Freeciv 2.4 - en to id translation catalogue (2290 entries)

en: *%s (AI)* First break alliance with %s, %s.
id: *%s (AI)* Putuskan persekutuan dengan %s terlebih dahulu, %s.

en: *%s (AI)* I would like to see you keep your distance from %s for some time, %s.
id: *%s (AI)* Aku ingin melihatmu menjaga jarak dengan %s untuk beberapa waktu, %s.

en: *%s (AI)* Let us first cease hostilities, %s.
id: *%s (AI)* Mari kita menggencatkan senjata terlebih dahulu, %s.

en: *%s (AI)* I wish to see you keep the current ceasefire for a bit longer first, %s.
id: *%s (AI)* Aku berharap melihatmu menggencatkan senjata sedikit lebih lama, %s.

en: *%s (AI)* I simply do not trust you with an alliance yet, %s.
id: *%s (AI)* Aku belum mempercayaimu untuk sebuah persekutuan, %s.

en: *%s (AI)* I do not know the city you mention.
id: *%s (AI)* Aku tidak tahu kota yang kau sebutkan.

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is not safe.
id: *%s (AI)* Maaf, membagi penglihatan denganmu tidaklah aman.

en: *%s (AI)* This deal was not very good for us, %s!
id: *%s (AI)* Kesepakatan ini tidak menguntungkan bagi kami, %s!

en: *%s (AI)* Welcome into our alliance %s!
id: *%s (AI)* Selamat datang di persekutuan kami %s!

en: *%s (AI)* Yes, may we forever stand united, %s.
id: *%s (AI)* Ya, kita bisa bersatu selamanya, %s.

en: *%s (AI)* Agreed. No more hostilities, %s.
id: *%s (AI)* Setuju. Tidak ada lagi permusuhan, %s.

en: *%s (AI)* Greetings %s! May we suggest a ceasefire while we get to know each other better?
id: *%s (AI)* Salam %s! Bagaimana jika kita menggencatkan senjata sementara kita saling mengenal?

en: *%s (AI)* I have tolerated your vicious antics long enough! To war!
id: *%s (AI)* Aku telah membiarkan kelakar kejimu terlalu lama! Perang!

en: *%s (AI)* Finally I get around to you! Did you really think you could get away with your crimes?
id: *%s (AI)* Ketahuan kau! Kaupikir kau dapat terus melakukan kejahatan ini seenaknya??

en: *%s (AI)* Your aggression against %s was your last mistake!
id: *%s (AI)* Penyeranganmu terhadap %s adalah kesalahan terakhirmu!

en: *%s (AI)* We will be launching an all-out war against %s in %d turn to stop the spaceship launch. | *%s (AI)* We will be launching an all-out war against %s in %d turns to stop the spaceship launch.
id[0]: *%s (AI)* Kami akan menyerang %s secara total dalam %d giliran untuk menggagalkan peluncuran kapal angkasa.

en: *%s (AI)* Your aid in this matter will be expected. Long live our glorious alliance!
id: *%s (AI)* Bantuanmu dalam masalah ini sangat diharapkan. Dirgahayulah persekutuan kita!

en: *%s (AI)* We intend to pillage and plunder the rich civilization of %s. We declare war in %d turn. | *%s (AI)* We intend to pillage and plunder the rich civilization of %s. We declare war in %d turns.
id[0]: *%s (AI)* Kami ingin menjarah dan merampas kekayaan bangsa %s. Kami menyatakan perang dalam %d giliran.

en: *%s (AI)* If you want a piece of the loot, feel free to join in the action!
id: *%s (AI)* Jika kau ingin sebagian harta rampasan, bergabunglah dalam penyerangan ini!

en: *%s (AI)* We have had it with %s. Let us tear this pathetic civilization apart. We declare war in %d turn. | *%s (AI)* We have had it with %s. Let us tear this pathetic civilization apart. We declare war in %d turns.
id[0]: *%s (AI)* Kami sudah gerah dengan %s. Ayo kita koyak-koyakkan bangsa itu. Kita nyatakan perang dalam %d giliran.

en: *%s (AI)* As our glorious allies, we expect your help in this war.
id: *%s (AI)* Sebagai sekutu kami, kami mengharapkan bantuanmu dalam perang ini.

en: *%s (AI)* We will honor our alliance with %s and declare war on %s in %d turns.  We expect you to do likewise. | *%s (AI)* We will honor our alliance with %s and declare war on %s in %d turns.  We expect you to do likewise.
id[0]: *%s (AI)* Kami akan menghargai persekutuan kita dengan %s dan akan menyatakan perang pada %s dalam %d giliran. Lakukanlah seperti kami.

en: *%s (AI)* Your attempt to unilaterally dominate outer space is highly offensive.
id: *%s (AI)* Usahamu untuk menguasai antariksa sendirian sangatlah menghina.

en: *%s (AI)* If you do not stop constructing your spaceship, I may be forced to take action!
id: *%s (AI)* Jika kau tidak menghentikan pembangunan kapal angkasamu, aku akan bertindak!

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is no longer safe.
id: *%s (AI)* Maaf, membagi penglihatan denganmu tidak lagi aman.

en: *%s (AI)* Greetings our most trustworthy ally. We call upon you to destroy our enemy, %s.
id: *%s (AI)* Salam sekutu terpercaya kami. Kami memanggilmu untuk menghancurkan musuh kita, %s.

en: *%s (AI)* Greetings ally, I see you have not yet made war with our enemy, %s. Why do I need to remind you of your promises?
id: *%s (AI)* Salam sekutu, aku lihat kau belum berperang dengan musuh kita, %s. Mengapa aku harus mengingatkanmu tentang janjimu?

en: *%s (AI)* Dishonored one, we made a pact of alliance, and yet you remain at peace with our mortal enemy, %s! This is unacceptable; our alliance is no more!
id: *%s (AI)* Kau, sepertinya kita bersekutu, tetapi kenapa kau masih berdamai dengan musuh kita, %s? Ini tidak bisa diterima! Persekutuan kita telah usai!

en: *%s (AI)* Greetings friend, may we suggest making a common cause and join in an alliance?
id: *%s (AI)* Salam teman, bagaimana kalau kita bekerja sama dan membuat persekutuan?

en: *%s (AI)* Greetings neighbor, may we suggest more peaceful relations?
id: *%s (AI)* Salam tetangga, bagaimana jika kita berdamai?

en: *%s (AI)* We grow weary of this constant bloodshed. May we suggest a cessation of hostilities?
id: *%s (AI)* Kami sudah lelah dengan pertumpahan darah ini. Bagaimana jika kita menggencatkan senjata?

en: *%s (AI)* We have been savagely attacked by %s, and we need your help! Honor our glorious alliance and your name will never be forgotten!
id: *%s (AI)* Kami telah diserang dengan kejam oleh %s, dan kami butuh bantuanmu! Hargailah persekutuan kita dan namamu takkan terlupakan!

en: The citizen governor can't fulfill the requirements for %s. Passing back control.
id: Pemerintah rakyat tidak mampu memenuhi kebutuhan untuk %s. Kendali dikembalikan kepada Anda.

note: TRANS: city is not growing.  Keep short. TRANS: city is not growing. Keep short.
en: never
id: tidak pernah

en: %d turn | %d turns
id[0]: %d giliran

note: TRANS: preserve leading space
en:  happy
id:  senang

en: ?cma:Very happy
id: ?cma:Sangat senang

en: Plugin '%s' isn't available. Available are %s
id: Plugin '%s' tidak tersedia. Yang tersedia %s

en: Proceeding with sound support disabled.
id: Melanjutkan dengan dukungan suara dinonaktifkan.

en: Could not load sound spec-file '%s':
    %s
id: Tidak dapat membaca berkas skrip '%s':
    %s

en: Now ... Go give 'em hell!
id: Sekarang ... Kalahkan mereka!

en: Export complete.
id: Mengekspor selesai.

en: Export failed, couldn't write to file.
id: Mengekspor gagal, tidak dapat menuliskan ke berkas.

note: TRANS: Use longer of "XXX turns" and "never"
en: ?filler:XXX/XXX XXX turns
id: XXX/XXX XXX giliran

en: %3d gold per turn | %3d gold per turn
id[0]: %3d emas per giliran

en: %3d turn | %3d turns
id[0]: %3d giliran

en: %3d/%s %s
id: %3d/%s (%s)

en: %d/turn
id: %d/giliran

en: Built
id: Telah Dibangun

note: TRANS: unrecognized command
en: (unknown)
id: (tidak dikenal)

en: ?city_state:Celebrating
id: Merayakan

en: ?city_state:Disorder
id: Rusuh

en: ?city_state:Peace
id: Damai

en: (worklist)
id: (daftar kerja)

en: ?city:Name
id: Nama

en: City Name
id: Nama Kota

note: TRANS: this and similar literal strings interpreted as (Qt) HTML
en: Nation
id: Bangsa

en: ?size [short]:Sz
id: Uk

en: Size
id: Ukuran

en: State
id: Keadaan

en: Celebrating/Peace/Disorder
id: Merayakan/Damai/Rusuh

en: ?city:Workers
id: Pekerja

en: Best
id: Terbaik

en: attack
id: serangan

en: defense
id: pertahanan

en: Units
id: Unit

note: TRANS: Header "Number of units inside city"
en: ?Present (units):Here
id: Di sini

en: Number of units supported
id: Jumlah unit yang didukung

note: TRANS: Header "It will take this many turns before city grows"
en: ?food (population):Grow
id: Tumbuh

en: ?Stock/Target:(Have/Need)
id: (Punya/Butuh)

en: ?Food surplus [short]:+F
id: +M

en: Surplus: Food
id: Surplus: Makanan

en: ?Production surplus [short]:+P
id: +P

en: Surplus: Production
id: Surplus: Produksi

en: ?Production loss (waste) [short]:-P
id: -P

en: Waste
id: Pembuangan

en: Corruption
id: Korupsi

en: Economy
id: Ekonomi

en: ?Gold:G
id: E

en: Economy: Gold
id: Ekonomi: Emas

en: ?pollution [short]:Pol
id: Pol

en: ?plague risk [short]:Pla
id: Wbh

en: ?cma:Governor
id: Pemerintah

en: Citizen Governor
id: Pemerintahan Rakyat

en: Maximum units buildable per turn
id: Jumlah maksimum unit yang dapat dibangun per giliran

en: Production
id: Produksi

en: Special
id: Istimewa

en: Announce game in LAN using protocol PROTO (IPv4/IPv6/none)
id: Mengumumkan permainan di LAN dengan protokol PROTO (IPv4/IPv6/ tidak ada)

en: Load saved game FILE
id: Muat permainan tersimpan FILE

en: Print a summary of the options
id: Menampilkan ringkasan info tentang opsi

en: Connect to the metaserver at HOST
id: Menyambungkan ke metaserver di HOST

en: Use NAME as username on server
id: Menggunakan NAME sebagai username di server

en: Connect to server port PORT (usually with -a)
id: Menyambungkan ke server di port PORT (biasanya dengan -a)

en: Connect to the server at HOST (usually with -a)
id: Menyambungkan ke server di HOST (biasanya dengan -a)

en: Print the version number
id: Menampilkan nomor versi

en: Try using --help.
id: Coba dengan --help.

en: Unrecognized option: "%s"
id: Opsi tidak dikenal: "%s"

en: Game started.
id: Permainan dimulai.

en: Changing production of every %s into %s.
id: Mengubah seluruh produksi %s menjadi %s.

en: ?embassy:Both
id: Keduanya

en: ?embassy:Yes
id: Ya

en: ?embassy:With Us
id: Dengan Kita

en: ?embassy:Contact
id: Terhubung

en: ?embassy:No Contact
id: Tidak Terhubung

en: ?vision:Both
id: Keduanya

en: ?vision:To Them
id: Kepada Mereka

en: ?vision:To Us
id: Kepada Kita

en: The %s give %s
id: %s memberikan %s

en: The %s give %d gold | The %s give %d gold
id[0]: %s memberikan %d emas

en: The %s give their worldmap
id: %s memberikan peta dunia mereka

en: The %s give their seamap
id: %s memberikan peta laut mereka

en: The parties agree on a cease-fire
id: Menyepakati gencatan senjata

en: The parties agree on a peace
id: Menyepakati perdamaian

en: The parties create an alliance
id: Menyepakati persekutuan

en: The %s give shared vision
id: %s membagi penglihatan

en: The %s give an embassy
id: %s memberikan kedutaan

en: You can't buy %s in %s!
id: Anda tidak dapat membeli %s di %s!

note: TRANS: %s is a production type; this whole string is a sentence * fragment that is only ever included in one other string * (search comments for this string to find it)
en: %s costs %d gold | %s costs %d gold
id[0]: %s berharga %d emas

note: TRANS: %s is a pre-pluralised sentence fragment: * "%s costs %d gold"
en: %s and you only have %d gold. | %s and you only have %d gold.
id[0]: %s dan Anda hanya punya %d emas.

en: unknown reason
id: alasan tidak diketahui

en: Lost connection to server (%s)!
id: Sambungan ke server putus (%s)!

en: Failed looking up host.
id: Gagal mencari host.

en: Connection in progress.
id: Penyambungan sedang berlangsung.

en: Disconnected from server.
id: Diputuskan dari server.

en: server disconnected
id: server terputus

en: read error
id: galat pembacaan

en: Failed to contact server "%s" at port %d as "%s" after %d attempts
id: Gagal menyambung ke server "%s" di port %d sebagai "%s" setelah %d kali

en: Connection to server refused. Please start the server.
id: Sambungan ke server ditolak. Harap mulai server-nya.

en: Error contacting server "%s" at port %d as "%s":
     %s
id: Gagal menyambung ke server "%s" di port %d sebagai "%s":
    %s

en: Auto-connecting to server "%s" at port %d as "%s" every %f second(s) for %d times
id: Menyambung otomatis ke server "%s" di port %d sebagai "%s" tiap %f detik untuk %d kali.

en: Couldn't start the server.
id: Tidak dapat memulai server.

en: You'll have to start one manually. Sorry...
id: Anda harus memulai secara manual. Maaf...

en: Couldn't connect to the server.
id: Tidak dapat menyambung ke server.

en: Only paratrooper units can do this.
id: Hanya unit-unit penerjun payung yang dapat melakukannya.

en: Didn't find a route to the destination!
id: Tidak menemukan jalan ke tempat tertuju!

en: Oh my! You seem to have no capital!
id: Astaga! Anda tidak punya ibukota!

en: Terrain
id: Medan

en: Road
id: Jalan

en: Military Base
id: Pangkalan Militer

en: Create a military base.
    Shortcut: m
    Select base type: shift+m or right-click here.
id: Membangun markas militer.
    Pintasan: m
    Memilih jenis markas: shift+m atau klik kanan di sini.

en: City
id: Kota

en: Create city.
    Shortcut: c
id: Membangun kota.
    Pintasan: c

en: Vision
id: Penglihatan

en: Start Position
id: Posisi Mulai

en: Copy/Paste
id: Salin/Tempel

en: Erase
id: Hapus

en: Copy
id: Salin

en: Paste
id: Tempel

note: TRANS: %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Bribe unit for %d gold?
    %s | Bribe unit for %d gold?
    %s
id[0]: Suap unit ini dengan %d emas?
    %s

en: Bribe Enemy Unit
id: Sogok Unit Musuh

note: TRANS: %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Bribing the unit costs %d gold.
    %s | Bribing the unit costs %d gold.
    %s
id[0]: Menyuap unit ini membutuhkan %d emas.
    %s

en: Steal Technology
id: Curi Teknologi

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Steal
id: _Curi

note: TRANS: %s is a unit name, e.g., Spy
en: At %s's Discretion
id: Terserah %s

en: Sabotage Improvements
id: Sabotase Fasilitas

en: _Sabotage
id: _Sabotase

en: Select Improvement to Sabotage
id: Pilih Fasilitas yang Akan Disabotase

en: _Improvements:
id: _Fasilitas:

en: You can't incite a revolt in %s.
id: Anda tidak dapat manghasut pemberontakan di %s.

en: City can't be incited!
id: Kota tidak bisa dihasut!

en: Incite a Revolt!
id: Hasut Pemberontakan!

note: TRANS: %s is a unit name, e.g., Spy
en: Choose Your %s's Strategy
id: Pilih Strategi %s Anda

en: Your %s from %s reaches the city of %s.
    What now?
id: %s Anda dari %s telah tiba di kita %s.
    Sekarang apa?

en: Your %s has arrived at %s.
    What is your command?
id: %s Anda telah tiba di %s.
    Apa perintah Anda?

note: TRANS: %s is a unit name, e.g., Diplomat, Spy
en: Your %s is waiting for your command.
id: %s menunggu perintah Anda.

en: _Wait
id: _Tunggu

note: TRANS: comma-separated list of player/user names for completion
en: Suggestions: %s.
id: Saran: %s.

en: This city isn't known!
id: Kota ini tidak diketahui!

en: This tile doesn't exist in this game!
id: Ubin ini tidak ada di permainan ini!

en: This unit isn't known!
id: Unit ini tidak diketahui!

note: TRANS: "text" or "background".
en: Select the %s color
id: Pilih warna %s

en: Bold (Ctrl-B)
id: Tebal (Ctrl-B)

en: Italic (Ctrl-I)
id: Miring (Ctrl-I)

en: Underline (Ctrl-U)
id: Garisbawah (Ctrl-U)

en: Color (Ctrl-C)
id: Warna (Ctrl-C)

en: Select the text color
id: Pilih warna teks

en: background
id: latar

en: Select the background color
id: Pilih warna latar

note: TRANS: "Return" means the return key.
en: Send the chat (Return)
id: Kirim obrolan (Enter)

en: Flag
id: Bendera

en: Citizens
id: Penduduk

en: Food:
id: Makanan:

en: Gold:
id: Emas:

en: Granary:
id: Lumbung:

en: Corruption:
id: Korupsi:

en: Waste:
id: Pembuangan:

en: Pollution:
id: Polusi:

en: City map
id: Peta kota

note: TRANS: Overview tab in city dialog TRANS: Overview tab of foreign intelligence report dialog
en: _Overview
id: _Ikhtisar

en: Production:
id: Produksi:

en: %d/%d %d turns
id: %d/%d %d giliran

en: _Buy
id: _Beli

en: I_mprovements:
id: F_asilitas:

en: Buildings
id: Bangunan

en: P_roduction
id: P_roduksi

en: _Governor
id: _Pemerintah

en: _Settings
id: _Pengaturan

en: Gold
id: Emas

en: Overview page
id: Halaman ikhtisar

en: Production page
id: Halaman produksi

en: Happiness page
id: Halaman kegembiraan

en: Governor page
id: Halaman pemerintahan

en: This Settings page
id: Halaman Pengaturan ini

en: Next time open
id: Membuka lain kali

en: R_ename...
id: Ub_ah nama...

note: TRANS: never actually used with built_slots <= 1
en: Production (up to %d unit per turn): | Production (up to %d units per turn):
id[0]: Produksi (di atas %d unit per giliran):

en: _Activate unit
id: _Aktifkan unit

en: Activate unit, _close dialog
id: Aktifkan unit, _tutup dialog

en: _Load unit
id: _Muat unit

en: _Fortify unit
id: Posisi _bertahan

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Buy %s for %d gold?
    %s | Buy %s for %d gold?
    %s
id[0]: Jual %s seharga %d emas?
    %s

en: Buy It!
id: Beli!

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: %s costs %d gold.
    %s | %s costs %d gold.
    %s
id[0]: %s berharga %d emas.
    %s

en: Sell %s for %d gold? | Sell %s for %d gold?
id[0]: Jual %s seharga %d emas?

en: Sell It!
id: Jual!

en: Rename City
id: Ganti Nama Kota

en: What should we rename the city to?
id: Apa nama baru untuk kota ini?

en: Are you sure you want to sell those %s?
id: Anda yakin ingin menjual %s itu?

note: TRANS: "Sold 3 Harbor for 90 gold." (Pluralisation is in gold -- * second %d -- not in buildings.)
en: Sold %d %s for %d gold. | Sold %d %s for %d gold.
id[0]: %d %s terjual seharga %d emas.

en: No %s could be sold.
id: Tidak ada %s yang dapat dijual.

en: _Production
id: _Produksi

en: Chan_ge
id: Gan_ti

en: Gover_nor
id: Pemerin_tah

en: S_ell
id: J_ual

en: _Select
id: _Pilih

en: Cities
id: Kota

en: All Cities
id: Seluruh Kota

en: No Cities
id: Tidak Ada Kota

en: Building Units
id: Membangun Unit

en: Building Improvements
id: Membangun Fasilitas

en: Building Unit
id: Membangun Unit

en: Building Improvement
id: Membangun Fasilitas

en: Coastal Cities
id: Kota Pesisir

en: Same Island
id: Pulau yang Sama

en: Improvements in City
id: Fasilitas di Kota

en: Available Improvements
id: Fasilitas yang Tersedia

en: Ne_w
id: Bar_u

en: Minimal Surplus
id: Surplus Minimum

en: Factor
id: Faktor

en: Celebrate
id: Perayaan

en: I_nspect City
id: L_ihat Kota

en: You say you wanna revolution?
id: Anda bilang ingin revolusi?

en: Revolution!
id: Revolusi!

note: TRANS: Pillage dialog do button text.
en: Pillage
id: Bongkar

en: All
id: Semua

en: Edit Nation
id: Sunting Bangsa

en: What Nation Will You Be?
id: Anda akan Jadi Bangsa Apa?

en: Pick Nation
id: Pilih Bangsa

en: _Random Nation
id: _Acak Pilihan

en: Select a nation
id: Pilih sebuah bangsa

en: Nation _Groups:
id: _Golongan Bangsa:

en: _Properties
id: _Properti

en: _Leader:
id: _Pemimpin:

en: City _Styles:
id: _Gaya Kota:

en: _Description
id: _Deskripsi

en: You must select your sex.
id: Anda harus memilih jenis kelamin.

en: World-map
id: Peta-dunia

en: Sea-map
id: Peta-laut

en: _Maps
id: _Peta

en: _Cities
id: _Kota

en: _Give shared vision
id: _Bagi penglihatan

en: Give _embassy
id: Beri _kedutaan

en: ?diplomatic_state:Cease-fire
id: Gencatan senjata

en: ?diplomatic_state:Peace
id: Damai

en: ?diplomatic_state:Alliance
id: Sekutu

en: _Pacts
id: _Pakta

en: Cancel _all meetings
id: Batalkan _semua pertemuan

en: Diplomacy [%d]
id: Diplomasi [%d]

en: Accept treaty
id: Sepakati

en: Cancel meeting
id: Batalkan pertemuan

en: Add Clause...
id: Tambah Klausul...

en: C_lauses:
id: K_lausul:

en: --- This treaty is blank. Please add some clauses. ---
id: --- Pakta ini masih kosong. Tambahkanlah beberapa klausul ---

en: Global Observer
id: Pengamat Global

en: Switch player point-of-view. Use this to edit from the perspective of different players, or even as a global observer.
id: Ganti sudut pandang pemain. Gunakan ini untuk menyunting dari sudut pandang pemain yang berbeda, atau bahkan sebagai pengamat global.

en: Show the property editor.
id: Tampilkan penyunting properti.

