freeciv 3.2 - en to fi translation catalogue (8286 entries)

en: %s is selling %s for %d. | %s is selling %s for %d.
fi[0]: %s realisoi omaisuuttaan: %s myyty hintaan %d.
fi[1]: %s realisoi omaisuuttaan: %s myyty hintaan %d.

en: *%s (AI)* In away mode AI can't sign such a treaty.
fi: *%s (AI)* AI ei voi allekirjoittaa tällaista sopimusta poissa olevan pelaajan puolesta.

en: *%s (AI)* First break alliance with %s, %s.
fi: *%s (AI)* Purkakaa ensin liittonne pelaajan %s kanssa, %s.

en: *%s (AI)* I would like to see you keep your distance from %s for some time, %s.
fi: *%s (AI)* Haluaisin ensin odottaa varmistuakseni ettette te ja %s enää ole yhteistyössä, %s.

en: *%s (AI)* Let us first cease hostilities, %s.
fi: *%s (AI)* Lopettakaamme ensin vihollisuutemme, %s.

en: *%s (AI)* I wish to see you keep the current ceasefire for a bit longer first, %s.
fi: *%s (AI)* Olisi suotavaa, jos ensin pitäisitte tulitauon hieman pidempään, %s.

en: *%s (AI)* I simply do not trust you with an alliance yet, %s.
fi: *%s (AI)* En luota teihin vielä riittävästi liittoutumista varten, %s.

en: *%s (AI)* I do not know the city you mention.
fi: *%s (AI)* En tunne mainitsemaanne kaupunkia.

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is not safe.
fi: *%s (AI)* Pahoittelen, näkymän jako kanssanne ei ole turvallista.

en: *%s (AI)* This deal was not very good for us, %s!
fi: *%s (AI)* Tämä sopimus ei ollut erityisen hyvä kannaltamme, %s!

en: *%s (AI)* Welcome into our alliance %s!
fi: *%s (AI)* Tervetuloa liittolaiseksemme, %s!

en: *%s (AI)* Yes, may we forever stand united, %s.
fi: *%s (AI)* Aivan, kestäköön liittomme ikuisesti, %s.

en: *%s (AI)* Yes, peace in our time!
fi: *%s (AI)* Aivan, rauha meidän aikanamme!

en: *%s (AI)* Agreed. No more hostilities, %s.
fi: *%s (AI)* Olen samaa mieltä. Lopettakaamme vihanpito, %s.

en: *%s (AI)* Greetings %s! May we suggest a ceasefire while we get to know each other better?
fi: *%s (AI)* Tervehdys, %s! Voimmeko ehdottaa tulitaukoa jotta ehdimme paremmin tutustua?

en: *%s (AI)* I found you %s! Now make it worth my letting you live, or be crushed.
fi: %s (AI)* Löysin sinut %s! Anna minulle hyvä syy jättää teidät murskaamatta tai valmistaudu tuhoosi.

en: *%s (AI)* Space will never be yours.
fi: *%s (AI)* Avaruus ei tule koskaan kuulumaan teille.

en: *%s (AI)* I have tolerated your vicious antics long enough! To war!
fi: *%s (AI)* Olen sietänyt äksyilyänne riittävän pitkään! Tulkoon sota!

en: *%s (AI)* Peace in ... some other time.
fi: *%s (AI)* Rauhaa? Ehkä joskus toiste.

en: *%s (AI)* Finally I get around to you! Did you really think you could get away with your crimes?
fi: *%s (AI)* Lopultakin yhytin teidät! Luulitteko tosiaan pääsevänne kuin koira veräjästä?

en: *%s (AI)* Your covert hostilities brought this war upon you!
fi: *%s (AI)* Desanttienne sabotaašitoiminta sai ansaitsemansa lopun!

en: *%s (AI)* Your aggression against %s was your last mistake!
fi: *%s (AI)* Liittolaiseni (%s) ahdistelu oli vihonviimeinen erheenne!

en: *%s (AI)* We will be launching an all-out war against %s in %d turn to stop the spaceship launch. | *%s (AI)* We will be launching an all-out war against %s in %d turns to stop the spaceship launch.
fi[0]: *%s (AI)* %s saa tuta sotavoimiemme täyden mahdin %d vuoron kuluttua, jotta avaruusaluksen laukaisu tulee estetyksi.
fi[1]: *%s (AI)* %s saa tuta sotavoimiemme täyden mahdin %d vuoron kuluttua, jotta avaruusaluksen laukaisu tulee estetyksi.

en: *%s (AI)* Your aid in this matter will be expected. Long live our glorious alliance!
fi: *%s (AI)* Odotamme teidän auttavan tässä asiassa. Kauan eläköön mahtava liittomme!

en: *%s (AI)* %s has grossly violated their treaties with us for own gain.  We will answer in force in %d turn and expect you to honor your alliance with us and do likewise! | *%s (AI)* %s has grossly violated their treaties with us for own gain.  We will answer in force in %d turns and expect you to honor your alliance with us and do likewise!
fi[0]: *%s (AI)* %s on vakavasti rikkonut kansakuntiemme välisiä sopimuksia omaksi edukseen. Vastaamme voimakeinoin %d vuoron kuluttua ja odotamme teidän kunnioittavan liittoumaamme toimimalla samoin!
fi[1]: *%s (AI)* %s on vakavasti rikkonut kansakuntiemme välisiä sopimuksia omaksi edukseen. Vastaamme voimakeinoin %d vuoron kuluttua ja odotamme teidän kunnioittavan liittoumaamme toimimalla samoin!

en: *%s (AI)* We intend to pillage and plunder the rich civilization of %s. We declare war in %d turn. | *%s (AI)* We intend to pillage and plunder the rich civilization of %s. We declare war in %d turns.
fi[0]: *%s (AI)* %s ui rahassa, joten aiomme ryöstää ja rosvota hänen kansakuntansa! Sota julistetaan %d vuoron kuluttua.
fi[1]: *%s (AI)* %s ui rahassa, joten aiomme ryöstää ja rosvota hänen kansakuntansa! Sota julistetaan %d vuoron kuluttua.

en: *%s (AI)* If you want a piece of the loot, feel free to join in the action!
fi: *%s (AI)* Jos haluatte osille ryöstösaaliista, tulkaa mukaan vaan!

en: *%s (AI)* We have had it with %s. Let us tear this pathetic civilization apart. We declare war in %d turn. | *%s (AI)* We have had it with %s. Let us tear this pathetic civilization apart. We declare war in %d turns.
fi[0]: *%s (AI)* %s käy hermoillemme! Julistamme sodan %d vuoron kuluttua ja revimme hänen naurettavan kansakuntansa silpuksi.
fi[1]: *%s (AI)* %s käy hermoillemme! Julistamme sodan %d vuoron kuluttua ja revimme hänen naurettavan kansakuntansa silpuksi.

en: *%s (AI)* As our glorious allies, we expect your help in this war.
fi: *%s (AI)* Odotamme apuanne tässä sodassa; olettehan mahtavia liittolaisiamme.

en: *%s (AI)* We will honor our alliance and declare war on %s in %d turn.  Hold on - we are coming! | *%s (AI)* We will honor our alliance and declare war on %s in %d turns.  Hold on - we are coming!
fi[0]: *%s (AI)* Kunnioitamme liittoamme, alas %s! Julistamme sodan %d vuoron kuluttua. Tulossa ollaan!
fi[1]: *%s (AI)* Kunnioitamme liittoamme, alas %s! Julistamme sodan %d vuoron kuluttua. Tulossa ollaan!

en: *%s (AI)* We will honor our alliance with %s and declare war on %s in %d turns.  We expect you to do likewise. | *%s (AI)* We will honor our alliance with %s and declare war on %s in %d turns.  We expect you to do likewise.
fi[0]: *%s (AI)* Koska liittolaisemme %s aikoo sotaan, on %s meidänkin vihollisemme. Julistamme sodan %d vuoron kuluttua! Odotamme teidän toimivan samoin.
fi[1]: *%s (AI)* Koska liittolaisemme %s aikoo sotaan, on %s meidänkin vihollisemme. Julistamme sodan %d vuoron kuluttua! Odotamme teidän toimivan samoin.

en: *%s (AI)* Your attempt to conquer space for yourself alone betrays your true intentions, and I will have no more of our alliance!
fi: *%s (AI)* Yrityksesi valloittaa avaruus yksin itsellesi toi julki todelliset aikomuksesi. Liittomme on tästä pitäen ohi!

en: *%s (AI)* Your attempt to unilaterally dominate outer space is highly offensive.
fi: *%s (AI)* Pyrkimyksesi hallita ulkoavaruutta yksin loukkaa meitä syvästi.

en: *%s (AI)* If you do not stop constructing your spaceship, I may be forced to take action!
fi: *%s (AI)* Jos et lopeta avaruusaluksesi rakentamista, minun pitää varmaankin tehdä asialle jotakin!

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is no longer safe.
fi: *%s (AI)* Pahoittelen, mutta näkymän jakaminen kanssasi ei ole enää turvallista.

en: *%s (AI)* Greetings our most trustworthy ally. We call upon you to destroy our enemy, %s.
fi: *%s (AI)* Tervehdys, oi luotettu liittolaisemme. Pyydämme apuanne - vihollisemme %s pitää tuhota.

en: *%s (AI)* Greetings ally, I see you have not yet made war with our enemy, %s. Why do I need to remind you of your promises?
fi: *%s (AI)* Tervehdys, liittolainen. Huomaan, että vihollisemme, %s, ei vieläkään ole vastaanottanut sodanjulistustasi. Pitääkö minun muistuttaa teitä tekemistänne lupauksista?

en: *%s (AI)* Dishonored one, we made a pact of alliance, and yet you remain at peace with our mortal enemy, %s! This is unacceptable; our alliance is no more!
fi: *%s (AI)* Oi kunniaton, liittomme vastaisesti verivihollisemme, %s, saa vieläkin juonia rauhassa, ettekä nosta sormeannekaan! Tällaista on mahdoton hyväksyä, liittomme olkoon purettu!

en: *%s (AI)* Greetings friend, may we suggest making a common cause and join in an alliance?
fi: *%s (AI)* Tervehdys, ystävä, haluaisimme ehdottaa yhteisen edun ajamista liittoutumalla.

en: *%s (AI)* Greetings neighbor, may we suggest more peaceful relations?
fi: *%s (AI)* Tervehdys, naapuri, haluaisimme ehdottaa rauhanomaisempia suhteita.

en: *%s (AI)* We grow weary of this constant bloodshed. May we suggest a cessation of hostilities?
fi: *%s (AI)* Tämä jatkuva verenvuodatus väsyttää meitä. Voisimmeko haudata sotakirveen?

en: *%s (AI)* We have been savagely attacked by %s, and we need your help! Honor our glorious alliance and your name will never be forgotten!
fi: *%s (AI)* %s on hyökännyt julmasti kimppuumme ja tarvitsemme apuanne! Kunnioittakaa mahtavaa liittoamme ja nimeänne kunnioitetaan iäti!

en: Toggles 'away' mode for your nation. In away mode, the AI will govern your nation but make only minimal changes.
fi: Vaihtaa pelaajan paikallaolotilaa. Pelaajan ollessa poissa tekoäly hallitsee kansakuntaa mutta tekee vain minimaalisia muutoksia.

en: With no arguments, sets all AI players to skill level '%s', and sets the default level for any new AI players to '%s'. With an argument, sets the skill level for the specified player only.
fi: Ilman argumentteja komento asettaa kaikkien AI-pelaajien taidot tasolle '%s' ja asettaa myös uusien AI-pelaajien tasoksi '%s'. Nimen kanssa vain kyseisen AI-pelaajan vaikeustasoa asetetaan.

en: Has erratic decision-making.
fi: Tekee ailahtelevia päätöksiä.

en: Research takes %d%% as long as usual.
fi: Tutkimus kestää %d%% tavallisesta ajasta.

en: Has reduced appetite for expansion.
fi: Tavallista vähemmän kiinnostunut laajentumisesta.

en: 
    This skill level has the same features as 'Novice', but may suffer additional ruleset-defined penalties.
fi: 
    Tällä taitotasolla on samat ominaisuudet kuin 'Vasta-alkajalla', mutta se saattaa kärsiä sääntökokoelman määräämistä lisärangaistuksista.

en: 
    This skill level has the same features as 'Hard', but may enjoy additional ruleset-defined bonuses.
fi: 
    Tällä taitotasolla on samat ominaisuudet kuin 'Vaikealla', mutta se saattaa nauttoia sääntökokoelman antamista bonuksista.

en: 
    This skill level's features include the following. (Some rulesets may define extra level-specific behavior.)
fi: 
    Tämän taitotason ominaisuuksia ovat ainakin seuraavat. (Sääntökokoelma voi määrittää lisää taitotasokohtaisia ominaisuuksia.)

en: Doesn't build offensive diplomatic units.
fi: Ei rakenna hyökkääviä diplomaattiyksiköitä.

en: Gets reduced bonuses from huts.
fi: Saa majoista heikennettyjä bonuksia.

en: Prefers defensive buildings and avoids close diplomatic relations.
fi: Keskittyy puolustusrakennuksien rakentamiseen ja välttää läheisiä diplomaattisuhteita.

en: THIS IS ONLY FOR TESTING OF NEW AI FEATURES! For ordinary servers, this level is no different to 'Hard'.
fi: TÄMÄ ON TARKOITETTU VAIN UUSIEN TEKOÄLYOMINAISUUKSIEN TESTAAMISEEN! Normaaleilla palvelimilla tämä ei eroa millään tavalla 'Vaikeasta'.

en: Has no restrictions on tax rates.
fi: Ei rajoituksia veroasteiden asettamisessa.

en: Can target units and cities in unseen or unexplored territory.
fi: Voi suunnitella hyökkäyksiä sellaisiakin yksiköitä ja kaupunkeja vastaan, joita ei näe.

en: Knows the location of huts in unexplored territory.
fi: Tietää majojen sijainnin tutkimattomalla alueella.

en: Can see through fog of war.
fi: Näkee kaiken alueella, jonka on joskus tutkinut.

en: Doesn't build air units.
fi: Kaupungin perustaminen ei onnistu.

en: Has complete map knowledge, including unexplored territory.
fi: Omaa täydellisen karttatiedon, myös tutkimattomasta alueesta.

en: Naive at diplomacy.
fi: Yksinkertainen diplomatiassa.

en: Can skip anarchy during revolution.
fi: Välttää anarkiajakson hallitusmuodon vaihdossa.

en: Limits growth to match human players.
fi: Rajoittaa kasvunopeutensa korkeintaan ihmispelaajien tasoon.

en: Believes its cities are always under threat.
fi: Luulee kaupunkiensa olevan jatkuvasti vaarassa.

en: Always offers cease-fire on first contact.
fi: Tarjoaa aina tulitaukoa ensitapaamisella.

en: Doesn't bribe worker or city founder units.
fi: Ei lahjo työläis- tai kaupunginperustajayksiköitä.

en: Can change city production type without penalty.
fi: Voi vaihtaa kapungin tuotantotyyppiä ilman rangaistuksia.

en: Limits the distance to search for threatening enemy units.
fi: Rajoittaa kuinka kaukana olevien vihollisyksiköiden liikkeitä ennakoidaan.

en: This Freeciv compilation has no full threads implementation, tex ai cannot be used.
fi: Tässä Freeciv-käännöksessä ei ole täyttä säikeiden tukea, säikeistettyä tekoälymodulia (AI) 'tex' ei voida käyttää.

en: The citizen governor can't fulfill the requirements for %s. Passing back control.
fi: Käskynhaltija ei voi täyttää vaatimuksia kaupungissa %s. Palautan hallinnan.

en: The citizen governor has gotten confused dealing with %s.  You may want to have a look.
fi: Käskynhaltija hämmentyi, kun käsittelyssä oli %s. Halunnet katsoa, mitä on tekeillä.

en: ?cma:none
fi: asettamatta

en: ?cma:custom
fi: oma valinta

note: TRANS: city is not growing.  Keep short. TRANS: city is not growing. Keep short.
en: never
fi: ei koskaan

en: %d turn | %d turns
fi[0]: %d vuoro
fi[1]: %d vuoroa

note: TRANS: "W" is worker citizens, as opposed to specialists; * %s will represent the specialist types, for instance "E/S/T"
en: People (W/%s)
fi: Asukkaita (T/%s)

note: TRANS: preserve leading space
en:  happy
fi: onnellista

en: Name: %s
    Food:       %10s Gold:    %10s
    Production: %10s Luxury:  %10s
    Trade:      %10s Science: %10s
    
    %*s%s: %s
              City grows: %s
    Production completed: %s
fi: Nimi: %s
    Ruokaa:    %10s Kultaa:   %10s
    Tuotantoa: %10s Luksusta: %10s
    Kauppaa:   %10s Tiedettä: %10s
    
    %*s%s: %s
         Kaupungin kasvu: %s
         Tuotanto valmis: %s

en: ?cma:Very happy
fi: Erityisen onnellinen

en: ?cma:Prefer food
fi: Suosi ruokaa

en: ?cma:Prefer production
fi: Suosi tuotantoa

en: ?cma:Prefer gold
fi: Suosi kultaa

en: ?cma:Prefer science
fi: Suosi tiedettä

en: There has been a CMA error. Your citizen governor settings may be broken.
fi: Virhe käskynhaltijaa ladatessa; sen asetuksiin on voinut tulla vikoja.

en: Old attributes detected and removed.
fi: Löysin ja poistin vanhoja attribuutteja.

en: Plugin '%s' isn't available. Available are %s
fi: Liitännäinen '%s' ei ole saatavilla, vain %s

en: Couldn't find audioset "%s", trying "%s".
fi: Äänikokoelmaa "%s" ei löytynyt, yritän avata kokoelman "%s".

en: No real audio plugin present.
fi: Ääniliitännäistä ei ole saatavilla.

en: Proceeding with sound support disabled.
fi: Jatketaan ilman ääntä.

en: For sound support, install SDL2_mixer
fi: Asenna SDL2_mixer saadaksesi äänet toimimaan.

en: To get sound you need to download a sound set!
fi: Sinun pitää hakea ääniefektikokoelma saadaksesi ääniefektit toimimaan!

en: Get sound sets from <%s>.
fi: Ääniefektikokoelmia löytyy osoitteesta <%s>.

en: Could not load sound spec-file '%s':
    %s
fi: Ääniefektikokoelman määritystiedoston '%s' lataaminen epäonnistui:
    %s

en: Could not load music spec-file '%s':
    %s
fi: Musiikkikokoelman määritystiedoston '%s' lataaminen epäonnistui:
    %s

en: No real audio subsystem managed to initialize!
fi: Ääniliitännäisen alustus epäonnistui!

en: Perhaps there is some misconfiguration or bad permissions.
fi: Kenties asetuksissa tai käyttöoikeuksissa on vikaa.

en: Freeciv is free software and you are welcome to distribute copies of it under certain conditions;
fi: Freeciv on vapaa ohjelmisto; saat mieluusti välittää kopioita siitä tiettyjen ehtojen täyttyessä;

en: See the "Copying" item on the Help menu.
fi: Katso "Kopiointi"-kohta Ohje-valikossa.

en: See COPYING file distributed with this program.
fi: Katso Freecivin mukana jaettava tiedosto COPYING.

en: Now ... Go give 'em hell!
fi: Mene, näe ja voita!

en: Exporting output window to '%s' ...
fi: Tulostusikkunan sisältö tallennetaan tiedostoon '%s' ...

en: Export complete.
fi: Tallennettu.

en: Export failed, couldn't write to file.
fi: Tallennus epäonnistui, tiedostoon ei voi kirjoittaa.

note: TRANS: Use longer of "XXX turns" and "never"
en: ?filler:XXX/XXX XXX turns
fi: XXX/XXX XXX vuoroa

en: %3d gold per turn | %3d gold per turn
fi[0]: %3d kulta joka vuoro
fi[1]: %3d kultaa joka vuoro

en: %3d turn | %3d turns
fi[0]: %3d vuoro
fi[1]: %3d vuoroa

en: %d/turn
fi: %d/vuoro

en: Obsolete
fi: Vanhentunut

en: Built
fi: Rakennettu

en: Destroyed
fi: Tuhottu

en: Great Wonder
fi: Suuri ihme

en: Small Wonder
fi: Pieni ihme

note: TRANS: Client cannot explain some aspect of city * output. Should never happen.
en: ?city_sum:(unknown)
fi: (tuntematon)

note: TRANS: format string for a row of the city output sum that adds up * to "Total surplus"
en: ?city_surplus:%+4.0f : %s
fi: %+4.0f : %s

en: ?city_surplus:Citizens
fi: Asukasta

en: ?city_surplus:Taxed from trade
fi: Verotettu kaupasta

note: TRANS: unrecognized command
en: (unknown)
fi: (tuntematon)

en: ?city_surplus:Trading %s with %s
fi: Käy %s-kauppaa kaupungin %s kanssa

en: ?city_surplus:Trading %s to %s
fi: Viedään tuotetta %s kaupunkiin %s

en: ?city_surplus:Trading %s from %s
fi: Tuodaan tuotetta %s kaupungista %s

en: ?city_surplus:Building tithes
fi: Rakennuskymmenykset

en: ?city_surplus:Bonus from %s
fi: Bonus (%s)

en: ?city_surplus:Loss from %s
fi: Menetys (%s)

note: TRANS: percentage city output bonus/loss from * some source; preserve leading space
en: ?city_surplus: (%+.0f%%)
fi:  (%+.0f%%)

en: ?city_surplus:Size penalty
fi: Koosta johtuva haitta

note: TRANS: %s is normally empty, but becomes '?' if client is * uncertain about its accounting (should never happen)
en: ?city_surplus:Waste%s
fi: Hävikki%s

note: TRANS: %s is normally empty, but becomes '?' if client is * uncertain about its accounting (should never happen)
en: ?city_surplus:Corruption%s
fi: Korruptio%s

en: ?city_surplus:Disorder
fi: Levoton

en: ?city_surplus:Used
fi: Käytetty

en: ?city_surplus:==== : Adds up to
    %4.0f : Total surplus
fi: %4.0f : Ylijäämä yhteensä

en: Illness deactivated in ruleset.
fi: Taudit eivät ole käytössä sääntökokoelmassa.

en: ?city_plague:%+5.1f%% : %s
fi: %+5.1f%% : %s

en: ?city_plague:Risk from overcrowding
fi: Riski ylikansoituksesta

en: ?city_plague:Risk from trade
fi: Riski kaupankäynnistä

en: ?city_plague:Risk from pollution
fi: Riski saasteista

en: ?city_plague: (%+.0f%%)
fi:  (%+.0f%%)

en: ?city_plague:Risk from %s
fi: Riski (%s)

en: ?city_plague:Bonus from %s
fi: Bonus (%s)

en: ?city_plague:====== : Adds up to
    %5.1f%% : Plague chance per turn
fi: %5.1f%% : Ruton riski vuoroa kohden

en: ?city_pollution:%+4.0f : %s
fi: %+4.0f : %s

en: ?city_pollution:Pollution from shields
fi: Saasteita tuotannosta

en: ?city_pollution:Pollution from citizens
fi: Saasteita asukasmäärästä

en: ?city_pollution:Pollution modifier
fi: Saasteen kerroin

en: ?city_pollution:==== : Adds up to
    %4.0f : Total surplus
fi: %4.0f : Saasteet yhteensä

en: ?city_culture:%4.0f : %s
fi: %4.0f : %s

en: ?city_culture:History (%+d/turn)
fi: Historia (%+d/vuoro)

note: TRANS: Text describing source of culture bonus ("Library+Republic")
en: ?city_culture:%s
fi: %s

en: ?city_culture:==== : Adds up to
    %4.0f : Total culture
fi: %4.0f : Kulttuuri yhteensä

note: TRANS: airlift. Possible take offs text. String is a * proviso that take offs can't occur if landings spend all the * remaining airlift when landings are limited and empty when they * aren't limited.
en: unlimited take offs%s
fi: rajattomat lentoonlähdöt%s

note: TRANS: Airlift unlimited take offs proviso used above. * Plural based on remaining airlift capacity.
en:  (until the landing has been spent) |  (until all landings have been spent)
fi[0]:  (kunnes laskeutuminen käytetty)
fi[1]:  (kunnes kaikki laskeutumiset käytetty)

note: TRANS: Airlift. Possible take offs text. Number is * airlift capacity.
en: %d take off | %d take offs
fi[0]: %d lentoonlähtö
fi[1]: %d lentoonlähtöä

note: TRANS: Airlift. Possible landings text.
en: unlimited landings
fi: rajattomat laskeutumiset

note: TRANS: Airlift. Possible landings text. * Number is airlift capacity.
en: %d landing | %d landings
fi[0]: %d laskeutuminen
fi[1]: %d laskeutumista

note: TRANS: Airlift take offs and landings
en: unlimited take offs and landings
fi: rajattomat lentoonlähdöt ja laskeutumiset

note: TRANS: Airlift take offs and landings. One is unlimited. The first * string is the take offs text. The 2nd string is the landings text.
en: %s and %s
fi: %s ja %s

note: TRANS: Airlift take offs or landings, no unlimited. * Number is airlift capacity.
en: %d take off or landing | %d take offs or landings
fi[0]: %d lentoonlähtö tai laskeutuminen
fi[1]: %d lentoonlähtöä tai laskeutumista

note: TRANS: airlift unlimited take offs may be spent symbol * used above.
en: ?landings:*
fi: *

note: TRANS: Airlift. Possible take offs text. Number is * airlift capacity.
en: ?takeoffs:%4d
fi: %4d

note: TRANS: Airlift. Possible landings text.
en: ?landings:%4d
fi: %4d

note: TRANS: Airlift take offs and landings. One is unlimited. The first * string is the take offs text. The 2nd string is the landings text. * For English, initials of d)epartures and a)rrivals were chosen.
en: d: %s a: %s
fi: l: %s s: %s

note: TRANS: Airlift take offs or landings, no unlimited
en: ?airlifts:%s
fi: %s

en: ?city_state:Celebrating
fi: Juhlii

en: ?city_state:Disorder
fi: Levoton

en: ?city_state:Peace
fi: Rauhallinen

en: (worklist)
fi: (työlista)

en: ?city:Name
fi: Nimi

en: City Name
fi: Kaupungin nimi

note: TRANS: this and similar literal strings interpreted as (Qt) HTML
en: Nation
fi: Kansakunta

en: ?size [short]:Sz
fi: Koko

en: Size
fi: Koko

en: State
fi: Tila

en: Celebrating/Peace/Disorder
fi: Juhlii/Rauhallinen/Levoton

en: Concise *=Celebrating, X=Disorder
fi: Lyhyesti *=Juhlii, X=Levoton

en: ?Happy workers:H
fi: O

en: Workers: Happy
fi: Työläiset: Onnellisia

en: ?Content workers:C
fi: R

en: Workers: Content
fi: Työläiset: Rauhallisia

en: ?Unhappy workers:U
fi: T

en: Workers: Unhappy
fi: Työläiset: Tyytymättömiä

en: ?Angry workers:A
fi: V

en: Workers: Angry
fi: Työläiset: Vimmoissaan

en: ?city:Workers
fi: Työläiset

en: ?happy/content/unhappy/angry:H/C/U/A
fi: O/R/T/V

en: Workers: Happy, Content, Unhappy, Angry
fi: Työläiset: Onnellisia, Rauhallisia, Tyytymättömiä, Vimmoissaan

en: Best
fi: Paras

en: attack
fi: hyökkäys

en: Best attacking units
fi: Parhaat hyökkäysyksiköt

en: defense
fi: puolustus

en: Best defending units
fi: Parhaat puolustusyksiköt

en: Units
fi: Yksiköt

note: TRANS: Header "Number of units inside city"
en: ?Present (units):Here
fi: paikalla

en: Number of units present
fi: Paikalla olevien yksiköiden määrä

note: TRANS: Header "Number of units supported by given city"
en: ?Supported (units):Owned
fi: ylläp.

en: Number of units supported
fi: Ylläpidettyjen yksiköiden määrä

note: TRANS: Header "It will take this many turns before city grows"
en: ?food (population):Grow
fi: Kasvu

en: ?Stock/Target:(Have/Need)
fi: (on/tarvitaan)

en: Turns until growth/famine
fi: Vuoroa kasvuun/nälänhätään

en: Surplus
fi: Ylijäämä

en: ?food/production/trade:F/P/T
fi: R/T/K

en: Surplus: Food, Production, Trade
fi: Ylijäämä: Ruokaa, Tuotantoa, Kauppaa

en: ?Food surplus [short]:+F
fi: +R

en: Surplus: Food
fi: Ylijäämä: Ruokaa

en: ?Production surplus [short]:+P
fi: +T

en: Surplus: Production
fi: Ylijäämä: Tuotantoa

en: ?Production loss (waste) [short]:-P
fi: -T

en: Waste
fi: Hävikki

en: ?Trade surplus [short]:+T
fi: +K

en: Surplus: Trade
fi: Ylijäämä: Kauppaa

en: ?Trade loss (corruption) [short]:-T
fi: -K

en: Corruption
fi: Korruptio

en: Economy
fi: Talous

en: ?gold/luxury/science:G/L/S
fi: K/L/T

en: Economy: Gold, Luxuries, Science
fi: Talous: Kultaa, Luksusta, Tutkimuspanosta

en: ?Gold:G
fi: K

en: Economy: Gold
fi: Talous: Kultaa

en: ?Luxury:L
fi: L

en: Economy: Luxury
fi: Talous: Luksusta

en: ?Science:S
fi: T

en: Economy: Science
fi: Talous: Tutkimuspanosta

en: ?Culture:Clt
fi: Klt

en: Culture (History+Performance)
fi: Kulttuuri (Historia+Performanssit)

en: ?History:Hst
fi: Hst

en: Culture: History (and gain per turn)
fi: Kulttuuri: Historia (ja etu vuoroa kohden)

en: ?Performance:Prf
fi: Prf

en: Culture: Performance
fi: Kulttuuri: Performanssit

en: ?Continent:C
fi: S

en: Continent number
fi: Saaren numero

en: ?number_trade_routes:n
fi: K

en: ?number_trade_routes:R
fi: R

en: Number (and total value) of trade routes
fi: Kauppareittien määrä (ja yhteenlaskettu arvo)

en: ?pollution [short]:Pol
fi: Saa

en: ?stats:Pollution
fi: Saasteita

en: ?plague risk [short]:Pla
fi: Rut

en: Plague risk per turn
fi: Ruttoriski vuoroa kohden

en: ?cma:Governor
fi: Käskynhaltija

en: Citizen Governor
fi: Käskynhaltija

note: TRANS: "BS" = "build slots"
en: BS
fi: Y/V

en: Maximum units buildable per turn
fi: Yhden vuoron aikana tuotettavien yksiköiden enimmäismäärä

en: Production
fi: Tuotanto

en: Turns/Buy
fi: Vuoroa/ostohinta

en: Currently Building
fi: Tuottaa parhaillaan

en: Specialists:
fi: Erikoisosaajat:

en: ?specialist:S
fi: E

en: Specialists: %s
fi: Erikoisosaajat: %s

en: Special
fi: Erityispiirteet

en: Can't load requested tileset %s!
fi: Halutun kuvituksen %s lataaminen epäonnistui!

note: TRANS: "Announce" is exactly what user must type, do not translate.
en: Announce PROTO
fi: Announce PROTOKOLLA

en: Announce game in LAN using protocol PROTO (IPv4/IPv6/none)
fi: Mainosta peliä lähiverkossa (LAN) yhteyskäytännöllä PROTOKOLLA (IPv4/IPv6/none = ei mikään)

en: Skip connect dialog
fi: Ohita liittymisikkuna

note: TRANS: "debug" is exactly what user must type, do not translate.
en: debug LEVEL
fi: debug TASO

en: Set debug log level (one of f,e,w,n,v,d, or d:file1,min,max:...)
fi: Aseta debug-lokitaso (f,e,w,n,v,d tai d:tiedosto1,min,max:...)

en: Set debug log level (one of f,e,w,n,v)
fi: Aseta debug-lokitaso (f,e,w,n,v,d)

note: TRANS: "Fatal" is exactly what user must type, do not translate.
en: Fatal [SIGNAL]
fi: Fatal [SIGNAALI]

en: Raise a signal on failed assertion
fi: Lähetä signaali hylätystä oikeellisuustarkistuksesta

note: TRANS: "file" is exactly what user must type, do not translate.
en: file FILE
fi: file TIEDOSTO

en: Load saved game FILE
fi: Lataa tallennettu peli tiedostosta TIEDOSTO

en: Print a summary of the options
fi: Näytä yhteenveto valitsimista

en: Do not request hack access to local server
fi: Älä yritä saada hack-tason kontrollia paikalliselta palvelimelta

note: TRANS: "log" is exactly what user must type, do not translate.
en: log FILE
fi: log TIEDOSTO

en: Use FILE as logfile (spawned server also uses this)
fi: Käytä tiedostoa TIEDOSTO lokia varten (myös synnytetty palvelin)

en: Connect to the metaserver at HOST
fi: Yhdistä metapalvelimeen osoitteessa HOST

note: TRANS: "name" is exactly what user must type, do not translate.
en: name NAME
fi: name NIMI

en: Use NAME as username on server
fi: Käytä nimeä NIMI pelaajanimenä palvelimella

note: TRANS: "port" is exactly what user must type, do not translate.
en: port PORT
fi: port PORTTI

en: Connect to server port PORT (usually with -a)
fi: Yhdistä palvelimen porttiin PORTTI (yleensä -a:lla)

en: Use PLUGIN for sound output %s
fi: Käytä liitännäistä PLUGIN äänentoistoon %s

note: TRANS: "read" is exactly what user must type, do not translate.
en: read FILE
fi: read TIEDOSTO

en: Read startup script FILE (for spawned server only)
fi: Lue käynnistysskripti tiedostosta TIEDOSTO (vain synnytetty palvelin)

en: Connect to the server at HOST (usually with -a)
fi: Yhdistä palvelimeen osoitteessa HOST (yleensä -a:lla)

note: TRANS: "Sound" is exactly what user must type, do not translate.
en: Sound FILE
fi: Sound TIEDOSTO

en: Read sound tags from FILE
fi: Lue äänitiedot tiedostosta TIEDOSTO

note: TRANS: "music" is exactly what user must type, do not translate.
en: music FILE
fi: music TIEDOSTO

en: Read music tags from FILE
fi: Lue musiikkitiedot tiedostosta TIEDOSTO

note: TRANS: "tiles" is exactly what user must type, do not translate.
en: tiles FILE
fi: tiles TIEDOSTO

en: Use data file FILE.tilespec for tiles
fi: Käytä tiedostoa TIEDOSTO.tilespec kuvitustyylinä

en: Print the version number
fi: Näytä versionumero

en: Warn about deprecated modpack constructs
fi: Varoita muunnospakettien käyttämistä vanhentuneista ominaisuuksista

en: Invalid signal number "%s".
fi: Signaalin numero "%s" ei kelpaa.

en: Try using --help.
fi: Kokeile parametriä --help.

en: Invalid port "%s" specified with --port option.
fi: Epäkelpo portti "%s" --port-parametrille.

en: Invalid debug level "%s" specified with --debug option.
fi: Epäkelpo debug-taso "%s" --debug-parametrille.

en: Invalid announce protocol "%s".
fi: Epäkelpo ilmoituskäytäntö "%s".

en: Unrecognized option: "%s"
fi: Tunnistamaton asetus: "%s"

note: TRANS: don't translate option names
en: -f/--file and -a/--autoconnect options are incompatible
fi: -f/--file ja -a/--autoconnect optioita ei voi käyttää yhdessä

en: Failed to start local server; aborting.
fi: Paikallisen palvelimen käynnistäminen epäonnistui, lopetan.

en: There was an error while auto connecting; aborting.
fi: Automaattisen liittymisen aikana tapahtui virhe, lopetan.

en: Game started.
fi: Peli on käynnissä.

en: Changing production of every %s into %s.
fi: Vaihdettu tuotanto kaikkialla: %s -> %s.

en: ?embassy:Both
fi: Molemmilla

en: ?embassy:Yes
fi: On

en: ?embassy:With Us
fi: Meidän kanssamme

en: ?embassy:Contact
fi: Yhteys

en: ?embassy:No Contact
fi: Ei yhteyttä

en: ?vision:Both
fi: Molemmille

en: ?vision:To Them
fi: Heille

en: ?vision:To Us
fi: Meille

en: The %s give %s
fi: %s antavat %s

en: The %s give an unknown city
fi: %s antavat tuntemattoman kaupungin

en: The %s give %d gold | The %s give %d gold
fi[0]: %s antavat %d kultaa
fi[1]: %s antavat %d kultaa

en: The %s give their worldmap
fi: %s antavat maailmankarttansa

en: The %s give their seamap
fi: %s antavat merikarttansa

en: The parties agree on a cease-fire
fi: Osapuolet sopivat tulitauosta

en: The parties agree on a peace
fi: Rauhansopimuksesta sovitaan

en: The parties create an alliance
fi: Osapuolet muodostavat liiton

en: The %s give shared vision
fi: %s jakavat näkymänsä

en: The %s give an embassy
fi: %s myöntävät lähetystön

en: The %s share tiles
fi: %s jakavat ruutunsa

en: Popup Request
fi: Ikkunapyyntö

en: You can't buy %s in %s!
fi: %s ei ole ostettavissa kaupungissa %s!

note: TRANS: %s is a production type; this whole string is a sentence * fragment that is only ever included in one other string * (search comments for this string to find it)
en: %s costs %d gold | %s costs %d gold
fi[0]: %s maksaa %d
fi[1]: %s maksaa %d

note: TRANS: %s is a pre-pluralised sentence fragment: * "%s costs %d gold"
en: %s and you only have %d gold. | %s and you only have %d gold.
fi[0]: %s mutta sinulla on vain %d kulta.
fi[1]: %s mutta sinulla on vain %d kultaa.

en: unknown reason
fi: tuntemattomasta syystä

en: Lost connection to server (%s)!
fi: Yhteys palvelimeen katkesi (%s)!

en: Failed looking up host.
fi: Palvelimen nimeä ei löydy.

en: Connection in progress.
fi: Yhdistäminen käynnissä

en: Disconnected from server.
fi: Yhteys palvelimeen katkesi.

en: server disconnected
fi: yhteys katkesi

en: read error
fi: yhteysvirhe

en: Failed to contact server "%s" at port %d as "%s" after %d attempts
fi: Palvelimen "%s" porttiin %d yhdistyminen nimellä "%s" epäonnistui %d yrityksen jälkeen

en: Connection to server refused. Please start the server.
fi: Palvelimeen ei saada yhteyttä. Ole hyvä ja käynnistä se.

en: Error contacting server "%s" at port %d as "%s":
     %s
fi: Virhe yhdistettäessä palvelimeen "%s", portti %d, nimellä "%s":
    %s

en: Auto-connecting to server "%s" at port %d as "%s" every %f second(s) for %d times
fi: Automaattinen yhdistys palvelimeen "%s", portti %d, nimellä "%s" %f sekunnin välein %d kertaa

en: Starting local server...
fi: Käynnistän paikallisen palvelimen...

en: Couldn't start the server.
fi: Palvelimen käynnistys epäonnistui.

en: You'll have to start one manually. Sorry...
fi: Sinun pitää käynnistää palvelin käsin. Pahoittelen.

en: Cannot find freeciv storage directory
fi: Freecivin talletushakemistoa ei löydy

en: You'll have to start server manually. Sorry...
fi: Sinun pitää käynnistää palvelin käsin. Pahoittelen.

en: Couldn't connect to the server.
fi: Palvelimeen yhdistäminen epäonnistui.

en: We probably couldn't start it from here.
fi: Sen käynnistäminen täältä käsin ei todennäköisesti onnistunut.

en: Established control over the server. You have command access level 'hack'.
fi: Palvelimen hallintatila asetettu. Sinulla on komentotaso 'hack'.

en: Failed to obtain the required access level to take control of the server. Attempting to shut down server.
fi: Palvelimen hallintaan ottamiseen tarvittavan komentotason saaminen epäonnistui. Yritän sulkea palvelimen.

note: TRANS: Only Nuclear or ICBM can do Explode * Nuclear. TRANS: Only Diplomat or Spy can do Steal Gold.
en: Only %s can do %s.
fi: Vain %s voi tehdä toimen %s.

note: TRANS: Spy can't do Explode Nuclear. TRANS: Spy can't do Capture Units.
en: %s can't do %s.
fi: %s ei voi tehdä toimintoa %s.

en: Only transporter units can be unloaded.
fi: Vain kuljetusyksiköt pystyvät purkamaan lastinsa.

en: Joining a city uses the unit
fi: Kaupunkiin littyminen kuluttaa yksikön

note: TRANS: Unable to get rid of Leader.
en: Unable to get rid of %s.
fi: Et voi hankkiutua eroon yksiköstä %s.

en: Only worker units can be put into auto working mode.
fi: Vain työläiset voidaan automatisoida.

note: TRANS: paradrop target tile.
en: Click on a tile to paradrop to it.
fi: Valitse laskuvarjohypyn kohderuutu.

en: Only paratrooper units can do this.
fi: Vain laskuvarjojääkärit pystyvät tähän.

note: TRANS: teleport target tile.
en: Click on a tile to teleport to it.
fi: Valitse teleporttauksen kohderuutu.

en: Only teleporting units can do this.
fi: Vain teleporttaajayksiköt pystyvät tähän.

en: Didn't find a route to the destination!
fi: Kohteeseen ei löytynyt käyttökelpoista reittiä!

en: Oh my! You seem to have no capital!
fi: Katsohan mokomaa, sinulla ei näköjään ole pääkaupunkia!

note: TRANS: Perform action inside a goto.
en: Click on a tile to do %s against it.
fi: Valitse kohderuutu toiminnolle %s.

note: TRANS: "Do..." action selection dialog target.
en: Click on a tile to act against it. Press 'd' again to act against own tile.
fi: Klikkaa ruutua kohdistaaksesi toimesi siihen. Uusi 'd' -painallus valitsee kohteeksi toimijan oman ruudun.

en: Terrain
fi: Maasto

en: Change tile terrain.
    Shortcut: t
    Select terrain type: shift+t or right-click here.
fi: Muokkaa ruudun maastoa.
    Pikanäppäin: t
    Valitse maastotyyppi: vaihto+t tai hiiren oikea nappi.

en: Terrain Resource
fi: Luonnonvara

en: Change tile terrain resources.
    Shortcut: r
    Select resource type: shift+r or right-click here.
fi: Muokkaa ruudun maaston luonnonvaroja.
    Pikanäppäin: r
    Valitse maastotyyppi: vaihto+r tai hiiren oikea nappi.<

en: Terrain Special
fi: Maaston erityispiirre

en: Modify tile specials.
    Shortcut: s
    Select special type: shift+s or right-click here.
fi: Muokkaa ruudun maaston erityispiirteitä.
    Pikanäppäin: s
    Valitse erityispiirre: vaihto+s tai hiiren oikea nappi.

en: Road
fi: tie

en: Modify roads on tile.
    Shortcut: p
    Select road type: shift+p or right-click here.
fi: Muokkaa ruudussa olevia teitä.
    Pikanäppäin: p
    Valitse tietyyppi: vaihto+p tai hiiren oikea nappi.

en: Military Base
fi: Tukikohta

en: Create a military base.
    Shortcut: m
    Select base type: shift+m or right-click here.
fi: Luo tukikohta.
    Pikanäppäin: m
    Valitse tukikohtatyyppi: vaihto+m tai hiiren oikea nappi.

en: Unit
fi: Yksikkö

en: Create unit.
    Shortcut: u
    Select unit type: shift+u or right-click here.
fi: Luo yksikkö.
    Pikanäppäin: u
    Valitse yksikkötyyppi: vaihto+u tai hiiren oikea nappi.

en: City
fi: Kaupunki

en: Create city.
    Shortcut: c
fi: Luo kaupunki.
    Pikanäppäin: c

en: Vision
fi: Näkymä

en: Modify player's tile knowledge.
    Shortcut: v
fi: Muokkaa pelaajan näkymää ruutuun.
    Pikanäppäin: v

en: Start Position
fi: Aloituspaikka

en: Place a start position which allows any nation to start at the tile. To allow only certain nations to start there, middle click on the start position on the map and use the property editor.
    Shortcut: b
fi: Luo ruutuun aloituspaikka, jonka luota kansakunta voi aloittaa pelin. Hiiren keskinapilla voit muokata paikan ominaisuuksia, voit esimerkiksi rajoittaa mitkä kansakunnat voivat aloittaa tältä paikalta.
    Pikanäppäin: b

en: Copy/Paste
fi: Leikkaa/liimaa

en: Copy and paste tiles.
    Shortcut for copy mode: shift-c
    Shoftcut for paste mode: shift-v
fi: Leikkaa ja liimaa ruutuja.
    Pikanäppäin kopiointitilalle: vaihto-c
    Pikanäppäin liimaustilalle: vaihto-v

en: Paint
fi: Maalaa

en: Erase Value
fi: Poista arvo

en: Erase
fi: Poista

en: Copy
fi: Kopioi

en: Paste
fi: Liitä

en: Toggle erase mode.
    Shortcut: shift-d
fi: Aseta poistotila.
    Pikanäppäin: vaihto-d

en: Toggle copy mode.
    Shortcut: shift-c
fi: Aseta kopiointitila.
    Pikanäppäin: vaihto-c

en: Toggle paste mode.
    Shortcut: shift-v
fi: Aseta liittämistila.
    Pikanäppäin: vaihto-v

en: Buffer empty.
fi: Puskuri on tyhjä.

en: %d tile copied. | %d tiles copied.
fi[0]: %d ruutu kopioitu.
fi[1]: %d ruutua kopioitu.

en: (noname)
fi: (nimetön)

note: TRANS: Used below. Separate so treasury content too can determine * if this is plural.
en: Treasury contains %d gold. | Treasury contains %d gold.
fi[0]: Kassan pohjalla on vain yksi (%d) kulta.
fi[1]: Kassassa on %d kultaa.

note: TRANS: %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Bribe unit for %d gold?
    %s | Bribe unit for %d gold?
    %s
fi[0]: Lahjo yksikkö %d kullalla?
    %s
fi[1]: Lahjo yksikkö %d kullalla?
    %s

en: Bribe Enemy Unit
fi: Lahjo vihollisen yksikkö

note: TRANS: %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Bribing the unit costs %d gold.
    %s | Bribing the unit costs %d gold.
    %s
fi[0]: Yksikön lahjominen maksaa %d kullan.
    %s
fi[1]: Yksikön lahjominen maksaa %d kultaa.
    %s.

en: Traitors Demand Too Much!
fi: Kapinalliset ovat liian ahneita!

en: Steal Technology
fi: Varasta teknologiaa

en: _Cancel
fi: Peru (_C)

en: _Steal
fi: Varasta

en: Select Advance to Steal
fi: Valitse varastettava edistysaskel

en: _Advances:
fi: _Edistysaskeleet:

note: TRANS: %s is a unit name, e.g., Spy
en: At %s's Discretion
fi: %s päättäköön itse

en: Sabotage Improvements
fi: Sabotoi rakennushanke

en: _Sabotage
fi: _Sabotoi

en: Select Improvement to Sabotage
fi: Valitse sabotoitava rakennushanke

en: _Improvements:
fi: Valmistuneet _rakennushankkeet:

en: City Production
fi: Kaupungin tuotanto

en: You can't incite a revolt in %s.
fi: Et voi lietsoa kapinaa kaupungissa %s.

en: City can't be incited!
fi: Kaupungissa ei voi lietsoa kapinaa!

note: TRANS: %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Incite a revolt for %d gold?
    %s | Incite a revolt for %d gold?
    %s
fi[0]: Käytetäänkö kapinan lietsomiseen %d kulta?
    %s
fi[1]: Käytetäänkö kapinan lietsomiseen %d kultaa?
    %s

en: Incite a Revolt!
fi: Lietso kapinaa!

note: TRANS: %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Inciting a revolt costs %d gold.
    %s | Inciting a revolt costs %d gold.
    %s
fi[0]: Kapinan järjestäminen maksaisi %d kullan.
    %s
fi[1]: Kapinan järjestäminen maksaisi %d kultaa.
    %s

en: Target unit selection
fi: Kohdeyksikön valinta

en: Looking for target unit:
fi: Etsii kohdeyksikköä:

en: Units at tile:
fi: Ruudun yksiköt:

en: Select
fi: Valitse

note: TRANS: GTK action selection dialog extra target * selection dialog title.
en: Target extra selection
fi: Kohderuutulisän valinta

note: TRANS: GTK action selection dialog extra target * selection dialog actor unit label. TRANS: Pillage dialog actor text.
en: Looking for target extra:
fi: Etsii kohteena olevaa ruutulisää:

note: TRANS: GTK action selection dialog extra target * selection dialog extra list label.
en: Extra targets:
fi: Ruutulisäkohteet:

note: TRANS: %s is a unit name, e.g., Spy
en: Choose Your %s's Strategy
fi: Anna toimintaohjeet yksiköllesi %s

en: Your %s from %s reaches the city of %s.
    What now?
fi: %s kaupungista %s saapuu kaupunkiin %s.
    Mitä nyt?

en: Your %s has arrived at %s.
    What is your command?
fi: %s on saapunut kaupunkiin %s.
    Mikä on komentosi?

note: TRANS: Your Spy is ready to act against Roman Freight.
en: Your %s is ready to act against %s %s.
fi: Lähettämäsi %s on valmis toimimaan %s yksikköä %s vastaan.

note: TRANS: %s is a unit name, e.g., Diplomat, Spy
en: Your %s is waiting for your command.
fi: %ssi odottaa toimintaohjeita

en: Change unit target
fi: Vaihda kohdeyksikköä

en: Change extra target
fi: Vaihda kohderuutulisää

en: Show Location
fi: Näytä kohde

en: _Wait
fi: O_dota

note: TRANS: comma-separated list of player/user names for completion
en: Suggestions: %s.
fi: Vaihtoehtoja: %s

en: No visible unit on this tile.
fi: Ei yksikköä näkyvissä tässä ruudussa.

en: This city isn't known!
fi: Kyseistä kaupunkia ei tunneta!

en: This tile doesn't exist in this game!
fi: Kyseistä ruutua ei ole pelissä!

en: This unit isn't known!
fi: Kyseistä yksikköä ei tunneta!

en: Cleared output window.
fi: Tulostusikkuna tyhjennetty.

note: TRANS: "text" or "background".
en: Select the %s color
fi: Valitse %s väri

en: C_lear
fi: Tyhjennä (_L)

en: _OK
fi: Hyväksy (_O)

en: Bold
fi: Vahva

en: Bold (Ctrl-B)
fi: Lihavoitu (Ctrl-B)

en: Italic
fi: Kursiivi

en: Italic (Ctrl-I)
fi: Kursiivi (Ctrl-I)

en: Strikethrough
fi: Yliviivattu

en: Strikethrough (Ctrl-S)
fi: Yliviivattu (Ctrl-S)

en: Underline
fi: Alleviivattu

en: Underline (Ctrl-U)
fi: Alleviivattu (Ctrl-U)

en: Color
fi: Väri

en: Color (Ctrl-C)
fi: Väri (Ctrl-C)

en: foreground
fi: tekstin

en: Select the text color
fi: Valitse tekstin väri

en: background
fi: taustan

en: Select the background color
fi: Valitse taustan väri

en: OK
fi: Hyväksy

note: TRANS: "Return" means the return key.
en: Send the chat (Return)
fi: Lähetä viesti (Return)

en: Chat tools
fi: Keskustelutyökalut

en: Flag
fi: Lippu

en: Citizens
fi: Kansalaiset

en: Population: %d, Specialists: %d
fi: Väkiluku: %d, Erikoisosaajia: %d

en: Size:
fi: Koko:

en: Food:
fi: Ruokaa:

en: Prod:
fi: Tuotanto:

en: Trade:
fi: Kauppaa:

en: Gold:
fi: Kultaa:

en: Luxury:
fi: Luksus:

en: Science:
fi: Tiede:

en: Granary:
fi: Ruokavarasto:

en: Change in:
fi: Koon muutokseen:

en: Corruption:
fi: Korruptio:

en: Waste:
fi: Hävikki:

en: Culture:
fi: Kulttuuri:

en: Pollution:
fi: Saastutus:

en: Plague risk:
fi: Ruttoriski:

en: Tech Stolen:
fi: Tekniikoita varastettu:

en: Airlift:
fi: Lennättää:

en: City map
fi: Kaupungin kartta

note: TRANS: Overview tab in city dialog TRANS: Overview tab of foreign intelligence report dialog
en: _Overview
fi: _Yleiskatsaus

en: Production:
fi: Tuotanto:

en: %d/%d %d turns
fi: %d/%d %d vuoroa

en: _Buy
fi: O_sta

en: I_mprovements:
fi: Valmistuneet _rakennushankkeet:

en: Info
fi: Tietoja

en: Citymap
fi: Alue

en: Buildings
fi: Rakennukset

en: P_roduction
fi: _Tuotanto

en: Happ_iness
fi: Onnell_isuus

en: _Governor
fi: _Käskynhaltija

en: _Settings
fi: _Asetukset

en: Luxury
fi: luksus

en: Science
fi: tiede

en: Gold
fi: kultaa

en: Allow unit production to disband city
fi: Salli yksikön tuottamisen tyhjentää kaupunki

en: Overview page
fi: Yleiskatsaussivu

en: Production page
fi: Tuotantosivu

en: Happiness page
fi: Onnellisuussivu

en: Governor page
fi: Käskynhaltijasivu

en: This Settings page
fi: Tämä asetussivu

en: Last active page
fi: Viimeksi käytetty sivu

en: New citizens produce
fi: Uudet kansalaiset tuottavat

en: Next time open
fi: Seuraavalla kerralla avataan

en: R_ename...
fi: Nim_eä uudelleen...

en: _List present units...
fi: _Luettele paikalla olevat yksiköt

en: _Close
fi: Sulje (_C)

note: TRANS: city dialog title
en: <b>%s</b> - %s citizens - DISORDER
fi: <b>%s</b> – %s asukasta – LEVOTTOMUUKSIA

note: TRANS: city dialog title
en: <b>%s</b> - %s citizens - celebrating
fi: <b>%s</b> – %s asukasta – juhliva

note: TRANS: city dialog title
en: <b>%s</b> - %s citizens - happy
fi: <b>%s</b> – %s asukasta – onnellinen

note: TRANS: city dialog title
en: <b>%s</b> - %s citizens
fi: <b>%s</b> – %s asukasta

note: TRANS: city growth is blocked.  Keep short. TRANS: city growth is blocked. Keep short.
en: blocked
fi: estynyt

en: %d time | %d times
fi[0]: %d kerta
fi[1]: %d kertaa

en: Not stolen
fi: Ei varastettu

note: TRANS: never actually used with built_slots <= 1
en: Production (up to %d unit per turn): | Production (up to %d units per turn):
fi[0]: Tuotanto (jopa %d yksikköä joka vuoro):
fi[1]: Tuotanto (jopa %d yksikköä joka vuoro):

en: Press <b>ENTER</b> or double-click to sell an improvement.
fi: Paina <b>ENTER</b> tai kaksoisnapsauta myydäksesi rakennuksen.

en: Great Wonder - cannot be sold.
fi: Suuri ihme – ei myytävissä.

en: Small Wonder - cannot be sold.
fi: Pieni ihme – ei myytävissä.

en: Supported units %d
fi: Ylläpidettyjä yksiköitä %d

en: Present units %d
fi: Paikallaolevia yksiköitä %d

en: Cen_ter
fi: Keskitä

en: _Activate unit
fi: _Aktivoi yksikkö

en: Activate unit, _close dialog
fi: Aktivoi yksikkö, _sulje ikkuna

en: _Disband unit
fi: Lakkauta

en: _Load unit
fi: _Lastaa yksikkö

en: _Unload unit
fi: P_ura lasti

en: _Sentry unit
fi: Jätä vartioimaan

en: _Fortify unit
fi: Linnoittaudu

en: U_pgrade unit
fi: A_janmukaista yksikkö

en: There's no suitable extra to order.
fi: Ei löydy sopivaa ruutulisää tilattavaksi.

en: What Action to Request
fi: Toimenpidetilaus

en: Select autoworker activity:
fi: Valitse automaattityöläisen toiminto:

en: Clear request
fi: Poista pyyntö

note: TRANS: Activity name, verb in English
en: ?act:Mine
fi: Rakenna kaivos

note: TRANS: Activity name, verb in English
en: Plant
fi: Istuta

en: Irrigate
fi: Rakenna kasteluverkosto

en: Cultivate
fi: Viljele

en: Transform
fi: Muokkaa

en: Clean
fi: Siivoa

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Buy %s for %d gold?
    %s | Buy %s for %d gold?
    %s
fi[0]: Osta %s %d kullalla?
    %s
fi[1]: Osta %s %d kullalla?
    %s

en: Buy It!
fi: Osta se!

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: %s costs %d gold.
    %s | %s costs %d gold.
    %s
fi[0]: %s maksaisi %d kullan.
    %s
fi[1]: %s maksaisi %d kultaa.
    %s

en: Sell %s for %d gold? | Sell %s for %d gold?
fi[0]: Myydäänkö %s hintaan %d kulta?
fi[1]: Myydäänkö %s hintaan %d kultaa?

en: Sell It!
fi: Myydään pois!

en: Rename City
fi: Nimeä kaupunki uudelleen

en: What should we rename the city to?
fi: Mikä annetaan kaupungin uudeksi nimeksi?

en: Are you sure you want to sell those %s?
fi: Haluatko todella myydä rakennuksen %s?

note: TRANS: "Sold 3 Harbor for 90 gold." (Pluralisation is in gold -- * second %d -- not in buildings.)
en: Sold %d %s for %d gold. | Sold %d %s for %d gold.
fi[0]: Myyty %d × %s, saatu %d kulta.
fi[1]: Myyty %d × %s, saatu %d kultaa.

en: No %s could be sold.
fi: %s ei ole myytävissä.

en: (no worklists defined)
fi: (ei työlistaa)

en: _Production
fi: _Tuotanto

en: Chan_ge
fi: Vai_hda

en: Add _First
fi: Lisää _ensimmäiseksi

en: Add _Next
fi: Lisää _seuraavaksi

en: Add _2nd Last
fi: Lisää 2. viimeiseksi

en: Add _Last
fi: Lisää _viimeiseksi

en: Set Worklist
fi: Aseta työlistaksi

en: Append Worklist
fi: Liitä työlistaan

en: Clear _Worklist
fi: T_yhjennä työlista

en: Gover_nor
fi: _Käskynhaltija

en: S_ell
fi: _Myy

en: _Select
fi: Va_litse

en: _Display
fi: _Näytä

en: Cities
fi: Kaupungit

en: _Inspect
fi: _Tarkasta

en: Improvements
fi: Rakennushankkeet

en: Wonders
fi: Ihmeet

en: All Cities
fi: Kaikki kaupungit

en: No Cities
fi: Ei yhtään kaupunkia

en: Invert Selection
fi: Käänteinen valinta

en: Building Units
fi: Yksiköiden teko

en: Building Improvements
fi: Rakennushankkeet

en: Building Wonders
fi: Ihmeiden rakennus

en: Building Unit
fi: Tekee yksikköä

en: Building Improvement
fi: Rakentaa

en: Building Wonder
fi: Rakentaa ihmettä

en: Coastal Cities
fi: Rannikkokaupungit

en: Same Island
fi: Samalla saarella olevat kaupungit

en: Supported Units
fi: Ylläpidetyt yksiköt

en: Units Present
fi: Läsnäolevat yksiköt

en: Improvements in City
fi: Kaupungissa toteutetut hankkeet

en: Wonders in City
fi: Kaupungin ihmeet

en: Available Units
fi: Tuotettavissa olevat yksiköt

en: Available Improvements
fi: Rakennettavissa oleva hankkeet

en: Available Wonders
fi: Rakennettavissa olevat ihmeet

en: Total Buy Cost: %d
fi: Ostohinnat yhteensä: %d

en: For information on
    the citizen governor and governor presets,
    including sample presets,
    see README.governor.
fi: Saadaksesi lisätietoa
    käskynhaltijasta ja toimintamalleista
    ja esimerkkejä jälkimmäisestä,
    katso README.governor.

en: Prese_ts:
fi: _Toimintamallit:

en: Ne_w
fi: _Uusi

en: _Delete
fi: Poista (_D)

en: Results
fi: Lopputulos

en: Minimal Surplus
fi: Pienin sallittu ylijäämä

en: Factor
fi: Kerroin

en: Celebrate
fi: Juhli

en: Maximize growth
fi: Maksimoi kasvu

en: Help
fi: Ohje

en: Governor Enabl_ed
fi: Käskynhaltija kä_ytössä

en: Governor Disabl_ed
fi: Käskynhaltija ei kä_ytössä

en: new preset
fi: uusi malli

en: Name new preset
fi: Nimeä uusi malli

en: What should we name the preset?
fi: Minkä niminen tämän mallin tulisi olla?

en: Remove this preset?
fi: Poistetaanko tämä malli?

en: Goto _Location
fi: Mene _kohteeseen

en: I_nspect City
fi: _Tutki kaupunkia

en: You say you wanna revolution?
fi: Haluat siis vallankumouksen?

en: Revolution!
fi: Vallankumous!

note: TRANS: Pillage dialog title.
en: What To Pillage
fi: Mitä turmellaan

note: TRANS: Pillage dialog target text.
en: Select what to pillage:
fi: Valitse mitä haluat turmella:

note: TRANS: Pillage dialog do button text.
en: Pillage
fi: Turmele

en: All
fi: Kaikki

en: Edit Nation
fi: Muokkaa kansakuntaa

en: What Nation Will You Be?
fi: Mitä kansakuntaa haluat johtaa?

en: Pick Nation
fi: Kansakunnan valinta

en: _Random Nation
fi: _Satunnainen kansakunta

en: Select a nation
fi: Valitse kansakunta

note: TRANS: nation set name followed by number of playable nations; * <b> and </b> are Pango markup and should be left alone
en: <b>%s</b> (%d nation) | <b>%s</b> (%d nations)
fi[0]: <b>%s</b> (%d kansa)
fi[1]: <b>%s</b> (%d kansaa)

en: _Nation Set:
fi: Kansakuntavalikoima:

en: Nation _Groups:
fi: Kansakuntaryhmät:

en: _Properties
fi: _Ominaisuudet

en: _Leader:
fi: Hallitsi_ja

en: City _Styles:
fi: Kaupunki_tyylit:

en: _Description
fi: _Kuvaus

en: You must select your sex.
fi: Kaikki ovat jotain sukupuolta.

en: You must select your style.
fi: Kaikilla on oltava tyylinsä.

en: You must type a legal name.
fi: Kirjoita jokin järkevä nimi.

en: Upgrade Unit!
fi: Ajanmukaista!

en: Upgrade Obsolete Units
fi: Ajanmukaista vanhentuneet yksiköt

en: Disband Units
fi: Lakkauta yksiköt

en: Tileset "%s" problem, it's probably incompatible with the ruleset:
    %s
fi: Kuvituksen "%s" ongelma, se on todennäköisesti epäyhteensopiva sääntökokoelman kanssa:
    %s

en: Tileset problem, it's probably incompatible with the ruleset:
    %s
fi: Kuvituksen ongelma, se on todennäköisesti epäyhteensopiva sääntökokoelman kanssa:
    %s

en: Are you sure you want to do %s?
    %s
fi: Oletko varma että haluat tehdä toimen %s?
    %s

en: Are you sure you want to do %s?
fi: Oletko varma että haluat tehdä toimen %s?

en: World-map
fi: Maailmankartta

en: Sea-map
fi: Merikartta

en: _Maps
fi: _Kartat

en: _Advances
fi: Edistys_askeleet

note: TRANS: All technologies menu item in the diplomatic dialog.
en: All advances
fi: Kaikki teknologiat

en: _Cities
fi: Kaupun_git

en: _Give shared vision
fi: Jaa näk_ymä

en: Give _embassy
fi: Läh_etystö

en: _Share tiles
fi: _Jaa ruudut

en: ?diplomatic_state:Cease-fire
fi: Tulitauko

en: ?diplomatic_state:Peace
fi: Rauha

en: ?diplomatic_state:Alliance
fi: Liittouma

en: _Pacts
fi: So_pimukset

en: Cancel _all meetings
fi: Peruuta k_aikki tapaamiset

en: Diplomacy [%d]
fi: Diplomatia [%d]

en: Accept treaty
fi: Hyväksy sopimus

en: Cancel meeting
fi: Peruuta tapaaminen

en: Add Clause...
fi: Lisää ehto...

en: C_lauses:
fi: Eh_dot:

en: --- This treaty is blank. Please add some clauses. ---
fi: --- Tämä sopimus on tyhjä. Ole hyvä ja lisää ehtoja. ---

en: Invalid amount of gold specified.
fi: Annettu rahamäärä on sopimaton.

en: The current ruleset does not define any objects corresponding to this editor tool.
fi: Nykyinen sääntökokoelma ei määrittele objekteja liittyen tähän muokkaintyökaluun.

en: Global Observer
fi: Koko pelin tarkkailija

en: Switch player point-of-view. Use this to edit from the perspective of different players, or even as a global observer.
fi: Muuta pelaajanäkökulmaa. Käytä tätä muokataksesi maailmaa eri pelaajien näkökannalta tai koko pelin tarkkailijana.

en: Show the property editor.
fi: Näytä ominaisuusmuokkain.

en: Select Tool Value
fi: Valitse työkalun arvo

en: Editor Tool
fi: Muokkaustyökalu

en: Click to change value if applicable.
fi: Napsauta muuttaaksesi arvoa, jos se on muutettavissa.

en: Click to change tool mode.
fi: Napsauta muuttaaksesi työkalun tilaa.

en: Mode
fi: Tila

en: Use this to change the "size" parameter for the tool. This parameter controls for example the half-width of the square of tiles that will be affected by the tool, or the size of a created city.
fi: Käytä tätä muuttaaksesi työkalun "koko"-parametriä. Parametri määrittää esimerkiksi työkalun vaikutuksen säteen (neliön sivun puolikkaan) tai luotavan kaupungin koon.

en: Use this to change the tool's "count" parameter. This controls for example how many units are placed at once with the unit tool.
fi: Käytä tätä muuttaaksesi työkalun "lukumäärä"-parametriä. Tämä vaikuttaa esimerkiksi siihen, montako yksikköä sijoitetaan kerralla yksikkötyökalulla.

en: Count
fi: Lukumäärä

en: Use this to change the "applied player" tool parameter. This controls for example under which player units and cities are created.
fi: Käytä tätä muuttaaksesi työkalun "kohdepelaaja"-parametriä. Tämä vaikuttaa esimerkiksi siihen, minkä pelaajan hallintaan yksikköjä ja kaupunkeja luodaan.

en: Tile
fi: Ruutu

en: Player
fi: Pelaaja

en: ?play:Game
fi: Peli

en: TRUE
fi: TOSI

en: FALSE
fi: EPÄTOSI

note: TRANS: "Number of buildings, number of small * wonders (e.g. palace), number of great wonders."
en: %db %ds %dW
fi: %dr %di %dI

note: TRANS: "Number of technologies known".
en: %d known
fi: %d tunnettu

note: TRANS: "The number of terrain specials (e.g. hut, * river, pollution, etc.) present on a tile."
en: %d present
fi: %d ruudulla

en: All nations
fi: Kaikki kansakunnat

en: %d nation | %d nations
fi[0]: %d kansakunta
fi[1]: %d kansakuntaa

en: %d byte | %d bytes
fi[0]: %d tavu
fi[1]: %d tavua

note: TRANS: Improvement never built.
en: (never)
fi: (ei koskaan)

note: TRANS: Improvement was destroyed.
en: (destroyed)
fi: (tuhoutunut)

en: ?verb:View
fi: Näytä

en: Edit
fi: Muuta

note: TRANS: As in "this tile special is present". TRANS: As in "this building is present".
en: Present
fi: On

en: Name
fi: Nimi

note: TRANS: As in "this invention is known".
en: Known
fi: Tunnetaan

note: TRANS: As in "the turn when this building was built".
en: Turn Built
fi: Vuoro, jona rakennettu

note: TRANS: As in "the player has set this nation".
en: Set
fi: Asetettu

en: Icon
fi: Ikoni

en: Image
fi: Kuva

en: Resource
fi: Luonnonvara

en: Index
fi: Indeksi

en: ?coordinate:X
fi: X

en: ?coordinate:Y
fi: Y

note: TRANS: The coordinate X in native coordinates. * The freeciv coordinate system is described in doc/HACKING.
en: NAT X
fi: LAS X

note: TRANS: The coordinate Y in native coordinates. * The freeciv coordinate system is described in doc/HACKING.
en: NAT Y
fi: LAS Y

en: Continent
fi: Manner

en: ?coordinates:X,Y
fi: X,Y

en: Specials
fi: Erityispiirteet

en: Roads
fi: tiet

en: Bases
fi: Tukikohdat

en: Address
fi: Osoite

note: TRANS: Tile property "Label" label in editor
en: ?property:Label
fi: Merkki

en: Exclude Nations
fi: Vältä kansakuntia

note: TRANS: Nations report title TRANS: Nations report action
en: Nations
fi: Kansakunnat

note: TRANS: Image header
en: Type
fi: Tyyppi

en: Moves Left
fi: Siirtoja jäljellä

en: Fuel
fi: Polttoainetta

en: Moved
fi: Liikkunut

en: Done Moving
fi: Liikkuminen valmis

note: TRANS: HP = Hit Points of a unit.
en: HP
fi: VP

en: Veteran
fi: Konkari

en: Stay put
fi: Pysy paikallaan

en: History
fi: Historia

en: Food Stock
fi: Ruokavarasto

en: Shield Stock
fi: Tuotantovaranto

en: Government
fi: Valtiomuoto

en: Age
fi: Ikä

en: Inventions
fi: Keksinnöt

en: Reserved
fi: Varattu

en: Select Weight
fi: Valitse painotus

en: How likely user is to get this player by autoselect. '-1' for default behavior.
fi: Kuinka todennäköisesti automaattivalinta antaa käyttäjälle tämän pelaajan. Arvolla '-1' käytetään oletusarvoista valintatoimintaa.

en: Scenario
fi: Skenaario

en: Scenario Name
fi: Skenaarion nimi

en: Scenario Authors
fi: Skenaarion tekijät

en: Scenario Description
fi: Skenaarion kuvaus

en: Save Random Number State
fi: Talleta satunnaislukujen tila

en: Save Players
fi: Tallenna pelaajat

en: Nation Start Positions
fi: Aloituspaikat

en: Prevent New Cities
fi: Ei kaupunkien perustamista

en: Saltwater Flooding Lakes
fi: Merivesi levittäytyy järviin reitin auetessa

en: Lock to current Ruleset
fi: Lukitse nykyiseen sääntökokoelmaan

en: Create
fi: Luo

en: Pressing this button will create a new object of the same type as the current property page and add it to the page. The specific type and count of the objects is taken from the editor tool state. So for example, the "tool value" of the unit tool and its "count" parameter affect unit creation.
fi: Tämän napin painaminen lisää sivulle uuden vastaluodun objektin, joka on samaa tyyppiä kuin tämänhetkinen ominaisuussivu. Objektien tarkka tyyppi ja määrä luetaan muokkaustyökalun tilasta. Esimerkiksi yksikkötyökalun "työkaluarvo" ja sen "lukumäärä"-parametri vaikuttavat yksikköjen luomiseen.

en: Destroy
fi: Tuhoa

en: Pressing this button will send a request to the server to destroy (i.e. erase) the objects selected in the object list.
fi: Tämän napin painaminen lähettää palvelimelle pyynnön tuhota (l. poistaa) objektiliastalta valitut objektit.

note: TRANS: %s is a type of object that can be edited, such as "Tile", * "Unit", "Start Position", etc.
en: %s Properties
fi: %s ominaisuudet

en: Filter:
fi: Suodata:

en: Enter a filter string to limit which properties are shown. The filter is one or more text patterns separated by | ("or") or & ("and"). The symbol & has higher precedence than |. A pattern may also be negated by prefixing it with !.
fi: Syötä suodatinmerkkijono rajoittaaksesi näytettäviä ominaisuuksia. Suodatin on yksi tai useampi hakulauseke, joita erottaa | ("tai") tai & ("ja"). Symbolilla & on korkeampi sitovuus kuin |:lla. Hakulausekkeen voi myös muuttaa käänteiseksi lisäämällä sen alkuun !.

en: _Refresh
fi: Vi_rkistä

en: Pressing this button will reset all modified properties of the selected objects to their current values (the values they have on the server).
fi: Tämän napin painaminen palauttaa kaikki valittujen objektien muokatut ominaisuudet nykyisiin, palvelimelle tallennettuihin arvoihinsa.

en: _Apply
fi: Käytä kerr_an

en: Pressing this button will send all modified properties of the objects selected in the object list to the server. Modified properties' names are shown in red in the properties panel.
fi: Tämän napin painaminen lähettää kaikkien listalta valittujen objektien muokatut ominaisuudet palvelimelle. Muokattujen ominaisuuksien nimet näkyvät punaisina ominaisuusnäkymässä.

en: Property Editor
fi: Ominaisuuksien muokkaus

note: TRANS: Vision layer name. Feel free to leave untranslated.
en: Seen (Main)
fi: Nähty (Pää)

note: TRANS: Vision layer name. Feel free to leave untranslated.
en: Seen (Invis)
fi: Nähty (Näkymätön)

note: TRANS: Vision layer name. Feel free to leave untranslated.
en: Seen (Subsurface)
fi: Nähty (Pinnanalainen)

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Find City
fi: Etsi kaupunki

en: _Find
fi: Etsi (_F)

en: Ci_ties:
fi: Kaupungit:

note: TRANS: current value of policy in force
en: ?multiplier:Now
fi: Nyt

en: Change policies
fi: Muuta linjauksia

en: Policies
fi: Linjaukset

en: Changes will not take effect until next turn.
fi: Muutos ei tule voimaan ennen kuin seuraavalla vuorolla.

en: Select tax, luxury and science rates
fi: Valitse hallinnon, viihteen ja tieteen meno-osuudet

en: Tax
fi: Vero

en: Lock
fi: Lukitse

en: %s max rate: %d%%
fi: %s maksimiosuus: %d%%

en: Goto/Airlift Unit
fi: Mene tai lennätä yksikkö

en: Air_lift
fi: _Lennätä

en: _Goto
fi: _Mene

en: Select destination ci_ty
fi: Valitse _kohde

en: Id
fi: Tunniste

en: Airlift
fi: Lennätä

en: Show _All Cities
fi: _Näytä kaikki kaupungit

en: No units selected.
fi: Ei valittua yksikköä.

note: TRANS: goto/airlift dialog. "Paris (airlift: 2/4)". * A set of these appear in an "and"-separated list.
en: %s (airlift: %s)
fi: %s (ilmasilta: %s)

note: TRANS: goto/airlift dialog. Too many cities to list, some omitted. * Appears at the end of an "and"-separated list.
en: ?gotodlg:more
fi: niin edelleen

note: TRANS: goto/airlift dialog. For units not currently in a city. * Appears at the end of an "and"-separated list.
en: ?gotodlg:no city
fi: poissa kaupungeista

note: TRANS: goto/airlift dialog. Current location of units; %s is an * "and"-separated list of cities and associated info
en: Currently in: %s
fi: Sijoitettuna: %s

en: This client accepts the standard Gtk command-line options
    after '--'. See the Gtk documentation.
fi: Tämä käyttöliittymä sallii Gtk:n komentoriviasetuksien
    antamisen '--':n jälkeen. Lisätietoa saat Gtk-dokumentaatiosta.

en: Other gui-specific options are:
fi: Muut tälle käyttöliittymälle ainutlaatuiset optiot ovat:

en: -r, --resolution WIDTHxHEIGHT	Assume given resolution screen
fi: -r, --resolution LEVEYSxKORKEUS	Oleta näytön kooksi annettu arvo

note: TRANS: Keep word 'default' untranslated
en: -z, --zoom LEVEL	Set zoom level; use value 'default' to reset
fi: -z, --zoom TASO	Aseta kohdistuskerroin; arvolla 'default' palautuu normaaliksi

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: Report bugs at %s
fi: Ilmoita ohjelman virheistä osoitteessa %s

en: Illegal video mode '%s'
fi: Virheellinen videomoodi '%s'

en: Fixed length turns
fi: Kiinteämittaiset kierrokset

en: Turn Done
fi: Vuoro valmis

en: Shift+Return
fi: Shift+Enter

en: ?noun:View
fi: Näkymä

en: Chat
fi: Keskustelu

en: Allies Only
fi: Vain liittolaiset

en: Clear links
fi: Poista linkkimerkinnät

en: Migrating options from gtk2 to gtk3 client
fi: Kopioin gtk2-asiakasohjelman asetuksia gtk3-asiakasohjelman asetuksiksi.

en: Migrating options from gtk3 to gtk3.22 client
fi: Kopioin gtk3-asiakasohjelman asetuksia gtk3.22-asiakasohjelman asetuksiksi.

en: Migrating gtk3-client options from freeciv-2.5 options.
fi: Kopioin gtk3-asiakasohjelman asetuksia freecivin version 2.5 asetuksista.

en: Failed to open graphical mode.
fi: Graafisen tilan avaaminen epäonnistui.

en: Are you sure you want to quit?
fi: Haluatko todella lopettaa?

en: 
    Built against gtk+ %d.%d.%d, using %d.%d.%d
    Built against glib %d.%d.%d, using %d.%d.%d
fi: 
    Käännöksessä käytetty gtk+ %d.%d.%d, nyt ajossa %d.%d.%d
    Käännöksessä käytetty glib %d.%d.%d, nyt ajossa %d.%d.%d

en: Close Tab:
    %s
fi: Sulje välilehti:
    %s

en: Cities:
fi: Kaupungit:

en: Luxuries:
fi: Luksus:

en: Buildings:
fi: Rakennukset:

en: Nationality:
fi: Kansallisuus:

en: Units:
fi: Yksiköt:

en: Wonders:
fi: Ihmeet:

en: Happiness
fi: Onnellisuus

en: Additional information is available%svia left click on the citizens.
fi: Lisätietoa saa napauttamalla asukkaita%shiiren vasemmalla napilla.

en: Base Cost:
fi: Perushinta:

en: Upkeep:
fi: Ylläpito:

en: Requirement:
fi: Vaatimukset:

en: Obsolete by:
fi: Vanhentaja:

en: Cost:
fi: Hinta:

en: Attack:
fi: Hyökkäys:

en: Defense:
fi: Puolustus:

en: Move:
fi: Liikepisteet:

en: Firepower:
fi: Tulivoima:

en: Hitpoints:
fi: Voimapisteet:

en: Basic Upkeep:
fi: Ylläpito:

en: Vision:
fi: Näkökyky:

en: Move/Defense:
fi: Liikkuminen/puolustus:

en: Food/Res/Trade:
fi: Ruokaa/tuotantoa/kauppaa:

en: Resources:
fi: Luonnonvarat:

note: TRANS: Label for build cost for extras in help. Will be followed by * something like "3 MP" (where MP = Movement Points)
en: Build:
fi: Rakentaminen:

note: TRANS: Extra conflicts in help. Will be followed by a list of extras * that can't be built on the same tile as this one.
en: Conflicts with:
fi: Estetty samasta ruudusta:

note: TRANS: Extra bonus in help. Will be followed by food/production/trade * stats like "0/0/+1", "0/+50%/0"
en: Bonus (F/P/T):
fi: Bonus (R/T/K):

note: TRANS: "None" tech
en: ?tech:None
fi: ei mikään

en: (Never)
fi: (Ei koskaan)

en: Removed
fi: Poistettu

en: Freeciv Help Browser
fi: Freeciv-ohje

en: _Back
fi: Palaa (_B)

en: _Forward
fi: Eteenpäin (_F)

en: Expand All
fi: Näytä kaikki

en: Collapse All
fi: Piilota kaikki

en: Allows
fi: Mahdollistaa:

en: Obsoletes
fi: Vanhentaa:

en: with
fi: (yhdessä askeleen

en: ?techhelp:
fi:  kanssa)

note: TRANS: "Resources: (none)" TRANS: "Conflicts with: (none)" (extras) TRANS: missing value TRANS: Missing value
en: (none)
fi: (ei mitään)

en: Cultivate Rslt/Time
fi: Viljelyn tulos/aika

en: Plant Rslt/Time
fi: Istuttamisen tulos/aika

en: Trans. Rslt/Time
fi: Muunnos saanto/aika

en: Build as irrigation
fi: Rakenna kuin kastelujärjestelmä

en: Build as mine
fi: Rakenna kuin kaivos

en: Build as road
fi: Rakenna kuin polku

en: Build as base
fi: Rakenna kuin tukikohta

note: TRANS: "MP" = movement points
en: %d MP
fi: %d lp

note: TRANS: Build time depends on terrain. TRANS: Road bonus depends on terrain.
en: Terrain specific
fi: Maastosta riippuva

note: TRANS: (Resource extra) Conflicts with:
en: Other Resources
fi: Muut luonnonvarat

note: TRANS: No output bonus from a road
en: ?bonus:None
fi: ei mitään

en: Place infrastructure
fi: Aseta infrastruktuuri

en: Close
fi: Sulje

en: First click a tile.
fi: Aloita napauttamalla ruutua.

en: - infrapoints
fi: - infrapistettä

en: %d infrapoint | %d infrapoints
fi[0]: %d piste
fi[1]: %d pistettä

en: No infra possible. Select another tile.
fi: Ei infraa valittavissa. Valitse toinen ruutu.

en: Select infra for the tile, or another tile.
fi: Valitse ruudulle tuleva infra, tai vaihda ruutua.

en: Ruler:
fi: Hallitsija:

en: Government:
fi: Valtiomuoto:

en: Capital:
fi: Pääkaupunki:

en: Tax:
fi: Vero:

en: Researching:
fi: Tutkimuskohde:

en: _Diplomacy
fi: _Diplomatia

en: _Techs
fi: _Teknologiat

en: Foreign Intelligence: %s Empire
fi: Ulkomaantiedustelu: %s valtakunta

note: TRANS: "unknown" location TRANS: "Unknown" advance/technology
en: (Unknown)
fi: (Ei tiedossa)

en: Wonders of %s Empire
fi: %s valtakunnan ihmeet

en: All Wonders are known
fi: Kaikki ihmeet tiedetään

en: Small Wonders not known
fi: Pieniä ihmeitä ei tiedetä

en: Small Wonders visible if we have an embassy
fi: Pienet ihmeet tiedetään, jos maan kanssa lähetystö

en: (unknown city)
fi: (tuntematon kaupunki)

en: (lost)
fi: (menetetty)

en: Client Lua Console
fi: Asiakasohjelman Lua-konsoli

en: Load Lua Script
fi: Lataa Lua-skripti

en: _Open
fi: Avaa (_O)

en: Build New City
fi: Perusta uusi kaupunki

en: What should we call our new city?
fi: Mikä annetaan uudelle kaupungille nimeksi?

en: Time to forced turn change,
    or estimated time to finish turn change processing.
fi: Aikaa pakotettuun kierroksen vaihtumiseen,
    tai arvioitu kierroksen vaihtumisen käsittelyyn menevä aika.

en: Turn timeout disabled.
    Between turns this shows estimated time to finish turn change processing.
fi: Kierrosten vaihtumista ei pakoteta ajan mukaan.
    Kierrosten välillä näyttää arvioidun kierroksen vaihtumisen käsittelyyn menevän ajan.

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (observer)
fi:  (tarkkailija)

en: Shows your current luxury/science/tax rates; click to toggle them.
fi: Näyttää nykyisen luksus/tutkimus/vero -tasosi, napsauta muuttaaksesi.

en: _Game
fi: _Peli

en: _Options
fi: _Asetukset

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: ?verb:_View
fi: _Näytä

en: _Improvements
fi: _Infrastruktuuri

en: C_ivilization
fi: Kansakunta

en: _Battle Groups
fi: _Taisteluryhmät

en: _Help
fi: O_hje

en: _Clear Chat Log
fi: T_yhjennä keskustelualue

en: Save Chat _Log
fi: Talleta _keskusteluviestit

en: _Local Client
fi: Paikalliset _asetukset

en: _Message
fi: _Viestiasetukset

en: _Remote Server
fi: _Etäpalvelimen asetukset

en: Save Options _Now
fi: Tallenna asetukset _nyt

en: _Reload Tileset
fi: Lataa kuvitus _uudelleen

en: _Save Game
fi: _Tallenna peli

en: Save Game _As...
fi: Tallenna peli _nimellä...

en: Save Map _Image
fi: Tallenna karttakuva

en: Save _Map Image As...
fi: Tallenna karttakuva nimellä...

en: _Leave
fi: _Poistu

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: _Find City
fi: _Etsi kaupunki

en: Work_lists
fi: _Työlistat

en: Rally point dialog
fi: Valmistuvien yksiköiden kohderuutun valinta

en: Infra dialog
fi: Infran rakennusikkuna

en: Client _Lua Script
fi: Asiakasohjelman _Lua-skripti

en: ?noun:_View
fi: _Näkymä

en: _Units
fi: _Yksiköt

en: _Nations
fi: _Kansakunnat

en: _Wonders of the World
fi: Maailman _ihmeet

en: Top Cities
fi: Parhaat kaupungit

en: _Messages
fi: _Viestit

en: _Demographics
fi: _Tilastotietoa

en: Select Battle Group 1
fi: Valitse taisteluryhmä 1

en: Assign Battle Group 1
fi: Tee taisteluryhmä 1

en: Append to Battle Group 1
fi: Lisää taisteluryhmään 1

en: Select Battle Group 2
fi: Valitse taisteluryhmä 2

en: Assign Battle Group 2
fi: Tee taisteluryhmä 2

en: Append to Battle Group 2
fi: Lisää taisteluryhmään 2

en: Select Battle Group 3
fi: Valitse taisteluryhmä 3

en: Assign Battle Group 3
fi: Tee taisteluryhmä 3

en: Append to Battle Group 3
fi: Lisää taisteluryhmään 3

en: Select Battle Group 4
fi: Valitse taisteluryhmä 4

en: Assign Battle Group 4
fi: Tee taisteluryhmä 4

en: Append to Battle Group 4
fi: Lisää taisteluryhmään 4

note: TRANS: "Overview" topic in built-in help
en: ?help:Overview
fi: Yhteenveto

en: Strategy and Tactics
fi: Strategia ja taktiikka

en: City Improvements
fi: Rakennushankkeet

en: Wonders of the World
fi: Maailman ihmeet

en: Combat
fi: Taistelu

en: Zones of Control
fi: Valvonta-alueet

en: Diplomacy
fi: Diplomatia

en: Technology
fi: Teknologia

en: Space Race
fi: Avaruuden kilpajuoksu

en: About Current Ruleset
fi: Käytetty sääntökokoelma

en: About Current Tileset
fi: Käytetty kuvitus

en: About Current Musicset
fi: Käytetty musiikkikokoelma

en: About Nations
fi: Tietoja kansakunnista

en: Connecting
fi: Yhdistäminen

en: Controls
fi: Ohjauskomennot

en: Chatline
fi: Keskustelu

en: Worklist Editor
fi: Työlistan hallinta

en: Languages
fi: Kielet

en: Copying
fi: Kopiointi

en: About Freeciv
fi: Tietoja Freecivistä

en: Save Options on _Exit
fi: Tallenna asetukset p_oistuttaessa

en: _Editing Mode
fi: _Muokkaustila

en: Cit_y Outlines
fi: Kaupunkien ääri_viivat

en: City Output
fi: Kaupunkiruutujen tuotanto

en: Map _Grid
fi: Koor_dinaatisto

en: National _Borders
fi: Valtioiden ra_jat

en: Native Tiles
fi: Sallitut ruudut

en: City Full Bar
fi: Täydellinen kaupunki-info

en: City _Names
fi: Kaupunkien _nimet

en: City G_rowth
fi: Kaupunkien kasv_u

en: City _Production
fi: Kaupungin _tuotanto

en: City Buy Cost
fi: Tuotannon ostohinnat

en: City Tra_deroutes
fi: Kaupunkien kauppare_itit

en: _Terrain
fi: _Maasto

en: C_oastline
fi: Ra_ntaviiva

en: _Paths
fi: Kulkureitit

en: _Irrigation
fi: Kaste_luverkosto

en: _Mines
fi: _Kaivokset

en: _Bases
fi: T_ukikohdat

en: _Resources
fi: Luonnonvarat

en: _Huts
fi: Majat

en: Po_llution & Fallout
fi: _Saasteet & laskeuma

en: Citi_es
fi: Kaupun_git

en: Unit Solid Background
fi: Yksivärinen yksikön tausta

en: Unit shields
fi: Yksiköiden vaakuna

en: Unit Stack Size
fi: Yksiköiden määrä

en: Focu_s Unit
fi: _Valittu yksikkö

en: Fog of _War
fi: Näkymättömän alueen hämärrys

en: _Fullscreen
fi: Kokoruututila

en: Recalculate _Borders
fi: Laske rajat _uudelleen

en: Toggle Fog of _War
fi: Näkymättömän alueen hämärrys päälle/pois

en: Game/Scenario Properties
fi: Pelin/skenaarion ominaisuudet

en: Save Scenario
fi: Tallenna skenaario

en: _Center View
fi: _Keskitä näyttö

en: _Economy
fi: _Talous

en: _Research
fi: T_utkimus

en: _Policies...
fi: Linjaukset...

en: _Spaceship
fi: _Avaruusalus

en: _Achievements
fi: Saavutukset

en: _Unit
fi: _Yksiköt

en: _Work
fi: _Työt

en: _Combat
fi: Taistel_u

en: Build _Base
fi: Rakenna tukikohta

en: Build _Path
fi: Rakenna kulkureitti

en: _Clean Nuisance
fi: Siivoa _riesa

en: _Single Unit (Unselect Others)
fi: _Vain yksi yksikkö

en: _All On Tile
fi: K_aikki ruudusta

en: Same Type on _Tile
fi: Saman tyyppiset r_uudusta

en: Same Type on _Continent
fi: Saman tyyppiset _mantereelta

en: Same Type _Everywhere
fi: Saman tyyppiset ka_ikkialta

en: Unit Selection Dialog
fi: Avaa yksiköiden valitsemisikkuna

en: _Done
fi: Valmi_s

en: _Go to
fi: _Mene

en: Go to a_nd...
fi: Siirry _ja...

en: Go _to/Airlift to City...
fi: Mene/Lennä_tä kaupunkiin

en: _Return to Nearest City
fi: Palaa lä_himpään kaupunkiin

en: Auto E_xplore
fi: _Kartoita automaattisesti

en: _Patrol
fi: _Partioi

en: _Sentry
fi: Jätä vartioimaan

en: Uns_entry All On Tile
fi: H_erätä kaikki vartioivat yksiköt ruudussa

en: _Load
fi: _Lastaa

en: _Unload
fi: P_ura lasti

en: U_nload All From Transporter
fi: Pura k_oko kuljetusalus

en: Set _Home City
fi: Vaihda kotikaupungiksi

en: Upgr_ade
fi: _Ajanmukaista

en: C_onvert
fi: Muu_nna yksikkö

en: _Disband
fi: Lakkauta _yksikkö

en: _Build City
fi: _Perusta kaupunki

en: _Auto Worker
fi: _Työstä maastoa itsenäisesti

en: Build _Road
fi: _Rakenna tie

en: Build _Irrigation
fi: Ka_iva kasteluverkosto

en: Build _Mine
fi: Louhi _kaivos

en: Connect With Roa_d
fi: Kulje _tietä rakentaen

en: Connect With Rai_l
fi: Ku_lje rautatietä rakentaen

en: Connect With _Maglev
fi: Kulje _magleviä rakentaen

en: Connect With Irri_gation
fi: Kulje kastel_uverkostoa tehden

en: Transf_orm Terrain
fi: Muuta maast_otyyppiä

en: _Clean
fi: _Siivoa

en: Fortify
fi: Linnoittaudu

en: Build Fortress
fi: Rakenna linnoitus

en: Build Airbase
fi: Rakenna lentotukikohta

en: P_aradrop
fi: Lasku_varjohyppy

en: _Pillage
fi: Tu_rmele

en: _Do...
fi: Toimi...

en: _Government
fi: Valtiomuoto

en: _Tax Rates...
fi: _Veroasteet

en: _Revolution...
fi: _Vallankumous...

en: Set local options
fi: Muokkaa paikallisia asetuksia

en: Game Settings
fi: Pelin asetukset

en: Leaving a local game will end it!
fi: Jos lähdet paikallispelistä, peli päättyy!

note: TRANS: Connect with some road type (Road/Railroad)
en: Connect With %s
fi: Mene %stä rakentaen

en: Top %d City | Top %d Cities
fi[0]: %d paras kaupunki
fi[1]: %d parasta kaupunkia

note: TRANS: Build road of specific type (Road/Railroad/Maglev) TRANS: Build irrigation of specific type TRANS: Build mine of specific type TRANS: Build road of specific type (Road/Railroad)
en: Build %s
fi: Rakenna %s

note: TRANS: %s is a unit type.
en: Upgr_ade to %s
fi: _Ajanmukaista yksiköksi %s

note: TRANS: %s is a unit type.
en: C_onvert to %s
fi: M_uunna yksiköksi %s

note: TRANS: Menu name part to be used like "Change to Improvement" *        This is about changing current production.
en: Change to %s
fi: Tee tästä %s

en: _Cultivate
fi: _Viljele

en: _Plant
fi: _Istuta

en: Transf_orm to %s
fi: Muunna maast_oksi %s

en: Message Options
fi: Viestiasetukset

en: Where to display messages?
    <b>Out</b>put window ; <b>Mes</b>sages window ; <b>Pop</b>up individual window
fi: Missä viestit näytetään?
    <b>Tek</b>sti-ikkunassa; <b>Vie</b>sti-ikkunassa; <b>Eri</b>llisessä ikkunassa

en: Event
fi: Tapahtuma

en: Out
fi: Tek

en: Mes
fi: Vie

en: Pop
fi: Eri

en: Messages
fi: Viestit

en: Refresh this option
fi: Hae asetus

en: Reset this option
fi: Palauta oletusarvo

en: Apply the changes for this option
fi: Ota muutettu arvo käyttöön

en: Select a color
fi: Valitse väri

en: _Save
fi: Tallenna (_S)

en: Reset
fi: Oletusarvot

en: Compiling scenario list.
fi: Koostetaan skenaariolistaa.

note: TRANS: "version 2.6.0, gui-gtk-3.22 client"
en: %s%s, %s client
fi: %s%s, käyttöliittymä %s

note: TRANS: "version 2.6.0 *         commit: [modified] <git commit id> *         gui-gtk-3.22 client"
en: %s%s
    commit: %s
    %s client
fi: %s%s
    revisiotunniste: %s
    käyttöliittymä %s

en: Start _New Game
fi: Aloita _uusi peli

en: Start _Scenario Game
fi: Aloita _skenaariopeli

en: _Load Saved Game
fi: _Lataa tallennettu peli

en: C_onnect to Network Game
fi: _Yhdistä verkkopeliin

en: Client Settings
fi: Asiakasohjelman asetukset

en: E_xit
fi: Poistu (_X)

en: Select Location to Save
fi: Valitse sijainti johon tallennetaan

en: _Browse...
fi: _Selaa...

en: Pass_word:
fi: _Salasana:

en: New Pass_word:
fi: Uusi _Salasana:

en: Passwords don't match, enter password.
fi: Salasanat eivät täsmää, anna salasana.

en: Server Name
fi: Palvelimen nimi

en: Port
fi: Portti

en: Version
fi: Versio

en: Status
fi: Tila

en: Players
fi: Pelaajat

en: Humans
fi: Ihmisiä

en: Comment
fi: Lisätiedot

en: Local _Area Network
fi: Paikallisverkko (_LAN)

en: Internet _Metaserver
fi: Internet-metapalvelin

en: _Host:
fi: Palvelin:

en: _Port:
fi: _Portti:

en: _Login:
fi: Kirjautumisnimi:

en: Conf_irm Password:
fi: Vahv_ista salasana:

en: Host
fi: Palvelin

en: C_onnect
fi: _Yhdistä

en: Connection name: %s
fi: Yhteyden nimi: %s

en: Player name: %s
fi: Pelaajan nimi: %s

en: Host: %s
fi: Palvelin: %s

en: Player/conn info
fi: Pelaaja/yht-tiedot

en: %s info
fi: %s-tiedot

en: Toggle player ready
fi: Vaihda pelaajan valmiustilaa

en: Pick nation
fi: Valitse kansakunta

en: Observe this player
fi: Tarkkaile tätä pelaajaa

en: Take this player
fi: Ota tämä pelaaja

en: Cut connection
fi: Katkaise yhteys

en: Aitoggle player
fi: Vaihda pelaaja AI-hallintaan/hallinnasta

en: Remove player
fi: Poista pelaaja

note: TRANS: Give access level to a connection.
en: Give %s access
fi: Anna tason %s pääsy

note: TRANS: e.g., "Put on Team 5"
en: Put on %s
fi: Liitä joukkueeseen %s

en: Not _ready
fi: _Ei valmis

en: _Ready
fi: _Valmis

en: _Start
fi: _Aloita

en: _Take %s
fi: _Hallitse pelaajaa %s

en: Pick _Nation
fi: Valitse ka_nsakunta

en: _Take a Player
fi: Hallitse pelaajaa

en: _Observe %s
fi: Tarkkaile pelaajaa %s

en: _Observe
fi: _Tarkkaile

en: Do not _observe
fi: Älä _tarkkaile

en: Random
fi: Satunnainen

en: Observer
fi: Tarkkailija

en: Detached
fi: Irrotettu

note: TRANS: Keep individual lines short
en: Number of _Players
    (including AI):
fi: Pelaajamäärä,
    mukaanlukien AI-pelaajat:

en: AI Skill _Level:
fi: AI:n vaikeus_taso:

en: Ruleset:
fi: Sääntökokoelma:

en: _More Game Options...
fi: _Enemmän peliasetuksia...

en: Ready
fi: Valmis

en: ?player:Leader
fi: Hallitsija

en: Border
fi: Raja

en: Team
fi: Joukkue

en: Choose Saved Game to Load
fi: Valitse ladattava peli

en: Choose Saved Game to _Load:
fi: Valitse _ladattava peli:

note: TRANS: Old scenario format version TRANS: Unknown scenario format
en: pre-2.6
fi: Vanhempi kuin 2.6

en: Choose a Scenario
fi: Valitse skenaario

en: Choose a _Scenario:
fi: Valitse _skenaario

en: Filename:
fi: Tiedostonimi:

note: TRANS: Scenario format version
en: Format:
fi: Versioyhteensopivuus:

en: Save Game
fi: Tallenna peli

en: Saved _Games:
fi: Tallennetut _pelit:

en: Save _Filename:
fi: Tallenna _tiedostoon:

en: Saved Sce_narios:
fi: Tallennetut ske_naariot:

en: Save Sc_enario:
fi: Tallenna sk_enaario

en: Save Map Image
fi: Tallenna karttakuva

en: Saved Map _Images:
fi: Tallennetut karttakuvat:

en: Save _Map Images:
fi: Tallenna karttakuvat:

en: Error
fi: Virhe

en: Error Creating the Map Image!
fi: Virhe karttakuvaa luotaessa!

en: _Meet
fi: Tapaa

en: Cancel _Treaty
fi: Pura _sopimus

en: _Withdraw Vision
fi: _Lopeta näkymä

en: _Report
fi: _Raportoi

en: _Wonders
fi: _Ihmeet

en: ?show:Dead Players
fi: Kuolleet pelaajat

en: Di_plomacy
fi: Di_plomatia

en: _Intelligence
fi: Tiedustelupalvelu

en: _Toggle AI Mode
fi: Aseta AI-_tila

note: TRANS: %s is a diplomatic state: "Cancel Cease-fire"
en: Cancel %s
fi: Peru %s

en: Really declare war on the %s?
fi: Haluatko varmasti kohdata %s sotatantereella?

note: TRANS: "Cancel Belgian Alliance? ... will be Armistice."
en: Cancel %s %s? New diplomatic state will be %s.
fi: Perutaanko %2$s %1$s kanssa? Uusi tila tulisi olemaan %3$s.

note: TRANS: "...from the Belgians?"
en: Withdraw shared vision from the %s?
fi: Eivätkö %s saa enää saada meiltä näkymää?

en: Withdraw Shared Vision
fi: Lopeta näkymän jakaminen

en: Place Rally Point
fi: Aseta valmistuvan yksikön kohderuuutu

en: First click a city.
fi: Aloita napauttamalla kaupunkia.

en: Persistent rallypoint
fi: Pysyvä valmistuvien yksiköiden kohderuutu

en: Select another city.
fi: Valitse eri kaupunki.

en: Now select rally point for %s
fi: Valitse kaupungin %s valmistuvien yksiköiden kohderuutu.

en: %s rally point set. Select another city.
fi: Kaupungin %s valmistuvien yksiköiden kohderuutu valittu. Valitse seuraava kaupunki.

en: %s rally point setting failed. Select next city.
fi: Valmistuvan yksikön kohderuudun asettaminen kaupungille %s epäonnistui. Valitse seuraava kaupunki.

note: TRANS: Research report title TRANS: Research report action
en: Research
fi: Tutkimus

en: Researching
fi: Tutkimuskohde nyt

en: Goal
fi: Tavoite

note: TRANS: As in 'Show all (even not reachable) techs'.
en: Show all
fi: Näytä kaikki

en: ?Building or Unit type:Name
fi: Nimi

en: Redundant
fi: Tarpeeton

en: Cost
fi: Hinta

note: TRANS: Upkeep total, count*cost.
en: U Total
fi: Yhteensä

en: Income: %d    Total Costs: %d
fi: Tulot: %d     Kokonaismenot: %d

note: TRANS: %s is an improvement
en: Do you really wish to sell every redundant %s (%d total)?
fi: Haluatko todella myydä rakennuksesi %s (%d yhteensä)?

note: TRANS: %s is an improvement
en: Do you really wish to sell every %s (%d total)?
fi: Haluatko todella myydä kaikki rakennuksesi %s (%d yhteensä)?

en: Sell Improvements
fi: Myy rakennukset

note: TRANS: %s is a unit
en: Do you really wish to disband every %s (%d total)?
fi: Haluatko todella lakkauttaa kaikki yksiköt %s (%d yhteensä)?

en: Sell-Off: Results
fi: Myynti: Tulokset

en: Sell _All
fi: Myy _kaikki

en: Sell _Redundant
fi: Myy _tarpeettomat

en: Unit Type
fi: Yksikön tyyppi

en: ?Upgradable unit [short]:U
fi: ↑

en: Upgradable
fi: Ajanmukaistettavissa

note: TRANS: "In progress" abbreviation. URD_COL_IN_PROGRESS
en: In-Prog
fi: Tuotannossa

en: In progress
fi: Yksiköitä tuotannossa

en: Active
fi: Toiminnassa

en: Shield
fi: tuotantoa

en: Total shield upkeep
fi: Ylläpidon kokonaiskustannus (tuotantoa)

en: Food
fi: ruokaa

en: Total food upkeep
fi: Ylläpidon kokonaiskustannus (ruokaa)

en: Total gold upkeep
fi: Ylläpidon kokonaiskustannus (kultaa)

en: Totals:
fi: Yhteensä:

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised * "Treasury contains %d gold." TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Upgrade as many %s to %s as possible for %d gold each?
    %s | Upgrade as many %s to %s as possible for %d gold each?
    %s
fi[0]: Ajanmukaista mahdollisimman monta yksikköä %s yksiköksi %s kukin hintaan %d kulta?
    %s
fi[1]: Ajanmukaista mahdollisimman monta yksikköä %s yksiköksi %s kukin hintaan %d kultaa?
    %s

en: _Upgrade
fi: Ajanmukaista

en: Find _Nearest
fi: Löydä lähi_n

en: Player
fi: Pelaaja

en: Nation
fi: Kansakunta

en: Score
fi: Pisteet

en: Score
fi: Pisteet

en: Preferred soundset
fi: Suositut äänistö

en: _Load soundset
fi: _Lataa äänistö

en: _Keep current soundset
fi: Pidä ny_kyinen äänistö

en: Modpack suggests using %s soundset.
    It might not work with other soundsets.
    You are currently using soundset %s.
fi: Muunnospaketti ehdottaa äänistön %s käyttöä
    Paketti ei välttämättä toimi muiden äänistöjen kanssa.
    Käytät tällä hetkellä äänistöä %s.

en: Preferred musicset
fi: Suositut musiikit

en: _Load musicset
fi: _Lataa musiikit

en: _Keep current musicset
fi: Pidä ny_kyiset musiikit

en: Modpack suggests using %s musicset.
    It might not work with other musicsets.
    You are currently using musicset %s.
fi: Muunnospaketti ehdottaa musiikkivalikoiman %s käyttöä
    Paketti ei välttämättä toimi muiden musiikkien kanssa.
    Käytät tällä hetkellä musiikkivalikoimaa %s.

en: _Launch
fi: _Laukaisu

en: Can't load %s: %s
fi: Tiedoston %s lataaminen epäonnistui: %s

en: Theme suggested
fi: Ehdotettu teema

en: Load theme
fi: Lataa teema

en: Keep current theme
fi: Pidä nykyinen teema

en: Tileset suggests using %s theme.
    You are currently using %s.
fi: Nykyisen kuvituksen kanssa suositellaan teemaa %s.
    Tällä hetkellä käytössä on %s.

en: Can't load requested tileset.
fi: Halutun kuvituksen lataaminen epäonnistui.

en: Preferred tileset
fi: Suositut kuvitukset

en: _Load tileset
fi: _Lataa kuvitukset

en: _Keep current tileset
fi: Pidä ny_kyiset kuvitukset

en: Modpack suggests using %s tileset.
    It might not work with other tilesets.
    You are currently using tileset %s.
fi: Muunnospaketti ehdottaa kuvituksen %s käyttöä
    Paketti ei välttämättä toimi muiden kuvitusten kanssa.
    Käytät tällä hetkellä kuvitusta %s.

en: Transport selection
fi: Kuljetusyksikön valinta

en: Looking for transport:
fi: Kaipaa kuljetusta:

en: Transports available:
fi: Kuljetusyksiköt saatavilla:

en: Load
fi: Lastaa

en: Description
fi: Kuvaus

en: Unit selection
fi: Valitse yksikkö

en: _Tile
fi: Ruu_tu

en: C_ontinent
fi: Manner

en: _Land
fi: Maa

en: _Sea
fi: Meri

en: _Both
fi: Molemmat

en: _World
fi: Maailma

en: Sentry
fi: Vartioi

en: _Deselect
fi: Poista va_linta

en: C_enter
fi: K_eskitä

en: _Focus
fi: _Fokusoi

note: TRANS: used in place of unit home city name
en: no home city
fi: ei kotikaupunkia

note: TRANS: used in place of unit home city name
en: unknown
fi: tuntematon

note: TRANS: nation adjective for extra owner used below if the target * tile has the target extra and it has an owner.
en: ?eowner:%s
fi: %s

note: TRANS: used below if the target tile has the target extra but it * doesn't have an owner.
en: target
fi: kohde

note: TRANS: used below if the target tile doesn't have the target * extra (so it is assumed that it will be created).
en: create
fi: luo

en: _YES
fi: _KYLLÄ

en: _NO
fi: _EI

en: _ABSTAIN
fi: _TYHJÄ

note: TRANS: Describing a vote that passed.
en: [passed]
fi: [hyväksytty]

note: TRANS: Describing a vote that failed.
en: [failed]
fi: [hylätty]

note: TRANS: Describing a vote that was removed.
en: [removed]
fi: [poistettu]

note: TRANS: "Vote" as a process
en: %sVote %d by %s: %s%s
fi: %säänestys (nro %d), avaajana %s: %s%s

en: new
fi: uusi

en: Edit worklists
fi: Muuta työlistoja

en: _New
fi: Uusi (_N)

en: _Worklists:
fi: Työ_listat:

en: Edit Global _Worklists
fi: Muokkaa maailmanlaajuisia _työlistoja

en: Turns
fi: Vuoroa

en: Source _Tasks:
fi: Mahdolliset tavoitteet:

en: Show _Future Targets
fi: Näytä myös tulevaisuuden kohteet

en: Target _Worklist:
fi: Työlista:

en: _Add Global Worklist
fi: Lisää m_aailmanlaajuinen työlista

en: Change Prod_uction
fi: Vaihda t_uotantoa

en: Improvement
fi: Rakennushanke

en: Wonder
fi: Ihme

note: TRANS: Menu name to be used like "Set Improvement first" *        This is about adding item to the beginning of the worklist.
en: Set %s first
fi: Aseta %s ensimmäiseksi

note: TRANS: Menu name to be used like "Set Improvement last" *        This is about adding item to the end of the worklist.
en: Set %s last
fi: Aseta %s viimeiseksi

note: TRANS: Menu name to be used like "Set Improvement next" *        This is about adding item after current one on the worklist.
en: Set %s next
fi: Aseta %s seuraavaksi

note: TRANS: Menu name to be used like "Set Improvement 2nd last" *        This is about adding item as second last on the worklist.
en: Set %s 2nd last
fi: Aseta %s toiseksi viimeiseksi

en: Building %s
fi: Rakennettavana %s

en: Supported %s
fi: Ylläpidettävänä %s

en: Present %s
fi: Paikalla %s

en: Available %s
fi: Tuotettavissa %s

en: gtk4-client gui-specific options are:
fi: Gtk4-käyttöliittymälle ainutlaatuiset optiot ovat:

en: Unknown command-line option "%s".
fi: Tuntematon komentoriviparametri "%s".

en: Migrating options from gtk3.22 to gtk4 client
fi: Kopioin gtk3.22-asiakasohjelman asetuksia gtk4-asiakasohjelman asetuksiksi.

en: 
    Built against gtk %d.%d.%d, using %d.%d.%d
    Built against glib %d.%d.%d, using %d.%d.%d
fi: 
    Käännöksessä käytetty gtk %d.%d.%d, nyt ajossa %d.%d.%d
    Käännöksessä käytetty glib %d.%d.%d, nyt ajossa %d.%d.%d

en: _Teleport
fi: _Teleporttaa

en: Difficulty: %s
fi: Vaikeusaste: %s

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: gtk4x-client gui-specific options are:
fi: Gtk4x-käyttöliittymälle ainutlaatuiset optiot ovat:

en: Migrating options from gtk4 to gtk4x client
fi: Kopioin gtk4-asiakasohjelman asetuksia gtk4x-asiakasohjelman asetuksiksi.

en: Leave
fi: Poistu

en: Cancel
fi: Peru

en: Allies only
fi: Vain liittolaiset

en: Sell improvement?
fi: Myy rakennus?

en: Activate unit
fi: Aktivoi yksikkö

en: Activate and close dialog
fi: Aktivoi yksikkö, sulje ikkuna

en: Sentry unit
fi: Jätä vartioimaan

en: Fortify unit
fi: Linnoittaudu

en: Disband unit
fi: Lakkauta yksikkö

en: Unload
fi: Pura lasti

en: Unload All From Transporter
fi: Pura kuljetusalus

en: Upgrade Unit
fi: Ajanmukaista

note: TRANS: %1 is custom string choosen by player.
en: Governor %1
fi: Kuvernööri %1

en: Autoworker activity:
fi: Automaattityöläisen toiminto:

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Click to change city name
fi: Napsauta muuttaaksesi kaupungin nimeä.

en: Zoom in
fi: Katso lähempää

en: Zoom out
fi: Katso kauempaa

en: Show buildings
fi: Näytä rakennukset

en: Show units
fi: Näytä yksiköt

en: Show wonders
fi: Näytä ihmeet

en: Show future targets
fi: Näytä tulevaisuuden kohteet

en: Close city dialog
fi: Sulje kaupunki-ikkuna

en: Show next city
fi: Näytä seuraava kaupunki

en: Show previous city
fi: Näytä edellinen kaupunki

en: Worklist Option
fi: Työlistan toiminto

en: Click to change current production
fi: Napsauta vaihtaaksesi tuotantoa.

en: Change
fi: Vaihda

en: Insert Before
fi: Lisää ennen

en: Insert After
fi: Lisää jälkeen

en: Add Last
fi: Lisää viimeiseksi

en: Worklist
fi: Työlista

en: Presets:
fi: Toimintamallit:

en: Governor settings
fi: Käskynhaltija-asetukset

en: Results:
fi: Lopputulos:

en: Save
fi: Tallenna

en: Trade
fi: Kauppa

en: Priority
fi: Tärkeys

en: Show city production
fi: Näytä kaupungin tuotanto

en: Show happiness information
fi: Näytä tyytyväisyys

en: No governor defined
fi: Ei käskynhaltijaa määritetty

note: TRANS: %1 is custom string chosen by player
en: <h3>Governor Enabled<br>(%1)</h3>
fi: <h3>Käskynhaltija käytössä<br>%1</h3>

en: <h3>Governor Disabled</h3>
fi: <h3>Käskynhaltija ei käytössä</h3>

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: Remove Governor
fi: Posta käskynhaltija

en: Change worklist
fi: Muuta työlistaa

en: Insert worklist
fi: Lisää työlista

en: Save worklist
fi: Talleta työlista

en: Options
fi: Valinnat

en: Allow disbanding city
fi: Salli kaupungin tyhjentyminen

en: Buy (%1 gold) | Buy (%1 gold)
fi[0]: Osta (%1 kultaa)
fi[1]: Osta (%1 kultaa)

en: Buy
fi: Osta

en: Buy %s for %d gold? | Buy %s for %d gold?
fi[0]: Osta %s %d kullalla?
fi[1]: Osta %s %d kullalla?

en: Improvements - upkeep %1
fi: Rakennukset - ylläpito %1

en: What should we name new worklist?
fi: Minkä niminen tämän työlistan tulisi olla?

en: Save current worklist
fi: Talleta nykyinen työlista

en: New worklist
fi: Uusi työlista

note: TRANS: city dialog title
en: %1 - %2 citizens - DISORDER
fi: %1 - %2 asukasta - LEVOTTOMUUKSIA

note: TRANS: city dialog title
en: %1 - %2 citizens - celebrating
fi: %1 - %2 asukasta - juhlii

note: TRANS: city dialog title
en: %1 - %2 citizens - happy
fi: %1 - %2 asukasta - iloinen

note: TRANS: city dialog title
en: %1 - %2 citizens
fi: %1 - %2 asukasta

en: Cost: %1, Upkeep: %2
fi: Hinta: %1, Ylläpito: %2

en: Cost Estimate: %1, Upkeep: %2
fi: Arvioitu hinta: %1, Ylläpito: %2

note: TRANS: this and nearby literal strings are interpreted * as (Qt) HTML
en: Obsoleted by %1 (%2).
fi: Vanhentuu %2 (%1) keksimisen myötä.

note: TRANS: Current unit obsoleted by other unit
en: Obsoleted by %1.
fi: Vanhentuu %1 keksimisen myötä

en: Add next
fi: Lisää seuraavaksi

en: Add before last
fi: Lisää ennen viimeistä

en: Add last
fi: Lisää viimeiseksi

en: Add
fi: Lisää

en: Governor
fi: Käskynhaltija

en: Sell
fi: Myy

en: City/Buy
fi: Kaupunki/Osta

en: View
fi: Näkymä

en: Center
fi: Keskitä

en: Buy ( Cost: %d )
fi: Osta ( hinta: %d )

en: Sell?
fi: Myy?

en: Column visibility
fi: Sarakkeen näkyvyys

en: Select Nation
fi: Valitse kansakunta

en: Nation Set:
fi: Kansakuntavalikoima:

en: Choose nation
fi: Valitse kansa

en: Your leader name
fi: Hallitsijanimesi

en: Ok
fi: OK

en: Nation has been chosen by other player
fi: Toisen pelaajan valitsema kansa

en: Goto Location
fi: Mene kohteeseen

en: Inspect City
fi: Tutki kaupunkia

en: &Wait
fi: Odota

en: Do nothing
fi: Älä tee mitään

en: Steal
fi: Varasta

en: Sabotage
fi: Sabotaasi

en: Are you sure you want to disband that %1 unit? | Are you sure you want to disband those %1 units?
fi[0]: Haluatko todella poistaa käytöstä %1 yksikön?
fi[1]: Haluatko todella poistaa käytöstä %1 yksikköä?

en: Disband units
fi: Poista yksiköt käytöstä

en: Modpack suggests using %1 tileset.
fi: Muunnospaketti ehdottaa kuvituksen %1 käyttöä.

en: Keep current tileset
fi: Pidä nykyiset kuvitukset

en: Load tileset
fi: Lataa kuvitukset

en: Modpack suggests using %1 soundset.
fi: Muunnospaketti ehdottaa äänistön %1 käyttöä.

en: Keep current soundset
fi: Pidä nykyinen äänistö

en: Load soundset
fi: Lataa äänistö

en: Modpack suggests using %1 musicset.
fi: Muunnospaketti ehdottaa musiikkivalikoiman %1 käyttöä.

en: Keep current musicset
fi: Pidä nykyiset musiikit

en: Load musicset
fi: Lataa musiikit

en: Tileset error
fi: Kuvitusvirhe

note: TRANS: MP = Movement points
en: MP:
fi: LP:

note: TRANS: HP - hit points
en: %1 HP:%2/%3
fi: %1 OP:%2/%3

en: %1 unit | %1 units
fi[0]: %1 yksikkö
fi[1]: %1 yksikköä

en: Are you sure you want to do %1?
fi: Oletko varma että haluat tehdä toimen %1?

en: %1 turn left | %1 turns left
fi[0]: %1 vuoro jäljellä
fi[1]: %1 vuoroa jäljellä

en: Maps
fi: Kartat

en: Advances
fi: Edistysaskeleet

en: Give shared vision
fi: Jaa näkymä

en: Give embassy
fi: Myönnä lähetystö

en: Pacts
fi: Sopimukset

en: Welcome to Freeciv
fi: Tervetuloa pelaamaan Freeciviä

en: This is Qt-client for Freeciv.
fi: Freecivin Qt-pohjainen asiakasohjelma.

en: Don't Observe
fi: Älä tarkkaile

en: Observe
fi: Tarkkaile

en: Client Options
fi: Asiakasohjelman asetukset

en: More Game Options
fi: Enemmän peliasetuksia...

en: Nation:
fi: Kansakunta:

en: Rules:
fi: Säännöt:

en: Players:
fi: Pelaajat:

en: Set server options
fi: Muuta palvelimen asetuksia.

en: Failed to setup font for role %s.
fi: Roolin "%s" kirjasimen käyttöönotto epäonnistui.

en: Building
fi: Rakennettavana

en: Distance
fi: Etäisyys

en: &Goto
fi: Mene

en: &Airlift
fi: Lennätä

en: &Close
fi: Sulje

en: Show All Cities
fi: Näytä kaikki kaupungit

en: This client accepts the standard Qt command-line options
    after '--'. See the Qt documentation.
fi: Tämä käyttöliittymä sallii Qt:n komentoriviasetuksien
    antamisen '--':n jälkeen. Lisätietoa saat Qt-dokumentaatiosta.

en: -f, --flags	Enable svgflags features
fi: -f, --flags	Ota svg lippugrafiikoiden ominaisuudet käyttöön

en: -s, --shortcutreset	Reset shortcut keys to default values
fi: -s, --shortcutreset	Palauta pikavalintanäppäiment oletusarvoihinsa

en: svg flags not enabled in this freeciv build.
fi: vektorigrafiikkaliput eivät ole tuettuna tässä freeciv julkaisussa.

en: Migrating Qt-client options from freeciv-2.5 options.
fi: Kopioin Qt-asiakasohjelman asetuksia freecivin version 2.5 asetuksista.

en: Quit?
fi: Lopeta

en: 
    Built against Qt %s, using %s
fi: 
    Käännöksessä käytetty Qt %s, nyt ajossa %s

en: 
    Built in Qt6 mode.
fi: 
    Tehty Qt6 moodissa.

en: 
    Built in Qt5 mode.
fi: 
    Tehty Qt5 moodissa.

en: About Qt
fi: Tietoja Qt:sta

en: Moves:
fi: Liikkuu:

en: Basic upkeep:
fi: Ylläpito:

note: TRANS: this and similar literal strings interpreted as (Qt) HTML
en: Requires
fi: Edellyttää

en: No technology required.
fi: Ei edellytä teknologiaa.

en: Obsoleted by
fi: Vanhentuu

en: Never obsolete.
fi: Ei vanhennu koskaan.

en: Move cost:
fi: Liikkumisen hitaus:

en: Defense bonus:
fi: Puolustusbonus:

en: Cultiv. Rslt/Time:
fi: Viljely tulos/aika:

en: Plant Rslt/Time:
fi: Istutus tulos/aika:

en: Trans. Rslt/Time:
fi: Muunnos saanto/aika:

note: TRANS: %1 food, %2 shields, %3 trade
en: Tile output becomes %1, %2, %3.
fi: Ruudun tuotannoksi tulee %1, %2, %3.

note: TRANS: Tooltip decorating strings like "1, 2, 3".
en: Output (Food, Shields, Trade) of a tile where the resource is present.
fi: Ruudun tuotanto (Ruoka/Tuotanto/Kauppa) kun sillä on luonnonvara.

note: TRANS: MP = Movement points
en: MP:
fi: LP:

en: HP:%1/%2
fi: OP:%1/%2

note: TRANS: preserve leading space; always at least 2
en:  (Selected %1 unit) |  (Selected %1 units)
fi[0]:  (Valittu %1 yksikkö)
fi[1]:  (Valittu %1 yksikköä)

note: TRANS: preserve leading space
en:  +%1 unit |  +%1 units
fi[0]:  +%1 yksikkö
fi[1]:  +%1 yksikköä

en: MP
fi: LP

en: Unit type
fi: Yksikön tyyppi

en: Selected type
fi: Tyyppi valittu

en: All types
fi: Kaikki tyypit

en: Unit activity
fi: Yksikön toiminta

en: Any activity
fi: Mikä hyvänsä toiminta

en: Fortified
fi: Linnoittautunut

en: Idle
fi: Toimeton

en: Sentried
fi: Vartioivat

en: Unit HP and MP
fi: Yksikön OP:t ja LP:t

en: Any unit
fi: Mikä hyvänsä yksikkö

en: Full HP
fi: Täydet OP:t

en: Full MP
fi: Täydet LP:t

en: Full HP and MP
fi: Täydet OP:t ja LP:t

en: Location
fi: Sijainti

en: Anywhere
fi: Missä hyvänsä

en: Current tile
fi: Nykyinen ruutu

en: Current continent
fi: Nykyinen manner

en: Main continent
fi: Päämanner

en: Terrain: %1
fi: Maasto: %1

en: Food/Prod/Trade: %1
fi: Ruoka/tuotanto/kauppa: %1

en: Infrastructure: %1
fi: Infrastruktuuri: %1

en: Defense bonus: %1%
fi: Puolustusbonus: %1%

en: Movement cost: %1
fi: Liikkumisen hinta: %1

en: Year: %1 (Turn: %2)
fi: Vuosi: %1 (Vuoro:%2)

en: Population: %1
fi: Väkiluku: %1

note: TRANS: current gold, then loss/gain per turn
en: Gold: %1 (%2)
fi: Kultaa: %1 (%2)

en: Lua scripts
fi: Lua-skriptit

en: Load lua script
fi: Lataa lua-skripti

en: Selected city %s. Now choose rally point.
fi: Valittuna kaupunki %s. Valitse nyt valmistuvien yksiköiden kohderuutu.

en: No city selected. Aborted
fi: Ei kaupunkia valittuna.

en: Tile %s set as rally point from city %s.
fi: Ruutu %s asetettu kaupungin %s valmistuvien yksiköiden kohderuuduksi.

en: Could not set rally point for city %s.
fi: Ei voi asettaa kaupungin %s valmistuvien yksiköiden kohderuutua.

note: TRANS: T is shortcut from Turn
en: %1 
    T:%2
fi: %1
    K:%2

en: Adding city %1 to trade planning
fi: Lisätään %1 kauppareittisuunnitteluun

en: Removing city %1 from trade planning
fi: Poistetaan %s kauppareittisuunnittelusta

en: City %s - 1 free trade route. | City %s - %d free trade routes.
fi[0]: %s - 1 vapaa kauppareitti.
fi[1]: %s - %d vapaata kauppareittiä.

en: Revolution...
fi: Vallankumous...

en: Go to and...
fi: Siirry ja...

en: Game
fi: Peli

en: Server Options
fi: Palvelimen asetukset

en: Shortcuts
fi: Pikavalinnat

en: Load another tileset
fi: Lataa toinen kuvitus

en: Save Options Now
fi: Tallenna asetukset nyt

en: Save Options on Exit
fi: Tallenna asetukset lopetettaessa

en: Save Game As...
fi: Tallenna peli nimellä...

en: Save Map to Image
fi: Tallenna kartta kuvaksi

en: Leave game
fi: Poistu pelistä

en: Quit
fi: Lopeta

en: Center View
fi: Keskitä näkymä

en: Fullscreen
fi: Kokoruututila

en: Minimap
fi: Minikartta

en: Show new turn information
fi: Näytä uuden kierroksen tiedot

en: Show combat detailed information
fi: Näytä yksityiskohtaiset taistelutiedot

en: Lock interface
fi: Lukitse käyttöliittymä

en: Zoom default
fi: Oletustarkennuskerroin

en: Scale fonts
fi: Muuta kirjaisimen kokoa

en: City Outlines
fi: Kaupunkien ääriviivat

en: Map Grid
fi: Koordinaatisto

en: National Borders
fi: Valtioiden rajat

en: City Names
fi: Kaupunkien nimet

en: City Growth
fi: Kaupungin kasvu

en: City Trade Routes
fi: Kaupunkien kauppareitit

en: Single Unit (Unselect Others)
fi: Vain yksi yksikkö

en: All On Tile
fi: Kaikki ruudusta

en: Same Type on Tile
fi: Saman tyyppiset ruudusta

en: Same Type on Continent
fi: Saman tyyppiset mantereelta

en: Same Type Everywhere
fi: Saman tyyppiset kaikkialta

en: Wait
fi: Odota

en: Done
fi: Valmis

en: Advanced unit selection
fi: Edistynyt yksikönvalinta

en: Go to Tile
fi: Mene ruutuun

en: Go to Nearest City
fi: Palaa lähimpään kaupunkiin

en: Go to/Airlift to City...
fi: Mene/Lennätä kaupunkiin...

en: Auto Explore
fi: Kartoita automaattisesti

en: Patrol
fi: Partioi

en: Unsentry All On Tile
fi: Herätä kaikki vartioivat yksiköt ruudusta

en: Upgrade
fi: Ajanmukaista

en: Convert
fi: Muunna yksikkö

en: Disband
fi: Lakkauta

en: Fortify Unit
fi: Linnoittaudu

en: Build Base
fi: Rakenna tukikohta

en: Paradrop
fi: Laskuvarjohyppy

note: TRANS: Menu item to bring up the action selection dialog. TRANS: Button to bring up the action selection dialog.
en: Do...
fi: Toimi...

en: Work
fi: Työt

en: Auto Worker
fi: Työstä maastoa itsenäisesti

en: Build Road
fi: Rakenna tie

en: Build Path
fi: Rakenna kulkureitti

en: Build Irrigation
fi: Rakenna kasteluverkosto

en: Build Mine
fi: Louhi kaivos

en: Connect With Road
fi: Mene tietä rakentaen

en: Connect With Railroad
fi: Mene rautatietä rakentaen

en: Connect With Maglev
fi: Kulje magleviä rakentaen

en: Connect With Irrigation
fi: Mene kasteluverkostoa rakentaen

en: Transform Terrain
fi: Muokkaa maastoa

en: Multiplayer
fi: Moninpeli

en: Delayed Goto
fi: Viivästetty meno

en: Delayed Orders Execute
fi: Suorita viivästetyt käskyt

en: Clear Orders
fi: Poista käskyt

en: Add all cities to trade planning
fi: Lisää kaikki kaupungit kauppareittisuunnitteluun

en: Calculate trade planning
fi: Tee kauppareittisuunnittelu

en: Add/Remove City
fi: Lisää tai poista kaupunki

en: Clear Trade Planning
fi: Tyhjää kauppareittisuunnittelu

en: Automatic caravan
fi: Automaattinen kauppareitin perustaja

en: Set/Unset rally point
fi: Aseta tai poista valmistuvien yksiköiden kohderuutu

en: Quick Airlift
fi: Pikalennätys

en: Unit type for quickairlifting
fi: Yksikkötyyppi pikalennätettäväksi

en: Default action vs unit
fi: Oletustoiminto yksikköjä kohtaan

en: Ask
fi: Kysy

en: Bribe
fi: Lahjus

en: Sabotage Unit Escape
fi: Sabotoi yksikkö ja pakene

en: Default action vs city
fi: Oletustoiminto kaupunkeja kohtaan

en: Investigate city
fi: Tutki kaupunkia

en: Investigate city (spends the unit)
fi: Tutki kaupunkia (yksikön kuluttaen)

en: Establish embassy
fi: Perusta lähetystö

en: Become Ambassador
fi: Ryhdy suurlähettilääksi

en: Steal technology
fi: Varasta teknologiaa

en: Steal technology and escape
fi: Varasta teknologiaa ja pakene

en: Incite a revolt
fi: Lietso kapinaa

en: Incite a Revolt and Escape
fi: Lietso kapinaa ja pakene

en: Poison city
fi: Myrkytä juomavesi

en: Poison City Escape
fi: Myrkytä juomavesi ja pakene

en: Civilization
fi: Kansakunta

en: Tax Rates...
fi: Verotus...

en: Policies...
fi: Linjaukset...

en: Demographics
fi: Tilastotietoja

en: Spaceship
fi: Avaruusalus

en: Achievements
fi: Saavutukset

en: Endgame report
fi: Pelin loppuraportti

en: Battle Groups
fi: Taisteluryhmät

en: Top %1 City | Top %1 Cities
fi[0]: %1 paras kaupunki
fi[1]: %1 parasta kaupunkia

note: TRANS: Build mine of specific type TRANS: Build irrigation of specific type TRANS: Build road of specific type
en: Build %1
fi: Rakenna %1

note: TRANS: Transform terrain to specific type
en: Cultivate to %1
fi: Viljele %1

note: TRANS: Transform terrain to specific type
en: Plant to %1
fi: Istuta %1

note: TRANS: Transform terrain to specific type
en: Transform to %1
fi: Muokkaa tästä %1

en: Auto Settler
fi: Automatisoi uudisraivaaja

en: Didn't find any trade route to establish
fi: Ei löytynyt kauppareittiä perustettavaksi

en: Available tilesets
fi: Saatavilla olevat kuvitukset

en: Some tilesets might not be compatible with current map topology!
fi: Jotkin kuvitukset eivät ehkä ole yhteensopivia kartan topologian kanssa!

en: Success
fi: Onnistui

en: Failed to save image of the map
fi: Karttakuvan tallentaminen epäonnistui

en: Save Games
fi: Tallennetut pelit

en: Selection will cancel current assignments!
fi: Valitseminen peruu yksiköiden valitut työt!

en: Confirm Disruptive Selection
fi: Vahvista valitseminen haittoineen

en: ... read more in help
fi: ... lue lisää ohjeista

en: Refresh
fi: Virkistä

en: Apply
fi: Käytä kerran

en: Select Font
fi: Valitse kirjasin

en: Select Color
fi: Valitse väri

en: %s%s, Qt5 client
fi: %s%s, Qt5-käyttöliittymä

en: %s%s, Qt6 client
fi: %s%s, Qt6-käyttöliittymä

note: TRANS: "commit: [modified] <git commit id>"
en: commit: %s
fi: revisiotunniste: %s

en: Qt5 client
fi: Qt5-käyttöliittymä

en: Qt6 client
fi: Qt6-käyttöliittymä

en: Start new game
fi: Aloita uusi peli

en: Start scenario game
fi: Aloita skenaariopeli

en: Load saved game
fi: Lataa tallennettu peli

en: Connect to network game
fi: Yhdistä verkkopeliin

en: ?count:Players
fi: Pelaajia

en: Connect
fi: Yhdistä

en: Login
fi: Kirjautumisnimi

en: Password
fi: Salasana

en: Confirm Password
fi: Vahvista salasana:

en: Internet servers:
fi: Internet-palvelimet:

en: Local servers:
fi: Paikalliset palvelimet:

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: Show preview
fi: Esikatselu

en: Date
fi: Talletuspäivä

en: Browse...
fi: Selaa...

en: Load Scenario
fi: Lataa skenaario

en: Disconnect
fi: Katkaise yhteys

en: Start
fi: Aloita

en: Save Files
fi: Pelitallennukset

en: Open Save File
fi: Avaa tallennus

en: Scenarios Files
fi: Skenaariotallennukset

en: Open Scenario File
fi: Avaa skenaario

en: Turn
fi: Vuoro

en: Authors:
fi: Tekijät:

en: ?header:Players
fi: Pelaajat

en: Global observers
fi: Yleiset tarkkailijat

en: Not ready
fi: Ei valmis

en: Set difficulty
fi: Aseta vaikeusaste

en: Put on team
fi: Liitä joukkueeseen

en: Tax: %1% Science: %2% Luxury: %3%
fi: Raha: %1% Tiede: %2% Luksus: %3%

note: TRANS: Government - max rate (of taxes) x%
en: %1 - max rate: %2%
fi: %1 - maksimiosuus: %2%

en: <b>Techs unknown by %1:</b>
fi: <b>Teknologiat, joita %1 eivät tunne:</b>

en: <b>Techs unknown by you :</b>
fi: <b>Teknologiat, joita et tunne:</b>

en: <b>Techs known by %1:</b>
fi: <b>Teknologiat, jotka %1 tuntevat:</b>

en: Wonders of %1 Empire
fi: %1 valtakunnan ihmeet

en: Rule:
fi: Sääntö:

en:  (obsolete)
fi:  (vanhentunut)

en: Meet
fi: Tapaa

en: Cancel Treaty
fi: Pura sopimus

en: Withdraw Vision
fi: Lopeta näkymän jakaminen

en: AI Mode
fi: Tekoälytila

en: Hide Relations
fi: Kätke diplomaattisuhteet

en: Show Relations
fi: Näytä diplomaattisuhteet

en: Hide Techs
fi: Kätke teknologiat

en: Show Techs
fi: Näytä teknologiat

en: Hide Wonders
fi: Kätke ihmeet

en: Show Wonders
fi: Näytä ihmeet

en: Toggle AI Mode
fi: Aseta AI-tila

en: Away Mode
fi: Poissaolo

en: Tax rates
fi: Verotus

en: Sell All
fi: Myy kaikki

en: Sell Redundant
fi: Myy tarpeettomat

en: Disband Results
fi: Käytöstäpoistamistulokset

en: Show minimap
fi: Näytä minikartta

en: Quick buy from map
fi: Pikaosto kartalta

en: Quick production select from map
fi: Tuotannon pikavalinta kartalta

en: Select button
fi: Valintanappi

en: Adjust workers
fi: Uudelleenjärjestä kaupunkilaiset

en: Append focus
fi: Lisää valittuihin

en: Popup tile info
fi: Avaa ruudun tiedot

en: Wakeup sentries
fi: Herätä vartiat

en: Show link to tile
fi: Näytä ruutulinkki

en: Paste production
fi: Liitä tuotanto

en: Copy production
fi: Kaupungin tuotanto

en: Show/hide workers
fi: Näytä tai kätke kaupunkilaiset

en: Units selection (for tile under mouse position)
fi: Valitse yksiköt (hiiren osoittamasta ruudusta)

en: City Production Levels
fi: Kaupunkien tuotanto

en: Set Home City
fi: Tee tästä uusi kotikaupunki

en: Build City
fi: Perusta kaupunki

en: Explode Nuclear
fi: Räjäytä ydinlataus

en: Quick buy current production from map
fi: Tuotannon pikaosto kartalta

en: Lock/unlock interface
fi: Lukitse/vapauta käyttöliittymä

en: Auto worker
fi: Työstä maastoa itsenäisesti

en: Popup combat information
fi: Avaa taistelutiedot

en: Reload theme
fi: Lataa teema uudelleen

en: Reload tileset
fi: Lataa kuvitus uudelleen

en: Toggle city full bar visibility
fi: Vaihda täyden kaupunki-infon näytön tilaa

en: Reload zoomed in tileset
fi: Lataa kuvitus uudelleen suurennettuna

en: Reload zoomed out tileset
fi: Lataa kuvitus uudelleen pienennettynä

en: Load Lua script
fi: Lataa Lua-skripti

en: Load last loaded Lua script
fi: Lataa viimeksi ladattu Lua-skripti

en: Reload tileset with default scale
fi: Lataa kuvitus uudelleen normaalikoossa

en: Go And Build City
fi: Mene ja Perusta kaupunki

en: Go And Join City
fi: Mene ja liity kaupunkiin

en: NoButton
fi: EiNappia

en: LeftButton
fi: VasenNappi

en: RightButton
fi: OikeaNappi

en: MiddleButton
fi: KeskiNappi

en: BackButton
fi: TakaNappi

en: ForwardButton
fi: EtuNappi

en: TaskButton
fi: TehtäväNappi

en: ExtraButton4
fi: LisäNappi4

en: ExtraButton5
fi: LisäNappi5

en: ExtraButton6
fi: LisäNappi6

en: ExtraButton7
fi: LisäNappi7

en: ExtraButton8
fi: LisäNappi8

en: ExtraButton9
fi: LisäNappi9

en: ExtraButton10
fi: LisäNappi10

en: ExtraButton11
fi: LisäNappi11

en: ExtraButton12
fi: LisäNappi12

en: ExtraButton13
fi: LisäNappi13

en: ExtraButton14
fi: LisäNappi14

en: ExtraButton15
fi: LisäNappi15

en: ExtraButton16
fi: LisäNappi16

en: ExtraButton17
fi: LisäNappi17

en: ExtraButton18
fi: LisäNappi18

en: ExtraButton19
fi: LisäNappi19

en: ExtraButton20
fi: LisäNappi20

en: ExtraButton21
fi: LisäNappi21

en: ExtraButton22
fi: LisäNappi22

en: ExtraButton23
fi: LisäNappi23

en: ExtraButton24
fi: LisäNappi24

note: TRANS: Given shortcut(%1) is already assigned
en: %1 is already assigned to
fi: %1 on jo käytössä

en: Shortcuts options
fi: Pikavalinta-asetukset

en: Observe %1
fi: Tarkkaile pelaajaa %1

en: Observe globally
fi: Tarkkaile kaikkea

en: Launch
fi: Laukaisu

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: No Qt-client theme was found. For instructions on how to get one, please visit %s
fi: Qt-asiakasohjelman teemoja ei löytynyt. Teemojen hankkimisen ohjeita on osoitteessa %s

en: Abstain
fi: Tyhjä

en: <b>%1 called a vote for:</b>
fi: <b>%s pyysi äänestyksen:</b>

en: Close Dialog (Esc)
fi: Sulje valintaikkuna (Esc)

en: Subvert Enemy Unit
fi: Käännytä vihollisyksikkö

en: Total users logged in : %d
fi: Käyttäjiä kirjautuneena sisään yhteensä : %d

en: Back
fi: Palaa

en: Load Game
fi: Lataa peli

en: Server Settings
fi: Palvelimen asetukset

en: Unit commands
fi: Yksikön komennot

en: Activate unit, close dialog
fi: Aktivoi yksikkö, sulje ikkuna

en: Upgrade unit
fi: Ajanmukaista yksikkö

en: ?homecity:None
fi: ei kotikaupunkia

en: Allow unit production
    to disband city
fi: Salli yksikön tuottamisen
    tyhjentää kaupunki

en: Sorry, you have already bought here in this turn.
fi: Olet jo ostanut jotain tällä vuorolla.

en: Sorry, you can't buy here in this turn.
fi: Et voi ostaa täällä tällä vuorolla.

en: Buy it?
fi: Ostetaanko?

en: Sell it?
fi: Myydäänkö?

en: City options
fi: Kaupungin asetukset

en: Supported units: %d
fi: Ylläpidettyjä yksiköitä: %d

en: Present units: %d
fi: Paikallaolevia yksiköitä: %d

en: City info
fi: Kaupungin tiedot

en: Pollution: %d
fi: Saastutus: %d

en: Pollution: none
fi: Saastutus: Ei saastuta

en: Plague risk: %.1f%%
fi: Ruttoriski %.1f%%

en: Plague risk: none
fi: Ruttoriski: ei riskiä

en: Trade routes:
fi: Kauppareitit:

en: Trade: +%d
fi: Kauppa: +%d

en: ?trade:None
fi: Ei kauppaa

en: City improvements
fi: Kaupungin parannukset

en: Food: %d per turn
fi: Ruokaa: %d / vuoro

en: ?food:Surplus: %d
fi: Ylijäämä: %d

en: Production: %d (%d) per turn
fi: Tuotanto: %d (%d) / vuoro

en: ?production:Support: %d
fi: Ylläpito: %d

en: Trade: %d per turn
fi: Kauppa: %d / vuoro

en: Corruption: %d
fi: Korruptio: %d

en: Gold: %d (%d) per turn
fi: Kultaa: %d (%d) / vuoro

en: Upkeep: %d
fi: Rakennusten ylläpito: %d

en: Science: %d per turn
fi: Tiede: %d / vuoro

en: Luxury: %d per turn
fi: Luksus: %d / vuoro

en: City growth: blocked
fi: Kaupungin kasvu: estetty

en: City growth: never
fi: Kaupungin kasvu: ei koskaan

en: City shrinks: %d %s
fi: Kaupunki kutistuu: %d %s

en: turn | turns
fi[0]: vuoro
fi[1]: vuoroa

en: City growth: %d %s
fi: Kaupungin kasvu: %d %s

en: Stock
fi: Varasto

en: Granary
fi: Viljasiilo

en: finished
fi: valmis

en: City of %s (Population %s citizens)
fi: Kaupunki %s (väkiluku %s asukasta)

note: TRANS: preserve leading space
en:  - DISORDER
fi: - LEVOTTOMUUKSIA

note: TRANS: preserve leading space
en:  - celebrating
fi: - juhlii

note: TRANS: preserve leading space
en:  - happy
fi: - onnellinen

note: TRANS: preserve leading space
en:  - under Citizen Governor control.
fi: - käskynhaltijan hallinnassa.

en: Present units
fi: Yksiköt paikalla

en: Supported units
fi: Ylläpidetyt yksiköt

en: Change production
fi: Vaihda tuotantoa

en: Hurry production
fi: Kiirehdi tuotantoa

en: Previous city
fi: Edellinen kaupunki

en: Next city
fi: Seuraava kaupunki

en: size
fi: koko

en: time
    to grow
fi: aika
    kasvuun

en: Cities Report
fi: Kaupunkiraportti

en: Close Dialog
fi: Sulje ikkuna

en: Information Report
fi: Informaatioraportti

en: Happiness Report
fi: Onnellisuusraportti

en: Garrison Report
fi: Varuskuntaraportti

en: Maintenance Report
fi: Ylläpitoraportti

en: worklist
fi: työlista

en: 
    finished
fi: 
    valmis

en: Presets
fi: Toimintamallit

en: City of %s (Population %s citizens) : %s
fi: Kaupunki %s (väkiluku %s asukasta) : %s

en: Save settings as...
fi: Tallenna asetukset nimellä...

en: Load settings
fi: Lataa asetukset

en: Delete settings
fi: Poista asetukset

en: Control city
fi: Johda kaupunkia

en: Apply once
fi: Käytä kerran

en: Release city
fi: Siirrä käsinhallintaan

en: Creating Server List...
fi: Luodaan palvelinluetteloa...

en: No LAN servers found
fi: Yhtään LAN-palvelinta ei löytynyt

en: No public servers found
fi: Yhtään julkista palvelinta ei löytynyt

note: TRANS: "host.example.com Port 5556 Ver: 3.1.0 Running Players 3\n * [server message]"
en: %s Port %d Ver: %s %s %s %d
    %s
fi: %s portti %d, versio %s, %s, %s %d
    %s

en: Player Name :
fi: Pelaajan nimi :

en: Freeciv Server :
fi: Freeciv-palvelin :

en: Port :
fi: Portti :

en: Next
fi: Seuraava

en: Contact %s (%d / %d) %s(%d,%d,%s) %s
fi: Valitse %s (%d / %d) %s(%d,%d,%s) %s

en: %s %s %s(A:%d D:%d M:%s FP:%d) HP:%d%%
fi: %s %s %s(H:%d P:%d L:%s TV:%d) VP:%d%%

note: TRANS: "CtW" = "Chance to Win"; preserve leading space
en:  CtW: Att:%d%% Def:%d%%
fi:  Voittom.: H:%d%% P:%d%%

en: Terrain Defense Bonus: +%d%%
fi: Puolustusetu maastossa: +%d%%

en: Terrain Info
fi: Tietoa maastosta

en: Advanced Menu
fi: Laajennettu valikko

en: Zoom to : %s
fi: Kohdista : %s

en: Change Production
fi: Vaihda tuotantoa

en: Change City Governor settings
fi: Muuta käskynhaltija-asetuksia

en: Goto here
fi: Tule tänne

en: Patrol here
fi: Partioi täällä

en: Connect here
fi: Yhdistä tänne

en: Paradrop here
fi: Hyppää tänne laskuvarjolla

en: Activate %s (%d / %d) %s (%d,%d,%s) %s
fi: Aktivoi %s (%d / %d) %s (%d,%d,%s) %s

en: %s %s %s (A:%d D:%d M:%s FP:%d) HP:%d%%
fi: %s %s %s (H:%d P:%d L:%s TV:%d) VP:%d%%

en: Ready all
fi: Aktivoi kaikki

en: Sentry idle
fi: Toimettomat vartioimaan

en: Look up "%s" in the Help Browser
fi: Katso "%s" ohjeista

en: Choose Your New Government
fi: Valitse uusi valtiomuotosi

en: What nation will you be?
fi: Mitä kansakuntaa haluat johtaa?

en: Nation set
fi: Kansavalikoima

en: World map
fi: Maailmankartta

en: Sea map
fi: Merikartta

en: Share tiles
fi: Jaa ruudut

en: Gold(max %d)
fi: Kultaa(max %d)

en: Diplomacy meeting
fi: Diplomaattinen kohtaaminen

note: TRANS: "Polish incident !" FIXME!!!
en: %s incident !
fi: %s selkkaus!

en: Shall we declare WAR on them?
fi: Julistammeko SODAN heitä vastaan?

en: Foreign Minister
fi: Ulkoministeri

en: Sir!, the %s ambassador has arrived
    What are your wishes?
fi: Kunnioitettu hallitsija, %s lähettiläs on saapunut.
    Mitä määräätte?

en: Ma'am!, the %s ambassador has arrived
    What are your wishes?
fi: Kunnioitettu hallitsija, %s lähettiläs on saapunut.
    Mitä määräätte?

en: Declare WAR
fi: Julista SOTA

en: Withdraw vision
fi: Irtisano jaettu näkymä

en: Call Diplomatic Meeting
fi: Kutsu diplomaattinen kokous

en: Send them back
fi: Lähetä hänet pois

en: Select destination
fi: Valitse kohde

en: load_surf: Failed to load graphic file %s!
fi: load_surf: Grafiikkatiedoston %s lataaminen epäonnistui!

en: Unable to create Sprite (Surface) of size %d x %d %d Bits in format %d
fi: Hahmon (pinta-sprite) (koko %d x %d %d bittiä) luonti muodossa %d epäonnistui

en: Unable to initialize SDL2 library: %s
fi: SDL2-kirjaston valmistelu epäonnistui: %s

en: Unable to initialize SDL2_ttf library: %s
fi: SDL2_ttf-kirjaston valmistelu epäonnistui: %s

en: Failed to create RGB surface: %s
fi: RGB pinnan luonti epäonnistui: %s

en: Failed to create renderer: %s
fi: Rendaajan luonti epäonnistui: %s

en: Failed to create texture: %s
fi: Tekstuurin luonti epäonnistui: %s

en: SDL2 Client for Freeciv
fi: Freecivin SDL2-pohjainen asiakasohjelma

en: Failed to create main window: %s
fi: Pääikkunan luonti epäonnistui: %s

en:   -f,  --fullscreen	Start Client in Fullscreen mode
fi:   -f,  --fullscreen	Aloita asiakasohjelma kokoruututilassa

en:   -F,  --Font SIZE	Use SIZE as the base font size
fi:   -F,  --Font KOKO	Käytä KOKOa kirjasinten peruskokona.

en:   -s,  --swrenderer	Use SW renderer
fi:   -s,  --swrenderer	Käytä ohjelmistorenderoijaa

en:   -t,  --theme THEME	Use GUI theme THEME
fi:   -t,  --theme THEME	Käytä käyttöliittymäteemaa THEME

en: Invalid font size %s
fi: %s ei toimi kirjasimen kokona

en: Making screenshot %s
fi: Valmistan ruutukaappausta %s

en: Migrating options from sdl to sdl2 client
fi: Kopioin sdl-asiakasohjelman asetuksia sdl2-asiakasohjelman asetuksiksi.

en: Using Video Output: %s
fi: Käytän video-ulostuloa %s

note: TRANS: Future Technology
en: FT
fi: TT

en: Help : Improvements
fi: Ohje : Rakennushankkeet

en: ?req:None
fi: Ei mitään

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Help : Units
fi: Ohje : Yksiköt

en: shield | shields
fi[0]: tuotantoa
fi[1]: tuotantoa

en: citizen | citizens
fi[0]: asukas
fi[1]: asukasta

en: food | foods
fi[0]: ruokaa
fi[1]: ruokaa

en: gold | golds
fi[0]: kulta
fi[1]: kultaa

en: ?utype:None
fi: Ei koskaan

en: ( with
fi:  ( lisävaatimuksena

en: Help : Advances Tree
fi: Ohje : Edistysaskelpuu

en: Foreign Intelligence Report
fi: Ulkomaantiedustelun raportti

en: Intelligence Information about the %s Spaceship
fi: Tiedusteluraportti %s avaruusaluksesta

en: Intelligence Information for the %s Empire
fi: Tiedusteluraportti %s valtakunnasta

en: Ruler: %s  Government: %s
    Capital: %s  Gold: %d
    Tax: %d%% Science: %d%% Luxury: %d%%
    Researching: %s
    Culture: %d
fi: Hallitsija: %s  Valtiomuoto: %s
    Pääkaupunki: %s  Kultaa: %d
    Vero: %d%% Tiede: %d%% Luksus: %d%%
    Tutkii: %s
    Kulttuuri: %d

en: Ruler: %s  Government: %s
    Capital: %s  Gold: %d
    Tax: %d%% Science: %d%% Luxury: %d%%
    Researching: %s(%d/%d)
    Culture: %d
fi: Hallitsija: %s  Valtiomuoto: %s
    Pääkaupunki: %s  Kultaa: %d
    Vero: %d%% Tiede: %d%% Luksus: %d%%
    Tutkii: %s(%d/%d)
    Kulttuuri: %d

en: Ruler: %s  Government: %s
    Capital: %s  Gold: %d
    Tax rates unknown
    Researching: (Unknown)
    Culture: (Unknown)
fi: Hallitsija: %s  Valtiomuoto: %s
    Pääkaupunki: %s  Kultaa: %d
    Vero, tiede, luksus: ei tiedossa
    Tutkii: (ei tiedossa)
    Kulttuuri: (ei tiedossa)

en: Their techs that we don't have :
fi: Meiltä puuttuvat edistysaskeleet:

en: Show Unit Info Window
fi: Näytä yksikön tiedot -ikkuna

en: Hide Unit Info Window
fi: Piilota yksikön tiedot -ikkuna

en: Show Mini Map
fi: Näytä minikartta

en: Hide Mini Map
fi: Piilota minikartta

en: Show Messages (F9)
fi: Näytä viestit (F9)

en: Hide Messages (F9)
fi: Piilota viestit (F9)

en: Scale Mini Map
fi: Muuta minikartan kokoa

en: Single Tile Width
fi: Yhden ruudun leveys

en: Single Tile Height
fi: Yhden ruudun korkeus

en: Exit
fi: Poistu

en: Scale Unit Info
fi: Muuta yksikkötietojen kokoa

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: Revolution
fi: Vallankumous

en: or
fi: tai

en: Hide Messages
fi: Piilota viestit

en: Failed to add events to SDL2 event buffer: %s
fi: Tapahtumien lisääminen SDL2:n puskuriin epäonnistui: %s

en: ?gov:None
fi: Ei mikään

en: %s Population: %s  Year: %s  Gold %d
fi: %s Väkiluku: %s  Vuosi: %s  Kulta %d

en: %s Population: %s  Year: %s  Gold %d Tax: %d Lux: %d Sci: %d
fi: %s Väkiluku: %s  Vuosi: %s  Kulta %d Vero: %d Luk: %d Tie: %d

en: ?nation:Hostile
fi: vihamielinen

en: ?nation:Peaceful
fi: rauhanomainen

en: ?nation:Friendly
fi: ystävällinen

en: ?nation:Mysterious
fi: mystinen

en: 
    Our Territory
fi: 
    Meidän aluettamme

en: 
    %s territory (%d turn ceasefire) | 
    %s territory (%d turn ceasefire)
fi[0]: 
    %s aluetta (%d vuoro tulitaukoa)
fi[1]: 
    %s aluetta (%d vuoroa tulitaukoa)

en: 
    %s territory (%d turn armistice) | 
    %s territory (%d turn armistice)
fi[0]: 
    %s aluetta (%d vuoro aselepoa)
fi[1]: 
    %s aluetta (%d vuoroa aselepoa)

en: 
    Territory of the %s %s
fi: 
    %s %s hallitsevat aluetta

en: 
    Unclaimed territory
fi: 
    Valtaamatonta aluetta

en: ?city:Neutral
fi: neutraali

en: ?city:Hostile
fi: vihollinen

en: ?city:Peaceful
fi: rauhallinen

en: ?city:Friendly
fi: Ystävällinen

en: ?city:Mysterious
fi: Mystinen

en: 
    City of %s
fi: 
    Kaupunki (%s)

en: ?blistbegin: with
fi:  jossa

en: Barracks
fi: Kasarmi

en: ?blistmore:,
fi: ,

en: Airport
fi: Lentoasema

en: City Walls
fi: Kaupunginmuuri

en: 
    Food/Prod/Trade: %s
fi: 
    Ruoka/tuotanto/kauppa: %s

en: End of Turn
fi: Lopeta vuoro

en: Press
fi: Paina

en: No Orders
fi: Ei käskyjä

note: TRANS: "Space" refers to the space bar on a keyboard.
en: Space
fi: Välilyönti

en: Disband Unit
fi: Lakkauta yksikkö

en: Convert Unit
fi: Muunna yksikkö

en: Return to Nearest City
fi: Palaa lähimpään kaupunkiin

en: Go to City
fi: Mene kaupunkiin

en: Airlift to City
fi: Lennätä kaupunkiin

en: Connect With %s (%s)
fi: Mene %stä rakentaen (%s)

en: Load Unit
fi: Lastaa yksikkö

en: Unload Unit
fi: Pura lasti

en: Sentry Unit
fi: Jätä vartioimaan

note: TRANS: "Build Railroad (R) 3 turns" TRANS: "Build Irrigation (I) 5 turns" TRANS: "Build Mine (M) 5 turns" TRANS: "Build Fortress (Shift+F) 5 turns" TRANS: "Build Airbase (Shift+E) 5 turns"
en: Build %s (%s) %d %s
fi: Rakenna %s (%s) %d %s

en: %s With %s ( %d one time bonus + %d trade ) (R)
fi: %s kohteena %s ( %d kertakorvaus + %d säännöllistä kauppaa ) (R)

en: %s Of %s ( %d one time bonus ) (R)
fi: %s kohteessa %s ( %d kertakorvaus) (R)

en: Cultivate to
fi: Viljele maastotyypiksi

en: Plant to
fi: Istuta maastotyypiksi

en: Transform to
fi: Muuta maastotyypiksi

note: TRANS: "Clean Pollution (P) 3 turns"
en: Clean %s (%s) %d %s
fi: Siivoa %s (%s) %d %s

en: Local Options
fi: Paikalliset asetukset

en: Server options
fi: Etäpalvelimen asetukset

en: Local options
fi: Paikalliset asetukset

en: Worklists
fi: Työlistat

en: Save Local Options
fi: Tallenna paikalliset asetukset

en: Help Browser
fi: Ohjeiden selailu

en: Leave Game
fi: Poistu pelistä

en: Apply changes
fi: Ota muutokset käyttöön

en: empty worklist
fi: tyhjä työlista

en: Add new worklist
fi: Lisää uusi työlista

note: TRANS: gui-sdl2 client
en: %s client
fi: käyttöliittymä %s

en: Start New Game
fi: Aloita uusi peli

en: Join Game
fi: Liity peliin

en: Join Pubserver
fi: Liity julkiselle palvelimelle

en: Join LAN Server
fi: Liity LAN-palvelimelle

en: SDL2-client welcomes you...
fi: SDL2-asiakasohjelma toivottaa sinut tervetulleeksi...

en: Commit: %s
fi: revisiotunniste: %s

en: You cannot interact with that player with your current contact state - Try right mouse button for intelligence.
fi: Et voi olla yhteydessä tähän pelaajaan ilman asianmukaista kontaktia - Voit silti avata tiedusteluraportin hiiren oikealla napilla.

en: done
fi: valmis

en: moving
fi: liikkuu

en: disconnected
fi: yhteys katkesi

en: active
fi: toiminnassa

en: under
    construction
fi: rakenteilla

en: soonest
    completion
fi: varhaisin
    valmistuminen

en: Total
fi: Yhteensä

en: Units Report
fi: Yksikköraportti

en: We have %d of %s
    (total value is : %d)
    We can sell %d of them for %d gold.
fi: Meillä on %d x %s
    (yhteisarvo : %d)
    Voimme myydä niitä %d, %d kullasta.

en: We can't sell any %s in this turn.
fi: Tällä vuorolla ei voida myydä yhtään kohdetta %s.

en: Sell It?
fi: Myydäänkö pois?

en: Economy Report
fi: Talousraportti

en: Treasury:
fi: Valtakunnan kassa:

en: Tax Rate:
fi: Veroaste:

en: Total Income:
fi: Kokonaistulot:

en: Total Cost:
fi: Kokonaismenot:

en: Net Income:
fi: Nettotulo:

en: %s max rate : %d%%
fi: %s maksimitaso: %d%%

en: Update
fi: Päivitä

en: What should we focus on now?
fi: Mihin meidän tulisi nyt keskittyä?

en: Select target :
fi: Valitse kohde :

en: step | steps
fi[0]: vaihe
fi[1]: vaihetta

en: %2d: The %s ruler %s scored %d point
     | %2d: The %s ruler %s scored %d points
fi[0]: %2d: %s hallitsija %s sai %d pisteen
fi[1]: %2d: %s hallitsija %s sai %d pistettä

en: Final Report:
fi: Lopullinen raportti:

en: The Greatest Civilizations in the world.
fi: Maailman mahtavimmat sivilisaatiot.

en: The %s Spaceship
fi: Avaruusalus (%s)

en: load_gfxfile: Unable to load graphic file %s!
fi: load_gfxfile: Grafiikkatiedoston %s lataaminen epäonnistui!

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: No Sdl2-client theme was found. For instructions on how to get one, please visit %s
fi: Sdl2 asiakasohjelman teemoja ei löytynyt. Teemojen hankkimisen ohjeita on osoitteessa %s

en: No usable default theme found, aborting!
fi: Käyttökelpoista oletusulkoasua ei löydy, lopetan!

en: Loading theme "%s".
fi: Lataan teemaa "%s".

en: Could not open '%s':
    %s
fi: En saanut avattua tiedostoa '%s':
    %s

en: %s
    %d gold per turn | %s
    %d gold per turn
fi[0]: %s
    %d kulta joka vuoro
fi[1]: %s
    %d kultaa joka vuoro

en: %s
    blocked!
fi: %s
    estynyt!

en: %s
    finished!
fi: %s
    valmis!

note: TRANS: length of worklist TRANS: Length of worklist
en: ( %d entry ) | ( %d entries )
fi[0]: ( %d kohta )
fi[1]: ( %d kohtaa )

en: Worklist of
    %s
fi: %s-
    työlista

en: %d gold per turn | %d gold per turn
fi[0]: %d kulta vuoroa kohden
fi[1]: %d kultaa vuoroa kohden

en: shields into gold
fi: tuotantoyksikköä kullaksi

en: (%d/%d/%s)
    %d/%d %s
    never
fi: (%d/%d/%s)
    %d/%d %s
    ei koskaan

note: TRANS: Character appearing in the beginning of each helptext point
en: ?bullet:*
fi: ·

note: TRANS: bullet point with trailing space
en: ?bullet:*
fi: ·

note: TRANS: Header for fixed-width veteran level table. * TRANS: Translators cannot change column widths :( * TRANS: "Level name" left-justified, other two right-justified
en: Veteran level      Power factor   Move bonus
fi: Kokemustaso        Voimakerroin   Liikkumisbonus

note: TRANS: Part of header for veteran level table.
en: --------------------------------------------
fi: -------------------------------------------------

note: TRANS: Header for fixed-width terrain alteration table. * TRANS: Translators cannot change column widths :(
en: Terrain       Cultivate        Plant            Transform
fi: Maasto        Viljely          Istutus           Muunnos

en: Time taken for the following activities is independent of terrain:
fi: Seuraaviin töihin menevä aika ei riipu maastotyypistä:

note: TRANS: Header for fixed-width terrain alteration table. * TRANS: Translators cannot change column widths :(
en: Activity            Time
fi: Työ                 Aika

en: 
    Clean              %3d
fi: 
    puhdistus          %3d

en: 
    Pillage            %3d
fi: 
    turmelu            %3d

en: In this ruleset, the following veteran levels are defined:
fi: Tässä sääntökokoelmassa käytetään seuraavia kokemustasoja:

en: This ruleset has no default veteran levels defined.
fi: Tässä sääntökokoelmassa ei ole määritelty oletuskokemustasoja.

note: TRANS: First %s is version string, e.g., * "Freeciv version 3.2.0-beta1 (beta version)" (translated). * Second %s is client_string, e.g., "gui-gtk-4.0".
en: This is %s, %s client.
fi: Tämä on %s, käyttöliittymä %s.

note: TRANS: First %s is a government name.
en: ?gov:Allows %s (with %s but no %s).
fi: %s mahdollistuu (lisäksi tarvitaan %s, mutta ei saa olla %s).

note: TRANS: First %s is a government name.
en: ?gov:Allows %s (with %s).
fi: %s mahdollistuu (lisäksi tarvitaan %s).

note: TRANS: First %s is a government name.
en: ?gov:Allows %s (absent %s).
fi: %s mahdollistuu (%s puuttuessa).

note: TRANS: %s is a government name.
en: ?gov:Allows %s.
fi: %s mahdollistuu.

note: TRANS: %s is a government name.
en: ?gov:Prevents %s.
fi: %s estyy.

note: TRANS: First %s is a building name.
en: ?improvement:Allows %s (with %s but no %s).
fi: %s mahdollistuu (lisäksi tarvitaan %s, mutta ei saa olla %s).

note: TRANS: First %s is a building name.
en: ?improvement:Allows %s (with %s).
fi: %s mahdollistuu (lisäksi tarvitaan %s).

note: TRANS: First %s is a building name.
en: ?improvement:Allows %s (absent %s).
fi: %s mahdollistuu (%s puuttuessa).

note: TRANS: %s is a building name.
en: ?improvement:Allows %s.
fi: %s mahdollistuu.

note: TRANS: %s is a building name.
en: ?improvement:Prevents %s.
fi: %s estyy.

note: TRANS: First %s is a unit type name.
en: ?unittype:Allows %s (with %s but no %s).
fi: %s mahdollistuu (lisäksi tarvitaan %s, mutta ei saa olla %s).

note: TRANS: First %s is a unit type name.
en: ?unittype:Allows %s (with %s).
fi: %s mahdollistuu (lisäksi tarvitaan %s).

note: TRANS: First %s is a unit type name.
en: ?unittype:Allows %s (absent %s).
fi: %s mahdollistuu (%s puuttuessa).

note: TRANS: %s is a unit type name.
en: ?unittype:Allows %s.
fi: %s mahdollistuu.

note: TRANS: %s is a unit type name.
en: ?unittype:Prevents %s.
fi: %s estyy.

note: TRANS: First %s is an extra name.
en: ?extra:Allows %s (with %s but no %s).
fi: %s mahdollistuu (lisäksi tarvitaan %s, mutta ei saa olla %s).

note: TRANS: First %s is an extra name.
en: ?extra:Allows %s (with %s).
fi: %s mahdollistuu (lisäksi tarvitaan %s).

note: TRANS: First %s is an extra name.
en: ?extra:Allows %s (absent %s).
fi: %s mahdollistuu (%s puuttuessa).

note: TRANS: %s is an extra name.
en: ?extra:Allows %s.
fi: %s mahdollistuu.

note: TRANS: %s is an extra name.
en: ?extra:Prevents %s.
fi: %s estyy.

note: TRANS: First %s is a good name.
en: ?good:Allows %s (with %s but no %s).
fi: %s mahdollistuu (lisäksi tarvitaan %s, mutta ei saa olla %s).

note: TRANS: First %s is a good name.
en: ?good:Allows %s (with %s).
fi: %s mahdollistuu (lisäksi tarvitaan %s).

note: TRANS: First %s is a good name.
en: ?good:Allows %s (absent %s).
fi: %s mahdollistuu (%s puuttuessa).

note: TRANS: %s is a good name.
en: ?good:Allows %s.
fi: %s mahdollistuu.

note: TRANS: %s is a good name.
en: ?good:Prevents %s.
fi: %s estyy.

en: Current ruleset contains no summary.
fi: Tämänhetkisestä sääntökokoelmasta puuttuu yhteenveto.

en: Current tileset contains no summary.
fi: Tämänhetkisestä kuvituksesta puuttuu yhteenveto.

en: Current musicset contains no summary.
fi: Tämänhetkisestä musiikkikokoelmasta puuttuu yhteenveto.

en: Sorry, no help topic for %s.
fi: %s: Valitettavasti tälle ei ole ohjetta.

en: Sorry, no help topic for %s.
    This page was auto-generated.
fi: Valitettavasti aiheesta %s ei ole ohjetta.
    Tämä sivu on luotu automaattisesti.

en: %s The discovery of %s will make %s obsolete.
fi: %s Kun %s keksitään, %s vanhentuu.

note: TRANS: both %s are improvement names
en: %s The presence of %s in the city will make %s obsolete.
fi: %s Kun kaupungissa on %s, %s vanhentuu.

en: %s A 'small wonder': at most one of your cities may possess this improvement.
fi: %s 'Pieni ihme': vain yhdessä kaupungeistasi voi olla tämä rakennus.

note: TRANS: 'Allows all players with knowledge of atomic * power to build nuclear units.'
en: %s Allows all players with knowledge of %s to build %s units.
fi: %s Sallii pelaajien joilla on %s tuottaa %s yksiköitä.

note: TRANS: 'Allows all players with knowledge of required * techs to build nuclear units.'
en: %s Allows all players with knowledge of required techs to build %s units.
fi: %s Sallii pelaajien jotka tuntevat tarvittavat teknologiat tuottaa %s yksiköitä.

note: TRANS: 'Allows all players to build nuclear units.'
en: %s Allows all players to build %s units.
fi: %s Sallii kaikkien pelaajien tuottaa %s yksiköitä.

note: TRANS: Help build Wonder
en: %s Makes it possible to target the city building it with the action '%s'.
fi: %s Tekee mahdolliseksi tehdä toiminto %s sitä rakentavalle kaupungille.

note: TRANS: Help build Wonder
en: %s Makes it possible to target its city with the action '%s'.
fi: %s Tekee mahdolliseksi tehdä toiminto '%s' kaupungille.

note: TRANS: Help build Wonder
en: %s Makes it possible to target its city and its trade partners with the action '%s'.
fi: %s Tekee mahdolliseksi tehdä toiminto '%s' kaupungille ja sen kauppakumppaneille.

note: TRANS: Help build Wonder
en: %s Makes it possible to target all cities with its owner on its continent with the action '%s'.
fi: %s Tekee mahdolliseksi kohdistaa toiminto %s kaikkiin omistajansa kaupunkeihin samalla mantereella.

note: TRANS: Help build Wonder
en: %s Makes it possible to target all cities with its owner with the action '%s'.
fi: %s Tekee mahdolliseksi kohdistaa toiminto %s kaikkiin omistajansa kaupunkeihin.

note: TRANS: Help build Wonder
en: %s Makes it possible to target all cities on the same team with the action '%s'.
fi: %s Tekee mahdolliseksi kohdistaa toiminto %s kaikkiin saman joukkueen kaupunkeihin.

note: TRANS: Help build Wonder
en: %s Makes it possible to target all cities owned by or allied to its owner with the action '%s'.
fi: %s Tekee mahdolliseksi kohdistaa toiminto %s kaikkiin omistajansa tai hänen liittolaistensa kaupunkeihin.

note: TRANS: Help build Wonder
en: %s Makes it possible to target all cities with the action '%s'.
fi: %s Tekee mahdolliseksi kohdistaa toiminto %s kaikkiin kaupunkeihin.

note: TRANS: Incite City
en: %s Makes it impossible to do the action '%s' to the city building it.
fi: %s Tekee mahdottomaksi tehdä toimintoa %s sitä rakentavalle kaupungille.

note: TRANS: Incite City
en: %s Makes it impossible to do the action '%s' to its city.
fi: %s Tekee mahdottomaksi tehdä toimintoa %s kaupungille.

note: TRANS: Incite City
en: %s Makes it impossible to do the action '%s' to its city or to its city's trade partners.
fi: %s Tekee mahdottomaksi tehdä toimintoa %s kaupungille tai sen kauppakumppaneille.

note: TRANS: Incite City
en: %s Makes it impossible to do the action '%s' to any city with its owner on its continent.
fi: %s Tekee mahdottomaksi tehdä toimintoa %s yhdellekään omistajansa kaupungille samalla mantereella.

note: TRANS: Incite City
en: %s Makes it impossible to do the action '%s' to any city with its owner.
fi: %s Tekee mahdottomaksi tehdä toimintoa '%s' mitään omistajansa kaupunkia vastaan.

note: TRANS: Incite City
en: %s Makes it impossible to do the action '%s' to any city on the same team.
fi: %s Tekee mahdottomaksi tehdä toimintoa '%s' mitään omistajansa tai hänen joukkuetoverinsa kaupunkia vastaan.

note: TRANS: Incite City
en: %s Makes it impossible to do the action '%s' to any city allied to or owned by its owner.
fi: %s Tekee mahdottomaksi tehdä toimintoa '%s' mitään omistajansa tai hänen liittolaisensa kaupunkia vastaan.

note: TRANS: Incite City
en: %s Makes it impossible to do the action '%s' to any city in the game.
fi: %s Tekee mahdottomaksi tehdä toimintoa '%s' mitään kaupunkia vastaan.

en: %s All players start with this improvement in their first city.
fi: %s Kaikki pelaajat aloittavat tämä rakennus ensimmäisessä kaupungissaan.

note: TRANS: %s is a nation plural
en: %s The %s start with this improvement in their first city.
fi: %s %s aloittavat tämä rakennus ensimmäisessä kaupungissaan.

note: TRANS: don't translate 'savepalace'
en: %s If you lose the city containing this improvement, it will be rebuilt for free in another of your cities (if the 'savepalace' server setting is enabled).
fi: %s Jos kaupunki, jossa tämä rakennus on, valloitetaan, rakennus rakennetaan ilmaiseksi johonkin toiseen kaupungeistasi (jos palvelimen asetus 'savepalace' on käytössä).

en: %s Belongs to %s unit class.
fi: %s Kuuluu %s yksiköihin.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   %s Speed is not affected by terrain.
fi:   %s Maasto ei vaikuta nopeuteen.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   %s Does not get defense bonuses from terrain.
fi:   %s Ei saa puolustautumisetuja maastosta.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   %s Not subject to zones of control.
fi:   %s Ei piittaa valvonta-alueista.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   %s Subject to zones of control.
fi:   %s Valvonta-alueiden rajoittama.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   %s Slowed down while damaged.
fi:   %s Hidastuu vaurioituneena.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading * spaces
en:   %s Gets a %d%% defensive bonus while in cities.
fi:   %s Saa %d%% puolustusedun kaupungissa ollessaan.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   %s Is unreachable. Most units cannot attack this one.
fi:   %s On tavoittamattomissa. Useimmat yksiköt eivät voi hyökätä tämän yksikön kimppuun.

note: TRANS: indented twice; preserve leading spaces
en:     %s Doesn't prevent enemy units from attacking other units on its tile.
fi:     %s Ei estä vihollisyksiköitä hyökkäämästä muita samassa ruudussa olevia yksiköitä vastaan.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   %s Doesn't prevent enemy cities from working the tile it's on.
fi:   %s Ei estä viholliskaupunkeja työstämästä ruutua.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   %s Can attack units on non-native tiles.
fi:   %s Voi hyökätä sellaisia viereisiä ruutuja vastaan, joiden maastoon ei voisi normaalisti liikkua.

note: TRANS: percentage ... or-list of unit types
en: %s %d%% defense bonus if attacked by %s.
fi: %s %d%% puolustusbonus jos hyökkääjä on %s.

note: TRANS: defense divider ... or-list of unit types
en: %s Reduces target's defense to 1 / %d when attacking %s.
fi: %1$s kun hyökkäyksen kohteena %3$s, sen puolustusarvo on 1 / %2$d normaalista.

note: TRANS: or-list of unit types
en: %s Reduces target's firepower to 1 when attacking %s.
fi: %s kun hyökkäyksen kohteena %s, sen tulivoima on vain 1.

note: TRANS: defense divider ... or-list of unit types
en: %s Reduces target's defense to 1 / %.2f when attacking %s.
fi: %1$s kun hyökkäyksen kohteena %3$s, sen puolustusarvo on 1 / %2$.2f normaalista.

note: TRANS: percentage ... or-list of unit types
en: %s %d%% defense bonus instead of any bonuses from city improvements if attacked by %s in a city.
fi: %s %d%% puolustusbonus rakennuksista normaalisti saatavien bonusten sijaan puolustaessaan, kun %s hyökkää kaupunkia vastaan.

en: %s Can escape once stack defender is lost.
fi: %s Voi paeta ruudun puolustajan hävittyä taistelun.

en: %s Can pursue escaping units and kill them.
fi: %s Voi jahdata pakenevia yksiköitä.

en: %s May not be built in cities.
fi: %s Ei voida koota kaupungeissa.

en: %s Only barbarians may build this.
fi: %s Vain barbaarit voivat koota tämän.

en: %s Can only be built in games where new cities are allowed.
fi: %s Voidaan rakentaa vain mikäli uusien kaupunkien perustaminen on pelissä sallittua.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   %s New cities are not allowed in the current game.
fi:   %s Nykyisessä pelissä kaupunkien perustaminen ei ole sallittua.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   %s New cities are allowed in the current game.
fi:   %s Nykyisessä pelissä kaupunkien perustaminen on sallittua.

note: TRANS: %s is a nation plural
en: %s The %s start the game with %d of these units.
     | %s The %s start the game with %d of these units.
fi[0]: %s %s aloittavat pelin %d tällainen yksikkö hallinnassaan.
fi[1]: %s %s aloittavat pelin %d tätä yksikköä hallinnassaan.

note: TRANS: %s is a list of unit types separated by "or".
en: %s May be obtained by conversion of %s.
fi: %s Voidaan saada muuntamalla yksiköistä %s.

en: %s Built without a home city.
fi: %s Rakennetaan kotikaupungittomaksi.

en: %s Never has a home city.
fi: %s Aina kotikaupungiton.

en: %s Losing this unit will lose you the game!
fi: %s Jos tämä yksikkö on menetetään, omistaja häviää pelin!

en: %s Each player may only have one of this type of unit.
fi: %s Kullakin pelaajalla voi olla vain yksi tämäntyyppinen yksikkö.

en: %s Costs %d population to build.
     | %s Costs %d population to build.
fi[0]: %s Tuottaminen pienentää kaupungin väkilukua %d pisteen.
fi[1]: %s Tuottaminen pienentää kaupungin väkilukua %d pistettä.

