%strial%s

en: %sSabotage Enemy Unit%s
gl_ES: %sabotear as unidades inimigas%s

en: Plant %sNuclear Device%s
gl_ES: Planta %sDispositivo nuclear%s

en: Allows a city to produce veteran air units (including helicopters and missiles). Also, damaged air units (again, including helicopters) which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
gl_ES: Permite que unha cidade produza unidades aéreas veteranas (incluíndo helicópteros e mísiles). Ademais, as unidades aéreas danadas (de novo, incluídos os helicópteros) que permanecen na cidade un xiro completo sen moverse son completamente restauradas.

en: Two cities with Airports can airlift one unit per turn.  Airlifting instantly transports the unit from one city to another and will use all of the unit's movement points.  A unit must have some movement points left to be airlifted.
gl_ES: Dúas cidades con aeroportos poden transportar unha unidade por quenda. O transporte aéreo transporta instantáneamente a unidade dunha cidade a outra e utilizará todos os puntos de movemento da unidade. Unha unidade debe ter algúns puntos de movemento para ser transportada por aire.

en: Allows a city to grow larger than size 8.  A Sewer System is also required for a city to grow larger than size 12.
gl_ES: Permite que unha cidade medre máis que o tamaño 8. Tamén é necesario un sistema de sumidoiros para que unha cidade medre máis que o tamaño 12.

en: With a Barracks, each new land unit built in a city will automatically have Veteran status, which means that its attack and defense strengths are increased by 50%.
gl_ES: Cun cuartel, cada nova unidade de terra construída nunha cidade terá automaticamente o status de Veterano, o que significa que as súas forzas de ataque e defensa aumentan nun 50%.

en: Also, damaged land units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
gl_ES: Ademais, as unidades de terra danadas que permanecen na cidade durante unha volta completa sen moverse son completamente restauradas.

en: A Cathedral makes 3 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city; however, it does not affect citizens made unhappy by military activity.  The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content.  The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
gl_ES: Unha Catedral fai que 3 cidadáns infelices se contenten nunha cidade, facilitando o mantemento da orde nesa cidade; con todo, non afecta aos cidadáns descontentos pola actividade militar. O descubrimento da Teoloxía aumenta o efecto dunha Catedral, facendo un contido adicional cidadán infeliz. O descubrimento do comunismo diminúe o efecto dunha Catedral, reducindo nun un o número de cidadáns infelices feitos contidos.

en: City Walls make it easier to defend a city.  They triple the defense strength of units within the city against land and helicopter units.  They are ineffective against airborne and sea units as well as Howitzers.  City Walls also prevent the loss of population which occurs when a defending unit is destroyed by a land unit.
gl_ES: As murallas facilitan a defensa dunha cidade. Triplican a forza de defensa das unidades dentro da cidade contra as unidades terrestres e de helicópteros. Son ineficaces contra as unidades aerotransportadas e marítimas, así como contra os obuses. As murallas tamén evitan a perda de poboación que se produce cando unha unidade defensora é destruída por unha unidade terrestre.

en: Coastal Defense
gl_ES: Defensa Costeira

en: Increases the defense strength of units within a city by a factor of 2 when defending against bombardments from enemy ships.
gl_ES: Aumenta a forza de defensa das unidades dentro dunha cidade nun factor de 2 ao defenderse dos bombardeos dos barcos inimigos.

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  (Four after the discovery of Electronics.)  However, it does not affect citizens made unhappy by military activity.
gl_ES: Diverte aos cidadáns dunha cidade, facendo contentos a 3 cidadáns infelices. (Catro despois do descubrimento da Electrónica.) Non obstante, non afecta aos cidadáns descontentos pola actividade militar.

en: Reduces the corruption and waste in a city by 50%, and makes the revolt cost of the city 4 times bigger. (These effects are redundant in your capital city.)
gl_ES: Reduce a corrupción e o despilfarro nunha cidade nun 50% e fai que o custo da revolta sexa 4 veces maior. (Estes efectos son redundantes na súa capital.)

en: Under a Democracy, a Courthouse also makes 1 unhappy citizen content (unless that citizen is unhappy about military activity).
gl_ES: Baixo unha democracia, un tribunal tamén crea 1 contido cidadán descontento (a non ser que ese cidadán estea descontento coa actividade militar).

en: Harbor
gl_ES: Porto

en: Gives one extra food resource on all Oceanic tiles. The city needs to be coastal to build this improvement.
gl_ES: Dá un recurso alimenticio extra en todas as fichas oceánicas. A cidade ten que ser costeira para construír esta mellora.

en: A city can only have one Power Plant, Hydro Plant, Nuclear Plant, or Solar Plant.  A city can only build a Hydro Plant if it is next to (or on) a River tile.
gl_ES: Unha cidade só pode ter unha central eléctrica, unha central hidráulica, unha central nuclear ou unha planta solar. Unha cidade só pode construír unha central hidráulica se está ao lado (ou sobre) dunha cela de río.

en: Together with a Factory, a Manufacturing Plant increases the shield production in a city by 100%. A Manufacturing Plant on its own increases shield production by 50%.
gl_ES: Xunto cunha Fábrica, unha Planta de Manufactura aumenta a produción de escudos nunha cidade nun 100%. Unha planta de fabricación por si mesma aumenta a produción de escudos nun 50%.

en: A city can only have one Power Plant, Hydro Plant, Nuclear Plant, or Solar Plant.
gl_ES: Unha cidade só pode ter unha central eléctrica, unha central hidráulica, unha central nuclear ou unha planta solar.

en: Offshore Platform
gl_ES: Plataforma offshore

en: Adds 1 extra shield resource on all Oceanic tiles worked by a city.  The city needs to be coastal to build this improvement.
gl_ES: Engade 1 recurso de escudo adicional en todas as fichas oceánicas traballadas por unha cidade. A cidade ten que ser costeira para construír esta mellora.

en: Makes a city the capital and the center of your government. Corruption and waste in other cities is related to how far away from the capital they are, except when the government is Democracy or Communism. On top of this, corruption and waste in your capital itself is half of what it would otherwise be (as if it had a Courthouse).
gl_ES: Fai dunha cidade a capital e o centro do teu goberno. A corrupción e o despilfarro noutras cidades están relacionados coa distancia da capital que están, agás cando o goberno é Democracia ou Comunismo. Ademais, a corrupción e o despilfarro no propio capital son a metade do que sería doutro xeito (como se tivese un Palacio de Xustiza).

en: The cost to enemy Diplomats and Spies of inciting a revolt in a city also depends upon the city's distance from the capital (under all forms of government). Your capital city itself cannot be incited to revolt, and enjoys a bonus when enemy agents try to evade your own agents stationed in the city, or sabotage your buildings.
gl_ES: O custo para os diplomáticos e espías inimigos de incitar a unha revolta nunha cidade tamén depende da distancia da cidade da capital (en todas as formas de goberno). A túa capital en si non pode ser incitada a rebelarse e goza dunha bonificación cando os axentes inimigos intentan evadir os teus propios axentes estacionados na cidade ou sabotear os teus edificios.

en: Police Station
gl_ES: Comisaría de Policía

en: Reduces the unhappiness caused by aggressively deployed military units owned by the city by 2 under Democracy and 1 under Republic -- in other words, it neutralizes the unhappiness caused by a single military unit. This improvement has no effect under other governments.
gl_ES: Reduce a infelicidade causada polas unidades militares despregadas de xeito agresivo propiedade da cidade en 2 baixo a democracia e 1 baixo a República; noutras palabras, neutraliza a infelicidade causada por unha única unidade militar. Esta mellora non ten efecto noutros gobernos.

en: Port Facility
gl_ES: Instalación Portuaria

en: Allows a city to build veteran sea units.  Also, damaged sea units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
gl_ES: Permite que unha cidade constrúa unidades marítimas veteranas. Ademais, as unidades marítimas danadas que permanecen na cidade durante unha volta completa sen moverse son completamente restauradas.

en: Research Lab
gl_ES: Laboratorio de Investigación

en: Together with a Library, a Research Lab increases the science production of a city by 100%. Together with a Library and a University, a Research Lab increases the science production of a city by 150%.
gl_ES: Xunto cunha biblioteca, un laboratorio de investigación aumenta nun 100% a produción científica dunha cidade. Xunto cunha Biblioteca e unha Universidade, un Laboratorio de Investigación aumenta nun 150% a produción científica dunha cidade.

en: SAM Battery
gl_ES: Batería SAM

en: Doubles the defense of all units inside the city when attacked by aircraft (not including helicopters or missiles).
gl_ES: Duplica a defensa de todas as unidades dentro da cidade cando son atacadas por avións (sen incluír helicópteros ou mísiles).

en: Protects a city and its environs (up to 2 tiles away) from attacks by other nations' Nuclear units. A Nuclear unit not owned by you or a teammate which attacks a city with SDI Defense, or attacks a unit (or is deliberately exploded) within range, is shot down and simply has no effect. Also, doubles defense for units in the city against non-nuclear missiles.
gl_ES: Protexe unha cidade e os seus arredores (ata 2 fichas de distancia) dos ataques das unidades nucleares doutras nacións. Unha unidade nuclear que non é propiedade de ti nin dun compañeiro de equipo que ataca unha cidade con Defensa SDI, ou ataca unha unidade (ou fai estoupar deliberadamente) dentro do alcance, é derrubada e simplemente non ten efecto. Ademais, duplica a defensa das unidades da cidade contra os mísiles non nucleares.

en: Sewer System
gl_ES: Sistema de sumidoiros

en: Allows a city to grow larger than size 12.  An Aqueduct is first required for a city to grow larger than size 8.
gl_ES: Permite que unha cidade medre máis que o tamaño 12. Primeiro é necesario un acueducto para que unha cidade medre máis que o tamaño 8.

en: Solar Plant
gl_ES: Planta solar

en: Eliminates all pollution generated by production in a city. It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Solar Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Solar Plant together give a 150% production bonus.
gl_ES: Elimina toda a contaminación xerada pola produción nunha cidade. Tamén aumenta a produción de escudo dunha Fábrica ou Planta de fabricación na cidade: unha Fábrica e unha Planta solar xuntas dan un bono de produción do 100 %, e unha Fábrica, unha Planta de fabricación e unha Planta solar xuntas dan un bono de produción do 150 %.

en: Stock Exchange
gl_ES: Bolsa

en: Together with a Bank, a Stock Exchange boosts tax and luxury production in a city by 50%. Together with a Marketplace and a Bank, a Stock Exchange boosts tax and luxury production in a city by 150%.
gl_ES: Xunto a un Banco, unha Bolsa impulsa nun 50% a produción de impostos e de luxo nunha cidade. Xunto cun Marketplace e un Banco, unha Bolsa de Valores aumenta nun 150% a produción de impostos e de luxo nunha cidade.

en: Super Highways
gl_ES: Superestradas

en: Increases trade resources by 50% on all tiles with roads or railroads.
gl_ES: Aumenta os recursos comerciais nun 50% en todas as fichas con estradas ou ferrocarrís.

en: Supermarket
gl_ES: Supermercado

en: Increases the food resources by 50% on each farmland tile which is being used around the city.  Farmland tiles are those which have been irrigated a second time.
gl_ES: Aumenta os recursos alimentarios nun 50% en cada cela de terra de cultivo que se está a utilizar pola cidade. As celas das terras de cultivo son as que foron regadas por segunda vez.

en: Makes one unhappy citizen content. The Mysticism advance doubles this effect, as does Oracle wonder. With both Mysticism and the Oracle, 4 citizens are made content. Does not affect citizens made unhappy by military activity.
gl_ES: Fai que un cidadán sexa infeliz. O avance do Mysticism duplica este efecto, como se pregunta Oracle. Tanto con Mysticism como co Oracle, 4 cidadáns están contentos. Non afecta aos cidadáns infelices pola actividade militar.

en: The entire map becomes permanently visible to the player who owns it -- the player always has up-to-date knowledge of all terrain and cities (but not units) despite fog-of-war. It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
gl_ES: Todo o mapa faise permanentemente visible para o xogador que o posúe: o xogador sempre ten coñecementos actualizados de todos os terreos e cidades (pero non das unidades) a pesar da néboa de guerra. Permite que todos os xogadores comecen a construír pezas da nave espacial (asumindo que investigasen as tecnoloxías necesarias).

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all cities.
gl_ES: As melloras da cidade que normalmente terían un mantemento de 1 están libres de mantemento, para todas as cidades.

en: Eiffel Tower
gl_ES: Torre Eiffel

en: Your reputation and goodwill among other nations is recovered four times as fast.
gl_ES: A túa reputación e boa vontade entre outras nacións son catro veces máis rápidas.

en: Makes one content citizen happy in every city. Makes two extra content citizens happy in the city containing the Hanging Gardens (that is, a total of 3). In the unlikely event where there are no content citizens to get the effect of Hanging Gardens, the wonder applies to unhappy citizens (including those unhappy about military activity), making each content then happy.
gl_ES: Fai feliz a un cidadán de contido en cada cidade. Fai felices a dous cidadáns de contido extra na cidade que contén os xardíns colgantes (é dicir, un total de 3). No caso improbable de que non haxa cidadáns de contido para obter o efecto de Hanging Gardens, a marabilla aplícase aos cidadáns descontentos (incluídos aqueles descontentos coa actividade militar), facendo que cada contido sexa feliz.

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
gl_ES: Funciona coma se tiveses unha central hidráulica en todas as cidades. (Isto reduce a contaminación e aumenta os efectos das fábricas e das plantas de fabricación).

en: Makes two unhappy citizens content in every city (including citizens unhappy about military activity).
gl_ES: Fai que dous cidadáns infelices conteñan en cada cidade (incluídos os cidadáns descontentos coa actividade militar).

en: King Richard's Crusade
gl_ES: Cruzada do Rei Ricardo

en: Adds one extra shield resource on every tile around the city where it is built.
gl_ES: Engade un recurso de escudo adicional en cada ficha da cidade onde está construído.

en: Leonardo's Workshop
gl_ES: Obradoiro de Leonardo

en: Upgrades one obsolete unit per game turn.
gl_ES: Actualiza unha unidade obsoleta por turno de xogo.

en: Gives all your sea units 1 additional movement point. Makes all your new military sea units veterans (for all cities).
gl_ES: Dálle a todas as túas unidades naval 1 punto de movemento adicional. Fai que todas as túas novas unidades militares sexan veteranas (para todas as cidades).

en: Gives all sea units 2 additional movement points.
gl_ES: Dálle a todas as unidades marítimas 2 puntos de movemento adicionais.

en: Marco Polo's Embassy
gl_ES: Embaixada de Marco Polo

en: The player who owns it gets an embassy with all players.
gl_ES: O xogador que o posúe recibe unha embaixada con todos os xogadores.

en: Counts as having a Cathedral in each of your cities.  This makes 3 unhappy citizens content in each city; however, it does not affect citizens made unhappy by military activity.  The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content.  The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
gl_ES: Conta como ter unha catedral en cada unha das túas cidades. Isto fai que 3 cidadáns descontentos se contenten en cada cidade; con todo, non afecta aos cidadáns descontentos pola actividade militar. O descubrimento da Teoloxía aumenta o efecto dunha Catedral, facendo un contido adicional cidadán infeliz. O descubrimento do comunismo diminúe o efecto dunha Catedral, reducindo nun un o número de cidadáns infelices feitos contidos.

en: Counts as having a Granary in every city.
gl_ES: Conta como ter un Hórreo en cada cidade.

en: Boosts science production in each city with a Library by 50%.  (Counts as having a Research Lab in all of your cities.)
gl_ES: Impulsa nun 50% a produción científica en cada cidade cunha Biblioteca. (Conta como ter un laboratorio de investigación en todas as túas cidades).

en: Statue of Liberty
gl_ES: Estatua da Liberdade

en: Sun Tzu's War Academy
gl_ES: Academia de Guerra de Sun Tzu

en: All your new military land units become veterans (for all cities).  The chance of a land unit becoming a veteran after a battle increases from 50% to 100%.
gl_ES: Todas as túas novas unidades terrestres militares convértense en veteranos (para todas as cidades). A probabilidade de que unha unidade terrestre se converta nun veterano despois dunha batalla aumenta do 50% ao 100%.

en: All your units regain two extra hitpoints per turn.
gl_ES: Todas as túas unidades recuperan dous puntos de vida extra por turno.

en: Counts as a Police Station in every city. (That is, for each city, it reduces the unhappiness caused by aggressively deployed military units owned by that city by 2 under Democracy and 1 under Republic -- in other words, it neutralizes the unhappiness caused by a single military unit per city. This wonder has no effect under other governments.)
gl_ES: Conta como comisaría de policía en todas as cidades. (É dicir, para cada cidade, reduce a infelicidade causada polas unidades militares despregadas de forma agresiva propiedade desa cidade en 2 baixo a democracia e 1 baixo a República; noutras palabras, neutraliza a infelicidade causada por unha única unidade militar por cidade. Isto é. a marabilla non ten efecto baixo outros gobernos).

en: Capitalization
gl_ES: Capitalización

en: This is not a normal improvement. Instead, setting a city's production to Capitalization means its shield production is converted to tax output (money).
gl_ES: Esta non é unha mellora normal. Pola contra, establecer a produción dunha cidade en Capitalización significa que a súa produción de escudo convértese en produción de impostos (diñeiro).

en: Civ2 ruleset
gl_ES: Conxunto de regras Civ2

en: You are playing with civ2 style rules. These are somewhat close to classic (old default) Freeciv rules, but with some additions, and without certain more recent changes.
gl_ES: Estás xogando con regras de estilo civ2. Estas son algo próximas ás regras clásicas (antigas predeterminadas) de Freeciv, pero con algunhas adicións e sen certos cambios máis recentes.

en: Anarchy offers slightly less corruption and waste than Despotism, but slightly more unhappiness.
gl_ES: A anarquía ofrece un pouco menos de corrupción e desperdicio que o despotismo, pero algo máis de infelicidade.

en: Despotism suffers the highest level of corruption and waste of all forms of government.
gl_ES: O despotismo sofre o maior nivel de corrupción e despilfarro de todas as formas de goberno.

en: Monarchy suffers the same small amount of corruption and waste that the Republic does.
gl_ES: A monarquía sofre a mesma pequena cantidade de corrupción e despilfarro que a República.

en: Under Communism, corruption and waste does not vary by distance from the capital; all cities (including the capital) have a modest amount of corruption.
gl_ES: Baixo o comunismo, a corrupción e o despilfarro non varían pola distancia da capital; todas as cidades (incluída a capital) teñen unha modesta cantidade de corrupción.

en: Fundamentalism
gl_ES: Fundamentalismo

en: High Priest %s
gl_ES: Sumo Sacerdote %s

en: High Priestess %s
gl_ES: Suma Sacerdotisa %s

en: Fundamentalism is a form of government organized around a central set of beliefs. The beliefs, usually religious in nature, form a rigid guideline for actions and reactions of both the rulers and the people.
gl_ES: O fundamentalismo é unha forma de goberno organizada arredor dun conxunto central de crenzas. As crenzas, xeralmente de natureza relixiosa, forman unha pauta ríxida para as accións e reaccións tanto dos gobernantes como do pobo.

en: In a fundamentalist society, the people and the rulers are entirely devoted to their beliefs, and are usually willing to die to preserve them.
gl_ES: Nunha sociedade fundamentalista, o pobo e os gobernantes están totalmente dedicados ás súas crenzas, e normalmente están dispostos a morrer para preservalas.

en: Improvements that normally convert unhappy citizens to content citizens, produce `tithes' (gold) equivalent to the number of people they would convert, and require no maintenance.
gl_ES: Melloras que normalmente converten a cidadáns descontentos en cidadáns satisfeitos, producen "diezmos" (ouro) equivalentes ao número de persoas que converterían e non requiren mantemento.

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption or waste during Democracy, but citizens become very upset during wars.
gl_ES: Baixo a democracia, os cidadáns gobernan directamente votando sobre as cuestións. A democracia ofrece o maior nivel de comercio posible, pero tamén ofrece o maior potencial de infelicidade. Non hai corrupción nin despilfarro durante a Democracia, pero os cidadáns están moi molestos durante as guerras.

en: Reverend %s
gl_ES: Reverendo %s

en: ?female:Reverend %s
gl_ES: Reverenda %s

en: Carthaginian
gl_ES: Cartaxinés

en: ?plural:Carthaginians
gl_ES: Cartaxineses

en: The Carthaginians, descendants of Phoenician traders, ran a naval empire in the Mediterranean from the 5th to 2nd centuries BC. Carthage was destroyed by Rome in 146 BC.
gl_ES: Os cartaxineses, descendentes de comerciantes fenicios, dirixiron un imperio naval no Mediterráneo dende os séculos V ata II a.C. Cartago foi destruída por Roma no 146 a.C.

en: Celtic
gl_ES: Celta

en: ?plural:Celts
gl_ES: Celtas

en: The Celts were an Indo-European ethno-linguistic complex in Western Europe, probably originating from the area between the upper Rhine and upper Danube, from the Urnfield culture and the western group of the Hallstatt culture. The Celts were known as cruel and savage warriors who terrorized the ancient civilized peoples of Europe and Asia Minor. The Celts colonized much of Europe and had a large influence on the development of European civilization.
gl_ES: Os celtas eran un complexo etnolingüístico indoeuropeo de Europa occidental, probablemente orixinario da zona comprendida entre o alto Rin e o alto Danubio, da cultura Urnfield e do grupo occidental da cultura Hallstatt. Os celtas eran coñecidos como guerreiros crueis e salvaxes que aterrorizaban aos antigos pobos civilizados de Europa e Asia Menor. Os celtas colonizaron gran parte de Europa e tiveron unha gran influencia no desenvolvemento da civilización europea.

en: Great Warrior %s
gl_ES: Gran guerreiro %s

en: ?female:Great Warrior %s
gl_ES: Gran guerreira %s

en: Brother %s
gl_ES: Irmán %s

en: Sister %s
gl_ES: Irmá %s

en: High Druid %s
gl_ES: Alto druida %s

en: ?female:High Druid %s
gl_ES: ?feminino:Alto Druida %s

en: Lady Protector %s
gl_ES: Señora Protectora %s

en: Archbishop %s
gl_ES: Arcebispo %s

en: ?female:Archbishop %s
gl_ES: Arcebispa %s

en: ?female:Guru %s
gl_ES: Guru %s

en: Japanese
gl_ES: Xaponés

en: ?plural:Japanese
gl_ES: Xaponeses

en: According to traditional Japanese mythology, Japan was founded in the 7th century BC by the ancestral Emperor Jimmu.
gl_ES: Segundo a mitoloxía tradicional xaponesa, Xapón foi fundado no século VII a.C. polo ancestral emperador Jimmu.

en: Empress %s
gl_ES: Emperatriz %s

en: ?female:Shogun %s
gl_ES: Shogun %s

en: Persian
gl_ES: Persa

en: ?plural:Persians
gl_ES: Persas

en: The first Persian (Achaemenid) Empire lasted from 550 BC to 330 BC; the second (Sassanid) from 226 AD to 642 AD.
gl_ES: O primeiro imperio persa (aqueménida) durou dende o 550 a.C ata o 330 a.C.; o segundo (sásánida) do 226 ao 642 d.C.

en: Ayatollah %s
gl_ES: O aiatolá %s

en: ?female:Ayatollah %s
gl_ES: ?feminino:Aiatolá %s

en: Patriarch %s
gl_ES: Patriarca %s

en: Matriarch %s
gl_ES: Matriarca %s

en: ?plural:Sioux
gl_ES: Sioux

en: The Sioux was a North American nation that fought several decisive battles against the United States. It consisted of three distinct groups of tribes: the Lakota, the Dakota and the Nakota.
gl_ES: Os sioux foron unha nación norteamericana que libraron varias batallas decisivas contra os Estados Unidos. Constaba de tres grupos distintos de tribos: os lakota, os dacotas e os nakota.

en: Spanish
gl_ES: Español

en: ?plural:Spanish
gl_ES: españois

en: The modern Spanish nation was formed when the rulers of the kingdoms of Castile and Aragon led the recapture of the Iberian peninsula from the Moslems. The Reconquista was completed in 1492, the same year Columbus sailed. Spain then went on to create an empire on which the sun never set.
gl_ES: A moderna nación española formouse cando os gobernantes dos reinos de Castela e Aragón lideraron a reconquista da península ibérica aos musulmáns. A Reconquista completouse en 1492, o mesmo ano en que Colón navegou. España pasou entón a crear un imperio sobre o que nunca se poñía o sol.

en: Caudillo %s
gl_ES: Xefe %s

en: Caudilla %s
gl_ES: Liderado %s

en: Cardinal %s
gl_ES: Cardeal %s

en: ?female:Cardinal %s
gl_ES: Cardeal %s

en: Viking
gl_ES: Viquingo

en: ?plural:Vikings
gl_ES: Viquingos

en: The Vikings raided and traded along the coasts of Europe between 800 AD and 1100 AD. Viking raiders eventually became the rulers of Normandy, Russia, and a short-lived kingdom in Sicily.
gl_ES: Os viquingos atacaron e comerciaron ao longo das costas de Europa entre o 800 e o 1100 d.C. Os asaltantes viquingos convertéronse finalmente nos gobernantes de Normandía, Rusia e un reino de curta duración en Sicilia.

en: ?female:%s Jarl
gl_ES: %s Jarl

en: Amphibious Warfare
gl_ES: Guerra Anfibia

en: Combined Arms
gl_ES: Armas Combinadas

en: Reduces the effect of Cathedrals.
gl_ES: Reduce o efecto das catedrais.

en: Allows Settlers and Engineers to build fortresses.
gl_ES: Permite aos colonos e enxeñeiros construír fortalezas.

en: Economics
gl_ES: Economía

en: Improves the effect of Colosseums.
gl_ES: Mellora o efecto dos Coliseos.

en: Environmentalism
gl_ES: Ambientalismo

en: Espionage
gl_ES: Espionaxe

en: Guerilla Warfare
gl_ES: Guerra de guerrillas

en: Laser
gl_ES: Láser

en: Leadership
gl_ES: Liderado

en: Machine Tools
gl_ES: Máquinas Ferramentas

en: Miniaturization
gl_ES: Miniaturización

en: Mobile Warfare
gl_ES: Guerra móbil

en: Gives sea units one extra move.
gl_ES: Dálles ás unidades marítimas un movemento extra.

en: Great philosophers from all the world join your civilization: you learn %s immediately.
gl_ES: Grandes filósofos de todo o mundo únense á túa civilización: aprendes %s inmediatamente.

en: Polytheism
gl_ES: Politeísmo

en: Allows Settlers and Engineers to upgrade roads to railroads.
gl_ES: Permite aos colonos e enxeñeiros actualizar estradas a ferrocarrís.

en: Refrigeration
gl_ES: Refrixeración

en: Allows Settlers and Engineers to upgrade irrigation systems to farmland.
gl_ES: Permite aos colonos e enxeñeiros actualizar os sistemas de irrigación ás terras de cultivo.

en: Sanitation
gl_ES: Saneamento

en: Seafaring
gl_ES: Mariñeiro

en: Stealth
gl_ES: Sigilo

en: Tactics
gl_ES: Tácticas

en: Theology
gl_ES: Teoloxía

en: Improves the effect of Cathedrals.
gl_ES: Mellora o efecto das catedrais.

en: Warrior Code
gl_ES: Código Guerreiro

en: Glacier
gl_ES: Glaciar

en: Glaciers are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
gl_ES: Os glaciares só se atopan nos extremos máis ao norte ou ao sur do mundo. Son moi fríos e, polo tanto, é difícil traballar con eles.

en: ?gui_type:Build Land base
gl_ES: Construír unha base terrestre

en: ?gui_type:Build Airforce base
gl_ES: Construír base da forza aérea

en: The pollution can only be cleared by dispatching Settlers or Engineers with the "clean pollution" order.
gl_ES: A contaminación só se pode eliminar enviando colonos ou enxeñeiros coa orde de "contaminación limpa".

en: Pollution from production is likely to start becoming important as your civilization becomes more industrialized, giving you buildings such as Factory and Power Plant which boost production. Replacing a Power Plant with cleaner forms of energy -- a Hydro Plant / Hoover Dam, Nuclear Plant, or Solar Plant -- will reduce pollution from production, as will a Recycling Center.
gl_ES: É probable que a contaminación derivada da produción empece a cobrar importancia a medida que a túa civilización se industrialice, dándoche edificios como Fábrica e Central eléctrica que aumentan a produción. A substitución dunha central eléctrica por formas de enerxía máis limpas (unha central hidráulica/encoro Hoover, unha central nuclear ou unha planta solar) reducirá a contaminación da produción, ao igual que un centro de reciclaxe.

en: Later in the game, helicopters may also enter villages, but overflight by other aircraft will cause the villagers to take fright and disband.
gl_ES: Máis tarde no xogo, os helicópteros tamén poden entrar nas aldeas, pero o sobrevoo doutras aeronaves fará que os veciños se asusten e se disolvan.

en: Farmland
gl_ES: Terras de cultivo

en: Once Refrigeration is known, irrigation systems can be upgraded to farmland by irrigating them a second time; if the city working the tile has a Supermarket, a farmland tile provides 50% more food. (Hence, farmland is only useful on tiles which with irrigation yield 2 or more food.)
gl_ES: Unha vez que se coñece a Refrixeración, os sistemas de irrigación pódense actualizar ás terras de cultivo regándoas unha segunda vez; se a cidade que traballa a cela ten un supermercado, unha cela de terra de cultivo proporciona un 50% máis de alimentos. (Polo tanto, as terras de cultivo só son útiles en celas que con rego producen 2 ou máis alimentos).

en: Like irrigation, farmland is incompatible with mines.
gl_ES: Como o rego, as terras de cultivo son incompatibles coas minas.

en: Fortresses improve defense for land units outside cities. Among other effects, a land unit remaining in a fortress for a whole turn without moving recovers a quarter of its hit points.
gl_ES: As fortalezas melloran a defensa das unidades terrestres fóra das cidades. Entre outros efectos, unha unidade terrestre que permanece nunha fortaleza durante un turno enteiro sen moverse recupera a cuarta parte dos seus puntos de vida.

en: Airbase
gl_ES: Base aérea

en: Airbases allow your air units to land and refuel outside cities. Air units in an airbase may be attacked also by land units.
gl_ES: As bases aéreas permiten que as túas unidades aéreas aterren e reabastezcan fóra das cidades. As unidades aéreas dunha base aérea tamén poden ser atacadas por unidades terrestres.

en: Units can paradrop from this tile.
gl_ES: As unidades poden parar desde esta ficha.

en: A railroad also increases any shield resources produced by a tile by half. A tile whose road is upgraded to a railroad retains any trade bonus from the road as well.
gl_ES: Un ferrocarril tamén aumenta á metade os recursos de escudo producidos por unha ficha. Unha cela cuxa estrada se actualice a ferrocarril tamén conserva calquera bonificación comercial da estrada.

en: City center tiles with roads are automatically upgraded to railroads when you learn the Railroad technology.
gl_ES: As celas do centro da cidade con estradas actualízanse automaticamente a vías férreas cando aprendes a tecnoloxía do ferrocarril.

en: Any land terrain type may have a River on it.  A River adds 1 trade to the resources produced by that tile.  It also increases a tile's defense factor by 50%.  Finally, land units may move along a River (but not diagonally) for fast travel.
gl_ES: Calquera tipo de terreo pode ter un río. Un río engade 1 comercio aos recursos producidos por esa ficha. Tamén aumenta o factor de defensa dunha ficha nun 50%. Finalmente, as unidades terrestres poden moverse ao longo dun río (pero non en diagonal) para viaxar rápido.

en: Iron
gl_ES: Ferro

en: Furs
gl_ES: Peles

en: Fruit
gl_ES: Froita

en: Buffalo
gl_ES: Búfalo

en: Wheat
gl_ES: Trigo

en: Peat
gl_ES: Turba

en: Pheasant
gl_ES: Faisán

en: Ivory
gl_ES: Marfil

en: Silk
gl_ES: Seda

en: Spice
gl_ES: Especia

en: Whales
gl_ES: Baleas

en: Wine
gl_ES: Viño

en: Very bad at attacking AEGIS.
gl_ES: Moi mal atacando a AEGIS.

en: Horse
gl_ES: Cabalo

en: Attack value halved when attacking Pikemen.
gl_ES: Valor de ataque reducido á metade ao atacar Pikemen.

note: TRANS: unit type
en: Helicopter
gl_ES: Helicóptero

en: Defends very badly against Fighters.
gl_ES: Defende moi mal contra Fighters.

en: Paratroopers
gl_ES: Paracaidistas

en: Can be paradropped from a friendly city or suitable base.
gl_ES: Pódese lanzar desde unha cidade amigable ou desde unha base adecuada.

en: Marines
gl_ES: Mariños

en:   * Can be airlifted from a suitable city.
gl_ES:   * Pódese transportar desde unha cidade adecuada.

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Helicopter
gl_ES: Helicóptero

en: Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Settler can die if its supporting city runs out of food. Settlers require twice as much food per turn under Republic, Democracy, Communism, or Fundamentalism.
gl_ES: O mantemento dos colonos está tanto no alimento como na produción, e un colono pode morrer se a súa cidade de apoio queda sen alimento. Os colonos requiren o dobre de alimentos por turno baixo República, Democracia, Comunismo ou Fundamentalismo.

en: Engineers
gl_ES: Enxeñeiros

en: Engineers are similar to Settlers, but they work twice as fast and move twice as fast.  Engineers may also perform major terrain transformations (for example, converting Tundra into Desert) which are beyond the capabilities of Settlers; see the Terrain Alterations section for more details.
gl_ES: Os enxeñeiros son semellantes aos colonos, pero traballan o dobre de rápido e móvense o dobre. Os enxeñeiros tamén poden realizar grandes transformacións do terreo (por exemplo, converter Tundra en deserto) que están máis aló das capacidades dos colonos; consulte a sección Alteracións do terreo para obter máis detalles.

en: TIP 1:  Upgrade Settlers to Engineers when possible, as Engineers require the same resources as ordinary Settlers.
gl_ES: CONSELLO 1: actualiza os colonos a enxeñeiros cando sexa posible, xa que os enxeñeiros requiren os mesmos recursos que os colonos normais.

en: TIP 2:  If you manage to build Leonardo's Workshop, research Explosives before the Workshop becomes obsolete.  This way, your Settler units will be upgraded for free.
gl_ES: CONSELLO 2: Se logras construír o Obradoiro de Leonardo, investiga Explosivos antes de que o Obradoiro quede obsoleto. Deste xeito, as túas unidades Settler actualizaranse gratuitamente.

en: Warriors
gl_ES: Guerreiros

en: Archers
gl_ES: Arqueiros

en: Archers fight with bows and arrows and have a good offensive value as well as decent defense.
gl_ES: Os arqueiros loitan con arcos e frechas e teñen un bo valor ofensivo, así como unha defensa decente.

en: Pikemen
gl_ES: Piqueiros

en: Equipped with long pikes, Pikemen replaces Phalanx as the preferred city defender.
gl_ES: Equipados con picas longas, Pikemen substitúe a Phalanx como defensor preferido da cidade.

en: Musketeers are infantry equipped with early firearms and replace Pikemen as the preferred city defender.
gl_ES: Os mosqueteiros son infantería equipada coas primeiras armas de fogo e substitúen aos Pikemen como defensor preferido da cidade.

en: Fanatics
gl_ES: Fanáticos

en: Fanatics are warriors extremely devoted to a higher cause.
gl_ES: Os fanáticos son guerreiros extremadamente dedicados a unha causa superior.

en: Fundamentalist nations can maintain Fanatic units without having to pay any shields for upkeep.
gl_ES: As nacións fundamentalistas poden manter as unidades fanáticas sen ter que pagar ningún escudo polo mantemento.

en: Partisan
gl_ES: Partidista

en: Partisans are guerilla fighters who are experts at using the terrain to their advantage.
gl_ES: Os partidarios son guerrilleiros expertos en usar o terreo ao seu favor.

en: A number of Partisans are granted free when an enemy conquers your city -- they automatically assume defensive positions in the surrounding countryside -- but only under these conditions:
     - Guerilla Warfare must be known by at least one player.
     - You must be the player who originally built the city.
     - You must know about Communism and Gunpowder.
     - You must run either a Democracy or a Communist government.
gl_ES: Concédese gratuíto a varios partisanos cando un inimigo conquista a túa cidade -- asumen automaticamente posicións defensivas no campo circundante -- pero só baixo estas condicións:
     - Guerilla Warfare debe ser coñecido por polo menos un xogador.
     - Debes ser o xogador que construíu orixinalmente a cidade.
     - Debes saber sobre o comunismo e a pólvora.
     - Debes dirixir un goberno democrático ou comunista.

en: Alpine Troops
gl_ES: Tropas alpinas

en: Alpine Troops are highly mobile units as well as excellent defenders.
gl_ES: As tropas alpinas son unidades altamente móbiles e excelentes defensores.

en: Marines are infantry who are experts at marine warfare.
gl_ES: Os marines son infantería que son expertos na guerra mariña.

en: Paratroopers are experts at airborne attacks. From a friendly city or airbase, Paratroopers who have not expended any movement points can paradrop directly to any tile in range, and be immediately ready to act there. (Beware dropping into unseen territory, as Paratroopers landing on a tile occupied by enemy units are easy targets!)
gl_ES: Os paracaidistas son expertos en ataques aerotransportados. Desde unha cidade ou base aérea amiga, os paracaidistas que non gastaron ningún punto de movemento poden parar directamente a calquera ficha ao alcance e estar inmediatamente preparados para actuar alí. (Coidado con caer en territorios invisibles, xa que os paracaidistas que aterran nunha ficha ocupada por unidades inimigas son obxectivos sinxelos!)

en: The Mechanized Infantry has the strongest defensive strength of any land unit, but is only available near the end of the technology tree.
gl_ES: A Infantería Mecanizada ten a forza defensiva máis forte de calquera unidade terrestre, pero só está dispoñible preto do final da árbore tecnolóxica.

en: Horsemen
gl_ES: Cabaleiros

en: Horsemen are mounted warriors and an early shock-troop that can penetrate deep into enemy territory.
gl_ES: Os cabaleiros son guerreiros montados e unha primeira tropa de choque que pode penetrar profundamente no territorio inimigo.

en: Chariots are horse-pulled war wagons, stronger but more expensive than horsemen.
gl_ES: Os carros son carros de guerra tirados por cabalos, máis fortes pero máis caros que os cabaleiros.

en: Elephants
gl_ES: Elefantes

en: Elephants are towering animals trained for war that are often used as powerful shock troops, but defend poorly against most other units.
gl_ES: Os elefantes son animais altos adestrados para a guerra que adoitan usarse como poderosas tropas de choque, pero que se defenden mal contra a maioría das outras unidades.

en: Crusaders
gl_ES: Cruzados

en: Crusaders are highly disciplined mounted warriors driven by a higher cause.
gl_ES: Os cruzados son guerreiros montados moi disciplinados e impulsados ​​por unha causa superior.

en: Dragoons
gl_ES: Dragóns

en: Dragoons are mounted warriors carrying early firearms.
gl_ES: Os dragones son guerreiros montados que portan armas de fogo antigas.

en: Cavalry are mounted and highly trained soldiers.
gl_ES: A cabalería son soldados montados e altamente adestrados.

en: The artillery is an upgraded cannon. It is a very strong attacker but equally weak defender and will need an escort to be effective.
gl_ES: A artillería é un canón mellorado. É un atacante moi forte pero defensor igualmente débil e necesitará escolta para ser efectivo.

en: Howitzer
gl_ES: Obús

en: Howitzers are upgraded artillery with improved defensive as well as offensive capabilities. They can shoot over city walls, ignoring their effect.
gl_ES: Os obuses son artillería mellorada con capacidades defensivas e ofensivas melloradas. Poden disparar sobre as murallas da cidade, ignorando o seu efecto.

en: Fighters scramble from cities, repulsing enemy airstrikes.
gl_ES: Os loitadores escapan das cidades, rexeitando os ataques aéreos inimigos.

en: The Helicopter is a very powerful unit, as it can both fly and conquer cities. Care must be exercised, because Helicopters lose a small amount of health for every turn not spent in a city or airbase or on a Carrier, unless you have the United Nations wonder, and Helicopters may be attacked also by ground units.
gl_ES: O helicóptero é unha unidade moi poderosa, xa que pode voar e conquistar cidades. Hai que ter coidado, porque os helicópteros perden unha pequena cantidade de saúde por cada quenda que non pasen nunha cidade ou base aérea ou nun transportista, a non ser que teña a marabilla das Nacións Unidas, e os helicópteros tamén poden ser atacados por unidades terrestres.

en: Stealth Fighter
gl_ES: Loitador furtivo

en: An improved Fighter, with improved attack and a higher movement radius.
gl_ES: Un loitador mellorado, cun ataque mellorado e un radio de movemento maior.

en: Stealth Bomber
gl_ES: Bombardero furtivo

en: An improved Bomber, with improved attack and a higher movement radius.
gl_ES: Un bombardeiro mellorado, cun ataque mellorado e un radio de movemento maior.

en: Caravel
gl_ES: Carabela

en: The Caravel replaces the Trireme and is much more reliable on the open seas.
gl_ES: A Caravel substitúe á Trirreme e é moito máis fiable en mar aberto.

en: Galleon
gl_ES: Galeón

en: Destroyer
gl_ES: Destrutor

en: An improved Ironclad, with better move rate and vision.
gl_ES: Un Ironclad mellorado, con mellor velocidade de movemento e visión.

en: TIP:  A very fast unit, which is very useful for hunting down enemy Transports.
gl_ES: CONSELLO: Unha unidade moi rápida, que é moi útil para cazar transportes inimigos.

en: AEGIS Cruiser
gl_ES: Cruceiro AEGIS

en: The AEGIS Cruiser is equipped with an advanced defensive missile system.
gl_ES: O AEGIS Cruiser está equipado cun avanzado sistema de mísiles defensivos.

en: Cruise Missile
gl_ES: Mísil de cruceiro

en: The Cruise Missile is a long-distance missile that can strike deep into enemy territory.
gl_ES: O mísil de cruceiro é un mísil de longa distancia que pode atacar profundamente o territorio inimigo.

en: TIP:  A handful of these can successfully keep the waters around your treasured homeland free of enemy ships.
gl_ES: CONSELLO: uns poucos destes poden manter as augas arredor da túa atesorada terra libre de barcos inimigos.

en: TIP 2:  You may be involved in a situation where you've invaded an enemy country en masse, but the enemy cities are too strong. Before using a Nuclear unit, assemble a gang of Settlers and/or Engineers next to the city and have them ready to fix the fallout on the same turn it occurs!  This minimizes the chance of global warming.  Eco-friendly nukes!
gl_ES: CONSELLO 2: podes estar involucrado nunha situación na que invadiras un país inimigo en masa, pero as cidades inimigas son demasiado fortes. Antes de usar unha unidade nuclear, reúne unha banda de colonos e/ou enxeñeiros xunto á cidade e prepáraos para arranxar as consecuencias no mesmo turno que ocorre. Isto minimiza a posibilidade de quecemento global. Bombas nucleares ecolóxicas!

en: Spy
gl_ES: Espía

en: A Spy is more skilled in the arts of espionage than her Diplomat predecessor.
gl_ES: Unha espía é máis hábil nas artes da espionaxe que o seu predecesor diplomático.

en: She can perform all the functions of the Diplomat; refer to the Diplomat entry for more details. Unlike a Diplomat, a Spy may also survive an operation in a foreign city and become more experienced as a result. Spies are also more effective than Diplomats at defending cities against foreign Diplomats and Spies.
gl_ES: Pode desempeñar todas as funcións do diplomático; consulte a entrada de Diplomat para obter máis detalles. A diferenza dun diplomático, un espía tamén pode sobrevivir a unha operación nunha cidade estranxeira e, como resultado, ter máis experiencia. Os espías tamén son máis efectivos que os diplomáticos na defensa das cidades contra os diplomáticos e espías estranxeiros.

en: A Spy can also be used to:
     - sabotage an enemy unit (reducing its hit points to half), if it is alone on a tile and the players are at war;
     - poison the water supply of an enemy city (reducing the population by one);
     - steal specific technology (with a reduced chance of success);
     - steal further technologies from a city which has already been stolen from (although cities become more resistant each time they are stolen from);
     - sabotage predetermined city targets (with a reduced chance of success).
gl_ES: Tamén se pode usar un espía para:
     - sabotear unha unidade inimiga (reducindo os seus puntos de vida á metade), se está só nunha ficha e os xogadores están en guerra;
     - envelenar o abastecemento de auga dunha cidade inimiga (reducindo a poboación nun);
     - roubar tecnoloxía específica (cunha probabilidade de éxito reducida);
     - roubar máis tecnoloxías dunha cidade que xa foi roubada (aínda que as cidades se fan máis resistentes cada vez que as rouban);
     - sabotear obxectivos da cidade predeterminados (cunha probabilidade de éxito reducida).

en: A Spy that survives the more aggressive actions (sabotage, theft, inciting rebellion, and poisoning) escapes to the safety of the nearest friendly city.
gl_ES: Un espía que sobrevive ás accións máis agresivas (sabotaxe, roubo, incitación á rebelión e envelenamento) escapa á seguridade da cidade amiga máis próxima.

en: Spies built under a Communist government will be built as veteran.
gl_ES: Os espías construídos baixo un goberno comunista serán construídos como veteranos.

en: Freight
gl_ES: Frete

en: The Freight unit replaces the Caravan, moves at twice the speed and brings you twice bigger benefit at arrival.
gl_ES: A unidade de carga substitúe á Caravana, móvese ao dobre da velocidade e ofréceche o dobre de beneficios á chegada.

en: Explorer
gl_ES: Explorador

en: Explorers are brave individuals that are very useful for mapping unknown territory.
gl_ES: Os exploradores son individuos valentes que son moi útiles para mapear territorios descoñecidos.

en: When a Barbarian Leader is killed on a tile without any defending units, the ransom is paid, but only to land units and helicopters. Usually the ransom is 100 gold, but can be less if the barbarian has less money.
gl_ES: Cando un líder bárbaro morre nunha ficha sen unidades defensoras, págase o rescate, pero só ás unidades terrestres e aos helicópteros. Normalmente o rescate é de 100 ouros, pero pode ser menor se o bárbaro ten menos cartos.

en: %s found %d gold. | %s found %d gold.
gl_ES[0]: %s atopou %d ouro.
gl_ES[1]: %s atopou %d ouro.

en: You found %s in ancient scrolls of wisdom.
gl_ES: Atopaches a %s en pergamiños antigos da sabedoría.

note: TRANS: One player got tech for the whole team.
en: The %s found %s in ancient scrolls of wisdom for you.
gl_ES: O %s atopou a %s en antigos pergamiños de sabedoría para ti.

note: TRANS: first %s is nation plural or team name
en: The %s have acquired %s from ancient scrolls of wisdom.
gl_ES: Os %s adquiriron %s dos antigos pergamiños da sabedoría.

en: A band of friendly mercenaries joins your cause.
gl_ES: Unha banda de mercenarios amigos únese á túa causa.

en: You found a friendly city.
gl_ES: Atoparás unha cidade amiga.

en: Friendly nomads are impressed by you, and join you.
gl_ES: Os nómades amigables quedan impresionados contigo e únense a ti.

en: An abandoned village is here.
gl_ES: Aquí está unha aldea abandonada.

en: You have unleashed a horde of barbarians!
gl_ES: Desataches unha horda de bárbaros!

en: Your %s has been killed by barbarians!
gl_ES: O teu %s foi asasinado por bárbaros!

en: %s finds a map of the surrounding terrain.
gl_ES: %s atopa un mapa do terreo circundante.

en: Your overflight frightens the tribe;
gl_ES: O teu sobrevoo asusta á tribo;

en: The loss of %s has inspired partisans!
gl_ES: A perda de %s inspirou aos partidarios!

en: We survived the disaster without serious damage.
gl_ES: Sobrevivimos ao desastre sen danos graves.

en: Your %s has run out of supplies.
gl_ES: O teu %s quedou sen subministracións.

en: Your %s has run out of fuel.
gl_ES: O teu %s quedou sen combustible.

en: ?nationset:Core
gl_ES: Núcleo

note: TRANS: Description of 'Core' nation set in default rulesets. ; If you have translated all of the nations in the extended set, not ; just these core nations, feel free to discard the words about ; localization, rather than translating literally.
en: A small set of playable nations that should be fully localized into languages other than English.
gl_ES: Un pequeno conxunto de nacións xogables que deberían estar totalmente localizadas noutras linguas distintas do inglés.

en: ?nationset:Extended
gl_ES: Ampliado

note: TRANS: Description of the 'Extended' nation set in default rulesets, ; which contains all nations that come with Freeciv. ; If you have only translated the Core nations, replace this ; description to say so rather than making it a literal translation. ; Conversely, if you have translated everything,
en: The complete set of playable nations; this allows for larger games or more variety, but not all of these may have been localized into languages other than English.
gl_ES: O conxunto completo de nacións xogables; isto permite xogos máis grandes ou máis variedade, pero non todos estes poden estar localizados noutros idiomas que non sexan o inglés.

en: ?nationgroup:Medieval
gl_ES: Medieval

en: ?nationgroup:Early Modern
gl_ES: Primeira Modernidade

en: ?nationgroup:African
gl_ES: Africano

en: ?nationgroup:American
gl_ES: Americano

en: ?nationgroup:Asian
gl_ES: Asiático

en: ?nationgroup:European
gl_ES: Europeo

en: ?nationgroup:Oceanian
gl_ES: Oceánico

en: ?nationgroup:Imaginary
gl_ES: Imaxinario

en: Sell %sGoods%s
gl_ES: Vender %sGoods%s

en: %sDisembark from non native%s
gl_ES: %sDesembarque dos non nativos%s

en: Eliminate %sSpy%s
gl_ES: Elimina %sSpy%s

en: %sConquer Fortress%s
gl_ES: %sConquista a fortaleza%s

en: %sConquer Fortress from non native%s
gl_ES: %sConquista a fortaleza de non nativos%s

en: Enter %sHut from non native%s
gl_ES: Introduce %sHut de %s non nativo

en: Frighten %sHut from non native%s
gl_ES: Asusta a %sHut dos non nativos%s

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  (Four after the discovery of Electricity.)  However, it does not affect citizens made unhappy by military activity.
gl_ES: Diverte aos cidadáns dunha cidade, facendo contentos a 3 cidadáns infelices. (Catro despois do descubrimento da Electricidade.) Non obstante, non afecta aos cidadáns descontentos pola actividade militar.

en: Reduces the corruption in a city by 50%, and makes the revolt cost of the city 4 times bigger. (These effects are redundant in your capital city.)
gl_ES: Reduce a corrupción nunha cidade nun 50% e fai que o custo da revolta sexa 4 veces maior. (Estes efectos son redundantes na súa capital.)

en: Increases the effect of Factory and Mfg. Plant on the shield production of a city, and also reduces the amount of pollution generated by that production.  A Hydro Plant in combination with either a Factory or Mfg. Plant gives a 75% production bonus over the level without any of these improvements, while giving pollution only 75% of the equivalent combination with a Power Plant; a Hydro Plant, Factory, and Mfg. Plant together give a 150% production bonus with pollution only 50% of the equivalent combination with a Power Plant.
gl_ES: Aumenta o efecto de Factory e Mfg. Plant na produción de escudos dunha cidade e tamén reduce a cantidade de contaminación xerada por esa produción. Unha Central Hidroeléctrica en combinación cunha Fábrica ou unha Planta de Producción proporciona unha bonificación de produción do 75% sobre o nivel sen ningunha destas melloras, mentres que a contaminación só supón o 75% da combinación equivalente cunha Central Eléctrica; unha central hidráulica, unha fábrica e unha planta de fabricación xuntas dan un bono de produción do 150% con contaminación só o 50% da combinación equivalente cunha central eléctrica.

en: In each city, only one Power Plant, Hydro Plant, Nuclear Plant, or Solar Plant can take effect at any one time.
gl_ES: En cada cidade só pode entrar en vigor unha central eléctrica, unha central hidráulica, unha central nuclear ou unha central solar.

en: Increases the science output in a city by 100%.
gl_ES: Aumenta a produción científica nunha cidade nun 100%.

en: A Manufacturing Plant also has a small risk of suffering an industrial accident, which can lead to pollution and reduce the city's population.
gl_ES: Unha Planta de Fábrica tamén ten un pequeno risco de sufrir un accidente industrial, que pode provocar contaminación e reducir a poboación da cidade.

en: Increases the effect of Factory and Mfg. Plant on the shield production of a city, and also reduces the amount of pollution generated by that production.  A Nuclear Plant in combination with either a Factory or Mfg. Plant gives a 75% production bonus over the level without any of these improvements, while giving pollution only 75% of the equivalent combination with a Power Plant; a Nuclear Plant, Factory, and Mfg. Plant together give a 150% production bonus with pollution only 50% of the equivalent combination with a Power Plant.
gl_ES: Aumenta o efecto de Factory e Mfg. Plant na produción de escudos dunha cidade e tamén reduce a cantidade de contaminación xerada por esa produción. Unha Central Nuclear en combinación cunha Fábrica ou unha Planta de Producción outorga unha bonificación de produción do 75% sobre o nivel sen ningunha destas melloras, mentres que da contaminación só o 75% da combinación equivalente cunha Central Eléctrica; unha central nuclear, unha fábrica e unha planta de fabricación xuntas dan un bono de produción do 150% con contaminación só o 50% da combinación equivalente cunha central eléctrica.

en: A Nuclear Plant has a small risk of suffering a nuclear accident, which can lead to fallout and reduce the city's population.
gl_ES: Unha Central Nuclear ten un pequeno risco de sufrir un accidente nuclear, o que pode provocar precipitacións e reducir a poboación da cidade.

en: Under Despotism the city containing the palace gains a +75% production bonus, and under Monarchy a +50% production bonus.
gl_ES: Baixo o Despotismo, a cidade que contén o palacio gaña unha bonificación de produción do +75%, e baixo a Monarquía unha bonificación de produción do +50%.

en: Increases the effect of Factory and Mfg. Plant on the shield production of a city.  A Power Plant in combination with either a Factory or Mfg. Plant gives a 75% production bonus over the level without any of these improvements; a Power Plant, Factory, and Mfg. Plant together give a 150% production bonus. The extra production may lead to the city generating more pollution.
gl_ES: Aumenta o efecto de Factory e Mfg. Plant na produción de escudos dunha cidade. Unha central eléctrica en combinación cunha fábrica ou unha planta de fabricación proporciona unha bonificación de produción do 75% sobre o nivel sen ningunha destas melloras; unha central eléctrica, unha fábrica e unha planta de fabricación xuntas ofrecen unha bonificación de produción do 150 %. A produción extra pode levar a que a cidade xere máis contaminación.

en: Together with a Library, a Research Lab increases the science production of a city by 200%. Together with a Library and a University, a Research Lab increases the science production of a city by 450%.
gl_ES: Xunto cunha biblioteca, un laboratorio de investigación aumenta nun 200% a produción científica dunha cidade. Xunto cunha biblioteca e unha universidade, un laboratorio de investigación aumenta a produción científica dunha cidade nun 450%.

en: Increases the effect of Factory and Mfg. Plant on the shield production of a city, and also greatly reduces the amount of pollution generated by that production; a Solar Plant leads to less overall pollution than no plant at all. A Solar Plant in combination with either a Factory or Mfg. Plant gives a 75% production bonus over the level without any of these improvements, while giving pollution only 50% of the equivalent combination with a Power Plant; a Solar Plant, Factory, and Mfg. Plant together give a 150% production bonus, and eliminates all pollution generated by production in that city.
gl_ES: Aumenta o efecto da Fábrica e da Planta de fabricación na produción de escudos dunha cidade, e tamén reduce moito a cantidade de contaminación xerada por esa produción; unha planta solar leva a menos contaminación xeral que ningunha planta. Unha Planta Solar en combinación cunha Fábrica ou unha Planta de Producción ofrece unha bonificación de produción do 75% sobre o nivel sen ningunha destas melloras, mentres que a contaminación só supón o 50% da combinación equivalente cunha Planta Eléctrica; unha Planta Solar, unha Fábrica e unha Planta de Producción en conxunto ofrecen unha bonificación de produción do 150% e eliminan toda a contaminación xerada pola produción nesa cidade.

en: Makes one unhappy citizen content. The Mysticism advance doubles this effect. With both Mysticism and the Oracle, 4 citizens are made content. Does not affect citizens made unhappy by military activity.
gl_ES: Fai que un cidadán sexa infeliz. O avance do Mysticism duplica este efecto. Tanto con Mysticism como co Oracle, 4 cidadáns están contentos. Non afecta aos cidadáns infelices pola actividade militar.

en: Together with a Library, a University increases the science production of a city by 250%.
gl_ES: Xunto cunha Biblioteca, unha Universidade aumenta nun 250% a produción científica dunha cidade.

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all your cities.
gl_ES: As melloras da cidade que normalmente terían un mantemento de 1 están libres de mantemento, para todas as túas cidades.

en: Your reputation and goodwill among other nations is recovered twice as fast.
gl_ES: A túa reputación e boa vontade entre outras nacións recuperan o dobre de rápido.

en: Boosts science production by 100% in every city you control that has a University.
gl_ES: Aumenta a produción científica nun 100% en todas as cidades que controlas que teñan unha universidade.

en: Gives all your sea units 1 additional movement point. Makes all your new military sea units veterans (for all your cities).
gl_ES: Dálle a todas as túas unidades naval 1 punto de movemento adicional. Fai que todas as túas novas unidades militares sexan veteranas (para todas as túas cidades).

en: Gives all your sea units 2 additional movement points.
gl_ES: Dálle a todas as túas unidades naval 2 puntos de movemento adicionais.

en: Makes two additional unhappy citizens content in every city with a Temple.  Does not affect citizens made unhappy by military activity.
gl_ES: Contén dous cidadáns infelices adicionais en cada cidade cun templo. Non afecta aos cidadáns infelices pola actividade militar.

en: The amount of stored food lost when one of your cities grows or shrinks is reduced by 25%.  This helps a city to grow faster and more easily withstand famine.  Cumulative with Granary.
gl_ES: A cantidade de alimentos almacenados que se perden cando unha das túas cidades crece ou encolle redúcese nun 25 %. Isto axuda a unha cidade a crecer máis rápido e a soportar máis facilmente a fame. Acumulativo con Granary.

en: Boosts science production in each city with a Research Lab by 100%.
gl_ES: Aumenta a produción científica en cada cidade cun laboratorio de investigación nun 100 %.

en: All your new military land units start with an additional veteran level (this is cumulative with any Barracks building in a city; with both, units are created as Hardened). The chance of a land unit getting the next veteran level after a battle increases by half.
gl_ES: Todas as túas novas unidades terrestres militares comezan cun nivel de veterano adicional (isto é acumulativo con calquera edificio de cuarteis nunha cidade; con ambos, as unidades créanse como Endurecidas). A probabilidade de que unha unidade terrestre consiga o seguinte nivel de veterano despois dunha batalla aumenta á metade.

en: Coinage
gl_ES: Acuñación

en: This is not a normal improvement. Instead, setting a city's production to Coinage means its shield production is converted to tax output (money, coins!).
gl_ES: Esta non é unha mellora normal. Pola contra, establecer a produción dunha cidade en Coinage significa que a súa produción de escudos convértese en produción de impostos (diñeiro, moedas!).

en: Each scientist adds three points to your empire's research output per turn.
gl_ES: Cada científico engade tres puntos á produción de investigación do teu imperio por turno.

en: Each tax collector produces three extra gold for your treasury per turn.
gl_ES: Cada recadador de impostos produce tres ouros extras para o teu tesouro por turno.

en: Classic ruleset
gl_ES: Regras clásicas

en: You are playing with classic Freeciv ruleset for single player games. Note that in addition to the ruleset, also server settings affect the rules of the game.
    
    This was the default ruleset until Freeciv 2.6.
gl_ES: Estás xogando co clásico conxunto de regras de Freeciv para xogos para un só xogador. Teña en conta que, ademais do conxunto de regras, tamén a configuración do servidor afecta ás regras do xogo.
    
    Este era o conxunto de regras predeterminado ata Freeciv 2.6.

en: Pestilence
gl_ES: Pestilencia

en: Industrial Accident
gl_ES: Accidente Industrial

en: Nuclear Accident
gl_ES: Accidente Nuclear

en: Robbery
gl_ES: Roubo

en: Highest Peak
gl_ES: Pico máis alto

en: Deep Trench
gl_ES: Foxo profundo

en: Scorched Spot
gl_ES: Mancha queimada

en: Frozen Lake
gl_ES: Lago xeado

en: ?citystyle:ElectricAge
gl_ES: Electricidade

en: Allows Settlers, Workers and Engineers to build fortresses, and to build oil wells on Desert tiles.
gl_ES: Permite que colonos, obreiros e enxeñeiros constrúan fortalezas e pozos de petróleo en celas do deserto.

en: Increases units' vision when in fortresses.
gl_ES: Aumenta a visión das unidades cando están en fortalezas.

en: Allows establishing one more trade route from each city.
gl_ES: Permite establecer unha ruta comercial máis desde cada cidade.

en: Allows Workers and Engineers to build airbases and buoys.
gl_ES: Permite aos traballadores e enxeñeiros construír bases aéreas e boias.

en: Allows Settlers, Workers and Engineers to upgrade roads to railroads.
gl_ES: Permite aos colonos, traballadores e enxeñeiros actualizar as estradas a ferrocarrís.

en: Allows Settlers, Workers and Engineers to build oil wells on Glacier tiles.
gl_ES: Permite que colonos, obreiros e enxeñeiros constrúan pozos de petróleo en celas do glaciar.

en: Allows Settlers, Workers and Engineers to upgrade irrigation systems to farmland.
gl_ES: Permite aos colonos, traballadores e enxeñeiros actualizar os sistemas de irrigación ás terras de cultivo.

en: Has Oil Well instead of Mine.
gl_ES: Ten pozo de petróleo en lugar do meu.

en: NoPollution
gl_ES: Sen contaminación

en: No Pollution nor Fallout appear here.
gl_ES: Aquí non aparece Pollution nin Fallout.

en: Inaccessible
gl_ES: Inaccesible

en: No unit can enter this terrain, nor can any city work its tiles.
gl_ES: Ningunha unidade pode entrar neste terreo, nin ningunha cidade pode traballar as súas fichas.

en: Lake
gl_ES: Lago

en: Lakes are substantial bodies of fresh water.
gl_ES: Os lagos son masas substanciais de auga doce.

en: Shallow oceans are mostly found near coastlines, and are often rich sources of food and other resources.
gl_ES: Os océanos pouco profundos atópanse na súa maioría preto das costas e adoitan ser fontes ricas de alimentos e outros recursos.

en: Deep Ocean
gl_ES: Océano profundo

en: Deep oceans cover much of the world away from coastlines, and only seaworthy units (not including Triremes) can travel on them.
gl_ES: Os océanos profundos cobren gran parte do mundo lonxe das costas, e só as unidades navegables (sen incluír as Trirremes) poden viaxar por eles.

en: Oil wells can be built when Refining is known.
gl_ES: Pódense construír pozos de petróleo cando se coñece a Refinación.

en: Oil wells can be built when Construction is known.
gl_ES: Os pozos de petróleo pódense construír cando se coñece a construción.

en: ?gui_type:Build Fortress/Buoy
gl_ES: Construír fortaleza/boia

en: ?gui_type:Build Airbase
gl_ES: Construír base aérea

en: Building an irrigation system on a suitable tile causes it to produce one extra food each turn. This requires a nearby source of water: an ocean, lake, or river tile, or another tile with an irrigation system, must share an edge (not just a corner) with the target tile. However, once irrigated, land remains so even if the water source is removed.
gl_ES: Construír un sistema de irrigación nunha cela adecuada fai que produza un alimento extra cada volta. Isto require unha fonte de auga próxima: unha cela de océano, lago ou río, ou outra cela cun sistema de irrigación, debe compartir un bordo (non só unha esquina) coa cela de destino. Porén, unha vez regada, a terra segue sendo así aínda que se elimine a fonte de auga.

en: Building irrigation on a tile with a mine or oil well will destroy it.
gl_ES: Construír o rego nunha cela cunha mina ou pozo de petróleo destruírao.

en: City center tiles get their terrain's irrigation bonus automatically, if there is no conflicting mine or oil well on the tile; however, this does not make cities count as a water source for further irrigation. Irrigation can be built on the city tile simply to allow building further irrigation elsewhere, but will not give the tile any further bonus.
gl_ES: As celas do centro da cidade reciben a bonificación de rego do seu terreo automaticamente, se non hai mina ou pozo de petróleo en conflito na cela; porén, isto non fai que as cidades conteñan como fonte de auga para o rego. O rego pódese construír na cela da cidade simplemente para permitir que se faga máis rego noutro lugar, pero non lle dará ningunha bonificación adicional.

en: Oil Well
gl_ES: Pozo de Petróleo

en: Oil wells behave like mines (giving an extra production point), but require more technology. Oil wells can be built on Desert with knowledge of Construction, and on Glacier with knowledge of Refining.
gl_ES: Os pozos de petróleo compórtanse como minas (dando un punto extra de produción), pero requiren máis tecnoloxía. Os pozos de petróleo pódense construír no deserto con coñecementos de construción e en glaciar con coñecementos de refino.

en: Building an oil well on an irrigated tile will destroy the irrigation.
gl_ES: Construír un pozo de petróleo nunha cela regada destruirá o rego.

en: Pollution appears on land tiles around cities with high production or population, or when a Mfg. Plant suffers an industrial accident. It halves all output from its tile, and contributes to the risk of global warming.
gl_ES: A contaminación aparece nas celas dos terreos arredor das cidades con alta produción ou poboación, ou cando unha Planta de Mfg. sofre un accidente industrial. Reduce á metade toda a produción da súa cela e contribúe ao risco de quecemento global.

en: The pollution can only be cleared by dispatching Workers, Settlers, or Engineers with the "clean pollution" order.
gl_ES: A contaminación só se pode eliminar mediante o envío de Traballadores, Colonos ou Enxeñeiros coa orde de "contaminación limpa".

en: When an unused tile becomes polluted, there is the temptation to avoid the effort of cleaning it; but the spread of pollution has far more terrible results than the immediate economic impact -- every polluted tile increases the chance of global warming. Each time global warming advances, the entire world loses coastal land to the sea and to jungles and swamps, and inland tiles are lost to desert. This tends to devastate cities and leads to global impoverishment.
gl_ES: Cando unha cela non utilizada se contamina, existe a tentación de evitar o esforzo de limpala; pero a propagación da contaminación ten resultados moito máis terribles que o impacto económico inmediato: cada cela contaminada aumenta as posibilidades de quecemento global. Cada vez que avanza o quecemento global, o mundo enteiro perde terras costeiras ao mar e ás selvas e pantanos, e as celas do interior pérdense no deserto. Isto tende a devastar as cidades e conduce ao empobrecemento global.

en: Like irrigation, farmland is incompatible with mines and oil wells.
gl_ES: Do mesmo xeito que o rego, as terras de cultivo son incompatibles coas minas e os pozos de petróleo.

en: Nuclear fallout can appear on land tiles when a Nuclear unit is detonated, or when a city's Nuclear Plant has an accident. It halves all output from its tile.
gl_ES: As precipitacións nucleares poden aparecer nas fichas terrestres cando unha unidade nuclear é detonada ou cando a central nuclear dunha cidade ten un accidente. Reduce á metade toda a saída da súa cela.

en: Every tile with nuclear fallout also increases the risk of global nuclear winter. If nuclear winter occurs, land across the globe changes into desert, tundra, and ice, and lakes and oceans freeze.
gl_ES: Cada cela con precipitación nuclear tamén aumenta o risco de inverno nuclear global. Se ocorre o inverno nuclear, as terras de todo o globo transfórmanse en deserto, tundra e xeo, e os lagos e os océanos conxélanse.

en: Settlers, Workers, and Engineers can clean up nuclear fallout.
gl_ES: Os colonos, os traballadores e os enxeñeiros poden limpar as consecuencias nucleares.

en: Fortresses improve defense for land units outside cities. Among other effects, a land unit remaining in a fortress for a whole turn without moving recovers a quarter of its hit points. With Invention, fortresses gain watchtowers from which land units can see further afield.
gl_ES: As fortalezas melloran a defensa das unidades terrestres fóra das cidades. Entre outros efectos, unha unidade terrestre que permanece nunha fortaleza durante un turno enteiro sen moverse recupera a cuarta parte dos seus puntos de vida. Con Invention, as fortalezas gañan torres de vixía desde as que as unidades terrestres poden ver máis lonxe.

en: Buoy
gl_ES: Boia

en: Buoys may be built in the ocean (by units on a sea-going vessel) to allow their owner to see the surrounding tiles.
gl_ES: Pódense construír boias no océano (por unidades nun buque marítimo) para permitir que o seu propietario vexa as celas circundantes.

en: Ruins
gl_ES: Ruínas

en: Ruins mark the former site of a city that was destroyed or abandoned. They have no effect on gameplay.
gl_ES: As ruínas marcan o antigo sitio dunha cidade que foi destruída ou abandonada. Non teñen ningún efecto no xogo.

en: Building roads on river tiles requires knowledge of Bridge Building. City center tiles automatically get roads (unless they are on a river tile and you do not yet know Bridge Building).
gl_ES: Construír estradas sobre baldosas fluviais require coñecementos sobre Bridge Building. As celas do centro da cidade obteñen automaticamente estradas (a non ser que estean nunha cela de río e aínda non coñezas Bridge Building).

en: Unbribable
gl_ES: Insubbornable

en: Bad at attacking Fighters
gl_ES: Mal atacando aos loitadores

en: hardened
gl_ES: endurecido

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Trireme
gl_ES: Trirreme

en: Settlers are one of the key units in the game, as they are your main means of founding new cities.
gl_ES: Os colonos son unha das unidades clave do xogo, xa que son o teu principal medio para fundar novas cidades.

en: Settlers can also perform most of the same terrain alterations as Workers (but cannot build Airbases or Buoys).
gl_ES: Os colonos tamén poden realizar a maioría das mesmas alteracións do terreo que os traballadores (pero non poden construír bases aéreas ou boias).

en: ?unit:Workers
gl_ES: Traballadores

en: Workers have the ability to improve terrain tiles. See the help on Terrain and Terrain Alterations for the effects of their actions.
gl_ES: Os traballadores teñen a capacidade de mellorar as celas do terreo. Consulta a axuda sobre o terreo e as alteracións do terreo para coñecer os efectos das súas accións.

en: Workers can build airbases and buoys, which Settlers cannot. Workers must be on board a ship to build buoys.
gl_ES: Os traballadores poden construír bases aéreas e boias, cousa que os colonos non. Os traballadores deben estar a bordo dun buque para construír boias.

en: Engineers are similar to Workers, but they work twice as fast and move twice as fast. Engineers may also perform major terrain transformations which are beyond the capabilities of Workers and Settlers, such as converting Tundra into Desert, or even Ocean into Swamp in some circumstances (when on board an ocean-going vessel, on a tile surrounded by sufficient existing land). See the Terrain Alterations section for more details.
gl_ES: Os enxeñeiros son similares aos Traballadores, pero traballan o dobre de rápido e móvense o dobre. Os enxeñeiros tamén poden realizar grandes transformacións do terreo que superan as capacidades dos traballadores e colonos, como converter a tundra en deserto ou mesmo o océano en pantano nalgunhas circunstancias (cando están a bordo dunha embarcación oceánica, nunha cela rodeada de suficiente terra existente). ). Consulte a sección Alteracións do terreo para obter máis detalles.

en: TIP 1:  Upgrade Workers to Engineers when possible, as Engineers require the same resources as ordinary Workers.
gl_ES: CONSELLO 1: Actualice os traballadores a enxeñeiros cando sexa posible, xa que os enxeñeiros requiren os mesmos recursos que os traballadores normais.

en: TIP 2:  If you manage to build Leonardo's Workshop, research Explosives before the Workshop becomes obsolete.  This way, your Workers units will be upgraded for free.
gl_ES: CONSELLO 2: Se logras construír o Obradoiro de Leonardo, investiga Explosivos antes de que o Obradoiro quede obsoleto. Deste xeito, as túas unidades de Traballadores actualizaranse gratuitamente.

en: The Trireme is your first boat unit. It can act as a transport ship and has rudimentary offensive capabilities, but may not enter deep ocean tiles.
gl_ES: O Trireme é a túa primeira unidade de barco. Pode actuar como un buque de transporte e ten capacidades ofensivas rudimentarias, pero pode non entrar nas celas do océano profundo.

en: The Caravel replaces the Trireme and can enter any ocean tile.
gl_ES: A Carabela substitúe á Trirreme e pode entrar en calquera cela do océano.

en: On impact, the blast will destroy any unit in an area 3 tiles wide (3x3 squares for rectangular grids), including friendly units. Any city within the blast area loses half its population, and land tiles within the blast area are subject to nuclear fallout.
gl_ES: No momento do impacto, a explosión destruirá calquera unidade nunha área de 3 fichas de ancho (3x3 cadrados para cuadrículas rectangulares), incluídas as unidades amigas. Calquera cidade dentro da zona da explosión perde a metade da súa poboación, e as baldosas de terra dentro da zona de explosión están suxeitas a precipitacións nucleares.

en: Nuclear fallout reduces tile output and increases the risk of global nuclear winter; see the help on Fallout.
gl_ES: As precipitacións nucleares reducen a produción de baldosas e aumentan o risco de inverno nuclear global; consulta a axuda en Fallout.

en: TIP 2:  You may be involved in a situation where you've invaded an enemy country en masse, but the enemy cities are too strong. Before using a Nuclear unit, assemble a gang of Settlers, Workers, and/or Engineers next to the city and have them ready to fix the fallout on the same turn it occurs!  This minimizes the chance of nuclear winter.  Eco-friendly nukes!
gl_ES: CONSELLO 2: podes estar involucrado nunha situación na que invadiras un país inimigo en masa, pero as cidades inimigas son demasiado fortes. Antes de usar unha unidade nuclear, reúne unha banda de colonos, traballadores e/ou enxeñeiros xunto á cidade e prepáraos para solucionar as consecuencias no mesmo turno que ocorre. Isto minimiza a posibilidade de inverno nuclear. Bombas nucleares ecolóxicas!

note: TRANS: diplomatic rank.
en: ?diplomatic_rank:attaché
gl_ES: adxunto

note: TRANS: diplomatic rank
en: ?diplomatic_rank:secretary
gl_ES: secretario

note: TRANS: diplomatic rank
en: ?diplomatic_rank:envoy
gl_ES: enviado

note: TRANS: diplomatic rank
en: ?diplomatic_rank:ambassador
gl_ES: embaixador

en: Diplomats can also perform a number of actions in another player's city, although each Diplomat may attempt only one action. Most of these actions have a chance of failure. Also, any enemy Diplomats or Spies in the city will oppose hostile actions, as will the enemy Leader in games with leaders; in this case, either your unit or the defending unit will die (if you go up against the Leader you will always die). If the defending unit dies, you lose one movement point and may try again.
gl_ES: Os diplomáticos tamén poden realizar unha serie de accións na cidade doutro xogador, aínda que cada diplomático só pode tentar unha acción. A maioría destas accións teñen posibilidades de fracasar. Ademais, calquera diplomático ou espía inimigo da cidade oporase ás accións hostís, como o fará o líder inimigo nos xogos cos líderes; neste caso, a túa unidade ou a unidade defensora morrerán (se te enfrontas ao líder sempre morrerá). Se a unidade defensora morre, perderás un punto de movemento e podes tentalo de novo.

en: Diplomats built under a Communist government will start at the first veteran level (secretary).
gl_ES: Os diplomáticos construídos baixo un goberno comunista comezarán no primeiro nivel veterano (secretario).

note: TRANS: Spy veteran level
en: ?spy_level:informant
gl_ES: informante

note: TRANS: Spy veteran level
en: ?spy_level:handler
gl_ES: manipulador

note: TRANS: Spy veteran level
en: ?spy_level:agent
gl_ES: ?nivel_espía:axente

note: TRANS: Spy veteran level
en: ?spy_level:spymaster
gl_ES: mestre espía

en: Spies built under a Communist government will start at the first veteran level (handler).
gl_ES: Os espías construídos baixo un goberno comunista comezarán no primeiro nivel veterano (xestor).

en: Caravans can establish trade routes with your own cities or those of other nations (even enemies) by traveling to them. A route's ongoing revenue is doubled if the two cities involved are on different continents, and doubled again if the cities are from different civilizations. This last condition means the net benefit to your civilization of a trade route is the same regardless of whether you own both cities or only one of them; if you only own one city, trade in each city is doubled, but you only get the benefit from one end of the route.
gl_ES: As caravanas poden establecer rutas comerciais coas túas propias cidades ou coas doutras nacións (incluso con inimigas) viaxando ata elas. Os ingresos continuos dunha ruta duplícanse se as dúas cidades implicadas están en continentes diferentes e duplícanse de novo se as cidades son de civilizacións diferentes. Esta última condición significa que o beneficio neto para a súa civilización dunha ruta comercial é o mesmo, independentemente de se posúe as dúas cidades ou só unha delas; se só posúe unha cidade, o comercio en cada cidade duplícase, pero só se beneficia dun extremo da ruta.

en: Initially cities can support a maximum of two trade routes. Knowledge of the technologies Magnetism and The Corporation each increase this limit by one; knowing both allows cities to support four trade routes each.
gl_ES: Inicialmente as cidades poden admitir un máximo de dúas rutas comerciais. O coñecemento das tecnoloxías Magnetism e The Corporation aumentan cada un este límite nun; coñecer ambas as dúas permite que as cidades admitan catro rutas comerciais cada unha.

en: The Freight unit replaces the Caravan, and moves at twice the speed.
gl_ES: A unidade de Frete substitúe á Caravana e móvese ao dobre da velocidade.

en: ?unit:Leader
gl_ES: Líder

en: This is you. If you lose this unit, you lose the game. So don't.
gl_ES: Este es ti. Se perdes esta unidade, perderás a partida. Entón non.

en: Won't unleash barbarians from huts.
gl_ES: Non soltará bárbaros das cabanas.

en: The AWACS (Airborne Warning and Control System) is an airplane with an advanced radar that can determine the location of enemy units over a wide area.
gl_ES: O AWACS (Airborne Warning and Control System) é un avión cun radar avanzado que pode determinar a localización das unidades inimigas nunha ampla área.

en: Steal %sMap Fragments and Escape%s
gl_ES: Rouba %sfragmentos de mapa e escapa%s

en: %sNuke Target Tile%s
gl_ES: %sTela de destino de Nuke%s

en: Make %sSacrifice of Work%s
gl_ES: Fai %ssacrificio do traballo%s

en: %sSwitch Transporter%s
gl_ES: %sCambia o transportador%s

en: %sTransfer Cargo%s
gl_ES: %sCargo de transferencia%s

en: Release %sPlague%s
gl_ES: Lanza %sPlague%s

en: %sStorm the Castle%s
gl_ES: %sasalta o Castelo%s

en: %sStorm the Castle from non native%s
gl_ES: %sasalta o castelo de non nativos%s

en: %sRepair%s
gl_ES: %sReparar%s

en: %sCut Root%s
gl_ES: %sCortar raíz%s

en: %sWipe Defenders%s
gl_ES: %sBorrar Defenders%s

en: %sDisrupt Supply Lines%s
gl_ES: %sInterrumpir as liñas de subministración%s

en: %sUse Ancient Transportation Network%s
gl_ES: %sUtiliza a rede de transporte antiga%s

en: A city with an Airport can airlift an extra unit per turn. Airlifting instantly transports the unit from one city to another and will use all of the unit's movement points. A unit must have some movement points left to be airlifted, and cannot carry cargo.
gl_ES: Unha cidade cun aeroporto pode transportar por vía aérea unha unidade adicional por quenda. O transporte aéreo transporta instantáneamente a unidade dunha cidade a outra e utilizará todos os puntos de movemento da unidade. Unha unidade debe ter algúns puntos de movemento para ser transportada por aire e non pode transportar carga.

en: Two cities with Airports can airlift medium and heavy weight units once Advanced Flight and Fusion Power are discovered.
gl_ES: Dúas cidades con aeroportos poden transportar por vía aérea unidades de peso medio e pesado unha vez que se descubran Advanced Flight e Fusion Power.

en: Allows a city to grow larger than size 8. (A Sewer System is required for a city to grow larger than size 16.)
gl_ES: Permite que unha cidade medre máis que o tamaño 8. (Requírese un sistema de sumidoiros para que unha cidade medre máis que o tamaño 16).

en: These larger cities enjoy increased defense (+50%) against both land and sea units; however, such large settlements have a small risk of fire, which can destroy buildings in the city.
gl_ES: Estas grandes cidades gozan dunha maior defensa (+50%) contra as unidades terrestres e marítimas; con todo, asentamentos tan grandes teñen un pequeno risco de incendio, que pode destruír edificios da cidade.

en: Starting at size 5, growing cities incur an increasing risk of plague due to overcrowding; an Aqueduct reduces that base chance by 30%.
gl_ES: A partir do tamaño 5, as cidades en crecemento incorren nun risco crecente de peste debido á masificación; un Acueducto reduce esa probabilidade base nun 30%.

en: Building an Aqueduct in a city without access to a lake or river requires knowledge of Construction, and it costs more to build and maintain.
gl_ES: Construír un acueducto nunha cidade sen acceso a un lago ou río require coñecementos de construción, e custa máis de construír e manter.

en: Aqueduct, Lake
gl_ES: Acueducto, Lago

en: Aqueducts in cities with access to a lake require no special technology and are cheap to build and maintain.
gl_ES: Os acuedutos das cidades con acceso a un lago non requiren tecnoloxía especial e son baratos de construír e manter.

en: Aqueduct, River
gl_ES: Acueducto, río

en: Aqueducts in cities with access to a river require no special technology and are cheap to build and maintain.
gl_ES: Os acuedutos das cidades con acceso a un río non requiren tecnoloxía especial e son baratos de construír e manter.

en: Increases the luxury and tax output in a city by an additional 50%. With both a Bank and a Marketplace in a city, the total bonus is 100%.
gl_ES: Aumenta a produción de luxo e impostos nunha cidade nun 50%. Con un banco e un mercado nunha cidade, a bonificación total é do 100%.

en: With a Barracks, each new military land unit built in a city will automatically have Veteran status, which means that its attack and defense strengths are increased by 50%.
gl_ES: Cun cuartel, cada nova unidade militar de terra construída nunha cidade terá automaticamente o status de veterano, o que significa que as súas forzas de ataque e defensa aumentan nun 50%.

en: A Cathedral makes 3 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city; however, it does not affect citizens made unhappy by aggression. Knowledge of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content, except under Communism.
gl_ES: Unha Catedral fai que 3 cidadáns infelices se contenten nunha cidade, facilitando o mantemento da orde nesa cidade; con todo, non afecta aos cidadáns infelices pola agresión. O coñecemento de teoloxía aumenta o efecto dunha catedral, facendo un contido adicional cidadán infeliz, excepto baixo o comunismo.

en: City Walls make it easier to defend a city. They add a +100% bonus to the intrinsic defense strength of units within the city against land units (that is a two-thirds increase for small cities, or a one-half increase for cities larger than size 8), but are ineffective against airborne and sea units. City Walls also prevent the loss of population which occurs when a defending unit is defeated by a land unit.
gl_ES: As murallas facilitan a defensa dunha cidade. Engaden un +100% de bonificación á fortaleza de defensa intrínseca das unidades dentro da cidade contra as unidades terrestres (é dicir, un aumento de dous terzos para as cidades pequenas, ou un aumento da metade para as cidades superiores ao tamaño 8), pero son ineficaces contra unidades aéreas e marítimas. As murallas tamén evitan a perda de poboación que se produce cando unha unidade defensora é derrotada por unha unidade terrestre.

en: Gives a +100% bonus to the intrinsic defense strength of units within a city when defending against enemy ships. For small cities the defense strength is doubled by this improvement; for cities larger than size 8, it is increased by two-thirds.
gl_ES: Dá unha bonificación do 100% á forza de defensa intrínseca das unidades dentro dunha cidade ao defenderse contra as naves inimigas. Para as cidades pequenas a fortaleza da defensa duplícase por esta mellora; para as cidades superiores ao tamaño 8, increméntase en dous terzos.

en: Amphitheater
gl_ES: Anfiteatro

en: Halves all kinds of waste in a city (corruption, production waste, and food waste). In your capital, corruption and production waste is eliminated. A Granary together with a Courthouse in a city will eliminate food waste.
gl_ES: Reduce á metade todo tipo de residuos nunha cidade (corrupción, residuos de produción e residuos de alimentos). No teu capital elimínase a corrupción e o desperdicio de produción. Un hórreo xunto cun xulgado nunha cidade eliminarán o desperdicio de alimentos.

en: Also makes one unhappy citizen content (unless that citizen is unhappy about military activity).
gl_ES: Tamén fai que un cidadán teña contido infeliz (a non ser que ese cidadán estea descontento coa actividade militar).

en: A city with a Courthouse cannot be incited to revolt.
gl_ES: Non se pode incitar á revolta a unha cidade con Palacio de Xustiza.

en: Increases the shield production in a city by 25%, or 50% with an electrical plant of any kind in the same city.
gl_ES: Aumenta a produción de escudos nunha cidade nun 25%, ou nun 50% cunha planta eléctrica de calquera tipo na mesma cidade.

en: This increase in production may contribute significantly to pollution; a Factory also increases the pollution caused by the population of the city.
gl_ES: Este aumento da produción pode contribuír significativamente á contaminación; unha Fábrica tamén aumenta a contaminación causada pola poboación da cidade.

en: When any small city grows or shrinks, 10 food points are saved; this helps cities to grow faster and more easily withstand famine. With a Granary this is extended to cities of size 4 and above. (10 food points is half what a small city needs to grow, but more points are needed for later growth steps.)
gl_ES: Cando unha cidade pequena crece ou encolle, gárdanse 10 puntos de alimento; isto axuda ás cidades a crecer máis rápido e a soportar máis facilmente a fame. Cun Hórreo estendese ás cidades de tamaño 4 ou superior. (10 puntos de alimento son a metade do que necesita unha pequena cidade para crecer, pero son necesarios máis puntos para os pasos de crecemento posteriores).

en: A Granary also halves the food wasted in cities far from your capital. Together with a Courthouse it eliminates food waste.
gl_ES: Un Hórreo tamén reduce á metade o alimento desperdiciada en cidades afastadas da túa capital. Xunto cun xulgado elimina o desperdicio de alimentos.

en: TIP: to maximise the speed with which a city grows, you should build a Granary before it grows larger than size 4.
gl_ES: CONSELLO: para maximizar a velocidade coa que crece unha cidade, debes construír un Hórreo antes de que medre máis que o tamaño 4.

en: Gives one extra food resource on all Ocean or Deep Ocean tiles (but not Lakes). The city needs to be coastal (next to one of these tiles) to build this improvement.
gl_ES: Dá un recurso alimenticio extra en todas as fichas do océano ou do océano profundo (pero non dos lagos). A cidade ten que ser costeira (a carón dunha destas celas) para construír esta mellora.

en: Any kind of electrical plant increases the shield production effects of any Factory or Mfg. Plant in its city by 25% each. Thus, an electrical plant in combination with either a Factory or Mfg. Plant gives a 50% production bonus over the level without any of these improvements; an electrical plant, Factory, and Mfg. Plant together give a 100% production bonus. The extra production may lead to the city generating more pollution.
gl_ES: Calquera tipo de planta eléctrica aumenta os efectos de produción de escudo de calquera Fábrica ou Fábrica da súa cidade nun 25% cada unha. Así, unha planta eléctrica en combinación con Fábrica ou Fábrica de Fábrica dá unha bonificación de produción do 50% sobre o nivel sen ningunha destas melloras; unha planta eléctrica, unha fábrica e unha planta de fabricación xuntas ofrecen un bono de produción do 100%. A produción extra pode levar a que a cidade xere máis contaminación.

en: However, a Hydro Plant also reduces the pollution associated with shield production to 50% of its normal value, or 25% in combination with a Recycling Center; pollution is reduced further for the player who owns the Hoover Dam. (A Hydro Plant's effect is the same as that of a Nuclear Plant; with the Hoover Dam, its effect is increased to that of a Solar Plant.)
gl_ES: Non obstante, unha Planta Hidroeléctrica tamén reduce a contaminación asociada á produción de escudos ao 50% do seu valor normal, ou ao 25% en combinación cun Centro de Reciclaxe; a contaminación redúcese aínda máis para o xogador propietario da presa Hoover. (O efecto dunha central hidráulica é o mesmo que o dunha central nuclear; coa presa Hoover, o seu efecto aumenta ao dunha central solar).

en: Reduces the pollution generated by the population in a city; this building counteracts the additional pollution associated with any two other buildings.
gl_ES: Reduce a contaminación xerada pola poboación nunha cidade; este edificio contrarresta a contaminación adicional asociada con outros dous edificios calquera.

en: Increases the shield production in a city by an additional 25%, or 50% with an electrical plant of any kind in the same city; this effect is cumulative with that of a Factory.
gl_ES: Incrementa a produción de escudos nunha cidade nun 25% adicional, ou nun 50% cunha planta eléctrica de calquera tipo na mesma cidade; este efecto é acumulable co dunha Fábrica.

en: With sufficient shield production, cities with a Manufacturing Plant can produce up to two units each turn (but only single units of types which cost population).
gl_ES: Cunha produción de escudo suficiente, as cidades cunha planta de fabricación poden producir ata dúas unidades por turno (pero só unidades únicas de tipos que custan poboación).

en: This increase in shield production may contribute significantly to pollution; a Manufacturing Plant also increases the pollution caused by the population of the city.
gl_ES: Este aumento da produción de escudos pode contribuír significativamente á contaminación; unha Planta de Manufactura tamén aumenta a contaminación causada pola poboación da cidade.

en: However, a Nuclear Plant also reduces the pollution associated with shield production to 50% of its normal value, or 25% in combination with a Recycling Center. (Its effect is the same as that of a Hydro Plant.)
gl_ES: Non obstante, unha Central Nuclear tamén reduce a contaminación asociada á produción de escudos ao 50% do seu valor normal, ou ao 25% en combinación cun Centro de Reciclaxe. (O seu efecto é o mesmo que o dunha central hidráulica).

en: Every Ocean or Lake tile worked by the city yields one extra shield resource, as well as any Deep Ocean tile containing an oil platform. The city needs to be next to a water tile to build this improvement.
gl_ES: Cada ficha de océano ou lago traballada pola cidade proporciona un recurso de escudo adicional, así como calquera cela de océano profundo que conteña unha plataforma petrolífera. A cidade ten que estar ao lado dunha baldosa de auga para construír esta mellora.

en: Offshore Platforms also increase the pollution caused by the population of the city.
gl_ES: As Plataformas Offshore tamén aumentan a contaminación causada pola poboación da cidade.

en: Makes a city the capital and the center of your government. Waste in other cities (corruption, production waste, and food waste) is often related to how far away from the capital they are. On top of this, corruption and production waste in your capital itself is half of what it would otherwise be (and a Courthouse will eliminate it entirely).
gl_ES: Fai dunha cidade a capital e o centro do teu goberno. O desperdicio noutras cidades (corrupción, desperdicio de produción e desperdicio de alimentos) adoita estar relacionado coa distancia da capital que se atopan. Ademais, a corrupción e o desperdicio de produción no seu propio capital é a metade do que sería doutro xeito (e un xulgado eliminarao por completo).

en: Under Despotism the city containing the palace gains a +75% gold bonus, and under Monarchy a +50% gold bonus.
gl_ES: Baixo o Despotismo, a cidade que contén o palacio gaña unha bonificación de ouro do +75%, e baixo a Monarquía unha bonificación de ouro do +50%.

en: Ecclesiastical Palace
gl_ES: Palacio Eclesiástico

en: Makes a city the ecclesiastical capital, that acts as a second center of government.
gl_ES: Fai dunha cidade a capital eclesiástica, que actúa como segundo centro de goberno.

en: Waste in other cities (corruption, production waste, and food waste) is related to how far away from the nearest capital they are. On top of this, corruption and production waste in the capital itself is half of what it would otherwise be (and a Courthouse will eliminate it entirely).
gl_ES: Os residuos noutras cidades (corrupción, desperdicio de produción e desperdicio de alimentos) están relacionados coa distancia da capital máis próxima. Ademais, a corrupción e o desperdicio de produción na propia capital é a metade do que sería doutro xeito (e un xulgado eliminarao por completo).

en: The city where this palace is located cannot be incited to revolt, and enjoys a bonus when enemy agents try to evade your own agents stationed in the city, or sabotage your buildings.
gl_ES: A cidade onde se atopa este pazo non pode ser incitada a rebelarse e goza dunha bonificación cando os axentes inimigos intentan evadir os seus propios axentes estacionados na cidade ou sabotear os seus edificios.

en: Amêzârâkian Mysteries
gl_ES: Os Misterios de Amêzârâk

en: Initiates of The School of Amêzârâk knows how to operate an Ancient Transport Hub.
gl_ES: Os iniciados da Escola de Amêzârâk saben como operar un Antigo Centro de Transporte.

en: Initiates of The School of Amêzârâk know how to heal wounded flesh.
gl_ES: Os iniciados da Escola de Amêzârâk saben como sandar carnes feridas.

en: A Police Station neutralizes any unhappiness caused by one military unit in its city. It also makes up to 2 more unhappy citizens content provided they are not unhappy about aggression.
gl_ES: Unha comisaría neutraliza calquera infelicidade causada por unha unidade militar na súa cidade. Tamén fai contido de ata 2 cidadáns máis descontentos sempre que non estean descontentos coa agresión.

en: Building a Recycling Center reduces the amount of pollution generated by shield production in a city by 50%, or by an additional 25% in cities with another building which reduces pollution (Nuclear Plant, Hydro Plant, or Solar Plant).
gl_ES: A construción dun Centro de Reciclaxe reduce a cantidade de contaminación xerada pola produción de escudos nunha cidade nun 50 %, ou nun 25% adicional nas cidades con outro edificio que reduce a contaminación (central nuclear, central hidráulica ou central solar).

en: Increases the science output in a city by an additional 50%, or by 100% once the Internet wonder has been built by any player.
gl_ES: Aumenta a produción científica nunha cidade nun 50% adicional ou nun 100% unha vez que calquera xogador construíu a marabilla de Internet.

en: The total bonus is 150% if a Library, a University and a Research Lab are all present in the same city, increasing to 250% once Isaac Newton's College, and the Internet have both been built.
gl_ES: A bonificación total é do 150% se unha biblioteca, unha universidade e un laboratorio de investigación están presentes na mesma cidade, aumentando ata o 250% unha vez que se constrúen tanto o colexio de Isaac Newton como Internet.

en: Doubles the intrinsic defense strength of units within a city when defending against aircraft (including helicopters).
gl_ES: Duplica a forza de defensa intrínseca das unidades dentro dunha cidade ao defenderse contra avións (incluídos helicópteros).

en: Protects a city and its environs (up to 2 tiles away) from attacks by other nations' Nuclear units. A Nuclear unit not owned by you or a teammate which attacks a city with SDI Defense, or attacks a unit (or is deliberately exploded) within range, is shot down and simply has no effect. Also, doubles the intrinsic defense strength of units in the city when defending against conventional missiles.
gl_ES: Protexe unha cidade e os seus arredores (ata 2 fichas de distancia) dos ataques das unidades nucleares doutras nacións. Unha unidade nuclear que non é propiedade de ti nin dun compañeiro de equipo que ataca unha cidade con Defensa SDI, ou ataca unha unidade (ou fai estoupar deliberadamente) dentro do alcance, é derrubada e simplemente non ten efecto. Ademais, duplica a forza de defensa intrínseca das unidades da cidade cando se defenden contra mísiles convencionais.

en: Together with an Aqueduct, allows a city to grow larger than size 16, and further reduces the chance of a plague (by 30% of the base chance).
gl_ES: Xunto cun acueducto, permite que unha cidade medre máis que o tamaño 16 e reduce aínda máis a posibilidade dunha praga (un 30% da probabilidade base).

en: However, a Solar Plant also reduces the pollution associated with shield production to 25% of its normal value, or eliminates it entirely in combination with a Recycling Center.
gl_ES: Non obstante, unha Planta Solar tamén reduce a contaminación asociada á produción de escudos ao 25% do seu valor normal, ou elimínaa por completo en combinación cun Centro de Reciclaxe.

en: Space Elevator Tether
gl_ES: Tether do ascensor espacial

en: Each tile around the city that is already generating some trade, produces one extra trade resource.
gl_ES: Cada ficha da cidade que xa está xerando algo de comercio, produce un recurso comercial extra.

en: Adds 3 trade route slots to the city.
gl_ES: Engade 3 espazos de rutas comerciais á cidade.

en: Increases the radius of the city.
gl_ES: Aumenta o radio da cidade.

en: Increases the vision radius of the city.
gl_ES: Aumenta o radio de visión da cidade.

en: A Space Elevator is too easy for an enemy to destroy to leave operational and fully assembled during war. It is therefore shut down and without any effect if its owner is at war with anyone at all.
gl_ES: Un ascensor espacial é demasiado fácil de destruír para que un inimigo o deixe operativo e completamente montado durante a guerra. Polo tanto, está pechada e sen ningún efecto se o seu propietario está en guerra con alguén.

en: Increases the luxury and tax output in a city by an additional 50%, or 100% if Super Highways are also in the city. A Marketplace, Bank, and Stock Exchange together in a city yield a total bonus of 150%; adding Super Highways yields a total of 200%.
gl_ES: Aumenta a produción de luxos e impostos nunha cidade nun 50% adicional, ou nun 100% se tamén hai superestradas na cidade. Un mercado, un banco e unha bolsa xuntos nunha cidade producen unha bonificación total do 150 %; engadindo Super Highways obtén un total do 200%.

en: Each tile around the city with roads and without farmland, that is already generating some trade, produces one extra trade resource. The same applies to the city center tile (even if it is receiving a farmland bonus).
gl_ES: Cada cela arredor da cidade con estradas e sen terras de cultivo, que xa está xerando algo de comercio, produce un recurso comercial extra. O mesmo aplícase á cela do centro da cidade (aínda que estea recibindo unha bonificación de terras de cultivo).

en: Also doubles the effect of any Stock Exchange in the city (increasing luxury and tax output by an additional 50%).
gl_ES: Tamén duplica o efecto de calquera Bolsa da cidade (aumentando a produción de luxo e impostos nun 50%).

en: Super Highways also increase the pollution caused by the population of the city.
gl_ES: As superestradas tamén aumentan a contaminación causada pola poboación da cidade.

en: Makes one unhappy citizen content. The Mysticism advance doubles this effect (except under a Communist government). With both Mysticism and the Temple of Artemis, 4 citizens are made content (3 under Communism). Does not affect citizens made unhappy by aggression.
gl_ES: Fai que un cidadán sexa infeliz. O avance do misticismo duplica este efecto (excepto baixo un goberno comunista). Tanto co Misticismo como co Templo de Artemisa, 4 cidadáns están contentos (3 baixo o comunismo). Non afecta aos cidadáns infelices pola agresión.

en: Increases the science output in a city by an additional 50%, or by 100% once Isaac Newton's College has been built by any player.
gl_ES: Aumenta a produción científica nunha cidade nun 50% adicional, ou nun 100% unha vez que calquera xogador construíu o colexio de Isaac Newton.

en: The total bonus is 100% if a Library and a University are present together in the same city, increasing to 150% once Isaac Newton's College has been built.
gl_ES: A bonificación total é do 100% se unha biblioteca e unha universidade están presentes xuntas na mesma cidade, aumentando ata o 150% unha vez construído o colexio de Isaac Newton.

en: Altar to The Divine Ruler
gl_ES: Altar ao Divino Gobernante

en: Makes it possible to receive sacrifices from your subjects. A Sacrifice of Work makes the unit unhomed and therefore without material or happiness upkeep.
gl_ES: Permite recibir sacrificios dos teus súbditos. Un sacrificio de traballo fai que a unidade sexa deshabitada e, polo tanto, sen mantemento material nin de felicidade.

en: The entire map becomes permanently visible to the player who owns it -- the player always has up-to-date knowledge of all terrain and cities (but not units) despite fog-of-war.  It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
gl_ES: Todo o mapa faise permanentemente visible para o xogador que o posúe: o xogador sempre ten coñecementos actualizados de todos os terreos e cidades (pero non das unidades) a pesar da néboa de guerra. Permite que todos os xogadores comecen a construír pezas da nave espacial (asumindo que investigasen as tecnoloxías necesarias).

en: Completion of the Apollo Program also allows nuclear-armed powers to declare war without provocation, regardless of the existence of the United Nations, and AI players will no longer be friendly towards the owner of the United Nations or the Eiffel Tower.
gl_ES: A finalización do Programa Apolo tamén permite que as potencias con armas nucleares declaren a guerra sen provocacións, independentemente da existencia das Nacións Unidas, e os xogadores de IA deixarán de ser amigos co propietario das Nacións Unidas ou da Torre Eiffel.

en: In every city with a Stock Exchange, city improvements which would normally have an upkeep of 1 become free of upkeep. (Communist governments inherently give this benefit, so there is no bonus under Communism.)
gl_ES: En todas as cidades cunha bolsa de valores, as melloras da cidade que normalmente terían un mantemento de 1 quedarán libres de mantemento. (Os gobernos comunistas dan este beneficio inherentemente, polo que non hai bonificación baixo o comunismo).

en: Upon completion of this wonder, tax collector specialists' gold output increases to 3 permanently for every nation.
gl_ES: Despois de completar esta marabilla, a produción de ouro dos especialistas en recadadores de impostos aumenta a 3 permanentemente por cada nación.

en: Chichen Itza
gl_ES: Chichén Itzá

en: In a city with Chichen Itza, settlers can be built without size of the city shrinking.
gl_ES: Nunha cidade con Chichén Itzá, pódense construír colonos sen que o tamaño da cidade se encolle.

en: Each tile worked by the city where this wonder is built produces one extra research point.
gl_ES: Cada cela traballada pola cidade onde está construída esta marabilla produce un punto de investigación extra.

en: This stunning technological achievement makes one content citizen happy in each of your cities (2 extra luxury per city). It further reduces your risk of plague (by 10% of the base chance); with knowledge of Medicine, any of your cities with an Aqueduct and a Sewer System will be entirely free of plague.
gl_ES: Este impresionante logro tecnolóxico fai feliz a un cidadán de contido en cada unha das túas cidades (2 luxos extra por cidade). Reduce aínda máis o teu risco de peste (un 10% da probabilidade base); con coñecementos de Medicina, calquera das túas cidades cun acueducto e un sistema de sumidoiros estará totalmente libre de peste.

en: Charles Darwin's voyage sparked the discovery of the evolution of the species, which inspired greater confidence in science. All your cities generate 1 extra science bulb.
gl_ES: A viaxe de Charles Darwin provocou o descubrimento da evolución da especie, o que inspirou unha maior confianza na ciencia. Todas as túas cidades xeran 1 bombilla científica adicional.

en: Upon completion of this wonder, scientist specialists' research output increases to 3 permanently for every nation.
gl_ES: Despois de completar esta marabilla, a produción de investigación dos científicos especialistas aumenta a 3 permanentemente por cada nación.

en: AI nations are more inclined to be friendly and forgiving toward the owner of this wonder (until the Apollo Program is completed). It also reduces the pollution caused by the population; it counteracts the pollution associated with a single building in each of your cities.
gl_ES: As nacións da IA ​​están máis inclinadas a ser amigables e indulgentes co propietario desta marabilla (ata que se complete o Programa Apolo). Tamén reduce a contaminación causada pola poboación; contrarresta a contaminación asociada a un só edificio en cada unha das túas cidades.

en: Guidestones
gl_ES: Guias

en: Allows releasing plague against any city as this helps maintain humanity under 500,000,000.
gl_ES: Permite liberar a peste contra calquera cidade xa que axuda a manter a humanidade por debaixo de 500.000.000.

en: Gives an immediate technology advance to the player that builds it, and thereafter 4 extra research points every turn to its city.
gl_ES: Dálle un avance tecnolóxico inmediato ao xogador que o constrúe e, a partir de entón, 4 puntos de investigación adicionais cada turno á súa cidade.

en: Completion of this wonder starts permanent tech sharing so that once a tech is known by 30% of players, also all the others get it.
gl_ES: Ao completar esta marabilla comeza a compartir tecnoloxía permanente para que, unha vez que unha tecnoloxía sexa coñecida polo 30% dos xogadores, tamén a obteñan todos os demais.

en: Increases the defense of all your cities by adding a +50% bonus to its units' intrinsic defense strength against land units (this is cumulative with any City Walls), and preventing the loss of population which occurs when a defending unit is defeated by a land unit.
gl_ES: Aumenta a defensa de todas as túas cidades engadindo un +50% de bonificación á forza de defensa intrínseca das súas unidades contra as unidades terrestres (isto é acumulativo con calquera Muralla) e evitando a perda de poboación que se produce cando unha unidade defensora é derrotada por un unidade de terra.

en: Makes one unhappy citizen content in every city of the player that owns it (not including citizens unhappy about aggression). This wonder also makes two content citizens happy in the city where it is located (4 extra luxury points).
gl_ES: Fai que un cidadán infeliz teña contido en cada cidade do xogador que o posúe (sen incluír aos cidadáns descontentos pola agresión). Esta marabilla tamén fai felices a dous cidadáns de contido na cidade onde se atopa (4 puntos extra de luxo).

en: Acts as a Hydro Plant in the city where it is built, and reduces pollution from shield production by a further 25% in all cities with Hydro Plants, making them equivalent to Solar Plants.
gl_ES: Actúa como unha central hidráulica na cidade onde se constrúe e reduce a contaminación derivada da produción de escudos nun 25% máis en todas as cidades con centrais hidráulicas, o que as fai equivalentes ás plantas solares.

en: Gives an immediate technology advance to the player that builds it, and thereafter 6 extra research points every turn to its city.
gl_ES: Dálle un avance tecnolóxico inmediato ao xogador que o constrúe e, a partir de entón, 6 puntos de investigación adicionais cada turno á súa cidade.

en: Completion of this wonder permanently doubles the effect of Universities for every player.
gl_ES: A realización desta marabilla duplica permanentemente o efecto das Universidades para cada xogador.

en: Makes one content citizen happy in every city of the player that owns it (2 extra luxury points per city).
gl_ES: Fai feliz a un cidadán de contido en cada cidade do xogador que o posúe (2 puntos extra de luxo por cidade).

en: Reduces the unhappiness caused by aggressively deployed military units owned by the city by 1 -- in other words, it neutralizes the unhappiness caused by a single military unit (except under Democracy, where a single unit makes two citizens unhappy). Under governments where unit upkeep is paid in gold, it gives two free gold per city towards upkeep every turn.
gl_ES: Reduce en 1 a infelicidade causada polas unidades militares que son propiedade da cidade despregadas de forma agresiva, é dicir, neutraliza a infelicidade causada por unha única unidade militar (excepto baixo a democracia, onde unha única unidade fai infelices a dous cidadáns). Baixo os gobernos nos que o mantemento da unidade se paga en ouro, dá dous ouros gratis por cidade para o mantemento en cada turno.

en: Gives all your sea units 1 additional movement point (except Triremes while moving on rivers). Makes all your new sea units veterans (for all your cities).
gl_ES: Dálle a todas as túas unidades naval 1 punto de movemento adicional (excepto Trirremes mentres se move por ríos). Fai que todas as túas novas unidades marítimas sexan veteranas (para todas as túas cidades).

en: Gives all your sea units 1 additional movement point. The chance of a sea unit getting the next veteran level after a battle increases by half.
gl_ES: Dálle a todas as túas unidades naval 1 punto de movemento adicional. A posibilidade de que unha unidade marítima consiga o seguinte nivel de veterano despois dunha batalla aumenta á metade.

en: TIP: if you're behind in research, this can help you catch up, by reducing the cost of technologies that other players already know.
gl_ES: CONSELLO: se estás atrasado na investigación, isto pode axudarche a poñerte ao día, reducindo o custo das tecnoloxías que outros xogadores xa coñecen.

en: Doubles the base effect of Cathedrals. This makes 3 additional unhappy citizens content in each city with a Cathedral; however, it does not affect citizens made unhappy by aggression.
gl_ES: Duplica o efecto base das catedrais. Isto fai que 3 cidadáns infelices adicionais conteñan en cada cidade cunha catedral; con todo, non afecta aos cidadáns infelices pola agresión.

en: Mausoleum of Mausolos
gl_ES: Mausoleo de Mausolos

en: With this wonder, City Walls and Courthouses each make one unhappy citizen content in their city, unless that citizen is unhappy about aggression. Also, none of the owner's cities can be incited to revolt.
gl_ES: Con esta marabilla, as murallas e os xulgados crean cada un deles un cidadán descontento na súa cidade, a non ser que ese cidadán estea descontento pola agresión. Ademais, ningunha das cidades do propietario pode ser incitada á revolta.

en: Statue of Zeus
gl_ES: Estatua de Zeus

en: Reduces by 1 the unhappiness caused by one aggressively deployed military unit per city -- in other words, in each city it neutralizes the unhappiness caused by a single military unit (except under Democracy, where it just halves the unhappiness from that unit). Each city also avoids one shield of upkeep for units.
gl_ES: Reduce en 1 a infelicidade causada por unha unidade militar despregada agresivamente por cidade; noutras palabras, en cada cidade neutraliza a infelicidade causada por unha única unidade militar (excepto baixo a democracia, onde só reduce á metade a infelicidade desa unidade). Cada cidade tamén evita un escudo de mantemento para as unidades.

en: Temple of Artemis
gl_ES: Templo de Artemisa

en: Makes 2 additional unhappy citizens content in every city with a Temple. Does not affect citizens made unhappy by aggression.
gl_ES: Fai que 2 cidadáns infelices adicionais contemplen cada cidade cun templo. Non afecta aos cidadáns infelices pola agresión.

en: Each tile around the city where this wonder is built that is already generating some shield output produces one extra shield resource. Under Despotism or Tribal governments, the Pyramids cancel the penalty to worked tiles with output greater than 2 (for all kinds of output), as if all your cities were always celebrating.
gl_ES: Cada ficha arredor da cidade onde está construída esta marabilla que xa está a xerar algunha saída de escudo produce un recurso de escudo adicional. Baixo o Despotismo ou os gobernos tribais, as Pirámides cancelan a penalización ás fichas traballadas con saída superior a 2 (para todo tipo de saída), coma se todas as túas cidades estiveran sempre celebrando.

en: Internet
gl_ES: Rede

en: Gives an immediate technology advance to the player that builds it, and thereafter all cities on the map are continuously visible to its owner despite fog-of-war.
gl_ES: Dálle un avance tecnolóxico inmediato ao xogador que o constrúe, e despois todas as cidades do mapa son continuamente visibles para o seu propietario a pesar da néboa de guerra.

en: Completion of this wonder permanently doubles the effect of Research Labs for every player.
gl_ES: Ao completar esta marabilla duplica de forma permanente o efecto dos Laboratorios de Investigación para cada xogador.

en: Gives 1 additional luxury to every city, and 6 luxuries to the city where it is located.
gl_ES: Dá 1 luxo adicional a cada cidade e 6 luxos á cidade onde se atopa.

en: Upon completion of this wonder, entertainer specialists' luxury output increases to 3 permanently for every nation.
gl_ES: Despois de completar esta marabilla, a produción de luxo dos especialistas en animación aumenta a 3 permanentemente por cada nación.

en: Space Elevator
gl_ES: Ascensor Espacial

en: Allows you to choose any government, including those that have not yet been researched by your civilization, and without the transition period of Anarchy. It also allows unprovoked declaration of war regardless of any senate instituted by a Democracy or Federation government or by the United Nations.
gl_ES: Permíteche escoller calquera goberno, incluídos aqueles que aínda non foron investigados pola túa civilización e sen o período de transición da Anarquía. Tamén permite a declaración de guerra non provocada independentemente de calquera senado instituído por un goberno de democracia ou federación ou polas Nacións Unidas.

en: All your new military land units start with an additional veteran level (this is cumulative with any Barracks building in a city; with both, units are created as Hardened).
gl_ES: Todas as túas novas unidades terrestres militares comezan cun nivel de veterano adicional (isto é acumulativo con calquera edificio de cuarteis nunha cidade; con ambos, as unidades créanse como Endurecidas).

en: Treuga Dei
gl_ES: O respiro de Deus

en: Historical note: The real Treuga Dei was far less extreme. Fighting was allowed around 80 days each year. It also both began and ended during the middle ages - long before communism.
gl_ES: Nota histórica: o verdadeiro Treuga Dei foi moito menos extremo. A loita permitíase uns 80 días ao ano. Tamén comezou e rematou durante a Idade Media, moito antes do comunismo.

en: Makes violence impossible before Communism is discovered. Makes every violent action a Casus Belli after Communism is discovered.
gl_ES: Fai imposible a violencia antes de que se descubra o comunismo. Fai de cada acción violenta un Casus Belli despois de que se descubra o comunismo.

en: Creates a world senate that prevents unprovoked declaration of war by any nuclear-capable nation (that is, any nation with knowledge of Nuclear Fission, once the Manhattan Project has been built). AI players are more inclined to be friendly and forgiving toward the owner of this wonder. These effects last until the Apollo Program is completed.
gl_ES: Crea un Senado mundial que impide a declaración de guerra non provocada por parte de calquera nación con capacidade nuclear (é dicir, calquera nación con coñecemento de Fisión Nuclear, unha vez construído o Proxecto Manhattan). Os xogadores de intelixencia artificial están máis inclinados a ser amigables e indulgentes co propietario desta marabilla. Estes efectos duran ata que se completa o Programa Apolo.

en: Also, if any player's city is in disorder for more than two turns in a row, that player's government falls (even for governments other than Republic and Democracy).
gl_ES: Ademais, se a cidade dun xogador está en desorde durante máis de dúas quendas seguidas, o goberno dese xogador cae (incluso para gobernos que non sexan República e Democracia).

en: Neutralizes the unhappiness caused by one aggressively deployed military unit per city. Under Democracy, it additionally halves the unhappiness caused by military units (reducing it to the same level as a Republic).
gl_ES: Neutraliza a infelicidade causada por unha unidade militar despregada agresivamente por cidade. Baixo a Democracia, ademais reduce á metade a infelicidade causada polas unidades militares (reducíndoa ao mesmo nivel que unha República).

en: Each entertainer produces two luxury points for their city per turn, increasing to three once any player has built Shakespeare's Theater. See the section on Happiness for the effects of luxury points.
gl_ES: Cada animador produce dous puntos de luxo para a súa cidade por turno, aumentando a tres unha vez que calquera xogador construíu Shakespeare's Theatre. Consulta a sección de Felicidade para coñecer os efectos dos puntos de luxo.

en: Each scientist adds two points to your empire's research output per turn, increasing to three once any player has built Darwin's Voyage.
gl_ES: Cada científico engade dous puntos á produción de investigación do teu imperio por turno, aumentando a tres unha vez que calquera xogador construíu a Viaxe de Darwin.

en: Each tax collector produces two extra gold for your treasury per turn, increasing to three once any player has built A.Smith's Trading Co.
gl_ES: Cada recadador de impostos produce dous ouros extra para a túa tesouraría por turno, aumentando a tres unha vez que calquera xogador construíu A.Smith's Trading Co.

en: Sandbox ruleset
gl_ES: Conxunto de regras de Sandbox

note: TRANS: In the client, this is displayed alongside the contents of ;    README.sandbox, which are not localized.
en: You are playing Freeciv with sandbox ruleset. This showcases new or unusual features available in Freeciv without regard for strict game balancing, playability, AI performance, availability of graphics, or savegame compatibility between versions.
    