en: Editor Tool
id: Alat Penyunting

en: Mode
id: Modus

en: Count
id: Jumlah

en: Tile
id: Ubin

en: Player
id: Pemain

en: ?play:Game
id: Permainan

en: TRUE
id: BENAR

en: FALSE
id: SALAH

note: TRANS: "Number of technologies known".
en: %d known
id: %d diketahui

en: All nations
id: Semua bangsa

en: %d nation | %d nations
id[0]: %d bangsa

note: TRANS: Improvement never built.
en: (never)
id: (Tidak pernah)

note: TRANS: Improvement was destroyed.
en: (destroyed)
id: (hancur)

en: Name
id: Nama

note: TRANS: As in "this invention is known".
en: Known
id: Terpelajari

en: Index
id: Indeks

en: ?coordinate:X
id: X

en: ?coordinate:Y
id: Y

en: Continent
id: Benua

en: ?coordinates:X,Y
id: X,Y

en: Specials
id: Istimewa

en: Address
id: Alamat

note: TRANS: Tile property "Label" label in editor
en: ?property:Label
id: Label

note: TRANS: Nations report title TRANS: Nations report action
en: Nations
id: Bangsa

note: TRANS: Image header
en: Type
id: Jenis

en: Moves Left
id: Gerak Tersisa

en: Fuel
id: Bahan Bakar

en: Moved
id: Bergerak

en: Done Moving
id: Selesai Bergerak

en: Food Stock
id: Persediaan Makanan

en: Government
id: Pemerintahan

en: Scenario
id: Skenario

en: Scenario Name
id: Nama Skenario

en: Scenario Description
id: Deskripsi Skenario

en: Create
id: Buat

en: Destroy
id: Hancurkan

en: Pressing this button will send a request to the server to destroy (i.e. erase) the objects selected in the object list.
id: Mengklik tombol ini akan mengirimkan pesan ke server untuk menghancurkan (menghapus) obyek yang terpilih di daftar obyek.

note: TRANS: %s is a type of object that can be edited, such as "Tile", * "Unit", "Start Position", etc.
en: %s Properties
id: Properti %s

en: Filter:
id: Saringan:

en: Property Editor
id: Penyunting Properti

en: Unknown
id: Tidak diketahui

en: Find City
id: Cari Kota

en: Ci_ties:
id: K_ota:

en: Tax
id: Pajak

en: Lock
id: Kunci

en: %s max rate: %d%%
id: Tingkat %s maks.: %d%%

en: Air_lift
id: Terba_ngkan

en: Select destination ci_ty
id: Pilih ko_ta tujuan

en: Airlift
id: Terbangkan

en: Show _All Cities
id: Tampilkan _Semua Kota

en: No units selected.
id: Tidak ada unit dipilih.

note: TRANS: goto/airlift dialog. "Paris (airlift: 2/4)". * A set of these appear in an "and"-separated list.
en: %s (airlift: %s)
id: %s (penerbangan: %s)

note: TRANS: goto/airlift dialog. Too many cities to list, some omitted. * Appears at the end of an "and"-separated list.
en: ?gotodlg:more
id: lanjut

note: TRANS: goto/airlift dialog. Current location of units; %s is an * "and"-separated list of cities and associated info
en: Currently in: %s
id: Sedang berada di: %s

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: Report bugs at %s
id: Laporkan masalah di %s

en: Turn Done
id: Giliran Selesai

en: Shift+Return
id: Shift+Enter

en: Chat
id: Obrolan

en: Allies Only
id: Hanya Sekutu

en: Are you sure you want to quit?
id: Anda yakin ingin keluar?

en: Close Tab:
    %s
id: Tutup Tab:
    %s

en: Cities:
id: Kota:

en: Buildings:
id: Bangunan:

en: Units:
id: Unit:

en: Happiness
id: Kegembiraan

en: Upkeep:
id: Pemeliharaan:

en: Obsolete by:
id: Usang karena:

en: Cost:
id: Biaya:

en: Attack:
id: Serang:

en: Defense:
id: Pertahanan:

en: Move:
id: Pergerakan:

en: Basic Upkeep:
id: Pemeliharaan Dasar:

en: Vision:
id: Penglihatan:

en: Move/Defense:
id: Pergerakan/Pertahanan:

en: (Never)
id: (Tidak pernah)

en: Freeciv Help Browser
id: Peramban Bantuan Freeciv

en: Allows
id: Memungkinkan

en: Obsoletes
id: Membuat usang

en: with
id: dengan

note: TRANS: "Resources: (none)" TRANS: "Conflicts with: (none)" (extras) TRANS: missing value TRANS: Missing value
en: (none)
id: (tidak ada)

en: Close
id: Tutup

en: Ruler:
id: Penguasa:

en: Government:
id: Pemerintahan:

en: Capital:
id: Ibukota:

en: Tax:
id: Pajak:

en: Researching:
id: Mempelajari:

en: _Diplomacy
id: _Diplomasi

en: Foreign Intelligence: %s Empire
id: Intelijen Luar Negeri: %s

note: TRANS: "unknown" location TRANS: "Unknown" advance/technology
en: (Unknown)
id: (tak diketahui)

en: Client Lua Console
id: Konsol Klien Lua

en: Load Lua Script
id: Muat Skrip Lua

en: Build New City
id: Bangun Kota Baru

en: What should we call our new city?
id: Apa nama kota baru kita?

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (observer)
id:  (pengamat)

en: _Game
id: _Permainan

en: _Options
id: _Opsi

en: _Edit
id: _Sunting

en: ?verb:_View
id: _Tampilkan

en: _Improvements
id: _Fasilitas

en: C_ivilization
id: P_eradaban

en: _Help
id: _Bantuan

en: _Clear Chat Log
id: _Bersihkan Log Obrolan

en: Save Chat _Log
id: Simpan _Log Obrolan

en: _Local Client
id: Klien _Lokal

en: _Message
id: _Pesan

en: _Remote Server
id: Server _Jauh

en: Save Options _Now
id: Simpan Opsi _Sekarang

en: _Save Game
id: _Simpan Permainan

en: Save Game _As...
id: Simpan Permainan _Sebagai...

en: Save Map _Image
id: Simpan _Gambar Peta

en: Save _Map Image As...
id: Simpan Gambar _Peta Sebagai...

en: _Leave
id: _Tinggalkan

en: _Quit
id: _Keluar

en: _Find City
id: _Cari Kota

en: Work_lists
id: _Daftar kerja

en: Client _Lua Script
id: Skrip _Lua Klien

en: _Units
id: _Unit

en: _Nations
id: _Bangsa

en: _Wonders of the World
id: _Keajaiban Dunia

en: _Messages
id: _Pesan

en: _Demographics
id: _Demografi

note: TRANS: "Overview" topic in built-in help
en: ?help:Overview
id: Ikhtisar

en: Strategy and Tactics
id: Strategi dan Taktik

en: Wonders of the World
id: Keajaiban Dunia

en: Combat
id: Pertarungan

en: Zones of Control
id: Wilayah Kendali

en: Diplomacy
id: Diplomasi

en: Technology
id: Teknologi

en: Space Race
id: Perlombaan Antariksa

en: About Nations
id: Tentang Bangsa-bangsa

en: Connecting
id: Menyambung

en: Worklist Editor
id: Penyunting Daftar Kerja

en: Languages
id: Bahasa

en: Copying
id: Menyalin

en: About Freeciv
id: Tentang Freeciv

en: Save Options on _Exit
id: Simpan Opsi Saat _Keluar

en: _Editing Mode
id: Modus _Penyuntingan

en: Map _Grid
id: _Kisi-kisi Peta

en: National _Borders
id: _Perbatasan Negara

en: City _Names
id: _Nama Kota

en: City G_rowth
id: Pe_rtumbuhan Kota

en: City Tra_deroutes
id: Jalur Da_gang Kota

en: _Terrain
id: _Medan

en: C_oastline
id: P_esisir

en: _Irrigation
id: _Irigasi

en: _Mines
id: _Tambang

en: _Bases
id: _Markas

en: Po_llution & Fallout
id: Po_lusi & Jatuhan

en: Citi_es
id: Ko_ta

en: Fog of _War
id: Kabut _Pertempuran

en: _Fullscreen
id: _Layar Penuh

en: Game/Scenario Properties
id: Properti Permainan/Skenario

en: Save Scenario
id: Simpan Skenario

en: _Economy
id: _Ekonomi

en: _Research
id: _Riset

en: _Spaceship
id: _Kapal Angkasa

en: _Work
id: _Pekerjaan

en: _Combat
id: _Pertempuran

en: Build _Base
id: Bangun _Markas

en: _Done
id: _Selesai

en: _Return to Nearest City
id: _Kembali ke Kota Terdekat

en: Auto E_xplore
id: J_elajah Otomatis

en: _Patrol
id: _Patroli

en: _Load
id: _Muat

en: _Unload
id: _Bongkar

en: _Build City
id: _Bangun Kota

en: Build _Road
id: Bangun _Jalan

en: Build _Irrigation
id: Bangun _Irigasi

en: Build _Mine
id: Bangun _Tambang

en: Connect With Roa_d
id: Sambung Dengan Jal_an

en: Connect With Rai_l
id: Sambung Dengan Re_l

en: Connect With Irri_gation
id: Sambung Dengan Iri_gasi

en: Fortify
id: Bertahan

en: Build Fortress
id: Bangun Benteng

en: Build Airbase
id: Bangun Pangkalan Udara

en: _Government
id: _Pemerintahan

en: _Revolution...
id: _Revolusi...

en: Set local options
id: Atur opsi lokal

en: Game Settings
id: Pengaturan Permainan

en: Leaving a local game will end it!
id: Meninggalkan permainan lokal akan mengakhirinya!

note: TRANS: Connect with some road type (Road/Railroad)
en: Connect With %s
id: Sambung Dengan %s

note: TRANS: Build road of specific type (Road/Railroad/Maglev) TRANS: Build irrigation of specific type TRANS: Build mine of specific type TRANS: Build road of specific type (Road/Railroad)
en: Build %s
id: Bangun %s

note: TRANS: %s is a unit type.
en: Upgr_ade to %s
id: Upgr_ade ke %s

note: TRANS: Menu name part to be used like "Change to Improvement" *        This is about changing current production.
en: Change to %s
id: Ubah menjadi %s

en: Messages
id: Pesan

en: Select a color
id: Pilih warna

note: TRANS: "version 2.6.0, gui-gtk-3.22 client"
en: %s%s, %s client
id: %s%s, klien %s

en: Start _New Game
id: Mulai Permainan _Baru

en: Start _Scenario Game
id: Mulai Permainan _Skenario

en: _Load Saved Game
id: _Muat Permainan Tersimpan

en: C_onnect to Network Game
id: S_ambung ke Permainan Jaringan

en: Select Location to Save
id: Pilih Lokasi Penyimpanan

en: _Browse...
id: _Ramban...

en: Pass_word:
id: Kata _sandi:

en: Passwords don't match, enter password.
id: Kata sandi tidak cocok, masukkan kata sandi.

en: Server Name
id: Nama Server

en: Version
id: Versi

en: Players
id: Pemain

en: Humans
id: Manusia

en: Comment
id: Komentar

en: Local _Area Network
id: Jaringan _Lokal

en: Internet _Metaserver
id: _Metaserver Internet

en: Conf_irm Password:
id: Konf_irmasi Kata Sandi:

en: C_onnect
id: S_ambung

en: Connection name: %s
id: Nama sambungan: %s

en: Player name: %s
id: Nama pemain: %s

en: %s info
id: Info %s

en: Pick nation
id: Pilih bangsa

en: Observe this player
id: Amati pemain ini

en: Cut connection
id: Putuskan sambungan

note: TRANS: Give access level to a connection.
en: Give %s access
id: Beri akses %s

note: TRANS: e.g., "Put on Team 5"
en: Put on %s
id: Taruh pada %s

en: Not _ready
id: Belum _siap

en: _Ready
id: _Siap

en: _Start
id: _Mulai

en: _Take %s
id: _Ambil %s

en: Pick _Nation
id: Pilih _Bangsa

en: _Take a Player
id: _Ambil Pemain

en: _Observe %s
id: _Amati %s

en: _Observe
id: _Amati

en: Do not _observe
id: Jangan _amati

note: TRANS: "<Novice AI>"
en: <%s AI>
id: <AI %s>

en: Random
id: Acak

en: Observer
id: Pengamat

en: AI Skill _Level:
id: _Tingkat Kemampuan AI:

en: _More Game Options...
id: _Opsi Lebih Banyak...

en: Ready
id: Siap

en: ?player:Leader
id: Pemimpin

en: Border
id: Perbatasan

en: Team
id: Tim

en: Choose Saved Game to Load
id: Pilih Permainan yang Akan Dimuat

en: Choose Saved Game to _Load:
id: Pilih Permainan yang Akan _Dimuat:

en: Choose a Scenario
id: Pilih Skenario

en: Choose a _Scenario:
id: Pilih _Skenario:

en: Filename:
id: Nama berkas:

en: Save Game
id: Simpan Permainan

en: Saved _Games:
id: _Permainan Tersimpan:

en: Saved Sce_narios:
id: Simpan Ske_nario:

en: Save Sc_enario:
id: Simpan Sk_enario

en: Save Map Image
id: Simpan Gambar Peta

en: Saved Map _Images:
id: _Gambar Peta Tersimpan:

en: Save _Map Images:
id: Simpan Gambar _Peta:

en: _Meet
id: _Bertemu

en: Cancel _Treaty
id: Batalkan _Kesepakatan

en: _Report
id: _Laporan

en: ?show:Dead Players
id: Pemain Mati

en: Di_plomacy
id: Di_plomasi

en: _Intelligence
id: _Intelijensi

note: TRANS: Research report title TRANS: Research report action
en: Research
id: Riset

en: Researching
id: Mempelajari

note: TRANS: As in 'Show all (even not reachable) techs'.
en: Show all
id: Tampilkan semua

en: ?Building or Unit type:Name
id: Nama

en: Cost
id: Biaya

en: Income: %d    Total Costs: %d
id: Pendapatan: %d   Biaya Total: %d

note: TRANS: %s is an improvement
en: Do you really wish to sell every %s (%d total)?
id: Anda yakin ingin menjual seluruh %s Anda (total %d)?

en: Sell Improvements
id: Jual Fasilitas

en: Sell _All
id: Jual _Semua

en: Unit Type
id: Jenis Unit

en: ?Upgradable unit [short]:U
id: U

en: Active
id: Aktif

en: Food
id: Makanan

en: Totals:
id: Total:

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised * "Treasury contains %d gold." TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Upgrade as many %s to %s as possible for %d gold each?
    %s | Upgrade as many %s to %s as possible for %d gold each?
    %s
id[0]: Upgrade sebanyak mungkin %s menjadi %s seharga %d emas tiapnya?
    %s

en: Find _Nearest
id: Cari yang _Terdekat

en: Player
id: Pemain

en: Nation
id: Bangsa

en: Score
id: Nilai

en: Score
id: Nilai

en: _Launch
id: _Luncurkan

en: Theme suggested
id: Tema yang disarankan

en: Load theme
id: Muat tema

en: Description
id: Deskripsi

en: _Tile
id: _Ubin

en: C_ontinent
id: B_enua

en: _Land
id: _Darat

en: _Sea
id: _Laut

en: _Both
id: _Keduanya

en: _World
id: _Dunia

note: TRANS: used in place of unit home city name
en: unknown
id: tidak diketahui

en: _YES
id: _YA

en: _NO
id: _TIDAK

note: TRANS: Describing a vote that failed.
en: [failed]
id: [gagal]

note: TRANS: Describing a vote that was removed.
en: [removed]
id: [dihapus]

en: new
id: baru

en: Edit worklists
id: Sunting daftar kerja

en: _Worklists:
id: _Daftar Kerja:

en: Turns
id: Giliran

en: Show _Future Targets
id: Tampilkan Target _Masa Depan

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Cancel
id: Batal

en: Activate unit
id: Aktifkan unit

en: Fortify unit
id: Posisi bertahan

en: Show units
id: Tampilkan unit

en: Show future targets
id: Tampilkan target masa depan

en: Change
id: Ganti

en: Worklist
id: Daftar kerja

en: Trade
id: Perdagangan

en: Options
id: Opsi

en: Buy
id: Beli

en: Sell
id: Jual

en: Steal
id: Curi

en: Sabotage
id: Sabotase

en: Maps
id: Peta

en: Give shared vision
id: Bagi penglihatan

en: Give embassy
id: Beri kedutaan

en: Pacts
id: Pakta

en: Welcome to Freeciv
id: Selamat Datang di Freeciv

en: This is Qt-client for Freeciv.
id: Ini adalah klien Qt untuk Freeciv

en: Idle
id: Menganggur

en: Revolution...
id: Revolusi...

en: Game
id: Permainan

en: Server Options
id: Opsi Server

en: Quit
id: Keluar

en: Fullscreen
id: Layar Penuh

en: Map Grid
id: Kisi-kisi Peta

en: National Borders
id: Perbatasan Negara

en: City Names
id: Nama Kota

en: City Growth
id: Perkembangan Kota

en: City Trade Routes
id: Jalur Dagang Kota

en: Wait
id: Tunggu

en: Done
id: Selesai

en: Go to Tile
id: Ke Ubin

en: Go to/Airlift to City...
id: Pergi/Terbangkan ke Kota...

en: Auto Explore
id: Jelajah Otomatis

en: Patrol
id: Patroli

en: Fortify Unit
id: Posisi Bertahan

en: Build Road
id: Bangun Jalan

en: Build Irrigation
id: Bangun Irigasi

en: Build Mine
id: Bangun Tambang

en: Connect With Road
id: Sambung Dengan Jalan

en: Connect With Irrigation
id: Sambung Dengan Irigasi

en: Tax Rates...
id: Tarif Pajak...

en: Demographics
id: Demografi

en: Spaceship
id: Kapal Angkasa

en: Refresh
id: Segarkan

en: Connect
id: Sambung

en: Password
id: Kata Sandi

en: Disconnect
id: Putuskan

en: Start
id: Mulai

en: Meet
id: Bertemu

en: Cancel Treaty
id: Batalkan Kesepakatan

en: Sell All
id: Jual Semua

en: Build City
id: Bangun Kota

en: Explode Nuclear
id: Ledakkan Nuklir

en: Launch
id: Luncurkan

en: Close Dialog (Esc)
id: Tutup Dialog (Esc)

en: Back
id: Mundur

en: Load Game
id: Muat Permainan

en: Server Settings
id: Pengaturan Server

en: Unit commands
id: Perintah unit

en: Activate unit, close dialog
id: Aktifkan unit, tutup dialog

en: Sorry, you have already bought here in this turn.
id: Maaf, Anda telah berbelanja di sini pada giliran ini.

en: Sorry, you can't buy here in this turn.
id: Maaf, Anda tidak dapat berbelanja di sini pada giliran ini.

en: Buy it?
id: Beli?

en: Sell it?
id: Jual?

en: City options
id: Opsi kota

en: City info
id: Info kota

en: Pollution: %d
id: Polusi: %d

en: Pollution: none
id: Polusi: tidak ada

en: Trade routes:
id: Jalur dagang:

en: Trade: +%d
id: Perdagangan: +%d

en: City improvements
id: Fasilitas kota

en: Food: %d per turn
id: Makanan: %d tiap giliran

en: ?food:Surplus: %d
id: Surplus: %d

en: Production: %d (%d) per turn
id: Produksi: %d (%d) per giliran

en: Trade: %d per turn
id: Perdagangan: %d per giliran

en: Corruption: %d
id: Korupsi: %d

en: Gold: %d (%d) per turn
id: Emas: %d (%d) per giliran

en: Upkeep: %d
id: Pemeliharaan: %d

en: City growth: never
id: Kota berkembang: tidak pernah

en: City shrinks: %d %s
id: Kota menyusut: %d %s

en: turn | turns
id[0]: giliran

en: City growth: %d %s
id: Kota berkembang: %d %s

en: Stock
id: Persediaan

en: Granary
id: Lumbung

en: finished
id: selesai

en: City of %s (Population %s citizens)
id: Kota %s (Populasi %s penduduk)

note: TRANS: preserve leading space
en:  - DISORDER
id:  - RUSUH

note: TRANS: preserve leading space
en:  - celebrating
id:  - merayakan

note: TRANS: preserve leading space
en:  - happy
id:  - senang

note: TRANS: preserve leading space
en:  - under Citizen Governor control.
id:  - di bawah Pemerintahan Rakyat

en: Change production
id: Ubah produksi

en: Hurry production
id: Utamakan produksi

en: Previous city
id: Kota sebelumnya

en: Next city
id: Kota berikutnya

en: size
id: ukuran

en: time
    to grow
id: waktu
    untuk tumbuh

en: Close Dialog
id: Tutup Dialog

en: 
    finished
id: 
    selesai

en: City of %s (Population %s citizens) : %s
id: Kota %s (Populasi %s penduduk) : %s

en: Save settings as...
id: Simpan pengaturan sebagai...

en: Load settings
id: Muat pengatura

en: Delete settings
id: Hapus pengaturan

en: Creating Server List...
id: Membuat Daftar Server...

en: No LAN servers found
id: Tidak ada server LAN ditemukan

en: No public servers found
id: Tidak ada server umum ditemukan

en: Player Name :
id: Nama Pemain :

en: Freeciv Server :
id: Server Freeciv :

en: Next
id: Berikutnya

note: TRANS: "CtW" = "Chance to Win"; preserve leading space
en:  CtW: Att:%d%% Def:%d%%
id:  PlM: Ser:%d%% Tah:%d%%

en: Terrain Defense Bonus: +%d%%
id: Bonus Pertahanan Medan: +%d%%

en: Terrain Info
id: Info Medan

en: Advanced Menu
id: Menu Tingkat Lanjutan

en: Zoom to : %s
id: Perbesar menjadi : %s

en: Change Production
id: Ubah Produksi

en: Change City Governor settings
id: Ubah pengaturan Pemerintahan Kota

en: Patrol here
id: Patroli disini

en: Connect here
id: Sambung disini

en: Paradrop here
id: Terjunkan kesini

en: Ready all
id: Semua siap

en: Choose Your New Government
id: Pilih Pemerintahan Baru Anda

en: World map
id: Peta dunia

en: Sea map
id: Peta laut

en: Diplomacy meeting
id: Pertemuan diplomatik

en: Shall we declare WAR on them?
id: Akankah kita nyatakan PERANG terhadap mereka?

en: Foreign Minister
id: Menteri Luar Negeri

en: Sir!, the %s ambassador has arrived
    What are your wishes?
id: Tuan!, duta dari %s telah tiba
    Apa keinginan anda?

en: Declare WAR
id: Nyatakan PERANG

en: Call Diplomatic Meeting
id: Undang untuk Berunding

en: Select destination
id: Pilih tujuan

en: load_surf: Failed to load graphic file %s!
id: load_surf: Gagal memuat file grafis %s!

