freeciv 1.9.0 - en to fa translation catalogue (1660 entries)

en: ?redundant:*
fa: *

en: ?obsolete:O
fa: م

en: ?built:B
fa: س

en: ?wonder:w
fa: ش

en: %s from %s
fa: %s از %s

en:  (player %s)
fa:  (بازیکن %s)

en:  (observer)
fa:  (ناظر)

en: Special1
fa: ویژه

en: Road
fa: جاده

en: Irrigation
fa: آبیاری

en: Railroad
fa: راه‌آهن

en: Mine
fa: معدن

en: Pollution
fa: آلودگی

en: Hut
fa: کلبه

en: Fortress
fa: دژ

en: Special2
fa: ویژه۲

en: River
fa: رود

en: Farmland
fa: مزرعه

en: ?attitude:Genocidal
fa: قاتل

en: ?attitude:Belligerent
fa: در حال جنگ

en: ?attitude:Hostile
fa: دشمن

en: ?attitude:Uncooperative
fa: بدون سود

en: ?attitude:Uneasy
fa: مضطرب

en: ?attitude:Neutral
fa: طبیعی

en: ?attitude:Respectful
fa: احترام گذار

en: ?attitude:Helpful
fa: سودمند

en: ?attitude:Enthusiastic
fa: مجذوب

en: ?attitude:Admiring
fa: تحسین برانگیز

en: ?attitude:Worshipful
fa: محترم

en: Spotless
fa: بی‌عیب

en: Excellent
fa: عالی

en: Honorable
fa: محترم

en: Questionable
fa: مشکوک

en: Dishonorable
fa: نا‌محترم

en: Poor
fa: ضعیف

en: Despicable
fa: حقیر

en: Atrocious
fa: بی‌رحم

en: ?diplomatic_state:Neutral
fa: طبیعی

en: ?diplomatic_state:War
fa: جنگ

en: ?diplomatic_state:Cease-fire
fa: آتش بس

en: ?diplomatic_state:Peace
fa: صلح

en: ?diplomatic_state:Alliance
fa: اتحاد

en: ?diplomatic_state:Never met
fa: ملاقات نشده

en: ?diplomatic_state:Team
fa: تیم

note: TRANS: "Unknown" tech
en: (Unknown)
fa: (ناشناس)

note: TRANS: "None" tech
en: None
fa: هیچ

en: Future Tech. %d
fa: تکنولوژی آینده %d

en: Idle
fa: کاری نمیکند

en: Fortifying
fa: در حال تقویت

en: Fortified
fa: تقویت شده

en: Sentry
fa: نگهبانی

en: Pillage
fa: غارت

en: Goto
fa: برو

en: Explore
fa: گشتن

en: Transform
fa: تبدیل

en: Unknown
fa: ناشناخته

en: Moves
fa: حرکات

en: Upgrade %s to %s for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
fa: ترفیع %s به %s با %d طلا؟
    خزانه %d طلا دارد.

en: Sorry, cannot upgrade %s (yet).
fa: شرمنده،(هنوز) نمی‌توان %s را ترفیع کرد.

en: Upgrading %s to %s costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
fa: ترفیع %s به %s %d طلا نیاز دارد.
    خزانه %d طلا دارد.

en: You can only upgrade units in your cities.
fa: شما تنها می‌توانید مهره‌های داخل شهر را ترفیع کنید.

en:  and
fa:  و

en: ?and:,
fa: ،

en: Freeciv version %s %s
fa: Freeciv نسخه %s %s

en: (beta version)
fa: (نسخه بتا)

en: Freeciv version %s
fa: Freeciv نسخه %s

en: betatest version
fa: نسخه بتا تست

en: version
fa: نسخه

en: January
fa: ژانویه

en: February
fa: فوریه

en: March
fa: مارس

en: April
fa: آوریل

en: May
fa: می

en: June
fa: جون

en: July
fa: ژویه

en: August
fa: آگوست

en: September
fa: سپتامر

en: October
fa: اکتبر

en: November
fa: نوامبر

en: December
fa: دسامبر

en: THIS IS A BETA VERSION
    Freeciv %s will be released in
    %s, at %s
fa: این یک نسخه‌ی آزمایشی ست
    Freeciv %s در %s, در %s
    منتشر می‌شود.

en: Food
fa: غذا

en: Shield
fa: محافظ

en: Trade
fa: تجارت

en: Gold
fa: طلا

en: Luxury
fa: لوکس

en: Science
fa: علم

en: %d BC
fa: %d ق‌م

en: %d AD
fa: %d ب‌م

en: Game: The %s have stopped building The %s in %s.
fa: بازی: %s ساختن %s در %s را متوقف کردند.

en: Game: The %s have started building The %s in %s.
fa: بازی: %s ساختن %s در %s را شروع کردند.

en: Game: You don't have a worker here.
fa: بازی: شما کارگری اینجا ندارید.

en: Game: You have already sold something here this turn.
fa: بازی: شما در این نوبت اینجا چیزی خریدید.

en: Game: You sell %s in %s for %d gold.
fa: بازی: شما %s را در %s برای %d طلا فروختید.

en: Game: Cannot buy in city created this turn.
fa: بازی: در شهری که این نوبت درست شده نمی‌توان چیزی خرید.

en: Game: You have already bought this turn.
fa: بازی: شما در این نوبت چیزی خریدید.

en: Game: You don't buy %s!
fa: بازی: شما %s را نخریدید!

en: Game: Can't buy units when city is in disorder.
fa: بازی: شما نمی‌توانید در شهر مختل شده مهره‌ای بخرید.

en: Game: %s bought in %s for %d gold.
fa: بازی: شما %s را در %s با %d طلا خریدید.

en: Game: You have bought this turn, can't change.
fa: بازی: شما در این نوبت خریدید، نمی‌توان تغییر داد.

en: Game: %s
fa: بازی: %s

en: You already have a city called %s.
fa: شما یک شهر به نام %s دارید.

en: A city called %s already exists.
fa: شهری به نام %s وجود دارد.

en: Can't use %s as a city name. It is reserved for %s.
fa: شما نمی‌توانید از %s برای نام شهر استفاده کنید. این برای %s رزرو شده.

en: %s is not a valid name. Only ASCII or ruleset names are allowed for cities.
fa: %s نام مجازی نیست. فقط کاراکترهای ASCII مجازند.

en: City no. %d
fa: شماره شهر %d

en: Game: Changed homecity of %s to %s.
fa: بازی:شهر خانه %s به %s تغییر کرد.

en: Game: You lost your capital %s. A new palace was built in %s.
fa: بازی: شما پایتخت خود %s را از دست دادید.%s پایتخت جدید است.

en: You already had a city called %s. The city was renamed to %s.
fa: شما شهری با نام %s دارید.نام شهر به %s تغییر یافت.

en: Game: You have founded %s
fa: بازی: شما %s پیدا کردید.

en: Game: Changed homecity of %s in %s.
fa: بازی: شهر خانه %s در %s تغییر یافت.

en: Game: %s has been destroyed by %s.
fa: بازی: %s توسط %s خراب شد.

en:  from the worklist
fa:  از لیست‌کار

note: TRANS: "<city> is building <production><source>."
en: Game: %s is building %s%s.
fa: بازی: شهر %s در حال ساخت %s%s است.

note: TRANS: "<city> is building <production>."
en: Game: %s is building %s.
fa: بازی: شهر %s در حال ساخت %s است.

en: Game: Notice: Wonder %s in %s will be finished next turn.
fa: بازی: توجه: شگفتی %s در %s نوبت بعد تمام می‌شود.

en: Game: %s may soon grow to size %i.
fa: بازی: %s بزودی به اندازی %i رشد می‌کند.

en: Game: Warning: Famine feared in %s.
fa: بازی: هشدار: احتمال قحطی در %s.

en: Game: %s needs %s (being built) to grow any further.
fa: بازی: %s به %s (در حال ساخت) نیاز دارد تا رشد کند.

en: Game: %s needs an improvement to grow any further.
fa: بازی: %s نیاز به اصلاحیه‌ای برای رشد نیاز دارد.

en: Game: %s grows to size %d.
fa: بازی: شهر %s به اندازه‌ی %d رشد کرد.

en: Game: Famine feared in %s, %s lost!
fa: بازی: قحطی در %s، %s از بین رفت!

en: Game: Famine causes population loss in %s.
fa: بازی: قحطی باعث کاهش جمعیت در %s شد.

en: Game: Production of %s is upgraded to %s in %s.
fa: بازی: تولید %s به %s در %s ترفیع یافت.

en: Game: %s can't upkeep %s, unit disbanded.
fa: بازی: %s نمی‌تواند از %s نگهداری کند، مهره منحل شد.

en: Game: %s has finished building %s.
fa: بازی: شهر %s ساختن %s را تمام کرد.

en: Game: %s can't build %s yet.
fa: بازی: %s نمی‌تواند %s را بسازد.

note: TRANS: <city> is finished building <unit/building>.
en: Game: %s is finished building %s.
fa: بازی: شهر%s ساختن %s را تمام کرد.

en: Game: Pollution near %s.
fa: بازی: آلودگی کنار %s.

en: Game: Civil disorder in %s.
fa: بازی: شهر %s مختل شده.

en: Game: CIVIL DISORDER CONTINUES in %s.
fa: شهر: اختلال در %s ادامه دارد.

en: Game: Order restored in %s.
fa: بازی: شهر %s از اختلال درآمد.

en: This is the server for %s
fa: این سرور %s است.

en: Report bugs to <%s>.
fa: اشکالات را به <%s> گزارش دهید.

en: %s Welcome
fa: %s خوش آمدی

en: Welcome to the %s Server running at %s port %d.
fa: به %s خوش آمدید. سرور در %s پرت %d در حال اجراست.

en: Welcome to the %s Server at port %d.
fa: به %s خوش‌آمدید. سرور در پرت %d است.

en: %s has connected from %s.
fa: %s وصل شده است از %s.

en: Server: %s has connected from %s.
fa: سرور: %s وصل شده است از %s.

en: Couldn't attach your connection to new player.
fa: نمی‌توان شما را به بازیکنی جدید وصل کرد.

en: You are logged in as '%s' connected to no player.
fa: شما با نام '%s' وارد شده‌اید و به هیچ بازیکنی وصل نیستید.

en: You are logged in as '%s' connected to an anonymous player.
fa: شما با نام '%s' وارد شده‌اید و به بازیکنی بدون نام متصلید.

en: You are logged in as '%s' connected to %s.
fa: شما با نام '%s' وارد شده‌اید و به %s وصل شده‌اید.

en: Game: A treaty containing %d clause was agreed upon. | Game: A treaty containing %d clauses was agreed upon.
fa[0]: بازی: قراردادی با %d بند پذیرفته شد.

en: Game: You gave an embassy to %s.
fa: بازی: شما سفارتی به %s دادید.

en: Game: %s allowed you to create an embassy!
fa: بازی: %s به شما اجازه داد تا سفارتی بسازید!

en: Game: The %s have acquired %s from the %s.
fa: بازی: %s %s را از %s گرفتند.

en: Game: You get %d gold.
fa: بازی: شما %d طلا گرفتید.

en: Game: You receive %s's worldmap.
fa: بازی: شما نقشه جهان %s را گرفتید.

en: Game: You receive %s's seamap.
fa: بازی: شما نقشه دریا %s را گرفتید.

en: Game: You receive city of %s from %s.
fa: بازی: شما شهر %s را از %s گرفتید.

en: Game: You give city of %s to %s.
fa: بازی: شما شهر %s را به %s دادید.

en: Game: You agree on a cease-fire with %s.
fa: بازی: شما به آتش‌بس با %s موافق هستید.

en: Game: You agree on a peace treaty with %s.
fa: بازی: شما به صلح با  %s موافق هستید.

en: Game: You agree on an alliance with %s.
fa: بازی: شما به اتحاد با %s موافق هستید.

en: Game: You give shared vision to %s.
fa: بازی: شما به  %s دید مشترک دادید.

en: Game: %s gives you shared vision.
fa: بازی: %s به شما دید مشترک داد.

en: Game: %s canceled the meeting!
fa: بازی: %s دیدار را لغو کرد!

en: Game: Meeting with %s canceled.
fa: بازی: دیدار با %s لغو شد.

en: Game: Your %s could not poison the water supply in %s.
fa: بازی: %s شما نتوانست آب %s را سمی کند.

en: Game: Your %s poisoned the water supply of %s.
fa: بازی: %s شما آب %s را سمی کرد.

en: Game: You have established an embassy in %s.
fa: بازی: شما در %s یک سفارت تهیه کردید.

en: Game: The %s have established an embassy in %s.
fa: بازی: %s یک سفارت در %s تهیه کرند.

en: Game: Your %s could not sabotage %s's %s.
fa: بازی: %s شما نمی‌تواند %s %s را خراب کند.

en: Game: Your %s succeeded in sabotaging %s's %s.
fa: بازی: %s شما موفق شد %s %s را خراب کند.

en: Game: Your %s was sabotaged by %s!
fa: بازی: %s شما توسط %s خراب شد.

en: Game: You can't bribe a unit from this nation.
fa: بازی: شما نمی‌توانید مهره‌ای از این ملت را تطمیع کنید.

en: Game: You don't have enough gold to bribe %s's %s.
fa: بازی: شما طلای کافی برای تطمیع %s %s ندارد.