    This ruleset was originally based on current default ruleset, civ2civ3, as it stood in 2.6.
gl_ES: Estás xogando a Freeciv cun conxunto de regras sandbox. Isto mostra funcións novas ou pouco habituais dispoñibles en Freeciv sen ter en conta o estrito equilibrio do xogo, a xogabilidade, o rendemento da IA, a dispoñibilidade de gráficos ou a compatibilidade de partidas gardadas entre as versións.
    
    Este conxunto de regras baseouse orixinalmente no conxunto de regras predeterminado actual, civ2civ3, tal e como estaba na versión 2.6.

en: Spaceship Launch
gl_ES: Lanzamento da nave espacial

en: You're the first one to launch a spaceship towards Alpha Centauri!
gl_ES: Vostede é o primeiro en lanzar unha nave espacial cara Alpha Centauri!

en: You have launched a spaceship towards Alpha Centauri!
gl_ES: Lanzaches unha nave espacial cara Alpha Centauri!

en: Entire Map Known
gl_ES: Mapa completo coñecido

en: You're the first one to have mapped the entire world!
gl_ES: Es o primeiro en mapear o mundo enteiro!

en: You have mapped the entire world!
gl_ES: Mapaches o mundo enteiro!

en: Land Ahoy
gl_ES: País Ahoy

en: Your people were the first in history to sight a foreign shore!
gl_ES: O teu pobo foi o primeiro da historia en avistar unha costa estranxeira!

en: You sighted your first foreign shore!
gl_ES: Viches a túa primeira costa estranxeira!

en: Literate
gl_ES: Alfabetizado

en: Your nation is the first to reach 100% literacy!
gl_ES: A túa nación é a primeira en alcanzar o 100% de alfabetización!

en: Your nation has reached 100% literacy!
gl_ES: A túa nación alcanzou o 100% de alfabetización!

en: You're the first nation to have citizens of multiple nationalities!
gl_ES: Vostede é a primeira nación que ten cidadáns de varias nacionalidades!

en: Your nation now has citizens of multiple nationalities!
gl_ES: A túa nación ten agora cidadáns de varias nacionalidades!

en: Metropolis
gl_ES: Metrópole

en: Your nation is the first with a city of population 20!
gl_ES: A túa nación é a primeira cunha cidade de 20 habitantes!

en: One of your cities has reached population 20!
gl_ES: A túa nación é a primeira cunha cidade de 20 habitantes!

en: Cultured City
gl_ES: Cidade Culta

en: Your nation is the first with a city of 1000 culture points!
gl_ES: A túa nación é a primeira cunha cidade de 1000 puntos culturais!

en: One of your cities has 1000 culture points!
gl_ES: Unha das túas cidades ten 1000 puntos culturais!

en: Cultured Nation
gl_ES: Nación Culta

en: Your nation is the first one to achieve 10000 culture points!
gl_ES: A túa nación é a primeira en acadar 10.000 puntos culturais!

en: Your nation has achieved 10000 culture points!
gl_ES: A túa nación logrou 10.000 puntos culturais!

en: Wares
gl_ES: Mercadorías

en: Jewelry
gl_ES: Xoias

en: Ore
gl_ES: Mineral

en: Equipment
gl_ES: Equipos

en: Turn Owned 1
gl_ES: Propiedade de quenda 1

en: Turn Owned 2
gl_ES: Propiedade de quenda 2

en: Turn of Celebration
gl_ES: Quenda de Celebración

en: Turn of Disorder
gl_ES: Quenda de desorde

en: * Buildings and technologies do not require any upkeep.
    * Each worked tile that gives more than 2 Food, Shield, or Trade will suffer a -1 penalty, unless the city working it is celebrating. (Cities below size 3 will not celebrate.)
    * Each city can support up to 2 units for free; further units each cost 1 shield per turn.
    * Military units do not cause unhappiness even when deployed aggressively.
    * Military units impose martial law. Up to 3 military units inside a city will each force 1 unhappy citizen to become content.
    * You have no control over tax rates. All trade income is converted to luxuries.
    * Half of the luxuries, including those converted from other trade income, are wasted.
    * Conventional corruption increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of The Corporation).
    * Base production waste is 30%. This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of Trade).
gl_ES: * Os edificios e as tecnoloxías non requiren mantemento.
    * Cada ficha traballada que dea máis de 2 alimentos, escudo ou comercio sufrirá unha penalización de -1, a non ser que a cidade que traballa estea celebrando. (As cidades por debaixo do tamaño 3 non celebrarán).
    * Cada cidade pode soportar ata 2 unidades de balde; unidades máis custan cada unha 1 escudo por turno.
    * As unidades militares non causan infelicidade mesmo cando se despregan de forma agresiva.
    * As unidades militares impoñen a lei marcial. Ata 3 unidades militares dentro dunha cidade obrigarán a 1 cidadán infeliz a contentarse.
    * Non tes control sobre as taxas impositivas. Todos os ingresos comerciais convértense en luxos.
    * A metade dos luxos, incluídos os convertidos doutros ingresos comerciais, son desperdiciados.
    * A corrupción convencional aumenta coa distancia da capital (a metade de rápido co coñecemento da Corporación).
    * Os residuos de produción base son do 30%. Isto aumenta coa distancia da capital (a metade máis rápido con coñecementos de Comercio).

en: Under a Tribal government, you are part ruler of your people. Your control over your citizens is maintained largely by spiritual counsel.
gl_ES: Baixo un goberno tribal, es parte gobernante do teu pobo. O teu control sobre os teus cidadáns mantense en gran parte polo consello espiritual.

en: Compared to Despotism, a Tribal economy is more shield-oriented. Its bonuses to veterancy can be an advantage in wartime, but it lacks the martial law of other early governments.
gl_ES: En comparación co despotismo, unha economía tribal está máis orientada ao escudo. Os seus bonos á veteranía poden ser unha vantaxe en tempo de guerra, pero carece da lei marcial doutros primeiros gobernos.

en: * Increases by half the chance of land units getting the next veteran level after a battle.
    * Each worked tile that gives more than 2 Food, Shield, or Trade will suffer a -1 penalty, unless the city working it is celebrating. (Cities below size 3 will not celebrate.)
    * Each city gets 1 extra content citizen.
    * Each city can support up to 2 units for free; further units each cost 1 shield per turn.
    * Unlike later governments, military units do not cause unhappiness even when deployed aggressively.
    * Base corruption is 30% (the highest under any government). This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of The Corporation).
    * There is no base level of production waste, but an increasing amount with distance from the capital (half as fast with knowledge of Trade).
gl_ES: * Aumenta á metade a posibilidade de que as unidades terrestres consigan o seguinte nivel de veterano despois dunha batalla.
    * Cada ficha traballada que dea máis de 2 alimentos, escudo ou comercio sufrirá unha penalización de -1, a non ser que a cidade que traballa estea celebrando. (As cidades por debaixo do tamaño 3 non celebrarán).
    * Cada cidade recibe 1 cidadán de contido extra.
    * Cada cidade pode soportar ata 2 unidades de balde; unidades máis custan cada unha 1 escudo por turno.
    * A diferenza dos gobernos posteriores, as unidades militares non causan infelicidade mesmo cando se despregan de forma agresiva.
    * A corrupción base é do 30% (o máis alto baixo calquera goberno). Isto aumenta coa distancia da capital (a metade máis rápido co coñecemento da Corporación).
    * Non hai un nivel base de desperdicio de produción, pero si unha cantidade crecente coa distancia da capital (a metade máis rápido con coñecementos de Comercio).

en: Compared to Tribalism, a Despotic economy is more trade-oriented.
gl_ES: En comparación co tribalismo, unha economía despótica está máis orientada ao comercio.

en: * Your centers of government (cities with Palace and Ecclesiastical Palace) get a +75% bonus to gold production.
    * Each worked tile that gives more than 2 Food, Shield, or Trade will suffer a -1 penalty, unless the city working it is celebrating. (Cities below size 3 will not celebrate.)
    * Each city can support up to 2 units for free; further units each cost 1 gold per turn.
    * Unlike later governments, military units do not cause unhappiness even when deployed aggressively.
    * Military units impose martial law. Up to 3 military units inside a city will each force 1 unhappy citizen to become content.
    * Base corruption is 20%. This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of The Corporation).
    * Base production waste is 10%. This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of Trade).
gl_ES: * Os teus centros de goberno (cidades con Palacio e Palacio Eclesiástico) obteñen unha bonificación do 75% á produción de ouro.
    * Cada ficha traballada que dea máis de 2 alimentos, escudo ou comercio sufrirá unha penalización de -1, a non ser que a cidade que traballa estea celebrando. (As cidades por debaixo do tamaño 3 non celebrarán).
    * Cada cidade pode soportar ata 2 unidades de balde; as unidades máis custan cada unha 1 ouro por turno.
    * A diferenza dos gobernos posteriores, as unidades militares non causan infelicidade mesmo cando se despregan de forma agresiva.
    * As unidades militares impoñen a lei marcial. Ata 3 unidades militares dentro dunha cidade obrigarán a 1 cidadán infeliz a contentarse.
    * A corrupción base é do 20%. Isto aumenta coa distancia da capital (a metade máis rápido co coñecemento da Corporación).
    * Os residuos de produción base son do 10%. Isto aumenta coa distancia da capital (a metade máis rápido con coñecementos de Comercio).

en: Monarchy gives low unit upkeep costs.
gl_ES: A monarquía dá baixos custos de mantemento unitarios.

en: * Your centers of government (cities with Palace and Ecclesiastical Palace) get a +50% bonus to gold production.
    * Celebrating cities produce one extra trade point for every tile which is already producing trade. (Cities below size 3 will not celebrate.)
    * Each city can support up to 3 units for free (the maximum possible); further units each cost 1 gold per turn.
    * Each city tolerates up to 3 aggressively deployed military units; each further unit causes 1 unhappy citizen.
    * Military units impose martial law. Up to 3 military units inside a city will each force 1 unhappy citizen to become content.
    * Base corruption is 10%. This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of The Corporation).
    * Base production waste is 20%. This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of Trade).
gl_ES: * Os teus centros de goberno (cidades con Palacio e Palacio Eclesiástico) obteñen unha bonificación do 50% á produción de ouro.
    * As cidades celebradas producen un punto de comercio extra por cada ficha que xa está producindo comercio. (As cidades por debaixo do tamaño 3 non celebrarán).
    * Cada cidade pode soportar ata 3 unidades de balde (o máximo posible); as unidades máis custan cada unha 1 ouro por turno.
    * Cada cidade tolera ata 3 unidades militares despregadas de forma agresiva; cada unidade máis fai que 1 cidadán infeliz.
    * As unidades militares impoñen a lei marcial. Ata 3 unidades militares dentro dunha cidade obrigarán a 1 cidadán infeliz a contentarse.
    * A corrupción base é do 10%. Isto aumenta coa distancia da capital (a metade máis rápido co coñecemento da Corporación).
    * Os residuos de produción base son do 20%. Isto aumenta coa distancia da capital (a metade máis rápido con coñecementos de Comercio).

en: Communism is a good government for maximizing shield production, and for large empires.
gl_ES: O comunismo é un bo goberno para maximizar a produción de escudos e para os grandes imperios.

en: * City improvements which would normally have an upkeep of 1 gold are free of upkeep.
    * Cancels the bonus from Mysticism and Theology (to Temples and Cathedrals).
    * Each city can support up to 3 units for free (the maximum possible); further units each cost 1 shield per turn.
    * Each city tolerates up to 3 aggressively deployed military units; each further unit causes 1 unhappy citizen.
    * Military units impose martial law. Up to 3 military units inside a city will each force 2 unhappy citizens to become content (the maximum possible).
    * Base corruption is 30%, but is not affected by distance to the capital.
    * There is no production waste.
gl_ES: * As melloras da cidade que normalmente terían un mantemento de 1 ouro están libres de mantemento.
    * Cancela a bonificación de Mística e Teoloxía (para Templos e Catedrais).
    * Cada cidade pode soportar ata 3 unidades de balde (o máximo posible); unidades máis custan cada unha 1 escudo por turno.
    * Cada cidade tolera ata 3 unidades militares despregadas de forma agresiva; cada unidade máis fai que 1 cidadán infeliz.
    * As unidades militares impoñen a lei marcial. Ata 3 unidades militares dentro dunha cidade obrigarán cada unha a 2 cidadáns infelices a contentarse (o máximo posible).
    * A corrupción base é do 30%, pero non se ve afectada pola distancia á capital.
    * Non hai residuos de produción.

en: * Your bureaucracy can prevent you from disbanding certain units.
gl_ES: * A túa burocracia pode evitar que disoltas determinadas unidades.

en: Fundamentalism is a good government for maximizing gold, and its Fanatics are useful in wartime, but it has a heavy penalty to technological progress.
gl_ES: O fundamentalismo é un bo goberno para maximizar o ouro, e os seus fanáticos son útiles en tempo de guerra, pero ten unha gran penalización para o progreso tecnolóxico.

en: * Base science production is half that of other governments. (A Fundamentalist city with a Library produces as much science as a city under another government does alone.)
    * Each city can support up to 2 units for free; further units each cost 2 gold per turn (except for Fanatics).
    * Each city tolerates up to 2 aggressively deployed military units; each further unit causes 1 unhappy citizen.
    * Base corruption is 15%. This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of The Corporation).
    * Base production waste is 15%. This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of Trade).
gl_ES: * A produción de ciencia base é a metade da doutros gobernos. (Unha cidade fundamentalista cunha biblioteca produce tanta ciencia como unha cidade baixo outro goberno fai soa).
    * Cada cidade pode soportar ata 2 unidades de balde; as unidades máis custan cada unha 2 ouros por turno (excepto para os Fanáticos).
    * Cada cidade tolera ata 2 unidades militares despregadas de forma agresiva; cada unidade máis fai que 1 cidadán infeliz.
    * A corrupción base é do 15%. Isto aumenta coa distancia da capital (a metade máis rápido co coñecemento da Corporación).
    * Os residuos de produción base son do 15%. Isto aumenta coa distancia da capital (a metade máis rápido con coñecementos de Comercio).

en: Federation
gl_ES: Federación

en: Federalism is a system in which the power to govern is shared between national and provincial governments.  This decentralization minimizes the corruption and waste caused by distance to capital, and avoids separatist movements.
gl_ES: O federalismo é un sistema no que o poder de gobernar é compartido entre os gobernos nacionais e provinciais. Esta descentralización minimiza a corrupción e o despilfarro provocados pola distancia ao capital, e evita os movementos separatistas.

en: * Each city gets 2 extra luxury points.
    * Celebrating cities produce one extra trade point for every tile which is already producing trade. (Cities below size 3 will not celebrate.)
    * Each city can support up to 2 units for free; further units each cost 2 gold per turn.
    * Each city tolerates up to 2 aggressively deployed military units; each further unit causes 1 unhappy citizen.
    * There is no base level of corruption, but an increasing amount with distance from the capital (half as much as with most other governments). Knowledge of The Corporation eliminates this corruption.
    * Base production waste is 30%, but is not affected by distance to the capital.
    * Has a senate that may prevent declaration of war.
gl_ES: * Cada cidade recibe 2 puntos extra de luxo.
    * As cidades celebradas producen un punto de comercio extra por cada ficha que xa está producindo comercio. (As cidades por debaixo do tamaño 3 non celebrarán).
    * Cada cidade pode soportar ata 2 unidades de balde; as unidades máis custan cada unha 2 ouros por turno.
    * Cada cidade tolera ata 2 unidades militares despregadas de forma agresiva; cada unidade máis fai que 1 cidadán infeliz.
    * Non hai un nivel base de corrupción, pero unha cantidade crecente coa distancia da capital (a metade que coa maioría dos outros gobernos). O coñecemento da Corporación elimina esta corrupción.
    * Os residuos de produción base son do 30%, pero non se ven afectados pola distancia á capital.
    * Ten un Senado que pode impedir a declaración de guerra.

en: * Cities produce an extra trade point for every worked land tile that is already producing trade.
    * Celebrating cities produce a further trade point for every worked tile (land or water) which is already producing trade. (Cities below size 3 will not celebrate.)
    * Each city can support one unit for free; further units each cost 1 shield per turn.
    * Each city tolerates a single aggressively deployed military unit; each further unit causes 1 unhappy citizen.
    * Base corruption is 25%. This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of The Corporation).
    * Base production waste is 5%. This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of Trade).
gl_ES: * As cidades producen un punto de comercio extra por cada cela de terra traballada que xa está a producir comercio.
    * As cidades de celebración producen un punto de comercio máis por cada cela traballada (terra ou auga) que xa está a producir comercio. (As cidades por debaixo do tamaño 3 non celebrarán).
    * Cada cidade pode soportar unha unidade de balde; unidades máis custan cada unha 1 escudo por turno.
    * Cada cidade tolera unha única unidade militar despregada agresivamente; cada unidade máis fai que 1 cidadán infeliz.
    * A corrupción base é do 25%. Isto aumenta coa distancia da capital (a metade máis rápido co coñecemento da Corporación).
    * Os residuos de produción base son do 5%. Isto aumenta coa distancia da capital (a metade máis rápido con coñecementos de Comercio).

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness; citizens become very upset during wars.
gl_ES: Baixo a democracia, os cidadáns gobernan directamente votando sobre as cuestións. A democracia ofrece o maior nivel de comercio posible, pero tamén ofrece o maior potencial de infelicidade; os cidadáns están moi molestos durante as guerras.

en: * Cities produce an extra trade point for every worked land tile that is already producing trade.
    * Celebrating cities produce a further trade point for every worked tile (land or water) which is already producing trade. (Cities below size 3 will not celebrate.)
    * Each city can support one unit for free; further units each cost 2 gold per turn.
    * Each city tolerates a single aggressively deployed military unit; each further unit causes 2 unhappy citizens.
    * Base corruption is 5%. This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of The Corporation).
    * Base production waste is 25%. This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of Trade).
    * Has a senate that may prevent declaration of war.
gl_ES: * As cidades producen un punto de comercio extra por cada cela de terra traballada que xa está a producir comercio.
    * As cidades de celebración producen un punto de comercio máis por cada cela traballada (terra ou auga) que xa está a producir comercio. (As cidades por debaixo do tamaño 3 non celebrarán).
    * Cada cidade pode soportar unha unidade de balde; as unidades máis custan cada unha 2 ouros por turno.
    * Cada cidade tolera unha única unidade militar despregada agresivamente; cada unidade máis provoca 2 cidadáns infelices.
    * A corrupción base é do 5%. Isto aumenta coa distancia da capital (a metade máis rápido co coñecemento da Corporación).
    * Os residuos de produción base son do 25%. Isto aumenta coa distancia da capital (a metade máis rápido con coñecementos de Comercio).
    * Ten un Senado que pode impedir a declaración de guerra.

en: Personal Freedom
gl_ES: Liberdade Persoal

en: Each step of personal freedom you allow your citizens yields a 10% increase in science output, but makes an additional citizen unhappy for every aggressively deployed military unit.
gl_ES: Cada paso de liberdade persoal que permites aos teus cidadáns produce un aumento do 10% na produción científica, pero fai que un cidadán adicional sexa infeliz por cada unidade militar despregada de forma agresiva.

en: Polluting Productivity
gl_ES: Produtividade contaminante

en: Each step of polluting productivity increases a cities shield production by 1%, but also increases all pollution related to shields by 5%.
gl_ES: Cada paso da produtividade contaminante aumenta a produción de escudos dunha cidade nun 1%, pero tamén aumenta toda a contaminación relacionada cos escudos nun 5%.

en: Military Training Duration
gl_ES: Duración do adestramento militar

en: Each step increases newly built military units veterancy level by 1, but also increases the costs of the unit by 25% due to the additional training.
gl_ES: Cada paso aumenta o nivel de veteranía das unidades militares de nova construción en 1, pero tamén aumenta os custos da unidade nun 25% debido ao adestramento adicional.

en: Each step increases newly built diplomatic units veterancy level by 1, but also increases the costs of the unit by 25% due to the additional training.
gl_ES: Cada paso aumenta o nivel de veteranía das unidades diplomáticas de nova construción en 1, pero tamén aumenta os custos da unidade nun 25% debido á formación adicional.

en: Civil Training Duration
gl_ES: Duración da Formación Civil

en: Each step increases newly built civil (workers, engineers) units veterancy level by 1, but also increases the costs of the unit by 25% due to the additional training.
gl_ES: Cada paso aumenta o nivel de veteranía das unidades civís (traballadores, enxeñeiros) de nova construción en 1, pero tamén aumenta os custos da unidade nun 25% debido á formación adicional.

en: You found Hermit's Place.
gl_ES: Atopaches o lugar do Ermitaño.

en: Secluded studies have led the Hermit to the discovery of %s!
gl_ES: Estudos illados levaron ao Ermitaño ao descubrimento de %s!

en: The Hermit has left nothing useful.
gl_ES: O Ermitaño non deixou nada útil.

en: Your %s has overflied a Hermit's Place and destroyed it!
gl_ES: O teu %s sobrevoou un lugar de ermitaño e destruíuno!

en: Grand Canyon
gl_ES: Gran Canón

en: Deep Gorge
gl_ES: Garganta Profunda

en: Fjords
gl_ES: Fiordos

en: Travertine Terraces
gl_ES: Terrazas de travertino

en: Thermal Vent
gl_ES: Vento térmico

en: Atoll Chain
gl_ES: Cadea de atols

en: Great Barrier Reef
gl_ES: Gran Barreira de Coral

en: Great Blue Hole
gl_ES: Gran burato azul

en: Dead Sea
gl_ES: Mar Morto

en: Rift Lake
gl_ES: Lago Rift

en: Mangrove Forest
gl_ES: Bosque de mangle

en: Ice Sheet
gl_ES: Capa de xeo

en: Ice Shelf
gl_ES: Estante de xeo

en: Advancing Glacier
gl_ES: Avance do glaciar

en: Geothermal Area
gl_ES: Área Xeotérmica

en: Sand Sea
gl_ES: Mar de area

en: Salt Flat
gl_ES: Salar

en: Singing Dunes
gl_ES: Dunas Cantantes

en: Valley of Geysers
gl_ES: Val dos Géiseres

en: Rock Pillars
gl_ES: Pilares de rocha

en: White Cliffs
gl_ES: Cantís Brancos

en: Giant Cave
gl_ES: Cova Xigante

en: Rock Formation
gl_ES: Formación rocosa

en: Rainforest
gl_ES: Selva tropical

en: Subterranean River
gl_ES: Río subterráneo

en: Sinkholes
gl_ES: Dolinas

en: Stone Forest
gl_ES: Bosque de pedra

en: Sequoia Forest
gl_ES: Bosque de Sequoia

en: Millenary Trees
gl_ES: Árbores milenarias

en: Table Mountain
gl_ES: Montaña da Mesa

en: Karst Landscape
gl_ES: Paisaxe kárstica

en: Mud Volcanoes
gl_ES: Volcáns de barro

en: Sacred Mount
gl_ES: Monte Sagrado

en: Cliff Coast
gl_ES: Costa do acantilado

en: Active Volcano
gl_ES: Volcán Activo

en: High Summit
gl_ES: Cumio Alto

note: TRANS: Your Marines does Disrupt Supply Lines to American Armor.
en: Your %s does %s to %s %s.
gl_ES: O teu %s fai %s a %s %s.

note: TRANS: German Paratroopers does Disrupt Supply Lines to your Armor.
en: %s %s does %s to your %s.
gl_ES: %s %s fai %s co teu %s.

note: TRANS: Your Marines didn't survive doing --  * Use Ancient Transportation Network.
en: Your %s didn't survive doing %s.
gl_ES: O teu %s non sobreviviu facendo %s.

en: Be more careful the next time you select a target.
gl_ES: Teña máis coidado a próxima vez que seleccione un obxectivo.

en: Enables movement of nuclear units.
gl_ES: Permite o movemento de unidades nucleares.

en: Enables airlift of medium weight units.
gl_ES: Permite o transporte aéreo de unidades de peso medio.

en: Allows Settlers, Migrants, Workers, Engineers, and military infantry units to build forts and fortresses.
gl_ES: Permite que colonos, migrantes, obreiros, enxeñeiros e unidades de infantería militar constrúan fortes e fortalezas.

en: Allows irrigation without an adjacent water source, improves the effect of Amphitheaters, and increases city vision radius.
gl_ES: Permite o rego sen unha fonte de auga adxacente, mellora o efecto dos anfiteatros e aumenta o radio de visión da cidade.

en: Grants you vision inside your borders.
gl_ES: Ofrécelle visión dentro das túas fronteiras.

en: Enables airlift of light weight units.
gl_ES: Permite o transporte aéreo de unidades de peso lixeiro.

en: Makes it possible for Engineers to transform terrains.
gl_ES: Fai posible que os enxeñeiros transformen terreos.

en: Enables airlift of heavy weight units.
gl_ES: Permite o transporte aéreo de unidades de peso pesado.

en: Halves the upgrade cost of your units.
gl_ES: Reduce á metade o custo de actualización das túas unidades.

en: Reduces the risk of plague in your cities by 30% of the base chance (this is additive with the benefits of any buildings).
gl_ES: Reduce o risco de peste nas túas cidades nun 30% da probabilidade base (isto é aditivo aos beneficios de calquera edificio).

en: Allows Settlers, Migrants, Workers, Engineers, and Transports to build oil platforms on Deep Ocean, required to get the bonus from Offshore Platforms.
gl_ES: Permite aos colonos, migrantes, traballadores, enxeñeiros e transportes construír plataformas petrolíferas en Deep Ocean, necesarias para obter a bonificación das plataformas offshore.

en: Nanomaterials
gl_ES: Nanomateriais

en: Allows Settlers, Migrants, Workers and Engineers to build airstrips, airbases and buoys. Allows Transports to build buoys.
gl_ES: Permite a colonos, migrantes, traballadores e enxeñeiros construír pistas de aterrizaje, bases aéreas e boias. Permite a Transportes construír boias.

en: Allows Settlers, Migrants, Workers and Engineers to upgrade roads to railroads.
gl_ES: Permite aos colonos, migrantes, traballadores e enxeñeiros actualizar estradas a ferrocarrís.

en: Halves one-time revenue from new trade routes.
gl_ES: Reduce á metade os ingresos puntuais das novas rutas comerciais.

en: For Despotism or Tribal governments, cancels the penalty to worked tiles with output greater than 2 (as if all your cities were always celebrating).
gl_ES: Para os gobernos Despotismo ou Tribais, cancela a penalización ás fichas traballadas con saída superior a 2 (como se todas as túas cidades estivesen sempre de festa).

en: Allows Settlers, Migrants, Workers and Engineers to upgrade mines to oil wells on Desert and Glacier tiles, for an extra production point.
gl_ES: Permite aos colonos, migrantes, traballadores e enxeñeiros actualizar minas a pozos de petróleo en baldosas do deserto e dos glaciares, para obter un punto de produción adicional.

en: Allows Settlers, Migrants, Workers and Engineers to upgrade irrigation systems to farmland.
gl_ES: Permite aos colonos, migrantes, traballadores e enxeñeiros actualizar os sistemas de irrigación ás terras de cultivo.

en: Doubles movement of nuclear units.
gl_ES: Dobra o movemento das unidades nucleares.

en: Ruler Apotheosis
gl_ES: Apoteose gobernante

en: Allows Settlers, Migrants, Workers and Engineers to upgrade railroads with maglev.
gl_ES: Permite aos colonos, migrantes, traballadores e enxeñeiros actualizar os ferrocarrís con maglev.

en: Halves the corruption of trade related to distance from the capital (or eliminates it for Federation governments).
gl_ES: Reduce á metade a corrupción do comercio relacionada coa distancia da capital (ou elimínaa para os gobernos da Federación).

en: Halves the waste of production related to distance from the capital.
gl_ES: Reduce á metade o desperdicio da produción relacionado coa distancia da capital.

en: Mine can be upgraded to Oil Well.
gl_ES: O meu pódese actualizar a pozo de petróleo.

en: Sea
gl_ES: Mar

en: Allows cities to build Harbors and coastal wonders.
gl_ES: Permite ás cidades construír portos e marabillas costeiras.

en: Only veterans can paradrop here.
gl_ES: Só os veteranos poden parar aquí.

en: DiplomatDefense
gl_ES: Defensa Diplomática

en: IrrigationSource
gl_ES: Fonte de rega

en: AllowsFarmlandOnDesert
gl_ES: PermiteFarmlandOnDesert

en: Deserts can be irrigated for a small amount of extra food, but without an oasis or river, bare desert cannot be further improved with farmland.
gl_ES: Os desertos pódense regar por unha pequena cantidade de alimento extra, pero sen un oasis ou un río, o deserto espido non se pode mellorar aínda máis coas terras de cultivo.

en: Rivers bring fertile soil to deserts; on a desert river not already benefiting from an oasis, building irrigation will yield two extra food resources rather than the usual one.
gl_ES: Os ríos traen terra fértil aos desertos; nun río deserto que aínda non se beneficia dun oasis, o rego da construción producirá dous recursos alimenticios adicionais en lugar do habitual.

en: Cities built in hills are at risk of earthquakes, which can interrupt a city's current project.
gl_ES: As cidades construídas en outeiros están en risco de terremotos, que poden interromper o proxecto actual dunha cidade.

en: Jungles are densely overgrown, making agriculture somewhat problematic. Big Land units may not move into jungle without a road.
gl_ES: As selvas están densamente cubertas, o que fai que a agricultura sexa algo problemática. As unidades Big Land non poden moverse á selva sen estrada.

en: Land units that move into mountains can see an extra space, but a fast land unit ending its turn in mountains without a road will start its next turn with one fewer movement point. Big Land units may not move into mountains without a road.
gl_ES: As unidades terrestres que se moven cara ás montañas poden ver un espazo extra, pero unha unidade terrestre rápida que remate o seu turno en montañas sen estrada comezará a súa próxima quenda cun punto de movemento menos. As unidades Big Land non poden moverse ás montañas sen estrada.

en: Swamps suffer from an over-abundance of water, making agriculture somewhat problematic. Big Land units may not move in swamps without a road.
gl_ES: Os pantanos sofren unha sobreabundancia de auga, o que fai que a agricultura sexa algo problemática. As unidades Big Land non poden moverse en pantanos sen estrada.

en: ?gui_type:Build Fort/Fortress/Buoy
gl_ES: ?gui_type:Construír Fortaleza/Fortaleza/Boia

en: ?gui_type:Build Airstrip/Airbase
gl_ES: ?gui_type:Construír pista/base aérea

en: Building an irrigation system on a suitable tile causes it to produce some extra food each turn. Most tiles yield one extra food; a desert with a river will yield two, if it is not already benefiting from an oasis.
gl_ES: Construír un sistema de irrigación nunha cela adecuada fai que produza algún alimento extra cada volta. A maioría das celas producen un alimento extra; un deserto cun río dará dous, se non se beneficia xa dun oasis.

en: Without knowledge of Electricity, irrigation requires a nearby source of water: an ocean, lake, or river tile, or another tile with an irrigation system, must share an edge (not just a corner) with the target tile. However, once irrigated, land remains so even if the water source is removed. Once Electricity is known, any suitable tile may be irrigated without a water source.
gl_ES: Sen coñecementos de Electricidade, o rego require unha fonte de auga próxima: unha cela de océano, lago ou río, ou outra cela cun sistema de rego, debe compartir un bordo (non só unha esquina) coa cela de destino. Porén, unha vez regada, a terra segue sendo así aínda que se elimine a fonte de auga. Unha vez que se coñece a electricidade, pódese regar calquera cela adecuada sen fonte de auga.

en: Mines can be built on some types of terrain, which increases the number of production points produced by that tile. Hills and Mountains get an extra 2 production points per tile; other terrains get 1 extra production point.
gl_ES: As minas pódense construír nalgúns tipos de terreo, o que aumenta o número de puntos de produción que produce esa cela. Outeiros e montañas obteñen 2 puntos de produción extra por ficha; outros terreos obteñen 1 punto de produción extra.

en: Once Refining is known, mines on Desert and Glacier tiles can be upgraded to oil wells for an extra production point.
gl_ES: Unha vez que se coñece a refinación, as minas das celas do deserto e do glaciar pódense actualizar a pozos de petróleo para obter un punto de produción adicional.

en: Oil Platform
gl_ES: Plataforma petroleira

en: Oil platforms allow cities with Offshore Platforms to get an extra production point from Deep Ocean tiles.
gl_ES: As plataformas petrolíferas permiten ás cidades con plataformas offshore obter un punto de produción extra das celas de Deep Ocean.

en: Oil platforms can be built by Workers and similar units on board ships, or directly by Transport units.
gl_ES: As plataformas petrolíferas poden ser construídas por Traballadores e unidades similares a bordo dos buques, ou directamente polas unidades de Transporte.

en: Pollution appears on tiles around cities with high production or population, or when a Mfg. Plant suffers an industrial accident. It halves all output from its tile, and contributes to the risk of global warming.
gl_ES: A contaminación aparece nas celas arredor das cidades con alta produción ou poboación, ou cando unha Planta de Mfg. sofre un accidente industrial. Reduce á metade toda a produción da súa cela e contribúe ao risco de quecemento global.

en: The pollution can only be cleared by dispatching Workers, Migrants, Settlers, Engineers, or a Transport with the "clean pollution" order.
gl_ES: A contaminación só pode ser eliminada enviando a Traballadores, Migrantes, Colonos, Enxeñeiros ou un Transporte coa orde de "contaminación limpa".

en: The city's population starts adding to pollution with the Factory, Super Highways, Offshore Platform, and Mfg. Plant buildings; each building causes the population to add more to pollution. A Mass Transit will counteract the pollution from two buildings in a city, and the Eiffel Tower wonder will counteract the pollution from one building in all the owner's cities.
gl_ES: A poboación da cidade comeza a aumentar a contaminación cos edificios Factory, Super Highways, Offshore Platform e Mfg. Plant; cada edificio fai que a poboación sume máis contaminación. Un transporte masivo contrarrestará a contaminación de dous edificios nunha cidade, e a marabilla da Torre Eiffel contrarrestará a contaminación dun edificio en todas as cidades do propietario.

en: Hermit's Place
gl_ES: Lugar do Ermitaño

en: One can explore Hermit's Places once the philosopher has abandoned them. In most cases one can learn some of the wisdom of the former inhabitant, with the cost of 20% of the normal price. After year 1000 there's no more such individuals figuring entire technologies out in the solitude.
gl_ES: Pódese explorar os Lugares do Ermitaño unha vez que o filósofo os abandonou. Na maioría dos casos pódese aprender algo da sabedoría do antigo habitante, co custo do 20% do prezo normal. Despois do ano 1000 xa non hai persoas deste tipo que descubran tecnoloxías enteiras na soidade.

en: Farmland on a tile prevents any trade bonus from Super Highways.
gl_ES: As terras de cultivo nunha cela impide calquera bonificación comercial de Super Highways.

en: Nuclear fallout can appear on tiles when a Nuclear unit is detonated, or when a city's Nuclear Plant has an accident. It halves all output from its tile.
gl_ES: As precipitacións nucleares poden aparecer nas fichas cando unha unidade nuclear é detonada ou cando a central nuclear dunha cidade ten un accidente. Reduce á metade toda a saída da súa cela.

en: Settlers, Workers, Migrants, Engineers, and Transport units can all clean up nuclear fallout.
gl_ES: Os colonos, os traballadores, os migrantes, os enxeñeiros e as unidades de transporte poden limpar as consecuencias nucleares.

en: Fort
gl_ES: Forte

en: Forts are rapidly-built fortifications providing some defense (+50%) against land units and boats. A fort is also necessary to start building a fortress.
gl_ES: Os fortes son fortificacións de construción rápida que proporcionan algunha defensa (+50%) contra unidades terrestres e barcos. Tamén é necesario un castro para comezar a construír unha fortaleza.

en: Fortresses are more permanent forts; construction on them can only begin once the underlying fort is complete. Forts on River tiles cannot be upgraded to Fortresses.
gl_ES: As fortalezas son castros máis permanentes; a construción neles só pode comezar unha vez que se complete o forte subxacente. Os fortes das fichas de río non se poden actualizar a Fortalezas.

en: Compared to a fort, units in a fortress receive extra defense (+50%) against all units (in total, their defense against land units and boats is doubled), and do not count as aggressive if near a friendly city. Any kind of land unit remaining in a fortress for a whole turn without moving recovers a quarter of its hit points.
gl_ES: En comparación cun forte, as unidades dunha fortaleza reciben unha defensa extra (+50%) contra todas as unidades (en total, a súa defensa contra as unidades terrestres e os barcos duplícase), e non se consideran agresivas se están preto dunha cidade amiga. Calquera tipo de unidade terrestre que permaneza nunha fortaleza durante un turno enteiro sen moverse recupera a cuarta parte dos seus puntos de vida.

en: With Astronomy, fortresses gain watchtowers from which units can see further afield.
gl_ES: Con Astronomy, as fortalezas gañan torres de vixía desde as que as unidades poden ver máis lonxe.

en: Castle
gl_ES: Castelo

en: The castle and its surrounding area is ruled by a vassal with a high degree of autonomy. This makes a castle able to control terrain far from the borders of its nation's cities.
gl_ES: O castelo e os seus arredores están gobernados por un vasalo cun alto grao de autonomía. Isto fai que un castelo poida controlar o terreo lonxe das fronteiras das cidades da súa nación.

en: Airstrips are rapidly-built runways allowing air units to land, refuel, and recover outside cities; an aircraft remaining on an airstrip for a whole turn without moving recovers a tenth of its hit points (that is, the same amount it loses each turn while airborne). However, air units on an airstrip are vulnerable to attack by land units.
gl_ES: As pistas de aterrizaje son pistas de construción rápida que permiten ás unidades aéreas aterrar, repostar e recuperarse fóra das cidades; unha aeronave que permanece nunha pista de aterrizaje durante un xiro enteiro sen moverse recupera unha décima parte dos seus puntos de vida (é dicir, a mesma cantidade que perde en cada quenda mentres está no aire). Non obstante, as unidades aéreas nunha pista de aterrizaje son vulnerables ao ataque das unidades terrestres.

en: Any units on an airstrip receive extra defense (+50%) against enemy aircraft.
gl_ES: Calquera unidades nunha pista de aterrizaje reciben defensa adicional (+50%) contra avións inimigos.

en: An airstrip is necessary to start building an airbase.
gl_ES: É necesaria unha pista de aterrizaje para comezar a construír unha base aérea.

en: Airbases are more permanent airstrips; construction on them can only begin once the underlying airstrip is complete. Airstrips on River tiles cannot be upgraded to Airbases.
gl_ES: As bases aéreas son pistas de aterrizaje máis permanentes; a construción neles só pode comezar unha vez que se complete a pista de aterrizaje subxacente. As pistas de aterrizaje das fichas de río non se poden actualizar ás bases aéreas.

en: Compared to an airstrip, units in an airbase receive extra defense (+50%) against all units (in total, their defense against air units and missiles is doubled), do not count as aggressive if near a friendly city, and can see further afield. Also, air units recover more hit points (a third per turn, the same as in a city without an Airport).
gl_ES: En comparación cunha pista de aterrizaje, as unidades dunha base aérea reciben unha defensa adicional (+50 %) contra todas as unidades (en total, a súa defensa contra as unidades aéreas e os mísiles duplícase), non se consideran agresivas se están preto dunha cidade amiga e poden ver máis lonxe. lonxe. Ademais, as unidades aéreas recuperan máis puntos de vida (un terzo por turno, o mesmo que nunha cidade sen aeroporto).

en: Buoys may be built in the ocean by Transports (or by worker units on a sea-going vessel) to allow their owner to see the surrounding tiles.
gl_ES: As boias poden ser construídas no océano por Transportes (ou por unidades de traballadores nun buque marítimo) para permitir que o seu propietario vexa as celas circundantes.

en: Only those players that already know Radio can see Buoys of any players.
gl_ES: Só aqueles xogadores que xa coñecen Radio poden ver as Boias de calquera xogador.

en: Ancient Transport Hub
gl_ES: Centro de transporte antigo

en: An Ancient Transport Hub can transport units to any other Ancient Transport Hub on the map.
gl_ES: Un centro de transporte antigo pode transportar unidades a calquera outro centro de transporte antigo do mapa.

en: Using an Ancient Transport Hub to move to an Ancient Transport Hub known to exist, to be free from non-allied units and on native terrain should be reasonably safe.
gl_ES: Usar un centro de transporte antigo para moverse a un centro de transporte antigo que se sabe que existe, para estar libre de unidades non aliadas e no terreo nativo debería ser razoablemente seguro.

en: Roads allow your land units to move more quickly, allow wheeled Big Land units such as Chariots and Catapults to travel through otherwise difficult terrain (Mountains, Jungle, and Swamp), and Merchant units (Caravans and Freight) can only travel on roads, railroads, rivers or ships.
gl_ES: As estradas permiten que as túas unidades terrestres se movan máis rápido, permiten que as unidades de grandes terras con rodas, como os carros e as catapultas, viajen por terreos doutro xeito difíciles (montañas, selva e pantano) e as unidades mercantes (caravanas e mercadorías) só poden viaxar por estradas e ferrocarrís. , ríos ou barcos.

en: On some terrains, roads also provide a trade bonus.
gl_ES: Nalgúns terreos, as estradas tamén ofrecen un bono comercial.

en: Building roads on river tiles requires knowledge of Bridge Building. City center tiles automatically get roads (even on a river tile).
gl_ES: Construír estradas sobre baldosas fluviais require coñecementos sobre Bridge Building. As celas do centro da cidade obteñen automaticamente estradas (mesmo nunha cela de río).

en: Once you learn the Railroad technology, you may upgrade your roads to railroads. Units travel considerably faster along railroads than along roads.
gl_ES: Unha vez que aprendas a tecnoloxía do ferrocarril, podes actualizar as túas estradas a ferrocarrís. As unidades viaxan moito máis rápido polas vías férreas que polas estradas.

en: With sufficient technology, you may build magnetic levitation systems along your railroad routes. Land and Small Land units expend no movement points when riding a maglev; you may ride indefinitely. (As may your enemies!)
gl_ES: Con tecnoloxía suficiente, podes construír sistemas de levitación magnética ao longo das túas rutas ferroviarias. As unidades terrestres e terrestres pequenas non gastan puntos de movemento cando montan un maglev; podes montar indefinidamente. (Como os teus inimigos!)

en: Your regular railroads are still used to carry heavy Big Land and Merchant units for which the maglev system is unsuitable, and they continue to provide production and trade bonuses.
gl_ES: Os teus ferrocarrís habituais aínda se utilizan para transportar unidades pesadas de Big Land e Merchant para as que o sistema maglev non é adecuado, e seguen proporcionando bonos de produción e comercio.

en: City center tiles with railroads are automatically upgraded to maglev when you learn about Superconductors.
gl_ES: As fichas do centro da cidade con vías férreas actualízanse automaticamente a maglev cando coñeces os supercondutores.

en: Any land terrain type may have a River on it. A River adds 1 trade to the resources produced by that tile. It also increases a tile's defense factor by 25%.
gl_ES: Calquera tipo de terreo pode ter un río. Un río engade 1 comercio aos recursos producidos por esa ficha. Tamén aumenta o factor de defensa dunha ficha nun 25%.

en: Land units may move along rivers for faster travel (but not diagonally), and Merchant units (Caravans and Freight) may require rivers to travel along in the absence of roads. Triremes may also travel up rivers (although later boats cannot).
gl_ES: As unidades terrestres poden moverse ao longo dos ríos para viaxar máis rápido (pero non en diagonal), e as unidades mercantes (caravanas e mercadorías) poden requirir que os ríos percorran en ausencia de estradas. Os trirremes tamén poden viaxar ríos arriba (aínda que os barcos posteriores non poden).

en: Roads and railroads can only be built on River tiles if your civilization has learned Bridge Building technology. Fortresses and Airbases cannot be built on River tiles.
gl_ES: Só se poden construír estradas e ferrocarrís en celas de río se a túa civilización aprendeu a tecnoloxía Bridge Building. Non se poden construír fortalezas e bases aéreas sobre celas de río.

en: Cities built on or next to rivers incur a small risk of flooding, which will destroy stored food.
gl_ES: As cidades construídas sobre ou xunto aos ríos incorren nun pequeno risco de inundacións, que destruirán os alimentos almacenados.

en: Can build Forts and Fortresses.
gl_ES: Pode construír fortes e fortalezas.

en: Attack value halved when attacking Destroyer.
gl_ES: Valor de ataque reducido á metade ao atacar Destroyer.

en: SupplyLines
gl_ES: Liñas de Abastecemento

en: Can slow down (take 1 MP from) an enemy unit by disrupting its supply lines.
gl_ES: Pode ralentizar (tomar 1 MP de) unha unidade inimiga interrompendo as súas liñas de subministración.

en: Consensus
gl_ES: Consenso

en: Undisbandable when your bureaucracy has a veto.
gl_ES: Indissoluble cando a túa burocracia ten veto.

en: IronBased
gl_ES: A base de ferro

en: Capturer
gl_ES: Captura

en: Can capture some enemy units.
gl_ES: Pode capturar algunhas unidades inimigas.

en: Can be captured by some enemy units.
gl_ES: Pode ser capturado por algunhas unidades inimigas.

en: Bombarder
gl_ES: Bomba

en: NuclearOP
gl_ES: OP nuclear

en: LightWeight
gl_ES: Lixeiro

en: Airliftable once you learn Flight.
gl_ES: Aéreo unha vez que aprendes a voo.

en: MediumWeight
gl_ES: Peso medio

en: Airliftable from Airport after you learn Advanced Flight.
gl_ES: Transportable desde o aeroporto despois de aprender a voo avanzado.

en: HeavyWeight
gl_ES: Pesado

en: Airliftable from Airport after you learn Fusion Power.
gl_ES: Transportable desde o aeroporto despois de aprender Fusion Power.

en: BorderPolice
gl_ES: Policía de Fronteiras

en: Can peacefully expel certain foreign units.
gl_ES: Pode expulsar pacíficamente determinadas unidades estranxeiras.

en: Expellable
gl_ES: Expulsable

en: Can be peacefully expelled from foreign tiles.
gl_ES: Pode ser expulsado pacíficamente de celas estranxeiras.

en: Benefits from barracks
gl_ES: Beneficios do cuartel

en: Ground
gl_ES: Terra

en: Ground units
gl_ES: Unidades terrestres

en: Aerial
gl_ES: Aéreo

en: Aerial units
gl_ES: Unidades aéreas

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Small Land
gl_ES: Terrestre pequena

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Big Land
gl_ES: Terrestre grande

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Merchant
gl_ES: Comerciante

en: Settlers can also perform the same terrain alterations as Workers.
gl_ES: Os colonos tamén poden realizar as mesmas alteracións do terreo que os traballadores.

en: TIP: optimal production of Settlers occurs in cities of at most size 4, or cities with a Granary of at most size 6.
gl_ES: CONSELLO: a produción óptima de Colonos prodúcese en cidades de tamaño 4 como máximo ou cidades cun Hórreo de tamaño 6 como máximo.

en: Migrants
gl_ES: Migrantes

en: Migrants can be used to transfer population to other cities, but may not found new cities. They can also perform the same terrain alterations as Workers.
gl_ES: Os migrantes pódense utilizar para trasladar poboación a outras cidades, pero é posible que non atopen novas cidades. Tamén poden realizar as mesmas alteracións do terreo que os Traballadores.

en: TIP: Migrants can be a good alternative to Workers in overpopulated cities, as they benefit from free food upkeep.
gl_ES: CONSELLO: os migrantes poden ser unha boa alternativa aos traballadores das cidades superpoboadas, xa que se benefician do mantemento gratuíto do alimento.

en: beginner
gl_ES: principiante

en: seasoned
gl_ES: aderezado

en: expert
gl_ES: experto

en: Engineers are similar to Workers, but they work twice as fast, move twice as fast, and may gain experience from work enabling them to work even faster.
gl_ES: Os enxeñeiros son similares aos Traballadores, pero traballan o dobre de rápido, móvense o dobre e poden adquirir experiencia co traballo que lles permite traballar aínda máis rápido.

en: With knowledge of Fusion Power, Engineers may also perform more radical terrain transformations than Workers, Settlers, or Migrants, with the "transform" order. Examples include conversion of Tundra into Plains, or even Ocean into Swamp in some circumstances (when on board an ocean-going vessel, on a tile surrounded by sufficient existing land). See the Terrain Alterations section for more details.
gl_ES: Con coñecementos de Fusion Power, os Enxeñeiros tamén poden realizar transformacións do terreo máis radicais que os Traballadores, Colonos ou Migrantes, coa orde de "transformación". Os exemplos inclúen a conversión da tundra en chairas, ou mesmo do océano en pantano nalgunhas circunstancias (cando está a bordo dun buque oceánico, nunha cela rodeada de suficiente terra existente). Consulte a sección Alteracións do terreo para obter máis detalles.

en: Mechanic
gl_ES: Mecánico

en: A Mechanic can repair machines in the field.
gl_ES: Un mecánico pode reparar máquinas no campo.

en: Archers fight with bows and arrows and have a good offensive value.
gl_ES: Os arqueiros loitan con arcos e frechas e teñen un bo valor ofensivo.

en: A number of Partisans are granted free when an enemy conquers your city -- they automatically assume defensive positions in the surrounding countryside -- but only under these conditions:
     - Guerilla Warfare must be known by at least one player.
     - At least three quarters of the citizens must have your nationality.
     - You must know about Communism and Gunpowder.
     - You must run either a Democracy or a Communist government.
gl_ES: Concédese gratuíto a varios partisanos cando un inimigo conquista a túa cidade -- asumen automaticamente posicións defensivas no campo circundante -- pero só baixo estas condicións:
     - Guerilla Warfare debe ser coñecido por polo menos un xogador.
     - Polo menos tres cuartas partes dos cidadáns deben ter a súa nacionalidade.
     - Debes saber sobre o comunismo e a pólvora.
     - Debes dirixir un goberno democrático ou comunista.

en: Fundamentalist nations can maintain Fanatic units without having to pay any upkeep nor causing military unhappiness.  Instead, each unit reduces the population by 1.
gl_ES: As nacións fundamentalistas poden manter unidades fanáticas sen ter que pagar ningún mantemento nin causar infelicidade militar. Pola contra, cada unidade reduce a poboación en 1.

en: Paratroopers are experts at airborne attacks. From a friendly city, airbase, or airstrip, Paratroopers who have not expended any movement points can paradrop directly to any tile in range, and be immediately ready to act there. (Beware dropping into unseen territory, as Paratroopers landing on a tile occupied by enemy units are easy targets!)
gl_ES: Os paracaidistas son expertos en ataques aerotransportados. Desde unha cidade amiga, unha base aérea ou unha pista de aterrizaje, os paracaidistas que non gastaron ningún punto de movemento poden parar directamente a calquera ficha ao alcance e estar inmediatamente preparados para actuar alí. (Coidado con caer en territorios invisibles, xa que os paracaidistas que aterran nunha ficha ocupada por unidades inimigas son obxectivos sinxelos!)

en: Veteran Paratroopers can land on forest and jungle tiles.
gl_ES: Os paracaidistas veteranos poden aterrar en celas do bosque e da selva.

en: The Mechanized Infantry has the strongest inherent defensive strength of any land unit, and is very fast on roads and easy terrain, but it is hindered rather than helped by rough terrain (it cannot move into mountains, swamps, or jungles), and it is only available near the end of the technology tree.
gl_ES: A Infantería Mecanizada posúe a forza defensiva inherente máis forte de calquera unidade terrestre, e é moi rápida en estradas e terreos fáciles, pero é obstaculizada en lugar de axudada por terreos accidentados (non pode moverse por montañas, pantanos ou selvas), e é só dispoñible preto do final da árbore tecnolóxica.

en: Chariots are horse-pulled war wagons. They have a stronger attack than Horsemen, but their speed comes at a cost: they are more expensive to build, they cannot take advantage of terrain to defend themselves, they cannot move in rough terrain (mountains, swamps, and jungles) without roads, and they cannot be transported by sea using early ships (Triremes and Caravels).
gl_ES: Os carros son carros de guerra tirados por cabalos. Teñen un ataque máis forte que os Caballeros, pero a súa velocidade ten un custo: son máis caros de construír, non poden aproveitar o terreo para defenderse, non poden moverse en terreos accidentados (montañas, pantanos e selvas) sen estradas. e non se poden transportar por mar utilizando os primeiros barcos (Trirremes e Carabelas).

en: Elephants are towering animals trained for war that are often used as powerful shock troops.
gl_ES: Os elefantes son animais altos adestrados para a guerra que adoitan ser usados ​​como poderosas tropas de choque.

en: Armors are motorized war wagons that are faster, stronger, and can take more damage than any mounted unit. However, they are less adaptable to very rough terrain (they cannot move into mountains, swamps, or jungles without roads), and unable to use less rough terrain to improve their defense.
gl_ES: As armaduras son vagóns de guerra motorizados que son máis rápidos, máis fortes e poden sufrir máis danos que calquera unidade montada. Porén, son menos adaptables a terreos moi accidentados (non poden moverse por montañas, pantanos ou selvas sen estradas) e non poden utilizar terreos menos accidentados para mellorar a súa defensa.

en: While powerful, Catapults (and their successors) are bulky and awkward; they require roads to move in rough terrain (mountains, swamps, and jungles), are difficult to defend, and are too big for early ships (Triremes and Caravels).
gl_ES: Aínda que poderosas, as Catapultas (e os seus sucesores) son voluminosos e torpes; requiren estradas para moverse en terreos accidentados (montañas, pantanos e selvas), son difíciles de defender e son demasiado grandes para os primeiros barcos (Trirremes e Carabelas).

en: Cannons are large firearms that can fire heavy projectiles over long distances. As with the catapults they replace, they are very strong attackers but equally weak defenders and will need an escort to be effective, and have limited mobility.
gl_ES: Os canóns son grandes armas de fogo que poden disparar proxectís pesados ​​a longas distancias. Do mesmo xeito que coas catapultas que substitúen, son atacantes moi fortes pero defensores igualmente débiles e necesitarán unha escolta para ser eficaces e teñen unha mobilidade limitada.

en: The artillery is an upgraded cannon. As with its predecessors, it is a very strong attacker but equally weak defender and will need an escort to be effective, and has limited mobility.
gl_ES: A artillería é un canón mellorado. Do mesmo xeito que os seus antecesores, é un atacante moi forte pero un defensor igualmente débil e necesitará unha escolta para ser eficaz, e ten unha mobilidade limitada.

en: Howitzers are upgraded artillery with improved defensive as well as offensive capabilities. However, they still have the limited mobility of their predecessors.
gl_ES: Os obuses son artillería mellorada con capacidades defensivas e ofensivas melloradas. Non obstante, aínda teñen a limitada mobilidade dos seus predecesores.

en: Fighters and other aircraft lose 10% of their hitpoints for every turn not spent in a city, airstrip, or airbase, or on a Carrier.
gl_ES: Os cazas e outras aeronaves perden o 10% dos seus puntos de vida por cada quenda que non pasen nunha cidade, pista de aterrizaje ou base aérea ou nun transportista.

en: A Bomber's attack against units on land is a bombard attack; against units on water it has a regular attack.
gl_ES: O ataque dun bombardeiro contra unidades terrestres é un ataque de bombardeo; contra as unidades na auga ten un ataque regular.

en: As with other aircraft, Bombers lose 10% of their hitpoints for every turn not spent in a city, airstrip, or airbase, or on a Carrier.
gl_ES: Do mesmo xeito que con outras aeronaves, os bombardeiros perden o 10% dos seus puntos de vida por cada quenda que non pase nunha cidade, pista de aterrizaje ou base aérea, ou nun transportista.

en: A Helicopter's attack against units on land is a bombard attack; against units on water it has a regular attack.
gl_ES: O ataque dun helicóptero contra as unidades terrestres é un ataque de bombardeo; contra as unidades na auga ten un ataque regular.

en: Helicopters can also transport one military land unit; while most troops must load or unload in a city, airstrip, or airbase (and not in the field or onboard a Carrier), units specializing in mobility (Paratroopers, Alpine Troops, Marines, Partisans, and Fanatics) can embark or disembark at any time.
gl_ES: Os helicópteros tamén poden transportar unha unidade militar terrestre; mentres que a maioría das tropas deben cargar ou descargar nunha cidade, pista de aterrizaje ou base aérea (e non no campo ou a bordo dun transportista), as unidades especializadas en mobilidade (paracaidistas, tropas alpinas, infantes de marina, partisanos e fanáticos) poden embarcar ou desembarcar en calquera tempo.

en: Unlike other aircraft, Helicopters are not required to return to a city, base, or Carrier to refuel after a set number of turns; however, care must be exercised, due to the health they lose every turn.
gl_ES: A diferenza doutras aeronaves, os helicópteros non están obrigados a regresar a unha cidade, base ou transportista para repostar despois dun determinado número de voltas; non obstante, hai que ter coidado, pola saúde que perden cada quenda.

en: The Trireme is your first boat unit. It can act as a transport ship, and unlike later boats can travel on rivers, but it may not enter deep ocean tiles. It cannot attack other ships, though it may still defend itself when attacked.
gl_ES: O Trireme é a túa primeira unidade de barco. Pode actuar como un buque de transporte e, a diferenza dos barcos posteriores, pode viaxar polos ríos, pero pode que non entre nas celas do océano profundo. Non pode atacar outras naves, aínda que aínda pode defenderse cando é atacada.

en: The Caravel is a sailing ship that can enter any ocean tile, but have to spend at least every third turn change next to land to load supplies for the crew.
gl_ES: O Caravel é un veleiro que pode entrar en calquera baldosa do océano, pero ten que pasar polo menos cada terceiro cambio de turno xunto á terra para cargar subministracións para a tripulación.

en: The Galleon is a big transport ship, the first which can transport large wheeled units.
gl_ES: O Galleon é un gran buque de transporte, o primeiro que pode transportar grandes unidades de rodas.

en: The Frigate is a specialized ship with a strong offensive value, and can attack units on land, but it cannot transport units.
gl_ES: A fragata é unha nave especializada cun forte valor ofensivo, e pode atacar unidades en terra, pero non pode transportar unidades.

en: The Ironclad is an armored ship, more sturdy than the Frigate.
gl_ES: O Ironclad é un barco blindado, máis resistente que a fragata.

en: An improved Ironclad, with better move rate and vision. Anti-submarine weapons double its defense against Submarines.
gl_ES: Un Ironclad mellorado, con mellor velocidade de movemento e visión. As armas antisubmarinas duplican a súa defensa contra os submarinos.

en: TIP:  A very fast unit, which is very useful for hunting down enemy Transports and Submarines.
gl_ES: CONSELLO: unha unidade moi rápida, que é moi útil para cazar transportes e submarinos inimigos.

en: A SSBN is a nuclear submarine.
gl_ES: Un SSBN é un submarino nuclear.

en: It gets tactical nukes once you discover Rocketry.
gl_ES: Obtén armas nucleares tácticas cando descobres Rocketry.

en: It can transport aircraft and military land units (not wheeled), although land units cannot always be transferred to and from Helicopters while onboard (see Helicopter help).
gl_ES: Pode transportar aeronaves e unidades militares terrestres (non con rodas), aínda que non sempre se poden transferir unidades terrestres a e desde helicópteros mentres está a bordo (consulta Axuda do helicóptero).

en: Transports can also clean pollution and fallout on water tiles, and with knowledge of Miniaturization, may build oil platforms on deep ocean tiles (for use by Offshore Platforms).
gl_ES: Os transportes tamén poden limpar a contaminación e as precipitacións nas baldosas de auga e, con coñecementos de Miniaturización, poden construír plataformas petrolíferas en baldosas do océano profundo (para as plataformas offshore).

en: You can build Nuclear units when you have the required advance, and the Manhattan Project wonder has been built by any player. However, without further technology they cannot move on their own.
gl_ES: Podes construír unidades nucleares cando teñas o avance necesario e calquera xogador construíu a marabilla do Proxecto Manhattan. Non obstante, sen máis tecnoloxía non poden moverse por si mesmos.

en: With Advanced Flight, all Nuclear units (including those already built) gain a range of 8 movement points, and Rocketry increases this to 16.
gl_ES: Con Advanced Flight, todas as unidades nucleares (incluídas as xa construídas) gañan un rango de 8 puntos de movemento, e Rocketry aumenta este a 16.

en: TIP:  You may be involved in a situation where you've invaded an enemy country en masse, but the enemy cities are too strong. Before using a Nuclear unit, assemble a gang of cleanup units next to the city and have them ready to fix the fallout on the same turn it occurs! This minimizes the chance of nuclear winter. Eco-friendly nukes!
gl_ES: CONSELLO: Podes estar involucrado nunha situación na que invadiras un país inimigo en masa, pero as cidades inimigas son demasiado fortes. Antes de usar unha unidade nuclear, reúne unha banda de unidades de limpeza ao lado da cidade e prepáraas para arranxar as consecuencias no mesmo turno que ocorre. Isto minimiza a posibilidade de inverno nuclear. Bombas nucleares ecolóxicas!

en: Has unlimited range but 0 moves. Specify the target tile by selecting the ICBM, ordering `Do...` (or by pressing `d`) and then clicking at the target tile.
gl_ES: Ten un alcance ilimitado pero 0 movementos. Especifique a cela de destino seleccionando o ICBM, ordenando "Facer..." (ou premendo "d") e, a continuación, premendo na cela de destino.

en: Make sure that the upkeep (gold and shield) of your ICBM is paid. A non maintained nuke will detonate in place.
gl_ES: Asegúrate de que o mantemento (ouro e escudo) do teu ICBM estea pagado. Unha arma nuclear non mantida detonará no lugar.

en: Many covert actions may be attempted even in peacetime, but the more aggressive actions will be discovered and cause diplomatic incidents, giving an excuse for the breaking of treaties by a Federation or Democracy, or a nuclear-armed regime otherwise restrained by the United Nations.
gl_ES: Poderanse tentar moitas accións encubertas mesmo en tempo de paz, pero as accións máis agresivas descubriranse e provocarán incidentes diplomáticos, dando unha escusa para a ruptura de tratados por parte dunha Federación ou Democracia, ou un réxime con armas nucleares restrinxido polas Nacións Unidas.

en: If a foreign unit is alone on a tile, you may attempt to bribe it with your Diplomat. By paying a sum of gold the unit will immediately become yours; the exact sum depends on the status of the unit and that of the civilization owning it. Bribery when not at war will cause a diplomatic incident. Homeless Diplomats cannot bribe units.
gl_ES: Se unha unidade estranxeira está soa nunha ficha, podes tentar subornala co teu Diplomático. Ao pagar unha suma de ouro a unidade converterase inmediatamente na túa; a suma exacta depende do estado da unidade e do da civilización que a posúe. O suborno cando non está en guerra provocará un incidente diplomático. Os diplomáticos sen fogar non poden subornar unidades.

en:  - "Establish Embassy": This action always succeeds, and gives permanent contact with the city's owner, as well as intelligence on their tax rates and technology. Each player you have an embassy with that knows a technology reduces that technology's research cost to you.
gl_ES:  - "Establecer embaixada": esta acción sempre ten éxito, e dá contacto permanente co propietario da cidade, así como información sobre as súas taxas impositivas e tecnoloxía. Cada xogador co que teñas unha embaixada que coñeza unha tecnoloxía reduce o custo de investigación desta tecnoloxía para ti.

en:  - "Investigate City": Your unit attempts to report detailed information about the city: its status, what buildings and units are within, and what it is currently producing. The unit is not consumed by this action.
gl_ES:  - "Investigar a cidade": a túa unidade tenta informar información detallada sobre a cidade: o seu estado, que edificios e unidades están dentro e que está producindo actualmente. A unidade non é consumida por esta acción.

en:  - "Incite a Revolt": In return for gold a foreign city will change allegiance and join your empire, bringing along all nearby units that call it home, but reducing its size by 1. Units in other cities remain in the enemy's control, but units outside cities are lost to both players. The exact sum depends on the status of the city and that of the civilization that owns it. It is not possible to incite a rebellion in a capital, or in any city with Courthouse. Incitement may be attempted in peacetime, but will cause a diplomatic incident.
gl_ES:  - "Incitar a unha revolta": a cambio de ouro, unha cidade estranxeira cambiará de lealtad e unirase ao teu imperio, traendo todas as unidades próximas que a chaman casa, pero reducindo o seu tamaño en 1. As unidades doutras cidades permanecen baixo o control do inimigo, pero as unidades fóra das cidades pérdense para ambos os xogadores. A suma exacta depende do estado da cidade e do da civilización que a posúe. Non é posible incitar a unha rebelión nunha capital, nin en ningunha cidade con Palacio de Xustiza. A incitación pódese intentar en tempo de paz, pero provocará un incidente diplomático.

en: Diplomats built under Communist or Federation governments will start at the first veteran level (secretary).
gl_ES: Os diplomáticos construídos baixo gobernos comunistas ou federados comezarán no primeiro nivel veterano (secretario).

en: The cost to bribe units or incite cities increases +50% for each 1000 culture points accumulated by the target player, up to +500% (as if the distance to the capital was 6 times lower) when the player reaches 10000 culture points.
gl_ES: O custo de subornar unidades ou incitar cidades aumenta un +50% por cada 1000 puntos de cultura acumulados polo xogador obxectivo, ata +500% (como se a distancia á capital fose 6 veces menor) cando o xogador alcanza os 10000 puntos de cultura.

en: A city gets +5% resistance in diplomatic fights against enemy agents for each 100 culture points, up to +50% when the city reaches 1000 culture points.
gl_ES: Unha cidade obtén un +5% de resistencia en loitas diplomáticas contra axentes inimigos por cada 100 puntos culturais, ata +50% cando a cidade alcanza os 1000 puntos culturais.

en: A Spy can also be used to:
     - sabotage an enemy unit (reducing its hit points to half), if it is alone on a tile and the players are at war;
     - poison the water supply of an enemy city (reducing the population by one);
     - steal specific technology (with a reduced chance of success);
     - steal further technologies from a city which has already been stolen from (although cities become more resistant each time they are stolen from);
     - sabotage predetermined city targets (with a reduced chance of success);
     - release plague in an enemy city if it has a Research Lab and the Spy's owner knows Medicine. Be careful! Plague spreads along trade routes.
gl_ES: Tamén se pode usar un espía para:
     - sabotear unha unidade inimiga (reducindo os seus puntos de vida á metade), se está só nunha ficha e os xogadores están en guerra;
     - envelenar o abastecemento de auga dunha cidade inimiga (reducindo a poboación nun);
     - roubar tecnoloxía específica (cunha probabilidade de éxito reducida);
     - roubar máis tecnoloxías dunha cidade que xa foi roubada (aínda que as cidades se fan máis resistentes cada vez que as rouban);
     - sabotear os obxectivos da cidade predeterminados (cunha probabilidade de éxito reducida);
     - liberar a peste nunha cidade inimiga se ten un laboratorio de investigación e o propietario do espía coñece Medicina. Teña coidado! A peste esténdese polas rutas comerciais.

en: Spies built under Communist or Federation governments will start at the first veteran level (handler).
gl_ES: Os espías construídos baixo gobernos comunistas ou federativos comezarán no primeiro nivel veterano (xestor).

en: A Caravan carries goods or material for trading with other nations, or to help build wonders in your own cities.
gl_ES: Unha caravana leva bens ou material para comerciar con outras nacións ou para axudar a construír marabillas nas túas propias cidades.

en: Caravans can only travel on roads, railroads, rivers or ships. (Caravans cannot take advantage of maglevs, but may travel on the railroads that accompany them.)
gl_ES: As caravanas só poden circular por estradas, ferrocarrís, ríos ou barcos. (As caravanas non poden aproveitar os maglevs, pero poden viaxar polas vías férreas que as acompañan).

en: A Caravan sent to a foreign city (one not owned by an enemy) can establish a trade route. The route's ongoing revenue is doubled if the two cities involved are on different continents. Each city can support a maximum of two trade routes.
gl_ES: Unha caravana enviada a unha cidade estranxeira (que non sexa propiedade dun inimigo) pode establecer unha ruta comercial. Os ingresos continuos da ruta duplícanse se as dúas cidades implicadas están en continentes diferentes. Cada cidade pode admitir un máximo de dúas rutas comerciais.

en: A Caravan sent to one of your own cities that is building a wonder can add 50 shields towards its production. If your city is not building a wonder, the Caravan can take no special action.
gl_ES: Unha caravana enviada a unha das túas propias cidades que está a construír unha marabilla pode engadir 50 escudos para a súa produción. Se a túa cidade non está a construír unha marabilla, a Caravan non pode tomar ningunha medida especial.

en: The Freight unit replaces the Caravan, and moves at twice the speed. It has the same behavior and movement restrictions.
gl_ES: A unidade de Frete substitúe á Caravana e móvese ao dobre da velocidade. Ten as mesmas restricións de comportamento e movemento.

en: Explorers can also perform some actions in another player's city:
gl_ES: Os exploradores tamén poden realizar algunhas accións na cidade doutro xogador:

en: Storm
gl_ES: Tempestade

en: Storms move randomly at seas.
gl_ES: As tormentas móvense aleatoriamente nos mares.

en: Two cities with Airports can airlift one unit per turn (including aircraft). Airlifting instantly transports the unit from one city to another and will use all of the unit's movement points. A unit must have some movement points left to be airlifted, and cannot carry cargo.
gl_ES: Dúas cidades con aeroportos poden transportar unha unidade por quenda (incluíndo avións). O transporte aéreo transporta instantáneamente a unidade dunha cidade a outra e utilizará todos os puntos de movemento da unidade. Unha unidade debe ter algúns puntos de movemento para ser transportada por aire e non pode transportar carga.

en: Increases the science output in a city by 50%, or by 100% once the Great Library has been built by any player.
gl_ES: Aumenta a produción científica nunha cidade nun 50% ou nun 100% unha vez que calquera xogador construíu a Gran Biblioteca.

en: The total bonus is 150% if a Library, a University and a Research Lab are all present in the same city, increasing to 300% once the Great Library, Isaac Newton's College, and the Internet have all been built.
gl_ES: A bonificación total é do 150% se unha biblioteca, unha universidade e un laboratorio de investigación están presentes na mesma cidade, aumentando ata o 300% unha vez que se constrúen a Gran Biblioteca, o Isaac Newton's College e Internet.

en: The total bonus is 100% if a Library and a University are present together in the same city, increasing to 200% once the Great Library and Isaac Newton's College have both been built.
gl_ES: A bonificación total é do 100% se unha biblioteca e unha universidade están presentes xuntas na mesma cidade, aumentando ata o 200% unha vez que se constrúen tanto a Great Library como o Isaac Newton's College.

en: Completion of this wonder permanently doubles the effect of Libraries for every player.
gl_ES: Ao completar esta marabilla duplica permanentemente o efecto das bibliotecas para cada xogador.

note: TRANS: In the client, this is displayed alongside the contents of ;    README.civ2civ3, which are not localized.
en: You are playing Freeciv with civ2civ3 rules:
    
    Gameplay more similar to civ3, keeping the combat system from civ2.
    
    Adapted for single player, with AI less aggressive at start, but more challenging at the end.
    
    The differences from the former default ruleset, 'classic', are listed in full in README.civ2civ3.
gl_ES: Estás xogando a Freeciv coas regras civ2civ3:
    
    Un xogo máis semellante ao civ3, mantendo o sistema de combate de civ2.
    
    Adaptado para un só xogador, cunha IA menos agresiva ao principio, pero máis desafiante ao final.
    
    As diferenzas co conxunto de regras predeterminado anterior, 'clásico', están listadas por completo en README.civ2civ3.

en: Roads allow your land units to move more quickly, and allow wheeled Big Land units such as Chariots and Catapults to travel through otherwise difficult terrain (Mountains, Jungle, and Swamp).
gl_ES: As estradas permiten que as túas unidades terrestres se movan máis rápido e permiten que as unidades de grandes terras con rodas, como os carros e as catapultas, viajen por terreos doutro xeito difíciles (montañas, selva e pantano).

en: Land units may move along rivers for faster travel (but not diagonally). Triremes may also travel up rivers (although later boats cannot).
gl_ES: As unidades terrestres poden moverse ao longo dos ríos para viaxar máis rápido (pero non en diagonal). Os trirremes tamén poden viaxar ríos arriba (aínda que os barcos posteriores non poden).

en: Airliftable
gl_ES: Transportable por aire

en: Can be airlifted from a suitable city.
gl_ES: Pódese transportar desde unha cidade adecuada.

en: The Caravel is a sailing ship that can enter any ocean tile.
gl_ES: O Caravel é un veleiro que pode entrar en calquera cela do océano.

en: Caravans cannot take advantage of maglevs, but may travel on the railroads that accompany them.
gl_ES: As caravanas non poden aproveitar os maglevs, pero poden viaxar polas vías férreas que as acompañan.

en: Copy Research %sData%s
gl_ES: Copiar a investigación %sData%s

en: Monetize %sContainers%s
gl_ES: Monetizar %sContainers%s

en: Antigrav Port
gl_ES: Porto Antigravedade

en: Allows one unit airlift from and to city, increased to three once Low-Level Orbit is known.
gl_ES: Permite unha unidade de transporte aéreo desde e cara á cidade, aumentada a tres cando se coñece a órbita de baixo nivel.

en: Archive
gl_ES: Arquivo

en: Increases the science production of a city by 75%.
gl_ES: Aumenta nun 75% a produción científica dunha cidade.

en: Basic Infrastructure
gl_ES: Infraestrutura Básica

en: Basic Infrastructure to the city. This improvement has no maintenance, and cannot be sabotaged by enemy Stealth Spy.
    
    Without this improvement city cannot grow bigger than size 2.
gl_ES: Infraestrutura básica para a cidade. Esta mellora non ten mantemento e non pode ser saboteada polo inimigo Stealth Spy.
    
    Sen esta mellora, a cidade non pode crecer máis que o tamaño 2.

en: Bunker
gl_ES: Búnker

en: Revolt cannot be incited in a city with bunker.
gl_ES: Non se pode incitar á revolta nunha cidade con búnker.

en: Central Mine
gl_ES: Mina Central

en: City center tile produces three extra shields.
gl_ES: A cela do centro da cidade produce tres escudos adicionais.

en: Increases the tax output in a city by 75%.
gl_ES: Aumenta a produción fiscal nunha cidade nun 75%.

en: Factory produces spare parts for two units removing their production upkeep.
gl_ES: Factory produce recambios para dúas unidades eliminando o seu mantemento de produción.

en: Filter
gl_ES: Filtro

en: Filter System gets 1 extra food and 1 extra production from each oceanic tile.
gl_ES: Filter System obtén 1 alimento extra e 1 produción extra de cada cela oceánica.

en: Force Walls
gl_ES: Forza Muros

en: Force Walls doubles city defense against all kind of attacks. Bonus is increased to 150% when Strong Force technology is known.
gl_ES: Force Walls duplica a defensa da cidade contra todo tipo de ataques. A bonificación aumenta ata o 150% cando se coñece a tecnoloxía Strong Force.

en: Headquarters
gl_ES: Sede

en: Headquarters building marks city as your capital. City with headquarters is also safe from enemy's incite revolt attacks.
gl_ES: O edificio da sede marca a cidade como a túa capital. A cidade con sede tamén está a salvo dos ataques de revolta do inimigo.

en: Damaged units which stay in city without moving, heal 50% of their hitpoints each turn.
gl_ES: As unidades danadas que permanecen na cidade sen moverse sanan o 50% dos seus puntos de vida cada turno.

en: Information Distillery
gl_ES: Destilería de información

en: Improved information gathering. Only 2 other factions needs to know given technology before we gain access to it.
gl_ES: Mellora a recollida de información. Só outras 2 faccións precisan coñecer a tecnoloxía dada antes de acceder a ela.

en: Mood Center
gl_ES: Centro de ánimo

en: Makes 3 unhappy citizens content.
gl_ES: Fai contentos a 3 cidadáns infelices.

en: Training Facility
gl_ES: Instalación de Formación

en: All new units are built as Elite ones.
gl_ES: Todas as unidades novas están construídas como Elite.

en: Transportation
gl_ES: Transporte

en: City workers can travel further from city center to work and goods can be transported from further away to city center. On hex maps city radius grows to 2 tiles. On square based maps increases city area by 8 tiles.
gl_ES: Os traballadores da cidade poden viaxar máis lonxe do centro da cidade ao traballo e as mercadorías pódense transportar dende máis lonxe ata o centro da cidade. Nos mapas hexadecimales o raio da cidade crece ata 2 fichas. Nos mapas cadrados aumenta a área da cidade en 8 fichas.

en: Radar Tower
gl_ES: Torre de radar

en: City with Radar Tower sees much further than one without.
gl_ES: A cidade con torre de radar ve moito máis lonxe que unha sen.

en: Radiation Resistor
gl_ES: Resistencia de radiación

en: Radiation Resistor increases maximum city size by 3.
gl_ES: A resistencia de radiación aumenta o tamaño máximo da cidade en 3.

en: Research Nest
gl_ES: Investigación Nest

en: Increases the science production of a city by 100%.
gl_ES: Aumenta nun 100% a produción científica dunha cidade.

en: Secret Police
gl_ES: Policía secreta

en: Secret Police is good at leading army.
    
    Makes martial law possible. Each military unit in city makes one unhappy citizen content, to the maximum of 2.
gl_ES: A policía secreta é boa para dirixir o exército.
    
    Fai posible a lei marcial. Cada unidade militar da cidade fai un contido cidadán infeliz, ata un máximo de 2.

en: Skyscraper
gl_ES: Rañaceos

en: Radiation is weaker miles high. Top levels of really tall buildings can safely house more people.
    
    Cities can grow 5 sizes bigger.
gl_ES: A radiación é máis débil a millas de altura. Os niveis superiores de edificios moi altos poden albergar con seguridade a máis persoas.
    
    As cidades poden crecer 5 tamaños máis grandes.

en: Virtual Reality Theatre
gl_ES: Teatro de realidade virtual

en: Makes two unhappy citizens content.
gl_ES: Fai contentos a dous cidadáns infelices.

en: Earth Monument
gl_ES: Monumento da Terra

en: Monument to celebrate our true home planet, Earth.
    
    Each square around the city where this wonder is built that is already generating some trade produces one extra trade resource.
gl_ES: Monumento para celebrar o noso verdadeiro planeta natal, a Terra.
    
    Cada praza arredor da cidade onde se constrúe esta marabilla que xa está xerando algo de comercio produce un recurso comercial extra.

en: Great Tunnel
gl_ES: Gran túnel

en: Real deep mining.
    
    Each square around the city where this wonder is built that is already generating some production produces one extra shield resource.
gl_ES: Minería profunda real.
    
    Cada praza arredor da cidade onde se constrúe esta marabilla que xa está xerando algo de produción produce un recurso de escudo adicional.

en: Antigrav Control Center
gl_ES: Centro de Control Antigrav

en: All player's antigravity units will regenerate 50% of their hitpoints each turn.
gl_ES: Todas as unidades antigravitativas de todos os xogadores rexeneraranse 50% of os seus puntos de vida cada turno.

en: Oceanic Downtown
gl_ES: Centro oceánico

en: Each oceanic city center generates 3 points more trade and production.
gl_ES: Cada centro urbano oceánico xera 3 puntos máis de comercio e produción.

en: Monument of Co-operation
gl_ES: Monumento á Cooperación

en: All player's native alien units will regenerate 50% of their hitpoints each turn.
gl_ES: As unidades alieníxenas nativas de todos os xogadores rexeneraranse 50% of os seus puntos de vida cada turno.

en: Provides additional protection against radiation making it possible for all cities player owns to grow 2 sizes bigger, unless growth is blocked by lack of the Basic Infrastructure.
gl_ES: Ofrece protección adicional contra a radiación, facendo posible que todas as cidades que posúen os xogadores crezan 2 tamaños máis grandes, a menos que o crecemento estea bloqueado pola falta da infraestrutura básica.

en: Culturists
gl_ES: Cultores

en: ?Culturists:C
gl_ES: ?Cultores:C

en: Culturists create works that keep people satisfied. They create two luxury points per turn, four if Specialist Training tech is known.
gl_ES: Os cultivadores crean obras que manteñen a xente satisfeita. Crean dous puntos de luxo por quenda, catro se se coñece a tecnoloxía de Formación especializada.

en: Scientist research two bulbs worth of science each turn, four bulbs when Specialist Training tech is known.
gl_ES: Os científicos investigan dúas lámpadas de ciencia cada volta, catro lámpadas cando se coñece a tecnoloxía de Formación especializada.

en: Government Merchants
gl_ES: Comerciantes do Goberno

en: ?Merchant:M
gl_ES: ?Comerciante:M

en: Government Merchants produce two gold for the government each turn, four once Specialist Training tech is known.
gl_ES: Os comerciantes gobernamentais producen dous ouros para o goberno cada turno, catro unha vez que se coñece a tecnoloxía de Formación especializada.

en: Alien World
gl_ES: Mundo alieníxena

note: TRANS: In the client, this is displayed alongside the contents of ;    README.alien, which are not localized.
en: One of the design goals of this ruleset was that it has to provide gameplay different from standard rules. Do not assume that any rules you know from classic rules apply with this ruleset.
    
    See https://www.freeciv.org/wiki/Alien_World and https://www.cazfi.net/freeciv/alien/ for additional ruleset info.
gl_ES: Un dos obxectivos de deseño deste conxunto de regras era que tiña que ofrecer un xogo diferente das regras estándar. Non asumas que as regras que coñezas das regras clásicas se aplican a este conxunto de regras.
    
    Consulte https://www.freeciv.org/wiki/Alien_World e https://www.cazfi.net/freeciv/alien/ para obter información adicional sobre o conxunto de regras.

en: Radiation Burst
gl_ES: Explosión de radiación

en: Rebels
gl_ES: Rebeldes

en: Alien Microbes
gl_ES: Microbios alieníxenas

en: Commodities
gl_ES: Mercadorías

en: Anarchy happens between government changes.
gl_ES: A anarquía ocorre entre os cambios de goberno.

en: Leader %s
gl_ES: Líder %s

en: ?female:Leader %s
gl_ES: ?feminino:Líder %s

en: This is the only available form of government in the beginning.
    
    Max tax/science/lux rate is 40%.
gl_ES: Esta é a única forma de goberno dispoñible ao principio.
    
    A taxa máxima de impostos/ciencia/lux é do 40%.

en: Government type for military might.
    
    Max tax/science/lux rate is 60%.
    
    Communism gains 20% bonus to production.
gl_ES: Tipo de goberno para poder militar.
    
    A taxa máxima de impostos/ciencia/lux é do 60%.
    
    O comunismo gaña un 20% de bonificación á produción.

en: Government type of freedom.
    
    Max tax/science/lux rate is 70%.
    
    Democracy gains 20% bonus to trade.
gl_ES: Tipo de liberdade de goberno.
    
    A taxa máxima de impostos/ciencia/lux é do 70%.
    
    A democracia gaña un 20% de bonificación ao comercio.

en: Dual Communism
gl_ES: Dobre comunismo

en: Government type for military might for both humans and aliens alike.
    
    Max tax/science/lux rate is 80%.
    
    Dual Communism gains 40% production bonus, and 20% trade bonus.
gl_ES: Tipo de goberno para poder militar tanto para humanos como para extraterrestres.
    
    A taxa máxima de impostos/ciencia/lux é do 80%.
    
    O comunismo dual gaña un 40% de bonificación de produción e un 20% de bonificación comercial.

en: Dual Democracy
gl_ES: Democracia dual

en: Government type of freedom for both humans and aliens alike.
    
    Max tax/science/lux rate is 90%.
    
    Dual Democracy gains 40% trade bonus, and 20% production bonus.
gl_ES: Tipo de goberno de liberdade tanto para humanos como para extraterrestres.
    
    A taxa máxima de impostos/ciencia/lux é do 90%.
    
    Dual Democracy gaña un 40% de bonificación comercial e un 20% de bonificación de produción.

en: It was a safe containing %d gold. | It was a safe containing %d gold.
gl_ES[0]: Era unha caixa forte que contiña %d ouro.
gl_ES[1]: Era unha caixa forte que contiña %d ouro.

en: There was a datapod containing research info about %s.
gl_ES: Houbo un datapod que contén información de investigación sobre %s.

en: The %s found datapod containing research info about %s.
gl_ES: O %s atopou un datapod que contén información de investigación sobre %s.

note: TRANS: first %s is nation plural or team name
en: The %s have acquired %s from Space Capsule they found.
gl_ES: Os %s adquiriron %s de Space Capsule que atoparon.

en: You found a base starting kit.
gl_ES: Atopaches un kit de inicio base.

en: The Space Capsule was already scavenged by someone.
gl_ES: A cápsula espacial xa foi limpada por alguén.

en: It was a trap! Set by the outcasts.
gl_ES: Foi unha trampa! Establecido polos parias.

en: Your %s has been killed by outcasts!
gl_ES: O teu %s foi asasinado por marginados!

en: Deneb 7 was known to have strange force field surrounding it
    that made it impossible to get near planet with year
    250 Galactic Era Earth technology. However, when you were
    flying past, that field suddenly reverted and sucked you
    to the planet.
    
    You find yourself in a strange world, probably touched
    by superior technology, where big portion of Earth science
    is invalid. You have to learn new rules,
    rules of this world.
    
    There's deadly radiation that no known shielding works against.
    There's alien life, but more surprisingly also some
    edible plants just like on Earth.
    
    Radio doesn't work,
    air doesn't allow flying, some basic Physics does
    not apply here.
    
    You struggle to live on this planet, and read
    Roadside Picnic by Strugatsky brothers once more.
gl_ES: Sábese que Deneb 7 tiña un estraño campo de forza que o rodeaba
    que facía imposible achegarse ao planeta co ano
    250 Tecnoloxía da Terra da Era Galáctica. Porén, cando estabas
    pasando voando, ese campo de súpeto reverteu e magoute
    ao planeta.
    
    Atópase nun mundo estraño, probablemente tocado
    por tecnoloxía superior, onde gran parte da ciencia da Terra
    non é válido. Tes que aprender novas regras,
    regras deste mundo.
    
    Hai radiacións mortales contra as que non funciona ningún blindaxe coñecido.
    Hai vida extraterrestre, pero máis sorprendentemente tamén algunhas
    plantas comestibles como na Terra.
    
    A radio non funciona,
    o aire non permite voar, algunhas Físicas básicas si
    non se aplica aquí.
    
    Loita por vivir neste planeta, e le
    Picnic na estrada dos irmáns Strugatsky unha vez máis.

en: ?style:Human
gl_ES: Humano

en: ?citystyle:Human
gl_ES: Human

en: ?citystyle:Dual
gl_ES: Dual

en: ?citystyle:Oceanic
gl_ES: Oceánico

en: Alien Rights
gl_ES: Dereitos dos Alieníxenas

en: They're smart. Should they have rights too?
    
    Alien Forest tiles produce +1 production.
gl_ES: Son intelixentes. Tamén deberían ter dereitos?
    
    As fichas de Alien Forest producen +1 de produción.

en: Some of the Alien lifeforms now work for us.
gl_ES: Algunhas das formas de vida alieníxenas agora traballan para nós.

en: Alien Training
gl_ES: Adestramento Alieníxena

en: Trained native lifeforms - deadly.
gl_ES: Formas de vida nativas adestradas - mortais.

en: Amphibious Tactics
gl_ES: Tácticas anfibias

en: Warfare with amphibious units.
gl_ES: Guerra con unidades anfibias.

en: Antigravity
gl_ES: Antigravidade

en: Even if normal method of flying is impossible in this world antigravity works. We just need to master it.
gl_ES: Aínda que o método normal de voar é imposible neste mundo, a antigravidade funciona. Só necesitamos dominalo.

en: Burrowing
gl_ES: Burro

en: Since it seems to be impossible to fly in this world, we focus on opposite direction. Burrowing through earth is possible.
    
     In addition to making first burrowing units available, knowledge of this tech allows mining of Thick Mountains.
gl_ES: Como parece imposible voar neste mundo, centrámonos en dirección oposta. Cavar a través da terra é posible.
    
     Ademais de facer as primeiras unidades de excavación dispoñibles, o coñecemento desta tecnoloxía permite a minería de Thick Mountains.

en: Brain Development
gl_ES: Desenvolvemento do cerebro

en: Brute Force
gl_ES: Forza Bruta

en: It's time to make more powerful weapons than ever before.
gl_ES: É hora de fabricar armas máis poderosas que nunca.

en: City Defense
gl_ES: Defensa da cidade

en: Advanced form of force channeling allows us to protect city size objects with channeled radiation energy.
gl_ES: A forma avanzada de canalización da forza permítenos protexer obxectos do tamaño dunha cidade con enerxía de radiación canalizada.

en: Commercial Antigravity
gl_ES: Antigravidade comercial

en: Antigravity is not only for military. It has commercial applications as well.
gl_ES: A antigravidade non é só para militares. Tamén ten aplicacións comerciais.

en: Communication
gl_ES: Comunicación

en: Conventional radio does not work here. Develop working alternative that takes advantage of the local radiation. You'll get contact to other factions and much more information about them.
    
    Also your own bases can communicate more efficiently with each other, so number of bases you have is not causing as much unhappiness as before.
gl_ES: A radio convencional non funciona aquí. Desenvolver alternativas de traballo que aproveiten a radiación local. Poderás contactar con outras faccións e obter moita máis información sobre elas.
    
    Tamén as túas propias bases poden comunicarse de forma máis eficiente entre elas, polo que o número de bases que tes non está a causar tanta infelicidade como antes.

en: Composites
gl_ES: Compostos

en: Stronger materials mean stronger armors.
gl_ES: Os materiais máis resistentes significan armaduras máis fortes.

en: Controlled Biomass
gl_ES: Biomasa controlada

en: Bugs, Slimes, Molds. We can drive masses of them together and then control movement of that biomass to act like a one being.
gl_ES: Bichos, Slimes, Moldes. Podemos unir masas deles e despois controlar o movemento desa biomasa para actuar como un só ser.

en: Crust Defense
gl_ES: Defensa da codia

en: Defense against burrowing units.
gl_ES: Defensa contra as unidades de madriguera.

en: Cyber Aliens
gl_ES: Ciber Extraterrestres

en: Alliance of the machine and alien organisms.
gl_ES: Alianza da máquina e organismos alieníxenas.

en: Cybermodules
gl_ES: Cibermódulos

en: Standardized cyber units save money - or make money to those producing them.
gl_ES: As unidades cibernéticas estandarizadas aforran cartos ou gañan cartos a quen as produce.

en: Cybernetics
gl_ES: Cibernética

en: Making old Earth technology better than before is relatively easy task to do. For small investment, cybernetics gives us much better attack units.
gl_ES: Facer que a antiga tecnoloxía terrestre sexa mellor que antes é unha tarefa relativamente fácil de facer. Para pequenos investimentos, a cibernética ofrécenos unidades de ataque moito mellores.

en: Data Storage
gl_ES: Almacenamento de datos

en: Needs to archive all the media produced for and by politics drive development of better data storage methods.
gl_ES: A necesidade de arquivar todos os medios producidos para e pola política impulsa o desenvolvemento de mellores métodos de almacenamento de datos.

en: Deep Pumping
gl_ES: Bombeo profundo

en: We can pump water from the depths of the crust. We no longer need any of the adjacent tiles to have water in order to build Greenhouses.
gl_ES: Podemos bombear auga dende as profundidades da codia. Xa non necesitamos que ningunha das celas adxacentes teña auga para construír Invernadoiros.

en: Not really an conventional radar, but named so as it fills similar role. It's based on Deneb 7 radiation and works on this planet.
gl_ES: Non é realmente un radar convencional, pero se chama así porque cumpre un papel similar. Está baseado na radiación Deneb 7 e funciona neste planeta.

en: Dual Government
gl_ES: Goberno dual

en: Government should consider both Humans and Native aliens.
gl_ES: O goberno debería considerar tanto os humanos como os estranxeiros nativos.

en: We are finally able to escape force field surrounding Deneb 7. In addition to technical insight it requires correct attitude.
gl_ES: Finalmente somos capaces de escapar do campo de forza que rodea a Deneb 7. Ademais da visión técnica, require unha actitude correcta.

en: Faction Government
gl_ES: Goberno de facción

en: Familiar government types adjusted to local environment.
gl_ES: Tipos de goberno coñecidos axustados ao contorno local.

en: Faction Politics
gl_ES: Política de Faccións

en: Human relations in this situation, where various factions have been forced to this strange planet, are quite unlike anything seen before. It very well deserves small study. Maybe we then can co-operate with other factions.
gl_ES: As relacións humanas nesta situación, na que varias faccións víronse obrigadas a ir a este estraño planeta, son bastante diferentes a todas as vistas antes. Merece moi ben un pequeno estudo. Quizais entón poidamos cooperar con outras faccións.

en: Food Regeneration
gl_ES: Rexeneración alimentaria

en: If what we harvest grows back faster, we get more food. It's simple as that.
    
    Protein Houses tiles get additional 50% food production bonus.
gl_ES: Se o que collemos crece máis rápido, obtemos máis alimentos. É sinxelo así.
    
    As celas de Protein Houses reciben un bono adicional de produción de alimentos do 50%.

en: Force Channeling
gl_ES: Canalización de forzas

en: Radiation is obstacle for us, but now also an resource. We know how to channel Deneb 7's power to our own use.
    
    Engineers can build Force Fortresses.
gl_ES: A radiación é un obstáculo para nós, pero agora tamén un recurso. Sabemos como canalizar o poder de Deneb 7 para o noso propio uso.
    
    Os enxeñeiros poden construír fortalezas da forza.

en: From inside the crust we gather information required to understand how gravity works and what one can do with it.
gl_ES: Desde o interior da codia recollemos a información necesaria para comprender como funciona a gravidade e que se pode facer con ela.

en: Global Knowledge
gl_ES: Coñecemento global

en: Information flows to us. We learn any tech known by four other factions.
gl_ES: A información chega a nós. Aprendemos calquera tecnoloxía coñecida por outras catro faccións.

en: High-Tech Filtering
gl_ES: Filtrado de alta tecnoloxía

en: You can get a lot of things from ocean if you know how.
gl_ES: Podes obter moitas cousas do océano se sabes como.

en: Simply knowing this tech makes two content citizens happy in each city.
gl_ES: Simplemente coñecer esta tecnoloxía fai felices a dous cidadáns de contido en cada cidade.

en: Low-Level Orbit
gl_ES: Órbita de Baixo Nivel

en: With further advances in antigravitics we are able to enter orbit even if we still are prisoners of the force field surrounding Deneb 7.
    
    Makes Antigrav Ports more efficient. They can airlift three units instead of just one.
gl_ES: Con máis avances na antigravítica podemos entrar en órbita aínda que aínda sexamos prisioneiros do campo de forza que rodea a Deneb 7.
    
    Fai que os portos Antigrav sexan máis eficientes. Poden transportar por vía aérea tres unidades en lugar de só unha.

en: Using Deneb 7's own power available everywhere land travel speeds can reach levels never seen before.
gl_ES: Usando a propia potencia de Deneb 7 dispoñible en todas partes, as velocidades de viaxe terrestre poden alcanzar niveis nunca antes vistos.

en: Manufacturing
gl_ES: Fabricación

en: It takes some research to even make basic manufacturing in this alien world.
gl_ES: Cómpre un pouco de investigación incluso para facer fabricación básica neste mundo alieníxena.

en: Martial Law
gl_ES: Lei Marcial

en: Effective martial law requires that we can react quickly, to immediately send forces where they are needed.
    