en:   -f,  --fullscreen	Start Client in Fullscreen mode
id:   -f,  --fullscreen	Memulai Klien dengan Layar Penuh

en:   -t,  --theme THEME	Use GUI theme THEME
id:   -t,  --theme THEME	Menggunakan tema THEME

note: TRANS: Future Technology
en: FT
id: TMD

en: Never
id: Tidak Pernah

en: Help : Units
id: Bantuan : Unit

en: citizen | citizens
id[0]: penduduk

en: food | foods
id[0]: makanan

en: gold | golds
id[0]: emas

en: ( with
id: ( dengan

en: Foreign Intelligence Report
id: Laporan Intelijen di Luar Negeri

en: Intelligence Information about the %s Spaceship
id: Informasi Intelijen untuk Kapal Angkasa %s

en: Intelligence Information for the %s Empire
id: Laporan Intelijen di %s

en: Their techs that we don't have :
id: Teknologi mereka yang tidak kita punya :

en: Show Mini Map
id: Tampilkan Peta Mini

en: Hide Mini Map
id: Sembunyikan Peta Mini

en: Show Messages (F9)
id: Tampilkan Pesan (F9)

en: Hide Messages (F9)
id: Sembunyikan Pesan (F9)

en: Single Tile Width
id: Panjang Satu Ubin

en: Single Tile Height
id: Lebar Satu Ubin

en: Exit
id: Keluar

en: Width
id: Panjang

en: Height
id: Lebar

en: Revolution
id: Revolusi

en: or
id: atau

en: Hide Messages
id: Sembunyikan Pesan

en: %s Population: %s  Year: %s  Gold %d
id: %s Populasi: %s  Tahun: %s  Emas %d

en: ?nation:Peaceful
id: Damai

en: ?nation:Friendly
id: Bersahabat

en: ?nation:Mysterious
id: Misterius

en: 
    Our Territory
id: 
    Wilayah Kita

en: 
    %s territory (%d turn ceasefire) | 
    %s territory (%d turn ceasefire)
id[0]: 
    Wilayah %s (gencatan senjata %d giliran)

en: 
    Territory of the %s %s
id: 
    Wilayah %2$s %1$s

en: ?city:Neutral
id: Netral

en: ?city:Peaceful
id: Damai

en: ?city:Friendly
id: Bersahabat

en: ?city:Mysterious
id: Misterius

en: 
    City of %s
id: 
    Kota %s

en: ?blistbegin: with
id:  dengan

en: Barracks
id: Barak

en: ?blistmore:,
id: ,

en: Airport
id: Bandara

en: City Walls
id: Dinding Kota

en: End of Turn
id: Akhir Giliran

en: Press
id: Tekan

en: No Orders
id: Tidak Ada Perintah

note: TRANS: "Space" refers to the space bar on a keyboard.
en: Space
id: Spasi

en: Return to Nearest City
id: Kembali ke Kota Terdekat

en: Go to City
id: Ke Kota

en: Airlift to City
id: Terbangkan ke Kota

en: Connect With %s (%s)
id: Sambung Dengan %s (%s)

en: Load Unit
id: Muat Unit

note: TRANS: "Build Railroad (R) 3 turns" TRANS: "Build Irrigation (I) 5 turns" TRANS: "Build Mine (M) 5 turns" TRANS: "Build Fortress (Shift+F) 5 turns" TRANS: "Build Airbase (Shift+E) 5 turns"
en: Build %s (%s) %d %s
id: Bangun %s (%s) %d %s

en: Local Options
id: Opsi Lokal

en: Server options
id: Opsi server

en: Local options
id: Opsi lokal

en: Worklists
id: Daftar kerja

en: Save Local Options
id: Simpan Opsi Lokal

en: Leave Game
id: Tinggalkan Permainan

en: Apply changes
id: Terapkan perubahan

en: empty worklist
id: daftar kerja kosong

en: Add new worklist
id: Tambah daftar kerja baru

en: Start New Game
id: Mulai Permainan Baru

en: Join Game
id: Bergabung ke Permainan

en: Join Pubserver
id: Bergabung dengan Server Umum

en: Join LAN Server
id: Bergabung dengan Server LAN

note: TRANS: Dead -- Rest In Peace -- Reqia In Pace
en: R.I.P.
id: Mati

en: done
id: selesai

en: moving
id: bergerak

en: disconnected
id: terputus

en: active
id: aktif

en: under
    construction
id: dalam
    pembangunan

en: We have %d of %s
    (total value is : %d)
    We can sell %d of them for %d gold.
id: Kita punya %d %s
    (senilai : %d)
    Kita dapat menjual %d-nya seharga %d emas.

en: We can't sell any %s in this turn.
id: Kita tidak dapat menjual %s pada giliran ini.

en: Sell It?
id: Jual?

en: Economy Report
id: Laporan Ekonomi

en: Treasury:
id: Perbendaharaan:

en: Tax Rate:
id: Tarif Pajak:

en: Total Income:
id: Total Pemasukan:

en: Total Cost:
id: Total biaya:

en: Net Income:
id: Pemasukan Bersih:

en: What should we focus on now?
id: Apa yang akan kita fokuskan?

en: Select target :
id: Pilih target :

en: step | steps
id[0]: langkah

en: Final Report:
id: Laporan Akhir:

en: The Greatest Civilizations in the world.
id: Peradaban Terbesar di Dunia.

en: The %s Spaceship
id: Kapal Angkasa %s

en: load_gfxfile: Unable to load graphic file %s!
id: load_gfxfile: Tidak dapat memuat berkas grafis %s!

en: Loading theme "%s".
id: Memuat tema "%s".

en: Could not open '%s':
    %s
id: Tidak dapat membuka '%s':
    %s

en: %s
    %d gold per turn | %s
    %d gold per turn
id[0]: %s
    %d emas per giliran

en: %s
    finished!
id: %s
    selesai!

en: Worklist of
    %s
id: Daftar kerja
    %s

en: %d gold per turn | %d gold per turn
id[0]: %d emas per giliran

note: TRANS: Header for fixed-width terrain alteration table. * TRANS: Translators cannot change column widths :(
en: Activity            Time
id: Aktivitas                                Waktu

note: TRANS: First %s is version string, e.g., * "Freeciv version 3.2.0-beta1 (beta version)" (translated). * Second %s is client_string, e.g., "gui-gtk-4.0".
en: This is %s, %s client.
id: Ini adalah %s, klien %s.

en: You cannot research this technology.
id: Anda tidak dapat mempelajari teknologi ini.

en: Requirements to build:
id: Yang dibutuhkan untuk membangunnya:

note: TRANS: Empty output type list, should never happen.
en: ?outputlist: Nothing
id:  Tidak ada

note: TRANS: Preserve leading space. %d should always be * 2 or greater.
en:  (Cities below size %d cannot grow in this way.)
id:  (Kota di bawah ukuran %d tidak dapat tumbuh dengan cara ini.)

note: TRANS: Preserve leading space. %d should always be * 2 or greater.
en:  (Cities below size %d will not celebrate.)
id:  (Kota di bawah ukuran %d tidak akan merayakan.)

en: Initial government is %s.
id: Pemerintahan awal adalah %s.

note: TRANS: %s is an and-separated list of techs
en: Starts with knowledge of %s in addition to the standard starting technologies.
id: Mulai dengan pengetahuan tentang %s sebagai tambahan.

note: TRANS: %s is an and-separated list of techs
en: Starts with knowledge of %s.
id: Mulai dengan pengetahuan tentang %s.

note: TRANS: %s is an and-separated list of unit types * possibly with counts. Plurality is in total number of * units represented.
en: Starts with the following additional unit: %s.
     | Starts with the following additional units: %s.
id[0]: Mulai dengan tambahan unit berikut: %s.

en: You don't know how to build %s!
id: Anda belum tahu cara membangun %s!

note: TRANS: enum value for 'gtk3_22/gtk4/gtk5_message_chat_location'
en: Split
id: Bagi

note: TRANS: enum value for 'gtk3_22/gtk4/gtk5_message_chat_location'
en: Separate
id: Pisahkan

note: TRANS: enum value for 'gtk3_22/gtk4/gtk5_message_chat_location'
en: Merged
id: Tergabung

note: TRANS: enum value for 'gui_popup_tech_help'
en: Enabled
id: Aktif

note: TRANS: enum value for 'gui_popup_tech_help'
en: Disabled
id: Nonaktif

en: Login name
id: Nama login

en: Server port
id: Port server

en: Sound plugin
id: Plugin suara

en: Theme
id: Tema

en: Sound bell at new turn
id: Suara bel pada awal giliran

en: Unit movement animation time (milliseconds)
id: Waktu animasi pergerakan unit (milidetik)

en: Combat animation step time (milliseconds)
id: Waktu animasi pertempuran (milidetik)

en: End turn when done moving
id: Akhiri giliran setelah selesai bergerak

en: Setting this option makes your turn end automatically when all your units are done moving.
id: Mengatur opsi ini akan membuat giliran Anda berakhir secara otomatis setelah semua unit Anda selesai bergerak.

en: Image format
id: Format gambar

en: Zoom factor for map images
id: Faktor perbesaran untuk gambar peta

en: The magnification used for map images.
id: Perbesaran yang digunakan untuk gambar peta

en: Show area within borders
id: Tampilkan wilayah di dalam batas

en: Show borders
id: Tampilkan batas negara

en: Show cities
id: Tampilkan kota

en: Show fog of war
id: Tampilkan kabut pertempuran

en: Map image file name
id: Nama berkas gambar peta

en: City Label
id: Label Kota

en: Help Label
id: Label Bantuan

en: Help Link
id: Tautan Bantuan

en: Help Text
id: Teks Bantuan

en: Beta Label
id: Label Beta

en: Comment Label
id: Label Komentar

en: Screen resolution
id: Resolusi layar

en: Use color cursors
id: Gunakan kursor berwarna

en: Graphics
id: Grafis

en: Sound
id: Suara

en: Interface
id: Antarmuka

en: Map Image
id: Gambar Peta

en: Network
id: Jaringan

en: Start of turn %d
id: Mulai giliran %d

en: Welcome
id: Selamat datang

en: AI mode is now ON.
id: Sekarang AI mode NYALA.

en: AI mode is now OFF.
id: Sekarang AI mode MATI.

en: waiting
id: menunggu

en: ?Player:Name
id: Nama

en: Embassy
id: Kedutaan

en: ?Player_dlg:Host
id: Host

note: TRANS: "<nation adjective>, team <team name>"
en: %s, team %s
id: %s, tim %s

en: ?nation:Friendly(team)
id: Bersahabat(tim)

en: ?city:Friendly(team)
id: Bersahabat(tim)

en: Location: (%d, %d) [%d]
id: Lokasi: (%d, %d) [%d]

en: Terrain: %s
id: Medan: %s

en: Our territory
id: Wilayah kita

note: TRANS: "Territory of <username> (<nation + team>)"
en: Territory of %s (%s)
id: Wilayah %s (%s)

note: TRANS: "Territory of <username> (<nation + team>) * (<number> turn cease-fire)"
en: Territory of %s (%s) (%d turn cease-fire) | Territory of %s (%s) (%d turn cease-fire)
id[0]: Wilayah %s (%s) (%d giliran gencatan senjata)

note: TRANS: "Territory of <username> * (<nation + team> | <diplomatic state>)"
en: Territory of %s (%s | %s)
id: Wilayah %s (%s | %s)

note: TRANS: "City: <city name> | <username> (<nation + team>)"
en: City: %s | %s (%s)
id: Kota: %s | %s (%s)

note: TRANS:  "City: <city name> | <username> * (<nation + team>, <number> turn cease-fire)"
en: City: %s | %s (%s, %d turn cease-fire) | City: %s | %s (%s, %d turn cease-fire)
id[0]: Kota: %s | %s (%s, %d giliran gencatan senjata)

note: TRANS: "City: <city name> | <username> * (<nation + team>, <diplomatic state>)"
en: City: %s | %s (%s, %s)
id: Kota: %s | %s (%s, %s)

note: TRANS: %s is a list of "and"-separated improvements.
en:    with %s.
id:    dengan %s.

en: Infrastructure: %s
id: Prasarana: %s

en: Activity: %s
id: Kegiatan: %s

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: from %s
id: dari %s

note: TRANS:  "Unit: <unit type> | <username> (<nation + team>, * <number> turn cease-fire)"
en: Unit: %s | %s (%s, %d turn cease-fire) | Unit: %s | %s (%s, %d turn cease-fire)
id[0]: Unit: %s | %s (%s, %d giliran gencatan senjata)

note: TRANS: "5 more" units on this tile
en:   (%d more)
id:   (%d lagi)

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: far from %s
id: jauh dari %s

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: near %s
id: dekat %s

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: in %s
id: di %s

en: %d/- (never)
id: %d/- (tidak berkembang)

en: %d/%d (%d turn) | %d/%d (%d turns)
id[0]: %d/%d (%d giliran)

en: %d/%d (never)
id: %d/%d (tidak berkembang)

en: %d step | %d steps
id[0]: %d langkah

en: Population: %s
id: Populasi: %s

en: Year: %s (T%d)
id: Tahun: %s (G%d)

en: Gold: %d (%+d)
id: Emas: %d (%+d)

en: Moving: Nobody
id: Sedang bergerak: Tidak ada

en: Moving: %s
id: Sedang bergerak: %s

en: (Click for more info)
id: (Klik untuk info lebih lanjut)

en: %s People
id: Orang %s

en: Year: %s
id: Tahun: %s

en: Turn: %d
id: Giliran: %d

en: Gold: %d
id: Emas: %d

en: Net Income: %d
id: Pemasukan Bersih: %d

en: Global warming chance: %d%% (%+d%%/turn)
id: Peluang pemanasan global: %d%% (%+d%%/giliran)

en: Global warming deactivated.
id: Pemanasan global dinonaktifkan.

en: Nuclear winter deactivated.
id: Musim dingin nuklir dinonaktifkan.

en: Government: %s
id: Pemerintahan: %s

note: TRANS: Impossible to reach goto target tile
en: ?goto:Unreachable
id: Tak terjangkau

en: %d unit selected | %d units selected
id[0]: %d unit dipilih

en: Others: %d civil; %d military
id: Lainnya: %d sipil; %d militer

en: Others: %d civilian
id: Lainnya: %d sipil

en: Others: %d military
id: Lainnya: %d militer

en: None of these units may be upgraded.
id: Tidak ada yang dapat di-upgrade dari unit-unit ini.

note: TRANS: This is complicated. The first %s is a pre-pluralised * sentence fragment "Upgrade %d unit(s)"; the second is pre-pluralised * "Treasury contains %d gold." So the whole thing reads * "Upgrade 13 units for 1000 gold?\nTreasury contains 2000 gold."
en: %s for %d gold?
    %s | %s for %d gold?
    %s
id[0]: %s seharga %d emas?
    %s

en: Pollution rate: %d%%
id: Tingkat pencemaran: %d%%

en: Chance of catastrophic warming each turn: %d%%
id: Peluang terjadi pemanasan global tiap giliran: %d%%

en: Fallout rate: %d%%
id: Tingkat jatuhan: %d%%

en: Shows your current government:
id: Tampilkan pemerintahan Anda sekarang:

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Population:      %5d
id: Populasi:        %5d

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Support:         %5d %%
id: Dukungan:        %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Energy:          %5d %%
id: Energi:          %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Mass:            %5d ton | Mass:            %5d tons
id[0]: Massa:           %5d ton

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:     %5.1f years
id: Lama perjalanan: %5.1f tahun

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:        N/A
id: Lama perjalanan:    N/A

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Success prob.:   %5d %%
id: Peluang sukses:  %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Year of arrival: %8s
id: Waktu tiba:      %8s

en: ?timeout:off
id: mati

en: ?seconds:%02ds
id: %02dd

en: ?mins/secs:%02dm %02ds
id: %02dm %02dd

en: ?hrs/mns:%02dh %02dm
id: %02dj %02dm

en: ?dys/hrs:%02dd %02dh
id: %02dh %02dj

note: TRANS: <nation adjective> <government name>. * E.g. "Polish Republic".
en: ?nationgovernment:%s %s
id: %2$s %1$s

note: TRANS: "Observer - 1985 AD"
en: Observer - %s
id: Pengamat - %s

en: Military units have no happiness effect.
id: Unit militer tidak berdampak pada kegembiraan.

en: Isometric
id: Isometrik

en: Too many AI modules. Max is %d.
id: Terlalu banyak modul AI. Maksimalnya hanya %d.

en: ?destroyed:D
id: H

en: ?obsolete:O
id: U

en: ?redundant:*
id: *

note: TRANS: This and following strings are prefixes for event names, which * replace %s. For instance, "Technology: Selected New Goal".
en: Technology: %s
id: Teknologi: %s

en: City: %s
id: Kota: %s

en: Diplomat Action: %s
id: Tindakan Diplomat: %s

en: Enemy Diplomat: %s
id: Diplomat Musuh: %s

en: Hut: %s
id: Gubuk: %s

en: Nation: %s
id: Bangsa: %s

en: Treaty: %s
id: Kesepakatan: %s

en: Bought
id: Telah Dibeli

en: Sold
id: Terjual

en: Captured/Destroyed
id: Ditangkap/Dihancurkan

en: Celebrating
id: Merayakan

en: Civil Disorder
id: Rusuh

en: Famine
id: Kelaparan

en: Famine Feared
id: Kelaparan

en: Growth
id: Pertumbuhan

en: Needs Aqueduct
id: Butuh Akuaduk

en: Needs Aqueduct Being Built
id: Perlu Dibangun Akuaduk

en: Suggest Growth Throttling
id: Menyarankan Percepatan Pertumbuhan

en: Transfer
id: Pemindahan

en: Has Plague
id: Terkena Wabah

en: City Map changed
id: Peta Kota berubah

en: Caused Incident
id: Menyebabkan Insiden

en: Escape
id: Kabur

en: Failed
id: Gagal

en: Theft
id: Pencurian

en: Eco-Disaster
id: Bencana Alam

en: Nuke Detonated
id: Nuklir Diledakkan

en: Gold Found in Hut
id: Emas Ditemukan di Gubuk

en: Killed by Barbarians in a Hut
id: Dibunuh oleh Suku Barbar di Gubuk

en: Civil War
id: Perang Sipil

en: First Contact
id: Pertemuan Pertama

en: Revolution Ended
id: Revolusi Berakhir

en: Revolution Started
id: Revolusi Dimulai

en: Alliance
id: Persekutuan

en: Broken
id: Rusak

en: Cease-fire
id: Gencatan Senjata

en: Peace
id: Perdamaian

en: Shared Vision
id: Penglihatan Terbagi

en: Attack Failed
id: Penyerangan Gagal

en: Attack Succeeded
id: Penyerangan Berhasil

en: Defender Survived
id: Pelindung Bertahan

en: Promoted to Veteran
id: Naik Pangkat ke Veteran

en: Production Upgraded
id: Produksi Di-upgrade

en: Finished
id: Selesai

en: Made Obsolete
id: Menjadi Tak Terpakai

en: Started
id: Dimulai

en: Stopped
id: Dihentikan

en: Will Finish Next Turn
id: Akan Selesai Giliran Berikutnya

en: Caravan actions
id: Tindakan karavan

en: Chat messages
id: Pesan obrolan

en: Diplomatic Message
id: Pesan Diplomatik

en: Game Ended
id: Permainan Diakhiri

en: Game Started
id: Permainan Dimulai

en: Report
id: Laporan

en: Server Problems
id: Masalah Server

en: Message from server operator
id: Pesan dari operator server

en: Server settings changed
id: Pengaturan server diubah

en: Turn Bell
id: Bel Giliran

note: TRANS: Event name for when the game year changes.
en: Year Advance
id: Tahun Berlalu

en: Fortifying
id: Bertahan

en: Easy
id: Mudah

en: Hard
id: Sulit

note: TRANS: year label (Anno Domini)
en: AD
id: M

en: Mr. %s
id: Tn. %s

en: Ms. %s
id: Nn. %s

en: not checked
id: tidak diperiksa

en: error
id: galat

en: internal error
id: galat internal

en: one image per player
id: satu gambar untuk tiap pemain

en: all players on a single image
id: semua pemain di satu gambar

en: unknown map option: '%s'
id: opsi peta tidak diketahui: '%s'

en: 'plrid' should be between 0 and %d
id: 'plrid' mestinya di antara 0 dan %d

en: player name too long: '%s' (max: %lu)
id: nama pemain terlalu panjang: '%s' (maks: %lu)

en: 'turns' should be between 0 and 99
id: 'turns' harus di antara 0 dan 99

en: 'zoom' factor should be between 1 and 5
id: Faktor 'zoom' harus di antara 1 sampai 5

en:   - image format:             %s
id:   - format gambar:         %s

en: yes
id: ya

en: no
id: tidak

en:   - show borders:             %s
id:   - tampilkan perbatasan: %s

en:   - show cities:              %s
id:   - tampilkan kota:    %s

en:   - show fog of war:          %s
id:   - tampilkan kabut perang: %s

en:   - show terrain:             %s
id:   - tampilkan medan:   %s

en: full
id: penuh

en: basic
id: dasar

en:   - show units:               %s
id:   - tampilkan unit:       %s

en: 
      - player name:              %s
id: 
      - nama pemain:   %s

en: 
      - player id:                %d
id: 
      - id pemain:           %d

en: 
      - players:                  %s
id: 
      - pemain:                %s

en: unknown player name: '%s'
id: nama pemain tidak diketahui: '%s'

en: Turn: %4d - Year: %10s
id: Giliran: %4d - Tahun: %10s

en: could not open file: %s
id: tidak dapat membuka berkas: %s.

en: ?attitude:Neutral
id: Netral

en: ?attitude:Respectful
id: Menghormati

en: ?attitude:Enthusiastic
id: Antusias

en: ?attitude:Admiring
id: Mengagumi

en: ?diplomatic_state:War
id: Perang

en: ?diplomatic_state:Never met
id: Belum bertemu

en: ?diplomatic_state:Team
id: Tim

note: TRANS: Unit class
en: %s units
id: Unit %s

en: Size %d
id: Ukuran %d

note: TRANS: "Hard AI"
en: %s AI
id: AI %s

note: TRANS: Terrain class: "Land terrain"
en: %s terrain
id: Medan %s

en: After %s
id: Setelah %s

note: TRANS: "Irrigation possible"
en: %s possible
id: %s dapat dilakukan

en: Future Tech.
id: Tek. Masa Depan

note: TRANS: this and following strings are 'road flags', which may rarely * be presented to the player in ruleset help text
en: River
id: Sungai

en: enabled
id: aktif

en: disabled
id: nonaktif

en: Male
id: Pria

en: Female
id: Perempuan

en: Team %d
id: Tim %d

note: TRANS: %s is ruleset-chosen team name (e.g. "Red")
en: team %s
id: tim %s

en: Explore
id: Jelajahi

en: Moves
id: Pergerakan

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Upgrade %s to %s for %d gold?
    %s | Upgrade %s to %s for %d gold?
    %s
id[0]: Upgrade %s menjadi %s seharga %d emas?
    %s

en: Sorry, cannot upgrade %s (yet).
id: Maaf, belum bisa menatarkan %s.

