freeciv 3.1.3+ - en to sk translation catalogue (304 entries)

en: %d turn | %d turns
sk[0]: %d ťah
sk[1]: %d ťahy
sk[2]: %d ťahov

en: %3d turn | %3d turns
sk[0]: %3d ťah
sk[1]: %3d ťahy
sk[2]: %3d ťahov

en: %d/turn
sk: %d/ťah

note: TRANS: this and similar literal strings interpreted as (Qt) HTML
en: Nation
sk: Národ

en: State
sk: Stav

en: attack
sk: útok

en: defense
sk: obrana

en: Units
sk: Jednotky

en: Economy
sk: Hospodárstvo

en: Production
sk: Produkcia

en: Terrain
sk: Terén

en: Unit
sk: Jednotka

en: _Cancel
sk: Z_rušiť

en: Select
sk: Vybrať

en: Flag
sk: Vlajka

en: Size:
sk: Veľkosť:

en: Food:
sk: Jedlo:

en: Prod:
sk: Produkcia:

en: Trade:
sk: Obchod:

en: Gold:
sk: Zlato

en: Luxury:
sk: Luxus:

en: Science:
sk: Veda:

en: Granary:
sk: Sýpka:

en: Change in:
sk: Zmena za:

en: Corruption:
sk: Korupcia:

en: Waste:
sk: Odpad:

en: Culture:
sk: Kultúra:

en: Pollution:
sk: Znečistenie:

en: City map
sk: Mapa mesta

note: TRANS: Overview tab in city dialog TRANS: Overview tab of foreign intelligence report dialog
en: _Overview
sk: Pr_ehľad

en: Production:
sk: Produkcia:

en: %d/%d %d turns
sk: %d/%d %d ťahov

en: Luxury
sk: Luxus

en: Science
sk: Veda

en: Gold
sk: Zlato

en: _Close
sk: Za_tvoriť

en: _Select
sk: _Vybrať

en: Cities
sk: Mestá

en: Help
sk: Pomoc

en: Pick Nation
sk: Vybrať národ

en: _Random Nation
sk: _Náhodný národ

en: _Cities
sk: Mes_tá

en: Global Observer
sk: Globálny pozorovateľ

en: ?verb:View
sk: Zobraziť

en: Edit
sk: Upraviť

en: Name
sk: Meno

note: TRANS: Nations report title TRANS: Nations report action
en: Nations
sk: Národy

en: Government
sk: Vláda

en: _Apply
sk: _Použiť

en: Tax
sk: Daň

en: Turn Done
sk: Koniec ťahu

en: ?noun:View
sk: Mapa

en: Cities:
sk: Mestá:

en: Units:
sk: Jednotky:

en: Attack:
sk: Útok:

en: Defense:
sk: Obrana:

en: Close
sk: Zatvoriť

en: Ruler:
sk: Panovník:

en: Government:
sk: Vláda:

en: Capital:
sk: Hlavné mesto:

en: Tax:
sk: Daň:

en: Researching:
sk: Skúmanie:

en: Build New City
sk: Postavenie nového mesta

en: _Game
sk: _Hra

en: _Edit
sk: Úp_ravy

en: ?verb:_View
sk: _Zobraziť

en: C_ivilization
sk: _Civilizácia

en: _Battle Groups
sk: Bojové _skupiny

en: _Help
sk: _Pomoc

en: ?noun:_View
sk: _Mapa

en: _Units
sk: _Jednotky

en: _Nations
sk: _Národy

en: _Wonders of the World
sk: D_ivy sveta

en: _Messages
sk: _Správy

en: _Demographics
sk: Demo_grafia

en: Wonders of the World
sk: Divy sveta

en: Combat
sk: Boj

en: _Economy
sk: _Hospodárstvo

en: _Research
sk: _Výskum

en: _Spaceship
sk: Vesmírna l_oď

en: _Achievements
sk: Úsp_echy

en: _Unit
sk: _Jednotka

en: _Work
sk: Prác_a

en: _Combat
sk: _Boj

en: _Government
sk: Vlád_a

en: _Tax Rates...
sk: _Daňové sadzby...