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated by "or".
en: %s Can carry and refuel %d %s unit.
     | %s Can carry and refuel up to %d %s units.
fi[0]: %s Voi kantaa ja tankata %d %s yksikön.
fi[1]: %s Voi kantaa ja tankata %d %s yksikköä.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   %s Some cargo cannot be loaded except in a city or a base native to this transport.
fi:   %s Joitakin yksiköitä voidaan lastata vain kaupungissa ja sopivassa tukikohdassa.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   %s Cargo cannot be loaded except in a city or a base native to this transport.
fi:   %s Toisia yksiköitä voidaan lastata vain kaupungissa ja sopivassa tukikohdassa.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   %s Some cargo cannot be unloaded except in a city or a base native to this transport.
fi:   %s Joitakin yksiköitä ei voida purkaa kyydistä kuin kaupungissa tai sopivassa tukikohdassa.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   %s Cargo cannot be unloaded except in a city or a base native to this transport.
fi:   %s Toisia yksiköitä ei voida purkaa kyydistä kuin kaupungissa tai sopivassa tukikohdassa.

en: %s Must stay next to safe coast.
fi: %s Joutuu pysyttelemään turvallisen rannikon lähellä.

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated * by "or".
en: %s May load onto and unload from %s transports even when underway.
fi: %s Voidaan lastata tai purkaa %s yksiköiden kyytiin tai kyydistä missä hyvänsä.

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated * by "or".
en: %s May load onto %s transports even when underway.
fi: %s Voidaan lastata %s yksiköiden kyytiin missä hyvänsä.

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated * by "or".
en: %s May unload from %s transports even when underway.
fi: %s Voidaan purkaa %s yksiköiden kyydistä missä hyvänsä.

en: %s Strong in diplomatic battles.
fi: %s Vahva diplomaattien välisissä taisteluissa.

en: %s Defends cities against diplomatic actions.
fi: %s Puolustaa kaupunkeja diplomaatteja vastaan.

en: %s Will never lose a diplomat-versus-diplomat fight.
fi: %s Ei koskaan häviä diplomaattien välisiä taisteluja.

en: %s Will always survive a spy mission.
fi: %s Selviää aina vakoilutehtävästä.

en: %s Is invisible except when next to an enemy unit or city.
fi: %s On näkymätön paitsi aivan vihollisen yksikön tai kaupungin vieressä.

en: %s Can only attack units on native tiles.
fi: %s Voi hyökätä vain suotuisassa maastossa olevia yksiköitä vastaan.

en: %s Gets double firepower when attacking cities.
fi: %s Saa kaksinkertaisen tulivoiman kaupunkeja vastaan.

note: TRANS: "MP" = movement points. %s may have a * fractional part.
en: %s Ignores terrain effects (moving costs at most %s MP per tile).
fi: %s On kotonaan maastossa kuin maastossa (liikkuminen maksaa korkeintaan %s LP).

en: %s Never imposes a zone of control.
fi: %s Ei luo valvonta-alueita ympärilleen.

en: %s May impose a zone of control on its adjacent tiles.
fi: %s Luo valvonta-alueen ympäröiviin ruutuihin.

en: %s Not subject to zones of control imposed by other units.
fi: %s Ei piittaa muiden luomista valvonta-alueista.

en: %s A non-military unit:
fi: %s Siviiliyksikkö:

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   %s Cannot attack.
fi:   %s Ei voi hyökätä.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   %s Doesn't impose martial law.
fi:   %s Ei voi pakottaa kansalaisia rauhallisiksi.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   %s Can enter foreign territory regardless of peace treaty.
fi:   %s Voi liikkua vieraalla maalla rauhansopimuksesta riippumatta.

en: %s A field unit: one unhappiness applies even when non-aggressive.
fi: %s Taisteluyksikkö: aiheuttaa tyytymättömyyttä puolustusasemissakin.

en: %s An enemy unit considering to auto attack this unit will choose to do so even if it has better odds when defending against it than when attacking it.
fi: %s Automaattinen hyökkäys tätä yksikköä vastaan tehdään vaikka hyökkääjällä olisikin paremmat voittomahdollisuudet puolustautuessaan tätä yksikköä vastaan.

en: %s Under certain conditions the shield upkeep of this unit can be converted to gold upkeep.
fi: %s Tietyin edellytyksin yksikön ylläpitokustannukset voidaan maksaa kultana tuotannon sijaan.

en: %s Can attack against %s units, which are usually not reachable.
fi: %s Voi hyökätä ylensä tavoittamattomissa olevia %s yksikköjä vastaan.

en: %s Unit has to end each turn next to safe coast or in a city or a base.
fi: %s Yksikön tulee olla joka vuoron jälkeen turvallisella rannikolla, kaupungissa tai tukikohdassa.

note: TRANS: Never called for 'turns = 1' case
en: %s Unit has to be next to safe coast, in a city or a base after %d turn.
     | %s Unit has to be next to safe coast, in a city or a base after %d turns.
fi[0]: %s Yksikön tulee olla turvallisella rannikolla, kaupungissa tai tukikohdassa %d vuoron jälkeen.
fi[1]: %s Yksikön tulee olla turvallisella rannikolla, kaupungissa tai tukikohdassa %d vuoron jälkeen.

en: %s Unit has to be in a city or a base after %d turn.
     | %s Unit has to be in a city or a base after %d turns.
fi[0]: %s Yksikön tulee olla kaupungissa tai tukikohdassa %d vuoron jälkeen.
fi[1]: %s Yksikön tulee olla kaupungissa tai tukikohdassa %d vuoron jälkeen.

note: TRANS: %s is a list of unit types separated by "or"
en: %s Unit has to be next to safe coast, in a city, a base, or on a %s after %d turn.
     | %s Unit has to be next to safe coast, in a city, a base, or on a %s after %d turns.
fi[0]: %s Yksikön tulee olla turvallisen rannan lähellä, kaupungissa tai tukikohdassa (%s riittää myös) %d vuoron jälkeen.
fi[1]: %s Yksikön tulee olla turvallisen rannan lähellä, kaupungissa tai tukikohdassa (%s riittää myös) %d vuoron jälkeen.

note: TRANS: %s is a list of unit types separated by "or"
en: %s Unit has to be in a city, a base, or on a %s after %d turn.
     | %s Unit has to be in a city, a base, or on a %s after %d turns.
fi[0]: %s Yksikön tulee olla kaupungissa tai tukikohdassa (%s riittää myös) %d vuoron jälkeen.
fi[1]: %s Yksikön tulee olla kaupungissa tai tukikohdassa (%s riittää myös) %d vuoron jälkeen.

en: %s Will never be forced (by the autoattack server setting) to attack units moving to an adjacent tile.
fi: %s Ei koskaan automaattihyökkää (palvelinasetuksen 'autoattack' mukaisesti) viereiseen ruutuun liikkuvien yksiköiden kimppuun.

note: TRANS: %s is the action's ruleset defined ui name
en: %s Can do the action '%s'.
fi: %s Voi tehdä toiminnon '%s'.

note: TRANS: describes the target of an action.
en: domestic
fi: kotimainen

note: TRANS: describes the target of an action.
en: foreign
fi: ulkomainen

note: TRANS: action sub target extras with tile * extras target.
en: extras among
fi: yksi ruutulisistä

note: TRANS: First %s in %s%s%s is the sub target kind. * The next may be an adjective (that includes a space). * The next is the name of the target kind. * Example: "* is done to extras on foreign tiles."
en:   %s is done to %s%s%s.
fi:   %s tehdään kohteelle %s%s%s.

note: TRANS: said about an action. %s is a unit type * name.
en:   %s uses up the %s.
fi:   %s kuluttaa yksikön %s.

note: TRANS: The %s is a kind of battle defined in * actions.h. Example: "diplomatic battle".
en:   %s can lead to a %s against a defender.
fi:   %s Voi johtaa %s - tyyppiseen yhteenottoon puolustajaa vastaan.

en:   %s may fail because of a dice throw.
fi:   %s Saattaa epäonnistua huonon onnen seurauksena.

note: TRANS: said about an action. %s is a unit type * name.
en:   %s the %s may be captured while trying to escape after completing the mission.
fi:   %s %s voidaan saada kiinni yrittäessään paeta tehtävänsä suorittamisen jälkeen.

note: TRANS: Indented unit action property, preserve * leading spaces.
en:   %s ends this unit's turn.
fi:   %s päättää tämän yksikön vuoron.

note: TRANS: Indented unit action property, preserve * leading spaces.
en:   %s ending up on a native tile after this action has been performed ends this unit's turn.
fi:   %s päätyminen suotuisaan ruutuun tämän toiminnon jälkeen päättää yksikön vuoron.

note: TRANS: distance between an actor unit and its * target when performing a specific action.
en:   %s target must be at the same tile.
fi:   %s Kohteen täytyy olla samassa ruudussa.

note: TRANS: distance between an actor unit and its * target when performing a specific action.
en:   %s target must be exactly %d tile away.
     |   %s target must be exactly %d tiles away.
fi[0]:   %s Kohteen täytyy olla täsmälleen %d ruudun päässä.
fi[1]:   %s Kohteen täytyy olla täsmälleen %d ruudun päässä.

note: TRANS: distance between an actor unit and its * target when performing a specific action.
en:   %s target can be anywhere.
fi:   %s Kohde voi olla missä hyvänsä.

note: TRANS: distance between an actor unit and its * target when performing a specific action.
en:   %s target must be at least %d tile away.
     |   %s target must be at least %d tiles away.
fi[0]:   %s Kohteen täytyy olla vähintään %d ruudun päässä.
fi[1]:   %s Kohteen täytyy olla vähintään %d ruudun päässä.

note: TRANS: distance between an actor unit and its * target when performing a specific action.
en:   %s target can be max %d tile away.
     |   %s target can be max %d tiles away.
fi[0]:   %s kohde voi olla korkeintaan %d ruudun päässä.
fi[1]:   %s kohde voi olla korkeintaan %d ruudun päässä.

note: TRANS: distance between an actor unit and its * target when performing a specific action.
en:   %s target must be between %d and %d tile away.
     |   %s target must be between %d and %d tiles away.
fi[0]:   %s Kohteen täytyy olla vähintään %d ja korkeintaan %d ruudun päässä.
fi[1]:   %s Kohteen täytyy olla vähintään %d ja korkeintaan %d ruudun päässä.

note: TRANS: ...performing this action ... Casus Belli
en: successfully
fi: onnistuneesti

note: TRANS: ...performing this action ... Casus Belli
en: getting caught before
fi: kiinni jääden

note: TRANS: successfully ... Peace, or Alliance
en:   %s %s performing this action during %s causes international outrage: the whole world gets Casus Belli against you.
fi:   %s Tämän toiminnan suorittaminen %s kun voimassa on %s antaa koko maailmalle syyn julistaa sota.

note: TRANS: successfully ... Peace, or Alliance
en:   %s %s performing this action during %s gives the victim Casus Belli against you.
fi:   %s Tämän toiminnan suorittaminen %s kun voimassa on %s antaa uhrille syyn julistaa sota.

note: TRANS: the %d is the number of shields the unit can * contribute.
en:   %s adds %d production.
fi:   %s Lisää tuontantoa %d.

en:   %s restores up to %d%% of the target unit's hit points.
fi:   %s Palauttaa %d%% kohteen osumapisteistä.

note: TRANS: is talking about an action.
en:   %s is disabled in the current game.
fi:   %s Ei ole sallittu nykyisessä pelissä.

note: TRANS: the %d is initial population.
en:   %s initial population: %d.
     |   %s initial population: %d.
fi[0]:   %s Aloituskoko on %d.
fi[1]:   %s Aloituskoko on %d.

note: TRANS: the %d is population.
en:   %s max target size: %d.
     |   %s max target size: %d.
fi[0]:   %s Kohteen suurin mahdollinen koko: %d.
fi[1]:   %s Kohteen suurin mahdollinen koko: %d.

note: TRANS: the %d is the population added.
en:   %s adds %d population.
     |   %s adds %d population.
fi[0]:   %s Lisää väkilukua %d pisteen.
fi[1]:   %s Lisää väkilukua %d pistettä.

note: TRANS: %d is bombard rate.
en:   %s %d per turn.
fi:   %s %d vuorossa.

note: TRANS: talking about bombard
en:   %s Will damage all defenders on a tile, and have no risk for the attacker.
fi:   %s Nämä hyökkäykset vaurioittavat kaikkia puolustajia ruudussa. Ne ovat hyökkääjän kannalta riskittömiä.

note: TRANS: %s is a unit type.
en:   %s upgraded to %s or, when possible, to the unit type it upgrades to.
fi:   %s ajanmukaistuu yksiköksi %s, mahdollisuuksien mukaan ajanmukaistusketjussa ylemmäksikin.

en:   %s weaker when tired. If performed with less than a single move point left the attack power is reduced accordingly.
fi:   %s väsyneenä heikompi. Jos yksikkö hyökää kun sillä on vähemmän kuin yksi kokonainen liikepiste, hyökkäysvoima on vähentynyt vastaavassa suhteessa.

en:   %s can wipe stack of units with zero defense.
fi:   %s voi hävittää yksikköjoukon, jossa kaikilla nollan puolustusarvo.

note: TRANS: %s is a unit type. "MP" = movement points.
en:   %s is converted into %s (takes %d MP).
     |   %s is converted into %s (takes %d MP).
fi[0]:   %s muunnetaan yksiköksi %s (kuluttaa %d LP).
fi[1]:   %s muunnetaan yksiköksi %s (kuluttaa %d LP).

note: TRANS: percentage
en:   %s %d%% of the population of each city inside the nuclear blast dies.
fi:   %s %d%% väestöstä kussakin kaupungissa ydinräjähdyksen alueella kuolee.

en:   %s can never destroy city completely (%d%% of size 1 rounds down to 0).
fi:   %s Ei voi koskaan täysin tuhota kaupunkia (%d%% koosta yksi pyöristyy alas nollaan)

en:   %s can even destroy city completely (%d%% of size 1 rounds up to 1).
fi:   %s Voi tuhota kaupungin jopa kokonaan (%d%% koosta yksi pyöristyy ylös yhdeksi)

en:   %s all units caught in the open by the nuclear blast die.
fi:   %s Kaikki kentällä ydinräjähdyksen sisään jäävät yksiköt kuolevat.

note: TRANS: percentage
en:   %s a unit caught in the nuclear blast while inside a city has a %d%% chance of survival.
fi:   %s Ydinräjähdyksen sisään kaupunkien suojassa jäävillä yksiköillä on %d%% mahdollisuus selvitä.

en:   %s all units caught in the nuclear blast die.
fi:   %s Kaikki yksiköt räjähdyksen alueella kuolevat.

en:   %s has a squared blast radius of %d.
fi:   %s räjähdyksen säteen neliö on %d.

en:   %s converts target tile terrain to another type.
fi:   %s muokkaa kohderuudun maastotyypin toiseksi.

note: TRANS: %s is list of extra types separated by ',' and 'and'
en:   %s builds %s on tiles.
fi:   %s rakentaa ruutuihin lisät %s.

note: TRANS: list of extras separated by "and"
en:   %s cleans %s from tiles.
fi:   %s puhdistaa lisät %s ruuduista.

note: TRANS: list of extras separated by "and"
en:   %s pillages %s from tiles.
fi:   %s turmelee lisät %s ruuduista.

note: TRANS: indented unit action property, preserve * leading spaces
en:   %s to stay put. No defensive bonus.
fi:   %s pysyy paikoillaan. Ei puolustusetua.

note: TRANS: indented unit action property, preserve * leading spaces
en:   %s granting a %d%% defensive bonus.
fi:   %s antaa %d%% puolustusedun.

note: TRANS: indented unit action property, preserve * leading spaces. * %s is a list of extra types separated by "and".
en:   %s done to %s.
fi:   %s tehdään kohteelle %s.

note: TRANS: indented unit action property, preserve * leading spaces.
en:   %s if a suitable hut is at the targetet tile it will be entered.
fi:   %s jos kohderuudussa on asianmukainen mökki, siihen mennään.

note: TRANS: indented unit action property, preserve * leading spaces.
en:   %s if a suitable hut is at the targetet tile it will be frightened.
fi:   %s jos kohderuudussa on asianmukainen mökki, se pelotetaan tiehensä.

note: TRANS: indented unit action property, preserve * leading spaces. * The %s is the unit type name
en:   %s the %s may end up loaded into a transport if it can't survive on its own at the target tile.
fi:   %s %s saattaa päätyä toisen yksikön kyytiin, mikäli se ei pysty selviämään omillaan kohderuudussa.

note: TRANS: talking about non lethal attacks
en:   %s These attacks will only damage (never kill) defenders.
fi:   %s Nämä hyökkäykset voivat vain aiheuttaa vahinkoa (eivät ole kuolemaksi) puolustajille.

note: TRANS: %s is a list of actions separated by "or".
en:   %s can't be done if %s is legal.
fi:   %s ei voida tehdä mikäli toimenpide %s on mahdollinen.

en: %s Doing the action '%s' to this unit is impossible.
fi: %s Yksikölle ei voi tehdä toimenpidettä '%s'.

en: %s Will never achieve veteran status.
fi: %s Ei ylennetä koskaan.

en: %s May acquire veteran status.
fi: %s Voi saada ylennyksiä.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   %s Veterans have increased strength in combat.
fi:   %s Ylennetyt yksiköt ovat vahvempia taistelussa.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   %s Veterans have improved chances in diplomatic contests.
fi:   %s Ylentäminen parantaa mahdollisuuksia onnistua diplomaattisissa tehtävissä.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   %s Veterans are more likely to survive missions.
fi:   %s Yleneminen parantaa mahdollisuutta selvitä tehtävistä hengissä.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   %s Veterans work faster.
fi:   %s Ylennettynä tekevät työtä nopeammin.

en: This type of unit has its own veteran levels:
fi: Tällä yksikkötyypillä on omat ylennystasonsa:

en: Belongs to the default tech class.
fi: Kuuluu teknologioiden oletusluokkaan.

en: Belongs to tech class %s.
fi: Kuuluu teknologialuokkaan %s.

en: Starting now, researching %s would need %d bulb. | Starting now, researching %s would need %d bulbs.
fi[0]: Jos %s otettaisiin kohteeksi nyt, tarvitsisimme %d lampun.
fi[1]: Jos %s otettaisiin kohteeksi nyt, tarvitsisimme %d lamppua.

note: TRANS: appended to another sentence. Preserve the * leading space.
en:  The whole project will require %d bulb to complete. |  The whole project will require %d bulbs to complete.
fi[0]:  Koko projekti vaatii %d lampun.
fi[1]:  Koko projekti vaatii %d lamppua.

note: TRANS: last %s is a sentence pluralized separately.
en: To research %s you need to research %d other technology first.%s | To research %s you need to research %d other technologies first.%s
fi[0]: Jotta %s saavutettaisiin, %d muu teknologia pitää tutkia ensin.%s
fi[1]: Jotta %s saavutettaisiin, %d muuta teknologiaa pitää tutkia ensin.%s

en: You cannot research this technology.
fi: Et voi tutkia tätä teknologiaa.

note: TRANS: preserve leading space
en:  This number may vary depending on what other players research.
fi:  Lamppujen määrä voi vaihdella riippuen siitä mitä muut pelaajat tutkivat.

en: Requirements to research:
fi: Tutkimisvaatimukset:

en: %s All players start the game with knowledge of this technology.
fi: %s Kaikki pelaajat osaavat tämän teknologian jo pelin alkaessa.

note: TRANS: %s is a nation plural
en: %s The %s start the game with knowledge of this technology.
fi: %s %s osaavat tämän teknologian jo pelin alkaessa.

note: TRANS: 'and'-separated list of techs
en: %s Only those who know %s can acquire this technology (by any means).
fi: %s Vain pelaajat jotka osaavat teknologian %s voivat saavuttaa tämän teknologian millään keinolla.

en: %s The first player to learn %s gets an immediate advance.
fi: %s Ensimmäinen pelaaja joka saavuttaa teknologian %s saa välittömästi ylimääräisen teknologian.

en: %s To preserve this technology for our nation some bulbs are needed each turn.
fi: %s Tämän teknologian säilyttämiseksi tutkimuksen on tuotettava lamppuja joka vuoro.

en: %s You cannot build cities on this terrain.
fi: %s Tälle maastotyypille ei voi rakentaa kaupunkeja.

en: %s Paths cannot be built on this terrain.
fi: %s Tälle maastotyypille ei voi rakentaa kulkureittejä.

en: %s Bases cannot be built on this terrain.
fi: %s Tälle maastotyypille ei voi rakentaa tukikohtia.

en: %s The coastline of this terrain is unsafe.
fi: %s Tämä maastotyypin rannikko on turvaton.

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated by "and".
en: %s Can be traveled by %s units.
fi: %s Tällä maastotyypillä voivat kulkea %s yksiköt.

en: %s Units on this terrain neither impose zones of control nor are restricted by them.
fi: %s Tällä maastolla olevat yksiköt eivät luo valvonta-alueita eivätkä myöskään välitä niistä.

en: %s Units on this terrain may impose a zone of control, or be restricted by one.
fi: %s Tällä maastotyypillä olevat yksiköt voivat luoda valvonta-alueita ja olla niiden rajoittamia.

en: , +%d food | , +%d food
fi[0]: , +%d ruokaa
fi[1]: , +%d ruokaa

en: , +%d shield | , +%d shields
fi[0]: , +%d tuotantoa
fi[1]: , +%d tuotantoa

en: , +%d trade | , +%d trade
fi[0]: , +%d kauppaa
fi[1]: , +%d kauppaa

en: Build by issuing an "irrigate" order.
fi: Rakenna määräämällä kasteluverkoston rakennuskäsky.

en: Build by issuing a "mine" order.
fi: Rakenna määräämällä kaivoksen louhiminen.

en: Build by issuing a "road" order.
fi: Rakenna määräämällä tien rakentaminen.

en: Build by issuing a "build base" order.
fi: Rakenna määräämällä tukikohdan rakentaminen.

note: TRANS: %s is a gui_type base string from a ruleset
en: Build by issuing a "%s" order.
fi: Rakennetaan komennolla "%s".

en: May randomly appear around polluting city.
fi: Voi sattumanvaraisesti ilmestyä saastuttavan kaupungin ympäristöön.

en: May randomly appear around nuclear blast.
fi: Voi sattumanvaraisesti ilmestyä ydinräjähdyksen ympäristöön.

en: Placed by map generator.
fi: Karttageneraattori sijoittaa.

en: Can be explored by certain units.
fi: Jotkut yksiköt voivat tutkia tämän.

en: May appear spontaneously.
fi: Voi ilmestyä itsestään.

en: Requirements to build:
fi: Rakentamisvaatimukset:

en: Cost: %d
fi: Hinta: %d

en: Can be pillaged by units (time is terrain-dependent).
fi: Yksiköt voivat turmella (aika riippuu maastotyypistä).

en: Can be pillaged by units (takes %d turn).
     | Can be pillaged by units (takes %d turns).
fi[0]: Yksiköt voivat tuhota (%d vuorossa).
fi[1]: Yksiköt voivat tuhota (%d vuorossa).

en: Can be cleaned by units (time is terrain-dependent).
fi: Yksiköt voivat siivota pois (aika riippuu maastotyypistä).

en: Can be cleaned by units (takes %d turn).
     | Can be cleaned by units (takes %d turns).
fi[0]: Yksiköt voivat siivota pois (%d vuorossa).
fi[1]: Yksiköt voivat siivota pois (%d vuorossa).

en: Requirements to remove:
fi: Vaatimukset poistamiseksi:

en: %s Visible only if %s known.
fi: %s Näkyvä vain jos %s tunnetaan.

en: %s Units inside are hidden from non-allied players.
fi: %s Sisällä olevat yksiköt ovat vain liittolaisten näkyvissä.

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated by "and".
en: %s Native to %s units.
fi: %s Sopii %s yksiköille.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   %s Such units can move onto this tile even if it would not normally be suitable terrain.
fi:   %s Niiden tyyppiset yksiköt voivat liikkua tähän ruutuun vaikka maasto ei normaalisti sopisi niille.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   %s Such units situated here are not considered aggressive if this tile is within %d tile of a friendly city.
     |   %s Such units situated here are not considered aggressive if this tile is within %d tiles of a friendly city.
fi[0]:   %s Niiden tyyppiset yksiköt tällä ruudulla eivät aiheuta tyytymättömyyttä kunhan ruudusta on korkeintaan %d ruutu ystävällismieliseen kaupunkiin.
fi[1]:   %s Niiden tyyppiset yksiköt tällä ruudulla eivät aiheuta tyytymättömyyttä kunhan ruudusta on korkeintaan %d ruutua ystävällismieliseen kaupunkiin.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   %s Such units get a %d%% defense bonus on this tile.
fi:   %s Niiden tyyppiset yksiköt saavat %d%% puolustusedun maastossa tässä ruudussa.

note: TRANS: %s is a list of unit types separated by "and".
en: %s Can be conquered by %s.
fi: %s Voi joutua %s yksiköiden valtaamaksi.

en: %s Allows infinite movement.
fi: %s Mahdollistaa rajattoman liikkumisen.

note: TRANS: "MP" = movement points. Second %s may have a * fractional part.
en: %s Movement cost along %s is %s MP.
fi: %s %s pitkin liikkuminen kuluttaa %s LP.

en: %s Defeat of one unit does not cause death of all other units on this tile.
fi: %s Puolustavan yksikön tappio ei aiheuta muiden ruudussa olevien yksiköiden tuhoutumista.

en: %s Extends national borders of the building nation.
fi: %s Laajentaa rakentavan kansakunnan rajoja.

en: %s Grants permanent vision of an area around the tile to its owner.
fi: %s Omistaja näkee pysyvästi ympäröivät ruudut.

en: %s Allows the owner to see normally invisible stealth units in an area around the tile.
fi: %s Omistaja näkee myös tavallisesti näkymättömät häiveyksiköt ruudun ympäristössä.

en: %s Allows the owner to see normally invisible subsurface units in an area around the tile.
fi: %s Omistaja näkee myös tavallisesti näkymättömät pinnanalaiset yksiköt ruudun ympäristössä.

en: 
    Time to build and output bonus depends on terrain:
fi: 
    Rakentamisaika ja tuotantobonukset riippuvat maastotyypistä:

note: TRANS: Header for fixed-width road properties table. * TRANS: Translators cannot change column widths :(
en: Terrain       Time     Bonus F/P/T
    ----------------------------------
fi: Maastotyyppi  Aika     Bonus R/T/K
    ----------------------------------

en: 
    Time to build depends on terrain:
fi: 
    Rakentamisaika riippuu maastotyypistä:

note: TRANS: Header for fixed-width extra properties table. * TRANS: Translators cannot change column widths :(
en: Terrain       Time
    ------------------
fi: Maasto        Aika
    ------------------

note: TRANS: Header for fixed-width road properties table. * TRANS: Translators cannot change column widths :(
en: 
    Yields an output bonus with some terrains:
fi: 
    Antaa bonuksen joillakin maastotyypeillä:

en: Terrain       Bonus F/P/T
    -------------------------
fi: Maastotyyppi  Bonus R/T/K
    -------------------------

en: There's no bonuses paid when trade route gets established.
fi: Uuden kauppareitin perustamisen yhteydessä ei makseta bonusta.

en: When trade route gets established, %d%% of the normal bonus is paid.
fi: Perustettaessa uusi kauppareitti, maksetaan %d%% normaalista bonuksesta.

en: Sending city enjoys %d%% income from the route.
fi: Kauppareitin alkupää saa reitistä %d%% tuoton.

en: Receiving city enjoys %d%% income from the route.
fi: Kauppareitin loppupää saa reitistä  %d%% tuoton.

en: Features:
fi: Ominaisuuksia:

note: TRANS: Empty output type list, should never happen.
en: ?outputlist: Nothing
fi:  Ei mitään

en: %s Military units away from home and field units will each cause %d citizen to become unhappy.
     | %s Military units away from home and field units will each cause %d citizens to become unhappy.
fi[0]: %s Poissa kotoa olevat sotilasyksiköt ja taisteluyksiköt tekevät %d asukkaan tyytymättömäksi.
fi[1]: %s Poissa kotoa olevat sotilasyksiköt ja taisteluyksiköt tekevät %d asukasta tyytymättömäksi.

en: %s Unhappiness from foreign citizens due to war with their home state is %d%% the usual value.
fi: %s Sodan aikana viholliskansallisuuden asukkaiden kaupungeille aiheuttama tyytymättömyys on %d%% tavallisesta.

en: %s No unhappiness from foreign citizens even when at war with their home state.
fi: %s Sodankaan aikana viholliskansallisuuden asukkaat kaupungeissa eivät aiheuta tyytymättömyyttä

note: TRANS: not pluralised as gettext doesn't support * fractional numbers, which this might be
en: %s Each foreign citizen causes %.2g unhappiness in their city while you are at war with their home state.
fi: %s Kukin viholliskansalaisuuden kansalainen kaupungissa aiheuttaa %.2g tyytymättömyyttä sodan aikana.

en: %s Each of your cities will avoid %d unhappiness caused by units.
     | %s Each of your cities will avoid %d unhappiness caused by units.
fi[0]: %s Kukin kaupungeistasi välttää %d asukkaan yksiköistä aiheutuvan tyytymättömyyden.
fi[1]: %s Kukin kaupungeistasi välttää %d asukkaan yksiköistä aiheutuvan tyytymättömyyden.

en: %s Each of your cities will avoid %d unhappiness, not including that caused by aggression.
     | %s Each of your cities will avoid %d unhappiness, not including that caused by aggression.
fi[0]: %s Kukin kaupungeistasi välttää %d asukkaan tyytymättömyyden. Yksiköiden aiheuttamaa tyytymättömyyttä tämä ei pysty poistamaan.
fi[1]: %s Kukin kaupungeistasi välttää %d asukkaan tyytymättömyyden. Yksiköiden aiheuttamaa tyytymättömyyttä tämä ei pysty poistamaan.

en: %s Each of your cities will avoid %d unhappiness, including that caused by aggression.
     | %s Each of your cities will avoid %d unhappiness, including that caused by aggression.
fi[0]: %s Kukin kaupungeistasi välttää %d asukkaan tyytymättömyyden mukaanlukien yksiköiden aiheuttaman tyytymättömyyden.
fi[1]: %s Kukin kaupungeistasi välttää %d asukkaan tyytymättömyyden, mukaanlukien yksiköiden aiheuttaman tyytymättömyyden.

note: TRANS: %s is the output type, like 'shield' * or 'gold'.
en: %s You pay no %s upkeep for your units.
fi: %s Yksikköjesi ylläpito ei maksa yhtään %s.

en: %s You pay no upkeep for your units.
fi: %s Yksikköjesi ylläpito ei maksa mitään.

note: TRANS: %s is the output type, like 'shield' * or 'gold'.
en: %s You pay %.2g times normal %s upkeep for your units.
fi: %s Maksat %.2g-kertaisesti %s yksikköjesi ylläpidosta.

en: %s You pay %.2g times normal upkeep for your units.
fi: %s Maksat %.2g-kertaisesti yksikköjesi ylläpidosta.

note: TRANS: %s is the output type, like 'shield' or * 'gold'; pluralised in %d but there is currently * no way to control the singular/plural name of the * output type; sorry
en: %s Each of your cities will avoid paying %d %s upkeep for your units.
     | %s Each of your cities will avoid paying %d %s upkeep for your units.
fi[0]: %s Kukin kaupungeistasi välttyy maksamasta %d %spistettä joukkojesi ylläpidosta.
fi[1]: %s Kukin kaupungeistasi välttyy maksamasta %d %spistettä joukkojesi ylläpidosta.

note: TRANS: Amount is subtracted from upkeep cost * for each upkeep type.
en: %s Each of your cities will avoid paying %d upkeep for your units.
     | %s Each of your cities will avoid paying %d upkeep for your units.
fi[0]: %s Kukin kaupungeistasi välttyy maksamasta %d yksikön joukkojesi ylläpitokuluja.
fi[1]: %s Kukin kaupungeistasi välttyy maksamasta %d yksikköä joukkojesi ylläpitokuluja.

en: %s If you lose your capital, the base chance of civil war is %d%%.
fi: %s Jos menetät pääkaupunkisi, sisällissodan lähtökohtainen todennäköisyys on %d%%.

en: %s You can have %d city before an additional unhappy citizen appears in each city due to civilization size.
     | %s You can have up to %d cities before an additional unhappy citizen appears in each city due to civilization size.
fi[0]: %s Ensimmäinen kansakunnan koon takia tyytymätön asukas ilmestyy jokaiseen kaupunkiin kun sinulla on %d kaupunki.
fi[1]: %s Ensimmäinen kansakunnan koon takia tyytymätön asukas ilmestyy jokaiseen kaupunkiin kun sinulla on %d kaupunkia.

en: %s After the first unhappy citizen due to civilization size, for each %d additional city another unhappy citizen will appear.
     | %s After the first unhappy citizen due to civilization size, for each %d additional cities another unhappy citizen will appear.
fi[0]: %s Ensimmäisen kansakunnan koon takia tyytymättömän asukkaan jälkeen %d lisäkaupunki aiheuttaa aina uuden tyytymättömän asukkaan.
fi[1]: %s Ensimmäisen kansakunnan koon takia tyytymättömän asukkaan jälkeen %d lisäkaupunkia aiheuttaa aina uuden tyytymättömän asukkaan.

en: %s The maximum rate you can set for science, gold, or luxuries is %d%%.
fi: %s Tieteen, veron tai luksuksen maksimiosuus on %d%%.

en: %s Has unlimited science/gold/luxuries rates.
fi: %s Tieteen/veron/luksuksen osuuksia ei ole rajoitettu.

en: %s Your units may impose martial law. Each military unit inside a city will force %d unhappy citizen to become content.
     | %s Your units may impose martial law. Each military unit inside a city will force %d unhappy citizens to become content.
fi[0]: %s Yksikkösi voivat osallistua sotatilan valvomiseen. Kukin kaupunkiin sijoitettu sotilasyksikkö pakottaa %d tyytymättömän asukkaan tyytyväiseksi.
fi[1]: %s Yksikkösi voivat osallistua sotatilan valvomiseen. Kukin kaupunkiin sijoitettu sotilasyksikkö pakottaa %d tyytymätöntä asukkasta tyytyväiseksi.

en: %s A maximum of %d unit in each city can enforce martial law.
     | %s A maximum of %d units in each city can enforce martial law.
fi[0]: %s Korkeintaan %d yksikkö voi osallistua sotatilan valvomiseen kussakin kaupungissa.
fi[1]: %s Korkeintaan %d yksikköä voi osallistua sotatilan valvomiseen kussakin kaupungissa.

en: %s You may grow your cities by means of celebrations.
fi: %s Juhliminen kasvattaa kaupunkejasi.

note: TRANS: Preserve leading space. %d should always be * 2 or greater.
en:  (Cities below size %d cannot grow in this way.)
fi:  (Kokoa %d pienemmät kaupungit eivät voi kasvaa juhlimalla.)

en: %s If a city is in disorder for more than %d turn in a row, government will fall into anarchy.
     | %s If a city is in disorder for more than %d turns in a row, government will fall into anarchy.
fi[0]: %s Hallintosi suistuu anarkiaan jos yksikin kaupunki on rauhaton pidempään kuin %d vuoron.
fi[1]: %s Hallintosi suistuu anarkiaan jos yksikin kaupunki on rauhaton pidempään kuin %d vuoroa peräkkäin.

en: %s Has a senate that may prevent declaration of war.
fi: %s Valtiomuotoon kuuluva edustajisto voi estää sodanjulistuksen.

en: %s Allows partisans when cities are taken by the enemy.
fi: %s Mahdollistaa sissisodan kun vihollinen valtaa kaupungin.

en: %s Buildings that normally confer bonuses against unhappiness will instead give gold.
fi: %s Rakennukset jotka tavallisesti poistavat tyytymättömyyttä tuottavat sen sijaan kultaa.

note: TRANS: %s is list of unit types separated by 'or'
en: %s Pays no upkeep for %s.
fi: %s %s eivät aiheuta ylläpitokustannuksia.

en: %s Has no unhappy citizens.
fi: %s Tyytymättömiä asukkaita ei ole.

note: TRANS: %s is a unit class
en: ?unitclass:* New %s units will be veteran.
fi: · Uudet %s-yksiköt aloittavat konkareina.

note: TRANS: %s is a (translatable) unit type flag
en: ?unitflag:* New %s units will be veteran.
fi: · Uudet %s-yksiköt aloittavat konkareina.

note: TRANS: "* New Partisan units will have the rank * of elite."
en: ?unittype:%s New %s units will have the rank of %s.
fi: %s Uudet %s-yksiköt aloittavat kokemustasolla %s.

en: %s New units will be veteran.
fi: %s Uudet yksiköt aloittavat konkareina.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'or'; * pluralised in %d but of course the output types * can't be pluralised; sorry
en: %s Each worked tile that gives more than %d %s will suffer a -1 penalty, unless the city working it is celebrating. | %s Each worked tile that gives more than %d %s will suffer a -1 penalty, unless the city working it is celebrating.
fi[0]: %s Jokaisen ruudun tuotosta joka ylittää %d %spisteen, vähennetään yksi ellei kaupunki juhli.
fi[1]: %s Jokaisen ruudun tuotosta joka ylittää %d %spistettä, vähennetään yksi ellei kaupunki juhli.

note: TRANS: Preserve leading space. %d should always be * 2 or greater.
en:  (Cities below size %d will not celebrate.)
fi:  (Kokoa %d pienemmät kaupungit eivät juhli.)

note: TRANS: %s is list of output types, with 'or'
en: %s Each worked tile with at least 1 %s will yield %d more of it while the city working it is celebrating. | %s Each worked tile with at least 1 %s will yield %d more of it while the city working it is celebrating.
fi[0]: %s Jokainen ruutu, jonka %s -tuotto on vähintään yhden pisteen, tuottaa %d pisteen enemmän kaupungin juhliessa.
fi[1]: %s Jokainen ruutu, jonka %s -tuotto on vähintään yhden pisteen, tuottaa %d pistettä enemmän kaupungin juhliessa.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'or'
en: %s Each worked tile with at least 1 %s will yield %d more of it.
     | %s Each worked tile with at least 1 %s will yield %d more of it.
fi[0]: %s Jokainen ruutu, jonka %s -tuotto on vähintään yhden pisteen, tuottaa %d pisteen enemmän.
fi[1]: %s Jokainen ruutu, jonka %s -tuotto on vähintään yhden pisteen, tuottaa %d pistettä enemmän.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: %s %s production is increased %d%%.
fi: %s vaikutuksenalaiset tuotot (%s) lisääntyvät %d%%.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: %s %s production will suffer massive losses.
fi: %s vaikutuksenalaiset tuotot (%s) menevät enimmäkseen hukkaan.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: %s %s production will suffer some losses.
fi: %s vaikutuksenalaiset tuotot (%s) menevät osittain hukkaan.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: %s %s production will suffer a small amount of losses.
fi: %s vaikutuksenalaiset tuotot (%s) menevät vähäisessä määrin hukkaan.

en: %s Increases the chance of plague within your cities.
fi: %s Lisää ruton vaaraa kaupungeissasi.

en: %s Decreases the chance of plague within your cities.
fi: %s Vähentää ruton vaaraa kaupungeissasi.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: %s %s losses will increase quickly with distance from capital.
fi: %s Etäisyyden pääkaupungista kasvaessa vaikutuksenalaisen tuoton (%s) hukka kasvaa nopeasti.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: %s %s losses will increase with distance from capital.
fi: %s Etäisyyden pääkaupungista kasvaessa vaikutuksenalaisen tuoton (%s) hukka kasvaa.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: %s %s losses will increase slowly with distance from capital.
fi: %s Etäisyyden pääkaupungista kasvaessa vaikutuksenalaisen tuoton (%s) hukka kasvaa hitaasti.

en: %s Increases the chance of migration into your cities.
fi: %s Lisää todennäköisyyttä ihmisten muuttaa kaupunkeihisi toisista kaupungeista.

en: %s Decreases the chance of migration into your cities.
fi: %s Vähentää todennäköisyyttä ihmisten muuttaa kaupunkeihisi toisista kaupungeista.

en: %s All tiles inside your borders are monitored.
fi: %s Kaikkia omien rajojen sisällä olevia ruutuja tarkkaillaan.

note: TRANS: action name ... action target * ("individual units", etc)
en: %s Makes it impossible to do the action '%s' to your %s.
fi: %1$s Tekee mahdottomaksi yksikkösi %3$s tehdä toimintoa %2$s.

note: TRANS: "2 Unhappy" or ", 1 Unhappy"
en: %s%d Unhappy
fi: %s%d tyytymätöntä

en: Initial government is %s.
fi: Aloitusvaltiomuotona on %s.

note: TRANS: %s is an and-separated list of techs
en: Starts with knowledge of %s in addition to the standard starting technologies.
fi: Aloittaa osaten valmiiksi teknologian %s, normaalien aloitusteknologioiden lisäksi.

note: TRANS: %s is an and-separated list of techs
en: Starts with knowledge of %s.
fi: Aloittaa osaten valmiiksi teknologian %s.

note: TRANS: %s is an and-separated list of unit types * possibly with counts. Plurality is in total number of * units represented.
en: Starts with the following additional unit: %s.
     | Starts with the following additional units: %s.
fi[0]: Aloittaa seuraavalla ylimääräisellä yksiköllä: %s.
fi[1]: Aloittaa seuraavilla ylimääräisillä yksiköillä: %s.

note: TRANS: %s is an and-separated list of improvements
en: First city will get %s for free in addition to the standard improvements.
fi: Ensimmäinen kaupunki saa tavallisten hankkeiden lisäksi ilmaiseksi hankkeen %s.

note: TRANS: %s is an and-separated list of improvements
en: First city will get %s for free.
fi: Ensimmäinen kaupunki saa ilmaiseksi hankkeen %s.

en: Extras
fi: Ruutulisät

en: Counters
fi: Laskurit

en: This is the Client Lua Console.
fi: Tämä on asiakasohjelman Lua-konsoli.

en: You don't know how to build %s!
fi: Et tiedä miten %s rakennetaan!

en: Copy %s to clipboard.
fi: Kopioi %s leikepöydälle.

en: Clipboard is empty.
fi: Leikepöytä on tyhjä.

en: ISO|Hex
fi: isometrinen|heksa

en: ISO
fi: isometrinen

en: Hex
fi: heksa

en: Overhead
fi: Ylhäältä katsottu

en: Musicset from %s has no name defined!
fi: Musiikkikokoelmalle tiedostosta %s ei ole määritetty nimeä!

note: TRANS: enum value for 'gtk3_22/gtk4/gtk5_message_chat_location'
en: Split
fi: Jaettu

note: TRANS: enum value for 'gtk3_22/gtk4/gtk5_message_chat_location'
en: Separate
fi: Erillinen

note: TRANS: enum value for 'gtk3_22/gtk4/gtk5_message_chat_location'
en: Merged
fi: Yhdistetty

note: TRANS: enum value for 'gui_popup_tech_help'
en: Enabled
fi: Käytössä

note: TRANS: enum value for 'gui_popup_tech_help'
en: Disabled
fi: Ei käytössä

note: TRANS: enum value for 'gui_popup_tech_help'
en: Ruleset
fi: Sääntökokoelma

en: Login name
fi: Käyttäjätunnus

en: This is the default login username that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
fi: Tätä käyttäjätunnusta käytetään oletuksena yhteysdialogeissa tai komentoriviparametrin -a kanssa.

en: Default to previously used server
fi: Pidä viimeisintä palvelinta oletuksena

en: Automatically update "Server" and "Server port" options to match your latest connection, so by default you connect to the same server you used on the previous run. You should enable saving options on exit too, so that the automatic updates to the options get saved too.
fi: Päivitä "Palvelin" ja "Palvelinportti" asetukset vastaamaan viimeisintä palvelinyhteyttäsi. Näin ollen oletusarvo seuraavan kerran yhteyttä luodessasi on aina edellinen käyttämäsi palvelin. Tämän asetuksen kanssa kannattaa ottaa käyttöön myös asetusten tallettaminen ohjelman sulkemisen yhteydessä, tai muuttuneet palvelintiedot eivät talletu käytettäväksi seuraavalla käynnistyksellä.

en: Server
fi: Palvelin

en: This is the default server hostname that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
fi: Tätä palvelinosoitetta käytetään oletuksena yhteysdialogeissa tai komentoriviparametrin -a kanssa.

en: Server port
fi: Palvelinportti

en: This is the default server port that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
fi: Tämä on palvelimen portti jota käytetään oletuksena yhteysdialogeissa tai komentoriviparametrin -a kanssa.

en: Metaserver
fi: Metapalvelin

en: The metaserver is a host that the client contacts to find out about games on the internet.  Don't change this from its default value unless you know what you're doing.
fi: Metapalvelin on kone johon asiakasohjelma ottaa yhteyttä löytääkseen tietoa käynnissä olevista peleistä Internetissä. Älä muuta tätä oletusarvoa ellet tiedä tarkkaan mitä olet tekemässä.

en: Send heartbeat messages to the server
fi: Lähetä palvelimelle säännöllisesti elonmerkki

en: Periodically send an empty heartbeat message to the server to probe whether the connection is still up. This can help to make it obvious when the server has cut the connection due to a connectivity outage, if the client would otherwise sit idle for a long period.
fi: Lähetä palvelimelle säännöllisesti elonmerkki varmistaaksesi että yhteys palvelimeen on yhä toiminnassa. Muutoin pitkään käyttämättömänä ollut asiakasohjelma ei välttämättä huomaa että yhteys on katkennut kokonaan ja että palvelin ei pysty lähettämään sille viestejä vaikka niitä olisikin taas tulossa.

en: Followtag override
fi: Seurattavan version pakotus

note: TRANS: Leave 'builtin' untranslated
en: Followtag determines which kind of new freeciv versions' availability gets checked from the metaserver. Special value 'builtin' means that value builtin to the client gets used.
fi: Seurattava versio kertoo millaisten uusien versioiden saatavuus tarkistetaan metapalvelimelta. Arvo 'builtin' tarkoittaa ohjelman sisäänrakennetun arvon käyttämistä.

en: Send desired settings to the server
fi: Lähetä talletetut asetuksesi palvelimelle

en: In single-player mode client usually sends user's desired server settings to the server it has launched internally. By disabling this option one can prevent such override of server settings from other sources, such as settings balanced for a custom ruleset.
fi: Yksinpelissä asiakasohjelma lähettää normaalisti käyttäjän tallentamat palvelimen asetukset sisäisesti käynnistämälleen palvelimelle. Poistamalla tämän asetuksen käytöstä, estät tämän asetusten lähettämisen. Näin voimaan jäävät muista lähteistä tulevat asetukset, kuten esimerkiksi käyttämäsi sääntökokoelman omat, mahdollisesti sen tasapainottamiseksi tarkasti laaditut, oletusasetukset.

en: Soundset
fi: Äänistö

en: This is the soundset that will be used. Changing this is the same as using the -S command-line parameter. Use modpack installer utility to install additional soundsets.
fi: Tämä on käytettävä äänistö. Asetuksen muuttamisella on sama vaikutus kuin komentoriviparametrin -S käytöllä. Käytä muunnospakettien asennusohjelmaa uusien äänistöjen asentamiseksi.

en: Musicset
fi: Musiikkivalikoima

en: This is the musicset that will be used. Changing this is the same as using the -m command-line parameter. Use modpack installer utility to install additional musicsets.
fi: Tämä on käytettävä musiikkivalikoima. Asetuksen muuttamisella on sama vaikutus kuin komentoriviparametrin -m käytöllä. Käytä muunnospakettien asennusohjelmaa uusien musiikkivalikoimien asentamiseksi.

en: Sound plugin
fi: Ääniliitännäinen

en: If you have a problem with sound, try changing the sound plugin.  The new plugin won't take effect until you restart Freeciv.  Changing this is the same as using the -P command-line option.
fi: Jos ääni aiheuttaa ongelmia, koeta muuttaa ääniliitännäistä. Uusi liitännäinen ei tule voimaan ennen Freecivin käynnistystä uudelleen. Asetuksen muuttamisella on sama vaikutus kuin komentoriviparametrin -P käytöllä.

en: The chat log file
fi: Viestilogin nimi

en: The name of the chat log file.
fi: Viestilogi tallennetaan annettuun tiedostoon.

en: Theme
fi: Teema

en: By changing this option you change the active theme.
fi: Asetuksen kautta voit vaihtaa käytössä olevaa teemaa.

en: Tileset (Square)
fi: Kuvitus (Neliöpohjainen)

en: Select the tileset used with Square based maps. This may change the currently active tileset, if you are playing on such a map, in which case this is the same as using the -t command-line parameter. Use modpack installer utility to install additional tilesets.
fi: Asetus kertoo kuvituksen, jota käytetään neliöpohjaisella kartalla pelattaessa. Mikäli sellainen peli on juuri käynnissä, asetuksen muutos vaihtaa käytössä olevaa kuvitusta. Silloin sen vaikutus on sama kuin komentoriviparametrin -t käytöllä. Käytä muunnospakettien asennusohjelmaa uusien kuvitusten asentamiseksi.

en: Tileset (Hex)
fi: Kuvitus (Heksa)

en: Select the tileset used with Hex maps. This may change the currently active tileset, if you are playing on such a map, in which case this is the same as using the -t command-line parameter. Use modpack installer utility to install additional tilesets.
fi: Asetus kertoo kuvituksen, jota käytetään heksakartalla pelattaessa. Mikäli sellaista karttaa käyttävä peli on juuri käynnissä, asetuksen muutos vaihtaa käytössä olevaa kuvitusta. Silloin sen vaikutus on sama kuin komentoriviparametrin -t käytöllä. Käytä muunnospakettien asennusohjelmaa uusien kuvitusten asentamiseksi.

en: Tileset (Iso-Hex)
fi: Kuvitus (Iso-Heksa)

en: Select the tileset used with Iso-Hex maps. This may change the currently active tileset, if you are playing on such a map, in which case this is the same as using the -t command-line parameter.Use modpack installer utility to install additional tilesets.
fi: Asetus kertoo kuvituksen, jota käytetään isometrisellä kuusikulmio- eli heksagonaalikartalla pelattaessa. Mikäli sellaista karttaa käyttävä peli on juuri käynnissä, asetuksen muutos vaihtaa käytössä olevaa kuvitusta. Silloin sen vaikutus on sama kuin komentoriviparametrin -t käytöllä. Käytä muunnospakettien asennusohjelmaa uusien kuvitusten asentamiseksi.

en: Draw city outlines
fi: Kaupunkien ääriviivat

en: Setting this option will draw a line at the city workable limit.
fi: Asetuksen päällä ollessa piirretään kaupungin käytettävissä olevan alueen raja näkyviin.

en: Draw city output
fi: Kaupungin tuotanto

en: Setting this option will draw city output for every citizen.
fi: Asetuksen päällä ollessa kaikkien kaupungin työläisten tuotanto piirretään näkyviin.

en: Draw the map grid
fi: Piirrä kartan ruudukko

en: Setting this option will draw a grid over the map.
fi: Asetuksen päällä ollessa kartalle piirretään ruudukko.

en: Draw the city bar
fi: Piirrä kaupunkipalkki

en: Setting this option will display a 'city bar' containing useful information beneath each city. Disabling this option will display only the city's name and, optionally, production.
fi: Tämä asetus määrittää, näytetäänkö hyödyllistä tietoa sisältävä kaupunkipalkki kunkin kaupungin alapuolella. Jos asetus on pois käytöstä, vain kaupungin nimi ja mahdollisesti sen tuotanto näytetään.

en: Draw the city names
fi: Piirrä kaupunkien nimet

en: Setting this option will draw the names of the cities on the map.
fi: Asetuksen ollessa päällä kaupunkien nimet piirretään kartalle.

en: Draw the city growth
fi: Piirrä kaupunkien kasvuaikaennuste

en: Setting this option will draw in how many turns the cities will grow or shrink.
fi: Asetuksen ollessa päällä piirretään kartalle tieto siitä monenko kierroksen päästä kaupungin oletetaan kasvavan tai pienentyvän.

en: Draw the city productions
fi: Piirrä kaupunkien tuotanto

en: Setting this option will draw what the cities are currently building on the map.
fi: Asetuksen ollessa päällä kartalle piirretään mitä kaupungit ovat parhaillaan rakentamassa.

en: Draw the city buy costs
fi: Piirrä tuotannon ostohinta

en: Setting this option will draw how much gold is needed to buy the production of the cities.
fi: Asetuksen ollessa päällä kartalle piirretään paljonko maksaisi kaupungin ostaa rakenteilla oleva tuotantonsa.

en: Draw the city trade routes
fi: Piirrä kauppareitit

en: Setting this option will draw trade route lines between cities which have trade routes.
fi: Asetuksen ollessa päällä kauppareittejä kuvaavat viivat piirretään kaupunkien välille.

en: Draw the terrain
fi: Piirrä maasto

en: Setting this option will draw the terrain.
fi: Asetuksen ollessa päällä maasto piirretään.

en: Draw the coast line
fi: Piirrä rantaviiva

en: Setting this option will draw a line to separate the land from the ocean.
fi: Asetuksen ollessa päällä maan ja meren välinen raja piirretään.

en: Draw the paths
fi: Piirrä kulkureitit

en: Setting this option will draw all kind of paths on the map.
fi: Asetuksen ollessa päällä kulkureitit (tiet ja vastaavat) piirretään kartalle.

en: Draw the irrigation
fi: Piirrä kasteluverkostot

en: Setting this option will draw the irrigation systems on the map.
fi: Asetuksen ollessa päällä kasteluverkostot piirretään kartalle.

en: Draw the mines
fi: Piirrä kaivokset

en: Setting this option will draw the mines on the map.
fi: Asetuksen ollessa päällä kaivokset piirretään kartalle.

en: Draw the bases
fi: Piirrä tukikohdat

en: Setting this option will draw the bases on the map.
fi: Asetuksen ollessa päällä tukikohdat piirretään kartalle.

en: Draw the resources
fi: Piirrä luonnonvarat

en: Setting this option will draw the resources on the map.
fi: Asetuksen ollessa päällä luonnonvarat piirretään kartalle.

en: Draw the huts
fi: Piirrä majat

en: Setting this option will draw the huts on the map.
fi: Asetuksen ollessa päällä majat piirretään kartalle.

en: Draw the pollution/nuclear fallout
fi: Piirrä saasteet ja laskeuma

en: Setting this option will draw pollution and nuclear fallout on the map.
fi: Asetuksen ollessa päällä saasteet ja laskeuma piirretään kartalle.

en: Draw the cities
fi: Piirrä kaupungit

en: Setting this option will draw the cities on the map.
fi: Asetuksen ollessa päällä kaupungit piirretään kartalle.

en: Draw the units
fi: Piirrä yksiköt

en: Setting this option will draw the units on the map.
fi: Asetuksen ollessa päällä yksiköt piirretään kartalle.

en: Solid unit background color
fi: Yksivärinen yksikön tausta

en: Setting this option will cause units on the map view to be drawn with a solid background color instead of the flag backdrop.
fi: Jos asetus on käytössä, yksiköt karttanäkymässä piirretään tasaisen yksivärisellä taustalla lipputaustan sijaan.

en: Draw shield graphics for units
fi: Piirrä kilpikuvio yksiköille

en: Setting this option will draw a shield icon as the flags on units.  If unset, the full flag will be drawn.
fi: Jos asetus on käytössä, kilpikuvat piirretään yksiköiden lippujen sijaan, muuton yksikölle piirretään täysikokoinen lippu.

en: Draw size of the unit stacks
fi: Näytä ruudun yksiköiden määrä

en: Setting this option will draw a numbers indicating size of the unit stacks. Not all clients support this.
fi: Asetuksen ollessa päällä ruudussa olevien yksiköiden määrän kertova luku piirretään kartalle.

en: Draw the units in focus
fi: Piirrä valitut yksiköt

en: Setting this option will cause the currently focused unit(s) to always be drawn, even if units are not otherwise being drawn (for instance if 'Draw the units' is unset).
fi: Jos asetus on käytössä, valitut yksiköt näytetään, vaikka yksiköitä ei muutoin piirrettäisikään (esimerkiksi jos asetus 'Piirrä yksiköt' ei ole käytössä).

en: Draw the fog of war
fi: Piirrä näkyvyyden ulkopuolinen alue hämärrettynä

en: Setting this option will draw the fog of war.
fi: Asetuksen ollessa päällä tunnetut, mutta paraikaa näkymättömissä olevat ruudut piirretään näkyvistä ruuduista erottuvina, esimerkiksi tummempina.

en: Draw the borders
fi: Piirrä valtioiden rajat

en: Setting this option will draw the national borders.
fi: Jos asetus on käytössä, valtioiden väliset rajat piirretään kartalle.

en: Draw whether tiles are native to selected unit
fi: Piirrä ovatko ruudut sopivia valitulle yksikölle

en: Setting this option will highlight tiles that the currently selected unit cannot enter unaided due to non-native terrain. (If multiple units are selected, only tiles that all of them can enter are indicated.)
fi: Jos asetettu, korostaa ruudut joihin valittu yksikkö ei voi maaston vuoksi avustamatta mennä. (Jos useita yksiköitä on valittu, näet ruudut joihin kaikki voivat mennä.)

en: Show dead players in Nations report
fi: Näytä kuolleet pelaajat Kansakunnat-raportissa

en: This option controls whether defeated nations are shown on the Nations report page.
fi: Jos asetus on käytössä, myös hävinneet kansakunnat näytetään välilehdellä "Kansakunnat".

en: Sound bell at new turn
fi: Merkkiääni pelivuoron vaihtuessa

en: Set this option to have a "bell" event be generated at the start of a new turn.  You can control the behavior of the "bell" event by editing the message options.
fi: Jos asetus on käytössä, uuden vuoron aluksi soitetaan kelloa. Kellonsoiton vaikutukseen voidaan vaikuttaa viestiasetusten kautta.

en: Unit movement animation time (milliseconds)
fi: Yksikön liikkeen animointiaika millisekunneissa

en: This option controls how long unit "animation" takes when a unit moves on the map view.  Set it to 0 to disable animation entirely.
fi: Tämä asetus hallinnoi miten pitkään yksikön siirron "animointi" kestää sen liikkuessa karttanäkymällä. Jos asetus on 0, animointia ei käytetä lainkaan.

en: Mapview recentering time (milliseconds)
fi: Karttanäkymän uudelleenkeskittämisen aika millisekunneissa

en: When the map view is recentered, it will slide smoothly over the map to its new position.  This option controls how long this slide lasts.  Set it to 0 to disable mapview sliding entirely.
fi: Kun karttanäkymä uudelleenkeskitetään, siirtymä tehdään tasaisesti lähtöpisteestä kohteeseen. Tämä asetus määrittää siirtymän keston; jos arvo on 0, siirtymä on välitön.

en: Combat animation step time (milliseconds)
fi: Taisteluanimaation liikkeiden välinen aika millisekunteina

en: This option controls the speed of combat animation between units on the mapview.  Set it to 0 to disable animation entirely.
fi: Asetus säätää yksiköiden välisen taistelun animaation nopeutta. Jos asetus on 0, animointia ei näytetä lainkaan.

en: Show icons in the technology tree
fi: Näytä kuvakkeet teknologiapuussa

en: Setting this option will display icons on the technology tree diagram. Turning this option off makes the technology tree more compact.
fi: Kun tämä asetus on päällä, teknologiapuukaaviossa näytetään kuvakkeet. Asetuksen säätäminen pois päältä saa puun mahtumaan pienempään tilaan.

en: Use curved lines in the technology tree
fi: Käytä kaariviivoja teknologiapuussa

en: Setting this option make the technology tree diagram use curved lines to show technology relations. Turning this option off causes the lines to be drawn straight.
fi: Jos tämä asetus on valittu, teknologiapuukaavion eri teknologioiden suhteet osoitetaan kaareutuvilla viivoilla. Jos asetusta ei ole valittu, viivat piirretään suoriksi.

en: Color to highlight your player/user name
fi: Korostusväri pelaaja- tai käyttäjänimellesi

en: If set, your player and user name in the new chat messages will be highlighted using this color as background.  If not set, it will just not highlight anything.
fi: Tämän asetuksen kautta voit määrittää korostusvärin, jolla pelaaja- ja käyttäjänimesi tausta väritetään uusissa keskusteluviesteissä. Jos arvoa ei ole asetettu, korostusta ei käytetä.

en: Manual Turn Done in AI mode
fi: Vuoron päättäminen käsin AI-moodissa

en: Disable this option if you do not want to press the Turn Done button manually when watching an AI player.
fi: Jos asetus ei ole käytössä, sinun ei tarvitse painaa nappia "Vuoro valmis" seuratessasi AI-pelaajaa.

en: Auto center on units
fi: Keskitä yksiköihin automaattisesti

en: Set this option to have the active unit centered automatically when the unit focus changes.
fi: Jos asetus on käytössä, kartta keskitetään automaattisesti siirtovuorossa olevaan yksikköön.

en: Show automated units
fi: Näytä automatisoidut yksiköt

en: Disable this option if you do not want to see automated units autocentered and animated.
fi: Laita tämä asetus pois päältä mikäli et halua nähdä näytön keskittyvän automatisoituihin yksiköihin, ja niiden liikkumista.

en: Auto center on combat
fi: Keskitä taisteluihin automaattisesti

en: Set this option to have any combat be centered automatically.  Disabling this will speed up the time between turns but may cause you to miss combat entirely.
fi: Jos asetus on käytössä, kartta keskitetään taisteluihin automaattisesti. Jos asetus on pois päältä, vuorojen välinen aika kuluu nopeammin, mutta taistelut voivat jäädä täysin huomaamatta.

en: Auto center on new turn
fi: Keskitä automaattisesti uuden vuoron alkaessa

en: Set this option to have the client automatically recenter the map on a suitable location at the start of each turn.
fi: Jos asetus on käytössä, kartta keskitetään sopivasti aina uuden vuoron alkaessa.

en: Focus on awakened units
fi: Keskitä heränneisiin yksiköihin

en: Set this option to have newly awoken units be focused automatically.
fi: Jos asetus on käytössä, kartta keskitetään heränneisiin yksiköihin automaattisesti.

en: Keyboardless goto
fi: Siirto hiirellä

en: If this option is set then a goto may be initiated by left-clicking and then holding down the mouse button while dragging the mouse onto a different tile.
fi: Jos asetus on käytössä, yksikölle voidaan antaa kulkukomento napsauttamalla sitä vasemmalla hiiren napilla, pitäen nappia alhaalla ja raahaten osoittimen kohderuutuun.

en: Allow goto into the unknown
fi: Salli meno tuntemattomaan

en: Setting this option will make the game consider moving into unknown tiles.  If not, then goto routes will detour around or be blocked by unknown tiles.
fi: Jos asetus on käytössä, yksiköiden reitti voi mennä tuntemattomien ruutujen kautta. Jos asetus on pois päältä, mene-komennon reitti kiertää tuntemattomat ruudut tai pysähtyy niiden reunalle.

en: Center map when popup city
fi: Keskitä kartta kaupungin tietoja katseltaessa

en: Setting this option makes the mapview center on a city when its city dialog is popped up.
fi: Jos asetus on käytössä, kartta keskitetään kaupunkiin kun sen kaupunkidialogi avataan.

en: Show messages from previous turn
fi: Näytä edellisenkin kierroksen viestit

en: Message Window shows messages also from previous turn. This makes sure you don't miss messages received in the end of the turn, just before the window gets cleared.
fi: Viesti-ikkuna näyttää viestit myös edeltävältä kierrokselta. Näin varmistat että näet myös sellaiset viestit, jotka ovat tulleet kierroksen lopulla vain vähän ennen kuin viesti-ikkuna on tyhjätty.

en: Concise city production
fi: Tiivistä kaupungin tuotantokuvaus

en: Set this option to make the city production (as shown in the city dialog) to be more compact.
fi: Jos asetus on käytössä, kaupungin tuotanto kaupunki-ikkunassa esitetään tiiviimmin.

en: End turn when done moving
fi: Päätä pelivuoro kun kaikkia yksiköitä on liikutettu

en: Setting this option makes your turn end automatically when all your units are done moving.
fi: Jos asetus on käytössä, vuorosi päättyy automaattisesti kun kaikkia yksiköitä on liikutettu.

en: Prompt for city names
fi: Kysy kaupunkien nimiä

en: Disabling this option will make the names of newly founded cities be chosen automatically by the server.
fi: Jos asetus ei ole käytössä, palvelin valitsee perustamiesi kaupunkien nimet puolestasi.

en: Pop up city dialog for new cities
fi: Avaa kaupunki-ikkuna uusille kaupungeille

en: Setting this option will pop up a newly-founded city's city dialog automatically.
fi: Jos asetus on valittuna, kaupunkia perustettaessa kaupunki-ikkuna avautuu automaattisesti.

en: Pop up caravan and spy actions
fi: Avaa karavaani- ja vakoojatapahtumat ikkunaan

en: If this option is enabled, when a unit arrives at a city where it can perform an action like establishing a trade route, helping build a wonder, or establishing an embassy, a window will pop up asking which action should be performed. Disabling this option means you will have to do the action manually by pressing either 'r' (for a trade route), 'b' (for building a wonder) or 'd' (for a spy action) when the unit is in the city.
fi: Jos asetus on käytössä, yksikön saapuessa kaupunkiin, jolle se voi tehdä toimia kuten perustaa vakituisen kauppareitin, auttaa ihmeen rakentamisessa, tai perustaa lähetystön, avataan ikkuna, jossa kysytään mitä tehdään. Jos asetus ei ole käytössä, nämä toiminnot pitää käskyttää erikseen painamalla 'r' (kauppareitille), 'b' (ihmeen rakentamiselle) tai 'd) (diplomaattisille toimille) yksikön ollessa kaupungissa.

en: Pop up attack questions
fi: Avaa hyökkäyskyselyt

en: If this option is enabled, when a unit arrives at a target it can attack, a window will pop up asking which action should be performed even if an attack action is legal and no other interesting action are. This allows you to change your mind or to select an uninteresting action.
fi: Tämän asetuksen ollessa päällä ja yksikön saapuessa päämäärään, jota vastaan se voi hyökätä mutta ei tehdä mitään muuta toimenpidettä, toimenpidettä silti kysytään käyttäjältä automaattisen hyökkäyksen sijaan. Tämä sallii käyttäjän muuttaa mieltään vielä viime hetkellä.

en: Pop up actions when final move to allied tile
fi: Avaa toimintovalintaikkuna kun lopullinen kohderuutu on liittolaisen hallussa

en: If this option is enabled the final move in a unit's orders to a tile with allied units or cities it can perform an action to is interpreted as an attempted action. This makes the action selection dialog pop up while the unit is at the adjacent tile. This can, in cases where the action requires that the actor unit has moves left, save a turn. The down side is that the unit remains adjacent to rather than inside the protection of an allied city or unit stack.
fi: Kun tämä asetus on päällä, ja viimeinen käsky yksikön käskysarjassa on liikkuminen ruutuun liittolaisyksikön tai -kaupungin kanssa ja jokin muukin toiminto kuin liikkuminen on mahdollinen, avataan tämän käskyn vuorossa ollessa toimintovalintaikkuna. Toisaalta tämä tarkoittaa että yksikkö ei liiku liittolaisten tarjoamaan suojaan ennen kuin pelaaja on valinnan tehnyt.

en: Enable cursor changing
fi: Salli kohdistimen muuttuminen

en: This option controls whether the client should try to change the mouse cursor depending on what is being pointed at, as well as to indicate changes in the client or server state.
fi: Tämä asetus määrittää, pitäisikö asiakasohjelman yrittää muuttaa hiiren kohdistinta sen mukaan mitä sillä osoitetaan taikka asiakas- tai palvelinohjelmien tilan muutosten havainnollistamiseksi.

en: Select cities before units
fi: Valitse kaupungit ennen yksiköitä

en: If this option is enabled, when both cities and units are present in the selection rectangle, only cities will be selected. See the help on Controls.
fi: Jos asetus on käytössä ja valintaruudun sisällä on sekä kaupunkeja että yksiköitä, vain kaupungit valitaan. Lisätietoja ohjeiden kohdasta Ohjauskomennot.

en: Clear unit orders on selection
fi: Unohda yksikön komennot valittaessa

en: Enabling this option will cause unit orders to be cleared as soon as one or more units are selected. If this option is disabled, busy units will not stop their current activity when selected. Giving them new orders will clear their current ones; pressing <space> once will clear their orders and leave them selected, and pressing <space> a second time will dismiss them.
fi: Jos tämä asetus on valittu, yksiköt unohtavat vanhat komentonsa kun ne valitaan joko yksin tai osana joukkoa. Jos asetusta ei ole valittu, yksikön valinta ei saa sitä keskeyttämään komentojensa toteuttamista. Sen sijaan se unohtaa vanhat käskynsä vasta saadessaan uudet tai jos painat kerran välilyöntiä. Toinen välilyönnin painaminen poistaa ne valinnasta.

en: Enable vote bar
fi: Näytä äänestyspalkki

en: If this option is turned on, the vote bar will be displayed to show vote information.
fi: Jos tämä asetus on valittu, tietoa äänestyksistä näytetään äänestyspalkissa.

en: Always display the vote bar
fi: Näytä äänestyspalkki aina

en: If this option is turned on, the vote bar will never be hidden, even if there is no running vote.
fi: Jos asetus on käytössä, äänestyspalkki on aina näkyvissä vaikka äänestyksiä ei olisikaan käynnissä.

en: Do not show vote bar if not a player
fi: Näytä äänestyspalkki vain pelaajille

en: If this option is enabled, the client won't show the vote bar if you are not a player.
fi: Jos asetus on käytössä, äänestyspalkkia ei näytetä jos vain seuraat peliä.

en: Set new votes at front
fi: Uudet äänestykset listan alkuun

en: If this option is enabled, then new votes will go to the front of the vote list.
fi: Jos asetus on käytössä, uudet äänestykset lisätään äänestyslistan alkuun.

en: Autoaccept tileset suggestions
fi: Hyväksy automaattisesti kuvitusehdotukset

en: If this option is enabled, any tileset suggested by the ruleset is automatically used; otherwise you are prompted to change tileset.
fi: Jos asetettu, sääntökokoelman ehdotetut kuvitukset otetaan automaattisesti käyttöön. Muussa tapauksessa pelaajalta kysytään haluaako muuttaa kuvitusta.

en: Enable sound effects
fi: Salli ääniefektit

en: Play sound effects, assuming there's suitable sound plugin and soundset with the sounds.
fi: Soita ääniefektit, edellyttäen että käytössä on toimiva audioliitännäinen ja äänistö.

en: Enable in-game music
fi: Salli musiikki pelitilanteessa

en: Play music during the game, assuming there's suitable sound plugin and musicset with in-game tracks.
fi: Soita taustamusiikkia pelin aikana, edellyttäen että käytössä on toimiva audioliitännäinen ja musiikkivalikoima soveltuvin raidoin.

en: Enable menu music
fi: Salli musiikki valikoissa

en: Play music while not in actual game, assuming there's suitable sound plugin and musicset with menu music tracks.
fi: oita taustamusiikkia normaalin pelitilanteen ulkopuolisissa valikoissa oltaessa, edellyttäen että käytössä on toimiva audioliitännäinen ja musiikkivalikoima soveltuvin raidoin.

en: Silent when not in focus
fi: Äänetön kun ei aktiivinen

en: Fade all sound out when the client is not in focus. Not all clients support this.
fi: Hiljennä kaikki äänet kun asiakasohjelma ei ole aktiivisena. Jotkin asiakasohjelmat eivät tue tätä.

en: Sound volume
fi: Äänenvoimakkuus

en: Volume scale from 0-100
fi: Äänenvoimakkuus välillä 0-100

en: Autoaccept soundset suggestions
fi: Hyväksy automaattisesti äänistöehdotukset

en: If this option is enabled, any soundset suggested by the ruleset is automatically used.
fi: Jos asetettu, sääntökokoelman ehdottama äänistö otetaan automaattisesti käyttöön. Muussa tapauksessa pelaajalta kysytään haluaako hän muuttaa äänistöä.

en: Autoaccept musicset suggestions
fi: Hyväksy automaattisesti musiikkivalikoimaehdotukset

en: If this option is enabled, any musicset suggested by the ruleset is automatically used.
fi: Jos asetettu, sääntökokoelman ehdottama musiikkivalikoima otetaan automaattisesti käyttöön. Muussa tapauksessa pelaajalta kysytään haluaako hän muuttaa musiikkivalikoimaa.

en: Background layer
fi: Taustakerros

en: The background layer of the overview shows just ocean and land.
fi: Yleiskuvan taustakerros näyttää vain meren ja maan.

en: Terrain relief map layer
fi: Maastokarttakerros

en: The relief layer shows all terrains on the map.
fi: Maastokerros näyttää maastotyypit kartalla.

en: Borders layer
fi: Rajakerros

en: The borders layer of the overview shows which tiles are owned by each player.
fi: Rajakerros näyttää, mitkä ruudut omistaa mikäkin pelaaja.

en: Borders layer on ocean tiles
fi: Rajakerros meriruuduissa

en: The borders layer of the overview are drawn on ocean tiles as well (this may look ugly with many islands). This option is only of interest if you have set the option "Borders layer" already.
fi: Jos tämä asetus on valittu, yleisnäkymän rajakerros piirretään myös meriruuduille. Tämä saattaa näyttää rumalta, jos saaria on paljon. Asetuksella on vaikutusta vain jos olet jo valinnut "Rajakerros"-asetuksen.

en: Units layer
fi: Yksikkökerros

en: Enabling this will draw units on the overview.
fi: Yksikkökerros näyttää yksiköiden sijainnin kartalla.

en: Cities layer
fi: Kaupunkikerros

en: Enabling this will draw cities on the overview.
fi: Kaupunkikerros näyttää kaupunkien sijainnin kartalla.

en: Overview fog of war
fi: Näkymättömän alueen hämärrys yleiskatsauksessa

en: Enabling this will show fog of war on the overview.
fi: Jos asetus on käytössä, näymätön alue hämärretään yleiskatsauksessa.

en: Image format
fi: Kuvan formaatti

en: The image toolkit and file format used for map images.
fi: Työkalu ja tiedostomuoto jota karttakuviin käytetään.

en: Zoom factor for map images
fi: Karttakuvien tarkennuuskerroin

en: The magnification used for map images.
fi: Karttakuvissa käytettävä suurennos.

en: Show area within borders
fi: Näytä rajojen sisällä oleva alue

en: If set, the territory of each nation is shown on the saved image.
fi: Jos asetettu, kunkin kansakunnan alue näytetään tallennetussa kuvassa.

en: Show borders
fi: Näytä rajat

en: If set, the border of each nation is shown on the saved image.
fi: Jos asetettu, kunkin kansakunnan rajat näkyvät tallennetussa kuvassa.

en: Show cities
fi: Näytä kaupungit

en: If set, cities are shown on the saved image.
fi: Jos asetettu, kaupungit näkyvät tallennetussa kuvassa.

en: Show fog of war
fi: Hämärrä näkyvyyden mukaan

en: If set, the extent of fog of war is shown on the saved image.
fi: Jos asetettu, tallennetussa kuvassa näkyy hämärrettynä näkyvyyden ulkopuolinen alue.

en: Show full terrain
fi: Näytä koko maasto

en: If set, terrain relief is shown with different colors in the saved image; otherwise, only land and water are distinguished.
fi: Jos asetettu, eri maastotyypit näkyvät eri väreillä tallennetussa kuvassa. Muussa tapauksessa vain maa ja meri ovat erotettavissa.

en: If set, units are shown in the saved image.
fi: Jos asetettu, yksiköt näytetään tallennetussa kuvassa.

en: Map image file name
fi: Karttakuvatiedoston nimi

en: The base part of the filename for saved map images. A string identifying the game turn and map options will be appended.
fi: Tallennettujen karttakuvien tiedostonimen perusosa. Tähän lisätään merkkijono josta näkee pelivuoron ja kartan asetukset.

en: Show map scrollbars
fi: Näytä kartan vierityspalkit

en: Disable this option to hide the scrollbars on the map view.
fi: Jos asetus ei ole käytössä, karttanäkymän vierityspalkit piilotetaan.

en: If this option is set the client will use the whole screen area for drawing.
fi: Jos asetus on käytössä, asiakasohjelma käyttää koko ruudun aluetta

en: Keep dialogs on top
fi: Pidä dialogit päällimmäisenä

en: If this option is set then dialog windows will always remain in front of the main Freeciv window. Disabling this has no effect in fullscreen mode.
fi: Jos asetus on käytössä, dialogi-ikkunat pysyvät aina Freecivin pääikkunan yläpuolella. Asetuksen poistolla ei ole vaikutusta kokoruututilassa.

en: Show worklist task icons
fi: Näytä työlistan tehtäväkuvakkeet

en: Disabling this will turn off the unit and building icons in the worklist dialog and the production tab of the city dialog.
fi: Tämän asetuksen poisto käytöstä piilottaa yksikkö- ja rakentamiskuvakkeet työlistaikkunasta sekä kaupunki-ikkunan tuotantovälilehdeltä.

en: Enable status report tabs
fi: Käytä tilanneraporttivälilehtiä

en: If this option is enabled then report dialogs will be shown as separate tabs rather than in popup dialogs.
fi: Jos asetus on käytössä, raporttidialogit näytetään erillisinä välilehtinä ponnahdusikkunoiden sijaan.

en: Show time for each chat message
fi: Näytä aika jokaiselle keskustelun viestille

en: If this option is enabled then all chat messages will be prefixed by a time string of the form [hour:minute:second].
fi: Jos tämä asetus on valittu, kaikissa keskusteluissa kunkin viestin alkuun lisätään aikaleima muotoa [tunti:minuutti:sekunti].

en: New message events go to top of list
fi: Lisää uudet viestitapahtumat listan alkuun

en: If this option is enabled, new events in the message window will appear at the top of the list, rather than being appended at the bottom.
fi: Jos tämä asetus on valittu, uudet tapahtumat viesti-ikkunassa näytetään listan alussa, muussa tapauksessa ne lisätään listan loppuun.

en: Show extra message window buttons
fi: Näytä lisänapit viesti-ikkunassa

en: If this option is enabled, there will be two buttons displayed in the message window for inspecting a city and going to a location. If this option is disabled, these buttons will not appear (you can still double-click with the left mouse button or right-click on a row to inspect or goto respectively). This option will only take effect once the message window is closed and reopened.
fi: Jos tämä asetus on valittu, viesti-ikkunassa näytetään napit kaupungin tarkastelemiseksi ja tapahtumapaikkaan siirtymiseksi. Jos asetusta ei ole valittu, nappeja ei näytetä. Voit tällöinkin kaksoisnapsauttaa kaupunkien nimiä hiiren vasemmalla napilla tarkastellaksesi niitä tai napsauttaa riviä hiiren oikealla napilla siirtyäksesi tapahtumapaikalle. Tämän asetuksen muutos tulee voimaan vasta kun viesti-ikkuna suljetaan ja avataan uudelleen.

en: Metaserver tab first in network page
fi: Metapalvelimen välilehti ensimmäisenä verkkosivulla

en: If this option is enabled, the metaserver tab will be the first notebook tab in the network page. This option requires a restart in order to take effect.
fi: Jos tämä asetus on valittu, metapalvelimen välilehti on verkkosivun ensimmäinen välilehti. Tämän asetuksen muutos tulee voimaan vasta Freecivin uudelleenkäynnistämisen jälkeen.

en: Plain chat messages are sent to allies only
fi: Lähetä viestit oletuksena vain liittolaisille

en: If this option is enabled, then plain messages typed into the chat entry while the game is running will only be sent to your allies. Otherwise plain messages will be sent as public chat messages. To send a public chat message with this option enabled, prefix the message with a single colon ':'. This option can also be set using a toggle button beside the chat entry (only visible in multiplayer games).
fi: Jos tämä asetus on valittuna, pelin aikana viestikenttään kirjoitetut, erikseen osoittamattomat viestit lähetetään vain liittolaisillesi. Jos asetusta ei ole valittu, tällaiset viestit tulkitaan julkisiksi viesteiksi. Voit lähettää julkisen viestin asetuksen ollessa valittuna lisäämällä sen alkuun kaksoispisteen ':'. Asetuksen tilaa voi muuttaa myös viestikentän vieressä olevalla kytkinnäppäimellä (näkyy vain moninpeleissä).

en: Messages and Chat reports location
fi: Viestit ja Keskustelu -osioiden sijoittelu

note: TRANS: The strings used in the UI for 'Split' etc are * tagged 'gui_gtk3_22/gtk4/gtk4_message_chat_location' * tagged 'gui_gtk3_22/gtk4/gtk5_message_chat_location'
en: Controls where the Messages and Chat reports appear relative to the main view containing the map.
    'Split' allows all three to be seen simultaneously, which is best for multiplayer, but requires a large window to be usable.
    'Separate' puts Messages and Chat in a notebook separate from the main view, so that one of them can always be seen alongside the main view.
    'Merged' makes the Messages and Chat reports into tabs alongside the map and other reports; this allows a larger map view on small screens.
    This option requires a restart in order to take effect.
fi: Asetuksella määritellään miten Viestit ja Keskustelu esitetään kartan sisältävän päänäkymän rinnalla.
    'Jaettu' sallii kaikkien kolmen näkyä yhtäaikaa, mikä sopii parhaiten moninpeliin, mutta vaatii ison ruudun ollakseen käyttökelpoinen.
    'Erillinen' sijoittaa Viestit ja Keskustelun ikkunan alareunaan erikseen päänäkymästä, niin että jompaa kumpaa voi seurata koko ajan.
    'Yhdistetty' sijoittaa Viestit ja Keskustelun välilehdiksi kartan ja muiden raporttinäkymien rinnalle, jolloin karttanäkymä on suhteellisen iso myös pienillä näytöillä.
    Asetuksen muutos astuu voimaan vasta Freecivin uudelleenkäynnistyksen jälkeen.

en: Arrange widgets for small displays
fi: Sovita käyttöliittymä pienille näytöille

en: If this option is enabled, widgets in the main window will be arranged so that they take up the least amount of total screen space. Specifically, the left panel containing the overview, player status, and the unit information box will be extended over the entire left side of the window. This option requires a restart in order to take effect.
fi: Jos tämä asetus on valittu, pääikkunan elementit järjestetään tavalla, jolla ne vievät mahdollisimman vähän tilaa näytöllä. Tällöin vasen paneeli, joka sisältää yleiskuvan, pelaajan tilanteen ja yksikön tiedot, laajennetaan koko ikkunan vasemman laidan kokoiseksi. Asetuksen muutos astuu voimaan vasta Freecivin uudelleenkäynnistyksen jälkeen.

en: Mouse over the map widget selects it automatically
fi: Kartta-alue tulee aktiiviseksi osoittimen liikkuessa sen päälle

en: If this option is enabled, then the map will be focused when the mouse hovers over it.
fi: Jos asetus on käytössä, karttaikkuna valitaan jos hiiri liikkuu sen päällä.

en: Player or user name autocompletion
fi: Pelaajan tai käyttäjän nimen täydennys

en: If this option is turned on, the tabulation key will be used in the chatline to complete the word you are typing with the name of a player or a user.
fi: Jos tämä asetus on käytössä, keskustelussa voi käyttää sarkainnäppäintä täydentämään kirjoittamasi käyttäjien tai pelaajien nimet.

en: Width of the city dialog
fi: Kaupunki-ikkunan leveys

en: This value is only used if the width of the city dialog is saved.
fi: Tätä arvoa käytetään vain jos kaupunki-ikkunan leveysarvo tallennetaan.

en: Height of the city dialog
fi: Kaupunki-ikkunan korkeus

en: This value is only used if the height of the city dialog is saved.
fi: Tätä arvoa käytetään vain jos kaupunki-ikkunan korkeusarvo tallennetaan.

en: Popup tech help when gained
fi: Avaa teknologian tiedot kun teknologia saadaan

en: Controls if tech help should be opened when new tech has been gained.
    'Ruleset' means that behavior suggested by current ruleset is used.
fi: Tämä asetus kontrolloi sitä avataanko teknologian tiedot kertova apuruutu kun uusi teknologia opitaan.
    Vaihtoehto 'Sääntökokoelma' tarkoittaa että käytetty sääntökokoelma saa päättää näytetäänkö tietoja vai ei.

en: Minimum surplus for a governor
fi: Pienin käskynhaltijalle asetettavissa oleva ylijäämä-asetus.

en: The lower limit of the range for requesting surpluses from the governor.
fi: Käskynhaltijalta pyydettävissä olevan ylijäämän alin mahdollinen arvo. Tämä vaikuttaa vain käyttöliittymään. Mitä laajemman arvoalueen sallit valittavaksi, sitä vaikeampi liukusäätimellä on valita juuri tiettyä tarkkaa arvoa.

en: Maximum surplus for a governor
fi: Suurin käskynhaltijalle asetettavissa oleva ylijäämä-asetus.

en: The higher limit of the range for requesting surpluses from the governor.
fi: Käskynhaltijalta pyydettävissä olevan ylijäämän ylin mahdollinen arvo. Tämä vaikuttaa vain käyttöliittymään. Mitä laajemman arvoalueen sallit valittavaksi, sitä vaikeampi liukusäätimellä on valita juuri tiettyä tarkkaa arvoa.

en: City Label
fi: Kaupungin tiedot

en: This font is used to display the city labels on city dialogs.
fi: Tätä kirjasinta käytetään joidenkin kaupungin tietojen näyttämiseen kaupunki-ikkunoissa.

en: Notify Label
fi: Ilmoituskirjasin

en: This font is used to display server reports such as the demographic report or historian publications.
fi: Tätä kirjasinta käytetään palvelinraporttien, kuten tilastotietojen ja historioitsijoiden julkituomien näyttämiseen.

en: Spaceship Label
fi: Avaruusaluskirjasin

en: This font is used to display the spaceship widgets.
fi: Tätä kirjasinta käytetään avaruusaluselementtien näyttämiseen.

en: Help Label
fi: Ohjeotsikot

en: This font is used to display the help headers in the help window.
fi: Tätä kirjasinta käytetään ohjeotsikoiden näyttämisen ohjeikkunassa.

en: Help Link
fi: Ohjelinkki

en: This font is used to display the help links in the help window.
fi: Tätä kirjasinta käytetään ohjelinkkien näyttämiseen ohjeikkunassa.

en: Help Text
fi: Ohjeteksti

en: This font is used to display the help body text in the help window.
fi: Tätä kirjasinta käytetään varsinaisen ohjetekstin näyttämiseen ohjeikkunassa.

en: Chatline Area
fi: Keskustelukanavan alue

en: This font is used to display the text in the chatline area.
fi: Tätä kirjasinta käytetään keskusteluviestien näyttämiseen keskustelualueella.

en: Beta Label
fi: Beta-lipuke

en: This font is used to display the beta label.
fi: Tätä kirjasinta näytetään beta-lipukkeessa.

en: Small Font
fi: Pieni kirjasin

en: This font is used for any small font request. For example, it is used for display the building lists in the city dialog, the Economy report or the Units report.
fi: Tätä kirjasinta käytetään kaikkiin pientä kirjasinta tarvitseviin elementteihin. Näitä ovat esimerkiksi rakennusluettelo kaupunki-ikkunassa, talousraportti ja yksikköraportti.

en: Comment Label
fi: Kommenttikirjasin

en: This font is used to display comment labels, such as in the governor page of the city dialogs.
fi: Tätä kirjasinta käytetään joidenkin kommenttitekstien näyttämiseen, esimerkiksi kaupunki-ikkunan käskynhaltijasivulla.

en: This font is used to the display the city names on the map.
fi: Tätä kirjasinta käytetään kaupunkien nimien näyttämiseen kartalla.

en: City Productions
fi: Kaupunkien tuotanto

en: This font is used to display the city production on the map.
fi: Tätä kirjasinta käytetään kaupunkien tuotantokohteiden näyttämiseen kartalla.

en: Requirement Tree
fi: Edellytyspuu

en: This font is used to the display the requirement tree in the Research report.
fi: Tätä kirjasinta käytetään tutkimusraportin teknologioiden välisiä riippuvuuksia kuvaavassa puussa.

en: Screen resolution
fi: Näytön tarkkuus

en: This option controls the resolution of the selected screen.
fi: Tällä asetuksella voi valita näytön tarkkuuden.

en: Use software rendering
fi: Käytä ohjelmallista renderöintitoteutusta

en: Usually hardware rendering is used when possible. With this option set, software rendering is always used.
fi: Yleensä käytössä on laitetason renderöinti mikäli suinkin mahdollista. Tämän asetuksen ollessa päällä, ohjelmallista renderöintiä käytetään aina.

en: Do cursor animation
fi: Näytä osoitinanimaatio

en: If this option is disabled, the cursor will always be displayed as static.
fi: Jos asetus on käytössä, käytetään hiiren osoittimen animointeja.

en: Use color cursors
fi: Käytä väriosoittimia

en: If this option is disabled, the cursor will always be displayed in black and white.
fi: Jos asetus ei ole käytössä, hiiren kursori on mustavalkoinen.

en: The size of font used to the display the city names on the map.
fi: Kirjasimen koko kaupunkien nimien näyttämisessä kartalla.

en: The size of font used to the display the city production names on the map.
fi: Kirjasimen koko kaupunkien tuotantokohteiden näyttämisessä kartalla.

en: Use theme defined font size
fi: Käytä teeman määrittämää kirjasinkokoa

en: Disable this to override base font size set by theme by the setting below.
fi: Poista tämä käytöstä halutessasi määrittää kirjasinkoon itse, alla olevalla asetuksella.

en: Base Font Size
fi: Peruskirjasinkoko

en: Base Font Size. All the fonts' sizes are defined relative to this. This option has effect only if theme font sizes option is disabled.
fi: Kaikki kirjasinkoot lasketaan suhteellisena tähän peruskokoon. Tällä asetuksella on vaikutusta vain jos asetus käyttää teeman kirjasinkokoa on poistettu käytöstä.

en: Show titlebar
fi: Näytä otsikkorivi

en: If this option is set the client will show a titlebar. If disabled, then no titlebar will be shown, and minimize/maximize/etc buttons will be placed on the menu bar.
fi: Jos tämä asetus on päällä, ikkunalla on otsikkorivi. Jos asetus on poissa päältä, erillistä otsikkoriviä ei näytetä.

en: Default font
fi: Oletuskirjasin

en: This is default font
fi: Tämä on oletuskirjasin

en: This font is used to display the help labels in the help window.
fi: Tätä kirjasinta käytetään ohjeotsikoiden näyttämisen ohjeikkunassa.

en: Show savegame information
fi: Näytä talletuksen tiedot

en: If this option is set the client will show information and map preview of current savegame.
fi: Jos asetus on käytössä, asiakasohjelma näyttää tietoja ja kartan esikatselun talletetusta pelistä.

en: Sidebar position
fi: Sivupalkin sijainti

en: If this option is set, the sidebar will be to the left of the map, otherwise to the right.
fi: Jos tämä asetus on päällä, sivupalkki on kartan vasemmalla puolella. Muutoin se on kartan oikealla puolella.

en: Wake up sequence
fi: Herätysmerkkijono

en: String which will trigger sound in pregame page; %1 stands for username.
fi: Pelin valmistelun aikana äänimerkin aiheuttava merkkijono. %1 tarkoittaa käyttäjätunnustasi.

en: Graphics
fi: Grafiikka

note: TRANS: Options section for overview map (mini-map)
en: ?map:Overview
fi: Pikkukartta

en: Sound
fi: Ääni

en: Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Map Image
fi: Karttakuvat

en: Network
fi: Verkko

en: Font
fi: Kirjasin

en: Deprecated event type E_UNIT_WIN in client options.
fi: Käytöstä poistunut tapahtumatyyppi E_UNIT_WIN asiakasohjelman asetuksissa.

en: If you add a preset by hand, also update "number_of_presets"
fi: Jos lisäät toimintamallin käsin, päivitä myös arvoa "number_of_presets"

en: Didn't find '%s' option file, loading from '%s' instead.
fi: Asetustiedostoa '%s' ei löytynyt, joten ladataan asetukset tiedostosta '%s'.

en: Cannot find your home directory
fi: Kotihakemistoasi ei löydy

en: Didn't find the option file. Creating a new one.
fi: Asetustiedostoa ei löytynyt. Luon uuden.

en: Save failed, cannot write to file %s
fi: Tallennus epäonnistui, tiedostoon %s ei voi kirjoittaa

en: Saved settings to file %s
fi: Asetukset tallennettu tiedostoon %s

en: Save failed, cannot find a filename.
fi: Tallennus epäonnistui, tiedostonimeä ei löydy.

en: Saving options failed, cannot create directory %s
fi: Asetusten tallennus epäonnistui, hakemistoa %s ei voi luoda

en: Saving options failed, cannot write to file %s
fi: Asetusten tallennus epäonnistui, tiedostoon %s ei voi kirjoittaa

en: Saved options to file %s
fi: Asetukset tallennettu tiedostoon %s

en: You were rejected from the game: %s
fi: Sinut poistettiin pelistä: %s

en: Client capability string: %s
fi: Asiakasohjelman toimintomuuttuja: %s

en: Server capability string: %s
fi: Palvelimen toimintomuuttuja: %s

en: Start of turn %d
fi: Vuoron %d alku

en: Beginning turn %d
fi: Aloitetaan kierros %d

en: Welcome
fi: Tervetuloa

en: Map topology (%s) and tileset (%s) incompatible.
fi: Kartan topologia (%s) ja käytetty kuvitus (%s) eivät ole yhteensopivia.

en: This scenario may have manually set properties the editor cannot handle.
fi: Tässä skenaariossa saattaa olla ominaisuuksia, joita editori ei pysty käsittelemään.

en: They won't be saved when scenario is saved from the editor.
fi: Niitä ei talleta mikäli skenaario talletetaan editorista.

en: AI mode is now ON.
fi: AI-tila on nyt PÄÄLLÄ.

en: AI mode is now OFF.
fi: AI-tila on nyt POIS PÄÄLTÄ.

note: TRANS: No connection
en: noconn
fi: ei yht.

en: waiting
fi: odottaa

note: TRANS: Turnblocking & player not connected
en: blocking
fi: estynyt

en: ?Player:Name
fi: Nimi

en: Username
fi: Käyttäjänimi

en: Attitude
fi: Asennoituminen

en: Embassy
fi: Lähetystö

en: Dipl.State
fi: Diplomaattisuhteet

en: ?Player_dlg:Host
fi: Asiakasohjelma

en: ?Player_dlg:Idle
fi: Jouten

en: Ping
fi: Verkkovaste

en: Culture
fi: Kulttuuri

en: You cannot sell improvements.
fi: Et voi myydä parannuksia.

note: TRANS: Obscure observer error.
en: You cannot disband units.
fi: Et voi lakkauttaa yksiköitä.

en: %s cannot be disbanded.
fi: Yksikköä %s ei voi lakkauttaa.

en: Disbanded %d %s.
fi: Lakkautettiin %d %s-yksikköä.

en: No %s could be disbanded.
fi: Yhtään %s-yksikköä ei voitu lakkauttaa.

note: TRANS: Type is version tag name like "stable", "S3_2", * "windows" (which can also be localised -- msgids start * '?vertag:')
en: There's no %s release yet.
fi: Freecivistä ei ole %s-julkaisua saatavilla.

note: TRANS: Type is version tag name like "stable", "S3_2", * "windows" (which can also be localised -- msgids start * '?vertag:')
en: Latest %s release of Freeciv is %s, this is %s.
fi: Uusin %s-julkaisu Freecivistä on %s, sinulla nyt käytössä %s.

en: There is no newer %s release of Freeciv available.
fi: Freecivistä ei ole uudempaa %s-julkaisua saatavilla.

en: Failed to read the metaserver data from %s.
fi: Metaserveridatan luku epäonnistui osoitteesta %s.

en: Failed to parse the metaserver data from %s:
    %s.
fi: Metaserveridatan tulkinta osoitteesta %s ei onnistu:
    %s.

en: Error connecting to metaserver
fi: Virhe otettaessa yhteyttä metapalvelimeen

en: Opening socket to listen LAN announcements failed:
    %s
fi: Pistokkeen avaaminen paikallisverkon kuulutusten kuuntelemiseksi epäonnistui:
    %s

en: Binding socket to listen LAN announcements failed:
    %s
fi: Pistokkeen liittäminen paikallisverkon kuulutusten kuuntelemiseksi epäonnistui:
    %s

en: Adding membership for IPv6 LAN announcement group failed:
    %s
fi: Jäsenyyden hakeminen paikallisverkon IPv6 kuulutusryhmään epäonnistui:
    %s

en: Adding membership for IPv4 LAN announcement group failed:
    %s
fi: Jäsenyyden hakeminen paikallisverkon IPv4 kuulutusryhmään epäonnistui:
    %s

en: Opening socket for sending LAN announcement request failed:
    %s
fi: Pistokkeen avaaminen paikallisverkon kuulutuspyyntöjen lähettämiseksi epäonnistui:
    %s

en: Setting Time-to-Live failed:
    %s
fi: TTL:n asettaminen epäonnistui:
    %s

en: Setting Broadcast option failed:
    %s
fi: Kuulutusoption asettaminen epäonnistui:
    %s

en: Sending LAN announcement request failed:
    %s
fi: Paikallisverkon kuulutuspyynnön lähetys epäonnistui:
    %s

en: Client has no required support for svg. Disabled use of svg flags.
fi: Asiakasohjelmalla ei ole tarvittavaa svg-grafiikan tukea. Poistettu svg-muotoisten lippujen käyttö käytöstä.

en: Client is capable of using svg flags.
fi: Asiakasohjelman pystyy käyttämään svg-muotoisia lippuja.

note: TRANS: "<nation adjective>, team <team name>"
en: %s, team %s
fi: %s, joukkue %s

en: ?nation:Friendly(team)
fi: ystävällinen(joukkue)

en: ?city:Friendly(team)
fi: Ystävällinen(joukkue)

en: Location: (%d, %d) [%d]
fi: Sijainti: (%d, %d) [%d]

en: Native coordinates: (%d, %d)
fi: Luonnolliset koordinaatit: (%d, %d)

en: Latitude: %d
fi: Leveyspiiri: %d

en: Terrain: %s
fi: Maasto: %s

en: Food/Prod/Trade: %s
fi: Ruoka/tuotanto/kauppa: %s

en: Our territory
fi: Meidän aluettamme

note: TRANS: "Territory of <username> (<nation + team>)"
en: Territory of %s (%s)
fi: %s (%s) hallitsee aluetta

note: TRANS: "Territory of <username> (<nation + team>) * (<number> turn cease-fire)"
en: Territory of %s (%s) (%d turn cease-fire) | Territory of %s (%s) (%d turn cease-fire)
fi[0]: Kaupunki: %s (%s) (%d vuoron tulitauko)
fi[1]: Kaupunki: %s (%s) (%d vuoron tulitauko)

note: TRANS: "Territory of <username> (<nation + team>) * (<number> turn armistice)"
en: Territory of %s (%s) (%d turn armistice) | Territory of %s (%s) (%d turn armistice)
fi[0]: %s (%s) aluetta (%d vuoro aselepoa)
fi[1]: %s (%s) aluetta (%d vuoroa aselepoa)

note: TRANS: "Territory of <username> * (<nation + team> | <diplomatic state>)"
en: Territory of %s (%s | %s)
fi: %s (%s | %s) hallitsee aluetta

en: Unclaimed territory
fi: Valtaamatonta aluetta

note: TRANS: "City: <city name> | <username> (<nation + team>)"
en: City: %s | %s (%s)
fi: Kaupunki: %s | %s (%s)

note: TRANS:  "City: <city name> | <username> * (<nation + team>, <number> turn cease-fire)"
en: City: %s | %s (%s, %d turn cease-fire) | City: %s | %s (%s, %d turn cease-fire)
fi[0]: Kaupunki: %s | %s (%s, %d vuoron tulitauko)
fi[1]: Kaupunki: %s | %s (%s, %d vuoron tulitauko)

note: TRANS:  "City: <city name> | <username> * (<nation + team>, <number> turn armistice)"
en: City: %s | %s (%s, %d turn armistice) | City: %s | %s (%s, %d turn armistice)
fi[0]: Kaupunki: %s | %s (%s, %d vuoro aselepoa)
fi[1]: Kaupunki: %s | %s (%s, %d vuoroa aselepoa)

note: TRANS: "City: <city name> | <username> * (<nation + team>, <diplomatic state>)"
en: City: %s | %s (%s, %s)
fi: Kaupunki: %s | %s (%s, %s)

note: TRANS: preserve leading space
en:  | Occupied with %d unit. |  | Occupied with %d units.
fi[0]:  | Paikalla %d yksikkö.
fi[1]:  | Paikalla %d yksikköä.

note: TRANS: preserve leading space
en:  | Not occupied.
fi:  | Ei yksiköitä.

note: TRANS: preserve leading space
en:  | Occupied.
fi:  | Paikalla yksiköitä.

note: TRANS: %s is a list of "and"-separated improvements.
en:    with %s.
fi:   lisäksi %s.

note: TRANS: "Trade from Warsaw: 5"
en: Trade from %s: %d
fi: Kauppa kaupungista %s: %d

en: Infrastructure: %s
fi: Infrastruktuuri: %s

en: Activity: %s
fi: Toiminta: %s

note: TRANS: "Unit: <unit type> | <username> (<nation + team>)"
en: Unit: %s | %s (%s)
fi: Yksikkö: %s | %s (%s)

note: TRANS: on own line immediately following \n, "from <city> | * <nationality> people"
en: from %s | %s people
fi: koti %s | %s kansalaista

note: TRANS: Nationality of the people comprising a unit, if * different from owner.
en: %s people
fi: %s kansalaista

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: from %s
fi: kaupungista %s

note: TRANS:  "Unit: <unit type> | <username> (<nation + team>, * <number> turn cease-fire)"
en: Unit: %s | %s (%s, %d turn cease-fire) | Unit: %s | %s (%s, %d turn cease-fire)
fi[0]: Yksikkö: %s | %s (%s, %d vuoron tulitauko)
fi[1]: Yksikkö: %s | %s (%s, %d vuoron tulitauko)

note: TRANS:  "Unit: <unit type> | <username> (<nation + team>, * <number> turn armistice)"
en: Unit: %s | %s (%s, %d turn armistice) | Unit: %s | %s (%s, %d turn armistice)
fi[0]: Yksikkö: %s | %s (%s, %d vuoro aselepoa)
fi[1]: Yksikkö: %s | %s (%s, %d vuoroa aselepoa)

note: TRANS: "Unit: <unit type> | <username> (<nation + team>, * <diplomatic state>)"
en: Unit: %s | %s (%s, %s)
fi: Yksikkö: %s | %s (%s, %s)

en: Unit: %s
fi: Yksikkö: %s

en: Probable bribe cost: %d
fi: Oletettu lahjonnan hinta: %d

en: Estimated bribe cost: > %d
fi: Arvioitu lahjonnan hinta: > %d

note: TRANS: "5 more" units on this tile
en:   (%d more)
fi:   (%d muuta)

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: far from %s
fi: kaukana kaupungista %s

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: near %s
fi: lähellä kaupunkia %s

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: in %s
fi: kaupungissa %s

en: Progress: no research
fi: Tutkimuksen nopeus: ei tutkimusta

en: Progress: %d turn/advance | Progress: %d turns/advance
fi[0]: Tutkimuksen nopeus: %d vuoro/edistysaskel
fi[1]: Tutkimuksen nopeus: %d vuoroa/edistysaskel

en: Progress: %d turn/advance loss | Progress: %d turns/advance loss
fi[0]: Tutkimuksen nopeus: %d vuoro/edistysaskeleen menetys
fi[1]: Tutkimuksen nopeus: %d vuoroa/edistysaskeleen menetys

en: Progress: decreasing!
fi: Tutkimuksen nopeus: laskee!

en: Progress: none
fi: Tutkimuksen nopeus: ei tutkimusta

note: TRANS: <perturn> bulbs/turn
en: %d bulb/turn | %d bulbs/turn
fi[0]: %d lamppu/vuoro
fi[1]: %d lamppua/vuoro

note: TRANS: This is appended to "%d bulb/turn" text
en: , %d bulb/turn from team | , %d bulbs/turn from team
fi[0]: %d lamppu/vuoro joukkueelta
fi[1]: %d lamppua/vuoro joukkueelta

en: Bulbs produced per turn: %d
fi: Lamppuja vuoroa kohden: %d

note: TRANS: keep leading space; appended to "Bulbs produced per turn: %d"
en:  (needed for technology upkeep: %d)
fi:  (teknologian ylläpitoon: %d)

en: %d/- (never)
fi: %d/- (ei koskaan)

en: %d/%d (%d turn) | %d/%d (%d turns)
fi[0]: %d/%d (%d vuoro)
fi[1]: %d/%d (%d vuoroa)

en: %d/%d (%d turn to loss) | %d/%d (%d turns to loss)
fi[0]: %d/%d (%d vuoro menetykseen)
fi[1]: %d/%d (%d vuoroa menetykseen)

en: %d/%d (never)
fi: %d/%d (ei koskaan)

en: %d step | %d steps
fi[0]: %d vaihe
fi[1]: %d vaihetta

en: %d bulb | %d bulbs
fi[0]: %d lamppu
fi[1]: %d lamppua

en: Population: %s
fi: Väkiluku: %s

en: Year: %s (T%d)
fi: Vuosi: %s (V%d)

en: Gold: %d (%+d)
fi: Kultaa: %d (%+d)

en: Tax: %d Lux: %d Sci: %d
fi: Vero: %d Luksus: %d Tiede: %d

en: Moving: Nobody
fi: Liikkuu: Ei kukaan

en: Moving: %s
fi: Liikkuu: %s

en: (Click for more info)
fi: (Napsauttamalla lisätietoa)

en: %s People
fi: %s kansalaista

en: Year: %s
fi: Vuosi: %s

en: Turn: %d
fi: Vuoro: %d

en: Gold: %d
fi: Kultaa: %d

en: Net Income: %d
fi: Nettotulo: %d

note: TRANS: Gold, luxury, and science rates are in percentage values.
en: Tax rates: Gold:%d%% Luxury:%d%% Science:%d%%
fi: Verot: Kulta:%d%% Luksus:%d%% Tiede:%d%%

en: Researching %s: %s
fi: Tutkittavana %s: %s

en: Bulbs per turn: %d - %d = %d
fi: Lamppuja vuoroa kohden: %d – %d = %d

en: Bulbs per turn: %d
fi: Lamppuja vuoroa kohden: %d

en: Culture: %d (%+d/turn)
fi: Kulttuuri: %d (%+d/vuoro)

en: Global warming chance: %d%% (%+d%%/turn)
fi: Ilmaston lämpenemisen todennäköisyys: %d%% (%+d%%/vuoro)

en: Global warming deactivated.
fi: Ilmastonmuutos ei ole käytössä.

en: Nuclear winter chance: %d%% (%+d%%/turn)
fi: Ydintalven mahdollisuus: %d%% (%+d%%/vuoro)

en: Nuclear winter deactivated.
fi: Ydintalvi ei ole käytössä.

en: Government: %s
fi: Valtiomuoto: %s

en: %d unit | %d units
fi[0]: %d yksikkö
fi[1]: %d yksikköä

note: TRANS: Impossible to reach goto target tile
en: ?goto:Unreachable
fi: Saavuttamaton

en: Turns to target: %d
fi: Vuoroja kohteeseen: %d

en: Turns to target: %d to %d
fi: Vuoroja kohteeseen: %d – %d

en: %d unit selected | %d units selected
fi[0]: %d yksikkö valittu
fi[1]: %d yksikköä valittu

en: Others: %d civil; %d military
fi: Muut: %d siviiliä; %d sotayksikköä

en: Others: %d civilian
fi: Muut: %d siviiliä

en: Others: %d military
fi: Muut: %d sotayksikköä

en: No units to upgrade!
fi: Yhtään ajanmukaistettavaa yksikköä ei ole.

en: None of these units may be upgraded.
fi: Yhtään yksikköä ei voitu ajanmukaistaa.

note: TRANS: this whole string is a sentence fragment that is only ever * used by including it in another string (search comments for this * string to find it)
en: Upgrade %d unit | Upgrade %d units
fi[0]: Ajanmukaista %d yksikkö
fi[1]: Ajanmukaista %d yksikköä

note: TRANS: This is complicated. The first %s is a pre-pluralised * sentence fragment "Upgrade %d unit(s)"; the second is pre-pluralised * "Treasury contains %d gold." So the whole thing reads * "Upgrade 13 units for 1000 gold?\nTreasury contains 2000 gold."
en: %s for %d gold?
    %s | %s for %d gold?
    %s
fi[0]: %s hinnalla %d kulta?
    %s
fi[1]: %s hinnalla %d kultaa?
    %s

en: No units to disband!
fi: Lakkautettavia yksikköjä ei ole!

en: %s refuses to disband!
fi: %s vastustaa lakkauttamistaan!

note: TRANS: %s is a unit type
en: Disband %s?
fi: Lakkauta %s?

en: None of these units may be disbanded.
fi: Yhtään näistä yksiköistä ei voi lakkauttaa.

note: TRANS: %d is never 0 or 1
en: Disband %d unit? | Disband %d units?
fi[0]: Lakkauta %d yksikkö?
fi[1]: Lakkauta %d yksikköä?

en: Shows your progress in researching the current technology.
fi: Näyttää edistyksesi uusimman tutkimuskohteen kanssa.

en: No research target.
fi: Ei tutkimuskohdetta.

en: %d turn to loss | %d turns to loss
fi[0]: %d vuoro menetykseen
fi[1]: %d vuoroa menetykseen

en: Decreasing
fi: Laskee

en: No progress
fi: Ei edistystä

en: Shows the progress of global warming:
fi: Näyttää maailmanlaajuisen lämpenemisen etenemisen:

en: Pollution rate: %d%%
fi: Saastumisaste: %d%%

en: Chance of catastrophic warming each turn: %d%%
fi: Katastrofaalisen lämpenemisen todennäköisyys joka vuoro: %d%%

en: Shows the progress of nuclear winter:
fi: Näyttää ydintalven etenemisen:

en: Fallout rate: %d%%
fi: Laskeuman määrä: %d%%

en: Chance of catastrophic winter each turn: %d%%
fi: Katastrofitalven mahdollisuus vuorossa: %d%%

en: Shows your current government:
fi: Näyttää nykyisen valtiomuotosi:

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Population:      %5d
fi: Väkiluku:        %5d

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Support:         %5d %%
fi: Ylläpito:        %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Energy:          %5d %%
fi: Energia:         %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Mass:            %5d ton | Mass:            %5d tons
fi[0]: Massa:            %5d t
fi[1]: Massa:            %5d t

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:     %5.1f years
fi: Matka-aika:     %5.1f vuotta

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:        N/A
fi: Matka-aika:     ei tiedossa

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Success prob.:   %5d %%
fi: Onnistumis-tn.:  %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Year of arrival: %8s
fi: Saapumisvuosi:   %8s

en: ?timeout:wait
fi: odota

en: ?timeout:eta
fi: arvio

en: ?timeout:off
fi: ∞

en: ?seconds:%02ds
fi: %02ds

en: ?mins/secs:%02dm %02ds
fi: %02dmin %02ds

en: ?hrs/mns:%02dh %02dm
fi: %02dh %02dmin

en: ?dys/hrs:%02dd %02dh
fi: %02dpv %02dh

en: ?duration:overflow
fi: ylivuoto

note: TRANS: <nation adjective> <government name>. * E.g. "Polish Republic".
en: ?nationgovernment:%s %s
fi: %s %s

note: TRANS: Just appending 2 strings, using the correct localized * syntax.
en: %s - %s
fi: %s – %s

note: TRANS: "Observer - 1985 AD"
en: Observer - %s
fi: Tarkkailija – %s

note: TRANS: Estimated one time bonus and recurring revenue for * the Establish Trade _Route action.
en: %d one time bonus + %d trade
fi: %d kertakorvaus ja %d jatkuvaa kauppaa

note: TRANS: Estimated recurring revenue for * the Establish Trade _Route action.
en: %d trade
fi: %d kauppaa

note: TRANS: Estimated one time bonus for the Enter Marketplace * action.
en: %d one time bonus
fi: %d kertakorvaus

en: %d remaining
fi: %d jäljellä

en: Buildings: %s.
fi: Rakennukset: %s.

en: Buildings: None.
fi: Rakennukset: Ei mitään.

en: Nationality:
fi: Kansallisuus:

en: %d enemy nationalist | %d enemy nationalists
fi[0]: %d vihollisen kansalainen
fi[1]: %d vihollisen kansalaista

note: TRANS: No enemy nationalities, as there's no enemies present.
en: None.
fi: Ei yhtään.

note: TRANS: No nationalities present.
en: Disabled.
fi: Ei käytössä.

en: Wonders: %s.
fi: Ihmeet: %s.

en: Wonders: None.
fi: Ihmeet: Ei yhtään.

en: Cities: %d total, but no penalty for empire size. | Cities: %d total, but no penalty for empire size.
fi[0]: Kaupungit: %d kaikkiaan, ei haittaa valtakunnan koosta.
fi[1]: Kaupungit: %d kaikkiaan, ei haittaa valtakunnan koosta.

note: TRANS: %d is number of citizens
en: %d content per city. | %d content per city.
fi[0]: %d rauhallinen joka kaupungissa.
fi[1]: %d rauhallista joka kaupungissa.

note: TRANS: sentence fragment, will have text appended
en: Cities: %d total: | Cities: %d total:
fi[0]: Kaupunkeja: %d
fi[1]: Kaupunkeja: %d

note: TRANS: appended to "Cities: %d total:"; preserve leading * space. Pluralized in "nearest threshold of %d cities".
en:  %d over nearest threshold of %d city. |  %d over nearest threshold of %d cities.
fi[0]:  %d yli %d kaupunkimäärän kynnyksen.
fi[1]:  %d yli %d kaupunkimäärän kynnyksen.

note: TRANS: Number of content [citizen(s)] ...
en: %d content before penalty. | %d content before penalty.
fi[0]: %d rauhallinen ennen vähennyksiä.
fi[1]: %d rauhallista ennen vähennyksiä.

en: %d additional unhappy citizen. | %d additional unhappy citizens.
fi[0]: %d tyytymätön lisää.
fi[1]: %d tyytymätöntä lisää.

en: %d angry citizen. | %d angry citizens.
fi[0]: %d vihainen asukas.
fi[1]: %d vihaista asukasta.

note: TRANS: appended to "Cities: %d total:"; preserve leading * space.
en:  not more than %d, so no empire size penalty. |  not more than %d, so no empire size penalty.
fi[0]:  ei enempää kuin %d, joten valtakunnan koko ei aiheuta ongelmia.
fi[1]:  ei enempää kuin %d, joten valtakunnan koko ei aiheuta ongelmia.

en: With %d more city, another citizen will become unhappy. | With %d more cities, another citizen will become unhappy.
fi[0]: Kun valtakuntasi kasvaa %d kaupungilla, tyytymättömyys lisääntyy taas yhdellä asukkaalla.
fi[1]: Kun valtakuntasi kasvaa %d kaupungilla, tyytymättömyys lisääntyy taas yhdellä asukkaalla.

en: With %d more city, another citizen will become angry. | With %d more cities, another citizen will become angry.
fi[0]: Kun valtakuntasi kasvaa %d kaupungilla, yksi asukas enemmän tulee vihaiseksi.
fi[1]: Kun valtakuntasi kasvaa %d kaupungilla, yksi asukas enemmän tulee vihaiseksi.

en: More cities will not cause more unhappy citizens.
fi: Kaupunkimäärän kasvu ei lisää tyytymättömien asukkaiden määrää.

en: Unlimited martial law in effect.
fi: Rajoittamaton sotatila on voimassa.

en: %d military unit may impose martial law. | Up to %d military units may impose martial law.
fi[0]: %d sotilasyksikkö voi pitää kuria.
fi[1]: Korkeintaan %d sotilasyksikköä voi pitää kuria.

en: Each military unit makes %d unhappy citizen content. | Each military unit makes %d unhappy citizens content.
fi[0]: Jokainen sotilasyksikkö tekee %d tyytymättömästä asukkaasta rauhallisen.
fi[1]: Jokainen sotilasyksikkö tekee %d tyytymättömästä asukkaasta rauhallisia.

en: Military units in the field may cause unhappiness.
fi: Sotilasyksiköt poissa kotoa voivat aiheuttaa tyytymättömyyttä.

en: Military units have no happiness effect.
fi: Sotilasyksiköillä ei ole vaikutusta onnellisuuteen.

en: Luxury: %d total.
fi: Luksus: %d kaikkiaan.

en:  (us)
fi:  (me itse)

en:  (an ally)
fi:  (liittolainen)

en:  (an enemy)
fi:  (vihollinen)

note: TRANS: %s is a Nation
en: %s%s: score %d
fi: %s%s: pisteitä %d

en: No usable default tileset found, aborting!
fi: Käyttökelpoista oletuskuvitusta ei löydy, lopetan!

en: Loading tileset "%s".
fi: Lataan kuvitusta "%s".

en: Specfile %s has incompatible capabilities
fi: Spec-tiedosto %s on epäyhteensopiva

en: Could not load gfx file for the spec file "%s".
fi: Ei voi ladata grafiikkatiedostoa spec-tiedostolle "%s".

en: Couldn't find a supported gfx file extension for "%s".
fi: Ei löydy tuettua tiedostopäätettä grafiikalle "%s".

note: TRANS: "Overhead" or "Isometric"
en: Client does not support %s tilesets.
fi: Asiakasohjelma ei tue tyypin %s kuvitusta.

en: Using default tileset instead.
fi: Käytetään sen sijaan oletuskuvitusta.

en: Unknown unit_default_orientation "%s"
fi: Tuntematon unit_default_orientation arvo "%s"

en: [layer%d] match_types: "%s" initial ('%c') is not unique.
fi: [layer%d] match_types: "%s" aloittava ('%c') ei ole yksilöivä.

en: No [%s] sections present.
fi: Ei [%s] osioita.

en: No terrain tag given in section [%s] in %s.
fi: Maaston grafiikkatagia ei ole annettu osiossa [%s] kuvitukselle %s.

en: Couldn't load gfx file "%s" for sprite '%s'.
fi: Grafiikkatiedoston "%s" avaaminen kuvan '%s' löytämiseksi epäonnistui.

en: Sprite '%s' in file "%s" isn't within the image!
fi: Kuva '%s' tiedostossa "%s" ei ole kuva-alalla!

en: Sprite for tag '%s' missing.
fi: Ei löydy tunnisteen '%s' viittaamaa kuvaa.

en: Sprite for tags '%s' and alternate '%s' are both missing.
fi: Ei löydy sen enempää tunnisteen '%s' kuin vaihtoehtoisen tunnisteen '%s' viittaamaa kuvaa.

en: %s: Using tag "%s" deprecated by "%s" in %s
fi: %s: Tunniste "%s", vanhentunut "%s" myötä, käytössä kohteella %s

en: No graphics for specialist "%s" in %s.
fi: Ei grafiikkaa "%s" erikoisosaajalle setissä %s.

en: No graphics for citizen "%s" in %s.
fi: Ei grafiikkaa "%s" kansalaiselle setissä %s.

en: Missing necessary citybar.occupancy_N sprites.
fi: Ei löydy tarvittavia citybar.occupancy_N kuvia.

en: Missing overlay-color sprite colors.overlay_0.
fi: Päällysväri kuvaa colors.overlay_0 ei löydy.

en: Sprite tx.darkness missing.
fi: Kuva tx.darkness puuttuu.

en: Don't have graphics tags "%s" or "%s" for %s "%s".
fi: Ei löydy grafiikkatagia "%s" tai "%s". Jomman kumman tarvitsisi %s "%s".

en: Missing %s unit sprite for tags "%s" and alternatives "%s" and "%s".
fi: Ei löydy tunnisteen "%2$s" tai kummankaan vaihtoehtoisen tunnisteen "%3$s" tai "%4$s" viittaamaa yksikön %1$s kuvaa.

en: Unit type %s has no unoriented sprite and tileset has no unit_default_orientation.
fi: Yksikkötyypillä %s ei ole suuntaamatonta grafiikkaa, eikä kuvituksessa ole määritelty yksiköiden oletussuuntaa.

en: No extra style for "%s" or "%s".
fi: Ei ruutulisätyyliä määritetty tunnisteelle "%s" tai "%s".

en: No cardinal-style graphics "%s*" for extra "%s"
fi: Ei rinnakkaisten ruutujen grafiikkaa "%s*" ruutulisätyypille "%s"

en: Missing %s building activity sprite for tags "%s" and alternatives "%s" and "%s".
fi: Ei löydy toimintoikonia näytettäväksi kun rakennetaan %s. Sen pitäisi löytyä tunnisteella "%s", "%s" tai "%s".

en: Missing %s removal activity sprite for tags "%s" and alternatives "%s" and "%s".
fi: Ei löydy toimintoikonia näytettäväksi kun poistetaan %s. Sen pitäisi löytyä tunnisteella "%s", "%s" tai "%s".

en: No river-style graphics "%s*" for extra "%s"
fi: Ei joki-grafiikkaa "%s*" ruutulisätyypille "%s"

en: No graphics with tag "%s_bg/mg/fg" for extra "%s"
fi: Ei grafiikkaa tunnisteella "%s_bg/mg/fg" ruutulisätyypille "%s"

en: Terrain "%s": no graphic tile "%s", "%s", or "%s".
fi: Maastotyypille "%s" ei löydy grafiikkaa tunnisteella "%s", "%s" tai "%s".

en: Missing base sprite for tag "%s".
fi: Ei löydy maaston pohjakuvaa tunnisteelle "%s".

en: Nation %s: no national flag.
fi: Kansan "%s" lippua ei löydy.

en: Tileset "%s" doesn't support long goto paths, such as %d. Path not displayed as expected.
fi: Kuvitus "%s" ei tue %d ruudun pituisia reittinuolia. Reittinuolia ei välttämättä voida näyttää tavalliseen tapaan.

en: Tileset "%s" doesn't support big cities size, such as %d. Size not displayed as expected.
fi: Kuvitus "%s" ei tue %d kokoisia kaupunkeja. Kaupungin kokoa ei voida näyttää tavalliseen tapaan.

en: City style "%s": no city graphics.
fi: Kaupunkityylille "%s" ei löydy grafiikoita.

en: City style "%s": no occupied graphics.
fi: Kaupunkityylille "%s" ei löydy grafiikka, joka osoittaa kaupungissa olevan miehitystä.

en: Isometric
fi: Isometrinen

en: %s%s (name may be wrong)
fi: %s%s (arvattu nimi)

note: TRANS: action probability of success. Given in percentage. * Resolution is 0.5%.
en: The probability of success is %.1f%%.
fi: Onnistumistodennäköisyys on %.1f%%.

note: TRANS: action probability interval (min to max). Given in * percentage. Resolution is 0.5%. The string at the end is * shown when the interval is wide enough to not be caused by * rounding. It explains that the interval is imprecise because * the player doesn't have enough information.
en: The probability of success is %.1f%%, %.1f%% or somewhere in between.%s
fi: Onnistumistodennäköisyys on %.1f%%, %.1f%% tai jotain siltä väliltä.%s

note: TRANS: explanation used in the action probability tooltip * above. Preserve leading space.
en:  (This is the most precise interval I can calculate given the information our nation has access to.)
fi:  (Tämä on tarkin vaihteluväli, jonka voimme päätellä kansamme käytössä olevilla tiedoilla.)

note: TRANS: ruledit shows this when an enabler for a tile targeted * action requires that the actor has a diplomatic relationship to * the target but doesn't require that the target tile is claimed. * (DiplRel requirements to an unclaimed tile are never fulfilled * so this is implicit.)
en: Requirement {%s} of action "%s" implies a claimed tile. No diplomatic relation to Nature.
fi: Vaatimus {%s} toiminnalle "%s" implikoi varattua ruutua. Ei diplomaattista suhdetta luontoon.

note: TRANS: ruledit shows this when an enabler for a tile targeted * action requires that the target tile is unclaimed and that the * actor has a diplomatic relationship to the target. (DiplRel * requirements to an unclaimed tile are never fulfilled.)
en: In enabler for "%s": No diplomatic relation to Nature. Requirements {%s} and {%s} contradict each other.
fi: "%s" mahdollistin: Ei diplomaattista suhdetta luontoon. Vaatimukset {%s} ja {%s} ovat keskenään ristiriidassa.

note: TRANS: ruledit warns a user about an unused action enabler
en: Action enabler for "%s" is never used by any unit.
fi: Yksikään yksikkö ei koskaan käytä "%s" mahdollistajaa.

note: TRANS: requirement vector in an action enabler (ruledit)
en: actor_reqs
fi: toimijan edellytykset

note: TRANS: requirement vector in an action enabler (ruledit)
en: target_reqs
fi: kohteen edellytykset

note: TRANS: _Poison City (3% chance of success).
en: %sPoison City%s
fi: %sMyrkytä kaupunki%s

note: TRANS: _Poison City and Escape (3% chance of success).
en: %sPoison City and Escape%s
fi: %sMyrkytä kaupunki ja pakene%s

note: TRANS: S_abotage Enemy Unit (3% chance of success).
en: S%sabotage Enemy Unit%s
fi: %sSabotoi vihollisen yksikkö%s

note: TRANS: S_abotage Enemy Unit and Escape (3% chance of success).
en: S%sabotage Enemy Unit and Escape%s
fi: %sSabotoi vihollisen yksikkö ja pakene%s

note: TRANS: Bribe Enemy _Unit (3% chance of success).
en: Bribe Enemy %sUnit%s
fi: %sLahjo vihollisen yksikkö%s

note: TRANS: _Sabotage City (3% chance of success).
en: %sSabotage City%s
fi: %sSabotoi kaupunkia%s

note: TRANS: _Sabotage City and Escape (3% chance of success).
en: %sSabotage City and Escape%s
fi: %sSabotoi kaupunkia ja pako%s

note: TRANS: Industria_l Sabotage (3% chance of success).
en: Industria%sl Sabotage%s
fi: %sKohdistettu sabotaasi%s

note: TRANS: Industria_l Sabotage Production (3% chance of success).
en: Industria%sl Sabotage Production%s
fi: %sTuotannon sabotaasi%s

note: TRANS: Industria_l Sabotage and Escape (3% chance of success).
en: Industria%sl Sabotage and Escape%s
fi: %sKohteen sabotaasi ja pako%s

note: TRANS: Industria_l Sabotage Production and Escape (3% chance of success).
en: Industria%sl Sabotage Production and Escape%s
fi: %sTuotannon sabotaasi ja pako%s

note: TRANS: Incite a Re_volt (3% chance of success).
en: Incite a Re%svolt%s
fi: %sYllytä kapinaan%s

note: TRANS: Incite a Re_volt and Escape (3% chance of success). TRANS: Incite a _Revolt and Escape (3% chance of success).
en: Incite a Re%svolt and Escape%s
fi: %sYllytä kapinaan ja pakene%s

note: TRANS: Establish _Embassy (100% chance of success).
en: Establish %sEmbassy%s
fi: %sPerusta lähetystö%s

note: TRANS: Becom_e Ambassador (100% chance of success).
en: Becom%se Ambassador%s
fi: Ryhdy suurläh%settilääksi%s

note: TRANS: Steal _Technology (3% chance of success).
en: Steal %sTechnology%s
fi: %sVarasta teknologia%s

note: TRANS: Steal _Technology and Escape (3% chance of success).
en: Steal %sTechnology and Escape%s
fi: %sVarasta teknologia ja pakene%s

note: TRANS: In_dustrial Espionage (3% chance of success).
en: In%sdustrial Espionage%s
fi: %sTeollisuusvakoilu%s

note: TRANS: In_dustrial Espionage and Escape (3% chance of success).
en: In%sdustrial Espionage and Escape%s
fi: %sTeollisuusvakoilu ja pakeneminen%s

note: TRANS: _Investigate City (100% chance of success).
en: %sInvestigate City%s
fi: %sTutki kaupunkia%s

note: TRANS: _Investigate City (spends the unit) (100% chance of * success). TRANS: _Investigate City (spends the unit) (100% chance of success).
en: %sInvestigate City (spends the unit)%s
fi: %sTutki kaupunkia (kuluttaa yksikön)%s

note: TRANS: Steal _Gold (100% chance of success).
en: Steal %sGold%s
fi: %sVarasta kultaa%s

note: TRANS: Steal _Gold and Escape (100% chance of success).
en: Steal %sGold and Escape%s
fi: %sVarasta kultaa ja pakene%s

note: TRANS: Spread _Plague (100% chance of success).
en: Spread %sPlague%s
fi: Levitä %sRuttoa%s

note: TRANS: Steal _Maps (100% chance of success).
en: Steal %sMaps%s
fi: %sVarasta kartat%s

note: TRANS: Steal _Maps and Escape (100% chance of success).
en: Steal %sMaps and Escape%s
fi: %sVarasta kartat ja pakene%s

note: TRANS: Establish Trade _Route (100% chance of success).
en: Establish Trade %sRoute%s
fi: %sPerusta kauppareitti%s

note: TRANS: Enter _Marketplace (100% chance of success).
en: Enter %sMarketplace%s
fi: %sAstu torille%s

note: TRANS: Help _build Wonder (100% chance of success).
en: Help %sbuild Wonder%s
fi: %sAuta ihmeen rakentamisessa%s

note: TRANS: _Capture Units (100% chance of success).
en: %sCapture Units%s
fi: %sSieppaa yksiköitä%s

note: TRANS: _Expel Unit (100% chance of success).
en: %sExpel Unit%s
fi: %sKarkoita yksikkö%s

note: TRANS: _Found City (100% chance of success).
en: %sFound City%s
fi: %sPerusta kaupunki%s

note: TRANS: _Join City (100% chance of success).
en: %sJoin City%s
fi: %sLiity kaupunkiin%s

note: TRANS: B_ombard (100% chance of success).
en: B%sombard%s
fi: %sPommita%s

note: TRANS: B_ombard 2 (100% chance of success).
en: B%sombard 2%s
fi: %sPommita 2%s

note: TRANS: B_ombard 3 (100% chance of success).
en: B%sombard 3%s
fi: %sPommita 3%s

note: TRANS: Lethal B_ombard (100% chance of success).
en: Lethal B%sombard%s
fi: Pommita %stappavasti%s

note: TRANS: Suitcase _Nuke (100% chance of success).
en: Suitcase %sNuke%s
fi: Salkku%sydinpommi%s

note: TRANS: Suitcase _Nuke and Escape (100% chance of success).
en: Suitcase %sNuke and Escape%s
fi: Salkku%sydinpommi ja pakeneminen%s

note: TRANS: Explode _Nuclear (100% chance of success).
en: Explode %sNuclear%s
fi: Räjäytä %sydinlataus%s

note: TRANS: _Nuke City (100% chance of success).
en: %sNuke City%s
fi: Käytä %sydinasetta kaupunkiin%s

note: TRANS: _Nuke Units (100% chance of success).
en: %sNuke Units%s
fi: Käytä %sydinasetta yksiköihin%s

note: TRANS: Destroy _City (100% chance of success).
en: Destroy %sCity%s
fi: %sTuhoa kaupunki%s

note: TRANS: Dis_band recovering production (100% chance of success).
en: Dis%sband recovering production%s
fi: %sLakkauta tuotanto palauttaen%s

note: TRANS: Dis_band without recovering production (100% chance of success).
en: Dis%sband without recovering production%s
fi: %sLakkauta tuotanto menettäen%s

note: TRANS: Set _Home City (100% chance of success).
en: Set %sHome City%s
fi: Tee tästä uusi %skotikaupunki%s

note: TRANS: Make _Homeless (100% chance of success).
en: Make %sHomeless%s
fi: Tee %sKoditon%s

note: TRANS: _Upgrade Unit (100% chance of success).
en: %sUpgrade Unit%s
fi: %sAjanmukaista%s

note: TRANS: Drop _Paratrooper (100% chance of success).
en: Drop %sParatrooper%s
fi: %sLaskuvarjohyppy%s

note: TRANS: _Airlift to City (100% chance of success).
en: %sAirlift to City%s
fi: %sLennätä kaupunkiin%s

note: TRANS: _Attack (100% chance of success).
en: %sAttack%s
fi: %sHyökkäys%s

note: TRANS: _Suicide Attack (100% chance of success).
en: %sSuicide Attack%s
fi: %sItsemurhahyökkäys%s

note: TRANS: _Wipe Units (100% chance of success).
en: %sWipe Units%s
fi: %sHävitä puolustyskyvyttömät yksiköt%s

note: TRANS: Collect _Ransom (100% chance of success).
en: Collect %sRansom%s
fi: %sLunasta kiinniottopalkkio%s

note: TRANS: Surgical Str_ike Building (100% chance of success).
en: Surgical Str%sike Building%s
fi: T%säsmähyökkää rakennusta vastaan%s

note: TRANS: Surgical Str_ike Production (100% chance of success).
en: Surgical Str%sike Production%s
fi: T%säsmähyökkää tuotantoa vastaan%s

note: TRANS: _Conquer City (100% chance of success).
en: %sConquer City%s
fi: %sValtaa kaupunki%s

note: TRANS: _Conquer City 2 (100% chance of success).
en: %sConquer City 2%s
fi: %sValtaa kaupunki 2%s

note: TRANS: _Conquer Extras (100% chance of success).
en: %sConquer Extras%s
fi: %sValtaa ruutulisä%s

note: TRANS: _Conquer Extras 2 (100% chance of success).
en: %sConquer Extras 2%s
fi: %sValtaa ruutulisä 2%s

note: TRANS: Heal _Unit (3% chance of success).
en: Heal %sUnit%s
fi: %sParanna yksikkö%s

note: TRANS: _Transform Terrain (3% chance of success).
en: %sTransform Terrain%s
fi: %sMuokkaa maastoa%s

note: TRANS: Transform by _Cultivating (3% chance of success).
en: Transform by %sCultivating%s
fi: Muokkaa %sviljelemällä%s

note: TRANS: Transform by _Planting (3% chance of success).
en: Transform by %sPlanting%s
fi: Muokkaa %sistuttamalla%s

note: TRANS: Pilla_ge (100% chance of success).
en: Pilla%sge%s
fi: %sTurmele%s

note: TRANS: Clean (100% chance of success).
en: %sClean%s
fi: %sSiivoa%s

note: TRANS: _Fortify (100% chance of success).
en: %sFortify%s
fi: %sLinnoittaudu%s

note: TRANS: Build _Road (100% chance of success).
en: Build %sRoad%s
fi: Rakenna %stie%s

note: TRANS: _Convert Unit (100% chance of success).
en: %sConvert Unit%s
fi: %sMuunna yksikkö%s

note: TRANS: _Build Base (100% chance of success).
en: %sBuild Base%s
fi: Rakenna %stukikohta%s

note: TRANS: Build _Mine (100% chance of success).
en: Build %sMine%s
fi: Rakenna %skaivos%s

note: TRANS: Build _Irrigation (100% chance of success).
en: Build %sIrrigation%s
fi: Rakenna %skasteluverkosto%s

note: TRANS: _Deboard (100% chance of success).
en: %sDeboard%s
fi: %sPoistu kuljetusyksiköstä%s

note: TRANS: _Board (100% chance of success).
en: %sBoard%s
fi: %sSiirry kuljetusyksikköön%s

note: TRANS: _Embark (100% chance of success).
en: %sEmbark%s
fi: %sMene kuljetusyksikköön%s

note: TRANS: _Unload (100% chance of success).
en: %sUnload%s
fi: Pura %slasti%s

note: TRANS: _Load (100% chance of success).
en: %sLoad%s
fi: %sLastaa%s

note: TRANS: _Disembark (100% chance of success).
en: %sDisembark%s
fi: %sMene pois kuljetusyksiköstä%s

note: TRANS: _Disembark 2 (100% chance of success).
en: %sDisembark 2%s
fi: %sMene pois kuljetusyksiköstä 2%s

note: TRANS: _Eliminate Diplomat (100% chance of success).
en: %sEliminate Diplomat%s
fi: %sEliminoi diplomaatti%s

note: TRANS: Enter _Hut (100% chance of success).
en: Enter %sHut%s
fi: %sAstu mökkiin%s

note: TRANS: Frighten _Hut (100% chance of success).
en: Frighten %sHut%s
fi: Pelota %smökki%s

note: TRANS: Regular _Move (100% chance of success).
en: Regular %sMove%s
fi: Tavallinen %sliikkuminen%s

note: TRANS: _Teleport (100% chance of success).
en: %sTeleport%s
fi: %sTeleporttaa%s

note: TRANS: _Escape To Nearest City (100% chance of success).
en: %sEscape To Nearest City%s
fi: %sPakene lähimpään kaupunkiin%s

note: TRANS: _User Action 1 (100% chance of success).
en: %sUser Action 1%s
fi: %sKäyttäjän toimi 1%s

note: TRANS: _User Action 2 (100% chance of success).
en: %sUser Action 2%s
fi: %sKäyttäjän toimi 2%s

note: TRANS: _User Action 3 (100% chance of success).
en: %sUser Action 3%s
fi: %sKäyttäjän toimi 3%s

note: TRANS: _User Action 4 (100% chance of success).
en: %sUser Action 4%s
fi: %sKäyttäjän toimi 4%s

en: %sGain Veterancy%s
fi: Ansaitse %sVeteraaniutta%s

en: individual cities
fi: yksittäinen kaupunki

en: individual units
fi: yksittäinen yksikkö

en: unit stacks
fi: yksikkökasat

en: tiles
fi: ruudut

en: tile extras
fi: ruutulisät

en: itself
fi: itse

en: a unit
fi: yksikkö

en: stays
fi: pysyy

en: regular
fi: tavallinen

en: teleport
fi: teleporttaus

en: escape
fi: pako

en: forced
fi: pakotettu

en: unrepresentable
fi: ei esitettävissä

en: the player
fi: pelaaja

en: the game rules
fi: säännöt

en: a server agent
fi: palvelinpään asiamies

note: TRANS: in place of player name or "global observer"
en: nothing
fi: ei mikään

en: buildings in
fi: kohteen rakennukset

en: techs from
fi: kohteen teknologiat

en: extras on
fi: kohteen ruutulisät

en: create extras on
fi: kohteeseen luotava ruutulisä

en: simple
fi: yksinkertainen

en: flexible
fi: joustava

en: mandatory
fi: pakollinen

en: no battle
fi: ei taistelua

en: battle
fi: taistelu

en: diplomatic battle
fi: diplomaattien taistelu

en: Too many AI modules. Max is %d.
fi: Liian monta AI modulia. Suurin sallittu määrä on %d.

en: ?wonder:W
fi: ?ihme:I

en: ?destroyed:D
fi: X

en: ?built:B
fi: ?rakennettu:R

en: ?obsolete:O
fi: ?vanhentunut:V

en: ?redundant:*
fi: *

en: City name "%s" too long
fi: "%s" on liian pitkä kaupungin nimeksi

note: TRANS: Worklist Cancelling behavior * (when something cannot be built right away)
en: ?wlcb:Smart
fi: Älykäs

en: ?wlcb:Always Purge
fi: Poista aina

en: ?wlcb:Always Postpone
fi: Lykkää aina

en: Pillage %s(%d)
fi: Turmele %s(%d)

en: Clean %s(%d)
fi: Puhdista %s (%d)

note: TRANS: "Chance to win: A:95% D:46%" - "%s" are just the percent signs.
en: Chance to win: A:%d%s D:%d%s
fi: Voittomahdollisuudet: A:%d%s D:%d%s

note: TRANS: A is attack power, D is defense power, FP is firepower, * HP is hitpoints (current and max).
en: A:%d D:%d FP:%d HP:%d/%d
fi: H:%d P:%d TV:%d VP:%d/%d

en: ?req-list-separator:+
fi: +

note: TRANS: This and following strings are prefixes for event names, which * replace %s. For instance, "Technology: Selected New Goal".
en: Technology: %s
fi: Teknologia: %s

en: Improvement: %s
fi: Rakennushankkeet: %s

en: City: %s
fi: Kaupunki: %s

en: Diplomat Action: %s
fi: Diplomaattitoiminta: %s

en: Enemy Diplomat: %s
fi: Vihollisdiplomaatti: %s

en: Global: %s
fi: Maailmanlaajuista: %s

en: Hut: %s
fi: Maja: %s

en: Nation: %s
fi: Kansakunta: %s

en: Treaty: %s
fi: Sopimus: %s

note: TRANS: "Vote" as a process
en: Vote: %s
fi: Äänestys: %s

en: Wonder: %s
fi: Ihme: %s

note: TRANS: This and following strings are names for events which cause the * server to generate messages. They are used in configuring how the client * handles the different types of messages. Some of them will be displayed * with prefixes, such as "Technology: Learned From Great Library".
en: Acquired New Tech
fi: Uusi teknologia saatu

en: Learned New Tech
fi: Uusi teknologia opittu

en: Selected New Goal
fi: Uusi tavoite valittu

en: Lost a Tech
fi: Teknologia menetetty

en: Other Player Gained/Lost a Tech
fi: Muu pelaaja saavutti tai menetti teknologian

en: Bought
fi: Ostettu

en: Forced to Sell
fi: Pakotettu myymään

en: New Improvement Selected
fi: Uusi rakennushanke valittu

en: Sold
fi: Myyty

en: Building Unavailable Item
fi: Rakennettava kohde ei ole saatavilla

en: Captured/Destroyed
fi: Kaapattu/tuhottu

en: Celebrating
fi: Juhlii

en: Civil Disorder
fi: Levottomuuksia

en: Famine
fi: Nälänhätä

en: Famine Feared
fi: Nälänhätä uhkaa

en: Growth
fi: Kasvu

en: May Soon Grow
fi: Saattaa kasvaa pian

en: Needs Aqueduct
fi: Tarvitsee vesijohdon tai viemäriverkoston

en: Needs Aqueduct Being Built
fi: Tarvitsee vesijohdon tai viemäriverkoston, työn alla

en: Normal
fi: Normaali

en: Nuked
fi: Ydinpommitettu

en: Released from citizen governor
fi: Vapautettu käsinhallintaan

en: Suggest Growth Throttling
fi: Ehdotetaan kasvun hidastamista

en: Transfer
fi: Omistajuus vaihdettu

en: Was Built
fi: Rakennettiin

en: Has Plague
fi: Kärsii rutosta

en: City Map changed
fi: Kaupungin kartta muuttui

en: Worklist Events
fi: Työlistatapahtumat

en: Production changed
fi: Tuotannon kohde vaihtui

en: Disaster
fi: Onnettomuus

en: Caused Incident
fi: Aiheutti selkkauksen

en: Escape
fi: Pako

en: Failed
fi: Epäonnistui

en: Incite
fi: Yllytys

en: Poison
fi: Myrkytys

en: Theft
fi: Varkaus

en: Gold Theft
fi: Kultavarkaus

en: Map Theft
fi: Karttavarkaus

en: Suitcase Nuke
fi: Salkkuydinpommi

en: Eco-Disaster
fi: Luonnonkatastrofi

en: Nuke Detonated
fi: Ydinase laukaistiin

en: Barbarians in a Hut Roused
fi: Majabarbaarit havahdutettu

en: City Founded from Hut
fi: Kaupunki perustettu majasta

en: Gold Found in Hut
fi: Kultaa löydetty majasta

en: Killed by Barbarians in a Hut
fi: Kuoli majabarbaarien käsissä

en: Mercenaries Found in Hut
fi: Palkkasoturi löydetty majasta

en: Settler Found in Hut
fi: Uudisraivaaja löydetty majasta

en: Tech Found in Hut
fi: Tietoa löydetty majasta

en: Unit Spared by Barbarians
fi: Barbaarit säästivät yksikön

en: Barbarian Uprising
fi: Barbaarit lähtevät sotajalalle

en: Civil War
fi: Sisällissota

en: Collapse to Anarchy
fi: Vajoaminen anarkiaan

en: First Contact
fi: Ensimmäinen yhteys

en: Learned New Government
fi: Opittiin uusi valtiomuoto

en: Low Funds
fi: Kassa tyhjä

en: ?event:Pollution
fi: Saastutus

en: Revolution Ended
fi: Vallankumous loppui

en: Revolution Started
fi: Vallankumous alkoi

en: Spaceship Events
fi: Avaruusalustapahtumat

en: Alliance
fi: Liittouma

en: Broken
fi: Rikottu

en: Cease-fire
fi: Tulitauko

en: Peace
fi: Rauha

en: Shared Vision
fi: Jaettu näkymä

en: Attack Failed
fi: Hyökkäys epäonnistui

en: Attack Succeeded
fi: Hyökkäys onnistui

en: Defender Destroyed
fi: Puolustaja tuhoutui

en: Defender Survived
fi: Puolustaja selvisi

en: Promoted to Veteran
fi: Nousi konkariksi

en: Lost outside battle
fi: Menetetty taistelun ulkopuolella

en: Production Upgraded
fi: Tuotanto ajanmukaistettu

en: Relocated
fi: Uudelleensijoitettu

en: Orders / goto events
fi: Komentotapahtumat

en: Built unit with population cost
fi: Yksikkö valmistui väkiluvun kustannuksella

en: Was Expelled
fi: Karkoitettu

en: Did Expel
fi: Karkoitti

en: Action failed
fi: Toiminta epäonnistui.

note: TRANS: "vote" as a process
en: New vote
fi: Uusi äänestys

note: TRANS: "Vote" as a process
en: Vote resolved
fi: Äänestys ratkesi

note: TRANS: "Vote" as a process
en: Vote canceled
fi: Äänestys peruttu

en: Finished
fi: Sai valmiiksi

en: Made Obsolete
fi: Vanhentui

en: Started
fi: Aloitettu

en: Stopped
fi: Lopetettu

en: Will Finish Next Turn
fi: Valmistuu ensi vuorolla

en: AI Debug messages
fi: AI:n debug-viestit

en: Broadcast Report
fi: Levitä raportti

en: Caravan actions
fi: Karavaanitapahtumat

en: Chat error messages
fi: Keskustelun virheilmoitukset

en: Chat messages
fi: Keskusteluviestit

en: Connect/disconnect messages
fi: Yhteydenotto/-katkeamisviestit

en: Diplomatic Message
fi: Diplomaattinen viesti

en: Error message from bad command
fi: Virheilmoitus huonosta komennosta

en: Game Ended
fi: Peli päättyi

en: Game Started
fi: Peli alkoi

en: Nation Selected
fi: Kansakunta valittu

en: Player Destroyed
fi: Pelaaja tuhottu

en: Report
fi: Raportti

en: Server Aborting
fi: Palvelin keskeyttää

en: Server Problems
fi: Palvelinongelmia

en: Message from server operator
fi: Viesti palvelinoperaattorilta

en: Server settings changed
fi: Palvelinasetukset muuttuivat

en: Turn Bell
fi: Vuorokello

en: Scenario/ruleset script message
fi: Skenaarion/sääntökokoelman skriptiviesti

note: TRANS: Event name for when the game year changes.
en: Year Advance
fi: Vuosi vaihtuu

en: Deprecated Modpack syntax warnings
fi: Varoitus muunnospaketin vanhentuneesta toteutuksesta

en: Extra Appears or Disappears
fi: Ruutulisä ilmestyy tai katoaa

en: Unit Illegal Action
fi: Yksikön estynyt toiminto

en: Unit escaped
fi: Yksikkö pakeni

en: Help for beginners
fi: Aloittelijoiden apu

en: Unit did heal
fi: Yksikkö paransi

en: Unit was healed
fi: Yksikökkö parannettiin

en: Multiplier changed
fi: Kerroin muuttui

en: Your unit did
fi: Yksikkösi toimi

en: Your unit failed
fi: Yksikkösi epäonnistui

en: Unit did to you
fi: Yksikkö toimi sinuun kohdistuen

en: Unit did
fi: Yksikkö toimi

en: Infrapoints
fi: Infrapisteet

en: Map found from a hut
fi: Kartta löydetty majasta

en: Tiles shared
fi: Ruutujen jakaminen

en: Conquered
fi: Valloitettu

en: ?extraflag:NativeTile
fi: Luontainen ruutu

en: ?extraflag:Refuel
fi: Tankkauspaikka

en: ?extraflag:TerrChangeRemoves
fi: Maastonmuutoksessa poistuva

en: ?extraflag:AutoOnCityCenter
fi: Automaattisesti kaupungin keskustaan

en: ?extraflag:AlwaysOnCityCenter
fi: Aina kaupungin keskustaan

en: ?extraflag:ConnectLand
fi: Yhdistyy maahan

en: ?extraflag:GlobalWarming
fi: Edistää kasvihuoneilmiötä

en: ?extraflag:NuclearWinter
fi: Edistää ydintalvea

en: ?extraflag:ShowFlag
fi: Liputtava

en: ?extraflag:NaturalDefense
fi: Puolustettava maastonmuoto

en: NoStackDeath
fi: EiPinonKuolemaa

en: CauseZoC
fi: AiheutaValvontaAlue

en: Fortifying
fi: Linnoittautumassa

en: Base
fi: Tukikohta

en: No Casus Belli
fi: Ei oikeutettu vastatoimiin

en: Victim Casus Belli
fi: Uhri oikeutettu vastatoimiin

en: International Outrage
fi: Kansainvälinen tyrmistys

en: Restricted
fi: Rajoitettu

en: Novice
fi: Vasta-alkaja

en: Easy
fi: Helppo

en: Hard
fi: Vaikea

en: Cheating
fi: Huijaava

en: Experimental
fi: Kokeellinen

en: Away
fi: Poissa

en: WrapX
fi: kiertyy horisontaalisti

en: WrapY
fi: kiertyy vertikaalisti

en: passive
fi: passiivinen

note: TRANS: year label (Anno Domini)
en: AD
fi: jaa.

note: TRANS: year label (Before Christ)
en: BC
fi: eaa.

en: Mr. %s
fi: Herra %s

en: Ms. %s
fi: Rouva %s

en: not checked
fi: ei tarkistettu

en: error
fi: virhe

en: Standard ppm files
fi: Standardit ppm tiedostot

en: internal error
fi: sisäinen virhe

en: no players, only terrain
fi: ei pelaajia, vain maasto

en: one image per player
fi: yksi kuva pelaajaa kohden

en: one image per human player
fi: yksi kuva ihmispelaajaa kohden

en: all players on a single image
fi: kaikki pelaajat samassa kuvassa

en: just the player named with 'plrname'
fi: vain pelaaja nimeltään 'plrname'

en: just the player specified with 'plrid'
fi: vain pelaaja joka on spesifioitu 'plrid':llä

en: one image per player in 'plrbv'
fi: yksi kuva per 'plrbv':stä löytyvä pelaaja

note: TRANS: This is help for a server command, so keywords like * "define" in the first column are server keywords that must not * be translated. Do not translate keywords in single quotes, but * strings in <angle brackets> should be translated.
en: This command controls the creation of map images. Supported arguments:
      define <mapdef>  - define a map image; returns numeric <id>
      show <id>|all    - list map image definitions or show a specific one
      create <id>|all  - manually save image(s) for current map state
      delete <id>|all  - delete map image definition(s)
      colortest        - create test image(s) showing all colors
    
    Multiple definitions can be active at once. A definition <mapdef> consists of colon-separated options:
    
    option                 (default)  description
    
    format=<[tool|]format> %-10s file format
    show=<show>            %-10s which players to show
      plrname=<name>                    player name
      plrid=<id>                        numeric player id
      plrbv=<bit vector>                see example; first char = id 0
    turns=<turns>          %-10s save image each <turns> turns
                                      (0=no autosave, save with 'create')
    zoom=<zoom>            %-10s magnification factor (1-5)
    map=<map>              %-10s which map layers to draw
    
    <[tool|]format> = use image format <format>, optionally specifying toolkit <tool>. The following toolkits and formats are compiled in:
    %s
    
    <show> determines which players are represented and how many images are saved by this definition:
    %s
    
    <map> can contain one or more of the following layers:
     - 'a' show area within borders of specified players
     - 'b' show borders of specified players
     - 'c' show cities of specified players
     - 'f' show fog of war (single-player images only)
     - 'k' show only player knowledge (single-player images only)
     - 't' full display of terrain types
     - 'u' show units of specified players
    
    Examples of <mapdef>:
     'zoom=1:map=tcub:show=all:format=ppm|ppm'
     'zoom=2:map=tcub:show=each:format=png'
     'zoom=1:map=tcub:show=plrname:plrname=Otto:format=gif'
     'zoom=3:map=cu:show=plrbv:plrbv=010011:format=jpg'
     'zoom=1:map=t:show=none:format=magick|jpg'
fi: Tämä komento ohjaa karttakuvien luontia. Tuetut argumentit ovat:
      define <karttamäärittely> - määrittelee karttakuvan; palauttaa numeron <id>
      show <id>|all    - listaa karttakuvamäärittelyt tai näyttää tietyn
      create <id>|all  - luo kuva tai kuvia kartan nykytilasta
      delete <id>|all  - poista karttakuvan määrittelyt
      colortest        - luo kaikki värit esittelevä testikuva tai -kuvat
    
    Useampia määrittelyjä voi olla voimassa samanaikaisesti. Määrittely <karttamäärittely> sisältää kaksoispisteellä eroteltuja valitsimia:
    
    valitsin               (oletus)   kuvaus
    
    format=<[tkl|]formaatti> %-10s tiedostoformaatti
    show=<näytä>             %-10s mitkä pelaajat näytetään
      plrname=<nimi>                      pelaajan nimi
      plrid=<id>                          numeerinen pelaajan id
      plrbv=<bittivektori>                ks. esimerkki; ensimmäinen merkki = id 0
    turns=<vuorot>           %-10s tallenna kuva joka <vuorot> vuorolla
                                        (0=ei automaattista tallennusta, operaattori
                                         tallentaa kuvat itse 'create' -komennolla)
    zoom=<kerroin>           %-10s suurennoskerroin (1-5)
    map=<kerrokset>          %-10s mitkä karttakerrokset piirretään
    
    <[tkl|]formaatti> = käytä kuvaformaattia <format>, optionaalisesti valitsemalla työkalu <tkl>. Seuraavat työkalut ja formaatit on käännetty mukaan:
    %s
    
    <näytä> määrittelee mitkä pelaajat esitetään ja kuinka monta kuvaa tallennetaan tällä määrittelyllä:
    %s
    
    <kerrokset> voi sisältää yhden tai useamman seuraavista kerroksista:
     - 'a' näytä tiettyjen pelaajien rajojen sisäinen alue
     - 'b' näytä tiettyjen pelaajien alueiden rajat
     - 'c' näytä tiettyjen pelaajien kaupungit
     - 'f' hämärrä näkyvyys alueilta joita pelaaja ei näe (vain yksinpelin kuvissa)
     - 'k' näytä vain alue josta pelaajalla tieto (vain yksinpelin kuvissa)
     - 't' näytä tarkat maastotyypit
     - 'u' näytä tiettyjen pelaajien yksiköt
    
    Esimerkkejä argumentille <karttamäärittely>:
     'zoom=1:map=tcub:show=all:format=ppm|ppm'
     'zoom=2:map=tcub:show=each:format=png'
     'zoom=1:map=tcub:show=plrname:plrname=Otto:format=gif'
     'zoom=3:map=cu:show=plrbv:plrbv=010011:format=jpg'
     'zoom=1:map=t:show=none:format=magick|jpg'

en: no map definition
fi: ei karttamäärittelyä

en: map definition string too long (max %d characters)
fi: karttamäärittelyn merkkijono on liian pitkä (maksimi on %d merkkiä)

en: maximum number of map definitions reached (%d)
fi: määrittelyjen maksimimäärä (%d) saavutettu

en: duplicate of map image definition %d ('%s')
fi: karttakuvan määrittely %d ('%s') esiintyy useammin kuin kerran

en: unknown map option: '%s'
fi: tuntematon karttaparametri '%s'

en: 'show=%s' but no player name 'plrname'
fi: 'show=%s' mutta ei pelaajanimeä 'plrname'

en: 'show=%s' but no player id 'plrid'
fi: 'show=%s' mutta ei pelaaja-id:tä 'plrid'

en: 'show=%s' but no player bitvector 'plrbv'
fi: 'show=%s' mutta ei pelaaja-bittivektoria 'plrbv'

en: invalid character in bitvector: '%c' (%s)
fi: kelpaamaton merkki bitvektorissa: '%c' (%s)

en: 'plrid' should be between 0 and %d
fi: parametrin 'plrid' arvo pitää olla välillä 0-%d

en: player name too long: '%s' (max: %lu)
fi: pelaajan nimi on liian pitkä: '%s' (maksimi on %lu)

en: 'turns' should be between 0 and 99
fi: 'turns' pitää olla välillä 0-99

en: 'zoom' factor should be between 1 and 5
fi: 'zoom' kerroin pitää olla välillä 1-5

en: invalid value for option '%s': '%s'
fi: kelvoton arvo optiolla '%s': '%s'

en: map definition not checked (game not started)
fi: karttamäärittelyä ei ole tarkistettu (peliä ei aloitettu)

en: map definition deactivated: %s
fi: karttamäärittely deaktivoitu: %s

en: Detailed information for map image definition %d
fi: Yksityiskohtaista tietoa karttakuvan määrittelystä %d

en:   - status:                   %s (%s)
fi:   - tila:                     %s (%s)

en:   - status:                   %s
fi:   - tila:                     %s

en:   - file name string:         %s
fi:   - tiedostonimi-merkkijono:  %s

en:   - image toolkit:            %s
fi:   - kuvatyökalu:              %s

en:   - image format:             %s
fi:   - kuvaformaatti:            %s

en:   - zoom factor:              %d
fi:   - zoomauskerroin:           %d

en:   - show area within borders: %s
fi:   - näytä rajojen sis. alue:  %s

en: yes
fi: Kyllä

en: no
fi: ei

en:   - show borders:             %s
fi:   - näytä rajat:              %s

en:   - show cities:              %s
fi:   - näytä rajat:              %s

en:   - show fog of war:          %s
fi:   - hämärrä näkymätön alue:   %s

en:   - show player knowledge:    %s
fi:   - näytä pelaajan tieto:     %s

en:   - show terrain:             %s
fi:   - näytä maastotyyppi:       %s

en: full
fi: täysi

en: basic
fi: perus

en:   - show units:               %s
fi:   - näytä yksiköt:            %s

en:   - players included:         %s
fi:   - pelaajat:                 %s

en: 
      - player name:              %s
fi: 
      - pelaajan nimi:            %s

en: 
      - player id:                %d
fi: 
      - pelaajan id:              %d

en: 
      - players:                  %s
fi: 
      - pelaajat:                 %s

en: map not yet created
fi: karttaa ei vielä luotu

en: map definition not checked or error
fi: karttamäärittelyä ei ole tarkistettu tai virhe

en: no map definition with id %d
fi: ei karttamäärittelyä id:llä %d

en: unknown player name: '%s'
fi: tuntematon pelaajan nimi: '%s'

en: invalid player id: %d
fi: kelvoton pelaajan id: %d

en: Turn: %4d - Year: %10s
fi: Vuoro: %4d - Vuosi: %10s

en: toolkit not defined
fi: toolkittiä ei määritty

en: can't create directory
fi: hakemiston luominen epäonnistui!

en: error generating the file name
fi: virhe tiedoston nimeä luodessa

en: error saving map image '%s'
fi: virhe karttakuvaa '%s' tallennettaessa

en: the ppm toolkit can only create images in the ppm format
fi: ppm-työkalu osaa luoda vain ppm-formaattisia kuvia

en: could not open file: %s
fi: Tiedoston '%s' avaaminen epäonnistui

en: All action enablers for %s must require a foreign target.
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia ulkomainen kohde.

note: TRANS: error message for ruledit
en: All action enablers for %s must require a non domestic target.
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia ettei kohde ole kotimainen.

en: All action enablers for %s must require the absence of a real embassy.
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia todellisen lähetystön puutetta.

en: All action enablers for %s must require that the actor unit isn't already fortified.
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia että toimija ei ole linnoittautunut.

en: All action enablers for %s must require a domestic target.
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia kotimainen kohde.

en: All action enablers for %s must require a domestic or allied target.
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia kotimainen tai liittoutunut kohde.

en: All action enablers for %s must require that the actor has the Workers utype flag.
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia että toimijalla ole "Työläinen" yksikkölippua.

en: All action enablers for %s must require that the target tile's terrain's irrigation_time is above 0. (See "TerrainAlter"'s "CanIrrigate")
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia että kohderuudun maaston irrigation_time on suurempi kuin nolla. (Ks. Maastonmuutosten "Viljelyt rakennettavissa")

en: All action enablers for %s must require that the target tile's terrain's mining_time is above 0. (See "TerrainAlter"'s "CanMine")
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia että kohderuudun maaston mining_time on suurempi kuin nolla. (Ks. Maastonmuutosten "Kaivokset rakennettavissa")

en: All action enablers for %s must require that the target tile's terrain's road_time is above 0. (See "TerrainAlter"'s "CanRoad")
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia että kohderuudun maaston road_time on suurempi kuin nolla. (Ks. Maastonmuutosten "Tiet rakennettavissa")

en: All action enablers for %s must require that the target tile's terrain's base_time is above 0. (See "TerrainAlter"'s "CanBase")
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia että kohderuudun maaston base_time on suurempi kuin nolla. (Ks. Maastonmuutosten "Tukikohdat rakennettavissa")

en: All action enablers for %s must require that the target doesn't have the NoCities terrain flag.
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia ettei kohteella ole "Ei kaupunkeja" yksikkölippua.

en: All action enablers for %s must require that the actor has a home city.
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia että toimijalla on oma kotikaupunki.

note: TRANS: error message for ruledit
en: All action enablers for %s must require that the actor has the NonMil utype flag or that the target tile is unclaimed or that the diplomatic relation to the target tile owner isn't peace.
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia ettei toimijalla ole "Ei sotilaallinen" yksikkölippua, tai että kohderuutu on ole kenenkään rajojen sisällä tai että diplomaattinen suhde ruudun omistajan kanssa ei ole rauha.

en: All action enablers for %s must require that the actor doesn't have the NonMil utype flag.
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia ettei toimijalla ole "Ei sotilaallinen" yksikkölippua.

note: TRANS: error message for ruledit
en: All action enablers for %s must require no city at the target tile or that the actor doesn't have the NonMil utype flag.
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia että kohderuudussa ei ole kaupunkia tai ettei toimijalla ole "Ei sotilaallinen" yksikkölippua.

en: All action enablers for %s must require that the actor has the CanOccupyCity uclass flag.
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia että toimijan yksikköluokalla on "Kaupunginvaltaaja" lippu.

note: TRANS: error message for ruledit
en: All action enablers for %s must require no city at the target tile or that the actor has the CanOccupyCity uclass flag.
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia ettei kohderuudussa ole kaupunkia tai että toimijan yksikköluokalla on "Kaupunginvaltaaja" lippu.

en: All action enablers for %s must require that the actor is at war with the target.
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia kohde, jonka kanssa toimija on sodassa.

note: TRANS: error message for ruledit
en: All action enablers for %s must require no city at the target tile or that the actor is at war with the target.
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia ettei kohderuudussa ole kaupunkia tai ettei toimija ole sodassa kohteen kanssa.

en: All action enablers for %s must require that the actor has a movement point left.
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia että toimijalla on liikepiste jäljellä.

en: All action enablers for %s must require that the target city is empty.
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia että kohdekaupunki on tyhjä.

en: All action enablers for %s must require that the actor isn't transporting another unit.
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia ettei toimija ole kuljettamassa toista yksikköä.

en: All action enablers for %s must require that the target isn't transporting another unit.
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia ettei kohde ole kuljettamassa toista yksikköä.

en: All action enablers for %s must require that the target is transporting a unit.
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia että kohde on kuljettamassa toista yksikköä.

en: All action enablers for %s must require that the actor is transported.
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia että toimija om toisen yksikön kuljetettavana.

en: All action enablers for %s must require that the actor is on a livable tile.
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia että toimija selviää ruudussaan omillaan.

en: All action enablers for %s must require that the actor is transporting a unit.
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia että toimija on kuljettamassa toista yksikköä.

en: All action enablers for %s must require that the target is transported.
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia että kohde on toisen yksikön kuljetettavana.

en: All action enablers for %s must require that the target is on a livable tile.
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia että kohde on ruudussa, jossa se selviää omillaan.

en: All action enablers for %s must require that the actor isn't transported.
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia ettei toimija ole toisen yksikön kuljetettavana.

en: All action enablers for %s must require that the actor unit is in a city.
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia että toimijayksikkö on kaupungissa.

en: All action enablers for %s must require that the actor unit doesn't have the HutFrighten unit class flag.
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia ettei toimijan yksikköluokalla ole "Majanpelottaja" lippua.

en: All action enablers for %s must require that the actor unit has the HutFrighten unit class flag.
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia että toimijan yksikköluokalla on "Majanpelottaja" lippu.

en: All action enablers for %s must require a non animal player actor.
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia ettei toimija ole eläinpelaaja.

note: TRANS: error message for ruledit
en: All action enablers for %s must require no city at the target tile or a non animal player actor.
fi: Kaikkien toiminnon %s mahdollistajien täytyy vaatia ettei kohderuudussa ole kaupunkia, tai että toimija ei ole eläinpelaaja.

note: TRANS: These words should be adjectives which can fit in the sentence "The x are y towards us" "The Babylonians are respectful towards us"
en: ?attitude:Genocidal
fi: Kansansurmahakuinen

en: ?attitude:Belligerent
fi: Sotaisa

en: ?attitude:Hostile
fi: Vihamielinen

en: ?attitude:Uncooperative
fi: Yhteistyökyvytön

en: ?attitude:Uneasy
fi: Rauhaton

en: ?attitude:Neutral
fi: Neutraali

en: ?attitude:Respectful
fi: Kunnioittava

en: ?attitude:Helpful
fi: Avulias

en: ?attitude:Enthusiastic
fi: Innokas

en: ?attitude:Admiring
fi: Ihaileva

en: ?attitude:Worshipful
fi: Palvova

en: Unassigned
fi: Nimeämätön

en: ?diplomatic_state:Armistice
fi: Aselepo

en: ?diplomatic_state:War
fi: Sotatila

en: ?diplomatic_state:Never met
fi: Ei tavattu

en: ?diplomatic_state:Team
fi: Joukkuetoveri

en: Gives shared vision
fi: Jakaa näkymän

en: Receives shared vision
fi: Vastaanottaa näkymän

en: Hosts embassy
fi: Lähetystön sijoituspaikka

en: Has embassy
fi: Omaa lähetystön

en: Hosts real embassy
fi: Todellisen lähetystön sijoituspaikka

en: Has real embassy
fi: Omaa todellisen lähetystön

en: Has Casus Belli
fi: Oikeutettu vastatoimiin

en: Provided Casus Belli
fi: Provosoi vastatoimia

en: Foreign
fi: Ulkomainen

en: Has team embassy
fi: Joukkueella lähetystö

en: Hosts team embassy
fi: Vastakkaisella joukkueella lähetystö

en: Requires counter %s to achieve at minimum %d value.
fi: Edellyttää että laskurin %s arvo vähintään %d.

en: Requires counter %s to be less than %d value.
fi: Edellyttää että laskurin %s arvo pienempi kuin %d.

en: Requires knowledge of the technology %s.
fi: Edellyttää teknologian %s.

en: Prevented by knowledge of the technology %s.
fi: Estyy jos teknologia %s tunnetaan.

en: Requires that a player on your team knows the technology %s.
fi: Edellyttää jonkun pelaajan joukkueessasi tuntevan teknologian %s.

en: Prevented if any player on your team knows the technology %s.
fi: Estyy jos joku joukkueessasi tuntee teknologian %s.

en: Requires that a player allied to you knows the technology %s.
fi: Edellyttää että joku liittolaisistasi tuntee teknologian %s.

en: Prevented if any player allied to you knows the technology %s.
fi: Estyy jos joku liittolaisistasi tuntee teknologian %s.

en: Requires that someone has discovered the technology %s.
fi: Edellyttää jonkun pelaajan tuntevan teknologian %s.

en: Requires that no-one has yet discovered the technology %s.
fi: Edellyttää ettei kukaan pelaajista tunne teknologiaa %s.

en: Requires that some player knows the technology %s.
fi: Edellyttää jonkun pelaajan tuntevan teknologian %s.

en: Requires that no player knows the technology %s.
fi: Edellyttää ettei kukaan tunne teknologiaa %s.

note: TRANS: %s is a (translatable) tech flag.
en: Requires knowledge of a technology with the "%s" flag.
fi: Edellyttää teknologian, jolla on ominaisuus "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) tech flag.
en: Prevented by knowledge of any technology with the "%s" flag.
fi: Estyy jos teknologia ominaisuudella "%s" tunnetaan.

note: TRANS: %s is a (translatable) tech flag.
en: Requires that a player on your team knows a technology with the "%s" flag.
fi: Edellyttää jonkun pelaajan joukkueestasi tuntevan teknologian ominaisuudella "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) tech flag.
en: Prevented if any player on your team knows any technology with the "%s" flag.
fi: Estyy jos joku joukkueessasi tuntee teknologian ominaisuudella "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) tech flag.
en: Requires that a player allied to you knows a technology with the "%s" flag.
fi: Edellyttää jonkun liittolaisesi tuntevan teknologian ominaisuudella "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) tech flag.
en: Prevented if any player allied to you knows any technology with the "%s" flag.
fi: Estyy jos joku liittolaisesi tuntee teknologian ominaisuudella "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) tech flag.
en: Requires that some player knows a technology with the "%s" flag.
fi: Edellyttää jonkun pelaajan tuntevan teknologian ominaisuudella "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) tech flag.
en: Requires that no player knows any technology with the "%s" flag.
fi: Edellyttää ettei kukaan tunne teknologiaa ominaisuudella "%s".

en: Requires the %s government.
fi: Edellyttää valtiomuodon %s.

en: Not available under the %s government.
fi: Ei ole mahdollinen valtiomuodon ollessa %s.

en: Requires you to have achieved "%s".
fi: Edellyttää sinun saavuttaneen saavutuksen "%s".

en: Not available once you have achieved "%s".
fi: Estyy jos olet saanut saavutuksen "%s".

en: Requires that at least one of your team-mates has achieved "%s".
fi: Edellyttää että joku joukkueessasi on saavuttanut saavutuksen "%s".

en: Not available if any of your team-mates has achieved "%s".
fi: Estyy mikäli joku joukkueessasi on saavuttanut saavutuksen "%s".

en: Requires that at least one of your allies has achieved "%s".
fi: Edellyttää että joku liittolaisesi on saavuttanut saavutuksen "%s".

en: Not available if any of your allies has achieved "%s".
fi: Estyy mikäli joku liittolaisesi on saavuttanut saavutuksen "%s".

en: Requires that at least one player has achieved "%s".
fi: Edellyttää jonkun saavuttaneen saavutuksen "%s".

en: Not available if any player has achieved "%s".
fi: Estyy mikäli kukaan on saavuttanut saavutuksen "%s".

en: Applies to the "%s" action.
fi: Pätee toimintaan "%s".

en: Doesn't apply to the "%s" action.
fi: Ei päde toimintaan "%s".

en: Applies to "%s" buildings.
fi: Pätee rakennukseen "%s".

en: Doesn't apply to "%s" buildings.
fi: Ei päde rakennukseen "%s".

en: Applies to players with "%s" flag.
fi: Edellyttää pelaajalla olevan ominaisuuden "%s".

en: Doesn't apply to players with "%s" flag.
fi: Estyy, jos palaajalla ominaisuus "%s".

en: Applies to "%s" players.
fi: Pätee %s-pelaajiin.

en: Doesn't apply to "%s" players.
fi: Ei päde %s-pelaajiin.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires that %s was built at some point, and that it has not yet been rendered obsolete.
fi: Edellyttää että ihme %s on rakennettu jossain vaiheessa, eikä ole vielä vanhentunut.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires that %s was built at some point.
fi: Edellyttää että ihme %s on rakennettu jossakin vaiheessa.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if %s has ever been built, unless it would be obsolete.
fi: Estyy jos %s on joskus rakennettu, paitsi jos se olisi vanhentunut.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if %s has ever been built.
fi: Estyy jos %s on koskaan rakennettu.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires %s to be owned by any player and not yet obsolete.
fi: Edellyttää jonkun pelaajan omistavan ihmeen %s joka ei ole vielä vanhentunut.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires %s to be owned by any player.
fi: Edellyttää jonkun pelaajan omistavan ihmeen %s.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if %s is currently owned by any player, unless it is obsolete.
fi: Estyy jos ihmeen %s tällä hetkellä omistaa joku pelaaja, paitsi jos se on vanhentunut.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if %s is currently owned by any player.
fi: Estyy jos joku omistaja tällä hetkellä omistaa ihmeen %s.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires someone who is currently allied to you to have built %s at some point, and for it not to have been rendered obsolete.
fi: Edellyttää jonkun nykyisistä liittolaisistasi rakentaneen %s joskus, ja ettei se ole vielä vanhentunut.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires someone who is currently allied to you to have built %s at some point.
fi: Edellyttää jonkun nykyisistä liittolaisistasi rakentaneen %s joskus.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if someone currently allied to you has ever built %s, unless it would be obsolete.
fi: Estyy jos kukaan nykyisistä liittolaisistasi on koskaan rakentanut ihmeen %s, paitsi jos se olisi vanhentunut.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if someone currently allied to you has ever built %s.
fi: Estyy jos kukaan nykyisistä liittolaisistasi on koskaan rakentanut ihmeen %s.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires someone allied to you to own %s, and for it not to have been rendered obsolete.
fi: Edellyttää että jollakulla liittolaisellasi on %s, ja ettei se ole vielä vanhentunut.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires someone allied to you to own %s.
fi: Edellyttää että jollakin liittolaisellasi on %s.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if someone allied to you owns %s, unless it is obsolete.
fi: Estyy jos liittolaisellasi on %s, paitsi jos se on vanhentunut.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if someone allied to you owns %s.
fi: Estyy jos liittolaisellasi on %s.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires someone on your team to have built %s at some point, and for it not to have been rendered obsolete.
fi: Edellyttää että %s on jonkun joukkuetoverisi joskus rakentama, ja ettei se ole vielä vanhentunut.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires someone on your team to have built %s at some point.
fi: Edellyttää että %s on jonkun joukkuetoverisi joskus rakentama.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if someone on your team has ever built %s, unless it would be obsolete.
fi: Estyy jos kukaan joukkueestasi on koskaan rakentanut ihmeen %s, paitsi jos se olisi vanhentunut.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if someone on your team has ever built %s.
fi: Estyy jos kukaan joukkueestasi on koskaan rakentanut ihmeen %s.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires someone on your team to own %s, and for it not to have been rendered obsolete.
fi: Edellyttää jonkun joukkueestasi omistavan ihmeen %s, ja ettei se ole vielä vanhentunut.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires someone on your team to own %s.
fi: Edellyttää jonkun joukkueestasi omistavan ihmeen %s.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if someone on your team owns %s, unless it is obsolete.
fi: Estyy jos jollakin joukkueestasi on %s, paitsi jos se on vanhentunut.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if someone on your team owns %s.
fi: Estyy jos jollakulla joukkueessasi on %s.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires you to have built %s at some point, and for it not to have been rendered obsolete.
fi: Edellyttää sinun rakentaneen %s taannoin, ja ettei se ole vielä vanhentunut.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires you to have built %s at some point.
fi: Edellyttää sinun joskus rakentaneen ihmeen %s.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if you have ever built %s, unless it would be obsolete.
fi: Estyy jos olet koskaan rakentanut ihmeen %s, paitsi jos se olisi vanhentunut.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if you have ever built %s.
fi: Estyy jos olet koskaan rakentanut ihmeen %s.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires you to own %s, which must not be obsolete.
fi: Edellyttää sinulla olevan ihmeen %s, joka ei saa olla vanhentunut.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires you to own %s.
fi: Edellyttää sinulla olevan ihmeen %s.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if you own %s, unless it is obsolete.
fi: Estyy jos sinulla on %s, paitsi jos se on vanhentunut.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if you own %s.
fi: Estyy jos sinulla on %s.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires %s in one of your cities on the same continent, and not yet obsolete.
fi: Edellyttää sinulla olevan samalla mantereella ihmeen %s, joka ei ole vielä vanhentunut.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires %s in one of your cities on the same continent.
fi: Edellyttää sinulla olevan samalla mantereella ihmeen %s.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if %s is in one of your cities on the same continent, unless it is obsolete.
fi: Estyy jos %s on jossakin kaupungissasi samalla mantereella, paitsi jos se on vanhentunut.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if %s is in one of your cities on the same continent.
fi: Estyy jos %s on jossakin kaupungissasi samalla mantereella.

note: TRANS: %s is a building or wonder
en: Requires %s in the city or a trade partner (and not yet obsolete).
fi: Edellyttää että kaupungissa tai sen kauppakumppanilla on %s (joka ei ole vanhentunut).

note: TRANS: %s is a building or wonder
en: Requires %s in the city or a trade partner.
fi: Edellyttää että kaupungissa tai sen kauppakumppanilla on %s.

note: TRANS: %s is a building or wonder
en: Prevented by %s in the city or a trade partner (unless it is obsolete).
fi: Estyy jos kaupungissa tai sen kauppakumppanilla on %s (paitsi jos se on vanhentunut).

note: TRANS: %s is a building or wonder
en: Prevented by %s in the city or a trade partner.
fi: Estyy jos kaupungissa tai sen kauppakumppanilla on %s.

note: TRANS: %s is a building or wonder
en: Requires %s in the city (and not yet obsolete).
fi: Edellyttää että kaupungissa on %s (joka ei ole vanhentunut).

note: TRANS: %s is a building or wonder
en: Requires %s in the city.
fi: Edellyttää että kaupungissa on %s.

note: TRANS: %s is a building or wonder
en: Prevented by %s in the city (unless it is obsolete).
fi: Estyy jos kaupungissa on %s (paitsi jos se on vanhentunut).

note: TRANS: %s is a building or wonder
en: Prevented by %s in the city.
fi: Estyy jos kaupungissa on %s.

en: Only applies to "%s" buildings.
fi: Pätee vain rakennukseen "%s".

en: Does not apply to "%s" buildings.
fi: Ei päde rakennukseen "%s".

en: Requires "%s" building in a city on the tile.
fi: Edellyttää että ruudulla olevassa kaupungissa on "%s".

en: Prevented by "%s" building in a city on the tile.
fi: Estyy jos ruudulla olevassa kaupungissa "%s".

en: Only applies to "%s" extras.
fi: Pätee vain "%s" ruutulisiin.

en: Does not apply to "%s" extras.
fi: Ei päde "%s" ruutulisiin.

en: ?extra:Requires %s on the tile.
fi: Edellyttää että ruudussa on %s.

en: ?extra:Prevented by %s on the tile.
fi: Estyy jos ruudussa on %s.

en: ?extra:Requires %s on the tile or a cardinally adjacent tile.
fi: Edellyttää että ruudulla tai sen rinnalla olevalla ruudulla on %s.

en: ?extra:Prevented by %s on the tile or any cardinally adjacent tile.
fi: Estyy jos ruudulla tai sen rinnalla olevalla ruudulla on %s.

en: ?extra:Requires %s on the tile or an adjacent tile.
fi: Edellyttää että ruudulla tai viereisellä ruudulla on %s.

en: ?extra:Prevented by %s on the tile or any adjacent tile.
fi: Estyy jos ruudulla tai viereisellä ruudulla on %s.

en: ?extra:Requires %s on a tile within the city radius.
fi: Edellyttää että kaupungin alueella on ruutu, jossa on %s.

en: ?extra:Prevented by %s on any tile within the city radius.
fi: Estyy jos kaupungin alueella on ruutu, jossa on %s.

en: ?extra:Requires %s on a tile within the city radius, or the city radius of a trade partner.
fi: Edellyttää että kaupungin tai sen kauppakumppanin alueella on ruutu, jossa on %s.

en: ?extra:Prevented by %s on any tile within the city radius or the city radius of a trade partner.
fi: Estyy jos kaupungin tai sen kauppakumppanin alueella on ruutu, jossa on %s.

en: ?good:Requires import of %s .
fi: Edellyttää tuotteen %s tuontia.

en: ?goods:Prevented by import of %s.
fi: Estyy jos tuotetta %s tuodaan.

en: ?terrain:Requires %s on the tile.
fi: Edellyttää ruudun olevan maastotyyppiä %s.

en: ?terrain:Prevented by %s on the tile.
fi: Estyy jos ruutu on maastotyyppiä %s.

en: ?terrain:Requires %s on the tile or a cardinally adjacent tile.
fi: Edellyttää ruudun tai sen rinnalla olevan ruudun olevan maastotyyppiä %s.

en: ?terrain:Prevented by %s on the tile or any cardinally adjacent tile.
fi: Estyy jos ruutu tai sen rinnalla oleva ruutu on maastotyyppiä %s.

en: ?terrain:Requires %s on the tile or an adjacent tile.
fi: Edellyttää ruudun tai viereisen ruudun olevan maastotyyppiä %s.

en: ?terrain:Prevented by %s on the tile or any adjacent tile.
fi: Estyy jos ruutu tai viereinen ruutu on maastotyyppiä %s.

en: ?terrain:Requires %s on a tile within the city radius.
fi: Edellyttää kaupungin alueella maastotyyppiä %s olevan ruudun.

en: ?terrain:Prevented by %s on any tile within the city radius.
fi: Estyy jos kaupungin alueella on maastotyypin %s ruutu.

en: ?terrain:Requires %s on a tile within the city radius, or the city radius of a trade partner.
fi: Edellyttää kaupungin tai sen kauppakumppanin alueella maastotyyppiä %s olevan ruudun.

en: ?terrain:Prevented by %s on any tile within the city radius or the city radius of a trade partner.
fi: Estyy jos kaupungin tai sen kauppakumppanin alueella on maastotyypin %s ruutu.

note: TRANS: "... playing as the Swedes."
en: Requires that you are playing as the %s.
fi: Edellyttää kansakuntasi olevan %s.

note: TRANS: "... playing as the Turks."
en: Requires that you are not playing as the %s.
fi: Edellyttää ettei kansakuntasi ole %s.

note: TRANS: "... same team as the Indonesians."
en: Requires that you are on the same team as the %s.
fi: Edellyttää että olet samassa joukkueessa kuin %s.

note: TRANS: "... same team as the Greeks."
en: Requires that you are not on the same team as the %s.
fi: Edellyttää että olet eri joukkueessa kuin %s.

note: TRANS: "... allied with the Koreans."
en: Requires that you are allied with the %s.
fi: Edellyttää että %s ovat liittoutuneet kanssasi.

note: TRANS: "... allied with the Danes."
en: Requires that you are not allied with the %s.
fi: Edellyttää etteivät %s ole liitossa kanssasi.

note: TRANS: "Requires the Apaches to have ..."
en: Requires the %s to have been in the game.
fi: Edellyttää että %s ovat olleet joskus pelissä.

note: TRANS: "Requires the Celts never to have ..."
en: Requires the %s never to have been in the game.
fi: Edellyttää etteivät %s ole olleet pelissä.

note: TRANS: "Requires the Belgians in the game."
en: Requires the %s in the game.
fi: Edellyttää että %s ovat pelissä.

note: TRANS: "Requires that the Russians are not ...
en: Requires that the %s are not in the game.
fi: Edellyttää etteivät %s ole pelissä.

note: TRANS: nation group: "... playing African nation."
en: Requires that you are playing %s nation.
fi: Edellyttää kansakuntasi kuuluvan ryhmään %s.

note: TRANS: nation group: "... playing Imaginary nation."
en: Prevented if you are playing %s nation.
fi: Estyy jos kansakuntasi kuuluu ryhmään %s.

note: TRANS: nation group: "Requires Medieval nation ..."
en: Requires %s nation on your team.
fi: Edellyttää ryhmän %s kansakuntaa samassa joukkueessa.

note: TRANS: nation group: "Prevented by Medieval nation ..."
en: Prevented by %s nation on your team.
fi: Estyy jos joukkueessasi on ryhmän %s kansakunta.

note: TRANS: nation group: "Requires Modern nation ..."
en: Requires %s nation in alliance with you.
fi: Edellyttää ryhmän %s kansakunnan liittoutuneen kanssasi.

note: TRANS: nation group: "Prevented by Modern nation ..."
en: Prevented if %s nation is in alliance with you.
fi: Estyy jos liittolaisenasi on ryhmän %s kansakunta.

note: TRANS: nation group: "Requires Asian nation ..."
en: Requires %s nation in the game.
fi: Edellyttää että ryhmän %s kansakunta on pelissä.

note: TRANS: nation group: "Prevented by Asian nation ..."
en: Prevented by %s nation in the game.
fi: Estyy jos pelissä on yksikin ryhmän %s kansakunta.

note: TRANS: "Requires that you are playing Asian style * nation."
en: Requires that you are playing %s style nation.
fi: Edellyttää että %s tyyli vallitsee kansakunnassasi.

note: TRANS: "Requires that you are not playing Classical * style nation."
en: Requires that you are not playing %s style nation.
fi: Edellyttää ettei %s tyyli vallitse kansakunnassasi.

note: TRANS: "Requires at least one Barbarian citizen ..."
en: Requires at least one %s citizen in the city or a trade partner.
fi: Edellyttää että kaupungissa tai sen kauppakumppanilla on vähintään yksi %s kansalainen.

note: TRANS: "... no Pirate citizens ..."
en: Requires that there are no %s citizens in the city or any trade partners.
fi: Edellyttää ettei kaupungissa tai sen kauppakumppaneilla ole yhtään %s kansalaista.

note: TRANS: "Requires at least one Barbarian citizen ..."
en: Requires at least one %s citizen in the city.
fi: Edellyttää että kaupungissa on vähintään yksi %s kansalainen.

note: TRANS: "... no Pirate citizens ..."
en: Requires that there are no %s citizens in the city.
fi: Edellyttää ettei kaupungissa ole yhtään %s kansalaista.

en: Requires city to be founded by %s.
fi: Edellyttää että kaupungin on perustanut %s.

en: Requires that city was not originally owned by %s.
fi: Edellyttää ettei %s ole kaupungin alkuperäinen omistaja.

note: TRANS: in this and following strings, '%s' can be one * of a wide range of relationships; e.g., 'Peace', * 'Never met', 'Foreign', 'Hosts embassy', * 'Provided Casus Belli'
en: Requires that you have the relationship '%s' with at least one other living player.
fi: Edellyttää että diplomaattisuhteesi jonkun elävän pelaajan kanssa on %s.

en: Requires that you do not have the relationship '%s' with any living player.
fi: Edellyttää että diplomaattisuhde yhteenkään elävään pelaajaan ei ole %s.

en: Requires that somebody on your team has the relationship '%s' with at least one other living player.
fi: Edellyttää että jollakulla joukkueesta on diplomaattisuhteena %s toiseen elossa olevaan pelaajaan.

en: Requires that nobody on your team has the relationship '%s' with any living player.
fi: Edellyttää ettei kenelläkään joukkueessa ole diplomaattisuhteena %s toiseen elossa olevaan pelaajaan.

en: Requires that somebody in your alliance has the relationship '%s' with at least one other living player.
fi: Edellyttää että jollakin liittolaisella on diplomaattisuhteena %s toiseen elossa olevaan pelaajaan.

en: Requires that nobody in your alliance has the relationship '%s' with any living player.
fi: Edellyttää ettei yhdelläkään liittolaisella ole diplomaattisuhteena %s toiseen elossa olevaan pelaajaan.

en: Requires the relationship '%s' between two living players.
fi: Edellyttää että pelissä on jotkut kaksi elävää pelaajaa, joiden välinen diplomaattisuhde on %s.

en: Requires that no two living players have the relationship '%s'.
fi: Edellyttää ettei kenenkään kahden pelaajan välillä ole diplomaattisuhdetta '%s'.

en: Requires that you have the relationship '%s' with the other player.
fi: Edellyttää että kansakuntien suhde toisiinsa on '%s'.

en: Requires that you do not have the relationship '%s' with the other player.
fi: Edellyttää ettei kansakuntien suhde toisiinsa ole '%s'.

note: TRANS: in this and following strings, '%s' can be one * of a wide range of relationships; e.g., 'Peace', * 'Never met', 'Foreign', 'Hosts embassy', * 'Provided Casus Belli'
en: Requires that the tile owner has the relationship '%s' with at least one other living player.
fi: Edellyttää että ruudun hallitsijan diplomaattisuhde jonkun elävän pelaajan kanssa on '%s'.

en: Requires that the tile owner does not have the relationship '%s' with any living player.
fi: Edellyttää ettei ruudun hallitsijan diplomaattisuhde yhteenkään elävään pelaajaan ole '%s'.

en: Requires that somebody on the tile owner's team has the relationship '%s' with at least one other living player.
fi: Edellyttää että jollakulla ruudun hallitsijan joukkueesta on diplomaattisuhteena '%s' toiseen elossa olevaan pelaajaan.

en: Requires that nobody on the tile owner's team has the relationship '%s' with any living player.
fi: Edellyttää ettei kenelläkään ruudun hallitsijan joukkueessa ole diplomaattisuhteena '%s' toiseen elossa olevaan pelaajaan.

en: Requires that somebody in the tile owner's alliance has the relationship '%s' with at least one other living player.
fi: Edellyttää että jollakin ruudun hallitsijan liittolaisella on diplomaattisuhteena '%s' toiseen elossa olevaan pelaajaan.

en: Requires that nobody in the tile owner's alliance has the relationship '%s' with any living player.
fi: Edellyttää ettei yhdelläkään ruudun hallitsijan liittolaisella ole diplomaattisuhteena '%s' toiseen elossa olevaan pelaajaan.

en: Requires that you have the relationship '%s' with the tile owner.
fi: Edellyttää että diplomaattisuhteesi ruudun hallitsijaan on '%s'.

en: Requires that you do not have the relationship '%s' with the tile owner.
fi: Edellyttää ettei diplomaattisuhteesi ruudun hallitsijaan ole '%s'.

en: Requires that the tile owner has the relationship '%s' with the other player.
fi: Edellyttää että ruudun hallitsijan suhde toiseen pelaajaan on '%s'.

en: Requires that the tile owner does not have the relationship '%s' with the other player.
fi: Edellyttää ettei ruudun hallitsijan suhde toiseen pelaajaan ole '%s'.

note: TRANS: in this and following strings, '%s' can be one * of a wide range of relationships; e.g., 'Peace', * 'Never met', 'Foreign', 'Hosts embassy', * 'Provided Casus Belli'
en: Requires that the tile has at least one unit whose owner has the relationship '%s' with at least one other living player.
fi: Edellyttää että ainakin yhden ruudulla olevan yksikön omistajan diplomaattisuhde jonkun toisen elävän pelaajan kanssa on '%s'.

en: Requires that no unit at the tile is owned by a player who has the relationship '%s' with any living player.
fi: Edellyttää että yhdenkään ruudussa olevan yksikön omistajan diplomaattisuhde kehenkään elävään pelaajaan ei ole '%s'.

en: Requires that the tile has at least one unit whose owner is on a team where a member has the relationship '%s' with at least one other living player.
fi: Edellyttää että ainakin yhden ruudussa olevan yksikön omistajan joukkuetoveilla on diplomaattisuhde '%s' johonkin toiseen elävään pelaajaan.

en: Requires that no unit at the tile is owned by a player who is on a team where a member has the relationship '%s' with at least one other living player.
fi: Edellyttää että yhdenkään ruudussa olevan yksikön omistajan joukkueesta ei löydy ketään, jolla olisi diplomaattisuhde '%s' kehenkään elävään pelaajaan.

en: Requires that the tile has at least one unit whose owner is allied to someone that has the relationship '%s' with at least one other living player.
fi: Edellyttää että jonkun ruudussa olevan yksikön omistaja on liittoutunut sellaisen pelaajan kanssa, jolla on diplomaattisuhde '%s' jonkun muun elävän pelaajan kanssa.

en: Requires that no unit at the tile is owned by a player allied to someone that has the relationship '%s' with any living player.
fi: Edellyttää ettei yhdenkään ruudussa olevan yksikön omistaja ole liittoutunut sellaisen pelaajan kanssa, jolla on diplomaattisuhde '%s' jonkun muun elävän pelaajan kanssa.

en: Requires that you have the relationship '%s' with the owner of at least one unit at the tile.
fi: Edellyttää että diplomaattisuhteesi jonkun ruudussa olevan yksikön omistajan kanssa on %s.

en: Requires that you do not have the relationship '%s' with the owner of any unit at the tile.
fi: Edellyttää ettei diplomaattisuhteesi yhdenkään ruudussa olevan yksikön omistajan kanssa ole %s.

en: Requires that the tile has at least one unit whose owner has the relationship '%s' with the other player.
fi: Edellyttää että ainakin yhden ruudussa olevan yksikön omistajan diplomaattisuhde toiseen pelaajaan on '%s'.

en: Requires that no unit at the tile is owned by a player who has the relationship '%s' with the other player.
fi: Edellyttää ettei yhdenkään ruudussa olevan yksikön omistajan suhde toiseen pelaajaan ole '%s'.

note: TRANS: %s is a single kind of unit (e.g., "Settlers").
en: ?unit:Requires %s.
fi: Edellyttää yksikön %s.

note: TRANS: %s is a single kind of unit (e.g., "Settlers").
en: ?unit:Does not apply to %s.
fi: Ei päde yksikköön %s.

note: TRANS: %s is a list of unit types separated by "or".
en: ?ulist:Requires %s.
fi: Edellyttää jonkin yksiköistä %s.

note: TRANS: %s is a list of unit types separated by "or".
en: ?ulist:Does not apply to %s.
fi: Ei päde yksikkötyyppeihin %s.

note: TRANS: %s is a single unit class (e.g., "Air").
en: ?uclass:Requires %s units.
fi: Edellyttää %s yksiköitä.

note: TRANS: %s is a single unit class (e.g., "Air").
en: ?uclass:Does not apply to %s units.
fi: Ei päde %s yksiköihin.