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Upgrading %s to %s costs %d gold.
    %s | Upgrading %s to %s costs %d gold.
    %s
id[0]: Meng-upgrade %s menjadi %s membutuhkan %d emas.
    %s

en: You can only upgrade units in your cities.
id: Anda hanya bisa menatarkan unit di kota anda.

en: (beta version)
id: (versi beta)

en: Freeciv version %s %s
id: Freeciv versi %s %s

en: Freeciv version %s (%s)
id: Versi Freeciv %s (%s)

en: Freeciv version %s
id: Versi Freeciv %s

en: betatest version
id: versi uji beta

en: version
id: versi

en: January
id: Januari

en: February
id: Februari

en: March
id: Maret

en: May
id: Mei

en: June
id: Juni

en: July
id: Juli

en: August
id: Agustus

en: October
id: Oktober

en: December
id: Desember

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: THIS IS A BETA VERSION
    Freeciv %s will be released in %s, at %s
id: INI ADALAH VERSI BETA
    Freeciv %s akan diluncurkan pada %s, di %s

en: THIS IS A BETA VERSION
    Freeciv %s will be released at %s
id: INI ADALAH VERSI BETA
    Freeciv %s akan diluncurkan pada %s

en: 'Cause civilization should be free!
id: Karena peradaban seharusnya bebas!

en: %s from %s
id: %s dari %s

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (connection incomplete)
id:  (sambungan tidak tuntas)

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (player %s)
id:  (pemain %s)

en: Aqueduct
id: Akuaduk

en: Allows a city to grow larger than size 10.
id: Memungkinkan sebuah kota untuk berkembang lebih besar dari ukuran 10.

en: Barracks II
id: Barak II

en: Barracks III
id: Barak III

en: Cathedral
id: Katedral

en: Colosseum
id: Koloseum

en: Courthouse
id: Pengadilan

en: Factory
id: Pabrik

en: The amount of stored food will be set to half full whenever a city with a Granary shrinks or grows. This helps a city to grow faster and more easily withstand famine.
id: Jumlah cadangan makanan akan menjadi setengah penuh ketika sebuah kota dengan Lumbung menyusut atau tumbuh. Ini akan membantu kota untuk tumbuh lebih cepat dan lebih mudah menghadapi bencana kelaparan.

en: Hydro Plant
id: PLTA

en: Library
id: Perpustakaan

en: Marketplace
id: Pasar

en: Mass Transit
id: Angkutan Massal

en: Neutralizes the pollution generated by the population.  The population simply has no effect on the pollution generated in the city.
id: Menetralkan polusi yang dihasilkan kota sehingga tidak berefek apa-apa pada penduduk kota.

en: Nuclear Plant
id: PLTN

en: A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
id: Sebuah kota hanya dapat memiliki satu PLTA, PLTU, atau PLTN.

en: Palace
id: Istana

en: Power Plant
id: PLTU

en: Recycling Center
id: Pusat Daur Ulang

en: Building a Recycling Center reduces the amount of pollution generated by production in a city by 66%.
id: Membangun Pusat Daur Ulang akan mengurangi polusi yang terbentuk di kota sebesar 66%.

en: SDI Defense
id: Pertahanan SDI

en: Space Component
id: Komponen Antariksa

en: Space Components can be differentiated into Propulsion and Fuel Components.  Each pair of them reduces your spaceship's travel time.  You can build up to 8 pairs.
id: Komponen Antariksa dapat dibedakan menjadi Komponen Dorongan dan Bahan Bakar. Setiap pasangnya akan mengurangi waktu tempuh kapal angkasa. Anda dapat membangun sampai 8 pasang Komponen.

en: Before you can build any spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.
id: Sebelum Anda dapat membangun kapal angkasa, harus ada pemain yang sudah menjalankan Program Apollo.

en: Space Module
id: Modul Antariksa

en: Space Modules are the most expensive parts of spaceships.  There are three different types of Space Module:
id: Modul Antariksa adalah bagian yang paling mahal dari kapal angkasa. Ada tiga jenis Modul Antariksa:

en: - Habitation Module: provides living space for 10,000 people.
id: - Modul Tempat Tinggal: menyediakan ruang untuk 10.000 orang.

en: - Life Support Module: provides food and water for the population of one Habitation Module.
id: - Modul Pendukung Kehidupan: menyediakan makanan dan air untuk orang-orang di Modul Tempat Tinggal.

en: - Solar Panels: provides the energy needed for any two of the other Modules.
id: - Panel Surya: menyediakan energi yang dibutuhkan dua Modul lainnya.

en: You can build up to 4 Space Modules of each kind.
id: Anda dapat membangun sampai 4 Modul Antariksa untuk tiap jenisnya.

en: Space Structural
id: Rangka Antariksa

en: Space Structurals form the base of your spaceship.  All other spaceship parts need to be connected to Structurals in order to function.  You can build up to 32 Space Structurals.
id: Rangka Antariksa adalah rangka dasar kapal angkasa. Semua bagian kapal angkasa harus dihubungkan dengan rangka-rangka ini agar dapat bekerja. Anda dapat membangun sampai 32 Rangka Antariksa.

en: Temple
id: Kuil

en: University
id: Universitas

en: Apollo Program
id: Program Apollo

en: Colossus
id: Kolosus

en: Copernicus' Observatory
id: Observatorium Copernicus

en: Cure For Cancer
id: Pengobatan Kanker

en: Darwin's Voyage
id: Penjelajahan Darwin

en: Great Library
id: Perpustakaan Raksasa

en: The civilization which builds the Great Library gets every advance that at least two other teams have achieved.
id: Bangsa yang memiliki Perpustakaan Raksasa akan mendapatkan setiap ilmu pengetahuan yang sudah dimiliki setidaknya dua bangsa lain.

en: Great Wall
id: Dinding Raksasa

en: Works as a City Wall in all your cities.
id: Berfungsi sebagai Dinding Kota di seluruh kota anda.

en: Hanging Gardens
id: Taman Gantung

en: Hoover Dam
id: Bendungan Hoover

en: Isaac Newton's College
id: Kampus Isaac Newton

en: J.S. Bach's Cathedral
id: Katedral J.S. Bach

en: Lighthouse
id: Mercu Suar

en: Gives all your sea units 1 additional movement point.
id: Memberikan 1 poin pergerakan tambahan bagi unit-unit laut.

en: Magellan's Expedition
id: Ekspedisi Magellan

en: Gives all sea units 1 additional movement point.
id: Memberikan 1 poin pergerakan tambahan bagi unit-unit laut.

en: Manhattan Project
id: Proyek Manhattan

en: Michelangelo's Chapel
id: Kapel Michaelangelo

en: Double effects of Cathedrals, in all cities.
id: Melipatgandakan efek Katedral, di semua kota.

en: Oracle
id: Orakel

en: Pyramids
id: Piramida

en: Allows you to choose any government, including those that have not yet been researched by your civilization, and without the transition period of Anarchy.
id: Memungkinkan Anda untuk memilih pemerintahan apapun, termasuk yang belum dipelajari, dan tanpa periode Anarki.

en: SETI Program
id: Program SETI

en: Shakespeare's Theater
id: Teater Shakespeare

en: United Nations
id: Perserikatan Bangsa-bangsa

en: Women's Suffrage
id: Hak Pilih Wanita

en: Entertainers
id: Penghibur

en: Scientists
id: Ilmuwan

en: ?Scientist:S
id: I

en: Team 1
id: Tim 1

en: Team 2
id: Tim 2

en: Team 3
id: Tim 3

en: Team 4
id: Tim 4

en: Anarchy
id: Anarki

en: Warlord %s
id: Panglima %s

en: Warlady %s
id: Panglima %s

en: Despotism
id: Despotisme

en: Under Despotism, you are the absolute ruler of your people.  Your control over your citizens is maintained largely by martial law.
id: Dengan Despotisme, Andalah penguasa mutlak atas negara Anda. Kekuasaan Anda atas negara Anda sebagian besar didasari oleh hukum adat.

en: Despotism suffers the highest level of corruption of all forms of government.
id: Tingkat korupsi pemerintahan Despotisme adalah yang tertinggi dibanding pemerintahan lainnya.

en: Monarchy
id: Monarki

en: King %s
id: Raja %s

en: Queen %s
id: Ratu %s

en: Under Monarchy, a king or queen serves as a hereditary figurehead for your government.
id: Dengan Monarki, seorang raja atau ratu mengepalai negara secara turun-temurun.

en: Monarchy suffers the same small amount of corruption that the Republic does.
id: Tingkat korupsi pada pemerintahan Monarki sama rendahnya dengan pemerintahan Republik.

en: Communism
id: Komunisme

en: Comrade %s
id: Kamerad %s

en: ?female:Comrade %s
id: Kamerad %s

en: A Communist government is based on the ideal that all people are equal.  All goods are owned by the state, rather than by private citizens.  Communism gives a balance between military and commercial styles of government.
id: Pemerintahan Komunis berdasar pada paham bahwa semua orang itu sama. Semua barang dimiliki negara, tidak ada hak milik pribadi. Komunisme menyeimbangkan gaya pemerintahan militer dan komersial.

en: Under Communism, corruption does not vary by distance from the capital; all cities (including the capital) have a modest amount of corruption.
id: Tingkat korupsi pada pemerintahan Komunis tidak bergantung pada jarak dari ibukota; semua kota memiliki tingkat korupsi yang lumayan.

en: Republic
id: Republik

en: Consul %s
id: Konsul %s

en: ?female:Consul %s
id: Konsul %s

en: Democracy
id: Demokrasi

en: President %s
id: Presiden %s

en: ?female:President %s
id: Presiden %s

en: ?nationgroup:Ancient
id: Kuno

en: ?nationgroup:Modern
id: Modern

en: American
id: Amerika

en: ?plural:Americans
id: Amerika

en: Formally named the United States of America.  Independent from Great Britain after a revolution in 1776-1783 AD.
id: Secara formal disebut Amerika Serikat. Merdeka dari Inggris Raya setelah revolusi pada 1776-1783 M.

en: Speaker %s
id: Juru Bicara %s

en: ?female:Speaker %s
id: Juru Bicara %s

en: ?plural:Aztecs
id: Aztec

en: Babylonian
id: Babilonia

en: ?plural:Babylonians
id: Babilonia

en: Babylon was the dominant city of Mesopotamia from the 18th to 7th centuries BC under a succession of peoples including Amorites, Kassites, Assyrians, and Chaldeans.
id: Babilonia adalah sebuah kekaisaran yang sangat besar di wilayah Mesopotamia yang berkuasa sejak abad ke-18 sampai ke-7 SM di bawah pimpinan banyak bangsa, termasuk Amori, Kassit, Asyur dan Kasdim.

en: Chinese
id: Cina

en: ?plural:Chinese
id: Cina

en: China is the oldest major civilization that is still in existence today, with written records dating back over 3,500 years. After first being unified by the Qin dynasty in 221 BC, China alternated between periods of unity and disunity, and was occasionally conquered by external ethnicities. Today, the People's Republic of China, established by the Communists in 1949, occupies the mainland, while the former Nationalist government of the Republic of China governs the island of Taiwan.
id: Cina adalah peradaban tertua yang masih ada sampai sekarang, dengan sejarah selama 3.500 tahun yang tertulis. Setelah disatukan oleh Dinasti Qin pada 221 SM, Cina mengalami masa-masa persatuan dan perpecahan, bahkan pernah juga ditaklukkan oleh bangsa lain. Saat ini, Republik Rakyat Cina yang didirikan kaum komunis pada 1949 menduduki wilayah daratan utamanya, sedangkan kaum nasionalisnya mendirikan negara baru di kepulauan Taiwan.

en: Emperor %s
id: Kaisar %s

en: Egyptian
id: Mesir

en: ?plural:Egyptians
id: Mesir

en: Egypt was the second-oldest of the world's civilizations.  Since ancient times it has been unusually urbanized, supporting a large population on silt deposited by the annual floodings of the Nile.
id: Mesir adalah peradaban tertua yang kedua di dunia. Sejak zaman prasejarah, kota-kota Mesir sudah tertata dengan baik sehingga dapat menampung populasi yang besar di endapan Sungai Nil yang terbentuk akibat banjir tahunan.

en: Pharaoh %s
id: Firaun %s

en: Great Pharaoh %s
id: Firaun Besar %s

en: English
id: Inggris

en: ?plural:English
id: Inggris

en: Prime Minister %s
id: Perdana Menteri %s

en: ?female:Prime Minister %s
id: Perdana Menteri %s

en: French
id: Prancis

en: ?plural:French
id: Prancis

en: France has long been a major power in Europe. French conquerors like Emperor Napoleon and King Charlemagne united large parts of Europe under the French flag.
id: Prancis telah lama menjadi kekuatan besar di Eropa. Penakluk dari Prancis seperti Kaisar Napoleon dan Raja Charlemagne menyatukan bagian besar Eropa dibawah bendera Prancis.

en: Chieftain %s
id: Kepala Suku %s

en: ?female:Chieftain %s
id: Kepala Suku %s

en: German
id: Jerman

en: ?plural:Germans
id: Jerman

en: Chancellor %s
id: Kanselir %s

en: ?female:Chancellor %s
id: Kanselir %s

en: First Secretary %s
id: Sekretaris Utama %s

en: ?female:First Secretary %s
id: Sekretaris Utama %s

en: Greek
id: Yunani

en: ?plural:Greeks
id: Yunani

en: The ancient Greeks, between Mycenae and the Roman conquest.
id: Yunani Kuno, di antara penaklukan Mykenai dan Romawi.

en: ?female:Despot %s
id: Despot %s

en: Indian
id: India

en: ?plural:Indians
id: India

en: The cradle of Ancient Indian civilization lay in the Indus river valley in modern-day Pakistan.
id: Peradaban India Kuno lahir di lembah sungai Indus, di kawasan Pakistan modern.

en: ?female:Mahatma %s
id: Mahatma %s

en: Mongol
id: Mongolia

en: ?plural:Mongols
id: Mongolia

en: In the centuries after their unification by Chinggis Khan, the Mongols conquered the largest empire in human history, encompassing most of the continent of Asia. They became notorious for their utter ruthlessness in warfare.
id: Berabad-abad setelah disatukan oleh Genghis Khan, Mongolia menaklukkan kekaisaran terbesar dalam sejarah manusia, mencakup sebagian besar benua Asia. Mereka terkenal karena kebengisannya dalam pertempuran.

en: Roman
id: Romawi

en: ?plural:Romans
id: Romawi

en: Dictator %s
id: Diktator %s

en: Dictatrix %s
id: Diktator %s

en: Imperator %s
id: Kaisar %s

en: Russian
id: Rusia

en: ?plural:Russians
id: Rusia

en: According to legend, Slavic and Finnic tribes of Novgorod invited in the year 862 the Varangian (Viking) king Rurik to bring order to their land. Rurik established Kievan Rus' in this realm, the first Russian state. By the 11th century, Kievan Rus' had disintegrated into lesser princedoms, which were once again united into one state by Ivan III in the 15th century. After decisive victory over Sweden and large territorial gains, Peter I pronounced the Russian Empire in 1721. The Russian Empire lasted until 1917 when a socialist revolution dethroned the last Russian emperor. After USSR dissolution in 1991 Russia appeared on world map again, now as a federative republic.
id: Menurut legenda, pada tahun 862, suku Novgorod meminta Raja Rurik dari Varangian (Viking) untuk memerintah. Kemudian Raja Rurik mendirikan Kievan Rus', negara Rusia pertama. Pada abad ke-11, Kievan Rus' mengalami perpecahan sampai akhirnya disatukan kembali oleh Ivan III pada abad ke-15. Setelah menang dari Swedia dan menguasai wilayah yang besar, Peter I mendirikan kekaisaran Rusia pada tahun 1721. Kekaisaran ini berakhir pada tahun 1917 setelah revolusi kaum sosialis menggulingkan kaisar terakhirnya. Setelah jatuhnya Uni Soviet pada 1991, Rusia kembali berdiri, tetapi sebagai republik federal.

en: Duke %s
id: Adipati %s

en: ?plural:Zulus
id: Zulu

en: The Zulus are a warlike Bantu people who migrated from west-central Africa into southern Africa beginning in the early 1700s, conquering the native Khoisan peoples and clashing with European settlers.
id: Bangsa Zulu adalah orang-orang Bantu yang bermigrasi dari Afrika tengah-barat ke Afrika selatan pada awal 1700-an. Mereka menaklukkan orang-orang Khoisan dan berselisih dengan para penjajah dari Eropa.

en: Spokesman %s
id: Juru Bicara %s

en: Spokeswoman %s
id: Juru Bicara %s

en: Barbarian
id: Barbar

en: ?plural:Barbarians
id: Barbar

en: Since the dawn of civilization, barbarians have been a threat to cultured peoples everywhere.
id: Sejak keruntuhan peradabannya, suku barbar menjadi ancaman bagi orang-orang berbudaya dimanapun.

en: Pirate
id: Bajak Laut

en: ?plural:Pirates
id: Bajak Laut

en: As long as honest men have sailed the seas, pirates have been a scourge of them and of all coastal dwelling peoples.
id: Selama pria yang jujur masih mengarungi lautan, para bajak laut akan selalu menjadi bahaya bagi mereka dan orang-orang pesisir.

en: ?citystyle:European
id: Eropa

en: ?citystyle:Classical
id: Klasik

en: ?citystyle:Tropical
id: Tropis

en: ?citystyle:Asian
id: Asia

en: ?citystyle:Babylonian
id: Babilonia

en: ?citystyle:Celtic
id: Keltik

en: ?citystyle:Renaissance
id: Renaisans

en: ?citystyle:Industrial
id: Industri

en: ?citystyle:Modern
id: Modern

en: ?citystyle:PostModern
id: PostModern

en: Advanced Flight
id: Penerbangan Lanjutan

en: Alphabet
id: Abjad

en: Astronomy
id: Astronomi

en: Atomic Theory
id: Teori Atom

en: Automobile
id: Otomobil

en: Banking
id: Perbankan

en: Bridge Building
id: Pembangunan Jembatan

en: Bronze Working
id: Pengolahan Perunggu

en: Ceremonial Burial
id: Upacara Pemakaman

en: Chemistry
id: Ilmu Kimia

en: Chivalry
id: Kekesatriaan

en: Code of Laws
id: Kode Hukum

en: Combustion
id: Mesin Pembakaran

en: Computers
id: Komputer

en: Conscription
id: Kewajiban Militer

en: Construction
id: Konstruksi

en: Currency
id: Mata Uang

en: Electricity
id: Kelistrikan

en: Electronics
id: Elektronika

en: Engineering
id: Teknik Mesin

en: Explosives
id: Bahan Peledak

en: Feudalism
id: Feodalisme

en: Flight
id: Penerbangan

en: Fusion Power
id: Tenaga Fusi

en: Genetic Engineering
id: Rekayasa Genetik

en: Gunpowder
id: Mesiu

en: Horseback Riding
id: Menunggang Kuda

en: Industrialization
id: Industrialisasi

en: Invention
id: Rekacipta

en: Iron Working
id: Pengolahan Besi

en: Labor Union
id: Serikat Buruh

en: Literacy
id: Melek Huruf

en: Magnetism
id: Kemagnetan

en: Map Making
id: Pembuatan Peta

en: Masonry
id: Pertukangan Batu

en: Mass Production
id: Produksi Massal

en: Mathematics
id: Matematika

en: Medicine
id: Kedokteran

en: Metallurgy
id: Metalurgi

en: Mysticism
id: Ilmu Suluk

en: Improves the effect of Temples.
id: Meningkatkan efek dari Kuil.

en: Navigation
id: Navigasi

en: Nuclear Fission
id: Fisi Nuklir

en: Nuclear Power
id: Tenaga Nuklir

en: Philosophy
id: Filsafat

en: Physics
id: Fisika

en: Plastics
id: Plastik

en: Pottery
id: Tembikar

en: Recycling
id: Pendauran Ulang

en: Refining
id: Penyulingan

en: Religion
id: Agama

en: Robotics
id: Robotika

en: Rocketry
id: Keroketan

en: Space Flight
id: Penerbangan Antariksa

en: Steam Engine
id: Mesin Uap

en: Steel
id: Baja

en: Superconductors
id: Superkonduktor

en: The Corporation
id: Korporasi

en: The Republic
id: Republik

en: The Wheel
id: Jentera

en: Theory of Gravity
id: Teori Gravitasi

en: Writing
id: Menulis

en: Ocean
id: Lautan

en: Arctic
id: Arktik

en: Arctic tiles are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
id: Ubin Arktik hanya dapat ditemukan di ujung utara atau selatan dunia. Suhunya sangat dingin, sehingga sulit digarap.

en: Desert
id: Gurun

en: Deserts are regions of extreme dryness, making agriculture and trade very difficult.
id: Gurun adalah wilayah dengan kekeringan ekstrim, membuat pertanian dan perdagangan menjadi sangat sulit.

en: Forest
id: Hutan

en: Forests are densely wooded, making agriculture somewhat problematic.
id: Hutan memiliki pepohonan yang rapat, membuat pertanian agak bermasalah.

en: Grassland
id: Padang Rumput

en: Hills
id: Perbukitan

en: In addition to being amenable to agriculture, Hills are frequently rich in resources.
id: Selain dapat dijadikan lahan pertanian, Perbukitan biasanya kaya akan bahan tambang.

en: Jungle
id: Rimba

en: Jungles are densely overgrown, making agriculture somewhat problematic.
id: Rimba memiliki pohon yang terlampau lebat, membuat pertanian agak bermasalah.

en: Mountains
id: Pegunungan

en: Mountains are regions of extreme altitude, making agriculture and trade very difficult.
id: Pegunungan adalah wilayah dengan ketinggian ekstrim, membuat pertanian dan perdagangan sangat sulit.

en: Plains
id: Dataran

en: Plains are very broad, sparse regions, which makes trade slightly inconvenient.
id: Dataran adalah wilayah yang sangat luas yang kurang sesuai untuk perdagangan.

en: Swamp
id: Rawa

en: Swamps suffer from an over-abundance of water, making agriculture somewhat problematic.
id: Rawa-rawa terbentuk dari luapan air, membuat pertanian agak bermasalah.

en: Tundra are broad, cold regions, fit for some agriculture and little else.
id: Tundra adalah wilayah yang luas dan dingin, cocok untuk pertanian dan lainnya.

en: Irrigation
id: Irigasi

en: Minor Tribe Village
id: Perkampungan Suku Kecil

en: Fortress
id: Benteng

en: Railroad
id: Rel Kereta

en: Roads and railroads can only be built on River tiles if your civilization has learned Bridge Building technology.
id: Jalan dan rel hanya dapat dibangun di atas sungai jika bangsa Anda sudah mengenal teknologi Pembangunan Jembatan.

en: ?animals:Game
id: Buruan

en: Coal
id: Batubara

en: Fish
id: Ikan

en: Gems
id: Permata

en: Horses
id: Kuda

en: Oil
id: Minyak

en: Seals
id: Anjing Laut

en: Nuclear
id: Rudal Nuklir

en: green
id: hijau

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Land
id: Darat

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Sea
id: Laut

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Air
id: Udara

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Missile
id: Rudal

en: Militia
id: Milisi

en: This unit may be built from the start of the game.  It is the weakest offensive unit.
id: Unit ini dapat dibangun sejak permainan dimulai, dan merupakan unit penyerang terlemah.

en: Phalanx
id: Falang

en: The Phalanx is armored infantry, suitable for defending your cities.
id: Falang adalah infanteri berbaju baja, cocok untuk melindungi kota.

en: Legion
id: Legiun

en: Riflemen
id: Serdadu

en: Riflemen are World War-era infantry, very good at defending your cities.
id: Serdadu adalah infanteri pada masa Perang Dunia yang sangat baik dalam melindungi kota Anda.

en: Mech. Inf.
id: Inf. Mek.

en: Mechanized Infantry; this unit has the strongest defense strength of any land unit, but is only available near the end of the technology tree.
id: Infanteri Mekanik memiliki pertahanan terkuat dibanding unit darat lainnya, tetapi hanya tersedia di dekat ujung alur teknologi.