    Maximum martial law for cities with Secret Police is increased from two to five.
gl_ES: A lei marcial eficaz esixe que poidamos reaccionar rapidamente, para enviar inmediatamente forzas onde sexan necesarias.
    
    A lei marcial máxima para cidades con policía secreta aumenta de dous a cinco.

en: Mental Powers
gl_ES: Poderes mentais

en: I WANT
    
    One way to resist radiation is willpower.
    
    Simply knowing this tech allows cities to grow 3 sizes bigger.
gl_ES: QUERO
    
    Unha forma de resistir a radiación é a forza de vontade.
    
    O simple feito de coñecer esta tecnoloxía permite que as cidades medren 3 tamaños máis.

en: ?tech:Mining
gl_ES: ?tecnoloxía: minería

en: Earthly mining technologies were not sufficient for heavy scale mining on this planet.
gl_ES: As tecnoloxías de minería terrestre non foron suficientes para a minería a gran escala neste planeta.

en: We already know how to make modifications to alien lifeforms. Let's improve spitters.
gl_ES: Xa sabemos como facer modificacións en formas de vida alieníxenas. Melloremos as salivas.

en: Mood Manipulation
gl_ES: Manipulación do estado de ánimo

en: People are happy if they believe that they are happy.
gl_ES: A xente é feliz se cre que é feliz.

en: Naval Superiority
gl_ES: Superioridade Naval

en: It's no longer enough to replicate old Earth technologies. We want superiority.
gl_ES: Xa non é suficiente con replicar as vellas tecnoloxías terrestres. Queremos superioridade.

en: New Frontier
gl_ES: Nova Fronteira

en: We finally fully realize that we are not limited to what we had as part of Earth empire.
    
    Increases max tax/science/lux rate by 10%.
gl_ES: Finalmente decatámonos de que non nos limitamos ao que tiñamos como parte do imperio terrestre.
    
    Aumenta a taxa máxima de impostos/ciencia/lux nun 10%.

en: Ocean Cities
gl_ES: Cidades Oceánicas

en: Cities on ocean. Why not?
gl_ES: Cidades no océano. Por que non?

en: Organic Structures
gl_ES: Estruturas Orgánicas

en: The art of making armor from alien organisms resistant to Deneb 7's strange radiation allows us to enter new areas.
    
    Cities can work radiating tiles.
gl_ES: A arte de fabricar armaduras de organismos alieníxenas resistentes á estraña radiación de Deneb 7 permítenos entrar en novas áreas.
    
    As cidades poden traballar celas radiantes.

en: It's easy to fall all the way from orbit, but to hit small target and to be ready to act immediately after landing are hard for aliens. They need extra mental powers for that.
gl_ES: É fácil caer desde a órbita, pero para os alieníxenas é difícil alcanzar un obxectivo pequeno e estar preparado para actuar inmediatamente despois do aterraxe. Necesitan poderes mentais adicionais para iso.

en: Personal Contact
gl_ES: Contacto persoal

en: With Virtual Reality it's like actor actually was there with you. When you allow actors to teleport to meet their audience, maybe she is.
    
    Stealth Spies protecting your cities against enemy Spies will get 40% bonus. It also gets 40% harder for enemies to sabotage specific buildings.
gl_ES: Coa realidade virtual é como se o actor estivese aí contigo. Cando permites que os actores se teletransporten para coñecer o seu público, quizais o sexa.
    
    Os espías furtivos que protexen as túas cidades contra os espías inimigos recibirán unha bonificación do 40%. Tamén é un 40% máis difícil que os inimigos saboteen edificios específicos.

en: Protein Modifications
gl_ES: Modificacións de proteínas

en: Turns out we can make alien lifeforms edible.
    
    Engineers can build Protein Houses, which increases tile food production by 50%.
gl_ES: Resulta que podemos facer que as formas de vida alieníxenas sexan comestibles.
    
    Os enxeñeiros poden construír Protein Houses, o que aumenta a produción de alimentos de baldosas nun 50%.

en: Radiation Resistance
gl_ES: Resistencia á radiación

en: By closely examining alien lifeform and how they survive the radiation, we are able to build some radiation resistance to our cities. 
    
    Simply knowing this tech allows cities to grow 1 size bigger.
gl_ES: Ao examinar de preto as formas de vida alieníxenas e como sobreviven á radiación, somos capaces de construír algunha resistencia á radiación nas nosas cidades.
    
    O simple feito de coñecer esta tecnoloxía permite que as cidades medren un tamaño máis.

en: Regeneration
gl_ES: Rexeneración

en: We know how aliens regenerate, we know how self-repairing machines regenerate, we know how Earth organisms regenerate.
gl_ES: Sabemos como se rexeneran os extraterrestres, sabemos como se rexeneran as máquinas autorreparadoras, sabemos como se rexeneran os organismos terrestres.

en: Research Methods
gl_ES: Métodos de investigación

en: Research methods suitable for tackling challenges here allow us to gain knowledge much faster.
    
    Simply knowing this tech increases science output by 35%.
gl_ES: Os métodos de investigación axeitados para afrontar os desafíos aquí permítennos adquirir coñecementos moito máis rápido.
    
    Simplemente coñecer esta tecnoloxía aumenta a produción científica nun 35%.

en: Smart Aliens
gl_ES: Aliens intelixentes

en: Once we have given some smarts, backed with some remote control, to them, they can work on more demanding tasks.
gl_ES: Unha vez que lles demos algo de intelixencia, apoiados con algún control remoto, poden traballar en tarefas máis esixentes.

en: Soul
gl_ES: Alma

en: By combining our knowledge about humans and aliens we finally understand universal concept of soul.
    
    We can cause terror in our enemies. Once somebody knows Soul, two content citizens is converted to unhappy in every city in the world unless owner of the city also knows Soul.
gl_ES: Ao combinar o noso coñecemento sobre humanos e extraterrestres, finalmente entendemos o concepto universal de alma.
    
    Podemos causar terror aos nosos inimigos. Unha vez que alguén coñece Soul, dous cidadáns de contido convértense en infelices en todas as cidades do mundo, a menos que o propietario da cidade tamén coñeza Soul.

en: Specialist Training
gl_ES: Formación Especialista

en: Based on our Tactics teaching techniques, we can teach our specialists trick or two.
    
    Output of all specialists doubles.
gl_ES: Baseándonos nas nosas técnicas de ensino de Tácticas, podemos ensinarlles aos nosos especialistas trucos ou dous.
    
    A saída de todos os especialistas dobre.

en: Spitter Control
gl_ES: Control de saliva

en: Alien lifeforms spitting solid objects are interesting research subject.
gl_ES: As formas de vida alieníxenas que escupen obxectos sólidos son un tema de investigación interesante.

en: Stealth Module
gl_ES: Módulo Stealth

en: Even when we know this technology making our units invisible, it's far too expensive to be used for armies. It's perfect for individuals in espionage mission.
gl_ES: Mesmo cando coñecemos esta tecnoloxía que fai que as nosas unidades sexan invisibles, é demasiado caro para ser usado para exércitos. É perfecto para persoas en misión de espionaxe.

en: Strong Force
gl_ES: Forza Forte

en: We are quite capable of making different energy fields out of radiation. We can still improve, though.
    
    Allows Engineers to build Towers instead of Force Fortresses.
gl_ES: Somos moi capaces de facer diferentes campos de enerxía a partir da radiación. Aínda podemos mellorar, aínda que.
    
    Permite aos enxeñeiros construír torres en lugar de fortalezas da forza.

en: Strong Resistance
gl_ES: Forte resistencia

en: We get better at building resistance against radiation.
    
    Simply knowing this tech allows cities to grow 2 sizes bigger.
gl_ES: Melloramos a resistencia á radiación.
    
    O simple feito de coñecer esta tecnoloxía permite que as cidades medren dous tamaños máis.

en: Supermodule
gl_ES: Supermódulo

en: Supermodule combines lesser modules in one extremely efficient pack.
gl_ES: Supermodule combina módulos menores nun paquete extremadamente eficiente.

en: Synthetic Food
gl_ES: Alimentos Sintéticos

en: This is completely new, and extremely efficient, way of making synthetic food.
    
    As their food consumption is no longer an problem, we can grow bigger, meaner, aliens.
gl_ES: Esta é unha forma completamente nova e extremadamente eficiente de facer alimentos sintéticos.
    
    Como o seu consumo de alimentos xa non é un problema, podemos facernos máis grandes, máis malos, extraterrestres.

en: Teleportation
gl_ES: Teletransportación

en: We can teleport relatively small objects relatively short distances. This reduces problem of not being able to fly.
gl_ES: Podemos teletransportar obxectos relativamente pequenos a distancias relativamente curtas. Isto reduce o problema de non poder voar.

en: Thermal Module
gl_ES: Módulo térmico

en: To be competent in boiling waters requires good control of temperature surrounding vessels. Also, knowledge about basic module technology allows more advanced modules in the future.
    
    Cities can work Boiling Ocean tiles.
gl_ES: Ser competente en augas fervendo require un bo control da temperatura que rodea os vasos. Ademais, o coñecemento sobre a tecnoloxía de módulos básicos permite módulos máis avanzados no futuro.
    
    As cidades poden traballar as celas de Boiling Ocean.

en: Underground Habitat
gl_ES: Hábitat subterráneo

en: If needed, we can produce everything we need without ever leaving underground bunker.
gl_ES: Se é necesario, podemos producir todo o que necesitemos sen saír nunca do búnker subterráneo.

en: Travel
gl_ES: Viaxar

en: Once we master ship manufacturing, traveling more hospitable seas of Deneb 7 proved to be no different from other planets.
gl_ES: Unha vez que dominamos a fabricación de barcos, viaxar os mares máis hospitalarios de Deneb 7 non se diferenciaba doutros planetas.

en: Unified Theory
gl_ES: Teoría unificada

en: We now understand that radiation and antigravity are two sides of the same phenomenon.
gl_ES: Agora entendemos que a radiación e a antigravidade son dúas caras do mesmo fenómeno.

en: Virtual Entertainment
gl_ES: Entretemento virtual

en: Another tech that Earth has long been close to mastering.
gl_ES: Outra tecnoloxía que a Terra estivo preto de dominar.

en: Virtual Reality Training
gl_ES: Formación en realidade virtual

en: War Monsters
gl_ES: Monstros de guerra

en: We can tame monsters suitable for war. These might be relatively weak, but they are the only thing that can wage war on radiating areas for the time being.
gl_ES: Podemos domar monstros axeitados para a guerra. Estes poden ser relativamente débiles, pero son o único que pode facer guerra ás zonas radiantes polo momento.

en: Water Flow
gl_ES: Fluxo de auga

en: We understand Deneb 7 fluid dynamics and can get water to flow where we want. Building Greenhouses becomes possible in tiles adjacent to cities and rivers.
gl_ES: Entendemos a dinámica de fluídos de Deneb 7 e podemos facer que a auga flúa onde queiramos. A construción de invernadoiros faise posible en celas adxacentes a cidades e ríos.

en: Radiating
gl_ES: Radiando

en: Terrain has alien radiation.
gl_ES: O terreo ten radiación allea.

en: No unit can enter this terrain, nor can city work the tile.
gl_ES: Ningunha unidade pode entrar neste terreo, nin a cidade pode traballar a cela.

en: Savannah
gl_ES: Sabana

en: Alien Forest
gl_ES: Bosque alieníxena

en: These forests are filled with strange alien organisms. This planet's radiation makes it impossible for Earthly organisms to survive here.
    
    Cities can work these tiles only when Organic Structures is known. Inventing Alien Rights gives +1 production bonus to Alien Forest tiles.
gl_ES: Estes bosques están cheos de estraños organismos alieníxenas. A radiación deste planeta fai imposible que os organismos terrestres sobrevivan aquí.
    
    As cidades só poden traballar estas celas cando se coñecen estruturas orgánicas. Inventar os dereitos alieníxenas outorga +1 bonificación de produción ás fichas do bosque alieníxena.

en: Radiating Rocks
gl_ES: Rochas Radiantes

en: Planet's radiation makes it impossible for Earth organisms to survive here.
    
    Cities can work these tiles only when Organic Structures is known.
gl_ES: A radiación do planeta fai imposible que os organismos terrestres sobrevivan aquí.
    
    As cidades só poden traballar estas celas cando se coñecen estruturas orgánicas.

en: Hills just like on Earth.
gl_ES: Outeiros como na Terra.

en: Thick Mountains
gl_ES: Montañas Espesas

en: What are these mountains made of?!? Diamond drill makes no scratch on them.
    
    Burrowing units are unable to burrow through these mountains, but at least Burrowing technology makes mining them possible.
gl_ES: De que están feitas estas montañas?!? O taladro de diamante non lles fai ningún rasguño.
    
    As unidades de madriguera non poden escavar por estas montañas, pero polo menos a tecnoloxía de madriguera fai posible a minería.

en: This is normal oceanic terrain.
gl_ES: Este é un terreo oceánico normal.

en: Boiling Ocean
gl_ES: Océano Fervendo

en: This ocean is boiling. No ship without special equipment can enter.
    
    Cities can work these tiles only when Thermal Module is known, and city can never be located on Boiling Ocean.
gl_ES: Este océano está a ferver. Ningún barco sen equipo especial pode entrar.
    
    As cidades só poden traballar con estas celas cando se coñece o módulo térmico, e a cidade nunca pode estar situada no océano fervendo.

en: Greenhouses
gl_ES: Invernadoiros

en: Greenhouses can be built on certain terrain types to give a food bonus. Building Greenhouses requires the tile to have a water source:
    - Cities have Greenhouses built in, unless there is a Mine on the tile. They do not need to be built.
    - With Manufacturing, Greenhouses can be built outside cities directly on river tiles, or cardinally adjacent to Oceanic tiles.
    - With Water Flow, it becomes possible to also build Greenhouses cardinally adjacent to river tiles or city centers.
    - Deep Pumping allows water to be drawn from the depths of the crust, allowing Greenhouses to be built anywhere.
gl_ES: - As cidades teñen invernadoiros construídos, a non ser que haxa unha mina na cela. Non necesitan ser construídos.
    - Con Manufacturing, os invernadoiros pódense construír fóra das cidades directamente sobre celas dos ríos, ou cardinalmente adxacentes ás celas oceánicas.
    - Con Water Flow, faise posible tamén construír Invernadoiros cardinalmente adxacentes ás celas dos ríos ou aos centros urbanos.
    - O bombeo profundo permite extraer auga das profundidades da codia, permitindo construír invernadoiros en calquera lugar.

en: Mines can be built on Hills for an extra production point. Once Burrowing is known, Thick Mountains can also be mined.
gl_ES: Pódense construír minas en Hills para obter un punto de produción extra. Unha vez que se coñece a madriguera, tamén se poden extraer as montañas grosas.

en: Pollution appears on tiles around cities with high production. It halves all output from its tile.
gl_ES: A contaminación aparece nas celas arredor das cidades de alta produción. Reduce á metade toda a saída da súa cela.

en: The pollution can only be cleared by dispatching Engineer or Hunter units with the "clean pollution" order.
gl_ES: A contaminación só se pode eliminar enviando unidades Engineer ou Hunter coa orde de "contaminación limpa".

en: The contribution of production to pollution can be seen in the city dialog; once it exceeds a threshold, the excess is the percent chance of pollution appearing each turn.
gl_ES: A contribución da produción á contaminación pódese ver no diálogo da cidade; unha vez que supera un limiar, o exceso é a porcentaxe de probabilidade de que apareza contaminación en cada quenda.

en: Space Capsule
gl_ES: Cápsula Espacial

en: Space Capsules have landed to the surface of Deneb Seven. Any unit can enter tile with a capsule to open it. Capsule disappears from the map in the process. There can be gold, blueprints of new technologies, equipment for a unit, or it can even provide starting kit for a new base on the spot. Unfortunately it's also possible that Madmen or Lunatics have already found the capsule, and are there ready to kill anybody who enters.
gl_ES: As cápsulas espaciais aterraron á superficie de Deneb Seven. Calquera unidade pode entrar nunha cela cunha cápsula para abrila. A cápsula desaparece do mapa no proceso. Pode haber ouro, planos de novas tecnoloxías, equipos para unha unidade ou incluso pode proporcionar un kit de inicio para unha nova base no lugar. Desafortunadamente, tamén é posible que Madmen ou Lunatics xa atoparan a cápsula e estean alí preparados para matar a quen entre.

en: Protein Houses
gl_ES: Casas de Proteínas

en: Once Protein Modifications are understood, Greenhouses can be upgraded to Protein Houses, giving 50% more food. Once Food Regeneration is known, Protein Houses give a further 50% food. City center tiles automatically get Protein Houses as soon as they are available.
gl_ES: Unha vez que se entenden as modificacións de proteínas, os invernadoiros pódense actualizar a Protein Houses, o que proporciona un 50% máis de alimentos. Unha vez que se coñece a rexeneración dos alimentos, Protein Houses dá un 50% máis de alimentos. As celas do centro da cidade reciben automaticamente Protein Houses en canto estean dispoñibles.

en: Fallout appears after Rebels strike a city. It halves all output from its tile.
gl_ES: Fallout aparece despois de que os rebeldes golpean unha cidade. Reduce á metade toda a saída da súa cela.

en: Fallout can only be cleared by dispatching Engineer or Hunter units with the "clean fallout" order.
gl_ES: Fallout só se pode eliminar enviando unidades de enxeñeiros ou cazadores coa orde de "fallout limpo".

en: Tower
gl_ES: Torre

en: Force Fortress
gl_ES: Forza Fortaleza

en: Antigrav Base
gl_ES: Base antigravedad

en: Basic Road is available for building from the beginning of the game.
    
    Having Road on Savannah tile provides increase of +1 to trade on that tile.
gl_ES: Basic Road está dispoñible para construír desde o inicio do xogo.
    
    Ter Road na ficha Savannah proporciona un aumento de +1 para intercambiar nesa ficha.

en: Highway
gl_ES: Estrada

en: You can upgrade Roads to Highways.
gl_ES: Podes actualizar Roads to Highways.

en: You can upgrade Highways to Maglevs.
    
    Units can move via Maglevs indefinitely, Shield production of any tile with Maglev is increased by 50%.
gl_ES: Podes actualizar Highways a Maglevs.
    
    As unidades poden moverse a través de Maglev indefinidamente, a produción de escudo de calquera ficha con Maglev aumenta un 50%.

en: Tunnel
gl_ES: Túnel

en: Earthly units can travel on radiating tiles with tunnel built on them. Tunnel provides no increase to unit speed, but they give 35% defense bonus.
gl_ES: As unidades terrestres poden viaxar sobre celas radiantes cun túnel construído sobre elas. O túnel non aumenta a velocidade da unidade, pero dan un bono de defensa do 35%.

en: Burrow Tube
gl_ES: Tubo Burrow

en: Burrow Tubes provide the only way for burrowing units to cross oceans. They can be built on oceanic terrains only, but first part of the tube must be built cardinally adjacent to land and following parts must be built in order.
gl_ES: Os tubos de madriguera proporcionan o único xeito de que as unidades de madriguera atravesen os océanos. Só poden construírse en terreos oceánicos, pero a primeira parte do tubo debe construírse cardinalmente adxacente á terra e as seguintes partes deben construírse en orde.

en: Green River
gl_ES: Río Verde

en: Any river increases a tile's natural defense factor by 50%. Native and Amphibious units may move along a River (but not diagonally) for fast travel.
gl_ES: Calquera río aumenta o factor de defensa natural dunha cela nun 50%. As unidades nativas e anfibias poden moverse ao longo dun río (pero non en diagonal) para viaxar rápido.

en: Green River increases also tile's food production by 1.
gl_ES: Green River tamén aumenta nun 1 a produción de alimentos da cela.

en: Brown River
gl_ES: Río Brown

en: Brown River increases also tile's shield production by 1.
gl_ES: Brown River tamén aumenta en 1 a produción de escudos de celas.

en: There is more than average amount of various resources, but nothing exciting.
gl_ES: Hai máis que a media de varios recursos, pero nada interesante.

en: Alien Mine
gl_ES: Mina alieníxena

en: Mine run by superior alien technology ready to operate. We have no idea who built it nor where they went.
gl_ES: Mina dirixida por tecnoloxía alieníxena superior lista para operar. Non temos idea de quen o construíu nin a onde foron.

en: Huge Plant
gl_ES: Planta enorme

en: Entire forest seems to be of the single fast-growing organism with huge central blooming.
gl_ES: O bosque enteiro parece ser do único organismo de crecemento rápido con enorme floración central.

en: Where the heat from inside the planet escapes, mineral rich hills form.
gl_ES: Onde escapa a calor do interior do planeta, fórmanse outeiros ricos en minerais.

en: Weird alien fish might look like something escaped from nightmares, but are in fact very tasty.
gl_ES: Os peixes alieníxenas estraños poden parecer algo escapado dos pesadelos, pero en realidade son moi saborosos.

en: Glowing Rocks
gl_ES: Rochas Brillantes

en: Rocks in the area have unusually bright glow.
gl_ES: As rochas da zona teñen un brillo inusualmente brillante.

en: Superb
gl_ES: Excelente

en: ?unitclass:Earthly
gl_ES: Terrestre

en: ?unitclass:Native
gl_ES: Nativo

en: ?unitclass:Amphibious
gl_ES: Anfibio

en: ?unitclass:Antigravity
gl_ES: Antigravidade

en: ?unitclass:Burrowing
gl_ES: Escavación

en: This is Earth technology settler. Most military enemy units can capture it instead of killing it.
gl_ES: Este é o colonizador da tecnoloxía terrestre. A maioría das unidades militares inimigas poden capturalo en lugar de matalo.

en: Native Settlers
gl_ES: Colonos nativos

en: This is native Settler that can enter radiating areas. Most military enemy units can capture it instead of killing it.
gl_ES: Este é un colono nativo que pode entrar en zonas radiantes. A maioría das unidades militares inimigas poden capturalo en lugar de matalo.

en: Engineer
gl_ES: Enxeñeiro

en: This is Earth technology engineer.
gl_ES: Este é o enxeñeiro de tecnoloxía da Terra.

en: Native Engineer
gl_ES: Enxeñeiro nativo

en: Native version of the Engineer unit.
gl_ES: Versión nativa da unidade Engineer.

en: Water Engineer
gl_ES: Enxeñeiro de augas

en: Amphibious Engineer that can also establish new cities on Ocean. Cities cannot be located on Boiling Ocean.
gl_ES: Enxeñeiro anfibio que tamén pode establecer novas cidades no océano. Non se poden localizar cidades no océano fervendo.

en: This unit may be built from the start of the game.  It is the weakest military unit.
gl_ES: Esta unidade pódese construír desde o inicio do xogo. É a unidade militar máis débil.

en: Attack power to the early game.
gl_ES: Poder de ataque ao inicio do xogo.

en: Tank
gl_ES: Tanque

en: This is the most powerful Earth technology unit.
gl_ES: Esta é a unidade tecnolóxica da Terra máis poderosa.

en: War Monster
gl_ES: Monstro de guerra

en: As a native unit, this can move and fight on radiating areas too.
gl_ES: Como unidade nativa, esta tamén pode moverse e loitar en áreas radiantes.

en: Crusher
gl_ES: Trituradora

en: Alien lifeform trained to be fast.
gl_ES: Forma de vida alieníxena adestrada para ser rápida.

en: Cyber Alien
gl_ES: Cyber ​​Alien

en: Alien lifeform with cybernetic implants. Good in combat, and has better vision than any purely organic unit.
gl_ES: Forma de vida extraterrestre con implantes cibernéticos. Bo en combate e ten mellor visión que calquera unidade puramente orgánica.

en: Most powerful alien lifeform, like one from Earth's Jurassic period.
gl_ES: A forma de vida extraterrestre máis poderosa, como unha do período xurásico da Terra.

en: Paradropper
gl_ES: Paragoista

en: Alien lifeform able to paradrop.
gl_ES: Forma de vida alieníxena capaz de parar.

en: Turtle Defender
gl_ES: Defensor da tartaruga

en: This is excellent defense vehicle.
gl_ES: Este é un excelente vehículo de defensa.

en: Earth Sub
gl_ES: Terra Sub

en: Burrow through earth. Only some special units can attack against Earth Sub. These can pass ocean tiles only through Burrow Tubes.
gl_ES: Atravesar a terra. Só algunhas unidades especiais poden atacar contra Earth Sub. Estes só poden pasar as celas do océano a través de Burrow Tubes.

en: Hunter
gl_ES: Cazador

en: Burrowing unit that also has capability to attack Antigravity units with its own minimissiles.
    
    It's also an settler type unit for hostile areas, well capable of defending itself.
gl_ES: Unidade excavadora que tamén ten capacidade para atacar unidades antigravedade cos seus propios minimisiles.
    
    Tamén é unha unidade de tipo colonizador para zonas hostís, ben capaz de defenderse.

en: Light Saucer
gl_ES: Prato lixeiro

en: Nobody, but some of the other Antigravity units and Hunters can attack this unit. This unit itself can attack other Antigravity units.
gl_ES: Ninguén, pero algunhas das outras unidades antigravedade e cazadores poden atacar esta unidade. Esta unidade en si pode atacar outras unidades antigravedade.

en: Bomb Saucer
gl_ES: Plato bomba

en: Nobody, but some of the other Antigravity and Hunters units can attack this unit.
gl_ES: Ninguén, pero algúns dos outros unidades de Antigravidade e Cazadores poden atacar esta unidade.

en: Spitter
gl_ES: Cuspir

en: This alien lifeform is first bombarding unit.
gl_ES: Esta forma de vida alieníxena é a primeira unidade de bombardeo.

en: Heavy Spitter
gl_ES: Cuspidor Pesado

en: This improved spitter can both make bombard attacks, and transport missiles next to targets.
gl_ES: Este escupidor mellorado pode realizar ataques de bombardeo e transportar mísiles xunto aos obxectivos.

en: Biomass
gl_ES: Biomasa

en: Just let the biomass to engulf your tank and pick it up, then enjoy the ride in the radiation-safe inside of the slimy being.
gl_ES: Simplemente deixa que a biomasa engulle o teu tanque e cólleo, despois goza do paseo no interior seguro contra as radiacións do ser viscoso.

en: Like all Earthly units, Explorer are unable to enter radiating tiles. They can maintain themselves, no upkeep cost to homecity.
gl_ES: Como todas as unidades terrestres, o Explorer non pode entrar en fichas radiantes. Poden manterse por si mesmos, sen custos de mantemento para a cidade natal.

en: Scout Animal
gl_ES: Animal Scout

en: This is native scout animal that can enter any land terrain.
gl_ES: Este é un animal explorador nativo que pode entrar en calquera terreo terrestre.

en: Raft
gl_ES: Balsa

en:   This vessel allows coastal travel, but not on Boiling Seas.
gl_ES:   Este barco permite viaxes costeiras, pero non en Boiling Seas.

en: Ship
gl_ES: Nave

en:   This is basic ship type. It has no any special equipment, so it cannot enter boiling seas.
gl_ES:   Este é o tipo de barco básico. Non ten ningún equipamento especial, polo que non pode entrar en mares fervendos.

en: This vessel is for battle! Too bad it cannot enter boiling oceans.
gl_ES: Este barco é para a batalla! Mágoa que non poida entrar nos océanos en ebulición.

en: Battle Unit
gl_ES: Unidade de batalla

en: Amphibious battle machine.
gl_ES: Máquina de batalla anfibia.

en: Amphibious Transport
gl_ES: Transporte Anfibio

en: This is first unit that can enter boiling oceans - and more.
gl_ES: Esta é a primeira unidade que pode entrar nos océanos en ebulición e moito máis.

en: Earth technology unit that can establish trade routes and transfer goods to help build wonders in other cities.
gl_ES: Unidade de tecnoloxía terrestre que pode establecer rutas comerciais e transferir mercadorías para axudar a construír marabillas noutras cidades.

en: Trade routes with other factions provide three times as much ongoing trade as routes within your faction. Each city can support up to four trade routes.
gl_ES: As rutas comerciais con outras faccións proporcionan tres veces máis comercio continuo que as rutas dentro da túa facción. Cada cidade pode admitir ata catro rutas comerciais.

en: Native caravan unit, that can move on all land terrains.
gl_ES: Unidade de caravana nativa, que pode moverse por todos os terreos terrestres.

en: Stealth Spy
gl_ES: Espía furtivo

en: Stealth Spy can make diplomatic actions, and is invisible until next to enemy unit or city.
gl_ES: Espía furtivo pode realizar accións diplomáticas e é invisible ata a unidade ou cidade inimiga.

en: Teleporting Missile
gl_ES: Mísil de teletransporte

en: Teleporting Missile can teleport and attack to neighbor tile.
gl_ES: O mísil de teletransportación pode teletransportarse e atacar á cela veciña.

en: Antiburrow Missile
gl_ES: Mísil antimadriguera

en: Missile that can attack also against burrowing units. Since more expensive than normal Teleporting Missile, does not completely replace it.
gl_ES: Mísil que pode atacar tamén contra unidades excavadoras. Xa que o mísil de teletransporte é máis caro que o normal, non o substitúe completamente.

en: Adventurers
gl_ES: Aventureros

en: ?plural:Adventurers
gl_ES: Aventureiros

en: Without any destination, they were just traveling around, looking for trouble.
    
    * All units have one extra movement point
    * City size limits one size bigger than for other factions
gl_ES: Sen ningún destino, só estaban viaxando, buscando problemas.
    
    * Todas as unidades teñen un punto de movemento extra
    * O tamaño da cidade limita un tamaño máis grande que para outras faccións

en: Galactic Sound
gl_ES: Son galáctico

en: ?plural:Fans
gl_ES: Xiareiros

en: Shipful of music fans originally heading to big concert happening.
    
    * Three unhappy citizens in each city becomes content
gl_ES: Un montón de afeccionados á música que se dirixían orixinalmente a un gran concerto.
    
    * Tres cidadáns infelices en cada cidade vólvense contentos

en: J&W Corporation
gl_ES: Corporación J&W

en: ?plural:JeeWees
gl_ES: JeeWees

en: J&W Corporation ship was heading to establish another branch.
    
    * 40% bonus to trade.
gl_ES: O barco da J&W Corporation dirixíase a establecer outra sucursal.
    
    * Bonificación do 40% ao comercio.

en: Kindergarden
gl_ES: Xardín infantil

en: ?plural:Children
gl_ES: Nenos

en: Deneb 7 ended vacation of children and their parents. Everyone had kids, so obviously there was nobody supporting zero child policy.
    
    * Granary is not emptied when city grows, but set to 25% full
gl_ES: Deneb 7 puxo fin ás vacacións dos nenos e dos seus pais. Todo o mundo tiña fillos, polo que obviamente non había ninguén que apoiase a política de cero fillos.
    
    * O hórreo non se baleira cando a cidade crece, senón que se chea ao 25%

en: Lunatic
gl_ES: Lunático

en: ?plural:Lunatics
gl_ES: Lunáticos

en: Something drove them crazy, made them escape the society to seas.
gl_ES: Algo os volveu tolos, fíxoos escapar da sociedade cara aos mares.

en: Madmen
gl_ES: Tolos

en: ?plural:Madmen
gl_ES: Tolos

en: They have escaped society, and attack it for no sane reason.
gl_ES: Eles escaparon da sociedade, e a atacan sen razón.

en: Math Club
gl_ES: Club de Matemáticas

en: ?plural:Mathematicians
gl_ES: Matemáticos

en: Math Club was traveling home from Math Competition when Deneb 7 got their ship.
    
    * 30% bonus to science output
gl_ES: Math Club viaxaba a casa desde Math Competition cando Deneb 7 conseguiu o seu barco.
    
    * Bonificación do 30% á produción científica

en: Secret Society
gl_ES: Sociedade Secreta

en: ?plural:Billionaries
gl_ES: Millonarios

en: They are the truly rich of whom nobody knows anything since they socialize only in their own circles.
    
    * Builds veteran Stealth Spies
    * Has 50% spy resistance bonus
    * 20% bonus to trade
gl_ES: Son os verdadeiramente ricos dos que ninguén sabe nada xa que só socializan nos seus propios círculos.
    
    * Constrúe espías furtivos veteranos
    * Ten un 50% de bonificación de resistencia de espionaxe
    * Bonificación do 20% ao comercio

en: Team Gladiators
gl_ES: Equipo Gladiadores

en: ?plural:Athletes
gl_ES: Deportistas

en: Spaceball is sport of massive teams. Team Gladiators ship contained enough players to start entire planetary faction.
    
    * Builds elite units, superb units in cities with Training Facility
    * Each city receives free unit upkeep worth one shield
gl_ES: Spaceball é un deporte de equipos masivos. A nave Team Gladiators contiña xogadores suficientes para comezar a facción planetaria enteira.
    
    * Constrúe unidades de elite, unidades excelentes en cidades con instalacións de adestramento
    * Cada cidade recibe un mantemento gratuíto de unidades por valor dun escudo

en: Freeciv is a turn-based strategy game, in which each player becomes the leader of a civilization. You compete against several opponents to found cities, use them to support a military and economy, and finally to complete an empire that survives all encounters with its neighbors to emerge victorious. Each opponent may be either another human or be controlled by the computer. All players begin at the dawn of history with a handful of units -- typically with an explorer and a couple of settlers in 4000 BCE -- and race to expand outward from those humble beginnings.
gl_ES: Spaceball é un deporte de equipos masivos. A nave Team Gladiators contiña suficiente Freeciv é un xogo de estratexia por quendas, no que cada xogador convértese no líder dunha civilización. Compite contra varios opoñentes para fundar cidades, utilízaas para apoiar un exército e unha economía e, finalmente, para completar un imperio que sobrevive a todos os encontros cos seus veciños para saír vitorioso. Cada opoñente pode ser outro humano ou estar controlado pola computadora. Todos os xogadores comezan no albor da historia cun puñado de unidades, normalmente cun explorador e un par de colonos no 4000 a. C., e corren para expandirse desde eses humildes comezos.

en: Achieving success requires a balance between economic expansion, military strength, and technological development. Not only must you develop all three in concert to both expand and successfully defend your empire, but any of the three may provide victory over your opponents:
gl_ES: Conseguir o éxito require un equilibrio entre a expansión económica, a forza militar e o desenvolvemento tecnolóxico. Non só debes desenvolver os tres en conxunto para expandir e defender con éxito o teu imperio, senón que calquera dos tres pode proporcionar a vitoria sobre os teus opoñentes:

en:  - As in other games of conquest and expansion, you are declared the winner by default once the last city and unit of every other civilization is destroyed.
gl_ES:  - Do mesmo xeito que noutros xogos de conquista e expansión, declárase vencedor por defecto unha vez destruída a última cidade e unidade de calquera outra civilización.

en:  - Once technological progress has brought you into the space age, you may launch a spacecraft destined for Alpha Centauri; the first civilization whose craft reaches the system wins.
gl_ES:  - Unha vez que o progreso tecnolóxico che trouxo á era espacial, podes lanzar unha nave espacial destinada a Alpha Centauri; gaña a primeira civilización cuxo oficio chega ao sistema.

en:  - In the absence of other means to determine victory, the game will end after 5000 turns if no spacecraft have yet been launched. The surviving civilizations are then rated, and the one with the highest score is the winner.
gl_ES:  - A falta doutros medios para determinar a vitoria, o xogo rematará despois de 5000 voltas se aínda non se lanzou ningunha nave espacial. A continuación, cualificaranse as civilizacións que sobreviven, e a que teña maior puntuación é a gañadora.

en: A word of warning: Freeciv is highly customizable, both through run-time configuration and through custom rulesets which can change almost any aspect of the game rules. This help system tries to adapt to different rules, but may not completely cover rulesets which are very different from the classic rules.
gl_ES: Unha palabra de advertencia: Freeciv é altamente personalizable, tanto a través da configuración en tempo de execución como a través de conxuntos de regras personalizadas que poden cambiar case calquera aspecto das regras do xogo. Este sistema de axuda tenta adaptarse a regras diferentes, pero pode non cubrir completamente conxuntos de regras moi diferentes ás regras clásicas.

en: While every game is different, there's a basic strategy which most players follow, especially at the start of the game.
gl_ES: Aínda que cada xogo é diferente, hai unha estratexia básica que seguen a maioría dos xogadores, especialmente ao comezo do xogo.

en: These steps may vary depending upon the server options, but in general, the steps are:
gl_ES: Estes pasos poden variar dependendo das opcións do servidor, pero en xeral, os pasos son:

en:  0. Choosing the first city site.
     1. Mapping the countryside.
     2. Defending the cities.
     3. Deciding which units to build first.
     4. Improving the land.
     5. Deciding where to build cities.
     6. Taking care of the cities.
     7. Interacting with other players (diplomacy).
     8. Exploring the world.
     9. Things to keep in mind.
    10. Making your own strategy for the game.
gl_ES:  0. Elixir o primeiro sitio da cidade.
     1. Cartografía do rural.
     2. Defender as cidades.
     3. Decidir que unidades construír primeiro.
     4. Mellora do terreo.
     5. Decidir onde construír cidades.
     6. Coidar das cidades.
     7. Interactuar con outros xogadores (diplomacia).
     8. Explorando o mundo.
     9. Cousas a ter en conta.
    10. Facendo a túa propia estratexia para o xogo.

en:  0. Choosing the first city site.
    
        Start the game by wandering around BRIEFLY to find a good place to build the first city.  Don't feel tempted to investigate any yellow-roofed villages yet - they might contain barbarian tribes.  Build the city close to resources and perhaps close to the sea.  Keep in mind that the city you build first will be your capital!  The idea is to balance the quality of the site you find against getting your first city established as early as possible.
gl_ES:  
    
       Comeza o xogo deambulando BREVEMENTE para atopar un bo lugar para construír a primeira cidade.  Non te sintas tentado a investigar ningunha vila con tellados amarelos aínda: poden conter tribos bárbaras.  Construír a cidade preto dos recursos e quizais preto do mar.  Ten en conta que a cidade que constrúes primeiro será a túa capital!  A idea é equilibrar a calidade do sitio que atopas coa creación da túa primeira cidade o antes posible.

en:  1. Mapping the countryside.
    
        After the capital city has been founded, it will start producing a warrior unit.  These units can be used to rove around exploring the countryside.  Remember, it is risky to leave a city undefended, so perhaps keep the first warrior in the city, and use the following one to explore.  If you started the game with an explorer unit, use that to explore, obviously!
gl_ES:  1. Cartografía do rural.
    
        Despois de que a capital fose fundada, comezará a producir unha unidade guerreira. Estas unidades pódense utilizar para explorar o campo. Lembre, é arriscado deixar unha cidade sen defender, así que quizais manteña o primeiro guerreiro na cidade e use o seguinte para explorar. Se comezaches o xogo cunha unidade de exploración, úsao para explorar, obviamente!

en:  2. Defending the cities.
    
        At this point, defend your cities by always leaving a warrior unit in them.  As your civilization develops units with a greater defense strength, replace the obsolete units with new ones to ensure your cities have maximum defense.  The units most often used for defense are (in order of strength):  Warrior, Phalanx, Pikemen, Musketeers, and Riflemen.
gl_ES:  2. Defender as cidades.
    
     Neste punto, defende as túas cidades deixando sempre nelas unha unidade guerreira. A medida que a túa civilización desenvolve unidades cunha maior forza de defensa, substitúe as unidades obsoletas por outras novas para garantir que as túas cidades teñan a máxima defensa. As unidades máis utilizadas para a defensa son (por orde de forza): Guerreiro, Falanxe, Piqueros, Mosqueteiros e Fusileiros.

en:     Keep in mind that with some types of government, military units inside or outside cities can reduce or create unhappiness. Also remember that when a land unit is inside a city, it gets a 50% defensive bonus, as if fortified.  When a new city is built, the city starts to build the best available defensive unit from the above list.
gl_ES:     Teña en conta que con algúns tipos de goberno, as unidades militares dentro ou fóra das cidades poden reducir ou crear infelicidade. Lembra tamén que cando unha unidade terrestre está dentro dunha cidade, obtén unha bonificación defensiva do 50%, coma se fose fortificada.  Cando se constrúe unha nova cidade, a cidade comeza a construír a mellor unidade defensiva dispoñible da lista anterior.

en:  3. Deciding which units to build first.
    
        After building one or two Warrior units, start building Settlers.  Settlers take city population, but if you picked a good city site, your city should be big enough by now.  Settlers are best put to use founding new cities; while they can also build agricultural improvements (see the next section), it is better to use Workers for this when available, as unlike Settlers, Workers do not consume food from their parent city.  Keep in mind that a large population increases both the amount of productivity and your civilization's research rate, not to mention that cities secure land for your empire, so founding new cities should be a high priority initially.
gl_ES:  3. Decidir que unidades construír primeiro.
    
     Despois de construír unha ou dúas unidades Warrior, comeza a construír Colonos. Os colonos toman poboación da cidade, pero se escolleches un bo sitio da cidade, a túa cidade xa debería ser o suficientemente grande. Os colonos son mellor empregados para fundar novas cidades; aínda que tamén poden construír melloras agrícolas (consulta a seguinte sección), é mellor utilizar Traballadores para iso cando estean dispoñibles, xa que a diferenza dos Colonos, os Traballadores non consumen alimentos da súa cidade natal. Teña en conta que unha gran poboación aumenta tanto a cantidade de produtividade como a taxa de investigación da súa civilización, sen esquecer que as cidades aseguran terras para o seu imperio, polo que fundar novas cidades debería ser unha alta prioridade inicialmente.

en:  4. Improving the land.
    
        Each city has an area of land around it that can be used for growing food, producing goods, and generating trade.  This output can be increased by using Workers (or Settlers) to improve the land close to your cities.  The land can be improved with irrigation (increasing food), roads (allowing units to move faster and increasing trade), and mines (increasing production), among other improvements.
gl_ES:  4. Mellora do terreo.
    
     Cada cidade ten ao seu redor unha superficie de terreo que pode usarse para cultivar alimentos, producir bens e xerar comercio. Esta saída pódese aumentar usando Traballadores (ou Colonos) para mellorar as terras próximas ás túas cidades. O terreo pódese mellorar con rego (aumentando os alimentos), estradas (permitindo que as unidades se movan máis rápido e aumentando o comercio) e minas (aumentando a produción), entre outras melloras.

en:  5. Deciding where to build cities.
    
        The best location for a city is a matter of taste.  A city which is placed near the sea is easier to spot by opponents, but can also serve as a port for sea-going units.  (They also usually need a coastal defense later on.)  The best strategy is to build a few of both, but keep in mind that your opponents will find it harder to locate your city if you don't build it by the sea.
gl_ES:  5. Decidir onde construír cidades.
    
     A mellor localización para unha cidade é cuestión de gustos. Unha cidade que está situada preto do mar é máis fácil de detectar polos opoñentes, pero tamén pode servir de porto para as unidades marítimas. (Tamén adoitan necesitar unha defensa costeira máis adiante.) A mellor estratexia é construír algúns dos dous, pero ten en conta que aos teus opoñentes será máis difícil localizar a túa cidade se non a constrúes á beira do mar.

en:  6. Taking care of the cities.
    
        Every city has a band of citizens.  The number of citizens depends on the city's population.  When you click on a city, you can see how the land around the city is being used.  You can assign your citizens to the land, or they can be specialists that contribute to your civilization in other ways.  Especially at the start of the game, care should be taken to ensure that the citizens are employed so that they maximize growth, trade and production.
gl_ES:  6. Coidar das cidades.
    
     Cada cidade ten unha banda de cidadáns. O número de cidadáns depende da poboación da cidade. Cando fas clic nunha cidade, podes ver como se está a utilizar o terreo ao redor da cidade. Podes asignar os teus cidadáns á terra, ou poden ser especialistas que contribúan á túa civilización doutras maneiras. Especialmente ao comezo do xogo, débese ter coidado de garantir que os cidadáns estean empregados para que maximicen o crecemento, o comercio e a produción.

en:     If too much food is being generated, a citizen can be taken off the land by clicking on the occupied land tile.  This citizen can then be transferred to the other duties mentioned previously.
gl_ES:      Se se xera demasiado alimento, pódese sacar a un cidadán da terra facendo clic na ficha da terra ocupada. Este cidadán poderá ser trasladado aos demais deberes mencionados anteriormente.

en:     If you move all of your citizens into the city and right-click on the central tile of the land, the citizens will be rearranged to maximize food production.
gl_ES:     Se moves a todos os teus cidadáns á cidade e fai clic co botón dereito na cela central da terra, os cidadáns serán reorganizados para maximizar a produción de alimentos.

en:     The golden rule of taking care of a city is that there should be at least as many happy citizens as unhappy citizens.  A city where this is not so falls into disorder; such cities are labeled with a raised fist or a lightning bolt (depending on the tileset).  Take care not to let this happen to any of your cities, as cities in disorder produce nothing, and are prone to revolt.
gl_ES:     A regra de ouro para coidar unha cidade é que debería haber polo menos tantos cidadáns felices como cidadáns infelices. Unha cidade onde isto non é así cae en desorde; tales cidades están etiquetadas cun puño levantado ou un raio (dependendo do conxunto de celas). Ten coidado de que isto non lle suceda a ningunha das túas cidades, xa que as cidades en desorde non producen nada e son propensas á revolta.

en:  7. Interacting with other players (diplomacy).
    
        When one of your units first meets a unit of another nation, or finds one of their cities (or equally if they find you), a basic contact is established between the two nations.  This provides each with basic intelligence about the other, which can be accessed from the 'Nations' report.
gl_ES:  7. Interactuar con outros xogadores (diplomacia).
    
     Cando unha das túas unidades se atopa por primeira vez cunha unidade doutra nación, ou atopa unha das súas cidades (ou igualmente se te atopan a ti), establécese un contacto básico entre as dúas nacións. Isto proporciona a cada un unha intelixencia básica sobre o outro, á que se pode acceder desde o informe "Nacións".

en:     This communication will lapse after a set number of turns with no contact.  Establishing an embassy will give a more permanent communication channel, as well as more advanced intelligence such as details of technology.  Embassies are one-way - the nation hosting the embassy receives no benefit - and once established, cannot be revoked.
gl_ES:    Esta comunicación caducará despois dun número determinado de voltas sen contacto. Establecer unha embaixada dará unha canle de comunicación máis permanente, así como unha intelixencia máis avanzada como detalles da tecnoloxía. As embaixadas son unidireccionais (a nación que acolle a embaixada non recibe ningún beneficio) e unha vez establecidas, non se poden revogar.

en:     If you are in contact with another player, then you can arrange a diplomatic meeting.  From the 'Nations' report, this is done by clicking on the nation with whom you wish to meet and selecting 'Meet'.  If the entry under the embassy column is not blank and the other player is connected (or is a server AI) then a treaty dialog will pop up.
gl_ES:     Se estás en contacto con outro xogador, podes organizar unha reunión diplomática. Desde o informe "Nacións", faise premendo na nación coa que desexas atoparte e seleccionando "Coñece". Se a entrada da columna da embaixada non está en branco e o outro xogador está conectado (ou é unha IA do servidor), entón aparecerá un diálogo de tratado.

en:     In this dialog you can negotiate an exchange of assets (maps, vision, advances, cities, or gold), embassies, or binding pacts such as a cease-fire or peace.  There is no need to trade like for like; you can trade, say, an advance or city for gold - you can consider this buying and selling.  Each player builds a list of offered items.  To remove an item from the list, double-click on it.  When both players indicate satisfaction, the pact is concluded.
gl_ES:     Neste diálogo podes negociar un intercambio de activos (mapas, visión, avances, cidades ou ouro), embaixadas ou pactos vinculantes como un cesamento do fogo ou a paz. Non hai necesidade de cambiar como por igual; podes intercambiar, digamos, un avance ou unha cidade por ouro; podes considerar esta compra e venda. Cada xogador constrúe unha lista de artigos ofrecidos. Para eliminar un elemento da lista, fai dobre clic nel. Cando os dous xogadores manifestan satisfacción, o pacto conclúe.

en:     Pacts affect where your units can go and what they can do, and a pact with one nation can affect your relations with others.  Under authoritarian governments such as Monarchy you can break a pact at any time, but the representative governments (Republic and Democracy) have a senate which will block the unprovoked cancellation of a treaty; unless a foreign Diplomat or Spy sparks a diplomatic incident, the only way to dissolve a pact in this situation is to dissolve your government.  The details of pacts are described in the Diplomacy section.
gl_ES:     Os pactos afectan a onde poden ir as túas unidades e o que poden facer, e un pacto cunha nación pode afectar ás túas relacións coas outras. Baixo gobernos autoritarios como a Monarquía pódese romper un pacto en calquera momento, pero os gobernos representativos (República e Democracia) teñen un Senado que bloqueará a cancelación non provocada dun tratado; a menos que un diplomático ou espía estranxeiro provoque un incidente diplomático, a única forma de disolver un pacto nesta situación é disolver o seu goberno. Os detalles dos pactos descríbense na sección de Diplomacia.

en:     A couple of notes:
gl_ES:    Un par de notas:

en:    - You can't give away your capital.
gl_ES:   - Non podes regalar o teu capital.

en:    - You can only request property that you know about; so you can't request technology unless you have an embassy, and if you can't see a city on your map, then you can't request it.  Of course, the owner of that city can still offer it to you, in which case the area around the city is shown on your map before you accept the treaty.
gl_ES:   - Só podes solicitar bens que coñezas; polo que non podes solicitar tecnoloxía a non ser que teñas unha embaixada, e se non podes ver unha cidade no teu mapa, non podes solicitala. Por suposto, o propietario desa cidade aínda pode ofrecérchelo, nese caso a zona arredor da cidade móstrase no teu mapa antes de aceptar o tratado.

en:    - One important thing to note: when a city is transferred, any units in the field and supported by that city are also transferred (but not those sitting in other cities).  So make sure the other player isn't getting a better deal than you expect.
gl_ES:   - Unha cousa importante a ter en conta: cando se transfire unha cidade, tamén se transfiren todas as unidades no campo e apoiadas por esa cidade (pero non as que se atopan noutras cidades). Así que asegúrate de que o outro xogador non estea a conseguir un trato mellor do que esperas.

en:  8. Exploring the world.
    
        After you have fortified your cities with troops, build Triremes in the cities near the sea.  Use the Triremes to map the world in search of opponents and new lands.  If you are on an island, you should spend less on military and more on expansion.  Or if you are located close to an opponent, it is truly a good idea to make a peace treaty and share the advances you have made. Diplomatic units are very useful here, and WILL pay off later.
gl_ES:  8. Explorando o mundo.
    
     Despois de fortificar as túas cidades con tropas, constrúe trirremes nas cidades próximas ao mar. Usa os Trirremes para mapear o mundo en busca de opoñentes e novas terras. Se estás nunha illa, deberías gastar menos en militares e máis en expansión. Ou se estás preto dun opoñente, é verdadeiramente unha boa idea facer un tratado de paz e compartir os avances que fixeches. As unidades diplomáticas son moi útiles aquí, e pagarán máis tarde.

en:  9. Things to keep in mind.
    
      - What the next advance you'll need is.
    
      - What your tax, luxury and research rates are currently set to.
    
      - Treaties are often broken, so don't neglect defense...
    
      - Some wonders can be made obsolete.
gl_ES:  9. Cousas a ter en conta.
    
     - Cal é o seguinte avance que necesitarás.
    
     - Cales son as súas taxas de impostos, de luxo e de investigación actualmente.
    
     - Os tratados adoitan romperse, así que non descoides a defensa...
    
     - Algunhas marabillas poden quedar obsoletas.

en:  10. Making your own strategy for the game.
    
        These basic concepts will allow you to play the game pretty well, especially in the beginning of the game.  But to improve, you need to study the various units and advances, and PRACTICE, PRACTICE, PRACTICE!  Freeciv has many twists, so if you haven't played a similar game before, try consulting the Freeciv WWW pages at:
gl_ES:  10. Facendo a túa propia estratexia para o xogo.
    
     Estes conceptos básicos permitiranche xogar bastante ben, especialmente ao comezo do xogo. Pero para mellorar, hai que estudar as distintas unidades e avances, e PRACTICAR, PRACTICAR, PRACTICAR! Freeciv ten moitos xiros, polo que se non xogaches a un xogo semellante antes, proba a consultar as páxinas WWW de Freeciv en:

en: You'll find more tips for playing, and details of how to contact other players.
gl_ES: Atoparás máis consellos para xogar e detalles sobre como contactar con outros xogadores.

en: Terrain serves three roles: the theater upon which your units battle rival civilizations, the landscape across which your units travel, and the medium which your cities work to produce resources. The different types of terrain each have different strengths and drawbacks; see the sections on each terrain type for details.
gl_ES: Terrain cumpre tres funcións: o teatro no que as túas unidades loitan contra civilizacións rivais, a paisaxe pola que viaxan as túas unidades e o medio no que traballan as túas cidades para producir recursos. Os diferentes tipos de terreo teñen cada un deles diferentes puntos fortes e inconvenientes; consulte as seccións sobre cada tipo de terreo para obter máis detalles.

en: Terrain affects combat very simply: when a unit is attacked, its defense strength is multiplied by the defense factor ("bonus") of the terrain beneath it. (However, some types of units do not enjoy this bonus; in the classic ruleset, only land units do.) See the help section on Combat for further details.
gl_ES: O terreo afecta ao combate de forma moi sinxela: cando unha unidade é atacada, a súa forza de defensa multiplícase polo factor de defensa ("bonus") do terreo debaixo dela. (Non obstante, algúns tipos de unidades non gozan desta bonificación; no conxunto de regras clásicos, só o fan as unidades terrestres). Consulta a sección de axuda sobre Combate para obter máis detalles.

en: Terrain can complicate the movement of units. For instance, in the classic ruleset, moving onto rough terrain such as Mountains can cost land units more than flat terrain like Plains, although sea and air units always expend one movement point to move one tile.
gl_ES: O terreo pode complicar o movemento das unidades. Por exemplo, no conxunto de regras clásico, moverse a terreos accidentados como as montañas pode custar máis ás unidades terrestres que a terreos planos como as chairas, aínda que as unidades marítimas e aéreas sempre gastan un punto de movemento para mover unha ficha.

en: Tiles within range of a city may be worked by that city to produce food, production, and trade points, and the quantity of each produced depends on the terrain. These three products are so important that we specify the output of a tile simply by listing them with slashes in between: for example, "1/2/0" describes a tile that each turn when it is being worked produces one food point, two production points, and no trade points. In addition to the characteristic output of the terrain, some tiles have an additional special resource that boosts one or two of the products. See the Economy section for more information on the use of these products.
gl_ES: Esta cidade pode traballar celas dentro do alcance dunha cidade para producir alimentos, produción e puntos de comercio, e a cantidade de cada unha delas producida depende do terreo. Estes tres produtos son tan importantes que especificamos a saída dunha cela simplemente enumerándoos con barras inclinadas no medio: por exemplo, "1/2/0" describe unha cela que cada volta cando se traballa produce un punto de alimento, dous puntos de produción, e ningún punto de comercio. Ademais da saída característica do terreo, algunhas celas teñen un recurso especial adicional que potencia un ou dous dos produtos. Consulta a sección de Economía para obter máis información sobre o uso destes produtos.

en: The net benefit of a tile for your city depends on your government type as well as city improvements and wonders.
gl_ES: O beneficio neto dunha cela para a túa cidade depende do teu tipo de goberno, así como das melloras e marabillas da cidade.

en: It is possible for your units to change the terrain and hence its effects; see the section on Terrain Alterations for more details.
gl_ES: É posible que as súas unidades cambien o terreo e, polo tanto, os seus efectos; consulte a sección sobre alteracións do terreo para obter máis detalles.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Resources
gl_ES:  Recursos

en: Tiles can have natural resources in addition to their base terrain.
gl_ES: As celas poden ter recursos naturais ademais do seu terreo base.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Terrain Alterations
gl_ES:  Alteracións do terreo

en: Certain units have the ability to alter terrain tiles in several ways: they may add or remove tile improvements, remove unwanted features such as pollution, or change the base terrain type entirely.
gl_ES: Algunhas unidades teñen a capacidade de alterar as celas do terreo de varias maneiras: poden engadir ou eliminar melloras de celas, eliminar características non desexadas como a contaminación ou cambiar o tipo de terreo base por completo.

en: Tile improvements typically provide some lasting bonus for as long as they are present, such as a production bonus when a city works the tile. Roads or paths typically ease movement, if they connect to a similar road on an adjacent tile, and bases often provide protection and refueling. The available tile improvements are described in the following sections.
gl_ES: As melloras das celas normalmente proporcionan unha bonificación duradeira mentres estean presentes, como unha bonificación de produción cando unha cidade traballa a cela. As estradas ou camiños normalmente facilitan o movemento, se conectan cunha estrada similar nunha cela adxacente, e as bases adoitan proporcionar protección e reabastecemento de combustible. As melloras de cela dispoñibles descríbense nas seguintes seccións.

en: Improvements can be built by issuing one of several orders to a suitable unit while on a suitable tile: "mine", "irrigate", "road", or "build base" (although whether the order builds an improvement of the same name is up to the ruleset). Terrain alterations can also be requested from the city map (see the help on Cities).
gl_ES: As melloras pódense construír emitindo unha das varias ordes a unha unidade adecuada mentres está nunha cela adecuada: "mina", "regar", "estrada" ou "construír a base" (aínda que a orde constrúe unha mellora do mesmo nome é ata o conxunto de normas). Tamén se poden solicitar alteracións do terreo desde o mapa da cidade (consulta a axuda sobre Cidades).

en: Terrain can sometimes be permanently converted into a type more suitable to the player's needs, although this usually takes longer than adding an improvement. Converting terrain from one type to another in this way may destroy existing improvements, if the new terrain is unsuitable, and may also remove access to special resources if they were specific to the original terrain type.
gl_ES: Ás veces, o terreo pode converterse permanentemente nun tipo máis axeitado ás necesidades do xogador, aínda que isto normalmente leva máis tempo que engadir unha mellora. A conversión do terreo dun tipo a outro deste xeito pode destruír as melloras existentes, se o novo terreo é inadecuado, e tamén pode eliminar o acceso a recursos especiais se fosen específicos do tipo de terreo orixinal.

en: The requirements for terrain conversion are set by the ruleset. It can be initiated in several ways:
gl_ES: Os requisitos para a conversión do terreo están establecidos polo conxunto de regras. Pódese iniciar de varias maneiras:

en:  - By issuing "irrigate" or "mine" orders when on terrain unsuitable for tile improvements.
gl_ES:  - Mediante a emisión de ordes de "rego" ou "mina" cando se atopen en terreos inadecuados para melloras de baldosas.

en:  - By issuing the special "transform" order. This often causes more radical transformations.
gl_ES:  - Mediante a expedición da orde especial de "transformación". Isto a miúdo provoca transformacións máis radicais.

en: In some rulesets, units can even reclaim land from water tiles, and similarly land can be transformed to water, although such radical transformations may require a certain number of surrounding tiles to already be land or water respectively. Terrain-altering units that cannot reach the existing terrain may have to be loaded onto a suitable vessel, and if necessary and possible, they will move to safe neighboring tiles when the conversion is complete.
gl_ES: Nalgúns conxuntos de regras, as unidades poden incluso recuperar terra das celas de auga, e do mesmo xeito a terra pódese transformar en auga, aínda que tales transformacións radicais poden requirir que un certo número de celas circundantes xa sexan terra ou auga respectivamente. As unidades que alteran o terreo que non poden alcanzar o terreo existente poden ter que cargarse nunha embarcación adecuada e, se é necesario e posible, trasladaranse a baldosas veciñas seguras cando se complete a conversión.

en: Units may also be able to destroy terrain alterations, by pillaging; typically more kinds of unit can pillage an improvement than could build it in the first place. Some tile features can only be removed by specialized units, with the "clean" order.
gl_ES: As unidades tamén poden ser capaces de destruír alteracións do terreo, mediante o saqueo; normalmente, máis tipos de unidades poden saquear unha mellora do que poderían construíla en primeiro lugar. Algunhas características da cela só poden ser eliminadas por unidades especializadas, coa orde "limpa".

en: Terrain conversions cannot be undone in this way; for example, in the classic ruleset, if a Forest tile has been irrigated to convert it into Plains, you cannot convert it back into a Forest by pillaging -- to do so, you would have to convert the tile again with a suitable unit.
gl_ES: As conversións do terreo non se poden desfacer deste xeito; por exemplo, no conxunto de regras clásico, se se regou unha cela do bosque para convertela en chairas, non podes convertela de novo nun bosque saqueando; para facelo, terías que converter a cela de novo cunha unidade adecuada.

en: The time it takes a unit to alter terrain depends on its movement rate. The following table shows the number of turns required for a unit with 1 movement point to complete an activity; these numbers are reduced for units with faster move rates (such as Engineers in the classic ruleset). The time taken can be reduced further by several units working together as a team; if two or more units are working on the same task on the same tile, their efforts will be added together each turn until the task is finished. Be careful not to dedicate too many units to one task, though; excess effort can be wasted, and groups of terrain improving units are often vulnerable to enemy attacks.
gl_ES: O tempo que tarda unha unidade en alterar o terreo depende da súa taxa de movemento. A seguinte táboa mostra o número de voltas necesarias para que unha unidade con 1 punto de movemento complete unha actividade; estes números redúcense para unidades con velocidades de movemento máis rápidas (como Enxeñeiros no conxunto de regras clásico). O tempo necesario pódese reducir aínda máis por varias unidades que traballen en equipo; se dúas ou máis unidades están traballando na mesma tarefa na mesma ficha, os seus esforzos sumaranse cada turno ata que remate a tarefa. Non obstante, teña coidado de non dedicar demasiadas unidades a unha mesma tarefa; O exceso de esforzo pódese desperdiciar e os grupos de unidades de mellora do terreo adoitan ser vulnerables aos ataques inimigos.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  National Borders
gl_ES:  Fronteiras nacionais

en: If enabled on the server, each nation has borders, which can be seen as dotted lines on the map. Borders determine what land your citizens can work and where you can found new cities, and whether your units are considered to be aggressively deployed by your citizens (see the section on Happiness). Borders also come into play when there is a diplomatic pact between nations (see the section on Diplomacy).
gl_ES: Se está activado no servidor, cada nación ten fronteiras, que poden verse como liñas de puntos no mapa. As fronteiras determinan que terra poden traballar os teus cidadáns e onde podes atopar novas cidades, e se as túas unidades son consideradas como despregadas agresivamente polos teus cidadáns (consulta a sección sobre a felicidade). As fronteiras tamén entran en xogo cando hai un pacto diplomático entre as nacións (ver a sección de Diplomacia).

en: Founding a city establishes a claim on an area of land around the city. In the classic ruleset, once claimed, a tile that can be directly worked by a city can not change ownership unless the city does (or is destroyed). However, the ownership of land that is out of range of any city can change depending on factors such as the relative size of nearby nations' cities. Other rulesets may differ in which, if any, tiles are permanently claimed by a city.
gl_ES: A fundación dunha cidade establece unha reclamación sobre unha área de terreo arredor da cidade. No conxunto de regras clásico, unha vez reclamado, unha ficha que pode ser traballada directamente por unha cidade non pode cambiar de propiedade a menos que a cidade o faga (ou sexa destruída). Non obstante, a propiedade da terra que está fóra do alcance de calquera cidade pode cambiar dependendo de factores como o tamaño relativo das cidades das nacións próximas. Outros conxuntos de regras poden diferir nos que, se hai, as fichas son reclamadas permanentemente por unha cidade.

en: Normally borders extend into water only for tiles adjacent to a city; beyond that, only narrow inlets and inland lakes can usually be claimed. Some rulesets may allow water tiles to be claimed as easily as land tiles in some circumstances, although the classic ruleset does not. Border claims can never extend to remote islands.
gl_ES: Normalmente as fronteiras esténdense na auga só para as celas adxacentes a unha cidade; máis aló diso, só se poden reclamar enseadas estreitas e lagos interiores. Algúns conxuntos de regras poden permitir que as baldosas de auga sexan reclamadas con tanta facilidade como as de terra nalgunhas circunstancias, aínda que o conxunto de regras clásico non o fai. As reclamacións fronteirizas nunca poden estenderse a illas remotas.

en: Bases can also extend national borders. See the help on Terrain Alterations for more details.
gl_ES: As bases tamén poden estender as fronteiras nacionais. Consulta a axuda sobre as alteracións do terreo para obter máis detalles.

en: The products which your cities extract from the surrounding terrain are the fountain from which your civilization is watered. There are three types of products: food points, production points, and trade points. The following sections describe each of these resources along with its properties, uses, and limitations.
gl_ES: Os produtos que as túas cidades extraen do terreo circundante son a fonte da que se rega a túa civilización. Hai tres tipos de produtos: puntos de alimentación, puntos de produción e puntos de comercio. As seguintes seccións describen cada un destes recursos xunto coas súas propiedades, usos e limitacións.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Food
gl_ES:  Alimento

en: Your population needs food to survive. Each citizen requires two food points per turn; in addition, some units (such as Settlers in the classic ruleset) may require food points from the city supporting them.
gl_ES: A túa poboación necesita alimentos para sobrevivir. Cada cidadán esixe dous puntos de alimento por quenda; ademais, algunhas unidades (como os colonos no conxunto de regras clásicos) poden requirir puntos de alimento da cidade que as apoia.

en: Every city has a granary for storing food points (the building called a Granary in the classic ruleset only enhances this capability). Cities producing more food than they require accumulate the surplus in their granary, while those producing less than they require deplete their granary. When food is needed but none remains, the city population starves, killing food-consuming units first, followed by citizens, until the food deficit ends.
gl_ES: Cada cidade ten un hórreo para almacenar puntos de alimento (o edificio chamado Hórreo no conxunto de regras clásicas só mellora esta capacidade). As cidades que producen máis alimentos dos que necesitan acumulan o excedente no seu hórreo, mentres que as que producen menos dos que necesitan esgotan o seu hórreo. Cando se necesita alimento pero non queda ningunha, a poboación da cidade morre de fame, matando primeiro as unidades que consumen alimentos, seguidas dos cidadáns, ata que remate o déficit alimentario.

en: Excess food can increase the population: the city granary has a limited capacity, and once full the city grows by one citizen and the granary starts again at empty. But since granary capacity increases with population, each citizen is more costly than the last, making this mode of growth important only for small cities. (An alternative way for cities to grow is "rapture", described in the section on Happiness.)
gl_ES: O exceso de alimentos pode aumentar a poboación: o hórreo da cidade ten unha capacidade limitada, e unha vez chea a cidade crece nun cidadán e o hórreo comeza de novo baleiro. Pero como a capacidade dos hórreos aumenta coa poboación, cada cidadán é máis caro que o anterior, polo que este modo de crecemento é importante só para as cidades pequenas. (Unha forma alternativa de crecer as cidades é o "rapto", descrito na sección sobre a felicidade).

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Production
gl_ES:  Produción

en: Production points (also known as "shields") represent manufacturing output. In the classic ruleset, most units require production points as upkeep, and demand them from their home city, although under autocratic regimes each city supports a few units for free. If city production drops too low, the units that cannot be supported are automatically disbanded. You can also disband most types of unit at any time. If a unit is disbanded while in a city, half of its production cost will usually be put towards that city's surplus.
gl_ES: Os puntos de produción (tamén coñecidos como "escudos") representan a produción de produción. No conxunto de regras clásicos, a maioría das unidades requiren puntos de produción como mantemento e esíxenos da súa cidade natal, aínda que baixo réximes autocráticos cada cidade admite algunhas unidades gratuitamente. Se a produción da cidade cae demasiado, as unidades que non poden ser compatibles disóltense automaticamente. Tamén podes disolver a maioría dos tipos de unidades en calquera momento. Se unha unidade se disolve mentres está nunha cidade, a metade do seu custo de produción normalmente destinarase ao excedente desa cidade.

en: Production points in excess of any required by the city's units are put towards whichever unit, building, or wonder has been selected as the city's current product. Just as food points accumulate in the city granary and yield a citizen when it reaches full, so production points accumulate until the cost of the product has been achieved. Products appear in their city when complete -- units appear on the map while improvements and wonders are added to their city's list of structures. Any leftover production points remain available to be applied towards the next project.
gl_ES: Os puntos de produción que superan os requiridos polas unidades da cidade indícanse para calquera unidade, edificio ou marabilla que se seleccioneu como produto actual da cidade. Do mesmo xeito que os puntos de alimento se acumulan no hórreo da cidade e ceden un cidadán cando chega a cheo, así os puntos de produción se acumulan ata acadar o custo do produto. Os produtos aparecen na súa cidade cando están completos: as unidades aparecen no mapa mentres se engaden melloras e marabillas á lista de estruturas da súa cidade. Os puntos de produción sobrantes permanecen dispoñibles para ser aplicados no próximo proxecto.

en: Some units, such as Settlers, are built from city population as well as production points; the city size will reduce when the unit is built. By default, a city will not finish building a unit that would take all of the city's remaining population; in this case, production points will continue to accumulate until the city is of sufficient size. You can allow a city to be disbanded from the city's dialog; however, you cannot disband your last city this way.
gl_ES: Algunhas unidades, como Settlers, están construídas a partir da poboación da cidade, así como dos puntos de produción; o tamaño da cidade reducirase cando se constrúa a unidade. Por defecto, unha cidade non rematará de construír unha unidade que ocuparía toda a poboación restante da cidade; neste caso, os puntos de produción seguirán acumulándose ata que a cidade teña o tamaño suficiente. Podes permitir que unha cidade se disolva do diálogo da cidade; con todo, non podes disolver a túa última cidade deste xeito.

en: In the classic ruleset, a city can build at most one product per turn, regardless of its production surplus. However, in some rulesets, factors such as city size and technology may enable a single city to produce more than one unit in a single turn under certain conditions. A city with multiple "build slots", ordered to build a unit, can build as many of that single kind of unit per turn as its production surplus allows, up to the number of slots. Units which cost city population to build are an exception to this rule; they can only be built singly, as can buildings.
gl_ES: No conxunto de regras clásicos, unha cidade pode construír como máximo un produto por quenda, independentemente do seu excedente de produción. Non obstante, nalgúns conxuntos de regras, factores como o tamaño da cidade e a tecnoloxía poden permitir que unha única cidade produza máis dunha unidade nunha soa quenda en determinadas condicións. Unha cidade con varios "slots de construción", encargada de construír unha unidade, pode construír tantas unidades dese tipo único por turno como o permita o seu excedente de produción, ata o número de slots. As unidades que custa construír a poboación da cidade son unha excepción a esta regra; só se poden construír por separado, igual que os edificios.

en: A city can be given a list of several products to build in its "worklist", avoiding the need to pay attention to it every few turns. Each item on the worklist represents a single product (such as a unit); the city will work through them in order. When a city has finished all the work you have given it to do, it will try to build the last item again if possible, otherwise it will choose a new target itself. If a city is currently producing gold (building Coinage in the classic rules), an activity which never completes, putting an item on its worklist will cause it to stop producing gold and start working on the new item next turn. In rulesets which permit it, a city may take several units of the same type off its worklist in a single turn, but if a different kind of item is reached, production pauses until the following turn. This can be used to limit the number of units produced by highly productive cities.
gl_ES: Pódese dar a unha cidade unha lista de varios produtos para construír na súa "lista de traballo", evitando a necesidade de prestarlle atención cada poucas voltas. Cada elemento da lista de traballo representa un único produto (como unha unidade); a cidade traballará a través deles en orde. Cando unha cidade remate todo o traballo que lle deu por facer, tentará construír o último elemento de novo se é posible, se non, elixirá un novo obxectivo. Se unha cidade está producindo ouro actualmente (construíndo Coinage nas regras clásicas), unha actividade que nunca se completa, poñer un artigo na súa lista de traballo fará que deixe de producir ouro e comece a traballar no novo elemento a próxima vez. Nos conxuntos de regras que o permiten, unha cidade pode retirar varias unidades do mesmo tipo da súa lista de traballo nun só turno, pero se se chega a un tipo de elemento diferente, a produción detense ata o seguinte turno. Isto pódese utilizar para limitar o número de unidades producidas por cidades altamente produtivas.

en: Each player is free to build any products that their technology has made available, with a few restrictions; see the sections on Units, City Improvements, and Wonders of the World for more information. Be careful -- the game even gives you the freedom to produce units you cannot support and buildings whose upkeep you cannot afford, both of which will be disbanded immediately after completion.
gl_ES: Cada xogador é libre de construír calquera produto que a súa tecnoloxía teña dispoñible, con algunhas restricións; consulte as seccións sobre Unidades, Melloras da cidade e Marabillas do mundo para obter máis información. Teña coidado: o xogo incluso dáche a liberdade de producir unidades que non podes soportar e edificios cuxo mantemento non podes permitirte, que se disolverán inmediatamente despois da súa finalización.

en: You can always change the product on which a city is working, though you lose half of the accumulated production points when switching from a building, unit, or wonder to a product from one of the other two categories. You can spend gold to complete a project in one turn by hitting the Buy button on the city dialog.
gl_ES: Sempre podes cambiar o produto no que está a traballar unha cidade, aínda que perdes a metade dos puntos de produción acumulados ao cambiar dun edificio, unidade ou marabilla a un produto dunha das outras dúas categorías. Podes gastar ouro para completar un proxecto nunha quenda premendo o botón Comprar no diálogo da cidade.

en: Some production points may be lost to waste, although there is no waste in the classic rules. Waste can result in your cities not building anything.
gl_ES: Algúns puntos de produción poden perderse por desperdicio, aínda que non hai desperdicio nas regras clásicas. Os residuos poden provocar que as túas cidades non constrúan nada.

en: Cities with a large production output contribute to pollution, which affects the tiles around the city. See the Terrain help.
gl_ES: As cidades cunha gran produción contribúen á contaminación, que afecta ás celas da cidade. Consulta a axuda de Terrain.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Trade
gl_ES:  Comercio

en: Trade points reflect wealth generated in each city by external commerce. Some trade points may be lost to corruption, which varies among forms of government, and tends to increase with distance from your center of government. Each city distributes its remaining trade points among three uses: gold, in the form of taxes, goes into your national treasury; luxury points influence citizen morale; and science points ("bulbs") contribute towards the discovery of new technology.
gl_ES: Os puntos comerciais reflicten a riqueza xerada en cada cidade polo comercio exterior. Algúns puntos comerciais poden perderse debido á corrupción, que varía entre as formas de goberno e tende a aumentar coa distancia do teu centro de goberno. Cada cidade distribúe os seus puntos comerciais restantes entre tres usos: o ouro, en forma de impostos, vai no teu tesouro nacional; os puntos de luxo inflúen na moral dos cidadáns; e os puntos científicos ("bombillas") contribúen ao descubrimento de novas tecnoloxías.

en: You must choose a single ratio for your civilization by which trade points are distributed among these three uses. Though you may alter the tax rates on any turn, you are constrained to multiples of ten percent, and most forms of government limit their maximum value.
gl_ES: Debes escoller unha única proporción para a túa civilización pola que se distribúen os puntos comerciais entre estes tres usos. Aínda que podes modificar os tipos impositivos en calquera quenda, estás limitado a múltiplos do dez por cento e a maioría das formas de goberno limitan o seu valor máximo.

en: Having this single ratio does not impact gold and science, because gold and technological progress are both empire-wide tallies. Luxury is more problematic, however, because its effect is local -- it affects only the city producing it. Thus, while it would be convenient for unhappy cities to invest all their trade in luxury while others invested in science or taxes instead, you will instead have to compromise among the needs of all your cities (although there may be ways to make local adjustments, such as assigning citizens as entertainers in the classic ruleset). See the section on Happiness for more details on the effect of luxuries.
gl_ES: Ter esta proporción única non afecta o ouro e a ciencia, porque o ouro e o progreso tecnolóxico son os dous contas de todo o imperio. Non obstante, o luxo é máis problemático porque o seu efecto é local: afecta só á cidade que o produce. Así, aínda que sería conveniente que as cidades infelices investisen todo o seu comercio en luxo mentres outras investisen en ciencia ou en impostos, terás que comprometer as necesidades de todas as túas cidades (aínda que pode haber formas de facer axustes locais, como asignar aos cidadáns como animadores no conxunto de normas clásicas). Consulte a sección sobre a felicidade para obter máis detalles sobre o efecto dos luxos.

en: Besides working terrain gifted with rare commodities, or logistical benefits such as waterways or roads, you can increase trade by using units to establish permanent trade routes between two cities, if the ruleset allows it.
gl_ES: Ademais de terreos de traballo dotados de mercadorías raras ou beneficios loxísticos como vías navegables ou estradas, podes aumentar o comercio usando unidades para establecer rutas comerciais permanentes entre dúas cidades, se o conxunto de regras o permite.

en: The ruleset may limit the ability to trade or the yield from doing so depending on whether the two cities are on different continents and/or in different nations; for international trade routes, on the diplomatic status of the two trade partners; and for domestic routes, there must be a minimum distance between the two cities, controlled by the 'trademindist' server option (default nine tiles).
gl_ES: O conxunto de regras pode limitar a capacidade de comerciar ou o rendemento de facelo dependendo de se as dúas cidades están en continentes diferentes e/ou en nacións diferentes; para as rutas comerciais internacionais, sobre o estatuto diplomático dos dous socios comerciais; e para as rutas domésticas, debe haber unha distancia mínima entre as dúas cidades, controlada pola opción do servidor 'trademindist' (por defecto nove celas).

en: A trade route is established when a suitable unit (in the classic ruleset, a Caravan or Freight unit) enters an eligible city. For your own or allied cities, you need to issue the "Establish Trade Route" command. This creates a trade route between the unit's home city (which might be different from the city that originally produced it) and the destination.
gl_ES: Establécese unha ruta comercial cando unha unidade adecuada (no conxunto de regras clásica, unha unidade de caravana ou de carga) entra nunha cidade elixible. Para as túas cidades propias ou aliadas, debes emitir o comando "Establecer ruta comercial". Isto crea unha ruta comercial entre a cidade natal da unidade (que pode ser diferente da cidade que a produciu orixinalmente) e o destino.

en: Depending on the ruleset, the origin civilization of the unit may gain immediate revenue in gold, science, or both from selling its trade goods at the destination city. The initial revenue depends on the trade already produced by the two cities involved and their distance apart. The destination civilization learns about the location of the origin city, if it is not already known.
gl_ES: Dependendo do conxunto de regras, a civilización de orixe da unidade pode obter ingresos inmediatos en ouro, ciencia ou ambos pola venda dos seus produtos comerciais na cidade de destino. Os ingresos iniciais dependen do comercio xa producido polas dúas cidades implicadas e da súa distancia. A civilización de destino aprende sobre a localización da cidade de orixe, se aínda non se coñece.

en: The ongoing trade route that is established benefits both its origin and destination cities equally by generating trade points for each city every turn. The amount of ongoing trade increases with the size of each city and the distance between them, and may also depend on the factors mentioned above. The trade relationship also gives each civilization limited ongoing intelligence about the partner city. If a trade route ever becomes unsustainable -- for instance, if war breaks out in a ruleset where enemies cannot trade -- it may be permanently canceled.
gl_ES: A ruta comercial en curso que se establece beneficia tanto as súas cidades de orixe como de destino por igual xerando puntos de comercio para cada cidade a cada paso. A cantidade de comercio en curso aumenta co tamaño de cada cidade e a distancia entre elas, e tamén pode depender dos factores mencionados anteriormente. A relación comercial tamén dá a cada civilización unha información limitada e continua sobre a cidade socia. Se algunha vez unha ruta comercial se fai insostible, por exemplo, se estala unha guerra nun conxunto de regras onde os inimigos non poden comerciar, pode ser cancelada permanentemente.

en: Each city can only support a limited number of trade routes (the exact limit is set by ruleset and circumstance). If you attempt to establish more, the trade route with the smallest ongoing revenue is canceled if it would be less than the new route. (Otherwise, the origin civilization can still gain initial revenue by entering the marketplace and selling trade goods, but it is reduced to a third.)
gl_ES: Cada cidade só pode admitir un número limitado de rutas comerciais (o límite exacto establécese polo conxunto de regras e as circunstancias). Se tentas establecer máis, cancelarase a ruta comercial con menores ingresos en curso se fose inferior á nova ruta. (Se non, a civilización de orixe aínda pode obter ingresos iniciais entrando no mercado e vendendo bens comerciais, pero redúcese a un terzo).

en: This limit is enforced only when attempting to establish a new route. If you temporarily lose the ability to establish as many trade routes as a city already has, existing ones are not affected.
gl_ES: Este límite só se aplica cando se intenta establecer unha nova ruta. Se perde temporalmente a posibilidade de establecer tantas rutas comerciais como xa ten unha cidade, as existentes non se verán afectadas.

en: Beware: in rulesets where plague is enabled, it can travel along trade routes. See the section on Plague for more details.
gl_ES: Coidado: nos conxuntos de regras onde a peste está activada, pode viaxar por rutas comerciais. Consulte a sección sobre a peste para obter máis detalles.

en: To view the current trade routes of a city, click and hold over the Trade: line in the Overview tab in the city view.
gl_ES: Para ver as rutas comerciais actuais dunha cidade, faga clic e manteña premida a liña Comercio: na pestana Visión xeral da vista da cidade.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Goods
gl_ES:  Bens

en: Goods are carried via trade routes.
gl_ES: As mercadorías son transportadas por rutas comerciais.

en: Cities are your sole instrument for developing natural resources and channeling them toward expansion, technological progress, and warfare.
gl_ES: As cidades son o teu único instrumento para desenvolver os recursos naturais e canalizalas cara á expansión, o progreso tecnolóxico e a guerra.

en: A city is created when Settlers are given the "build city" command on suitable terrain, removing the unit from play to provide the city with its first citizens. A city may grow to include dozens of citizens, some working within the city while others are dispatched as new settlers. Famine, war, and plague kill citizens and reduce population; with the loss of its last citizen a city disappears (in the classic ruleset, this can leave ruins, although these have no effect on gameplay).
gl_ES: Unha cidade créase cando os colonos reciben o comando de "construír cidade" nun terreo axeitado, eliminando a unidade do xogo para proporcionar á cidade os seus primeiros cidadáns. Unha cidade pode crecer ata incluír decenas de cidadáns, algúns traballando dentro da cidade mentres que outros son enviados como novos colonos. A fame, a guerra e a peste matan cidadáns e reducen a poboación; coa perda do seu último cidadán, unha cidade desaparece (no conxunto de regras clásicas, isto pode deixar ruínas, aínda que estas non teñen ningún efecto no xogo).

en: While city growth should usually be your aim, it comes with challenges. As cities grow, managing happiness becomes a problem; this is described in its own section. Depending on the ruleset, pollution (described in the Terrain help), plague, and migration can also be issues.
gl_ES: Aínda que o crecemento da cidade adoita ser o teu obxectivo, vén con desafíos. A medida que as cidades medran, xestionar a felicidade convértese nun problema; isto descríbese na súa propia sección. Dependendo do conxunto de regras, a contaminación (descrita na axuda do terreo), a peste e a migración tamén poden ser problemas.

en: Each city may work the terrain within its reach. In the classic ruleset, this is a fixed radius of approximately three tiles, giving access to 20 tiles on rectangular maps, or 18 tiles on hexagonal ones, in addition to the city center tile. In other rulesets it may be different, and may vary depending on factors such as the size of the city and known technologies.
gl_ES: Cada cidade pode traballar o terreo ao seu alcance. No conxunto de regras clásicos, trátase dun radio fixo de aproximadamente tres fichas, que dá acceso a 20 fichas en mapas rectangulares ou a 18 fichas en hexagonais, ademais da ficha do centro da cidade. Noutros conxuntos de regras pode ser diferente e pode variar dependendo de factores como o tamaño da cidade e as tecnoloxías coñecidas.

en: To extract resources from a tile, you must have a citizen working there. You cannot begin working a tile which a neighboring city is already working, nor can you work terrain upon which an enemy unit is standing, or terrain inside another player's borders. Thus you can simulate conditions of siege by stationing your units atop valuable resources around an enemy city. Units can also be ordered to pillage, which damages improvements. Worker units could even transform the terrain to make the tile less productive.
gl_ES: Para extraer recursos dunha cela, hai que ter un cidadán traballando alí. Non podes comezar a traballar unha ficha na que xa está traballando unha cidade veciña, nin podes traballar en terreos sobre os que se atopa unha unidade inimiga nin en terreos dentro das fronteiras doutro xogador. Así, pode simular as condicións de asedio colocando as súas unidades sobre recursos valiosos arredor dunha cidade inimiga. Tamén se pode pedir ás unidades que saqueen, o que prexudica as melloras. As unidades de traballadores poderían incluso transformar o terreo para facer a cela menos produtiva.

en: The section on Terrain describes how the output of each tile is affected by the terrain, the presence of special resources such as game or minerals, and tile improvements built by units. Note that the tile on which the city itself rests -- the city center -- gets worked for free, without being assigned a citizen. The city's tile may also receive other benefits. In the classic ruleset, it always produces at least one food and one production point regardless of terrain; gains whatever advantages the terrain offers with an irrigation system (because cities come with water systems built-in); and is usually developed with roads. Other rulesets may differ in detail.
gl_ES: A sección sobre Terreo describe como a saída de cada ficha se ve afectada polo terreo, a presenza de recursos especiais como xogos ou minerais e as melloras de fichas construídas polas unidades. Teña en conta que a cela na que descansa a propia cidade --o centro da cidade-- trabállase gratuitamente, sen que se lle asignen un cidadán. A cela da cidade tamén pode recibir outros beneficios. No conxunto de regras clásicos, sempre produce polo menos un alimento e un punto de produción independentemente do terreo; obtén todas as vantaxes que ofrece o terreo cun sistema de rego (porque as cidades veñen con sistemas de auga incorporados); e adoita desenvolverse con estradas. Outros conxuntos de regras poden diferir nos detalles.

en: The roles of citizens are controlled from the City dialog. Citizens working the land are represented by three numbers showing their output on the tile they are working. Clicking on these numbers will remove the citizen from the tile, turning them into a specialist (see the section on Specialists for more details); this can be seen in the row of citizen icons. You can click another tile to assign the citizen to work it, or click on the specialist icon to change their specialist role.
gl_ES: Os roles dos cidadáns contrólanse desde o diálogo Cidade. Os cidadáns que traballan na terra están representados por tres números que indican a súa saída na cela que están a traballar. Facendo clic nestes números, eliminarase o cidadán da ficha, converténdoo nun especialista (consulta o apartado Especialistas para máis detalles); isto pódese ver na fila de iconas cidadáns. Podes facer clic noutra cela para asignarlle ao cidadán o traballo, ou facer clic na icona de especialista para cambiar a súa función de especialista.

en: Clicking on the city center tile in the city map will automatically choose citizen roles and tiles to work, with an emphasis on food production and hence growth. Citizen roles are also automatically assigned when a city grows; you may want to inspect cities that have just grown and adjust the role in which the new citizen has been placed. You can set different priorities for a city with the Citizen Governor; see its help section.
gl_ES: Ao facer clic na cela do centro da cidade no mapa da cidade escollerá automaticamente os papeis dos cidadáns e as fichas para traballar, con énfase na produción de alimentos e, polo tanto, no crecemento. Os roles de cidadáns tamén se asignan automaticamente cando unha cidade crece; pode querer inspeccionar as cidades que acaban de crecer e axustar o papel no que foi colocado o novo cidadán. Podes establecer diferentes prioridades para unha cidade co Gobernador Cidadán; consulte a súa sección de axuda.

en: You can also request tile alterations from the city map, as an alternative to explicitly instructing units to make them. In clients which support it, right-clicking on a city map tile gives a menu of changes which can be made to that tile, such as irrigation and building roads (see the section on Terrain Alterations); you can select one improvement per tile at a time. These 'worker tasks' will be carried out by any units capable of them that are in 'auto worker' mode.
gl_ES: Tamén podes solicitar modificacións de cela do mapa da cidade, como alternativa a instruír expresamente ás unidades para que as fagan. Nos clientes que o admiten, ao facer clic co botón dereito nunha cela do mapa da cidade aparece un menú de trocos que se poden facer nesa cela, como o rego e a construción de estradas (consulte a sección sobre Alteracións do terreo); pode seleccionar unha mellora por cela á vez. Estas "tarefas de traballador" serán realizadas por todas as unidades capaces de facelos que estean no modo "traballador automático".

en: Citizens have a nationality distinct from that of the state they inhabit. When a city grows due to food surplus, new citizens take the nationality of the city's current owner, but when a city is conquered or otherwise transferred, its citizens retain their original nationality, as do any immigrants. Units founding or contributing citizens to a city can also bring their own nationality.
gl_ES: Os cidadáns teñen unha nacionalidade distinta á do Estado no que habitan. Cando unha cidade crece debido ao excedente de alimentos, os novos cidadáns toman a nacionalidade do actual propietario da cidade, pero cando unha cidade é conquistada ou traspasada doutro xeito, os seus cidadáns conservan a súa nacionalidade orixinal, como todos os inmigrantes. As unidades que fundan ou aportan cidadáns a unha cidade tamén poden traer a súa propia nacionalidade.

en: Citizens of another nationality will work in your cities just the same as your own, and behave the same in most respects, but they may become unhappy when you are at war with their associated state; their presence makes it cheaper for their state's agents to incite revolt in your cities; and if migration is enabled, they have an increased tendency to migrate to their state's cities. Over time, citizens may be assimilated into their home city, depending on ruleset settings.
gl_ES: Os cidadáns doutra nacionalidade traballarán nas túas cidades igual que a túa, e comportaranse igual na maioría dos aspectos, pero poden quedar infelices cando esteas en guerra co seu estado asociado; a súa presenza abarata aos axentes do seu estado incitar á revolta nas vosas cidades; e se a migración está habilitada, teñen unha maior tendencia a migrar ás cidades do seu estado. Co paso do tempo, os cidadáns poden ser asimilados á súa cidade de orixe, dependendo da configuración do conxunto de regras.

en: Some rulesets do not have nationality; in this case, citizens always consider their nationality to be that of their home city. If nationality is enabled, you can see the cultural makeup of your cities and any consequent effects on happiness in the City dialog, on the Happiness tab.
gl_ES: Algúns conxuntos de regras non teñen nacionalidade; neste caso, os cidadáns sempre consideran que a súa nacionalidade é a da súa cidade de orixe. Se a nacionalidade está activada, podes ver a composición cultural das túas cidades e os efectos consecuentes sobre a felicidade no diálogo Cidade, na pestana Felicidade.

en: Cities may be enhanced with a wide variety of buildings, which can improve their productivity, their military strength, or give them new abilities. See the sections on City Improvements and Wonders of the World for more information.
gl_ES: As cidades pódense mellorar cunha gran variedade de edificios, que poden mellorar a súa produtividade, a súa forza militar ou darlles novas habilidades. Consulta as seccións sobre Melloras da cidade e Marabillas do mundo para obter máis información.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Specialists
gl_ES:  Especialistas

en: The first citizens of each city usually work the land, each toiling to yield up the resources of one terrain tile. However, there may be other specialist roles citizens can assume; in fact, taking another role is the only way they can stop working. A city may outgrow the land available for it to work, in which case some citizens must become specialists.
gl_ES: Os primeiros cidadáns de cada cidade adoitan traballar a terra, cada un traballando para obter os recursos dunha cela do terreo. Non obstante, pode haber outros papeis especializados que os cidadáns poden asumir; de feito, asumir outro papel é o único xeito de deixar de traballar. Unha cidade pode superar a terra dispoñible para traballar, nese caso algúns cidadáns deben converterse en especialistas.

en: All specialists enjoy enough privilege to remain perpetually content -- they do not contribute to unhappiness or to celebration. See the section on Happiness for more details.
gl_ES: Todos os especialistas gozan de privilexios suficientes para manterse sempre contentos: non contribúen á infelicidade nin á celebración. Consulta a sección sobre a felicidade para obter máis detalles.

en: This section describes the available specialist roles, their effects, and their requirements, if any.
gl_ES: Esta sección describe os roles de especialistas dispoñibles, os seus efectos e os seus requisitos, se os houbese.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Happiness
gl_ES:  A ledicia

en: Keeping your citizens happy (or at least content) is one of the most important objectives in Freeciv. When your citizens become unhappy, your cities will fall into disorder, which disrupts production; but when your citizens are happy, your cities will celebrate, and your production will increase greatly. (If migration is enabled, happiness also affects the relative desirability of cities; see the section on Migration for details.)
gl_ES: Manter contentos aos teus cidadáns (ou polo menos contentos) é un dos obxectivos máis importantes de Freeciv. Cando os teus cidadáns sexan infelices, as túas cidades caerán en desorde, o que perturba a produción; pero cando os teus cidadáns estean felices, as túas cidades celebraranse e a túa produción aumentará moito. (Se a migración está activada, a felicidade tamén afecta á conveniencia relativa das cidades; consulte a sección sobre Migración para obter máis detalles).

en: Each citizen working the land is either happy, content, unhappy, or angry. The normal state of a working citizen is contentment. However, as your cities grow larger, crowding causes citizens to become unhappy. In the classic rules, each citizen in a city after the fourth will be generated unhappy, instead of content.
gl_ES: Cada cidadán que traballa na terra está contento, contento, infeliz ou enfadado. O estado normal dun cidadán traballador é a satisfacción. Non obstante, a medida que as túas cidades se fan máis grandes, o hacinamiento fai que os cidadáns se volvan infelices. Nas regras clásicas, cada cidadán dunha cidade despois da cuarta xerarase infeliz, en lugar de contido.

en: If the number of unhappy citizens in a city exceeds the number of happy citizens, the city falls into disorder. A city in disorder produces no food or production surplus, science, or taxes; only luxury production remains. Cities which are in disorder are also easier for enemy agents to incite to revolt. Prolonged disorder under certain governments can lead to a spontaneous national revolution, overthrowing your government.
gl_ES: Se o número de cidadáns infelices nunha cidade supera o número de cidadáns felices, a cidade cae en desorde. Unha cidade en desorde non produce alimentos ou excedentes de produción, ciencia ou impostos; só queda produción de luxo. As cidades que están en desorde tamén son máis fáciles de incitar á revolta para os axentes inimigos. A desorde prolongada baixo certos gobernos pode levar a unha revolución nacional espontánea, derrocando o seu goberno.

en: It should be stressed that only citizens working the land vary in morale -- specialists enjoy enough privilege to remain perpetually content (see the section on Specialists). Thus one solution to the problem of an unhappy citizen is simply to assign that citizen to the role of a specialist. But if cities are ever to work more than four terrain tiles at once, the problem of morale must be confronted more directly.
gl_ES: Cómpre subliñar que só os cidadáns que traballan a terra varían de moral: os especialistas gozan de privilexios suficientes para permanecer perpetuamente contentos (ver a sección sobre Especialistas). Así, unha solución ao problema dun cidadán infeliz é simplemente asignarlle a ese cidadán o papel de especialista. Pero se algunha vez as cidades traballan máis de catro fichas de terreo á vez, o problema da moral debe enfrontarse máis directamente.

en: There are many ways of making unhappy citizens content, which does prevent disorder but is without further benefit. Producing happy citizens can balance the effect of unhappy citizens and also bring other benefits.
gl_ES: Hai moitas formas de facer contentos os cidadáns infelices, o que si evita a desorde, pero sen máis beneficios. Producir cidadáns felices pode equilibrar o efecto dos cidadáns infelices e tamén traer outros beneficios.

en: Cities that are sufficiently large celebrate when at least half their citizens are happy and none remain unhappy. The effects of celebration vary; in the classic ruleset, they depend on your government type:
gl_ES: As cidades que son suficientemente grandes celebran cando polo menos a metade dos seus cidadáns son felices e ningún segue infeliz. Os efectos da celebración varían; no conxunto de regras clásicos, dependen do teu tipo de goberno:

en:  - Under Anarchy or Despotism, you will not suffer the normal production penalty for tiles which produce more than 2 points of any resource (food, production, or trade).
gl_ES:  - Baixo anarquía ou despotismo, non sufrirás a penalización de produción normal para as fichas que produzan máis de 2 puntos de ningún recurso (alimentos, produción ou comercio).

en:  - Under Monarchy or Communism, your city will gain the trade bonus of Republican/Democratic governments: 1 bonus trade point in any tile which already produces at least 1 trade.
gl_ES:  - Baixo a monarquía ou o comunismo, a túa cidade gañará a bonificación comercial dos gobernos republicanos/demócratas: 1 punto de intercambio extra en calquera ficha que xa produza polo menos 1 comercio.

en:  - Under a Republic or a Democracy, your city will enter "rapture": its population will increase by 1 each turn until there is no excess food or until the number of happy citizens is no longer sufficient for celebration. Without rapture, large cities can grow only by struggling to produce a food surplus -- which can be difficult enough -- and then waiting dozens of turns for their granary to fill.
gl_ES:  - Baixo unha República ou unha Democracia, a túa cidade entrará en "rapto": a súa poboación aumentará 1 cada quenda ata que non haxa exceso de alimento ou ata que o número de cidadáns felices xa non sexa suficiente para a celebración. Sen arrebato, as grandes cidades só poden crecer loitando por producir un excedente de alimentos --o que pode ser bastante difícil-- e despois esperando decenas de quendas para que se encha o seu hórreo.

en: In small empires, as already stated, the fifth citizen in each city is the first unhappy one. As you gain more cities, this limit actually decreases, to simulate the difficulty of imposing order upon a large empire. The precise thresholds depend on government type; see the section on Government for details.
gl_ES: Nos pequenos imperios, como xa se dixo, o quinto cidadán de cada cidade é o primeiro infeliz. A medida que gañas máis cidades, este límite en realidade diminúe, para simular a dificultade de impoñer orde a un gran imperio. Os limiares precisos dependen do tipo de goberno; consulte a sección sobre Goberno para máis detalles.

en: Thus, you may find that founding or conquering a city triggers widespread disorder across your empire. Continued empire growth may lead to further penalty steps. In empires that grow beyond the point where no citizens are naturally content, angry citizens will appear; these must all be made merely unhappy before any unhappy citizens can be made content, but in all other respects behave as unhappy citizens.
gl_ES: Así, podes descubrir que fundar ou conquistar unha cidade desencadea un desorde xeneralizado no teu imperio. O crecemento continuado do imperio pode levar a máis sancións. Nos imperios que medran máis aló do punto onde ningún cidadán está naturalmente contento, aparecerán cidadáns enfadados; todos estes deben ser simplemente infelices antes de que os cidadáns infelices poidan contentarse, pero en todos os demais aspectos compórtanse como cidadáns infelices.

en: Luxury makes citizens happy. For every two luxury points a city produces, one content citizen is made happy (if there are no content citizens left, unhappy citizens become content then happy). Each city receives back some of the trade points it produces as luxury points according to your empire's tax rates; see the section on Trade. Luxury points may also be produced by other means, such as entertainer specialists in the classic ruleset.
gl_ES: O luxo fai feliz aos cidadáns. Por cada dous puntos de luxo que produce unha cidade, un cidadán de contido faise feliz (se non quedan cidadáns de contido, os cidadáns infelices vólvense contentos, entón felices). Cada cidade recibe de volta algúns dos puntos comerciais que produce como puntos de luxo segundo os tipos impositivos do teu imperio; ver a sección de Comercio. Os puntos de luxo tamén se poden producir por outros medios, como especialistas en animadores no conxunto de regras clásicos.

en: There are several city improvements that will make content those remaining citizens that are unhappy due to crowding, such as Temples and Colosseums in the classic rules. Some wonders of the world can also have this effect. See the appropriate sections for details.
gl_ES: Hai varias melloras na cidade que farán que os cidadáns que queden descontentos pola aglomeración de persoas sexan contentos, como os templos e os coliseos nas regras clásicas. Algunhas marabillas do mundo tamén poden ter este efecto. Consulte as seccións adecuadas para obter máis detalles.

en: Military units can affect city happiness. Under authoritarian regimes this is helpful, as military units stationed in a city can prevent unhappiness by imposing martial law. However, under representative governments, citizens become unhappy when their city is supporting military units which have been deployed into an aggressive stance. This includes units not inside your national borders, a friendly city (including the cities of your allies), or a suitable base within three tiles of a friendly city; however, certain units ("field units") are inherently aggressive and cause unhappiness regardless of location.
gl_ES: As unidades militares poden afectar á felicidade da cidade. En réximes autoritarios isto é útil, xa que as unidades militares estacionadas nunha cidade poden evitar a infelicidade impoñendo a lei marcial. Non obstante, baixo os gobernos representativos, os cidadáns quedan descontentos cando a súa cidade apoia ás unidades militares que foron despregadas nunha postura agresiva. Isto inclúe unidades que non están dentro das túas fronteiras nacionais, unha cidade amiga (incluídas as cidades dos teus aliados) ou unha base adecuada dentro de tres fichas dunha cidade amiga; porén, certas unidades ("unidades de campo") son intrínsecamente agresivas e causan infelicidade independentemente da localización.

en: If you are at war with a civilization and some of your citizens are of that nationality, those citizens may also become unhappy.
gl_ES: Se estás en guerra cunha civilización e algúns dos teus cidadáns son desa nacionalidade, eses cidadáns tamén poden volverse infelices.

en: These forms of unhappiness are distinct from that caused by overcrowding, and cannot be offset by luxuries, or by most city improvements. In the classic ruleset, Police Stations and the Women's Suffrage wonder can offset unhappiness caused by units, and only a few wonders -- such as J.S. Bach's Cathedral -- can offset any kind of unhappiness, even that caused by military or diplomatic tensions.
gl_ES: Estas formas de infelicidade son distintas da causada pola masificación, e non se poden compensar con luxos ou con melloras na maioría das cidades. No clásico conxunto de regras, as comisarías de policía e a marabilla do sufraxio feminino poden compensar a infelicidade causada polas unidades, e só algunhas marabillas, como J.S. A Catedral de Bach - pode compensar calquera tipo de infelicidade, incluso a causada por tensións militares ou diplomáticas.

en: The Happiness tab on the city dialog will give detailed insight into the mood of the citizenry and its causes.
gl_ES: A pestana Felicidade do diálogo da cidade ofrecerá información detallada sobre o estado de ánimo da cidadanía e as súas causas.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Plague
gl_ES:  Peste

en: Plague is a ruleset option, and is not enabled in the classic ruleset.
gl_ES: A peste é unha opción de conxunto de regras e non está habilitada no conxunto de regras clásico.

en: When plague strikes a city, its population is reduced by one. Unless action is taken to reduce the risk of plague, this tends to act as a natural limit on city size. Rulesets which enable plague will typically have city improvements or other means to reduce the risk of plague.
gl_ES: Cando a peste golpea unha cidade, a súa poboación redúcese nun. A menos que se tomen medidas para reducir o risco de peste, isto adoita actuar como un límite natural no tamaño da cidade. Os conxuntos de regras que permiten a peste normalmente terán melloras na cidade ou outros medios para reducir o risco de peste.

en: The risk of plague depends on city size (overcrowding leads to insanitary conditions) and on the pollution generated in a city. Also, plague can spread via trade routes (without regard for nationality); after a city has been struck by plague, it will remain infectious to its trade partners for several turns, increasing the risk of plague in those cities by a factor depending on the size of both cities.
gl_ES: O risco de praga depende do tamaño da cidade (a masificación leva a condicións insalubres) e da contaminación xerada nunha cidade. Ademais, a peste pode estenderse por rutas comerciais (sen ter en conta a nacionalidade); despois de que unha cidade foi atacada pola peste, seguirá sendo infecciosa para os seus socios comerciais durante varias voltas, aumentando o risco de peste nesas cidades nun factor que depende do tamaño de ambas as cidades.

en: If migration is enabled, citizens will tend to prefer cities with a lower risk of plague.
gl_ES: Se se habilita a migración, os cidadáns tenderán a preferir cidades con menor risco de peste.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Migration
gl_ES:  Migración

en: Migration is the movement of citizens from one city to another based on the relative attractions of living in each city. Whether migration is enabled is controlled by the server option 'migration'; it is disabled by default.
gl_ES: A migración é o movemento dos cidadáns dunha cidade a outra en función dos atractivos relativos de vivir en cada cidade. Se a migración está activada está controlada pola opción do servidor "migración"; está desactivado por defecto.

en: When migration is enabled, every few turns, a citizen of each city in the game may migrate to a nearby, more attractive city, either within the same nation or even across national borders (to a lesser extent, by default).
gl_ES: Cando a migración está activada, cada poucos turnos, un cidadán de cada cidade do xogo pode migrar a unha cidade próxima e máis atractiva, ben dentro da mesma nación ou incluso a través das fronteiras nacionais (en menor medida, por defecto).

en: You cannot directly prevent or direct the migration of citizens. However, you can influence the attractiveness of your cities. The following factors affect the perceived desirability of each city, in approximately decreasing order of importance. (Each factor counts for much more in the citizen's current city, as they prefer not to move without a compelling reason.)
gl_ES: Non se pode impedir ou dirixir directamente a migración dos cidadáns. Non obstante, podes influír no atractivo das túas cidades. Os seguintes factores afectan á conveniencia percibida de cada cidade, en orde de importancia aproximadamente decrecente. (Cada factor conta moito máis na cidade actual do cidadán, xa que prefiren non moverse sen un motivo de peso).

en:  - City size.
gl_ES:  - Tamaño da cidade.

en:  - The number of happy citizens. (To a lesser extent, unhappy and angry citizens reduce the desirability of a city.)
gl_ES:  - O número de cidadáns felices. (En menor medida, os cidadáns infelices e enfadados reducen a conveniencia dunha cidade).

en:  - In rulesets where nationality is enabled, citizens have a strong preference to move to cities of their own nationality.
gl_ES:  - Nos conxuntos de normas onde a nacionalidade está habilitada, os cidadáns teñen unha forte preferencia por desprazarse ás cidades da súa propia nacionalidade.