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated by "or".
en: ?uclasslist:Requires %s units.
fi: Edellyttää jonkun yksikköluokista %s.

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated by "or".
en: ?uclasslist:Does not apply to %s units.
fi: Ei päde yksikköluokkiin %s.

en: Requires that the unit is transported.
fi: Edellyttää että yksikkö on toisen kyydissä.

en: Requires that the unit isn't transported.
fi: Edellyttää ettei yksikkö ole toisen yksikön kuljetettavana.

en: Requires that the unit is on livable tile.
fi: Edellyttää että yksikkö on ruudussa, jossa se selviää omillaan.

en: Requires that the unit isn't on livable tile.
fi: Edellyttää ettei yksikkö ole ruudussa, jossa se selviää omillaan.

en: Requires that the unit does transport one or more cargo units.
fi: Edellyttää että yksiköllä on toisia yksiköitä kyydissä.

en: Requires that the unit doesn't transport any cargo units.
fi: Edellyttää ettei yksiköllä ole toisia yksiköitä kyydissä.

en: Requires that the unit has a home city.
fi: Edellyttää että yksikölle on määritetty kotikaupunki.

en: Requires that the unit is homeless.
fi: Edellyttää ettei yksikölle ole määritetty kotikaupunkia.

en: Requires that the unit is on native tile.
fi: Edellyttää että yksikkö on ruudussa, jossa se selviää omillaan.

en: Requires that the unit isn't on native tile.
fi: Edellyttää ettei yksikkö ole ruudussa, jossa se selviää omillaan.

en: Requires that the unit is in a native extra.
fi: Edellyttää että yksikkö on ruutulisässä, jossa se selviää omillaan.

en: Requires that the unit isn't in a native extra.
fi: Edellyttää ettei yksikkö ole ruutulisässä, jossa se selviää omillaan.

en: Requires that the unit has moved this turn.
fi: Edellyttää että yksikkö on liikkunut tällä kierroksella.

en: Requires that the unit hasn't moved this turn.
fi: Edellyttää ettei yksikkö ole liikkunut tällä kierroksella.

en: Requires that the unit is performing activity %s.
fi: Edellyttää että yksikkö on suorittamassa toimintoa %s.

en: Requires that the unit is not performing activity %s.
fi: Edellyttää ettei yksikkö ole suorittamassa toimintoa %s.

note: TRANS: %s is numeric move points; it may have a * fractional part ("1 1/3 MP").
en: Requires that the unit has at least %s MP left.
fi: Edellyttää että yksiköllä on vähintään %s liikepistettä jäljellä.

note: TRANS: %s is numeric move points; it may have a * fractional part ("1 1/3 MP").
en: Requires that the unit has less than %s MP left.
fi: Edellyttää että yksiköllä on vähemmän kuin %s liikepistettä jäljellä.

en: Requires a unit with at least %d veteran level. | Requires a unit with at least %d veteran levels.
fi[0]: Edellyttää vähintään veteraanitason %d yksikön.
fi[1]: Edellyttää vähintään veteraanitason %d yksikön.

en: Requires a unit with fewer than %d veteran level. | Requires a unit with fewer than %d veteran levels.
fi[0]: Edellyttää vähemmän kuin %d veteraanitason yksikön.
fi[1]: Edellyttää vähemmän kuin %d veteraanitason yksikön.

en: Requires a unit with at least %d hit point left. | Requires a unit with at least %d hit points left.
fi[0]: Edellyttää yksikön, jolla vähintään %d osumapiste jäljellä.
fi[1]: Edellyttää yksikön, jolla vähintään %d osumapistettä jäljellä.

en: Requires a unit with fewer than %d hit point left. | Requires a unit with fewer than %d hit points left.
fi[0]: Edellyttää yksikön, jolla vähemmän kuin %d osumapiste jäljellä.
fi[1]: Edellyttää yksikön, jolla vähemmän kuin %d osumapistettä jäljellä.

note: TRANS: "Applies only to Food."
en: ?output:Applies only to %s.
fi: Pätee vain kun kyseessä on %s.

note: TRANS: "Does not apply to Food."
en: ?output:Does not apply to %s.
fi: Ei päde kun kyseessä on %s.

note: TRANS: "Applies only to Scientists."
en: ?specialist:Applies only to %s.
fi: Pätee vain erikoisosaajaan %s.

note: TRANS: "Does not apply to Scientists."
en: ?specialist:Does not apply to %s.
fi: Ei päde erikoisosaajaan %s.

en: Requires a minimum city size of %d for this city or a trade partner. | Requires a minimum city size of %d for this city or a trade partner.
fi[0]: Edellyttää kaupungin minimikoon %d joko kaupungilta itseltään tai joltakin kauppakumppanilta
fi[1]: Edellyttää kaupungin minimikoon %d joko kaupungilta itseltään tai joltakin kauppakumppanilta.

en: Requires the city size to be less than %d for this city and all trade partners. | Requires the city size to be less than %d for this city and all trade partners.
fi[0]: Edellyttää että kaupungin ja kaikkien sen kauppakumppanien koko on pienempi kuin %d.
fi[1]: Edellyttää että kaupungin ja kaikkien sen kauppakumppanien koko on pienempi kuin %d.

en: Requires a minimum city size of %d. | Requires a minimum city size of %d.
fi[0]: Edellyttää kaupungin minimikoon %d.
fi[1]: Edellyttää kaupungin minimikoon %d.

en: Requires the city size to be less than %d. | Requires the city size to be less than %d.
fi[0]: Edellyttää että kaupungin koko on pienempi kuin %d.
fi[1]: Edellyttää että kaupungin koko on pienempi kuin %d.

en: Requires a minimum culture of %d in the city. | Requires a minimum culture of %d in the city.
fi[0]: Edellyttää kaupungilta vähintään %d pisteen kulttuuria.
fi[1]: Edellyttää kaupungilta vähintään %d pistettä kulttuuria.

en: Requires the culture in the city to be less than %d. | Requires the culture in the city to be less than %d.
fi[0]: Edellyttää kaupungilla olevan vähemmän kuin %d piste kulttuuria.
fi[1]: Edellyttää kaupungilla olevan vähemään kuin %d pistettä kulttuuria.

en: Requires a minimum culture of %d in this city or a trade partner. | Requires a minimum culture of %d in this city or a trade partner.
fi[0]: Edellyttää vähintään %d pistettä kulttuuria kaupungissa tai jossakin sen kauppakumppanissa.
fi[1]: Edellyttää vähintään %d pistettä kulttuuria kaupungissa tai jossakin sen kauppakumppanissa.

en: Requires the culture in this city and all trade partners to be less than %d. | Requires the culture in this city and all trade partners to be less than %d.
fi[0]: Edellyttää että kaupungilla ja kaikilla sen kauppakumppaneilla on vähemmän kuin %d piste kulttuuria.
fi[1]: Edellyttää että kaupungilla ja kaikilla sen kauppakumppaneilla on vähemmän kuin %d pistettä kulttuuria.

en: Requires your nation to have culture of at least %d. | Requires your nation to have culture of at least %d.
fi[0]: Edellyttää kansalla olevan vähintään %d piste kulttuuria.
fi[1]: Edellyttää kansalla olevan vähintään %d pistettä kulttuuria.

en: Prevented if your nation has culture of %d or more. | Prevented if your nation has culture of %d or more.
fi[0]: Estyy jos kansalla on %d piste tai enemmän kultturia.
fi[1]: Estyy jos kansalla on %d pistettä tai enemmän kultturia.

en: Requires someone on your team to have culture of at least %d. | Requires someone on your team to have culture of at least %d.
fi[0]: Edellyttää joukkueessa olevan pelaajan, jolla on kulttuuria ainakin %d piste.
fi[1]: Edellyttää joukkueessa olevan pelaajan, jolla on kulttuuria ainakin %d pistettä.

en: Prevented if anyone on your team has culture of %d or more. | Prevented if anyone on your team has culture of %d or more.
fi[0]: Estyy jos jollakulla joukkueessa on vähintää 1 piste kulttuuria.
fi[1]: Estyy jos jollakulla joukkueessa on vähintään %d pistettä kulttuuria.

en: Requires someone in your current alliance to have culture of at least %d. | Requires someone in your current alliance to have culture of at least %d.
fi[0]: Edellyttää jollakin liittolaisellasi olevan vähintään %d piste kulttuuria.
fi[1]: Edellyttää jollakin liittolaisellasi olevan vähintään %d pistettä kulttuuria.

en: Prevented if anyone in your current alliance has culture of %d or more. | Prevented if anyone in your current alliance has culture of %d or more.
fi[0]: Estyy jos jollakulla nykyisessä liittoumassasi on vähintään %d piste kulttuuria.
fi[1]: Estyy jos jollakulla nykyisessä liittoumassasi on vähintään %d pistettä kulttuuria.

en: Requires that some player has culture of at least %d. | Requires that some player has culture of at least %d.
fi[0]: Edellyttää että jollakin pelaajalla on vähintään %d piste kulttuuria.
fi[1]: Edellyttää että jollakin pelaajalla on vähintään %d pistettä kulttuuria.

en: Requires that no player has culture of %d or more. | Requires that no player has culture of %d or more.
fi[0]: Edellyttää että yhdelläkään pelaajalla ei ole %d pistettä, tai enempää, kulttuuria.
fi[1]: Edellyttää että yhdelläkään pelaajalla ei ole %d pistettä, tai enempää, kulttuuria.

en: At least %d%% of the citizens of the city must be foreign.
fi: Ulkomaalaisia täytyy olla vähintään %d%% kaupungin asukkaista.

en: Less than %d%% of the citizens of the city must be foreign.
fi: Ulkomaalaisia täytyy olla vähemmän kuin %d%% kaupungin asukkaista.

en: At least %d%% of the citizens of the city or some trade partner must be foreign.
fi: Edellyttää että kaupungin tai jonkin sen kauppakumppanin asukkaista vähintään %d%% eroaa kansalaisuudeltaan asuinkaupunkinsa omistajasta.

en: Less than %d%% of the citizens of the city and each trade partner must be foreign.
fi: Edellyttää ettei kaupungin eikä yhdenkään sen kauppakumppanin asukkaista %d%% eroa kansalaisuudeltaan asuinkaupunkinsa omistajasta.

en: At most %d unit may be present on the tile. | At most %d units may be present on the tile.
fi[0]: Ruudussa on korkeintaan %d yksikkö.
fi[1]: Ruudussa on korkeintaan %d yksikköä.

en: There must be more than %d unit present on the tile. | There must be more than %d units present on the tile.
fi[0]: Ruudussa täytyy olla enemmän kuin %d yksikkö.
fi[1]: Ruudussa täytyy olla enemmän kuin %d yksikköä.

en: The tile or at least one cardinally adjacent tile must have %d unit or fewer. | The tile or at least one cardinally adjacent tile must have %d units or fewer.
fi[0]: Ruudulla tai jollakin sen rinnalla olevalla ruudulla saa olla korkeintaan %d yksikkö.
fi[1]: Ruudulla tai jollakin sen rinnalla olevalla ruudulla saa olla korkeintaan %d yksikköä.

en: The tile and all cardinally adjacent tiles must have more than %d unit each. | The tile and all cardinally adjacent tiles must have more than %d units each.
fi[0]: Ruudulla ja kaikilla sen rinnalla olevilla ruuduilla täytyy olla vähintään %d yksikkö.
fi[1]: Ruudulla ja kaikilla sen rinnalla olevilla ruuduilla täytyy olla vähintään %d yksikköä.

en: The tile or at least one adjacent tile must have %d unit or fewer. | The tile or at least one adjacent tile must have %d units or fewer.
fi[0]: Ruudulla tai jollakin sen viereisellä ruudulla saa olla korkeintaan %d yksikkö.
fi[1]: Ruudulla tai jollakin sen viereisellä ruudulla saa olla korkeintaan %d yksikköä.

en: The tile and all adjacent tiles must have more than %d unit each. | The tile and all adjacent tiles must have more than %d units each.
fi[0]: Ruudulla ja kaikilla viereisillä ruuduilla täytyy olla vähintään %d yksikkö.
fi[1]: Ruudulla ja kaikilla viereisillä ruuduilla täytyy olla vähintään %d yksikköä.

note: TRANS: AI level (e.g., "Handicapped")
en: Applies to %s AI players.
fi: Pätee AI-pelaajiin joiden vaikeustaso on %s.

note: TRANS: AI level (e.g., "Cheating")
en: Does not apply to %s AI players.
fi: Ei päde AI-pelaajiin joiden vaikeustaso on %s.

note: TRANS: %s is a terrain class
en: ?terrainclass:Requires %s terrain on the tile.
fi: Edellyttää ruudun olevan maastoluokkaa %s.

note: TRANS: %s is a terrain class
en: ?terrainclass:Prevented by %s terrain on the tile.
fi: Estyy jos ruutu on maastoluokkaa %s.

note: TRANS: %s is a terrain class
en: ?terrainclass:Requires %s terrain on the tile or a cardinally adjacent tile.
fi: Edellyttää ruudun tai rinnalla olevan ruudun olevan maastoluokkaa %s.

note: TRANS: %s is a terrain class
en: ?terrainclass:Prevented by %s terrain on the tile or any cardinally adjacent tile.
fi: Estyy jos ruutu tai sen rinnalla oleva ruutu on maastoluokkaa %s.

note: TRANS: %s is a terrain class
en: ?terrainclass:Requires %s terrain on the tile or an adjacent tile.
fi: Edellyttää ruudun tai viereisen ruudun olevan maastoluokkaa %s.

note: TRANS: %s is a terrain class
en: ?terrainclass:Prevented by %s terrain on the tile or any adjacent tile.
fi: Estyy jos ruutu tai viereinen ruutu on maastoluokkaa %s.

note: TRANS: %s is a terrain class
en: ?terrainclass:Requires %s terrain on a tile within the city radius.
fi: Edellyttää kaupungin alueella olevan %s maastoluokan ruudun.

note: TRANS: %s is a terrain class
en: ?terrainclass:Prevented by %s terrain on any tile within the city radius.
fi: Estyy jos kaupungin alueella on %s maastoluokan ruutu.

note: TRANS: %s is a terrain class
en: ?terrainclass:Requires %s terrain on a tile within the city radius or the city radius of a trade partner.
fi: Edellyttää kaupungin tai sen kauppakumppanin alueella olevan %s maastoluokan ruudun.

note: TRANS: %s is a terrain class
en: ?terrainclass:Prevented by %s terrain on any tile within the city radius or the city radius of a trade partner.
fi: Estyy jos kaupungin tai sen kauppakumppanin alueella on %s maastoluokan ruutu.

note: TRANS: %s is a (translatable) terrain flag.
en: Requires terrain with the "%s" flag on the tile.
fi: Edellyttää ruudun maastolla olevan "%s" ominaisuuden.

note: TRANS: %s is a (translatable) terrain flag.
en: Prevented by terrain with the "%s" flag on the tile.
fi: Estyy, jos ruudun maastolla on "%s" ominaisuus.

note: TRANS: %s is a (translatable) terrain flag.
en: Requires terrain with the "%s" flag on the tile or a cardinally adjacent tile.
fi: Edellyttää että ruudun tai sen rinnalla olevan ruudun maastolla on ominaisuus "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) terrain flag.
en: Prevented by terrain with the "%s" flag on the tile or any cardinally adjacent tile.
fi: Estyy jos ruudun tai sen rinnalla olevan ruudun maastolla on ominaisuus "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) terrain flag.
en: Requires terrain with the "%s" flag on the tile or an adjacent tile.
fi: Edellyttää että ruudun tai viereisen ruudun maastolla on ominaisuus "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) terrain flag.
en: Prevented by terrain with the "%s" flag on the tile or any adjacent tile.
fi: Estyy jos ruudun tai viereisen ruudun maastolla on ominaisuus "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) terrain flag.
en: Requires terrain with the "%s" flag on a tile within the city radius.
fi: Edellyttää kaupungin alueella ruudun, jonka maastolla on ominaisuus "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) terrain flag.
en: Prevented by terrain with the "%s" flag on any tile within the city radius.
fi: Estyy, jos kaupungin alueella on ruutu, jonka maastolla on ominaisuus "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) terrain flag.
en: Requires terrain with the "%s" flag on a tile within the city radius or the city radius of a trade partner.
fi: Edellyttää kaupungin tai sen kauppakumppanin alueella ruudun, jonka maastolla on ominaisuus "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) terrain flag.
en: Prevented by terrain with the "%s" flag on any tile within the city radius or the city radius of a trade partner.
fi: Estyy, jos kaupungin tai sen kauppakumppanin alueella on ruutu, jonka maastolla on ominaisuus "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) road flag.
en: Only applies to roads with the "%s" flag.
fi: Pätee vain teihin, joilla on ominaisuus "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) road flag.
en: Does not apply to roads with the "%s" flag.
fi: Estyy, mikäli tiellä on ominaisuus "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) road flag.
en: Requires a road with the "%s" flag on the tile.
fi: Edellyttää ruudussa olevan tien, jolla on ominaisuus "%s"

note: TRANS: %s is a (translatable) road flag.
en: Prevented by a road with the "%s" flag on the tile.
fi: Estyy, jos ruudussa on tie, jolla on ominaisuus "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) road flag.
en: Requires a road with the "%s" flag on the tile or a cardinally adjacent tile.
fi: Edellyttää että ruudussa tai sen rinnalla olevassa ruudussa on tie ominaisuudella "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) road flag.
en: Prevented by a road with the "%s" flag on the tile or any cardinally adjacent tile.
fi: Estyy jos ruudussa tai sen rinnalla olevassa ruudussa on tie, jolla on ominaisuus "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) road flag.
en: Requires a road with the "%s" flag on the tile or an adjacent tile.
fi: Edellyttää että ruudussa tai viereisessä ruudussa on tie ominaisuudella "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) road flag.
en: Prevented by a road with the "%s" flag on the tile or any adjacent tile.
fi: Estyy jos ruudussa tai viereisessä ruudussa on tie ominaisuudella "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) road flag.
en: Requires a road with the "%s" flag on a tile within the city radius.
fi: Edellyttää kaupungin alueella tien ominaisuudella "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) road flag.
en: Prevented by a road with the "%s" flag on any tile within the city radius.
fi: Estyy, jos kaupungin alueella on tie ominaisuudella "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) road flag.
en: Requires a road with the "%s" flag on a tile within the city radius or the city radius of a trade partner.
fi: Edellyttää kaupungin tai jonkin sen kauppakumppanin alueella tien, jolla on ominaisuus "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) road flag.
en: Prevented by a road with the "%s" flag on any tile within the city radius or the city radius of a trade partner.
fi: Estyy, jos kaupungin tai jonkun sen kauppakumppanin alueella on tie, jolla on ominaisuus "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) extra flag.
en: Only applies to extras with the "%s" flag.
fi: Edellyttää ruutulisällä olevan ominaisuuden "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) extra flag.
en: Does not apply to extras with the "%s" flag.
fi: Estyy, jos ruutulisällä ominaisuus "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) extra flag.
en: Requires an extra with the "%s" flag on the tile.
fi: Edellyttää ruudussa olevan ruutulisän ominaisuudella "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) extra flag.
en: Prevented by an extra with the "%s" flag on the tile.
fi: Estyy, jos ruudussa on ruutulisä ominaisuudella "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) extra flag.
en: Requires an extra with the "%s" flag on the tile or a cardinally adjacent tile.
fi: Edellyttää että ruudussa tai sen rinnalla olevassa ruudussa on ruutulisä ominaisuudella "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) extra flag.
en: Prevented by an extra with the "%s" flag on the tile or any cardinally adjacent tile.
fi: Estyy jos ruudussa tai sen rinnalla olevassa ruudussa on ruutulisä ominaisuudella "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) extra flag.
en: Requires an extra with the "%s" flag on the tile or an adjacent tile.
fi: Edellyttää että ruudussa tai viereisessä ruudussa on ruutulisä ominaisuudella "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) extra flag.
en: Prevented by an extra with the "%s" flag on the tile or any adjacent tile.
fi: Estyy jos ruudussa tai viereisessä ruudussa on ruutulisä ominaisuudella "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) extra flag.
en: Requires an extra with the "%s" flag on a tile within the city radius.
fi: Edellyttää kaupungin alueella ruudun, jossa ruutulisä ominaisuudella "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) extra flag.
en: Prevented by an extra with the "%s" flag on any tile within the city radius.
fi: Estyy, jos kaupungin alueella on ruutulisä ominaisuudella "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) extra flag.
en: Requires an extra with the "%s" flag on a tile within the city radius or the city radius of a trade partner.
fi: Edellyttää kaupungin tai kauppakumppanin alueella ruutulisän ominaisuudella "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) extra flag.
en: Prevented by an extra with the "%s" flag on any tile within the city radius or the city radius of a trade partner.
fi: Estyy, jos kaupungin tai kauppakumppanin alueella on ruutulisä ominaisuudella "%s".

en: Requires the game to have reached the year %s.
fi: Edellyttää vähintään vuotta %s.

en: Requires that the game has not yet reached the year %s.
fi: Edellyttää että peli ei ole vielä saavuttanut vuotta %s.

note: TRANS: %s is a representation of a calendar fragment, * from the ruleset. May be a bare number.
en: Requires the game to have reached %s.
fi: Edellyttää vähintään vuoden vaihetta %s.

note: TRANS: %s is a representation of a calendar fragment, * from the ruleset. May be a bare number.
en: Requires that the game has not yet reached %s.
fi: Edellyttää että peli ei ole vielä saavuttanut vuoden vaihetta %s.

note: TRANS: topology flag name ("Hex", "ISO") TRANS: wrap flag name ("WrapX", "WrapY")
en: Requires %s map.
fi: Edellyttää kartan %s topologialla.

note: TRANS: topology flag name ("Hex", "ISO") TRANS: wrap flag name ("WrapX", "WrapY")
en: Prevented on %s map.
fi: Estyy, jos kartan topologia on %s.

note: TRANS: %s is a server setting, its value and if it is * required to be present or absent. The string's format * is specified in ssetv_human_readable(). * Example: "killstack is enabled".
en: Requires that the server setting %s.
fi: Edellyttää palvelimen asetuksen %s.

en: Requires age of %d turns.
fi: Edellyttää %d kierroksen ikää.

en: Prevented if age is over %d turns.
fi: Estyy jos ikä on yli %d kierrosta.

en: Requires form age of %d turns.
fi: Edellyttää %d kierroksen ikää nykymuodossa.

en: Prevented if form age is over %d turns.
fi: Estyy jos ikä nykymuodossa on yli %d kierrosta.

en: Requires %d techs to be known in the world.
fi: Edellyttää %d teknologian olevan tunnettu maailman tasolla.

en: Prevented when %d techs are known in the world.
fi: Estyy jos maailman tasolla tunnetaan %d teknologiaa.

en: Requires player to know %d techs.
fi: Edellyttää pelaajan tuntevan %d teknologiaa.

en: Prevented when player knows %d techs.
fi: Estyy jos pelaaja tuntee %d teknologiaa.

en: Requires player to have at least %d cities.
fi: Edellyttää pelaajalla olevan vähintään %d kaupunkia.

en: Prevented when player has at least %d cities.
fi: Estyy jos pelaajaalla vähintään %d kaupunkia.

en: Requires terrain on which alteration %s is possible.
fi: Edellyttää maastotyypin, jossa muutos %s on mahdollinen.

en: Prevented by terrain on which alteration %s can be made.
fi: Estyy, jos maastotyypin muutos %s on mahdollinen.

en: city centers
fi: kaupunkien keskustat

en: claimed tiles
fi: hallinnassa olevat ruudut

en: owned extras
fi: omistetut ruutulisät

en: worked tiles
fi: työstetyt ruudut

note: TRANS: a specific city for each use case
en: tiles on the same continent as the city
fi: samalla mantereella kuin kaupunki

note: TRANS: a specific city for each use case
en: tiles of a mass of a different terrain class next to the city
fi: kaupungin viereisen, toisen maastoluokan, alueen ruudut

note: TRANS: a specific city for each use case
en: tiles of a body of water next to the city
fi: kaupungin viereisen vesistön ruudut

note: TRANS: tile property ("city centers", etc)
en: ?tileprop:Applies only to %s.
fi: Pätee vain "%s" ruudussa.

note: TRANS: tile property ("city centers", etc)
en: ?tileprop:Does not apply to %s.
fi: Ei päde "%s" ruudussa.

note: TRANS: tile property ("city centers", etc)
en: ?tileprop:Applies only to %s and cardinally adjacent tiles.
fi: Pätee vain "%s" ruuduissa ja niiden rinnalla olevissa ruuduissa.

note: TRANS: tile property ("city centers", etc)
en: ?tileprop:Does not apply to %s or cardinally adjacent tiles.
fi: Ei päde "%s" ruuduissa eikä niiden rinnalla olevissa ruuduissa.

note: TRANS: tile property ("city centers", etc)
en: ?tileprop:Applies only to %s and adjacent tiles.
fi: Pätee vain "%s" ruuduissa ja niiden vieressä olevissa ruuduissa.

note: TRANS: tile property ("city centers", etc)
en: ?tileprop:Does not apply to %s or adjacent tiles.
fi: Ei päde "%s" ruuduissa eikä niiden vieressä olevissa ruuduissa.

en: owned by original
fi: alkuperäisen omistuksessa

en: starved
fi: kärsi nälänhädästä

en: disorder
fi: levottomuuksia

en: celebration
fi: juhliva

en: transferred
fi: vaihtanut käsiä

note: TRANS: city property ("owned by original", etc)
en: ?cityprop:Applies only to %s cities
fi: Pätee vain "%s" kaupunkeihin.

note: TRANS: city property ("owned by original", etc)
en: ?cityprop:Does not apply to %s cities
fi: Ei päde "%s" kaupunkeihin.

note: TRANS: city property ("owned by original", etc)
en: ?cityprop:Applies only to %s cities or their trade partners.
fi: Pätee vain "%s" kaupunkeihin ja niiden kauppakumppaneihin.

note: TRANS: city property ("owned by original", etc)
en: ?cityprop:Does not apply to %s cities or their trade partners.
fi: Ei päde "%s" kaupunkeihin eikä niiden kauppakumppaneihin.

en: Some part of the world must be at latitude %d or further north.
fi: Kartalla täytyy olla %d leveyspiiri tai pohjoisempia alueita.

en: The entire world must be at latitude %d or further south.
fi: Koko kartan täytyy olla %d leveyspiirillä tai etelämpänä.

en: Tile must be at latitude %d or further north.
fi: Ruudun täytyy olla leveyspiirillä %d tai pohjoisempana.

en: Tile must be at latitude %d or further south.
fi: Ruudun täytyy olla leveyspiirillä %d tai etelämpänä.

en: A cardinally adjacent tile must be at latitude %d or further north.
fi: Ruudun ja kaikkien sen rinnalla olevien ruutujen täytyy olla leveyspiirillä %d tai pohjoisempana.

en: All cardinally adjacent tiles must be at latitude %d or further south.
fi: Ruudun ja kaikkien sen rinnalla olevien ruutujen täytyy olla leveyspiirillä %d tai etelämpänä.

en: An adjacent tile must be at latitude %d or further north.
fi: Jonkin viereisen ruudun täytyy olla leveyspiirillä %d tai pohjoisempana.

en: All adjacent tiles must be at latitude %d or further south.
fi: Jonkun viereisen ruudun täytyy olla leveyspiirillä %d tai etelämpänä.

en: Some part of the world must be at latitude %d or further south.
fi: Kartalla täytyy olla %d leveyspiiri tai eteläisempiä alueita.

en: The entire world must be at latitude %d or further north.
fi: Koko kartan täytyy olla %d leveyspiirillä tai pohjoisempana.

en: A cardinally adjacent tile must be at latitude %d or further south.
fi: Rinnalla olevan ruudun täytyy olla leveyspiirillä %d tai etelämpänä.

en: All cardinally adjacent tiles must be at latitude %d or further north.
fi: Rinnalla olevan ruudun täytyy olla leveyspiirillä %d tai pohjoisempana.

en: An adjacent tile must be at latitude %d or further south.
fi: Ainakin yhden viereisen ruutun täytyy olla leveyspiirillä %d tai etelämpänä.

en: All adjacent tiles must be at latitude %d or further north.
fi: Kaikkien viereisten ruutujen täytyy olla leveyspiirillä %d tai pohjoisempana.

note: TRANS: default description of a requirement vector * (used in ruledit)
en: the requirement vector
fi: edellytysten lista

note: TRANS: remove a requirement from a requirement vector * (in ruledit). * The first %s is the operation. * The second %s is the requirement. * The third %s is a description of the requirement vector, * like "actor_reqs"
en: %s %s from %s
fi: %s %s listasta %s

note: TRANS: append a requirement to a requirement vector * (in ruledit). * The first %s is the operation. * The second %s is the requirement. * The third %s is a description of the requirement vector, * like "actor_reqs"
en: %s %s to %s
fi: %s %s listaan %s

note: TRANS: do nothing to a requirement vector (in ruledit). * The first %s is a description of the requirement vector, * like "actor_reqs"
en: Do nothing to %s
fi: Älä tee mitään listalle %s

en: Requirements {%s} and {%s} contradict each other.
fi: Vaatimukset {%s} ja {%s} ovat keskenään ristiriidassa.

en: Requirement {%s} requires %s but it will never be there.
fi: Vaatimus {%s} tarvitsisi %s, mutta se ei koskaan toteudu.

en: Requirement {%s} mentions %s but it will never be there.
fi: Vaatimus {%s} viittaa %s, joka se ei koskaan toteudu.

en: Requirements {%s} and {%s} are the same.
fi: Vaatimukset {%s} ja {%s} ovat sama asia.

en: "%s" tech
fi: teknologia "%s"

en: %s citizens
fi: kansan %s asukkaita

note: TRANS: Keep short. City founding nation.
en: %s original owner
fi: %s alkuperäinen omistaja

note: TRANS: Unit type flag
en: ?utflag:"%s" units
fi: ominaisuuden "%s" yksiköt

note: TRANS: Unit class
en: %s units
fi: %s yksikköjä

note: TRANS: Unit class flag
en: ?ucflag:"%s" units
fi: ominaisuuden "%s" yksiköt

en: Veteran level >=%d
fi: Veteraanitaso vähintään %d

note: TRANS: unit state. (appears in strings like "Missile+Transported")
en: Transported
fi: Matkustaja

note: TRANS: unit state. (appears in strings like * "Missile+On livable tile")
en: On livable tile
fi: Ruudussa, jossa selviää omillaan

note: TRANS: unit state. (appears in strings like "Missile+Transported")
en: Transporting
fi: Kuljettaa yksikköä

note: TRANS: unit state. (appears in strings like "Missile+Has a home city")
en: Has a home city
fi: omaa kotikaupungin

note: TRANS: unit state. (appears in strings like * "Missile+On native tile")
en: On native tile
fi: ruudussa, jossa selviää

note: TRANS: unit state. (appears in strings like * "Missile+In native extra")
en: In native extra
fi: ruudulisässä, jossa selviää

note: TRANS: unit state. (appears in strings like * "Missile+Has moved this turn")
en: Has moved this turn
fi: On liikkunut tällä kierroksella

en: %s activity
fi: Toiminto %s

note: TRANS: Minimum unit movement points left for requirement to be met * (%s is a string like "1" or "2 1/3")
en: %s MP
fi: %s liikepistettä

note: TRANS: HP = hit points
en: %d HP
fi: %d osumapistettä

en: Age %d
fi: Ikä %d

en: Form age %d
fi: Muodon ikä %d

en: %d Techs
fi: %d teknologiaa

en: Size %d
fi: Koko %d

en: Culture %d
fi: Kulttuuria %d

en: %d%% Foreigners
fi: %d%% Ulkomaalaisia

note: TRANS: here <= means 'less than or equal'
en: <=%d unit | <=%d units
fi[0]: <= %d yksikkö
fi[1]: <= %d yksikköä

note: TRANS: Terrain class: "Land terrain"
en: %s terrain
fi: maastotyyppi: %s

note: TRANS: Terrain flag
en: ?terrflag:"%s" terrain
fi: ominaisuuden "%s" maasto

note: TRANS: Road flag
en: ?roadflag:"%s" road
fi: ominaisuuden "%s" polkutyyppi

note: TRANS: Extra flag
en: ?extraflag:"%s" extra
fi: ominaisuuden "%s" ruutulisä

en: After %s
fi: Vuodesta %s alkaen

note: TRANS: topology flag name ("Hex", "ISO") TRANS: wrap flag name ("WrapX", "WrapY")
en: %s map
fi: %s kartta

note: TRANS: "Irrigation possible"
en: %s possible
fi: %s mahdollinen

en: City center
fi: Kaupungin keskusta

en: Tile claimed
fi: Ruudulla hallitsija

en: Extras owned
fi: Ruutulisät omistuksessa

en: Worked tile
fi: Ruutu kaupungin käytössä

en: Same continent tile
fi: Ruutu samalla mantereella

note: TRANS: Short for "a tile of other terrain class mass near city"
en: Port reachable tile
fi: Ruutu eri maastoluokkaa

en: Owned by original
fi: Alkuperäisen omistuksessa

en: Starved
fi: Kärsi nälänhädästä

en: Disorder
fi: Levoton

en: Celebration
fi: Juhliva

note: TRANS: CityStatus value - city has changed hands
en: Transferred
fi: Vaihtanut käsiä

note: TRANS: here >= means 'greater than or equal'.
en: Latitude >= %d
fi: Leveyspiiri >= %d

note: TRANS: here <= means 'less than or equal'.
en: Latitude <= %d
fi: Leveyspiiri <= %d

en: Remove
fi: Poista

en: Append
fi: Lisää

en: Future Tech.
fi: Tulevaisuuden teknologia

note: TRANS: e.g. "members of team 1", or even "members of team Red". * Used in many places where a nation plural might be used.
en: members of %s
fi: Joukkueen %s jäsenet

en: Future Tech. %d
fi: Tulevaisuuden teknologia %d

note: TRANS: this and following strings are 'road flags', which may rarely * be presented to the player in ruleset help text
en: River
fi: joki

en: UnrestrictedInfra
fi: RajoittamatonInfra

en: JumpFrom
fi: HyppyLähde

en: JumpTo
fi: HyppyKohde

note: TRANS: the first %s is a server setting, the second %s is it's value. * Example: killstack is enabled
en: %s is %s
fi: %s: %s

en: enabled
fi: käytössä

en: disabled
fi: ei käytössä

en: Male
fi: Mies

en: Female
fi: Nainen

en: %sMale
fi: %sMies

en: %sFemale
fi: %sNainen

en: Team %d
fi: Joukkue %d

note: TRANS: %s is ruleset-chosen team name (e.g. "Red")
en: team %s
fi: joukkue %s

note: TRANS: this and following strings are 'tech flags', which may rarely * be presented to the player in ruleset help text
en: Bonus_Tech
fi: Lisäteknologia

en: Bridge
fi: Sillat

en: Build_Airborne
fi: Mahdollista ilmavoimat

en: Claim_Ocean
fi: Valtaa merta

en: Claim_Ocean_Limited
fi: Valtaa merta rajoituksin

en: ?routedir:None
fi: Suunnaton

en: ?routedir:From
fi: Myyjä

en: ?routedir:To
fi: Ostaja

en: ?routedir:Bidirectional
fi: Kaksisuuntainen

en: Goto
fi: Mene

en: Explore
fi: Tutki

en: Moves
fi: Liikkuu

en: Food/Shield/Gold:
fi: Ruoka/Tuotanto/Kulta:

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Upgrade %s to %s for %d gold?
    %s | Upgrade %s to %s for %d gold?
    %s
fi[0]: Ajanmukaista %s yksiköksi %s, kustannus on %d kulta?
    %s
fi[1]: Ajanmukaista %s yksiköksi %s, kustannus on %d kultaa?
    %s

en: Sorry, cannot upgrade %s (yet).
fi: Valitan: yksikköä %s ei voi (vielä) ajanmukaistaa.

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Upgrading %s to %s costs %d gold.
    %s | Upgrading %s to %s costs %d gold.
    %s
fi[0]: Yksikön %s ajanmukaistaminen yksiköksi %s maksaa %d kullan.
    %s
fi[1]: Yksikön %s ajanmukaistaminen yksiköksi %s maksaa %d kultaa.
    %s

en: You can only upgrade units in your cities.
fi: Voit ajanmukaistaa yksiköitä vain omissa kaupungeissasi.

en: Upgrading this %s would strand units it transports.
fi: Jos ajanmukaistaisit yksikön %s, sen kuljettamat yksiköt jäisivät rannalle.

en: Upgrading this %s would result in a %s which can not survive at this place.
fi: Ajanmukaistettu yksikkö %1$.0s%2$s ei tulisi toimeen tällaisessa maastossa.

en: Upgrading this %s would result in a %s which its current transport, %s, could not transport.
fi: Ajanmukaistettu yksikkö %1$.0s%2$s ei olisi sitä kuljettavan yksikön, %3$s, kuljetettavissa.

en: Cannot upgrade %s while doing '%s'.
fi: %s ei ole ajanmukaistettavissa kun sillä on toiminto '%s' kesken.

en: ?serveragent:None
fi: Ei palvelinpään asiamiestä

en: AutoWorker
fi: Automaattinen työläinen

en: Autoexplore
fi: Automatisoitu tutkimusmatkailija

en: %s or similar units
fi: %s tai vastaavat yksiköt

en: %s and similar units
fi: %s ja vastaavat yksiköt

en: ?uclassflag:TerrainSpeed
fi: Maastokohtaista nopeutta kulkeva

en: ?uclassflag:TerrainDefense
fi: Maaston puolustusbonukset hyödyntävä

en: ?uclassflag:DamageSlows
fi: Hidas vahingoittuneena

en: ?uclassflag:CanOccupyCity
fi: Kaupunginvaltaaja

en: ?uclassflag:BuildAnywhere
fi: Rakenna missä hyvänsä

en: ?uclassflag:Unreachable
fi: Saavuttamaton

en: ?uclassflag:CollectRansom
fi: Kiinniottopalkkion lunastava

en: ?uclassflag:ZOC
fi: Valvonta-aluesäännöt pätevät

en: ?uclassflag:DoesntOccupyTile
fi: Ei estä ruudun käyttöä

en: ?uclassflag:AttackNonNative
fi: Mihin hyvänsä hyökkäävä

en: ?uclassflag:KillCitizen
fi: Kaupunkilaistentappaja

en: ?uclassflag:HutFrighten
fi: Majanpelottaja

en: ?uclassflag:NonNatBombardTgt
fi: Mahdollinen kohde vieraan maaston pommituksessa

en: ?unitflag:HasNoZOC
fi: Valvonta-alueita tuottamaton

note: TRANS: unit type flag (rarely shown): "ignore zones of control"
en: ?unitflag:IgZOC
fi: Valvonta-alueista välittämätön

en: ?unitflag:NonMil
fi: Ei sotilaallinen

note: TRANS: unit type flag (rarely shown): "ignore terrain"
en: ?unitflag:IgTer
fi: Maastosta välittämätön

en: ?unitflag:FieldUnit
fi: Kenttäyksikkö

en: ?unitflag:Provoking
fi: Yllyttävä

en: ?unitflag:NeverProtects
fi: Suojelematon

en: ?unitflag:Workers
fi: Työläiset

en: ?unitflag:Diplomat
fi: Diplomaatti

en: ?unitflag:CoastStrict
fi: Tiukasti Rannikolla

en: ?unitflag:Coast
fi: Rannikolla

en: ?unitflag:Shield2Gold
fi: Tuotantoylläpito kultaylläpidoksi

en: ?unitflag:Spy
fi: Vakooja

en: ?unitflag:Only_Native_Attack
fi: Hyökkää vain minne voisi myös kulkea

en: ?unitflag:Fanatic
fi: Fanaattinen

en: ?unitflag:GameLoss
fi: Pelin ratkaiseva

en: ?unitflag:Unique
fi: Ainutlaatuinen

en: ?unitflag:EvacuateFirst
fi: Ensin pelastettava

en: ?unitflag:SuperSpy
fi: Supervakooja

en: ?unitflag:NoHome
fi: Koditon

en: ?unitflag:CityBuster
fi: Kaupungintuhoaja

en: ?unitflag:NoBuild
fi: Ei rakennettavissa

en: ?unitflag:BadWallAttacker
fi: Huono hyökkäämään muureja vastaan

en: ?unitflag:BadCityDefender
fi: Huono kaupungin puolustaja

en: ?unitflag:BarbarianOnly
fi: Vain barbaareille

en: ?unitflag:NewCityGamesOnly
fi: Vain kaupunginperustamispeleissä

en: ?unitflag:CanEscape
fi: Pakeneva

en: ?unitflag:CanKillEscaping
fi: Pakenevan tappava

en: ?unitflag:RandomMovement
fi: Satunnaisesti liikkuva

en: ?unitflag:Flagless
fi: Liputon

en: ?unitflag:FirstBuild
fi: Ensimmäinen rakennettava

en: ?unitflag:Explorer
fi: Kartoittaja

en: ?unitflag:Hut
fi: Majasta löytyvä

en: ?unitflag:HutTech
fi: Majasta löytyvä kun tekniikka tunnetaan

en: ?unitflag:Partisan
fi: Sissiryhmä

en: ?unitflag:DefendOk
fi: Ok puolustaja

en: ?unitflag:DefendGood
fi: Hyvä puolustaja

en: ?unitflag:FerryBoat
fi: Kuljetusalus

en: ?unitflag:Barbarian
fi: Barbaari

en: ?unitflag:BarbarianTech
fi: Teknologian mahdollistama barbaari

en: ?unitflag:BarbarianBoat
fi: Barbaarialus

en: ?unitflag:BarbarianBoatTech
fi: Teknologian mahdollistama barbaarialus

en: ?unitflag:BarbarianBuild
fi: Barbaarien rakennettava

en: ?unitflag:BarbarianBuildTech
fi: Teknologian mahdollistama barbaarien rakennettava

en: ?unitflag:BarbarianLeader
fi: Barbaarijohtaja

en: ?unitflag:BarbarianSea
fi: Meribarbaari

en: ?unitflag:BarbarianSeaTech
fi: Teknologian mahdollistama meribarbaari

en: ?unitflag:CitiesStartUnit
fi: Kaupunginperustaja-aloitusyksikkö

en: ?unitflag:WorkerStartUnit
fi: Työläisaloitusyksikkö

en: ?unitflag:ExplorerStartUnit
fi: Kartoittaja-aloitusyksikkö

en: ?unitflag:KingStartUnit
fi: Kuningasaloitusyksikkö

en: ?unitflag:DiplomatStartUnit
fi: Diplomaattialoitusyksikkö

en: ?unitflag:FerryStartUnit
fi: Kuljetusalusaloitusyksikkö

en: ?unitflag:DefendOkStartUnit
fi: Aloitusyksikkö, Ok puolustaja

en: ?unitflag:DefendGoodStartUnit
fi: Aloitusyksikkö, Hyvä puolustaja

en: ?unitflag:AttackFastStartUnit
fi: Aloitusyksikkö, Nopea hyökkääjä

en: ?unitflag:AttackStrongStartUnit
fi: Aloitusyksikkö, Vahva hyökkääjä

en: ?unitflag:Hunter
fi: Metsästäjä

en: ?unitflag:Settlers
fi: Työläinen

en: Freeciv version %s %s (%s)
fi: Freeciv versio %s %s (%s)

en: (beta version)
fi: (beta-versio)

en: Freeciv version %s %s
fi: Freeciv %s %s

en: Freeciv version %s (%s)
fi: Freeciv %s (%s)

en: Freeciv version %s
fi: Freeciv %s

en: betatest version
fi: beta-kokeiluversio

en: version
fi: versio

en: January
fi: tammikuu

en: February
fi: helmikuu

en: March
fi: maaliskuu

en: April
fi: huhtikuu

en: May
fi: toukokuu

en: June
fi: kesäkuu

en: July
fi: heinäkuu

en: August
fi: elokuu

en: September
fi: syyskuu

en: October
fi: lokakuu

en: November
fi: marraskuu

en: December
fi: joulukuu

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: THIS IS A BETA VERSION
    Freeciv %s will be released in %s, at %s
fi: TÄMÄ ON BETA-VERSIO
    Freeciv %s ilmestyy %sssa, osoitteessa %s

en: THIS IS A BETA VERSION
    Freeciv %s will be released at %s
fi: TÄMÄ ON BETA-VERSIO
    Valmistuttuaan Freeciv %s ilmestyy osoitteessa %s

en: THIS IS A DEVELOPMENT VERSION
fi: TÄMÄ ON KEHITYSVERSIO

en: 'Cause civilization should be free!
fi: Koska sivilisaation tulisi olla vapaa!

en: network exception
fi: yhteysvirhe

en: lagging connection
fi: pykivä yhteys

en: buffer overflow
fi: puskurin ylivuoto

en: %s from %s
fi: %s osoitteesta %s

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (connection incomplete)
fi:  (yhteys ei ole valmis)

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (player %s)
fi:  (pelaaja %s)

en: "%s" is not a valid pattern type
fi: "%s" ei kelpaa kaavaimen tyypiksi

en: Missing pattern type
fi: Kaavaimen tyyppi puuttuu

en: Missing pattern
fi: Kaavain puuttuu

en: illegal packet size
fi: virheellinen pakettikoko

en: decoding error
fi: koodauksenpurkuvirhe

en: unsupported packet type
fi: epäyhteensopiva pakettityyppi

en: incompatible packet contents
fi: epäyhteensopiva paketin sisältö

en: Unknown output identifier "%s"
fi: Tuntematon tuotantotunniste "%s"

note: TRANS: _Bribe Enemy Unit (3% chance of success).
en: %sBribe Enemy Unit%s
fi: %sLahjo vihollisen yksikkö%s

note: TRANS: Incite a _Revolt (3% chance of success).
en: Incite a %sRevolt%s
fi: %sYllytä kapinaan%s

note: TRANS: _Build City (100% chance of success).
en: %sBuild City%s
fi: %sPerusta kaupunki%s

note: TRANS: _Add to City (100% chance of success).
en: %sAdd to City%s
fi: %sLisää kaupunkiin%s

note: TRANS: Explode _Nuclear In Place (100% chance of success).
en: Explode %sNuclear In Place%s
fi: Räjäytä %sydinlataus paikalla%s

note: TRANS: _Explode Missile (100% chance of success).
en: %sExplode Missile%s
fi: Räjäytä %sohjus%s

note: TRANS: Clean (100% chance of success).
en: Clean %sPollution%s
fi: Siivoa %ssaasteita%s

note: TRANS: Enter _Hut from transport (100% chance of success).
en: Enter %sHut from transport%s
fi: Mene %smökkiin kuljetusaluksesta%s

note: TRANS: Regular _Move (100% chance of success).
en: %sKeep moving%s
fi: %sJatka matkaa%s

note: TRANS: _Disrupt Supply Lines (100% chance of success).
en: %sDisrupt Supply Lines%s
fi: Katkaise %shuoltoyhteydet%s

en: Aqueduct
fi: Vesijohto

en: Allows a city to grow larger than size 10.
fi: Mahdollistaa kaupungin kasvamisen suuremmaksi kuin 10.

en: An Aqueduct also eliminates a city's risk of plague causing loss of population, and of fire causing loss of buildings.
fi: Vesijohto myös suojaa kaupunkia, poistaen riskin väestökadosta ruton seurauksena, sekä riskin rakennusten menettämisestä tulen vaikutuksesta.

en: Bank
fi: Pankki

en: Together with the Marketplace improvement, a Bank increases the luxury and tax production within a city by 100%.
fi: Yhdessä Torin kanssa Pankki lisää luksuksen ja verojen tuottoa kaupungissa 100%.

en: With a Barracks, each new unit built in a city will automatically have Veteran status, which means that its attack and defense strengths are increased by 50%.
fi: Jokainen kasarmikaupungissa koottava uusi yksikkö ylenee automaattisesti konkariksi, mikä tarkoittaa, että sen puolustus- ja hyökkäyskyky lisääntyy 50%.

en: Barracks also prevent stored food and goods in coastal cities being lost to piracy.
fi: Kasarmit myös suojaavat varastoitua ruokaa ja hyödykkeitä rannikkokaupungeissa piraateilta.

en: Barracks II
fi: Kasarmi II

en: Barracks III
fi: Kasarmi III

en: Cathedral
fi: Tuomiokirkko

en: A Cathedral makes 4 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city; however, it does not affect citizens made unhappy by military activity.
fi: Tuomiokirkko tekee 4 tyytymätöntä asukasta rauhallisiksi kaupungissa helpottaen järjestyksenpitoa. Vaikutus ei kuitenkaan ulotu sotatoimista aiheutuvaan tyytymättömyyteen.

en: City Walls make it easier to defend a city.  They triple the defense strength of units within the city. They are ineffective against Artillery and Bombers. City Walls also prevent the loss of population which occurs when a defending unit is destroyed by a land unit.
fi: Kaupunginmuuri helpottaa kaupungin puolustusta. Se kolminkertaistaa kaupungissa olevien yksiköiden puolustuskyvyn. Sillä ei ole vaikutusta puolustautumiseen tykistöä tai pommikoneita vastaan. Muuri suojaa kaupungin asukkaita jos hyökkäävät maajoukot tuhoavat puolustavan yksikön, eikä kaupungin väkiluku vähene.

en: For cities near rivers, City Walls also eliminate the risk of population loss from flooding.
fi: Kaupunginmuuri suojelee joen lähellä sijaitsevaa kaupunkia tulvalta.

en: Colosseum
fi: Areena

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  However, it does not affect citizens made unhappy by military activity.
fi: Tuottaa sirkushuveja kansalle, tehden kolme tyytymätöntä asukasta rauhallisiksi. Vaikutus ei kuitenkaan ulotu sotatoimista aiheutuvaan tyytymättömyyteen.

en: Courthouse
fi: Käräjätalo

en: Reduces the corruption in a city by 50%. Has no effect in your capital city.
fi: Vähentää kaupungin korruptiota 50%:lla. Ei vaikuta pääkaupunkiisi.

en: Factory
fi: Tehdas

en: Increases the shield production in a city by 50%.  This increase may also contribute significantly to pollution.
fi: Lisää tuotantoa kaupungissa 50%. Tämä lisäys voi vaikuttaa merkittävästi saastumiseen.

en: The amount of stored food will be set to half full whenever a city with a Granary shrinks or grows. This helps a city to grow faster and more easily withstand famine.
fi: Aina kun kaupunki, jossa on viljasiilo kasvaa tai kutistuu, varastoidun ruuan määrä asetetaan puolilleen. Kaupungin on helpompi kasvaa nopeasti ja se kestää helpommin nälänhätää.

en: Famine can occur when food stock reaches zero due to a food deficit (which a Granary merely delays), in which case it leads to the loss of any Settlers consuming food, or of city population if there are none. Famine can also occur at any time due to random crop failure, in which case it causes loss of population and all stored food; a Granary eliminates this risk.
fi: Nälänhätä voi seurata jos ruokavarastot tyhjenevät ruuan alijäämän johdosta (jota viljasiilo vain hidastaa). Tällöin ruokaa kuluttavat uudisraivaajat menetetään, tai jos niitä ei ole, kaupungin väestö pienenee. Nälänhätä voi myös tapahtua milloin tahansa satunnaisesti sadon epäonnistuttua, jolloin kaupungin väestö pienenee ja kaikki varastoitu ruoka menetetään; tämän riskin viljasiilo ehkäisee.

en: Hydro Plant
fi: Vesivoimala

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Hydro Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Hydro Plant together give a 150% production bonus.
fi: Vähentää tuotannosta johtuvaa saastumista kaupungissa 50%. Lisää tehtaan ja teollisuuskompleksin tuotantoa: tehdas ja vesivoimala yhdessä antavat 75% edun; tehdas, teollisuuskompleksi ja vesivoimala yhdessä antavat 150% edun.

en: A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.  A city can only build a Hydro Plant if it is next to (or on) a River tile.
fi: Kaupungissa voi olla vain yksi voimalaitos: vesi-, hiili- tai ydinvoimala. Kaupunkiin voi rakentaa vesivoimalan vain jos se on joen vieressä (tai samalla ruudulla).

en: Library
fi: Kirjasto

en: Increases the science output in a city by 50%.
fi: Kasvattaa kaupungin tutkimustulosta 50%.

en: Marketplace
fi: Tori

en: Increases the luxury and tax output in a city by 50%.
fi: Lisää kaupungin luksus- ja verokertymää 50%.

en: Mass Transit
fi: Joukkoliikenne

en: Neutralizes the pollution generated by the population.  The population simply has no effect on the pollution generated in the city.
fi: Poistaa väkimäärän vaikutuksen kaupungin saastutukseen. Kaupungin väkimäärä ei tällöin aiheuta saastumista.

en: Mfg. Plant
fi: Teollisuuskompleksi

en: Together with a Factory, a Manufacturing Plant increases the shield production in a city by 100%.
fi: Yhdessä Tehtaan kanssa Teollisuuskompleksi lisää tuotantoa kaupungissa 100%.

en: Nuclear Plant
fi: Ydinvoimala

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Nuclear Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Nuclear Plant together give a 150% production bonus.
fi: Vähentää kaupungin aiheuttamaa saastumista 50%. Lisää kaupungissa olevan tehtaan tai teollisuuskompleksin tuotantoa: tehdas ja ydinvoimala yhdessä kaksinkertaistavat tuotannon; tehdas, teollisuuskompleksi ja ydinvoimala yhdessä lisäävät tuotantoa 150%.

en: A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
fi: Kaupungissa voi olla vain yksi voimalaitos: vesi-, hiili- tai ydinvoimala.

en: Palace
fi: Palatsi

en: Makes a city the capital and the center of your government. Corruption in other cities is related to how far away from the capital they are, except when the government is Democracy or Communism. On top of this, corruption in your capital itself is half of what it would otherwise be (as if it had a Courthouse).
fi: Tekee kaupungista valtakuntasi pääkaupungin ja hallinnon keskuksen. Korruption määrä muissa kaupungeissa riippuu niiden etäisyydestä pääkaupungista, poikkeuksena Demokratia ja Kommunismi. Tämän lisäksi korruptio itse pääkaupungissa on vain puolet siitä mitä se muuten olisi, vastaten tavallista kaupunkia jossa on käräjätalo.

en: The cost to enemy Diplomats of inciting a revolt in a city also depends upon the city's distance from the capital (under all forms of government). Your capital city itself cannot be incited to revolt, and enjoys a bonus when enemy agents try to evade your own agents stationed in the city, or sabotage your buildings.
fi: Kaikissa valtiomuodoissa hinta jonka vihollisdiplomaatit joutuvat maksamaan kapinaan yllyttämisestä, riippuu myös kaupungin etäisyydestä pääkaupungista. Pääkaupunkia ei voi yllyttää kapinaan, ja se on vahvempi puolustamaan agenttejansa ja rakennuksiansa vihollisagenteilta.

en: Take good care of your capital, as its loss may result in your empire plunging into civil war. Losing your current palace also results in losing whatever spaceship you might have.
fi: Pidä hyvää huolta pääkaupungistasi, sillä sen menettäminen saattaa syöstä valtakuntasi sisällissotaan. Palatsin menetys johtaa myös mahdollisen avaruusaluksen menettämiseen.

en: If the capital is in a dangerous location, or a more central capital would give a better corruption distribution, you can move your palace by rebuilding it in another city.
fi: Jos palatsisi sijaitsee vaaranalaisessa kaupungissa, tai pääkaupungin siirtäminen valtakuntasi keskeisempiin osiin olisi korruptionhallinnan kannalta hyväksi, voit siirtää palatsiasi rakentamalla sen uudestaan uudessa kaupungissa.

en: Power Plant
fi: Hiilivoimala

en: Increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in a city: a Factory and a Power Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Power Plant together give a 150% production bonus.  The extra production may lead to the city generating more pollution.
fi: Lisää kaupungissa olevan tehtaan tai teollisuuskompleksin tuotantoa: Tehdas ja hiilivoimala yhdessä kaksinkertaistavat tuotannon; tehdas, teollisuuskompleksi ja hiilivoimala yhdessä lisäävät tuotantoa 150%. Lisääntynyt tuotanto saattaa kasvattaa kaupungin saastepäästöjä.

en: Recycling Center
fi: Kierrätyskeskus

en: Building a Recycling Center reduces the amount of pollution generated by production in a city by 66%.
fi: Kierrätyskeskuksen rakentaminen vähentää kaupungin tuotannosta johtuvan saastutuksen määrää 66%.

en: SDI Defense
fi: Ohjuspuolustusjärjestelmä

en: Protects a city and its environs (up to 2 tiles away) from attacks by other nations' Nuclear units. A Nuclear unit not owned by you or a teammate which attacks a city with SDI Defense, or attacks a unit (or is deliberately exploded) within range, is shot down and simply has no effect.
fi: Suojelee kaupunkia ja sen ympäristöä (aina 2 ruudun päähän) muiden pelaajien ydiniskuilta. Kaupunkia tai sen ympäristössä olevaa yksikköä vastaan hyökkäävä (tai muuten vain ympäristössä laukaistu) ydinaseyksikkö ammutaan alas eikä sillä ole mitään vaikutusta. Tämä ei estä omien tai joukkuetovereidesi ydinaseidesi käyttöä.

en: Space Component
fi: Avaruusaluksen komponentti

en: Space Components can be differentiated into Propulsion and Fuel Components.  Each pair of them reduces your spaceship's travel time.  You can build up to 8 pairs.
fi: Avaruusaluksen komponentteja ovat Moottorit ja Polttoainesäiliöt. Jokainen pari vähentää avaruusaluksesi matkustusaikaa. Voit rakentaa näitä korkeintaan 8 paria.

en: Before you can build any spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.
fi: Ennen kuin voit rakentaa avaruusaluksen osia, on jonkun pelaajan pitänyt rakentaa Apollo-ohjelma.

en: Space Module
fi: Avaruusaluksen yksikkö

en: Space Modules are the most expensive parts of spaceships.  There are three different types of Space Module:
fi: Avaruusaluksen kalleimpia osia ovat sen eri yksiköt. Avaruusaluksen yksiköitä on kolmea eri tyyppiä:

en: - Habitation Module: provides living space for 10,000 people.
fi: – Asuinyksikkö: tarjoaa asuintilat 10 000 ihmiselle.

en: - Life Support Module: provides food and water for the population of one Habitation Module.
fi: – Ylläpitoyksikkö: tuottaa ruokaa ja vettä yhden asuinyksikön asukkaita varten.

en: - Solar Panels: provides the energy needed for any two of the other Modules.
fi: – Aurinkopaneeliyksikkö: tuottaa energiaa kahdelle muulle avaruusaluksen yksikölle.

en: You can build up to 4 Space Modules of each kind.
fi: Voit rakentaa avaruusalustasi varten jokaista erityyppistä yksikköä korkeintaan 4 kappaletta.

en: Space Structural
fi: Avaruusaluksen runko-osa

en: Space Structurals form the base of your spaceship.  All other spaceship parts need to be connected to Structurals in order to function.  You can build up to 32 Space Structurals.
fi: Runko-osat muodostavat avaruusaluksesi perustan. Jotta muut osat toimisivat, ne on kiinnitettävä runko-osiin. Voit rakentaa korkeintaan 32 runko-osaa.

en: Temple
fi: Temppeli

en: Makes one unhappy citizen content. The Mysticism advance doubles this effect, as does the Oracle wonder. With both Mysticism and the Oracle, 4 citizens are made content. Does not affect citizens made unhappy by military activity.
fi: Muuttaa yhden tyytymättömän asukkaan rauhalliseksi. Edistysaskel mystiikka kaksinkertaistaa tämän vaikutuksen, kuten myös ihme Delfoin oraakkeli. Mystiikan ja Delfoin oraakkelin kanssa neljä asukasta muuttuu tyytyväiseksi. Vaikutus ei ulotu asukkaisiin, joiden tyytymättömyys johtuu sotatoimista.

en: A Temple in a city near mountains additionally prevents population loss from volcanic activity.
fi: Temppeli vuoren lähellä olevassa kaupungissa myös estää väestön vähenemisen tulivuorenpurkauksen sattuessa.

en: University
fi: Yliopisto

en: Together with a Library, a University increases the science production of a city by 100%.
fi: Yhdessä Kirjaston kanssa lisää tutkimuspanosta kaupungissa 100%.

en: Apollo Program
fi: Apollo-ohjelma

en: All cities on the map become visible for the player who owns it -- the player always has up-to-date knowledge of all tiles with cities despite fog-of-war. It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
fi: Kaikki kaupungit kartalla näkyvät ihmeen omistavalle pelaajalle. Hän saa aina ajantasaisen tiedon kaupunkiruuduista näkyvyysrajoista huolimatta. Kaikki pelaajat voivat alkaa rakentaa avaruusalusta (jos heidän teknologiatasonsa riittää siihen).

en: Colossus
fi: Kolossipatsas

en: Each tile around the city where this wonder is built that is already generating some trade produces one extra trade resource.
fi: Kaikki kauppaa tuottavat ruudut tämän ihmeen rakentaneen kaupungin ympärillä tuottavat yhden yksikön enemmän kauppaa.

en: Copernicus' Observatory
fi: Kopernikuksen observatorio

en: Boosts science production by 50% in the city where it is built.
fi: Lisää tutkimuspanosta kaupungissaan 50%.

en: Cure For Cancer
fi: Syövän parannus

en: This stunning technological achievement makes one unhappy citizen content in each of your cities (including citizens unhappy about military activity).
fi: Tämä hämmästyttävä lääketieteellinen saavutus muuttaa yhden tyytymättömän asukkaan rauhalliseksi kaikissa kaupungeissa, mukaanlukien asukkaat joiden tyytymättömyys johtuu sotatoimista.

en: Darwin's Voyage
fi: Darwinin tutkimusretket

en: Charles Darwin's voyage sparked the discovery of the evolution of the species, which inspired greater confidence in science. Gives two immediate technology advances.
fi: Charles Darwin lisäsi tutkimuksellaan lajien synnystä ihmisten uskoa tieteen mahtiin. Antaa kaksi teknologista edistysaskelta välittömästi.

en: Great Library
fi: Suuri kirjasto

en: The civilization which builds the Great Library gets every advance that at least two other teams have achieved.
fi: Suuren kirjaston rakentanut kansakunta saa käyttöönsä kaikki ne tieteen ja teknologian saavutukset, jotka ainakin kaksi muuta kansakuntaa on saavuttanut.

en: Great Wall
fi: Suuri muuri

en: Works as a City Wall in all your cities.
fi: Vaikuttaa ikään kuin kaikissa kaupungeissasi olisi kaupunginmuuri.

en: Hanging Gardens
fi: Riippuvat puutarhat

en: Makes one content citizen happy in every city. In the unlikely event where there are no content citizens to get the effect of Hanging Gardens, the wonder applies to unhappy citizens instead (including those unhappy about military activity), making each content.
fi: Yksi rauhallinen asukas joka kaupungissa tulee onnelliseksi. Siinä kaupungissa, johon tämä ihme rakennetaan, vielä kaksi ylimääräistä rauhallista asukasta tulee onnelliseksi. Jos kaupungissa ei ole rauhallisia asukkaita, vaikutus muuttaa tyytymättömiä asukkaita rauhallisiksi. (Tämä koskee myös sotatoimista johtuvaa tyytymättömyyttä.)

en: Hoover Dam
fi: Hooverin pato

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city on the same continent where the wonder is built.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
fi: Vaikuttaa kuin vesivoimalaitos kaikissa kaupungeissasi samalla mantereella, jolle ihme on rakennettu. (Vähentää saastepäästöjä ja lisää tehtaiden ja teollisuuskompleksien tuotantoa).

en: Isaac Newton's College
fi: Isaac Newtonin akatemia

en: Boosts science production by 100% in the city where it is built.
fi: Lisää tutkimuspanosta kaupungissaan 100%.

en: J.S. Bach's Cathedral
fi: J.S. Bachin katedraali

en: Makes two unhappy citizens content in every city of yours on the same continent where the wonder is built (including citizens unhappy about military activity).
fi: Tekee kaksi tyytymätöntä asukasta rauhallisiksi kaikissa omissa kaupungeissasi samalla mantereella, jolle ihme on rakennettu. Vaikutus koskee myös asukkaita, joiden tyytymättömyys johtuu sotilastoimista.

en: Lighthouse
fi: Majakka

en: Gives all your sea units 1 additional movement point.
fi: Antaa kaikille merivoimien yksiköille yhden ylimääräisen liikepisteen.

en: Magellan's Expedition
fi: Magalhaesin tutkimusmatka

en: Gives all sea units 1 additional movement point.
fi: Antaa kaikille merivoimien yksiköille yhden ylimääräisen liikepisteen.

en: Manhattan Project
fi: Manhattan-projekti

en: Michelangelo's Chapel
fi: Sikstiiniläiskappeli

en: Double effects of Cathedrals, in all cities.
fi: Kaksinkertaistaa tuomiokirkkojen vaikutuksen kaikissa kaupungeissa.

en: Oracle
fi: Oraakkeli

en: Doubles the effect of a Temple in every city. Does not affect citizens made unhappy by military activity.
fi: Kaksinkertaistaa temppelien vaikutuksen kaikissa kaupungeissa. Vaikutus ei ulotu sotatoimista aiheutuvaan tyytymättömyyteen.

en: Pyramids
fi: Pyramidi

en: Allows you to choose any government, including those that have not yet been researched by your civilization, and without the transition period of Anarchy.
fi: Voit valita minkä tahansa valtiomuodon (myös sellaisen jota et ole tutkinut) ja vaihtaa niiden kesken ilman välikauden anarkiaa.

en: SETI Program
fi: SETI-ohjelma

en: Boosts science production in each city by 50%.
fi: Lisää tutkimuspanosta kaikissa kaupungeissa 50%.

en: Shakespeare's Theater
fi: Shakespearen teatteri

en: Makes all angry and unhappy citizens content in the city where it is located, including citizens unhappy about military activity.
fi: Muuttaa kaikki tyytymättömät asukkaat rauhallisiksi kaupungissaan, mukaanlukien sotatoimien takia tyytymättömät asukkaat.

en: United Nations
fi: Yhdistyneet Kansakunnat

en: Women's Suffrage
fi: Naisasialiike

en: In all cities, the unhappiness effect of every unit is reduced by 1. This means that in a Republic, units do not cause unhappiness, and in a Democracy, aggressive units cause only 1 unhappy citizen each.
fi: Kaikissa kaupungeissa sotilasyksiköiden aiheuttama tyytymättömyys vähenee yhdellä. Tämän jälkeen tasavallassa yksiköt eivät aiheuta tyytymättömyyttä ja demokratiassa hyökkäysyksiköt aiheuttavat vain yhden tyytymättömän asukkaan.

en: Entertainers
fi: Viihdyttäjiä

en: ?Elvis:E
fi: Vi

en: Each entertainer produces two luxury points for their city per turn. See the section on Happiness for the effects of luxury points.
fi: Jokainen viihdyttäjä tuottaa joka vuoro kaksi pistettä luksusta kaupungilleen. Katso Onnellisuutta koskeva kappale luksuspisteiden vaikutuksista.

en: Scientists
fi: Tutkijoita

en: ?Scientist:S
fi: T

en: Each scientist adds two points to your empire's research output per turn.
fi: Jokainen tutkija lisää joka vuorolla kaksi pistettä valtakuntasi tutkimustuloksiin.

en: Taxmen
fi: Verottajia

en: ?Taxman:T
fi: Ve

en: Each tax collector produces two extra gold for your treasury per turn.
fi: Jokainen verottaja tuottaa joka vuoro kaksi lisäkultaa valtiosi kassaan.

en: Civ1 ruleset
fi: Civ1-sääntökokoelma

en: You are playing with civ1 style rules. These rules are much simpler than the Freeciv default rules. If you know only the default rules, spend some time checking the differences.
    
     * There are fewer technologies, buildings and units.
     * Hitpoints are meaningless. If unit wins a battle, it remains in full health.
fi: Pelaat Civ1-tyylisillä säännöillä. Nämä ovat paljon yksinkertaisemmat kuin Freecivin oletussäännöt. Jos tunnet vain oletussäännöt, tutustu hetki näiden välisiin eroihin.
    
     · Teknologioita, rakennuksia ja yksiköitä on vähemmän
     · Yksiköiden voimapisteillä ei ole merkitystä. Jos ne voittavat taistelun, ne pysyvät täysissä voimissa.

en: Jan
fi: tam

en: Feb
fi: hel

en: Earthquake
fi: Maanjäristys

en: Fire
fi: Tuli

en: Flood
fi: Tulva

en: Piracy
fi: Piratismi

en: Plague
fi: Rutto

en: Volcano
fi: Tulivuorenpurkaus

en: Goods
fi: Kauppatavarat

en: Team 1
fi: Joukkue 1

en: Team 2
fi: Joukkue 2

en: Team 3
fi: Joukkue 3

en: Team 4
fi: Joukkue 4

en: Anarchy
fi: Anarkia

en: Warlord %s
fi: Sotapäällikkö %s

en: Warlady %s
fi: Sotapäällikkö %s

en: Anarchy is simply the absence of any recognizable government. Citizens are disorganized and unproductive, and will spend all income as quickly as possible, rather than paying taxes or conducting research.
fi: Anarkia on yksinkertaisesti kaikenlaisen tunnistettavissa olevan hallinnon puute. Kansalaiset ovat hajallaan ja tuottavat huonosti sekä käyttävät tulonsa mahdollisimman nopeasti sen sijaan että maksaisivat veroja tai sijoittaisivat tutkimukseen.

en: Anarchy offers slightly less corruption than Despotism, but slightly more unhappiness.
fi: Anarkiassa korruptiota esiintyy hiukan vähemmän kuin Yksinvallassa, mutta tyytymättömyys on yleisempää.

en: Despotism
fi: Yksinvalta

en: Chief %s
fi: Päällikkö %s

en: ?female:Chief %s
fi: Päällikkö %s

en: Under Despotism, you are the absolute ruler of your people.  Your control over your citizens is maintained largely by martial law.
fi: Yksinvallan aikana olet kansasi absoluuttinen hallitsija. Valtasi perustuu suurelta osin armeijasi ylläpitämään järjestykseen.

en: Despotism suffers the highest level of corruption of all forms of government.
fi: Yksinvalta kärsii kaikista valtiomuodoista korkeimmasta korruption tasosta.

en: Monarchy
fi: Monarkia

en: King %s
fi: Kuningas %s

en: Queen %s
fi: Kuningatar %s

en: Under Monarchy, a king or queen serves as a hereditary figurehead for your government.
fi: Monarkiassa perinnöllinen kuningas tai kuningatar toimii hallintosi keulakuvana.

en: Monarchy suffers the same small amount of corruption that the Republic does.
fi: Monarkia kärsii samasta suhteellisen vähäisestä määrästä korruptiota kuin Tasavalta.

en: Communism
fi: Kommunismi

en: Comrade %s
fi: Toveri %s

en: ?female:Comrade %s
fi: Toveri %s

en: A Communist government is based on the ideal that all people are equal.  All goods are owned by the state, rather than by private citizens.  Communism gives a balance between military and commercial styles of government.
fi: Kommunistinen hallinto perustuu ihanteeseen kaikkien ihmisten tasa-arvosta. Kaiken omaisuuden omistaa yksityisten kansalaisten sijaan valtio. Kommunismi antaa tasapainoisesti pontta sekä sotilaalliselle että taloudelliselle toiminnalle.

en: Under Communism, corruption does not vary by distance from the capital; all cities (including the capital) have a modest amount of corruption.
fi: Kommunismissa korruption määrä ei ole riippuvainen etäisyydestä pääkaupunkiin; kaikki kaupungit (myös pääkaupunki) kärsivät siitä kohtuullisessa määrin.

en: Republic
fi: Tasavalta

en: Consul %s
fi: Konsuli %s

en: ?female:Consul %s
fi: Konsuli %s

en: Under a Republican government, citizens hold an election to select a representative who will govern them; since elected leaders must remain popular to remain in control, citizens are given a greater degree of freedom.  Citizens under the Republic become unhappy easily, but the self-sufficiency of your citizens allows high levels of trade.
fi: Tasavaltalaisessa valtiomuodossa kansalaiset valitsevat hallitsijansa vaaleilla; koska valittujen johtajien täytyy säilyttää kansansuosionsa säilyttääkseen valtansa, kansalaisille annetaan enemmän vapauksia. Tasavallan aikana kansalaiset tulevat helposti tyytymättömiksi, mutta heidän riippumattomuutensa mahdollistaa korkean kaupan tason.

en: Democracy
fi: Demokratia

en: President %s
fi: Presidentti %s

en: ?female:President %s
fi: Presidentti %s

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption during Democracy, but citizens become very upset during wars.
fi: Demokratiassa kansalaiset hallitsevat suoraan äänestämällä käsiteltävistä asioista. Demokratia tarjoaa korkeimman mahdollisen kaupan tason, mutta myös suurimman tyytymättömyyden uhan. Demokratiassa ei esiinny korruptiota, mutta sotiminen korpeaa kansalaisia mitä suurimmassa määrin.

en: Because (happy) citizens of Democracy believe strongly in the government, their loyalty is unswerving.  Military units of Democratic civilizations cannot be bribed, and Democratic cities cannot be incited to revolt by enemy Diplomats and Spies.
fi: Koska demokratiassa (onnelliset) kansalaiset uskovat vakaasti hallintoonsa, heidän uskollisuutensa on vankkumatonta. Demokraattisen valtiomuodon sotilasyksiköt eivät ole lahjottavissa eivätkä vihollisdiplomaatit tai -vakoojat voi yllyttää demokratian kaupunkeja kapinaan.

en: ?nationgroup:Ancient
fi: Muinaiset

en: ?nationgroup:Modern
fi: Modernit

en: ?nationgroup:Barbarian
fi: Barbaarit

en: American
fi: yhdysvaltalaisten

en: ?plural:Americans
fi: yhdysvaltalaiset

en: Formally named the United States of America.  Independent from Great Britain after a revolution in 1776-1783 AD.
fi: Tunnetaan virallisesti Amerikan Yhdysvaltoina. Maa itsenäistyi Iso-Britanniasta vuosien 1776–1783 vallankumouksen jälkeen.

en: Speaker %s
fi: Puhemies %s

en: ?female:Speaker %s
fi: Puhenainen %s

en: Aztec
fi: asteekkien

en: ?plural:Aztecs
fi: asteekit

en: The Azteca, a Nahuatl speaking people from the Sonoran desert, seized control of the Toltec-derived civilizations of Central Mexico during the 15th century, reviving the practice of human sacrifice. They were conquered by the Spanish under Cortés in 1521.
fi: Asteekit, nahuatlia puhuva Sonoran aavikolta kotoisin oleva kansa, otti vallan Keski-Meksikon tolteekkiperustaisilta kansoilta 1400-luvulla jaa. ja otti uudelleen käyttöön ihmisuhrit. Cortézin johtamat espanjalaiset valloittivat maan heiltä vuonna 1521.

en: Babylonian
fi: babylonialaisten

en: ?plural:Babylonians
fi: babylonialaiset

en: Babylon was the dominant city of Mesopotamia from the 18th to 7th centuries BC under a succession of peoples including Amorites, Kassites, Assyrians, and Chaldeans.
fi: Babylon oli Mesopotamian johtava kaupunki 1700-luvulta 600-luvulle eaa. Sitä hallitsivat mm. amoriitit, kassiitit, assyrialaiset ja kaldealaiset.

note: TRANS: Lugal = Great Man
en: %s Lugal
fi: Lugal %s

en: ?female:%s Lugal
fi: Lugal %s

en: %s Ensi
fi: Ensi %s

en: ?female:%s Ensi
fi: Ensi %s

en: Chinese
fi: kiinalaisten

en: ?plural:Chinese
fi: kiinalaiset

en: China is the oldest major civilization that is still in existence today, with written records dating back over 3,500 years. After first being unified by the Qin dynasty in 221 BC, China alternated between periods of unity and disunity, and was occasionally conquered by external ethnicities. Today, the People's Republic of China, established by the Communists in 1949, occupies the mainland, while the former Nationalist government of the Republic of China governs the island of Taiwan.
fi: Kiina on vanhin maailman nykyisistä pääsivilisaatioista. Sen kirjalliset lähteet yltävät 3 500 vuoden päähän. Qin-dynastia yhdisti Kiinan ensimmäistä kertaa vuonna 221 eaa., jonka jälkeen Kiina koki sekä yhtenäisyyden että erillisyyden kausia ja ulkopuoliset kansat valloittivat sen moneen kertaan. Nykyään mannermaalla valtaa pitää kommunistien vuonna 1949 perustama Kiinan kansantasavalta, kun taas Taiwanin saarella vallassa on entisen Kiinan kansallisen tasavallan hallinto.

en: Emperor %s
fi: Keisari %s

en: Empress Dowager %s
fi: Leskikeisarinna %s

en: Chairman %s
fi: Puheenjohtaja %s

en: Chairperson %s
fi: Puheenjohtaja %s

en: Egyptian
fi: egyptiläisten

en: ?plural:Egyptians
fi: egyptiläiset

en: Egypt was the second-oldest of the world's civilizations.  Since ancient times it has been unusually urbanized, supporting a large population on silt deposited by the annual floodings of the Nile.
fi: Egypti oli maailman toiseksi vanhin sivilisaatio. Ammoisista ajoista se on ollut harvinaisen kaupungistunut, koska Niilin vuotuisten tulvien tuoma lieju tuotti ravintoa suurelle väestölle.

en: Pharaoh %s
fi: Faarao %s

en: ?female:Pharaoh %s
fi: Faarao %s

en: Great Pharaoh %s
fi: Suuri Faarao %s

en: ?female:Great Pharaoh %s
fi: Suuri Faarao %s

en: English
fi: englantilaisten

en: ?plural:English
fi: englantilaiset

en: England was unified by Alfred the Great of Wessex in the late 9th century, only to be conquered by William of Normandy a century later, in the last successful invasion of the country.
fi: Wessexin Alfred Suuri yhdisti Englannin 800-luvun lopulla. Vain vuosisata myöhemmin Normandian Vilhelm Valloittaja valtasi maan. Sen jälkeen Englantia ei olekaan kukaan vallannut.

en: Prime Minister %s
fi: Pääministeri %s

en: ?female:Prime Minister %s
fi: Pääministeri %s

en: French
fi: ranskalaisten

en: ?plural:French
fi: ranskalaiset

en: France has long been a major power in Europe. French conquerors like Emperor Napoleon and King Charlemagne united large parts of Europe under the French flag.
fi: Ranska on ollut pitkään suurvalta Euroopassa. Ranskalaiset valloittajat, kuten keisari Napoleon ja kuningas Kaarle Suuri, yhdistivät laajoja Euroopan alueita Ranskan lipun alle.

en: Chieftain %s
fi: Heimopäällikkö %s

en: ?female:Chieftain %s
fi: Heimopäällikkö %s

en: Premier %s
fi: Pääministeri %s

en: ?female:Premier %s
fi: Pääministeri %s

en: German
fi: saksalaisten

en: ?plural:Germans
fi: saksalaiset

en: Germany was united in 1871 by the Prussian military force. After World War I it became a republic, but fell into Nazism in 1933 and started World War II. After the war it was split into two states, which reunited in 1990 at the end of the Cold War.
fi: Preussin sotavoimat yhdistivät Saksan 1871. Ensimmäisen maailmansodan jälkeen valtiosta tuli tasavalta, mutta se joutui natsismin alle 1933 ja aloitti toisen maailmansodan. Sodan jälkeen Saksa jaettiin kahdeksi valtioksi, jotka uudelleenyhdistyivät vuonna 1990 kylmän sodan päätteeksi.

en: Chancellor %s
fi: Kansleri %s

en: ?female:Chancellor %s
fi: Kansleri %s

en: First Secretary %s
fi: Pääsihteeri %s

en: ?female:First Secretary %s
fi: Pääsihteeri %s

en: Greek
fi: kreikkalaisten

en: ?plural:Greeks
fi: kreikkalaiset

en: The ancient Greeks, between Mycenae and the Roman conquest.
fi: Muinaiset kreikkalaiset, Mykenen jälkeen ja ennen Rooman valtaa.

en: Despot %s
fi: Tyranni %s

en: ?female:Despot %s
fi: Tyranni %s

en: Indian
fi: intialaisten

en: ?plural:Indians
fi: intialaiset

en: The cradle of Ancient Indian civilization lay in the Indus river valley in modern-day Pakistan.
fi: Muinaisintialaisen sivilisaation kehto oli Indus-jokilaaksossa nykyisen Pakistanin alueella.

en: Raja %s
fi: Radža %s

en: Maharaja %s
fi: Maharadža %s

en: ?female:Mahatma %s
fi: Mahatma %s

en: Mongol
fi: mongolien

en: ?plural:Mongols
fi: mongolit

en: In the centuries after their unification by Chinggis Khan, the Mongols conquered the largest empire in human history, encompassing most of the continent of Asia. They became notorious for their utter ruthlessness in warfare.
fi: Tšingis-kaanin yhdistettyä mongolit he valloittivat seuraavina vuosisatoina suurimman imperiumin ihmiskunnan historiassa: se käsitti suurimman osan Aasiasta. He olivat kuuluisia äärettömästä armottomuudestaan sodankäynnissä.

en: %s Khan
fi: %s-kaani

en: %s Khatan
fi: %s-kataani

en: %s Khagan
fi: %s-kagaani

en: ?female:%s Khagan
fi: %s-kagaani

en: Roman
fi: roomalaisten

en: ?plural:Romans
fi: roomalaiset

en: Rome was, in legend, founded by Romulus in 753 BC. At its height, Rome controlled nearly all of Europe, northern Africa and Mesopotamia.
fi: Legendan mukaan Romulus perusti Rooman 753 eaa. Kulta-aikanaan Rooma hallitsi lähes koko Eurooppaa, pohjois-Afrikkaa ja Mesopotamiaa.

en: Dictator %s
fi: Diktaattori %s

en: Dictatrix %s
fi: Diktaattori %s

en: Imperator %s
fi: Imperaattori %s

en: Imperatrix %s
fi: Imperaattori %s

en: Usurper %s
fi: Vallananastaja %s

en: ?female:Usurper %s
fi: Vallananastaja %s

en: Russian
fi: venäläisten

en: ?plural:Russians
fi: venäläiset

en: According to legend, Slavic and Finnic tribes of Novgorod invited in the year 862 the Varangian (Viking) king Rurik to bring order to their land. Rurik established Kievan Rus' in this realm, the first Russian state. By the 11th century, Kievan Rus' had disintegrated into lesser princedoms, which were once again united into one state by Ivan III in the 15th century. After decisive victory over Sweden and large territorial gains, Peter I pronounced the Russian Empire in 1721. The Russian Empire lasted until 1917 when a socialist revolution dethroned the last Russian emperor. After USSR dissolution in 1991 Russia appeared on world map again, now as a federative republic.
fi: Tarinan mukaan Novgorodin slaavilaiset ja karjalaiset heimot kutsuivat varjagikuningas Rurikin tuomaan järjestystä maahansa. Rurik perusti alueelle Kiovan Venäjän (Kiovan Rusj), josta tuli ensimmäinen venäläinen valtio. 1000-luvulle tultaessa Kiovan Venäjä oli hajonnut pienempiin ruhtinaskuntiin, jotka Iivana III yhdisti uudelleen yhdeksi valtioksi 1400-luvulla. Voitettuaan Ruotsilta laajoja alueita Pietari I julisti maansa Venäjän keisarikunnaksi 1721. Keisarikunnan aikaa kesti vuoteen 1917, jolloin sosialistinen vallankumous syöksi viimeisen venäläisen keisarin vallasta. Neuvostoliiton hajottua 1991 Venäjä ilmestyi takaisin maailmankartalle, tällä kertaa liittotasavaltana.

en: Duke %s
fi: Herttua %s

en: Duchess %s
fi: Herttuatar %s

en: Tsar %s
fi: Tsaari %s

en: Tsaritsa %s
fi: Tsaarinna %s

en: Zulu
fi: zulujen

en: ?plural:Zulus
fi: zulut

en: The Zulus are a warlike Bantu people who migrated from west-central Africa into southern Africa beginning in the early 1700s, conquering the native Khoisan peoples and clashing with European settlers.
fi: Zulut ovat sotaisa bantukansa joka muutti läntisestä keski-Afrikasta eteläiseen Afrikkaan 1700-luvulta alkaen, alisti alkuperäiset khoisan-kansat ja törmäsi eurooppalaisiin uudisasukkaisiin.

en: Great Chief %s
fi: Suuri päällikkö %s

en: ?female:Great Chief %s
fi: Suuri päällikkö %s

en: Spokesman %s
fi: Puhemies %s

en: Spokeswoman %s
fi: Puhenainen %s

en: Principal Chief %s
fi: Suuri päällikkö %s

en: ?female:Principal Chief %s
fi: Suuri päällikkö %s

en: Barbarian
fi: barbaarien

en: ?plural:Barbarians
fi: barbaarit

en: Since the dawn of civilization, barbarians have been a threat to cultured peoples everywhere.
fi: Barbaarit ovat jo ammoisista ajoista lähtien olleet uhka sivistyneille kansoille kaikkialla.

en: Pirate
fi: merirosvojen

en: ?plural:Pirates
fi: merirosvot

en: As long as honest men have sailed the seas, pirates have been a scourge of them and of all coastal dwelling peoples.
fi: Niin kauan kuin merillä on purjehtinut rehtiä väkeä, ovat merirosvot olleet riesana heille ja kaikille rannikon asukeille.

en: ?style:European
fi: Eurooppalainen

en: ?style:Classical
fi: Klassinen

en: ?style:Tropical
fi: Trooppinen

en: ?style:Asian
fi: Aasialainen

en: ?style:Babylonian
fi: Babylonialainen

en: ?style:Celtic
fi: Kelttiläinen

en: ?citystyle:European
fi: Eurooppalainen

en: ?citystyle:Classical
fi: Klassinen

en: ?citystyle:Tropical
fi: Trooppinen

en: ?citystyle:Asian
fi: Aasialainen

en: ?citystyle:Babylonian
fi: Babylonialainen

en: ?citystyle:Celtic
fi: Kelttiläinen

en: ?citystyle:Renaissance
fi: Renessanssi

en: ?citystyle:Industrial
fi: Teollinen

en: ?citystyle:Modern
fi: Moderni

en: ?citystyle:PostModern
fi: Postmoderni

en: Advanced Flight
fi: Kehittynyt ilmailu

en: Alphabet
fi: Kirjoitusmerkit

en: Astronomy
fi: Tähtitiede

en: Atomic Theory
fi: Atomiteoria

en: Automobile
fi: Auto

en: Increases the population's contribution to pollution.
fi: Lisää väestön vaikutusta saastumiseen.

en: Banking
fi: Pankkitoiminta

en: Bridge Building
fi: Sillanrakennustaito

en: Allows roads to be built on river tiles.
fi: Sallii yksiköiden rakentaa teitä jokien yli.

en: Bronze Working
fi: Pronssi

en: Ceremonial Burial
fi: Hautajaisseremonia

en: Chemistry
fi: Kemia

en: Chivalry
fi: Ritarilaitos

en: Code of Laws
fi: Lainsäädäntö

en: Combustion
fi: Polttomoottori

en: Computers
fi: Tietokone

en: Conscription
fi: Asevelvollisuus

en: Construction
fi: Rakennustaito

en: Allows Settlers to build fortresses.
fi: Sallii työläisten rakentaa linnakkeita.

en: Currency
fi: Rahajärjestelmä

en: Electricity
fi: Sähkö

en: Electronics
fi: Elektroniikka

en: Engineering
fi: Tekniikka

en: Explosives
fi: Räjähteet

en: Feudalism
fi: Feodalismi

en: Flight
fi: Lentokone

en: Decreases one-time revenue from new trade routes.
fi: Vähentää uusien kauppareittien avaamisesta saatavaa tuloa.

en: Fusion Power
fi: Fuusiovoima

en: Genetic Engineering
fi: Geenisuunnittelu

en: Gunpowder
fi: Ruuti

en: Horseback Riding
fi: Ratsastaminen

en: Industrialization
fi: Teollistuminen

en: Population will start contributing to pollution.
fi: Väkiluku alkaa vaikuttaa saasteiden määrään.

en: Invention
fi: Keksintötoiminta

en: Iron Working
fi: Rauta

en: Labor Union
fi: Ammattiyhdistys

en: Literacy
fi: Kirjallisuus

en: Magnetism
fi: Magnetismi

en: Map Making
fi: Kartoittaminen

en: Masonry
fi: Muuraus

en: Mass Production
fi: Massatuotanto

en: Mathematics
fi: Matematiikka

en: Medicine
fi: Lääketiede

en: Eliminates the risk of population loss from plague in all your cities.
fi: Suojaa väestön vähenemiseltä ruton johdosta kaikissa kaupungeissasi.

en: Metallurgy
fi: Metallurgia

en: Mysticism
fi: Mystiikka

en: Improves the effect of Temples.
fi: Lisää temppelien vaikutusta.

en: Navigation
fi: Navigointi

en: Nuclear Fission
fi: Ydinreaktio

en: Nuclear Power
fi: Ydinvoima

en: Philosophy
fi: Filosofia

en: Physics
fi: Fysiikka

en: Plastics
fi: Muovi

en: Pottery
fi: Keramiikka

en: ?tech:Railroad
fi: Rautatiet

en: Allows Settlers to upgrade roads to railroads.
fi: Sallii uudisasukkaiden parantaa tiet rautateiksi.

en: Recycling
fi: Kierrätys

en: Refining
fi: Öljynjalostus

en: Religion
fi: Uskonto

en: Robotics
fi: Robotti

en: Rocketry
fi: Rakettitiede

en: Space Flight
fi: Avaruuslento

en: Steam Engine
fi: Höyrykone

en: Steel
fi: Teräs

en: Superconductors
fi: Suprajohteet

en: The Corporation
fi: Osakeyhtiö

en: The Republic
fi: Tasavalta

en: The Wheel
fi: Pyörä

en: Theory of Gravity
fi: Painovoimateoria

en: Writing
fi: Kirjoitus

en: NoFortify
fi: Ei linnoittautumista

en: No units can fortify on this terrain.
fi: Tällä maastotyypillä ei voi linnoittautua.

en: Ocean
fi: meri

en: Oceans cover much of the world.
fi: Meret peittävät maapallosta ison osan.

en: In cities built on the coast, stored food and work towards the current project are at risk from piracy, unless there is any kind of Barracks in the city.
fi: Merirosvot aiheuttavat vaaran rannikkokaupungeissa varastoidulle ruoalle ja niissä keskeneräisiin hankkeisiin tehdylle työlle, ellei kaupungissa ole minkäänlaista kasarmia.

en: Arctic
fi: arktinen alue

en: Arctic tiles are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
fi: Arktisia alueita on vain kaikkein pohjoisimmilla ja eteläisimmillä kolkilla. Kylmän ilmastonsa vuoksi ne ovat erittäin vaikeita hyödyntää.

en: Desert
fi: autiomaa

en: Deserts are regions of extreme dryness, making agriculture and trade very difficult.
fi: Autiomaat ovat äärimmäisen kuivia alueita, mikä vaikeuttaa pahasti maanviljelystä ja kaupankäyntiä.

en: Forest
fi: metsä

en: Forests are densely wooded, making agriculture somewhat problematic.
fi: Metsien tiheä puusto tekee maanviljelystä jokseenkin ongelmallista.

en: Grassland
fi: ruohomaa

en: Grasslands afford exceptional agricultural opportunities.
fi: Ruohomaa tarjoaa erinomaiset mahdollisuudet maanviljelyyn.

en: Hills
fi: kukkula

en: In addition to being amenable to agriculture, Hills are frequently rich in resources.
fi: Kukkulat ovat paitsi hyvää viljelysmaata niin myös usein luonnonvaroiltaan rikkaita.

en: A city built in or next to hills is at risk of earthquakes, which can destroy buildings in that city. There is no technology or improvement which can prevent this disaster.
fi: Kukkuloille tai niiden viereen rakennettuihin kaupunkeihin voi iskeä maanjäristys, joka voi tuhota kaupungin rakennuksia. Mikään teknologia tai parannus ei voi ehkäistä tältä vaaralta.

en: Jungle
fi: viidakko

en: Jungles are densely overgrown, making agriculture somewhat problematic.
fi: Viidakon tiheä aluskasvillisuus tekee maanviljelystä jokseenkin ongelmallista.

en: Mountains
fi: vuoristo

en: Mountains are regions of extreme altitude, making agriculture and trade very difficult.
fi: Vuoriston suuret korkeuserot vaikeuttavat kohtuuttomasti viljelyä ja kaupankäyntiä.

en: Cities built in or next to mountains are at risk from volcanic activity. A Temple in the city instils sufficient respect for the forces of nature to prevent population loss.
fi: Vuorille tai niiden lähelle rakennetut kaupungit ovat haavoittuvaisia tulivuorenpurkauksille. Kaupunkiin rakennettu temppeli saa aikaan riittävän kunnioituksen luonnonvoimia kohtaan estäen väestön vähenemisen.

en: Plains
fi: tasanko

en: Plains are very broad, sparse regions, which makes trade slightly inconvenient.
fi: Tasangot ovat laajoja, karuja alueita, mikä vaikeuttaa hieman kaupankäyntiä.

en: Swamp
fi: suo

en: Swamps suffer from an over-abundance of water, making agriculture somewhat problematic.
fi: Suot ovat liian märkiä tuottoisaan viljelyyn.

en: Tundra
fi: tundra

en: Tundra are broad, cold regions, fit for some agriculture and little else.
fi: Tundra on laajaa, kylmää aluetta, joka sopii pienviljelyyn, mutta ei juuri muuhun.

en: ?gui_type:Build Fortress
fi: Rakenna linnoitus

en: ?gui_type:Build None
fi: Ei rakennettavissa

en: Irrigation
fi: kasteluverkosto

en: Building an irrigation system on a suitable tile causes it to produce one extra food each turn. This requires a nearby source of water: an ocean or river tile, or another tile with an irrigation system, must share an edge (not just a corner) with the target tile. However, once irrigated, land remains so even if the water source is removed.
fi: Sopiville maastotyypeille voidaan kaivaa kasteluverkosto. Kasteluverkosto lisää ruuantuotantoa ruudussa. Lähellä on oltava saatavilla vettä: meri- tai jokiruutu taikka jo kasteltu ruutu on oltava heti kohteena olevan ruudun rinnalla. Kun kasteluverkosto on kaivettu, ruutu pysyy kasteltuna vaikka vedenlähde poistettaisiin.

en: Building irrigation on a tile with a mine will destroy it.
fi: Kasteluverkoston rakentaminen ruutuun jossa on kaivos tuhoaa kaivoksen.

en: City center tiles get their terrain's irrigation bonus automatically, if there is no conflicting mine on the tile; however, this does not make cities count as a water source for further irrigation. Irrigation can be built on the city tile simply to allow building further irrigation elsewhere, but will not give the tile any further bonus.
fi: Kaupungin keskusruutujen maasto saa kasteluverkoston edun automaattisesti, jos ruudulla ei ole konfliktia aiheuttavaa kaivosta; tämä ei kuitenkaan tee kaupungista vesilähdettä kasteluverkoston jatkorakentamisen kannalta. Kasteluverkosto voidaan rakentaa kaupungin ruudulle erikseen veden johtamiseksi kastseluverkoston rakentamisen tueksi muualle. Tämä ei kuitenkaan anna lisäetua itse ruudulle.

en: ?extra:Mine
fi: kaivos

en: Mines can be built on some types of terrain, which increases the number of production points produced by that tile. Hills get an extra 3 production points per tile; other terrains get 1 extra production point.
fi: Joillekin maastotyypeille voidaan louhia kaivos, joka lisää ruudulta saatavien tuotantoyksiköiden määrää. Kukkulat saavat 3 lisätuotantoa ruudulta, muista maastotyypeistä saa 1 lisää.

en: Building a mine on an irrigated tile will destroy the irrigation.
fi: Kaivoksen rakentaminen ruudulle jossa on kasteluverkosto tuhoaa kasteluverkoston.

en: ?extra:Pollution
fi: Saasteita

en: Pollution appears on land tiles around cities with high production or population, or when a Nuclear unit is detonated. It halves all output from its tile, and contributes to the risk of global warming.
fi: Saastetta syntyy maaruuduille sellaisten kaupunkien ympärillä, joissa tuotanto tai asukasmäärä ovat korkeita, tai kun ydinase räjäytetään. Se puolittaa kaikki ruudun tuotannon, ja lisää ilmastonmuutoksen riskiä.

en: The pollution can only be cleared by dispatching Settlers with the "clean pollution" order.
fi: Saasteen voi poistaa vain määräämällä uudisraivaaja puhdistamaan se komennolla "siivoa saasteita".

en: Pollution from production is likely to start becoming important as your civilization becomes more industrialized, giving you buildings such as Factory and Power Plant which boost production. Replacing a Power Plant with cleaner forms of energy -- a Hydro Plant / Hoover Dam or Nuclear Plant -- will reduce pollution from production, as will a Recycling Center.
fi: Tuotannosta johtuva saaste alkaa todennäköisesti kasvaa merkitykselliseksi kansakuntasi teollistuessa, jolloin saat käyttöösi tuotantoa kasvattavat tehtaat ja hiilivoimalat. Hiilivoimalan korvaaminen puhtaammalla energiamuodolla - kuten vesivoimalalla, Hooverin padolla tai ydinvoimalalla - saat tuotannosta johtuvan saasteen laskemaan. Kierrätyskeskus auttaa samaan tapaan.

en: The city's population starts adding to pollution with the discovery of Industrialization, and Automobile, Mass Production, and Plastics make this worse. Building a Mass Transit in a city eliminates the population's contribution to pollution.
fi: Kaupungin väestö alkaa vaikuttaa saastumiseen kun teollistuminen on keksitty. Tämä pahenee kun auto, massatuotanto ja muovit on keksitty. Joukkoliikenteen rakentaminen kaupunkiin poistaa väestön vaikutuksen saastumiseen.

en: The contribution of these factors can be seen in the city dialog; once it exceeds a threshold, the excess is the percent chance of pollution appearing each turn.
fi: Eri tekijöiden vaikutukset näytetään kaupunki-ikkunasta. Kun ne ylittävät tietyn rajan, ylittävä osa lasketaan saasteen ilmestymistodennäköisyydeksi joka vuorolla.

en: When an unused tile becomes polluted, there is the temptation to avoid the effort of cleaning it; but the spread of pollution has far more terrible results than the immediate economic impact -- every polluted tile increases the chance of global warming. Each time global warming advances, the entire world loses coastal land to jungles and swamps, and inland tiles are lost to desert. This tends to devastate cities and leads to global impoverishment.
fi: Kun käyttämätön ruutu saastuu, on viettelevää välttyä sen puhdistamiseen vaadittavalta ponnistukselta. Saastumisen leviämisellä on kutenkin vielä kauheammat seuraukset: jokainen saastunut ruutu lisää maailmanlaajuisen ilmastonlämpenemisen riskiä. Joka kerta kun ilmastonmuutos voimistuu, kaikkialla maailmassa rannikkoseuduilla maastoa muuttuu viidakoksi ja suoksi ja sisämaassa ruudut muuttuvat aavikoksi. Tällä on taipumus autioittaa kaupunkeja ja johtaa maailmanlaajuiseen kurjistumiseen.

en: The risk of global warming is cumulative; the longer polluted tiles are left uncleaned, the higher the risk becomes, and the risk can linger for some time even after all pollution has been cleaned. If a long time passes with an elevated risk of warming, its effects will be all the more severe when it does occur.
fi: Maailmanlaajuisen ilmastonlämpenemisen riski on kumulatiivinen: mitä pidempään saastuneet ruudut jäävät siivoamatta, sitä korkemmaksi riski kohoaa ja jää koholle joksikin aikaa sen jälkeen kun kaikki saaste onkin jo siivottu. Mitä kauemmin ilmastonlämpenemisen riski on ollut koholla, sitä vakavempia seuraukset ovat sen tapahtuessa.

en: Minor Tribe Village
fi: Pieni heimokylä

en: Villages (also called "huts") are primitive communities spread across the world at the beginning of the game. Any land unit can enter a village, making the village disappear and deliver a random response. If the village proves hostile, it could produce barbarians or the unit entering may simply be destroyed. If they are friendly, the player could receive gold, a new technology, a military unit (occasionally a settler; and sometimes a unit that the player cannot yet create), or even a new city.
fi: Kylät (tunnetaan myös "majoina") ovat alkukantaisia yhteisöjä, joita on pelin alussa kaikkialla maailmassa. Mikä tahansa maata pitkin kulkeva yksikkö voi astua sisään kylään saaden kylän häviämään ja aiheuttaen samalla satunnaisen vaikutuksen. Jos kylä osoittautuu vihamieliseksi, se voi tuottaa barbaariyksiköitä tai siihen saapuva yksikkö voi yksinkertaisesti tuhoutua. Jos kylä on ystävällismielinen, pelaaja voi saada kultaa, uuden edistysaskeleen, sotilasyksikön (toisinaan uudisraivaajan tai yksikön jota pelaaja ei voi vielä tuottaa) tai jopa uuden kaupungin.

en: Flying units just fly over the village, leaving it untouched.
fi: Lentävät yksiköt eivät vaikuta kyliin, vaan lentävät vain niiden ylitse.

en: Fortress
fi: linnoitus

en: Fortresses improve defense for land units outside cities.
fi: Linnoitukset kohentavat maavoimien yksiköiden puolustuskykyä kaupunkien ulkopuolella.

en: Diplomatic units get a 25% defense bonus in diplomatic fights.
fi: Diplomaattiyksiköt saavat 25% puolustusedun diplomaattisissa taisteluissa.

en: Roads allow your land units to move more quickly, and on some terrain, also provide a trade bonus.
fi: Tiet mahdollistavat maayksiköille nopeamman etenemisen ja joillakin maastotyypeillä ne myös antavat kauppabonuksen.

en: Building roads on river tiles requires knowledge of Bridge Building. City center tiles automatically get roads, and are an exception to this requirement.
fi: Teiden rakentamiseksi jokiruutuihin pelaajan täytyy tuntea sillanrakennus. Kaupungin keskusruudut saavat aina tiet automaattisesti, jopa silloin kun sillanrakennusta ei tunneta.

en: Railroad
fi: rautatie

en: Once you learn the Railroad technology, you may upgrade your roads to railroads. Units expend no movement points when moving along a railroad; you may ride a railroad indefinitely. (As may your enemies!)
fi: Keksittyäsi rautatie-teknologian, voit rakentaa teittesi päälle rautatiet. Rautatietä pitkin kulkevat yksiköt eivät kuluta lainkaan liikepisteitä. Voit ajella junalla loputtomiin. (Kuten myös vihollisesi!)

en: A railroad also increases by half (rounding down) all kinds of resources produced by a tile. A tile whose road is upgraded to a railroad retains any trade bonus from the road as well.
fi: Rautatie lisää kaikkea ruudun tuottoa 50% (alas pyöristäen). Kun rautatie rakennetaan tavallisen tien päälle, myös tien mahdollisesti tarjoamat kauppabonukset säilyvät.

en: A grassland tile may have a River on it.
fi: Ruohomaaruudulla voi olla joki.

en: Roads and railroads can only be built on River tiles if your civilization has learned Bridge Building technology.
fi: Teitä ja rautateitä voidaan rakentaa jokiruutujen yli vain jos sivilisaatiosi on oppinut sillanrakennustaidon.

en: Cities built on or next to rivers are at risk of flooding, which will cause a loss of population and stored food. City Walls eliminate this risk.
fi: Joelle tai sen viereen rakennetulla kaupungilla on vaara jäädä ruokavarastot tuhoavan ja väestöä vähentävän tulvan jalkoihin. Kaupunginmuuri ehkäisee tämänvaaran.

en: ?animals:Game
fi: riistaa

en: Coal
fi: hiiltä

en: Fish
fi: kalaa

en: Gems
fi: jalokiviä

en: Horses
fi: hevosia

en: Oasis
fi: keidas

en: Oil
fi: öljyä

en: Resources
fi: luonnonvaroja

en: Seals
fi: hylkeitä

en: TradeRoute
fi: Kauppareitin perustaja

en: Can establish trade routes (must travel to target city).
fi: Voi luoda kauppareittejä (matkustamalla kohdekaupunkiin).

en: HelpWonder
fi: Ihmeenrakentaja

en: AddToCity
fi: Lisää kaupunkiin

en: Nuclear
fi: Ydinohjus

en: Cant_Fortify
fi: Linnoittautumiskyvytön

en: OneAttack
fi: Kertahyökkäävä

en: NoVeteran
fi: EiKonkariksi

en: Missile
fi: Ohjus

en: CanPillage
fi: Turmeleva

en: CanFortify
fi: Linnoittautuva

en: Gets a 50% defensive bonus while in cities.
fi: Saa 50% puolustusedun kaupungissa ollessaan.

en: HutNothing
fi: MökistäVälittämätön

en: green
fi: kokematon

en: veteran
fi: konkari

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Land
fi: maavoimien

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Sea
fi: merivoimien

en: Can launch attack from non-native tiles.
fi: · Voi hyökätä maastosta, jossa ei itsenäisesti pystyisi olemaan.

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Air
fi: ilmavoimien

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Missile
fi: ohjusjoukkojen

en: Settlers
fi: Uudisraivaajaryhmä

en: Settlers are one of the key units in the game, as they are your main means of founding new cities, and can also improve terrain; see the help on Terrain and Terrain Alterations.
fi: Uudisasukkaat ovat yksi pelin avainyksiköistä koska he ovat yleisin tapa saada uusia kaupunkeja perustettua, ja sen lisäksi he voivat parantaa ruutuja. Katso ohjen kohta "Maasto" ja "Maastonmuokkaukset".

en: Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Settler can die if its supporting city runs out of food. Settlers in a Republic or Democracy require twice as much food per turn.
fi: Uudisraivaajien ylläpito vaatii sekä ruokaa että tuotantoa. Uudisraivaaja saattaa menehtyä jos sitä ylläpitävän kaupungin ruokavarastot tyhjenevät. Uudisraivaajat vaativat kaksinkertaisen määrän ruokaa Tasavallassa ja Demokratiassa.

en: Militia
fi: Nostoväki

en: This unit may be built from the start of the game.  It is the weakest offensive unit.
fi: Näitä yksiköitä voi valmistaa heti pelin alussa. Se on kaikkein heikoin sotilasyksikkö.

en: Phalanx
fi: Falangi

en: The Phalanx is armored infantry, suitable for defending your cities.
fi: Falangi on kaupunkiesi puolustamiseen soveltuvaa, kilvin ja keihäin varustettua, säännöllistä muodostelmaa noudattavaa jalkaväkeä.

en: Legion
fi: Legioona

en: Legions are heavily armed and well disciplined infantry units with an excellent offensive value.
fi: Legioonalaiset ovat raskaasti aseistettua ja kurinalaista jalkaväkeä, joiden hyökkäysteho on erinomainen.

en: Musketeers
fi: Muskettijoukkue

en: Musketeers are infantry equipped with early firearms and replace Phalanx as the preferred city defender.
fi: Muskettijoukkue on jalkaväkeä, joka on varustettu varhaisilla tuliaseilla. Ne korvaavat falangin suositeltuna kaupunginpuolustajana.

en: Riflemen
fi: Kiväärijoukkue

en: Riflemen are World War-era infantry, very good at defending your cities.
fi: Kiväärijoukkue on maailmansotien aikaista jalkaväkeä, omiaan puolustamaan kaupunkejasi.

en: Mech. Inf.
fi: Panssarijalkaväki

en: Mechanized Infantry; this unit has the strongest defense strength of any land unit, but is only available near the end of the technology tree.
fi: Moottoroidun panssarijalkaväen puolustuskyky on maavoimien suurin, mutta se on käytettävissä vasta aivan pelin loppuvaiheessa.

en: Cavalry
fi: Ratsuväki

en: Cavalry are mounted warriors and an early shock-troop that can penetrate deep into enemy territory.
fi: Ratsuväki koostuu ratsain liikuvista sotureista. Murrettuaan vihollisen vastarinnan se voi edetä nopeasti syvälle vihollisen selustaan.

en: Chariot
fi: Sotavaunu

en: Chariots are horse-pulled war wagons, stronger but more expensive than Cavalry.
fi: Hevosten vetämät Sotavaunut ovat tavallista Ratsuväkeä vahvempia mutta myös kalliimpia.

en: Knights
fi: Ritarikaarti

en: Knights are mounted and heavily armored warriors.
fi: Ritarit ovat raskaasti haarniskoituja ja ratsain liikkuvia sotureita.

en: Armor
fi: Panssarivaunu

en: Armors are motorized war wagons that are faster, stronger, and can take more damage than any mounted unit.
fi: Panssarivaunut ovat moottoroituja sotavaunuja jotka ovat nopeampia, vahvempia ja paremmin räimimistä sietäviä kuin mikä tahansa yhden hevosvoiman ratsuyksikkö.

en: Catapult
fi: Katapultti

en: Catapults are large rock-throwing machines of war. They are very strong attackers but equally weak defenders and will need an escort to be effective.
fi: Katapultit ovat suuria kiviä heittäviä sotakoneita. Ne ovat vahvoja hyökkääjiä mutta toivottomia puolustajia ja tarvitsevat siksi saattojoukkoja toimiakseen tehokkaasti.

en: Cannon
fi: Kanuuna

en: Cannons are large firearms that can fire heavy projectiles over long distances. They are very strong attackers but equally weak defenders and will need an escort to be effective.
fi: Kanuunat ovat suuria tykkejä jotka voivat ampua painavia ammuksia kauas. Ne ovat erinomaisien vahvoja hyökkääjiä mutta toivottomia puolustajia ja tarvitsevat siksi saattojoukkoja toimiakseen tehokkaasti.

en: Artillery
fi: Tykistö

en: The artillery is an upgraded cannon with improved defensive as well as offensive capabilities. It can shoot over city walls, ignoring their effect.
fi: Tykistö on uudistettu versio kanuunasta, sen sekä hyökkäys- että puolustuskyky on kohentunut. Se voi ampua kaupunginmuurien yli, jättäen näiden vaikutuksen puolustukseen huomiotta.

en: Fighter
fi: Hävittäjäkone

en: Fighters are your first airborne units. They can move anywhere and attack any unit.
fi: Hävittäjäkoneet ovat ilmavoimiesi ensimmäisiä yksiköitä. Ne voivat liikkua mihin tahansa ja hyökätä minkä tahansa yksikön kimppuun.

en: Bomber
fi: Pommikone

en: Bombers are specialized airborne units that may only attack ground targets, not other airborne units.
fi: Pommikoneet ovat erikoistuneita ilmavoimia, jotka voivat hyökätä vain maassa olevien kohteiden kimppuun – niistä ei ole vastusta toisille ilmassa liikkujille.

note: TRANS: unit type
en: Trireme
fi: Kaleeri

en: The Trireme is your first boat unit. It can act as a transport ship and has rudimentary offensive capabilities, but may not stray too far from the shore.
fi: Kaleeri on ensimmäinen laivayksikkösi. Se voi toimia kuljetusaluksena ja kykenee jossain määrin myös hyökkäykseen; sen sijaan se ei saa eksyä liian kauas rannikosta.

en: Sail
fi: Purjelaiva

en: The Sail replaces the Trireme and is much more reliable on the open seas.
fi: Purjelaiva korvaa kaleerin ja on sitä paljon luotettavampi avomerellä.

en: Frigate
fi: Fregatti

en: The Frigate is a highly versatile boat unit, that is both a strong offensive unit as well as a decent transport ship.
fi: Fregatti on monipuolinen alus, joka on sekä vahva hyökkääjä että kelvollinen kuljetusalus.

en: Ironclad
fi: Panssarilaiva

en: The Ironclad is an armored ship that is much more sturdy than the Frigate but loses the latter's transport capability.
fi: Panssarilaiva on panssaroitu alus joka on paljon kestävämpi kuin fregatti, muttei kykene sen tavoin kuljettamaan yksiköitä.

en: Cruiser
fi: Risteilijä

en: The Cruiser is a strong offensive boat unit.
fi: Risteilijä on hyökkäysteholtaan vahva alus.

en: Battleship
fi: Taistelulaiva

en: The Battleship is the supreme naval unit with excellent offensive and defensive values.
fi: Taistelulaiva on ylivertainen laivaston yksikkö, jonka sekä hyökkäys- että puolustusteho ovat erinomaisia.

en: Submarine
fi: Sukellusvene

en: Traveling under the surface of the ocean, Submarines have a very high strategic value, but a weak defense if caught off guard.
fi: Merenpinnan alapuolella kulkevilla sukellusveneillä on paljon strategista arvoa, mutta ne ovat heikkoja puolustautumaan tullessaan yllätetyiksi.

en: Carrier
fi: Lentotukialus

en: The Carrier is a mobile airport.
fi: Lentotukialus on liikkuva lentokenttä.

en: TIP:  Guard Carriers with a handful of fast-moving ships and a battleship, as losing a fully-equipped Carrier is VERY painful and expensive.
fi: VIHJE: Suojele lehtotukialuksiasi taistelulaivalla ja muutamalla nopealla aluksella sillä täyteen lastatun tukialuksen menettäminen on ERITTÄIN tuskallista ja kallista.

en: Transport
fi: Rahtilaiva

en: The Transport cannot attack on its own but may defend itself when under attack.
fi: Rahtilaiva ei voi hyökätä itse, mutta voi puolustautua hyökkäystä vastaan.

en: You can build Nuclear units when you have the required advance, and the Manhattan Project wonder has been built by any player.
fi: Voit rakentaa ydinaseyksiköitä, kun olet saavuttanut tarvittavan edistysaskeleen ja kuka tahansa pelaaja on saanut Manhattan-projektin valmiiksi.

en: On impact, the blast will destroy any unit in an area 3 tiles wide (3x3 squares for rectangular grids), including friendly units. Any city within the blast area loses half its population, and land tiles within the blast area are subject to nuclear fallout, which appears as pollution and contributes to global warming.
fi: Ydinräjähdys tuhoaa kaikki yksiköt kolmenlevyisellä alueella (3×3 ruutua neliöruudukossa) ystävällismieliset yksiköt mukaanlukien. Kaupungit vaikutusalueella menettävät puolet asukasluvustaan, kaupunkien ulkopuolelle voi jäädä ydinlaskeumaa, joka ilmenee saasteena ja vaikuttaa ilmastonmuutokseen.

en: TIP 1:  Nuking the ocean will not generate fallout, and is a most effective (but expensive!!) way of getting rid of enemy ships.
fi: VIHJE 1: Ydinisku valtamereen ei aiheuta laskeumaa ja se on kaikkein tehokkain (joskin kallis) tapa päästä eroon vihollisen laivoista.

en: TIP 2:  You may be involved in a situation where you've invaded an enemy country en masse, but the enemy cities are too strong. Before using a Nuclear unit, assemble a gang of Settlers next to the city and have them ready to fix the fallout on the same turn it occurs!  This minimizes the chance of global warming.  Eco-friendly nukes!
fi: VIHJE 2: Saatat joutua tilanteeseen, jossa olet miehittänyt laajalti vihollisen maa-alueita, mutta kaupungit ovat liian vahvoja. Ennen ydinaseiskua järjestä kaupungin lähelle useita Uudisraivaajaryhmiä, jotka puhdistavat laskeuman samalla pelivuorolla kuin se syntyy! Minimoit ydintalven syntymahdollisuuden ja käytät ydinaseitasi ympäristöystävällisesti!

en: Diplomat
fi: Diplomaatti

en: A Diplomat is an official that carries your dispatches and is authorized to deal with foreign dignitaries. He may also undertake various covert operations with the intent of harming your opponents; Diplomats in your own cities defend them against such actions.
fi: Diplomaatti on virkailija, joka kuljettaa viestejäsi ja jolla on valtuus toimia ulkomaisten arvohenkilöiden kanssa. Hän voi myös suorittaa erilaisia peiteoperaatioita, joiden tavoitteena on vastustajiesi vahingoittaminen. Omissa kaupungeissasi diplomaatit antavat suojaa peiteoperaatioita vastaan.

en: Many covert actions may be attempted even in peacetime, but the more aggressive actions will be discovered and cause diplomatic incidents, which can allow Republics and Democracies to break treaties.
fi: Monia peiteoperaatioita on mahdollista koettaa rauhanaikana, mutta vihamielisimmät operaatiot voivat paljastua ja aiheuttaa diplomaattisen selkkauksen, minkä seurauksena myös Tasavallat ja Demokratiat voivat purkaa niitä sitovat sopimukset.

en: If a foreign unit is alone on a tile, you may attempt to bribe it with your Diplomat. By paying a sum of gold the unit will immediately become yours; the exact sum depends on the status of the unit and that of the civilization owning it. However, units belonging to Democratic governments cannot be bribed. Bribery when not at war will cause a diplomatic incident.
fi: Jos vihollisyksikkö on yksin ruudulla, voit yrittää lahjoa sen diplomaatillasi. Maksamalla tietyn määrän kultaa, yksikkö siirtyy välittömästi sinulle; tarvittava määrä riippuu yksikön ja sen omistavan kansakunnan tilasta. Demokraattisten kansakuntien yksiköitä ei voi kuitenkaan lahjoa. Lahjonta rauhan aikana aiheuttaa diplomaatisen selkkauksen.

en: Diplomats can also perform a number of actions in another player's city, although each Diplomat may attempt only one action. Most of these actions have a chance of failure. Also, any enemy Diplomats or Spies in the city will oppose hostile actions; in this case, either your unit or the defending unit will die. If the defending unit dies, you lose one movement point and may try again.
fi: Diplomaatit voivat myös toimia eri tavoin toisen pelaajan kaupungissa, vaikkakin kukin diplomaatti voi yrittää vain yhtä tointa. Useimmat näistä toimintatavoista voivat epäonnistua. Kaupungissa olevat vihollisen Diplomaatit ja Vakoojat voivat yrittää torjua vihamielisiä toimia, jolloin joko oma tai vihollisen yksikkö tuhoutuu. Jos puolustava yksikkö tuhoutuu, menetät yhden liikepisteen ja voit yrittää uudelleen.

en: The actions available to Diplomats in a city are:
fi: Diplomaatille mahdolliset toimet kaupungissa ovat:

en:  - "Establish Embassy": This action always succeeds, and gives permanent contact with the city's owner, as well as intelligence on their tax rates and technology.
fi:  – "Perusta lähetystö": tämä toimi onnistuu aina, se luo pysyvän yhteyden kaupunkia hallussa pitävään kansakuntaan ja tarjoaa lisäksi tiedustelutietoa veroasteista ja teknologioista.

en:  - "Investigate City": Your unit attempts to report detailed information about the city: its status, what buildings and units are within, and what it is currently producing.
fi:  – "Tutki kaupunkia": yksikkösi yrittää saada yksityskohtaista tietoa kaupungista: kaupungin tila, rakennukset ja paikalla olevat yksiköt sekä nykyinen tuotantohanke.

en:  - "Sabotage City": Your unit attempts either to disrupt all the city's work so far towards its current project, or to destroy an existing building in the city, at random. Once built, Palaces and Wonders cannot be sabotaged, and attempts to sabotage City Walls or any building in a capital each halve the chance of success. Sabotage may only be attempted when openly at war.
fi:  – "Sabotoi": yksikkösi pyrkii satunnaisest joko saamaan kaupungin nykyisen rakennushankkeen sekaisin ja alkupisteeseensä tai tuhoamaan valmiin rakennuksen. Valmistuneita ihmeitä tai palatsia ei voi sabotoida, yritykset sabotoida kaupungin muureja tai muitakin rakennuksia pääkaupungissa puolittavat kumpikin onnistumistodennäköisyyden. Sabotaasi on mahdollista vain kun osapuolet ovat avoimesti sodassa keskenään.

en:  - "Steal Technology": Your unit attempts to learn the secrets of a random technology known to the city's owner but not to you. Technology may only be stolen once from a given enemy city by Diplomats. This action may be attempted even when not at war, but will cause a diplomatic incident.
fi:  – "Varasta teknologiaa": yksikkösi yrittää oppia jonkun teknologian jonka kaupungin haltija omistaa mutta sinä et. Diplomaatit voivat varastaa teknologian kustakin kaupungista vain kerran. Teknologiavarkautta voidaan yrittää muutenkin kuin sodan aikana, mutta se aiheuttaa diplomaattisen selkkauksen.

en:  - "Incite a Revolt": In return for gold a foreign city will change allegiance and join your empire, bringing along all nearby units that call it home, but reducing its size by 1. Units in other cities remain in the enemy's control, but units outside cities are lost to both players. The exact sum depends on the status of the city and that of the civilization that owns it. It is not possible to incite a rebellion in a capital, or in any city governed by a democracy. Incitement may be attempted in peacetime, but will cause a diplomatic incident.
fi:  – "Lietso kapinaa": Ulkomainen kaupunki vaihtaa alamaisuuttaan ja liittyy valtakuntaasi. Mukana tulevat kaikki lähettyvillä olevat yksiköt, joiden kotikaupunki se on. Kaupungin koko pienenee yhdellä. Muissa kaupungeissa olevat yksiköt jäävät vihollisen hallintaan, kaupunkien ulkopuolella olevat yksiköt häviävät. Tarvittava summa riippuu kaupungin ja sitä hallitsevan kansakunnan tilasta. Pääkaupungissa ei voi lietsoa kapinaa eikä missään demokratialle kuuluvassa kaupungissa. Kapinan lietsontaa voi yrittää rauhan aikana, mutta se aiheuttaa diplomaattisen selkkauksen.

en: In some game strategies, hordes of Diplomats can be used to wreak havoc on the enemy.  Little wonder that Diplomats are often viewed with suspicion and fear!
fi: Joissakin pelistrategioissa diplomaattilaumoja käytetään tekemään tuhojaan vihollisen keskuudessa. Eipä ihme että diplomaatit usein herättävät epäilystä ja pelkoa!

en: Caravan
fi: Karavaani

en: A Caravan carries goods or material for trading with distant cities and foreign countries, or to help build wonders in your cities.
fi: Karavaani toimittaa tuotteita tai raaka-aineita kaukaisiin kaupunkeihin ja vieraille maille myytäviksi tai käytettäväksi ihmeen rakennusaineina omissa kaupungeissasi.

en: Caravans can establish trade routes with your own cities or those of other nations (even enemies) by traveling to them. A route's ongoing revenue is doubled if the two cities involved are on different continents, and doubled again if the cities are from different civilizations. This last condition means the net benefit to your civilization of a trade route is the same regardless of whether you own both cities or only one of them; if you only own one city, trade in each city is doubled, but you only get the benefit from one end of the route. Each city can support a maximum of three trade routes.
fi: Karavaanit voivat muodostaa jatkuvia kauppareittejä jotka hyödyttävät yhtäläisesti molempia kaupunkeja tuottamalla niissä kauppapisteitä joka vuoro. Kauppareitin tuotto kaksinkertaistuu jos kaupungit ovat eri mantereilla ja kaksinkertaistuu edelleen, jos kaupungit kuuluvat eri sivilisaatioihin. Tämä viimeinen ehto tarkoittaa sitä, että hyödyt kauppareitistä yhtä paljon riippumatta siitä, omistatko sen molemmat päätepisteet vai vain toisen niistä: jos omistat vain yhden kaupungeista, saat vain sen tuoton mutta sen tuotto on kaksinkertainen. Kukin kaupunki voi olla kolmen kauppareitin päätepiste.

en: Every Caravan that is used to build a wonder will add 50 shields towards the production of the wonder.
fi: Jokainen ihmeen rakentamiseen käytettävä Karavaani edistää ihmeen valmistumista 50:llä yksiköllä.

en: TIP:  You can stockpile a stack of Caravans in advance and bring them all into a city where you have started to build a wonder, and finish it in only one turn!
fi: VIHJE: Voit varastoida karavaaneja etukäteen ja tuoda ne sitten kaikki kaupunkiin, johon olet alkanut rakentaa ihmettä. Näin voit saada ihmeen valmiiksi yhden vuoron aikana!

en: Barbarian Leader
fi: Barbaarijohtaja

en: One Barbarian Leader appears every time there is a barbarian uprising somewhere in the world.
fi: Barbaarijohtaja ilmaantuu aina, kun maailman jossakin kolkassa barbaarit lähtevät sotajalalle.

en: When a Barbarian Leader is killed on a tile without any defending units, the ransom is paid, but only to land units. Usually the ransom is 100 gold, but can be less if the barbarian has less money.
fi: Kun barbaarijohtaja siepataan ruudulta, jolla ei ole lainkaan puolustavia yksiköitä, ja hyökkäjä on maavoimien yksikkö, maksetaan hänestä lunnaat. Lunnaat ovat yleensä 100 kultaa, mutta summa voi olla vähäisempi mikäli barbaaripelaajalla ei ole riittävästi rahaa.

note: TRANS: Plant _Nuclear Device (3% chance of success).
en: Plant %sNuclear Device%s
fi: %sPiiluta ydinlataus%s

note: TRANS: _Sabotage Enemy Unit (3% chance of success).
en: %sSabotage Enemy Unit%s
fi: %sSabotoi vihollisen yksikkö%s

note: TRANS: _Sabotage City Escape (3% chance of success).
en: %sSabotage City Escape%s
fi: %sSabotoi kaupunkia ja pakene%s

note: TRANS: Industrial _Sabotage (3% chance of success).
en: Industrial %sSabotage%s
fi: %sSabotoi kohdennetusti%s

note: TRANS: Industrial _Sabotage Production (3% chance of success).
en: Industrial %sSabotage Production%s
fi: %sSabotoi tuotantoa%s

note: TRANS: Indus_trial Espionage (3% chance of success).
en: Indus%strial Espionage%s
fi: %sTeollisuusvakoilu%s

note: TRANS: _Paradrop to Contested Landing (100% chance of success).
en: %sParadrop to Contested Landing%s
fi: %sLaskuvarjohyppy valloittaen%s

en: Allows a city to produce veteran air units (including helicopters and missiles). Also, damaged air units (again, including helicopters) which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
fi: Kaupunki tuottaa hyvin harjoitelleita ja valmiiksi ylennettyjä yksiköitä ilmavoimiin (mukaanlukien helikopterit ja ohjukset). Vahingoittuneet ilmavoimien yksiköt (mukaanlukien helikopterit), jotka viipyvät kaupungissa täyden vuoron liikkumatta korjataan täydellisesti.

en: Two cities with Airports can airlift one unit per turn.  Airlifting instantly transports the unit from one city to another and will use all of the unit's movement points.  A unit must have some movement points left to be airlifted.
fi: Kahden kaupungin välille voidaan muodostaa ilmasilta, mikäli molemmissa on lentoasema. Ilmasiltaa pitkin voidaan siirtää yksi yksikkö vuoron aikana. Siirrettävä yksikkö menettää kaikki liikepisteensä. Yksiköllä on oltava liikepisteitä jäljellä voidakseen tulla siirretyksi.

en: Allows a city to grow larger than size 8.  A Sewer System is also required for a city to grow larger than size 12.
fi: Sallii kaupungin kasvaa kokoa 8 suuremmaksi. Jotta kaupunki voisi kasvaa kokoa 12 suuremmaksi tarvitaan lisäksi viemäriverkosto.

en: With a Barracks, each new land unit built in a city will automatically have Veteran status, which means that its attack and defense strengths are increased by 50%.
fi: Jokainen uusi maavoimien yksikkö, joka kootaan kaupungissa, jossa on Kasarmi, on automaattisesti konkari, eli sen hyökkäys- ja puolustuskyky lisääntyy 50%.

en: Also, damaged land units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
fi: Vahingoittuneet maayksiköt, jotka viipyvät kaupungissa kokonaisen pelivuoron liikkumatta, paranevat kokonaan.

en: A Cathedral makes 3 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city; however, it does not affect citizens made unhappy by military activity.  The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content.  The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
fi: Tuomiokirkko muuttaa kolme tyytymätöntä kaupungin asukasta rauhallisiksi, mikä helpottaa merkittävästi järjestyksenpitoa; se ei kuitenkaan vaikuta sotatoimista johtuvaan tyytymättömyyteen. Teologian keksiminen lisää tuomiokirkon vaikutusta vielä yhdellä asukkaalla. Kommunismin keksiminen vähentää tehoa yhden rauhoitetun asukkaan verran.

en: City Walls make it easier to defend a city.  They triple the defense strength of units within the city against land and helicopter units.  They are ineffective against airborne and sea units as well as Howitzers.  City Walls also prevent the loss of population which occurs when a defending unit is destroyed by a land unit.
fi: Kaupunginmuuri helpottaa kaupungin puolustusta. Se kolminkertaistaa kaupungissa olevien yksiköiden puolustuskyvyn maajoukkoja ja helikoptereita vastaan. Sillä ei ole vaikutusta puolustautumiseen ilmasta tai mereltä tulevaa iskua tai Haupitseja vastaan. Muuri suojaa kaupungin asukkaita jos hyökkäävät maajoukot tuhoavat puolustavan yksikön, eikä kaupungin väkiluku vähene.

en: Coastal Defense
fi: Rannikkopuolustus

en: Increases the defense strength of units within a city by a factor of 2 when defending against bombardments from enemy ships.
fi: Kaksinkertaistaa kaupungissa olevien yksiköiden puolustuskyvyn vihollisen laivoja vastaan.

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  (Four after the discovery of Electronics.)  However, it does not affect citizens made unhappy by military activity.
fi: Viihdyttää kaupungin asukkaita, tehden kolme tyytymätöntä asukasta rauhalliseksi. (Neljä sen jälkeen, kun elektroniikka on keksitty.) Ei kuitenkaan vaikuta tyytymättömyyteen, joka johtuu sotatoimista.

en: Reduces the corruption and waste in a city by 50%, and makes the revolt cost of the city 4 times bigger. (These effects are redundant in your capital city.)
fi: Vähentää korruptiota ja tuotantohävikkiä kaupungissa 50% ja nelinkertaistaa kapinan hinnan kaupungissa. (Nämä vaikutukset ovat turhia pääkaupungissa.)

en: Under a Democracy, a Courthouse also makes 1 unhappy citizen content (unless that citizen is unhappy about military activity).
fi: Demokratiassa käräjätalo myös tekee yhden tyytymättömän asukkaan tyytyväiseksi, paitsi jos asukkaan tyytymättömyys johtuu sotatoimista.

en: Harbor
fi: Kalastussatama

en: Gives one extra food resource on all Oceanic tiles. The city needs to be coastal to build this improvement.
fi: Ruuantuotanto lisääntyy yhdellä kaikissa meriruuduissa. Tämä parannus voidaan rakentaa vain rannikkokaupunkeihin.

en: A city can only have one Power Plant, Hydro Plant, Nuclear Plant, or Solar Plant.  A city can only build a Hydro Plant if it is next to (or on) a River tile.
fi: Kaupungissa voi olla vain yksi voimalaitos: vesi-, hiili-, aurinko- tai ydinvoimala. Kaupunkiin voi rakentaa vesivoimalan vain jos se on joen vieressä (tai samalla ruudulla).

en: Together with a Factory, a Manufacturing Plant increases the shield production in a city by 100%. A Manufacturing Plant on its own increases shield production by 50%.
fi: Yhdessä Tehtaan kanssa Teollisuuskompleksi lisää kaupungin tuotantoa 100%. Teollisuuskompleksi yksinään lisää tuotantoa 50%.

en: A city can only have one Power Plant, Hydro Plant, Nuclear Plant, or Solar Plant.
fi: Kaupungissa voi olla vain yksi voimalaitos: vesi-, hiili-, aurinko- tai ydinvoimala.

en: Offshore Platform
fi: Porauslautta

en: Adds 1 extra shield resource on all Oceanic tiles worked by a city.  The city needs to be coastal to build this improvement.
fi: Kaikkien kaupungin työstämien meriruutujen tuotanto lisääntyy yhdellä. Parannus voidaan rakentaa vain rannikkokaupunkeihin.

en: Makes a city the capital and the center of your government. Corruption and waste in other cities is related to how far away from the capital they are, except when the government is Democracy or Communism. On top of this, corruption and waste in your capital itself is half of what it would otherwise be (as if it had a Courthouse).
fi: Tekee kaupungista valtakuntasi pääkaupungin ja hallinnon keskuksen. Korruption ja tuotantohävikin määrä muissa kaupungeissa riippuu niiden etäisyydestä pääkaupungista, poikkeuksena Demokratia ja Kommunismi. Tämän lisäksi korruptio ja tuotantohävikki itse pääkaupungissa on vain puolet siitä mitä se muuten olisi, vastaten tavallista kaupunkia jossa on käräjätalo.

en: The cost to enemy Diplomats and Spies of inciting a revolt in a city also depends upon the city's distance from the capital (under all forms of government). Your capital city itself cannot be incited to revolt, and enjoys a bonus when enemy agents try to evade your own agents stationed in the city, or sabotage your buildings.
fi: Kaikissa valtiomuodoissa hinta jonka vihollisdiplomaatit ja -vakoojat joutuvat maksamaan kapinaan yllyttämisestä, riippuu myös etäisyydestä pääkaupungista. Pääkaupunkia ei voi yllyttää kapinaan, ja se on vahvempi puolustamaan kaupungissaan olevia agentteja ja rakennuksia vihollisagenteilta.

en: Police Station
fi: Poliisiasema

en: Reduces the unhappiness caused by aggressively deployed military units owned by the city by 2 under Democracy and 1 under Republic -- in other words, it neutralizes the unhappiness caused by a single military unit. This improvement has no effect under other governments.
fi: Vähentää kaupungin aggressiivisesti sijoitetuista sotilasyksiköistä johtuvaa tyytymättömyyttä kahdella Demokratiassa ja yhdellä Tasavallassa, eli molemmissa tapauksissa neutraloi yhden sotilasyksikön aiheuttaman tyytymättömyyden. Ei vaikutusta muissa valtiomuodoissa.

en: Port Facility
fi: Sotasatama

en: Allows a city to build veteran sea units.  Also, damaged sea units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
fi: Kaupunki voi tuottaa konkareita merivoimiin. Vahingoittuneet merivoimien yksiköt, jotka viipyvät kaupungissa täyden vuoron liikkumatta korjataan täydellisesti.

en: Research Lab
fi: Tutkimuslaitos

en: Together with a Library, a Research Lab increases the science production of a city by 100%. Together with a Library and a University, a Research Lab increases the science production of a city by 150%.
fi: Tutkimuslaitos lisää yhdessä Kirjaston kanssa tutkimuspanosta kaupungissa 100%. Tutkimuslaitos yhdessä Kirjaston ja Yliopiston kanssa lisää tutkimuspanosta 150%.

en: SAM Battery
fi: Ilmatorjuntaohjuspatteri

en: Doubles the defense of all units inside the city when attacked by aircraft (not including helicopters or missiles).
fi: Kaksinkertaistaa kaikkien kaupungissa olevien yksiköiden puolustuskyvyn ilmaiskuja vastaan. Ei tehoa helikoptereita tai ohjuksia vastaan.

en: Protects a city and its environs (up to 2 tiles away) from attacks by other nations' Nuclear units. A Nuclear unit not owned by you or a teammate which attacks a city with SDI Defense, or attacks a unit (or is deliberately exploded) within range, is shot down and simply has no effect. Also, doubles defense for units in the city against non-nuclear missiles.
fi: Suojelee kaupunkia ja sen ympäristöä (aina 2 ruudun päähän) muiden pelaajien ydiniskuilta. Kaupunkia tai sen ympäristössä olevaa yksikköä vastaan hyökkäävä (tai muuten vain ympäristössä laukaistu) ydinaseyksikkö ammutaan alas eikä sillä ole mitään vaikutusta. Tämä ei estä omien tai joukkuetovereidesi ydinaseiden käyttöä. Lisäksi kaksinkertaistaa puolustuskyvyn tavanomaisia ohjuksia vastaan.

en: Sewer System
fi: Viemäriverkosto

en: Allows a city to grow larger than size 12.  An Aqueduct is first required for a city to grow larger than size 8.
fi: Sallii kaupungin kasvaa kokoa 12 suuremmaksi. Ensin tosin tarvitaan vesijohtoverkosto, jotta kaupunki voisi kasvaa kokoa 8 suuremmaksi.

en: Solar Plant
fi: Aurinkovoimala

en: Eliminates all pollution generated by production in a city. It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Solar Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Solar Plant together give a 150% production bonus.
fi: Poistaa täysin kaupungin tuotannon saastepäästöt. Lisää myös kaupungissa olevan tehtaan tai teollisuuskompleksin tuotantoa: Tehdas ja aurinkovoimala yhdessä kaksinkertaistavat tuotannon; tehdas, teollisuuskompleksi ja aurinkovoimala yhdessä lisäävät tuotantoa 150%.

en: Stock Exchange
fi: Pörssi

en: Together with a Bank, a Stock Exchange boosts tax and luxury production in a city by 50%. Together with a Marketplace and a Bank, a Stock Exchange boosts tax and luxury production in a city by 150%.
fi: Pörssi ja Pankki yhdessä lisäävät verojen ja luksuksen tuottoa kaupungissa 50%. Torin ja Pankin kanssa Pörssi lisää luksuksen ja verojen tuottoja kaupungissa 150%.

en: Super Highways
fi: Moottoritie

en: Increases trade resources by 50% on all tiles with roads or railroads.
fi: Lisää kaupparesursseja 50% kaikissa ruuduissa joissa on tie tai rautatie.

en: Supermarket
fi: Supermarketti

en: Increases the food resources by 50% on each farmland tile which is being used around the city.  Farmland tiles are those which have been irrigated a second time.
fi: Lisää ruuan tuotantoa 50% kaikilla kaupunkia ympäröivillä käytössä olevilla peltomailla. Kasteltu maa muuttuu peltomaaksi, kun siihen kaivetaan kasteluverkosto toistamiseen.

en: Makes one unhappy citizen content. The Mysticism advance doubles this effect, as does Oracle wonder. With both Mysticism and the Oracle, 4 citizens are made content. Does not affect citizens made unhappy by military activity.
fi: Muuttaa yhden tyytymättömän asukkaan rauhalliseksi. Edistysaskel mystiikka kaksinkertaistaa tämän vaikutuksen, kuten myös ihme Delfoin oraakkeli. Mystiikan ja Delfoin oraakkelin kanssa neljä asukasta muuttuu tyytyväiseksi. Vaikutus ei ulotu asukkaisiin, joiden tyytymättömyys johtuu sotatoimista.

en: The entire map becomes permanently visible to the player who owns it -- the player always has up-to-date knowledge of all terrain and cities (but not units) despite fog-of-war. It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
fi: Apollo-ohjelman omistava pelaaja näkee koko maailman kartan – pysyvästi. Hän saa aina ajantasaisen tiedon kaikenlaisesta maastosta ja kaupungeista, ei kuitenkaan yksiköistä, näkyvyysrajoista huolimatta. Kaikki pelaajat voivat alkaa rakentaa avaruusalusta (jos heidän teknologiatasonsa siihen riittää).

en: A.Smith's Trading Co.
fi: A. Smithin kauppakomppania

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all cities.
fi: Adam Smithin kauppakomppanian omistavalle pelaajalle kaikkien perusparannusten, joiden normaali ylläpitokustannus on 1, ylläpito on ilmaista. Koskee pelaajan kaikkia kaupunkeja.

en: Eiffel Tower
fi: Eiffel-torni

en: Your reputation and goodwill among other nations is recovered four times as fast.
fi: Maineesi muiden kansojen keskuudessa ja näiden hyväntahtoisuus palautuu neljä kertaa tavallista nopeammin.

en: Makes one content citizen happy in every city. Makes two extra content citizens happy in the city containing the Hanging Gardens (that is, a total of 3). In the unlikely event where there are no content citizens to get the effect of Hanging Gardens, the wonder applies to unhappy citizens (including those unhappy about military activity), making each content then happy.
fi: Yksi rauhallinen asukas joka kaupungissa tulee onnelliseksi. Siinä kaupungissa, johon Riippuvat puutarhat rakennetaan, vielä kaksi ylimääräistä rauhallista asukasta tulee onnelliseksi (siis yhteensä kolme asukasta). Jos kaupungissa ei sattumalta ole rauhallisia asukkaita, vaikutus muuttaa tyytymättömiä asukkaita rauhallisiksi ja sen jälkeen onnellisiksi. (Vaikutus ulottuu myös sotatoimista tyytymättömiin asukkaisiin.)

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
fi: Toimii aivan kuin sinulla olisi vesivoimala joka kaupungissa (vähentää saastumista ja lisää tehtaiden ja teollisuuskompleksien tehoa).

en: Makes two unhappy citizens content in every city (including citizens unhappy about military activity).
fi: Muuttaa kaksi tyytymätöntä asukasta rauhalliseksi joka kaupungissa, jossa on Temppeli. Tämä koskee myös sotatoimiin tyytymättömiä asukkaita.

en: King Richard's Crusade
fi: Ristiretki

en: Adds one extra shield resource on every tile around the city where it is built.
fi: Lisää yhden yksikön verran tuotantoa joka ruudussa sen kaupungin ympärillä, johon ihme rakennetaan.

en: Leonardo's Workshop
fi: Leonardon työpaja

en: Upgrades one obsolete unit per game turn.
fi: Nykyaikaistaa yhden vanhentuneen yksikön joka pelivuorolla.

en: Gives all your sea units 1 additional movement point. Makes all your new military sea units veterans (for all cities).
fi: Antaa kaikille merivoimien yksiköille yhden ylimääräisen liikepisteen. Kaikista uusista merivoimien yksiköistä (kaikissa kaupungeissa) tulee konkareita.

en: Gives all sea units 2 additional movement points.
fi: Kaikki merivoimien yksiköt saavat 2 ylimääräistä liikepistettä.

en: Marco Polo's Embassy
fi: Marco Polon lähetystö

en: The player who owns it gets an embassy with all players.
fi: Tämän rakentanut pelaaja saa lähetystön kaikkien muiden pelaajien kaupunkeihin.

en: Counts as having a Cathedral in each of your cities.  This makes 3 unhappy citizens content in each city; however, it does not affect citizens made unhappy by military activity.  The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content.  The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
fi: Lasketaan tuomiokirkoksi jokaisessa kaupungissasi. Ihme muuttaa siis 3 tyytymätöntä kansalaista rauhallisiksi joka kaupungissa; vaikutus ei kuitenkaan ulotu sotatoimien takia tyytymättömiin asukkaisiin. Teologian keksiminen lisää katedraalin vaikutusta yhdellä, kun taas kommunismin keksiminen vähentää katedraalin vaikutusta yhdellä, jolloin yksi tyytymätön asukas vähemmän muuttuu rauhalliseksi.

en: Counts as having a Granary in every city.
fi: Lasketaan Viljasiiloksi kaikissa kaupungeissa.

en: Boosts science production in each city with a Library by 50%.  (Counts as having a Research Lab in all of your cities.)
fi: Lisää tutkimuspanosta 50% kaikissa niissä kaupungeissa, joissa on kirjasto (Kuin olisi tutkimuslaitos kaikissa kaupungeissasi).

en: Statue of Liberty
fi: Vapaudenpatsas

en: Sun Tzu's War Academy
fi: Sun Tzun sotakorkeakoulu

en: All your new military land units become veterans (for all cities).  The chance of a land unit becoming a veteran after a battle increases from 50% to 100%.
fi: Kaikki uudet maavoimien yksikkösi (kaikissa kaupungeissa) ovat konkareita. Jokainen taistelusta selviävä yksikkösi muuttuu konkariksi.

en: All your units regain two extra hitpoints per turn.
fi: Yksiköidesi voimapisteiden palautumisnopeus kiihtyy kahdella pisteellä pelivuoroa kohti.

en: Counts as a Police Station in every city. (That is, for each city, it reduces the unhappiness caused by aggressively deployed military units owned by that city by 2 under Democracy and 1 under Republic -- in other words, it neutralizes the unhappiness caused by a single military unit per city. This wonder has no effect under other governments.)
fi: Lasketaan poliisiasemaksi kaikissa kaupungeissa. Toisin sanoen se vähentää joka kaupungissa tyytymättömyyttä, joka johtuu kaupungin omistamien sotavoimien aggressiivisesta käytöstä: kahdella tyytymättömällä demokratiassa, yhdellä tasavallassa. Toisin sanoen se poistaa tyytymättömyyden yhteen sotavoimien yksikköön kaupunkia kohti. Tällä ihmeellä ei ole vaikutusta muissa valtiomuodoissa.

en: Capitalization
fi: Pääoman kasvatus

en: This is not a normal improvement.  Instead, setting a city's production to Capitalization means its shield production is converted to tax output (money).
fi: Tämä ei ole normaali perusparannus. Sen sijaan kaupungin tuotanto muutetaan rahaksi muualla tapahtuvaa hyödyntämistä varten.

en: Civ2 ruleset
fi: Civ2-sääntökokoelma

en: You are playing with civ2 style rules. These are somewhat close to classic (old default) Freeciv rules, but with some additions, and without certain more recent changes.
fi: Pelaat Civ2-tyylisillä säännöillä. Nämä ovat varsin lähellä Freecivin klassisia sääntöjä (vanhoja oletussääntöjä), mutta sisältävät pieniä lisäyksiä, eikä niissä ole klassisten sääntöjen viimeisimpiä muutoksia.

en: Anarchy offers slightly less corruption and waste than Despotism, but slightly more unhappiness.
fi: Anarkiassa korruptiota ja tuotantohävikkiä esiintyy hiukan vähemmän kuin Yksinvallassa, mutta tyytymättömyys on yleisempää.

en: Despotism suffers the highest level of corruption and waste of all forms of government.
fi: Kaikista valtiomuodoista Yksinvalta kärsii pahimmasta korruptiosta ja tuotantohävikistä.

en: Monarchy suffers the same small amount of corruption and waste that the Republic does.
fi: Monarkia kärsii samasta suhteellisen vähäisestä määrästä korruptiota ja tuotantohävikkiä kuin Tasavalta.

en: Under Communism, corruption and waste does not vary by distance from the capital; all cities (including the capital) have a modest amount of corruption.
fi: Kommunismissa korruption tai tuontantohävikin määrä ei ole riippuvainen etäisyydestä pääkaupunkiin; kaikki kaupungit (myös pääkaupunki) kärsivät siitä kohtuullisessa määrin.

en: Fundamentalism
fi: Fundamentalismi

en: High Priest %s
fi: Ylipappi %s

en: High Priestess %s
fi: Ylipapitar %s

en: Fundamentalism is a form of government organized around a central set of beliefs. The beliefs, usually religious in nature, form a rigid guideline for actions and reactions of both the rulers and the people.
fi: Fundamentalismi on valtiomuoto joka on organisoitu keskeisen joukon uskomuksia ympärille. Nämä useimmiten uskonnolliset uskomukset muodostavat sekä hallitsijan että kansalaisten toimintaa säätelevän jäykän sääntöjen verkoston.

en: In a fundamentalist society, the people and the rulers are entirely devoted to their beliefs, and are usually willing to die to preserve them.
fi: Fundamentalistisessa yhteiskunnassa kansa ja sen hallitsijat ovat täysin omistautuneita uskomuksilleen ja ovat usein valmiita kuolemaan uskonsa puolesta.

en: Improvements that normally convert unhappy citizens to content citizens, produce `tithes' (gold) equivalent to the number of people they would convert, and require no maintenance.
fi: Parannukset, jotka tavallisesti rauhoittaisivat tyytymättömiä asukkaita, tuottavat 'kymmenyksinä' yhden kullan jokaista asukasta kohden jonka ne normaalisti rauhoittaisivat (eivätkä vaadi kultaa ylläpitoon).

