Freeciv 2.1.0-beta3 - en to pt_BR translation catalogue (3024 entries)

en: *%s (AI)* In away mode AI can't sign such a treaty.
pt_BR: *%s (IA)* No modo de espera a IA não pode aceitar tal tratado.

en: *%s (AI)* First break alliance with %s, %s.
pt_BR: *%s (IA)* Primeiro quebre a aliança com %s, %s.

en: *%s (AI)* I would like to see you keep your distance from %s for some time, %s.
pt_BR: *%s (IA)* Eu gostaria de ver você manter sua distância de %s um pouco mais, %s.

en: *%s (AI)* I wish to see you keep the current ceasefire for a bit longer first, %s.
pt_BR: *%s (IA)* Eu gostaria de ver você manter o cessar fogo um pouco mais, %s.

en: *%s (AI)* I simply do not trust you with an alliance yet, %s.
pt_BR: *%s (IA)* Eu simplesmente não acredito nesta aliança ainda, %s.

en: *%s (AI)* I do not know the city you mention.
pt_BR: *%s (IA)* Eu não conheço a cidade que você mencionou.

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is not safe.
pt_BR: *%s (AI)* Desculpe, compartilhar a visão com você não é seguro.

en: *%s (AI)* This deal was not very good for us, %s!
pt_BR: *%s (AI)* Esta negociação não foi boa para nós, %s!

en: *%s (AI)* Welcome into our alliance %s!
pt_BR: *%s (AI)* Bem vindo a nossa aliança %s!

en: *%s (AI)* Yes, may we forever stand united, %s.
pt_BR: *%s (AI)* Sim, podemos ficar unidos para sempre, %s.

en: *%s (AI)* Yes, peace in our time!
pt_BR: *%s (AI)* Sim, paz em nosso tempo!

en: *%s (AI)* Agreed. No more hostilities, %s.
pt_BR: *%s (AI)* Aceito. Sem mais hostilidades, %s.

en: *%s (AI)* Greetings %s! May we suggest a ceasefire while we get to know each other better?
pt_BR: *%s (AI)* Parabéns %s! Podemos sugerir um cessar-fogo enquanto nós tentamos encontrar outra solução?

en: *%s (AI)* I have tolerated your vicious antics long enough! To war!
pt_BR: *%s (AI)* Eu ja tolerei seus antigos vícios o suficiente! Vamos às armas!

en: *%s (AI)* Peace in ... some other time.
pt_BR: *%s (AI)* Paz... talvez outra hora.

en: *%s (AI)* Finally I get around to you! Did you really think you could get away with your crimes?
pt_BR: *%s (IA)* Finalmente estou perto de você! Você pensou realmente que escaparia com seus crimes?

en: *%s (AI)* Your covert hostilities brought this war upon you!
pt_BR: *%s (IA)* Suas hostilidades secretas trouxeram esta guerra à você!

en: *%s (AI)* Your aggression against %s was your last mistake!
pt_BR: *%s (IA)* Sua agressão contra %s foi seu último erro!

en: *%s (AI)* We will be launching an all-out war against %s in %d turn to stop the spaceship launch. | *%s (AI)* We will be launching an all-out war against %s in %d turns to stop the spaceship launch.
pt_BR[0]: *%s (IA)* Nós iremos lançar uma guerra total contra %s em %d turno para parar o lançamento espacial.
pt_BR[1]: *%s (IA)* Nós iremos lançar uma guerra total contra %s em %d turnos para parar o lançamento espacial.

en: *%s (AI)* Your aid in this matter will be expected. Long live our glorious alliance!
pt_BR: *%s (IA)* Sua ajuda neste assunto é esperada. Longa vida a nossa gloriosa aliança!

en: *%s (AI)* We intend to pillage and plunder the rich civilization of %s. We declare war in %d turn. | *%s (AI)* We intend to pillage and plunder the rich civilization of %s. We declare war in %d turns.
pt_BR[0]: *%s (IA)* Nós pretendemos pilhar e saquear a rica civilização de %s. Nós declaramos guerra em %d turno.
pt_BR[1]: *%s (IA)* Nós pretendemos pilhar e saquear a rica civilização de %s. Nós declaramos guerra em %d turnos.

en: *%s (AI)* If you want a piece of the loot, feel free to join in the action!
pt_BR: *%s (IA)* Se você deseja uma parte da pilhagem, sinta-se a vontade para juntar-se à ação!

en: *%s (AI)* We have had it with %s. Let us tear this pathetic civilization apart. We declare war in %d turn. | *%s (AI)* We have had it with %s. Let us tear this pathetic civilization apart. We declare war in %d turns.
pt_BR[0]: *%s (IA)* Nós a obtivemos com %s. Deixe-nos fazer esta patética civilização chorar em ruínas. Nós declaramos guerra em %d turno.
pt_BR[1]: *%s (IA)* Nós a obtivemos com %s. Deixe-nos fazer esta patética civilização chorar em ruínas. Nós declaramos guerra em %d turnos.

en: *%s (AI)* As our glorious allies, we expect your help in this war.
pt_BR: *%s (IA)* Assim como nosso gloriosos aliados, esperamos a sua ajuda nesta guerra.

en: *%s (AI)* Your attempt to unilaterally dominate outer space is highly offensive.
pt_BR: *%s (IA)* Sua tentativa de domina unilateralmente outros espaços é altamente ofensiva.

en: *%s (AI)* If you do not stop constructing your spaceship, I may be forced to take action!
pt_BR: *%s (IA)* Se você não parar de construir sua nave espacial, eu serei forçado a tomar uma atitude!

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is no longer safe.
pt_BR: *%s (AI)* Desculpe, compartilhar a visão com você não é mais seguro.

en: *%s (AI)* Greetings our most trustworthy ally. We call upon you to destroy our enemy, %s.
pt_BR: *%s (IA)* Agradecemos a sua confiável aliança. Nós iremos chamá-lo para destruir nosso inimigo, %s.

en: *%s (AI)* Greetings ally, I see you have not yet made war with our enemy, %s. Why do I need to remind you of your promises?
pt_BR: *%s (IA)* Caro aliado, eu vejo que você não foi à guerra contra nosso inimigo, %s. Por que eu preciso lembrar você de sua promessa?

en: *%s (AI)* Greetings friend, may we suggest making a common cause and join in an alliance?
pt_BR: *%s (IA)* Caro amigo, nós podemos sugerir uma causa em comum e formar uma aliança?

en: *%s (AI)* We grow weary of this constant bloodshed. May we suggest a cessation of hostilities?
pt_BR: *%s (IA)* Nós crescemos desgastantemente nesta matança. Podemos sugerir um cessar-fogo?

en: The citizen governor can't fulfill the requirements for %s. Passing back control.
pt_BR: O governador não pode preencher os requisitos necessários para %s. Passando o controle.

en: The citizen governor has gotten confused dealing with %s.  You may want to have a look.
pt_BR: O governador se confundiu o procedimento com %s. Talvez você deva dar uma olhada.

note: TRANS: city is not growing.  Keep short. TRANS: city is not growing. Keep short.
en: never
pt_BR: nunca

en: %d turn | %d turns
pt_BR[0]: %d turno
pt_BR[1]: %d turnos

note: TRANS: preserve leading space
en:  happy
pt_BR:  feliz

en: ?cma:Very happy
pt_BR: Muito feliz

en: Old attributes detected and removed.
pt_BR: Atributos antigos detectados foram removidos.

en: Plugin '%s' isn't available. Available are %s
pt_BR: Plugin '%s' não está disponível. Estão disponíveis %s

en: No real audio plugin present.
pt_BR: Nenhum plugin de áudio real presente.

en: Proceeding with sound support disabled.
pt_BR: Prosseguindo com suporte para som desativado.

en: To get sound you need to download a sound set!
pt_BR: Para obter som, você precisa baixar uma definição de som!

en: Get sound sets from <%s>.
pt_BR: Obtenha definições de sons em <%s>.

en: No real audio subsystem managed to initialize!
pt_BR: Não há subsistema de áudio para iniciar!

en: Perhaps there is some misconfiguration or bad permissions.
pt_BR: Talvez exista uma configuração incorreta ou permissões não ajustadas.

en: Freeciv is free software and you are welcome to distribute copies of it under certain conditions;
pt_BR: O Freeciv é um software livre e você pode distribuir cópias dele sob certas condições;

en: See the "Copying" item on the Help menu.
pt_BR: Veja o item "Licença" no menu de Ajuda.

en: Now ... Go give 'em hell!
pt_BR: Agora.. acabe com eles!

en: Export complete.
pt_BR: Exportação terminada.

en: Export failed, couldn't write to file.
pt_BR: Exportação falhou, incapaz de escrever no arquivo.

note: TRANS: Use longer of "XXX turns" and "never"
en: ?filler:XXX/XXX XXX turns
pt_BR: XXX/XXX XXX turnos

en: %3d turn | %3d turns
pt_BR[0]: %3d turno
pt_BR[1]: %3d turnos

en: %d/turn
pt_BR: %d/turno

en: Obsolete
pt_BR: Obsoleta

en: Built
pt_BR: Construída

en: Destroyed
pt_BR: Destruído

en: Great Wonder
pt_BR: Maravilha Grande

en: Small Wonder
pt_BR: Maravilha Pequena

note: TRANS: Trade partner unknown to client TRANS: unrecognized command
en: (unknown)
pt_BR: (desconhecido)

en: Illness deactivated in ruleset.
pt_BR: Doenças desativadas na definição de regras.

en: ?city_state:Celebrating
pt_BR: Celebrando

en: ?city_state:Disorder
pt_BR: Desordem

en: ?city_state:Peace
pt_BR: Paz

en: (worklist)
pt_BR: (lista de tarefas)

en: ?city:Name
pt_BR: Nome

en: City Name
pt_BR: Nome da Cidade

note: TRANS: this and similar literal strings interpreted as (Qt) HTML
en: Nation
pt_BR: Nação

en: ?size [short]:Sz
pt_BR: Tm

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: State
pt_BR: Estado

en: Celebrating/Peace/Disorder
pt_BR: Celebração/Paz/Desordem

en: Concise *=Celebrating, X=Disorder
pt_BR: Conciso *=Celebração, X=Desordem

en: ?Happy workers:H
pt_BR: F

en: Workers: Happy
pt_BR: Operários: Feliz

en: ?Content workers:C
pt_BR: C

en: Workers: Content
pt_BR: Operários: Contente

en: ?Unhappy workers:U
pt_BR: D

en: Workers: Unhappy
pt_BR: Operários: Descontente

en: ?Angry workers:A
pt_BR: Z

en: Workers: Angry
pt_BR: Operários: Zangado

en: ?city:Workers
pt_BR: Operários

en: ?happy/content/unhappy/angry:H/C/U/A
pt_BR: F/C/D/Z

en: Workers: Happy, Content, Unhappy, Angry
pt_BR: Operários: Feliz, Contente, Descontente, Zangado

en: Best
pt_BR: Melhor

en: attack
pt_BR: ataque

en: Best attacking units
pt_BR: Unidades com melhor ataque

en: defense
pt_BR: defesa

en: Best defending units
pt_BR: Unidades com melhor defesa

en: Units
pt_BR: Unidades

note: TRANS: Header "Number of units inside city"
en: ?Present (units):Here
pt_BR: Unidades aqui

en: Number of units present
pt_BR: Número de unidades presentes

note: TRANS: Header "Number of units supported by given city"
en: ?Supported (units):Owned
pt_BR: Unidades possuídas

en: Number of units supported
pt_BR: Número de unidades suportadas

note: TRANS: Header "It will take this many turns before city grows"
en: ?food (population):Grow
pt_BR: Crescer

en: ?Stock/Target:(Have/Need)
pt_BR: Possui/Precisa

en: Turns until growth/famine
pt_BR: Turnos até crescimento/fome

en: Surplus
pt_BR: Excedentes

en: ?food/production/trade:F/P/T
pt_BR: C/P/M

en: Surplus: Food, Production, Trade
pt_BR: Excedentes: Comida, Produção, Comércio

en: ?Food surplus [short]:+F
pt_BR: +F

en: Surplus: Food
pt_BR: Excedente: Comida

en: ?Production surplus [short]:+P
pt_BR: +P

en: Surplus: Production
pt_BR: Excedente: Produção

en: ?Production loss (waste) [short]:-P
pt_BR: -P

en: Waste
pt_BR: Desperdício

en: ?Trade surplus [short]:+T
pt_BR: +T

en: Surplus: Trade
pt_BR: Excedente: Comércio

en: ?Trade loss (corruption) [short]:-T
pt_BR: -T

en: Corruption
pt_BR: Corrupção

en: Economy
pt_BR: Economia

en: ?gold/luxury/science:G/L/S
pt_BR: M/L/C

en: Economy: Gold, Luxuries, Science
pt_BR: Economia: Moedas, Luxo, Ciência

en: ?Gold:G
pt_BR: M

en: Economy: Gold
pt_BR: Economia: Moedas

en: ?Luxury:L
pt_BR: L

en: Economy: Luxury
pt_BR: Economia: Luxo

en: ?Science:S
pt_BR: C

en: Economy: Science
pt_BR: Economia: Ciência

en: ?number_trade_routes:n
pt_BR: n

en: ?number_trade_routes:R
pt_BR: R

en: ?pollution [short]:Pol
pt_BR: Pol

en: ?plague risk [short]:Pla
pt_BR: Pla

en: ?cma:Governor
pt_BR: Governo

en: Citizen Governor
pt_BR: Gestão de Cidadãos

en: Production
pt_BR: Produção

en: Turns/Buy
pt_BR: Turnos/Compra

en: Currently Building
pt_BR: Atualmente Construindo

en: ?specialist:S
pt_BR: E

en: Specialists: %s
pt_BR: Especialistas: %s

en: Special
pt_BR: Especial

en: Try using --help.
pt_BR: Tente usar --help.

en: Invalid port "%s" specified with --port option.
pt_BR: Porta inválida "%s" especificada com opção --porta.

en: Invalid debug level "%s" specified with --debug option.
pt_BR: Nível de depuração inválido "%s" especificado com a opção --debug.

en: Invalid announce protocol "%s".
pt_BR: Anúncio de protocolo inválido "%s".

en: Unrecognized option: "%s"
pt_BR: Opção desconhecida: "%s"

en: There was an error while auto connecting; aborting.
pt_BR: Ocorreu um erro ao conectar automaticamente; abortando.

en: Game started.
pt_BR: Jogo iniciado.

en: Changing production of every %s into %s.
pt_BR: Mudando a produção de todos os %s para %s.

en: ?embassy:Both
pt_BR: Ambos

en: ?embassy:Yes
pt_BR: Sim

en: ?embassy:With Us
pt_BR: Connosco

en: ?embassy:Contact
pt_BR: Contato

en: ?embassy:No Contact
pt_BR: Sem Contato

en: ?vision:Both
pt_BR: Ambos

en: ?vision:To Them
pt_BR: Para Eles

en: ?vision:To Us
pt_BR: Para Nós

en: The %s give %s
pt_BR: Os %s dão %s

en: The %s give their worldmap
pt_BR: Os %s dão o seu mapa mundo

en: The %s give their seamap
pt_BR: Os %s dão o seu mapa do oceano

en: The parties agree on a cease-fire
pt_BR: As partes acordam um cessar-fogo

en: The parties agree on a peace
pt_BR: As partes acordam paz

en: The parties create an alliance
pt_BR: As partes forjam uma aliança

en: The %s give shared vision
pt_BR: Os %s dão visão compartilhada

en: The %s give an embassy
pt_BR: Os %s dão uma embaixada

en: Popup Request
pt_BR: Janela de pedido

en: Failed looking up host.
pt_BR: Falhou ao procurar endereço.

en: Connection in progress.
pt_BR: Conexão em progresso.

en: Disconnected from server.
pt_BR: Desconectado do servidor.

en: Failed to contact server "%s" at port %d as "%s" after %d attempts
pt_BR: Falha ao contatar servidor "%s" na porta %d como "%s" após %d tentativas

en: Connection to server refused. Please start the server.
pt_BR: Conexão com o servidor recusada. Por favor, inicie o servidor.

en: Error contacting server "%s" at port %d as "%s":
     %s
pt_BR: Erro ao contatar servidor "%s" na porta %d como "%s":
     %s

en: Auto-connecting to server "%s" at port %d as "%s" every %f second(s) for %d times
pt_BR: Conectando automaticamente ao servidor "%s" na porta %d como "%s" a cada %f segundo(s) para %d vezes.

en: Couldn't start the server.
pt_BR: Não é possível iniciar o servidor.

en: You'll have to start one manually. Sorry...
pt_BR: Você terá que iniciar manualmente. Desculpe...

en: Couldn't connect to the server.
pt_BR: Não é possível conectar ao servidor.

en: We probably couldn't start it from here.
pt_BR: Nós provavelmente não iremos poder iniciar daqui.

en: Established control over the server. You have command access level 'hack'.
pt_BR: Controle estabelecido com o servidor. O seu nível de comando é "hack".

en: Only transporter units can be unloaded.
pt_BR: Apenas as unidades de transporte podem ser descarregadas.

en: Only settler units can be put into auto mode.
pt_BR: Somente colonos podem ser colocados em modo automático.

en: Only paratrooper units can do this.
pt_BR: Apenas as unidades páraquedistas podem fazer isso.

en: Didn't find a route to the destination!
pt_BR: Incapaz de encontrar uma rota para o destino!

en: Oh my! You seem to have no capital!
pt_BR: Oh! Parece que você não tem uma capital!

en: Terrain
pt_BR: Terreno

en: Change tile terrain.
    Shortcut: t
    Select terrain type: shift+t or right-click here.
pt_BR: Alterar o espaço do terreno.
    Atalho: t
    Selecionar o tipo de terreno: shift+t ou clique-direito.

en: Terrain Resource
pt_BR: Recursos do Terreno

en: Change tile terrain resources.
    Shortcut: r
    Select resource type: shift+r or right-click here.
pt_BR: Alterar o espaço dos recursos do terreno.
    Atalho: r
    Selecionar o tipo de terreno: shift+r ou clique-direito.

en: Terrain Special
pt_BR: Terreno Especial

en: Modify tile specials.
    Shortcut: s
    Select special type: shift+s or right-click here.
pt_BR: Modificar os terrenos especiais.
    Atalho: s
    Selecionar o tipo de especial: shift+s ou clique-direito.

en: Road
pt_BR: Estrada

en: Military Base
pt_BR: Base Militar

en: Create a military base.
    Shortcut: m
    Select base type: shift+m or right-click here.
pt_BR: Criar uma base militar.
    Atalho: m
    Selecionar o tipo de base: shift+m ou clique-direito.

en: Unit
pt_BR: Unidade

en: Create unit.
    Shortcut: u
    Select unit type: shift+u or right-click here.
pt_BR: Criar uma unidade.
    Atalho: u
    Selecionar o tipo de unidade: shift+u ou clique-direito.

en: City
pt_BR: Cidade

en: Create city.
    Shortcut: c
pt_BR: Criar cidade.
    Atalho: c

en: Vision
pt_BR: Visão

en: Modify player's tile knowledge.
    Shortcut: v
pt_BR: Modificar o conhecimento do espaço do jogador.
    Atalho: v

en: Start Position
pt_BR: Posição Inicial

en: Copy/Paste
pt_BR: Copiar/Colar

en: Copy and paste tiles.
    Shortcut for copy mode: shift-c
    Shoftcut for paste mode: shift-v
pt_BR: Copiar e colar espaços.
    Atalho para o modo de cópia: shift-c
    Atalho para o modo de colar: shift-v

en: Paint
pt_BR: Pintar

en: Erase Value
pt_BR: Apagar valor

en: Erase
pt_BR: Apagar

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Paste
pt_BR: Colar

en: Toggle erase mode.
    Shortcut: shift-d
pt_BR: Alternar modo de apagar.
    Atalho: shift-d

en: Toggle copy mode.
    Shortcut: shift-c
pt_BR: Alternar modo de cópia.
    Atalho: shift-c

en: Toggle paste mode.
    Shortcut: shift-v
pt_BR: Alternar modo de colar.
    Atalho: shift-v

en: Buffer empty.
pt_BR: Buffer vazio.

en: %d tile copied. | %d tiles copied.
pt_BR[0]: %d espaço copiado.
pt_BR[1]: %d conjuntos de imagens copiados.

en: (noname)
pt_BR: (semnome)

en: Bribe Enemy Unit
pt_BR: Subornar Unidade Inimiga

en: Traitors Demand Too Much!
pt_BR: Os Traidores Exigem Muito Mais!

en: Steal Technology
pt_BR: Roubar Tecnologia

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: _Steal
pt_BR: _Roubar

en: Select Advance to Steal
pt_BR: Selecionar um Avanço a Roubar

en: _Advances:
pt_BR: _Avanços

en: Sabotage Improvements
pt_BR: Sabotar Melhoramentos

en: _Sabotage
pt_BR: _Sabotar

en: Select Improvement to Sabotage
pt_BR: Selecionar o Melhoramento a Sabotar

en: _Improvements:
pt_BR: _Melhoramentos:

en: City Production
pt_BR: Produção da Cidade

en: You can't incite a revolt in %s.
pt_BR: Você não pode incitar uma revolta em %s.

en: City can't be incited!
pt_BR: Cidade não pode ser incitada!

en: Incite a Revolt!
pt_BR: Incitar Revolta!

en: Select
pt_BR: Selecionar

en: Your %s has arrived at %s.
    What is your command?
pt_BR: O seu %s chegou a %s.
    Qual é o seu comando?

en: _Wait
pt_BR: _Esperar

en: No visible unit on this tile.
pt_BR: Nenhuma unidade está visível neste conjunto de imagem.

en: This city isn't known!
pt_BR: Esta cidade não é conhecida!

en: This tile doesn't exist in this game!
pt_BR: Este conjunto de imagem não existe neste jogo!

en: This unit isn't known!
pt_BR: Esta unidade não é conhecida!

en: Cleared output window.
pt_BR: Janela de saída limpa.

note: TRANS: "text" or "background".
en: Select the %s color
pt_BR: Selecione a cor %s

en: Bold (Ctrl-B)
pt_BR: Negrito (Ctrl-B)

en: Italic (Ctrl-I)
pt_BR: Itálico (Ctrl-I)

en: Strikethrough (Ctrl-S)
pt_BR: Riscado (Ctrl-S)

en: Color (Ctrl-C)
pt_BR: Cor (Ctrl-C)

en: foreground
pt_BR: primeiro plano

en: Select the text color
pt_BR: Selecione a cor do texto

en: background
pt_BR: segundo plano

en: Select the background color
pt_BR: Selecione a cor de fundo

note: TRANS: "Return" means the return key.
en: Send the chat (Return)
pt_BR: Enviar para conversa (retornar)

en: Chat tools
pt_BR: Ferramentas de conversa

en: Flag
pt_BR: Bandeira

en: Citizens
pt_BR: Cidadãos

en: Food:
pt_BR: Comida:

en: Prod:
pt_BR: Produção:

en: Trade:
pt_BR: Comércio:

en: Gold:
pt_BR: Moedas:

en: Luxury:
pt_BR: Luxo:

en: Science:
pt_BR: Ciência:

en: Granary:
pt_BR: Celeiro:

en: Change in:
pt_BR: Cresce em:

en: Corruption:
pt_BR: Corrupção:

en: Waste:
pt_BR: Desperdício:

en: Pollution:
pt_BR: Poluição:

en: City map
pt_BR: Mapa cidade

note: TRANS: Overview tab in city dialog TRANS: Overview tab of foreign intelligence report dialog
en: _Overview
pt_BR: _Visão Geral

en: Production:
pt_BR: Produção:

en: %d/%d %d turns
pt_BR: %d/%d %d turnos

en: _Buy
pt_BR: _Comprar

en: I_mprovements:
pt_BR: _Melhoramentos:

en: Info
pt_BR: Informações

en: Citymap
pt_BR: Mapa Cidade

en: Buildings
pt_BR: Construções

en: P_roduction
pt_BR: P_rodução

en: Happ_iness
pt_BR: Fel_icidade

en: _Governor
pt_BR: _Governo

en: _Settings
pt_BR: _Configurações...

en: Luxury
pt_BR: Luxo

en: Science
pt_BR: Ciência

en: Gold
pt_BR: Moedas

en: Overview page
pt_BR: Página de visão geral

en: Production page
pt_BR: Página de produção

en: Happiness page
pt_BR: Página de felicidade

en: Governor page
pt_BR: Página de Governo

en: This Settings page
pt_BR: Esta página de Opções

en: Last active page
pt_BR: Última página ativa

en: Next time open
pt_BR: Próxima vez abrir

en: R_ename...
pt_BR: R_enomear...

en: _List present units...
pt_BR: _Listar unidades presentes...

en: _Close
pt_BR: Fe_char

note: TRANS: city dialog title
en: <b>%s</b> - %s citizens
pt_BR: <b>%s</b> - %s cidadãos

note: TRANS: city growth is blocked.  Keep short. TRANS: city growth is blocked. Keep short.
en: blocked
pt_BR: bloqueado

en: Supported units %d
pt_BR: Unidades suportadas %d

en: Present units %d
pt_BR: Unidades presentes %d

en: Cen_ter
pt_BR: Cen_tralizar

en: _Activate unit
pt_BR: _Ativar unidade

en: Activate unit, _close dialog
pt_BR: Ativar unidade, fechar _janela

en: _Disband unit
pt_BR: _Dissolver unidade

en: _Load unit
pt_BR: _Ativar unidade

en: _Unload unit
pt_BR: _Desativar unidade

en: _Sentry unit
pt_BR: _Sentinela

en: _Fortify unit
pt_BR: _Fortificar

en: U_pgrade unit
pt_BR: At_ualizar unidade

en: Transform
pt_BR: Transformar

en: Buy It!
pt_BR: Compra!

en: Sell It!
pt_BR: Vender!

en: Rename City
pt_BR: Renomear Cidade

en: What should we rename the city to?
pt_BR: Para o que devemos renomear a cidade?

en: Are you sure you want to sell those %s?
pt_BR: Tem certeza que deseja vender estas %s?

en: No %s could be sold.
pt_BR: Nenhuma %s pôde ser vendida.

en: (no worklists defined)
pt_BR: (sem lista de tarefas definida)

en: _Production
pt_BR: Pro_dução

en: Chan_ge
pt_BR: _Alterar

en: Add _First
pt_BR: Adicionar _Antes

en: Add _Next
pt_BR: Adicionar _Após

en: Add _2nd Last
pt_BR: Adicionar por penú_ltimo

en: Add _Last
pt_BR: Adicionar por Ú_ltimo

en: Set Worklist
pt_BR: Definir Lista de Tarefas

en: Append Worklist
pt_BR: Anexar Lista Tarefas

en: Clear _Worklist
pt_BR: Limpar Lista de _Tarefas

en: Gover_nor
pt_BR: Gover_nador

en: S_ell
pt_BR: V_ender

en: _Select
pt_BR: _Selecionar

en: _Display
pt_BR: _Mostrar

en: Cities
pt_BR: Cidades

en: _Inspect
pt_BR: _Inspecionar

en: Improvements
pt_BR: Construções

en: Wonders
pt_BR: Maravilhas

en: All Cities
pt_BR: Todas as Cidades

en: No Cities
pt_BR: Nenhuma Cidade

en: Invert Selection
pt_BR: Inverter Seleção

en: Building Units
pt_BR: Construir Unidades

en: Building Improvements
pt_BR: Construir Construções

en: Building Wonders
pt_BR: Construir Maravilhas

en: Building Unit
pt_BR: Construir Unidade

en: Building Improvement
pt_BR: Construir Construção

en: Building Wonder
pt_BR: Construir Maravilha

en: Coastal Cities
pt_BR: Cidades Costeiras

en: Same Island
pt_BR: Mesma Ilha

en: Supported Units
pt_BR: Unidades Suportadas

en: Units Present
pt_BR: Unidades Presentes

en: Improvements in City
pt_BR: Melhorias na Cidade

en: Wonders in City
pt_BR: Maravilhas na Cidade

en: Available Units
pt_BR: Unidades Disponíveis

en: Available Improvements
pt_BR: Melhorias Disponíveis

en: Available Wonders
pt_BR: Maravilhas Disponíveis

en: Total Buy Cost: %d
pt_BR: Custo Total: %d

en: Prese_ts:
pt_BR: _Pré-definições:

en: Ne_w
pt_BR: N_ovo

en: Results
pt_BR: Resultados

en: Minimal Surplus
pt_BR: Excedente Mínimo

en: Factor
pt_BR: Fator

en: Celebrate
pt_BR: Celebrar

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Governor Enabl_ed
pt_BR: Governador Habilita_do

en: Governor Disabl_ed
pt_BR: Governador Desabili_tado

en: new preset
pt_BR: nova pré-definição

en: Name new preset
pt_BR: Nomeie nova pré-definição

en: What should we name the preset?
pt_BR: Como podemos nomear a pré-definição?

en: Remove this preset?
pt_BR: Remover esta pré-definição?

en: Goto _Location
pt_BR: _Ir para localização

en: You say you wanna revolution?
pt_BR: Quer dizer que você quer uma revolução?

en: Revolution!
pt_BR: Revolução!

note: TRANS: Pillage dialog title.
en: What To Pillage
pt_BR: O que Pilhar

note: TRANS: Pillage dialog target text.
en: Select what to pillage:
pt_BR: Selecione o que pilhar:

note: TRANS: Pillage dialog do button text.
en: Pillage
pt_BR: Pilhagem

en: All
pt_BR: Todas

en: Edit Nation
pt_BR: Editar a Nação

en: What Nation Will You Be?
pt_BR: Que Nação Irá Personificar?

en: Pick Nation
pt_BR: Selecione uma Nação

en: _Random Nation
pt_BR: Nação Aleató_ria

en: Select a nation
pt_BR: Selecione uma nação

en: Nation _Groups:
pt_BR: Grupos de _Nações:

en: _Properties
pt_BR: _Propriedades

en: _Leader:
pt_BR: _Lider:

en: City _Styles:
pt_BR: E_stilo das Cidades:

en: _Description
pt_BR: _Descrição

en: You must select your sex.
pt_BR: Você deve escolher seu sexo.

en: You must type a legal name.
pt_BR: Você deve escrever um nome válido.

en: Upgrade Unit!
pt_BR: Atualizar Unidade!

en: Upgrade Obsolete Units
pt_BR: Atualizar Unidades Obsoletas

en: World-map
pt_BR: Mapa-Múndi

en: Sea-map
pt_BR: Mapa dos Oceanos

en: _Maps
pt_BR: _Mapas

en: _Advances
pt_BR: _Avanços

note: TRANS: All technologies menu item in the diplomatic dialog.
en: All advances
pt_BR: Todos os avanços

en: _Cities
pt_BR: _Cidades

en: _Give shared vision
pt_BR: Dar visão compartil_hada

en: Give _embassy
pt_BR: Dar _embaixada

en: ?diplomatic_state:Cease-fire
pt_BR: Cessar Fogo

en: ?diplomatic_state:Peace
pt_BR: Paz

en: ?diplomatic_state:Alliance
pt_BR: Aliança

en: _Pacts
pt_BR: _Pactos

en: Accept treaty
pt_BR: Aceitar tratado

en: Cancel meeting
pt_BR: Cancelar encontro

en: C_lauses:
pt_BR: C_láusulas:

en: --- This treaty is blank. Please add some clauses. ---
pt_BR: --- Este tratado está em branco. Por favor, adicione algumas cláusulas. ---

en: Invalid amount of gold specified.
pt_BR: Quantia monetária especificada inválida.

en: The current ruleset does not define any objects corresponding to this editor tool.
pt_BR: A definição de regras atual não define nenhum objeto correspondente para esta ferramenta de edição.

en: Global Observer
pt_BR: Observador Global

en: Switch player point-of-view. Use this to edit from the perspective of different players, or even as a global observer.
pt_BR: Alternar ponto de vista do jogador. Use isto para editar da perspectiva de diferentes jogadores, ou ver como um observador global.

en: Show the property editor.
pt_BR: Exibe o editor de propriedade.

en: Select Tool Value
pt_BR: Selecionar o Valor da Ferramenta.

en: Editor Tool
pt_BR: Ferramenta de Edição

en: Click to change value if applicable.
pt_BR: Clique para alterar o valor, se aplicável.

en: Click to change tool mode.
pt_BR: Clique para alterar o modo de ferramenta.

en: Mode
pt_BR: Modo

en: Use this to change the "size" parameter for the tool. This parameter controls for example the half-width of the square of tiles that will be affected by the tool, or the size of a created city.
pt_BR: Use isto para alterar o parâmetro "tamanho" para a ferramenta. Este parâmetro controla por exemplo a metade da largura do espaço que irão ser afetados pela ferramenta, ou o tamanho da cidade criada.

en: Use this to change the tool's "count" parameter. This controls for example how many units are placed at once with the unit tool.
pt_BR: Use isto para alterar o parâmetro de "contagem" da ferramenta. Isto controla, por exemplo, quantas unidades são colocadas de uma vez na ferramenta de unidades.

en: Count
pt_BR: Contagem

en: Use this to change the "applied player" tool parameter. This controls for example under which player units and cities are created.
pt_BR: Use isto para alterar o parâmetro de "jogador aplicado". Isto controla, por exemplo, para qual jogador as unidades e cidades são criadas.

en: Tile
pt_BR: Espaço

en: Player
pt_BR: Jogador

en: ?play:Game
pt_BR: jogo

en: TRUE
pt_BR: VERDADEIRO

en: FALSE
pt_BR: FALSO

note: TRANS: "Number of technologies known".
en: %d known
pt_BR: %d conhecidas

note: TRANS: "The number of terrain specials (e.g. hut, * river, pollution, etc.) present on a tile."
en: %d present
pt_BR: %d presentes

note: TRANS: Improvement never built.
en: (never)
pt_BR: (nunca)

note: TRANS: Improvement was destroyed.
en: (destroyed)
pt_BR: (destruído)

en: ?verb:View
pt_BR: Visão

en: Edit
pt_BR: Editar

note: TRANS: As in "this tile special is present". TRANS: As in "this building is present".
en: Present
pt_BR: Presente

en: Name
pt_BR: Nome

note: TRANS: As in "this invention is known".
en: Known
pt_BR: Conhecida

note: TRANS: As in "the turn when this building was built".
en: Turn Built
pt_BR: Girar Construção

note: TRANS: As in "the player has set this nation".
en: Set
pt_BR: Definir

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Resource
pt_BR: Recursos

en: Index
pt_BR: Índice

en: Continent
pt_BR: Continente

en: Specials
pt_BR: Especiais

en: Address
pt_BR: Endereço

note: TRANS: Nations report title TRANS: Nations report action
en: Nations
pt_BR: Nações

note: TRANS: Image header
en: Type
pt_BR: Tipo

en: Moves Left
pt_BR: Mover para a Esquerda

en: Fuel
pt_BR: Combustível

en: Moved
pt_BR: Movido

en: Done Moving
pt_BR: Terminando movimento

en: Veteran
pt_BR: Veterano

en: Food Stock
pt_BR: Estoque de Comida

en: Shield Stock
pt_BR: Estoque de proteção

en: Government
pt_BR: Governo

en: Inventions
pt_BR: Invenções

en: Scenario
pt_BR: Cenário

en: Scenario Name
pt_BR: Nome do cenário

en: Scenario Description
pt_BR: Descrição do cenário

en: Save Players
pt_BR: Salvar Jogadores

en: Create
pt_BR: Criar

en: Pressing this button will create a new object of the same type as the current property page and add it to the page. The specific type and count of the objects is taken from the editor tool state. So for example, the "tool value" of the unit tool and its "count" parameter affect unit creation.
pt_BR: Pressionando este botão irá criar um novo objeto do mesmo tipo assim como a página de propriedades atual e adiciona-a à página. O tipo específico e a contagem do objeto é pego do estado da ferramenta do editor. Então, por exemplo, o "valor da ferramenta" da unidade e seu parâmetro "contagem" afetam a criação de unidade

en: Destroy
pt_BR: Destruir

en: Pressing this button will send a request to the server to destroy (i.e. erase) the objects selected in the object list.
pt_BR: Pressionando este botão irá enviar uma requisição para o servidor destruir (ex: apagar) os objetos selecionados na lista de objetos.

note: TRANS: %s is a type of object that can be edited, such as "Tile", * "Unit", "Start Position", etc.
en: %s Properties
pt_BR: %s Propriedades

en: Filter:
pt_BR: Filtro:

en: Enter a filter string to limit which properties are shown. The filter is one or more text patterns separated by | ("or") or & ("and"). The symbol & has higher precedence than |. A pattern may also be negated by prefixing it with !.
pt_BR: Insira uma string de filtro para limitar quais propriedades são exibidas. O filtro é um ou mais padrões de texto separados por | ("or") ou & ("and"). O símbolo & possui uma precedência maior que |. Um padrão pode também ser negado pelo prefixo com !.

en: _Refresh
pt_BR: _Atualizar

en: Pressing this button will reset all modified properties of the selected objects to their current values (the values they have on the server).
pt_BR: Pressionando este botão irá reiniciar todas as propriedades modificadas dos objetos selecionados para seus valores atuais (os valores que são do servidor).

en: Pressing this button will send all modified properties of the objects selected in the object list to the server. Modified properties' names are shown in red in the properties panel.
pt_BR: Pressionando este botão irá enviar todas as propriedades modificadas dos objetos selecionados na lista de objetos do servidor. Nomes de propriedades modificadas são exibidas em vermelho na propriedade painel.

en: Property Editor
pt_BR: Editor de Propriedades

note: TRANS: Vision layer name. Feel free to leave untranslated.
en: Seen (Main)
pt_BR: Ver (Principal)

note: TRANS: Vision layer name. Feel free to leave untranslated.
en: Seen (Invis)
pt_BR: Ver (Invis)

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Find City
pt_BR: Encontrar Cidade

en: Ci_ties:
pt_BR: C_idades:

en: Select tax, luxury and science rates
pt_BR: Selecione as taxas de imposto, luxo e ciência

en: Tax
pt_BR: Imposto

en: Lock
pt_BR: Trancar

en: %s max rate: %d%%
pt_BR: taxa máxima de %s: %d%%

en: Goto/Airlift Unit
pt_BR: Ir para/Aerotransportar Unidade

en: Air_lift
pt_BR: _Aerotransportar

en: _Goto
pt_BR: _Ir para

en: Airlift
pt_BR: Aerotransportar

en: Show _All Cities
pt_BR: Mostrar _todas Cidades

en: No units selected.
pt_BR: Nenhuma unidade selecionada.

