freeciv 2.3.2 - en to bg translation catalogue (1247 entries)

en: *%s (AI)* This deal was not very good for us, %s!
bg: *%s (ИИ)* Предложението не беше особено добро за нас, %s!

en: *%s (AI)* Agreed. No more hostilities, %s.
bg: *%s (ИИ)* Съгласни. Стига враждебни актове, %s.

en: *%s (AI)* Greetings %s! May we suggest a ceasefire while we get to know each other better?
bg: *%s (ИИ)* Поздрави, %s! Бихме искали да предложим прекратяване на огъня докато се опознаем по-добре.

en: *%s (AI)* Finally I get around to you! Did you really think you could get away with your crimes?
bg: *%s (ИИ)* Най-сетне настъпи и вашият ред! Наистина ли си мислехте, че престъпленията ви щяха да останат безнаказани?

en: *%s (AI)* Your aggression against %s was your last mistake!
bg: *%s (ИИ)* Вашата агресия срещу %s беше последната ви грешка!

en: *%s (AI)* Your attempt to unilaterally dominate outer space is highly offensive.
bg: *%s (ИИ)* Опитът ви да доминирате едностранно в Космоса е изключително обиден.

en: *%s (AI)* If you do not stop constructing your spaceship, I may be forced to take action!
bg: *%s (ИИ)* Ако не спрете строежа на звездолета си, ще бъда принуден да предприема мерки!

en: *%s (AI)* Greetings friend, may we suggest making a common cause and join in an alliance?
bg: *%s (ИИ)* Поздрави, приятелю. Предлагаме  ви да застанем зад обща кауза и да се обединим в съюз!

en: *%s (AI)* We grow weary of this constant bloodshed. May we suggest a cessation of hostilities?
bg: *%s (ИИ)* Уморихме се от постоянното кръвопролитие. Край на враждебните действия?

en: %3d gold per turn | %3d gold per turn
bg[0]: %3d жълтица на ход
bg[1]: %3d жълтици на ход

en: Great Wonder
bg: Голямо чудо

en: Small Wonder
bg: Малко чудо

en: ?city_state:Celebrating
bg: Празненства

en: ?city_state:Disorder
bg: Безредици

en: ?city_state:Peace
bg: Спокойствие

en: ?city:Name
bg: Име

en: City Name
bg: Име на града

note: TRANS: this and similar literal strings interpreted as (Qt) HTML
en: Nation
bg: Нация

en: ?size [short]:Sz
bg: Раз

en: Size
bg: Размер

en: State
bg: Състояние

en: Celebrating/Peace/Disorder
bg: Празненства/Спокойствие/Безредици

en: Concise *=Celebrating, X=Disorder
bg: Съкратено: *=Празненства, X=Безредици

en: ?Happy workers:H
bg: Щ

en: Workers: Happy
bg: Работници: Щастливи

en: ?Content workers:C
bg: Д

en: Workers: Content
bg: Работници: Доволни

en: ?Unhappy workers:U
bg: Н

en: Workers: Unhappy
bg: Работници: Нещастни

en: ?Angry workers:A
bg: Г

en: Workers: Angry
bg: Работници: Гневни

en: ?city:Workers
bg: Работници

en: ?happy/content/unhappy/angry:H/C/U/A
bg: Щ/Д/Н/Г

en: Workers: Happy, Content, Unhappy, Angry
bg: Работници: Щастливи, Доволни, Нещастни, Гневни

en: Best
bg: Най-добра

en: attack
bg: атака

en: Best attacking units
bg: Най-добри нападатели

en: defense
bg: защита

en: Best defending units
bg: Най-добри защитници

en: Units
bg: Единици

note: TRANS: Header "Number of units inside city"
en: ?Present (units):Here
bg: тук

en: Number of units present
bg: Брой присъстващи единици

en: Number of units supported
bg: Брой поддържани единици

en: Turns until growth/famine
bg: Ходове до разрастване/глад

en: Waste
bg: Разхищения

en: Corruption
bg: Корупция

en: Economy
bg: Икономика

en: ?gold/luxury/science:G/L/S
bg: З/Л/Н

en: Economy: Gold, Luxuries, Science
bg: Икономика: Злато, Лукс, Наука

en: ?Gold:G
bg: З

en: Economy: Gold
bg: Икономика: Злато

en: ?Luxury:L
bg: Л

en: ?Science:S
bg: Н

en: ?pollution [short]:Pol
bg: Зам

en: ?plague risk [short]:Pla
bg: Чума

en: ?cma:Governor
bg: Губернатор

en: Production
bg: Производство

en: Specialists:
bg: Специалисти:

en: ?specialist:S
bg: ?специалист:С

en: Specialists: %s
bg: Специалисти: %s

en: ?embassy:Both
bg: ?посолство:Двустранно

en: ?embassy:Yes
bg: ?посолство:Имаме

en: ?embassy:With Us
bg: ?посолство:При нас

en: ?embassy:Contact
bg: В контакт

en: ?embassy:No Contact
bg: Няма контакт

en: The %s give %s
bg: %sте дават %s

en: The %s give %d gold | The %s give %d gold
bg[0]: %sте дават %d жълтица
bg[1]: %sте дават %d жълтици

en: The %s give their worldmap
bg: %sте дават своята карта на света

en: The %s give their seamap
bg: %sте дават своята карта на моретата

en: The parties agree on a cease-fire
bg: Страните се съгласяват да прекратят огъня

en: The parties agree on a peace
bg: Страните сключват мир

en: The parties create an alliance
bg: Страните сключват съюз

note: TRANS: %s is a pre-pluralised sentence fragment: * "%s costs %d gold"
en: %s and you only have %d gold. | %s and you only have %d gold.
bg[0]: %s, а ние имаме само %d жълтица.
bg[1]: %s, а ние имаме само %d жълтици.

en: Lost connection to server (%s)!
bg: Прекъсна връзката със сървъра (%s)!

en: Failed looking up host.
bg: Хостът не можа да бъде намерен.

en: Didn't find a route to the destination!
bg: Не намерихме маршрут до целта!

en: Terrain
bg: Терен

en: Road
bg: Път

en: Military Base
bg: Военна база

en: Unit
bg: Единица

en: City
bg: Град

en: Start Position
bg: Начална позиция

en: Paint
bg: Рисуване

en: Erase
bg: Изтриване

note: TRANS: Used below. Separate so treasury content too can determine * if this is plural.
en: Treasury contains %d gold. | Treasury contains %d gold.
bg[0]: Хазната съдържа %d жълтица.
bg[1]: Хазната съдържа %d жълтици.

en: _Improvements:
bg: По_добрения:

en: Your %s has arrived at %s.
    What is your command?
bg: Наш %s пристигна в %s.
    Какво ще заповядаш?

en: _Wait
bg: Из_чакване

en: Bold (Ctrl-B)
bg: Получерен (Ctrl-B)

en: Italic (Ctrl-I)
bg: Курсив (Ctrl-I)

en: Strikethrough (Ctrl-S)
bg: Зачертаване (Ctrl-S)

en: Underline (Ctrl-U)
bg: Подчертаване (Ctrl-U)

en: Color (Ctrl-C)
bg: Цвят (Ctrl-C)

en: Flag
bg: Флаг

en: Citizens
bg: Жители

en: Food:
bg: Храна:

en: Prod:
bg: Производство:

en: Trade:
bg: Търговия:

en: Gold:
bg: Злато:

en: Luxury:
bg: Лукс:

en: Science:
bg: Наука:

en: Granary:
bg: Запаси:

en: Change in:
bg: Промяна след:

en: Corruption:
bg: Корупция:

en: Waste:
bg: Разхищение:

en: Pollution:
bg: Замърсяване:

en: City map
bg: Карта на града

note: TRANS: Overview tab in city dialog TRANS: Overview tab of foreign intelligence report dialog
en: _Overview
bg: _Общ изглед

en: Production:
bg: Производство:

en: %d/%d %d turns
bg: %d/%d %d хода

en: _Buy
bg: _Купи

en: I_mprovements:
bg: По_добрения:

en: Info
bg: Описание

en: P_roduction
bg: Произ_водство

en: Happ_iness
bg: _Щастие

en: _Governor
bg: _Губернатор

en: _Settings
bg: _Настройки

en: Science
bg: Наука

en: Gold
bg: Злато

en: Production page
bg: Страницата за производството

en: Happiness page
bg: Страницата за щастието

en: Governor page
bg: Страницата на губернатора

en: This Settings page
bg: Тази страница с настройки

en: Last active page
bg: Последната активна страница

en: Next time open
bg: Следващия път да се отвори

en: R_ename...
bg: Пре_именуване...

en: _List present units...
bg: _Списък налични единици...

note: TRANS: city dialog title
en: <b>%s</b> - %s citizens
bg: <b>%s</b> - %s жители

en: Supported units %d
bg: Поддържат се %d

en: Present units %d
bg: Налични са %d

en: Cen_ter
bg: Цен_тр.

en: _Activate unit
bg: _Активиране

en: Activate unit, _close dialog
bg: Активиране, _затваряне

en: _Disband unit
bg: _Разпускане

en: _Load unit
bg: _Натоварване

en: _Unload unit
bg: Раз_товарване

en: _Sentry unit
bg: На _стража

en: _Fortify unit
bg: _Укрепяване

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: %s costs %d gold.
    %s | %s costs %d gold.
    %s
bg[0]: %s струва %d жълтица.
    %s
bg[1]: %s струва %d жълтици.
    %s

en: Sell %s for %d gold? | Sell %s for %d gold?
bg[0]: Да продадем ли %s за %d жълтица?
bg[1]: Да продадем ли %s за %d жълтици?

en: Sell It!
bg: Продавай!

en: Rename City
bg: Преименуване на град

en: What should we rename the city to?
bg: Как да преименуваме града?

en: _Production
bg: _Произв.

en: Gover_nor
bg: _Губернатор

en: S_ell
bg: Пр_одай

en: _Select
bg: И_збор

en: _Display
bg: Показ_в.