en: Game: You cannot bribe %s!
fa: بازی: شما نمی‌توانید %s را تطميع کنید!

en: Game: Your %s succeeded in bribing %s's %s and became more experienced.
fa: بازی: %s شما موفق شد %s %s‌را تطمیع کند و تجربه‌اش بیشتر شود.

en: Game: Your %s succeeded in bribing %s's %s.
fa: بازی: %s شما موفق شد %s %s را تطمیع کند.

en: Game: Your %s was bribed by %s.
fa: بازی: %s شما توسط %s تطمیع شد.

en: Game: Your %s was caught in the attempt of stealing technology from %s.
fa: بازی: %s شما قصد داشت از %s تکنولوژی بدزدد.

en: Game: %s's %s failed to steal technology from %s.
fa: بازی: %s %s شما نتوانست از %s تکنولوژی بدزدد.

en: Game: No new technology found in %s.
fa: بازی: هیچ تکنولوژی جدیدی در %s پیدا نشد.

en: Game: Your %s could not find the %s technology to steal in %s.
fa: بازی: %s شما نتوانست تکنولوژی %s را در %s پیدا کند تا بدزدد.

en: Game: Your %s stole Future Tech. %d from %s.
fa: بازی: %s شما تکنولوژی آینده‌ی  %d را از %s دزدیدید.

en: Game: Future Tech. %d stolen by %s %s from %s.
fa: بازی: تکنولوژی آینده‌ی %d توسط %s %s از %s دزدیده شد.

en: Game: Your %s stole %s from %s.
fa: بازی: %s شما %s را از %s دزدید.

en: Game: %s's %s stole %s from %s.
fa: بازی: %s %s %s را از %s دزدید.

en: Game: The %s have stolen %s from the %s.
fa: بازی: %s %s را از %s دزدیده بود.

en: Game: Your %s was caught in the attempt of inciting a revolt!
fa: بازی:‌%s شما می‌خواست انقلاب کند!

en: Game: Revolt incited in %s, you now rule the city!
fa: بازی: در %s انقلاب شد. اکنون شهر شماست!

en: Game: Your %s was caught in the attempt of industrial sabotage!
fa: بازی:‌%s شما می‌خواست خراب‌کاری صنعتی کند!

en: Year: %s
fa: سال: %s

en: Game: %s acquired from %s!
fa: بازی: %s را از %s برداشت!

en: Game: The %s are no more!
fa: بازی: %s دیگر وجود ندارند!

en: Game: Discovery of %s OBSOLETES %s in %s!
fa: بازی: کشف %s %s را در %s منسوخ کرد!

en: Game: Learned %s.  Our scientists focus on %s, goal is %s.
fa: بازی: %s یاد گرفته شد.  دانشمندان ما در حال یادگیری %s هستند, هدف %s است.

en: Game: Learned %s.  Scientists choose to research %s.
fa: بازی: %s یاد گرفته شد.  دانشمندان %s را برای پژوهش انتخاب کردند.

en: Game: Learned %s.
fa: بازی: %s یاد گرفته شد.

en: Researching %s.
fa: در حال جستجو %s.

en: Game: Learned %s.  Scientists do not know what to research next.
fa: بازی %s یادگرفته شد. دانشمندان نمی‌دانند درباره چه پژوهش کنند.

en: Game: The %s have researched %s.
fa: بازی: %s %s را یاد گرفتند.

en: Game: Technology goal is %s.
fa: بازی: تکنولوژی هدف %s است.

en: Game: You steal %s from the %s.
fa: بازی: شما %s را از %s دزدیدید.

en: Game: The %s stole %s from you!
fa: بازی: %s %s را از شما دزدیدند!

en: Game: Cannot change rates before game start.
fa: بازی: نمی‌توان درجات را قبل از شروع بازی تغییر داد.

en: Tax
fa: مالیات

en: Game: %s now governs the %s as a %s.
fa: بازی: %s اکنون %s را بصورت %s حکومت می‌کند.

en: Game: The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
fa: بازی: وضعیت دیپلماتیک بین %s و %s %s است.

en: Game:  %s cancelled the diplomatic agreement! The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
fa: بازی: %s قرارداد دیپلماتیک را لغو کرد! وضعیت دیپلماتیکبین %s و %s %s است.

en: Game: %s has attacked your ally %s! You cancel your alliance to the aggressor.
fa: بازی: %s به متحد شما %s حمله کرد! شما اتحاد خودبا او لغو کردید.

en: Removing player %s.
fa: بازیکن %s حذف می‌شود.

en: Game: You've been removed from the game!
fa: بازی: شما از بازی حذف شدید!!

en: Game: %s has been removed from the game.
fa: بازی: %s از بازی حذف شد.

en: Game: You have made contact with the %s, ruled by %s.
fa: بازی: شما با %s که %s بر آن حکومت می‌کند رابطه برقرار کردید.

en: %s report on the RICHEST Civilizations in the World.
fa: گزارش %s درباره ثروتمندترین تمدن جهان.

en: %s report on the most ADVANCED Civilizations in the World.
fa: گزارش %s درباره پیشرفته‌ترین تمدن جهان.

en: %s report on the most MILITARIZED Civilizations in the World.
fa: گزارش %s درباره مسلح‌ترین تمدن جهان.

en: %s report on the HAPPIEST Civilizations in the World.
fa: گزارش %s درباره خوشحال‌ترین تمدن جهان.

en: %s report on the LARGEST Civilizations in the World.
fa: گزارش %s درباره بزرگ‌ترین تمدن جهان.

en: Population
fa: جمعیت

en: Land Area
fa: مساحت سرزمین

en: Settled Area
fa: مساحت آبادشده

en: Research Speed
fa: سرعت پژوهش

en: Literacy
fa: سواد

en: Production
fa: محصول

en: Economics
fa: اقتصاد

en: Military Service
fa: سرویس نظامی

en: Magnificent
fa: باشکوه

en: Glorious
fa: مجلل

en: Great
fa: کبیر

en: Decent
fa: شایسته

en: Mediocre
fa: میانه

en: Hilarious
fa: سرخوش

en: Worthless
fa: بی‌بها

en: Pathetic
fa: رقت انگیز

en: Useless
fa: بی‌مصرف

en: %2d: The %s %s
fa: %2d: %s %s

en: %2d: The %s City of %s of size %d,
fa: %2d: %s شهر %s با اندازه %d,

en: with no wonders
fa: بدون شگفتی

en: with %d wonder
     | with %d wonders
fa[0]: با %d شگفتی
fa[1]: با %d شگفتی

en: Traveler's Report:
fa: گزارش مسافران:

en: The Five Greatest Cities in the World!
fa: پنج شهر بزرگ جهان

en: %s in %s (%s)
fa: %s در %s (%s)

en: %s has been DESTROYED
fa: %s خراب شد

en: Wonders of the World
fa: شگفتی‌های جهان

en:  sq. mi.
fa: مایل مربع

en:  M tons
fa: م تن

en:  M goods
fa: م کالا

en:  month |  months
fa[0]:  ماه
fa[1]:  ماه

en:  ton |  tons
fa[0]:  تن
fa[1]:  تن

en: The %s of the %s
fa: %s %s

en: file: "%s"
fa: فایل:"%s"

en: Map size (in thousands of tiles)
fa: اندازه نقشه (در هزار خانه)

en: Year the game ends
fa: سال پایان بازی

en: Turns per auto-save
fa: نوبت‌ها تا ذخیره اتوماتیک

en: Savegame compression level
fa: میزان فشردگی فایل ذخیره

en: Auto-save name prefix
fa: پیشوند فایل ذخیره

en: Game saved as %s
fa: بازی با نام %s ذخیره شد

en: The game is already running.
fa: بازی از قبل اجرا شده است.

en: Starting game.
fa: در حال شروع بازی

en: %s has been added as an AI-controlled player.
fa: %s به عنوان بازیکن هوش‌مصنوعی اضافه شد.

en: Game: %s has been added as an AI-controlled player.
fa: بازی: %s به عنوان بازیکن هوش‌مصنوعی اضافه شد.

en: Player %d
fa: بازیکن %d

en: Game: %s rules the %s.
fa: بازی: %s بر %s حکومت می‌کند.

en: Game: The game is over...
fa: بازی: بازی تمام شد...

en: %s is now under AI control.
fa: %s اکنون تحت کنترل هوش‌مصنوعی است.

en: %s is now under human control.
fa: %s اکنون تحت کنترل انسان است.

en: A player already exists by that name.
fa: یک بازیکن با این نام وجود دارد.

en: A user already exists by that name.
fa: یک کاربر با این نام وجود دارد.

en: Option:
fa: تنظیم:

en: Description:
fa: توضیح:

en: Status: %s
fa: وضعیت: %s

en: changeable
fa: قابل تغییر

en: fixed
fa: ثابت

en: Option
fa: تنظیمات

en: Server Options (initial)
fa: تنظیمات سرور (اولیه)

en: Player '%s' now has AI skill level '%s'.
fa: بازیکن '%s' اکنون سطح هوش '%s' را دارد.

en: Default AI skill level set to '%s'.
fa: سطح هوش پیشفرض به '%s' تغییر یافت.

en: This command is client only.
fa: این دستور فقط از Client قابل اجراست.

en: All options
fa: همه تنظیمات

en: description
fa: توضیح

en: Option: %s has been set to %d.
fa: تنظیمات: %s به %d تغییر یافت.

en: Barbarian
fa: بیگانه

en: Human
fa: انسان

en: Alive
fa: زنده

en: Dead
fa: مرده

en: List of players:
fa: لیست بازیکنان:

en: user %s,
fa: کاربر %s,

en: , Dead
fa: , مرده

en:  %d connection: |  %d connections:
fa[0]:  %d اتصال:
fa[1]:  %d اتصال:

en:   %s from %s (command access level %s), bufsize=%dkb
fa:  %s از %s (سطح دسترسی %s)، اندازه بافر=%dکیلوبایت

en:  (observer mode)
fa:  (حالت ناظر)

en: Game: %d %s upgraded to %s for %d gold.
fa: بازی: %d %s ترفیع شدند به  %s با %d طلا.

en: Game: %s upgraded to %s for %d gold.
fa: بازی: %s به %s با %d ترفیع شد.

en: Game: Your %s%s survived the pathetic attack from %s's %s and became more experienced!
fa: بازی: %s%s شما از حمله‌ی %s %s نجات یافت و با تجربه‌تر شد!

en: Game: Your %s%s survived the pathetic attack from %s's %s.
fa: بازی: %s%s شما از حمله‌ی %s %s نجات یافت.

en: Game: %s can only move into your own zone of control.
fa: بازی: %s فقط می‌تواند داخل محدوده کنترل  شما باشد.

en: Game: This unit has no moves left.
fa: بازی: برای این مهره حرکتی نمانده.

en: Game: Your %s helps build the %s in %s (%d remaining).
fa: بازی: %s شما به ساخت %s در %s کمک کرد. (%d مانده)

en: Game: Your %s helps build the %s in %s (%d surplus).
fa: بازی: %s شما به ساخت %s در %s کمک کرد. (%d مازاد)

en: Game: %s was upgraded for free to %s%s.
fa: بازی: %s مجانی به %s%s ترفیع یافت.

en: Game: %s lost to an attack by %s's %s%s.
fa: بازی: %s بر اثر حمله‌ی %s %s%s از بین رفت.

en: Game: You lost %d unit to an attack from %s's %s%s. | Game: You lost %d units to an attack from %s's %s%s.
fa[0]: بازی: شما %d مهره بر اثر حمله‌ی %s %s%s از دست دادید.
fa[1]: بازی: شما %d مهره بر اثر حمله‌ی %s %s%s از دست دادید.

en: Game: %s lost to an attack from %s's %s.
fa: بازی: %s بر اثر حمله‌ی %s %s از بین رفت.