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption or waste during Democracy, but citizens become very upset during wars.
fi: Demokratiassa kansalaiset hallitsevat suoraan äänestämällä käsiteltävistä asioista. Demokratia tarjoaa korkeimman mahdollisen kaupan tason, mutta myös suurimman tyytymättömyyden uhkan. Demokratiassa ei ole korruptiota tai tuotantohävikkiä, mutta sotiminen korpeaa kansalaisia huomattavassa määrin.

en: Reverend %s
fi: Pastori %s

en: ?female:Reverend %s
fi: Pastori %s

en: Carthaginian
fi: karthagolaisten

en: ?plural:Carthaginians
fi: karthagolaiset

en: The Carthaginians, descendants of Phoenician traders, ran a naval empire in the Mediterranean from the 5th to 2nd centuries BC. Carthage was destroyed by Rome in 146 BC.
fi: Karthagolaiset olivat foinikialaisten kauppiaiden jälkeläisiä. He johtivat laivastoimperiumia Välimerellä 400-luvulta 100-luvulle eaa. Rooma hävitti Karthagon 146 eaa.

en: Celtic
fi: kelttien

en: ?plural:Celts
fi: keltit

en: The Celts were an Indo-European ethno-linguistic complex in Western Europe, probably originating from the area between the upper Rhine and upper Danube, from the Urnfield culture and the western group of the Hallstatt culture. The Celts were known as cruel and savage warriors who terrorized the ancient civilized peoples of Europe and Asia Minor. The Celts colonized much of Europe and had a large influence on the development of European civilization.
fi: Keltit olivat indoeurooppalainen etnis-kielellinen ryhmä läntisessä Euroopassa, joka todennäköisesti sai alkunsa Reinin ja Tonavan yläjuoksun alueelta. Sen pohjana lieni uurnakenttäkulttuuri ja Hallstattin kulttuurin läntinen ryhmä. Keltit tunnettiin julmina ja raakoina taistelijoina, jotka levittivät kauhua muinaisten Euroopan ja Vähä-Aasian sivistyskansojen keskuudessa. Keltit asuttivat suuren osan Eurooppaa ja heillä oli suuri vaikutus eurooppalaisen sivistyksen kehityksessä.

en: Great Warrior %s
fi: Suuri soturi %s

en: ?female:Great Warrior %s
fi: Suuri soturi %s

en: Brother %s
fi: Veli %s

en: Sister %s
fi: Sisar %s

en: High Druid %s
fi: Korkea druidi %s

en: ?female:High Druid %s
fi: Korkea druidi %s

en: Lord Protector %s
fi: Valtionhoitaja %s

en: Lady Protector %s
fi: Valtionhoitajatar %s

en: Archbishop %s
fi: Arkkipiispa %s

en: ?female:Archbishop %s
fi: Arkkipiispa %s

en: ?female:Guru %s
fi: Guru %s

en: Japanese
fi: japanilaisten

en: ?plural:Japanese
fi: japanilaiset

en: According to traditional Japanese mythology, Japan was founded in the 7th century BC by the ancestral Emperor Jimmu.
fi: Perinteisen japanilaisen mytologian mukaan Japanin perusti 600-luvulla eaa. keisari Jinmu.

en: Empress %s
fi: Keisarinna %s

en: ?female:Shogun %s
fi: Shogun %s

en: Persian
fi: persialaisten

en: ?plural:Persians
fi: persialaiset

en: The first Persian (Achaemenid) Empire lasted from 550 BC to 330 BC; the second (Sassanid) from 226 AD to 642 AD.
fi: Ensimmäinen persialainen imperiumi (akhaimenidit) vallitsi noin 550–330 eaa. ja toinen (sassanidit) 226–624 jaa.

en: %s Shah
fi: Šaahi %s

en: %s Shahbanu
fi: Šaahitar %s

en: Ayatollah %s
fi: Ajatolla %s

en: ?female:Ayatollah %s
fi: Ajatolla %s

en: Patriarch %s
fi: Patriarkka %s

en: Matriarch %s
fi: Matriarkka %s

en: Sioux
fi: siouxien

en: ?plural:Sioux
fi: siouxit

en: The Sioux was a North American nation that fought several decisive battles against the United States. It consisted of three distinct groups of tribes: the Lakota, the Dakota and the Nakota.
fi: Sioux oli pohjoisamerikkalainen kansakunta, joka taisteli useaan otteeseen Yhdysvaltoja vastaan. Kansakunta koostui kolmesta erillisestä heimoryhmästä: lakotoista, dakotoista ja nakotoista.

en: Spanish
fi: espanjalaisten

en: ?plural:Spanish
fi: espanjalaiset

en: The modern Spanish nation was formed when the rulers of the kingdoms of Castile and Aragon led the recapture of the Iberian peninsula from the Moslems. The Reconquista was completed in 1492, the same year Columbus sailed. Spain then went on to create an empire on which the sun never set.
fi: Nykyinen Espanja muodostui kun Kastilian ja Aragonian hallitsijat valtasivat Iberian niemimaan takaisin muslimeilta. Tämä Reconquista saatiin loppuun 1492, samana vuonna kun Kolumbus löysi Amerikan. Espanja laajensi alueitaan luoden ympäri maailman ulottuvan imperiumin.

en: Cardinal %s
fi: Kardinaali %s

en: ?female:Cardinal %s
fi: Kardinaali %s

en: Viking
fi: viikinkien

en: ?plural:Vikings
fi: viikingit

en: The Vikings raided and traded along the coasts of Europe between 800 AD and 1100 AD. Viking raiders eventually became the rulers of Normandy, Russia, and a short-lived kingdom in Sicily.
fi: Viikingit ryöstelivät ja kävivät kauppaa Euroopan rannikoilla 800–1100 jaa. Aikanaan viikingit hallitsivat Normandiaa, Venäjää ja myös lyhyen ajan Sisilian kuningaskuntaa.

en: %s Jarl
fi: Jaarli %s

en: ?female:%s Jarl
fi: Jaarli %s

en: Amphibious Warfare
fi: Maihinnousu

en: Combined Arms
fi: Helikopteri

en: Reduces the effect of Cathedrals.
fi: Vähentää tuomiokirkkojen vaikutusta.

en: Allows Settlers and Engineers to build fortresses.
fi: Sallii Uudisraivaajien ja Teknikkoryhmien rakentaa linnoituksia.

en: Economics
fi: Talous

en: Improves the effect of Colosseums.
fi: Lisää areenojen vaikutusta.

en: Environmentalism
fi: Ympäristötietoisuus

en: Espionage
fi: Vakoilu

en: Guerilla Warfare
fi: Sissisota

en: Leadership
fi: Johtamistaito

en: Machine Tools
fi: Teollisuusautomaatio

en: Miniaturization
fi: Pientekniikka

en: Mobile Warfare
fi: Panssarivaunu

en: Monotheism
fi: Yksijumalaisuus

en: Gives sea units one extra move.
fi: Merivoimien yksiköt saavat ylimääräisen liikepisteen.

en: Great philosophers from all the world join your civilization: you learn %s immediately.
fi: Suuret filosofit ympäri maailmaa liittyvät riveihisi; saavutat välittömästi edistysaskeleen %s.

en: Polytheism
fi: Monijumalaisuus

en: Allows Settlers and Engineers to build airbases.
fi: Sallii Uudisraivaajien ja Teknikkoryhmien rakentaa ilmatukikohtia.

en: Allows Settlers and Engineers to upgrade roads to railroads.
fi: Sallii uudisraivaajien ja teknikkoryhmien rakentaa rautatiet ruutuihin, joissa on jo tie.

en: Refrigeration
fi: Kylmäsäilytys

en: Allows Settlers and Engineers to upgrade irrigation systems to farmland.
fi: Sallii uudisraivaajien ja teknikkoryhmien rakentaa peltoa ruutuihin, joissa on jo kasteluverkosto.

en: Sanitation
fi: Puhtaanapito

en: Seafaring
fi: Merenkulku

en: Stealth
fi: Tutkanharhautus

en: Tactics
fi: Taktiikka

en: Theology
fi: Teologia

en: Improves the effect of Cathedrals.
fi: Lisää tuomiokirkkojen vaikutusta.

en: Warrior Code
fi: Sotaoppi

en: Glacier
fi: jäätikkö

en: Glaciers are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
fi: Jäätiköitä on vain kaikkein pohjoisimmilla ja eteläisimmillä alueilla. Ne ovat hyvin kylmiä ja sen vuoksi vaikeita hyödyntää.

en: ?gui_type:Build Land base
fi: Rakenna maatukikohta

en: ?gui_type:Build Airforce base
fi: Rakenna ilmavoimien tukikohta

en: The pollution can only be cleared by dispatching Settlers or Engineers with the "clean pollution" order.
fi: Saaste voidaan poistaa vain määräämällä uudisraivaajat tai teknikot puhdistamaan se komennolla "siivoa saasteita".

en: Pollution from production is likely to start becoming important as your civilization becomes more industrialized, giving you buildings such as Factory and Power Plant which boost production. Replacing a Power Plant with cleaner forms of energy -- a Hydro Plant / Hoover Dam, Nuclear Plant, or Solar Plant -- will reduce pollution from production, as will a Recycling Center.
fi: Tuotannosta johtuva saaste alkaa todennäköisesti kasvaa merkitykselliseksi kansakuntasi teollistuessa, jolloin saat käyttöösi tuotantoa kasvattavat tehtaat ja hiilivoimalat. Hiilivoimalan korvaaminen puhtaammalla energiamuodolla - kuten vesivoimalalla, Hooverin padolla, ydinvoimalalla tai aurinkovoimalalla - saat tuotannosta johtuvan saasteen laskemaan. Kierrätyskeskus auttaa samaan tapaan.

en: Later in the game, helicopters may also enter villages, but overflight by other aircraft will cause the villagers to take fright and disband.
fi: Pelin edetessä myös helikopterit voivat tutkia kyliä mutta muiden ilma-alusten ylilento saa kyläläiset paniikkiin ja kylän tyhjenemään.

en: Farmland
fi: peltomaa

en: Once Refrigeration is known, irrigation systems can be upgraded to farmland by irrigating them a second time; if the city working the tile has a Supermarket, a farmland tile provides 50% more food. (Hence, farmland is only useful on tiles which with irrigation yield 2 or more food.)
fi: Kun kylmäsäilytys tunnetaan, kastelujärjestelmät voidaan korottaa viljelysmaaksi kastelemalla ne toiseen kertaan; jos ruutua työstävällä kaupungilla on supermarketti, ruutu tuottaa 50% enemmän ruokaa. (Täten viljelysmaa kannattaa vain ruuduilla jotka tuottavat 2 tai enemmän ruokaa kastelujärjestelmällä.

en: Like irrigation, farmland is incompatible with mines.
fi: Kastelujärjestelmän tapaan viljelysmaa ei sovi yhteen kaivosten kanssa.

en: Fortresses improve defense for land units outside cities. Among other effects, a land unit remaining in a fortress for a whole turn without moving recovers a quarter of its hit points.
fi: Linnoitukset antavat lisää pontta maavoimien yksiköiden puolustuskyvylle. Muiden vaikutusten ohessa linnoituksessa vuoron ajan liikkumatta elpyvä maavoimien yksikkö saa takaisin neljäsosan voimapisteistään.

en: Airbase
fi: lentotukikohta

en: Airbases allow your air units to land and refuel outside cities. Air units in an airbase may be attacked also by land units.
fi: Lentotukikohtia käytetään ilmavoimien yksiköiden tankkaus- ja laskeutumispaikkoina kaupunkien ulkopuolella. Myös maavoimien yksiköt voivat hyökätä lentotukikohtaan laskeutuneiden ilmavoimien yksiköiden kimppuun.

en: Units can paradrop from this tile.
fi: Tästä ruudusta voi lähteä maahanlaskutehtäviin.

en: A railroad also increases any shield resources produced by a tile by half. A tile whose road is upgraded to a railroad retains any trade bonus from the road as well.
fi: Rautatie lisää ruudun tuotantoa 50%. Myös jo ennen rautatietä rakennetun tien mahdollisesti kauppaan tarjoamat bonukset säilyvät.

en: City center tiles with roads are automatically upgraded to railroads when you learn the Railroad technology.
fi: Kaupunkien keskusruudut, joissa on jo tie, saavat rautatiet automaattisesti kun rautatieteknologia opitaan.

en: Any land terrain type may have a River on it.  A River adds 1 trade to the resources produced by that tile.  It also increases a tile's defense factor by 50%.  Finally, land units may move along a River (but not diagonally) for fast travel.
fi: Kaikkien maaruutujen läpi voi virrata joki. Joki lisää ruudun tuottamaa kauppaa yhden yksikön verran. Se myös nostaa ruudun puolustuskerrointa 50%. Maavoimien yksiköt voivat kulkea jokea pitkin, mutta eivät kulmittain olevien jokiruutujen välillä, tavallista nopeammin.

en: Iron
fi: rautaa

en: Furs
fi: turkiseläimiä

en: Fruit
fi: hedelmiä

en: Buffalo
fi: puhveleita

en: Wheat
fi: vehnää

en: Peat
fi: turvetta

en: Pheasant
fi: fasaaneja

en: Ivory
fi: norsunluuta

en: Silk
fi: silkkiä

en: Spice
fi: mausteita

en: Whales
fi: valaita

en: Wine
fi: viiniköynnöksiä

en: AirAttacker
fi: Ilmahyökkääjä

en: Very bad at attacking AEGIS.
fi: Hyvin heikko hyökkäämään ohjusristeilijöitä vastaan.

en: Horse
fi: hevosia

en: Attack value halved when attacking Pikemen.
fi: Hyökkäysarvo puolitettu hyökättäessä keihäsmiehiä vastaan.

note: TRANS: unit type
en: Helicopter
fi: Helikopteri

en: Defends very badly against Fighters.
fi: Puolustautuu hyvin heikosti hävittäjäkoneita vastaan.

en: Paratroopers
fi: Laskuvarjojääkäripartio

en: Can be paradropped from a friendly city or suitable base.
fi: Voidaan tiputtaa maahan ystävällismielisestä kaupungista tai sopivasta tukikohdasta lähtien.

en: Marines
fi: Merijalkaväki

en:   * Can be airlifted from a suitable city.
fi:   · Voidaan lennättää sopivasta kaupungista.

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Helicopter
fi: helikopterijoukkojen

en: Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Settler can die if its supporting city runs out of food. Settlers require twice as much food per turn under Republic, Democracy, Communism, or Fundamentalism.
fi: Uudisraivaajien ylläpito vaatii sekä ruokaa että tuotantoa. Uudisraivaaja saattaa menehtyä jos sitä ylläpitävän kaupungin ruokavarastot tyhjenevät. Tasavallassa, Demokratiassa, Kommunismissa ja Fundamentalismissa Uudisraivaajat vaativat kaksinkertaisen määrän ruokaa.

en: Engineers
fi: Teknikkoryhmä

en: Engineers are similar to Settlers, but they work twice as fast and move twice as fast.  Engineers may also perform major terrain transformations (for example, converting Tundra into Desert) which are beyond the capabilities of Settlers; see the Terrain Alterations section for more details.
fi: Teknikot ovat samankaltaisia kuin Uudisraivaajat, mutta ne työskentelevät ja liikkuvat kaksinkertaisella nopeudella. Teknikot voivat myös tehdä suuria maastonmuokkauksia (esimerkiksi muuttaa tundran autiomaaksi) jotka ovat liian vaativia Uudisraivaajille.

en: TIP 1:  Upgrade Settlers to Engineers when possible, as Engineers require the same resources as ordinary Settlers.
fi: VIHJE 1:   Ajanmukaista työläiset teknikoiksi heti kun se on mahdollista, koska teknikkojen ylläpitokustannukset ovat samat kuin työläisten.

en: TIP 2:  If you manage to build Leonardo's Workshop, research Explosives before the Workshop becomes obsolete.  This way, your Settler units will be upgraded for free.
fi: VIHJE 2:   Jos onnistut rakentamaan Leonardon työpajan, opettele valmistamaan räjähteitä ennenkuin työpaja vanhentuu. Näin työläisesi ajanmukaistetaan ilman kustannuksia.

en: Warriors
fi: Soturijoukko

en: Archers
fi: Jousimiespartio

en: Archers fight with bows and arrows and have a good offensive value as well as decent defense.
fi: Jousimiehet taistelevat jousin ja nuolin. Niiden hyökkäysteho on hyvä ja puolustus kelvollinen.

en: Pikemen
fi: Keihäsjoukkue

en: Equipped with long pikes, Pikemen replaces Phalanx as the preferred city defender.
fi: Pitkin keihäin varustetut Keihäsmiehet korvaavat Falangin suositeltuna kaupunginpuolustajana.

en: Musketeers are infantry equipped with early firearms and replace Pikemen as the preferred city defender.
fi: Muskettijoukkue on jalkaväkeä, joka on varustettu varhaisilla tuliaseilla. Ne korvaavat Keihäsmiehet suositeltuna kaupunginpuolustajana.

en: Fanatics
fi: Fanaatikkolauma

en: Fanatics are warriors extremely devoted to a higher cause.
fi: Fanaatikot ovat taistelijoita, jotka ovat sitoutuneet taistelemaan viimeiseen asti korkeamman aatteen puolesta.

en: Fundamentalist nations can maintain Fanatic units without having to pay any shields for upkeep.
fi: Fundamentalistivaltioiden ei tarvitse huolehtia fanaatikkoyksiköiden ylläpidosta.

en: Partisan
fi: Sissiryhmä

en: Partisans are guerilla fighters who are experts at using the terrain to their advantage.
fi: Sissiryhmät muodostuvat paikallisista vastarintaliikkeen jäsenistä, jotka osaavat käyttää maastoa erinomaisesti hyödykseen.

en: A number of Partisans are granted free when an enemy conquers your city -- they automatically assume defensive positions in the surrounding countryside -- but only under these conditions:
     - Guerilla Warfare must be known by at least one player.
     - You must be the player who originally built the city.
     - You must know about Communism and Gunpowder.
     - You must run either a Democracy or a Communist government.
fi: Saat muutaman Sissiryhmän ilmaiseksi vihollisen vallatessa kaupunkisi – ne ryhmittyvät automaattisesti puolustukseen ympäröivälle maaseudulle – jos seuraavat ehdot täyttyvät:
     - Vähintään yksi pelaaja on saavuttanut edistysaskeleen Sissisota.
     - Olet kaupungin alkuperäinen perustaja.
     - Olet saavuttanut edistysaskeleet Kommunismi ja Ruuti.
     - Valtiomuotosi on joko demokratia tai kommunismi.

en: Alpine Troops
fi: Alppijääkäripartio

en: Alpine Troops are highly mobile units as well as excellent defenders.
fi: Alppijääkäripartiot ovat nopeasti liikkuvia yksiköitä ja erinomaisia puolustautujia.

en: Marines are infantry who are experts at marine warfare.
fi: Merijalkaväki erikoistuu sodankäyntiin merellä.

en: Paratroopers are experts at airborne attacks. From a friendly city or airbase, Paratroopers who have not expended any movement points can paradrop directly to any tile in range, and be immediately ready to act there. (Beware dropping into unseen territory, as Paratroopers landing on a tile occupied by enemy units are easy targets!)
fi: Laskuvarjojääkärit pääsevät hyökkäysasemiin ilmateitse. Laskuvarjojääkärit, jotka eivät ole vielä kuluttaneet yhtään liikepistettä, voivat lähteä ystävällismielisestä kaupungista tai lentotukikohdasta suorittamaan laskuvarjohyppyä. He voivat tiputtautua mille hyvänsä ruudulle kantaman sisällä, ja ovat heti valmiita toimimaan (Varo pudottautumasta alueelle johon sinulla ei ole näköyhteyttä, sillä vihollisyksiköiden miehittämään ruutuun hypätessään laskuvarjojoukot ovat helppoja kohteita!)

en: The Mechanized Infantry has the strongest defensive strength of any land unit, but is only available near the end of the technology tree.
fi: Moottoroidun panssarijalkaväen puolustuskyky on maavoimien suurin, mutta se on käytettävissä vasta aivan pelin loppuvaiheessa.

en: Horsemen
fi: Hevospartio

en: Horsemen are mounted warriors and an early shock-troop that can penetrate deep into enemy territory.
fi: Hevospartio koostuu ratsain liikuvista sotureista. Murrettuaan vihollisen vastarinnan se voi edetä nopeasti syvälle vihollisen selustaan.

en: Chariots are horse-pulled war wagons, stronger but more expensive than horsemen.
fi: Hevosten vetämät Sotavaunut ovat tavallista Hevospartiota vahvempia mutta myös kalliimpia yksiköitä.

en: Elephants
fi: Sotanorsupartio

en: Elephants are towering animals trained for war that are often used as powerful shock troops, but defend poorly against most other units.
fi: Sotanorsupartiossa on jättiläismäisiä sotaan koulutettuja eläimiä. Niitä käytetään usein voimakkaina rynnäkköyksikköinä, mutta ne puolustautuvat huonosti useimpia muita yksiköitä vastaan.

en: Crusaders
fi: Ristiritarikaarti

en: Crusaders are highly disciplined mounted warriors driven by a higher cause.
fi: Ristiritarit ovat äärimmäisen kurinalaista ratsuväkeä, jota ajaa eteenpäin elämää suurempi tehtävä.

en: Dragoons
fi: Rakuunapartio

en: Dragoons are mounted warriors carrying early firearms.
fi: Rakuunat ovat varhaisia tuliaseita käyttäviä ratsusotilaita.

en: Cavalry are mounted and highly trained soldiers.
fi: Ratsuväki on tarkkaan koulutettua.

en: The artillery is an upgraded cannon. It is a very strong attacker but equally weak defender and will need an escort to be effective.
fi: Tykistö on parannettu versio kanuunasta. Se on erinomaisen vahva hyökkääjä mutta toivoton puolustaja ja tarvitsee siksi saattojoukon toimiakseen tehokkaasti.

en: Howitzer
fi: Haupitsi

en: Howitzers are upgraded artillery with improved defensive as well as offensive capabilities. They can shoot over city walls, ignoring their effect.
fi: Haupitsin sekä hyökkäys- että puolustuskyky ovat parantuneet aikaisempaan Tykistöön verrattuna. Se voi ampua kaupunginmuurien yli, jättäen näiden vaikutuksen puolustukseen huomiotta.

en: Fighters scramble from cities, repulsing enemy airstrikes.
fi: Hävittäjät rynnäköivät kaupungeista torjumaan vihollisen ilmahyökkäykset.

en: The Helicopter is a very powerful unit, as it can both fly and conquer cities. Care must be exercised, because Helicopters lose a small amount of health for every turn not spent in a city or airbase or on a Carrier, unless you have the United Nations wonder, and Helicopters may be attacked also by ground units.
fi: Helikopteri on erittäin voimakas yksikkö, joka voi sekä lentää että valloittaa kaupunkeja. Ole tarkkana, sillä helikopterien kunto heikkenee hieman joka pelivuorolla, jota ne eivät vietä kaupungissa, lentotukikohdassa tai lentotukialuksessa (paitsi jos sinulla on ihme Yhdistyneet Kansakunnat). Lisäksi jopa maavoimien yksiköt voivat hyökätä Helikopterien kimppuun.

en: Stealth Fighter
fi: Häivehävittäjä

en: An improved Fighter, with improved attack and a higher movement radius.
fi: Sekä toimintasäteeltään että tulivoimaltaan kohennettu hävittäjälentokone.

en: Stealth Bomber
fi: Häivepommikone

en: An improved Bomber, with improved attack and a higher movement radius.
fi: Sekä toimintasäteeltään että tulivoimaltaan kohennettu pommikone.

en: Caravel
fi: Karaveli

en: The Caravel replaces the Trireme and is much more reliable on the open seas.
fi: Karaveli korvaa kaleerin ja on paljon luotettavampi avomerellä.

en: Galleon
fi: Kaljuuna

en: The Galleon is a pure transport ship and cannot attack other ships, though it may still defend itself when attacked.
fi: Kaljuuna on puhdas kuljetusalus eikä voi hyökätä toisten laivojen kimppuun; se kykenee silti tosin puolustautumaan hyökkäykseltä.

en: Destroyer
fi: Hävittäjä

en: An improved Ironclad, with better move rate and vision.
fi: Kehittyneempi panssarilaiva, jolla on parempi liikkuvuus ja näkökenttä.

en: TIP:  A very fast unit, which is very useful for hunting down enemy Transports.
fi: VIHJE: Erittäin nopea alus, joka sopii hyvin vihollisen kuljetusalusten tuhoamiseen.

en: AEGIS Cruiser
fi: Ohjusristeilijä

en: The AEGIS Cruiser is equipped with an advanced defensive missile system.
fi: Ohjusristeilijä on varustettu tehokkaalla tietotekniikkaa ja ohjuksia hyödyntävällä ilmatorjuntajärjestelmällä.

en: Cruise Missile
fi: Risteilyohjus

en: The Cruise Missile is a long-distance missile that can strike deep into enemy territory.
fi: Risteilyohjus on pitkänmatkan ohjus, joka voi iskeä syvälle vihollisen alueelle.

en: TIP:  A handful of these can successfully keep the waters around your treasured homeland free of enemy ships.
fi: VIHJE: kourallinen risteilyohjuksia voi pitää kallisarvoisen kotimaasi lähivedet vapaina vihollisen aluksista.

en: TIP 2:  You may be involved in a situation where you've invaded an enemy country en masse, but the enemy cities are too strong. Before using a Nuclear unit, assemble a gang of Settlers and/or Engineers next to the city and have them ready to fix the fallout on the same turn it occurs!  This minimizes the chance of global warming.  Eco-friendly nukes!
fi: VIHJE 2: Saatat joutua tilanteeseen, jossa olet miehittänyt laajalti vihollisen maa-alueita, mutta kaupungit ovat liian vahvoja. Ennen ydinaseiskua järjestä kaupungin lähelle useita Uudisraivaaja- tai Teknikkoryhmiä, jotka puhdistavat laskeuman samalla pelivuorolla kuin se syntyy! Minimoit ydintalven syntymahdollisuuden ja käytät ydinaseitasi ympäristöystävällisesti!

en: Spy
fi: Vakooja

en: A Spy is more skilled in the arts of espionage than her Diplomat predecessor.
fi: Nimensä mukaisesti Vakooja on edeltäjäänsä Diplomaattia kehittyneempi vakoilun enemmän tai vähemmän jaloissa taidoissa.

en: She can perform all the functions of the Diplomat; refer to the Diplomat entry for more details. Unlike a Diplomat, a Spy may also survive an operation in a foreign city and become more experienced as a result. Spies are also more effective than Diplomats at defending cities against foreign Diplomats and Spies.
fi: Vakooja voi tehdä kaikkea mitä diplomaattikin, mutta onnistuu siinä todennäköisemmin. Ks. myös diplomaatin kykyluettelo. Toisin kuin Diplomaatti, Vakooja voi selvitä tehtävästään ja yletä. Vakoojat ovat myös Diplomaattia tehokkaampia kaupunkien puolustamisessa vieraiden valtojen Diplomaatteja ja Vakoojia vastaan.

en: A Spy can also be used to:
     - sabotage an enemy unit (reducing its hit points to half), if it is alone on a tile and the players are at war;
     - poison the water supply of an enemy city (reducing the population by one);
     - steal specific technology (with a reduced chance of success);
     - steal further technologies from a city which has already been stolen from (although cities become more resistant each time they are stolen from);
     - sabotage predetermined city targets (with a reduced chance of success).
fi: Vakoojaa voidaan käyttää lisäksi:
    - vihollisyksikön sabotoimiseen (jolloin sen voimapisteet putoavat puoleen) jos yksikkö on yksin ruudussa ja pelaajat ovat sodassa keskenään
    - viholliskaupungin vesivarastojen myrkyttämiseen (jolloin väkiluku pienenee yhdellä)
    - halutun teknologian varastamiseen (tosin todennäköisyys onnistua on pienempi)
    - useampien teknologioiden varastamiseen samasta kaupungista (vaikkakin joka kerta todennäköisyys onnistua pienee)
    - halutun kohteen sabotoimiseen kaupungissa (tosin todennäköisyys onnistua on pienempi).

en: A Spy that survives the more aggressive actions (sabotage, theft, inciting rebellion, and poisoning) escapes to the safety of the nearest friendly city.
fi: Vakooja joka selviää hyökkäystehtävistä (sabotaasi, varkaus, kapinan lietsonta, myrkyttäminen) pakenee tehtävän jälkeen lähimpään ystävällismieliseen kaupunkiin.

en: Spies built under a Communist government will be built as veteran.
fi: Kommunistisen hallituksen alla rakennetut vakoojat aloittavat konkareina.

en: Freight
fi: Rekka-auto

en: The Freight unit replaces the Caravan, moves at twice the speed and brings you twice bigger benefit at arrival.
fi: Rekka korvaa karavaanin, liikkuu kaksinkertaisella nopeudella ja antaa kaksinkertaisen bonuksen kauppareitin valmistumishetkellä.

en: Explorer
fi: Seikkailija

en: Explorers are brave individuals that are very useful for mapping unknown territory.
fi: Seikkailijat ovat rohkeita yksilöitä, jotka ovat erittäin hyödyllisiä tuntemattomien alueiden kartoituksessa.

en: When a Barbarian Leader is killed on a tile without any defending units, the ransom is paid, but only to land units and helicopters. Usually the ransom is 100 gold, but can be less if the barbarian has less money.
fi: Kun barbaarijohtaja siepataan ruudulta, jolla ei ole lainkaan puolustavia yksiköitä, ja hyökkäjä on maavoimien yksikkö tai helikopteri, maksetaan hänestä lunnaat. Lunnaat ovat yleensä 100 kultaa, mutta summa voi olla vähäisempi mikäli barbaaripelaajalla ei ole riittävästi rahaa.

en: %s found %d gold. | %s found %d gold.
fi[0]: %s löysi %d kullan.
fi[1]: %s löysi %d kultaa.

en: You found %s in ancient scrolls of wisdom.
fi: Löysit muinaiskääröjä, joita lukemalla %s avautui ymmärrettävään muotoon.

note: TRANS: One player got tech for the whole team.
en: The %s found %s in ancient scrolls of wisdom for you.
fi: %s löysi muinaiskääröjä, joita lukemalla %s avautui ymmärrettävään muotoon.

note: TRANS: first %s is nation plural or team name
en: The %s have acquired %s from ancient scrolls of wisdom.
fi: %s ovat oppineet teknologian %s muinaiskääröistä.

en: A band of friendly mercenaries joins your cause.
fi: Ryhmä palkkasotureita liittyy joukkoihisi.

en: You found a friendly city.
fi: Löysit ystävällismielisen kaupungin.

en: Friendly nomads are impressed by you, and join you.
fi: Joukko paimentolaisia liittyy valtakuntaasi.

en: An abandoned village is here.
fi: Täällä on vain hylätty kylä.

en: You have unleashed a horde of barbarians!
fi: Olet joutunut keskelle barbaarijoukon leiriä!

en: Your %s has been killed by barbarians!
fi: %s menetettiin barbaarien hyökkäyksessä!

en: %s finds a map of the surrounding terrain.
fi: %s löysi ympäröivän alueen kartan.

en: Your overflight frightens the tribe;
fi: Ylilentosi pelottaa alkukantaista heimoa;

en: The loss of %s has inspired partisans!
fi: Sissiryhmiä on muodostunut %s menetyksen jälkeen sen ympäristöön!

en: We survived the disaster without serious damage.
fi: Onnettomuus ei saanut aikaan merkittäviä tuhoja.

en: Your %s has run out of supplies.
fi: %s-yksikkösi tarvikkeet loppuivat.

en: Your %s has run out of fuel.
fi: %s-yksikkösi polttoaine loppui.

en: ?nationset:Core
fi: Ydinryhmä

note: TRANS: Description of 'Core' nation set in default rulesets. ; If you have translated all of the nations in the extended set, not ; just these core nations, feel free to discard the words about ; localization, rather than translating literally.
en: A small set of playable nations that should be fully localized into languages other than English.
fi: Pieni kansojen ydinvalikoima, jolla pelaamista suomenkielistäkin käännöstä käyttäen tuetaan paremmin kuin laajemmalla valikoimalla pelaamista.

en: ?nationset:Extended
fi: Laajennettu valikoima

note: TRANS: Description of the 'Extended' nation set in default rulesets, ; which contains all nations that come with Freeciv. ; If you have only translated the Core nations, replace this ; description to say so rather than making it a literal translation. ; Conversely, if you have translated everything,
en: The complete set of playable nations; this allows for larger games or more variety, but not all of these may have been localized into languages other than English.
fi: Kaikki kansat sisältävä valikoima. Tämä sisältää myös sellaiset kansat, joilla pelaamista suomenkielistä käännöstä käyttäen ei tueta yhtä hyvin kuin ydinryhmän kansojen käyttöä.

en: ?nationgroup:Medieval
fi: Keskiaikaiset

en: ?nationgroup:Early Modern
fi: Esimodernit

en: ?nationgroup:African
fi: Afrikkalaiset

en: ?nationgroup:American
fi: Amerikkalaiset

en: ?nationgroup:Asian
fi: Aasialaiset

en: ?nationgroup:European
fi: Eurooppalaiset

en: ?nationgroup:Oceanian
fi: Oseanialaiset

en: ?nationgroup:Imaginary
fi: Kuvitteelliset

note: TRANS: Sell _Goods (100% chance of success).
en: Sell %sGoods%s
fi: %sMyy kauppatavarat%s

note: TRANS: _Conquer City from non native (100% chance of success).
en: %sConquer City from non native%s
fi: %sValtaa kaupunki vieraasta maastosta käsin%s

note: TRANS: _Conquer Fortress (100% chance of success).
en: %sConquer Fortress%s
fi: %sValtaa linnoitus%s

note: TRANS: _Conquer Fortress from non native (100% chance of success).
en: %sConquer Fortress from non native%s
fi: %sValtaa linnoitus vieraasta maastosta käsin%s

note: TRANS: _Disembark from non native (100% chance of success).
en: %sDisembark from non native%s
fi: %sPoistu kuljetusyksiköstä vieraassa maastossa%s

note: TRANS: Eliminate _Spy (100% chance of success).
en: Eliminate %sSpy%s
fi: Eliminoi %svakooja%s

note: TRANS: Enter _Hut from non native (100% chance of success).
en: Enter %sHut from non native%s
fi: Mene %smökkiin vieraasta maastosta%s

note: TRANS: Frighten _Hut from non native (100% chance of success).
en: Frighten %sHut from non native%s
fi: Pelota %smökki vieraasta maastosta%s

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  (Four after the discovery of Electricity.)  However, it does not affect citizens made unhappy by military activity.
fi: Tuottaa sirkushuveja kansalle. Kolme tyytymätöntä asukasta muuttuu rauhallisiksi. (Sähkön keksimisen jälkeen neljä). Ei kuitenkaan vaikuta sotatoimista johtuvaan tyytymättömyyteen.

en: Reduces the corruption in a city by 50%, and makes the revolt cost of the city 4 times bigger. (These effects are redundant in your capital city.)
fi: Vähentää korruptiota kaupungissa 50%:lla, ja tekee kapinan 4 kertaa kalliimmaksi. (Nämä vaikutukset eivät päällekkäisyyden takia näy pääkaupungissasi.)

en: Increases the effect of Factory and Mfg. Plant on the shield production of a city, and also reduces the amount of pollution generated by that production.  A Hydro Plant in combination with either a Factory or Mfg. Plant gives a 75% production bonus over the level without any of these improvements, while giving pollution only 75% of the equivalent combination with a Power Plant; a Hydro Plant, Factory, and Mfg. Plant together give a 150% production bonus with pollution only 50% of the equivalent combination with a Power Plant.
fi: Tehostaa Tehtaan ja Teollisuuskompleksin vaikutusta kaupungin tuotantoon vähentäen samalla tuotannon päästöjä: Vesivoimala yhdessä Tehtaan tai Teollisuuskompleksin kanssa lisää tuotantoa 75% siihen nähden, mitä kaupunki tuottaisi ilman mitään niistä, päästöjen jäädessä vain 75% siitä mitä Hiilivoimalan kanssa tulisi; Vesivoimala, Tehdas ja Teollisuuskompleksi yhdessä kasvattavat tuotantoa 150% päästöjen jäädessä vain 50% Hiilivoimalan kanssa tulevista päästöistä.

en: In each city, only one Power Plant, Hydro Plant, Nuclear Plant, or Solar Plant can take effect at any one time.
fi: Kaupungissa voi olla vain yksi voimalaitos: vesi-, hiili-, aurinko- tai ydinvoimala.

en: Increases the science output in a city by 100%.
fi: Kasvattaa kaupungin tutkimustuotantoa 100%.

en: A Manufacturing Plant also has a small risk of suffering an industrial accident, which can lead to pollution and reduce the city's population.
fi: Teollisuuskompleksilla on pieni teollisen onnettomuuden riski. Sellaisesta onnettomuudesta seurauksena on saasteita ja kaupungin väkimäärän alentuminen.

en: Increases the effect of Factory and Mfg. Plant on the shield production of a city, and also reduces the amount of pollution generated by that production.  A Nuclear Plant in combination with either a Factory or Mfg. Plant gives a 75% production bonus over the level without any of these improvements, while giving pollution only 75% of the equivalent combination with a Power Plant; a Nuclear Plant, Factory, and Mfg. Plant together give a 150% production bonus with pollution only 50% of the equivalent combination with a Power Plant.
fi: Tehostaa Tehtaan ja Teollisuuskompleksin vaikutusta kaupungin tuotantoon vähentäen samalla tuotannon päästöjä: Ydinvoimala yhdessä Tehtaan tai Teollisuuskompleksin kanssa lisää tuotantoa 75% siihen nähden, mitä kaupunki tuottaisi ilman mitään niistä, päästöjen jäädessä vain 75% siitä mitä Hiilivoimalan kanssa tulisi; Ydinvoimala, Tehdas ja Teollisuuskompleksi yhdessä kasvattavat tuotantoa 150% päästöjen jäädessä vain 50% Hiilivoimalan kanssa tulevista päästöistä.

en: A Nuclear Plant has a small risk of suffering a nuclear accident, which can lead to fallout and reduce the city's population.
fi: Ydinvoimalalla on pieni ydinonnettomuuden riski. Sellaisesta onnettomuudesta seurauksena on laskeumaa ja kaupungin väkimäärän alentuminen.

en: Under Despotism the city containing the palace gains a +75% production bonus, and under Monarchy a +50% production bonus.
fi: Palatsin sijaintikaupunki saa +75% lisäyksen tuotantoon Yksinvaltiudessa ja +50% Monarkiassa.

en: Increases the effect of Factory and Mfg. Plant on the shield production of a city.  A Power Plant in combination with either a Factory or Mfg. Plant gives a 75% production bonus over the level without any of these improvements; a Power Plant, Factory, and Mfg. Plant together give a 150% production bonus. The extra production may lead to the city generating more pollution.
fi: Tehostaa Tehtaan ja Teollisuuskompleksin vaikutusta kaupungin tuotantoon: Hiilivoimala yhdessä Tehtaan tai Teollisuuskompleksin kanssa lisää tuotantoa 75% siihen nähden, mitä kaupunki tuottaisi ilman mitään niistä; Hiilivoimala, Tehdas ja Teollisuuskompleksi yhdessä kasvattavat tuotantoa 150%. Kaupungin kohonnut tuotanto voi johtaa saastepäästöjen kasvuun.

en: Together with a Library, a Research Lab increases the science production of a city by 200%. Together with a Library and a University, a Research Lab increases the science production of a city by 450%.
fi: Tutkimuslaitos lisää, yhdessä Kirjaston kanssa, tutkimuspanosta kaupungissa 200%. Tutkimuslaitos yhdessä Kirjaston ja Yliopiston kanssa lisää tutkimuspanosta 450%.

en: Increases the effect of Factory and Mfg. Plant on the shield production of a city, and also greatly reduces the amount of pollution generated by that production; a Solar Plant leads to less overall pollution than no plant at all. A Solar Plant in combination with either a Factory or Mfg. Plant gives a 75% production bonus over the level without any of these improvements, while giving pollution only 50% of the equivalent combination with a Power Plant; a Solar Plant, Factory, and Mfg. Plant together give a 150% production bonus, and eliminates all pollution generated by production in that city.
fi: Tehostaa Tehtaan ja Teollisuuskompleksin vaikutusta kaupungin tuotantoon vähentäen samalla reippaasti tuotannon päästöjä; Aurinkovoimalan kautta saastetta syntyy vähemmän kuin kokonaan ilman voimalaa. Aurinkovoimala lisää yhdessä Tehtaan tai Teollisuuskompleksin kanssa tuotantoa 75% siihen nähden, mitä kaupunki tuottaisi ilman mitään niistä päästöjen jäädessä vain 50% siitä mitä Hiilivoimalan kanssa tulisi; Aurinkovoimala, Tehdas ja Teollisuuskompleksi yhdessä kasvattavat tuotantoa 150% ja eliminoivat täysin päästöt kaupungin tuotannosta.

en: Makes one unhappy citizen content. The Mysticism advance doubles this effect. With both Mysticism and the Oracle, 4 citizens are made content. Does not affect citizens made unhappy by military activity.
fi: Muuttaa yhden tyytymättömän asukkaan rauhalliseksi. Edistysaskel mystiikka kaksinkertaistaa tämän vaikutuksen. Mystiikan ja ihmeen Delfoin oraakkeli kanssa neljä asukasta muuttuu tyytyväiseksi. Vaikutus ei ulotu asukkaisiin, joiden tyytymättömyys johtuu sotatoimista.

en: Together with a Library, a University increases the science production of a city by 250%.
fi: Yliopisto yhdessä Kirjaston kanssa lisää tutkimuspanosta kaupungissa 250%

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all your cities.
fi: Adam Smithin kauppakomppanian omistavalle pelaajalle kaikkien perusparannusten, joiden normaali ylläpitokustannus on 1, ylläpito on ilmaista. Koskee pelaajan kaikkia kaupunkeja.

en: Your reputation and goodwill among other nations is recovered twice as fast.
fi: Maineesi muiden kansojen keskuudessa ja näiden hyväntahtoisuus palautuvat kaksi kertaa tavallista nopeammin.

en: Boosts science production by 100% in every city you control that has a University.
fi: Lisää tutkimuspanosta 100%:lla jokaisessa hallitsemassasi kaupungissa, jossa on Yliopisto.

en: Gives all your sea units 1 additional movement point. Makes all your new military sea units veterans (for all your cities).
fi: Antaa kaikille merivoimien yksiköille yhden ylimääräisen liikepisteen. Kaikista uusista merivoimien yksiköistä (kaikissa kaupungeissa) tulee konkareita.

en: Gives all your sea units 2 additional movement points.
fi: Kaikki laivastoyksiköt saavat 2 ylimääräistä liikepistettä.

en: Makes two additional unhappy citizens content in every city with a Temple.  Does not affect citizens made unhappy by military activity.
fi: Tekee kahdesta ylimääräisestä tyytymättömästä asukkaasta rauhallisen jokaisessa kaupungissa, jossa on temppeli. Vaikutus ei ulotu sotatoimista aiheutuvaan tyytymättömyyteen.

en: The amount of stored food lost when one of your cities grows or shrinks is reduced by 25%.  This helps a city to grow faster and more easily withstand famine.  Cumulative with Granary.
fi: Ruokavarastojen menetys kaupungin kasvaessa tai kutistuessa vähenee 25%. Tämä auttaa kaupunkia kasvamaan nopeammin ja sietämään nälänhätää paremmin. Vaikutus kumuloituu Viljasiilon vaikutusten kanssa.

en: Boosts science production in each city with a Research Lab by 100%.
fi: Lisää tutkimuspanosta 100% kaikissa kaupungeissa, joissa on Tutkimuslaitos.

en: All your new military land units start with an additional veteran level (this is cumulative with any Barracks building in a city; with both, units are created as Hardened). The chance of a land unit getting the next veteran level after a battle increases by half.
fi: Kaikki uudet maavoimien yksikkösi ylenevät yhtä tasoa enemmän heti valmistuessaan. Mikäli kaupungissa ovat myös kasarmit, tämä tarkoittaa yksiköiden aloittavan karaistuneina. Todennäköisyys sille, että yksikkösi ylenee taistelun jälkeen lisääntyy puolella.

en: Coinage
fi: Kotiuta tulot

en: This is not a normal improvement.  Instead, setting a city's production to Coinage means its shield production is converted to tax output (money, coins!).
fi: Tämä ei ole normaali rakennushanke. Sen sijaan kaupungin tuotanto muutetaan suoraan rahaksi, joka voidaan käyttää muualla.

en: Each scientist adds three points to your empire's research output per turn.
fi: Jokainen tutkija lisää joka vuoro valtakuntasi tutkimuspanosta kolmella pisteellä.

en: Each tax collector produces three extra gold for your treasury per turn.
fi: Jokainen veronkantaja tuottaa joka vuoro kolme kultaa lisää valtiosi kassaan.

en: Classic ruleset
fi: Freecivin perinteinen sääntökokoelma

en: You are playing with classic Freeciv ruleset for single player games. Note that in addition to the ruleset, also server settings affect the rules of the game.
    
    This was the default ruleset until Freeciv 2.6.
fi: Pelaat Freeciviä yksinpelin perinteisillä sääntökokoelmalla. Huomaa että sääntökokoelman lisäksi myös palvelimen asetukset vaikuttavat pelin sääntöihin.
    
    Tämä oli Freecivin oletussääntökokoelma versioon 2.6 asti.

note: TRANS: year label (Common Era)
en: CE
fi: jaa.

note: TRANS: year label (Before Common Era)
en: BCE
fi: eaa.

en: Pestilence
fi: Kulkutauti

en: Industrial Accident
fi: Tehdasonnettomuus

en: Nuclear Accident
fi: Ydinonnettomuus

en: Robbery
fi: Ryöstö

en: Highest Peak
fi: Maailman huippu

en: Deep Trench
fi: Pohjaton hauta

en: Scorched Spot
fi: Käristetty maa

en: Frozen Lake
fi: Jääjärvi

en: ?citystyle:ElectricAge
fi: Sähköaika

en: Allows Settlers, Workers and Engineers to build fortresses, and to build oil wells on Desert tiles.
fi: Uudisraivaajat, Työläiset ja Teknikot voivat rakentaa linnoituksia, ja öljynporaustorneja aavikkoruuduille.

en: Increases units' vision when in fortresses.
fi: Laajentaa linnoituksissa olevien yksiköiden näkökenttää.

en: Allows establishing one more trade route from each city.
fi: Mahdollistaa yhden uuden kauppareitin perustamisen kuhunkin kaupunkiin.

en: Allows Workers and Engineers to build airbases and buoys.
fi: Sallii Työläisten ja Teknikoiden rakentaa ilmatukikohtia ja poijuja.

en: Allows Settlers, Workers and Engineers to upgrade roads to railroads.
fi: Uudisraivaajat, työläiset ja teknikot voivat rakentaa rautatiet ruutuihin, joissa on jo tie.

en: Allows Settlers, Workers and Engineers to build oil wells on Glacier tiles.
fi: Uudisraivaajat, Työläiset ja Teknikot voivat rakentaa öljynporaustorneja jäätikölle.

en: Allows Settlers, Workers and Engineers to upgrade irrigation systems to farmland.
fi: Uudisraivaajat, työläiset ja teknikot voivat rakentaa pellot ruutuihin, joissa on jo kasteluverkosto.

en: Has Oil Well instead of Mine.
fi: Tähän maastoon ei voi tehdä kaivosta, vaan öljynporaustornin.

en: NoPollution
fi: EiSaasteita

en: No Pollution nor Fallout appear here.
fi: Ei saasteita tai laskeumaa

en: Inaccessible
fi: saavuttamaton

en: No unit can enter this terrain, nor can any city work its tiles.
fi: Yksikään yksikkö ei voi kulkea tässä maastossa, eivätkä kaupungit voi käyttää ruutua.

en: Lake
fi: järvi

en: Lakes are substantial bodies of fresh water.
fi: Järvet ovat kookkaita makean veden altaita.

en: Shallow oceans are mostly found near coastlines, and are often rich sources of food and other resources.
fi: Matalaa merta on useimmiten rannikoiden lähettyvillä. Sieltä löytyy usein runsaasti ruokaa ja muita luonnonvaroja.

en: Deep Ocean
fi: ulappa

en: Deep oceans cover much of the world away from coastlines, and only seaworthy units (not including Triremes) can travel on them.
fi: Meren ulapat peittävät suuren osan maailmaa rannikoiden ulkopuolella. Vain merikelpoiset alukset (muut laivat paitsi Kaleerit) voivat matkustaa niitä pitkin.

en: Oil wells can be built when Refining is known.
fi: Öljyporaustorneja voidaan rakentaa kun tunnetaan öljynjalostus.

en: Oil wells can be built when Construction is known.
fi: Öljynporaustorneja voidaan rakentaa kun tunnetaan rakennustaito.

en: ?gui_type:Build Fortress/Buoy
fi: Rakenna linnoitus/poiju

en: ?gui_type:Build Airbase
fi: Rakenna lentotukikohta

en: Building an irrigation system on a suitable tile causes it to produce one extra food each turn. This requires a nearby source of water: an ocean, lake, or river tile, or another tile with an irrigation system, must share an edge (not just a corner) with the target tile. However, once irrigated, land remains so even if the water source is removed.
fi: Sopiville maastotyypeille voidaan kaivaa kasteluverkosto. Kasteluverkosto lisää ruuantuotantoa ruudussa. Lähellä on oltava saatavilla vettä: meri- tai jokiruutu taikka jo kasteltu ruutu on oltava heti kohteena olevan ruudun rinnalla. Kun kasteluverkosto on kaivettu, ruutu pysyy kasteltuna vaikka vedenlähde poistettaisiin.

en: Building irrigation on a tile with a mine or oil well will destroy it.
fi: Kastelujärjestelmän rakentaminen ruutuun jossa on kaivos tai öljynporaustorni tuhoaa tämän alkuperäisen parannuksen.

en: City center tiles get their terrain's irrigation bonus automatically, if there is no conflicting mine or oil well on the tile; however, this does not make cities count as a water source for further irrigation. Irrigation can be built on the city tile simply to allow building further irrigation elsewhere, but will not give the tile any further bonus.
fi: Kaupungin keskiruudut saavat kastelubonuksen automaattisesti jos ruudussa ei ole kaivosta tai öljynporaustornia tätä estämässä; tämä ei kuitenkaan tee ruudusta vedenlähdettä kasteluverkostojen jatkamista varten. Kaupungin ruudulle voidaan rakentaa kasteluverkosto jotta vesi voidaan sen kautta johtaa muihin ruutuihin kasteluverkostoja varten, mutta tällöin se ei anna ruudusta lisäetua.

en: Oil Well
fi: Öljynporaustorni

en: Oil wells behave like mines (giving an extra production point), but require more technology. Oil wells can be built on Desert with knowledge of Construction, and on Glacier with knowledge of Refining.
fi: Öljynporaustornit käyttäytyvät kaivosten tapaan (lisäävät pisteen tuotantoa), mutta vaativat enemmän teknologiaa. Öljynporaustornin voi rakentaa aavikolle kun rakennustaito tunnetaan, ja jäätikölle kun öljynjalostus tunnetaan.

en: Building an oil well on an irrigated tile will destroy the irrigation.
fi: Öljynporaustornin rakentaminen ruutuun jossa on kasteluverkosto tuhoaa kasteluverkoston.

en: Pollution appears on land tiles around cities with high production or population, or when a Mfg. Plant suffers an industrial accident. It halves all output from its tile, and contributes to the risk of global warming.
fi: Saastetta ilmestyy maaruuduille sellaisten kaupunkien lähellä, missä on korkea tuotanto tai asukasluku, tai kun teollisuuskompleksissa tapahtuu onnettomuus. Se puolittaa kaiken ruudun hyödyntämisen, ja lisää ilmastonmuutoksen riskiä.

en: The pollution can only be cleared by dispatching Workers, Settlers, or Engineers with the "clean pollution" order.
fi: Saaste voidaan hävittää vain määräämällä työläisjoukko, uudisraivaaja tai teknikkoryhmä puhdistamaan se komennolla "siivoa saasteita".

en: When an unused tile becomes polluted, there is the temptation to avoid the effort of cleaning it; but the spread of pollution has far more terrible results than the immediate economic impact -- every polluted tile increases the chance of global warming. Each time global warming advances, the entire world loses coastal land to the sea and to jungles and swamps, and inland tiles are lost to desert. This tends to devastate cities and leads to global impoverishment.
fi: Kun käyttämätön ruutu saastuu, on viettelevää välttyä sen puhdistamiseen vaadittavalta ponnistukselta. Saastumisen leviämisellä on kutenkin vielä kauheammat seuraukset: jokainen saastunut ruutu lisää maailmanlaajuisen ilmastonlämpenemisen riskiä. Joka kerta kun ilmastonmuutos voimistuu, kaikkialla maailmassa rannikkoseuduilla maastoa muuttuu viidakoksi ja suoksi ja sisämaassa ruudut muuttuvat aavikoksi. Tällä on taipumus autioittaa kaupunkeja ja johtaa maailmanlaajuiseen kurjistumiseen.

en: Like irrigation, farmland is incompatible with mines and oil wells.
fi: Kasteluverkoston tapaan peltomaa ei sovi yhteen kaivosten tai öljynporaustornien kanssa.

en: Fallout
fi: laskeuma

en: Nuclear fallout can appear on land tiles when a Nuclear unit is detonated, or when a city's Nuclear Plant has an accident. It halves all output from its tile.
fi: Ydinlaskeumaa voi ilmetä maaruuduilla kun ydinase räjäytetään, tai kun kaupungin ydinvoimalassa tapahtuu onnettomuus; se puolittaa kaiken ruudun hyödyntämisen.

en: Every tile with nuclear fallout also increases the risk of global nuclear winter. If nuclear winter occurs, land across the globe changes into desert, tundra, and ice, and lakes and oceans freeze.
fi: Ydintalven riski lisääntyy ydinlaskeumien myötä. Ydintalven ilmaantuessa maasto muuttuu maailmanlaajuisesti aavikoksi, tundraksi ja jäätiköksi. Uudisraivaajat voivat neutraloida ydinlaskeumia.

en: Settlers, Workers, and Engineers can clean up nuclear fallout.
fi: Uudisraivaajat, Työläiset ja Teknikot voivat puhdistaa ydinlaskeumaa.

en: Fortresses improve defense for land units outside cities. Among other effects, a land unit remaining in a fortress for a whole turn without moving recovers a quarter of its hit points. With Invention, fortresses gain watchtowers from which land units can see further afield.
fi: Linnoitukset antavat lisää pontta maavoimien yksiköiden puolustuskyvylle kaupunkien ulkopuolella. Muiden vaikutusten ohessa linnoituksessa vuoron ajan liikkumatta elpyvä maavoimien yksikkö saa takaisin neljäsosan voimapisteistään. Keksintöteknologian myötä maayksiköiden näkökenttä laajenee linnoitusten vartiotorneista käsin.

en: Buoy
fi: poiju

en: Buoys may be built in the ocean (by units on a sea-going vessel) to allow their owner to see the surrounding tiles.
fi: Poijuja voi rakentaa merelle (käyttäen laivojen kuljettamia yksiköitä), jolloin niiden omistaja näkee ruudut niiden ympärillä.

en: Ruins
fi: rauniot

en: Ruins mark the former site of a city that was destroyed or abandoned. They have no effect on gameplay.
fi: Rauniot ovat tuhotun tai hylätyn kaupungin jäänteitä. Niillä ei ole vaikutusta peliin.

en: Building roads on river tiles requires knowledge of Bridge Building. City center tiles automatically get roads (unless they are on a river tile and you do not yet know Bridge Building).
fi: Teiden rakentamiseksi jokiruutuihin pelaajan täytyy tuntea sillanrakennus. Kaupungin keskusruudut saavat aina tiet automaattisesti, paitsi jos sillanrakennustaidon puute sen joella sijaitsevan keskusruudun tapauksessa estää.

en: Unbribable
fi: Lahjomaton

en: Bad at attacking Fighters
fi: Huono hyökkäämään hävittäjiä vastaan

en: AttFromNonNative
fi: Mistä hyvänsä hyökkäävä

en: hardened
fi: karaistunut

en: elite
fi: eliitti

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Trireme
fi: soutulaivaston

en: Settlers are one of the key units in the game, as they are your main means of founding new cities.
fi: Uudisasukkaat ovat yksi pelin avainyksiköistä koska he ovat yleisin tapa saada uusia kaupunkeja perustettua.

en: Settlers can also perform most of the same terrain alterations as Workers (but cannot build Airbases or Buoys).
fi: Uudisasukkaat voivat myös tehdä samat maastonmuokkaukset kuin työläiset (paitsi lentotukikohdan tai poijun rakentamisen).

en: ?unit:Workers
fi: Työläisjoukko

en: Workers have the ability to improve terrain tiles. See the help on Terrain and Terrain Alterations for the effects of their actions.
fi: Työläiset voivat paranta ajoitakin maastoruutuja. Hae tietoa näiden toimintojen vaikutuksista kohdista "Maasto" ja "Maastonmuokkaukset".

en: Workers can build airbases and buoys, which Settlers cannot. Workers must be on board a ship to build buoys.
fi: Työläiset voivat rakentaa lentotukikohtia ja poijuja, toisin kuin uudisasukkaat. Työläisten täytyy olla laivan kyydissä voidakseen rakentaa poijuja.

en: Engineers are similar to Workers, but they work twice as fast and move twice as fast. Engineers may also perform major terrain transformations which are beyond the capabilities of Workers and Settlers, such as converting Tundra into Desert, or even Ocean into Swamp in some circumstances (when on board an ocean-going vessel, on a tile surrounded by sufficient existing land). See the Terrain Alterations section for more details.
fi: Teknikkoryhmät ovat muuten samanlaisia kuin työläisjoukot mutta työskentelevät ja liikkuvat kaksinkertaisella nopeudella. Teknikkoryhmät voivat myös tehdä suuria, työläisjoukoille liian vaativia maastonmuokkauksia. He voivat esimerkiksi muuttaa tundran autiomaaksi, tai jopa meren suoksi (kun ovat lastattuina niitä merellä kuljettavan aluksen kyytiin, ja ympäröivissä ruuduissa on riittävästi maata). Lisätietoja kappaleesta Maastonmuokkaus.

en: TIP 1:  Upgrade Workers to Engineers when possible, as Engineers require the same resources as ordinary Workers.
fi: VIHJE 1:  Ajanmukaista työläisjoukot teknikkoryhmiksi heti kun se on mahdollista, koska teknikkojen ylläpitokustannukset ovat samat kuin työläisten.

en: TIP 2:  If you manage to build Leonardo's Workshop, research Explosives before the Workshop becomes obsolete.  This way, your Workers units will be upgraded for free.
fi: VIHJE 2:  Jos onnistut rakentamaan Leonardon työpajan, opettele valmistamaan räjähteitä ennenkuin työpaja vanhentuu. Näin työläisesi ajanmukaistetaan ilman kustannuksia.

en: The Trireme is your first boat unit. It can act as a transport ship and has rudimentary offensive capabilities, but may not enter deep ocean tiles.
fi: Kaleeri on ensimmäinen laivayksikkösi. Se voi toimia kuljetusaluksena ja kykenee jossain määrin myös hyökkäykseen; sen sijaan se ei kykene liikkumaan syvänmeren ruuduilla.

en: The Caravel replaces the Trireme and can enter any ocean tile.
fi: Karaveli korvaa kaleerin ja kykenee liikkumaan myös avomeren ruuduilla.

en: On impact, the blast will destroy any unit in an area 3 tiles wide (3x3 squares for rectangular grids), including friendly units. Any city within the blast area loses half its population, and land tiles within the blast area are subject to nuclear fallout.
fi: Ydinräjähdys tuhoaa kaikki yksiköt kolmenlevyisellä alueella (3×3 ruutua neliöruudukossa) ystävällismieliset yksiköt mukaanlukien. Kaupungit vaikutusalueella menettävät puolet asukasluvustaan, kaupunkien ulkopuolelle voi jäädä ydinlaskeumaa.

en: Nuclear fallout reduces tile output and increases the risk of global nuclear winter; see the help on Fallout.
fi: Ydinlaskeuma heikentää ruudun hyödyntämistä ja lisää maailmanlaajuisen ydintalven riskiä. Katso ohjeen kohta "Laskeuma".

en: TIP 2:  You may be involved in a situation where you've invaded an enemy country en masse, but the enemy cities are too strong. Before using a Nuclear unit, assemble a gang of Settlers, Workers, and/or Engineers next to the city and have them ready to fix the fallout on the same turn it occurs!  This minimizes the chance of nuclear winter.  Eco-friendly nukes!
fi: VIHJE 2: Saatat joutua tilanteeseen, jossa olet miehittänyt laajalti vihollisen maa-alueita, mutta kaupungit ovat liian vahvoja. Ennen ydinaseiskua järjestä kaupungin lähelle useita Uudisraivaaja-, Työläis- tai Teknikkoryhmiä, jotka puhdistavat laskeuman samalla pelivuorolla kuin se syntyy! Minimoit ydintalven syntymahdollisuuden ja käytät ydinaseitasi ympäristöystävällisesti!

note: TRANS: diplomatic rank.
en: ?diplomatic_rank:attaché
fi: virkailija

note: TRANS: diplomatic rank
en: ?diplomatic_rank:secretary
fi: sihteeri

note: TRANS: diplomatic rank
en: ?diplomatic_rank:envoy
fi: lähettiläs

note: TRANS: diplomatic rank
en: ?diplomatic_rank:ambassador
fi: suurlähettiläs

en: Diplomats can also perform a number of actions in another player's city, although each Diplomat may attempt only one action. Most of these actions have a chance of failure. Also, any enemy Diplomats or Spies in the city will oppose hostile actions, as will the enemy Leader in games with leaders; in this case, either your unit or the defending unit will die (if you go up against the Leader you will always die). If the defending unit dies, you lose one movement point and may try again.
fi: Diplomaatit voivat myös toimia eri tavoin toisen pelaajan kaupungissa, vaikkakin kukin diplomaatti voi yrittää vain yhtä tointa. Useimmat näistä toimintatavoista voivat epäonnistua. Kaupungissa olevat vihollisen Diplomaatit ja Vakoojat voivat yrittää torjua vihamielisiä toimia, jolloin joko oma tai vihollisen yksikkö tuhoutuu. Jos puolustava yksikkö on Hallitsija, se voittaa aina. Jos puolustava yksikkö tuhoutuu, menetät yhden liikepisteen ja voit yrittää uudelleen.

en: Diplomats built under a Communist government will start at the first veteran level (secretary).
fi: Kommunistisen hallinnon alla rakennetut diplomaatit aloittavat valmiiksi ylennettyinä ensimmäiselle kokemustasolle (sihteeri).

note: TRANS: Spy veteran level
en: ?spy_level:informant
fi: informoija

note: TRANS: Spy veteran level
en: ?spy_level:handler
fi: toimija

note: TRANS: Spy veteran level
en: ?spy_level:agent
fi: agentti

note: TRANS: Spy veteran level
en: ?spy_level:spymaster
fi: mestarivakooja

en: Spies built under a Communist government will start at the first veteran level (handler).
fi: Kommunistisen hallinnon alla rakennetut vakoojat aloittavat valmiiksi ylennettynä ensimmäiselle kokemustasolle (toimija).

en: Caravans can establish trade routes with your own cities or those of other nations (even enemies) by traveling to them. A route's ongoing revenue is doubled if the two cities involved are on different continents, and doubled again if the cities are from different civilizations. This last condition means the net benefit to your civilization of a trade route is the same regardless of whether you own both cities or only one of them; if you only own one city, trade in each city is doubled, but you only get the benefit from one end of the route.
fi: Karavaanit voivat muodostaa jatkuvia kauppareittejä jotka hyödyttävät yhtäläisesti molempia kaupunkeja tuottamalla niissä kauppapisteitä joka vuoro. Kauppareitin tuotto kaksinkertaistuu jos kaupungit ovat eri mantereilla ja kaksinkertaistuu edelleen, jos kaupungit kuuluvat eri sivilisaatioihin. Tämä viimeinen ehto tarkoittaa sitä, että hyödyt kauppareitistä yhtä paljon riippumatta siitä, omistatko sen molemmat päätepisteet vai vain toisen niistä: jos omistat vain yhden kaupungeista, saat vain sen tuoton mutta sen tuotto on kaksinkertainen.

en: Initially cities can support a maximum of two trade routes. Knowledge of the technologies Magnetism and The Corporation each increase this limit by one; knowing both allows cities to support four trade routes each.
fi: Aluksi kaupungeilla voi olla korkeintaan kaksi kauppareittiä. Sekä magnetismin että osakeyhtiöiden tuntemus mahdollistaa yhden lisäkauppareitin perustamisen. Jos ne tunnetaan molemmat, kauppareittejä voi perustaa neljä.

en: The Freight unit replaces the Caravan, and moves at twice the speed.
fi: Rekka-auto liikkuu kaksinkertaisella nopeudella edeltäjäänsä Karavaaniin verrattuna.

en: ?unit:Leader
fi: Hallitsija

en: This is you. If you lose this unit, you lose the game. So don't.
fi: Tämä yksikkö edustaa sinua. Häviät pelin jos menetät tämän yksikön; ymmärtänet miksi.

en: Won't unleash barbarians from huts.
fi: · Ei vapauta barbaareita mökeistä.

en: AWACS
fi: Tutkakone

en: The AWACS (Airborne Warning and Control System) is an airplane with an advanced radar that can determine the location of enemy units over a wide area.
fi: Tutkakone (AWACS, Airborne Warning and Control System) on lentokone joka pystyy valvomaan tutkallaan laajaa aluetta.

note: TRANS: _Cut Root (3% chance of success).
en: %sCut Root%s
fi: %sParanna%s

note: TRANS: Steal _Map Fragments and Escape (3% chance of success).
en: Steal %sMap Fragments and Escape%s
fi: %sVarasta kartan osia ja pakene%s

note: TRANS: _Bombard (100% chance of success).
en: %sBombard%s
fi: %sPommita%s

note: TRANS: _Nuke Target Tile (100% chance of success).
en: %sNuke Target Tile%s
fi: %sLaukaise ydinase kohderuudussa%s

note: TRANS: _Nuke (100% chance of success).
en: %sNuke%s
fi: %sYdinase%s

note: TRANS: Tactical _Nuke (100% chance of success).
en: Tactical %sNuke%s
fi: Taktinen %sydinase%s

note: TRANS: Make _Sacrifice of Work (100% chance of success).
en: Make %sSacrifice of Work%s
fi: Tee %styöuhri%s

note: TRANS: _Storm the Castle (100% chance of success).
en: %sStorm the Castle%s
fi: %sRynnäköi linnaan%s

note: TRANS: _Storm the Castle from non native (100% chance of success).
en: %sStorm the Castle from non native%s
fi: %sRynnäköi linnaan vieraasta maastosta%s

note: TRANS: Release _Plague (100% chance of success).
en: Release %sPlague%s
fi: Vapauta %srutto%s

note: TRANS: _Repair (100% chance of success).
en: %sRepair%s
fi: %sKorjaa%s

note: TRANS: _Wipe Defenders (100% chance of success).
en: %sWipe Defenders%s
fi: %sHävitä puolustuskyvyttömät puolustajat%s

note: TRANS: _Transfer Cargo (100% chance of success).
en: %sTransfer Cargo%s
fi: %sVaihda kuljetusalusta%s

note: TRANS: _Switch Transporter (100% chance of success).
en: %sSwitch Transporter%s
fi: %sVaihda kuljetusyksikköä%s

note: TRANS: "Use Ancient Transportation Network"_ (100% chance of success).
en: %sUse Ancient Transportation Network%s
fi: Käytä muinaista %ssiirtokeskusta%s

en: A city with an Airport can airlift an extra unit per turn. Airlifting instantly transports the unit from one city to another and will use all of the unit's movement points. A unit must have some movement points left to be airlifted, and cannot carry cargo.
fi: Kaupunki, jossa on lentoasema voi siirtää joka vuorolla yhden yksikön enemmän ilmasiltaa pitkin. Ilmasiltaa pitkin voidaan siirtää yksi yksikkö (mukaanlukien lentokoneet) vuoron aikana. Siirrettävä yksikkö menettää kaikki liikepisteensä. Yksiköllä on oltava liikepisteitä jäljellä voidakseen tulla siirretyksi, eikä sillä voi olla toisia yksiköitä lastinaan.

en: Two cities with Airports can airlift medium and heavy weight units once Advanced Flight and Fusion Power are discovered.
fi: Keskiraskaita ja raskaita yksiköitä voidaan lennättää kahden lentokentin varustetun kaupungin välillä kun kehittynyt ilmailu ja fuusio tunnetaan.

en: Allows a city to grow larger than size 8. (A Sewer System is required for a city to grow larger than size 16.)
fi: Sallii kaupungin kasvaa kokoa 8 suuremmaksi. Jotta kaupunki voisi kasvaa kokoa 16 suuremmaksi tarvitaan lisäksi viemäriverkosto.

en: These larger cities enjoy increased defense (+50%) against both land and sea units; however, such large settlements have a small risk of fire, which can destroy buildings in the city.
fi: Tällaiset suuremmat kaupungit ovat helpommin puolustettavissa ja saavat 50% puolustusbonuksen sekä maa- että meriyksiköiden suorittamia hyökkäyksiä vastaan. Ikävä kyllä näin suurilla asutuskeskuksilla on myös rakennuksen tuhoavan tulipalon vaara.

en: Starting at size 5, growing cities incur an increasing risk of plague due to overcrowding; an Aqueduct reduces that base chance by 30%.
fi: Alkaen koosta 5, ylikansoittuminen saattaa johtaa ruttoepidemiaan. Vesijohtoverkko laskee sen perusriskiä 30%.

en: Building an Aqueduct in a city without access to a lake or river requires knowledge of Construction, and it costs more to build and maintain.
fi: Vesijohtojen rakentamiseksi kaupunkiin ilman viereistä järveä tai jokea tarvitaan rakennustaidon tuntemus, ja ne maksavat enemmän rakentaa ja ylläpitää.

en: Aqueduct, Lake
fi: Vesijohto järvestä

en: Aqueducts in cities with access to a lake require no special technology and are cheap to build and maintain.
fi: Järvestä vetensä ottavan vesijohdon rakentamiseen ei tarvita mitään teknologiaa ja ne ovat halpoja rakentaa ja ylläpitää.

en: Aqueduct, River
fi: Vesijohto joesta

en: Aqueducts in cities with access to a river require no special technology and are cheap to build and maintain.
fi: Joesta vetensä ottavan vesijohdon rakentamiseen ei tarvita mitään teknologiaa ja ne ovat halpoja rakentaa ja ylläpitää.

en: Increases the luxury and tax output in a city by an additional 50%. With both a Bank and a Marketplace in a city, the total bonus is 100%.
fi: Lisää kaupungin luksus- ja verotuloja 50%. Sekä pankin että torin kanssa kaupungin kokonaisbonus on 100%.

en: With a Barracks, each new military land unit built in a city will automatically have Veteran status, which means that its attack and defense strengths are increased by 50%.
fi: Jokainen uusi maavoimien yksikkö, joka kootaan kaupungissa, jossa on Kasarmi, on automaattisesti konkari, eli sen hyökkäys- ja puolustuskyky lisääntyy 50%.

en: A Cathedral makes 3 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city; however, it does not affect citizens made unhappy by aggression. Knowledge of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content, except under Communism.
fi: Tuomiokirkko muuttaa kolme tyytymätöntä kaupungin asukasta rauhallisiksi, mikä helpottaa merkittävästi järjestyksenpitoa; se ei kuitenkaan vaikuta sotatoimista johtuvaan tyytymättömyyteen. Teologian keksiminen lisää tuomiokirkon vaikutusta vielä yhdellä asukkaalla, paitsi jos valtiomuotona on kommunismi.

en: City Walls make it easier to defend a city. They add a +100% bonus to the intrinsic defense strength of units within the city against land units (that is a two-thirds increase for small cities, or a one-half increase for cities larger than size 8), but are ineffective against airborne and sea units. City Walls also prevent the loss of population which occurs when a defending unit is defeated by a land unit.
fi: Kaupunginmuuri helpottaa kaupungin puolustusta. Se antaa 100% bonuksen verrattuna puolustavien yksiköiden peruspuolustusarvoon maayksiköiden tekemiä hyökkäyksiä vastaan (pienissä kaupungeissa tämän bonuksen vaikutuksesta kokonaispuolustusarvo kasvaa 2/3, ja 1/2 yli koon 8 kaupungeissa). Sillä ei ole vaikutusta puolustautumiseen ilmasta tai mereltä tulevaa iskua tai Haupitseja vastaan. Muuri suojaa kaupungin asukkaita jos hyökkäävät maajoukot tuhoavat puolustavan yksikön. Kaupungin väkiluku ei vähene.

en: Gives a +100% bonus to the intrinsic defense strength of units within a city when defending against enemy ships. For small cities the defense strength is doubled by this improvement; for cities larger than size 8, it is increased by two-thirds.
fi: Antaa 100% bonuksen verrattuna puolustavien yksiköiden peruspuolustusarvoon vihollisen laivojen tekemiä hyökkäyksiä vastaan (pienissä kaupungeissa tämän bonuksen vaikutuksesta kokonaispuolustusarvo kasvaa kaksinkertaiseksi, ja 2/3 yli koon 8 kaupungeissa).

en: Amphitheater
fi: Amfiteatteri

en: Halves all kinds of waste in a city (corruption, production waste, and food waste). In your capital, corruption and production waste is eliminated. A Granary together with a Courthouse in a city will eliminate food waste.
fi: Puolittaa kaikenlaisen hävikin (korruption, tuotanto- ja ruokahävikin). Pääkaupungissa korruptio ja tuotantohävikki poistuu kokonaan. Yhdessä käräjätalon kanssa viljasiilot poistavat ruokavähikin kokonaan.

en: Also makes one unhappy citizen content (unless that citizen is unhappy about military activity).
fi: Lisäksi tekee yhden tyytymättömän asukkaan tyytyväiseksi, paitsi jos asukkaan tyytymättömyys johtuu sotatoimista.

en: A city with a Courthouse cannot be incited to revolt.
fi: Kaupunkia, jossa on käräjätalo, ei voida lietsoa kapinaan.

en: Increases the shield production in a city by 25%, or 50% with an electrical plant of any kind in the same city.
fi: Lisää tuotantoa kaupungissa 25%, 50% mikäli kaupungissa on jokin voimalaitos.

en: This increase in production may contribute significantly to pollution; a Factory also increases the pollution caused by the population of the city.
fi: Tuotannonlisäys saattaa lisätä saastumista huomattavasti; tehdas lisää myös väkimäärästä riippuvaa saastumista.

en: When any small city grows or shrinks, 10 food points are saved; this helps cities to grow faster and more easily withstand famine. With a Granary this is extended to cities of size 4 and above. (10 food points is half what a small city needs to grow, but more points are needed for later growth steps.)
fi: Minkä hyvänsä pienen kaupungin kasvaessa tai pienentyessä, 10 pistettä ruokaa jää säästöön;
    tämä auttaa kaupunkeja kasvamaan nopeammin ja kestämään paremmin nälänhätää. Viljasiilojen kanssa tämä vaikutus pätee myös koon 4 ja suurempiin kaupunkeihin (10 pistettä on puolet siitä mitä pienet kaupungit tarvitsevat kasvaakseen, mutta suuremmilla kaupungeilla vaikutus ei ole yhtä merkittävä.)

en: A Granary also halves the food wasted in cities far from your capital. Together with a Courthouse it eliminates food waste.
fi: Viljasiilot myös puolittavat ruokahävikin kaupungeissa kaukana pääkaupungistasi. Yhdessä käräjätalon kanssa poistaa ruokahävikin kokonaan.

en: TIP: to maximise the speed with which a city grows, you should build a Granary before it grows larger than size 4.
fi: VIHJE: Rakenna viljasiilot ennen kuin kaupunki kasvaa yli koon 4, turvataksesi sille mahdollisimman nopean kasvun.

en: Gives one extra food resource on all Ocean or Deep Ocean tiles (but not Lakes). The city needs to be coastal (next to one of these tiles) to build this improvement.
fi: Ruuantuotanto lisääntyy yhdellä kaikissa meriruuduissa (mutta ei järviruuduissa). Tämä rakennus voidaan rakentaa vain rannikkokaupunkeihin.

en: Any kind of electrical plant increases the shield production effects of any Factory or Mfg. Plant in its city by 25% each. Thus, an electrical plant in combination with either a Factory or Mfg. Plant gives a 50% production bonus over the level without any of these improvements; an electrical plant, Factory, and Mfg. Plant together give a 100% production bonus. The extra production may lead to the city generating more pollution.
fi: Mikä hyvänsä voimalaitos tehostaa tehtaan ja teollisuuskompleksin vaikutusta kaupungin tuotantoon. Yhdessä joko tehtaan tai teollisuuskompleksin kanssa tuotannonkasvu verrattuna tilanteeseen ilman mitään rakennusta on 50%. Kaikki kolme yhdessä antavat 100% bonuksen. Lisääntynyt tuotanto saattaa johtaa saastutuksen lisääntymiseen.

en: However, a Hydro Plant also reduces the pollution associated with shield production to 50% of its normal value, or 25% in combination with a Recycling Center; pollution is reduced further for the player who owns the Hoover Dam. (A Hydro Plant's effect is the same as that of a Nuclear Plant; with the Hoover Dam, its effect is increased to that of a Solar Plant.)
fi: Vesivoimala myös vähentää tuotannosta johtuvan saastumisen 50 prosenttiin sen normaalista arvosta, tai 25 prosenttiin yhdessä kierrätyskeskuksen kanssa. Hooverin padon omistavan pelaajan tapauksessa saastutusta vähennetään vielä enemmän (Normaalisti vesivoimala vastaa ydinvoimalaa, Hooverin padon ḱanssa aurinkovoimalaa.)

en: Reduces the pollution generated by the population in a city; this building counteracts the additional pollution associated with any two other buildings.
fi: Vähentää väkimäärän vaikutusta kaupungin saastutukseen; se kumoaa kahden muun, saastutusta lisäävän, rakennuksen vaikutuksen saastutukseen.

en: Increases the shield production in a city by an additional 25%, or 50% with an electrical plant of any kind in the same city; this effect is cumulative with that of a Factory.
fi: Lisää kaupungin tuotantoa jälleen 25%, tai 50% mikäli kaupungissa on jonkin lajin voimalaitos; vaikutus on kumulatiivinen tehtaan kanssa.

en: With sufficient shield production, cities with a Manufacturing Plant can produce up to two units each turn (but only single units of types which cost population).
fi: Riittävän tuotantokapasiteetin saavuttaneet kaupungit, joissa on teollisuuskompleksi, voivat rakentaa kaksi yksikköä kierroksessa (mutta vain yhden yksikön mikäli se pienentää kaupungin kokoa)

en: This increase in shield production may contribute significantly to pollution; a Manufacturing Plant also increases the pollution caused by the population of the city.
fi: Tästä tuotannonkasvusta todennäköisesti seuraa myös merkittävää tuotantomääristä riippuvan saastutuksen kasvua. Teollisuuskompleksi lisää myös väestömäärästä riippuvaa saastutusta.

en: However, a Nuclear Plant also reduces the pollution associated with shield production to 50% of its normal value, or 25% in combination with a Recycling Center. (Its effect is the same as that of a Hydro Plant.)
fi: Ydinvoimala myös vähentää tuotannosta johtuvan saastumisen 50 prosenttiin sen normaalista arvosta, tai 25 prosenttiin yhdessä kierrätyskeskuksen kanssa (sama vaikutus kuin vesivoimalalla)

en: Every Ocean or Lake tile worked by the city yields one extra shield resource, as well as any Deep Ocean tile containing an oil platform. The city needs to be next to a water tile to build this improvement.
fi: Kaikkien kaupungin työstämien matalan meren ja järviruutujen, kuten myös porauslautoin varustettujen syvänmeren ruutujen, tuotanto lisääntyy yhdellä. Parannus voidaan rakentaa vain rannikkokaupunkeihin.

en: Offshore Platforms also increase the pollution caused by the population of the city.
fi: Porauslautta lisää väestön määrästä riippuvaa saastumista.

en: Makes a city the capital and the center of your government. Waste in other cities (corruption, production waste, and food waste) is often related to how far away from the capital they are. On top of this, corruption and production waste in your capital itself is half of what it would otherwise be (and a Courthouse will eliminate it entirely).
fi: Tekee kaupungista valtakuntasi pääkaupungin ja hallinnon keskuksen. Kaikenlainen hävikki (korruptio, tuotannon ja ruoan hävikki) muissa kaupungeissa riippuu usein niiden etäisyydestä pääkaupungista Tämän lisäksi korruptio ja tuotantohävikki itse pääkaupungissa on vain puolet siitä mitä se muuten olisi, ja käräjätalon kanssa poistaa ne kokonaan.

en: Under Despotism the city containing the palace gains a +75% gold bonus, and under Monarchy a +50% gold bonus.
fi: Palatsin sijaintikaupunki saa +75% lisäyksen kultatuottoon yksinvaltiudessa ja +50% monarkiassa.

en: Ecclesiastical Palace
fi: Uskonnollisen johtajan palatsi

en: Makes a city the ecclesiastical capital, that acts as a second center of government.
fi: Tekee kaupungista uskonnolliset keskuksen, jolloin se toimii toisena hallintokeskuksena.

en: Waste in other cities (corruption, production waste, and food waste) is related to how far away from the nearest capital they are. On top of this, corruption and production waste in the capital itself is half of what it would otherwise be (and a Courthouse will eliminate it entirely).
fi: Kaikenlainen hävikki (korruptio, tuotannon ja ruoan hävikki) riippuu usein kaupungin etäisyydestä hallinnollisesta keskuksesta. Tämän lisäksi korruptio ja tuotantohävikki itse hallintokeskuksesta on vain puolet siitä mitä se muuten olisi, ja käräjätalon kanssa poistaa ne kokonaan.

en: The city where this palace is located cannot be incited to revolt, and enjoys a bonus when enemy agents try to evade your own agents stationed in the city, or sabotage your buildings.
fi: Pääkaupunkia ei voi yllyttää kapinaan, ja se on vahvempi puolustamaan agenttejansa ja rakennuksiansa vihollisagenteilta.

en: Amêzârâkian Mysteries
fi: Amêzârâkin mysteerit

en: Initiates of The School of Amêzârâk knows how to operate an Ancient Transport Hub.
fi: Amêzârâkin oppilaat osaavat käyttää Muinaista siirtokeskusta.

en: Initiates of The School of Amêzârâk know how to heal wounded flesh.
fi: Amêzârâkin oppilaat tietävät kuinka parantaa haavoittunut liha.

en: A Police Station neutralizes any unhappiness caused by one military unit in its city. It also makes up to 2 more unhappy citizens content provided they are not unhappy about aggression.
fi: Poliisiasema poistaa yhden sotilasyksikön aiheuttaman tyytymättömyyden. Sen lisäksi se poistaa kahden muusta syystä tyytymättömän kansalaisen tyytymättömyyden.

en: Building a Recycling Center reduces the amount of pollution generated by shield production in a city by 50%, or by an additional 25% in cities with another building which reduces pollution (Nuclear Plant, Hydro Plant, or Solar Plant).
fi: Kierrätyskeskus vähentää tuotannosta johtuvaa saastutusta 50%, ja toisten saasteita vähentävien rakennusten (ydinvoimala, vesivoimala, aurinkovoimala) kanssa vielä 25% enemmän.

en: Increases the science output in a city by an additional 50%, or by 100% once the Internet wonder has been built by any player.
fi: Lisää kaupungin tiedetuotantoa jälleen 50%, tai 100% mikäli joku pelaajista on rakentanut Internetin.

en: The total bonus is 150% if a Library, a University and a Research Lab are all present in the same city, increasing to 250% once Isaac Newton's College, and the Internet have both been built.
fi: Kokonaisbonus on 150% mikäli kaupungissa on sekä kirjasto, yliopisto, että tutkimuslaboratorio, tai jopa 250% mikäli myös Isaac Newtonin akatemia ja Internet on rakennettu.

en: Doubles the intrinsic defense strength of units within a city when defending against aircraft (including helicopters).
fi: Kaksinkertaistaa kaikkien kaupungissa olevien yksiköiden peruspuolustuskyvyn ilmaiskuja vastaan, mukaanlukien helikopterien tekemät.

en: Protects a city and its environs (up to 2 tiles away) from attacks by other nations' Nuclear units. A Nuclear unit not owned by you or a teammate which attacks a city with SDI Defense, or attacks a unit (or is deliberately exploded) within range, is shot down and simply has no effect. Also, doubles the intrinsic defense strength of units in the city when defending against conventional missiles.
fi: Suojelee kaupunkia ja sen ympäristöä (aina 2 ruudun päähän) muiden pelaajien ydiniskuilta. Kaupunkia tai sen ympäristössä olevaa yksikköä vastaan hyökkäävä (tai muuten vain ympäristössä laukaistu) ydinaseyksikkö ammutaan alas eikä sillä ole mitään vaikutusta. Tämä ei estä omien tai joukkuetovereidesi ydinaseiden käyttöä. Lisäksi kaksinkertaistaa peruspuolustuskyvyn tavanomaisia ohjuksia vastaan.

en: Together with an Aqueduct, allows a city to grow larger than size 16, and further reduces the chance of a plague (by 30% of the base chance).
fi: Yhdessä vesijohtoverkoston kanssa sallii kaupungin kasvaa kokoa 16 suuremmaksi ja vähentää edelleen ruton riskiä (30 prosentin vähennys perusriskiin).

en: However, a Solar Plant also reduces the pollution associated with shield production to 25% of its normal value, or eliminates it entirely in combination with a Recycling Center.
fi: Aurinkovoimala myös vähentää tuotannosta johtuvan saastutuksen 25 prosenttiin sen normaalista arvosta, tai poistaa sen kokonaan yhdessä kierrätyskeskuksen kanssa.

en: Space Elevator Tether
fi: Avaruushissin ankkuri

en: Each tile around the city that is already generating some trade, produces one extra trade resource.
fi: Kaikki kauppaa tuottavat ruudut kaupungin ympärillä tuottavat yhden yksikön enemmän kauppaa.

en: Adds 3 trade route slots to the city.
fi: Lisää kaupungille mahdollisten kauppareittien määrää kolmella.

en: Increases the radius of the city.
fi: Kasvattaa kaupungin aluetta.

en: Increases the vision radius of the city.
fi: Kasvattaa kaupungin näkökykyä.

en: A Space Elevator is too easy for an enemy to destroy to leave operational and fully assembled during war. It is therefore shut down and without any effect if its owner is at war with anyone at all.
fi: Avaruushissi on liian helppo kohde vihollisen tuhota, jotta se voitaisiin jättää paikoilleen ja toimintaan sodan ajaksi. Sillä ei ole mitään vaikutuksia, jos sen omistaja on sodassa kenenkään kanssa.

en: Increases the luxury and tax output in a city by an additional 50%, or 100% if Super Highways are also in the city. A Marketplace, Bank, and Stock Exchange together in a city yield a total bonus of 150%; adding Super Highways yields a total of 200%.
fi: Lisää kaupungin luksuksen ja verojen tuottoja 50% perustasoon nähden, tai 100% mikäli kaupungissa on myös moottoritiet. Tori, pankki ja pörssi yhdessä antavat 150% kokonaisbonuksen, 200% mikäli kaupungissa on myös moottoritie.

en: Each tile around the city with roads and without farmland, that is already generating some trade, produces one extra trade resource. The same applies to the city center tile (even if it is receiving a farmland bonus).
fi: Kaikki kauppaa tuottavat tiellä, mutta ei peltomaalla, varustetut ruudut tämän ihmeen rakentaneen kaupungin ympärillä tuottavat yhden yksikön enemmän kauppaa. Keskusruutu saa kauppabonuksen vaikka siellä olisi peltomaakin.

en: Also doubles the effect of any Stock Exchange in the city (increasing luxury and tax output by an additional 50%).
fi: Myös kaksinkertaistaa pörssin, mikäli sellainen kaupungissa on, vaikutuksen (lisäten luksus- ja verotuottoa toisella 50 prosentin bonuksella).

en: Super Highways also increase the pollution caused by the population of the city.
fi: Moottoritie myös lisää kaupungin väkimäärästä riippuvaa saastutuksen määrää.

en: Makes one unhappy citizen content. The Mysticism advance doubles this effect (except under a Communist government). With both Mysticism and the Temple of Artemis, 4 citizens are made content (3 under Communism). Does not affect citizens made unhappy by aggression.
fi: Muuttaa yhden tyytymättömän asukkaan rauhalliseksi. Mystiikan tuntemus kaksinkertaistaa tämän vaikutuksen, paitsi jos käytössä on kommunistinen valtiomuoto. Jos pelaajalla on lisäksi Artemiksen temppeli, kaikkiaan neljä asukasta muuttuu tyytyväiseksi (kommunistisissa valtioissa 3). Vaikutus ei ulotu asukkaisiin, joiden tyytymättömyys johtuu sotatoimista.

en: Increases the science output in a city by an additional 50%, or by 100% once Isaac Newton's College has been built by any player.
fi: Lisää kaupungin tiedetuotantoa jälleen 50%, tai 100% mikäli joku pelaajista on rakentanut Isaac Newtonin akatemian

en: The total bonus is 100% if a Library and a University are present together in the same city, increasing to 150% once Isaac Newton's College has been built.
fi: Kokonaisbonus on 100% mikäli kaupungissa on sekä kirjasto että yliopisto, tai jopa 150% mikäli myös Isaac Newtonin akatemia on rakennettu.

en: Altar to The Divine Ruler
fi: Ylimaallisen johtajan alttari

en: Makes it possible to receive sacrifices from your subjects. A Sacrifice of Work makes the unit unhomed and therefore without material or happiness upkeep.
fi: Mahdollistaa uhrausten vastaanottamisen alamaisiltasi. Työuhri tekee yksiköstä kotikaupungittoman ja siten materiaalista ylläpitoa tai tyytymättömyyttä aiheuttamattoman.

en: The entire map becomes permanently visible to the player who owns it -- the player always has up-to-date knowledge of all terrain and cities (but not units) despite fog-of-war.  It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
fi: Omistaja saa koko maailman kartan pysyvästi näkyväksi. Hän saa aina ajantasaisen tiedon kaikenlaisesta maastosta ja kaupungeista, ei kuitenkaan yksiköistä, näkyvyysrajoista huolimatta. Kaikki pelaajat voivat alkaa rakentaa avaruusalusta (jos heidän teknologiatasonsa siihen riittää).

en: Completion of the Apollo Program also allows nuclear-armed powers to declare war without provocation, regardless of the existence of the United Nations, and AI players will no longer be friendly towards the owner of the United Nations or the Eiffel Tower.
fi: Apollo-ohjelman valmistuttua ydinasevallat voivat julistaa sodan vaikka niitä ei provosoitaisikaan, riippumatta Yhdistyneistä Kansakunnista. Tietokonepelaajat eivät enää väistämättä ole ystävällismielisiä Yhdistyneiden Kansakuntien tai Eiffel-tornin omistajia kohtaan.

en: In every city with a Stock Exchange, city improvements which would normally have an upkeep of 1 become free of upkeep. (Communist governments inherently give this benefit, so there is no bonus under Communism.)
fi: Kaikissa kaupungeissa, joissa on pörssi, normaalisti yhden pisteen ylläpitoa vaativilla rakennuksilla ei ole lainkaan ylläpitokustannuksia. Kommunismissa tämä on tilanne aina muutenkin, joten kommunistiset valtioit eivät hyödy tästä lainkaan.

en: Upon completion of this wonder, tax collector specialists' gold output increases to 3 permanently for every nation.
fi: Tämän ihmeen valmistuttua kaikkien kansojen rahankeruu-erikoisosaajien tuotto kasvaa pysyvästi arvoon 3.

en: In a city with Chichen Itza, settlers can be built without size of the city shrinking.
fi: Kaupunki, jossa Chichen Itza on, voi valmistaa uudisasukkaita ilman että kaupungin koko pienenee.

en: Each tile worked by the city where this wonder is built produces one extra research point.
fi: Kaikki tiedettä tuottavat ruudut tämän ihmeen rakentaneen kaupungin ympärillä tuottavat yhden yksikön enemmän tiedettä.

en: This stunning technological achievement makes one content citizen happy in each of your cities (2 extra luxury per city). It further reduces your risk of plague (by 10% of the base chance); with knowledge of Medicine, any of your cities with an Aqueduct and a Sewer System will be entirely free of plague.
fi: Tämä saavutus tekee yhdestä tyytyväisestä kansalaisesta onnellisen kussakin kaupungissasi. Se vähentää myös ruton mahdollisuutta 10% perusmahdollisuudesta; lääketieteen tuntemuksen kanssa kaikki vesijohdoin ja viemäröinnein varustetut kaupungit ovat täysin turvassa rutolta.

en: Charles Darwin's voyage sparked the discovery of the evolution of the species, which inspired greater confidence in science. All your cities generate 1 extra science bulb.
fi: Charles Darwin lisäsi tutkimuksellaan lajien synnystä ihmisten uskoa tieteen mahtiin. Kaikki kaupungit tuottavat yhden lampun enemmän kierroksessa.

en: Upon completion of this wonder, scientist specialists' research output increases to 3 permanently for every nation.
fi: Tämän ihmeen valmistuttua kaikkien kansojen tiede-erikoisosaajien tieteen tuotanto kasvaa pysyvästi arvoon 3.

en: AI nations are more inclined to be friendly and forgiving toward the owner of this wonder (until the Apollo Program is completed). It also reduces the pollution caused by the population; it counteracts the pollution associated with a single building in each of your cities.
fi: Tietokonepelaajien suhtautuminen tämän ihmeen omistajaan kääntyy helpommin suopeaksi kunhan Apollo-ohjelmaa ei ole rakennettu. Ihme vähentää myös väkimäärästä johtuvaa saastuttamista; se poistaa yhden muun yksittäisen rakennuksen aiheuttaman saastutuksen lisäyksen kussakin kaupungissa.

en: Guidestones
fi: Opaskivet

en: Allows releasing plague against any city as this helps maintain humanity under 500,000,000.
fi: Mahdollistaa ruton levittämisen mihin hyvänsä kaupunkiin, ihmiskunnan koon sääntelemiseksi.

en: Gives an immediate technology advance to the player that builds it, and thereafter 4 extra research points every turn to its city.
fi: Välittömästi valmistuttuaan antaa rakentajalleen teknologian, ja siitä lähtien 4 tutkimuspistettä jokaisella kierroksella kaupungilleen.

en: Completion of this wonder starts permanent tech sharing so that once a tech is known by 30% of players, also all the others get it.
fi: Tämän ihmeen valmistuminen käynnistää pysyvän teknologianjaon niin että loputkin pelaajat saavat minkä hyvänsä teknologian, jonka 30% pelaajista jo tuntee.

en: Increases the defense of all your cities by adding a +50% bonus to its units' intrinsic defense strength against land units (this is cumulative with any City Walls), and preventing the loss of population which occurs when a defending unit is defeated by a land unit.
fi: Parantaa kaupungin puolustusta antamalla 50%, kaupunginmuurien kanssa kumulatiivisen, bonuksen verrattuna puolustavien yksiköiden peruspuolustusarvoon maayksiköiden tekemiä hyökkäyksiä vastaan. Se suojaa kaupungin asukkaita jos hyökkäävät maajoukot tuhoavat puolustavan yksikön. Kaupungin väkiluku ei vähene.

en: Makes one unhappy citizen content in every city of the player that owns it (not including citizens unhappy about aggression). This wonder also makes two content citizens happy in the city where it is located (4 extra luxury points).
fi: Rauhoittaa tyytymättömän asukkaan rauhalliseksi kaikissa omistajansa kaupungeissa, paitsi jos tyytymättömyys johtuu aggressiivisista yksiköistä. Tämän lisäksi ihmeen omassa kaupungissa kahdesta asukkaasta tulee onnellisia.

en: Acts as a Hydro Plant in the city where it is built, and reduces pollution from shield production by a further 25% in all cities with Hydro Plants, making them equivalent to Solar Plants.
fi: Toimii kuin vesivoimala sen rakentaneessa kaupungissa, ja vähentää tuotannosta johtuvaa saastutusta 25% lisää kaikissa vesivoimalakaupungeissa, saaden vesivoimalat vastaamaan aurinkovoimaloita.

en: Gives an immediate technology advance to the player that builds it, and thereafter 6 extra research points every turn to its city.
fi: Välittömästi valmistuttuaan antaa rakentajalleen teknologian, ja siitä lähtien 6 tutkimuspistettä jokaisella kierroksella kaupungilleen.

en: Completion of this wonder permanently doubles the effect of Universities for every player.
fi: Tämän ihmeen valmistuminen kaksinkertaistaa pysyvästi kaikkien pelaajien yliopistojen tehokkuuden.

en: Makes one content citizen happy in every city of the player that owns it (2 extra luxury points per city).
fi: Tekee yhdestä tyytyväisestä asukkaasta onnellisen jokaisessa omistajansa kaupungissa.

en: Reduces the unhappiness caused by aggressively deployed military units owned by the city by 1 -- in other words, it neutralizes the unhappiness caused by a single military unit (except under Democracy, where a single unit makes two citizens unhappy). Under governments where unit upkeep is paid in gold, it gives two free gold per city towards upkeep every turn.
fi: Vähentää kaupungin aggressiivisesti sijoitetuista sotilasyksiköistä johtuvaa tyytymättömyyttä yhdellä pisteellä, eli kumoaa yhden yksikön aiheuttaman tyytymättömyyden (paitsi Demokratiassa, jossa aggressiviset yksiköt aiheuttavat kahden pisteen edestä tyytymättömyyttä). Sellaisissa valtiomuodoissa, joissa yksiköiden ylläpito maksetaan rahalla, se antaa kahden kultapalan edestä ylläpitoa anteeksi.

en: Gives all your sea units 1 additional movement point (except Triremes while moving on rivers). Makes all your new sea units veterans (for all your cities).
fi: Antaa kaikille merivoimien yksiköille yhden ylimääräisen liikepisteen (paitsi kaleereille silloin kun ne kulkevat joella). Kaikista uusista merivoimien yksiköistä (kaikissa kaupungeissa) tulee konkareita.

en: Gives all your sea units 1 additional movement point. The chance of a sea unit getting the next veteran level after a battle increases by half.
fi: Kaikki merivoimien yksiköt saavat 1 liikepisteen lisää. Todennäköisyys sille, että merivoimien yksiköt ylenevät taistelun jälkeen lisääntyy puolella.

en: TIP: if you're behind in research, this can help you catch up, by reducing the cost of technologies that other players already know.
fi: VIHJE: Jos olet tutkimuksessa jäljessä, tämä voi auttaa muiden kiinniottamisessa vähentäen muiden jo tuntemien teknologioiden hintaa.

en: Doubles the base effect of Cathedrals. This makes 3 additional unhappy citizens content in each city with a Cathedral; however, it does not affect citizens made unhappy by aggression.
fi: Tuplaa tuomiokirkkojen vaikutuksen, tehden 3 tyytymätöntä asukasta lisää rauhallisiksi. Vaikutus ei kuitenkaan ulotu sotatoimista aiheutuvaan tyytymättömyyteen.

en: Mausoleum of Mausolos
fi: Mausoloksen mausoleumi

en: With this wonder, City Walls and Courthouses each make one unhappy citizen content in their city, unless that citizen is unhappy about aggression. Also, none of the owner's cities can be incited to revolt.
fi: Tämän ihmeen kanssa kaupunginmuurit ja käräjätalot kumpikin tekevät yhden tyytymättömän asukkaan tyytyväiseksi, paitsi jos tyytymättömyys johtuu aggressiivisista yksiköistä. Sen lisäksi yhtäkään omistajan kaupungeista ei voida yllyttää kapinaan.

en: Statue of Zeus
fi: Zeuksen patsas

en: Reduces by 1 the unhappiness caused by one aggressively deployed military unit per city -- in other words, in each city it neutralizes the unhappiness caused by a single military unit (except under Democracy, where it just halves the unhappiness from that unit). Each city also avoids one shield of upkeep for units.
fi: Vähentää kaupungin aggressiivisesti sijoitetuista sotilasyksiköistä johtuvaa tyytymättömyyttä yhdellä pisteellä kaupunkia kohti, eli kumoaa yhden yksikön aiheuttaman tyytymättömyyden (paitsi Demokratiassa, jossa aggressiviset yksiköt aiheuttavat kahden pisteen edestä tyytymättömyyttä, ja tyytymättömyys täten puolittuu). Lisäksi kukin kaupunki saa yhden pisteen edestä yksiköiden ylläpitoa anteeksi.

en: Temple of Artemis
fi: Artemiksen temppeli

en: Makes 2 additional unhappy citizens content in every city with a Temple. Does not affect citizens made unhappy by aggression.
fi: Tekee kahdesta tyytymättömästä asukkaasta lisää rauhallisen jokaisessa kaupungissa, jossa on temppeli. Vaikutus ei ulotu sotatoimista aiheutuvaan tyytymättömyyteen.

en: Each tile around the city where this wonder is built that is already generating some shield output produces one extra shield resource. Under Despotism or Tribal governments, the Pyramids cancel the penalty to worked tiles with output greater than 2 (for all kinds of output), as if all your cities were always celebrating.
fi: Kukin ihmeen omistavan kaupungin työstämä ruutu, joka jo ennestään tuottaa vähänkään tuotantoa, tuottaa sitä yhden pisteen enemmän. Yksinvaltaiselta tai heimojärjestelmässä elävältä omistajalta pyramidit poistavat yli 2 pistettä tuottavien ruutujen kärsimän rangaistuksen, aivan kuin kaikki kaupungit juhlisivat.

en: Gives an immediate technology advance to the player that builds it, and thereafter all cities on the map are continuously visible to its owner despite fog-of-war.
fi: Välittömästi valmistuttuaan antaa rakentajalleen teknologian, ja siitä lähtien omistaja jatkuvasti näkee kaikki maailman kaupungit kartallaan.

en: Completion of this wonder permanently doubles the effect of Research Labs for every player.
fi: Ihmeen valmistuminen pysyvästi kaksinkertaistaa kaikkien pelaajien tutkimuslaboratorioiden tuoton.

en: Gives 1 additional luxury to every city, and 6 luxuries to the city where it is located.
fi: Antaa 1 lisäpisteen luksista kaikille kaupungeille, 6 sen rakentaneelle kaupungille.

en: Upon completion of this wonder, entertainer specialists' luxury output increases to 3 permanently for every nation.
fi: Tämän ihmeen valmistuttua kaikkien kansojen viihdyttäjien luksuksen tuotanto kasvaa pysyvästi arvoon 3.

en: Space Elevator
fi: Avaruushissi

en: Allows you to choose any government, including those that have not yet been researched by your civilization, and without the transition period of Anarchy. It also allows unprovoked declaration of war regardless of any senate instituted by a Democracy or Federation government or by the United Nations.
fi: Voit valita minkä tahansa valtiomuodon (myös sellaisen jota et ole tutkinut) ja vaihtaa niiden kesken ilman välikauden anarkiaa. Mahdollistaa provosoimattomat sodanjulistukset ilman senaatin väliintuloa, oli senaatti sitten seurausta demokratiasta tai federaatiosta valtiomuotona tai yhdistyneiden kansakuntien olemassaolosta.

en: All your new military land units start with an additional veteran level (this is cumulative with any Barracks building in a city; with both, units are created as Hardened).
fi: Kaikki uudet maavoimien yksikkösi ylenevät yhtä tasoa enemmän heti valmistuessaan. Mikäli kaupungissa ovat myös kasarmit, tämä tarkoittaa yksiköiden aloittavan karaistuneina.

en: Treuga Dei
fi: Jumalanrauha

en: Historical note: The real Treuga Dei was far less extreme. Fighting was allowed around 80 days each year. It also both began and ended during the middle ages - long before communism.
fi: Historiallisesti todellinen Jumalanrauha ei ollut näin raju. Todellisuudessa taisteleminen oli sallittu noin 80 päivänä vuodessa, ja koko käytäntö loppui jo keski-ajalla, paljon ennen kommunismin keksimistä.

en: Makes violence impossible before Communism is discovered. Makes every violent action a Casus Belli after Communism is discovered.
fi: Tekee väkivaltaiset toimet mahdottomiksi kommunismin keksimiseen saakka. Kommunismin keksimisen jälkeen kaikki väkivaltaiset toimet oikeuttavat sodanjulistuksen.

en: Creates a world senate that prevents unprovoked declaration of war by any nuclear-capable nation (that is, any nation with knowledge of Nuclear Fission, once the Manhattan Project has been built). AI players are more inclined to be friendly and forgiving toward the owner of this wonder. These effects last until the Apollo Program is completed.
fi: Luo kansainvälisen senaatin, joka estää kaikilta ydinasevalloilta (näiksi lasketaan kaikki ydinreaktiot tuntevat kansat jos Manhattan-projekti on jo rakennettu) provosoimattomat sodanjulistukset. Tietokonepelaajat suhtautuvat suopeammin tämän ihmeen omistajaan. Nämä vaikutukset poistuvat kun Apollo-ohjelma valmistuu.

en: Also, if any player's city is in disorder for more than two turns in a row, that player's government falls (even for governments other than Republic and Democracy).
fi: Aiheuttaa hallintosi vajoamisen anarkiaan jos yksikin kaupunki on rauhaton pidempään kuin kaksi vuoroa peräkkäin, riippumatta valtiomuodosta.

en: Neutralizes the unhappiness caused by one aggressively deployed military unit per city. Under Democracy, it additionally halves the unhappiness caused by military units (reducing it to the same level as a Republic).
fi: Vähentää aggressiivisesti sijoitetuista sotilasyksiköistä johtuvaa tyytymättömyyttä yhdellä pisteellä kussakin kaupungissa. Demokratian alla lisäksi puolittaa aggressiivisista yksiköistä johtuvan tyytymättömyyden, laskien sen samalle tasolle kuin tasavallassa.

en: Each entertainer produces two luxury points for their city per turn, increasing to three once any player has built Shakespeare's Theater. See the section on Happiness for the effects of luxury points.
fi: Jokainen viihdyttäjä tuottaa joka vuoro kaksi pistettä luksusta kaupungilleen, kolme sen jälkeen kun joku on rakentanut Shakespearen teatterin. Katso onnellisuutta koskeva kappale luksuspisteiden vaikutuksista.

en: Each scientist adds two points to your empire's research output per turn, increasing to three once any player has built Darwin's Voyage.
fi: Jokainen tutkija lisää joka vuorolla kaksi pistettä valtakuntasi tutkimustuloksiin, kolme sen jälkeen kun joku on rakentanut Darwinin tutkimusmatkat -ihmeen.

en: Each tax collector produces two extra gold for your treasury per turn, increasing to three once any player has built A.Smith's Trading Co.
fi: Jokainen verottaja tuottaa joka vuoro kaksi lisäkultaa valtiosi kassaan, kolme sen jälkeen kun joku on rakentanut A. Smithin kauppakomppania -ihmeen.

en: Sandbox ruleset
fi: Hiekkalaatikko sääntökokoelma

note: TRANS: In the client, this is displayed alongside the contents of ;    README.sandbox, which are not localized.
en: You are playing Freeciv with sandbox ruleset. This showcases new or unusual features available in Freeciv without regard for strict game balancing, playability, AI performance, availability of graphics, or savegame compatibility between versions.
    
    This ruleset was originally based on current default ruleset, civ2civ3, as it stood in 2.6.
fi: Pelaat kokeellisilla säännöillä. Ne esittelevät Freecivin uusia tai epätavallisia ominaisuuksia ilman yritystäkään tehdä säännöistä tasapainoisia, pelattavuudeltaan hyviä, tekoälylle soveliaita. Kuvituksista ei välttämättä löydy hyviä grafiikoita sääntökokoelmassa oleville asioille, eivätkä tallennetut pelit välttämättä tule olemaan yhteensopivia uudempien freeciv-versioiden kanssa.
    
    Tämä sääntökokoelma on alunperin tehty nykyisen oletussääntökokoelman, civ2civ3, pohjalta, sellaisena kuin se oli Freecivin versiossa 2.6.

en: Spaceship Launch
fi: Avaruusalus laukaistu

en: You're the first one to launch a spaceship towards Alpha Centauri!
fi: Olet ensimmäinen avaruusaluksen kohti Alpha Centauria laukaissut!

en: You have launched a spaceship towards Alpha Centauri!
fi: Olet laukaissut avaruusaluksen kohti Alpha Centauria!

en: Entire Map Known
fi: Koko kartta tunnettu

en: You're the first one to have mapped the entire world!
fi: Ensimmäisenä olet kartoittanut koko maailman!

en: You have mapped the entire world!
fi: Olet kartoittanut koko maailman!

en: Land Ahoy
fi: Maata näkyvissä

en: Your people were the first in history to sight a foreign shore!
fi: Olitte ensimmäinen itsellensä vieraan rannan löytänyt kansa!

en: You sighted your first foreign shore!
fi: Näitte ensi kertaa vieraan saaren rannan!

en: Literate
fi: Lukutaitoisuus

en: Your nation is the first to reach 100% literacy!
fi: Kansasi on ensimmäisenä saavuttanut 100% lukutaidon!

en: Your nation has reached 100% literacy!
fi: Kansasi on saavuttanut 100% lukutaidon!

en: Multicultural
fi: Monikulttuurinen

en: You're the first nation to have citizens of multiple nationalities!
fi: Olette ensimmänen kansakunta, jonka väestössä on useampaa eri kansalaisuutta!

en: Your nation now has citizens of multiple nationalities!
fi: Kansakuntasi väestössä on nyt useampaa eri kansalaisuutta!

en: Metropolis
fi: Metropoli

en: Your nation is the first with a city of population 20!
fi: Yksi kaupungeistasi saavuttaa ensimmäisenä maailmassa koon 20!

en: One of your cities has reached population 20!
fi: Yksi kaupungeistasi on saavuttanut koon 20!

en: Cultured City
fi: Kulttuurikaupunki

en: Your nation is the first with a city of 1000 culture points!
fi: Yksi kaupungeistasi on ensimmäinen 1000 kultturipistettä saavuttanut kaupunki maailmassa!

en: One of your cities has 1000 culture points!
fi: Yksi kaupungeistasi on saavuttanut 1000 kulttuuripistettä!

en: Cultured Nation
fi: Kulttuurivaltio

en: Your nation is the first one to achieve 10000 culture points!
fi: Valtiosi on ensimmäinen 10000 kultturipistettä saavuttanut valtio!

en: Your nation has achieved 10000 culture points!
fi: Valtiosi on saavuttanut 10000 kulttuuripistettä!

en: Wares
fi: Tuotteet

en: Jewelry
fi: Korut

en: Ore
fi: Malmi

en: Metal
fi: Metalli

en: Equipment
fi: Välineistö

en: Turn Owned 1
fi: Vuoroa omistettu 1

en: Turn Owned 2
fi: Vuoroa omistettu 2

en: Turn of Celebration
fi: Juhlintavuoroja

en: Turn of Disorder
fi: Levottomuusvuoroja

en: * Buildings and technologies do not require any upkeep.
    * Each worked tile that gives more than 2 Food, Shield, or Trade will suffer a -1 penalty, unless the city working it is celebrating. (Cities below size 3 will not celebrate.)
    * Each city can support up to 2 units for free; further units each cost 1 shield per turn.
    * Military units do not cause unhappiness even when deployed aggressively.
    * Military units impose martial law. Up to 3 military units inside a city will each force 1 unhappy citizen to become content.
    * You have no control over tax rates. All trade income is converted to luxuries.
    * Half of the luxuries, including those converted from other trade income, are wasted.
    * Conventional corruption increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of The Corporation).
    * Base production waste is 30%. This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of Trade).
fi: · Rakennukset tai teknologiat eivät tarvitse laisinkaan ylläpitoa
    · Jokainen ruutu josta saadaan yli 2 ruokaa, tuotantoa tai kauppaa kärsii -1 menetyksen ellei sillä työskentelevä kaupunki juhli. (Kaupungit joiden koko on alle 3 eivät juhli.)
    · Kukin kaupunki voi ylläpitää 2 yksikköä ilmaiseksi; lisäyksiköiden ylläpito maksaa 1 tuotantoa kierroksessa kukin.
    · Sotilasyksiköt eivät aiheuta kotirintamalle tyytymättömyyttä edes hyökkäyskäytössä..
    · Sotilasyksiköt valvovat sotatilaa. Korkeintaan 3 sotilasyksikköä kaupngissa pakottaa kukin 1 tyytymättömän kansalaisen rauhalliseksi.
    · Hallitsijalla ei ole veroasteiden hallintaa. Kaikki kauppa muutetaan luksukseksi.
    . Puolet luksuksesta, mukaanlukien kaupasta muutetusta osuudesta, menetetään tehottomuuden vuoksi.
    . Korruptio on sitä suurempi mitä kauempana pääkaupungista ollaan, etäisyyden vaikutus puolittuu osakeyhtiöiden keksimisen myötä.
    · Perustaso tuotantohävikille on 30%. Vaikutus on sitä suurempi mitä kauempana pääkaupungista ollaan, etäisyyden vaikutus puolittuu kaupan keksimisen myötä.

en: Tribal
fi: Heimojärjestelmä

en: Under a Tribal government, you are part ruler of your people. Your control over your citizens is maintained largely by spiritual counsel.
fi: Heimojärjestelmässä olet absoluuttinen hallitsija niin kauan kun kansa uskoo sinuun. Valtasi perustuu pääosin henkiseen neuvonantoon.

en: Compared to Despotism, a Tribal economy is more shield-oriented. Its bonuses to veterancy can be an advantage in wartime, but it lacks the martial law of other early governments.
fi: Yksinvaltaan verrattuna heimojärjestelmä on enemmän tuotantoon suuntautunut. Bonukset yksiköiden ylenemiseen ovat etu sota-aikana, mutta siltä puuttuu monien muiden varhaisten hallintojen mahdollisuus sotatilan julistamiseen.

en: * Increases by half the chance of land units getting the next veteran level after a battle.
    * Each worked tile that gives more than 2 Food, Shield, or Trade will suffer a -1 penalty, unless the city working it is celebrating. (Cities below size 3 will not celebrate.)
    * Each city gets 1 extra content citizen.
    * Each city can support up to 2 units for free; further units each cost 1 shield per turn.
    * Unlike later governments, military units do not cause unhappiness even when deployed aggressively.
    * Base corruption is 30% (the highest under any government). This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of The Corporation).
    * There is no base level of production waste, but an increasing amount with distance from the capital (half as fast with knowledge of Trade).
fi: · Lisää puolella maayksiköiden mahdollisuutta päästä seuraavalle kokeneisuustasolle voittoisan taistelun jälkeen.
    · Jokainen ruutu josta saadaan yli 2 ruokaa, tuotantoa tai kauppaa kärsii -1 menetyksen ellei sillä työskentelevä kaupunki juhli. (Kaupungit joiden koko on alle 3 eivät juhli.)
    · Kussakin kaupungissa yksi asukas enemmän on tyytyväinen.
    · Kukin kaupunki voi ylläpitää 2 yksikköä ilmaiseksi; lisäyksiköiden ylläpito maksaa 1 tuotantoa kierroksessa kukin.
    · Toisin kuin myöhemmissä valtiomuodoissa, aggressiivisetkaan sotilasyksiköt eivät aiheuta tyytymättömyyttä kotirintamalla.
    · Korruption perustaso on 30% (korkein minkään valtiomuodon alla). Se kasvaa sitä mukaa mitä kauemmas pääkaupungista mennään (puolta hitaammin jos tunnetaan osakeyhtiöt)
    · Tuotantohävikin perustaso on 0%, mutta se kasvaa mentäessä kauemmas pääkaupungista (puolta hitaammin jos tunnetaan kauppa).

en: Compared to Tribalism, a Despotic economy is more trade-oriented.
fi: Heimojärjestelmään verrattuna yksinvalta on enemmän kaupankäyntiin suuntautunut.

en: * Your centers of government (cities with Palace and Ecclesiastical Palace) get a +75% bonus to gold production.
    * Each worked tile that gives more than 2 Food, Shield, or Trade will suffer a -1 penalty, unless the city working it is celebrating. (Cities below size 3 will not celebrate.)
    * Each city can support up to 2 units for free; further units each cost 1 gold per turn.
    * Unlike later governments, military units do not cause unhappiness even when deployed aggressively.
    * Military units impose martial law. Up to 3 military units inside a city will each force 1 unhappy citizen to become content.
    * Base corruption is 20%. This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of The Corporation).
    * Base production waste is 10%. This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of Trade).
fi: · Hallinnolliset keskukset (kaupungit joissa on palatsi tai uskonnollisen johtajan palatsi saavat +75% bonuksen kullan tuotantoon.
    · Jokainen ruutu josta saadaan yli 2 ruokaa, tuotantoa tai kauppaa kärsii -1 menetyksen ellei sillä työskentelevä kaupunki juhli. (Kaupungit joiden koko on alle 3 eivät juhli.)
    · Toisin kuin myöhemmissä hallintomuodoissa, sotilasyksiköt eivät aiheuta kotirintamalle tyytymättömyyttä edes hyökkäyskäytössä.
    · Sotilasyksiköt valvovat sotatilaa. Korkeintaan 3 sotilasyksikköä"kaupngissa pakottaa kukin 1 tyytymättömän kansalaisen rauhalliseksi.
    · Korruption perustaso on 20%. Se kasvaa sitä mukaa mitä kauemmas pääkaupungista mennään (puolta hitaammin jos tunnetaan osakeyhtiöt)
    · Tuotantohävikin perustaso on 10%. Se kasvaa sitä mukaa mitä kauemmas pääkaupungista mennään (puolta hitaammin jos tunnetaan kauppa).

en: Monarchy gives low unit upkeep costs.
fi: Monarkiassa yksiköillä on matalat ylläpitokustannukset.

en: * Your centers of government (cities with Palace and Ecclesiastical Palace) get a +50% bonus to gold production.
    * Celebrating cities produce one extra trade point for every tile which is already producing trade. (Cities below size 3 will not celebrate.)
    * Each city can support up to 3 units for free (the maximum possible); further units each cost 1 gold per turn.
    * Each city tolerates up to 3 aggressively deployed military units; each further unit causes 1 unhappy citizen.
    * Military units impose martial law. Up to 3 military units inside a city will each force 1 unhappy citizen to become content.
    * Base corruption is 10%. This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of The Corporation).
    * Base production waste is 20%. This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of Trade).
fi: · Pääkaupunki (kaupunki jossa on palatsi tai uskonnollisen johtajan palatsi) saa +50% bonuksen kullan tuotantoon.
    · Juhlivat kaupungit saavat yhden lisäpisteen kauppaa jokaisesta ruudusta, joka muutenkin tuottaa kauppaa (alle koon 3 kaupungit eivät voi juhlia).
    · Kukin kaupunki voi ylläpitää 3 yksikköä ilmaiseksi (suurin mahdollinen määrä); lisäyksiköiden ylläpito maksaa 1 kultaa kierroksessa kukin.
    · Kukin kaupunki sietää 3 aggressiivista sotilasyksikköä; lisäyksiköt tekevät yhden kansalaisen kotirintamalla tyytymättömäksi kukin.
    · Sotilasyksiköt osallistuvat sotatilan valvomiseen: Korkeintaan 3 sotilasyksikköä kaupungin sisäpuolella pakottaa kukin 1 tyytymättömän kansalaisen rauhalliseksi.
    · Korruption perustaso on 10%. Se kasvaa sitä mukaa mitä kauemmas pääkaupungista mennään (puolta hitaammin jos tunnetaan osakeyhtiöt).
    · Tuotantohävikin perustaso on 20%. Se kasvaa sitä mukaa mitä kauemmas pääkaupungista mennään (puolta hitaammin jos tunnetaan kauppa).

en: Communism is a good government for maximizing shield production, and for large empires.
fi: Kommunismi on hyvä valtiomuoto tuotannon maksimoimiseksi ja suurille valtakunnille.

en: * City improvements which would normally have an upkeep of 1 gold are free of upkeep.
    * Cancels the bonus from Mysticism and Theology (to Temples and Cathedrals).
    * Each city can support up to 3 units for free (the maximum possible); further units each cost 1 shield per turn.
    * Each city tolerates up to 3 aggressively deployed military units; each further unit causes 1 unhappy citizen.
    * Military units impose martial law. Up to 3 military units inside a city will each force 2 unhappy citizens to become content (the maximum possible).
    * Base corruption is 30%, but is not affected by distance to the capital.
    * There is no production waste.
fi: · Normaalisti yhden pisteen kultaa ylläpitoonsa tarvitsevat rakennukset ovat ilmaisia ylläpitää.
    · Kumoaa mystiikan ja teologian bonukset temppeleille ja katedraaleille.
    · Kukin kaupunki voi ylläpitää 3 yksikköä ilmaiseksi (suurin mahdollinen määrä); lisäyksiköiden ylläpito maksaa 1 tuotantoa kierroksessa kukin.
    · Kukin kaupunki sietää 3 aggressiivista sotilasyksikköä; lisäyksiköt tekevät yhden kansalaisen kotirintamalla tyytymättömäksi kukin.
    · Sotilasyksiköt valvovat sotatilaa. Korkeintaan 3 sotilasyksikköä kaupngissa pakottaa kukin 2 tyytymätöntä kansalaista rauhalliseksi.
    · Korruption perustaso on 30%, eikä etäisyys pääkaupunkiin vaikuta siihen.
    · Tuotantohävikkiä ei ole.

en: * Your bureaucracy can prevent you from disbanding certain units.
fi: · Hallintokoneistosi voi estää sinua hajottamasta tiettyjä yksiköitä.

en: Fundamentalism is a good government for maximizing gold, and its Fanatics are useful in wartime, but it has a heavy penalty to technological progress.
fi: Fundamentalismi on hyvä valtiomuoto rahan keruuseen ja sen fanaattiset yksiköt ovat hyödyllisiä sodankäynnissä. Heikkous on teknologisen tutkimuksen tukahtuminen.

en: * Base science production is half that of other governments. (A Fundamentalist city with a Library produces as much science as a city under another government does alone.)
    * Each city can support up to 2 units for free; further units each cost 2 gold per turn (except for Fanatics).
    * Each city tolerates up to 2 aggressively deployed military units; each further unit causes 1 unhappy citizen.
    * Base corruption is 15%. This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of The Corporation).
    * Base production waste is 15%. This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of Trade).
fi: · Tiedetuotanto on puolet siitä mitä muiden hallitusmuotojen alla. (Fundamentelistikaupunki, jossa on kirjasto, tuottaa saman määrän tiedettä kuin se tuottaisi ilman kirjastoa muiden hallitusmuotojen alla.)
    · Kukin kaupunki voi ylläpitää 2 yksikköä ilmaiseksi; lisäyksiköiden ylläpito maksaa 2 kultaa kierroksessa kukin, paitsi fanaatikot.
    · Kukin kaupunki sietää 2 aggressiivista sotilasyksikköä; lisäyksiköt tekevät yhden kansalaisen kotirintamalla tyytymättömäksi kukin.
    · Korruption perustaso on 15%. Se kasvaa sitä mukaa mitä kauemmas pääkaupungista mennään (puolta hitaammin jos tunnetaan osakeyhtiöt)
    · Tuotantohävikin perustaso on 15%. Se kasvaa sitä mukaa mitä kauemmas pääkaupungista mennään (puolta hitaammin jos tunnetaan kauppa)

en: Federation
fi: Federaatio

en: Federalism is a system in which the power to govern is shared between national and provincial governments.  This decentralization minimizes the corruption and waste caused by distance to capital, and avoids separatist movements.
fi: Federaation valta on jaettu kansallisen hallinnon ja provinssien oman hallinnon välillä. Hajauttaminen vähentää korruptiota ja hävikkiä, eikä provosoi alueiden eroamista ajavien liikkeiden syntymistä.

en: * Each city gets 2 extra luxury points.
    * Celebrating cities produce one extra trade point for every tile which is already producing trade. (Cities below size 3 will not celebrate.)
    * Each city can support up to 2 units for free; further units each cost 2 gold per turn.
    * Each city tolerates up to 2 aggressively deployed military units; each further unit causes 1 unhappy citizen.
    * There is no base level of corruption, but an increasing amount with distance from the capital (half as much as with most other governments). Knowledge of The Corporation eliminates this corruption.
    * Base production waste is 30%, but is not affected by distance to the capital.
    * Has a senate that may prevent declaration of war.
fi: · Jokainen kaupunki saa 2 pistettä luksusta yksistään hallitusmuodosta.
    · Juhlivat kaupungit saavat yhden lisäpisteen rahaa jokaisesta ruudusta, joka muutenkin tuottaa rahaa (alle koon 3 kaupungit eivät voi juhlia)
    · Kukin kaupunki voi ylläpitää 2 yksikköä ilmaiseksi; lisäyksiköiden ylläpito maksaa 2 kultaa kierroksessa kukin.
    · Kukin kaupunki sietää 2 aggressiivista sotilasyksikköä; lisäyksiköt tekevät yhden kansalaisen kotirintamalla tyytymättömäksi kukin.
    · Korruption perustaso on 0. Se kasvaa sitä mukaa mitä kauemmas pääkaupungista mennään, puolta hitaammin kuin muiden valtiomuotojen alla. Osakeyhtiöiden tunteminen eliminoi koruuption kokonaan.
    · Tuotantohävikin perustaso on 30%, mutta etäisyys pääkaupunkiin ei vaikuta siihen.
    · Senaatti voi estää sodan julistamisen.

en: * Cities produce an extra trade point for every worked land tile that is already producing trade.
    * Celebrating cities produce a further trade point for every worked tile (land or water) which is already producing trade. (Cities below size 3 will not celebrate.)
    * Each city can support one unit for free; further units each cost 1 shield per turn.
    * Each city tolerates a single aggressively deployed military unit; each further unit causes 1 unhappy citizen.
    * Base corruption is 25%. This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of The Corporation).
    * Base production waste is 5%. This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of Trade).
fi: · Kaupungit saavat yhden lisäpisteen rahaa jokaisesta maaruudusta, joka muutenkin tuottaa rahaa
    · Juhlivat kaupungit saavat yhden lisäpisteen rahaa jokaisesta ruudusta, joka muutenkin tuottaa rahaa (alle koon 3 kaupungit eivät voi juhlia)
    · Kukin kaupunki voi ylläpitää yhden yksikön ilmaiseksi; lisäyksiköiden ylläpito maksaa yhden tuotantoa kierroksessa kukin.
    · Kukin kaupunki sietää yhden aggressiivisen sotilasyksikön; lisäyksiköt tekevät yhden kansalaisen kotirintamalla tyytymättömäksi kukin.
    · Korruption perustaso on 25%. Se kasvaa sitä mukaa mitä kauemmas pääkaupungista mennään (puolta hitaammin jos tunnetaan osakeyhtiöt)
    · Tuotantohävikin perustaso on 5%. Se kasvaa sitä mukaa mitä kauemmas pääkaupungista mennään (puolta hitaammin jos tunnetaan kauppa)

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness; citizens become very upset during wars.
fi: Demokratiassa kansalaiset hallitsevat suoraan äänestämällä käsiteltävistä asioista. Demokratia tarjoaa korkeimman mahdollisen kaupan tason, mutta myös suurimman tyytymättömyyden; kansalaiset eivät alkuunkaan pidä sotatilasta.

en: * Cities produce an extra trade point for every worked land tile that is already producing trade.
    * Celebrating cities produce a further trade point for every worked tile (land or water) which is already producing trade. (Cities below size 3 will not celebrate.)
    * Each city can support one unit for free; further units each cost 2 gold per turn.
    * Each city tolerates a single aggressively deployed military unit; each further unit causes 2 unhappy citizens.
    * Base corruption is 5%. This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of The Corporation).
    * Base production waste is 25%. This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of Trade).
    * Has a senate that may prevent declaration of war.
fi: · Kaupungit saavat yhden lisäpisteen rahaa jokaisesta maaruudusta, joka muutenkin tuottaa rahaa.
    · Juhlivat kaupungit saavat yhden lisäpisteen rahaa jokaisesta ruudusta, joka muutenkin tuottaa rahaa (alle koon 3 kaupungit eivät voi juhlia)
    · Kukin kaupunki voi ylläpitää yhden yksikön ilmaiseksi; lisäyksiköiden ylläpito maksaa 2 kultaa kierroksessa kukin.
    · Kukin kaupunki sietää yhden aggressiivisen sotilasyksikön; lisäyksiköt tekevät kaksi kansalaista kotirintamalla tyytymättömäksi kukin.
    · Korruption perustaso on 5%. Se kasvaa sitä mukaa mitä kauemmas pääkaupungista mennään (puolta hitaammin jos tunnetaan osakeyhtiöt)
    · Tuotantohävikin perustaso on 25%. Se kasvaa sitä mukaa mitä kauemmas pääkaupungista mennään (puolta hitaammin jos tunnetaan kauppa)
    · Senaatti voi estää sodan julistamisen.

en: Personal Freedom
fi: Henkilökohtainen vapaus

en: Each step of personal freedom you allow your citizens yields a 10% increase in science output, but makes an additional citizen unhappy for every aggressively deployed military unit.
fi: Jokainen pykälä, jonka sallit kansallesi henkilökohtaista vapautta, lisää tieteen tuotantoa 10%, mutta lisää yhden jokaisesta aggressiivisesta sotilasyksiköstäsi aiheutuvaa tyytymättömyyttä yhdellä kansalaisella.

en: Polluting Productivity
fi: Saastuttava tuottavuus

en: Each step of polluting productivity increases a cities shield production by 1%, but also increases all pollution related to shields by 5%.
fi: Jokainen pykälä lisää tuotantoa 1%, mutta lisää tuotannon saastuttavuutta 5%.

en: Military Training Duration
fi: Sotilaskoulutuksen kesto

en: Each step increases newly built military units veterancy level by 1, but also increases the costs of the unit by 25% due to the additional training.
fi: Jokainen pykälä nostaa valmistuvien sotilasyksiköiden veteraanitasoa yhdellä, mutta lisää yksiköiden hintaa 25% lisäkoulutuksen kustannusten takia.

en: Diplomatic Training Duration
fi: Diplomaattikoulutuksen kesto

en: Each step increases newly built diplomatic units veterancy level by 1, but also increases the costs of the unit by 25% due to the additional training.
fi: Jokainen pykälä nostaa valmistuvien diplomaattiyksiköiden veteraanitasoa yhdellä, mutta lisää yksiköiden hintaa 25% lisäkoulutuksen kustannusten takia.

en: Civil Training Duration
fi: Koulutuksen kesto

en: Each step increases newly built civil (workers, engineers) units veterancy level by 1, but also increases the costs of the unit by 25% due to the additional training.
fi: Jokainen pykälä nostaa valmistuvien työläisyksiköiden veteraanitasoa yhdellä, mutta lisää yksiköiden hintaa 25% lisäkoulutuksen kustannusten takia.

en: You found Hermit's Place.
fi: Löysit erakon asuinpaikan.

en: Secluded studies have led the Hermit to the discovery of %s!
fi: Eristyksissä tehdyt tutkimukset ovat johtaneet erakon keksimään teknologian %s!

en: The Hermit has left nothing useful.
fi: Erakolta ei ole jäänyt jälkeen mitään hyödyllistä.

en: Your %s has overflied a Hermit's Place and destroyed it!
fi: Yksikkösi %s on lentänyt erakon asuinpaikan yli ja tuhonnut sen!

en: Grand Canyon
fi: Suuri kanjoni

en: Deep Gorge
fi: Syvä kuilu

en: Fjords
fi: Vuonoja

en: Waterfalls
fi: Vesiputouksia

en: Travertine Terraces
fi: Marmoritasanteet

en: Thermal Vent
fi: Hydroterminen purkausaukko

en: Atoll Chain
fi: Atolliketju

en: Glacier Bay
fi: Jäätikkölahti

en: Great Barrier Reef
fi: Suuri valliriutta

en: Great Blue Hole
fi: Suuri sininen aukko

en: Great Lakes
fi: Suuret järvet

en: Dead Sea
fi: Kuollutmeri

en: Rift Lake
fi: Kuilujärvi

en: Grand Prismatic Spring
fi: Suuri sininen lähde

en: Mangrove Forest
fi: Mangrovemetsä

en: Cenotes
fi: Sortumakaivoja

en: Ice Sheet
fi: Jääpeite

en: Ice Shelf
fi: Jäähylly

en: Advancing Glacier
fi: Etenevä jäätikkö

en: Geothermal Area
fi: Geoterminen alue

en: Sand Sea
fi: Hiekkameri

en: Salt Flat
fi: Suolatasanko

en: Singing Dunes
fi: Laulavat dyynit

en: White Desert
fi: Valkoinen autiomaa

en: Long Beach
fi: Pitkä ranta

en: Valley of Geysers
fi: Geysirilaakso

en: Rock Pillars
fi: Kivipilarit

en: White Cliffs
fi: Valkoiset kielekkeet

en: Giant Cave
fi: Jättiläisluola

en: Rock Formation
fi: Kivimuodostelma

en: Rainforest
fi: Sademetsä

en: Subterranean River
fi: Maanalainen joki

en: Sinkholes
fi: Vajoamia

en: Stone Forest
fi: Kivimetsä

en: Sequoia Forest
fi: Punapuumetsä

en: Millenary Trees
fi: Tuhatvuotisia puita

en: Table Mountain
fi: Pöytävuori

en: Inselberg
fi: Yksinäinen vuori

en: Karst Landscape
fi: Karstimaastoa

en: Mud Volcanoes
fi: Mutatulivuoria

en: Sacred Mount
fi: Pyhä vuori

en: Cliff Coast
fi: Kielekerannikko

en: Active Volcano
fi: Aktiivinen tulivuori

en: High Summit
fi: Korkealaki

note: TRANS: Your Marines does Disrupt Supply Lines to American Armor.
en: Your %s does %s to %s %s.
fi: Yksikkösi %s suoritti toiminnon %s %s %s.

note: TRANS: German Paratroopers does Disrupt Supply Lines to your Armor.
en: %s %s does %s to your %s.
fi: %s %s suoritti toiminnon %s yksiköllesi %s.

note: TRANS: Your Marines didn't survive doing --  * Use Ancient Transportation Network.
en: Your %s didn't survive doing %s.
fi: Yksikkösi %s menehtyi toiminnon %s tehdessään.

en: Be more careful the next time you select a target.
fi: Valitse kohteesi tarkemmin seuraavalla kerralla.

en: Enables movement of nuclear units.
fi: Mahdollistaa ydinaseiden liikkumisen.

en: Enables airlift of medium weight units.
fi: Mahdollistaa keskipainoisten yksiköiden lennättämisen ilmasiltaa pitkin.

en: Allows Settlers, Migrants, Workers, Engineers, and military infantry units to build forts and fortresses.
fi: Uudisraivaajat, siirtolaiset, työläiset, teknikot ja jalkaväki voivat rakentaa linnakkeita ja linnoituksia.

en: Allows irrigation without an adjacent water source, improves the effect of Amphitheaters, and increases city vision radius.
fi: Mahdollistaa kastelujärjestelmien rakentamisen ilman viereisestä ruudusta saatavaa vettä, parantaa amfiteatterien vaikutuksia ja lisää kaupunkien näkökykyä.

en: Grants you vision inside your borders.
fi: Antaa täyden näkökyvyn rajojesi sisällä.

en: Enables airlift of light weight units.
fi: Mahdollistaa keveiden yksiköiden lennättämisen ilmasiltaa pitkin.

en: Makes it possible for Engineers to transform terrains.
fi: Tekee maastonmuokkauksen mahdolliseksi teknikoille.

en: Enables airlift of heavy weight units.
fi: Mahdollistaa raskaiden yksiköiden lennättämisen ilmasiltaa pitkin.

en: Halves the upgrade cost of your units.
fi: Puolittaa yksiköiden ajantasaistamiskustannukset.

en: Reduces the risk of plague in your cities by 30% of the base chance (this is additive with the benefits of any buildings).
fi: Vähentää ruton vaaraa 30% perusmahdollisuudesta (tämä vaikuttaa rakennuksista mahdollisesti saatavien bonusten päälle).

en: Allows Settlers, Migrants, Workers, Engineers, and Transports to build oil platforms on Deep Ocean, required to get the bonus from Offshore Platforms.
fi: Uudisraivaajat, siirtolaiset, työläiset, teknikot ja rahtilaivat voivat rakentaa porauspisteitä syvänmeren ruutuihin. Niitä tarvitaan, jotta kaupunki voisi hyötyä öljynporauslautasta.

en: Nanomaterials
fi: Nanomateriaalit

en: Allows Settlers, Migrants, Workers and Engineers to build airstrips, airbases and buoys. Allows Transports to build buoys.
fi: Uudisraivaajat, siirtolaiset, työläiset ja teknikot voivat rakentaa kiitoteitä, ilmatukikohtia ja poijuja. Kuljetusalukset voivat rakentaa poijuja.

en: Allows Settlers, Migrants, Workers and Engineers to upgrade roads to railroads.
fi: Uudisraivaajat, siirtolaiset, työläiset ja teknikot voivat rakentaa rautateitä ruutuihin, joissa on jo tie.

en: Halves one-time revenue from new trade routes.
fi: Puolittaa uusien kauppareittien avaamisesta saatavan kertamaksun.

en: For Despotism or Tribal governments, cancels the penalty to worked tiles with output greater than 2 (as if all your cities were always celebrating).
fi: Yksinvaltiuden tai heimojärjestelmän vallitessa poistaa yli kahden pisteen edestä ruokaa, tuotantoa, tai kauppaa tuottavien ruutujen rangaistuksen, kuin kaupungit juhlisivat.

en: Allows Settlers, Migrants, Workers and Engineers to upgrade mines to oil wells on Desert and Glacier tiles, for an extra production point.
fi: Uudisraivaajat, siirtolaiset, työläiset ja teknikot voivat muuttaa aavikoiden ja jäätiköiden kaivokset öljynporaustorneiksi, josta saa yhden pisteen lisää tuotantoa.

en: Allows Settlers, Migrants, Workers and Engineers to upgrade irrigation systems to farmland.
fi: Uudisraivaajat, siirtolaiset, työläiset ja teknikot voivat muuttaa yksinkertaiset kastelujärjestelmät viljelysmaaksi.

en: Doubles movement of nuclear units.
fi: Kaksinkertaistaa ydinaseiden liikkumisnopeuden.

en: Ruler Apotheosis
fi: Jumalaksi korottaminen

en: Allows Settlers, Migrants, Workers and Engineers to upgrade railroads with maglev.
fi: Sallii uudisraivaajien, siirtolaisten, työläisten ja teknikoiden rakentaa maglevit ruutuihin, joissa on jo rautatie.

en: Halves the corruption of trade related to distance from the capital (or eliminates it for Federation governments).
fi: Puolittaa pääkaupungin etäisyydestä johtuvan korruption, federaatioiden tapauksessa poistaa sen kokonaan.

en: Halves the waste of production related to distance from the capital.
fi: Puolittaa pääkaupungin etäisyydestä johtuvan tuotantohävikin.

en: Mine can be upgraded to Oil Well.
fi: Kaivoksen paikalle voidaan edelleenrakentaa öljynporaustorni.

en: Sea
fi: Meri

en: Allows cities to build Harbors and coastal wonders.
fi: Sallii kaupunkien rakentaa kalastussatamia ja rannikkoihmeitä.

en: DifficultLanding
fi: VaikeaLaskeutuminen

en: Only veterans can paradrop here.
fi: Vain veteraanit voivat tiputtautua tänne.

en: ParadropFrom
fi: LähdeLaskuvarjohyppyyn

en: DiplomatDefense
fi: DiplomaattiPuolustus

en: IrrigationSource
fi: VedenLähde

en: AllowsFarmlandOnDesert
fi: MahdollistaaAutiomaanKastelun

en: Deserts can be irrigated for a small amount of extra food, but without an oasis or river, bare desert cannot be further improved with farmland.
fi: Aavikot voidaan kastella, jolloin ne tuottavat pienen määrän lisäruokaa, mutta ilman lähdettä tai jokea paljas aavikko ei parannu viljelymaaksi korottamalla.

en: Rivers bring fertile soil to deserts; on a desert river not already benefiting from an oasis, building irrigation will yield two extra food resources rather than the usual one.
fi: Joet tuovat hedelmällistä maata autiomaahan. Autiomaassa oleviin jokiruutuihin, joissa ei ole jo valmiiksi keidasta, rakennettu kastelujärjestelmä tuottaa kaksi pistettä lisää ruokaa tavallisen yhden sijaan.

en: Cities built in hills are at risk of earthquakes, which can interrupt a city's current project.
fi: Kukkuloille rakennettuihin kaupunkeihin voi iskeä maanjäristys, joka keskeyttää kaupungin senhetkisen rakennusprojektin.

en: Jungles are densely overgrown, making agriculture somewhat problematic. Big Land units may not move into jungle without a road.
fi: Viidakon tiheä aluskasvillisuus tekee maanviljelystä jokseenkin ongelmallista. Järeät maayksiköt eivät voi kulkea viidakossa mikäli siellä ei ole tietä.

en: Land units that move into mountains can see an extra space, but a fast land unit ending its turn in mountains without a road will start its next turn with one fewer movement point. Big Land units may not move into mountains without a road.
fi: Vuorilla olevat maayksiköt näkevät tavallista kauemmas, mutta tiettömillä vuorilla kierroksenvaihdon yli olevat nopeat yksiköt aloittavat seuraavan kierroksen yhtä liikepistettä vähemmällä kuin tavallisesti. Järeät maayksiköt eivät voi kulkea vuorilla, jollei siellä ole tietä.

en: Swamps suffer from an over-abundance of water, making agriculture somewhat problematic. Big Land units may not move in swamps without a road.
fi: Suot ovat liian märkiä tuottoisaan viljelyyn. Järeät maayksiköt eivät voi liikkua tiettömällä suolla.

en: ?gui_type:Build Fort/Fortress/Buoy
fi: Rakenna linnaka, linnoitus tai poiju

en: ?gui_type:Build Airstrip/Airbase
fi: Rakenna kiitorata tai lentotukikohta

en: Building an irrigation system on a suitable tile causes it to produce some extra food each turn. Most tiles yield one extra food; a desert with a river will yield two, if it is not already benefiting from an oasis.
fi: Sopiville maastotyypeille voidaan kaivaa kasteluverkosto. Kasteluverkosto lisää ruuantuotantoa ruudussa. Suurimmasta osasta ruutuja saadaan yksi piste lisää ruoantuotantoon; aavikkoruutu jossa on joki saa kaksi, ellei se saa etua jo keitaasta.

en: Without knowledge of Electricity, irrigation requires a nearby source of water: an ocean, lake, or river tile, or another tile with an irrigation system, must share an edge (not just a corner) with the target tile. However, once irrigated, land remains so even if the water source is removed. Once Electricity is known, any suitable tile may be irrigated without a water source.
fi: Ellei sähköä ole keksitty, lähellä on oltava saatavilla vettä: meri-, järvi- tai jokiruutu taikka jo kasteltu ruutu on oltava heti kohteena olevan ruudun rinnalla. Kun kasteluverkosto on kaivettu, ruutu pysyy kasteltuna vaikka vedenlähde poistettaisiin. Kun sähkö on keksitty, kaikki soveltuvat ruudut voidaan kastella ilman viereistä veden lähdettä.

en: Mines can be built on some types of terrain, which increases the number of production points produced by that tile. Hills and Mountains get an extra 2 production points per tile; other terrains get 1 extra production point.
fi: Joillekin maastotyypeille voidaan louhia ruudulta saatavien tuotantoyksiköiden määrää lisäävän kaivoksen. Kukkulat ja vuoret saavat 2 ylimääräistä tuotantopistettä ruudulta, muut maastotyypit saavat 1 lisäpisteen.

en: Once Refining is known, mines on Desert and Glacier tiles can be upgraded to oil wells for an extra production point.
fi: Kun öljynjalostus tunnetaan, aavikko- ja jäätikköruuduilla olevat kaivokset voidaan korottaa öljynporaustorneiksi, jolloin ne tuottavat yhden lisäpisteen verran enemmän.

en: Oil Platform
fi: porauspiste

en: Oil platforms allow cities with Offshore Platforms to get an extra production point from Deep Ocean tiles.
fi: Porauspisteet sallivat kaupunkien joissa on öljynporauslautta saada yhden ylimääräisen tuotantopisteen syvänmeren ruuduista.

en: Oil platforms can be built by Workers and similar units on board ships, or directly by Transport units.
fi: Työläiset ja samankaltaiset yksiköt voivat rakentaa porauspisteitä laivojen kyydissä. Kuljetusalukset voivat myös rakentaa niitä itsenäisesti.

en: Pollution appears on tiles around cities with high production or population, or when a Mfg. Plant suffers an industrial accident. It halves all output from its tile, and contributes to the risk of global warming.
fi: Saastetta ilmestyy ruuduille sellaisten kaupunkien ympärillä joissa on korkea tuotanto tai asukasluku, tai kun teollisuuskompleksissa tapahtuu onnettomuus. Se puolittaa kaiken tuotannon ruudultaan, ja lisää ilmastonmuutoksen riskiä.

en: The pollution can only be cleared by dispatching Workers, Migrants, Settlers, Engineers, or a Transport with the "clean pollution" order.
fi: Saasteen voi puhdistaa vain komentamalla työläiset, siirtolaiset, uudisraivaajat, teknikot tai kuljetusalukset siivoamaan saastetta.

en: The city's population starts adding to pollution with the Factory, Super Highways, Offshore Platform, and Mfg. Plant buildings; each building causes the population to add more to pollution. A Mass Transit will counteract the pollution from two buildings in a city, and the Eiffel Tower wonder will counteract the pollution from one building in all the owner's cities.
fi: Kaupungin asukasluku alkaa vaikuttaa saasteen määrään tehtaan, moottoritien, öljysporauslautan ja teollisuuskompleksin kanssa; kukin rakennus lisää väestön vaikutusta saasteen määrään. Joukkoliikenne kumoaa saasteen kahdesta kaupungin parannuksesta, ja Eiffel-torni (ihme) kumoaa vaikutuksen yhdestä rakennuksesta kaikissa omistajansa kaupungeissa.

en: Hermit's Place
fi: erakon maja

en: One can explore Hermit's Places once the philosopher has abandoned them. In most cases one can learn some of the wisdom of the former inhabitant, with the cost of 20% of the normal price. After year 1000 there's no more such individuals figuring entire technologies out in the solitude.
fi: Erakon majan voi tutkia erakkofilosofin hylättyä sen. Useimmissa tapauksissa niistä tehtävistä löydöistä voi oppia osan asukkaan viisaudesta. Näin saaduista teknologioista maksetaan vain 20% niiden normaalista tutkimushinnasta. Vuoden 1000 jälkeen kokonaisten uusien teknologioiden keksiminen on mahdotonta yksittäisille erakoille.

en: Farmland on a tile prevents any trade bonus from Super Highways.
fi: Viljelysmaa ruudulla estää kauppaedut jotka moottoritie muuten aiheuttaisi.

en: Nuclear fallout can appear on tiles when a Nuclear unit is detonated, or when a city's Nuclear Plant has an accident. It halves all output from its tile.
fi: Ydinlaskeumaa voi ilmestyä ruudulle kun ydinase räjäytetään tai kun kaupungin ydinvoimalassa tapahtuu onnettomuus. Se puolittaa kaiken ruudun hyödyntämisen.

en: Settlers, Workers, Migrants, Engineers, and Transport units can all clean up nuclear fallout.
fi: Uudisraivaajat, työläiset, siirtolaiset, teknikot ja kuljetusalukset voivat puhdistaa ydinlaskeumaa.

en: Fort
fi: linnake

en: Forts are rapidly-built fortifications providing some defense (+50%) against land units and boats. A fort is also necessary to start building a fortress.
fi: Linnake on nopeasti pystytetty suojavarustus, joka tarjoaa 50% puolustusbonuksen maayksiköiden ja laivojen hyökkäyksiä vastaan. Linnake tarvitaan ennen kuin paikalle voidaan rakentaa täysimittainen linnoitus.

en: Fortresses are more permanent forts; construction on them can only begin once the underlying fort is complete. Forts on River tiles cannot be upgraded to Fortresses.
fi: Linnoitukset ovat laajennettuja linnakkeita; niiden rakentamista ei voi aloittaa ennen kuin paikalle on rakennettu pohjaksi linnake. Jokiruutujen linnakkeita ei voi laajentaa linnoituksiksi.

en: Compared to a fort, units in a fortress receive extra defense (+50%) against all units (in total, their defense against land units and boats is doubled), and do not count as aggressive if near a friendly city. Any kind of land unit remaining in a fortress for a whole turn without moving recovers a quarter of its hit points.
fi: Linnakkeeseen verrattuna linnoitus antaa sisällä oleville yksiköille +50% puolustusbonuksen maayksiköitä ja laivoja vastaan (kaikkiaan puolustus näitä yksiköitä vastaan tuplaantuu). Yksiköt kuolevat yksitellen, eikä kansa pidä niitä aggressiivisesti sijoitettuna, mikäli linnoitus on ystävällismielisen kaupungin lähellä. Maayksiköt, jotka pysyvät liikkumattomina linnoituksessa kierroksen ajan, paranevat neljänneksen osumapisteitään.

en: With Astronomy, fortresses gain watchtowers from which units can see further afield.
fi: Astronomian tuntemuksen myötä linnoituksissa voidaan käyttää tähystystorneja, joista yksiköt näkevät kauemmas.

en: Castle
fi: Linna

en: Castles are fortresses with an administration center; construction on them can only begin once the underlying fortress is complete.
fi: Linnat ovat linnoituksia hallinnollisella keskuksella; niiden rakentaminen voidaan aloittaa vasta kun linnoitus on valmis.

en: The castle and its surrounding area is ruled by a vassal with a high degree of autonomy. This makes a castle able to control terrain far from the borders of its nation's cities.
fi: Linnaa ja ympäröivää aluetta hallitsee huomattavan autonomian omaava vasalli. Siksi linna pystyy kontrolloimaan aluetta kaukana kotimaansa kaupunkien rajojen ulkopuolellakin.

en: Airstrip
fi: Kiitotie

en: Airstrips are rapidly-built runways allowing air units to land, refuel, and recover outside cities; an aircraft remaining on an airstrip for a whole turn without moving recovers a tenth of its hit points (that is, the same amount it loses each turn while airborne). However, air units on an airstrip are vulnerable to attack by land units.
fi: Kiitoradata ovat nopeasti valmisteltuja paikkoja ilmayksiköiden laskeutumista, tankkaamista ja korjaamista varten kaupunkien ulkopuolella. Kiitoradalla kokonaisen vuoron liikkumattomana oleva ilmayksikkö saa kymmenesosan osumapisteistään takaisin (saman määrän kuin se menettää viettäessään kierroksen vaihdon ilmassa). Kiitoradalla olevat ilmayksiköt ovat kuitenkin maayksiköidenkin hyökkäysten armoilla.

en: Any units on an airstrip receive extra defense (+50%) against enemy aircraft.
fi: Kiitotiellä olevilla yksiköillä on 50% puolustusbonus vihollisen lentokoneiden hyökkäyksiä vastaan.

en: An airstrip is necessary to start building an airbase.
fi: Kiitotie tarvitaan ennen kuin ruutuun voidaan alkaa rakentamaan lentotukikohtaa.

en: Airbases are more permanent airstrips; construction on them can only begin once the underlying airstrip is complete. Airstrips on River tiles cannot be upgraded to Airbases.
fi: Lentotukikohdat ovat pysyväksi rakennettuja laskeutumispaikkoja. Sellaisen rakentaminen voidaan aloittaa vasta kun paikalla on jo kiitotie. Jokiruutujen kiitoteitä ei voi päivittää lentotukikohdaksi.

en: Compared to an airstrip, units in an airbase receive extra defense (+50%) against all units (in total, their defense against air units and missiles is doubled), do not count as aggressive if near a friendly city, and can see further afield. Also, air units recover more hit points (a third per turn, the same as in a city without an Airport).
fi: Lentotukikohdassa yksiköt ovat paremmassa turvassa kuin pelkällä kiitotiellä. Ne saavat 50% suuremman puolustusbonuksen (kaikkiaan niiden puolustus ilmayksiköitä ja ohjuksia vastaan on kaksinkertainen), eikä niitä katsota tyytymättömyyttä aiheuttavan aggressiivisiksi mikäli lentotukikohta on ystävällismielisen kaupungin lähellä. Tämän lisäksi yksiköt näkevät pidemmälle. Ilmayksiköt myös palautuvat nopeammin (kolmanneksen kierroksessa, saman määrän kuin lentokentättömässä kaupungissa).

en: Buoys may be built in the ocean by Transports (or by worker units on a sea-going vessel) to allow their owner to see the surrounding tiles.
fi: Rahtilaivat, tai laivojen kuljettamat työläisyksiköt, voivat rakentaa merelle poijuja, jolloin niiden omistaja näkee ruudut niiden ympärillä.

en: Only those players that already know Radio can see Buoys of any players.
fi: Vain ne pelaajat, jotka tuntevat radion, voivat nähdä kenenkään poijuja.

en: Ancient Transport Hub
fi: Muinainen siirtokeskus

en: An Ancient Transport Hub can transport units to any other Ancient Transport Hub on the map.
fi: Muinainen siirtokeskus voi siirtää yksiköt mihin tahansa muuhun muinaiseen siirtokeskukseen.

en: Using an Ancient Transport Hub to move to an Ancient Transport Hub known to exist, to be free from non-allied units and on native terrain should be reasonably safe.
fi: Muinaisen siirtokeskuksen käyttäminen siirtymiseen toiseen tiedossa olevaan muinaiseen siirtokeskukseen, jossa ei ole vihollisia ja joka sijaitsee siirtyvälle yksikölle soveltuvassa maastossa, on melko turvallista.

en: Roads allow your land units to move more quickly, allow wheeled Big Land units such as Chariots and Catapults to travel through otherwise difficult terrain (Mountains, Jungle, and Swamp), and Merchant units (Caravans and Freight) can only travel on roads, railroads, rivers or ships.
fi: Tiet mahdollistavat maayksiköille nopeamman etenemisen. Pyörin varustetut järeät maayksiköt, esimerkiksi sotavaunut ja katapultit, voivat kulkea teitä pitkin niille muuten kulkukelvottomassa maastossa, kuten vuorilla, viidakossa tai suolla. Kaupankäyntiyksiköt, eli karavaanit ja rekka-autot, voivat kulkea vain teitä, rautateitä ja jokia pitkin tai laivan kyydissä.

en: On some terrains, roads also provide a trade bonus.
fi: Joillakin maastotyypeillä tiet antavat bonuksen myös kauppaan.

en: Building roads on river tiles requires knowledge of Bridge Building. City center tiles automatically get roads (even on a river tile).
fi: Teiden rakentamiseksi jokiruutuihin pelaajan täytyy tuntea sillanrakennus. Kaupungin keskusruudut saavat tiet aina automaattisesti, jopa silloin kun sillanrakennusta ei tunneta.

en: Once you learn the Railroad technology, you may upgrade your roads to railroads. Units travel considerably faster along railroads than along roads.
fi: Saavutettuasi rautateiden tuntemuksen, voit rakentaa teittesi lisäksi rautatiet. Liikkuminen rautatietä pitkin on huomattavasti nopeampaa kuin tietä pitkin.

en: With sufficient technology, you may build magnetic levitation systems along your railroad routes. Land and Small Land units expend no movement points when riding a maglev; you may ride indefinitely. (As may your enemies!)
fi: Soveltuvan tekonologian tuntiessasi voit rakentaa magneettiseen levitaatioon perustuvat maglevit rautateidesi oheen. Tavalliset tai vähäiset maayksiköt eivät kuluta liikepisteitä kulkiessaan maglevillä, niitä pitkin voi liikkua rajattomasti (pätee myös niitä käyttäviin vihollisiin!)

en: Your regular railroads are still used to carry heavy Big Land and Merchant units for which the maglev system is unsuitable, and they continue to provide production and trade bonuses.
fi: Järeiden maayksiköiden kuljettamiseen soveltumattomat maglevit sisältävissäkin ruuduissa järeiden yksiköiden, kuten myös kauppayksiköiden, kuljettaminen tapahtuu tavallisia rautateitä käyttäen. Rautatiet jatkavat myös tuotanto- ja kauppabonustensa tarjoamisen.

en: City center tiles with railroads are automatically upgraded to maglev when you learn about Superconductors.
fi: Kaupunkien keskusruudut, joissa on jo rautatie, saavat maglevit automaattisesti kun suprajohteet teknologia opitaan.

en: Any land terrain type may have a River on it. A River adds 1 trade to the resources produced by that tile. It also increases a tile's defense factor by 25%.
fi: Kaikkien maaruutujen läpi voi virrata joki. Joki lisää ruudun tuottamaa kauppaa yhden yksikön verran. Se myös nostaa ruudun puolustuskerrointa 25%.

en: Land units may move along rivers for faster travel (but not diagonally), and Merchant units (Caravans and Freight) may require rivers to travel along in the absence of roads. Triremes may also travel up rivers (although later boats cannot).
fi: Maayksiköt voivat kulkea jokea pitkin (mutta eivät vinottain oikaisten) nopeammin kuin maastossa. Kaupankäyntiyksiköt, eli karavaanit ja rekka-autot, voivat teiden puutteessa kulkea jokia pitkin. Kaleerit, toisin kuin myöhemmät alukset, voivat myös kulkea jokia pitkin.

en: Roads and railroads can only be built on River tiles if your civilization has learned Bridge Building technology. Fortresses and Airbases cannot be built on River tiles.
fi: Teitä ja rautateitä voidaan rakentaa jokiruutujen yli vain jos sivilisaatiosi on oppinut sillanrakennustaidon. Linnoituksia ja lentotukikohtia ei voida rakentaa jokiruutuihin.

en: Cities built on or next to rivers incur a small risk of flooding, which will destroy stored food.
fi: Joen viereen rakennetuilla kaupungeilla on pieni vaara jäädä ruokavarastot tuhoavan tulvan jalkoihin.

en: Can build Forts and Fortresses.
fi: Voi rakentaa linnakkeita ja linnoituksia.

en: Attack value halved when attacking Destroyer.
fi: Hyökkäysvoima puolitettu hävittäjiä vastaan.

en: SupplyLines
fi: Huoltolinjat

en: Can slow down (take 1 MP from) an enemy unit by disrupting its supply lines.
fi: Voi hidastaa (vähentää liikkumista pisteellä) vihollisyksiköltä sen huoltolinjoja häiritsemällä.

en: Consensus
fi: Yhteisymmärrys

en: Undisbandable when your bureaucracy has a veto.
fi: Ei ole poistettavissa mikäli hallintokoneistollasi on veto-oikeus.

en: FleshBased
fi: LihaanPohjaava

en: IronBased
fi: RautaanPohjaava

en: Capturer
fi: Vangitsija

en: Can capture some enemy units.
fi: Voi vangita joitakin vihollisen yksiköitä.

en: Capturable
fi: Vangittava

en: Can be captured by some enemy units.
fi: Voi joutua vihollisen vangitsemaksi.

en: Bombarder
fi: Pommittaja

en: NuclearOP
fi: TehoYdinohjus

en: TacticalNuke
fi: TaktinenYdinohjus

en: LightWeight
fi: Kevyt

en: Airliftable once you learn Flight.
fi: Lennätettävissä kun lentokoneet tunnetaan.

en: MediumWeight
fi: Keskiraskas

en: Airliftable from Airport after you learn Advanced Flight.
fi: Voidaan lennättää lentokentältä kun kehittynyt ilmailu tunnetaan.

en: HeavyWeight
fi: Raskas

en: Airliftable from Airport after you learn Fusion Power.
fi: Voidaan lennättää lentokentältä kun fuusio tunnetaan.

en: BorderPolice
fi: Rajapoliisi

en: Can peacefully expel certain foreign units.
fi: Voi rauhanomaisesti karkoittaa tiettyjä vieraita yksiköitä.

en: Expellable
fi: Karkoitettava

en: Can be peacefully expelled from foreign tiles.
fi: Voidaan rauhanomaisesti karkoittaa vierailta mailta.

en: Benefits from barracks
fi: Hyötyy kasarmeista

en: Ground
fi: MaallaLiikkuva

en: Ground units
fi: Maalla liikkuvat yksiköt

en: Aerial
fi: Ilmailu

en: Aerial units
fi: Ilmayksikkö

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Small Land
fi: vähäisten maavoimien

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Big Land
fi: järeiden maavoimien

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Merchant
fi: kaupankävijöiden

en: Settlers can also perform the same terrain alterations as Workers.
fi: Uudisasukkaat voivat myös tehdä samat maastonmuokkaukset kuin työläiset.

en: TIP: optimal production of Settlers occurs in cities of at most size 4, or cities with a Granary of at most size 6.
fi: VIHJE: Uudisasukkaiden tuotanto on optimaalista korkeintaan koon neljä, tai viljosiilon sisältävien kaupunkien tapauksessa korkeintaan koon kuusi, kaupungeissa.

en: Migrants
fi: Siirtolaiset

en: Migrants can be used to transfer population to other cities, but may not found new cities. They can also perform the same terrain alterations as Workers.
fi: Siirtolais-yksiköitä voidaan käyttää siirtämään väkeä kaupungista toiseen, mutta ne eivät voi perustaa kokonaan uusia kaupunkeja. Ne voivat tehdä samat maastonmuokkaukset kuin työläiset.

en: TIP: Migrants can be a good alternative to Workers in overpopulated cities, as they benefit from free food upkeep.
fi: VIHJE: Siirtolaiset voivat olla hyvä vaihtoehto työläisille kaupungeissa joissa on turhan suuri väestö, koska ne hyötyvät ilmaisesta ruokaylläpidosta.

en: beginner
fi: aloittelija

en: seasoned
fi: kokenut

en: senior
fi: vanhempi tekijä

en: expert
fi: asiantuntija

en: Engineers are similar to Workers, but they work twice as fast, move twice as fast, and may gain experience from work enabling them to work even faster.
fi: Teknikkoryhmät ovat muuten samanlaisia kuin työläisjoukot mutta työskentelevät ja liikkuvat kaksinkertaisella nopeudella sekä saattavat työkokemuksen myötä saada entistä nopeamman työskentelyn mahdollistavia ylennyksiä.

en: With knowledge of Fusion Power, Engineers may also perform more radical terrain transformations than Workers, Settlers, or Migrants, with the "transform" order. Examples include conversion of Tundra into Plains, or even Ocean into Swamp in some circumstances (when on board an ocean-going vessel, on a tile surrounded by sufficient existing land). See the Terrain Alterations section for more details.
fi: Fuusion keksimisen jälkeen teknikot voivat tehdä rajumpia maastonmuokkauksia kuin työläiset, uudisasukkaat tai siirtolaiset "Muokkaa" -käskyllä. Esimerkiksi tundra voidaan muuttaa tasangoksi ja joissakin tilanteissa jopa meri rämeeksi (merikelpoisen aluksen kannelta työskennellen, riittävän paljon maaruutuja valmiiksi ruudun ympärillä). Lue lisää kappaleesta Maastonmuokkaukset.

en: Mechanic
fi: Mekaanikko

en: A Mechanic can repair machines in the field.
fi: Mekaanikko voi korjata koneita kentällä.

en: Archers fight with bows and arrows and have a good offensive value.
fi: Jousimiehet taistelevat jousin ja nuolin. Niiden hyökkäysteho on hyvä.

en: A number of Partisans are granted free when an enemy conquers your city -- they automatically assume defensive positions in the surrounding countryside -- but only under these conditions:
     - Guerilla Warfare must be known by at least one player.
     - At least three quarters of the citizens must have your nationality.
     - You must know about Communism and Gunpowder.
     - You must run either a Democracy or a Communist government.
fi: Saat muutaman Sissiryhmän ilmaiseksi vihollisen vallatessa kaupunkisi – ne ryhmittyvät automaattisesti puolustukseen ympäröivälle maaseudulle – jos seuraavat ehdot täyttyvät:
     - Vähintään yksi pelaaja on saavuttanut edistysaskeleen Sissisota.
     - Kaupungin asukkaista vähintään kolmen neljänneksen kansallisuus on oma kansanne.
     - Olet saavuttanut edistysaskeleet Kommunismi ja Ruuti.
     - Valtiomuotosi on joko demokratia tai kommunismi.

en: Fundamentalist nations can maintain Fanatic units without having to pay any upkeep nor causing military unhappiness.  Instead, each unit reduces the population by 1.
fi: Fundamentalistivaltioiden ei tarvitse huolehtia fanaatikkoyksiköiden ylläpidosta. Sen sijaan jokainen yksikkö pienentää kaupungin kokoa yhdellä.

en: Paratroopers are experts at airborne attacks. From a friendly city, airbase, or airstrip, Paratroopers who have not expended any movement points can paradrop directly to any tile in range, and be immediately ready to act there. (Beware dropping into unseen territory, as Paratroopers landing on a tile occupied by enemy units are easy targets!)
fi: Laskuvarjojääkärit pääsevät hyökkäysasemiin ilmateitse. Laskuvarjojääkärit, jotka eivät ole vielä kuluttanut yhtään liikepistettä, voivat lähteä ystävällismielisestä kaupungista, kiitotieltä tai lentotukikohdasta suorittamaan laskuvarjohyppyä. He voivat tiputtautua mille hyvänsä ruudulle kantaman sisällä, ja ovat heti valmiita toimimaan (Varo pudottautumasta alueelle johon sinulla ei ole näköyhteyttä, sillä vihollisyksiköiden miehittämään ruutuun hypätessään laskuvarjojoukot ovat helppoja kohteita!)

en: Veteran Paratroopers can land on forest and jungle tiles.
fi: Konkarilaskuvarjojääkärit voivat hypätä metsä- ja viidakkoruutuihin.

en: The Mechanized Infantry has the strongest inherent defensive strength of any land unit, and is very fast on roads and easy terrain, but it is hindered rather than helped by rough terrain (it cannot move into mountains, swamps, or jungles), and it is only available near the end of the technology tree.
fi: Moottoroidun panssarijalkaväen puolustuskyky on maavoimien suurin, ja se on nopea teitä pitkin tai helpossa maastossa liikkuessaan. Vaikeassa maastossa (vuoret, suot, viidakot) se ei voi liikkua ja se on käytettävissä vasta aivan pelin loppuvaiheessa.

en: Chariots are horse-pulled war wagons. They have a stronger attack than Horsemen, but their speed comes at a cost: they are more expensive to build, they cannot take advantage of terrain to defend themselves, they cannot move in rough terrain (mountains, swamps, and jungles) without roads, and they cannot be transported by sea using early ships (Triremes and Caravels).
fi: Hevosvetoiset sotavaunut ovat ratsumiehiä vahvempia hyökkääjiä, mutta niiden nopeudella on hintanta: ne ovat kalliimpia rakentaa, ne eivät hyödy maastosta puolustautuessaan, ne eivät voi liikkua vaikessa maastossa (vuoret, rämeent ja viidakot) jollei siellä ole teitä. Alkupelin alukset (kaleeri ja karaveli) eivät kykene kuljettamaan niitä.

en: Elephants are towering animals trained for war that are often used as powerful shock troops.
fi: Sotanorsupartiossa on jättiläismäisiä sotaan koulutettuja eläimiä. Niitä käytetään usein voimakkaina rynnäkköyksikköinä.

en: Armors are motorized war wagons that are faster, stronger, and can take more damage than any mounted unit. However, they are less adaptable to very rough terrain (they cannot move into mountains, swamps, or jungles without roads), and unable to use less rough terrain to improve their defense.
fi: Panssarit ovat moottoroituja sotavaunuja, jotka ovat nopeampia, voimakkaampia ja kestävämpiä kuin yksikään ratsu-yksikkö. Vaikeisiin maastoihin ne soveltuvat huonommin, ne eivät voi liikka vuorilla, soilla tai viidakossa muutoin kuin teitä pitkin, eikä maasto tarjoa niille puolustusbonuksia.

en: While powerful, Catapults (and their successors) are bulky and awkward; they require roads to move in rough terrain (mountains, swamps, and jungles), are difficult to defend, and are too big for early ships (Triremes and Caravels).
fi: Minkä katapultit, ja niiden seuraajat, voimassa voittavat, ne raskasliikkeisyydessä häviävät. Ne voivat liikkua vaikeissa maastoissa (vuorilla, soilla ja viidakoissa) vain teitä pitkin. Niiden puolustus on heikko, ja ne ovat liian suuria varhaisten laivojen (kaleerit ja karavelit) kuljettaa.

en: Cannons are large firearms that can fire heavy projectiles over long distances. As with the catapults they replace, they are very strong attackers but equally weak defenders and will need an escort to be effective, and have limited mobility.
fi: Kanuunat ovat suuria tykkejä jotka voivat ampua painavia ammuksia kauas. Ne ovat erinomaisien vahvoja hyökkääjiä mutta toivottomia puolustajia ja tarvitsevat siksi saattojoukkoja toimiakseen tehokkaasti, eivätkä ne voi kulkea missä hyvänsä maastossa.

en: The artillery is an upgraded cannon. As with its predecessors, it is a very strong attacker but equally weak defender and will need an escort to be effective, and has limited mobility.
fi: Tykistö on parannettu versio kanuunasta. Se on erinomaisen vahva hyökkääjä mutta toivoton puolustaja ja tarvitsee siksi saattojoukon toimiakseen tehokkaasti, eivätkä ne voi kulkea missä hyvänsä maastossa.

en: Howitzers are upgraded artillery with improved defensive as well as offensive capabilities. However, they still have the limited mobility of their predecessors.
fi: Haupitsin sekä hyökkäys- että puolustuskyky ovat parantuneet aikaisempaan Tykistöön verrattuna. Niillä on silti yhä rajoituksensa hankalissa maastoissa liikkumisessa.

en: Fighters and other aircraft lose 10% of their hitpoints for every turn not spent in a city, airstrip, or airbase, or on a Carrier.
fi: Hävittäjät ja muut lentokoneet menettävät 10% osumapisteistään jokaisella kierroksella, jota ne eivät vietä kaupungissa, kiitotiellä, lentotukikohdassa tai tukialuksella.

en: A Bomber's attack against units on land is a bombard attack; against units on water it has a regular attack.
fi: Maaruutuja vastaan hyökkäävän pommikoneen hyökkäys on pommitushyökkäys. Meriruutuihin se hyökää tavallisen hyökkäyksen säännöin.

en: As with other aircraft, Bombers lose 10% of their hitpoints for every turn not spent in a city, airstrip, or airbase, or on a Carrier.
fi: Muiden lentokoneiden tapaan myös pommikoneet menettävät 10% osumapisteistään jokaisella kierroksen vaihdolla, jonka ne viettävät ilmassa, eivätkä kaupungissa, kiitotiellä, lentotukikohdassa tai lentotukialuksella.

en: A Helicopter's attack against units on land is a bombard attack; against units on water it has a regular attack.
fi: Maaruutuja vastaan hyökkäävän helikopterin hyökkäys on pommitushyökkäys. Meriruutuihin se hyökää tavallisen hyökkäyksen säännöin.

en: Helicopters can also transport one military land unit; while most troops must load or unload in a city, airstrip, or airbase (and not in the field or onboard a Carrier), units specializing in mobility (Paratroopers, Alpine Troops, Marines, Partisans, and Fanatics) can embark or disembark at any time.
fi: Helikopterit voivat kuljettaa yhden sotilaallisen maayksikön. Normaalisti yksiköitä voidaan lastata tai purkaa vain kaupungeissa, kiitotiellä tai lentotukikohdissa (ei kentällä tai lentotukialuksen kannella), mutta erityisen liikkumiskykyisille yksiköille (laskuvarjojääkäreille, alppijääkäreille, merijalkaväelle, sissijoukoille ja fanaatikoille) se voidaan tehdä missä vain.

en: Unlike other aircraft, Helicopters are not required to return to a city, base, or Carrier to refuel after a set number of turns; however, care must be exercised, due to the health they lose every turn.
fi: Toisin kuin muiden ilmayksiköiden, helikoptereiden ei tarvitse palata kaupunkiin, tukikohtaan tai lentotukialukselle tankkaamaan aina muutaman tietyn kierrosmäärän välein. Silti niidenkin lentoajan kanssa pitää olla tarkkana, sillä lennosa ollessaan ne menettävät terveyttään tasaiseen tahtiin.

en: The Trireme is your first boat unit. It can act as a transport ship, and unlike later boats can travel on rivers, but it may not enter deep ocean tiles. It cannot attack other ships, though it may still defend itself when attacked.
fi: Kaleeri on ensimmäinen laivayksikkösi. Se voi toimia kuljetusaluksena ja toisin kuin myöhemmät alukset, se pystyy kulkemaan jokia pitkin. Syvänmeren ruuduilla se sen sijaan ei pysty liikkumaan. Se ei voi hyökätä, mutta kykenee puolustautumaan hyökkäyksen kohteeksi joutuessaan.

en: The Caravel is a sailing ship that can enter any ocean tile, but have to spend at least every third turn change next to land to load supplies for the crew.
fi: Karaveli on purjehdusalus kykenevä kulkemaan missä hyvänsä meriruudussa, mutta sen täytyy viettää vähintään joka kolmas kierroksenvaihto maaruudun vieressä lastatakseen ruokaa ja tarvikkeita miehistölleen.

en: The Galleon is a big transport ship, the first which can transport large wheeled units.
fi: Kaljuuna on suuri kuljetusalus, ensimmäinen suurtenkin pyörällisten yksiköiden kuljettamiseen kykenevä.

en: The Frigate is a specialized ship with a strong offensive value, and can attack units on land, but it cannot transport units.
fi: Fregatti on vahva hyökkääjä, kykenevä hyökkäämään rannallakin olevia yksiköitä vastaan. Se ei kykene kuljettamaan muita yksiköitä.

en: The Ironclad is an armored ship, more sturdy than the Frigate.
fi: Panssarilaiva on panssaroitu alus joka on paljon kestävämpi kuin fregatti.

en: An improved Ironclad, with better move rate and vision. Anti-submarine weapons double its defense against Submarines.
fi: Kehittyneempi panssarilaiva, jolla on parempi liikkuvuus ja näkökenttä. Erityisaseistus kaksinkertaistaa sen puolustusarvon sukellusveneitä vastaan.

en: TIP:  A very fast unit, which is very useful for hunting down enemy Transports and Submarines.
fi: VIHJE: Erittäin nopea alus, joka sopii hyvin vihollisen kuljetusalusten ja sukellusveneiden metsästämiseen.

en: SSBN
fi: Ballististen ohjusten sukellusvene

en: A SSBN is a nuclear submarine.
fi: Ballistisia ohjuksia kuljettava ydinsukellusvene.

en: It gets tactical nukes once you discover Rocketry.
fi: Se saa käyttöönsä taktiset ydinaseet kun rakettitiede keksitään.

en: It can transport aircraft and military land units (not wheeled), although land units cannot always be transferred to and from Helicopters while onboard (see Helicopter help).
fi: Se voi kuljettaa ilmayksiköitä ja sotilaallisia maayksiköitä (ei pyörin varustettuja), vaikkakaan yksköitä ei aina voi siirtää kannelle laskeutuneesta helikopterista tai helikopteriin (Ks. Helikopteri)

en: Transports can also clean pollution and fallout on water tiles, and with knowledge of Miniaturization, may build oil platforms on deep ocean tiles (for use by Offshore Platforms).
fi: Kuljetusalus voi myös siivota saasteita ja ydinlaskeumaa vesiruuduista. Pientekniikan keksimisestä lähtien ne voivat rakentaa porauspisteitä syvän meren ruutuihin, porauslauttojen käytettäväksi.

en: You can build Nuclear units when you have the required advance, and the Manhattan Project wonder has been built by any player. However, without further technology they cannot move on their own.
fi: Voit rakentaa ydinaseyksiköitä, kun olet saavuttanut tarvittavan edistysaskeleen ja kuka tahansa pelaaja on saanut Manhattan-projektin valmiiksi. Ilman lisäteknologiaa ne eivät voi kuitenkaan liikkua itsenäisesti.

en: With Advanced Flight, all Nuclear units (including those already built) gain a range of 8 movement points, and Rocketry increases this to 16.
fi: Kehittynyt ilmailu sallii kaikkien ydinase-yksiköiden (mukaanlukien jo ennemmin rakennetut) liikkua 8 liikepisteen verran, rakettitiede kasvattaa tämän 16 pisteeseen.

en: TIP:  You may be involved in a situation where you've invaded an enemy country en masse, but the enemy cities are too strong. Before using a Nuclear unit, assemble a gang of cleanup units next to the city and have them ready to fix the fallout on the same turn it occurs! This minimizes the chance of nuclear winter. Eco-friendly nukes!
fi: VIHJE: Saatat joutua tilanteeseen, jossa olet miehittänyt laajalti vihollisen maa-alueita, mutta kaupungit ovat liian vahvoja. Ennen ydinaseiskua järjestä kaupungin lähelle useita ydinlaskeuman neutralointiin kykeneviä yksiköitä, jotka puhdistavat laskeuman samalla pelivuorolla kuin se syntyy! Minimoit ydintalven syntymahdollisuuden ja käytät ydinaseitasi ympäristöystävällisesti!

en: ICBM
fi: Mannertenvälinen ohjus

en: Has unlimited range but 0 moves. Specify the target tile by selecting the ICBM, ordering `Do...` (or by pressing `d`) and then clicking at the target tile.
fi: Rajaton kantama, mutta liikkumiskyvytön. Määritä kohderuutu aktivoimalla ohjus, ja käskemällä sitä "Toimi..." -valikosta (tai painamalla 'd' näppäintä) ja klikkaamalla kohdetta.

en: Make sure that the upkeep (gold and shield) of your ICBM is paid. A non maintained nuke will detonate in place.
fi: Pidä huolta että ydinkärkiesi ylläpito (sekä rahalliset kustannukset että tuotanto) tulee maksetuksi. Laiminlyöty ydinase räjähtää siellä missä on.

en: Many covert actions may be attempted even in peacetime, but the more aggressive actions will be discovered and cause diplomatic incidents, giving an excuse for the breaking of treaties by a Federation or Democracy, or a nuclear-armed regime otherwise restrained by the United Nations.
fi: Monia peiteoperaatioita on mahdollista koettaa rauhanaikana, mutta vihamielisimmät operaatiot voivat paljastua ja aiheuttaa diplomaattisen selkkauksen, minkä seurauksena myös federaatiot ja demokratiat voivat purkaa niitä sitovat sopimukset. Myös ydinasevallat vapautuvat Yhdistyneiden Kansakuntien asettamista rajoituksista.

en: If a foreign unit is alone on a tile, you may attempt to bribe it with your Diplomat. By paying a sum of gold the unit will immediately become yours; the exact sum depends on the status of the unit and that of the civilization owning it. Bribery when not at war will cause a diplomatic incident. Homeless Diplomats cannot bribe units.
fi: Jos vihollisyksikkö on yksin ruudulla, voit yrittää lahjoa sen diplomaatillasi. Maksamalla tietyn määrän kultaa, yksikkö siirtyy välittömästi sinulle; tarvittava määrä riippuu yksikön ja sen omistavan kansakunnan tilasta. Lahjonta rauhan aikana aiheuttaa diplomaatisen selkkauksen. Kodittomat diplomaatit eivät voi lahjoa yksiköitä.

en:  - "Establish Embassy": This action always succeeds, and gives permanent contact with the city's owner, as well as intelligence on their tax rates and technology. Each player you have an embassy with that knows a technology reduces that technology's research cost to you.
fi:  – "Perusta lähetystö": tämä toimi onnistuu aina, se luo pysyvän yhteyden kaupunkia hallussa pitävään kansakuntaan ja tarjoaa lisäksi tiedustelutietoa veroasteista ja teknologioista. Jokainen tietyn teknologian tunteva kansa, jonka kanssa pelaajalla on lähetystö, laskee pelaajan kustannuksia tutkia teknologia itsekin.

en:  - "Investigate City": Your unit attempts to report detailed information about the city: its status, what buildings and units are within, and what it is currently producing. The unit is not consumed by this action.
fi:  – "Tutki kaupunkia": yksikkösi yrittää saada yksityskohtaista tietoa kaupungista: kaupungin tila, rakennukset ja paikalla olevat yksiköt sekä nykyinen tuotantohanke. Tämä operaatio ei kuluta sen toteuttavaa yksikköä.

en:  - "Incite a Revolt": In return for gold a foreign city will change allegiance and join your empire, bringing along all nearby units that call it home, but reducing its size by 1. Units in other cities remain in the enemy's control, but units outside cities are lost to both players. The exact sum depends on the status of the city and that of the civilization that owns it. It is not possible to incite a rebellion in a capital, or in any city with Courthouse. Incitement may be attempted in peacetime, but will cause a diplomatic incident.
fi:  – "Lietso kapinaa": Ulkomainen kaupunki vaihtaa alamaisuuttaan ja liittyy valtakuntaasi. Mukana tulevat kaikki lähettyvillä olevat yksiköt, joiden kotikaupunki se on. Kaupungin koko pienenee yhdellä. Muissa kaupungeissa olevat yksiköt jäävät vihollisen hallintaan, kaupunkien ulkopuolella olevat yksiköt häviävät. Tarvittava summa riippuu kaupungin ja sitä hallitsevan kansakunnan tilasta. Pääkaupungissa tai käräjätalon omaavassa kaupungissa ei voi lietsoa kapinaa. Kapinan lietsontaa voi yrittää rauhan aikana, mutta se aiheuttaa diplomaattisen selkkauksen.

en: Diplomats built under Communist or Federation governments will start at the first veteran level (secretary).
fi: Kommunistisen tai federaation hallinnon alla rakennetut diplomaatit aloittavat valmiiksi ylennettyinä ensimmäiselle kokemustasolle (sihteeri).

en: The cost to bribe units or incite cities increases +50% for each 1000 culture points accumulated by the target player, up to +500% (as if the distance to the capital was 6 times lower) when the player reaches 10000 culture points.
fi: Pelaajan yksiköiden lahjonnan ja kaupunkien kapinaan lietsonnan hinta kasvaa +50% jultakin 1000 kulttuuripisteeltä, kunnes +500% on saavutettu (vastaa sitä että etäisyys pääkaupunkiin olisi vain kuudennes todellisesta), silloin kun pelaajalla on vähintään 10000 kulttuuripistettä.

en: A city gets +5% resistance in diplomatic fights against enemy agents for each 100 culture points, up to +50% when the city reaches 1000 culture points.
fi: Jokaista sataa kulttuuripistettä kohden kaupunki saa +5% lisää vastustuskykyä taisteluissa vihollisagentteja vastaan, kunnes +50% on saavutettu tuhannen kulttuuripisteen kohdalla.

en: A Spy can also be used to:
     - sabotage an enemy unit (reducing its hit points to half), if it is alone on a tile and the players are at war;
     - poison the water supply of an enemy city (reducing the population by one);
     - steal specific technology (with a reduced chance of success);
     - steal further technologies from a city which has already been stolen from (although cities become more resistant each time they are stolen from);
     - sabotage predetermined city targets (with a reduced chance of success);
     - release plague in an enemy city if it has a Research Lab and the Spy's owner knows Medicine. Be careful! Plague spreads along trade routes.
fi: Vakoojaa voidaan käyttää lisäksi:
    - vihollisyksikön sabotoimiseen (jolloin sen voimapisteet putoavat puoleen) jos yksikkö on yksin ruudussa ja pelaajat ovat sodassa keskenään
    - viholliskaupungin vesivarastojen myrkyttämiseen (jolloin väkiluku pienenee yhdellä)
    - halutun teknologian varastamiseen (tosin todennäköisyys onnistua on pienempi)
    - useampien teknologioiden varastamiseen samasta kaupungista (vaikkakin joka kerta todennäköisyys onnistua pienee)
    - halutun kohteen sabotoimiseen kaupungissa (tosin todennäköisyys onnistua on pienempi).
    - levittää ruttoa, jos kaupungissa on tutkimuslaitos ja vakoojan omistaja tuntee lääketieteen. Ole varovainen! Rutto leviää kauppareittejä pitkin.

en: Spies built under Communist or Federation governments will start at the first veteran level (handler).
fi: Kommunistisen tai federaation hallinnon alla rakennetut vakoojat aloittavat valmiiksi ylennettynä ensimmäiselle kokemustasolle (toimija).

en: A Caravan carries goods or material for trading with other nations, or to help build wonders in your own cities.
fi: Karavaani toimittaa tuotteita tai raaka-aineita myytäväksi muille kansoille, tai käytettäväksi ihmeen rakennusaineina omissa kaupungeissasi.

en: Caravans can only travel on roads, railroads, rivers or ships. (Caravans cannot take advantage of maglevs, but may travel on the railroads that accompany them.)
fi: Karavaanit voivat liikkua vain teitä, rautateitä tai jokia pitkin tai laivan kuljettamana. Karavaanien nopeuteen eivät maglevit vaikuta, vaan ne liikkuvat maglev-ruuduissakin vain alla olevan rautatien mukaista nopeutta.

en: A Caravan sent to a foreign city (one not owned by an enemy) can establish a trade route. The route's ongoing revenue is doubled if the two cities involved are on different continents. Each city can support a maximum of two trade routes.
fi: Karavaanit voivat perustaa kauppareitin toisen kansan kaupunkiin (paitsi vihollisen). Kauppareitin jatkuva tuotto kaksinkertaistuu jos sen päät ovat eri mantereilla. Kullakin kaupungilla voi olla korkeintaan kaksi kauppareittiä.

en: A Caravan sent to one of your own cities that is building a wonder can add 50 shields towards its production. If your city is not building a wonder, the Caravan can take no special action.
fi: Omistajansa omaan ihmettä rakentavaan kaupunkiin lähetetty karavaani voi auttaa ihmeen rakentamisessa 50 kilven verran. Omistajansa kaupunkeja, jotka eivät ole rakentamassa ihmettä, karavaani ei voi auttaa.

en: The Freight unit replaces the Caravan, and moves at twice the speed. It has the same behavior and movement restrictions.
fi: Rekka korvaa karavaanin ja liikkuu kaksinkertaisella nopeudella. Sillä on samat liikkumisrajoitukset kuin karavaanilla.

en: Explorers can also perform some actions in another player's city:
fi: Seikkailijat voivat myös suorittaa joitakin tehtäviä toisten pelaajien kaupungeissa:

en: Storm
fi: Myrsky

en: Storms move randomly at seas.
fi: Myrkyt liikkuvat satunnaisesti ympäri meriä.

en: Two cities with Airports can airlift one unit per turn (including aircraft). Airlifting instantly transports the unit from one city to another and will use all of the unit's movement points. A unit must have some movement points left to be airlifted, and cannot carry cargo.
fi: Kahden kaupungin välille voidaan muodostaa ilmasilta, mikäli molemmissa on lentoasema. Ilmasiltaa pitkin voidaan siirtää yksi yksikkö (mukaanlukien lentokoneet) vuoron aikana. Siirrettävä yksikkö menettää kaikki liikepisteensä. Yksiköllä on oltava liikepisteitä jäljellä voidakseen tulla siirretyksi, eikä sillä voi olla toisia yksiköitä lastinaan.

en: Increases the science output in a city by 50%, or by 100% once the Great Library has been built by any player.
fi: Lisää kaupungin tiedetuotantoa 50%, tai 100% mikäli joku pelaaja on rakentanut suuren kirjaston.

en: The total bonus is 150% if a Library, a University and a Research Lab are all present in the same city, increasing to 300% once the Great Library, Isaac Newton's College, and the Internet have all been built.
fi: Kokonaisbonus on 150% mikäli kaupungissa on sekä kirjasto, yliopisto, että tutkimuslaboratorio, tai jopa 300% mikäli myös suuri kirjasto, Isaac Newtonin akatemia ja Internet on rakennettu.

en: The total bonus is 100% if a Library and a University are present together in the same city, increasing to 200% once the Great Library and Isaac Newton's College have both been built.
fi: Kokonaisbonus on 100% mikäli kaupungissa on sekä kirjasto että yliopisto, tai jopa 200% mikäli myös suuri kirjasto ja Isaac Newtonin akatemia on rakennettu.

en: Completion of this wonder permanently doubles the effect of Libraries for every player.
fi: Tämän ihmeen valmistuminen kaksinkertaistaa pysyvästi kaikkien pelaajien kaikkien kirjastojen vaikutuksen.

en: Civ2Civ3 ruleset
fi: Civ2Civ3-sääntökokoelma

note: TRANS: In the client, this is displayed alongside the contents of ;    README.civ2civ3, which are not localized.
en: You are playing Freeciv with civ2civ3 rules:
    
    Gameplay more similar to civ3, keeping the combat system from civ2.
    