en: Cities
bg: Градове

en: _Inspect
bg: _Към града

en: Improvements
bg: Подобрения

en: Wonders
bg: Чудеса

en: All Cities
bg: Всички градове

en: No Cities
bg: Никой град

en: Invert Selection
bg: Обръщане на избора

en: Building Units
bg: Строящите единици

en: Building Improvements
bg: Строящите подобрения

en: Building Wonders
bg: Строящите чудеса

en: Building Unit
bg: Строящите единица

en: Building Improvement
bg: Строящите подобрение

en: Building Wonder
bg: Строящите чудо

en: Coastal Cities
bg: Крайбрежни градове

en: Same Island
bg: На същия остров

en: Supported Units
bg: Поддържащи единици

en: Units Present
bg: С налични единици

en: Improvements in City
bg: С подобрения

en: Wonders in City
bg: Със чудеса

en: Available Units
bg: Възможни единици

en: Available Improvements
bg: Възможни подобрения

en: Available Wonders
bg: Възможни чудеса

en: Total Buy Cost: %d
bg: За купуване: %d

en: Help
bg: Помощ

en: You say you wanna revolution?
bg: Искаме революция, а?

en: Revolution!
bg: Революция!

en: All
bg: Всички

en: What Nation Will You Be?
bg: Каква нация ще бъдеш?

en: _Random Nation
bg: _Случайна нация

en: Select a nation
bg: Избор на нация

en: Nation _Groups:
bg: _Групи нации:

en: _Properties
bg: _Характеристики

en: _Leader:
bg: _Лидер:

en: City _Styles:
bg: _Градски вид:

en: _Description
bg: _Описание

en: You must select your sex.
bg: Трябва да изберете своя пол.

en: You must type a legal name.
bg: Трябва да въведете позволено име.

en: Disband Units
bg: Разпускане на единици

en: World-map
bg: Световна карта

en: Sea-map
bg: Морска карта

en: _Maps
bg: _Карти

en: _Advances
bg: _Технологии

note: TRANS: All technologies menu item in the diplomatic dialog.
en: All advances
bg: Всички технологии

en: _Cities
bg: _Градове

en: _Give shared vision
bg: Споделен _обзор

en: Give _embassy
bg: _Посолство

en: ?diplomatic_state:Cease-fire
bg: Прекратяване на огъня

en: ?diplomatic_state:Peace
bg: Мир

en: ?diplomatic_state:Alliance
bg: Съюз

en: _Pacts
bg: _Спогодби

en: Cancel _all meetings
bg: Отмяна на _всички срещи

en: Diplomacy [%d]
bg: Дипломация [%d]

en: Accept treaty
bg: Приемане на договора

en: Cancel meeting
bg: Отмяна на срещата

en: Add Clause...
bg: Нова клауза...

en: C_lauses:
bg: _Клаузи

en: Player
bg: Играч

en: ?play:Game
bg: Игра

en: All nations
bg: Всички нации

en: %d nation | %d nations
bg[0]: %d нация
bg[1]: %d нации

en: Name
bg: Име

en: Specials
bg: Специални

note: TRANS: Nations report title TRANS: Nations report action
en: Nations
bg: Нации

note: TRANS: Image header
en: Type
bg: Тип

en: Fuel
bg: Гориво

en: Government
bg: Управление

note: TRANS: %s is a type of object that can be edited, such as "Tile", * "Unit", "Start Position", etc.
en: %s Properties
bg: Свойства на %s

en: Goto/Airlift Unit
bg: Изпращане/въздухопревоз на единица

en: Air_lift
bg: По _въздуха

en: _Goto
bg: _Изпращане

en: Select destination ci_ty
bg: Избор на _местоназначение

en: Airlift
bg: По въздуха

en: Show _All Cities
bg: Всички _градове

en: No units selected.
bg: Няма избрани единици.

note: TRANS: goto/airlift dialog. For units not currently in a city. * Appears at the end of an "and"-separated list.
en: ?gotodlg:no city
bg: ?gotodlg:извън град

note: TRANS: goto/airlift dialog. Current location of units; %s is an * "and"-separated list of cities and associated info
en: Currently in: %s
bg: Текущо положение: %s

en: Turn Done
bg: Край на хода

en: ?noun:View
bg: Карта

en: Chat
bg: Чат

en: Allies Only
bg: Само съюзници

en: Are you sure you want to quit?
bg: Наистина ли искаш да излезеш?

en: Cities:
bg: Градове:

en: Luxuries:
bg: Луксозни стоки:

en: Buildings:
bg: Сгради:

en: Units:
bg: Единици:

en: Wonders:
bg: Чудеса:

en: Happiness
bg: Щастие

en: Upkeep:
bg: Поддръжка:

en: Requirement:
bg: Изискване:

en: Obsolete by:
bg: Заменя се от:

en: Cost:
bg: Цена:

en: Attack:
bg: Атака:

en: Defense:
bg: Защита:

en: Move:
bg: Движение:

en: Hitpoints:
bg: Здраве:

en: Basic Upkeep:
bg: Осн. поддръжка:

en: Vision:
bg: Зрително поле:

en: Move/Defense:
bg: Ходове/Защита:

en: Food/Res/Trade:
bg: Храна/Рес/Търг:

en: Resources:
bg: Ресурси:

note: TRANS: Label for build cost for extras in help. Will be followed by * something like "3 MP" (where MP = Movement Points)
en: Build:
bg: Строеж:

note: TRANS: Extra conflicts in help. Will be followed by a list of extras * that can't be built on the same tile as this one.
en: Conflicts with:
bg: Несъвместимост:

en: Allows
bg: Отключва

en: Obsoletes
bg: Изважда от употреба

note: TRANS: "Resources: (none)" TRANS: "Conflicts with: (none)" (extras) TRANS: missing value TRANS: Missing value
en: (none)
bg: (няма)

en: Ruler:
bg: Глава:

en: Government:
bg: Управление:

en: Capital:
bg: Столица:

en: Tax:
bg: Данъци:

en: Researching:
bg: Изучават:

en: _Diplomacy
bg: _Дипломация

en: _Techs
bg: _Технологии

en: Foreign Intelligence: %s Empire
bg: Разузнавателна сводка: %s империя

en: Build New City
bg: Основаване на нов град

en: What should we call our new city?
bg: Как ще наречем нашия нов град?

en: _Game
bg: _Игра

en: _Options
bg: _Настройки

en: _Edit
bg: _Редактиране

en: ?verb:_View
bg: ?глменю:Показ_вано

en: _Improvements
bg: Подо_брения

en: C_ivilization
bg: _Цивилизация

en: _Help
bg: _Помощ

en: _Clear Chat Log
bg: Из_чистване на историята на чата

en: Save Chat _Log
bg: Запазване на и_сторията на чата

en: _Local Client
bg: _Локален клиент

en: _Message
bg: _Съобщения

en: _Remote Server
bg: _Отдалечен сървър

en: Save Options _Now
bg: _Запазване на настройките веднага

en: _Save Game
bg: _Запазване на играта

en: Save Game _As...
bg: Запазване на играта _като...

en: _Leave
bg: На_пускане на играта

en: _Quit
bg: _Изход от програмата

en: _Find City
bg: Намиране на _град

en: Work_lists
bg: _Списъци със задачи

en: ?noun:_View
bg: _Карта

en: _Units
bg: _Единици

en: _Nations
bg: _Нации

en: _Wonders of the World
bg: _Чудеса на света

en: _Messages
bg: _Съобщения

en: _Demographics
bg: _Демография

note: TRANS: "Overview" topic in built-in help
en: ?help:Overview
bg: Резюме

en: Strategy and Tactics
bg: Стратегия и тактика

en: City Improvements
bg: Градски подобрения

en: Wonders of the World
bg: Чудеса на света

en: Combat
bg: Битки

en: Zones of Control
bg: Зони на контрол

en: Diplomacy
bg: Дипломация

en: Technology
bg: Технологии

en: Space Race
bg: Космическа надпревара

en: About Nations
bg: За нациите

en: Connecting
bg: Свързване

en: Controls
bg: Контрол

en: Languages
bg: Езици

en: Copying
bg: Лиценз

en: About Freeciv
bg: За Freeciv

en: Save Options on _Exit
bg: Запазване на настройките при _излизане

en: _Editing Mode
bg: Режим на _редактиране

en: Cit_y Outlines
bg: Градски о_чертания

en: City Output
bg: Градски добиви

en: Map _Grid
bg: _Мрежа на картата

en: National _Borders
bg: Национални _граници

en: City Full Bar
bg: Пълен етикет на градовете

en: City _Names
bg: Градски _имена

en: City G_rowth
bg: П_рираст

en: City Buy Cost
bg: Цена за завършване

en: City Tra_deroutes
bg: Търговски п_ътища

en: _Terrain
bg: _Терен

en: C_oastline
bg: _Крайбрежие

en: _Irrigation
bg: _Напояване

en: _Mines
bg: _Мини

en: _Bases
bg: _Бази

en: Po_llution & Fallout
bg: _Замърсяване и заразяване

en: Citi_es
bg: Град_ове

en: Unit Solid Background
bg: Плътен фон зад единиците

en: Unit shields
bg: Щитове зад единиците

en: Focu_s Unit
bg: Единицата на _фокус

en: Fog of _War
bg: Мъглата на _войната

en: _Fullscreen
bg: _На цял екран

en: _Center View
bg: _Центриране

en: _Economy
bg: _Икономика

en: _Research
bg: Из_следвания

en: _Spaceship
bg: _Звездолет

en: _Unit
bg: _Единица

en: _Work
bg: Рабо_та

en: _Combat
bg: _Бой

en: Build _Base
bg: Постр. _база

en: _Single Unit (Unselect Others)
bg: _Една единица (пусни другите)

en: _All On Tile
bg: _Всички на плочката

en: Same Type on _Tile
bg: Същия _тип на плочката

en: Same Type on _Continent
bg: Същия тип на _континента

en: Same Type _Everywhere
bg: Същия тип _навсякъде

en: _Done
bg: _Приключване

en: _Go to
bg: _Отиди до

en: Go _to/Airlift to City...
bg: Отиди/по въздуха до _град...

en: _Return to Nearest City
bg: _Връщане в най-близкия град

en: _Patrol
bg: _Патрулиране

en: _Sentry
bg: На _стража

en: _Load
bg: _Натоварване

en: _Unload
bg: Раз_товарване

en: _Disband
bg: _Разпускане

en: _Build City
bg: _Основи град

en: Build _Road
bg: Постр. _път

en: Build _Irrigation
bg: Постр. _напояване

en: Build _Mine
bg: Постр. _мина

en: Connect With Roa_d
bg: Свързване с п_ът

en: Connect With Rai_l
bg: Свързване с р_елси

en: Connect With Irri_gation
bg: Свързване с напо_яване

en: _Government
bg: _Управление

en: _Tax Rates...
bg: _Данъчно облагане

en: _Revolution...
bg: _Революция...