en:  - The presence of any wonder in a city will greatly increase its desirability (further wonders do not contribute except by the lesser effect of their build cost).
gl_ES:  - A presenza de calquera marabilla nunha cidade aumentará moito a súa conveniencia (outras marabillas non contribúen excepto polo menor efecto do seu custo de construción).

en:  - Capital cities are more attractive than other cities, all other factors being equal; in addition, citizens will never migrate out of a capital city.
gl_ES:  - As cidades capitais son máis atractivas que outras cidades, sendo todos os demais factores iguais; ademais, os cidadáns nunca migrarán fóra dunha cidade capital.

en:  - A high risk of plague reduces a city's attractiveness.
gl_ES:  - Un alto risco de peste reduce o atractivo dunha cidade.

en:  - Food surplus. (A food deficit reduces the desirability of a city.)
gl_ES:  - Excedentes alimentarios. (Un déficit alimentario reduce a conveniencia dunha cidade).

en:  - Cities that are further away are less desirable. The absolute maximum distance that a citizen is prepared to migrate is controlled by the server option 'mgr_dist'.
gl_ES:  - As cidades que están máis afastadas son menos desexables. A distancia máxima absoluta que un cidadán está preparado para migrar está controlada pola opción do servidor 'mgr_dist'.

en:  - Trade surplus.
gl_ES:  - Excedente comercial.

en:  - Luxury and science output.
gl_ES:  - Produción de luxo e ciencia.

en:  - The quantity of city improvements (and wonders), measured by build cost.
gl_ES:  - A cantidade de melloras da cidade (e marabillas), medida polo custo de construción.

en:  - Depending on the ruleset, a number of other factors such as government type and city improvements may increase or decrease the desirability of cities; these are noted in other sections of the help. (The classic ruleset contains no such effects.)
gl_ES:  - Dependendo do conxunto de normas, outros factores, como o tipo de goberno e as melloras da cidade, poden aumentar ou diminuír a conveniencia das cidades; estes indícanse noutras seccións da axuda. (O conxunto de regras clásico non contén tales efectos).

en: Citizens will not migrate to cities which cannot increase in size to support them, for instance due to lack of a city improvement such as an Aqueduct. If the server option 'mgr_foodneeded' is set, they will not migrate to cities which would not have enough food to support them.
gl_ES: Os cidadáns non migrarán ás cidades que non poden aumentar de tamaño para apoialas, por exemplo, debido á falta dunha mellora da cidade como un acueducto. Se se establece a opción do servidor 'mgr_foodneeded', non migrarán a cidades que non terían suficiente alimento para soportalos.

en: Migration can even cause cities to be completely abandoned (ownership of any units being transferred to your nearest remaining city). However, cities with wonders will never be disbanded (so the wonder will not be destroyed), and the last citizen from your only remaining city will never migrate to another nation.
gl_ES: A migración pode incluso provocar que as cidades queden completamente abandonadas (a propiedade de todas as unidades transfírese á cidade restante máis próxima). Non obstante, as cidades con marabillas nunca se disolverán (polo que a marabilla non será destruída) e o último cidadán da túa única cidade que quede nunca migrará a outra nación.

en: Several of the details of migration can be changed with the 'mgr_*' server options.
gl_ES: Varios dos detalles da migración pódense cambiar coas opcións do servidor 'mgr_*'.

en: Cities may be improved with a wide variety of buildings, each with a different effect. Each city may have only one of each improvement, and some improvements require others to have been built first.
gl_ES: As cidades pódense mellorar cunha gran variedade de edificios, cada un cun efecto diferente. Cada cidade pode ter só unha de cada mellora, e algunhas melloras requiren que outras se construíran primeiro.

en: It costs production points to build improvements, and once completed, many improvements require an upkeep of one or more gold pieces per turn. You may dismantle and sell an improvement, receiving one gold piece for each production point used in its construction, although you may only sell one improvement per city per turn. If a turn comes on which you cannot pay the upkeep on all of your improvements, some of them will be automatically sold; obviously this should be avoided as the improvements chosen might not be ones you would have preferred to sell.
gl_ES: Construír melloras custa puntos de produción e, unha vez completadas, moitas melloras requiren un mantemento dunha ou máis pezas de ouro por quenda. Podes desmontar e vender unha mellora, recibindo unha peza de ouro por cada punto de produción empregado na súa construción, aínda que só podes vender unha mellora por cidade por turno. Se chega un turno no que non podes pagar o mantemento de todas as túas melloras, algunhas delas venderanse automaticamente; obviamente, isto debe evitarse xa que as melloras escollidas poden non ser as que preferirías vender.

en: Most improvements become available only when you achieve certain technologies, and some improvements can become obsolete, at which point they are automatically sold.
gl_ES: A maioría das melloras están dispoñibles só cando se conseguen certas tecnoloxías, e algunhas melloras poden quedar obsoletas, momento no que se venden automaticamente.

en: Wonders are special buildings which can each be completed by only one player each game, and which often enhance their entire civilization. Unlike ordinary city improvements, which must be built with local production points, certain special units built in one city (Caravans and Freight in the classic ruleset) can contribute their full cost in production points towards the construction of a wonder in another city.
gl_ES: As marabillas son edificios especiais que só pode completar un xogador en cada partida e que moitas veces melloran toda a súa civilización. A diferenza das melloras ordinarias da cidade, que deben construírse con puntos de produción locais, certas unidades especiais construídas nunha cidade (caravanas e carga no conxunto de regras clásicas) poden contribuír co seu custo total en puntos de produción á construción dunha marabilla noutra cidade.

en: Once built, a wonder is placed in the city that constructed it, and cannot be sold or destroyed (unless the entire city is destroyed). However, some wonders are made obsolete under certain, ruleset dependent, circumstances, and lose their effect. Note the asymmetry under many rulesets: while you must personally achieve the advance required by each wonder to build it, it will be disabled when any player achieves the obsoleting advance.
gl_ES: Unha vez construída, colócase unha marabilla na cidade que a construíu, e non se pode vender nin destruír (a non ser que se destrúa toda a cidade). Non obstante, algunhas marabillas quedan obsoletas en determinadas circunstancias, dependentes do conxunto de regras, e perden o seu efecto. Teña en conta a asimetría en moitos conxuntos de regras: aínda que debes conseguir persoalmente o avance que require cada marabilla para creala, desactivarase cando algún xogador consiga o avance obsoleto.

en: Units provide both the mobility your civilization needs, and the violence with which it will survive and expand. The available units may be classified as military units, whose talents are those of defense and aggression, and a few noncombatants which support expansion, diplomacy, and trade.
gl_ES: As unidades proporcionan tanto a mobilidade que necesita a túa civilización como a violencia coa que sobrevivirá e se expandirá. As unidades dispoñibles pódense clasificar como unidades militares, cuxos talentos son os de defensa e agresión, e algúns non combatentes que apoian a expansión, a diplomacia e o comercio.

en: Units are usually built in cities using production points. Once built, units are owned by the city that built them (although they can later be re-homed while visiting a different city) and demand support from that city; this will be one of your major expenses. Most units require upkeep such as production points from their home city every turn, although some autocratic styles of government can force cities to support several units for free. If the upkeep of a unit outweighs its benefit, you can disband it; see the section on Production. A few units, particularly those that you start the game with, have no home city and thus require no upkeep.
gl_ES: As unidades constrúense normalmente nas cidades utilizando puntos de produción. Unha vez construídas, as unidades son propiedade da cidade que as construíu (aínda que posteriormente poden ser reubicadas mentres se visita unha cidade diferente) e demandan apoio desa cidade; este será un dos teus principais gastos. A maioría das unidades requiren mantemento, como puntos de produción da súa cidade natal, a cada paso, aínda que algúns estilos de goberno autocráticos poden obrigar ás cidades a admitir varias unidades gratuitamente. Se o mantemento dunha unidade supera o seu beneficio, podes disolvela; ver a sección sobre Produción. Algunhas unidades, especialmente aquelas coas que comezas o xogo, non teñen cidade natal e, polo tanto, non requiren mantemento.

en: Most units begin every turn with one or more movement points. Every action undertaken by a unit consumes movement points.
gl_ES: A maioría das unidades comezan cada turno cun ou máis puntos de movemento. Cada acción realizada por unha unidade consume puntos de movemento.

en: The most basic action is movement; units can move into any of the tiles surrounding their current location, subject to restrictions imposed by their physical nature (the terrain they are 'native' to), by diplomatic obligations (see the section on Diplomacy), and by enemy units (see the section on Zones of Control). The number of movement points consumed may depend on the type of terrain; see the Terrain help.
gl_ES: A acción máis básica é o movemento; as unidades poden moverse a calquera das fichas que rodean a súa localización actual, suxeitas ás restricións impostas pola súa natureza física (o terreo do que son "nativas"), polas obrigas diplomáticas (ver a sección sobre Diplomacia) e polas unidades inimigas (ver o sección de Zonas de Control). O número de puntos de movemento consumidos pode depender do tipo de terreo; consulta a axuda de Terrain.

en: A unit cannot move onto a tile occupied by an enemy unit, and when directed to do so will attack instead (if capable of attack), locking the two units in combat until one is destroyed. The outcome depends on the attributes of the units in question (hit points, attack and defense strength, and firepower); the Combat section describes the process in detail, and the following sections list specific units' attributes.
gl_ES: Unha unidade non pode moverse a unha ficha ocupada por unha unidade inimiga, e cando se lle indique que o faga atacará no seu lugar (se é capaz de atacar), bloqueando as dúas unidades en combate ata que unha sexa destruída. O resultado depende dos atributos das unidades en cuestión (puntos de vida, forza de ataque e defensa e potencia de lume); a sección Combate describe o proceso en detalle, e as seguintes seccións enumeran os atributos específicos das unidades.

en: Units' attributes can be further boosted by being veteran. Units may be built as veteran by means of certain city improvements or other influences; once built, units can also become veteran through experience (such as surviving combat), which may provide further levels of bonuses beyond those available from their initial training.
gl_ES: Os atributos das unidades pódense mellorar aínda máis sendo veteranos. As unidades poden construírse como veteranas mediante certas melloras da cidade ou outras influencias; unha vez construídas, as unidades tamén poden converterse en veteranas grazas á experiencia (como sobrevivir ao combate), o que pode proporcionar máis niveis de bonificacións máis aló dos dispoñibles no seu adestramento inicial.

en: Units which have been damaged in combat will regain hit points each turn in which they are not moved. Normally, a unit which has not moved will regain one hit point per turn. Units which are fortified gain an extra hit point. A unit which spends a turn in a city regains one third of its base hit points, and city improvements appropriate to the unit type can improve this further. In the field, bases on tiles can improve the recovery rate (for instance, fortresses in the classic ruleset have this effect); units must stay on the tile for a whole turn to get this recovery bonus. Wonders can also boost recovery (such as the United Nations in the classic ruleset). Damaged units in Sentry mode will wake up when they have regained all of their hit points.
gl_ES: As unidades que foron danadas no combate recuperarán puntos de golpe cada turno no que non se movan. Normalmente, unha unidade que non se moveu recuperará un punto de golpe por turno. As unidades que están fortificadas gañan un punto de vida extra. Unha unidade que pasa un turno nunha cidade recupera un terzo dos seus puntos de vida básicos, e as melloras da cidade adecuadas ao tipo de unidade poden mellorar aínda máis. No campo, as bases en celas poden mellorar a taxa de recuperación (por exemplo, as fortalezas do conxunto de regras clásicos teñen este efecto); as unidades deben permanecer na ficha durante un turno enteiro para obter esta bonificación de recuperación. As marabillas tamén poden aumentar a recuperación (como as Nacións Unidas no conxunto de regras clásicos). As unidades danadas no modo Sentry espertaranse cando recuperen todos os seus puntos de vida.

en: As technology advances, new types of units become available which obsolete existing types. When you discover such a new technology, your existing units remain intact, but you can no longer build new units of the obsolete type. While an obsolete unit is in one of your cities, you can choose to upgrade it to the latest equivalent by spending gold, with the cost increasing with the difference in production point cost between the two types. When a unit is upgraded, its hit points and movement points are preserved as a fraction of the total; however, in some rulesets (but not the classic rules) it will lose some or all of its veteran levels.
gl_ES: A medida que avanza a tecnoloxía, están dispoñibles novos tipos de unidades que obsoleten os existentes. Cando descobres unha tecnoloxía tan nova, as túas unidades existentes permanecen intactas, pero xa non podes construír novas unidades do tipo obsoleto. Mentres hai unha unidade obsoleta nunha das túas cidades, podes optar por actualizala ao último equivalente gastando ouro, co que o custo aumenta coa diferenza de custo do punto de produción entre os dous tipos. Cando se actualiza unha unidade, os seus puntos de vida e de movemento consérvanse como unha fracción do total; porén, nalgúns conxuntos de regras (pero non as regras clásicas) perderá algúns ou todos os seus niveis de veterano.

en: In standard combat, when one unit attacks another unit, either the attacker will be destroyed, or the defender will be destroyed -- never both (unless the attacker was a missile).
gl_ES: No combate estándar, cando unha unidade ataca a outra unidade, ou o atacante será destruído ou o defensor será destruído, nunca os dous (a menos que o atacante fose un mísil).

en: (In some rulesets, certain units sometimes use a different style of attack called 'bombardment', which works rather differently: the attacker sustains no damage, and damages every unit in the target tile or city, but defenders are never completely destroyed.)
gl_ES: (Nalgúns conxuntos de regras, certas unidades ás veces usan un estilo de ataque diferente chamado "bombardeo", que funciona de forma bastante diferente: o atacante non sofre ningún dano e dana todas as unidades da ficha ou da cidade obxectivo, pero os defensores nunca son completamente destruídos)

en: The outcome of combat depends on several factors, including chance.
gl_ES: O resultado do combate depende de varios factores, incluíndo o azar.

en: The description below is for the classic ruleset, and does not match exactly current default ruleset, civ2civ3. The principles are similar for any ruleset. Notice that many bonuses are possible for defenders, but few for attackers, aside from veteran status; an attacking unit can mostly expect circumstance to work against it.
gl_ES: A descrición a continuación é para o conxunto de regras clásico e non coincide exactamente con o conxunto de regras predeterminado actual, civ2civ3. Os principios son similares para calquera conxunto de regras. Teña en conta que son posibles moitos bonos para os defensores, pero poucos para os atacantes, ademais do status de veterano; unha unidade atacante pode esperar sobre todo que as circunstancias funcionen en contra.

en: First, the attacker's strength is modified.
gl_ES: En primeiro lugar, a forza do atacante é modificada.

en:  - If the attacker is a veteran, its strength is multiplied by the bonus associated with its veteran level.
gl_ES:  - Se o atacante é un veterano, a súa forza multiplícase pola bonificación asociada ao seu nivel de veterano.

en:  - Some rulesets (but not the classic rules) have 'tired attacks': a unit that attacks with less than a full movement point will have its strength proportionally reduced.
gl_ES:  - Algúns conxuntos de regras (pero non as regras clásicas) teñen "ataques cansos": unha unidade que ataca con menos dun punto de movemento completo reducirase proporcionalmente a súa forza.

en: Next, the defender's strength is modified.
gl_ES: A continuación, modifícase a forza do defensor.

en:  - If the defender is a veteran, then its strength is multiplied by the bonus associated with its veteran level.
gl_ES:  - Se o defensor é un veterano, entón a súa forza multiplícase pola bonificación asociada ao seu nivel de veterano.

en:  - Then the defender's strength is multiplied by the defense factor of the terrain it occupies.
gl_ES:  - Entón a forza do defensor multiplícase polo factor de defensa do terreo que ocupa.

en:  - If the defender is fortified, or is of a type that could fortify and is inside a city, its strength is multiplied by 1.5.
gl_ES:  - Se o defensor está fortificado, ou é dun tipo que podería fortificar e está dentro dunha cidade, a súa forza multiplícase por 1,5.

en:  - Ruleset-specific bonuses are applied:
gl_ES:  - Aplícanse bonos específicos do conxunto de regras:

en:    - The defender's strength is doubled if it is a Pikeman unit defending against a mounted unit.
gl_ES:  - A forza do defensor duplícase se é unha unidade Pikeman defendendo contra unha unidade montada.

en:    - If the defender is an AEGIS Cruiser defending against airborne units (including missiles and Helicopters), the defense is quintupled.
gl_ES:  - Se o defensor é un cruceiro AEGIS defendendo contra unidades aerotransportadas (incluíndo mísiles e helicópteros), a defensa quintuplicarase.

en:    - The defender's strength is doubled again if it is in a city with a SAM Battery and the attacker is an air unit (other than a Helicopter or a missile).
gl_ES:  - A forza do defensor duplicarase de novo se está nunha cidade cunha batería SAM e o atacante é unha unidade aérea (que non sexa un helicóptero ou un mísil).

en:    - An SDI Defense doubles the defender's strength against missile attacks.
gl_ES:  - Unha defensa SDI duplica a forza do defensor contra os ataques con mísiles.

en:    - If the attacker is a ship and the defender is in a city with a Coastal Defense, the defender's strength is doubled.
gl_ES:  - Se o atacante é un barco e o defensor está nunha cidade cunha Defensa Costeira, a forza do defensor duplícase.

en:    - Against land units (other than Howitzers) and Helicopters, defending units in a city with City Walls have their strength tripled.
gl_ES:  - Contra unidades terrestres (que non sexan obuses) e helicópteros, as unidades defensoras nunha cidade con murallas triplican a súa forza.

en:    - If the defender is in a fortress (and not a city), its strength is doubled.
gl_ES:  - Se o defensor está nunha fortaleza (e non nunha cidade), a súa forza duplícase.

en:    - Finally, if the attacker is a fighter and the defender is a helicopter, the defender's strength is halved.
gl_ES:  - Finalmente, se o atacante é un loitador e o defensor é un helicóptero, a forza do defensor redúcese á metade.

en: If, after these modifications, the attacker has a strength of 0, it automatically loses. Otherwise, if the defender has a strength of 0, the defender loses.
gl_ES: Se, tras estas modificacións, o atacante ten unha forza de 0, perde automaticamente. En caso contrario, se o defensor ten unha forza de 0, o defensor perde.

en: The firepower of the attacker and defender are also modified.
gl_ES: Tamén se modifica a potencia de lume do atacante e do defensor.

en:  - If the defender is a ship and is inside a city the firepower of the attacker is doubled and the firepower of the ship is set to 1.
gl_ES:  - Se o defensor é un barco e está dentro dunha cidade, a potencia de fogo do atacante duplícase e a potencia de fogo do barco establécese en 1.

en:  - If a fighter is attacking a helicopter the firepower of the helicopter is set to 1.
gl_ES:  - Se un caza está atacando un helicóptero, a potencia de fogo do helicóptero establécese en 1.

en:  - If neither unit could move to where the other is, such as a ship attacking a land unit on land, the firepower of both is set to 1.
gl_ES:  - Se ningunha unidade pode moverse ata onde está a outra, como un barco que ataca unha unidade terrestre en terra, a potencia de fogo de ambas fíxase en 1.

en: After these preliminaries, combat occurs, as long as both units are still alive (i.e., hit points are greater than 0). Each round, a random number between 1 and the sum of the attacker's and defender's strengths is generated. If this number is greater than the defender's strength, the defender loses hit points equal to the attacker's firepower. Otherwise, the attacker loses hit points equal to the defender's firepower. The first unit to reach 0 hit points (or negative hit points) loses.
gl_ES: Despois destes preliminares, prodúcese o combate, sempre que as dúas unidades sigan vivas (é dicir, os puntos de vida son superiores a 0). En cada rolda, xérase un número aleatorio entre 1 e a suma das forzas do atacante e do defensor. Se este número é maior que a forza do defensor, o defensor perde puntos de golpe iguais á potencia de fogo do atacante. En caso contrario, o atacante perde puntos de golpe igual á potencia de fogo do defensor. A primeira unidade que alcance 0 puntos de vida (ou puntos de vida negativos) perde.

en: Whichever unit survives the fight has a chance of being promoted a veteran level. In the classic ruleset, if the winner's civilization has the Sun Tzu's War Academy (and if it isn't obsolete), the chance is increased by half in case of land units.
gl_ES: Calquera unidade que sobreviva á loita ten posibilidades de ascender a un nivel veterano. No conxunto de regras clásicas, se a civilización do vencedor ten a Academia de Guerra de Sun Tzu (e se non está obsoleta), a posibilidade aumenta á metade no caso das unidades terrestres.

en: If the attacker is a land unit and wins, and the defender is in a city without City Walls, the city is reduced in size by 1. (This can be changed with the 'killcitizen' server option.)
gl_ES: Se o atacante é unha unidade terrestre e gaña, e o defensor está nunha cidade sen Murallas, o tamaño da cidade redúcese en 1. (Isto pódese cambiar coa opción do servidor 'killcitizen').

en: If the defender loses, and is not inside a city, fortress, or airbase, all other units at the defender's location may be destroyed along with the defender. (This can be changed with the 'killstack' server option.)
gl_ES: Se o defensor perde e non está dentro dunha cidade, fortaleza ou base aérea, todas as outras unidades na localización do defensor poden ser destruídas xunto co defensor. (Isto pódese cambiar coa opción do servidor 'killstack').

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Combat example 1
gl_ES:  Exemplo de combate 1

en: Suppose a Cannon (A:8, D:1, HP:20, FP:1) attacks a Musketeer (A:3, D:3, HP:20, FP:1) inside a city with City Walls built on a Forest tile.  Neither are veteran.
gl_ES: Supoñamos que un canón (A:8, D:1, HP:20, FP:1) ataca a un Mosqueteiro (A:3, D:3, HP:20, FP:1) dentro dunha cidade con murallas construídas nunha cela de bosque. Tampouco son veteranos.

en: The defender's base strength is 3.  Because it is on a Forest tile, its strength becomes 4.5.  It is behind City Walls, so its strength is tripled, to 13.5.  It is a ground unit inside a city, so its strength is increased to 20.25.
gl_ES: A forza base do defensor é 3. Como está nunha ficha do bosque, a súa forza pasa a ser 4,5. Está detrás de Murallas, polo que a súa forza triplica, ata 13,5. É unha unidade terrestre dentro dunha cidade, polo que a súa forza aumenta a 20,25.

en: Strength values inside the game are actually multiplied by 10, with fractions dropped, so the attacker's strength is 80, and the defender's strength is 202.
gl_ES: Os valores de forza dentro do xogo multiplícanse realmente por 10, con fraccións baixas, polo que a forza do atacante é 80 e a do defensor é 202.

en: Both units keep their firepower of 1 unchanged.
gl_ES: Ambas unidades manteñen a súa potencia de fogo de 1 sen cambios.

en: Each round of combat, a random number between 1 and 282 is generated.  If the number is greater than 202 (about a 28% chance), the defender loses 1 hit point.  Otherwise (about a 72% chance), the attacker loses 1 point.
gl_ES: En cada rolda de combate, xérase un número aleatorio entre 1 e 282. Se o número é maior que 202 (un 28% de posibilidades), o defensor perde 1 punto de golpe. En caso contrario (un 72% de posibilidades), o atacante perde 1 punto.

en: Since both units have 20 hit points, the odds favor a victory for the defender.  The defender will probably lose somewhere around 40% of its hit points during the fight.  But the outcome is never certain as long as both units have non-zero strengths; the defender might emerge untouched, or it might lose most of its hit points, or it might even lose the battle.
gl_ES: Dado que ambas unidades teñen 20 puntos de vida, as probabilidades favorecen a vitoria do defensor. O defensor probablemente perderá nalgún lugar ao redor do 40% dos seus puntos de vida durante a loita. Pero o resultado nunca é seguro sempre que ambas unidades teñan puntos fortes distintos de cero; o defensor pode saír intacto, ou perder a maioría dos seus puntos de vida, ou incluso perder a batalla.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Combat example 2
gl_ES:  Exemplo de combate 2

en: Values in this example match classic ruleset, not the current default ruleset, civ2civ3.
gl_ES: Os valores deste exemplo coinciden co conxunto de regras clásico, non co conxunto de regras predeterminado actual, civ2civ3.

en: Suppose a veteran Battleship (A:12, D:12, HP:40, FP:2) with 3 movement points attacks a veteran Alpine Troops (A:5, D:5, HP:20, FP:1) inside a city built on a Grassland tile, with City Walls and a Coastal Defense.
gl_ES: Supoñamos que un acoirazado veterano (A:12, D:12, HP:40, FP:2) con 3 puntos de movemento ataca a unha veterana tropa alpina (A:5, D:5, HP:20, FP:1) dentro dunha cidade. construído sobre unha cela de prado, con murallas e unha defensa costeira.

en: The attacker's strength is 12, raised to 18 because of veteran status.
gl_ES: A forza do atacante é de 12, aumentada a 18 por ser veterano.

en: The defender's strength is 5, raised to 7.5 due to veteran status. The terrain's defense factor is 1 (no effect).  The Coastal Defense doubles the defender's strength to 15. (The City Walls have no effect against attacking sea units.) The defender is a ground unit inside a city, so its total strength is 22.5.
gl_ES: A forza do defensa é de 5, elevada a 7,5 debido á condición de veterano. O factor de defensa do terreo é 1 (sen efecto). A Defensa Costeira duplica a forza do defensor ata 15. (As Murallas non teñen ningún efecto contra as unidades marítimas atacantes). O defensor é unha unidade terrestre dentro dunha cidade, polo que a súa forza total é de 22,5.

en: Internally, the values used for attacker and defender strength are 180 and 225, respectively.
gl_ES: Internamente, os valores utilizados para a forza do atacante e do defensor son 180 e 225, respectivamente.

en: The firepower of the Battleship is set from 2 to 1.
gl_ES: A potencia de lume do acoirazado establécese de 2 a 1.

en: Each round, a random number from 1 to 405 is generated.  If it is greater than 225 (about a 44% chance) the defender loses 1 hit point.  Otherwise, the attacker loses 1 hit point.
gl_ES: En cada rolda, xérase un número aleatorio do 1 ao 405. Se é superior a 225 (aproximadamente un 44% de posibilidades) o defensor perde 1 punto de golpe. En caso contrario, o atacante perde 1 punto de golpe.

en: In this case, the odds greatly favor the attacker winning.  The Battleship is 25% less likely to score a hit in any given round, but the Battleship has twice as many hit points. The Battleship should expect to lose about 60% of its hit points during the fight, and should expect to have no movement points left.
gl_ES: Neste caso, as probabilidades favorecen moito a vitoria do atacante. O acoirazado ten un 25% menos de probabilidades de acadar un golpe nunha rolda determinada, pero o acoirazado ten o dobre de puntos de golpe. O acoirazado debería esperar perder preto do 60% dos seus puntos de vida durante a loita e non quedará puntos de movemento.

en: Zones of Control, abbreviated as ZOC, is a game concept which prevents you moving freely in zones controlled (or partially controlled) by enemy forces.
gl_ES: Zones of Control, abreviado como ZOC, é un concepto de xogo que impide que te movas libremente en zonas controladas (ou parcialmente controladas) polas forzas inimigas.

en: Zones of control are only enforceable on some terrain -- in the classic rules, only on land tiles. When ZOC applies, the general rule is that a unit which is adjacent to an enemy occupied tile cannot move directly to another tile which is also adjacent to an enemy occupied tile. An enemy occupied tile is one with a foreign unit of a type that imposes ZOC, unless you have an Alliance pact with that nation. Adjacency means any of the eight tiles surrounding a unit for rectangular grids, or six tiles for hexagonal grids.
gl_ES: As zonas de control só son exixibles nalgúns terreos; nas regras clásicas, só nas fichas de terra. Cando se aplica ZOC, a regra xeral é que unha unidade que está adxacente a unha cela ocupada por un inimigo non pode moverse directamente a outra cela que tamén estea adxacente a unha cela ocupada polo inimigo. Unha ficha ocupada por un inimigo é aquela cunha unidade estranxeira dun tipo que impón ZOC, a non ser que teñas un pacto de Alianza con esa nación. Adxacencia significa calquera das oito pezas que rodean unha unidade para cuadrículas rectangulares, ou seis celas para cuadrículas hexagonais.

en: In the following special cases, units can move regardless of ZOC:
    - A unit moving directly into or out of a city.
    - A unit moving onto a tile already occupied by a friendly unit.
    - A unit moving to or from a terrain where ZOC cannot be enforced; for instance, in the classic rules, a land unit disembarking from a boat which is on an ocean tile.
    - A unit type which explicitly ignores ZOC, such as Diplomats and Spies in the classic rules.
gl_ES: Nos seguintes casos especiais, as unidades poden moverse independentemente da ZOC:
    - Unha unidade que entra ou sae directamente dunha cidade.
    - Unha unidade que se move a unha ficha xa ocupada por unha unidade amiga.
    - Unha unidade que se move cara ou desde un terreo onde non se pode aplicar a ZOC; por exemplo, nas regras clásicas, unha unidade terrestre que desembarca dun barco que está sobre unha cela oceánica.
    - Un tipo de unidade que ignora explícitamente a ZOC, como Diplomáticos e Espías nas regras clásicas.

en: Notes:
gl_ES: Notas:

en: - ZOC does not restrict unit attacks, only movement.
gl_ES: - ZOC non restrinxe os ataques de unidades, só o movemento.

en: - Units may only impose ZOC when they are on terrain that supports it. Thus, units that are not native to terrain effectively cannot impose ZOC except for the special case where they are in a city.
gl_ES: - As unidades só poderán impoñer ZOC cando se atopen en terreos que a apoien. Así, as unidades que non son orixinarias do terreo efectivamente non poden impoñer ZOC salvo no caso especial en que se atopen nunha cidade.

en: - An enemy city counts as an enemy occupied tile if there are any units inside the city, but not if the city is empty.
gl_ES: - Unha cidade inimiga conta como ficha ocupada por un inimigo se hai unidades dentro da cidade, pero non se a cidade está baleira.

en: TIP:  You can infiltrate enemy zones by first moving in a Diplomat (or some other unit which ignores ZOC), and then moving regular units onto the tile now occupied by the Diplomat. By repeating this process (and optionally leaving some units behind to keep tiles occupied), you can make a path through enemy territory.
gl_ES: CONSELLO: Podes infiltrarte nas zonas inimigas movendo primeiro nun Diplomático (ou algunha outra unidade que ignore a ZOC) e despois movendo as unidades normais á ficha que agora ocupa o Diplomático. Repetindo este proceso (e, opcionalmente, deixando algunhas unidades atrás para manter as fichas ocupadas), podes facer un camiño polo territorio inimigo.

en: Your government type influences your cities' productivity and commerce, your citizens' happiness, and many other game factors.
gl_ES: O teu tipo de goberno inflúe na produtividade e no comercio das túas cidades, na felicidade dos teus cidadáns e en moitos outros factores do xogo.

en: In the classic rules, your start out ruling your civilization through Despotism. As your technology improves, you can select other forms of government (listed below). In order to change your form of government, you must start a revolution. This will cause your civilization to undergo a period of Anarchy (lasting 1-5 turns); at the end of this time, you will be able to choose your new government.
gl_ES: Nas regras clásicas, comezas gobernando a túa civilización a través do despotismo. A medida que mellora a túa tecnoloxía, podes seleccionar outras formas de goberno (que se indican a continuación). Para cambiar a túa forma de goberno, debes comezar unha revolución. Isto fará que a túa civilización sufra un período de anarquía (que dura 1-5 turnos); ao final deste tempo, poderás elixir o teu novo goberno.

en: TIP 1:  Offensive military campaigns are difficult under Republican and Democratic governments unless you give your citizens lots of luxuries to keep them happy. When conquering other civilizations, it may be helpful to switch to one of the more militant styles of government.
gl_ES: CONSELLO 1: As campañas militares ofensivas son difíciles baixo os gobernos republicano e demócrata a menos que lle deas aos teus cidadáns moitos luxos para mantelos felices. Ao conquistar outras civilizacións, pode ser útil cambiar a un dos estilos de goberno máis militantes.

en: TIP 2:  Scientific advancement requires high levels of trade, which are much easier to achieve under Republican and Democratic governments. Consider switching to the Republic as soon as you can; gaining advanced technology early in the game puts you at an advantage.
gl_ES: CONSELLO 2: O avance científico require altos niveis de comercio, que son moito máis fáciles de conseguir baixo os gobernos republicano e demócrata. Considera cambiar á República canto antes; gañar tecnoloxía avanzada no inicio do xogo ponche unha vantaxe.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Civil War
gl_ES:  Guerra Civil

en: Civil war is devastating to any empire. In rulesets with civil war, it is triggered by the loss of your capital. Up to half of your cities will rebel and declare allegiance to a new (AI) leader, who will loot half of your treasury and retain all of your scientific advances.
gl_ES: A guerra civil é devastadora para calquera imperio. En conxuntos de regras con guerra civil, desenvólvese pola perda do teu capital. Ata a metade das túas cidades rebelaranse e declararán fidelidade a un novo líder (AI), que saqueará a metade do teu tesouro e conservará todos os teus avances científicos.

en: Players remain in the civil war state for just one turn, after which the empire enters a state of anarchy.
gl_ES: Os xogadores permanecen no estado de guerra civil só un turno, despois do cal o imperio entra nun estado de anarquía.

en: The capture of your capital does not always lead to civil war. If you have treated your people with kindness, you are more likely to retain their loyalty. Each city that is celebrating reduces the chance of civil war, while each city in disorder increases the likelihood.
gl_ES: A toma da túa capital non sempre leva á guerra civil. Se trataches á túa xente con amabilidade, é máis probable que conserves a súa lealdade. Cada cidade que está celebrando reduce as posibilidades de guerra civil, mentres que cada cidade en desorde aumenta a probabilidade.

en: In addition, the form of government directly contributes to the chance of civil war. Governments with universal franchise are far less likely to revolt than those more despotic in nature.
gl_ES: Ademais, a forma de goberno contribúe directamente á posibilidade de guerra civil. Os gobernos con franquía universal teñen moito menos probabilidades de revoltarse que os de natureza máis despótica.

en: The number of cities an empire needs before it can erupt into civil war is by default 10. That is, empires with fewer than 10 cities are immune from civil war. However, this is a server option ('civilwarsize'), and may vary upwards from a minimum of 6.
gl_ES: O número de cidades que necesita un imperio antes de que poida entrar en guerra civil é por defecto de 10. É dicir, os imperios con menos de 10 cidades son inmunes á guerra civil. Non obstante, esta é unha opción de servidor ("civilwarsize") e pode variar a partir dun mínimo de 6.

en: Some rulesets define "policies". These are empire-wide settings, usually trade-offs similar to tax rates. If the current ruleset defines any policies, they are described in the following sections.
gl_ES: Algúns conxuntos de regras definen "políticas". Trátase de configuracións de todo o imperio, normalmente compensacións similares ás taxas impositivas. Se o conxunto de regras actual define algunha política, descríbese nas seguintes seccións.

en: You may change policy values at any time, but any changes only take effect at the next turn.
gl_ES: Podes cambiar os valores da política en calquera momento, pero os cambios só entrarán en vigor no seguinte turno.

en: There are five diplomatic states between players: War, Cease-fire, Armistice, Peace, and Alliance. The first is the natural state, while the others can be achieved by signing diplomatic treaties.
gl_ES: Hai cinco estados diplomáticos entre os xogadores: Guerra, Cesamento do fogo, Armisticio, Paz e Alianza. O primeiro é o estado natural, mentres que os outros pódense conseguir mediante a sinatura de tratados diplomáticos.

en: During War, you can freely move your units inside enemy territory and attack their units and cities at will.
gl_ES: Durante a guerra, pode mover libremente as súas unidades dentro do territorio inimigo e atacar as súas unidades e cidades a vontade.

en: When two players decide to end hostilities between them, they can agree on a Cease-fire treaty. This prevents each player from attacking the other, but you can still move your units inside the other player's borders. After a set number of turns, the Cease-fire will lead back to War. Upon first contact with an AI player, it will automatically offer you a Cease-fire treaty.
gl_ES: Cando dous xogadores deciden poñer fin ás hostilidades entre eles, poden acordar un tratado de cesamento do fogo. Isto impide que cada xogador ataque ao outro, pero aínda podes mover as túas unidades dentro das fronteiras do outro xogador. Despois dun número determinado de quendas, o alto o fogo levará de volta á Guerra. No primeiro contacto cun xogador de IA, ofrecerache automaticamente un tratado de alto o fogo.

en: If you wish for a more permanent peaceful coexistence with another player, you may sign a peace pact. This will enter a transitional Armistice state, which after another set number of turns will turn into a permanent Peace. Breaking an Armistice will drop you directly back to War.
gl_ES: Se desexas unha convivencia pacífica máis permanente con outro xogador, podes asinar un pacto de paz. Isto entrará nun estado de Armisticio de transición, que despois doutro número establecido de voltas converterase nunha Paz permanente. Romper un armisticio devolverache directamente á Guerra.

en: At the moment two players enter into the diplomatic state of Peace, all military units belonging to either player that happen to be within the other's borders will be automatically disbanded according to the treaty. After this, you may not move military units into the other's territory until you either declare War, or forge an Alliance. Breaking a Peace treaty will drop you directly back to War.
gl_ES: No momento en que dous xogadores entran no estado diplomático de Paz, todas as unidades militares pertencentes a calquera dos xogadores que se atopen dentro das fronteiras do outro serán automaticamente disueltas segundo o tratado. Despois disto, non podes mover unidades militares ao territorio do outro ata que declares a guerra ou forxes unha Alianza. Romper un tratado de paz levarache directamente á Guerra.

en: An Alliance is the ultimate diplomatic relationship between two players. In this state, you may move units into each other's cities and your units may share the same tile; units no longer impose zones of control. However, alliance treaties come with obligations; you won't be able to ally with a player that is at war with a current ally unless you break the first treaty. If one of your allies declares war on another, the alliance with the aggressor is automatically broken. Breaking an Alliance will drop you to an Armistice treaty. An allied AI player will freely give you its world maps and shared vision, and will seriously consider trading technologies and cities, but in return will expect you to join its wars against other players.
gl_ES: Unha Alianza é a relación diplomática definitiva entre dous xogadores. Neste estado, podes mover unidades ás cidades do outro e as túas unidades poden compartir a mesma ficha; unidades xa non impoñen zonas de control. Porén, os tratados de alianza veñen con obrigas; non poderás aliarte cun xogador que estea en guerra cun aliado actual a menos que rompas o primeiro tratado. Se un dos teus aliados lle declara a guerra a outro, a alianza co agresor romperase automaticamente. Romper unha Alianza levarache a un tratado de armisticio. Un xogador de IA aliado darache libremente os seus mapas mundiais e a visión compartida, e considerará seriamente o intercambio de tecnoloxías e cidades, pero a cambio esperará que te unas ás súas guerras contra outros xogadores.

en: Research into technology is a necessity for improving the ability of your civilization to develop new military units and city improvements.
gl_ES: A investigación en tecnoloxía é unha necesidade para mellorar a capacidade da túa civilización para desenvolver novas unidades militares e mellorar a cidade.

en: There are a few ways to gain advances from other civilizations: you will sometimes discover enemy technology when you capture a city; your agents can steal advances; wonders can provide you with technology; and another player might grant technology in the terms of a pact. But otherwise advances must be discovered through the efforts of your own people.
gl_ES: Hai algunhas formas de conseguir avances doutras civilizacións: ás veces descubrirás tecnoloxía inimiga cando capturas unha cidade; os teus axentes poden roubar anticipos; as marabillas poden proporcionarche tecnoloxía; e outro xogador pode conceder tecnoloxía nos termos dun pacto. Pero se non, os avances deben descubrirse grazas aos esforzos do teu propio pobo.

en: Most technology progress comes from trade (see the Trade section) and, in the classic ruleset, from scientist specialists (see the Specialists section). While it is possible to change which advance you are currently researching, by default all progress is lost by doing so.
gl_ES: A maior parte do progreso tecnolóxico provén do comercio (ver a sección de Comercio) e, no conxunto de regras clásicas, de especialistas científicos (ver a sección de Especialistas). Aínda que é posible cambiar o avance que estás investigando, por defecto todo o progreso pérdese ao facelo.

en: While the majority of the resulting research output ("bulbs") usually goes toward advancing technology, in some rulesets (but not the classic rules), some of it may be diverted to maintain expertise in existing technologies; the quantity required for technology upkeep increases with the total research cost of all advances known to you. The state of advancement at which you start paying this upkeep may depend on factors such as your government type. If research output drops below that required for upkeep, your civilization will forget an advance, requiring it to be researched again.
gl_ES: Aínda que a maior parte do resultado da investigación ("bulbs") adoita destinarse ao avance da tecnoloxía, nalgúns conxuntos de regras (pero non as regras clásicas), parte pode ser desviado para manter a experiencia nas tecnoloxías existentes; a cantidade necesaria para o mantemento da tecnoloxía aumenta co custo total de investigación de todos os avances que coñeces. O estado de avance no que comezas a pagar este mantemento pode depender de factores como o teu tipo de goberno. Se o resultado da investigación cae por debaixo do necesario para o mantemento, a túa civilización esquecerá un avance, requirindo que se investigue de novo.

en: Technological advances can render units, city improvements, and wonders obsolete. While obsolete units merely become impossible for you to make -- leaving the ones you have already made intact -- obsolete improvements are immediately sold, and obsolete wonders lose their effect. See the relevant sections for more information.
gl_ES: Os avances tecnolóxicos poden facer que as unidades, as melloras da cidade e as marabillas sexan obsoletas. Aínda que as unidades obsoletas simplemente se fan imposibles de facer, deixando as que xa fixeches intactas, as melloras obsoletas véndense inmediatamente e as marabillas obsoletas perden o seu efecto. Consulte as seccións relevantes para obter máis información.

en: The Space Race is a second option to win the game, besides eliminating all other civilizations. If your spaceship arrives first at Alpha Centauri, the game is over and you have won. (However it is possible for this to be disabled on the server.)
gl_ES: A Carreira Espacial é unha segunda opción para gañar a partida, ademais de eliminar todas as outras civilizacións. Se a túa nave espacial chega primeiro a Alpha Centauri, o xogo rematou e gañaches. (Non obstante, é posible que isto estea desactivado no servidor.)

en: In the classic rules, before you can build spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player. You also need specific technologies to build the different spaceship parts: see the help texts for Space Structural, Space Component, and Space Module, under City Improvements. (If there are no help texts for these items, it probably means the 'SPACERACE' victory type is not enabled in the 'victories' server setting for your game.)
gl_ES: Nas regras clásicas, antes de que poidas construír pezas de naves espaciais, a marabilla do programa Apollo debe ser construída por calquera xogador. Tamén necesitas tecnoloxías específicas para construír as diferentes pezas da nave espacial: consulta os textos de axuda para Space Structural, Space Component e Space Module, en City Improvements. (Se non hai textos de axuda para estes elementos, probablemente significa que o tipo de vitoria "ESPAZO" non está activado na configuración do servidor de "vitorias" para o teu xogo).

en: When you have started building your spaceship, you can see it with the "Spaceship" command in the Report menu. To see spaceships of other players, select the player in the Nations report and click "Spaceship".
gl_ES: Cando comeces a construír a túa nave espacial, podes vela co comando "Nave espacial" no menú Informe. Para ver as naves espaciais doutros xogadores, selecciona o xogador no informe Nacións e fai clic en "Nave espacial".

en: If the success probability is below 100%, some fraction of the people on board may not survive the journey. This reduces the score bonus from the spaceship, but it still counts as a win.
gl_ES: Se a probabilidade de éxito é inferior ao 100 %, é posible que algunha fracción das persoas a bordo non sobreviva á viaxe. Isto reduce a bonificación de puntuación da nave espacial, pero aínda conta como unha vitoria.

en: If the capital of a civilization is captured, a spaceship that has been launched will be lost, so defend your capital well!
gl_ES: Se se captura a capital dunha civilización, perderase unha nave espacial que foi lanzada, así que defende ben a túa capital!

en: TIP:  If an enemy civilization has launched a spaceship, try to quickly build a light spaceship with many propulsion units that will arrive earlier. The only other option is to capture their capital.
gl_ES: CONSELLO: Se unha civilización inimiga lanzou unha nave espacial, tenta construír rapidamente unha nave espacial lixeira con moitas unidades de propulsión que chegarán antes. A única outra opción é captar o seu capital.

en: Each player in the game is represented by a nation. A nation can be a modern-day nation state, a historical state or empire, an ethnic group, or even a fictional nation.
gl_ES: Cada xogador do xogo está representado por unha nación. Unha nación pode ser un estado nación moderno, un estado ou imperio histórico, un grupo étnico ou mesmo unha nación ficticia.

en: Nations are distinguished by their flags, leaders and city names; in the classic rules they are identical in all other aspects and play by the same rules, but other rules may have nation-specific behavior.
gl_ES: As nacións distínguense polas súas bandeiras, líderes e nomes de cidades; nas regras clásicas son idénticas en todos os demais aspectos e xogan coas mesmas regras, pero outras regras poden ter un comportamento específico da nación.

en: Before a game is started, anyone can connect to the server by supplying its hostname and port number (5556 by default). If the server is started with the -m flag, it will report to the metaserver,
gl_ES: Antes de comezar un xogo, calquera pode conectarse ao servidor introducindo o seu nome de host e o seu número de porto (5556 por defecto). Se o servidor se inicia coa marca -m, informará ao metaservidor,

en: The client can fetch this page, too: use the Metaserver button in the connection dialog.  If it never shows any results, check whether your WWW browser is using a HTTP proxy; to make the client use the same proxy, before starting the client, set the $http_proxy environment variable to:
gl_ES: O cliente tamén pode buscar esta páxina: use o botón Metaserver no diálogo de conexión. Se nunca mostra ningún resultado, comprobe se o seu navegador WWW está a usar un proxy HTTP; para que o cliente use o mesmo proxy, antes de iniciar o cliente, configure a variable de ambiente $http_proxy como:

en: When the game has started, everyone can connect as any player who isn't already connected, including AI players.  Merely connecting to an AI player doesn't make it human controlled; this is an independent server setting.  If you lose connection early in the game and reconnect, use the name you chose for your ruler, not your original nickname!  If the server is reporting on the metaserver, the player names can be found there.
gl_ES: Cando o xogo comece, todos poden conectarse como calquera xogador que aínda non estea conectado, incluídos os xogadores de IA. Só conectarse a un xogador de IA non o fai controlado por humanos; esta é unha configuración de servidor independente. Se perdes a conexión no inicio do xogo e volve conectarte, usa o nome que escolleches para a túa regra, non o teu alcume orixinal. Se o servidor está informando no metaservidor, os nomes dos xogadores pódense atopar alí.

note: TRANS: This text mentions the names of some client options. These names ;  * are separately translated elsewhere; they should match!
en: Unit Orders:
    ============
      a:      (a)uto-settler  (settler/worker units)
      b:      (b)uild city  (settler units)
      b:      help (b)uild wonder  (caravan units)
      B:      go to and (B)uild city on target tile  (settler units)
      d:      (d)o an action to the selected tile (press twice to target own tile)
      d:      (d)o the action to the selected tile (when in go-to mode)
      D:      (D)isband unit
      E:      build airbas(e)  (airbase units)
      f:      (f)ortify unit  (military units)
      F:      build (f)ortress  (settler/worker units)
      g:      (g)o to tile  (then left-click mouse to select target tile)
      g:      add a (g)o-to waypoint  (when in go-to mode)
      G:      return unit to nearest friendly city
      h:      set unit's (h)omecity  (to city on current tile)
      i:      build (i)rrigation  (settler/worker units)
      I:      change terrain by cultivating
      Ctrl+I: connect current and target tile with (I)rrigation
      Ctrl+I: set an (I)rrigation waypoint  (when connecting with irrigation)
      j:      drop paratrooper  (paratroop units)
      l:      (l)oad unit on transporter
      Ctrl+L: connect current and target tile with rai(L)
      Ctrl+L: set a rai(L) waypoint  (when connecting with rail)
      m:      build (m)ine  (settler/worker units)
      M:      change terrain by planting
      Ctrl+M: connect current and target tile with M)aglev
      N:      explode (N)uclear
      o:      transf(o)rm terrain  (engineer unit)
      O:      c(O)nvert to another kind of unit
      p:      clean (p)ollution  (settler/worker units)
      P:      (P)illage  (destroy terrain alteration)
      q:      patrol with unit  (then left-click mouse to select other endpoint)
      q:      add a patrol waypoint  (when in patrol mode)
      r:      build (r)oad/railroad  (settler/worker units)
      r:      establish trade (r)oute  (caravan units)
      Ctrl+R: connect current and target tile with (R)oad
      Ctrl+R: set a (R)oad waypoint  (when connecting with road)
      s:      (s)entry unit
      S:      un(S)entry all units on tile
      t:      unit go (t)o/airlift to city
      T:      unload all units from (T)ransporter
      u:      (u)nload unit from transporter
      U:      (U)pgrade unit
      x:      unit auto e(x)plore
gl_ES: Ordes de unidades:
    =============
     a: (a)autocolono (unidades de colonos/traballadores)
     b: (b) cidade edificada (unidades de colonos)
     b: axudar (b)construír marabillas (unidades caravanas)
     B: ir e (B)construír a cidade na ficha de destino (unidades de colonos)
     d: (d)o unha acción para a ficha seleccionada (preme dúas veces para apuntar a propia ficha)
     d: (d)o a acción para a cela seleccionada (cando está en modo ir a)
     D: (D) unidade de banda
     E: construír airbas(e) (unidades de base aérea)
     f: (f)unidade de ortificación (unidades militares)
     F: construír (f) fortaleza (unidades de colonos/obreiros)
     g: (g)o para cela (a continuación, prema co botón esquerdo do rato para seleccionar a cela de destino)
     g: engade un waypoint (g)o-to (cando está en modo ir a)
     G: devolver a unidade á cidade amiga máis próxima
     h: establecer a (h)omecidade da unidade (á cidade na cela actual)
     i: construír (i)regadío (unidades de colonos/obreiros)
     I: cambiar terreo cultivando
     Ctrl+I: conecta a cela de corrente e de destino con irrigación (I).
     Ctrl+I: establece un waypoint de rego (I) (ao conectar co rego)
     j: drop paracaidista (unidades de paracaidistas)
     l: (l)unidade de carga no transportador
     Ctrl+L: conecta a cela actual e de destino con rai(L)
     Ctrl+L: establece un waypoint rai(L) (ao conectar co ferrocarril)
     m: construír (m)ine (unidades de colonos/traballadores)
     M: cambia de terreo plantando
     Ctrl+M: conecta a cela actual e de destino con M)aglev
     N: explotar (N)uclear
     o: transf(o)rm terrain (unidade de enxeñeiro)
     O: c(O)nverte a outro tipo de unidade
     p: limpa (p)olución (unidades de colonos/obreiros)
     P: (P)illage (destruír a alteración do terreo)
     q: patrulla coa unidade (a continuación fai clic co botón esquerdo do rato para seleccionar outro punto final)
     q: engade un waypoint de patrulla (en modo patrulla)
     r: construír (r)carga/ferrocarril (unidades de colonos/obreiros)
     r: establecer comercio (r)oute (unidades caravanas)
     Ctrl+R: conecta a cela actual e de destino con (R)oad
     Ctrl+R: establece un waypoint de (R)oad (ao conectar coa estrada)
     s: (s)unidade de entrada
     S: desactivar a entrada de todas as unidades da cela
     t: unidade ir (t)o/transporte aéreo á cidade
     T: descarga todas as unidades de (T)transporter
     u: (u)cargar a unidade do transportista
     U: (U) unidade de actualización
     x: unidade automática e(x)plore

en: Unit Selection:
    ==============
      z:   select only first unit of selected group
      v:   select all units on tile
      V:   (on tile) select all units of the same type as the active unit
      C:   (on continent) select all units of the same type as the active unit
      X:   (everywhere) select all units of the same type as the active unit
    
      w:   (w)ait: focus on next unit
      5:   focus on previous unit
    space: done giving orders  (unit stays put)
gl_ES: Selección de unidades:
    ===============
     z: selecciona só a primeira unidade do grupo seleccionado
     v: seleccione todas as unidades da cela
     V: (na cela) selecciona todas as unidades do mesmo tipo que a unidade activa
     C: (no continente) seleccione todas as unidades do mesmo tipo que a unidade activa
     X: (en todas partes) selecciona todas as unidades do mesmo tipo que a unidade activa
    
     w: (w)ait: centrarse na seguinte unidade
     5: centrarse na unidade anterior
    espazo: rematado de dar ordes (a unidade queda colocada)

en: Main Map (Keys):
    ================
      Some clients support zooming/scaling the map graphics with the + and - keys.
      Some clients support audio volume control with Shift-+ and Shift-- keys.
      c:            (c)enter view on active unit
      Shift-home:   center view on capital
      Shift-arrows: scroll map
    
      Ctrl-B: show/hide national borders
      Ctrl-D: show/hide city trade routes
      Ctrl-G: show/hide map grid lines
      Ctrl-N: show/hide city names
      Ctrl-P: show/hide city production
      Ctrl-O: show/hide city growth
      Ctrl-V: show/hide city output values
      Ctrl-Y: show/hide city outlines
gl_ES: Mapa principal (claves):
    =================
     Algúns clientes admiten ampliar/escalar os gráficos do mapa coas teclas + e -.
     Algúns clientes admiten o control do volume de audio coas teclas Maiúsculas+ e Maiúsculas--.
     c: (c) ingresa a vista na unidade activa
     Cambio de casa: vista central na capital
     Frechas Shift: desprazamento do mapa
    
     Ctrl-B: mostrar/ocultar fronteiras nacionais
     Ctrl-D: mostrar/ocultar as rutas comerciais da cidade
     Ctrl-G: mostrar/ocultar liñas de cuadrícula do mapa
     Ctrl-N: mostrar/ocultar os nomes das cidades
     Ctrl-P: mostrar/ocultar a produción da cidade
     Ctrl-O: mostrar/ocultar o crecemento da cidade
     Ctrl-V: mostrar/ocultar os valores de saída da cidade
     Ctrl-Y: mostrar/ocultar contornos da cidade

en: Main Map (Mouse):
    =================
      Left-click on city:            Pop up city dialog
      Left-click on unit:            Select a single unit
                                     (cancels any current activity if "clear
                                     unit orders on selection" is set)
      Shift-left-click on unit:      Add unit to selection (GTK)
      Left-click-and-drag on unit:   Go-to command for unit
                                     (if "keyboardless goto" enabled in options)
      Center-click, Alt-left-click:  Show tile info
      Right-click:                   Center tile in view
      Ctrl-center-click:             Wake up sentried units
gl_ES: Mapa principal (rato):
    ==================
     Fai clic co botón esquerdo na cidade: aparece o diálogo da cidade
     Fai clic co botón esquerdo na unidade: selecciona unha única unidade
     (cancela calquera actividade actual se "borrar
     Ordes de unidades na selección" está configurado)
     Maiúsculas e clic co botón esquerdo na unidade: Engade unidade á selección (GTK)
     Fai clic co botón esquerdo e arrastra a unidade: comando Ir a para a unidade
     (se "goto sen teclado" está activado nas opcións)
     Prema co botón central, Alt-clic esquerdo: amosa a información da cela
     Fai clic co botón dereito do rato: centra a cela na vista
     Ctrl+clic+centro: esperta unidades centinelas

en:   Quick unit selection:
      =====================
      Ctrl-left-click on tile:       Select a sea unit (prefers transporters)
      Ctrl-right-click on tile:      Select a land unit (prefers military)
    
      These combinations choose and select a single unit from those on a tile. All other things being equal, units which have movement points left are preferred. If keyboardless goto is enabled, dragging allows the unit to be selected and moved in one gesture.
gl_ES:   Selección rápida de unidades:
     ======================
     Ctrl+clic co botón esquerdo na cela: selecciona unha unidade marítima (prefire os transportistas)
     Ctrl+clic co botón dereito sobre a cela: selecciona unha unidade terrestre (prefire militar)
    
     Estas combinacións elixen e seleccionan unha única unidade entre as dunha cela. Sendo todas as demais cousas iguais, prefírense as unidades que lles queden puntos de movemento. Se está activado o goto sen teclado, arrastrar permite seleccionar e mover a unidade nun só xesto.

en:   City manipulation (GTK):
      ========================
      Shift-Ctrl-left-click:         Adjust city workers
      Shift-Alt-right-click:         Show city workers (mouse over or near city)
      Shift-right-click:             Copy production (from city or unit)
      Shift-Ctrl-right-click:        Paste production into city
gl_ES:   Manipulación da cidade (GTK):
     =========================
     Maiús-Ctrl-clic esquerdo: axusta os traballadores da cidade
     Maiús+Alt+clic co botón dereito: Mostra os traballadores da cidade (pase o rato por riba ou preto da cidade)
     Maiúsculas e clic co botón dereito: copiar a produción (da cidade ou unidade)
     Maiús+Ctrl+clic co botón dereito: pega a produción na cidade

en:   Area Selection mode (GTK):
      ==========================
      Right-click-and-drag:          Select units/cities by area
      Shift-right-click-and-drag:    Append area contents to existing selection
    
      In this mode, multiple units and/or cities are selected. If the selection rectangle contains any cities, and "Select cities before units" is set in the options, only the cities are selected and the current unit selection is left alone; otherwise, both cities and units are selected.
    
      Selected cities are highlighted on the map and in the Cities report for further mass actions. Immediately after selecting, the set of cities can be adjusted by left-clicking on individual cities; and the production for all the highlighted cities can be changed with Shift-Ctrl-right-click (see previous section). Right-clicking leaves this mode.
gl_ES:   Modo de selección de área (GTK):
     ===========================
     Fai clic co botón dereito e arrastra: selecciona unidades/cidades por área
     Maiúsculas e clic co botón dereito do rato e arrastra: engade o contido da área á selección existente
    
     Neste modo, selecciónanse varias unidades e/ou cidades. Se o rectángulo de selección contén cidades, e "Seleccionar cidades antes das unidades" está definido nas opcións, só se seleccionan as cidades e queda só a selección de unidades actual; en caso contrario, selecciónanse tanto as cidades como as unidades.
    
     As cidades seleccionadas resáltanse no mapa e no informe Cidades para realizar máis accións masivas. Inmediatamente despois da selección, pódese axustar o conxunto de cidades facendo clic co botón esquerdo nas cidades individuais; e a produción de todas as cidades destacadas pódese cambiar con Maiús+Ctrl+clic co botón dereito (ver sección anterior). Facendo clic co botón dereito abandona este modo.

en:   Chatline (GTK):
      ===============
      ' (apostrophe):                Focus chatline
      Ctrl-Alt-right-click:          Paste city or tile link into chatline
      Shift-Ctrl-Alt-right-click:    Paste unit link into chatline
    
      These controls allow map elements to be referred to in chat. See the Chatline help for more details.
gl_ES:   Liña de chat (GTK):
     ================
     ' (apóstrofo): Enfoque a liña de chat
     Ctrl-Alt-clic co botón dereito: pega a ligazón de cidade ou cela na liña de chat
     Maiús-Ctrl-Alt-clic co botón dereito: pega a ligazón da unidade na liña de chat
    
     Estes controis permiten facer referencia aos elementos do mapa no chat. Consulta a axuda de Chatline para obter máis detalles.

en: Overview Map (Mouse):
    =====================
      Left-click, Shift-left-click, and Right-click have the same functions as they do on the main map.
gl_ES: Mapa xeral (rato):
    ======================
     O clic co botón esquerdo, o botón Maiús e o botón dereito do rato teñen as mesmas funcións que no mapa principal.

en: Dialogs and Reports:
    ====================
         F1: show Map View
         F2: open Units Report
         F3: open Nations Report
         F4: open Cities Report
         F5: open Economy Report
         F6: open Research Report
         F7: open World Wonders
         F8: open Top Cities
         F9: open Messages dialog
        F11: open Demographics
        F12: open Spaceship
    
        Ctrl-F:       open Find City dialog
        Shift-Ctrl-L: open Worklists dialog
        Ctrl-T:       open Tax/Lux/Sci Rates dialog
        Shift-Ctrl-G: open Revolution dialog
        Shift-Ctrl-I: open Infrapoints dialog
        Shift-Ctrl-R: open Rally point dialog
    
    Shift-Return: Turn done
gl_ES: Diálogos e informes:
    =====================
     F1: mostrar a vista de mapa
     F2: Informe de unidades abertas
     F3: Informe de Nacións abertas
     F4: Informe Cidades abertas
     F5: Informe de Economía aberto
     F6: Informe de investigación aberto
     F7: abre World Wonders
     F8: abrir Top Cities
     F9: abre o diálogo Mensaxes
     F11: Datos demográficos abertos
     F12: nave espacial aberta
    
     Ctrl-F: abre o diálogo Buscar cidade
     Shift-Ctrl-L: abre o diálogo Listas de traballo
     Ctrl-T: abre o diálogo Taxas de impostos/lux/sci
     Shift-Ctrl-G: abre o diálogo Revolution
     Shift-Ctrl-I: abre o diálogo Infrapoints
     Shift-Ctrl-R: abre o diálogo de punto de reunión
    
    Maiúsculas-Volver: Xiro feito

en: Editing Mode (GTK):
    ===================
        Ctrl-E:       toggle editing mode
        Ctrl-Shift-W: toggle fog of war in editing mode
gl_ES: Modo de edición (GTK):
    ====================
     Ctrl-E: alterna o modo de edición
     Ctrl-Shift-W: alterna a néboa de guerra no modo de edición

en: Battle Groups (GTK & Qt):
    ====================
        Four Battle Groups are supported, controlled by F1, F2, F3, and F4.
        Ctrl-F?:       Assign selected units as a Battle Group
        Ctrl-Shift-F?: Add selected units to a Battle Group
        Shift-F?:      Select a Battle Group
gl_ES: Grupos de batalla (GTK e Qt):
    =====================
     Admítense catro grupos de batalla, controlados por F1, F2, F3 e F4.
     Ctrl-F?: asigna as unidades seleccionadas como un grupo de batalla
     Ctrl-Shift-F?: Engade unidades seleccionadas a un grupo de batalla
     Maiúsculas-F?: Selecciona un grupo de batalla

en: The Citizen Governor (formerly called the CMA) helps you manage your cities. It deploys the available workers on the free tiles around the city to achieve maximal city output. It also changes workers to specialists, if appropriate. And the governor has another ability: whenever possible, it keeps your cities content.
gl_ES: O Citizen Governor (anteriormente chamado CMA) axúdache a xestionar as túas cidades. Desprega os traballadores dispoñibles nas celas gratuítas da cidade para lograr o máximo rendemento da cidade. Tamén cambia os traballadores por especialistas, se procede. E o gobernador ten outra capacidade: sempre que sexa posible, mantén o contido das túas cidades.

en: There are various means to tell the governor what kind of output you would like. Open the city window and click on the governor tab. There are two kinds of sliders: On the left, you can set a Minimal Surplus for each kind of production; e.g. Gold = +3 means the city earns 3 gold more than it needs to upkeep its improvements. On the right, the sliders let you define by how much you prefer one kind of production to another; setting science to 3 means you prefer a single bulb to three shields (or gold, trade,...). You can set different factors for each kind of production, according to your needs.
gl_ES: Hai varios medios para dicirlle ao gobernador que tipo de saída desexa. Abre a fiestra da cidade e fai clic na pestana do gobernador. Hai dous tipos de controles deslizantes: á esquerda, pode establecer un Excedente mínimo para cada tipo de produción; p.ex. Ouro = +3 significa que a cidade gaña 3 ouros máis do que necesita para manter as súas melloras. Á dereita, os controles deslizantes permítenche definir en que medida prefires un tipo de produción a outro; establecer a ciencia en 3 significa que prefires unha única bombilla a tres escudos (ou ouro, comercio,...). Podes establecer diferentes factores para cada tipo de produción, segundo as túas necesidades.

en: If you set up some Minimal Surpluses which are impossible to fulfill, the governor can't be activated. Whenever the governor can't fulfill its task in the ongoing game, it passes back control to you. So you'd better not define too high a surplus; instead, use factors to achieve your goals.
gl_ES: Se configuras uns excedentes mínimos que son imposibles de cumprir, o gobernador non se pode activar. Sempre que o gobernador non poida cumprir a súa tarefa no xogo en curso, devolveche o control. Así que é mellor non definir un excedente demasiado elevado; en vez diso, use factores para acadar os seus obxectivos.

en: The Celebrate checkbox lets your city - celebrate. This will work only with a high luxury rate. See help about 'Happiness'.
gl_ES: A caixa de verificación Celebrar permite que a túa cidade celebre. Isto só funcionará cunha alta taxa de luxo. Consulta a axuda sobre "Felicidade".

en: Clicking on 'Control city' puts the city under control of the governor, 'Release city' passes control back to you.
gl_ES: Facendo clic en "Controlar cidade" pon a cidade baixo o control do gobernador, "Liberar cidade" devolveche o control.

en: For ease of use, you can save your slider setting as a preset with a name. Click on 'add preset' and enter a name for your setting. You can use this preset in every city by just clicking on its name. Also, you can control your setting from within the city report, in the governor column. And you can change it from there (use 'change' --> 'Citizen Governor'), if you have saved it as a preset.
gl_ES: Para facilitar o seu uso, pode gardar a configuración do control deslizante como unha configuración predeterminada cun nome. Fai clic en "engadir preselección" e introduce un nome para a túa configuración. Podes usar este preselección en todas as cidades facendo clic no seu nome. Ademais, podes controlar a túa configuración desde o informe da cidade, na columna do gobernador. E podes cambialo desde alí (use 'cambiar' --> 'Gobernador cidadán'), se o gardou como predefinido.

en: Use 'Game' --> 'Options' --> 'Save Settings' to store your presets permanently.
gl_ES: Use 'Xogo' --> 'Opcións' --> 'Gardar configuración' para almacenar os seus presets permanentemente.

en: But beware! If you use the governor for some of your cities, you will encounter some difficulties with managing cities nearby, by hand. It's best to manage all cities on an island either by hand or by governor. Read more hints, some background information, and some preset examples in the file README.governor, included with Freeciv.
gl_ES: Pero coidado! Se usas o gobernador para algunhas das túas cidades, atoparás algunhas dificultades para xestionar as cidades próximas a man. É mellor xestionar todas as cidades dunha illa a man ou polo gobernador. Lea máis suxestións, información de fondo e algúns exemplos predefinidos no ficheiro README.governor, incluído con Freeciv.

en: The client has a primitive chat interface. The lines you type are sent to all players, or only to your allies if the client is configured for that, except:
gl_ES: O cliente ten unha interface de chat primitiva. As liñas que escribes envíanse a todos os xogadores, ou só aos teus aliados se o cliente está configurado para iso, excepto:

en:   - Messages starting with '/' are interpreted as server commands and executed, if you have the required access level.
gl_ES:   - As mensaxes que comezan por '/' interprétanse como ordes do servidor e execútanse, se ten o nivel de acceso necesario.

en:   - Messages starting with 'John:' are private messages to 'John'. Names can be abbreviated, or surrounded with double-quotes if they have spaces. The server looks for players named 'John' and if that fails tries to match a username beginning with 'John' (like 'Johnathan').
gl_ES:   - As mensaxes que comezan por "Xoán:" son mensaxes privadas para "Xoán". Os nomes poden ser abreviados ou rodeados de comiñas dobres se teñen espazos. O servidor busca xogadores chamados 'John' e, se iso falla, tenta facer coincidir un nome de usuario que comece por 'John' (como 'Johnathan').

en:   - Messages starting with 'John::' are private messages as above, but will match only users (not players) named 'John'. A user name 'Johnathan' will still be matched.
gl_ES:   - As mensaxes que comezan por "Xoán::" son mensaxes privadas como as anteriores, pero só corresponderán aos usuarios (non aos xogadores) chamados "Xoán". O nome de usuario "Johnathan" seguirá coincidindo.

en:   - Messages starting with ':' will be sent to everyone (even if your client is configured to send only to allies by default).
gl_ES:   - As mensaxes que comezan por ':' enviaranse a todos (aínda que o seu cliente estea configurado para enviar só aos aliados por defecto).

en:   - Messages starting with '.' will be sent only to all your allies (or, if you're a global observer, only to other global observers).
gl_ES:   - Mensaxes que comezan por '.' enviarase só a todos os teus aliados (ou, se es un observador global, só a outros observadores globais).

en: Featured text (GTK):
    ====================
    
    Since 2.2, the GTK client has featured text support.  This feature allows users to format the chat messages they are sending using boldface, italic, colors, links, etc...  Such changes are performed using escape sequences.
gl_ES: Texto destacado (GTK):
    =====================
    
    Desde a versión 2.2, o cliente GTK ofrece soporte de texto. Esta función permite aos usuarios dar formato ás mensaxes de chat que están enviando utilizando negriñas, cursivas, cores, ligazóns, etc... Estes cambios realízanse mediante secuencias de escape.

en: * Getting boldface:
    Full name sequence: '[bold] ... [/bold]'
    Abbreviation sequence: '[b] ... [/b]'
    Short cut in the entry: Ctrl-B
    Example: '[b]bold[/b]' will display the word 'bold' in bold style.
gl_ES: * Poñer en negra:
    Secuencia de nomes completos: "[negriña] ... [/negriña]"
    Secuencia de abreviaturas: '[b] ... [/b]'
    Atallo na entrada: Ctrl-B
    Exemplo: "[b]negriña[/b]" mostrará a palabra "negriña" en negrita.

en: * Getting colors:
    Full name sequence: '[color] ... [/color]' 
    Abbreviation sequence: '[c] ... [/c]'
    Short cut in the entry: Ctrl-C (you also need to select the color in the toolbar over the entry)
    The color start sequence always takes at least one of the following parameters:
    - 'foreground' (abbreviation 'fg'): a color name such as red, or a hex specification such as #3050b2 or #35b.
    - 'background' (abbreviation 'bg'): same as above.
    Example: '[c fg="blue" bg="yellow"]color[/c]' will display the word 'color' in blue on a yellow background.
gl_ES: * Obtención de cores:
    Secuencia de nomes completos: '[cor] ... [/color]'
    Secuencia de abreviaturas: '[c] ... [/c]'
    Atallo na entrada: Ctrl-C (tamén cómpre seleccionar a cor na barra de ferramentas sobre a entrada)
    A secuencia de inicio de cores sempre toma polo menos un dos seguintes parámetros:
    - 'primeiro plano' (abreviatura 'fg'): un nome de cor como vermello ou unha especificación hexadecimal como #3050b2 ou #35b.
    - 'fondo' (abreviatura 'bg'): igual ao anterior.
    Exemplo: '[c fg="azul" bg="amarelo"]cor[/c]' mostrará a palabra "cor" en azul sobre un fondo amarelo.

en: * Getting italic:
    Full name sequence: '[italic] ... [/italic]'
    Abbreviation sequence: '[i] ... [/i]'
    Short cut in the entry: Ctrl-I
    Example: '[i]italic[/i]' will display the word 'italic' in italic style.
gl_ES: * Poñer cursiva:
    Secuencia de nomes completos: '[cursiva] ... [/cursiva]'
    Secuencia de abreviaturas: '[i] ... [/i]'
    Atallo na entrada: Ctrl-I
    Exemplo: '[i]cursiva[/i]' mostrará a palabra 'cursiva' en estilo cursiva.

en: * Getting strikethrough:
    Full name sequence: '[strike] ... [/strike]'
    Abbreviation sequence: '[s] ... [/s]'
    Short cut in the entry: Ctrl-S
    Example: '[s]strikethrough[/s]' will display the word 'strikethrough' with a strike.
gl_ES: * Tachado:
    Secuencia de nomes completos: '[strike] ... [/strike]'
    Secuencia de abreviaturas: '[s] ... [/s]'
    Atallo na entrada: Ctrl-S
    Exemplo: "[s]tachado[/s]" mostrará a palabra "tachado" cun toque de atención.

en: * Getting underline:
    Full name sequence: '[underline] ... [/underline]'
    Abbreviation sequence: '[u] ... [/u]'
    Short cut in the entry: Ctrl-U
    Example: '[u]underlined[/u]' will display the word 'underlined' with an underline.
gl_ES: * Subliñado:
    Secuencia de nomes completos: '[subliñar] ... [/subliñar]'
    Secuencia de abreviaturas: '[u] ... [/u]'
    Atallo na entrada: Ctrl-U
    Exemplo: "[u]subliñado[/u]" mostrará a palabra "subliñado" cun subliñado.

en: * Getting city links:
    Full name sequence: '[link target="city"] ... [/link]'
    Abbreviation sequence: '[l tgt="city"] ... [/l]'
    Short cut: Control-Alt-Right-click on a city on the map.
    The 'id' parameter must be set to the id of the city you are pointing.
    An optional 'name' parameter can be set to bind the city name in the case the destination users don't know this city on their map.
    This expression can also be started and finished within the same pair of brackets, like '[link target="city" id=121 /]' (note the slash at the end).
    Examples: '[l tgt="city" id=65]city[/l]' will make the word 'city' clickable and pointing to the city id 65.
    '[l tgt="city" id=65 name="noname" /]' will display the name of the city id 65 if known, else, the word 'noname'.
gl_ES: * Obter ligazóns á cidade:
    Secuencia de nomes completos: '[link target="city"] ... [/link]'
    Secuencia de abreviaturas: '[l tgt="cidade"] ... [/l]'
    Atallo: Control-Alt-Clic co botón dereito sobre unha cidade do mapa.
    O parámetro 'id' debe establecerse co id da cidade á que estás apuntando.
    Pódese configurar un parámetro "nome" opcional para vincular o nome da cidade no caso de que os usuarios de destino non coñezan esta cidade no seu mapa.
    Esta expresión tamén se pode comezar e rematar dentro do mesmo par de corchetes, como '[link target="city" id=121 /]' (nótase na barra inclinada ao final).
    Exemplos: '[l tgt="cidade" id=65]cidade[/l]' fará clic na palabra "cidade" e sinalará o ID da cidade 65.
    '[l tgt="city" id=65 name="noname" /]' mostrará o nome da cidade id 65 se se coñece, senón, a palabra 'noname'.

en: * Getting tile links:
    Full name sequence: '[link target="tile"] ... [/link]'
    Abbreviation sequence: '[l tgt="tile"] ... [/l]'
    Short cut: Control-Alt-Right-click on a tile without city on the map.
    The 'x' and 'y' parameters must be set to the tile location you are pointing.
    This expression can also be started and finished within the same pair of brackets, like '[link target="tile" x=5 y=36 /]' (note the slash at the end).
    Example: '[l tgt="tile" x=17 y=3]this tile[/l]' will make the string 'this tile' clickable and pointing to the tile (17, 3).
gl_ES: * Obtención de ligazóns de celas:
    Secuencia de nomes completos: '[link target="tile"] ... [/link]'
    Secuencia de abreviaturas: '[l tgt="tile"] ... [/l]'
    Atallo: Control-Alt-Clic co botón dereito sobre unha cela sen cidade no mapa.
    Os parámetros "x" e "y" deben establecerse na localización da cela que está a sinalar.
    Esta expresión tamén se pode comezar e rematar dentro do mesmo par de corchetes, como '[link target="tile" x=5 y=36 /]' (nótese na barra inclinada ao final).
    Exemplo: '[l tgt="tile" x=17 y=3]esta cela[/l]' fará clic na cadea "esta cela" e sinalará a cela (17, 3).

en: * Getting unit links:
    Full name sequence: '[link target="unit"] ... [/link]'
    Abbreviation sequence: '[l tgt="unit"] ... [/l]'
    Short cut: Shift-Control-Alt-Right-click on a unit on the map.
    The 'id' parameter must be set to the id of the unit you are pointing to.  An optional 'name' parameter can be set to bind the unit name in the case the destination users don't know this unit on their map.
    This expression can also be started and finished within the same pair of brackets, like '[link target="unit" id=109 /]' (note the slash at the end).
    Examples: '[l tgt="unit" id=235]unit[/l]' will make the word 'unit' clickable and pointing to the unit id 235.
    '[l tgt="unit" id=235 name="Warrior" /]' will display the name of the unit id 235 if known, else, the word 'Warrior'.
gl_ES: * Obtención de ligazóns de unidades:
    Secuencia de nomes completos: '[link target="unit"] ... [/link]'
    Secuencia de abreviaturas: '[l tgt="unit"] ... [/l]'
    Atallo: Maiús-Control-Alt-Prema co botón dereito nunha unidade do mapa.
    O parámetro 'id' debe establecerse co id da unidade á que estás apuntando. Pódese configurar un parámetro "nome" opcional para vincular o nome da unidade no caso de que os usuarios de destino non coñezan esta unidade no seu mapa.
    Esta expresión tamén se pode comezar e rematar dentro do mesmo par de corchetes, como '[link target="unit" id=109 /]' (nótase na barra inclinada ao final).
    Exemplos: '[l tgt="unit" id=235]unit[/l]' fará clic na palabra "unidade" e sinalará o ID da unidade 235.
    '[l tgt="unit" id=235 name="Warrior" /]' mostrará o nome da unidade id 235 se se coñece, senón, a palabra 'Warrior'.

en: Of course, the different escape sequences can be combined in the same sentence, like '[i][c fg="blue"]this [b]is [s]funny[c bg="green"] [u]to[/i] test[/b] this[/s] [/c]new[/u] feature[/c]'.
gl_ES: Por suposto, as diferentes secuencias de escape pódense combinar nunha mesma frase, como '[i][c fg="azul"]este [b]é [s]divertido[c bg="verde"] [u]to[ /i] proba[/b] esta[/s] [/c]nova[/u] función[/c]'.

en: The worklist editor is used to edit both worklists for each city (from the city dialog) and global worklists. Using this editor you can create lists specifying what to build in the turns to come.
gl_ES: O editor de listas de traballo úsase para editar tanto as listas de traballo para cada cidade (desde o diálogo da cidade) como as listas de traballo globais. Usando este editor podes crear listas especificando o que hai que construír nas próximas quendas.

en: To add an item to the worklist, double-click the desired item in the list of available items. You can also press the Help button to get help on the selected item. Pressing Help with no item selected will display this page.
gl_ES: Para engadir un elemento á lista de traballo, prema dúas veces no elemento desexado na lista de elementos dispoñibles. Tamén pode premer o botón Axuda para obter axuda sobre o elemento seleccionado. Premendo Axuda sen ningún elemento seleccionado, amosarase esta páxina.

en: To remove an item from the worklist simply double-click the item to remove. Use the buttons below the worklist to move items up and/or down in the list.
gl_ES: Para eliminar un elemento da lista de traballo, só tes que facer dobre clic no elemento que queres eliminar. Use os botóns debaixo da lista de traballo para mover elementos cara arriba e/ou abaixo na lista.

en: Keyboard shortcuts: Home to focus the worklist, End to focus the available list, Up/Down arrows to select previous/next item in worklist or available list, PageUp/Down to move items up/down in the worklist, Insert to insert items from the available list into the worklist and Delete to delete the selected item from the worklist.
gl_ES: Atallos de teclado: Inicio para enfocar a lista de traballo, Fin para enfocar a lista dispoñible, Frechas arriba/abaixo para seleccionar o elemento anterior/seguinte na lista de traballo ou lista dispoñible, Páxina Arriba/Abaixo para mover os elementos cara arriba/abaixo na lista de traballo, Inserir para inserir elementos desde a lista dispoñible na lista de traballo e Eliminar para eliminar o elemento seleccionado da lista de traballo.

en: If you want to buy the unit that's first on the list, you can do that from the City Overview window.
gl_ES: Se queres mercar a unidade que está en primeiro lugar na lista, podes facelo desde a xanela Visión xeral da cidade.

en: Freeciv supports several local languages.  See the Native Language Support section of the README file for instructions on how to use one of these languages.
    
    First, check whether a localization is already in progress for your language:
gl_ES: Freeciv admite varios idiomas locais. Consulte a sección Soporte de idiomas nativos do ficheiro README para obter instrucións sobre como usar un destes idiomas.
    
    Primeiro, comproba se xa está en curso unha localización para o teu idioma:

en: If you would like to add a localization (translation) for your language, please see the instructions at:
gl_ES: Se queres engadir unha localización (tradución) para o teu idioma, consulta as instrucións en:

en: You are also welcome to send any questions to the translation mailing list:
gl_ES: Tamén pode enviar calquera pregunta á lista de correo de tradución:

en: Freeciv is released under the GNU General Public License (version 2 or, at your option, any later version).  In short, you may copy this program (including source) freely, but see the full license text below for full details.
gl_ES: Freeciv publícase baixo a Licenza Pública Xeral de GNU (versión 2 ou, na súa opción, calquera versión posterior). En resumo, pode copiar este programa (incluíndo a fonte) libremente, pero consulte o texto completo da licenza a continuación para obter todos os detalles.

note: TRANS: followed by a URL
en: If you find any bugs, then please send us a bug report.  This is best done by visiting the Freeciv Bug Tracking System, at:
gl_ES: Se atopas algún erro, envíanos un informe de erros. Isto faise mellor visitando o sistema de seguimento de erros de Freeciv, en:

en: Please quote the above version information. For more information about submitting bug reports see the file BUGS in the Freeciv distribution.
gl_ES: Cite a información da versión anterior. Para obter máis información sobre o envío de informes de erros, consulte o ficheiro BUGS na distribución Freeciv.

en: To contact the developers about anything else, please email one of the project's mailing lists:
gl_ES: Para contactar cos desenvolvedores sobre calquera outra cousa, envíe un correo electrónico a unha das listas de correo do proxecto:

en:     freeciv-dev_at_freelists.org   - public development mailing
                                         list (archives are public)
        freeciv-private_at_lists.sourceforge.net
                                       - private project administration
                                         list (for security issues, etc)
gl_ES:    freeciv-dev_at_freelists.org - correo de desenvolvemento público
     lista (os arquivos son públicos)
     freeciv-private_at_lists.sourceforge.net
     - Administración de proxectos privados
     lista (por cuestións de seguridade, etc.)

en:   Original authors:
        (they are no longer involved, please don't mail them!)
gl_ES:   Autores orixinais:
     (Xa non están implicados, non os envíes por correo!)

en:   Present administrators:
gl_ES:   Administradores actuais:

en: For more information in general, visit the Freeciv website, at:
gl_ES: Para obter máis información en xeral, visite o sitio web de Freeciv, en:

en: Reduces the unhappiness caused by aggressively deployed military units owned by the city by 4 under Democracy and 2 under Republic -- in other words, it neutralizes the unhappiness caused by two military units. This improvement has no effect under other governments.
gl_ES: Reduce a infelicidade causada polas unidades militares despregadas de forma agresiva propiedade da cidade en 4 baixo Democracia e 2 baixo República, é dicir, neutraliza a infelicidade causada por dúas unidades militares. Esta mellora non ten efecto noutros gobernos.

en: Before you can build any spaceship parts, you must build the Apollo Program.
gl_ES: Antes de poder construír calquera peza da nave espacial, debes construír o Programa Apolo.

en: Increases the food resources by 100% on each farmland tile which is being used around the city.  Farmland tiles are those which have been irrigated a second time.
gl_ES: Aumenta os recursos alimentarios nun 100% en cada cela de terra de cultivo que se está a utilizar pola cidade. As celas das terras de cultivo son as que foron regadas por segunda vez.

en: Allows you to start building spaceship parts in cities with factories (assuming you have researched the necessary technologies).
gl_ES: Permíteche comezar a construír pezas de naves espaciais en cidades con fábricas (asumindo que investigaches as tecnoloxías necesarias).

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all your cities on the same continent.
gl_ES: As melloras das cidades que normalmente terían un mantemento de 1 están libres de mantemento, para todas as túas cidades do mesmo continente.

en: This stunning technological achievement makes two content citizens happy in all cities of all players who have researched Genetic Engineering. In the unlikely event where there are not enough content citizens to benefit from this effect in a city, the wonder applies to unhappy citizens (including those unhappy about military activity), making each content then happy.
gl_ES: Este impresionante logro tecnolóxico fai felices a dous cidadáns de contido en todas as cidades de todos os xogadores que investigaron a Enxeñaría Xenética. No caso improbable de que non haxa suficientes cidadáns de contido para beneficiarse deste efecto nunha cidade, a marabilla aplícase aos cidadáns descontentos (incluídos aqueles descontentos coa actividade militar), facendo que cada contido sexa feliz.

en: Gives immediate technology advance the first time it is built by each player.
gl_ES: Dá un avance tecnolóxico inmediato a primeira vez que é construído por cada xogador.

en: Each city on the same continent may support one unit free of shield upkeep.
gl_ES: Cada cidade do mesmo continente pode soportar unha unidade sen mantemento de escudos.

en: Reduces corruption by 50% in all cities on the same continent.
gl_ES: Reduce a corrupción nun 50% en todas as cidades do mesmo continente.

en: Works as a City Wall in all your cities on the same continent.
gl_ES: Funciona como muro da cidade en todas as túas cidades do mesmo continente.

en: Makes two content citizens happy in every city on the same continent. In the unlikely event where there are no content citizens to get the effect of Hanging Gardens, the wonder applies to unhappy citizens (including those unhappy about military activity), making each content then happy.
gl_ES: Fai felices a dous cidadáns de contido en cada cidade do mesmo continente. No caso improbable de que non haxa cidadáns de contido para obter o efecto de Hanging Gardens, a marabilla aplícase aos cidadáns descontentos (incluídos aqueles descontentos coa actividade militar), facendo que cada contido sexa feliz.

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city on the same continent. (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
gl_ES: Funciona coma se tiveses unha Planta Hidráulica en todas as cidades do mesmo continente. (Isto reduce a contaminación e aumenta os efectos das fábricas e das plantas de fabricación).

en: Boosts science production by 100% in every city on the same continent that has a University.
gl_ES: Aumenta a produción científica nun 100% en todas as cidades do mesmo continente que teñan unha universidade.

en: Makes two unhappy citizens content in every city on the same continent (including citizens unhappy about military activity).
gl_ES: Fai que dous cidadáns descontentos se contenten en todas as cidades do mesmo continente (incluídos os cidadáns descontentos coa actividade militar).

en: Upgrades two obsolete units per game turn.
gl_ES: Actualiza dúas unidades obsoletas por turno de xogo.

en: All your new sea units built in cities on the same continent start with an additional veteran level (this is cumulative with any Port Facility in a city; with both, units are created as Hardened).
gl_ES: Todas as túas novas unidades marítimas construídas en cidades do mesmo continente comezan cun nivel de veterano adicional (isto é acumulativo con calquera instalación portuaria dunha cidade; con ambas as unidades créanse como Endurecidas).

en: Increases trade output by 40% in all cities on the same continent.
gl_ES: Aumenta a produción comercial nun 40% en todas as cidades do mesmo continente.

en: Counts as having a Cathedral in each of your cities on the same continent. This makes 3 unhappy citizens content in each city; however, it does not affect citizens made unhappy by military activity. The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content. The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
gl_ES: Conta como ter unha catedral en cada unha das túas cidades do mesmo continente. Isto fai que 3 cidadáns descontentos se contenten en cada cidade; con todo, non afecta aos cidadáns descontentos pola actividade militar. O descubrimento da Teoloxía aumenta o efecto dunha Catedral, facendo un contido adicional cidadán infeliz. O descubrimento do comunismo diminúe o efecto dunha Catedral, reducindo nun un o número de cidadáns infelices feitos contidos.

en: Makes two of your unhappy citizens content in every city with a Temple on the same continent. Does not affect citizens made unhappy by military activity.
gl_ES: Fai que dous dos teus cidadáns infelices se contenten en todas as cidades cun templo do mesmo continente. Non afecta aos cidadáns infelices pola actividade militar.

en: The city where this wonder is built will experience rapture growth when celebrating.
gl_ES: A cidade onde se constrúe esta marabilla experimentará un crecemento arrebatado ao celebrar.

en: The Internet
gl_ES: A Rede

en: Boosts science production in each city on the same continent with a Research Lab by 100%.
gl_ES: Impulsa nun 100% a produción científica en cada cidade do mesmo continente cun laboratorio de investigación.

en: All your new military land units produced in cities on the same continent start with an additional veteran level (this is cumulative with any Barracks building in a city; with both, units are created as Hardened).
gl_ES: Todas as túas novas unidades terrestres militares producidas en cidades do mesmo continente comezan cun nivel de veterano adicional (isto é acumulativo con calquera edificio de cuarteis nunha cidade; con ambos, as unidades créanse como Endurecidas).

en: Creates a world senate that may prevent declarations of war in some circumstances. If any player's city is in revolt for more than two turns, that player's government falls.
gl_ES: Crea un Senado mundial que pode evitar as declaracións de guerra nalgunhas circunstancias. Se a cidade dun xogador está en revolta durante máis de dúas quendas, o goberno dese xogador cae.

en: Counts as a Police Station in every city on the same continent. (That is, for each city, it reduces the unhappiness caused by aggressively deployed military units owned by that city by 4 under Democracy and 2 under Republic -- in other words, it neutralizes the unhappiness caused by two military units per city. This wonder has no effect under other governments.)
gl_ES: Conta como estación de policía en todas as cidades do mesmo continente. (É dicir, para cada cidade, reduce a infelicidade causada polas unidades militares despregadas de forma agresiva propiedade desa cidade en 4 baixo a democracia e 2 baixo a República; noutras palabras, neutraliza a infelicidade causada por dúas unidades militares por cidade. Esta marabilla. non ten ningún efecto baixo outros gobernos).

en: Multiplayer ruleset
gl_ES: Regras multixogador

note: TRANS: In the client, this is displayed alongside the contents of ;    README.multiplayer, which are not localized.
en: You are playing Freeciv with rules designed for multiplayer gaming. The biggest differences from the classic ruleset are that trade routes are disabled, and that most wonders can be built once by each player, and affect only cities on the same continent. A full description of the differences from the classic ruleset can be found in README.multiplayer.
gl_ES: Estás xogando a Freeciv cunhas regras deseñadas para xogos multixogador. As maiores diferenzas co conxunto de regras clásicos son que as rutas comerciais están desactivadas e que a maioría das marabillas poden ser construídas unha vez por cada xogador e afectan só ás cidades do mesmo continente. Pódese atopar unha descrición completa das diferenzas co conxunto de regras clásicos en README.multiplayer.