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: Report bugs at %s
pt_BR: Informe bugs em %s

en: Turn Done
pt_BR: Acabei

en: ?noun:View
pt_BR: ?noun:Ver

en: Allies Only
pt_BR: Somente aliados

en: Clear links
pt_BR: Limpar links

en: Are you sure you want to quit?
pt_BR: Tem certeza que deseja sair?

en: Close Tab:
    %s
pt_BR: Fechar aba:
    %s

en: Cities:
pt_BR: Cidades:

en: Luxuries:
pt_BR: Luxúrias:

en: Buildings:
pt_BR: Edifícios:

en: Units:
pt_BR: Unidades:

en: Wonders:
pt_BR: Maravilhas:

en: Happiness
pt_BR: Felicidade

en: Upkeep:
pt_BR: Manutenção:

en: Requirement:
pt_BR: Requer:

en: Obsolete by:
pt_BR: Obsoleto por:

en: Cost:
pt_BR: Custo:

en: Attack:
pt_BR: Ataque:

en: Defense:
pt_BR: Defesa:

en: Move:
pt_BR: Movimento:

en: Firepower:
pt_BR: Poder de Fogo:

en: Hitpoints:
pt_BR: Resistência:

en: Basic Upkeep:
pt_BR: Manutenção Básica:

en: Vision:
pt_BR: Visão:

en: Move/Defense:
pt_BR: Movimento/Defesa:

en: Food/Res/Trade:
pt_BR: Comida/Prod/Comércio:

en: Resources:
pt_BR: Recursos:

en: (Never)
pt_BR: (Nunca)

en: Removed
pt_BR: Removido

en: Freeciv Help Browser
pt_BR: Navegador de Ajuda do Freeciv

en: Expand All
pt_BR: Expandir Tudo

en: Collapse All
pt_BR: Recolher Tudo

en: Allows
pt_BR: Permite

en: Obsoletes
pt_BR: Obsoleta

en: with
pt_BR: com

note: TRANS: "Resources: (none)" TRANS: "Conflicts with: (none)" (extras) TRANS: missing value
en: (none)
pt_BR: (nada)

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Ruler:
pt_BR: Governador:

en: Tax:
pt_BR: Imposto:

en: Researching:
pt_BR: Pesquisando:

en: _Diplomacy
pt_BR: _Diplomacia

en: _Techs
pt_BR: _Tecs

en: Foreign Intelligence: %s Empire
pt_BR: Espionagem Estrangeira: %s Império

note: TRANS: "unknown" location TRANS: "Unknown" advance/technology
en: (Unknown)
pt_BR: (Desconhecido)

en: Build New City
pt_BR: Construir Nova Cidade

en: What should we call our new city?
pt_BR: Que nome devemos dar à nossa nova cidade?

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (observer)
pt_BR:  (observador)

en: _Game
pt_BR: _Jogo

en: _Options
pt_BR: _Opções

en: _Edit
pt_BR: _Editar

en: _Improvements
pt_BR: _Melhoramentos:

en: C_ivilization
pt_BR: C_ivilização

en: _Help
pt_BR: _Ajuda

en: _Clear Chat Log
pt_BR: _Limpar registo de conversa

en: Save Chat _Log
pt_BR: Salvar registro de conversa

en: _Local Client
pt_BR: Cliente _Local

en: _Message
pt_BR: _Mensagem

en: _Remote Server
pt_BR: _Servidor Remoto

en: Save Options _Now
pt_BR: Salvar Opções _agora

en: _Reload Tileset
pt_BR: _Recarregar espaço

en: _Save Game
pt_BR: _Salvar Jogo

en: Save Game _As...
pt_BR: _Salvar Jogo como...

en: _Leave
pt_BR: _Sair

en: _Quit
pt_BR: _Sair

en: _Find City
pt_BR: Encontrar _cidade

en: Work_lists
pt_BR: _Listas Tarefas

en: _Units
pt_BR: _Unidades

en: _Nations
pt_BR: _Nações

en: _Wonders of the World
pt_BR: _Maravilhas do Mundo

en: _Messages
pt_BR: _Mensagens

en: _Demographics
pt_BR: Estatísticas _demográficas

en: Strategy and Tactics
pt_BR: Estratégia e táticas

en: City Improvements
pt_BR: Construções Cidade

en: Wonders of the World
pt_BR: Maravilhas do Mundo

en: Combat
pt_BR: Combate

en: Zones of Control
pt_BR: Zonas de Controle

en: Diplomacy
pt_BR: Diplomacia

en: Technology
pt_BR: Tecnologia

en: Space Race
pt_BR: Corrida Espacial

en: Connecting
pt_BR: Conectando

en: Controls
pt_BR: Controles

en: Chatline
pt_BR: Linha de Diálogo

en: Worklist Editor
pt_BR: Editor da Lista de Tarefas

en: Languages
pt_BR: Idiomas

en: Copying
pt_BR: Licença

en: About Freeciv
pt_BR: Sobre o Freeciv

en: Save Options on _Exit
pt_BR: Gravar opções e _sair

en: _Editing Mode
pt_BR: Modo de _edição

en: Cit_y Outlines
pt_BR: Linhas de saída da ci_dade

en: City Output
pt_BR: Resultado Cidade

en: Map _Grid
pt_BR: _Quadrícula Mapa

en: National _Borders
pt_BR: _Bordas nacionais

en: City Full Bar
pt_BR: Barra completa da cidade

en: City _Names
pt_BR: _Nomes Cidades

en: City G_rowth
pt_BR: C_rescimento Cidade

en: City Buy Cost
pt_BR: Custo total de compra:

en: City Tra_deroutes
pt_BR: Rotas de comércio da ci_dade:

en: _Terrain
pt_BR: _Terreno

en: C_oastline
pt_BR: Linha C_osteira

en: _Irrigation
pt_BR: _Irrigação

en: _Mines
pt_BR: _Minas

en: Po_llution & Fallout
pt_BR: Po_luição & Chuva Nuclear

en: Citi_es
pt_BR: Cidad_es

en: Unit Solid Background
pt_BR: Cor de fundo sólido da unidade

en: Unit shields
pt_BR: Escudos da unidadex

en: Focu_s Unit
pt_BR: Foca_r Unidade

en: Fog of _War
pt_BR: Nevoeiro de G_uerra

en: Recalculate _Borders
pt_BR: Recalcular _Bordas

en: Toggle Fog of _War
pt_BR: Alternar _Nevoeiro de Guerra

en: Game/Scenario Properties
pt_BR: Propriedades do Jogo/Cenário

en: Save Scenario
pt_BR: Salvar Cenário

en: _Center View
pt_BR: _Centrar Vista

en: _Economy
pt_BR: _Economia

en: _Research
pt_BR: _Pesquisar

en: _Spaceship
pt_BR: Nave e_spacial

en: _Unit
pt_BR: _Unidade

en: _Work
pt_BR: _Trabalho

en: _Combat
pt_BR: _Combate

en: Build _Base
pt_BR: Construir _Base

en: _Single Unit (Unselect Others)
pt_BR: Unidade _simples (outros não selecionas)

en: _All On Tile
pt_BR: T_odos no espaço

en: Same Type on _Tile
pt_BR: Mesmo tipo no _espaço

en: Same Type on _Continent
pt_BR: Mesmo tipo no _continente

en: Same Type _Everywhere
pt_BR: Mesmo tipo em todo _lugar

en: _Done
pt_BR: _Terminado

en: _Go to
pt_BR: _Ir para

en: Go _to/Airlift to City...
pt_BR: Ir _para/Aerotransportar para Cidade...

en: _Return to Nearest City
pt_BR: _Retornar para a cidade mais próxima

en: Auto E_xplore
pt_BR: E_xplorar Automaticamente

en: _Patrol
pt_BR: _Patrulha

en: _Sentry
pt_BR: _Sentinela

en: Uns_entry All On Tile
pt_BR: Não _guardar nada no espaço

en: _Load
pt_BR: _Carregar

en: _Unload
pt_BR: _Desembarcar

en: U_nload All From Transporter
pt_BR: Não car_regar nada do transportador

en: Set _Home City
pt_BR: Definir Cidade de Ori_gem

en: Upgr_ade
pt_BR: _Atualizar

en: _Disband
pt_BR: _Debandar

en: _Build City
pt_BR: Fundar _Cidade

en: _Auto Settler
pt_BR: Colono _Automático

en: Build _Road
pt_BR: Construir Est_rada

en: Build _Irrigation
pt_BR: Construir _Irrigação

en: Build _Mine
pt_BR: Construir _Mina

en: Connect With Roa_d
pt_BR: Conectar com Estra_da

en: Connect With Rai_l
pt_BR: Conectar com Tri_lho

en: Connect With Irri_gation
pt_BR: Conectar com Irri_gação

en: Transf_orm Terrain
pt_BR: Transf_ormar Terreno

en: Fortify
pt_BR: Entrincheirar

en: Build Fortress
pt_BR: Construir Fortaleza

en: Build Airbase
pt_BR: Construir Base Aérea

en: _Pillage
pt_BR: _Pilhagem

en: _Government
pt_BR: _Governo

en: _Tax Rates...
pt_BR: _Taxa de Imposto...

en: _Revolution...
pt_BR: _Revolução...

en: Set local options
pt_BR: Definir opções locais

en: Game Settings
pt_BR: Opções do Jogo

en: Leaving a local game will end it!
pt_BR: Deixar um jogo local irá terminá-lo.

note: TRANS: Menu name part to be used like "Change to Improvement" *        This is about changing current production.
en: Change to %s
pt_BR: Mudar para %s

en: Transf_orm to %s
pt_BR: Transf_ormar em %s

en: Message Options
pt_BR: Opções das Mensagens

en: Where to display messages?
    <b>Out</b>put window ; <b>Mes</b>sages window ; <b>Pop</b>up individual window
pt_BR: Onde exibir mensagens?
    Janela de <b>saída</b> ; Janela de <b>Men</b>ssagens ; Janela de <b>Pop</b>up

en: Event
pt_BR: Evento

en: Out
pt_BR: Sai

en: Mes
pt_BR: Men

en: Pop
pt_BR: Ind

en: Messages
pt_BR: Mensagens

en: Start _New Game
pt_BR: Iniciar _Novo Jogo

en: Start _Scenario Game
pt_BR: Iniciar jogo de _cenário

en: _Load Saved Game
pt_BR: _Carregar jogo salvo

en: C_onnect to Network Game
pt_BR: C_onectar à jogo em rede

en: Select Location to Save
pt_BR: Selecionar local para salvar

en: _Browse...
pt_BR: _Navegar...

en: Pass_word:
pt_BR: Senha:

en: Passwords don't match, enter password.
pt_BR: Senhas não correspondem, insira senha.

en: Server Name
pt_BR: Servidor

en: Port
pt_BR: Porta

en: Version
pt_BR: Versão

en: Status
pt_BR: Estado

en: Players
pt_BR: Jogadores

en: Comment
pt_BR: Comentário

en: Local _Area Network
pt_BR: Rede _Local

en: Internet _Metaserver
pt_BR: _Metaservidor de Internet

en: _Host:
pt_BR: _Servidor:

en: _Port:
pt_BR: _Porta:

en: _Login:
pt_BR: _Conectar...

en: Conf_irm Password:
pt_BR: Conf_irmar senha:

en: Host
pt_BR: Servidor

en: C_onnect
pt_BR: C_onectar

en: Connection name: %s
pt_BR: Nome da conexão: %s

en: Player name: %s
pt_BR: Nome do jogador: %s

en: Host: %s
pt_BR: Servidor: %s

en: Player/conn info
pt_BR: Jogador/info conec

en: Toggle player ready
pt_BR: Alternar estado do jogador

en: Pick nation
pt_BR: Selecione nação

en: Observe this player
pt_BR: Observar este jogador

en: Take this player
pt_BR: Tomar este jogador

en: Cut connection
pt_BR: Cortar conexão

en: Aitoggle player
pt_BR: Alternar jogador IA

en: Remove player
pt_BR: Remover jogador

note: TRANS: e.g., "Put on Team 5"
en: Put on %s
pt_BR: Pôr em %s

en: Not _ready
pt_BR: Não está pron_to

en: _Ready
pt_BR: _Pronto

en: _Start
pt_BR: _Iniciar

en: Pick _Nation
pt_BR: Selecionar uma _Nação

en: _Observe
pt_BR: _Observar

en: Do not _observe
pt_BR: Não _observar

note: TRANS: "<Novice AI>"
en: <%s AI>
pt_BR: <%s IA>

en: Random
pt_BR: Aleatório

en: Observer
pt_BR: Observador

en: Detached
pt_BR: Desanexar

en: AI Skill _Level:
pt_BR: Níve_l de experiência IA:

en: _More Game Options...
pt_BR: _Mais Opções...

en: Ready
pt_BR: Pronto

en: ?player:Leader
pt_BR: Líder

en: Border
pt_BR: Borda

en: Team
pt_BR: Time

en: Choose Saved Game to Load
pt_BR: Selecione um jogo salvo para carregar

en: Choose Saved Game to _Load:
pt_BR: Selecione um jogo salvo para ca_rregar:

en: Choose a Scenario
pt_BR: Escolha o cenário

en: Choose a _Scenario:
pt_BR: Escolha o _cenário:

en: Filename:
pt_BR: Nome do arquivo:

en: Save Game
pt_BR: Salvar o Jogo

en: Saved _Games:
pt_BR: _Jogos Salvos

en: Save _Filename:
pt_BR: Salvar _Arquivo:

en: _Meet
pt_BR: E_ncontrar

en: Cancel _Treaty
pt_BR: _Cancelar Tratado

en: _Withdraw Vision
pt_BR: Retirar _visão

en: _Report
pt_BR: _Relatório

en: ?show:Dead Players
pt_BR: Jogadores mortos

en: Di_plomacy
pt_BR: Di_plomacia

en: _Intelligence
pt_BR: _Inteligência

en: _AI
pt_BR: _IA

en: _Toggle AI Mode
pt_BR: Al_ternar Modo de IA

note: TRANS: Research report title TRANS: Research report action
en: Research
pt_BR: Pesquisa

en: Researching
pt_BR: Pesquisar

en: Goal
pt_BR: Objetivo

en: Cost
pt_BR: Custo

en: Income: %d    Total Costs: %d
pt_BR: Receita:%d    Custo Total: %d

en: Sell Improvements
pt_BR: Vender melhorias

en: Sell-Off: Results
pt_BR: Venda: Resultados

en: Sell _All
pt_BR: Vender _Todos

en: Unit Type
pt_BR: Tipo de Unidade

en: ?Upgradable unit [short]:U
pt_BR: ?Unidade atualizável [short]:U

note: TRANS: "In progress" abbreviation. URD_COL_IN_PROGRESS
en: In-Prog
pt_BR: Em-Prog

en: Active
pt_BR: Ativa

en: Shield
pt_BR: Escudo

en: Food
pt_BR: Comida

en: Totals:
pt_BR: Totais:

en: _Upgrade
pt_BR: _Atualizar

en: Find _Nearest
pt_BR: Encontrar _próximo

en: Player
pt_BR: Jogador

en: Score
pt_BR: Pontuação

en: Score
pt_BR: Pontuação

en: _Launch
pt_BR: _Lançar

en: Theme suggested
pt_BR: Tema sugerido

en: Load theme
pt_BR: Carregar tema

en: Keep current theme
pt_BR: Manter tema atual

en: Tileset suggests using %s theme.
    You are currently using %s.
pt_BR: Definição de espaço sugerido usando tema %s.
    Você está usando atualmente %s.

en: Load
pt_BR: Abrir

en: Unit selection
pt_BR: Seleção de Unidade

en: Sentry
pt_BR: Sentinela

note: TRANS: used in place of unit home city name
en: unknown
pt_BR: desconhecido

en: _YES
pt_BR: _SIM

en: _NO
pt_BR: _NÃO

en: _ABSTAIN
pt_BR: _ABSTENÇÃO

note: TRANS: Describing a vote that passed.
en: [passed]
pt_BR: [passou]

note: TRANS: Describing a vote that failed.
en: [failed]
pt_BR: [falhou]

note: TRANS: Describing a vote that was removed.
en: [removed]
pt_BR: [removido]

note: TRANS: "Vote" as a process
en: %sVote %d by %s: %s%s
pt_BR: %sVotação %d por %s: %s%s

en: new
pt_BR: novo

en: Edit worklists
pt_BR: Editar listas de tarefas

en: _New
pt_BR: _Nova

en: _Worklists:
pt_BR: Listas de _Tarefas:

en: Edit Global _Worklists
pt_BR: Editar Listas _Tarefas Global

en: Turns
pt_BR: Turnos

en: Source _Tasks:
pt_BR: _Tarefas Origem:

en: Show _Future Targets
pt_BR: Mostrar Objectivos _Futuros

en: Target _Worklist:
pt_BR: Objetivo da Lista de _tarefas:

en: _Add Global Worklist
pt_BR: _Adicionar Lista de Tarefas Global

en: Change Prod_uction
pt_BR: Mudar Prod_ução

en: Improvement
pt_BR: Melhoramento

en: Wonder
pt_BR: Maravilha

en: Activate unit
pt_BR: Ativar unidade

en: Sentry unit
pt_BR: Sentinela

en: Fortify unit
pt_BR: Fortificar unidade

en: Disband unit
pt_BR: Dissolver unidade

en: Unload
pt_BR: Desembarcar

en: Unload All From Transporter
pt_BR: Não carregar nada do transportador

en: Upgrade Unit
pt_BR: Atualizar Unidade

en: Show future targets
pt_BR: Mostrar alvos futuros

en: Change
pt_BR: Mudar

en: Worklist
pt_BR: Lista de Tarefas

en: Trade
pt_BR: Comércio

en: Options
pt_BR: Opções

en: Buy
pt_BR: Comprar

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Sell
pt_BR: Vender

en: View
pt_BR: Visão

en: Center
pt_BR: Centrar

en: Steal
pt_BR: Roubar

en: Sabotage
pt_BR: Sabotagem

en: Yes
pt_BR: Sim

en: No
pt_BR: Não

en: Keep current tileset
pt_BR: Manter definição de espaços atual

en: Load tileset
pt_BR: Carregar definição de espaço

en: Maps
pt_BR: Mapas

en: Advances
pt_BR: Avanços

en: Give shared vision
pt_BR: Dar visão compartilhada

en: Give embassy
pt_BR: Dar embaixada

en: Pacts
pt_BR: Pactos

en: Welcome to Freeciv
pt_BR: Bem-vindo ao Freeciv

en: Trans. Rslt/Time:
pt_BR: Resul/Data Transp:

en: Fortified
pt_BR: Guardado

en: Idle
pt_BR: Ocioso

en: Revolution...
pt_BR: Revolução...

en: Game
pt_BR: Jogo

en: Server Options
pt_BR: Opções do Servidor

en: Quit
pt_BR: Sair

en: Center View
pt_BR: Centralizar Vista

en: Map Grid
pt_BR: Mostrar Grade

en: National Borders
pt_BR: Bordas nacionais

en: City Names
pt_BR: Nomes das Cidades

en: City Growth
pt_BR: Crescimento da Cidade

en: City Trade Routes
pt_BR: Rotas de comércio da cidade:

en: Wait
pt_BR: Esperar

en: Done
pt_BR: Acabei

en: Go to Tile
pt_BR: Ir para espaço

en: Go to/Airlift to City...
pt_BR: Ir/Aerotransportar para Cidade...

en: Auto Explore
pt_BR: Explorar Automaticamente

en: Patrol
pt_BR: Patrulha

en: Unsentry All On Tile
pt_BR: Não guardar nada no espaço

en: Upgrade
pt_BR: Atualizar (Unidade(s))

en: Fortify Unit
pt_BR: Fortificar Unidade

en: Paradrop
pt_BR: Lançar Paraquedas

en: Auto Settler
pt_BR: Colono Automático

en: Build Road
pt_BR: Construir Estrada

en: Build Irrigation
pt_BR: Construir Irrigação

en: Build Mine
pt_BR: Construir Mina

en: Connect With Road
pt_BR: Conectar com Estrada

en: Connect With Irrigation
pt_BR: Conectar com Irrigação

en: Transform Terrain
pt_BR: Transformar Terreno

en: Bribe
pt_BR: Subornar

en: Tax Rates...
pt_BR: Taxa imposto...

en: Demographics
pt_BR: Estatísticas demográficas

en: Spaceship
pt_BR: Nave Espacial

en: Refresh
pt_BR: Recarregar

en: Connect
pt_BR: Ligar

en: Disconnect
pt_BR: Desconectar

en: Start
pt_BR: Iniciar

en: Meet
pt_BR: Encontro

en: Cancel Treaty
pt_BR: Cancelar Tratado

en: Sell All
pt_BR: Vender Todos

en: City Production Levels
pt_BR: Níveis de produções das cidades

en: Set Home City
pt_BR: Tornar Cidade Natal

en: Build City
pt_BR: Fundar Cidade

en: Explode Nuclear
pt_BR: Detonar Arma Nuclear

en: Launch
pt_BR: Lançar

en: Close Dialog (Esc)
pt_BR: Fechar diálogo (Esc)

en: Subvert Enemy Unit
pt_BR: Subverte Unidade Inimiga

en: Total users logged in : %d
pt_BR: Total de usuários online: %d

en: Back
pt_BR: Anterior

en: Load Game
pt_BR: Ler Jogo

en: Server Settings
pt_BR: Configurações do Servidor

en: Unit commands
pt_BR: Comandos da unidade

en: Activate unit, close dialog
pt_BR: Ativar unidade, fechar janela

en: Upgrade unit
pt_BR: Atualizar unidade

en: Sorry, you have already bought here in this turn.
pt_BR: Desculpe, você já comprou aqui neste turno.

en: Sorry, you can't buy here in this turn.
pt_BR: Desculpe, você ainda não comprou aqui neste turno.

en: Buy it?
pt_BR: Comprar?

en: Sell it?
pt_BR: Vender?

en: City options
pt_BR: Opções da cidade

en: Supported units: %d
pt_BR: Unidades suportadas: %d

en: Present units: %d
pt_BR: Unidades presentes: %d

en: City info
pt_BR: Informação cidade

en: Pollution: %d
pt_BR: Poluição: %d

en: Pollution: none
pt_BR: Poluição: nenhuma

en: Trade routes:
pt_BR: Rotas de comércio:

en: Trade: +%d
pt_BR: Comércio: +%d

en: City improvements
pt_BR: Melhorias da Cidade

en: Food: %d per turn
pt_BR: Comida: %d por turno

en: ?food:Surplus: %d
pt_BR: Excedente: %d

en: Production: %d (%d) per turn
pt_BR: Produção: %d (%d) por turno

en: ?production:Support: %d
pt_BR: Suporte: %d

en: Trade: %d per turn
pt_BR: Comércio: %d por turno

en: Corruption: %d
pt_BR: Corrupção: %d

en: Gold: %d (%d) per turn
pt_BR: Moedas: %d (%d) por turno

en: Upkeep: %d
pt_BR: Manutenção: %d

en: Science: %d per turn
pt_BR: Ciência: %d por turno

en: Luxury: %d per turn
pt_BR: Luxúria: %d por turno

en: City growth: blocked
pt_BR: Crescimento da cidade: bloqueado

en: City growth: never
pt_BR: Crescimento da cidade: nunca

en: City shrinks: %d %s
pt_BR: Retrocesso da cidade: %d %s

en: turn | turns
pt_BR[0]: turn
pt_BR[1]: turnos

en: City growth: %d %s
pt_BR: Crescimento da cidade: %d %s

en: Stock
pt_BR: Estoque

en: Granary
pt_BR: Celeiro

en: finished
pt_BR: finalizado

en: City of %s (Population %s citizens)
pt_BR: Cidade de %s (População %s cidadãos)

note: TRANS: preserve leading space
en:  - DISORDER
pt_BR:  - DESORDEM

note: TRANS: preserve leading space
en:  - celebrating
pt_BR:  - em celebração

note: TRANS: preserve leading space
en:  - happy
pt_BR:  - feliz

note: TRANS: preserve leading space
en:  - under Citizen Governor control.
pt_BR:  - está sob o controle do Governador.

en: Present units
pt_BR: Unidades presentes

en: Supported units
pt_BR: Unidades suportadas

en: Change production
pt_BR: Mudar Produção

en: Hurry production
pt_BR: Apressar a produção

en: Previous city
pt_BR: Cidade anterior

en: Next city
pt_BR: _Próxima cidade

en: size
pt_BR: tamanho

en: time
    to grow
pt_BR: tempo
    para crescer

en: Cities Report
pt_BR: Relatório das Cidades

en: Close Dialog
pt_BR: Fechar janela

en: Information Report
pt_BR: Relatório de Informações

en: Happiness Report
pt_BR: Relatório da Felicidade

en: Garrison Report
pt_BR: Relatório das Tropas

en: Maintenance Report
pt_BR: Relatório de Manutenção

en: worklist
pt_BR: lista de tarefas

en: 
    finished
pt_BR: 
    finalizado

en: Presets
pt_BR: Pré-definições

en: City of %s (Population %s citizens) : %s
pt_BR: Cidade de %s (População %s cidadãos) : %s

en: Save settings as...
pt_BR: Salvar preferências como...

en: Load settings
pt_BR: Abrir preferências

en: Delete settings
pt_BR: Apagar Opções

en: Control city
pt_BR: Controlar Cidade

en: Apply once
pt_BR: Aplicar uma vez

en: Release city
pt_BR: Libe_rtar cidade

en: Creating Server List...
pt_BR: Criando lista de servidor:

en: No LAN servers found
pt_BR: Sem servidores da LAN encontrados

en: No public servers found
pt_BR: Não foram encontrados servidores públicos

note: TRANS: "host.example.com Port 5556 Ver: 3.1.0 Running Players 3\n * [server message]"
en: %s Port %d Ver: %s %s %s %d
    %s
pt_BR: %s Porta %d Ver: %s %s %s %d
    %s

en: Player Name :
pt_BR: Nome do jogador:

en: Freeciv Server :
pt_BR: Servidor Freeciv :

en: Port :
pt_BR: Porta :

en: Next
pt_BR: Próximo

en: Terrain Defense Bonus: +%d%%
pt_BR: Bônus de Defensores de Terra: +%d%%

en: Terrain Info
pt_BR: Informações de terreno

en: Advanced Menu
pt_BR: Menu Avançado

en: Zoom to : %s
pt_BR: Ampliar para : %s

en: Change Production
pt_BR: Mudar Produção

en: Change City Governor settings
pt_BR: Alterar opções de Governo da Cidade

en: Goto here
pt_BR: Vir pra cá

en: Patrol here
pt_BR: Patrulhar aqui

en: Connect here
pt_BR: Conectar aqui

en: Paradrop here
pt_BR: Pular de para-quedas aqui

en: Ready all
pt_BR: Ativar todas

en: Sentry idle
pt_BR: Sentinela inativo

en: Choose Your New Government
pt_BR: Escolha Seu Novo Governo

en: What nation will you be?
pt_BR: Que nação irá escolher?

en: World map
pt_BR: Mapa-Mundo

en: Sea map
pt_BR: Mapa-Marítimo

en: Gold(max %d)
pt_BR: Moedas(max %d)

en: Diplomacy meeting
pt_BR: Encontro diplomático

note: TRANS: "Polish incident !" FIXME!!!
en: %s incident !
pt_BR: %s incidente !

en: Shall we declare WAR on them?
pt_BR: Vamos declarar guerra à eles?

en: Foreign Minister
pt_BR: Ministro estrangeiro

en: Sir!, the %s ambassador has arrived
    What are your wishes?
pt_BR: Senhor!, o embaixador %s chegou
    Quais são seus desejos?

en: Declare WAR
pt_BR: Declarar GUERRA

en: Withdraw vision
pt_BR: Retirar visão

en: Call Diplomatic Meeting
pt_BR: Convocar encontro diplomático

en: Select destination
pt_BR: Selecione o destino

en: load_surf: Failed to load graphic file %s!
pt_BR: load_surf: Falhou ao carregar arquivo gráfico %s!

en: Unable to create Sprite (Surface) of size %d x %d %d Bits in format %d
pt_BR: Não é possível criar duende (aparência) do tamanho  %d x %d %d bits no formato %d

en:   -f,  --fullscreen	Start Client in Fullscreen mode
pt_BR:   -f,  --fullscreen	Inicia o cliente no modo tela cheia

en:   -t,  --theme THEME	Use GUI theme THEME
pt_BR:   -t,  --theme TEMA	Utilizar o TEMA gráfico

en: Making screenshot %s
pt_BR: Capturar a tela %s.

en: Using Video Output: %s
pt_BR: Utilizando a Saída de Vídeo: %s

en: Help : Improvements
pt_BR: Ajuda : Melhorias

en: Never
pt_BR: Nunca

en: Help : Units
pt_BR: Ajuda : Unidades

en: shield | shields
pt_BR[0]: Escudo
pt_BR[1]: Escudos

en: citizen | citizens
pt_BR[0]: cidadão
pt_BR[1]: cidadãos

en: food | foods
pt_BR[0]: Comida
pt_BR[1]: Comida

en: gold | golds
pt_BR[0]: Moedas
pt_BR[1]: Moedas

en: ( with
pt_BR: ( com

en: Help : Advances Tree
pt_BR: Ajuda: Árvores avançadas

en: Foreign Intelligence Report
pt_BR: Relatório Espionagem Estrangeira

en: Intelligence Information about the %s Spaceship
pt_BR: Informação de Espionagem sobre a nave espacial %s

en: Intelligence Information for the %s Empire
pt_BR: Informação de Espionagem do Império %s

en: Their techs that we don't have :
pt_BR: Tecnologias deles que nós não possuímos :

en: Show Unit Info Window
pt_BR: Exibir unidades na janela de informações

en: Hide Unit Info Window
pt_BR: Ocultar unidades na janela de informações

en: Show Mini Map
pt_BR: Exibir o Mini Mapa

en: Hide Mini Map
pt_BR: Ocultar Mini Mapa

en: Show Messages (F9)
pt_BR: Exibir Mensagens (F9)

en: Hide Messages (F9)
pt_BR: Ocultar Mensagens (F9)

en: Scale Mini Map
pt_BR: Escalar Mini Mapa

en: Single Tile Width
pt_BR: Largura simples do espaço

en: Single Tile Height
pt_BR: Altura simples do espaço

en: Exit
pt_BR: Sai_r

en: Scale Unit Info
pt_BR: Escalar informações de unidade

en: Width
pt_BR: Largura

en: Height
pt_BR: Altura

en: Revolution
pt_BR: Revolução

en: or
pt_BR: ou

en: Hide Messages
pt_BR: Ocultar mensagens

en: %s Population: %s  Year: %s  Gold %d
pt_BR: %s População: %s  Ano:  %s  Moedas: %d

en: %s Population: %s  Year: %s  Gold %d Tax: %d Lux: %d Sci: %d
pt_BR: %s População: %s  Ano: %s  Ouro %d Taxa: %d Luxo: %d Ciên: %d

en: ?nation:Hostile
pt_BR: Hostil

en: ?nation:Peaceful
pt_BR: Pacífico

en: ?nation:Friendly
pt_BR: Amigável

en: ?nation:Mysterious
pt_BR: Misterioso

en: 
    Our Territory
pt_BR: 
    Nosso Território

en: 
    %s territory (%d turn ceasefire) | 
    %s territory (%d turn ceasefire)
pt_BR[0]: 
    %s território (cessar-fogo %d turno )
pt_BR[1]: 
    %s território (cessar-fogo %d turnos)

en: 
    Territory of the %s %s
pt_BR: 
    Território do %s %s

en: 
    Unclaimed territory
pt_BR: 
    Território não-reclamado

en: ?city:Neutral
pt_BR: Neutro

en: ?city:Hostile
pt_BR: Hostil

en: ?city:Peaceful
pt_BR: Pacífico

en: ?city:Friendly
pt_BR: Amigável

en: ?city:Mysterious
pt_BR: Misterioso

en: 
    City of %s
pt_BR: 
    Cidade de %s

en: ?blistbegin: with
pt_BR:  com

en: Barracks
pt_BR: Quartel

en: ?blistmore:,
pt_BR: ,

en: Airport
pt_BR: Aeroporto

en: City Walls
pt_BR: Muralhas

en: 
    Food/Prod/Trade: %s
pt_BR: 
    Comida/Prod/Comércio: %s

en: End of Turn
pt_BR: Fim de Turno

en: Press
pt_BR: Pressinar

en: No Orders
pt_BR: Sem ordens

note: TRANS: "Space" refers to the space bar on a keyboard.
en: Space
pt_BR: Espaço

en: Disband Unit
pt_BR: Dissolver Unidade

en: Return to Nearest City
pt_BR: Retornar para a cidade mais próxima

en: Go to City
pt_BR: Ir para Cidade

en: Airlift to City
pt_BR: Aerotransportar para Cidade

en: Load Unit
pt_BR: Carregar Unidade

en: Unload Unit
pt_BR: Descarregar unidade

en: Sentry Unit
pt_BR: Unidade Sentinela

en: Transform to
pt_BR: Transformar

en: Local Options
pt_BR: Opções Locais

en: Worklists
pt_BR: Listas de tarefas

en: Leave Game
pt_BR: Sair do Jogo

en: empty worklist
pt_BR: listas de tarefas vazia

en: Add new worklist
pt_BR: Adicionar Lista de Tarefas

en: Start New Game
pt_BR: Iniciar Novo Jogo

en: Join Game
pt_BR: Entrar no Jogo

en: Join Pubserver
pt_BR: Entrar no Servidor público

en: Join LAN Server
pt_BR: Entrar no Servidor da LAN

note: TRANS: Dead -- Rest In Peace -- Reqia In Pace
en: R.I.P.
pt_BR: MORTO

en: AI
pt_BR: IA

en: done
pt_BR: acabei

en: moving
pt_BR: em movimento

en: disconnected
pt_BR: desconectar

en: active
pt_BR: Ativa

en: under
    construction
pt_BR: em
    construção

en: soonest
    completion
pt_BR: completa
    em breve

en: Units Report
pt_BR: Relatório das Unidades

en: We have %d of %s
    (total value is : %d)
    We can sell %d of them for %d gold.
pt_BR: Nós temos %d de %s
    (o valor total é : %d)
    Nós podemos vender %d para eles por %d moedas.