en: Cavalry
id: Kavaleri

en: Cavalry are mounted warriors and an early shock-troop that can penetrate deep into enemy territory.
id: Kavaleri adalah penunggang kuda yang dapat menembus jauh ke dalam wilayah musuh.

en: Chariot
id: Kereta Tempur

en: Chariots are horse-pulled war wagons, stronger but more expensive than Cavalry.
id: Kereta Tempur adalah kereta yang ditarik kuda, lebih kuat namun lebih mahal dari Penunggang Kuda

en: Knights
id: Kesatria

en: Knights are mounted and heavily armored warriors.
id: Kesatria adalah prajurit penunggang yang bertameng lapis baja.

en: Armor
id: Tank

en: Armors are motorized war wagons that are faster, stronger, and can take more damage than any mounted unit.
id: Tank adalah kendaraan perang yang lebih kuat, lebih cepat, dan lebih dapat diandalkan daripada unit-unit penunggang kuda.

en: Catapult
id: Ketapel

en: Catapults are large rock-throwing machines of war. They are very strong attackers but equally weak defenders and will need an escort to be effective.
id: Ketapel adalah pelontar batu besar. Ketapel adalah penyerang yang kuat sekaligus pelindung yang lemah dan akan butuh pengawal agar kerjanya efektif.

en: Cannon
id: Meriam

en: Cannons are large firearms that can fire heavy projectiles over long distances. They are very strong attackers but equally weak defenders and will need an escort to be effective.
id: Meriam adalah senjata api besar yang dapat melontarkan proyektil berat dengan jarak yang jauh. Meriam adalah penyerang yang kuat sekaligus pelindung yang lemah dan akan butuh pengawal agar kerjanya efektif.

en: Artillery
id: Artileri

en: Fighter
id: Jet Tempur

en: Fighters are your first airborne units. They can move anywhere and attack any unit.
id: Jet Tempur adalah pesawat tempur pertama Anda yang dapat bergerak kemana saja dan menyerang unit apa saja.

en: Bomber
id: Pengebom

en: Bombers are specialized airborne units that may only attack ground targets, not other airborne units.
id: Pengebom adalah pesawat khusus untuk menyerang unit darat, bukan pesawat lain.

en: The Trireme is your first boat unit. It can act as a transport ship and has rudimentary offensive capabilities, but may not stray too far from the shore.
id: Trireme adalah unit kapal pertama Anda yang dapat mengangkut dan memiliki kemampuan menyerang yang masih lemah. Trireme tidak dapat berlayar terlalu jauh dari pesisir.

en: Sail
id: Perahu Layar

en: The Sail replaces the Trireme and is much more reliable on the open seas.
id: Kapal Layar menggantikan Trireme karena mampu berlayar di laut lepas.

en: Frigate
id: Pergat

en: The Frigate is a highly versatile boat unit, that is both a strong offensive unit as well as a decent transport ship.
id: Pergat adalah kapal serbaguna, yang dapat menyerang dan mengangkut barang dengan baik.

en: The Ironclad is an armored ship that is much more sturdy than the Frigate but loses the latter's transport capability.
id: Ironclad adalah kapal berlapis baja yang lebih kuat dari Pergat tetapi tidak memiliki kemampuan untuk mengangkut.

en: Cruiser
id: Kapal Penggempur

en: The Cruiser is a strong offensive boat unit.
id: Kapal Penggempur adalah kapal penyerang yang kuat.

en: Battleship
id: Kapal Perang

en: The Battleship is the supreme naval unit with excellent offensive and defensive values.
id: Kapal Perang adalah unit laut yang hebat dengan serangan dan pertahanan yang unggul.

en: Submarine
id: Kapal Selam

en: Traveling under the surface of the ocean, Submarines have a very high strategic value, but a weak defense if caught off guard.
id: Kapal Selam bergerak dibawah permukaan laut, dan memiliki nilai strategi yang tinggi, namun pertahanannya lemah jika tertangkap penjaga.

en: Carrier
id: Kapal Induk

en: The Carrier is a mobile airport.
id: Kapal Induk adalah pangkalan udara bergerak.

en: TIP:  Guard Carriers with a handful of fast-moving ships and a battleship, as losing a fully-equipped Carrier is VERY painful and expensive.
id: TIPS: Jagalah Kapal Induk dengan kapal tempur yang dapat bergerak dengan cepat, karena kehilangan Kapal Induk dengan segala isinya akan sangat disayangkan.

en: Transport
id: Kapal Pengangkut

en: The Transport cannot attack on its own but may defend itself when under attack.
id: Kapal Pengangkut tidak dapat menyerang secara langsung, namun dapat bertahan jika diserang.

en: You can build Nuclear units when you have the required advance, and the Manhattan Project wonder has been built by any player.
id: Anda dapat membangun Nuklir setelah memiliki teknologi yang dibutuhkan, dan Proyek Manhattan sudah dijalankan oleh pemain manapun.

en: TIP 1:  Nuking the ocean will not generate fallout, and is a most effective (but expensive!!) way of getting rid of enemy ships.
id: TIPS 1: Meledakkan Nuklir di laut tidak menyebabkan pencemaran, dan merupakan cara yang efektif (dan mahal tentunya) untuk mengusir kapal-kapal musuh.

en: Caravan
id: Karavan

en: Barbarian Leader
id: Pemimpin Barbar

en: Allows a city to grow larger than size 8.  A Sewer System is also required for a city to grow larger than size 12.
id: Memungkinkan sebuah kota untuk berkembang labih besar dari 8. Sistem Riol diperlukan agar sebuah kota dapat berkembang lebih besar dari 12.

en: Coastal Defense
id: Pertahanan Pesisir

en: Harbor
id: Pelabuhan

en: Offshore Platform
id: Peron Lepas Pantai

en: Police Station
id: Kantor Polisi

en: Research Lab
id: Laboratorium Riset

en: Doubles the defense of all units inside the city when attacked by aircraft (not including helicopters or missiles).
id: Melipatgandakan pertahanan semua unit di dalam kota ketika diserang dari udara (kecuali helikopter atau misil).

en: Sewer System
id: Sistem Riol

en: Allows a city to grow larger than size 12.  An Aqueduct is first required for a city to grow larger than size 8.
id: Memungkinkan sebuah kota untuk berkembang lebih besar dari 12. Sebuah Akuaduk dibutuhkan sebuah kota untuk berkembang lebih besar dari 8.

en: Solar Plant
id: PLTS

en: Stock Exchange
id: Bursa Saham

en: Super Highways
id: Jalan Tol

en: Supermarket
id: Pasar Swalayan

en: Increases the food resources by 50% on each farmland tile which is being used around the city.  Farmland tiles are those which have been irrigated a second time.
id: Menambah makanan yang dihasilkan dari persawahan di sekitar kota sebanyak 50%. Persawahan adalah ubin yang diairi sebanyak dua kali.

en: A.Smith's Trading Co.
id: Maskapai Dagang A.Smith

en: Eiffel Tower
id: Menara Eiffel

en: Your reputation and goodwill among other nations is recovered four times as fast.
id: Reputasi Anda di antara bangsa-bangsa dipulihkan empat kali lebih cepat.

en: King Richard's Crusade
id: Perang Salib Raja Richard

en: Gives all your sea units 1 additional movement point. Makes all your new military sea units veterans (for all cities).
id: Memberikan 1 poin pergerakan tambahan bagi semua unit laut. Membuat semua unit laut baru menjadi veteran (untuk semua kota).

en: Gives all sea units 2 additional movement points.
id: Memberikan 2 poin pergerakan tambahan untuk semua unit laut.

en: Marco Polo's Embassy
id: Kedutaan Marco Polo

en: The player who owns it gets an embassy with all players.
id: Pemain yang memilikinya mendapatkan kedutaan dari semua pemain.

en: Counts as having a Granary in every city.
id: Bekerja sebagaimana jika setiap kota Anda memiliki Lumbung.

en: Statue of Liberty
id: Patung Liberty

en: Sun Tzu's War Academy
id: Akademi Perang Sun Tzu

en: Capitalization
id: Kapitalisasi

en: Despotism suffers the highest level of corruption and waste of all forms of government.
id: Pemerintahan Despotisme memiliki tingkat korupsi dan pencemaran tertinggi dari semua jenis pemerintahan.

en: Monarchy suffers the same small amount of corruption and waste that the Republic does.
id: Tingkat korupsi pada pemerintahan Monarki sama rendahnya dengan pemerintahan Republik.

en: Under Communism, corruption and waste does not vary by distance from the capital; all cities (including the capital) have a modest amount of corruption.
id: TIngkat korupsi pada pemerintahan Komunis tidak bergantung pada jarak dari ibukota; semua kota memiliki tingkat korupsi yang lumayan.

en: Fundamentalism
id: Fundamentalisme

en: High Priest %s
id: Pendeta Tinggi %s

en: Carthaginian
id: Kartago

en: ?plural:Carthaginians
id: Kartago

en: The Carthaginians, descendants of Phoenician traders, ran a naval empire in the Mediterranean from the 5th to 2nd centuries BC. Carthage was destroyed by Rome in 146 BC.
id: Bangsa Kartago, keturunan para pedagang Fenisia, memiliki sebuah kerajaan maritim yang berkuasa di wilayah Mediterania sejak abad ke-5 sampai ke-2 SM. Kartago ditaklukkan oleh Romawi pada 146 SM.

en: Celtic
id: Kelt

en: ?plural:Celts
id: Kelt

en: Brother %s
id: Saudara %s

en: Sister %s
id: Saudara %s

en: High Druid %s
id: Cenayang Besar %s

en: ?female:High Druid %s
id: Cenayang Tinggi %s

en: Archbishop %s
id: Uskup Agung %s

en: ?female:Archbishop %s
id: Uskup Agung %s

en: ?female:Guru %s
id: Guru %s

en: Japanese
id: Jepang

en: ?plural:Japanese
id: Jepang

en: According to traditional Japanese mythology, Japan was founded in the 7th century BC by the ancestral Emperor Jimmu.
id: Menurut mitologi tradisional Jepang, Jepang didirikan pada abad ke-7 M oleh leluhur Kaisar Jimmu.

en: Empress %s
id: Permaisuri %s

en: ?female:Shogun %s
id: Shogun %s

en: Persian
id: Persia

en: ?plural:Persians
id: Persia

en: The first Persian (Achaemenid) Empire lasted from 550 BC to 330 BC; the second (Sassanid) from 226 AD to 642 AD.
id: Kekaisaran Persia (Achaemenid) pertama berawal sejak 550 SM hingga 330 SM; yang kedua (Sassanid) dimulai sejak 226 M hingga 642 M.

en: Ayatollah %s
id: Ayatullah %s

en: ?female:Ayatollah %s
id: Ayatullah %s

en: ?plural:Sioux
id: Sioux

en: The Sioux was a North American nation that fought several decisive battles against the United States. It consisted of three distinct groups of tribes: the Lakota, the Dakota and the Nakota.
id: Sioux adalah sebuah suku bangsa di Amerika Utara yang pernah berperang dengan Amerika Serikat. Sioux terbagi menjadi tiga suku: Lakota, Dakota, dan Nakota.

en: Spanish
id: Spanyol

en: ?plural:Spanish
id: Spanyol

en: Cardinal %s
id: Kardinal %s

en: ?female:Cardinal %s
id: Kardinal %s

en: ?plural:Vikings
id: Viking

en: The Vikings raided and traded along the coasts of Europe between 800 AD and 1100 AD. Viking raiders eventually became the rulers of Normandy, Russia, and a short-lived kingdom in Sicily.
id: Bangsa Viking merompak dan berdagang di sepanjang pesisir Eropa di antara tahun 800 sampai 1100. Perompak Viking menjadi penguasa Nirmandia, Rusia, dan sebuah kerajaan kecil di Sisilia.

en: Amphibious Warfare
id: Pertempuran Amfibi

en: Combined Arms
id: Pasukan Gabungan

en: Reduces the effect of Cathedrals.
id: Mengurangi efek dari Katedral.

en: Economics
id: Ekonomi

en: Improves the effect of Colosseums.
id: Meningkatkan efek dari Koloseum

en: Environmentalism
id: Environmentalisme

en: Espionage
id: Spionase

en: Guerilla Warfare
id: Pertempuran Gerilya

en: Leadership
id: Kepemimpinan

en: Machine Tools
id: Alat-alat Mesin

en: Miniaturization
id: Miniaturisasi

en: Mobile Warfare
id: Pertempuran Bergerak

en: Monotheism
id: Monoteisme

en: Gives sea units one extra move.
id: Memberikan satu poin pergerakan tambahan untuk unit laut.

en: Polytheism
id: Politeisme

en: Refrigeration
id: Pendinginan

en: Sanitation
id: Sanitasi

en: Seafaring
id: Pelayaran

en: Stealth
id: Teknologi Siluman

en: Tactics
id: Taktik

en: Theology
id: Teologi

en: Improves the effect of Cathedrals.
id: Meningkatkan efek dari Katedral.

en: Warrior Code
id: Kode Kekesatriaan

en: Glacier
id: Gletser

en: Glaciers are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
id: Gletser dapat ditemukan di wilayah sangat utara atau sangat selatan bumi. Gletser sangat dingin, oleh karenanya gletser sulit diolah.

en: Farmland
id: Persawahan

en: Airbase
id: Pangkalan Udara

en: Iron
id: Besi

en: Furs
id: Bulu

en: Fruit
id: Buah-buahan

en: Buffalo
id: Banteng

en: Wheat
id: Gandum

en: Peat
id: Gambut

en: Pheasant
id: Burung Pegar

en: Ivory
id: Gading

en: Silk
id: Sutera

en: Spice
id: Rempah-rempah

en: Whales
id: Paus

en: Wine
id: Anggur

note: TRANS: unit type
en: Helicopter
id: Helikopter

en: Paratroopers
id: Pasukan Payung

en: Marines
id: Marinir

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Helicopter
id: Helikopter

en: Engineers
id: Insinyur

en: Warriors
id: Kesatria

en: Archers
id: Pemanah

en: Archers fight with bows and arrows and have a good offensive value as well as decent defense.
id: Pemanah bertarung dengan busur panah dan dapat menyerang sebaik pertahanannnya.

en: Pikemen
id: Penombak

en: Equipped with long pikes, Pikemen replaces Phalanx as the preferred city defender.
id: Dilengkapi dengan tombak panjang, Penombak dapat menggantikan Falang sebagai pelindung kota.

en: Partisan
id: Laskar

en: Partisans are guerilla fighters who are experts at using the terrain to their advantage.
id: Laskar adalah pejuang gerilya yang ahli dalam memanfaatkan medan.

en: Alpine Troops
id: Tentara Gunung

en: Marines are infantry who are experts at marine warfare.
id: Marinir adalah infanteri yang ahli dalam pertempuran laut.

en: The Mechanized Infantry has the strongest defensive strength of any land unit, but is only available near the end of the technology tree.
id: Infanteri Mekanik memiliki pertahanan terkuat dibanding unit darat lainnya, tetapi hanya tersedia di dekat ujung alur teknologi.

en: Horsemen
id: Penunggang Kuda

en: Horsemen are mounted warriors and an early shock-troop that can penetrate deep into enemy territory.
id: Penunggang Kuda adalah penyerang yang dapat menembus jauh ke dalam wilayah musuh.

en: Chariots are horse-pulled war wagons, stronger but more expensive than horsemen.
id: Kereta Tempur adalah kereta yang ditarik kuda, lebih kuat namun lebih mahal dari Penunggang Kuda.

en: Elephants
id: Gajah

en: Crusaders
id: Pasukan Salib

en: Dragoons
id: Dragoon

en: Dragoons are mounted warriors carrying early firearms.
id: Dragoon adalah penunggang kuda yang bersenjata senapan.

en: Cavalry are mounted and highly trained soldiers.
id: Kavaleri adalah prajurit penunggang yang terlatih.

en: Stealth Fighter
id: Pesawat Siluman

en: Stealth Bomber
id: Pengebom Siluman

en: An improved Bomber, with improved attack and a higher movement radius.
id: Pengebom yang diperbaiki, dengan serangan dan jarak terbang yang lebih baik.

en: The Caravel replaces the Trireme and is much more reliable on the open seas.
id: Caravel menggantikan Trireme karena mampu berlayar di laut lepas.

en: The Galleon is a pure transport ship and cannot attack other ships, though it may still defend itself when attacked.
id: Galleon adalah kapal pengangkut yang tidak dapat menyerang kapal lain, namun dapat bertahan ketika diserang.

en: Destroyer
id: Kapal Perusak

en: AEGIS Cruiser
id: Kapal Penggempur AEGIS

en: The AEGIS Cruiser is equipped with an advanced defensive missile system.
id: Kapal Penggempur AEGIS dilengkapi dengan sistem rudal pertahanan yang canggih.

en: Cruise Missile
id: Peluru Kendali

en: The Cruise Missile is a long-distance missile that can strike deep into enemy territory.
id: Peluru Kendali adalah rudal jarak jauh yang dapat menyerang jauh ke dalam wilayah musuh.

en: TIP:  A handful of these can successfully keep the waters around your treasured homeland free of enemy ships.
id: TIPS: Beberapa unit Peluru Kendali ini dapat digunakan untuk mengusir kapal-kapal musuh secara ampuh.

en: Spy
id: Mata-mata

en: A Spy is more skilled in the arts of espionage than her Diplomat predecessor.
id: Mata-mata lebih terlatih kemampuan spionasenya daripada DIplomat.

en: Freight
id: Gerbong Barang

en: Explorer
id: Penjelajah

en: Explorers are brave individuals that are very useful for mapping unknown territory.
id: Penjelajah adalah pemberani yang berguna untuk memetakan daerah yang belum diketahui.

en: You found %s in ancient scrolls of wisdom.
id: Anda mempelajari %s dari naskah kearifan kuno.

note: TRANS: first %s is nation plural or team name
en: The %s have acquired %s from ancient scrolls of wisdom.
id: %s menemukan naskah kebijaksanaan kuno tentang %s.

en: An abandoned village is here.
id: Hanya perkampungan yang kosong.

en: Your %s has been killed by barbarians!
id: %s Anda telah dibunuh suku barbar!

en: The loss of %s has inspired partisans!
id: Direbutnya %s telah membangkitkan para laskar!

en: Your %s has run out of fuel.
id: %s Anda kehabisan bahan bakar.

en: ?nationgroup:Medieval
id: Abad Pertengahan

en: ?nationgroup:Early Modern
id: Modern Awal

en: ?nationgroup:African
id: Afrika

en: ?nationgroup:American
id: America

en: ?nationgroup:Asian
id: Asia

en: ?nationgroup:European
id: Eropa

en: ?nationgroup:Oceanian
id: Oceania

en: ?nationgroup:Imaginary
id: Khayalan

en: In each city, only one Power Plant, Hydro Plant, Nuclear Plant, or Solar Plant can take effect at any one time.
id: Di setiap kota, hanya satu PLTU, PLTA, PLTN, atau PLTS yang akan bekerja.

en: Your reputation and goodwill among other nations is recovered twice as fast.
id: Reputasi anda diantara bangsa-bangsa lain dapat pulih dua kali lebih cepat.

en: Gives all your sea units 1 additional movement point. Makes all your new military sea units veterans (for all your cities).
id: Memberikan 1 poin pergerakan tambahan bagi semua unit laut. Membuat semua unit laut baru menjadi veteran (untuk semua kota).

en: Gives all your sea units 2 additional movement points.
id: Memberikan 2 poin pergerakan tambahan bagi unit-unit laut.

note: TRANS: year label (Before Common Era)
en: BCE
id: SM

en: Increases units' vision when in fortresses.
id: Menambah penglihatan unit di dalam benteng.

en: Lake
id: Danau

en: Deep Ocean
id: Laut Dalam

en: Fallout
id: Jatuhan

en: Buoy
id: Pelampung

en: Ruins
id: Reruntuhan

en: Ruins mark the former site of a city that was destroyed or abandoned. They have no effect on gameplay.
id: Reruntuhan menandai bekas sebuah kota yang dihancurkan atau ditinggalkan. Reruntuhan tidak berefek dalam permainan.

en: elite
id: elit

en: ?unit:Workers
id: Kuli

en: On impact, the blast will destroy any unit in an area 3 tiles wide (3x3 squares for rectangular grids), including friendly units. Any city within the blast area loses half its population, and land tiles within the blast area are subject to nuclear fallout.
id: Dampak ledakannya akan menghancurkan seluruh unit yang berada dalam wilayah ledakan (3x3 ubin dalam kisi-kisi persegi). Kota yang berada dalam wilayah tersebut juga akan kehilangan setengah populasinnya, dan daratannya akan tercemar jatuhan nuklir.

en: The Freight unit replaces the Caravan, and moves at twice the speed.
id: Gerbong Barang menggantikan Karavan, dan dapat bergerak dua kali lebih cepat.

en: ?unit:Leader
id: Pemimpin

en: This is you. If you lose this unit, you lose the game. So don't.
id: Ini adalah Anda. Jika unit ini mati, Anda kalah. Jadi jagalah baik-baik.

en: The AWACS (Airborne Warning and Control System) is an airplane with an advanced radar that can determine the location of enemy units over a wide area.
id: AWACS (Airborne Warning and Control System) adalah sebuah pesawat yang dilengkapi dengan teknologi radar canggih sehingga dapat melacak unit musuh dalam jangkauan yang luas.

en: Sea
id: Laut

en: Hospital
id: Rumah Sakit

en: Leader %s
id: Pemimpin %s

en: Achieving success requires a balance between economic expansion, military strength, and technological development. Not only must you develop all three in concert to both expand and successfully defend your empire, but any of the three may provide victory over your opponents:
id: Dalam meraih kemenangan diperlukan keseimbangan antara kemajuan ekonomi, kekuatan militer, dan pengembangan teknologi. Anda tidak harus mengembangkan ketiganya secara bersamaan untuk memajukan bangsa Anda, karena salah satunya dapat membawa kemenangan bagi bangsa Anda:

en:  - As in other games of conquest and expansion, you are declared the winner by default once the last city and unit of every other civilization is destroyed.
id:  - Seperti di permainan penaklukan lain, Anda dinyatakan menang ketika semua unit dan kota peradaban lain dilenyapkan.

en:  - Once technological progress has brought you into the space age, you may launch a spacecraft destined for Alpha Centauri; the first civilization whose craft reaches the system wins.
id:  - Setelah bangsa Anda mengenal teknologi antariksa, Anda dapat meluncurkan kapal angkasa menuju Alpha Centauri; peradaban pertama yang mencapainya dinyatakan menang.

en: These steps may vary depending upon the server options, but in general, the steps are:
id: Strategi ini dapat berbeda tergantung opsi server, tapi secara umum strateginya sebagai berikut:

en:     A couple of notes:
id:     Yang harus diingat:

en:    - You can't give away your capital.
id:    - Anda tidak dapat menyerahkan ibukota Anda.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  National Borders
id:  Perbatasan Negara

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Food
id:  Makanan

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Production
id:  Produksi

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Plague
id:  Wabah

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Migration
id:  Migrasi

en:  - City size.
id:  - Ukuran kota.

en:  - Trade surplus.
id:  - Surplus perdagangan.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Combat example 1
id:  Contoh pertempuran 1

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Combat example 2
id:  Contoh pertempuran 2

en: Zones of Control, abbreviated as ZOC, is a game concept which prevents you moving freely in zones controlled (or partially controlled) by enemy forces.
id: Wilayah Kendali, disingkat WK, adalah konsep permainan yang mencegah Anda bergerak bebas di wilayah kendali (atau sebagian dikendalikan) musuh.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Civil War
id:  Perang Sipil

en: If you would like to add a localization (translation) for your language, please see the instructions at:
id: Jika Anda ingin menambahkan lokalisasi (penerjemahan) bahasa anda, lihatlah petunjuknya di:

en: You are also welcome to send any questions to the translation mailing list:
id: Anda dipersilahkan mengirim pertanyaan ke milis penerjemahan:

en: Reduces corruption by 50% in all cities on the same continent.
id: Mengurangi tingkat korupsi sebanyak 50% di semua kota di benua yang sama.

en: Works as a City Wall in all your cities on the same continent.
id: Berfungsi sebagai Dinding Kota di seluruh kota Anda di benua yang sama.

en: The Internet
id: Internet

en: Creates a world senate that may prevent declarations of war in some circumstances. If any player's city is in revolt for more than two turns, that player's government falls.
id: Membentuk senat dunia yang dapat mencegah terjadinya perang dalam beberapa keadaan. Jika kerusuhan terjadi di kota pemain manapun selama lebih dari dua giliran, pemerintahan pemain itu akan jatuh.