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team TRANS: With this and other color team names, uniqueness is more TRANS: important than precise translation. To see the colors, start a TRANS: multiplayer game with 32 players and look at the Nations report.
en: ?team name:Red
gl_ES: Vermello

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Yellow
gl_ES: Amarelo

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Blue
gl_ES: Azul

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Purple
gl_ES: Morado

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Orange
gl_ES: Laranxa

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Magenta
gl_ES: Maxenta

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Cornflower
gl_ES: Flor de millo

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Emerald
gl_ES: Emeralda

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Salmon
gl_ES: Salmon

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Green
gl_ES: Verde

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Burgundy
gl_ES: Borgoña

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Pink
gl_ES: Rosa

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Silver
gl_ES: Prata

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Heliotrope
gl_ES: Heliotropo

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Fuchsia
gl_ES: Fucsia

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Azure
gl_ES: Azur

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Gold
gl_ES: Ouro

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Khaki
gl_ES: Caqui

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Butter
gl_ES: Manteiga

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Mint
gl_ES: Menta

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Lime
gl_ES: Lima

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Peach
gl_ES: Pexego

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Vermilion
gl_ES: Bermellón

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Puce
gl_ES: Púrpura

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Mustard
gl_ES: Mostaza

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Aubergine
gl_ES: berenxena

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Brown
gl_ES: Marrón

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Pumpkin
gl_ES: Cabaza

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Turquoise
gl_ES: Turquesa

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Crimson
gl_ES: Carmesí

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Lavender
gl_ES: Lavanda

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Cream
gl_ES: Crema

en: %s boosts research; you gain the immediate advance %s.
gl_ES: %s aumenta a investigación; obtén o avance inmediato %s.

en: %s boosts %s research; you gain the immediate advance %s.
gl_ES: %s aumenta a investigación de %s; obtén o avance inmediato %s.

note: TRANS: 1st %s is nation or team name
en: The %s gain %s from %s.
gl_ES: O %s gaña %s de %s.

en: Great philosophers from all the world join your civilization: you get the immediate advance %s.
gl_ES: Grandes filósofos de todo o mundo únense á túa civilización: obtén o avance inmediato %s.

en: Great philosophers from all the world join the %s: you get the immediate advance %s.
gl_ES: Grandes filósofos de todo o mundo únense a %s: obtén o avance inmediato %s.

note: TRANS: first %s is nation plural or team name
en: Great philosophers from all the world join the %s: they get %s as an immediate advance.
gl_ES: Grandes filósofos de todo o mundo únense a %s: obteñen %s como avance inmediato.

en: Improves the effect of Amphitheaters.
gl_ES: Mellora o efecto dos anfiteatros.

en: Having this advance decreases pollution in all your cities by 50%.
gl_ES: Contar con este avance diminúe a contaminación en todas as túas cidades nun 50%.

en: When you research this technology, you also get one other immediate technology advance.
gl_ES: Cando investigas esta tecnoloxía, tamén obtén outro avance tecnolóxico inmediato.

en: Theory of Evolution
gl_ES: Teoría da Evolución

en: This technology is only acquired the first time you build Darwin's Voyage.
gl_ES: Esta tecnoloxía só se adquire a primeira vez que constrúes Darwin's Voyage.

en: Pollution appears on land tiles around cities with high production or population. It halves all output from its tile, and contributes to the risk of global warming.
gl_ES: A contaminación aparece nas baldosas dos terreos arredor das cidades con alta produción ou poboación. Reduce á metade toda a produción da súa cela e contribúe ao risco de quecemento global.

en: Pollution from production is likely to start becoming important as your civilization becomes more industrialized, giving you buildings such as Factory and Power Plant which boost production. Replacing a Power Plant with cleaner forms of energy -- a Hydro Plant / Hoover Dam, Nuclear Plant, or Solar Plant -- will reduce pollution from production, as will a Recycling Center or knowledge of Environmentalism.
gl_ES: É probable que a contaminación derivada da produción empece a cobrar importancia a medida que a túa civilización se industrialice, dándoche edificios como Fábrica e Central eléctrica que aumentan a produción. A substitución dunha central eléctrica por formas de enerxía máis limpas (unha central hidráulica/encoro Hoover, unha central nuclear ou unha planta solar) reducirá a contaminación da produción, do mesmo xeito que un centro de reciclaxe ou o coñecemento do medioambientalismo.

en: Once Refrigeration is known, irrigation systems can be upgraded to farmland by irrigating them a second time; if the city working the tile has a Supermarket, a farmland tile provides twice as much food.
gl_ES: Unha vez que se coñece a Refrixeración, os sistemas de irrigación pódense actualizar ás terras de cultivo regándoas unha segunda vez; se a cidade que traballa a cela ten un supermercado, unha cela de terra de cultivo proporciona o dobre de alimento.

en: Nuclear fallout can appear on land tiles when a Nuclear unit is detonated. It halves all output from its tile.
gl_ES: A precipitación nuclear pode aparecer nas fichas terrestres cando unha unidade nuclear é detonada. Reduce á metade toda a saída da súa cela.

en: Can build infrastructure.
gl_ES: Pode construír infraestrutura.

en: Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Settler can die if its supporting city runs out of food. Settlers in a Republic or Democracy require twice as much food per turn, and in Fundamentalist societies, three times as much.
gl_ES: O mantemento dos colonos está tanto no alimento como na produción, e un colono pode morrer se a súa cidade de apoio queda sen alimento. Os colonos nunha República ou Democracia necesitan o dobre de alimentos por quenda, e nas sociedades fundamentalistas, o triplo.

en: The Helicopter is a very powerful unit, as it can both fly and conquer cities. Care must be exercised, because Helicopters lose a small amount of health for every turn not spent in a city or airbase or on a Carrier, and they may be attacked also by ground units.
gl_ES: O helicóptero é unha unidade moi poderosa, xa que pode voar e conquistar cidades. Hai que ter coidado, porque os helicópteros perden unha pequena cantidade de saúde por cada quenda que non pasen nunha cidade ou base aérea ou nun transportista, e tamén poden ser atacados por unidades terrestres.

en: A Caravan carries goods or material to help build wonders in your cities.
gl_ES: Unha caravana leva bens ou material para axudar a construír marabillas nas túas cidades.

en: Every Caravan that is used to build a wonder will add 30 shields towards the production of the wonder.
gl_ES: Cada caravana que se use para construír unha marabilla engadirá 30 escudos para a produción da marabilla.

en: The Freight unit replaces the Caravan, and moves at twice the speed. Each Freight used to build a wonder will add 50 shields.
gl_ES: A unidade de Frete substitúe á Caravana e móvese ao dobre da velocidade. Cada carga usada para construír unha marabilla engadirá 50 escudos.

en: %sRelocate%s
gl_ES: %sReubicar%s

en: With a Barracks, each new land unit built in a city will automatically have Veteran status. Units in a city with Barracks heal additional 20% of their maximum hitpoints each turn.
gl_ES: Cun cuartel, cada nova unidade de terra construída nunha cidade terá automaticamente o status de veterano. As unidades dunha cidade con Cuartel curan un 20% oadicional dos seus puntos de vida máximos cada turno.

en: City Walls make it easier to defend a city. They triple the defense strength of units within the city against land units.
gl_ES: As murallas facilitan a defensa dunha cidade. Triplican a forza de defensa das unidades dentro da cidade contra as unidades terrestres.

en: Reduces corruption by 30% - from the computational total, that might be over 100% of all trade.
gl_ES: Reduce a corrupción nun 30% - fa partir do total computacional, que podería ser máis do 100% ode todo o comercio.

en: Granary reduces famine speed by making city food storage half full after city shrinks, and speeds up city growth by making the food storage 10% full after city grows.
gl_ES: Granary reduce a velocidade da fame ao facer que o almacenamento de alimentos da cidade se chee á metade despois de que a cidade se encolle, e acelera o crecemento da cidade facendo que o almacenamento de alimentos se chee un 10% fdespois de que a cidade medre.

en: Housing
gl_ES: Vivenda

en: Space for people to live allows settlements to grow one size bigger.
gl_ES: O espazo para vivir permite que os asentamentos crezan un tamaño máis.

en: Increases science output by 50%, 75% if Science known. Produces two points of history each turn, three points if Literature known.
gl_ES: Aumenta a produción científica nun 50%, un 75% se se coñece a ciencia. Produce dous puntos da historia en cada quenda, tres puntos se se coñece Literatura.

en: Increases gold output by 50%. Increases luxury output by 30%.
gl_ES: Aumenta a produción de ouro nun 50%. Aumenta a produción de luxo nun 30%.

en: Sacred Grove
gl_ES: Souto Sagrado

en: Makes one unhappy citizen content. Does not affect citizens made unhappy by military activity.
gl_ES: Fai que un cidadán sexa infeliz. Non afecta aos cidadáns infelices pola actividade militar.

en: Produces one point of history each turn.
gl_ES: Produce un punto da historia en cada quenda.

en: Produces two points of history each turn.
gl_ES: Produce dous puntos da historia cada turno.

en: Central Rock Pile
gl_ES: Pila Central de Rochas

en: This Rock Pile marks the spot where your people first settled, and found a city. Increases city center food production by 100. It marks your capital city until you have more fitting building to do so.
gl_ES: Esta pila de rochas marca o lugar onde o teu pobo se asentou por primeira vez e atopou unha cidade. Aumenta en 100 a produción de alimentos do centro da cidade. Marca a túa capital ata que teñas un edificio máis axeitado para facelo.

en: Throne
gl_ES: Trono

en: City with your throne is your capital city.
gl_ES: A cidade co teu trono é a túa capital.

en: Palace reduces corruption in the empire and gives +3 history each turn.
gl_ES: O palacio reduce a corrupción no imperio e dá +3 historia por cada turno.

en: Quarry
gl_ES: Pedreira

en: Quarry produces 300 infrapoints per turn.
gl_ES: Quarry produce 300 infrapuntos por turno.

en: Stone Circle
gl_ES: Círculo de pedras

en: Stone Circle produces two points of history per turn for each city, five points for the city its located at.
gl_ES: Stone Circle produce dous puntos de historia por turno para cada cidade, cinco puntos para a cidade na que se atopa.

en: Gather Wood
gl_ES: Recolle madeira

en: This is not a normal improvement. Instead, setting a city's production to this means its shield production is converted to infra points.
gl_ES: Esta non é unha mellora normal. Pola contra, establecer a produción dunha cidade significa que a súa produción de escudos convértese en puntos infra.

en: Generic
gl_ES: Xenérico

en: ?gspecialist:G
gl_ES: G

en: Philosopher
gl_ES: Filósofo

en: ?specialist:P
gl_ES: E

en: Granularity
gl_ES: Granularidade

en: Values in this ruleset have a high granularity. Rules are less subject to integer math peculiarities than in standard rulesets.
    THIS RULESET IS STILL IN DEVELOPMENT, NOT BALANCED NOR COMPLETE.
gl_ES: Os valores neste conxunto de regras teñen unha gran granularidade. As regras están menos suxeitas ás peculiaridades das matemáticas enteiras que nos conxuntos de regras estándar. ESTE CONXUNTO DE REGRAS AÍNDA ESTÁ EN DESENVOLVEMENTO, NON ESTÁ BALANCEADO NIN COMPLETO.

en: Your explorers are best in the world, and gain a longer vision range.
gl_ES: Os teus exploradores son os mellores do mundo e obteñen un rango de visión máis longo.

en: Anarchy happens between government changes. No new cities can be acquired during anarchy.
gl_ES: A anarquía ocorre entre os cambios de goberno. Non se poden adquirir novas cidades durante a anarquía.

en: The initial form of government. Under tribalism the maximum nation size is five cities.
gl_ES: A forma inicial de goberno. Baixo o tribalismo o tamaño máximo da nación é de cinco cidades.

en: Compared to tribalism, despotism gives some more power to the leader. It's possible acquire up to ten cities.
gl_ES: En comparación co tribalismo, o despotismo dálle algo máis de poder ao líder. É posible adquirir ata dez cidades.

en: ?female:Queen %s
gl_ES: Raíña %s

en: It's possible to acquire more than ten cities.
gl_ES: É posible adquirir máis de dez cidades.

en: Farming Time
gl_ES: Tempo de Labranza

en: People take time from the production work to the farming work. Each step increases food output by 10%, and reduces shields output by 10%.
gl_ES: A xente leva tempo dende o traballo de produción ata o traballo agrícola. Cada paso aumenta a produción de alimentos nun 10% e reduce a produción de escudos nun 10%.

en: Offensive Strategies
gl_ES: Estratexias ofensivas

en: Gear your military training, and whole nation, towards offensive strategies, at the cost of defensive ones. Each step gives +5% bonus for attack, and -5% penalty for defense. Once the policy has been set, it cannot be changed again before five turns has passed - it takes time to align entire nation with such decisions.
gl_ES: Orienta o teu adestramento militar, e a nación enteira, cara a estratexias ofensivas, a costa das defensivas. Cada paso dá +5% de bonificación para o ataque e -5% de penalización para a defensa. Unha vez que se estableceu a política, non se pode cambiar de novo antes de que pasen cinco quendas; leva tempo alinear a nación enteira con tales decisións.

en: ?style:Generic
gl_ES: Xenérico

en: ?citystyle:Generic
gl_ES: Xenérico

en: Agriculture
gl_ES: Agricultura

en: Agriculture allows placing irrigation.
gl_ES: A agricultura permite colocar rego.

en: Abstract symbols to mark things make it possible to adjust tax/science/lux rates more freely.
gl_ES: Os símbolos abstractos para marcar cousas permiten axustar as taxas de impostos/ciencia/lux con máis liberdade.

en: Animal Taming
gl_ES: Doma de animais

en: Archery
gl_ES: Tiro con arco

en: Architecture
gl_ES: Arquitectura

en: Art
gl_ES: Arte

en: Bronze Weapons
gl_ES: Armas de bronce

en: Calendar
gl_ES: Calendario

en: Allows nations to agree on fixed length ceasefire.
gl_ES: Permite ás nacións acordar un alto o fogo de duración fixa.

en: Carving
gl_ES: Talla

en: Boats can be carved from wood.
gl_ES: Os barcos poden ser tallados en madeira.

en: Cave Painting
gl_ES: Pintura Rupestre

en: Cave Paintings record hunting and fights.
gl_ES: As Pinturas Rupestres rexistran cazas e loitas.

en: Combat Practice
gl_ES: Práctica de combate

en: Also humans can be trained.
gl_ES: Tamén os humanos poden ser adestrados.

en: Counting
gl_ES: Contando

en: Allows collecting taxes without miscalculation penalties.
gl_ES: Permite cobrar impostos sen penalizacións por erros de cálculo.

en: Multiplies culture output by 1.5.
gl_ES: Multiplica a produción cultural por 1,5.

en: Makes it possible for diplomatic units to bribe opponents. Makes it possible to agree on gold transfer as part of diplomatic treaties.
gl_ES: Fai posible que as unidades diplomáticas subornan aos opositores. Permite acordar a transferencia de ouro como parte dos tratados diplomáticos.

en: Deception
gl_ES: Engano

en: Makes it possible to upgrade units in cities.
gl_ES: Permite actualizar unidades nas cidades.

en: With fire, there can be a place to live permanently. Allows settlements to grow two sizes bigger.
gl_ES: Co lume, pode haber un lugar onde vivir permanentemente. Permite que os asentamentos medren dous tamaños máis.

en: Fishing
gl_ES: Pesca

en: Makes it possible to use Oceanic tiles.
gl_ES: Permite o uso de celas Oceanic.

en: First flying machines.
gl_ES: Primeiras máquinas voadoras.

en: Food Preservation
gl_ES: Conservación de alimentos

en: Geometry
gl_ES: Xeometría

en: Herbs
gl_ES: Herbas

en: Makes units that do not move during the turn to heal additional 10% of their maximum hitpoints. Outside cities that might be the only healing they do.
gl_ES: Fai que as unidades que non se movan durante a quenda curen un 10% oadicional dos seus puntos de vida máximos. Fóra das cidades que poden ser a única curación que fan.

en: Make iron available.
gl_ES: Poñer ferro dispoñible.

en: Literature
gl_ES: Literatura

en: Player knowing the Literature tech get the benegit of Tech Leakage from other players. If other players know techs that the Tech Leakage receiving player does not, some bulbs leak per tech per player each turn.
gl_ES: Os xogadores que coñecen a tecnoloxía de Literatura reciben o beneficio de Tech Leakage doutros xogadores. Se outros xogadores coñecen tecnoloxías que o xogador receptor Tech Leakage non coñece, algunhas lámpadas escapan por tecnoloxía por xogador cada turno.

en: If both parties know this advance, Maps and Seamaps can be exchanged between players.
gl_ES: Se ambas as partes coñecen este avance, os mapas e os mapas de mar pódense intercambiar entre os xogadores.

en: Advancement of medicine allows people to live in higher density. Allows settlements to grow two sizes bigger.
gl_ES: O avance da medicina permite que as persoas vivan en maior densidade. Permite que os asentamentos medren dous tamaños máis.

en: Military Constructs
gl_ES: Construcións militares

en: Mining
gl_ES: Minería

en: Plow
gl_ES: Arado

en: Make Irrigation fully effective.
gl_ES: Facer que o rego sexa totalmente efectivo.

en: Policing
gl_ES: Policía

en: As food can be stored, granary is set to 15% full when city grows or 25% full when city shrinks.
gl_ES: Como os alimentos se poden almacenar, o hórreo está cheo nun 15% cando a cidade crece ou nun 25% cando a cidade se encolle.

en: Road Building
gl_ES: Construción de estradas

en: Allows build actual roads.
gl_ES: Permite construír estradas reais.

en: Rituals
gl_ES: Rituais

en: Provides a morale boost increasing both attack and defense values of units by 20%.
gl_ES: Proporciona un aumento de moral aumentando os valores de ataque e defensa das unidades nun 20%.

en: Rope
gl_ES: Corda

en: Sailing
gl_ES: Vela

en: Increases speed of sea-going vessels by 1.
gl_ES: Aumenta a velocidade das embarcacións marítimas nun 1.

en: Enables philosophers specialist type. Libraries provide more science.
gl_ES: Permite filósofos tipo especialista. As bibliotecas ofrecen máis ciencia.

en: Siege Engines
gl_ES: Máquinas de asedio

en: Spirits
gl_ES: Espíritos

en: Belief in natural spirits is the first step in Religious tech tree branch.
gl_ES: A crenza nos espíritos naturais é o primeiro paso na rama da árbore tecnolóxica relixiosa.

en: Strategies
gl_ES: Estratexias

en: Makes it possible to adjust Offensive Strategies policy.
gl_ES: Permite axustar a política de estratexias ofensivas.

en: With carts it's possible to bring produce and resources longer distance away. Increases city radius.
gl_ES: Cos carros é posible levar produtos e recursos a máis distancia. Aumenta o radio da cidade.

en: Tools
gl_ES: Ferramentas

en: Anything can be done with right tools. Allows more efficient use of production resources.
gl_ES: Pódese facer calquera cousa coas ferramentas adecuadas. Permite un uso máis eficiente dos recursos de produción.

en: Trenches
gl_ES: Foxos

en: Allows units to fortify.
gl_ES: Permite fortalecer as unidades.

en: ?gui_type:Build Type A Base
gl_ES: Construír Base Tipo A

en: ?gui_type:Build Type B Base
gl_ES: Construír Base Tipo B

en: Irrigation increases tile food production. Full bonus is achieved only when player also knows the Plow tech, otherwise only 3/4 of the bonus is effective.
gl_ES: O rego aumenta a produción de alimentos. A bonificación completa só se consegue cando o xogador tamén coñece a tecnoloxía Plough, se non, só 3/4 da bonificación é efectiva.

en: Nets
gl_ES: Redes

en: Nets increase ocean tile food production.
gl_ES: As redes aumentan a produción de alimentos de cela oceánica.

en: Mine increases tile shield production.
gl_ES: A mina aumenta a produción de escudos de cela.

en: Simplest of military castles, Fort provides just 35% defense bonus.
gl_ES: O máis sinxelo dos castelos militares, Fort ofrece só un bono de defensa do 35% d.

en: Path
gl_ES: Camiño

en: Path is the simplest road type, buildable from the beginning.
gl_ES: O camiño é o tipo de estrada máis sinxelo, edificable dende o principio.

en: Any land terrain type may have a River on it. Land units may move along a River (but not diagonally) for fast travel.
gl_ES: Calquera tipo de terreo pode ter un río. As unidades terrestres poden moverse ao longo dun río (pero non en diagonal) para viaxar rápido.

en: Adds +200 to the tile shield output. Becomes visible and usable by the Iron Working tech.
gl_ES: Engade +200 á saída do escudo de cela. Faise visible e utilizable pola tecnoloxía Iron Working.

en: Generic Resource
gl_ES: Recurso xenérico

en: Defenseless
gl_ES: Indefenso

en: Can be captured by any military unit.
gl_ES: Pode ser capturado por calquera unidade militar.

en: Gets explorer unit bonuses.
gl_ES: Obtén bonos de unidades de explorador.

note: TRANS: terrain class: used adjectivally
en: Land
gl_ES: Terra

en: ShallowSea
gl_ES: Mar pouco profundo

en: Air
gl_ES: Aire

en: Nomad
gl_ES: Nómade

en: Nomads can both fight and found new cities, but unlike specialized units they cost two population points to build.
gl_ES: Os nómades poden loitar e atopar novas cidades, pero a diferenza das unidades especializadas, custa dous puntos de poboación construír.

en: Warriors are the first unit specialized in war.
gl_ES: Os guerreiros son a primeira unidade especializada na guerra.

en: Phalanx is a good defender for your early cities.
gl_ES: Phalanx é un bo defensor das túas primeiras cidades.

en: Legion is fairly good both at defending and attacking.
gl_ES: Legion é bastante bo tanto para defender como para atacar.

en: Hunters
gl_ES: Cazadores

en: Hunters and their dogs can mostly provide upkeep for themselves, not requiring as much of it from their homecity.
gl_ES: Os cazadores e os seus cans poden manterse principalmente por si mesmos, sen esixir tanto da súa cidade natal.

en: Mercenaries
gl_ES: Mercenarios

en: Mercenaries are not bound to march under specific flag, but can be serving any master.
gl_ES: Os mercenarios non están obrigados a marchar baixo unha bandeira específica, pero poden servir a calquera amo.

en: Powerful attack unit.
gl_ES: Poderosa unidade de ataque.

en: Horsemen are the first fast unit.
gl_ES: Os cabaleiros son a primeira unidade rápida.

en: Catapults are the first bombarding unit and it can also destroy buildings.
gl_ES: As catapultas son a primeira unidade de bombardeo e tamén poden destruír edificios.

en: Bounty Hunter
gl_ES: Cazador de recompensas

en: Bounty Hunters are able to capture all enemy units.
gl_ES: Os cazarrecompensas son capaces de capturar todas as unidades inimigas.

en: Unit capable of bombing enemy cities, and more.
gl_ES: Unidade capaz de bombardear cidades inimigas e moito máis.

en: Settlers are specialized in founding new cities.
gl_ES: Os colonos están especializados en fundar novas cidades.

en: Workers have the ability to transform terrain by cutting and planting trees and plants.
gl_ES: Os traballadores teñen a capacidade de transformar o terreo cortando e plantando árbores e plantas.

en: Boats
gl_ES: Barcos

en: Boats carved from logs. They cannot sail off the coast.
gl_ES: Barcos tallados en troncos. Non poden navegar fóra da costa.

en: Emissary
gl_ES: Emisario

en: Diplomatic unit.
gl_ES: Unidade diplomática.

en: The United States of America achieved its independence from Great Britain after a revolution in 1776-1783 CE. Its constitution was proclaimed in 1789, making the country one of the first modern representative republics. The United States then started to expand its territory, first on the North American mainland and later also overseas. By the 20th century the country had become a world superpower; its cultural, economic and political influence on the rest of the world is enormous.
gl_ES: Os Estados Unidos de América lograron a súa independencia de Gran Bretaña despois dunha revolución en 1776-1783 CE. A súa constitución foi proclamada en 1789, convertendo o país nunha das primeiras repúblicas representativas modernas. Os Estados Unidos comezaron entón a expandir o seu territorio, primeiro no continente norteamericano e máis tarde tamén no exterior. No século XX o país converteuse nunha superpotencia mundial; a súa influencia cultural, económica e política no resto do mundo é enorme.

en: Animal Kingdom
gl_ES: Reino Animal

en: ?plural:Animals
gl_ES: Animais

en: Before civilization claimed the lands, ancient man had to survive the wilderness with all kinds of dangerous animals.
gl_ES: Antes de que a civilización reclamase as terras, o home antigo tivo que sobrevivir ao deserto con todo tipo de animais perigosos.

en: ?plural:Apaches
gl_ES: Apaches

en: The Apaches are a group of Athabascan speaking Indian tribes living in Arizona, New Mexico and Oklahoma. Apache groups include the Western, Chiricahua, Mescalero, Jicarilla, Lipan and Plains Apache. They came from the Far North around 1000 CE. The Apache are known as fierce warriors. In the 19th century it took the United States half a century to subdue them.
gl_ES: Os apaches son un grupo de tribos indias de fala atabasca que viven en Arizona, Novo México e Oklahoma. Os grupos Apache inclúen o Western, Chiricahua, Mescalero, Jicarilla, Lipan e Plains Apache. Viñeron do Extremo Norte ao redor do ano 1000 d.C. Os apaches son coñecidos como guerreiros feroces. No século XIX os Estados Unidos tardou medio século en sometelos.

en: Great Shaman %s
gl_ES: Gran chamán %s

en: ?female:Great Shaman %s
gl_ES: Gran Chamana %s

en: Arab
gl_ES: Árabe

en: ?plural:Arabs
gl_ES: Arabes

en: Shaykha %s
gl_ES: Shaikha%s

en: Vizier %s
gl_ES: Visir %s

en: ?female:Vizier %s
gl_ES: Visir %s

en: Caliph %s
gl_ES: Califa %s

en: Calipha %s
gl_ES: Califa %s

en: Austrian
gl_ES: Austríaco

en: ?plural:Austrians
gl_ES: Austriacos

note: TRANS: Legend for nation in "core" set
en: The origins of Austria date back to the time of the Roman Empire when a Celtic kingdom was conquered by the Romans in approximately 15 BCE, and later became Noricum, a Roman province, in the mid 1st century CE - an area which mostly encloses today's Austria. In 788 CE, the Frankish king Charlemagne conquered the area, and introduced Christianity. Under the native Habsburg dynasty, Austria became one of the great powers of Europe. In 1867, the Austrian Empire was reformed into Austria-Hungary. The Austro-Hungarian Empire collapsed in 1918 with the end of World War I. After establishing the First Austrian Republic in 1919, Austria joined Nazi Germany in the Anschluss in 1938. This lasted until the end of World War II in 1945, after which Austria was occupied by the Allies.
gl_ES: As orixes de Austria remóntanse á época do Imperio Romano, cando un reino celta foi conquistado polos romanos aproximadamente no ano 15 a. C., e máis tarde converteuse en Noricum, unha provincia romana, a mediados do século I d.C., unha área que encerra principalmente a Austria actual . En 788 d.C., o rei franco Carlomagno conquistou a zona e introduciu o cristianismo. Baixo a dinastía natal dos Habsburgo, Austria converteuse nunha das grandes potencias de Europa. En 1867, o Imperio austríaco transformouse en Austria-Hungría. O Imperio Austrohúngaro colapsouse en 1918 co fin da Primeira Guerra Mundial. Despois de establecer a Primeira República de Austria en 1919, Austria uniuse á Alemaña nazi no Anschluss en 1938. Isto durou ata o final da Segunda Guerra Mundial en 1945, despois de que Austria. foi ocupada polos aliados.

en: Archduke %s
gl_ES: Archiduque %s

en: Archduchess %s
gl_ES: Arquiduquesa %s

en: Kaiserin %s
gl_ES: Emperatriz %s

en: Mother Superior %s
gl_ES: Nai Superiora %s

en: Babylon was the dominant city of Mesopotamia from the 18th to 7th centuries BCE under a succession of peoples including Amorites, Kassites, Assyrians, and Chaldeans.
gl_ES: Babilonia foi a cidade dominante de Mesopotamia entre os séculos XVIII e VII a. C. baixo unha sucesión de pobos, incluíndo amorreos, casitas, asirios e caldeos.

en: Brazilian
gl_ES: Brasileiro

en: ?plural:Brazilians
gl_ES: Brasileiros

en: Brazil was founded as a colony of Portugal but became independent in 1822 as a result of Portugal's occupation by Napoleonic France. The country was first established as an empire under the exiled Portuguese royal family. The empire lasted until the establishment of a republican government in 1889.
gl_ES: O Brasil foi fundado como colonia de Portugal pero independizouse en 1822 como resultado da ocupación de Portugal pola Francia napoleónica. O país estableceuse por primeira vez como un imperio baixo a familia real portuguesa exiliada. O imperio durou ata o establecemento dun goberno republicano en 1889.

en: Chairwoman %s
gl_ES: Presidenta %s

en: Director-President %s
gl_ES: Director-Presidente %s

en: ?female:Director-President %s
gl_ES: Directora-Presidenta %s

en: Byzantine
gl_ES: Bizantino

en: ?plural:Byzantines
gl_ES: Bizantinos

en: At the time of the decline of the old Roman empire, the Emperor Constantine moved the empire's capital to Byzantium and formed a new empire mostly known as the Eastern Roman empire or the Byzantine empire. This empire lasted until 1453 when its capital fell to the Ottomans. At the time of Justinian I, the Byzantines controlled nearly all of the Middle East, northern Africa, Italy, and parts of Spain.
gl_ES: No momento da decadencia do antigo imperio romano, o emperador Constantino trasladou a capital do imperio a Bizancio e formou un novo imperio coñecido principalmente como imperio romano de Oriente ou imperio bizantino. Este imperio durou ata 1453 cando a súa capital caeu en mans dos otománs. Na época de Xustiniano I, os bizantinos controlaban case todo Oriente Medio, o norte de África, Italia e partes de España.

en: The Carthaginians, descendants of Phoenician traders, ran a naval empire in the Mediterranean from the 5th to 2nd centuries BCE. Carthage was destroyed by Rome in 146 BCE.
gl_ES: Os cartaxineses, descendentes de comerciantes fenicios, dirixiron un imperio naval no Mediterráneo entre os séculos V e II a.C. Cartago foi destruída por Roma no 146 a.C.

en: Judge %s
gl_ES: Xuíz %s

en: ?female:Judge %s
gl_ES: Xuiza %s

en: ?plural:Cherokees
gl_ES: Cheroquis

en: The Cherokee nation is the largest Native American nation in North America today.
gl_ES: A nación Cherokee é a maior nación nativa americana de Norteamérica na actualidade.

en: China is the oldest major civilization that is still in existence today, with written records dating back over 3,500 years. After first being unified by the Qin dynasty in 221 BCE, China alternated between periods of unity and disunity, and was occasionally conquered by external ethnicities. Today, the People's Republic of China, established by the Communists in 1949, occupies the mainland, while the former Nationalist government of the Republic of China governs the island of Taiwan.
gl_ES: China é a civilización máis antiga que aínda existe na actualidade, con rexistros escritos que datan de máis de 3.500 anos. Despois de ser unificada por primeira vez pola dinastía Qin en 221 a. C., China alternou períodos de unidade e desunión, e ocasionalmente foi conquistada por etnias externas. Hoxe, a República Popular Chinesa, establecida polos comunistas en 1949, ocupa o continente, mentres que o antigo goberno nacionalista da República de China goberna a illa de Taiwán.

en: Danish
gl_ES: Danés

en: ?plural:Danes
gl_ES: Daneses

en: The founding of the Danish kingdom is generally assigned to the reign of Harald Blåtand, who unified what is now Denmark between 958 CE and 988 CE.
gl_ES: A fundación do reino danés atribúese xeralmente ao reinado de Harald Blåtand, quen unificou o que hoxe é Dinamarca entre os anos 958 e 988 d.C.

en: Earl %s
gl_ES: Conde %s

en: ?female:Earl %s
gl_ES: Condesa %s

en: Dutch
gl_ES: Holandés

en: ?plural:Dutch
gl_ES: Holandeses

en: When the Holy Roman Emperor sentenced the entire population to death, the people of the Netherlands revolted and declared themselves independent, forming the Union of Utrecht in 1579. The Netherlands grew to be a dominant maritime and economic power in the 17th century.
gl_ES: Cando o emperador do Sacro Imperio Romano Germánico condenou a morte a toda a poboación, o pobo dos Países Baixos revoltouse e declarouse independente, formando a Unión de Utrecht en 1579. Os Países Baixos creceron ata ser unha potencia marítima e económica dominante no século XVII.

en: Prince %s
gl_ES: Príncipe %s

en: Princess %s
gl_ES: Princesa %s

en: Stadtholder %s
gl_ES: Estadtholder %s

en: Stadtholdress %s
gl_ES: Estadtholderesa %s

en: Egypt was the second-oldest of the world's civilizations.  Since ancient times it has been unusually urbanized, supporting a large population on silt deposited by the annual floodings of the Nile.
gl_ES: Exipto foi a segunda civilización máis antiga do mundo. Desde a antigüidade estivo inusualmente urbanizada, sostindo unha gran poboación sobre limo depositado polas inundacións anuais do Nilo.

en: Pretender %s
gl_ES: Pretendente %s

en: ?female:Pretender %s
gl_ES: Pretendenta %s

en: Lord %s
gl_ES: Señor %s

en: Lady %s
gl_ES: Señora %s

en: Bishop %s
gl_ES: Bispo %s

en: ?female:Bishop %s
gl_ES: Bispa %s

en: Ethiopian
gl_ES: Etíope

en: ?plural:Ethiopians
gl_ES: Etiopes

en: Ethiopia is the oldest nation in Africa and the only one to remain independent during European colonialism.
gl_ES: Etiopía é a nación máis antiga de África e a única que permaneceu independente durante o colonialismo europeo.

en: France has long been a major power in Europe. French conquerors like Emperor Napoleon and King Charlemagne united large parts of Europe under the French flag. The country also built the world's second largest colonial empire. The French kingdom first came into existence when it grew out of the western part of the Frankish empire during the High Middle Ages. France - and indeed the world - was shaken on its foundations by the French Revolution of 1789.
gl_ES: Francia foi durante moito tempo unha gran potencia en Europa. Conquistadores franceses como o emperador Napoleón e o rei Carlomagno uniron gran parte de Europa baixo a bandeira francesa. O país tamén construíu o segundo imperio colonial máis grande do mundo. O reino francés xurdiu por primeira vez cando xurdiu na parte occidental do imperio franco durante a Alta Idade Media. Francia -e de feito o mundo- foi sacudido nos seus alicerces pola Revolución Francesa de 1789.

en: Citizen %s
gl_ES: Cidadán %s

en: ?female:Citizen %s
gl_ES: Cidadán %s

en: Premiere %s
gl_ES: Estrea %s

en: Elder %s
gl_ES: Ancián %s

en: ?female:Elder %s
gl_ES: ancián %s

en: Hittite
gl_ES: Hitita

en: ?plural:Hittites
gl_ES: Hittites

en: The Hittite kingdom lasted from about 1680 BCE to about 1180 BCE. They were the first civilization to discover iron working. At its height, they controlled central Anatolia, north-western Syria and Mesopotamia down to Babylon.
gl_ES: O reino hitita durou desde 1680 a. C. ata 1180 a.C. aproximadamente. Foron a primeira civilización en descubrir o traballo do ferro. No seu apoxeo, controlaron o centro de Anatolia, o noroeste de Siria e Mesopotamia ata Babilonia.

en: Hunnic
gl_ES: Huno

en: ?plural:Huns
gl_ES: Hunos

en: The European Huns were an ancient tribal confederation who first appeared in the 4th century. The Huns inhabited the Eurasian steppes and were known as formidable horse archers. In the fifth century CE they created a powerful military empire under the leadership of Attila, famous for his campaigns against the Roman Empire. Attila died in 453, and the empire fell apart one year later. The origins of the Huns are still a matter of dispute; they have long been associated with the Xiongnu mentioned in Chinese sources, but that link has still not been unequivocally proven. Hunnic ethnic relations and language are likewise controversial.
gl_ES: Os hunos europeos foron unha antiga confederación tribal que apareceu por primeira vez no século IV. Os hunos habitaban as estepas euroasiáticas e eran coñecidos como formidables arqueiros a cabalo. No século V d.C. crearon un poderoso imperio militar baixo o liderado de Atila, famoso polas súas campañas contra o Imperio Romano. Atila morreu en 453, e o imperio derrubouse un ano despois. As orixes dos hunos aínda son motivo de disputa; levan moito tempo asociados cos xiongnu mencionados nas fontes chinesas, pero esa ligazón aínda non foi probada de forma inequívoca. As relacións étnicas e a lingua dos hunos son tamén controvertidas.

en: Inca
gl_ES: Aínda así

en: ?plural:Incas
gl_ES: Incas

en: The Inca were an Amerind people of the Northern Andes who conquered an empire stretching along the west coast of South America from what is now southern Chile nearly to the Equator. They had the bad timing to do it just a few decades before the Spanish conquistadors arrived in their part of the world in the 1530s CE. In that short time frame, the Inca were able to build over 15,000 km of roads throughout their realm. Their state was the largest in the Americas prior to the Spanish conquest and was maintained through a complex, hierarchical and pragmatic administrative system. They were, however, wracked as many kingdoms have been by crises of succession. When the Spanish arrived, the Inca were in the middle of one such crisis - the war between Atawallpa and Waskhar. They were the sons of the late ruler Wayna Qhapaq, who had died from disease - likely smallpox - that was sweeping through the land.
gl_ES: Os incas foron un pobo amerindio dos Andes do Norte que conquistaron un imperio que se estendía pola costa oeste de América do Sur dende o que hoxe é o sur de Chile ata case o ecuador. Tiveron o mal momento de facelo só unhas décadas antes de que os conquistadores españois chegasen á súa parte do mundo na década de 1530 d.C. Nese curto período de tempo, os incas foron capaces de construír máis de 15.000 km de estradas ao longo do seu reino. O seu estado era o máis grande de América antes da conquista española e mantívose mediante un sistema administrativo complexo, xerárquico e pragmático. Non obstante, foron devastados como moitos reinos por crises de sucesión. Cando chegaron os españois, os incas estaban no medio dunha desas crises: a guerra entre Atawallpa e Waskhar. Eran os fillos do defunto gobernante Wayna Qhapaq, que morrera por mor dunha enfermidade -probablemente da varíola- que estaba arrasando pola terra.

en: Qoya %s
gl_ES: Deixe %s

en: Sapa Qoya %s
gl_ES: Cada Qoya %s

en: The Republic of India was created in 1950 following a non-violent independence movement led by Mahatma Gandhi. With more than a billion inhabitants it is the world's second most populous country as well as the world's largest democracy.
gl_ES: A República da India foi creada en 1950 tras un movemento de independencia non violento liderado por Mahatma Gandhi. Con máis de mil millóns de habitantes é o segundo país máis poboado do mundo así como a maior democracia do mundo.

en: Indonesian
gl_ES: Indonesio

en: ?plural:Indonesians
gl_ES: Indonesios

en: Indonesia is a large country on the Malay Archipelago with central government on the island of Java. The country has a Muslim majority and is one of the most populous in the world.
gl_ES: Indonesia é un gran país do arquipélago malaio con goberno central na illa de Xava. O país ten maioría musulmá e é un dos máis poboados do mundo.

en: Sultan %s
gl_ES: Sultán %s

en: Imam %s
gl_ES: Imán %s

en: Imama %s
gl_ES: Imana %s

en: Iroquois
gl_ES: Iroqués

en: ?plural:Iroquois
gl_ES: Iroqueses

en: The Iroquois Confederacy - known as Haudenosaunee in their own language - was a North American group of nations with common language and culture. They were based in what is now upstate New York and consisted originally of five nations: Seneca, Cayuga, Onondaga, Oneida and Mohawk. The confederacy had a written constitution and a currency system making them the most advanced state in North America upon the arrival of the Europeans.
gl_ES: A Confederación Iroquesa, coñecida como Haudenosaunee na súa propia lingua, era un grupo de nacións norteamericanas cunha lingua e cultura comúns. Estaban baseados no que hoxe é o estado de Nova York e consistían orixinalmente en cinco nacións: Seneca, Cayuga, Onondaga, Oneida e Mohawk. A confederación tiña unha constitución escrita e un sistema monetario que os convertía no estado máis avanzado de América do Norte á chegada dos europeos.

en: Italian
gl_ES: Italiano

en: ?plural:Italians
gl_ES: Italianos

en: The Italian nation was unified in 1870 CE after decades of campaigning by indigenous nationalists. It was a monarchy under the House of Savoy until 1922, then a fascist state until 1945 after which democracy was restored by the World War II victors.
gl_ES: A nación italiana unificouse en 1870 despois de décadas de campaña de nacionalistas indíxenas. Foi unha monarquía baixo a Casa de Savoia ata 1922, despois un estado fascista ata 1945 despois do cal a democracia foi restaurada polos vencedores da Segunda Guerra Mundial.

en: Duce %s
gl_ES: Duque %s

en: Ducezza %s
gl_ES: Duquesa %s

en: According to traditional Japanese mythology, Japan was founded in the 7th century BCE by the ancestral Emperor Jimmu.
gl_ES: Segundo a mitoloxía tradicional xaponesa, Xapón foi fundado no século VII a. C. polo ancestral emperador Jimmu.

en: ?plural:Khmers
gl_ES: Khmers

en: The Khmer Empire, established in 802 CE, dominated Southeast Asia for many centuries during the Middle Ages. Heavily influenced by Indian culture, the Khmers were great builders who erected innumerable stone temples to Hindu deities. The Khmers today are the majority ethnicity of Cambodia.
gl_ES: O Imperio Khmer, establecido en 802 CE, dominou o sueste asiático durante moitos séculos durante a Idade Media. Moi influenciados pola cultura india, os khmers foron grandes construtores que erixiron innumerables templos de pedra ás divindades hindús. Os khmers son hoxe a etnia maioritaria de Cambodia.

en: Korean
gl_ES: Coreano

en: ?plural:Koreans
gl_ES: Coreanos

en: According to legend, the first Korean kingdom was founded in prehistory by the ancestral Tangun in southern Manchuria. The Korean kingdoms were united in 668 by king Munmu. Today the Korean peninsula is divided into two states, North and South Korea, as a result of the stalemate after the Korean war in 1953.
gl_ES: Segundo a lenda, o primeiro reino coreano foi fundado na prehistoria polo ancestral Tangun no sur de Manchuria. Os reinos coreanos foron unidos en 668 polo rei Munmu. Hoxe a península coreana está dividida en dous estados, Corea do Norte e Corea do Sur, como consecuencia do estancamento posterior á guerra de Corea en 1953.

en: Mali
gl_ES: Tiñan

en: ?plural:Malis
gl_ES: Malis

en: Sub-Saharan Africa has been a cultural and ethnical melting pot for millennia. In medieval times, the region was home to a succession of empires called the Sahelian kingdoms. Of these, the Islamic Mali Empire was the most influential. This empire reigned from the 14th to the 17th century and was famed for its wealth and benevolent kings. The modern Republic of Mali derives its name from this empire.
gl_ES: A África subsahariana foi un crisol cultural e étnico durante milenios. Na época medieval, a rexión foi o fogar dunha sucesión de imperios chamados reinos sahelianos. Deles, o Imperio Islámico de Malí foi o máis influente. Este imperio reinou dende o século XIV ata o XVII e foi famoso pola súa riqueza e os seus reis benévolos. A moderna República de Malí deriva o seu nome deste imperio.

en: ?female:Mansa %s
gl_ES: Mansa %s

en: Mayan
gl_ES: Maia

en: ?plural:Mayas
gl_ES: Maias

en: The Mayans were a Mesoamerican civilization. They are famous for building great pyramids and palaces in the jungle.
gl_ES: Os maias foron unha civilización mesoamericana. Son famosos por construír grandes pirámides e pazos na selva.

en: The first Persian (Achaemenid) Empire lasted from 550 BCE to 330 BCE; the second (Sassanid) from 226 CE to 642 CE.
gl_ES: O primeiro Imperio persa (aqueménida) durou desde o 550 a. C. ata o 330 a. C.; o segundo (sasánida) desde o 226 ata o 642 d.C.

en: Satrap %s
gl_ES: Sátrapa %s

en: ?female:Satrap %s
gl_ES: ?feminino: Sátrapa %s

en: Polish
gl_ES: Polaco

en: ?plural:Poles
gl_ES: polacos

en: The Polish state was formed about a millennium ago, and reached its Golden Age near the end of the 16th century.
gl_ES: O estado polaco formouse hai aproximadamente un milenio e alcanzou a súa Idade de Ouro cara a finais do século XVI.

en: Polynesian
gl_ES: Polinesio

en: ?plural:Polynesians
gl_ES: Polinesios

en: Polynesian culture stretches from Hawaii to New Zealand to Easter Island and covers all the islands in between.
gl_ES: A cultura polinesia esténdese desde Hawai ata Nova Zelanda ata a illa de Pascua e abrangue todas as illas intermedias.

en: Portuguese
gl_ES: Portugués

en: ?plural:Portuguese
gl_ES: Portugueses

en: Portugal was originally a Castillian county that achieved independence. After finishing it's reconquista in 1249, Portugal founded the first of the great mercantile empires in the 1400s on the shipbuilding advances funded by Prince Henry the Navigator.
gl_ES: Portugal foi orixinalmente un condado castelán que acadou a independencia. Despois de rematar a súa reconquista en 1249, Portugal fundou o primeiro dos grandes imperios mercantís no 1400 cos avances na construción naval financiados polo príncipe Henrique o Navegante.

en: Count %s
gl_ES: Conde%s

en: Countess %s
gl_ES: Condesa %s

en: Rome was, in legend, founded by Romulus in 753 BCE. At its height, Rome controlled much of Europe, northern Africa and the Near East. Roman culture adopted much of the civilizations it conquered, such as the Greeks and Etruscans, and forms one of the bases of the Western culture. Even today, Roman influence in fields such as law, philosophy and language remains enormous. The Roman civilization spanned more than a millennium; first as a kingdom, later as a republic and then from 27 BCE onward as an empire. The empire was split in the 4th century CE. The Western Roman Empire fell in 476 CE, the Eastern Roman or Byzantine Empire survived almost a thousand years more; its capital Constantinople fell to the Turks in 1453.
gl_ES: Roma foi, segundo a lenda, fundada por Rómulo no 753 a.C. No seu apoxeo, Roma controlaba gran parte de Europa, o norte de África e o Próximo Oriente. A cultura romana adoptou boa parte das civilizacións que conquistou, como os gregos e os etruscos, e constitúe unha das bases da cultura occidental. Aínda hoxe, a influencia romana en campos como o dereito, a filosofía e a lingua segue sendo enorme. A civilización romana abarcou máis dun milenio; primeiro como reino, máis tarde como república e despois a partir do 27 a. C. como imperio. O imperio dividiuse no século IV d.C. O Imperio Romano de Occidente caeu no 476 d. C., o Imperio Romano de Oriente ou Bizantino sobreviviu case mil anos máis; a súa capital Constantinopla caeu en mans dos turcos en 1453.

en: Tribune %s
gl_ES: Tribuno %s

en: ?female:Tribune %s
gl_ES: Tribune %s

en: %s Augustus
gl_ES: %s Augusto

en: Russia is the largest country in the world, occupying a huge part of both Europe and Asia. According to legend, Slavic tribes of Novgorod invited the Varangian (Viking) king Oleg to bring order to their land. Oleg established the Kievan Rus' in this realm, the first Russian state. By the 11th century, the Kievan Rus' had disintegrated into lesser princedoms, which were once again united into one state by Ivan III in the 15th century. After a decisive victory over Sweden and large territorial gains, Peter I pronounced the Russian Empire in 1721. The Russian Empire lasted until 1917 when a socialist revolution dethroned the last Russian emperor. After the dissolution of the USSR in 1991 Russia appeared on the world map again, now as a federal republic.
gl_ES: Rusia é o país máis grande do mundo, ocupando unha gran parte de Europa e Asia. Segundo a lenda, as tribos eslavas de Novgorod invitaron ao rei varego (viquingo) Oleg a poñer orde na súa terra. Oleg estableceu a Rus de Kiev neste reino, o primeiro estado ruso. No século XI, a Rus de Kiev desintegrárase en principados menores, que foron de novo unidos nun estado por Iván III no século XV. Despois dunha vitoria decisiva sobre Suecia e grandes conquistas territoriais, Pedro I pronunciou o Imperio Ruso en 1721. O Imperio Ruso durou ata 1917 cando unha revolución socialista destronou ao último emperador ruso. Despois da disolución da URSS en 1991 Rusia apareceu de novo no mapa mundial, agora como república federal.

en: Shaman %s
gl_ES: Xamán %s

en: ?female:Shaman %s
gl_ES: Shamana %s

en: ?plural:Songhai
gl_ES: Songhais

en: The Songhai people established a state in the 11th century CE centered on the city of Gao. Following the decline of the Mali empire a few hundred years later, the Songhai established an empire of their own which eventually grew to become one of the largest in the history of Africa. The rulers of Songhai became known for their wealth as well as their devotion to the Muslim faith.
gl_ES: O pobo songhai estableceu no século XI un estado centrado na cidade de Gao. Tras o declive do imperio de Malí uns centos de anos despois, os Songhai estableceron un imperio propio que, finalmente, creceu ata converterse nun dos máis grandes da historia de África. Os gobernantes de Songhai fixéronse coñecidos pola súa riqueza e pola súa devoción á fe musulmá.

en: Sumerian
gl_ES: Sumerio

en: ?plural:Sumerians
gl_ES: Sumerios

en: Sumer controlled southern Mesopotamia until the rise of Babylonia. Tablets of Sumerian writing some 5500 years old have been found, pre-dating every other writing in history.
gl_ES: Sumer controlou o sur de Mesopotamia ata o ascenso de Babilonia. Atopáronse táboas de escritura sumeria duns 5500 anos de antigüidade, anteriores a todas as outras escrituras da historia.

en: Swedish
gl_ES: Sueco

en: ?plural:Swedes
gl_ES: Suecos

en: The Kingdom of Sweden was christianized and consolidated as a political entity by the 12th century CE. The country rose to prominence as one of the great powers of Europe in the 17th century, following substantial military conquests by the so called Warrior Kings. However, due to a worsening economy and several disastrous defeats to Russia, Sweden soon lost most of its gained territory. The country has not been involved in an armed conflict since 1814.
gl_ES: O Reino de Suecia foi cristianizado e consolidado como entidade política no século XII d.C. O país alcanzou a prominencia como unha das grandes potencias de Europa no século XVII, tras as importantes conquistas militares dos chamados Reis Guerreiros. Non obstante, debido ao empeoramento da economía e a varias derrotas desastrosas ante Rusia, Suecia pronto perdeu a maior parte do seu territorio conquistado. O país non estivo involucrado nun conflito armado desde 1814.

en: Taino
gl_ES: Taíno

en: ?plural:Taino
gl_ES: Tainos

en: Native inhabitants of the Bahamas, Cuba, Hispaniola, Puerto Rico, Jamaica, and other Caribbean islands who gave us the root words for hurricane, tobacco, potato, canoe, barbeque, hammock, and yucca. They were a matrilineal people, and the first that Columbus came into contact with in 1492. Though numbering the hundreds of thousands, if not millions, throughout the Caribbean, the Taino fell victim to slavery and disease, and their population declined rapidly as a result. Spanish accounts paint them as a peaceful people compared to their Carib neighbors to the south. Their dugout canoes, which were often nearly as long as Columbus' ships, ferried traders between islands. Recent genetic studies show that roughly half of Puerto Ricans have Taino maternal descent.
gl_ES: Habitantes nativos das Bahamas, Cuba, Hispaniola, Porto Rico, Xamaica e outras illas do Caribe que nos deron as palabras raíz para furacán, tabaco, pataca, canoa, churrasco, hamaca e iuca. Eran un pobo matrilineal, e o primeiro co que Colón entrou en contacto en 1492. Aínda que contaba con centos de miles, se non millóns, en todo o Caribe, os taínos foron vítimas da escravitude e das enfermidades, e a súa poboación diminuíu rapidamente como resultado. . Os relatos españois pintan como un pobo pacífico en comparación cos seus veciños caribe do sur. As súas canoas, que a miúdo eran case tan longas como os barcos de Colón, transportaban comerciantes entre illas. Estudos xenéticos recentes mostran que aproximadamente a metade dos portorriqueños teñen descendencia materna taína.

en: Thai
gl_ES: Tailandés

en: ?plural:Thai
gl_ES: Tailandeses

en: The Thai kingdom was the only country in Southeast Asia to preserve its independence through the colonial era of the 18th and 19th centuries CE.
gl_ES: O reino tailandés foi o único país do sueste asiático que conservou a súa independencia durante a época colonial dos séculos XVIII e XIX.

en: ?plural:Tupi
gl_ES: Tupíes

en: The Tupi are a native Brazilian people related to the Guarani who inhabited the modern Brazilian states of Paraiba, Pernambuco, Ceara, Rio Grande do Norte, Alagoas, Sergipe and others as well. Their chiefdoms were destroyed through Portuguese slave-raids, the creation of mission-villages, and disease. The Tupi intermarried with African slaves and Europeans alike and a great many Brazilian place names are derived from Tupi words.
gl_ES: Os tupí son un pobo brasileiro nativo relacionado cos guaraní que habitou os modernos estados brasileiros de Paraiba, Pernambuco, Ceará, Rio Grande do Norte, Alagoas, Sergipe e outros. Os seus xefaturas foron destruídas a través das incursións de escravos portugueses, a creación de vilas-misións e as enfermidades. Os tupís casáronse con escravos africanos e europeos por igual e moitos topónimos brasileiros derivan das palabras tupí.

en: Turkish
gl_ES: Turco

en: ?plural:Turks
gl_ES: Turcos

en: Modern Turkey is the successor state of the Ottoman Empire, which collapsed and was dismembered by the victors in World War I after backing the Central Powers. The country was subsequently reformed and secularized by Kemal Mustapha, the hero of the defense of Gallipoli.
gl_ES: A Turquía moderna é o estado sucesor do Imperio Otomán, que se derrubou e foi desmembrado polos vencedores da Primeira Guerra Mundial tras apoiar as Potencias Centrais. O país foi posteriormente reformado e secularizado por Kemal Mustapha, o heroe da defensa de Gallipoli.

en: ?female:%s Pasha
gl_ES: %s Pasha

en: The Vikings raided and traded along the coasts of Europe between 800 CE and 1100 CE. Viking raiders eventually became the rulers of Normandy, Russia, and a short-lived kingdom in Sicily.
gl_ES: Os viquingos atacaron e comerciaron ao longo das costas de Europa entre o 800 e o 1100 d.C. Os asaltantes viquingos convertéronse finalmente nos gobernantes de Normandía, Rusia e un reino de curta duración en Sicilia.

en: Tileset containing graphics suitable for playing with alien ruleset.
gl_ES: Tileset que contén gráficos axeitados para xogar co conxunto de regras alieníxenas.

en: Large isometric tileset.
gl_ES: Gran conxunto de cela isométrico.

en: Variant of Amplio2 isometric tileset with unit sprites showing the direction the unit is facing.
gl_ES: Variante do conxunto de celas isométricos Amplio2 con sprites unitarios que mostran a dirección na que se enfronta a unidade.

en: Small hex tileset.
gl_ES: Pequeno conxunto de cela hexagonal.

en: Large iso-hex tileset, similar to Amplio.
gl_ES: Conxunto de celas iso-hex grande, semellante ao ancho.

en: Small iso-hex tileset.
gl_ES: Pequeno conxunto de celas iso-hex.

en: Isometric tileset based on Trident tileset.
gl_ES: Conxunto de celas isométricos baseado no conxunto de celas Trident.

en: Large iso-hex tileset combining Hexemplio's terrains and Cimpletoon's units with orientation.
gl_ES: Gran conxunto de fichas iso-hex que combina os terreos de Hexemplio e as unidades de Cimpletoon con orientación.

en: Small overhead tileset.
gl_ES: Pequeno conxunto de azulexos.

en: British Isles (classic/medium)
gl_ES: Illas Británicas (clásico/medio)

en: Map: Martin McMahon, Daniel Markstedt
    Start positions: Mateusz Stefek
gl_ES: Mapa: Martin McMahon, Daniel Markstedt
    Postos de saída: Mateusz Stefek

en: Overhead 73x81 map of the British Isles.
gl_ES: Mapa aéreo de 73x81 das Illas Británicas.

en: Earth (classic/large)
gl_ES: Terra (clásico/grande)

en: Map: Daniel Gudlat, Daniel Markstedt
    Start positions: Jason Dorje Short, Mateusz Stefek, Mathieu Roy, David Fernandez, Rhue
gl_ES: Mapa: Daniel Gudlat, Daniel Markstedt
    Posicións de inicio: Jason Dorje Short, Mateusz Stefek, Mathieu Roy, David Fernandez, Rhue

en: Overhead 160x90 map of the Earth.
gl_ES: Mapa aéreo da Terra de 160 x 90.

en: Earth (classic/small)
gl_ES: Terra (clásico/pequeno)

en: Map: Daniel Gudlat, Daniel Markstedt
    Start positions: Jason Dorje Short, Mateusz Stefek, David Fernandez
gl_ES: Mapa: Daniel Gudlat, Daniel Markstedt
    Postos de saída: Jason Dorje Short, Mateusz Stefek, David Fernández

en: Overhead 80x50 map of the Earth.
gl_ES: Mapa de 80 x 50 da Terra.

en: Europe (classic/giant)
gl_ES: Europa (clásico/xigante)

en: Map: Christian Grothoff, Jerzy Klek, Mateusz Stefek, Daniel Markstedt
    Start positions: Jason Dorje Short, Mateusz Stefek
gl_ES: Mapa: Christian Grothoff, Jerzy Klek, Mateusz Stefek, Daniel Markstedt
    Posicións de saída: Jason Dorje Short, Mateusz Stefek

en: Overhead 177x100 map of Europe.
gl_ES: Mapa de Europa aéreo de 177 x 100.

en: France (classic/large)
gl_ES: Francia (clásico/grande)

en: Overhead 140x90 map of France.
gl_ES: Mapa de Francia aéreo de 140 x 90.

en: Earth (classic/medium)
gl_ES: Terra (clásico/medio)

en: Overhead 120x60 map of the Earth.
gl_ES: Mapa de 120 x 60 da Terra.

en: Iberian Peninsula (classic/large)
gl_ES: Península Ibérica (clásica/grande)

en: Overhead 136x100 map of the Iberian Peninsula (modern-day Spain and Portugal).
gl_ES: Mapa aéreo de 136 x 100 da Península Ibérica (actual España e Portugal).

en: Italy (classic/medium)
gl_ES: Italia (clásico/medio)

en: Overhead 114x100 map of Italy.
gl_ES: Mapa de Italia de 114 x 100.

en: Japan (classic/medium)
gl_ES: Xapón (clásico/medio)

en: Overhead 88x100 map of Japan (Mercator projection).
gl_ES: Mapa aéreo de 88 x 100 de Xapón (proxección de Mercator).

en: North America (classic/medium)
gl_ES: América do Norte (clásico/medio)

en: Overhead 116x100 map of North America (conical projection).
gl_ES: Mapa aéreo de 116 x 100 de América do Norte (proxección cónica).

en: Europe 1900
gl_ES: Europa 1900

en: Ferdinand Steinkrüger (a.k.a. XYZ) and Jamie Troini (a.k.a. Nimrod).
gl_ES: Ferdinand Steinkrüger (tamén coñecido como XYZ) e Jamie Troini (tamén coñecido como Nimrod).

en: Europe 1900
    
    An attempt at an historically accurate recreation of the Great Powers of Europe just prior to the outbreak of the First World War.
    
    WARNING: Each AI controlled player will spend a long time on its moves during turn change.
    
    (update: 28.07.2016)
gl_ES: Europa 1900
    
    Un intento de recreación históricamente precisa das Grandes Potencias de Europa xusto antes do estalido da Primeira Guerra Mundial.
    
    AVISO: Cada xogador controlado pola IA pasará moito tempo nos seus movementos durante o cambio de quenda.
    
    (actualización: 28.07.2016)

en: Play this tutorial scenario to get an introduction to Freeciv. This is intended for single-player games. It uses the default (civ2civ3) rules.
gl_ES: Xoga a este tutorial para obter unha introdución a Freeciv. Isto está pensado para xogos para un só xogador. Usa as regras predeterminadas (civ2civ3).

en: Outside of a city, if a 'stack' of units on a single tile is
    attacked, the strongest unit defends; and if that unit is defeated,
    ALL of the units on the tile are killed. Therefore, it's often a
    good idea to spread units out, avoiding 'stacks' of units like this,
    particularly on land.
gl_ES: Fóra dunha cidade, se hai unha "pila" de unidades nunha única ficha
    atacado, a unidade máis forte defende; e se esa unidade é derrotada,
    TODAS as unidades da cela son eliminadas. Polo tanto, adoita ser a
    boa idea espallar as unidades, evitando "pilas" de unidades como esta,
    particularmente en terra.

en: This looks like a good place to build a city. The next time this
    %s gets a chance to move, press (b) to found a city.
    
    In general you want to build cities on open ground near water. Food
    is the most important resource for any city. Grassland and plains
    provide plenty of food.
gl_ES: Este parece un bo lugar para construír unha cidade. A próxima vez isto
    %s ten a oportunidade de moverse, preme (b) para fundar unha cidade.
    
    En xeral, quere construír cidades en terreo aberto preto da auga. Alimento
    é o recurso máis importante para calquera cidade. Prados e chairas
    proporcionar moita alimento.

en: Now you have built your first city. The city window should have
    opened automatically; if not click on the city to open it. Cities are
    a fundamental concept in Freeciv, so you should familiarize yourself
    with them by playing around in the window. See the help menu for more.
    
    You probably want to build some settlers first, so as to expand your
    civilization further. Click on the production tab, then click on the
    settler unit from the list of possible productions, then click on the
    Change button to begin building it. When you are done, close the city
    dialog. If all goes well the city should display the settler
    production on the map view.
gl_ES: Agora construíches a túa primeira cidade. A fiestra da cidade debería ter
    abriuse automaticamente; se non fai clic na cidade para abrila. As cidades son
    un concepto fundamental en Freeciv, polo que deberías familiarizarte
    con eles xogando na fiestra. Consulta o menú de axuda para obter máis información.
    
    Probablemente queiras construír primeiros colonos para ampliar o teu
    civilización máis aló. Fai clic na pestana de produción e, a continuación, fai clic na
    unidade de colonos da lista de posibles producións e, a continuación, fai clic no botón
    Cambia o botón para comezar a construílo. Cando remates, pecha a cidade
    diálogo. Se todo vai ben a cidade debería mostrar o colono
    produción na vista do mapa.

en: Congratulations, you have founded your second city. This city will
    behave almost exactly like the first one - it will be slightly different
    because of the terrain around it. You probably want to build
    settlers here too.
gl_ES: Parabéns, fundaches a túa segunda cidade. Esta cidade vai
    comportarse case exactamente como o primeiro: será lixeiramente diferente
    polo terreo que o rodea. Probablemente queiras construír
    colonos aquí tamén.

en: You have built your third city! Your civilization seems to be
    thriving. It might be time to think about a military. Pick one of
    the cities that has a high production, and turn it into a military
    center. Build a Barracks there first, then start work on a military
    unit. Pick the best unit you have available - at the beginning of
    the game, Warriors will be the only choice, but soon you will have
    plenty of options.
    
    This might also be a good time to use the worklist feature of the
    city dialog production report. Click on Barracks, then click Change
    to begin building them. Then double-click on a military unit to
    append it to the worklist. As soon as the Barracks are complete the
    city will automatically switch over to producing the unit.
gl_ES: Construíches a túa terceira cidade! A túa civilización parece ser
    próspera. Quizais sexa o momento de pensar nun exército. Escolle un dos
    as cidades que ten unha alta produción, e convertelo nun militar
    centro. Constrúe alí primeiro un cuartel e despois comeza a traballar nun exército
    unidade. Escolla a mellor unidade que teña dispoñible: ao principio
    o xogo, Warriors será a única opción, pero pronto terás
    moitas opcións.
    
    Este tamén pode ser un bo momento para usar a función de lista de traballo do
    informe de produción de diálogos da cidade. Fai clic en Barracks, despois fai clic en Cambiar
    para comezar a construílos. A continuación, fai dobre clic nunha unidade militar para
    anexalo á lista de traballo. En canto se complete o Cuartel
    city ​​pasará automaticamente á produción da unidade.

en: Another city! You are really getting the hang of this. You
    probably have a pretty good idea what to do with new cities by
    now.  Take a moment to look at the bar below the city on the map
    view. This display shows some useful information about the city.
    The flag and background color indicate what civilization the city
    belongs to (this will be useful when you meet other civilizations).
    The top row of the bar also shows the name and size of the city, and
    will show one or more stars to indicate if there are units in the
    city. The bottom row shows what the city is building, and how long it
    will take; it also shows how long the city will take to grow to the
    next largest size.
gl_ES: Outra cidade! Realmente estás a aprender isto. Ti
    probablemente teña unha idea bastante boa de que facer coas novas cidades
    agora. Dedica un momento a mirar a barra debaixo da cidade no mapa
    vista. Esta pantalla mostra información útil sobre a cidade.
    A bandeira e a cor de fondo indican que civilización é a cidade
    pertence a (isto será útil cando coñezas outras civilizacións).
    A fila superior da barra tamén mostra o nome e o tamaño da cidade, e
    mostrará unha ou máis estrelas para indicar se hai unidades no
    cidade. A fila inferior mostra o que está construíndo a cidade e canto tempo
    levará; tamén mostra canto tempo tardará a cidade en crecer ata o
    seguinte tamaño máis grande.

en: As the number of cities in your empire grows, it becomes harder to
    manage individual cities. This is where the Cities report becomes
    useful. Press F4 to bring it up. This report shows a list of cities
    with various statistics about each. Play around with it a bit if you
    like (return to the map view by pressing F1 or clicking on the View
    tab). With a bit of practice it is possible to control almost every
    aspect of the cities from this report. The full power of the Cities
    report is beyond the scope of this tutorial, however.
gl_ES: A medida que crece o número de cidades do teu imperio, faise máis difícil facelo
    xestionar cidades individuais. Aquí é onde se converte o informe Cidades
    útil. Preme F4 para mostralo. Este informe mostra unha lista de cidades
    con diversas estatísticas sobre cada un. Xoga con el un pouco se ti
    como (volve á vista do mapa premendo F1 ou premendo en Ver
    ficha). Cun pouco de práctica é posible controlar case todos
    aspectos das cidades deste informe. Todo o poder das Cidades
    Non obstante, o informe está fóra do alcance deste titorial.

en: %s has grown!  As a city grows, more citizens become
    available that can be put to work in the fields or dedicated as
    citizen specialists. A city with two citizens gets to work two
    different tiles, in addition to its center tile which is worked
    for free. In the city dialog, the map shows which tiles are worked
    and how much food, shields, and trade each provides. Food is used
    to grow your city, shields are used for production of buildings
    and units, while trade provides taxable revenue that can be
    turned into science research, gold, or luxuries.
    
    Click on a worked tile to remove the citizen from that tile. Then
    click on an unworked tile to place a citizen there. You may place
    up to two citizens on tiles, of course. The remaining citizens are
    all specialists - by default they are all entertainers which provide
    only luxuries (which will not be useful until later).
gl_ES: %s creceu! A medida que unha cidade crece, máis cidadáns fanse
    dispoñibles que se poden poñer a traballar nos campos ou dedicarse como
    especialistas cidadáns. Unha cidade con dous cidadáns ponse a traballar dous
    diferentes celas, ademais da súa cela central que se traballa
    de balde. No diálogo da cidade, o mapa mostra cales celas se traballan
    e cantos alimentos, escudos e comercio proporciona cada un. Emprégase alimentos
    para facer crecer a túa cidade, úsanse escudos para a produción de edificios
    e unidades, mentres que o comercio proporciona ingresos impoñibles que poden ser
    convertido en investigación científica, ouro ou luxos.
    
    Fai clic nunha cela traballada para eliminar o cidadán desa cela. Entón
    fai clic nunha ficha sen traballar para colocar alí un cidadán. Podes colocar
    ata dous cidadáns en azulexos, claro. Os restantes cidadáns son
    todos os especialistas - por defecto son todos os animadores que ofrecen
    só luxos (que non serán útiles ata máis tarde).

en: %s has grown again! Now with three citizens you have
    a fair amount of choice over where the city should focus its
    resources. A city of size three or more may also build
    settlers, which costs two units of population.
    
    If your city is building settlers, you should consider buying them
    now. Open the city dialog and click on the Buy button. This trades
    in gold (if you have enough of it) to instantly complete the
    production.
gl_ES: %s volveu crecer! Agora con tres cidadáns tes
    unha boa cantidade de opcións sobre onde debe centrar a cidade
    recursos. Tamén se pode construír unha cidade de tamaño tres ou máis
    colonos, que custa dúas unidades de poboación.
    
    Se a túa cidade está a construír colonos, deberías considerar compralos
    agora. Abre o diálogo da cidade e fai clic no botón Comprar. Isto comercia
    en ouro (se tes suficiente) para completar ao instante
    produción.

en: Now %s has grown to size five. As cities get larger unrest
    becomes a problem. A city of this size will usually have one unhappy
    citizen unless pacifying effects are used; meaning one entertainer
    specialist is required to keep your citizens content. This is basically
    a wasted citizen.
    
    There are several things that can be done about this. One quick fix
    is to build a temple (or other cultural building) that will make an
    unhappy citizen content (see the help on City Improvements for specs
    on each building type). As you get more large cities, it may pay off
    to change your tax rates (by pressing ctrl-T) to dedicate some of
    your taxes directly to luxuries (every two luxuries will pacify one
    citizen). Building a marketplace enhances the benefit from this
    by providing +50%% luxuries to the city.
gl_ES: Agora %s chegou ao tamaño cinco. A medida que as cidades aumentan o malestar
    convértese nun problema. Unha cidade deste tamaño adoita ter unha infeliz
    cidadán salvo que se utilicen efectos pacificadores; é dicir, un animador
    é necesario un especialista para manter o contido dos seus cidadáns. Isto é basicamente
    un cidadán desperdiciado.
    
    Hai varias cousas que se poden facer respecto diso. Unha solución rápida
    é construír un templo (ou outro edificio cultural) que fará un
    contido cidadán descontento (consulta a axuda sobre Melloras da cidade para ver as especificacións
    en cada tipo de edificio). A medida que teñas máis cidades grandes, pode pagar
    para cambiar as súas taxas impositivas (premendo ctrl-T) para dedicar parte
    os teus impostos directamente aos luxos (cada dous luxos pacificarán un
    cidadán). Construír un mercado mellora o beneficio deste
    proporcionando un +50%% de luxos á cidade.

en: Finally you have grown %s to size eight. A size eight city can
    provide substantial output provided you have enough luxuries to keep
    your population content.
    
    To grow a city beyond size eight requires an aqueduct. If your city is
    going to continue to grow you should start building one soon. Building
    an aqueduct requires the Construction technology, unless your city is next to lake or river.
gl_ES: Finalmente creceu %s ata o tamaño oito. Unha cidade de tamaño oito pode
    proporcionar unha produción substancial sempre que teñas luxos suficientes para manter
    contido da túa poboación.
    
    Para facer crecer unha cidade máis aló do tamaño oito é necesario un acueduto. Se a túa cidade é
    vai seguir medrando debes comezar a construír un pronto. Edificio
    un acueduto require a tecnoloxía de construción, a non ser que a túa cidade estea a carón dun lago ou dun río.

en: You have grown %s to size 16. To grow
    it larger, however, you will need to build a Sewer System. This
    requires the Sanitation technology.
gl_ES: Creceches %s ata o tamaño 16. Para crecer
    é máis grande, con todo, terás que construír un sistema de sumidoiros. Isto
    require tecnoloxía de saneamento.

en: Congratulations, you have grown %s to size 17. A city this
    large can provide a tremendous amount of output if properly upgraded.
    Make sure you have enough taxes and cultural buildings to keep your
    citizens content. You should also make sure the city is upgraded
    with buildings that provide bonuses to its output. Library, Marketplace,
    Factory, and Offshore Platform are four good buildings that provide a
    large bonus to big cities. Consider how much benefit each building
    will provide and weigh this against its cost - for very large cities
    almost all buildings are worthwhile. Such large cities will also
    provide enough taxable revenue (gold) to allow you to purchase some
    buildings to accelerate their productions.
gl_ES: Parabéns, chegaches a %s ata o tamaño 17. Unha cidade esta
    grande pode proporcionar unha enorme cantidade de saída se se actualiza correctamente.
    Asegúrate de ter impostos e edificios culturais suficientes para manter o teu
    contido dos cidadáns. Tamén debes asegurarte de que a cidade estea actualizada
    con edificios que proporcionan bonificacións á súa produción. Biblioteca, Mercado,
    Factory e Offshore Platform son catro bos edificios que proporcionan un
    gran bonificación para as grandes cidades. Considere o beneficio de cada edificio
    proporcionará e ponderará isto contra o seu custo - para cidades moi grandes
    case todos os edificios valen a pena. As cidades tan grandes tamén o farán
    proporcionar ingresos impoñibles suficientes (ouro) para permitirche comprar algúns
    edificios para acelerar as súas producións.

en: You have built a settlers unit. Settlers are best used to build 
    new cities, so as to expand your civilization. Move your settler
    away from your existing cities to find a spot for a new city. When
    you have picked a spot press B to build the city.
    
    Again, cities are best built on open ground near water. Grassland
    and plains provide food for the city. Forests and hills provide
    the resources (shields) needed for building things. Rivers and ocean
    give trade bonuses that provide civilization-wide benefits. Desert
    and tundra generally provide little output and are not of much
    use to small cities. See the help on Terrain for more information
    about terrain specs.
gl_ES: Construíches unha unidade de colonos. Os colonos úsanse mellor para construír
    novas cidades, para expandir a súa civilización. Move o teu colono
    lonxe das túas cidades existentes para atopar un lugar para unha nova cidade. Cando
    escolleches un punto preme B para construír a cidade.
    
    De novo, as cidades constrúense mellor en terreos abertos preto da auga. Prado
    e as chairas proporcionan alimento á cidade. Os bosques e outeiros proporcionan
    os recursos (escudos) necesarios para construír cousas. Ríos e océano
    dar bonos comerciais que proporcionan beneficios para toda a civilización. Deserto
    e a tundra xeralmente proporcionan pouca saída e non son de moito
    uso para cidades pequenas. Consulta a axuda de Terrain para obter máis información
    sobre as especificacións do terreo.

en: Your second Settlers should also be used to build a new city.
    Notice how when you move the Settlers away from your existing cities
    an outline is drawn around them. This shows the area that would be
    covered by a city built at this location; it fits in with the outline
    already on the map view that shows which tiles are covered by your
    existing cities. Generally when building new cities you want to make
    sure that all tiles are covered by at least one city, but after that
    it is best that your cities overlap as little as possible. Spreading
    out cities properly gives each city access to more resources, allowing
    them to grow to larger sizes.
gl_ES: Os teus segundos colonos tamén deberían usarse para construír unha nova cidade.
    Fíxate como cando afastas os colonos das túas cidades existentes
    debúxase un contorno ao seu redor. Isto mostra a zona que sería
    cuberto por unha cidade construída neste lugar; encaixa co contorno
    xa está na vista de mapa que mostra cales celas están cubertas polo teu
    cidades existentes. Xeralmente ao construír novas cidades que quere facer
    seguro de que todas as pezas están cubertas por polo menos unha cidade, pero despois diso
    o mellor é que as túas cidades se solapen o menos posible. Estender
    out cities dá a cada cidade acceso a máis recursos, permitindo
    para que medren a tamaños maiores.

en: You have built your first military unit! Military units have two
    basic purposes: attack and defense. Each unit has an attack strength
    and a defense strength. While a Warriors is a measly 1/1, a Phalanx
    is a much stronger defender with 2 defense (1/2). A Catapult is a good
    attacking unit because it has 6 attack (6/1).
    
    Usually it is a good idea to keep one or two defenders in each city.
    Important cities like your capital may deserve extra protection. Units
    built in one city may be sent to another city to defend (press the G
    key to enter goto mode to move units easily over distances). If you
    are at war, however, you may wish to move your unit toward an enemy
    city to attack. Be careful not to lose it though!
gl_ES: Construíches a túa primeira unidade militar! As unidades militares teñen dúas
    finalidades básicas: ataque e defensa. Cada unidade ten unha forza de ataque
    e unha fortaleza defensiva. Mentres que un Warriors é un mísero 1/1, unha Phalanx
    é un defensor moito máis forte con 2 defensas (1/2). Unha catapulta é boa
    unidade atacante porque ten 6 ataques (6/1).
    
    Normalmente é unha boa idea manter un ou dous defensores en cada cidade.
    Cidades importantes como a túa capital poden merecer unha protección adicional. Unidades
    construído nunha cidade pode ser enviado a outra cidade para defendelo (preme o botón G
    tecla para entrar en modo goto para mover unidades fácilmente por distancias). Se ti
    están en guerra, non obstante, pode querer mover a súa unidade cara a un inimigo
    cidade para atacar. Non obstante, teña coidado de non perdela!

en: You have built your first waterborne unit. These can transport
    other units across water, allowing you to explore and settle new
    lands. You can load land units onto your boat in one of two ways.
    When your boat and the unit you want to transport are in the same
    city, select the latter and press L to load the unit; or if the boat
    is adjacent to a land tile, you can move the unit from there onto the
    boat. When you want to disembark, select the transported unit and
    press U, or move it onto a land tile.
gl_ES: Construíches a túa primeira unidade acuática. Estes poden transportar
    outras unidades a través da auga, o que che permite explorar e establecer novas
    terras. Podes cargar unidades terrestres no teu barco de dúas formas.
    Cando o teu barco e a unidade que queres transportar estean no mesmo
    cidade, seleccione esta última e prema L para cargar a unidade; ou se o barco
    está adxacente a unha cela de terra, podes mover a unidade desde alí ao
    barco. Cando queira desembarcar, seleccione a unidade transportada e
    preme U ou móveo a unha ficha de terra.

en: You have built a Barracks. This building will make any military
    units you build start out as veterans. Veteran units are stronger
    than inexperienced (green) troops, and will survive longer in
    combat. See the help on City Improvements for more information
    about this and other buildings.
    
    You probably want to start building a military unit in the city
    that built the Barracks. A barracks are a significant investment
    and have a small upkeep as well, so it is not a good idea to let
    them go to waste.
gl_ES: Construíches un cuartel. Este edificio fará militar calquera
    as unidades que constrúes comezan como veteranos. As unidades de veteranos son máis fortes
    que as tropas (verdes) inexpertas, e sobrevivirán máis tempo
    combate. Consulta a axuda sobre Melloras da cidade para obter máis información
    sobre este e outros edificios.
    
    Probablemente queiras comezar a construír unha unidade militar na cidade
    que construíu o Cuartel. Un cuartel é un investimento importante
    e ter un pequeno mantemento tamén, polo que non é boa idea deixar
    vanse a perder.

en: Your city cannot build a settler. Settlers take two units of
    population to build, so a city of size one or two cannot build one without
    disbanding the city.
    
    To remedy this, you need to adjust the citizens in the city to
    provide more food so as to grow the city faster. Cities that
    do not have much food should not try to build settlers. When
    founding a new city, make sure it is built on terrain that provides
    enough food - grassland is best; plains or hills are almost as good.
gl_ES: A túa cidade non pode construír un colono. Os colonos levan dúas unidades de
    poboación para construír, polo que unha cidade de tamaño un ou dous non pode construír unha sen
    disolvendo a cidade.
    
    Para remediar isto, cómpre axustar os cidadáns da cidade
    proporcionar máis alimentos para facer crecer a cidade máis rápido. Cidades que
    non ten moito alimento non debe tratar de construír colonos. Cando
    fundando unha nova cidade, asegúrate de que está construída nun terreo que proporciona
    alimento suficiente - o prado é mellor; as chairas ou os outeiros son case igual de bos.

en: You have gained your first technology! Technological advances
    are an integral concept in Freeciv. As you increase your technology
    level new units, buildings, governments, and various free bonuses will
    become available to you.
    
    For now, go over into the Research report and play around a little.
    Press F6 to open the Research report (or click on the Research tab in
    the main window area). Find the technology called Republic and click
    on it. Now Republic has been set as your technology goal; this means
    the next advance on the path toward this technology will automatically
    be chosen to research. In the top of the window it shows how much
    scientific research you are accomplishing each turn - research (bulbs)
    comes from the taxable trade in your cities. In the bottom of the
    window is the tech tree; here you may left-click to set the research
    target or research goal, or right-click to get help about a particular
    technology. When you are done playing around click on the View tab
    (F1) to return to the map view.
gl_ES: Gañaches a túa primeira tecnoloxía! Avances tecnolóxicos
    son un concepto integral en Freeciv. A medida que aumentas a túa tecnoloxía
    nivel novas unidades, edificios, gobernos e varios bonos gratuítos
    estar dispoñible para ti.
    
    De momento, vai ao informe de investigación e xoga un pouco.
    Preme F6 para abrir o informe de investigación (ou fai clic na pestana Investigación en
    a zona da xanela principal). Busca a tecnoloxía chamada Republic e fai clic
    sobre el. Agora Republic foi definida como o teu obxectivo tecnolóxico; isto significa
    o seguinte avance no camiño cara a esta tecnoloxía será automaticamente
    ser elixido para investigar. Na parte superior da xanela móstrase canto
    investigación científica que estás realizando cada turno - investigación (bombillas)
    provén do comercio tributable nas túas cidades. No fondo do
    a fiestra é a árbore tecnolóxica; aquí pode facer clic co botón esquerdo para configurar a investigación
    obxectivo ou obxectivo de investigación, ou fai clic co botón dereito para obter axuda sobre un determinado
    tecnoloxía. Cando remates de xogar fai clic na pestana Ver
    (F1) para volver á vista do mapa.

en: Now you have gained your second technology. Go back into the
    Research report (F6) and take a quick look at your progress. If you
    set Republic as your technology goal earlier, a new research target
    should have been chosen for you automatically. If you do not have
    any goal set, however, there will not be any new target chosen until
    the end of the turn.
    
    In the turn when you complete your research, you can pick a new tech
    to research. However, switching targets midway through researching a
    particular technology costs you all of the research done on
    it so far. Setting your technology goal wisely means you do not have
    to worry about picking a new research target each time you finish
    researching a technology.
gl_ES: Agora conseguiches a túa segunda tecnoloxía. Volve ao
    Informe de investigación (F6) e bótalle unha ollada rápida ao seu progreso. Se ti
    Establece a República como o teu obxectivo tecnolóxico antes, un novo obxectivo de investigación
    debería ter sido escollido por ti automaticamente. Se non tes
    calquera obxectivo marcado, con todo, non haberá ningún novo obxectivo elixido ata
    o final da quenda.
    
    Á súa vez, cando completes a túa investigación, podes escoller unha nova tecnoloxía
    para investigar. Non obstante, cambiar de obxectivo a metade da investigación a
    unha tecnoloxía particular cústalle toda a investigación realizada
    ata agora. Establecer o teu obxectivo tecnolóxico con prudencia significa que non tes
    para preocuparse por escoller un novo obxectivo de investigación cada vez que remate
    investigando unha tecnoloxía.

en: You have successfully completed research into The Republic. This
    technology is particularly useful because it allows a new form of
    government. The government your civilization follows is very
    important in determining your development. In the beginning you
    started as a Despotism, a very inefficient form of government. Later
    government options will give you some choice of whether your
    civilization is to be a peaceful trading nation or a conquering
    juggernaut. Each has advantages.
    
    For now, you probably want to switch straight into Republic. In the
    Civilization menu, go to the Government submenu and choose
    Republic. Yes you want a revolution! Changing governments means
    going through a few turns of anarchy, so it is not without cost.
    However Republic is a substantially better form of government
    than Despotism so the investment will soon pay off.
gl_ES: Completaches con éxito a investigación sobre A República. Isto
    tecnoloxía é especialmente útil porque permite unha nova forma de
    goberno. O goberno que segue a túa civilización é moi
    importante para determinar o seu desenvolvemento. Ao principio ti
    comezou como un despotismo, unha forma de goberno moi ineficiente. Máis tarde
    As opcións gobernamentais daránlle algunha opción de saber se o seu
    civilización é ser unha nación comercial pacífica ou unha conquistadora
    xigantesco. Cada un ten vantaxes.
    
    Polo momento, probablemente queiras cambiar directamente á República. No
    Menú Civilization, vai ao submenú Goberno e escolla
    República. Si queres unha revolución! Cambiar de goberno significa
    atravesando algunhas voltas de anarquía, polo que non é sen custo.
    Non obstante, a República é unha forma de goberno substancialmente mellor
    que o Despotismo polo que o investimento pronto vaise pagar.

en: %s has found a Hut. These are small villages scattered across
    the landscape. When a unit enters one, several things may happen. The
    most likely outcome is that you will find resources worth a small
    amount of gold. However it is also possible to find technologies or
    mercenary units inside a hut. Some huts contain native settlers
    that will join your civilization and bring a new city into your
    empire. Finally, some huts contain barbarians which will kill your
    unit instantly. On average, it is beneficial to search out and enter
    any huts you find as soon as possible.
gl_ES: %s atopou unha cabana. Son pequenas aldeas espalladas
    a paisaxe. Cando unha unidade entra nunha, poden ocorrer varias cousas. O
    resultado máis probable é que vai atopar recursos que valen un pequeno
    cantidade de ouro. Sen embargo tamén é posible atopar tecnoloxías ou
    unidades mercenarias dentro dunha cabana. Algunhas cabanas conteñen colonos nativos
    que se unirá á túa civilización e traerá unha nova cidade á túa
    imperio. Finalmente, algunhas cabanas conteñen bárbaros que matarán o teu
    unidade ao instante. De media, é beneficioso buscar e entrar
    calquera cabana que atope canto antes.

en: Loading tutorial events.
gl_ES: Cargando eventos de titoriais.

en: Settings
gl_ES: Axustes

en: Commands
gl_ES: Comandos

en: Governments
gl_ES: Gobernos

en: Unit Classes
gl_ES: Clases de unidades

en: Techs
gl_ES: Tecnoloxias

note: TRANS: terrain class: used adjectivally
en: Oceanic
gl_ES: Oceánico

note: TRANS: this and following strings may rarely be presented to the player * in ruleset help text, to denote the set of terrains which can be altered * in a particular way
en: CanBase
gl_ES: PodeBase

en: CanIrrigate
gl_ES: Poder regar

en: CanMine
gl_ES: PodeMinar

en: CanPlace
gl_ES: PodeLocalizar

en: CanRoad
gl_ES: PodeEstrada

note: TRANS: this and following strings are 'terrain flags', which may rarely * be presented to the player in ruleset help text
en: CanHaveRiver
gl_ES: PodeTerRio

en: EnterBorders
gl_ES: Introduce Borders

en: FreshWater
gl_ES: Auga Doce

en: Frozen
gl_ES: Conxelado

en: NotGenerated
gl_ES: Non xerado

en: NoBarbs
gl_ES: SenBarbas

en: NoCities
gl_ES: NonCidades

en: NoZoc
gl_ES: NonZoc

en: Starter
gl_ES: Arrancador

en: UnsafeCoast
gl_ES: Costa insegura

note: TRANS: Version tag name received from metaserver
en: ?vertag:stable
gl_ES: estable

en: ?vertag:windows
gl_ES: Xanelas

en: ?vertag:macos
gl_ES: macos

en: ?vertag:S3_1
gl_ES: S3_1

en: ?vertag:S3_2
gl_ES: S3_2

en: ?vertag:S3_3
gl_ES: S3_3

en: ?vertag:crosser
gl_ES: Traspasado

en: ?vertag:windows-S3_1
gl_ES: windows-S3_1

en: ?vertag:windows-S3_2
gl_ES: windows-S3_2

en: ?vertag:windows-S3_3
gl_ES: windows-S3_3

en: ?vertag:macos-S3_2
gl_ES: macos-S3_2

en: ?vertag:macos-S3_3
gl_ES: macos-S3_3

note: TRANS: part of revision based version number string "(modified 855bfb8e2f)" (the second 'word' is a git hash) (Preserve the trailing space.)
en: modified
gl_ES: modificado

note: TRANS: Modpack subtype, isometric hex
en: hex & iso
gl_ES: hexadecimal e iso

note: TRANS: Modpack subtype, overhead tileset
en: overhead
gl_ES: sobrecarga

en: Raise a signal on failed assertion or broken data
gl_ES: Aumentar un sinal en caso de afirmación fallida ou datos rotos

note: TRANS: "ruleset" is exactly what user must type, do not translate.
en: ruleset RULESET
gl_ES: conxunto de regras CONXUNTO DE REGRAS

en: Update RULESET
gl_ES: Actualizar Consunto de reglas

note: TRANS: "output" is exactly what user must type, do not translate.
en: output DIRECTORY
gl_ES: saida DIRECTORIO

en: Create directory DIRECTORY for output
gl_ES: Crear directorio DIRECTORIO para a saída

en: Clean up the ruleset before saving it.
gl_ES: Limpar o conxunto de regras antes de gardalo.

en: Multiple rulesets requested. Only one ruleset at time supported.
gl_ES: Solicitaron varios conxuntos de regras. Só se admite un conxunto de regras á vez.

en: Multiple output directories given.
gl_ES: Múltiples directorios de saída proporcionados.

en: Can't load ruleset %s
gl_ES: Non se pode cargar o conxunto de regras %s

en: Recursive dependencies too deep
gl_ES: Dependencias recursivas demasiado profundas

en: No URL given
gl_ES: Non se indica ningún URL

en: This does not look like modpack URL
gl_ES: Isto non parece URL do modpack

en: Installing modpack %s from %s
gl_ES: Instalando o modpack %s desde %s

en: Cannot install to given directory hierarchy
gl_ES: Non se pode instalar na xerarquía de directorios dada

note: TRANS: %s is a filename with suffix '.mpdl'
en: Downloading "%s" control file.
gl_ES: Descargando o ficheiro de control "%s".

en: Failed to get and parse modpack control file
gl_ES: Produciuse un erro ao obter e analizar o ficheiro de control de modpack

en: Modpack control file has no capability string
gl_ES: O ficheiro de control Modpack non ten ningunha cadea de capacidade

en: Modpack control file is incompatible
gl_ES: O ficheiro de control Modpack é incompatible

en: Modpack name not defined in control file
gl_ES: O nome do modpack non está definido no ficheiro de control

en: Modpack version not defined in control file
gl_ES: A versión Modpack non está definida no ficheiro de control

en: Illegal modpack type
gl_ES: Tipo de modpack ilegal

en: Dependency has no download URL
gl_ES: Dependency non ten URL de descarga

en: Illegal dependency modpack type
gl_ES: Tipo de modpack de dependencia ilegal

en: Download dependency modpack
gl_ES: Descargar modpack de dependencia

en: Illegal path for %s
gl_ES: Camiño ilegal para %s

en: Cannot create required directories
gl_ES: Non se poden crear os directorios necesarios

en: Downloading %s
gl_ES: Descargando %s

en: Failed to download %s
gl_ES: Produciuse un erro ao descargar %s

en: Some parts of the modpack failed to install.
gl_ES: Non se puideron instalar algunhas partes do modpack.

en: Cannot fetch and parse modpack list
gl_ES: Non se pode buscar e analizar a lista de modpack

en: Invalid modpack list URL
gl_ES: URL da lista de modpack non válido

en: Modpack list has no capability string
gl_ES: A lista Modpack non ten ningunha cadea de capacidade

en: Modpack list is incompatible
gl_ES: A lista Modpack é incompatible

en: Group
gl_ES: Grupo

note: TRANS: License of modpack is not known
en: ?license:Unknown
gl_ES: ?licenza:Descoñecido

en: Not installed
gl_ES: Non instalado

en: Name="%s"
gl_ES: Nome="%s"

en: Version="%s"
gl_ES: Versión="%s"

en: Installed="%s"
gl_ES: Instalado="%s"

en: Type="%s" / "%s"
gl_ES: Tipo="%s" / "%s"

en: License="%s"
gl_ES: Licenza= %s

en: Comment="%s"
gl_ES: Comentario="%s"

en: This modpack installer does not support any specific options
gl_ES: Este instalador de modpack non admite ningunha opción específica

en: Unknown option '--' '%s'
gl_ES: Opción descoñecida '--' '%s'

en: Freeciv modpack installer (command line version)
gl_ES: Instalador de modpack Freeciv (versión de liña de comandos)

en: Modpack installed successfully
gl_ES: Modpack instalado correctamente

en: Modpack install failed: %s
gl_ES: Fallou a instalación de Modpack: %s

note: TRANS: "List" is exactly what user must type, do not translate.
en: List URL
gl_ES: URL da lista

en: Load modpack list from given URL
gl_ES: Cargar a lista de modpack desde o URL indicado

note: TRANS: "prefix" is exactly what user must type, do not translate.
en: prefix DIR
gl_ES: prefixo DIR

en: Install modpacks to given directory hierarchy
gl_ES: Instalar modpacks na xerarquía de directorios dada

note: TRANS: "install" is exactly what user must type, do not translate.
en: install URL
gl_ES: uRL de instalación

en: Automatically install modpack from a given URL
gl_ES: Instala automaticamente o modpack desde un URL determinado

en: Can't create directory "%s" for modpack database.
gl_ES: Non se pode crear o directorio "%s" para a base de datos modpack.

en: Creating "%s" failed: %s
gl_ES: Produciuse un erro ao crear "%s": %s

en: Opening "%s" failed: %s
gl_ES: Produciuse un erro ao abrir "%s": %s

en: Failed to insert modpack '%s' information
gl_ES: Produciuse un erro ao inserir a información do modpack '%s'

en: Modpack installation in progress.
    Are you sure you want to quit?
gl_ES: Instalación de Modpack en curso.
    Estás seguro de que queres saír?

en: Another download already active
gl_ES: Outra descarga xa activa

en: Failed to start downloader
gl_ES: Produciuse un erro ao iniciar a descarga

en: Installed
gl_ES: Instalado

en: ?modpack:Type
gl_ES: Tipo

note: TRANS: noun
en: License
gl_ES: Licenza

en: URL
gl_ES: ENDEREZO

en: Install modpack
gl_ES: Instalar modpack

en: Modpack URL
gl_ES: URL do modpack

en: Select modpack to install
gl_ES: Seleccione modpack para instalar

en: This modpack installer accepts the standard Gtk command-line options
    after '--'. See the Gtk documentation.
gl_ES: Este instalador de modpack acepta as opcións estándar da liña de comandos de Gtk
    despois de '--'. Consulte a documentación de Gtk.

en: Freeciv modpack installer (gtk3)
gl_ES: Instalador de modpack Freeciv (gtk3)

en: Freeciv modpack installer (gtk4)
gl_ES: Instalador de modpack Freeciv (gtk4)

en: Freeciv modpack installer (gtk4x)
gl_ES: Instalador de modpack Freeciv (gtk4x)

en: This modpack installer accepts the standard Qt command-line options
    after '--'. See the Qt documentation.
gl_ES: Este instalador de modpack acepta as opcións estándar de liña de comandos de Qt
    despois de '--'. Consulte a documentación de Qt.

en: Freeciv modpack installer (Qt)
gl_ES: Instalador de modpack Freeciv (Qt)

en: Could not write manual file %s.
gl_ES: Non se puido escribir o ficheiro manual %s.

en: %s (%d) manual successfully written.
gl_ES: %s (%d) manual escrito correctamente.

en: Multiple rulesets requested. Only one ruleset at a time is supported.
gl_ES: Solicitaron varios conxuntos de regras. Só se admite un conxunto de regras á vez.

en: Use FILE as logfile
gl_ES: Use FILE como ficheiro de rexistro

en: Make manual for RULESET
gl_ES: Fai un manual para CONXUNTO DE REGRAS

en: Write manual in wiki format
gl_ES: Escribir manual en formato wiki

note: TRANS: markup ... Freeciv version ... ruleset name ... markup
en: %sFreeciv %s buildings help (%s)%s
gl_ES: %sFreeciv %s edificios axuda (%s)%s

note: TRANS: markup ... Freeciv version ... ruleset name ... markup
en: %sFreeciv %s wonders help (%s)%s
gl_ES: %sFreeciv %s marabillas axuda (%s)%s

en: Requirement
gl_ES: Requisito

en: Obsolete by
gl_ES: Obsoleto por

en: More info
gl_ES: Máis información

note: TRANS: Feature required to be absent.
en: no %s
gl_ES: non %s

note: TRANS: markup ... Freeciv version ... markup
en: %sFreeciv %s server commands%s
gl_ES: %sFreeciv %s comandos do servidor%s

en: <table>
    <tr>
    <td valign="top"><pre>Synopsis:</pre></td>
    <td>
gl_ES: <table>
    <tr>
    <td valign="top"><pre>Sinopse:</pre></td>
    <td>

en: <p class="level">Level: %s</p>
gl_ES: <p class="level">Nivel: %s</p>

note: TRANS: markup ... Freeciv version ... ruleset name ... markup
en: %sFreeciv %s extras help (%s)%s
gl_ES: %sAxuda gratuíta de %s extras (%s)%s

note: TRANS: markup ... Freeciv version ... ruleset name ... markup
en: %sFreeciv %s governments help (%s)%s
gl_ES: %sFreeciv %s gobernos axudan (%s)%s

note: TRANS: markup ... Freeciv version ... markup
en: %sFreeciv %s server settings%s
gl_ES: %sFreeciv %s configuración do servidor%s

en: Is locked by the ruleset.
gl_ES: Está bloqueado polo conxunto de regras.

en: Can only be used in server console.
gl_ES: Só se pode usar na consola do servidor.

en: Minimum:
gl_ES: Mínimo:

en: Default:
gl_ES: Predeterminado:

en: Maximum:
gl_ES: Máximo:

en: Possible values:
gl_ES: Valores posibles:

en: Possible values (option can take any number of these):
gl_ES: Valores posibles (a opción pode tomar calquera número destes):

note: TRANS: markup ... Freeciv version ... ruleset name ... markup
en: %sFreeciv %s tech help (%s)%s
gl_ES: %sAxuda técnica gratuíta de %s (%s)%s

note: TRANS: Markup ... Freeciv version ... ruleset name ... markup
en: %sFreeciv %s terrain help (%s)%s
gl_ES: %sFreeciv %s axuda de terreo (%s)%s

en: Move cost
gl_ES: Custo de desprazamento

en: Defense bonus
gl_ES: Bono de defensa

en: % of Road bonus
gl_ES: % do bono de estrada

en: turns
gl_ES: voltas

en: impossible
gl_ES: imposible

note: TRANS: markup ... Freeciv version ... ruleset name ... markup
en: %sFreeciv %s unit classes help (%s)%s
gl_ES: %sFreeciv %s clases de unidades de axuda (%s)%s

note: TRANS: markup ... Freeciv version ... ruleset name ... markup
en: %sFreeciv %s unit types help (%s)%s
gl_ES: %sFreeciv %s tipos de unidades de axuda (%s)%s

en: Cost: %d shield | Cost: %d shields
gl_ES[0]: Custo: %d escudo
gl_ES[1]: Custo: %d escudos

en: Upkeep: %s
gl_ES: Mantemento: %s

en: Moves: %s
gl_ES: Movementos: %s

en: Vision: %d
gl_ES: Visión: %d

en: Attack: %d
gl_ES: Ataque: %d

en: Defense: %d
gl_ES: Defensa: %d

en: Firepower: %d
gl_ES: Potencia de lume: %d

en: Hitpoints: %d
gl_ES: Puntos de impacto: %d

en: Obsolete by: %s
gl_ES: Obsoleto por: %s

en: Can't find the comments file
gl_ES: Non se atopa o ficheiro de comentarios

en: Can't parse the comments file
gl_ES: Non se pode analizar o ficheiro de comentarios

en: Can't read %s from comments file
gl_ES: Non se pode ler %s do ficheiro de comentarios

en: Comment for %s missing.
gl_ES: Falta o comentario de %s.

en: Comment to section %s missing.
gl_ES: Falta o comentario na sección %s.

note: TRANS: Suitcase Nuke ... San Francisco
en: You have caused an diplomatic incident getting caught trying to do %s to %s.
gl_ES: Causaches un incidente diplomático sendo atrapado tentando facer %s a %s.

note: TRANS: Bribe Enemy Unit ... American ... Partisan
en: You have caused an diplomatic incident getting caught trying to do %s to %s %s.
gl_ES: Causaches un incidente diplomático sendo atrapado tentando facer entre %s e %s %s.

note: TRANS: Explode Nuclear ... (54, 26)
en: You have caused an diplomatic incident getting caught trying to do %s at %s.
gl_ES: Causaches un incidente diplomático sendo atrapado tentando facer %s en %s.

note: TRANS: Europeans ... Suitcase Nuke ... San Francisco
en: The %s have caused an diplomatic incident getting caught trying to do %s to %s.
gl_ES: Os %s provocaron un incidente diplomático que se atopaban tentando facer entre %s e %s.

note: TRANS: Europeans ... Bribe Enemy Unit ... Partisan
en: The %s have caused an diplomatic incident getting caught trying to do %s to your %s.
gl_ES: Os %s provocaron un incidente diplomático que se atopaban tentando facerlle a %s co teu %s.

note: TRANS: Europeans ... Explode Nuclear ... (54, 26)
en: The %s have caused an diplomatic incident getting caught trying to do %s at %s.
gl_ES: Os %s provocaron un incidente diplomático sendo atrapados tentando facer %s en %s.

note: TRANS: Suitcase Nuke
en: Getting caught while trying to do %s gives everyone a casus belli against you.
gl_ES: Ser atrapado mentres intentas facer %s dálle a todos un casus belli contra ti.

note: TRANS: Suitcase Nuke ... Europeans
en: Getting caught while trying to do %s to you gives everyone a casus belli against the %s.
gl_ES: Ser atrapado mentres intentas facerche %s dálle a todos un casus belli contra o %s.

note: TRANS: Europeans ... Suitcase Nuke
en: You now have a casus belli against the %s. They got caught trying to do %s.
gl_ES: Agora tes un casus belli contra %s. Pillaron intentando facer %s.

note: TRANS: Europeans ... Suitcase Nuke ... Americans
en: You now have a casus belli against the %s. They got caught trying to do %s to the %s.
gl_ES: Agora tes un casus belli contra %s. Captáronlles tentando facer %s aos %s.

note: TRANS: Suitcase Nuke ... San Francisco
en: You have caused an diplomatic incident doing %s to %s.
gl_ES: Causou un incidente diplomático facendo %s a %s.

en: You have caused an diplomatic incident doing %s to %s %s.
gl_ES: Causou un incidente diplomático facendo %s a %s %s.

note: TRANS: Explode Nuclear ... (54, 26)
en: You have caused an diplomatic incident doing %s at %s.
gl_ES: Causou un incidente diplomático facendo %s en %s.

note: TRANS: Europeans ... Suitcase Nuke ... San Francisco
en: The %s have caused an diplomatic incident doing %s to %s.
gl_ES: Os %s provocaron un incidente diplomático facendo %s a %s.

note: TRANS: Europeans ... Bribe Enemy Unit ... Partisan
en: The %s have caused an diplomatic incident doing %s to your %s.
gl_ES: Os %s provocaron un incidente diplomático facendo %s no teu %s.

note: TRANS: Europeans ... Explode Nuclear ... (54, 26)
en: The %s have caused an diplomatic incident doing %s at %s.
gl_ES: Os %s provocaron un incidente diplomático facendo %s en %s.

note: TRANS: Suitcase Nuke
en: Doing %s gives everyone a casus belli against you.
gl_ES: Facer %s dálle a todos un casus belli contra ti.

note: TRANS: Suitcase Nuke ... Europeans
en: Doing %s to you gives everyone a casus belli against the %s.
gl_ES: Facerche %s dálle a todos un casus belli contra o %s.

note: TRANS: Europeans ... Suitcase Nuke
en: You now have a casus belli against the %s. They did %s.
gl_ES: Agora tes un casus belli contra %s. Fixeron %s.

note: TRANS: Europeans ... Suitcase Nuke ... Americans
en: You now have a casus belli against the %s. They did %s to the %s.
gl_ES: Agora tes un casus belli contra %s. Fixéronlle %s ao %s.

en: Cannot open AI module %s (%s)
gl_ES: Non se pode abrir o módulo AI %s (%s)

en: Cannot find capstr function from ai module %s (%s)
gl_ES: Non se pode atopar a función capstr do módulo ai %s (%s)

en: Incompatible ai module %s:
gl_ES: Módulo ai %s incompatible:

en:   Module options:    %s
gl_ES:  Opcións do módulo: %s

en:   Supported options: %s
gl_ES:  Opcións admitidas: %s

en: Cannot find setup function from ai module %s (%s)
gl_ES: Non se pode atopar a función de configuración do módulo ai %s (%s)

en: Setup of ai module %s failed.
gl_ES: Fallou a configuración do módulo ia %s.

en: Failed to setup "%s" AI module
gl_ES: Produciuse un erro ao configurar o módulo IA "%s"

en: Failed to setup default AI module "%s", cannot continue.
gl_ES: Produciuse un erro ao configurar o módulo AI predeterminado "%s", non se pode continuar.

en: Warning: the guest name '%s' has been taken, renaming to user '%s'.
gl_ES: Aviso: tomouse o nome de convidado '%s', cambiando o nome ao usuario '%s'.

en: Guests are not allowed on this server. Sorry.
gl_ES: Non se permiten convidados neste servidor. Sentímolo.

en: %s was rejected: Guests not allowed.
gl_ES: %s foi rexeitado: non se admiten convidados.

en: There was an error reading the user database, logging in as guest connection '%s'.
gl_ES: Produciuse un erro ao ler a base de datos do usuario ao iniciar sesión como conexión de convidado '%s'.

en: There was an error reading the user database and guest logins are not allowed. Sorry
gl_ES: Produciuse un erro ao ler a base de datos de usuarios e non se permiten inicios de sesión de convidados. Sentímolo

en: %s was rejected: Database error and guests not allowed.
gl_ES: %s foi rexeitado: erro na base de datos e non se permiten invitados.

en: Enter password for %s:
gl_ES: Introduce o contrasinal para %s:

note: TRANS: Try not to make the translation much longer than the original.
en: First time login. Set a new password and confirm it.
gl_ES: Inicie sesión por primeira vez. Establece un novo contrasinal e confírmao.

en: This server allows only preregistered users. Sorry.
gl_ES: Este servidor só permite usuarios rexistrados previamente. Sentímolo.

en: %s was rejected: Only preregistered users allowed.
gl_ES: %s foi rexeitado: só se permiten os usuarios rexistrados previamente.

en: Sorry, too many wrong tries...
gl_ES: Sentímolo, hai demasiados intentos errados...

en: %s was rejected: Too many wrong password verifies for new user.
gl_ES: %s foi rexeitado: demasiadas verificacións de contrasinal incorrectas para o novo usuario.

en: %s was rejected: Too many wrong password tries.
gl_ES: %s foi rexeitado: demasiados intentos de contrasinais incorrectos.

en: auth failed
gl_ES: fallou a autenticación

en: Your password is incorrect. Try again.
gl_ES: O teu contrasinal é incorrecto. Téntao de novo.

en: Sorry, your connection timed out...
gl_ES: A túa conexión esgotouse...

en: %s was rejected: Connection timeout waiting for password.
gl_ES: %s foi rexeitado: tempo de espera de conexión á espera do contrasinal.

en: Your password is too short, the minimum length is %d. Try again.
gl_ES: O teu contrasinal é demasiado curto, a lonxitude mínima é %d. Téntao de novo.

en: The password must have at least %d capital letters, %d numbers, and be at minimum %d [printable] characters long. Try again.
gl_ES: O contrasinal debe ter polo menos %d letras maiúsculas, %d números e ter como mínimo %d caracteres [imprimibles]. Téntao de novo.

en: %s gain a leader by the name %s. Dangerous times may lie ahead.
gl_ES: %s gaña un líder co nome %s. Tempos perigosos poden estar por diante.

en: Native unrest near %s led by %s.
gl_ES: Malestar nativo preto de %s liderado por %s.

en: Sea raiders seen near %s!
gl_ES: Os asaltantes mariños vistos preto de %s!

en: You sell %s in %s for %d gold. | You sell %s in %s for %d gold.
gl_ES[0]: Vendes %s en %s por %d ouro.
gl_ES[1]: Vendes %s en %s por %d ouro.

en: Cannot buy in city created this turn.
gl_ES: Non se pode comprar na cidade creada nesta quenda.

en: You have already bought this turn.
gl_ES: Xa compraches este turno.

en: You don't buy %s!
gl_ES: Non compras %s!

en: Can't buy units when city is in disorder.
gl_ES: Non se poden comprar unidades cando a cidade está en desorde.

note: TRANS: This whole string is only ever used when included in one * other string (search for this string to find it).
en: %d gold required. | %d gold required.
gl_ES[0]: Requírese %d ouro.
gl_ES[1]: Requírese %d ouro.

note: TRANS: %s is a pre-pluralised string: * "%d gold required."
en: %s You only have %d gold. | %s You only have %d gold.
gl_ES[0]: %s Só tes %d ouro.
gl_ES[1]: %s Só tes %d ouro.

note: TRANS: bought an unit.
en: ?unit:You bought %s in %s.
gl_ES: ?unidade: compraches %s en %s.

note: TRANS: bought an improvement .
en: ?improvement:You bought %s in %s.
gl_ES: ?mellora: compraches %s en %s.

en: You have bought this turn, can't change.
gl_ES: Compraches este turno, non podes cambiar.

en: You already have a city called %s.
gl_ES: Xa tes unha cidade chamada %s.

en: A city called %s already exists.
gl_ES: Xa existe unha cidade chamada %s.

en: Can't use %s as a city name. It is reserved for %s.
gl_ES: Non se pode usar %s como nome de cidade. Está reservado para %s.

en: %s is not a valid name. Only ASCII or ruleset names are allowed for cities.
gl_ES: %s non é un nome válido. Só se permiten nomes ASCII ou conxuntos de regras para as cidades.

en: City no. %d
gl_ES: Cidade núm. %d

en: A poorly-named city
gl_ES: Unha cidade mal chamada

en: Changed homecity of %s to %s.
gl_ES: Cambiouse a cidade natal de %s a %s.

note: TRANS: Americans ... Leader
en: The %s already have a %s. Can't transfer yours.
gl_ES: Os %s xa teñen un %s. Non se pode transferir o teu.

en: Transferred %s in %s from %s to %s.
gl_ES: Transferiuse %s en %s de %s a %s.

en: Transferred %s from %s to %s.
gl_ES: Transferiuse %s de %s a %s.

note: TRANS: Polish Destroyer ... German <city>
en: %s %s lost in transfer to %s %s
gl_ES: %s %s perdeuse na transferencia a %s %s

en: %s lost along with control of %s.
gl_ES: %s perdeuse xunto co control de %s.

note: TRANS: <building> ... <city>
en: A replacement %s was built in %s.
gl_ES: Construíuse un %s de substitución en %s.

en: You already had a city called %s. The city was renamed to %s.
gl_ES: Xa tiñas unha cidade chamada %s. A cidade cambiou o nome a %s.

en: Transfer of %s
gl_ES: Transferencia de %s

en: The people in %s are stunned by your technological insight!
gl_ES: A xente de %s está abraiada pola túa visión tecnolóxica!

en: Workers spontaneously gather and upgrade %s with %s.
gl_ES: Os traballadores reúnense espontaneamente e actualizan %s con %s.

en: Workers spontaneously gather and upgrade %s infrastructure.
gl_ES: Os traballadores reúnen espontaneamente e actualizan a infraestrutura de %s.

note: TRANS: Reason that a building was added to the city. *        Building is given for free to player's first city.
en: ?initbldg:Free %s
gl_ES: ?initbldg:%s gratuíto

en: You have founded %s.
gl_ES: Fundaches %s.

en: Moved %s out of disbanded city %s since it cannot stay on %s.
gl_ES: Moveuse %s fóra da cidade disolta %s xa que non pode permanecer en %s.

en: When %s was disbanded your %s could not get out, and it was therefore lost.
gl_ES: Cando %s foi disolto, o teu %s non puido saír e, polo tanto, perdeuse.

en: When %s was disbanded your %s in %s was trapped, and it was therefore lost.
gl_ES: Cando %s foi disolto, o teu %s en %s quedou atrapado e, polo tanto, perdeuse.

en: You destroy %s completely.
gl_ES: Destrúes %s por completo.

en: %s has been destroyed by %s.
gl_ES: %s foi destruído por %s.

en: You conquer %s; your lootings accumulate to %d gold! | You conquer %s; your lootings accumulate to %d gold!
gl_ES[0]: Conquistas %s; os teus saqueos acumúlanse a %d ouro!
gl_ES[1]: Conquistas %s; os teus saqueos acumúlanse a %d ouro!

en: %s conquered %s and looted %d gold from the city. | %s conquered %s and looted %d gold from the city.
gl_ES[0]: %s conquistou %s e saqueou %d ouro da cidade.
gl_ES[1]: %s conquistou %s e saqueou %d ouro da cidade.

en: You conquer %s.
gl_ES: Conquistas %s.

en: %s conquered %s.
gl_ES: %s conquistou a %s.

en: You have liberated %s! Lootings accumulate to %d gold. | You have liberated %s! Lootings accumulate to %d gold.
gl_ES[0]: Liberaches a %s! Os saqueos acumúlanse a %d ouro.
gl_ES[1]: Liberaches a %s! Os saqueos acumúlanse a %d ouro.

en: %s liberated %s and looted %d gold from the city. | %s liberated %s and looted %d gold from the city.
gl_ES[0]: %s liberou a %s e saqueou %d ouro da cidade.
gl_ES[1]: %s liberou a %s e saqueou %d ouro da cidade.

en: You have liberated %s!
gl_ES: Liberaches a %s!

en: %s liberated %s.
gl_ES: %s liberou a %s.

en: Trade between %s and %s lost along with city.
gl_ES: O comercio entre %s e %s perdeuse xunto coa cidade.

en: Trade route between %s and %s canceled.
gl_ES: Cancelouse a ruta comercial entre %s e %s.

note: TRANS: "...between Spanish city Madrid and Paris..."
en: Trade between %s city %s and %s lost along with their city.
gl_ES: O comercio entre %s cidade %s e %s perdeuse xunto coa súa cidade.

en: Sorry, the %s canceled the trade route from %s to your city %s.
gl_ES: Sentímolo, %s cancelou a ruta comercial de %s á túa cidade %s.

note: TRANS: "...from Paris to Spanish city Madrid."
en: We canceled the trade route from %s to %s city %s.
gl_ES: Cancelamos a ruta comercial de %s a %s cidade %s.

en: %s has been struck by a plague! Population lost!
gl_ES: %s foi alcanzado por unha praga! Poboación perdida!

en: Moving %s
gl_ES: Movendo %s

en: Acquiring %s
gl_ES: Adquirindo %s

en: The %s have stopped building The %s in %s.
gl_ES: Os %s deixaron de construír os %s en %s.

note: TRANS: Possible 'source' of the production change * (in "<city> is building ..." sentence). Preserve leading space.
en:  from the worklist
gl_ES:  da lista de traballo

note: TRANS: Possible 'source' of the production change * (in "<city> is building ..." sentence). Preserve leading space.
en:  as suggested by the advisor
gl_ES:  segundo suxeriu o conselleiro

note: TRANS: "<city> is building <production><source>." * 'source' might be an empty string, or a clause like * " from the worklist".
en: %s is building %s%s.
gl_ES: %s está a construír %s%s.

en: The %s have started building The %s in %s.
gl_ES: Os %s comezaron a construír os %s en %s.

en: You sell %s in %s (now landlocked) for %d gold. | You sell %s in %s (now landlocked) for %d gold.
gl_ES[0]: Vendes %s en %s (agora sen mar) por %d ouro.
gl_ES[1]: Vendes %s en %s (agora sen mar) por %d ouro.

en: The size of the city map of %s is %s.
gl_ES: O tamaño do mapa da cidade de %s é %s.

en: increased
gl_ES: aumentou

en: reduced
gl_ES: reducido

en: %s is selling %s (obsolete) for %d. | %s is selling %s (obsolete) for %d.
gl_ES[0]: %s vende %s (obsoleto) por %d.
gl_ES[1]: %s vende %s (obsoleto) por %d.

en: Notice: Wonder %s in %s will be finished next turn.
gl_ES: Aviso: a marabilla %s en %s rematará a próxima quenda.

en: Suggest throttling growth in %s to use %s (being built) more effectively.
gl_ES: Suxire un crecemento acelerado en %s para usar %s (en construción) de forma máis eficaz.

en: %s may soon grow to size %i.
gl_ES: %s pode medrar pronto ata o tamaño %i.

en: Warning: Famine feared in %s.
gl_ES: Aviso: temía fame en %s.

en: %s needs %s (being built) to grow beyond size %d.
gl_ES: %s necesita %s (en construción) para crecer máis alá do tamaño %d.

en: %s needs an improvement to grow beyond size %d.
gl_ES: %s necesita unha mellora para crecer máis alá do tamaño %d.

en: %s grows to size %d.
gl_ES: %s medra ata o tamaño %d.

en: A recent plague outbreak prevents growth in %s.
gl_ES: Un brote de peste recente impide o crecemento en %s.

en: Famine feared in %s, %s lost!
gl_ES: Fame temida en %s, %s perdido!

en: Famine causes population loss in %s.
gl_ES: A fame causa perda de poboación en %s.

en: Famine destroys %s entirely.
gl_ES: A fame destrúe por completo a %s.

en: %s can't build %s from the worklist. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo. Aplazando...

en: %s can't build %s from the worklist; counter %s value's checkpoint do not met Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; Non se cumpriu o punto de verificación do valor do contador %s Aplazando...

en: %s can't build %s from the worklist; tech %s not yet available. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; a tecnoloxía %s aínda non está dispoñible. Aplazando...

en: %s can't build %s from the worklist; no tech with flag "%s" yet available. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; aínda non está dispoñible ningunha tecnoloxía coa bandeira "%s". Aplazando...

en: %s can't build %s from the worklist; need to not have %s. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; precisa non ter %s. Aplazando...

en: %s can't build %s from the worklist; it needs %s government. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; precisa o goberno de %s. Aplazando...

en: %s can't build %s from the worklist; it cannot have %s government. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; non pode ter %s goberno. Aplazando...

en: %s can't build %s from the worklist; it needs "%s" achievement. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; precisa o logro "%s". Aplazando...

en: ?extra:%s can't build %s from the worklist; %s is required. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; É necesario %s. Aplazando...

en: ?extra:%s can't build %s from the worklist; %s is prohibited. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; %s está prohibido. Aplazando...

en: ?terrain:%s can't build %s from the worklist; %s terrain is required. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; Requírese %s terreo. Aplazando...

en: ?terrain:%s can't build %s from the worklist; %s terrain is prohibited. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; %s terreo está prohibido. Aplazando...

note: TRANS: "%s nation" is adjective
en: ?nation:%s can't build %s from the worklist; %s nation is required. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; Requírese %s nación. Aplazando...

en: ?nation:%s can't build %s from the worklist; %s nation is prohibited. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; %s nación está prohibida. Aplazando...

note: TRANS: "%s nation" is adjective
en: ?ngroup:%s can't build %s from the worklist; %s nation is required. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; Requírese %s nación. Aplazando...

en: ?ngroup:%s can't build %s from the worklist; %s nation is prohibited. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; %s nación está prohibida. Aplazando...

en: %s can't build %s from the worklist; only %s style cities may build this. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; só as cidades de estilo %s poden construír isto. Aplazando...

en: %s can't build %s from the worklist; %s style cities may not build this. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; É posible que as cidades de estilo %s non constrúan isto. Aplazando...

note: TRANS: Latter %s is citizen nationality
en: %s can't build %s from the worklist; only city with %s may build this. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; só a cidade con %s pode construír isto. Aplazando...

note: TRANS: Latter %s is citizen nationality
en: %s can't build %s from the worklist; only city without %s may build this. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; só a cidade sen %s pode construír isto. Aplazando...

note: TRANS: '%s' is a wide range of relationships; * e.g., 'Peace', 'Never met', 'Foreign', * 'Hosts embassy', 'Provided Casus Belli'
en: %s can't build %s from the worklist; the relationship '%s' is required.  Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; a relación '%s' é necesaria. Aplazando...

en: %s can't build %s from the worklist; the relationship '%s' is prohibited.  Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; a relación '%s' está prohibida. Aplazando...

note: TRANS: '%s' is a wide range of relationships; * e.g., 'Peace', 'Never met', 'Foreign', * 'Hosts embassy', 'Provided Casus Belli'
en: %s can't build %s from the worklist; unit with the relationship '%s' is required.  Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; é necesaria unha unidade coa relación '%s'. Aplazando...

en: %s can't build %s from the worklist; unit with the relationship '%s' is prohibited.  Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; a unidade coa relación '%s' está prohibida. Aplazando...

en: %s can't build %s from the worklist; city must be of size %d or larger. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; a cidade debe ser de %d ou máis grande. Aplazando...