en: Game Settings
sk: Herné nastavenia

en: Messages
sk: Správy

en: _Save
sk: _Uložiť

note: TRANS: "version 2.6.0, gui-gtk-3.22 client"
en: %s%s, %s client
sk: %s%s, %s klient

en: Start _New Game
sk: Začať _novú hru

en: Start _Scenario Game
sk: Začať _scenár

en: _Load Saved Game
sk: Na_hrať uloženú hru

en: C_onnect to Network Game
sk: _Pripojiť k sieťovej hre

en: Client Settings
sk: _Klientské nastavenia

en: E_xit
sk: _Ukončiť

en: Version
sk: Verzia

en: Players
sk: Hráči

en: Host
sk: Hostiteľ

en: C_onnect
sk: _Pripojiť

en: Pick nation
sk: Vybrať národ

en: _Start
sk: _Začať

en: Pick _Nation
sk: Vybrať _národ

en: _Observe %s
sk: _Pozorovať %s

en: _Observe
sk: _Pozorovať

en: Do not _observe
sk: Ne_pozorovať

en: Random
sk: Náhodný

en: Observer
sk: Pozorovateľ

en: Detached
sk: Odpojený

note: TRANS: Keep individual lines short
en: Number of _Players
    (including AI):
sk: Počet _hráčov
    (vrátane AI):

en: AI Skill _Level:
sk: Úroveň _AI

en: Ruleset:
sk: Pra_vidlá:

en: _More Game Options...
sk: Ďalšie herné _možnosti...

en: Ready
sk: Pripravený

en: ?player:Leader
sk: Vodca

en: Border
sk: Hranica

en: Team
sk: Tím

note: TRANS: Research report title TRANS: Research report action
en: Research
sk: Výskum

en: Shield
sk: Štítok

en: Score
sk: Skóre

en: Description
sk: Popis

en: Save
sk: Uložiť

en: Trade
sk: Obchod

en: Options
sk: Možnosti

en: Cancel
sk: Zrušiť

en: Yes
sk: Áno

en: No
sk: Nie

en: %1 unit | %1 units
sk[0]: %1 jednotka
sk[1]: %1 jednotky
sk[2]: %1 jednotiek

en: Don't Observe
sk: Nepozorovať

en: Observe
sk: Pozorovať

en: Client Options
sk: Klientské možnosti

en: More Game Options
sk: Ďalšie herné možnosti

en: Nation:
sk: Národ:

en: Rules:
sk: Pravidlá:

en: Players:
sk: Hráči:

en: Quit?
sk: Ukončiť?

en: Moves:
sk: Ťahy:

note: TRANS: preserve leading space
en:  +%1 unit |  +%1 units
sk[0]:  +%1 jednotka
sk[1]:  +%1 jednotky
sk[2]:  +%1 jednotiek

en: Terrain: %1
sk: Terén: %1

en: Food/Prod/Trade: %1
sk: Jedlo/Prod/Obchod: %1

en: Year: %1 (Turn: %2)
sk: Rok: %1 (Ťah: %2)

en: Population: %1
sk: Populácia: %1

note: TRANS: current gold, then loss/gain per turn
en: Gold: %1 (%2)
sk: Zlato: %1 (%2)

en: Game
sk: Hra

en: Quit
sk: Ukončiť

en: Work
sk: Práca

en: Multiplayer
sk: Viacerí hráči

en: Civilization
sk: Civilizácia

en: Tax Rates...
sk: Daňové sadzby...