en: ?filler:XXX/XXX XXX turns
fa: XXX/XXX XXX نوبت

en: %3d gold per turn
fa: %3d طلا در نوبت

en: %3d turn | %3d turns
fa[0]: %3d نوبت
fa[1]: %3d نوبت

en: never
fa: هیج وقت

en: %s (XX) %d/turn
fa: %s (XX) %d/نوبت

en: %s (%d) %d turn | %s (%d) %d turns
fa[0]: %s (%d) %d نوبت
fa[1]: %s (%d) %d نوبت

en: Wonder
fa: شگفتی

en: Built
fa: ساخته شده

en: Obsolete
fa: منسوخ

en: %d/turn
fa: %d/نوبت

en: ?city_state:Disorder
fa: مختل شده

en: (worklist)
fa: (لیست‌کار)

en: ?city:Name
fa: نام

en: City Name
fa: نام شهر

en: ?size:Sz
fa: اندازه

en: Size
fa: اندازه

en: State
fa: وضعیت

en: Workers
fa: کارگر

en: ?happy/content/unhappy/angry:H/C/U/A
fa: خ/ر/ن/ع

en: Workers: Happy, Content, Unhappy, Angry
fa: کارگران: خوشحال، راضی، ناراحت، عصبانی

en: ?Happy workers:H
fa: خ

en: Workers: Happy
fa: کارگران: خوشحال

en: ?Content workers:C
fa: ر

en: Workers: Content
fa: کارگران: راضی

en: ?Unhappy workers:U
fa: ن

en: Workers: Unhappy
fa: کارگران: ناراحت

en: ?Angry workers:A
fa: ع

en: Workers: Angry
fa: کارگران: عصبانی

en: Special
fa: ویژه

en: ?entertainers/scientists/taxmen:E/S/T
fa: س/د/ث

en: Entertainers, Scientists, Taxmen
fa: سرگرم‌گننده، دانشمند، ثروتمند

en: ?Entertainers:E
fa: س

en: Entertainers
fa: سرگرم‌کننده

en: ?Scientists:S
fa: د

en: Scientists
fa: دانشمندان

en: ?Taxmen:T
fa: ث

en: Taxmen
fa: ثروتمندان

en: Best
fa: بهترین

en: attack
fa: حمله

en: Best attacking units
fa: بهترین مهره‌ برای حمله

en: defense
fa: دفاع

en: Best defending units
fa: بهترین مهره برای دفاع

en: Units
fa: مهره‌ها

en: ?Supported (units):Sup
fa: پشتیبانی

en: Number of units supported
fa: تعداد مهره‌هایی که پشتیبانی می‌شوند

en: ?Present (units):Prs
fa: حاضر

en: Number of units present
fa: تعداد مهره‌هایی که حاضرند

en: Surplus
fa: مازاد

en: ?food/prod/trade:F/P/T
fa: غ/م/ت

en: Surplus: Food, Production, Trade
fa: مازاد: غذا، محصول، تجارت

en: ?Food surplus:F+
fa: غ+

en: Surplus: Food
fa: مازاد: غذا

en: ?Production surplus:P+
fa: م+

en: Surplus: Production
fa: مازاد: محصول

en: ?Trade surplus:T+
fa: ت+

en: Surplus: Trade
fa: مازاد: تجارت

en: Economy
fa: اقتصاد

en: ?gold/lux/sci:G/L/S
fa: ط/ل/ع

en: Economy: Gold, Luxuries, Science
fa: اقتصاد: طلا، لوکس،‌ علم

en: ?Gold:G
fa: ط

en: Economy: Gold
fa: اقتصاد: طلا

en: ?Luxury:L
fa: ل

en: Economy: Luxury
fa: اقتصاد: لوکس

en: ?Science:S
fa: ع

en: Economy: Science
fa: اقتصاد: علم

en: ?trade_routes:n
fa: ر

en: ?trade_routes:T
fa: ر

en: Number of Trade Routes
fa: تعداد راه‌های تجاری

en: Stock
fa: ذخیره

en: Food Stock
fa: ذخیره غذا

en: ?pollution:Pol
fa: آلودگی

en: Grow
fa: رشد

en: Turns
fa: نوبت‌ها

en: Turns until growth/famine
fa: نوبت تا رشد/قحطی

en: ?corruption:Cor
fa: تباهی

en: Corruption
fa: تباهی

en: ?waste:Was
fa: اتلاف

en: Waste
fa: اتلاف

en: CMA
fa: مدریت شهر

en: City Management Agent
fa: مدیریت شهر

en: Currently Building
fa: اکنون می‌سازند

en: (Stock,Target,Turns,Buy)
fa: (ذخیره، هدف، نوبت‌ها، خرید)

en: Game started.
fa: بازی شروع شد.

en: Game: Changing production of every %s into %s.
fa: بازی: تغییر تمام محصولات  %s به %s.

en: ?embassy:Both
fa: هردو

en: ?embassy:Yes
fa: داریم

en: ?embassy:With Us
fa: دارد

en: ?embassy:Contact
fa: ارتباط داریم

en: ?embassy:No Contact
fa: بدون ارتباط

en: ?vision:Both
fa: هردو

en: ?vision:To Them
fa: به آنها

en: ?vision:To Us
fa: به ما

en: The %s give %s
fa: %s %s را می‌دهند

en: The %s give unknown city.
fa: %s شهر ناشناخته می‌دهند.

en: The %s give %d gold
fa: %s %d طلا می‌دهند

en: The %s give their worldmap
fa: %s نقشه جهانشان می‌دهند

en: The %s give their seamap
fa: %s نقشه دریا خود را می‌دهند

en: The parties agree on a cease-fire
fa: دو طرف به آتش‌بس راضی هستند.

en: The parties agree on a peace
fa: دو طرف به صلح راضی هستند.

en: The parties create an alliance
fa: دو طرف به اتحاد راضی هستند.

en: The %s gives shared vision
fa: %s دید مشترک می‌دهند

en: The %s gives an embassy
fa: %s یک سفارت می‌دهند

en: Exporting output window to civgame.log ...
fa: صادر کردن پنجره خروجی به civgame.log ...

en: Export complete.
fa: صدور انجام شد.

en: Export failed, couldn't write to file.
fa: خطا هنگام صدور، نمی‌توان در فایل نوشت.

en: Lost connection to server!
fa: ازتباط با سرور قطع شد!

en: Failed looking up host.
fa: نمی‌توان با میزبان تماس گرفت.

en: Connection in progress.
fa: در حال اتصال.

en: Disconnected from server.
fa: ارتباط را قطع کردیم.

en: Failed looking up host
fa: نمی‌توان با میزبان تماس گرفت

en: novice
fa: نوآموز

en: easy
fa: آسان

en: normal
fa: متوسط

en: hard
fa: سخت

en: experimental
fa: پیشرفته

en: Starting server...
fa: شروع کردن سرور...

en: Couldn't start the server.
fa: نمی‌توان سورو را آغاز کرد.

en: Couldn't connect to the server.
fa: نمی‌توان به سرور وصل شد.

en: We have control of the server (command access level hack)
fa: ما کنترل سرور را داریم (سطح کنترل هک)

en: We can't take control of server, attempting to kill it.
fa: نمی‌توان کنترل سرور را به دست گرفت، آنرا از بین می‌بریم.

en: Game: Didn't find a route to the destination!
fa: بازی: راهی برای رسیدن به مقصد وجود ندارد!

en: Terrain     Road   Irrigation     Mining         Transform
fa: نوع زمین    جاده    آبیاری    زدن معدن    تغییر نوع

note: TRANS: preserve single space at beginning
en:  Rivers
fa:  رودها

en: * The discovery of %s will make %s obsolete.
fa: * کشف %s باعث منسوخ شدن %s می‌شود.

en: * Allows all players with knowledge of %s to build %s units.
fa: * به همه بازیکنان با دانسته %s اجازه می‌دهد تا مهره‌های %s بسازند.

en: * Allows %s (with %s).
fa: * %s را مجاز می‌کند(با %s).

en: * Allows %s.
fa: * %s را مجاز می‌کند.

en: * May not be built in cities.
fa: * ممکن نیست در شهر‌ها ساخته شود.

en: * Never has a home city.
fa: * هیچ وقت شهر خانه ندارد.

en: * Losing this unit will lose you the game!
fa: * از دست دادن این مهره باعث باختن بازی می‌شود!

en: * Each player may only have one of this type of unit.
fa: * هر بازیکن فقط یکی از این نوع مهره دارد.

en: * Requires %d population to build.
fa: * برای ساختن نیاز به  %d نفر جمعیت دارد.

en: * Can help build wonders (adds %d production).
fa: * می‌تواند در ساختن شگفتی کمک کند ( %d امتیاز کالا اضافه می‌کند).

en: * May not be disbanded.
fa: * ممکن نیست منحل شود.

en: * May be disbanded in a city to recover 50%% of the production cost.
fa: * می‌تواند منحل شود تا 50%% امتیاز ساخت را برگرداند.

en: * Can build new cities.
fa: * می‌تواند شهر جدید بسازد.

en: * Can add on %d population to cities of no more than size %d.
fa: * می‌تواند %d جمعیت به شهرهایی که بیشتر از %d جمعیت ندارند، اضافه کند.

en: * Can build roads and railroads.
fa: * می‌تواند جاده و خط‌آهن بسازد.

en: * Can build mines on tiles.
fa: * می‌تواند روی زمین معدن بسازد.

en: * Can build irrigation on tiles.
fa: * می‌تواند زمین را آبیاری کند.

en: * Can build farmland.
fa: * می‌تواند مزرعه بسازد.

en: * Can build farmland (if %s is known).
fa: * می‌تواند مزرعه بسازد (اگر %s را بدانید).

en: * Can build farmland (if any of the following are known: %s).
fa: * می‌تواند مزرعه بسازد (اگر این‌ها را بدانید %s).

en: * Can build fortresses.
fa: * می‌تواند دژ بسازد.

en: * Can build fortresses (if %s is known).
fa: * می‌تواند دژ بسازد.(اگر %s را بدانید)

en: * Can build fortresses (if any of the following are known: %s).
fa: * می‌تواند دژ بسازد(اگر این‌ها را بدانید: %s).

en: * Can clean pollution from tiles.
fa: * می‌تواند آلودگی را از زمین پاک کند.

en: * Can transform tiles.
fa: * می‌تواند نوع خانه‌ها را تغییر دهد.

en: * May fortify, granting a 50%% defensive bonus.
fa: * می‌تواند تقویت شود تا 50%% قدرت دفاعش افزایش یابد.

en: * May pillage to destroy infrastructure from tiles.
fa: * می‌تواند غارت کند تا زيرساخت خانه‌ها خراب كند.

en: * Can perform diplomatic actions, plus special spy abilities.
fa: * می‌تواند کارهای دیپلماتیک بکند به علاوه‌ی کارهای ویژه جاسوسی.

en: * Can perform diplomatic actions.
fa: * می‌تواند فعالیت‌های دیپلماتیک انجام دهد.

en: * Will never lose a diplomat-versus-diplomat fight.
fa: * هیچ وقت یک جنگ دیپلمات به دیپلمات را نمی‌بازد.

en: * May not be bribed.
fa: * ممكن نيست تطميع شود.

en: * Can attack enemy air units.
fa: * می‌تواند به مهره‌های هوایی دشمن حمله کند.

en: * Is invisible except when next to an enemy unit or city.
fa: * نامرئی است به جز وقتی که در کنار یک شهر یا مهره دشمن است.

en: * Can only attack units on ocean squares (no land attacks).
fa: * فقط می‌تواند به مهره‌هایی که روی اقیانوس هستند حمله کند (حمله زمینی ندارد).

en: * Making an attack ends this unit's turn.
fa: * در پایان نوبتش حمله می‌کند.

en: * This unit's attack causes a nuclear explosion!
fa: * حمله این مهره باعث انفجار هسته‌ای می‌شود

en: * Gets double firepower when attacking cities.
fa: * هنگام حمله به شهر‌ها قدرت آتشش دوبرابر می‌شود.

en: * Ignores the effects of city walls.
fa: * دیوار شهر بر آن اثری ندارد.

en: * Ignores terrain effects (treats all squares as roads).
fa: * نوع خانه‌ها بر آن اثری ندارد (همه خانه‌ها مانند جاده است).

en: * Ignores zones of control.
fa: * محدوده کنترل بر آن اثری ندارد.

en: * A non-military unit (cannot attack; no martial law).
fa: * یک مهره غیر نظامی (نمی‌تواند حمله کند; بدون قانون نظامی).

en: * Will never achieve veteran status.
fa: * هیچ وقت کارآزموده نمی‌شود.

en: * May become veteran through training or combat.
fa: * ممکن است در تمرین یا جنگ کارآزموده شود.

en: * Must end turn in a city or next to land, or has a 50%% risk of being lost at sea.
fa: در پایان نوبتش باید در یک شهر یا در کنار زمین باشد وگرنه ریسک 50%% گمشدندر دریا را دارد.

en: * The discovery of %s reduces the risk to 25%%.
fa: * کشف %s ریسک را به  25%% کم می‌کند.

en: * %s reduces the risk to 12%%.
fa: * %s ریسک را به  12%% کم می‌کند.

en:  or
fa:  یا

en: ?or:,
fa: ،

en: * Unit has to be in a city, or on a %s after %d turn.
     | * Unit has to be in a city, or on a %s after %d turns.
fa[0]: * مهره باید در یک شهر یا در یک %s بعد از %d نوبت باشد.
fa[1]: * مهره باید در یک شهر یا در یک %s بعد از %d نوبت باشد.

en: If we would now start with %s we would need %d bulbs.
fa: اگر مایلید  %s را شروع کنید  %d امتیاز نیاز دارید.

en: To reach %s we need to obtain %d other technologies first. The whole project will require %d bulbs to complete.
fa: برای رسیدن به %s ما نیاز به %d تکنولوژی دیگر داریم. این پروژه %d امتیاز لازم دارد.

en: * Allows changing government to %s.
fa: * اجازه می‌دهد حکومت را به  %s تغییر دهید.

en: * The first player to research %s gets an immediate advance.
fa: * اولین بازیکنی که %s را بگیرد آن لحظه یک تکنولوژی می‌گیرد.

en: * Gives sea units one extra move.
fa: * به مهره‌های دریایی یک حرکت اضافه می‌دهد.

en: * Reduces the chance of losing boats on the high seas to 25%%.
fa: * شانس از دست دادن قایق‌ها را در دریای آزاد 25%% کاهش می‌دهد.

en: * Reduces the chance of losing boats on the high seas to 12%%.
fa: * شانس از دست دادن قایق‌ها را در دریای آزاد 12%% کاهش می‌دهد.

en: * Increases the pollution generated by the population.
fa: * آلودگی حاصل از جمعیت را زیاد می‌کند.

en: * Improves the effect of Cathedrals.
fa: * اثر کلیساهای جامع را زیاد می‌کند.