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team TRANS: With this and other color team names, uniqueness is more TRANS: important than precise translation. To see the colors, start a TRANS: multiplayer game with 32 players and look at the Nations report.
en: ?team name:Red
id: Merah

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Yellow
id: Kuning

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Blue
id: Biru

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Orange
id: Oranye

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Emerald
id: Zamrud

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Green
id: Hijau

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Pink
id: Merah Muda

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Silver
id: Perak

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Azure
id: Nilakandi

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Khaki
id: Khaki

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Turquoise
id: Pirus

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Lavender
id: Gandaria

en: Theory of Evolution
id: Teori Evolusi

en: Mining
id: Pertambangan

en: Tools
id: Alat

note: TRANS: terrain class: used adjectivally
en: Land
id: Darat

en: Air
id: Udara

en: ?plural:Apaches
id: Apache

en: ?plural:Arabs
id: Arab

en: Sheikh %s
id: Syekh %s

en: Shaykha %s
id: Syaikhah %s

en: Caliph %s
id: Khalifah %s

en: Calipha %s
id: Khalifah %s

en: Austrian
id: Austria

en: ?plural:Austrians
id: Austria

en: Brazilian
id: Brazil

en: ?plural:Brazilians
id: Brazil

en: Director-President %s
id: Presiden Direktur %s

en: ?female:Director-President %s
id: Presiden Direktur %s

en: Byzantine
id: Bizantium

en: ?plural:Byzantines
id: Bizantium

en: At the time of the decline of the old Roman empire, the Emperor Constantine moved the empire's capital to Byzantium and formed a new empire mostly known as the Eastern Roman empire or the Byzantine empire. This empire lasted until 1453 when its capital fell to the Ottomans. At the time of Justinian I, the Byzantines controlled nearly all of the Middle East, northern Africa, Italy, and parts of Spain.
id: Di saat Kekaisaran Romawi mengalami kemunduran, Kaisar Konstantin memindahkan ibukotanya ke Bizantium dan membentuk kekaisaran baru yang sering dikenal dengan Kekaisaran Romawi Timur atau Kekaisaran Bizantium. Kekaisaran ini ditaklukkan oleh Kekaisaran Utsmaniyah pada 1453. Saat Justinian ! berkuasa, Bizantium menguasai hampir seluruh wilayah Timur Tengah, Afrika Utara, Italia, dan sebagian Spanyol.

en: Judge %s
id: Jaksa %s

en: ?female:Judge %s
id: Hakim %s

en: ?plural:Cherokees
id: Cherokee

en: The Cherokee nation is the largest Native American nation in North America today.
id: Cherokee adalah bangsa penduduk asli Amerika Utara terbesar hingga saat ini.

en: Danish
id: Denmark

en: ?plural:Danes
id: Denmark

en: Dutch
id: Belanda

en: ?plural:Dutch
id: Belanda

en: When the Holy Roman Emperor sentenced the entire population to death, the people of the Netherlands revolted and declared themselves independent, forming the Union of Utrecht in 1579. The Netherlands grew to be a dominant maritime and economic power in the 17th century.
id: Ketika Kaisar Romawi Suci menjatuhkan hukuman mati kepada seluruh penduduknya, orang-orang Belanda memberontak dan menyatakan merdeka, membentuk Uni Utrecht pada 1579. Belanda berkembang menjadi kekuatan ekonomi dan maritim yang bsar pada abad ke-17.

en: Prince %s
id: Pangeran %s

en: Princess %s
id: Puteri %s

en: Bishop %s
id: Uskup %s

en: ?female:Bishop %s
id: Uskup %s

en: Ethiopian
id: Etiopia

en: ?plural:Ethiopians
id: Etiopia

en: Ethiopia is the oldest nation in Africa and the only one to remain independent during European colonialism.
id: Etiopia adalah bangsa tertua di Afrika dan satu-satunya yang tetap merdeka selama penjajahan Eropa.

en: France has long been a major power in Europe. French conquerors like Emperor Napoleon and King Charlemagne united large parts of Europe under the French flag. The country also built the world's second largest colonial empire. The French kingdom first came into existence when it grew out of the western part of the Frankish empire during the High Middle Ages. France - and indeed the world - was shaken on its foundations by the French Revolution of 1789.
id: Perncis telah menjadi kekuatan besar Eropa sejak lama. Para penakluk dari Perancis seperti Kaisar Napoleon dan Raja Charlemagne pernah menyatukan sebagian besar Eropa di bawah bendera Perancis. Negara ini pernah memiliki wilayah jajahan terluas kedua di dunia. Kerajaan Perancis muncul pertama kali dari wilayah barat Kerajaan Franka pada Abad Pertengahan. Perancis - juga dunia tentunya - terguncang hebat oleh peristiwa Revolusi Perancis pada tahun 1789.

en: Citizen %s
id: Penduduk %s

en: ?female:Citizen %s
id: Penduduk %s

en: Elder %s
id: Tetua %s

en: ?female:Elder %s
id: Tetua %s

en: ?plural:Hittites
id: Hittite

en: Hunnic
id: Hun

en: ?plural:Huns
id: Hun

en: Inca
id: Inka

en: ?plural:Incas
id: Inka

en: The Republic of India was created in 1950 following a non-violent independence movement led by Mahatma Gandhi. With more than a billion inhabitants it is the world's second most populous country as well as the world's largest democracy.
id: Republik India didirikan pada tahun 1950 setelah pergerakan kemerdekaan yang dipimpin oleh Mahatma Gandhi. Dengan lebih dari satu miliar penduduk, India menjadi negara dengan penduduk terbesar kedua, sekaligus negara demokrasi terbesar di dunia.

en: Indonesian
id: Indonesia

en: ?plural:Indonesians
id: Indonesia

en: Indonesia is a large country on the Malay Archipelago with central government on the island of Java. The country has a Muslim majority and is one of the most populous in the world.
id: Indonesia adalah negara yang besar di Kepulauan Besar Melayu dengan pusat pemerintahan berada di pulau Jawa. Mayoritas penduduknya adalah Muslim, menjadikannya sebagai negara dengan penduduk Muslim terbesar.

en: Sultana %s
id: Sultanah %s

en: ?plural:Iroquois
id: Iroquois

en: The Iroquois Confederacy - known as Haudenosaunee in their own language - was a North American group of nations with common language and culture. They were based in what is now upstate New York and consisted originally of five nations: Seneca, Cayuga, Onondaga, Oneida and Mohawk. The confederacy had a written constitution and a currency system making them the most advanced state in North America upon the arrival of the Europeans.
id: Konfederasi Iroquois - dikenal sebagai Haudenosaunee dalam bahasa mereka - adalah sekelompok bangsa di Amerika Utara. Mereka mendiami wilayah yang sekarang adalah New York, dan awalnya terdiri atas lima bangsa: Seneca, Cayuga, Onondagam Oneida, dan Mohawk. Konfederasi ini telah menuliskan sistem konstitusi dan mata uang, menjadikan mereka sebagai bangsa paling maju di Amerika Utara sebelum kedatangan bangsa Eropa.

en: Italian
id: Italia

en: ?plural:Italians
id: Italia

en: ?plural:Khmers
id: Khmer

en: Korean
id: Korea

en: ?plural:Koreans
id: Korea

en: ?plural:Malis
id: Mali

en: Mayan
id: Maya

en: ?plural:Mayas
id: Maya

en: The Mayans were a Mesoamerican civilization. They are famous for building great pyramids and palaces in the jungle.
id: Maya adalah peradaban Mesoamerika. Mereka terkenal akan bangunan piramida besar dan istana di hutan rimba.

en: Polish
id: Polandia

en: ?plural:Poles
id: Polandia

en: The Polish state was formed about a millennium ago, and reached its Golden Age near the end of the 16th century.
id: Negeri Polandia didirikan sekitar satu milenium yang lalu, dan mencapai Jaman Keemasannya di akhir abad 16.

en: Polynesian
id: Polinesia

en: Polynesian culture stretches from Hawaii to New Zealand to Easter Island and covers all the islands in between.
id: Kebudayaan Polinesia meliputi Hawai ke Selandia Baru lalu ke Pulau Paskah, dan mencakup pulau-pulau diantaranya.

en: Portuguese
id: Portugal

en: ?plural:Portuguese
id: Portugal

en: ?plural:Songhai
id: Songhai

en: Sumerian
id: Sumeria

en: ?plural:Sumerians
id: Sumeria

en: Sumer controlled southern Mesopotamia until the rise of Babylonia. Tablets of Sumerian writing some 5500 years old have been found, pre-dating every other writing in history.
id: Sumeria menguasai Mesopotamia bagian selatan sampai kebangkitan Babilonia. Prasasti aksara Sumeria yang ditemukan telah berusia 5500 tahun, menjadikannya aksara paling pertama dalam sejarah.

en: Swedish
id: Swedia

en: ?plural:Swedes
id: Swedia

en: ?plural:Taino
id: Taino

en: Thai
id: Thailand

en: ?plural:Thai
id: Thailand

en: ?plural:Tupi
id: Tupi

en: Turkish
id: Turki

en: ?plural:Turks
id: Turki

en: ?female:%s Pasha
id: %s Pasha

en: British Isles (classic/medium)
id: Kepulauan Britania (klasik/sedang)

en: Earth (classic/large)
id: Bumi (klasik/besar)

en: Earth (classic/small)
id: Bumi (klasik/kecil)

en: Europe (classic/giant)
id: Eropa (klasik/sangat besar)

en: France (classic/large)
id: Prancis (klasik/besar)

en: Earth (classic/medium)
id: Bumi (klasik/sedang)

en: Iberian Peninsula (classic/large)
id: Semenanjung Iberia (klasik/besar)

en: Italy (classic/medium)
id: Italia (klasik/sedang)

en: Japan (classic/medium)
id: Jepang (klasik/sedang)

en: North America (classic/medium)
id: Amerika Utara (klasik/sedang)

note: TRANS: terrain class: used adjectivally
en: Oceanic
id: Lautan

en: No URL given
id: Tidak ada URL

en: This does not look like modpack URL
id: Sepertinya ini bukan URL modpack

en: Installing modpack %s from %s
id: Memasang modpack %s dari %s.

en: Cannot create required directories
id: Tidak dapat membuat direktori yang dibutuhkan

en: Downloading %s
id: Mengunduh %s

en: Failed to download %s
id: Gagal mengunduh %s

en: Some parts of the modpack failed to install.
id: Beberapa bagian dari modpack gagal dipasang.

en: Cannot fetch and parse modpack list
id: Tidak dapat mengambil dan mengurai daftar modpack

en: Modpack list is incompatible
id: Daftar modpack tidak kompatibel

note: TRANS: License of modpack is not known
en: ?license:Unknown
id: Tidak diketahui

en: Load modpack list from given URL
id: Muat daftar modpack dari URL

en: Another download already active
id: Unduhan lain sedang berjalan

en: Failed to start downloader
id: Gagal menjalankan pengunduh

note: TRANS: noun
en: License
id: Lisensi

en: Install modpack
id: Pasang modpack

en: Modpack URL
id: URL modpack

en: Select modpack to install
id: Pilih modpack yang akan dipasang

en: Upkeep
id: Pemeliharaan

en: Obsolete by
id: Usang karena

en: More info
id: Info lebih

en: <p>Description:</p>
id: <p>Deskripsi:</p>

en: Category: %s.<br>
id: Kategori: %s.<br>

en: Can only be used in server console.
id: Hanya dapat digunakan di konsol server.

en: Maximum:
id: Maksimum:

en: Defense bonus
id: Bonus pertahanan

en: turns
id: giliran

en: impossible
id: tidak mungkin

en: Cannot open AI module %s (%s)
id: Tidak dapat membuka modul AI %s (%s)

en: Cannot find capstr function from ai module %s (%s)
id: Tidak dapat menemukan fungsi capstr dari modul ai %s (%s)

en: Incompatible ai module %s:
id: Modul ai %s tidak kompatibel:

en:   Module options:    %s
id: Opsi modul:    %s

en:   Supported options: %s
id:   Opsi yang didukung: %s

en: Cannot find setup function from ai module %s (%s)
id: Tidak dapat menemukan fungsi pengaturan dari modul ai %s (%s).

en: Setup of ai module %s failed.
id: Pengaturan modul ai %s gagal.

en: Warning: the guest name '%s' has been taken, renaming to user '%s'.
id: Peringatan: nama tamu '%s' sudah digunakan, nama diganti menjadi '%s'.

en: Guests are not allowed on this server. Sorry.
id: Tamu tidak diizinkan di server ini. Maaf.

en: %s was rejected: Guests not allowed.
id: %s ditolak: Tamu tidak diizinkan.

en: %s was rejected: Database error and guests not allowed.
id: %s ditolak: Ada galat di database dan tamu tidak diizinkan.

en: Enter password for %s:
id: Masukkan kata sandi untuk %s:

en: This server allows only preregistered users. Sorry.
id: Server ini hanya mengizinkan pengguna yang terdaftar. Maaf.

en: %s was rejected: Only preregistered users allowed.
id: %s ditolak. Hanya pengguna terdaftar yang diizinkan.

en: Your password is incorrect. Try again.
id: Kata sandi tidak cocok. Coba lagi.

en: Sorry, your connection timed out...
id: Maaf, waktu sambungan Anda habis...

en: Your password is too short, the minimum length is %d. Try again.
id: Kata sandi Anda terlalu pendek, minimal %d karakter. Coba lagi.

en: The password must have at least %d capital letters, %d numbers, and be at minimum %d [printable] characters long. Try again.
id: Kata sandi harus punya setidaknya %d huruf besar, %d angka, dan paling tidak panjangnya %d karakter. Cobalah lagi.

en: You sell %s in %s for %d gold. | You sell %s in %s for %d gold.
id[0]: Anda menjual %s di %s seharga %d emas.

en: Cannot buy in city created this turn.
id: Tidak dapat membeli di kota yang baru dibangun pada giliran ini.

en: You have already bought this turn.
id: Anda sudah membeli sesuatu pada giliran ini.

en: Can't buy units when city is in disorder.
id: Tidak dapat membeli unit saat kota sedang rusuh.

note: TRANS: This whole string is only ever used when included in one * other string (search for this string to find it).
en: %d gold required. | %d gold required.
id[0]: %d emas dibutuhkan.

note: TRANS: %s is a pre-pluralised string: * "%d gold required."
en: %s You only have %d gold. | %s You only have %d gold.
id[0]: %s Anda hanya memiliki %d emas.

en: You have bought this turn, can't change.
id: Anda telah membeli di giliran ini, tidak dapat diubah.

en: You already have a city called %s.
id: Anda sudah punya kota bernama %s.

en: A city called %s already exists.
id: Kota dengan nama %s sudah ada.

en: Can't use %s as a city name. It is reserved for %s.
id: Tidak dapat menamai kota dengan "%s". Nama itu khusus untuk %s.

en: City no. %d
id: Kota no. %d

en: Transferred %s in %s from %s to %s.
id: %s di %s telah diangkut dari %s ke %s.

en: Transferred %s from %s to %s.
id: %s telah diangkut dari %s ke %s.

note: TRANS: <building> ... <city>
en: A replacement %s was built in %s.
id: Pengganti %s telah dibangun di %s.

en: You already had a city called %s. The city was renamed to %s.
id: Anda sudah punya kota bernama %s. Nama kota diubah menjadi %s.

en: You have founded %s.
id: Anda telah mendirikan %s.

en: %s has been destroyed by %s.
id: %s telah dihancurkan oleh %s.

en: %s conquered %s and looted %d gold from the city. | %s conquered %s and looted %d gold from the city.
id[0]: %s menaklukkan %s dan merampas %d emas dari kotanya.

en: You conquer %s.
id: Anda telah menaklukkan %s.

en: %s conquered %s.
id: %s menaklukkan %s.

en: You have liberated %s! Lootings accumulate to %d gold. | You have liberated %s! Lootings accumulate to %d gold.
id[0]: Anda telah memerdekakan %s! Total harta rampasan berjumlah %d emas.

en: You have liberated %s!
id: Anda telah memerdekakan %s!

en: %s liberated %s.
id: %s telah memerdekakan %s.

en: Trade route between %s and %s canceled.
id: Jalur dagang antara %s dan %s dibatalkan.

en: Sorry, the %s canceled the trade route from %s to your city %s.
id: Maaf, %s membatalkan jalur dagang dari %s ke kota anda, %s.

en: The %s have stopped building The %s in %s.
id: %s telah menghentikan pembangunan %s di %s.

note: TRANS: Possible 'source' of the production change * (in "<city> is building ..." sentence). Preserve leading space.
en:  from the worklist
id: dari daftar kerja

en: The %s have started building The %s in %s.
id: %s telah memulai pembangunan %s di %s.

en: The size of the city map of %s is %s.
id: Ukuran peta kota %s adalah %s.

en: Notice: Wonder %s in %s will be finished next turn.
id: Peringatan: Pembangunan %s di %s akan selesai giliran berikutnya.

en: Warning: Famine feared in %s.
id: Peringatan: Kelaparan terjadi di %s.

en: %s needs %s (being built) to grow beyond size %d.
id: %s memerlukan (pembangunan) %s untuk tumbuh di atas ukuran %d.

en: %s grows to size %d.
id: %s berkembang ke ukuran %d.

en: Famine feared in %s, %s lost!
id: Kelaparan terjadi di %s, %s lenyap!

en: Famine causes population loss in %s.
id: Kelaparan menyebabkan penyusutan populasi di %s.

en: Famine destroys %s entirely.
id: Bencana kelaparan menghancurkan seluruh %s.

note: TRANS: The <city> worklist ....
en: The %s worklist is now empty.
id: Daftar kerja kota %s sekarang kosong.

en: %s is building %s, which is no longer available.
id: %s sedang membangun %s, yang tidak tersedia lagi.

en: The %s have finished building %s in %s.
id: %s telah selesai membangun %s di %s.

en: %s has finished building %s.
id: %s selesai membangun %s.

en: The %s have started building a spaceship!
id: %s mulai membangun kapal angkasa!

note: TRANS: <city> is finished building <unit/building>.
en: %s is finished building %s.
id: %s selesai membangun %s.

en: Can't afford to maintain %s in %s, building sold!
id: Tidak ada uang untuk mengurus %s di %s, bangunan dijual!

en: Pollution near %s.
id: Polusi di dekat %s.

en: Celebrations canceled in %s.
id: Perayaan dibatalkan di %s.

en: Order restored in %s.
id: Kerusuhan di %s berakhir.

note: TRANS: %s - government form, e.g., Democracy
en: The people have overthrown your %s, your country is in turmoil.
id: Rakyat telah menggulingkan %s Anda, negara Anda sedang kacau.

note: TRANS: From <city1> to <city2>.
en: Migrants from %s can't go to %s because there is not enough food available!
id: Migran dari %s tidak dapat bermigrasi ke %s karena makanan yang tersedia tidak cukup!

note: TRANS: From <city1> to <city2> (<city2 nation adjective>).
en: Migrants from %s can't go to %s (%s) because there is not enough food available!
id: Migran dari %s tidak dapat bermigrasi ke %s (%s) karena makanan yang tersedia tidak cukup!

note: TRANS: From <city1> (<city1 nation adjective>) to <city2>.
en: Migrants from %s (%s) can't go to %s because there is not enough food available!
id: Migran dari %s (%s) tidak dapat bermigrasi ke %s karena makanan yang tersedia tidak cukup!

note: TRANS: From <city1> to <city2>.
en: Migrants from %s moved to %s in search of a better life.
id: Migran dari %s bermigrasi ke %s untuk mencari kehidupan yang lebih baik.

note: TRANS: From <city1> to <city2> (<city2 nation adjective>).
en: Migrants from %s moved to %s (%s) in search of a better life.
id: Migran dari %s bermigrasi ke %s (%s) untuk mencari kehidupan yang lebih baik.

note: TRANS: From <city1> (<city1 nation adjective>) to <city2>.
en: Migrants from %s (%s) moved to %s in search of a better life.
id: Migran dari %s (%s) bermigrasi ke %s untuk mencari kehidupan yang lebih baik.

en: Citizens of %s are thinking about migrating to %s for a better life.
id: Penduduk %s berpikir untuk bermigrasi ke %s untuk hidup yang lebih baik.

note: TRANS: <city1> to <city2> (<city2 nation adjective>).
en: Citizens of %s are thinking about migrating to %s (%s) for a better life.
id: Penduduk %s berpikir untuk bermigrasi ke %s (%s) untuk hidup yang lebih baik.

en: Start the game, or restart after loading a savegame.
id: Mulai permainan, atau mulai ulang setelah memuat permainan.

en: Quit the game and shutdown the server.
id: Keluar dari permainan dan tutup server.

note: TRANS: translate text between <> only
en: cut <connection-name>
id: cut <nama-sambungan>

en: Cut a client's connection to server.
id: Potong sambungan sebuah klien ke server.

note: TRANS: translate text between <> only
en: explain
    explain <option-name>
id: explain
    explain <nama-opsi>

en: Explain server options.
id: Menjelaskan opsi server.

note: TRANS: translate text between <> only
en: show
    show <option-name>
    show <option-prefix>
    show all
    show vital
    show situational
    show rare
    show changed
    show locked
    show rulesetdir
id: show
    show <nama-opsi>
    show <imbuhan-opsi>
    show all
    show vital 
    show situational
    show rare
    show changed
    show locked
    show rulesetdir

en: Show server options.
id: Menampilkan opsi server.

note: TRANS: translate text between <> only
en: wall <message>
id: wall <pesan>

en: Send message to all connections.
id: Kirim pesan ke semua sambungan.

en: For each connected client, pops up a window showing the message entered.
id: Sebuah jendela berisi pesan yang dimasukkan akan menyembul di setiap klien yang tersambung.

note: TRANS: translate text between <> only
en: connectmsg <message>
id: connectmsg <pesan>

note: TRANS: translate text between <> only
en: set <option-name> <value>
id: set <nama-opsi> <nilai>

en: Set server option.
id: Mengatur opsi server.

note: TRANS: translate text between <> only
en: team <player> <team>
id: team <pemain> <tim>

note: TRANS: translate text between <> only
en: rulesetdir <directory>
id: rulesetdir <direktori>

en: Control metaserver connection.
id: Kendalikan sambungan metaserver.