    Adapted for single player, with AI less aggressive at start, but more challenging at the end.
    
    The differences from the former default ruleset, 'classic', are listed in full in README.civ2civ3.
fi: Pelaat Freeciviä civ2civ3 sääntökokoelmalla:
    
    Se yhdistää civ3:sta tuttuja elementtejä civ2:n taistelujärjestelmään.
    
    Muokattu erityisesti yksinpeliä silmällä pitäen. Tietokonepelaajat ovat vähemmän agressiivisia pelin alussa, mutta haastavampia lopussa.
    
    Tarkat erot vanhoihin oletussääntöihin, klassisiin, nähden on selitetty tiedostossa README.civ2civ3.

en: Roads allow your land units to move more quickly, and allow wheeled Big Land units such as Chariots and Catapults to travel through otherwise difficult terrain (Mountains, Jungle, and Swamp).
fi: Tiet mahdollistavat maayksiköille nopeamman etenemisen. Pyörin varustetut järeät maayksiköt, esimerkiksi sotavaunut ja katapultit, voivat kulkea teitä pitkin niille muuten kulkukelvottomassa maastossa, kuten vuorilla, viidakossa tai suolla.

en: Land units may move along rivers for faster travel (but not diagonally). Triremes may also travel up rivers (although later boats cannot).
fi: Maayksiköt voivat kulkea jokea pitkin (mutta eivät vinottain oikaisten) nopeammin kuin maastossa. Kaleerit, toisin kuin myöhemmät alukset, voivat myös kulkea jokia pitkin.

en: Airliftable
fi: Lennätettävä

en: Can be airlifted from a suitable city.
fi: Voidaan lennättää sopivasta kaupungista.

en: The Caravel is a sailing ship that can enter any ocean tile.
fi: Karaveli on purjealus, joka kykenee liikkumaan millaisella merellä hyvänsä.

en: Caravans cannot take advantage of maglevs, but may travel on the railroads that accompany them.
fi: Karavaanien nopeuteen eivät maglevit vaikuta, vaan ne liikkuvat maglev-ruuduissakin vain alla olevan rautatien mukaista nopeutta.

note: TRANS: Copy Research _Data (3% chance of success).
en: Copy Research %sData%s
fi: Kopioi tutkimus%sdata%s

note: TRANS: Monetize Containers (100% chance of success).
en: Monetize %sContainers%s
fi: Myy %skollit%s

en: Antigrav Port
fi: Antigravitaatiokenttä

en: Allows one unit airlift from and to city, increased to three once Low-Level Orbit is known.
fi: Sallii yhden yksikön lennättämisen kaupungista tai kaupunkiin. Matalan kiertoradan tekniikan tuntemuksen myötä määrä kasvaa kolmeen yksikköön.

en: Archive
fi: Arkisto

en: Increases the science production of a city by 75%.
fi: Kasvattaa kaupungin tutkimustulosta 75%.

en: Basic Infrastructure
fi: Perusinfrastruktuuri

en: Basic Infrastructure to the city. This improvement has no maintenance, and cannot be sabotaged by enemy Stealth Spy.
    
    Without this improvement city cannot grow bigger than size 2.
fi: Kaupungin perusinfrastruktuuri. Sillä ei ole ylläpitokustannuksia, eivätkä vihollisen häivevakoojat voi sabotoida sitä.
    
    Ilman perusinfrastruktuuria kaupunki ei voi kasvaa kokoa 2 suuremmaksi.

en: Bunker
fi: Punkkeri

en: Revolt cannot be incited in a city with bunker.
fi: Kaupunkia, jossa on punkkeri, ei voi yllyttää kapinaan.

en: Central Mine
fi: Keskustakaivos

en: City center tile produces three extra shields.
fi: Kaupungin keskusruudun tuotanto kasvaa kolmella pisteellä.

en: Cyberpart Factory
fi: Kyberosien tuotantolaitos

en: Increases the tax output in a city by 75%.
fi: Kasvattaa kaupungin verotuloja 75%.

en: Factory produces spare parts for two units removing their production upkeep.
fi: Tehdas valmistaa kahden yksikön tarvitsemat varaosat, poistaen niiden tuotantoylläpidon.

en: Filter
fi: Suodatin

en: Filter System gets 1 extra food and 1 extra production from each oceanic tile.
fi: Suodatinjärjestelmä sallii kaupungin kerätä yhtä pistettä enemmän ruokaa ja tuotantoa meriruuduista.

en: Force Walls
fi: Voimamuuri

en: Force Walls doubles city defense against all kind of attacks. Bonus is increased to 150% when Strong Force technology is known.
fi: Voimamuuri kaksinkertaistaa (+100%) kaupungissa olevien yksiköiden puolustusarvon kaikenlaisia hyökkäyksiä vastaan. Kun vahva voima tunnetaan, tämä puolustusbonus kasvaa arvoon 150%.

en: Headquarters
fi: Päämaja

en: Headquarters building marks city as your capital. City with headquarters is also safe from enemy's incite revolt attacks.
fi: Päämaja tekee kaunpungista pääkaupunkisi. Kaupunki, jossa päämaja on, on myös turvassa vihollisen kapinaan yllyttämisiltä.

en: Hospital
fi: Sairaala

en: Damaged units which stay in city without moving, heal 50% of their hitpoints each turn.
fi: Vahingoittuneet yksiköt, jotka viipyvät kaupungissa täyden vuoron liikkumatta, saavat 50% osumapisteistään takaisin.

en: Information Distillery
fi: Tietokeräämö

en: Improved information gathering. Only 2 other factions needs to know given technology before we gain access to it.
fi: Kehittynyttä tiedon keruuta. Vain kahden muun ryhmittymän täytyy tuntea jokin tekonologia ennen kuin me automaattisesti saamme sen.

en: Mood Center
fi: Tunnekeskus

en: Makes 3 unhappy citizens content.
fi: Tekee kolmesta tyytymättömästä asukkaasta tyytyväisiä.

en: Training Facility
fi: Harjoituskeskus

en: All new units are built as Elite ones.
fi: Kaikki rakennettavat yksiköt valmistuvat eliittiyksikköinä.

en: Transportation
fi: Liikenne

en: City workers can travel further from city center to work and goods can be transported from further away to city center. On hex maps city radius grows to 2 tiles. On square based maps increases city area by 8 tiles.
fi: Työläiset voivat matkustaa kauemmas keskustasta työskentelemään ja tuotteita voidaan kuljettaa kauempaa maaseudulta keskustaan.
    Heksakartoilla pelattaessa kaupungin alueen säde kasvaa kahteen ruutuun. Neliöruuduilla pelattaessa kaupungin alue kasvaa kahdeksalla ruudulla.

en: Radar Tower
fi: Tutkatorni

en: City with Radar Tower sees much further than one without.
fi: Tutkatornein varustettu kaupunki näkee paljon kauemmas kuin kaupunki ilman sitä.

en: Radiation Resistor
fi: Säteilyn vastustaja

en: Radiation Resistor increases maximum city size by 3.
fi: Säteilyn vastustaja kasvattaa kaupungin maksimikokoa kolmella.

en: Research Nest
fi: Tutkimuspesä

en: Increases the science production of a city by 100%.
fi: Kasvattaa kaupungin tutkimustuotantoa 100%.

en: Secret Police
fi: Salainen poliisi

en: Secret Police is good at leading army.
    
    Makes martial law possible. Each military unit in city makes one unhappy citizen content, to the maximum of 2.
fi: Salainen poliisi on hyvä johtamaan armeijaa.
    
    Tekee mahdolliseksi pakottaa kansalaiset osaansa. Kukin kaupunkiin sijoitettu sotilasyksikkö, korkeintaan kahteen yksikköön asti, tekee yhdestä tyytymättömästä asukkaasta tyytyväisen.

en: Skyscraper
fi: Pilvenpiirtäjä

en: Radiation is weaker miles high. Top levels of really tall buildings can safely house more people.
    
    Cities can grow 5 sizes bigger.
fi: Säteily on heikompaa kilometrien korkeudessa. Enemmän ihmisiä voi asua turvallisesti todella korkeiden rakennusten ylimmissä kerroksissa.
    
    Kaupungit voivat kasvaa viittä pistettä suuremmiksi.

en: Virtual Reality Theatre
fi: Virtuaalitodellisuusteatteri

en: Makes two unhappy citizens content.
fi: Tekee kahdesta tyytymättömästä asukkaasta tyytyväisen.

en: Earth Monument
fi: Maan monumentti

en: Monument to celebrate our true home planet, Earth.
    
    Each square around the city where this wonder is built that is already generating some trade produces one extra trade resource.
fi: Monumentti juhlistamaan todellista kotiplaneettaamme, Maata.
    
    Kaikki kauppaa tuottavat ruudut tämän ihmeen rakentaneen kaupungin ympärillä tuottavat yhden yksikön enemmän kauppaa.

en: Great Tunnel
fi: Ihmeellinen tunneli

en: Real deep mining.
    
    Each square around the city where this wonder is built that is already generating some production produces one extra shield resource.
fi: Todellista syvältä kaivamista.
    
    Kaikki tuotantoa tuottavat ruudut tämän ihmeen rakentaneen kaupungin ympärillä tuottavat yhden yksikön enemmän tuotantoa.

en: Antigrav Control Center
fi: Antigravitaatioalusten kontrollikeskus

en: All player's antigravity units will regenerate 50% of their hitpoints each turn.
fi: Kaikki pelaajan antigravitaatioyksiköt korjaantuvat 50% osumapisteistään joka kierroksella.

en: Oceanic Downtown
fi: Merikeskusta

en: Each oceanic city center generates 3 points more trade and production.
fi: Jokainen meriruudussa oleva kaupungin keskustaruutu tuottaa 3 pistettä enemmän kauppaa ja tuotantoa.

en: Monument of Co-operation
fi: Yhteistoiminnan monumentti

en: All player's native alien units will regenerate 50% of their hitpoints each turn.
fi: Kaikki pelaajan paikallisista eliömuodoista muodostuvat yksiköt parantuvat 50% osumapisteistään joka kierroksella.

en: Protector
fi: Suojelija

en: Provides additional protection against radiation making it possible for all cities player owns to grow 2 sizes bigger, unless growth is blocked by lack of the Basic Infrastructure.
fi: Antaa lisäsuojaa säteilyltä, mahdollistaen pelaajan kaikkien kaupunkien kasvaa kahdella pisteellä suuremmaksi, kunhan kaupungissa on perusinfrastruktuuri.

en: Culturists
fi: Kultturisteja

en: ?Culturists:C
fi: K

en: Culturists create works that keep people satisfied. They create two luxury points per turn, four if Specialist Training tech is known.
fi: Kultturistit luovat teoksia, jotka tyydyttävät ihmisiä. Kukin kultturisti tuottaa kaksi pistettä luksusta kierroksessa, erikoisosaajien harjoittamisen keksimisen jälkeen neljä.

en: Scientist research two bulbs worth of science each turn, four bulbs when Specialist Training tech is known.
fi: Tiedemies tutkii kahden pisteen edestä tutkimusta kierroksessa, erikoisosaajien harjoittamisen keksimisen jälkeen neljän pisteen edestä.

en: Government Merchants
fi: Hallituksen myyjiä

en: ?Merchant:M
fi: M

en: Government Merchants produce two gold for the government each turn, four once Specialist Training tech is known.
fi: Hallituksen myyjät tuottavat ryhmittymälle rahaa kahden pisteen edestä kierroksessa. Kun erikoisosaajien harjoittaminen on keksitty, rahaa tuotetaan neljän pisteen edestä kierroksessa.

en: Alien World
fi: Vieras maailma

note: TRANS: In the client, this is displayed alongside the contents of ;    README.alien, which are not localized.
en: One of the design goals of this ruleset was that it has to provide gameplay different from standard rules. Do not assume that any rules you know from classic rules apply with this ruleset.
    
    See https://www.freeciv.org/wiki/Alien_World and https://www.cazfi.net/freeciv/alien/ for additional ruleset info.
fi: Yksi tavoite tämän sääntökokoelman kehittämisesssä on ollut erilaisen pelikokemuksen tarjoaminen tavallisiin sääntöihin nähden. Älä oleta että mikään tavallisista säännöistä tietämäsi pätee tämän sääntösetin kanssa.
    
    Lisätietoa sääntökokoelmasta löytyy osoitteista https://www.freeciv.org/wiki/Alien_World ja https://www.cazfi.net/freeciv/alien/

note: TRANS: Quarters
en: Q1
fi: Kausi 1

en: Q2
fi: Kausi 2

en: Q3
fi: Kausi 3

en: Q4
fi: Kausi 4

en: GE
fi: ga

en: BGE
fi: ega

en: Radiation Burst
fi: Säteilypurske

en: Rebels
fi: Kapinallisia

en: Alien Microbes
fi: Vieraita mikrobeja

en: Commodities
fi: Tuotteet

en: Anarchy happens between government changes.
fi: Hallitusmuodon vaihtuessa, varsinaisten hallitusmuotojen välissä, anarkia vallitsee.

en: Leader %s
fi: Johdattaja %s

en: ?female:Leader %s
fi: Johdattaja %s

en: This is the only available form of government in the beginning.
    
    Max tax/science/lux rate is 40%.
fi: Tämä on pelin alussa ainoa mahdollinen hallitusmuoto.
    
    Veroihin, tutkimukseen ja luksukseen voidaan kuhunkin laittaa korkeintaan 40% tuloista.

en: Government type for military might.
    
    Max tax/science/lux rate is 60%.
    
    Communism gains 20% bonus to production.
fi: Sotilaallisen mahdin hallitusmuoto.
    
    Veroihin, tutkimukseen ja luksukseen voidaan kuhunkin laittaa korkeintaan 60% tuloista.
    
    Kommunismissa saadaan 20% tuotantobonus.

en: Government type of freedom.
    
    Max tax/science/lux rate is 70%.
    
    Democracy gains 20% bonus to trade.
fi: Vapauden hallitusmuoto.
    
    Veroihin, tutkimukseen ja luksukseen voidaan kuhunkin laittaa korkeintaan 70% tuloista.
    
    Demokratiassa saadaan 20% bonus kauppaan.

en: Dual Communism
fi: Tuplakommunismi

en: Government type for military might for both humans and aliens alike.
    
    Max tax/science/lux rate is 80%.
    
    Dual Communism gains 40% production bonus, and 20% trade bonus.
fi: Sotilaallisen mahdin hallitusmuoto sekä ihmisille että vieraille olennoille.
    
    Veroihin, tutkimukseen ja luksukseen voidaan kuhunkin laittaa korkeintaan 80% tuloista.
    
    Tuplakommunismissa saadaan 40% tuotantobonus, ja 20% bonus kauppaan.

en: Dual Democracy
fi: Tuplademokratia

en: Government type of freedom for both humans and aliens alike.
    
    Max tax/science/lux rate is 90%.
    
    Dual Democracy gains 40% trade bonus, and 20% production bonus.
fi: Vapauden hallitusmuoto sekä ihmisille että vieraille olennoilla.
    
    Veroihin, tutkimukseen ja luksukseen voidaan kuhunkin laittaa korkeintaan 90% tuloista.
    
    Demokratiassa saadaan 40% bonus kauppaan, ja 20% tuotantobonus.

en: It was a safe containing %d gold. | It was a safe containing %d gold.
fi[0]: Se oli säilö, josta löytyi %d kulta.
fi[1]: Se oli säilö, josta löytyi %d kultaa.

en: There was a datapod containing research info about %s.
fi: Sieltä löytyi datakapseli, jossa oli teknologian %s tiedot.

en: The %s found datapod containing research info about %s.
fi: %s löysivät datakapselin, jossa oli teknologian %s tiedot.

note: TRANS: first %s is nation plural or team name
en: The %s have acquired %s from Space Capsule they found.
fi: %s ovat oppineet teknologian %s löytämästään avaruuskapselista.

en: You found a base starting kit.
fi: Löysit tarvikkeet tukikohdan perustamiseksi.

en: The Space Capsule was already scavenged by someone.
fi: Joku oli jo tyhjännyt tämän avaruuskapselin.

en: It was a trap! Set by the outcasts.
fi: Se oli ansa! Lainsuojattomien virittämä.

en: Your %s has been killed by outcasts!
fi: %s menetettiin lainsuojattomien hyökkäyksessä!

en: Deneb 7 was known to have strange force field surrounding it
    that made it impossible to get near planet with year
    250 Galactic Era Earth technology. However, when you were
    flying past, that field suddenly reverted and sucked you
    to the planet.
    
    You find yourself in a strange world, probably touched
    by superior technology, where big portion of Earth science
    is invalid. You have to learn new rules,
    rules of this world.
    
    There's deadly radiation that no known shielding works against.
    There's alien life, but more surprisingly also some
    edible plants just like on Earth.
    
    Radio doesn't work,
    air doesn't allow flying, some basic Physics does
    not apply here.
    
    You struggle to live on this planet, and read
    Roadside Picnic by Strugatsky brothers once more.
fi: Deneb 7 oli tunnettu sitä ympäröivästä oudosta voimakentästä,
    jonka vuoksi planeetalle ei päässyt vuoden 250 Galaktista Aikaa
    teknologialla. Mutta kun olitte lentämässä planeetan ohitse,
    voimakenttä muutti yllättäen suuntaa ja imi teidä planeetalle.
    
    Löysitte itsenne oudosta maailmasta, jota ylivoimainen teknologia
    on todennäköisesti muokannut, ja jossa suuri osa Maasta peritystä
    tieteestä ei tunnu kertakaikkiaan pätevän. Teidän on opittava
    uudet säännöt, tämän maailman säännöt.
    
    Planeetalla on outoa säteily, jota vastaan mikään tunnettu suojaus
    ei toimi. Täällä on myös vieraita elämänmuotoja, mutta vielä
    yllättävämmin myös hyvin samantapaisia kasveja kuin Maassa. Ne ovat
    jopa syötäviä.
    
    Radio ei toimi, ilmassa ei voi lentää, suuri osa perusfysiikasta
    ei päde täällä.
    
    Ponnistelette elääksenne tällä planeetalla, ja luette
    Strugatskyn veljesten Huviretki tienpientareelle kirjan jälleen
    kerran.

en: ?style:Human
fi: Ihmisten

en: ?citystyle:Human
fi: Ihmisten

en: ?citystyle:Dual
fi: Duaalinen

en: ?citystyle:Oceanic
fi: Merellinen

en: Alien Rights
fi: Olentojen oikeudet

en: They're smart. Should they have rights too?
    
    Alien Forest tiles produce +1 production.
fi: Ne ovat älykkäitä. Pitäisikö niillä olla myös oikeuksia?
    
    Oudon metsän ruudut tuottavat pistettä enemmän tuotantoa.

en: Alien Taming
fi: Olentojen kesyttäminen

en: Some of the Alien lifeforms now work for us.
fi: Jotkin vieraista eliömuodoista tekevät nyt töitä meille.

en: Alien Training
fi: Olentojen kouluttaminen

en: Trained native lifeforms - deadly.
fi: Koulutetut vieraan eliömuodot - tappavia.

en: Amphibious Tactics
fi: Amfibitaktiikat

en: Warfare with amphibious units.
fi: Sotaa amfibiyksiköin.

en: Antigravity
fi: Antigravitaatio

en: Even if normal method of flying is impossible in this world antigravity works. We just need to master it.
fi: Vaikka tavalliset lentotekniikat eivät tässä maailmassa toimi, antigravitaatio toimii. Meidän täytyy vain oppia käyttämään sitä.

en: Burrowing
fi: Kaivautuminen

en: Since it seems to be impossible to fly in this world, we focus on opposite direction. Burrowing through earth is possible.
    
     In addition to making first burrowing units available, knowledge of this tech allows mining of Thick Mountains.
fi: Koska lentäminen näyttää olevan mahdotonta tässä maailmassa, keskitymme päinvastaiseen suuntaan. Maan läpi kaivautuminen on mahdollista.
    
    Sen lisäksi että tämä teknologia tekee ensimmäiset kaivautuvat yksiköt mahdollisiksi, tämä teknologia mahdollistaa kaivokset tiiviillä vuorilla.

en: Brain Development
fi: Aivojen kehittäminen

en: Brute Force
fi: Raaka voima

en: It's time to make more powerful weapons than ever before.
fi: On aika luoda voimakkaampia aseita kuin koskaan ennen.

en: City Defense
fi: Kaupunkipuolustus

en: Advanced form of force channeling allows us to protect city size objects with channeled radiation energy.
fi: Editynyt voiman kanavointi mahdollistaa kaupungin kokoisten kohteiden suojelemisen säteilyenergian kanavoimisella.

en: Commercial Antigravity
fi: Kaupallinen antigravitaatio

en: Antigravity is not only for military. It has commercial applications as well.
fi: Antigravitaatio ei kuulu vain sotavoimille. Sille on myös kaupallista käyttöä.

en: Communication
fi: Kommunikaatio

en: Conventional radio does not work here. Develop working alternative that takes advantage of the local radiation. You'll get contact to other factions and much more information about them.
    
    Also your own bases can communicate more efficiently with each other, so number of bases you have is not causing as much unhappiness as before.
fi: Perinteinen radio ei toimi täällä. Kehitä toimiva vaihtoehto, joka hyödyntää paikallista säteilyä. Saat yhteyden muihin ryhmittymiin ja paljon tietoa niistä.
    
    Myös omien tukikohtiesi välinen viestintä tehostuu, joten tukikohtien suuri määrä ei aiheuta enää yhtä paljoa tyytymättömyyttä.

en: Composites
fi: Komposiitit

en: Stronger materials mean stronger armors.
fi: Kovemmat materiaalit tarkoittavat kovempia panssarointeja.

en: Controlled Biomass
fi: Ohjattu biomassa

en: Bugs, Slimes, Molds. We can drive masses of them together and then control movement of that biomass to act like a one being.
fi: Ötökät, limat, homeet. Voimme pakottaa niitä joukoittain yhteen ja sitten ohjata syntyneen biomassan liikkeitä kuin se olisi yksi olento.

en: Crust Defense
fi: Maankuoren puolustus

en: Defense against burrowing units.
fi: Puolustus kaivautuvia yksiköitä vastaan.

en: Cyber Aliens
fi: Kyberolennot

en: Alliance of the machine and alien organisms.
fi: Koneiden ja vieraiden eliömuotojen liitto.

en: Cybermodules
fi: Kybermodulit

en: Standardized cyber units save money - or make money to those producing them.
fi: Standardoidut kyberosat säästävät rahaa - ja tuottavat sitä niiden valmistajalle.

en: Cybernetics
fi: Kybernetiikka

en: Making old Earth technology better than before is relatively easy task to do. For small investment, cybernetics gives us much better attack units.
fi: Vanhan Maassa kehitetyn teknologian parantaminen on suhteellisen helppoa. Kybernetiikka antaa pienellä satsauksella huomattavasti paremmat hyökkäysyksiköt.

en: Data Storage
fi: Tiedon varastointi

en: Needs to archive all the media produced for and by politics drive development of better data storage methods.
fi: Tarve varastoida kaikki poliitiikan tekemisen ja politiikan tuottama media ajaa kehitystä parempien datan varastointitapojen kehittämiseksi.

en: Deep Pumping
fi: Pumppaus syvältä

en: We can pump water from the depths of the crust. We no longer need any of the adjacent tiles to have water in order to build Greenhouses.
fi: Voimme pumpata vettä maankuoren syvyyksistä. Emme enää ole riippuvaisia viereisten ruutujen kautta tulevasta vedestä rakentaaksemme kasvihuoneita.

en: Deneb Radar
fi: Denebin tutka

en: Not really an conventional radar, but named so as it fills similar role. It's based on Deneb 7 radiation and works on this planet.
fi: Tämä ei ole todellisuudessa tutka, mutta siten nimetty koska toimittaa samanlaista tehtävää. Se perustuu Deneb seitsemän säteilyn käyttämiseen, ja siten toimii tällä planeetalla.

en: Dual Government
fi: Tuplatut valtiomuodot

en: Government should consider both Humans and Native aliens.
fi: Hallinnon pitäisi huomioida sekä ihmisten että luontaisten elämänmuotojen tarpeet.

en: We are finally able to escape force field surrounding Deneb 7. In addition to technical insight it requires correct attitude.
fi: Vihdoin kykenemme pakenemaan Deneb seitsemää ympäröivästä voimakentästä. Teknologisen keihttyneisyyden lisäksi siihen tarvittiin oikeaa asennetta.

en: Faction Government
fi: Ryhmittymän hallinta

en: Familiar government types adjusted to local environment.
fi: Tutut valtiomuodot sovellettuna täkäläiseen ympäristöön.

en: Faction Politics
fi: Ryhmittymäpolitiikka

en: Human relations in this situation, where various factions have been forced to this strange planet, are quite unlike anything seen before. It very well deserves small study. Maybe we then can co-operate with other factions.
fi: Ihmistenväliset suhteet tässä tilanteessa, jossa erilaiset ryhmittymät on pakotettu tälle oudolle planeetalle, ansaitsevat tutkimusta. Ehkä sen jälkeen pystymme parempaan yhteistoimintaan toisten ryhmittymien kanssa.

en: Food Regeneration
fi: Ruoan uudistuminen

en: If what we harvest grows back faster, we get more food. It's simple as that.
    
    Protein Houses tiles get additional 50% food production bonus.
fi: Mikäli ruoanlähteet kasvavat korjuun jälkeen nopeammin takaisin, saamme nopeammin ja enemmän ruokaa.
    
    Proteiinihuoneita sisältävät ruudut saavat 50% lisäbonuksen ruoan tuotantoon.

en: Force Channeling
fi: Voiman kanavointi

en: Radiation is obstacle for us, but now also an resource. We know how to channel Deneb 7's power to our own use.
    
    Engineers can build Force Fortresses.
fi: Säteily on meille haitta, mutta nyt myös voimanlähde. Tiedämme kuinka kanavoida Deneb seitsemän voimaa omaan käyttöömme.
    
    Teknikot voivat rakentaa voimalinnoituksia.

en: Gravity Manipulation
fi: Vetovoiman muokkaus

en: From inside the crust we gather information required to understand how gravity works and what one can do with it.
fi: Maankuoren uumenista keräämämme tieto auttoi meitä ymmärtämään kuinka painovoima toimii, ja mitä sillä voi tehdä.

en: Global Knowledge
fi: Maailmanlaajuinen tiedonkeruu

en: Information flows to us. We learn any tech known by four other factions.
fi: Tieto tulee luoksemme. Opimme teknologiat, jotka ovat jo neljän muun ryhmittymän tiedossa.

en: High-Tech Filtering
fi: Korkeatasoinen suodatus

en: You can get a lot of things from ocean if you know how.
fi: Merestä voi saada paljon kaikenlaista, kunhan tietää kuinka.

en: Simply knowing this tech makes two content citizens happy in each city.
fi: Pelkkä tämän teknologian tunteminen tekee jokaisessa kaupungissa kahdesta asukkaasta tyytyväisen.

en: Low-Level Orbit
fi: Matala kiertorata

en: With further advances in antigravitics we are able to enter orbit even if we still are prisoners of the force field surronding Deneb 7.
    
    Makes Antigrav Ports more efficient. They can airlift three units instead of just one.
fi: Edistyneemmän antigravitaation hallinann myötä pääsemme jo kiertoradalle, vaikka emme vielä pakenemaan Deneb seitsemää ympäröivää voimakenttää.
    
    Tänä teknologia tekee antigravitaatiokentistä tehokkaampia. Niiden kautta voi kulkea kolme yksikköä kierroksessa vanhan yhden sijaan.

en: Using Deneb 7's own power available everywhere land travel speeds can reach levels never seen before.
fi: Käyttäen Deneb seitsemän omaa joka paikassa saatavilla olevaa voimaa maayksiköt saavuttavat ennen näkemättömät nopeudet.

en: Manufacturing
fi: Tehdastuotanto

en: It takes some research to even make basic manufacturing in this alien world.
fi: Jopa perustuotannon käynnistyminen vaatii tutkimusta tästä vieraasta maailmasta.

en: Martial Law
fi: Kansan pakottaminen osaansa

en: Effective martial law requires that we can react quickly, to immediately send forces where they are needed.
    
    Maximum martial law for cities with Secret Police is increased from two to five.
fi: Kansan hallitseminen voimakeinoin tapahtuu paljon tehokkaammin kun voimme reagoida tilanteisiin nopeasti, lähettää joukkoja välittömästi sinne missä niitä tarvitaan.
    
    Salainen poliisi pystyy pakottomaan viisi tyytymätöntä asukasta tyytyväiseksi, aiemman kahden sijaan.

en: Mental Powers
fi: Henkiset voimat

en: I WANT
    
    One way to resist radiation is willpower.
    
    Simply knowing this tech allows cities to grow 3 sizes bigger.
fi: MINÄ TAHDON!
    
    Yksi toimiva tapa vastustaa säteilyä on tahdonvoima.
    
    Tämän teknologian tunteminen sallii kaupunkien kasvaa kolmea kokoa suuremmaksi.

en: ?tech:Mining
fi: Kaivostoiminta

en: Earthly mining technologies were not sufficient for heavy scale mining on this planet.
fi: Maasta peräisin olevat kaivostekniikat eivät ole kelvollisia suuren mittakaavan kaivostoimintaan tällä planeetalla.

en: Modified Spitter
fi: Muokattu sylkijä

en: We already know how to make modifications to alien lifeforms. Let's improve spitters.
fi: Me tiedämme jo pääpiirteissään kuinka muokata olentoja. Tutkitaan tarkemmin sylkijän parantelua.

en: Mood Manipulation
fi: Mielialamuokkaus

en: People are happy if they believe that they are happy.
fi: Ihmiset ovat onnellisia, jos he uskovat olevansa onnellisia.

en: Naval Superiority
fi: Meriylivoima

en: It's no longer enough to replicate old Earth technologies. We want superiority.
fi: Pelkkä maan teknologioiden toistaminen ei enää riitä. Me haluamme ylivoimaisia tekniikoita.

en: New Frontier
fi: Rajaseutuasenne

en: We finally fully realize that we are not limited to what we had as part of Earth empire.
    
    Increases max tax/science/lux rate by 10%.
fi: Vihdoin sisäistämme että potentiaalimme ei ole rajoittunut siihen mihin pystyimme Maan valtapiirin osana.
    
    Vero/tiede/luksus asetukset voidaan laittaa 10% suuremmaksi kuin ilman tätä teknologiaa.

en: Ocean Cities
fi: Merikaupungit

en: Cities on ocean. Why not?
fi: Kaupunkeja merellä. Miksikäs ei?

en: Organic Structures
fi: Orgaaniset rakenteet

en: The art of making armor from alien organisms resistant to Deneb 7's strange radiation allows us to enter new areas.
    
    Cities can work radiating tiles.
fi: Taito tehdä panssareita Deneb seitsemän säteilylle immuuneista vieraista organismeista mahdollistaa laajemman liikkuvuuden.
    
    Tämän teknologian myötä kaupungit voivat käyttää säteileviä ruutuja.

en: It's easy to fall all the way from orbit, but to hit small target and to be ready to act immediately after landing are hard for aliens. They need extra mental powers for that.
fi: Kiertoradalta putoaminen on helppoa, mutta pieneen kohteeseen osuminen ja valmius toimia välittömästi maahan laskeutumisen jälkeen ei ole helppoa. Paikalliset eliömuodot tarvitsevat erityisen hyviä henkisiä voimia selvitäkseen siitä.

en: Personal Contact
fi: Henkilökohtainen yhteys

en: With Virtual Reality it's like actor actually was there with you. When you allow actors to teleport to meet their audience, maybe she is.
    
    Stealth Spies protecting your cities against enemy Spies will get 40% bonus. It also gets 40% harder for enemies to sabotage specific buildings.
fi: Virtuaalitodellisuuden kanssa on kuin näyttelijä olisi luonasi. Kun näyttelijöiden on mahdollista teleportata yleisönsä luokse, ehkä hän oikeasti onkin.
    
    Kaupunkejasi vihollisvakoojia vastaan suojelevat häivevakoojat saavat 40% bonuksen. Myös rakennustesi sabotoiminen käy 40% vaikeammaksi vihollisillesi.

en: Protein Modifications
fi: Proteiinimuokkaus

en: Turns out we can make alien lifeforms edible.
    
    Engineers can build Protein Houses, which increases tile food production by 50%.
fi: Me voimme tehdä vieraista eliömuodoista syötäviä.
    
    Teknikot voivat rakentaa proteiinihuoneita, jotka lisäävät ruudun ruoantuotantoa 50%.

en: Radiation Resistance
fi: Säteilyn vastustus

en: By closely examining alien lifeform and how they survive the radiation, we are able to build some radiation resistance to our cities. 
    
    Simply knowing this tech allows cities to grow 1 size bigger.
fi: Vieraiden eliömuotojen tutkimus ja sen selvittäminen kuinka ne selviävät säteilystä opettaa meidät rakentamaan jonkinasteista säteilyn torjuntaa kaupungeillemme.
    
    Tämän teknologian tuntemuksen myötä kaupungit voivat kasvaa yhtä asukasta suurempaan kokoon.

en: Regeneration
fi: Uudistuminen

en: We know how aliens regenerate, we know how self-repairing machines regenerate, we know how Earth organisms regenerate.
fi: Me tiedämme kuinka olentojen kudokset uudistuvat. Me tiedämme kuinka itsensä korjaavat laitteet uudistuvat. Me tiedämme kuinka maasta tulleet organismit uudistuvat.

en: Research Methods
fi: Tutkimusmenetelmät

en: Research methods suitable for tackling challenges here allow us to gain knowledge much faster.
    
    Simply knowing this tech increases science output by 35%.
fi: Täkäläisiin olosuhteisiin räätälöidyt tutkimusmenetelmät nopeuttavat tutkimustyötämme huomattavasti.
    
    Pelkkä tämän teknologian tunteminen lisää tiedetuotantoa 35%.

en: Smart Aliens
fi: Älykkäät olennot

en: Once we have given some smarts, backed with some remote control, to them, they can work on more demanding tasks.
fi: Annettuamme heille jonkin verran älyä, täydennettynä kauko-ohjausmahdollisuuksilla, he voivat toimia vaativammissa tehtävissä.

en: Soul
fi: Sielu

en: By combining our knowledge about humans and aliens we finally understand universal concept of soul.
    
    We can cause terror in our enemies. Once somebody knows Soul, two content citizens is converted to unhappy in every city in the world unless owner of the city also knows Soul.
fi: Yhdistämme tietomme ihmisistä ja vieraista eliömuodoista ymmärtääksemme universaalin totuuden sielusta.
    
    Voimme aiheuttaa kauhua vihollisissamme. Kun yksikin pelaaja tuntee sielun, kaksi tyytyväistä asukasta muuttuu tyytymättömäksi jokaisessa niissä maailman kaupungeista, joiden omistaja ei tunne sielua.

en: Specialist Training
fi: Erikoisosaajien harjoittaminen

en: Based on our Tactics teaching techniques, we can teach our specialists trick or two.
    
    Output of all specialists doubles.
fi: Taktiikan opettamistekniikoihin perustuen voimme opettaa myös erikoisosaajillemme lisätaitoja.
    
    Kaikkien erikoisosaajien tuottavuus kaksinkertaistuu.

en: Spitter Control
fi: Sylkijän kontrollointi

en: Alien lifeforms spitting solid objects are interesting research subject.
fi: Kiinteitä kohteita sylkevät olennot ovat mielenkiintoinen tutkimuskohde.

en: Stealth Module
fi: Häivemoduli

en: Even when we know this technology making our units invisible, it's far too expensive to be used for armies. It's perfect for individuals in espionage mission.
fi: Sittenkin kun tunnemme tämän teknologian, jonka avulla yksiköistä voi tehdä näkymättömiä, se on aivan liian kallis armeijoihin käytettäväksi. Sen sijaan se sopii täydellisesti yksittäisten vakoojien käytettäväksi.

en: Strong Force
fi: Vahva voima

en: We are quite capable of making different energy fields out of radiation. We can still improve, though.
    
    Allows Engineers to build Towers instead of Force Fortresses.
fi: Olemme varsin kykeneviä tekemään erilaisia energiakenttiä säteilystä. Voimme silti yhä kehittyä.
    
    Mahdollistaa teknikoiden rakentaa torneja voimalinnoitusten sijaan.

en: Strong Resistance
fi: Vahva vastustus

en: We get better at building resistance against radiation.
    
    Simply knowing this tech allows cities to grow 2 sizes bigger.
fi: Opimme rakentamaan entistä paremman suojauksen säteilyä vastaan.
    
    Tämän teknologian tunteminen mahdollistaa kaupunkien kasvaa kahta asukasta suurempaan kokoon.

en: Supermodule
fi: Supermoduli

en: Supermodule combines lesser modules in one extremely efficient pack.
fi: Supermodulissa yhdistyvät vähäisemmät modulit erittäin tehokkaana pakkauksena.

en: Synthetic Food
fi: Synteettinen ruoka

en: This is completely new, and extremely efficient, way of making synthetic food.
    
    As their food consumption is no longer an problem, we can grow bigger, meaner, aliens.
fi: Tämä on täysin uusia ja erittäin tehokas tapa tehdä synteettistä ruokaa.
    
    Kun vieraiden olentojen ruoan kulutus ei enää ole kynnyskysymys, voimme kasvattaa niistä suurempia ja vaarallisempia.

en: Teleportation
fi: Teleporttaus

en: We can teleport relatively small objects relatively short distances. This reduces problem of not being able to fly.
fi: Voimme teleportatata melko pieniä kohteita melko lyhyitä matkoja. Tämä pienentää lentämisen mahdottomuuden aiheuttamia haittoja.

en: Thermal Module
fi: Lämmönhallintamoduli

en: To be competent in boiling waters requires good control of temperature surrounding vessels. Also, knowledge about basic module technology allows more advanced modules in the future.
    
    Cities can work Boiling Ocean tiles.
fi: Tehokas toiminta kiehuvissa vesissä vaatii hyvää aluksen ulkopuolisen lämpötilan säätelyä. Perusmoduliteknologian tuntemus myös mahdollistaa tulevaisuudessa edistyneemmät modulit.
    
    Kaupungit voivat käyttää kiehuvan meren ruutuja.

en: Underground Habitat
fi: Maanalainen asuminen

en: If needed, we can produce everything we need without ever leaving underground bunker.
fi: Jos tarve vaatii, voimme tuottaa kaiken tarpeellisen koskaan poistumatta maan alaisista punkkereista.

en: Travel
fi: Matkustaminen

en: Once we master ship manufacturing, traveling more hospitable seas of Deneb 7 proved to be no different from other planets.
fi: Opittuamme laivojen valmistamisen, seilaaminen Deneb seisemän vieraanvaraisemmilla merillä ei ole sen kummempaa kuin muillakaan planeetoilla.

en: Unified Theory
fi: Yhtenäisteoria

en: We now understand that radiation and antigravity are two sides of the same phenomenon.
fi: Nyt ymmärrämme että säteily ja antigravitaatio ovat saman ilmiön kaksi eri puolta.

en: Virtual Entertainment
fi: Virtuaaliviihde

en: Another tech that Earth has long been close to mastering.
fi: Yksi teknologioista, jonka täydellisyyteen hiominen on Maassa ollut pitkään lähellä.

en: Virtual Reality Training
fi: Virtuaalitodellisuusharjoittelu

en: Virtual Reality provides excellent way to train our forces, both infantry and naval forces.
fi: Virtuaalitodellisuus tarjoaa erinomaisen tavan harjoittaa joukkojamme, sekä maa- että merivoimia.

en: War Monsters
fi: Sotahirviöt

en: We can tame monsters suitable for war. These might be relatively weak, but they are the only thing that can wage war on radiating areas for the time being.
fi: Voimme kesyttää sotaa soveltuvia hirviöitä. Ne ovat ehkä melko heikkoja, mutta ne ovat toistaiseksi ainoita yksiköitä, jotka voivat sotia säteilevissä maastoissa.

en: Water Flow
fi: Virtaus

en: We understand Deneb 7 fluid dynamics and can get water to flow where we want. Building Greenhouses becomes possible in tiles adjacent to cities and rivers.
fi: Ymmärrämme nesteiden käytöstä Deneb seitsemällä, ja saamme veden virtaamaan minne haluamme. Kasvihuoneiden rakentaminen tulee mahdolliseksi kaupunkien ja jokien viereisiin ruutuihin.

en: Radiating
fi: Säteilevä

en: Terrain has alien radiation.
fi: Maastossa on outoa säteilyä.

en: No unit can enter this terrain, nor can city work the tile.
fi: Yksikään yksikkö ei voi kulkea tässä maastossa, eivätkä kaupungit voi käyttää ruutua.

en: Savannah
fi: Savanni

en: For some reason, there is Earth like plants and animals around.
fi: Jostakin syystä täällä on aivan samanlaisia kasveja ja eläimiä kuin maassa.

en: Alien Forest
fi: Outo metsä

en: These forests are filled with strange alien organisms. This planet's radiation makes it impossible for Earthly organisms to survive here.
    
    Cities can work these tiles only when Organic Structures is known. Inventing Alien Rights gives +1 production bonus to Alien Forest tiles.
fi: Nämä metsät ovat täynnä outoja muukalaisorganismeja. Planeetan säteilyn takia maan teknologian yksiköt eivät selviä täällä.
    
    Kaupungit voivat käyttää näitä ruutuja vasta kun orgaaniset rakenteet teknologia tunnetaan. Olentojen oikeudet teknologian tuntemuksen myötä oudoista metsistä saadaan yksi piste enemmän tuotantoa.

en: Radiating Rocks
fi: Säteilevä kivikko

en: Planet's radiation makes it impossible for Earth organisms to survive here.
    
    Cities can work these tiles only when Organic Structures is known.
fi: Planeetan säteilyn takia maan teknologian yksiköt eivät selviä täällä.
    
    Kaupungit voivat käyttää näitä ruutuja vasta kun orgaaniset rakenteet teknologia tunnetaan.

en: Hills just like on Earth.
fi: Samanlaisia kukkuloita kuin kotona Maassa.

en: Thick Mountains
fi: Tiiviit vuoret

en: What are these mountains made of?!? Diamond drill makes no scratch on them.
    
    Burrowing units are unable to burrow through these mountains, but at least Burrowing technology makes mining them possible.
fi: Mistä nämä vuoret one tehty?!? Timanttipora ei tee niihin naarmuakaan.
    
    Kaivautuvat yksiköt eivät voi kaivautua näiden vuorien läpi, mutta ainakin kaivautumis-teknologia mahdollistaa kaivostoiminnan niillä.

en: This is normal oceanic terrain.
fi: Tämä on tavallista merta.

en: Boiling Ocean
fi: Kiehuva meri

en: This ocean is boiling. No ship without special equipment can enter.
    
    Cities can work these tiles only when Thermal Module is known, and city can never be located on Boiling Ocean.
fi: Tämä meri kiehuu. Laivat ilman erikoisvarusteita eivät voi kulkea siellä.
    
    Kaupungit voivat käyttää näitä ruutuja vasta kun lämmönhallintamoduli tunnetaan, eikä kaupunkia voi koskaan sijoittaa kiehuvalle merelle.

en: Greenhouses
fi: Kasvihuoneita

en: Greenhouses can be built on certain terrain types to give a food bonus. Building Greenhouses requires the tile to have a water source:
    - Cities have Greenhouses built in, unless there is a Mine on the tile. They do not need to be built.
    - With Manufacturing, Greenhouses can be built outside cities directly on river tiles, or cardinally adjacent to Oceanic tiles.
    - With Water Flow, it becomes possible to also build Greenhouses cardinally adjacent to river tiles or city centers.
    - Deep Pumping allows water to be drawn from the depths of the crust, allowing Greenhouses to be built anywhere.
fi: Kasvihuoneita voidaan rakentaa tietyille maastotyypeille ruoantuotannon lisäämiseksi. Kasvihuoneiden rakentamiseksi ruutu tarvitsee veden lähteen:
    - Kaupunkien keskusruuduissa on kasvihuoneet, paitsi jos siellä on kaivos estämässä sitä. Niitä ei tarvitse erikseen rakentaa.
    - Kun tehdastuotanto tunnetaan, kasvihuoneita voidaan rakentaa jokiruuduille, tai meriruutujen rinnalle.
    - Kun virtaus-teknologia tunnetaan, kasvihuoneita voidaan rakentaa myös jokiruutujen ja kaupunkien keskustaruutujen rinnalle.
    - Kun pumppaus syvältä-teknologia mahdollistaa veden saamisen maankuoren syvyyksistä, kasvihuoneita voidaan rakentaa minne vaan.

en: Mines can be built on Hills for an extra production point. Once Burrowing is known, Thick Mountains can also be mined.
fi: Kaivoksia voidaan rakentaa kukkuloille lisätuotantopisteen saamiseksi. Kun kaivautuminen opitaan, kaivoksia voidaan rakentaa myös tiiviille vuorille.

en: Pollution appears on tiles around cities with high production. It halves all output from its tile.
fi: Saastetta ilmestyy ruuduille sellaisten kaupunkien ympärillä joissa on korkea tuotanto. Se puolittaa kaiken tuotannon ruudultaan.

en: The pollution can only be cleared by dispatching Engineer or Hunter units with the "clean pollution" order.
fi: Saaste voidaan poistaa vain määräämällä teknikot tai metsästäjät puhdistamaan se komennolla "siivoa saasteita".

en: The contribution of production to pollution can be seen in the city dialog; once it exceeds a threshold, the excess is the percent chance of pollution appearing each turn.
fi: Tuotannon vaikutus saastumiseen näytetään kaupunki-ikkunasta. Kun se ylittää tietyn rajan, ylittävä osa lasketaan saasteen ilmestymistodennäköisyydeksi joka vuorolla.

en: Space Capsule
fi: Avaruuskapseli

en: Space Capsules have landed to the surface of Deneb Seven. Any unit can enter tile with a capsule to open it. Capsule disappears from the map in the process. There can be gold, blueprints of new technologies, equipment for a unit, or it can even provide starting kit for a new base on the spot. Unfortunately it's also possible that Madmen or Lunatics have already found the capsule, and are there ready to kill anybody who enters.
fi: Avaruuskapseleita on laskeutunut Deneb seitsemän pinnalle. Mikä hyvänsä yksikkö voi mennä kapselin ruutuun avatakseen sen. Kapseli katoaa, kun se on avattu. Se saattaa sisältää kultaa, tietoja uusista teknologioista, varusteita uudelle yksikölle, tai siellä saattaa olla varusteet jopa uuden tukikohtakaupungin perustamiseksi kapselin ruutuun. Ikävä kyllä on myös mahdollista että hullut tai seonneet ovat jo löytäneet kapselin ja odottavat siellä tappaakseen saapuvan yksikön.

en: Protein Houses
fi: Proteiinihuoneita

en: Once Protein Modifications are understood, Greenhouses can be upgraded to Protein Houses, giving 50% more food. Once Food Regeneration is known, Protein Houses give a further 50% food. City center tiles automatically get Protein Houses as soon as they are available.
fi: Kun proteiinimuokkaus tunnetaan, kasvihuoneet voidaan päivittää proteiinihuoneiksi, jotka antavat 50% enemmän ruokaa. Kun ruoan uudistaminen tunnetaan, proteiinihuoneet antavan toisen 50% lisää ruokaa. Kaupunkien keskusruudut saavat proteiinihuoneet automaattisesti heti kun ne ovat saatavilla.

en: Fallout appears after Rebels strike a city. It halves all output from its tile.
fi: Laskeumaa ilmestyy kun kapinalliset iskevät kaupunkiin. Se puolittaa kaiken tuotannon ruudussaan.

en: Fallout can only be cleared by dispatching Engineer or Hunter units with the "clean fallout" order.
fi: Laskeuma voidaan poistaa vain määräämällä teknikot tai metsästäjät puhdistamaan se komennolla "siivoa laskeumaa".

en: Tower
fi: Torni

en: Force Fortress
fi: Voimalinnoitus

en: Antigrav Base
fi: Antigravitaatiotukikohta

en: Basic Road is available for building from the beginning of the game.
    
    Having Road on Savannah tile provides increase of +1 to trade on that tile.
fi: Tien rakentaminen on mahdollista pelin alusta alkaen.
    
    Savanniruuduissa tie antaa yhden pisteen bonuksen kauppaan.

en: Highway
fi: Valtatie

en: You can upgrade Roads to Highways.
fi: Tavalliset tiet voidaan parantaa valtateiksi.

en: You can upgrade Highways to Maglevs.
    
    Units can move via Maglevs indefinitely, Shield production of any tile with Maglev is increased by 50%.
fi: Valtatiet voidaan parantaa magleveiksi.
    
    Yksiköt voivat liikkua magleveja pitkin rajattomasti. Maglevit antavat 50% bonuksen ruudun tuotantoon.

en: Tunnel
fi: Tunneli

en: Earthly units can travel on radiating tiles with tunnel built on them. Tunnel provides no increase to unit speed, but they give 35% defense bonus.
fi: Maan teknologian yksiköt voivat kulkea säteilevillä ruuduilla kun niille on rakennettu tunneli. Tunneli ei lisää yksikön nopeutta, mutta se antaa 35% puolustusbonuksen.

en: Burrow Tube
fi: Kaivuuputki

en: Burrow Tubes provide the only way for burrowing units to cross oceans. They can be built on oceanic terrains only, but first part of the tube must be built cardinally adjacent to land and following parts must be built in order.
fi: Kaivuuputket tarjoavat ainoan tavan kaivautuvien yksiköiden kulkea merien poikki. Kaivuuputkia voidaan rakentaa vain meriruutuihin ja putken ensimmäisenä asennettavan pätkän täytyy olla maan rinnalla, ja putket täytyy asentaa siitä eteenpäin järjestyksessä.

en: Green River
fi: Vihreä joki

en: Any river increases a tile's natural defense factor by 50%. Native and Amphibious units may move along a River (but not diagonally) for fast travel.
fi: Mikä hyvänsä joki lisää ruudun puolustuskerrointa 50%. Paikalliset eliömuodot ja amfibiset yksiköt voivat kulkea jokea pitkin, mutta eivät kulmittain olevien jokiruutujen välillä, tavallista nopeammin.

en: Green River increases also tile's food production by 1.
fi: Vihreä joki kasvattaa myös ruudun ruoan tuotantoa yhdellä pisteellä.

en: Brown River
fi: Ruskea joki

en: Brown River increases also tile's shield production by 1.
fi: Ruskea joki kasvattaa myös ruudun tuotantoa yhdellä pisteellä.

en: There is more than average amount of various resources, but nothing exciting.
fi: Täällä on keskimääräistä enemmän luonnonvaroja, mutta ei mitään erityisen mielenkiintoista.

en: Alien Mine
fi: Avaruusolentojen kaivos

en: Mine run by superior alien technology ready to operate. We have no idea who built it nor where they went.
fi: Tuntemattomalla teknologialla toimiva kaivos. Meillä ei ole aavistustakaan kuka laitteet on rakentanut tai minne he ovat menneet.

en: Huge Plant
fi: Valtava kasvi

en: Entire forest seems to be of the single fast-growing organism with huge central blooming.
fi: Koko metsä näyttää olevan yhtä ainoaa nopeasti kasvavaa kasvia, jolla on valtava keskuskukinto.

en: Where the heat from inside the planet escapes, mineral rich hills form.
fi: Siellä missä lämpö planeetan sisältä purkautuu, mineraalirikkaita kukkuloita muodostuu.

en: Weird alien fish might look like something escaped from nightmares, but are in fact very tasty.
fi: Vieraat kalalajit näyttävät painajaisista karanneilta, mutta ovat itse asiassa erinomaisen maukkaita.

en: Glowing Rocks
fi: Hehkuvia kiviä

en: Rocks in the area have unusually bright glow.
fi: Tämän alueen kivillä on poikkeuksellisen voimakas hehku.

en: Regular
fi: Tavallinen

en: Elite
fi: Eliitti

en: Superb
fi: Erinomainen

en: ?unitclass:Earthly
fi: maan teknologian

en: ?unitclass:Native
fi: luontaisten olentojen

en: ?unitclass:Amphibious
fi: amfibinen

en: ?unitclass:Antigravity
fi: antigravitaatio

en: ?unitclass:Burrowing
fi: kaivautuvien

en: This is Earth technology settler. Most military enemy units can capture it instead of killing it.
fi: Tämä on maasta peräisin olevaa teknologiaa käyttävä uudisasukas. Useimmat vihollisen sotilasyksiköt voivat kaapata sen tappamisen sijaan.

en: Native Settlers
fi: Luontainen uudisasukasjoukko

en: This is native Settler that can enter radiating areas. Most military enemy units can capture it instead of killing it.
fi: Tämä on paikallisista olennoista muodostuva uudisasukasjoukko, joka voi kulkea myös säteilevässä maastossa. Useimmat vihollisen sotilasyksiköt voivat vangita sen tappamisen sijaan.

en: Engineer
fi: Teknikko

en: This is Earth technology engineer.
fi: Tämän on maan teknologialla varustettu teknikko.

en: Native Engineer
fi: Luontainen teknikkoryhmä

en: Native version of the Engineer unit.
fi: Paikallisista olennoista muodostuva versio teknikkoryhmästä.

en: Water Engineer
fi: Vesiteknikko

en: Amphibious Engineer that can also establish new cities on Ocean. Cities cannot be located on Boiling Ocean.
fi: Amfibinen teknikkoryhmä, joka voi myös perustaa kaupunkeja, myös merelle. Kiehuvan meren ruutuihin kaupunkeja ei voi perustaa.

en: Star Marines
fi: Tähtijalkaväki

en: This unit may be built from the start of the game.  It is the weakest military unit.
fi: Näitä yksiköitä voi valmistaa heti pelin alussa. Se on kaikkein heikoin sotilasyksikkö.

en: Cyborgs
fi: Cyborgit

en: Attack power to the early game.
fi: Hyökkäysvoimaa pelin alkupuolelle.

en: Tank
fi: Tankki

en: This is the most powerful Earth technology unit.
fi: Tämä on voimakkain maasta perityn teknologian yksikkö.

en: War Monster
fi: Sotahirviö

en: As a native unit, this can move and fight on radiating areas too.
fi: Paikallisena olentona tämä voi liikkua ja taistella myös säteilevillä alueilla.

en: Crusher
fi: Murskaaja

en: Alien lifeform trained to be fast.
fi: Nopeaksi treenattu vieras eliömuoto.

en: Cyber Alien
fi: Kybereliö

en: Alien lifeform with cybernetic implants. Good in combat, and has better vision than any purely organic unit.
fi: Vieras eliömuoto kyberneettisin osin. Hyvä taistelussa, ja omaa paremman näkökyvyn kuin yksikään puhtaasti orgaaninen yksikkö.

en: Most powerful alien lifeform, like one from Earth's Jurassic period.
fi: Kaikkein voimakkain vieras olento, kuin suoraan maan jurakaudelta.

en: Paradropper
fi: Tiputtautuja

en: Alien lifeform able to paradrop.
fi: Vieras eliömuoto, joka kykenee tiputtautumaan taistelukentälle.

en: Turtle Defender
fi: Kilpikonnapuolustaja

en: This is excellent defense vehicle.
fi: Tämä on erinomainen puolustusajoneuvo.

en: Earth Sub
fi: Maasukeltaja

en: Burrow through earth. Only some special units can attack against Earth Sub. These can pass ocean tiles only through Burrow Tubes.
fi: Kaivautuu maan läpi. Vain jotkut erikoisyksiköt voivat hyökätä maasukeltajan kimppuun. Nämä pääsevät meren ylitse vain kaivuuputkia pitkin.

en: Hunter
fi: Metsästäjä

en: Burrowing unit that also has capability to attack Antigravity units with its own minimissiles.
    
    It's also an settler type unit for hostile areas, well capable of defending itself.
fi: Kaivautuva yksikkö, jolla on kyky hyökätä myös antigravitaatioyksiköiden kimppuun omien miniohjustensa avulla.
    
    Se toimii myös maanmuokkauksia tekevänä yksikkönä vihamielisillä alueilla, hyvin kykenevänä puolustamaan itseään.

en: Light Saucer
fi: Kevyt lautanen

en: Nobody, but some of the other Antigravity units and Hunters can attack this unit. This unit itself can attack other Antigravity units.
fi: Vain toiset antigravitaation yksiköt ja metsästäjät voivat hyökätä tämän yksikön kimppuun. Yksikkö itse voi hyökätä toisia antigravitaatioyksiköitä vastaan.

en: Bomb Saucer
fi: Pommilautanen

en: Nobody, but some of the other Antigravity and Hunters units can attack this unit.
fi: Ainoastaan jotkin toiset antigravitaatioyksiköt ja metsästäjät voivat hyökätä tämän yksikön kimppuun.

en: Spitter
fi: Sylkijä

en: This alien lifeform is first bombarding unit.
fi: Tämä vieras eliömuoto on ensimmäinen pommitushyökkäykseen pystyvä yksikkö.

en: Heavy Spitter
fi: Raskas sylkijä

en: This improved spitter can both make bombard attacks, and transport missiles next to targets.
fi: Tämä paranneltu sylkijä voi sekä tehdä pommitushyökkäyksiä että kuljettaa ohjuksia riittävän lähelle niiden maalia.

en: Biomass
fi: Biomassa

en: Just let the biomass to engulf your tank and pick it up, then enjoy the ride in the radiation-safe inside of the slimy being.
fi: Anna biomassan ympäröidä tankkisi, ja anna sen nauttia matkastaan säteilyltä suojatussa tilassa limaisen olennon sisällä.

en: Like all Earthly units, Explorer are unable to enter radiating tiles. They can maintain themselves, no upkeep cost to homecity.
fi: Samoin kuin muutkaan maan teknologian yksiköt, tutkimusmatkailijat eivät voi kulkea säteilevissä ruuduissa. Ne kykynevät huolehtimaan itsestään, eivätkä tarvitse ylläpitoa kotikaupungistaan.

en: Scout Animal
fi: Tiedustelueläin

en: This is native scout animal that can enter any land terrain.
fi: Vieras eliömuoto, joka voi liikkua missä hyvänsä maaruuduissa.

en: Raft
fi: Lautta

en:   This vessel allows coastal travel, but not on Boiling Seas.
fi:   Tämä alus mahdollistaa matkustamisen rannikkoa pitkin, ei kuitenkaan kiehuvalla merellä.

en: Ship
fi: Laiva

en:   This is basic ship type. It has no any special equipment, so it cannot enter boiling seas.
fi:   Tämä on peruslaiva. Siihen ei kuulu erikoislaitteistoja, joten se ei voi kulkea kiehuvalla merellä.

en: This vessel is for battle! Too bad it cannot enter boiling oceans.
fi: Tämä alus on taistelua varten! Harmillisesti se ei kuitenkaan voi kulkea kiehuvalla merellä.

en: Battle Unit
fi: Taisteluyksikkö

en: Amphibious battle machine.
fi: Amfibinen taistelukone.

en: Amphibious Transport
fi: Amfibikuljetusalus

en: This is first unit that can enter boiling oceans - and more.
fi: Tämä on ensimmäinen yksikkö, joka voi kulkea kiehuvalla merellä - ja lähes kaikkialla muuallakin.

en: Earth technology unit that can establish trade routes and transfer goods to help build wonders in other cities.
fi: Maan teknologian yksikkö, joka voi perustaa kauppareittejä ja kuljettaa tarvikkeita auttaakseen ihmeen rakentamista toisessa kaupungissa.

en: Trade routes with other factions provide three times as much ongoing trade as routes within your faction. Each city can support up to four trade routes.
fi: Kauppareitit toisten ryhmittymien kanssa tuottavat kolminkertaisesti sen määrän kauppaa kuin ryhmittymän sisäiset kauppareitit. Jokainen kaupunki voi ylläpitää neljää kauppareittiä.

en: Native caravan unit, that can move on all land terrains.
fi: Luontainen karavaaniyksikkö, joka voi liikkua kaikilla maaruuduilla.

en: Stealth Spy
fi: Häivevakooja

en: Stealth Spy can make diplomatic actions, and is invisible until next to enemy unit or city.
fi: Häivevakooja voi tehdä diplomaattisia toimintoja ja on näkymätön paitsi vihollisyksikön tai -kaupungin vieressä.

en: Teleporting Missile
fi: Teleporttaava ohjus

en: Teleporting Missile can teleport and attack to neighbor tile.
fi: Teleporttaava ohjus voi teleportata hyökätäkseen viereiseen ruutuun.

en: Antiburrow Missile
fi: Antikaivautujaohjus

en: Missile that can attack also against burrowing units. Since more expensive than normal Teleporting Missile, does not completely replace it.
fi: Ohjus, joka voi hyökätä myös kaivautuvia yksiköitä vastaan. Tavallista teleporttaavaa ohjusta kalliimpana ei täysin korvaa sitä.

en: Adventurers
fi: Seikkailijat

en: ?plural:Adventurers
fi: seikkailijat

en: Without any destination, they were just traveling around, looking for trouble.
    
    * All units have one extra movement point
    * City size limits one size bigger than for other factions
fi: Ilman sen kummempaa määränpäätä he olivat vain matkustelleet ympäriinsä, vaikeuksia etsien.
    
     · Kaikki yksiköt saavat ylimääräisen pisteen liikkumiseen
     · Kaupunkien kokorajoitukset ovat yhtä pistettä korkeammat kuin muilla ryhmittymillä

en: Galactic Sound
fi: Galaksin ääni

en: ?plural:Fans
fi: fanit

en: Shipful of music fans originally heading to big concert happening.
    
    * Three unhappy citizens in each city becomes content
fi: Laivallinen musiikkifaneja, jotka olivat alunperin matkalla suureen konserttiin.
    
     · Kolme tyytymätöntä asukasta tulee tyytyväiseksi kussakin kaupungissa

en: J&W Corporation
fi: J&W Osakeyhtiö

en: ?plural:JeeWees
fi: JiiWeet

en: J&W Corporation ship was heading to establish another branch.
    
    * 40% bonus to trade.
fi: J&W yhtymän alus oli matkalla perustamaan uutta sivukonttoria.
    
     · 40% bonus kauppaan.

en: Kindergarden
fi: Lastentarha

en: ?plural:Children
fi: lapset

en: Deneb 7 ended vacation of children and their parents. Everyone had kids, so obviously there was nobody supporting zero child policy.
    
    * Granary is not emptied when city grows, but set to 25% full
fi: Lasten ja heidän vanhempiensa lomamatka päättyi Deneb seitsemälle. Kaikilla mukana olleilla oli lapsia, joten kukaan ei kannata lapsettomuutta.
    
     · Ruokavarasto ei tyhjene kokonaan kaupungin kasvaessa, vaan se jää 25% täydeksi

en: Lunatic
fi: Hullut

en: ?plural:Lunatics
fi: Hullut

en: Something drove them crazy, made them escape the society to seas.
fi: Jokin teki heistä hulluja, ja sai heidät pakenemaan järjestäytynyttä yhteiskuntaa merille.

en: Madmen
fi: Seonneet

en: ?plural:Madmen
fi: Seonneet

en: They have escaped society, and attack it for no sane reason.
fi: He ovat jättäneet yhteiskunnan, ja hyökkäävät sitä vastaan ilman järjellistä syytä.

en: Math Club
fi: Matematiikkakerho

en: ?plural:Mathematicians
fi: matemaatikot

en: Math Club was traveling home from Math Competition when Deneb 7 got their ship.
    
    * 30% bonus to science output
fi: Matematiikkakerho oli matkalla kotiin matematiikkakilpailuista kun Deneb seitsemän sieppasi heidän aluksensa.
    
     · 30% bonus tieteeseen

en: Secret Society
fi: Salainen yhdistys

en: ?plural:Billionaries
fi: miljardöörit

en: They are the truly rich of whom nobody knows anything since they socialize only in their own circles.
    
    * Builds veteran Stealth Spies
    * Has 50% spy resistance bonus
    * 20% bonus to trade
fi: He ovat todella rikkaita, joista muut eivät tiedä mitään, sillä he seurustelevat vain keskenänsä.
    
     · Rakentavat häivevakoojansa veteraaneina
     · 50% bonus vakoojia vastaan puolustautumiseen
     · 20% bonus kauppaan

en: Team Gladiators
fi: Joukkue Gladiaattorit

en: ?plural:Athletes
fi: urheilijat

en: Spaceball is sport of massive teams. Team Gladiators ship contained enough players to start entire planetary faction.
    
    * Builds elite units, superb units in cities with Training Facility
    * Each city receives free unit upkeep worth one shield
fi: Avaruuspallo on massiivisten joukkuiden peli. Gladiaattori-joukkueen aluksessa oli riittävästi pelaajia kokonaisen ryhmittymän perustamiseen.
    
     · Rakentavat yksikkönsä eliittijoukkoina, erinomaisina mikäli kaupungissa on harjoituskeskus
     · Kukin kaupunki saa yhden pisteen verran ilmaista yksiköiden ylläpitoa

en: Freeciv is a turn-based strategy game, in which each player becomes the leader of a civilization. You compete against several opponents to found cities, use them to support a military and economy, and finally to complete an empire that survives all encounters with its neighbors to emerge victorious. Each opponent may be either another human or be controlled by the computer. All players begin at the dawn of history with a handful of units -- typically with an explorer and a couple of settlers in 4000 BCE -- and race to expand outward from those humble beginnings.
fi: Freeciv on vuoropohjainen strategiapeli, jossa pelaajista tulee kukin oman sivilisaationsa hallitsijoita. Perustat kaupunkeja, käytät niitä tukemaan sotatoimia ja taloutta, tavoitteenasi valtakunta joka selviää naapureidensa kohtaamisista ja päätyy lopulta voittoon. Vastustajat voivat olla toisten pelaajien tai tietokoneen hallitsemia. Pelin alkaessa historian aamuhämärissä vuonna 4000 eaa kukin pelaaja saa muutaman yksikön – tyypillisesti tutkimusmatkailija ja pari uudisraivaajaa – joiden kanssa lähteä kehittymiskisaan.

en: Achieving success requires a balance between economic expansion, military strength, and technological development. Not only must you develop all three in concert to both expand and successfully defend your empire, but any of the three may provide victory over your opponents:
fi: Pelissä menestyminen vaatii tasapainon vaalimista taloudellisen laajenemisen, sotilaallisen voiman ja tieteellisen edistyksen välillä. Kaikkien kolmen sopusointuisesta kehittämisestä ei ole kiinni vain valtakuntasi menestyksellinen laajentaminen ja puolustaminen, vaan mikä tahansa niistä tarjoaa lisäksi tavan saavuttaa voitto vastustajistasi:

en:  - As in other games of conquest and expansion, you are declared the winner by default once the last city and unit of every other civilization is destroyed.
fi:  – Aivan kuten muissakin valloituspeleissä sinut julistetaan voittajaksi kun muut kansakunnat on tuhottu viimeistä kaupunkia ja yksikköä myöten.

en:  - Once technological progress has brought you into the space age, you may launch a spacecraft destined for Alpha Centauri; the first civilization whose craft reaches the system wins.
fi:  – Kun tutkimustyö on saavuttanut avaruusajan, voit laukaista avaruusaluksen kohti Alfa Centauria; se kansakunta voittaa jonka alus ensimmäisenä saavuttaa toisen aurinkokunnan.

en:  - In the absence of other means to determine victory, the game will end after 5000 turns if no spacecraft have yet been launched. The surviving civilizations are then rated, and the one with the highest score is the winner.
fi:  – Jos peli ei muuten ole ratkennut eikä avaruusaluksia ole laukaistu, peli päättyy 5000 vuoron jälkeen. Jäljelle jääneet sivilisaatiot arvioidaan ja korkeimman pistemäärän saanut julistetaan voittajaksi.

en: A word of warning: Freeciv is highly customizable, both through run-time configuration and through custom rulesets which can change almost any aspect of the game rules. This help system tries to adapt to different rules, but may not completely cover rulesets which are very different from the classic rules.
fi: Pieni varoitus: Freeciv on erittäin muokattava, sekä ajoaikaisten asetusten että pelin sääntöjä laajasti muuttamaan pystyvien erillisten sääntökokoelmien kautta. Tämä säännöistä apua tarjoava järjestelmä yrittää sopeutua erilaisiin sääntöihin, mutta se ei voi täysin kattaa kaikkia sääntökombinaatioita, saati esittää niitä loogisessa ja ymmärrettävässä muodossa. Erityisesti rajusti oletussäännöistä erovat sääntökokoelmat kärsivät tästä.

en: While every game is different, there's a basic strategy which most players follow, especially at the start of the game.
fi: Vaikka jokainen peli on erilainen, useimmat pelaajat noudattavat tiettyä perusstrategiaa etenkin pelin alussa.

en: These steps may vary depending upon the server options, but in general, the steps are:
fi: Nämä vaiheet saattavat vaihdella riippuen palvelimen asetuksista, mutta yleensä ne ovat seuraavat:

en:  0. Choosing the first city site.
     1. Mapping the countryside.
     2. Defending the cities.
     3. Deciding which units to build first.
     4. Improving the land.
     5. Deciding where to build cities.
     6. Taking care of the cities.
     7. Interacting with other players (diplomacy).
     8. Exploring the world.
     9. Things to keep in mind.
    10. Making your own strategy for the game.
fi:  0. Ensimmäisen kaupungin paikan valinta.
     1. Ympäristön kartoittaminen.
     2. Kaupunkien puolustaminen.
     3. Ensimmäisten tuotettavien yksiköiden valinta.
     4. Infrastruktuurin kehittäminen.
     5. Uusien kaupunkien sijainnista päättäminen.
     6. Kaupungeista huolehtiminen.
     7. Kanssakäyminen toisten pelaajien kanssa (diplomatia).
     8. Maailman kartoittaminen.
     9. Muistettavat asiat.
    10. Oman pelistrategian kehittäminen.

en:  0. Choosing the first city site.
    
        Start the game by wandering around BRIEFLY to find a good place to build the first city.  Don't feel tempted to investigate any yellow-roofed villages yet - they might contain barbarian tribes.  Build the city close to resources and perhaps close to the sea.  Keep in mind that the city you build first will be your capital!  The idea is to balance the quality of the site you find against getting your first city established as early as possible.
fi:  0. Ensimmäisen kaupungin paikan valinta.
    
        Aloita peli LYHYELLÄ tutustumisella lähialueisiin löytääksesi hyvän paikan ensimmäiselle kaupungillesi. Älä anna periksi houkutukselle tutustua olkikattoisiin kyliin vielä - niissä saattaa piileksiä barbaariheimoja. Perusta kaupunki luonnonvarojen ja ehkä myös meren lähelle. Muista, että ensimmäisestä kaupungistasi tulee valtakuntasi pääkaupunki! Joudut tasapainoilemaan sijainnin laadun ja paikan etsimiseen hukkautuvan ajan välillä.

en:  1. Mapping the countryside.
    
        After the capital city has been founded, it will start producing a warrior unit.  These units can be used to rove around exploring the countryside.  Remember, it is risky to leave a city undefended, so perhaps keep the first warrior in the city, and use the following one to explore.  If you started the game with an explorer unit, use that to explore, obviously!
fi:  1. Ympäristön kartoittaminen.
    
        Kun pääkaupunki on perustettu, se alkaa tuottaa sotilasyksikköä. Näitä yksiköitä voidaan käyttää ympäristön tutkimiseen. Muista että kaupungin jättäminen ilman puolustusta on vaarallista, joten ehkä olisi parasta pitää ensimmäinen yksikkö kaupungissa ja käyttää seuraavaa tutkimuksiin. Jos aloitit pelin tutkimusmatkailijayksikön kanssa, käytä luonnollisesti sitä!

en:  2. Defending the cities.
    
        At this point, defend your cities by always leaving a warrior unit in them.  As your civilization develops units with a greater defense strength, replace the obsolete units with new ones to ensure your cities have maximum defense.  The units most often used for defense are (in order of strength):  Warrior, Phalanx, Pikemen, Musketeers, and Riflemen.
fi:  2. Kaupunkien puolustaminen.
    
        Tässä vaiheessa puolusta kaupunkejasi jättämällä niihin aina taistelijayksikkö. Kun sivilisaatiosi kehittää uusia yksiköitä joiden puolustuskyky on suurempi vaihda vanhentuneet yksiköt niihin varmistaaksesi kaupungeillesi parhaan mahdollisen puolustuksen. Yleisimmin puolustukseen käytetyt yksiköt ovat (voimakkuusjärjestyksessä): Soturijoukko, Falangi, Keihäsjoukkue, Muskettijoukkue ja Kiväärijoukkue.

en:     Keep in mind that with some types of government, military units inside or outside cities can reduce or create unhappiness. Also remember that when a land unit is inside a city, it gets a 50% defensive bonus, as if fortified.  When a new city is built, the city starts to build the best available defensive unit from the above list.
fi:     Muista, että joissain valtiomuodoissa sotilasyksiköt kaupunkien sisällä tai ulkopuolella saattavat lisätä tai vähentää tyytymättömien asukkaiden määrää. Muista myös, että kaupungin sisällä maavoimien yksiköt saavat 50 % edun puolustuksessa aivan kuin ne olisivat linnoittautuneet. Kun uusi kaupunki perustetaan, se alkaa tuottaa parasta mahdollista puolustusyksikköä ylläolevasta listasta.

en:  3. Deciding which units to build first.
    
        After building one or two Warrior units, start building Settlers.  Settlers take city population, but if you picked a good city site, your city should be big enough by now.  Settlers are best put to use founding new cities; while they can also build agricultural improvements (see the next section), it is better to use Workers for this when available, as unlike Settlers, Workers do not consume food from their parent city.  Keep in mind that a large population increases both the amount of productivity and your civilization's research rate, not to mention that cities secure land for your empire, so founding new cities should be a high priority initially.
fi:  3. Ensimmäisten tuotettavien yksiköiden valinta.
    
        Kun olet tuottanut yhden tai kaksi sotilasyksikköä, ala tuottaa uudisraivaajia. Uudisraivaajan rakentaminen pienentää kaupungin väestöä, mutta jos valitsit hyvän aloituspaikan kaupungillesi, sen pitäisi olla riittävän suuri tähän mennessä. Uudisraivaajia on paras käyttää uusien kaupunkien perustamiseen; vaikka ne voivat myös rakentaa infrastruktuuria (kuten seuraavassa kappaleessa kuvataan), siihen on parempi käyttää Työläisjoukkoa heti kun ne ovat saatavilla, koska Työläisjoukko ei kuluta ruokaa kotikaupungissaan toisin kuin Uudisraivaajat. Muista että väestönkasvu sekä lisää tuottavuutta että nopeuttaa tutkimusta sivilisaatiossasi ja uusien kaupunkien perustaminen valtaa uutta aluetta, joten uusien kaupunkien perustamisen pitäisi olla aluksi ensiarvoisen tärkeää.

en:  4. Improving the land.
    
        Each city has an area of land around it that can be used for growing food, producing goods, and generating trade.  This output can be increased by using Workers (or Settlers) to improve the land close to your cities.  The land can be improved with irrigation (increasing food), roads (allowing units to move faster and increasing trade), and mines (increasing production), among other improvements.
fi:  4. Infrastruktuurin kehittäminen.
    
        Jokaisen kaupungin ympärillä on maastoruutuja, jota voidaan käyttää ruuan kasvattamiseen, hyödykkeiden tuotantoon sekä kaupankäyntiin. Ruutujen tuottoa voidaan kasvattaa käyttämällä Työläisryhmiä (tai Uudisraivaajia) rakentamaan infrastruktuuria kuten muun muuassa kastelujärjestelmiä (lisää ruokaa), teitä (mahdollistaa yksiköiden nopeammat liikkeet ja lisää kauppaa) ja kaivoksia (lisää tuotantoa).

en:  5. Deciding where to build cities.
    
        The best location for a city is a matter of taste.  A city which is placed near the sea is easier to spot by opponents, but can also serve as a port for sea-going units.  (They also usually need a coastal defense later on.)  The best strategy is to build a few of both, but keep in mind that your opponents will find it harder to locate your city if you don't build it by the sea.
fi:  5. Muiden kaupunkien sijainnista päättäminen.
    
        Paras sijainti kaupungille on makuasia. Vastustajien on helpompi havaita rannikolle perustettu kaupunki, mutta rannikkokaupunki voi taas tarjota sataman merivoimien yksiköille. (Myöhemmin rannikkokaupungit yleensä tarvitsevat rannikkopuolustuksen.) Parasta lienee perustaa muutama kaupunki sekä rannikolle että sisämaahan, mutta muista että vastustajien on vaikeampi löytää kaupunkisi jos et perusta sitä meren tuntumaan.

en:  6. Taking care of the cities.
    
        Every city has a band of citizens.  The number of citizens depends on the city's population.  When you click on a city, you can see how the land around the city is being used.  You can assign your citizens to the land, or they can be specialists that contribute to your civilization in other ways.  Especially at the start of the game, care should be taken to ensure that the citizens are employed so that they maximize growth, trade and production.
fi:  6. Kaupungeista huolehtiminen.
    
        Jokaisella kaupungilla on joukko asukkaita. Asukkaiden määrä riippuu kaupungin väkiluvusta. Kun napsautat kaupunkia, näet, kuinka alueita kaupungin ympärillä käytetään. Voit joko ohjata asukkaasi töihin kaupunkia ympäräiviin ruutuihin tai tehdä heistä erikoistujia, jotka ovat muutoin hyödyksi kansakunnallesi. Erityisesti pelin alussa on pidettävä huolta siitä, että kaikki asukkaat tekevät töitä niin että kasvu, kaupankäynti ja tuotanto maksimoituu.

en:     If too much food is being generated, a citizen can be taken off the land by clicking on the occupied land tile.  This citizen can then be transferred to the other duties mentioned previously.
fi:     Jos ruokaa tuotetaan liikaa, asukas voidaan ottaa pois työstämästä ruutua napsauttamalla sitä. Tämän jälkeen tämä asukas voidaan siirtää edellä mainittuihin muihin tehtäviin.

en:     If you move all of your citizens into the city and right-click on the central tile of the land, the citizens will be rearranged to maximize food production.
fi:     Jos napsautat oikealla napilla kaupungin keskiruutua, asukkaat järjestetään ruuantuotannon maksimoimiseksi.

en:     The golden rule of taking care of a city is that there should be at least as many happy citizens as unhappy citizens.  A city where this is not so falls into disorder; such cities are labeled with a raised fist or a lightning bolt (depending on the tileset).  Take care not to let this happen to any of your cities, as cities in disorder produce nothing, and are prone to revolt.
fi:     Kaupungista huolehtimisen kultainen sääntö on, että siellä pitäisi olla ainakin yhtä monta onnellista kuin tyytymätöntä asukasta. Muuten kaupungissa alkavat mellakat. Mellakoivat kaupungit on merkitty käytössä olevasta kuvituksesta riippuen joko salamalla tai nyrkillä. Älä anna tämän tapahtua yhdellekään kaupungillesi, sillä mellakoidessaan kaupungit eivät tuota mitään ja ovat taipuvaisia kansannousuun.

en:  7. Interacting with other players (diplomacy).
    
        When one of your units first meets a unit of another nation, or finds one of their cities (or equally if they find you), a basic contact is established between the two nations.  This provides each with basic intelligence about the other, which can be accessed from the 'Nations' report.
fi:  7. Kanssakäynti muiden pelaajien kanssa (diplomatia).
    
        Yhteys toiseen kansakuntaan syntyy, kun yksikkösi tapaavat ensi kerran yksiköitä vieraasta kansakunnasta tai löytävät vieraan kaupungin (tai toisin päin). Toisiinsa yhteydessä olevat kansakunnat saavat toisistaan perustiedustelutietoa, jota voi seurata raportista "Kansakunnat".

en:     This communication will lapse after a set number of turns with no contact.  Establishing an embassy will give a more permanent communication channel, as well as more advanced intelligence such as details of technology.  Embassies are one-way - the nation hosting the embassy receives no benefit - and once established, cannot be revoked.
fi:     Tämä tiedonvälitys katkeaa jos kansakuntien välillä ei ole tiettyyn siirtomäärään yhteyksiä. Perustamalla lähetystö vakiinnutetaan pysyvämpi tiedonvälityskanava sekä saadaan tarkempaa tiedustelutietoa, kuten yksityiskohtia kansakunnan hallitsemista teknologioista. Lähetystöt ovat yksisuuntaisia – lähetystön vastaanottanut kansakunta ei saa siitä etua – eikä niitä voida perua perustamisen jälkeen.

en:     If you are in contact with another player, then you can arrange a diplomatic meeting.  From the 'Nations' report, this is done by clicking on the nation with whom you wish to meet and selecting 'Meet'.  If the entry under the embassy column is not blank and the other player is connected (or is a server AI) then a treaty dialog will pop up.
fi:     Jos olet ollut toisen pelaajan kanssa yhteydessä, voit järjestää diplomaattisen tapaamisen. Tämä tapahtuu valitsemalla raportista "Kansakunnat" pelaajan, jonka haluat tavata ja valitsemalla "Tapaa". Jos merkintä lähetystösarakkeessa ei ole tyhjä ja toinen pelaaja on yhdistetty palvelimeen (tai on palvelimen hallitsema AI-pelaaja), neuvotteluruutu avautuu.

en:     In this dialog you can negotiate an exchange of assets (maps, vision, advances, cities, or gold), embassies, or binding pacts such as a cease-fire or peace.  There is no need to trade like for like; you can trade, say, an advance or city for gold - you can consider this buying and selling.  Each player builds a list of offered items.  To remove an item from the list, double-click on it.  When both players indicate satisfaction, the pact is concluded.
fi:     Tässä ikkunassa voit neuvotella pelin eri hyödykkeiden kuten karttojen, näkyvyyden, edistysaskelien, kaupunkien ja kullan vaihdosta, lähetystöjen perustamisesta ja tehdä sitovia valtiosopimuksia. Hyödykkeitä ei tarvitse vaihtaa samanlaisiin, voit vaihtaa vaikkapa edistysaskeleen tai kaupungin kultaan. Kukin pelaaja rakentaa listan tarjolla olevista asioista. Voit poistaa kaupankäynnin kohteen listasta kaksoisnapsauttamalla sitä. Kun molemmat pelaajat ilmaisevat tyytyväisyytensä, valtiosopimus valmistuu.

en:     Pacts affect where your units can go and what they can do, and a pact with one nation can affect your relations with others.  Under authoritarian governments such as Monarchy you can break a pact at any time, but the representative governments (Republic and Democracy) have a senate which will block the unprovoked cancelation of a treaty; unless a foreign Diplomat or Spy sparks a diplomatic incident, the only way to dissolve a pact in this situation is to dissolve your government.  The details of pacts are described in the Diplomacy section.
fi:     Sitovat valtiosopimukset vaikuttavat siihen, minne yksikkösi voivat mennä ja mitä ne voivat tehdä. Sopimus yhden kansakunnan kanssa voi vaikuttaa suhteisiisi muiden kanssa. Itsevaltaisessa valtiomuodossa kuten Monarkiassa voit purkaa sopimuksen milloin vain, mutta edustuksellisissa valtiomuodoissa (Tasavalta ja Demokratia) senaatti estää sopimuksen purkamisen ilman sopivaa provokaatiota. Ellei ulkomainen Diplomaatti tai Vakooja aiheuta diplomaattista selkkausta, sopimuksesta pääsee eroon vain kansannousun kaataessa valtiomuodon. Lisätietoa sitovista sopimuksista on kappaleessa Diplomatia.

en:     A couple of notes:
fi:     Muutama huomio:

en:    - You can't give away your capital.
fi:    – Et voi antaa pois pääkaupunkiasi.

en:    - You can only request property that you know about; so you can't request technology unless you have an embassy, and if you can't see a city on your map, then you can't request it.  Of course, the owner of that city can still offer it to you, in which case the area around the city is shown on your map before you accept the treaty.
fi:    – Et voi pyytää asioita, joista et tiedä; et voi pyytää teknologioita ellei sinulla ole lähetystöä etkä kaupunkia, jota et näe kartallasi. Kaupungin omistaja voi toki tarjota sitä sinulle, jolloin kaupunki ympäristöineen näytetään kartallasi jo ennen sopimuksen hyväksymistä.

en:    - One important thing to note: when a city is transferred, any units in the field and supported by that city are also transferred (but not those sitting in other cities).  So make sure the other player isn't getting a better deal than you expect.
fi:    – Tärkeä asia huomata: kun kaupunki siirtyy omistajalta toiselle sopimusteitse, sen mukana siirtyvät myös kaikki kaupungin ylläpitämät yksiköt (lukuunottamatta niitä, jotka ovat muissa kaupungeissa). Muista varmistaa, että vastapuoli ei saa parempaa sopimusta kuin luuletkaan.

en:  8. Exploring the world.
    
        After you have fortified your cities with troops, build Triremes in the cities near the sea.  Use the Triremes to map the world in search of opponents and new lands.  If you are on an island, you should spend less on military and more on expansion.  Or if you are located close to an opponent, it is truly a good idea to make a peace treaty and share the advances you have made. Diplomatic units are very useful here, and WILL pay off later.
fi:  8. Maailman kartoittaminen.
    
        Kun olet saanut kaupunkeihisi riittävästi varusväkeä, rakenna rannikkokaupungeissasi kaleereja. Käytä niitä maailman kartoittamiseen ja vastustajien sekä uusien maiden etsimiseen. Jos olet saarella, käytä vähemmän voimavaroja sotaväkeen ja enemmän laajentumiseen. Jos lähelläsi on vastustaja, on todella hyvä ajatus solmia rauhansopimus ja jakaa saavuttamanne kehitysaskeleet. Diplomaattiyksiköt ovat tässä erittäin hyödyllisiä ja niihin panostaminen tulee tuottamaan myöhemmin tuloksia.

en:  9. Things to keep in mind.
    
      - What the next advance you'll need is.
    
      - What your tax, luxury and research rates are currently set to.
    
      - Treaties are often broken, so don't neglect defense...
    
      - Some wonders can be made obsolete.
fi:  9. Muistettavat asiat:
    
     – seuraavaksi tarvittava kehitysaskel.
    
     – veroasteesi tällä hetkellä.
    
     – sopimukset rikotaan helposti, joten älä laiminlyö puolustustasi...
    
     – joidenkin ihmeiden vaikutus kumoutuu tietyssä vaiheessa.

en:  10. Making your own strategy for the game.
    
        These basic concepts will allow you to play the game pretty well, especially in the beginning of the game.  But to improve, you need to study the various units and advances, and PRACTICE, PRACTICE, PRACTICE!  Freeciv has many twists, so if you haven't played a similar game before, try consulting the Freeciv WWW pages at:
fi:  10. Oman pelistrategian kehittäminen.
    
        Nämä perusohjeet auttavat sinua mukavasti alkuun pelaamisessa. Kehittyäksesi pelaajana sinun täytyy opiskella eri yksiköiden ja kehitysaskelten ominaisuuksia sekä HARJOITELLA, HARJOITELLA ja HARJOITELLA! Freeciv on monimutkainen peli, joten jollet ole pelannut samankaltaisia pelejä aikaisemmin, tutustu Freecivin WWW-sivustoon osoitteessa

en: You'll find more tips for playing, and details of how to contact other players.
fi: Saat sieltä lisää vinkkejä peliin ja ohjeita yhteyden ottamiseen muiden pelaajien kanssa.

en: Terrain serves three roles: the theater upon which your units battle rival civilizations, the landscape across which your units travel, and the medium which your cities work to produce resources. The different types of terrain each have different strengths and drawbacks; see the sections on each terrain type for details.
fi: Pelilaudan maastoruuduilla on kolme eri käyttötapaa: taistelukenttänä yksikköjesi ottaessa yhteen kilpailevien sivilisaatioiden kanssa, maastona jota pitkin ne kulkevat ja ympäristönä jonka luonnonvaroja kaupunkisi voivat hyödyntää tuotannossaan. Eri maastotyypeillä on kullakin omat etunsa ja haittansa, lisätietoja löytyy kunkin maastotyypin kohdalta.

en: Terrain affects combat very simply: when a unit is attacked, its defense strength is multiplied by the defense factor ("bonus") of the terrain beneath it. (However, some types of units do not enjoy this bonus; in the classic ruleset, only land units do.) See the help section on Combat for further details.
fi: Maasto vaikuttaa taisteluun yksinkertaisesti: kun maayksikköä vastaan hyökätään, sen puolustusvahvuus kerrotaan sen sijaintiruudun maaston puolustuskertoimella ("etu"). (Kaikki yksiköt eivät kuitenkaan nauti tätä etua; klassisessa sääntökokoelmassa tämä vaikuttaa vain maayksiköihin.) Lisätietoja kohdasta Taistelu.

en: Terrain can complicate the movement of units. For instance, in the classic ruleset, moving onto rough terrain such as Mountains can cost land units more than flat terrain like Plains, although sea and air units always expend one movement point to move one tile.
fi: Maasto voi hankaloittaa yksiköiden liikkumista. Esimerkiksi klassisessa sääntökokoelmassa hankalassa maastossa kuten vuoristossa liikkuminen on kalliimpaa yksiköille kuin litteällä maalla kuten tasangoilla liikkuminen, vaikkakin meri- ja ilmavoimien yksiköt kuluttavat aina yhden pisteen liikkumiseen ruutua kohden.

en: Tiles within range of a city may be worked by that city to produce food, production, and trade points, and the quantity of each produced depends on the terrain. These three products are so important that we specify the output of a tile simply by listing them with slashes in between: for example, "1/2/0" describes a tile that each turn when it is being worked produces one food point, two production points, and no trade points. In addition to the characteristic output of the terrain, some tiles have an additional special resource that boosts one or two of the products. See the Economy section for more information on the use of these products.
fi: Kaupungin ympäristössä olevista ruuduista saatavan ruuan, tuotannon ja kaupan määrä riippuu maaston tyypistä. Nämä kolme tuottotyyppiä ovat niin tärkeitä että määrittelemme ruudun tuottavuuden yksinkertaisesti luettelemalla niiden määrän kauttaviivoilla erotettuna: esimerkiksi "1/2/0" kuvaa ruutua josta saadaan yksi yksikkö ruokaa, kaksi tuotantoa eikä yhtään yksikköä kauppaa jokaisella vuorolla jona se on tuotannossa. Maastotyypin ominaisen tuoton lisäksi joillakin ruuduilla on erityisiä luonnonvaroja, jotka kasvattavat yhtä tai kahtä ruudulta saatavaa eri tyyppistä tuottoa.

en: The net benefit of a tile for your city depends on your government type as well as city improvements and wonders.
fi: Kaupunkiesi eri ruuduista saama nettohyöty riippuu niin valtiomuodostasi kuin kaupungissa toteutetuista rakennushankkeista ja ihmeistäkin.

en: It is possible for your units to change the terrain and hence its effects; see the section on Terrain Alterations for more details.
fi: Yksiköt voivat muokata maastoa ja siten sen vaikutusta peliin: lisätietoja saa kappaleesta Maastotyypin muunnokset.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Resources
fi:  Luonnonvarat

en: Tiles can have natural resources in addition to their base terrain.
fi: Perusmaastotyypin lisäksi ruudussa voi olla luonnonvaroja.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Terrain Alterations
fi:  Maastonmuokkaukset

en: Certain units have the ability to alter terrain tiles in several ways: they may add or remove tile improvements, remove unwanted features such as pollution, or change the base terrain type entirely.
fi: Joillakin yksiköillä on kyky muokata maastoruutuja eri tavoin: ne voivat lisätä tai poistaa ruudun parannuksia, poistaa ei-toivottuja ominaisuuksia kuten saastetta, tai muuttaa jopa itse maastotyyppiä.

en: Tile improvements typically provide some lasting bonus for as long as they are present, such as a production bonus when a city works the tile. Roads or paths typically ease movement, if they connect to a similar road on an adjacent tile, and bases often provide protection and refueling. The available tile improvements are described in the following sections.
fi: Ruutujen parannukset antavat tyypillisesti jonkin pysyvän lisän läsnäollessaan, kuten parannuksen tuotantoon kun kaupungilla on työväkeä ruudussa. Tiet ja polut tyypillisesti helpottavat liikkumista yhdistyessään samankaltaiseen tiehen viereisellä ruudulla, kun taas tukikohdat ja linnoitukset tarjoavat suojaa ja tankkausmadhollisuuden. Seuraavassa osiossa kuvaillaan saatavilla olevat parannukset.

en: Improvements can be built by issuing one of several orders to a suitable unit while on a suitable tile: "mine", "irrigate", "road", or "build base" (although whether the order builds an improvement of the same name is up to the ruleset). Terrain alterations can also be requested from the city map (see the help on Cities).
fi: Parannus voidaan rakentaa antamalla sitä vastaava komento soveltuvalle yksikölle kun se seisoo ruudulla jota halutaan parantaa - kaivoksen, kasteluverkoston, tien tai tukikohdan rakentamiseksi. Komennon varsinainen tulos riippuu sääntökokoelmasta. Maanmuokkausta voidaan tilata myös kaupungin kartasta (katso kaupunkien ohje).

en: Terrain can sometimes be permanently converted into a type more suitable to the player's needs, although this usually takes longer than adding an improvement. Converting terrain from one type to another in this way may destroy existing improvements, if the new terrain is unsuitable, and may also remove access to special resources if they were specific to the original terrain type.
fi: Kaivoksille tai kastelujärjestelmille sopimaton maasto voidaan usein pysyvästi muuntaa sopivammaksi pelaajan tarkoituksiin, vaikkakin se usein vie kauemmin aikaa. Maaston muuntaminen tyypistä toiseen voi kuitenkin tuhota olemassaolevaa infrastruktuuria, mikäli se ei sovellu tuloksena olevaan maastotyyppiin. Maaston erityisluonnonvarat voivat myös kadota jos ne olivat ominaisia vain alkuperäiselle maastotyypille.

en: The requirements for terrain conversion are set by the ruleset. It can be initiated in several ways:
fi: Sääntökokoelma asettaa rajat ja ehdot maastonmuokkauksille. On muutama eri tapa käynnistää maastonmuokkaus:

en:  - By issuing "irrigate" or "mine" orders when on terrain unsuitable for tile improvements.
fi: - Antamalla kastelukanavien tai kaivosten rakennuskäsky maastossa, johon kyseistä parannusta ei voi tehdä.

en:  - By issuing the special "transform" order. This often causes more radical transformations.
fi: - Antamalla Muokkaa-käsky. Tyypillisesti tämä aiheuttaa rajumpia muutoksia.

en: In some rulesets, units can even reclaim land from water tiles, and similarly land can be transformed to water, although such radical transformations may require a certain number of surrounding tiles to already be land or water respectively. Terrain-altering units that cannot reach the existing terrain may have to be loaded onto a suitable vessel, and if necessary and possible, they will move to safe neighboring tiles when the conversion is complete.
fi: Joissakin sääntökokoelmissa jopa vesiruutuja voidaan muuttaa maaksi, ja päinvastoin maata vedeksi. Merta voidaan muuttaa maaksi vain jos ympäröivistä ruuduista riittävän moni on jo valmiiksi maata, ja vastaavasti maan muuttaminen mereksi onnistuu vain kun ympärillä on riittävästi meriruutuja. Maastoa muokkaava yksikkö voi olla toisen yksikön kyydissä, mikäli se ei itse kykenisi kyseisessä ruudussa liikkumaan. Muokkauksen valmistuttua ruudussa olevat yksiköt liikkuvat, mikäli muutoksen vuoksi tarpeellista ja mahdollista, viereiseen ruutuun turvaan.

en: Units may also be able to destroy terrain alterations, by pillaging; typically more kinds of unit can pillage an improvement than could build it in the first place. Some tile features can only be removed by specialized units, with the "clean" order.
fi: Yksiköt voivat myös tuhota maaston muokkauksia turmelemalla; tyypillisesti tähän kykenevät useammat yksikkötyypit kuin sen rakentamiseen. Joitakin ruutujen erikoisuuksia kuten saastetta voidaan poistaa erikoistuneilla yksiköillä antamalla niille siivoamiskomento.

en: Terrain conversions cannot be undone in this way; for example, in the classic ruleset, if a Forest tile has been irrigated to convert it into Plains, you cannot convert it back into a Forest by pillaging -- to do so, you would have to convert the tile again with a suitable unit.
fi: Maastotyypin muutoksia ei voi perua tällä tavalla; esimerkiksi klassisessa sääntökokoelmassa, jos metsä on kasteltu sen muuntamiseksi tasangoiksi, turmelu ei muuta sitä takaisin metsäksi - tätä varten soveltuvan yksikön pitäisi tehdä maastomuokkaus.

en: The time it takes a unit to alter terrain depends on its movement rate. The following table shows the number of turns required for a unit with 1 movement point to complete an activity; these numbers are reduced for units with faster move rates (such as Engineers in the classic ruleset). The time taken can be reduced further by several units working together as a team; if two or more units are working on the same task on the same tile, their efforts will be added together each turn until the task is finished. Be careful not to dedicate too many units to one task, though; excess effort can be wasted, and groups of terrain improving units are often vulnerable to enemy attacks.
fi: Yksikön maastonmuokkausnopeus riippuu sen liikepisteistä. Seuraavassa taulukossa näkyy kuinka monta vuoroa yhden liikkumispisteen yksiköltä menee muokkauksen tekemiseen. Nopeammat yksiköt (kuten klassisten sääntöjen teknikkoryhmä) saavat muokkaukset tehtyä vastaavasti nopeammin. Useampi saman tehtävän parissa työskentelevä yksikkö vähentää tarvittavaa aikaa; jos kaksi tai useampi yksikkö työskentelee saman hankkeen parissa, niin niiden ponnistukset lasketaan yhteen kunnes tehtävä valmistuu. Varo omistamasta liian monta yksikköä samaan tehtävään, ylimääräinen työpanos valuu hukkaan ja useampi maastonmuokkaajayksikkö samassa ruudussa on hyvin haavoittuva kohde vihollisen hyökkäyksille.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  National Borders
fi:  Valtioiden rajat

en: If enabled on the server, each nation has borders, which can be seen as dotted lines on the map. Borders determine what land your citizens can work and where you can found new cities, and whether your units are considered to be aggressively deployed by your citizens (see the section on Happiness). Borders also come into play when there is a diplomatic pact between nations (see the section on Diplomacy).
fi: Kullakin kansakunnalla on pisteviivoina kartalla näkyvät valtionrajat (jos asetus on käytössä palvelimella). Rajat määrittelevät mitä ruutuja kaupunkisi voivat hyödyntää, mihin voit perustaa uusia kaupunkeja ja milloin yksikkösi ovat kansalaistesi mielestä hyökkäysasemissa (katso kohtaa Onnellisuus). Rajat vaikuttavat peliin myös silloin kun kansakuntien välillä on sitova valtiosopimus (katso kohtaa Diplomatia).

en: Founding a city establishes a claim on an area of land around the city. In the classic ruleset, once claimed, a tile that can be directly worked by a city can not change ownership unless the city does (or is destroyed). However, the ownership of land that is out of range of any city can change depending on factors such as the relative size of nearby nations' cities. Other rulesets may differ in which, if any, tiles are permanently claimed by a city.
fi: Perustamalla kaupungin valtaat maata kaupungin ympäriltä. Klassisessa sääntökokoelmassa kerran vallatut, kaupungin hyödynnettävissä olevat ruudut eivät vaihda omistajaa ellei niin käy itse kaupungille (tai se tuhoutuu). Kauempana kaupungeista olevan maan omistussuhteet voivat kuitenkin vaihtua riippuen eri tekijöistä kuten lähettyvillä olevien eri kansakuntiin kuuluvien kaupunkien väkiluvuista riippuen. Muissa sääntökokoelmissa on voitu määrittää eri tavalla mitkä ruudut, jos mitkään, ovat pysyvästi kaupungin omistuksessa.

en: Normally borders extend into water only for tiles adjacent to a city; beyond that, only narrow inlets and inland lakes can usually be claimed. Some rulesets may allow water tiles to be claimed as easily as land tiles in some circumstances, although the classic ruleset does not. Border claims can never extend to remote islands.
fi: Yleensä meriruudut jäävät rajojen sisään vain jos ne ovat kaupungin vieressä; muutoin vain kapeat lahdet ja sisävesijärvet voivat jäädä rajojen sisään. Jotkin sääntökokoelmat voivat muuttaa meriruutujen käsittelyn vastaamaan maaruutujen käsittelyä tietyissä tilanteissa, mutta klassisissa säännöissä tällaista tilannetta ei ole. Toisiin saariin kuuluvia ruutuja ei koskaan jää rajojen sisään.

en: Bases can also extend national borders. See the help on Terrain Alterations for more details.
fi: Tukikohdilla voi myös laajentaa valtakuntasi aluetta. Lisätietoja löytyy kappaleesta Maastonmuokkaukset.

en: The products which your cities extract from the surrounding terrain are the fountain from which your civilization is watered. There are three types of products: food points, production points, and trade points. The following sections describe each of these resources along with its properties, uses, and limitations.
fi: Kaupunkiesi niitä ympäröivistä maastoruuduista ammentama tuotto on sivilisaatiosi kukkaa kasteleva lähde. Tuottoa on kolmea eri tyyppiä: ruokapisteitä, tuotantopisteitä ja kauppapisteitä. Jäljempänä kuvataan näiden eri tyyppisten resurssien ominaisuuksia, käyttöä ja rajoituksia.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Food
fi:  Ruoka

en: Your population needs food to survive. Each citizen requires two food points per turn; in addition, some units (such as Settlers in the classic ruleset) may require food points from the city supporting them.
fi: Väestösi tarvitsee ruokaa selvitäkseen. Kukin kaupungin asukas vaatii kaksi ruokapistettä vuoroa kohden, lisäksi jotkin yksiköt (kuten Uudisraivaajat klassisissa säännöissä) voivat kuluttaa ruokapisteitä niitä ylläpitävästä kaupungista.

en: Every city has a granary for storing food points (the building called a Granary in the classic ruleset only enhances this capability). Cities producing more food than they require accumulate the surplus in their granary, while those producing less than they require deplete their granary. When food is needed but none remains, the city population starves, killing food-consuming units first, followed by citizens, until the food deficit ends.
fi: Kussakin kaupungissa on varasto ruokapisteiden tallettamista varten (klassisten sääntöjen rakennushanke nimeltään Viljasiilo tehostaa varastointia). Ruokaa kulutustaan enemmän tuottavat kaupungit tallettavat ylijäämän varastoonsa, kulutustaan vähemmän tuottavat kaupungit kuluttavat ruokavarastojaan. Jos ruoantarve ylittää varaston, kaupungin väestö näkee nälkää. Ensin nääntyvät ruokaa kuluttavat yksiköt, sitten kaupungin asukkaat, kunnes ruoan tuotanto ylittää kulutuksen.

en: Excess food can increase the population: the city granary has a limited capacity, and once full the city grows by one citizen and the granary starts again at empty. But since granary capacity increases with population, each citizen is more costly than the last, making this mode of growth important only for small cities. (An alternative way for cities to grow is "rapture", described in the section on Happiness.)
fi: Ylenpalttinen ruoka voi lisätä väestöä: kaupungin ruokavarastolla on rajattu koko ja kun se täyttyy, väestö kasvaa yhdellä asukkaalla ja varasto tyhjenee. Koska ruokavaraston koko kasvaa väestön myötä, jokainen uusi asukas on edellistä kalliimpi ja niinpä tämä kasvutapa onkin merkittävä vain pienissä kaupungeissa. (Vaihtoehtoinen tapa kaupunkien kasvuun on "hurmio", jota kuvataan kohdassa Onnellisuus.)

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Production
fi:  Tuotanto

en: Production points (also known as "shields") represent manufacturing output. In the classic ruleset, most units require production points as upkeep, and demand them from their home city, although under autocratic regimes each city supports a few units for free. If city production drops too low, the units that cannot be supported are automatically disbanded. You can also disband most types of unit at any time. If a unit is disbanded while in a city, half of its production cost will usually be put towards that city's surplus.
fi: Tuotantopisteet kuvastavat kaupungin valmistuksen tuottoa. Klassisessa sääntökokoelmassa useimpien yksiköiden ylläpito vaatii kunkin kotikaupungilta tuotantopisteitä, joskin itsevaltaisisissa valtiomuodoissa kukin kaupunki voi huoltaa muutamaa yksiköitä ilmaiseksi. Jos kaupungin tuotanto laskee liikaa, yksiköt, joita ei voida ylläpitää, hajoitetaan automaattisesti. Useimmat yksiköt voidaan lisäksi hajoittaa haluttaessa. Jos yksikkö hajoitetaan kaupungissa, puolet sen tuotantokustannuksista yleensä lisätään kyseisen kaupungin ylijäämään.

en: Production points in excess of any required by the city's units are put towards whichever unit, building, or wonder has been selected as the city's current product. Just as food points accumulate in the city granary and yield a citizen when it reaches full, so production points accumulate until the cost of the product has been achieved. Products appear in their city when complete -- units appear on the map while improvements and wonders are added to their city's list of structures. Any leftover production points remain available to be applied towards the next project.
fi: Tuotantopisteet, joita ei tarvita kaupungin yksiköiden ylläpitoon, edistävät kaupungin tavoitteeksi valitun yksikön, rakennushankkeen tai ihmeen valmistumista. Aivan kuin ruokapisteet jotka kertyvät ruokavarastoon ja tuottavat asukkaan sen täyttyessä, tuotantopisteet kertyvät kunnes tavoitteen kustannukset saavutetaan. Tuotannon tulokset ilmaantuvat kaupunkiin valmistuessaan: yksiköt ilmaantuvat kartalle, rakennukset ja ihmeet lisätään kaupungin rakennelmien listalle. Ylijääneet tuotantopisteet voidaan käyttää seuraavaan hankkeeseen.

en: Some units, such as Settlers, are built from city population as well as production points; the city size will reduce when the unit is built. By default, a city will not finish building a unit that would take all of the city's remaining population; in this case, production points will continue to accumulate until the city is of sufficient size. You can allow a city to be disbanded from the city's dialog; however, you cannot disband your last city this way.
fi: Jotkut yksiköt, kuten uudisraivaajat, rakennetaan tuotantopisteiden lisäksi kaupungin väestöstä; kaupungin koko pienenee kun yksikkö valmistuu. Oletuksena kaupunki ei rakenna valmiiksi asti yksikköä joka veisi mennessään kaupungin jäljelle jäävän väestön; tässä tapauksessa tuotantopisteet kertyvät kunnes kaupunki kasvaa riittävän suureksi. Voit sallia kaupungin tyhjentämisen kaupunki-ikkunasta, mutta et voi tyhjentää viimeistä kaupunkiasi tällä menetelmällä.

en: In the classic ruleset, a city can build at most one product per turn, regardless of its production surplus. However, in some rulesets, factors such as city size and technology may enable a single city to produce more than one unit in a single turn under certain conditions. A city with multiple "build slots", ordered to build a unit, can build as many of that single kind of unit per turn as its production surplus allows, up to the number of slots. Units which cost city population to build are an exception to this rule; they can only be built singly, as can buildings.
fi: Klassisten sääntöjen mukaan kaupunki voi saada valmiiksi korkeintaan yhden hankkeen vuoroa kohden riippumatta sen tuotannon ylijäämästä. Joissakin sääntökokoelmissa tämä riippuu esimerkiksi kaupungin koosta ja teknologisesta kehittyneisyydestä, ja kaupunki voi tietyissä olosuhteissa tuottaa useamman yksikön. Useamman "rakennusikkunan" kaupunki voi tuottaa yhden yksikön kutakin ikkunaa kohden tuotantoylijäämän sen salliessa. Yksiköitä, joiden tuottaminen vähentää kaupungin asukaslukua, ei voi kuitenkaan tuottaa useita vuoroa kohden, niitä voi valmistua vain yksi kerrallaan kuten rakennuksiakin.

en: A city can be given a list of several products to build in its "worklist", avoiding the need to pay attention to it every few turns. Each item on the worklist represents a single product (such as a unit); the city will work through them in order. When a city has finished all the work you have given it to do, it will try to build the last item again if possible, otherwise it will choose a new target itself. If a city is currently producing gold (building Coinage in the classic rules), an activity which never completes, putting an item on its worklist will cause it to stop producing gold and start working on the new item next turn. In rulesets which permit it, a city may take several units of the same type off its worklist in a single turn, but if a different kind of item is reached, production pauses until the following turn. This can be used to limit the number of units produced by highly productive cities.
fi: Kaupungille voidaan antaa useamman tavoitteen "työlista", millä voidaan välttää sen hallinnointi muutaman vuoron välein. Kukin työlistan kohde esittää yhtä tuotetta (kuten yksikköä), kaupunki tuottaa ne järjestyksessä. Kun kaupunki on päässyt listan loppuun, se tuottaa uudelleen viimeisen kohteen jos mahdollista, muutoin se valitsee itse uuden kohteen. Jos kaupunki tuottaa kultaa (klassisissa säännöissä kohde "Kotiuta tulot") – toimenpide joka ei koskaan lopu – lisättäessä uusi kohde työlistalle kullan tuotanto lopetetaan seuraavalla vuorolla ja uusi kohde otetaan työn alle. Jos säännöt sen sallivat, samalla vuorolla voidaan koota useampi samantyyppinen yksikkö, mutta erityyppisten yksiköiden kokoaminen jatkuu vasta seuraavalla vuorolla. Tällä tavoin voidaan rajoittaa erittäin tuottavien kaupunkien yhdellä vuorolla tuottamien yksiköiden määrää.

en: Each player is free to build any products that their technology has made available, with a few restrictions; see the sections on Units, City Improvements, and Wonders of the World for more information. Be careful -- the game even gives you the freedom to produce units you cannot support and buildings whose upkeep you cannot afford, both of which will be disbanded immediately after completion.
fi: Kukin pelaaja voi liki vapaasti tuottaa kaikkia hankkeita joita pelaajan teknologian kehitys on mahdollistanut. Rajoitteista on lisätietoa kohdissa Yksiköt, Rakennushankkeet ja Maailman ihmeet. Ole kuitenkin varovainen – peli antaa sinun tuottaa yksiköitä ja rakennuksia, joita et voi ylläpitää ja jotka täytyy hajoittaa välittömästi niiden valmistumisen jälkeen.

en: You can always change the product on which a city is working, though you lose half of the accumulated production points when switching from a building, unit, or wonder to a product from one of the other two categories. You can spend gold to complete a project in one turn by hitting the Buy button on the city dialog.
fi: Voit aina vaihtaa hanketta, jota kaupunki on tuottamassa, vaikkakin voit menettää puolet kertyneistä tuotantopisteistä vaihtaessasi tuotannon suuntaa yksikön, rakennuksen tai ihmeen tekemisestä eri luokkaan. Voit käyttää kultaa hankkeen saamiseksi valmiiksi kuluvan vuoron aikana käyttämällä kaupunkiraportin tai kaupunki-ikkunan tuotantovälilehden nappia "Osta".

en: Some production points may be lost to waste, although there is no waste in the classic rules. Waste can result in your cities not building anything.
fi: Tuotantopisteitä saateetaa menettää tuotantohukkaan, tosin klassisilla säännöillä näin ei käy. Tuotantohukan seurauksena kaupunkisi voivat olla kykenemättömiä rakentamaan mitään.

en: Cities with a large production output contribute to pollution, which affects the tiles around the city. See the Terrain help.
fi: Kaupungit, joiden tuotanto on korkea, aiheuttavat saastumista, joka vaikuttaa kaupunkia ympäröiviin ruutuihin. Katso ohjeen "Maasto"-osio.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Trade
fi:  Kauppa

en: Trade points reflect wealth generated in each city by external commerce. Some trade points may be lost to corruption, which varies among forms of government, and tends to increase with distance from your center of government. Each city distributes its remaining trade points among three uses: gold, in the form of taxes, goes into your national treasury; luxury points influence citizen morale; and science points ("bulbs") contribute towards the discovery of new technology.
fi: Kauppapisteet edustavat kaupunkien käymän kaupan tuottamaa vaurautta. Korruption takia osa pisteistä voidaan menettää. Korruptio vaihtelee valtiomuodosta riippuen ja sillä on taipumus lisääntyä etäisyyden pääkaupungista kasvaessa. Kukin kaupunki jakaa jäljelle jääneet kauppapisteet kolmeen eri tarkoitukseen: veroina valtiosi kassaan kerättäväksi kullaksi, asukkaiden mielialaa kohottaviksi luksuspisteiksi ja uusien teknologioiden tutkimusta edistäviksi tiedepisteiksi ("lampuiksi").

en: You must choose a single ratio for your civilization by which trade points are distributed among these three uses. Though you may alter the tax rates on any turn, you are constrained to multiples of ten percent, and most forms of government limit their maximum value.
fi: Sinun on asetettava koko sivilisaationlaajuinen asteikko, jonka suhteessa kauppapisteet jaetaan näiden kolmen käyttötarkoituksen välillä. Vaikka voitkin muuttaa näitä veroasteita joka vuorolla, voit säätää niitä vain 10% välein ja valtiomuotosi voi asettaa ylärajan tiettyyn tarkoitukseen menevälle osuudelle.

en: Having this single ratio does not impact gold and science, because gold and technological progress are both empire-wide tallies. Luxury is more problematic, however, because its effect is local -- it affects only the city producing it. Thus, while it would be convenient for unhappy cities to invest all their trade in luxury while others invested in science or taxes instead, you will instead have to compromise among the needs of all your cities (although there may be ways to make local adjustments, such as assigning citizens as entertainers in the classic ruleset). See the section on Happiness for more details on the effect of luxuries.
fi: Yhtenäinen veroaste ei ole ongelma kullan tai tieteen suhteen, koska ne kertyvät kansakunnanlaajuisesti. Luksus on kuitenkin eri asia, koska sen vaikutus on paikallinen – se vaikuttaa vain kaupungissa, jossa se tuotetaan. Vaikka olisikin kätevää, jos tyytymättömät kaupungit panostaisivat kaiken kauppansa luksukseen muiden sijoittaessa sen sijaan tieteeseen ja veroihin, sinun on tehtävä ratkaisu, joka sopii kaikkien kaupunkiesi tarpeisiin (vaikkakin paikalliset järjestelyt ovat mahdollisia, klassisten sääntöjen mukaan voit vaikkapa määrätä osan asukkaista viihdyttäjiksi). Lisää tietoa luksuksen vaikutuksista löytyy kohdasta Onnellisuus.

en: Besides working terrain gifted with rare commodities, or logistical benefits such as waterways or roads, you can increase trade by using units to establish permanent trade routes between two cities, if the ruleset allows it.
fi: Talouden vahvistaminen onnistuu paitsi laittamalla kaupungin työläiset ruutuihin, joissa on suotuisia luonnonvaroja, tai kaupankäyntiä edistäviä kulkureittejä tai infrastruktuuria, myös perustamalla pysyviä kauppareittejä kaupunkien välille. Tämä tapahtuu sääntökokoelman asettamissa rajoissa, ja saattaa olla jopa kokonaan estetty.

en: The ruleset may limit the ability to trade or the yield from doing so depending on whether the two cities are on different continents and/or in different nations; for international trade routes, on the diplomatic status of the two trade partners; and for domestic routes, there must be a minimum distance between the two cities, controlled by the 'trademindist' server option (default nine tiles).
fi: Sääntökokoelma voi rajoittaa kaupunkien kykyä käydä kauppaa, tai muuttaa kaupunkäynnistä saatavaa tuottoa sen mukaan ovatko keskenään kauppaa käyvät kaupungit eri mantereilla tai onko niillä eri omistaja. Kansainvälisillä reiteillä kaupunkien omistajien väliset diplomaattiset suhteet voivat vaikuttaa kaupankäyntiin. Saman omistajan kaupungit eivät voi käydä keskenään kauppaa, mikäli niiden etäisyys toisistaan ei ole vähintään palvelimen asetuksen 'trademindist' mukainen (oletuksena yhdeksän ruutua).

en: A trade route is established when a suitable unit (in the classic ruleset, a Caravan or Freight unit) enters an eligible city. For your own or allied cities, you need to issue the "Establish Trade Route" command. This creates a trade route between the unit's home city (which might be different from the city that originally produced it) and the destination.
fi: Kauppareitti avataan kun sopiva yksikkö (klassisissa säännöissä karavaani tai rekka) saapuu sopivaan kohdekaupunkiin. Perustaaksesi kauppareitin omaan tai liittolaisesi kaupunkiin, sinun täytyy antaa "Perusta kauppareitti" käsky. Tämä avaa kauppoareitin yksikön kotikaupungin (joka ei välttämättä ole sama kuin alunperin rakentanut kaupunki) ja kohdekaupungin välille.

en: Depending on the ruleset, the origin civilization of the unit may gain immediate revenue in gold, science, or both from selling its trade goods at the destination city. The initial revenue depends on the trade already produced by the two cities involved and their distance apart. The destination civilization learns about the location of the origin city, if it is not already known.
fi: Sääntökokoelmasta riippuen tuotteiden myyminen kohdekaupungissa kerryttää kauppayksikön kotisivilisaatiolle välittömästi tuottona kultaa, tutkimuspanosta tai molempia. Välittömän tuoton suuruus riippuu molempien kaupunkien tuottamista kauppapisteistä ja niiden välisestä etäisyydestä. Kauppareitin toisen pään omistava pelaaja näkee aina myös kauppareitin toisessa päässä olevan kaupungin sijainnin.

en: The ongoing trade route that is established benefits both its origin and destination cities equally by generating trade points for each city every turn. The amount of ongoing trade increases with the size of each city and the distance between them, and may also depend on the factors mentioned above. The trade relationship also gives each civilization limited ongoing intelligence about the partner city. If a trade route ever becomes unsustainable -- for instance, if war breaks out in a ruleset where enemies cannot trade -- it may be permanently canceled.
fi: Lisäksi muodostetaan jatkuva kauppareitti joka hyödyttää yhtäläisesti molempia kaupunkeja tuottamalla niissä kauppapisteitä joka vuoro. Jatkuvan kaupan tuotto kasvaa kaupunkien koon ja niiden välisen etäisyyden mukana. Myös yllämainitut tekijät saattavat vaikuttaa siihen. Kauppareittiä pitkin välittyy myös joitakin tietoja reitin toisessa päässä olevasta kaupungista. Jos kauppareitti joskus muuttuu ylläpitokelvottomaksi – esimerkiksi jos alunperin eri omistajien kaupungit päätyvät samalla omistajalle ja ne ovat liian lähekkäin sisäisen kauppareitin ylläpitämiseksi – se saattaa päätyä pysyvästi poistetuksi.

en: Each city can only support a limited number of trade routes (the exact limit is set by ruleset and circumstance). If you attempt to establish more, the trade route with the smallest ongoing revenue is canceled if it would be less than the new route. (Otherwise, the origin civilization can still gain initial revenue by entering the marketplace and selling trade goods, but it is reduced to a third.)
fi: Kukin kaupunki voi perustaa vain rajatun määrän kauppareittejä (tarkka raha riippuu sääntökokoelmasta ja olosuhteista). Yritettäessä perustaa uusi kauppareitti, kun kaupungilla on niitä jo suurin mahdollinen määrä, uusi reitti perustetaan vain jos se tuottaa enemmän kuin vähiten tuottavat olemassa olevista reiteistä, ja tämä vähiten tuottava reitti poistetaan.
    (Jos kaupunkien välillä on jo kauppareitti, yksikön lähettänyt sivilisaatio voi edelleen saada voittoa astumalla torille ja myymällä tuotteensa, mutta voitto supistuu kolmasosaan.)

en: This limit is enforced only when attempting to establish a new route. If you temporarily lose the ability to establish as many trade routes as a city already has, existing ones are not affected.
fi: Tämä rajoitus pätee vain perustettaessa uusia kauppareittejä. Menetettäessä (väliaikaisesti) kyky perustaa niin monia kauppareittejä kuin kaupungilla jo on, kaikki olemassa olevat kauppareitit säilyvät.

en: Beware: in rulesets where plague is enabled, it can travel along trade routes. See the section on Plague for more details.
fi: Varoitus: jos säännöissä on rutto käytössä, tauti voi kulkeutua kauppareittejä pitkin. Saat lisätietoa ruttoa käsittelevästä osiosta.

en: To view the current trade routes of a city, click and hold over the Trade: line in the Overview tab in the city view.
fi: Nähdäksesi kaupungin nykyiset kauppareitit napsauta riviä "Kauppaa" kaupunki-ikkunan yleiskatsausvälilehdellä.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Goods
fi:  Kauppatavarat

en: Goods are carried via trade routes.
fi: Kauppareittejä pitkin kuljetetaan kauppatavaroita.

en: Cities are your sole instrument for developing natural resources and channeling them toward expansion, technological progress, and warfare.
fi: Kaupungit ovat ainoa välineesi luonnonvarojen hyödyntämiseen ja niiden tuoton ohjaamiseen laajentumiseen, tieteellisen kehitykseen ja sodankäyntiin.

en: A city is created when Settlers are given the "build city" command on suitable terrain, removing the unit from play to provide the city with its first citizens. A city may grow to include dozens of citizens, some working within the city while others are dispatched as new settlers. Famine, war, and plague kill citizens and reduce population; with the loss of its last citizen a city disappears (in the classic ruleset, this can leave ruins, although these have no effect on gameplay).
fi: Kaupunki perustetaan kun Uudisraivaajalle annetaan komento "perusta kaupunki" sopivassa maastossa. Uudisraivaajayksikkö poistuu pelistä muodostaen kaupungin ensimmäisen asukkaan. Kaupunki voi kasvaa kymmenien asukkaiden kokoiseksi, näistä osa voi työskennellä kaupungissa ja toiset voidaan lähettää edelleen uudisraivaajina. Nälänhätä, sota ja rutto tappaa asukkaita ja vähentää väkilukua. Kaupunki häviää viimeisen asukaan menehtyessä (klassisissa säännöissä kaupungista jää jäljelle rauniot, vaikkakaan niillä ei ole merkitystä pelin kulkuun).

en: While city growth should usually be your aim, it comes with challenges. As cities grow, managing happiness becomes a problem; this is described in its own section. Depending on the ruleset, pollution (described in the Terrain help), plague, and migration can also be issues.
fi: Vaikka kaupungin kasvaminen on yleensä tavoiteltavaa, sen mukana tulee haasteita. Kun kaupungit kasvavat, onnellisuuden hallinnasta tulee vaikeampaa; tätä kuvaillaan omassa osiossaan. Sääntökokoelmasta riippuen saaste (kuvaillaan ohjeen kohdassa "Maasto"), rutto ja siirtolaisuus voivat myös aiheuttaa ongelmia.

en: Each city may work the terrain within its reach. In the classic ruleset, this is a fixed radius of approximately three tiles, giving access to 20 tiles on rectangular maps, or 18 tiles on hexagonal ones, in addition to the city center tile. In other rulesets it may be different, and may vary depending on factors such as the size of the city and known technologies.
fi: Kukin kaupunki voi työstää ulottuvillaan olevaa maastoa. Klassisilla säännöillä kaupungin alue ulottuu noin kolmen ruudun säteelle, joten kaupunki pääsee käsiksi neliöistä koostuvilla kartoilla 20 ruutuun tai kuusikulmioista koostuvilla kartoilla 18 ruutuun keskusruutunsa lisäksi. Eri sääntökokoelmat voivat poiketa tästä ja kaupungin saavutettavissa oleva alue voi vaihdella riippuen eri tekijöistä kuten kaupungin koosta ja tunnetuista teknologioista.

en: To extract resources from a tile, you must have a citizen working there. You cannot begin working a tile which a neighboring city is already working, nor can you work terrain upon which an enemy unit is standing, or terrain inside another player's borders. Thus you can simulate conditions of siege by stationing your units atop valuable resources around an enemy city. Units can also be ordered to pillage, which damages improvements. Worker units could even transform the terrain to make the tile less productive.
fi: Voidaksesi hyödyntää ruudun luonnonvaroja sinulla on oltava asukas työstämässä sitä. Et voi alkaa työstää ruutua jota naapurikaupunki jo työstää etkä voi työstää ruutua jossa on vihollisyksikkö tai joka on toisen pelaajan rajojen sisäpuolella. Voit näin jäljitellä piirityksen vaikutuksia sijoittamalla yksikkösi viholliskaupungin ympärillä arvokkaiden luonnonvarojen päälle. Voit määrätä yksikkösi myös vahingoittamaan maaston parannuksia turmelemalla. Työläisyksiköt voi myös muuntaa maastoa vähemmän tuottavaksi.

en: The section on Terrain describes how the output of each tile is affected by the terrain, the presence of special resources such as game or minerals, and tile improvements built by units. Note that the tile on which the city itself rests -- the city center -- gets worked for free, without being assigned a citizen. The city's tile may also receive other benefits. In the classic ruleset, it always produces at least one food and one production point regardless of terrain; gains whatever advantages the terrain offers with an irrigation system (because cities come with water systems built-in); and is usually developed with roads. Other rulesets may differ in detail.
fi: Kohdassa Maasto kuvataan kuinka ruudun tuottoon vaikuttaa sen maastotyyppi, erityiset luonnonvarat kuten riista tai kaivannaiset sekä parannukset, joita tietyt yksiköt ovat rakentaneet. Huomaa, että ruutu jolla kaupunki itse on – kaupungin keskusta – tulee työstetyksi ilman yhdenkään asukkaan omistamista sille. Klassisilla säännöillä kaupunkiruutu tuottaa ainakin yhden ruokapisteen ja tuotantopisteen maastosta riippumatta. Se saa myös ne edut jotka maasto tarjoaisi kastelujärjestelmän kanssa (koska kaupungeissa on sisäänrakennettuna kastelu), mutta kaupunkia ilman kastelujärjestelmää ei voida käyttää vesilähteenä muiden ruutujen kastelussa, vaan sitä varten kaupunkiin on erikseen kaivettava kastelujärjestelmä. Keskusruutu saa yleensä myös tiet automaattisesti. Muut sääntökokoelmat voivat erota näistä säännöistä.

en: The roles of citizens are controlled from the City dialog. Citizens working the land are represented by three numbers showing their output on the tile they are working. Clicking on these numbers will remove the citizen from the tile, turning them into a specialist (see the section on Specialists for more details); this can be seen in the row of citizen icons. You can click another tile to assign the citizen to work it, or click on the specialist icon to change their specialist role.
fi: Kaupunki-ikkunasta asukkaille voi jakaa eri tehtäviä. Eri ruutuja työstäviä asukkaita esittää työstettävän ruudun tuottoa edustavat kolme lukua. Lukuja sisältävän ruudun napsauttaminen poistaa asukkaan ruudulta ja tekee tästä erikoistujan (lisätietoa kohdasta Erikoisosaajat), mikä näkyy myös asukkaita kuvaavien kuvakkeiden rivillä. Voit napsauttaa toista ruutua antaaksesi sen työstämisen asukkaan tehtäväksi tai erikoistujan asukaskuvaketta vaihtaaksesi tämän erikoistumisalaa.

en: Clicking on the city center tile in the city map will automatically choose citizen roles and tiles to work, with an emphasis on food production and hence growth. Citizen roles are also automatically assigned when a city grows; you may want to inspect cities that have just grown and adjust the role in which the new citizen has been placed. You can set different priorities for a city with the Citizen Governor; see its help section.
fi: Kaupungin keskusruutua napsauttamalla asukkaiden tehtävät ja työstettävät ruudut valitaan automaattisesti erityisesti ruuantuotantoa ja siten kasvua ajatellen. Asukkaiden tehtävät valitaan automaattisesti myös silloin kun kaupunki kasvaa. Kaupungin kasvaessa voit haluta tarkistaa ja säätää tehtävää, johon uusi asukas sijoitetaan. Voit antaa kaupungille erilaisia tavoitteita käyttämällä käskynhaltijaa, lisätietoja sitä käsittelevässä ohjeiden kohdassa.

en: You can also request tile alterations from the city map, as an alternative to explicitly instructing units to make them. In clients which support it, right-clicking on a city map tile gives a menu of changes which can be made to that tile, such as irrigation and building roads (see the section on Terrain Alterations); you can select one improvement per tile at a time. These 'worker tasks' will be carried out by any units capable of them that are in 'auto settler' mode.
fi: Voit pyytää ruutujen muokkauksia kaupungin kartasta sen sijaan että ohjeistaisit yksiköt tekemään ne suoraan. Jos asiakasohjelma tukee toiminnallisuutta, kaupunkikartan ruudun napauttaminen hiiren oikealla näppäimellä näyttää valikon muutoksista ja parannuksista jotka ruudulle voidaan tehdä, kuten kastelu tai tien rakentaminen (k. myös maanparannusosio). Voit valita yhden parannuksen ruutua kohti kerrallaan. Yksiköt jotka pystyvät työhön ja ovat "Automaattinen uudisraivaaja" -tilassa tekevät pyydetyt työt.

en: Citizens have a nationality distinct from that of the state they inhabit. When a city grows due to food surplus, new citizens take the nationality of the city's current owner, but when a city is conquered or otherwise transferred, its citizens retain their original nationality, as do any immigrants. Units founding or contributing citizens to a city can also bring their own nationality.
fi: Kansalaisilla on myös syntyperäinen kansalaisuus, joka voi erota heidän nykyisestä asuinmaastaan. Kaupungin kasvaessa syntyvät kansalaiset saavat kaupungin omistajan kansalaisuuden, mutta kaupunkeja vallattaessa tai muutoin siirrettäessä pelaajalta toiselle, asukkaat säilyttävät syntyperäisen kansalaisuutensa. Kaupunkeja perustavat tai kasvattavat yksiköt tuovat syntyperäisen kansalaisuutensa mukaisia kansalaisia.

en: Citizens of another nationality will work in your cities just the same as your own, and behave the same in most respects, but they may become unhappy when you are at war with their associated state; their presence makes it cheaper for their state's agents to incite revolt in your cities; and if migration is enabled, they have an increased tendency to migrate to their state's cities. Over time, citizens may be assimilated into their home city, depending on ruleset settings.
fi: Toisen syntymäkansalaisuuden asukkaat työskentelevät kaupungeissa aivan kuten syntyperäiset kansalaisetkin. He voivat kuitenkin tulla tyytymättömiksi sotatilasta alkuperäisen ja nykyisen kotimaansa välillä, ja heidän asuttamansa kaupungin lahjominen osaksi heidän kansalaisuutensa mukaista kansakuntaa on tavallista halvempaa. Jos muuttoliike on säännöissä sallittu, he muuttavat kansalaisuutensa mukaiseen valtioon tavallista herkemmin. He saattavat sulautua kaupungin omistajan kansalaisuuteen sääntökokoelmasta riippuvalla nopeudella.

en: Some rulesets do not have nationality; in this case, citizens always consider their nationality to be that of their home city. If nationality is enabled, you can see the cultural makeup of your cities and any consequent effects on happiness in the City dialog, on the Happiness tab.
fi: Joissakin sääntökokoelmissa kansalaisuus-sääntöjä ei ole otettu käyttöön. Tällaisissa säännöissä asukkaiden kansalaisuudeksi oletetaan aina kaupungin omistajan kansalaisuus. Jos kansalaisuus-säännöt on otettu käyttöön, kaupunkiruudun tyytyväisyys-välilehdestä löytyy lista asukkaiden kansalaisuuksista.

en: Cities may be enhanced with a wide variety of buildings, which can improve their productivity, their military strength, or give them new abilities. See the sections on City Improvements and Wonders of the World for more information.
fi: Kaupunkeja voi parantaa monin erilaisin hankkein. Ne voivat parantaa kaupunkien tuottavuutta, niiden sotavoimaa tai suoda niille uusia kykyjä. Lisätietoa löytyy kohdista Rakennushankkeet ja Maailman ihmeet.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Specialists
fi:  Erikoisosaajat

en: The first citizens of each city usually work the land, each toiling to yield up the resources of one terrain tile. However, there may be other specialist roles citizens can assume; in fact, taking another role is the only way they can stop working. A city may outgrow the land available for it to work, in which case some citizens must become specialists.
fi: Kaupungin ensimmäiset asukkaat työskentelevät yleensä kaupungin ympäristössä, jolloin yhden asukkaan raadannan antina on tuotto yhdeltä maastoruudulta. Asukkaat voivat kuitenkin sen sijaan omaksua tehtäviä erikoistujina. Itse asiassa, ainoa tapa jolla asukkaat pystyvät lopettamaan kaupungin ympäristössä työskentelyn, on työskennellä erikoistujana. Kaupungin kasvaessa vapaat maaruudut voivat loppua, jolloin asukkaiden on pakko ryhtyä erikoistujiksi.

en: All specialists enjoy enough privilege to remain perpetually content -- they do not contribute to unhappiness or to celebration. See the section on Happiness for more details.
fi: Erikoisosaajat nauttivat asemastaan riittävästi ollakseen pysyvästi tyytyväisiä - he eivät vaikuta tyytymättömyyteen tai juhlimiseen. Katso lisätietoja kohdasta Onnellisuus.

en: This section describes the available specialist roles, their effects, and their requirements, if any.
fi: Tässä kappaleessa kuvataan eri erikoistumisalat, niiden vaikutukset ja mahdolliset vaatimukset.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Happiness
fi:  Onnellisuus

en: Keeping your citizens happy (or at least content) is one of the most important objectives in Freeciv. When your citizens become unhappy, your cities will fall into disorder, which disrupts production; but when your citizens are happy, your cities will celebrate, and your production will increase greatly. (If migration is enabled, happiness also affects the relative desirability of cities; see the section on Migration for details.)
fi: Asukkaiden pitäminen onnellisina (tai ainakin tyytyväisinä) on yksi tärkeimmistä tavoittestasi Freecivissä. Kun asukkaasi tulevat tyytymättömiksi, kaupungeissasi syntyy sekasortoa, joka estää kaiken tuotannon; mutta kun asukkaasi ovat onnellisia, kaupunkisi juhlivat ja tuotantosi kasvaa voimakkaasti. (Jos muuttoliike on käytössä, asukkaiden onnellisuus vaikuttaa myös eri kaupunkien haluttavuuteen, katso lisätietoja kappaleesta Muuttoliike.)

en: Each citizen working the land is either happy, content, unhappy, or angry. The normal state of a working citizen is contentment. However, as your cities grow larger, crowding causes citizens to become unhappy. In the classic rules, each citizen in a city after the fourth will be generated unhappy, instead of content.
fi: Jokainen kaupungin ympäristössä työskentelevä asukas on joko onnellinen, rauhallinen, tyytymätön tai vimmoissaan. Työskentelevät asukkaat ovat tavallisesti rauhallisia. Kaupunkiesi kasvaessa tungos tekee asukkaista tyytymättömiä. Klassisilla säännöillä ensimmäiset neljä asukasta ovat rauhallisia, lisäasukkaista sen jälkeen tulee tyytymättömiä.

en: If the number of unhappy citizens in a city exceeds the number of happy citizens, the city falls into disorder. A city in disorder produces no food or production surplus, science, or taxes; only luxury production remains. Cities which are in disorder are also easier for enemy agents to incite to revolt. Prolonged disorder under certain governments can lead to a spontaneous national revolution, overthrowing your government.
fi: Jos kaupungissa on enemmän tyytymättömiä kuin onnellisia asukkaita, se vajoaa sekasortoon. Sekasortoinen kaupunki ei tuota ylijäämää ruoasta tai tuotannosta, eikä laisinkaan veroja tai tiedettä, ja vihollisen agentit saavat sen yllytettyä kapinaan helpommin. Joissakin valtiomuodoissa pitkään jatkunut epäjärjestys saattaa johtaa kansannousuun, joka syöksee hallintosi vallasta.

en: It should be stressed that only citizens working the land vary in morale -- specialists enjoy enough privilege to remain perpetually content (see the section on Specialists). Thus one solution to the problem of an unhappy citizen is simply to assign that citizen to the role of a specialist. But if cities are ever to work more than four terrain tiles at once, the problem of morale must be confronted more directly.
fi: On paikallaan tähdentää että vain kaupungin ympäristössä työskentelevien asukkaiden mieliala vaihtelee - Erikoistujien etuoikeudet pitävät heidät pysyvästi tyytyväisinä (lisätietoja kappaleessa Erikoistujista). Niinpä eräs ratkaisu ongelmaan on tehdä tyytymättömästä asukkaasta Erikoistuja. Toisaalta jos kaupungin haluaa joskus pystyvän työstämään useampaa kuin neljää maastoruutua kerrallaan, mielialaongelmaan on syytä etsiä suorempaa ratkaisua.

en: There are many ways of making unhappy citizens content, which does prevent disorder but is without further benefit. Producing happy citizens can balance the effect of unhappy citizens and also bring other benefits.
fi: Tyytymättömän asukkaan rauhoittamiseksi on useita eri tapoja. Niillä voidaan torjua levottomuudet mutta siinä kaikki. Asukkaiden saaminen onnelliseksi tarjoaa paitsi vastapainon tyytymättömyydelle niin myös muita etuja.

en: Cities that are sufficiently large celebrate when at least half their citizens are happy and none remain unhappy. The effects of celebration vary; in the classic ruleset, they depend on your government type:
fi: Riittävän suuret kaupungit juhlivat kun ainakin puolet niiden asukkaista on onnellisia eikä yksikään ole tyytymätön. Juhlinnan vaikutukset vaihtelevat, klassisissa säännöissä ne riippuvat valtiomuodostasi:

en:  - Under Anarchy or Despotism, you will not suffer the normal production penalty for tiles which produce more than 2 points of any resource (food, production, or trade).
fi:  – Anarkiassa tai Yksinvallassa et kärsi normaalista tuotannonrajoituksesta niillä ruuduilla, jotka tuottavat yli kaksi yksikköä mitä tahansa resurssia (ruokaa, raaka-aineiden tuotantoa tai kauppatavaroita).

en:  - Under Monarchy or Communism, your city will gain the trade bonus of Republican/Democratic governments: 1 bonus trade point in any tile which already produces at least 1 trade.
fi:  – Monarkiassa ja Kommunismissa kaupunkisi saa saman edun kaupassa kuin tasavallassa ja demokratiassa: yksi ylimääräinen kauppayksikkö kaikille ruuduille, jotka ennestään tuottavat vähintään yhden yksikön verran kauppaa.

en:  - Under a Republic or a Democracy, your city will enter "rapture": its population will increase by 1 each turn until there is no excess food or until the number of happy citizens is no longer sufficient for celebration. Without rapture, large cities can grow only by struggling to produce a food surplus -- which can be difficult enough -- and then waiting dozens of turns for their granary to fill.
fi:  – Tasavallassa ja Demokratiassa kaupunkisi vaipuu "hurmioon": sen asukasluku kasvaa yhdellä joka pelivuorolla, kunnes ruokaa ei ole enää yli tarpeen tai kunnes juhlintaan ei ole enää tarpeeksi onnellisia asukkaita. Ilman hurmiota kaupunkisi voivat kasvaa vain tuottamalla ruokaylijäämää – mikä sekin voi olla vaikea ponnistus – ja odottamalla sitten ruokavaraston täyttymistä kymmenien vuorojen ajan.

en: In small empires, as already stated, the fifth citizen in each city is the first unhappy one. As you gain more cities, this limit actually decreases, to simulate the difficulty of imposing order upon a large empire. The precise thresholds depend on government type; see the section on Government for details.
fi: Pienissä kansakunnissa – kuten edellä mainittiin – kaupunkeihin tulee viidennestä alkaen tyytymättömiä asukkaita. Kaupunkiesi lukumäärän kasvaessa tämä raja laskee, millä pyritään jäljitelemään hankaluuksia suuren valtakunnan hallitsemisessa. Tarkka lukumäärä riippuu valtiomuodosta, lisätietoja saat valtiomuotokappaleesta.

en: Thus, you may find that founding or conquering a city triggers widespread disorder across your empire. Continued empire growth may lead to further penalty steps. In empires that grow beyond the point where no citizens are naturally content, angry citizens will appear; these must all be made merely unhappy before any unhappy citizens can be made content, but in all other respects behave as unhappy citizens.
fi: Niinpä voitkin huomata että kaupungin perustaminen tai valloittaminen laukaisee levottomuuksia ympäri valtakuntaasi. Valtakunnan jatkuva kasvattaminen johtaa sääntöjen mukaan tilanteen asteettaiseen hankaloitumiseen. Valtakuntiin jotka ovat kasvaneet niin suuriksi, ettei yksikään asukas ole luonnostaan tyytyväinen, ilmestyy vimmoissaan olevia asukkaita, jotka pitää saada tyytymättömiksi ennen kuin tyytymättömät asukkaat voidaan rauhoittaa, mutta jotka muutoin toimivat kuten tyytymättömät asukkaat.

en: Luxury makes citizens happy. For every two luxury points a city produces, one content citizen is made happy (if there are no content citizens left, unhappy citizens become content then happy). Each city receives back some of the trade points it produces as luxury points according to your empire's tax rates; see the section on Trade. Luxury points may also be produced by other means, such as entertainer specialists in the classic ruleset.
fi: Asukkaat saa onnelliseksi luksuksella. Yksi rauhallinen asukas tulee onnelliseksi kahta kaupungin tuottamaa luksuspistettä kohden (jos kaupungissa ei ole lainkaan rauhallisia asukkaita jäljellä, kukin tyytymätön asukas ensin rauhoitetaan ja muutetaan sitten onnelliseksi). Kaupungit saavat luksusta tuottamastaan kaupasta valtakuntasi veroasteiden mukaisesti, lisätietoja saat kohdasta Kauppa. Luksuspisteitä voi saada myös muutoin, klassisissa säännöissä osa asukkaista voi vaikkapa erikoistua viihdyttäjiksi.

en: There are several city improvements that will make content those remaining citizens that are unhappy due to crowding, such as Temples and Colosseums in the classic rules. Some wonders of the world can also have this effect. See the appropriate sections for details.
fi: Monet rakennukset, kuten klassisten sääntöjen temppelit ja areenat, rauhoittavat tungoksen takia tyytymättömiä asukkaita. Jotkut maailman ihmeistä voivat myös vaikuttaa samaan tapaan. Lisätietoja löytyy asianmukaisista kappaleista.

en: Military units can affect city happiness. Under authoritarian regimes this is helpful, as military units stationed in a city can prevent unhappiness by imposing martial law. However, under representative governments, citizens become unhappy when their city is supporting military units which have been deployed into an aggressive stance. This includes units not inside your national borders, a friendly city (including the cities of your allies), or a suitable base within three tiles of a friendly city; however, certain units ("field units") are inherently aggressive and cause unhappiness regardless of location.
fi: Sotilasyksiköt voivat vaikuttaa kaupungin onnellisuuteen. Yksinvaltaisissa valtiomuodoissa ne auttavat sillä kaupunkiin sijoitetut yksiköt voivat estää tyytymättömyyttä osallistumalla sotatilan valvomiseen. Edustuksellisissa valtiomuodoissa asukkaat tulevat päinvastoin tyytymättömiksi kaupungin ylläpitämien sotilasyksiköiden ollessa ryhmitettyinä hyökkäysasemiin. Hyökkäysasemissa ovat yksiköt, joita ei ole sijoitettu rajojesi sisäpuolelle, ystävälliseen kaupunkiin (mukaanlukien liittolaisesi kaupungit) tai tukikohtaan korkeintaan kolmen ruudun päässä ystävällisestä kaupungista. Joitakin yksiköitä ("taisteluyksiköitä") pidetään kuitenkin luonnostaan hyökkäyksellisinä ja ne aiheuttavat tyytymättömyyttä asemapaikastaan huolimatta.

en: If you are at war with a civilization and some of your citizens are of that nationality, those citizens may also become unhappy.
fi: Sotatilan aikana kaupungeissasi olevat syntyperältään vihollisesi kansalaiset saattavat myös tulla tyytymättömiksi.

en: These forms of unhappiness are distinct from that caused by overcrowding, and cannot be offset by luxuries, or by most city improvements. In the classic ruleset, Police Stations and the Women's Suffrage wonder can offset unhappiness caused by units, and only a few wonders -- such as J.S. Bach's Cathedral -- can offset any kind of unhappiness, even that caused by military or diplomatic tensions.
fi: Tämä tyytymättömyyden muoto eroaa selvästi tungoksen aiheuttamasta eikä sitä voi hyvittää luksuksella tai useimmilla rakennuksilla. Klassisilla säännöillä vain poliisiasema tai naisasialiike voivat poistaa yksiköiden aiheuttamaa tyytymättömyyttä, ja vain muutama ihme – kuten J. S. Bachin katedraali – voi kompensoida mistä hyvänsä syistä aiheutuneen tyytymättömyyden.

en: The Happiness tab on the city dialog will give detailed insight into the mood of the citizenry and its causes.
fi: Kaupunki-ikkunan Onnellisuus-välilehti antaa yksityiskohtaista tietoa asukkaiden mielialoista ja niiden aiheuttajista.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Plague
fi:  Rutto

en: Plague is a ruleset option, and is not enabled in the classic ruleset.
fi: Rutto on osa sääntökokoelman asetuksia, joka ei ole klassisissa säännöissä käytössä.

en: When plague strikes a city, its population is reduced by one. Unless action is taken to reduce the risk of plague, this tends to act as a natural limit on city size. Rulesets which enable plague will typically have city improvements or other means to reduce the risk of plague.
fi: Kaupungin väestö vähenee yhdellä ruton iskiessä kaupunkiin. Ellei ruton riskin lievittämiseksi ole ryhdytty toimenpiteisiin, rutolla on taipumus rajoittaa luontaisesti kaupunkien kokoa. Tavallisesti sääntökokoelmissa, joissa rutto on käytössä, ruton riskiä voi lievittää erilaisilla perusparannuksilla tai muilla tavoin.

en: The risk of plague depends on city size (overcrowding leads to insanitary conditions) and on the pollution generated in a city. Also, plague can spread via trade routes (without regard for nationality); after a city has been struck by plague, it will remain infectious to its trade partners for several turns, increasing the risk of plague in those cities by a factor depending on the size of both cities.
fi: Ruton riski riippuu kaupungin koosta (ylikansoituksesta aiheutuvasta epähygieniasta) ja kaupungin tuottamista saasteista. Lisäksi rutto voi levitä kauppareittejä myöten (kansakuntien rajoista välittämättä). Sen jälkeen kun rutto on iskenyt kaupunkiin, se säilyy tarttuvana useiden vuorojen ajan lisäten kauppakumppaneiden ruttoriskiä kauppareitin molempien päiden koosta riippuvan tekijän suhteessa.

en: If migration is enabled, citizens will tend to prefer cities with a lower risk of plague.
fi: Jos muuttoliike on sallittu, kansalaiset suosivat kaupunkeja joissa on pienempi ruttoriski.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Migration
fi:  Muuttoliikkeet

en: Migration is the movement of citizens from one city to another based on the relative attractions of living in each city. Whether migration is enabled is controlled by the server option 'migration'; it is disabled by default.
fi: Muuttoliike on kaupunkien asukkaiden siirtymistä kaupungista toiseen riippuen niissä asumisen suhteellisesta houkuttelevuudesta. Palvelimen asetuksella 'migration' voi ohjata sitä, onko muuttoliike käytössä. Oletusasetuksissa se ei ole käytössä.

en: When migration is enabled, every few turns, a citizen of each city in the game may migrate to a nearby, more attractive city, either within the same nation or even across national borders (to a lesser extent, by default).
fi: Kun muuttoliike on käytössä, kunkin kaupungin asukkaat voivat aina muutaman vuoron välein muuttaa houkuttelevampaan kaupunkiin lähistöllä, joko saman kansakunnan sisällä tai (oletuksena vähemmässä määrin) jopa kansallisten rajojen yli.

en: You cannot directly prevent or direct the migration of citizens. However, you can influence the attractiveness of your cities. The following factors affect the perceived desirability of each city, in approximately decreasing order of importance. (Each factor counts for much more in the citizen's current city, as they prefer not to move without a compelling reason.)
fi: Et voi suoraan estää tai ohjata asukkaiden muuttamista. Voit kuitenkin vaikuttaa kaupunkiesi houkuttelevuuteen. Seuraavat tekijät vaikuttavat eri kaupunkien arvioituun haluttavuuteen tärkeysjärjestyksessä. (Tekijät vaikuttavat paljon voimakkaammin kaupungin omiin asukkaisiin, sillä he eivät halua muuttaa ilman vastustamatonta syytä.)

en:  - City size.
fi:  – Kaupungin koko.

en:  - The number of happy citizens. (To a lesser extent, unhappy and angry citizens reduce the desirability of a city.)
fi:  – Onnellisten asukkaiden määrä. (Tyytymättömät ja vimmastuneet asukkaat vähentävät jossain määrin kaupungin haluttavuutta.)

en:  - In rulesets where nationality is enabled, citizens have a strong preference to move to cities of their own nationality.
fi:  – Sääntökokoelmissa, joissa kaupunkien asukkaat voivat olla eri kansalaisuuksia, asukkaat suosivat muuttoliikkeissään omien kansojensa kaupunkeja.

en:  - The presence of any wonder in a city will greatly increase its desirability (further wonders do not contribute except by the lesser effect of their build cost).
fi:  – Mikä tahansa ihme tekee kaupungista paljon haluttavamman (useampi ihme auttaa vain vähemmässä määrin lisäihmeiden rakennuskustannusten suhteen.)

en:  - Capital cities are more attractive than other cities, all other factors being equal; in addition, citizens will never migrate out of a capital city.
fi:  – Pääkaupungit ovat muita kaupunkeja haluttavampia muiden tekijöiden ollessa tasan, lisäksi asukkaat eivät koskaan muuta pois pääkaupungista.

en:  - A high risk of plague reduces a city's attractiveness.
fi:  – Suuri ruttoriski vähentää kaupungin houkuttelevuutta.

en:  - Food surplus. (A food deficit reduces the desirability of a city.)
fi:  – Ruokaylijäämä. (Ruuan puute pienentää kaupungin haluttavuutta.)

en:  - Cities that are further away are less desirable. The absolute maximum distance that a citizen is prepared to migrate is controlled by the server option 'mgr_dist'.
fi:  – Kauempana olevat kaupungit ovat vähemmän haluttavia. Asukkaat ovat valmiita muuttamaan korkeintaa matkan jota voi säätää palvelimen asetuksella 'mgr_dist'.

en:  - Trade surplus.
fi:  – Kaupan ylijäämä.

en:  - Luxury and science output.
fi:  – Luksuksen ja tieteen tuotanto.

en:  - The quantity of city improvements (and wonders), measured by build cost.
fi:  – Kaupungin perusparannusten ja ihmeiden määrä, rakennuskustannuksina laskettuna.

en:  - Depending on the ruleset, a number of other factors such as government type and city improvements may increase or decrease the desirability of cities; these are noted in other sections of the help. (The classic ruleset contains no such effects.)
fi:  – Säännöistä riippuen muutama muu tekijä kuten valtiomuoto ja kaupungin rakennukset voivat lisätä tai vähentää kaupunkien haluttavuutta, kuten muissa kohdissa ohjetta mainitaan. (Klassisissa säännöissä muilla tekijöillä ei ole kuitenkaan vaikutustta.)

en: Citizens will not migrate to cities which cannot increase in size to support them, for instance due to lack of a city improvement such as an Aqueduct. If the server option 'mgr_foodneeded' is set, they will not migrate to cities which would not have enough food to support them.
fi: Asukkaat eivät muuta kaupunkeihin, joiden asukasmäärä ei voi kasvaa esimerkiksi kaupungin perusparannuksen kuten vesijohdon puutteen takia. Jos palvelimen asetus 'mgr_foodneeded' on käytössä, asukkaat eivät muuta kaupunkeihin, joissa ei olisi tarpeeksi ruokaa uusia asukkaita varten.

en: Migration can even cause cities to be completely abandoned (ownership of any units being transferred to your nearest remaining city). However, cities with wonders will never be disbanded (so the wonder will not be destroyed), and the last citizen from your only remaining city will never migrate to another nation.
fi: Muuttoliike voi jopa lopullisesti autioittaa kaupunkeja (yksiköiden ylläpidon siirtyessä lähimmälle jäljellejääneelle kaupungille). Kaupungit joissa on ihmeitä eivät kuitenkaan autioidu (ihmeet eivät siis tuhoudu) ja pelaajan viimeisen kaupungin viimeinen asukas ei koskaan muuta toiseen kansakuntaan.

en: Several of the details of migration can be changed with the 'mgr_*' server options.
fi: Muuttoliikkeen eri ominaisuuksia voi yksityiskohtaisesti vaihdella 'mgr_'-alkuisilla palvelimen asetuksilla.

en: Cities may be improved with a wide variety of buildings, each with a different effect. Each city may have only one of each improvement, and some improvements require others to have been built first.
fi: Kaupunkeja voi kehittää useilla erilaisilla hankkeilla, joilla jokaisella on erilainen vaikutus. Yhdessä kaupungissa voi olla vain yksi samanlainen kehityshanke, jotkin hankkeet vaativat muiden hankkeiden valmistumista ensin.

en: It costs production points to build improvements, and once completed, many improvements require an upkeep of one or more gold pieces per turn. You may dismantle and sell an improvement, receiving one gold piece for each production point used in its construction, although you may only sell one improvement per city per turn. If a turn comes on which you cannot pay the upkeep on all of your improvements, some of them will be automatically sold; obviously this should be avoided as the improvements chosen might not be ones you would have preferred to sell.
fi: Kehityshankkeiden rakentaminen vaatii tuotantopisteitä ja valmistumisen jälkeen monen hankkeen ylläpito vaatii yhden tai useamman kullan joka vuorossa. Voit purkaa ja myydä kehityshankkeen, jolloin saat yhden kullan jokaisesta rakentamiseen kuluneesta tuotantopisteestä. Voit myydä ainoastaan yhden kehityshankkeen kaupunkia kohden vuoron aikana. Jos et voi vuoron alkaessa maksaa kaikkien kehityshankkeittesi ylläpitoa, osa niistä myydään automaattisesti. Tätä tulisi luonnollisesti välttää, sillä valitut hankkeet eivät välttämättä ole niitä, jotka itse olisit halunnut myydä.

en: Most improvements become available only when you achieve certain technologies, and some improvements can become obsolete, at which point they are automatically sold.
fi: Useimmat kehityshankkeet tulevat saataville vasta kun saavutat tietyn edistysaskeleen. Jotkut hankkeet vanhenevat, jolloin ne myydään automaattisesti.

en: Wonders are special buildings which can each be completed by only one player each game, and which often enhance their entire civilization. Unlike ordinary city improvements, which must be built with local production points, certain special units built in one city (Caravans and Freight in the classic ruleset) can contribute their full cost in production points towards the construction of a wonder in another city.
fi: Ihmeet ovat erityisiä rakennuksia, jotka vain yksi pelaaja voi saada loppuun kussakin pelissä ja jotka usein tuovat etuja pelaajan koko sivilisaatiolle. Toisinkuin tavalliset kehityshankkeet, jotka täytyy rakentaa käyttäen paikallisti tuotettuja tuotantopisteitä, tietyt yksiköt (klassisissa säännöissä karavaanit ja rekat) voivat myötävaikuttaa ihmeen valmistumiseen toisessa kaupungissa kaikilla niiden valmistukseen kuluneilla tuotantopisteillä.

en: Once built, a wonder is placed in the city that constructed it, and cannot be sold or destroyed (unless the entire city is destroyed). However, some wonders are made obsolete under certain, ruleset dependent, circumstances, and lose their effect. Note the asymmetry under many rulesets: while you must personally achieve the advance required by each wonder to build it, it will be disabled when any player achieves the obsoleting advance.
fi: Kerran valmistunut ihme pysyy kaupungissa jossa se on rakennettu eikä sitä voi myydä tai tuhota (ellei koko kaupunkia tuhota). Jotkut ihmeet kuitenkin vanhenevat tiettyjen kehitysaskeleiden saavuttamisen jälkeen ja menettävät vaikutuksensa. Huomaa epäsymmetria monissa sääntökokoelmissa: vaikka sinun täytyy itse itse saavuttaa kunkin ihmeen rakentamiseen tarvittava kehitysaskel, niin ihme menettää vaikutuksensa kun kuka tahansa pelaajista saavuttaa sen vanhenemisen aiheuttavan kehitysaskeleen.

en: Units provide both the mobility your civilization needs, and the violence with which it will survive and expand. The available units may be classified as military units, whose talents are those of defense and aggression, and a few noncombatants which support expansion, diplomacy, and trade.
fi: Yksiköt sekä tarjoavat sivilisaatiollesi liikkuvuutta ja antavat sille voimakeinot selvitymiseen ja laajenemiseen. Saatavilla olevat yksiköt voi jakaa sotilaallisiin yksiköihin, joiden kyvyt ovat puolustuksessa ja hyökkäyksessä, sekä muutamiin siviiliyksiköihin, jotka tukevat laajentumista, diplomatiaa ja kauppaa.

en: Units are usually built in cities using production points. Once built, units are owned by the city that built them (although they can later be re-homed while visiting a different city) and demand support from that city; this will be one of your major expenses. Most units require upkeep such as production points from their home city every turn, although some autocratic styles of government can force cities to support several units for free. If the upkeep of a unit outweighs its benefit, you can disband it; see the section on Production. A few units, particularly those that you start the game with, have no home city and thus require no upkeep.
fi: Yksiköt yleensä kootaan kaupungeissa tuotantopisteitä käyttäen. Kaupunki, jossa yksikkö on koottu, säilyy sen kotipaikkana ja ylläpitää yksikköä (yksikön kotikaupunkia kuitenkin voidaan myöhemmin muuttaa sen ollessa toisessa kaupungissa). Yksiköiden ylläpito on yksi suurimpia kulunkejasi. Useimpien yksiköiden ylläpito vaatii tuotantopisteitä kotikaupungilta joka vuoro, joskin joissakin itsevaltaisissa valtiomuodoissa kaupungit voidaan pakottaa tukeemaan useita yksiköitä ilman eri kustannusta. Jos yksikön ylläpito ylittää siitä saatavan hyödyn, voit hajottaa sen: katso kohtaa Tuotanto. Joillakin yksiköillä, varsinkin niillä jotka saat pelin alussa, ei ole kotikaupunkia eivätkä ne tarvitse ylläpitoa.

en: Most units begin every turn with one or more movement points. Every action undertaken by a unit consumes movement points.
fi: Useimmilla yksiköillä on joka vuoron alussa yksi tai useampi liikepiste. Jokainen toiminto johon yksikkö ryhtyy kuluttaa liikepisteitä.

en: The most basic action is movement; units can move into any of the tiles surrounding their current location, subject to restrictions imposed by their physical nature (the terrain they are 'native' to), by diplomatic obligations (see the section on Diplomacy), and by enemy units (see the section on Zones of Control). The number of movement points consumed may depend on the type of terrain; see the Terrain help.
fi: Yksinkertaisin toiminto on liikuminen: yksiköt voivat liikkua mihin tahansa niiden nykyisen sijainnin vieressä olevaan ruutuun niiden luokan (liittyen siihen missä maastotyypissä ne kykenevät liikkumaan), valtiosopimusten (katso kohta Diplomatia) ja vihollisen yksiköiden (katso kohta Valvonta-alueet) asettamien rajoitusten puitteissa. Kulutettujen liikepisteiden määrä voi riippua maaston tyypistä (katso kohta Maasto).

en: A unit cannot move onto a tile occupied by an enemy unit, and when directed to do so will attack instead (if capable of attack), locking the two units in combat until one is destroyed. The outcome depends on the attributes of the units in question (hit points, attack and defense strength, and firepower); the Combat section describes the process in detail, and the following sections list specific units' attributes.
fi: Yksikkö ei voi liikkua vihollisyksikön hallussapitämään ruutuun ja jos niin ohjataan se hyökkää vihollisyksikön kimppuun (jos se on kykenevä hyökkäykseen) pitäen molemmat kiinni taistelussa kunnes toinen niistä tuhoutuu.

en: Units' attributes can be further boosted by being veteran. Units may be built as veteran by means of certain city improvements or other influences; once built, units can also become veteran through experience (such as surviving combat), which may provide further levels of bonuses beyond those available from their initial training.
fi: Yksiköiden ominaisuuksia voi edelleen tehostaa niiden yleneminen. Tiettyjen kaupunkien kehityshankkeiden tai muiden vaikutusten myötä yksiköt voivat yletä jo kokoamisvaiheen harjoituksissa. Kerran kootut yksiköt voivat yletä kokemuksen kertyessä (vaikkapa taistelusta selviämisen jälkeen). Siten ne voivat myös yletä pidemmälle kuin pelkästään alkuharjoituksissa.

en: Units which have been damaged in combat will regain hit points each turn in which they are not moved. Normally, a unit which has not moved will regain one hit point per turn. Units which are fortified gain an extra hit point. A unit which spends a turn in a city regains one third of its base hit points, and city improvements appropriate to the unit type can improve this further. In the field, bases on tiles can improve the recovery rate (for instance, fortresses in the classic ruleset have this effect); units must stay on the tile for a whole turn to get this recovery bonus. Wonders can also boost recovery (such as the United Nations in the classic ruleset). Damaged units in Sentry mode will wake up when they have regained all of their hit points.
fi: Taistelussa vahingoittuneet yksiköt saavat osumapisteitään takaisin jokaisella vuorolla, jotka ne ovat liikkumatta. Tavallisesti yksikkö, joka ei liiku, saa takaisin yhden osumapisteen joka kierroksella. Linnoittautunut yksikkö saa yhden ylimääräisen pisteen. Yksikkö, joka on kaupungissa liikkumatta yhden vuoron, saa takaisin kolmanneksen kaikista osumapisteistään. Lisäksi yksikön tyypille sopivat rakennukset kaupungissa nopeuttavat toipumista. Tukikohdat nopeuttavat toipumista (esimerkiksi klassisten sääntöjen linnakkeella on tämä vaikutus); yksikön täytyy pysyä samassa ruudussa koko vuoron ajan hyötyäkseen tästä. Ihmeet voivat tehostaa toipumista (esimerkiksi klassisten sääntöjen Yhdistyneet Kansakunnat). Vahingoittuneena vartioimaan jätetyt yksiköt aktivoituvat kun ne ovat saaneet kaikki osumapisteensä takaisin.

en: As technology advances, new types of units become available which obsolete existing types. When you discover such a new technology, your existing units remain intact, but you can no longer build new units of the obsolete type. While an obsolete unit is in one of your cities, you can choose to upgrade it to the latest equivalent by spending gold, with the cost increasing with the difference in production point cost between the two types. When a unit is upgraded, its hit points and movement points are preserved as a fraction of the total; however, in some rulesets (but not the classic rules) it will lose some or all of its veteran levels.
fi: Teknologian edistyessä saataville tulevat uudet yksikkötyypit syrjäyttävät olemassaolevat. Kun opit uuden teknologian, olemassaolevat yksiköt säilyvät ennallaan, muttet voi enää rakentaa uusia vanhentuneen tyypin yksiköitä. Voit halutessasi ajanmukaistaa vanhentuneen yksikön maksua vastaan kun se on omassa kaupungissasi. Maksun suuruus riippuu alkuperäisen ja uuden tuotantohinnan eroista. Kun yksikkö ajanmukaistetaan, sen osuma- ja liikepisteet säilyvät suhteessa enimmäispisteisiin. Joissain säännöissä (ei kuitenkaan klassisissa) yksikkö menettää ajanmukaistettaessa osan tai kaikki kokeneisuustasonsa.

en: In standard combat, when one unit attacks another unit, either the attacker will be destroyed, or the defender will be destroyed -- never both (unless the attacker was a missile).
fi: Normaalissa taistelussa joko hyökkääjä tai puolustaja tuhoutuu. Molemmat tuhoutuvat vain siinä tilanteessa että hyökkääjä on hyökkäyksessä tuhoutuva ohjus, ja voittaa.

en: (In some rulesets, certain units sometimes use a different style of attack called 'bombardment', which works rather differently: the attacker sustains no damage, and damages every unit in the target tile or city, but defenders are never completely destroyed.)
fi: (Joissakin sääntökokoelmissa joillakin yksiköillä on käytössä pommitushyökkäys. Siinä hyökkääjä ei kärsi lainkaan vauriota, eikä puolustajakaan täysin tuhoudu. Yksittäisen puolustajan sijaan pommitushyökkäyksessä vaurioita kärsivät kaikki ruudussa olevat yksiköt.)

en: The outcome of combat depends on several factors, including chance.
fi: Taistelun lopputulos riippuu useista eri tekijöistä, myös sattumasta.

en: The description below is for the classic ruleset, and does not match exactly current default ruleset, civ2civ3. The principles are similar for any ruleset. Notice that many bonuses are possible for defenders, but few for attackers, aside from veteran status; an attacking unit can mostly expect circumstance to work against it.
fi: Seuraava kuvaus koskee klassisia sääntöjä, eikä yksityiskohdiltaan täysin vastaa nykyistä oletussääntökokoelmaa civ2civ3, mutta samat periaatteet koskevat kaikkia sääntökokoelmia. Huomaa, että puolustajille on tarjolla monia etuja, mutta hyökkääjille vain vähän kokeneisuustasojen lisäksi; hyökkäävä yksikkö voi enimmäkseen olettaa olosuhteiden toimivan sitä vastaan.

en: First, the attacker's strength is modified.
fi: Ensin lasketaan hyökkääjän voimat.

en:  - If the attacker is a veteran, its strength is multiplied by the bonus associated with its veteran level.
fi:  – Jos hyökkääjä on kokenut, sen voima kertautuu sen kokemuskertoimen verran.

en:  - Some rulesets (but not the classic rules) have 'tired attacks': a unit that attacks with less than a full movement point will have its strength proportionally reduced.
fi:  – Joissakin sääntökokoelmissa (mutta ei klassisissa säännöissä) käytössä on 'väsyneenä hyökkääminen': jos hyökkäävällä yksiköllä on vähemmän kuin kokonainen liikepiste jäljellä, sen hyökkäysvoimaa vähennetään samassa suhteessa.

en: Next, the defender's strength is modified.
fi: Sitten lasketaan puolustajan voimat.

en:  - If the defender is a veteran, then its strength is multiplied by the bonus associated with its veteran level.
fi:  – Jos puolustaja on kokenut, sen voima kertautuu sen kokemuskertoimen verran.

en:  - Then the defender's strength is multiplied by the defense factor of the terrain it occupies.
fi:  – Sitten puolustajan voima kerrotaan maaston puolustuskertoimella.

en:  - If the defender is fortified, or is of a type that could fortify and is inside a city, its strength is multiplied by 1.5.
fi:  – Linnoittautuneen tai kaupungissa olevan linnoittautumaan kykenevän yksikön puolustusvoima kerrotaan 1,5:llä.

en:  - Ruleset-specific bonuses are applied:
fi:  – Sääntökokoelma-kohtaiset bonukset lasketaan mukaan:

en:    - The defender's strength is doubled if it is a Pikeman unit defending against a mounted unit.
fi:    – Seuraavaksi puolustajan voimat kaksinkertaistetaan, jos kyseessä on keihäsmies-yksikkö puolustautumassa ratsuin liikkuvaa vihollista vastaan.