en: Leaving a local game will end it!
bg: Напускането на локална игра ще я приключи!

note: TRANS: Menu name part to be used like "Change to Improvement" *        This is about changing current production.
en: Change to %s
bg: Превърни в %s

en: Transf_orm to %s
bg: Пре_върни в %s

en: Message Options
bg: Настр. на съобщенията

en: Event
bg: Събитие

en: Messages
bg: Съобщения

en: Start _New Game
bg: _Нова игра

en: Start _Scenario Game
bg: Нова игра по _сценарий

en: _Load Saved Game
bg: _Запазена игра

en: C_onnect to Network Game
bg: С_вързване с мрежова игра

en: _Browse...
bg: _Файлове...

en: Pass_word:
bg: Па_рола

en: Server Name
bg: Име на сървъра

en: Port
bg: Порт

en: Version
bg: Версия

en: Status
bg: Състояние

en: Players
bg: Играчи

en: Humans
bg: Хора

en: Comment
bg: Коментар

en: Local _Area Network
bg: _Локална мрежа

en: Internet _Metaserver
bg: Интернет _метасървър

en: _Host:
bg: _Хост:

en: _Port:
bg: _Порт:

en: _Login:
bg: Потр. _име:

en: Conf_irm Password:
bg: Потв. пар_олата:

en: Host
bg: Хост

en: C_onnect
bg: _Свързване

en: %s info
bg: Инфо за %s

en: Pick nation
bg: Избор на нация

note: TRANS: e.g., "Put on Team 5"
en: Put on %s
bg: Добавяне към %s

en: _Start
bg: _Старт

en: Pick _Nation
bg: Избор на _нация

note: TRANS: "<Novice AI>"
en: <%s AI>
bg: <%s ИИ>

en: Random
bg: Случайна

en: AI Skill _Level:
bg: Ниво на _умение на ИИ:

en: _More Game Options...
bg: О_ще настройки на играта...

en: Ready
bg: Готовност

en: ?player:Leader
bg: Лидер

en: Border
bg: Граница

en: Team
bg: Отбор

en: Choose Saved Game to Load
bg: Коя запазена игра да се зареди?

en: Choose Saved Game to _Load:
bg: Коя запазена игра да се _зареди?

en: Choose a _Scenario:
bg: Избор на _сценарий:

en: Filename:
bg: Име на файла:

en: _Meet
bg: _Среща

en: Cancel _Treaty
bg: _Отмяна на договора

en: _Report
bg: _Доклад

en: ?show:Dead Players
bg: Мъртви играчи

en: Di_plomacy
bg: _Дипломация

en: _Intelligence
bg: _Разузнаване

en: _AI
bg: _ИИ

note: TRANS: Research report title TRANS: Research report action
en: Research
bg: Изследвания

en: Researching
bg: Изучава се

en: Goal
bg: Цел

en: Cost
bg: Цена

en: Unit Type
bg: Тип единици

note: TRANS: "In progress" abbreviation. URD_COL_IN_PROGRESS
en: In-Prog
bg: В строеж

en: Active
bg: Активни

en: Shield
bg: Щит

en: Food
bg: Храна

en: Totals:
bg: Общо:

en: Find _Nearest
bg: Най-_близката

en: Player
bg: Играч

en: Nation
bg: Нация

en: Score
bg: Точки

en: Score
bg: Резултат

en: Unit selection
bg: Избор на единица

en: Sentry
bg: Страж

en: Edit worklists
bg: Редактиране на списъци със задачи

en: _Worklists:
bg: _Списъци:

en: Edit Global _Worklists
bg: Редакт. на глобалните _списъци

en: Turns
bg: Ходове

en: Source _Tasks:
bg: _Възможни задачи:

en: Show _Future Targets
bg: Вкл. _бъдещи задачи

en: Target _Worklist:
bg: _Задачи за изпълнение

en: _Add Global Worklist
bg: От _глобален списък

en: Wonder
bg: Чудо

en: Yes
bg: Да

en: No
bg: Не

en: Activate unit
bg: Активиране

en: Sentry unit
bg: На пост

en: Fortify unit
bg: Окопаване

en: Disband unit
bg: Разпускане

en: Trade
bg: Търговия

en: Trans. Rslt/Time:
bg: Рез. прев./Време:

en: Fortified
bg: Укрепени

en: Quit
bg: Изход

en: Spaceship
bg: Звездолет

en: Set Home City
bg: Задаване на дом

en: Launch
bg: Изстрелване

en: Activate unit, close dialog
bg: Активиране и затваряне

en: Trade: %d per turn
bg: Търговия: %d на ход

en: Corruption: %d
bg: Корупция: %d

en: Gold: %d (%d) per turn
bg: Злато: %d (%d) на ход

en: Upkeep: %d
bg: Поддръжка: %d

en: Science: %d per turn
bg: Наука: %d на ход

en: Luxury: %d per turn
bg: Лукс: %d на ход

en: Granary
bg: Хамбар

en: shield | shields
bg[0]: щит
bg[1]: щита

en: Barracks
bg: Казарми

en: Airport
bg: Летище

en: City Walls
bg: Градски стени

note: TRANS: "Space" refers to the space bar on a keyboard.
en: Space
bg: Интервал

en: Leave Game
bg: Напускане на играта

en: Start New Game
bg: Начало на нова игра

en: Join Game
bg: Присъединяване към игра

note: TRANS: Dead -- Rest In Peace -- Reqia In Pace
en: R.I.P.
bg: в гроба

en: AI
bg: Компютър

en: done
bg: приключен

en: moving
bg: на ход

en: Time taken for the following activities is independent of terrain:
bg: Времетраенето на следните действия не зависи от терена:

note: TRANS: Header for fixed-width terrain alteration table. * TRANS: Translators cannot change column widths :(
en: Activity            Time
bg: Дейност             Време

en: Requirements to build:
bg: Изисквания за строеж:

note: TRANS: "2 Unhappy" or ", 1 Unhappy"
en: %s%d Unhappy
bg: %s%d Нещаст.

en: waiting
bg: изчакване

en: ?Player:Name
bg: ?Player:Име

en: Attitude
bg: Отношения

en: Embassy
bg: Посолство

en: Dipl.State
bg: Дип. съст.

en: Ping
bg: Пинг

note: TRANS: %s is a list of "and"-separated improvements.
en:    with %s.
bg:    заедно с %s.

en: Unit: %s
bg: Единица: %s

note: TRANS: "5 more" units on this tile
en:   (%d more)
bg:   (още %d)

en: Progress: no research
bg: Прогрес: няма изследвания

en: Progress: %d turn/advance | Progress: %d turns/advance
bg[0]: Прогрес: %d ход/достижение
bg[1]: Прогрес: %d хода/достижение

en: Progress: none
bg: Прогрес: няма

note: TRANS: <perturn> bulbs/turn
en: %d bulb/turn | %d bulbs/turn
bg[0]: %d крушка/ход
bg[1]: %d крушки/ход

note: TRANS: This is appended to "%d bulb/turn" text
en: , %d bulb/turn from team | , %d bulbs/turn from team
bg[0]: , %d крушка/ход от отбора
bg[1]: , %d крушки/ход от отбора

en: %d bulb | %d bulbs
bg[0]: %d крушка
bg[1]: %d крушки

en: Population: %s
bg: Население: %s

en: Year: %s (T%d)
bg: Година: %s (Х%d)

en: Gold: %d (%+d)
bg: Злато: %d (%+d)

en: Tax: %d Lux: %d Sci: %d
bg: Дан: %d Лукс: %d Изсл: %d

en: Turn: %d
bg: Рунд: %d

en: Global warming chance: %d%% (%+d%%/turn)
bg: Шанс за глобално затопляне: %d%% (%+d%%/рунд)

en: Nuclear winter chance: %d%% (%+d%%/turn)
bg: Шанс за ядрена зима: %d%% (%+d%%/рунд)

en: Government: %s
bg: Управление: %s

en: %d unit | %d units
bg[0]: %d единица
bg[1]: %d единици

note: TRANS: Impossible to reach goto target tile
en: ?goto:Unreachable
bg: Недостижимо

en: Turns to target: %d
bg: Ходове до целта: %d

en: Turns to target: %d to %d
bg: Ходове до целта: %d до %d

en: %d unit selected | %d units selected
bg[0]: %d избрана единица
bg[1]: %d избрани единици

en: Others: %d civil; %d military
bg: Други: %d цив.; %d военни

en: Others: %d civilian
bg: Други: %d цивилни

en: Others: %d military
bg: Други: %d военни

note: TRANS: %s is a unit type
en: Disband %s?
bg: Да разпуснем ли %s?

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Population:      %5d
bg: Население:       %5d

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Support:         %5d %%
bg: Животоподдръжка: %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Energy:          %5d %%
bg: Енергия:         %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Mass:            %5d ton | Mass:            %5d tons
bg[0]: Маса:            %5d тон
bg[1]: Маса:            %5d тона

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:     %5.1f years
bg: Времетраене:     %5.1f години

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:        N/A
bg: Времетраене:         -

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Success prob.:   %5d %%
bg: Вер. за успех:   %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Year of arrival: %8s
bg: Пристига през:   %8s

en: Each military unit makes %d unhappy citizen content. | Each military unit makes %d unhappy citizens content.
bg[0]: Всяка военна единица прави доволен %d нещастен гражданин.
bg[1]: Всяка военна единица прави доволни %d нещастни граждани.

en: Isometric
bg: Изометрична

en: ?wonder:W
bg: ?чудо:Ч

en: ?destroyed:D
bg: ?разрушено:Р

en: ?built:B
bg: ?построено:П

en: ?redundant:*
bg: ?излишно:*

en: Barbarian Uprising
bg: Варварско възстание

en: Civil War
bg: Гражданска война

en: Fortifying
bg: Укрепява се

en: Base
bg: База

en: Novice
bg: Начинаещ

en: Easy
bg: Лесен

en: Hard
bg: Труден

en: Cheating
bg: Мамещ

en: Experimental
bg: Експериментален

note: TRANS: year label (Anno Domini)
en: AD
bg: сл.Хр.

note: TRANS: year label (Before Christ)
en: BC
bg: пр.Хр.