en: %s can't build %s from the worklist; city must be of size %d or smaller.Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; a cidade debe ser de %d ou inferior.Aprazando...

en: %s can't build %s from the worklist; city must have culture of %d. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; a cidade debe ter unha cultura de %d. Aplazando...

en: %s can't build %s from the worklist; city must have %d%% foreign population. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; a cidade debe ter %d%% poboación estranxeira. Aplazando...

en: %s can't build %s from the worklist; city must have %d%% native population. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; a cidade debe ter %d%% poboación nativa. Aplazando...

en: %s can't build %s from the worklist; %d techs must be known. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; Hai que coñecer %d técnicos. Aplazando...

en: %s can't build %s from the worklist; Must own %d cities. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; Debe posuír %d cidades. Aplazando...

en: %s can't build %s from the worklist; more than %d unit on tile.  Postponing... | %s can't build %s from the worklist; more than %d units on tile.  Postponing...
gl_ES[0]: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; máis de %d unidade na cela. Aplazando...
gl_ES[1]: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; máis de %d unidades na cela. Aplazando...

en: %s can't build %s from the worklist; fewer than %d unit on tile.  Postponing... | %s can't build %s from the worklist; fewer than %d units on tile.  Postponing...
gl_ES[0]: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; menos de %d unidade na cela. Aplazando...
gl_ES[1]: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; menos de %d unidades na cela. Aplazando...

en: %s can't build %s from the worklist; terrain with "%s" flag is required. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; O terreo coa bandeira "%s" é necesario. Aplazando...

en: %s can't build %s from the worklist; terrain with "%s" flag is prohibited. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; o terreo con bandeira "%s" está prohibido. Aplazando...

en: %s can't build %s from the worklist; road with "%s" flag is required. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; é necesaria a estrada coa bandeira "%s". Aplazando...

en: %s can't build %s from the worklist; road with "%s" flag is prohibited. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; A estrada coa bandeira "%s" está prohibida. Aplazando...

en: %s can't build %s from the worklist; extra with "%s" flag is required. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; é necesario extra coa marca "%s". Aplazando...

en: %s can't build %s from the worklist; extra with "%s" flag is prohibited. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; extra con "%s" está prohibido. Aplazando...

en: %s can't build %s from the worklist; different terrain class nearby is required. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; é necesaria unha clase de terreo diferente nas proximidades. Aplazando...

en: %s can't build %s from the worklist; different terrain class nearby is prohibited. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; Prohíbese unha clase de terreo diferente nas proximidades. Aplazando...

note: TRANS: last %s is a CityStatus ("OwnedByOriginal")
en: %s can't build %s from the worklist; only available when city in range %s "%s". Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; só dispoñible cando a cidade está no intervalo %s "%s". Aplazando...

note: TRANS: last %s is a CityStatus ("OwnedByOriginal")
en: %s can't build %s from the worklist; not available when city in range %s is "%s". Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; non dispoñible cando a cidade do intervalo %s é "%s". Aplazando...

note: TRANS: last %s is a date TRANS: last %s is a calendar fragment from * the ruleset; may be a bare number
en: %s can't build %s from the worklist; only available from %s. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; só dispoñible en %s. Aplazando...

note: TRANS: last %s is a calendar fragment from * the ruleset; may be a bare number
en: %s can't build %s from the worklist; not available after %s. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; non dispoñible despois de %s. Aplazando...

note: TRANS: third %s is topology flag name * ("Hex", "ISO" TRANS: third %s is wrap flag name * ("WrapX", "Wrapy")
en: %s can't build %s from the worklist; only available in worlds with %s map.
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; só dispoñible en mundos con mapa %s.

note: TRANS: %s is a server setting, its value and * if it is required to be present or absent. * The string's format is specified in * ssetv_human_readable(). * Example: "killstack is enabled".
en: %s can't build %s from the worklist; only available when the server setting %s.
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; só dispoñible cando a configuración do servidor %s.

en: %s can't build %s from the worklist; only available once %d turns old. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; só dispoñible unha vez que %d cumpre idade. Aplazando...

en: %s can't build %s from the worklist; only available once %d turns old form. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; só dispoñible unha vez que %d cumpre o formulario antigo. Aplazando...

en: %s can't build %s from the worklist; multiple techs still needed. Postponing...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo; aínda se necesitan varias técnicas. Aplazando...

en: %s can't build %s from the worklist. Purging...
gl_ES: %s non pode construír %s a partir da lista de traballo. Purgando...

en: Production of %s is upgraded to %s in %s.
gl_ES: A produción de %s actualízase a %s en %s.

note: TRANS: The <city> worklist ....
en: The %s worklist is now empty.
gl_ES: A lista de traballo %s agora está baleira.

en: %s can't upkeep %s, unit disbanded.
gl_ES: %s non pode manter a %s, a unidade disoltouse.

en: Citizens in %s perish for their failure to upkeep %s!
gl_ES: Os cidadáns de %s perecen por non manter a %s!

en: Citizens in %s perish for their failure to upkeep units!
gl_ES: Os cidadáns de %s perecen por non manter as unidades!

en: %s is building %s, which is no longer available.
gl_ES: %s está a construír %s, que xa non está dispoñible.

en: Completion of %s
gl_ES: Finalización de %s

en: The %s have finished building %s in %s.
gl_ES: Os %s remataron de construír %s en %s.

en: %s has finished building %s.
gl_ES: %s rematou de construír %s.

en: %s boosts research; you gain %d immediate advance. | %s boosts research; you gain %d immediate advances.
gl_ES[0]: %s aumenta a investigación; gañas %d avance inmediato.
gl_ES[1]: %s aumenta a investigación; obtén %d avances inmediatos.

note: TRANS: Tech from building (Darwin's Voyage)
en: ?frombldg:Acquired %s from %s.
gl_ES: Adquiriuse %s de %s.

note: TRANS: Tech from building (Darwin's * Voyage)
en: ?frombldg:The %s have acquired %s from %s.
gl_ES: Os %s adquiriron %s de %s.

en: The %s have started building a spaceship!
gl_ES: Os %s comezaron a construír unha nave espacial!

note: TRANS: city ... utype ... size ... pop_cost
en: %s can't build %s yet. (city size: %d, unit population cost: %d)
gl_ES: %s aínda non pode construír %s. (tamaño da cidade: %d, custo unitario de poboación: %d)

note: TRANS: <city> is finished building <unit/building>.
en: %s is finished building %s.
gl_ES: %s rematou de construír %s.

note: TRANS: "<unit> cost... <city> shrinks..." * Plural in "%d population", not "size %d".
en: %s cost %d population. %s shrinks to size %d. | %s cost %d population. %s shrinks to size %d.
gl_ES[0]: %s custou %d poboación. %s encolle ao tamaño %d.
gl_ES[1]: %s custou %d poboación. %s encolle ao tamaño %d.

en: Can't afford to maintain %s in %s, building sold!
gl_ES: Non podo permitirse o luxo de manter %s en %s, edificio vendido!

en: Not enough gold. %s disbanded.
gl_ES: Non hai ouro suficiente. %s disoltouse.

en: Pollution near %s.
gl_ES: Contaminación preto de %s.

en: Celebrations in your honor in %s.
gl_ES: Celebracións na túa honra en %s.

en: Celebrations canceled in %s.
gl_ES: Celebracións canceladas en %s.

note: TRANS: preserve leading space; this string will be appended to * another sentence
en:  Unrest threatens to spread beyond the city.
gl_ES:  O malestar ameaza con estenderse máis aló da cidade.

note: TRANS: second %s is an optional extra sentence
en: Civil disorder in %s.%s
gl_ES: Desorde civil en %s.%s

note: TRANS: second %s is an optional extra sentence
en: CIVIL DISORDER CONTINUES in %s.%s
gl_ES: O DESORDE CIVIL CONTINÚA en %s.%s

en: Order restored in %s.
gl_ES: Orde restablecida en %s.

note: TRANS: %s - government form, e.g., Democracy
en: The people have overthrown your %s, your country is in turmoil.
gl_ES: O pobo derrocou o teu %s, o teu país está en convulsión.

en: %s can't build %s yet, as we can't disband our only city.
gl_ES: %s aínda non pode construír %s, xa que non podemos disolver a nosa única cidade.

note: TRANS: "<city> is disbanded into Settler."
en: %s is disbanded into %s.
gl_ES: %s disólvese en %s.

note: TRANS: From <city1> to <city2>.
en: Migrants from %s can't go to %s because there is not enough food available!
gl_ES: Os migrantes de %s non poden ir a %s porque non hai suficiente alimento dispoñible!

note: TRANS: From <city1> to <city2> (<city2 nation adjective>).
en: Migrants from %s can't go to %s (%s) because there is not enough food available!
gl_ES: Os migrantes de %s non poden ir a %s (%s) porque non hai suficiente alimento dispoñible!

note: TRANS: From <city1> (<city1 nation adjective>) to <city2>.
en: Migrants from %s (%s) can't go to %s because there is not enough food available!
gl_ES: Os migrantes de %s (%s) non poden ir a %s porque non hai suficiente alimento dispoñible!

note: TRANS: From <city1> to <city2>.
en: Migrants from %s can't go to %s because it needs an improvement to grow!
gl_ES: Os migrantes de %s non poden ir a %s porque necesita unha mellora para crecer!

note: TRANS: From <city1> to <city2> of <city2 nation adjective>.
en: Migrants from %s can't go to %s (%s) because it needs an improvement to grow!
gl_ES: Os migrantes de %s non poden ir a %s (%s) porque necesita unha mellora para crecer!

note: TRANS: From <city1> (<city1 nation adjective>) to <city2>.
en: Migrants from %s (%s) can't go to %s because it needs an improvement to grow!
gl_ES: Os migrantes de %s (%s) non poden ir a %s porque necesita unha mellora para crecer!

en: %s was disbanded by its citizens.
gl_ES: %s foi disolto polos seus cidadáns.

note: TRANS: From <city1> to <city2>.
en: Migrants from %s moved to %s in search of a better life.
gl_ES: Os migrantes de %s trasladáronse a %s en busca dunha vida mellor.

note: TRANS: From <city1> to <city2> (<city2 nation adjective>).
en: Migrants from %s moved to %s (%s) in search of a better life.
gl_ES: Os migrantes de %s trasladáronse a %s (%s) en busca dunha vida mellor.

note: TRANS: From <city1> (<city1 nation adjective>) to <city2>.
en: Migrants from %s (%s) moved to %s in search of a better life.
gl_ES: Os migrantes de %s (%s) trasladáronse a %s en busca dunha vida mellor.

note: TRANS: %s is a city name
en: All stored food destroyed in %s.
gl_ES: Todos os alimentos almacenados destruíronse en %s.

note: TRANS: Disasters such as Earthquake
en: %s was hit by %s.
gl_ES: %s foi alcanzado por %s.

en: Robbery in %s. %d gold stolen. | Robbery in %s. %d gold stolen.
gl_ES[0]: Roubo en %s. %d ouro roubado.
gl_ES[1]: Roubo en %s. %d ouro roubado.

en: Fallout near %s.
gl_ES: Contaminación nuclear preto de %s.

note: TRANS: "Industrial Accident destroys Bogota entirely."
en: %s destroys %s entirely.
gl_ES: %s destrúe a %s por completo.

note: TRANS: "Nuclear Accident ... Montreal."
en: %s causes population loss in %s.
gl_ES: %s provoca a perda de poboación en %s.

note: TRANS: second %s is the name of a city improvement
en: %s destroys %s in %s.
gl_ES: %s destrúe %s en %s.

note: TRANS: "Production of Colossus in Rhodes destroyed."
en: Production of %s in %s destroyed.
gl_ES: Produción de %s en %s destruída.

en: Citizens of %s are thinking about migrating to %s for a better life.
gl_ES: Os cidadáns de %s están pensando en migrar a %s para unha vida mellor.

note: TRANS: <city1> to <city2> (<city2 nation adjective>).
en: Citizens of %s are thinking about migrating to %s (%s) for a better life.
gl_ES: Os cidadáns de %s están pensando en migrar a %s (%s) para unha vida mellor.

en: Start the game, or restart after loading a savegame.
gl_ES: Inicia o xogo ou reinicia despois de cargar unha partida gardada.

en: This command starts the game. When starting a new game, it should be used after all human players have connected, and AI players have been created (if required), and any desired changes to initial server options have been made. After 'start', each human player will be able to choose their nation, and then the game will begin. This command is also required after loading a savegame for the game to recommence. Once the game is running this command is no longer available, since it would have no effect.
gl_ES: Este comando inicia o xogo. Ao iniciar un novo xogo, debería usarse despois de que todos os xogadores humanos se conectaran e de que se creasen xogadores de IA (se é necesario) e se fixeran os cambios desexados nas opcións iniciais do servidor. Despois de 'comezar', cada xogador humano poderá escoller a súa nación e, a continuación, comezará o xogo. Este comando tamén é necesario despois de cargar unha partida gardada para que o xogo se reinicie. Unha vez que o xogo está en execución, este comando xa non está dispoñible, xa que non tería ningún efecto.

note: TRANS: translate text between <> only
en: help
    help commands
    help options
    help <command-name>
    help <option-name>
gl_ES: axuda
    comandos de axuda
    opcións de axuda
    axuda <nome-comando>
    axuda <nome-opción>

en: Show help about server commands and server options.
gl_ES: Mostra axuda sobre comandos e opcións do servidor.

en: With no arguments gives some introductory help. With argument "commands" or "options" gives respectively a list of all commands or all options. Otherwise the argument is taken as a command name or option name, and help is given for that command or option. For options, the help information includes the current and default values for that option. The argument may be abbreviated where unambiguous.
gl_ES: Sen argumentos dá algunha axuda introdutoria. Co argumento "comandos" ou "opcións" dá respectivamente unha lista de todos os comandos ou todas as opcións. En caso contrario, o argumento tómase como un nome de comando ou de opción, e dáse axuda para ese comando ou opción. Para as opcións, a información de axuda inclúe os valores actuais e predeterminados para esa opción. O argumento pódese abreviar onde non é ambiguo.

en: Show a list of various things.
gl_ES: Mostra unha lista de varias cousas.

note: TRANS: Don't translate text in ''
en: Show a list of:
     - AI types,
     - the player colors,
     - connections to the server,
     - all player delegations,
     - your ignore list,
     - the list of defined map images,
     - the list of the players in the game,
     - the available rulesets (for 'read' command),
     - the available scenarios,
     - the available nation sets in this ruleset,
     - the teams of players or
     - the running votes.
    The argument may be abbreviated, and defaults to 'players' if absent.
gl_ES: Mostrar unha lista de:
     - Tipos de IA,
     - as cores do xogador,
     - conexións ao servidor,
     - todas as delegacións de xogadores,
     - a túa lista de ignorados,
     - a lista de imaxes de mapas definidas,
     - a lista dos xogadores do xogo,
     - os conxuntos de regras dispoñibles (para o comando "ler"),
     - os escenarios dispoñibles,
     - o conxunto de países dispoñibles neste conxunto de regras,
     - os equipos de xogadores ou
     - os votos correntes.
    O argumento pode ser abreviado, e por defecto é "xogadores" se está ausente.

en: Quit the game and shutdown the server.
gl_ES: Sae do xogo e apague o servidor.

note: TRANS: translate text between <> only
en: cut <connection-name>
gl_ES: cortar <nome-conexión>

en: Cut a client's connection to server.
gl_ES: Cortar a conexión dun cliente co servidor.

en: Cut specified client's connection to the server, removing that client from the game. If the game has not yet started that client's player is removed from the game, otherwise there is no effect on the player. Note that this command now takes connection names, not player names.
gl_ES: Corta a conexión do cliente especificado co servidor, eliminando ese cliente do xogo. Se o xogo aínda non comezou, o xogador do cliente é eliminado do xogo, se non, non hai ningún efecto sobre o xogador. Teña en conta que este comando agora toma nomes de conexión, non nomes de xogadores.

note: TRANS: translate text between <> only
en: explain
    explain <option-name>
gl_ES: explicar
    explicar <nome-opción>

en: Explain server options.
gl_ES: Explicar as opcións do servidor.

en: The 'explain' command gives a subset of the functionality of 'help', and is included for backward compatibility. With no arguments it gives a list of options (like 'help options'), and with an argument it gives help for a particular option (like 'help <option-name>').
gl_ES: O comando 'explicar' dá un subconxunto da funcionalidade de 'axuda', e inclúese para compatibilidade con versións anteriores. Sen argumentos dá unha lista de opcións (como 'opcións de axuda'), e cun argumento dá axuda para unha opción en particular (como 'axuda <nome-opción>').

note: TRANS: translate text between <> only
en: show
    show <option-name>
    show <option-prefix>
    show all
    show vital
    show situational
    show rare
    show changed
    show locked
    show rulesetdir
gl_ES: mostrar
    mostrar <nome-opción>
    mostrar <opción-prefixo>
    mostrar todo
    mostrar vital
    mostrar situación
    mostrar raro
    espectáculo cambiou
    mostrar bloqueado
    mostrar rulesetdir

en: Show server options.
gl_ES: Mostrar as opcións do servidor.

en: With no arguments, shows vital server options (or available options, when used by clients). With an option name argument, show only the named option, or options with that prefix. With "all", it shows all options. With "vital", "situational" or "rare", a set of options with this level. With "changed", it shows only the options which have been modified, while with "locked" all settings locked by the ruleset will be listed. With "ruleset", it will show the current ruleset directory name.
gl_ES: Sen argumentos, amosa opcións vitais do servidor (ou opcións dispoñibles, cando o usan os clientes). Cun argumento de nome de opción, mostra só a opción nomeada ou as opcións con ese prefixo. Con "todos", mostra todas as opcións. Con "vital", "situacional" ou "raro", un conxunto de opcións con este nivel. Con "cambiado", mostra só as opcións que foron modificadas, mentres que con "bloqueado" listaranse todas as opcións bloqueadas polo conxunto de regras. Con "ruleset", mostrará o nome do directorio do conxunto de regras actual.

note: TRANS: translate text between <> only
en: wall <message>
gl_ES: muro <mensaxe>

en: Send message to all connections.
gl_ES: Enviar mensaxe a todas as conexións.

en: For each connected client, pops up a window showing the message entered.
gl_ES: Para cada cliente conectado, aparece unha ventá que mostra a mensaxe introducida.

note: TRANS: translate text between <> only
en: connectmsg <message>
gl_ES: connectmsg <mensaxe>

en: Set message to show to connecting players.
gl_ES: Establece a mensaxe para mostrar aos xogadores conectados.

en: Set message to send to clients when they connect.
    Empty message means that no message is sent.
gl_ES: Establece a mensaxe para enviar aos clientes cando se conecten.
    A mensaxe baleira significa que non se envía ningunha mensaxe.

note: TRANS: translate text between [] only; "vote" is as a process
en: vote yes|no|abstain [vote number]
gl_ES: votar si|non|absterse [número da votación]

note: TRANS: "vote" as an instance of voting
en: Cast a vote.
gl_ES: Votar.

note: TRANS: translate text between <> only
en: debug diplomacy <player>
    debug ferries
    debug tech <player>
    debug city <x> <y>
    debug units <x> <y>
    debug unit <id>
    debug timing
    debug info
gl_ES: depurar diplomacia <xogador>
    depurar ferries
    tecnoloxía de depuración <xogador>
    cidade de depuración <x> <y>
    unidades de depuración <x> <y>
    unidade de depuración <id>
    tempo de depuración
    información de depuración

en: Turn on or off AI debugging of given entity.
gl_ES: Activa ou desactiva a depuración da IA ​​dunha entidade determinada.

en: Print AI debug information about given entity and turn continuous debugging output for this entity on or off.
gl_ES: Imprime a información de depuración da IA ​​sobre unha entidade determinada e activa ou desactiva a saída de depuración continua para esta entidade.

note: TRANS: translate text between <> only
en: set <option-name> <value>
gl_ES: establecer <nome-opción> <valor>

en: Set server option.
gl_ES: Establecer a opción do servidor.

note: TRANS: don't translate text in ''
en: Set an option on the server. The syntax and legal values depend on the option; see the help for each option. Some options are "bitwise", in that they consist of a choice from a set of values; separate these with |, for instance, '/set topology wrapx|iso'. For these options, use syntax like '/set topology ""' to set no values.
gl_ES: Establece unha opción no servidor. A sintaxe e os valores legais dependen da opción; consulte a axuda para cada opción. Algunhas opcións son "bit a bit", xa que consisten nunha elección dun conxunto de valores; separa estes con |, por exemplo, '/set topology wrapx|iso'. Para estas opcións, use sintaxe como '/set topology ""' para non establecer valores.

note: TRANS: translate text between <> only
en: team <player> <team>
gl_ES: equipo <xogador> <equipo>

en: Change a player's team affiliation.
gl_ES: Cambiar a afiliación ao equipo dun xogador.

en: A team is a group of players that start out allied, with shared vision and embassies, and fight together to achieve team victory with averaged individual scores. Each player is always a member of a team (possibly the only member). This command changes which team a player is a member of. Use "" if names contain whitespace.
gl_ES: Un equipo é un grupo de xogadores que comezan aliados, con visión e embaixadas compartidas, e loitan xuntos para lograr a vitoria do equipo cunha media de puntuacións individuais. Cada xogador é sempre membro dun equipo (posiblemente o único membro). Este comando cambia de que equipo é membro un xogador. Use "" se os nomes conteñen espazos en branco.

note: TRANS: translate text between <> only
en: rulesetdir <directory>
gl_ES: rulesetdir <directorio>

en: Choose new ruleset directory or modpack.
gl_ES: Escolla un novo directorio de conxunto de regras ou modpack.

note: TRANS: translate text between <> only
en: metamessage <meta-line>
gl_ES: metamensaxe <meta-liña>

en: Set metaserver info line.
gl_ES: Establecer a liña de información do metaservidor.

en: This command is deprecated. Set metamessage setting directly instead. Command sets user defined metaserver info line. If parameter is omitted, previously set metamessage will be removed. For most of the time user defined metamessage will be used instead of automatically generated messages, if it is available.
gl_ES: Este comando está obsoleto. Establece directamente a configuración da metamensaxe. O comando define a liña de información do metaservidor definida polo usuario. Se o parámetro se omite, eliminarase a metamensaxe definida anteriormente. Durante a maior parte do tempo, empregarase a metamensaxe definida polo usuario en lugar das mensaxes xeradas automaticamente, se está dispoñible.

note: TRANS: translate text between <> only
en: metapatches <meta-line>
gl_ES: metaparches <meta-liña>

en: Set metaserver patches line.
gl_ES: Establecer a liña de parches do metaservidor.

en: Control metaserver connection.
gl_ES: Controlar a conexión do metaservidor.

en: 'metaconnection ?' reports on the status of the connection to metaserver. 'metaconnection down' or 'metac d' brings the metaserver connection down. 'metaconnection up' or 'metac u' brings the metaserver connection up. 'metaconnection persistent' or 'metac p' is like 'up', but keeps trying after failures.
gl_ES: 'metaconexión?' informa sobre o estado da conexión ao metaservidor. 'metaconexión baixa' ou 'metac d' desactiva a conexión do metaservidor. 'metaconnection up' ou 'metac u' activa a conexión do metaservidor. 'metaconexión persistente' ou 'metac p' é como 'arriba', pero segue intentando despois de fallas.

note: TRANS: translate text between <> only
en: metaserver <address>
gl_ES: metaservidor <enderezo>

en: Set address (URL) for metaserver to report to.
gl_ES: Establece o enderezo (URL) para o metaservidor para informar.

note: TRANS: translate text between <> only
en: aitoggle <player-name>
gl_ES: aitoggle <nome-xogador>

en: Toggle AI status of player.
gl_ES: Cambia o estado da IA ​​do xogador.

note: TRANS: translate text between [] and <> only
en: take [connection-name] <player-name>
gl_ES: toma [nome-conexión] <nome-xogador>

en: Take over a player's place in the game.
gl_ES: Adquirir o lugar dun xogador no xogo.

note: TRANS: Don't translate text between ''
en: Only the console and connections with cmdlevel 'hack' can force other connections to take over a player. If you're not one of these, only the <player-name> argument is allowed. If '-' is given for the player name and the connection does not already control a player, one is created and assigned to the connection. The 'allowtake' option controls which players may be taken and in what circumstances.
gl_ES: Só a consola e as conexións con 'hack' de nivel cmd poden forzar outras conexións a facerse cargo dun xogador. Se non es un destes, só se permite o argumento <player-name>. Se se dá '-' para o nome do xogador e a conexión aínda non controla un xogador, créase un e asígnase á conexión. A opción "permitir toma" controla que xogadores poden ser capturados e en que circunstancias.

note: TRANS: translate text between [] only
en: observe [connection-name] [player-name]
gl_ES: observar [nome-conexión] [nome-xogador]

en: Observe a player or the whole game.
gl_ES: Observa un xogador ou todo o xogo.

note: TRANS: Don't translate text between ''
en: Only the console and connections with cmdlevel 'hack' can force other connections to observe a player. If you're not one of these, only the [player-name] argument is allowed. If the console gives no player-name or the connection uses no arguments, then the connection is attached to a global observer. The 'allowtake' option controls which players may be observed and in what circumstances.
gl_ES: Só a consola e as conexións con 'hack' de nivel cmd poden forzar outras conexións a observar un xogador. Se non es un destes, só se permite o argumento [nome do xogador]. Se a consola non dá nome de xogador ou a conexión non usa argumentos, entón a conexión está anexada a un observador global. A opción "permitir toma" controla que xogadores poden ser observados e en que circunstancias.

note: TRANS: translate text between <> only
en: detach <connection-name>
gl_ES: separar <nome-conexión>

en: Detach from a player.
gl_ES: Separar dun xogador.

en: Only the console and connections with cmdlevel 'hack' can force other connections to detach from a player.
gl_ES: Só a consola e as conexións con 'hack' de nivel cmd poden forzar outras conexións a desvincularse dun xogador.

note: TRANS: translate text between <> and [] only
en: create <player-name> [ai type]
gl_ES: crear <nome-xogador> [tipo ai]

en: Create an AI player with a given name.
gl_ES: Crea un xogador de IA cun nome dado.

note: TRANS: don't translate text between single quotes
en: With the 'create' command a new player with the given name is created.
    If 'player-name' is empty, a random name will be assigned when the game begins. Until then the player will be known by a name derived from its type.
    The 'ai type' parameter can be used to select which AI module will be used for the created player. This requires that the respective module has been loaded or built in to the server.
    If the game has already started, the new player will have no units or cities; also, if no free player slots are available, the slot of a dead player can be reused (removing all record of that player from the running game).
gl_ES: Se "nome-xogador" está baleiro, asignarase un nome aleatorio cando comece o xogo. Ata entón o xogador será coñecido por un nome derivado do seu tipo.
    O parámetro "tipo de IA" pode usarse para seleccionar que módulo de IA se utilizará para o reprodutor creado. Isto require que o módulo respectivo foi cargado ou integrado no servidor.
    Se o xogo xa comezou, o novo xogador non terá unidades nin cidades; ademais, se non hai espazos para xogadores libres dispoñibles, pódese reutilizar o espazo dun xogador morto (eliminando todos os rexistros dese xogador do xogo en execución).

en: Set yourself in away mode. The AI will watch your back.
gl_ES: Póñase en modo ausente. A IA vixiará as túas costas.

note: TRANS: translate text between <> only
en: restricted
    restricted <player-name>
gl_ES: restrinxido
    restrinxido <nome-xogador>

note: TRANS: translate 'Restricted' as AI skill level
en: Set one or all AI players to 'Restricted'.
gl_ES: Establece un ou todos os xogadores de IA en "Restrinxido".

note: TRANS: translate text between <> only
en: novice
    novice <player-name>
gl_ES: novato
    novato <nome-xogador>

note: TRANS: translate 'Novice' as AI skill level
en: Set one or all AI players to 'Novice'.
gl_ES: Establece un ou todos os xogadores de IA en "Novicio".

note: TRANS: translate text between <> only
en: easy
    easy <player-name>
gl_ES: doado
    fácil <nome-xogador>

note: TRANS: translate 'Easy' as AI skill level
en: Set one or all AI players to 'Easy'.
gl_ES: Establece un ou todos os xogadores de IA en "Fácil".

note: TRANS: translate text between <> only
en: normal
    normal <player-name>
gl_ES: normal
    normal <nome-xogador>

note: TRANS: translate 'Normal' as AI skill level
en: Set one or all AI players to 'Normal'.
gl_ES: Establece un ou todos os xogadores de IA en "Normal".

note: TRANS: translate text between <> only
en: hard
    hard <player-name>
gl_ES: duro
    difícil <nome-xogador>

note: TRANS: translate 'Hard' as AI skill level
en: Set one or all AI players to 'Hard'.
gl_ES: Establece un ou todos os xogadores de IA en "Difícil".

note: TRANS: translate text between <> only
en: cheating
    cheating <player-name>
gl_ES: enganar
    enganar <nome-xogador>

note: TRANS: translate 'Cheating' as AI skill level
en: Set one or all AI players to 'Cheating'.
gl_ES: Establece un ou todos os xogadores de IA en "Trampa".

note: TRANS: translate text between <> only
en: experimental
    experimental <player-name>
gl_ES: experimental
    experimental <nome-xogador>

note: TRANS: translate 'Experimental' as AI skill level
en: Set one or all AI players to 'Experimental'.
gl_ES: Establece un ou todos os xogadores de IA en "Experimental".

note: TRANS: translate text between <> only
en: cmdlevel
    cmdlevel <level>
    cmdlevel <level> new
    cmdlevel <level> first
    cmdlevel <level> <connection-name>
gl_ES: nivel cmd
    cmdlevel <nivel>
    cmdlevel <nivel> novo
    cmdlevel <nivel> primeiro
    cmdlevel <nivel> <nome-conexión>

en: Query or set command access level access.
gl_ES: Consulta ou establece o acceso ao nivel de acceso ao comando.

en: The command access level controls which server commands are available to users via the client chatline. The available levels are:
        none  -  no commands
        info  -  informational or observer commands only
        basic -  commands available to players in the game
        ctrl  -  commands that affect the game and users
        admin -  commands that affect server operation
        hack  -  *all* commands - dangerous!
    With no arguments, the current command access levels are reported. With a single argument, the level is set for all existing connections, and the default is set for future connections. If 'new' is specified, the level is set for newly connecting clients. If 'first come' is specified, the 'first come' level is set; it will be granted to the first client to connect, or if there are connections already, the first client to issue the 'first' command. If a connection name is specified, the level is set for that connection only.
    Command access levels do not persist if a client disconnects, because some untrusted person could reconnect with the same name. Note that this command now takes connection names, not player names.
gl_ES: O nivel de acceso ao comando controla que comandos do servidor están dispoñibles para os usuarios a través da liña de chat do cliente. Os niveis dispoñibles son:
     none - sen comandos
     info: só comandos informativos ou de observador
     básico: comandos dispoñibles para os xogadores do xogo
     ctrl - comandos que afectan ao xogo e aos usuarios
     admin - comandos que afectan o funcionamento do servidor
     cortar - *todos* os comandos - perigoso!
    Sen argumentos, infórmanse dos niveis de acceso ao comando actuais. Cun só argumento, o nivel establécese para todas as conexións existentes e o predeterminado para conexións futuras. Se se especifica "novo", o nivel establécese para os novos clientes que se conectan. Se se especifica 'primeiro en chegar', establécese o nivel de 'primeiro en chegar'; concederase ao primeiro cliente que se conecte ou, se xa hai conexións, ao primeiro cliente que emita o comando "primeiro". Se se especifica un nome de conexión, o nivel establécese só para esa conexión.
    Os niveis de acceso aos comandos non persisten se un cliente se desconecta, porque algunha persoa non fiable podería conectarse de novo co mesmo nome. Teña en conta que este comando agora toma nomes de conexión, non nomes de xogadores.

en: If there is none, become the game organizer with increased permissions.
gl_ES: Se non o hai, convértete no organizador do xogo con permisos aumentados.

en: See "/help timeoutincrease".
gl_ES: Consulte "/help timeoutincrease".

en: Every <turn> turns, add <value> to timeout timer, then add <turninc> to <turn> and multiply <value> by <valuemult>. Use this command in concert with the option "timeout". Defaults are 0 0 0 1
gl_ES: Cada volta <turn>, engade <valor> ao temporizador de tempo de espera, despois engade <turninc> a <turn> e multiplique <valor> por <valuemult>. Use este comando xunto coa opción "timeout". Os valores predeterminados son 0 0 0 1

note: TRANS: translate text between <> only; "vote" is as a process
en: cancelvote
    cancelvote <vote number>
    cancelvote all
gl_ES: cancelar voto
    cancelvote <número de voto>
    cancela todo

note: TRANS: "vote" as a process
en: Cancel a running vote.
gl_ES: Cancelar unha votación en curso.

note: TRANS: "vote" as a process
en: With no arguments this command removes your own vote. If you have an admin access level, you can cancel any vote by vote number, or all votes with the 'all' argument.
gl_ES: Sen argumentos, este comando elimina o teu propio voto. Se tes un nivel de acceso de administrador, podes cancelar calquera voto por número de voto ou todos os votos co argumento "todos".

note: TRANS: translate text between <> and [] only
en: ignore [type=]<pattern>
gl_ES: ignorar [type=]<patrón>

en: Block all messages from users matching the pattern.
gl_ES: Bloquea todas as mensaxes dos usuarios que coincidan co patrón.

en: The given pattern will be added to your ignore list; you will not receive any messages from users matching this pattern. The type may be either "user", "host", or "ip". The default type (if omitted) is to match against the username. The pattern supports unix glob style wildcards, i.e., * matches zero or more character, ? exactly one character, [abc] exactly one of 'a' 'b' or 'c', etc. To access your current ignore list, issue "/list ignore".
gl_ES: O patrón indicado engadirase á túa lista de ignorados; non recibirá ningunha mensaxe de usuarios que coincidan con este patrón. O tipo pode ser "usuario", "anfitrión" ou "ip". O tipo predeterminado (se se omite) é coincidir co nome de usuario. O patrón admite comodíns de estilo globo Unix, é dicir, * coincide con cero ou máis caracteres, ? exactamente un carácter, [abc] exactamente un de 'a' 'b' ou 'c', etc. Para acceder á túa lista de ignorados actual, emite "/list ignore".

note: TRANS: translate text between <>
en: unignore <range>
gl_ES: non ignorar <rango>

en: Remove ignore list entries.
gl_ES: Eliminar as entradas da lista ignorada.

en: The ignore list entries in the given range will be removed; you will be able to receive messages from the respective users. The range argument may be a single number or a pair of numbers separated by a dash '-'. If the first number is omitted, it is assumed to be 1; if the last is omitted, it is assumed to be the last valid ignore list index. To access your current ignore list, issue "/list ignore".
gl_ES: Eliminaranse as entradas da lista ignorada no intervalo indicado; poderás recibir mensaxes dos respectivos usuarios. O argumento do intervalo pode ser un só número ou un par de números separados por un guión "-". Se o primeiro número se omite, suponse que é 1; se se omite o último, suponse que é o último índice de lista de ignorados válido. Para acceder á súa lista de ignorados actual, emita "/list ignore".

en: Define the color of a player.
gl_ES: Define a cor dun xogador.

en: This command sets the color of a specific player, overriding any color assigned according to the 'plrcolormode' setting.
    The color is defined using hexadecimal notation (hex) for the combination of Red, Green, and Blue color components (RGB), similarly to HTML. For each component, the lowest (darkest) value is 0 (in hex: 00), and the highest value is 255 (in hex: FF). The color definition is simply the three hex values concatenated together (RRGGBB). For example, the following command sets Caesar to pure red:
      playercolor Caesar ff0000
    Before the game starts, this command can only be used if the 'plrcolormode' setting is set to 'PLR_SET'; a player's color can be unset again by specifying 'reset'.
    Once the game has started and colors have been assigned, this command changes the player color in any mode; 'reset' cannot be used.
    To list the player colors, use 'list colors'.
gl_ES: Este comando establece a cor dun reprodutor específico, anulando calquera cor asignada segundo a configuración 'plrcolormode'.
    A cor defínese mediante a notación hexadecimal (hexadecimal) para a combinación de compoñentes de cor vermella, verde e azul (RGB), de xeito similar ao HTML. Para cada compoñente, o valor máis baixo (máis escuro) é 0 (en hexadecimal: 00) e o valor máis alto é 255 (en hexadecimal: FF). A definición de cor é simplemente os tres valores hexadecimales concatenados (RRGGBB). Por exemplo, o seguinte comando configura César en vermello puro:
     playercolor Caesar ff0000
    Antes de que comece o xogo, este comando só se pode usar se a configuración 'plrcolormode' está definida en 'PLR_SET'; a cor dun xogador pódese desactivar de novo especificando "reiniciar".
    Unha vez que o xogo comezou e as cores asignadas, este comando cambia a cor do xogador en calquera modo; 'reset' non se pode usar.
    Para listar as cores dos reprodutores, usa "cores da lista".

note: TRANS: translate text between <> and [] only
en: playernation <player-name> [nation] [is-male] [leader] [style]
gl_ES: playernation <nome-xogador> [nación] [é masculino] [líder] [estilo]

en: Define the nation of a player.
gl_ES: Define a nación dun xogador.

en: This command sets the nation, leader name, style, and gender of a specific player.
    The gender parameter should be 1 if male, otherwise 0. Omitting any of the player settings will reset the player to defaults.
    This command may not be used once the game has started.
gl_ES: Este comando define a nación, o nome do líder, o estilo e o sexo dun xogador específico.
    O parámetro de xénero debe ser 1 se é masculino, en caso contrario, 0. Se omites calquera das configuracións do xogador, o xogador restablecerá os valores predeterminados.
    Este comando non se pode usar unha vez que o xogo comezou.

en: End the game immediately in a draw.
gl_ES: Remata o partido inmediatamente en empate.

en: Concede the game.
gl_ES: Conceder o partido.

en: This tells everyone else that you concede the game, and if all but one player (or one team) have conceded the game in this way then the game ends.
gl_ES: Isto indica a todos os demais que concedes o xogo, e se todos menos un xogador (ou un equipo) concederon o xogo deste xeito, o xogo remata.

note: TRANS: translate text between <> only
en: remove <player-name>
gl_ES: eliminar <nome-xogador>

en: Fully remove player from game.
gl_ES: Eliminar completamente o xogador do xogo.

en: This *completely* removes a player from the game, including all cities and units etc. Use with care!
gl_ES: Isto elimina *completamente* un xogador do xogo, incluídas todas as cidades e unidades, etc. Use con coidado!

note: TRANS: translate text between <> only
en: save
    save <file-name>
gl_ES: gardar
    gardar <nome-ficheiro>

en: Save game to file.
gl_ES: Garda a partida no ficheiro.

en: Save the current game to file <file-name>. If no file-name argument is given saves to "<auto-save name prefix><year>m.sav[.gz]". To reload a savegame created by 'save', start the server with the command-line argument:
        '--file <filename>' or '-f <filename>'
    and use the 'start' command once players have reconnected.
gl_ES: Garda o xogo actual no ficheiro <nome-ficheiro>. Se non se dá ningún argumento do nome de ficheiro, gárdase en "<prefixo de nome de gardado automático><ano>m.sav[.gz]". Para volver cargar unha partida gardada creada por 'gardar', inicie o servidor co argumento da liña de comandos:
     '--file <nome do ficheiro>' ou '-f <nome do ficheiro>'
    e usa o comando "iniciar" unha vez que os xogadores se volveron conectar.

note: TRANS: translate text between <> only
en: scensave
    scensave <file-name>
gl_ES: scenave
    scensave <nome-ficheiro>

en: Save game to file as scenario.
gl_ES: Garda a partida para arquivo como escenario.

en: Save the current game to file <file-name> as scenario. If no file-name argument is given saves to "<auto-save name prefix><year>m.sav[.gz]". To reload a savegame created by 'scensave', start the server with the command-line argument:
        '--file <filename>' or '-f <filename>'
    and use the 'start' command once players have reconnected.
gl_ES: Garda o xogo actual no ficheiro <nome-ficheiro> como escenario. Se non se dá ningún argumento do nome de ficheiro, gárdase en "<prefixo de nome de gardado automático><ano>m.sav[.gz]". Para volver cargar unha partida gardada creada por 'scensave', inicie o servidor co argumento da liña de comandos:
     '--file <nome do ficheiro>' ou '-f <nome do ficheiro>'
    e usa o comando "iniciar" unha vez que os xogadores se volveron conectar.

note: TRANS: translate text between <> only
en: load
    load <file-name>
gl_ES: cargar
    cargar <nome-ficheiro>

en: Load game from file.
gl_ES: Cargar o xogo desde o ficheiro.

en: Load a game from <file-name>. Any current data including players, rulesets and server options are lost.
gl_ES: Cargar un xogo desde <file-name>. Perderanse todos os datos actuais, incluídos os xogadores, as regras e as opcións do servidor.

note: TRANS: translate text between <> only
en: read <file-name>
gl_ES: ler <nome-ficheiro>

en: Process server commands from file.
gl_ES: Procesar comandos do servidor desde o ficheiro.

note: TRANS: translate text between <> only
en: write <file-name>
gl_ES: escribir <nome-ficheiro>

en: Write current settings as server commands to file.
gl_ES: Escribe a configuración actual como comandos do servidor no ficheiro.

en: Reset all server settings.
gl_ES: Restablece toda a configuración do servidor.

en: Reset all settings if it is possible. The following levels are supported:
      game     - using the values defined at the game start
      ruleset  - using the values defined in the ruleset
      script   - using default values and rereading the start script
      default  - using default values
gl_ES: Restablece todos os axustes se é posible. Admítense os seguintes niveis:
     xogo - utilizando os valores definidos ao comezo do xogo
     conxunto de regras - utilizando os valores definidos no conxunto de regras
     script - usando os valores predeterminados e relendo o script de inicio
     predeterminado - usando valores predeterminados

en: Set option to its default value
gl_ES: Establece a opción no seu valor predeterminado

en: Reset the option to its default value. If the default ever changes in a future version, the option's value will follow that change.
gl_ES: Restablece a opción ao seu valor predeterminado. Se o valor predeterminado cambia algunha vez nunha versión futura, o valor da opción seguirá ese cambio.

note: TRANS: translate text between <> only
en: lua cmd <script line>
    lua unsafe-cmd <script line>
    lua file <script file>
    lua unsafe-file <script file>
    lua <script line> (deprecated)
gl_ES: lua cmd <liña de guión>
    lua unsafe-cmd <liña de guión>
    lua ficheiro <ficheiro de script>
    lua unsafe-file <ficheiro de script>
    lua <liña de guión> (obsoleto)

en: Evaluate a line of Freeciv script or a Freeciv script file in the current game.
gl_ES: Avalía unha liña de script Freeciv ou un ficheiro de script Freeciv no xogo actual.

note: TRANS: Do not translate 'unsafe' or 'hack'
en: Subcommands with the 'unsafe' prefix run the script in an instance separate from the ruleset. This instance doesn't restrict access to Lua functions that can be used to hack the computer running the Freeciv server. Access to it is therefore limited to the console and connections with cmdlevel 'hack'
gl_ES: Os subcomandos co prefixo "inseguro" executan o script nunha instancia separada do conxunto de regras. Esta instancia non restrinxe o acceso ás funcións de Lua que se poden usar para piratear o ordenador que executa o servidor Freeciv. Polo tanto, o acceso a el está limitado á consola e ás conexións con 'hack' de nivel cmd

note: TRANS: translate text between <>
en: kick <user>
gl_ES: patear <usuario>

en: Cut a connection and disallow reconnect.
gl_ES: Corta unha conexión e non permite a nova conexión.

en: The connection given by the 'user' argument will be cut from the server and not allowed to reconnect. The time the user wouldn't be able to reconnect is controlled by the 'kicktime' setting.
gl_ES: A conexión proporcionada polo argumento "usuario" cortarase do servidor e non se permitirá volver conectarse. A hora en que o usuario non se poderá volver conectar está controlada pola configuración "kicktime".

note: TRANS: translate only text between [] and <>
en: delegate to <username> [player-name]
    delegate cancel [player-name]
    delegate take <player-name>
    delegate restore
    delegate show <player-name>
gl_ES: delegar en <nome de usuario> [nome-xogador]
    cancelar delegado [nome-xogador]
    toma delegada <nome-xogador>
    delegado de restauración
    mostrar delegado <nome-xogador>

en: Delegate control to another user.
gl_ES: Delegar o control a outro usuario.

en: Delegation allows a user to nominate another user who can temporarily take over control of their player while they are away.
    'delegate to <username>': allow <username> to 'delegate take' your player.
    'delegate cancel': nominated user can no longer take your player.
    'delegate take <player-name>': take control of a player who has been delegated to you. (Behaves like 'take', except that the 'allowtake' restrictions are not enforced.)
    'delegate restore': relinquish control of a delegated player (opposite of 'delegate take') and restore your previous view, if any. (This also happens automatically if the player's owner reconnects.)
    'delegate show': show who control of your player is currently delegated to, if anyone.
    The [player-name] argument can only be used by connections with cmdlevel 'admin' or above to force the corresponding change of the delegation status.
gl_ES: A delegación permite que un usuario nomee outro usuario que poida asumir temporalmente o control do seu xogador mentres estea ausente.
    'delegar a <nome de usuario>': permite que <nome de usuario> "delegue a toma" do teu xogador.
    'delegate cancel': o usuario nomeado xa non pode levar o teu xogador.
    'delegate take <nome-xogador>': toma o control dun xogador que che foi delegado. (Compórtase como 'take', excepto que as restricións de 'allowtake' non se aplican).
    'restauración delegada': renuncia ao control dun xogador delegado (oposto a 'toma delegada') e restablece a túa vista anterior, se é o caso. (Isto tamén ocorre automaticamente se o propietario do xogador volve conectarse.)
    'delegate show': mostra a quen está delegado o control do teu xogador, se hai alguén.
    O argumento [nome-xogador] só pode ser usado por conexións co nivel de cmd 'admin' ou superior para forzar o cambio correspondente do estado da delegación.

note: TRANS: translate text between <> only
en: aicmd <player> <command>
gl_ES: aicmd <xogador> <comando>

en: Execute AI command
gl_ES: Executar o comando AI

note: TRANS: translate text between <> only
en: fcdb reload
    fcdb lua <script>
gl_ES: recarga fcdb
    fcdb lua <script>

en: Manage the authentication database.
gl_ES: Xestionar a base de datos de autenticación.

en: The argument 'reload' causes the database script file to be re-read after a change, while the argument 'lua' evaluates a line of Lua script in the context of the Lua instance for the database.
gl_ES: O argumento 'reload' fai que o ficheiro de script da base de datos se volva ler despois dun cambio, mentres que o argumento 'lua' avalía unha liña de script Lua no contexto da instancia Lua para a base de datos.

note: TRANS: translate text between <> only
en: mapimg define <mapdef>
    mapimg show <id>|all
    mapimg create <id>|all
    mapimg delete <id>|all
    mapimg colortest
gl_ES: mapimg define <mapdef>
    mapimg mostrar <id>|todos
    mapimg crear <id>|todos
    mapimg eliminar <id>|todos
    test de cores mapimg

en: Create image files of the world/player map.
gl_ES: Crea ficheiros de imaxe do mapa do mundo/xogador.

note: TRANS: translate text between <> only
en: lock <setting>
gl_ES: bloquear <configuración>

en: Lock setting so that non-admins can't change it.
gl_ES: Bloquear a configuración para que os non administradores non poidan cambiala.

note: TRANS: translate text between <> only
en: unlock <setting>
gl_ES: desbloquear <configuración>

en: Unlock setting so that non-admins can change it.
gl_ES: Desbloquear a configuración para que os non administradores poidan cambiala.

en: Switch server output between 'RFC-style' and normal style.
gl_ES: Cambia a saída do servidor entre "estilo RFC" e estilo normal.

en: Simply returns the id of the server.
gl_ES: Simplemente devolve o ID do servidor.

en: %s Welcome
gl_ES: %s Benvido

en: Welcome to the %s Server running at %s port %d.
gl_ES: Benvido ao servidor %s que se executa no porto %s %d.

en: Welcome to the %s Server at port %d.
gl_ES: Benvido ao servidor %s no porto %d.

en: %s has connected from %s.
gl_ES: %s conectouse desde %s.

en: Your delegate %s was controlling your player '%s'; now detached.
gl_ES: O teu delegado %s controlaba o teu xogador '%s'; agora separado.

en: %s reconnected, ending your delegated control of player '%s'.
gl_ES: %s volveu conectarse, rematando o control delegado do xogador '%s'.

en: Couldn't get control of '%s' from delegation to %s.
gl_ES: Non se puido controlar '%s' desde a delegación a %s.

en: Couldn't attach your connection to a scenario player.
gl_ES: Non se puido conectar a túa conexión a un reprodutor de escenarios.

en: Couldn't attach your connection to new player.
gl_ES: Non se puido conectar a túa conexión ao reprodutor novo.

en: You are logged in as '%s' connected to no player.
gl_ES: Iniciaches sesión como '%s' conectado a ningún xogador.

en: You are logged in as '%s' connected to %s.
gl_ES: Iniciaches sesión como '%s' conectado a %s.

en: %s has connected (player %s).
gl_ES: %s conectouse (xogador %s).

en: %s has connected from %s (player %s).
gl_ES: %s conectouse desde %s (xogador %s).

en: %s has connected.
gl_ES: %s conectouse.

en: Turn-blocking game play: waiting on %s to finish turn...
gl_ES: Xogo de bloqueo de quendas: agardando a %s para rematar a quenda...

en:  *** Server is in edit mode. ***
gl_ES:  *** O servidor está en modo de edición. ***

en: Client rejected: %s.
gl_ES: Cliente rexeitado: %s.

en: Connection request from %s from %s
gl_ES: Solicitude de conexión de %s desde %s

en: %s has client version %d.%d.%d%s
gl_ES: %s ten a versión de cliente %d.%d.%d%s

en: The client is missing a capability that this server needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
gl_ES: Falta ao cliente unha capacidade que necesita este servidor.
    Versión do servidor: %d.%d.%d%s Versión do cliente: %d.%d.%d%s. A actualización pode axudar!

en: %s was rejected: Mismatched capabilities.
gl_ES: %s foi rexeitado: capacidades non coincidentes.

en: The server is missing a capability that the client needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
gl_ES: Falta ao servidor unha capacidade que precisa o cliente.
    Versión do servidor: %d.%d.%d%s Versión do cliente: %d.%d.%d%s. A actualización pode axudar!

en: Invalid username '%s'
gl_ES: Nome de usuario '%s' non válido

en: %s was rejected: Invalid name [%s].
gl_ES: %s foi rexeitado: nome non válido [%s].

en: You have been kicked from this server and cannot reconnect for %d seconds.
gl_ES: Foron expulsado deste servidor e non podes volver conectarte durante %d segundos.

en: %s was rejected: Connection kicked (%d seconds remaining).
gl_ES: %s foi rexeitado: conexión inactiva (%d segundos restantes).

en: '%s' already connected.
gl_ES: '%s' xa está conectado.

en: %s was rejected: Duplicate login name [%s].
gl_ES: %s foi rexeitado: nome de inicio de sesión duplicado [%s].

en: Lost connection: %s.
gl_ES: Perdeuse a conexión: %s.

en: ?IP:Hidden
gl_ES: ?IP: Oculto

en: Detaching from %s.
gl_ES: Separando de %s.

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: Please report this message at %s
gl_ES: Informe esta mensaxe en %s

en: Ok. RFC-style set.
gl_ES: Ok. Conxunto de estilo RFC.

en: Ok. Standard style set.
gl_ES: Ok. Conxunto de estilo estándar.

en: For introductory help, type 'help'.
gl_ES: Para obter axuda introdutoria, escriba "axuda".

en: The %s can't accept %s.
gl_ES: O %s non pode aceptar %s.

en: You don't have tech %s, you can't accept treaty.
gl_ES: Non tes a tecnoloxía %s, non podes aceptar o tratado.

en: City you are trying to give no longer exists, you can't accept treaty.
gl_ES: A cidade que intentas dar xa non existe, non podes aceptar o tratado.

en: You are not owner of %s, you can't accept treaty.
gl_ES: Non es propietario de %s, non podes aceptar o tratado.

en: Your capital (%s) is requested, you can't accept treaty.
gl_ES: Solicítase o teu capital (%s), non podes aceptar o tratado.

en: You cannot form an alliance because you are at war with an ally of %s.
gl_ES: Non podes formar unha alianza porque estás en guerra cun aliado de %s.

en: You cannot form an alliance because %s is at war with an ally of yours.
gl_ES: Non podes formar unha alianza porque %s está en guerra cun aliado teu.

en: You don't have enough gold, you can't accept treaty.
gl_ES: Non tes ouro suficiente, non podes aceptar un tratado.

en: A treaty containing %d clause was agreed upon. | A treaty containing %d clauses was agreed upon.
gl_ES[0]: Acordouse un tratado que contén %d cláusula.
gl_ES[1]: Acordouse un tratado que contén %d cláusulas.

en: Clause requirements are no longer fulfilled. Treaty with %s canceled!
gl_ES: Xa non se cumpren os requisitos da cláusula. Tratado con %s cancelado!

en: One of the cities the %s are giving away is destroyed! Treaty canceled!
gl_ES: Unha das cidades que os %s están regalando está destruída! Tratado cancelado!

en: The %s no longer control %s! Treaty canceled!
gl_ES: O %s xa non controla a %s! Tratado cancelado!

en: The %s don't have the promised amount of gold! Treaty canceled!
gl_ES: Os %s non teñen a cantidade de ouro prometida! Tratado cancelado!

en: You gave an embassy to %s.
gl_ES: Deches unha embaixada a %s.

en: %s allowed you to create an embassy!
gl_ES: %s permitiuche crear unha embaixada!

en: You are taught the knowledge of %s.
gl_ES: Ensináronche o coñecemento de %s.

en: You have acquired %s thanks to the %s treaty with the %s.
gl_ES: Adquiriches %s grazas ao tratado %s cos %s.

note: TRANS: Tech from another player
en: ?fromplr:The %s have acquired %s from the %s.
gl_ES: Os %s adquiriron %s do %s.

en: You get %d gold. | You get %d gold.
gl_ES[0]: Obtén %d ouro.
gl_ES[1]: Obtén %d ouro.

note: TRANS: ... Polish worldmap.
en: You receive the %s worldmap.
gl_ES: Recibes o mapamundi %s.

note: TRANS: ... Polish seamap.
en: You receive the %s seamap.
gl_ES: Recibes o mapa de %s.

en: You receive the city of %s from %s.
gl_ES: Recibes a cidade de %s de %s.

en: You give the city of %s to %s.
gl_ES: Dálle a cidade de %s a %s.

en: You agree on a cease-fire with %s.
gl_ES: Aceptas un alto o fogo con %s.

note: TRANS: ... the Poles ... Polish territory
en: You agree on an armistice with the %s. In %d turn, it will become a peace treaty. Move your military units out of %s territory to avoid them being disbanded. | You agree on an armistice with the %s. In %d turns, it will become a peace treaty. Move any military units out of %s territory to avoid them being disbanded.
gl_ES[0]: Vostede está de acordo nun armisticio cos %s. En %d turno, converterase nun tratado de paz. Move as túas unidades militares fóra do territorio de %s para evitar que se disolvan.
gl_ES[1]: Vostede está de acordo nun armisticio cos %s. En %d quendas, converterase nun tratado de paz. Move as unidades militares do territorio de %s para evitar a súa disolución.

en: You agree on an alliance with %s.
gl_ES: Estás de acordo nunha alianza con %s.

en: You give shared vision to %s.
gl_ES: Dálle unha visión compartida a %s.

en: %s gives you shared vision.
gl_ES: %s ofrécelle unha visión compartida.

en: You share your tiles with %s.
gl_ES: Comparte as túas fichas con %s.

en: %s shares their tiles with you.
gl_ES: %s comparte as súas fichas contigo.

en: %s canceled the meeting!
gl_ES: %s cancelou a reunión!

en: Meeting with %s canceled.
gl_ES: Cancelouse a reunión con %s.

en: Your diplomatic envoy was decapitated!
gl_ES: O teu enviado diplomático foi decapitado!

note: TRANS: unit, action
en: Your %s was caught attempting to do %s!
gl_ES: O teu %s foi capturado tentando facer %s!

note: TRANS: nation, unit, action, city
en: You caught %s %s attempting to do %s in %s!
gl_ES: Capturaches %s %s tentando facer %s en %s!

en: Your %s poisoned the water supply of %s.
gl_ES: O teu %s envelenou o abastecemento de auga de %s.

en: %s is suspected of poisoning the water supply of %s.
gl_ES: Sospéitase que %s envelenou o abastecemento de auga de %s.

en: Your %s destroyed %s by poisoning its water supply.
gl_ES: O teu %s destruíu a %s envenenando o seu abastecemento de auga.

en: %s is suspected of destroying %s by poisoning its water supply.
gl_ES: Sospéitase que %s destruíu a %s envenenando o seu abastecemento de auga.

note: TRANS: unit, action, city
en: Your %s did %s to %s.
gl_ES: O teu %s fixo %s a %s.

note: TRANS: action, city, nation
en: %s done to %s, %s suspected.
gl_ES: %s feito para %s, %s sospeitoso.

en: You have established an embassy in %s.
gl_ES: Creaches unha embaixada en %s.

en: The %s have established an embassy in %s.
gl_ES: Os %s estableceron unha embaixada en %s.

en: Your %s's successful sabotage killed the %s %s.
gl_ES: A sabotaxe exitosa do teu %s matou a %s %s.

note: TRANS: ... the Poles!
en: Your %s was killed by %s sabotage!
gl_ES: O teu %s foi asasinado por %s sabotaxe!

en: Your %s succeeded in sabotaging the %s %s.
gl_ES: O teu %s conseguiu sabotear o %s %s.

note: TRANS: ... the Poles!
en: Your %s was sabotaged by the %s!
gl_ES: O teu %s foi saboteado polos %s!

en: You don't have enough gold to bribe the %s %s.
gl_ES: Non tes ouro suficiente para subornar aos %s %s.

note: TRANS: <diplomat> ... <unit>
en: Your %s succeeded in bribing the %s.
gl_ES: O teu %s conseguiu subornar a %s.

note: TRANS: <unit> ... <Poles>
en: Your %s was bribed by the %s.
gl_ES: O teu %s foi subornado polo %s.

en: You are not in war with all the units in the stack.
gl_ES: Non estás en guerra con todas as unidades da morea.

en: You don't have enough gold to bribe the unit stack.
gl_ES: Non tes ouro suficiente para subornar a morea de unidades.

note: TRANS: <diplomat> ...
en: Your %s succeeded in bribing %d units.
gl_ES: O teu %s conseguiu subornar %d unidades.

note: TRANS: Paris was expecting ... Your Spy was caught
en: %s was expecting your attempt to steal technology again. Your %s was caught and executed.
gl_ES: %s estaba esperando o teu intento de roubar tecnoloxía de novo. O teu %s foi capturado e executado.

note: TRANS: The Belgian Spy ... from Paris
en: The %s %s failed to steal technology again from %s. We were prepared for the attempt.
gl_ES: O %s %s non puido roubar tecnoloxía de novo a %s. Estabamos preparados para o intento.

note: TRANS: Your Spy was caught ... from %s.
en: Your %s was caught in the attempt of stealing technology from %s.
gl_ES: O teu %s foi atrapado no intento de roubar tecnoloxía a %s.

note: TRANS: The Belgian Spy ... from Paris
en: The %s %s failed to steal technology from %s.
gl_ES: O %s %s non puido roubar tecnoloxía de %s.

en: No new technology found in %s.
gl_ES: Non se atopou ningunha tecnoloxía nova en %s.

en: Your %d gold prepared to incite the revolt was lost! | Your %d gold prepared to incite the revolt was lost!
gl_ES[0]: O teu %d ouro preparado para provocar a revolta perdeuse!
gl_ES[1]: O teu %d ouro preparado para provocar a revolta perdeuse!

en: Your security service captured %d gold prepared to incite your town! | Your security service captured %d gold prepared to incite your town!
gl_ES[0]: O teu servizo de seguridade capturou %d ouro preparado para incitar á túa cidade!
gl_ES[1]: O teu servizo de seguridade capturou %d ouro preparado para incitar á túa cidade!

en: You don't have enough gold to subvert %s.
gl_ES: Non tes ouro suficiente para subverter a %s.

en: Your %s was caught in the attempt of inciting a revolt!
gl_ES: O teu %s quedou atrapado no intento de incitar a unha revolta!

en: You caught %s %s attempting to incite a revolt in %s!
gl_ES: Capturaches a %s %s intentando incitar a unha revolta en %s!

en: Revolt incited in %s, you now rule the city!
gl_ES: Revolta incitada en %s, agora gobernas a cidade!

en: %s has revolted, %s influence suspected.
gl_ES: %s rebelouse, %s sospeitase da influencia.

en: Your %s was caught in the attempt of industrial sabotage!
gl_ES: O teu %s foi atrapado nun intento de sabotaxe industrial!

en: You caught %s %s attempting sabotage in %s!
gl_ES: Capturaches %s %s intentando sabotaxe en %s!

en: Your %s could not find anything to sabotage in %s.
gl_ES: O teu %s non puido atopar nada que sabotear en %s.

en: You cannot sabotage a %s!
gl_ES: Non podes sabotear un %s!

en: Your %s succeeded in destroying the production of %s in %s.
gl_ES: O teu %s conseguiu destruír a produción de %s en %s.

en: The production of %s was destroyed in %s, %s are suspected.
gl_ES: A produción de %s foi destruída en %s, sospéitase que %s.

en: Your %s was caught in the attempt of sabotage!
gl_ES: O teu %s foi atrapado nun intento de sabotaxe!

en: You caught %s %s attempting to sabotage the %s in %s!
gl_ES: Capturaches %s %s intentando sabotear o %s en %s!

en: Your %s destroyed the %s in %s.
gl_ES: O teu %s destruíu o %s en %s.

en: The %s destroyed the %s in %s.
gl_ES: O %s destruíu o %s en %s.

en: Your %s was caught attempting to steal gold!
gl_ES: O teu %s foi sorprendido tentando roubar ouro!

note: TRANS: nation, unit, city
en: You caught %s %s attempting to steal your gold in %s!
gl_ES: Capturaches a %s %s intentando roubar o teu ouro en %s!

note: TRANS: unit, gold, city
en: Your %s stole %d gold from %s. | Your %s stole %d gold from %s.
gl_ES[0]: O teu %s roubou %d ouro de %s.
gl_ES[1]: O teu %s roubou %d ouro de %s.

note: TRANS: gold, city, nation
en: %d gold stolen from %s, %s suspected. | %d gold stolen from %s, %s suspected.
gl_ES[0]: %d ouro roubado a %s, %s sospeitoso.
gl_ES[1]: %d ouro roubado a %s, %s sospeitoso.

en: Your %s was caught in an attempt of stealing parts of the %s world map!
gl_ES: O teu %s foi atrapado nun intento de roubar partes do mapa mundial de %s!

en: You caught %s %s attempting to steal parts of your world map in %s!
gl_ES: Capturaches a %s %s intentando roubar partes do teu mapa do mundo en %s!

en: Your %s stole parts of the %s world map in %s.
gl_ES: O teu %s roubou partes do mapa do mundo %s en %s.

en: The %s are suspected of stealing parts of your world map in %s.
gl_ES: Sospéitase que os %s roubaron partes do teu mapa do mundo en %s.

en: Your %s was caught in an attempt of hiding a nuke in %s!
gl_ES: O teu %s foi atrapado nun intento de ocultar unha arma nuclear en %s!

en: You caught %s %s attempting to hide a nuke in %s!
gl_ES: Capturaches a %s %s intentando ocultar unha arma nuclear en %s!

en: Your %s hid a nuke in %s.
gl_ES: O teu %s agochou unha arma nuclear en %s.

en: The %s are suspected of hiding a nuke in %s.
gl_ES: Sospéitase que os %s ocultan unha arma nuclear en %s.

note: TRANS: <unit> ... <diplomat>
en: An enemy %s has been eliminated by your %s.
gl_ES: Un inimigo %s foi eliminado polo teu %s.

note: TRANS: <unit> ... <city> ... <diplomat>
en: Your %s has been eliminated defending %s against a %s.
gl_ES: O teu %s foi eliminado defendendo a %s contra un %s.

note: TRANS: <nation adj> <unit> ... <city> * TRANS: ... <diplomat>
en: A %s %s has been eliminated defending %s against a %s.
gl_ES: Un %s %s foi eliminado defendendo a %s contra un %s.

note: TRANS: ... <unit> ... <nation adj> <city> * TRANS: ... <diplomat>
en: Your %s has been eliminated defending %s %s against a %s.
gl_ES: O teu %s foi eliminado defendendo a %s %s contra un %s.

note: TRANS: <unit> ... <diplomat> TRANS: ... <unit> ... <diplomat>
en: Your %s has been eliminated defending against a %s.
gl_ES: O teu %s foi eliminado defendéndose contra un %s.

note: TRANS: <nation adj> <unit> ... <diplomat>
en: A %s %s has been eliminated defending against a %s.
gl_ES: Un %s %s foi eliminado defendéndose contra un %s.

en: Your %s was eliminated by a defending %s.
gl_ES: O teu %s foi eliminado por un %s defensor.

en: Eliminated a %s %s while infiltrating %s.
gl_ES: Eliminouse a %s %s mentres se infiltraba en %s.

en: A %s %s eliminated a %s %s while infiltrating %s.
gl_ES: Un %s %s eliminou un %s %s mentres se infiltraba en %s.

en: Your %s eliminated a %s %s while infiltrating %s.
gl_ES: O teu %s eliminou un %s %s mentres se infiltraba en %s.

en: Eliminated a %s %s while infiltrating our troops.
gl_ES: Eliminamos a %s %s mentres se infiltraban nas nosas tropas.

en: A %s %s eliminated a %s %s while infiltrating our troops.
gl_ES: Un %s %s eliminou a un %s %s mentres se infiltraba nas nosas tropas.

note: TRANS: ... <unit> ... <diplomat>
en: Your %s eliminated a %s %s while infiltrating our troops.
gl_ES: O teu %s eliminou a un %s %s mentres se infiltraba nas nosas tropas.

en: Your %s has successfully completed the mission and returned unharmed to %s.
gl_ES: O teu %s completou con éxito a misión e volveu ileso a %s.

en: Your %s was captured after completing the mission in %s.
gl_ES: O teu %s foi capturado despois de completar a misión en %s.

en: Your %s was captured after completing the mission.
gl_ES: O teu %s foi capturado despois de completar a misión.

en:  *** Server set to edit mode by %s! ***
gl_ES:  *** Servidor configurado para o modo de edición por %s! ***

en:  *** Edit mode canceled by %s. ***
gl_ES:  *** Modo de edición cancelado por %s. ***

en: Cannot edit the tile because %d is not a valid tile index on this map!
gl_ES: Non se pode editar a cela porque %d non é un índice de cela válido neste mapa!

note: TRANS: ..." the tile <tile-coordinates> because"...
en: Cannot modify terrain for the tile %s because %d is not a valid terrain id.
gl_ES: Non se pode modificar o terreo para a cela %s porque %d non é un ID de terreo válido.

note: TRANS: ..." the tile <tile-coordinates> because"...
en: Cannot modify extras for the tile %s because %d is not a valid extra id.
gl_ES: Non se poden modificar os extras para a cela %s porque %d non é un ID adicional válido.

en: Cannot create units because %d is not a valid tile index on this map!
gl_ES: Non se poden crear unidades porque %d non é un índice de cela válido neste mapa!

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates> because"...
en: Cannot create a unit at %s because the given unit type id %d is invalid.
gl_ES: Non se pode crear unha unidade en %s porque o ID de tipo de unidade indicado %d non é válido.

note: TRANS: ..." type <unit-type> at <tile-coordinates>"...
en: Cannot create a unit of type %s at %s because the given owner's player id %d is invalid.
gl_ES: Non se pode crear unha unidade de tipo %s en %s porque o ID de xogador do propietario indicado %d non é válido.

en: Cannot create another instance of unique unit type %s. Player already has one such unit.
gl_ES: Non se pode crear outra instancia do tipo de unidade único %s. O xogador xa ten unha unidade deste tipo.

en: Cannot create multiple instances of unique unit type %s.
gl_ES: Non se poden crear varias instancias do tipo de unidade único %s.

note: TRANS: ..." type <unit-type> on enemy tile * <tile-coordinates>"...
en: Cannot create unit of type %s on enemy tile %s.
gl_ES: Non se pode crear unha unidade do tipo %s na ficha inimiga %s.

note: TRANS: ..." type <unit-type> on the terrain at * <tile-coordinates>"...
en: Cannot create a unit of type %s on the terrain at %s.
gl_ES: Non se pode crear unha unidade de tipo %s no terreo en %s.

en: Cannot remove units because %d is not a valid tile index on this map!
gl_ES: Non se poden eliminar unidades porque %d non é un índice de cela válido neste mapa!

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates> because"...
en: Cannot remove a unit at %s because the given unit type id %d is invalid.
gl_ES: Non se pode eliminar unha unidade en %s porque o ID de tipo de unidade indicado %d non é válido.

note: TRANS: ..." type <unit-type> at <tile-coordinates> * because"...
en: Cannot remove a unit of type %s at %s because the given owner's player id %d is invalid.
gl_ES: Non se pode eliminar unha unidade do tipo %s en %s porque o ID de xogador do propietario indicado %d non é válido.

en: No such unit (ID %d).
gl_ES: Non hai tal unidade (ID %d).

en: Invalid veteran level %d for unit %d (%s).
gl_ES: O nivel de veterano %d non é válido para a unidade %d (%s).

en: Cannot create a city because %d is not a valid tile index on this map!
gl_ES: Non se pode crear unha cidade porque %d non é un índice de cela válido neste mapa!

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates> because"...
en: Cannot create a city at %s because the given owner's player id %d is invalid
gl_ES: Non se pode crear unha cidade en %s porque o ID de xogador do propietario indicado %d non é válido

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates>."
en: A city may not be built at %s.
gl_ES: Non se pode construír unha cidade en %s.

en: Cannot edit city with invalid city ID %d.
gl_ES: Non se pode editar a cidade cun ID de cidade non válido %d.

en: Cannot edit city name: %s
gl_ES: Non se pode editar o nome da cidade: %s

en: Invalid city size %d for city %s.
gl_ES: O tamaño da cidade %d non é válido para a cidade %s.

en: It is impossible for a city to have %s!
gl_ES: É imposible que unha cidade teña %s!

en: Invalid city food stock amount %d for city %s (allowed range is %d to %d).
gl_ES: Cantidade de stock de alimentos da cidade %d non válida para a cidade %s (o intervalo permitido é de %d a %d).

en: Invalid city shield stock amount %d for city %s (allowed range is %d to %d).
gl_ES: Cantidade de stock %d de City Shield non válida para a cidade %s (o intervalo permitido é de %d a %d).

en: No more players can be added because the maximum number of players (%d) has been reached.
gl_ES: Non se poden engadir máis xogadores porque se alcanzou o número máximo de xogadores (%d).

en: No more players can be added because there's already maximum number of players allowed by maxplayers setting (value %d)
gl_ES: Non se poden engadir máis xogadores porque xa hai un número máximo de xogadores permitidos pola configuración de maxplayers (valor %d)

en: No more players can be added because there are no available nations (%d used).
gl_ES: Non se poden engadir máis xogadores porque non hai países dispoñibles (utilízanse %d).

en: Player cannot be created because random nation selection failed.
gl_ES: Non se pode crear o xogador porque fallou a selección aleatoria de países.

en: No such player (ID %d).
gl_ES: Non hai ningún xogador deste tipo (ID %d).

en: Cannot edit player with invalid player ID %d.
gl_ES: Non se pode editar o reprodutor cun ID de xogador non válido %d.

en: Cannot change name of player (%d) '%s' to '%s': %s
gl_ES: Non se pode cambiar o nome do xogador (%d) '%s' por '%s': %s

en: Cannot change nation for player %d (%s) because the given nation ID %d is invalid.
gl_ES: Non se pode cambiar a nación para o xogador %d (%s) porque o ID de nación especificado %d non é válido.

en: Cannot change nation for player %d (%s) to nation %d (%s) because that nation is already assigned to player %d (%s).
gl_ES: Non se pode cambiar a nación do xogador %d (%s) pola nación %d (%s) porque esa nación xa está asignada ao xogador %d (%s).

en: Cannot change nation for player %d (%s) to nation %d (%s) because that nation is not in the current nation set.
gl_ES: Non se pode cambiar a nación do xogador %d (%s) pola nación %d (%s) porque esa nación non está no conxunto de nacións actual.

en: Cannot change nation for player %d (%s) to nation %d (%s) because that nation is unsuitable for this player.
gl_ES: Non se pode cambiar a nación do xogador %d (%s) pola nación %d (%s) porque esa nación non é adecuada para este xogador.

en: Cannot set gold for player %d (%s) because the value %d is outside the allowed range.
gl_ES: Non se pode establecer o ouro para o xogador %d (%s) porque o valor %d está fóra do intervalo permitido.

en: Cannot set infrapoints for player %d (%s) because the value %d is outside the allowed range.
gl_ES: Non se poden establecer infrapuntos para o xogador %d (%s) porque o valor %d está fóra do intervalo permitido.

en: Cannot edit vision because %d is not a valid tile index on this map!
gl_ES: Non se pode editar a visión porque %d non é un índice de cela válido neste mapa!

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates> because"...
en: Cannot edit vision for the tile at %s because given player id %d is invalid.
gl_ES: Non se pode editar a visión para a cela en %s porque a identificación do xogador %d dada non é válida.

en: No such city (ID %d).
gl_ES: Non hai tal cidade (ID %d).

en: Cannot toggle fog-of-war when it is already disabled.
gl_ES: Non se pode cambiar a néboa de guerra cando xa está desactivada.

en: Cannot toggle fog-of-war for invalid player ID %d.
gl_ES: Non se pode cambiar a néboa de guerra para o ID de xogador non válido %d.

en: Invalid tile index %d for start position.
gl_ES: Índice de cela %d non válido para a posición inicial.

en: Cannot edit start position nations at (%d, %d) because there is no start position there.
gl_ES: Non se poden editar as nacións da posición inicial en (%d, %d) porque non hai ningunha posición inicial alí.

en: No permissions to remotely save scenario.
gl_ES: Non hai permisos para gardar o escenario de forma remota.

en: Scenario information not set. Cannot save scenario.
gl_ES: Non se define a información do escenario. Non se pode gardar o escenario.

en: Cannot load fcdb config file '%s':
    %s
gl_ES: Non se pode cargar o ficheiro de configuración fcdb '%s':
    %s

en: Didn't find optimal solution for team placement in %d iterations.
gl_ES: Non se atopou a solución óptima para a colocación do equipo en %d iteracións.

en: No units placed for %s!
gl_ES: Non se colocaron unidades para %s!

en: The turn timeout has exceeded its maximum value, fixing at its maximum.
gl_ES: O tempo morto de quenda superou o seu valor máximo, fixándose no seu máximo.

en: The turn timeout is smaller than zero, fixing at zero.
gl_ES: O tempo de espera do xiro é menor que cero, fixándose en cero.

en: The server couldn't allocate starting positions.
gl_ES: O servidor non puido asignar as posicións iniciais.

en: High landmass - this may take a few seconds.
gl_ES: Gran masa terrestre: isto pode levar uns segundos.

en: Generator 3 didn't place all big islands.
gl_ES: O xerador 3 non colocou todas as illas grandes.

en: Generator 3 left %li landmass unplaced.
gl_ES: O xerador 3 deixou %li masa de terra sen colocar.

en: Creating a map of size %d x %d = %d tiles (%d requested).
gl_ES: Creando un mapa de tamaño %d x %d = %d celas (%d solicitado).

en: Creating a map of size %d x %d = %d tiles (map size: %d).
gl_ES: Creando un mapa de tamaño %d x %d = %d celas (tamaño do mapa: %d).

en: Map size calculated for %d (land) tiles per player and %d player(s) too small. Setting map size to the minimal size %d.
gl_ES: Tamaño do mapa calculado para %d fichas (terreo) por xogador e %d xogador(s) demasiado pequeno(s). Establecendo o tamaño do mapa ao tamaño mínimo %d.

en: Map size calculated for %d (land) tiles per player and %d player(s) too large. Setting map size to the maximal size %d.
gl_ES: Tamaño do mapa calculado para %d fichas (terreo) por xogador e %d xogador(s) demasiado grandes. Establecendo o tamaño do mapa ao tamaño máximo %d.

en: Setting map size to %d (approx. %d (land) tiles for each of the %d player(s)).
gl_ES: Establecendo o tamaño do mapa en %d (aprox. %d fichas (terreo) para cada un dos %d xogadores).

en: The server appears to have gotten into an infinite loop in the allocation of starting positions.
    Maybe the number of players is too high for this map.
gl_ES: Parece que o servidor entrou nun bucle infinito na asignación das posicións iniciais.
    Quizais o número de xogadores sexa demasiado alto para este mapa.

en: %s is an ambiguous player name-prefix.
gl_ES: %s é un prefixo de nome de xogador ambiguo.

en: %s is an ambiguous connection name-prefix.
gl_ES: %s é un prefixo de nome de conexión ambiguo.

en: %s is an anonymous name. Use connection name.
gl_ES: %s é un nome anónimo. Usa o nome da conexión.

en: You cannot send messages to %s; you are ignored.
gl_ES: Non pode enviar mensaxes a %s; es ignorado.

en: %s to allies: %s
gl_ES: %s aos aliados: %s

en: %s to global observers: %s
gl_ES: %s aos observadores globais: %s

en: You are not attached to a player.
gl_ES: Non estás ligado a un xogador.

en: %s is not connected.
gl_ES: %s non está conectado.

en: There is no connection by the name %s.
gl_ES: Non hai ningunha conexión co nome %s.

en: There is no player nor connection by the name %s.
gl_ES: Non hai reprodutor nin conexión co nome %s.

en: Cannot place %s to unseen tile.
gl_ES: Non se pode colocar %s na cela non visto.

en: Cannot place %s for lack of infrapoints.
gl_ES: Non se pode colocar %s por falta de infrapuntos.

en: Cannot place unbuildable %s.
gl_ES: Non se pode colocar %s non construíble.

en: Global warming has occurred!
gl_ES: O quecemento global ocorreu!

en: Coastlines have been flooded and vast ranges of grassland have become deserts.
gl_ES: As costas inundáronse e vastas zonas de prados convertéronse en desertos.

en: Nuclear winter has occurred!
gl_ES: O inverno nuclear ocorreu!

en: Wetlands have dried up and vast ranges of grassland have become tundra.
gl_ES: As zonas húmidas secáronse e amplas zonas de prados convertéronse en tundra.

en: New hope sweeps like fire through the country as the discovery of new infrastructure building technology is announced.
gl_ES: Unha nova esperanza arrasa como lume polo país cando se anuncia o descubrimento dunha nova tecnoloxía de construción de infraestruturas.

en: The people are pleased to hear that your scientists finally know about new infrastructure building technology.
gl_ES: A xente está satisfeita de saber que os teus científicos por fin coñecen a nova tecnoloxía de construción de infraestruturas.

en: Workers spontaneously gather and upgrade all possible cities with better infrastructure.
gl_ES: Os traballadores reúnen espontaneamente e actualizan todas as cidades posibles con mellores infraestruturas.

en: Workers spontaneously gather and upgrade all possible cities with %s.
gl_ES: Os traballadores reúnen espontaneamente e actualizan todas as cidades posibles con %s.

en: Moved your %s due to changing terrain.
gl_ES: Moveuse o teu %s debido ao cambio de terreo.

en: Disbanded your %s due to changing terrain.
gl_ES: Disolveuse o teu %s debido ao cambio de terreo.

en: Not reporting to the metaserver in this game.
gl_ES: Non informar ao metaservidor neste xogo.

en: Metaserver connection currently failing.
gl_ES: A conexión ao metaservidor falla actualmente.

en: The %s are no more!
gl_ES: Os %s xa non están!

en: Cannot change rates before game start.
gl_ES: Non se poden cambiar as tarifas antes de comezar o xogo.

en: %s rate exceeds the max rate for %s.
gl_ES: A taxa de %s supera a taxa máxima de %s.

en: %s now governs the %s as a %s.
gl_ES: %s agora goberna o %s como %s.

en: The tax rates for the %s are changed from %3d%%/%3d%%/%3d%% (tax/luxury/science) to %3d%%/%3d%%/%3d%%.
gl_ES: Os tipos impositivos dos %s cámbianse de %3d%%/%3d%%/%3d%% (impostos/luxo/ciencia) a %3d%%/%3d%%/%3d%%.

en: You looted parts of %s map!
gl_ES: Saqueaches partes do mapa %s!

en: You loot %d gold! | You loot %d gold!
gl_ES[0]: Saqueas %d ouro!
gl_ES[1]: Saqueas %d ouro!

note: TRANS: Getting a city as loot
en: You conquer %s as loot!
gl_ES: Conquistas %s como botín!

en: You can't revolt without selecting target government.
gl_ES: Non se pode revoltar sen seleccionar o goberno obxectivo.

en: You can't revolt the same turn you finished previous revolution.
gl_ES: Non te podes revoltar na mesma volta que remataches a revolución anterior.

note: TRANS: Switching to a new form of government
en: The %s will switch to %s in the end of the player phase.
gl_ES: O %s cambiará a %s ao final da fase do xogador.

note: TRANS: This is a message event so don't make it * too long.
en: The %s have incited a revolt! %d turn of anarchy will ensue! Target government is %s. | The %s have incited a revolt! %d turns of anarchy will ensue! Target government is %s.
gl_ES[0]: Os %s provocaron unha revolta! %d quenda de anarquía! O goberno obxectivo é %s.
gl_ES[1]: Os %s provocaron unha revolta! Daranse %d voltas de anarquía! O goberno obxectivo é %s.

en: Revolution: returning to anarchy.
gl_ES: Revolución: volta á anarquía.

en: You should choose a new government from the government menu.
gl_ES: Debes escoller un novo goberno no menú do goberno.

en: Tax rate exceeded the max rate; adjusted.
gl_ES: O tipo impositivo superou o tipo máximo; axustado.

en: Science rate exceeded the max rate; adjusted.
gl_ES: A taxa de ciencia superou a taxa máxima; axustado.

en: Luxury rate exceeded the max rate; adjusted.
gl_ES: A taxa de luxo superou a taxa máxima; axustado.

en: %s no longer gives us shared vision!
gl_ES: %s xa non nos ofrece unha visión compartida!

en: %s no longer shares tiles with us!
gl_ES: %s xa non comparte celas connosco!

en: The senate passes your bill because of the constant provocations of the %s.
gl_ES: O Senado aproba o seu proxecto de lei por mor das constantes provocacións dos %s.

en: The senate refuses to break treaty with the %s, but you have no trouble finding a new senate.
gl_ES: O Senado négase a romper o tratado cos %s, pero non tes problemas para atopar un novo Senado.

en: The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
gl_ES: O estado diplomático entre os %s e os %s agora é %s.

en:  %s canceled the diplomatic agreement! The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
gl_ES:  %s cancelou o acordo diplomático! O estado diplomático entre os %s e os %s agora é %s.

en: %s has attacked your ally %s! You cancel your alliance to the aggressor.
gl_ES: %s atacou o teu aliado %s! Cancelas a túa alianza co agresor.

en: Your team mate %s declared war on %s. You are obligated to cancel alliance with %s.
gl_ES: O teu compañeiro de equipo %s declarou a guerra a %s. Estás obrigado a cancelar a alianza con %s.

en: Can only set player color prior to game start if 'plrcolormode' is PLR_SET.
gl_ES: Só se pode establecer a cor do xogador antes do comezo do xogo se 'plrcolormode' é PLR_SET.

en: no color
gl_ES: non cor

en: Removing player %s.
gl_ES: Eliminando o xogador %s.

en: You've been removed from the game!
gl_ES: Fuches eliminado do xogo!

en: %s has been removed from the game.
gl_ES: %s foi eliminado do xogo.

en: Please choose a non-blank name.
gl_ES: Escolla un nome que non estea en branco.

en: That nation is already in use.
gl_ES: Esa nación xa está en uso.

en: Another player already has the name '%s'. Please choose another name.
gl_ES: Outro xogador xa ten o nome '%s'. Escolle outro nome.

en: Please choose a name containing only ASCII characters.
gl_ES: Escolla un nome que conteña só caracteres ASCII.

en: Player no. %d
gl_ES: Xogador no. %d

en: A poorly-named player
gl_ES: Un xogador mal chamado

en: You have made contact with the %s, ruled by %s.
gl_ES: Fixeches contacto cos %s, gobernados por %s.

en: Could not throw %s into civil war - too many players
gl_ES: Non se puido lanzar %s á guerra civil: demasiados xogadores

en: Could not throw %s into civil war - maxplayers (%d) reached
gl_ES: Non se puido lanzar %s á guerra civil: alcanzáronse os maxplayers (%d)

en: Could not throw %s into civil war - no available nations
gl_ES: Non se puido lanzar %s á guerra civil - non hai nacións dispoñibles

en: Could not throw %s into civil war - no available cities
gl_ES: Non se puido lanzar %s á guerra civil - non hai cidades dispoñibles

en: Your nation is thrust into civil war.
gl_ES: A túa nación está metida nunha guerra civil.

note: TRANS: <leader> ... the Poles.
en: %s is the rebellious leader of the %s.
gl_ES: %s é o líder rebelde dos %s.

note: TRANS: <city> ... the Poles.
en: %s declares allegiance to the %s.
gl_ES: %s declara fidelidade a %s.

note: TRANS: ... Danes ... Poles ... <7> cities.
en: Civil war partitions the %s; the %s now hold %d city. | Civil war partitions the %s; the %s now hold %d cities.
gl_ES[0]: A guerra civil divide os %s; os %s teñen agora %d cidade.
gl_ES[1]: A guerra civil divide os %s; os %s teñen agora %d cidades.

note: TRANS: '/delegate cancel' is a server command and must not * be translated
en: User '%s' is currently allowed to take control of your player while you are away. Use '/delegate cancel' to revoke this access.
gl_ES: O usuario '%s' ten permiso actualmente para tomar o control do teu reprodutor mentres estás ausente. Use '/delegate cancel' para revogar este acceso.

en: Control of player '%s' is delegated to you.
gl_ES: O control do xogador '%s' está delegado en ti.

note: TRANS: '/delegate take' is a server command and must not * be translated; but <player> should be translated.
en: Use '/delegate take <player>' to take control of a delegated player.
gl_ES: Use '/delegate take <player>' para tomar o control dun xogador delegado.

en: WARNING, we're LOW on FUNDS %s.
gl_ES: ADVERTENCIA, estamos a BAIXO de FONDOS %s.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the RICHEST Civilizations in the World.
gl_ES: %s %s informa sobre as civilizacións máis ricas do mundo.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the most ADVANCED Civilizations in the World.
gl_ES: %s %s informes sobre as civilizacións máis AVANZADAS do mundo.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the most MILITARIZED Civilizations in the World.
gl_ES: %s %s informa sobre as civilizacións máis MILITARIZADAS do mundo.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the HAPPIEST Civilizations in the World.
gl_ES: %s %s informa sobre as civilizacións MÁIS FELICES do mundo.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the LARGEST Civilizations in the World.
gl_ES: %s %s informes sobre as civilizacións MÁIS GRANDES do mundo.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the MOST CULTURAL Civilizations in the World.
gl_ES: %s %s informes sobre as civilizacións MÁIS CULTURAIS do mundo.

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Herodotus
gl_ES: Heródoto

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Thucydides
gl_ES: Tucídides

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Pliny the Elder
gl_ES: Plinio o Vello

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Livy
gl_ES: Livio

en: Population
gl_ES: Poboación

en: Land Area
gl_ES: Área terrestre

en: Settled Area
gl_ES: Zona asentada

en: Research Speed
gl_ES: Velocidade de investigación

note: TRANS: How literate people are.
en: ?ability:Literacy
gl_ES: ?capacidade:alfabetización

en: Military Service
gl_ES: Servizo Militar

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Supreme %s
gl_ES: %2d: O Supremo %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Magnificent %s
gl_ES: %2d: O magnífico %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Great %s
gl_ES: %2d: O gran %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Glorious %s
gl_ES: %2d: O glorioso %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Excellent %s
gl_ES: %2d: o excelente %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Eminent %s
gl_ES: %2d: O eminente %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Distinguished %s
gl_ES: %2d: o %s distinguido

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Average %s
gl_ES: %2d: a media %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Mediocre %s
gl_ES: %2d: O mediocre %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Ordinary %s
gl_ES: %2d: o %s ordinario

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Pathetic %s
gl_ES: %2d: o patético %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Useless %s
gl_ES: %2d: O inútil %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Valueless %s
gl_ES: %2d: %s sen valor

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Worthless %s
gl_ES: %2d: O sen valor %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Wretched %s
gl_ES: %2d: O desgraciado %s

en: Historian Publishes!
gl_ES: Historiador publica!

note: TRANS:"The French City of Lyon (team 3) of size 18".
en: %2d: The %s City of %s (%s) of size %d,
gl_ES: %2d: a cidade %s de %s (%s) de tamaño %d,

en: %2d: The %s City of %s of size %d,
gl_ES: %2d: a cidade %s de %s de tamaño %d,

en: with no Great Wonders
gl_ES: sen Grandes Marabillas

en: with %d Great Wonder
     | with %d Great Wonders
gl_ES[0]: con %d Great Wonder
gl_ES[1]: con %d Great Wonders

en: The %d Greatest City in the World! | The %d Greatest Cities in the World!
gl_ES[0]: A %d cidade máis grande do mundo!
gl_ES[1]: As %d cidades máis grandes do mundo!

en: Traveler's Report:
gl_ES: Informe do viaxeiro:

note: TRANS: "Colossus in Rhodes (Greek, team 2)".
en: %s in %s (%s, %s)
gl_ES: %s en %s (%s, %s)

en: %s in %s (%s)
gl_ES: %s en %s (%s)

en: %s has been DESTROYED
gl_ES: %s foi DESTRUÍDO

note: TRANS: "([...] (Roman, team 4))".
en: (building %s in %s (%s, %s))
gl_ES: (construción %s en %s (%s, %s))

en: (building %s in %s (%s))
gl_ES: (construción %s en %s (%s))

note: TRANS: abbreviation of "square miles"
en:  sq. mi. |  sq. mi.
gl_ES[0]:  sq. meu.
gl_ES[1]:  sq. meus.

note: TRANS: "M tons" = million tons, so always plural
en:  M tons |  M tons
gl_ES[0]:  M toneladas
gl_ES[1]:  M toneladas

note: TRANS: "M goods" = million goods, so always plural
en:  M goods |  M goods
gl_ES[0]:  M ben
gl_ES[1]:  M bens

en:  bulb |  bulbs
gl_ES[0]:  lámpada
gl_ES[1]:  lámpadas

en:  month |  months
gl_ES[0]:  mes
gl_ES[1]:  meses

note: TRANS: Unit(s) of culture
en:  point |  points
gl_ES[0]:  punto
gl_ES[1]:  Puntos

en: (ranked %d)
gl_ES: (clasificado %d)

en: Demographics Report:
gl_ES: Informe demográfico:

en: Sorry, the Demographics report is unavailable.
gl_ES: O informe de datos demográficos non está dispoñible.

en: Achievements List:
gl_ES: Lista de logros:

en: Population
gl_ES: Poboación

note: TRANS: "M goods" = million goods
en: Trade
    (M goods)
gl_ES: Comercio
    (M bens)

note: TRANS: "M tons" = million tons
en: Production
    (M tons)
gl_ES: Produción
    (M toneladas)

en: Cities
gl_ES: Cidades

en: Technologies
gl_ES: Tecnoloxías

en: Military Service
    (months)
gl_ES: Servizo Militar
    (meses)

en: Wonders
gl_ES: Marabillas

en: Research Speed
    (bulbs)
gl_ES: Velocidade de investigación
    (bombillas)

note: TRANS: "sq. mi." is abbreviation for "square miles"
en: Land Area
    (sq. mi.)
gl_ES: Área terrestre
    (mi² cadradas)

note: TRANS: "sq. mi." is abbreviation for "square miles"
en: Settled Area
    (sq. mi.)
gl_ES: Zona asentada
    (mi² cadradas)

en: Literacy
    (%)
gl_ES: Alfabetización
    (%)

en: Culture
gl_ES: Cultura

en: Spaceship
gl_ES: Nave espacial

en: Built Units
gl_ES: Unidades Construídas

en: Killed Units
gl_ES: Unidades Mortas

en: Unit Losses
gl_ES: Perdas unitarias

en: Units Used
gl_ES: Unidades Usadas

note: TRANS: message about an installation error.
en: Could not find a readable "%s.%s" ruleset file.
gl_ES: Non se puido atopar un ficheiro de conxunto de regras "%s.%s" lexible.

en: Ruleset couldn't be loaded. Keeping previous one.
gl_ES: Non se puido cargar o conxunto de regras. Mantendo o anterior.

en: Ruleset couldn't be loaded. Switching to default one.
gl_ES: Non se puido cargar o conxunto de regras. Cambiando a un predeterminado.

en: Cannot load any ruleset. Freeciv-web ruleset is available from https://github.com/freeciv/freeciv-web
gl_ES: Non se pode cargar ningún conxunto de regras. O conxunto de regras de Freeciv-web está dispoñible en https://github.com/freeciv/freeciv-web

en: Loading rulesets.
gl_ES: Cargando conxuntos de regras.

en: May acquire veteran status.
gl_ES: Pode adquirir a condición de veterano.

en: Can try to escape stack death.
gl_ES: Pode tentar escapar da morte da pila.

en: Shield2Gold
gl_ES: Escudo a Ouro

en: May switch from shield upkeep to gold upkeep
gl_ES: Pode cambiar de mantemento de escudo a mantemento de ouro

en: Claim_Ocean
gl_ES: Claim_Océano

en: National borders expand freely into the ocean.
gl_ES: As fronteiras nacionais se expanden libremente cara ao océano.

en: National borders from oceanic sources expand freely.
gl_ES: As fronteiras nacionais de fontes oceánicas se expanden libremente.

en: Too long ruleset summary. It can be only %d bytes long. Put longer explanations to ruleset description.
gl_ES: Resumo do conxunto de regras demasiado longo. Só pode ter %d bytes de lonxitude. Pon explicacións máis longas á descrición do conxunto de regras.

en: %s: World-ranged requirement not supported for %s (only great wonders supported)
gl_ES: %s: o requisito de alcance mundial non se admite para %s (só se admiten grandes marabillas)

en: %s: %s-ranged requirement not supported for %s (only wonders supported)
gl_ES: %s: o requisito de rango %s non é compatible para %s (só se admiten marabillas)

en: %s: MinCalFrag requirement used in ruleset without calendar fragments
gl_ES: %s: o requisito de MinCalFrag usado no conxunto de regras sen fragmentos de calendario

en: %s: MinCalFrag requirement %d out of range (max %d in this ruleset)
gl_ES: %s: requisito de MinCalFrag %d fóra do intervalo (máximo %d neste conxunto de regras)

en: %s: ServerSetting requirement %s isn't visible enough to appear in a requirement. Everyone should be able to see the value of a server setting that appears in a requirement.
gl_ES: %s: o requisito de configuración do servidor %s non é o suficientemente visible como para aparecer nun requisito. Todo o mundo debería poder ver o valor dunha configuración do servidor que aparece nun requisito.

en: %s: ServerSetting requirement setting %s isn't about a game rule.
gl_ES: %s: a configuración de requisitos de configuración do servidor %s non trata dunha regra de xogo.

en: %s: Requirement list has multiple local-ranged extra requirements (did you mean to make them tile-ranged?)
gl_ES: %s: a lista de requisitos ten varios requisitos adicionais de rango local (quixería dicir que se agrupaban en celas?)

en: %s: Requirement list has both tile terrain and terrainclass requirement
gl_ES: %s: a lista de requisitos ten un requisito de terreo e de clase de terreo

en: %s: Requirement list has duplicate %s requirement at Tile range
gl_ES: %s: a lista de requisitos ten o requisito %s duplicado no intervalo de celas

en: %s: Requirement list has multiple %s requirements
gl_ES: %s: a lista de requisitos ten varios requisitos %s

en: %s: Requirement list has more %s requirements than can ever be fulfilled.
gl_ES: %s: a lista de requisitos ten máis %s requisitos dos que nunca se poden cumprir.

en: The effect Action_Success_Target_Move_Cost has the requirement {%s} but the action %s isn't (single) unit targeted.
gl_ES: O efecto Action_Success_Target_Move_Cost ten o requisito {%s} pero a acción %s non está dirixida a unha unidade (única).

en: The effect Action_Success_Actor_Move_Cost has the requirement {%s} but the action %s isn't performed by a unit.
gl_ES: O efecto Action_Success_Actor_Move_Cost ten o requisito {%s} pero a acción %s non a realiza unha unidade.

en: The effect %s has the requirement {%s} but the action %s doesn't roll the dice to see if it fails.
gl_ES: O efecto %s ten o requisito {%s} pero a acción %s non tira os dados para ver se falla.

en: Effects have conflicting or invalid requirements!
gl_ES: Os efectos teñen requisitos contradictorios ou non válidos!

en: No role barbarian build units
gl_ES: Non hai unidades de construción bárbaras de rol

en: No role barbarian ship units
gl_ES: Non hai unidades de barcos bárbaros

en: Barbarian boat (%s) needs to be able to move at sea.
gl_ES: O barco bárbaro (%s) debe poder moverse no mar.

en: No role sea raider barbarian units
gl_ES: Non hai unidades bárbaras de asaltantes mariños

en: Barbarian boat %s has no capacity for both leader and at least one man.
gl_ES: O barco bárbaro %s non ten capacidade tanto para o líder como para polo menos un home.

en: Barbarian boat %s cannot transport barbarian cargo %s.
gl_ES: O barco bárbaro %s non pode transportar a carga bárbara %s.

en: No flag Worker units
gl_ES: Sen bandeira unidades de traballadores

en: No role Start Explorer units
gl_ES: Ningunha función Iniciar unidades do explorador

en: No role Ferryboat units
gl_ES: Ningunha función de unidades de ferry

en: No role Firstbuild units
gl_ES: Non hai unidades Firstbuild de función

en: Ferryboat (%s) needs to be able to move at sea.
gl_ES: O ferry (%s) debe poder moverse no mar.

en: Inspire_Partisans effect present, but no units with partisan role.
gl_ES: Efecto Inspire_Partisans presente, pero non hai unidades con función partidaria.

en: %s has transport capacity %d, but no cargo types.
gl_ES: %s ten capacidade de transporte %d, pero sen tipos de carga.

en: %s has cargo types, but no transport capacity.
gl_ES: %s ten tipos de carga, pero sen capacidade de transporte.

en: Gold producing improvement %s with genus other than "Convert"
gl_ES: Mellora que produce ouro %s cun xénero que non sexa "Convert"

en: The same improvement has both "Gold" and "Infra" flags
gl_ES: A mesma mellora ten as bandeiras "Ouro" e "Infra"

en: Infrapoints producing improvement %s with genus other than "Convert"
gl_ES: Infrapuntos que producen melloras %s cun xénero distinto de "Convert"

en: Improvement %s with no conversion target with genus "Convert"
gl_ES: Mellora %s sen obxectivo de conversión co xénero "Convert"

en: Disasterproof improvement %s with genus other than "Improvement"
gl_ES: Mellora a proba de desastres %s cun xénero que non sexa "Mellora"

en: Space part %s with genus other than "Special"
gl_ES: Espazo parte %s con xénero distinto de "Especial"

en: %s is a nonsellable building with a nonzero upkeep value
gl_ES: %s é un edificio non vendible cun valor de mantemento distinto de cero

en: Boolean effect %s can get disabled, but it can't get enabled before that.
gl_ES: O efecto booleano %s pódese desactivar, pero non se pode activar antes.

en: Cost based free tech method, but tech cost style "Civ I|II" so all techs cost the same.
gl_ES: Método de tecnoloxía gratuíto baseado no custo, pero o estilo de custo técnico "Civ I|II" polo que todos os técnicos custan o mesmo.

en: Tech "%s" requires itself.
gl_ES: A tecnoloxía "%s" requírese.

en: Tech "%s" requires itself indirectly via "%s".
gl_ES: A tecnoloxía "%s" requírese indirectamente a través de "%s".

en: Tech "%s" requires a tech in its research_reqs. This isn't supported yet. Please keep using req1 and req2 like before.
gl_ES: A tecnoloxía "%s" require unha tecnoloxía nos seus research_reqs. Isto aínda non é compatible. Sigue usando req1 e req2 como antes.

en: Tech "%s" has the requirement %s in its research_reqs. This requirement may change during the game. Changing requirements aren't supported yet.
gl_ES: A tecnoloxía "%s" ten o requisito %s nos seus research_reqs. Este requisito pode cambiar durante o xogo. Aínda non se admiten cambios de requisitos.

en: Tech "%s" bonus message is not format with %%s for a bonus tech name.
gl_ES: A mensaxe extra técnica "%s" non está formatada con %%s para un nome técnico adicional.

en: The government form %s reserved for revolution handling has been set as default_government.
gl_ES: O formulario de goberno %s reservado para o manexo de revolucións estableceuse como default_government.

en: Tech %s does not exist, but is initial tech for everyone.
gl_ES: A tecnoloxía %s non existe, pero é unha tecnoloxía inicial para todos.

en: Tech %s is initial for everyone, but %s has no root_req for it.
gl_ES: A tecnoloxía %s é inicial para todos, pero %s non ten root_req para iso.

en: Tech %s does not exist, but is initial tech for %s.
gl_ES: A tecnoloxía %s non existe, pero é a tecnoloxía inicial para %s.

en: Tech %s is initial for %s, but they have no root_req for it.
gl_ES: A tecnoloxía %s é inicial para %s, pero non teñen root_req para iso.

en: The government form %s reserved for revolution handling has been set as initial government for %s.
gl_ES: O formulario de goberno %s reservado para o manexo de revolucións estableceuse como goberno inicial para %s.

en: There seems to be obsoleted_by loop in update chain that starts from %s
gl_ES: Parece que hai un bucle obsoleted_by na cadea de actualización que comeza en %s

en: The unit type '%s' has the 'Spy' unit type flag but not the 'Diplomat' unit type flag.
gl_ES: O tipo de unidade '%s' ten a marca de tipo de unidade 'Espía' pero non a marca de tipo de unidade 'Diplomat'.

en: The paratroopers_range of the unit type '%s' is %d. That is out of range. Max range is %d.
gl_ES: O rango_paracaidistas do tipo de unidade '%s' é %d. Iso está fóra do alcance. O intervalo máximo é %d.

en: Unit type '%s' would build size %d cities. City sizes must be from 1 to %d.
gl_ES: O tipo de unidade '%s' construiría o tamaño %d cidades. Os tamaños das cidades deben ser de 1 a %d.

en: There is no base %s effect.
gl_ES: Non hai un efecto base %s.

en: Missing base %s effect. Please add one.
gl_ES: Falta o efecto base %s. Engade un.

en: Disasters have conflicting or invalid requirements!
gl_ES: Os desastres teñen requisitos conflitivos ou non válidos!

en: Goods have conflicting or invalid requirements!
gl_ES: Os produtos teñen requisitos conflitivos ou non válidos!

en: Buildings have conflicting or invalid requirements!
gl_ES: Os edificios teñen requisitos conflitivos ou non válidos!

en: Buildings have conflicting or invalid obsolescence req!
gl_ES: Os edificios teñen requisitos de obsolescencia conflitivos ou non válidos!

en: Governments have conflicting or invalid requirements!
gl_ES: Os gobernos teñen requisitos conflitivos ou non válidos!

en: Specialists have conflicting or invalid requirements!
gl_ES: Os especialistas teñen requisitos conflitivos ou non válidos!

en: Extras have conflicting or invalid requirements!
gl_ES: Os extras teñen requisitos conflitivos ou non válidos!

en: Extras have conflicting or invalid removal requirements!
gl_ES: Os extras teñen requisitos de eliminación conflitivos ou non válidos!

en: Requirements for extra removal defined but not a valid remove cause!
gl_ES: Requisitos para a eliminación adicional definidos pero non unha causa de eliminación válida!

en: Road '%s' integrates with '%s' but not vice versa!
gl_ES: A estrada '%s' intégrase con '%s' pero non viceversa!

en: City styles have conflicting or invalid requirements!
gl_ES: Os estilos de cidade teñen requisitos conflitivos ou non válidos!

en: Action "%s": unsupported target kind %s.
gl_ES: Acción "%s": tipo de destino non compatible %s.

en: Action %s: negative min distance (%d).
gl_ES: Acción %s: distancia mínima negativa (%d).

en: Action %s: min distance (%d) larger than any distance on a map can be (%d).
gl_ES: Acción %s: a distancia mínima (%d) maior que calquera distancia nun mapa pode ser (%d).

en: Action %s: max distance is %d. A map can't be that big.
gl_ES: Acción %s: a distancia máxima é %d. Un mapa non pode ser tan grande.

en: Action %s: min distance is %d but max distance is %d.
gl_ES: Acción %s: a distancia mínima é %d pero a distancia máxima é %d.

en: The action %s can't block %s.
gl_ES: A acción %s non pode bloquear a %s.

en: Action enabler for %s has conflicting or invalid requirements!
gl_ES: O activador de accións para %s ten requisitos en conflito ou non válidos!

en: An action enabler for %s has a target requirement vector. %s doesn't have a target.
gl_ES: Un activador de accións para %s ten un vector de requisitos de destino. %s non ten un obxectivo.