note: TRANS: translate text between <> only
en: metaserver <address>
id: metaserver <alamat>

en: Set address (URL) for metaserver to report to.
id: Mengatur alamat (URL) metaserver untuk melapor.

note: TRANS: translate text between <> only
en: aitoggle <player-name>
id: aitoggle <nama-pemain>

note: TRANS: translate text between [] and <> only
en: take [connection-name] <player-name>
id: take [nama-sambungan] <nama-pemain>

en: Take over a player's place in the game.
id: Mengambil alih tempat pemain dalam permainan.

note: TRANS: translate text between [] only
en: observe [connection-name] [player-name]
id: observe [nama-sambungan] [player-name]

note: TRANS: translate text between <> only
en: detach <connection-name>
id: detach <nama-sambungan>

en: Create an AI player with a given name.
id: Membuat pemain AI dengan nama yang diberikan.

note: TRANS: translate text between <> only
en: novice
    novice <player-name>
id: novice
    novice <nama-pemain>

note: TRANS: translate text between <> only
en: easy
    easy <player-name>
id: easy
    easy <nama-pemain>

note: TRANS: translate text between <> only
en: normal
    normal <player-name>
id: normal
    normal <nama-pemain>

note: TRANS: translate text between <> only
en: hard
    hard <player-name>
id: hard
    hard <nama-pemain>

note: TRANS: translate text between <> only
en: cheating
    cheating <player-name>
id: cheating
    cheating <nama-pemain>

note: TRANS: translate text between <> only
en: experimental
    experimental <player-name>
id: experimental
    experimental <nama-pemain>

note: TRANS: translate text between <> only
en: cmdlevel
    cmdlevel <level>
    cmdlevel <level> new
    cmdlevel <level> first
    cmdlevel <level> <connection-name>
id: cmdlevel
    cmdlevel <level>
    cmdlevel <level> new
    cmdlevel <level> first
    cmdlevel <level> <nama-sambungan>

note: TRANS: translate text between <>
en: playercolor <player-name> <color>
    playercolor <player-name> reset
id: playercolor <nama-pemain> <warna>
    playercolor <nama-pemain> reset

en: Define the color of a player.
id: Menentukan warna untuk pemain.

note: TRANS: translate text between <> only
en: remove <player-name>
id: remove <nama-pemain>

en: Fully remove player from game.
id: Mengeluarkan pemain dari pemainan.

en: This *completely* removes a player from the game, including all cities and units etc. Use with care!
id: Ini akan *benar-benar* mengeluarkan pemain dari permainan, termasuk semua kota, unit, dll. Pertimbangkan baik-baik.

note: TRANS: translate text between <> only
en: save
    save <file-name>
id: save
    save <nama-berkas>

note: TRANS: translate text between <> only
en: load
    load <file-name>
id: load
    load <nama-permainan>

en: Load game from file.
id: Muat permainan dari berkas.

note: TRANS: translate text between <> only
en: read <file-name>
id: read <nama-berkas>

note: TRANS: translate text between <> only
en: write <file-name>
id: write <nama-berkas>

note: TRANS: translate text between <>
en: kick <user>
id: kick <pengguna>

en: Cut a connection and disallow reconnect.
id: Putus sambungan dan jangan izinkan penyambungan kembali.

note: TRANS: translate text between <> only
en: fcdb reload
    fcdb lua <script>
id: fcdb reload
    fcdb lua <skrip>

en: Manage the authentication database.
id: Mengelola database otentikasi.

en: Create image files of the world/player map.
id: Membuat berkas gambar peta pemain/dunia.

en: Welcome to the %s Server running at %s port %d.
id: Selamat datang di Server %s yang berjalan pada %s port %d.

en: Welcome to the %s Server at port %d.
id: Selamat datang di Server %s pada port %d.

en: %s has connected from %s.
id: %s telah tersambung dari %s.

en: %s has connected from %s (player %s).
id: %s telah tersambung dari %s (pemain %s).

en: Client rejected: %s.
id: Klien ditolak: %s.

en: %s has client version %d.%d.%d%s
id: %s memiliki klien versi %d.%d.%d%s

en: '%s' already connected.
id: '%s' telah tersambung.

en: Lost connection: %s.
id: Putus sambungan: %s.

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: Please report this message at %s
id: Harap laporkan pesan ini di %s

en: The %s can't accept %s.
id: %s tidak dapat menerima %s.

en: You are not owner of %s, you can't accept treaty.
id: Anda bukan pemilik %s, Anda tidak dapat menyepakatinya.

en: You cannot form an alliance because you are at war with an ally of %s.
id: Anda tidak dapat menyepakati persekutuan karena Anda berperang dengan sekutu %s.

en: You cannot form an alliance because %s is at war with an ally of yours.
id: Anda tidak dapat menyepakati persekutuan karena %s sedang berperang dengan sekutu Anda.

en: A treaty containing %d clause was agreed upon. | A treaty containing %d clauses was agreed upon.
id[0]: Kesepakatan dengan %d klausul telah disepakati.

en: You gave an embassy to %s.
id: Anda telah memberikan kedutaan kepada %s.

en: %s allowed you to create an embassy!
id: %s mengizinkan Anda untuk mengutus kedutaan!

en: You get %d gold. | You get %d gold.
id[0]: Anda mendapatkan %d emas.

note: TRANS: ... Polish worldmap.
en: You receive the %s worldmap.
id: Anda menerima peta dunia %s.

note: TRANS: ... Polish seamap.
en: You receive the %s seamap.
id: Anda menerima peta laut %s.

en: You receive the city of %s from %s.
id: Anda mendapatkan kota %s dari %s.

en: You give the city of %s to %s.
id: Anda telah menyerahkan kota %s kepada %s.

en: You agree on a cease-fire with %s.
id: Anda sepakat untuk bergencatan senjata dengan %s.

en: You agree on an alliance with %s.
id: Anda sepakat untuk bersekutu dengan %s.

en: You give shared vision to %s.
id: Anda membagi penglihatan dengan %s.

en: %s gives you shared vision.
id: %s membagi penglihatan dengan anda.

en: %s canceled the meeting!
id: %s membatalkan pertemuan!

en: Meeting with %s canceled.
id: Pertemuan dengan %s dibatalkan.

en: Your diplomatic envoy was decapitated!
id: Duta diplomatik Anda dipancung!

en: Your %s poisoned the water supply of %s.
id: %s Anda telah meracuni persediaan air di %s.

en: %s is suspected of poisoning the water supply of %s.
id: %s diduga telah meracuni persediaan air di %s.

en: You have established an embassy in %s.
id: Anda telah mendirikan kedutaan di %s.

en: The %s have established an embassy in %s.
id: %s telah mendirikan kedutaan di %s.

en: Your %s succeeded in sabotaging the %s %s.
id: %s Anda berhasil menyabotase %s %s.

note: TRANS: ... the Poles!
en: Your %s was sabotaged by the %s!
id: %s Anda telah disabotase oleh %s!

en: You don't have enough gold to bribe the %s %s.
id: Anda tidak punya cukup emas untuk menyuap %s %s.

note: TRANS: <diplomat> ... <unit>
en: Your %s succeeded in bribing the %s.
id: %s Anda berhasil menyuap %s.

note: TRANS: <unit> ... <Poles>
en: Your %s was bribed by the %s.
id: %s Anda telah disuap oleh %s.

note: TRANS: Paris was expecting ... Your Spy was caught
en: %s was expecting your attempt to steal technology again. Your %s was caught and executed.
id: %s telah mencurigai bahwa Anda akan mencuri teknologinya lagi. %s Anda ditangkap dan dihukum mati.

note: TRANS: Your Spy was caught ... from %s.
en: Your %s was caught in the attempt of stealing technology from %s.
id: %s Anda tertangkap ketika akan mencuri teknologi dari %s.

note: TRANS: The Belgian Spy ... from Paris
en: The %s %s failed to steal technology from %s.
id: %2$s %1$s gagal mencuri teknologi dari %3$s.

en: No new technology found in %s.
id: Tidak ditemukan adanya teknologi baru di %s.

en: Your %s was caught in the attempt of inciting a revolt!
id: %s Anda tertangkap saat mencoba menyulut revolusi!

en: You caught %s %s attempting to incite a revolt in %s!
id: Anda menangkap %s %s saat mencoba menyulut revolusi di %s!

en: Revolt incited in %s, you now rule the city!
id: Kota %s tersulut revolusi, sekarang Anda berkuasa!

en: %s has revolted, %s influence suspected.
id: %s berevolusi, dicurigai ada pengaruh %s.

en: Your %s was caught in the attempt of industrial sabotage!
id: %s Anda tertangkap ketika akan menyabotase perindustrian!

en: You caught %s %s attempting sabotage in %s!
id: %s %s ditangkap saat mencoba menyabotase di %s!

en: Your %s could not find anything to sabotage in %s.
id: %s Anda tidak menemukan apapun yang bisa disabotase di %s.

en: You cannot sabotage a %s!
id: Anda tidak dapat menyabotase sebuah %s!

en: Your %s could not find the %s to sabotage in %s.
id: %s Anda tidak menemukan %s yang akan disabotase di %s.

en: Your %s was caught in the attempt of sabotage!
id: %s Anda tertangkap saat mencoba menyabotase!

en: You caught %s %s attempting to sabotage the %s in %s!
id: Anda menangkap %s %s saat mencoba menyabotase %s di %s!

en: Your %s destroyed the %s in %s.
id: %s Anda menghancurkan %s di %s.

en: The %s destroyed the %s in %s.
id: %s menghancurkan %s di %s.

note: TRANS: <unit> ... <diplomat>
en: An enemy %s has been eliminated by your %s.
id: %s musuh telah disingkirkan oleh %s Anda.

en: Your %s has successfully completed the mission and returned unharmed to %s.
id: %s Anda berhasil menjalankan misi dan kembali ke %s dengan selamat.

en: Your %s was captured after completing the mission in %s.
id: %s Anda ditangkap setelah menyelesaikan misinya di %s.

en: Your %s was captured after completing the mission.
id: %s Anda ditangkap setelah menyelesaikan misinya.

note: TRANS: ..." type <unit-type> on enemy tile * <tile-coordinates>"...
en: Cannot create unit of type %s on enemy tile %s.
id: Tidak dapat membuat unit %s pada ubin lawan %s.

note: TRANS: ..." type <unit-type> on the terrain at * <tile-coordinates>"...
en: Cannot create a unit of type %s on the terrain at %s.
id: Tidak dapat membuat unit %s di %s.

en: No such unit (ID %d).
id: Tidak ada unit itu (ID %d).

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates>."
en: A city may not be built at %s.
id: Sebuah kota tidak dapat dibangun di %s.

en: Cannot edit city name: %s
id: Tidak dapat mengubah nama kota: %s

en: It is impossible for a city to have %s!
id: Tidak mungkin sebuah kota untuk memiliki %s!

en: No more players can be added because the maximum number of players (%d) has been reached.
id: Tidak dapat menambah pemain lagi karena sudah mencapai batas maksimum(%d).

en: Player cannot be created because random nation selection failed.
id: Pemain tidak ditambahkan karena kegagalan memilih bangsa secara acak.

en: Player creation failed.
id: Penambahan pemain gagal.

en: No such player (ID %d).
id: Tidak ada pemain itu (ID %d).

en: No such city (ID %d).
id: Tidak ada kota itu (ID %d).

en: No permissions to remotely save scenario.
id: Tidak ada izin untuk menyimpan skenario dari jarak jauh.

en: The turn timeout is smaller than zero, fixing at zero.
id: Waktu habis giliran lebih kecil dari nol, dijadikan nol.

en: High landmass - this may take a few seconds.
id: Massa daratan tinggi - ini bisa memakan waktu beberapa detik.

en: %s is an ambiguous player name-prefix.
id: %s adalah awalan nama pemain yang ambigu.

en: %s is an ambiguous connection name-prefix.
id: %s adalah awalan nama sambungan yang ambigu.

en: %s is an anonymous name. Use connection name.
id: %s adalah nama yang anonim. Gunakan nama sambungan.

en: %s to allies: %s
id: %s kepada sekutu: %s

en: %s is not connected.
id: %s tidak tersambung.

en: There is no connection by the name %s.
id: Tidak ada sambungan dengan nama %s.

en: There is no player nor connection by the name %s.
id: Tidak ada pemain atau sambungan dengan nama %s.

en: Global warming has occurred!
id: Pemanasan global terjadi!

en: Coastlines have been flooded and vast ranges of grassland have become deserts.
id: Garis pantai telah meluap dan padang rumput yang luas telah menjadi gurun.

en: Nuclear winter has occurred!
id: Musim dingin nuklir telah terjadi!

en: Wetlands have dried up and vast ranges of grassland have become tundra.
id: Lahan basah telah mengering dan padang rumput yang luas telah menjadi tundra.

en: Moved your %s due to changing terrain.
id: %s Anda dipindahkan karena medan yang berubah.

en: The %s are no more!
id: %s tidak ada lagi!

en: %s rate exceeds the max rate for %s.
id: Tingkat %s melebihi nilai maksimal untuk %s.

en: %s now governs the %s as a %s.
id: Sekarang %s memerintah %s sebagai %s.

en: You should choose a new government from the government menu.
id: Sebaiknya Anda memilih bentuk pemerintahan baru dari menu pemerintahan.

en: %s no longer gives us shared vision!
id: %s tidak lagi membagi penglihatannya dengan kita!

en: The senate refuses to break treaty with the %s, but you have no trouble finding a new senate.
id: Senat menolak untuk membatalkan kesepakatan dengan %s, tapi tidak masalah jika Anda ingin mencari senat baru.

en: The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
id: Hubungan diplomatik antara %s dan %s sekarang adalah %s.

en: %s has attacked your ally %s! You cancel your alliance to the aggressor.
id: %s telah menyerang sekutu anda, %s! Anda membatalkan persekutuan dengan penyerang.

en: no color
id: tidak ada warna

en: Removing player %s.
id: Mengeluarkan pemain %s.

en: You've been removed from the game!
id: Anda telah dikeluarkan dari permainan!

en: %s has been removed from the game.
id: %s telah dikeluarkan dari permainan.

en: Please choose a non-blank name.
id: Harap gunakan nama yang tidak kosong.

en: That nation is already in use.
id: Bangsa itu sudah digunakan.

en: Please choose a name containing only ASCII characters.
id: Harap pilih nama yang hanya mengandung karakter ASCII.

en: Player no. %d
id: Pemain no. %d

en: You have made contact with the %s, ruled by %s.
id: Anda telah membuat hubungan dengan %s, dipimpin oleh %s.

note: TRANS: <city> ... the Poles.
en: %s declares allegiance to the %s.
id: Kota %s menyatakan kesetiaan terhadap %s.

en: WARNING, we're LOW on FUNDS %s.
id: PERINGATAN, kita KEKURANGAN DANA %s.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the RICHEST Civilizations in the World.
id: %s kabar dari %s mengenai Peradaban TERKAYA di Dunia.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the most ADVANCED Civilizations in the World.
id: %s kabar dari %s mengenai Peradaban TERMAJU di Dunia.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the HAPPIEST Civilizations in the World.
id: %s kabar dari %s mengenai Peradaban TERGEMBIRA di Dunia.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the LARGEST Civilizations in the World.
id: %s kabar dari %s mengenai Peradaban TERBESAR di Dunia.

en: Population
id: Populasi

en: Land Area
id: Wilayah Daratan

en: Settled Area
id: Wilayah Ditempati

en: Military Service
id: Dinas Militer

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Great %s
id: %2d: %s yang Besar

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Eminent %s
id: %2d: %s yang Unggul

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Mediocre %s
id: %2d: %s yang Sedang-sedang Saja

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Ordinary %s
id: %2d: %s yang Biasa-biasa

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Pathetic %s
id: %2d: %s yang Menyedihkan

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Useless %s
id: %2d: %s yang Tak Berguna

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Valueless %s
id: %2d: %s yang Tak Bernilai

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Worthless %s
id: %2d: %s yang Tak Berharga

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Wretched %s
id: %2d: %s yang Buruk

en: Historian Publishes!
id: Sejarawan Mengabarkan!

en: Traveler's Report:
id: Kabar dari Para Wisatawan:

note: TRANS: "Colossus in Rhodes (Greek, team 2)".
en: %s in %s (%s, %s)
id: %s di %s (%s, %s)

en: %s in %s (%s)
id: %s di %s (%s)

en: %s has been DESTROYED
id: %s telah DIHANCURKAN

note: TRANS: "([...] (Roman, team 4))".
en: (building %s in %s (%s, %s))
id: (membangun %s di %s (%s, %s))

en: (building %s in %s (%s))
id: (membangun %s di %s (%s))

note: TRANS: abbreviation of "square miles"
en:  sq. mi. |  sq. mi.
id[0]:  mil persegi

note: TRANS: "M tons" = million tons, so always plural
en:  M tons |  M tons
id[0]:  juta ton

note: TRANS: "M goods" = million goods, so always plural
en:  M goods |  M goods
id[0]:  Jt barang

en:  month |  months
id[0]:  bulan

en: (ranked %d)
id: (peringkat %d)

en: Demographics Report:
id: Laporan Demografis:

en: Sorry, the Demographics report is unavailable.
id: Maaf, laporan Demografis tidak tersedia.

en: Population
id: Populasi

note: TRANS: "M goods" = million goods
en: Trade
    (M goods)
id: Perdagangan
    (Jt barang)

note: TRANS: "M tons" = million tons
en: Production
    (M tons)
id: Produksi
    (Jt ton)

en: Cities
id: Kota

en: Technologies
id: Teknologi

en: Military Service
    (months)
id: DinaS Militer
    (bulan)

note: TRANS: "sq. mi." is abbreviation for "square miles"
en: Land Area
    (sq. mi.)
id: Wilayah Daratan
    (mil persegi)

note: TRANS: "sq. mi." is abbreviation for "square miles"
en: Settled Area
    (sq. mi.)
id: Area Ditempati
    (mil persegi)

en: Literacy
    (%)
id: Melek Huruf
    (%)

en: Spaceship
id: Kapal Angkasa

en: %s has been added as %s level AI-controlled player (%s).
id: %s ditambahkan sebagai pemain yang dikendalikan AI berlevel %s (%s)

en: %s has been added as human player.
id: %s ditambahkan sebagai pemain manusia.

en: Failed saving game as %s
id: Gagal menyimpan permainan sebagai %s

en: Game saved as %s
id: Permainan disimpan sebagai %s

en: Unsupported compression type %d.
id: Jenis pemampatan %d tidak didukung.

en: Restarting for lack of players.
id: Memulai ulang karena kekurangan pemain.

en: Restarting in %d seconds for lack of players.
id: Memulai ulang dalam %d detik karena kekurangan pemain.

en: restarting soon for lack of players
id: segera memulai ulang karena kekurangan pemain

en: client disconnected
id: klien terputus

note: TRANS: Game state for local server
en: Pregame
id: Pra-permainan

note: TRANS: Game state for local server
en: Running
id: Berjalan

note: TRANS: Game state for local server
en: Game over
id: Permainan berakhir

en: Number of tiles
id: Jumlah ubin

en: Tiles per player
id: Ubin per pemain

en: Width and height
id: Panjang dan lebar

en: Hexagonal
id: Heksagonal

en: Wrap East-West
id: Gulung Timur-Barat

en: Wrap North-South
id: Gulung Utara-Selatan

en: Scenario map
id: Peta skenario

en: One player per continent
id: Satu pemain dalam tiap benua

en: Two or three players per continent
id: Dua atau tiga pemain dalam tiap benua

en: All players on a single continent
id: Semua pemain di satu benua yang sama

en: Depending on size of continents
id: Tergantung ukuran benua

en: New turn
id: Giliran baru

en: Server interrupted
id: Server terganggu

en: Enabled for everyone
id: Diaktifkan untuk semua pemain

en: Only allowed between human players
id: Hanya aktif di antara pemain manusia

en: Only allowed between AI players
id: Hanya aktif di antara pemain AI

en: Disabled for everyone
id: Dinonaktifkan untuk semua pemain

en: No restrictions
id: Tidak ada larangan

en: No barbarians
id: Tidak ada barbar

en: Only in huts
id: Hanya di gubuk

en: Normal rate of appearance
id: Tingkat kemunculan normal

en: Allows units to be airlifted from allied cities
id: Memungkinkan unit untuk diterbangkan dari kota sekutu

en: No compression
id: Tidak ada pemampatan

en: Using zlib (gzip format)
id: Menggunakan zlib (format gzip)

en: Using xz
id: Menggunakan xz

en: You are not allowed to set timeout values less than 30 seconds.
id: Anda tidak diizinkan mengatur waktu habis dibawah 30 detik.

en: Map area (in thousands of tiles)
id: Luas peta (dalam ribu ubin)

en: Number of (land) tiles per player
id: Jumlah ubin (daratan) per pemain

en: Presence of 1x1 islands
id: Keberadaan pulau 1x1

en: If this setting is disabled, the continents may attach to poles.
id: Jika pengaturan ini dinonaktifkan, benua-benua dapat terhubung dengan kutub.

en: Average temperature of the planet
id: Suhu planet rata-rata

en: Percentage of the map that is land
id: Perserntase peta yang berupa daratan

en: Amount of hills/mountains
id: Jumlah pegunungan/perbukitan

en: Small values give flat maps, while higher values give a steeper map with more hills and mountains.
id: Nilai yang kecil akan menjadikan permukaan rata, sedangkan nilai besar menjadikan permukaannya bergunung-gunung dan berbukit-bukit.

en: Amount of water on landmasses
id: Jumlah air di daratan

en: Global warming
id: Pemanasan global

en: If turned off, global warming will not occur as a result of pollution. This setting does not affect pollution.
id: Jika dinonaktifkan, pemanasan global tidak terjadi akibat polusi. Pengaturan ini tidak akan mempengaruhi polusi.

en: Nuclear winter
id: Musim dingin nuklir

en: If turned off, nuclear winter will not occur as a result of nuclear war.
id: Jika dinonaktifkan, musim dingin nuklir tidak terjadi akibat perang nuklir.

en: Minimum number of players
id: Jumlah minimum pemain

en: Maximum number of players
id: Jumlah maksimum pemain

en: Limited number of AI players
id: Jumlah pemain AI terbatas

en: Starting gold per player
id: Emas permulaan tiap pemain.

en: At the beginning of the game, each player is given this much gold.
id: Di awal permainan, tiap pemain dibekali emas sebanyak ini.

en: Number of initial techs per player
id: Teknologi awal tiap pemain

en: Penalty when getting tech from conquering
id: Pengurangan ketika mendapatkan teknologi setelah menaklukkan.

en: Food required for a city to grow
id: Makanan yang diperlukan sebuah kota untuk berkembang

en: Multiplier percentage for production costs
id: Persentase pelipatganda untuk ongkos produksi

en: Minimum distance between cities
id: Jarak minimum antar-kota

en: Technology trading
id: Jual-beli teknologi

en: Gold trading
id: Jual-beli emas

en: City trading
id: Jual-beli kota

en: Minimum distance for trade routes
id: Jarak minimum untuk jalur dagang

en: Reduce city population after attack
id: Kurangi populasi kota setelah penyerangan

en: National borders
id: Perbatasan negara

en: Ability to do diplomacy with other players
id: Kemampuan untuk berdiplomasi dengan pemain lain

en: This setting controls the ability to do diplomacy with other players.
id: Pengaturan ini mengatur diplomasi dengan pemain lain

en: Allowed city names
id: Nama kota yang dibolehkan

en: Barbarian appearance frequency
id: Frekuensi kemunculan suku Barbar

en: Barbarians will not appear before this turn.
id: Barbar tidak akan muncul sebelum giliran ini.