note: TRANS: These words should be adjectives which can fit in the sentence "The x are y towards us" "The Babylonians are respectful towards us"
en: ?attitude:Genocidal
bg: ?отношения:Родоубийствени

en: ?attitude:Belligerent
bg: ?отношения:Непримирими

en: ?attitude:Hostile
bg: ?отношения:Враждебни

en: ?attitude:Uncooperative
bg: ?отношения:Недружелюбни

en: ?attitude:Uneasy
bg: ?отношения:Неловки

en: ?attitude:Neutral
bg: ?отношения:Неутрални

en: ?attitude:Respectful
bg: ?отношения:Почтителни

en: ?attitude:Helpful
bg: ?отношения:Услужливи

en: ?attitude:Enthusiastic
bg: ?отношения:Ентусиазирани

en: ?attitude:Admiring
bg: ?отношения:Възхитителни

en: ?attitude:Worshipful
bg: ?отношение:Благоговейни

en: ?diplomatic_state:Armistice
bg: Примирие

en: ?diplomatic_state:War
bg: Война

en: ?diplomatic_state:Never met
bg: Несрещнати

en: ?diplomatic_state:Team
bg: Отбор

note: TRANS: "Hard AI"
en: %s AI
bg: %s ИИ

note: TRANS: this and following strings are 'road flags', which may rarely * be presented to the player in ruleset help text
en: River
bg: Река

en: Team %d
bg: Отбор %d

en: Moves
bg: Ходове

en: Food/Shield/Gold:
bg: Храна/Щит/Злато:

en: (beta version)
bg: (бета версия)

en: Freeciv version %s %s
bg: Freeciv версия %s %s

en: Freeciv version %s (%s)
bg: Freeciv версия %s (%s)

en: Freeciv version %s
bg: Freeciv версия %s

en: version
bg: версия

en: January
bg: януари

en: February
bg: февруари

en: March
bg: март

en: April
bg: април

en: May
bg: май

en: June
bg: юни

en: July
bg: юли

en: August
bg: август

en: September
bg: септември

en: October
bg: октомври

en: November
bg: ноември

en: December
bg: декември

en: 'Cause civilization should be free!
bg: 'Щото цивилизацията трябва да е свободна!

en: Aqueduct
bg: Акведукт

en: Bank
bg: Банка

en: Barracks II
bg: Казарми II

en: Barracks III
bg: Казарми III

en: Cathedral
bg: Катедрала

en: Colosseum
bg: Колизей

en: Courthouse
bg: Съд

en: Factory
bg: Фабрика

en: Hydro Plant
bg: ВЕЦ

en: Library
bg: Библиотека

en: Marketplace
bg: Тържище

en: Mass Transit
bg: Масов транспорт

en: Mfg. Plant
bg: Роботизиран завод

en: Nuclear Plant
bg: АЕЦ

en: A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
bg: В даден град може да има само една ВЕЦ, ТЕЦ или АЕЦ.

en: Palace
bg: Дворец

en: Power Plant
bg: ТЕЦ

en: Recycling Center
bg: Център за рециклиране

en: SDI Defense
bg: Орбитална отбрана

en: Temple
bg: Храм

en: University
bg: Университет

en: Apollo Program
bg: Програмата „Аполо“

en: Colossus
bg: Колос

en: Copernicus' Observatory
bg: Обсерваторията на Коперник

en: Cure For Cancer
bg: Лекарство за рака

en: Darwin's Voyage
bg: Плаването на Дарвин

en: Great Library
bg: Великата библиотека

en: Great Wall
bg: Великата стена

en: Hanging Gardens
bg: Висящите градини

en: Hoover Dam
bg: ВЕЦ „Хувър“

en: Isaac Newton's College
bg: Колежът на Исак Нютон

en: J.S. Bach's Cathedral
bg: Катедралата на Бах

en: Lighthouse
bg: Фар

en: Magellan's Expedition
bg: Експедицията на Магелан

en: Manhattan Project
bg: Проектът „Манхатън“

en: Michelangelo's Chapel
bg: Сикстинска капела

en: Oracle
bg: Оракул

en: Pyramids
bg: Пирамиди

en: SETI Program
bg: Програмата „СЕТИ“

en: Shakespeare's Theater
bg: Театърът на Шекспир

en: United Nations
bg: ООН

en: Women's Suffrage
bg: Еманципацията на жените

en: Entertainers
bg: Артисти

en: Scientists
bg: Учени

en: Taxmen
bg: Данъчни

en: Team 1
bg: Отбор 1

en: Team 2
bg: Отбор 2

en: Team 3
bg: Отбор 3

en: Anarchy
bg: Анархия

en: Despotism
bg: Деспотизъм

en: Monarchy
bg: Монархия

en: King %s
bg: Крал %s

en: Queen %s
bg: Кралица %s

en: Communism
bg: Комунизъм

en: Comrade %s
bg: Другаря %s

en: ?female:Comrade %s
bg: Другарката %s

en: Republic
bg: Република

en: Consul %s
bg: Консул %s

en: ?female:Consul %s
bg: ?female:Консул %s

en: Democracy
bg: Демокрация

en: President %s
bg: Президент %s

en: ?female:President %s
bg: ?female:Президент %s

en: ?nationgroup:Ancient
bg: Антични

en: ?nationgroup:Modern
bg: Модерни

en: American
bg: Американска

en: ?plural:Americans
bg: ?мнч:Американци

en: Aztec
bg: Ацтекска

en: ?plural:Aztecs
bg: ?мнч:Ацтеки

en: Babylonian
bg: Вавилонска

en: ?plural:Babylonians
bg: ?мнч:Вавилонци

en: Chinese
bg: Китайска

en: ?plural:Chinese
bg: ?мнч:Китайци

en: Emperor %s
bg: Император %s

en: Chairman %s
bg: Председател %s

en: Chairperson %s
bg: Председател %s

en: Egyptian
bg: Египетска

en: ?plural:Egyptians
bg: ?мнч:Египтяни

en: Pharaoh %s
bg: Фараон %s

en: English
bg: Английска

en: ?plural:English
bg: ?мнч:Англичани

en: French
bg: Френска

en: ?plural:French
bg: ?мнч:Французи

en: Chieftain %s
bg: Вожд %s

en: Premier %s
bg: Премиер %s

en: German
bg: Германска

en: ?plural:Germans
bg: ?мнч:Германци

en: Chancellor %s
bg: Канцлер %s

en: Greek
bg: Гръцка

en: ?plural:Greeks
bg: ?мнч:Гърци

en: Despot %s
bg: Деспот %s

en: Indian
bg: Индийска

en: ?plural:Indians
bg: ?мнч:Индийци

en: Raja %s
bg: Раджа %s

en: Rani %s
bg: Рани %s

en: Maharaja %s
bg: Махараджа %s

en: Maharani %s
bg: Махарани %s

en: Mahatma %s
bg: Махатма %s

en: ?plural:Mongols
bg: Монголци

en: %s Khan
bg: %s Хан

en: Roman
bg: Римска

en: ?plural:Romans
bg: ?мнч:Римляни

en: Imperator %s
bg: Император %s

en: Imperatrix %s
bg: Императрица %s

en: Usurper %s
bg: Узурпатор %s

en: Russian
bg: Руска

en: ?plural:Russians
bg: ?мнч:Руснаци

en: Tsar %s
bg: Цар %s

en: Tsaritsa %s
bg: Царица %s

en: Zulu
bg: Зулуска

en: ?plural:Zulus
bg: ?мнч:Зулуси

en: Barbarian
bg: Варварска

en: ?plural:Barbarians
bg: ?мнч:Варвари

en: Pirate
bg: Пиратска

en: ?plural:Pirates
bg: ?мнч:Пирати

en: ?citystyle:European
bg: Европейски

en: ?citystyle:Classical
bg: Класически

en: ?citystyle:Tropical
bg: Тропичен

en: ?citystyle:Asian
bg: Азиатски

en: ?citystyle:Babylonian
bg: Вавилонски

en: ?citystyle:Celtic
bg: Келтски

en: ?citystyle:Renaissance
bg: Ренесансов

en: ?citystyle:Industrial
bg: Индустриален

en: ?citystyle:Modern
bg: Модерен

en: ?citystyle:PostModern
bg: Пост-модерен

en: Advanced Flight
bg: Модерна авиация

en: Alphabet
bg: Азбука

en: Astronomy
bg: Астрономия

en: Atomic Theory
bg: Атомна теория

en: Automobile
bg: Автомобилостроене

en: Banking
bg: Банкерство

en: Bridge Building
bg: Мостостроене

en: Bronze Working
bg: Бронзолеене

en: Ceremonial Burial
bg: Погребални церемонии

en: Chemistry
bg: Химия

en: Chivalry
bg: Рицарство

en: Code of Laws
bg: Законов ред

en: Combustion
bg: Вътрешно горене

en: Computers
bg: Компютри

en: Conscription
bg: Мобилизация

en: Construction
bg: Строителство

en: Allows Settlers to build fortresses.
bg: Позволява на Заселниците да строят крепости.

en: Currency
bg: Пари

en: Electricity
bg: Електричество

en: Electronics
bg: Електроника

en: Engineering
bg: Инженерство

en: Explosives
bg: Експлозиви

en: Feudalism
bg: Феодализъм

en: Flight
bg: Авиация

en: Decreases one-time revenue from new trade routes.
bg: Намалява еднократния приход от нови търговски пътища.

en: Fusion Power
bg: Термоядрена енергетика

en: Genetic Engineering
bg: Генно инженерство

en: Gunpowder
bg: Барут

en: Horseback Riding
bg: Езда

en: Industrialization
bg: Индустриализация

en: Invention
bg: Изобретателство

en: Iron Working
bg: Железообработка

en: Labor Union
bg: Профсъюзи

en: Literacy
bg: Грамотност

en: Magnetism
bg: Магнетизъм

en: Map Making
bg: Картография

en: Masonry
bg: Каменоделство

en: Mass Production
bg: Масово производство

en: Mathematics
bg: Математика

en: Medicine
bg: Медицина

en: Metallurgy
bg: Металургия

en: Mysticism
bg: Мистицизъм

en: Improves the effect of Temples.
bg: Увеличава ефекта на Храмовете.