en: We can't sell any %s in this turn.
pt_BR: Nós não podemos vender nenhum %s neste turno.

en: Sell It?
pt_BR: Vender?

en: Economy Report
pt_BR: Relatório Econômico

en: Treasury:
pt_BR: Tesmoedas:

en: Tax Rate:
pt_BR: Imposto:

en: Total Income:
pt_BR: Total entrante:

en: Total Cost:
pt_BR: Custo Total:

en: Net Income:
pt_BR: Taxa de Entrada:

en: %s max rate : %d%%
pt_BR: taxa máxima de %s: %d%%

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: What should we focus on now?
pt_BR: No que podemos focar agora?

en: Select target :
pt_BR: Selecionar alvo :

en: step | steps
pt_BR[0]: passo
pt_BR[1]: passos

en: %2d: The %s ruler %s scored %d point
     | %2d: The %s ruler %s scored %d points
pt_BR[0]: %2d: O %s controlador %s contabilizou %d ponto
pt_BR[1]: %2d: O %s controlador %s contabilizou %d pontos

en: Final Report:
pt_BR: Relatório Final:

en: The Greatest Civilizations in the world.
pt_BR: As Maiores Civilizações do Mundo.

en: The %s Spaceship
pt_BR: A Nave Espacial %s

en: load_gfxfile: Unable to load graphic file %s!
pt_BR: load_gfxfile: Não é possível abrir arquivo gráfico %s!

en: No usable default theme found, aborting!
pt_BR: Nenhum tema padrão utilizável encontrado, abortando!

en: Loading theme "%s".
pt_BR: Carregando tema "%s".

en: %s
    blocked!
pt_BR: %s
    bloqueado!

en: %s
    finished!
pt_BR: %s
    finalizado!

en: Worklist of
    %s
pt_BR: Lista de tarefas de
    %s

en: shields into gold
pt_BR: escudos em moedas

en: Time taken for the following activities is independent of terrain:
pt_BR: Tempo gasto para executar as seguintes atividades é independente de terreno:

note: TRANS: Header for fixed-width terrain alteration table. * TRANS: Translators cannot change column widths :(
en: Activity            Time
pt_BR: Atividade            Tempo

en: Sorry, no help topic for %s.
pt_BR: Desculpe, mas não existe ajuda para %s.

en: Sorry, no help topic for %s.
    This page was auto-generated.
pt_BR: Desculpe, mas não existe ajuda para %s.
    Esta página foi gerada automaticamente.

en: You cannot research this technology.
pt_BR: Você não pode pesquisar esta tecnologia.

note: TRANS: preserve leading space
en:  This number may vary depending on what other players research.
pt_BR:  Este número pode variar dependendo do que outros jogadores pesquisarem.

en: Features:
pt_BR: Recursos:

note: TRANS: Empty output type list, should never happen.
en: ?outputlist: Nothing
pt_BR: Nenhuma

note: TRANS: "2 Unhappy" or ", 1 Unhappy"
en: %s%d Unhappy
pt_BR: %s%d infelizes

en: You don't know how to build %s!
pt_BR: Você não sabe como construir %s!

en: Copy %s to clipboard.
pt_BR: Copiar %s para a área de transferência.

en: Clipboard is empty.
pt_BR: Clipboard esta vazia.

en: Login name
pt_BR: Nome

en: This is the default login username that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
pt_BR: Este é o nome de usuário padrão para login que será usado nos diálogos de conexão ou com o parâmetro de linha de comando -a.

en: Server
pt_BR: Servidor

en: This is the default server hostname that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
pt_BR: Este é o nome do servidor padrão que será usado nos diálogos de conexão ou com o parâmetro de linha de comando -a.

en: Server port
pt_BR: Porta

en: This is the default server port that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
pt_BR: Esta é a porta padrão do servidor que será usada nos diálogos de conexão ou com o parâmetro de linha de comando -a.

en: Metaserver
pt_BR: Metaservidor

en: The metaserver is a host that the client contacts to find out about games on the internet.  Don't change this from its default value unless you know what you're doing.
pt_BR: O metaservidor é um computador que o cliente contata para encontrar jogos na internet. Não altere isto para os valores padrão ao menos que você saiba o que está fazendo.

en: Soundset
pt_BR: Áudio

en: Sound plugin
pt_BR: Efeitos Sonoros

en: If you have a problem with sound, try changing the sound plugin.  The new plugin won't take effect until you restart Freeciv.  Changing this is the same as using the -P command-line option.
pt_BR: Se você tiver problemas com o som, tente alterar o plugin de som. O novo plugin não entrará em efeito até que você reinicie o Freeciv. Alterar isto é o mesmo que usar a opção da linha de comando -P.

en: Theme
pt_BR: Tema

en: By changing this option you change the active theme.
pt_BR: Alterando esta opção você irá alterar o tema ativo.

en: Draw city outlines
pt_BR: Desenhar as linhas da cidade

en: Setting this option will draw a line at the city workable limit.
pt_BR: Definir esta opção irá desenhar uma linha no limite trabalhável da cidade.

en: Draw city output
pt_BR: Desenhar a saída da cidade

en: Setting this option will draw city output for every citizen.
pt_BR: Definir esta opção irá desenhar uma saída da cidade para cada cidadão.

en: Draw the map grid
pt_BR: Desenhar a grade do mapa

en: Setting this option will draw a grid over the map.
pt_BR: Definir esta opção irá desenhar uma grade acima do mapa.

en: Draw the city names
pt_BR: Desenhar os nomes das cidades

en: Setting this option will draw the names of the cities on the map.
pt_BR: Definir esta opção irá desenhar os nomes das cidades no mapa.

en: Draw the city growth
pt_BR: Desenhar o desenvolvimento das cidades

en: Setting this option will draw in how many turns the cities will grow or shrink.
pt_BR: Definir esta opção irá desenhar em quais turnos as cidades irão crescer ou encolher.

en: Draw the city productions
pt_BR: Desenha as produções da cidade

en: Setting this option will draw what the cities are currently building on the map.
pt_BR: Definir esta opção irá desenhar desenhar quais cidades são atualmente construídas no mapa.

en: Draw the city buy costs
pt_BR: Desenhar os custos de compra da cidade

en: Setting this option will draw how much gold is needed to buy the production of the cities.
pt_BR: Definir esta opção irá desenhar quantas moedas são necessárias para comprar a produção das cidades.

en: Draw the city trade routes
pt_BR: Desenhar as rotas comerciais da cidade

en: Setting this option will draw trade route lines between cities which have trade routes.
pt_BR: Definir esta opção irá desenhar as linhas de rotas comerciais entre cidades que possuem rotas comerciais.

en: Draw the terrain
pt_BR: Desenhar o terreno

en: Setting this option will draw the terrain.
pt_BR: Definir esta opção irá desenhar o terreno.

en: Draw the coast line
pt_BR: Desenhar a linha costeira

en: Setting this option will draw a line to separate the land from the ocean.
pt_BR: Definir esta opção irá desenhar uma linha para separar a terra do oceano.

en: Draw the irrigation
pt_BR: Desenhar a irrigação

en: Setting this option will draw the irrigation systems on the map.
pt_BR: Definir esta opção irá desenhar o sistema de irrigação no mapa.

en: Draw the mines
pt_BR: Desenhar as minas

en: Setting this option will draw the mines on the map.
pt_BR: Definir esta opção irá desenhar as minas no mapa.

en: Draw the bases
pt_BR: Desenhar as bases

en: Setting this option will draw the bases on the map.
pt_BR: Definir esta opção irá desenhar as bases do mapa.

en: Draw the pollution/nuclear fallout
pt_BR: Desenhar a poluição/poeira nuclear

en: Setting this option will draw pollution and nuclear fallout on the map.
pt_BR: Definir esta opção irá desenhar a poeira e poluição nuclear no mapa.

en: Draw the cities
pt_BR: Desenhar as cidades

en: Setting this option will draw the cities on the map.
pt_BR: Definir esta opção irá desenhar as cidades no mapa.

en: Draw the units
pt_BR: Desenhar as unidades

en: Setting this option will draw the units on the map.
pt_BR: Definir esta opção irá desenhar as unidades no mapa.

en: Solid unit background color
pt_BR: Cor de fundo sólido de unidade

en: Setting this option will cause units on the map view to be drawn with a solid background color instead of the flag backdrop.
pt_BR: Definir esta opção irá tornar as unidades na visão do mapa a serem desenhados com uma cor de fundo sólida ao invés da bandeira backdrop.

en: Draw shield graphics for units
pt_BR: Desenhar gráficos de desenhos para unidades

en: Setting this option will draw a shield icon as the flags on units.  If unset, the full flag will be drawn.
pt_BR: Definindo esta opção irá desenhar um ícone de escudo como as bandeiras das unidades. Se não definido, a bandeira completa será desenhada.

en: Draw the units in focus
pt_BR: Desenhar as unidades no foco

en: Draw the fog of war
pt_BR: Visão do nevoeiro de guerra

en: Setting this option will draw the fog of war.
pt_BR: Definir esta opção irá desenhar o nevoeiro de guerra.

en: Draw the borders
pt_BR: Desenhar as bordas

en: Setting this option will draw the national borders.
pt_BR: Definir esta opção irá desenhar as bordas nacionais.

en: Sound bell at new turn
pt_BR: Campainha no novo turno

en: Set this option to have a "bell" event be generated at the start of a new turn.  You can control the behavior of the "bell" event by editing the message options.
pt_BR: Definir esta opção irá soar uma "campainha" no início de novo turno. Você pode controlar o comportamento da "campainha" editando as opções de mensagem.

en: Unit movement animation time (milliseconds)
pt_BR: Tempo da animação de movimento da unidade (milissegundos)

en: This option controls how long unit "animation" takes when a unit moves on the map view.  Set it to 0 to disable animation entirely.
pt_BR: Esta opção controla o tempo que a "animação" leva quando as unidades se movem na visão do mapa. Definir para 0 para desabilitar a animação totalmente.

en: Mapview recentering time (milliseconds)
pt_BR: Tempo de re-centralização do mapa (milissegundos)

en: When the map view is recentered, it will slide smoothly over the map to its new position.  This option controls how long this slide lasts.  Set it to 0 to disable mapview sliding entirely.
pt_BR: Quando uma visão do mapa está re-centralizada, irá mover suavemente através do mapa para a sua nova posição. Esta opção controla o tempo de duração do troca. Definir para 0 para desabilitar o movimento de troca da visão do mapa.

en: Show icons in the technology tree
pt_BR: Exibir ícones na árvore de tecnologia

en: Setting this option will display icons on the technology tree diagram. Turning this option off makes the technology tree more compact.
pt_BR: Definir esta opção irá exibir ícones no diagrama de árvore tecnológica. Desligar esta opção irá tornar a árvore tecnológica mais compacta.

en: Use curved lines in the technology tree
pt_BR: Usar linhas curvadas na árvore tecnológica

en: Setting this option make the technology tree diagram use curved lines to show technology relations. Turning this option off causes the lines to be drawn straight.
pt_BR: Definir esta opção irá tornar o diagrama de árvore tecnológica usar linhas curvadas para exibir as relações tecnológicas. Desligar esta opção irá causar linhas a serem desenhadas retas.

en: Color to highlight your player/user name
pt_BR: Cor para o destaque do seu jogador/nome de usuário

en: If set, your player and user name in the new chat messages will be highlighted using this color as background.  If not set, it will just not highlight anything.
pt_BR: Se definido, o seu jogador e nome de usuário nas novas mensagens do chat irão ser destacadas usando esta cor como fundo. Se não estiver definido, não irá destacar nada.

en: Disable this option if you do not want to press the Turn Done button manually when watching an AI player.
pt_BR: Desabilite esta opção se você não deseja pressionar o botão de turno terminado manualmente ao assistir um jogador de IA.

en: Set this option to have the active unit centered automatically when the unit focus changes.
pt_BR: Definir esta opção para ter uma unidade ativa centralizada automaticamente quando o foco da unidade mudar

en: Set this option to have the client automatically recenter the map on a suitable location at the start of each turn.
pt_BR: Definir esta opção para que o cliente re-centralize automaticamente o mapa na localização alternável ao inicio de cada turno.

en: Set this option to have newly awoken units be focused automatically.
pt_BR: Definir esta opção para ter novas unidades acordadas focadas automaticamente.

en: Keyboardless goto
pt_BR: Ir para do mouse

en: If this option is set then a goto may be initiated by left-clicking and then holding down the mouse button while dragging the mouse onto a different tile.
pt_BR: Definir esta opção para que um "ir para" possa ser inicializado ao clicar e segurar com o botão esquerdo ao arrastar o mouse dentro de um espaço diferente.

en: Allow goto into the unknown
pt_BR: Permitir ir para o desconhecido

en: Setting this option will make the game consider moving into unknown tiles.  If not, then goto routes will detour around or be blocked by unknown tiles.
pt_BR: Definir esta opção irá permitir ao jogo mover-se para espaços desconhecidos. Senão, as rotas "ir para" irão desviar ao redor ou se bloqueadas por espaços desconhecidos.

en: Setting this option makes the mapview center on a city when its city dialog is popped up.
pt_BR: Definir esta opção irá permitir à visão do mapa centralizar em uma cidade quando o seu diálogo aparecer.

en: Set this option to make the city production (as shown in the city dialog) to be more compact.
pt_BR: Definir esta opção irá tornar a produção da cidade (como exibido no diálogo da cidade) mais compacta.

en: Setting this option makes your turn end automatically when all your units are done moving.
pt_BR: Definir esta opção irá fazer com que seu turno termine automaticamente quando todas as unidades tiverem seus movimentos terminado.

en: Prompt for city names
pt_BR: Perguntar nomes de cidades

en: Pop up city dialog for new cities
pt_BR: Mostrar janela de cidade para novas cidades

en: Setting this option will pop up a newly-founded city's city dialog automatically.
pt_BR: Definir esta opção irá exibir o diálogo de uma nova cidade fundada automaticamente.

en: Enable cursor changing
pt_BR: Habilitar alteração do cursor

en: This option controls whether the client should try to change the mouse cursor depending on what is being pointed at, as well as to indicate changes in the client or server state.
pt_BR: Esta opção controla se o cliente pode tentar alterar o cursor do mouse dependendo do que esteja sendo apontado assim como indicar alterações no estado do cliente ou servidor.

en: Select cities before units
pt_BR: Selecionar cidades antes de unidades

en: Clear unit orders on selection
pt_BR: Limpar ordens da unidade na seleção

en: Enabling this option will cause unit orders to be cleared as soon as one or more units are selected. If this option is disabled, busy units will not stop their current activity when selected. Giving them new orders will clear their current ones; pressing <space> once will clear their orders and leave them selected, and pressing <space> a second time will dismiss them.
pt_BR: Habilitar esta opção fará com que as ordens da unidade sejam limpas mais rapidamente se uma ou mais unidades estiverem selecionadas. Se esta opção estiver desativada, as unidades ocupadas não irão parar as suas atividades atuais quando selecionadas. Dar-lhes novas ordem irá limpar as suas atuais; pressionando <espaço> uma vez irá limpar as suas ordens e deixá-los selecionado e pressionando <espaço> uma segunda vez irá retirar a seleção deles.

en: Enable vote bar
pt_BR: Habilitar barra de voto

en: If this option is turned on, the vote bar will be displayed to show vote information.
pt_BR: Se esta opção estiver habilitada, a barra de voto irá ser exibida para mostras as informações de votação.

en: Always display the vote bar
pt_BR: Sempre exibir a barra de votação

en: Do not show vote bar if not a player
pt_BR: Não exibir barra de votação se não for um jogador

en: If this option is enabled, the client won't show the vote bar if you are not a player.
pt_BR: Se esta opção estiver habilitada, o cliente não irá exibir a barra de voto se você não for um jogador.

en: Set new votes at front
pt_BR: Definir novas votações na frente

en: Background layer
pt_BR: Camada de Fundo

en: The background layer of the overview shows just ocean and land.
pt_BR: A camada do fundo do panorama exibe somente o oceano e terra.

en: Terrain relief map layer
pt_BR: Camada de auxílio para mapa de terreno

en: The relief layer shows all terrains on the map.
pt_BR: A camada de auxílio exibe todos os terrenos no mapa.

en: Borders layer
pt_BR: Camada de bordas

en: The borders layer of the overview shows which tiles are owned by each player.
pt_BR: A camada de bordas do panorama exibe quais espaços são criados para cada jogador.

en: Borders layer on ocean tiles
pt_BR: Camada de Bordas nos espaços de oceano

en: The borders layer of the overview are drawn on ocean tiles as well (this may look ugly with many islands). This option is only of interest if you have set the option "Borders layer" already.
pt_BR: As camadas de borda do panorama são desenhadas nos espaços do oceano (isto pode parecer feio com algumas ilhas). Esta opção é somente interessante de você já definiu a opção "Camada de bordas".

en: Units layer
pt_BR: Camada de unidades

en: Enabling this will draw units on the overview.
pt_BR: Habilitar isto irá desenhar unidades no panorama.

en: Cities layer
pt_BR: Camada de cidades

en: Enabling this will draw cities on the overview.
pt_BR: Habilitar isto irá desenhar cidades no panorama.

en: Overview fog of war
pt_BR: Visão do nevoeiro de guerra

en: Enabling this will show fog of war on the overview.
pt_BR: Habilitar isto irá exibir névoa de guerra no panorama.

en: Disable this option to hide the scrollbars on the map view.
pt_BR: Desabilitar esta opção para ocultar as barras de rolagem na visão do mapa.

en: Keep dialogs on top
pt_BR: Manter diálogos no topo

en: If this option is set then dialog windows will always remain in front of the main Freeciv window. Disabling this has no effect in fullscreen mode.
pt_BR: Se habilitado, janela de diálogo sempre irá permanecer na frente da janela principal  do Freeciv. Desabilitar isto não surte efeito no modo tela cheia.

en: Show worklist task icons
pt_BR: Exibir ícones da tarefas da lista de tarefas

en: Disabling this will turn off the unit and building icons in the worklist dialog and the production tab of the city dialog.
pt_BR: Desabilitar isto irá desligar aos ícones de construção e unidades no diálogo de lista de tarefas e na aba de produção do diálogo de cidade.

en: Enable status report tabs
pt_BR: Habilitar abas de relatório

en: If this option is enabled then report dialogs will be shown as separate tabs rather than in popup dialogs.
pt_BR: Se habilitado, o diálogo de relatório irá ser exibido como abas separadas ao invés de diálogos instantâneos.

en: Show time for each chat message
pt_BR: Exibir tempo para cada janela de chat

en: If this option is enabled then all chat messages will be prefixed by a time string of the form [hour:minute:second].
pt_BR: Se habilitado, as mensagens do chat irão ser prefixadas pelo tempo da forma [hora:minuto:segundo]

en: New message events go to top of list
pt_BR: Novos eventos de mensagem vão para o topo da lista

en: If this option is enabled, new events in the message window will appear at the top of the list, rather than being appended at the bottom.
pt_BR: Se definido, novos eventos de mensagem irão aparecer no topo da lista ao invés de serem divididas na parte de baixo

en: Show extra message window buttons
pt_BR: Exibir botões extra de janela de mensagem

en: If this option is enabled, there will be two buttons displayed in the message window for inspecting a city and going to a location. If this option is disabled, these buttons will not appear (you can still double-click with the left mouse button or right-click on a row to inspect or goto respectively). This option will only take effect once the message window is closed and reopened.
pt_BR: Se esta opção estiver habilitada, irá existir dois botões exibidos na janela de mensagem para inspecionar uma cidade e ir para um local. Se esta opção estiver desabilitada, estes botões não irão aparecer (você pode ainda dar um duplo clique em uma linha para inspecionar ou ir para respectivamente). Esta opção somente terá efeito uma vez que a janela de mensagem seja fechada e reaberta.

en: Metaserver tab first in network page
pt_BR: A aba de metaservidor primeiro na página de rede

en: If this option is enabled, the metaserver tab will be the first notebook tab in the network page. This option requires a restart in order to take effect.
pt_BR: Se definido, a aba do metaservidor irá ser a primeira aba na página de rede. Esta opção requer uma reinicialização para ter efeito.

en: Plain chat messages are sent to allies only
pt_BR: Mensagens de texto plano são enviadas somente para aliados

en: If this option is enabled, then plain messages typed into the chat entry while the game is running will only be sent to your allies. Otherwise plain messages will be sent as public chat messages. To send a public chat message with this option enabled, prefix the message with a single colon ':'. This option can also be set using a toggle button beside the chat entry (only visible in multiplayer games).
pt_BR: Se esta opção estiver definida, então as mensagens digitadas durante o jogo somente serão enviadas para os aliados. No contrário, mensagens em texto plano serão enviadas como públicas. Para enviar uma conversa pública com esta opção habilitada, prefixe a mensagem com um simples dois pontos ":" Esta opção pode ser definida usando um botão de alternação

en: Arrange widgets for small displays
pt_BR: Arrumar widgets para telas pequenas

en: If this option is enabled, widgets in the main window will be arranged so that they take up the least amount of total screen space. Specifically, the left panel containing the overview, player status, and the unit information box will be extended over the entire left side of the window. This option requires a restart in order to take effect.
pt_BR: Se essa opção for ativada, os widgets na janela principal serão organizados de forma que eles ocupem o mínimo de espaço na tela total. Especificamente, no painel esquerdo, contendo a descrição, status do jogador, e a caixa de informações da unidade serão estendidas sobre todo o lado esquerdo da janela. Esta opção requer que o aplicativo seja reiniciado para ter efeito.

en: Mouse over the map widget selects it automatically
pt_BR: Mover o mouse sobre o widget de mapa o seleciona automaticamente

en: Width of the city dialog
pt_BR: Largura do diálogo do mapa

en: This value is only used if the width of the city dialog is saved.
pt_BR: Este valor é usado somente se uma largura do diálogo de cidade estiver salvo.

en: Height of the city dialog
pt_BR: Altura do diálogo do mapa

en: This value is only used if the height of the city dialog is saved.
pt_BR: Este valor é usado somente se uma altura do diálogo de cidade estiver salvo.

en: City Label
pt_BR: Rótulo da cidade

en: This font is used to display the city labels on city dialogs.
pt_BR: Esta fonte é usada para exibir os rótulos da cidade nos diálogos de cidade.

en: Notify Label
pt_BR: Notificar rótulo

en: This font is used to display server reports such as the demographic report or historian publications.
pt_BR: Este fonte é usada para exibir relatórios do servidor como um relatório demográfico ou publicações históricas

en: Spaceship Label
pt_BR: Rótulo da nave espacial

en: This font is used to display the spaceship widgets.
pt_BR: Esta fonte é usada para exibir o widgets da nave espacial.

en: Help Label
pt_BR: Rótulo de ajuda

en: This font is used to display the help headers in the help window.
pt_BR: Esta fonte é usada para exibir os cabeçalhos de ajuda na janela de ajuda.

en: Help Link
pt_BR: Atalho de ajuda

en: This font is used to display the help links in the help window.
pt_BR: Esta fonte é usada para exibir os atalhos de ajuda na janela de ajuda.

en: Help Text
pt_BR: Texto de Ajuda

en: This font is used to display the help body text in the help window.
pt_BR: Esta fonte é usada para exibir o texto do corpo da ajuda na janela de ajuda.

en: Chatline Area
pt_BR: Área de Chat

en: This font is used to display the text in the chatline area.
pt_BR: Esta fonte é usada para exibir o texto na área de chat.

en: Beta Label
pt_BR: Rótulo beta

en: This font is used to display the beta label.
pt_BR: Esta fonte é usada para exibir o rótulo beta.

en: Small Font
pt_BR: Fonte Pequena

en: Comment Label
pt_BR: Rótulo do comentário

en: This font is used to display comment labels, such as in the governor page of the city dialogs.
pt_BR: Esta fonte é usada para exibir os rótulos de comentários, assim como a página do governo dos diálogos da cidade.

en: This font is used to the display the city names on the map.
pt_BR: Esta fonte é usada para exibir os nomes das cidades no mapa.

en: City Productions
pt_BR: Produções das Cidades

en: Requirement Tree
pt_BR: Árvore de Requerimento

en: Use color cursors
pt_BR: Usar cores do cursor

en: Graphics
pt_BR: Gráficos

en: Sound
pt_BR: Som

en: Interface
pt_BR: Interface do utilizador

en: Network
pt_BR: Rede

en: Font
pt_BR: Fonte

en: If you add a preset by hand, also update "number_of_presets"
pt_BR: Se adicionar uma pré-definição manualmente, atualize também "number_of_presets"

en: Didn't find '%s' option file, loading from '%s' instead.
pt_BR: Não é possível encontrar arquivo de opção '%s', carregando de '%s' no lugar.

en: Cannot find your home directory
pt_BR: Não encontro o seu diretório pessoal

en: Save failed, cannot write to file %s
pt_BR: Gravação falhou, não é possível salvar para arquivo %s

en: Saved settings to file %s
pt_BR: Configurações salvas para o arquivo %s

en: Save failed, cannot find a filename.
pt_BR: Gravação falhou, não é possível encontrar um nome de arquivo.

en: You were rejected from the game: %s
pt_BR: Você foi rejeitado pelo jogo: %s

en: Client capability string: %s
pt_BR: Capacidade do cliente: %s

en: Server capability string: %s
pt_BR: Capacidade do servidor: %s

en: Start of turn %d
pt_BR: Início do turno %d

en: Welcome
pt_BR: Bem vindo

en: AI mode is now ON.
pt_BR: Modo IA agora está LIGADO.

en: AI mode is now OFF.
pt_BR: Modo IA agora está DESLIGADO.

en: waiting
pt_BR: esperar

en: ?Player:Name
pt_BR: Nome

en: Username
pt_BR: Usuário

en: Attitude
pt_BR: Atitude

en: Embassy
pt_BR: Embaixada

en: Dipl.State
pt_BR: Est.Diplo.

en: ?Player_dlg:Host
pt_BR: Endereço

en: ?Player_dlg:Idle
pt_BR: Ocioso

en: You cannot sell improvements.
pt_BR: Você não pode vender melhorias.

note: TRANS: Obscure observer error.
en: You cannot disband units.
pt_BR: Você não pode dissolver as unidades.

en: %s cannot be disbanded.
pt_BR: %s não pode ser dissolvida.

en: Disbanded %d %s.
pt_BR: Dissolvido %d %s.

en: No %s could be disbanded.
pt_BR: Nenhum %s pode ser dissolvido.

note: TRANS: "AI <player name>"
en: AI %s
pt_BR: IA %s

note: TRANS: "<nation adjective>, team <team name>"
en: %s, team %s
pt_BR: %s time %s

en: ?nation:Friendly(team)
pt_BR: Amigável (time)

en: ?city:Friendly(team)
pt_BR: Amigável (time)

en: Location: (%d, %d) [%d]
pt_BR: Localização: (%d, %d) [%d]

en: Native coordinates: (%d, %d)
pt_BR: Coordenadas nativas: (%d, %d)

en: Terrain: %s
pt_BR: Terreno: %s

en: Food/Prod/Trade: %s
pt_BR: Comida/Prod/Comério: %s

en: Our territory
pt_BR: Nosso território

note: TRANS: "Territory of <username> (<nation + team>)"
en: Territory of %s (%s)
pt_BR: Território de %s (%s)

note: TRANS: "Territory of <username> (<nation + team>) * (<number> turn cease-fire)"
en: Territory of %s (%s) (%d turn cease-fire) | Territory of %s (%s) (%d turn cease-fire)
pt_BR[0]: Território de %s (%s) (%d turno cessar-fogo)
pt_BR[1]: Territórios de %s (%s) (%d turnos cessar-fogo)

note: TRANS: "Territory of <username> * (<nation + team> | <diplomatic state>)"
en: Territory of %s (%s | %s)
pt_BR: Território de %s (%s | %s)

en: Unclaimed territory
pt_BR: Territórios não reclamados

note: TRANS: "City: <city name> | <username> (<nation + team>)"
en: City: %s | %s (%s)
pt_BR: Cidade: %s | %s (%s)

note: TRANS:  "City: <city name> | <username> * (<nation + team>, <number> turn cease-fire)"
en: City: %s | %s (%s, %d turn cease-fire) | City: %s | %s (%s, %d turn cease-fire)
pt_BR[0]: Cidade: %s | %s (%s, %d turno cessar-fogo)
pt_BR[1]: Cidades: %s | %s (%s, %d turnos cessar-fogo)

note: TRANS: "City: <city name> | <username> * (<nation + team>, <diplomatic state>)"
en: City: %s | %s (%s, %s)
pt_BR: Cidade: %s | %s (%s, %s)

note: TRANS: "Trade from Warsaw: 5"
en: Trade from %s: %d
pt_BR: Comércio de %s: %d

en: Infrastructure: %s
pt_BR: Infraestrutura: %s

en: Activity: %s
pt_BR: Atividade: %s

note: TRANS: "Unit: <unit type> | <username> (<nation + team>)"
en: Unit: %s | %s (%s)
pt_BR: Unidade: %s | %s (%s)

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: from %s
pt_BR: de %s

note: TRANS:  "Unit: <unit type> | <username> (<nation + team>, * <number> turn cease-fire)"
en: Unit: %s | %s (%s, %d turn cease-fire) | Unit: %s | %s (%s, %d turn cease-fire)
pt_BR[0]: Unidade: %s | %s (%s, %d turno cessar-fogo)
pt_BR[1]: Unidades: %s | %s (%s, %d turnos cessar-fogo)

note: TRANS: "Unit: <unit type> | <username> (<nation + team>, * <diplomatic state>)"
en: Unit: %s | %s (%s, %s)
pt_BR: Unidade: %s | %s (%s, %s)

note: TRANS: "5 more" units on this tile
en:   (%d more)
pt_BR:  (mais %d)

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: far from %s
pt_BR: longe de %s

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: near %s
pt_BR: perto de %s

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: in %s
pt_BR: em %s

en: Progress: no research
pt_BR: Progresso: sem pesquisas

en: Progress: %d turn/advance | Progress: %d turns/advance
pt_BR[0]: Progresso: %d turno/avanço
pt_BR[1]: Progresso: %d turnos/avanço

note: TRANS: <perturn> bulbs/turn
en: %d bulb/turn | %d bulbs/turn
pt_BR[0]: %d lâmpada/turno
pt_BR[1]: %d lâmpadas/turno

note: TRANS: This is appended to "%d bulb/turn" text
en: , %d bulb/turn from team | , %d bulbs/turn from team
pt_BR[0]: , %d lâmpada/turno por time
pt_BR[1]: , %d lâmpadas/turnos por time

en: %d/- (never)
pt_BR: %d/- (nunca)

en: %d/%d (%d turn) | %d/%d (%d turns)
pt_BR[0]: %d/%d (%d turno)
pt_BR[1]: %d/%d (%d turnos)

en: %d/%d (never)
pt_BR: %d/%d (nunca)

en: %d step | %d steps
pt_BR[0]: %d passo
pt_BR[1]: %d passos

en: %d bulb | %d bulbs
pt_BR[0]: %d lâmpada
pt_BR[1]: %d lâmpadas

en: Population: %s
pt_BR: População: %s

en: Year: %s (T%d)
pt_BR: Ano: %s (T%d)

en: Gold: %d (%+d)
pt_BR: Moedas: %d (%+d)

en: Tax: %d Lux: %d Sci: %d
pt_BR: Tax: %d Lux: %d Ciê: %d

en: Moving: Nobody
pt_BR: Movendo: Ninguém

en: Moving: %s
pt_BR: Movendo: %s

en: (Click for more info)
pt_BR: (Clique para informações)

en: %s People
pt_BR: %s Pessoas

en: Year: %s
pt_BR: Ano: %s

en: Turn: %d
pt_BR: Turno: %d

en: Gold: %d
pt_BR: Moedas: %d

en: Net Income: %d
pt_BR: Renda líquida: %d

note: TRANS: Gold, luxury, and science rates are in percentage values.
en: Tax rates: Gold:%d%% Luxury:%d%% Science:%d%%
pt_BR: Taxas: Moedas:%d%% Luxo:%d%% Ciência:%d%%

en: Researching %s: %s
pt_BR: Pesquisando %s: %s

en: Global warming chance: %d%% (%+d%%/turn)
pt_BR: Chance de aquecimento global: %d%% (%+d%%/turno)

en: Nuclear winter chance: %d%% (%+d%%/turn)
pt_BR: Chance de inverno nuclear: %d%% (%+d%%/turno)

en: Government: %s
pt_BR: Governo: %s

en: %d unit | %d units
pt_BR[0]: %d unidade
pt_BR[1]: %d unidades

note: TRANS: Impossible to reach goto target tile
en: ?goto:Unreachable
pt_BR: ?goto:Inalcançável

en: Turns to target: %d
pt_BR: Turnos para alcançar: %d

en: Turns to target: %d to %d
pt_BR: Turnos para alcançar: %d para %d

en: %d unit selected | %d units selected
pt_BR[0]: %d unidade selecionada
pt_BR[1]: %d unidades selecionadas

en: Others: %d civil; %d military
pt_BR: Outros: %d civil; %d militar

en: Others: %d civilian
pt_BR: Outros: %d civil

en: Others: %d military
pt_BR: Outros: %d militar

en: No units to upgrade!
pt_BR: Nenhuma unidade para atualizar!

en: None of these units may be upgraded.
pt_BR: Nenhuma destas unidades podem ser atualizadas.

en: %s refuses to disband!
pt_BR: %s recusa-se a debandar!

en: Shows your progress in researching the current technology.
pt_BR: Exibe o seu progresso na pesquisa de tecnologia atual.

en: Shows the progress of global warming:
pt_BR: Exibe o progresso de aquecimento global:

en: Pollution rate: %d%%
pt_BR: Taxa de poluição: %d%%

en: Chance of catastrophic warming each turn: %d%%
pt_BR: Chance de calor catastrófico em cada turno: %d%%

en: Shows the progress of nuclear winter:
pt_BR: Exibe o progresso do inverno nuclear!

en: Fallout rate: %d%%
pt_BR: Taxa de poeira: %d%%

en: Chance of catastrophic winter each turn: %d%%
pt_BR: Chance de inverno catastrófico em cada turno: %d%%

en: Shows your current government:
pt_BR: Mostra seu sistema de governo atual:

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Population:      %5d
pt_BR: População:      %5d

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Support:         %5d %%
pt_BR: Suporte:         %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Energy:          %5d %%
pt_BR: Energia:          %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Mass:            %5d ton | Mass:            %5d tons
pt_BR[0]: Massa:           %5d ton
pt_BR[1]: Massa:           %5d tons

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:     %5.1f years
pt_BR: Tempo de viagem: %5.1f anos

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:        N/A
pt_BR: Tempo de viagem:    N/D