en: * Reduces the effect of Cathedrals.
fa: * اثر کلیساهای جامع را کم می‌کند.

en: * Improves the effect of Colosseums.
fa: * اثر آمفی تئاتر را زیاد می‌کند.

en: * Improves the effect of Temples.
fa: * اثر معابد را زیاد می‌کند.

en: * Allows %s to build roads on river squares.
fa: * به %s اجازه ساخت جاده را روی رودخانه می‌دهد.

en: * Allows %s to build fortresses.
fa: * به %s اجازه می‌دهد تا دژ بسازد.

en: * Allows %s to upgrade roads to railroads.
fa: * به %s اجازه می‌دهد تا جاده‌ها را به خط‌آهن تبدیل کند.

en: * Allows %s to upgrade irrigation to farmland.
fa: * به %s اجازه می‌دهد تا زمین‌های آبیاری را به مزرعه تبدیل کند.

en: * Pollution cannot be generated on this terrain.
fa: * در این خانه آلودگی تولید نمی‌شود.

en: * You cannot build cities on this terrain.
fa: * نمی‌توان روی این خانه شهر ساخت.

en: %s%d shield
fa: %s%d دفاع

en: %s%d food
fa: %s%d غذا

en: %s%d unhappy
fa: %s%d ناراحت

en: %s%d gold
fa: %s%d طلا

en: Game: You don't know how to build %s!
fa: بازی: شما نمی‌دانید چگونه  %s را بسازید!

en: Game:
fa: بازی:

en: Default player's login name
fa: نام پیش فرض بازیکن

en: Default server
fa: سرور پیش‌فرض

en: Sound bell at new turn
fa: زنگ در ابتدای نوبت

en: Unit movement animation time (milliseconds)
fa: سرعت حرکت مهره‌ها (میلی ثانیه)

en: Show combat animation
fa: نشان دادن انیمیشن جنگ

en: Auto Center on Units
fa: تمرکز اتوماتیک روی مهره‌ها

en: Auto Center on Combat
fa: تمرکز اتوماتیک روی جنگ‌ها

en: Prompt for city names
fa: نام شهر‌ها را بپرس

en: City: Famine
fa: شهر: قحطی

en: City: Growth
fa: شهر: در حال رشد

en: City: Normal
fa: شهر: معمولی

en: Civ: Pollution
fa: تمدن: آلودگی

en: done
fa: تمام

en: moving
fa: متحرک

en: ?Player:Name
fa: نام

en: Username
fa: نام کاربری

en: Flag
fa: پرچم

en: Nation
fa: ملت

en: Team
fa: تیم

en: Attitude
fa: نظر

en: Embassy
fa: سفارت

en: Dipl.State
fa: وضعیت دیپماتیک

en: Vision
fa: دید مشترک

en: Reputation
fa: شهرت

en: ?Player_dlg:Host
fa: میزبان

en: ?nation:Neutral
fa: طبیعی

en: ?nation:Hostile
fa: دشمن

en: ?nation:Peaceful
fa: صلح‌آمیز

en: ?nation:Friendly
fa: دوستانه

en: ?nation:Friendly(team)
fa: دوستانه(تیم)

en: ?city:Neutral
fa: طبیعی

en: ?city:Hostile
fa: دشمن

en: ?city:Peaceful
fa: صلح‌آمیز

en: ?city:Friendly
fa: دوستانه

en: ?city:Friendly(team)
fa: دوستانه (تیم)

en: Location: (%d, %d) [%d]
fa: محل: (%d, %d) [%d]

en: Terrain: %s
fa: نوع خانه: %s

en: Food/Prod/Trade: %s
fa: غذا/تولید/تجارت: %s

en: Our Territory
fa: خانه‌ی ما

note: TRANS: "Territory of the friendly Polish".  See the * ?nation adjectives.
en: Territory of the %s %s
fa: خانه‌ی %s %s

note: TRANS: "City: Warsaw (Polish)"
en: City: %s (%s)
fa: شهر: %s (%s)

note: TRANS:  "City: Warsaw (Polish, 5 turn ceasefire)"
en: City: %s (%s, %d turn ceasefire) | City: %s (%s, %d turn ceasefire)
fa[0]: شهر: %s (%s, %d نوبت آتش‌بس)
fa[1]: شهر: %s (%s, %d نوبت آتش‌بس)

note: TRANS: "City: Warsaw (Polish,friendly)"
en: City: %s (%s,%s)
fa: شهر: %s (%s,%s)

note: TRANS: previous lines gave other information about the city.
en:  with City Walls
fa:  با دیوار شهر

note: TRANS: "Trade from Warsaw: 5"
en: Trade from %s: %d
fa: تجارت از %s: %d

en: Infrastructure: %s
fa: زیرساخت: %s

en: Activity: %s
fa: فعالیت: %s

note: TRANS: "Unit: Musketeers (Polish/Warsaw)"
en: Unit: %s (%s%s)
fa: مهره: %s (%s%s)

note: TRANS:  "Unit: Musketeers (Polish, 5 turn ceasefire)"
en: Unit: %s (%s, %d turn ceasefire) | Unit: %s (%s, %d turn ceasefire)
fa[0]: مهره: %s (%s, %d نوبت آتش‌بس)
fa[1]: مهره: %s (%s, %d نوبت آتش‌بس)

note: TRANS: "Unit: Musketeers (Polish,friendly)"
en: Unit: %s (%s,%s)
fa: مهره: %s (%s,%s)

note: TRANS: "Chance to win: A:95% D:46%"
en: Chance to win: A:%d%% D:%d%%
fa: شانس برد: ح:%d%% د:%d%%

note: TRANS: A is attack power, D is defense power, FP is firepower, * HP is hitpoints (current and max).
en: A:%d D:%d FP:%d HP:%d/%d%s
fa: ح:%d د:%d ق‌آ:%d ا‌ض:%d/%d%s

note: TRANS: "5 more" units on this tile
en:   (%d more)
fa:   (%d بیشتر)

en: far from %s
fa: دور از %s

en: near %s
fa: نزدیک %s

en: in %s
fa: در %s

note: TRANS: "from Warsaw"
en: from %s
fa: از %s

en: Progress: no research
fa: پیشرفت: بدون جستجو

en: Progress: %d turn/advance (%d pts/turn) | Progress: %d turns/advance (%d pts/turn)
fa[0]: پیشرفت: %d نوبت تا پایان (%d امتیاز در نوبت)
fa[1]: پیشرفت: %d نوبت تا پایان (%d امتیاز در نوبت)

en: Progress: %d turn/advance (%d pts/turn, %d pts/turn from team) | Progress: %d turns/advance (%d pts/turn, %d pts/turn from team)
fa[0]: پیشرفت: %d نوبت تا پایان (%d امتیاز در نوبت, %d امتیاز در نوبت از تیم)
fa[1]: پیشرفت: %d نوبت تا پایان (%d امتیاز در نوبت, %d امتیاز در نوبت از تیم)

en: Population: %s
fa: جمعیت: %s

en: Gold: %d
fa: طلا: %d

en: Tax: %d Lux: %d Sci: %d
fa: مالیات: %d لوکس: %d علم: %d

en: Turns to target: %d
fa: %d نوبت تا هدف

en: Shows your progress in researching the current technology.
    %s: %d/%d.
fa: پیشرفت شما را در تکنولوژی حاضر نسان می‌دهد.
    %s: %d/%d.

en: Shows the progress of global warming:
    %d.
fa: جریان گرمای جهانی را نشان می‌دهد:
    %d.

en: Shows the progress of nuclear winter:
    %d.
fa: جریان زمستان اتمی را نشان می‌دهد:
    %d.

en: Shows your current government:
    %s.
fa: حکومت فعلی شما را نشان می‌دهد:
    %s.

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Population:      %5d
fa: جمعیت     :      %5d

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Support:         %5d %%
fa: پشتیبانی :         %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Energy:          %5d %%
fa: انرژی :          %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Mass:            %5d ton | Mass:            %5d tons
fa[0]: جرم:           %5d تن
fa[1]: جرم:           %5d تن

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:     %5.1f years
fa: زمان مسافرت:     %5.1f سال

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:        N/A
fa: زمان مسافر ت:      نامشخص

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Year of arrival: %8s
fa: سال ترک           : %8s

en: ?timeout:off
fa: خاموش

en: ?seconds:%02ds
fa: %02d

en: ?mins/secs:%02dm %02ds
fa: %02dد %02dث

en: ?hrs/mns:%02dh %02dm
fa: %02dس %02dد

en: ?dys/hrs:%02dd %02dh
fa: ?dys/hrs:%02dر %02dس

en: ?duration:overflow
fa: بالاتر از حد

en: %6d.%02d ms
fa: %6d.%02d م‌ث

note: TRANS: "Republic of the Polish"
en: %s of the %s
fa: %s از %s

en: Buildings:
fa: ساختمان‌ها:

en: None.
fa: هیچ.

en: Wonders:
fa: شگفتی‌ها:

en: CMA: You lost control of %s. Detaching from city.
fa: مدریت شهر: شما کنترل  %s را از دست دادید. از شهر جدا می‌شویم.

en: CMA: The agent can't fulfill the requirements for %s. Passing back control.
fa: مدریت شهر: نمی‌توان نیاز‌های  %s را برآورده کرد. کنترل را برمی‌گردانیم.

en: none
fa: هیچ

en: custom
fa: سفارشی

en: %d turn | %d turns
fa[0]: %d نوبت
fa[1]: %d نوبت

en:  happy
fa:  خوشحالی

en: Name: %s
    Food:       %10s Gold:    %10s
    Production: %10s Luxury:  %10s
    Trade:      %10s Science: %10s
    
        People (W/E/S/T): %s
              City grows: %s
    Production completed: %s
fa: نام: %s
    غذا:       %10s  طلا:   %10s
    محصول:    %10s  لوکس:  %10s
    تجارت:     %10s  علم:   %10s
    
        مردم (ک/س/د/ث): %s
              رشد شهر: %s
    تکمیل محصول: %s

en: ?cma:Very happy
fa:  بسیار خوشحال

en: ?cma:Max food
fa: بیشترین غذا

en: ?cma:Max production
fa: بیشترین محصول

en: ?cma:Max gold
fa: بیشترین طلا

en: ?cma:Max science
fa: بیشترین علم

en: Cleared output window.
fa: پنجره خروجی پاک شده.

en: Food:
fa: غذا:

en: Prod:
fa: محصول:

en: Trade:
fa: تجارت:

en: Gold:
fa: طلا:

en: Luxury:
fa: لوکس:

en: Science:
fa: علم:

en: Granary:
fa: انبار غله:

en: Change in:
fa: تغییر در:

en: Corruption:
fa: تباهی:

en: Waste:
fa: اتلاف

en: Pollution:
fa: آلودگی:

en: _Overview
fa: نمای‌کلی

en: Info
fa: اطلاعات

en: City map
fa: نقشه شهر

en: Press ENTER or double-click to sell an improvement.
fa: برای فروش دوبار کلیک کنید یا ENTER را بفشارید.

en: Production:
fa: محصول:

en: %d/%d %d turns
fa: %d/%d %d نوبت

en: _Buy
fa: خرید

en: _Improvements:
fa: اصلاحات:

en: Pro_duction
fa: محصول

en: _Happiness
fa: خوشحالی

en: C_MA
fa: مدریت شهر

en: Trade Ro_utes
fa: راه‌های تجاری

en: _Settings
fa: تنظیمات

en: Land units
fa: مهره‌های زمینی

en: Sea units
fa: مهره‌های دریایی

en: Helicopters
fa: هلیکوپتر

en: Air units
fa: مهره‌های هوایی

en: Disband if build settler at size 1
fa: اگر در اندازه ۱ یک مهاجر ساخت، منحل شو

en: Overview page
fa: صفحه نماي كلي

en: Production page
fa: صفحه محصولات

en: Happiness page
fa: صفحه خوشحالی

en: CMA page
fa: صفحه مدریت شهر

en: Trade Routes page
fa: صفحه را‌ه‌های تجاری

en: This Settings page
fa: همین صفحه تنظیمات

en: Last active page
fa: آخرین صفحه فعال

en: New citizens are
fa: شهروندان جدید هستند

en: Auto attack vs
fa: همه‌ی اتوماتیک به

en: Next time open
fa: دفعه‌ی بعدی باز شود

en: City
fa: شهر

en: _Rename...
fa: تغییر نام

en: _List present units...
fa: لیست مهره‌های حاضر

en: _Prev city
fa: شهر قبلی

en: _Next city
fa: شهر بعدی

en: <b>%s</b> - %s citizens
fa: <b>%s</b> - %s شهروند

en:  - DISORDER
fa:  - مختل شده‌اند

en:  - celebrating
fa:  - جشن گرفتند

en:  - happy
fa:  - خوشحالند

en: blocked
fa: مسدود شده

en: Supported units %d
fa: پشتیبانی شده %d

en: Present units %d
fa: مهره‌های حاضر %d

en: Trade with %s gives %d trade.
fa: تجارت با %s %d امتیاز تجارت می‌دهد.

en: No trade routes exist.
fa: هیچ راه تجاری موجود نیست.