en: Navigation
bg: Навигация

en: Nuclear Fission
bg: Разбиване на атома

en: Nuclear Power
bg: Ядрена енергетика

en: Philosophy
bg: Философия

en: Physics
bg: Физика

en: Plastics
bg: Пластмаси

en: Pottery
bg: Грънчарство

en: Recycling
bg: Рециклиране

en: Refining
bg: Рафиниране

en: Religion
bg: Религия

en: Robotics
bg: Роботика

en: Rocketry
bg: Ракетостроене

en: Space Flight
bg: Космонавтика

en: Steam Engine
bg: Парна машина

en: Steel
bg: Стомана

en: Superconductors
bg: Свръхпроводимост

en: The Corporation
bg: Корпорацията

en: The Republic
bg: Републиката

en: The Wheel
bg: Колелото

en: Theory of Gravity
bg: Теория на гравитацията

en: Writing
bg: Писменост

en: Ocean
bg: Океан

en: Arctic
bg: Арктика

en: Arctic tiles are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
bg: Арктическите плочки се намират само в най-северните и най-южните предели на света. Те са много студени, и заради това - изключително трудни за работа.

en: Desert
bg: Пустиня

en: Deserts are regions of extreme dryness, making agriculture and trade very difficult.
bg: Пустините са региони с изключителна сухота, което силно затруднява земеделието и търговията.

en: Forest
bg: Гора

en: Forests are densely wooded, making agriculture somewhat problematic.
bg: Горите са гъсто залесени, което донякъде затруднява земеделието.

en: Grassland
bg: Поля

en: Grasslands afford exceptional agricultural opportunities.
bg: Полята предлагат изключителни възможности за земеделие.

en: Hills
bg: Хълмове

en: In addition to being amenable to agriculture, Hills are frequently rich in resources.
bg: Освен че са податливи на земеделие, Хълмовете често са и богати на ресурси.

en: Jungle
bg: Джунгла

en: Jungles are densely overgrown, making agriculture somewhat problematic.
bg: Джунглите са гъсто обрасли, което донякъде затруднява земеделието.

en: Mountains
bg: Планини

en: Mountains are regions of extreme altitude, making agriculture and trade very difficult.
bg: Планините са региони с изключителна надморска височина, което силно затруднява земеделието и търговията.

en: Plains
bg: Равнини

en: Plains are very broad, sparse regions, which makes trade slightly inconvenient.
bg: Равнините са обширни и разпилени региони, което е леко неудобно за търговия.

en: Swamp
bg: Блата

en: Swamps suffer from an over-abundance of water, making agriculture somewhat problematic.
bg: Блатата страдат от прекомерно изобилие на вода, което донякъде затруднява земеделието.

en: Tundra
bg: Тундра

en: Tundra are broad, cold regions, fit for some agriculture and little else.
bg: Тундрата са обширни и студени региони, подходящи за малко земеделие и почти нищо друго.

en: Irrigation
bg: Напояване

en: Villages (also called "huts") are primitive communities spread across the world at the beginning of the game. Any land unit can enter a village, making the village disappear and deliver a random response. If the village proves hostile, it could produce barbarians or the unit entering may simply be destroyed. If they are friendly, the player could receive gold, a new technology, a military unit (occasionally a settler; and sometimes a unit that the player cannot yet create), or even a new city.
bg: Селата (наричани и "колиби") са примитивни общности разпръснати по света в началото на играта. Всяка наземна единица може да влезе в село, карайки го да изчезне и предизвиквайки случайна реакция. Ако се окаже, че селото е враждебно, то може да изпусне варвари или просто влязлата единица  може да бъде разрушена. Ако то е дружелюбно, играчът може да получи жълтици, нова технология, военна единица (понякога заселници, а понякога и единица, която все още не може да бъде направена от играча) или дори нов град.

en: Fortress
bg: Крепост

en: Railroad
bg: Железница

en: ?animals:Game
bg: Дивеч

en: Coal
bg: Въглища

en: Fish
bg: Риба

en: Gems
bg: Скъпоценности

en: Horses
bg: Коне

en: Oasis
bg: Оазис

en: Oil
bg: Нефт

en: Resources
bg: Ресурси

en: Seals
bg: Тюлени

en: Nuclear
bg: Ядрена ракета

en: green
bg: зелена

en: veteran
bg: ветеран

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Land
bg: Сухопътни

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Sea
bg: Морски

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Air
bg: Въздушни

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Missile
bg: Ракетни

en: Settlers
bg: Заселници

en: Militia
bg: Опълченци

en: Phalanx
bg: Фаланга

en: The Phalanx is armored infantry, suitable for defending your cities.
bg: Фалангата е бронирана пехота, подходяща за защита на градовете ви.

en: Legion
bg: Легионери

en: Musketeers
bg: Мускетари

en: Riflemen
bg: Пехотинци

en: Mech. Inf.
bg: Механизирана пехота

en: Cavalry
bg: Кавалерия

en: Chariot
bg: Колесница

en: Knights
bg: Рицари

en: Knights are mounted and heavily armored warriors.
bg: Рицарите са тежко бронирани войни на коне.

en: Armor
bg: Бронетанкови

en: Armors are motorized war wagons that are faster, stronger, and can take more damage than any mounted unit.
bg: Бронетанковите части са моторизирани бойни коли, които са по-бързи, по-силни и могат да поемат повече щети от всяка кавалерийска единица.

en: Catapult
bg: Катапулт

en: Catapults are large rock-throwing machines of war. They are very strong attackers but equally weak defenders and will need an escort to be effective.
bg: Катапултите са големи каменометни обсадни машини. Много са силни в атака, но са също толкова слаби при защита и се нуждаят от ескорт, за да бъдат ефективни.

en: Cannon
bg: Топ

en: Artillery
bg: Артилерия

en: Fighter
bg: Изтребител

en: Fighters are your first airborne units. They can move anywhere and attack any unit.
bg: Изтребителите са първите ви въздушни единици. Могат да се движат навсякъде и да нападат всякакви единици.

en: Bomber
bg: Бомбардировач

en: Bombers are specialized airborne units that may only attack ground targets, not other airborne units.
bg: Бомбардировачите са специализирани въздушни единици, които могат да нападат само наземни цели, не други въздушни единици.

note: TRANS: unit type
en: Trireme
bg: Трирема

en: The Trireme is your first boat unit. It can act as a transport ship and has rudimentary offensive capabilities, but may not stray too far from the shore.
bg: Триремата е първата ви морска единица. Може да служи за транспортен кораб и има зачатъчни нападателни способности, но не може да се отдалечава много от брега.

en: Sail
bg: Платноход

en: Frigate
bg: Фрегата

en: The Frigate is a highly versatile boat unit, that is both a strong offensive unit as well as a decent transport ship.
bg: Фрегатата е много гъвкава морска единица, едновременно силна нападателна единица и сносен транспортен кораб.

en: Ironclad
bg: Броненосец

en: The Ironclad is an armored ship that is much more sturdy than the Frigate but loses the latter's transport capability.
bg: Броненосецът е брониран кораб, който е много по-издържлив от Фрегатата, но не може да служи за транспорт като нея.

en: Cruiser
bg: Крайцер

en: The Cruiser is a strong offensive boat unit.
bg: Крайцерът е силна нападателна морска единица.

en: Battleship
bg: Линкор

en: Submarine
bg: Подводница

en: Traveling under the surface of the ocean, Submarines have a very high strategic value, but a weak defense if caught off guard.
bg: Плъзгащите се под океанската повърхност Подводници имат много висока стратегическа стойност, но защитата им е слаба ако бъдат изненадани.

en: Carrier
bg: Самолетоносач

en: The Carrier is a mobile airport.
bg: Самолетоносачът е подвижно летище.

en: TIP:  Guard Carriers with a handful of fast-moving ships and a battleship, as losing a fully-equipped Carrier is VERY painful and expensive.
bg: ИДЕЯ:  Охранявайте Самолетоносачите с по няколко бързоподвижни кораба и един линкор, защото загубата на напълно снаряжен Самолетоносач е МНОГО болезнена и скъпа.

en: Transport
bg: Транспорт

en: TIP 1:  Nuking the ocean will not generate fallout, and is a most effective (but expensive!!) way of getting rid of enemy ships.
bg: ИДЕЯ 1: Ядрен удар върху океана не разпространява радиоактивност и е най-ефективният (но скъп!!!) начин за отърваване от вражески кораби.

en: Diplomat
bg: Дипломат

en: Caravan
bg: Керван

en: TIP:  You can stockpile a stack of Caravans in advance and bring them all into a city where you have started to build a wonder, and finish it in only one turn!
bg: ИДЕЯ:  Можете да натрупате много Кервани предварително и да изпратите всички в град, където сте започнали да строите чудо, и да го завършите само за един ход!

en: Barbarian Leader
bg: Варварски лидер

en: One Barbarian Leader appears every time there is a barbarian uprising somewhere in the world.
bg: Един Варварски водач се появява всеки път щом някъде по света има варварско въстание.

en: Coastal Defense
bg: Брегова отбрана

en: Harbor
bg: Пристан

en: Offshore Platform
bg: Морска платформа

en: Police Station
bg: Полицейски участък

en: Port Facility
bg: Док

en: Research Lab
bg: Лаборатория

en: SAM Battery
bg: ПВО установка

en: Sewer System
bg: Канализация

en: Solar Plant
bg: Слънчева централа

en: Stock Exchange
bg: Стокова борса

en: Super Highways
bg: Супермагистрали

en: Supermarket
bg: Супермаркет

en: A.Smith's Trading Co.
bg: Фирмата на А. Смит

en: Eiffel Tower
bg: Айфеловата кула

en: King Richard's Crusade
bg: Походът на крал Ричард

en: Leonardo's Workshop
bg: Работилницата на Леонардо

en: Marco Polo's Embassy
bg: Посолството на Марко Поло

en: Statue of Liberty
bg: Статуята на Свободата

en: Sun Tzu's War Academy
bg: Академията на Сун Дзъ

en: All your units regain two extra hitpoints per turn.
bg: Всички наши единици си възвръщат две допълнителни точки живот на ход.