en:    - If the defender is an AEGIS Cruiser defending against airborne units (including missiles and Helicopters), the defense is quintupled.
fi:    – Jos kyseessä on ohjusristeilijä puolustautumassa ilma-aluksilta (mukaanlukien ohjukset ja helikopterit), puolustuskyky viisinkertaistetaan.

en:    - The defender's strength is doubled again if it is in a city with a SAM Battery and the attacker is an air unit (other than a Helicopter or a missile).
fi:    – Puolustajan voimat kaksinkertaistuvat taas, jos se on kaupungissa, johon on rakennettu ohjuspatteri ja hyökkääjä on ilma-alus (paitsi helikopteri tai ohjus).

en:    - An SDI Defense doubles the defender's strength against missile attacks.
fi:    – Ohjuspuolustusjärjestelmä kaksinkertaistaa puolustajan voiman ohjusiskuja vastaan.

en:    - If the attacker is a ship and the defender is in a city with a Coastal Defense, the defender's strength is doubled.
fi:    – Kaupungin rannikkopuolustus kaksinkertaistaa puolustajan voiman hyökkäävää laivaa vastaan.

en:    - Against land units (other than Howitzers) and Helicopters, defending units in a city with City Walls have their strength tripled.
fi:    – Muurien suojaamassa kaupungissa puolustautuvat yksiköt kolminkertaistavat voimansa maavoimien yksikköjä (haupitseja lukuunottamatta) ja helikoptereita vastaan.

en:    - If the defender is in a fortress (and not a city), its strength is doubled.
fi:    – Linnakkeessa (mutta ei kaupungissa) puolustajan voima kaksinkertaistetaan.

en:    - Finally, if the attacker is a fighter and the defender is a helicopter, the defender's strength is halved.
fi:    – Lopuksi, jos hyökkääjä on hävittäjä ja puolustaja on helikopteri, puolustajan voima puolittuu.

en: If, after these modifications, the attacker has a strength of 0, it automatically loses. Otherwise, if the defender has a strength of 0, the defender loses.
fi: Jos näiden laskentojen jälkeen hyökkääjän voimakkuus on 0, se häviää automaattisesti. Muuten, jos puolustajan voimakkuus on 0, puolustaja häviää.

en: The firepower of the attacker and defender are also modified.
fi: Myös hyökkääjän ja puolustajan tulivoimia muunnetaan.

en:  - If the defender is a ship and is inside a city the firepower of the attacker is doubled and the firepower of the ship is set to 1.
fi:  – Kaupungin sisällä olevan laivan tulivoimaksi tulee 1 ja hyökkääjän tulivoima kaksinkertaistuu.

en:  - If a fighter is attacking a helicopter the firepower of the helicopter is set to 1.
fi:  – Jos hävittäjälentokone hyökkää helikopterin kimppuun, helikopterin tulivoimaksi tulee 1.

en:  - If neither unit could move to where the other is, such as a ship attacking a land unit on land, the firepower of both is set to 1.
fi:  – Jos kumpikaan yksikkö ei voi liikkuen toisen ruutuun, kuten laivan hyökkätessä maalla olevan maayksikön kimppuun, molempien tulivoimaksi tulee 1.

en: After these preliminaries, combat occurs, as long as both units are still alive (i.e., hit points are greater than 0). Each round, a random number between 1 and the sum of the attacker's and defender's strengths is generated. If this number is greater than the defender's strength, the defender loses hit points equal to the attacker's firepower. Otherwise, the attacker loses hit points equal to the defender's firepower. The first unit to reach 0 hit points (or negative hit points) loses.
fi: Näiden valmistelujen jälkeen taistelu jatkuu niin kauan kuin molemmat yksiköt ovat elossa (eli niillä on vielä osumapisteitä jäljellä). Joka kierroksella arvotaan satunnaisluku 1:n ja hyökkääjän ja puolustajan voimien summan väliltä. Jos tämä luku on suurempi kuin puolustajan voimat, puolustaja menettää osumapisteitä hyökkääjän tulivoiman mukaan. Muussa tapauksessa hyökkääjä menettää osumapisteitä puolustajan tulivoiman mukaan. Se yksikkö häviää, jonka osumapisteet loppuvat ensin.

en: Whichever unit survives the fight has a chance of being promoted a veteran level. In the classic ruleset, if the winner's civilization has the Sun Tzu's War Academy (and if it isn't obsolete), the chance is increased by half in case of land units.
fi: Taistelusta selvinneen yksikön kokemustasoa saatetaan ylentää. Klassisissa säännöissä Sun Tzun sotilasakatemian (paitsi jos se on vanhentunut) omistajan voittoisien maayksiköiden kokemustason nousun todennäköisyys kasvaa 50%.

en: If the attacker is a land unit and wins, and the defender is in a city without City Walls, the city is reduced in size by 1. (This can be changed with the 'killcitizen' server option.)
fi: Jos voittava hyökkääjä on maavoimien yksikkö ja häviävä puolustaja on kaupungissa, jonka suojana ei ole muureja, kaupungin koko pienenee yhdellä. (Tätä sääntöä voidaan muuttaa 'killcitizen' palvelinasetuksella.)

en: If the defender loses, and is not inside a city, fortress, or airbase, all other units at the defender's location may be destroyed along with the defender. (This can be changed with the 'killstack' server option.)
fi: Jos puolustaja häviää eikä se ole kaupungissa, linnakkeessa tai lentotukikohdassa, kaikki muut yksiköt samassa ruudussa tuhoutuvat kerralla. (Tätä sääntöä voidaan muuttaa palvelimen asetuksella 'killstack')

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Combat example 1
fi:  Taisteluesimerkki 1

en: Suppose a Cannon (A:8, D:1, HP:20, FP:1) attacks a Musketeer (A:3, D:3, HP:20, FP:1) inside a city with City Walls built on a Forest tile.  Neither are veteran.
fi: Oletetaan, että kanuuna (H:8, P:1, VP:20, TV:1) hyökkää musketöörin (H:3, P:3, VP:20, TV:1), joka on muurein suojatussa, metsäruudulle rakennetussa kaupungissa, kimppuun. Kumpikaan ei ole konkareita.

en: The defender's base strength is 3.  Because it is on a Forest tile, its strength becomes 4.5.  It is behind City Walls, so its strength is tripled, to 13.5.  It is a ground unit inside a city, so its strength is increased to 20.25.
fi: Puolustajan perusvoimakkuus on 3. Koska se on metsäruudulla, sen voimakkuudeksi tulee 4,5. Se on muurien suojassa, joten voimakkuus kolminkertaistuu 13,5:ksi. Se on maavoimien yksikkö kaupungin sisällä, joten sen voimakkuus on lopulta 20,25.

en: Strength values inside the game are actually multiplied by 10, with fractions dropped, so the attacker's strength is 80, and the defender's strength is 202.
fi: Itse asiassa kaikki voimakkuuden arvot pelissä kerrotaan kymmenellä ja desimaalit typistetään, eli hyökkääjän voimakkuus on 80 ja puolustajan voimakkuus on 202.

en: Both units keep their firepower of 1 unchanged.
fi: Kummankin yksikön tulivoima (1) pysyy samana.

en: Each round of combat, a random number between 1 and 282 is generated.  If the number is greater than 202 (about a 28% chance), the defender loses 1 hit point.  Otherwise (about a 72% chance), the attacker loses 1 point.
fi: Jokaisella taistelukierroksella arvotaan satunnaisluku 1:n ja 282:n väliltä. Jos numero on suurempi kuin 202 (noin 28% todennäköisyys), puolustaja menettää 1 voimapisteen. Muussa tapauksessa (noin 72% todennäköisyys) hyökkääjä menettää 1 pisteen.

en: Since both units have 20 hit points, the odds favor a victory for the defender.  The defender will probably lose somewhere around 40% of its hit points during the fight.  But the outcome is never certain as long as both units have non-zero strengths; the defender might emerge untouched, or it might lose most of its hit points, or it might even lose the battle.
fi: Koska molemmilla yksiköillä on 20 voimapistettä, todennäköinen voittaja on puolustaja. Puolustaja menettää oletusarvoisesti noin 40% voimapisteistään taistelussa. Lopputulos ei kuitenkaan koskaan ole täysin ennalta arvattavissa niin kauan kuin molemmilla on voimapisteitä jäljellä; puolustaja saattaa säilyä koskemattomana, menettää valtaosan voimapisteistään tai jopa hävitä taistelun.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Combat example 2
fi:  Taisteluesimerkki 2

en: Values in this example match classic ruleset, not the current default ruleset, civ2civ3.
fi: Tämän esimerkin arvot täsmäävät klassisiin sääntöihin, eivät nykyiseen oletussääntökokoelmaan civ2civ3.

en: Suppose a veteran Battleship (A:12, D:12, HP:40, FP:2) with 3 movement points attacks a veteran Alpine Troops (A:5, D:5, HP:20, FP:1) inside a city built on a Grassland tile, with City Walls and a Coastal Defense.
fi: Oletetaan, että hyökkääjä on konkari-taistelulaiva (H:12, P:12, VP:40, TV:2), jolla on kolme liikepistettä, ja puolustaja konkari-alppijääkäri (H:5, P:5, VP:20, TV:1), joka on ruohomaalle rakennetussa, muurein ja rannikkopuolustuksella suojatussa kaupungissa.

en: The attacker's strength is 12, raised to 18 because of veteran status.
fi: Hyökkääjän perusvoima on 12, konkarilla se on kuitenkin 18.

en: The defender's strength is 5, raised to 7.5 due to veteran status. The terrain's defense factor is 1 (no effect).  The Coastal Defense doubles the defender's strength to 15. (The City Walls have no effect against attacking sea units.) The defender is a ground unit inside a city, so its total strength is 22.5.
fi: Puolustajan perusvoima on 5 ja konkarina 7,5. Maaston puolustuskerroin on 1 (ei vaikutusta). Rannikkopuolustusjärjestelmä kaksinkertaistaa puolustajan voimat 15:ksi. Kaupunginmuurilla ei ole vaikutusta mereltä tulevaa hyökkäystä vastaan. Puolustaja on maavoimien yksikkö kaupungissa, joten sen kokonaisvoima on 22,5.

en: Internally, the values used for attacker and defender strength are 180 and 225, respectively.
fi: Sisäisessä laskennassa käytetyt arvot hyökkääjän ja puolustajan voimalle ovat 180 ja 225.

en: The firepower of the Battleship is set from 2 to 1.
fi: Taistelulaivan tulivoima muutetaan kahdesta yhdeksi.

en: Each round, a random number from 1 to 405 is generated.  If it is greater than 225 (about a 44% chance) the defender loses 1 hit point.  Otherwise, the attacker loses 1 hit point.
fi: Joka kierroksella arvotaan satunnaisluku väliltä 1–405. Jos se on suurempi kuin 225 (noin 44% mahdollisuus), puolustaja menettää yhden voimapisteen. Muussa tapauksessa hyökkääjä menettää yhden voimapisteen.

en: In this case, the odds greatly favor the attacker winning.  The Battleship is 25% less likely to score a hit in any given round, but the Battleship has twice as many hit points. The Battleship should expect to lose about 60% of its hit points during the fight, and should expect to have no movement points left.
fi: Tässä tapauksessa todennäköisyys on hyökkääjän puolella. Taistelulaivan onnistumistodennäköisyys jokaisella kierroksella on 25% pienempi, mutta taistelulaivalla on kaksinkertainen määrä voimapisteitä. Taistelulaivan voisi olettaa menettävän noin 60% voimapisteistään taistelun aikana, eikä sillä pitäisi jälkeenpäin olla liikepisteitä jäljellä.

en: Zones of Control, abbreviated as ZOC, is a game concept which prevents you moving freely in zones controlled (or partially controlled) by enemy forces.
fi: Valvonta-alueet, lyhyesti ZOC, ovat pelin ominaisuus, joka estää sinua vapaasti liikkumasta alueilla, jotka ovat kokonaan tai osittain vihollisen joukkojen valvomia.

en: Zones of control are only enforceable on some terrain -- in the classic rules, only on land tiles. When ZOC applies, the general rule is that a unit which is adjacent to an enemy occupied tile cannot move directly to another tile which is also adjacent to an enemy occupied tile. An enemy occupied tile is one with a foreign unit of a type that imposes ZOC, unless you have an Alliance pact with that nation. Adjacency means any of the eight tiles surrounding a unit for rectangular grids, or six tiles for hexagonal grids.
fi: Valvonta-alueita voidaan luoda vain joiltakin maastotyypeiltä käsin -- klassisissa säännöissä maaruuduilta. Kun valvonta-alueet toimivat, perussääntönä yksikkö, joka on vastustajan yksikön viereisessä ruudussa, ei voi siirtyä suoraan toiseen ruutuun, joka myös on vastustajan yksikön vieressä. Vastustuajan yksiköiksi tässä lasketaan vain valvonta-alueiden luomiseen kykenevät yksiköt, ja vain sellaisten vastustajien yksiköt, joiden kanssa et ole liittoutunut. Vierekkäisiksi ruuduiksi lasketaan kaikki yksikköä ympäröivät kahdeksan nelikulmaista ruutua tai kuusikulmaisessa ruudukossa kuusi ympäröivää ruutua.

en: In the following special cases, units can move regardless of ZOC:
    - A unit moving directly into or out of a city.
    - A unit moving onto a tile already occupied by a friendly unit.
    - A unit moving to or from a terrain where ZOC cannot be enforced; for instance, in the classic rules, a land unit disembarking from a boat which is on an ocean tile.
    - A unit type which explicitly ignores ZOC, such as Diplomats and Spies in the classic rules.
fi: Seuraavissa erikoistapauksissa valvonta-alueet eivät estä yksikön liikkumista:
    - Yksikkö siirtyy suoraan kaupunkiin tai poistuu kaupungista.
    - Yksikkö siirtyy ruutuun, jossa jo on ystävällismielinen yksikkö.
    - Yksikkö siirtyy maastosta, tai maastoon, jossa valvonta-alueet eivät vaikuta. Esimerkiksi klassisissa säännöissä meriruudussa olevasta laivasta maihin nouseva yksikkö ei välitä valvonta-alueista.
    - Yksikkö ei lainkaan välitä valvonta-alueista, esimerkiksi diplomaatit ja vakoojat klassisissa säännöissä.

en: Notes:
fi: Huomioita:

en: - ZOC does not restrict unit attacks, only movement.
fi: - Valvonta-alueet eivät estä hyökkäämistä, ainoastaan liikkumisen.

en: - Units may only impose ZOC when they are on terrain that supports it. Thus, units that are not native to terrain effectively cannot impose ZOC except for the special case where they are in a city.
fi: - Yksiköt voivat luoda valvonta-alueita vain ollessaan sen mahdollistavassa maastossa. Poissa luontaiselta alueeltaan oleva yksikkö ei voi luoda valvonta-alueita, paitsi ollessaan kaupungissa.

en: - An enemy city counts as an enemy occupied tile if there are any units inside the city, but not if the city is empty.
fi: - Tyhjät viholliskaupungit eivät saa aikaan valvonta-alueita, mutta mikä hyvänsä yksikkö niiden sisällä saa.

en: TIP:  You can infiltrate enemy zones by first moving in a Diplomat (or some other unit which ignores ZOC), and then moving regular units onto the tile now occupied by the Diplomat. By repeating this process (and optionally leaving some units behind to keep tiles occupied), you can make a path through enemy territory.
fi: VIHJE:  Voit tunkeutua vihollisen valvomille alueille siirtämällä sinne ensin diplomaatin (tai jonkun muun soveltuvan yksikön) ja siirtämällä sitten tavallisia yksiköitä diplomaatin luo. Toistamalla tämän menettelyn (ja mahdollisesti jättämällä joitain yksikköjä jälkeen pitääksesi ruudut miehitettyinä) voit luoda kulkuväylän vihollisen alueen läpi.

en: Your government type influences your cities' productivity and commerce, your citizens' happiness, and many other game factors.
fi: Valtiomuotosi vaikuttaa kaupunkiesi tuottavuuteen ja talouteen, kansalaistesi tyytyväisyyteen ja moniin muihin pelin kulkuun vaikuttaviin seikkoihin.

en: In the classic rules, your start out ruling your civilization through Despotism. As your technology improves, you can select other forms of government (listed below). In order to change your form of government, you must start a revolution. This will cause your civilization to undergo a period of Anarchy (lasting 1-5 turns); at the end of this time, you will be able to choose your new government.
fi: Klassisilla säännöillä sivilisaatiosi aloittaa yksinvaltana. Kun teknologiasi kehittyy, voit valita muita valtiomuotoja (lueteltu alempana). Vaihtaaksesi valtiomuotoa sinun on tehtävä vallankumous. Tämä johtaa sivilisaatiosi anarkiaan, jota kestää 1–5 pelivuoroa. Tämän jakson lopulla voit valita uuden valtiomuotosi.

en: TIP 1:  Offensive military campaigns are difficult under Republican and Democratic governments unless you give your citizens lots of luxuries to keep them happy. When conquering other civilizations, it may be helpful to switch to one of the more militant styles of government.
fi: VIHJE 1:  Hyökkäävät sotilasoperaatiot ovat vaikeita toteuttaa, jos valtiomuotosi on tasavalta tai demokratia, paitsi jos tarjoat kansalle paljon sirkushuveja pitääksesi sen tyytyväisenä. Valloittaessasi muita sivilisaatioita saattaa olla edullista vaihtaa johonkin sotilaallisempaan valtiomuotoon.

en: TIP 2:  Scientific advancement requires high levels of trade, which are much easier to achieve under Republican and Democratic governments. Consider switching to the Republic as soon as you can; gaining advanced technology early in the game puts you at an advantage.
fi: VIHJE 2:  Tieteellinen edistyminen vaatii vahvaa taloutta, joka on paljon helpompi saavuttaa tasavallassa ja demokratiassa, kuin muissa valtiomuodoissa. Harkitse vaihtamista tasavaltaan niin pian kuin voit; edistyksellisen teknologian saavuttaminen varhaisessa pelin vaiheessa antaa sinulle etulyöntiaseman.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Civil War
fi:  Sisällissota

en: Civil war is devastating to any empire. In rulesets with civil war, it is triggered by the loss of your capital. Up to half of your cities will rebel and declare allegiance to a new (AI) leader, who will loot half of your treasury and retain all of your scientific advances.
fi: Sisällissota tuhoaa minkä valtakunnan tahansa. Jos sisällissota on sääntökokoelmassa mahdollistettu, se syttyy kun pelaaja menettää pääkaupunkinsa (sen, jossa palatsisi sijaitsee). Jopa puolet kaupungeistasi kapinoi ja liittoutuu uuden AI-hallitsijan kanssa. Hän saa puolet vanhan pelaajan rahoista ja kaiken teknologisen tietämyksesi.

en: Players remain in the civil war state for just one turn, after which the empire enters a state of anarchy.
fi: Sisällissota kestää vain yhden pelivuoron ajan, jonka jälkeen valtakuntasi on anarkiassa.

en: The capture of your capital does not always lead to civil war. If you have treated your people with kindness, you are more likely to retain their loyalty. Each city that is celebrating reduces the chance of civil war, while each city in disorder increases the likelihood.
fi: Pääkaupungin menettäminen ei aina johda sisällissotaan. Jos olet kohdellut kansalaisiasi lempeästi, säilytät heidän luottamuksensa todennäköisemmin. Jokainen juhliva kaupunki vähentää sisällissodan todennäköisyyttä ja jokainen levoton kaupunki vastaavasti lisää sitä.

en: In addition, the form of government directly contributes to the chance of civil war. Governments with universal franchise are far less likely to revolt than those more despotic in nature.
fi: Lisäksi valtiomuotosi vaikuttaa suoraan sisällissodan todennäköisyyteen. Mitä yksinvaltaisempi valtiomuotosi on, sitä suurempi on todennäköisyys, että kansa alkaa kapinoimaan.

en: The number of cities an empire needs before it can erupt into civil war is by default 10. That is, empires with fewer than 10 cities are immune from civil war. However, this is a server option ('civilwarsize'), and may vary upwards from a minimum of 6.
fi: Oletusarvoisesti alle kymmenen kaupungin valtakunnat ovat turvassa sisällissodalta. Tämä riippuu kuitenkin palvelimen asetuksesta 'civilwarsize'. Sen pienin sallittu arvo on kuusi.

en: Some rulesets define "policies". These are empire-wide settings, usually trade-offs similar to tax rates. If the current ruleset defines any policies, they are described in the following sections.
fi: Jotkin sääntökokoelmat määrittävät 'politiikkoja'. Nämä ovat kansakunnanlaajuisia asetuksia, usein kompromisseja samaan tapaan kuin verotuksen tasapainotuksessa. Jos käytössä oleva sääntökokoelma määrittelee tällaisia politiikkoj, ne kuvaillaan seuraavassa osiossa.

en: You may change policy values at any time, but any changes only take effect at the next turn.
fi: Voit muuttaa politiikan arvoja milloin vain, mutta vaikutukset tulevat voimaan vasta seuraavalla vuorolla.

en: There are five diplomatic states between players: War, Cease-fire, Armistice, Peace, and Alliance. The first is the natural state, while the others can be achieved by signing diplomatic treaties.
fi: Pelaajien väliset suhteet voivat olla viidessä eri diplomaattisessa tilassa: sota, tulitauko, aselepo, rauha ja liittouma. Ensimmäinen on luontainen tila ja muihin päästään solmimalla diplomaattinen valtiosopimus.

en: During War, you can freely move your units inside enemy territory and attack their units and cities at will.
fi: Sodassa voit siirrellä yksikköjäsi vapaasti vihollisen alueella sekä hyökätä vihollisen yksiköiden ja kaupunkien kimppuun halutessasi.

en: When two players decide to end hostilities between them, they can agree on a Cease-fire treaty. This prevents each player from attacking the other, but you can still move your units inside the other player's borders. After a set number of turns, the Cease-fire will lead back to War. Upon first contact with an AI player, it will automatically offer you a Cease-fire treaty.
fi: Kun pelaajat päättävät lopettaa sotatoimet välillään, heidän on mahdollista solmia tulitaukosopimus. Tulitauon aikana pelaajat eivät voi hyökätä toistensa kimppuun, mutta voivat silti siirtää yksiköitään toisen pelaajan alueelle. Tietyn vuoromäärän kuluttua tulitauko purkautuu jälleen sodaksi. Kun tapaat AI-pelaajan ensimmäistä kertaa, se tarjoaa sinulle automaattisesti tulitaukosopimusta.

en: If you wish for a more permanent peaceful coexistence with another player, you may sign a peace pact. This will enter a transitional Armistice state, which after another set number of turns will turn into a permanent Peace. Breaking an Armistice will drop you directly back to War.
fi: Jos janoat pysyvämpää rauhallista yhteiseloa toisen pelaajan kanssa, voit solmia rauhansopimuksen. Tällöin siirrytte ensin aselepoon, joka tietyn vuoromäärän kuluttua muuttuu pysyväksi rauhansopimukseksi. Aselevon rikkominen pudottaa diplomaattiset välinne suoraan takaisin sodaksi.

en: At the moment two players enter into the diplomatic state of Peace, all military units belonging to either player that happen to be within the other's borders will be automatically disbanded according to the treaty. After this, you may not move military units into the other's territory until you either declare War, or forge an Alliance. Breaking a Peace treaty will drop you directly back to War.
fi: Kun kaksi pelaajaa solmivat rauhan, kaikki jommalle kummalle pelaajalle kuuluvat toisen pelaajan aluerajojen sisäpuolella olevat yksiköt hajotetaan automaattisesti sopimuksen mukaisesti. Tämän jälkeen sotilasyksiköitä ei voi siirtää toisen osapuolen alueelle ennen sodanjulistusta tai liittosopimuksen solmimista. Rauhansopimuksen rikkominen palauttaa pelaajat suoraan takaisin sotatilaan.

en: An Alliance is the ultimate diplomatic relationship between two players. In this state, you may move units into each other's cities and your units may share the same tile; units no longer impose zones of control. However, alliance treaties come with obligations; you won't be able to ally with a player that is at war with a current ally unless you break the first treaty. If one of your allies declares war on another, the alliance with the aggressor is automatically broken. Breaking an Alliance will drop you to an Armistice treaty. An allied AI player will freely give you its world maps and shared vision, and will seriously consider trading technologies and cities, but in return will expect you to join its wars against other players.
fi: Liittouma on kahden pelaajan välisistä diplomaattisista suhteista lähin. Sen ollessa voimassa yksiköitä voi siirtää toisen kaupunkeihin ja eri pelaajien yksiköt voivat olla samalla ruudulla; yksiköiden liikuttelu ei enää noudata valvonta-alueita. Liittosopimuksen mukana tulee velvotteita; et voi liittoutua pelaajan kanssa joka on sodassa nykyisen liittolaisesi kanssa ellet ensin pura ensimmäistä sopimusta. Jos jokin liittolaisistasi julistaa sodan toiselle, liittosopimus hyökkääjän kanssa purkautuu automaattisesti. Liittosopimuksen purkamisen jälkeen olet aselevossa entisen liittolaisesi kanssa. AI-pelaaja antaa liittolaiselleen karttansa ja näkymänsä sekä harkitsee teknologioiden ja kaupunkien vaihtoa, mutta odottaa vastapalveluksena liittolaisensa yhtyvän sen sotiin muita pelaajia vastaan.

en: Research into technology is a necessity for improving the ability of your civilization to develop new military units and city improvements.
fi: Uusien teknologioiden kehittäminen on välttämätöntä, jotta sivilisaatiosi voisi kehittää uudenlaisia sotilasyksiköitä ja rakennushankkeita.

en: There are a few ways to gain advances from other civilizations: you will sometimes discover enemy technology when you capture a city; your agents can steal advances; wonders can provide you with technology; and another player might grant technology in the terms of a pact. But otherwise advances must be discovered through the efforts of your own people.
fi: Edistyaskeleita voi saada eri tavoin muilta sivilisaatioilta: kaupungin valloittamisen yhteydessä saadaan vihollisen teknologioita saaliiksi, agentit voivat varastaa edistysaskeleita, ihmeiden avulla voi saavuttaa teknologoita ja toinen pelaaja voi luovuttaa teknologioita osana valtiosopimusta. Muutoin edistysaskeleet on saavutettava kansan omilla ponnistelulla.

en: Most technology progress comes from trade (see the Trade section) and, in the classic ruleset, from scientist specialists (see the Specialists section). While it is possible to change which advance you are currently researching, by default all progress is lost by doing so.
fi: Isoin osa tieteen edistyksestä tulee kaupasta (lisätietoja kohdasta Kauppa) ja klassisia sääntöjä käytettäessä tutkijoiksi erikoistuneista asukkaista (lisätietoja kohdasta Erikoisosaajat). Vaikka työn alla olevaa tutkimuskohdetta on mahdollista vaihtaa, edistys kohteen suhteen menetetään vaihdossa oletusarvoisesti.

en: While the majority of the resulting research output ("bulbs") usually goes toward advancing technology, in some rulesets (but not the classic rules), some of it may be diverted to maintain expertise in existing technologies; the quantity required for technology upkeep increases with the total research cost of all advances known to you. The state of advancement at which you start paying this upkeep may depend on factors such as your government type. If research output drops below that required for upkeep, your civilization will forget an advance, requiring it to be researched again.
fi: Vaikka suurin osa tutkimustuloksista ("lampuista") tavallisesti menee teknologian kehittämiseen, joissain säännöissä (mutta ei klassisissa säännöissä) osa suunnataan olemassaolevien teknologioiden ylläpitoon, ylläpitoon tarvittavan tutkimuksen määrän kasvaessa tunnettujen teknologioiden määrän kasvaessa. Kehityksen vaihe jossa ylläpitoa aletaan tarvita riippuu myös muista tekijöistä kuten valtiomuodosta. Jos tutkimuksen määrä jää alle ylläpitoon tarvittavan, sivilisaatio voi unohtaa jonkun satunnaisen edistysaskeleen, jolloin se täytyy tutkia uudelleen.

en: Technological advances can render units, city improvements, and wonders obsolete. While obsolete units merely become impossible for you to make -- leaving the ones you have already made intact -- obsolete improvements are immediately sold, and obsolete wonders lose their effect. See the relevant sections for more information.
fi: Yksiköt, rakennushankkeet ja ihmeet voivat vanhentua tekniikan kehittymisen myötä. Et voi enää perustaa vanhentuneita yksiköitä – olemassaolevien yksiköiden jäädessä sellaisenaan jäljelle – vanhentuneet rakennukset myydään välittömästä ja vanhentuneet ihmeet menettävät vaikutuksensa. Lisätietoa löytyy näihin liittyvistä kappaleista.

en: The Space Race is a second option to win the game, besides eliminating all other civilizations. If your spaceship arrives first at Alpha Centauri, the game is over and you have won. (However it is possible for this to be disabled on the server.)
fi: Avaruuden kilpajuoksu on toinen mahdollisuus voittaa peli kaikkien muiden sivilisaatioiden tuhoamisen lisäksi. Jos avaruusaluksesi saapuu ensimmäisenä Alpha Centauriin, peli on ohi ja sinä olet voittaja. Palvelimen asetuksissa tämä mahdollisuus on kuitenkin voitu ottaa pois käytöstä.

en: In the classic rules, before you can build spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player. You also need specific technologies to build the different spaceship parts: see the help texts for Space Structural, Space Component, and Space Module, under City Improvements. (If there are no help texts for these items, it probably means the 'SPACERACE' victory type is not enabled in the 'victories' server setting for your game.)
fi: Klassilla säännöillä avaruusaluksen osia ei voida rakentaa ennen kuin joku pelaajista on rakentanut Apollo-ohjelman. Pelaajalla itsellään on myös oltava eri osille tarvittavat teknologiat: avaruusaluksen osien ohjetekstit listaavat nämä. Ellei ohjetekstejä löydy, on mahdollisuus voittaa peli tällä tavalla ilmeisesti kytketty pois päältä (palvelimen asetus 'victories' ei sisällä SPACERACE optiota).

en: When you have started building your spaceship, you can see it with the "Spaceship" command in the Report menu. To see spaceships of other players, select the player in the Nations report and click "Spaceship".
fi: Aloitettuasi avaruusaluksen rakentamisen voit nähdä sen komennolla "Avaruusalus" valikossa Raportit. Nähdäksesi toisten pelaajien avaruusalukset, valitse pelaaja Kansakunnat-raportista ja napsauta kohtaa "Avaruusalus".

en: If the success probability is below 100%, some fraction of the people on board may not survive the journey. This reduces the score bonus from the spaceship, but it still counts as a win.
fi: Jos onnistumisen todennäköisyys on alle 100%, jokin osa miehistöstä saattaa menehtyä matkan aikana. Tämä vähentää avaruusaluksesta saamiasi bonuspisteitä, mutta voitat pelin silti.

en: If the capital of a civilization is captured, a spaceship that has been launched will be lost, so defend your capital well!
fi: Jos sivilisaation pääkaupunki vallataan, laukaistu avaruusalus menetetään joten puolusta pääkaupunkiasi hyvin!

en: TIP:  If an enemy civilization has launched a spaceship, try to quickly build a light spaceship with many propulsion units that will arrive earlier. The only other option is to capture their capital.
fi: VIHJE: Jos vihollissivilisaatio on laukaissut avaruusaluksen, yritä nopeasti rakentaa kevyt avaruusalus, jossa on paljon moottoreita, jolloin se saapuu perille aikaisemmin. Ainoa toinen vaihtoehto on vallata vihollisen pääkaupunki.

en: Each player in the game is represented by a nation. A nation can be a modern-day nation state, a historical state or empire, an ethnic group, or even a fictional nation.
fi: Kutakin pelaajaa edustaa pelissä kansakunta. Pelin kansakunnat voivat olla nykyaikaisia kansallisvaltioita, historiallisia valtioita tai valtakuntia, etnisiä ryhmiä tai kuvitteellisia kansakuntia.

en: Nations are distinguished by their flags, leaders and city names; in the classic rules they are identical in all other aspects and play by the same rules, but other rules may have nation-specific behavior.
fi: Kullakin kansakunnalla on oma lippunsa, omat johtajansa ja kaupunkien nimensä; klassisissa sääntökokoelmissa ne ovat kaikilta muulta osin täysin samanlaisia ja noudattavat samoja sääntöjä, mutta muissa sääntökokoelmissa saattaa olla kansakuntakohtaisia eroavuuksia.

en: Before a game is started, anyone can connect to the server by supplying its hostname and port number (5556 by default). If the server is started with the -m flag, it will report to the metaserver,
fi: Ennen pelin aloittamista kuka tahansa voi yhdistää itsensä palvelimeen antamalla asiakasohjelmalle sen nimen ja portin numeron (oletus on 5556). Jos palvelin käynnistetään -m-valitsimella, se ilmoittaa käynnissä olevasta pelistä metapalvelimelle.

en: The client can fetch this page, too: use the Metaserver button in the connection dialog.  If it never shows any results, check whether your WWW browser is using a HTTP proxy; to make the client use the same proxy, before starting the client, set the $http_proxy environment variable to:
fi: Myös asiakasohjelma voi noutaa tämän sivun: käytä Metapalvelin-nappia yhdistämisikkunassa. Jos tuloksia ei näy, tarkista käyttääkö WWW-selaimesi HTTP-liikenteen välityspalvelinta; jotta asiakasohjelma käyttäisi samaa välityspalvelinta, aseta ennen sen käynnistämistä muuttujan $http_proxy arvoksi

en: When the game has started, everyone can connect as any player who isn't already connected, including AI players.  Merely connecting to an AI player doesn't make it human controlled; this is an independent server setting.  If you lose connection early in the game and reconnect, use the name you chose for your ruler, not your original nickname!  If the server is reporting on the metaserver, the player names can be found there.
fi: Kun peli on aloitettu, kuka tahansa voi yhdistyä millä nimellä tahansa, jos kyseinen pelaaja ei ole jo yhdistetty (Tämä koskee myös AI-pelaajia). Yhdistäminen AI-pelaajana ei yleensä tee siitä käsinohjattua; kyseessä on itsenäinen palvelimen asetus. Jos yhteytesi katkeaa pelin aikaisessa vaiheessa, käytä uudelleenkirjautuessasi valitsemaasi hallitsijan nimeä, älä omaa lempinimeäsi! Jos palvelin raportoi metapalvelimelle, pelaajien nimet löytyvät sieltä.

note: TRANS: This text mentions the names of some client options. These names ;  * are separately translated elsewhere; they should match!
en: Unit Orders:
    ============
      a:      (a)uto-settler  (settler/worker units)
      b:      (b)uild city  (settler units)
      b:      help (b)uild wonder  (caravan units)
      B:      go to and (B)uild city on target tile  (settler units)
      d:      (d)o an action to the selected tile (press twice to target own tile)
      d:      (d)o the action to the selected tile (when in go-to mode)
      D:      (D)isband unit
      E:      build airbas(e)  (airbase units)
      f:      (f)ortify unit  (military units)
      F:      build (f)ortress  (settler/worker units)
      g:      (g)o to tile  (then left-click mouse to select target tile)
      g:      add a (g)o-to waypoint  (when in go-to mode)
      G:      return unit to nearest friendly city
      h:      set unit's (h)omecity  (to city on current tile)
      i:      build (i)rrigation  (settler/worker units)
      I:      change terrain by cultivating
      Ctrl+I: connect current and target tile with (I)rrigation
      Ctrl+I: set an (I)rrigation waypoint  (when connecting with irrigation)
      j:      drop paratrooper  (paratroop units)
      l:      (l)oad unit on transporter
      Ctrl+L: connect current and target tile with rai(L)
      Ctrl+L: set a rai(L) waypoint  (when connecting with rail)
      m:      build (m)ine  (settler/worker units)
      M:      change terrain by planting
      Ctrl+M: connect current and target tile with M)aglev
      N:      explode (N)uclear
      o:      transf(o)rm terrain  (engineer unit)
      O:      c(O)nvert to another kind of unit
      p:      clean (p)ollution  (settler/worker units)
      P:      (P)illage  (destroy terrain alteration)
      q:      patrol with unit  (then left-click mouse to select other endpoint)
      q:      add a patrol waypoint  (when in patrol mode)
      r:      build (r)oad/railroad  (settler/worker units)
      r:      establish trade (r)oute  (caravan units)
      Ctrl+R: connect current and target tile with (R)oad
      Ctrl+R: set a (R)oad waypoint  (when connecting with road)
      s:      (s)entry unit
      S:      un(S)entry all units on tile
      t:      unit go (t)o/airlift to city
      T:      unload all units from (T)ransporter
      u:      (u)nload unit from transporter
      U:      (U)pgrade unit
      x:      unit auto e(x)plore
fi: Näppäimistö:
    ============
      a:      (a)uto-asuttaja (uudisraivaajat/työläiset/teknikot)
      b:      perusta kaupunki (uudisraivaajat)
      b:      auta rakentamaan ihmettä (karavaanit/rekat)
      B:      mene ja perusta kaupunki kohderuudulle (uudisraivaajat)
      d:      tee toimi valitulle ruudulle (paina kahdesti kohdistaaksesi toimen omaan ruutuun)
      d:      tee toimi valitulle ruudulle (mene-tilassa)
      D:      lakkauta yksikkö
      E:      rakenna l(e)ntotukikohta (lentotukikohtayksiköt)
      f:      linnoittaudu (sotilasyksiköt)
      F:      rakenna linnoitus (uudisraivaajat/työläiset/teknikot)
      g:      mene (valitse sitten kohde vasemmalla hiiren napilla)
      g:      lisää etappi (mene-tilassa)
      G:      palaa lähimpään kaupunkiin
      h:      vai(h)da kotikaupunki (kaupungiksi jossa olet nyt)
      i:      rakenna kasteluverkkoa (uudisraivaajat/työläiset/teknikot)
      I:      muunna maastotyyppiä viljelemällä
      Ctrl+I: yhdistä nykyinen ja kohderuutu kasteluverkostolla
      Ctrl+I: lisää etappi kasteluverkkoon (kasteluverkolla yhdistettäessä)
      j:      hy(p)pää (maahanlaskuyksiköt)
      l:      (l)astaa yksikkö alukseen
      Ctrl+L: yhdistä nykyinen ja kohderuutu rautatiellä
      Ctrl+L: lisää etappi rautatiehen (rautatiellä yhdistettäessä)
      m:      louhi kaivos (uudisraivaajat/työläiset/teknikot)
      M:      muunna maastotyyppiä istuttamalla
      Ctrl+M: yhdistä nykyinen ja kohdetuuru maglevillä
      N:      räjäytä ydi(N)ase
      o:      muuta maast(o)a (teknikot)
      O:      muuta t(O)isentyyppiseksi yksiköksi
      p:      siivoa saasteita (uudisraivaajat/työläiset/teknikot)
      P:      turmele maan(P)arannus
      q:      partioi (valitse sitten kohde vasemmalla hiiren napilla)
      q:      lisää etappi partioreittiin (partioireittiä määriteltäessä)
      r:      rakenna tie/(r)autatie (uudisraivaajat/työläiset/teknikot)
      r:      perusta kauppa(r)eitti (karavaanit/rekat)
      Ctrl+R: yhdistä nykyinen ja kohderuutu tiellä
      Ctrl+R: lisää etappi tiehen (uudisraivaajat/työläiset/teknikot)
      s:      jätä vartioimaan
      S:      herätä kaikki vartioivat yksiköt ruudulla
      t:      mene/lennätä yksikkö kaupunkiin
      T:      pura kaikki yksiköt kuljetusaluksesta
      u:      p(u)ra yksikkö kuljetusaluksesta
      U:      ajanmukaista yksikkö
      x:      tutki ympäristöä itseksesi (auto-hortoile)

en: Unit Selection:
    ==============
      z:   select only first unit of selected group
      v:   select all units on tile
      V:   (on tile) select all units of the same type as the active unit
      C:   (on continent) select all units of the same type as the active unit
      X:   (everywhere) select all units of the same type as the active unit
    
      w:   (w)ait: focus on next unit
      5:   focus on previous unit
    space: done giving orders  (unit stays put)
fi: Yksiköiden valinta:
    ===================
       z: valitse yksi kerrallaan ryhmästä
       v: valitse kaikki yksiköt yhdestä ruudussa
       V: valitse kaikki valitun tyyppiset yksiköt samasta ruudussa
       C: valitse kaikki valitun tyyppiset yksiköt samalta mantereelta
       X: valitse valitun tyyppiset yksiköt kaikkialta
    
       w: odota – valitse seuraava yksikkö
       5: valitse edellinen yksikkö
    väli: ei käskyjä (yksikkö jää sijoilleen)

en: Unit Movement:
    ==============
      1: move south-west
      2: move south
      3: move south-east
      4: move west
      6: move east
      7: move north-west
      8: move north
      9: move north-east
fi: Yksikön liikkuminen:
    ====================
      1: liiku lounaaseen
      2: liiku etelään
      3: liiku kaakkoon
      4: liiku länteen
      6: liiku itään
      7: liiku luoteeseen
      8: liiku pohjoiseen
      9: liiku koilliseen

en: Main Map (Keys):
    ================
      Some clients support zooming/scaling the map graphics with the + and - keys.
      Some clients support audio volume control with Shift-+ and Shift-- keys.
      c:            (c)enter view on active unit
      Shift-home:   center view on capital
      Shift-arrows: scroll map
    
      Ctrl-B: show/hide national borders
      Ctrl-D: show/hide city trade routes
      Ctrl-G: show/hide map grid lines
      Ctrl-N: show/hide city names
      Ctrl-P: show/hide city production
      Ctrl-O: show/hide city growth
      Ctrl-V: show/hide city output values
      Ctrl-Y: show/hide city outlines
fi: Pääkartta (näppäimet):
    ======================
      Jotkin asiakasohjelmat tukevat kartan zoomaamista/skaalaamista + ja - näppäimillä.
      Jotkin asiakasohjelmat tukevat äänenvoimakkuuden säätämistä Shift-+ ja Shift-- näppäimillä.
      c:            keskitä näkymä aktiiviseen yksikköön
      Shift-Home:   keskitä pääkaupunkiin
      Shift-nuolet: liikuta karttaa
    
      Ctrl-B: näytä/piilota valtiorajat
      Ctrl-D: näytä/piilota kauppareitit
      Ctrl-G: näytä/piilota karttaruudukko
      Ctrl-N: näytä/piilota kaupunkien nimet
      Ctrl-P: näytä/piilota kaupunkien hankket
      Ctrl-O: näytä/piilota kaupunkien kasvu
      Ctrl-V: näytä/piilota kaupunkien työruutujen tuotto
      Ctrl-Y: näytä/piilota kaupunkien alueiden rajat

en: Main Map (Mouse):
    =================
      Left-click on city:            Pop up city dialog
      Left-click on unit:            Select a single unit
                                     (cancels any current activity if "clear
                                     unit orders on selection" is set)
      Shift-left-click on unit:      Add unit to selection (GTK)
      Left-click-and-drag on unit:   Go-to command for unit
                                     (if "keyboardless goto" enabled in options)
      Center-click, Alt-left-click:  Show tile info
      Right-click:                   Center tile in view
      Ctrl-center-click:             Wake up sentried units
fi: Pääkartta (hiiri):
    ==================
      Kaupungin napsautus:           Näytä kaupunkidialogi
      Yksikön napsautus:             Aktivoi yksikkö (peruuttaa nykyisen
                                     toiminnan jos valinta "Unohda
                                     yksikön komennot valittaessa" on
                                     käytössä)
      Yksikön vaihto-napsautus:      Lisää yksikkö valintaan (GTK)
      Yksikön napsautus ja raahaus:  Mene-komento yksikölle (jos valinta
                                     "Siirto hiirellä" on käytössä)
      Keskinapsautus, Alt-napsautus: Näytä ruudun tiedot
      Oikeanapsautus:                Keskitä näkymä ruutuun
      Ctrl-keskinapsautus:           Herätä vartioivat yksiköt

en:   Quick unit selection:
      =====================
      Ctrl-left-click on tile:       Select a sea unit (prefers transporters)
      Ctrl-right-click on tile:      Select a land unit (prefers military)
    
      These combinations choose and select a single unit from those on a tile. All other things being equal, units which have movement points left are preferred. If keyboardless goto is enabled, dragging allows the unit to be selected and moved in one gesture.
fi:   Yksikön pikavalinta:
      =====================
      Ruudun ctrl-napsautus:         Valitse meriyksikkö (mieluiten kuljetin)
      Ruudun ctrl-oikeanapsautus:    Valitse maayksikkö (mieluiten sotilasyksikkö)
    
      Nämä yhdistelmät valitsevat yksittäisen yksikön ruudulta. Muutoin samanarvoisista yksiköistä valitaan se, jolla liikepisteitä jäljellä. Jos asetus "Siirto hiirellä" on käytössä, yksikkö voidaan valita ja siirtää raahaamalla.

en:   City manipulation (GTK):
      ========================
      Shift-Ctrl-left-click:         Adjust city workers
      Shift-Alt-right-click:         Show city workers (mouse over or near city)
      Shift-right-click:             Copy production (from city or unit)
      Shift-Ctrl-right-click:        Paste production into city
fi:   Kaupungin käsittely (GTK):
      ==========================
      Vaihto-Ctrl-napsautus:         Järjestele kaupungin työläisiä
      Vaihto-Alt-oikeanapsautus:     Näytä kaupungin työläiset (hiiren
                                     alla olevassa tai lähikaupungissa)
      Vaihto-oikeanapsautus:         Kopioi tuotanto (kaupungin tai yksikön)
      Vaihto-Ctrl-oikeanapsautus:    Liitä tuotanto kaupunkiin

en:   Area Selection mode (GTK):
      ==========================
      Right-click-and-drag:          Select units/cities by area
      Shift-right-click-and-drag:    Append area contents to existing selection
    
      In this mode, multiple units and/or cities are selected. If the selection rectangle contains any cities, and "Select cities before units" is set in the options, only the cities are selected and the current unit selection is left alone; otherwise, both cities and units are selected.
    
      Selected cities are highlighted on the map and in the Cities report for further mass actions. Immediately after selecting, the set of cities can be adjusted by left-clicking on individual cities; and the production for all the highlighted cities can be changed with Shift-Ctrl-right-click (see previous section). Right-clicking leaves this mode.
fi:   Alueenvalintatila (GTK):
      =========================
      Oikeanapsautus ja raahaus:         Valitse alueen yksiköt/kaupungit
      Vaihto-oikeanapsautus ja raahaus:  Lisää alueen sisältö valintaan
    
      Tässä tilassa valitaan useita yksiköitä ja/tai kaupunkeja. Jos valintasuorakaide sisältää kaupunkeja ja valinta "Valitse kaupungit ennen yksiköitä" on käytössä, vain kaupungit valitaan ja nykyinen yksiköiden valinta jää ennalleen. Muutoin sekä kaupungit että yksiköt valitaan.
    
      Valitut kaupungit näkyvät joukkotoimenpiteitä varten korostettuina sekä kartalla että kaupunkiraportissa. Valittujen kaupunkien joukkoa voidaan välittömästi valinnan jälkeen säätää napsauttamalla yksittäisiä kaupunkeja. Kaikkien korostettujen kaupunkien tuotantoa voidaan vaihtaa Vaihto-Ctrl-oikeanapsautuksella (katso edellistä kappaletta). Aluevalintatilasta pääsee pois oikeanapsautuksella.

en:   Chatline (GTK):
      ===============
      ' (apostrophe):                Focus chatline
      Ctrl-Alt-right-click:          Paste city or tile link into chatline
      Shift-Ctrl-Alt-right-click:    Paste unit link into chatline
    
      These controls allow map elements to be referred to in chat. See the Chatline help for more details.
fi:   Keskustelu (GTK):
      =================
      ' (heittomerkki):              Kohdista keskustelun tekstinsyöttöön
      Ctrl-Alt-oikeanapautus:        Lisää kaupunki- tai ruutulinkki viestiin
      Vaihto-Ctrl-Alt-oikeanapautus: Lisää yksikkölinkki viestiin
    
      Näillä ohjauskomennoilla voidaan keskusteluviesteissä viitata kartan eri osiin. Lisää tietoa on ohjeiden kohdassa 'Keskustelu'.

en: Overview Map (Mouse):
    =====================
      Left-click, Shift-left-click, and Right-click have the same functions as they do on the main map.
fi: Pikkukartta (hiiri):
    ====================
    
      Napsautus, vaihto-napsautus ja oikeanapsautus toimivat kuten isollakin kartalla.

en: Dialogs and Reports:
    ====================
         F1: show Map View
         F2: open Units Report
         F3: open Nations Report
         F4: open Cities Report
         F5: open Economy Report
         F6: open Research Report
         F7: open World Wonders
         F8: open Top Cities
         F9: open Messages dialog
        F11: open Demographics
        F12: open Spaceship
    
        Ctrl-F:       open Find City dialog
        Shift-Ctrl-L: open Worklists dialog
        Ctrl-T:       open Tax/Lux/Sci Rates dialog
        Shift-Ctrl-G: open Revolution dialog
        Shift-Ctrl-I: open Infrapoints dialog
        Shift-Ctrl-R: open Rally point dialog
    
    Shift-Return: Turn done
fi: Ikkunat ja raportit:
    =====================
          F1: siirry karttanäkymään
          F2: avaa yksikköraportti
          F3: avaa kansakuntaraportti
          F4: avaa kaupunkiraportti
          F5: avaa talousraportti
          F6: avaa tutkimusraportti
          F7: avaa maailman ihmeet
          F8: avaa huippukaupunkia
          F9: avaa viestidialogi
         F11: avaa tilastotietoja
         F12: avaa avaruusalus
    
            Ctrl-F: avaa kaupunkihakuikkuna
     Vaihto-Ctrl-L: avaa työlistaikkuna
            Ctrl-T: avaa veroasteikkuna
     Vaihto-Ctrl-G: avaa vallankumousikkuna
     Vaihto-Ctrl-I: avaa infrapisteiteikkuna
     Vaihto-Ctrl-R: avaa yksiköiden kohderuutuikkuna
    
    Shift-Enter: Vuoro valmis

en: Editing Mode (GTK):
    ===================
        Ctrl-E:       toggle editing mode
        Ctrl-Shift-W: toggle fog of war in editing mode
fi: Muokkaustila (GTK):
    ===================
        Ctrl-E:       vaihda muokkaustilaan tai takaisin
        Ctrl-Shift-W: vaihda näkymättömän alueen hämärrys muokkaustilassa päälle tai pois

en: Battle Groups (GTK & Qt):
    ====================
        Four Battle Groups are supported, controlled by F1, F2, F3, and F4.
        Ctrl-F?:       Assign selected units as a Battle Group
        Ctrl-Shift-F?: Add selected units to a Battle Group
        Shift-F?:      Select a Battle Group
fi: Taisteluryhmät (GTK & Qt):
    ==========================
         Taisteluryhmiä voi olla neljä; F1, F2, F3 ja F4 näppäimillä hallitut
         Ctrl-F?:       Tee valituista yksiköistä taisteluryhmä
         Ctlr-Shift-F?: Lisää valitut yksiköt taihsteluryhmään
         Shift-F?:      Valitse taisteluryhmä

en: The Citizen Governor (formerly called the CMA) helps you manage your cities. It deploys the available workers on the free tiles around the city to achieve maximal city output. It also changes workers to specialists, if appropriate. And the governor has another ability: whenever possible, it keeps your cities content.
fi: Käskynhaltija (entinen KA/CMA) auttaa kaupunkiesi hallinassa. Se sijoittaa asukkaita työstämään kaupungin ympäristön ruutuja parhaimman mahdollisen tuoton saavuttamiseksi. Tarvittaessa se määrää asukkaita erikoistujiksi. Lisäksi käskynhaltija pyrkii pitämään kaupunkisi rauhallisina aina kun mahdollista.

en: There are various means to tell the governor what kind of output you would like. Open the city window and click on the governor tab. There are two kinds of sliders: On the left, you can set a Minimal Surplus for each kind of production; e.g. Gold = +3 means the city earns 3 gold more than it needs to upkeep its improvements. On the right, the sliders let you define by how much you prefer one kind of production to another; setting science to 3 means you prefer a single bulb to three shields (or gold, trade,...). You can set different factors for each kind of production, according to your needs.
fi: On eri keinoja kertoa käskynhaltijalle millaista tuottoa haluat. Avaa kaupunki-ikkuna ja mene Käskynhaltija-välilehdelle. Siinä on kahdenlaisia säätimiä. Vasemmalla on vähimmäisylijäämä: esimerkiksi Kulta = +3 tarkoittaa että kaupunki tuottaa 3 kultaa enemmän kuin sen rakennusten ylläpitoon kuluu. Oikealla määrittelet miten suosit tuotannonlajeja: jos laitat tieteelle arvon 3, se tarkoittaa että yhden tiedepisteen saaminen on parempi kuin kolmen tuotantopisteen (tai kullan). Voit määrittää kertoimet kullekin tuottolajille tarpeesi mukaan.

en: If you set up some Minimal Surpluses which are impossible to fulfill, the governor can't be activated. Whenever the governor can't fulfill its task in the ongoing game, it passes back control to you. So you'd better not define too high a surplus; instead, use factors to achieve your goals.
fi: Käskynhaltijaa ei voida aktivoida, jos vaadit vähimmäisylijäämiä joita ei voi toteuttaa. Jos käskynhaltija ei pysy tavoitteessaan pelin kuluessa, se luovuttaa hallinnan takaisin sinulle. On siis paras olla määrittämättä liian suuria ylijäämiä, käytä kertoimia ohjataksesi tavoitetilaa niiden sijaan.

en: The Celebrate checkbox lets your city - celebrate. This will work only with a high luxury rate. See help about 'Happiness'.
fi: Juhli-valinta antaa kaupunkisi... juhlia. Tämä onnistuu vain veroasteella jossa luksuksen osuus on korkea. Lisätietoa ohjeiden kohdassa 'Onnellisuus'.

en: Clicking on 'Control city' puts the city under control of the governor, 'Release city' passes control back to you.
fi: Napsauttamalla 'Johda kaupunkia' (GTK: 'Käskynhaltija ei käytössä') siirtää kaupungin käskynhaltijan valtaan. Napsauttamalla 'Siirrä käsinhallintaan' (GTK: 'Käskynhaltija käytössä') hallinta siirtyy takaisin sinulle.

en: For ease of use, you can save your slider setting as a preset with a name. Click on 'add preset' and enter a name for your setting. You can use this preset in every city by just clicking on its name. Also, you can control your setting from within the city report, in the governor column. And you can change it from there (use 'change' --> 'Citizen Governor'), if you have saved it as a preset.
fi: Käytön helpottamiseksi voit tallentaa säätimien asetukset nimetyksi toimintamalliksi. Napsauta 'Luo malli' -nappia ('Uusi') ja anna mallille nimi. Voit käyttää mallia joka kaupungissa valitsemalla sen nimen listasta. Näet valitun mallin kaupunkiraportin Käskynhaltija-sarakkeessa ja käyttäessäsi tallennettua mallia voit myös vaihtaa sitä ('vaihda' --> 'Käskynhaltija').

en: Use 'Game' --> 'Options' --> 'Save Settings' to store your presets permanently.
fi: Voit tallentaa mallisi pysyvästi valitsemalla 'Peli' --> 'Tallenna asetukset' (GTK: 'Peli' --> 'Paikalliset asetukset' --> 'Tallenna'.)

en: But beware! If you use the governor for some of your cities, you will encounter some difficulties with managing cities nearby, by hand. It's best to manage all cities on an island either by hand or by governor. Read more hints, some background information, and some preset examples in the file README.governor, included with Freeciv.
fi: Varo! Jos käytät käskynhaltijaa joissakin kaupungeissa, läheisten kaupunkien käsinhallinta hankaloituu. On paras hallita joko käsin tai käskynhaltijalla kaikkia saman saaren kaupunkeja. Lisää vihjeitä, taustatietoa ja esimerkkejä on Freecivin mukana tulevassa ohjetiedostossa 'README.governor'.

en: The client has a primitive chat interface. The lines you type are sent to all players, or only to your allies if the client is configured for that, except:
fi: Ohjelmassa on yksinkertainen keskustelukanava. Kirjoittamasi rivit lähetetään kaikille pelaajille, tai vain liittolaisillesi jos asiakasohjelma on siten asetettu, paitsi:

en:   - Messages starting with '/' are interpreted as server commands and executed, if you have the required access level.
fi:  – Rivit, joiden alussa on '/', tulkitaan palvelinkomennoiksi ja suoritetaan, mikäli sinulla on riittävän korkea komentotaso.

en:   - Messages starting with 'John:' are private messages to 'John'. Names can be abbreviated, or surrounded with double-quotes if they have spaces. The server looks for players named 'John' and if that fails tries to match a username beginning with 'John' (like 'Johnathan').
fi:  – 'Erkki:'-alkuiset viestit ovat yksityisviestejä 'Erkille'. Nimet voi lyhentää. Ne voi myös ympäröidä lainausmerkeillä jos niissä on välilyöntejä. Palvelin etsii Erkki-nimisiä pelaajia mutta jos heitä ei löydy, se yrittää löytää vastineen Erkki-alkuisista käyttäjänimistä (kuten esimerkiksi 'Erkkinen').

en:   - Messages starting with 'John::' are private messages as above, but will match only users (not players) named 'John'. A user name 'Johnathan' will still be matched.
fi:  – Rivit, jotka alkavat esim. 'Erkki::' ovat yksityisiä viestejä kuten yllä, mutta täsmäävät vain käyttäjiin (ei pelaajiin), joiden nimi on 'Erkki'. Nimiä voi yhä lyhentää, esim. käyttäjä 'Erkki-Jooseppi' täsmää.

en:   - Messages starting with ':' will be sent to everyone (even if your client is configured to send only to allies by default).
fi:  – ':'-alkuiset viestit lähetetään kaikille (jopa silloin kun asiakasohjelma on asetettu lähettämään oletuksena vain liittolaisillesi).

en:   - Messages starting with '.' will be sent only to all your allies (or, if you're a global observer, only to other global observers).
fi:  – '.'-alkuiset viestit lähetetään vain kaikille liittolaisillesi (tai jos olet koko pelin tarkkailija, vain toisille koko pelin tarkkailijoille).

en: Featured text (GTK):
    ====================
    
    Since 2.2, the GTK client has featured text support.  This feature allows users to format the chat messages they are sending using boldface, italic, colors, links, etc...  Such changes are performed using escape sequences.
fi: Tyylitelty teksti (GTK):
    ========================
    
    Versiosta 2.2 alkaen GTK-asiakasohjelma on tukenut tyyliteltyä tekstiä. Ominaisuus sallii käyttäjien muotoilla lähettämiään keskusteluviestejä lihavoimalla, kursivoimalla, värittämällä, linkittämällä, jne. Tällaiset muutokset suoritetaan lisäämällä viestiin sopivia tägejä.

en: * Getting boldface:
    Full name sequence: '[bold] ... [/bold]'
    Abbreviation sequence: '[b] ... [/b]'
    Short cut in the entry: Ctrl-B
    Example: '[b]bold[/b]' will display the word 'bold' in bold style.
fi: · Lihavointi:
    Pitkä tägäys: '[bold] ... [/bold]'
    Lyhennetägäys: '[b] ... [/b]'
    Pikanäppäin syötteessä: Ctrl-B
    Esimerkki: '[b]lihava[/b]' näyttää sanan 'lihava' lihavoituna.

en: * Getting colors:
    Full name sequence: '[color] ... [/color]' 
    Abbreviation sequence: '[c] ... [/c]'
    Short cut in the entry: Ctrl-C (you also need to select the color in the toolbar over the entry)
    The color start sequence always takes at least one of the following parameters:
    - 'foreground' (abbreviation 'fg'): a color name such as red, or a hex specification such as #3050b2 or #35b.
    - 'background' (abbreviation 'bg'): same as above.
    Example: '[c fg="blue" bg="yellow"]color[/c]' will display the word 'color' in blue on a yellow background.
fi: · Väritys:
    Pitkä tägäys: '[color] ... [/color]'
    Lyhennetägäys: '[c] ... [/c]'
    Pikanäppäin syötteessä: Ctrl-C (sinun pitää myös valita väri työkalupalkista syötteen yläpuolelta).
    Väritägissä on oltava vähintään toinen seuraavista parametreista:
    – 'foreground' (lyhenne fg): tekstin väri, parametrin arvo on hyvin tunnettu värin nimi englanniksi kuten "red" (punainen) tai värin määrittely heksadesimaalisena RGB-järjestelmässä kuten #3050b2 tai #35b.
    – 'background' (lyhenne bg): taustan väri, arvo kuten yllä
    Esimerkki: '[c fg="blue" bg="yellow"]väri[/c]' näyttää sanan 'väri' sinisenä keltaisella taustalla.

en: * Getting italic:
    Full name sequence: '[italic] ... [/italic]'
    Abbreviation sequence: '[i] ... [/i]'
    Short cut in the entry: Ctrl-I
    Example: '[i]italic[/i]' will display the word 'italic' in italic style.
fi: · Kursivointi:
    Pitkä tägäys: '[italic] ... [/italic]'
    Lyhennetägäys: '[i] ... [/i]'
    Pikanäppäin syötteessä: Ctrl-I
    Esimerkki: '[i]kursiivi[/i]' näyttää sanan 'kursiivi' kursivoituna.

en: * Getting strikethrough:
    Full name sequence: '[strike] ... [/strike]'
    Abbreviation sequence: '[s] ... [/s]'
    Short cut in the entry: Ctrl-S
    Example: '[s]strikethrough[/s]' will display the word 'strikethrough' with a strike.
fi: · Yliviivaus:
    Pitkä tägäys: '[strike] ... [/strike]'
    Lyhennetägäys: '[s] ... [/s]'
    Pikanäppäin syötteessä: Ctrl-S
    Esimerkki: '[s]yliviivattu[/s]' näyttää sanan 'yliviivattu' yliviivattuna.

en: * Getting underline:
    Full name sequence: '[underline] ... [/underline]'
    Abbreviation sequence: '[u] ... [/u]'
    Short cut in the entry: Ctrl-U
    Example: '[u]underlined[/u]' will display the word 'underlined' with an underline.
fi: · Alleviivaus:
    Pitkä tägäys: '[underline] ... [/underline]'
    Lyhennetägäys: '[u] ... [/u]'
    Pikanäppäin syötteessä: Ctrl-U
    Esimerkki: '[u]alleviivattu[/u]' näyttää sanan 'alleviivattu' alleviivattuna.

en: * Getting city links:
    Full name sequence: '[link target="city"] ... [/link]'
    Abbreviation sequence: '[l tgt="city"] ... [/l]'
    Short cut: Control-Alt-Right-click on a city on the map.
    The 'id' parameter must be set to the id of the city you are pointing.
    An optional 'name' parameter can be set to bind the city name in the case the destination users don't know this city on their map.
    This expression can also be started and finished within the same pair of brackets, like '[link target="city" id=121 /]' (note the slash at the end).
    Examples: '[l tgt="city" id=65]city[/l]' will make the word 'city' clickable and pointing to the city id 65.
    '[l tgt="city" id=65 name="noname" /]' will display the name of the city id 65 if known, else, the word 'noname'.
fi: · Linkitys kaupunkiin:
    Pitkä tägäys: '[link target="city"] ... [/link]'
    Lyhennetägäys: '[l tgt="city"] ... [/l]'
    Pikanäppäin: Ctrl-Alt-oikea hiirennappi kaupunkiin kartalla.
    Parametrin 'id' tulee olla asetettuna osoittamaasi kaupunkiin.
    Valinnainen parametri 'name' voidaan asettaa kohdekaupungin nimeksi siinä tapauksessa että kohdekäyttäjät osaa sijoittaa kaupunkia kartalleen.
    Tämä ilmaisu voidaan aloittaa ja lopettaa yhden sulkuparin sisällä, kuten '[link target="city" id=121 /]' (huomaa kauttaviiva lopussa).
    Esimerkkejä:
    '[l tgt="city" id=65]kaupunki[/l]' tekee sanasta 'kaupunki' klikattavan kaupunkiin tunnus 65 osoittavan linkin.
    '[l tgt="city" id=65 name="Nimetön" /]' näyttää kaupungin tunnus 65 nimen, jos se tunnetaan, muutoin 'Nimetön'.

en: * Getting tile links:
    Full name sequence: '[link target="tile"] ... [/link]'
    Abbreviation sequence: '[l tgt="tile"] ... [/l]'
    Short cut: Control-Alt-Right-click on a tile without city on the map.
    The 'x' and 'y' parameters must be set to the tile location you are pointing.
    This expression can also be started and finished within the same pair of brackets, like '[link target="tile" x=5 y=36 /]' (note the slash at the end).
    Example: '[l tgt="tile" x=17 y=3]this tile[/l]' will make the string 'this tile' clickable and pointing to the tile (17, 3).
fi: · Linkitys ruutuun:
    Pitkä tägäys: '[link target="tile"] ... [/link]'
    Lyhennetägäys: '[l tgt="tile"] ... [/l]'
    Pikanäppäin: Ctrl-Alt-oikea hiirennappi kaupungittomaan ruutuun kartalla.
    Parametrit 'x' ja 'y' pitää asettaa osoittamasi ruudun sijaintiin.
    Tämä ilmaisu voidaan aloittaa ja lopettaa yhden sulkuparin sisällä, kuten '[link target="tile" x=5 y=36 /]' (huomaa kauttaviiva lopussa).
    Esimerkki: '[l tgt="tile" x=17 y=3]tämä ruutu[/l]' tekee sanoista 'tämä ruutu' klikattavan ruutuun (17, 3) osoittavan linkin.

en: * Getting unit links:
    Full name sequence: '[link target="unit"] ... [/link]'
    Abbreviation sequence: '[l tgt="unit"] ... [/l]'
    Short cut: Shift-Control-Alt-Right-click on a unit on the map.
    The 'id' parameter must be set to the id of the unit you are pointing to.  An optional 'name' parameter can be set to bind the unit name in the case the destination users don't know this unit on their map.
    This expression can also be started and finished within the same pair of brackets, like '[link target="unit" id=109 /]' (note the slash at the end).
    Examples: '[l tgt="unit" id=235]unit[/l]' will make the word 'unit' clickable and pointing to the unit id 235.
    '[l tgt="unit" id=235 name="Warrior" /]' will display the name of the unit id 235 if known, else, the word 'Warrior'.
fi: · Linkitys yksikköön:
    Pitkä tägäys: '[link target="unit" id=..] ... [/link]'
    Lyhennetägäys: '[l tgt="unit" id=..] ... [/l]'
    Pikanäppäin: Ctrl-Alt-Vaihto-oikea hiirennappi yksikköön kartalla.
    Parametri 'id' pitää asettaa osoittamasi yksikön tunnukseksi. Valinnainen parametri 'name' voidaan asettaa kytkemään se yksikön nimeen siinä tapauksessa että kohdekäyttäjät eivät tunne yksikköä kartallaan.
    Tämä ilmaisu voidaan aloittaa ja lopettaa yhden sulkuparin sisällä, kuten '[link target="unit" id=109 /]' (huomaa kauttaviiva lopussa).
    Esimerkkejä: '[l tgt="unit" id=235]yksikkö[/l]' tekee sanasta 'yksikkö' klikattavan yksikköön tunnus 235 osoittavan linkin.
    '[l tgt="unit" id=235 name="Warrior" /]' näyttää yksikön nimen jos yksikkö tunnus 235 tunnetaan, muuten yksikön 'Warrior' käännöksen (suomeksi Soturijoukko).
    '[l tgt="unit" id=235 name="Krieger" /]' näyttää yksikön nimen jos yksikkö tunnus 235 tunnetaan, muuten sanan Krieger.

en: Of course, the different escape sequences can be combined in the same sentence, like '[i][c fg="blue"]this [b]is [s]funny[c bg="green"] [u]to[/i] test[/b] this[/s] [/c]new[/u] feature[/c]'.
fi: Tietenkin eri tägäyksiä voi yhdistellä samassa virkkeessä kuten '[i][c fg="blue"]tämän [b]uuden [s]ominaisuuden [c bg="green"]kokeilemisen [u]pitäisi[/i] varmaan[/b] olla[/s] [/c]aika[/u] hauskaa[/c]'.

en: The worklist editor is used to edit both worklists for each city (from the city dialog) and global worklists. Using this editor you can create lists specifying what to build in the turns to come.
fi: Työlistan hallintaa käytetään sekä kaupunkikohtaisten (kaupungin hallintoikkunasta) että maanlaajuisten työlistojen muunteluun. Käyttämällä tätä voit luoda listoja joissa määrätään tulevat rakennusprojektit.

en: To add an item to the worklist, double-click the desired item in the list of available items. You can also press the Help button to get help on the selected item. Pressing Help with no item selected will display this page.
fi: Lisätäksesi jotakin työlistaan, kaksoisnapsauta sitä saatavilla olevien projektien listalla. Voit myös painaa Ohje-nappia saadaksesi lisätietoa projektista. Jos painat Ohje-nappia valitsematta ensin projektia, näet tämän sivun.

en: To remove an item from the worklist simply double-click the item to remove. Use the buttons below the worklist to move items up and/or down in the list.
fi: Poistaaksesi projektin työlistalta kaksoisnapsauta sitä. Käytä nappeja listan alla siirtääksesi projektia ylös ja/tai alas listalla.

en: Keyboard shortcuts: Home to focus the worklist, End to focus the available list, Up/Down arrows to select previous/next item in worklist or available list, PageUp/Down to move items up/down in the worklist, Insert to insert items from the available list into the worklist and Delete to delete the selected item from the worklist.
fi: Näppäimistölyhenteet: Home – valinta työlistaan, End – valinta saatavien listaan, nuolet ylös/alas – valitse edellinen/seuraava projekti työ- tai saatavien listalla, PageUp/Down – liikuta projektia ylös/alas työlistalla, Insert – liitä projekti saatavien listalta työlistalle ja Delete – poista projekti työlistalta.

en: If you want to buy the unit that's first on the list, you can do that from the City Overview window.
fi: Jos haluat ostaa listan päällimmäisen yksikön, voit tehdä näin Kaupunki-ikkunan Yleiskatsaus-välilehdellä.

en: Freeciv supports several local languages.  See the Native Language Support section of the README file for instructions on how to use one of these languages.
    
    First, check whether a localization is already in progress for your language:
fi: Freeciv tukee useita eri kieliä. Lisätietoja eri käännösversioiden käyttöönotosta on README-tiedoston Native Language Support -osiossa.
    
    Tarkista täältä, onko käännöstyö jo käynnissä omalle kielellesi:

en: If you would like to add a localization (translation) for your language, please see the instructions at:
fi: Jos haluat lisätä käännöksen omalle kielellesi, lue ohjeet netistä osoitteessa

en: You are also welcome to send any questions to the translation mailing list:
fi: Voit myös lähettää kysymyksiä kääntäjien postituslistalle, jonka osoite on

en: Freeciv is released under the GNU General Public License (version 2 or, at your option, any later version).  In short, you may copy this program (including source) freely, but see the full license text below for full details.
fi: Freeciv on julkaistu GNU General Public License (version 2, tai oman valintasi mukaisesti myöhempi versio) lisenssiehdoin. Lyhyesti sanottuna voit vapaasti kopioda tätä ohjelmaa lähdekoodeineen, mutta huomioi alla olevan virallisen lisenssitekstin (englanninkielisenä, koska lainvoimaista käännöstä ei ole) ehdot kokonaisuudessaan.

note: TRANS: followed by a URL
en: If you find any bugs, then please send us a bug report.  This is best done by visiting the Freeciv Bug Tracking System, at:
fi: Löytäessäsi ohjelmointivirheen ole ystävällinen ja raportoi meillekin. Parhaiten tämä onnistuu Freecivin vikaraportointisivuston kautta, osoitteessa

en: Please quote the above version information. For more information about submitting bug reports see the file BUGS in the Freeciv distribution.
fi: Ole hyvä ja liitä mukaan ylläolevat versiotiedot. Lisäohjeita virheraportin lähettämiseen tiedostossa BUGS jonka pitäisi tulla Freecivin mukana.

en: To contact the developers about anything else, please email one of the project's mailing lists:
fi: Ottaaksesi yhteyttä kehittäjiin muita asioita koskien, lähetä sähköpostisi asianmukaiselle sähköpostilistalle:

en:     freeciv-dev_at_freelists.org   - public development mailing
                                         list (archives are public)
        freeciv-private_at_lists.sourceforge.net
                                       - private project administration
                                         list (for security issues, etc)
fi:     freeciv-dev_at_freelists.org  - julkinen keskustelu freecivin kehittämisestä
                                        (viestit tallettuvat julkiseen arkistoon)
        freeciv-private_at_lists.sourceforge.net
                                      - projektin ylläpitäjien lukema lista
                                        (tietoturva ja muut luottamukselliset asiat)

en:   Original authors:
        (they are no longer involved, please don't mail them!)
fi:   Alkuperäiset tekijät:
        (he eivät ole enää pelin kanssa tekemisissä, älä lähetä heille postia!)

en:   Present administrators:
fi:   Nykyiset vastuuhenkilöt:

en: For more information in general, visit the Freeciv website, at:
fi: Lisää tietoa löytyy Freecivin kotisivuilta osoitteesta

en: Reduces the unhappiness caused by aggressively deployed military units owned by the city by 4 under Democracy and 2 under Republic -- in other words, it neutralizes the unhappiness caused by two military units. This improvement has no effect under other governments.
fi: Vähentää kentällä olevista sotilasyksiköistä johtuvaa tyytymättömyyttä 4:llä Demokratiassa ja 2:lla Tasavallassa – toisin sanoen, se neutraloi kahden sotilasyksikön aiheuttaman tyytymättömyyden. Ei vaikutusta muissa valtiomuodoissa.

en: Before you can build any spaceship parts, you must build the Apollo Program.
fi: Apollo-ohjelma pitää saada loppuun ennen avaruusaluksen osien rakentamista.

en: Increases the food resources by 100% on each farmland tile which is being used around the city.  Farmland tiles are those which have been irrigated a second time.
fi: Lisää ruuan tuotantoa 100% kaikilla kaupungin peltomailla. Peltomaita raivataan kaivamalla kasteluverkosto toisen kerran.

en: Allows you to start building spaceship parts in cities with factories (assuming you have researched the necessary technologies).
fi: Mahdollistaa avaruusaluksen osien rakentamisen kaikissa tehdaskaupungeissa (olettaen että hallitset tarvittavat teknologiat).

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all your cities on the same continent.
fi: Adam Smithin kauppakomppanian omistavalle pelaajalle kaikkien perusparannusten, joiden normaali ylläpitokustannus on 1, ylläpito on ilmaista. Koskee pelaajan kaupunkeja samalla mantereella.

en: This stunning technological achievement makes two content citizens happy in all cities of all players who have researched Genetic Engineering. In the unlikely event where there are not enough content citizens to benefit from this effect in a city, the wonder applies to unhappy citizens (including those unhappy about military activity), making each content then happy.
fi: Tämä ällistyttävä lääketieteen saavutus muuttaa kaksi rauhallista asukasta onnelliseksi kaikkien Geeniteknologian hallitsevien pelaajien kaupungeissa. Siinä epätodennäköisessä tapauksessa että kaupungissa ei ole tarpeeksi rauhallisia asukkaita hyötymään tästä keksinnöstä, ihme ensin rauhoittaa ja sitten tekee tyytymättömät asukkaat onnellisiksi (mukaanlukien sotatoimien takia tyytymättömät asukkaat).

en: Gives immediate technology advance the first time it is built by each player.
fi: Antaa ensi kerran rakennettaessa kullekin sen rakentaneelle pelaajalle välittömän edistysaskeleen.

en: Each city on the same continent may support one unit free of shield upkeep.
fi: Kukin kaupunki samalla maanosalla saa yhden yksikön ylläpidon ilmaiseksi.

en: Reduces corruption by 50% in all cities on the same continent.
fi: Vähentää korruptiota 50% kaikissa saman maanosan kaupungeissa.

en: Works as a City Wall in all your cities on the same continent.
fi: Vaikuttaa kuin kaupunginmuuri kaikissa saman maanosan kaupungeissa.

en: Makes two content citizens happy in every city on the same continent. In the unlikely event where there are no content citizens to get the effect of Hanging Gardens, the wonder applies to unhappy citizens (including those unhappy about military activity), making each content then happy.
fi: Kaksi rauhallista asukasta tulee onnelliseksi jokaisessa saman maanosan kaupungissa. Siinä epätodennäköisessä tapauksessa että kaupungissa ei ole tarpeeksi rauhallisia asukkaita hyötymään Riippuvista puutarhoista, ihme ensin rauhoittaa ja sitten tekee tyytymättömän asukkaan onnelliseksi (mukaanlukien sotatoimien takia tyytymättömän asukkaan).

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city on the same continent. (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
fi: Toimii aivan kuin sinulla olisi vesivoimala saman maanosan joka kaupungissa (vähentää saastumista ja lisää tehtaiden ja teollisuuskompleksien tehoa).

en: Boosts science production by 100% in every city on the same continent that has a University.
fi: Tehostaa tutkimusta 100%:lla jokaisessa saman maanosan yliopistokaupungissa.

en: Makes two unhappy citizens content in every city on the same continent (including citizens unhappy about military activity).
fi: Rauhoittaa kaksi tyytymätöntä asukkasta rauhalliseksi kaikissa saman maanosan kaupungeissa (mukaanlukien sotatoimien takia tyytymättömät asukkaat).

en: Upgrades two obsolete units per game turn.
fi: Ajanmukaistaa kaksi vanhentunutta yksikköä joka pelivuorolla.

en: All your new sea units built in cities on the same continent start with an additional veteran level (this is cumulative with any Port Facility in a city; with both, units are created as Hardened).
fi: Kaikki saman maanosan kaupungeissa valmistuvat merivoimien yksiköt ylenevät yhtä tasoa enemmän heti valmistuessaan. Mikäli kaupungissa on myös sotasatama, tämä tarkoittaa yksiköiden aloittavan karaistuneina.

en: Increases trade output by 40% in all cities on the same continent.
fi: Lisää kauppaa 40% saman maanosan kaupungeissa.

en: Counts as having a Cathedral in each of your cities on the same continent. This makes 3 unhappy citizens content in each city; however, it does not affect citizens made unhappy by military activity. The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content. The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
fi: Lasketaan tuomiokirkoksi kaikissa saman maanosan kaupungissa. Muuttaa 3 tyytymätöntä kansalaista rauhallisiksi joka kaupungissa, ei kuitenkaan sotatoimien takia tyytymättömiä. Teologian keksiminen lisää vaikutusta yhdellä, kun taas kommunismin keksiminen vähentää vaikutusta yhdellä.

en: Makes two of your unhappy citizens content in every city with a Temple on the same continent. Does not affect citizens made unhappy by military activity.
fi: Rauhoittaa kaksi tyytymätöntä asukasta kaikissa saman maanosan temppelikaupungeissa. Ei vaikuta sotatoimien takia tyytymättömiin asukkaisiin.

en: The city where this wonder is built will experience rapture growth when celebrating.
fi: Kaupunki jossa tämä ihme on kasvaa hurmoksessa juhliessaan.

en: The Internet
fi: Internet

en: Boosts science production in each city on the same continent with a Research Lab by 100%.
fi: Tehostaa tutkimusta 100% kaikissa saman maanosan kaupungeissa, joissa on Tutkimuslaitos.

en: All your new military land units produced in cities on the same continent start with an additional veteran level (this is cumulative with any Barracks building in a city; with both, units are created as Hardened).
fi: Kaikki saman maanosan kaupungeissa valmistuvat maavoimien yksiköt ylenevät yhtä tasoa enemmän heti valmistuessaan. Mikäli kaupungissa ovat myös kasarmit, tämä tarkoittaa yksiköiden aloittavan karaistuneina.

en: Creates a world senate that may prevent declarations of war in some circumstances. If any player's city is in revolt for more than two turns, that player's government falls.
fi: Luo maailmanhallituksen joka voi estää sodanjulistukset tietyissä olosuhteissa. Jos minkä tahansa pelaajan kaupungissa on levottomuuksia yli kahden vuoron ajan, pelaajan hallinto kukistuu.

en: Counts as a Police Station in every city on the same continent. (That is, for each city, it reduces the unhappiness caused by aggressively deployed military units owned by that city by 4 under Democracy and 2 under Republic -- in other words, it neutralizes the unhappiness caused by two military units per city. This wonder has no effect under other governments.)
fi: Lasketaan poliisiasemaksi kaikissa saman maanosan kaupungeissa. (Se siis vähentää sotatoimissa käytettyjen kaupungin sotilasyksiköiden aiheuttamaa tyytymättömyyttä 4:llä Demokratiassa tai 2:lla Tasavallassa jokaisessa kaupungissa – toisin sanoen, se nautraloi kahden sotilasyksikön aiheuttaman tyytymättömyyden kaupunkia kohden. Ihmeellä ei ole vaikutusta muissa valtiomuodoissa.)

en: Multiplayer ruleset
fi: Sääntökokoelma moninpeliin

note: TRANS: In the client, this is displayed alongside the contents of ;    README.multiplayer, which are not localized.
en: You are playing Freeciv with rules designed for multiplayer gaming. The biggest differences from the classic ruleset are that trade routes are disabled, and that most wonders can be built once by each player, and affect only cities on the same continent. A full description of the differences from the classic ruleset can be found in README.multiplayer.
fi: Pelaat Freeciviä moninpeliin suunnitelluilla säännöillä. Klassisiin sääntöihin nähden ne eroavat eniten siinä, että kauppareitit on poistettu käytöstä, useimmat ihmeet ovat jokaisen pelaajan rakennettavissa ja että ihmeiden vaikutus rajoittuu yhteen maanosaan. Täysi kuvaus sääntöjen eroista klassisiiin sääntöihin verrattuna löytyy tiedostosta "README.multiplayer".

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team TRANS: With this and other color team names, uniqueness is more TRANS: important than precise translation. To see the colors, start a TRANS: multiplayer game with 32 players and look at the Nations report.
en: ?team name:Red
fi: Punaiset

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Yellow
fi: Keltaiset

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Blue
fi: Siniset

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Purple
fi: Purppurat

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Orange
fi: Oranssit

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Magenta
fi: Magentat

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Cornflower
fi: Ruiskaunokinsiniset

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Emerald
fi: Smaragdinvihreät

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Salmon
fi: Lohenpunaiset

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Green
fi: Vihreät

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Burgundy
fi: Burgundinpunaiset

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Pink
fi: Pinkit

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Silver
fi: Hopeanväriset

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Heliotrope
fi: Auringonkeltaiset

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Fuchsia
fi: Fuksiat

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Azure
fi: Taivaansiniset

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Gold
fi: Kullanväriset

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Khaki
fi: Khakinruskeat

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Butter
fi: Voinkeltaiset

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Mint
fi: Mintunvihreät

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Lime
fi: Limetinvihreät

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Peach
fi: Persikanväriset

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Vermilion
fi: Oranssinpunaiset

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Puce
fi: Punaisenruskeat

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Mustard
fi: Sinapinkeltaiset

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Aubergine
fi: Munakoisonvioletit

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Brown
fi: Ruskeat

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Pumpkin
fi: Kurpitsanoranssit

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Turquoise
fi: Turkoosit

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Crimson
fi: Crimsoninpunaiset

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Lavender
fi: Laventelit

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Cream
fi: Kermanväriset

en: %s boosts research; you gain the immediate advance %s.
fi: %s tehostaa tutkimusta, saat välittömästi teknologian %s.

en: %s boosts %s research; you gain the immediate advance %s.
fi: %s tehostaa %s tutkimusta, saatte välittömästi teknologian %s.

note: TRANS: 1st %s is nation or team name
en: The %s gain %s from %s.
fi: Tiedonjanoiset %s saivat edistysaskeleen %s, opettajina %s.

en: Great philosophers from all the world join your civilization: you get the immediate advance %s.
fi: Suuret filosofit ympäri maailmaa liittyvät riveihisi; saat välittömästi edistysaskeleen %s.

en: Great philosophers from all the world join the %s: you get the immediate advance %s.
fi: Suuret filosofit ympäri maailmaa liittyvät %s riveihin; saatte välittömästi edistysaskeleen %s.

note: TRANS: first %s is nation plural or team name
en: Great philosophers from all the world join the %s: they get %s as an immediate advance.
fi: Suuret filosofit ympäri maailmaa liittyvät %s riveihin; he saavat välittömästi edistysaskeleen %s.

en: Improves the effect of Amphitheaters.
fi: Tehostaa Amfiteatterien vaikutusta.

en: Having this advance decreases pollution in all your cities by 50%.
fi: Tämä edistysaskel vähentää kaikkien kaupunkiesi päästöjä 50 %.

en: When you research this technology, you also get one other immediate technology advance.
fi: Kun saavutat tämän teknologian, saat lisäksi toisen välittömän edistysaskeleen.

en: Theory of Evolution
fi: Evoluutioteoria

en: This technology is only acquired the first time you build Darwin's Voyage.
fi: Saavutat tämän teknologian vain kun ensi kerran rakennat Darwinin tutkimusretket.

en: Pollution appears on land tiles around cities with high production or population. It halves all output from its tile, and contributes to the risk of global warming.
fi: Saaste ilmaantuu maaruuduille sellaisten kaupunkien ympärillä, josisa on korkea tuotanto tai asukasluku. Se puolittaa kaiken ruudun hyödyntämisen, ja lisää ilmastonmuutoksen riskiä.

en: Pollution from production is likely to start becoming important as your civilization becomes more industrialized, giving you buildings such as Factory and Power Plant which boost production. Replacing a Power Plant with cleaner forms of energy -- a Hydro Plant / Hoover Dam, Nuclear Plant, or Solar Plant -- will reduce pollution from production, as will a Recycling Center or knowledge of Environmentalism.
fi: Tuotannosta johtuva saaste tullee tärkeäksi sitä mukaa kun kansakuntasi teollistuu, jolloin saat pääsyn rakennuksiin kuten tehdas ja hiilivoimala, jotka parantavat tuotantoa. Hiilivoimalan korvaaminen puhtaammilla energiamuodoilla - vesivoimalalla tai Hooverin padolla, ydinvoimalalla tai aurinkovoimalalla - vähentää saastetta tuotannosta, samoin kuin kierrätyskeskus tai ympäristötietoisuuden edistysaskel.

en: Once Refrigeration is known, irrigation systems can be upgraded to farmland by irrigating them a second time; if the city working the tile has a Supermarket, a farmland tile provides twice as much food.
fi: Kun kylmäsäilytys tunnetaan, kastelujärjestelmät voidaan korottaa viljelysmaaksi kastelemalla ne toiseen kertaan; jos ruutua työstävällä kaupungilla on supermarketti, ruutu tuottaa kaksinkertaisen määrän ruokaa.

en: Nuclear fallout can appear on land tiles when a Nuclear unit is detonated. It halves all output from its tile.
fi: Ydinlaskeumaa ilmaantuu maaruuduille kun ydinase räjäytetään. Se puolittaa ruudun hyödyntämisen.

en: Can build infrastructure.
fi: Voi rakentaa infrastruktuuria

en: Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Settler can die if its supporting city runs out of food. Settlers in a Republic or Democracy require twice as much food per turn, and in Fundamentalist societies, three times as much.
fi: Uudisraivaajien ylläpito vaatii sekä ruokaa että tuotantoa. Uudisraivaaja saattaa menehtyä jos sitä ylläpitävän kaupungin ruokavarastot tyhjenevät. Tasavallassa ja Demokratiassa Uudisraivaajat vaativat kaksinkertaisen määrän ruokaa, Fundamentalismissa kolminkertaisen.

en: The Helicopter is a very powerful unit, as it can both fly and conquer cities. Care must be exercised, because Helicopters lose a small amount of health for every turn not spent in a city or airbase or on a Carrier, and they may be attacked also by ground units.
fi: Helikopteri on erittäin tehokas yksikkö, koska se voi sekä lentää että valloittaa kaupunkeja. Ole tarkkana, sillä helikopterien kunto heikkenee hieman joka pelivuorolla, jota ne eivät vietä kaupungissa, lentotukikohdassa tai tukialuksella, ja lisäksi maayksikötkin voivat hyökätä niiden kimppuun.

en: A Caravan carries goods or material to help build wonders in your cities.
fi: Karavaani toimittaa tuotteita tai raaka-aineita käytettäväksi ihmeen rakennusaineina muissa kaupungeissa.

en: Every Caravan that is used to build a wonder will add 30 shields towards the production of the wonder.
fi: Ihmeen rakentamiseen käytettävä Karavaani edistää sen valmistumista 30 yksiköllä.

en: The Freight unit replaces the Caravan, and moves at twice the speed. Each Freight used to build a wonder will add 50 shields.
fi: Rekka korvaa karavaanin ja liikkuu kaksinkertaisella nopeudella. Ihmeen rakentamiseen käytettävä Rekka edistää sen valmistumista 50 yksiköllä.

en: Sacred Grove
fi: Pyhä lehto

en: Throne
fi: Valtaistuin

en: Quarry
fi: Louhos

en: Agriculture
fi: Maanviljelys

en: Animal Taming
fi: Eläinten kesyttäminen

en: Archery
fi: Jousiammunta

en: Art
fi: Taide

en: Bronze Weapons
fi: Pronssiaseet

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: Allows nations to agree on fixed length ceasefire.
fi: Mahdollistaa kansojen sopia tietyn mittaisesta tulitauosta.

en: Carving
fi: Kaivertaminen

en: Boats can be carved from wood.
fi: Puusta voidaan kaivertaa paatteja.

en: Cave Painting
fi: Luolamaalaukset

en: Combat Practice
fi: Taisteluharjoittelu

en: Also humans can be trained.
fi: Myös ihmisiä voidaan kouluttaa.

en: Counting
fi: Laskeminen

en: Deception
fi: Hämäys

en: Fishing
fi: Kalastaminen

en: Makes it possible to use Oceanic tiles.
fi: Tekee meriruutujen käyttämisen mahdolliseksi.

en: Food Preservation
fi: Ruoan säilöminen

en: Herbs
fi: Yrtit

en: Geometry
fi: Geometria

en: Mining
fi: Kaivostyö

en: Road Building
fi: Tienrakennus

en: Rituals
fi: Rituaalit

en: Rope
fi: Köysi

en: Spirits
fi: Henget

en: Tools
fi: Työkalut

en: Allows units to fortify.
fi: Sallii yksiköiden linnoittautua.

en: ?gui_type:Build Type A Base
fi: Rakenna tyypin A tukikohta

en: ?gui_type:Build Type B Base
fi: Rakenna tyypin B tukikohta

en: Nets
fi: Verkot

en: Path
fi: Polku

note: TRANS: terrain class: used adjectivally
en: Land
fi: maa

en: Nomad
fi: Paimentolainen

en: Hunters
fi: Metsästäjät

en: Mercenaries
fi: Palkkasotilaat

en: Boats
fi: Paatit

en: The United States of America achieved its independence from Great Britain after a revolution in 1776-1783 CE. Its constitution was proclaimed in 1789, making the country one of the first modern representative republics. The United States then started to expand its territory, first on the North American mainland and later also overseas. By the 20th century the country had become a world superpower; its cultural, economic and political influence on the rest of the world is enormous.
fi: Amerikan yhdysvallat itsenäistyi Iso-Britanniasta 1776-1783 jaa. kestäneen vallankumouksen päätteeksi. Sen perustuslaki säädettiin 1789, mikä teki maasta yhden ensimmäisistä edustuksellisista tasavalloista. Yhdysvallat alkoi tämän jälkeen laajentaa aluettaan, aluksi Pohjois-Amerikan mantereella ja myöhemmin myös merentakaisilla alueilla. 1900-lukuun mennessä maasta oli tullut suurvalta; sen kulttuurillinen, talous- ja poliittinen vaikutusvalta muuhun maailmaan on huomattava.

en: Animal Kingdom
fi: eläinten valtakunnan

en: ?plural:Animals
fi: eläimet

en: Before civilization claimed the lands, ancient man had to survive the wilderness with all kinds of dangerous animals.
fi: Ennen maiden asuttamista ihmisten täytyi selviytyä villieläinten keskellä.

en: Apache
fi: apaššien

en: ?plural:Apaches
fi: apaššit

en: The Apaches are a group of Athabascan speaking Indian tribes living in Arizona, New Mexico and Oklahoma. Apache groups include the Western, Chiricahua, Mescalero, Jicarilla, Lipan and Plains Apache. They came from the Far North around 1000 CE. The Apache are known as fierce warriors. In the 19th century it took the United States half a century to subdue them.
fi: Apassit ovat athabasca-ryhmään kuuluva intiaaniheimo, joka elää nykyään Arizonassa, New Mexicossa ja Oklahomassa. Apassiheimo jakautuu kuuteen ryhmään: läntiset apassit, chiricahuat, mescalerot, jicarillat, lipanit ja tasankojen apassit. Apassit saapuivat kaukaa pohjoisesta noin vuonna 1000 jaa. Heidät tunnetaan hurjina sotureina; Yhdysvaltain armeija kukisti apassit 1800-luvulla, mutta he pitivät pintansa ylivoimaa vastaan puolen vuosisadan ajan.

en: Great Shaman %s
fi: Suuršamaani %s

en: ?female:Great Shaman %s
fi: Suuršamaani %s

en: Arab
fi: arabien

en: ?plural:Arabs
fi: arabit

en: The Arab/Islamic civilization of 622 to 1495 CE.
fi: Arabien islamilainen sivilisaatio ajalta 622–1495 jaa.

en: Sheikh %s
fi: Šeikki %s

en: Shaykha %s
fi: Šaikhah %s

en: Vizier %s
fi: Visiiri %s

en: ?female:Vizier %s
fi: Visiiri %s

en: Caliph %s
fi: Kalifi %s

en: Calipha %s
fi: Kalifi %s

en: Austrian
fi: itävaltalaisten

en: ?plural:Austrians
fi: itävaltalaiset

note: TRANS: Legend for nation in "core" set
en: The origins of Austria date back to the time of the Roman Empire when a Celtic kingdom was conquered by the Romans in approximately 15 BCE, and later became Noricum, a Roman province, in the mid 1st century CE - an area which mostly encloses today's Austria. In 788 CE, the Frankish king Charlemagne conquered the area, and introduced Christianity. Under the native Habsburg dynasty, Austria became one of the great powers of Europe. In 1867, the Austrian Empire was reformed into Austria-Hungary. The Austro-Hungarian Empire collapsed in 1918 with the end of World War I. After establishing the First Austrian Republic in 1919, Austria joined Nazi Germany in the Anschluss in 1938. This lasted until the end of World War II in 1945, after which Austria was occupied by the Allies.
fi: Itävallan alkujuuret ulottuvat Rooman valtakunnan aikaan, jolloin kelttiläisiltä kansoilta vuonna 15 eaa. vallatut maat liitettiin Roomaan Noricumin provinssina. Noricumin provinssin alue ajanlaskumme ensimmäisellä vuosisadalla kattoi alueen joka sisältää suurimman osan nyky-Itävallasta. Vuonna 788 frankkien kuningas Kaarle Suuri valloitti alueen ja levitti kristinuskoa tullessaan. Paikallisen Habsburg-suvun hallinnon alla Itävallasta kasvoi eurooppalainen mahti. Vuonna 1867 Itävallan keisarikunta muuttui Itävalta-Unkariksi Unkarin saatua valtakunnassa samat oikeudet kuin saksalaiset. Itävalta-Unkari paloiteltiin ensimmäisen maailmansodan lopulla. Saksalaisesta osasta tuli Itävallan tasavalta 1919, joka liitettiin natsi-Saksaan Anschluss-operaatiossa 1938. Toisen maailmansodan päätyttyä 1945 liittoutuneiden joukot valloittivat Itävallan.

en: Archduke %s
fi: Arkkiherttua %s

en: Archduchess %s
fi: Arkkiherttuatar %s

en: Kaiser %s
fi: Keisari %s

en: Kaiserin %s
fi: Keisarinna %s

en: Mother Superior %s
fi: Abbedissa %s

en: Babylon was the dominant city of Mesopotamia from the 18th to 7th centuries BCE under a succession of peoples including Amorites, Kassites, Assyrians, and Chaldeans.
fi: Babylon oli Mesopotamian johtava kaupunki 1700-luvulta 600-luvulle eaa. Sitä hallitsivat mm. amoriitit, kassiitit, assyrialaiset ja kaldealaiset.

en: Brazilian
fi: brasilialaisten

en: ?plural:Brazilians
fi: brasilialaiset

en: Brazil was founded as a colony of Portugal but became independent in 1822 as a result of Portugal's occupation by Napoleonic France. The country was first established as an empire under the exiled Portuguese royal family. The empire lasted until the establishment of a republican government in 1889.
fi: Brasilia perustettin alunperin Portugalin siirtokunnaksi, mutta se itsenäistyi 1822 Napoleonin Ranskan miehitettyä Portugalin. Maa oli alkujaan monarkia, jota hallitsi maanpakoon ajettu Portugalin kuningasperhe. Tätä kesti tasavaltaan siirtymiseen asti, vuoteen 1889.

en: Chairwoman %s
fi: Puheenjohtaja %s

en: Director-President %s
fi: Johtaja-presidentti %s

en: ?female:Director-President %s
fi: Johtaja-presidentti %s

en: Byzantine
fi: bysanttilaisten

en: ?plural:Byzantines
fi: bysanttilaiset

en: At the time of the decline of the old Roman empire, the Emperor Constantine moved the empire's capital to Byzantium and formed a new empire mostly known as the Eastern Roman empire or the Byzantine empire. This empire lasted until 1453 when its capital fell to the Ottomans. At the time of Justinian I, the Byzantines controlled nearly all of the Middle East, northern Africa, Italy, and parts of Spain.
fi: Vanhan Rooman keisarikunnan rappeutuessa keisari Konstantinus siirsi pääkaupungin Bysantionin kaupunkiin ja muodosti uuden valtakunnan, joka tunnetaan yleisesti nimillä Itä-Rooma tai Bysantin valtakunta. Valtakunta kesti vuoteen 1463, jolloin osmanit valtasivat sen pääkaupungin. Justianus I:n valtakaudella bysanttilaiset hallitsivat lähes koko Lähi-Itää, pohjoista Afrikkaa, Italiaa ja osia Espanjasta.

en: The Carthaginians, descendants of Phoenician traders, ran a naval empire in the Mediterranean from the 5th to 2nd centuries BCE. Carthage was destroyed by Rome in 146 BCE.
fi: Karthagolaiset olivat foinikialaisten kauppiaiden jälkeläisiä. He johtivat laivastoimperiumia Välimerellä 400-luvulta 100-luvulle eaa. Rooma hävitti Karthagon 146 eaa.

en: Judge %s
fi: Tuomari %s

en: ?female:Judge %s
fi: Tuomari %s

en: Cherokee
fi: cherokeiden

en: ?plural:Cherokees
fi: cherokeet

en: The Cherokee nation is the largest Native American nation in North America today.
fi: Cherokeet ovat nykyään Pohjois-Amerikan suurin alkuperäiskansa.

en: China is the oldest major civilization that is still in existence today, with written records dating back over 3,500 years. After first being unified by the Qin dynasty in 221 BCE, China alternated between periods of unity and disunity, and was occasionally conquered by external ethnicities. Today, the People's Republic of China, established by the Communists in 1949, occupies the mainland, while the former Nationalist government of the Republic of China governs the island of Taiwan.
fi: Kiina on vanhin maailman nykyisistä pääsivilisaatioista. Sen kirjalliset lähteet yltävät 3 500 vuoden päähän. Qin-dynastia yhdisti Kiinan ensimmäistä kertaa vuonna 221 eaa., jonka jälkeen Kiina koki sekä yhtenäisyyden että erillisyyden kausia ja ulkopuoliset kansat valloittivat sen moneen kertaan. Nykyään mannermaalla valtaa pitää kommunistien vuonna 1949 perustama Kiinan kansantasavalta, kun taas Taiwanin saarella vallassa on entisen Kiinan kansallisen tasavallan hallinto.

en: Danish
fi: tanskalaisten

en: ?plural:Danes
fi: tanskalaiset

en: The founding of the Danish kingdom is generally assigned to the reign of Harald Blåtand, who unified what is now Denmark between 958 CE and 988 CE.
fi: Tanskan perustajana pidetään yleensä Harald Sinihammasta, joka yhdisti nykyisen Tanskan alueen vuosina 958–988.

en: Earl %s
fi: Jaarli %s

en: ?female:Earl %s
fi: Jaarli %s

en: Dutch
fi: hollantilaisten

en: ?plural:Dutch
fi: hollantilaiset

en: When the Holy Roman Emperor sentenced the entire population to death, the people of the Netherlands revolted and declared themselves independent, forming the Union of Utrecht in 1579. The Netherlands grew to be a dominant maritime and economic power in the 17th century.
fi: Kun pyhä Rooman keisari tuomitsi koko Alankomaiden alueen väestön kuolemaan, kansa nousi kapinaan, julistautui itsenäiseksi ja muodosti Utrechtin liiton 1579. Alankomaat kasvoi huomattavaksi meri- ja talousmahdiksi 1600-luvulla.

en: Prince %s
fi: Ruhtinas %s

en: Princess %s
fi: Ruhtinatar %s

en: Stadtholder %s
fi: Valtionhoitaja %s

en: Stadtholdress %s
fi: Valtionhoitaja %s

en: Pretender %s
fi: Kruununtavoittelija %s

en: ?female:Pretender %s
fi: Kruununtavoittelija %s

en: Lord %s
fi: Lordi %s

en: Bishop %s
fi: Piispa %s

en: ?female:Bishop %s
fi: Piispa %s

en: Ethiopian
fi: etiopialaisten

en: ?plural:Ethiopians
fi: etiopialaiset

en: Ethiopia is the oldest nation in Africa and the only one to remain independent during European colonialism.
fi: Etiopia on Afrikan vanhin kansakunta ja ainoa joka pysyi itsenäisenä eurooppalaisen siirtomaavallan aikana.

en: France has long been a major power in Europe. French conquerors like Emperor Napoleon and King Charlemagne united large parts of Europe under the French flag. The country also built the world's second largest colonial empire. The French kingdom first came into existence when it grew out of the western part of the Frankish empire during the High Middle Ages. France - and indeed the world - was shaken on its foundations by the French Revolution of 1789.
fi: Ranska on pitkään ollut suurvalta Euroopassa. Ranskalaiset valloittajat, kuten keisari Napoleon ja Kaarle Suuri yhdistivät suuria osia Eurooppaa Ranskan lipun alle. Maa rakensi myös maailman toisiksi suurimman siirtomaavallan. Ranskan kuningaskunta syntyi alkujaan kun se kasvoi ulos Frankkien valtakunnan länsiosista 800-luvulla. 1789 Ranskan vallankumous vapisutti Ranskaa ja maailmaa perustuksiaan myöten.

en: Citizen %s
fi: Kansalainen %s

en: ?female:Citizen %s
fi: Kansalainen %s

en: Elder %s
fi: Vanhin %s

en: ?female:Elder %s
fi: Vanhin %s

en: Hittite
fi: heettiläisten

en: ?plural:Hittites
fi: heettiläiset

en: The Hittite kingdom lasted from about 1680 BCE to about 1180 BCE. They were the first civilization to discover iron working. At its height, they controlled central Anatolia, north-western Syria and Mesopotamia down to Babylon.
fi: Heettiläisten kuningaskunta kesti noin vuodesta 1680 eaa. noin vuoteen 1180 eaa. Heettiläiset olivat ensimmäinen kansa joka keksi raudan työstämisen. Parhaimmillaan heettiläiset hallitsivat Keski-Anatoliaa, Luoteis-Syyriaa ja Mesopotamiaa alas Babyloniin asti.

en: Hunnic
fi: hunnien

en: ?plural:Huns
fi: hunnit

en: The European Huns were an ancient tribal confederation who first appeared in the 4th century. The Huns inhabited the Eurasian steppes and were known as formidable horse archers. In the fifth century CE they created a powerful military empire under the leadership of Attila, famous for his campaigns against the Roman Empire. Attila died in 453, and the empire fell apart one year later. The origins of the Huns are still a matter of dispute; they have long been associated with the Xiongnu mentioned in Chinese sources, but that link has still not been unequivocally proven. Hunnic ethnic relations and language are likewise controversial.
fi: Eurooppalaiset hunnit olivat muinainen heimojen liittouma, joka ilmestyi ensimmäistä kertaa 300-luvulla. Hunnit asuttivat Euraasian aroja ja tunnettiin hurjina ratsujousimiehinä. 400-luvulla jaa he loivat vahvan sotilasvaltakunnan Attilan johtamina. Attila tunnetaan erityisesti sotaretkistään Rooman valtakuntaa vastaan. Attila kuoli 453, ja valtakunta hajosi vuotta myöhemmin. Hunnien alkuperä on yhä kiistelty; heidät on pitkään liitetty kiinalaislähteissä mainittuun Xiongnu-kansaan, mutta yhteyttä ei ole poissulkevasti todistettu. Hunnien etniset ja kielisukulaisuudet ovat yhtä lailla kiistanalaisia.

en: Inca
fi: inkojen

en: ?plural:Incas
fi: inkat

en: The Inca were an Amerind people of the Northern Andes who conquered an empire stretching along the west coast of South America from what is now southern Chile nearly to the Equator. They had the bad timing to do it just a few decades before the Spanish conquistadors arrived in their part of the world in the 1530s CE. In that short time frame, the Inca were able to build over 15,000 km of roads throughout their realm. Their state was the largest in the Americas prior to the Spanish conquest and was maintained through a complex, hierarchical and pragmatic administrative system. They were, however, wracked as many kingdoms have been by crises of succession. When the Spanish arrived, the Inca were in the middle of one such crisis - the war between Atawallpa and Waskhar. They were the sons of the late ruler Wayna Qhapaq, who had died from disease - likely smallpox - that was sweeping through the land.
fi: Inkat olivat Pohjois-Andien intiaanikansa, joiden valloittama valtakunta käsitti Etelä-Amerikan länsirannikon nykyisestä Etelä-Chilestä lähes päiväntasaajalle asti. Ajoitus vain oli huono – 1530-luvulla, muutaman vuosikymmenen kuluttua, tähän maailmankolkkaan saapuivat espanjalaiset konkistadorit. Lyhytikäisen valtakuntansa aikana inkat saivat rakennettua yli 15 000 km tieverkoston. Inkojen valtio oli Amerikan suurin ennen Espanjan valloituksia ja sitä ylläpidettiin monimutkaisen, hierarkkisen ja pragmaattisen hallintojärjestelmän avulla. Inkat kärsivät kuitenkin vallanperimyskriiseistä monien kuningaskuntien tapaan. Espanjalaisten saapuessa inkat olivat juuri keskellä tällaista kriisiä – Atahualpa ja Huascar kävivät keskenään sotaa. Molemmat olivat edesmenneen hallitsijan, Huayana Capacin, poikia. Huayana oli kuollut sairauteen – todennäköisesti kyseessä oli alueella epidemiana riehunut isorokko.

en: Sapa Qoya %s
fi: Sapa Inka %s

en: The Republic of India was created in 1950 following a non-violent independence movement led by Mahatma Gandhi. With more than a billion inhabitants it is the world's second most populous country as well as the world's largest democracy.
fi: Intian tasavalta luotiin 1950 Mahatma Gandhin johtaman väkivallattoman itsenäisyysliikkeen seurauksena. Se on maailman toiseksi väkirikkain maa, jossa asuu miljardi ihmistä, ja myös maailman suurin demokraattinen valtio.

en: Indonesian
fi: indonesialaisten

en: ?plural:Indonesians
fi: indonesialaiset

en: Indonesia is a large country on the Malay Archipelago with central government on the island of Java. The country has a Muslim majority and is one of the most populous in the world.
fi: Indonesia on suuri valtio Malaijien saaristossa, sen keskushallinto on Jaavan saarella. Se on väkiluvultaan suurimpia valtioita maailmassa; väestöstä valtaosa on muslimeja.

en: Sultan %s
fi: Sulttaani %s

en: Sultana %s
fi: Sulttaanitar %s

en: Imam %s
fi: Imaami %s

en: Imama %s
fi: Imaama %s

en: Iroquois
fi: irokeesien

en: ?plural:Iroquois
fi: irokeesit

en: The Iroquois Confederacy - known as Haudenosaunee in their own language - was a North American group of nations with common language and culture. They were based in what is now upstate New York and consisted originally of five nations: Seneca, Cayuga, Onondaga, Oneida and Mohawk. The confederacy had a written constitution and a currency system making them the most advanced state in North America upon the arrival of the Europeans.
fi: Irokeesien liittokunta, alkuperäiskielellä Haudenotounee (pitkien talojen kansa), oli Pohjois-Amerikkalainen joukko kansakuntia, joita yhteinen kieli ja kulttuuri yhdistivät. Liiton alueet sijaitsivat New Yorkin osavaltion pohjoisosissa. Alunperin liitto koostui viidestä kansakunnasta: senecat, cayugat, onondagat, oneidat ja mohawkit. Liitolla oli kirjallinen perustuslaki ja valuuttajärjestelmä, mikä teki siitä edistyneimmän Pohjois-Amerikkalaisen valtakunnan Eurooppalaisten rantautumisen aikaan.

en: Italian
fi: italialaisten

en: ?plural:Italians
fi: italialaiset

en: The Italian nation was unified in 1870 CE after decades of campaigning by indigenous nationalists. It was a monarchy under the House of Savoy until 1922, then a fascist state until 1945 after which democracy was restored by the World War II victors.
fi: Italia yhdistettiin 1870 vuosikymmenien sotimisen tuloksena. Sitä hallitsi Savoijin kuningashuone fasistien vallannousuun asti 1922, sitten fasistit kunnes toisen maailmansodan voittajat palauttivat demokratian vuonna 1945.

en: According to traditional Japanese mythology, Japan was founded in the 7th century BCE by the ancestral Emperor Jimmu.
fi: Perinteisen japanilaisen mytologian mukaan Japanin perusti 600-luvulla eaa. keisari Jinmu.

en: Khmer
fi: khmerien

en: ?plural:Khmers
fi: khmerit

en: The Khmer Empire, established in 802 CE, dominated Southeast Asia for many centuries during the Middle Ages. Heavily influenced by Indian culture, the Khmers were great builders who erected innumerable stone temples to Hindu deities. The Khmers today are the majority ethnicity of Cambodia.
fi: Khmerien valtakunta, joka perustettiin 802 jaa., hallitsi Kaakkois-Aasiaa usean vuosisadan ajan keskiajalla. Khmerit ottivat vahvasti vaikutteita Intian kulttuurista ja olivat kuuluja rakennustaidoistaan; he pystyttivät lukemattomia kivitemppeleitä hindujumalille. Khmerit ovat nykyään etninen enemmistö Kambodžassa.

en: Korean
fi: korealaisten

en: ?plural:Koreans
fi: korealaiset

en: According to legend, the first Korean kingdom was founded in prehistory by the ancestral Tangun in southern Manchuria. The Korean kingdoms were united in 668 by king Munmu. Today the Korean peninsula is divided into two states, North and South Korea, as a result of the stalemate after the Korean war in 1953.
fi: Tarinan mukaan korealaisten esi-isä Tangun perusti ensimmäisen korealaisen kuningaskunnan esihistoriallisina aikoina eteläisen Mantšurian alueelle. Kuningas Munmu yhdisti Korean kuningaskunnat vuonna 668. Nykyään Korean niemimaa on jaettu kahteen valtioon, Pohjois- ja Etelä-Koreaan, Korean sodan 1953 pattitilanteen jäljiltä.

en: Mali
fi: malilaisten

en: ?plural:Malis
fi: malilaiset

en: Sub-Saharan Africa has been a cultural and ethnical melting pot for millennia. In medieval times, the region was home to a succession of empires called the Sahelian kingdoms. Of these, the Islamic Mali Empire was the most influential. This empire reigned from the 14th to the 17th century and was famed for its wealth and benevolent kings. The modern Republic of Mali derives its name from this empire.
fi: Saharan eteläpuolinen Afrikka on ollut vuosituhansia kulttuurien ja etnisten ryhmien sulatusuuni. Keskiajalla alueelta oli kotoisin sarja valtakuntia, jotka tunnettiin nimellä Sahelin kuningaskunnat. Näistä islamilainen Malin kuningaskunta oli kaikkein vaikutusvaltaisin. 1300–1600-luvuilla vallinnut kuningaskunta tunnettiin rikkauksistaan ja hyväntahtoisista kuninkaistaan. Nykyisen Malin kansantasavallan nimi johtuu tästä keskiaikaisesta kuningaskunnasta.

en: ?female:Mansa %s
fi: Mansa %s

en: Mayan
fi: mayojen

en: ?plural:Mayas
fi: mayat

en: The Mayans were a Mesoamerican civilization. They are famous for building great pyramids and palaces in the jungle.
fi: Mayat olivat mesoamerikkalainen kansakunta, joka oli kuuluisa viidakkoon rakentamistaan pyramideista ja palatseista.

en: The first Persian (Achaemenid) Empire lasted from 550 BCE to 330 BCE; the second (Sassanid) from 226 CE to 642 CE.
fi: Ensimmäinen persialainen imperiumi (akhaimenidit) vallitsi noin 550–330 eaa. ja toinen (sassanidit) 226–624 jaa.

en: Satrap %s
fi: Satraappi %s

en: ?female:Satrap %s
fi: Satraappi %s

en: Polish
fi: puolalaisten

en: ?plural:Poles
fi: puolalaiset

en: The Polish state was formed about a millennium ago, and reached its Golden Age near the end of the 16th century.
fi: Puolan valtio muodostettiin noin vuosituhat sitten, ja se nousi suurimpaan kukoistukseensa 1500-luvun lopulla.

en: Polynesian
fi: polynesialaisten

en: ?plural:Polynesians
fi: polynesialaiset

en: Polynesian culture stretches from Hawaii to New Zealand to Easter Island and covers all the islands in between.
fi: Polynesialaisten kulttuurialue yltää Havaijilta Uuden Seelannin kautta Pääsiäissaarille asti, ja sisältää kaikki näiden väliin jäävät saaret.

en: Portuguese
fi: portugalilaisten

en: ?plural:Portuguese
fi: portugalilaiset

en: Portugal was originally a Castillian county that achieved independence. After finishing it's reconquista in 1249, Portugal founded the first of the great mercantile empires in the 1400s on the shipbuilding advances funded by Prince Henry the Navigator.
fi: Portugali oli alunperin Kastilian maakunta, joka saavutti itsenäisyyden. Alueen takaisinvaltaus saatiin päätökseen 1249, ja Portugali perusti ensimmäisenä kauppaimperiumin 1400-luvulla, prinssi Henrik Purjehtijan rahoitettua laivatekniikan kehitystä.

en: Count %s
fi: Kreivi %s

en: Countess %s
fi: Kreivitär %s

en: Rome was, in legend, founded by Romulus in 753 BCE. At its height, Rome controlled much of Europe, northern Africa and the Near East. Roman culture adopted much of the civilizations it conquered, such as the Greeks and Etruscans, and forms one of the bases of the Western culture. Even today, Roman influence in fields such as law, philosophy and language remains enormous. The Roman civilization spanned more than a millennium; first as a kingdom, later as a republic and then from 27 BCE onward as an empire. The empire was split in the 4th century CE. The Western Roman Empire fell in 476 CE, the Eastern Roman or Byzantine Empire survived almost a thousand years more; its capital Constantinople fell to the Turks in 1453.
fi: Tarinan mukaan Rooman perusti Romulus 753 eaa. Kukoistusvaiheessaan Rooma hallitsi suuria osia Eurooppaa, pohjoista Afrikkaa ja Lähi-Itää. Rooman kulttuuri imi paljon vaikutteita kansakunnista joita se valloitti, kuten kreikkalaisilta ja etruskeilta, ja muodostaa yhden länsimaisen kulttuurin perusteista. Rooman vaikutus esimerkiksi lain, filosofian ja kielen alueilla on yhä suuri. Rooman valtakunta kantoi yli vuosituhannen: se alkoi kuningaskuntana, muuttui myöhemmin tasavallaksi ja vuodesta 27 eaa. eteenpäin se oli keisarikunta. Tämä jakautui 300-luvulla jaa. Läntinen Rooman keisarikunta kaatui 476 jaa, Itä-Rooma eli Bysantin valtakunta selvisi lähes tuhat vuotta eteenpäin. Sen pääkaupunki Konstantinopoli kaatui lopulta turkkilaisten saavuttua 1453.

en: Tribune %s
fi: Tribuuni %s

en: ?female:Tribune %s
fi: Tribuuni %s

en: %s Augustus
fi: Augustus %s

en: %s Augusta
fi: Augusta %s

en: Russia is the largest country in the world, occupying a huge part of both Europe and Asia. According to legend, Slavic tribes of Novgorod invited the Varangian (Viking) king Oleg to bring order to their land. Oleg established the Kievan Rus' in this realm, the first Russian state. By the 11th century, the Kievan Rus' had disintegrated into lesser princedoms, which were once again united into one state by Ivan III in the 15th century. After a decisive victory over Sweden and large territorial gains, Peter I pronounced the Russian Empire in 1721. The Russian Empire lasted until 1917 when a socialist revolution dethroned the last Russian emperor. After the dissolution of the USSR in 1991 Russia appeared on the world map again, now as a federal republic.
fi: Venäjä on maailman suurin valtio, sen alue peittää suuren osan sekä Euroopasta että Aasiasta. Tarinan mukaan Novgorodin slaavilaiset ja karjalaiset heimot kutsuivat varjagikuningas Rurikin tuomaan järjestystä maahansa. Rurikin sotapäällikkö Oleg laajensi valtakuntaa ja muutti pääkaupungiksi Kiovan. Näin sai alkunsa ensimmäinen venäläinen valtio, Kiovan Venäjä (Kiovan Rusj). 1000-luvulle tultaessa Kiovan Venäjä oli hajonnut pienempiin ruhtinaskuntiin, jotka Iivana III yhdisti uudelleen yhdeksi valtioksi 1400-luvulla. Voitettuaan Ruotsilta laajoja alueita Pietari I julisti maansa Venäjän keisarikunnaksi 1721. Keisarikunnan aikaa kesti vuoteen 1917, jolloin sosialistinen vallankumous syöksi viimeisen venäläisen keisarin vallasta. Neuvostoliiton hajottua 1991 Venäjä ilmestyi takaisin maailmankartalle, tällä kertaa liittotasavaltana.

en: Shaman %s
fi: Šamaani %s

en: ?female:Shaman %s
fi: Šamaani %s

en: Songhai
fi: songhaiden

en: ?plural:Songhai
fi: songhait

en: The Songhai people established a state in the 11th century CE centered on the city of Gao. Following the decline of the Mali empire a few hundred years later, the Songhai established an empire of their own which eventually grew to become one of the largest in the history of Africa. The rulers of Songhai became known for their wealth as well as their devotion to the Muslim faith.
fi: Songhait muodostivat valtakunnan 1000-luvulla jaa. Sen pääkaupunki oli Gao. Malin vallan heikentyessä parisataa vuotta myöhemmin Songhait muodostivat oman kuningaskuntansa, joka kasvoi yhdeksi Afrikan historian suurimmista. Songhain hallitsijat tunnettiin varakkuudestaan, samoin kuin vahvasta omistautumisestaan islaminuskolle.

en: Sumerian
fi: sumerilaisten

en: ?plural:Sumerians
fi: sumerilaiset

en: Sumer controlled southern Mesopotamia until the rise of Babylonia. Tablets of Sumerian writing some 5500 years old have been found, pre-dating every other writing in history.
fi: Sumerilaiset hallitsivat eteläistä Mesopotamiaa Babylonian nousuun asti. Noin 5500 vuotta vanhoja sumerilaisia kirjoituslaattoja on löydetty, ja niiden perusteella sumerilaisia pidetään maailman ensimmäisinä kirjoitustaidon keksijöinä.

en: Swedish
fi: ruotsalaisten

en: ?plural:Swedes
fi: ruotsalaiset

en: The Kingdom of Sweden was christianized and consolidated as a political entity by the 12th century CE. The country rose to prominence as one of the great powers of Europe in the 17th century, following substantial military conquests by the so called Warrior Kings. However, due to a worsening economy and several disastrous defeats to Russia, Sweden soon lost most of its gained territory. The country has not been involved in an armed conflict since 1814.
fi: Ruotsin kuningaskunta kristillistyi ja yhtenäistyi poliittisesti 1100-luvulla jaa. Maa nousi yhdeksi Euroopan suurvalloista 1600-luvulla, kun valloittajakuninkaat laajensivat sen alueita. Ruotsin talouden heikentyessä ja sen kärsittyä useita katastrofaalisia tappioita Venäjälle maa menetti pian suurimman osan vallatuista alueista. Maa ei ole osallistunut aseelliseen konfliktiin sitten vuoden 1814.

en: Taino
fi: tainojen

en: ?plural:Taino
fi: tainot

en: Native inhabitants of the Bahamas, Cuba, Hispaniola, Puerto Rico, Jamaica, and other Caribbean islands who gave us the root words for hurricane, tobacco, potato, canoe, barbeque, hammock, and yucca. They were a matrilineal people, and the first that Columbus came into contact with in 1492. Though numbering the hundreds of thousands, if not millions, throughout the Caribbean, the Taino fell victim to slavery and disease, and their population declined rapidly as a result. Spanish accounts paint them as a peaceful people compared to their Carib neighbors to the south. Their dugout canoes, which were often nearly as long as Columbus' ships, ferried traders between islands. Recent genetic studies show that roughly half of Puerto Ricans have Taino maternal descent.
fi: Tainot ovat Bahaman, Kuuban, Hispaniolan, Puerto Ricon, Jamaican ja muiden Karibianmeren saarten alkuperäisiä asukkaita, jotka antoivat juuret sanoille kuten hurrikaani, tupakka, kanootti ja jukka, kuten myös englannin sanoille potato (peruna), barbeque (grillaus) ja hammock (riippukeinu). Tainojen yhteisö oli matrilineaarinen, eli suku laskettiin äidin mukaan. Kolumbuksen 1492 ensimmäisenä tapaamat alkuperäisasukkaat olivat tainoja. Vaikka tainojen alkuperäinen väkiluku laskettiin sadoissa tuhansissa ellei miljoonissakin eri Karibianmeren kolkissa, kansa joutui orjuutuksen ja tautien uhriksi ja kutistui sen seurauksena nopeasti. Espanjalaisten kuvausten mukaan tainot olivat rauhaarakastava kansa verrattuna eteläisiin naapureihinsa karibeihin. Heidän kaivetut kanuuttinsa, jotka olivat usein lähes yhtä pitkiä kuin Kolumbuksen laivat, kuljettivat kauppiaita saarten välillä. Viimeaikaiset geeniperimän tutkimukset osoittavat että noin puolella Puerto Ricon asukkaista on tainoja äidinpuoleisessa sukupuussaan.

en: Thai
fi: thaimaalaisten

en: ?plural:Thai
fi: thait

en: The Thai kingdom was the only country in Southeast Asia to preserve its independence through the colonial era of the 18th and 19th centuries CE.
fi: Thai-kuningaskunta oli Kaakkois-Aasian ainoa valtio joka säilytti itsenäisyytensä siirtomaa-aikana 1700- ja 1800-luvuilla.

en: Tupi
fi: tupien

en: ?plural:Tupi
fi: tupit

en: The Tupi are a native Brazilian people related to the Guarani who inhabited the modern Brazilian states of Paraiba, Pernambuco, Ceara, Rio Grande do Norte, Alagoas, Sergipe and others as well. Their chiefdoms were destroyed through Portuguese slave-raids, the creation of mission-villages, and disease. The Tupi intermarried with African slaves and Europeans alike and a great many Brazilian place names are derived from Tupi words.
fi: Tupit ovat Brasilian alkuperäiskansa, jotka ovat sukua guaraneille. Tupit asuttivat useiden nyky-Brasilian osavaltioiden alueita, kuten muiden muassa Paraíbaa, Pernambucoa, Cearáa, Rio Grande do Nortea, Alagoasia, Sergipeä. Tupien päällikkökunnat tuhoutuivat portugalilaisten orjakauppiaiden ryöstöretkien, lähetyskylien luontien ja tautien seurauksena. Tupit sekoittuivat sekä Afrikkalaisten orjien ja eurooppalaisten kanssa, ja moni Brasilian paikannimi on johdettu tupikielen sanoista.

en: Turkish
fi: turkkilaisten

en: ?plural:Turks
fi: turkkilaiset

en: Modern Turkey is the successor state of the Ottoman Empire, which collapsed and was dismembered by the victors in World War I after backing the Central Powers. The country was subsequently reformed and secularized by Kemal Mustapha, the hero of the defense of Gallipoli.
fi: Nykyisen Turkin edeltäjä oli Osmanien valtakunta, joka hajosi ensimmäisen maailmansodan voittajien jaettavaksi tuettuaan keskusvaltoja.  Valtion muodosti uudelleen ja maallisti Mustafa Kemal, Gallipolin puolustuksen sankari.

en: %s Pasha
fi: %s pašša

en: ?female:%s Pasha
fi: %s pašša

en: The Vikings raided and traded along the coasts of Europe between 800 CE and 1100 CE. Viking raiders eventually became the rulers of Normandy, Russia, and a short-lived kingdom in Sicily.
fi: Viikingit ryöstelivät ja kävivät kauppaa Euroopan rannikoilla 800–1100 jaa. Aikanaan viikingit hallitsivat Normandiaa, Venäjää ja myös lyhyen ajan Sisilian kuningaskuntaa.

en: Tileset containing graphics suitable for playing with alien ruleset.
fi: Kuvitus, joka soveltuu käytettäväksi 'Alien' sääntökokoelman kanssa.

en: Large isometric tileset.
fi: Suuri isometrinen kuvitus.

en: Variant of Amplio2 isometric tileset with unit sprites showing the direction the unit is facing.
fi: Muunnelma isometristä Amplio2-kuvitusta, jossa yksikkökuvat näyttävät suunnan johon yksikkö on matkalla.

en: Small hex tileset.
fi: Pieniä heksaruutuja käyttävä kuvitus.

en: Large iso-hex tileset, similar to Amplio.
fi: Suuria isometrisiä heksaruutuja käyttävä kuvitus, Amplion tapaan.

en: Small iso-hex tileset.
fi: Pieniä isometrisiä heksaruutuja käyttävä kuvitus.

en: Isometric tileset based on Trident tileset.
fi: Isometrinen, Tridentin pohjalta kehitetty, kuvitus.

en: Large iso-hex tileset combining Hexemplio's terrains and Cimpletoon's units with orientation.
fi: Suuria isometrisiä heksaruutuja käyttävä kuvinus, joka yhdistää Hexemplion maaston ja Cimpletoonin yksiköt suuntauksin.

en: Small overhead tileset.
fi: Pieni ylhäältäpäin katsottavan kartan kuvitus.

en: British Isles (classic/medium)
fi: Brittein saaret (keskikokoinen/klassinen)

en: Map: Martin McMahon, Daniel Markstedt
    Start positions: Mateusz Stefek
fi: Kartta: Martin McMahon, Daniel Markstedt
    Aloituspaikat: Mateusz Stefek

en: Overhead 73x81 map of the British Isles.
fi: Ylhäältä kuvattu 73x81-kokoinen Brittein saarten kartta.

en: Earth (classic/large)
fi: Maa (klassinen, suuri)

en: Map: Daniel Gudlat, Daniel Markstedt
    Start positions: Jason Dorje Short, Mateusz Stefek, Mathieu Roy, David Fernandez, Rhue
fi: Kartta: Daniel Gudlat, Daniel Markstedt
    Aloituspaikat: Jason Dorje Short, Mateusz Stefek, Mathieu Roy, David Fernandez, Rhue

en: Overhead 160x90 map of the Earth.
fi: Ylhäältä kuvattu 160x90-kokoinen maailmankartta.

en: Earth (classic/small)
fi: Maa (klassinen, pieni)

en: Map: Daniel Gudlat, Daniel Markstedt
    Start positions: Jason Dorje Short, Mateusz Stefek, David Fernandez
fi: Kartta: Daniel Gudlat, Daniel Markstedt
    Aloituspaikat: Jason Dorje Short, Mateusz Stefek, David Fernandez

en: Overhead 80x50 map of the Earth.
fi: Ylhäältä kuvattu 80×50-kokoinen maailmankartta.

en: Europe (classic/giant)
fi: Eurooppa (jättimäinen/klassinen)

en: Map: Christian Grothoff, Jerzy Klek, Mateusz Stefek, Daniel Markstedt
    Start positions: Jason Dorje Short, Mateusz Stefek
fi: Kartta: Christian Grothoff, Jerzy Klek, Mateusz Stefek, Daniel Markstedt
    Aloituspaikat: Jason Dorje Short, Mateusz Stefek

en: Overhead 177x100 map of Europe.
fi: Ylhäältä kuvattu 177×100-kokoinen Euroopan kartta.

en: France (classic/large)
fi: Ranska (klassinen, suuri)

en: Overhead 140x90 map of France.
fi: Ylhäältä kuvattu 140×90-kokoinen Ranskan kartta.

en: Earth (classic/medium)
fi: Maa (klassinen, keskisuuri)

en: Overhead 120x60 map of the Earth.
fi: Ylhäältä kuvattu 120×60-kokoinen maailmankartta.

en: Iberian Peninsula (classic/large)
fi: Pyreneiden niemimaa (klassinen/suuri)

en: Overhead 136x100 map of the Iberian Peninsula (modern-day Spain and Portugal).
fi: Ylhäältä kuvattu 136×100-kokoinen kartta Pyreneiden niemimaasta, jolla nykyinen Espanja ja Portugali sijaitsevat.

en: Italy (classic/medium)
fi: Italia (klassinen, keskisuuri)

en: Overhead 114x100 map of Italy.
fi: Ylhäältä kuvattu 114×100-kokoinen Italian kartta.

en: Japan (classic/medium)
fi: Japani (klassinen, keskisuuri)

en: Overhead 88x100 map of Japan (Mercator projection).
fi: Ylhäältä kuvattu 80×100-kokoinen Japanin kartta (Mercatorin projektio).

en: North America (classic/medium)
fi: Pohjois-Amerikka (klassinen, keskisuuri)

en: Overhead 116x100 map of North America (conical projection).
fi: Ylhäältä kuvattu 116×100-kokoinen kartta Pohjois-Amerikasta (kartioprojektio).

en: Europe 1900
fi: Eurooppa 1900

en: Ferdinand Steinkrüger (a.k.a. XYZ) and Jamie Troini (a.k.a. Nimrod).
fi: Ferdinand Steinkrüger (nimimerkki XYZ) ja Jamie Troini (nimimerkki Nimrod).

en: Europe 1900
    
    An attempt at an historically accurate recreation of the Great Powers of Europe just prior to the outbreak of the First World War.
    
    WARNING: Each AI controlled player will spend a long time on its moves during turn change.
    
    (update: 28.07.2016)
fi: Eurooppa 1900
    
    Yritys luoda historiallisesti tarkka asetelma Euroopan suurvalloista juuri ennen ensimmäisen maailmansodan syttymistä.
    
    VAROITUS: Tekoälyltä kuluu erittäin pitkä aika vuorojensa pelaamiseen.
    
    (päivitetty 28.07.2016)

en: Tutorial
fi: Opetusskenaario

en: Play this tutorial scenario to get an introduction to Freeciv. This is intended for single-player games. It uses the default (civ2civ3) rules.
fi: Tämän opetusskenaarion kanssa pääset alkuun Freecivin pelaamisessa. Tämä on tarkoitettu pelattavaksi yksinpelinä. Se käyttää oletussääntösettiä (civ2civ3).

en: Welcome to Freeciv. You lead a civilization. Your
    task is to conquer the world! You should start by
    exploring the land around you with your explorer,
    and using your settlers to find a good place to build
    a city. Use the number pad to move units around.
fi: Tervetuloa Freeciviä pelaamaan! Johdat kansakuntaa. Tehtävänäsi on
    valloittaa maailma! Aloita tutkimalla maastoa ympärillä
    seikkailijallasi, ja etsi hyvä paikka rakentaa kaupunki
    uudisraivaajillasi. Käytä numeronäppäimistöä yksiköiden liikuttamiseen.

en: Outside of a city, if a 'stack' of units on a single tile is
    attacked, the strongest unit defends; and if that unit is defeated,
    ALL of the units on the tile are killed. Therefore, it's often a
    good idea to spread units out, avoiding 'stacks' of units like this,
    particularly on land.
fi: Samaan ruutuun kasaantuneista yksiköistä puolustukseltaan vahvin puolustaa ruutua vihollisyksikön hyökätessä. Mikäli puolustaja häviää ruudun, kaikki sillä olevat yksiköt kuolevat. Tämä ei päde kaupunkiruuduissa. On yleensä hyvä idea välttää liian suurten yksikkönippujen muodostumista samaan ruutuun suuria armeijoita liikutellessaan levittäytymällä laajemmalle alueelle.

en: This looks like a good place to build a city. The next time this
    %s gets a chance to move, press (b) to found a city.
    
    In general you want to build cities on open ground near water. Food
    is the most important resource for any city. Grassland and plains
    provide plenty of food.
fi: Tämä näyttää hyvältä paikalta rakentaa kaupunki. Seuraavan kerran
    kun tämä %s on liikkumisvuorossa, paina b:tä perustaaksesi
    kaupungin.
    
    Yleisesti ottaen haluat rakentaa kaupunkisi avomaalle lähelle vettä.
    Ruoka on minkä tahansa kaupungin tärkein resurssi. Ruohomaa ja
    tasanko tuottavat rutkasti ruokaa.

en: Now you have built your first city. The city window should have
    opened automatically; if not click on the city to open it. Cities are
    a fundamental concept in Freeciv, so you should familiarize yourself
    with them by playing around in the window. See the help menu for more.
    
    You probably want to build some settlers first, so as to expand your
    civilization further. Click on the production tab, then click on the
    settler unit from the list of possible productions, then click on the
    Change button to begin building it. When you are done, close the city
    dialog. If all goes well the city should display the settler
    production on the map view.
fi: Olet nyt rakentanut ensimmäisen kaupunkisi. Kaupunki-ikkunan pitäisi
    aueta automaattisesti; jos näin ei käynyt, napsauta kaupunkia avataksesi
    sen. Kaupungit ovat Freecivin peruskivi, joten tutustu niiden käsitteisiin
    tämän ikkunan kautta. Löydät ohjevalikosta lisätietoa.
    
    Haluat todennäköisesti rakentaa ensin uudisraivaajia, jotta voit laajentaa
    kansakuntaasi edemmäs. Napsauta tuotantovälilehteä, valitse luettelosta
    uudisraivaajayksikkö, ja paina sitten Vaihda-nappia aloittaaksesi sen
    rakentamisen. Kun olet valmis, sulje kaupunki-ikkuna. Jos kaikki menee
    nappiin, kaupungin pitäisi kertoa rakentavansa uudisraivaajaa
    karttanäkymässä.

en: Congratulations, you have founded your second city. This city will
    behave almost exactly like the first one - it will be slightly different
    because of the terrain around it. You probably want to build
    settlers here too.
fi: Onneksi olkoon, olet perustanut toisen kaupunkisi. Tämä kaupunki
    käyttäytyy lähes täysin samoin kuin ensimmäinen - pienet erot johtuvat
    erilaisesta maastosta kaupunkien ympärillä. Halunnet rakentaa
    täälläkin uudisraivaajia.

en: You have built your third city! Your civilization seems to be
    thriving. It might be time to think about a military. Pick one of
    the cities that has a high production, and turn it into a military
    center. Build a Barracks there first, then start work on a military
    unit. Pick the best unit you have available - at the beginning of
    the game, Warriors will be the only choice, but soon you will have
    plenty of options.
    
    This might also be a good time to use the worklist feature of the
    city dialog production report. Click on Barracks, then click Change
    to begin building them. Then double-click on a military unit to
    append it to the worklist. As soon as the Barracks are complete the
    city will automatically switch over to producing the unit.
fi: Olet rakentanut kolmannen kaupunkisi! Kansakuntasi näkyy voivan paksusti.
    Nyt voisi olla korkea aika ajatella sotavoimia. Valitse jokin kaupungeista,
    joilla on korkea tuotanto, ja muuta se sotavoimiesi keskukseksi.
    Rakenna sinne ensin Kasarmi ja ala sitten koota sotilasyksikköä.
    Valitse paras saatavilla oleva yksikkö – pelin alussa Soturijoukko
    on ainoa saatavilla oleva vaihtoehto, mutta valinnanvarasi kasvaa pian.
    
    Tämä voi myös olla hyvä hetki käyttää työlistatukea kaupunki-ikkunan
    tuotantoraportin kohdalla. Valitse Kasarmi ja ala sitten rakentaa sitä
    Vaihda-napista. Kaksoisnapsuta sen jälkeen valitsemaasi sotilasyksikköä
    lisätäksesi sen työlistan loppuun. Jahka Kasarmi valmistuu, kaupunki
    siirtyy automaattisesti kokoamaan sotilasyksikköä.

en: Another city! You are really getting the hang of this. You
    probably have a pretty good idea what to do with new cities by
    now.  Take a moment to look at the bar below the city on the map
    view. This display shows some useful information about the city.
    The flag and background color indicate what civilization the city
    belongs to (this will be useful when you meet other civilizations).
    The top row of the bar also shows the name and size of the city, and
    will show one or more stars to indicate if there are units in the
    city. The bottom row shows what the city is building, and how long it
    will take; it also shows how long the city will take to grow to the
    next largest size.
fi: Taas yksi kaupunki lisää! Alat olla tästä jo hyvin kärryillä. Tietänet
    myös jo pitkälti mitä tehdä uusilla kaupungeillasi. Vilkaise tässä
    vaiheessa karttanäkymässä kaupungin alla näkyvää palkkia. Palkki näyttää
    hyödyllistä tietoa kaupungin tilasta. Lippu ja taustaväri kertovat,
    mihin kansakuntaan kaupunki kuuluu – siitä on hyötyä, kun törmäät muihin
    kansoihin. Palkin ylärivi näyttää kaupungin nimen ja koon, sekä yhden
    tai useamman tähden sen mukaan, montako yksikköä kaupungissa on. Alarivi
    kertoo, mitä kaupunki rakentaa ja miten kauan tämä kestää; se kertoo
    myös, miten kauan kestää kunnes kaupunki kasvaa astetta suuremmaksi.

en: As the number of cities in your empire grows, it becomes harder to
    manage individual cities. This is where the Cities report becomes
    useful. Press F4 to bring it up. This report shows a list of cities
    with various statistics about each. Play around with it a bit if you
    like (return to the map view by pressing F1 or clicking on the View
    tab). With a bit of practice it is possible to control almost every
    aspect of the cities from this report. The full power of the Cities
    report is beyond the scope of this tutorial, however.
fi: Kun valtakuntasi kaupunkien määrä kasvaa, yksittäisten kaupunkien
    hallinnointi hankaloituu. Tässä vaiheessa kaupunkiraportti tulee hätiin.
    Paina F4 avataksesi sen. Raportti näyttää luettelon kaupungeista ja
    erinäisiä tietoja kustakin. Nuohoa raporttinäkymää sen verran kuin sinua
    tässä vaiheessa kiinnostaa, ja palaa karttanäkymään napsauttamalla F1:tä
    tai Kartta-välilehteä. Pienen harjoittelun turvin voit hallinnoida lähes
    mitä tahansa kaupunkeihin liittyvää tämän raportin kautta, mutta tämä
    opetusohjelma ei ulotu työkalun syvällisempien hienouksien esittelyyn.

en: %s has grown!  As a city grows, more citizens become
    available that can be put to work in the fields or dedicated as
    citizen specialists. A city with two citizens gets to work two
    different tiles, in addition to its center tile which is worked
    for free. In the city dialog, the map shows which tiles are worked
    and how much food, shields, and trade each provides. Food is used
    to grow your city, shields are used for production of buildings
    and units, while trade provides taxable revenue that can be
    turned into science research, gold, or luxuries.
    
    Click on a worked tile to remove the citizen from that tile. Then
    click on an unworked tile to place a citizen there. You may place
    up to two citizens on tiles, of course. The remaining citizens are
    all specialists - by default they are all entertainers which provide
    only luxuries (which will not be useful until later).
fi: %s on kasvanut! Kun kaupunki kasvaa, käytettävissäsi on enemmän kansalaisia, jotka voit määrätä pelloille tai erikoistehtäviin. Kahden asukasyksikön kaupunki voi työstää kahta eri ruutua ilmaiseksi työstetyn keskiruudun lisäksi. Kaupunki- ikkunassa oleva kartta näyttää, millä ruuduilla työläiset ovat, ja miten paljon ruokaa, tuotantoa ("kilpiä") ja kauppaa kukin tuottaa. Ruoka kasvattaa kaupunkiasi, tuotanto käytetään rakennusten ja yksikköjen rakentamiseen, ja kauppa tuottaa verotettavaa tuloa joka voidaan muuntaa tieteelliseksi tutkimukseksi, kullaksi tai luksukseksi.
    
    Napsauta työstettyä ruutua poistaaksesi työläiset ruudulta. Napsauta sen
    jälkeen työstämätöntä ruutua sijoittaaksesi työläiset sinne. Voit
    sijoittaa tässä tapauksessa korkeintaan kaksi työläistä. Yli jääneet
    kaupunkilaiset erikoistuvat – oletusarvoisesti he ovat erikoistuneet
    viihdyttäjiksi, jotka tuottavat vain luksusta (josta ei ole vielä tässä
    vaiheessa hyötyä).

en: %s has grown again! Now with three citizens you have
    a fair amount of choice over where the city should focus its
    resources. A city of size three or more may also build
    settlers, which costs two units of population.
    
    If your city is building settlers, you should consider buying them
    now. Open the city dialog and click on the Buy button. This trades
    in gold (if you have enough of it) to instantly complete the
    production.
fi: %s on kasvanut taas! Kolmen kansalaisen turvin sinulla on jo varsin hyvä valinnanvara sen suhteen, miten kaupungin kannattaisi ohjata resurssinsa. Koon kolme tai suurempi kaupunki voi myös rakentaa uudisraivaajia, mikä maksaa kahden väestöyksikön verran.
    
    Jos kaupunkisi rakentaa uudisraivaajia, harkitse nyt niiden ostamista.
    Avaa kaupunki-ikkuna ja napsauta Osta-nappia. Kultaa käyttämällä (jos
    sinulla on sitä riittävästi) saat käynnissä olevan tuotannon
    valmiiksi välittömästi.

en: Now %s has grown to size five. As cities get larger unrest
    becomes a problem. A city of this size will usually have one unhappy
    citizen unless pacifying effects are used; meaning one entertainer
    specialist is required to keep your citizens content. This is basically
    a wasted citizen.
    
    There are several things that can be done about this. One quick fix
    is to build a temple (or other cultural building) that will make an
    unhappy citizen content (see the help on City Improvements for specs
    on each building type). As you get more large cities, it may pay off
    to change your tax rates (by pressing ctrl-T) to dedicate some of
    your taxes directly to luxuries (every two luxuries will pacify one
    citizen). Building a marketplace enhances the benefit from this
    by providing +50%% luxuries to the city.
fi: Nyt %s on kasvanut kokoon viisi. Levottomuudesta tulee ongelma
    kun kaupungit kasvavat. Tämänkokoisessa kaupungissa on yleensä yksi
    tyytymätön työläinen, ellei rauhoittaviin toimenpiteisiin turvauduta:
    toisin sanoen yksi viihdyttäjäksi erikoistunut asukas tarvitaan pitämään
    asukkaasi rauhallisina. Tämä tarkoittaa käytännössä yhden asukkaan
    haaskuuta.
    
    Ongelmaan on kuitenkin useita eri ratkaisuja. Nopea korjaus on rakentaa
    temppeli (tai muu kulttuurirakennus), joka muuttaa tyytymättömän
    asukkaan rauhalliseksi (lisätietoa ohjeiden kohdasta Rakennukset). Kun
    useampi kaupunki kasvaa, voi kannattaa muuttaa veroastetta (painamalla
    ctrl-T) ja käyttää osa veroista suoraan luksukseen (kaksi luksusyksikköä
    rauhoittaa yhden kansalaisen). Torin rakentaminen lisää tästä saatavaa
    etua tuottamalla kaupungille +50%% luksusta.

en: Finally you have grown %s to size eight. A size eight city can
    provide substantial output provided you have enough luxuries to keep
    your population content.
    
    To grow a city beyond size eight requires an aqueduct. If your city is
    going to continue to grow you should start building one soon. Building
    an aqueduct requires the Construction technology, unless your city is next to lake or river.
fi: Olet viimein kasvattanut kaupungin %s kokoon kahdeksan. Tämänkokoinen
    kaupunki voi tuottaa huomattavissa määrin, kunhan luksus riittää
    pitämään kansalaiset tyytyväisenä.
    
    Kaupungin koon kasvattaminen kahdeksaa suuremmaksi vaatii vesijohdon.
    Jos kaupunkisi jatkaa kasvamistaan, sinun pitäisi pian aloittaa
    Vesijohdon rakentaminen. Tätä varten tarvitset edistysaskeleen
    Rakennustaito, paitsi jos kaupungit vieressä on järvi tai joki.

en: You have grown %s to size 16. To grow
    it larger, however, you will need to build a Sewer System. This
    requires the Sanitation technology.
fi: Olet kasvattanut kaupungin %s kokoon 16. Jotta kaupunki voisi kasvaa
    suuremmaksi, sinun on rakennettava Viemäriverkosto, mikä puolestaan
    vaatii edistysaskeleen Puhtaanapito.

en: Congratulations, you have grown %s to size 17. A city this
    large can provide a tremendous amount of output if properly upgraded.
    Make sure you have enough taxes and cultural buildings to keep your
    citizens content. You should also make sure the city is upgraded
    with buildings that provide bonuses to its output. Library, Marketplace,
    Factory, and Offshore Platform are four good buildings that provide a
    large bonus to big cities. Consider how much benefit each building
    will provide and weigh this against its cost - for very large cities
    almost all buildings are worthwhile. Such large cities will also
    provide enough taxable revenue (gold) to allow you to purchase some
    buildings to accelerate their productions.
fi: Onneksi olkoon; olet kasvattanut kaupungin %s kokoon 17. Sopivasti
    päivitettynä tämänkokoinen kaupunki tuottaa mahtavasti. Varmista, että
    panostat riittävästi veroja ja kulttuurirakennuksia pitääksesi asukkaat
    rauhallisina. Varmista myös, että kaupungissa on sopivat tuottoa
    kasvattavat rakennushankkeet. Kirjasto, Tori, Tehdas ja Porauslautta
    ovat neljä erinomaista rakennusta, joista suurissa kaupungeissa saa
    tuntuvan edun. Vertaa kunkin rakennuksen etuja ja kustannuksia – hyvin
    suurissa kaupungeissa lähes kaikki rakennukset ovat hintansa väärtejä.
    Suuret kaupungit tuottavat myös riittävästi verotuloja (kultaa) voidaksesi
    ostaa osan rakennuksista nopeuttaen niiden pystytystä.

en: You have built a settlers unit. Settlers are best used to build 
    new cities, so as to expand your civilization. Move your settler
    away from your existing cities to find a spot for a new city. When
    you have picked a spot press B to build the city.
    
    Again, cities are best built on open ground near water. Grassland
    and plains provide food for the city. Forests and hills provide
    the resources (shields) needed for building things. Rivers and ocean
    give trade bonuses that provide civilization-wide benefits. Desert
    and tundra generally provide little output and are not of much
    use to small cities. See the help on Terrain for more information
    about terrain specs.
fi: Olet rakentanut uudisraivaajaryhmän. Uudisraivaajat ovat parhaimmillaan
    uusien kaupunkien rakentamisessa ja siten laajentavat kansakuntaasi.
    Siirrä uudisraivaajasi poispäin olemassaolevista kaupungeistasi
    löytääksesi paikan uudelle kaupungille. Kun olet valinnut sopivan
    paikan, paina B:tä rakentaaksesi kaupungin.
    
    Kertauksena: kaupungit on hyvä rakentaa avomaalle lähelle vettä.
    Ruohomailta ja tasangoilta saadaan ruokaa, metsiltä ja kukkuloilta
    saadaan taas tuotantoon tarvittavia resursseja. Joet ja meret ovat
    eduksi koko kansakuntaa hyödyttävälle kaupalle. Aavikko ja tundra
    ovat yleensä tuotoltaan heikkoja eikä niistä ole juuri käyttöä
    pienille kaupungeille. Lisätietoa löydät maastotyyppejä ja niiden
    erityispiirteitä käsittelevistä kohdista.

en: Your second Settlers should also be used to build a new city.
    Notice how when you move the Settlers away from your existing cities
    an outline is drawn around them. This shows the area that would be
    covered by a city built at this location; it fits in with the outline
    already on the map view that shows which tiles are covered by your
    existing cities. Generally when building new cities you want to make
    sure that all tiles are covered by at least one city, but after that
    it is best that your cities overlap as little as possible. Spreading
    out cities properly gives each city access to more resources, allowing
    them to grow to larger sizes.
fi: Toinen uudisraivaajayksikkösi tulisi myös käyttää uuden kaupungin
    rakentamiseen. Huomaa, kuinka uudisraivaajan ympärille piirtyy raja kun
    se siirtyy ulos kaupungista. Raja näyttää alueen, jonka kyseiseen
    paikkaan rakennettu kaupunki kattaisi; se sopii karttanäkymässä jo
    näkyviin rajoihin, jotka näyttävät mitkä ruudut ovat olemassaolevien
    kaupunkiesi käytössä. Yleensä ottaen haluat varmistaa kaupunkeja
    perustettaessa että kaikki maaston ruudut kuuluvat johonkin kaupunkiin
    mutta niiden alueiden olisi paras mennä päällekkäin mahdollisimman
    vähän. Kaupunkien sijoittaminen sopivasti erilleen toisistaan antaa
    kungin kaupungin käyttöön enemmän resursseja, jolloin ne voivat kasvaa
    suuremmiksi.

en: You have built your first military unit! Military units have two
    basic purposes: attack and defense. Each unit has an attack strength
    and a defense strength. While a Warriors is a measly 1/1, a Phalanx
    is a much stronger defender with 2 defense (1/2). A Catapult is a good
    attacking unit because it has 6 attack (6/1).
    
    Usually it is a good idea to keep one or two defenders in each city.
    Important cities like your capital may deserve extra protection. Units
    built in one city may be sent to another city to defend (press the G
    key to enter goto mode to move units easily over distances). If you
    are at war, however, you may wish to move your unit toward an enemy
    city to attack. Be careful not to lose it though!
fi: Olet rakentanut ensimmäisen sotilasyksikkösi! Sotilasyksiköillä on kaksi
    peruskäyttöä: hyökkäys ja puolustus. Kullakin yksiköllä on hyökkäysvoima
    ja puolustusvoima. Siinä missä Soturin voima on vaivaiset 1/1, Falangi
    on paljon vahvempi puolustaja 2 yksikön puolustusvoimallaan (1/2).
    Katapultti on hyvä hyökkäysyksikkö, koska sen hyökkäysvoima on 6 (6/1).
    
    Yleensä on hyvä pitää yksi tai kaksi puolustajaa kussakin kaupungissa.
    Tärkeissä kaupungeissa, kuten pääkaupungissasi, voi olla tarpeen varata
    enemmänkin voimia puolustukseen. Yhdessä kaupungissa rakennetut yksiköt
    voidaan lähettää puolustamaan toista kaupunkia (paina G:tä tai siirry
    Mene-tilaan siirtääksesi yksiköitä helposti pitkiäkin matkoja). Jos
    olet sodassa, voit haluta siirtää yksikkösi kohti viholliskaupunkia
    hyökätäksesi sen kimppuun. Varo kuitenkin, ettet menetä sitä!

en: You have built your first waterborne unit. These can transport
    other units across water, allowing you to explore and settle new
    lands. You can load land units onto your boat in one of two ways.
    When your boat and the unit you want to transport are in the same
    city, select the latter and press L to load the unit; or if the boat
    is adjacent to a land tile, you can move the unit from there onto the
    boat. When you want to disembark, select the transported unit and
    press U, or move it onto a land tile.
fi: Olet rakentanut ensimmäisen meriyksikkösi. Ne voivat kuljettaa muita yksiköitä merten yli, mahdollistaen uusien saarten tutkimisen ja asuttamisen. Laivan lastaaminen voi tapahtua kahdella eri tavalla. Kun sekä laiva että matkustaja ovat samassa ruudussa, esimerkiksi rannikkokaupungissa, valitse matkustaja ja käytä paina L-näppäintä lastataksesi yksikön laivaan. Jos laiva on meriruudussa rannan vieressä, matkustaja voi astua laivaan liikkumalla tavalliseen tapaan laivaruutuun. Poistaaksesi yksikön laivasta, valitse se ja paina U-näppäintä tai yksinkertaisesti käske yksikön liikkua johonkin ympäröivistä maaruuduista.

en: You have built a Barracks. This building will make any military
    units you build start out as veterans. Veteran units are stronger
    than inexperienced (green) troops, and will survive longer in
    combat. See the help on City Improvements for more information
    about this and other buildings.
    
    You probably want to start building a military unit in the city
    that built the Barracks. A barracks are a significant investment
    and have a small upkeep as well, so it is not a good idea to let
    them go to waste.
fi: Olet rakentanut kasarmin. Rakennus saa aikaan sen, että kaikki tässä
    kaupungissa kootut yksiköt ovat konkareita jo valmistuessaan.
    Konkariyksiköt ovat vahvempia kuin kokemattomat yksiköt, ja selviävät
    pidempään taistelussa. Katso rakennuksia käsittelevästä ohjeesta
    lisätietoa tästä ja muista rakennuksista.
    
    Haluat todennäköisesti alkaa rakentaa sotilasyksikköä kasarmin
    rakentaneessa kaupungissa. Koska kasarmi on huomattava sijoitus ja sen
    ylläpitokin maksaa hieman, sitä ei kannata haaskata.

en: Your city cannot build a settler. Settlers take two units of
    population to build, so a city of size one or two cannot build one without
    disbanding the city.
    
    To remedy this, you need to adjust the citizens in the city to
    provide more food so as to grow the city faster. Cities that
    do not have much food should not try to build settlers. When
    founding a new city, make sure it is built on terrain that provides
    enough food - grassland is best; plains or hills are almost as good.
fi: Kaupunkisi ei voi rakentaa uudisraivaajia: ne vaativat kaksi
    väestöyksikköä syntyäkseen, joten kaupunki, jonka koko on vain yksi tai kaksi,
    ei voi rakentaa uudisraivaajaa lakkauttamatta koko kaupunkia.
    
    Hätä ei ole tämän näköinen – uudelleenjärjestele kaupungin työläinen
    niin, että se tuottaa enemmän ruokaa ja näin kasvattaa kaupunkia
    nopeammin. Kaupunkien, jotka tuottavat vain vähän ruokaa, ei kannata
    rakentaa uudisraivaajia. Kun perustat uuden kaupungin, varmista että
    rakennat sen maastoon joka tuottaa riittävästi ruokaa - ruohomaa on
    tältä osin paras vaihtoehto, tasanko tai kukkulat ovat lähes yhtä hyviä.

en: You have gained your first technology! Technological advances
    are an integral concept in Freeciv. As you increase your technology
    level new units, buildings, governments, and various free bonuses will
    become available to you.
    
    For now, go over into the Research report and play around a little.
    Press F6 to open the Research report (or click on the Research tab in
    the main window area). Find the technology called Republic and click
    on it. Now Republic has been set as your technology goal; this means
    the next advance on the path toward this technology will automatically
    be chosen to research. In the top of the window it shows how much
    scientific research you are accomplishing each turn - research (bulbs)
    comes from the taxable trade in your cities. In the bottom of the
    window is the tech tree; here you may left-click to set the research
    target or research goal, or right-click to get help about a particular
    technology. When you are done playing around click on the View tab
    (F1) to return to the map view.
fi: Olet saavuttanut ensimmäisen teknologisen edistysaskeleesi! Teknologian
    kehittäminen on tärkeä käsite Freecivissä. Kun kehität teknologiasi tasoa,
    uudet yksiköt, rakennukset, valtiomuodot ja erinäiset ilmaisbonukset
    tulevat saatavillesi.
    
    Mene nyt tutkimusraportti-ikkunaan ja nuohoa siellä hieman. Paina F6:a
    avataksesi tutkimusraportti (tai napsauta hiirellä pääikkunan
    Tutkimus-välilehteä). Paikanna edistysaskel nimeltä Tasavalta ja
    napsauta sitä. Tutkimuksesi tavoitteena on nyt Tasavalta, mikä
    tarkoittaa että seuraavaksi tutkimuksen kohteeksi valitaan
    automaattisesti tavoitetta kohti kulkeva edistysaskel. Ikkunan
    yläreunasta näet kuinka paljon tutkimustuloksia saat aikaiseksi kunakin
    vuorona – tutkimuspanos ("lamput") tulee kaupunkiesi verotettavasta
    kaupankäynnistä (eli kaupasta). Ikkunan alaosassa on teknologiapuu: voit
    napsauttaa puun osia hiiren vasemmalla napilla asettaaksesi
    tutkimustavoitteita tai oikealla napilla lukeaksesi lisää jostakin
    teknologiasta. Kun olet puuhannut kylliksesi, napsauta Kartta-välilehteä
    (F1) palataksesi karttanäkymään.

en: Now you have gained your second technology. Go back into the
    Research report (F6) and take a quick look at your progress. If you
    set Republic as your technology goal earlier, a new research target
    should have been chosen for you automatically. If you do not have
    any goal set, however, there will not be any new target chosen until
    the end of the turn.
    
    In the turn when you complete your research, you can pick a new tech
    to research. However, switching targets midway through researching a
    particular technology costs you all of the research done on
    it so far. Setting your technology goal wisely means you do not have
    to worry about picking a new research target each time you finish
    researching a technology.
fi: Olet nyt saavuttanut toisen teknologisen edistysaskeleesi. Palaa
    tutkimusraportti-ikkunaan (F6) ja vilkaise edistymistäsi. Jos asetit
    aiemmin Tasavallan teknologiatavoitteeksesi, uuden tutkimuskohteen
    olisi pitänyt tulla valituksi automaattisesti. Jos sinulla ei ole
    mitään pitkän tähtäimen kohdetta valittuna, uutta kohdettakaan ei
    valita ennen vuoron päättymistä.
    
    Sinä vuorona kun saat tutkimuksesi valmiiksi, voit valita uuden
    tutkimuskohteen. Toisaalta jos vaihdat kohteita kesken aiemman
    tutkimushankkeen, menetät vaihdossa kohteeseen siihen mennessä uponneen
    tutkimuksen. Asettamalla tutkimustavoitteesi viisaasti vältyt uusien
    kohteiden valinnan vaivalta joka kerran edistysaskeleen valmistuessa.

en: You have successfully completed research into The Republic. This
    technology is particularly useful because it allows a new form of
    government. The government your civilization follows is very
    important in determining your development. In the beginning you
    started as a Despotism, a very inefficient form of government. Later
    government options will give you some choice of whether your
    civilization is to be a peaceful trading nation or a conquering
    juggernaut. Each has advantages.
    
    For now, you probably want to switch straight into Republic. In the
    Civilization menu, go to the Government submenu and choose
    Republic. Yes you want a revolution! Changing governments means
    going through a few turns of anarchy, so it is not without cost.
    However Republic is a substantially better form of government
    than Despotism so the investment will soon pay off.
fi: Olet saanut päätökseen Tasavallan tutkimisen. Tämä edistysaskel on
    erityisen hyödyllinen, koska se sallii uudentyyppisen valtiomuodon.
    Kansakuntasi käyttämä valtiomuoto vaikuttaa suuresti sen kehitykseen.
    Alussa käytössäsi oli hyvin tehoton valtiomuoto, Yksinvalta.
    Myöhemmin vastaan tulevat valtiomuodot antavat sinulle
    jonkin verran valinnanvaraa sen suhteen, haluatko johtaa rauhallista,
    kauppaa käyvää valtiota vai kaiken tuhoavaa valloittajakansaa.
    Molemmilla on puolensa.
    