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Success prob.:   %5d %%
pt_BR: Prob. de sucesso:   %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Year of arrival: %8s
pt_BR: Ano de chegada: %8s

en: ?timeout:off
pt_BR: desligado

en: ?seconds:%02ds
pt_BR: %02ds

en: ?mins/secs:%02dm %02ds
pt_BR: %02dm %02ds

en: ?hrs/mns:%02dh %02dm
pt_BR: %02dh %02dm

en: ?dys/hrs:%02dd %02dh
pt_BR: %02dd %02dh

en: ?duration:overflow
pt_BR: excedida

note: TRANS: <nation adjective> <government name>. * E.g. "Polish Republic".
en: ?nationgovernment:%s %s
pt_BR: Governo: %s %s

note: TRANS: Number of content [citizen(s)] ...
en: %d content before penalty. | %d content before penalty.
pt_BR[0]: %d contente antes de penalização.
pt_BR[1]: %d contentes antes de penalização.

en: %d additional unhappy citizen. | %d additional unhappy citizens.
pt_BR[0]: %d cidadão descontentes adicional.
pt_BR[1]: %d cidadãos descontentes adicionais.

en: Unlimited martial law in effect.
pt_BR: Lei marcial ilimitada em prática.

en: %d military unit may impose martial law. | Up to %d military units may impose martial law.
pt_BR[0]: %d unidade militar pode impor lei marcial.
pt_BR[1]: Mais de %d unidades militares podem impor lei marcial.

en: Each military unit makes %d unhappy citizen content. | Each military unit makes %d unhappy citizens content.
pt_BR[0]: Cada unidade militar torna %d cidadão descontente.
pt_BR[1]: Cada unidade militar torna %d cidadãos descontentes.

en: Military units in the field may cause unhappiness.
pt_BR: Unidades militares no campo poderão causar infelicidade.

en: Military units have no happiness effect.
pt_BR: Unidades militares não têm qualquer efeito na felicidade.

en: Luxury: %d total.
pt_BR: Luxo: %d total.

en: No usable default tileset found, aborting!
pt_BR: Nenhum espaço utilizável encontrado, abortando!

en: Loading tileset "%s".
pt_BR: Carregando espaço: "%s".

en: Using default tileset instead.
pt_BR: Usando espaço padrão no lugar.

en: ?wonder:W
pt_BR: W

en: ?destroyed:D
pt_BR: D

en: ?built:B
pt_BR: B

en: ?obsolete:O
pt_BR: O

en: ?redundant:*
pt_BR: *

note: TRANS: This and following strings are prefixes for event names, which * replace %s. For instance, "Technology: Selected New Goal".
en: Technology: %s
pt_BR: Tecnologia: %s

en: Improvement: %s
pt_BR: Melhoria: %s

en: City: %s
pt_BR: Cidade %s

en: Diplomat Action: %s
pt_BR: Ações diplomáticas: %s

en: Enemy Diplomat: %s
pt_BR: Diplomata inimigo: %s

en: Hut: %s
pt_BR: Cabana: %s

en: Nation: %s
pt_BR: Nação: %s

en: Treaty: %s
pt_BR: Tratado: %s

en: Unit: %s
pt_BR: Unidade: %s

note: TRANS: "Vote" as a process
en: Vote: %s
pt_BR: Voto: %s

en: Wonder: %s
pt_BR: Maravilhas: %s

en: Bought
pt_BR: Comprado

en: Forced to Sell
pt_BR: Forçado a Vender

en: New Improvement Selected
pt_BR: Novo Melhoramento Selecionado

en: Sold
pt_BR: Vendido

en: Building Unavailable Item
pt_BR: Construindo Item Inexistente

en: Captured/Destroyed
pt_BR: Capturada/Destruída

en: Celebrating
pt_BR: Em celebração

en: Civil Disorder
pt_BR: Desordem Civil

en: Famine
pt_BR: Escassez

en: Famine Feared
pt_BR: Enfrentando Escassez

en: Growth
pt_BR: Crescimento

en: May Soon Grow
pt_BR: Poderá Crescer

en: Needs Aqueduct
pt_BR: Requer Aqueduto

en: Needs Aqueduct Being Built
pt_BR: Precisa de um Arqueduto construído

en: Normal
pt_BR: normal

en: Nuked
pt_BR: Bomba Nuclear

en: Released from citizen governor
pt_BR: Liberta de um governador

en: Suggest Growth Throttling
pt_BR: Sugere Segurar o Crescimento

en: Transfer
pt_BR: Transferir

en: Was Built
pt_BR: Foi Construída

en: Has Plague
pt_BR: Possui Praga

en: Worklist Events
pt_BR: Lista de Tarefa de Eventos

en: Production changed
pt_BR: Produção alterada

en: Caused Incident
pt_BR: Incidente Causado

en: Escape
pt_BR: Escapar

en: Failed
pt_BR: Falhou

en: Incite
pt_BR: Incitar

en: Poison
pt_BR: Envenenar

en: Theft
pt_BR: Roubar

en: Eco-Disaster
pt_BR: Desastre Ecológico

en: Nuke Detonated
pt_BR: Bomba Nuclear Detonada

en: Barbarians in a Hut Roused
pt_BR: Bárbaros despertos na Cabana

en: City Founded from Hut
pt_BR: Cidade Fundada a partir de uma Cabana

en: Gold Found in Hut
pt_BR: Encontrado Moedas na Cabana

en: Killed by Barbarians in a Hut
pt_BR: Morto por Bárbaros na Cabana

en: Mercenaries Found in Hut
pt_BR: Encontrado Mercenários na Cabana

en: Settler Found in Hut
pt_BR: Colono Encontrado na Cabana

en: Tech Found in Hut
pt_BR: Tecnologia Encontrada na Cabana

en: Unit Spared by Barbarians
pt_BR: Unidade Poupada pelos Bárbaros

en: Barbarian Uprising
pt_BR: Levante Bárbaro

en: Civil War
pt_BR: Guerra Civil

en: Collapse to Anarchy
pt_BR: Cai em Anarquia

en: First Contact
pt_BR: Primeiro Contato

en: Learned New Government
pt_BR: Escolheu o Seu Novo Governo

en: Low Funds
pt_BR: Pouco Dinheiro

en: Revolution Ended
pt_BR: A Revolta Terminou

en: Revolution Started
pt_BR: Iniciada a Revolta

en: Spaceship Events
pt_BR: Eventos Espaciais

en: Alliance
pt_BR: Aliança

en: Broken
pt_BR: Quebrar

en: Cease-fire
pt_BR: Cessar-fogo

en: Peace
pt_BR: Paz

en: Shared Vision
pt_BR: Visão compartilhada

en: Attack Failed
pt_BR: Ataque Falhou

en: Attack Succeeded
pt_BR: Ataque Bem Sucedido

en: Defender Destroyed
pt_BR: Defensor Destruído

en: Defender Survived
pt_BR: Defensor Sobreviveu

en: Promoted to Veteran
pt_BR: Tornou-se Mais Experiente

en: Lost outside battle
pt_BR: Perdidos fora de batalha

en: Production Upgraded
pt_BR: Produção Atualizada

en: Relocated
pt_BR: Realocado

en: Orders / goto events
pt_BR: Ordens / seguir as ordens

note: TRANS: "vote" as a process
en: New vote
pt_BR: Novo voto

note: TRANS: "Vote" as a process
en: Vote resolved
pt_BR: Voto resolvido

en: Finished
pt_BR: Finalizado

en: Made Obsolete
pt_BR: Construir Obsoletos

en: Started
pt_BR: Iniciada

en: Stopped
pt_BR: Parada

en: Will Finish Next Turn
pt_BR: Será Finalizada no Próximo Turno

en: AI Debug messages
pt_BR: Mensagens de depuração da IA

en: Broadcast Report
pt_BR: Relatório de Transmissão

en: Caravan actions
pt_BR: Ações da Caravana

en: Chat error messages
pt_BR: Mensagens de Erro do Chat

en: Chat messages
pt_BR: Mensagens de Chat

en: Connect/disconnect messages
pt_BR: Mensagens de conectar/desconectar

en: Diplomatic Message
pt_BR: Mensagem Diplomática

en: Error message from bad command
pt_BR: Mensagem de erro de um comando errado

en: Game Ended
pt_BR: O Jogo Terminou

en: Game Started
pt_BR: O Jogo Iniciou

en: Nation Selected
pt_BR: Nação Selecionada

en: Player Destroyed
pt_BR: Jogador Destruído

en: Report
pt_BR: Relatório

en: Server Aborting
pt_BR: Servidor Abortando

en: Server Problems
pt_BR: Opções do Servidor

en: Message from server operator
pt_BR: Mensagem do operador do servidor

en: Server settings changed
pt_BR: Configurações do Servidor alteradas

en: Turn Bell
pt_BR: Ligar o Sino

en: Scenario/ruleset script message
pt_BR: Cenário/mensagem do script de definição de regras

note: TRANS: Event name for when the game year changes.
en: Year Advance
pt_BR: Avanço de ano

en: Fortifying
pt_BR: Guardando

en: Novice
pt_BR: Iniciante

en: Easy
pt_BR: Fácil

en: Hard
pt_BR: Difícil

en: Cheating
pt_BR: Trapaceando

en: Away
pt_BR: Longe

note: TRANS: These words should be adjectives which can fit in the sentence "The x are y towards us" "The Babylonians are respectful towards us"
en: ?attitude:Genocidal
pt_BR: Adepto ao Genocídio

en: ?attitude:Belligerent
pt_BR: Guerreador

en: ?attitude:Hostile
pt_BR: Hostil

en: ?attitude:Uncooperative
pt_BR: Não Cooperativo

en: ?attitude:Uneasy
pt_BR: Desconfortável

en: ?attitude:Neutral
pt_BR: Neutro

en: ?attitude:Respectful
pt_BR: Respeitoso

en: ?attitude:Helpful
pt_BR: Ajudante

en: ?attitude:Enthusiastic
pt_BR: Entusiástico

en: ?attitude:Admiring
pt_BR: Admirador

en: ?attitude:Worshipful
pt_BR: Honrado

en: ?diplomatic_state:Armistice
pt_BR: Armistício

en: ?diplomatic_state:War
pt_BR: Guerra

en: ?diplomatic_state:Never met
pt_BR: Nunca Vi

en: ?diplomatic_state:Team
pt_BR: Time

note: TRANS: Unit class
en: %s units
pt_BR: unidades %s

en: Size %d
pt_BR: Tamanho %d

note: TRANS: Terrain class: "Land terrain"
en: %s terrain
pt_BR: Território %s

en: After %s
pt_BR: Depois de %s

note: TRANS: "Irrigation possible"
en: %s possible
pt_BR: %s possível

en: Future Tech.
pt_BR: Tecn. Futura

note: TRANS: this and following strings are 'road flags', which may rarely * be presented to the player in ruleset help text
en: River
pt_BR: Rio

en: Male
pt_BR: Masculino

en: Female
pt_BR: Feminino

note: TRANS: terrain class: used adjectivally
en: Land
pt_BR: Terra

note: TRANS: terrain class: used adjectivally
en: Oceanic
pt_BR: Oceânico

note: TRANS: this and following strings may rarely be presented to the player * in ruleset help text, to denote the set of terrains which can be altered * in a particular way
en: CanIrrigate
pt_BR: Pode irrigar

en: CanMine
pt_BR: Pode mineirar

en: CanRoad
pt_BR: Pode rodar

en: Goto
pt_BR: Ir

en: Explore
pt_BR: Explorar

en: Moves
pt_BR: Movimento

en: Food/Shield/Gold:
pt_BR: Comida/Escudo/Moedas:

en: Sorry, cannot upgrade %s (yet).
pt_BR: Desculpe: incapaz de atualizar %s (agora).

en: You can only upgrade units in your cities.
pt_BR: Você pode apenas atualizar unidades em suas cidades.

en: Upgrading this %s would strand units it transports.
pt_BR: Atualizar este %s poderá naufragar as unidades de seu transporte.

en: (beta version)
pt_BR: (versão beta)

en: Freeciv version %s %s
pt_BR: Freeciv versão %s %s

en: Freeciv version %s (%s)
pt_BR: Freeciv versão %s (%s)

en: Freeciv version %s
pt_BR: Freeciv versão %s

en: betatest version
pt_BR: versão de teste beta

en: version
pt_BR: versão

en: January
pt_BR: Janeiro

en: February
pt_BR: Fevereiro

en: March
pt_BR: Março

en: April
pt_BR: Abril

en: May
pt_BR: Maio

en: June
pt_BR: Junho

en: July
pt_BR: Julho

en: August
pt_BR: Agosto

en: September
pt_BR: Setembro

en: October
pt_BR: Outubro

en: November
pt_BR: Novembro

en: December
pt_BR: Dezembro

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: THIS IS A BETA VERSION
    Freeciv %s will be released in %s, at %s
pt_BR: ESTA É UMA VERSÃO BETA
    O Freeciv %s será lançado em %s, as %s

en: 'Cause civilization should be free!
pt_BR: Porque a civilização deve ser livre!

en: %s from %s
pt_BR: %s de %s

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (connection incomplete)
pt_BR:  (conexão imcompleta)

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (player %s)
pt_BR:  (jogador %s)

en: Aqueduct
pt_BR: Aqueduto

en: Allows a city to grow larger than size 10.
pt_BR: Permite que uma cidade cresça para além do tamanho 10.

en: Bank
pt_BR: Banco

en: Together with the Marketplace improvement, a Bank increases the luxury and tax production within a city by 100%.
pt_BR: Juntamente com a melhoria do Mercado, um Banco aumenta o luxo e a produção de impostos de uma cidade em 100%.

en: Barracks II
pt_BR: Quartel II

en: Barracks III
pt_BR: Quartel III

en: Cathedral
pt_BR: Catedral

en: A Cathedral makes 4 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city; however, it does not affect citizens made unhappy by military activity.
pt_BR: Uma Catedral torna 4 cidadãos descontentes em contentes numa cidade, tornando mais simples a manutenção da ordem nessa cidade; entretanto, isto não afeta os cidadãos descontentes com atividade militar.

en: Colosseum
pt_BR: Coliseu

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  However, it does not affect citizens made unhappy by military activity.
pt_BR: Divertem os cidadãos de uma cidade, tornando 3 cidadãos descontentes em contentes.  (Quatro após a descoberta da Eletricidade.)

en: Courthouse
pt_BR: Tribunal

en: Factory
pt_BR: Fábrica

en: Increases the shield production in a city by 50%.  This increase may also contribute significantly to pollution.
pt_BR: Aumenta a produção de escudos de uma cidade em 50%.  Este aumento pode também contribuir significativamente para a poluição.

en: The amount of stored food will be set to half full whenever a city with a Granary shrinks or grows. This helps a city to grow faster and more easily withstand famine.
pt_BR: A quantidade de comida armazenada será colocada a metade sempre que a cidade com Celeiro aumente ou diminua. Isto leva a que uma cidade cresça mais rapidamente e resista melhor à fome.

en: Hydro Plant
pt_BR: Hidroelétrica

en: Library
pt_BR: Biblioteca

en: Increases the science output in a city by 50%.
pt_BR: Aumenta a produção científica de uma cidade em 50%.

en: Marketplace
pt_BR: Mercado

en: Increases the luxury and tax output in a city by 50%.
pt_BR: Aumenta o luxo e coleta de impostos numa cidade em 50%.

en: Mass Transit
pt_BR: Transportes Públicos

en: Neutralizes the pollution generated by the population.  The population simply has no effect on the pollution generated in the city.
pt_BR: Neutraliza a poluição gerada pela população.  A população não tem qualquer efeito na poluição gerada por uma cidade.

en: Mfg. Plant
pt_BR: Manufatura

en: Together with a Factory, a Manufacturing Plant increases the shield production in a city by 100%.
pt_BR: Junto com uma Fábrica, uma Unidade Transformadora aumenta a produção de escudos de uma cidade em 100%.

en: Nuclear Plant
pt_BR: Usina Nuclear

en: Palace
pt_BR: Palácio

en: Power Plant
pt_BR: Usina Elétrica

en: Recycling Center
pt_BR: Centro de Reciclagem

en: Building a Recycling Center reduces the amount of pollution generated by production in a city by 66%.
pt_BR: A construção de um Centro de Reciclagem reduz a quantidade de poluição gerada pela produção de uma cidade em 66%.

en: SDI Defense
pt_BR: Defesa SDI

en: Space Component
pt_BR: Componente Espacial

en: Space Module
pt_BR: Módulo Espacial

en: Space Structural
pt_BR: Estrutura Espacial

en: Temple
pt_BR: Templo

en: University
pt_BR: Universidade

en: Together with a Library, a University increases the science production of a city by 100%.
pt_BR: Juntamente com uma Biblioteca, uma Universidade aumenta a produção científica de uma cidade em 100%.

en: Apollo Program
pt_BR: Programa Apolo

en: All cities on the map become visible for the player who owns it -- the player always has up-to-date knowledge of all tiles with cities despite fog-of-war. It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
pt_BR: Todas as cidades no mapa ficam visíveis para o jogador que o possuir --  o jogador sempre possui um conhecimento atualizado apesar da fumaça da guerra .  Permite que todos os jogadores comecem a construir peças da nave espacial (assim que tenham pesquisado todas as tecnologias necessárias).

en: Colossus
pt_BR: Colosso

en: Each tile around the city where this wonder is built that is already generating some trade produces one extra trade resource.
pt_BR: Cada espaço em redor da cidade em que esta maravilha for construída e que já gere algum comércio produz um recurso de comércio adicional.

en: Copernicus' Observatory
pt_BR: Observatório de Copérnico

en: Boosts science production by 50% in the city where it is built.
pt_BR: Aumenta a produção científica da cidade onde for construída em 50%.

en: Cure For Cancer
pt_BR: Cura do Câncer

en: This stunning technological achievement makes one unhappy citizen content in each of your cities (including citizens unhappy about military activity).
pt_BR: Esta maravilhosa meta-científica torna um cidadão descontente em contente em todas as cidades (incluindo cidadãos infelizes por atividade militar).

en: Darwin's Voyage
pt_BR: Viagem de Darwin

en: Charles Darwin's voyage sparked the discovery of the evolution of the species, which inspired greater confidence in science. Gives two immediate technology advances.
pt_BR: A viagem de Charles Darwin iniciou a descoberta da evolução das espécies, que inspirou grande confiança na ciência. Oferece dois avanços tecnológicos imediatos.

en: Great Library
pt_BR: Grande Biblioteca

en: Great Wall
pt_BR: A Grande Muralha

en: Works as a City Wall in all your cities.
pt_BR: Funciona como Muralhas em todas as cidades.

en: Hanging Gardens
pt_BR: Jardins Suspensos

en: Makes one content citizen happy in every city. In the unlikely event where there are no content citizens to get the effect of Hanging Gardens, the wonder applies to unhappy citizens instead (including those unhappy about military activity), making each content.
pt_BR: Torna feliz um cidadão contente em cada cidade. Torna dois cidadãos adicionais felizes na cidade que possuir os Jardins Suspensos (isto é, um total de 3).  Na pouco provável situação de não existirem cidadãos contentes para obterem o efeito dos Jardins Suspensos, a maravilha aplica-se a cidadãos descontentes (tornando-os contentes).

en: Hoover Dam
pt_BR: Barragem Hoover

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city on the same continent where the wonder is built.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
pt_BR: Funciona como se possuísse uma Barragem em todas as cidades no mesmo continente em que a maravilha for construída.  (Reduz a poluição e aumenta o efeito de Fábricas e Unidades Transformadoras.)

en: Isaac Newton's College
pt_BR: Colégio de Isaac Newton

en: Boosts science production by 100% in the city where it is built.
pt_BR: Aumenta a produção científica da cidade onde for construída em 100%.

en: J.S. Bach's Cathedral
pt_BR: Catedral de J.S. Bach

en: Makes two unhappy citizens content in every city of yours on the same continent where the wonder is built (including citizens unhappy about military activity).
pt_BR: Torna dois cidadãos descontentes em contentes em todas as suas cidades no mesmo continente daquela em que for construída a maravilha.

en: Lighthouse
pt_BR: Farol

en: Gives all your sea units 1 additional movement point.
pt_BR: Dá a todas as unidades marítimas um pontos de movimento adicional.

en: Magellan's Expedition
pt_BR: Expedição de Magalhães

en: Gives all sea units 1 additional movement point.
pt_BR: Dá a todas as unidades marítimas 1 ponto de movimento adicional.

en: Manhattan Project
pt_BR: Projeto Manhattan

en: Michelangelo's Chapel
pt_BR: Capela Sistina

en: Double effects of Cathedrals, in all cities.
pt_BR: Duplica o efeito das Catedrais, em todas as cidades.

en: Oracle
pt_BR: Oráculo

en: Pyramids
pt_BR: Pirâmides

en: Allows you to choose any government, including those that have not yet been researched by your civilization, and without the transition period of Anarchy.
pt_BR: Permite-lhe escolher qualquer governo, incluindo aqueles que não tiverem sido ainda pesquisados pela sua civilização, e sem o período transitivo Anárquico.

en: SETI Program
pt_BR: Programa SETI

en: Boosts science production in each city by 50%.
pt_BR: Aumenta a produção científica em cada cidade por 50%.

en: Makes all angry and unhappy citizens content in the city where it is located, including citizens unhappy about military activity.
pt_BR: Torna todos os cidadãos descontentes em contentes, na cidade onde estiver localizado (incluindo cidadãos descontentes com atividade militar).

en: United Nations
pt_BR: Nações Unidas

en: Women's Suffrage
pt_BR: Sufrágio Feminino

en: In all cities, the unhappiness effect of every unit is reduced by 1. This means that in a Republic, units do not cause unhappiness, and in a Democracy, aggressive units cause only 1 unhappy citizen each.
pt_BR: Em todas as cidades, o efeito de infelicidade de cada unidade é reduzido em 1. Isto significa que numa República, unidades não causam infelicidade, e numa Democracia, cada unidade agressiva causa apenas 1 cidadão descontente.

en: Entertainers
pt_BR: Artistas

en: ?Elvis:E
pt_BR: E

en: Scientists
pt_BR: Cientistas

en: ?Scientist:S
pt_BR: S

en: Taxmen
pt_BR: Fiscais

en: ?Taxman:T
pt_BR: F

en: Civ1 ruleset
pt_BR: Conjunto de regras Civ1

en: Team 1
pt_BR: Time 1

en: Team 2
pt_BR: Time 2

en: Team 3
pt_BR: Time 3

en: Team 4
pt_BR: Time 4

en: Anarchy
pt_BR: Anarquia

en: Despotism
pt_BR: Despotismo

en: Monarchy
pt_BR: Monarquia

en: Communism
pt_BR: Comunismo

en: Republic
pt_BR: República

en: Under a Republican government, citizens hold an election to select a representative who will govern them; since elected leaders must remain popular to remain in control, citizens are given a greater degree of freedom.  Citizens under the Republic become unhappy easily, but the self-sufficiency of your citizens allows high levels of trade.
pt_BR: Sob um governo republicano, os cidadãos têm uma eleição para escolher um representante que irá governá-los, uma vez que os líderes eleitos devem permanecer populares para permanecerem no controle, os cidadãos recebem um maior grau de liberdade. Cidadãos no âmbito da República se tornam infelizes com facilidade, mas a auto-suficiência dos seus cidadãos permite altos níveis de comércio.

en: Democracy
pt_BR: Democracia

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption during Democracy, but citizens become very upset during wars.
pt_BR: Na democracia, os cidadãos governam diretamente através do voto sobre as questões. A democracia oferece o mais alto nível possível de comércio, mas também oferece o maior potencial de infelicidade. Não há corrupção durante a Democracia, mas os cidadãos se tornam muito chateados durante as guerras.

en: ?nationgroup:Ancient
pt_BR: Ancião

en: ?nationgroup:Modern
pt_BR: Moderno

en: American
pt_BR: Americano

en: ?plural:Americans
pt_BR: Americanos

en: Formally named the United States of America.  Independent from Great Britain after a revolution in 1776-1783 AD.
pt_BR: Formalmente nomeado Estados Unidos da América. Independente da Grã Bretanha depois da revolução em 1776-1783 DC.

en: Aztec
pt_BR: Asteca

en: ?plural:Aztecs
pt_BR: Astecas

en: Babylonian
pt_BR: Babilônio

en: ?plural:Babylonians
pt_BR: Babilônios

en: Babylon was the dominant city of Mesopotamia from the 18th to 7th centuries BC under a succession of peoples including Amorites, Kassites, Assyrians, and Chaldeans.
pt_BR: Babilónia foi a cidade dominante da Mesopotâmia desde o século XVIII ao VII AC sob uma sucessão de povos incluindo Amorites, Kassites, Assírios e Chaldeões.

en: Chinese
pt_BR: Chinês

en: ?plural:Chinese
pt_BR: Chineses

en: Egyptian
pt_BR: Egípcio

en: ?plural:Egyptians
pt_BR: Egípcios

en: Egypt was the second-oldest of the world's civilizations.  Since ancient times it has been unusually urbanized, supporting a large population on silt deposited by the annual floodings of the Nile.
pt_BR: O Egito foi a segunda mais antiga civilização do mundo.  Desde tempos antigos foi anormalmente urbanizada, suportando uma larga população baseada nas lamas depositadas anualmente pelas inundações do Nilo.

en: English
pt_BR: Inglês

en: ?plural:English
pt_BR: Ingleses

en: French
pt_BR: Francês

en: ?plural:French
pt_BR: Franceses

en: France has long been a major power in Europe. French conquerors like Emperor Napoleon and King Charlemagne united large parts of Europe under the French flag.
pt_BR: A França tem sido uma grande potência na Europa. Conquistadores franceses, como o Imperador Napoleão e o Rei Carlos Magno uniram grande parte da Europa sob a bandeira francesa.

en: German
pt_BR: Alemão

en: ?plural:Germans
pt_BR: Alemães

en: Greek
pt_BR: Grego

en: ?plural:Greeks
pt_BR: Gregos

en: The ancient Greeks, between Mycenae and the Roman conquest.
pt_BR: Os Gregos antigos, entre os Micenas e a conquista Romana.

en: Indian
pt_BR: Indiano

en: ?plural:Indians
pt_BR: Indianos

en: The cradle of Ancient Indian civilization lay in the Indus river valley in modern-day Pakistan.
pt_BR: O berço da antiga civilização indiana estava no vale do rio Indo, no Paquistão moderno.

en: ?plural:Mongols
pt_BR: Mongóis

en: Roman
pt_BR: Romano

en: ?plural:Romans
pt_BR: Romanos

en: Russian
pt_BR: Russo

en: ?plural:Russians
pt_BR: Russos

en: According to legend, Slavic and Finnic tribes of Novgorod invited in the year 862 the Varangian (Viking) king Rurik to bring order to their land. Rurik established Kievan Rus' in this realm, the first Russian state. By the 11th century, Kievan Rus' had disintegrated into lesser princedoms, which were once again united into one state by Ivan III in the 15th century. After decisive victory over Sweden and large territorial gains, Peter I pronounced the Russian Empire in 1721. The Russian Empire lasted until 1917 when a socialist revolution dethroned the last Russian emperor. After USSR dissolution in 1991 Russia appeared on world map again, now as a federative republic.
pt_BR: Segundo a lenda, as tribos eslavas e fínicos de Novgorod convidou no ano 862 da Varangian (Viking), rei Rurik para trazer ordem à sua terra. Rurik estabelecido Rus 'de Kiev neste reino, o primeiro estado russo. Até ao século 11, Rus 'de Kiev tinha se fragmentado em principados menores, que foram mais uma vez unidos em um estado de Ivan III, no século 15. Após a vitória decisiva sobre a Suécia e grandes ganhos territoriais, Pedro I pronunciou o Império Russo em 1721. O Império Russo durou até 1917, quando uma revolução socialista destronou o último imperador russo. Após a dissolução da URSS, em 1991, a Rússia apareceu no mapa do mundo de novo, agora como uma república federativa.

en: ?plural:Zulus
pt_BR: Zulus

en: The Zulus are a warlike Bantu people who migrated from west-central Africa into southern Africa beginning in the early 1700s, conquering the native Khoisan peoples and clashing with European settlers.
pt_BR: Os Zulus são um povo tipo Bantu que migraram da África cetro-ocidental para a África do sul no início de 1700, conquistando os povos nativos Khoisan e entrando em conflito com os colonos Europeus.

en: Barbarian
pt_BR: Bárbaro

en: ?plural:Barbarians
pt_BR: Bárbaros

en: Since the dawn of civilization, barbarians have been a threat to cultured peoples everywhere.
pt_BR: Desde o alvorecer da civilização, bárbaros têm sido uma ameaça para os povos de cultura em todos os lugares.

en: Pirate
pt_BR: Pirata

en: ?plural:Pirates
pt_BR: Piratas

en: As long as honest men have sailed the seas, pirates have been a scourge of them and of all coastal dwelling peoples.
pt_BR: Assim como os homens honestos tem velejado os mares, os piratas tem sido a escória deles, habitando em toda a costa.

en: ?citystyle:European
pt_BR: Europeu

en: ?citystyle:Classical
pt_BR: Clássico

en: ?citystyle:Tropical
pt_BR: Tropical

en: ?citystyle:Asian
pt_BR: Leste asiático

en: ?citystyle:Babylonian
pt_BR: Babilônios

en: ?citystyle:Celtic
pt_BR: Céltico

en: ?citystyle:Renaissance
pt_BR: Renascença

en: ?citystyle:Industrial
pt_BR: Industrial

en: ?citystyle:Modern
pt_BR: Moderno

en: ?citystyle:PostModern
pt_BR: Pós-moderno

en: Advanced Flight
pt_BR: Vôo Avançado

en: Alphabet
pt_BR: Alfabeto

en: Astronomy
pt_BR: Astronomia

en: Atomic Theory
pt_BR: Teoria Atômica

en: Automobile
pt_BR: Automóvel

en: Banking
pt_BR: Banco

en: Bridge Building
pt_BR: Construção de Pontes

en: Bronze Working
pt_BR: Manuseio do Bronze

en: Ceremonial Burial
pt_BR: Enterro Religioso

en: Chemistry
pt_BR: Química

en: Chivalry
pt_BR: Cavalaria Medieval

en: Code of Laws
pt_BR: Código de Leis

en: Combustion
pt_BR: Combustão

en: Computers
pt_BR: Computadores

en: Conscription
pt_BR: Serviço Militar

en: Construction
pt_BR: Construção

en: Allows Settlers to build fortresses.
pt_BR: Permitir que colonos construam uma fortaleza.

en: Currency
pt_BR: Moeda

en: Electricity
pt_BR: Eletricidade

en: Electronics
pt_BR: Eletrônica

en: Engineering
pt_BR: Engenharia

en: Explosives
pt_BR: Explosivos

en: Feudalism
pt_BR: Feudalismo

en: Flight
pt_BR: Vôo

en: Decreases one-time revenue from new trade routes.
pt_BR: Diminui uma vez a receita de novas rotas comerciais.

en: Fusion Power
pt_BR: Fusão Nuclear

en: Genetic Engineering
pt_BR: Engenharia Genética

en: Gunpowder
pt_BR: Pólvora

en: Horseback Riding
pt_BR: Montaria

en: Industrialization
pt_BR: Industrialização

en: Invention
pt_BR: Invenção

en: Iron Working
pt_BR: Manuseio do Ferro

en: Labor Union
pt_BR: Sindicato

en: Literacy
pt_BR: Literatura

en: Magnetism
pt_BR: Magnetismo

en: Map Making
pt_BR: Cartografia

en: Masonry
pt_BR: Alvenaria

en: Mass Production
pt_BR: Produção em Série

en: Mathematics
pt_BR: Matemática

en: Medicine
pt_BR: Medicina

en: Metallurgy
pt_BR: Metalurgia

en: Mysticism
pt_BR: Misticismo

en: Improves the effect of Temples.
pt_BR: Aumenta o efeito dos Templos.

en: Navigation
pt_BR: Navegação

en: Nuclear Fission
pt_BR: Fissão Nuclear

en: Nuclear Power
pt_BR: Energia Nuclear

en: Philosophy
pt_BR: Filosofia

en: Physics
pt_BR: Física

en: Plastics
pt_BR: Plástico

en: Pottery
pt_BR: Cerâmica

en: Recycling
pt_BR: Reciclagem

en: Refining
pt_BR: Refinação

en: Religion
pt_BR: Religião

en: Robotics
pt_BR: Robótica

en: Rocketry
pt_BR: Foguetes

en: Space Flight
pt_BR: Vôo Espacial

en: Steam Engine
pt_BR: Máquina a Vapor

en: Steel
pt_BR: Aço

en: Superconductors
pt_BR: Supercondutores

en: The Corporation
pt_BR: A Corporação

en: The Republic
pt_BR: A República

en: The Wheel
pt_BR: A Roda

en: Theory of Gravity
pt_BR: Teoria da Gravidade

en: Writing
pt_BR: Escrita

en: Ocean
pt_BR: Oceano

en: Arctic
pt_BR: Ártico

en: Arctic tiles are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
pt_BR: Espaços do Ártico são encontrados apenas nos extremos mais a norte e sul do mundo.  São muito frios, então, difíceis de trabalhar.

en: Desert
pt_BR: Deserto

en: Deserts are regions of extreme dryness, making agriculture and trade very difficult.
pt_BR: Desertos são regiões de extrema secura, tornando a agricultura e o comércio muito difíceis.

en: Forest
pt_BR: Floresta

en: Forests are densely wooded, making agriculture somewhat problematic.
pt_BR: Florestas possuem uma densidade de madeira muito elevada, tornando a agricultura muito difícil.

en: Grassland
pt_BR: Pastagens

en: Grasslands afford exceptional agricultural opportunities.
pt_BR: Pastos possuem oportunidades excepcionais para a agricultura.

en: Hills
pt_BR: Colinas

en: In addition to being amenable to agriculture, Hills are frequently rich in resources.
pt_BR: Além de serem agradáveis para a agricultura, Colinas são frequentemente ricas em recursos.

en: Jungle
pt_BR: Selva

en: Jungles are densely overgrown, making agriculture somewhat problematic.
pt_BR: Selvas são densamente arborizadas, tornando a agricultura difícil.

en: Mountains
pt_BR: Montanhas

en: Mountains are regions of extreme altitude, making agriculture and trade very difficult.
pt_BR: Montanhas são regiões de uma altitude elevada, tornando a agricultura e o comércio muito difíceis.

en: Plains
pt_BR: Planície

en: Plains are very broad, sparse regions, which makes trade slightly inconvenient.
pt_BR: Planícies são regiões muito vastas e inabitadas, o que torna o comércio ligeiramente inconveniente.

en: Swamp
pt_BR: Pântano

en: Swamps suffer from an over-abundance of water, making agriculture somewhat problematic.
pt_BR: Pântanos sofrem de uma super-abundância de água, tornando a agricultura algo problemático.

en: Tundra are broad, cold regions, fit for some agriculture and little else.
pt_BR: Tundra é uma região vasta e fria, útil para algum tipo de agricultura e algo mais.

en: Irrigation
pt_BR: Irrigação

en: The risk of global warming is cumulative; the longer polluted tiles are left uncleaned, the higher the risk becomes, and the risk can linger for some time even after all pollution has been cleaned. If a long time passes with an elevated risk of warming, its effects will be all the more severe when it does occur.
pt_BR: O risco do aquecimento global é cumulativo, quanto mais os espaços poluídos ficam sem limpar, maior é o risco de acontecer, e o risco pode persistir por algum tempo, mesmo depois de toda a poluição tenha sido limpa. Se passar muito tempo com um elevado risco de aquecimento global, seus efeitos serão ainda mais graves quando ela ocorrer.