en: Capitalization
bg: Капитализация

en: Fundamentalism
bg: Фундаментализъм

en: Reverend %s
bg: Преподобен %s

en: ?female:Reverend %s
bg: ?female:Преподобна %s

en: Carthaginian
bg: Картагенска

en: ?plural:Carthaginians
bg: ?мнч:Картагенци

en: Brother %s
bg: Брат %s

en: Sister %s
bg: Сестра %s

en: Lord Protector %s
bg: Лорд-протектор %s

en: Lady Protector %s
bg: Лейди-протектор %s

en: Guru %s
bg: Гуру %s

en: Japanese
bg: Японска

en: ?plural:Japanese
bg: ?мнч:Японци

en: Empress %s
bg: Императрица %s

en: Shogun %s
bg: Шогун %s

en: ?female:Shogun %s
bg: ?female:Шогун %s

en: Persian
bg: Персийска

en: ?plural:Persians
bg: ?мнч:Персийци

en: %s Shah
bg: %s Шах

en: Ayatollah %s
bg: Аятолах %s

en: Patriarch %s
bg: Патриарх %s

en: Matriarch %s
bg: Матриарх %s

en: Spanish
bg: Испанска

en: ?plural:Spanish
bg: ?мнч:Испанци

en: Cardinal %s
bg: Кардинал %s

en: Viking
bg: Викингска

en: ?plural:Vikings
bg: ?мнч:Викинги

en: Amphibious Warfare
bg: Десантен бой

en: Combined Arms
bg: Комбинирани сили

en: Reduces the effect of Cathedrals.
bg: Намалява ефекта на Катедралите.

en: Economics
bg: Икономика

en: Improves the effect of Colosseums.
bg: Увеличава ефекта на Колизеите.

en: Environmentalism
bg: Природоопазване

en: Espionage
bg: Шпионаж

en: Guerilla Warfare
bg: Партизанска война

en: Laser
bg: Лазер

en: Leadership
bg: Водачество

en: Machine Tools
bg: Машиностроене

en: Miniaturization
bg: Миниатюризация

en: Mobile Warfare
bg: Блицкрийг

en: Monotheism
bg: Монотеизъм

en: Gives sea units one extra move.
bg: Дава на морските единици един допълнителен ход.

en: Polytheism
bg: Политеизъм

en: Radio
bg: Радио

en: Refrigeration
bg: Хладилна техника

en: Sanitation
bg: Хигиена

en: Seafaring
bg: Мореплаване

en: Stealth
bg: Антирадарни средства

en: Tactics
bg: Тактика

en: Theology
bg: Теология

en: Warrior Code
bg: Войнски кодекс

en: Glacier
bg: Ледник

en: Later in the game, helicopters may also enter villages, but overflight by other aircraft will cause the villagers to take fright and disband.
bg: В по-късните етапи на играта хеликоптерите също могат да влизат в селата, но прелитането на други летящи единици над тях ще изплаши и разпръсне селяните.

en: Farmland
bg: Ферми

en: Airbase
bg: Авиобаза

en: Iron
bg: Желязо

en: Furs
bg: Кожи

en: Fruit
bg: Плодове

en: Buffalo
bg: Бизони

en: Wheat
bg: Пшеница

en: Peat
bg: Торф

en: Pheasant
bg: Фазани

en: Ivory
bg: Кост

en: Silk
bg: Коприна

en: Spice
bg: Подправки

en: Whales
bg: Китове

en: Wine
bg: Вино

note: TRANS: unit type
en: Helicopter
bg: Хеликоптер

en: Paratroopers
bg: Парашутисти

en: Marines
bg: Морски пехотинци

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Helicopter
bg: ?клас:Хеликоптерни

en: Engineers
bg: Инженери

en: Warriors
bg: Войни

en: Archers
bg: Лъчници

en: Pikemen
bg: Пиконосци

en: Fanatics
bg: Фанатици

en: Partisan
bg: Партизани

en: Partisans are guerilla fighters who are experts at using the terrain to their advantage.
bg: Партизаните са нередовни бойци които умеят добре да се възползват от терена.

en: A number of Partisans are granted free when an enemy conquers your city -- they automatically assume defensive positions in the surrounding countryside -- but only under these conditions:
     - Guerilla Warfare must be known by at least one player.
     - You must be the player who originally built the city.
     - You must know about Communism and Gunpowder.
     - You must run either a Democracy or a Communist government.
bg: Получавате безплатно известен брой Партизани когато ваш град бъде завладян -- те автоматично заемат защитни позиции в околностите му -- но само при следните условия:
     - Технологията Партизанска война трябва да е известна поне на един играч.
     - Градът трябва да е бил основан от вас.
     - Трябва да са ви известни Комунизъм и Барут.
     - Трябва да имате Демократично или Комунистическо управление.

en: Alpine Troops
bg: Алпийски части

en: Alpine Troops are highly mobile units as well as excellent defenders.
bg: Алписките части са не само изключително подвижни единици, но и отлични защитници.

en: Horsemen
bg: Конници

en: Chariots are horse-pulled war wagons, stronger but more expensive than horsemen.
bg: Колесниците са теглени от коне бойни коли, по-силни от конниците, но и по-скъпи.

en: Elephants
bg: Слонове

en: Crusaders
bg: Кръстоносци

en: Dragoons
bg: Драгуни

en: Dragoons are mounted warriors carrying early firearms.
bg: Драгуните са конници въоръжени с ранни огнестрелни оръжия.

en: Cavalry are mounted and highly trained soldiers.
bg: Кавалеристите са добре тренирани войници на коне.

en: Howitzer
bg: Гаубица

en: Stealth Fighter
bg: Стелт-изтребител

en: Stealth Bomber
bg: Стелт-бомбардировач

en: Caravel
bg: Каравела

en: The Caravel replaces the Trireme and is much more reliable on the open seas.
bg: Каравелата заменя Триремата и е много по-надеждна в открито море.

en: Galleon
bg: Галеон

en: The Galleon is a pure transport ship and cannot attack other ships, though it may still defend itself when attacked.
bg: Галеонът е чисто транспортен кораб и не може да напада други кораби, но все пак може да се защитава когато бъде нападнат.

en: Destroyer
bg: Разрушител

en: AEGIS Cruiser
bg: Крайцер „Егида“

en: The AEGIS Cruiser is equipped with an advanced defensive missile system.
bg: Ракетният крайцер е въоръжен с усъвършенствана защитна ракетна система „Егида“ (AEGIS).

en: Cruise Missile
bg: Крилата ракета

en: The Cruise Missile is a long-distance missile that can strike deep into enemy territory.
bg: Крилатата ракета може да нанася удари дълбоко във вражеската територия.

en: Spy
bg: Шпионин

en: Freight
bg: Камион

en: Explorer
bg: Откривател

en: You found %s in ancient scrolls of wisdom.
bg: Открихме %s в древни свитъци мъдрост.

note: TRANS: first %s is nation plural or team name
en: The %s have acquired %s from ancient scrolls of wisdom.
bg: %sте са открили %s в древни свитъци мъдрост.

en: A band of friendly mercenaries joins your cause.
bg: Група дружелюбни наемници се присъединяват към нашата кауза.

en: You found a friendly city.
bg: Открихме приятелски настроен град.

en: An abandoned village is here.
bg: Тук има изоставено село.

en: You have unleashed a horde of barbarians!
bg: Пуснахме на свобода варварска орда!

en: ?nationgroup:Medieval
bg: Средновековни

en: ?nationgroup:Early Modern
bg: ?нации:Ранно-модерни

en: ?nationgroup:African
bg: Африкански

en: ?nationgroup:American
bg: Американски

en: ?nationgroup:Asian
bg: Азиатски

en: ?nationgroup:European
bg: Европейски

en: ?nationgroup:Oceanian
bg: ?нации:Океански

en: ?nationgroup:Imaginary
bg: ?нации:Въображаеми

en: Coinage
bg: Сечене на пари

en: ?citystyle:ElectricAge
bg: Електрически

en: Lake
bg: Езеро

en: Deep Ocean
bg: Дълбок океан

en: Fallout
bg: Радиоактивност

en: Buoy
bg: Буй

en: Ruins
bg: Руини

en: hardened
bg: калена

en: elite
bg: елитна

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Trireme
bg: Гребни

en: ?unit:Workers
bg: Работници

en: On impact, the blast will destroy any unit in an area 3 tiles wide (3x3 squares for rectangular grids), including friendly units. Any city within the blast area loses half its population, and land tiles within the blast area are subject to nuclear fallout.
bg: При попадение, взривът ще разруши всички единици на поле с ширина 3 плочки (3 на 3 квадратчета за квадратни мрежи), включително и приятелските единици. Всеки град в обсега на взрива ще загуби половината си население, а някои сухоземни плочки на поразената площ ще претърпят радиоактивно заразяване.

en: ?unit:Leader
bg: Лидер

en: AWACS
bg: “Летящо око“

en: The AWACS (Airborne Warning and Control System) is an airplane with an advanced radar that can determine the location of enemy units over a wide area.
bg: “Летящото око“ AWACS (Airborne Warning and Control System) е самолет с усъвършенстван радар, който открива вражеските единици върху широка площ.

en: Amphitheater
bg: Амфитеатър

en: Hospital
bg: Болница

en:  - As in other games of conquest and expansion, you are declared the winner by default once the last city and unit of every other civilization is destroyed.
bg:  - Както и в други игри с експанзия и завоевания, ще бъдете обявени за победители щом бъдат унищожени всички градове и единици на всяка друга цивилизация.

en:  - Once technological progress has brought you into the space age, you may launch a spacecraft destined for Alpha Centauri; the first civilization whose craft reaches the system wins.
bg:  - Щом научно-техническият прогрес ви доведе до космическата епоха, можете да изпратите звездолет към Алфа Центавър; тогава печели първата цивилизация чийто кораб достигне системата.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Terrain Alterations
bg:  Промени по терена

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  National Borders
bg:  Национални граници

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Food
bg:  Храна

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Production
bg:  Производство

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Trade
bg:  Търговия

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Specialists
bg:  Специалисти

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Happiness
bg:  Щастие

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Plague
bg:  Чума

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Migration
bg:  Миграция

en: First, the attacker's strength is modified.
bg: Първо се изчислява силата на нападащата единица.

en:  - If the attacker is a veteran, its strength is multiplied by the bonus associated with its veteran level.
bg:  - Ако атакуваща единица е ветеран, нейната сила се умножава по бонуса даван от нейното ниво на опит.

en: Next, the defender's strength is modified.
bg: След това се изчислява силата на защитаващата се единица.

en:  - If the defender is a veteran, then its strength is multiplied by the bonus associated with its veteran level.
bg:  - Ако нападнатата единица е ветеран, нейната сила се умножава по бонуса даван от нейното ниво на опит.

en:  - Then the defender's strength is multiplied by the defense factor of the terrain it occupies.
bg:  - След това силата на защитаващата се единица се умножава по защитния фактор на терена, на който се намира.

en: The firepower of the attacker and defender are also modified.
bg: Огневата мощ на двете единици съща бива променена.