en: Total trade from trade route %d
fa: کل تجارت از راه‌های تجاری %d

en: Cen_ter
fa: تمرکز

en: _Activate unit
fa: فعال کردن مهره

en: Activate unit, _close dialog
fa: فعال کردن مهره، بستن پنجره

en: _Disband unit
fa: منحل کردن مهره

en: _Load unit
fa: سوار کردن مهره

en: _Unload unit
fa: پیاده کردن مهره

en: _Sentry unit
fa: نگهبانی مهره

en: _Fortify unit
fa: تقویت مهره

en: Make new _homecity
fa: شهر خانه جدید

en: U_pgrade unit
fa: ترفیع مهره

en: Upgrade Unit!
fa: ترفیع مهره!

en: Upgrade Obsolete Units
fa: ترفیع مهره‌های منسوخ شده

en: Buy %s for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
fa: %s را با %d طلا بخریم؟
    خزانه  %d طلا دارد.

en: Buy It!
fa: آنرا بخر!

en: %s costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
fa: قیمت %s %d است.
    خزانه  %d طلا دارد.

en: Sell %s for %d gold?
fa: قروش %s برای %d طلا؟

en: Sell It!
fa: آنرا بفروش!

en: Rename City
fa: تغییر نام شهر

en: What should we rename the city to?
fa: نام شهر را به چه تغییر دهیم؟

en: Chan_ge
fa: تغییر

en: Add _First
fa: در ابتدا اضافه کن

en: Add _Next
fa: برای بعد اضافه کن

en: Add _Last
fa: در آخر اضافه کن

en: _Select
fa: انتخاب

en: S_how
fa: نشان بده

en: Cities
fa: شهرها

en: _Popup
fa: باز کردن

en: Improvements
fa: اصلاحات

en: Wonders
fa: شگفتی‌ها

en: All Cities
fa: همه شهرها

en: No Cities
fa: هیچ شهری

en: Invert Selection
fa: انتخاب معکوس

en: Building Units
fa: ساختمان

en: Building Improvements
fa: ساخت اصلاحات

en: Building Wonders
fa: ساخت شگفتی

en: Building Unit
fa: ساخت مهره

en: Building Improvement
fa: ساخت اصلاحات

en: Building Wonder
fa: ساخت شگفتی

en: Coastal Cities
fa: شهر ساحلی

en: Same Island
fa: جزیره یکسان

en: Supported Units
fa: مهره‌های پشتیبانی شده

en: Units Present
fa: مهره‌های حاضر

en: Improvements in City
fa: اصلاحات در شهر

en: Wonders in City
fa: شگفتی‌ها در شهرها

en: Available Units
fa: مهره‌های موجود

en: Available Improvements
fa: اصلاحات موجود

en: Available Wonders
fa: شگفتی‌های موجود

en: _Presets:
fa: موجود‌ها:

en: Results
fa: نتیجه

en: Minimal Surplus
fa: حداقل مازاد

en: Factor
fa: مقدار

en: Celebrate
fa: جشن

en: CMA Enabl_ed
fa: مدریت شهر فعال است

en: CMA Disabl_ed
fa: مدریت شهر خاموش است

en: _Goto location
fa: برو به مکان

en: This unit cannot be bribed!
fa: این مهره تطمیع نمی‌شود!

en: Bribe unit for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
fa: مهره را با %d طلا تطمیع کند?
    خزانه %d طلا دارد.

en: Bribe Enemy Unit
fa: تطمیع مهره حریف

en: Bribing the unit costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
fa: تطمیع مهره حریف %d طلا نیاز دارد.
    خزانه %d طلا دارد.

en: Steal Technology
fa: دزدیدن تکنولوژی

en: _Steal
fa: دزدیدن

en: Select Advance to Steal
fa: تکنولوژی را که می‌خواهید بدزدید انتخاب کنید

en: _Advances:
fa: تکنولوژی‌ها

en: At Spy's Discretion
fa: به صلاحدید جاسوس

en: Sabotage Improvements
fa: خراب کردن اصلاحات

en: _Sabotage
fa: خراب کاری

en: Select Improvement to Sabotage
fa: اصلاحیه را که می‌خواهید خراب کنید انتخاب کنید

en: City Production
fa: محصول شهر

en: You can't incite a revolt in %s.
fa: شما نمی‌توانید در %s انقلاب کرد.

en: City can't be incited!
fa: شهر نمی‌تواند انقلاب کند!

en: Incite a revolt for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
fa: به ازای %d طلا انقلاب کند؟
    خزانه %d طلا دارد.

en: Incite a Revolt!
fa: انقلاب کردن!

en: Inciting a revolt costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
fa: انقلاب کردن %d  طلا نیز دارد.
    خزانه %d طلا دارد.

en: Your %s has arrived at %s.
    What is your command?
fa: %s شما به %s رسید.
    دستور شما چیست؟

en:  Choose Your Diplomat's Strategy
fa:  استراتژی دیپلماتتان را انتخاب کنید

en: Establish _Embassy
fa: فراهم کردن سفارت

en: _Investigate City
fa: بازجویی شهر

en: _Sabotage City
fa: خراب کاری در شهر

en: Steal _Technology
fa: دزدیدن تکنولوژی

en: Incite a _Revolt
fa: انقلاب کردن

en: _Keep moving
fa: به حرکت ادامه بده

en: Choose Your Spy's Strategy
fa: استراتژی جاسوستان را انتخاب کنید

en: _Poison City
fa: سمی کردن شهر

en: Industrial _Sabotage
fa: خراب کاری صنعتی

en: _Bribe Enemy Unit
fa: تطمیع کردن مهره حریف

en: _Sabotage Enemy Unit
fa: خراب کردن مهره حریف

en: Your caravan from %s reaches the city of %s.
    What now?
fa: کاروان شما از %s به شهر %s رسید.
    اکنون چه؟

en: Your Caravan Has Arrived
fa: کاروان شما رسید

en: Establish _Traderoute
fa: فراهم کردن راه تجاری

en: Enter Marketplace
fa: ورود به بازار

en: Help build _Wonder
fa: کمک به ساخت شگفتی

en: You say you wanna revolution?
fa: آیا می‌خواهید انقلاب کنید؟

en: Revolution!
fa: انقلاب!

en: What To Pillage
fa: چه چیز را غارت کند

en: Select what to pillage:
fa: چیزی را که می‌خواهید غارت کنید، انتخاب کنید:

en: Unit
fa: مهره

en: Name
fa: نام

en: Unit selection
fa: انتخاب مهره

en: _Ready all
fa: آمادگی همه

en: _Sentry idle
fa: نگهبانی

en: What Nation Will You Be?
fa: چه ملیتی می‌خواهید باشید؟

en: _Disconnect
fa: قطع ارتباط

en: Select a nation
fa: یک ملیت انتخاب کنید

en: _Nations:
fa: ملیت ها

en: Class
fa: نوع

en: _Properties
fa: خصوصیات

en: _Leader:
fa: فرمانده:

en: _Female
fa: مؤنث

en: _Male
fa: مذکر

en: _City Styles:
fa: نوع شهرها:

en: L_egend
fa: داستان

en: You must select a nation.
fa: شما باید یک ملیت را انتخاب کنید.

en: You must select your sex.
fa: شما باید یک جنسیت را انتخاب کنید.

en: You must select your city style.
fa: شما باید نوع شهرها را انتخاب کنید.

en: You must type a legal name.
fa: شما باید یک نام مجاز بنویسید.

en: World-map
fa: نقشه جهان

en: Sea-map
fa: نقشه دریا

en: _Maps
fa: نقشه‌ها

en: _Advances
fa: تکنولوژی‌ها

en: _Cities
fa: شهرها

en: _Give shared vision
fa: دادن دید مشترک

en: Give _embassy
fa: دادن سفارت

en: _Pacts
fa: قراردادها

en: Diplomacy meeting
fa: دیدار دیپماتیک

en: _Cancel meeting
fa: لغو دیدار

en: Accept _treaty
fa: قبول  قرارداد

en: C_lauses:
fa: بندها:

en: _Gold:
fa: طلا:

en: _Add Clause...
fa: اضافه کردن بند...

en: Game: Invalid amount of gold specified.
fa: بازی:‌مقدار طلا نامعتبر است.

en: Find City
fa: پیدا کردن شهر

en: Ci_ties:
fa: شهرها:

en: Select tax, luxury and science rates
fa: مالیات،

en: Turn Done
fa: پایان نوبت

en: Shift+Return
fa: شیفت+اینتر

en: _Map
fa: نقشه

en: _Chat
fa: گفتگو

en: Freeciv is free software and you are welcome to distribute copies of it
    under certain conditions; See the "Copying" item on the Help menu.
    Now.. Go give'em hell!
fa: فری‌سیو یک نرم‌افزار آزاد است و شما می‌توانید نسخه‌هایی از آن را توزیع کنید.
    با بعضی شروط؛ گزینه‌ی کپی‌کردن را از منو راهنما بخوانید.
    حالا... اونارو بفرستین به جهنم!

en: Name:
fa: نام:

en: Host:
fa: میزبان:

en: Are you sure you want to quit?
fa: آیا مطمئنید که می‌خواهید خارج شود؟

en: Close Tab:
    %s
fa: بستن برگه:
    %s

en: Happiness
fa: خوشی

en: Luxury: %d total.
fa: لوکس: کلاً %d.

en: Units:
fa: مهره‌ها:

en: Cost:
fa: قیمت:

en: Requirement:
fa: نیازها:

en: Obsolete by:
fa: منسوخ می‌شود به وسیله‌ی:

en: Attack:
fa: حمله:

en: Defense:
fa: دفاع:

en: Move:
fa: حرکت:

en: FirePower:
fa: قدرت آتش:

en: Hitpoints:
fa: امتیاز ضربه:

en: Basic Upkeep:
fa: هزینه نگهداری پایه:

en: Vision:
fa: بینایی:

en: Move/Defense:
fa: حرکت/دفاع:

en: Food/Res/Trade:
fa: غذا/منبع/تجارت:

en: About
fa: درباره

en: Removed
fa: برداشته شده

en: (Never)
fa: (هیچ وقت)

en: Freeciv Help Browser
fa: راهنمای Freeciv

en: Expand All
fa: باز کردن همه

en: Collapse All
fa: بستن همه

en: Allows
fa: مجاز می‌کند

en: Obsoletes
fa: منسوخ می‌کند

en: with
fa: را با

en: %s F/R/T:
fa: %s غ/م/ت:

en: +%d Trade / %d
fa: +%d تجارت / %d

en: n/a
fa: نامشخص

en: +%d Food / %d
fa: +%d غذا / %d

en: +%d Res. / %d
fa: +%d منبع / %d

en: Government:
fa: حکومت:

en: Capital:
fa: پایتخت:

en: Tax:
fa: مالیات:

en: Researching:
fa: پژوهش:

en: _Diplomacy
fa: دیپلماسی

en: _Techs
fa: تکنولوژیها

en: Build New City
fa: ساختن شهر جدید

en: Shows your current luxury/science/tax rates;click to toggle them.
fa: درجات مالیات/علم/لوکس شما را نشان می‌دهد؛ برای تغییر کلیک کنید.

en: Leaving a local game will end it!
fa: ترک یک بازی محلی آنرا پایان می‌دهد!

en: _Game
fa: بازی

en: Game
fa: یازی

en: Local _Options
fa: تنظیمات محلی

en: _Message Options
fa: تنظیمات پیام‌ها

en: Sa_ve Settings
fa: ذخیره تنظیمات

en: _Initial Server Options
fa: تنظیمات اولیه سرور

en: Server O_ptions
fa: تنظیمات سرور

en: _Save Game
fa: ذخیره بازی

en: Save Game _As...
fa: ذخیره بازی یه نام ...

en: E_xport Log
fa: صدور سیاهه

en: Clear _Log
fa: پاک کردن سیاهه

en: L_eave
fa: ترک کردن

en: _Quit
fa: خروج

en: Gover_nment
fa: حکومت

en: Government
fa: حکومت

en: _Tax Rates
fa: درجات مالیات‌ها

en: _Find City
fa: پیدا کردن شهر

en: _Worklists
fa: لیست کارها

en: _Change Government
fa: تغییر حکومت

en: _Revolution...
fa: انقلاب...