    Tällä erää halunnet ottaa tasavallan saman tien käyttöön. Valitse
    Valtiomuoto-valikosta Vallankumous-alavalikko, ja valitse Tasavalta.
    Kyllä, haluat vallankumouksen! Valtiomuodon vaihdos vaatii veronsa:
    kansakunnassasi vallisee parin vuoron ajan anarkia. Tasavalta on
    kuitenkin huomattavasti yksinvaltaa parempi valtiomuoto, joten
    siihen sijoittaminen maksaa itsensä pian takaisin.

en: %s has found a Hut. These are small villages scattered across
    the landscape. When a unit enters one, several things may happen. The
    most likely outcome is that you will find resources worth a small
    amount of gold. However it is also possible to find technologies or
    mercenary units inside a hut. Some huts contain native settlers
    that will join your civilization and bring a new city into your
    empire. Finally, some huts contain barbarians which will kill your
    unit instantly. On average, it is beneficial to search out and enter
    any huts you find as soon as possible.
fi: %s on löytänyt Majan. Majat ovat pieniä kyliä, joita on siellä
    täällä pitkin karttaa. Yksikkösi astumisella majaan voi olla monenlaisia
    seurauksia. Todennäköisimmin löydät pienen kultamäärän arvosta tarvikkeita.
    Majasta voi kuitenkin myös löytää teknologiaa tai palkkasoturiyksikköjä.
    Joissakin majoissa lymyää paikallisia uudisraivaajia, jotka liittyvät
    joukkoihisi ja liittävät valtakuntaasi uuden kaupungin. Jos huonosti käy,
    majasta hyökkää joukko barbaareja, jotka listivät yksikkösi siltä istumalta.
    Keskimäärin on hyödyllistä tutkia kaikki vastaan tulevat majat
    mahdollisimman pian.

en: Loading tutorial events.
fi: Ladataan perehdytysskenaarion tapahtumia.

en: Settings
fi: Asetukset

en: Commands
fi: Käskyt

en: Governments
fi: Valtiomuodot

en: Techs
fi: Teknologiat

note: TRANS: terrain class: used adjectivally
en: Oceanic
fi: meri

note: TRANS: this and following strings may rarely be presented to the player * in ruleset help text, to denote the set of terrains which can be altered * in a particular way
en: CanIrrigate
fi: Viljelyt rakennettavissa

en: CanMine
fi: Kaivokset rakennettavissa

en: CanRoad
fi: Tiet rakennettavissa

en: CanBase
fi: Tukikohdat rakennettavissa

en: CanPlace
fi: Ruutulisä asetettavissa

note: TRANS: this and following strings are 'terrain flags', which may rarely * be presented to the player in ruleset help text
en: NoBarbs
fi: Ei barbaareita

en: NoCities
fi: Ei kaupunkeja

en: Starter
fi: Aloituspaikka

en: CanHaveRiver
fi: Soveltuu joelle

en: UnsafeCoast
fi: Turvaton rannikko

en: FreshWater
fi: Makea vesi

en: NotGenerated
fi: Ei generoitu

en: NoZoc
fi: Ei valvonta-alueita

en: EnterBorders
fi: RajoinSuojaamaton

en: Frozen
fi: Jäätynyt

note: TRANS: Version tag name received from metaserver
en: ?vertag:stable
fi: vakaa

en: ?vertag:windows
fi: windows

en: ?vertag:macos
fi: macos

en: ?vertag:S3_1
fi: S3_1

en: ?vertag:S3_2
fi: S3_2

en: ?vertag:S3_3
fi: S3_3

en: ?vertag:crosser
fi: crosser

en: ?vertag:windows-S3_1
fi: windows-S3_1

en: ?vertag:windows-S3_2
fi: windows-S3_2

en: ?vertag:windows-S3_3
fi: windows-S3_3

en: ?vertag:macos-S3_2
fi: macos-S3_2

en: ?vertag:macos-S3_3
fi: macos-S3_3

note: TRANS: part of revision based version number string "(modified 855bfb8e2f)" (the second 'word' is a git hash) (Preserve the trailing space.)
en: modified
fi: muokattu

note: TRANS: Modpack subtype, "isometric"
en: iso
fi: isometrinen

note: TRANS: Modpack subtype
en: hex
fi: heksa

note: TRANS: Modpack subtype, isometric hex
en: hex & iso
fi: isometrinen heksa

note: TRANS: Modpack subtype, overhead tileset
en: overhead
fi: ylhäältä katsottu

en: Raise a signal on failed assertion or broken data
fi: Lähetä signaali hylätystä oikeellisuustarkistuksesta tai virheellisestä datasta

note: TRANS: "ruleset" is exactly what user must type, do not translate.
en: ruleset RULESET
fi: ruleset SÄÄNNÖT

en: Update RULESET
fi: Päivitä SÄÄNTÖKOKOELMA

note: TRANS: "output" is exactly what user must type, do not translate.
en: output DIRECTORY
fi: output HAKEMISTO

en: Create directory DIRECTORY for output
fi: Talleta tulos hakemistoon HAKEMISTO

en: Clean up the ruleset before saving it.
fi: Siisti sääntökokoelma ennen tallentamista.

en: Multiple rulesets requested. Only one ruleset at time supported.
fi: Useita sääntökokoelmia pyydetty. Vain yhtä sääntökokoelmaa voidaan tukea kerrallaan

en: Multiple output directories given.
fi: Tulostushakemisto annettu monta kertaa.

en: Can't load ruleset %s
fi: Sääntökokoelman %s lataaminen epäonnistui

en: Recursive dependencies too deep
fi: Sisäkkäisiä riippuvuuksia liian monessa kerroksessa

en: No URL given
fi: URL:ia ei annettu

en: This does not look like modpack URL
fi: Tämä ei näytä muunnospaketin URL:ilta

en: Installing modpack %s from %s
fi: Asennan munnospakettia %s osoitteesta %s

en: Cannot install to given directory hierarchy
fi: En onnistu asentamaan annettuun hakemistoon

note: TRANS: %s is a filename with suffix '.mpdl'
en: Downloading "%s" control file.
fi: Ladataan muunnospaketin kontrollitiedostoa "%s".

en: Failed to get and parse modpack control file
fi: Virhe muunnospaketin kontrollitiedoston noutamisessa ja tulkinnassa

en: Modpack control file has no capability string
fi: Muunnospaketin kontrollitiedoston ominaisuuksia ei ole listattu

en: Modpack control file is incompatible
fi: Muunnospaketin kontrollitiedosto ei ole yhteensopiva

en: Modpack name not defined in control file
fi: Muunnospaketin nimeä ei ole määritetty kontrollitiedostossa

en: Modpack version not defined in control file
fi: Muunnospaketin versiota ei ole määritetty kontrollitiedostossa

en: Illegal modpack type
fi: Virheellinen muunnospaketin tyyppi

en: Dependency has no download URL
fi: Riippuvuuden latausosoitetta ei ole annettu

en: Illegal dependency modpack type
fi: Virheellinen pohjalle tarvittavan muunnospaketin tyyppi

en: Download dependency modpack
fi: Lataa muunnospaketin tarvitsema toinen muunnospaketti

en: Illegal path for %s
fi: Polku %s ei kelpaa

en: Cannot create required directories
fi: Vaadittavia hakemistoja ei voi luoda

en: Downloading %s
fi: Ladataan %s

en: Failed to download %s
fi: Virhe ladattaessa %s

en: Some parts of the modpack failed to install.
fi: Joitain muunnospaketin osia ei voitu asentaa.

en: Cannot fetch and parse modpack list
fi: Virhe muunnospakettiluettelon noutamisessa ja tulkinnassa

en: Invalid modpack list URL
fi: Virheellinen muunnospakettiluettelon osoite

en: Modpack list has no capability string
fi: Muunnospakettiluettelon ominaisuuksia ei ole listattu

en: Modpack list is incompatible
fi: Muunnospakettilista ei ole yhteensopiva

en: Tileset
fi: Kuvitus

en: Modpack
fi: Muunnospaketti

en: Group
fi: Ryhmä

note: TRANS: License of modpack is not known
en: ?license:Unknown
fi: Tuntematon

en: Not installed
fi: Asentamaton

en: Name="%s"
fi: Nimi="%s"

en: Version="%s"
fi: Versio="%s"

en: Installed="%s"
fi: Asennettu="%s"

en: Type="%s" / "%s"
fi: Tyyppi="%s" / "%s"

en: License="%s"
fi: Lisenssi="%s"

en: URL="%s"
fi: Osoite="%s"

en: Comment="%s"
fi: Kommentti="%s"

en: This modpack installer does not support any specific options
fi: Tämä muunnospakettien asennusohjelma tuntee vain yleisiä parametreja

en: Unknown option '--' '%s'
fi: Tuntematon parametri '--' '%s'

en: Freeciv modpack installer (command line version)
fi: Muunnospakettien asennusohjelma (komentoriviversio)

en: Modpack installed successfully
fi: Muunnospaketti on asennettu onnistuneesti

en: Modpack install failed: %s
fi: Muunnospaketin asennus epäonnistui: %s

note: TRANS: "List" is exactly what user must type, do not translate.
en: List URL
fi: List OSOITE

en: Load modpack list from given URL
fi: Lataa muunnospakettiluettelo annetusta osoitteesta

note: TRANS: "prefix" is exactly what user must type, do not translate.
en: prefix DIR
fi: prefix HAKEMISTO

en: Install modpacks to given directory hierarchy
fi: Asenna muunnospaketit annettuun hakemistorakenteeseen

note: TRANS: "install" is exactly what user must type, do not translate.
en: install URL
fi: install OSOITE

en: Automatically install modpack from a given URL
fi: Automaattisesti asenna muunnospaketti annetusta osoitteesta

en: Can't create directory "%s" for modpack database.
fi: Hakemiston "%s" luominen mod-pakettien tietokantaa varten epäonnistui.

en: Creating "%s" failed: %s
fi: "%s" luominen epäonnistui: %s

en: Opening "%s" failed: %s
fi: "%s" avaaminen epäonnistui: %s

en: Failed to insert modpack '%s' information
fi: Mod-paketin '%s' tietojen asettaminen epäonnistui.

en: Modpack installation in progress.
    Are you sure you want to quit?
fi: Muunnospaketin asentaminen meneillään.
    Haluatko todella lopettaa?

en: Another download already active
fi: Toinen lataus on jo käynnissä

en: Failed to start downloader
fi: Lataimen käynnistys epäonnistui

en: %s%s
    commit: %s
fi: %s%s
    revisiotunniste: %s

en: Installed
fi: Asennettu

en: ?modpack:Type
fi: Tyyppi

en: Subtype
fi: Alityyppi

note: TRANS: noun
en: License
fi: Lisenssi

en: Install modpack
fi: Asenna muunnospaketti

en: Modpack URL
fi: Muunnospaketin osoite

en: Select modpack to install
fi: Valitse asennettava muunnospaketti

en: This modpack installer accepts the standard Gtk command-line options
    after '--'. See the Gtk documentation.
fi: Tämä käyttöliittymä sallii Gtk:n komentoriviasetuksien
    antamisen '--':n jälkeen. Lisätietoa saat Gtk-dokumentaatiosta.

en: Freeciv modpack installer (gtk3)
fi: Muunnospakettien asennusohjelma (gtk3)

en: Freeciv modpack installer (gtk4)
fi: Muunnospakettien asennusohjelma (gtk4)

en: Freeciv modpack installer (gtk4x)
fi: Muunnospakettien asennusohjelma (gtk4x)

en: This modpack installer accepts the standard Qt command-line options
    after '--'. See the Qt documentation.
fi: Tämä käyttöliittymä sallii Qt:n komentoriviasetuksien
    antamisen '--':n jälkeen. Lisätietoa saat Qt-dokumentaatiosta.

en: Freeciv modpack installer (Qt)
fi: Muunnospakettien asennusohjelma (Qt)

en: %s%s
    commit: %s
    %s
fi: %s%s
    revisiotunniste: %s
    %s

en: Could not write manual file %s.
fi: Opastiedoston %s kirjoittaminen epäonnistui.

en: %s (%d) manual successfully written.
fi: Ohjetiedosto %s (%d) kirjoitettu onnistuneesti.

en: Multiple rulesets requested. Only one ruleset at a time is supported.
fi: Useita sääntökokoelmia pyydetty. Vain yhtä sääntökokoelmaa voidaan tukea kerrallaan

en: Use FILE as logfile
fi: Käytä tiedostoa TIEDOSTO lokia varten

en: Make manual for RULESET
fi: Rakenna opaskirja sääntökokoelmalle SÄÄNNÖT

en: Write manual in wiki format
fi: Kirjoita opaskirja wiki-muodossa

note: TRANS: markup ... Freeciv version ... ruleset name ... markup
en: %sFreeciv %s buildings help (%s)%s
fi: %sFreeciv %s rakennusohje (%s)%s

note: TRANS: markup ... Freeciv version ... ruleset name ... markup
en: %sFreeciv %s wonders help (%s)%s
fi: %sFreeciv %s ihmeohje (%s)%s

en: Upkeep
fi: Ylläpito

en: Requirement
fi: Vaatimus

en: Obsolete by
fi: Vanhentuu

en: More info
fi: Lisätietoja

note: TRANS: Feature required to be absent.
en: no %s
fi: kun ei %s

note: TRANS: markup ... Freeciv version ... markup
en: %sFreeciv %s server commands%s
fi: %sFreeciv %s palvelinkomennot%s

en: <table>
    <tr>
    <td valign="top"><pre>Synopsis:</pre></td>
    <td>
fi: <table>
    <tr>
    <td valign="top"><pre>Yhteenveto:</pre></td>
    <td>

en: <p class="level">Level: %s</p>
fi: <p class="level">Taso: %s</p>

en: <p>Description:</p>
fi: <p>Kuvaus:</p>

note: TRANS: markup ... Freeciv version ... ruleset name ... markup
en: %sFreeciv %s governments help (%s)%s
fi: %sFreeciv %s valtiomuotojen ohje (%s)%s

note: TRANS: markup ... Freeciv version ... markup
en: %sFreeciv %s server settings%s
fi: %sFreeciv %s -palvelimen asetukset%s

en: Level: %s.<br>
fi: Taso: %s.<br>

en: Category: %s.<br>
fi: Luokka: %s.<br>

en: Is locked by the ruleset.
fi: Lukittu käytetyissä säännöissä.

en: Can only be used in server console.
fi: Voidaan käyttää vain suoraan palvelimella.

en: Minimum:
fi: Minimi:

en: Default:
fi: Oletus:

en: Maximum:
fi: Maksimi:

en: Possible values:
fi: Mahdollisia arvoja:

en: Possible values (option can take any number of these):
fi: Mahdolliset arvot (mitkä tahansa seuraavista):

en: 
    <p class="changed">Value set to %s</p>
fi: 
    <p class="changed">Arvoksi asetettu %s</p>

note: TRANS: markup ... Freeciv version ... ruleset name ... markup
en: %sFreeciv %s tech help (%s)%s
fi: %sFreeciv %s teknologiaohje (%s)%s

note: TRANS: markup ... Freeciv version ... ruleset name ... markup
en: %sFreeciv %s terrain help (%s)%s
fi: %sFreeciv %s maastotyyppiohje (%s)%s

en: Move cost
fi: Liikkumisen hitaus

en: Defense bonus
fi: Puolustusbonus

en: % of Road bonus
fi: % tien bonuksesta

en: turns
fi: vuoroa

en: impossible
fi: mahdotonta

note: TRANS: markup ... Freeciv version ... ruleset name ... markup
en: %sFreeciv %s unit types help (%s)%s
fi: %sFreeciv %s yksikköohje (%s)%s

en: Cost: %d shield | Cost: %d shields
fi[0]: Hinta: %d tuotantoa
fi[1]: Hinta: %d tuotantoa

en: Upkeep: %s
fi: Ylläpito: %s

en: Moves: %s
fi: Liikkuu: %s

en: Vision: %d
fi: Näkökyky: %d

en: Attack: %d
fi: Hyökkäys: %d

en: Defense: %d
fi: Puolustus: %d

en: Firepower: %d
fi: Tulivoima: %d

en: Hitpoints: %d
fi: Voimapisteet: %d

en: Obsolete by: %s
fi: Vanhentaja: %s

en: Failed to create directory %s
fi: Virhe luotaessa hakemistoa %s

note: TRANS: Suitcase Nuke ... San Francisco
en: You have caused an diplomatic incident getting caught trying to do %s to %s.
fi: Olet aiheuttanut diplomaattisen selkkauksen jäädessäsi kiinni yrittäessäsi toimintoa %s kohteenasi %s.

note: TRANS: Bribe Enemy Unit ... American ... Partisan
en: You have caused an diplomatic incident getting caught trying to do %s to %s %s.
fi: Olet aiheuttanut diplomaattisen selkkauksen jäädessäsi kiinni yrittäessäsi toimintoa %s kohteenasi %s %s.

note: TRANS: Explode Nuclear ... (54, 26)
en: You have caused an diplomatic incident getting caught trying to do %s at %s.
fi: Olet aiheuttanut diplomaattisen selkkauksen jäädessäsi kiinni yrittäessäsi toimintoa %s paikassa %s.

note: TRANS: Europeans ... Suitcase Nuke ... San Francisco
en: The %s have caused an diplomatic incident getting caught trying to do %s to %s.
fi: %s ovat aiheuttaneet diplomaattisen selkkauksen jäädessään kiinni yrittäessään toimintoa %s kohteenaan %s.

note: TRANS: Europeans ... Bribe Enemy Unit ... Partisan
en: The %s have caused an diplomatic incident getting caught trying to do %s to your %s.
fi: %s ovat aiheuttaneet diplomaattisen selkkauksen jäädessään kiinni yrittäessään toimintoa %s kohteenaan omistamasi %s.

note: TRANS: Europeans ... Explode Nuclear ... (54, 26)
en: The %s have caused an diplomatic incident getting caught trying to do %s at %s.
fi: %s ovat aiheuttaneet diplomaattisen selkkauksen jäädessään kiinni yrittäessään toimintoa %s paikassa %s.

note: TRANS: Suitcase Nuke
en: Getting caught while trying to do %s gives everyone a casus belli against you.
fi: Kiinnijääminen toiminnasta %s antaa kaikille vastustajille oikeutuksen vastatoimiin.

note: TRANS: Suitcase Nuke ... Europeans
en: Getting caught while trying to do %s to you gives everyone a casus belli against the %s.
fi: %2$s jäi kiinni toiminnasta %1$s sinua vastaan ja kaikki muut ovat nyt oikeutettuja vastatoimiin heitä vastaan.

note: TRANS: Europeans ... Suitcase Nuke
en: You now have a casus belli against the %s. They got caught trying to do %s.
fi: Olet nyt oikeutettu vastatoimiin. %s jäi kiinni toiminnan %s yrityksestä.

note: TRANS: Europeans ... Suitcase Nuke ... Americans
en: You now have a casus belli against the %s. They got caught trying to do %s to the %s.
fi: Olet nyt oikeutettu vastatoimiin. %s jäi kiinni toiminnan %s yrityksestä. Uhrina oli %s.

note: TRANS: Suitcase Nuke ... San Francisco
en: You have caused an diplomatic incident doing %s to %s.
fi: Toimesi %s kohteena %s ei jää seurauksitta. Siitä seuraa diplomaattinen selkkaus.

en: You have caused an diplomatic incident doing %s to %s %s.
fi: Toimesi %s kohteena %s %s ei jää seurauksitta. Siitä seuraa diplomaattinen selkkaus.

note: TRANS: Explode Nuclear ... (54, 26)
en: You have caused an diplomatic incident doing %s at %s.
fi: Toimesi %s paikassa %s ei jää seurauksitta. Siitä seuraa diplomaattinen selkkaus.

note: TRANS: Europeans ... Suitcase Nuke ... San Francisco
en: The %s have caused an diplomatic incident doing %s to %s.
fi: %s aiheuttavat diplomaattisen selkkauksen toimella %s kaupungissa %s.

note: TRANS: Europeans ... Bribe Enemy Unit ... Partisan
en: The %s have caused an diplomatic incident doing %s to your %s.
fi: %s on aiheuttanut diplomaattisen selkkauksen tekemällä toimen %s yksiköllesi %s.

note: TRANS: Europeans ... Explode Nuclear ... (54, 26)
en: The %s have caused an diplomatic incident doing %s at %s.
fi: %s on aiheuttanut diplomaattisen selkkauksen tekemällä toimen %s paikassa %s.

note: TRANS: Suitcase Nuke
en: Doing %s gives everyone a casus belli against you.
fi: Toimen %s tekeminen antaa kaikille oikeuden vastatoimiin sinua vastaan.

note: TRANS: Suitcase Nuke ... Europeans
en: Doing %s to you gives everyone a casus belli against the %s.
fi: Koska %2$s tekee toimen %1$s sinulle, kaikki saavat oikeutuksen vastatoimiin heitä vastaan.

note: TRANS: Europeans ... Suitcase Nuke
en: You now have a casus belli against the %s. They did %s.
fi: Sinulla on nyt oikeus vastatoimiin. %s tekivät toimen %s.

note: TRANS: Europeans ... Suitcase Nuke ... Americans
en: You now have a casus belli against the %s. They did %s to the %s.
fi: Sinulla on nyt oikeus vastatoimiin. %s tekivät toimen %s, uhrina %s.

en: Cannot open AI module %s (%s)
fi: AI-modulin %s (%s) lataaminen epäonnistui

en: Cannot find capstr function from ai module %s (%s)
fi: En löydä capstr-funktiota AI-modulista %s (%s)

en: Incompatible ai module %s:
fi: Epäyhteensopiva AI moduli %s:

en:   Module options:    %s
fi:  Modulin valinnat: %s

en:   Supported options: %s
fi:   Tuetut valinnat: %s

en: Cannot find setup function from ai module %s (%s)
fi: AI modulin %s (%s) asennusfunktiota ei löydy

en: Setup of ai module %s failed.
fi: AI modulin %s asennus epäonnistui.

en: Failed to setup "%s" AI module
fi: AI modulin "%s" käyttöönotto epäonnistui

en: Failed to setup default AI module "%s", cannot continue.
fi: Oletus-AI modulin "%s" asennus epäonnistui, ei voi jatkaa.

en: Warning: the guest name '%s' has been taken, renaming to user '%s'.
fi: Varoitus: vierailijanimi '%s' on varattu, vaihdan käyttäjänimeen '%s'.

en: Guests are not allowed on this server. Sorry.
fi: Vierailijoita ei sallita tällä palvelimella, pahoittelen.

en: %s was rejected: Guests not allowed.
fi: %s jätetty ulkopuolelle: vierailijoita ei sallita.

en: There was an error reading the user database, logging in as guest connection '%s'.
fi: Käyttäjätietokannan luku epäonnistui, kirjaudun sisään vierailijana '%s'.

en: There was an error reading the user database and guest logins are not allowed. Sorry
fi: Käyttäjätietokannan lukeminen epäonnistui eikä vierailijakirjautumisia sallita. Pahoittelen

en: %s was rejected: Database error and guests not allowed.
fi: %s jätettiin ulkopuolelle: Tietokantavirhe eikä vierailijoita sallita.

en: Enter password for %s:
fi: Anna käyttäjän %s salasana:

note: TRANS: Try not to make the translation much longer than the original.
en: First time login. Set a new password and confirm it.
fi: Ensimmäinen kirjautumisesi. Aseta salasanasi, ja vahvista se.

en: This server allows only preregistered users. Sorry.
fi: Pahoittelen, palvelin sallii vain ennalta rekisteröityjä käyttäjiä.

en: %s was rejected: Only preregistered users allowed.
fi: %s jätettiin ulkopuolelle: Vain ennalta rekisteröidyt käyttäjät sallittu.

en: Sorry, too many wrong tries...
fi: Pahoittelen, liian monta yritystä meni vikaan...

en: %s was rejected: Too many wrong password verifies for new user.
fi: %s jätetty ulkopuolelle: Liian monta salasanavahvistusta uudelle käyttäjälle.

en: Warning: There was an error in saving to the database. Continuing, but your stats will not be saved.
fi: Varoitus: Virhe tallentaessa tietokantaan. Jatkan, mutta tietosi eivät tallennu.

en: %s was rejected: Too many wrong password tries.
fi: %s jätetty ulkopuolelle: Liian monta epäonnistunutta salasanayritystä.

en: auth failed
fi: todennus epäonnistui

en: Your password is incorrect. Try again.
fi: Annoit väärän salasanan, yritä uudelleen.

en: Sorry, your connection timed out...
fi: Pahoittelen, yhteytesi aikakatkaistiin...

en: %s was rejected: Connection timeout waiting for password.
fi: %s jätettiin ulkopuolelle: Yhteyden aikakatkaisu salasanaa odottaessa.

en: Your password is too short, the minimum length is %d. Try again.
fi: Salasanasi on liian lyhyt, alaraja on %d merkkiä. Anna uusi salasana.

en: The password must have at least %d capital letters, %d numbers, and be at minimum %d [printable] characters long. Try again.
fi: Salasanassa on oltava vähintään %d isoa kirjainta, %d numeroa ja sen pituuden on oltava vähintään %d [näkyvää] merkkiä pitkä. Anna uusi salasana.

en: %s gain a leader by the name %s. Dangerous times may lie ahead.
fi: Vaaralliset ajat uhkaavat, %s ovat saaneet uuden hallitsijan nimeltään %s.

en: Native unrest near %s led by %s.
fi: %s raportoi levottomuuksia lähistöllä, %s johtaa rähinöijiä.

en: Sea raiders seen near %s!
fi: %s on havainnut merirosvoja!

en: You have already sold something here this turn.
fi: Olet jo myynyt jotain tällä vuorolla.

en: You sell %s in %s for %d gold. | You sell %s in %s for %d gold.
fi[0]: Myyty %s kaupungissa %s hintaan %d.
fi[1]: Myyty %s kaupungissa %s hintaan %d.

en: Cannot buy in city created this turn.
fi: Tällä vuorolla luotuun kaupunkiin ei voi ostaa mitään.

en: You have already bought this turn.
fi: Olet jo ostanut jotain tällä vuorolla.

en: You don't buy %s!
fi: %s ei ole ostettavissa!

en: Can't buy units when city is in disorder.
fi: Yksikköjä ei voi ostaa kun kaupungissa mellakoidaan.

note: TRANS: This whole string is only ever used when included in one * other string (search for this string to find it).
en: %d gold required. | %d gold required.
fi[0]: Tarvitset %d kullan.
fi[1]: Tarvitset %d kultaa.

note: TRANS: %s is a pre-pluralised string: * "%d gold required."
en: %s You only have %d gold. | %s You only have %d gold.
fi[0]: %s Sinulla on vain yksi (%d) kulta.
fi[1]: %s Sinulla on vain %d kultaa.

note: TRANS: bought an unit.
en: ?unit:You bought %s in %s.
fi: Ostit hankkeen %s kaupungissa %s.

note: TRANS: bought an improvement .
en: ?improvement:You bought %s in %s.
fi: Ostit hankkeen %s kaupungissa %s.

en: You have bought this turn, can't change.
fi: Olet jo ostanut tällä vuorolla, et voi vaihtaa.

en: You already have a city called %s.
fi: Sinulla on jo kaupunki jonka nimi on %s.

en: A city called %s already exists.
fi: Maailmassa on jo kaupunki nimeltään %s.

en: Can't use %s as a city name. It is reserved for %s.
fi: Kaupungin %s nimi varattu kansakunnalle %s.

en: %s is not a valid name. Only ASCII or ruleset names are allowed for cities.
fi: Nimi "%s" ei kelpaa. Kaupungin nimen pitää olla ASCIIta tai peräisin sääntökokoelmasta.

en: City no. %d
fi: Kaupunki no %d

en: A poorly-named city
fi: Huonosti nimetty kaupunki

en: Changed homecity of %s to %s.
fi: Yksikön %s kotikaupunki on nyt %s.

note: TRANS: Americans ... Leader
en: The %s already have a %s. Can't transfer yours.
fi: Yksikkösi %2$s omistusta ei voi siirtää, koska %1$s omistavat jo sellaisen.

en: Transferred %s in %s from %s to %s.
fi: Yksikkö %s siirretty kaupungissa %s pelaajalta %s pelaajalle %s.

en: Transferred %s from %s to %s.
fi: Yksikkö %s siirretty pelaajalta %s pelaajalle %s.

note: TRANS: Polish Destroyer ... German <city>
en: %s %s lost in transfer to %s %s
fi: %s %s menetettiin kun sitä oltiin siirtämässä %s kaupunkiin %s.

en: %s lost along with control of %s.
fi: Kun menetit kaupungin %2$s hallinnan, menetit yksikön %1$s.

note: TRANS: <building> ... <city>
en: A replacement %s was built in %s.
fi: Korvaava %s rakennettiin kaupunkiin %s.

en: You already had a city called %s. The city was renamed to %s.
fi: Sinulla on jo kaupunki nimeltään %s. Kaupungin uudeksi nimeksi tuli %s.

en: Transfer of %s
fi: %s siirretään

en: The people in %s are stunned by your technological insight!
fi: Koko %s ihastelee millaista teknologiaa hallitset!

en: Workers spontaneously gather and upgrade %s with %s.
fi: Työläiset päättävät kehittää kaupunkia %s. Talkoovoimin rakennetaan %s.

en: Workers spontaneously gather and upgrade %s infrastructure.
fi: Työläiset päättävät kehittää kaupunkia %s.

note: TRANS: Reason that a building was added to the city. *        Building is given for free to player's first city.
en: ?initbldg:Free %s
fi: Ilmainen %s

en: You have founded %s.
fi: Olet perustanut kaupungin %s.

en: Moved %s out of disbanded city %s since it cannot stay on %s.
fi: Yksikkö %s poistui hylätystä kaupungista %s koska %s ei sovi sille.

en: When %s was disbanded your %s could not get out, and it was therefore lost.
fi: Kun %s hylättiin, yksikkösi %s ei voinut poistua ja se menetettiin.

en: When %s was disbanded your %s in %s was trapped, and it was therefore lost.
fi: Kun %s hylättiin, yksikkösi %s kaupungissa %s jäi ansaan ja se menetettiin.

en: You destroy %s completely.
fi: Tuhoat kaupungin %s kokonaan.

en: %s has been destroyed by %s.
fi: Kaupunki %s on tuhottu, asialla oli %s.

en: You conquer %s; your lootings accumulate to %d gold! | You conquer %s; your lootings accumulate to %d gold!
fi[0]: Valloitat kaupungin %s, saaliisi on %d kulta!
fi[1]: Valloitat kaupungin %s, saaliisi on %d kultaa!

en: %s conquered %s and looted %d gold from the city. | %s conquered %s and looted %d gold from the city.
fi[0]: %s valloitti kaupungin %s ja sai saaliikseen %d kultaa.
fi[1]: %s valloitti kaupungin %s ja sai saaliikseen %d kultaa.

en: You conquer %s.
fi: Valloitat kaupungin %s

en: %s conquered %s.
fi: %s valloitti kaupungin %s.

en: You have liberated %s! Lootings accumulate to %d gold. | You have liberated %s! Lootings accumulate to %d gold.
fi[0]: Olet vapauttanut kaupungin %s! Saaliisi on %d kulta.
fi[1]: Olet vapauttanut kaupungin %s! Saaliisi on %d kultaa.

en: %s liberated %s and looted %d gold from the city. | %s liberated %s and looted %d gold from the city.
fi[0]: %s vapautti kaupungin %s ja sai saaliikseen %d kullan.
fi[1]: %s vapautti kaupungin %s ja sai saaliikseen %d kultaa.

en: You have liberated %s!
fi: Olet vapauttanut kaupungin %s!

en: %s liberated %s.
fi: %s vapautti kaupungin %s.

en: Trade between %s and %s lost along with city.
fi: Kauppareitti kaupunkien %s ja %s välillä on peruttu kaupungin menettämisen myötä.

en: Trade route between %s and %s canceled.
fi: Kauppareitti kaupunkien %s ja %s välillä on peruttu.

note: TRANS: "...between Spanish city Madrid and Paris..."
en: Trade between %s city %s and %s lost along with their city.
fi: Kauppareitti %s kaupungin %s ja kaupungin %s välillä menetetty kaupungin myötä.

en: Sorry, the %s canceled the trade route from %s to your city %s.
fi: %s on perunut kauppareitin kaupungista %s kaupunkiisi %s.

note: TRANS: "...from Paris to Spanish city Madrid."
en: We canceled the trade route from %s to %s city %s.
fi: Peruimme kauppareitin kaupungista %s %s kaupunkiin %s.

en: %s has been struck by a plague! Population lost!
fi: %s on ruton riipimä! Väestöä kuolee!

en: Moving %s
fi: %s siirretään

en: Acquiring %s
fi: %s saadaan

en: The %s have stopped building The %s in %s.
fi: %s ovat keskeyttäneet hankkeensa %s kaupungissa %s.

note: TRANS: Possible 'source' of the production change * (in "<city> is building ..." sentence). Preserve leading space.
en:  from the worklist
fi:  työlistalta

note: TRANS: Possible 'source' of the production change * (in "<city> is building ..." sentence). Preserve leading space.
en:  as suggested by the advisor
fi:  neuvontantajan ohjaamana

note: TRANS: "<city> is building <production><source>." * 'source' might be an empty string, or a clause like * " from the worklist".
en: %s is building %s%s.
fi: %s aloitti hankkeen %s%s.

en: The %s have started building The %s in %s.
fi: %s tavoittelevat taivaita: %s rakenteilla kaupungissa %s.

en: You sell %s in %s (now landlocked) for %d gold. | You sell %s in %s (now landlocked) for %d gold.
fi[0]: Myyt vesiyhteyttä vaativan parannuksen %s kaupungissa %s %d kullasta.
fi[1]: Myyt vesiyhteyttä vaativan parannuksen %s kaupungissa %s %d kullasta.

en: The size of the city map of %s is %s.
fi: Kaupungin %s alueen koko %s.

en: increased
fi: laajeni

en: reduced
fi: supistui

en: %s is selling %s (obsolete) for %d. | %s is selling %s (obsolete) for %d.
fi[0]: %s realisoi omaisuuttaan: vanhentunut %s myyty hintaan %d.
fi[1]: %s realisoi omaisuuttaan: vanhentunut %s myyty hintaan %d.

en: Notice: Wonder %s in %s will be finished next turn.
fi: Tiedoksi: ihme %s valmistuu ensi vuorolla kaupungissa %s.

en: Suggest throttling growth in %s to use %s (being built) more effectively.
fi: Kannattaisiko hidastaa kaupungin %s kasvua, jotta rakenteilla oleva %s tulisi tehokkaammin käytetyksi?

en: %s may soon grow to size %i.
fi: %s saattaa pian kasvaa kokoon %i

en: Warning: Famine feared in %s.
fi: Varoitus: nälänhädän vaara kaupungissa %s.

en: %s needs %s (being built) to grow beyond size %d.
fi: %1$s ei voi kasvaa kokoa %3$d suuremmaksi ennen kuin %2$s (rakenteilla) on valmistunut.

en: %s needs an improvement to grow beyond size %d.
fi: %s ei voi kasvaa kokoa %d suuremmaksi ilman soveltuvaa rakennusta.

en: %s grows to size %d.
fi: %s kasvaa kokoon %d.

en: A recent plague outbreak prevents growth in %s.
fi: Äskettäisen ruttoepidemian takia %s ei kasva.

en: Famine feared in %s, %s lost!
fi: Nälänhätä uhkaa kaupungissa %s, %s menetetty!

en: Famine causes population loss in %s.
fi: Nälänhätä vähentää väkilukua kaupungissa %s.

en: Famine destroys %s entirely.
fi: Nälänhätä tyhjentää kaupungin %s.

en: %s can't build %s from the worklist. Postponing...
fi: %s lykkää hankketta %s työlistalta koska sitä ei voi rakentaa.

en: %s can't build %s from the worklist; counter %s value's checkpoint do not met Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska laskurin %s arvon täytyy ensin saavuttaa tavoitearvonsa.

en: %s can't build %s from the worklist; tech %s not yet available. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska tarvittavaa teknologiaa %s ei vielä ole saatavilla.

en: %s can't build %s from the worklist; no tech with flag "%s" yet available. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska teknologiaa lipulla "%s" ei vielä ole saatavilla.

en: %s can't build %s from the worklist; need to have %s first. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska %s tarvitaan ensin.

en: %s can't build %s from the worklist; need to not have %s. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska %s tarvitaan ensin.

en: %s can't build %s from the worklist; it needs %s government. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska sen rakentamiseksi tarvitaan valtiomuoto %s.

en: %s can't build %s from the worklist; it cannot have %s government. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska sen rakentajalla ei saa olla valtiomuotona %s.

en: %s can't build %s from the worklist; it needs "%s" achievement. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska sen rakentamiseksi tarvitaan saavutus %s.

en: ?extra:%s can't build %s from the worklist; %s is required. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska se vaatii ruutulisän %s.

en: ?extra:%s can't build %s from the worklist; %s is prohibited. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska ruutulisä %s estää rakentamisen.

en: ?terrain:%s can't build %s from the worklist; %s terrain is required. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska se vaatii maastotyypin %s.

en: ?terrain:%s can't build %s from the worklist; %s terrain is prohibited. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska maastotyyppi %s estää rakentamisen.

note: TRANS: "%s nation" is adjective
en: ?nation:%s can't build %s from the worklist; %s nation is required. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska sen voi rakentaa vain kansa %s.

en: ?nation:%s can't build %s from the worklist; %s nation is prohibited. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska kansa %s ei voi sitä rakentaa.

note: TRANS: "%s nation" is adjective
en: ?ngroup:%s can't build %s from the worklist; %s nation is required. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska se vaatii ryhmään %s kuuluvan kansan.

en: ?ngroup:%s can't build %s from the worklist; %s nation is prohibited. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska ryhmään %s kuuluva kansa ei voi sitä rakentaa.

en: %s can't build %s from the worklist; only %s style cities may build this. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska vain tyylin %s kaupungit voivat rakentaa sen.

en: %s can't build %s from the worklist; %s style cities may not build this. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska tyylin %s kaupungit eivät voi sitä rakentaa.

note: TRANS: Latter %s is citizen nationality
en: %s can't build %s from the worklist; only city with %s may build this. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska se vaatii rakennuksen %s.

note: TRANS: Latter %s is citizen nationality
en: %s can't build %s from the worklist; only city without %s may build this. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska rakennus %s estää sen rakentamisen.

note: TRANS: '%s' is a wide range of relationships; * e.g., 'Peace', 'Never met', 'Foreign', * 'Hosts embassy', 'Provided Casus Belli'
en: %s can't build %s from the worklist; the relationship '%s' is required.  Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska pelaajalla ei ole diplomaattisuhdetta '%s'.

en: %s can't build %s from the worklist; the relationship '%s' is prohibited.  Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska pelaajalla on estävä diplomaattisuhde '%s'.

note: TRANS: '%s' is a wide range of relationships; * e.g., 'Peace', 'Never met', 'Foreign', * 'Hosts embassy', 'Provided Casus Belli'
en: %s can't build %s from the worklist; unit with the relationship '%s' is required.  Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska yhdenkään yksikön omistajalla ei ole diplomaattisuhdetta '%s'.

en: %s can't build %s from the worklist; unit with the relationship '%s' is prohibited.  Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska yksikön omistajalla on estävä diplomaattisuhde '%s'.

en: %s can't build %s from the worklist; city must be of size %d or larger. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska sitä rakentavan kaupungin koon pitää olla vähintään %d.

en: %s can't build %s from the worklist; city must be of size %d or smaller.Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska sitä rakentavan kaupungin koko saa olla korkeintaan %d.

en: %s can't build %s from the worklist; city must have culture of %d. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska sitä rakentavalla kaupungilla pitää olla vähintään %d kulttuuria.

en: %s can't build %s from the worklist; city must have %d%% foreign population. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska sitä rakentavan kaupungin asukkaista vähintään %d%% pitää olla vierasta kansalaisuutta.

en: %s can't build %s from the worklist; city must have %d%% native population. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska sitä rakentavan kaupungin asukkaista vähintään %d%% pitää olla omistajan omaa kansalaisuutta.

en: %s can't build %s from the worklist; %d techs must be known. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska vähintään %d teknologiaa pitää tuntea.

en: %s can't build %s from the worklist; more than %d unit on tile.  Postponing... | %s can't build %s from the worklist; more than %d units on tile.  Postponing...
fi[0]: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska ruudussa on %d yksikkö.
fi[1]: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska ruudussa on %d yksikköä.

en: %s can't build %s from the worklist; fewer than %d unit on tile.  Postponing... | %s can't build %s from the worklist; fewer than %d units on tile.  Postponing...
fi[0]: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska ruudussa ei ole tarvittavaa määrää yksiköitä: %d.
fi[1]: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska ruudussa ei ole %d yksikköä.

en: %s can't build %s from the worklist; terrain with "%s" flag is required. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska maastotyyppi lipulla "%s" tarvitaan.

en: %s can't build %s from the worklist; terrain with "%s" flag is prohibited. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska ruutu maastotyypin lipulla "%s" estää rakentamisen.

en: %s can't build %s from the worklist; road with "%s" flag is required. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska tie lipulla "%s" tarvitaan.

en: %s can't build %s from the worklist; road with "%s" flag is prohibited. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska tie lipulla "%s" estää rakentamisen.

en: %s can't build %s from the worklist; extra with "%s" flag is required. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska ruutulisä lipulla "%s" tarvitaan.

en: %s can't build %s from the worklist; extra with "%s" flag is prohibited. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska ruutulisä lipulla "%s" estää rakentamisen.

en: %s can't build %s from the worklist; different terrain class nearby is required. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska eri maastootyypiluokkaa lähellä tarvittaisiin.

en: %s can't build %s from the worklist; different terrain class nearby is prohibited. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska eri maastotyyppiluokan ruutu lähellä estää rakentamisen.

note: TRANS: last %s is a CityStatus ("OwnedByOriginal")
en: %s can't build %s from the worklist; only available when city in range %s "%s". Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska se on saatavilla vain jos etäisyydellä "%s" on "%s" kaupunki.

note: TRANS: last %s is a CityStatus ("OwnedByOriginal")
en: %s can't build %s from the worklist; not available when city in range %s is "%s". Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska se ei ole saatavilla jos etäisyydellä "%s" on "%s" kaupunki.

note: TRANS: last %s is a date TRANS: last %s is a calendar fragment from * the ruleset; may be a bare number
en: %s can't build %s from the worklist; only available from %s. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska se on saatavilla vasta ajankohdasta %s alkaen.

note: TRANS: last %s is a calendar fragment from * the ruleset; may be a bare number
en: %s can't build %s from the worklist; not available after %s. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska se ei ole saatavilla ajankohdan %s jälkeen.

note: TRANS: third %s is topology flag name * ("Hex", "ISO" TRANS: third %s is wrap flag name * ("WrapX", "Wrapy")
en: %s can't build %s from the worklist; only available in worlds with %s map.
fi: %s ei voi rakentaa työlistan hanketta %s, koska se on saatavilla vain %s kartalla pelattaessa.

note: TRANS: %s is a server setting, its value and * if it is required to be present or absent. * The string's format is specified in * ssetv_human_readable(). * Example: "killstack is enabled".
en: %s can't build %s from the worklist; only available when the server setting %s.
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska se vaatii palvelimen asetuksen %s.

en: %s can't build %s from the worklist; only available once %d turns old. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska se on saatavilla vasta %d vuoron iässä.

en: %s can't build %s from the worklist; only available once %d turns old form. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, koska se on saatavilla vasta kun %d vuoroa kulunut nykymuodossa.

en: %s can't build %s from the worklist; multiple techs still needed. Postponing...
fi: %s lykkää työlistan hanketta %s, useita teknologioita yhä tarvitaan.

en: %s can't build %s from the worklist. Purging...
fi: %s poistaa hankkeen %s työlistalta koska sitä ei voi rakentaa.

en: Production of %s is upgraded to %s in %s.
fi: Tuotantoa uudistetaan: %s korvattu tavoitteella %s kaupungissa %s.

note: TRANS: The <city> worklist ....
en: The %s worklist is now empty.
fi: %s pääsi työlistansa loppuun.

en: %s can't upkeep %s, unit disbanded.
fi: %s ei voi ylläpitää kaikkia yksikköjään, %s hajotettu.

en: Citizens in %s perish for their failure to upkeep %s!
fi: Kaupungin %s asukkaat kuolevat, kun %s kärsivät ylläpidon puutteesta!

en: Citizens in %s perish for their failure to upkeep units!
fi: Kaupungin %s asukkaat kuolevat, kun yksiköt kärsivät ylläpidon puutteesta!

en: %s is building %s, which is no longer available.
fi: %s: rakenteilla on %s, joka ei enää ole saatavilla.

en: Completion of %s
fi: %s valmistuu

en: The %s have finished building %s in %s.
fi: %s ehtivät ensin: %s on valmistunut kaupungissa %s.

en: %s has finished building %s.
fi: %s sai valmiiksi hankkeen %s.

en: %s boosts research; you gain %d immediate advance. | %s boosts research; you gain %d immediate advances.
fi[0]: %s tehostaa tutkimusta, harppaat %d edistysaskeleen.
fi[1]: %s tehostaa tutkimusta, harppaat %d edistysaskelta.

note: TRANS: Tech from building (Darwin's Voyage)
en: ?frombldg:Acquired %s from %s.
fi: %s saatu, sen tuotti %s!

note: TRANS: Tech from building (Darwin's * Voyage)
en: ?frombldg:The %s have acquired %s from %s.
fi: Tiedonjanoiset %1$s saivat edistysaskeleen. %3$s tuotti teknologian %2$s.

en: The %s have started building a spaceship!
fi: %s rakentavat jo avaruusalusta!

note: TRANS: city ... utype ... size ... pop_cost
en: %s can't build %s yet. (city size: %d, unit population cost: %d)
fi: %s ei voi vielä rakentaa yksikköä %s. (Kaupungin koko: %d, yksikön väkilukukustannus: %d)

note: TRANS: <city> is finished building <unit/building>.
en: %s is finished building %s.
fi: %s sai valmiiksi hankkeensa %s.

note: TRANS: "<unit> cost... <city> shrinks..." * Plural in "%d population", not "size %d".
en: %s cost %d population. %s shrinks to size %d. | %s cost %d population. %s shrinks to size %d.
fi[0]: %s vaatii väestöä %d kokoluokan, %s kutistuu kokoon %d.
fi[1]: %s vaatii väestöä %d kokoluokkaa, %s kutistuu kokoon %d.

en: Can't afford to maintain %s in %s, building sold!
fi: %s myyty kaupungissa %s, koska ylläpitoon ei ollut varaa!

en: Not enough gold. %s disbanded.
fi: Rahasi eivät riitä. %s hajotettiin.

en: Pollution near %s.
fi: %s raportoi saasteista lähistöllään.

en: Celebrations in your honor in %s.
fi: %s järjestää villiä juhlintaa kunniaksesi.

en: Celebrations canceled in %s.
fi: %s palaa arkeen, juhlallisuudet peruttu.

note: TRANS: preserve leading space; this string will be appended to * another sentence
en:  Unrest threatens to spread beyond the city.
fi:  Levottomuudet uhkaavat levittäytyä kaupungin ulkopuolelle.

note: TRANS: second %s is an optional extra sentence
en: Civil disorder in %s.%s
fi: %s kärsii levottomuuksista.%s

note: TRANS: second %s is an optional extra sentence
en: CIVIL DISORDER CONTINUES in %s.%s
fi: %s: LEVOTTOMUUDET JATKUVAT.%s

en: Order restored in %s.
fi: %s: Järjestys on palannut kaupunkiin.

note: TRANS: %s - government form, e.g., Democracy
en: The people have overthrown your %s, your country is in turmoil.
fi: %s kaatui kansannousussa, valtio natisee liitoksissaan.

en: %s can't build %s yet, as we can't disband our only city.
fi: %s ei voi vielä saada yksikköä %s valmiiksi, koska ainoaa kaupunkia voi lakkauttaa.

note: TRANS: "<city> is disbanded into Settler."
en: %s is disbanded into %s.
fi: %s lakkautettiin, kun %s koottiin.

note: TRANS: From <city1> to <city2>.
en: Migrants from %s can't go to %s because there is not enough food available!
fi: Siirtolaiset kaupungista %s eivät voi muuttaa, koska kohdekaupungissa %s syödään jo pettua!

note: TRANS: From <city1> to <city2> (<city2 nation adjective>).
en: Migrants from %s can't go to %s (%s) because there is not enough food available!
fi: Siirtolaiset kaupungista %s eivät voi muuttaa, koska kohdekaupungissa %s (%s) syödään jo pettua!

note: TRANS: From <city1> (<city1 nation adjective>) to <city2>.
en: Migrants from %s (%s) can't go to %s because there is not enough food available!
fi: Siirtolaiset kaupungista %s (%s) eivät voi muuttaa, koska kohdekaupungissa %s syödään jo pettua!

note: TRANS: From <city1> to <city2>.
en: Migrants from %s can't go to %s because it needs an improvement to grow!
fi: Siirtolaiset kaupungista %s eivät voi muuttaa, koska kohdekaupunki %s vaatii parannuksen kasvaakseen!

note: TRANS: From <city1> to <city2> of <city2 nation adjective>.
en: Migrants from %s can't go to %s (%s) because it needs an improvement to grow!
fi: Siirtolaiset kaupungista %s eivät voi muuttaa, koska kohdekaupunki %s (%s) vaatii parannuksen kasvaakseen!

note: TRANS: From <city1> (<city1 nation adjective>) to <city2>.
en: Migrants from %s (%s) can't go to %s because it needs an improvement to grow!
fi: Siirtolaiset kaupungista %s (%s) eivät voi muuttaa, koska kohdekaupunki %s vaatii parannuksen kasvaakseen!

en: %s was disbanded by its citizens.
fi: %s on tyhjentynyt asukkaista.

note: TRANS: From <city1> to <city2>.
en: Migrants from %s moved to %s in search of a better life.
fi: Siirtolaisia kaupungista %1$s on saapunut kaupunkiin %2$s.

note: TRANS: From <city1> to <city2> (<city2 nation adjective>).
en: Migrants from %s moved to %s (%s) in search of a better life.
fi: Siirtolaisia kaupungistasi %1$s on päätynyt %3$s kaupunkiin %2$s.

note: TRANS: From <city1> (<city1 nation adjective>) to <city2>.
en: Migrants from %s (%s) moved to %s in search of a better life.
fi: Siirtolaisia %2$s kaupungista %1$s on saapunut kaupunkiisi %3$s.

note: TRANS: %s is a city name
en: All stored food destroyed in %s.
fi: Kaikki ruokavarastot tuhoutuivat kaupungissa %s.

note: TRANS: Disasters such as Earthquake
en: %s was hit by %s.
fi: %2$s iski kaupunkiin %1$s.

en: Robbery in %s. %d gold stolen. | Robbery in %s. %d gold stolen.
fi[0]: Ryöstö kaupungissa %s. %d kulta viety.
fi[1]: Ryöstö kaupungisssa %s. %d kultaa viety.

en: Fallout near %s.
fi: Ydinlaskeumaa lähellä kaupunkia %s.

note: TRANS: "Industrial Accident destroys Bogota entirely."
en: %s destroys %s entirely.
fi: %s aiheuttaa kaupungin %s tuhon.

note: TRANS: "Nuclear Accident ... Montreal."
en: %s causes population loss in %s.
fi: %s vähensi väkilukua kaupungissa %s.

note: TRANS: second %s is the name of a city improvement
en: %s destroys %s in %s.
fi: %s tuhosi kohteen %s kaupungissa %s.

note: TRANS: "Production of Colossus in Rhodes destroyed."
en: Production of %s in %s destroyed.
fi: Kohteen %s tuotanto tuhoutui kaupungissa %s.

en: Citizens of %s are thinking about migrating to %s for a better life.
fi: %s ei houkuta. Sen asukkaat harkitsevat muuttoa kaupunkiin %s.

note: TRANS: <city1> to <city2> (<city2 nation adjective>).
en: Citizens of %s are thinking about migrating to %s (%s) for a better life.
fi: %1$s ei houkuta. Sen asukkaat harkitsevat muuttoa %3$s kaupunkiin %2$s.

en: Start the game, or restart after loading a savegame.
fi: Aloita peli tai käynnistä tiedostosta ladattu peli uudelleen.

en: This command starts the game. When starting a new game, it should be used after all human players have connected, and AI players have been created (if required), and any desired changes to initial server options have been made. After 'start', each human player will be able to choose their nation, and then the game will begin. This command is also required after loading a savegame for the game to recommence. Once the game is running this command is no longer available, since it would have no effect.
fi: Tämä komento aloittaa pelin. Aloitettaessa uusi peli sitä tulee käyttää vasta kun kaikki ihmispelaajat ovat yhteydessä palvelimeen, tarvittavat AI-pelaajat on luotu sekä palvelimen alkuasetuksiin on tehty halutut muutokset. Komennon antamisen jälkeen ihmispelaajat valitsevat kansakuntansa, minkä jälkeen peli alkaa. Komentoa käytetään myös tallennetun pelin lataamisen jälkeen pelin uudelleenkäynnistämiseen. Kun peli on käynnissä, komento ei enää ole käytettävissä - sillä ei enää olisi vaikutusta.

note: TRANS: translate text between <> only
en: help
    help commands
    help options
    help <command-name>
    help <option-name>
fi: help
    help commands
    help options
    help <komennon nimi>
    help <asetuksen nimi>

en: Show help about server commands and server options.
fi: Näytä ohjeita palvelinkomentojen ja asetusten käytöstä.

en: With no arguments gives some introductory help. With argument "commands" or "options" gives respectively a list of all commands or all options. Otherwise the argument is taken as a command name or option name, and help is given for that command or option. For options, the help information includes the current and default values for that option. The argument may be abbreviated where unambiguous.
fi: Ilman argumentteja näyttää ohjeita alkuun pääsemiseksi. Argumentilla 'commands' tai 'options' näyttää listan sallituista komennoista tai asetuksista. Muussa tapauksessa argumentti tulkitaan komennon tai asetuksen nimeksi ja kyseiseen aiheeseen liittyvä ohje näytetään. Asetuksien ohjeet sisältävät asetuksen tämänhetkisen ja oletusarvon. Argumenttia voi lyhentää jos lyhenne on yksiselitteinen.

en: Show a list of various things.
fi: Listaa yhteyksiä, pelaajia, jne.

note: TRANS: don't translate text in ''
en: Show a list of:
     - the player colors,
     - connections to the server,
     - all player delegations,
     - your ignore list,
     - the list of defined map images,
     - the list of the players in the game,
     - the available rulesets (for 'read' command),
     - the available scenarios,
     - the available nation sets in this ruleset,
     - the teams of players or
     - the running votes.
    The argument may be abbreviated, and defaults to 'players' if absent.
fi: Komento näyttää listan seuraavista:
    - pelaajien väreistä (colors),
    - yhteyksistä palvelimeen (connections),
    - kaikki pelaajien delegoinnit (delegations),
    - pelaajat joiden viestejä ei näytetä sinulle (ignored users),
    - karttakuvamäärittelyt (map image definitions),
    - pelissä olevat pelaajat (players),
    - saatavilla olevat sääntökokoelmat (komennolle 'read'),
    - saatavilla olevat skenaariot (scenarios),
    - saatavilla olevat kansavalikoimat tälle sääntökokoelmalle (nationsets),
    - pelaajien joukkueet (teams), ja
    - käynnissä olevat äänestykset (votes).
    Parametri voidaan lyhentää. Jos sitä ei ole, listataan pelaajat ('players').

en: Quit the game and shutdown the server.
fi: Lopeta peli ja sulje palvelin.

note: TRANS: translate text between <> only
en: cut <connection-name>
fi: cut <yhteysnimi>

en: Cut a client's connection to server.
fi: Katkaise annettu yhteys palvelimeen.

en: Cut specified client's connection to the server, removing that client from the game. If the game has not yet started that client's player is removed from the game, otherwise there is no effect on the player. Note that this command now takes connection names, not player names.
fi: Katkaise haluttu yhteys palvelimeen. Jos peli ei ole vielä alkanut, yhteyttä käyttävä pelaaja poistetaan pelistä, muutoin tällä ei ole vaikutusta pelaajan tilaan. Huomaa että komento käyttää nykyään yhteyksien nimiä, ei pelaajien.

note: TRANS: translate text between <> only
en: explain
    explain <option-name>
fi: explain
    explain <asetuksen nimi>

en: Explain server options.
fi: Kuvaa palvelimen asetuksia.

en: The 'explain' command gives a subset of the functionality of 'help', and is included for backward compatibility. With no arguments it gives a list of options (like 'help options'), and with an argument it gives help for a particular option (like 'help <option-name>').
fi: Ilman argumentteja komento 'explain' listaa mahdolliset asetukset (kuten 'help options'), muussa tapauksessa se yrittää näyttää nimetyn asetuksen ohjeen (kuten 'help <asetuksen nimi>').

note: TRANS: translate text between <> only
en: show
    show <option-name>
    show <option-prefix>
    show all
    show vital
    show situational
    show rare
    show changed
    show locked
    show rulesetdir
fi: show
    show <asetuksen nimi>
    show <asetuksen alkuosa>
    show all
    show vital
    show situational
    show rare
    show changed
    show locked
    show rulesetdir

en: Show server options.
fi: Näytä palvelimen asetukset.

en: With no arguments, shows vital server options (or available options, when used by clients). With an option name argument, show only the named option, or options with that prefix. With "all", it shows all options. With "vital", "situational" or "rare", a set of options with this level. With "changed", it shows only the options which have been modified, while with "locked" all settings locked by the ruleset will be listed. With "ruleset", it will show the current ruleset directory name.
fi: Ilman argumentteja komento "show" näyttää olennaiset ("vital") asetukset (tai käytettävissä olevat asetukset jos komento annetaan asiakasohjelmasta). Annettaessa argumentiksi asetuksen nimi, näyttää vain nimetyn asetuksen. Annettaessa argumentiksi asetuksen nimen alku, näyttää kaikki asetukset jotka alkavat annetulla alulla. Lisäksi komennolle "show" voi antaa seuraavat argumentit:
     all         - näytä kaikki asetukset
     vital       - näytä tason "vital" asetukset
     situational - näytä tason "situational" asetukset
     rare        - näytä tason "rare" asetukset
     changed     - näytä muuttuneet asetukset
     locked      - näytä sääntökokoelman lukitsemat asetukset
     rulesetdir  - näytä sääntökokoelman hakemistonimi

note: TRANS: translate text between <> only
en: wall <message>
fi: wall <viesti>

en: Send message to all connections.
fi: Lähetä viesti kaikille.

en: For each connected client, pops up a window showing the message entered.
fi: Avaa jokaista yhteydessä olevaa asiakasohjelmaa kohden ikkunan jossa lähetetty viesti näkyy.

note: TRANS: translate text between <> only
en: connectmsg <message>
fi: connectmsg <viesti>

en: Set message to show to connecting players.
fi: Lähetä viesti yhteyttä muodostaville pelaajille.

en: Set message to send to clients when they connect.
    Empty message means that no message is sent.
fi: Aseta viesti, joka lähetetään asiakasohjelmille kun ne muodostavat yhteyttä.
    Tyhjä viesti tarkoittaa että minkäänlaista viestiä ei lähetetä.

note: TRANS: translate text between [] only; "vote" is as a process
en: vote yes|no|abstain [vote number]
fi: vote yes|no|abstain [äänestyksen numero]

note: TRANS: "vote" as an instance of voting
en: Cast a vote.
fi: Anna ääni.

en: A player with basic level access issuing a control level command starts a new vote for the command. The /vote command followed by "yes", "no", or "abstain", and optionally a vote number, gives your vote. If you do not add a vote number, your vote applies to the latest vote. You can only suggest one vote at a time. The vote will pass immediately if more than half of the voters who have not abstained vote for it, or fail immediately if at least half of the voters who have not abstained vote against it.
fi: Pelaaja aloittaa äänestyksen komennosta jos hän antaa 'ctrl'-tason komennon vaikka onkin 'basic'-komentotasolla. Ääni annetaan komennolla "vote", jonka parametriksi annetaan "yes" (kyllä), "no" (ei) tai "abstain" (tyhjä ääni), sekä mahdollisesti myös äänestyksen numero. Jos äänestyksen numeroa ei anneta, ääni koskee viimeisintä komentoa. Kukin pelaaja voi ehdottaa vain yhtä äänestystä kerrallaan. Äänestyksen tulos on myönteinen välittömästi, jos yli puolet äänestämättömistä pelaajista äänestää sen puolesta, tai kielteinen, mikäli ainakin puolet tyhjää äänestämättömistä pelaajista äänestää sitä vastaan.

note: TRANS: translate text between <> only
en: debug diplomacy <player>
    debug ferries
    debug tech <player>
    debug city <x> <y>
    debug units <x> <y>
    debug unit <id>
    debug timing
    debug info
fi: debug diplomacy <pelaaja>
    debug ferries
    debug tech <pelaaja>
    debug city <x> <y>
    debug units <x> <y>
    debug unit <id>
    debug timing
    debug info

en: Turn on or off AI debugging of given entity.
fi: Aseta AI-debuggaus tietylle oliolle päälle tai pois päältä.

en: Print AI debug information about given entity and turn continuous debugging output for this entity on or off.
fi: Tulosta AI-debugtietoa annetusta oliosta ja aseta jatkuva debuggaustuloste tästä oliosta päälle tai pois päältä.

note: TRANS: translate text between <> only
en: set <option-name> <value>
fi: set <asetuksen nimi> <arvo>

en: Set server option.
fi: Muuta palvelimen asetuksia.

note: TRANS: don't translate text in ''
en: Set an option on the server. The syntax and legal values depend on the option; see the help for each option. Some options are "bitwise", in that they consist of a choice from a set of values; separate these with |, for instance, '/set topology wrapx|iso'. For these options, use syntax like '/set topology ""' to set no values.
fi: Muuta palvelimen käyttämiä asetuksia. Asetusten arvot ja niiden esittäminen vaihtelee, voit käyttää komentoa /help kunkin asetuksen kanssa. Joidenkin asetuksien arvo koostuu useammasta valinnasta, valinnat erotetaan silloin toisistaan merkillä |, esimerkiksi '/set topology wrapx|iso'. Näille asetuksille käytä muotoa '/set topology ""' jos et halua valita mitään.

note: TRANS: translate text between <> only
en: team <player> <team>
fi: team <pelaaja> <joukkue>

en: Change a player's team affiliation.
fi: Vaihda pelaajan joukkuetta.

en: A team is a group of players that start out allied, with shared vision and embassies, and fight together to achieve team victory with averaged individual scores. Each player is always a member of a team (possibly the only member). This command changes which team a player is a member of. Use "" if names contain whitespace.
fi: Joukkue on ryhmä pelaajia, joka taistelee yhdessä saavuttaaksen voiton. Pelin alussa joukkueen jäsenet ovat liitossa keskenään, he jakavat näkymänsä ja heillä on lähetystö toistensa luona. Joukkueen tuloksen määrää jäsenten keskimääräinen tulos. Jokainen pelaaja on aina yhden joukkueen jäsen (mutta joukkueessa voi olla vain yksi jäsen). Tämä komento vaihtaa pelaajan joukkuetta. Jos nimissä on välilyöntejä, käytä lainausmerkkejä "".

note: TRANS: translate text between <> only
en: rulesetdir <directory>
fi: rulesetdir <hakemisto>

en: Choose new ruleset directory or modpack.
fi: Lataa sääntökokoelma tai mod-paketti annetusta hakemistosta.

note: TRANS: translate text between <> only
en: metamessage <meta-line>
fi: metamessage <metarivi>

en: Set metaserver info line.
fi: Muuta metapalvelimella näkyvää infotekstiä.

en: This command is deprecated. Set metamessage setting directly instead. Command sets user defined metaserver info line. If parameter is omitted, previously set metamessage will be removed. For most of the time user defined metamessage will be used instead of automatically generated messages, if it is available.
fi: Tämä komento on vanhentunut. Aseta sen sijaan suoraan metamessage asetus. Komento muuttaa metapalvelimella näkyvää infotekstiä. Jos annettu tekstirivi on tyhjä, tämä infoteksti poistetaan. Tätä käyttäjän määrittelemää infotekstiä käytetään useimmiten automaattisesti luotujen tietojen sijaan.

note: TRANS: translate text between <> only
en: metapatches <meta-line>
fi: metapatches <metarivi>

en: Set metaserver patches line.
fi: Aseta metapalvelimella ilmoitettava aliversiotieto ("paikat").

en: Control metaserver connection.
fi: Hallitse yhteyttä metapalvelimeen.

en: 'metaconnection ?' reports on the status of the connection to metaserver. 'metaconnection down' or 'metac d' brings the metaserver connection down. 'metaconnection up' or 'metac u' brings the metaserver connection up. 'metaconnection persistent' or 'metac p' is like 'up', but keeps trying after failures.
fi: 'metaconnection ?' näyttää välityspalvelinyhteyden tilan.
    'metaconnection down' tai 'metac d' katkaisee yhteyden metapalvelimeen.
    'metaconnection up' tai 'metac u' ottaa yhteyden metapalvelimeen.
    'metaconnection persistent' tai 'metac p' on sama kuin 'up', mutta ei välitä epäonnistuneista lähetyksistä.

note: TRANS: translate text between <> only
en: metaserver <address>
fi: metaserver <osoite>

en: Set address (URL) for metaserver to report to.
fi: Aseta osoite (URL) metapalvelimelle, johon palvelin ilmoittautuu.

note: TRANS: translate text between <> only
en: aitoggle <player-name>
fi: aitoggle <pelaajan nimi>

en: Toggle AI status of player.
fi: Muuta pelaajan AI-tilaa.

note: TRANS: translate text between [] and <> only
en: take [connection-name] <player-name>
fi: take [yhteyden nimi] <pelaajan nimi>

en: Take over a player's place in the game.
fi: Ota pelaajan paikka pelissä.

note: TRANS: Don't translate text between ''
en: Only the console and connections with cmdlevel 'hack' can force other connections to take over a player. If you're not one of these, only the <player-name> argument is allowed. If '-' is given for the player name and the connection does not already control a player, one is created and assigned to the connection. The 'allowtake' option controls which players may be taken and in what circumstances.
fi: Vain konsoli- ja 'hack'-komentotason yhteyksiltä voi pakottaa toisen yhteyden ottaamaan pelaajan hallintaansa, muutoin ainoastaan parametri <pelaajan nimi> on sallittu. Jos pelaajan nimeksi annetaan '-' ja yhteys ei ennestään hallitse pelaajaa, yhteyden hallintaan luodaan uusi pelaaja. Parametri 'allowtake' säätelee, mitä pelaajia voidaan ottaa hallintaan ja missä ehdoin.

note: TRANS: translate text between [] only
en: observe [connection-name] [player-name]
fi: observe [yhteyden nimi] [pelaajan nimi]

en: Observe a player or the whole game.
fi: Tarkkaile pelaajaa tai koko peliä.

note: TRANS: Don't translate text between ''
en: Only the console and connections with cmdlevel 'hack' can force other connections to observe a player. If you're not one of these, only the [player-name] argument is allowed. If the console gives no player-name or the connection uses no arguments, then the connection is attached to a global observer. The 'allowtake' option controls which players may be observed and in what circumstances.
fi: Vain konsoli- ja 'hack'-komentotason yhteyksiltä voi pakottaa toisen yhteyden tarkkailemaan pelaajaa, muutoin ainoastaan parametri [pelaajan nimi] on sallittu. Jos pelaajan nimeä ei anneta, annettu yhteys yhdistetään "globaaliin" koko pelin tarkkailijaan. Parametrilla 'allowtake' voidaan hallita, mitä pelaajia voidaan tarkkailla ja millä ehdoilla.

note: TRANS: translate text between <> only
en: detach <connection-name>
fi: detach <yhteysnimi>

en: Detach from a player.
fi: Irrottaudu pelaajasta.

en: Only the console and connections with cmdlevel 'hack' can force other connections to detach from a player.
fi: Vain konsoli- ja 'hack'-komentotason yhteyksiltä voi pakottaa toisen yhteyden irrottautumaan pelaajasta.

note: TRANS: translate text between <> and [] only
en: create <player-name> [ai type]
fi: create <pelaajan nimi> [ai type]

en: Create an AI player with a given name.
fi: Luo annetunniminen AI-pelaaja.

note: TRANS: don't translate text between single quotes
en: With the 'create' command a new player with the given name is created.
    If 'player-name' is empty, a random name will be assigned when the game begins. Until then the player will be known by a name derived from its type.
    The 'ai type' parameter can be used to select which AI module will be used for the created player. This requires that the respective module has been loaded or built in to the server.
    If the game has already started, the new player will have no units or cities; also, if no free player slots are available, the slot of a dead player can be reused (removing all record of that player from the running game).
fi: 'create' komento luo uuden pelaajan annetulla nimellä. Jos 'player name' parametri on tyhjä, pelaajalle annetaan satunnainen nimi pelin alkaessa. Siihen asti pelaaja tunnetaan pelaajan tyypistä johdetulla nimellä.
    'ai type' parametrin voi antaa valitsemaan mitä AI modulia luodulle pelaajalle käytetään. Tämä vaatii että kyseinen moduli on joko sisällytetty Freecivin palvelimeen tai ladattu.
    Jos peli on jo alkanut, luodulla pelaajalla ei ole yksiköitä eikä kaupunkeja. Jos vapaita pelaajapaikkoja ei ole jäljellä, voidaan hävitetyn pelaajan paikka ottaa uudelleen käyttöön (poistaen kaikki tiedot hävinneestä pelaajasta).

en: Set yourself in away mode. The AI will watch your back.
fi: Merkitse itsesi poissaolevaksi. AI vahtii selustaasi.

note: TRANS: translate text between <> only
en: restricted
    restricted <player-name>
fi: restricted
    restricted <pelaajan nimi>

note: TRANS: translate 'Restricted' as AI skill level
en: Set one or all AI players to 'Restricted'.
fi: Aseta yhden tai kaikkien AI-pelaajien vaikeustaso vastustajana tekemällä peli niitä kohtaan epäreiluksi.

note: TRANS: translate text between <> only
en: novice
    novice <player-name>
fi: novice
    novice <pelaajan nimi>

note: TRANS: translate 'Novice' as AI skill level
en: Set one or all AI players to 'Novice'.
fi: Aseta yhden tai kaikkien AI-pelaajien vaikeustaso sopivaksi vasta-alkajalle.

note: TRANS: translate text between <> only
en: easy
    easy <player-name>
fi: easy
    easy <pelaajan nimi>

note: TRANS: translate 'Easy' as AI skill level
en: Set one or all AI players to 'Easy'.
fi: Aseta yhden tai kaikkien AI-pelaajien vaikeustasoksi helppo.

note: TRANS: translate text between <> only
en: normal
    normal <player-name>
fi: normal
    normal <pelaajan nimi>

note: TRANS: translate 'Normal' as AI skill level
en: Set one or all AI players to 'Normal'.
fi: Aseta yhden tai kaikkien AI-pelaajien vaikeustasoksi tavallinen.

note: TRANS: translate text between <> only
en: hard
    hard <player-name>
fi: hard
    hard <pelaajan nimi>

note: TRANS: translate 'Hard' as AI skill level
en: Set one or all AI players to 'Hard'.
fi: Aseta yhden tai kaikkien AI-pelaajien vaikeustasoksi vaikea.

note: TRANS: translate text between <> only
en: cheating
    cheating <player-name>
fi: cheating
    cheating <pelaajan nimi>

note: TRANS: translate 'Cheating' as AI skill level
en: Set one or all AI players to 'Cheating'.
fi: Aseta yhden tai kaikkien AI-pelaajien vaikeustasoksi epäreilu.

note: TRANS: translate text between <> only
en: experimental
    experimental <player-name>
fi: experimental
    experimental <pelaajan nimi>

note: TRANS: translate 'Experimental' as AI skill level
en: Set one or all AI players to 'Experimental'.
fi: Aseta yhden tai kaikkien AI-pelaajien vaikeustasoksi 'kokeellinen'.

note: TRANS: translate text between <> only
en: cmdlevel
    cmdlevel <level>
    cmdlevel <level> new
    cmdlevel <level> first
    cmdlevel <level> <connection-name>
fi: cmdlevel
    cmdlevel <taso>
    cmdlevel <taso> new
    cmdlevel <taso> first
    cmdlevel <taso> <yhteyden nimi>

en: Query or set command access level access.
fi: Tarkista tai aseta sallittu komentotaso.

en: The command access level controls which server commands are available to users via the client chatline. The available levels are:
        none  -  no commands
        info  -  informational or observer commands only
        basic -  commands available to players in the game
        ctrl  -  commands that affect the game and users
        admin -  commands that affect server operation
        hack  -  *all* commands - dangerous!
    With no arguments, the current command access levels are reported. With a single argument, the level is set for all existing connections, and the default is set for future connections. If 'new' is specified, the level is set for newly connecting clients. If 'first come' is specified, the 'first come' level is set; it will be granted to the first client to connect, or if there are connections already, the first client to issue the 'first' command. If a connection name is specified, the level is set for that connection only.
    Command access levels do not persist if a client disconnects, because some untrusted person could reconnect with the same name. Note that this command now takes connection names, not player names.
fi: Komentotason asetuksilla määritellään mitkä komennot ovat pelaajien käytettävissä asiakasohjelman keskustelukentän kautta. Eri tasot ovat:
        none  -  ei komentoja
        info  -  vain informatiiviset komennot sallittu
        basic -  peliin osallistuvien käytettävissä olevat komennot
        ctrl  -  komennot joilla on vaikutusta peliin ja käyttäjiin
        admin -  komennot, jotka vaikuttavat palvelimen toimintaan
        hack  - *kaikki* komennot - vaarallista!
    Jos argumentteja ei ole, kone raportoi tämänhetkisen tilanteen. Jos argumentteja on yksi, kyseinen taso asetetaan kaikille yhteyksille ja taso toimii oletusarvona uusille yhteydenotoille. Jos lisäargumenttina on 'new', taso asetetaan uusille yhteydenotoille. Jos 'first come', taso asetetaan ensimmäiselle yhteydenottajalle tai jos joku on jo yhteydessä, ensimmäiselle joka ajaa komennon 'first'. Jos yhteyden nimi on lisäargumenttina, taso asetetaan vain tälle yhteydelle.
    Komentotasot unohtuvat jos pelaaja katkaisee yhteyden, jottei taso siirry seuraavalle samannimiselle yhteydelle. Huomaa, että komento ottaa nykyään vastaan yhteysnimiä, ei pelaajanimiä.

en: If there is none, become the game organizer with increased permissions.
fi: Jos pelillä ei vielä ole ohjaajaa, sinusta tulee sellainen.
    Pelinohjaajalla on laajemmat oikeudet vaikuttaa pelin kulkuun.

note: TRANS: translate text between <> only
en: timeoutincrease <turn> <turninc> <value> <valuemult>
fi: timeoutincrease <vuoro> <vuorolisä> <arvo> <arvokerroin>

en: See "/help timeoutincrease".
fi: Komennolla '/help timeoutincrease' saat apua.

en: Every <turn> turns, add <value> to timeout timer, then add <turninc> to <turn> and multiply <value> by <valuemult>. Use this command in concert with the option "timeout". Defaults are 0 0 0 1
fi: Vuoron <vuoro> välein lisää <arvo> vuoronkestoajastimeen, sitten lisää <vuorolisä> <vuoro>:oon sekä kerro <arvo> <arvokerroin>:lla. Käytä tätä komentoa yhdessä "timeout"-asetuksen kanssa. Oletusarvot ovat 0 0 0 1

note: TRANS: translate text between <> only; "vote" is as a process
en: cancelvote
    cancelvote <vote number>
    cancelvote all
fi: cancelvote
    cancelvote <äänestyksen numero>
    cancelvote all

note: TRANS: "vote" as a process
en: Cancel a running vote.
fi: Peru ääni tai koko äänestys.

note: TRANS: "vote" as a process
en: With no arguments this command removes your own vote. If you have an admin access level, you can cancel any vote by vote number, or all votes with the 'all' argument.
fi: Komento peruu antamasi äänen. Komentotasolla admin peruu äänestyksen antamalla sen numero argumenttina, argumentilla 'all' kaikki äänestykset perutaan.

note: TRANS: translate text between <> and [] only
en: ignore [type=]<pattern>
fi: ignore [tyyppi=]<malli>

en: Block all messages from users matching the pattern.
fi: Jätä huomiotta kaikki viestit malliin sopivilta käyttäjiltä.

en: The given pattern will be added to your ignore list; you will not receive any messages from users matching this pattern. The type may be either "user", "host", or "ip". The default type (if omitted) is to match against the username. The pattern supports unix glob style wildcards, i.e., * matches zero or more character, ? exactly one character, [abc] exactly one of 'a' 'b' or 'c', etc. To access your current ignore list, issue "/list ignore".
fi: Malli lisätään huomiotta jätettävien listaasi. Palvelin ei välitä sinulle viestejä käyttäjiltä, jotka sopivat malliin. Mallin tyyppi voi olla joko "user", "host" tai "ip". Jos tyyppiä ei anneta, mallia sovitetaan käyttäjänimiin. Mallissa voi käyttää unix-tyylisiä jokerimerkintöjä, * sopii mihin tahansa määrään merkkejä, ? tasan yhteen merkkiin, [abc] johonkin merkeistä 'a', 'b' tai 'c' jne. Nähdäksesi nykyisen huomiotta jätettävien listasi, anna komento "/list ignore".

note: TRANS: translate text between <>
en: unignore <range>
fi: unignore <väli>

en: Remove ignore list entries.
fi: Poista merkintöjä huomiotta jätettävien listalta

en: The ignore list entries in the given range will be removed; you will be able to receive messages from the respective users. The range argument may be a single number or a pair of numbers separated by a dash '-'. If the first number is omitted, it is assumed to be 1; if the last is omitted, it is assumed to be the last valid ignore list index. To access your current ignore list, issue "/list ignore".
fi: Poistaa huomiotta jätettävien listan merkinnät annetulta väliltä. Voit taas vastaanottaa viestejä niitä vastaavilta käyttäjiltä. Väli voi olla joko yksittäinen numero tai kaksi numeroa erotettuna viivalla '-'. Jos ensimmäinen numero on jätetty pois, se asetetaan oletuksena 1:ksi. Toinen numero vastaavasti asetetaan pois jätettäessä osoittamaan listan loppuun. Nähdäksesi nykyisen huomiotta jätettävien listasi, anna komento "/list ignore".

note: TRANS: translate text between <>
en: playercolor <player-name> <color>
    playercolor <player-name> reset
fi: playercolor <pelaajan nimi> <väri>
    playercolor <pelaajan nimi> reset

en: Define the color of a player.
fi: Määrittele pelaajan väri.

en: This command sets the color of a specific player, overriding any color assigned according to the 'plrcolormode' setting.
    The color is defined using hexadecimal notation (hex) for the combination of Red, Green, and Blue color components (RGB), similarly to HTML. For each component, the lowest (darkest) value is 0 (in hex: 00), and the highest value is 255 (in hex: FF). The color definition is simply the three hex values concatenated together (RRGGBB). For example, the following command sets Caesar to pure red:
      playercolor Caesar ff0000
    Before the game starts, this command can only be used if the 'plrcolormode' setting is set to 'PLR_SET'; a player's color can be unset again by specifying 'reset'.
    Once the game has started and colors have been assigned, this command changes the player color in any mode; 'reset' cannot be used.
    To list the player colors, use 'list colors'.
fi: Tämä komento asettaa tietyn pelaajan värin, ja yliajaa väriasetukset 'plrcolormode'-asetuksesta.
    Väri määritellään heksadesimaalina (hex), jossa määritetään punaisen, vihreän ja sinisen (red-green-blue eli RGB) arvot kuten HTML-koodissakin. Jokaisella komponentilla matalin (tummin) arvo on 0 (heksadesimaalina 00), ja korkein arvo on 255 (heksadesimaalina FF). Värimääritys on vain nämä kolme heksadesimaaliarvoa peräkkäin: RRGGBB. Esimerkiksi seuraava komento asettaa Caesarin kirkkaanpunaiseksi:
      playercolor Caesar ff0000
    Ennen kuin peli alkaa, komentoa voidaan käyttää vain jos 'plrcolormode' on arvossa 'PLR_SET'; pelaajan väriasetus voidaan poistaa määrittämällä väriksi 'reset' (l. poista valinta).
    Kun peli on alkanut ja värit on asetettu, tämä komento muuttaa pelaajan väriä missä tahansa moodissa; sen sijaan 'reset'-valinnalla ei ole enää vaikutusta.
    Pelaajien värit voidaan näyttää komennolla 'list colors'.

note: TRANS: translate text between <> and [] only
en: playernation <player-name> [nation] [is-male] [leader] [style]
fi: playernarion <pelaajan nimi> [valtakunta] [on-mies] [johtaja] [tyyli]

en: Define the nation of a player.
fi: Määrittele pelaajan valtio.

en: This command sets the nation, leader name, style, and gender of a specific player.
    The gender parameter should be 1 if male, otherwise 0. Omitting any of the player settings will reset the player to defaults.
    This command may not be used once the game has started.
fi: Tämä komento asettaa tietyn pelaajan kansan, johtajan nimen ja sukupuolen, sekä tyylin.
    Sukupuolen määrittäväksi parametriksi pitää antaa 1, jos halutaan johtajan olevan mies, muuten 0. Mikäli jokin määritys jätetään antamatta, käytetään oletusarvoja.
    Tätä komentoa ei voi käyttää pelin alkamisen jälkeen.

en: End the game immediately in a draw.
fi: Lopeta peli välittömästi tasapeliin.

en: Concede the game.
fi: Luovuta peli.

en: This tells everyone else that you concede the game, and if all but one player (or one team) have conceded the game in this way then the game ends.
fi: Tämä kertoo kaikille muille sinun luovuttavan. Peli päättyy jos kaikki paitsi yksi pelaaja (tai joukkue) ovat luovuttaneet näin.

note: TRANS: translate text between <> only
en: remove <player-name>
fi: remove <pelaajan nimi>

en: Fully remove player from game.
fi: Poista pelaaja pelistä lopullisesti.

en: This *completely* removes a player from the game, including all cities and units etc. Use with care!
fi: Tämä poistaa pelaajan *täydellisesti* pelistä - mukaanlukien kaikki kaupungit ja yksiköt jne. Käytä varoen!

note: TRANS: translate text between <> only
en: save
    save <file-name>
fi: save
    save <tiedostonimi>

en: Save game to file.
fi: Tallenna peli annettuun tiedostoon.

en: Save the current game to file <file-name>. If no file-name argument is given saves to "<auto-save name prefix><year>m.sav[.gz]". To reload a savegame created by 'save', start the server with the command-line argument:
        '--file <filename>' or '-f <filename>'
    and use the 'start' command once players have reconnected.
fi: Tallenna tämänhetkinen peli tiedostoon <tiedostonimi>. Jos parametriä ei ole, peli tallentuu tiedostoon "<auto-tallennusalkuliite><vuosi>m.sav[.gz]". Ladataksesi komennolla 'save' tallennetun pelin käynnistä palvelin komentoparametrillä:
        --file <tiedostonimi>
    ja käytä komentoa 'start' kunhan pelaajat ovat taas yhteydessä.

note: TRANS: translate text between <> only
en: scensave
    scensave <file-name>
fi: scensave
    scensave <tiedostonimi>

en: Save game to file as scenario.
fi: Tallenna peli annettuun tiedostoon skenaariomuodossa.

en: Save the current game to file <file-name> as scenario. If no file-name argument is given saves to "<auto-save name prefix><year>m.sav[.gz]". To reload a savegame created by 'scensave', start the server with the command-line argument:
        '--file <filename>' or '-f <filename>'
    and use the 'start' command once players have reconnected.
fi: Tallenna tämänhetkinen peli tiedostoon <tiedostonimi> skenaariomuodossa. Jos parametriä ei ole, peli tallentuu tiedostoon "<auto-tallennusalkuliite><vuosi>m.sav[.gz]". Ladataksesi komennolla 'scensave' tallennetun skenaarion käynnistä palvelin komentoparametrillä:
        --file <tiedostonimi>
    ja käytä komentoa 'start' kunhan pelaajat ovat taas yhteydessä.

note: TRANS: translate text between <> only
en: load
    load <file-name>
fi: load
    load <tiedosto>

en: Load game from file.
fi: Lataa peli annetusta tiedostosta.

en: Load a game from <file-name>. Any current data including players, rulesets and server options are lost.
fi: Lataa peli <tiedostosta>. Nykytila, mukaanlukien pelaajat, sääntökokoelmat ja palvelinasetukset unohdetaan.

note: TRANS: translate text between <> only
en: read <file-name>
fi: read <tiedosto>

en: Process server commands from file.
fi: Suorita palvelinkäskyjä tiedostosta.

note: TRANS: translate text between <> only
en: write <file-name>
fi: write <tiedosto>

en: Write current settings as server commands to file.
fi: Tallenna tämänhetkiset asetukset palvelinkomentoina tiedostoon.

en: Reset all server settings.
fi: Palauta kaikki palvelimen asetukset oletusarvoihinsa.

en: Reset all settings if it is possible. The following levels are supported:
      game     - using the values defined at the game start
      ruleset  - using the values defined in the ruleset
      script   - using default values and rereading the start script
      default  - using default values
fi: Palauta kaikki asetukset jos mahdollista. Hyväksyy seuraavat parametrit:
      game     - palauta asetukset samoiksi kuin pelin alussa
      ruleset  - käytä sääntökokoelman asetuksia
      script   - käytä oletusasetuksia ja aja uudelleen aloituskripti
      default  - käytä oletusasetuksia

note: TRANS: translate text between <> only
en: default <option name>
fi: default <asetuksen nimi>

en: Set option to its default value
fi: Aseta asetus oletusarvoonsa

en: Reset the option to its default value. If the default ever changes in a future version, the option's value will follow that change.
fi: Palauta asetus oletusarvoonsa. Mikäli asetuksen oletusarvo muuttuu tulevissa versioissa, tämä uusi oletusarvo tulee käyttöön.

note: TRANS: translate text between <> only
en: lua cmd <script line>
    lua unsafe-cmd <script line>
    lua file <script file>
    lua unsafe-file <script file>
    lua <script line> (deprecated)
fi: lua cmd <skriptirivi>
    lua unsafe-cmd <skriptirivi>
    lua file <skriptitiedosto>
    lua unsafe-file <skriptitiedosto>
    lua <skriptirivi> (vanha muoto, ei suositella)

en: Evaluate a line of Freeciv script or a Freeciv script file in the current game.
fi: Suorita annettu rivi Freeciv-skriptiä tai skriptitiedosto käynnissä olevan pelin kontekstissa.

en: The unsafe prefix runs the script in an instance separate from the ruleset. This instance doesn't restrict access to Lua functions that can be used to hack the computer running the Freeciv server. Access to it is therefore limited to the console and connections with cmdlevel 'hack'
fi: 'unsafe-cmd' ja 'unsafe-file' parametrilla skripti ajetaan eri instanssissa kuin sääntökokoelman skritejä. Tämä intanssi sallii käyttää sellaisiakin lua-funktioita, joita sääntökokoelman ei voi turvallisuussyistä sallia käyttää. Näiden parametrien käyttäminen on sallittu vain konsolilta tai 'hack'-komentotason yhteyksillä.

note: TRANS: translate text between <>
en: kick <user>
fi: kick <käyttäjä>

en: Cut a connection and disallow reconnect.
fi: Katkaise käyttäjän yhteys ja estä vastaiset yhteydenotot.

en: The connection given by the 'user' argument will be cut from the server and not allowed to reconnect. The time the user wouldn't be able to reconnect is controlled by the 'kicktime' setting.
fi: Annettu käyttäjä <käyttäjä> laitetaan jäähylle: käyttäjän yhteys palvelimeen katkaistaan eikä käyttäjän anneta kytkeytyä uudelleen jäähyn aikana. Asetuksella 'kicktime' määrätään jäähyn pituus.

note: TRANS: translate only text between [] and <>
en: delegate to <username> [player-name]
    delegate cancel [player-name]
    delegate take <player-name>
    delegate restore
    delegate show <player-name>
fi: delegate to <käyttäjänimi> [pelaajanimi]
    delegate cancel [pelaajanimi]
    delegate take <pelaajanimi>
    delegate restore
    delegate show <pelaajanimi>

en: Delegate control to another user.
fi: Delegoi hallinta toiselle käyttäjälle.

en: Delegation allows a user to nominate another user who can temporarily take over control of their player while they are away.
    'delegate to <username>': allow <username> to 'delegate take' your player.
    'delegate cancel': nominated user can no longer take your player.
    'delegate take <player-name>': take control of a player who has been delegated to you. (Behaves like 'take', except that the 'allowtake' restrictions are not enforced.)
    'delegate restore': relinquish control of a delegated player (opposite of 'delegate take') and restore your previous view, if any. (This also happens automatically if the player's owner reconnects.)
    'delegate show': show who control of your player is currently delegated to, if anyone.
    The [player-name] argument can only be used by connections with cmdlevel 'admin' or above to force the corresponding change of the delegation status.
fi: Delegoiminen mahdollistaa käyttäjän nimittämään toisen käyttäjän ottamaan tilapäisesti pelaajansa hallintaan, sijaisekseen, poissa ollessaan.
    'delegate to <käyttäjänimi>': antaa käyttäjän <käyttäjänimi> ottaa pelaajasi hallintaansa komennolla 'delegate take'.
    'delegate cancel': pelaajaasi hallitseva käyttäjä ei enää voi ottaa pelaajaasi haltuun.
    'delegate take <player-name>': ota haltuun pelaaja jonka hallinta on delegoitu sinulle. (Käyttäytyy kuin komento 'take', sillä erolla että parametrin 'allowtake' rajoituksista ei välitetä.)
    'delegate restore': vapauttaa delegoidun pelaajan hallinnan (komennon 'delegate take' vastakohta) ja palauttaa edellisen näkymäsi, jos sinulla oli sellainen. (Tämä tapahtuu myös automaattisesti jos pelaajan omistaja palaa ja kytkeytyy uudestaam palvelimelle.)
    'delegate show': näyttää kenelle pelaajasi hallinta on tällä hetkellä delegoitu, jos kellekään.
    Argumenttia [pelaajanimi] voi käyttää vain yhteyksillä joilla komentotaso on 'admin' tai parempi pakottamaan delegointistatuksen muutoksen.

note: TRANS: translate text between <> only
en: aicmd <player> <command>
fi: aicmd <pelaaja> <joukkue>

en: Execute AI command
fi: Suorita tekälykomento

en: Execute a command in the context of the AI for the given player
fi: Suorita komento tietyn pelaajan tekoälylle

note: TRANS: translate text between <> only
en: fcdb reload
    fcdb lua <script>
fi: fcdb reload
    fcdb lua <skripti

en: Manage the authentication database.
fi: Hallitse autentikoinnin tietokantaa.

en: The argument 'reload' causes the database script file to be re-read after a change, while the argument 'lua' evaluates a line of Lua script in the context of the Lua instance for the database.
fi: Argumentti 'reload' aiheuttaa tietokannan skriptitiedoston uudelleenlatauksen muutoksen jälkeen, kun taas argumentti 'lua' suorittaa rivin Lua-skriptiä tietokannan kontekstissa.

note: TRANS: translate text between <> only
en: mapimg define <mapdef>
    mapimg show <id>|all
    mapimg create <id>|all
    mapimg delete <id>|all
    mapimg colortest
fi: mapimg define <karttamäärite>
    mapimg show <id>|all
    mapimg create <id>|all
    mapimg delete <id|all
    mapimg colortest

en: Create image files of the world/player map.
fi: Luo kuvatiedostoja maailman/pelaajien kartasta.

note: TRANS: translate text between <> only
en: lock <setting>
fi: lock <asetus>

en: Lock setting so that non-admins can't change it.
fi: Lukitse asetus niin että vain ylläpitäjät voivat muuttaa sitä.

note: TRANS: translate text between <> only
en: unlock <setting>
fi: unlock <asetus>

en: Unlock setting so that non-admins can change it.
fi: Vapauta asetus niin että muutkin kuin ylläpitäjät voivat muuttaa sitä.

en: Switch server output between 'RFC-style' and normal style.
fi: Vaihda palvelimen tulostus RFC-tyyliseksi tai tavalliseksi.

en: Simply returns the id of the server.
fi: Palauttaa palvelimen tunnisteen.

en: %s Welcome
fi: %s Tervetuloa

en: Welcome to the %s Server running at %s port %d.
fi: Tervetuloa %s -palvelimelle, osoitteessa %s:%d.

en: Welcome to the %s Server at port %d.
fi: Tervetuloa %s-palvelimelle portissa %d.

en: %s has connected from %s.
fi: %s on liittynyt yhteydestä %s.

en: Your delegate %s was controlling your player '%s'; now detached.
fi: Pelaajasi '%2$s' hallinta oli delegoituna käyttäjälle %1$s; nyt irrotettu.

en: %s reconnected, ending your delegated control of player '%s'.
fi: %s palasi, tämä päättää delegoidun pelaajan '%s' hallintasi.

en: Couldn't get control of '%s' from delegation to %s.
fi: En onnistunut saamaan hallintaan pelaajaa '%s' joka on delegoituna käyttäjälle %s.

en: Couldn't attach your connection to a scenario player.
fi: Yhteytesi yhdistäminen skenaarion pelaajaan epäonnistui.

en: Couldn't attach your connection to new player.
fi: Yhteytesi yhdistäminen uuteen pelaajaan epäonnistui.

en: You are logged in as '%s' connected to no player.
fi: Olet kirjautunut sisään nimellä '%s', etkä ole yhteydessä pelaajaan.

en: You are logged in as '%s' connected to %s.
fi: Olet kirjautunut sisään nimellä '%s', yhteydessä pelaajaan %s.

en: %s has connected (player %s).
fi: Käyttäjä %s (pelaajana %s) on kytkeytynyt.

en: %s has connected from %s (player %s).
fi: Käyttäjä %1$s (pelaajana %3$s) on kytkeytynyt osoitteesta %2$s.

en: %s has connected.
fi: %s on yhteydessä.

en: Turn-blocking game play: waiting on %s to finish turn...
fi: %s ei ole lopettanut vuoroaan, peli odottaa...

en:  *** Server is in edit mode. ***
fi:  *** Palvelin on muokkaustilassa. ***

en: Client rejected: %s.
fi: Asiakasohjelma torjuttu: %s.

en: Connection request from %s from %s
fi: %s osoitteesta %s lähetti yhteyspyynnön

en: %s has client version %d.%d.%d%s
fi: Pelaajalla %s on client-versio %d.%d.%d%s

en: The client is missing a capability that this server needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
fi: Client-ohjelmasta puuttuu tämän palvelimen vaatima ominaisuus.
    Palvelimen versio: %d.%d.%d%s Client-ohjelman versio: %d.%d.%d%s. Päivittäminen voi auttaa!

en: %s was rejected: Mismatched capabilities.
fi: Käyttäjän %s yhteys katkaistiin: epäyhteensopivat ohjelmistot.

en: The server is missing a capability that the client needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
fi: Palvelimesta puuttuu client-ohjelman vaatima ominaisuus.
    Palvelimen versio: %d.%d.%d%s Client-ohjelman versio: %d.%d.%d%s.
    Päivittäminen saattaa auttaa!

en: Invalid username '%s'
fi: Kelvoton käyttäjätunnus '%s'

en: %s was rejected: Invalid name [%s].
fi: Yhteys %2$s katkaistiin: käyttäjänimi %1$s ei kelpaa.

en: You have been kicked from this server and cannot reconnect for %d seconds.
fi: Olet jäähyllä tältä palvelimelta. Et voi ottaa uutta yhteyttä %d sekuntiin.

en: %s was rejected: Connection kicked (%d seconds remaining).
fi: Käyttäjän %s yhteys katkaistiin: jäähyä on jäljellä %d sekuntia.

en: '%s' already connected.
fi: '%s' on jo yhteydessä palvelimeen.

en: %s was rejected: Duplicate login name [%s].
fi: Yhteys %2$s katkaistiin: Kirjautumisnimi %1$s on jo käytössä.

en: Lost connection: %s.
fi: Yhteys katkesi: %s.

en: ?IP:Hidden
fi: ?IP:Kätketty

en: Detaching from %s.
fi: Irrottaudutaan pelaajasta %s.

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: Please report this message at %s
fi: Ole hyvä ja ilmoita tästä viestistä osoitteessa %s

en: Ok. RFC-style set.
fi: OK. RFC-tyyli valittu.

en: Ok. Standard style set.
fi: OK. Standardityyli valittu.

en: For introductory help, type 'help'.
fi: Jos haluat esittelyn, kirjoita 'help'.

en: The %s can't accept %s.
fi: %s eivät voi vastaanottaa edistysaskelta %s.

en: You don't have tech %s, you can't accept treaty.
fi: Sinulla ei ole teknologiaa %s, et voi hyväksyä sopimusta.

en: City you are trying to give no longer exists, you can't accept treaty.
fi: Yrität antaa kaupungin, jota ei enää ole. Et voi hyväksyä sopimusta.

en: You are not owner of %s, you can't accept treaty.
fi: %s ei ole sinun, et voi hyväksyä sopimusta.

en: Your capital (%s) is requested, you can't accept treaty.
fi: Vastapuoli haluaa pääkaupunkisi (%s). Et voi hyväksyä sopimusta.

en: You cannot form an alliance because you are at war with an ally of %s.
fi: Sinä ja %s ette voi solmia liittoa, koska olet sodassa sen liittolaisen kanssa.

en: You cannot form an alliance because %s is at war with an ally of yours.
fi: Et voi solmia liittoa, koska %s on sodassa liittolaisesi kanssa.

en: You don't have enough gold, you can't accept treaty.
fi: Rahasi eivät riitä. Et voi hyväksyä sopimusta.

en: A treaty containing %d clause was agreed upon. | A treaty containing %d clauses was agreed upon.
fi[0]: %d-kohtainen valtiosopimus hyväksyttiin.
fi[1]: %d-kohtainen valtiosopimus hyväksyttiin.

en: Clause requirements are no longer fulfilled. Treaty with %s canceled!
fi: Valtiosopimuksen kohdan vaatimukset eivät enää täyty. Sopimus, jossa toisena osapuolena %s, mitätöity!

en: One of the cities the %s are giving away is destroyed! Treaty canceled!
fi: Yksi kaupungeista, joita %s on antamassa, on tuhottu! Sopimus peruttu!

en: The %s no longer control %s! Treaty canceled!
fi: %s eivät enää omista kaupunkia %s! Sopimus peruutettu!

en: The %s don't have the promised amount of gold! Treaty canceled!
fi: %s eivät kykene maksamaan sovittua kultamäärää! Sopimus peruutettu!

en: You gave an embassy to %s.
fi: Sallit hallitsijan %s perustaa lähetystön.

en: %s allowed you to create an embassy!
fi: %s salli sinun perustaa lähetystön!

en: You are taught the knowledge of %s.
fi: Saat uutta tietoa: %s opittu.

en: You have acquired %s thanks to the %s treaty with the %s.
fi: Joukkueestasi %2$s harjoitti teknologiakauppaa %3$s kanssa. Saitte edistysaskelen %1$s.

note: TRANS: Tech from another player
en: ?fromplr:The %s have acquired %s from the %s.
fi: Tiedonjanoiset %s saivat edistysaskeleen %s, luovuttajina %s.

en: You get %d gold. | You get %d gold.
fi[0]: Saat %d kullan.
fi[1]: Saat %d kultaa.

note: TRANS: ... Polish worldmap.
en: You receive the %s worldmap.
fi: Vastaanotat %s maailmankartan.

note: TRANS: ... Polish seamap.
en: You receive the %s seamap.
fi: Vastaanotat %s merikartan.

en: You receive the city of %s from %s.
fi: %2$s antoi sinulle kaupungin %1$s.

en: You give the city of %s to %s.
fi: %2$s saa sinulta kaupungin %1$s.

en: You agree on a cease-fire with %s.
fi: Sinä ja %s sovitte tulitauosta.

note: TRANS: ... the Poles ... Polish territory
en: You agree on an armistice with the %s. In %d turn, it will become a peace treaty. Move your military units out of %s territory to avoid them being disbanded. | You agree on an armistice with the %s. In %d turns, it will become a peace treaty. Move any military units out of %s territory to avoid them being disbanded.
fi[0]: Sovit aselevosta %1$.0s%3$s kanssa. %2$d vuoron jälkeen siitä tulee rauhansopimus. Siirrä yksikkösi pois %3$s alueelta jottei niitä lakkauteta.
fi[1]: Sovit aselevosta %1$.0s%3$s kanssa. %2$d vuoron jälkeen siitä tulee rauhansopimus. Siirrä yksikkösi pois %3$s alueelta jottei niitä lakkauteta.

en: You agree on an alliance with %s.
fi: %s on nyt liittolaisesi.

en: You give shared vision to %s.
fi: %s näkee nyt sen mitä sinäkin.

en: %s gives you shared vision.
fi: %s jakaa näkymänsä kanssasi.

en: You share your tiles with %s.
fi: Jaat nyt ruutusi %s kaupungeille.

en: %s shares their tiles with you.
fi: %s jakavat ruutunsa kanssasi.

en: %s canceled the meeting!
fi: %s peruutti tapaamisen!

en: Meeting with %s canceled.
fi: %s ja sinä keskeytitte neuvottelut.

en: Your diplomatic envoy was decapitated!
fi: Lähettiläältäsi katkaistiin kaula!

note: TRANS: unit, action
en: Your %s was caught attempting to do %s!
fi: Lähettämäsi %s jäi kiinni kesken yrityksen tehdä toimi %s!

note: TRANS: nation, unit, action, city
en: You caught %s %s attempting to do %s in %s!
fi: %s %s yritti tehdä toimen %s kaupungissa %s!

en: Your %s poisoned the water supply of %s.
fi: Lähettämäsi %s myrkytti vesivarastot kaupungissa %s.

en: %s is suspected of poisoning the water supply of %s.
fi: Huhutaan että %s myrkytti veden kaupungissa %s.

en: Your %s destroyed %s by poisoning its water supply.
fi: Lähettämäsi %s tuhosi kaupungin %s myrkyttämällä väen.

en: %s is suspected of destroying %s by poisoning its water supply.
fi: Huhutaan että %s tuhosi kaupungin %s myrkyttämällä sen veden.

note: TRANS: unit, action, city
en: Your %s did %s to %s.
fi: Yksikkösi %s suoritti toimen %s kohteelle %s.

note: TRANS: action, city, nation
en: %s done to %s, %s suspected.
fi: Toimi %s tehty kaupungille %s. Epäilemme että %s ovat syyllisiä.

en: You have established an embassy in %s.
fi: Olet perustanut lähetystön kaupunkiin %s.

en: The %s have established an embassy in %s.
fi: %s ovat perustaneet lähetystön kaupunkiin %s.

en: Your %s's successful sabotage killed the %s %s.
fi: Lähettämäsi %s sabotoi %s yksikön %s hengiltä.

note: TRANS: ... the Poles!
en: Your %s was killed by %s sabotage!
fi: Yksikkösi %s tuhoutui %s sabotoimana!

en: Your %s succeeded in sabotaging the %s %s.
fi: Lähettämäsi %s sabotoi %s yksikön %s.

note: TRANS: ... the Poles!
en: Your %s was sabotaged by the %s!
fi: Yksikkösi %s on sabotoitu – mokomat %s!

en: You don't have enough gold to bribe the %s %s.
fi: Sinulla ei ole tarpeeksi varoja lahjoa %s yksikköä %s.

note: TRANS: <diplomat> ... <unit>
en: Your %s succeeded in bribing the %s.
fi: Lähettämäsi %s onnistui lahjomaan yksikön %s.

note: TRANS: <unit> ... <Poles>
en: Your %s was bribed by the %s.
fi: Yksikkösi, %s, lahjottiin vihollisen (%s) puolelle.

note: TRANS: Paris was expecting ... Your Spy was caught
en: %s was expecting your attempt to steal technology again. Your %s was caught and executed.
fi: %s osasi odottaa sinun yrittävän teknologiavarkautta uudelleen; yksikkösi %s jäi kiinni ja teloitettiin.

note: TRANS: The Belgian Spy ... from Paris
en: The %s %s failed to steal technology again from %s. We were prepared for the attempt.
fi: %s %s ei saanut varastettua teknologiaa – %s pitää salaisuutensa. Olimme varautuneita yritykseen.

note: TRANS: Your Spy was caught ... from %s.
en: Your %s was caught in the attempt of stealing technology from %s.
fi: Lähettämäsi %s jäi kiinni yrittäessään varastaa teknologiaa kaupungissa %s.

note: TRANS: The Belgian Spy ... from Paris
en: The %s %s failed to steal technology from %s.
fi: %s %s ei saanut varastettua teknologiaa – %s pitää salaisuutensa.

en: No new technology found in %s.
fi: Kaupungista %s ei löytynyt uutta teknologiaa.

en: Your %d gold prepared to incite the revolt was lost! | Your %d gold prepared to incite the revolt was lost!
fi[0]: Kapinan lietsontaan varaamasi %d kulta menetettiin!
fi[1]: Kapinan lietsontaan varaamasi %d kultaa menetettiin!

en: Your security service captured %d gold prepared to incite your town! | Your security service captured %d gold prepared to incite your town!
fi[0]: Turvallisuuspalvelusi takavarikoi %d kaupunkisi kapinanlietsontaan varatun kullan!
fi[1]: Turvallisuuspalvelusi takavarikoi %d kaupunkisi kapinanlietsontaan varattua kultaa!

en: You don't have enough gold to subvert %s.
fi: Rahasi eivät riitä kaupungin %s käännyttämiseen.

en: Your %s was caught in the attempt of inciting a revolt!
fi: Lähettämäsi %s jäi kiinni kapinan lietsonnasta!

en: You caught %s %s attempting to incite a revolt in %s!
fi: %s %s jäi kiinni yrittäessään lietsoa kapinaa kaupungissa %s!

en: Revolt incited in %s, you now rule the city!
fi: %s kapinoi ja liittyy valtakuntaasi!

en: %s has revolted, %s influence suspected.
fi: %s kapinoi, %s lähettiläs on luultavasti syypää.

en: Your %s was caught in the attempt of industrial sabotage!
fi: Lähettämäsi %s jäi kiinni teollisuussabotaasin yrityksestä!

en: You caught %s %s attempting sabotage in %s!
fi: %s %s jäi kiinni yrittäessään sabotaasia kaupungissa %s!

en: Your %s could not find anything to sabotage in %s.
fi: Lähettämäsi %s ei löytänyt mitään sabotoitavaa kaupungista %s.

en: You cannot sabotage a %s!
fi: Ihmeet ja %s ovat immuuneja sabotaasille!

en: Your %s could not find the %s to sabotage in %s.
fi: Lähettämäsi %s ei löytänyt suunniteltua sabotaasikohdetta %s kaupungista %s.

en: Your %s succeeded in destroying the production of %s in %s.
fi: Lähettämäsi %s onnistui! %s ei valmistu aikataulussa kaupungissa %s.

en: The production of %s was destroyed in %s, %s are suspected.
fi: %s ei valmistu aikataulussa kaupungissa %s, %s saattavat olla syypäitä.

en: Your %s was caught in the attempt of sabotage!
fi: Lähettämäsi %s jäi kiinni kesken sabotointiyrityksen!

en: You caught %s %s attempting to sabotage the %s in %s!
fi: %s %s yritti sabotaasia – kohteenaan %s kaupungissa %s!

en: Your %s destroyed the %s in %s.
fi: Lähettämäsi %s tuhosi kohteensa %s kaupungissa %s.

en: The %s destroyed the %s in %s.
fi: %s tuhosivat kohteen %s kaupungissa %s.

en: Your %s was caught attempting to steal gold!
fi: Lähettämäsi %s jäi kiinni kesken yrityksen varastaa kultaa!

note: TRANS: nation, unit, city
en: You caught %s %s attempting to steal your gold in %s!
fi: %s %s jäi kiinni yrittäessään varastaa kultaa kaupungista %s!

note: TRANS: unit, gold, city
en: Your %s stole %d gold from %s. | Your %s stole %d gold from %s.
fi[0]: Lähettämäsi %s varasti %d kultaa kaupungista %s.
fi[1]: Lähettämäsi %s varasti %d kultaa kaupungista %s.

note: TRANS: gold, city, nation
en: %d gold stolen from %s, %s suspected. | %d gold stolen from %s, %s suspected.
fi[0]: %d kultaa varastettu kaupungista %s. Epäilemme että %s ovat syyllisiä.
fi[1]: %d kultaa varastettu kaupungista %s. Epäilemme että %s ovat syyllisiä.

en: Your %s was caught in an attempt of stealing parts of the %s world map!
fi: Lähettämäsi %s jäi kiinni yrittäessään varastaa kartan osia, uhrina %s!

en: You caught %s %s attempting to steal parts of your world map in %s!
fi: %s %s jäi kiinni yrittäessään varastaa kartan osia kaupungista %s!

en: Your %s stole parts of the %s world map in %s.
fi: Lähettämäsi %s varasti kartan osia. Uhrina oli %s, ja operaatio suoritettiin kaupungissa %s.

en: The %s are suspected of stealing parts of your world map in %s.
fi: %s ovat epäiltynä kartan osiesi varkaudesta. He suorittivat operaation kaupungissa %s.

en: Your %s was caught in an attempt of hiding a nuke in %s!
fi: Lähettämäsi %s jäi kiinni yrittäessään kätkeä ydinasetta kaupunkiin %s!

en: You caught %s %s attempting to hide a nuke in %s!
fi: %s %s jäi kiinni yrittäessään kätkeä ydinasetta kaupunkiin %s!

en: Your %s hid a nuke in %s.
fi: Yksikkösi %s kätki ydinaseen kaupunkiin %s.

en: The %s are suspected of hiding a nuke in %s.
fi: %s ovat epäiltynä ydinaseen kätkemisestä kaupunkiin %s.

note: TRANS: <unit> ... <diplomat>
en: An enemy %s has been eliminated by your %s.
fi: Yksikkösi %2$s eliminoi vihollisen yksikön %1$s.

note: TRANS: <unit> ... <city> ... <diplomat>
en: Your %s has been eliminated defending %s against a %s.
fi: Puolustava %s kaupungissa %s tuhoutui, kun %s yritti tunkeutua sinne.

note: TRANS: <nation adj> <unit> ... <city> * TRANS: ... <diplomat>
en: A %s %s has been eliminated defending %s against a %s.
fi: Puolustava %s %s kaupungissa %s tuhoutui, kun %s yritti tunkeutua sinne.

note: TRANS: ... <unit> ... <nation adj> <city> * TRANS: ... <diplomat>
en: Your %s has been eliminated defending %s %s against a %s.
fi: Puolustava %s %s kaupungissa %s tuhoutui, kun %s yritti tunkeutua sinne.

note: TRANS: <unit> ... <diplomat> TRANS: ... <unit> ... <diplomat>
en: Your %s has been eliminated defending against a %s.
fi: Puolustava %s kaupungissa tuhoutui, kun %s yritti tunkeutua sinne.

note: TRANS: <nation adj> <unit> ... <diplomat>
en: A %s %s has been eliminated defending against a %s.
fi: Puolustava %s %s kaupungissa tuhoutui, kun %s yritti tunkeutua sinne.

en: Your %s was eliminated by a defending %s.
fi: Lähettämäsi %s tuhoutui – puolustanut %s oli liian kova pala.

en: Eliminated a %s %s while infiltrating %s.
fi: %s %s tuhottiin sen yrittäessä soluttautua kaupunkiin %s.

en: A %s %s eliminated a %s %s while infiltrating %s.
fi: %s %s tuhosi %s yksikön %s sen yrittäessä soluttautua kaupunkiin %s.

en: Your %s eliminated a %s %s while infiltrating %s.
fi: %s tuhosi %s yksikön %s sen yrittäessä soluttautua kaupunkiin %s.

en: Eliminated a %s %s while infiltrating our troops.
fi: %s %s tuhoutui yrittäessään soluttautua joukkoihimme.

en: A %s %s eliminated a %s %s while infiltrating our troops.
fi: %s %s tuhosi %s yksikön %s sen yrittäessä soluttautua joukkoihimme.

note: TRANS: ... <unit> ... <diplomat>
en: Your %s eliminated a %s %s while infiltrating our troops.
fi: %s tuhosi %s yksikön %s sen yrittäessä soluttautua joukkoihimme.

en: Your %s has successfully completed the mission and returned unharmed to %s.
fi: Lähettämäsi %s onnistui tehtävässään ja palasi vahingoittumattomana kaupunkiin %s.

en: Your %s was captured after completing the mission in %s.
fi: Lähettämäsi %s onnistui tehtävässään, mutta jäi kiinni kaupungissa %s.

en: Your %s was captured after completing the mission.
fi: Lähettämäsi %s onnistui tehtävässään, mutta jäi kiinni.

en:  *** Server set to edit mode by %s! ***
fi:  *** %s on asettanut palvelimen muokkaustilaan! ***

en:  *** Edit mode canceled by %s. ***
fi:  *** %s on peruuttanut palvelimen muokkaustilan. ***

en: Cannot edit the tile because %d is not a valid tile index on this map!
fi: Ruutua ei voi muokata – %d ei kelpaa ruudun indeksiksi tällä kartalla!

note: TRANS: ..." the tile <tile-coordinates> because"...
en: Cannot modify terrain for the tile %s because %d is not a valid terrain id.
fi: Ruudun %s maastotyypin muokkaus ei onnistunut - %d ei ole kelvollinen maastotyypin tunniste.

note: TRANS: ..." the tile <tile-coordinates> because"...
en: Cannot modify extras for the tile %s because %d is not a valid extra id.
fi: Ruudun %s ruutulisien muokkaus ei onnistunut - %d ei ole kelvollinen ruutulisän tunniste.

en: Cannot create units because %d is not a valid tile index on this map!
fi: Yksiköitä ei voi luoda - %d ei kelpaa ruudun indeksiksi tällä kartalla!

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates> because"...
en: Cannot create a unit at %s because the given unit type id %d is invalid.
fi: Yksikön luonti ruudulle %s epäonnistui - %d ei ole kelvollinen yksikkötyypin tunniste.

note: TRANS: ..." type <unit-type> at <tile-coordinates>"...
en: Cannot create a unit of type %s at %s because the given owner's player id %d is invalid.
fi: Yksikön (tyyppi %s) luonti ruudulle %s epäonnistui - %d ei ole kelvollinen omistajapelaajan tunniste.

en: Cannot create another instance of unique unit type %s. Player already has one such unit.
fi: Ei voi luoda toista kappaletta ainutlaatuista yksikköä %s. Pelaajalla on jo yksi sellainen.

en: Cannot create multiple instances of unique unit type %s.
fi: Ei voi luoda montaa kappaletta ainutlaatuista yksikköä %s.

note: TRANS: ..." type <unit-type> on enemy tile * <tile-coordinates>"...
en: Cannot create unit of type %s on enemy tile %s.
fi: Yksikköä tyyppiä %s ei voi luoda vihollisruutuun %s.

note: TRANS: ..." type <unit-type> on the terrain at * <tile-coordinates>"...
en: Cannot create a unit of type %s on the terrain at %s.
fi: Yksikköä tyyppiä %s ei voi luoda ruudun %s maastoon.

en: Cannot remove units because %d is not a valid tile index on this map!
fi: Yksikköä ei voi poistaa - %d ei kelpaa ruudun indeksiksi tällä kartalla!

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates> because"...
en: Cannot remove a unit at %s because the given unit type id %d is invalid.
fi: Yksikön poisto ruudulta %s epäonnistui - %d ei ole kelvollinen yksikkötyypin tunniste.

note: TRANS: ..." type <unit-type> at <tile-coordinates> * because"...
en: Cannot remove a unit of type %s at %s because the given owner's player id %d is invalid.
fi: Yksikön (tyyppi %s) poisto ruudulta %s epäonnistui - %d ei ole kelvollinen omistajapelaajan tunniste.

en: No such unit (ID %d).
fi: Osoittamaasi yksikköä (ID %d) ei ole.

en: Invalid veteran level %d for unit %d (%s).
fi: Kokeneisuustasoa %d ei voi asettaa yksikölle %d (%s).

en: Cannot create a city because %d is not a valid tile index on this map!
fi: Kaupunkia ei voida luoda - %d ei kelpaa ruudun indeksiksi tällä kartalla!

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates> because"...
en: Cannot create a city at %s because the given owner's player id %d is invalid
fi: Kaupungin luonti ruudulle %s epäonnistui - %d ei ole kelvollinen tunniste omistajapelaajalle.

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates>."
en: A city may not be built at %s.
fi: Ruutuun %s ei voi rakentaa kaupunkia.

en: Cannot edit city with invalid city ID %d.
fi: Kaupungin muokkaus epäonnistui – epäkelpo tunniste %d.

en: Cannot edit city name: %s
fi: Kaupungin nimen muokkaus epäonnistui: %s

en: Invalid city size %d for city %s.
fi: Kaupungin koko %d on mahdoton kaupungille %s.

en: It is impossible for a city to have %s!
fi: Muokkaus epäonnistui – %s ei voi olla kaupungissa!

en: Invalid city food stock amount %d for city %s (allowed range is %d to %d).
fi: Ruokavaraston koko %d kaupungille %s ei kelpaa; arvon oltava väliltä %d - %d.

en: Invalid city shield stock amount %d for city %s (allowed range is %d to %d).
fi: Tuotannon tila %d kilpeä kaupungissa %s ei kelpaa; arvon oltava väliltä %d - %d.

en: No more players can be added because the maximum number of players (%d) has been reached.
fi: Uusia pelaajia ei voi lisätä, koska pelaajien enimmäismäärä %d on jo saavutettu.

en: No more players can be added because there's already maximum number of players allowed by maxplayers setting (value %d)
fi: Uusia pelaajia ei voi lisätä, koska pelaajien määrä on jo saavuttanut maxplayers asetuksen (arvo %d).

en: No more players can be added because there are no available nations (%d used).
fi: Pelaajia ei voi lisätä, koska yhtään kansakuntaa ei ole vapaana (%d käytössä).

en: Player cannot be created because random nation selection failed.
fi: Pelaajan luonti kariutui satunnaisen kansakunnan valinnan epäonnistumiseen.

en: Player creation failed.
fi: Pelaajan luonti epäonnistui.

en: No such player (ID %d).
fi: Osoittamaasi pelaajaa tunnisteella %d ei ole.

en: Cannot edit player with invalid player ID %d.
fi: Pelaajan muokkaus ei onnistu; pelaajatunniste %d ei kelpaa.

en: Cannot change name of player (%d) '%s' to '%s': %s
fi: Pelaajan (%d) '%s' nimeä ei voi vaihtaa nimeksi '%s': %s

en: Cannot change nation for player %d (%s) because the given nation ID %d is invalid.
fi: Pelaajan %d (%s) kansakunnan muuttaminen epäonnistui - annettu kansakunnan tunniste %d ei kelpaa.

en: Cannot change nation for player %d (%s) to nation %d (%s) because that nation is already assigned to player %d (%s).
fi: Pelaajan %d (%s) kansakunnan muuttaminen epäonnistui – uusi kansakunta %d (%s) on jo pelaajan %d (%s) käytössä.

en: Cannot change nation for player %d (%s) to nation %d (%s) because that nation is not in the current nation set.
fi: Pelaajan %d (%s) kansakunnan muuttaminen epäonnistui – uutta kansakuntaa %d (%s) ei löydy valitusta kansavalikoimasta.

en: Cannot change nation for player %d (%s) to nation %d (%s) because that nation is unsuitable for this player.
fi: Pelaajan %d (%s) kansakunnan muuttaminen epäonnistui – uusi kansakunta %d (%s) ei sovellu tälle pelaajalle.

en: Cannot set gold for player %d (%s) because the value %d is outside the allowed range.
fi: Pelaajan %d (%s) kultamäärän asettaminen epäonnistui - arvo %d on sallittujen rajojen ulkopuolella.

en: Cannot edit vision because %d is not a valid tile index on this map!
fi: Näkymän muokkaus epäonnistui - %d ei kelpaa ruudun indeksiksi tällä kartalla!

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates> because"...
en: Cannot edit vision for the tile at %s because given player id %d is invalid.
fi: Ruudun %s näkymän muokkaus epäonnistui - annettu pelaajan tunniste %d ei kelpaa.

en: No such city (ID %d).
fi: Osoittamaasi kaupunkia (tunniste %d) ei ole.

en: Cannot toggle fog-of-war when it is already disabled.
fi: Näkyvyysrajoja ei voi asettaa, kun ne eivät ole käytössä.

en: Cannot toggle fog-of-war for invalid player ID %d.
fi: Näkyvyysrajoja ei voi asettaa – pelaajan tunniste %d ei kelpaa.

en: Invalid tile index %d for start position.
fi: Aloituskohdan indeksi %d ei kelpaa!

en: Cannot edit start position nations at (%d, %d) because there is no start position there.
fi: Aloittavien kansakuntien muuttaminen ei onnistu - ruudussa (%d, %d) ei ole aloituskohtaa.

en: No permissions to remotely save scenario.
fi: Pääsyoikeutesi eivät riitä skenaarion etätallentamiseen.

en: Scenario information not set. Cannot save scenario.
fi: Skenaarion tietoja ei ole asetettu, joten sitä ei voi tallentaa.

en: Cannot load fcdb config file '%s':
    %s
fi: En onnistu lataamaan fcdb-konfigurointitiedostoa '%s':
    %s

en: Didn't find optimal solution for team placement in %d iterations.
fi: Ei löytynyt kelvollista aloituspaikkojen jakoa joukkueille %d yrityksellä.

en: No units placed for %s!
fi: %s on jäänyt ilman sijoitettuja yksiköitä!

en: The turn timeout has exceeded its maximum value, fixing at its maximum.
fi: Vuoron aikaraja on liian suuri ja palautetaan maksimiarvoon

en: The turn timeout is smaller than zero, fixing at zero.
fi: Vuoron aikaraja on nollaa pienempi ja muutetaan nollaksi.

en: The server couldn't allocate starting positions.
fi: Palvelin ei voinut asettaa aloitussijainteja.

en: High landmass - this may take a few seconds.
fi: Paljon maa-alaa – tässä voi mennä jonkin aikaa.

en: Generator 3 didn't place all big islands.
fi: Generaattori 3 ei asettanut kaikkia suuria saaria paikalleen.

en: Generator 3 left %li landmass unplaced.
fi: Generaattori 3 jätti %li maa-alasta sijoittamatta.

en: Creating a map of size %d x %d = %d tiles (%d requested).
fi: Luodaan kartta kooltaan %d × %d = %d ruutua (haluttiin %d ruutua)

en: Creating a map of size %d x %d = %d tiles (map size: %d).
fi: Luodaan kartta kooltaan %d × %d = %d ruutua (kokoluokka: %d)

en: Map size calculated for %d (land) tiles per player and %d player(s) too small. Setting map size to the minimal size %d.
fi: Kartasta tulee liian pieni laskettuna %d maaruudulle per pelaaja ja %d pelaajalle. Asetetaan kartan koko vähimmäiskokoon %d.

en: Map size calculated for %d (land) tiles per player and %d player(s) too large. Setting map size to the maximal size %d.
fi: Kartasta tulee liian laaja laskettuna %d maaruudulle per pelaaja ja %d pelaajalle. Asetetaan kartan koko enimmäiskokoon %d.

en: Setting map size to %d (approx. %d (land) tiles for each of the %d player(s)).
fi: Asetetaan kartan kooksi %d (noin %d maaruutua kutakin %d pelaajaa kohden).

en: The server appears to have gotten into an infinite loop in the allocation of starting positions.
    Maybe the number of players is too high for this map.
fi: Palvelin vaikuttaa jääneen ikuiseen silmukkaan asettaessaan aloituspaikkoja, toiminto keskeytetään.
    Ehkäpä pelaajia on liikaa tälle kartalle.

en: %s is an ambiguous player name-prefix.
fi: Pelaajanimen alkuliite %s on epäselvä.

en: %s is an ambiguous connection name-prefix.
fi: Yhteysnimen alkuliite %s on epäselvä.

en: %s is an anonymous name. Use connection name.
fi: %s on anonyyminimi. Käytä yhteysnimeä

en: You cannot send messages to %s; you are ignored.
fi: Et voi lähettää viestejä pelaajalle %s; sinut on jätetty huomiotta.

en: %s to allies: %s
fi: %s liittolaisille: %s

en: %s to global observers: %s
fi: %s koko pelin tarkkailijoille: %s.

en: You are not attached to a player.
fi: Et ole yhteydessä pelaajaan.

en: %s is not connected.
fi: %s ei ole yhteydessä.

en: There is no connection by the name %s.
fi: En löydä yhteyttä jonka nimi olisi %s.

en: There is no player nor connection by the name %s.
fi: En löydä pelaajaa enkä yhteyttä nimellä %s.

en: Cannot place %s to unseen tile.
fi: Ei voi asettaa ruutulisää %s näkymättömissä olevaan ruutuun.

en: Cannot place %s for lack of infrapoints.
fi: Ei voi asettaa ruutulisää %s riittämättömien infrapisteiden vuoksi.

en: Cannot place unbuildable %s.
fi: Ei voi asettaa ruutulisää %s.

en: Global warming has occurred!
fi: Maailmanlaajuista lämpenemistä on ilmennyt!

en: Coastlines have been flooded and vast ranges of grassland have become deserts.
fi: Rannikkoalueita on joutunut tulvan valtaan ja laajoja ruohikkoalueita on aavikoitunut.

en: Nuclear winter has occurred!
fi: Ydintalvi on laskeutunut!

en: Wetlands have dried up and vast ranges of grassland have become tundra.
fi: Suoalueita on kuivunut ja tundra on levinnyt laajalti entisille ruohoalueille.

en: New hope sweeps like fire through the country as the discovery of new infrastructure building technology is announced.
fi: Uusi toivo leviää läpi maan uuden infrastruktuurin rakentamistavan keksimisen myötä.

en: The people are pleased to hear that your scientists finally know about new infrastructure building technology.
fi: Kansa ilahtuu saadessaan tietää että tiedemiehesi ovat vihdoin keksineet uuden infrastruktuurin rakennustekniikan.

en: Workers spontaneously gather and upgrade all possible cities with better infrastructure.
fi: Työläiset kokoontuvat ja päättävät rakentaa talkoovoimin paremman infrastruktuurin kaikkiin mahdollisiin kaupunkeihin.

en: Workers spontaneously gather and upgrade all possible cities with %s.
fi: Työläiset kokoontuvat ja kaikkiin mahdollisiin kaupunkeihin rakennetaan %s talkoovoimin.

en: Moved your %s due to changing terrain.
fi: Yksikkösi %s on siirretty muuttuneen maaston takia.

en: Disbanded your %s due to changing terrain.
fi: Yksikkösi %s on lakkautettu muuttuneen maaston takia.

en: Not reporting to the metaserver in this game.
fi: En lähetä raportteja metapalvelimelle tässä pelissä.

en: Metaserver connection currently failing.
fi: Yhteys metapalvelimeen ei toimi tällä hetkellä.

en: The %s are no more!
fi: %s on hävitetty kokonaan maailmankartalta!

en: Cannot change rates before game start.
fi: Et voi muuttaa rahoitussuhteita ennen kuin peli on alkanut.

en: %s rate exceeds the max rate for %s.
fi: %s on osuudeltaan liian korkea tälle valtiomuodolle (%s).

en: %s now governs the %s as a %s.
fi: %s johtaa nyt kansaansa (%s), uusi valtiomuoto on %s.

en: The tax rates for the %s are changed from %3d%%/%3d%%/%3d%% (tax/luxury/science) to %3d%%/%3d%%/%3d%%.
fi: %s veroaste muuttui %3d%%/%3d%%/%3d%%:sta (vero/luksus/tiede) %3d%%/%3d%%/%3d%%:iin.

en: You looted parts of %s map!
fi: Saat saaliiksi osia kartasta. Mitä %s tiesi maailmasta, hyödyttää nyt sinua.

en: You loot %d gold! | You loot %d gold!
fi[0]: Saat saaliiksi %d kullan.
fi[1]: Saat saaliiksi %d kultaa.

note: TRANS: Getting a city as loot
en: You conquer %s as loot!
fi: Valloitat kaupungin %s saaliiksesi!

en: You can't revolt without selecting target government.
fi: Et voi aloittaa vallankumousta valitsematta kohdevaltiomuotoa.

en: You can't revolt the same turn you finished previous revolution.
fi: Et voi aloittaa uutta vallankumousta samalla kierroksella kuin lopetit edellisen.

note: TRANS: Switching to a new form of government
en: The %s will switch to %s in the end of the player phase.
fi: %s vaihtavat hallitysmuotoaan. Vuoronsa loputtua heillä on %s.

note: TRANS: This is a message event so don't make it * too long.
en: The %s have incited a revolt! %d turn of anarchy will ensue! Target government is %s. | The %s have incited a revolt! %d turns of anarchy will ensue! Target government is %s.
fi[0]: %s pitävät vallankumouksen! %d vuoro anarkiaa seuraa ennen kuin %s nousee tuhkasta.
fi[1]: %s pitävät vallankumouksen! %d vuoroa anarkiaa seuraa ennen kuin %s nousee tuhkasta.

en: Revolution: returning to anarchy.
fi: Vallankumous: palataan anarkiaan.

en: You should choose a new government from the government menu.
fi: Valitse uusi valtiomuoto valtiomuotovalikosta.

en: Tax rate exceeded the max rate; adjusted.
fi: Veron osuus on liian korkea; korjattu.

en: Science rate exceeded the max rate; adjusted.
fi: Tutkimuksen osuus on liian korkea; korjattu.

en: Luxury rate exceeded the max rate; adjusted.
fi: Luksuksen osuus on liian korkea; korjattu.

en: %s no longer gives us shared vision!
fi: %s ei enää jaa näkymäänsä kanssamme!

en: %s no longer shares tiles with us!
fi: %s ei enää jaa hallitsemiaan ruutuja kaupunkiemme kanssa!

en: The senate will not allow you to break treaty with the %s. You must either dissolve the senate or wait until a more timely moment.
fi: Senaatti ei anna sinun purkaa valtiosopimusta jonka sinä ja %s olette allekirjoittaneet. Sinun on joko hajotettava senaatti tai odotettava parempaa hetkeä.

en: The senate passes your bill because of the constant provocations of the %s.
fi: Senaatti hyväksyy esityksesi – %s ovat provosoineet jo tarpeeksi.

en: The senate refuses to break treaty with the %s, but you have no trouble finding a new senate.
fi: Senaatti kieltäytyy purkamasta valtiosopimusta, jonka sinä ja %s olette allekirjoittaneet, mutta sinulla ei ole ongelmia uuden senaatin löytämisessä.

en: The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
fi: %s ja %s ovat puhuneet; valtioiden välillä on nyt %s.

en:  %s canceled the diplomatic agreement! The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
fi: %s peruutti valtiosopimuksen - %s ja %s toteavat, että kansojen välillä on nyt %s.

en: %s has attacked your ally %s! You cancel your alliance to the aggressor.
fi: %s on hyökännyt liittolaisesi (%s) kimppuun! Irtisanoudut liitosta hyökkääjän kanssa.

en: Your team mate %s declared war on %s. You are obligated to cancel alliance with %s.
fi: Joukkuetoverisi %s ja liittolaisesi %s ovat nyt sodassa. Sinulla ei ole vaihtoehtoa, %s ei voi enää olla liittolaisesi.

en: Can only set player color prior to game start if 'plrcolormode' is PLR_SET.
fi: Voit asettaa pelaajan värin ennen pelin alkua vain jos 'plrcolormode' on arvossa PLR_SET.

en: no color
fi: ei väriä

en: Removing player %s.
fi: Pelaaja %s on poistettu pelistä.

en: You've been removed from the game!
fi: Sinut on poistettu pelistä!

en: %s has been removed from the game.
fi: %s on poistettu pelistä.

en: Please choose a non-blank name.
fi: Ole hyvä ja valitse nimi joka ei ole tyhjä.

en: That nation is already in use.
fi: Valitsemasi kansakunta on jo käytössä.

en: Another player already has the name '%s'. Please choose another name.
fi: Samanniminen ('%s') pelaaja on jo liittynyt peliin. Ole hyvä ja valitse toinen nimi.

en: Please choose a name containing only ASCII characters.
fi: Ole hyvä ja valitse nimi jossa on vain ASCII-merkkejä.

en: Player no. %d
fi: Pelaaja %d

en: A poorly-named player
fi: Huonosti nimetty pelaaja

en: You have made contact with the %s, ruled by %s.
fi: Olet kohdannut %s, joita hallitsee %s.

en: Could not throw %s into civil war - too many players
fi: %s kansakunta ei voi vajota sisällissotaan - pelissä on liikaa pelaajia

en: Could not throw %s into civil war - maxplayers (%d) reached
fi: %s kansakunta ei voi vajota sisällissotaan - pelissä on jo asetuksen 'maxplayers' (%d) mukainen pelaajamäärä.

en: Could not throw %s into civil war - no available nations
fi: %s eivät voi vajota sisällissotaan - sopivia kansakuntia ei ole saatavilla

en: Could not throw %s into civil war - no available cities
fi: %s eivät voi vajota sisällissotaan - ei ole sopivia kaupunkeja

en: Your nation is thrust into civil war.
fi: Kansakunnassasi syttyy sisällissota.

note: TRANS: <leader> ... the Poles.
en: %s is the rebellious leader of the %s.
fi: %s on kapinajohtaja, jota %s seuraavat.

note: TRANS: <city> ... the Poles.
en: %s declares allegiance to the %s.
fi: %s irtautuu emämaasta; nyt %s hallitsevat sitä.

note: TRANS: ... Danes ... Poles ... <7> cities.
en: Civil war partitions the %s; the %s now hold %d city. | Civil war partitions the %s; the %s now hold %d cities.
fi[0]: Sisällissota jakaa %s kahtia; %s hallitsevat nyt %d kaupunkia.
fi[1]: Sisällissota jakaa %s kahtia; %s hallitsevat nyt %d kaupunkia.

note: TRANS: '/delegate cancel' is a server command and must not * be translated
en: User '%s' is currently allowed to take control of your player while you are away. Use '/delegate cancel' to revoke this access.
fi: Käyttäjä '%s' saa nykyasetuksilla ottaa pelaajasi haltuunsa kun olet poissa. Voit estää tämän komennolla '/delegate cancel'.

en: Control of player '%s' is delegated to you.
fi: Pelaajan '%s' hallinta on delegoitu sinulle.

note: TRANS: '/delegate take' is a server command and must not * be translated; but <player> should be translated.
en: Use '/delegate take <player>' to take control of a delegated player.
fi: Käytä komentoa '/delegate take <pelaaja>' ottaaksesi haltuun pelaaja jonka hallinta on delegoitu sinulle.

en: WARNING, we're LOW on FUNDS %s.
fi: VAROITUS %s, rahavaramme ovat vähissä!

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the RICHEST Civilizations in the World.
fi: %s %s listaa maailman RIKKAIMMAT sivilisaatiot.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the most ADVANCED Civilizations in the World.
fi: %s %s listaa maailman KEHITTYNEIMMÄT sivilisaatiot.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the most MILITARIZED Civilizations in the World.
fi: %s %s listaa maailman MILITARISOITUNEIMMAT sivilisaatiot.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the HAPPIEST Civilizations in the World.
fi: %s %s listaa maailman ONNELLISIMMAT sivilisaatiot.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the LARGEST Civilizations in the World.
fi: %s %s listaa maailman SUURIMMAT sivilisaatiot.

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Herodotus
fi: Herodotos

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Thucydides
fi: Juhani Suomi

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Pliny the Elder
fi: Plinius vanhempi

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Livy
fi: Livius

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Toynbee
fi: Edwin Linkomies

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Gibbon
fi: Kustaa Vilkuna

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Ssu-ma Ch'ien
fi: Yrjö-Sakari Yrjö-Koskinen

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Pan Ku
fi: Elias Lönnrot

en: Population
fi: Väkiluku

en: Land Area
fi: Pinta-ala

en: Settled Area
fi: Asuttu ala

en: Research Speed
fi: Tutkimuksen nopeus

note: TRANS: How literate people are.
en: ?ability:Literacy
fi: Lukutaito

en: Military Service
fi: Asepalvelus

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Supreme %s
fi: %2d: Ylivoimaiset %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Magnificent %s
fi: %2d: Loistokkaat %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Great %s
fi: %2d: Mahtavat %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Glorious %s
fi: %2d: Ylväät %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Excellent %s
fi: %2d: Erinomaiset %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Eminent %s
fi: %2d: Etevät %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Distinguished %s
fi: %2d: Huomionarvoiset %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Average %s
fi: %2d: Keskiverrot %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Mediocre %s
fi: %2d: Keskinkertaiset %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Ordinary %s
fi: %2d: Tavanomaiset %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Pathetic %s
fi: %2d: Nolot %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Useless %s
fi: %2d: Kelvottomat %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Valueless %s
fi: %2d: Arvottomat %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Worthless %s
fi: %2d: Saamattomat %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Wretched %s
fi: %2d: Kurjat %s

en: Historian Publishes!
fi: Historioitsija julkituo!

note: TRANS:"The French City of Lyon (team 3) of size 18".
en: %2d: The %s City of %s (%s) of size %d,
fi: %2d: %s kaupunki %s (%s) kooltaan %d,

en: %2d: The %s City of %s of size %d,
fi: %2d: %s kaupunki %s kooltaan %d,

en: with no Great Wonders
fi: ei suuria ihmeitä

en: with %d Great Wonder
     | with %d Great Wonders
fi[0]: jossa on %d suuri ihme
fi[1]: jossa on %d suurta ihmettä

en: The %d Greatest City in the World! | The %d Greatest Cities in the World!
fi[0]: Maailman %d mahtavin kaupunki!
fi[1]: Maailman %d mahtavinta kaupunkia!

en: Traveler's Report:
fi: Matkamies kertoo:

note: TRANS: "Colossus in Rhodes (Greek, team 2)".
en: %s in %s (%s, %s)
fi: %s kaupungissa %s (%s, %s)

en: %s in %s (%s)
fi: %s kaupungissa %s (%s)

en: %s has been DESTROYED
fi: %s on TUHOUTUNUT

note: TRANS: "([...] (Roman, team 4))".
en: (building %s in %s (%s, %s))
fi: (rakenteilla %s kaupungissa %s (%s, %s))

en: (building %s in %s (%s))
fi: (rakenteilla %s kaupungissa %s (%s))

note: TRANS: abbreviation of "square miles"
en:  sq. mi. |  sq. mi.
fi[0]:  km²
fi[1]:  km²

note: TRANS: "M tons" = million tons, so always plural
en:  M tons |  M tons
fi[0]:  M t
fi[1]:  M t

note: TRANS: "M goods" = million goods, so always plural
en:  M goods |  M goods
fi[0]:  M tuotetta
fi[1]:  M tuotetta

en:  bulb |  bulbs
fi[0]:  lamppu
fi[1]:  lamppua

en:  month |  months
fi[0]:  kk
fi[1]:  kk

en:  ton |  tons
fi[0]:  t
fi[1]:  t

note: TRANS: Unit(s) of culture
en:  point |  points
fi[0]:  piste
fi[1]:  pistettä

en: (ranked %d)
fi: (sijalla %d)

en: Demographics Report:
fi: Väestökatsaus:

en: Sorry, the Demographics report is unavailable.
fi: Ikävä kyllä väestökatsaus ei ole saatavilla.

en: Achievements List:
fi: Lista saavutuksista:

en: Population
fi: Väkiluku

note: TRANS: "M goods" = million goods
en: Trade
    (M goods)
fi: Kauppa
    (M tuotteita)

note: TRANS: "M tons" = million tons
en: Production
    (M tons)
fi: Tuotanto
    (milj. tonnia)

en: Cities
fi: Kaupungit

en: Technologies
fi: Teknologiat

en: Military Service
    (months)
fi: Asepalvelus
    (kuukautta)

en: Wonders
fi: Ihmeet

en: Research Speed
    (bulbs)
fi: Tutkimuksen nopeus
    (lamppua)

note: TRANS: "sq. mi." is abbreviation for "square miles"
en: Land Area
    (sq. mi.)
fi: Pinta-ala
    (km²)

note: TRANS: "sq. mi." is abbreviation for "square miles"
en: Settled Area
    (sq. mi.)
fi: Asuttu ala
    (km²)

en: Literacy
    (%)
fi: Lukutaito
    (%)

en: Culture
fi: Kulttuuri

en: Spaceship
fi: Avaruusalus

en: Built Units
fi: Yksiköitä koottu

en: Killed Units
fi: Vihollisyksiköitä tuhottu

en: Unit Losses
fi: Yksiköitä menetetty

en: Units Used
fi: Yksiköitä käytetty

note: TRANS: message about an installation error.
en: Could not find a readable "%s.%s" ruleset file.
fi: En löytänyt lukukelpoista "%s.%s"-sääntökokoelmatiedostoa.

en: Ruleset couldn't be loaded. Keeping previous one.
fi: Sääntökokoelmaa ei voitu ladata. Pidetään edellinen käytössä.

en: Ruleset couldn't be loaded. Switching to default one.
fi: Sääntökokoelmaa ei voitu ladata. Palataan oletuskokoelmaan.

en: Cannot load any ruleset. Freeciv-web ruleset is available from https://github.com/freeciv/freeciv-web
fi: Minkäänlaista sääntökokoelmaa ei voitu ladata. Freeciv-webin kanssa yhteensopiva sääntökokoelma on olemassa git-repositoryssa https://github.com/freeciv/freeciv-web

en: Loading rulesets.
fi: Lataan sääntökokoelmaa.

en: May acquire veteran status.
fi: Voi saada ylennyksiä.

en: Missing base %s effect. Please add one.
fi: Sääntökokoelmassa ei ole yhtään %s vaikutusta. Lisää sellainen.

en: Buildings have conflicting or invalid requirements!
fi: Rakennuksilla on ristiriitaisia tai laittomia vaatimuksia!

en: Buildings have conflicting or invalid obsolescence req!
fi: Rakennuksilla on ristiriitaisia tai laittomia vanhentumisen vaatimuksia!

en: Disabling 'barbarians' setting for lack of suitable unit types.
fi: Barbaarit poistettu käytöstä koska sääntökokoelmassa ei ole sopivia yksikkötyyppejä.

en: Run compatibility function for version: <%d (save file: %d; server: %d).
fi: Suoritetaan yhteensopivuustoiminto versiolle: <%d (tiedosto: %d, palvelin: %d).

en: Run post load compatibility function for version: <%d (save file: %d; server: %d).
fi: Suoritetaan latauksen jälkeinen yhteensopivuustoiminto versiolle: <%d (tiedosto: %d, palvelin: %d).

en: The save game is wrong about what the closest relationship %s (player %d) and %s (player %d) have had is. Fixing it...
fi: Talletuksessa on selkeästi väärä tieto siitä kuinka läheisiä %s (pelaaja nro %d) ja %s (pelaaja numero%d) ovat parhaimmillaan olleet. Korjaan ilmeisen virheen.

note: TRANS: Minor error message.
en: Saved game contains incomplete map data. This can happen with old saved games, or it may indicate an invalid saved game file. Proceed at your own risk.
fi: Tallennustiedoston karttatiedot ovat puutteelliset. Tämä voi tapahtua, jos tallennettu peli on vanha, tai tiedosto voi olla viallinen. Jatka omalla vastuullasi.

en: Syntax error in attribute block.
fi: Käsittämättömästi muotoilta attribuuttilohko.

en: Failed to load ruleset '%s' needed for savegame.
fi: Virhe tallennetun pelin tarvitseman sääntökokoelman '%s' lataamisessa.

en: %s has been added as %s level AI-controlled player (%s).
fi: %s on lisätty vaikeustason %s AI-pelaajaksi (%s).

en: %s has been added as human player.
fi: %s on lisätty tavalliseksi pelaajaksi.

note: TRANS: Minor error message: <Leader> ... <Poles>.
en: %s had invalid nation; changing to %s.
fi: %s johtama kansakunta ei kelpaa; vaihdetaan tilalle %s.

en: %s did not give shared vision to team member %s.
fi: %s ei antanut jaettua näkymää joukkueensa jäsenelle %s.

en: %s had invalid researching technology.
fi: Pelaajan %s tutkimuskohde oli virheellinen.

en: %s had invalid technology goal.
fi: Pelaajan %s tutkimustavoite oli virheellinen.

en: %s had finished researches count wrong.
fi: Pelaajan %s valmistuneiden tutkimusten laskuri oli virheellinen.

en: %s has multiple units of type %s though it should be possible to have only one.
fi: %s omistaa monta %s yksikköä, vaikka sellaisia pitäisi voida olla vain yksi kullakin pelaajalla.

en: Failed to load ruleset '%s'.
fi: Virhe sääntökokoelman '%s' lataamisessa.

en: Scenario requires ruleset capabilities: %s
fi: Skenaarion vaatii toimintomuuttujat: %s

en: Ruleset has capabilities: %s
fi: Sääntökokoelman toimintomuuttujat: %s

note: TRANS: ... ruleset dir ... scenario name ...
en: Current ruleset %s not compatible with the scenario %s. Trying to switch to the ruleset specified by the scenario.
fi: Tämänhetkisestä sääntökokoelma %s epäyhteensopiva skenaarion %s kanssa. Yritetään vaihtaa skenaariossa määritettyyn sääntökokoelmaan.

en: Failed to load either of rulesets '%s' or '%s' needed for savegame.
fi: Virhe sääntökokoelmien '%s' ja '%s' lataamisessa. Tallenettu peli tarvitsisi niistä jomman kumman.

note: TRANS: ruleset dir
en: Successfully loaded the scenario's ruleset %s.
fi: Onnistuneesti ladattu skenaarion sääntökokoelma %s.

en: Can't find scenario luadata file %s.luadata.
fi: Skenaarion luadata tiedostoa %s.luadata ei löydy.

en: Failed to load scenario luadata file %s.luadata
fi: Skenaarion luadata tiedoston %s.luadata lataaminen epäonnistui.

en: Failed saving game as %s
fi: Pelin tallennus tiedostoon %s epäonnistui

en: Failed saving game.
fi: Pelin tallennus epäonnistui.

en: Game saved as %s
fi: Peli tallennettu tiedostoon %s

en: Unsupported compression type %d.
fi: Pakkaustyyppiä %d ei tueta

en: Can't create saves directory %s!
fi: Talletushakemiston %s luominen epäonnistui!

en: Can't create saves directory!
fi: Talletushakemiston luominen epäonnistui!

en: Can't create scenario saves directory %s!
fi: Skenaarion talletushakemiston %s luominen epäonnistui!

en: Can't create scenario saves directory!
fi: Skenaarion talletushakemiston luominen epäonnistui!

en: ?fromscript:You acquire %s.
fi: %s saatu.

note: TRANS: "The Greeks ..." or "The members of * team Red ..."
en: ?fromscript:The %s acquire %s and share this advance with you.
fi: %s saavat ja jakavat edistysaskeleen %s kanssasi.

note: TRANS: "The Greeks ..." or "The members of * team Red ..."
en: ?fromscript:The %s acquire %s.
fi: %s saavat edistysaskelen %s.

en: Database capabilities not compatible with server
fi: Tietokannan ominaisuudet epäyhteensopivat palvelimen kanssa

en: Database not compatible. Freeciv caps: %s, DB caps: %s
fi: Tietokanta epäyhteensopiva. Palvelimen ominaisuudet: %s, kannan ominaisuudet: %s

en: Server cannot read standard input. Ignoring input.
fi: Palvelin ei saa luettua STDIN:iä. Sen kautta tulevat komennot jätetään huomiotta.

en: rejected
fi: hylätty

en: Shutting down for lack of players.
fi: Sammutetaan pelaajapulan vuoksi.

en: Restarting for lack of players.
fi: Käynnistetään uudelleen pelaajapulan vuoksi.

en: Shutting down in %d seconds for lack of players.
fi: Sammutetaan %d sekunnin päästä pelaajapulan vuoksi.

en: shutting down soon for lack of players
fi: Sammutetaan pian pelaajapulan vuoksi

en: Restarting in %d seconds for lack of players.
fi: Käynnistetään %d sekunnin päästä uudelleen pelaajapulan vuoksi

en: restarting soon for lack of players
fi: Käynnistetään pian uudelleen pelaajapulan vuoksi

en: ping timeout
fi: asiakasohjelman verkkovaste liian pitkä

en: client disconnected
fi: asiakasohjelma purki yhteyden

en: Server: bad address: <%s:%d>.
fi: Palvelin: osoite <%s:%d> ei kelpaa.

note: TRANS: Game state for local server
en: Pregame
fi: Pelin valmistelu

note: TRANS: Game state for local server
en: Running
fi: Käynnissä

note: TRANS: Game state for local server
en: Game over
fi: Peli loppui

note: TRANS: Description of caravan bonus style setting value. TRANS: Description of trade revenue style setting value.
en: Classic Freeciv
fi: Freecivin perinteinen

en: Log^2 N style
fi: Log^2 N kaava

en: Number of tiles
fi: Ruutujen määrä

en: Tiles per player
fi: Ruutuja pelaajaa kohden

en: Width and height
fi: Leveys ja korkeus

en: Hexagonal
fi: Heksagoninen

en: Wrap East-West
fi: Yhdistä kartan itä- ja länsireunat

en: Wrap North-South
fi: Yhdistä kartan pohjois- ja eteläreunat

en: Proportional to tile trade
fi: Suhteellinen ruutujen kauppaan

en: Scenario map
fi: Skenaario

en: Fully random height
fi: Täysin satunnainen korkeus

en: Pseudo-fractal height
fi: Pseudo-fraktaalinen korkeus

en: Island-based
fi: Saariin perustuva

en: Fair islands
fi: Tasaväkiset saaret

en: Fracture map
fi: Pirstaloitu kartta

en: Generator's choice
fi: Generaattorin valitsema

en: One player per continent
fi: Yksi pelaaja mannerta kohden

en: Two or three players per continent
fi: Pari-kolme pelaajaa mannerta kohden

en: All players on a single continent
fi: Kaikki pelaajat samalla mantereella

en: Depending on size of continents
fi: Mantereen koosta riippuva

en: As close as possible
fi: Mahdollisimman lähekkäin

en: On the same continent
fi: Samalla mantereella

en: Horizontal placement
fi: Itä-länsi

en: Vertical placement
fi: Pohjois-etelä

en: As long as connected
fi: Niin kauan kuin yhteys pysyy auki

en: Spacerace
fi: Avaruuden kilpajuoksu

en: Allied victory
fi: Liittoutuneiden voitto

en: Culture victory
fi: Kulttuurivoitto

en: New turn
fi: Uusi vuoro

en: No player connections
fi: Ei pelaajayhteyksiä

en: Server interrupted
fi: Palvelin keskeytetty

en: Timer
fi: Ajastin

en: See everything inside borders
fi: Esteetön näkyvyys rajojen sisäpuolella

en: Borders expand to unknown, revealing tiles
fi: Rajat laajenevat paljastaen tutkimattomat ruudut

en: Fixed
fi: Kiinteä

en: Even
fi: Tasainen

en: Per-player, in order
fi: Pelaajakohtaisesti, järjestyksessä

en: Per-player, random
fi: Pelaajakohtaisesti, satunnaisesti

en: Set manually
fi: Käsisäätö

en: Per-team, in order
fi: Joukkuekohtaisesti, järjestyksessä

en: Per-nation, in order
fi: Kansakohtaisesti, järjestyksessä

en: Borders are not helping
fi: Valtioiden rajat eivät vaikuta

en: Happy within own borders
fi: Tyytyväinen omien rajojen sisällä

en: Happy within allied borders
fi: Tyytyväinen liittolaisten rajojen sisällä

en: Enabled for everyone
fi: Kaikkien pelaajien kesken

en: Only allowed between human players
fi: Vain ihmispelaajien kesken

en: Only allowed between AI players
fi: Vain AI-pelaajien kesken

en: Only allowed when human involved
fi: Sallittu vain kun mukana ihmisosapuoli

en: Only allowed between two humans, or two AI players
fi: Vain kahden ihmispelaajan tai kahden AI-pelaajan kesken

en: Restricted to teams
fi: Vain joukkueen jäsenten kesken

en: Disabled for everyone
fi: Ei käytössä

en: No restrictions
fi: Ei rajoituksia

en: Unique to a player
fi: Pelaajalla ei samannimisiä

en: Globally unique
fi: Maailmassa ei samannimisiä

en: No city name stealing
fi: Ei toisen kansakunnan nimiä

en: No barbarians
fi: Ei barbaareja

en: Only in huts
fi: Barbaareita vain majoissa

en: Normal rate of appearance
fi: Normaalitaso

en: Frequent barbarian uprising
fi: Lukuisia barbaarihyökkäyksiä

en: Raging hordes
fi: Käsittämättömiä kansainvaelluksia

en: Fixed to 'revolen' turns
fi: Kierrosten määrä aina 'revolen'

en: Randomly 1-'revolen' turns
fi: Satunnainen kierrosmäärä väliltä 1-'revolen'

en: First time 'revolen', then always quicker
fi: Ensimmäisellä kerralla 'revolen' kierrosta, sitten aina vain nopeampi

en: Random, max always quicker
fi: Satunnainen, maksimipituus kerta kerralta lyhyempi

en: Reveal map at game start
fi: Paljasta kartta pelin alussa

en: Unfog map for dead players
fi: Poista näkyvyyden hämärrys kuolleilta pelaajilta

en: Allows units to be airlifted from allied cities
fi: Ilmasilta liittolaisten kaupungeista

en: Allows units to be airlifted to allied cities
fi: Ilmasilta liittolaisten kaupunkeihin

en: Unlimited units from source city
fi: Rajaton lähtevien yksiköiden määrä

en: Unlimited units to destination city
fi: Rajaton saapuvien yksiköiden määrä

en: All players move concurrently
fi: Pelaajien siirrot samanaikaisesti

en: All players alternate movement
fi: Pelaajien siirrot vuorotellen

en: Team alternate movement
fi: Joukkueiden siirrot vuorotellen

en: All players
fi: Kaikki pelaajat

en: Human players only
fi: Vain ihmispelaajat

en: No compression
fi: ei pakkausta

en: Using zlib (gzip format)
fi: zlib-pakkaus (gzip-muoto)

en: Using xz
fi: xz-pakkaus

en: Using zstd
fi: zstd-pakkaus

en: This setting controls whether players may make moves at the same time during a turn. Change in setting takes effect next turn. Currently, at least to the end of this turn, mode is "%s".
fi: Tällä asetuksella määrätään, tekevätkö pelaajat siirtonsa samaan aikaan vuoron sisällä. Asetuksen muutos astuu voimaan seuraavalla siirrolla. Ainakin tämän kierroksen loppuun asti voimassa oleva asetus on "%s".

en: %s
    Currently this setting is being overridden by an old scenario or savegame, which has set the absolute number of huts to %d. Explicitly set this setting again to make it take effect instead.
fi: %s
    Tällä hetkellä tämän asetuksen sijasta käytössä on vanhan skenaarion tai talletuksen asettama kiinteä määrä majoja: %d. Tämän asetuksen asettaminen mihin hyvänsä arvoon vaihtaa käyttöön kartan kokoon suhteutettavan laskentavan.

en: Warning: aifill not met: %s.
fi: Varoitus: pyydettyä määrää tietokonepelaajia ei voitu luoda: %s.

en: Warning: not enough nations in this nation set for all current players.
fi: Varoitus: Pelaajille ei ole tarpeeksi kansakuntia tässä kansavalikoimassa.

en: Failed to update default AI type.
fi: Oletus-AI tyypin vaihto epäonnistui.

en: Invalid save name definition: '%s' (resolves to '%s').
fi: Asetus 'savename' ('%s') ei kelpaa (tuloksena on '%s').

en: You cannot disable the map generator.
fi: Kartan generaattoria ei voi ottaa pois käytöstä.

en: You cannot require a map generator when a map is loaded.
fi: Kartan generaattoria ei voi ottaa käyttöön kartan lataamisen jälkeen.

en: Invalid score name definition: '%s'.
fi: Asetus 'scorefile ei kelpaa: '%s'. Katso "/help scorefile".

en: Demography string validation failed at character: '%c'. Try "/help demography".
fi: Asetuksessa 'demography' on sopimaton merkki '%c'. Katso "/help demography".

en: Allowed take string validation failed at character: '%c'. Try "/help allowtake".
fi: Asetuksessa 'allowtake' on kelvoton merkki '%c'. Katso "/help allowtake".

en: Starting units string validation failed at character '%c'. Try "/help startunits".
fi: Asetuksessa 'startunits' on kelvoton merkki '%c'. Katso "/help startunits".

en: The first starting unit must be native to at least one "Starter" terrain. Try "/help startunits".
fi: Ensimmäiselle aloitusyksikölle 'startunits' listassa pitää olla ainakin yksi luontainen maastotyyppi, jolla on "Starter" lippu.
    Kokeile "help startunits".

en: Cannot set endturn earlier than current turn.
fi: Asetusta 'endturn' (lopetusvuoro) ei voi asettaa kuluvaa vuoroa aikaisemmaksi.

en: Number of players (%d) is higher than requested value (%d). Keeping old value.
fi: Pelaajien lukumäärä (%d) on asetuksen 'maxplayers' pyydettyä arvoa (%d) suurempi; pidän vanhan arvon.

en: Requested value (%d) is greater than number of available start positions (%d). Keeping old value.
fi: Asetuksen 'maxplayers' pyydetty arvo (%d) on suurempi kuin saatavilla olevien aloituspaikkojen määrä (%d); pidän vanhan arvon.

note: TRANS: do not translate 'list nationsets'
en: Unknown nation set "%s". See '%slist nationsets' for possible values.
fi: Tuntematon kansavalikoima "%s". Listaa mahdolliset arvot käskyllä '%slist nationsets'.

en: You are not allowed to set timeout values less than 30 seconds.
fi: Et voi asettaa aikarajoja alle 30 sekunnin.

note: TRANS: Do not translate setting names in ''.
en: For autogames ('timeout' = -1) 'unitwaittime' should be deactivated (= 0).
fi: Testipeleissä ('timeout' = -1) asetuksen 'unitwaittime' pitäisi olla pois käytöstä (=0).

note: TRANS: Do not translate setting names in ''.
en: 'timeout' can not be lower than 3/2 of the 'unitwaittime' setting (= %d). Please change 'unitwaittime' first.
fi: Asetuksen 'timeout' olla ainakin puolitoista kertaa asetuksen 'unitwaittime' arvo (%d). Vaihda ensin asetusta 'unitwaittime'.

note: TRANS: Do not translate setting names in ''.
en: 'unitwaittime' has to be lower than 2/3 of the 'timeout' setting (= %d). Please change 'timeout' first.
fi: Asetuksen 'unitwaittime' pitää olla alle 2/3 asetuksen 'unitwaittime' arvosta (%d). Vaihda ensin asetusta 'timeout.

en: For an isometric or hexagonal map the ysize must be even.
fi: Isometrisen tai heksagonaalisen kartan 'ysize' pitää olla parillinen.

en: The map size (%d * %d = %d) must be larger than %d tiles.
fi: Kartan koon (%d × %d = %d) pitää olla %d ruutua laajempi.

en: The map size (%d * %d = %d) must be lower than %d tiles.
fi: Kartan koon (%d × %d = %d) pitää olla %d ruutua pienempi.

en: Freeciv-web doesn't support this topology.
fi: Freeciv-web ei tue kyseistä topologiaa.

en: No such AI type loaded.
fi: Tällaista AI tyyppiä ei ole ladattuna.

en: Freeciv-web doesn't support this map wrap.
fi: Freeciv-web ei tue tällaista kartan ympäri pyörähtämistä.

en: No nations in the currently loaded ruleset have associated colors.
fi: Käytössä olevassa sääntökokoelmassa yhdellekään kansalle ei ole määritetty tunnusväriä.

en: Map size definition
fi: Kartan koon määrittely

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must stay as * untranslated.
en: Chooses the method used to define the map size. Other options specify the parameters for each method.
    - "Number of tiles" (FULLSIZE): Map area (option 'size').
    - "Tiles per player" (PLAYER): Number of (land) tiles per player (option 'tilesperplayer').
    - "Width and height" (XYSIZE): Map width and height in tiles (options 'xsize' and 'ysize').
fi: Kartan koko määritellään seuraavien asetusten avulla:
    - "Ruutujen määrä" (FULLSIZE):
       kartan koko tuhansina ruutuina (asetus 'size').
    - "Ruutuja pelaajaa kohden" (PLAYER):
       (maa)ruutujen määrä pelaajaa kohden (asetus 'tilesperplayer').
    - "Leveys ja korkeus" (XYSIZE):
       kartan leveys ja korkeus ruutuina (asetukset 'xsize' ja 'ysize').

en: Map area (in thousands of tiles)
fi: Kartan koko (tuhansina ruutuina)

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must stay as * untranslated.
en: This value is used to determine the map area.
      size = 4 is a normal map of 4,000 tiles (default)
      size = 20 is a huge map of 20,000 tiles
    For this option to take effect, the "Map size definition" option ('mapsize') must be set to "Number of tiles" (FULLSIZE).
fi: Asetus määrittää kartan suuruuden.
      size = 4 on tavallinen 4.000 ruudun kartta (oletus)
      size = 20 on valtava 20.000 ruudun kartta
    Asetus otetaan käyttöön asettamalla "Kartan koon määrittely" ('mapsize') arvoon "Ruutujen määrä" (FULLSIZE).

en: Number of (land) tiles per player
fi: Maaruutuja pelaajaa kohden

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must stay as * untranslated.
en: This value is used to determine the map dimensions. It calculates the map size at game start based on the number of players and the value of the setting 'landmass'.
    For this option to take effect, the "Map size definition" option ('mapsize') must be set to "Tiles per player" (PLAYER).
fi: Tätä asetusta käytetään kartan koon määrittämisessä. Kartan koko lasketaan pelin alussa pelaajien määrän ja asetuksen 'landmass' arvon perusteella.
    Asetus otetaan käyttöön asettamalla "Kartan koon määrittely" ('mapsize') arvoon "Ruutuja pelaajaa kohden" (PLAYER).

en: Map width in tiles
fi: Kartan leveys ruutuina

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must stay as * untranslated.
en: Defines the map width.
    For this option to take effect, the "Map size definition" option ('mapsize') must be set to "Width and height" (XYSIZE).
fi: Määrittelee kartan leveyden.
    Asetus otetaan käyttöön asettamalla "Kartan koon määrittely" ('mapsize') arvoon "Leveys ja korkeus" (XYSIZE).

en: Map height in tiles
fi: Kartan korkeus ruutuina

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must stay as * untranslated.
en: Defines the map height.
    For this option to take effect, the "Map size definition" option ('mapsize') must be set to "Width and height" (XYSIZE).
fi: Määrittelee kartan korkeuden.
    Asetus otetaan käyttöön asettamalla "Kartan koon määrittely" ('mapsize') arvoon "Leveys ja korkeus" (XYSIZE).

en: Map topology
fi: Kartan topologia

note: TRANS: Freeciv-web version of the help text.
en: Freeciv-web maps are always two-dimensional.
fi: Freeciv-webin kartat ovat aina kaksiulotteisia

note: TRANS: do not edit the ugly ASCII art
en: Freeciv maps are always two-dimensional. Individual tiles may be rectangular or hexagonal, with either an overhead ("classic") or isometric alignment.
    To play with a particular topology, clients will need a matching tileset.
    Overhead rectangular:      Isometric rectangular:
          _________               /\/\/\/\/\
         |_|_|_|_|_|             /\/\/\/\/\/
         |_|_|_|_|_|             \/\/\/\/\/\
         |_|_|_|_|_|             /\/\/\/\/\/
                                 \/\/\/\/\/
    Hex:                       Iso-hex:
      /\/\/\/\/\/\               _   _   _   _   _
      | | | | | | |             / \_/ \_/ \_/ \_/ \
      \/\/\/\/\/\/\             \_/ \_/ \_/ \_/ \_/
       | | | | | | |            / \_/ \_/ \_/ \_/ \
       \/\/\/\/\/\/             \_/ \_/ \_/ \_/ \_/
fi: Freecivin kartat ovat aina kaksiulotteisia. Yksittäiset ruudut voivat olla suorakulmioita tai kuusikulmaisia ja ne voivat olla joko ylhäältä katsoen ('klassisesti') tai isometrisesti aseteltuja. Asiakasohjelmat tarvitsevat täsmäävän kuvituksen tietyllä karttatopologialla pelaamiseen.
    Klassinen suorakulmio:     Isometrinen suorakulmio:
          _________               /\/\/\/\/\
         |_|_|_|_|_|             /\/\/\/\/\/
         |_|_|_|_|_|             \/\/\/\/\/\
         |_|_|_|_|_|             /\/\/\/\/\/
                                 \/\/\/\/\/
    Kuusikulmio:               Isometrinen kuusikulmio:
      /\/\/\/\/\/\               _   _   _   _   _
      | | | | | | |             / \_/ \_/ \_/ \_/ \
      \/\/\/\/\/\/\             \_/ \_/ \_/ \_/ \_/
       | | | | | | |            / \_/ \_/ \_/ \_/ \
       \/\/\/\/\/\/             \_/ \_/ \_/ \_/ \_/

en: Map wrap
fi: Kartan kiertyminen

note: TRANS: Freeciv-web version of the help text.
en: Freeciv-web maps may wrap at the east-west directions to form a flat map or a cylinder.
fi: Freeciv-webin kartat saattavat kiertyä ympäri itä-länsi -suunnassa muodostaakseen sylinterin.

note: TRANS: do not edit the ugly ASCII art
en: Freeciv maps may wrap at the north-south and east-west directions to form a flat map, a cylinder, or a torus (donut).
fi: Freecivin kartat saattavat kiertyä ympäri pohjois-etelä tai itä-länsi -suunnassa muodostaakseen sylinterin tai donitsin.

en: Method used to generate map
fi: Kartanluontitapa

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes (except 'fair') are setting names and shouldn't be * translated. The strings between parentheses and in uppercase * must stay as untranslated.
en: Specifies the algorithm used to generate the map. If the default value of the 'startpos' option is used, then the chosen generator chooses an appropriate 'startpos' setting; otherwise, the generated map tries to accommodate the chosen 'startpos' setting.
    - "Scenario map" (SCENARIO): indicates a pre-generated map. By default, if the scenario does not specify start positions, they will be allocated depending on the size of continents.
    - "Fully random height" (RANDOM): generates maps with a number of equally spaced, relatively small islands. By default, start positions are allocated depending on continent size.
    - "Pseudo-fractal height" (FRACTAL): generates Earthlike worlds with one or more large continents and a scattering of smaller islands. By default, players are all placed on a single continent.
    - "Island-based" (ISLAND): generates 'fair' maps with a number of similarly-sized and -shaped islands, each with approximately the same ratios of terrain types. By default, each player gets their own island.
    - "Fair islands" (FAIR): generates the exact copy of the same island for every player or every team.
    - "Fracture map" (FRACTURE): generates maps from a fracture pattern. Tends to place hills and mountains along the edges of the continents.
    If the requested generator is incompatible with other server settings, the server may fall back to another generator.
fi: Määrittelee kartan generoimisessa käytetyn algoritmin. Valittu algoritmi valitsee myös pelaajien aloituspaikat jos asetuksen 'startpos' oletusarvo on käytössä, muutoin pyritään luomaan kartta, joka soveltuu valitulle asetuksen 'startpos' arvolle.
    - "Skenaario" (SCENARIO): valmis kartta. Jos skenaariokartalle ei ole merkitty aloitussijainteja, ne valitaan mantereiden koon perusteella.
    - "Täysin satunnainen korkeus" (RANDOM): luo kartan jossa on tasaisesti suhteellisen pieniä saaria. Aloitussijainnit valitaan mantereiden koon perusteella.
    - "Pseudo-fraktaalinen korkeus" (FRACTAL): luo maankaltaisen maailman, jossa on yksi tai useampi suuri manner ja pienempiä saaria ripoteltuna sinne tänne. Aloitussijainnit valitaan mantereiden koon perusteella.
    - "Saariin perustuva" (ISLAND): luo tasapuolisen kartan jossa on lukuisia samankokoisia ja -muotoisia saaria, joissa on suunnilleen sama osuus eri maastotyyppejä. Aloitussijainnit ovat kukin omalla saarellaan.
    - "Tasaväkiset saaret" (FAIR): kaikki pelaajat tai kaikki joukkueet saavat täsmälleen samanlaisen saaren.
    - "Pirstaloitu kartta" (FRACTURE): luo pirstaleisen kartan. Tyypillisesti sijoittaa kukkuloita ja vuoria saarten rannikoille.
    Palvelin voi käyttää toista generaattoria jos valittu generaattori ei sovi yhteen muiden palvelimen asetusten kanssa.

en: Method used to choose start positions
fi: Menetelmä aloitussijaintien valintaan

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes (except 'best') are setting names and shouldn't be * translated. The strings between parentheses and in uppercase * must stay as untranslated.
en: The method used to choose where each player's initial units start on the map. (For scenarios which include pre-set start positions, this setting is ignored.)
    - "Generator's choice" (DEFAULT): the start position placement will depend on the map generator chosen. See the 'generator' setting.
    - "One player per continent" (SINGLE): one player is placed on each of a set of continents of approximately equivalent value (if possible).
    - "Two or three players per continent" (2or3): similar to SINGLE except that two players will be placed on each continent, with three on the 'best' continent if there is an odd number of players.
    - "All players on a single continent" (ALL): all players will start on the 'best' available continent.
    - "Depending on size of continents" (VARIABLE): players will be placed on the 'best' available continents such that, as far as possible, the number of players on each continent is proportional to its value.
    If the server cannot satisfy the requested setting due to there being too many players for continents, it may fall back to one of the others. (However, map generators try to create the right number of continents for the choice of this 'startpos' setting and the number of players, so this is unlikely to occur.)
fi: Asetus määrää tavan jolla pelaajien aloitusyksiköt sijoitetaan kartalle. Asetus jätetään huomiotta skenaarioissa, joissa mahdolliset aloituspaikat on valittu valmiiksi.
    - "Generaattorin valitsema" (DEFAULT): aloituspaikkojen sijainti riippuu valitusta karttageneraattorista.  Katso asetusta 'generator'.
    - "Yksi pelaaja mannerta kohden" (SINGLE): kukin pelaaja sijoitetaan omalle, suunnilleen samanarvoiselle manterelleen (jos mahdollista).
    - "Pari-kolme pelaajaa mannerta kohden" (2or3): samantapainen kuin edellä, mutta kullekin mantereelle sijoitetaan 2 pelaajaa ja jos pelaajia on pariton määrä, suotuisimmalle mantereelle sijoitetaan 3 pelaajaa.
    - "Kaikki pelaajat samalla mantereella" (ALL): kaikki pelaajat aloittavat suotuisimmalla mahdollisella mantereella.
    - "Mantereen koosta riippuva" (VARIABLE): pelaajat sijoitetaan suotuisimmille mahdollisille mantereille niin että pelaajien määrä kullakin mantereella on verrannollinen mantereen suotuisuuteen.
    Palvelin voi valita aloituspaikat toisin, jos pelaajia on liikaa asetuksessa valittua menetelmää varten. (Tämä on kuitenkin epätodennäköistä, koska kartalla olevien mantereiden määrä generoidaan ottaen huomioon tämän asetuksen arvo ja pelaajien määrä.)

en: Method used for placement of team mates
fi: Joukkuetovereiden aloituspaikkojen valintatapa

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must stay as * untranslated.
en: After start positions have been generated thanks to the 'startpos' setting, this setting controls how the start positions will be assigned to the different players of the same team.
    - "Disabled" (DISABLED): the start positions will be randomly assigned to players, regardless of teams.
    - "As close as possible" (CLOSEST): players will be placed as close as possible, regardless of continents.
    - "On the same continent" (CONTINENT): if possible, place all players of the same team onto the same island/continent.
    - "Horizontal placement" (HORIZONTAL): players of the same team will be placed horizontally.
    - "Vertical placement" (VERTICAL): players of the same team will be placed vertically.
fi: Kun aloituspaikat on luoto 'startpos' asetuksen muakaisesti, tämä asetus kontrolloi kuinka aloituspaikat jaetaan joukkueiden välillä.
    - "Ei käytössä" (DISABLED): Aloituspaikkojen jaossa ei huomioida joukkueita millään tavoin.
    - "Mahdollisimman lähekkäin" (CLOSEST): Joukkueen jäsenet sijoitetaan mahdollisimman lähelle toisiaan, mantereista välittämättä.
    - "Samalla mantereella" (CONTINENT): Joukkueen jäsenet pyritään sijoittamaan samalla mantereelle.
    - "Itä-länsi" (HORIZONTAL): Joukkueen jäsenet sijoitetaan itä-länsi suunnassa.
    - "Pohjois-etelä" (VERTICAL): Joukkueen jäsenet sijoitetaan pohjois-etelä suunnassa.

en: Presence of 1x1 islands
fi: Sallitaanko 1×1-saaret

en: This setting controls whether the map generator is allowed to make islands of one only tile size.
fi: Jos asetus on käytössä, karttageneraattori voi luoda myös vain yhden ruudun kokoisia saaria.

en: Whether the poles are separate continents
fi: Ovatko navat erillisiä mantereita

en: If this setting is disabled, the continents may attach to poles.
fi: Jos asetus ei käytössä, mantereet voivat olla maayhteydessä napa-alueisiin.

en: How much the land at the poles is flattened
fi: Kuinka laajalti maa on tasaista napojen ympäristössä

note: TRANS: The strings in quotes shouldn't be translated.
en: Controls how much the height of the poles is flattened during map generation, preventing a diversity of land terrain there. 0 is no flattening, 100 is maximum flattening. Only affects the 'RANDOM' and 'FRACTAL' map generators.
fi: Määrittää paljonko luodun kartan napa-aluiden läheisyydestä on yhdenmukaista, poistaen maaston monimuotoisuuden. 0 tarkoittaa ettei tasaamista tehdä ollenkaan, 100 on suurin mahdollinen tasaaminen. Tämä asetus vaikuttaa vain kun 'generator' asetus on 'RANDOM' tai 'FRACTAL'.

en: Northernmost latitude
fi: Pohjoisin leveyspiiri

note: TRANS: The string between single quotes is a setting name * and should not be translated.
en: Combined with 'southlatitude', controls what climatic zones exist on the map. Higher values are further north, lower values are further south.
    
    1000 and -1000 gives a full planetary map.
    1000 and     0 gives only a northern hemisphere.
     500 and   500 gives a map with the same middle-latitude climate everywhere.
     300 and  -300 gives an equatorial map.
    
    In rulesets that support it, latitude may also have certain effects during gameplay.
fi: Yhdessä 'southlatitude' -asetuksen kanssa määrittää mitkä ilmastovyöhykkeet esiintyvät kartalla. Suuremmat arvot ovat kauempana pohjoisessa, pienemmät etelässä.
    
    1000 ja -1000 : kokonainen planeetta
    1000 ja     0 : pohjoinen pallonpuolisko
     500 ja   500 : same keskinen ilmastovyöhyke koko kartalla
     300 ja  -300 : ekvaattorin alue<
    
    Tämä vaikuttaa myös mahdollisiin sääntökokoelman määrittämiin leveyspiiriin liittyviin sääntöihin.

en: Southernmost latitude
fi: Eteläisin leveyspiiri

note: TRANS: The string between single quotes is a setting name * and should not be translated.
en: Combined with 'northlatitude', controls what climatic zones exist on the map. Higher values are further north, lower values are further south.
    
    1000 and -1000 gives a full planetary map.
    1000 and     0 gives only a northern hemisphere.
     500 and   500 gives a map with the same middle-latitude climate everywhere.
     300 and  -300 gives an equatorial map.
    
    In rulesets that support it, latitude may also have certain effects during gameplay.
fi: Yhdessä 'northlatitude' -asetuksen kanssa määrittää mitkä ilmastovyöhykkeet esiintyvät kartalla. Suuremmat arvot ovat kauempana pohjoisessa, pienemmät etelässä.
    
    1000 ja -1000 : kokonainen planeetta
    1000 ja     0 : pohjoinen pallonpuolisko
     500 ja   500 : sama keskinen ilmastovyöhyke koko kartalla
     300 ja  -300 : ekvaattorin alue<
    
    Tämä vaikuttaa myös mahdollisiin sääntökokoelman määrittämiin leveyspiiriin liittyviin sääntöihin.

en: Average temperature of the planet
fi: Planeetan keskilämpötila

en: Small values will give a cold map, while larger values will give a hotter map.
    
    100 means a very dry and hot planet with no polar arctic zones, only tropical and dry zones.
     70 means a hot planet with little polar ice.
     50 means a temperate planet with normal polar, cold, temperate, and tropical zones; a desert zone overlaps tropical and temperate zones.
     30 means a cold planet with small tropical zones.
      0 means a very cold planet with large polar zones and no tropics.
fi: Pienillä arvoilla kartan maailma on kylmä, suuremmilla kuumempi.
    