en: Action enabler for %s has a local DiplRel requirement %s in target_reqs! Please read the section "Requirement vector rules" in doc/README.actions
gl_ES: O activador de accións para %s ten un requisito DiplRel local %s en target_reqs! Lea a sección "Regras de vectores de requisitos" en doc/README.actions

en: Action enabler for %s has a tile MaxDistanceSq requirement %s in target_reqs! Please read the section "Requirement vector rules" in doc/README.actions
gl_ES: O habilitador de accións para %s ten un requisito de MaxDistanceSq %s en target_reqs! Lea a sección "Regras de vectores de requisitos" en doc/README.actions

en: diplchance_initial_odds: "%s" not supported.
gl_ES: diplchance_initial_odds: "%s" non é compatible.

en: %s both enters and frightens a hut at the same time.
gl_ES: %s entra e asusta nunha cabana ao mesmo tempo.

en: auto_attack: %s not supported in attack_actions.
gl_ES: auto_attack: %s non é compatible en attack_actions.

en: There's no basic city style for nation style %s
gl_ES: Non hai un estilo básico de cidade para o estilo nacional %s

en: Music Styles have conflicting or invalid requirements!
gl_ES: Os estilos musicais teñen requisitos conflitivos ou non válidos!

en: %s has %s as animal to appear, but it's not native to the terrain.
gl_ES: %s ten %s como animal para aparecer, pero non é orixinario do terreo.

en: %s has %s as a resource, but it's not a resource extra.
gl_ES: %s ten %s como recurso, pero non é un recurso extra.

en: Unit class %s cannot exist anywhere.
gl_ES: A clase de unidade %s non pode existir en ningún lugar.

en: Achievement %s has no message for consecutive gainers though it's possible to be gained by multiple players
gl_ES: O logro %s non ten ningunha mensaxe para os gañadores consecutivos aínda que é posible que o consigan varios xogadores

en: There's nation %s listed in embedded nations, but there's no such nation.
gl_ES: Hai a nación %s listada nas nacións integradas, pero non existe esa nación.

en: Disabling 'barbarians' setting for lack of suitable unit types.
gl_ES: Desactivando a configuración de "bárbaros" por falta de tipos de unidades axeitados.

en: Run compatibility function for version: <%d (save file: %d; server: %d).
gl_ES: Executar a función de compatibilidade para a versión: <%d (gardar ficheiro: %d; servidor: %d).

en: Run post load compatibility function for version: <%d (save file: %d; server: %d).
gl_ES: Executar a función de compatibilidade posterior á carga para a versión: <%d (gardar ficheiro: %d; servidor: %d).

en: The save game is wrong about what the closest relationship %s (player %d) and %s (player %d) have had is. Fixing it...
gl_ES: A partida gardada é incorrecta sobre a relación máis próxima que tiveron %s (xogador %d) e %s (xogador %d). Resolvendo...

note: TRANS: Minor error message.
en: Saved game contains incomplete map data. This can happen with old saved games, or it may indicate an invalid saved game file. Proceed at your own risk.
gl_ES: A partida gardada contén datos do mapa incompletos. Isto pode ocorrer con xogos gardados antigos ou pode indicar un ficheiro de xogo gardado non válido. Proceda baixo o seu propio risco.

en: Syntax error in attribute block.
gl_ES: Erro de sintaxe no bloque de atributos.

en: Failed to load ruleset '%s' needed for savegame.
gl_ES: Produciuse un erro ao cargar o conxunto de regras '%s' necesario para gardar a partida.

en: %s has been added as %s level AI-controlled player (%s).
gl_ES: Engadiuse %s como xogador controlado pola IA de nivel %s (%s).

en: %s has been added as human player.
gl_ES: %s foi engadido como xogador humano.

note: TRANS: Minor error message: <Leader> ... <Poles>.
en: %s had invalid nation; changing to %s.
gl_ES: %s tiña unha nación non válida; cambiando a %s.

en: %s did not give shared vision to team member %s.
gl_ES: %s non deu unha visión compartida ao membro do equipo %s.

en: %s had invalid researching technology.
gl_ES: %s tiña unha tecnoloxía de investigación non válida.

en: %s had invalid technology goal.
gl_ES: %s tiña un obxectivo tecnolóxico non válido.

en: %s has multiple units of type %s though it should be possible to have only one.
gl_ES: %s ten varias unidades do tipo %s aínda que debería ser posible ter só unha.

en: Failed to load ruleset '%s'.
gl_ES: Produciuse un erro ao cargar o conxunto de regras '%s'.

en: Scenario requires ruleset capabilities: %s
gl_ES: O escenario require capacidades de conxunto de regras: %s

en: Ruleset has capabilities: %s
gl_ES: O conxunto de regras ten capacidades: %s

note: TRANS: ... ruleset dir ... scenario name ...
en: Current ruleset %s not compatible with the scenario %s. Trying to switch to the ruleset specified by the scenario.
gl_ES: O conxunto de regras actual %s non é compatible co escenario %s. Tentando cambiar ao conxunto de regras especificado polo escenario.

en: Failed to load either of rulesets '%s' or '%s' needed for savegame.
gl_ES: Produciuse un erro ao cargar calquera dos conxuntos de regras '%s' ou '%s' necesarios para gardar a partida.

note: TRANS: ruleset dir
en: Successfully loaded the scenario's ruleset %s.
gl_ES: Cargouse correctamente o conxunto de regras do escenario %s.

en: Can't find scenario luadata file %s.luadata.
gl_ES: Non se pode atopar o ficheiro luadata do escenario %s.luadata.

en: Failed to load scenario luadata file %s.luadata
gl_ES: Produciuse un erro ao cargar o ficheiro luadata do escenario %s.luadata

en: Failed saving game as %s
gl_ES: Produciuse un erro ao gardar o xogo como %s

en: Failed saving game.
gl_ES: Produciuse un erro ao gardar o xogo.

en: Game saved as %s
gl_ES: Xogo gardado como %s

en: Unsupported compression type %d.
gl_ES: Tipo de compresión non compatible %d.

en: Can't create saves directory %s!
gl_ES: Non se pode crear o directorio de gardados %s!

en: Can't create saves directory!
gl_ES: Non se pode crear o directorio de gardados!

en: Can't create scenario saves directory %s!
gl_ES: Non se pode crear o directorio de gardados de escenarios %s!

en: Can't create scenario saves directory!
gl_ES: Non se pode crear o directorio de gardados de escenarios!

en: ?fromscript:You acquire %s.
gl_ES: ?fromscript:Adquires %s.

note: TRANS: "The Greeks ..." or "The members of * team Red ..."
en: ?fromscript:The %s acquire %s and share this advance with you.
gl_ES: ?fromscript:Os %s adquiren %s e comparten este avance contigo.

note: TRANS: "The Greeks ..." or "The members of * team Red ..."
en: ?fromscript:The %s acquire %s.
gl_ES: ?fromscript:O %s adquire %s.

en: Database capabilities not compatible with server
gl_ES: As capacidades de base de datos non son compatibles co servidor

en: Database not compatible. Freeciv caps: %s, DB caps: %s
gl_ES: Base de datos non compatible. Maiúsculas de Freeciv: %s, maiúsculas de base de datos: %s

en: Server cannot read standard input. Ignoring input.
gl_ES: O servidor non pode ler a entrada estándar. Ignorando a entrada.

en: rejected
gl_ES: rexeitado

en: Shutting down for lack of players.
gl_ES: Pechando por falta de xogadores.

en: Restarting for lack of players.
gl_ES: Reinicio por falta de xogadores.

en: Shutting down in %d seconds for lack of players.
gl_ES: Apagando en %d segundos por falta de xogadores.

en: shutting down soon for lack of players
gl_ES: pechando pronto por falta de xogadores

en: Restarting in %d seconds for lack of players.
gl_ES: Reiniciarase en %d segundos por falta de xogadores.

en: restarting soon for lack of players
gl_ES: reiniciarase en breve por falta de xogadores

en: ping timeout
gl_ES: tempo de espera de ping

en: client disconnected
gl_ES: cliente desconectado

en: Server: bad address: <%s:%d>.
gl_ES: Servidor: enderezo incorrecto: <%s:%d>.

note: TRANS: Game state for local server
en: Pregame
gl_ES: Antes do xogo

note: TRANS: Game state for local server
en: Running
gl_ES: Correndo

note: TRANS: Description of caravan bonus style setting value. TRANS: Description of trade revenue style setting value.
en: Classic Freeciv
gl_ES: Freeciv clásico

en: Log^2 N style
gl_ES: Estilo Log^2 N

en: Number of tiles
gl_ES: Número de azulexos

en: Tiles per player
gl_ES: Fichas por xogador

en: Width and height
gl_ES: Ancho e altura

en: Wrap East-West
gl_ES: Envolver Leste-Oeste

en: Wrap North-South
gl_ES: Envolver Norte-Sur

en: Proportional to tile trade
gl_ES: Proporcional ao comercio de azulexos

en: Scenario map
gl_ES: Mapa de escenarios

en: Fully random height
gl_ES: Altura totalmente aleatoria

en: Pseudo-fractal height
gl_ES: Altura pseudo-fractal

en: Island-based
gl_ES: Baseado na illa

en: Fair islands
gl_ES: Illas da feira

en: Fracture map
gl_ES: Mapa de fracturas

en: Generator's choice
gl_ES: A elección do xerador

en: One player per continent
gl_ES: Un xogador por continente

en: Two or three players per continent
gl_ES: Dous ou tres xogadores por continente

en: All players on a single continent
gl_ES: Todos os xogadores nun só continente

en: Depending on size of continents
gl_ES: Segundo o tamaño dos continentes

en: As close as possible
gl_ES: O máis preto posible

en: On the same continent
gl_ES: No mesmo continente

en: Horizontal placement
gl_ES: Colocación horizontal

en: Vertical placement
gl_ES: Colocación vertical

en: As long as connected
gl_ES: Sempre que conectado

en: Spacerace
gl_ES: Paseos

en: Allied victory
gl_ES: Vitoria aliada

en: Culture victory
gl_ES: Vitoria da cultura

en: World Peace victory
gl_ES: Vitoria da Paz Mundial

en: New turn
gl_ES: Novo turno

en: No player connections
gl_ES: Non hai conexións de xogadores

en: Server interrupted
gl_ES: Servidor interrompido

en: Timer
gl_ES: Temporizador

en: See everything inside borders
gl_ES: Mira todo dentro das fronteiras

en: Borders expand to unknown, revealing tiles
gl_ES: As fronteiras se expanden a celas descoñecidas e reveladoras

en: Fixed
gl_ES: Fixo

en: Even
gl_ES: Mesmo

en: Per-player, in order
gl_ES: Por xogador, en orde

en: Per-player, random
gl_ES: Por xogador, aleatorio

en: Set manually
gl_ES: Establecer manualmente

en: Per-team, in order
gl_ES: Por equipo, en orde

en: Per-nation, in order
gl_ES: Por nación, en orde

en: Borders are not helping
gl_ES: As fronteiras non axudan

en: Happy within own borders
gl_ES: Feliz dentro das propias fronteiras

en: Happy within allied borders
gl_ES: Feliz dentro das fronteiras aliadas

en: Enabled for everyone
gl_ES: Activado para todos

en: Only allowed between human players
gl_ES: Só se permite entre xogadores humanos

en: Only allowed between AI players
gl_ES: Só se permite entre xogadores de IA

en: Only allowed when human involved
gl_ES: Só se permite cando interveñen humanos

en: Only allowed between two humans, or two AI players
gl_ES: Só se permite entre dous humanos ou dous xogadores de IA

en: Restricted to teams
gl_ES: Restrinxido a equipos

en: Disabled for everyone
gl_ES: Discapacitados para todos

en: No restrictions
gl_ES: Sen restricións

en: Unique to a player
gl_ES: Único para un xogador

en: Globally unique
gl_ES: Único a nivel mundial

en: No city name stealing
gl_ES: Non se roubo o nome da cidade

en: No barbarians
gl_ES: Sen bárbaros

en: Only in huts
gl_ES: Só en cabanas

en: Normal rate of appearance
gl_ES: Taxa normal de aparición

en: Frequent barbarian uprising
gl_ES: Alzamento bárbaro frecuente

en: Raging hordes
gl_ES: Hordas furiosas

en: Fixed to 'revolen' turns
gl_ES: Corrixiuse as quendas de "revolen"

en: Randomly 1-'revolen' turns
gl_ES: Aleatoriamente 1-'revolen' voltas

en: First time 'revolen', then always quicker
gl_ES: Primeira vez "revolen", despois sempre máis rápido

en: Random, max always quicker
gl_ES: Aleatorio, máximo sempre máis rápido

en: Reveal map at game start
gl_ES: Aleatorio, máximo sempre máis rápido

en: Unfog map for dead players
gl_ES: Unfog mapa para xogadores mortos

en: Allows units to be airlifted from allied cities
gl_ES: Permite que as unidades sexan transportadas por vía aérea desde cidades aliadas

en: Allows units to be airlifted to allied cities
gl_ES: Permite que as unidades sexan transportadas por vía aérea a cidades aliadas

en: Unlimited units from source city
gl_ES: Unidades ilimitadas da cidade de orixe

en: Unlimited units to destination city
gl_ES: Unidades ilimitadas para a cidade de destino

en: All players move concurrently
gl_ES: Todos os xogadores móvense ao mesmo tempo

en: All players alternate movement
gl_ES: Todos os xogadores alternan o movemento

en: Team alternate movement
gl_ES: Movemento alternativo do equipo

en: All players
gl_ES: Todos os xogadores

en: Human players only
gl_ES: Só xogadores humanos

en: No compression
gl_ES: Sen compresión

en: Using zlib (gzip format)
gl_ES: Usando zlib (formato gzip)

en: Using xz
gl_ES: Usando xz

en: Using zstd
gl_ES: Usando zstd

en: This setting controls whether players may make moves at the same time during a turn. Change in setting takes effect next turn. Currently, at least to the end of this turn, mode is "%s".
gl_ES: Esta configuración controla se os xogadores poden facer movementos ao mesmo tempo durante un turno. O cambio na configuración entrará en vigor o seguinte turno. Actualmente, polo menos ata o final deste turno, o modo é "%s".

en: %s
    Currently this setting is being overridden by an old scenario or savegame, which has set the absolute number of huts to %d. Explicitly set this setting again to make it take effect instead.
gl_ES: %s
    Actualmente esta configuración está a ser anulada por un escenario ou partida gardada antiga, que estableceu o número absoluto de cabanas en %d. Establece de novo esta configuración explícitamente para que teña efecto.

en: Warning: aifill not met: %s.
gl_ES: Aviso: non se cumpriu o recheo: %s.

en: Warning: not enough nations in this nation set for all current players.
gl_ES: Aviso: non hai suficientes nacións nesta nación para todos os xogadores actuais.

en: Failed to update default AI type.
gl_ES: Produciuse un erro ao actualizar o tipo de IA predeterminado.

en: Invalid save name definition: '%s' (resolves to '%s').
gl_ES: Definición de nome de gardar non válida: '%s' (resólvese en '%s').

en: You cannot disable the map generator.
gl_ES: Non podes desactivar o xerador de mapas.

en: You cannot require a map generator when a map is loaded.
gl_ES: Non podes esixir un xerador de mapas cando se carga un mapa.

en: Invalid score name definition: '%s'.
gl_ES: Definición do nome da puntuación non válida: '%s'.

en: Demography string validation failed at character: '%c'. Try "/help demography".
gl_ES: Fallou a validación da cadea demográfica no carácter: '%c'. Proba "/help demography".

en: Allowed take string validation failed at character: '%c'. Try "/help allowtake".
gl_ES: Fallou a validación da cadea de toma permitida no carácter: '%c'. Proba "/help allowtake".

en: Starting units string validation failed at character '%c'. Try "/help startunits".
gl_ES: Produciuse un erro ao iniciar a validación da cadea de unidades no carácter '%c'. Proba "/help startunits".

en: The first starting unit must be native to at least one "Starter" terrain. Try "/help startunits".
gl_ES: A primeira unidade de partida debe ser nativa de polo menos un terreo de "iniciador". Proba "/help startunits".

en: Cannot set endturn earlier than current turn.
gl_ES: Non se pode establecer o xiro final antes do quenda actual.

en: Number of players (%d) is higher than requested value (%d). Keeping old value.
gl_ES: O número de xogadores (%d) é superior ao valor solicitado (%d). Manter o valor antigo.

en: Requested value (%d) is greater than number of available start positions (%d). Keeping old value.
gl_ES: O valor solicitado (%d) é maior que o número de posicións iniciais dispoñibles (%d). Manter o valor antigo.

note: TRANS: do not translate 'list nationsets'
en: Unknown nation set "%s". See '%slist nationsets' for possible values.
gl_ES: Nación descoñecida definida "%s". Consulte '%slist nationsets' para ver os posibles valores.

en: You are not allowed to set timeout values less than 30 seconds.
gl_ES: Non tes permiso para establecer valores de tempo de espera inferiores a 30 segundos.

note: TRANS: Do not translate setting names in ''.
en: For autogames ('timeout' = -1) 'unitwaittime' should be deactivated (= 0).
gl_ES: Para xogos automáticos ('timeout' = -1) 'unitwaittime' debería estar desactivado (= 0).

note: TRANS: Do not translate setting names in ''.
en: 'timeout' can not be lower than 3/2 of the 'unitwaittime' setting (= %d). Please change 'unitwaittime' first.
gl_ES: 'timeout' non pode ser inferior a 3/2 da configuración 'unitwaittime' (= %d). Por favor, cambie primeiro "unitwaittime".

note: TRANS: Do not translate setting names in ''.
en: 'unitwaittime' has to be lower than 2/3 of the 'timeout' setting (= %d). Please change 'timeout' first.
gl_ES: 'unitwaittime' ten que ser inferior a 2/3 da configuración de 'timeout' (= %d). Cambia o "tempo de espera" primeiro.

en: For an isometric or hexagonal map the ysize must be even.
gl_ES: Para un mapa isométrico ou hexagonal o tamaño y debe ser par.

en: The map size (%d * %d = %d) must be larger than %d tiles.
gl_ES: O tamaño do mapa (%d * %d = %d) debe ser maior que %d celas.

en: The map size (%d * %d = %d) must be lower than %d tiles.
gl_ES: O tamaño do mapa (%d * %d = %d) debe ser inferior a %d celas.

en: Freeciv-web doesn't support this topology.
gl_ES: Freeciv-web non admite esta topoloxía.

en: No such AI type loaded.
gl_ES: Non se cargaba ningún tipo de IA.

en: Freeciv-web doesn't support this map wrap.
gl_ES: Freeciv-web non admite este ajuste de mapa.

en: No nations in the currently loaded ruleset have associated colors.
gl_ES: Ningunha nación do conxunto de regras cargado actualmente ten cores asociadas.

en: Map size definition
gl_ES: Definición do tamaño do mapa

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must stay as * untranslated.
en: Chooses the method used to define the map size. Other options specify the parameters for each method.
    - "Number of tiles" (FULLSIZE): Map area (option 'size').
    - "Tiles per player" (PLAYER): Number of (land) tiles per player (option 'tilesperplayer').
    - "Width and height" (XYSIZE): Map width and height in tiles (options 'xsize' and 'ysize').
gl_ES: Escolle o método utilizado para definir o tamaño do mapa. Outras opcións especifican os parámetros para cada método.
    - "Número de celas" (FULLSIZE): Área do mapa (opción 'tamaño').
    - "Fichas por xogador" (XOGADOR): Número de fichas (terreo) por xogador (opción 'tilesperplayer').
    - "Width and height" (XYSIZE): anchura e altura do mapa en celas (opcións 'xsize' e 'ysize').

en: Map area (in thousands of tiles)
gl_ES: Área do mapa (en miles de celas)

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must stay as * untranslated.
en: This value is used to determine the map area.
      size = 4 is a normal map of 4,000 tiles (default)
      size = 20 is a huge map of 20,000 tiles
    For this option to take effect, the "Map size definition" option ('mapsize') must be set to "Number of tiles" (FULLSIZE).
gl_ES: Este valor úsase para determinar a área do mapa.
     size = 4 é un mapa normal de 4.000 celas (predeterminado)
     size = 20 é un enorme mapa de 20.000 fichas
    Para que esta opción teña efecto, a opción "Definición do tamaño do mapa" ('tamaño do mapa') debe establecerse como "Número de celas" (TAMAÑO COMPLETO).

en: Number of (land) tiles per player
gl_ES: Número de fichas (terreo) por xogador

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must stay as * untranslated.
en: This value is used to determine the map dimensions. It calculates the map size at game start based on the number of players and the value of the setting 'landmass'.
    For this option to take effect, the "Map size definition" option ('mapsize') must be set to "Tiles per player" (PLAYER).
gl_ES: Este valor úsase para determinar as dimensións do mapa. Calcula o tamaño do mapa ao comezo do xogo en función do número de xogadores e do valor da configuración "masa terrestre".
    Para que esta opción teña efecto, a opción "Definición do tamaño do mapa" ('tamaño do mapa') debe establecerse en "Fichas por xogador" (XOGADOR).

en: Map width in tiles
gl_ES: Ancho do mapa en celas

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must stay as * untranslated.
en: Defines the map width.
    For this option to take effect, the "Map size definition" option ('mapsize') must be set to "Width and height" (XYSIZE).
gl_ES: Define o ancho do mapa.
    Para que esta opción teña efecto, a opción "Definición do tamaño do mapa" ("tamaño do mapa") debe establecerse en "Ancho e altura" (XYSIZE).

en: Map height in tiles
gl_ES: Altura do mapa en celas

en: Map topology
gl_ES: Topoloxía do mapa

note: TRANS: Freeciv-web version of the help text.
en: Freeciv-web maps are always two-dimensional.
gl_ES: Os mapas web Freeciv son sempre bidimensionais.

note: TRANS: do not edit the ugly ASCII art
en: Freeciv maps are always two-dimensional. Individual tiles may be rectangular or hexagonal, with either an overhead ("classic") or isometric alignment.
    To play with a particular topology, clients will need a matching tileset.
    Overhead rectangular:      Isometric rectangular:
          _________               /\/\/\/\/\
         |_|_|_|_|_|             /\/\/\/\/\/
         |_|_|_|_|_|             \/\/\/\/\/\
         |_|_|_|_|_|             /\/\/\/\/\/
                                 \/\/\/\/\/
    Hex:                       Iso-hex:
      /\/\/\/\/\/\               _   _   _   _   _
      | | | | | | |             / \_/ \_/ \_/ \_/ \
      \/\/\/\/\/\/\             \_/ \_/ \_/ \_/ \_/
       | | | | | | |            / \_/ \_/ \_/ \_/ \
       \/\/\/\/\/\/             \_/ \_/ \_/ \_/ \_/
gl_ES: Os mapas Freeciv son sempre bidimensionais. As celas individuais poden ser rectangulares ou hexagonais, con aliñación aérea ("clásica") ou isométrica.
    Para xogar cunha topoloxía determinada, os clientes necesitarán un conxunto de celas que coincida.
    Rectangular superior: Rectangular isométrico:
     _________ /\/\/\/\/\
     |_|_|_|_|_| /\/\/\/\/\/
     |_|_|_|_|_| \/\/\/\/\/\
     |_|_|_|_|_| /\/\/\/\/\/
     \/\/\/\/\/
    Hex: Iso-hex:
     /\/\/\/\/\/\ _ _ _ _ _
     | | | | | | | / \_/ \_/ \_/ \_/ \
     \/\/\/\/\/\/\ \_/ \_/ \_/ \_/ \_/
     | | | | | | | / \_/ \_/ \_/ \_/ \
     \/\/\/\/\/\/ \_/ \_/ \_/ \_/ \_/

en: Map wrap
gl_ES: Envolver mapa

note: TRANS: Freeciv-web version of the help text.
en: Freeciv-web maps may wrap at the east-west directions to form a flat map or a cylinder.
gl_ES: Os mapas Freeciv-web poden envolverse nas direccións este-oeste para formar un mapa plano ou un cilindro.

note: TRANS: do not edit the ugly ASCII art
en: Freeciv maps may wrap at the north-south and east-west directions to form a flat map, a cylinder, or a torus (donut).
gl_ES: Os mapas Freeciv poden envolverse nas direccións norte-sur e leste-oeste para formar un mapa plano, un cilindro ou un toro (rosquilla).

en: Method used to generate map
gl_ES: Método utilizado para xerar o mapa

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes (except 'fair') are setting names and shouldn't be * translated. The strings between parentheses and in uppercase * must stay as untranslated.
en: Specifies the algorithm used to generate the map. If the default value of the 'startpos' option is used, then the chosen generator chooses an appropriate 'startpos' setting; otherwise, the generated map tries to accommodate the chosen 'startpos' setting.
    - "Scenario map" (SCENARIO): indicates a pre-generated map. By default, if the scenario does not specify start positions, they will be allocated depending on the size of continents.
    - "Fully random height" (RANDOM): generates maps with a number of equally spaced, relatively small islands. By default, start positions are allocated depending on continent size.
    - "Pseudo-fractal height" (FRACTAL): generates Earthlike worlds with one or more large continents and a scattering of smaller islands. By default, players are all placed on a single continent.
    - "Island-based" (ISLAND): generates 'fair' maps with a number of similarly-sized and -shaped islands, each with approximately the same ratios of terrain types. By default, each player gets their own island.
    - "Fair islands" (FAIR): generates the exact copy of the same island for every player or every team.
    - "Fracture map" (FRACTURE): generates maps from a fracture pattern. Tends to place hills and mountains along the edges of the continents.
    If the requested generator is incompatible with other server settings, the server may fall back to another generator.
gl_ES: Especifica o algoritmo utilizado para xerar o mapa. Se se usa o valor predeterminado da opción 'startpos', entón o xerador escollido escolle unha configuración de 'startpos' adecuada; se non, o mapa xerado tenta acomodar a configuración de 'startpos' escollida.
    - "Mapa de escenarios" (ESCENARIO): indica un mapa xerado previamente. Por defecto, se o escenario non especifica posicións de inicio, asignaranse dependendo do tamaño dos continentes.
    - "Altura totalmente aleatoria" (RANDOM): xera mapas cun número de illas relativamente pequenas e igualmente espaciadas. De forma predeterminada, as posicións iniciais atribúense dependendo do tamaño do continente.
    - "Altura pseudo-fractal" (FRACTAL): xera mundos terrestres cun ou varios continentes grandes e unha dispersión de illas máis pequenas. Por defecto, todos os xogadores colócanse nun mesmo continente.
    - "Baseado en illas" (ISLAND): xera mapas "xustos" cunha serie de illas de tamaño e forma semellantes, cada unha con aproximadamente as mesmas proporcións de tipos de terreo. Por defecto, cada xogador ten a súa propia illa.
    - "Fair islands" (FAIR): xera a copia exacta da mesma illa para cada xogador ou equipo.
    - "Mapa de fractura" (FRACTURE): xera mapas a partir dun patrón de fractura. Tende a colocar outeiros e montañas ao longo dos bordos dos continentes.
    Se o xerador solicitado é incompatible con outras configuracións do servidor, é posible que o servidor volva utilizar outro xerador.

en: Method used to choose start positions
gl_ES: Método empregado para escoller as posicións de partida

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes (except 'best') are setting names and shouldn't be * translated. The strings between parentheses and in uppercase * must stay as untranslated.
en: The method used to choose where each player's initial units start on the map. (For scenarios which include pre-set start positions, this setting is ignored.)
    - "Generator's choice" (DEFAULT): the start position placement will depend on the map generator chosen. See the 'generator' setting.
    - "One player per continent" (SINGLE): one player is placed on each of a set of continents of approximately equivalent value (if possible).
    - "Two or three players per continent" (2or3): similar to SINGLE except that two players will be placed on each continent, with three on the 'best' continent if there is an odd number of players.
    - "All players on a single continent" (ALL): all players will start on the 'best' available continent.
    - "Depending on size of continents" (VARIABLE): players will be placed on the 'best' available continents such that, as far as possible, the number of players on each continent is proportional to its value.
    If the server cannot satisfy the requested setting due to there being too many players for continents, it may fall back to one of the others. (However, map generators try to create the right number of continents for the choice of this 'startpos' setting and the number of players, so this is unlikely to occur.)
gl_ES: O método utilizado para escoller onde comezan as unidades iniciais de cada xogador no mapa. (Para escenarios que inclúen posicións de inicio predefinidas, esta configuración é ignorada).
    - "Elección do xerador" (DEFAULT): a colocación da posición inicial dependerá do xerador de mapas elixido. Consulte a configuración do "xerador".
    - "Un xogador por continente" (SOLO): colócase un xogador en cada un dun conxunto de continentes de valor aproximadamente equivalente (se é posible).
    - "Dous ou tres xogadores por continente" (2 ou 3): similar a SINGLE excepto que se colocarán dous xogadores en cada continente, con tres no "mellor" continente se hai un número impar de xogadores.
    - "Todos os xogadores nun único continente" (TODOS): todos os xogadores comezarán no "mellor" continente dispoñible.
    - "Segundo o tamaño dos continentes" (VARIABLE): os xogadores colocaranse nos "mellores" continentes dispoñibles de forma que, na medida do posible, o número de xogadores de cada continente sexa proporcional ao seu valor.
    Se o servidor non pode satisfacer a configuración solicitada debido a que hai demasiados xogadores para os continentes, pode recaer nun dos outros. (Non obstante, os xeradores de mapas tentan crear o número adecuado de continentes para a elección desta configuración de 'startpos' e o número de xogadores, polo que é improbable que isto ocorra).

en: Method used for placement of team mates
gl_ES: Método empregado para a colocación dos compañeiros

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must stay as * untranslated.
en: After start positions have been generated thanks to the 'startpos' setting, this setting controls how the start positions will be assigned to the different players of the same team.
    - "Disabled" (DISABLED): the start positions will be randomly assigned to players, regardless of teams.
    - "As close as possible" (CLOSEST): players will be placed as close as possible, regardless of continents.
    - "On the same continent" (CONTINENT): if possible, place all players of the same team onto the same island/continent.
    - "Horizontal placement" (HORIZONTAL): players of the same team will be placed horizontally.
    - "Vertical placement" (VERTICAL): players of the same team will be placed vertically.
gl_ES: Despois de xerar as posicións de saída grazas á configuración 'startpos', esta configuración controla como se asignarán as posicións de saída aos diferentes xogadores do mesmo equipo.
    - "Desactivado" (DISABLED): as posicións de saída asignaranse aleatoriamente aos xogadores, independentemente dos equipos.
    - "O máis preto posible" (MAIS CERCA): os xogadores colocaranse o máis preto posible, independentemente dos continentes.
    - "No mesmo continente" (CONTINENTE): se é posible, coloca a todos os xogadores do mesmo equipo na mesma illa/continente.
    - "Colocación horizontal" (HORIZONTAL): os xogadores dun mesmo equipo colocaranse horizontalmente.
    - "Colocación vertical" (VERTICAL): os xogadores dun mesmo equipo colocaranse en vertical.

en: Presence of 1x1 islands
gl_ES: Presenza de illas 1x1

en: This setting controls whether the map generator is allowed to make islands of one only tile size.
gl_ES: Esta configuración controla se o xerador de mapas pode facer illas dun só tamaño de cela.

en: Whether the poles are separate continents
gl_ES: Se os polos son continentes separados

en: If this setting is disabled, the continents may attach to poles.
gl_ES: Se esta opción está desactivada, os continentes poden unirse aos polos.

en: How much the land at the poles is flattened
gl_ES: Canto está aplanada a terra nos polos

note: TRANS: The strings in quotes shouldn't be translated.
en: Controls how much the height of the poles is flattened during map generation, preventing a diversity of land terrain there. 0 is no flattening, 100 is maximum flattening. Only affects the 'RANDOM' and 'FRACTAL' map generators.
gl_ES: Controla canto se aplana a altura dos polos durante a xeración do mapa, evitando unha diversidade de terreos alí. 0 non é aplanamento, 100 é aplanamento máximo. Só afecta aos xeradores de mapas "ALEATORIO" e "FRACTAL".

en: Northernmost latitude
gl_ES: Latitude máis ao norte

note: TRANS: The string between single quotes is a setting name * and should not be translated.
en: Combined with 'southlatitude', controls what climatic zones exist on the map. Higher values are further north, lower values are further south.
    
    1000 and -1000 gives a full planetary map.
    1000 and     0 gives only a northern hemisphere.
     500 and   500 gives a map with the same middle-latitude climate everywhere.
     300 and  -300 gives an equatorial map.
    
    In rulesets that support it, latitude may also have certain effects during gameplay.
gl_ES: Combinado con 'southlatitude', controla que zonas climáticas existen no mapa. Os valores máis altos están máis ao norte, os valores máis baixos están máis ao sur.
    
    1000 e -1000 dan un mapa planetario completo.
    1000 e 0 dan só un hemisferio norte.
     500 e 500 dan un mapa co mesmo clima de latitudes medias en todas partes.
     300 e -300 dan un mapa ecuatorial.
    
    Nos conxuntos de regras que o admiten, a latitude tamén pode ter certos efectos durante o xogo.

en: Southernmost latitude
gl_ES: Latitude máis meridional

note: TRANS: The string between single quotes is a setting name * and should not be translated.
en: Combined with 'northlatitude', controls what climatic zones exist on the map. Higher values are further north, lower values are further south.
    
    1000 and -1000 gives a full planetary map.
    1000 and     0 gives only a northern hemisphere.
     500 and   500 gives a map with the same middle-latitude climate everywhere.
     300 and  -300 gives an equatorial map.
    
    In rulesets that support it, latitude may also have certain effects during gameplay.
gl_ES: Combinado con 'northlatitude', controla que zonas climáticas existen no mapa. Os valores máis altos están máis ao norte, os valores máis baixos están máis ao sur.
    
    1000 e -1000 dan un mapa planetario completo.
    1000 e 0 dan só un hemisferio norte.
     500 e 500 dan un mapa co mesmo clima de latitudes medias en todas partes.
     300 e -300 dan un mapa ecuatorial.
    
    Nos conxuntos de regras que o admiten, a latitude tamén pode ter certos efectos durante o xogo.

en: Average temperature of the planet
gl_ES: Temperatura media do planeta

en: Small values will give a cold map, while larger values will give a hotter map.
    
    100 means a very dry and hot planet with no polar arctic zones, only tropical and dry zones.
     70 means a hot planet with little polar ice.
     50 means a temperate planet with normal polar, cold, temperate, and tropical zones; a desert zone overlaps tropical and temperate zones.
     30 means a cold planet with small tropical zones.
      0 means a very cold planet with large polar zones and no tropics.
gl_ES: Os valores pequenos darán un mapa frío, mentres que os valores máis grandes darán un mapa máis quente.
    
    100 significa un planeta moi seco e quente sen zonas árticas polares, só zonas tropicais e secas.
     70 significa un planeta quente con pouco xeo polar.
     50 significa un planeta temperado con zonas polares, frías, temperadas e tropicais normais; unha zona desértica superpón zonas tropicais e temperadas.
     30 significa un planeta frío con pequenas zonas tropicais.
     0 significa un planeta moi frío con grandes zonas polares e sen trópicos.

en: Percentage of the map that is land
gl_ES: Porcentaxe do mapa que é terra

en: This setting gives the approximate percentage of the map that will be made into land.
gl_ES: Esta configuración dá a porcentaxe aproximada do mapa que se converterá en terra.

en: Amount of hills/mountains
gl_ES: Cantidade de outeiros/montañas

en: Small values give flat maps, while higher values give a steeper map with more hills and mountains.
gl_ES: Os valores pequenos dan mapas planos, mentres que os valores máis altos dan un mapa máis empinado con máis outeiros e montañas.

en: Amount of water on landmasses
gl_ES: Cantidade de auga nas masas terrestres

en: Global warming
gl_ES: Quentamento global

en: If turned off, global warming will not occur as a result of pollution. This setting does not affect pollution.
gl_ES: Se está desactivado, o quecemento global non se producirá como resultado da contaminación. Esta configuración non afecta á contaminación.

en: Global warming percent
gl_ES: Quecemento global por cento

en: This is a multiplier for the rate of accumulation of global warming.
gl_ES: Este é un multiplicador da taxa de acumulación do quecemento global.

en: Nuclear winter
gl_ES: Inverno nuclear

en: If turned off, nuclear winter will not occur as a result of nuclear war.
gl_ES: Se está desactivado, o inverno nuclear non ocorrerá como resultado da guerra nuclear.

en: Nuclear winter percent
gl_ES: Por cento de inverno nuclear

en: This is a multiplier for the rate of accumulation of nuclear winter.
gl_ES: Este é un multiplicador da taxa de acumulación do inverno nuclear.

en: Map generation random seed
gl_ES: Xeración de mapas de sementes aleatorias

en: The same seed will always produce the same map; for zero (the default) a seed will be generated randomly, based on gameseed. If also gameseed is zero, the map will be completely random.
gl_ES: A mesma semente producirá sempre o mesmo mapa; para cero (o predeterminado) xerarase unha semente aleatoriamente, baseada na semente de caza. Se tamén gameseed é cero, o mapa será completamente aleatorio.

en: Game random seed
gl_ES: Xogo sementes aleatorias

en: For zero (the default) a seed will be chosen based on system entropy or, failing that, the current time.
gl_ES: Para cero (o predeterminado) escollerase unha semente en función da entropía do sistema ou, no seu defecto, da hora actual.

en: Amount of "special" resource tiles
gl_ES: Cantidade de celas de recursos "especiais"

en: Special resources improve the basic terrain type they are on. The server variable's scale is parts per thousand.
gl_ES: Os recursos especiais melloran o tipo de terreo básico no que se atopan. A escala da variable do servidor é de partes por mil.

en: Amount of huts (bonus extras)
gl_ES: Cantidade de cabanas (extras extra)

en: Huts are tile extras that usually may be investigated by units. The server variable's scale is huts per thousand tiles.
gl_ES: As chozas son pezas extras que normalmente poden ser investigadas polas unidades. A escala da variable do servidor é cabanas por mil celas.

en: Amount of animals
gl_ES: Cantidade de animais

en: Number of animals initially created on terrains defined for them in the ruleset (if the ruleset supports it). The server variable's scale is animals per thousand tiles.
gl_ES: Número de animais creados inicialmente en terreos definidos para eles no conxunto de regras (se o conxunto de regras o admite). A escala da variable do servidor é animais por mil celas.

en: Minimum number of players
gl_ES: Número mínimo de xogadores

en: There must be at least this many players (connected human players) before the game can start.
gl_ES: Debe haber polo menos tantos xogadores (xogadores humanos conectados) antes de que o xogo poida comezar.

en: Maximum number of players
gl_ES: Número máximo de xogadores

en: The maximal number of human and AI players who can be in the game. When this number of players are connected in the pregame state, any new players who try to connect will be rejected.
    When playing a scenario which defines player start positions, this setting cannot be set to greater than the number of defined start positions.
gl_ES: O número máximo de xogadores humanos e AI que poden estar no xogo. Cando este número de xogadores estean conectados no estado previo ao xogo, todos os novos xogadores que intenten conectarse serán rexeitados.
    Cando se reproduce un escenario que define as posicións de inicio dos xogadores, esta configuración non se pode establecer a un número superior ao número de posicións de inicio definidas.

en: Limited number of AI players
gl_ES: Número limitado de xogadores de IA

en: If set to a positive value, then AI players will be automatically created or removed to keep the total number of players at this amount. As more players join, these AI players will be replaced. When set to zero, all AI players will be removed.
gl_ES: Se se establece un valor positivo, os xogadores de IA crearanse ou eliminaranse automaticamente para manter o número total de xogadores nesta cantidade. A medida que se unan máis xogadores, estes xogadores de IA serán substituídos. Cando se axuste a cero, eliminaranse todos os xogadores de IA.

en: When the Readiness of a player gets autotoggled off
gl_ES: Cando a Preparación dun xogador se desactiva automaticamente

en: In pre-game, usually when new players join or old ones leave, those who have already accepted game to start by toggling "Ready" get that autotoggled off in the changed situation. This setting can be used to make readiness more persistent.
gl_ES: Na fase previa ao xogo, normalmente cando se unen novos xogadores ou os vellos saen, aqueles que xa aceptaron o xogo para comezar activando "Listo" desactivan esa opción na situación modificada. Esta configuración pódese usar para facer que a preparación sexa máis persistente.

en: Set of nations to choose from
gl_ES: Conxunto de nacións para escoller

note: TRANS: do not translate '/list nationsets'
en: Controls the set of nations allowed in the game. The choices are defined by the ruleset.
    Only nations in the set selected here will be allowed in any circumstances, including new players and civil war; small sets may thus limit the number of players in a game.
    If this is left blank, the ruleset's default nation set is used.
    See '/list nationsets' for possible choices for the currently loaded ruleset.
gl_ES: Controla o conxunto de nacións permitidas no xogo. As opcións están definidas polo conxunto de regras.
    Só se permitirán en calquera circunstancia as nacións do conxunto seleccionado aquí, incluíndo novos xogadores e guerra civil; conxuntos pequenos poden limitar así o número de xogadores nun xogo.
    Se se deixa en branco, utilízase o conxunto de nacións predeterminado do conxunto de regras.
    Consulte '/list nationsets' para ver as posibles opcións para o conxunto de regras cargado actualmente.

en: Event cache for this number of turns
gl_ES: Caché de eventos para este número de quendas

en: Event messages are saved for this number of turns. A value of 0 deactivates the event cache.
gl_ES: As mensaxes de eventos gárdanse durante este número de quendas. Un valor de 0 desactiva a caché de eventos.

en: Size of the event cache
gl_ES: Tamaño da caché do evento

en: This defines the maximal number of events in the event cache.
gl_ES: Isto define o número máximo de eventos na caché de eventos.

en: Save chat messages in the event cache
gl_ES: Garda as mensaxes de chat na caché do evento

en: If turned on, chat messages will be saved in the event cache.
gl_ES: Se está activada, as mensaxes de chat gardaranse na caché do evento.

en: Print turn and time for each cached event
gl_ES: Imprime a quenda e a hora de cada evento almacenado na caché

note: TRANS: Don't translate the text between single quotes.
en: If turned on, all cached events will be marked by the turn and time of the event like '(T2 - 15:29:52)'.
gl_ES: Se está activado, todos os eventos almacenados na memoria caché marcaranse pola quenda e a hora do evento, como "(T2 - 15:29:52)".

en: List of players' initial units
gl_ES: Lista de unidades iniciais dos xogadores

en: This should be a string of characters, each of which specifies a unit role. The first character must be native to at least one "Starter" terrain. The characters and their meanings are:
        c   = City founder (eg., Settlers)
        w   = Terrain worker (eg., Engineers)
        x   = Explorer (eg., Explorer)
        k   = Gameloss (eg., King)
        s   = Diplomat (eg., Diplomat)
        f   = Ferryboat (eg., Trireme)
        d   = Ok defense unit (eg., Warriors)
        D   = Good defense unit (eg., Phalanx)
        a   = Fast attack unit (eg., Horsemen)
        A   = Strong attack unit (eg., Catapult)
gl_ES: Esta debería ser unha cadea de caracteres, cada un dos cales especifica un rol da unidade. O primeiro personaxe debe ser nativo de polo menos un terreo "iniciador". Os personaxes e os seus significados son:
     c = fundador da cidade (por exemplo, colonos)
     w = traballador do terreo (por exemplo, enxeñeiros)
     x = Explorador (por exemplo, Explorador)
     k = Gameloss (por exemplo, King)
     s = Diplomático (por exemplo, Diplomático)
     f = Ferry (p. ex., Trirreme)
     d = Ok unidade de defensa (por exemplo, Warriors)
     D = Boa unidade de defensa (por exemplo, Phalanx)
     a = Unidade de ataque rápido (por exemplo, cabaleiros)
     A = Unidade de ataque forte (por exemplo, Catapulta)

en: Whether player starts with a city
gl_ES: Indica se o xogador comeza cunha cidade

en: If this is set, game will start with player's first city already founded to starting location.
gl_ES: Se se establece isto, o xogo comezará coa primeira cidade do xogador xa fundada ata o lugar de partida.

en: Area where initial units are located
gl_ES: Zona onde se sitúan as unidades iniciais

en: This is the radius within which the initial units are dispersed.
gl_ES: Este é o radio no que se dispersan as unidades iniciais.

en: Starting gold per player
gl_ES: Ouro inicial por xogador

en: At the beginning of the game, each player is given this much gold.
gl_ES: Ao comezo do xogo, cada xogador recibe tanto ouro.

en: Starting infrapoints per player
gl_ES: Infrapuntos iniciais por xogador

en: At the beginning of the game, each player is given this many infrapoints.
gl_ES: Ao comezo do xogo, cada xogador recibe estes infrapuntos.

en: Number of initial techs per player
gl_ES: Número de técnicos iniciais por xogador

note: TRANS: The string between single quotes is a setting name and * should not be translated.
en: At the beginning of the game, each player is given this many technologies. The technologies chosen are random for each player. Depending on the value of tech_cost_style in the ruleset, a big value for 'techlevel' can make the next techs really expensive.
gl_ES: Ao comezo do xogo, cada xogador recibe tantas tecnoloxías. As tecnoloxías escollidas son aleatorias para cada xogador. Dependendo do valor de tech_cost_style no conxunto de regras, un gran valor para "techlevel" pode facer que os seguintes técnicos sexan realmente caros.

en: Technology cost multiplier percentage
gl_ES: Porcentaxe multiplicadora do custo tecnolóxico

en: This affects how quickly players can research new technology. All tech costs are multiplied by this amount (as a percentage). The base tech costs are determined by the ruleset or other game settings.
gl_ES: Isto afecta a rapidez coa que os xogadores poden investigar novas tecnoloxías. Todos os custos tecnolóxicos multiplícanse por este importe (en porcentaxe). Os custos de tecnoloxía base ven determinados polo conxunto de regras ou outras configuracións do xogo.

en: Allow researching multiple technologies
gl_ES: Permite investigar varias tecnoloxías

en: Allows switching to any technology without wasting old research. Bulbs are never transferred to new technology. Techpenalty options are ineffective after enabling that option.
gl_ES: Permite cambiar a calquera tecnoloxía sen desperdiciar investigacións antigas. As lámpadas nunca se transfiren á nova tecnoloxía. As opcións de penalización técnica son ineficaces despois de activar esa opción.

en: Percentage penalty when changing tech
gl_ES: Porcentaxe de penalización ao cambiar de tecnoloxía

en: Chance to lose a technology while receiving it
gl_ES: Posibilidade de perder unha tecnoloxía mentres a recibe

en: Chance to lose a technology while giving it
gl_ES: Posibilidade de perder unha tecnoloxía mentres lla dá

en: The chance that your civilization will lose a technology if you teach it to someone else by treaty, or if it is stolen from you.
gl_ES: A posibilidade de que a túa civilización perda unha tecnoloxía se lla ensinas a outra persoa mediante un tratado ou se che rouban.

en: Tech leakage percent
gl_ES: Porcentaxe de fuga de tecnoloxía

en: The rate of the tech leakage. This multiplied by the percentage of players who know the tech tell which percentage of tech's bulb cost gets leaked each turn. This setting has no effect if the ruleset has disabled tech leakage.
gl_ES: A taxa de fuga de tecnoloxía. Isto multiplicado pola porcentaxe de xogadores que coñecen a tecnoloxía din que porcentaxe do custo da lámpada da tecnoloxía se filtra cada turno. Esta configuración non ten efecto se o conxunto de regras desactivou a fuga de tecnoloxía.

en: Team pooled research
gl_ES: Investigación agrupada en equipo

en: If this setting is turned on, then the team mates will share the science research. Else, every player of the team will have to make its own.
gl_ES: Se esta opción está activada, os compañeiros de equipo compartirán a investigación científica. En caso contrario, cada xogador do equipo terá que facer o seu.

en: Penalty when getting tech from treaty
gl_ES: Pena ao obter tecnoloxía do tratado

en: For each technology you gain from a diplomatic treaty, you lose research points equal to this percentage of the cost to research a new technology. If this is non-zero, you can end up with negative research points.
gl_ES: Por cada tecnoloxía que gaña cun tratado diplomático, perde puntos de investigación igual a esta porcentaxe do custo para investigar unha nova tecnoloxía. Se isto é distinto de cero, podes acabar con puntos de investigación negativos.

en: Penalty when getting gold from treaty
gl_ES: Pena ao conseguir ouro do tratado

en: When transferring gold in diplomatic treaties, this percentage of the agreed sum is lost to both parties; it is deducted from the donor but not received by the recipient.
gl_ES: Ao transferir ouro en tratados diplomáticos, esta porcentaxe da suma pactada pérdese para ambas as partes; dedúcese ao doador pero non recibe o receptor.

en: Probability of gold loss during inciting revolt
gl_ES: Probabilidade de perda de ouro durante a incitación á revolta

en: When unit trying to incite revolt is eliminated, half of the gold (or quarter, if unit was caught), prepared to bribe citizens, can be lost or captured by enemy.
gl_ES: Cando se elimina a unidade que intenta incitar á revolta, a metade do ouro (ou cuarto, se a unidade foi capturada), preparado para subornar aos cidadáns, pode perderse ou ser capturado polo inimigo.

en: Probability of gold capture during inciting revolt
gl_ES: Probabilidade de captura de ouro durante a incitación á revolta

en: When unit trying to incite revolt is eliminated and lose its gold, there is chance that this gold would be captured by city defender. Transfer tax would be applied, though. This setting is irrelevant, if incite_gold_loss_chance is zero.
gl_ES: "Cando a unidade que intenta incitar unha rebelión é eliminada e perde o seu ouro, hai unha probabilidade de que este ouro sexa capturado polo defensor da cidade. Aplicaríase un imposto de transferencia, con todo. Esta configuración non ten relevancia se a probabilidade de perda de ouro na incitación (incite_gold_loss_chance) é cero.

en: Penalty when getting tech from conquering
gl_ES: Penalización ao conseguir tecnoloxía da conquista

en: For each technology you gain by conquering an enemy city, you lose research points equal to this percentage of the cost to research a new technology. If this is non-zero, you can end up with negative research points.
gl_ES: Por cada tecnoloxía que gañas ao conquistar unha cidade inimiga, perdes puntos de investigación igual a esta porcentaxe do custo para investigar unha nova tecnoloxía. Se isto é distinto de cero, podes acabar con puntos de investigación negativos.

en: Penalty when getting a free tech
gl_ES: Penalización ao conseguir unha tecnoloxía gratuíta

note: TRANS: The strings between single quotes are setting names and * shouldn't be translated.
en: For each technology you gain "for free" (other than covered by 'diplcost' or 'conquercost': for instance, from huts or from Great Library effects), you lose research points equal to this percentage of the cost to research a new technology. If this is non-zero, you can end up with negative research points.
gl_ES: Por cada tecnoloxía que gañas "de balde" (excepto por "diplcost" ou "conquercost": por exemplo, das cabanas ou dos efectos da Gran Biblioteca), perderás puntos de investigación igual a esta porcentaxe do custo para investigar unha nova tecnoloxía. . Se isto é distinto de cero, podes acabar con puntos de investigación negativos.

en: Research point debt threshold for losing tech
gl_ES: Limiar de débeda do punto de investigación para perder tecnoloxía

en: When you have negative research points, and your shortfall is greater than this percentage of the cost of your current research, you forget a technology you already knew.
    The special value -1 prevents loss of technology regardless of research points.
gl_ES: Cando tes puntos de investigación negativos e o teu déficit é maior que esta porcentaxe do custo da túa investigación actual, esqueces unha tecnoloxía que xa coñecías.
    O valor especial -1 evita a perda de tecnoloxía independentemente dos puntos de investigación.

en: Research points restored after losing a tech
gl_ES: Puntos de investigación restaurados tras perder unha tecnoloxía

en: When you lose a technology due to a negative research balance (see 'techlossforgiveness'), this percentage of its research cost is credited to your research balance (this may not be sufficient to make it positive).
    The special value -1 means that your research balance is always restored to zero, regardless of your previous shortfall.
gl_ES: Cando perde unha tecnoloxía debido a un saldo de investigación negativo (consulta "perdón de tecnoloxía"), esta porcentaxe do seu custo de investigación abonarase no saldo de investigación (pode que non sexa suficiente para que sexa positivo).
    O valor especial -1 significa que o teu saldo de investigación sempre se restablece a cero, independentemente do teu déficit anterior.

en: Food required for a city to grow
gl_ES: Alimentos necesarios para que unha cidade medre

en: This is the base amount of food required to grow a city. This value is multiplied by another factor that comes from the ruleset and is dependent on the size of the city.
gl_ES: Esta é a cantidade básica de alimentos necesaria para facer crecer unha cidade. Este valor multiplícase por outro factor que provén do conxunto de regras e que depende do tamaño da cidade.

en: Percentage food lost when city can't grow
gl_ES: Porcentaxe de alimentos perdidos cando a cidade non pode crecer

en: If a city would expand, but it can't because it lacks some prerequisite (traditionally an Aqueduct or Sewer System), this is the base percentage of its foodbox that is lost each turn; the penalty may be reduced by buildings or other circumstances, depending on the ruleset.
gl_ES: Se unha cidade se expandise, pero non pode porque carece dalgún requisito previo (tradicionalmente un acueducto ou un sistema de sumidoiros), esta é a porcentaxe base da súa caixa de alimentos que se perde cada turno; a sanción poderá ser reducida por edificacións ou outras circunstancias, dependendo da normativa.

en: Multiplier percentage for production costs
gl_ES: Porcentaxe multiplicadora dos custos de produción

en: This affects how quickly units and buildings can be produced.  The base costs are multiplied by this value (as a percentage).
gl_ES: Isto afecta a rapidez coa que se poden producir unidades e edificios. Os custos base multiplícanse por este valor (en porcentaxe).

en: Minimum city size to get full trade
gl_ES: Tamaño mínimo da cidade para conseguir o comercio completo

note: TRANS: The strings between single quotes are setting names and * shouldn't be translated.
en: There is a trade penalty in all cities smaller than this. The penalty is 100% (no trade at all) for sizes up to 'notradesize', and decreases gradually to 0% (no penalty except the normal corruption) for size='fulltradesize'. See also 'notradesize'.
gl_ES: Hai unha sanción comercial en todas as cidades máis pequenas que esta. A penalización é do 100% (sen ningún intercambio) para tamaños ata 'notradesize', e diminúe gradualmente ata o 0% (sen penalización excepto a corrupción normal) para size='fulltradesize'. Vexa tamén 'notradesize'.

en: Maximum size of a city without trade
gl_ES: Tamaño máximo dunha cidade sen comercio

note: TRANS: The strings between single quotes are setting names and * shouldn't be translated.
en: Cities do not produce any trade at all unless their size is larger than this amount. The produced trade increases gradually for cities larger than 'notradesize' and smaller than 'fulltradesize'. See also 'fulltradesize'.
gl_ES: As cidades non producen ningún tipo de comercio a menos que o seu tamaño sexa superior a esta cantidade. O comercio producido aumenta gradualmente para as cidades máis grandes que "non-tradesize" e máis pequenas que "fulltradesize". Vexa tamén 'fulltradesize'.

en: How largely trade distance is relative to world size
gl_ES: Canto é a distancia comercial en relación ao tamaño do mundo

note: TRANS: The strings between single quotes are setting names and * shouldn't be translated.
en: When determining trade between cities, the distance factor can be partly or fully relative to world size. This setting determines how big percentage of the bonus calculation is relative to world size, and how much only absolute distance matters.
gl_ES: Ao determinar o comercio entre cidades, o factor de distancia pode ser parcial ou totalmente relativo ao tamaño do mundo. Esta configuración determina a porcentaxe do cálculo da bonificación en relación ao tamaño do mundo e canto só importa a distancia absoluta.

en: Minimum distance between cities
gl_ES: Distancia mínima entre cidades

en: When a player attempts to found a new city, it is prevented if the distance from any existing city is less than this setting. For example, when this setting is 3, there must be at least two clear tiles in any direction between all existing cities and the new city site. A value of 1 removes any such restriction on city placement.
gl_ES: Cando un xogador intenta fundar unha nova cidade, impídese se a distancia desde calquera cidade existente é menor que esta configuración. Por exemplo, cando esta configuración é 3, debe haber polo menos dúas fichas claras en calquera dirección entre todas as cidades existentes e o novo sitio da cidade. Un valor de 1 elimina calquera restrición á colocación da cidade.

en: Technology trading
gl_ES: Comercio de tecnoloxía

en: If turned off, trading technologies in the diplomacy dialog is not allowed.
gl_ES: Se está desactivado, non se permite o comercio de tecnoloxías no diálogo de diplomacia.

en: Gold trading
gl_ES: Comercio de ouro

en: If turned off, trading gold in the diplomacy dialog is not allowed.
gl_ES: Se está desactivado, non se permite o comercio de ouro no diálogo de diplomacia.

en: City trading
gl_ES: Comercio da cidade

en: If turned off, trading cities in the diplomacy dialog is not allowed.
gl_ES: Se está desactivado, non se permite o comercio de cidades no diálogo de diplomacia.

en: Caravan bonus style
gl_ES: Estilo de bonificación caravana

en: The formula for the bonus when a caravan enters a city. CLASSIC bonuses are proportional to distance and trade of source and destination with multipliers for overseas and international destinations. LOGARITHMIC bonuses are proportional to log^2(distance + trade).
gl_ES: A fórmula do bono cando unha caravana entra nunha cidade. As bonificacións CLASSIC son proporcionais á distancia e ao comercio de orixe e destino con multiplicadores para destinos estranxeiros e internacionais. As bonificacións LOGARÍTMICAS son proporcionais ao log^2 (distancia + comercio).

en: Trade revenue style
gl_ES: Estilo de ingresos comerciais

en: The formula for the trade a city receives from a trade route. CLASSIC revenues are given by the sum of the two city sizes plus the distance between them, with multipliers for overseas and international routes. SIMPLE revenues are proportional to the average trade of the two cities.
gl_ES: A fórmula do comercio que recibe unha cidade dunha ruta comercial. Os ingresos CLÁSICOS veñen dados pola suma dos dous tamaños de cidade máis a distancia entre eles, con multiplicadores para as rutas exteriores e internacionais. Os ingresos SIMPLES son proporcionais ao comercio medio das dúas cidades.

en: Minimum distance for trade routes
gl_ES: Distancia mínima para rutas comerciais

en: In order for two cities in the same civilization to establish a trade route, they must be at least this far apart on the map. For square grids, the distance is calculated as "Manhattan distance", that is, the sum of the displacements along the x and y directions.
gl_ES: Para que dúas cidades da mesma civilización establezan unha ruta comercial, deben estar polo menos tan afastadas no mapa. Para as cuadrículas cadradas, a distancia calcúlase como "distancia de Manhattan", é dicir, a suma dos desprazamentos ao longo das direccións x e y.

en: Number of turns between rapture effect
gl_ES: Número de voltas entre o efecto rapto

en: Sets the number of turns between rapture growth of a city. If set to n a city will grow after celebrating for n+1 turns.
gl_ES: Establece o número de voltas entre o crecemento do rapto dunha cidade. Se se define como n, unha cidade crecerá despois de celebrar n+1 voltas.

en: Frequency of disasters
gl_ES: Frecuencia de catástrofes

en: Affects how often random disasters happen to cities, if any are defined by the ruleset. The relative frequency of disaster types is set by the ruleset. Zero prevents any random disasters from occurring.
gl_ES: Afecta a frecuencia coa que ocorren desastres aleatorios nas cidades, se o define o conxunto de regras. A frecuencia relativa dos tipos de desastres establécese polo conxunto de regras. Zero evita que se produzan desastres aleatorios.

en: AI trait distribution method
gl_ES: Método de distribución de trazos da IA

en: How trait values are given to AI players.
gl_ES: Como se dan os valores de trazo aos xogadores de IA.

en: Chance for conquered building destruction
gl_ES: Posibilidade de destrución de edificios conquistados

en: When a player conquers a city, each city improvement has this percentage chance to be destroyed.
gl_ES: Cando un xogador conquista unha cidade, cada mellora da cidade ten esta porcentaxe de probabilidade de ser destruída.

en: Chance of moving into tile after attack
gl_ES: Posibilidade de pasar a ficha despois do ataque

en: If set to 0, combat is Civ1/2-style (when you attack, you remain in place). If set to 100, attacking units will always move into the tile they attacked when they win the combat (and no enemy units remain in the tile). If set to a value between 0 and 100, this will be used as the percent chance of "occupying" territory.
gl_ES: Se se establece en 0, o combate é ao estilo Civ1/2 (cando atacas, permaneces no lugar). Se se establece en 100, as unidades atacantes moveranse sempre cara á ficha que atacaron cando gañen o combate (e non queda ningunha unidad inimiga na ficha). Se se establece un valor entre 0 e 100, utilizarase como porcentaxe de probabilidade de "ocupar" territorio.

en: Turn on/off server-side autoattack
gl_ES: Activa/desactiva o ataque automático do servidor

en: If set to on, units with moves left will automatically consider attacking enemy units that move adjacent to them.
gl_ES: Se se activa, as unidades con movementos restantes considerarán automaticamente atacar ás unidades inimigas que se movan adxacentes a elas.

en: Do all units in tile die with defender
gl_ES: Morrer todas as unidades da cela co defensor

en: If this is enabled, each time a defender unit loses in combat, and is not inside a city or suitable base, all units in the same tile are destroyed along with the defender. If this is disabled, only the defender unit is destroyed.
gl_ES: Se esta opción está activada, cada vez que unha unidade defensora perde no combate, e non está dentro dunha cidade ou base adecuada, todas as unidades da mesma ficha son destruídas xunto co defensor. Se isto está desactivado, só se destrúe a unidade defensora.

en: Reduce city population after attack
gl_ES: Reducir a poboación da cidade despois do ataque

en: This flag indicates whether a city's population is reduced after a successful attack by an enemy unit. If this is disabled, population is never reduced. Even when this is enabled, only some units may kill citizens.
gl_ES: Esta bandeira indica se a poboación dunha cidade se reduce despois dun ataque exitoso dunha unidade inimiga. Se está desactivado, a poboación nunca se reduce. Aínda que estea activado, só algunhas unidades poden matar cidadáns.

en: Slowly kill units without home cities (e.g., starting units)
gl_ES: Mata lentamente unidades sen cidades de orixe (por exemplo, unidades iniciais)

en: If greater than 0, then every unit without a homecity will lose hitpoints each turn. The number of hitpoints lost is given by 'killunhomed' percent of the hitpoints of the unit type. At least one hitpoint is lost every turn until the death of the unit.
gl_ES: Se é maior que 0, toda unidade sen cidade natal perderá puntos de vida cada turno. O número de puntos de vida perdidos vén dado pola porcentaxe 'killunhomed' dos puntos de vida do tipo de unidade. Polo menos pérdese un punto de vida en cada turno ata a morte da unidade.

en: National borders
gl_ES: Fronteiras nacionais

en: If this is not disabled, then any land tiles around a city or border-claiming extra (like the classic ruleset's Fortress base) will be owned by that nation. SEE_INSIDE and EXPAND makes everything inside a player's borders visible at once. ENABLED will, in some rulesets, grant the same visibility if certain conditions are met.
gl_ES: Se isto non está desactivado, calquera ficha de terra arredor dunha cidade ou extra que reclame fronteiras (como a base da fortaleza do conxunto de regras clásico) será propiedade desa nación. SEE_INSIDE e EXPAND fan que todo dentro dos bordos dun xogador sexa visible á vez. ENABLED, nalgúns conxuntos de regras, concederá a mesma visibilidade se se cumpren certas condicións.

en: Units inside borders cause no unhappiness
gl_ES: As unidades dentro das fronteiras non causan infelicidade

en: If this is set, units will not cause unhappiness when inside your borders, or even allies borders, depending on value.
gl_ES: Se se establece isto, as unidades non causarán infelicidade cando estean dentro das túas fronteiras, ou incluso nas fronteiras dos aliados, dependendo do valor.

en: Ability to do diplomacy with other players
gl_ES: Capacidade para facer diplomacia con outros xogadores

en: This setting controls the ability to do diplomacy with other players.
gl_ES: Esta configuración controla a capacidade de facer diplomacia con outros xogadores.

en: Allowed city names
gl_ES: Nomes de cidades permitidos

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between parentheses * and in uppercase must not be translated.
en: - "No restrictions" (NO_RESTRICTIONS): players can have multiple cities with the same names.
    - "Unique to a player" (PLAYER_UNIQUE): one player can't have multiple cities with the same name.
    - "Globally unique" (GLOBAL_UNIQUE): all cities in a game have to have different names.
    - "No city name stealing" (NO_STEALING): like "Globally unique", but a player isn't allowed to use a default city name of another nation unless it is a default for their nation also.
gl_ES: - "Sen restricións" (NO_RESTRICTIONS): os xogadores poden ter varias cidades co mesmo nome.
    - "Único para un xogador" (PLAYER_UNIQUE): un xogador non pode ter varias cidades co mesmo nome.
    - "Único a nivel mundial" (GLOBAL_UNIQUE): todas as cidades dun xogo teñen que ter nomes diferentes.
    - "Sen roubo de nome de cidade" (NO_STEALING): como "Único mundialmente", pero un xogador non pode usar un nome de cidade predeterminado doutra nación a menos que sexa un predeterminado tamén para a súa nación.

en: How to pick player colors
gl_ES: Como escoller as cores dos xogadores

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single quotes * are setting names and shouldn't be translated. The strings * between parentheses and in uppercase must not be translated.
en: This setting determines how player colors are chosen. Player colors are used in the Nations report, for national borders on the map, and so on.
    - "Per-player, in order" (PLR_ORDER): colors are assigned to individual players in order from a list defined by the ruleset.
    - "Per-player, random" (PLR_RANDOM): colors are assigned to individual players randomly from the set defined by the ruleset.
    - "Set manually" (PLR_SET): colors can be set with the 'playercolor' command before the game starts; these are not restricted to the ruleset colors. Any players for which no color is set when the game starts get a random color from the ruleset.
    - "Per-team, in order" (TEAM_ORDER): colors are assigned to teams from the list in the ruleset. Every player on the same team gets the same color.
    - "Per-nation, in order" (NATION_ORDER): if the ruleset defines a color for a player's nation, the player takes that color. Any players whose nations don't have associated colors get a random color from the list in the ruleset.
    Regardless of this setting, individual player colors can be changed after the game starts with the 'playercolor' command.
gl_ES: Esta configuración determina como se elixen as cores dos xogadores. As cores dos xogadores utilízanse no informe Nacións, para as fronteiras nacionais no mapa, etc.
    - "Por xogador, en orde" (PLR_ORDER): as cores son asignadas a xogadores individuais en orde a partir dunha lista definida polo conxunto de regras.
    - "Por xogador, aleatorio" (PLR_RANDOM): as cores son asignadas aos xogadores individuais de forma aleatoria a partir do conxunto definido polo conxunto de regras.
    - "Establecer manualmente" (PLR_SET): as cores pódense configurar co comando "playercolor" antes de que comece o xogo; estes non están restrinxidos ás cores do conxunto de regras. Todos os xogadores para os que non se establece ningunha cor cando comeza o xogo reciben unha cor aleatoria do conxunto de regras.
    - "Por equipo, en orde" (TEAM_ORDER): as cores son asignadas aos equipos da lista do conxunto de regras. Todos os xogadores do mesmo equipo reciben a mesma cor.
    - "Por nación, en orde" (NATION_ORDER): se o conxunto de regras define unha cor para a nación dun xogador, o xogador toma esa cor. Calquera xogador cuxas nacións non teñan cores asociadas reciben unha cor aleatoria da lista do conxunto de regras.
    Independentemente desta configuración, pódense cambiar as cores dos xogadores individuais despois de comezar o xogo co comando "color do xogador".

en: Barbarian appearance frequency
gl_ES: Frecuencia de aparición bárbara

note: TRANS: The string between single quotes is a setting name and * should not be translated.
en: This setting controls how frequently the barbarians appear in the game. See also the 'onsetbarbs' setting.
gl_ES: Esta configuración controla a frecuencia coa que aparecen os bárbaros no xogo. Consulte tamén a configuración de 'onsetbarbs'.

en: Barbarian onset turn
gl_ES: Quenda de inicio bárbaro

en: Barbarians will not appear before this turn.
gl_ES: Os bárbaros non aparecerán antes desta quenda.

en: Way to determine revolution length
gl_ES: Forma de determinar a lonxitude da revolución

en: Which method is used in determining how long period of anarchy lasts when changing government. The actual value is set with 'revolen' setting. The 'quickening' methods depend on how many times any player has changed to this type of government before, so it becomes easier to establish a new system of government if it has been done before.
gl_ES: Que método se utiliza para determinar canto dura o período de anarquía ao cambiar de goberno. O valor real establécese coa configuración "revolen". Os métodos de "acelerar" dependen de cantas veces algún xogador cambiou a este tipo de goberno antes, polo que resulta máis fácil establecer un novo sistema de goberno se xa se fixo antes.

en: Length of revolution
gl_ES: Duración da revolución

en: When changing governments, a period of anarchy will occur. Value of this setting, used the way 'revolentype' setting dictates, defines the length of the anarchy.
gl_ES: Ao cambiar de goberno, producirase un período de anarquía. O valor deste axuste, usado como indica a configuración 'revolentype', define a duración da anarquía.

en: Whether to enable fog of war
gl_ES: Se activar a néboa de guerra

en: If this is enabled, only those units and cities within the vision range of your own units and cities will be revealed to you. You will not see new cities or terrain changes in tiles not observed.
gl_ES: Se esta opción está activada, só se che revelarán aquelas unidades e cidades dentro do alcance de visión das túas propias unidades e cidades. Non verás novas cidades nin cambios de terreo nas fichas non observadas.

en: Whether fog of war applies to border changes
gl_ES: Se a néboa de guerra se aplica aos cambios de fronteira

en: If this setting is enabled, players will not be able to see changes in tile ownership if they do not have direct sight of the affected tiles. Otherwise, players can see any or all changes to borders as long as they have previously seen the tiles.
gl_ES: Se esta opción está activada, os xogadores non poderán ver os cambios na propiedade das fichas se non teñen visión directa das pezas afectadas. En caso contrario, os xogadores poden ver calquera ou todos os cambios nos bordos sempre que teñan visto previamente as fichas.

en: Airlifting style
gl_ES: Estilo de transporte aéreo

note: TRANS: The strings between double quotes are also * translated separately (they must match!). The strings * between parenthesis and in uppercase must not be * translated.
en: This setting affects airlifting units between cities. It can be a set of the following values:
    - "Allows units to be airlifted from allied cities" (FROM_ALLIES).
    - "Allows units to be airlifted to allied cities" (TO_ALLIES).
    - "Unlimited units from source city" (SRC_UNLIMITED): airlifting from a city doesn't reduce the airlifted counter. It depends on the ruleset whether this is possible even with zero airlift capacity.
    - "Unlimited units to destination city" (DEST_UNLIMITED): airlifting to a city doesn't reduce the airlifted counter. It depends on the ruleset whether this is possible even with zero airlift capacity.
gl_ES: Esta configuración afecta ás unidades de transporte aéreo entre cidades. Pode ser un conxunto dos seguintes valores:
    - "Permite que as unidades sexan transportadas por vía aérea desde cidades aliadas" (FROM_ALLIES).
    - "Permite que as unidades sexan transportadas por vía aérea a cidades aliadas" (TO_ALLIES).
    - "Unidades ilimitadas da cidade de orixe" (SRC_UNLIMITED): o transporte aéreo desde unha cidade non reduce o contador de transporte aéreo. Depende do conxunto de regras se isto é posible mesmo cunha capacidade de transporte aéreo cero.
    - "Unidades ilimitadas ata a cidade de destino" (DEST_UNLIMITED): o transporte aéreo a unha cidade non reduce o contador de transporte aéreo. Depende do conxunto de regras se isto é posible mesmo cunha capacidade de transporte aéreo cero.

en: Base chance for diplomats and spies to succeed
gl_ES: Oportunidade básica para que os diplomáticos e os espías teñan éxito

en: The base chance of a spy returning from a successful mission and the base chance of success for diplomats and spies for most aggressive mission types. Not all the mission types use diplchance as a base chance – a ruleset can even say that no action at all does. Unit Bribing, and Unit Sabotaging never do. Non-aggressive missions typically have no base chance at all, but always success.
gl_ES: "A probabilidade base de que un espía volva dunha misión exitosa e a probabilidade base de éxito para diplomáticos e espías na maioría dos tipos de misións agresivas. Non todos os tipos de misións usan 'diplchance' como probabilidade base – un conxunto de regras pode incluso indicar que ningunha acción o fai. O suborno de unidades e o sabotaxe de unidades nunca o fan. As misións non agresivas normalmente non teñen probabilidade base, pero sempre teñen éxito.

en: What kinds of victories are possible
gl_ES: Que tipo de vitorias son posibles

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must stay as * untranslated.
en: This setting controls how game can be won. One can always win by conquering entire planet, but other victory conditions can be enabled or disabled:
    - "Spacerace" (SPACERACE): Spaceship is built and travels to Alpha Centauri.
    - "Allied" (ALLIED): After defeating enemies, all remaining players are allied.
    - "Culture" (CULTURE): Player meets ruleset defined cultural domination criteria.
    - "World Peace" (WORLDPEACE): There's no wars in the world for the specified amount of turns.
gl_ES: Esta configuración controla como se pode gañar o xogo. Sempre se pode gañar conquistando un planeta enteiro, pero outras condicións de vitoria pódense activar ou desactivar:
    - "Spacerace" (SPACERACE): a nave espacial constrúese e viaxa a Alpha Centauri.
    - "Aliado" (ALIADO): Despois de derrotar aos inimigos, todos os xogadores restantes son aliados.
    - "Cultura" (CULTURA): o xogador cumpre os criterios de dominación cultural definidos por regras.
    - "World Peace" (WORLDPEACE): Non hai guerras no mundo pola cantidade especificada de quendas.

en: Should the game end if the spaceship arrives?
gl_ES: O xogo debería rematar se chega a nave espacial?

en: If this option is turned on, the game will end with the arrival of a spaceship at Alpha Centauri.
gl_ES: Se esta opción está activada, o xogo rematará coa chegada dunha nave espacial a Alpha Centauri.

en: Percentage to multiply spaceship travel time by
gl_ES: Porcentaxe para multiplicar o tempo de viaxe da nave espacial

en: This percentage is multiplied onto the time it will take for a spaceship to arrive at Alpha Centauri.
gl_ES: Esta porcentaxe multiplícase polo tempo que tardará unha nave espacial en chegar a Alpha Centauri.

en: Minimum number of cities for civil war
gl_ES: Número mínimo de cidades para a guerra civil

en: A civil war is triggered when a player has at least this many cities and the player's capital is captured. If this option is set to the maximum value, civil wars are turned off altogether.
gl_ES: Unha guerra civil desenvólvese cando un xogador ten polo menos tantas cidades e a capital do xogador é capturada. Se esta opción está definida no valor máximo, as guerras civís desactivaranse por completo.

en: Restrict the use of the infrastructure for enemy units
gl_ES: Restrinxir o uso da infraestrutura para as unidades inimigas

en: If this option is enabled, the use of roads and rails will be restricted for enemy units.
gl_ES: Se esta opción está activada, o uso de estradas e carrís estará restrinxido para as unidades inimigas.

en: Does unreachable unit protect reachable ones
gl_ES: A unidade inalcanzable protexe os accesibles

en: This option controls whether tiles with both unreachable and reachable units can be attacked. If disabled, any tile with reachable units can be attacked. If enabled, tiles with an unreachable unit in them cannot be attacked. Some units in some rulesets may override this, never protecting reachable units on their tile.
gl_ES: Esta opción controla se as pezas con unidades inalcanzables e accesibles poden ser atacadas. Se está desactivado, calquera ficha con unidades alcanzables pode ser atacada. Se está activado, as fichas con unidade inalcanzable nelas non poden ser atacadas. Algunhas unidades dalgúns conxuntos de regras poden anular isto, sen protexer nunca as unidades accesibles na sua cela.

en: Turns until player contact is lost
gl_ES: Xira ata que se perda o contacto do xogador

en: Players may meet for diplomacy this number of turns after their units have last met, even when they do not have an embassy. If set to zero, then players cannot meet unless they have an embassy.
gl_ES: Os xogadores poden reunirse por diplomacia este número de quendas despois de que as súas unidades se reunisen por última vez, aínda que non teñan unha embaixada. Se se establece en cero, os xogadores non poden reunirse a menos que teñan unha embaixada.

en: Rebuild palace whenever capital is conquered
gl_ES: Reconstrúe o palacio sempre que se conquiste a capital

en: If this is turned on, when the capital is conquered the palace is automatically rebuilt for free in another randomly chosen city. This is significant because the technology requirement for building a palace will be ignored. (In some rulesets, buildings other than the palace are affected by this setting.)
gl_ES: Se se activa esta opción, cando se conquista a capital, o palacio reconstrúese automaticamente de forma gratuíta noutra cidade escollida ao azar. Isto é significativo porque se ignorará o requisito tecnolóxico para construír un palacio. (Nalgúns conxuntos de regras, os edificios distintos do palacio vense afectados por esta configuración.)

en: Give caught units a homecity
gl_ES: Dálle ás unidades capturadas unha cidade natal

note: TRANS: The string between single quotes is a setting name and * should not be translated.
en: If unset, caught units will have no homecity and will be subject to the 'killunhomed' option.
gl_ES: Se non se configuran, as unidades capturadas non terán cidade natal e estarán suxeitas á opción 'killunhomed'.

en: Whether to use natural city names
gl_ES: Indica se se deben usar nomes naturais de cidades

en: If enabled, the default city names will be determined based on the surrounding terrain.
gl_ES: Se está activado, os nomes predeterminados das cidades determinaranse en función do terreo circundante.

en: Whether to enable citizen migration
gl_ES: Se permitir a migración cidadá

note: TRANS: The strings between single quotes are setting names * and should not be translated.
en: This is the master setting that controls whether citizen migration is active in the game. If enabled, citizens may automatically move from less desirable cities to more desirable ones. The "desirability" of a given city is calculated from a number of factors. In general larger cities with more income and improvements will be preferred. Citizens will never migrate out of the capital, or cause a wonder to be lost by disbanding a city. A number of other settings control how migration behaves:
      'mgr_turninterval' - How often citizens try to migrate.
      'mgr_foodneeded'   - Whether destination food is checked.
      'mgr_distance'     - How far citizens will migrate.
      'mgr_worldchance'  - Chance for inter-nation migration.
      'mgr_nationchance' - Chance for intra-nation migration.
gl_ES: Esta é a configuración principal que controla se a migración cidadá está activa no xogo. Se se activa, os cidadáns poden pasar automaticamente de cidades menos desexables a outras máis desexables. A "desexabilidade" dunha determinada cidade calcúlase a partir dunha serie de factores. En xeral, preferiranse as cidades máis grandes con máis ingresos e melloras. Os cidadáns nunca migrarán fóra da capital, nin farán que se perda unha marabilla ao disolver unha cidade. Outras opcións controlan como se comporta a migración:
     'mgr_turninterval' - Cantas veces tentan migrar os cidadáns.
     'mgr_foodneeded' - Indica se o alimento de destino está marcada.
     'mgr_distance': ata onde migrarán os cidadáns.
     'mgr_worldchance' - Posibilidade de migración internacional.
     'mgr_nationchance' - Posibilidade de migración intranacional.

en: Number of turns between migrations from a city
gl_ES: Número de quendas entre migracións desde unha cidade

note: TRANS: Do not translate 'migration' setting name.
en: This setting controls the number of turns between migration checks for a given city. The interval is calculated from the founding turn of the city. So for example if this setting is 5, citizens will look for a suitable migration destination every five turns from the founding of their current city. Migration will never occur the same turn that a city is built. This setting has no effect unless migration is enabled by the 'migration' setting.
gl_ES: Esta configuración controla o número de quendas entre comprobacións de migración para unha determinada cidade. O intervalo calcúlase a partir do xiro fundacional da cidade. Así, por exemplo, se esta configuración é 5, os cidadáns buscarán un destino migratorio axeitado cada cinco quendas desde a fundación da súa cidade actual. A migración nunca ocorrerá no mesmo xiro que se constrúe unha cidade. Esta configuración non ten ningún efecto a non ser que a migración estea activada pola configuración "migración".

en: Whether migration is limited by food
gl_ES: Se a migración está limitada polo alimento

note: TRANS: Do not translate 'migration' setting name.
en: If this setting is enabled, citizens will not migrate to cities which would not have enough food to support them. This setting has no effect unless migration is enabled by the 'migration' setting.
gl_ES: Se se activa esta opción, os cidadáns non migrarán a cidades que non disporían de alimentos suficientes para sustentalos. Esta configuración non ten ningún efecto a non ser que a migración estea activada pola configuración "migración".

en: Maximum distance citizens may migrate
gl_ES: Os cidadáns a distancia máxima poden migrar

note: TRANS: Do not translate 'migration' setting name.
en: This setting controls how far citizens may look for a suitable migration destination when deciding which city to migrate to. The value is added to the candidate target city's radius and compared to the distance between the two cities. If the distance is lower or equal, migration is possible. (So with a setting of 0, citizens will only consider migrating if their city's center is within the destination city's working radius.) This setting has no effect unless migration is enabled by the 'migration' setting.
gl_ES: Esta configuración controla ata onde poden buscar os cidadáns un destino de migración axeitado ao decidir a que cidade migrar. O valor engádese ao radio da cidade de destino candidata e compárase coa distancia entre as dúas cidades. Se a distancia é menor ou igual, a migración é posible. (Entón, cunha configuración de 0, os cidadáns só considerarán migrar se o centro da súa cidade está dentro do radio de traballo da cidade de destino.) Esta configuración non ten ningún efecto a non ser que a migración estea activada pola configuración "migración".

en: Percent probability for migration within the same nation
gl_ES: Probabilidade porcentual de migración dentro da mesma nación

note: TRANS: Do not translate 'migration' setting name.
en: This setting controls how likely it is for citizens to migrate between cities owned by the same player. Zero indicates migration will never occur, 100 means that migration will always occur if the citizens find a suitable destination. This setting has no effect unless migration is activated by the 'migration' setting.
gl_ES: Esta configuración controla a probabilidade de que os cidadáns migren entre cidades propiedade do mesmo xogador. O cero indica que a migración nunca se producirá, 100 significa que a migración sempre ocorrerá se os cidadáns atopan un destino axeitado. Esta configuración non ten ningún efecto a non ser que a migración estea activada pola configuración "migración".

en: Percent probability for migration between foreign cities
gl_ES: Probabilidade porcentual de migración entre cidades estranxeiras

note: TRANS: Do not translate 'migration' setting name.
en: This setting controls how likely it is for migration to occur between cities owned by different players. Zero indicates migration will never occur, 100 means that citizens will always migrate if they find a suitable destination. This setting has no effect if migration is not enabled by the 'migration' setting.
gl_ES: Esta configuración controla a probabilidade de que se produza a migración entre cidades propiedade de diferentes xogadores. O cero indica que nunca se producirá a migración, 100 significa que os cidadáns sempre migrarán se atopan un destino axeitado. Esta configuración non ten efecto se a migración non está activada pola configuración "migración".

en: Players that users are allowed to take
gl_ES: Xogadores que os usuarios poden levar

note: TRANS: the strings in double quotes are server command names * and should not be translated.
en: This should be a string of characters, each of which specifies a type or status of a civilization (player).
    Clients will only be permitted to take or observe those players which match one of the specified letters. This only affects future uses of the "take" or "observe" commands; it is not retroactive. The characters and their meanings are:
        o,O = Global observer
        b   = Barbarian players
        d   = Dead players
        a,A = AI players
        h,H = Human players
    The first description on this list which matches a player is the one which applies. Thus 'd' does not include dead barbarians, 'a' does not include dead AI players, and so on. Upper case letters apply before the game has started, lower case letters afterwards.
    Each character above may be followed by one of the following numbers to allow or restrict the manner of connection:
    (none) = Controller allowed, observers allowed, can displace connections. (Displacing a connection means that you may take over a player, even when another user already controls that player.)
         1 = Controller allowed, observers allowed, can't displace connections;
         2 = Controller allowed, no observers allowed, can displace connections;
         3 = Controller allowed, no observers allowed, can't displace connections;
         4 = No controller allowed, observers allowed
gl_ES: Esta debería ser unha cadea de caracteres, cada un dos cales especifica un tipo ou estado dunha civilización (xogador).
    Os clientes só poderán levar ou observar aqueles xogadores que coincidan cunha das letras especificadas. Isto só afecta aos usos futuros dos comandos "tomar" ou "observar"; non ten carácter retroactivo. Os personaxes e os seus significados son:
     o,O = Observador global
     b = Xogadores bárbaros
     d = Xogadores mortos
     a,A = xogadores AI
     h,H = Xogadores humanos
    A primeira descrición desta lista que coincide cun xogador é a que se aplica. Así, "d" non inclúe bárbaros mortos, "a" non inclúe xogadores mortos de IA, etc. As maiúsculas aplícanse antes de comezar o xogo, as minúsculas despois.
    Cada carácter anterior pode ir seguido dun dos seguintes números para permitir ou restrinxir a forma de conexión:
    (none) = Controlador permitido, observadores permitidos, poden desprazar conexións. (Desprazar unha conexión significa que podes facerte cargo dun xogador, mesmo cando outro usuario xa o controla.)
     1 = Controlador permitido, observadores permitidos, non poden desprazar conexións;
     2 = Controlador permitido, non permitidos observadores, pode desprazar conexións;
     3 = Controlador permitido, non se permiten observadores, non pode desprazar conexións;
     4 = Non se permite ningún controlador, se permiten observadores

en: Whether AI-status toggles with connection
gl_ES: Indica se o estado da IA ​​cambia coa conexión

en: If enabled, AI status is turned off when a player connects, and on when a player disconnects.
gl_ES: Se está activado, o estado da IA ​​desactivarase cando se conecta un xogador e activase cando se desconecta.

en: Turn the game ends
gl_ES: Xire o final do xogo

en: The game will end at the end of the given turn.
gl_ES: O xogo rematará ao final da quenda dada.

en: Reveal the map
gl_ES: Revela o mapa

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must not be * translated.
en: If "Reveal map at game start" (START) is set, the initial state of the entire map will be known to all players from the start of the game, although it may still be fogged (depending on the 'fogofwar' setting). If "Unfog map for dead players" (DEAD) is set, dead players can see the entire map, if they are alone in their team.
gl_ES: Se se establece "Revelar mapa ao comezo do xogo" (START), todos os xogadores coñecerán o estado inicial de todo o mapa desde o inicio do xogo, aínda que aínda pode estar empañado (dependendo da configuración de 'fogofwar'). Se se establece "Desfog mapa para xogadores mortos" (DEAD), os xogadores mortos poderán ver o mapa completo, se están sós no seu equipo.

en: Maximum seconds per turn
gl_ES: Segundos máximos por quenda

note: TRANS: \"Turn Done\" refers to the client button; it is also * translated separately, the translation should be the same. * \"timeoutincrease\" is a command name and must not to be * translated.
en: If all players have not hit "Turn Done" before this time is up, then the turn ends automatically. Zero means there is no timeout. In servers compiled with debugging, a timeout of -1 sets the autogame test mode. Only connections with hack level access may set the timeout to fewer than 30 seconds. Use this with the command "timeoutincrease" to have a dynamic timer. The first turn is treated as a special case and is controlled by the 'first_timeout' setting.
gl_ES: Se todos os xogadores non tocaron "Turn Done" antes de que remate este tempo, entón a quenda remata automaticamente. Cero significa que non hai tempo de espera. Nos servidores compilados coa depuración, un tempo de espera de -1 establece o modo de proba do xogo automático. Só as conexións con acceso a nivel de pirateo poden establecer o tempo de espera en menos de 30 segundos. Use isto co comando "timeoutincrease" para ter un temporizador dinámico. A primeira quenda trátase como un caso especial e está controlada pola configuración "first_timeout".

en: First turn timeout
gl_ES: Tempo de espera da primeira quenda

note: TRANS: The strings between single quotes are setting names and * should not be translated.
en: If greater than 0, T1 will last for 'first_timeout' seconds.
    If set to 0, T1 will not have a timeout.
    If set to -1, the special treatment of T1 will be disabled.
    See also 'timeout'.
gl_ES: Se é maior que 0, T1 durará segundos "first_timeout".
    Se se establece en 0, T1 non terá tempo de espera.
    Se se establece en -1, desactivarase o tratamento especial de T1.
    Vexa tamén "tempo de espera".

en: Timeout at least n seconds when enemy moved
gl_ES: Tempo de espera polo menos n segundos cando o inimigo se movía

en: Any time a unit moves while in sight of an enemy player, the remaining timeout is increased to this value.
gl_ES: Cada vez que unha unidade se move mentres está á vista dun xogador inimigo, o tempo morto restante aumenta ata este valor.

en: Minimum time between unit actions over turn change
gl_ES: Tempo mínimo entre as accións da unidade durante o cambio de quenda

note: TRANS: The string between single quotes is a setting name and * should not be translated.
en: This setting gives the minimum amount of time in seconds between unit moves and other significant actions (such as building cities) after a turn change occurs. For example, if this setting is set to 20 and a unit moves 5 seconds before the turn change, it will not be able to move or act in the next turn for at least 15 seconds. This value is limited to a maximum value of 2/3 'timeout'.
gl_ES: Esta configuración proporciona o tempo mínimo en segundos entre os movementos da unidade e outras accións importantes (como a construción de cidades) despois de que se produza un cambio de quenda. Por exemplo, se esta configuración está configurada en 20 e unha unidade móvese 5 segundos antes do cambio de turno, non poderá moverse nin actuar na seguinte quenda durante polo menos 15 segundos. Este valor está limitado a un valor máximo de 2/3 de "tempo de espera".

en: Control of simultaneous player/team phases
gl_ES: Control de fases simultáneas xogador/equipo

en: This setting controls whether players may make moves at the same time during a turn. Change in setting takes effect next turn.
gl_ES: Esta configuración controla se os xogadores poden facer movementos ao mesmo tempo durante un turno. O cambio na configuración entrará en vigor o seguinte turno.

en: Seconds to let a client's network connection block
gl_ES: Segundos para que a conexión de rede dun cliente se bloquee

en: If a network connection is blocking for a time greater than this value, then the connection is closed. Zero means there is no timeout (although connections will be automatically disconnected eventually).
gl_ES: Se unha conexión de rede está bloqueada durante un tempo superior a este valor, a conexión pecharase. Cero significa que non hai tempo de espera (aínda que as conexións desconectaranse automaticamente).

en: Max seconds for network buffers to drain
gl_ES: Segundos máximos para que os búfers de rede se esgoten

en: The server will wait for up to the value of this parameter in seconds, for all client connection network buffers to unblock. Zero means the server will not wait at all.
gl_ES: O servidor agardará ata o valor deste parámetro en segundos para que se desbloqueen todos os búfers da rede de conexión do cliente. Cero significa que o servidor non esperará en absoluto.

en: Seconds between PINGs
gl_ES: Segundos entre PING

en: The server will poll the clients with a PING request each time this period elapses.
gl_ES: O servidor sondeará aos clientes cunha solicitude PING cada vez que transcorra este período.

en: Time to cut a client
gl_ES: É hora de cortar un cliente

en: If a client doesn't reply to a PING in this time the client is disconnected.
gl_ES: Se un cliente non responde a un PING neste tempo, o cliente está desconectado.

en: Keep client IP hidden
gl_ES: Mantén a IP do cliente oculta

en: Don't tell client IP address to other clients. Server operator can still see it. Also, changing this setting cannot do anything to the information already sent before.
gl_ES: Non diga o enderezo IP do cliente a outros clientes. O operador do servidor aínda pode velo. Ademais, cambiar esta configuración non pode facer nada coa información xa enviada antes.

en: Turn-blocking game play mode
gl_ES: Modo de xogo de bloqueo de quendas

en: If this is turned on, the game turn is not advanced until all players have finished their turn, including disconnected players.
gl_ES: Se está activado, o turno de xogo non se avanza ata que todos os xogadores rematen a súa quenda, incluídos os xogadores desconectados.

en: Fixed-length turns play mode
gl_ES: Modo de reprodución de quendas de lonxitude fixa

note: TRANS: \"Turn Done\" refers to the client button; it is also * translated separately, the translation should be the same.
en: If this is turned on the game turn will not advance until the timeout has expired, even after all players have clicked on "Turn Done".
gl_ES: Se isto está activado, o turno do xogo non avanzará ata que transcorra o tempo de espera, aínda que todos os xogadores fagan clic en "Turn Done".

en: Number of cities in Top Cities report
gl_ES: Número de cidades do informe Cidades principais

en: How many cities should the Top Cities report contain? If this is zero, Top Cities report is not available at all.
gl_ES: Cantas cidades debería conter o informe Cidades principais? Se isto é cero, o informe das principais cidades non está dispoñible en absoluto.

en: What is in the Demographics report
gl_ES: O que está no informe demográfico

note: TRANS: The strings between double quotes should be * translated.
en: This should be a string of characters, each of which specifies the inclusion of a line of information in the Demographics report.
    The characters and their meanings are:
        N = include Population
        P = include Production
        A = include Land Area
        L = include Literacy
        R = include Research Speed
        S = include Settled Area
        E = include Economics
        M = include Military Service
        O = include Pollution
        C = include Culture
    Additionally, the following characters control whether or not certain columns are displayed in the report:
        q = display "quantity" column
        r = display "rank" column
        b = display "best nation" column
    The order of characters is not significant, but their capitalization is.
gl_ES: Esta debe ser unha cadea de caracteres, cada un dos cales especifica a inclusión dunha liña de información no informe Demografía.
    Os personaxes e os seus significados son:
     N = incluír a poboación
     P = Inclúe a produción
     A = incluír superficie terrestre
     L = incluír alfabetización
     R = incluír a velocidade de investigación
     S = incluír a área habitada
     E = incluír Economía
     M = inclúe o servizo militar
     O = incluír a contaminación
     C = incluír Cultura
    Ademais, os seguintes caracteres controlan se se mostran ou non determinadas columnas no informe:
     q = mostrar a columna "cantidade".
     r = mostrar a columna "ranking".
     b = mostrar a columna "mellor nación".
    A orde dos personaxes non é significativa, pero si a súa maiúscula.

en: Turns per auto-save
gl_ES: Quendas por gardado automático

note: TRANS: The string between double quotes is also translated * separately (it must match!). The string between single * quotes is a setting name and shouldn't be translated.
en: How many turns elapse between automatic game saves. This setting only has an effect when the 'autosaves' setting includes "New turn".
gl_ES: Cantas voltas transcorren entre as partidas gardadas automáticas. Esta configuración só ten efecto cando a configuración de "gardados automáticos" inclúe "Novo xiro".

en: Minutes per auto-save
gl_ES: Minutos por gardado automático

note: TRANS: The string between double quotes is also translated * separately (it must match!). The string between single * quotes is a setting name and shouldn't be translated.
en: How many minutes elapse between automatic game saves. Unlike other save types, this save is only meant as backup for computer memory, and it always uses the same name, older saves are not kept. This setting only has an effect when the 'autosaves' setting includes "Timer".
gl_ES: Cantos minutos transcorren entre as partidas gardadas automáticas. A diferenza doutros tipos de gardado, este gardado só se destina a copia de seguridade da memoria do ordenador, e sempre usa o mesmo nome, os gardados máis antigos non se gardan. Esta configuración só ten efecto cando a configuración de "gardados automáticos" inclúe "Timer".

en: Which savegames are generated automatically
gl_ES: Que partidas gardadas se xeran automaticamente

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must stay as * untranslated.
en: This setting controls which autosave types get generated:
    - "New turn" (TURN): Save when turn begins, once every 'saveturns' turns.
    - "Game over" (GAMEOVER): Final save when game ends.
    - "No player connections" (QUITIDLE): Save before server restarts due to lack of players.
    - "Server interrupted" (INTERRUPT): Save when server quits due to interrupt.
    - "Timer" (TIMER): Save every 'savefrequency' minutes.
gl_ES: Esta configuración controla que tipos de gardado automático se xeran:
    - "Novo turno" (TURN): Garda cando comeza a quenda, unha vez que cada "saveturns" turna.
    - "Game over" (GAMEOVER): Gardado final cando remate o xogo.
    - "Sen conexións de xogadores" (QUITIDLE): garda antes de que o servidor se reinicie por falta de xogadores.
    - "Servidor interrompido" (INTERRUPCIÓN): Garda cando o servidor se pecha debido á interrupción.
    - "Timer" (TIMER): garda cada minuto de "frecuencia de gardado".

en: Whether to do saving in separate thread
gl_ES: Indica se hai que gardar nun fío separado

note: TRANS: The string between single quotes is a setting name and * should not be translated.
en: If this is turned in, compressing and saving the actual file containing the game situation takes place in the background while game otherwise continues. This way users are not required to wait for the save to finish.
gl_ES: Se se activa, a compresión e o almacenamento do ficheiro real que contén a situación do xogo terá lugar en segundo plano mentres o xogo continúa. Deste xeito, os usuarios non están obrigados a esperar a que remate o gardado.

en: Savegame compression level
gl_ES: Nivel de compresión da partida gardada

note: TRANS: 'compresstype' setting name should not be translated.
en: If non-zero, saved games will be compressed depending on the 'compresstype' setting. Larger values will give better compression but take longer.
gl_ES: Se non é cero, os xogos gardados comprimiranse dependendo da configuración de "compresstype". Os valores máis grandes darán unha mellor compresión pero levarán máis tempo.

en: Savegame compression algorithm
gl_ES: Algoritmo de compresión de partidas gardadas

en: Compression library to use for savegames.
gl_ES: Biblioteca de compresión para usar para partidas gardadas.

en: Definition of the save file name
gl_ES: Definición do nome do ficheiro gardado

note: TRANS: %R, %S, %T and %Y must not be translated. The * strings (examples and setting names) between single quotes * neither. The strings between <> should be translated.
en: Within the string the following custom formats are allowed:
      %R = <reason>
      %S = <suffix>
      %T = <turn-number>
      %Y = <game-year>
    
    Example: 'freeciv-T%04T-Y%+05Y-%R' => 'freeciv-T0100-Y00001-manual'
    
    Be careful to use at least one of %T and %Y, else newer savegames will overwrite old ones. If none of the formats is used '-T%04T-Y%05Y-%R' is appended to the value of 'savename'.
gl_ES: Dentro da cadea permítense os seguintes formatos personalizados:
     %R = <razón>
     %S = <sufixo>
     %T = <número de quenda>
     %Y = <ano-xogo>
    
    Exemplo: 'freeciv-T%04T-Y%+05Y-%R' => 'freeciv-T0100-Y00001-manual'
    
    Teña coidado de usar polo menos un de %T e %Y, se non, as partidas gardadas máis novas sobrescribirán as antigas. Se non se usa ningún dos formatos '-T%04T-Y%05Y-%R' engádese ao valor de 'gardar nome'.

en: Whether to log player statistics
gl_ES: Indica se rexistrar as estatísticas dos xogadores

note: TRANS: The string between single quotes is a setting name and * should not be translated.
en: If this is turned on, player statistics are appended to the file defined by the option 'scorefile' every turn. These statistics can be used to create power graphs after the game.
gl_ES: Se está activado, as estatísticas do xogador engádense ao ficheiro definido pola opción "ficheiro de puntuación" cada turno. Estas estatísticas pódense usar para crear gráficos de potencia despois do xogo.

en: Scorelog level
gl_ES: Nivel de puntuación

en: Whether scores are logged for all players including AIs, or only for human players.
gl_ES: Se as puntuacións se rexistran para todos os xogadores, incluídas as IAs, ou só para os xogadores humanos.

en: Name for the score log file
gl_ES: Nome para o ficheiro de rexistro de puntuación

note: TRANS: Don't translate the string in single quotes.
en: The default name for the score log file is 'freeciv-score.log'.
gl_ES: O nome predeterminado para o ficheiro de rexistro de puntuación é 'freeciv-score.log'.

en: Maximum number of connections to the server per host
gl_ES: Número máximo de conexións ao servidor por host

en: New connections from a given host will be rejected if the total number of connections from the very same host equals or exceeds this value. A value of 0 means that there is no limit, at least up to the maximum number of connections supported by the server.
gl_ES: As novas conexións dun host determinado serán rexeitadas se o número total de conexións do mesmo host é igual ou superior a este valor. Un valor de 0 significa que non hai límite, polo menos ata o número máximo de conexións admitidas polo servidor.

en: Time before a kicked user can reconnect
gl_ES: Tempo antes de que un usuario expulsado poida volver conectarse

note: TRANS: the string in double quotes is a server command name and * should not be translated
en: Gives the time in seconds before a user kicked using the "kick" command may reconnect. Changing this setting will affect users kicked in the past.
gl_ES: Dá o tempo en segundos antes de que un usuario expulsado mediante o comando "kick" poida volver conectarse. Cambiar esta configuración afectará aos usuarios expulsados ​​no pasado.

en: Lua timeout
gl_ES: Tempo de espera Lua

en: Time in seconds that a single lua script can run before it gets forcibly terminated.
gl_ES: Tempo en segundos que pode executarse un único script lua antes de que se remate por forza.

en: Metaserver info line
gl_ES: Liña de información do metaservidor

en: User defined metaserver info line. For most of the time a user defined metamessage will be used instead of an automatically generated message. Set to empty ("", not "empty") to always use an automatically generated meta server message.
gl_ES: Liña de información do metaservidor definida polo usuario. Na maior parte do tempo empregarase unha metamensaxe definida polo usuario en lugar dunha mensaxe xerada automaticamente. Establécese como baleiro ("", non "baleiro") para utilizar sempre unha mensaxe de metaservidor xerada automaticamente.

en: Level of new AIs
gl_ES: Nivel de novas IA

en: Difficulty level of any AI players to be created now on. Changing value of this setting does not affect existing players.
gl_ES: Nivel de dificultade de calquera xogador de IA que se creará agora. Cambiar o valor desta configuración non afecta aos xogadores existentes.

en: Default AI type
gl_ES: Tipo de IA predeterminado

en: The setting '%s' can't be modified after the map is fixed.
gl_ES: A configuración '%s' non se pode modificar despois de que se corrixa o mapa.

en: The setting '%s' can't be modified after the game has started.
gl_ES: A configuración '%s' non se pode modificar despois de que o xogo comezase.

en: Internal error.
gl_ES: Erro interno.

en: You are not allowed to change the setting '%s'.
gl_ES: Non tes permiso para cambiar a configuración '%s'.

en: The setting '%s' is locked by the ruleset.
gl_ES: A configuración '%s' está bloqueada polo conxunto de regras.

en: The setting '%s' is locked by admin.
gl_ES: A configuración '%s' está bloqueada polo administrador.

en: "%s" prefix is ambiguous. Candidates are: %s.
gl_ES: O prefixo "%s" é ambiguo. Os candidatos son: %s.

en: Missing value.
gl_ES: Falta valor.

en: No match for "%s".
gl_ES: Non hai coincidencia para "%s".

en: This setting is not a boolean.
gl_ES: Esta configuración non é booleana.

en: This setting is not an integer.
gl_ES: Esta configuración non é un número enteiro.

en: Value out of range: %d (min: %d; max: %d).
gl_ES: Valor fóra do intervalo: %d (mínimo: %d; máximo: %d).

en: This setting is not a string.
gl_ES: Esta configuración non é unha cadea.

en: String value too long (max length: %lu).
gl_ES: O valor da cadea demasiado longo (longitude máxima: %lu).

en: This setting is not an enumerator.
gl_ES: Esta configuración non é un enumerador.

note: TRANS: Bitwise setting has no bits set.
en: empty value
gl_ES: valor baleiro

en: This setting is not a bitwise.
gl_ES: Esta configuración non é un bit.

en: Ruleset: '%s' has been set to %s.
gl_ES: Conxunto de regras: '%s' estableceuse en %s.

en: Ruleset: '%s' has been locked by the ruleset.
gl_ES: Conxunto de regras: '%s' foi bloqueado polo conxunto de regras.

en: Savegame: '%s' has been set to %s.
gl_ES: Partida gardada: '%s' estableceuse como %s.

en: Savegame: '%s' explicitly set to value same as default.
gl_ES: Salvar partida: '%s' definiuse explícitamente co mesmo valor que o predeterminado.

en: Geological
gl_ES: Xeolóxico

en: Sociological
gl_ES: Sociolóxico

en: Economic
gl_ES: Económico

en: Military
gl_ES: Militar

en: Scientific
gl_ES: Científico

en: Internal
gl_ES: Interno

en: Networking
gl_ES: Rede

en: ?ssetlevel:None
gl_ES: ?setlevel:Ningún

en: Situational
gl_ES: Situacional

en: Rare
gl_ES: Raro

en: Changed
gl_ES: Cambiado

en: Locked
gl_ES: Pechado

en: You need to have a capital in order to launch your spaceship.
gl_ES: Necesitas ter un capital para lanzar a túa nave espacial.

en: Your spaceship is already launched!
gl_ES: A túa nave espacial xa está lanzada!

en: Your spaceship can't be launched yet!
gl_ES: A túa nave espacial aínda non se pode lanzar!

en: The %s have launched a spaceship!  It is estimated to arrive at Alpha Centauri in %s.
gl_ES: Os %s lanzaron unha nave espacial! Estímase que chegará a Alpha Centauri en %s.

en: Spaceship action received, but you don't have a spaceship!
gl_ES: Acción da nave espacial recibida, pero non tes unha nave espacial!

en: You can't modify your spaceship after launch!
gl_ES: Non podes modificar a túa nave espacial despois do lanzamento!

en: You don't have any unplaced Space Structurals!
gl_ES: Non tes estruturas espaciais sen colocar!