en: Base chance for diplomats and spies to succeed
id: Peluang dasar keberhasilan misi diplomat dan mata-mata.

en: Should the game end if the spaceship arrives?
id: Akankah permainan berakhir ketika kapal angkasa sampai?

en: Rebuild palace whenever capital is conquered
id: Bangun kembali istana ketika ibukota takluk

en: Maximum distance citizens may migrate
id: Jarak maksimum migrasi penduduk

en: Percent probability for migration within the same nation
id: Persentase kemungkinan migrasi dalam negara yang sama

en: Maximum seconds per turn
id: Waktu giliran maksimum

en: Seconds between PINGs
id: Waktu antar PING

en: Time to cut a client
id: Waktu memutus klien

en: What is in the Demographics report
id: Apa yang ada di laporan Demografis

en: Savegame compression level
id: Tingkat pemampatan permainan tersimpan

en: Savegame compression algorithm
id: Algoritma pemampatan permainan tersimpan

en: Maximum number of connections to the server per host
id: Jumlah maksimum sambungan ke server untuk tiap host

en: The setting '%s' can't be modified after the game has started.
id: Pengaturan '%s' tidak dapat diubah setelah permainan dimulai.

en: Internal error.
id: Galat internal.

en: You are not allowed to change the setting '%s'.
id: Anda tidak diizinkan untuk mebgubah pengaturan '%s'.

en: Missing value.
id: Nilai yang hilang.

en: Geological
id: Geologis

en: Sociological
id: Sosiologis

en: Economic
id: Ekonomi

en: Military
id: Militer

en: Scientific
id: Keilmuan

en: Networking
id: Jaringan

en: Vital
id: Penting

en: Rare
id: Langka

en: Locked
id: Terkunci

en: You need to have a capital in order to launch your spaceship.
id: Anda harus punya ibukota untuk meluncurkan kapal angkasa.

en: Your spaceship is already launched!
id: Kapal angkasa Anda telah diluncurkan!

en: Your spaceship can't be launched yet!
id: Kapal angkasa Anda belum bisa diluncurkan!

en: The %s have launched a spaceship!  It is estimated to arrive at Alpha Centauri in %s.
id: %s telah meluncurkan kapal angkasa!  Diperkirakan akan sampai di Alpha Centauri pada %s.

en: You don't have any unplaced Space Structurals!
id: Anda belum menempatkan Rangka Antariksa!

en: That Space Structural would not be connected!
id: Rangka Antariksa itu tidak akan terhubung!

en: Your spaceship already has the maximum number of Fuel Components!
id: Kapal angkasa Anda telah memiliki Komponen Bahan Bakar dalam jumlah maksimal!

en: Your spaceship already has the maximum number of Propulsion Components!
id: Kapal angkasa Anda telah memiliki Komponen Pendorong dalam jumlah maksimal!

en: Your spaceship already has the maximum number of Life Support Modules!
id: Kapal angkasa Anda telah memiliki Modul Pendukung Kehidupan dalam jumlah maksimal!

en: Your spaceship already has the maximum number of Solar Panel Modules!
id: Kapal angkasa Anda telah memiliki Modul Panel Surya dalam jumlah maksimal!

en: The %s spaceship has arrived at Alpha Centauri.
id: Kapal angkasa %s telah sampai di Alpha Centauri.

en: Without guidance from the capital, the %s spaceship is lost!
id: Tanpa pemanduan dari ibukota, kapal angkasa %s hilang!

en: Error: unknown option '%s'
id: Galat: opsi '%s' tidak diketahui

en: This is the server for %s
id: Ini adalah server untuk %s.

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: You can learn a lot about Freeciv at %s
id: Anda dapat mempelajari Freeciv lebih banyak di %s

en: Enable database connection with configuration from FILE.
id: Mengaktifkan sambungan ke database dengan konfigurasi dari FILE.

en: Enable server authentication (requires --Database).
id: Mengaktifkan otentikasi server (membutuhkan --Database)

en: Listen for clients on ADDR
id: Melacak klien di ADDR

en: Connect to metaserver from this address
id: Menyambung ke metaserver dari alamat ini

en: Notify metaserver and send server's info
id: Melapor kepada metaserver dan mengirim info server

en: Set ADDR as metaserver address
id: Mengatur ADDR sebagai alamat metaserver

en: Listen for clients on port PORT
id: Melacak klien di port PORT

en: Quit if no players for TIME seconds
id: Keluar jika tidak ada pemain yang bergabung dalam TIME detik

en: When a game ends, exit instead of restarting
id: Keluar setelah permainan berakhir, alih-alih memulai kembali

en: Save games to directory DIR
id: Menyimpan permainan di direkroti DIR

en: Sets the server id to ID
id: Mengatur id server menjadi ID

note: TRANS: Another entry in winners list (", the Tibetans")
en: ?winners:, the %s
id: , %s

note: TRANS: Beginning of the winners list ("the French")
en: ?winners:the %s
id: %s

note: TRANS: There can be several winners listed
en: Scenario victory to %s.
id: Skenario dimenangkan oleh %s.

en: Team victory to %s.
id: Kemenangan tim untuk %s.

note: TRANS: There can be several winners listed
en: Allied victory to %s.
id: Kemenangan persekutuan untuk %s.

en: Game ended in victory for %s.
id: Permainan berakhir dengan kemenangan untuk %s.

en: The cease-fire with %s has run out. You are now at war with the %s.
id: Gencatan senjata dengan %s telah berakhir. Sekarang Anda berperang dengan %s.

en: The cease-fire between %s and %s has run out. They are at war. You cancel your alliance with both.
id: Gencatan senjata antara %s dan %s telah berakhir. Sekarang mereka berperang. Anda memutuskan persekutuan dengan keduanya.

en: The game is already running.
id: Permainan sedang berjalan.

en: Starting game.
id: Memulai permainan.

en: Warning: rejecting old client %s
id: Peringatan: menolak klien lama %s

en: Your client is too old. To use this server, please upgrade your client to a Freeciv 2.2 or later.
id: Klien Anda terlalu lama. Untuk menggunakan server ini, harap perbarui klien anda menjadi Freeciv 2.2 atau lebih baru.

en: You are not allowed to edit.
id: Anda tidak diizinkan untuk menyunting.

en: %s nation is already in use.
id: Bangsa %s sudah digunakan.

en: %s rules the %s.
id: %s memimpin %s

en: This freeciv-server program has player authentication support, but it's currently not in use.
id: Program freeciv-server ini mendukung otentikasi pemain, tetapi sedang tidak digunakan.

en: Sending info to metaserver <%s>.
id: Mengirim info ke metaserver <%s>.

en: The game is over...
id: Permainan berakhir...

en: Can't use an empty name.
id: Tidak dapat menggunakan nama yang kosong.

en: That name exceeds the maximum of %d chars.
id: Nama itu melebihi batas maksimal %d karakter.

en: That name is not allowed.
id: Nama itu tidak diizinkan.

note: TRANS: ambiguous command
en: (ambiguous)
id: (ambigu)

en: Name is empty, so cannot be a player.
id: Tidak dapat membuat pemain jika namanya kosong.

en: Name is too long, so cannot be a player.
id: Tidak dapat membuat pemain jika namanya terlalu panjang.

en: Player name prefix '%s' is ambiguous.
id: Awalan nama pemain '%s' ambigu.

en: No player by the name of '%s'.
id: Tidak ada pemain bernama '%s'.

en: Name is empty, so cannot be a connection.
id: Tidak dapat membuat sambungan jika namanya kosong.

en: Name is too long, so cannot be a connection.
id: Tidak dapat membuat sambunga jika namanya terlalu panjang.

en: Connection name prefix '%s' is ambiguous.
id: Awalan nama sambungan '%s' ambigu.

en: No connection by the name of '%s'.
id: Tidak ada sambungan bernama '%s'

en: Open metaserver connection to [%s].
id: Buka sambungan metaserver ke [%s]'

en: Close metaserver connection to [%s].
id: Tutup sambungan metaserver ke [%s].

en: Metaserver connection is open.
id: Sambungan metaserver dibuka.

en: Metaserver connection is closed.
id: Sambungan metaserver ditutup.

en: Metaserver connection is already open.
id: Sambungan metaserver telah dibuka.

en: Metaserver connection is already closed.
id: Sambungan metaserver telah ditutup.

en: Metaserver is now [%s].
id: Metaserver sekarang [%s].

en: Server id: %s
id: Id server: %s

en: You cannot save games manually on this server.
id: Anda tidak dapat menyimpan permainan secara manual di server ini.

en: %s is now under AI control.
id: %s sekarang dikendalikan AI.

en: %s is now under human control.
id: %s sekarang dikendalikan manusia.

en: A living user already exists by that name.
id: Sudah ada pengguna dengan nama itu.

en: A living player already exists by that name.
id: Sudah ada pemain dengan nama itu.

en: Can't create players, no nations available.
id: Tidak dapat menambahkan pemain, jumlah bangsa tidak cukup.

en: %s is replacing dead player %s as an AI-controlled player.
id: %s menggantikan %s yang sudah kalah sebagai pemain yang dikendalikan AI.

en: Failed to create new player %s.
id: Gagal membuat pemain baru %s.

en: New player %s created.
id: Pemain baru %s ditambahkan.

note: TRANS: keep one space at the beginning of the string.
en:  Nation of the new player: %s.
id:  Bangsa pemain baru: %s.

en: A player already exists by that name.
id: Sudah ada pemain dengan nama itu.

en: A user already exists by that name.
id: Sudah ada pengguna dengan nama itu.

en: Can't add more players, server is full.
id: Tidak dapat menambah pemain lagi, server penuh.

en: There is no AI type %s.
id: Tidak ada jenis AI %s.

note: TRANS: <name> replacing <name> ...
en: %s replacing %s as an AI-controlled player.
id: %s menggantikan %s sebagai pemain yang dikendalikan AI.

en: %s has been added as an AI-controlled player (%s).
id: %s ditambahkan sebagai pemain yang dikendalikan AI (%s).

en: Removed player %s from the game.
id: Pemain '%s' telah dikeluarkan dari permainan.

en: Name "%s" disallowed for security reasons.
id: Nama "%s" tidak diizinkan untuk alasan keamanan.

en: Loading script file '%s'.
id: Memuat berkas skrip %s.

en: Could not read script file '%s'.
id: Tidak dapat membaca berkas skrip '%s'.

en: Could not write script file '%s'.
id: Tidak dapat menulis berkas skrip '%s'.

en: Invalid argument %d.
id: Argumen %d tidak benar.

en: Usage:
    %s
id: Penggunaan:
    %s

en: Description:
id: Deskripsi:

en: changeable
id: dapat diubah

en: fixed
id: tetap

en: Value:
id: Nilai:

en: No explanation for that yet.
id: Belum ada keterangan untuk itu.

en: Ambiguous option name.
id: Nama opsi ambigu.

en: Server Operator: %s
id: Operator Server: %s

en: Connectmsg truncated to %u bytes.
id: Connectmsg terpotong menjadi %u byte.

en: Player '%s' now has AI skill level '%s'.
id: Pemain '%s' sekarang memiliki tingkat kemampuan AI '%s'.

en: %s is not controlled by the AI.
id: %s tidak dikendalikan AI.

en: %s returned to game.
id: %s kembali ke permainan.

en: All options
id: Semua opsi

en: Rarely used options
id: Opsi yang jarang digunakan

en:  - a '+' means you may change the option.
id:  - '+' berarti Anda dapat mengubah opsi.

en: Option
id: Opsi

en: Cannot change teams once game has begun.
id: Tim tidak dapat diubah setelah permainan dimulai.

en: The argument "%s" is ambiguous.
id: Argumen "%s" adalah ambigu.

en: No city at this coordinate.
id: Tidak ada kota pada koordinat ini.

en: Option '%s' not recognized.
id: Opsi '%s' tidak dikenal

en: Sorry, one can't observe barbarians in this game.
id: Maaf, barbar tidak dapat diamati dalam permainan ini.

en: Sorry, one can't take barbarians in this game.
id: Maaf, barbar tidak dapat diambil dalam permainan ini.

en: Sorry, one can't observe AI players in this game.
id: Maaf, pemain AI tidak dapat diamati dalam permainan ini.

en: Sorry, one can't take AI players in this game.
id: Maaf, pemain AI tidak dapat diambil dalam permainan ini.

en: Sorry, one can't observe human players in this game.
id: Maaf, pemain manusia tidak dapat diamati dalam permainan ini.

en: Sorry, one can't take human players in this game.
id: Maaf, pemain manusia tidak dapat diambil dalam permainan ini.

en: Sorry, one can't observe in this game.
id: Maaf, tidak ada yang dapat menjadi pengamat dalam permainan ini.

en: Sorry, one can't take players in this game.
id: Maaf, tidak ada yang dapat mengambil pemain dalam permainan ini.

en: Sorry, one can't take players already connected in this game.
id: Maaf, pemain yang telah tersambung tidak dapat diambil dalam permainan ini.

en: %s is already observing %s.
id: %s sedang mengamati %s.

en: %s is already observing.
id: %s sedang mengamati.

en: %s now observes %s
id: %s sekarang mengamati %s

en: %s now observes
id: %s mengamati

en: %s already controls %s.
id: %s telah mengendalikan %s.

en: There is no free player slot for %s.
id: Tempat sudah penuh untuk %s.

en: Human
id: Manusia

en: Alive
id: Hidup

en: Dead
id: Mati

en: %s no longer observing.
id: %s tidak lagi mengamati.

en: Cannot load a game while another is running.
id: Tidak dapat memuat permainan lain ketika sedang berjalan.

en: This setting can't be modified after the game has started.
id: Pengaturan ini tidak dapat diubah setelah permainan dimulai.

en: %s. Try /help ignore
id: %s. Coba /help ignore

en: Your ignore list is empty.
id: Daftar abaian Anda kosong.

en: Invalid entry number: %d.
id: Nomor entri tidak benar: %d.

en: Two arguments needed. See '/help playercolor'.
id: Dua argumen diperlukan. Lihat '/help playercolor'.

en: Goodbye.
id: Selamat tinggal.

en: Sorry, you are not allowed to use server commands.
id: Maaf, Anda tidak diizinkan untuk menggunakan perintah server.

en: Unknown command '%s%s'.  Try '%shelp'.
id: Perintah '%s%s' tidak dikenal. Coba '%shelp'.

en: Ending the game. The server will restart once all clients have disconnected.
id: Mengakhiri permainan. Server akan memulai kembali setelah sambungan semua klien diputus.

en: You cannot surrender now.
id: Anda tidak dapat menyerah sekarang.

en: The valid arguments are: 'game', 'ruleset', 'script' or 'default'.
id: Argumen yang benar adalah: 'game', 'ruleset', 'script', atau 'default'.

en: No game started...
id: Tidak ada permainan yang dimulai...

en: No lua command or lua script file. See '%shelp lua'.
id: Tidak ada perintah atau berkas skrip lua. Lihat '%shelp lua'.

en: Freeciv script '%s' disallowed for security reasons.
id: Skrip Freeciv "%s" tidak diizinkan untuk alasan keamanan.

en: No Freeciv script found by the name '%s'.
id: Tidak ada skrip Freeciv bernama '%s'

en: Loading Freeciv script file '%s'.
id: Memuat berkas skrip Freeciv '%s'.

en: Cannot read Freeciv script '%s'.
id: Tidak dapat membaca skrip Freeciv '%s'.

en: You do not control a player.
id: Anda tidak mengendalikan pemain.

en: The valid arguments are: %s.
id: Arguman yang benar adalah: %s.

en: Missing argument for 'mapimg define'.
id: Argumen untuk 'mapimg define' hilang.

en: Missing argument for 'mapimg delete'.
id: Argumen untuk 'mapimg delete' hilang.

en: Couldn't show definition: %s.
id: Tidak dapat menampilkan definisi: %s.

en: Missing argument for 'mapimg create'.
id: Argumen untuk 'mapimg delete' hilang.

en: No players; game will not start.
id: Tidak ada pemain; permainan tidak akan dimulai.

en: Not enough nations for all players; game will not start.
id: Jumlah bangsa tidak cukup, permainan tidak akan dimulai.

en: All players are ready; starting game.
id: Semua pemain siap; memulai permainan.

en: Cutting connection %s.
id: Memutus sambungan %s.

en: You may not kick yourself.
id: Anda tidak bisa menendang diri sendiri.

note: TRANS: <untranslated name> - translated short help
en: Command: %s  -  %s
id: Perintah: %s  -  %s

note: TRANS: <untranslated name>
en: Command: %s
id: Perintah: %s

en: Synopsis:
id: Ringkasan:

en: The following server commands are available:
id: Perintah server berikut tersedia:

en: List of connections to server:
id: Daftar sambungan ke server:

en: <no connections>
id: <tidak ada sambungan>

en: List of all delegations:
id: Daftar seluruh delegasi:

note: TRANS: preserve leading space
en:  (active)
id:  (aktif)

en: Your ignore list:
id: Daftar abaian Anda:

en: List of players:
id: Daftar pemain:

en: <no players>
id: <tidak ada pemain>

en: , user %s
id: , pengguna %s

en: , ready
id: , siap

en: , not ready
id: , belum siap

en: , Dead
id: , Mati

en: , difficulty level %s
id: , tingkat kesulitan %s

en: , %d connection: | , %d connections:
id[0]: , sambungan %d:

note: TRANS: preserve leading space
en:  (observer mode)
id:  (modus pengamat)

en: List of scenarios available:
id: Daftar skenario yang tersedia:

en: List of teams:
id: Daftar tim:

note: TRANS: There will always be at least 2 players here.
en: %2d : '%s' : %d player : | %2d : '%s' : %d players :
id[0]: %2d : '%s' : %d pemain :

en: List of player colors:
id: Daftar warna pemain:

en: The %s have researched %s.
id: %s telah mempelajari %s

en: Learned %s. Our scientists focus on %s; goal is %s.
id: %s telah dipelajari. Ilmuwan kita fokus pada %s; tujuannya adalah %s.

en: Learned %s. Scientists do not know what to research next.
id: %s telah dipelajari. Para ilmuwan tidak tahu apa yang akan dipelajari selanjutnya.

en: Learned %s. Scientists choose to research %s.
id: %s telah dipelajari. Para ilmuwan memilih untuk mempelajari %s.

en: You steal %s from the %s.
id: Anda mencuri %s dari %s.

en: The %s stole %s from you!
id: %s telah mencuri %s dari anda!

en: The %s have stolen %s from the %s.
id: %s telah mencuri %s dari %s.

note: TRANS: "2 Musketeers upgraded to Riflemen for 100 gold." * Plurality is in gold (second %d), not units.
en: %d %s upgraded to %s for %d gold. | %d %s upgraded to %s for %d gold.
id[0]: %d %s di-upgrade menjadi %s seharga %d emas.

en: No units could be upgraded.
id: Tidak ada unit yang dapat di-upgrade.

en: %s upgraded to %s for %d gold. | %s upgraded to %s for %d gold.
id[0]: %s di-upgrade menjadi %s seharga %d emas.

note: TRANS: <unit> ... <Poles>
en: Your %s was captured by the %s.
id: %s Anda ditangkap oleh %s.

note: TRANS: "Trireme cannot move ..."
en: %s cannot move that far from the coast line.
id: %s tidak dapat bergerak sejauh itu dari garis pantai.

en: Your %s was shot down by SDI defenses, what a waste.
id: %s Anda ditembak jatuh oleh pertahanan SDI, sayang sekali.

en: The nuclear attack on %s was avoided by your SDI defense.
id: Serangan nuklir ke %s telah digagalkan oleh Pertahanan SDI.

en: Cannot attack unless you declare war first.
id: Tidak dapat menyerang sebelum Anda menyatakan perang.

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route between %s and %s.
id: Maaf, %s Anda tidak dapat mendirikan jalur dagang antara %s dan %s.

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route here!
id: Maaf, %s Anda tidak dapat mendirikan jalur dagang disini!

en: New trade route established from %s to %s.
id: Jalur dagang baru didirikan dari %s ke %s.

en: The %s established a trade route between their city %s and %s.
id: %s mendirikan jalur dagang antara kota mereka, %s dan %s.

en: %s was upgraded for free to %s.
id: %s di-upgrade menjadi %s secara cuma-cuma.

en: Your %s has returned to refuel.
id: %s Anda kembali untuk mengisi bahan bakar.

en: Teleported your %s to %s.
id: %s Anda diteleportasikan ke %s.

en: Unable to defend %s, %s has lost the game.
id: Gagal mempertahankan %s, %s kalah dalam permainan.

en: yourself
id: diri anda

en: The %s detonated a nuke!
id: %s telah meledakkan nuklir!

en: %s transported successfully.
id: %s berhasil diangkut.

en: This unit cannot paradrop into %s.
id: Unit ini tidak dapat terjun ke %s.

en: Your %s paradropped into the %s and was lost.
id: %s Anda diterjunkan ke %s dan menghilang.

en: Your %s was killed by enemy units at the paradrop destination.
id: %s Anda dibunuh oleh unit musuh di lokasi penerjunan.

en: You found %d gold. | You found %d gold.
id[0]: Anda menemukan %d emas.

note: TRANS: "or"-separated string list with 2 items.
en: ?or-list:%s or %s
id: %s atau %s

note: TRANS: start of an "or"-separated string list with more than * two items.
en: ?or-list:%s
id: %s

note: TRANS: next elements of an "or"-separated string list with more * than two items.
en: ?or-list:, %s
id: , %s

note: TRANS: end of an "or"-separated string list with more than * two items.
en: ?or-list:, or %s
id: , atau %s

note: TRANS: "and"-separated string list with one single item.
en: ?and-list-single:%s
id: %s

note: TRANS: "and"-separated string list with 2 items.
en: ?and-list:%s and %s
id: %s dan %s

note: TRANS: start of an "and"-separated string list with more than * two items.
en: ?and-list:%s
id: %s

note: TRANS: next elements of an "and"-separated string list with more * than two items.
en: ?and-list:, %s
id: , %s

note: TRANS: end of an "and"-separated string list with more than * two items.
en: ?and-list:, and %s
id: , dan %s

en: Usage: %s [option ...]
    Valid option are:
id: Penggunan: %s [opsi ...]
    Opsi yang benar adalah:

en: Try "%s -- --help" for more.
id: Coba "%s -- --help" untuk lebih lanjut.

en: Empty argument for "%s".
id: Argumen untuk "%s" kosong.

en: Missing argument for "%s".
id: Argumen untuk "%s" hilang.

en: last message repeated %d time | last message repeated %d times
id[0]: pesan terakhir diulang %d kali

note: TRANS: preserve leading space
en:  (total %d repeat) |  (total %d repeats)
id[0]:  (total %d pengulangan)

en: ambiguous
id: ambigu

en: empty
id: kosong

en: too long
id: terlalu panjang

en: non-match
id: tidak cocok

en: day | days
id[0]: hari

en: hour | hours
id[0]: jam

en: minute | minutes
id[0]: menit

en: second | seconds
id[0]: detik

en: error %d (compiled without strerror)
id: galat %d (dikompilasi tanpa sterror)