    100 vastaa hyvin kuivaa ja kuumaa planeetta, jolla ei ole arktisia napa-alueita, vain trooppisia ja kuivia alueita.
    70 vastaa kuumaa planeettaa, jolla on vähän napajäätä.
    50 vastaa lauhaa planeettaa, jolla on tavalliset napajää-, viileät, lauhat ja trooppiset alueet; aavikkoalue on osin päällekkäin trooppisten ja lauhan ilmaston vyöhykkeiden kanssa
    30 vastaa kylmää planeettaa, jossa on pieniä trooppisia alueita.
    0 vastaa hyvin kylmää planeettaa, jossa on laajat napajääalueet eikä lainkaan trooppisia alueita

en: Percentage of the map that is land
fi: Maa-alueiden osuus kartasta prosentteina

en: This setting gives the approximate percentage of the map that will be made into land.
fi: Tämä arvo asettaa maa-alueiden likimääräisen prosenttiosuuden kartalla.

en: Amount of hills/mountains
fi: Kukkuloiden/vuorien määrä

en: Small values give flat maps, while higher values give a steeper map with more hills and mountains.
fi: Pienet arvot luovat tasaisia karttoja, korkeat arvot jyrkempiä karttoja, joissa on enemmän kukkuloita ja vuoria.

en: Amount of water on landmasses
fi: Veden määrä maa-alueilla

en: Small values mean lots of dry, desert-like land; higher values give a wetter map with more swamps, jungles, and rivers.
fi: Pienet arvot vastaavat suurta määrää kuivaa, aavikkomaista maastoa; korkeammat arvot lisäävät karttaan enemmän soita, viidakkoa ja jokia.

en: Global warming
fi: Ilmastonmuutos

en: If turned off, global warming will not occur as a result of pollution. This setting does not affect pollution.
fi: Jos asetus ei ole käytössä, saastumisesta ei voi seurata ilmastonmuutosta. Asetus ei vaikuta saastumiseen.

en: Global warming percent
fi: Kasvihuoneilmiöprosentti

en: This is a multiplier for the rate of accumulation of global warming.
fi: Tämä on kerroin kasvihuoneilmiön kertymiselle.

en: Nuclear winter
fi: Ydintalvi

en: If turned off, nuclear winter will not occur as a result of nuclear war.
fi: Jos asetus ei ole käytössä, ydinsodasta ei voi seurata ydintalvea.

en: Nuclear winter percent
fi: Ydintalviprosentti

en: This is a multiplier for the rate of accumulation of nuclear winter.
fi: Tämä on kerroin ydintalven kertymiselle.

en: Map generation random seed
fi: Kartanluonnin siemenluku ('seed')

en: The same seed will always produce the same map; for zero (the default) a seed will be generated randomly, based on gameseed. If also gameseed is zero, the map will be completely random.
fi: Sama siemenluku tuottaa aina saman kartan; valinnalla 0 (oletus) siemenluku valitaan satunnaislukugeneraattorilla, yleiseen siemenlukuun pohjautuen. Jos sekä kartan siemenluku että yleinen siemenluku ovat 0, kartan luonti on täysin sattumanvarainen.

en: Game random seed
fi: Yleinen siemenluku ('seed')

en: For zero (the default) a seed will be chosen based on system entropy or, failing that, the current time.
fi: Asetuksen oletusarvolla 0 siemenluku valitaan järjestelmän entropian perusteella tai, sen ollessa mahdotonta, tarkan kellonajan perusteella.

en: Amount of "special" resource tiles
fi: Erityisiä luonnonvaroja sisältävien ruutujen osuus

en: Special resources improve the basic terrain type they are on. The server variable's scale is parts per thousand.
fi: Erityisluonnonvarat parantavat maa-aluetta jolla ne ovat. Palvelinmuuttujan yksikkö on promille (tuhannesosa).

en: Amount of huts (bonus extras)
fi: Majojen (bonus-tyyppisten ruutulisien) määrä

en: Huts are tile extras that usually may be investigated by units. The server variable's scale is huts per thousand tiles.
fi: Majat ovat ruutulisiä, joita useimmat yksiköt voivat käydä tutkimassa. Tämä palvelinasetus kertoo montako majaa kartalla on tuhatta ruutua kohden.

en: Amount of animals
fi: Eläinten määrä

en: Number of animals initially created on terrains defined for them in the ruleset (if the ruleset supports it). The server variable's scale is animals per thousand tiles.
fi: Pelin alussa luotujen eläinten määrä tuhatta ruutua kohti, maastotyypeille joille niitä on sääntökokoelmassa määritelty, jos ollenkaan.

en: Minimum number of players
fi: Pienin sallittu pelaajamäärä

en: There must be at least this many players (connected human players) before the game can start.
fi: Peli ei voi alkaa ennen kuin vähintään näin moni (yhteydessä oleva ihmis-) pelaaja on liittynyt.

en: Maximum number of players
fi: Suurin sallittu pelaajamäärä

en: The maximal number of human and AI players who can be in the game. When this number of players are connected in the pregame state, any new players who try to connect will be rejected.
    When playing a scenario which defines player start positions, this setting cannot be set to greater than the number of defined start positions.
fi: Suurin määrä ihmis- ja AI-pelaajia jotka voivat ottaa osaa peliin. Kun tämä määrä pelaajia on liittynyt peliin sen valmisteluvaiheessa, useampia pelaajia ei enää oteta.
    Pelatessa skenaariota joka määrittelee pelaajien aloituspaikat, tätä asetusta ei voi asettaa aloituspaikkojen määrää suuremmaksi.

en: Limited number of AI players
fi: Rajattu määrä AI-pelaajia

en: If set to a positive value, then AI players will be automatically created or removed to keep the total number of players at this amount. As more players join, these AI players will be replaced. When set to zero, all AI players will be removed.
fi: Jos pelaajia on vähemmän kuin annettu positiivien arvo, peli luo AI-pelaajia kunnes pelaajien kokonaismäärä on arvon mukainen. Uusien pelaajien liittyessä AI-pelaajien määrää vähennetään. Jos arvo on 0, kaikki AI-pelaajat poistetaan.

en: When the Readiness of a player gets autotoggled off
fi: Milloin pelaajan ilmoittama valmius automaattisesti unohdetaan

en: In pre-game, usually when new players join or old ones leave, those who have already accepted game to start by toggling "Ready" get that autotoggled off in the changed situation. This setting can be used to make readiness more persistent.
fi: Normaalisti pelin alkua odotettaessa uusien pelaajien yhteydenotot palvelimelle tai vanhojen pelaajien yhteyden katkeaminen vaatii jo pelin alkamisen hyväksyneiltä pelaajilta uuden hyväksynnän muuttuneessa tilanteessa. Tällä asetuksella voidaan määrittää että pelin alun hyväksyntä pysyy voimassa muuttuneissakin olosuhteissa.

en: Set of nations to choose from
fi: Kansavalikoima, josta kansat valitaan

note: TRANS: do not translate '/list nationsets'
en: Controls the set of nations allowed in the game. The choices are defined by the ruleset.
    Only nations in the set selected here will be allowed in any circumstances, including new players and civil war; small sets may thus limit the number of players in a game.
    If this is left blank, the ruleset's default nation set is used.
    See '/list nationsets' for possible choices for the currently loaded ruleset.
fi: Määrittää mitkä sääntökokoelman kansoista ovat pelissä käytettävissä.
    Vain näin valittuun kansavalikoimaan kuuluvat kansat voivat missään olosuhteissa esiintyä pelissä; näin ollen pieni valikoima saattaa rajoittaa pelaajien enimmäismäärää.
    Jos tämä jätetään tyhjäksi, käytetään sääntökokoelman oletusvalikoimaa.
    '/list nationsets' listaa käytössä olevan sääntökokoelman tukemat kansavalikoimat.

en: Event cache for this number of turns
fi: Viestipuskuri näin moneksi vuoroksi

en: Event messages are saved for this number of turns. A value of 0 deactivates the event cache.
fi: Viestit talletetaan näin monelta kierrokselta. Arvo 0 poistaa puskurin käytöstä.

en: Size of the event cache
fi: Viestipuskurin koko

en: This defines the maximal number of events in the event cache.
fi: Tallennettavien viestien enimmäismäärä.

en: Save chat messages in the event cache
fi: Säilytä keskustelu viestipuskurissa

en: If turned on, chat messages will be saved in the event cache.
fi: Jos valinta on päällä, pelaajien välinen keskustelu tallennetaan viestipuskuriin.

en: Print turn and time for each cached event
fi: Tulosta kunkin tallennetun viestin aika ja vuoronumero

note: TRANS: Don't translate the text between single quotes.
en: If turned on, all cached events will be marked by the turn and time of the event like '(T2 - 15:29:52)'.
fi: Jos valinta on käytössä, tallennettujen viestien kanssa tulostetaan vuoron numero ja ajankohta, esimerkiksi '(T2 - 15:29:52)'.

en: List of players' initial units
fi: Pelaajien aloitusyksiköiden luettelo

en: This should be a string of characters, each of which specifies a unit role. The first character must be native to at least one "Starter" terrain. The characters and their meanings are:
        c   = City founder (eg., Settlers)
        w   = Terrain worker (eg., Engineers)
        x   = Explorer (eg., Explorer)
        k   = Gameloss (eg., King)
        s   = Diplomat (eg., Diplomat)
        f   = Ferryboat (eg., Trireme)
        d   = Ok defense unit (eg., Warriors)
        D   = Good defense unit (eg., Phalanx)
        a   = Fast attack unit (eg., Horsemen)
        A   = Strong attack unit (eg., Catapult)
fi: Tämän asetuksen tulisi olla merkkijono, jossa kukin merkki määrittää yksikön roolin. Ensimmäisen merkin pitää olla sellainen, että sääntökokoelmassa ainakin yksi Aloituspaikka-maastotyyppi sopii yksikölle. Merkit ja niiden merkitykset ovat:
        c   = Kaupungin perustaja (esim. Uudisraivaajat)
        w   = Maastonmuokkaaja (esim. Teknikot)
        x   = Seikkailija (esim. Seikkailija)
        k   = Pelihäviö (esim. Kuningas)
        s   = Diplomaatti (esim. Diplomaatti)
        d   = Tyydyttävä puolustusyksikkö (esim. Soturijoukko)
        D   = Hyvä puolustusyksikkö (esim. Falangi)
        a   = Nopea hyökkäysyksikkö (esim. Hevospartio)
        A   = Vahva hyökkäysyksikkö (esim. Katapultti)

en: Whether player starts with a city
fi: Aloittaako pelaaja valmiiksi perustetun kaupungin kanssa

en: If this is set, game will start with player's first city already founded to starting location.
fi: Jos tämä on asetettu, pelaajat saavat pelin alkaessa automaattisesti aloitusruutuunsa perustetun kaupungin.

en: Area where initial units are located
fi: Aloitusyksiköiden hajonta-alue

en: This is the radius within which the initial units are dispersed.
fi: Aloitusyksiköt hajautetaan alueelle, jonka säde on tämän asetuksen mukainen.

en: Starting gold per player
fi: Pelaajien kultamäärä pelin alussa

en: At the beginning of the game, each player is given this much gold.
fi: Kullekin pelaajalle annetaan arvon mukainen määrä kultaa pelin alussa.

en: Starting infrapoints per player
fi: Pelaajien infrapisteiden määrä pelin alussa

en: At the beginning of the game, each player is given this many infrapoints.
fi: Kullekin pelaajalle annetaan arvon mukainen määrä infrapisteitä pelin alussa.

en: Number of initial techs per player
fi: Pelaajien aloitusteknologioiden määrä

note: TRANS: The string between single quotes is a setting name and * should not be translated.
en: At the beginning of the game, each player is given this many technologies. The technologies chosen are random for each player. Depending on the value of tech_cost_style in the ruleset, a big value for 'techlevel' can make the next techs really expensive.
fi: Pelin alussa jokaiselle pelaajalle annetaan näin monta teknologiaa (edistysaskelta). Valitut teknologiat ovat satunnaisia kullekin pelaajalle. Sääntökokoelman tech_cost_style-arvosta riippuen korkea techlevel-arvo voi tehdä seuraavista teknologioista erittäin kalliita.

en: Technology cost multiplier percentage
fi: Teknologiahinnan kerrannaisprosentti

en: This affects how quickly players can research new technology. All tech costs are multiplied by this amount (as a percentage). The base tech costs are determined by the ruleset or other game settings.
fi: Tämä vaikuttaa nopeuteen jolla pelaajat voivat kehittää uutta teknologiaa. Kaikkien edistysaskeleiden hinnat kerrotaan tällä arvolla (prosenttilukuna tulkittuna). Perusteknologiakustannukset määritetään sääntökokoelmassa tai muiden pelin asetusten kautta.

en: Allow researching multiple technologies
fi: Salli useiden teknologioiden tutkiminen rinnakkain

en: Allows switching to any technology without wasting old research. Bulbs are never transferred to new technology. Techpenalty options are ineffective after enabling that option.
fi: Sallii vaihtaa toiseen teknologiaan hukkaamatta edellisen eteen tehtyä tutkimusta. Yhden teknologian tutkimukseen sijoitettuja lamppuja ei koskaan siirretä toisen tutkimukseen. Siitä ei myöskään rankaista.

en: Percentage penalty when changing tech
fi: Prosentuaalinen menetys tutkimuskohdetta muutettaessa

en: If you change your current research technology, and you have positive research points, you lose this percentage of those research points. This does not apply when you have just gained a technology this turn.
fi: Jos vaihdat tämänhetkistä tutkimuskohdettasi ja tutkimuspisteesi ovat positiivisia, menetät näin monta prosenttia tutkimuspisteistäsi. Menetystä ei tapahdu jos olet juuri tehnyt uuden edistysaskeleen tällä vuorolla.

en: Chance to lose a technology while receiving it
fi: Mahdollisuus menettää saatava teknologia

en: The chance that learning a technology by treaty or theft will fail.
fi: Mahdollisuus että sopimusteitse tai varastamalla saatavan teknologian oppiminen epäonnistuu.

en: Chance to lose a technology while giving it
fi: Mahdollisuus menettää teknologia sitä muille annettaessa

en: The chance that your civilization will lose a technology if you teach it to someone else by treaty, or if it is stolen from you.
fi: Mahdollisuus että teknologian alkuperäinen tuntija menettää sen opettaessaan sen toiselle pelaajalle, tai toisen pelaajan varastaessa sen.

en: Tech leakage percent
fi: Teknologiavuotoprosentti

en: The rate of the tech leakage. This multiplied by the percentage of players who know the tech tell which percentage of tech's bulb cost gets leaked each turn. This setting has no effect if the ruleset has disabled tech leakage.
fi: Teknologiavuodon nopeus. Tämä kerrottuna teknologian tuntevien pelaajien osuudella kaikista pelaajista kertoo mikä prosentti teknologian hinnasta vuotaa per kierros. Tällä asetuksella on vaikutusta vain jos sääntökokoelma sallii teknologiavuodon.

en: Team pooled research
fi: Joukkueen tutkimuksen yhdistäminen

en: If this setting is turned on, then the team mates will share the science research. Else, every player of the team will have to make its own.
fi: Jos asetus on käytössä, joukkueen jäsenet jakavat tutkimustulokset. Muutoin jokaisen jäsenen pitää erikseen saavuttaa edistyaskeleet.

en: Penalty when getting tech from treaty
fi: Sopimusteitse saadun teknologian menetys

en: For each technology you gain from a diplomatic treaty, you lose research points equal to this percentage of the cost to research a new technology. If this is non-zero, you can end up with negative research points.
fi: Jokaista valloittamalla saatua teknologista edistysaskelta kohden menetät näin monta prosenttia uuden edistysaskeleen vaatimista tutkimuspisteistä - voit siis päätyä pakkasen puolelle tutkimuspisteissäsi, jos arvo ei ole 0.

en: Penalty when getting gold from treaty
fi: Sopimusteitse saadun kullan menetys

en: When transferring gold in diplomatic treaties, this percentage of the agreed sum is lost to both parties; it is deducted from the donor but not received by the recipient.
fi: Kun rahaa siirretään diplomaattisen kaupankäynnin seurauksena, tämä prosenttimäärä rahasta menetetään kokonaan. Se vähennetään antajalta, mutta ei päädy vastaanottajalle.

en: Probability of gold loss during inciting revolt
fi: Todennäköisyys kullan kadottamiselle yritettäessä lietsoa kapinaa

en: When unit trying to incite revolt is eliminated, half of the gold (or quarter, if unit was caught), prepared to bribe citizens, can be lost or captured by enemy.
fi: Kun kapinan lietsontaa yrittänyt yksikkö eliminoidaan, kansan lahjontaan varatuista rhoista puolet (tai neljännes, jos yksikkö vangittiin) voi joutua kadoksiin tai vihollisen käsiin.

en: Probability of gold capture during inciting revolt
fi: Todennäköisyys kullan takavarikoimiselle yritettäessä lietsoa kapinaa

en: When unit trying to incite revolt is eliminated and lose its gold, there is chance that this gold would be captured by city defender. Transfer tax would be applied, though. This setting is irrevelant, if incite_gold_loss_chance is zero.
fi: Kun yksikkö, joka yrittää lietsoa kapinaa, eliminoidaan ja se menettää lahjontaan tarkoitetut rahat, kaupungin omistaja saattaa saada osan näistä rahoista käsiinsä. Tällä asetuksella ei ole mitään merkitystä mikäli incite_gold_loss_chance on nolla.

en: Penalty when getting tech from conquering
fi: Prosentuaalinen menetys valloituksen kautta saadun teknologian takia

en: For each technology you gain by conquering an enemy city, you lose research points equal to this percentage of the cost to research a new technology. If this is non-zero, you can end up with negative research points.
fi: Jokaista valloittamalla saatua teknologista edistysaskelta kohden menetät näin monta prosenttia uuden edistysaskeleen vaatimista tutkimuspisteistä - voit siis päätyä pakkasen puolelle tutkimuspisteissäsi, jos arvo ei ole 0.

en: Penalty when getting a free tech
fi: Prosentuaalinen menetys ilmaisen teknologian saamisen takia

note: TRANS: The strings between single quotes are setting names and * shouldn't be translated.
en: For each technology you gain "for free" (other than covered by 'diplcost' or 'conquercost': for instance, from huts or from Great Library effects), you lose research points equal to this percentage of the cost to research a new technology. If this is non-zero, you can end up with negative research points.
fi: Jokaista "ilmaiseksi" (ei siis asetusten 'diplcost' eikä 'conquercost' määrittelemillä sopimuksilla ja valloituksilla, vaan esim. majojen tai suuren kirjaston kautta) saamaasi teknologista edistysaskelta kohden menetät näin monta prosenttia uuden edistysaskeleen vaatimista tutkimuspisteistä – voit siis päätyä pakkasen puolelle tutkimuspisteissäsi.

en: Research point debt threshold for losing tech
fi: Kuinka paljon tutkimuspisteet saavat olla alle nollan ennen kuin teknologia menetetään

en: When you have negative research points, and your shortfall is greater than this percentage of the cost of your current research, you forget a technology you already knew.
    The special value -1 prevents loss of technology regardless of research points.
fi: Kun tutkimuspisteitä on varastossa negatiivinen määrä, ja tämä vajaus on suurempi kuin annettu prosenttimäärä nykyisen tutkimuksen hinnasta, jo tunnettu teknologia menetetään.
    Arvo '-1' poistaa teknologioiden menettämisen kokonaan käytöstä.

en: Research points restored after losing a tech
fi: Paljonko tutkimuspisteitä palautetaan teknologian menettämisen yhteydessä

en: When you lose a technology due to a negative research balance (see 'techlossforgiveness'), this percentage of its research cost is credited to your research balance (this may not be sufficient to make it positive).
    The special value -1 means that your research balance is always restored to zero, regardless of your previous shortfall.
fi: Kun teknologia menetetään tutkimuspistevajauksen takia (katso 'techlossforgiveness'), tämä prosenttiosuus sen arvosta palautuu käyttöön (tämä ei ehkä riitä tekemään tutkimuspisteiden määrää positiiviseksi).
    Arvo '-1' aiheuttaa tutkimuspisteiden määrän palauttamisen aina arvoon 0, riippumatta siitä kuinka paljon vajausta oli.

en: Food required for a city to grow
fi: Kaupungin kasvuun tarvittava ruokamäärä

en: This is the base amount of food required to grow a city. This value is multiplied by another factor that comes from the ruleset and is dependent on the size of the city.
fi: Tämä on kaupungin kasvuun tarvittava perusruokamäärä. Se kerrotaan sääntökokoelman määräämällä tekijällä, joka riippuu kaupungin koosta.

en: Percentage food lost when city can't grow
fi: Prosentuaalinen ruokavarojen menetys kun kaupunki ei voi kasvaa

en: If a city would expand, but it can't because it lacks some prerequisite (traditionally an Aqueduct or Sewer System), this is the base percentage of its foodbox that is lost each turn; the penalty may be reduced by buildings or other circumstances, depending on the ruleset.
fi: Jos kaupunki kasvaisi muuten, mutta ei voi (tyypillisesti Vesijohdon tai Viemäriverkoston puutteen takia), se menettää näin monta prosenttia ruokavaroistaan kierroksessa; sääntökokoelmasta riippuen kaupungissa olevat rakennukset tai muut tekijät saattavat vaikuttaa lopulliseen prosenttiin.

en: Multiplier percentage for production costs
fi: Tuotantohinnan kerroin

en: This affects how quickly units and buildings can be produced.  The base costs are multiplied by this value (as a percentage).
fi: Tämä arvo vaikuttaa siihen, miten nopeasti yksiköitä ja rakennuksia voidaan tuottaa. Perushinnat kerrotaan tällä arvolla (tulkittuna prosenttiyksiköiksi).

en: Minimum city size to get full trade
fi: Kaupungin minimikoko kaupan maksimoinniksi

note: TRANS: The strings between single quotes are setting names and * shouldn't be translated.
en: There is a trade penalty in all cities smaller than this. The penalty is 100% (no trade at all) for sizes up to 'notradesize', and decreases gradually to 0% (no penalty except the normal corruption) for size='fulltradesize'. See also 'notradesize'.
fi: Tätä pienemmissä kaupungeissa on käytössä kaupan tuottoleikkuri. Leikkuri on 100 % (ei lainkaan kauppaa) kokoa 'notradesize' pienemmissä kaupungeissa ja lievenee asteettain 0 %:iin (ei lainkaan leikkuria tavanomaista korruptiota lukuunottamatta) kokoon 'fulltradesize' asti. Katso myös 'notradesize'.

en: Maximum size of a city without trade
fi: Kaupattoman kaupungin maksimikoko

note: TRANS: The strings between single quotes are setting names and * shouldn't be translated.
en: Cities do not produce any trade at all unless their size is larger than this amount. The produced trade increases gradually for cities larger than 'notradesize' and smaller than 'fulltradesize'. See also 'fulltradesize'.
fi: Vain tätä kokoa suuremmat kaupungit tuottavat kauppaa. Tuotetun kaupan määrä lisääntyy vähitellen kunnes saavutetaan 'fulltradesize', täyden kaupan tuottava koko. Katso myös 'fulltradesize'.

en: How largely trade distance is relative to world size
fi: Kuinka suurelta osin kartan koko vaikuttaa kauppareitin laskennalliseen pituuteen

note: TRANS: The strings between single quotes are setting names and * shouldn't be translated.
en: When determining trade between cities, the distance factor can be partly or fully relative to world size. This setting determines how big percentage of the bonus calculation is relative to world size, and how much only absolute distance matters.
fi: Kun kaupunkien välistä kauppatuottoa lasketaan, niiden välisen etäisyyden kerroin voi olla osittain tai kokonaan suhteutettu maailman kokoon. Tämä asetus määrää kuinka suurelta osalta bonus lasketaan maailman kokoa katsoen, ja kuinka suurelta osin se jää laskettavaksi suoraan ruutumääräisen etäisyyden mukaan.

en: Minimum distance between cities
fi: Kaupunkien välinen minimietäisyys

en: When a player attempts to found a new city, it is prevented if the distance from any existing city is less than this setting. For example, when this setting is 3, there must be at least two clear tiles in any direction between all existing cities and the new city site. A value of 1 removes any such restriction on city placement.
fi: Uutta kaupunkia perustettaessa tätä lähempänä ei saa olla muita kaupunkeja. Jos asetuksen arvo on esimerkiksi 3, kaikkien kaupunkien välissä pitää olla vähintään 2 tyhjää ruutua joka suunnassa. Asetuksen arvo 1 poistaa rajoituksen, jolloin kaupunkeja voi perustaa jopa vierekkäisiin ruutuihin.

en: Technology trading
fi: Teknologian vaihto

en: If turned off, trading technologies in the diplomacy dialog is not allowed.
fi: Jos asetus ei ole käytössä, diplomatiadialogissa ei voi siirtää teknologioita kansakunnalta toiselle.

en: Gold trading
fi: Kullan vaihto

en: If turned off, trading gold in the diplomacy dialog is not allowed.
fi: Jos asetus ei ole käytössä, diplomatiadialogissa ei voi siirtää kultaa kansakunnalta toiselle.

en: City trading
fi: Kaupunkien vaihto

en: If turned off, trading cities in the diplomacy dialog is not allowed.
fi: Jos asetus ei ole käytössä, diplomatiadialogissa ei voi siirtää kaupunkeja kansakunnalta toiselle.

en: Caravan bonus style
fi: Karavaanien bonuskaava

en: The formula for the bonus when a caravan enters a city. CLASSIC bonuses are proportional to distance and trade of source and destination with multipliers for overseas and international destinations. LOGARITHMIC bonuses are proportional to log^2(distance + trade).
fi: Kaava kertaluontoisen bonuksen laskemiseen kun karavaani saapuu kaupunkiin. CLASSIC bonus on suhteessa kaupunkien väliseen etäisyyteen ja niiden tuottamaan peruskauppaan, lisäkertoimilla mikäli kauppareitti on meren yli tai kahden eri valtion välillä. LOGARITHMIC bonus on suhteessa kaavaan log^2(etäisyys + kauppa).

en: Trade revenue style
fi: Kauppatulokaava

en: The formula for the trade a city receives from a trade route. CLASSIC revenues are given by the sum of the two city sizes plus the distance between them, with multipliers for overseas and international routes. SIMPLE revenues are proportional to the average trade of the two cities.
fi: Kaava kauppareitistä jatkuvasti saatavan tuoton laskemiseen. CLASSIC tuotto riippuu kauppareitin pituudesta ja kaupunkien koosta, lisäkertoimin mikäli reitti on meren yli tai kahden eri valtion välillä. SIMPLE tuotto on suhteessa kaupunkien peruskauppaan.

en: Minimum distance for trade routes
fi: Kauppareittien perustamiseksi tarvittava minimietäisyys

en: In order for two cities in the same civilization to establish a trade route, they must be at least this far apart on the map. For square grids, the distance is calculated as "Manhattan distance", that is, the sum of the displacements along the x and y directions.
fi: Kahden samalle kansalle kuuluvan kaupungin välisen kauppareitin avaamiseksi niiden pitää olla vähintään näin monen ruudun päässä toisistaan. Neliöruuduilla välimatka lasketaan "taksimiehen geometrialla", toisin sanoen, laskemalla yhteen kaupunkien välimatka x- ja y- akselien suunnassa.

en: Number of turns between rapture effect
fi: Vuorojen määrä hurmion vaikutusten välillä

en: Sets the number of turns between rapture growth of a city. If set to n a city will grow after celebrating for n+1 turns.
fi: Asettaa vuorojen määrän, joiden välein hurmiossa oleva kaupunki kasvaa. Jos arvo on n, kaupunki kasvaa juhlittuaan n+1 vuoroa.

en: Frequency of disasters
fi: Onnettomuuksien esiintymistiheys

en: Affects how often random disasters happen to cities, if any are defined by the ruleset. The relative frequency of disaster types is set by the ruleset. Zero prevents any random disasters from occurring.
fi: Tämä vaikuttaa siihen kuinka usein onnettomuudet iskevät kaupunkeihin, mikäli niitä on
    sääntökokoelmassa määritetty. Onnettomuuksien suhteellinen esiintymistiheys on asetettu sääntökokoelmassa. Arvo '0' poistaa onnettomuudet kokonaan käytöstä.

en: AI trait distribution method
fi: Tietokonepelaajien ominaisuuksien jakautumistapa

en: How trait values are given to AI players.
fi: Miten ominaisuusarvot jakautuvat tietokonepelaajille.

en: Chance for conquered building destruction
fi: Valloitetun rakennuksen tuhoutumisriski

en: When a player conquers a city, each city improvement has this percentage chance to be destroyed.
fi: Kun pelaaja valloittaa kaupungin, kullakin kaupungin rakennuksista on näin monen prosentin todennäköisyys tuhoutua.

en: Chance of moving into tile after attack
fi: Todennäköisyys ruutuun liikkumiselle hyökkäyksen jälkeen

en: If set to 0, combat is Civ1/2-style (when you attack, you remain in place). If set to 100, attacking units will always move into the tile they attacked when they win the combat (and no enemy units remain in the tile). If set to a value between 0 and 100, this will be used as the percent chance of "occupying" territory.
fi: Jos asetuksen arvo on 0, taistelut ovat Civ1/Civ2-tyylisiä (kun hyökkäät, jäät paikallesi). Jos arvo on 100, hyökkäävät yksiköt liikkuvat aina ruutuun johon hyökkäsivät jos ne voittavat taistelun (eikä vastustajalla ole muita yksiköitä jäljellä ruudussa). Jos arvo on 0:n ja 100:n välillä, se tulkitaan maa-alueen "valtaamisen" prosentuaaliseksi todennäköisyydeksi.

en: Turn on/off server-side autoattack
fi: Aseta palvelinpään automaattihyökkäys päälle/pois päältä

en: If set to on, units with moves left will automatically consider attacking enemy units that move adjacent to them.
fi: Jos tämä arvo on valittu, yksiköt joilla on liikepisteitä jäljellä harkitsevat automaattisesti niiden viereen liikkuvien vihollisyksiköiden kimppuun hyökkäämistä.

en: Do all units in tile die with defender
fi: Kuolevatko kaikki ruudun yksiköt puolustajan mukana

en: If this is enabled, each time a defender unit loses in combat, and is not inside a city or suitable base, all units in the same tile are destroyed along with the defender. If this is disabled, only the defender unit is destroyed.
fi: Jos tämä on asetettu, puolustajan hävitessä kaupunkien ja sille soveltuvien tukikohtien ulkopuolella, kaikki muut yksiköt samassa ruudussa tuhoutuvat kerralla. Jos tätä ei ole asetettu, vain puolustustaistelun käynyt yksikkö tuhoutuu.

en: Reduce city population after attack
fi: Vähennä kaupungin väestöä hyökkäyksen jälkeen

en: This flag indicates whether a city's population is reduced after a successful attack by an enemy unit. If this is disabled, population is never reduced. Even when this is enabled, only some units may kill citizens.
fi: Asetus määrittelee väheneekö kaupungin väestö vihollisen onnistuneen hyökkäyksen jälkeen. Jos tämä ei ole päällä, väestö ei koskaan vähene. Vaikka tämä olisikin päällä, vain tietyt yksiköt aiheuttavat väestön vähentymistä onnistuttuaan hyökkäyksessä.

en: Slowly kill units without home cities (e.g., starting units)
fi: Tapa hitaasti yksiköt joilla ei ole kotikaupunkia

en: If greater than 0, then every unit without a homecity will lose hitpoints each turn. The number of hitpoints lost is given by 'killunhomed' percent of the hitpoints of the unit type. At least one hitpoint is lost every turn until the death of the unit.
fi: Jos asetuksen arvo on suurempi kuin 0, jokainen yksikkö jolla ei ole kotikaupunkia menettää voimapisteitä joka vuoro. Menetettyjen pisteiden määrä on asetuksen 'killunhomed' arvo prosentteina kunkin yksikön maksimivoimapisteistä. Joka vuorolla menetetään ainakin yksi voimapiste kunnes yksikkö tuhoutuu.

en: National borders
fi: Valtioiden rajat

en: If this is not disabled, then any land tiles around a city or border-claiming extra (like the classic ruleset's Fortress base) will be owned by that nation. SEE_INSIDE and EXPAND makes everything inside a player's borders visible at once. ENABLED will, in some rulesets, grant the same visibility if certain conditions are met.
fi: Jos asetusta ei ole laitettu kokonaan pois päältä, kaikki maaruudut kaupungin tai maata valtaavan ruutulisän (kuten klassisten sääntöjen linnoituksen) ympärillä kuuluvat kansakunnalle. Asetuksen arvoilla SEE_INSIDE ja EXPAND kaikki ruudut pelaajan rajojen sisällä tulevat näkyviksi. Arvo ENABLED voi antaa saman näkyvyyden sääntökokoelman määrittämien ehtojen täyttyessä.

en: Units inside borders cause no unhappiness
fi: Sotilasyksiköt rajojen sisäpuolella eivät aiheuta tyytymättömyyttä

en: If this is set, units will not cause unhappiness when inside your borders, or even allies borders, depending on value.
fi: Tästä arvosta riippuen, sotilasyksiköt aiheuttavat tyytymättömyyttä kaupunkien ulkopuolella, eivät aiheuta tyytymättömyyttä omien rajojesi sisäpuolella, tai eivät aiheuta tyytymättömyyttä liittolaistesi rajojen sisäpuolella.

en: Ability to do diplomacy with other players
fi: Diplomatia muiden pelaajien kanssa

en: This setting controls the ability to do diplomacy with other players.
fi: Asetus säätelee mahdollisuutta käydä diplomaattisia keskusteluja muiden pelaajien kanssa.

en: Allowed city names
fi: Sallitut kaupunkien nimet

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between parentheses * and in uppercase must not be translated.
en: - "No restrictions" (NO_RESTRICTIONS): players can have multiple cities with the same names.
    - "Unique to a player" (PLAYER_UNIQUE): one player can't have multiple cities with the same name.
    - "Globally unique" (GLOBAL_UNIQUE): all cities in a game have to have different names.
    - "No city name stealing" (NO_STEALING): like "Globally unique", but a player isn't allowed to use a default city name of another nation unless it is a default for their nation also.
fi: Asetus määrittelee millaisia nimiä voit valita kaupungeillesi:
    - "Ei rajoituksia" (NO_RESTRICTIONS): pelaajalla voi olla useita samannimisiä kaupunkeja.
    - "Pelaajalla ei samannimisiä" (PLAYER_UNIQUE): pelaajalla ei voi olla samannimisiä kaupunkeja.
    - "Maailmassa ei samannimisiä" (GLOBAL_UNIQUE): kaikilla kaupungeilla maailmassa pitää olla eri nimet.
    - "Ei toisen kansakunnan nimiä" (NO_STEALING): kuten edellä, mutta nimet eivät voi myöskään kuulua muiden kansakuntien oletusnimistöön ellei nimi kuulu myös pelaajan omaan oletusnimistöön.

en: How to pick player colors
fi: Miten pelaajien värit valitaan

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single quotes * are setting names and shouldn't be translated. The strings * between parentheses and in uppercase must not be translated.
en: This setting determines how player colors are chosen. Player colors are used in the Nations report, for national borders on the map, and so on.
    - "Per-player, in order" (PLR_ORDER): colors are assigned to individual players in order from a list defined by the ruleset.
    - "Per-player, random" (PLR_RANDOM): colors are assigned to individual players randomly from the set defined by the ruleset.
    - "Set manually" (PLR_SET): colors can be set with the 'playercolor' command before the game starts; these are not restricted to the ruleset colors. Any players for which no color is set when the game starts get a random color from the ruleset.
    - "Per-team, in order" (TEAM_ORDER): colors are assigned to teams from the list in the ruleset. Every player on the same team gets the same color.
    - "Per-nation, in order" (NATION_ORDER): if the ruleset defines a color for a player's nation, the player takes that color. Any players whose nations don't have associated colors get a random color from the list in the ruleset.
    Regardless of this setting, individual player colors can be changed after the game starts with the 'playercolor' command.
fi: Tämä asetus määrittää miten pelaajien värit valitaan. Pelaajien värejä käytetään "Kansakunnat"-raportissa, kansojen rajoissa kartalla, jne.
    - "Pelaajakohtaisesti, järjestyksessä" (PLR_ORDER): värit valitaan yksittäisille pelaajille järjestyksessä sääntökokoelmassa määritellyltä listalta.
    - "Pelaajakohtaisesti, satunnaisesti" (PLR_RANDOM): värit valitaan yksittäisille pelaajille satunnaisessa järjestyksessä joukosta minkä sääntökokoelma määrittelee.
    - "Käsisäätö" (PLR_SET): värit valitaan ennen pelin alkua komennolla 'playercolor'; värit voivat olla mitä tahansa, sääntökokoelma ei rajoita niitä. Pelaajat joiden väriä ei ole asetettu pelin alkaessa saavat satunnaisen värin sääntökokoelman määrittelemästä joukosta.
    - "Joukkuekohtaisesti, järjestyksessä" (TEAM_ORDER): värit valitaan joukkueille sääntökokoelman määrittelemältä listalta. Kaikki saman joukkueen pelaajat saavat saman värin.
    - "Kansakohtaisesti, järjestyksessä" (NATION_ORDER): Jos sääntökokoelma sisältää värin pelaajan kansakunnalle, tämä väri otetaan käyttöön. Muutoin pelaaja saa satunnaisen sääntökokoelman määrittämistä väreistä.
    Riippumatta tämän asetuksen arvosta, yksittäisten pelaajien värejä voi vaihtaa pelin aloituksen jälkeen komennolla 'playercolor'.

en: Barbarian appearance frequency
fi: Barbaarien aktiivisuustaso

note: TRANS: The string between single quotes is a setting name and * should not be translated.
en: This setting controls how frequently the barbarians appear in the game. See also the 'onsetbarbs' setting.
fi: Asetus ohjaa barbaarien esiintymistodennäköisyyttä. Katso myös asetusta 'onsetbarbs'.

en: Barbarian onset turn
fi: Barbaarien ilmaantumisvuoro

en: Barbarians will not appear before this turn.
fi: Barbaareja ei ilmaannu ennen tätä vuoroa.

en: Way to determine revolution length
fi: Tapa jolla vallankumouksen pituus määräytyy

en: Which method is used in determining how long period of anarchy lasts when changing government. The actual value is set with 'revolen' setting. The 'quickening' methods depend on how many times any player has changed to this type of government before, so it becomes easier to establish a new system of government if it has been done before.
fi: Mitä tapaa käytetään anarkiajakson pituuden määrittämiseksi hallitusmuotoa vaihdettaessa. Itse tarkka arvo asetetaan 'revolen' asetuksella. 'Quickening' -tavalla anarkian kesto riippuu siitä kuinka monta kertaa kyseiseen kohdehallitusmuotoon on pelin kuluessa siirrytty (kaikki pelaajat yhteensä), eli hallitusmuotoon siirtyminen muuttuu sitä helpommaksi mitä enemmän siitä on maailmassa kokemusta.

en: Length of revolution
fi: Vallankumouksen kesto

en: When changing governments, a period of anarchy will occur. Value of this setting, used the way 'revolentype' setting dictates, defines the length of the anarchy.
fi: Valtiomuotoa vaihdettaessa kansakunta vajoaa anarkiaan. Tämän asetuksen arvo määrittää, tulkittuna 'revolentype' asetuksen määrittämällä tavalla, kuinka kauan anarkia kestää.

en: Whether to enable fog of war
fi: Rajoita näkyvyyttä ("fog of war")

en: If this is enabled, only those units and cities within the vision range of your own units and cities will be revealed to you. You will not see new cities or terrain changes in tiles not observed.
fi: Jos tämä on asetettu, sinulle näytetään vain omien yksikköjesi ja kaupunkiesi näkökentässä olevat yksiköt ja kaupungit. Et näe uusia kaupunkeja tai maaston muutoksia ruuduissa joita et tarkkaile.

en: Whether fog of war applies to border changes
fi: Rajoita rajojen näkyvyyttä (koskeeko"fog of war" myös rajoja)

en: If this setting is enabled, players will not be able to see changes in tile ownership if they do not have direct sight of the affected tiles. Otherwise, players can see any or all changes to borders as long as they have previously seen the tiles.
fi: Asetus määrittää, näkevätkö pelaajat muutokset ruutujen omistussuhteissa vaikka heillä ei ole enää suoraa näköyhteyttä kyseisiin ruutuihin. Jos asetus on valittu, näkyvyyttä rajoitetaan, muussa tapauksessa pelaajat näkevät kaikki valtiorajojen muutokset, jos ovat joskus nähneet kyseiset ruudut.

en: Airlifting style
fi: Ilmasillan käyttö

note: TRANS: The strings between double quotes are also * translated separately (they must match!). The strings * between parenthesis and in uppercase must not be * translated.
en: This setting affects airlifting units between cities. It can be a set of the following values:
    - "Allows units to be airlifted from allied cities" (FROM_ALLIES).
    - "Allows units to be airlifted to allied cities" (TO_ALLIES).
    - "Unlimited units from source city" (SRC_UNLIMITED): airlifting from a city doesn't reduce the airlifted counter. It depends on the ruleset whether this is possible even with zero airlift capacity.
    - "Unlimited units to destination city" (DEST_UNLIMITED): airlifting to a city doesn't reduce the airlifted counter. It depends on the ruleset whether this is possible even with zero airlift capacity.
fi: Asetus vaikuttaa siihen miten yksiköitä voi liikutella ilmasiltaa myöten. Se voi saada yhden tai useamman seuravista arvoista:
    - "Ilmasilta liittolaisten kaupungeista" (FROM_ALLIES).
    - "Ilmasilta liittolaisten kaupunkeihin" (TO_ALLIES).
    - "Rajaton lähtevien yksiköiden määrä" (SRC_UNLIMITED)
       Riippuu sääntökokoelmasta täytyykö lähtökaupungissa silti olla lentokenttä tai muu soveltuva parannus.
    - "Rajaton saapuvien yksiköiden määrä" (DEST_UNLIMITED).
       Riippuu sääntökokoelmasta täytyykö kohdekaupungissa silti olla lentokenttä tai muu soveltuva parannus.

en: Base chance for diplomats and spies to succeed
fi: Perustodennäköisyys sille, että diplomaatit ja vakoojat onnistuvat

en: The base chance of a spy returning from a successful mission and the base chance of success for diplomats and spies for most aggressive mission types. Not all the mission types use diplchance as a base chance – a ruleset can even say that no action at all does. Unit Bribing, and Unit Sabotaging never do. Non-aggressive missions typically have no base chance at all, but always success.
fi: Perustodennäköisyys sille, että vakooja palaa onnistuneen tehtävän jälkeen, ja perustodennäköisyys useimpien diplomaattien ja vakoojien aggressiivisten tehtävien onnistumiselle. Kaikki tehtävätyypit eivät käytä tätä perustodennäköisyytenään – sääntökokoelma saattaa olla jopa niin laadittu ettei yksikään tehtävätyyppi sitä käytä. Yksikön lahjominen tai sabotoiminen eivät käytä sitä koskaan. Lisäksi monet rauhanomaiset tehtävät onnistuvat aina, riippumatta tästä asetuksesta.

en: What kinds of victories are possible
fi: Millaiset voittotavat ovat mahdollisia

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must stay as * untranslated.
en: This setting controls how game can be won. One can always win by conquering entire planet, but other victory conditions can be enabled or disabled:
    - "Spacerace" (SPACERACE): Spaceship is built and travels to Alpha Centauri.
    - "Allied" (ALLIED): After defeating enemies, all remaining players are allied.
    - "Culture" (CULTURE): Player meets ruleset defined cultural domination criteria.
fi: Tämä asetus määrittää millä tavoilla peli voidaan voittaa. Voittaminen on aina mahdollista koko maailman valloittamisella, mutta muut voittokriteerit voidaan ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä:
    - "Avaruuden kilpajuoksu" (SPACERACE): Avaruusalus on rakennettu ja matkustanut Alpha Centauriin.
    - "Liittouma" (ALLIED): Kaikki jäljellä olevat pelaajat ovat liittolaisia keskenään.
    - "Kulttuuri" (CULTURE): Pelaaja on saavuttanut kulttuurisen valta-aseman. Sääntökokoelma määrittää mikä katsotaan valta-asemaksi.

en: Should the game end if the spaceship arrives?
fi: Loppuuko peli avaruusaluksen päästessä perille?

en: If this option is turned on, the game will end with the arrival of a spaceship at Alpha Centauri.
fi: Jos asetus on käytössä, peli päättyy kun avaruusalus pääsee perille Alfa Centauriin.

en: Percentage to multiply spaceship travel time by
fi: Prosentti, jolla avaruusaluksen matka-aika kerrotaan

en: This percentage is multiplied onto the time it will take for a spaceship to arrive at Alpha Centauri.
fi: Tämä prosentti toimii kertoimena ajalle, jonka avaruusalukselta kestää päästä perille Alfa Centauriin.

en: Minimum number of cities for civil war
fi: Pienin määrä kaupunkeja sisällissodan syttymiseen

en: A civil war is triggered when a player has at least this many cities and the player's capital is captured. If this option is set to the maximum value, civil wars are turned off altogether.
fi: Sisällissota syttyy kun pääkaupunki valloitetaan jos pelaajalla on ainakin tämä määrä kaupunkeja. Jos arvo on suurin mahdollinen, sisällissotia ei syty lainkaan.

en: Restrict the use of the infrastructure for enemy units
fi: Estä vihollisyksiköiden infrastruktuurin käyttö

en: If this option is enabled, the use of roads and rails will be restricted for enemy units.
fi: Jos asetus on käytössä, vihollisyksiköt eivät voi käyttää teitä ja rautateitä.

en: Does unreachable unit protect reachable ones
fi: Suojeleeko tavoittamattomissa oleva yksikkö muita

en: This option controls whether tiles with both unreachable and reachable units can be attacked. If disabled, any tile with reachable units can be attacked. If enabled, tiles with an unreachable unit in them cannot be attacked. Some units in some rulesets may override this, never protecting reachable units on their tile.
fi: Asetus määrittelee, onko hyökkäys mahdollinen ruutuihin, joissa on sekä tavoitettavissa että tavoittamattomissa olevia yksiköitä. Jos asetus on pois käytöstä, ruutuun voi hyökätä, vaikka siinä olisi tavoittamattomissa oleva yksikkö. Jos asetus on käytössä, ruutuihin ei voi hyökätä, jos niissä on tavoittamattomissa oleva yksikkö. Sääntökokoelma voi määrätä että tietyt yksiköt eivät koskaan suojele tavoittamattomissa olevia yksiköitä tällä tapaa, riippumatta tästä asetuksesta.

en: Turns until player contact is lost
fi: Vuorojen määrä ennen kuin pelaajayhteys menetetään

en: Players may meet for diplomacy this number of turns after their units have last met, even when they do not have an embassy. If set to zero, then players cannot meet unless they have an embassy.
fi: Pelaajat pysyvät yhteydessä näin monta vuoroa sen jälkeen kun heidän yksikkönsä ovat viimeksi tavanneet, vaikkei heillä olisi lähetystöä. Yhteyden aikana he voivat tehdä diplomaattisen sopimuksen. Jos arvo on 0, pelaajat eivät voi tavata ilman lähetystöä.

en: Rebuild palace whenever capital is conquered
fi: Rakenna palatsi uudelleen jos pääkaupunki vallataan

en: If this is turned on, when the capital is conquered the palace is automatically rebuilt for free in another randomly chosen city. This is significant because the technology requirement for building a palace will be ignored. (In some rulesets, buildings other than the palace are affected by this setting.)
fi: Jos asetus on käytössä ja pääkaupunki vallataan, satunnaisesti valittuun kaupunkiin rakennetaan automaattisesti uusi palatsi ilman kustannuksia. Asetukselle antaa lisäpainoa se, että palatsin rakentamisen teknologiavaatimukset jätetään huomiotta.

en: Give caught units a homecity
fi: Anna kotikaupunki valloitetun kaupungin yksiköille

note: TRANS: The string between single quotes is a setting name and * should not be translated.
en: If unset, caught units will have no homecity and will be subject to the 'killunhomed' option.
fi: Jos asetus ei ole päällä, valloitetun kaupungin mukana tulleilla yksiköillä ei ole kotikaupunkia ja ne ovat asetuksen 'killunhomed' kohteena.

en: Whether to use natural city names
fi: Käytetäänkö luonnollisia kaupunkien nimiä

en: If enabled, the default city names will be determined based on the surrounding terrain.
fi: Jos tämä on valittu, kaupunkien oletusnimet valitaan niiden ympäristön perusteella.

en: Whether to enable citizen migration
fi: Mahdollistetaanko asukkaiden muuttoliikkeet

note: TRANS: The strings between single quotes are setting names * and should not be translated.
en: This is the master setting that controls whether citizen migration is active in the game. If enabled, citizens may automatically move from less desirable cities to more desirable ones. The "desirability" of a given city is calculated from a number of factors. In general larger cities with more income and improvements will be preferred. Citizens will never migrate out of the capital, or cause a wonder to be lost by disbanding a city. A number of other settings control how migration behaves:
      'mgr_turninterval' - How often citizens try to migrate.
      'mgr_foodneeded'   - Whether destination food is checked.
      'mgr_distance'     - How far citizens will migrate.
      'mgr_worldchance'  - Chance for inter-nation migration.
      'mgr_nationchance' - Chance for intra-nation migration.
fi: Tämä on pääasetus, joka määrittää, ovatko asukkaiden muuttoliikkeet käytössä pelissä. Jos asetus on valittu, asukkaat voivat muuttaa itsekseen nihkeistä kaupungeista lupaavampiin. Kaupungin "lupaavuus" lasketaan käyttäen useita muuttujia. Yleisesti suuret kaupungit, joilla on pieniä korkeammat tulot ja enemmän parannuksia, houkuttavat eniten. Asukkaat eivät koskaan muuta pois pääkaupungista, eivätkä aiheuta ihmeen menetystä tyhjentämällä sen kotikaupunkia. Joukko muita asetuksia määrittävät muuttoliikkeen toimintaa:
      mgr_turninterval – Kuinka usein siirtolaiset yrittävät muuttaa.
      mgr_foodneeded   – Tarkistetaanko kohteen ruokavarannot.
      mgr_distance     – Kuinka kauas siirtolaiset voivat muuttaa.
      mgr_worldchance  – Todennäköisyys muuttoon ulkomaille.
      mgr_nationchance – Todennäköisyys muuttoon valtion sisällä.

en: Number of turns between migrations from a city
fi: Vuorojen määrä kaupungista muuttojen välillä

note: TRANS: Do not translate 'migration' setting name.
en: This setting controls the number of turns between migration checks for a given city. The interval is calculated from the founding turn of the city. So for example if this setting is 5, citizens will look for a suitable migration destination every five turns from the founding of their current city. Migration will never occur the same turn that a city is built. This setting has no effect unless migration is enabled by the 'migration' setting.
fi: Asetuksella määritellään monenko vuoron välein kustakin kaupungista voi lähteä siirtolaisia. Väli lasketaan kaupungin perustamisvuorosta lähtien. Jos arvo on vaikkapa 5, asukkaat etsivät sopivaa muuttokohdetta viiden vuoron välein kotikaupunkinsa perustamisesta lähtien. Siirtolaisia ei kuitenkaan lähde heti kaupungin perustamisvuorolla. Asetuksella ei ole vaikutusta, ellei muuttoliikkeitä ole mahdollistettu 'migration'-asetuksella.

en: Whether migration is limited by food
fi: Rajoittaako ruoka muuttoja

note: TRANS: Do not translate 'migration' setting name.
en: If this setting is enabled, citizens will not migrate to cities which would not have enough food to support them. This setting has no effect unless migration is enabled by the 'migration' setting.
fi: Jos asetus on käytössä siirtolaiset eivät muuta kaupunkeihin, joissa ei ole riittävästi ruokaa uusien asukkaiden ruokkimiseen. Asetuksella ei ole vaikutusta, ellei muuttoliikkeitä ole mahdollistettu 'migration'-asetuksella.

en: Maximum distance citizens may migrate
fi: Maksimietäisyys, jonka siirtolaiset voivat muuttaa

note: TRANS: Do not translate 'migration' setting name.
en: This setting controls how far citizens may look for a suitable migration destination when deciding which city to migrate to. The value is added to the candidate target city's radius and compared to the distance between the two cities. If the distance is lower or equal, migration is possible. (So with a setting of 0, citizens will only consider migrating if their city's center is within the destination city's working radius.) This setting has no effect unless migration is enabled by the 'migration' setting.
fi: Asetuksella määritellään kuinka kaukaa siirtolaiset voivat etsiä sopivaa kohdekaupunkia muutolleen. Asetuksen arvoon lisätään kohdekaupungin alueen säde ja sitä verrataan kaupunkien väliseen etäisyyteen. Jos etäisyys on pienempi tai yhtäsuuri, muuttoliike on mahdollinen. (Eli jos asetus on 0, siirtolaiset muuttavat vain jos heidän kotikaupunkinsa keskus on kohdekaupungin työskentelyalueen säteellä. Asetuksella ei ole vaikutusta, ellei muuttoliikkeitä ole mahdollistettu 'migration'-asetuksella.

en: Percent probability for migration within the same nation
fi: Todennäköisyys (%) maassamuuttoon

note: TRANS: Do not translate 'migration' setting name.
en: This setting controls how likely it is for citizens to migrate between cities owned by the same player. Zero indicates migration will never occur, 100 means that migration will always occur if the citizens find a suitable destination. This setting has no effect unless migration is activated by the 'migration' setting.
fi: Asetuksella määritellään kuinka todennäköisesti siirtolaiset muuttavat saman pelaajan kaupunkien välillä. Tällaisia muuttoja ei tapahdu koskaan arvolla 0, kun taas arvolla 100 muutto tapahtuu aina kunhan asukkaat löytävät sopivan kohdekaupungin muuttovuorollaan. Asetuksella ei ole vaikutusta, ellei muuttoliikkeitä ole mahdollistettu 'migration'-asetuksella.

en: Percent probability for migration between foreign cities
fi: Todennäköisyys (%) maastamuuttoon

note: TRANS: Do not translate 'migration' setting name.
en: This setting controls how likely it is for migration to occur between cities owned by different players. Zero indicates migration will never occur, 100 means that citizens will always migrate if they find a suitable destination. This setting has no effect if migration is not enabled by the 'migration' setting.
fi: Asetuksella määritellään kuinka todennäköisesti siirtolaiset muuttavat eri pelaajien kaupunkien välillä. Tällaisia muuttoja ei tapahdu koskaan arvolla 0, kun taas arvolla 100 muutto tapahtuu aina kunhan asukkaat löytävät sopivan kohdekaupungin muuttovuorollaan. Asetuksella ei ole vaikutusta, ellei muuttoliikkeitä ole mahdollistettu 'migration'-asetuksella.

en: Players that users are allowed to take
fi: Pelaajat, joihin käyttäjät voivat kytkeytyä

note: TRANS: the strings in double quotes are server command names * and should not be translated.
en: This should be a string of characters, each of which specifies a type or status of a civilization (player).
    Clients will only be permitted to take or observe those players which match one of the specified letters. This only affects future uses of the "take" or "observe" commands; it is not retroactive. The characters and their meanings are:
        o,O = Global observer
        b   = Barbarian players
        d   = Dead players
        a,A = AI players
        h,H = Human players
    The first description on this list which matches a player is the one which applies. Thus 'd' does not include dead barbarians, 'a' does not include dead AI players, and so on. Upper case letters apply before the game has started, lower case letters afterwards.
    Each character above may be followed by one of the following numbers to allow or restrict the manner of connection:
    (none) = Controller allowed, observers allowed, can displace connections. (Displacing a connection means that you may take over a player, even when another user already controls that player.)
         1 = Controller allowed, observers allowed, can't displace connections;
         2 = Controller allowed, no observers allowed, can displace connections;
         3 = Controller allowed, no observers allowed, can't displace connections;
         4 = No controller allowed, observers allowed
fi: Asetuksen pitäisi olla merkkijono, jossa eri merkit viittaavat kansakunnan (pelaajan) tyyppiin tai tilaan.
    Vain kuvaukseen sopivien pelaajien hallinta tai tarkkailu on sallittu. Asetus ei vaikuta takautuvasti, se pätee vain sen muuttamisen jälkeen annettuihin 'take'- ja 'observe'-komentoihin. Merkit ja niiden merkitykset ovat:
        o,O = koko pelin tarkkailija
        b   = barbaaripelaajat
        d   = kuolleet pelaajat
        a,A = tekoälypelaajat
        h,H = ihmispelaajat
    Edellä olevan listan ensimmäinen pelaajaan sopiva arvo tulkitaan pelaajan tyypiksi, eli esimerkiksi 'd' ei kata kuolleita barbaaripelaajia ja 'a' ei kata kuolleita tekoälypelaajia. Isot kirjaimet vaikuttavat ennen pelin alkua, pienet kirjaimet pelin jo alettua.
    Jokaisen yllämainitun merkin jälkeen voidaan lisätä yksi seuraavista numeroista, mikäli halutaan sallia tai rajoittaa yhteyden muotoa:
    (ei mitään) = hallinta sallitaan, tarkkailijat sallitaan, yhteyksiä voi syrjäyttää (mikä tarkoittaa sitä, että voit ottaa pelaajan hallintaan vaikka joku toinen jo hallitsisi sitä);
              1 = hallinta sallitaan, tarkkailijat sallitaan, yhteyksiä ei voi syrjäyttää;
              2 = hallinta sallitaan, tarkkailijoita ei, yhteyksiä voi syrjäyttää;
              3 = hallinta sallitaan, tarkkailijoita ei, yhteyksiä ei voi syrjäyttää;
              4 = hallintaa ei sallita, tarkkailijat sallitaan

en: Whether AI-status toggles with connection
fi: Muuttuuko AI-tila yhteyden mukaan

en: If enabled, AI status is turned off when a player connects, and on when a player disconnects.
fi: Jos asetus on käytössä, AI-tilasta poistutaan kun pelaaja on yhteydessä ja siihen palataan kun pelaaja katkaisee yhteyden.

en: Turn the game ends
fi: Pelin päättymisvuoro

en: The game will end at the end of the given turn.
fi: Peli päättyy annetun vuoron lopussa.

en: Reveal the map
fi: Kartan paljastus

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must not be * translated.
en: If "Reveal map at game start" (START) is set, the initial state of the entire map will be known to all players from the start of the game, although it may still be fogged (depending on the 'fogofwar' setting). If "Unfog map for dead players" (DEAD) is set, dead players can see the entire map, if they are alone in their team.
fi: Jos "Paljasta kartta pelin alussa" (START) on asetettu, kartan alkutilanne näkyy kaikille pelaajille heti pelin alussa, vaikkakin se saattaa silti olla hämärretty (riippuen "Rajoita näkyvyyttä" eli 'fogofwar' asetuksesta). Jos "Poista näkyvyyden hämärrys kuolleilta pelaajilta" (DEAD) on asetettu, hävitetyt pelaajat voivat nähdä koko kartan täydellisesti, jos he ovat yksin joukkueessaan.

en: Maximum seconds per turn
fi: Suurin sallittu aika kierrosta kohti (sekunteina)

note: TRANS: \"Turn Done\" refers to the client button; it is also * translated separately, the translation should be the same. * \"timeoutincrease\" is a command name and must not to be * translated.
en: If all players have not hit "Turn Done" before this time is up, then the turn ends automatically. Zero means there is no timeout. In servers compiled with debugging, a timeout of -1 sets the autogame test mode. Only connections with hack level access may set the timeout to fewer than 30 seconds. Use this with the command "timeoutincrease" to have a dynamic timer. The first turn is treated as a special case and is controlled by the 'first_timeout' setting.
fi: Jos kaikki pelaajat eivät ole valinneet "Vuoro valmis" ennen kuin tämä aika on kulunut, vuoro päättyy automaattisesti. Arvolla 0 aikarajoitusta ei ole. Debug-asetuksin käännetyissä palvelimissa aikarajoituksen arvo -1 asettaa automaattipelin testitilaan. Vain yhteydet joilla on 'hack'-komentotason pääsy voivat asettaa tämän arvon alle 30 sekuntiin. Käytä tätä asetusta komennon "timeoutincrease" kanssa luodaksesi dynaamisen ajastimen.Ensimmäinen vuoro on erikoistapaus, sitä säädetään asetuksella 'first_timeout' (Ensimmäisen vuoron aikakatkaisu).

en: First turn timeout
fi: Ensimmäisen vuoron aikakatkaisu

note: TRANS: The strings between single quotes are setting names and * should not be translated.
en: If greater than 0, T1 will last for 'first_timeout' seconds.
    If set to 0, T1 will not have a timeout.
    If set to -1, the special treatment of T1 will be disabled.
    See also 'timeout'.
fi: Jos nollaa suurempi arvo, ensimmäinen vuoro (T1) kestää näin monta sekuntia.
    Jos asetettu arvoon nolla, ensimmäisellä vuorolla ei ole aikakatkaisua.
    Jos asetettu arvoon -1, ensimmäisen vuoron erityinen kohtelu on poistettu.
    Katso myös asetus 'timeout' (Suurin sallittu aika kierrosta kohti)

en: Timeout at least n seconds when enemy moved
fi: Aikakatkaisu vähintään n sekuntia, kun vihollinen on liikkunut

en: Any time a unit moves while in sight of an enemy player, the remaining timeout is increased to this value.
fi: Aina kun yksikkö liikkuu vihollispelaajan näköpiirissä, jäljellä olevaa siirtoaikaa korotetaan tähän arvoon.

en: Minimum time between unit actions over turn change
fi: Vähimmäisaika yksikön siirtojen välillä vuoronvaihdon molemmin puolin

note: TRANS: The string between single quotes is a setting name and * should not be translated.
en: This setting gives the minimum amount of time in seconds between unit moves and other significant actions (such as building cities) after a turn change occurs. For example, if this setting is set to 20 and a unit moves 5 seconds before the turn change, it will not be able to move or act in the next turn for at least 15 seconds. This value is limited to a maximum value of 2/3 'timeout'.
fi: Asetus määrää vähimmäisajan sekunteina yksikön liikkeiden, ja muiden merkittävien toimien, välillä vuoron vaihtuessa. Jos esimerkiksi tämän asetuksen arvo on 20 ja yksikkö on liikkunut 5 sekuntia ennen vuoron vaihtumista, sitä ei voi liikuttaa ainakaan 15 sekuntiin seuraavan vuoron aikana. Asetus vaikuttaa myös kaupunkien rakentamiseen ja yksiköihin kuljetusyksikön sisällä. Asetuksen arvo on korkeintaan 2/3 asetuksen 'timeout' arvosta.

en: Control of simultaneous player/team phases
fi: Pelaajien/joukkueiden vuorottainen liikkuminen

en: This setting controls whether players may make moves at the same time during a turn. Change in setting takes effect next turn.
fi: Tällä asetuksella määrätään, tekevätkö pelaajat siirtonsa samaan aikaan vuoron sisällä. Asetuksen muutos astuu voimaan seuraavalla siirrolla.

en: Seconds to let a client's network connection block
fi: Kuinka kauan asiakkaan verkkoyhteyttä odotetaan (s)

en: If a network connection is blocking for a time greater than this value, then the connection is closed. Zero means there is no timeout (although connections will be automatically disconnected eventually).
fi: Jos TCP-yhteys ei reagoi pidempään aikaan kuin tänä sekuntimääränä, yhteys suljetaan. Jos arvo on nolla, yhteyttä ei suljeta tällä perusteella (tosin yhteydet sulkeutuvat automaattisesti lopulta joka tapauksessa).

en: Max seconds for network buffers to drain
fi: Verkkopuskureiden tyhjenemisen maksimiodotusaika sekunteina

en: The server will wait for up to the value of this parameter in seconds, for all client connection network buffers to unblock. Zero means the server will not wait at all.
fi: Palvelin odottaa korkeintaan näin monta sekuntia kaikkien pelaajayhteyksien verkkopuskureiden vapautumista (unblock). Jos arvo on nolla, palvelin ei odota lainkaan.

en: Seconds between PINGs
fi: Tauko yhteystarkistusten välillä (s)

en: The server will poll the clients with a PING request each time this period elapses.
fi: Aika palvelimen asiakasohjelmille lähettämien yhteystarkistusviestien välillä.

en: Time to cut a client
fi: Aika yhteyden katkaisuun

en: If a client doesn't reply to a PING in this time the client is disconnected.
fi: Jos asiakasohjelma ei vastaa yhteystarkistukseen tässä ajassa, yhteys katkaistaan.

en: Keep client IP hidden
fi: Pidä asiakasohjelman IP osoite kätkettynä

en: Don't tell client IP address to other clients. Server operator can still see it. Also, changing this setting cannot do anything to the information already sent before.
fi: Älä kerro asiakasohjelman IP osoitetta toisille asiakasohjelmille. Palvelimen käyttäjä yhä näkee sen. Asetuksen muuttaminen ei myöskään voi mitään jo lähetetyille osoitetiedoille.

en: Turn-blocking game play mode
fi: Kierroksen vaihtumisen esto

en: If this is turned on, the game turn is not advanced until all players have finished their turn, including disconnected players.
fi: Jos asetus on käytössä, pelin vuoro ei vaihdu ennen kuin kaikki pelaajat ovat päättäneet omat vuoronsa, mukaanlukien pelaajat joiden yhteys on poikki.

en: Fixed-length turns play mode
fi: Tasapitkät kierrokset

note: TRANS: \"Turn Done\" refers to the client button; it is also * translated separately, the translation should be the same.
en: If this is turned on the game turn will not advance until the timeout has expired, even after all players have clicked on "Turn Done".
fi: Jos asetus on käytössä, uusi kierros ei ala ennen kuin asetettu kierrosaika on kulunut, vaikka kaikki olisivat painaneet "Vuoro valmis".

en: Number of cities in Top Cities report
fi: Parhaiden kaupunkien listalla olevien kaupunkien määrä

en: How many cities should the Top Cities report contain? If this is zero, Top Cities report is not available at all.
fi: Kuinka monta kaupunkia sisällytetään parhaiden kaupunkien listalle. Jos tämä on nolla, parhaiden kaupunkien lista ei ole saatavilla.

en: What is in the Demographics report
fi: Mitä väestökatsaus sisältää

note: TRANS: The strings between double quotes should be * translated.
en: This should be a string of characters, each of which specifies the inclusion of a line of information in the Demographics report.
    The characters and their meanings are:
        N = include Population
        P = include Production
        A = include Land Area
        L = include Literacy
        R = include Research Speed
        S = include Settled Area
        E = include Economics
        M = include Military Service
        O = include Pollution
        C = include Culture
    Additionally, the following characters control whether or not certain columns are displayed in the report:
        q = display "quantity" column
        r = display "rank" column
        b = display "best nation" column
    The order of characters is not significant, but their capitalization is.
fi: Tämän tulisi olla kirjainjono. Kirjaimet määrittävät, mitkä tiedot väestökatsaukseen sisällytetään.
    Kirjaimet merkityksineen:
        N = väkiluku mukaan
        P = tuotanto mukaan
        A = pinta-ala mukaan
        L = lukutaitoisuus mukaan
        R = tutkimuksen nopeus mukaan
        S = asutettu ala mukaan
        E = talous mukaan
        M = asepalvelus mukaan
        O = saasteet mukaan
        C = kulttuuri mukaan
    Lisäksi seuraavat kirjaimet määrittävät, mitkä vertailuarvot kullekin tiedolle näytetään:
        q = näytä määrä ('quantity')
        r = näytä sijoitus
        b = näytä paras valtio
    (Kirjainten järjestyksellä ei ole merkitystä, mutta niiden koolla (P/p) on.)

en: Turns per auto-save
fi: Vuoroja automaattista tallennusta kohden

note: TRANS: The string between double quotes is also translated * separately (it must match!). The string between single * quotes is a setting name and shouldn't be translated.
en: How many turns elapse between automatic game saves. This setting only has an effect when the 'autosaves' setting includes "New turn".
fi: Kuinka monta vuoroa kuluu automaattisten pelitallennusten välissä. Tällä asetuksella on vaikutusta vain jos asetus 'autosaves' pitää sisällään vivun "Vuoron vaihtuessa".

en: Minutes per auto-save
fi: Monenko minuutin välein automaattinen talletus tapahtuu

note: TRANS: The string between double quotes is also translated * separately (it must match!). The string between single * quotes is a setting name and shouldn't be translated.
en: How many minutes elapse between automatic game saves. Unlike other save types, this save is only meant as backup for computer memory, and it always uses the same name, older saves are not kept. This setting only has an effect when the 'autosaves' setting includes "Timer".
fi: Kuinka monta minuuttia kuluu automaattisten pelitallennusten välissä. Toisin kuin muut tallennustapaukset, tämä on tarkoitettu vain varmistamaan tietokoneen muistissa olevan pelitilanteen säilymistä, ja se käyttää aina samaa tiedoston nimeä. Edellinen tallennus ylikirjoitetaan jokaisella tallennuskerralla. Tällä asetuksella on vaikutusta vain jos asetus 'autosaves' pitää sisällään vivun "Ajastin".

en: Which savegames are generated automatically
fi: Mitä automaattisia pelitallennuksia luodaan

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must stay as * untranslated.
en: This setting controls which autosave types get generated:
    - "New turn" (TURN): Save when turn begins, once every 'saveturns' turns.
    - "Game over" (GAMEOVER): Final save when game ends.
    - "No player connections" (QUITIDLE): Save before server restarts due to lack of players.
    - "Server interrupted" (INTERRUPT): Save when server quits due to interrupt.
    - "Timer" (TIMER): Save every 'savefrequency' minutes.
fi: Tämä asetus säätää mitä automaattisia pelitallennuksia luodaan:
    - "Vuoron vaihtuessa" (TURN): Tallenna kun uusi vuoro alkaa, kerran per 'saveturns' vuoroa.
    - "Peli loppui" (GAMEOVER): Lopputallennus pelin päätyttyä.
    - "Ei pelaajayhteyksiä" (QUITIDLE): Tallenna peli ennen kuin palvelin käynnistyy uudelleen pelaajien puuttumisen takia.
    - "Palvelin keskeytetty" (INTERRUPT): Tallenna kun palvelin sulkeutuu keskeytyksen takia.
    - "Ajastin" (TIMER): Tallenna peli jokaisen 'savefrequency' asetuksen mukaisen minuuttimäärän kulututua.

en: Whether to do saving in separate thread
fi: Hoidetaanko pelin tallentaminen erillisessä säikeessä

note: TRANS: The string between single quotes is a setting name and * should not be translated.
en: If this is turned in, compressing and saving the actual file containing the game situation takes place in the background while game otherwise continues. This way users are not required to wait for the save to finish.
fi: Mikäli tämä asetus on käännetty päälle, tallennuksen pakkaaminen ja tiedoston tallentaminen tapahtuu taustalla samaan aikaan kun peli muuten etenee. Näin käyttäjien ei tarvitse odottaa näiden toimenpiteiden valmistumista ennen pelin jatkumista.

en: Savegame compression level
fi: Tallennetun pelin pakkaustaso

note: TRANS: 'compresstype' setting name should not be translated.
en: If non-zero, saved games will be compressed depending on the 'compresstype' setting. Larger values will give better compression but take longer.
fi: Jos asetuksen arvo on suurempi kuin 0, tallennetut pelit pakataan asetuksen 'compresstype' määrittämällä tavalla. Suuremmilla arvoilla pakkaus tehostuu mutta vie enemmän aikaa.

en: Savegame compression algorithm
fi: Tallennetun pelin pakkausalgoritmi

en: Compression library to use for savegames.
fi: Pakkauskirjasto jota käytetään pelien tallentamiseen

en: Definition of the save file name
fi: Tallennustiedoston nimen määritys

note: TRANS: %R, %S, %T and %Y must not be translated. The * strings (examples and setting names) between single quotes * neither. The strings between <> should be translated.
en: Within the string the following custom formats are allowed:
      %R = <reason>
      %S = <suffix>
      %T = <turn-number>
      %Y = <game-year>
    
    Example: 'freeciv-T%04T-Y%+05Y-%R' => 'freeciv-T0100-Y00001-manual'
    
    Be careful to use at least one of %T and %Y, else newer savegames will overwrite old ones. If none of the formats is used '-T%04T-Y%05Y-%R' is appended to the value of 'savename'.
fi: Asetuksessa voi käyttää seuraavia erikoismerkintöjä:
      %R = <syy>
      %S = <loppu>
      %T = <vuoronumero>
      %Y = <pelivuosi>
    
    Esimerkiksi: 'freeciv-T%04T-Y%+05Y-%R' => 'freeciv-T0100-Y00001-manual'
    
    Muista käyttää ainakin jompaa kumpaa %T tai %Y tai muutoin uudemmat pelitallennukset kirjoitetaan vanhojen päälle. Jos asetuksessa ei ole mitään edelläolevista erikoismerkinnöistä, '-T%04T-Y%05Y-%R' liitetään sen perään.

en: Whether to log player statistics
fi: Pidetäänkö pelaajatilastoista kirjaa

note: TRANS: The string between single quotes is a setting name and * should not be translated.
en: If this is turned on, player statistics are appended to the file defined by the option 'scorefile' every turn. These statistics can be used to create power graphs after the game.
fi: Jos asetus on käytössä, pelaajatilastot liitetään asetuksessa 'scorefile' määriteltyyn tiedostoon joka vuoro. Tilastoja voidaan käyttää valta/voima-kuvaajien luomiseen pelin päätyttyä.

en: Scorelog level
fi: Tulostiedoston sisältö

en: Whether scores are logged for all players including AIs, or only for human players.
fi: Kirjataanko pistelogeihin myös tietokonepelaajien vai ainostaan ihmispelaajien pisteet.

en: Name for the score log file
fi: Tulostiedoston nimi

note: TRANS: Don't translate the string in single quotes.
en: The default name for the score log file is 'freeciv-score.log'.
fi: Oletusarvo tulostiedoston nimelle on 'freeciv-score.log'.

en: Maximum number of connections to the server per host
fi: Yhdeltä koneelta tulevien yhteyksien maksimimäärä

en: New connections from a given host will be rejected if the total number of connections from the very same host equals or exceeds this value. A value of 0 means that there is no limit, at least up to the maximum number of connections supported by the server.
fi: Uudet yhteydenotot yksittäiseltä koneelta evätään, jos samalta koneelta tulevien yhteyksien määrä ylittäisi tämän arvon. Asetuksen arvo 0 tarkoittaa, ettei rajoituksia ole, kunhan palvelimen kokonaisuudessaan sallimien yhteyksien määrän raja ei tule vastaan.

en: Time before a kicked user can reconnect
fi: Jäähyaika

note: TRANS: the string in double quotes is a server command name and * should not be translated
en: Gives the time in seconds before a user kicked using the "kick" command may reconnect. Changing this setting will affect users kicked in the past.
fi: Asetus määrittelee sekunteina jäähyajan, jonka komennolla 'kick' jäähylle laitettu käyttäjä joutuu odottamaan ennen uutta yhteydenottoa palvelimeen. Asetuksen muuttaminen vaikuttaa myös nykyisten jäähyllä olevien jäähyaikaan.

en: Metaserver info line
fi: Metapalvelimella näkyvä infoteksti

en: User defined metaserver info line. For most of the time a user defined metamessage will be used instead of an automatically generated message. Set to empty ("", not "empty") to always use an automatically generated meta server message.
fi: Käyttäjän määrittämä metapalvelimella näkyvä infoteksti. Tätä käyttäjän määrittelemää infotekstiä käytetään useimmiten automaattisesti luotujen tietojen sijaan. Aseta tyhjäksi ("") jos haluat että automaattisesti luotu infoteksti on jatkuvasti käytössä.

en: Level of new AIs
fi: Uusien tietokonepelaajien vaikeustaso

en: Difficulty level of any AI players to be created now on. Changing value of this setting does not affect existing players.
fi: Tästä eteenpäin luotavien tietokonepelaajien vaikeustaso. Tämän arvon vaihtaminen ei vaikuta jo olemassa oleviin pelaajiin.

en: Default AI type
fi: Tietokonepelaajien oletustyyppi

en: Name of the default AI type. New AI players will be created with that type by default. Changing this setting does not affect existing AI players.
fi: Tästä eteenpäin luotavien tietokonepelaajien tyyppi. Tämän arvon vaihtaminen ei vaikuta jo olemassa oleviin pelaajiin.

en: The setting '%s' can't be modified after the map is fixed.
fi: Asetusta '%s' ei voida muuttaa kartan generoinnin jälkeen.

en: The setting '%s' can't be modified after the game has started.
fi: Asetusta '%s' ei voida muuttaa pelin alettua.

en: Internal error.
fi: Sisäinen virhe

en: You are not allowed to change the setting '%s'.
fi: Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia asetuksen '%s' muuttamiseen.

en: The setting '%s' is locked by the ruleset.
fi: Asetus '%s' on lukittu sääntökokoelmassa.

en: The setting '%s' is locked by admin.
fi: Asetus '%s' on ylläpitäjän lukitsema.

en: "%s" prefix is ambiguous. Candidates are: %s.
fi: Alku "%s" vastaa useampaa kandidaattia: %s.

en: Missing value.
fi: Puuttuva arvo.

en: No match for "%s".
fi: Alulla "%s" ei löydy osumia.

en: This setting is not a boolean.
fi: Asetus ei ole kaksiarvoinen.

en: This setting is not an integer.
fi: Asetus ei ole kokonaisluku.

en: Value out of range: %d (min: %d; max: %d).
fi: Arvo %d ei ole välillä %d–%d.

en: This setting is not a string.
fi: Asetus ei ole merkkijono.

en: String value too long (max length: %lu).
fi: Merkkijonoarvo saa olla korkeintaa %lu merkkiä pitkä

en: This setting is not an enumerator.
fi: Asetus ei ole enumeraatio.

note: TRANS: Bitwise setting has no bits set.
en: empty value
fi: tyhjä arvo

en: This setting is not a bitwise.
fi: Asetus ei ole arvojoukko.

en: Ruleset: '%s' has been set to %s.
fi: Sääntökokoelma: '%s' on asetettu arvoon %s.

en: Ruleset: '%s' has been locked by the ruleset.
fi: Sääntökokoelma: '%s' on lukittu.

en: Savegame: '%s' has been set to %s.
fi: Ladattu peli: '%s' on asetettu arvoon %s.

en: Savegame: '%s' explicitly set to value same as default.
fi: Talletus: '%s' erikseen asetettu samaan arvoon kuin oletusarvo.

en: Geological
fi: Geologia

en: Sociological
fi: Sosiologia

en: Economic
fi: Talous

en: Military
fi: Sodankäynti

en: Scientific
fi: Tutkimus

en: Internal
fi: Palvelin

en: Networking
fi: Verkko

en: ?ssetlevel:None
fi: Ei mitään

en: Vital
fi: Elintärkeät

en: Situational
fi: Tilanneriippuvaiset

en: Rare
fi: Harvinaiset

en: Changed
fi: Muuttuneet

en: Locked
fi: Lukitut

en: You need to have a capital in order to launch your spaceship.
fi: Sinulla täytyy olla pääkaupunki jotta voisit laukaista avaruusaluksesi.

en: Your spaceship is already launched!
fi: Avaruusaluksesi on jo matkalla!

en: Your spaceship can't be launched yet!
fi: Avaruusaluksesi ei ole vielä laukaisuvalmis!

en: The %s have launched a spaceship!  It is estimated to arrive at Alpha Centauri in %s.
fi: %s ovat laukaisseet avaruusaluksen! Sen arvioidaan saapuvan Alfa Centauriin vuonna %s.

en: Spaceship action received, but you don't have a spaceship!
fi: Avaruusaluskomento vastaanotettu – mutta sinulla ei ole avaruusalusta, jota komentaa!

en: You can't modify your spaceship after launch!
fi: Et voi muunnella avaruusalusta kun se on jo matkalla!

en: You don't have any unplaced Space Structurals!
fi: Sinulla ei ole yhtään vapaita runko-osia!

en: That Space Structural would not be connected!
fi: Runko-osa ei olisi kiinni missään!

en: You don't have any unplaced Space Components!
fi: Sinulla ei ole yhtään vapaita komponentteja!

en: Your spaceship already has the maximum number of Fuel Components!
fi: Avaruusaluksessasi on jo maksimimäärä polttoainesäiliöitä!

en: Your spaceship already has the maximum number of Propulsion Components!
fi: Avaruusaluksessasi on jo maksimimäärä moottoreita!

en: You don't have any unplaced Space Modules!
fi: Sinulla ei ole yhtään vapaita moduuleja!

en: Your spaceship already has the maximum number of Habitation Modules!
fi: Avaruusaluksessasi on jo maksimimäärä miehistötiloja!

en: Your spaceship already has the maximum number of Life Support Modules!
fi: Avaruusaluksessasi on jo maksimimäärä ylläpitojärjestelmiä!

en: Your spaceship already has the maximum number of Solar Panel Modules!
fi: Avaruusaluksessasi on jo maksimimäärä aurinkopaneeleita!

en: The %s spaceship has arrived at Alpha Centauri.
fi: %s avaruusalus on laskeutunut Alpha Centauriin.

en: Without guidance from the capital, the %s spaceship is lost!
fi: %s pääkaupungin myötä menetettiin avaruusaluskin!

en: Warning: the %s option is obsolete.  Use -m to enable the metaserver.
fi: Varoitus: %s ei enää ole käytössä.
    Valitse -m käyttääksesi metapalvelinta.

en: Illegal value "%s" for --Announce
fi: Valitsimelle --Announce ei kelpaa arvo "%s"

en: Failed to load AI module "%s"
fi: Virhe ladattaessa AI-modulia "%s"

en: Error: unknown option '%s'
fi: Virhe: tuntematon valitsin '%s'

en: This is the server for %s
fi: Tällä palvelimella pyörii %s.

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: You can learn a lot about Freeciv at %s
fi: Voit oppia paljon Freecivistä osoitteessa %s

note: TRANS: "Database" is exactly what user must type, do not translate.
en: Database FILE
fi: Database TIEDOSTO

en: Enable database connection with configuration from FILE.
fi: Salli database-yhteys asetuksilla tiedostosta TIEDOSTO

en: Enable server authentication (requires --Database).
fi: Salli palvelinautentikaatio (vaatii vivun --Database).

en: Allow guests to login if auth is enabled.
fi: Salli vierailijoiden kirjautua sisään
    			vaikka autentikaatio on käytössä

en: Allow new users to login if auth is enabled.
fi: Salli uusien käyttäjien kirjautua sisään
    			vaikka autentikaatio on käytössä

en: Listen for clients on ADDR
fi: Odota yhteydenottoja osoitteessa ADDR

en: Connect to metaserver from this address
fi: Ota yhteyttä metapalvelimelle tästä osoitteesta

en: Be known as ADDR at metaserver or LAN client
fi: Aseta ADDR tunnisteeksesi metapalvelimella ja lähiverkossa

en: Notify metaserver and send server's info
fi: Ilmoittaudu ja lähetä tietoa metapalvelimelle

en: Set ADDR as metaserver address
fi: Aseta ADDR metapalvelimen osoitteeksi

note: TRANS: "type" is exactly what user must type, do not translate.
en: type TYPE
fi: type TYYPPI

en: Set TYPE as server type in metaserver
fi: Aseta TYYPPI palvelimen tyypiksi metapalvelimella

en: Keep updating game information on metaserver even after failure
fi: Jatka päivitysten lähettämistä metapalvelimelle vaikka se olisikin epäonnistunut aiemmin

en: Listen for clients on port PORT
fi: Odota asiakasyhteydenottoja porttiin PORTTI

note: TRANS: "quitidle" is exactly what user must type, do not translate.
en: quitidle TIME
fi: quitidle AIKA

en: Quit if no players for TIME seconds
fi: Lopeta jos pelaajia ei liity AIKA sekunnin aikana

en: When a game ends, exit instead of restarting
fi: Kun peli päättyy, lopeta uudelleenkäynnistyksen sijaan

note: TRANS: "saves" is exactly what user must type, do not translate.
en: saves DIR
fi: saves HAKEMISTO

en: Save games to directory DIR
fi: Tallenna pelit hakemistoon HAKEMISTO

note: TRANS: "scenarios" is exactly what user must type, do not translate.
en: scenarios DIR
fi: scenarios HAKEMISTO

en: Save scenarios to directory DIR
fi: Tallenna skenaariot hakemistoon HAKEMISTO

en: Sets the server id to ID
fi: Yhdistä palvelimeen, jonka tunniste on ID

en: Read startup script FILE
fi: Lue käynnistysskripti tiedostosta TIEDOSTO

note: TRANS: "Ranklog" is exactly what user must type, do not translate.
en: Ranklog FILE
fi: Ranklog TIEDOSTO

en: Use FILE as ranking logfile
fi: Käytä tiedostoa TIEDOSTO sijoituslokina

en: Load ruleset RULESET
fi: Lataa sääntökokoelma SÄÄNNÖT

note: TRANS: "LoadAI" is exactly what user must type, do not translate.
en: LoadAI MODULE
fi: LoadAI MODUULI

en: Load ai module MODULE. Can appear multiple times
fi: Lataa AI-laajennos MODUULI. Voi esiintyä useaan kertaan

en: Requested authentication with --auth, but no --Database given
fi: Pyydettiin autentikointa vivulla --auth, mutta ei annettu parametriä --Database

note: TRANS: Another entry in winners list (", the Tibetans")
en: ?winners:, the %s
fi: , %s

note: TRANS: Beginning of the winners list ("the French")
en: ?winners:the %s
fi: %s

note: TRANS: There can be several winners listed
en: Scenario victory to %s.
fi: %s on voittanut skenaarion.

en: Game is over.
fi: Peli on päättynyt.

en: Team victory to %s.
fi: Joukkue %s voitti.

note: TRANS: There can be several winners listed
en: Allied victory to %s.
fi: Liittoutuneet pelaajat voittivat: %s.

en: Game ended in conquest victory for %s.
fi: Peli päättyi, %s voitti valloittamalla koko maailman.

en: Game ended in cultural domination victory for %s.
fi: Peli päättyi, %s sai kulttuurivoiton.

en: Game ended as the turn limit was exceeded.
fi: Peli päättyi vuororajan tultua vastaan.

en: Notice: game will end at the end of this turn due to 'endturn' server setting.
fi: Huomio: Peli päättyy tämän vuoron lopussa palvelimen 'endturn'-asetuksesta johtuen.

en: Game ended in victory for %s.
fi: Peli päättyi, %s voitti.

en: Notice: the %s spaceship will likely arrive at Alpha Centauri next turn.
fi: Huomio: %s avaruusalus on laskeutunut Alpha Centauriin.

note: TRANS: "... 2 military units in Norwegian territory."
en: Warning: you still have %d military unit in %s territory. | Warning: you still have %d military units in %s territory.
fi[0]: Varoitus: Sinulla on yhä %d yksikkö %s alueella.
fi[1]: Varoitus: Sinulla on yhä %d yksikköä %s alueella.

note: TRANS: %s is another, separately translated sentence, * ending in a full stop.
en: %s Any such units will be disbanded in %d turn, in accordance with peace treaty. | %s Any such units will be disbanded in %d turns, in accordance with peace treaty.
fi[0]: %s: Nämä yksiköt lakkautetaan %d vuoron päästä rauhansopimuksen perusteella.
fi[1]: %s: Nämä yksiköt lakkautetaan %d vuoron päästä rauhansopimuksen perusteella.

en: Your %s was disbanded in accordance with your peace treaty with the %s.
fi: %s lakkautettu rauhansopimuksen perusteella – %s arvostavat.

en: Concerned citizens point out that the cease-fire with %s will run out soon.
fi: %s aiheuttaa huolta: kansalaiset muistuttavat tulitauon päättyvän pian.

en: The cease-fire with %s has run out. You are now at war with the %s.
fi: %s ilmoittaa, että tulitauko on päättynyt. Sinä ja %s olette nyt sodassa.

en: The cease-fire between %s and %s has run out. They are at war. You cancel your alliance with %s.
fi: %s ja %s ovat nyt sodassa tulitauon päätyttyä. Et voi olla liittolainen ystäväsi vihollisen kanssa. Sinun ja %s liitto puretaan.

en: The cease-fire between %s and %s has run out. They are at war. You cancel your alliance with both.
fi: %s ja %s ovat nyt sodassa tulitauon päätyttyä. Purat liittosi molempien kanssa.

note: TRANS: %s is a unit type
en: %s retired!
fi: %s poistui!

en: %s restored to the default value %d
fi: %s palautettu oletusarvoonsa %d

en: %s now at value %d
fi: %s nyt arvossa %d

en: Automatically placed spaceship parts that were still not placed.
fi: Automaattisesti asetettu paikalleen avaruusaluksen osat, joita ei oltu vielä kiinnitetty.

note: TRANS: Small Fish disappears from (32, 72).
en: %s disappears from %s.
fi: %s katoaa ruudusta %s.

note: TRANS: Small Fish appears to (32, 72).
en: %s appears to %s.
fi: %s ilmestyy ruutuun %s.

en: The game is already running.
fi: Peli on jo käynnissä.

en: %s lost control cmdlevel on game start.  Use voting from now on.
fi: %s menetti control-komentotason pelin alkaessa. Käytä äänestystä tästä eteenpäin.

en: Starting game.
fi: Aloitan pelin.

en: request for unknown report (type %d)
fi: tuntemattoman raporttityypin pyyntö (tyyppi %d)

en: Warning: rejecting old client %s
fi: Varoitus: hylättiin vanha asiakasohjelma %s

en: Your client is too old. To use this server, please upgrade your client to a Freeciv 2.2 or later.
fi: Asiakasohjelmasi on liian vanha. Ole hyvä ja päivitä ohjelmasi vähintään Freeciv-versioon 2.2.

en: You are not allowed to edit.
fi: Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia muokkaamiseen.

en: %s nation is not available for user selection.
fi: Kansakunta (%s) ei ole käyttäjän valittavissa.

en: %s nation is already in use.
fi: Kansakunta (%s) on jo käytössä.

en: %s is the %s ruler %s.
fi: %s on %s hallitsija %s.

en: Waiting to start game: %d out of %d alive players are ready to start.
fi: Odotetaan pelin alkamista: %d / %d elävistä pelaajista valmiina aloittamaan.

en: requested more than 'maxplayers' setting
fi: pyydetty määrä ole enemmän kuin 'maxplayers' asetus sallii

en: not enough playable nations in this nation set (see 'nationset' setting)
fi: käytössä olevassa kansavalikoimassa ei ole riittävästi kansakuntia (kokeile muuttaa 'nationset' asetusta)

en: not enough playable nations
fi: Kansakuntia ei ole riittävästi.

en: %s rules the %s.
fi: %s sai johtaakseen %s.

en: This freeciv-server program has player authentication support, but it's currently not in use.
fi: Tämä freeciv-palvelinohjelma tukee käyttäjien kirjautumista (autentikaatiota), mutta se ei ole tällä hetkellä käytössä.

en: Ruleset directory "%s" not found
fi: Sääntökokoelmahakemistoa "%s" ei löydy

en: Sending info to metaserver <%s>.
fi: Lähetän tietoa metapalvelimelle <%s>

en: Not starting without explicitly requested metaserver connection.
fi: En käynnisty ilman erikseen pyydettyä metapalvelinyhteyttä.

en: The game is over...
fi: Peli päättyy...

en: Failed to create suitable map, retrying with another mapseed.
fi: Epäonnistuin luomaan sopivaa karttaa, yritän uudelleen uudella siemenluvulla.

en: Attempt %d/%d
fi: Yritys %d/%d

en: Cannot create suitable map with given settings.
fi: En onnistunut luomaan sopivaa karttaa annetuilla asetuksilla.

en: Setting '%s' has been adjusted from %s to %s.
fi: Asetus '%s' on muutettu arvosta %s arvoon %s.

en: Now accepting new client connections on port %d.
fi: Vastaanotan nyt uusia asiakasohjelmien yhteydenottoja porttiin %d.

en: Setting timeout to 0. Autogame will stop.
fi: Asetan aikarajan nollaan. Testipeli päättyy.

en: You must interrupt Freeciv twice within one second to make it exit.
fi: Sinun tulee keskeyttää Freeciv kahdesti sekunnin sisään poistuaksesi ohjelmasta.

en: Failed to install SIGINT handler: %s
fi: Signaalia SIGINT ei voida käsitellä: %s

en: Failed to install SIGHUP handler: %s
fi: Signaalia SIGHUP ei voida käsitellä: %s

en: Failed to install SIGTERM handler: %s
fi: Signaalia SIGTERM ei voida käsitellä: %s

en: Failed to ignore SIGPIPE: %s
fi: Signaalia SIGPIPE ei voida jättää huomiotta: %s

en: Can't use an empty name.
fi: En voi käyttää tyhjää nimeä.

en: That name exceeds the maximum of %d chars.
fi: Nimi on liian pitkä, yläraja on %d merkkiä.

en: That name is not allowed.
fi: Antamasi nimi ei ole sallittu.

note: TRANS: ambiguous command
en: (ambiguous)
fi: (moniselitteinen)

en: Name is empty, so cannot be a player.
fi: Nimi on tyhjä, joten tämä ei voi olla pelaaja.

en: Name is too long, so cannot be a player.
fi: Nimi on liian pitkä, joten tämä ei voi olla pelaaja.

en: Player name prefix '%s' is ambiguous.
fi: Pelaajanimen etuliite '%s' ei ole yksiselitteinen.

en: No player by the name of '%s'.
fi: Pelaajaa nimellä '%s' ei ole.

en: Unexpected match_result %d (%s) for '%s'.
fi: Odottamaton match_result (osumatulos) %d (%s) haulle '%s'.

en: Name is empty, so cannot be a connection.
fi: Nimi on tyhjä, joten tämä ei voi olla pelaajayhteys.

en: Name is too long, so cannot be a connection.
fi: Nimi on liian pitkä, joten tämä ei voi olla pelaajayhteys.

en: Connection name prefix '%s' is ambiguous.
fi: Pelaajayhteyden nimen etuliite '%s' on moniselitteinen.

en: No connection by the name of '%s'.
fi: Ei pelaajayhteyttä nimellä '%s'.

en: Open metaserver connection to [%s].
fi: Avaa yhteys metapalvelimeen [%s].

en: Close metaserver connection to [%s].
fi: Yhteys metapalvelimeen [%s] katkaistu.

en: Metaserver connection is open.
fi: Yhteys metapalvelimeen on muodostettu.

en: Metaserver connection is closed.
fi: Yhteys metapalvelimeen on katkaistu.

en: Metaserver connection is already open.
fi: Yhteys metapalvelimeen on jo muodostettu.

en: Metaserver connection is already closed.
fi: Yhteys metapalvelimeen on jo katkaistu.

en: Argument must be 'u', 'up', 'd', 'down', 'p', 'persistent', or '?'.
fi: Argumentin tulee olla 'u', 'up', 'd', 'down', 'p', 'persistent' tai '?'.

en: Metaserver patches string set to '%s'.
fi: Metapalvelimella näkyvä paikkaustietorivi on nyt '%s'.

en: Metaserver patches string set to '%s', not reporting to metaserver.
fi: Metapalvelimelle ilmoitettava paikkaustietorivi (patches) asetettu arvoksi '%s', ei yhteyttä metapalvelimelle.

en: /metamessage command is deprecated. Set metamessage setting instead.
fi: /metamessage -käsky on vanhentunut. Aseta sen sijaan metamessage asetus.

en: Metaserver message string set to '%s'.
fi: Metapalvelimelle näkyvä viesti on nyt '%s'.

en: Metaserver message string set to '%s', not reporting to metaserver.
fi: Metapalvelimelle ilmoitettava viesti on nyt '%s', ei yhteyttä metapalvelimelle.

en: Metaserver is now [%s].
fi: Metapalvelin on nyt [%s].

en: Server id: %s
fi: Palvelimen tunniste: %s

en: You cannot save games manually on this server.
fi: Et voi tallentaa pelejä käsin tällä palvelimella.

en: %s is now under AI control.
fi: %s on nyt AI:n ohjaama.

en: %s is now under human control.
fi: %s on nyt ihmisen ohjaama.

en: Wrong number of arguments to create command.
fi: Väärä määrä argumentteja create-komennolle

en: A living user already exists by that name.
fi: Käyttäjänimellä on jo toinen pelaaja.

en: A living player already exists by that name.
fi: Nimi on jo toisen pelaajan käytössä.

en: Can't create player, requested nation %s not in current nation set.
fi: En voi luoda pelaajaa, kansaa %s ei ole valitussa kansavalikoimassa.

en: Can't create players, nation %s conflicts with %s.
fi: En voi luoda pelaajia, %s ja %s eivät sovi yhteen.

en: Can't create players, no nations available.
fi: Kansakunnat ovat kaikki käytössä, en voi lisätä enempää pelaajia.

en: Can't create players, no slots available.
fi: Pelaajapaikat ovat kaikki käytössä, en voi lisätä enempää pelaajia.

en: Maxplayers setting prevents creation of more players.
fi: Maxplayers asetus estää luomasta enempää pelaajia.

en: %s is replacing dead player %s as an AI-controlled player.
fi: %s korvaa AI-pelaajana kuolleen pelaajan %s.

en: Failed to create new player %s.
fi: Virhe luotaessa uutta pelaajaa %s.

en: New player %s created.
fi: Uusi pelaaja %s luotu

note: TRANS: keep one space at the beginning of the string.
en:  Nation of the new player: %s.
fi:  Uuden pelaajan kansakunta: %s.

en: A player already exists by that name.
fi: Nimi on jo toisen pelaajan käytössä.

en: A user already exists by that name.
fi: Nimi on jo toisen pelaajan käytössä.

en: Can't add more players, server is full.
fi: Palvelin on täynnä, en voi lisätä enempää pelaajia.

en: Can't add more players, not enough playable nations in current nation set (see 'nationset' setting).
fi: Ei voi lisätä pelaajia, käytössä olevassa kansavalikoimassa ei ole riittävästi pelattavia kansakuntia (kokeile muuttaa 'nationset' asetusta).

en: Can't add more players, not enough playable nations.
fi: Ei voi lisätä pelaajia, pelattavia kansakuntia ei ole riittävästi.

en: There is no AI type %s.
fi: AI-tyyppiä %s ei ole.

note: TRANS: <name> replacing <name> ...
en: %s replacing %s as an AI-controlled player.
fi: %s korvaa AI-pelaajana pelaajan %s.

en: %s has been added as an AI-controlled player (%s).
fi: %s lisätty AI-pelaajana (%s).

en: Command level '%s' or greater needed to remove a player once the game has started.
fi: Pelaajan poistamiseen tarvitaan vähintään komentotaso '%s', koska peli on jo alkanut.

en: Removed player %s from the game.
fi: Pelaaja %s on poistettu pelistä.

en: Name "%s" disallowed for security reasons.
fi: Nimi "%s" on kielletty tietoturvasyistä.

en: No command script found by the name "%s".
fi: Komentojuontotiedostoa ('skripti') ei löytynyt nimellä "%s".

en: Loading script file '%s'.
fi: Lataan juontotiedostoa: %s

en: Cannot read command line scriptfile '%s'.
fi: Juontotiedoston ('skripti') '%s' lukeminen epäonnistui.

en: Could not read script file '%s'.
fi: Juontotiedoston ('skripti') '%s' lukeminen epäonnistui.

en: Could not write script file '%s'.
fi: Juontotiedostoon ('skripti') '%s' kirjoittaminen epäonnistui.

en: You cannot use the write command on this server for security reasons.
fi: Et voi käyttää write-komentoa tällä palvelimella tietoturvasyistä.

note: TRANS: Failed to write server script, e.g., 'example.serv'
en: Failed to write %s.
fi: Tiedoston %s kirjoittaminen epäonnistui.

note: TRANS: Wrote server script, e.g., 'example.serv'
en: Wrote %s.
fi: Kirjoitettiin %s.

en: Cannot decrease command access level '%s' for connection '%s'; you only have '%s'.
fi: Et voi laskea pelaajan '%2$s' komentotasoa '%1$s'; sinulla on vain '%3$s'.

en: Command access level set to '%s' for connection %s.
fi: Pelaajan %2$s sallittujen komentojen taso asetettu arvoon '%1$s'.

en: Anyone can now become game organizer '%s' by issuing the 'first' command.
fi: Kuka tahansa voi ryhtyä pelinohjaajaksi '%s' käyttämällä komentoa 'first'.

en: Command access levels in effect:
fi: Käytössä olevat komentotasot:

en: Command access level for new connections: %s
fi: Komentotaso uusille yhteydenottajille: %s

en: Command access level for first player to take it: %s
fi: Komentotaso ensimmäiselle ottajalle: %s

note: TRANS: comma and 'or' separated list of access levels
en: Command access level must be one of %s.
fi: Komentotason tulee olla joko %s

en: Cannot increase command access level to '%s'; you only have '%s' yourself.
fi: Et voi nostaa komentotasoa arvoon '%s'; oma tasosi '%s' ei riitä siihen.

en: Command access level set to '%s' for new players.
fi: Uusien pelaajien komentotaso on asetettu arvoon '%s'.

en: Command access level set to '%s' for first player to grab it.
fi: Komentotaso ensimmäiselle ottajalle: %s

en: The 'first' command makes no sense from the server command line.
fi: Komentoa 'first' ei ole järkeä käyttää suoraan palvelimella.

en: You already have command access level '%s' or better.
fi: Sinulla on jo käytettävissäsi vähintään tason '%s' komennot.

en: Someone else is already game organizer.
fi: Joku muu on jo pelinohjaaja.

en: Connection %s has opted to become the game organizer.
fi: Yhteys %s on tarjoutunut pelinohjaajaksi.

en: Default cmdlevel lowered to 'basic' on game start.
fi: Oletushallintataso laskettu arvoon 'basic' pelin alkaessa.

en: Invalid argument %d.
fi: Kelvoton argumentti %d.

en: Usage:
    %s
fi: Käyttö:
    %s

en: Dynamic timeout set to %d %d %d %d
fi: Dynaaminen vuoron aikaraja asetettu arvoiksi %d %d %d %d.

note: TRANS: <untranslated name> - translated short help
en: Option: %s  -  %s
fi: Asetus: %s – %s

note: TRANS: <untranslated name>
en: Option: %s
fi: Asetus: %s

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Status: %s
fi: Tila: %s

en: changeable
fi: on muutettavissa

en: fixed
fi: kiinteä

en: Value:
fi: Arvo:

en: Explanations are available for the following server options:
fi: Seuraavista palvelimen asetuksista on saatavilla seloste:

en: No explanation for that yet.
fi: Tuolle ei ole vielä selostetta.

en: Ambiguous option name.
fi: Asetuksen nimi ei ole yksiselitteinen.

en: Server Operator: %s
fi: Palvelinoperaattori: %s

en: Connectmsg truncated to %u bytes.
fi: Yhteysviesti lyhennetty %u tavuun.

en: Player '%s' now has AI skill level '%s'.
fi: Pelaajan '%s' AI-vaikeustaso on nyt '%s'.

en: %s is not controlled by the AI.
fi: %s ei ole AI:n ohjauksessa.

en: Default AI skill level set to '%s'.
fi: AI:n vaikeustason oletusarvo on nyt '%s'.

en: This command is client only.
fi: Tämä komento on vain asiakasohjelman käytettävissä.

en: Only players may use the away command.
fi: Vain pelaajat voivat käyttää away-komentoa.

en: %s set to away mode.
fi: %s on poissa-tilassa.

en: %s returned to game.
fi: %s palasi pelin ääreen.

en: Sorry, you do not have access to view option '%s'.
fi: Ikävä kyllä sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia asetuksen '%s' näyttämiseen.

en: Unknown option '%s'.
fi: Tuntematon asetusparametri '%s'.

en: Current ruleset directory is "%s"
fi: Tämänhetkinen hakemistopolku sääntökokoelmille on: "%s"

en: All options with non-default values
fi: Asetukset joilla on oletuksesta poikkeava arvo

en: All options
fi: Kaikki asetukset

en: Vital options
fi: Keskeiset asetukset

en: Situational options
fi: Tilannekohtaiset asetukset

en: Rarely used options
fi: Harvinaiset asetukset

en: Options locked by the ruleset
fi: Sääntökokoelman lukitsemat asetukset

en: In the column '##' the status of the option is shown:
fi: Sarakkeessa '##' näytetään asetuksen tila:

en:  - a '!' means the option is locked by the ruleset.
fi: - '!' tarkoittaa sääntökokoelmassa lukittua asetusta

en:  - a '+' means you may change the option.
fi: - '+' tarkoittaa että voit muuttaa asetusta

en:  - a '~' means that option follows default value.
fi: - '~' tarkoittaa että asetus on oletusarvossa, ja seuraa sen muutoksia.

en:  - a '=' means the value is same as default.
fi: - '=' tarkoittaa että asetuksen arvo on sama kuin oletusarvo.

en: %-*s ## value (min, max)
fi: %-*s ## arvo (min, maks)

en: Option
fi: Asetus

en: A help text for each option is available via 'help <option>'.
fi: Jokaisesta asetuksesta on tarjolla tietoa komennolla 'help <asetus>'.

en: Try 'show situational' or 'show rare' to show more options.
    Try 'show changed' to show settings with non-default values.
    Try 'show locked' to show settings locked by the ruleset.
fi: Komennot 'show situational' ja 'show rare' voivat näyttää enemmän asetuksia.
    Komento 'show changed' näyttää asetukset, joiden arvo eroaa oletuksesta.
    Komento 'show locked' näyttää asetukset, jotka on lukittu sääntökokoelmassa.

en: Cannot change teams once game has begun.
fi: Joukkuetta ei voi vaihtaa pelin alettua.

en: Undefined argument. Usage:
    %s
fi: Parametriä ei ole määritelty. Käyttö:
    %s

en: No such team %s. Please give a valid team name or number.
fi: Joukkuetta %s ei ole. Ole hyvä ja anna oikea joukkueen nimi tai numero.

en: Cannot team a barbarian.
fi: Barbaarit eivät voi kuulua joukkueeseen.

en: Player %s set to team %s.
fi: Pelaaja %s on nyt joukkueessa %s.

note: TRANS: "Vote" or "Teamvote" is voting-as-a-process. Used as * part of a sentence. TRANS: "Vote" as a process. Used as part of a sentence.
en: Teamvote
fi: Joukkueäänestys

note: TRANS: "Vote" as a process. Used as part of a sentence.
en: Vote
fi: Äänestys

note: TRANS: "[Vote|Teamvote] 3 \"proposed change\" (needs ..."
en: %s %d "%s" (needs %0.0f%%%s): %d for, %d against, and %d abstained out of %d players.
fi: %s %d "%s" (vaaditaan %0.0f%%%s): %d puolesta, %d vastaan ja %d tyhjää kaikkiaan %d pelaajasta.

note: TRANS: preserve leading space
en:  no dissent
fi:  yksimielinen päätös

en: There are no votes going on.
fi: Yhtään äänestystä ei ole käynnissä.

en: You are not allowed to use this command.
fi: Sinulla ei ole lupaa käyttää tätä komentoa.

en: The argument "%s" is ambiguous.
fi: Parametri "%s" ei ole yksiselitteinen.

en: There are no votes running.
fi: Yhtään äänestystä ei ole käynnissä.

note: TRANS: "vote" as a process
en: No legal last vote (%d %s).
fi: Kelvollista viimeisintä äänestystä ei ole (%d %s).

en: other vote running | other votes running
fi[0]: muu äänestys käynnissä
fi[1]: muuta äänestystä käynnissä

en: Value must be an integer.
fi: Arvon pitää olla kokonaisluku.

note: TRANS: "vote" as a process
en: No such vote (%d).
fi: Äänestystä %d ei ole.

en: You are not allowed to vote on that.
fi: Et voi osallistua tähän äänestykseen.

en: You voted for "%s"
fi: Äänestit ehdotuksen "%s" puolesta

en: You voted against "%s"
fi: Äänestit ehdotusta "%s" vastaan

en: You abstained from voting on "%s"
fi: Äänestit tyhjää ehdotuksen "%s" suhteen

note: TRANS: "vote" as a process
en: Missing argument <vote number> or the string "all".
fi: Parametri <äänestyksen numero> tai "all" puuttuu.

en: You don't have any vote going on.
fi: Sinulla ei ole yhtään äänestystä käynnissä.

en: There isn't any vote going on.
fi: Yhtään äänestystä ei ole käynnissä.

note: TRANS: "votes" as a process
en: All votes have been removed.
fi: Kaikki äänestykset on peruttu.

note: TRANS: "vote" as a process
en: You are not allowed to cancel this vote (%d).
fi: Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia tämän äänestyksen (%d) peruuttamiseen.

note: TRANS: "vote" as a process
en: Usage: /cancelvote [<vote number>|all]
fi: Käyttö: /cancelvote [<äänestyksen numero>|all]

note: TRANS: "vote" as a process
en: %s has canceled the vote "%s" (number %d).
fi: %s on peruuttanut äänestyksen "%s" (numero %d)

note: TRANS: "vote" as a process
en: The vote "%s" (number %d) has been canceled.
fi: Äänestys "%s" (numero %d) on peruttu.

en: Can only use this command once game has begun.
fi: Komentoa voi käyttää vain pelin alettua.

en: %s diplomacy no longer debugged
fi: Pelaajan %s diplomatiaa ei enää debugata

en: %s diplomacy debugged
fi: Pelaajan %s diplomatiaa debugataan

en: %s tech no longer debugged
fi: Pelaajan %s teknologiaa ei enää debugata

en: %s tech debugged
fi: Pelaajan %s teknologiaa debugataan

en: players=%d cities=%d citizens=%d units=%d
fi: pelaajia=%d kaupunkeja=%d asukkaita=%d yksiköitä=%d

en: Value 2 & 3 must be integer.
fi: Arvojen 2 ja 3 pitää olla kokonaislukuja.

en: Bad map coordinates.
fi: Karttakoordinaatit ovat epäkelvot.

en: No city at this coordinate.
fi: Näissä koordinaateissa ei ole kaupunkia.

en: %s no longer debugged
fi: Kohdetta %s ei enää debugata

en: %s %s no longer debugged.
fi: %s %s ei ole enää debugattavana.

en: Ferry system is no longer in debug mode.
fi: Lauttajärjestelmä ei enää ole debugattavana.

en: Ferry system in debug mode.
fi: Lauttajärjestelmä asetettu debug-tilaan.

en: Value 2 must be integer.
fi: Arvon 2 pitää olla kokonaisluku.

en: Unit %d does not exist.
fi: Yksikköä %d ei ole olemassa.

en: Option '%s' not recognized.
fi: Asetusta '%s' ei tunneta.

note: TRANS: 'rulesetdir' is the command. Do not translate.
en: Use the '%srulesetdir' command to change the ruleset directory.
fi: Käytä komentoa '%srulesetdir' vaihtamaan sääntökokoelmahakemisto.

en: The parameter %s should only contain +- and 0-9.
fi: Parametrin %s tulisi sisältää vain +- ja numeroita 0–9.

en: Console: '%s' has been set to %s.
fi: Konsoli: '%s' on asetettu arvoon %s.

en: You cannot take a new player at this time.
fi: Et voi ottaa hallintaasi uutta pelaajaa tässä vaiheessa peliä.

note: TRANS: Do not translate "maxplayers".
en: You cannot take a new player because the maximum of %d player has already been reached (maxplayers setting). | You cannot take a new player because the maximum of %d players has already been reached (maxplayers setting).
fi[0]: Et voi ottaa uutta pelaajaa hallintaasi, koska %d pelaajan maksimi on jo saavutettu (maxplayers-asetus).
fi[1]: Et voi ottaa uutta pelaajaa hallintaasi, koska %d pelaajan maksimi on jo saavutettu (maxplayers-asetus).

en: You cannot take a new player because there are no free player slots.
fi: Et voi ottaa uutta pelaajaa hallintaasi, koska vapaita pelaajapaikkoja ei ole.

en: Sorry, one can't observe globally in this game.
fi: Tässä pelissä ei voi tarkkailla koko maailmaa.

en: Sorry, one can't observe barbarians in this game.
fi: Tässä pelissä ei voi tarkkailla barbaareja.

en: Sorry, one can't take barbarians in this game.
fi: Tässä pelissä ei voi hallita barbaareja.

en: Sorry, one can't observe dead players in this game.
fi: Tässä pelissä ei voi seurata kuolleita pelaajia.

en: Sorry, one can't take dead players in this game.
fi: Tässä pelissä ei voi hallita kuolleita pelaajia.

en: Sorry, one can't observe AI players in this game.
fi: Tässä pelissä ei voi tarkkailla AI-pelaajia.

en: Sorry, one can't take AI players in this game.
fi: Tässä pelissä ei voi hallita AI-pelaajia.

en: Sorry, one can't observe human players in this game.
fi: Tässä pelissä ei voi tarkkailla ihmispelaajia.

en: Sorry, one can't take human players in this game.
fi: Tässä pelissä ei voi ottaa hallintaan ihmispelaajia.

en: Sorry, one can't observe in this game.
fi: Tässä pelissä ei voi tarkkailla.

en: Sorry, one can't take players in this game.
fi: Tässä pelissä ei voi ottaa pelaajia hallintaan.

en: Sorry, one can't take players already connected in this game.
fi: Tässä pelissä ei voi ottaa hallintaan jo yhdistettyjä pelaajia.

en: Only the player name form is allowed.
fi: Vain pelaajan nimen muoto on sallittu.

en: %s already controls %s. Using 'observe' would remove %s
fi: %s hallitsee jo pelaajaa %s. Jos käytät 'observea', poistat pelaajan %s

en: %s is already observing %s.
fi: %s tarkkailee jo pelaajaa %s.

en: %s is already observing.
fi: %s on jo tarkkailija.

en: %s now observes %s
fi: %s tarkkailee nyt pelaajaa %s.

en: %s now observes
fi: %s on nyt tarkkailija

en: You cannot issue "/take -" when the game has already started.
fi: Et voi käyttää komentoa "/take -" kun peli on jo käynnissä.

en: A delegation is active for player '%s'. /take not possible.
fi: Pelaajalla '%s' on aktiivinen delegointi, /take-komentoa ei voi nyt käyttää.

en: %s already controls %s.
fi: %s hallitsee jo pelaajaa %s.

en: There is no free player slot for %s.
fi: Vapaata paikkaa pelaajalle %s ei ole.

en: Reassigned nation to %s by server console.
fi: Kansakunta siirretty pelaajalle %s palvelinkonsolilta.

en: Reassigned nation to %s by %s.
fi: %2$s siirsi kansakunnan pelaajalle %1$s.

en: %s now controls %s (%s, %s).
fi: %s hallitsee nyt pelaajaa %s (%s, %s).

en: Human
fi: ihminen

en: Alive
fi: elossa

en: Dead
fi: kuollut

en: %s failed to attach to any player.
fi: %s ei saanut kytkeydyttyä yhteenkään pelaajaan.

en: You can not detach other users.
fi: Et voi irrottaa muita käyttäjiä.

en: %s is not attached to any player.
fi: %s ei ole yhteydessä pelaajiin.

en: %s detaching from %s
fi: %s irrottautuu pelaajasta  %s

en: %s no longer observing.
fi: %s ei enää tarkkaile.

en: Cannot load a game while another is running.
fi: Peliä ei voi ladata kun toinen peli on käynnissä.

en: Cannot find savegame or scenario with the name "%s".
fi: En löydä tallennettua peliä tai skenaariota nimellä "%s".

en: Could not load savefile: %s
fi: Tallennustiedoston avaaminen epäonnistui: %s

en: You must provide a ruleset name. Use "/show ruleset" to see what is the current ruleset.
fi: Sinun on annettava sääntökokoelman nimi. Komennolla "/show ruleset" näet mikä on nykyinen sääntökokoelma.

en: Changing ruleset not allowed. It was locked from the commandline.
fi: Sääntökokoelman vaihto ei ole sallittua. Se on lukittu komentoriviltä.

en: This setting can't be modified after the game has started.
fi: Tätä asetusta ei voida muuttaa pelin alettua.

note: TRANS: scenario name
en: The ruleset of "%s" can be changed by switching to a compatible ruleset before loading it.
fi: Skenaarion "%s" sääntökokoelmaa voidaan vaihtaa lataamalla haluttu sääntökokoelma ennen kuin skenaario ladataan.

en: Ruleset directory is already "%s"
fi: Sääntökokoelmahakemistoksi on jo asetettu "%s"

en: Ruleset directory set to "%s"
fi: %s asetettu sääntökokoelmahakemistoksi

en: Failed loading rulesets from directory "%s", using "%s"
fi: Sääntökokoelman lataaminen hakemistosta "%s" epäonnistui, käytössä "%s"

en: That would be rather silly, since you are not a player.
fi: Se olisi aika hölmöä, koska et ole yksi pelaajista.

en: %s. Try /help ignore
fi: %s. Katso /help ignore

en: Added pattern %s as entry %d to your ignore list.
fi: Lisäsin mallin %s kohtaan %d huomiotta jätettävien listallesi.

en: Your ignore list is empty.
fi: Huomiotta jätettävien listasi on tyhjä.

en: Missing range. Try /help unignore.
fi: Poistettavien merkintöjen määrittely puuttuu.  Katso "/help unignore".

en: "%s" is not a valid range. Try /help unignore.
fi: "%s" ei ole sopiva väli. Katso "/help unignore".

en: Invalid entry number: %d.
fi: Ei kelpaa merkinnän numeroksi: %d.

en: Invalid range: %d to %d.
fi: Väli %d-%d ei kelpaa.

en: Removed pattern %s (entry %d) from your ignore list.
fi: Malli %s (merkintä %d) poistettu huomiotta jätettävien listaltasi.

en: Two arguments needed. See '/help playercolor'.
fi: Kaksi argumenttia tarvitaan. Katso '/help playercolor'.

en: Can only unset player color before game starts.
fi: Voit poistaa pelaajan värin asetuksen vain ennen pelin alkua.

en: Invalid player color definition. See '/help playercolor'.
fi: Pelaajan värin määrittely ei kelpaa. Katso '/help playercolor'.

note: TRANS: "... [c0ffee] for Caesar ... to Hammurabi."
en: Warning: new color [%s] for %s is identical to %s.
fi: Varoitus: uusi väri [%s] pelaajalle %s on identtinen pelaajan %s kanssa.

en: Color of player %s set to [%s].
fi: Pelaajalle %s on asetettu väri [%s].

en: At least one argument needed. See '/help playernation'.
fi: Vähintään kaksi argumenttia tarvitaan. Katso '/help playernation'.

en: Can only set player nation before game starts.
fi: Voit asettaa pelaajan kansan asetukset vain ennen pelin alkua.

en: Nation of player %s reset.
fi: Pelaajan %s kansakunta nollattu.

en: Unrecognized nation: %s.
fi: Tunnistamaton kansakunta: %s.

note: TRANS: Nation resetting form of /playernation does not require sex
en: Leader sex must be given when setting nation.
fi: Myös valtionpäämiehen sukupuoli pitää antaa kansaa asetettaessa.

en: Unrecognized gender: %s, expecting 1 or 0.
fi: Tuntematon sukupuoli: %s, vaihtoehdot ovat 1 ja 0.

en: Unrecognized style: %s.
fi: Tunnistamaton tyyli: %s.

en: Nation of player %s set to [%s].
fi: Pelaajan %s kansaksi on asetettu [%s].

en: Goodbye.
fi: Näkemiin.

en: Sorry, you are not allowed to use server commands.
fi: Pahoittelen, sinulla ei ole lupaa käyttää palvelimen komentoja.

en: Warning: '%s' interpreted as '%s', but it is ambiguous.  Try '%shelp'.
fi: Varoitus: Kirjoitit '%s', tulkitsin sinun tarkoittaneen '%s', mutta muitakin vaihtoehtoja olisi. Katso '%shelp'.

en: Unknown command '%s%s'.  Try '%shelp'.
fi: Tuntematon komento '%s%s'. Katso '%shelp'.

note: TRANS: "vote" as a process
en: Your new vote canceled your previous vote.
fi: Uusi äänesi peruutti edellisen äänesi.

note: TRANS: "vote" as a process
en: New teamvote
fi: Uusi äänestys joukkueen kesken

note: TRANS: "[New vote|New teamvote] (number 3) * by fred: proposed change"
en: %s (number %d) by %s: %s
fi: %s (nro %d), avaajana %s: %s

note: TRANS: "vote" as a process
en: Your new vote ("%s") was not legal or was not recognized.
fi: Uusi äänesi ("%s") oli epäkelpo tai sitä ei tunnustettu.

en: (server prompt)
fi: (palvelinkehote)

en: Ending the game. The server will restart once all clients have disconnected.
fi: Päätän pelin. Palvelin käynnistyy uudelleen, kun kaikki asiakasyhteydet on lopetettu.

en: Cannot end the game: no game running.
fi: En voi lopettaa peliä: yhtään peliä ei ole käynnissä.

en: You cannot surrender now.
fi: Et voi antautua nyt.

en: You have already conceded the game.
fi: Olet jo luovuttanut pelin.

en: %s has conceded the game and can no longer win.
fi: %s on luovuttanut pelin eikä voi enää voittaa.

en: Guessing argument 'ruleset'.
fi: Arvelen puuttuvan argumentin olevan 'ruleset'.

en: Guessing argument 'game'.
fi: Arvelen puuttuvan argumentin olevan 'game'.

en: The valid arguments are: 'game', 'ruleset', 'script' or 'default'.
fi: Argumentin pitää olla joko 'game', 'ruleset', 'script' tai 'default'.

en: Reset all settings to the values at the game start.
fi: Tätä asetusta ei voida muuttaa pelin alettua.

en: No saved settings from the game start available.
fi: Pelin alussa tallennettuja asetuksia ei ole saatavilla.

en: No game started...
fi: Peliä ei ole vielä käynnistetty...

en: Reset all settings to ruleset values.
fi: Palauta kaikki asetukset sääntökokoelman arvoihin.

en: Failed to reset settings to ruleset values.
fi: Asetusten palauttaminen sääntökokoelman arvoihin epäonnistui.

en: Reset all settings and rereading the server start script.
fi: Palautan kaikki asetusten arvot ja suoritan uudelleen palvelimen käynnistysskriptin.

en: Reset all settings to default values.
fi: Palautan kaikki asetukset oletusarvoonsa.

en: Settings re-initialized.
fi: Asetukset palautettu alkuarvoihinsa.

en: Option '%s' reset to default value, and will track any default changes.
fi: Asetus '%s' palautettu oletusarvoonsa, ja se tulee seuraamaan oletusarvon muutoksia.

en: Fall back to old syntax '%slua <script command>'.
fi: Palaa vanhaan syntaksiin '%slua <skriptikomento>'.

en: No lua command or lua script file. See '%shelp lua'.
fi: Lua-komento tai lua-skriptitiedosto puuttuu. Katso '%shelp lua'.

en: Unsafe Lua code can only be run by explicit command.
fi: Turvaamatonta Lua-koodia voidaan ajaa vain eksplisiittisellä käskyllä.

en: You aren't allowed to run unsafe Lua code.
fi: Sinulla ei ole lupaa ajaa turvaamatonta Lua koodia.

en: Freeciv script '%s' disallowed for security reasons.
fi: Freeciv-skriptiä '%s' ei sallita tietoturvasyistä.

en: No Freeciv script found by the name '%s'.
fi: Freeciv-skriptiä ei löytynyt nimellä '%s'.

en: Loading Freeciv script file '%s'.
fi: Lataan Freeciv-skriptiä '%s'.

en: Cannot read Freeciv script '%s'.
fi: Freeciv-skriptin '%s' lukeminen epäonnistui.

en: Game not started - cannot delegate yet.
fi: Peliä ei aloitettu - delegointi ei vielä onnistunut.

note: TRANS: do not translate the command 'delegate'.
en: Valid arguments for 'delegate' are: %s.
fi: Sallittuja argumentteja komennolle 'delegate' ovat: %s.

en: Command level '%s' or greater needed to modify others' delegations.
fi: Muiden pelaajien delegointien muokkaamiseen tarvitaan vähintään komentotaso '%s'.

en: Please specify a player for whom delegation should be canceled.
fi: Valitse pelaaja jonka delegointi perutaan.

en: You can't switch players from the console.
fi: Et voi vaihtaa pelaajia konsolilta.

en: Please specify a player for whom the delegation should be shown.
fi: Valitse pelaaja jonka delegointi näytetään.

en: Please specify a player to take control of.
fi: Valitse pelaaja jota alat hallita.

en: Please specify a user to whom control is to be delegated.
fi: Valitse pelaaja jolle delegoit kansasi hallinnan.

en: Command level '%s' or greater or special permission needed to modify others' delegations.
fi: Muiden pelaajien delegointien muokkaamiseen tarvitaan vähintään komentotaso '%s' tai erityisoikeudet.

en: You do not control a player.
fi: Et hallitse ketään pelaajaa.

en: Can't delegate control of '%s' belonging to %s while they are controlling another player.
fi: '%s' hallintaa, jota pitää %s, ei voi delegoida silloin kun pelaaja hallitsee toista pelaajaa.

en: Can't change delegation of '%s' while controlled by delegate %s.
fi: '%s':n delegointia ei voi muuttaa kun sitä hallitsee delegaatti %s.

en: You can't delegate control while you are controlling a delegated player yourself.
fi: Et voi delegoida hallintaa kun hallitset itse delegoitua pelaajaa.

note: TRANS: don't translate 'delegate cancel'
en: %s already owns '%s', so cannot also be delegate. Use '%sdelegate cancel' to cancel an existing delegation.
fi: Pelaajalla %s on jo hallussaan '%s', joten hän ei voi samalla vastaanottaa delegointia. Käytä '%sdelegate cancel' -komentoa peruuttaaksesi olemassaolevan delegoinnin.

note: TRANS: don't translate '/delegate cancel'
en: You can't delegate control to yourself. Use '/delegate cancel' to cancel an existing delegation.
fi: Et voi delegoida hallintaa itsellesi. Käytä komentoa '/delegate cancel' purkaaksesi olemassa olevan delegoinnin.

en: Control of player '%s' delegated to user %s.
fi: Pelaajan '%s' hallinta delegoitu käyttäjälle %s.

en: No delegation defined for '%s'.
fi: Pelaajaa '%s' ei ole delegoitu muiden hallintaan.

en: Unexpected failure.
fi: Odottamaton virhe.

en: Your delegated control of player '%s' was canceled.
fi: Pelaajan '%s' hallinnan delegointi sinulle on päättynyt.

en: Delegation of '%s' canceled.
fi: Pelaajan '%s' hallinnan delegointi on päättynyt.

note: TRANS: don't translate '/delegate restore'.
en: You are already controlling a delegated player. Use '/delegate restore' to relinquish control of your current player first.
fi: Sinä hallitset jo delegoitua pelaajaa. Käytä komentoa '/delegate restore' vapauttaaksesi hallitsemasi delegoitu pelaaja ensin.

note: TRANS: don't translate '/delegate cancel'.
en: Can't take player while you have delegated control yourself. Use '/delegate cancel' to cancel your own delegation first.
fi: Et voi ottaa pelaajaa hallintaan niin kauan kuin sinunkin kansasi hallinta on delegoitu toiselle. Käytä komentoa '/delegate cancel' purkaaksesi oman kansasi hallinnan delegointi ensin.

en: You already control '%s'.
fi: Sinä hallitset jo pelaajaa '%s'.

en: Control of player '%s' has not been delegated to you.
fi: Pelaajan '%s' hallintaa ei ole delegoitu sinulle.

en: Another user already controls player '%s'.
fi: Toinen käyttäjä hallitsee jo pelaajaa '%s'.

en: %s is now controlling player '%s'.
fi: Käyttäjä %s hallitsee nyt pelaajaa '%s'.

en: You are not currently controlling a delegated player.
fi: Et ole tällä hetkellä hallitsemassa delegoitua pelaajaa.

note: TRANS: "<user> is now connected to <player>" where <player> * can also be "global observer" or "nothing"
en: %s is now connected as %s.
fi: Käyttäjä %s on nyt yhdistetty pelaajaan %s.

en: %s (observer)
fi: %s (tarkkailija)

en: global observer
fi: koko pelin tarkkailija

en: Ambiguous 'mapimg' command.
fi: Antamasi 'mapimg' komento ei ole yksiselitteinen.

en: The valid arguments are: %s.
fi: Sallitut argumentit ovat: %s.

en: Missing argument for 'mapimg define'.
fi: Komennosta 'mapimg define' puuttuu argumentti.

en: Can't use definition: %s.
fi: En pysty käyttämään määrittelyä: %s.

en: Defined as map image definition %d: '%s'.
fi: Määritelty karttakuvan määrittelynä %d: '%s'.

en: Missing argument for 'mapimg delete'.
fi: Komennosta 'mapimg delete' puuttuu argumentti.

en: All map image definitions deleted.
fi: Kaikki karttakuvamäärittelyt poistettu.

en: Couldn't delete definition: %s.
fi: En onnistunut poistamaan määrittelyä: %s.

en: Map image definition %d deleted.
fi: Karttakuvamäärittely %d poistettu.

en: Bad argument for 'mapimg delete': '%s'.
fi: Virheellinen argumentti komennolle 'mapimg delete': '%s'.

en: Couldn't show definition: %s.
fi: En onnistunut näyttämään määrittelyä: %s.

en: Bad argument for 'mapimg show': '%s'.
fi: Virheellinen argumentti komennolle 'mapimg show': '%s'.

en: Map color test images saved.
fi: Kartan värin testauskuvat tallennettu.

en: Missing argument for 'mapimg create'.
fi: Komento 'mapimg create' tarvitsee argumentin.

en: Error saving map image %d: %s.
fi: Virhe tallennettaessa karttakuvaa %d: %s.

en: Bad argument for 'mapimg create': '%s'.
fi: Virheellinen argumentti komennolle 'mapimg create': '%s'.

en: No player given for aicmd.
fi: Ei pelaajaa annettu komennolle 'aicmd'.

en: No command for the AI console defined.
fi: Ei komentoa AI-konsolille välitettäväksi annettu.

en: AI console for player %s. Command: '%s'.
fi: AI-konsoli pelaajalle %s. Komento: '%s'.

en: No AI console defined for the AI '%s' of player %s.
fi: Ei AI-konsolia määritetty AI-tyypille '%s', jota pelaaja %s käyttää.

en: No AI defined for player %s.
fi: Ei AI-tyyppiä määritetty pelaajalle %s.

en: Freeciv database script deactivated at compile time.
fi: Freecivin database-skriptiä ei ole aktivoitu käännösvaiheessa.

en: Freeciv database script not activated at server start. See the Freeciv server's --auth command line option.
fi: Freecivin database-skriptiä ei ole aktivoitu palvelinta käynnistettäessä. Tutustu freeciv-palvelimen --auth komentoriviparametriin.

en: Ambiguous fcdb command.
fi: Epäselvä fcdb-komento.

en: Not enough human players ('minplayers' server setting has value %d); game will not start.
fi: Pelaajia ei ole tarpeeksi (palvelimen asetuksella 'minplayers' on arvo %d), peliä ei aloiteta.

en: No players; game will not start.
fi: Pelaajia ei ole, peliä ei aloiteta.

en: Not enough nations in the current nation set for all players; game will not start. (See 'nationset' setting.)
fi: Pelaajille ei ole tarpeeksi kansakuntia käytössä olevassa kansavalikoimassa, peliä ei aloiteta. (Tarkista 'nationset' palvelinasetus.)

en: Not enough nations for all players; game will not start.
fi: Pelaajille ei ole tarpeeksi kansakuntia, peliä ei aloiteta.

en: Neither 'startcity' nor 'startunits' setting gives players anything to start game with; game will not start.
fi: Kumpikaan asetuksista 'startcity' tai 'startunits' ei anna pelaajille mitään millä aloittaa peli; peliä ei voi aloittaa.

en: All players are ready; starting game.
fi: Kaikki pelaajat ovat valmiina; peli alkaa.

note: TRANS: given when /start is invoked during gameover.
en: Cannot start the game: the game is waiting for all clients to disconnect.
fi: En voi aloittaa peliä: se odottaa kaikkien asiakasohjelmien katkaisevan yhteyden.

note: TRANS: given when /start is invoked while the game * is running.
en: Cannot start the game: it is already running.
fi: En voi aloittaa peliä: se on jo käynnissä.

en: Cutting connection %s.
fi: Katkaisen yhteyden %s.

en: connection cut
fi: yhteys katkaistu

en: You may not kick yourself.
fi: Et voi laittaa itseäsi jäähylle.

en: There must be at least %d unique connections to the server for this command to be valid.
fi: Komentoa ei voi käyttää ellei palvelimelle ole %d eri yhteyttä.

en: kicked
fi: jäähy

en: Welcome - this is the introductory help text for the Freeciv server.
    
    Two important server concepts are Commands and Options. Commands, such as 'help', are used to interact with the server. Some commands take one or more arguments, separated by spaces. In many cases commands and command arguments may be abbreviated. Options are settings which control the server as it is running.
    
    To find out how to get more information about commands and options, use 'help help'.
    
    For the impatient, the main commands to get going are:
      show   -  to see current options
      set    -  to set options
      start  -  to start the game once players have connected
      save   -  to save the current game
      quit   -  to exit
fi: Tervetuloa - tässä hieman neuvoja Freeciv-palvelimen kanssa alkuun pääsemiseksi.
    
    Kaksi tärkeää käsitettä ovat 'komennot' ja 'asetukset'. Komentoja, kuten 'help', käytetään palvelimen kanssa vuorovaikuttamiseen. Joidenkin komentojen kanssa käytetään yhtä tai useampaa parametriä, jotka erotetaan toisistaan välilyönnillä. Monissa tapauksissa komennot tai niiden parametrit voidaan lyhentää. Asetuksilla ohjataan palvelimen toimintaa sen ollessa käynnissä.
    
    Komennolla 'help help' saat apua lisätiedon löytämiseen.
    
    Kärsimättömille listaamme tässä pääkomennot alkuun pääsemiseksi:
      show   -  näytä tämänhetkiset asetukset
      set    -  muuta asetuksia
      start  -  aloita peli, kun pelaajat ovat liittyneet
      save   -  tallenna tämänhetkinen peli
      quit   -  poistu ohjelmasta

note: TRANS: <untranslated name> - translated short help
en: Command: %s  -  %s
fi: Komento: %s – %s

note: TRANS: <untranslated name>
en: Command: %s
fi: Komento: %s

en: Synopsis:
fi: Yhteenveto:

en: Level: %s
fi: Taso: %s

en: The following server commands are available:
fi: Seuraavat palvelinkomennot ovat saatavilla:

en: Possible matches: %s
fi: Mahdollisesti täsmääviä: %s

en: Help argument '%s' is ambiguous.
fi: Argumentti '%s' ei ole yksiselitteinen.

en: No match for help argument '%s'.
fi: Argumentille '%s' ei löytynyt vastinetta.

en: List of connections to server:
fi: Lista yhteyksistä palvelimeen:

en: <no connections>
fi: <ei yhteyksiä>

en: List of all delegations:
fi: Delegointien luettelo:

note: TRANS: last %s is either " (active)" or empty string
en: %s delegates control over player '%s' to user %s%s.
fi: %s delegoi pelaajan '%s' hallinnan käyttäjälle %s%s.

note: TRANS: preserve leading space
en:  (active)
fi:  (aktiivinen)

en: No delegations defined.
fi: Ei delegointeja.

en: Your ignore list:
fi: Huomiotta jätettävien listasi:

en: List of players:
fi: Pelaajaluettelo:

en: <no players>
fi: <ei pelaajia>

en: , user %s
fi: , käyttäjä %s

en: , ready
fi: , valmis

en: , not ready
fi: , ei valmis

en: , Dead
fi: , kuollut

en: , difficulty level %s
fi: , vaikeusaste %s

en: , %d connection: | , %d connections:
fi[0]: , %d yhteys:
fi[1]: , %d yhteyttä:

en: %s from %s (command access level %s), bufsize=%dkb
fi: %s, yhteys %s (komentotaso %s), puskurikoko = %d kb

note: TRANS: preserve leading space
en:  (observer mode)
fi:  (tarkkailija)

note: TRANS: don't translate text between ''
en: List of available rulesets, and how to load them:
fi: Käytettävissä olevat sääntökokoelmat, ja kuinka ladata ne:

en: Ruleset : /rulesetdir <dir> : /read <script>
fi: Sääntökokoelma : /rulesetdir <hakemisto> : /read <skripti>

en: List of scenarios available:
fi: Saatavilla olevat skenaariot:

note: TRANS: don't translate text between ''
en: List of nation sets available for 'nationset' option:
fi: Asetukselle 'nationset' mahdollisten kansavalikoimien lista:

note: TRANS: nation set description; %d refers to number of playable * nations in set
en:  %-10s  %s (%d playable) |  %-10s  %s (%d playable)
fi[0]:  %-10s  %s (%d pelattava)
fi[1]:  %-10s  %s (%d pelattavaa)

en: List of teams:
fi: Joukkueluettelo:

note: TRANS: There will always be at least 2 players here.
en: %2d : '%s' : %d player : | %2d : '%s' : %d players :
fi[0]: %2d : '%s' : %d pelaaja
fi[1]: %2d : '%s' : %d pelaajaa

en: No map image definitions.
fi: Kartan määrittely puuttuu.

en: List of map image definitions:
fi: Luettelo karttakuvien määrittelyistä:

en: List of player colors:
fi: Luettelo pelaajien väreistä:

en: %s (user %s): [%s]
fi: %s (käyttäjä %s): [%s]

en: Bad list argument: '%s'. Try '%shelp list'.
fi: Kelvoton parametri komennolle 'list': '%s'. Ks. '%shelp list'.

en: The %s have researched %s.
fi: Diplomaatit raportoivat, että %s ovat saavuttaneet edistysaskeleen %s.

note: TRANS: Tech from source of an effect * (Great Library)
en: ?fromeffect:%s acquired from %s!
fi: %s saatu, välittäjänä %s!

note: TRANS: Tech from source of an effect * (Great Library)
en: ?fromeffect:%s acquired from %s's %s!
fi: %s saatu jaetun tutkimuksen kautta. Opettajina %s, joille sen tuotti %s.

note: TRANS: Tech from source of an effect * (Great Library)
en: ?fromeffect:The %s have acquired %s from %s.
fi: Tiedonjanoiset %s saivat edistysaskeleen %s, opettajina %s.

en: Discovery of %s OBSOLETES %s in %s!
fi: %s on opittu, joten %s VANHENTUU kaupungissa %s!

en: Discovery of %s
fi: Teknologian %s keksiminen

en: Learned %s. Our scientists focus on %s; goal is %s.
fi: %s opittu. Tutkimuksen seuraavana kohteena %s, tavoitteena %s.

en: Learned %s. Scientists do not know what to research next.
fi: %s opittu. Tiedemiehet eivät tiedä, mitä tutkisivat seuraavaksi.

en: Learned %s. Scientists choose to research %s.
fi: %s opittu. Tutkimuksen seuraavana kohteena %s.

en: Great scientists from all the world join your civilization: you learn %s immediately.
fi: Suuret tiedemiehet ympäri maailmaa liittyvät riveihisi; saavutat välittömästi edistysaskeleen %s.

en: %s acquire %s as a result of learning %s.
fi: %s oppivat tekniikan %s kaupanpäällisiksi saatuaan tekniikan %s.

en: Insufficient science output. We lost %s.
fi: Olematon tutkimuspanostus saa meidät menettämään teknologian %s.

note: TRANS: technology loss
en: The %s have lost %s.
fi: Diplomaatit raportoivat, että %s ovat menettäneet edistysaskeleen %s.

en: The required technology for our government '%s' was lost. The citizens have started a revolution into '%s'.
fi: Valtiomuotomme %s vaatima teknologia menetettiin. Kansa on noussut ja vallankumous tähtää valtiomuotoon %s.

en: The required technology for our new government '%s' was lost. The citizens chose '%s' as new target government.
fi: Tulevan valtiomuotomme %s vaatima teknologia menetettiin. Kansa tähtää nyt valtiomuotoon %s.

en: %s can't build %s. The required technology was lost.
fi: %s ei voi rakentaa hanketta %s. Vaadittu teknologia on menetetty.

en: Technology goal is %s.
fi: Teknologiatavoitteena on %s.

en: You steal %s from the %s.
fi: Varastat edistysaskeleen %s kohteelta %s.

en: The %s stole %s from the %s and shared it with you.
fi: Saamme teknologian %2$s, koska %1$s varastivat sen kansalta %3$s.

en: The %s stole %s from you!
fi: %2$s on vuotanut vieraalle vallalle - %1$s varastivat teknologian sinulta!

en: The %s have stolen %s from the %s.
fi: Diplomaattien mukaan %1$s ovat varastaneet teknologian %2$s kansalta %3$s.

en: Too bad! You made a mistake transferring the tech %s and lost it.
fi: Ikävä juttu! Teit virheen kun yritit siirtää teknologiaa %s - menetit sen.

en: Too bad! The %s made a mistake transferring the tech %s and lost it.
fi: Ikävä juttu! %s tekivät virheen yrittäessään siirtää teknologiaa %s ja menettivät sen.

en: Too bad! You made a mistake transferring the tech %s and didn't get it.
fi: Ikävä juttu! Teit virheen kun yritit siirtää teknologiaa %s - et saanut sitä.

en: Too bad! The %s made a mistake transferring the tech %s and didn't get it.
fi: Ikävä juttu! %s tekivät virheen yrittäessään siirtää teknologiaa %s eivätkä saaneet sitä.

note: TRANS: "Discovery of <tech>"
en: %s makes several new government forms available. You may want to start a revolution.
fi: %s mahdollistaa useita valtiomuotoja. Voit halutessasi polkaista vallankumouksen käyntiin.

note: TRANS: "Discovery of <tech>"
en: %s makes the government form %s available. You may want to start a revolution.
fi: %s mahdollistaa valtiomuodon %s. Voit halutessasi polkaista vallankumouksen käyntiin.

en: Illegal packet, can't upgrade %s (yet).
fi: Luvaton paketti, et voi ajanmukaistaa kohdetta %s vielä.

note: TRANS: "2 Musketeers upgraded to Riflemen for 100 gold." * Plurality is in gold (second %d), not units.
en: %d %s upgraded to %s for %d gold. | %d %s upgraded to %s for %d gold.
fi[0]: %d yksikköä %s ajanmukaistettu yksiköiksi %s %d kullasta.
fi[1]: %d yksikköä %s ajanmukaistettu yksiköiksi %s %d kullasta.

en: No units could be upgraded.
fi: Yhtään yksikköä ei voitu ajanmukaistaa.

en: %s upgraded to %s for %d gold. | %s upgraded to %s for %d gold.
fi[0]: %s ajanmukaistettu yksiköksi %s %d kullasta.
fi[1]: %s ajanmukaistettu yksiköksi %s %d kullasta.

note: TRANS: You can only have one Leader.
en: You can only have one %s.
fi: Sinulla voi olla vain yksi %s-yksikkö.

note: TRANS: <unit> ... <unit>
en: Your %s succeeded in capturing the %s %s.
fi: Lähettämäsi %s onnistui vangitsemaan %s yksikön %s.

note: TRANS: <unit> ... <Poles>
en: Your %s was captured by the %s.
fi: Petolliset %2$s vangitsivat yksikkösi %1$s.

note: TRANS: <unit> ... <unit>
en: Your %s wiped the %s %s.
fi: Lähettämäsi %s hävitti %s yksikön %s.

note: TRANS: <unit> ... <Poles>
en: Your %s was wiped by the %s.
fi: %2$s hävitti yksikkösi, %1$s.

note: TRANS: <Poles> <Spy>
en: The %s don't have a capital to expel their %s to.
fi: %s eivät omaa pääkaupunkia jonne karkoittaa %s.

note: TRANS: <Border Patrol> ... <Spy>
en: Your %s succeeded in expelling the %s %s.
fi: Lähettämäsi %s onnistui karkoittamaan %s yksikön %s.

note: TRANS: <unit> ... <Poles>
en: Your %s was expelled by the %s.
fi: %2$s karkoittivat yksikkösi %1$s.

note: TRANS: used instead of nation adjective when the nation is * domestic.
en: your
fi: sinun itsesi

note: TRANS: If foreign: Your Leader heals Finnish Warrior. * If domestic: Your Leader heals your Warrior.
en: Your %s heals %s %s.
fi: Yksikkösi %s parantaa %s yksikköä %s.

note: TRANS: Norwegian ... Leader ... Warrior
en: %s %s heals your %s.
fi: %s yksikkö %s parantaa yksikköäsi %s.

en: Unit cannot do anything.
fi: Yksikkö ei voi tehdä mitään.

en: Your %s found no suitable target.
fi: Lähettämäsi %s ei löytänyt sopivaa kohdetta.

note: TRANS: terrain name * "Your Diplomat cannot act from Ocean. Only * Spy or Partisan ...
en: Your %s cannot act from %s. Only %s can act from a non livable tile.
fi: Yksikkösi %s ei kykene toimimaan maastotyypistä %s. Vain %s voi toimia maastosta, jossa ei selviä omillaan.

note: TRANS: terrain name
en: Unit cannot act from %s.
fi: Yksikkö ei kykene toimimaan maastotyypistä %s.

note: TRANS: terrain name
en: Unit cannot act against %s.
fi: Yksikkö ei kykene toimimaan kun vastassa on %s.

en: This unit is being transported, and so cannot act.
fi: Tätä yksikköä kuljetetaan, joten se ei voi toimia.

en: This unit cannot act when it isn't being transported.
fi: Tämä yksikkö ei voi toimia ollessaan toisen yksikön kyydissä.

en: This unit is transporting, and so cannot act.
fi: Tämä yksikkö kuljettaa toista, joten se ei voi toimia.

en: This unit cannot act when it isn't transporting.
fi: Tämä yksikkö ei voi toimia kun se ei kuljeta toista yksikköä.

en: This unit has a home city, and so cannot act.
fi: Tälle yksikölle on määritetty kotikaupunki, joten se ei voi toimia.

en: This unit cannot act unless it has a home city.
fi: Tämä yksikkö ei voi toimia kun sille ei ole määritetty kotikaupunkia.

en: You must declare war on %s first. Try using the Nations report (F3).
fi: Tämä vaatii että sinä ja %s olette julistaneet sodan. Käytä tähän Kansakunnat-näkymää (F3).

en: You must break peace with %s first. Try using the Nations report to declare war (F3).
fi: Tämä vaatii että sinä katkaiset rauhansopimuksen, jonka toisena osapuolena ovat %s. Julista sota Kansakunnat-näkymästä (F3).

en: This unit cannot act against domestic targets.
fi: Yksikkö ei kykene toimimaan kun vastassa on %s.

en: This unit cannot act against foreign targets.
fi: Yksikkö ei kykene toimimaan vieraita kohteita vastaan.

note: TRANS: Riflemen
en: %s cannot act against tiles with non allied units.
fi: Yksikkö %s ei kykene toimimaan kun kohderuudussa on muita kuin liittolaisyksiköitä.

note: TRANS: Swedish ... Riflemen
en: %s %s cannot act.
fi: %s %s ei voi toimia.

note: TRANS: ... Pirate ...
en: This unit cannot act against %s targets.
fi: Yksikkö ei kykene toimimaan kun vastassa on %s.

en: This unit has too few moves left to act.
fi: Tällä yksiköllä ei ole riittävästi liikepisteitä jäljellä.

en: This unit cannot act against city centers.
fi: Yksikkö ei kykene toimimaan kaupungin keskustaa vastaan.

en: This unit cannot act against non city centers.
fi: Yksikkö ei kykene toimimaan kun vastassa ei ole kaupungin keskusta

en: This unit cannot act against claimed tiles.
fi: Yksikkö ei kykene toimimaan kun vastassa on rajojen sisäinen ruutu.

en: This unit cannot act against unclaimed tiles.
fi: Yksikkö ei kykene toimimaan kun vastassa on rajojen ulkopuolinen ruutu.

en: This unit is too near its target to act.
fi: Yksikkö on liian lähellä kohdetta toimiakseen.

en: This unit is too far away from its target to act.
fi: Yksikkö on liian kaukana kohteestaan toimiakseen.

en: Can't perform any action this scenario permits.
fi: Ei voi suorittaa mitään tässä skenaariossa sallittua toimintoa.

en: Can't perform any action this close to a city.
fi: Ei voi suorittaa mitään toimintoa näin lähellä kaupunkia.

note: TRANS: Settler ... Berlin
en: %s can't do anything to %s. It is too big.
fi: %s ei voi tehdä mitään kaupungille %s. Se on liian suuri.

note: TRANS: London ... Settlers
en: %s needs an improvement to grow, so %s cannot do anything to it.
fi: %s: kasvamiseen tarvitaan rakennushanke, %s ei voi tehdä sille mitään.

note: TRANS: Paris ... Warriors (think: airlift)
en: %s don't have enough capacity, so %s cannot do anything.
fi: %s ei omaa riittävää kapasiteettia. %s-yksikkö ei voi tehdä mitään.

note: TRANS: Paratroopers ...
en: %s can't do anything to an unknown target tile.
fi: %s-yksikkö ei voi tehdä mitään tuntemattomalle kohderuudulle.

note: TRANS: "Spy can't do anything. 154 gold may help. * Treasury contains 100 gold."
en: %s can't do anything. %d gold may help. %s | %s can't do anything. %d gold may help. %s
fi[0]: %s ei voi tehdä mitään. %d kulta ehkä auttaisi. %s
fi[1]: %s ei voi tehdä mitään. %d kultaa ehkä auttaisi. %s

note: TRANS: "Trireme cannot move ..."
en: %s cannot move that far from the coast line.
fi: %s ei voi liikkua niin kauas rannikolta.

note: TRANS: "Riflemen cannot disembark ... native base * for Helicopter."
en: %s cannot disembark outside of a city or a native base for %s.
fi: %2$s ei voi purkaa lastiaan muualla kuin kaupungissa tai sopivassa tukikohdassa. %1$s jää kyytiin.

en: %s can't do anything since there is an unreachable unit.
fi: %s ei voi tehdä mitään - ainakin yksi yksiköistä on sellainen ettet pääse siihen käsiksi.

en: %s can't do anything since there is unit with a positive defense value.
fi: %s ei voi tehdä mitään - ainakin yhdellä kohdeyksiköistä on positiivinen puolustusarvo.

en: %s can't do anything since you already have a %s.
fi: %s ei voi tehdä mitään - sinulla on jo %s.

en: No action possible.
fi: Toiminta ei ole mahdollista.

en: Target not at target tile.
fi: Kohde ei ole kohderuudussa.

note: TRANS: "Your Spy found ... suitable for * Bribe Enemy Unit."
en: Your %s found no target suitable for %s.
fi: Lähettämäsi %s ei löytänyt kohdetta toimelle %s.

note: TRANS: "Having your Spy do Bribe Enemy Unit to * this target ..."
en: Having your %s do %s to this target is redundant.
fi: On tarpeetonta laittaa %s tekemään toimi %s tälle kohteelle.

note: TRANS: action name. * "Your Spy can't do Steal Gold from Ocean. * Only Explorer or Partisan can do Steal Gold ..."
en: Your %s can't do %s from %s. Only %s can do %s from a non livable tile.
fi: Yksikkösi %s ei voi suorittaa toimintoa %s maastosta %s. Vain %s voi suorittaa toiminnon %s maastosta, jossa ei selviä omillaan.

note: TRANS: action name. * "Your Spy can't do Steal Gold from Ocean."
en: Your %s can't do %s from %s.
fi: Yksikkösi %s ei voi suorittaa toimintoa %s maastosta %s.

note: TRANS: action name. * "Your Spy can't do Industrial Sabotage to Mountains."
en: Your %s can't do %s to %s.
fi: Yksikkösi %s ei voi suorittaa toimintoa %s kohteelle %s.

note: TRANS: action name. * "Your Spy can't do Industrial Sabotage while ..."
en: Your %s can't do %s while being transported.
fi: Yksikkö %s ei voi tehdä toimintoa %s ollessaan toisen yksikön kuljetettavana.

note: TRANS: action name. * "Your Spy can't do Industrial Sabotage while ..."
en: Your %s can't do %s while not being transported.
fi: Yksikkö %s ei tehdä toimintoaa %s kun se ei ole toisen yksikön kuljetettavana.

note: TRANS: action name. * "Your Spy can't do Industrial Sabotage while ..."
en: Your %s can't do %s while transporting.
fi: Yksikkö %s ei voi tehdä toimintoa %s kuljettaessaan toista yksikköä.

note: TRANS: action name. * "Your Spy can't do Industrial Sabotage while ..."
en: Your %s can't do %s while not transporting.
fi: Yksikkö %s ei tehdä toimintoa %s kun se ei ole kuljettamassa toista yksikköä.

note: TRANS: action name. * "Your Spy can't do Industrial Sabotage because ..."
en: Your %s can't do %s because it has a home city.
fi: %s ei voi tehdä toimintoa %s, koska sillä on kotikaupunkia.

note: TRANS: action name. * "Your Spy can't do Industrial Sabotage because ..."
en: Your %s can't do %s because it is homeless.
fi: Yksikkösi %s ei voi tehdä toimintoa %s koska sillä ei ole kotikaupunkia.

note: TRANS: action name. * "Your Spy can't do Industrial Sabotage while you * aren't at war with Prester John."
en: Your %s can't do %s while you aren't at war with %s.
fi: Yksikkösi %s ei voi suorittaa toimintoa %s koska sinä ja %s olette sodassa.

note: TRANS: action name. * "Your Spy can't do Industrial Sabotage while you * are at peace with Prester John. Try using the * Nations report (F3)."
en: Your %s can't do %s while you are at peace with %s. Try using the Nations report to declare war (F3).
fi: Yksikkösi %s ei voi tehdä toimintoa %s kun sinä ja %s olette rauhassa. Julista sota Kansakunnat-näkymästä (F3).

note: TRANS: action name. * "Your Riflemen can't do Expel Unit to domestic * unit stacks."
en: Your %s can't do %s to domestic %s.
fi: Yksikkösi %s ei voi suorittaa toimintoa %s kotimaiselle kohteelle %s.

note: TRANS: action name. * "Your Leader can't do Use Court Physician to foreign * unit stacks."
en: Your %s can't do %s to foreign %s.
fi: Yksikkösi %s ei voi suorittaa toimintoa %s ulkomaiselle kohteelle %s.

note: TRANS: Paratroopers ... Drop Paratrooper
en: Your %s can't do %s to tiles with non allied units.
fi: Yksikkösi %s ei voi suorittaa toimintoa %s ruudulle, jossa on muita kuin liittolaisyksiköitä.

note: TRANS: action name. * "Swedish Riflemen can't do Expel Unit."
en: %s %s can't do %s.
fi: %s %s ei voi tehdä toimintoa %s.

note: TRANS: action name. * "Riflemen... Expel Unit... Pirate Migrants."
en: Your %s can't do %s to %s %s.
fi: Yksikkösi %s ei voi suorittaa toimintoa %s kohteelle %s %s.

note: TRANS: action name. * "Your Spy has ... to do Bribe Enemy Unit."
en: Your %s has too few moves left to do %s.
fi: Yksiköllä %s ei ole riittävästä liikepisteitä, jotta se voisi tehdä toiminnon %s.

note: TRANS: action name. * "Your Spy can't do Bribe Enemy Unit to city centers."
en: Your %s can't do %s to city centers.
fi: Yksikkösi %s ei voi suorittaa toimintoa %s kaupunkien keskusruuduille.

note: TRANS: action name. * "Your Spy can only do Investigate City to * city centers."
en: Your %s can only do %s to city centers.
fi: Yksikkösi %s voi suorittaa toiminnon %s vain kaupungin keskusruuduille.

note: TRANS: action name. * "Your Settlers can't do Build City to claimed tiles."
en: Your %s can't do %s to claimed tiles.
fi: Yksikkösi %s ei voi suorittaa toimintoa %s omistetuille ruuduille.

note: TRANS: action name. * "Your Spy can't do Bribe Enemy Unit to * unclaimed tiles."
en: Your %s can't do %s to unclaimed tiles.
fi: Yksikkösi %s ei voi suorittaa toimintoa %s omistajattomille ruuduille.

note: TRANS: action name. * "Your Spy must be at least 2 tiles away to do * Incite a Revolt and Escape."
en: Your %s must be at least %d tile away to do %s. | Your %s must be at least %d tiles away to do %s.
fi[0]: Yksikkösi %s täytyy olla vähintään %d ruudun päässä suorittaakseen toimen %s.
fi[1]: Yksikkösi %s täytyy olla vähintään %d ruudun päässä suorittaakseen toimen %s.

note: TRANS: action name. * "Your Diplomat can't be more than 1 tile away to do * Establish Embassy."
en: Your %s can't be more than %d tile away to do %s. | Your %s can't be more than %d tiles away to do %s.
fi[0]: Yksikkösi %s ei voi olla kuin %d ruudun päässä suorittaakseen toimen %s.
fi[1]: Yksikkösi %s ei voi olla kuin %d ruudun päässä suorittaakseen toimen %s.

note: TRANS: Can't do Build City in this scenario.
en: Can't do %s in this scenario.
fi: Tässä skenaariossa ei voi tehdä toimintoa %s.

note: TRANS: Can't do Build City this close to a city.
en: Can't do %s this close to a city.
fi: Toimintoa %s ei voi tehdä näin lähellä kaupunkia.

note: TRANS: Settlers ... Join City ... London
en: %s can't do %s to %s. It is too big.
fi: Yksikkösi %s ei voi suorittaa toimintoa %s kohteelle %s. Se on liian suuri.

note: TRANS: London ... Settlers ... Join City
en: %s needs an improvement to grow, so %s cannot do %s.
fi: %s: kasvamiseen tarvitaan rakennushanke, %s ei voi tehdä toimintoa %s.

note: TRANS: Paris ... Airlift to City ... Warriors
en: %s has no capacity to %s %s.
fi: %s ei omaa kapasitettia tehdä toimintoa %s yksikölle %s.

note: TRANS: Paratroopers ... Drop Paratrooper
en: %s can't do %s to an unknown tile.
fi: Yksikkösi %s ei voi suorittaa toimintoa %s tuntemattomaan ruutuun.

note: TRANS: "Spy can't do Bribe Unit for 154 gold. * Treasury contains 100 gold."
en: %s can't do %s for %d gold. %s | %s can't do %s for %d gold. %s
fi[0]: Yksikkösi %s ei voi suorittaa toimintoa %s %d kullasta. %s
fi[1]: Yksikkösi %s ei voi suorittaa toimintoa %s %d kullasta. %s

note: TRANS: "Your Spy can't do Bribe Enemy Unit there ..."
en: Your %s can't do %s there since there's an unreachable unit.
fi: Yksikkösi %s ei voi tehdä toimintoa %s - ainakin yksi yksiköistä on sellainen ettet pääse siihen käsiksi.

note: TRANS: "Your Legion can't do Wipe Units there ..."
en: Your %s can't do %s there since there's an unit with positive defense value.
fi: Yksikkösi %s ei voi tehdä toimintoa %s - ainakin yksi yksiköistä on puolustuskykyinen.

note: TRANS: "You already have a Leader."
en: You already have a %s.
fi: Sinulla on jo %s-yksikkö.

note: TRANS: Freight ... Disband Unit Recover ... Help Wonder ...
en: Your %s can't do %s when %s is legal.
fi: Yksikkösi %s ei voi suorittaa toimintoa %s, kun %s on mahdollinen.

note: TRANS: action name. * "Your Spy was unable to do Bribe Enemy Unit."
en: Your %s was unable to do %s.
fi: Yksikkösi %s ei voinut tehdä toimintoa %s.

note: TRANS: Spy ... 5 ... Drop Paratrooper
en: Your %s lost %d hit points while attempting to do %s.
fi: Yksikkösi %s menetti %d osumapistettä yrittäessään toimintoa %s.

note: TRANS: Spy ... Drop Paratrooper
en: Your %s was killed while attempting to do %s.
fi: Yksikkösi %s eliminoitiin kun se yritti tehdä toiminnon %s.

note: TRANS: Spy ... movement point text that may include * fractions.
en: Your %s lost %s MP for attempting an illegal action.
fi: Yksikkösi %s menetti %s liikepistettä yrittäessään laitonta toimontoa.

en: No explanation why you couldn't do %s. This is a bug. Sorry about that. -- Sveinung
fi: Ei selitystä miksi toimintoa %s ei voi tehdä. Tätä ei pitäisi tapahtua. Pyydämme anteeksi. -- Sveinung

note: TRANS: other player ... unit type ... city name.
en: %s transferred control over a %s to you in %s.
fi: %s antoi yksikön %s käyttöösi kaupungissa %s.

en: %s added to aid %s in growing.
fi: %s lisätty auttamaan kaupunkia %s kasvamaan.

note: TRANS: another player had their unit join your city.
en: %s adds %s to your city %s.
fi: %s lisäsi yksikön %s kaupunkisi %s väkeen.

note: TRANS: Battleship ... Los Angeles ... Bombard
en: Your %s destroyed %s by doing %s.
fi: Lähettämäsi %s tuhosi kaupungin %s tekemällä toimen %s.

note: TRANS: Sigurd I Magnusson ... Alkasse ... Attack
en: %s destroyed %s by doing %s.
fi: %s tuhosi kaupungin %s tekemällä toimen %s.

note: TRANS: Your Bomber killed the English Rifleman by * doing Bombard.
en: Your %s killed the %s %s by doing %s.
fi: Yksikkösi %s tappoi %s %s toiminnolla %s.

note: TRANS: Your Rifleman was killed by the French * Bomber doing Bombard.
en: Your %s was killed by the %s %s doing %s.
fi: %2$s %3$s tappoi yksikkösi %1$s toiminnolla %4$s.

note: TRANS: Your Bomber bombards the English Rifleman.
en: Your %s bombards the %s %s.
fi: Lähettämäsi %s pommittaa kohdetta %s kaupungissa %s.

note: TRANS: Your Rifleman is bombarded by the French * Bomber.
en: Your %s is bombarded by the %s %s.
fi: Yksikköäsi %s pommittaa %s %s.

en: Your %s was shot down by SDI defenses, what a waste.
fi: Laukaisemasi %s ammuttiin alas ohjuspuolustusjärjestelmällä. Ilonpilaajat!

en: The nuclear attack on %s was avoided by your SDI defense.
fi: Ohjustentorjuntajärjestelmäsi torjui ydiniskun – %s ei vahingoittunut.

note: TRANS: " and achieved the rank of <veteran level>"; * preserve leading space
en:  and achieved the rank of %s
fi:  ja ylennettiin arvoon %s

note: TRANS: tired; note trailing space
en: tired
fi: väsynyt

note: TRANS: FP = Firepower of a unit; note trailing space
en: FP:%d
fi: TV:%d

note: TRANS: "Your green Legion [id:100 ...D:4.0 lost 1 HP, * 9 HP remaining] survived the pathetic ...attack from the * Greek green Warriors [id:90 ...A:1.0 HP:10].
en: Your %s %s [id:%d %sD:%.1f lost %d HP, %d HP remaining] survived the pathetic %sattack from the %s %s %s [id:%d %sA:%.1f HP:%d].
fi: Omistamasi %s %s [id:%d %sP:%.1f menetti %d OP, %d OP jäljellä] selvisi surkeasta %shyökkäyksestä, jonka teki %s %s %s [id:%d %sH:%.1f OP:%d].

note: TRANS: "Your attacking green Cannon [id:100 ...A:8.0 * failed against the Polish green Destroyer [id:200 lost * 27 HP, 3 HP remaining%s]!"; * last %s is either "and ..." or empty string
en: Your attacking %s %s [id:%d %sA:%.1f HP:%d] failed against the %s %s %s [id:%d lost %d HP, %d HP remaining%s]!
fi: Omistamasi %s %s [id:%d %sH:%.1f OP:%d] epäonnistui hyökkäyksessä. Puolustaja oli %s %s %s [id:%d menetti %d OP, %d OP jäljellä%s]!

note: TRANS: "Your green Warriors [id:100 ...D:1.0 HP:10] * lost to an attack by the Greek green Legion * [id:200 ...A:4.0 lost 1 HP, has 9 HP remaining%s]." * last %s is either "and ..." or empty string
en: Your %s %s [id:%d %sD:%.1f HP:%d] lost to an attack by the %s %s %s [id:%d %sA:%.1f lost %d HP, has %d HP remaining%s].
fi: Omistamasi %s %s [id:%d %sP:%.1f OP:%d] kuoli hyökkäyksessä, jonka teki %s %s %s [id:%d %sH:%.1f menetti %d OP, %d OP jäljellä%s].

note: TRANS: "Your attacking green Legion [id:200 ...A:4.0 * lost 1 HP, has 9 HP remaining] succeeded against the * Greek green Warriors [id:100 HP:10]."
en: Your attacking %s %s [id:%d %s%sA:%.1f lost %d HP, has %d remaining] succeeded against the %s %s %s [id:%d HP:%d].
fi: Omistamasi %s %s [id:%d %s%sH:%.1f menetti %d OP, %d OP jäljellä] hyökkäsi voitokkaasti. Puolustautuja oli %s %s %s [id:%d OP:%d].

note: TRANS: unit, action, city
en: Your %s failed to do %s in %s.
fi: Yksikkösi %s epäonnistui toiminnon %s tekemisessä kohteelle %s.

en: Your %s didn't find a %s to %s in %s.
fi: Yksikkösi %s ei löytänyt kohdetta %s suorittaakseen toiminnon %s kaupungissa %s.

en: Cannot attack unless you declare war first.
fi: Et voi hyökätä ennen sodanjulistusta.

en: %s can only move into your own zone of control.
fi: %s voi siirtyä vain itse valvomallesi alueelle.

en: Cannot invade unless you break peace with %s first.
fi: Sinä ja %s olette solmineet rauhan, et voi hyökätä ennen sopimuksen purkua.

en: Terrain is unsuitable for %s units.
fi: Maasto ei sovellu %s yksiköille.

note: TRANS: Your Caravan does "Disband Unit Recover" to help build the * current production in Bergen (4 surplus). * "Disband Unit Recover" says "current production" rather than its name.
en: current production
fi: tämänhetkistä tuotantoa

note: TRANS: Your Caravan does "Help Wonder" to help build the * Pyramids in Bergen (4 remaining). * You can reorder '4' and 'remaining' in the actual format string.
en: remaining
fi: jäljellä

note: TRANS: Your Caravan does "Help Wonder" to help build the * Pyramids in Bergen (4 surplus). * You can reorder '4' and 'surplus' in the actual format string.
en: surplus
fi: ylijäämä

note: TRANS: Your Caravan does "Help Wonder" to help build the * Pyramids in Bergen (4 surplus).
en: Your %s does %s to help build the %s in %s (%d %s).
fi: %s tekee toimen %s auttaakseen rakennushanketta %s kaupungissa %s (%d %s).

note: TRANS: Help building the Pyramids in Bergen received * from Persian Caravan (4 surplus).
en: Help building the %s in %s received from %s %s (%d %s).
fi: Kaupungissa %2$s %1$s valmistuu nopeammin kun %4$s, jonka %3$s lähettivät auttaa (%5$d %6$s).

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route because it has no home city.
fi: %s ei voi luoda kauppareittiä, koska sillä ei ole kotikaupunkia.

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route because it's not carrying any goods.
fi: %s ei voi luoda kauppareittiä, koska se ei ole kuljettamassa kauppatavaroita.

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route between %s and %s.
fi: %s ei voi luoda kauppareittiä kaupunkien %s ja %s välille.

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route here!
fi: %s ei voi luoda kauppareittiä tänne!

en:       The city of %s already has %d better trade route! |       The city of %s already has %d better trade routes!
fi[0]:       Kaupungilla %s on jo %d parempi kauppareitti!
fi[1]:       Kaupungilla %s on jo %d parempaa kauppareittiä!

note: TRANS: ... Caravan ... Paris ... Stockholm ... Goods
en: Your %s from %s has arrived in %s carrying %s.
fi: Kaupungista %2$s lähtenyt %1$s on saapunut perille kaupunkiin %3$s muassaan %4$s-lasti.

note: TRANS: ... Caravan ... Paris ... Stockholm, ... Goods...
en: Your %s from %s has arrived in %s carrying %s, and revenues amount to %d in gold. | Your %s from %s has arrived in %s carrying %s, and revenues amount to %d in gold.
fi[0]: %s kaupungista %s saapui kaupunkiin %s muassaan %s-lasti. Matka tuotti %d kultaa.
fi[1]: %s kaupungista %s saapui kaupunkiin %s muassaan %s-lasti. Matka tuotti %d kultaa.

note: TRANS: ... Caravan ... Paris ... Stockholm, ... Goods...
en: Your %s from %s has arrived in %s carrying %s, and revenues amount to %d in research. | Your %s from %s has arrived in %s carrying %s, and revenues amount to %d in research.
fi[0]: %s kaupungista %s saapui kaupunkiin %s muassaan %s-lasti. Matka tuotti %d pisteen tutkimusta.
fi[1]: %s kaupungista %s saapui kaupunkiin %s muassaan %s-lasti. Matka tuotti %d pistettä tutkimusta.

note: TRANS: ... Caravan ... Paris ... Stockholm, ... Goods...
en: Your %s from %s has arrived in %s carrying %s, and revenues amount to %d in gold and research. | Your %s from %s has arrived in %s carrying %s, and revenues amount to %d in gold and research.
fi[0]: %s kaupungista %s saapui kaupunkiin %s muassaan %s-lasti. Matka tuotti %d kultaa ja tutkimusta.
fi[1]: %s kaupungista %s saapui kaupunkiin %s muassaan %s-lasti. Matka tuotti %d kultaa ja tutkimusta.

en: New trade route established from %s to %s.
fi: Uusi kauppareitti perustettu kaupungista %s kaupunkiin %s.

en: The %s established a trade route between their city %s and %s.
fi: %s perusti kauppareitin kaupunkinsa %s ja kaupungin %s välille.

en: %s was upgraded for free to %s.
fi: %s on ajanmukaistettu kustannuksetta yksiköksi %s.

en: Your %s has run out of hit points because it was not supported by a city.
fi: Yksikkösi %s voimapisteet loppuivat, koska sillä ei ollut ylläpitävää kaupunkia.

en: Your %s has run out of hit points.
fi: Yksikkösi %s voimapisteet loppuivat.

en: Your %s has returned to refuel.
fi: %s on palannut tankkaamaan.

note: TRANS: Your <unit> became ... rank of <veteran level>.
en: Your %s became more experienced and achieved the rank of %s.
fi: %s on nyt kokeneempi ja ylennettiin arvoon %s!

en: %s converted to %s.
fi: %s muunnettu yksiköksi %s.

en: %s cannot be converted.
fi: Yksikköä %s ei voi muuntaa.

en: Orders for %s aborted because activity is no longer available.
fi: %s keskeytti toimintansa, koska toiminto ei ole enää mahdollinen.

en: Teleported your %s to %s.
fi: %s siirrettiin kaupunkiin %s.

note: TRANS: A unit is moved to resolve stack conflicts.
en: Moved your %s.
fi: %s siirrettiin.

note: TRANS: A unit is disbanded to resolve stack conflicts.
en: Disbanded your %s.
fi: %s lakkautettiin.

en: Unable to defend %s, %s has lost the game.
fi: Yksikön %s puolustaminen epäonnistui, %s on hävinnyt pelin.

en: Losing %s meant losing the game! Be more careful next time!
fi: Yksikön %s menettäminen sai sinut häviämään pelin - ole varovaisempi ensi kerralla!

en: %s lost when %s was lost.
fi: %s menetetty yksikön %s mukana.

en: %s escaped the destruction of %s, and fled to %s.
fi: %s pakeni yksikön %s tuhoa ja pakeni kaupunkiin %s.

note: TRANS: "... Cannon ... the Polish Destroyer ...."
en: Your attacking %s succeeded against the %s %s (and %d other unit)! | Your attacking %s succeeded against the %s %s (and %d other units)!
fi[0]: Hyökännyt yksikkösi %s onnistui, %s %s (ja %d muu yksikkö) kukistettiin!
fi[1]: Hyökännyt yksikkösi %s onnistui, %s %s (ja %d muuta yksikköä) kukistettiin!

note: TRANS: "Cannon ... the Polish Destroyer."
en: %s lost to an attack by the %s %s.
fi: %s menetettiin taistelussa; %s hyökännyt %s teki siitä selvää jälkeä.

note: TRANS: "Cannon lost when the Polish Destroyer * attacked the German Musketeers."
en: %s lost when the %s %s attacked the %s %s.
fi: %s menetettiin kun %s %s hyökkäsi kohteen %s %s kimppuun.

note: TRANS: "Musketeers (and Cannon) lost to an * attack from the Polish Destroyer."
en: %s (and %s) lost to an attack from the %s %s.
fi: %s (ja %s) menetettiin kun %s %s hyökkäsi.

note: TRANS: "Musketeers and 3 other units lost to * an attack from the Polish Destroyer." * (only happens with at least 2 other units)
en: %s and %d other unit lost to an attack from the %s %s. | %s and %d other units lost to an attack from the %s %s.
fi[0]: %s ja %d muu yksikkö menetettiin kun %s %s hyökkäsi.
fi[1]: %s ja %d muuta yksikköä menetettiin kun %s %s hyökkäsi.

note: TRANS: "2 units lost when the Polish Destroyer * attacked the German Musketeers." * (only happens with at least 2 other units)
en: %d unit lost when the %s %s attacked the %s %s. | %d units lost when the %s %s attacked the %s %s.
fi[0]: %d yksikkö menetettiin kun %s %s hyökkäsi kohteenaan %s %s.
fi[1]: %d yksikköä menetettiin kun %s %s hyökkäsi kohteenaan %s %s.

en: %d unit escaped from attack by %s %s | %d units escaped from attack by %s %s
fi[0]: %d yksikkö pakeni kun %s %s hyökkäsi
fi[1]: %d yksikköä pakeni kun %s %s hyökkäsi

en: %d Barbarian leader captured. | %d Barbarian leaders captured.
fi[0]: %d barbaarijohtaja vangittu.
fi[1]: %d barbaarijohtajaa vangittu.

en: %d gold ransom paid. | %d gold ransom paid.
fi[0]: Saat %d kullan lunnaat.
fi[1]: Saat %d kullan lunnaat.

en: %s %s collected ransom of %s.
fi: %s %s lunasti %s-kiinniottopalkkion.

en: %s %s collected ransom of %s and %d other unit. | %s %s collected ransom of %s and %d other units.
fi[0]: %s %s lunasti %s-kiinniottopalkkion, sekä %d muun yksikön kiinnottopalkkion.
fi[1]: %s %s lunasti %s-kiinniottopalkkion, sekä %d muun yksikön kiinnottopalkkion.

en: Your %s was nuked by %s.
fi: Yksikkösi %s tuhoutui kun %s iskivät ydinasein.

en: yourself
fi: sinä itse

en: The %s %s was nuked.
fi: %s %s tuhottiin ydiniskussa.

en: %s was nuked by %s.
fi: %s tuhoutui kun %s iski ydinasein.

en: You nuked %s.
fi: Olet pamauttanut kohteen %s tuusannuuskaksi ydiniskussa.

en: %s was destroyed by the nuke.
fi: Kaupunki %s on tuhottu ydinohjuksella.

en: Your nuke destroyed %s.
fi: Ydinohjuksesi tuhosi kaunpungin %s.

en: The %s detonated a nuke!
fi: %s räjäyttivät ydinlatauksen!

en: %s transported successfully.
fi: %s on turvallisesti siirretty kohteeseensa.

en: This unit cannot paradrop into %s.
fi: %s ei sovi yksikön maahanlaskupaikaksi.

note: TRANS: Paratroopers ... Paradrop Unit
en: %s cannot conquer a city with "%s".
fi: %s ei voi valloittaa kaupunkia toimella %s.

en: Your %s paradropped into the %s and was lost.
fi: Yksikkösi %s menetettiin maahanlaskupaikassa %s.

en: Your %s was killed by enemy units at the paradrop destination.
fi: Maahanlaskupaikalla olleet vihollisyksiköt tuhosivat yksikkösi %s.

en: You found %d gold. | You found %d gold.
fi[0]: Löysit %d kullan.
fi[1]: Löysit %d kultaa.

en: Orders for %s aborted after enemy movement was spotted.
fi: %s keskeytti toimintansa havaittuaan vihollisen liikehdintää.

en: Orders for %s aborted as there are units nearby.
fi: %s keskeytti toimintansa, koska lähistöllä on yksiköitä.

en: Orders for %s aborted since they give an invalid activity.
fi: %s kieltäytyy jatkamasta sopimattomiksi käyneiden komentojen seuraamista.

en: Orders for %s aborted since they give an invalid location.
fi: %s keskeytti liikkumisensa, koska kohdepaikka on sopimaton.

en: Orders for %s aborted as there are units in the way.
fi: %s keskeytti toimintansa, koska muut yksiköt ovat sen tiellä.

en: Orders for %s aborted because of failed move.
fi: %s keskeytti toimintansa, koska sen liikkuminen epäonnistui.

en: %s could not do %s to %s.
fi: Yksikkösi %s ei voi suorittaa toimintoa %s kohteelle %s.

en: Orders for %s aborted because doing %s to %s failed.
fi: %s keskeytti toimintansa, koska toiminnon %s tekeminen kohteelle %s epäonnistui.

en: Your %s has invalid orders.
fi: Yksikölle %s annetut ohjeet eivät enää kelpaa.

en: Your unit may not act for another %s this turn. See /help unitwaittime.
fi: Yksikkösi on odotettava vielä %s ennen liikkumista. Katso /help unitwaittime.

note: TRANS: "[Vote|Teamvote] 3 \"proposed change\" is ..."
en: %s %d "%s" is passed %d to %d with %d abstentions and %d who did not vote.
fi: %s %d, "%s" hyväksyttiin: %d puolesta, %d vastaan, %d tyhjää ja %d äänestämätöntä.

note: TRANS: "[Vote|Teamvote] 3 \"proposed change\" failed ..."
en: %s %d "%s" failed with %d against, %d for, %d abstentions and %d who did not vote.
fi: %s %d, "%s" hylättiin: %d vastaan, %d puolesta, %d tyhjää ja %d äänestämätöntä.

en: %s %d: %s voted yes.
fi: %s %d: %s äänesti puolesta.

en: %s %d: %s voted no.
fi: %s %d: %s äänesti vastaan.

en: %s %d: %s chose to abstain.
fi: %s %d: %s äänesti tyhjää.

note: TRANS: Describing a new vote that can only pass * if there are no dissenting votes.
en: %s (needs %0.0f%% and no dissent).
fi: %s (vaatii %0.0f%% äänistä ja yksimielisyyden).

note: TRANS: Describing a new vote that can pass only if the * given percentage of players votes 'yes'.
en: %s (needs %0.0f%% in favor).
fi: %s (vaatii %0.0f%% kannatuksen).

note: TRANS: "or"-separated string list with one single item.
en: ?or-list-single:%s
fi: %s

note: TRANS: "or"-separated string list with 2 items.
en: ?or-list:%s or %s
fi: %s tai %s

note: TRANS: start of an "or"-separated string list with more than * two items.
en: ?or-list:%s
fi: %s

note: TRANS: next elements of an "or"-separated string list with more * than two items.
en: ?or-list:, %s
fi: , %s

note: TRANS: end of an "or"-separated string list with more than * two items.
en: ?or-list:, or %s
fi:  tai %s

note: TRANS: "and"-separated string list with one single item.
en: ?and-list-single:%s
fi: %s

note: TRANS: "and"-separated string list with 2 items.
en: ?and-list:%s and %s
fi: %s ja %s

note: TRANS: start of an "and"-separated string list with more than * two items.
en: ?and-list:%s
fi: %s

note: TRANS: next elements of an "and"-separated string list with more * than two items.
en: ?and-list:, %s
fi: , %s

note: TRANS: end of an "and"-separated string list with more than * two items.
en: ?and-list:, and %s
fi:  ja %s

en: Usage: %s [option ...]
    Valid option are:
fi: Käyttö: %s [valitsin ...]
    Valitsin voi olla:

en: Try "%s -- --help" for more.
fi: Kokeile "%s -- --help" nähdäksesi lisää.

en: Pass any following options to the UI.
fi: Välitä tästä seuraavat parametrit käyttöliittymälle.

en: Empty argument for "%s".
fi: Valitsimen "%s" argumentti on tyhjä.

en: Missing argument for "%s".
fi: Valitsimella "%s" ei ole argumenttia.

en: You are running Freeciv without using iconv. Unless
    you are using the UTF-8 character set, some characters
    may not be displayed properly. You can download iconv
    at https://gnu.org/.
fi: Ajat Freeciviä ilman iconv-kirjastoa.
    Jollei käytössäsi ole UTF-8 merkistö, kaikki merkit
    eivät välttämättä näy oikein. Voit ladata iconv-kirjaston
    osoitteesta https://gnu.org/.

note: TRANS: "Could not convert text from <encoding a> to <encoding b>:" *        <externally translated error string>."
en: Could not convert text from %s to %s: %s.
fi: Merkkijonon muunto %s -muodosta %s -muotoon epäonnistui: %s.

en: End-of-file not in line of its own
fi: Tiedoston loppu ei ole tyhjällä rivillä.

en: Cannot find stringfile "%s".
fi: En löydä tekstikenttätiedostoa "%s".

en: Cannot open stringfile "%s".
fi: Tekstikenttätiedoston "%s" avaaminen epäonnistui.

en: Bad log level "%s".
fi: Lokitaso "%s" ei kelpaa.

note: TRANS: Do not translate log level names that user has to provide in English
en: Do not provide log level with a numerical value. Use one of the levels Fatal, Error, Warning, Normal, Verbose, Debug
fi: Älä anna lokitasoa numeerisena arvona. Käytä jotakin tasoista Fatal, Error, Warning, Normal, Verbose, Debug

en: Bad log level %d in "%s".
fi: Lokitasoa %d valinnasta "%s" ei ole olemassa.

en: Freeciv must be compiled with the FREECIV_DEBUG flag to use debug level %d.
fi: Freeciv pitää kääntää FREECIV_DEBUG-makro määriteltynä jotta debug-taso %d olisi käytettävissä.

en: Bad log level %c in "%s".
fi: Lokitasoa %c valinnasta "%s" ei ole olemassa.

en: Badly formed log level argument "%s".
fi: Lokitason määrittely "%s" ei kelpaa.

en: Not an unsigned integer: '%s'
fi: '%s' ei ole etumerkitön kokonaisluku.

en: Empty filename in log level argument "%s".
fi: Lokitason määrittelyssä ("%s") on tyhjä tiedostonimi.

en: Freeciv must be compiled with the FREECIV_DEBUG flag to use advanced log levels based on files.
fi: Freeciv pitää kääntää FREECIV_DEBUG-makro määriteltynä jotta tiedostokohtaisia logitasoja voisi säätää.

en: Couldn't open logfile: %s for appending "%s".
fi: Lokitiedoston %s avaaminen tekstin "%s" liittämistä varten epäonnistui.

en: last message repeated %d time | last message repeated %d times
fi[0]: viimeisin viesti toistettu %d kerran
fi[1]: viimeisin viesti toistettu %d kertaa

note: TRANS: preserve leading space
en:  (total %d repeat) |  (total %d repeats)
fi[0]:  (yhteensä %d toisto)
fi[1]:  (yhteensä %d toistoa)

note: TRANS: first %s is URL, second is Curl error message * (not in Freeciv translation domain)
en: Failed to fetch %s: %s
fi: Virhe noudettaessa tiedostoa osoitteesta %s: %s

en: Could not open %s for writing
fi: Tiedostoa %s ei voitu avata kirjoitusta varten.

en: getentropy() failed: %s
fi: getentropy() ei onnistunut: %s

en: Opening %s failed: %s
fi: %s avaaminen epäonnistui: %s

en: Reading %s failed: %s
fi: %s lukeminen epäonnistui: %s

en: Reading %s: short read without error
fi: %s lukeminen: lyhyeksi jäänyt luku

en: clock_gettime(CLOCK_REALTIME) failed: %s
fi: clock_gettime(CLOCK_REALTIME) epäonnistui: %s

en: No good random source usable. Falling back to time-based random seeding.
fi: Hyvää satunnaislähdettä ei käytettävissä. Käytän aikaan perustuvaa satunnaissiementä.

en: Falling back to predictable random seed from current coarse-granularity time.
fi: Käytän ennustettavaa karkeaan aikaan perustuvaa satunnaissiementä.

note: TRANS: do not translate <Freeciv>
en: XML-file has no root node <Freeciv>
fi: XML-tiedostossa ei ole juuritasoa <Freeciv>

en: XML-file has no capabilities defined!
fi: XML-tiedostolle ei ole määritelty yhteensopivuutta!

en: XML-file has incompatible capabilities.
fi: XML-tiedosto on epäyhteensopiva

en: Freeciv capabilities: %s
fi: Freeciv toimintomuuttuja: %s

en: File capabilities: %s
fi: Tiedoston toimintomuuttuja: %s

en: Storage dir is "%s".
fi: Talletushakemisto on "%s".

note: TRANS: <FREECIV_DATA_PATH> configuration error
en: "%s" is set but empty; using default "%s" data directories instead.
fi: "%s" on asetettu tyhjäksi, käytän oletuspolkua "%s".

note: TRANS: <FREECIV_SAVE_PATH> configuration error
en: "%s" is set but empty; using default "%s" save directories instead.
fi: "%s" on asetettu tyhjäksi, käytän oletuspolkua "%s".

note: TRANS: <FREECIV_SCENARIO_PATH> configuration error
en: "%s" is set but empty; using default "%s" scenario directories instead.
fi: "%s" on asetettu tyhjäksi, käytän oletuspolkua "%s".

note: TRANS: "...: <externally translated error string>."
en: Could not read data directory %s: %s.
fi: Datahakemiston %s lukeminen epäonnistui: %s.

en: %s: Fatal error: you're trying to run me as superuser!
fi: %s: Vakava virhe: root-käyttäjän ei sovi ajaa minua!

en: Use a non-privileged account instead.
fi: Käytä mieluummin tavallista käyttäjätiliä.

en: exact match
fi: täysosuma

en: only match
fi: ainoa osuma

en: ambiguous
fi: vastaa useaa

en: empty
fi: tyhjä

en: too long
fi: liian pitkä

en: non-match
fi: huti

en: day | days
fi[0]: päivä
fi[1]: päivää

en: hour | hours
fi[0]: tunti
fi[1]: tuntia

en: minute | minutes
fi[0]: minuutti
fi[1]: minuuttia

en: second | seconds
fi[0]: sekunti
fi[1]: sekuntia

en: error %ld (failed FormatMessage)
fi: virhe %ld (FormatMessage() epäonnistui)

en: error %d (compiled without strerror)
fi: virhe %d (funktio strerror() ei ole käytössä)