en: Minor Tribe Village
pt_BR: Pequena Aldeia Tribal

en: Villages (also called "huts") are primitive communities spread across the world at the beginning of the game. Any land unit can enter a village, making the village disappear and deliver a random response. If the village proves hostile, it could produce barbarians or the unit entering may simply be destroyed. If they are friendly, the player could receive gold, a new technology, a military unit (occasionally a settler; and sometimes a unit that the player cannot yet create), or even a new city.
pt_BR: Aldeias (também chamado de "barracos") são comunidades primitivas espalhadas por todo o mundo no início do jogo. Qualquer unidade de terra pode entrar numa aldeia, fazendo com que a aldeia desapareça e entregar uma resposta aleatória. Se a aldeia provar-se hostil, ela poderia produzir bárbaros ou a unidade que entrou pode ser simplesmente destruída. Se eles são simpáticos, o jogador pode receber moedas, uma nova tecnologia, uma unidade militar (por vezes um colono, e às vezes uma unidade que o jogador ainda não pode criar), ou mesmo uma cidade nova.

en: Fortress
pt_BR: Fortaleza

en: Railroad
pt_BR: Ferrovia

en: ?animals:Game
pt_BR: Animais de Caça

en: Coal
pt_BR: Carvão

en: Fish
pt_BR: Peixe

en: Gems
pt_BR: Jóias

en: Horses
pt_BR: Cavalos

en: Oasis
pt_BR: Oásis

en: Oil
pt_BR: Petróleo

en: Resources
pt_BR: Recursos

en: Seals
pt_BR: Focas

en: Missile
pt_BR: Míssil

en: green
pt_BR: verde

en: veteran
pt_BR: veterano

en: Settlers
pt_BR: Colonos

en: Militia
pt_BR: Milícia

en: This unit may be built from the start of the game.  It is the weakest offensive unit.
pt_BR: Esta unidade pode ser construída desde o inicio do jogo.  É a unidade ofensiva mais fraca.

en: Phalanx
pt_BR: Falange

en: The Phalanx is armored infantry, suitable for defending your cities.
pt_BR: A Falange é a infantaria armada, apropriada para defender suas cidades.

en: Legion
pt_BR: Legião

en: Legions are heavily armed and well disciplined infantry units with an excellent offensive value.
pt_BR: Legião são fortemente armados e com uma infantaria bem disciplinada e também com um excelente valor ofensivo.

en: Musketeers
pt_BR: Mosqueteiros

en: Musketeers are infantry equipped with early firearms and replace Phalanx as the preferred city defender.
pt_BR: Mosqueteiros são infantaria equipada com armas de fogo primárias e substituem as falanges como defensores da cidade.

en: Riflemen
pt_BR: Carabineiros

en: Riflemen are World War-era infantry, very good at defending your cities.
pt_BR: Carabineiros são guerreiros na primeira era da guerra, muito bons em defender suas cidades.

en: Mech. Inf.
pt_BR: Inf. Mec.

en: Cavalry
pt_BR: Cavalaria

en: Cavalry are mounted warriors and an early shock-troop that can penetrate deep into enemy territory.
pt_BR: A Cavalaria é montada de guerreiros e uma tropa de choque que pode penetrar profundamente no território inimigo.

en: Chariot
pt_BR: Quadriga

en: Chariots are horse-pulled war wagons, stronger but more expensive than Cavalry.
pt_BR: Carroça são carros de guerra puxados por cavalos, fortes porém mais caros que a Cavalaria.

en: Knights
pt_BR: Cavaleiros Medievais

en: Knights are mounted and heavily armored warriors.
pt_BR: Cavaleiros medievais são guerreiros montados e altamente armados.

en: Armor
pt_BR: Tanque

en: Armors are motorized war wagons that are faster, stronger, and can take more damage than any mounted unit.
pt_BR: Tanques são carros de guerra motorizados que são rápidos, fortes e podem obter mais dano que qualquer outra unidade montada.

en: Catapult
pt_BR: Catapulta

en: Catapults are large rock-throwing machines of war. They are very strong attackers but equally weak defenders and will need an escort to be effective.
pt_BR: Catapulta são longas máquina de guerra de arremesso de pedras. Elas são atacantes muito fortes mais defensores igualmente fracos e podem precisar de uma escolta para serem efetivos.

en: Cannon
pt_BR: Canhão

en: Cannons are large firearms that can fire heavy projectiles over long distances. They are very strong attackers but equally weak defenders and will need an escort to be effective.
pt_BR: Canhões são longas máquina de guerra que atuam como lançadores de projeteis de longas distâncias. Elas são atacantes muito fortes mais defensores igualmente fracos e podem precisar de uma escolta para serem atrativos.

en: Artillery
pt_BR: Artilharia

en: Fighter
pt_BR: Lutadores

en: Fighters are your first airborne units. They can move anywhere and attack any unit.
pt_BR: Lutadores são sua primeira unidade movida por voo. Eles podem ser mover para qualquer lugar e atacar qualquer unidade.

en: Bomber
pt_BR: Bombardeiro

en: Bombers are specialized airborne units that may only attack ground targets, not other airborne units.
pt_BR: Bombardeiro são unidades especialistas de voo que podem atacar somente alvos na terra, não outra unidade aérea.

en: The Trireme is your first boat unit. It can act as a transport ship and has rudimentary offensive capabilities, but may not stray too far from the shore.
pt_BR: O trireme é a sua primeira unidades marítima. Ela pode agir como um barco de transporte, possui capacidade ofensiva rudimentar, mas pode não afastar-se para muito longe da costa.

en: Sail
pt_BR: Veleiro

en: The Sail replaces the Trireme and is much more reliable on the open seas.
pt_BR: O Veleiro substitui o Trireme e é muito mais confiável em mares abertos.

en: Frigate
pt_BR: Fragata

en: The Frigate is a highly versatile boat unit, that is both a strong offensive unit as well as a decent transport ship.
pt_BR: O Fragata é uma unidade de bote altamente versátil que é forte e ofensiva assim como uma nave de transporte decente.

en: Ironclad
pt_BR: Couraçado

en: The Ironclad is an armored ship that is much more sturdy than the Frigate but loses the latter's transport capability.
pt_BR: O Couraçado é uma nave armada que é muito mais robusta que o Fragata mas perde tardiamente a capacidade de transporte.

en: Cruiser
pt_BR: Cruzador

en: The Cruiser is a strong offensive boat unit.
pt_BR: O cruzador é uma unidade de bote de forte ofensiva

en: Battleship
pt_BR: Navio de Guerra

en: The Battleship is the supreme naval unit with excellent offensive and defensive values.
pt_BR: O navio de guerra é a unidade naval suprema com valores de ofensiva e defensiva excelentes.

en: Submarine
pt_BR: Submarino

en: Traveling under the surface of the ocean, Submarines have a very high strategic value, but a weak defense if caught off guard.
pt_BR: Viajam sob a invisibilidade do oceano, o submarinos têm um valor estratégico muito elevado, mas uma defesa fraca.

en: Carrier
pt_BR: Porta-Aviões

en: Transport
pt_BR: Transporte

en: The Transport cannot attack on its own but may defend itself when under attack.
pt_BR: O transporte não pode atacar mas pode defender a si mesmo quando atacado.

en: Diplomat
pt_BR: Diplomata

en: Caravan
pt_BR: Caravana

en: Barbarian Leader
pt_BR: Líder Bárbaro

en: Allows a city to grow larger than size 8.  A Sewer System is also required for a city to grow larger than size 12.
pt_BR: Permite a uma cidade crescer para além do tamanho 8. Um sistema de encanamento também é necessário para uma cidade crescer mais que 12.

en: A Cathedral makes 3 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city; however, it does not affect citizens made unhappy by military activity.  The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content.  The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
pt_BR: Uma Catedral torna 3 cidadãos descontentes em contentes em uma cidade, tornando mais fácil a manutenção da ordem nessa cidade.  A descoberta da Teologia aumenta o efeito de uma Catedral, tornando um cidadão adicional de descontente em contente.  A descoberta do Comunismo reduz o efeito de uma Catedral, reduzindo em um o número de cidadãos descontentes tornados contentes.

en: Coastal Defense
pt_BR: Defesa Costeira

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  (Four after the discovery of Electronics.)  However, it does not affect citizens made unhappy by military activity.
pt_BR: Entreter os cidadãos de uma cidade, torna 3 cidadãos descontentes em contentes.  (Quatro, após a descoberta da Eletrônica.)

en: Offshore Platform
pt_BR: Plataforma Petrolífera

en: Adds 1 extra shield resource on all Oceanic tiles worked by a city.  The city needs to be coastal to build this improvement.
pt_BR: Dá um recurso extra de escudo para todos os espaços de Oceano.  A cidade tem de ser costeira para poder construir esta melhoria.

en: Police Station
pt_BR: Delegacia de Polícia

en: Port Facility
pt_BR: Porto

en: Allows a city to build veteran sea units.  Also, damaged sea units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
pt_BR: Permite a uma cidade construir unidades marítimas veteranas.  Adicionalmente, unidades marítimas danificadas que permaneçam na cidade por um turno completo sem se movimentarem ficam completamente recuperadas.

en: Research Lab
pt_BR: Lab. de Pesquisa

en: Together with a Library, a Research Lab increases the science production of a city by 100%. Together with a Library and a University, a Research Lab increases the science production of a city by 150%.
pt_BR: Juntamente com uma Biblioteca, um Lab. de Pesquisa aumenta a produção científica de uma cidade em 100%. Juntamente com uma Biblioteca e Universidade, um Lab. de Pesquisa aumenta a produção científica de uma cidade em 150%.

en: SAM Battery
pt_BR: Bateria SAM

en: Doubles the defense of all units inside the city when attacked by aircraft (not including helicopters or missiles).
pt_BR: Duplica a defesa de todas as unidades dentro de uma cidade quando atacadas por unidades aéreas (não inclui helicópteros e mísseis).

en: Sewer System
pt_BR: Sistema de Esgotos

en: Allows a city to grow larger than size 12.  An Aqueduct is first required for a city to grow larger than size 8.
pt_BR: Permite que uma cidade cresça mais do que tamanho 12.  Um Aqueduto é necessário primeiro para que uma cidade cresça mais do que o tamanho 8.

en: Solar Plant
pt_BR: Central Solar

en: Stock Exchange
pt_BR: Bolsa

en: Together with a Bank, a Stock Exchange boosts tax and luxury production in a city by 50%. Together with a Marketplace and a Bank, a Stock Exchange boosts tax and luxury production in a city by 150%.
pt_BR: Juntamente com um Banco, a Bolsa potencializa a coleta de impostos e a produção de luxo de uma cidade em 50%. Juntamente com um Mercado e um Banco, a Bolsa potencializa a coleta de impostos e a produção de luxo de uma cidade em 150%.

en: Super Highways
pt_BR: Auto Estradas

en: Increases trade resources by 50% on all tiles with roads or railroads.
pt_BR: Aumenta os recursos comerciais em 50% em todas os espaços com estradas ou ferrovias.

en: Supermarket
pt_BR: Supermercado

en: Increases the food resources by 50% on each farmland tile which is being used around the city.  Farmland tiles are those which have been irrigated a second time.
pt_BR: Aumenta os recursos de comida em 50% em cado espaço de Fazenda que esteja sendo utilizada nos arredores da cidade.  Espaços de fazenda são aqueles que tiverem sido irrigados uma segunda vez.

en: The entire map becomes permanently visible to the player who owns it -- the player always has up-to-date knowledge of all terrain and cities (but not units) despite fog-of-war. It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
pt_BR: O mapa completo torna-se visível para o jogador que o possuir -- o jogador sempre possui conhecimento atualizado de todos os terrenos e cidades (mas não das unidades) apesar da fumaça de guerra. Permite que todos os jogadores comecem a construir partes da nave espacial (desde que tenham pesquisado as necessárias tecnologias).

en: A.Smith's Trading Co.
pt_BR: Companhia Comercial A.Smith

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all cities.
pt_BR: Melhorias de cidade que normalmente teriam uma manutenção de 1 ficam livres de qualquer manutenção, em todas as cidades.

en: Eiffel Tower
pt_BR: Torre Eiffel

en: Your reputation and goodwill among other nations is recovered four times as fast.
pt_BR: Sua reputação e boa vontade entre outas nações é recuperada quatro vezes mais rápido.

en: Makes one content citizen happy in every city. Makes two extra content citizens happy in the city containing the Hanging Gardens (that is, a total of 3). In the unlikely event where there are no content citizens to get the effect of Hanging Gardens, the wonder applies to unhappy citizens (including those unhappy about military activity), making each content then happy.
pt_BR: Torna feliz um cidadão contente em cada cidade. Torna dois cidadãos adicionais felizes na cidade que possuir os Jardins Suspensos (isto é, um total de 3).  Na pouco provável situação de não existirem cidadãos contentes para obterem o efeito dos Jardins Suspensos, a maravilha aplica-se a cidadãos descontentes (tornando-os contentes).

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
pt_BR: Funciona como se possuísse uma Barragem em cada cidade.  (Isto reduz a poluição e aumenta o efeito das Fábricas e Unidades Transformadoras.)

en: Makes two unhappy citizens content in every city (including citizens unhappy about military activity).
pt_BR: Torna dois cidadãos descontentes em contentes em cada cidade (incluindo cidadãos descontentes com atividade militar).

en: King Richard's Crusade
pt_BR: Cruzada do Rei Ricardo

en: Adds one extra shield resource on every tile around the city where it is built.
pt_BR: Gera um recurso de escudo adicional em cada espaço em redor da cidade em que for construída.

en: Leonardo's Workshop
pt_BR: Oficina do Leonardo

en: Upgrades one obsolete unit per game turn.
pt_BR: Atualiza uma unidade obsoleta por cada turno de jogo.

en: Gives all sea units 2 additional movement points.
pt_BR: Dá a todas as unidades marítimas dois pontos de movimento adicionais.

en: Marco Polo's Embassy
pt_BR: Embaixada de Marco Polo

en: The player who owns it gets an embassy with all players.
pt_BR: O jogador que a possuir obtém uma embaixada junto de todos os jogadores.

en: Counts as having a Cathedral in each of your cities.  This makes 3 unhappy citizens content in each city; however, it does not affect citizens made unhappy by military activity.  The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content.  The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
pt_BR: Conta como ter uma Catedral em cada uma das suas cidades.  Isto torna 3 cidadãos descontentes em contentes em cada cidade; desta forma, não afeta cidadãos infelizes por atividade militar. A descoberta da Teologia aumenta o efeito de uma Catedral, tornando contente um cidadão descontente adicional.  A descoberta do Comunismo reduz o efeito de uma Catedral, reduzindo em um o número de cidadãos descontentes tornados contentes.

en: Counts as having a Granary in every city.
pt_BR: Conta como se tivesse um Celeiro em cada cidade.

en: Boosts science production in each city with a Library by 50%.  (Counts as having a Research Lab in all of your cities.)
pt_BR: Aumenta a produção científica em cada cidade que possua uma Biblioteca em 50%.  (Conta como tendo um Lab. de Pesquisa em todas as suas cidades.)

en: Statue of Liberty
pt_BR: Estátua da Liberdade

en: Sun Tzu's War Academy
pt_BR: Academia Militar de Sun Tzu

en: All your units regain two extra hitpoints per turn.
pt_BR: Todas as unidades recuperam dois pontos de resistência adicionais por turno.

en: Capitalization
pt_BR: Capitalização

en: This is not a normal improvement.  Instead, setting a city's production to Capitalization means its shield production is converted to tax output (money).
pt_BR: Esta não é uma construção normal.  Em vez disso, definir a produção de uma cidade como Capitalização significa que a sua produção de escudos é convertida em coleta fiscal (dinheiro).

en: Civ2 ruleset
pt_BR: Conjunto de regras Civ2

en: Fundamentalism
pt_BR: Fundamentalismo

en: Carthaginian
pt_BR: Cartaginês

en: ?plural:Carthaginians
pt_BR: Cartagineses

en: The Carthaginians, descendants of Phoenician traders, ran a naval empire in the Mediterranean from the 5th to 2nd centuries BC. Carthage was destroyed by Rome in 146 BC.
pt_BR: Os Cartaginenses, descendentes dos comerciantes Fenícios, governavam um império naval no Mediterrâneo desde o séc V ao séc II DC. Cartago foi destruída por Roma em 146 DC.

en: Japanese
pt_BR: Japonês

en: ?plural:Japanese
pt_BR: Japoneses

en: According to traditional Japanese mythology, Japan was founded in the 7th century BC by the ancestral Emperor Jimmu.
pt_BR: Segundo a mitologia japonesa tradicional, o Japão foi fundado no século 7 DC pelo ancestral imperador Jimmu.

en: Persian
pt_BR: Persa

en: ?plural:Persians
pt_BR: Persas

en: The first Persian (Achaemenid) Empire lasted from 550 BC to 330 BC; the second (Sassanid) from 226 AD to 642 AD.
pt_BR: O primeiro Império persa (aquemênida) durou de 550 DC a 330 DC, e o segundo (Sassânida), de 226 DC a 642 DC.

en: ?plural:Sioux
pt_BR: Sioux

en: The Sioux was a North American nation that fought several decisive battles against the United States. It consisted of three distinct groups of tribes: the Lakota, the Dakota and the Nakota.
pt_BR: Os Sioux era uma nação norte-americana que lutou diversas batalhas decisivas contra os Estados Unidos. É constituído de três grupos distintos de tribos: os Lakota, os Dakota e os Nakota.

en: Spanish
pt_BR: Espanhol

en: ?plural:Spanish
pt_BR: Espanhóis

en: ?plural:Vikings
pt_BR: Vikings

en: The Vikings raided and traded along the coasts of Europe between 800 AD and 1100 AD. Viking raiders eventually became the rulers of Normandy, Russia, and a short-lived kingdom in Sicily.
pt_BR: Os Vikings atacavam e faziam comércio ao longo das costas da Europa entre 800 DC e 1100 DC. Atacantes Viking vieram eventualmente a serem os governantes da Normandia, Rússia e um reino de curta duração na Sicília.

en: Amphibious Warfare
pt_BR: Guerra Anfíbia

en: Combined Arms
pt_BR: Armas Combinadas

en: Reduces the effect of Cathedrals.
pt_BR: Reduz o efeito das Catedrais.

en: Allows Settlers and Engineers to build fortresses.
pt_BR: Permitir que colonos e engenheiros construam uma fortaleza.

en: Economics
pt_BR: Economia

en: Improves the effect of Colosseums.
pt_BR: Aumenta o efeito dos Coliseus.

en: Environmentalism
pt_BR: Ambientalismo

en: Espionage
pt_BR: Espionagem

en: Guerilla Warfare
pt_BR: Táticas de Guerrilha

en: Leadership
pt_BR: Liderança

en: Machine Tools
pt_BR: Máquinas-Ferramenta

en: Miniaturization
pt_BR: Miniaturização

en: Mobile Warfare
pt_BR: Guerra Móvel

en: Monotheism
pt_BR: Monoteísmo

en: Gives sea units one extra move.
pt_BR: Dá uma unidade de movimento extra a unidades marítimas.

en: Polytheism
pt_BR: Politeísmo

en: Radio
pt_BR: Rádio

en: Allows Settlers and Engineers to build airbases.
pt_BR: Permitir que colonos e engenheiros construam bases aéreas.

en: Refrigeration
pt_BR: Refrigeração

en: Sanitation
pt_BR: Sanitarização

en: Seafaring
pt_BR: Navegação Alto-Mar

en: Stealth
pt_BR: Camuflagem

en: Tactics
pt_BR: Tática

en: Theology
pt_BR: Teologia

en: Improves the effect of Cathedrals.
pt_BR: Melhorar o efeito das Catedrais.

en: Warrior Code
pt_BR: Código do Guerreiro

en: Glacier
pt_BR: Geleira

en: Glaciers are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
pt_BR: Glaciares são apenas encontrados nos extremos mais a norte ou a sul do mundo.  São muito frios, então difíceis de trabalhar.

en: Later in the game, helicopters may also enter villages, but overflight by other aircraft will cause the villagers to take fright and disband.
pt_BR: Mais tarde no jogo, helicópteros também pode entrar nas aldeias, mas sobrevoar por outras aeronaves fará com que os aldeões tenham medo e debandem.

en: Farmland
pt_BR: Fazenda

en: Airbase
pt_BR: Base aérea

en: Iron
pt_BR: Ferro

en: Furs
pt_BR: Peles

en: Fruit
pt_BR: Frutas

en: Buffalo
pt_BR: Búfalos

en: Wheat
pt_BR: Trigo

en: Peat
pt_BR: Turfa

en: Pheasant
pt_BR: Faisão

en: Ivory
pt_BR: Marfim

en: Silk
pt_BR: Seda

en: Spice
pt_BR: Especiarias

en: Whales
pt_BR: Baleias

en: Wine
pt_BR: Vinho

note: TRANS: unit type
en: Helicopter
pt_BR: Helicóptero

en: Paratroopers
pt_BR: Paraquedistas

en: Marines
pt_BR: Fuzileiros Navais

en: Engineers
pt_BR: Engenheiros

en: Warriors
pt_BR: Guerreiros

en: Archers
pt_BR: Arqueiros

en: Archers fight with bows and arrows and have a good offensive value as well as decent defense.
pt_BR: Lutadores arqueiros com arco e flecha possuem bom valor ofensivo assim como defesa decente.

en: Pikemen
pt_BR: Lanceiros

en: Equipped with long pikes, Pikemen replaces Phalanx as the preferred city defender.
pt_BR: Equipados com longas lanças, os lanceiros substituem a falange como defensores prediletos da cidade.

en: Musketeers are infantry equipped with early firearms and replace Pikemen as the preferred city defender.
pt_BR: Mosqueteiros são infantaria equipada com armas de fogo primárias e substituem os lanceiros como defensores da cidade.

en: Fanatics
pt_BR: Fanáticos

en: Partisan
pt_BR: Guerrilheiro

en: Alpine Troops
pt_BR: Tropas Alpinas

en: Alpine Troops are highly mobile units as well as excellent defenders.
pt_BR: Tropas alpinas são unidades altamente móveis assim como excelente defensores.

en: Marines are infantry who are experts at marine warfare.
pt_BR: Fuzileiros Navais são infantaria que não especialistas em guerra marítima.

en: The Mechanized Infantry has the strongest defensive strength of any land unit, but is only available near the end of the technology tree.
pt_BR: A Infantaria Mecanizada possui a mais forte defensiva de todas as unidades terrestres, mas apenas está disponível para o final da árvore tecnológica.

en: Horsemen
pt_BR: Cavaleiros

en: Horsemen are mounted warriors and an early shock-troop that can penetrate deep into enemy territory.
pt_BR: Cavaleiros são guerreiros montados e uma tropa de choque primária que pode penetrar profundamente no território inimigo.

en: Chariots are horse-pulled war wagons, stronger but more expensive than horsemen.
pt_BR: Carroça são carros de guerra puxados por cavalos, fortes porém mais caros que o cavaleiro.

en: Elephants
pt_BR: Elefantes

en: Elephants are towering animals trained for war that are often used as powerful shock troops, but defend poorly against most other units.
pt_BR: Elefantes são animais grandes treinados para a guerra que são geralmente usados como fortes tropa de choque, mas tem defesa fraca contra a maioria das outras unidades.

en: Crusaders
pt_BR: Cruzados

en: Crusaders are highly disciplined mounted warriors driven by a higher cause.
pt_BR: Cruzados são os mais disciplinados guerreiros montados e são guiados por grandes causas.

en: Dragoons
pt_BR: Dragões

en: Dragoons are mounted warriors carrying early firearms.
pt_BR: Dragões são guerreiros montados carregando armas de fogo primárias

en: Cavalry are mounted and highly trained soldiers.
pt_BR: Cavalaria são soldados montados e altamente treinados.

en: The artillery is an upgraded cannon. It is a very strong attacker but equally weak defender and will need an escort to be effective.
pt_BR: A Artilharia são canhões atualizáveis .São atacantes muito fortes mas igualmente fracos ao defender e irão precisar de uma escolta para se tornarem efetivos.

en: Howitzer
pt_BR: Morteiro

en: Stealth Fighter
pt_BR: Caça Camuflado

en: An improved Fighter, with improved attack and a higher movement radius.
pt_BR: Um Caça melhorado, com maior poder de ataque e um maior raio de ação.

en: Stealth Bomber
pt_BR: Bombardeiro Camuflado

en: An improved Bomber, with improved attack and a higher movement radius.
pt_BR: Um Bombardeiro melhorado, com maior poder de ataque e um maior raio de ação.

en: Caravel
pt_BR: Caravela

en: The Caravel replaces the Trireme and is much more reliable on the open seas.
pt_BR: A caravela substitui o trireme e é muito mais confiável em mares abertos.

en: Galleon
pt_BR: Galeão

en: The Galleon is a pure transport ship and cannot attack other ships, though it may still defend itself when attacked.
pt_BR: A Galeão é uma nave puramente de transporte e não pode atacar outras naves, mas ela pode defender-se quando atacada.

en: AEGIS Cruiser
pt_BR: Cruzador AEGIS

en: The AEGIS Cruiser is equipped with an advanced defensive missile system.
pt_BR: O cruzador AEGIS é equipado com um avançado sistema de míssil defensivo.

en: Cruise Missile
pt_BR: Míssil Cruzador

en: Spy
pt_BR: Espião

en: Freight
pt_BR: Frete

en: Explorer
pt_BR: Explorador

en: Explorers are brave individuals that are very useful for mapping unknown territory.
pt_BR: Exploradores são indivíduos muito bravos e muito úteis para mapear território desconhecido.

en: You found %s in ancient scrolls of wisdom.
pt_BR: Você encontrou %s em antigos pergaminhos de sabedoria.

note: TRANS: first %s is nation plural or team name
en: The %s have acquired %s from ancient scrolls of wisdom.
pt_BR: Os %s adquiriram %s em antigos pergaminhos de sabedoria.

en: A band of friendly mercenaries joins your cause.
pt_BR: Um bando de mercenários amistosos juntou-se à sua causa.

en: You found a friendly city.
pt_BR: Você encontrou uma cidade amistosa.

en: Friendly nomads are impressed by you, and join you.
pt_BR: Você impressionou nômades amistosos, que se juntam à sua causa.

en: An abandoned village is here.
pt_BR: Existe aqui um vilarejo abandonado.

en: You have unleashed a horde of barbarians!
pt_BR: Você incitou uma horda de bárbaros!

en: Your %s has been killed by barbarians!
pt_BR: O seu %s foi morto por bárbaros!

en: Your %s has run out of fuel.
pt_BR: O seu %s ficou sem combustível.

en: ?nationgroup:Medieval
pt_BR: Medieval

en: ?nationgroup:African
pt_BR: Africano

en: ?nationgroup:American
pt_BR: Americano

en: ?nationgroup:Asian
pt_BR: Asiático

en: ?nationgroup:European
pt_BR: Europeu

en: ?nationgroup:Oceanian
pt_BR: Oceânico

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  (Four after the discovery of Electricity.)  However, it does not affect citizens made unhappy by military activity.
pt_BR: Entreter os cidadãos de uma cidade, torna 3 cidadãos descontentes em contentes.  (Quatro, após a descoberta da Eletricidade.)

en: Increases the science output in a city by 100%.
pt_BR: Aumenta a produção científica de uma cidade em 100%.

en: Together with a Library, a Research Lab increases the science production of a city by 200%. Together with a Library and a University, a Research Lab increases the science production of a city by 450%.
pt_BR: Juntamente com uma Biblioteca, um Lab. de Pesquisa aumenta a produção científica de uma cidade em 200%. Juntamente com uma Biblioteca e Universidade, um Lab. de Pesquisa aumenta a produção científica de uma cidade em 450%.

en: Together with a Library, a University increases the science production of a city by 250%.
pt_BR: Juntamente com uma Biblioteca, uma Universidade aumenta a produção científica de uma cidade em 250%.

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all your cities.
pt_BR: Melhorias de cidade que normalmente teriam uma manutenção de 1 ficam livres de qualquer manutenção, em todas as cidades.

en: Your reputation and goodwill among other nations is recovered twice as fast.
pt_BR: Sua reputação e boa vontade entre outas nações é recuperada duas vezes mais rápido.

en: Boosts science production by 100% in every city you control that has a University.
pt_BR: Aumenta a produção científica em 100% em cada cidade que você controla que possui uma Universidade.

en: Gives all your sea units 2 additional movement points.
pt_BR: Dá a todas as unidades marítimas dois pontos de movimento adicionais.

en: Makes two additional unhappy citizens content in every city with a Temple.  Does not affect citizens made unhappy by military activity.
pt_BR: Torna dois cidadãos descontentes em contentes em todas as suas cidades no mesmo continente daquela em que for construída a maravilha.

en: The amount of stored food lost when one of your cities grows or shrinks is reduced by 25%.  This helps a city to grow faster and more easily withstand famine.  Cumulative with Granary.
pt_BR: A quantidade de comida armazenada e perdida quando uma de suas cidades crescer ou encolher em 25%. Isto leva a que uma cidade cresça mais rapidamente e melhor resista à fome. Cumulativo com armazém.

en: Coinage
pt_BR: Cunhagem

en: This is not a normal improvement.  Instead, setting a city's production to Coinage means its shield production is converted to tax output (money, coins!).
pt_BR: Isto não é uma melhoria normal.  Em vez disso, definir a produção de uma cidade como Cunhagem significa que a sua produção de escudos é convertida em coleta de impostos (dinheiro, moedas!).

en: ?citystyle:ElectricAge
pt_BR: Era da eletricidade

en: Increases units' vision when in fortresses.
pt_BR: Aumenta a visão das unidades quando em uma fortaleza.

en: Allows Workers and Engineers to build airbases and buoys.
pt_BR: Permitir trabalhadores e engenheiros a construir bases aéreas e boias.

en: Lake
pt_BR: Lago

en: Lakes are substantial bodies of fresh water.
pt_BR: Lagos são corpos substanciais de água fresca.

en: Deep Ocean
pt_BR: Oceano Profundo

en: Deep oceans cover much of the world away from coastlines, and only seaworthy units (not including Triremes) can travel on them.
pt_BR: Oceanos profundos cobrem a maior parte do munda a partir da costa, e apenas unidades marítimas (Sem incluir Triremes) podem viajar neles.

en: Fallout
pt_BR: sobra

en: Buoy
pt_BR: Boia

en: Ruins
pt_BR: Ruínas

en: hardened
pt_BR: endurecer

en: ?unit:Workers
pt_BR: Trabalhadores

en: The Trireme is your first boat unit. It can act as a transport ship and has rudimentary offensive capabilities, but may not enter deep ocean tiles.
pt_BR: O Trireme é o seu primeiro unidade de bote. Ele pode ajudar como uma nave transportadora e possui uma capacidade ofensiva rudimentar, e não entra em qualquer espaço do oceano.

en: The Caravel replaces the Trireme and can enter any ocean tile.
pt_BR: A caravela substitui o Trireme e pode entrar em qualquer espaço do oceano.

en: The Freight unit replaces the Caravan, and moves at twice the speed.
pt_BR: A unidade de frete substitui a Caravana, movimentando-se ao dobro da velocidade.

en: ?unit:Leader
pt_BR: Lider

en: This is you. If you lose this unit, you lose the game. So don't.
pt_BR: Este é você, se você perdeu esta unidade, você perdeu o jogo. Ou não

en: AWACS
pt_BR: SAAC

en: The AWACS (Airborne Warning and Control System) is an airplane with an advanced radar that can determine the location of enemy units over a wide area.
pt_BR: O SAAC (Sistema Aéreo de Alerta e Controle) consiste num avião com um radar avançado que pode determinar a localização de unidades inimigas numa grande área.

en: Sea
pt_BR: Mar

en: Achieving success requires a balance between economic expansion, military strength, and technological development. Not only must you develop all three in concert to both expand and successfully defend your empire, but any of the three may provide victory over your opponents:
pt_BR: Adquirir sucesso requer um balanço entre expansão econômica, firmeza militar e desenvolvimento tecnológico. Não somente deve ser desenvolver os 3 em sincronia para expandir. Você deve defender o seu império, mas algum dos 3 podem prover vitória sobre os outros oponentes:

en:  - As in other games of conquest and expansion, you are declared the winner by default once the last city and unit of every other civilization is destroyed.
pt_BR:  - Assim como em outros jogos de conquista e expansão, você é declarado vencedor por padrão uma vez que a última cidade e unidade de cada uma das outras civilizações estejam destruídas.

en:  - Once technological progress has brought you into the space age, you may launch a spacecraft destined for Alpha Centauri; the first civilization whose craft reaches the system wins.
pt_BR:  - Uma vez que o progresso tecnológico este comprado em sua idade de espaço, você pode lançar uma nave espacial destinada ao Centurião Alfa; a primeira civilização que alcançar o sistema vence.

en: While every game is different, there's a basic strategy which most players follow, especially at the start of the game.
pt_BR: Apesar de cada jogo ser diferente, existe uma estratégia básica que a maioria dos jogadores segue, especialmente no início do jogo.

en: These steps may vary depending upon the server options, but in general, the steps are:
pt_BR: Estes passos podem variar de acordo com as opções do servidor mas, em geral, os passos são:

en:  0. Choosing the first city site.
    
        Start the game by wandering around BRIEFLY to find a good place to build the first city.  Don't feel tempted to investigate any yellow-roofed villages yet - they might contain barbarian tribes.  Build the city close to resources and perhaps close to the sea.  Keep in mind that the city you build first will be your capital!  The idea is to balance the quality of the site you find against getting your first city established as early as possible.
pt_BR:  0. Escolher um local para a primeira cidade.
    
        Comece o jogo explorando BREVEMENTE os arredores de modo a encontrar um bom local para construir a sua primeira cidade.  Não se deixe já tentar em investigar as cidades com telhados amarelos - elas podem conter tribos bárbaras.  Construa a cidade próxima de recursos e talvez próxima do mar.  Tenha em conta que a cidade que construir primeiro irá ser a sua capital!  A ideia é atingir um equilíbrio entre o tempo gasto a procurar por um bom local e em construir a sua primeira cidade o mais cedo possível.

en:  1. Mapping the countryside.
    
        After the capital city has been founded, it will start producing a warrior unit.  These units can be used to rove around exploring the countryside.  Remember, it is risky to leave a city undefended, so perhaps keep the first warrior in the city, and use the following one to explore.  If you started the game with an explorer unit, use that to explore, obviously!
pt_BR:  1. Cartografar o terreno.
    
        Depois de ter fundado a sua capital, ela irá começar a produzir uma unidade de Guerreiros.  Estas unidades podem ser utilizadas para vaguear, explorando o terreno.  Lembre-se, é arriscado deixar uma cidade sem defesa, portanto talvez deva deixar o primeiro guerreiro na cidade, e esperar pelo guerreiro seguinte para explorar.  Se tiver iniciado o jogo com uma unidade de Exploradores deve obviamente utilizá-la para explorar!

en:  2. Defending the cities.
    
        At this point, defend your cities by always leaving a warrior unit in them.  As your civilization develops units with a greater defense strength, replace the obsolete units with new ones to ensure your cities have maximum defense.  The units most often used for defense are (in order of strength):  Warrior, Phalanx, Pikemen, Musketeers, and Riflemen.
pt_BR:  2. Defender as cidades.
    
        Neste ponto deve defender as suas cidades deixando sempre uma unidade de guerreiros nelas.  À medida que a sua civilização desenvolve unidades com maior poder defensivo substitua as unidades obsoletas por novas para assegurar uma defesa máxima às suas cidades.  As unidades mais frequentemente utilizadas para defesa são (em ordem de poder):  Guerreiros, Falange, Lanceiros, Mosqueteiros e Carabineiros.

en:  5. Deciding where to build cities.
    
        The best location for a city is a matter of taste.  A city which is placed near the sea is easier to spot by opponents, but can also serve as a port for sea-going units.  (They also usually need a coastal defense later on.)  The best strategy is to build a few of both, but keep in mind that your opponents will find it harder to locate your city if you don't build it by the sea.
pt_BR:  5. Selecionar locais para novas cidades.
    