en: Demographics
sk: Demografia

en: Spaceship
sk: Vesmírna loď

en: Achievements
sk: Úspechy

en: Battle Groups
sk: Bojové skupiny

en: Apply
sk: Použiť

en: %s%s, Qt5 client
sk: %s%s, Qt5 klient

en: %s%s, Qt6 client
sk: %s%s, Qt6 klient

en: Qt5 client
sk: Qt5 klient

en: Qt6 client
sk: Qt6 klient

en: Start new game
sk: Začať novú hru

en: Start scenario game
sk: Začať scenár

en: Load saved game
sk: Nahrať uloženú hru

en: Connect to network game
sk: Pripojiť k sieťovej hre

en: Connect
sk: Pripojiť

en: Disconnect
sk: Odpojiť

en: Start
sk: Začať

en: Global observers
sk: Globálni pozorovatelia

en: Meet
sk: Stretnúť

en: Tax rates
sk: Daňové sadzby

en: Trade: +%d
sk: Obchod: +%d

en: Trade: %d per turn
sk: Obchod: %d za ťah

en: turn | turns
sk[0]: ťah
sk[1]: ťahy
sk[2]: ťahov

en: Granary
sk: Sýpka

en: shield | shields
sk[0]: štítok
sk[1]: štítky
sk[2]: štítkov

en: Exit
sk: Ukončiť

en: Barracks
sk: Kasárne

en: Airport
sk: Letisko

en: City Walls
sk: Mestské hradby

note: TRANS: gui-sdl2 client TRANS: gui-sdl3 client
en: %s client
sk: %s klient

en: Start New Game
sk: Začať novú hru

en: ?Player:Name
sk: Meno

en: Attitude
sk: Postoj

en: Embassy
sk: Ambasáda

en: Culture
sk: Kultúra

en: Location: (%d, %d) [%d]
sk: Poloha: (%d, %d) [%d]

en: Terrain: %s
sk: Terén: %s

en: Food/Prod/Trade: %s
sk: Jedlo/Prod/Obchod: %s

en: %d/%d (%d turn) | %d/%d (%d turns)
sk[0]: %d/%d (%d ťah)
sk[1]: %d/%d (%d ťahy)
sk[2]: %d/%d (%d ťahov)

en: %d/%d (never)
sk: %d/%d (nikdy)

en: Population: %s
sk: Populácia: %s

en: Year: %s (T%d)
sk: Rok: %s (Ť%d)

en: Gold: %d (%+d)
sk: Zlato: %d (%+d)

en: Tax: %d Lux: %d Sci: %d
sk: Daň: %d Luxus: %d Veda: %d

en: (Click for more info)
sk: (Kliknúť pre viac informácií)

en: %s People
sk: %s obyvateľov

en: Year: %s
sk: Rok: %s

en: Turn: %d
sk: Ťah: %d

en: Gold: %d
sk: Zlato: %d

en: Net Income: %d
sk: Čistý príjem: %d

note: TRANS: Gold, luxury, and science rates are in percentage values.
en: Tax rates: Gold:%d%% Luxury:%d%% Science:%d%%
sk: Daňové sadzby: zlato:%d%% luxus:%d%% veda:%d%%

en: Researching %s: %s
sk: Skúmanie %s: %s

en: Bulbs per turn: %d - %d = %d
sk: Žiaroviek za ťah: %d - %d = %d

en: Bulbs per turn: %d
sk: Žiaroviek za ťah: %d

en: Culture: %d (%+d/turn)
sk: Kultúra %d (%+d/ťah)

en: Government: %s
sk: Vláda: %s

en: ?timeout:off
sk: vypnutý

en: yes
sk: áno

en: no
sk: nie

en: Unassigned
sk: Nepridelený

note: TRANS: this and following strings are 'road flags', which may rarely * be presented to the player in ruleset help text
en: River
sk: Rieka