en: _Government
fa: حکومت

en: _View
fa: نمایش

en: View
fa: نمایش

en: Map _Grid
fa: خطوط نقشه

en: National _Borders
fa: حدود کشور

en: City _Names
fa: اسامی شهرها

en: City G_rowth
fa: بزرگ شدن شهرها

en: City _Productions
fa: محصول شهرها

en: Terrain
fa: نوع خانه

en: Roads & Rails
fa: جاده‌ها و خطوط‌آهن

en: Mines
fa: معدن‌ها

en: Specials
fa: ویژه‌ها

en: Fog of War
fa: غبار جنگ

en: _Center View
fa: تمرکز نما

en: _Orders
fa: دستورات

en: Orders
fa: دستورات

en: _Build City
fa: ساخت شهر

en: Build _Road
fa: ساخت جاده

en: Build _Irrigation
fa: آبیاری کردن

en: Build _Mine
fa: ساخت معدن

en: Transf_orm Terrain
fa: تغییر دادن زمین

en: Build _Fortress
fa: ساخت دژ

en: Clean _Pollution
fa: پاک کردن آلودگی

en: _Sentry
fa: نگهبانی

en: Make _Homecity
fa: تغییر دادن شهر خانه

en: _Load
fa: سوار کردن

en: _Unload
fa: پیاده کردن

en: Wake up o_thers
fa: بیدار کردن دیگران

en: _Auto Settler
fa: آباد‌کردن اتوماتیک

en: Auto E_xplore
fa: گشتن اتوماتیک

en: _Connect
fa: وصل کردن

en: _Road
fa: جاده

en: Rai_l
fa: خط‌آهن

en: _Irrigate
fa: آبیاری

en: _Go to
fa: برو به

en: Go\/Airlift to City
fa: برو\/پروازکن به شهر

en: Return to nearest city
fa: به نزدیکترین شهر برگرد

en: Disband Unit
fa: از بین بردن

en: Diplomat\/Spy Actions
fa: فعالیت‌های دیپلمات/جاسوس

en: Explode Nuclear
fa: منفجر کردن اتمی

en: _Wait
fa: صبر

en: Done
fa: تمام

en: _Reports
fa: گزارشات

en: Reports
fa: گزارشات

en: _Units
fa: مهره‌ها

en: _Players
fa: بازیکنان

en: _Economy
fa: اقتصاد

en: _Science
fa: علم

en: _Wonders of the World
fa: شگفتی‌های جهان

en: _Top Five Cities
fa: پنج شهر برتر

en: _Messages
fa: پیام‌ها

en: S_paceship
fa: سفینه فضایی

en: _Help
fa: راهنما

en: Help
fa: راهنما

en: Language_s
fa: زبان‌ها

en: Co_nnecting
fa: اتصال

en: C_ontrols
fa: کنترل‌ها

en: C_hatline
fa: خط گفتگو

en: _Playing
fa: بازی‌کردن

en: City _Improvements
fa: اصلاحات شهرها

en: Com_bat
fa: جنگ

en: Techno_logy
fa: تکنولوژی

en: _Terrain
fa: نوع خانه

en: Won_ders
fa: عجایب

en: Happin_ess
fa: خوشی

en: Space _Race
fa: مسابقه فضایی

en: _Copying
fa: کپی کردن

en: _About
fa: درباره

en: Change to %s (_I)
fa: تبدیل به %s

en: Change to %s (_M)
fa: تبدیل به %s

en: Transf_orm to %s
fa: تبدیل به %s

en: Help _Build Wonder
fa: کمک در ساخت شگفتی

en: Add to City (_B)
fa: اضافه کردن به شهر (_B)

en: Build _Railroad
fa: ساخت خط‌آهن

en: Bu_ild Farmland
fa: ساخت مزرعه

en: _Fortify
fa: تقویت

en: _Paradrop
fa: پرتاب‌چترباز

en: _Auto Attack
fa: حمله اتوماتیک

en: Message Options
fa: تنظیمات پیام‌ها

en: Event
fa: رویداد

en: Out
fa: بیرون

en: Messages
fa: پیام‌ها

en: Goto _location
fa: برو به محل

en: Start _New Game
fa: شروع بازی جدید

en: Start _Scenario Game
fa: شروع بازی سناریو

en: _Load Saved Game
fa: شروع بازی ذخیره شده

en: C_onnect to Network Game
fa: وصل شدن به بازی شبکه

en: Passwords don't match, enter password.
fa: رمز عبور مطابقت نمی‌کند.رمز را وارد کنید.

en: Server Name
fa: نام سرور

en: Port
fa: پرت

en: Version
fa: نسخه

en: Status
fa: وضعیت

en: Players
fa: بازیکنان

en: Comment
fa: توضیح

en: Local _Area Network
fa: شبکه محلی

en: Internet _Metaserver
fa: اینترنت

en: _Host:
fa: میزبان:

en: _Port:
fa: پرت:

en: _Login:
fa: نام کاربری:

en: Pass_word:
fa: رمز:

en: Conf_irm Password:
fa: تکرار رمز:

en: _Number of Players (including AI):
fa: تعداد بازیکنان

en: _AI Skill Level:
fa: سطح بازی هوش‌مصنوعی:

en: More Game _Options...
fa: تنظیمات دیگر...

en: _Start
fa: شروع

en: _Browse...
fa: گشتن...

en: Choose a Scenario
fa: یک سناریو انتخاب کنید

en: Choose a _Scenario:
fa: یک سناریو انتخاب کنید:

en: Type
fa: نوع

en: Choose a _nation to play:
fa: یک ملت را برای بازی انتخاب کنید:

en: Game _Options...
fa: تنظیمات بازی...

en: Select Location to Save
fa: محل ذخیره را انتخاب کنید

en: Save Game
fa: ذخیره بازی

en: Saved _Games:
fa: بازی‌های ذخیره شده:

en: Save _Filename:
fa: نام فایل ذخیره:

en: _Player
fa: بازیکن

en: _Intelligence
fa: اخبار

en: _Meet
fa: ملاقات

en: _Cancel Treaty
fa: لغو قرارداد

en: _Withdraw vision
fa: برداشتن دید مشترک

en: _Spaceship
fa: سفینه فضایی

en: _AI
fa: هوش‌مصنوعی

en: _Toggle AI Mode
fa: تغییر هوش‌مصنوعی/انسان

en: Researching
fa: پژوهش

en: Goal
fa: هدف

en: (%d step) | (%d steps)
fa[0]: (%d مرحله)
fa[1]: (%d مرحله)

en: Building Name
fa: نام ساختمان

en: Count
fa: تعداد

en: Cost
fa: قیمت

en: Total Cost:
fa: قیمت کل:

en: Sell _Obsolete
fa: فروختن منسوخ شده‌ها

en: Sell _All
fa: فروختن همه

en: Sell Improvements
fa: فروختن اصلاح شهر

en: Unit Type
fa: نوع مهره

en: Active
fa: فعال

en: Find _Nearest
fa: پیدا کردن نزدیک ترین

en: _Upgrade
fa: ترفیع

en: Totals:
fa: کل:

en: Player
fa: بازیکن

en: Score
fa: امتیاز

en: Population
fa: جمعیت

en: Trade
    (M goods)
fa: تجارت
    (م کالا)

en: Production
    (M tons)
fa: محصول
    (م تن)

en: Cities
fa: شهرها

en: Technologies
fa: تکنولوژیها

en: Wonders
fa: شگفتی‌ها

en: Research Speed
    (%)
fa: سرعت پژوهش
    (%)

en: Land Area
    (sq. mi.)
fa: مساحت سرزمین
    (مایل مربع)

en: Settled Area
    (sq. mi.)
fa: مساحت آبادشده
    (مایل مربع)

en: Literacy
    (%)
fa: سواد
    (%)

en: Spaceship
fa: سفینه فضایی

en: Score
fa: امتیاز

en: Game Options
fa: تنظیمات بازی

en: _Launch
fa: فرستادن

en: new
fa: جدید

en: Edit worklists
fa: ویرایش لیست کارها

en: _Worklists:
fa: لیست کارها:

en: Edit Global _Worklists
fa: ویرایش لیست کارهای عمومی

en: Source _Tasks:
fa: منبع کارها:

en: Show _Future Targets
fa: نشان دادن اهداف آینده

en: Target _Worklist:
fa: لیست کارها:

en: _Add Global Worklist
fa: اضافه کردن لیست کار عمومی

en: Chan_ge Production
fa: تغییر محصول

en: City improvements
fa: اصلاحات شهر

en: City _Overview
fa: نماکلی شهر

en: City info
fa: اطلاعات شهر

en: _Change
fa: تغییر

en: Sell
fa: فروش

en: Supported units
fa: مهره‌های پشتیبانی شده

en: Units present
fa: مهره‌های حاضر

en: Acti_vate present units
fa: فعال کردن مهره‌های حاضر

en: _Sentry idle units
fa: نگهبانی مهره‌ها

en: _List present units
fa: لیست مهره‌های حاضر

en: _Worklist
fa: لیست‌کار

en: CM_A
fa: مدریت شهر

en: _Trade Routes
fa: راه تجاری

en: Established trade routes
fa: فراهم کردن راه تجاری

en: City options
fa: تنظیمات شهر

en: City name
fa: نام شهر

en: Rename
fa: تعویض نام

en: Close dialog
fa: بستن پنجره

en: _Cancel
fa: _لغو

en: _Upgrade unit
fa: ترفیع مهره

en: _Yes
fa: _بله

en: _No
fa: _خیر

en: Change Production
fa: تغییر محصول

en: Ca_ncel
fa: لغو

en: Change All...
fa: تغییر همه...

en: C_lose
fa: بستن

en: _Change...
fa: تغییر...

en: _Select...
fa: انتخاب...

en: From:
fa: از:

en: To:
fa: به:

en: Change
fa: تغییر

en: Cancel
fa: لغو

en: Close
fa: بستن

en: Next
fa: بعدی

en: Password:
fa: رمز:

en: Update
fa: بروزرسانی

en: Quit
fa: خروج

en: Message:
fa: پیام:

en: Steal
fa: دزدیدن

en: NONE
fa: هیچ

en: Ready all
fa: آمادگی همه

en: Nation:
fa: ملت:

en: Class:
fa: رده:

en: Description
fa: توضیح

en: Leader
fa: رهبر

en: Male
fa: مذکر

en: Female
fa: مؤنث

en: Leader:
fa: رهبر:

en: Ok
fa: قبول

en: Disconnect
fa: قطع

en: Maps
fa: نقشه‌ها

en: Give embassy
fa: دادن سفارت

en: Accept treaty
fa: قبول قرارداد

en: Cancel meeting
fa: لغو دیدار

en: Select a city:
fa: یک شهر را انتخاب کنید:

en: Center
fa: تمرکز

en: _Goto
fa: برو به

en: Allows
fa: مجاز می‌کند

en: ?techhelp:.
fa: .

en: Obsoletes
fa: منسوخ می‌کند

en:  (with
fa:  )با

en: ?techhelp:).
fa: (.

en: Government: %s
fa: حکومت: %s

en: Tax: %d%%
fa: مالیات: %d%%

en: Science: %d%%
fa: علم: %d%%

en: Luxury: %d%%
fa: لوکس: %d%%

en: Researching: %s(%d/%d)
fa: جستجو: %s(%d/%d)

en: Capital: %s
fa: پایتخت: %s

en: Population: %s
    Year: %s
    Gold: %d
    Tax: %d Lux: %d Sci: %d
fa: جمعیت: %s
    سال: %s
    طلا: %d
    مالیات: %d لوکس: %d علم: %d

en: _Local Options
fa: تنظیمات محلی

en: Gov_ernment
fa: حکومت

en: _Revolution!
fa: انقلاب!

en: Load
fa: سوار کردن

en: Unload
fa: پیاده کردن

en: Go|Airlift to City
fa: برو|پرواز کن به شهر

en: _Disband Unit
fa: منحل کردن مهره

en: _Diplomat/Spy Actions
fa: فعالیت‌های دیپلمات/جاسوس

en: _Close
fa: بستن

en: Upgrade
fa: ترفیع

en: Refresh
fa: نوسازی

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Launch
fa: فرستادن

en: Edit
fa: ویرایش

en: Insert
fa: درج

en: Delete
fa: حذف

en: Up
fa: بالا

en: Down
fa: پایین

en: Citymap
fa: نقشه شهر

en: City Improvements
fa: اصلاحات شهر

en: _Sell
fa: فروش

en: %s citizens%s
fa: %s شهروند%s

en: %s - %s citizens%s
fa: %s - %s شهروند%s

en: _Ok
fa: تأیید

en: _Refresh
fa: نوسازی

en: _Name
fa: نام

en: Technology
fa: تکنولوژی

en: _Poison city
fa: سمی کردن شهر

en: World-Map
fa: نقشه-جهان

en: Sea-Map
fa: نقشه-دریا

en: Select a city
fa: یک شهر را انتخاب کنید

en: Set tax, luxury and science rates
fa: درجات مالیات، لوکس و مالیات را مشخص کنید

en: Options...
fa: تنظیمات...

en: Message Options...
fa: تنظیمات پیام...

en: Save Settings
fa: ذخیر تنظیمات

en: Players...
fa: بازیکنان...

en: Message...
fa: پیام...

en: Export Log
fa: صدور سباهه

en: Clear Log
fa: پاک کردن سیاهه

en: Tax Rate...
fa: درجه مالیات...

en: Find City...
fa: پیدا کردن شهر...

en: REVOLUTION...
fa: انقلاب...

en: Map Grid
fa: خطوط نقشه

en: City Names
fa: نام شهرها

en: City Productions
fa: محصول شهرها

en: Road & Rails
fa: جاده و خط‌آهن

en: Center View
fa: تمرکز نما

en: Order
fa: دستورات

en: Build City
fa: ساخت شهر

en: Build Road
fa: ساخت جاده

en: Build Mine
fa: ساخت معدن

en: Build Irrigation
fa: آبیاری

en: Build Fortress
fa: ساخت دژ

en: Clean Pollution
fa: پاک کردن آلودگی

en: Fortify
fa: تقویت

en: Auto Settler
fa: آباد کردن اتوماتیک

en: Auto Attack
fa: حمله اتوماتیک

en: Auto Explore
fa: گشتن اتوماتیک

en: Go to
fa: برو به

en: Go/Airlift to City
fa: برو/پرواز کن به شهر

en: Help Build Wonder
fa: کمک به ساخت شگفتی

en: Diplomat/Spy Actions
fa: فعالیت دیپلمات/جاسوس

en: Wait
fa: صبر

en: Report
fa: گزارش

en: City Report...
fa: گزارش  شهر...