        A melhor localização para uma cidade é uma questão de gosto.  Uma cidade localizada junto à costa é mais facilmente avistada pelos adversários, mas pode também servir como um porto para unidades marítimas.  (Normalmente torna-se necessário construir posteriormente uma defesa costeira).  A melhor estratégia é construir de ambos os tipos, mas tenha em conta que os seus adversários vão ter mais dificuldades em localizar uma cidade que não esteja construída junto à costa.

en:     If too much food is being generated, a citizen can be taken off the land by clicking on the occupied land tile.  This citizen can then be transferred to the other duties mentioned previously.
pt_BR:     Se estiver a ser gerada demasiada comida, um cidadão pode ser retirado da agricultura clicando no espaço de terreno ocupado.  Este cidadão pode ser então transferido para uma das outras atividades anteriormente mencionadas.

en:     This communication will lapse after a set number of turns with no contact.  Establishing an embassy will give a more permanent communication channel, as well as more advanced intelligence such as details of technology.  Embassies are one-way - the nation hosting the embassy receives no benefit - and once established, cannot be revoked.
pt_BR: Esta comunicação irá desaparecer após um número definido de turnos sem nenhum contato. Estabelecer uma embaixada dará um canal de comunicação mais permanente, bem como mais inteligência mais avançada, tal como detalhes de tecnologia. Embaixadas são unilaterais - a nação que hospeda a embaixada não recebe nenhum benefício - e uma vez estabelecida, não pode ser revogada.

en:     A couple of notes:
pt_BR:     Muitas notas:

en:    - You can't give away your capital.
pt_BR:    - Você não deve afastar-se da sua capital.

en:    - One important thing to note: when a city is transferred, any units in the field and supported by that city are also transferred (but not those sitting in other cities).  So make sure the other player isn't getting a better deal than you expect.
pt_BR:    - Algo importante para lembrar: quando uma cidade é transferida, quaisquer unidades no terreno e suportes desta cidade são também transferidos (mas não unidades que estejam dentro de outras cidades). Assim, certifique-se de que o outro jogador não está a obter um negócio melhor do que o que você espera.

en:  8. Exploring the world.
    
        After you have fortified your cities with troops, build Triremes in the cities near the sea.  Use the Triremes to map the world in search of opponents and new lands.  If you are on an island, you should spend less on military and more on expansion.  Or if you are located close to an opponent, it is truly a good idea to make a peace treaty and share the advances you have made. Diplomatic units are very useful here, and WILL pay off later.
pt_BR:  8. Explorar o mundo.
    
        Depois de fortificar as suas cidades com tropas, construa Triremes nas cidades costeiras.  Utilize os Triremes para cartografar o mundo em busca de adversários e novos territórios.  Se estiver numa ilha, deverá dispender menos recursos em defesa e mais na expansão.  Ou se estiver localizado junto a um adversário, é uma boa ideia fazer um tratado de paz e partilhar as tecnologias possuídas.  Diplomatas são muito úteis nesta situação, e VÃO compensar mais tarde.

en:  10. Making your own strategy for the game.
    
        These basic concepts will allow you to play the game pretty well, especially in the beginning of the game.  But to improve, you need to study the various units and advances, and PRACTICE, PRACTICE, PRACTICE!  Freeciv has many twists, so if you haven't played a similar game before, try consulting the Freeciv WWW pages at:
pt_BR:  10. Crie a sua própria estratégia de jogo.
    
        Estes conceitos básicos irão permitir-lhe jogar bastante bem, especialmente no início do jogo.  Mas para melhorar, necessita de estudar as várias unidades e tecnologias e PRATICAR, PRATICAR, PRATICAR!  O Freeciv tem muitos truques, e se nunca jogou algo similar anteriormente, consulte as páginas web do Freeciv em http://www.freeciv.org/
    Lá encontrará mais sugestões sobre como jogar e detalhes sobre como contatar outros jogadores.

en: You'll find more tips for playing, and details of how to contact other players.
pt_BR: Você irá encontrar mais dicas para jogar e detalhes de como contatar outros jogadores.

en: Terrain serves three roles: the theater upon which your units battle rival civilizations, the landscape across which your units travel, and the medium which your cities work to produce resources. The different types of terrain each have different strengths and drawbacks; see the sections on each terrain type for details.
pt_BR: Terreno serve três papéis: o teatro em que suas unidades batalham contra civilizações rivais, a paisagem através da qual a suas unidades viajam, e o meio que as suas cidades produzem recursos. Há diferentes tipos de terreno, cada um tem diferentes vantagens e desvantagens, ver as seções sobre cada tipo de terreno para mais detalhes.

en: Tiles within range of a city may be worked by that city to produce food, production, and trade points, and the quantity of each produced depends on the terrain. These three products are so important that we specify the output of a tile simply by listing them with slashes in between: for example, "1/2/0" describes a tile that each turn when it is being worked produces one food point, two production points, and no trade points. In addition to the characteristic output of the terrain, some tiles have an additional special resource that boosts one or two of the products. See the Economy section for more information on the use of these products.
pt_BR: Espaço com intervalo de uma cidade pode ser trabalhado por aquela cidade para produzir alimentos, produção e pontos comerciais, e a quantidade de cada produzidas depende do terreno. Estes três produtos são tão importantes que especificar a saída de um conjunto de imagem simplesmente listando-os com barras no meio: por exemplo, "1/2/0"descreve um conjunto de imagem em cada turno, quando ele está sendo trabalhado produz um ponto de alimentação, dois pontos de produção, e sem pontos de comércio. Além da característica de saída do terreno, alguns espaço possuem mais um recurso especial que impulsiona um ou dois dos produtos. Veja a seção de Economia para obter mais informações sobre o uso desses produtos.

en: The net benefit of a tile for your city depends on your government type as well as city improvements and wonders.
pt_BR: Os benefícios da rede de um espaço para a sua cidade dependem do seu tipo de governo bem como as construções e maravilhas que a cidade possuir.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Terrain Alterations
pt_BR:  Alterações no Terreno

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  National Borders
pt_BR:  Bordas nacionais

en: If enabled on the server, each nation has borders, which can be seen as dotted lines on the map. Borders determine what land your citizens can work and where you can found new cities, and whether your units are considered to be aggressively deployed by your citizens (see the section on Happiness). Borders also come into play when there is a diplomatic pact between nations (see the section on Diplomacy).
pt_BR: Se habilitado no servidor, cada nação tem fronteiras, o que pode ser vistas como tracejados no mapa. Fronteiras determinam onde seus cidadãos podem trabalhar e onde você pode encontrar novas cidades, e se suas unidades são consideradas agressivamente implantadas pelos seus cidadãos (veja a seção sobre Felicidade). Fronteiras também entram em ação quando há um pacto diplomático entre as nações (veja a seção sobre Diplomacia).

en: The products which your cities extract from the surrounding terrain are the fountain from which your civilization is watered. There are three types of products: food points, production points, and trade points. The following sections describe each of these resources along with its properties, uses, and limitations.
pt_BR: Os produtos que suas cidades podem extrair do terreno circundante são a fonte da qual sua civilização é regada. Existem três tipos de produtos: os pontos de alimentação, pontos de produção, e pontos comerciais. As seções seguintes descrevem cada um destes recursos, juntamente com suas propriedades, usos e limitações.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Food
pt_BR:  Comida

en: Excess food can increase the population: the city granary has a limited capacity, and once full the city grows by one citizen and the granary starts again at empty. But since granary capacity increases with population, each citizen is more costly than the last, making this mode of growth important only for small cities. (An alternative way for cities to grow is "rapture", described in the section on Happiness.)
pt_BR: Alimentos em excesso pode aumentar a população: o celeiro da cidade tem uma capacidade limitada, e uma vez completo a cidade cresce em um cidadão e o celeiro começa novamente no vazio. Mas já que a capacidade do celeiro aumenta com a população, cada cidadão passa a ser mais caro do que no passado, tornando, deste modo, o crescimento importante somente para cidades pequenas. (Uma maneira alternativa para as cidades a crescer é "êxtase", descrito na seção sobre a felicidade.)

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Production
pt_BR:  Produção

en: Production points in excess of any required by the city's units are put towards whichever unit, building, or wonder has been selected as the city's current product. Just as food points accumulate in the city granary and yield a citizen when it reaches full, so production points accumulate until the cost of the product has been achieved. Products appear in their city when complete -- units appear on the map while improvements and wonders are added to their city's list of structures. Any leftover production points remain available to be applied towards the next project.
pt_BR: Pontos de produção em excesso de qualquer coisa exigidos pelas unidades da cidade são colocados para qualquer unidade, edifício ou maravilha que foi selecionada como o produto atual da cidade. Assim como os pontos dos alimentos acumulam-se no celeiro da cidade, e a produção de um cidadão quando torna-se completa, assim acumular pontos de produção até que o custo do produto seja alcançado. Os produtos aparecem em sua cidade, quando completos -- as unidades aparecem no mapa, enquanto as melhorias e maravilhas são adicionadas à lista de infra-estrutura de sua cidade. Todos os pontos da produção restantes permanecer disponíveis para serem aplicados no próximo projeto.

en: You can always change the product on which a city is working, though you lose half of the accumulated production points when switching from a building, unit, or wonder to a product from one of the other two categories. You can spend gold to complete a project in one turn by hitting the Buy button on the city dialog.
pt_BR: Você sempre pode alterar o produto em que a cidade está trabalhando, embora você perca metade dos pontos de produção acumulados quando se muda de uma construção, unidade, ou maravilha para um produto de uma das outras duas categorias. Você pode gastar as moedas para concluir um projeto em um turno, pressionando o botão Comprar na caixa de diálogo da cidade.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Trade
pt_BR:  Comércio

en: You must choose a single ratio for your civilization by which trade points are distributed among these three uses. Though you may alter the tax rates on any turn, you are constrained to multiples of ten percent, and most forms of government limit their maximum value.
pt_BR: Você deve escolher uma razão simples para a sua civilização através do qual os pontos de comércio são distribuídos entre os três usos. Embora você possa alterar as taxas de imposto em qualquer turno, você está restrito a múltiplos de dez por cento, e a maioria das formas de governo limitar o seu valor máximo.

en: Beware: in rulesets where plague is enabled, it can travel along trade routes. See the section on Plague for more details.
pt_BR: Cuidado: em regras onde a peste é ativada, ela pode viajar ao longo das rotas comerciais. Consulte a seção sobre Praga para mais detalhes.

en: To view the current trade routes of a city, click and hold over the Trade: line in the Overview tab in the city view.
pt_BR: Para visualizar as rotas de comércio atual de uma cidade, clique e segure sobre o comércio: a linha na aba Resumo da visão da cidade.

en: Cities are your sole instrument for developing natural resources and channeling them toward expansion, technological progress, and warfare.
pt_BR: As cidades são o único instrumento para o desenvolvimento de recursos naturais e canalizando-os para a expansão, o progresso tecnológico, e a guerra.

en: Clicking on the city center tile in the city map will automatically choose citizen roles and tiles to work, with an emphasis on food production and hence growth. Citizen roles are also automatically assigned when a city grows; you may want to inspect cities that have just grown and adjust the role in which the new citizen has been placed. You can set different priorities for a city with the Citizen Governor; see its help section.
pt_BR: Clicando sobre o espaço do centro da cidade no mapa da cidade irá escolher automaticamente as funções do cidadão e peças para o trabalho, com ênfase na produção de alimentos e, portanto, crescimento. Papéis de cidadão também são atribuídos automaticamente quando uma cidade cresce, você pode querer inspecionar as cidades que têm apenas crescimento e ajustar o papel no qual o novo cidadão foi colocado. Você pode definir prioridades diferentes para uma cidade com o Governador, veja a seção da ajuda.

en: Cities may be enhanced with a wide variety of buildings, which can improve their productivity, their military strength, or give them new abilities. See the sections on City Improvements and Wonders of the World for more information.
pt_BR: As cidades podem ser melhoradas com uma grande variedade de edifícios, que pode melhorar sua produtividade, sua força militar, ou dar-lhes novas habilidades. Consulte as seções sobre melhorias da Cidade e Maravilhas do Mundo, para mais informações.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Happiness
pt_BR:  Felicidade

en: Keeping your citizens happy (or at least content) is one of the most important objectives in Freeciv. When your citizens become unhappy, your cities will fall into disorder, which disrupts production; but when your citizens are happy, your cities will celebrate, and your production will increase greatly. (If migration is enabled, happiness also affects the relative desirability of cities; see the section on Migration for details.)
pt_BR: Os cidadãos podem estar felizes, contentes ou descontentes.  Manter os seus cidadãos felizes (ou pelo menos contentes) é um dos mais importantes objetivos do Freeciv.  Quando os seus cidadãos ficam descontentes, as suas cidades ficam em revolta (o que interrompe a produção); mas quando os seus cidadãos estão felizes, as suas cidades entram em celebração, e a sua produção aumenta muito. (se a migração estiver habilitada a felicidade pode afetar a taxa de dissolução de uma cidade; veja a seção de migração para mais detalhes.)

en: There are many ways of making unhappy citizens content, which does prevent disorder but is without further benefit. Producing happy citizens can balance the effect of unhappy citizens and also bring other benefits.
pt_BR: Há muitas maneiras de tornar contente cidadãos infelizes, o que impede desordem, mas, sem benefício adicional. Produzir cidadãos felizes pode equilibrar o efeito de cidadãos descontentes e também trazer outros benefícios.

en:  - Under Anarchy or Despotism, you will not suffer the normal production penalty for tiles which produce more than 2 points of any resource (food, production, or trade).
pt_BR:  - Sob uma Anarquia ou Despotismo, não sofrerá a produção normal penalização para espaços que produzam mais do que 2 unidades de qualquer recurso (comida, escudos ou comércio).

en:  - Under Monarchy or Communism, your city will gain the trade bonus of Republican/Democratic governments: 1 bonus trade point in any tile which already produces at least 1 trade.
pt_BR:  - Sob uma Monarquia ou Comunismo, a sua cidade ganha a bonificação de comércio dos governos Republicanos/Democráticos: 1 bônus de comércio em todos os espaços que já produzam pelo menos 1 ponto de comércio.

en:  - Under a Republic or a Democracy, your city will enter "rapture": its population will increase by 1 each turn until there is no excess food or until the number of happy citizens is no longer sufficient for celebration. Without rapture, large cities can grow only by struggling to produce a food surplus -- which can be difficult enough -- and then waiting dozens of turns for their granary to fill.
pt_BR:  - Sob uma República ou Democracia, a população da sua cidade irá entrar em "êxtase": irá aumentar em 1 por cada turno até que não exista mais comida em excesso ou até que o número de cidadãos felizes não mais seja suficiente para manter a celebração. Sem o êxtase, cidades grandes iriam crescer somente com dificuldade para produzir uma comida excedente -- que pode ser difícil o bastante -- e então aguardar dezenas de turnos para que o celeiro esteja cheio.

en: In small empires, as already stated, the fifth citizen in each city is the first unhappy one. As you gain more cities, this limit actually decreases, to simulate the difficulty of imposing order upon a large empire. The precise thresholds depend on government type; see the section on Government for details.
pt_BR: Em pequenos impérios, como já foi dito, o quinto cidadão em cada cidade é o primeiro infeliz. Assim que você ganhar mais cidades, esse limite realmente diminui, para simular a dificuldade de impor a ordem em cima de um grande império. Os limites precisos dependem do tipo de governo, consulte a seção sobre o governo para obter mais detalhes.

en: Thus, you may find that founding or conquering a city triggers widespread disorder across your empire. Continued empire growth may lead to further penalty steps. In empires that grow beyond the point where no citizens are naturally content, angry citizens will appear; these must all be made merely unhappy before any unhappy citizens can be made content, but in all other respects behave as unhappy citizens.
pt_BR: Assim, você pode achar que fundar ou conquistar uma cidade provoca transtorno generalizado em todo o seu império. Crescimento continuado do império pode levar a pena de etapas complementares. Em impérios que crescem além do ponto onde os cidadãos não são naturalmente contentes, os cidadãos irados aparecerão, estes devem ser todos feitos apenas infeliz antes de qualquer cidadão se tornar feliz., mas todos os outros se comportam como cidadãos insatisfeitos.

en: The Happiness tab on the city dialog will give detailed insight into the mood of the citizenry and its causes.
pt_BR: A aba de Felicidade no diálogo da cidade vai dar uma visão detalhada sobre o humor dos cidadãos e das suas causas.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Plague
pt_BR:  Praga

en: When plague strikes a city, its population is reduced by one. Unless action is taken to reduce the risk of plague, this tends to act as a natural limit on city size. Rulesets which enable plague will typically have city improvements or other means to reduce the risk of plague.
pt_BR: Quando a praga atinge uma cidade, sua população é reduzida a uma. A menos que sejam tomadas medidas para reduzir o risco de praga, isto tente a ser um limite natural do tamanho da cidade. Conjuntos de regras que permitem a praga normalmente terão melhorias da cidade ou outros meios  reduzir o risco de praga.

en: The risk of plague depends on city size (overcrowding leads to insanitary conditions) and on the pollution generated in a city. Also, plague can spread via trade routes (without regard for nationality); after a city has been struck by plague, it will remain infectious to its trade partners for several turns, increasing the risk of plague in those cities by a factor depending on the size of both cities.
pt_BR: O risco de praga depende do tamanho da cidade (superlotação leva  condições insalubres) e sobre a poluição gerada na cidade. Além disso, a praga pode se espalhar através das rotas de comércio (sem considerar a nacionalidade), após a cidade ser atingida pela peste, ele permanecerá infecciosa aos seus parceiros comerciais para vários turnos, aumentando o risco de praga nas cidades em um fator dependendo da tamanho das duas cidades.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Migration
pt_BR:  Migração

en: When migration is enabled, every few turns, a citizen of each city in the game may migrate to a nearby, more attractive city, either within the same nation or even across national borders (to a lesser extent, by default).
pt_BR: Quando a migração está habilitada, em poucos turnos, um cidadão de cada cidade no jogo pode migrar para uma cidade atrativa mais próxima, como a mesma nação ou através das bordas nacionais (para uma extensão menor, por padrão).

en: You cannot directly prevent or direct the migration of citizens. However, you can influence the attractiveness of your cities. The following factors affect the perceived desirability of each city, in approximately decreasing order of importance. (Each factor counts for much more in the citizen's current city, as they prefer not to move without a compelling reason.)
pt_BR: Você não pode prevenir diretamente ou direcionar a migração dos cidadãos. Assim, você pode influenciar a atratividade de suas cidades. Os seguintes fatores afetam a cidade nestes fatores, em ordem aproximada de importância. (Cada fator conta muito mais na cidade atual do cidadão, assim eles estão protegidos de mudarem-se sem uma razão.)

en:  - City size.
pt_BR:  - Tamanho da cidade.

en:  - The number of happy citizens. (To a lesser extent, unhappy and angry citizens reduce the desirability of a city.)
pt_BR:  - O número de cidadãos felizes. (Para uma extensão menor, cidadãos infelizes e com raiva reduzem a desejabilidade de uma cidade.)

en:  - The presence of any wonder in a city will greatly increase its desirability (further wonders do not contribute except by the lesser effect of their build cost).
pt_BR:  - A presença de qualquer maravilha em uma cidade irá aumentar a sua desejabilidade (mais maravilhas não contribuem, exceto pelo menor efeito dos seus custos de construção).

en:  - Capital cities are more attractive than other cities, all other factors being equal; in addition, citizens will never migrate out of a capital city.
pt_BR:  - A capital da cidade é mais atrativa que outras cidades, todos os outros fatores sendo iguais; adicionalmente, cidadãos nunca irão migrar para fora de uma capital.

en:  - Food surplus. (A food deficit reduces the desirability of a city.)
pt_BR:  - Disponibilidade de comida. (Um déficit de comida reduz a desejabilidade de uma cidade.)

en:  - Trade surplus.
pt_BR:  - Disponibilidade de comércio.

en:  - Luxury and science output.
pt_BR:  - Saídas de luxúria e ciência.

en:  - The quantity of city improvements (and wonders), measured by build cost.
pt_BR:  - A quantidade de melhorias da cidade (e maravilhas), mensuradas pelo custo de construção.

en: Migration can even cause cities to be completely abandoned (ownership of any units being transferred to your nearest remaining city). However, cities with wonders will never be disbanded (so the wonder will not be destroyed), and the last citizen from your only remaining city will never migrate to another nation.
pt_BR: A migração pode fazer com que cidades fiquem totalmente abandonadas (o dono de alguma unidade ser transferido para uma cidade próxima). Assim, cidades com maravilhas nunca será debandadas (então, a maravilha não será destruída), e o último cidadão de sua cidade remanescente nunca irá migrar para outra nação.

en: Cities may be improved with a wide variety of buildings, each with a different effect. Each city may have only one of each improvement, and some improvements require others to have been built first.
pt_BR: As cidades podem ser melhoradas com uma grande variedade de construções, cada uma com diferentes efeitos. Cada cidade pode ter somente uma melhoria de cada ou algumas melhorias que requerem outras para serem construídas primeiro.

en: It costs production points to build improvements, and once completed, many improvements require an upkeep of one or more gold pieces per turn. You may dismantle and sell an improvement, receiving one gold piece for each production point used in its construction, although you may only sell one improvement per city per turn. If a turn comes on which you cannot pay the upkeep on all of your improvements, some of them will be automatically sold; obviously this should be avoided as the improvements chosen might not be ones you would have preferred to sell.
pt_BR: Isto custa pontos de produção para construir melhorias, e até que esteja completo, algumas melhorias necessárias necessitam de manutenção de um ou mais partes de moedas por turno. Você pode desmantelar e vender uma melhoria, recebendo uma parte de moedas por cada ponto de produção utilizado na construção, assim, você pode somente vender uma melhoria por cidade e por turno. Se um turno começa e você pode pagar a manutenção de todas as suas melhorias, algumas delas irão ser vendidas automaticamente; obviamente isto pode esvaziar as melhorias escolhidas, talvez alguma delas você tenha preferência de venda.

en: A unit cannot move onto a tile occupied by an enemy unit, and when directed to do so will attack instead (if capable of attack), locking the two units in combat until one is destroyed. The outcome depends on the attributes of the units in question (hit points, attack and defense strength, and firepower); the Combat section describes the process in detail, and the following sections list specific units' attributes.
pt_BR: Uma unidade não pode ser mover dentro de um espaço ocupado por uma unidade inimiga e quando direcionada para fazê-lo, então irá atacá-la no lugar (se capaz de atacar), travando as duas unidades em combate até que uma seja destruída. A saída dependerá de um dos atributos da unidade em questão (pontos de ataque, dureza de defesa e ataque e poder de fogo); A seção combate descreve o processo em detalhes, e as seguintes seções listam os atributos específicos das unidades.

en: Units' attributes can be further boosted by being veteran. Units may be built as veteran by means of certain city improvements or other influences; once built, units can also become veteran through experience (such as surviving combat), which may provide further levels of bonuses beyond those available from their initial training.
pt_BR: Os atributos das unidades podem ser melhor apoiadas se tornando veteranas. Unidades podem ser construídas como veteranas através de certas melhorias na cidade ou outras influências; uma vez construídas, as unidades podem também se tornarem veteranas através de experiências (como sobreviver a um combate), que pode oferecer níveis de bônus melhores além dos disponíveis nos treinamentos iniciais.

en: First, the attacker's strength is modified.
pt_BR: Primeiro, é alterada a força do atacante.

en:  - If the attacker is a veteran, its strength is multiplied by the bonus associated with its veteran level.
pt_BR:  - Se o atacante for veterano, a sua força é multiplicada pelo bônus associado com o seu nível de veterano.

en: Next, the defender's strength is modified.
pt_BR: De seguida, é alterada a força do defensor.

en:  - If the defender is a veteran, then its strength is multiplied by the bonus associated with its veteran level.
pt_BR:  - Se o defensor for veterano, a sua força é multiplicada pelo bônus associado com o seu nível de veterano.

en:  - Then the defender's strength is multiplied by the defense factor of the terrain it occupies.
pt_BR:  - Depois a força do defensor é multiplicada pelo fator de defesa do terreno ocupado.

en: The firepower of the attacker and defender are also modified.
pt_BR: O poder de fogo do atacante e defensor é também alterado.

en:  - If the defender is a ship and is inside a city the firepower of the attacker is doubled and the firepower of the ship is set to 1.
pt_BR:  - Se o defensor for um navio e estiver dentro de uma cidade o poder de fogo do atacante é duplicado e o poder de fogo do navio colocado a 1.

en:  - If a fighter is attacking a helicopter the firepower of the helicopter is set to 1.
pt_BR:  - Se um Caça estiver a atacar um Helicóptero o poder de fogo do Helicóptero é definido para 1.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Combat example 1
pt_BR:  1º Exemplo de combate

en: Suppose a Cannon (A:8, D:1, HP:20, FP:1) attacks a Musketeer (A:3, D:3, HP:20, FP:1) inside a city with City Walls built on a Forest tile.  Neither are veteran.
pt_BR: Imagine que um Canhão (A:8, D:1, R:20, F:1) atacando um mosqueteiro (A:3, D:3, R:20, F:1) dentro de uma cidade com Muralhas e construída sobre um espaço de de Floresta. Nenhum deles é veterano.

en: The defender's base strength is 3.  Because it is on a Forest tile, its strength becomes 4.5.  It is behind City Walls, so its strength is tripled, to 13.5.  It is a ground unit inside a city, so its strength is increased to 20.25.
pt_BR: A força base do defensor é 3.  Porque se encontra num espaço de Floresta, a sua força passa a 4,5.  Encontra-se protegido por Muralhas, então a sua força é triplicada, para 13,5.  É uma unidade terrestre dentro de uma cidade, então a sua força é aumentada para 20,25.

en: Strength values inside the game are actually multiplied by 10, with fractions dropped, so the attacker's strength is 80, and the defender's strength is 202.
pt_BR: Valores de força dentro do jogo são na verdade multiplicados por 10, com os decimais ignorados, então a força do atacante é de 80 e a do defensor de 202.

en: Both units keep their firepower of 1 unchanged.
pt_BR: Ambas as unidades mantêm o seu poder de fogo de 1 inalterado.

en: Each round of combat, a random number between 1 and 282 is generated.  If the number is greater than 202 (about a 28% chance), the defender loses 1 hit point.  Otherwise (about a 72% chance), the attacker loses 1 point.
pt_BR: Em cada turno de combate, é gerado um número aleatório entre 1 e 282. Se o número for superior a 202 (probabilidade de 28%), o defensor perde 1 ponto de resistência.  Caso contrário (probabilidade de 72%), o atacante perde 1 ponto de resistência.

en: Since both units have 20 hit points, the odds favor a victory for the defender.  The defender will probably lose somewhere around 40% of its hit points during the fight.  But the outcome is never certain as long as both units have non-zero strengths; the defender might emerge untouched, or it might lose most of its hit points, or it might even lose the battle.
pt_BR: Visto que ambas as unidades possuem 20 pontos de resistência, as probabilidades favorecem uma vitória para o defensor. O defensor irá provavelmente perder cerca de 40% dos seus pontos de resistência durante o combate.  Mas o resultado nunca é certo enquanto ambas as unidades tiverem forças não-zero; o defensor poderá terminar intocado, ou poderá perder a maioria dos seus pontos de resistência, ou mesmo perder a batalha.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Combat example 2
pt_BR:  2º Exemplo de combate

en: Suppose a veteran Battleship (A:12, D:12, HP:40, FP:2) with 3 movement points attacks a veteran Alpine Troops (A:5, D:5, HP:20, FP:1) inside a city built on a Grassland tile, with City Walls and a Coastal Defense.
pt_BR: Suponha que um Cruzador veterano (A:12, D:12, R:40, F:2) com 3 pontos de movimento ataca Tropas Alpinas veteranas (A:5, D:5, R:20, F:1) dentro de uma cidade fundada num espaço de pasto, com Muralhas e Defesa Costeira.

en: The attacker's strength is 12, raised to 18 because of veteran status.
pt_BR: A força do atacante é 12, elevada a 18 pelo seu status de veterano.

en: The defender's strength is 5, raised to 7.5 due to veteran status. The terrain's defense factor is 1 (no effect).  The Coastal Defense doubles the defender's strength to 15. (The City Walls have no effect against attacking sea units.) The defender is a ground unit inside a city, so its total strength is 22.5.
pt_BR: A força do defensor é de 5, elevada a 7,5 devido ao seu status de veterano. O fator de defesa do terreno é 1 (sem efeito).  As Defesas Costeiras duplicam a força do defensor para 15. (As Muralhas não têm qualquer efeito contra unidades marítimas atacantes.) O defensor é uma unidade terrestre dentro de uma cidade, pelo que a sua força total é de 22.5.

en: Internally, the values used for attacker and defender strength are 180 and 225, respectively.
pt_BR: Internamente, os valores utilizados para atacante e defensor são, respectivamente, de 180 e 225.

en: The firepower of the Battleship is set from 2 to 1.
pt_BR: O poder de fogo do Cruzador é colocado de 2 para 1.

en: Each round, a random number from 1 to 405 is generated.  If it is greater than 225 (about a 44% chance) the defender loses 1 hit point.  Otherwise, the attacker loses 1 hit point.
pt_BR: Em cada turno, é gerado um número aleatório entre 1 e 405.  Se for maior do que 225 (probabilidade de 44%) o defensor perde um ponto de resistência.  Caso contrário, o atacante perde um ponto de resistência.

en: In this case, the odds greatly favor the attacker winning.  The Battleship is 25% less likely to score a hit in any given round, but the Battleship has twice as many hit points. The Battleship should expect to lose about 60% of its hit points during the fight, and should expect to have no movement points left.
pt_BR: Neste caso, as probabilidades favorecem bastante a vitória do atacante.  O Cruzador tem uma probabilidade 25% inferior de pontuar um ataque em qualquer turno, mas possui o dobro dos pontos de resistência.  É esperado que o Cruzador perca 60% dos seus pontos de resistência durante o combate, esperando-se também que não lhe restem pontos de movimento.

en: Zones of Control, abbreviated as ZOC, is a game concept which prevents you moving freely in zones controlled (or partially controlled) by enemy forces.
pt_BR: As Zonas de Controle, abreviadas como ZDC, são um conceito do jogo que o impedem de se mover livremente em zonas controladas (ou parcialmente controladas) por forças inimigas.

en: TIP:  You can infiltrate enemy zones by first moving in a Diplomat (or some other unit which ignores ZOC), and then moving regular units onto the tile now occupied by the Diplomat. By repeating this process (and optionally leaving some units behind to keep tiles occupied), you can make a path through enemy territory.
pt_BR: DICA: Você pode infiltrar-se em zonas inimigas movendo primeiro um Diplomata (ou qualquer outra unidade que ignore ZDC), e movimentando depois as unidades normais para o espaço agora ocupada pelo Diplomata. Repetindo este processo (e opcionalmente deixando algumas unidades para trás para manter os espaços ocupados), poderá criar um caminho através do território inimigo.

en: Your government type influences your cities' productivity and commerce, your citizens' happiness, and many other game factors.
pt_BR: O seu tipo de governo influencia a produtividade e comércio das suas cidades, a felicidade dos seus cidadãos, e muitos outros fatores de jogo.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Civil War
pt_BR:  Guerra Civil

en: Players remain in the civil war state for just one turn, after which the empire enters a state of anarchy.
pt_BR: Os jogadores permanecem em estado de guerra civil apenas durante um turno, finalizando o império entra num estado de anarquia.

en: There are five diplomatic states between players: War, Cease-fire, Armistice, Peace, and Alliance. The first is the natural state, while the others can be achieved by signing diplomatic treaties.
pt_BR: Há cinco estados diplomáticos entre jogadores: Guerra, Cessar-fogo, Armistício, Paz e Aliança. O primeiro é um estado natural, enquanto outros podem ser obtidos pela atribuição de tratados diplomáticos.

en: During War, you can freely move your units inside enemy territory and attack their units and cities at will.
pt_BR: Durante uma guerra, você pode mover livremente suas unidades em território inimigo e atacar suas unidades e cidades.

en: When two players decide to end hostilities between them, they can agree on a Cease-fire treaty. This prevents each player from attacking the other, but you can still move your units inside the other player's borders. After a set number of turns, the Cease-fire will lead back to War. Upon first contact with an AI player, it will automatically offer you a Cease-fire treaty.
pt_BR: Quando dois jogadores decidem terminar um conflito entre eles, eles podem assinar um Cessar-fogo. Isto previne cada jogador de ser atacado pelo outro, mas você ainda pode movimentar suas unidades dentro das bordas de outros jogadores. Depois de um certo número de turnos, o cessar-fogo irá acabar e voltar a guerra. No primeiro contato com um jogador IA, ele irá automaticamente oferecer a você um tratado de cessar-fogo.

en: If you wish for a more permanent peaceful coexistence with another player, you may sign a peace pact. This will enter a transitional Armistice state, which after another set number of turns will turn into a permanent Peace. Breaking an Armistice will drop you directly back to War.
pt_BR: Se você deseja uma paz mais permanente com outro jogador, você pode assinar um pacto de paz. Desta forma, vocês entraram em um estado de amistosidade que depois, em um certo número de turnos irá entrar em paz permanente. Quebrar um estado de paz irá passar para guerra.

en: An Alliance is the ultimate diplomatic relationship between two players. In this state, you may move units into each other's cities and your units may share the same tile; units no longer impose zones of control. However, alliance treaties come with obligations; you won't be able to ally with a player that is at war with a current ally unless you break the first treaty. If one of your allies declares war on another, the alliance with the aggressor is automatically broken. Breaking an Alliance will drop you to an Armistice treaty. An allied AI player will freely give you its world maps and shared vision, and will seriously consider trading technologies and cities, but in return will expect you to join its wars against other players.
pt_BR: Uma aliança é a última relação diplomática entre dois jogadores. Neste estado, você pode mover unidades para dentro de cada uma das outras cidades de suas unidades podem compartilhar o mesmo espaço; unidades não mais impõem zona de controle. Assim, tratados de aliança vem com obrigações; você não está livre para aliar-se a outros jogares que estejam em guerra com seus aliados até que você quebre o tratado. Se um dos seus aliados declarar guerra a um outro a aliança com o agressor está automaticamente quebrada. Quebrar alianças irá derrubar seu tratado de amistosidade. Um aliado IA irá dar a você de graça mapas mundiais e visão compartilhada e irá considerar seriamente comércio de tecnologias e cidades, mas em troca irão esperar que você compre a sua guerra com outros jogadores.

en: Research into technology is a necessity for improving the ability of your civilization to develop new military units and city improvements.
pt_BR: Pesquisar novas tecnologias é uma necessidade para melhorar as capacidades da sua civilização e para desenvolver novas unidades militares e construções.

en: Technological advances can render units, city improvements, and wonders obsolete. While obsolete units merely become impossible for you to make -- leaving the ones you have already made intact -- obsolete improvements are immediately sold, and obsolete wonders lose their effect. See the relevant sections for more information.
pt_BR: Avanços tecnológicos podem render unidades, melhorias das cidades e maravilhas obsoletas. Enquanto unidades obsoletas meramente tornam-se impossíveis para você fazer uma vez que você já tenha deixado intacta -- melhorias obsoletas são imediatamente vendidas e maravilhas obsoletas perdem seus efeitos. Veja as seções relevantes para mais informações.

en: If the capital of a civilization is captured, a spaceship that has been launched will be lost, so defend your capital well!
pt_BR: Se a capital de uma civilização for capturada, a nave espacial que foi lançada será perdida, por isso defenda bem a sua capital!