en: Team %d
sk: tím %d

note: TRANS: %s is ruleset-chosen team name (e.g. "Red")
en: team %s
sk: tím %s

en: Moves
sk: Ťahy

en: version
sk: verzia

en: Aqueduct
sk: Akvadukt

en: Bank
sk: Banka

en: Barracks II
sk: Kasárne II

en: Barracks III
sk: Kasárne III

en: Cathedral
sk: Katedrála

en: Colosseum
sk: Koloseum

en: Factory
sk: Továreň

en: Hydro Plant
sk: Vodná elektráreň

en: Library
sk: Knižnica

en: Mfg. Plant
sk: Výrobný podnik

en: Nuclear Plant
sk: Jadrová elektráreň

en: Palace
sk: Palác

en: Recycling Center
sk: Recyklačné stredisko

en: Temple
sk: Chrám

en: University
sk: Univerzita

en: Lighthouse
sk: Maják

en: Despotism
sk: Despotizmus

en: Monarchy
sk: Monarchia

en: Republic
sk: Republika

en: Democracy
sk: Demokracia

en: Alphabet
sk: Abeceda

en: Banking
sk: Bankovníctvo

en: Bronze Working
sk: Spracovanie bronzu

en: Ceremonial Burial
sk: Obradné pohreby

en: Currency
sk: Mena

en: Electricity
sk: Elektrina

en: Electronics
sk: Elektronika

en: Explosives
sk: Výbušniny

en: Gunpowder
sk: Pušný prach

en: Horseback Riding
sk: Jazda na koni

en: Iron Working
sk: Spracovanie železa

en: Literacy
sk: Literatúra

en: Magnetism
sk: Magnetizmus

en: Map Making
sk: Robenie máp

en: Masonry
sk: Murárstvo

en: Mathematics
sk: Matematika

en: Medicine
sk: Medicína

en: Mysticism
sk: Mysticizmus

en: Navigation
sk: Navigácia

en: Philosophy
sk: Filozofia

en: Physics
sk: Fyzika

en: Plastics
sk: Plasty

en: Pottery
sk: Hrnčiarstvo

en: Robotics
sk: Robotika

en: Rocketry
sk: Raketová technika

en: Steel
sk: Oceľ

en: The Republic
sk: Republika

en: The Wheel
sk: Koleso

en: Theory of Gravity
sk: Teória gravitácie

en: Writing
sk: Písanie

en: Forest
sk: Les

en: Railroad
sk: Železnica

en: Settlers
sk: Osadník

en: Riflemen
sk: Pechota

en: Knights
sk: Rytier

en: Armor
sk: Tank

en: Catapult
sk: Katapult

en: Cannon
sk: Kanón

en: Bomber
sk: Bombardér

note: TRANS: unit type
en: Trireme
sk: Triréma

en: Frigate
sk: Fregata

en: Cruiser
sk: Krížnik

en: Submarine
sk: Ponorka

en: Caravan
sk: Karavána

en: Police Station
sk: Policajná stanica

en: Research Lab
sk: Výzkumné laboratórium

en: Statue of Liberty
sk: Socha slobody

en: Economics
sk: Hospodárstvo

en: Polytheism
sk: Polyteizmus

en: Radio
sk: Rádio

en: Tactics
sk: Taktika

en: Theology
sk: Teológia

en: Warriors
sk: Bojovník

en: Archers
sk: Lukostrelec

en: Partisan
sk: Partizán

en: Alpine Troops
sk: Alpská jednotka

en: Dragoons
sk: Dragún

en: Howitzer
sk: Húfnica

en: Caravel
sk: Karavela

en: Galleon
sk: Galeona

en: Destroyer
sk: Torpédoborec

en: AEGIS Cruiser
sk: AEGIS krížnik

en: Explorer
sk: Prieskumník

note: TRANS: year label (Common Era)
en: CE
sk: po Kr.

note: TRANS: year label (Before Common Era)
en: BCE
sk: pred Kr.

en: ?unit:Workers
sk: Pracovník

en: Version="%s"
sk: Verzia="%s"

en: Moves: %s
sk: Ťahy: %s

en: Attack: %d
sk: Útok: %d

en: Defense: %d
sk: Obrana: %d

en: global observer
sk: globálny pozorovateľ