en: Science Report...
fa: گزارش علم...

en: Trade Report...
fa: گزارش تجارت...

en: Military Report...
fa: گزارش نظامی...

en: Top Five Cities
fa: پنج شهر برتر

en: Spaceship
fa: سفینه فضایی

en: Turn
    Done
fa: نوبت
    پایان

en: Change to %s
fa: تغییر به %s

en: Paradrop
fa: پرتاب چترباز

en: Add to City
fa: اضافه به شهر

en: Build Farmland
fa: ساخت مزرعه

en: Build Railroad
fa: ساخت خط‌آهن

en: Firepower:
fa: قدرت‌آتش:

en: Cost: %ld
fa: قیمت: %ld

en:  wonder
fa:  شگفتی‌ها

en:  improvement
fa:  اصلاحات

en:  unit
fa:  مهره

en: Movecost: %ld
fa: قیمت حرکت: %ld

en: Defense: %ld.%ld
fa: دفاع: %ld.%ld

en: City: %s(%s)
fa: شهر: %s(%s)

en: with City Walls
fa: با دیوار شهر

en: Unit: %s(%s%s)
fa: مهره: %s(%s%s)

en: A:%d D:%d FP:%d HP:%d/%d%s%s
fa: ح:%d د:%d ق‌آ:%d HP:%d/%d%s%s

en: A:%d D:%d FP:%d HP:%d0%%
fa: ح:%d د:%d ق‌آ:%d HP:%d0%%

en: City %s
fa: شهر %s

en: Unit %s
fa: مهره %s

en: Tile %s
fa: خانه %s

en: Wake up
fa: بیدار کن

en: Activate
fa: فعال کن

en: City_name
fa: نام شهر

en: Tax:%d Lux:%d Sci:%d
fa: مالیات:%d لوکس:%d علم:%d

en: _Goal
fa: هدف

en: _Research
fa: پژوهش

en: Trade Report
fa: گزارش تجارت

en: Languages
fa: زبان‌ها

en: Connecting
fa: اتصال

en: Controls
fa: کنترل‌ها

en: Chatline
fa: خط‌گفتگو

en: Playing
fa: بازی‌کردن

en: Combat
fa: جنگ

en: ZOC
fa: محدوده کنترل

en: Space Race
fa: مسابقه فضایی

en: Copying
fa: کپی کردن

en: Freeciv supports several local languages.  See the Native Language Support section of the README file for instructions on how to use one of these languages.
    
    If you would like to add a localization (translation) for your language, please see the instructions at:
    
      http://www.freeciv.org/index.php/Localization
    
    Check first if a localization is already in progress for your language:
    
      http://www.freeciv.org/index.php/Translations
    
    You are also welcome to send any questions to the freeciv-i18n mailing list:
    
      freeciv-i18n@freeciv.org
fa: Freeciv supports several local languages.  See the Native Language Support section of the README file for instructions on how to use one of these languages.
    
    If you would like to add a localization (translation) for your language, please see the instructions at:
    
      http://www.freeciv.org/index.php/Localization
    
    Check first if a localization is already in progress for your language:
    
      http://www.freeciv.org/index.php/Translations
    
    You are also welcome to send any questions to the freeciv-i18n mailing list:
    
      freeciv-i18n@freeciv.org
    ترجمه شده به فارسی توسط:
    آرمان اردوخانی <arman_o71@Yahoo.com>

en: Airport
fa: فرودگاه

en: Aqueduct
fa: آبرو

en: Bank
fa: بانک

en: Barracks
fa: سرباز‌خانه

en: Barracks II
fa: سرباز‌خانه۲

en: Barracks III
fa: سرباز‌خانه۳

en: Cathedral
fa: کلیسای جامع

en: City Walls
fa: دیوار شهر

en: Coastal Defense
fa: دفاع دریایی

en: Colosseum
fa: آمفی تئاتر

en: Courthouse
fa: دادگاه

en: Factory
fa: کارخانه

en: Granary
fa: انبار غله

en: Harbour
fa: بندر

en: Hydro Plant
fa: تأسیسات آبداری

en: Library
fa: کتابخانه

en: Marketplace
fa: بازار

en: Mass Transit
fa: ترانزیت جمعیت

en: Mfg. Plant
fa: تأسیسات ساخت

en: Nuclear Plant
fa: کارخانه هسته‌ای

en: Offshore Platform
fa: پایگاه ساحلی

en: Palace
fa: پایتخت

en: Police Station
fa: پایگاه پلیس

en: Port Facility
fa: تأسیسات لنگرگاه

en: Power Plant
fa: تأسیسات قدرت

en: Recycling Center
fa: مرکز بازیافت

en: Research Lab
fa: پژوهشگاه

en: SAM Battery
fa: آتش‌بار SAM

en: SDI Defense
fa: دفاع SDI

en: Sewer System
fa: سیسنم فاضلاب

en: Solar Plant
fa: تأسیسات خوشیدی

en: Space Component
fa: اجزا سفینه

en: Space Module
fa: قسمت‌های سفینه

en: Space Structural
fa: ساختمان سفینه

en: Stock Exchange
fa: معاوضه کالا

en: Super Highways
fa: اتوبان‌های پرسرعت

en: Supermarket
fa: فروشگاه بزرگ

en: Temple
fa: معبد

en: University
fa: دانشگاه

en: Apollo Program
fa: برنامه آپلو

en: A.Smith's Trading Co.
fa: شرکت تجاری A.Smith

en: Colossus
fa: مجسمه عظیم‌الجثه

en: Copernicus' Observatory
fa: رصدخانه کپرنیک

en: Cure For Cancer
fa: علاج سرطان

en: Darwin's Voyage
fa: سفر دریایی داروین

en: Eiffel Tower
fa: برج ایفل

en: Great Library
fa: کتابخانه کبیر

en: Great Wall
fa: دیوار کبیر

en: Hanging Gardens
fa: باغ‌های معلق

en: Hoover Dam
fa: سد Hoover

en: Isaac Newton's College
fa: کالج آیزاک نیوتن

en: J.S. Bach's Cathedral
fa: کلیسای جامع J.S. Bach

en: King Richard's Crusade
fa: نهضت شاه ریچارد

en: Leonardo's Workshop
fa: کارگاه لئونارد

en: Lighthouse
fa: فانوس دریایی

en: Magellan's Expedition
fa: سفر ماگلان

en: Manhattan Project
fa: پروژه منهتن

en: Marco Polo's Embassy
fa: سفارت ماركو‌پلو

en: Michelangelo's Chapel
fa: كليساي ميچلانگلو

en: Oracle
fa: پيشگويي

en: Pyramids
fa: اهرام

en: SETI Program
fa: برنامه SETI

en: Shakespeare's Theatre
fa: تئاتر شكسپير

en: Statue of Liberty
fa: مجسمه آزادی

en: Sun Tzu's War Academy
fa: آموزشگاه جنگ Sun Tzu

en: United Nations
fa: ملل متحد

en: All your units regain two extra hitpoints per turn.
fa: به همه مهره‌های شما در هر نوبت دو امتیاز ضربه اضافه می‌دهد.

en: Women's Suffrage
fa: حق رأی زنان

en: Counts as a Police Station in every city.  (That is, for each city, reduces unhappiness for military units outside the city by 2 under Democracy and 1 under Republic.  This wonder has no effect under other governments.)
fa: مانند این است که در هر شهر یک پایگاه پلیس داشته باشید. (برای هر شهر ناراحتی را برای مهره‌های نظامی بیرون شهر در دموکراسی ۲ و در جمهوری ۱ کاهش می‌دهد. این شگفتی بر حکومت‌های دیگر اثری ندارد.)

en: Coinage
fa: ضرب سكه

en: European
fa: اروپايي

en: Classical
fa: كلاسيك

en: Tropical
fa: حاره‌ای

en: Asian
fa: آسيايي

en: Renaissance
fa: رنسانس

en: Industrial
fa: صنعتي

en: Modern
fa: مدرن

en: PostModern
fa: پست مدرن

en: Anarchy
fa: هرج‌ومرج

en: Mr.
fa: آقای

en: Ms.
fa: خانم

en: Despotism
fa: حكومت مطلقه

en: Emperor
fa: امپراطوری

en: Empress
fa: زن امپراطور

en: Monarchy
fa: شاهنشاهی

en: King
fa: شاه

en: Queen
fa: ملکه

en: Communism
fa: کمنیسم

en: Comrade
fa: رفيق

en: Republic
fa: جمهوری

en: Consul
fa: کنسول

en: Democracy
fa: دموکراسی

en: President
fa: رئیس جمهور

en: Advanced Flight
fa: پرواز پیشرفته

en: Alphabet
fa: الفبا

en: Amphibious Warfare
fa: جنگ زميني-دريايي

en: Astronomy
fa: نجوم

en: Atomic Theory
fa: تئوری اتمی

en: Automobile
fa: اتومبيل

en: Banking
fa: بانک‌داری

en: Bridge Building
fa: ساخت پل

en: Bronze Working
fa: برنزکاری

en: Ceremonial Burial
fa: آداب تدفين

en: Chemistry
fa: شیمی

en: Chivalry
fa: سلحشوري

en: Code of Laws
fa: دستورالعمل قانون

en: Combined Arms
fa: نيروهاي مركب

en: Combustion
fa: احتراق

en: Computers
fa: کامپیوتر

en: Conscription
fa: خدمت سربازي

en: Construction
fa: ساخت

en: Currency
fa: پول

en: Electricity
fa: الکتریسیته

en: Electronics
fa: الکترونیک

en: Engineering
fa: مهندسی

en: Environmentalism
fa: محيط زيست شناسي

en: Espionage
fa: جاسوسي

en: Explosives
fa: مواد منفجره

en: Feudalism
fa: ملوك الطوايفي(فئودالیسم)