en: Before a game is started, anyone can connect to the server by supplying its hostname and port number (5556 by default). If the server is started with the -m flag, it will report to the metaserver,
pt_BR: Antes de ser iniciado um jogo, qualquer jogador pode conectar-se ao servidor indicando o nome do servidor e a porta (por padrão 5555). Se o servidor for iniciado com a opção -m, ele se comunicará com o metaservidor,

en: When the game has started, everyone can connect as any player who isn't already connected, including AI players.  Merely connecting to an AI player doesn't make it human controlled; this is an independent server setting.  If you lose connection early in the game and reconnect, use the name you chose for your ruler, not your original nickname!  If the server is reporting on the metaserver, the player names can be found there.
pt_BR: Quando o jogo se tiver iniciado, qualquer um pode se conectar como um jogador a não ser que já se tenha conectado, incluindo jogadores IA.  Apenas conectar-se a um jogador IA não o torna controlado por um humano; esta é uma opção independente do servidor.  Caso perca conexão no início do jogo e se conecte novamente, utilize o nome que selecionou para o seu controlador, não o nickname original!  Caso o servidor esteja informando ao metaservidor, o jogador pode lá encontrar os nomes que desejam.

en: Unit Movement:
    ==============
      1: move south-west
      2: move south
      3: move south-east
      4: move west
      6: move east
      7: move north-west
      8: move north
      9: move north-east
pt_BR: Movimento da Unidade:
    ===============
      1: mover do sul-oeste
      2: move sul
      3: move sul-leste
      4: move oeste
      6: move leste
      7: move norte-leste
      8: move norte
      9: move norte-oeste

en:   - Messages starting with '/' are interpreted as server commands and executed, if you have the required access level.
pt_BR:   - As mensagens iniciadas por '/' são interpretadas como comandos do servidor e executadas caso tenha os respectivos direitos de acesso.

en: Featured text (GTK):
    ====================
    
    Since 2.2, the GTK client has featured text support.  This feature allows users to format the chat messages they are sending using boldface, italic, colors, links, etc...  Such changes are performed using escape sequences.
pt_BR: Recursos de texto (GTK):
    ====================
    
    Desde a versão 2.2, o cliente GTK possui o recurso de texto com suporte.  Este recurso permite que os usuários formatem as mensagens do chat que eles estão enviando usando negrito, itálico, cores, atalhos, etc. Cada alteração é realizada usando sequencia de escapes .

en: * Getting boldface:
    Full name sequence: '[bold] ... [/bold]'
    Abbreviation sequence: '[b] ... [/b]'
    Short cut in the entry: Ctrl-B
    Example: '[b]bold[/b]' will display the word 'bold' in bold style.
pt_BR: * Obtendo negrito:
    Sequencia completa do nome: '[bold] ... [/bold]'
    Sequencia de abreviação : '[b] ... [/b]'
    Atalho na entrada: Ctrl-B
    Exemplo: '[b]negrito[/b]' irá exibir a palavra 'negrito' no estilo negrito.

en: * Getting colors:
    Full name sequence: '[color] ... [/color]' 
    Abbreviation sequence: '[c] ... [/c]'
    Short cut in the entry: Ctrl-C (you also need to select the color in the toolbar over the entry)
    The color start sequence always takes at least one of the following parameters:
    - 'foreground' (abbreviation 'fg'): a color name such as red, or a hex specification such as #3050b2 or #35b.
    - 'background' (abbreviation 'bg'): same as above.
    Example: '[c fg="blue" bg="yellow"]color[/c]' will display the word 'color' in blue on a yellow background.
pt_BR: * Obtendo cores:
    Sequencia completa do nome: '[color] ... [/color]'
    Sequencia de abreviação : '[c] ... [/c]'
    Atalho na entrada: Ctrl-C (você também precisa selecionar a cor na barra de ferramenta acima da entrada)
    A sequencia de início de cor sempre pega a última dos seguintes parâmetros:
    - 'cor da frente' (abreviação 'fg'): um nome de cor como vermelho ou uma especificação hexadecimal como #3050b2 ou #35b.
    - 'cor do fundo' (abreviação 'bg'): o mesmo que o acima.
    Exemplo: '[c fg="blue" bg="yellow"]cor[/c]' irá exibir a palavra 'cor' em azul em fundo amarelo.
    Exemplo: '[b]negrito[/b]' irá exibir a palavra 'negrito' no estilo negrito.

en: * Getting italic:
    Full name sequence: '[italic] ... [/italic]'
    Abbreviation sequence: '[i] ... [/i]'
    Short cut in the entry: Ctrl-I
    Example: '[i]italic[/i]' will display the word 'italic' in italic style.
pt_BR: * Obtendo itálico:
    Sequencia completa do nome: '[italic] ... [/italic]'
    Sequencia de abreviação : '[i] ... [/i]'
    Atalho na entrada: Ctrl-I
    Exemplo: '[i]itálico[/i]' irá exibir a palavra 'itálico' no estilo itálico.

en: * Getting strikethrough:
    Full name sequence: '[strike] ... [/strike]'
    Abbreviation sequence: '[s] ... [/s]'
    Short cut in the entry: Ctrl-S
    Example: '[s]strikethrough[/s]' will display the word 'strikethrough' with a strike.
pt_BR: * Obtendo riscado:
    Sequencia completa do nome: '[strike] ... [/strike]'
    Sequencia de abreviação : '[s] ... [/s]'
    Atalho na entrada: Ctrl-S
    Exemplo: '[s]riscado[/s]' irá exibir a palavra 'riscado' no estilo riscado.

en: * Getting underline:
    Full name sequence: '[underline] ... [/underline]'
    Abbreviation sequence: '[u] ... [/u]'
    Short cut in the entry: Ctrl-U
    Example: '[u]underlined[/u]' will display the word 'underlined' with an underline.
pt_BR: * Obtendo underline:
    Sequencia de nomes completos: '[underline] ... [/underline]'
    Sequencia de abreviação  '[u] ... [/u]'
    Pequeno corte na entrada: Ctrl-U
    Exemplo: '[u]sublinhado[/u]' irá exibir a palavra 'sublinhado' com um underline.

en: * Getting city links:
    Full name sequence: '[link target="city"] ... [/link]'
    Abbreviation sequence: '[l tgt="city"] ... [/l]'
    Short cut: Control-Alt-Right-click on a city on the map.
    The 'id' parameter must be set to the id of the city you are pointing.
    An optional 'name' parameter can be set to bind the city name in the case the destination users don't know this city on their map.
    This expression can also be started and finished within the same pair of brackets, like '[link target="city" id=121 /]' (note the slash at the end).
    Examples: '[l tgt="city" id=65]city[/l]' will make the word 'city' clickable and pointing to the city id 65.
    '[l tgt="city" id=65 name="noname" /]' will display the name of the city id 65 if known, else, the word 'noname'.
pt_BR: * Obtendo atalhos da cidade:
    Nome completo da sequencia: '[link target="city"] ... [/link]'
    Abreviação da sequencia: '[l tgt="city"] ... [/l]'
    Atalho: Control-Alt-clique direto na cidade no mapa.
    O parâmetro 'id' deve ser definido para o id da cidade que você está apontando.
    Um parâmetro 'nome' pode ser defindo para amarrar os nomes das cidades no caso do usuário de destino não conhecer esta cidade no mapa.
    Esta expressão pode também ser iniciada e finalizada com os mesmos pares de aspas, como '[link target="city" id=121 /]' (note que a barra está no fim).
    Exemplos: '[l tgt="city" id=65]city[/l]' irão tornar a palavra 'city' clicável e apontando para a cidade com id 65.
    '[l tgt="city" id=65 name="sem nome" /]' irá exibir o nome da cidade de id 65 se conhecida senão, a palavra 'sem nome'.

en: * Getting tile links:
    Full name sequence: '[link target="tile"] ... [/link]'
    Abbreviation sequence: '[l tgt="tile"] ... [/l]'
    Short cut: Control-Alt-Right-click on a tile without city on the map.
    The 'x' and 'y' parameters must be set to the tile location you are pointing.
    This expression can also be started and finished within the same pair of brackets, like '[link target="tile" x=5 y=36 /]' (note the slash at the end).
    Example: '[l tgt="tile" x=17 y=3]this tile[/l]' will make the string 'this tile' clickable and pointing to the tile (17, 3).
pt_BR: * Obtendo atalhos de espaços:
    Nome completo da sequencia: ''[link target="tile"] ... [/link]''
    Abreviação da sequencia: '[l tgt="tile"] ... [/l]'
    Atalho: Control-Alt-clique direto no espaço sem cidade no mapa.
    Os parâmetros 'x' e 'y' devem ser definidos para o local do espaço que você está apontando.
    Esta expressão pode também ser iniciada e finalizada com os mesmos pares de aspas, como '[link target="tile" x=5 y=36 /]' (note que a barra está no fim).
    Exemplos: '[l tgt="tile" x=17 y=3]este espaço[/l]' irão tornar a palavra 'este espaço' clicável e apontando para o espaço (17, 3).

en: * Getting unit links:
    Full name sequence: '[link target="unit"] ... [/link]'
    Abbreviation sequence: '[l tgt="unit"] ... [/l]'
    Short cut: Shift-Control-Alt-Right-click on a unit on the map.
    The 'id' parameter must be set to the id of the unit you are pointing to.  An optional 'name' parameter can be set to bind the unit name in the case the destination users don't know this unit on their map.
    This expression can also be started and finished within the same pair of brackets, like '[link target="unit" id=109 /]' (note the slash at the end).
    Examples: '[l tgt="unit" id=235]unit[/l]' will make the word 'unit' clickable and pointing to the unit id 235.
    '[l tgt="unit" id=235 name="Warrior" /]' will display the name of the unit id 235 if known, else, the word 'Warrior'.
pt_BR: * Obtendo atalhos da unidade:
    Nome completo da sequencia: '[link target="unidade"] ... [/link]'
    Abreviação da sequencia: '[l tgt="unidade"] ... [/l]'
    Atalho: Shift-Control-Alt-clique direto na unidade no mapa.
    O parâmetro 'id' deve ser definido para o id da unidade que você está apontando.
    Um parâmetro adicional 'nome' pode ser definido para amarrar o nome da unidade das cidades no caso do usuário de destino não conhecer esta unidade no mapa.
    Esta expressão pode também ser iniciada e finalizada com os mesmos pares de aspas, como '[link target="unit" id=109 /]' (note que a barra está no fim).
    Exemplos: '[l tgt="unit" id=235]unidade[/l]' irão tornar a palavra 'unidade' clicável e apontando para a cidade com id 235.
    '[l tgt="unit" id=235 name="Guerreiro" /]' irá exibir o nome da cidade de id 235 se conhecida senão, a palavra 'Guerreiro'.

en: Of course, the different escape sequences can be combined in the same sentence, like '[i][c fg="blue"]this [b]is [s]funny[c bg="green"] [u]to[/i] test[/b] this[/s] [/c]new[/u] feature[/c]'.
pt_BR: É claro, sequencias de escape diferentes podem ser combinadas na mesma sentença, como '[i][c fg="blue"]isto [b]é [s]engraçado[c bg="green"] [u]para[/i] testar[/b] este[/s] [/c]novo[/u] recurso[/c]'.

en: The worklist editor is used to edit both worklists for each city (from the city dialog) and global worklists. Using this editor you can create lists specifying what to build in the turns to come.
pt_BR: O editor de lista de tarefas é utilizado para editar listas de tarefas para cada cidade (a partir do diálogo de cidade) e listas de tarefas globais. Utilizando este editor você pode criar listas especificando o que construir nos próximos turnos.

en: To add an item to the worklist, double-click the desired item in the list of available items. You can also press the Help button to get help on the selected item. Pressing Help with no item selected will display this page.
pt_BR: Para adicionar um item à lista de tarefas, faça um clique-duplo sobre o item desejado na lista de itens disponíveis. Pode também acessar o botão Ajuda para obter informação sobre o item selecionado. Pressionar Ajuda sem ter nenhum item selecionado irá apresentar esta página.

en: To remove an item from the worklist simply double-click the item to remove. Use the buttons below the worklist to move items up and/or down in the list.
pt_BR: Para remover um item da lista de tarefas basta fazer clique-duplo sobre o item a remover. Utilize os botões abaixo da lista de tarefas para mover itens para cima ou para baixo na lista.

en: Keyboard shortcuts: Home to focus the worklist, End to focus the available list, Up/Down arrows to select previous/next item in worklist or available list, PageUp/Down to move items up/down in the worklist, Insert to insert items from the available list into the worklist and Delete to delete the selected item from the worklist.
pt_BR: Atalhos de teclado: Home para focar a lista de tarefas, End para focar na lista disponível, setas cima/baixo para selecionar o item anterior/seguinte na lista de tarefas ou lista disponível, PageUp/Down para mover itens para cima/baixo na lista de tarefas, Insert para inserir itens na lista de tarefas disponível e Delete para remover o item selecionado da lista de tarefas.

en: If you want to buy the unit that's first on the list, you can do that from the City Overview window.
pt_BR: Se deseja comprar a unidade que está em primeiro lugar da lista, pode faze-lo na janela de Supervisão de Cidade.

en: Freeciv supports several local languages.  See the Native Language Support section of the README file for instructions on how to use one of these languages.
    
    First, check whether a localization is already in progress for your language:
pt_BR: Freeciv suporta vários idiomas locais.  Consulte a secção de Suporte de Idiomas Nativos do arquivo README para instruções sobre como utilizar um destes idiomas.
    
    Caso deseje adicionar uma localização (tradução) para o seu idioma, verifique se uma tradução já está disponível para o seu idioma:

en: If you would like to add a localization (translation) for your language, please see the instructions at:
pt_BR: Se você gostaria de adicionar uma localização (tradução) para o seu idioma, por favor, vejas as instruções em:

en: You are also welcome to send any questions to the translation mailing list:
pt_BR: Você também é bem vindo ao enviar qualquer pergunta para a lista de e-mail de traduções:

note: TRANS: followed by a URL
en: If you find any bugs, then please send us a bug report.  This is best done by visiting the Freeciv Bug Tracking System, at:
pt_BR: Se encontrar quaisquer erros (bugs), envie-nos um relatório de erro. A melhor forma é visitando o sistema de acompanhamento de bugs do Freeciv, em:

en:   Original authors:
        (they are no longer involved, please don't mail them!)
pt_BR:   Autores originais:
        (eles já não estão envolvidos no projeto, não os perturbem!)

en:   Present administrators:
pt_BR:   Administradores atuais:

en: Arab
pt_BR: Árabe

en: ?plural:Arabs
pt_BR: Árabes

en: Austrian
pt_BR: Austríaco

en: ?plural:Austrians
pt_BR: Austríacos

en: Brazilian
pt_BR: Brasileiro

en: ?plural:Brazilians
pt_BR: Brasileiros

en: Brazil was founded as a colony of Portugal but became independent in 1822 as a result of Portugal's occupation by Napoleonic France. The country was first established as an empire under the exiled Portuguese royal family. The empire lasted until the establishment of a republican government in 1889.
pt_BR: O Brasil foi fundado como uma colônia de Portugal mas tornou-se independente em 1822 como um resultado da ocupação de Portugal pela França Napoleônica. O país foi primeiro criado como um império da família real Portuguesa exilada. O império terminou e foi criada uma república em 1889.

en: Byzantine
pt_BR: Bizantino

en: ?plural:Byzantines
pt_BR: Bizantinos

en: At the time of the decline of the old Roman empire, the Emperor Constantine moved the empire's capital to Byzantium and formed a new empire mostly known as the Eastern Roman empire or the Byzantine empire. This empire lasted until 1453 when its capital fell to the Ottomans. At the time of Justinian I, the Byzantines controlled nearly all of the Middle East, northern Africa, Italy, and parts of Spain.
pt_BR: Na época do declínio do império romano antigo, o imperador Constantino transferiu a capital do império para Bizâncio e formou um novo império mais conhecido como o Império Romano do Oriente ou Império Bizantino. Este império durou até 1453, quando o seu capital caiu para os otomanos. Na época de Justiniano I, os bizantinos controlavam quase todo o Oriente Médio, norte da África, Itália e partes da Espanha.

en: ?plural:Cherokees
pt_BR: Cherokees

en: The Cherokee nation is the largest Native American nation in North America today.
pt_BR: A nação Cherokee é a maior nação indígena no norte da América hoje.

en: Danish
pt_BR: Dinamarquês

en: ?plural:Danes
pt_BR: Dinamarqueses

en: Dutch
pt_BR: Holandês

en: ?plural:Dutch
pt_BR: Holandeses

en: When the Holy Roman Emperor sentenced the entire population to death, the people of the Netherlands revolted and declared themselves independent, forming the Union of Utrecht in 1579. The Netherlands grew to be a dominant maritime and economic power in the 17th century.
pt_BR: Quando o Sacro Imperador Romano condenou toda a população à morte, o povo da Holanda revoltou-se e declarou-se independente, formando a União de Utrecht em 1579. A Holanda tornou-se dominante na marítima e poder econômico no século 17.

en: Ethiopian
pt_BR: Etiópio

en: ?plural:Ethiopians
pt_BR: Etiopianos

en: Ethiopia is the oldest nation in Africa and the only one to remain independent during European colonialism.
pt_BR: A Etiópia é a nação mais velha da África e a única que permaneceu independente durante o colonialismo europeu.

en: ?plural:Hittites
pt_BR: Hittites

en: ?plural:Incas
pt_BR: Incas

en: Indonesian
pt_BR: Indonésio

en: ?plural:Indonesians
pt_BR: Indonésios

en: Indonesia is a large country on the Malay Archipelago with central government on the island of Java. The country has a Muslim majority and is one of the most populous in the world.
pt_BR: A Indonésia é um país grande no arquipélago malaio com o governo central da ilha de Java. O país tem uma população majoritariamente muçulmana e é um dos mais populosos do mundo.

en: ?plural:Iroquois
pt_BR: Iroquois

en: The Iroquois Confederacy - known as Haudenosaunee in their own language - was a North American group of nations with common language and culture. They were based in what is now upstate New York and consisted originally of five nations: Seneca, Cayuga, Onondaga, Oneida and Mohawk. The confederacy had a written constitution and a currency system making them the most advanced state in North America upon the arrival of the Europeans.
pt_BR: A Confederação Iroquois - conhecida como Haudenosaunee na sua própria língua - era um grupo norte-americano de nações com língua e cultura comuns. Eles foram baseados no que hoje é Nova York e consistia originalmente de cinco nações: Seneca, Cayuga, Onondaga, Oneida e Mohawk. A confederação tinha uma constituição escrita e um sistema de moeda tornando-o estado mais avançado da América do Norte, até a chegada dos europeus.

en: Italian
pt_BR: Italiano

en: ?plural:Italians
pt_BR: Italianos

en: Korean
pt_BR: Coreano

en: ?plural:Koreans
pt_BR: Coreanos

en: Sub-Saharan Africa has been a cultural and ethnical melting pot for millennia. In medieval times, the region was home to a succession of empires called the Sahelian kingdoms. Of these, the Islamic Mali Empire was the most influential. This empire reigned from the 14th to the 17th century and was famed for its wealth and benevolent kings. The modern Republic of Mali derives its name from this empire.
pt_BR: A África Subsariana tem sido um caldeirão cultural e étnica por milênios. Nos tempos medievais, a região era o lar de uma sucessão de impérios chamou os reinos do Sahel. Destes, o Mali Império Islâmico foi o mais influente. Este império, reinou a partir do 14 ao século 17 e era famoso por sua riqueza e os reis benevolente. A República do Mali moderna deriva seu nome desse império.

en: Mayan
pt_BR: Maias

en: ?plural:Mayas
pt_BR: Maias

en: The Mayans were a Mesoamerican civilization. They are famous for building great pyramids and palaces in the jungle.
pt_BR: Os Maias foram uma civilização mesoamericana. Eles são famosos para a construção de grandes pirâmides e palácios na selva.

en: Polish
pt_BR: Polonês

en: ?plural:Poles
pt_BR: Poles

en: The Polish state was formed about a millennium ago, and reached its Golden Age near the end of the 16th century.
pt_BR: O estado da Polônia foi formado há cerca de um milênio atrás, e atingiu a sua idade do ouro perto do final do século 16.

en: Polynesian
pt_BR: Polinésio

en: Polynesian culture stretches from Hawaii to New Zealand to Easter Island and covers all the islands in between.
pt_BR: Trechos cultura polinésia estão presentes do Havaí à Nova Zelândia para a Ilha de Páscoa e abrange todas as ilhas no meio.

en: Portuguese
pt_BR: Português

en: ?plural:Portuguese
pt_BR: Portugueses

en: Sumerian
pt_BR: Sumeriano

en: ?plural:Sumerians
pt_BR: Sumerianos

en: Sumer controlled southern Mesopotamia until the rise of Babylonia. Tablets of Sumerian writing some 5500 years old have been found, pre-dating every other writing in history.
pt_BR: Suméria controlada sul da Mesopotâmia até a ascensão da Babilônia. Tábuas da escrita suméria com cerca de 5500 anos foram encontradas, pré-datando todos os outros escritos na história.

en: Swedish
pt_BR: Sueco

en: ?plural:Swedes
pt_BR: Suecos

en: ?plural:Taino
pt_BR: Tainos

en: Native inhabitants of the Bahamas, Cuba, Hispaniola, Puerto Rico, Jamaica, and other Caribbean islands who gave us the root words for hurricane, tobacco, potato, canoe, barbeque, hammock, and yucca. They were a matrilineal people, and the first that Columbus came into contact with in 1492. Though numbering the hundreds of thousands, if not millions, throughout the Caribbean, the Taino fell victim to slavery and disease, and their population declined rapidly as a result. Spanish accounts paint them as a peaceful people compared to their Carib neighbors to the south. Their dugout canoes, which were often nearly as long as Columbus' ships, ferried traders between islands. Recent genetic studies show that roughly half of Puerto Ricans have Taino maternal descent.
pt_BR: Habitantes nativos das Bahamas, Cuba, Hispaniola, Porto Rico, Jamaica e outras ilhas do Caribe, que nos deu as palavras raízes para o furacão, tabaco, batata, canoa, churrasqueira, rede, e mandioca. Eles eram um povo matrilinear, e o primeiro que Colombo entrou em contato com em 1492. Embora a numeração das centenas de milhares, senão milhões, em todo o Caribe, os Tainos foram vítimas de escravatura e da doença, e sua população declinou rapidamente, como resultado. Estórias espanholas mostra-os como um povo pacífico em comparação com seus vizinhos do Caribe ao sul. Suas canoas, que muitas vezes eram quase tão longas quanto os navios de Colombo, transportavam comerciantes entre as ilhas. Recentes estudos genéticos mostram que cerca de metade dos porto-riquenhos têm Taino como ascendência materna.

en: Thai
pt_BR: Tailandês

en: ?plural:Thai
pt_BR: Tailandeses

en: ?plural:Tupi
pt_BR: Tupis

en: The Tupi are a native Brazilian people related to the Guarani who inhabited the modern Brazilian states of Paraiba, Pernambuco, Ceara, Rio Grande do Norte, Alagoas, Sergipe and others as well. Their chiefdoms were destroyed through Portuguese slave-raids, the creation of mission-villages, and disease. The Tupi intermarried with African slaves and Europeans alike and a great many Brazilian place names are derived from Tupi words.
pt_BR: Os Tupi são um povo nativo do Brasil que se relacionavam com os Guarani que habilitavam os modernos estados da Paraíba, Pernambuco, Ceará, Rio Grande do Norte, Alagoas, Sergipe e outros. Suas chefias foram destruídas por ataque de escravos Portugueses, a criação de aldeias de missão e de doença. Os Tupi se misturaram com os escravos Africanos e europeus e um grande número de nomes de lugares brasileiros são derivadas de palavras tupi.

en: Turkish
pt_BR: Turco

en: ?plural:Turks
pt_BR: Turcos

en: British Isles (classic/medium)
pt_BR: Ilhas Britânicas (médio/clássico)

en: Earth (classic/large)
pt_BR: Terra (clássico/grande)

en: Earth (classic/small)
pt_BR: Terra (clássico/pequeno)

en: Europe (classic/giant)
pt_BR: Europa (clássico/gigante)

en: France (classic/large)
pt_BR: França (clássico/grande)

en: Earth (classic/medium)
pt_BR: Terra (clássico/médio)

en: Iberian Peninsula (classic/large)
pt_BR: Península Ibérica (clássico/grande)

en: Italy (classic/medium)
pt_BR: Itália (clássico/médio)

en: Japan (classic/medium)
pt_BR: Japão (clássico/médio)

en: North America (classic/medium)
pt_BR: América do Norte (clássico/médio)

en: Loading tutorial events.
pt_BR: Carregando tutorial de eventos.

en: Tileset
pt_BR: Espaço

en: Could not write manual file %s.
pt_BR: Não é possível escrever o arquivo de manual "%s".

en: Upkeep
pt_BR: Manutenção

en: Requirement
pt_BR: Requirimento

en: Obsolete by
pt_BR: Obsoleto por

en: More info
pt_BR: Mais info

en: <table>
    <tr>
    <td valign="top"><pre>Synopsis:</pre></td>
    <td>
pt_BR: <table>
    <tr>
    <td valign="top"><pre>Sinopse:</pre></td>
    <td>

en: <p>Description:</p>
pt_BR: <p>Descrição:</p>

en: Level: %s.<br>
pt_BR: Nível: %s.<br>

en: Category: %s.<br>
pt_BR: Categoria: %s.<br>

en: Minimum:
pt_BR: Minimo:

en: Default:
pt_BR: Padrão:

en: Maximum:
pt_BR: Máximo:

en: Move cost
pt_BR: Custo de movimento

en: Defense bonus
pt_BR: Bonus de defesa

en: Mining
pt_BR: Exploração

en: turns
pt_BR: turnos

en: impossible
pt_BR: não é possível

en: Warning: the guest name '%s' has been taken, renaming to user '%s'.
pt_BR: Aviso: o nome de visitante "%s" já foi pego, renomeando para usuário "%s".

en: Guests are not allowed on this server. Sorry.
pt_BR: Convidados não são permitidos neste servidor. Desculpe.

en: %s was rejected: Guests not allowed.
pt_BR: %s foi rejeitado: Convidados não são aceitos.

en: There was an error reading the user database, logging in as guest connection '%s'.
pt_BR: Houve um erro ao ler o banco de dados do usuário, entrando como um convidado "%s".

en: There was an error reading the user database and guest logins are not allowed. Sorry
pt_BR: Houve um erro ao ler o banco de dados do usuário e logins como convidados não são permitidos. Desculpe.

en: %s was rejected: Database error and guests not allowed.
pt_BR: %s foi rejeitado: Erro de banco e convidados não são permitidos.

en: Enter password for %s:
pt_BR: Entre com a senha para %s:

en: This server allows only preregistered users. Sorry.
pt_BR: Este servidor apenas permite usuários pré registrados. Desculpe.

en: %s was rejected: Only preregistered users allowed.
pt_BR: %s foi rejeitado: Somente usuários pré-registrados são permitidos.

en: Sorry, too many wrong tries...
pt_BR: Desculpe, muitas tentativas erradas...

en: %s was rejected: Too many wrong password verifies for new user.
pt_BR: %s foi rejeitado: Excesso de tentativas com senha errada para o novo usuário.

en: Warning: There was an error in saving to the database. Continuing, but your stats will not be saved.
pt_BR: Aviso: Erro ao salvar o banco de dados. Continuando, mas sua estatística não será gravada.

en: %s was rejected: Too many wrong password tries.
pt_BR: %s foi rejeitado: Excesso de tentativas com senha errada.

en: Your password is incorrect. Try again.
pt_BR: Sua senha está incorreta. Tente novamente.

en: Sorry, your connection timed out...
pt_BR: Desculpe, sua conexão congelou...

en: %s was rejected: Connection timeout waiting for password.
pt_BR: %s foi rejeitada: Conexão parou esperando pela senha.

en: Your password is too short, the minimum length is %d. Try again.
pt_BR: Sua senha é muito pequena, o tamanho mínimo é %d. Tente novamente.

en: The password must have at least %d capital letters, %d numbers, and be at minimum %d [printable] characters long. Try again.
pt_BR: A senha deve possuir ao menos %d letras maiúsculas, %d números e possuir no mínimo %d caracteres [exibíveis]. Tente novamente.

en: %s gain a leader by the name %s. Dangerous times may lie ahead.
pt_BR: %s ganhou um líder pelo nome %s. Tempos perigosos pela adiante.

en: Native unrest near %s led by %s.
pt_BR: Intranquilidade dos nativos perto de %s liderada por %s.

en: Sea raiders seen near %s!
pt_BR: Piratas avistados próximo de %s!

en: You have already sold something here this turn.
pt_BR: Você já vendeu algo neste turno.

en: Cannot buy in city created this turn.
pt_BR: Não é possível comprar na cidade criada neste turno.

en: You have already bought this turn.
pt_BR: Você já comprou neste turno.

en: You don't buy %s!
pt_BR: Você não compra %s!

en: Can't buy units when city is in disorder.
pt_BR: Não é possível comprar unidades quando a cidade está em desordem.

en: You have bought this turn, can't change.
pt_BR: Você já comprou neste turno, não é possível mudar.

en: You already have a city called %s.
pt_BR: Você ja tem uma cidade denominada %s.

en: A city called %s already exists.
pt_BR: Ja existe uma cidade denominada %s.

en: Can't use %s as a city name. It is reserved for %s.
pt_BR: Não pode utilizar %s como um nome de cidade. Está reservado para %s.

en: %s is not a valid name. Only ASCII or ruleset names are allowed for cities.
pt_BR: %s não é um nome válido. Somente ASCII ou nome da definição de regras são permitidos para cidades.

en: City no. %d
pt_BR: Cidade nº %d

en: A poorly-named city
pt_BR: Uma cidade de nome incorreto

en: Changed homecity of %s to %s.
pt_BR: Alterada cidade base de %s para %s.

note: TRANS: Polish Destroyer ... German <city>
en: %s %s lost in transfer to %s %s
pt_BR: %s %s perdido na transferência para %s %s

en: %s lost along with control of %s.
pt_BR: %s perdido junto com o controle de %s.

note: TRANS: <building> ... <city>
en: A replacement %s was built in %s.
pt_BR: Um substituto %s está construindo %s.

en: You already had a city called %s. The city was renamed to %s.
pt_BR: Já possui uma cidade denominada %s. A cidade foi renomeada para %s.

en: You have founded %s.
pt_BR: Você fundou %s.

en: Moved %s out of disbanded city %s since it cannot stay on %s.
pt_BR: Movido %s para fora da cidade dispersa %s desde que não pôde ficar em %s.

en: When %s was disbanded your %s could not get out, and it was therefore lost.
pt_BR: Quando %s foi dispersa, seu %s não pôde ficar, e portanto, estará perdido.

en: You destroy %s completely.
pt_BR: Você destruiu completamente %s.

en: %s has been destroyed by %s.
pt_BR: %s foi destruido por %s.

en: You conquer %s; your lootings accumulate to %d gold! | You conquer %s; your lootings accumulate to %d gold!
pt_BR[0]: Sua conquista %s; sua pilhage acumulou %d de moedas!
pt_BR[1]: Sua conquista %s; suas pilhagens acumularam %d de moedas!

en: %s conquered %s and looted %d gold from the city. | %s conquered %s and looted %d gold from the city.
pt_BR[0]: %s conquistada %s e pilhado %d de moedas da cidade.
pt_BR[1]: %s conquistada %s e pilhados %d de moedas da cidade.

en: %s conquered %s.
pt_BR: %s conquistada %s.

en: You have liberated %s! Lootings accumulate to %d gold. | You have liberated %s! Lootings accumulate to %d gold.
pt_BR[0]: Você liberou %s! Pilhagem acumulou %d de moedas.
pt_BR[1]: Você liberou %s! Pilhagens acumularam %d de moedas.

en: %s liberated %s and looted %d gold from the city. | %s liberated %s and looted %d gold from the city.
pt_BR[0]: %s liberado %s e pilhado %d de moedas da cidade.
pt_BR[1]: %s liberados %s e pilhados %d de moedas da cidade.

en: You have liberated %s!
pt_BR: Você libertou %s!

en: %s liberated %s.
pt_BR: %s libertada %s.

en: Trade route between %s and %s canceled.
pt_BR: Rota entre %s e %s cancelado.

en: Sorry, the %s canceled the trade route from %s to your city %s.
pt_BR: Desculpe, o %s cancelou a rota comercial de %s para a sua cidade %s.

en: %s has been struck by a plague! Population lost!
pt_BR: %s foi pega por uma praga! População perdida!

en: The %s have stopped building The %s in %s.
pt_BR: Os %s pararam de construir: %s em %s.

note: TRANS: Possible 'source' of the production change * (in "<city> is building ..." sentence). Preserve leading space.
en:  from the worklist
pt_BR:  da lista de tarefas

note: TRANS: "<city> is building <production><source>." * 'source' might be an empty string, or a clause like * " from the worklist".
en: %s is building %s%s.
pt_BR: %s está construindo %s%s.

en: The %s have started building The %s in %s.
pt_BR: Os %s começaram a construir: %s em %s.

en: Notice: Wonder %s in %s will be finished next turn.
pt_BR: Notícia: Maravilha %s em %s será terminada no próximo turno.

en: Suggest throttling growth in %s to use %s (being built) more effectively.
pt_BR: Sugere-se acelerar o crescimento em %s para utilizar %s (em construção) de forma mais eficaz.

en: %s may soon grow to size %i.
pt_BR: %s deverá brevemente crescer para tamanho %i.

en: Warning: Famine feared in %s.
pt_BR: Aviso: Receia-se fome em %s.

en: %s needs %s (being built) to grow beyond size %d.
pt_BR: %s precisa de %s (em construção) para crescer mais %d.

en: %s needs an improvement to grow beyond size %d.
pt_BR: %s necessita de melhoramentos para crescer mais %d.

en: %s grows to size %d.
pt_BR: %s cresce para o tamanho %d.

en: Famine feared in %s, %s lost!
pt_BR: Enfrentando escassez em %s, %s perdidos!

en: Famine causes population loss in %s.
pt_BR: Fome causa redução de população em %s.

en: Famine destroys %s entirely.
pt_BR: Famintos destroem %s completamente.

en: Production of %s is upgraded to %s in %s.
pt_BR: Produção de %s atualizada para %s em %s.

note: TRANS: The <city> worklist ....
en: The %s worklist is now empty.
pt_BR: A lista de tarefas de %s está vazia agora.

en: %s can't upkeep %s, unit disbanded.
pt_BR: %s não pode manter %s, unidade debandada.

en: Citizens in %s perish for their failure to upkeep %s!
pt_BR: Moradores em %s perecem por sua falha de manutenção %s!

en: %s is building %s, which is no longer available.
pt_BR: %s está construindo %s, que não está mais disponível.

en: The %s have finished building %s in %s.
pt_BR: Os %s concluiram a construção de %s em %s.

en: %s has finished building %s.
pt_BR: %s concluiu a construção de %s.

en: %s boosts research; you gain %d immediate advance. | %s boosts research; you gain %d immediate advances.
pt_BR[0]: %s melhora a pesquisa, você ganha %d avanço imediato.
pt_BR[1]: %s melhora a pesquisa, você ganha %d avanços imediatos.

en: The %s have started building a spaceship!
pt_BR: Os %s começaram a construir uma nave espacial!

note: TRANS: <city> is finished building <unit/building>.
en: %s is finished building %s.
pt_BR: %s terminou de construir %s.

en: Can't afford to maintain %s in %s, building sold!
pt_BR: Não podemos financiar a manutenção de %s em %s, construção vendida!

en: Pollution near %s.
pt_BR: Poluição perto de %s.

en: Celebrations canceled in %s.
pt_BR: Celebrações canceladas em %s.

en: Order restored in %s.
pt_BR: Ordem restaurada em %s.

note: TRANS: %s - government form, e.g., Democracy
en: The people have overthrown your %s, your country is in turmoil.
pt_BR: O povo derrubou sua %s, sua nação está em tumulto.

note: TRANS: "<city> is disbanded into Settler."
en: %s is disbanded into %s.
pt_BR: %s debandada em %s.

note: TRANS: From <city1> to <city2>.
en: Migrants from %s can't go to %s because there is not enough food available!
pt_BR: Migrante de %s não é possível ir à %s pelo fato de não haver comida suficiente disponível!