en: That Space Structural would not be connected!
gl_ES: Ese Space Structural non estaría conectado!

en: You don't have any unplaced Space Components!
gl_ES: Non tes ningún compoñentes espaciais sen colocar!

en: Your spaceship already has the maximum number of Fuel Components!
gl_ES: A túa nave espacial xa ten o número máximo de compoñentes de combustible!

en: Your spaceship already has the maximum number of Propulsion Components!
gl_ES: A túa nave espacial xa ten o número máximo de compoñentes de propulsión!

en: You don't have any unplaced Space Modules!
gl_ES: Non tes ningún módulo espacial sen colocar!

en: Your spaceship already has the maximum number of Habitation Modules!
gl_ES: A túa nave espacial xa ten o número máximo de módulos de habitación!

en: Your spaceship already has the maximum number of Life Support Modules!
gl_ES: A túa nave espacial xa ten o número máximo de módulos de soporte vital!

en: Your spaceship already has the maximum number of Solar Panel Modules!
gl_ES: A túa nave espacial xa ten o número máximo de módulos de paneis solares!

en: The %s spaceship has arrived at Alpha Centauri.
gl_ES: A nave espacial %s chegou a Alpha Centauri.

en: Without guidance from the capital, the %s spaceship is lost!
gl_ES: Sen a guía da capital, a nave espacial %s está perdida!

en: Warning: the %s option is obsolete.  Use -m to enable the metaserver.
gl_ES: Aviso: a opción %s está obsoleta. Use -m para activar o metaservidor.

en: Illegal value "%s" for --Announce
gl_ES: Valor ilegal "%s" para --Announce

en: Failed to load AI module "%s"
gl_ES: Produciuse un erro ao cargar o módulo de AI "%s"

en: Error: unknown option '%s'
gl_ES: Erro: opción descoñecida '%s'

en: This is the server for %s
gl_ES: Este é o servidor de %s

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: You can learn a lot about Freeciv at %s
gl_ES: Podes aprender moito sobre Freeciv en %s

note: TRANS: "Database" is exactly what user must type, do not translate.
en: Database FILE
gl_ES: FICHEIRO da Base de Datos

en: Enable database connection with configuration from FILE.
gl_ES: Habilita a conexión de base de datos coa configuración de FICHEIRO.

en: Enable server authentication (requires --Database).
gl_ES: Activar a autenticación do servidor (require --Base de datos).

en: Allow guests to login if auth is enabled.
gl_ES: Permitir que os convidados inicien sesión se a autenticación está activada.

en: Allow new users to login if auth is enabled.
gl_ES: Permitir que os novos usuarios inicien sesión se a autenticación está activada.

en: Listen for clients on ADDR
gl_ES: Escoita os clientes en ADDR

en: Connect to metaserver from this address
gl_ES: Conéctate ao metaservidor desde este enderezo

note: TRANS: "identity" is exactly what user must type, do not translate.
en: identity ADDR
gl_ES: identidade ADDR

en: Be known as ADDR at metaserver or LAN client
gl_ES: Coñécese como ADDR no metaservidor ou cliente LAN

en: Notify metaserver and send server's info
gl_ES: Notificar ao metaservidor e enviar información do servidor

note: TRANS: "Metaserver" is exactly what user must type, do not translate.
en: Metaserver ADDR
gl_ES: Metaservidor ADDR

en: Set ADDR as metaserver address
gl_ES: Establece ADDR como enderezo do metaservidor

note: TRANS: "type" is exactly what user must type, do not translate.
en: type TYPE
gl_ES: tipo TIPO

en: Set TYPE as server type in metaserver
gl_ES: Establece TYPE como tipo de servidor no metaservidor

en: Keep updating game information on metaserver even after failure
gl_ES: Continúa actualizando a información do xogo no metaservidor mesmo despois dun fallo

en: Listen for clients on port PORT
gl_ES: Escoita os clientes no porto PORT

note: TRANS: "quitidle" is exactly what user must type, do not translate.
en: quitidle TIME
gl_ES: quitidle TEMPO

en: Quit if no players for TIME seconds
gl_ES: Saír se non hai xogadores durante TIME segundos

en: When a game ends, exit instead of restarting
gl_ES: Cando remate un xogo, sae en lugar de reiniciar

note: TRANS: "saves" is exactly what user must type, do not translate.
en: saves DIR
gl_ES: garda DIR

en: Save games to directory DIR
gl_ES: Garda os xogos no directorio DIR

note: TRANS: "scenarios" is exactly what user must type, do not translate.
en: scenarios DIR
gl_ES: escenarios DIR

en: Save scenarios to directory DIR
gl_ES: Garda escenarios no directorio DIR

note: TRANS: "Serverid" is exactly what user must type, do not translate.
en: Serverid ID
gl_ES: ID do servidor

en: Sets the server id to ID
gl_ES: Establece o ID do servidor como ID

en: Read startup script FILE
gl_ES: Ler o script de inicio FILE

note: TRANS: "Ranklog" is exactly what user must type, do not translate.
en: Ranklog FILE
gl_ES: Ranklog FICHEIRO

en: Use FILE as ranking logfile
gl_ES: Use FILE como ficheiro de rexistro de clasificación

en: Load ruleset RULESET
gl_ES: Cargar o conxunto de regras RULESET

note: TRANS: "LoadAI" is exactly what user must type, do not translate.
en: LoadAI MODULE
gl_ES: CARGA MÓDULO AI

en: Load ai module MODULE. Can appear multiple times
gl_ES: Cargar módulo de ai. Pode aparecer varias veces

en: Requested authentication with --auth, but no --Database given
gl_ES: Autenticación solicitada con --auth, pero non se proporcionou --Database

note: TRANS: Another entry in winners list (", the Tibetans")
en: ?winners:, the %s
gl_ES: , os %s

note: TRANS: Beginning of the winners list ("the French")
en: ?winners:the %s
gl_ES: , os %s

note: TRANS: There can be several winners listed
en: Scenario victory to %s.
gl_ES: Vitoria do escenario a %s.

en: Game is over.
gl_ES: O xogo rematou.

note: TRANS: There can be several winners listed
en: Allied victory to %s.
gl_ES: Vitoria aliada a %s.

note: TRANS: There can be several winners listed
en: World Peace victory to %s.
gl_ES: Vitoria da paz mundial a %s.

en: Game ended in conquest victory for %s.
gl_ES: O xogo rematou coa vitoria de %s.

en: Game ended in cultural domination victory for %s.
gl_ES: O xogo rematou cunha vitoria de dominio cultural de %s.

en: Game ended as the turn limit was exceeded.
gl_ES: O xogo rematou cando se superou o límite de quendas.

en: Notice: game will end at the end of this turn due to 'endturn' server setting.
gl_ES: Aviso: o xogo rematará ao final deste turno debido á configuración do servidor "endturn".

en: Game ended in victory for %s.
gl_ES: O partido rematou con vitoria para %s.

en: Notice: the %s spaceship will likely arrive at Alpha Centauri next turn.
gl_ES: Aviso: a nave espacial %s probablemente chegue a Alpha Centauri a próxima quenda.

note: TRANS: "... 2 military units in Norwegian territory."
en: Warning: you still have %d military unit in %s territory. | Warning: you still have %d military units in %s territory.
gl_ES[0]: Aviso: aínda tes %d unidade militar en %s territorio.
gl_ES[1]: Aviso: aínda tes %d unidades militares en %s territorio.

note: TRANS: %s is another, separately translated sentence, * ending in a full stop.
en: %s Any such units will be disbanded in %d turn, in accordance with peace treaty. | %s Any such units will be disbanded in %d turns, in accordance with peace treaty.
gl_ES[0]: %s As unidades deste tipo disolveranse en %d quendas, de acordo co tratado de paz.
gl_ES[1]: %s As unidades deste tipo disolveranse en %d quendas, de acordo co tratado de paz.

en: Your %s was disbanded in accordance with your peace treaty with the %s.
gl_ES: O teu %s foi disolto segundo o teu tratado de paz cos %s.

en: Concerned citizens point out that the cease-fire with %s will run out soon.
gl_ES: Os cidadáns preocupados sinalan que o cesamento do fogo con %s esgotarase en breve.

en: The cease-fire with %s has run out. You are now at war with the %s.
gl_ES: Esgotouse o cesamento do fogo con %s. Agora estás en guerra cos %s.

en: The cease-fire between %s and %s has run out. They are at war. You cancel your alliance with %s.
gl_ES: Esgotouse o cesamento do fogo entre %s e %s. Están en guerra. Cancelas a túa alianza con %s.

en: The cease-fire between %s and %s has run out. They are at war. You cancel your alliance with both.
gl_ES: Esgotouse o cesamento do fogo entre %s e %s. Están en guerra. Cancelas a túa alianza con ambos.

note: TRANS: %s is a unit type
en: %s retired!
gl_ES: %s xubilado!

en: %s restored to the default value %d
gl_ES: %s restaurouse ao valor predeterminado %d

en: %s now at value %d
gl_ES: %s agora no valor %d

en: Automatically placed spaceship parts that were still not placed.
gl_ES: As pezas da nave espacial colocadas automaticamente que aínda non estaban colocadas.

note: TRANS: Small Fish disappears from (32, 72).
en: %s disappears from %s.
gl_ES: %s desaparece de %s.

note: TRANS: Small Fish appears to (32, 72).
en: %s appears to %s.
gl_ES: %s aparece a %s.

en: The game is already running.
gl_ES: O xogo xa está funcionando.

en: %s lost control cmdlevel on game start.  Use voting from now on.
gl_ES: %s perdeu o control do nivel cmd ao iniciar o xogo. Usa o voto a partir de agora.

en: Starting game.
gl_ES: Xogo de partida.

en: request for unknown report (type %d)
gl_ES: solicitude de informe descoñecido (tipo %d)

en: Warning: rejecting old client %s
gl_ES: Aviso: rexeitando o cliente antigo %s

en: Your client is too old. To use this server, please upgrade your client to a Freeciv 2.2 or later.
gl_ES: O teu cliente é demasiado vello. Para usar este servidor, actualice o seu cliente a un Freeciv 2.2 ou posterior.

en: You are not allowed to edit.
gl_ES: Non tes permiso para editar.

en: %s nation is not available for user selection.
gl_ES: %s nación non está dispoñible para a selección do usuario.

en: %s nation is already in use.
gl_ES: %s nación xa está en uso.

en: %s is the %s ruler %s.
gl_ES: %s é a regra %s %s.

en: Waiting to start game: %d out of %d alive players are ready to start.
gl_ES: Agardando para comezar o xogo: %d de %d xogadores vivos están listos para comezar.

en: requested more than 'maxplayers' setting
gl_ES: solicitou máis que a configuración de "maxplayers"

en: not enough playable nations in this nation set (see 'nationset' setting)
gl_ES: non hai suficientes nacións xogables neste conxunto de nacións (consulta a configuración do 'conxunto de nacións')

en: not enough playable nations
gl_ES: non hai suficientes nacións xogables

en: %s rules the %s.
gl_ES: %s goberna o %s.

en: This freeciv-server program has player authentication support, but it's currently not in use.
gl_ES: Este programa de servidor freeciv ten soporte para a autenticación de xogadores, pero actualmente non está en uso.

en: Ruleset directory "%s" not found
gl_ES: Non se atopou o directorio do conxunto de regras "%s".

en: Sending info to metaserver <%s>.
gl_ES: Enviando información ao metaservidor <%s>.

en: Not starting without explicitly requested metaserver connection.
gl_ES: Non se inicia sen a conexión ao metaservidor solicitada explícitamente.

en: The game is over...
gl_ES: O xogo rematou...

en: Failed to create suitable map, retrying with another mapseed.
gl_ES: Produciuse un erro ao crear o mapa axeitado. Téntao de novo con outro mapseed.

en: Attempt %d/%d
gl_ES: Tenta %d/%d

en: Cannot create suitable map with given settings.
gl_ES: Non se pode crear un mapa axeitado coa configuración dada.

en: Setting '%s' has been adjusted from %s to %s.
gl_ES: A configuración '%s' axustouse de %s a %s.

en: Now accepting new client connections on port %d.
gl_ES: Agora aceptándose novas conexións de cliente no porto %d.

en: Setting timeout to 0. Autogame will stop.
gl_ES: Establecendo o tempo de espera en 0. O xogo automático deterase.

en: You must interrupt Freeciv twice within one second to make it exit.
gl_ES: Debes interromper Freeciv dúas veces nun segundo para que saia.

en: Failed to install SIGINT handler: %s
gl_ES: Produciuse un erro ao instalar o controlador SIGINT: %s

en: Failed to install SIGHUP handler: %s
gl_ES: Produciuse un erro ao instalar o controlador SIGHUP: %s

en: Failed to install SIGTERM handler: %s
gl_ES: Produciuse un erro ao instalar o controlador SIGTERM: %s

en: Failed to ignore SIGPIPE: %s
gl_ES: Produciuse un erro ao ignorar SIGPIPE: %s

en: Can't use an empty name.
gl_ES: Non se pode usar un nome baleiro.

en: That name exceeds the maximum of %d chars.
gl_ES: Ese nome supera o máximo de %d caracteres.

en: That name is not allowed.
gl_ES: Ese nome non está permitido.

note: TRANS: ambiguous command
en: (ambiguous)
gl_ES: (ambiguo)

en: Name is empty, so cannot be a player.
gl_ES: O nome está baleiro, polo que non podes ser xogador.

en: Name is too long, so cannot be a player.
gl_ES: O nome é demasiado longo, polo que non podes ser xogador.

en: Player name prefix '%s' is ambiguous.
gl_ES: O prefixo do nome do xogador '%s' é ambiguo.

en: No player by the name of '%s'.
gl_ES: Ningún xogador co nome de '%s'.

en: Unexpected match_result %d (%s) for '%s'.
gl_ES: Resultado de coincidencia inesperado %d (%s) para '%s'.

en: Name is empty, so cannot be a connection.
gl_ES: O nome está baleiro, polo que non pode ser unha conexión.

en: Name is too long, so cannot be a connection.
gl_ES: O nome é demasiado longo, polo que non pode ser unha conexión.

en: Connection name prefix '%s' is ambiguous.
gl_ES: O prefixo do nome de conexión '%s' é ambiguo.

en: No connection by the name of '%s'.
gl_ES: Non hai conexión co nome de '%s'.

en: Open metaserver connection to [%s].
gl_ES: Abre a conexión do metaservidor a [%s].

en: Close metaserver connection to [%s].
gl_ES: Pecha a conexión do metaservidor a [%s].

en: Metaserver connection is open.
gl_ES: A conexión ao metaservidor está aberta.

en: Metaserver connection is closed.
gl_ES: A conexión ao metaservidor está pechada.

en: Metaserver connection is already open.
gl_ES: A conexión ao metaservidor xa está aberta.

en: Metaserver connection is already closed.
gl_ES: A conexión ao metaservidor xa está pechada.

en: Argument must be 'u', 'up', 'd', 'down', 'p', 'persistent', or '?'.
gl_ES: O argumento debe ser "u", "arriba", "d", "abaixo", "p", "persistente" ou "?".

en: Metaserver patches string set to '%s'.
gl_ES: A cadea de parches do metaservidor definida como '%s'.

en: Metaserver patches string set to '%s', not reporting to metaserver.
gl_ES: O metaservidor parchea a cadea definida como '%s', sen informar ao metaservidor.

en: /metamessage command is deprecated. Set metamessage setting instead.
gl_ES: O comando /metamessage está obsoleto. Establece a configuración da metamensaxe no seu lugar.

en: Metaserver message string set to '%s'.
gl_ES: Cadea de mensaxe do metaservidor definida como '%s'.

en: Metaserver message string set to '%s', not reporting to metaserver.
gl_ES: A cadea de mensaxes do metaservidor definida como '%s', sen informar ao metaservidor.

en: Metaserver is now [%s].
gl_ES: O metaservidor é agora [%s].

en: Server id: %s
gl_ES: ID do servidor: %s

en: You cannot save games manually on this server.
gl_ES: Non podes gardar xogos manualmente neste servidor.

en: %s is now under AI control.
gl_ES: %s está agora baixo control da IA.

en: %s is now under human control.
gl_ES: %s está agora baixo control humano.

en: Wrong number of arguments to create command.
gl_ES: Número incorrecto de argumentos para crear o comando.

en: A living user already exists by that name.
gl_ES: Xa existe un usuario vivo con ese nome.

en: A living player already exists by that name.
gl_ES: Xa existe un xogador vivo con ese nome.

en: Can't create player, requested nation %s not in current nation set.
gl_ES: Non se pode crear o xogador, a nación solicitada %s non está no conxunto de nacións actual.

en: Can't create players, nation %s conflicts with %s.
gl_ES: Non se poden crear xogadores, a nación %s entra en conflito con %s.

en: Can't create players, no nations available.
gl_ES: Non se poden crear xogadores, non hai países dispoñibles.

en: Can't create players, no slots available.
gl_ES: Non se poden crear xogadores, non hai slots dispoñibles.

en: Maxplayers setting prevents creation of more players.
gl_ES: A configuración de Maxplayers impide a creación de máis xogadores.

en: %s is replacing dead player %s as an AI-controlled player.
gl_ES: %s está a substituír ao xogador morto %s como xogador controlado pola IA.

en: Failed to create new player %s.
gl_ES: Produciuse un erro ao crear o novo xogador %s.

en: New player %s created.
gl_ES: Novo xogador %s creado.

note: TRANS: keep one space at the beginning of the string.
en:  Nation of the new player: %s.
gl_ES:  Nación do novo xogador: %s.

en: A player already exists by that name.
gl_ES: Xa existe un xogador con ese nome.

en: A user already exists by that name.
gl_ES: Xa existe un usuario con ese nome.

en: Can't add more players, server is full.
gl_ES: Non se poden engadir máis xogadores, o servidor está cheo.

en: Can't add more players, not enough playable nations in current nation set (see 'nationset' setting).
gl_ES: Non se poden engadir máis xogadores, non hai suficientes nacións xogables no conxunto de nacións actual (consulta a configuración do "conxunto de nacións").

en: Can't add more players, not enough playable nations.
gl_ES: Non se poden engadir máis xogadores, non hai suficientes países xogables.

en: There is no AI type %s.
gl_ES: Non hai ningún tipo de IA %s.

note: TRANS: <name> replacing <name> ...
en: %s replacing %s as an AI-controlled player.
gl_ES: %s substituíndo a %s como xogador controlado pola IA.

en: %s has been added as an AI-controlled player (%s).
gl_ES: %s engadiuse como xogador controlado pola IA (%s).

en: Command level '%s' or greater needed to remove a player once the game has started.
gl_ES: O nivel de mando "%s" ou superior é necesario para eliminar un xogador unha vez que comeza o xogo.

en: Removed player %s from the game.
gl_ES: Eliminouse o xogador %s do xogo.

en: Name "%s" disallowed for security reasons.
gl_ES: Non se permite o nome "%s" por motivos de seguranza.

en: No command script found by the name "%s".
gl_ES: Non se atopou ningún script de comando co nome "%s".

en: Loading script file '%s'.
gl_ES: Cargando o ficheiro de script '%s'.

en: Cannot read command line scriptfile '%s'.
gl_ES: Non se pode ler o ficheiro de script da liña de comandos '%s'.

en: Could not read script file '%s'.
gl_ES: Non se puido ler o ficheiro de script '%s'.

en: Could not write script file '%s'.
gl_ES: Non se puido escribir o ficheiro de script '%s'.

en: You cannot use the write command on this server for security reasons.
gl_ES: Non pode usar o comando de escritura neste servidor por motivos de seguridade.

note: TRANS: Failed to write server script, e.g., 'example.serv'
en: Failed to write %s.
gl_ES: Produciuse un erro ao escribir %s.

note: TRANS: Wrote server script, e.g., 'example.serv'
en: Wrote %s.
gl_ES: Escribiu %s.

en: Cannot decrease command access level '%s' for connection '%s'; you only have '%s'.
gl_ES: Non se pode diminuír o nivel de acceso ao comando '%s' para a conexión '%s'; só tes '%s'.

en: Command access level set to '%s' for connection %s.
gl_ES: O nivel de acceso ao comando definido en "%s" para a conexión %s.

en: Anyone can now become game organizer '%s' by issuing the 'first' command.
gl_ES: Agora calquera pode converterse en organizador do xogo "%s" emitindo o comando "primeiro".

en: Command access levels in effect:
gl_ES: Niveis de acceso ao comando en vigor:

en: Command access level for new connections: %s
gl_ES: Nivel de acceso ao comando para novas conexións: %s

en: Command access level for first player to take it: %s
gl_ES: Nivel de acceso de comandos para que o primeiro xogador o tome: %s

note: TRANS: comma and 'or' separated list of access levels
en: Command access level must be one of %s.
gl_ES: O nivel de acceso ao comando debe ser un de %s.

en: Cannot increase command access level to '%s'; you only have '%s' yourself.
gl_ES: Non se pode aumentar o nivel de acceso ao comando a '%s'; só tes '%s' ti mesmo.

en: Command access level set to '%s' for new players.
gl_ES: Nivel de acceso ao comando definido en "%s" para novos xogadores.

en: Command access level set to '%s' for first player to grab it.
gl_ES: O nivel de acceso ao comando definido en '%s' para que o primeiro xogador o agarre.

en: The 'first' command makes no sense from the server command line.
gl_ES: O comando "primeiro" non ten sentido desde a liña de comandos do servidor.

en: You already have command access level '%s' or better.
gl_ES: Xa tes o nivel de acceso ao comando "%s" ou superior.

en: Someone else is already game organizer.
gl_ES: Alguén máis xa é organizador do xogo.

en: Connection %s has opted to become the game organizer.
gl_ES: Connection %s optou por converterse no organizador do xogo.

en: Default cmdlevel lowered to 'basic' on game start.
gl_ES: O nivel de cmd predeterminado baixou a "básico" ao iniciar o xogo.

en: Invalid argument %d.
gl_ES: Argumento %d non válido.

en: Usage:
    %s
gl_ES: Uso:
    %s

en: Dynamic timeout set to %d %d %d %d
gl_ES: Tempo de espera dinámico definido en %d %d %d %d

note: TRANS: <untranslated name> - translated short help
en: Option: %s  -  %s
gl_ES: Opción: %s - %s

note: TRANS: <untranslated name>
en: Option: %s
gl_ES: Opción: %s

en: Description:
gl_ES: Descrición:

en: Status: %s
gl_ES: Estado: %s

en: changeable
gl_ES: cambiable

en: fixed
gl_ES: fixo

en: Value:
gl_ES: Valor:

en: Explanations are available for the following server options:
gl_ES: Hai explicacións dispoñibles para as seguintes opcións de servidor:

en: No explanation for that yet.
gl_ES: Aínda non hai explicación para iso.

en: Ambiguous option name.
gl_ES: Nome da opción ambiguo.

en: Server Operator: %s
gl_ES: Operador do servidor: %s

en: Connectmsg truncated to %u bytes.
gl_ES: Connectmsg truncado a %u bytes.

en: Player '%s' now has AI skill level '%s'.
gl_ES: O xogador "%s" agora ten o nivel de habilidade de IA "%s".

en: %s is not controlled by the AI.
gl_ES: %s non está controlado pola IA.

en: Default AI skill level set to '%s'.
gl_ES: O nivel de habilidade de IA predeterminado está definido como "%s".

en: This command is client only.
gl_ES: Este comando é só para o cliente.

en: Only players may use the away command.
gl_ES: Só os xogadores poden usar o comando de visitante.

en: %s set to away mode.
gl_ES: %s configurado no modo Ausente.

en: %s returned to game.
gl_ES: %s volveu ao xogo.

en: Sorry, you do not have access to view option '%s'.
gl_ES: Sentímolo, non tes acceso para ver a opción "%s".

en: Unknown option '%s'.
gl_ES: Opción descoñecida '%s'.

en: Current ruleset directory is "%s"
gl_ES: O directorio do conxunto de regras actual é "%s"

en: All options with non-default values
gl_ES: Todas as opcións con valores non predeterminados

en: All options
gl_ES: Todas as opcións

en: Vital options
gl_ES: Opcións vitais

en: Situational options
gl_ES: Opcións situacionais

en: Rarely used options
gl_ES: Opcións raramente usadas

en: Options locked by the ruleset
gl_ES: Opcións bloqueadas polo conxunto de regras

en: In the column '##' the status of the option is shown:
gl_ES: Na columna '##' móstrase o estado da opción:

en:  - a '!' means the option is locked by the ruleset.
gl_ES:  - un '!' significa que a opción está bloqueada polo conxunto de regras.

en:  - a '+' means you may change the option.
gl_ES:  - un "+" significa que pode cambiar a opción.

en:  - a '~' means that option follows default value.
gl_ES:  - un '~' significa que a opción segue o valor predeterminado.

en:  - a '=' means the value is same as default.
gl_ES:  - un '=' significa que o valor é o mesmo que o predeterminado.

en: %-*s ## value (min, max)
gl_ES: %-*s ## valor (min, max)

en: Option
gl_ES: Opción

en: A help text for each option is available via 'help <option>'.
gl_ES: Un texto de axuda para cada opción está dispoñible a través de 'help<option> '.

en: Try 'show situational' or 'show rare' to show more options.
    Try 'show changed' to show settings with non-default values.
    Try 'show locked' to show settings locked by the ruleset.
gl_ES: Proba "mostrar situación" ou "mostrar raro" para mostrar máis opcións.
    Proba a "mostrar o cambio" para mostrar a configuración con valores non predeterminados.
    Proba a "mostrar bloqueado" para mostrar a configuración bloqueada polo conxunto de regras.

en: Cannot change teams once game has begun.
gl_ES: Non se pode cambiar de equipo unha vez comezado o xogo.

en: Undefined argument. Usage:
    %s
gl_ES: Argumento indefinido. Uso:
    %s

en: No such team %s. Please give a valid team name or number.
gl_ES: Non hai ese equipo %s. Indique un nome ou número de equipo válido.

en: Cannot team a barbarian.
gl_ES: Non se pode facer equipo cun bárbaro.

en: Player %s set to team %s.
gl_ES: Xogador %s configurados por equipo %s.

note: TRANS: "Vote" or "Teamvote" is voting-as-a-process. Used as * part of a sentence. TRANS: "Vote" as a process. Used as part of a sentence.
en: Teamvote
gl_ES: Voto de equipo

note: TRANS: "Vote" as a process. Used as part of a sentence.
en: Vote
gl_ES: Votar

note: TRANS: "[Vote|Teamvote] 3 \"proposed change\" (needs ..."
en: %s %d "%s" (needs %0.0f%%%s): %d for, %d against, and %d abstained out of %d players.
gl_ES: %s %d "%s" (necesita %0.0f%%%s): %d a favor, %d en contra e %d abstívose de %d xogadores.

note: TRANS: preserve leading space
en:  no dissent
gl_ES:  non estou en desacordo

en: There are no votes going on.
gl_ES: Non hai votacións.

en: You are not allowed to use this command.
gl_ES: Non tes permiso para usar este comando.

en: The argument "%s" is ambiguous.
gl_ES: O argumento "%s" é ambiguo.

en: There are no votes running.
gl_ES: Non hai votos en execución.

note: TRANS: "vote" as a process
en: No legal last vote (%d %s).
gl_ES: Última votación non legal (%d %s).

en: other vote running | other votes running
gl_ES[0]: outro voto en execución
gl_ES[1]: outros votos en execución

en: Value must be an integer.
gl_ES: O valor debe ser un número enteiro.

note: TRANS: "vote" as a process
en: No such vote (%d).
gl_ES: Non hai ese voto (%d).

en: You are not allowed to vote on that.
gl_ES: Non tes permiso para votar sobre iso.

en: You voted for "%s"
gl_ES: Votaches por "%s"

en: You voted against "%s"
gl_ES: Votaches en contra de "%s"

en: You abstained from voting on "%s"
gl_ES: Abstercheste na votación de "%s"

note: TRANS: "vote" as a process
en: Missing argument <vote number> or the string "all".
gl_ES: Falta o argumento <número de voto> ou a cadea "todos".

en: You don't have any vote going on.
gl_ES: Non tes ningunha votación en curso.

en: There isn't any vote going on.
gl_ES: Non hai votación.

note: TRANS: "votes" as a process
en: All votes have been removed.
gl_ES: Elimináronse todos os votos.

note: TRANS: "vote" as a process
en: You are not allowed to cancel this vote (%d).
gl_ES: Non tes permiso para cancelar esta votación (%d).

note: TRANS: "vote" as a process
en: Usage: /cancelvote [<vote number>|all]
gl_ES: Uso: /cancelvote [<número de voto>|todos]

note: TRANS: "vote" as a process
en: %s has canceled the vote "%s" (number %d).
gl_ES: %s cancelou a votación "%s" (número %d).

note: TRANS: "vote" as a process
en: The vote "%s" (number %d) has been canceled.
gl_ES: A votación "%s" (número %d) foi cancelada.

en: Can only use this command once game has begun.
gl_ES: Só se pode usar este comando unha vez que comeza o xogo.

en: %s diplomacy no longer debugged
gl_ES: %s xa non se depurou

en: %s diplomacy debugged
gl_ES: Depurouse a diplomacia de %s

en: %s tech no longer debugged
gl_ES: %s xa non se depurou

en: %s tech debugged
gl_ES: %s depurouse a tecnoloxía

en: players=%d cities=%d citizens=%d units=%d
gl_ES: xogadores=%d cidades=%d cidadáns=%d unidades=%d

en: Value 2 & 3 must be integer.
gl_ES: Os valores 2 e 3 deben ser enteiros.

en: Bad map coordinates.
gl_ES: Malas coordenadas do mapa.

en: No city at this coordinate.
gl_ES: Non hai cidade nesta coordenada.

en: %s no longer debugged
gl_ES: %s xa non se depurou

en: %s %s no longer debugged.
gl_ES: %s %s xa non se depurou.

en: Ferry system is no longer in debug mode.
gl_ES: O sistema de ferry xa non está en modo de depuración.

en: Ferry system in debug mode.
gl_ES: Sistema de ferry en modo de depuración.

en: Value 2 must be integer.
gl_ES: O valor 2 debe ser enteiro.

en: Unit %d does not exist.
gl_ES: A unidade %d non existe.

en: Option '%s' not recognized.
gl_ES: Non se recoñeceu a opción '%s'.

note: TRANS: 'rulesetdir' is the command. Do not translate.
en: Use the '%srulesetdir' command to change the ruleset directory.
gl_ES: Use o comando '%srulesetdir' para cambiar o directorio do conxunto de regras.

en: The parameter %s should only contain +- and 0-9.
gl_ES: O parámetro %s só debería conter +- e 0-9.

en: Console: '%s' has been set to %s.
gl_ES: Consola: '%s' estableceuse en %s.

en: You cannot take a new player at this time.
gl_ES: Non podes levar un novo xogador neste momento.

note: TRANS: Do not translate "maxplayers".
en: You cannot take a new player because the maximum of %d player has already been reached (maxplayers setting). | You cannot take a new player because the maximum of %d players has already been reached (maxplayers setting).
gl_ES[0]: Non podes levar un novo xogador porque xa se alcanzou o máximo de %d xogadores (configuración maxplayers).
gl_ES[1]: Non podes levar un novo xogador porque xa se alcanzou o máximo de %d xogadores (configuración maxplayers).

en: You cannot take a new player because there are no free player slots.
gl_ES: Non podes levar un novo xogador porque non hai espazos para xogadores gratuítos.

en: Sorry, one can't observe globally in this game.
gl_ES: Sentímolo, non se pode observar a nivel mundial neste xogo.

en: Sorry, one can't observe barbarians in this game.
gl_ES: Sentímolo, non se poden observar bárbaros neste xogo.

en: Sorry, one can't take barbarians in this game.
gl_ES: Sentímolo, non se poden levar bárbaros neste xogo.

en: Sorry, one can't observe dead players in this game.
gl_ES: Sentímolo, non se poden observar xogadores mortos neste xogo.

en: Sorry, one can't take dead players in this game.
gl_ES: Sentímolo, non se poden levar xogadores mortos neste xogo.

en: Sorry, one can't observe AI players in this game.
gl_ES: Sentímolo, non se poden observar xogadores de IA neste xogo.

en: Sorry, one can't take AI players in this game.
gl_ES: Non se poden levar xogadores de IA neste xogo.

en: Sorry, one can't observe human players in this game.
gl_ES: Sentímolo, non se poden observar xogadores humanos neste xogo.

en: Sorry, one can't take human players in this game.
gl_ES: Non se poden levar xogadores humanos neste xogo.

en: Sorry, one can't observe in this game.
gl_ES: Sentímolo, non se pode observar neste xogo.

en: Sorry, one can't take players in this game.
gl_ES: Sentímolo, non se poden levar xogadores neste xogo.

en: Sorry, one can't take players already connected in this game.
gl_ES: Sentímolo, non se poden levar a xogadores que xa están conectados neste xogo.

en: Only the player name form is allowed.
gl_ES: Só se permite o formulario do nome do xogador.

en: %s already controls %s. Using 'observe' would remove %s
gl_ES: %s xa controla %s. Usando 'observe' eliminaríase %s

en: %s is already observing %s.
gl_ES: %s xa está observando %s.

en: %s is already observing.
gl_ES: %s xa está observando.

en: %s now observes %s
gl_ES: %s agora observa a %s

en: %s now observes
gl_ES: %s agora observa

en: You cannot issue "/take -" when the game has already started.
gl_ES: Non podes emitir "/take -" cando o xogo xa comezou.

en: A delegation is active for player '%s'. /take not possible.
gl_ES: Hai unha delegación activa para o xogador '%s'. /tomar non é posible.

en: %s already controls %s.
gl_ES: %s xa controla %s.

en: There is no free player slot for %s.
gl_ES: Non hai ningún espazo de reprodutor gratuíto para %s.

en: Reassigned nation to %s by server console.
gl_ES: A nación reasignada a %s pola consola do servidor.

en: Reassigned nation to %s by %s.
gl_ES: A nación reasignada a %s por %s.

en: %s now controls %s (%s, %s).
gl_ES: %s agora controla %s (%s, %s).

en: Human
gl_ES: Humano

en: Alive
gl_ES: Vivo

en: Dead
gl_ES: Morto

en: %s failed to attach to any player.
gl_ES: %s non se puido conectar a ningún xogador.

en: You can not detach other users.
gl_ES: Non pode separar outros usuarios.

en: %s is not attached to any player.
gl_ES: %s non está ligado a ningún xogador.

en: %s detaching from %s
gl_ES: %s desvinculando de %s

en: %s no longer observing.
gl_ES: %s xa non observa.

en: Cannot load a game while another is running.
gl_ES: Non se pode cargar un xogo mentres outro está en execución.

en: Cannot find savegame or scenario with the name "%s".
gl_ES: Non se pode atopar o xogo gardado nin o escenario co nome "%s".

en: Could not load savefile: %s
gl_ES: Non se puido cargar o ficheiro gardado: %s

en: You must provide a ruleset name. Use "/show ruleset" to see what is the current ruleset.
gl_ES: Debes proporcionar un nome de conxunto de regras. Use "/mostrar conxunto de regras" para ver cal é o conxunto de regras actual.

en: Changing ruleset not allowed. It was locked from the commandline.
gl_ES: Non se permite cambiar o conxunto de regras. Bloqueouse desde a liña de comandos.

en: This setting can't be modified after the game has started.
gl_ES: Esta configuración non se pode modificar despois de comezar o xogo.

note: TRANS: scenario name
en: The ruleset of "%s" can be changed by switching to a compatible ruleset before loading it.
gl_ES: O conxunto de regras de "%s" pódese cambiar cambiando a un conxunto de regras compatible antes de cargalo.

en: Ruleset directory is already "%s"
gl_ES: O directorio do conxunto de regras xa é "%s"

en: Ruleset directory set to "%s"
gl_ES: O directorio do conxunto de regras definido como "%s"

en: Failed loading rulesets from directory "%s", using "%s"
gl_ES: Produciuse un erro ao cargar os conxuntos de regras do directorio "%s", usando "%s"

en: That would be rather silly, since you are not a player.
gl_ES: Sería unha tontería, xa que non es xogador.

en: %s. Try /help ignore
gl_ES: %s. Proba /help ignorar

en: Added pattern %s as entry %d to your ignore list.
gl_ES: Engadiuse o patrón %s como entrada %d á túa lista de ignorados.

en: Your ignore list is empty.
gl_ES: A túa lista de ignorados está baleira.

en: Missing range. Try /help unignore.
gl_ES: Falta intervalo. Proba /help a ignorar.

en: "%s" is not a valid range. Try /help unignore.
gl_ES: "%s" non é un intervalo válido. Proba /help a ignorar.

en: Invalid entry number: %d.
gl_ES: Número de entrada non válido: %d.

en: Invalid range: %d to %d.
gl_ES: Intervalo non válido: %d a %d.

en: Removed pattern %s (entry %d) from your ignore list.
gl_ES: Eliminouse o patrón %s (entrada %d) da túa lista de ignorados.

en: Two arguments needed. See '/help playercolor'.
gl_ES: Dous argumentos son necesarios. Vexa '/help playercolor'.

en: Can only unset player color before game starts.
gl_ES: Só se pode desactivar a cor do xogador antes de que comece o xogo.

en: Invalid player color definition. See '/help playercolor'.
gl_ES: Definición da cor do xogador non válida. Vexa '/help playercolor'.

note: TRANS: "... [c0ffee] for Caesar ... to Hammurabi."
en: Warning: new color [%s] for %s is identical to %s.
gl_ES: Aviso: a nova cor [%s] para %s é idéntica a %s.

en: Color of player %s set to [%s].
gl_ES: Cor do xogador %s definida en [%s].

en: At least one argument needed. See '/help playernation'.
gl_ES: Necesítase polo menos un argumento. Vexa '/help playernation'.

en: Can only set player nation before game starts.
gl_ES: Só se pode establecer a nación do xogador antes de que comece o xogo.

en: Nation of player %s reset.
gl_ES: Restablece a nación do xogador %s.

en: Unrecognized nation: %s.
gl_ES: Nación non recoñecida: %s.

note: TRANS: Nation resetting form of /playernation does not require sex
en: Leader sex must be given when setting nation.
gl_ES: O sexo do líder debe darse ao establecer a nación.

en: Unrecognized gender: %s, expecting 1 or 0.
gl_ES: Sexo non recoñecido: %s, esperando 1 ou 0.

en: Unrecognized style: %s.
gl_ES: Estilo non recoñecido: %s.

en: Nation of player %s set to [%s].
gl_ES: Nación do xogador %s definida como [%s].

en: Goodbye.
gl_ES: Adeus.

en: Sorry, you are not allowed to use server commands.
gl_ES: Sentímolo, non tes permiso para usar comandos do servidor.

en: Warning: '%s' interpreted as '%s', but it is ambiguous.  Try '%shelp'.
gl_ES: Aviso: '%s' interpretouse como '%s', pero é ambiguo. Proba con '%shelp'.

en: Unknown command '%s%s'.  Try '%shelp'.
gl_ES: Comando descoñecido '%s%s'. Proba con '%shelp'.

note: TRANS: "vote" as a process
en: Your new vote canceled your previous vote.
gl_ES: O teu novo voto cancelou o teu voto anterior.

note: TRANS: "vote" as a process
en: New teamvote
gl_ES: Novo voto de equipo

note: TRANS: "[New vote|New teamvote] (number 3) * by fred: proposed change"
en: %s (number %d) by %s: %s
gl_ES: %s (número %d) por %s: %s

note: TRANS: "vote" as a process
en: Your new vote ("%s") was not legal or was not recognized.
gl_ES: O teu novo voto ("%s") non foi legal ou non foi recoñecido.

en: (server prompt)
gl_ES: (indicación do servidor)

en: Ending the game. The server will restart once all clients have disconnected.
gl_ES: Rematando o xogo. O servidor reiniciarase unha vez que todos os clientes se desconecten.

en: Cannot end the game: no game running.
gl_ES: Non se pode rematar o xogo: non hai xogo en marcha.

en: You cannot surrender now.
gl_ES: Non te podes render agora.

en: You have already conceded the game.
gl_ES: Xa concedeches o partido.

en: %s has conceded the game and can no longer win.
gl_ES: %s concedeu o xogo e xa non pode gañar.

en: Guessing argument 'ruleset'.
gl_ES: Argumento adiviñando "conxunto de regras".

en: Guessing argument 'game'.
gl_ES: Argumento de adiviñación 'xogo'.

en: The valid arguments are: 'game', 'ruleset', 'script' or 'default'.
gl_ES: Os argumentos válidos son: 'xogo', 'conxunto de regras', 'script' ou 'predeterminado'.

en: Reset all settings to the values at the game start.
gl_ES: Restablece todos os axustes aos valores ao comezo do xogo.

en: No saved settings from the game start available.
gl_ES: Non hai opcións gardadas desde o inicio do xogo.

en: No game started...
gl_ES: Non comezou ningún xogo...

en: Reset all settings to ruleset values.
gl_ES: Restablece toda a configuración aos valores do conxunto de regras.

en: Failed to reset settings to ruleset values.
gl_ES: Produciuse un erro ao restablecer os valores do conxunto de regras.

en: Reset all settings and rereading the server start script.
gl_ES: Restablece todos os axustes e relea o script de inicio do servidor.

en: Reset all settings to default values.
gl_ES: Restablece todos os axustes aos valores predeterminados.

en: Settings re-initialized.
gl_ES: Configuración reinicializada.

en: Option '%s' reset to default value, and will track any default changes.
gl_ES: A opción '%s' restablecerá o valor predeterminado e fará un seguimento dos cambios predeterminados.

en: Fall back to old syntax '%slua <script command>'.
gl_ES: Volve á sintaxe antiga '%slua <comando de script>'.

en: No lua command or lua script file. See '%shelp lua'.
gl_ES: Non hai comando lua nin ficheiro de script lua. Vexa '%shelp lua'.

en: Unsafe Lua code can only be run by explicit command.
gl_ES: O código Lua non seguro só se pode executar mediante un comando explícito.

en: You aren't allowed to run unsafe Lua code.
gl_ES: Non tes permiso para executar código Lua non seguro.

en: Freeciv script '%s' disallowed for security reasons.
gl_ES: O script de Freeciv '%s' non está permitido por motivos de seguridade.

en: No Freeciv script found by the name '%s'.
gl_ES: Non se atopou ningún script Freeciv co nome '%s'.

en: Loading Freeciv script file '%s'.
gl_ES: Cargando o ficheiro de script de Freeciv '%s'.

en: Cannot read Freeciv script '%s'.
gl_ES: Non se pode ler o script Freeciv '%s'.

en: Game not started - cannot delegate yet.
gl_ES: O xogo non comezou - aínda non pode delegar.

en: Command level '%s' or greater needed to modify others' delegations.
gl_ES: O nivel de comando '%s' ou superior é necesario para modificar as delegacións doutros.

en: Please specify a player for whom delegation should be canceled.
gl_ES: Especifique un xogador para o que se debe cancelar a delegación.

en: You can't switch players from the console.
gl_ES: Non podes cambiar de xogador desde a consola.

en: Please specify a player for whom the delegation should be shown.
gl_ES: Especifique un xogador para o que se debe mostrar a delegación.

en: Please specify a player to take control of.
gl_ES: Especifique un xogador para tomar o control.

en: Please specify a user to whom control is to be delegated.
gl_ES: Especifique un usuario ao que se lle debe delegar o control.

en: Command level '%s' or greater or special permission needed to modify others' delegations.
gl_ES: Nivel de comando '%s' ou superior ou permiso especial necesario para modificar as delegacións doutros.

en: You do not control a player.
gl_ES: Non controlas un xogador.

en: Can't delegate control of '%s' belonging to %s while they are controlling another player.
gl_ES: Non se pode delegar o control de '%s' pertencente a %s mentres controla outro xogador.

en: Can't change delegation of '%s' while controlled by delegate %s.
gl_ES: Non se pode cambiar a delegación de '%s' mentres está controlada polo delegado %s.

en: You can't delegate control while you are controlling a delegated player yourself.
gl_ES: Non podes delegar o control mentres controlas un xogador delegado ti mesmo.

note: TRANS: don't translate 'delegate cancel'
en: %s already owns '%s', so cannot also be delegate. Use '%sdelegate cancel' to cancel an existing delegation.
gl_ES: %s xa posúe '%s', polo que tampouco pode ser delegado. Use '%sdelegate cancel' para cancelar unha delegación existente.

note: TRANS: don't translate '/delegate cancel'
en: You can't delegate control to yourself. Use '/delegate cancel' to cancel an existing delegation.
gl_ES: Non podes delegar o control a ti mesmo. Use '/delegate cancel' para cancelar unha delegación existente.

en: Control of player '%s' delegated to user %s.
gl_ES: Control do xogador '%s' delegado ao usuario %s.

en: No delegation defined for '%s'.
gl_ES: Non se definiu ningunha delegación para '%s'.

en: Unexpected failure.
gl_ES: Fallo inesperado.

en: Your delegated control of player '%s' was canceled.
gl_ES: Cancelouse o teu control delegado do xogador '%s'.

en: Delegation of '%s' canceled.
gl_ES: Cancelouse a delegación de '%s'.

note: TRANS: don't translate '/delegate restore'.
en: You are already controlling a delegated player. Use '/delegate restore' to relinquish control of your current player first.
gl_ES: Xa estás controlando un xogador delegado. Use '/delegate restore' para ceder primeiro o control do seu xogador actual.

note: TRANS: don't translate '/delegate cancel'.
en: Can't take player while you have delegated control yourself. Use '/delegate cancel' to cancel your own delegation first.
gl_ES: Non se pode tomar o xogador mentres tes delegado o control. Use '/delegate cancel' para cancelar primeiro a súa propia delegación.

en: You already control '%s'.
gl_ES: Xa controlas '%s'.

en: Control of player '%s' has not been delegated to you.
gl_ES: Non se che delegou o control do xogador '%s'.

en: Another user already controls player '%s'.
gl_ES: Outro usuario xa controla o xogador '%s'.

en: %s is now controlling player '%s'.
gl_ES: %s agora controla o xogador '%s'.

en: You are not currently controlling a delegated player.
gl_ES: Actualmente non estás controlando un xogador delegado.

note: TRANS: "<user> is now connected to <player>" where <player> * can also be "global observer" or "nothing"
en: %s is now connected as %s.
gl_ES: %s agora está conectado como %s.

en: %s (observer)
gl_ES: %s (observador)

en: global observer
gl_ES: observador global

en: Ambiguous 'mapimg' command.
gl_ES: Comando 'mapimg' ambiguo.

en: The valid arguments are: %s.
gl_ES: Os argumentos válidos son: %s.

en: Missing argument for 'mapimg define'.
gl_ES: Falta o argumento para 'mapimg define'.

en: Can't use definition: %s.
gl_ES: Non se pode usar a definición: %s.

en: Defined as map image definition %d: '%s'.
gl_ES: Definido como definición de imaxe de mapa %d: '%s'.

en: Missing argument for 'mapimg delete'.
gl_ES: Falta o argumento para 'mapimg delete'.

en: All map image definitions deleted.
gl_ES: Elimináronse todas as definicións das imaxes do mapa.

en: Couldn't delete definition: %s.
gl_ES: Non se puido eliminar a definición: %s.

en: Map image definition %d deleted.
gl_ES: Eliminouse a definición da imaxe do mapa %d.

en: Bad argument for 'mapimg delete': '%s'.
gl_ES: Argumento incorrecto para 'mapimg delete': '%s'.

en: Couldn't show definition: %s.
gl_ES: Non se puido mostrar a definición: %s.

en: Bad argument for 'mapimg show': '%s'.
gl_ES: Mal argumento para 'mapear espectáculos': '%s'.

en: Map color test images saved.
gl_ES: Gardáronse as imaxes da proba de cores do mapa.

en: Missing argument for 'mapimg create'.
gl_ES: Falta o argumento para 'mapimg create'.

en: Error saving map image %d: %s.
gl_ES: Erro ao gardar a imaxe do mapa %d: %s.

en: Bad argument for 'mapimg create': '%s'.
gl_ES: Argumento incorrecto para 'mapimg create': '%s'.

en: No player given for aicmd.
gl_ES: Non se deu ningún xogador para aicmd.

en: No command for the AI console defined.
gl_ES: Non se definiu ningún comando para a consola AI.

en: AI console for player %s. Command: '%s'.
gl_ES: Consola AI para o xogador %s. Comando: '%s'.

en: No AI console defined for the AI '%s' of player %s.
gl_ES: Non se definiu ningunha consola de IA para a IA '%s' do xogador %s.

en: No AI defined for player %s.
gl_ES: Non se definiu ningunha IA para o xogador %s.

en: Freeciv database script deactivated at compile time.
gl_ES: O script da base de datos Freeciv desactivouse no momento da compilación.

en: Freeciv database script not activated at server start. See the Freeciv server's --auth command line option.
gl_ES: O script da base de datos Freeciv non está activado ao iniciar o servidor. Vexa a opción de liña de comandos --auth do servidor Freeciv.

en: Ambiguous fcdb command.
gl_ES: Comando fcdb ambiguo.

en: Not enough human players ('minplayers' server setting has value %d); game will not start.
gl_ES: Non hai suficientes xogadores humanos (a configuración do servidor 'minplayers' ten o valor %d); o xogo non comezará.

en: No players; game will not start.
gl_ES: Sen xogadores; o xogo non comezará.

en: Not enough nations in the current nation set for all players; game will not start. (See 'nationset' setting.)
gl_ES: Non hai suficientes nacións no conxunto nación actual para todos os xogadores; o xogo non comezará. (Consulte a configuración "nationset").

en: Not enough nations for all players; game will not start.
gl_ES: Non hai suficientes nacións para todos os xogadores; o xogo non comezará.

en: Neither 'startcity' nor 'startunits' setting gives players anything to start game with; game will not start.
gl_ES: Nin a configuración de 'startcity' nin de 'startunits' ofrece aos xogadores nada co que comezar o xogo; o xogo non comezará.

en: All players are ready; starting game.
gl_ES: Todos os xogadores están preparados; partida inicial.

note: TRANS: given when /start is invoked during gameover.
en: Cannot start the game: the game is waiting for all clients to disconnect.
gl_ES: Non se pode iniciar o xogo: o xogo está esperando a que todos os clientes se desconecten.

note: TRANS: given when /start is invoked while the game * is running.
en: Cannot start the game: it is already running.
gl_ES: Non se pode iniciar o xogo: xa se está a executar.

en: Cutting connection %s.
gl_ES: Cortando a conexión %s.

en: connection cut
gl_ES: corte de conexión

en: You may not kick yourself.
gl_ES: Non podes darte unha patada.

en: There must be at least %d unique connections to the server for this command to be valid.
gl_ES: Debe haber polo menos %d conexións únicas co servidor para que este comando sexa válido.

en: kicked
gl_ES: patada

en: Welcome - this is the introductory help text for the Freeciv server.
    
    Two important server concepts are Commands and Options. Commands, such as 'help', are used to interact with the server. Some commands take one or more arguments, separated by spaces. In many cases commands and command arguments may be abbreviated. Options are settings which control the server as it is running.
    
    To find out how to get more information about commands and options, use 'help help'.
    
    For the impatient, the main commands to get going are:
      show   -  to see current options
      set    -  to set options
      start  -  to start the game once players have connected
      save   -  to save the current game
      quit   -  to exit
gl_ES: Benvido: este é o texto de axuda introdutorio para o servidor Freeciv.
    
    Dous conceptos de servidor importantes son Comandos e Opcións. Os comandos, como "axuda", úsanse para interactuar co servidor. Algúns comandos levan un ou máis argumentos, separados por espazos. En moitos casos, os comandos e os argumentos dos comandos pódense abreviar. As opcións son axustes que controlan o servidor mentres se está a executar.
    
    Para saber como obter máis información sobre comandos e opcións, use a "axuda de axuda".
    
    Para os impacientes, os principais comandos para poñerse en marcha son:
     mostrar - para ver as opcións actuais
     set - para establecer opcións
     start - para comezar o xogo unha vez que os xogadores se conectaron
     gardar - para gardar o xogo actual
     saír - para saír

note: TRANS: <untranslated name> - translated short help
en: Command: %s  -  %s
gl_ES: Comando: %s - %s

note: TRANS: <untranslated name>
en: Command: %s
gl_ES: Comando: %s

en: Synopsis:
gl_ES: Sinopse:

en: Level: %s
gl_ES: Nivel: %s

en: The following server commands are available:
gl_ES: Os seguintes comandos do servidor están dispoñibles:

en: Possible matches: %s
gl_ES: Posibles coincidencias: %s

en: Help argument '%s' is ambiguous.
gl_ES: O argumento de axuda '%s' é ambiguo.

en: No match for help argument '%s'.
gl_ES: Non hai coincidencia para o argumento de axuda '%s'.

en: List of connections to server:
gl_ES: Lista de conexións ao servidor:

en: <no connections>
gl_ES: <sen conexións>

en: List of all delegations:
gl_ES: Lista de todas as delegacións:

note: TRANS: last %s is either " (active)" or empty string
en: %s delegates control over player '%s' to user %s%s.
gl_ES: %s delega o control do xogador '%s' ao usuario %s%s.

note: TRANS: preserve leading space
en:  (active)
gl_ES:  (activo)

en: No delegations defined.
gl_ES: Non hai delegacións definidas.

en: Your ignore list:
gl_ES: A túa lista de ignorados:

en: List of players:
gl_ES: Lista de xogadores:

en: <no players>
gl_ES: <sen xogadores>

en: , user %s
gl_ES: , usuario %s

en: , ready
gl_ES: , listo

en: , not ready
gl_ES: , non está listo

en: , Dead
gl_ES: , Morto

en: , difficulty level %s
gl_ES: , nivel de dificultade %s

en: , %d connection: | , %d connections:
gl_ES[0]: , %d conexión:
gl_ES[1]: , %d conexións:

en: %s from %s (command access level %s), bufsize=%dkb
gl_ES: %s de %s (nivel de acceso ao comando %s), bufsize=%dkb

note: TRANS: preserve leading space
en:  (observer mode)
gl_ES:  (modo observador)

note: TRANS: don't translate text between ''
en: List of available rulesets, and how to load them:
gl_ES: Lista de conxuntos de regras dispoñibles e como cargalos:

en: Ruleset : /rulesetdir <dir> : /read <script>
gl_ES: Ruleset : /rulesetdir <dir> : /rea <script>

en: List of scenarios available:
gl_ES: Lista de escenarios dispoñibles:

note: TRANS: don't translate text between ''
en: List of nation sets available for 'nationset' option:
gl_ES: Lista de conxuntos de nacións dispoñibles para a opción "conxunto de nacións":

note: TRANS: nation set description; %d refers to number of playable * nations in set
en:  %-10s  %s (%d playable) |  %-10s  %s (%d playable)
gl_ES[0]:  %-10s %s (%d xogable)
gl_ES[1]:  %-10s %s (%d xogables)

en: List of teams:
gl_ES: Lista de equipos:

note: TRANS: There will always be at least 2 players here.
en: %2d : '%s' : %d player : | %2d : '%s' : %d players :
gl_ES[0]: %2d : '%s' : %d xogador :
gl_ES[1]: %2d : '%s' : %d xogadores :

en: No map image definitions.
gl_ES: Non hai definicións de imaxe de mapa.

en: List of map image definitions:
gl_ES: Lista de definicións de imaxes do mapa:

en: List of AI types:
gl_ES: Lista de tipos de IA:

en: List of player colors:
gl_ES: Lista de cores dos xogadores:

en: %s (user %s): [%s]
gl_ES: %s (usuario %s): [%s]

en: Bad list argument: '%s'. Try '%shelp list'.
gl_ES: Argumento da lista incorrecto: '%s'. Proba a '%shelp list'.

en: The %s have researched %s.
gl_ES: Os %s investigaron %s.

note: TRANS: Tech from source of an effect * (Great Library)
en: ?fromeffect:%s acquired from %s!
gl_ES: %s adquirido de %s!

note: TRANS: Tech from source of an effect * (Great Library)
en: ?fromeffect:%s acquired from %s's %s!
gl_ES: %s adquirido do %s de %s!

note: TRANS: Tech from source of an effect * (Great Library)
en: ?fromeffect:The %s have acquired %s from %s.
gl_ES: O %s adquiriu %s de %s.

en: Discovery of %s OBSOLETES %s in %s!
gl_ES: Descubrimento de %s OBSOLETOS %s en %s!

en: Discovery of %s
gl_ES: Descubrimento de %s

en: Learned %s. Our scientists focus on %s; goal is %s.
gl_ES: Aprendín %s. Os nosos científicos céntranse en %s; o obxectivo é %s.

en: Learned %s. Scientists do not know what to research next.
gl_ES: Aprendín %s. Os científicos non saben que investigar a continuación.

en: Learned %s. Scientists choose to research %s.
gl_ES: Aprendín %s. Os científicos optan por investigar %s.

en: Great scientists from all the world join your civilization: you learn %s immediately.
gl_ES: Grandes científicos de todo o mundo únense á túa civilización: aprendes %s inmediatamente.

en: %s acquire %s as a result of learning %s.
gl_ES: %s adquire %s como resultado de aprender %s.

en: Insufficient science output. We lost %s.
gl_ES: Produción científica insuficiente. Perdemos %s.

note: TRANS: technology loss
en: The %s have lost %s.
gl_ES: Os %s perderon a %s.

en: The required technology for our government '%s' was lost. The citizens have started a revolution into '%s'.
gl_ES: Perdeuse a tecnoloxía necesaria para o noso goberno '%s'. Os cidadáns comezaron unha revolución en '%s'.

en: The required technology for our new government '%s' was lost. The citizens chose '%s' as new target government.
gl_ES: Perdeuse a tecnoloxía necesaria para o noso novo goberno '%s'. Os cidadáns escolleron '%s' como novo goberno obxectivo.

en: %s can't build %s. The required technology was lost.
gl_ES: %s non pode construír %s. Perdeuse a tecnoloxía necesaria.

en: Technology goal is %s.
gl_ES: O obxectivo tecnolóxico é %s.

en: You steal %s from the %s.
gl_ES: Roubas %s do %s.

en: The %s stole %s from the %s and shared it with you.
gl_ES: O %s roubou a %s do %s e compartiuno contigo.

en: The %s stole %s from you!
gl_ES: O %s roubouche a %s!

en: The %s have stolen %s from the %s.
gl_ES: Os %s roubaron %s aos %s.

en: Too bad! You made a mistake transferring the tech %s and lost it.
gl_ES: Mágoa! Cometeches un erro ao transferir a tecnoloxía %s e perdeuna.

en: Too bad! The %s made a mistake transferring the tech %s and lost it.
gl_ES: Mágoa! O %s cometeu un erro ao transferir a tecnoloxía %s e perdeuna.

en: Too bad! You made a mistake transferring the tech %s and didn't get it.
gl_ES: Mágoa! Cometeches un erro ao transferir a tecnoloxía %s e non a conseguiches.

en: Too bad! The %s made a mistake transferring the tech %s and didn't get it.
gl_ES: Mágoa! O %s cometeu un erro ao transferir a tecnoloxía %s e non a conseguiu.

note: TRANS: "Discovery of <tech>"
en: %s makes several new government forms available. You may want to start a revolution.
gl_ES: %s ofrece varios formularios gobernamentais novos. Pode querer comezar unha revolución.

note: TRANS: "Discovery of <tech>"
en: %s makes the government form %s available. You may want to start a revolution.
gl_ES: %s fai dispoñible o formulario de goberno %s. Pode querer comezar unha revolución.

en: Illegal packet, can't upgrade %s (yet).
gl_ES: Paquete ilegal, non se pode actualizar %s (aínda).

note: TRANS: "2 Musketeers upgraded to Riflemen for 100 gold." * Plurality is in gold (second %d), not units.
en: %d %s upgraded to %s for %d gold. | %d %s upgraded to %s for %d gold.
gl_ES[0]: %d %s actualizouse a %s para %d ouro.
gl_ES[1]: %d %s actualizouse a %s para %d ouro.

en: No units could be upgraded.
gl_ES: Non se puido actualizar ningunha unidad.

en: %s upgraded to %s for %d gold. | %s upgraded to %s for %d gold.
gl_ES[0]: %s actualizouse a %s para %d ouro.
gl_ES[1]: %s actualizouse a %s para %d ouro.

note: TRANS: You can only have one Leader.
en: You can only have one %s.
gl_ES: Só podes ter un %s.

note: TRANS: <unit> ... <unit>
en: Your %s succeeded in capturing the %s %s.
gl_ES: O teu %s conseguiu capturar o %s %s.

note: TRANS: <unit> ... <Poles>
en: Your %s was captured by the %s.
gl_ES: O teu %s foi capturado polo %s.

note: TRANS: <unit> ... <unit>
en: Your %s wiped the %s %s.
gl_ES: O teu %s limpou o %s %s.

note: TRANS: <unit> ... <Poles>
en: Your %s was wiped by the %s.
gl_ES: O teu %s foi borrado polo %s.

note: TRANS: <Poles> <Spy>
en: The %s don't have a capital to expel their %s to.
gl_ES: Os %s non teñen un capital ao que expulsar os seus %s.

note: TRANS: <Border Patrol> ... <Spy>
en: Your %s succeeded in expelling the %s %s.
gl_ES: O teu %s conseguiu expulsar o %s %s.

note: TRANS: <unit> ... <Poles>
en: Your %s was expelled by the %s.
gl_ES: O teu %s foi expulsado polos %s.

note: TRANS: used instead of nation adjective when the nation is * domestic.
en: your
gl_ES: teu

note: TRANS: If foreign: Your Leader heals Finnish Warrior. * If domestic: Your Leader heals your Warrior.
en: Your %s heals %s %s.
gl_ES: O teu %s cura a %s %s.

note: TRANS: Norwegian ... Leader ... Warrior
en: %s %s heals your %s.
gl_ES: %s %s cura o teu %s.

en: Unit cannot do anything.
gl_ES: A unidade non pode facer nada.

en: Your %s found no suitable target.
gl_ES: O teu %s non atopou un obxectivo axeitado.

note: TRANS: terrain name * "Your Diplomat cannot act from Ocean. Only * Spy or Partisan ...
en: Your %s cannot act from %s. Only %s can act from a non livable tile.
gl_ES: O teu %s non pode actuar desde %s. Só %s pode actuar desde unha cela non habitable.

note: TRANS: terrain name
en: Unit cannot act from %s.
gl_ES: A unidade non pode actuar desde %s.

note: TRANS: terrain name
en: Unit cannot act against %s.
gl_ES: A unidade non pode actuar contra %s.

en: This unit is being transported, and so cannot act.
gl_ES: Esta unidade está a ser transportada, polo que non pode actuar.

en: This unit cannot act when it isn't being transported.
gl_ES: Esta unidade non pode actuar cando non está a ser transportada.

en: This unit is transporting, and so cannot act.
gl_ES: Esta unidade está transportando, polo que non pode actuar.

en: This unit cannot act when it isn't transporting.
gl_ES: Esta unidade non pode actuar cando non se está transportando.

en: This unit has a home city, and so cannot act.
gl_ES: Esta unidade ten unha cidade de orixe, polo que non pode actuar.

en: This unit cannot act unless it has a home city.
gl_ES: Esta unidade non pode actuar a non ser que teña unha cidade de orixe.

en: You must declare war on %s first. Try using the Nations report (F3).
gl_ES: Debes declarar a guerra a %s primeiro. Proba a usar o informe de Nacións (F3).

en: You must break peace with %s first. Try using the Nations report to declare war (F3).
gl_ES: Debes romper a paz con %s primeiro. Proba a usar o informe das Nacións para declarar a guerra (F3).

en: This unit cannot act against domestic targets.
gl_ES: Esta unidade non pode actuar contra obxectivos domésticos.

en: This unit cannot act against foreign targets.
gl_ES: Esta unidade non pode actuar contra obxectivos estranxeiros.

note: TRANS: Riflemen
en: %s cannot act against tiles with non allied units.
gl_ES: %s non pode actuar contra pezas con unidades non aliadas.

note: TRANS: Swedish ... Riflemen
en: %s %s cannot act.
gl_ES: %s %s non pode actuar.

note: TRANS: ... Pirate ...
en: This unit cannot act against %s targets.
gl_ES: Esta unidade non pode actuar contra %s obxectivos.

en: This unit has too few moves left to act.
gl_ES: A esta unidade quedan poucos movementos para actuar.

en: This unit cannot act against city centers.
gl_ES: Esta unidade non pode actuar contra os centros urbanos.

en: This unit cannot act against non city centers.
gl_ES: Esta unidade non pode actuar contra centros non urbanos.

en: This unit cannot act against claimed tiles.
gl_ES: Esta unidade non pode actuar contra as fichas reclamadas.

en: This unit cannot act against unclaimed tiles.
gl_ES: Esta unidade non pode actuar contra as fichas non reclamadas.

en: This unit is too near its target to act.
gl_ES: Esta unidade está demasiado preto do seu obxectivo para actuar.

en: This unit is too far away from its target to act.
gl_ES: Esta unidade está demasiado lonxe do seu obxectivo para actuar.

en: Can't perform any action this scenario permits.
gl_ES: Non se pode realizar ningunha acción que permita este escenario.

en: Can't perform any action this close to a city.
gl_ES: Non se pode realizar ningunha acción tan preto dunha cidade.

note: TRANS: Settler ... Berlin
en: %s can't do anything to %s. It is too big.
gl_ES: %s non pode facer nada con %s. É demasiado grande.

note: TRANS: London ... Settlers
en: %s needs an improvement to grow, so %s cannot do anything to it.
gl_ES: %s necesita unha mellora para crecer, polo que %s non pode facer nada.

note: TRANS: Paris ... Warriors (think: airlift)
en: %s don't have enough capacity, so %s cannot do anything.
gl_ES: %s non ten capacidade suficiente, polo que %s non pode facer nada.

note: TRANS: Paratroopers ...
en: %s can't do anything to an unknown target tile.
gl_ES: %s non pode facer nada cunha cela de destino descoñecido.

note: TRANS: "Spy can't do anything. 154 gold may help. * Treasury contains 100 gold."
en: %s can't do anything. %d gold may help. %s | %s can't do anything. %d gold may help. %s
gl_ES[0]: %s non pode facer nada. %d ouro pode axudar. %s
gl_ES[1]: %s non pode facer nada. %d ouro pode axudar. %s

note: TRANS: "Trireme cannot move ..."
en: %s cannot move that far from the coast line.
gl_ES: %s non pode moverse tan lonxe da liña da costa.

note: TRANS: "Riflemen cannot disembark ... native base * for Helicopter."
en: %s cannot disembark outside of a city or a native base for %s.
gl_ES: %s non pode desembarcar fóra dunha cidade ou dunha base nativa para %s.

en: %s can't do anything since there is an unreachable unit.
gl_ES: %s non pode facer nada xa que hai unha unidade inalcanzable.

en: %s can't do anything since there is unit with a positive defense value.
gl_ES: %s non pode facer nada xa que hai unidade cun valor de defensa positivo.

en: %s can't do anything since you already have a %s.
gl_ES: %s non pode facer nada xa que xa tes un %s.

en: No action possible.
gl_ES: Non é posible ningunha acción.

en: Target not at target tile.
gl_ES: Obxectivo non na ficha de destino.

note: TRANS: "Your Spy found ... suitable for * Bribe Enemy Unit."
en: Your %s found no target suitable for %s.
gl_ES: O teu %s non atopou ningún obxectivo axeitado para %s.

note: TRANS: "Having your Spy do Bribe Enemy Unit to * this target ..."
en: Having your %s do %s to this target is redundant.
gl_ES: Que o teu %s faga %s a este obxectivo é redundante.

note: TRANS: action name. * "Your Spy can't do Steal Gold from Ocean. * Only Explorer or Partisan can do Steal Gold ..."
en: Your %s can't do %s from %s. Only %s can do %s from a non livable tile.
gl_ES: O teu %s non pode facer %s desde %s. Só %s pode facer %s desde unha cela non habitable.

note: TRANS: action name. * "Your Spy can't do Steal Gold from Ocean."
en: Your %s can't do %s from %s.
gl_ES: O teu %s non pode facer %s desde %s.

note: TRANS: action name. * "Your Spy can't do Industrial Sabotage to Mountains."
en: Your %s can't do %s to %s.
gl_ES: O teu %s non pode facer %s a %s.

note: TRANS: action name. * "Your Spy can't do Industrial Sabotage while ..."
en: Your %s can't do %s while being transported.
gl_ES: O teu %s non pode facer %s mentres se transporta.

note: TRANS: action name. * "Your Spy can't do Industrial Sabotage while ..."
en: Your %s can't do %s while not being transported.
gl_ES: O teu %s non pode facer %s mentres non se transporta.

note: TRANS: action name. * "Your Spy can't do Industrial Sabotage while ..."
en: Your %s can't do %s while transporting.
gl_ES: O teu %s non pode facer %s durante o transporte.

note: TRANS: action name. * "Your Spy can't do Industrial Sabotage while ..."
en: Your %s can't do %s while not transporting.
gl_ES: O teu %s non pode facer %s mentres non o transporta.

note: TRANS: action name. * "Your Spy can't do Industrial Sabotage because ..."
en: Your %s can't do %s because it has a home city.
gl_ES: O teu %s non pode facer %s porque ten unha cidade de orixe.

note: TRANS: action name. * "Your Spy can't do Industrial Sabotage because ..."
en: Your %s can't do %s because it is homeless.
gl_ES: O teu %s non pode facer %s porque non ten fogar.

note: TRANS: action name. * "Your Spy can't do Industrial Sabotage while you * aren't at war with Prester John."
en: Your %s can't do %s while you aren't at war with %s.
gl_ES: O teu %s non pode facer %s mentres non esteas en guerra con %s.

note: TRANS: action name. * "Your Spy can't do Industrial Sabotage while you * are at peace with Prester John. Try using the * Nations report (F3)."
en: Your %s can't do %s while you are at peace with %s. Try using the Nations report to declare war (F3).
gl_ES: O teu %s non pode facer %s mentres estás en paz con %s. Proba a usar o informe das Nacións para declarar a guerra (F3).

note: TRANS: action name. * "Your Riflemen can't do Expel Unit to domestic * unit stacks."
en: Your %s can't do %s to domestic %s.
gl_ES: O teu %s non pode facer %s con %s doméstico.

note: TRANS: action name. * "Your Leader can't do Use Court Physician to foreign * unit stacks."
en: Your %s can't do %s to foreign %s.
gl_ES: O teu %s non pode facer %s con %s estranxeiro.

note: TRANS: Paratroopers ... Drop Paratrooper
en: Your %s can't do %s to tiles with non allied units.
gl_ES: O teu %s non pode facer %s coas pezas con unidades non aliadas.

note: TRANS: action name. * "Swedish Riflemen can't do Expel Unit."
en: %s %s can't do %s.
gl_ES: %s %s non pode facer %s.

note: TRANS: action name. * "Riflemen... Expel Unit... Pirate Migrants."
en: Your %s can't do %s to %s %s.
gl_ES: O teu %s non pode facer %s a %s %s.

note: TRANS: action name. * "Your Spy has ... to do Bribe Enemy Unit."
en: Your %s has too few moves left to do %s.
gl_ES: O teu %s ten poucos movementos para facer %s.

note: TRANS: action name. * "Your Spy can't do Bribe Enemy Unit to city centers."
en: Your %s can't do %s to city centers.
gl_ES: O teu %s non pode facer %s nos centros das cidades.

note: TRANS: action name. * "Your Spy can only do Investigate City to * city centers."
en: Your %s can only do %s to city centers.
gl_ES: O teu %s só pode facer %s nos centros das cidades.

note: TRANS: action name. * "Your Settlers can't do Build City to claimed tiles."
en: Your %s can't do %s to claimed tiles.
gl_ES: O teu %s non pode facer %s coas fichas reclamadas.

note: TRANS: action name. * "Your Spy can't do Bribe Enemy Unit to * unclaimed tiles."
en: Your %s can't do %s to unclaimed tiles.
gl_ES: O teu %s non pode facer %s coas pezas non reclamadas.

note: TRANS: action name. * "Your Spy must be at least 2 tiles away to do * Incite a Revolt and Escape."
en: Your %s must be at least %d tile away to do %s. | Your %s must be at least %d tiles away to do %s.
gl_ES[0]: O teu %s debe estar polo menos en %d cela para facer %s.
gl_ES[1]: O teu %s debe estar polo menos a %d fichas de distancia para facer %s.

note: TRANS: action name. * "Your Diplomat can't be more than 1 tile away to do * Establish Embassy."
en: Your %s can't be more than %d tile away to do %s. | Your %s can't be more than %d tiles away to do %s.
gl_ES[0]: O teu %s non pode estar a máis de %d cela para facer %s.
gl_ES[1]: O teu %s non pode estar a máis de %d fichas para facer %s.

note: TRANS: Can't do Build City in this scenario.
en: Can't do %s in this scenario.
gl_ES: Non se pode facer %s neste escenario.

note: TRANS: Can't do Build City this close to a city.
en: Can't do %s this close to a city.
gl_ES: Non se pode facer %s tan preto dunha cidade.

note: TRANS: Settlers ... Join City ... London
en: %s can't do %s to %s. It is too big.
gl_ES: %s non pode facer %s a %s. É demasiado grande.

note: TRANS: London ... Settlers ... Join City
en: %s needs an improvement to grow, so %s cannot do %s.
gl_ES: %s necesita unha mellora para crecer, polo que %s non pode facer %s.

note: TRANS: Paris ... Airlift to City ... Warriors
en: %s has no capacity to %s %s.
gl_ES: %s non ten capacidade para %s %s.

note: TRANS: Paratroopers ... Drop Paratrooper
en: %s can't do %s to an unknown tile.
gl_ES: %s non pode facer %s cunha cela descoñecida.

note: TRANS: "Spy can't do Bribe Unit for 154 gold. * Treasury contains 100 gold."
en: %s can't do %s for %d gold. %s | %s can't do %s for %d gold. %s
gl_ES[0]: %s non pode facer %s por %d ouro. %s
gl_ES[1]: %s non pode facer %s por %d ouro. %s

note: TRANS: "Your Spy can't do Bribe Enemy Unit there ..."
en: Your %s can't do %s there since there's an unreachable unit.
gl_ES: O teu %s non pode facer %s alí xa que hai unha unidade inalcanzable.

note: TRANS: "Your Legion can't do Wipe Units there ..."
en: Your %s can't do %s there since there's an unit with positive defense value.
gl_ES: O teu %s non pode facer %s alí xa que hai unha unidade cun valor de defensa positivo.

note: TRANS: "You already have a Leader."
en: You already have a %s.
gl_ES: Xa tes un %s.

note: TRANS: Freight ... Disband Unit Recover ... Help Wonder ...
en: Your %s can't do %s when %s is legal.
gl_ES: O teu %s non pode facer %s cando %s é legal.

note: TRANS: action name. * "Your Spy was unable to do Bribe Enemy Unit."
en: Your %s was unable to do %s.
gl_ES: O teu %s non puido facer %s.

note: TRANS: Spy ... 5 ... Drop Paratrooper
en: Your %s lost %d hit points while attempting to do %s.
gl_ES: O teu %s perdeu %d puntos de vida ao tentar facer %s.

note: TRANS: Spy ... Drop Paratrooper
en: Your %s was killed while attempting to do %s.
gl_ES: O teu %s foi eliminado ao tentar facer %s.

note: TRANS: Spy ... movement point text that may include * fractions.
en: Your %s lost %s MP for attempting an illegal action.
gl_ES: O teu %s perdeu %s MP por tentar unha acción ilegal.

en: No explanation why you couldn't do %s. This is a bug. Sorry about that. -- Sveinung
gl_ES: Sen explicación por que non puido facer %s. Este é un erro. Sentímolo. -- Apertura

note: TRANS: other player ... unit type ... city name.
en: %s transferred control over a %s to you in %s.
gl_ES: %s transferiuche o control dun %s en %s.

en: %s added to aid %s in growing.
gl_ES: %s engadiuse para axudar a %s a medrar.

note: TRANS: another player had their unit join your city.
en: %s adds %s to your city %s.
gl_ES: %s engade %s á túa cidade %s.

note: TRANS: Battleship ... Los Angeles ... Bombard
en: Your %s destroyed %s by doing %s.
gl_ES: O teu %s destruíu %s ao facer %s.

note: TRANS: Sigurd I Magnusson ... Alkasse ... Attack
en: %s destroyed %s by doing %s.
gl_ES: %s destruíu %s ao facer %s.

note: TRANS: Your Bomber killed the English Rifleman by * doing Bombard.
en: Your %s killed the %s %s by doing %s.
gl_ES: O teu %s matou o %s %s facendo %s.

note: TRANS: Your Rifleman was killed by the French * Bomber doing Bombard.
en: Your %s was killed by the %s %s doing %s.
gl_ES: O teu %s foi eliminado polo %s %s facendo %s.

note: TRANS: Your Bomber bombards the English Rifleman.
en: Your %s bombards the %s %s.
gl_ES: O teu %s bombardea o %s %s.

note: TRANS: Your Rifleman is bombarded by the French * Bomber.
en: Your %s is bombarded by the %s %s.
gl_ES: O teu %s está bombardeado polo %s %s.

en: Your %s was shot down by SDI defenses, what a waste.
gl_ES: O teu %s foi derrubado polas defensas SDI, que desperdicio.

en: The nuclear attack on %s was avoided by your SDI defense.
gl_ES: O ataque nuclear a %s foi evitado pola túa defensa SDI.

note: TRANS: " and achieved the rank of <veteran level>"; * preserve leading space
en:  and achieved the rank of %s
gl_ES:  e acadou o rango de %s

note: TRANS: tired; note trailing space
en: tired
gl_ES: canso

note: TRANS: "Your green Legion [id:100 ...D:4.0 lost 1 HP, * 9 HP remaining] survived the pathetic ...attack from * green Warriors [id:90 ...A:1.0 HP:10].
en: Your %s %s [id:%d %sD:%.1f lost %d HP, %d HP remaining] survived the pathetic %sattack from %s %s [id:%d %sA:%.1f HP:%d].
gl_ES: O teu %s %s [id:%d %sD:%.1f perdeu %d HP, %d HP restante] sobreviviu ao patético %sataque de %s %s [id:%d %sA:%.1f HP:%d].

note: TRANS: "Your green Legion [id:100 ...D:4.0 lost 1 HP, * 9 HP remaining] survived the pathetic ...attack from the * Greek green Warriors [id:90 ...A:1.0 HP:10].
en: Your %s %s [id:%d %sD:%.1f lost %d HP, %d HP remaining] survived the pathetic %sattack from the %s %s %s [id:%d %sA:%.1f HP:%d].
gl_ES: O teu %s %s [id:%d %sD:%.1f perdeu %d HP, %d HP restante] sobreviviu ao patético %sataque do %s %s %s [id:%d %sA:%.1f HP: %d].

note: TRANS: "Your attacking green Cannon [id:100 ...A:8.0 * failed against green Destroyer [id:200 lost * 27 HP, 3 HP remaining%s]!"; * last %s is either "and ..." or empty string
en: Your attacking %s %s [id:%d %sA:%.1f HP:%d] failed against %s %s [id:%d lost %d HP, %d HP remaining%s]!
gl_ES: O teu ataque %s %s [id:%d %sA:%.1f HP:%d] fallou contra %s %s [id:%d perdeu %d HP, %d HP restantes%s]!

note: TRANS: "Your attacking green Cannon [id:100 ...A:8.0 * failed against the Polish green Destroyer [id:200 lost * 27 HP, 3 HP remaining%s]!"; * last %s is either "and ..." or empty string
en: Your attacking %s %s [id:%d %sA:%.1f HP:%d] failed against the %s %s %s [id:%d lost %d HP, %d HP remaining%s]!
gl_ES: O teu atacante %s %s [id:%d %sA:%.1f HP:%d] fallou contra o %s %s %s [id:%d perdeu %d HP, %d HP restantes%s]!

note: TRANS: "Your green Warriors [id:100 ...D:1.0 HP:10] * lost to an attack by green Legion * [id:200 ...A:4.0 lost 1 HP, has 9 HP remaining%s]." * last %s is either "and ..." or empty string
en: Your %s %s [id:%d %sD:%.1f HP:%d] lost to an attack by %s %s [id:%d %sA:%.1f lost %d HP, has %d HP remaining%s].
gl_ES: O teu %s %s [id:%d %sD:%.1f HP:%d] perdeu nun ataque de %s %s [id:%d %sA:%.1f perdeu %d HP, ten %d HP %s restantes].

note: TRANS: "Your green Warriors [id:100 ...D:1.0 HP:10] * lost to an attack by the Greek green Legion * [id:200 ...A:4.0 lost 1 HP, has 9 HP remaining%s]." * last %s is either "and ..." or empty string
en: Your %s %s [id:%d %sD:%.1f HP:%d] lost to an attack by the %s %s %s [id:%d %sA:%.1f lost %d HP, has %d HP remaining%s].
gl_ES: O teu %s %s [id:%d %sD:%.1f HP:%d] perdeu por un ataque do %s %s %s [id:%d %sA:%.1f perdeu %d HP, ten %d HP restantes%s].

note: TRANS: "Your attacking green Legion [id:200 ...A:4.0 * lost 1 HP, has 9 HP remaining] succeeded against * green Warriors [id:100 HP:10]."
en: Your attacking %s %s [id:%d %s%sA:%.1f lost %d HP, has %d remaining] succeeded against %s %s [id:%d HP:%d].
gl_ES: O teu atacante %s %s [id:%d %s%sA:%.1f perdeu %d HP, ten %d restante] con éxito contra %s %s [id:%d HP:%d].

note: TRANS: "Your attacking green Legion [id:200 ...A:4.0 * lost 1 HP, has 9 HP remaining] succeeded against the * Greek green Warriors [id:100 HP:10]."
en: Your attacking %s %s [id:%d %s%sA:%.1f lost %d HP, has %d remaining] succeeded against the %s %s %s [id:%d HP:%d].
gl_ES: O teu atacante %s %s [id:%d %s%sA:%.1f perdeu %d HP, ten %d restante] con éxito contra o %s %s %s [id:%d HP:%d].

note: TRANS: unit, action, city
en: Your %s failed to do %s in %s.
gl_ES: O teu %s non puido facer %s en %s.

en: Your %s didn't find a %s to %s in %s.
gl_ES: O teu %s non atopou un %s a %s en %s.

en: Your %s cannot do %s to %s in %s.
gl_ES: O teu %s non pode facer %s a %s en %s.

en: Cannot attack unless you declare war first.
gl_ES: Non podes atacar a menos que declares a guerra primeiro.

en: %s can only move into your own zone of control.
gl_ES: %s só pode moverse á túa propia zona de control.

en: Cannot invade unless you break peace with %s first.
gl_ES: Non se pode invadir a menos que primeiro rompas a paz con %s.

en: Terrain is unsuitable for %s units.
gl_ES: O terreo non é adecuado para %s unidades.

note: TRANS: Your Caravan does "Disband Unit Recover" to help build the * current production in Bergen (4 surplus). * "Disband Unit Recover" says "current production" rather than its name.
en: current production
gl_ES: produción actual

note: TRANS: Your Caravan does "Help Wonder" to help build the * Pyramids in Bergen (4 remaining). * You can reorder '4' and 'remaining' in the actual format string.
en: remaining
gl_ES: restante

note: TRANS: Your Caravan does "Help Wonder" to help build the * Pyramids in Bergen (4 surplus). * You can reorder '4' and 'surplus' in the actual format string.
en: surplus
gl_ES: excedente

note: TRANS: Your Caravan does "Help Wonder" to help build the * Pyramids in Bergen (4 surplus).
en: Your %s does %s to help build the %s in %s (%d %s).
gl_ES: O teu %s fai %s para axudar a construír o %s en %s (%d %s).

note: TRANS: Help building the Pyramids in Bergen received * from Persian Caravan (4 surplus).
en: Help building the %s in %s received from %s %s (%d %s).
gl_ES: Axuda a construír o %s en %s recibida de %s %s (%d %s).

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route because it has no home city.
gl_ES: Sentímolo, o teu %s non pode establecer unha ruta comercial porque non ten cidade natal.

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route because it's not carrying any goods.
gl_ES: Sentímolo, o teu %s non pode establecer unha ruta comercial porque non leva mercancías.

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route between %s and %s.
gl_ES: Sentímolo, o teu %s non pode establecer unha ruta comercial entre %s e %s.

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route here!
gl_ES: Sentímolo, o teu %s non pode establecer unha ruta comercial aquí!

en:       The city of %s already has %d better trade route! |       The city of %s already has %d better trade routes!
gl_ES[0]:       A cidade de %s xa ten %d ruta comercial mellor!
gl_ES[1]:       A cidade de %s xa ten %d rutas comerciais mellores!

note: TRANS: ... Caravan ... Paris ... Stockholm ... Goods
en: Your %s from %s has arrived in %s carrying %s.
gl_ES: O teu %s de %s chegou en %s levando %s.

note: TRANS: ... Caravan ... Paris ... Stockholm, ... Goods...
en: Your %s from %s has arrived in %s carrying %s, and revenues amount to %d in gold. | Your %s from %s has arrived in %s carrying %s, and revenues amount to %d in gold.
gl_ES[0]: O teu %s de %s chegou a %s levando %s, e os ingresos ascenden a %d en ouro.
gl_ES[1]: O teu %s de %s chegou a %s levando %s, e os ingresos ascenden a %d en ouro.

note: TRANS: ... Caravan ... Paris ... Stockholm, ... Goods...
en: Your %s from %s has arrived in %s carrying %s, and revenues amount to %d in research. | Your %s from %s has arrived in %s carrying %s, and revenues amount to %d in research.
gl_ES[0]: O teu %s de %s chegou a %s levando %s, e os ingresos ascenden a %d na investigación.
gl_ES[1]: O teu %s de %s chegou a %s levando %s, e os ingresos ascenden a %d na investigación.

note: TRANS: ... Caravan ... Paris ... Stockholm, ... Goods...
en: Your %s from %s has arrived in %s carrying %s, and revenues amount to %d in gold and research. | Your %s from %s has arrived in %s carrying %s, and revenues amount to %d in gold and research.
gl_ES[0]: O teu %s de %s chegou a %s levando %s, e os ingresos ascenden a %d en ouro e investigación.
gl_ES[1]: O teu %s de %s chegou a %s levando %s, e os ingresos ascenden a %d en ouro e investigación.

en: New trade route established from %s to %s.
gl_ES: Estableceuse unha nova ruta comercial de %s a %s.

en: The %s established a trade route between their city %s and %s.
gl_ES: Os %s estableceron unha ruta comercial entre as súas cidades %s e %s.

en: %s was upgraded for free to %s.
gl_ES: %s actualizouse gratuitamente a %s.

en: Your %s has run out of hit points because it was not supported by a city.
gl_ES: O teu %s quedou sen puntos de vida porque non era compatible con ningunha cidade.

en: Your %s has run out of hit points.
gl_ES: O teu %s quedou sen puntos de vida.

en: Your %s has returned to refuel.
gl_ES: O teu %s volveu a repostar.

note: TRANS: Your <unit> became ... rank of <veteran level>.
en: Your %s became more experienced and achieved the rank of %s.
gl_ES: O teu %s tivo máis experiencia e alcanzou o rango de %s.

en: %s converted to %s.
gl_ES: %s convertido en %s.

en: %s cannot be converted.
gl_ES: Non se pode converter %s.

en: Orders for %s aborted because activity is no longer available.
gl_ES: Os pedidos de %s abortáronse porque a actividade xa non está dispoñible.

en: Teleported your %s to %s.
gl_ES: Teletransportou o teu %s a %s.

note: TRANS: A unit is moved to resolve stack conflicts.
en: Moved your %s.
gl_ES: Moveuse o teu %s.

note: TRANS: A unit is disbanded to resolve stack conflicts.
en: Disbanded your %s.
gl_ES: Disolveuse o teu %s.

en: Unable to defend %s, %s has lost the game.
gl_ES: Non se puido defender a %s, %s perdeu a partida.

en: Losing %s meant losing the game! Be more careful next time!
gl_ES: Perder %s significaba perder o xogo! Ten máis coidado a próxima vez!

en: %s lost when %s was lost.
gl_ES: %s perdeuse cando se perdeu %s.

en: %s escaped the destruction of %s, and fled to %s.
gl_ES: %s escapou da destrución de %s e fuxiu a %s.

note: TRANS: "... Cannon ... Destroyer ...."
en: Your attacking %s succeeded against %s (and %d other unit)! | Your attacking %s succeeded against %s (and %d other units)!
gl_ES[0]: O teu atacante %s conseguiu contra %s (e %d unidade máis)!
gl_ES[1]: O teu atacante %s triunfou contra %s (e outras %d unidades)!

note: TRANS: "... Cannon ... the Polish Destroyer ...."
en: Your attacking %s succeeded against the %s %s (and %d other unit)! | Your attacking %s succeeded against the %s %s (and %d other units)!
gl_ES[0]: O teu atacante %s triunfou contra o %s %s (e %d unidade máis)!
gl_ES[1]: O teu atacante %s triunfou contra os %s %s (e outras %d unidades)!

note: TRANS: "Cannon ... Destroyer."
en: %s lost to an attack by %s.
gl_ES: %s perdeu un ataque de %s.

note: TRANS: "Cannon ... the Polish Destroyer."
en: %s lost to an attack by the %s %s.
gl_ES: %s perdeu nun ataque dos %s %s.

note: TRANS: "Cannon lost when Destroyer * attacked Musketeers."
en: %s lost when %s attacked %s.
gl_ES: %s perdeuse cando %s atacou a %s.

note: TRANS: "Cannon lost when the Polish Destroyer * attacked Musketeers."
en: %s lost when the %s %s attacked %s.
gl_ES: %s perdeuse cando o %s %s atacou a %s.

note: TRANS: "Cannon lost when Destroyer * attacked the German Musketeers."
en: %s lost when %s attacked the %s %s.
gl_ES: %s perdeu cando %s atacou a %s %s.

note: TRANS: "Cannon lost when the Polish Destroyer * attacked the German Musketeers."
en: %s lost when the %s %s attacked the %s %s.
gl_ES: %s perdeuse cando o %s %s atacou o %s %s.

note: TRANS: "Musketeers (and Cannon) lost to an * attack from Destroyer."
en: %s (and %s) lost to an attack from %s.
gl_ES: %s (e %s) perdeuse por un ataque de %s.

note: TRANS: "Musketeers (and Cannon) lost to an * attack from the Polish Destroyer."
en: %s (and %s) lost to an attack from the %s %s.
gl_ES: %s (e %s) perdeuse por un ataque do %s %s.

note: TRANS: "Musketeers and 3 other units lost to * an attack from Destroyer." * (only happens with at least 2 other units)
en: %s and %d other unit lost to an attack from %s. | %s and %d other units lost to an attack from %s.
gl_ES[0]: %s e %d unidades máis perderon por un ataque de %s.
gl_ES[1]: %s e %d unidades máis perderon por un ataque de %s.

note: TRANS: "Musketeers and 3 other units lost to * an attack from the Polish Destroyer." * (only happens with at least 2 other units)
en: %s and %d other unit lost to an attack from the %s %s. | %s and %d other units lost to an attack from the %s %s.
gl_ES[0]: %s e %d unidade máis perderon por un ataque do %s %s.
gl_ES[1]: %s e %d unidades máis perderon por un ataque do %s %s.

note: TRANS: "2 units lost when Destroyer * attacked Musketeers." * (only happens with at least 2 other units)
en: %d unit lost when %s attacked %s. | %d units lost when %s attacked %s.
gl_ES[0]: %d unidade perdida cando %s atacou a %s.
gl_ES[1]: %d unidades perdidas cando %s atacou a %s.

note: TRANS: "2 units lost when the Polish Destroyer * attacked Musketeers." * (only happens with at least 2 other units)
en: %d unit lost when the %s %s attacked %s. | %d units lost when the %s %s attacked %s.
gl_ES[0]: %d unidade perdida cando o %s %s atacou a %s.
gl_ES[1]: %d unidades perdidas cando o %s %s atacou a %s.

note: TRANS: "2 units lost when Destroyer * attacked the German Musketeers." * (only happens with at least 2 other units)
en: %d unit lost when %s attacked the %s %s. | %d units lost when %s attacked the %s %s.
gl_ES[0]: %d unidade perdida cando %s atacou a %s %s.
gl_ES[1]: %d unidades perdidas cando %s atacou a %s %s.

note: TRANS: "2 units lost when the Polish Destroyer * attacked the German Musketeers." * (only happens with at least 2 other units)
en: %d unit lost when the %s %s attacked the %s %s. | %d units lost when the %s %s attacked the %s %s.
gl_ES[0]: %d unidade perdida cando o %s %s atacou o %s %s.
gl_ES[1]: %d unidades perdidas cando o %s %s atacou o %s %s.

en: %d unit escaped from attack by %s | %d units escaped from attack by %s
gl_ES[0]: %d unidade escapou do ataque de %s
gl_ES[1]: %d unidades escaparon do ataque de %s

en: %d unit escaped from attack by %s %s | %d units escaped from attack by %s %s
gl_ES[0]: %d unidade escapou do ataque de %s %s
gl_ES[1]: %d unidades escaparon do ataque de %s %s

en: %d Barbarian leader captured. | %d Barbarian leaders captured.
gl_ES[0]: %d líder bárbaro capturado.
gl_ES[1]: %d líderes bárbaros capturados.

en: %d gold ransom paid. | %d gold ransom paid.
gl_ES[0]: %d rescate de ouro pago.
gl_ES[1]: %d rescate de ouro pago.

en: %s %s collected ransom of %s.
gl_ES: %s %s recolleu o rescate de %s.

en: %s %s collected ransom of %s and %d other unit. | %s %s collected ransom of %s and %d other units.
gl_ES[0]: %s %s recolleu o rescate de %s e %d unidade máis.
gl_ES[1]: %s %s recolleu o rescate de %s e outras %d unidades.

en: Your %s was nuked by %s.
gl_ES: O teu %s foi bombardeado por %s.

en: yourself
gl_ES: ti mesmo

en: The %s %s was nuked.
gl_ES: O %s %s foi atacado.

en: %s was nuked by %s.
gl_ES: %s foi bombardeado por %s.

en: You nuked %s.
gl_ES: Tiraches a %s.

en: %s was destroyed by the nuke.
gl_ES: %s foi destruído pola arma nuclear.

en: Your nuke destroyed %s.
gl_ES: A túa arma nuclear destruíu %s.

en: The %s detonated a nuke!
gl_ES: O %s detonou unha arma nuclear!

en: %s transported successfully.
gl_ES: %s transportouse correctamente.

en: This unit cannot paradrop into %s.
gl_ES: Esta unidade non pode caer en %s.

note: TRANS: Paratroopers ... Paradrop Unit
en: %s cannot conquer a city with "%s".
gl_ES: %s non pode conquistar unha cidade con "%s".

en: Your %s paradropped into the %s and was lost.
gl_ES: O teu %s caeu no %s e perdeuse.

en: Your %s was killed by enemy units at the paradrop destination.
gl_ES: O teu %s foi asasinado por unidades inimigas no destino do paracaídas.

en: You found %d gold. | You found %d gold.
gl_ES[0]: Atopaches %d ouro.
gl_ES[1]: Atopaches %d ouro.

en: Orders for %s aborted after enemy movement was spotted.
gl_ES: As ordes de %s abortáronse despois de detectar o movemento do inimigo.

en: Orders for %s aborted as there are units nearby.
gl_ES: Os pedidos de %s abortáronse xa que hai unidades preto.

en: Orders for %s aborted since they give an invalid activity.
gl_ES: Os pedidos de %s abortáronse xa que dan unha actividade non válida.

en: Orders for %s aborted since they give an invalid location.
gl_ES: Os pedidos de %s abortáronse xa que dan unha localización non válida.

en: Orders for %s aborted as there are units in the way.
gl_ES: As ordes de %s abortáronse xa que hai unidades no camiño.

en: Orders for %s aborted because of failed move.
gl_ES: As ordes de %s abortáronse por mor dun movemento fallido.

en: %s could not do %s to %s.
gl_ES: %s non puido facer %s a %s.

en: Orders for %s aborted because doing %s to %s failed.
gl_ES: As ordes de %s abortáronse porque non se puido facer entre %s e %s.

en: Your %s has invalid orders.
gl_ES: O teu %s ten pedidos non válidos.

en: Your unit may not act for another %s this turn. See /help unitwaittime.
gl_ES: É posible que a túa unidade non actúe durante máis %s nesta quenda. Consulte /help unitwaittime.

note: TRANS: "[Vote|Teamvote] 3 \"proposed change\" is ..."
en: %s %d "%s" is passed %d to %d with %d abstentions and %d who did not vote.
gl_ES: %s %d "%s" pásase %d a %d con %d abstencións e %d que non votaron.

note: TRANS: "[Vote|Teamvote] 3 \"proposed change\" failed ..."
en: %s %d "%s" failed with %d against, %d for, %d abstentions and %d who did not vote.
gl_ES: %s %d "%s" fallou con %d en contra, %d a favor, %d abstencións e %d que non votaron.

en: %s %d: %s voted yes.
gl_ES: %s %d: %s votou si.

en: %s %d: %s voted no.
gl_ES: %s %d: %s votou non.

en: %s %d: %s chose to abstain.
gl_ES: %s %d: %s optou por absterse.

note: TRANS: Describing a new vote that can only pass * if there are no dissenting votes.
en: %s (needs %0.0f%% and no dissent).
gl_ES: %s (necesita %0.0f%% e sen discrepancias).

note: TRANS: Describing a new vote that can pass only if the * given percentage of players votes 'yes'.
en: %s (needs %0.0f%% in favor).
gl_ES: %s (necesita %0.0f%% a favor).

note: TRANS: "or"-separated string list with one single item.
en: ?or-list-single:%s
gl_ES: %s

note: TRANS: "or"-separated string list with 2 items.
en: ?or-list:%s or %s
gl_ES: %s ou %s

note: TRANS: start of an "or"-separated string list with more than * two items.
en: ?or-list:%s
gl_ES: %s

note: TRANS: next elements of an "or"-separated string list with more * than two items.
en: ?or-list:, %s
gl_ES: , %s

note: TRANS: end of an "or"-separated string list with more than * two items.
en: ?or-list:, or %s
gl_ES: , ou %s

note: TRANS: "and"-separated string list with one single item.
en: ?and-list-single:%s
gl_ES: %s

note: TRANS: "and"-separated string list with 2 items.
en: ?and-list:%s and %s
gl_ES: %s e %s

note: TRANS: start of an "and"-separated string list with more than * two items.
en: ?and-list:%s
gl_ES: %s

note: TRANS: next elements of an "and"-separated string list with more * than two items.
en: ?and-list:, %s
gl_ES: , %s

note: TRANS: end of an "and"-separated string list with more than * two items.
en: ?and-list:, and %s
gl_ES: , e %s

en: Usage: %s [option ...]
    Valid option are:
gl_ES: Uso: %s [opción...]
    As opcións válidas son:

en: Try "%s -- --help" for more.
gl_ES: Proba "%s -- --help" para obter máis información.

en: Pass any following options to the UI.
gl_ES: Pasa as seguintes opcións á IU.

en: Empty argument for "%s".
gl_ES: Argumento baleiro para "%s".

en: Missing argument for "%s".
gl_ES: Falta o argumento para "%s".

en: You are running Freeciv without using iconv. Unless
    you are using the UTF-8 character set, some characters
    may not be displayed properly. You can download iconv
    at https://gnu.org/.
gl_ES: Estás executando Freeciv sen usar iconv. A non ser que
    está a usar o conxunto de caracteres UTF-8, algúns caracteres
    pode non mostrarse correctamente. Podes descargar iconv
    en https://gnu.org/.

note: TRANS: "Could not convert text from <encoding a> to <encoding b>:" *        <externally translated error string>."
en: Could not convert text from %s to %s: %s.
gl_ES: Non se puido converter o texto de %s a %s: %s.

en: End-of-file not in line of its own
gl_ES: O fin do ficheiro non está en liña propia

en: Cannot find stringfile "%s".
gl_ES: Non se pode atopar o ficheiro de cadea "%s".

en: Cannot open stringfile "%s".
gl_ES: Non se pode abrir o ficheiro de cadeas "%s".

en: Bad log level "%s".
gl_ES: Nivel de rexistro incorrecto "%s".

note: TRANS: Do not translate log level names that user has to provide in English
en: Do not provide log level with a numerical value. Use one of the levels Fatal, Error, Warning, Normal, Verbose, Debug
gl_ES: Non proporcione o nivel de rexistro cun valor numérico. Use un dos niveis Fatal, Error, Warning, Normal, Verbose, Debug

en: Bad log level %d in "%s".
gl_ES: Nivel de rexistro incorrecto %d en "%s".

en: Freeciv must be compiled with the FREECIV_DEBUG flag to use debug level %d.
gl_ES: Freeciv debe compilarse coa marca FREECIV_DEBUG para usar o nivel de depuración %d.

en: Bad log level %c in "%s".
gl_ES: Nivel de rexistro incorrecto %c en "%s".

en: Badly formed log level argument "%s".
gl_ES: Argumento de nivel de rexistro mal formado "%s".

en: Not an unsigned integer: '%s'
gl_ES: Non é un enteiro sen asinar: '%s'

en: Empty filename in log level argument "%s".
gl_ES: O nome de ficheiro baleiro no argumento de nivel de rexistro "%s".

en: Freeciv must be compiled with the FREECIV_DEBUG flag to use advanced log levels based on files.
gl_ES: Freeciv debe compilarse coa marca FREECIV_DEBUG para usar niveis de rexistro avanzados baseados en ficheiros.

en: Couldn't open logfile: %s for appending "%s".
gl_ES: Non se puido abrir o ficheiro de rexistro: %s para engadir "%s".

en: last message repeated %d time | last message repeated %d times
gl_ES[0]: última mensaxe repetida %d vez
gl_ES[1]: última mensaxe repetida %d veces

note: TRANS: preserve leading space
en:  (total %d repeat) |  (total %d repeats)
gl_ES[0]:  (total %d repetición)
gl_ES[1]:  (total %d repeticións)

note: TRANS: first %s is URL, second is Curl error message * (not in Freeciv translation domain)
en: Failed to fetch %s: %s
gl_ES: Non se puido recuperar %s: %s

en: Could not open %s for writing
gl_ES: Non foi posíbel abrir %s para escribir

en: getentropy() failed: %s
gl_ES: getentropy() fallou: %s

en: Opening %s failed: %s
gl_ES: Produciuse un erro ao abrir %s: %s

en: Reading %s failed: %s
gl_ES: Fallou a lectura de %s: %s

en: Reading %s: short read without error
gl_ES: Lendo %s: lectura curta sen erros

en: clock_gettime(CLOCK_REALTIME) failed: %s
gl_ES: clock_gettime(CLOCK_REALTIME) fallou: %s

en: No good random source usable. Falling back to time-based random seeding.
gl_ES: Non se pode utilizar ningunha boa fonte aleatoria. Volvendo á sementeira aleatoria baseada no tempo.

en: Falling back to predictable random seed from current coarse-granularity time.
gl_ES: Volvendo á semente aleatoria previsible a partir do tempo actual de granularidade grosa.

note: TRANS: do not translate <Freeciv>
en: XML-file has no root node <Freeciv>
gl_ES: O ficheiro XML non ten nodo raíz <Freeciv>

en: XML-file has no capabilities defined!
gl_ES: O ficheiro XML non ten capacidades definidas!

en: XML-file has incompatible capabilities.
gl_ES: O ficheiro XML ten capacidades incompatibles.

en: Freeciv capabilities: %s
gl_ES: Capacidades de Freeciv: %s

en: File capabilities: %s
gl_ES: Capacidades do ficheiro: %s

en: Storage dir is "%s".
gl_ES: O directorio de almacenamento é "%s".

note: TRANS: <FREECIV_DATA_PATH> configuration error
en: "%s" is set but empty; using default "%s" data directories instead.
gl_ES: "%s" está definido pero baleiro; empregando no seu lugar os directorios de datos predeterminados "%s".

note: TRANS: <FREECIV_SAVE_PATH> configuration error
en: "%s" is set but empty; using default "%s" save directories instead.
gl_ES: "%s" está definido pero está baleiro; usando os directorios de gardar predeterminados "%s".

note: TRANS: <FREECIV_SCENARIO_PATH> configuration error
en: "%s" is set but empty; using default "%s" scenario directories instead.
gl_ES: "%s" está definido pero está baleiro; usando no seu lugar os directorios de escenarios predeterminados "%s".

note: TRANS: "...: <externally translated error string>."
en: Could not read data directory %s: %s.
gl_ES: Non se puido ler o directorio de datos %s: %s.

en: %s: Fatal error: you're trying to run me as superuser!
gl_ES: %s: Erro fatal: estás tentando facerme como superusuario.

en: Use a non-privileged account instead.
gl_ES: No seu lugar, utiliza unha conta sen privilexios.

en: exact match
gl_ES: coincidencia exacta

en: only match
gl_ES: só coinciden

en: ambiguous
gl_ES: ambiguo

en: empty
gl_ES: baleiro

en: too long
gl_ES: demasiado longo

en: non-match
gl_ES: non coinciden

en: day | days
gl_ES[0]: día
gl_ES[1]: días

en: hour | hours
gl_ES[0]: hora
gl_ES[1]: horas

en: minute | minutes
gl_ES[0]: minuto
gl_ES[1]: minutos

en: second | seconds
gl_ES[0]: segundo
gl_ES[1]: segundos

en: error %ld (failed FormatMessage)
gl_ES: erro %ld (FormatMessage fallou)

en: error %d (compiled without strerror)
gl_ES: erro %d (compilado sen strerror)