en:  - If the defender is a ship and is inside a city the firepower of the attacker is doubled and the firepower of the ship is set to 1.
bg:  - Ако защитаващата се единица е кораб и се намира в град, огневата мощ на нападащата единица се удвоява, а огневата мощ на кораба се приравнява на 1.

en:  - If a fighter is attacking a helicopter the firepower of the helicopter is set to 1.
bg:  - Ако изтребител напада хеликоптер, огневата мощ на хеликоптера се приравнява на 1.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Combat example 1
bg:  Примерна битка 1

en: Suppose a Cannon (A:8, D:1, HP:20, FP:1) attacks a Musketeer (A:3, D:3, HP:20, FP:1) inside a city with City Walls built on a Forest tile.  Neither are veteran.
bg: Да предположим, че един Топ (А:8, З:1, ТЖ:20, ОМ:1) напада Мускетари (А:3, З:3, ТЖ:20, ОМ:1) намиращи се в град с Градски стени, построен върху Гора.  Нито една от двете единици не е ветеран.

en: The defender's base strength is 3.  Because it is on a Forest tile, its strength becomes 4.5.  It is behind City Walls, so its strength is tripled, to 13.5.  It is a ground unit inside a city, so its strength is increased to 20.25.
bg: Основната сила на защитаващата се единица е 3.  Тъй като тя се намира на плочка с Гора, нейната сила става 4,5. Освен това тя е зад Градски стени, така че силата се утроява до 13,5. Тя е сухопътна единица в град, така че силата се увеличава до 20,25.

en: Strength values inside the game are actually multiplied by 10, with fractions dropped, so the attacker's strength is 80, and the defender's strength is 202.
bg: Стойностите на силата вътре в играта всъщност се умножават по 10, като дробните части се изпускат, така че силата на нападащата единица е 80, а на нападнатата - 202.

en: Both units keep their firepower of 1 unchanged.
bg: Огневата мощ и на двете единици остава непроменена на 1.

en: Each round of combat, a random number between 1 and 282 is generated.  If the number is greater than 202 (about a 28% chance), the defender loses 1 hit point.  Otherwise (about a 72% chance), the attacker loses 1 point.
bg: На всеки рунд от боя се генерира случайно число между 1 и 282.  Ако числото е по-голямо от 202 (шанс от около 28%), нападната единица губи 1 точка живот. В противен случай (при шанс около 72%), нападащата единица губи 1 точка.

en: Since both units have 20 hit points, the odds favor a victory for the defender.  The defender will probably lose somewhere around 40% of its hit points during the fight.  But the outcome is never certain as long as both units have non-zero strengths; the defender might emerge untouched, or it might lose most of its hit points, or it might even lose the battle.
bg: Тъй като и двете единици имат 20 точки живот, шансовете са на страната на защитаващата се единица.  Тя вероятно ще загуби около 40% от своите точки живот по време на боя.  Но резултатът никога не е сигурен докато и двете единици имат сили, различни от 0; нападнатата единица би могла да излезе от боя недокосната, или да загуби повечето от точките си живот, или дори да загуби битката.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Combat example 2
bg:  Примерна битка 2

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Civil War
bg:  Гражданска война

en: The worklist editor is used to edit both worklists for each city (from the city dialog) and global worklists. Using this editor you can create lists specifying what to build in the turns to come.
bg: $

en: The Internet
bg: Интернет

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team TRANS: With this and other color team names, uniqueness is more TRANS: important than precise translation. To see the colors, start a TRANS: multiplayer game with 32 players and look at the Nations report.
en: ?team name:Red
bg: ?team name:Червено

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Yellow
bg: ?team name:Жълто

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Blue
bg: ?team name:Синьо

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Orange
bg: ?team name:Оранжево

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Emerald
bg: ?team name:Изумрудено

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Green
bg: ?team name:Зелено

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Pink
bg: ?team name:Розово

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Silver
bg: ?team name:Сребърно

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Fuchsia
bg: ?team name:Цикламено

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Azure
bg: ?team name:Лазурно

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Turquoise
bg: ?team name:Тюркоазно

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Lavender
bg: ?team name:Лавандула

en: Theory of Evolution
bg: Теорията на еволюцията

en: ?plural:Apaches
bg: ?мнч:Апачи

en: Arab
bg: Арабска

en: ?plural:Arabs
bg: ?мнч:Араби

en: Sheikh %s
bg: Шеих %s

en: Caliph %s
bg: Халиф %s

en: Austrian
bg: Австрийска

en: ?plural:Austrians
bg: ?мнч:Австрийци

en: Kaiser %s
bg: Кайзер %s

en: Brazilian
bg: Бразилска

en: ?plural:Brazilians
bg: ?мнч:Бразилци

en: Byzantine
bg: Византийска

en: ?plural:Byzantines
bg: ?мнч:Византийци

en: ?plural:Cherokees
bg: ?мнч:Чероки

en: Danish
bg: Датска

en: ?plural:Danes
bg: ?мнч:Датчани

en: Dutch
bg: Холандска

en: ?plural:Dutch
bg: ?мнч:Холандци

en: Prince %s
bg: Принц %s

en: Princess %s
bg: Принцеса %s

en: Lord %s
bg: Лорд %s

en: Lady %s
bg: Лейди %s

en: Ethiopian
bg: Етиопска

en: ?plural:Ethiopians
bg: ?мнч:Етиопци

en: Hittite
bg: Хититска

en: ?plural:Hittites
bg: ?мнч:Хитити

en: Inca
bg: Инкска

en: ?plural:Incas
bg: ?мнч:Инки

en: Indonesian
bg: Индонезийска

en: ?plural:Indonesians
bg: ?мнч:Индонезийци

en: Sultan %s
bg: Султан %s

en: ?plural:Iroquois
bg: ?мнч:Ирокези

en: Italian
bg: Италианска

en: ?plural:Italians
bg: ?мнч:Италианци

en: Duce %s
bg: Дуче %s

en: Korean
bg: Корейска

en: ?plural:Koreans
bg: ?мнч:Корейци

en: ?plural:Mayas
bg: ?мнч:Маи

en: Satrap %s
bg: Сатрап %s

en: ?female:Satrap %s
bg: ?female:Сатрап %s

en: Polish
bg: Полска

en: ?plural:Poles
bg: ?мнч:Поляци

en: Polynesian
bg: Полинезийска

en: Portuguese
bg: Португалска

en: ?plural:Portuguese
bg: ?мнч:Португалци

en: %s Augustus
bg: %s Август

en: %s Augusta
bg: %s Августа

en: Shaman %s
bg: Шаман %s

en: Sumerian
bg: Шумерска

en: ?plural:Sumerians
bg: ?мнч:Шумери

en: Swedish
bg: Шведска

en: ?plural:Swedes
bg: ?мнч:Шведи

en: Turkish
bg: Турска

en: ?plural:Turks
bg: ?мнч:Турци

en: British Isles (classic/medium)
bg: Британски острови (класическа/средна)

en: Earth (classic/large)
bg: Земята (класическа/голяма)

en: Earth (classic/small)
bg: Земята (класическа/малка)

en: Europe (classic/giant)
bg: Европа (класическа/гигантска)

en: France (classic/large)
bg: Франция (класическа/голяма)

en: Earth (classic/medium)
bg: Земята (класическа/средна)

en: Iberian Peninsula (classic/large)
bg: Иберийски п-ов (класическа/голяма)

en: Italy (classic/medium)
bg: Италия (класическа/средна)

en: Japan (classic/medium)
bg: Япония (класическа/средна)

en: North America (classic/medium)
bg: Северна Америка (класическа/средна)

en: Tutorial
bg: Въведение

en: %s gain a leader by the name %s. Dangerous times may lie ahead.
bg: %sте издигнаха лидер на име %s. Може да се задават опасни времена.

en: %s has been destroyed by %s.
bg: %2$s разруши %1$s.

en: %s liberated %s and looted %d gold from the city. | %s liberated %s and looted %d gold from the city.
bg[0]: %s освободи %s и плячкоса %d жълтица от града.
bg[1]: %s освободи %s и плячкоса %d жълтици от града.

en: %s has been struck by a plague! Population lost!
bg: Чума порази %s! Загубихме население!

en: The %s have stopped building The %s in %s.
bg: %sте спряха строежа на %s в %s.

note: TRANS: "<city> is building <production><source>." * 'source' might be an empty string, or a clause like * " from the worklist".
en: %s is building %s%s.
bg: В %s се строи %s%s.

en: The %s have started building The %s in %s.
bg: %sте започнаха да строят %s в %s.

en: Notice: Wonder %s in %s will be finished next turn.
bg: Внимание: Чудото %s в %s ще бъде завършено на следващия ход.

en: Warning: Famine feared in %s.
bg: Внимание: Глад застрашава %s.

en: %s needs %s (being built) to grow beyond size %d.
bg: %s се нуждае от %s (в строеж), за да израстне над размер %d.

en: %s needs an improvement to grow beyond size %d.
bg: %s се нуждае от подобрение, за да израстне над размер %d.

en: %s grows to size %d.
bg: %s нарастна до размер от %d.

en: The %s have finished building %s in %s.
bg: %sте завършиха %s в %s.

en: %s has finished building %s.
bg: В %s приключи строежът на %s.

en: The %s have started building a spaceship!
bg: %sте започнаха да строят звездолет!

note: TRANS: <city> is finished building <unit/building>.
en: %s is finished building %s.
bg: В %s приключи създаването на %s.

en: Can't afford to maintain %s in %s, building sold!
bg: Твърде е скъпо да има %s в %s, продадохме сградата!

en: Pollution near %s.
bg: Замърсяване в близост до %s.

en: Celebrations in your honor in %s.
bg: Празненства във ваша чест в %s.

en: Order restored in %s.
bg: Редът беше възстановен в %s.

note: TRANS: %s - government form, e.g., Democracy
en: The people have overthrown your %s, your country is in turmoil.
bg: Народът свали от власт нашата %s, страната е във хаос.

en: A treaty containing %d clause was agreed upon. | A treaty containing %d clauses was agreed upon.
bg[0]: Беше приет договор с %d клауза.
bg[1]: Беше приет договор с %d клаузи.

en: You agree on a cease-fire with %s.
bg: Приехме прекратяване на огъня с %s.

en: %s canceled the meeting!
bg: %s отмени срещата!

en: Meeting with %s canceled.
bg: Срещата с %s беше отменена.

en: You have established an embassy in %s.
bg: Основахме посолство в %s.

en: No new technology found in %s.
bg: Няма нови технологии в %s.