en: Flight
fa: پرواز

en: Fusion Power
fa: انرژي همجوشي هسته‌اي

en: Genetic Engineering
fa: مهندسی ژنتیک

en: Guerilla Warfare
fa: جنگ چریکی

en: Gunpowder
fa: باروت

en: Horseback Riding
fa: اسب سواری

en: Industrialization
fa: صنعتی کردن

en: Invention
fa: اختراع

en: Iron Working
fa: آهن‌کاری

en: Labor Union
fa: اتحاد کارگران

en: Laser
fa: پیشوایی

en: Leadership
fa: رهبري

en: Machine Tools
fa: ابزار ماشین‌ها

en: Magnetism
fa: مغناطیس

en: Map Making
fa: نقشه‌برداری

en: Masonry
fa: بنايي

en: Mass Production
fa: توليد انبوه

en: Mathematics
fa: ریاضیات

en: Medicine
fa: داروسازی

en: Metallurgy
fa: فلزشناسی

en: Miniaturization
fa: مينياتورسازي

en: Mobile Warfare
fa: جنگ متحرك

en: Monotheism
fa: توحيد

en: Mysticism
fa: عرفان

en: Navigation
fa: کشتی‌رانی

en: Nuclear Fission
fa: شكافت هسته‌اي

en: Nuclear Power
fa: انرژی هسته‌ای

en: Philosophy
fa: فلسفه

en: Physics
fa: فیزیک

en: Plastics
fa: پلاستیک

en: Polytheism
fa: چندخدايي

en: Pottery
fa: سفالگري

en: Radio
fa: رادیو

en: Recycling
fa: بازیافت

en: Refining
fa: پالايش

en: Refrigeration
fa: سردسازی

en: Robotics
fa: توليد روبات

en: Rocketry
fa: پرتاب موشك

en: Sanitation
fa: سيستم تخليه فاضلاب

en: Seafaring
fa: دریانوردی

en: Space Flight
fa: فضانوردي

en: Stealth
fa: خفا

en: Steam Engine
fa: ماشين بخار

en: Steel
fa: فولاد

en: Superconductors
fa: ابررساناها

en: Tactics
fa: تاكتيك

en: The Corporation
fa: ثبت شركت

en: The Republic
fa: جمهوری

en: The Wheel
fa: چرخ

en: Theology
fa: الهيات

en: Theory of Gravity
fa: تئوری جاذبه

en: Warrior Code
fa: قوانين جنگجويي

en: Writing
fa: نوشتن

en: Religion
fa: دين

en: Riflery
fa: تيراندازي

en: Milling
fa: آسياب كردن

en: Glacier
fa: كوه يخ

en: Ivory
fa: عاج

en: Oil
fa: نفت

en: Desert
fa: بیابان

en: Forest
fa: بيشه

en: Pheasant
fa: قرقاول

en: Silk
fa: ابريشم

en: Grassland
fa: چمن‌زار

en: Resources
fa: منبع

en: Hills
fa: تپه

en: Coal
fa: زغال‌سنگ

en: Wine
fa: نوشیدنی

en: Jungle
fa: جنگل

en: Gems
fa: جواهر

en: Fruit
fa: میوه

en: Mountains
fa: کوه

en: Iron
fa: آهن

en: Ocean
fa: اقیانوس

en: Fish
fa: ماهی

en: Whales
fa: وال

en: Plains
fa: دشت

en: Buffalo
fa: بوفالو

en: Wheat
fa: گندم

en: Swamp
fa: باتلاق

en: Peat
fa: زغال سنگ

en: Spice
fa: ادويه

en: Tundra
fa: تندرا

en: ?animals:Game
fa: شكار

en: Furs
fa: خزه

en: Arctic
fa: قطبي

en: Seals
fa: خوك آبي

en: Horses
fa: اسب

en: green
fa: تازه‌کار

en: veteran
fa: کارآزموده

en: hardened
fa: سرسخت

en: elite
fa: نخبه

en: Settlers
fa: مهاجر

en: Engineers
fa: مهندس

en: Warriors
fa: جنگجو

en: Phalanx
fa: پیاده نظام

en: Archers
fa: کمان‌دار

en: Legion
fa: سپاهی

en: Pikemen
fa: نیزه‌دار

en: Musketeers
fa: تفنگدار

en: Fanatics
fa: متعصب

en: Partisan
fa: حامی

en: Alpine Troops
fa: سرباز آلپ

en: Riflemen
fa: تیر‌انداز

en: Marines
fa: سرباز دریایی

en: Paratroopers
fa: چترباز

en: Mech. Inf.
fa: پیاده نظام مسلح شده

en: Horsemen
fa: اسب سوار

en: Chariot
fa: ارابه جنگی

en: Elephants
fa: فیل

en: Crusaders
fa: هواپيماي يكنفره

en: Knights
fa: شوالیه

en: Dragoons
fa: سواره نظام

en: Cavalry
fa: سواره نظام مسلح

en: Armor
fa: ماشین زره پوش

en: Catapult
fa: منجنیق

en: Cannon
fa: توپ

en: Artillery
fa: آتش‌بار

en: Howitzer
fa: تانک

en: Fighter
fa: جنگنده

en: Bomber
fa: بمب‌ افکن

en: Helicopter
fa: هلیکوپتر

en: Stealth Fighter
fa: جنگنده پیشرفته

en: Stealth Bomber
fa: بمب‌افکن پیشرفته

en: Trireme
fa: کشتی پارویی

en: Caravel
fa: كشتي

en: Galleon
fa: كشتي بادباني

en: Frigate
fa: ناوچه جنگي

en: Ironclad
fa: ناو زره‌پوش

en: Destroyer
fa: ناوشكن

en: Cruiser
fa: ناو رزم

en: AEGIS Cruiser
fa: ناو رزم AEGIS

en: Battleship
fa: ناوجنگي

en: Submarine
fa: زير دريايي

en: Carrier
fa: حامل

en: Transport
fa: كشتي حامل

en: Cruise Missile
fa: موشك كروز

en: Nuclear
fa: بمب اتم

en: Diplomat
fa: دیپلمات

en: Spy
fa: جاسوس

en: Caravan
fa: کاروان

en: Freight
fa: باربر

en: Explorer
fa: جست‌وجوگر

en: Barbarian Leader
fa: رهبر بیگانگان

en: AWACS
fa: سيسنم كنترل هوايي

en: Militia
fa: قواي شبه نظامي

en: Sail
fa: ملوان

en: Afghani
fa: افغان

en: ?plural:Afghanis
fa: افغانی‌ها

en: American
fa: آمریکا

en: ?plural:Americans
fa: آمریکایی‌ها

en: Arab
fa: عرب

en: ?plural:Arabs
fa: عرب‌ها

en: Historical
fa: تاریخی

en: Assyrian
fa: آشور

en: ?plural:Assyrians
fa: آشوری‌ها

en: Argentine
fa: آرژانتین

en: ?plural:Argentines
fa: آرژانتینی‌ها

en: Australian
fa: استرالیا

en: ?plural:Australians
fa: استرالیایی‌ها

en: Austrian
fa: اتریش

en: ?plural:Austrians
fa: اتریشی‌ها

en: Aztec
fa: آزتک

en: ?plural:Aztecs
fa: آزتکی‌ها

en: Babylonian
fa: بابِِِِل

en: ?plural:Babylonians
fa: بابلی‌ها

en: ?plural:Barbarians
fa: بیگانگان

en: Bavarian
fa: باوار

en: ?plural:Bavarians
fa: باواری‌ها

en: Belgian
fa: بلژیک

en: ?plural:Belgians
fa: بلژیکی‌ها

en: Boer
fa: بُعِر

en: ?plural:Boers
fa: بُعِری‌ها

en: Bosnia & Herzegovina
fa: بسنی و هرزگوین

en: ?plural:Bosnians
fa: بسنی‌ها

en: Brazilian
fa: برزیل

en: ?plural:Brazilians
fa: برزیلی‌ها

en: Dictator
fa: دیکتاتور

en: Dictatrix
fa: دیکتاتوریکس

en: Imperator
fa: امپراطور

en: Imperatrix
fa: امپراطوریکس

en: Chairman
fa: چیرمن

en: Chairperson
fa: چیرپرسن

en: Director-President
fa: دایرکنور-پرزیدنت

en: Canadian
fa: کانادا

en: ?plural:Canadians
fa: کانادایی‌ها

en: Carthaginian
fa: کارتاگی

en: ?plural:Carthaginians
fa: کارتاگی‌ها

en: Catalan
fa: کاتال

en: ?plural:Catalans
fa: کاتالی‌ها

en: Primer Ministre
fa: پرایمر مینیستر

en: Primera Ministre
fa: پرایمرا مینیستر

en: Dictador
fa: دیکتادور

en: Dictadora
fa: دیکتادورا

en: Rei
fa: ری

en: Reina
fa: رینا

en: Arquebisbe
fa: آرکوبیسب

en: Gran Bruixa
fa: گران بروکسا

en: Chilean
fa: شیلی

en: ?plural:Chileans
fa: شیلیی‌ها

en: Captain General
fa: کاپیتان ژنرال

en: Chinese
fa: چین

en: ?plural:Chinese
fa: چینی‌ها

en: Columbian
fa: کلمبیا

en: ?plural:Columbians
fa: کلمبیایی‌ها

en: Cornish
fa: کورنوال

en: ?plural:Cornish
fa: کورنوالی‌ها

en: Croatian
fa: کرواسی

en: ?plural:Croatians
fa: کروات‌ها

en: Czech
fa: چک

en: ?plural:Czechs
fa: چکی‌ها

en: Danish
fa: دانمارک

en: ?plural:Danes
fa: دانمارکی‌ها

note: TRANS: The second letter in "Dunedain" and "Dunedan" should be TRANS: U+00FA LATIN SMALL LETTER U WITH ACUTE if available in TRANS: your charset.  In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 0xFA.
en: Dunedain
fa: داندا

en: ?plural:Dunedan
fa: داندایی‌ها

en: Fictional
fa: تخیلی

en: Dutch
fa: هلند

en: ?plural:Dutch
fa: هلندی‌ها

en: Egyptian
fa: مصر

en: ?plural:Egyptians
fa: مصری‌ها

en: Elves
fa: الو

en: ?plural:Elves
fa: الوی‌ها

en: English
fa: انگلیس

en: ?plural:English
fa: انگلیسی‌ها

en: Estonian
fa: استونی

en: ?plural:Estonians
fa: استونیی‌ها

en: Ethiopian
fa: اتیوپی

en: ?plural:Ethiopians
fa: اتیوپیی‌ها

en: Filipino
fa: فیلیپین

en: ?plural:Filipinos
fa: فیلیپینی‌ها

en: Finnish
fa: فنلاند

en: ?plural:Finns
fa: فنلاندی‌ها

en: French
fa: فرانسه

en: ?plural:French
fa: فرانسوی‌ها

en: Galician
fa: گالیک

en: ?plural:Galicians
fa: گالیکی‌ها

en: Presidente
fa: پرزیدنت

en: Presidenta
fa: پرزیدنتا

en: German
fa: آلمان

en: ?plural:Germans
fa: آلمانی‌ها

en: Greek
fa: یونان

en: ?plural:Greeks
fa: یونانی‌ها

en: Hobbit
fa: هابیت

en: ?plural:Hobbits
fa: هابیت‌ها

en: Hungarian
fa: هانگار

en: ?plural:Hungarians
fa: هانگاری‌ها

en: Icelandic
fa: ایسلند

en: ?plural:Icelanders
fa: ایسلندی‌ها

en: Inca
fa: اینکا

en: ?plural:Incas
fa: اینکایی‌ها

en: Indian
fa: هند

en: ?plural:Indians
fa: هندی‌ها

en: Indonesian
fa: اندونزی

en: ?plural:Indonesians
fa: اندونزیی‌ها

en: Irish
fa: ایرلند

en: ?plural:Irish
fa: ایرلندی‌ها

en: High King
fa: شاه بزرگ

en: High Queen
fa: ملکه بزرگ

en: Israeli
fa: اسرائیل

en: ?plural:Israelis
fa: اسرائیلی‌ها

en: Italian
fa: ایتالیا

en: ?plural:Italians
fa: ایتالیایی‌ها

en: Japanese
fa: ژاپن

en: ?plural:Japanese
fa: ژاپنی‌ها

en: Kampuchean
fa: کامپوچ

en: ?plural:Kampucheans
fa: کامپوچی‌ها

en: Brother
fa: برادر

en: Sister
fa: خواهر

en: Kenyan
fa: کنیا

en: ?plural:Kenyans
fa: کنیایی‌ها

en: Korean
fa: کره

en: ?plural:Koreans
fa: کره‌ای‌ها

en: Latvian
fa: لاتویا

en: ?plural:Latvians
fa: لاتویای‌ها

en: Lithuanian
fa: لیتوانی

en: ?plural:Lithuanians
fa: لیتوانی‌ها

en: Great Duke
fa: دوک اعظم

en: Great Duchess
fa: دوکه اعظم

en: Malaysian
fa: مالزی

en: ?plural:Malaysians
fa: مالزی‌ها

en: Martian
fa: مارت

en: ?plural:Martians
fa: مارتی‌ها

en: Mexican
fa: مکزیک

en: ?plural:Mexicans
fa: مکزیکی‌ها

en: Mongol
fa: مغول

en: ?plural:Mongols
fa: مغول‌ها

en: Khan
fa: خان

en: Great Khan
fa: خان بزرگ

en: Mordor
fa: مردور

en: ?plural:Mordors
fa: مردوری‌ها

en: Nigerian
fa: نیجریه

en: ?plural:Nigerians
fa: نیجریه‌ای‌ها

en: Observer
fa: ناظر

en: ?plural:Observers
fa: ناظران

en: Persian
fa: ایران

en: ?plural:Persians
fa: ایرانی‌ها

en: The first Persian (Achaemenid) Empire lasted from 550BC to 330BC; the second (Sassanid) from 226AD to 642AD.
fa: اولین حکومت ایران (هخامنشیان) از 550ق‌م تا 320ق‌م ودومی (ساسانیان) از 642ق‌م تا 226ق‌م زندگی می‌کردند.

en: Shah
fa: شاه

en: Phoenician
fa: فئونیس

en: ?plural:Phoenicians
fa: فئونیسی‌ها

en: Polish
fa: لهستان

en: ?plural:Polish
fa: لهستانی‌ها

en: Dyktator
fa: دیکتاتور

en: Dyktatorka
fa: دیکتاتورا

en: Portuguese
fa: پرتغال

en: ?plural:Portuguese
fa: پرتغالی‌ها

en: Quebecois
fa: کوبکوس

en: ?plural:Quebecois
fa: کوبکوسی‌ها

en: Roman
fa: روم

en: ?plural:Romans
fa: رومی‌ها

en: Russian
fa: روسیه

en: ?plural:Russians
fa: روسیه‌ای‌ها

en: Czar
fa: سزار

en: Czarina
fa: سزارینا

en: Scottish
fa: اسکاتلند

en: ?plural:Scots
fa: اسکاتلندی‌ها

en: Serbian
fa: صرب

en: ?plural:Serbians
fa: صربی‌ها

en: Silesian
fa: سیلسی

en: ?plural:Silesians
fa: سیلسی‌ها

en: Prince
fa: پرنس

en: Princess
fa: پرنسس

en: Singaporean
fa: سنگاپور

en: ?plural:Singaporeans
fa: سنگاپوری‌ها

en: Sultan
fa: سلطان

en: Sioux
fa: سییُکس

en: ?plural:Sioux
fa: سییُکسی‌ها

en: Slovenian
fa: اسلونی

en: ?plural:Slovenians
fa: اسلونی‌ها

en: Spanish
fa: اسپانیا

en: ?plural:Spanish
fa: اسپانیایی‌ها

en: Cardinal
fa: کاردینال

en: Sumerian
fa: سومر

en: ?plural:Sumerians
fa: سومری‌ها

en: Swedish
fa: سوئد

en: ?plural:Swedes
fa: سوئدی‌ها

en: Swiss
fa: سویس

en: ?plural:Swiss
fa: سویسی‌ها

en: Taiwanese
fa: تایوان

en: ?plural:Taiwanese
fa: تایوانی‌ها

en: Thai
fa: تایی

en: ?plural:Thai
fa: تایی‌ها

en: Turk
fa: ترکیه

en: ?plural:Turks
fa: ترکیه‌ای‌ها

en: Ukrainian
fa: اوکراین

en: ?plural:Ukrainians
fa: اوکراینی‌ها

en: Vietnamese
fa: ویتنام

en: ?plural:Vietnamese
fa: ویتنامی‌ها

en: Viking
fa: وایکینگ

en: ?plural:Vikings
fa: وایکینگ‌ها

en: Welsh
fa: ولز

en: ?plural:Welsh
fa: ولزی‌ها

en: Zulu
fa: زولو

en: ?plural:Zulus
fa: زولویی‌ها