en: Global warming has occurred!
bg: Настъпи глобално затопляне!

en: Coastlines have been flooded and vast ranges of grassland have become deserts.
bg: Някъде крайбрежието беше наводнено и обширни поля се превърнаха в пустиня.

en: Nuclear winter has occurred!
bg: Настъпи ядрена зима!

en: Wetlands have dried up and vast ranges of grassland have become tundra.
bg: Пресъхнаха блата, а обширни площи поля се превърнаха в тундра.

en: The %s are no more!
bg: %sте ги няма вече!

en: %s now governs the %s as a %s.
bg: %s вече управлява %sте като %s.

note: TRANS: This is a message event so don't make it * too long.
en: The %s have incited a revolt! %d turn of anarchy will ensue! Target government is %s. | The %s have incited a revolt! %d turns of anarchy will ensue! Target government is %s.
bg[0]: %sте вдигнаха възстание! Ще последва %d ход анархия! Целевото управление е %s.
bg[1]: %sте вдигнаха възстание! Ще последват %d хода анархия! Целевото управление е %s.

en: The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
bg: Дипломатическите отношения между %sте и %sте вече са %s.

en:  %s canceled the diplomatic agreement! The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
bg:  %s анулира договора! Дипломатическите отношения между %sте и %sте вече са %s.

en: You have made contact with the %s, ruled by %s.
bg: Установихте контакт с %sте, управлявани от %s.

note: TRANS: ... Danes ... Poles ... <7> cities.
en: Civil war partitions the %s; the %s now hold %d city. | Civil war partitions the %s; the %s now hold %d cities.
bg[0]: Гражданска война разделя %sте; %sте сега държат %d град.
bg[1]: Гражданска война разделя %sте; %sте сега държат %d града.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the RICHEST Civilizations in the World.
bg: %s %s докладва за най-БОГАТИТЕ цивилизации по света.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the most ADVANCED Civilizations in the World.
bg: %s %s докладва за най-НАПРЕДНАЛИТЕ цивилизации по света.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the most MILITARIZED Civilizations in the World.
bg: %s %s докладва за най-МИЛИТАРИЗИРАНИТЕ цивилизации по света.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the HAPPIEST Civilizations in the World.
bg: %s %s докладва за най-ЩАСТЛИВИТЕ цивилизации по света.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the LARGEST Civilizations in the World.
bg: %s %s докладва за най-ГОЛЕМИТЕ цивилизации по света.

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Herodotus
bg: Херодот

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Thucydides
bg: Тукидид

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Pliny the Elder
bg: Плиний Стари

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Livy
bg: Тит Ливий

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Toynbee
bg: Тойнби

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Gibbon
bg: Гибън

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Ssu-ma Ch'ien
bg: Сима Циен

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Pan Ku
bg: Бан Гу

en: Population
bg: Население

en: Land Area
bg: Площ

en: Settled Area
bg: Заселена площ

en: Military Service
bg: Военна служба

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Supreme %s
bg: %2d: Върховните %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Magnificent %s
bg: %2d: Великолепните %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Great %s
bg: %2d: Великите %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Glorious %s
bg: %2d: Славните %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Excellent %s
bg: %2d: Превъзходните %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Eminent %s
bg: %2d: Видните %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Distinguished %s
bg: %2d: Известните %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Average %s
bg: %2d: Средностатистическите %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Mediocre %s
bg: %2d: Посредствените %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Ordinary %s
bg: %2d: Обикновените %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Pathetic %s
bg: %2d: Жалките %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Useless %s
bg: %2d: Безполезните %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Valueless %s
bg: %2d: Наистина безполезните %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Wretched %s
bg: %2d: Окаяните %s

en: Historian Publishes!
bg: Историк публикува!

en: %2d: The %s City of %s of size %d,
bg: %2d: %sта гордост %s с размер %d,

en: Traveler's Report:
bg: Пътешественик докладва:

en:  bulb |  bulbs
bg[0]:  крушка
bg[1]:  крушки

en:  month |  months
bg[0]:  месец
bg[1]:  месеца

en:  ton |  tons
bg[0]:  тон
bg[1]:  тона

en: (ranked %d)
bg: (%dо място)

en: Demographics Report:
bg: Демографска сводка:

en: %s %s (%s)
bg: %s държава, управлявана като %s (%s)

en: Population
bg: Население

en: Cities
bg: Градове

en: Technologies
bg: Технологии

en: Military Service
    (months)
bg: Военна служба
    (месеци)

en: Wonders
bg: Чудеса

note: TRANS: "sq. mi." is abbreviation for "square miles"
en: Land Area
    (sq. mi.)
bg: Сухоземна площ
    (кв. км.)

note: TRANS: "sq. mi." is abbreviation for "square miles"
en: Settled Area
    (sq. mi.)
bg: Заселена площ
    (кв. км.)

en: Literacy
    (%)
bg: Грамотност
    (%)

en: Spaceship
bg: Звездолет

en: Built Units
bg: Построени единици

en: Killed Units
bg: Унищожени единици

en: Unit Losses
bg: Загубени единици

en: %s has been added as human player.
bg: %s беше добавен като човек-играч.

note: TRANS: Game state for local server
en: Pregame
bg: Предигра

note: TRANS: Game state for local server
en: Running
bg: Тече

note: TRANS: Game state for local server
en: Game over
bg: Приключила

en: Hexagonal
bg: Шестоъгълничеста

en: No barbarians
bg: Без варвари

en: Barbarian appearance frequency
bg: Честота на появата на варвари

note: TRANS: The string between single quotes is a setting name and * should not be translated.
en: This setting controls how frequently the barbarians appear in the game. See also the 'onsetbarbs' setting.
bg: Този параметър определя колко често варварите ще се появяват в играта. Виж също параметъра 'onsetbarbs'.

en: Geological
bg: Геологични

en: Sociological
bg: Социални

en: Economic
bg: Икономически

en: Military
bg: Военни

en: Scientific
bg: Научни

en: Internal
bg: Вътрешни

en: Networking
bg: Мрежови

en: The %s have launched a spaceship!  It is estimated to arrive at Alpha Centauri in %s.
bg: %sте изстреляха звездолет! Очаква се той да пристигне при Алфа Центавър през %s.

en: The %s spaceship has arrived at Alpha Centauri.
bg: Звездолетът на %sта нация е достигнал Алфа Центавър.

note: TRANS: Another entry in winners list (", the Tibetans")
en: ?winners:, the %s
bg: ?winners:, %sте

note: TRANS: Beginning of the winners list ("the French")
en: ?winners:the %s
bg: ?winners:%sте

note: TRANS: There can be several winners listed
en: Scenario victory to %s.
bg: Победа в сценария за %s.

en: Team victory to %s.
bg: Отборна победа за %s.

note: TRANS: There can be several winners listed
en: Allied victory to %s.
bg: Победа за съюза на %s.

en: Game ended in victory for %s.
bg: Играта завърши с победа за %s.

en: Concerned citizens point out that the cease-fire with %s will run out soon.
bg: Загрижени граждани припомнят, че прекратяването на огъня с %s изтича скоро.

en: The cease-fire with %s has run out. You are now at war with the %s.
bg: Прекратяването на огъня с %s изтече. Сега сме във война с %sте.

en: The game is over...
bg: Край на играта...

en: %s is now under AI control.
bg: %s вече е под компютърен контрол.

en: %s is now under human control.
bg: %s вече е под човешки контрол.

en: A living user already exists by that name.
bg: Вече съществува жив потребител с това име.

en: A living player already exists by that name.
bg: Вече съществува жив играч с това име.

en: New player %s created.
bg: Създаден е нов играч %s.

note: TRANS: keep one space at the beginning of the string.
en:  Nation of the new player: %s.
bg:  Нация на новия играч: %s.

en: Human
bg: Човек

en: Alive
bg: Жив

en: Dead
bg: Мъртъв

en: The %s have researched %s.
bg: %sте изучиха %s.

en: Learned %s. Our scientists focus on %s; goal is %s.
bg: Изучихме %s. Нашите учени ще се съсредоточат над %s; целта е %s.

en: Learned %s. Scientists do not know what to research next.
bg: Изучихме %s. Учените ни не знаят какво да изучават след това.

en: Learned %s. Scientists choose to research %s.
bg: Изучихме %s. Учените ни избраха да изучават %s.

en: Technology goal is %s.
bg: Новата технологична цел е %s.

en: You steal %s from the %s.
bg: Откраднахме %s от %sте.

en: The %s stole %s from you!
bg: %sте откраднаха от нас %s!

en: The %s have stolen %s from the %s.
bg: %sте са откраднали %s от %sте.

en: %s can only move into your own zone of control.
bg: Единицата %s може да се движи само в собствената ни зона на контрол.

note: TRANS: "Cannon ... the Polish Destroyer."
en: %s lost to an attack by the %s %s.
bg: Загубихме %s заради %s атака с %s.

note: TRANS: "Musketeers (and Cannon) lost to an * attack from the Polish Destroyer."
en: %s (and %s) lost to an attack from the %s %s.
bg: %s (и %s) бяха изгубени след %s атака с %s.

note: TRANS: "Musketeers and 3 other units lost to * an attack from the Polish Destroyer." * (only happens with at least 2 other units)
en: %s and %d other unit lost to an attack from the %s %s. | %s and %d other units lost to an attack from the %s %s.
bg[0]: %s and %d other unit lost to an attack from the %s %s.
bg[1]: %s и %d други единици бяха загубени след %s атака с %s.

en: You nuked %s.
bg: Взривихме ядрена бомба над %s.

en: The %s detonated a nuke!
bg: %sте взривиха ядрена бомба!

en: You found %d gold. | You found %d gold.
bg[0]: Открихте %d жълтица.
bg[1]: Открихте %d жълтици.

en: Orders for %s aborted after enemy movement was spotted.
bg: Заповедите за %s се отменят след като бе забелязано вражеско раздвижване.

en: Orders for %s aborted as there are units nearby.
bg: Заповедите за %s се отменят тъй като наблизо има единици.

en: Orders for %s aborted as there are units in the way.
bg: Заповедите за %s се отменят, тъй като на пътя има други единици.

en: Orders for %s aborted because of failed move.
bg: Заповедите за %s се отменят заради неуспешен ход.

note: TRANS: "or"-separated string list with 2 items.
en: ?or-list:%s or %s
bg: %s или %s

note: TRANS: "and"-separated string list with 2 items.
en: ?and-list:%s and %s
bg: %s и %s