note: TRANS: From <city1> to <city2> (<city2 nation adjective>).
en: Migrants from %s can't go to %s (%s) because there is not enough food available!
pt_BR: Migrante de %s não é possível ir à %s (%s) pelo fato de não haver comida suficiente disponível!

note: TRANS: From <city1> (<city1 nation adjective>) to <city2>.
en: Migrants from %s (%s) can't go to %s because there is not enough food available!
pt_BR: Migrante de %s (%s) não é possível ir à %s pelo fato de não haver comida suficiente disponível!

note: TRANS: From <city1> to <city2>.
en: Migrants from %s can't go to %s because it needs an improvement to grow!
pt_BR: Migrante de %s não é possível ir à %s pelo fato de precisar de uma melhoria para se expandir!

note: TRANS: From <city1> to <city2> of <city2 nation adjective>.
en: Migrants from %s can't go to %s (%s) because it needs an improvement to grow!
pt_BR: Migrante de %s não é possível ir à %s (%s) pelo fato de precisar de uma melhoria para se expandir!

note: TRANS: From <city1> (<city1 nation adjective>) to <city2>.
en: Migrants from %s (%s) can't go to %s because it needs an improvement to grow!
pt_BR: Migrante de %s (%s) não é possível ir à %s pelo fato de precisar de uma melhoria para se expandir!

en: %s was disbanded by its citizens.
pt_BR: %s debandada por seus moradores.

note: TRANS: From <city1> to <city2>.
en: Migrants from %s moved to %s in search of a better life.
pt_BR: Migrante de %s movidos para %s em busca de uma vida melhor.

note: TRANS: From <city1> to <city2> (<city2 nation adjective>).
en: Migrants from %s moved to %s (%s) in search of a better life.
pt_BR: Migrante de %s movidos para %s (%s) em busca de uma vida melhor.

note: TRANS: From <city1> (<city1 nation adjective>) to <city2>.
en: Migrants from %s (%s) moved to %s in search of a better life.
pt_BR: Migrante de %s (%s) movidos para %s em busca de uma vida melhor.

en: Citizens of %s are thinking about migrating to %s for a better life.
pt_BR: Moradores de %s estão pensando em migrar para %s em busca de uma vida melhor.

note: TRANS: <city1> to <city2> (<city2 nation adjective>).
en: Citizens of %s are thinking about migrating to %s (%s) for a better life.
pt_BR: Moradores de %s estão pensando em migrar para %s (%s) em busca de uma vida melhor.

en: Warning: the %s option is obsolete.  Use -m to enable the metaserver.
pt_BR: Aviso: a opção %s é obsoleta. Use -m para habilidar o metaservidor.

en: Illegal value "%s" for --Announce
pt_BR: Valor ilegal "%s" para --Announce

en: Error: unknown option '%s'
pt_BR: Erro: opção '%s' desconhecida

en: This is the server for %s
pt_BR: Este é o servidor do %s

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: You can learn a lot about Freeciv at %s
pt_BR: Você pode aprender muito sobre Freeciv em %s

en: Start the game, or restart after loading a savegame.
pt_BR: Iniciar o jogo, ou reinicia-lo após ler um jogo gravado.

note: TRANS: translate text between <> only
en: help
    help commands
    help options
    help <command-name>
    help <option-name>
pt_BR: help
    help commands
    help options
    help <nome-de-comando>
    help <nome-de-opção>

en: Show help about server commands and server options.
pt_BR: Mostra ajuda sobre comandos e opções do servidor.

en: Quit the game and shutdown the server.
pt_BR: Termina o jogo e desliga o servidor.

note: TRANS: translate text between <> only
en: cut <connection-name>
pt_BR: cut <nome-da conexão>

en: Cut a client's connection to server.
pt_BR: Corta a conexão do cliente ao servidor.

note: TRANS: translate text between <> only
en: explain
    explain <option-name>
pt_BR: explain
    explain <nome-de-opção>

en: Explain server options.
pt_BR: Explica opções do servidor.

en: Show server options.
pt_BR: Mostra as opções do servidor.

note: TRANS: translate text between <> only
en: wall <message>
pt_BR: wall <mensagem>

en: Send message to all connections.
pt_BR: Envia uma mensagem para todas as conexões.

en: For each connected client, pops up a window showing the message entered.
pt_BR: Em cada cliente conectado, mostra uma janela com a mensagem introduzida.

note: TRANS: translate text between <> only
en: connectmsg <message>
pt_BR: connectmsg <mensagem>

en: Set message to show to connecting players.
pt_BR: Definir mensagem para exibir ao conectar jogadores.

en: Set message to send to clients when they connect.
    Empty message means that no message is sent.
pt_BR: Define mensagem para enviar para clientes quando eles conectarem.
    Mensagem vazia quer dizer que nenhuma mensagem é enviada.

note: TRANS: translate text between [] only; "vote" is as a process
en: vote yes|no|abstain [vote number]
pt_BR: vote sim|não abstenção [número do voto]

note: TRANS: "vote" as an instance of voting
en: Cast a vote.
pt_BR: Vota.

en: Turn on or off AI debugging of given entity.
pt_BR: Liga ou desliga a depuração de IA da entidade.

note: TRANS: translate text between <> only
en: set <option-name> <value>
pt_BR: set <nome-de-opção> <valor>

en: Set server option.
pt_BR: Define opção do servidor.

note: TRANS: translate text between <> only
en: team <player> <team>
pt_BR: team <nome-de-jogador> <time>

en: Change a player's team affiliation.
pt_BR: Alterar a filiação do time de um jogador.

en: A team is a group of players that start out allied, with shared vision and embassies, and fight together to achieve team victory with averaged individual scores. Each player is always a member of a team (possibly the only member). This command changes which team a player is a member of. Use "" if names contain whitespace.
pt_BR: Um time é um grupo de jogadores que iniciam uma aliança, com visão compartilhada e embaixadas, e lutando juntos para conseguir a vitória com altos níveis de pontuação individual. Cada jogador é sempre um membro de um time (possivelmente o único membro). Este comando altera qual é o time cujo jogador é membro. Use "" se o nome conter espaços em branco.

note: TRANS: translate text between <> only
en: rulesetdir <directory>
pt_BR: rulesetdir <diretório>

en: Choose new ruleset directory or modpack.
pt_BR: Escolha novo diretório de definição de regras ou pacote de modificações.

en: Set metaserver info line.
pt_BR: Define a linha de informação do metaservidor.

en: Set metaserver patches line.
pt_BR: Define a linha de informação do metaservidor.

en: Control metaserver connection.
pt_BR: Controla a conexão ao metaservidor.

note: TRANS: translate text between <> only
en: metaserver <address>
pt_BR: metaservidor <endereço>

en: Set address (URL) for metaserver to report to.
pt_BR: Definir endereço (URL) para metaservidor reportar.

note: TRANS: translate text between <> only
en: aitoggle <player-name>
pt_BR: aitoggle <nome-de-jogador>

en: Toggle AI status of player.
pt_BR: Alterna estado IA do jogador.

note: TRANS: translate text between [] and <> only
en: take [connection-name] <player-name>
pt_BR: take [nome da conexão] <nome-de-jogador>

en: Take over a player's place in the game.
pt_BR: Tomar o lugar de um jogador no jogo.

note: TRANS: translate text between [] only
en: observe [connection-name] [player-name]
pt_BR: observe [nome da conexão] [nome-de-jogador]

en: Observe a player or the whole game.
pt_BR: Observa um jogador ou o jogo completo.

note: TRANS: translate text between <> only
en: detach <connection-name>
pt_BR: detach <nome-conexão>

en: Only the console and connections with cmdlevel 'hack' can force other connections to detach from a player.
pt_BR: Somete um console e conexões com o nível de cmd "hack" podem forçar outras conexões para desanexar um jogador.

en: Create an AI player with a given name.
pt_BR: Cria um jogador IA com o nome indicado.

en: Set yourself in away mode. The AI will watch your back.
pt_BR: Coloque-se em modo ausente. A IA irá tomar conta do seu jogo.

note: TRANS: translate text between <> only
en: novice
    novice <player-name>
pt_BR: novice
    novice <nome-jogador>

note: TRANS: translate text between <> only
en: easy
    easy <player-name>
pt_BR: easy
    easy <nome-de-jogador>

note: TRANS: translate text between <> only
en: normal
    normal <player-name>
pt_BR: normal
    normal <nome-de-jogador>

note: TRANS: translate text between <> only
en: hard
    hard <player-name>
pt_BR: hard
    hard <nome-de-jogador>

note: TRANS: translate text between <> only
en: cheating
    cheating <player-name>
pt_BR: cheating
    cheating <nome-de-jogador>

note: TRANS: translate text between <> only
en: experimental
    experimental <player-name>
pt_BR: experimental
    experimental <nome-de-jogador>

note: TRANS: translate text between <> only
en: cmdlevel
    cmdlevel <level>
    cmdlevel <level> new
    cmdlevel <level> first
    cmdlevel <level> <connection-name>
pt_BR: cmdlevel
    cmdlevel <nível>
    cmdlevel <nível> new
    cmdlevel <nível> first
    cmdlevel <nível> <nome-de-conexão>

en: Query or set command access level access.
pt_BR: Questiona ou define acesso a nível de acesso de comandos.

en: If there is none, become the game organizer with increased permissions.
pt_BR: Se não há ninguém, torne-se o organizador do jogo com permissões aumentadas.

note: TRANS: translate text between <> only
en: timeoutincrease <turn> <turninc> <value> <valuemult>
pt_BR: timeoutincrease <turno> <increm_turno> <valor> <mult_valor>

note: TRANS: translate text between <> only; "vote" is as a process
en: cancelvote
    cancelvote <vote number>
    cancelvote all
pt_BR: cancelvote
    cancelvote <número da votação>
    cancelvote all

en: End the game immediately in a draw.
pt_BR: Finaliza o jogo imediatamente em um desenho.

en: Concede the game.
pt_BR: Desiste do jogo.

en: This tells everyone else that you concede the game, and if all but one player (or one team) have conceded the game in this way then the game ends.
pt_BR: Isto diz a todo mundo que você concede o jogo e se todos, exceto um jogador (ou um time) tiver concedido o jogo desta forma, o jogo termina.

note: TRANS: translate text between <> only
en: remove <player-name>
pt_BR: remove <nome-de-jogador>

en: Fully remove player from game.
pt_BR: Remove completamente o jogador.

note: TRANS: translate text between <> only
en: save
    save <file-name>
pt_BR: save
    save <nome-de-arquivo>

en: Save game to file.
pt_BR: Salva o jogo num arquivo.

note: TRANS: translate text between <> only
en: load
    load <file-name>
pt_BR: load
    load <nome-de-arquivo>

en: Load game from file.
pt_BR: Lê jogo do arquivo.

note: TRANS: translate text between <> only
en: read <file-name>
pt_BR: read <arquivo>

en: Process server commands from file.
pt_BR: Processa comandos do servidor a partir do arquivo.

note: TRANS: translate text between <> only
en: write <file-name>
pt_BR: write <arquivo>

en: Write current settings as server commands to file.
pt_BR: Grava as opções do servidor como comandos para o arquivo.

en: Reset all server settings.
pt_BR: Redefine todas as opção do servidor.

en: Switch server output between 'RFC-style' and normal style.
pt_BR: Alternar saída de servidor entre 'Estilo-RFC' e estilo normal.

en: Simply returns the id of the server.
pt_BR: Simplesmente retorna o id do servidor.

en: %s Welcome
pt_BR: %s Bem vindo

en: Welcome to the %s Server running at %s port %d.
pt_BR: Bem vindo ao Servidor %s em execução em %s na porta %d.

en: Welcome to the %s Server at port %d.
pt_BR: Bem vindo ao Servidor %s na porta %d.

en: %s has connected from %s.
pt_BR: %s conectou-se de %s.

en: Couldn't attach your connection to new player.
pt_BR: Não é possível anexar a sua conexão a um novo jogador.

en: You are logged in as '%s' connected to no player.
pt_BR: Você está logado como "%s" conectado para não ser jogador.

en: You are logged in as '%s' connected to %s.
pt_BR: Você está logado como "%s" conectado para %s.

en: Turn-blocking game play: waiting on %s to finish turn...
pt_BR: Jogo bloqueia em turno: aguardando que %s termine o turno...

en:  *** Server is in edit mode. ***
pt_BR:  *** O servidor está no modo de edição. ***

en: Client rejected: %s.
pt_BR: Cliente rejeitado: %s.

en: Connection request from %s from %s
pt_BR: Pedido de conexão de %s de %s

en: %s has client version %d.%d.%d%s
pt_BR: %s tem versão de cliente %d.%d.%d%s

en: The client is missing a capability that this server needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
pt_BR: O cliente não possui uma funcionalidade que este servidor necessita.
    Versão do servidor: %d.%d.%d%s Versão do cliente: %d.%d.%d%s.  Uma atualização pode ajudar!

en: %s was rejected: Mismatched capabilities.
pt_BR: %s foi rejeitado: As funcionalidades não coincidiam.

en: The server is missing a capability that the client needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
pt_BR: O servidor não possui uma funcionalidade que o cliente necessita.
    Versão do servidor: %d.%d.%d%s Versão do cliente: %d.%d.%d%s.  Uma atualização pode ajudar!

en: Invalid username '%s'
pt_BR: Nome de usuário inválido '%s'

en: %s was rejected: Invalid name [%s].
pt_BR: %s foi rejeitado: Nome inválido [%s].

en: '%s' already connected.
pt_BR: '%s' já está conectado.

en: %s was rejected: Duplicate login name [%s].
pt_BR: %s foi rejeitado: Nome de login duplicado [%s].

en: Lost connection: %s.
pt_BR: Conexão perdida: %s.

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: Please report this message at %s
pt_BR: Por favor, reporte esta mensagem em %s

en: Ok. RFC-style set.
pt_BR: Ok. Selecionado estilo RFC.

en: Ok. Standard style set.
pt_BR: Ok. Selecionado estilo normal.

en: For introductory help, type 'help'.
pt_BR: Para ajuda inicial, escreva 'help'.

en: The %s can't accept %s.
pt_BR: O %s não pode aceitar %s.

en: You don't have tech %s, you can't accept treaty.
pt_BR: Você não possui a tecnologia %s, não pode aceitar o tratado.

en: City you are trying to give no longer exists, you can't accept treaty.
pt_BR: A cidade que está a oferecer já não existe, não pode aceitar o tratado.

en: You are not owner of %s, you can't accept treaty.
pt_BR: Você não é o senhor de %s, não pode aceitar o tratado.

en: Your capital (%s) is requested, you can't accept treaty.
pt_BR: A sua capital (%s) é requerida, não pode aceitar o tratado.

en: You cannot form an alliance because you are at war with an ally of %s.
pt_BR: Você não pode formar uma aliança, pelo fato de você estar em guerra com um aliado de %s.

en: You don't have enough gold, you can't accept treaty.
pt_BR: Você não tem moedas suficientes, não pode aceitar o tratado.

en: A treaty containing %d clause was agreed upon. | A treaty containing %d clauses was agreed upon.
pt_BR[0]: Foi acordado um tratado contendo %d cláusula.
pt_BR[1]: Foi acordado um tratado contendo %d cláusulas.

en: One of the cities the %s are giving away is destroyed! Treaty canceled!
pt_BR: Uma das cidades que %s está oferecendo está destruída! Tratado cancelado!

en: The %s no longer control %s! Treaty canceled!
pt_BR: %s já não controla %s! Tratado cancelado!

en: The %s don't have the promised amount of gold! Treaty canceled!
pt_BR: %s não possui a quantia de moedas prometida! Tratado cancelado!

en: You gave an embassy to %s.
pt_BR: Você dá uma embaixada para %s.

en: %s allowed you to create an embassy!
pt_BR: %s permite a você criar uma embaixada!

en: You are taught the knowledge of %s.
pt_BR: Você está aprendendo o conhecimento de %s.

note: TRANS: ... Polish worldmap.
en: You receive the %s worldmap.
pt_BR: Você recebeu o mapa mundo da %s.

note: TRANS: ... Polish seamap.
en: You receive the %s seamap.
pt_BR: Você recebeu o mapa marítimo da %s.

en: You agree on a cease-fire with %s.
pt_BR: Você assina um acordo de cessar-fogo com %s.

en: You agree on an alliance with %s.
pt_BR: Você forma uma aliança com %s.

en: You give shared vision to %s.
pt_BR: Você compartilha a visão com %s.

en: %s gives you shared vision.
pt_BR: %s compartilhou a visão com você.

en: %s canceled the meeting!
pt_BR: %s cancelou o encontro!

en: Meeting with %s canceled.
pt_BR: Encontro com %s cancelado.

en: Your diplomatic envoy was decapitated!
pt_BR: Seu enviado diplomático foi decapitado!

en: Your %s poisoned the water supply of %s.
pt_BR: O seu %s envenenou o abastecimento de água em %s.

en: %s is suspected of poisoning the water supply of %s.
pt_BR: Suspeita-se que %s envenenou o abastecimento de água de %s.

en: You have established an embassy in %s.
pt_BR: Você criou uma embaixada em %s.

en: The %s have established an embassy in %s.
pt_BR: Os %s criaram uma embaixada em %s.

en: Your %s succeeded in sabotaging the %s %s.
pt_BR: O seu %s conseguiu sabotar o %s %s.

note: TRANS: ... the Poles!
en: Your %s was sabotaged by the %s!
pt_BR: O seu %s foi sabotado por %s!

en: You don't have enough gold to bribe the %s %s.
pt_BR: Você não tem moedas suficientes para subornar o %s %s.

note: TRANS: <diplomat> ... <unit>
en: Your %s succeeded in bribing the %s.
pt_BR: O seu %s conseguiu subornar a %s.

note: TRANS: <unit> ... <Poles>
en: Your %s was bribed by the %s.
pt_BR: O seu %s foi subornado por %s.

note: TRANS: Paris was expecting ... Your Spy was caught
en: %s was expecting your attempt to steal technology again. Your %s was caught and executed.
pt_BR: %s estava esperando a sua tentativa de roubar tecnologia novamente. Sua %s foi pega e executada.

note: TRANS: Your Spy was caught ... from %s.
en: Your %s was caught in the attempt of stealing technology from %s.
pt_BR: O seu %s foi apanhada ao tentar roubar tecnologia de %s.

note: TRANS: The Belgian Spy ... from Paris
en: The %s %s failed to steal technology from %s.
pt_BR: O %s %s falhou ao roubar tecnologia de %s.

en: No new technology found in %s.
pt_BR: Nenhuma nova tecnologia encontrada em %s.

en: You don't have enough gold to subvert %s.
pt_BR: Você não tem moedas suficiente para subverter %s.

en: Your %s was caught in the attempt of inciting a revolt!
pt_BR: O seu %s foi capturado ao tentar incitar uma revolta!

en: You caught %s %s attempting to incite a revolt in %s!
pt_BR: Você capturou um %s %s a tentar incitar uma revolta em %s!

en: Revolt incited in %s, you now rule the city!
pt_BR: Revolta incitada em %s, você agora governa a cidade!

en: %s has revolted, %s influence suspected.
pt_BR: %s revoltou-se, suspeita-se da influência de %s.

en: Your %s was caught in the attempt of industrial sabotage!
pt_BR: O seu %s foi apanhado a tentar efetuar sabotagem industrial!

en: You caught %s %s attempting sabotage in %s!
pt_BR: Você capturou um %s %s a tentar sabotar em %s!

en: Your %s could not find anything to sabotage in %s.
pt_BR: O seu %s não encontrou nada para sabotar em %s.

en: You cannot sabotage a %s!
pt_BR: Você não pode sabotar um %s!

en: Your %s could not find the %s to sabotage in %s.
pt_BR: O seu %s não encontrou o %s a sabotar em %s.

en: Your %s succeeded in destroying the production of %s in %s.
pt_BR: O seu %s foi bem sucedido na destruição da produção de %s em %s.

en: The production of %s was destroyed in %s, %s are suspected.
pt_BR: A produção de %s foi destruida em %s, suspeita-se de %s.

en: Your %s was caught in the attempt of sabotage!
pt_BR: O seu %s foi apanhado a tentar sabotar!

en: You caught %s %s attempting to sabotage the %s in %s!
pt_BR: Você capturou um %s %s a tentar sabotar %s em %s!

en: Your %s destroyed the %s in %s.
pt_BR: O seu %s destruiu %s em %s.

en: The %s destroyed the %s in %s.
pt_BR: Os %s destruíram %s em %s.

note: TRANS: <unit> ... <diplomat>
en: An enemy %s has been eliminated by your %s.
pt_BR: Uma %s inimiga foi eliminada pelo seu %s.

note: TRANS: <unit> ... <city> ... <diplomat>
en: Your %s has been eliminated defending %s against a %s.
pt_BR: Sua %s foi eliminada defendendo %s contra um %s.

note: TRANS: <nation adj> <unit> ... <city> * TRANS: ... <diplomat>
en: A %s %s has been eliminated defending %s against a %s.
pt_BR: Sua %s %s foi eliminada defendendo %s contra um %s.

note: TRANS: ... <unit> ... <nation adj> <city> * TRANS: ... <diplomat>
en: Your %s has been eliminated defending %s %s against a %s.
pt_BR: O seu %s foi eliminado defendendo %s %s contra um %s.

note: TRANS: <unit> ... <diplomat> TRANS: ... <unit> ... <diplomat>
en: Your %s has been eliminated defending against a %s.
pt_BR: Sua %s foi eliminada defendendo contra um %s.

note: TRANS: <nation adj> <unit> ... <diplomat>
en: A %s %s has been eliminated defending against a %s.
pt_BR: Sua %s %s foi eliminada defendendo contra um %s.

en: Your %s was eliminated by a defending %s.
pt_BR: O seu %s foi executado por um defensor %s.

en: Your %s has successfully completed the mission and returned unharmed to %s.
pt_BR: Seu %s completou a sua missão com sucesso e voltou ileso para %s.

en: Your %s was captured after completing the mission in %s.
pt_BR: Seu %s foi capturado após completar a sua missão em %s.

en: Your %s was captured after completing the mission.
pt_BR: Seu %s foi capturado após terminar a sua missão.

en:  *** Server set to edit mode by %s! ***
pt_BR:  *** O servidor definido para modo de edição por %s! ***

note: TRANS: ..." the tile <tile-coordinates> because"...
en: Cannot modify terrain for the tile %s because %d is not a valid terrain id.
pt_BR: Não é possível modificar o território para o espaço %s pelo fato de %d não possuir um id de território válido.

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates> because"...
en: Cannot create a unit at %s because the given unit type id %d is invalid.
pt_BR: Não é possível criar unidades no %s pelo fato da unidade dada de id %d ser inválida.

note: TRANS: ..." type <unit-type> at <tile-coordinates>"...
en: Cannot create a unit of type %s at %s because the given owner's player id %d is invalid.
pt_BR: Não é possível criar unidades do tipo %s em %s pelo fato do id %d do criador do jogador ser inválida.

note: TRANS: ..." type <unit-type> on enemy tile * <tile-coordinates>"...
en: Cannot create unit of type %s on enemy tile %s.
pt_BR: Não é possível criar unidades do tipo %s no espaço %s do inimigo.

note: TRANS: ..." type <unit-type> on the terrain at * <tile-coordinates>"...
en: Cannot create a unit of type %s on the terrain at %s.
pt_BR: Não é possível criar uma unidade do tipo %s no território em %s.

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates> because"...
en: Cannot remove a unit at %s because the given unit type id %d is invalid.
pt_BR: Não é possível remover unidades no %s pelo fato da unidade dada de id %d ser inválida.

note: TRANS: ..." type <unit-type> at <tile-coordinates> * because"...
en: Cannot remove a unit of type %s at %s because the given owner's player id %d is invalid.
pt_BR: Não é possível remover unidades do tipo %s em %s pelo fato do id %d do criador do jogador ser inválida.

en: No such unit (ID %d).
pt_BR: Sem unidade (ID %d).

en: Invalid veteran level %d for unit %d (%s).
pt_BR: Nível veterano inválido %d para unidade %d (%s).

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates> because"...
en: Cannot create a city at %s because the given owner's player id %d is invalid
pt_BR: Não é possível criar uma cidade no %s pelo fato do id %d do criador do jogador ser inválida.

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates>."
en: A city may not be built at %s.
pt_BR: Uma cidade pode não pode ser construída em %s.

en: Cannot edit city with invalid city ID %d.
pt_BR: Não é possível editar cidade com um id de cidade %d inválido.

en: Cannot edit city name: %s
pt_BR: Não é possível editar nome da cidade: %s

en: Invalid city size %d for city %s.
pt_BR: Tamanho da cidade %d inválido para cidade %s.

en: It is impossible for a city to have %s!
pt_BR: É não é possível para uma cidade ter %s!

en: Invalid city food stock amount %d for city %s (allowed range is %d to %d).
pt_BR: Quantidade inválida do estoque de comida %d para cidade %s (intervalo permitido é %d para %d).

en: Invalid city shield stock amount %d for city %s (allowed range is %d to %d).
pt_BR: Quantidade inválida do estoque de escudos %d para cidade %s (intervalo permitido é %d para %d).

en: No more players can be added because the maximum number of players (%d) has been reached.
pt_BR: Nenhum jogador pode ser adicionado pelo fato do número máximo de jogadores (%d) ter sido atingido.

en: No more players can be added because there are no available nations (%d used).
pt_BR: Nenhum jogador pode ser adicionado pelo fato de não haverem mais nações disponíveis (%d usadas).

en: Player cannot be created because random nation selection failed.
pt_BR: Não podem ser criados jogadores pelo fato da seleção aleatória de nação ter falhado.

en: Player creation failed.
pt_BR: Criação de Jogador falhou.

en: No such player (ID %d).
pt_BR: Sem jogador (ID %d).

en: Cannot edit player with invalid player ID %d.
pt_BR: Não é possível editar jogador com o id de jogador %d inválido.

en: Cannot change nation for player %d (%s) because the given nation ID %d is invalid.
pt_BR: Não é possível alterar nação para jogador %d (%s) pelo fato do ID da nação dada %d ser inválido.

en: Cannot change nation for player %d (%s) to nation %d (%s) because that nation is already assigned to player %d (%s).
pt_BR: Não é possível alterar nação para jogador %d (%s) para nação %d (%s) pelo fato da nação já estar atribuída para o jogador %d (%s)

en: Cannot set gold for player %d (%s) because the value %d is outside the allowed range.
pt_BR: Não é possível definir moedas para jogador %d (%s) pelo fato do valor %d estar fora do intervalo permitido.

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates> because"...
en: Cannot edit vision for the tile at %s because given player id %d is invalid.
pt_BR: Não é possível editar a visão para o espaço em %s pelo fato do id jogador %d ser inválido.

en: No such city (ID %d).
pt_BR: Sem cidade (ID %d).

en: Cannot toggle fog-of-war when it is already disabled.
pt_BR: Incapaz de alternar iniciar bruma de guerra quando esta já foi desabilitada.

en: Cannot toggle fog-of-war for invalid player ID %d.
pt_BR: Não é possível alternar bruma de guerra para o jogador de id %d inválido.

en: No permissions to remotely save scenario.
pt_BR: Sem permissões para salvar cenário remotamente.

en: Scenario information not set. Cannot save scenario.
pt_BR: Informações de cenário não definidas. Não é possível salvar cenário.

en: No units placed for %s!
pt_BR: Nenhuma unidade colocada para %s!

en: The turn timeout has exceeded its maximum value, fixing at its maximum.
pt_BR: A expiração de turno excedeu o seu limite máximo, corrigindo para o seu máximo.

en: The turn timeout is smaller than zero, fixing at zero.
pt_BR: A expiração de turno é menor do que zero, corrigindo para zero.

en: High landmass - this may take a few seconds.
pt_BR: Massa terrestre elevada - isto pode levar alguns segundos.

en: Generator 3 didn't place all big islands.
pt_BR: Gerador 3 não colocou todas as ilhas maiores.

en: Generator 3 left %li landmass unplaced.
pt_BR: Gerador 3 deixou %li massas terrestres sem colocar.

en: %s is an ambiguous player name-prefix.
pt_BR: %s é um prefixo de nome de jogador ambíguo.

en: %s is an ambiguous connection name-prefix.
pt_BR: %s é um prefixo de nome de conexão ambíguo.

en: %s to allies: %s
pt_BR: %s para aliados: %s

en: %s to global observers: %s
pt_BR: %s para observadores globais: %s

en: You are not attached to a player.
pt_BR: Você não está anexado ao jogador.

en: %s is not connected.
pt_BR: %s não está conectado.

en: There is no connection by the name %s.
pt_BR: Não existe nenhuma conexão com o nome %s.

en: There is no player nor connection by the name %s.
pt_BR: Não existe nenhum jogador ou conexão com o nome %s.

en: Global warming has occurred!
pt_BR: Aconteceu um Aquecimento global!

en: Coastlines have been flooded and vast ranges of grassland have become deserts.
pt_BR: As linhas costais foram alagadas e vastas áreas plantáveis tornaram-se desertos.

en: Nuclear winter has occurred!
pt_BR: Ocorreu um inverno nuclear!

en: Wetlands have dried up and vast ranges of grassland have become tundra.
pt_BR: O pântano secou e vastas zonas de pastos tornaram-se tundra.

en: Moved your %s due to changing terrain.
pt_BR: %s movido para alterar o terreno.

en: Disbanded your %s due to changing terrain.
pt_BR: %s debandou para alterar o terreno.

en: Not reporting to the metaserver in this game.
pt_BR: Não reportou ao metaservidor neste jogo.

en: The %s are no more!
pt_BR: Os %s foram extintos!

en: Cannot change rates before game start.
pt_BR: Não pode alterar as taxas antes do jogo começar.

en: %s rate exceeds the max rate for %s.
pt_BR: A taxa de %s excede a taxa máxima de %s.

en: %s now governs the %s as a %s.
pt_BR: %s governa agora os %s como uma %s.

en: The tax rates for the %s are changed from %3d%%/%3d%%/%3d%% (tax/luxury/science) to %3d%%/%3d%%/%3d%%.
pt_BR: A taxa para %s foi alterada de %3d%%/%3d%%/%3d%% (taxa/luxúria/ciência) para %3d%%/%3d%%/%3d%%

note: TRANS: This is a message event so don't make it * too long.
en: The %s have incited a revolt! %d turn of anarchy will ensue! Target government is %s. | The %s have incited a revolt! %d turns of anarchy will ensue! Target government is %s.
pt_BR[0]: O %s incitou uma revolta! %d turno de anarquia irá suceder! O governo alvo é %s.
pt_BR[1]: O %s incitou uma revolta! %d turnos de anarquia irão suceder! O governo alvo é %s.

en: Revolution: returning to anarchy.
pt_BR: Revolução: retornando para anarquia.

en: You should choose a new government from the government menu.
pt_BR: Você deve escolher um novo governo do menu de governo.

en: Tax rate exceeded the max rate; adjusted.
pt_BR: Taxa de impostos excede o limite máximo; ajustada.

en: Science rate exceeded the max rate; adjusted.
pt_BR: Taxa de ciência excede o limite máximo; ajustada.

en: Luxury rate exceeded the max rate; adjusted.
pt_BR: Taxa de luxúria excede o limite máximo; ajustada.

en: %s no longer gives us shared vision!
pt_BR: %s já não nos dá mais visão partilhada!

en: The senate will not allow you to break treaty with the %s.  You must either dissolve the senate or wait until a more timely moment.
pt_BR: O senado não irá permitir que você quebre o tratado com %s.  Você deverá então dissolver o senado e aguardar até um momento mais oportuno.

en: The senate passes your bill because of the constant provocations of the %s.
pt_BR: O senado passa a sua moção devido às constantes provocações dos %s.

en: The senate refuses to break treaty with the %s, but you have no trouble finding a new senate.
pt_BR: O senado recusou a quebra de tratado com %s, mas não há problemas em encontrar um novo senado.

en: The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
pt_BR: O estado diplomático entre os %s e os %s é agora de %s.

en:  %s canceled the diplomatic agreement! The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
pt_BR:  %s cancelam o acordo diplomático! O estado diplomático entre os %s e os %s é agora de %s.

en: %s has attacked your ally %s! You cancel your alliance to the aggressor.
pt_BR: %s atacou o nosso aliado %s! Cancele a sua aliança com o agressor.

en: Your team mate %s declared war on %s. You are obligated to cancel alliance with %s.
pt_BR: O seu time amigo %s declarou guerra á %s. Você é obrigado a cancelar a aliança com %s.

en: Removing player %s.
pt_BR: Removendo o jogador %s.

en: You've been removed from the game!
pt_BR: Você foi removido do jogo!

en: %s has been removed from the game.
pt_BR: %s foi removido do jogo.

en: Please choose a non-blank name.
pt_BR: Selecione um nome não-vazio.

en: That nation is already in use.
pt_BR: Esta nação já está em uso.

en: Please choose a name containing only ASCII characters.
pt_BR: Por favor, escolha um nome contendo somente caracteres ASCII.

en: You have made contact with the %s, ruled by %s.
pt_BR: Estabeleceu contato com os %s, governados por %s.

en: Could not throw %s into civil war - too many players
pt_BR: Não é possível lançar %s na guerra civil - há muitos jogadores

en: Could not throw %s into civil war - no available nations
pt_BR: Não é possível lançar %s na guerra civil - não há nações disponíveis

en: Your nation is thrust into civil war.
pt_BR: Sua nação está em guerra civil.

note: TRANS: <leader> ... the Poles.
en: %s is the rebellious leader of the %s.
pt_BR: %s é o líder dos rebeldes %s.

note: TRANS: <city> ... the Poles.
en: %s declares allegiance to the %s.
pt_BR: %s declarou aliança à %s.

note: TRANS: ... Danes ... Poles ... <7> cities.
en: Civil war partitions the %s; the %s now hold %d city. | Civil war partitions the %s; the %s now hold %d cities.
pt_BR[0]: Partições da guerra civil o %s; os %s agora espera em %d cidade.
pt_BR[1]: Partições da guerra civil os %s; os %s agora espera em %d cidades.

en: WARNING, we're LOW on FUNDS %s.
pt_BR: CUIDADO, estamos com POUCO DINHEIRO %s.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the RICHEST Civilizations in the World.
pt_BR: Relatório de %s %s sobre as Civilizações mais RICAS do Mundo.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the most ADVANCED Civilizations in the World.
pt_BR: Relatório de %s %s sobre as Civilizações mais AVANÇADAS do Mundo.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the most MILITARIZED Civilizations in the World.
pt_BR: Relatório de %s %s sobre as Civilizações mais MILITARIZADAS do Mundo.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the HAPPIEST Civilizations in the World.
pt_BR: Relatório de %s %s sobre as Civilizações mais FELIZES do Mundo.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the LARGEST Civilizations in the World.
pt_BR: Relatório de %s %s sobre as Civilizações mais POPULOSAS do Mundo.

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Pliny the Elder
pt_BR: Pliny the Elder's

en: Population
pt_BR: População

en: Land Area
pt_BR: Área Terrestre

en: Settled Area
pt_BR: Área Colonizada

en: Research Speed
pt_BR: Vel. de Investigação

en: Military Service
pt_BR: Serviço Militar

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Supreme %s
pt_BR: %2d: Os supremos %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Magnificent %s
pt_BR: %2d: Os magníficos %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Great %s
pt_BR: %2d: Os bons %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Glorious %s
pt_BR: %2d: Os gloriosos %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Excellent %s
pt_BR: %2d: Os excelentes %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Eminent %s
pt_BR: %2d: Os eminentes %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Distinguished %s
pt_BR: %2d: Os distinguidos %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Average %s
pt_BR: %2d: Os médios %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Mediocre %s
pt_BR: %2d: Os medíocres %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Ordinary %s
pt_BR: %2d: Os ordinários %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Pathetic %s
pt_BR: %2d: Os patéticos %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Useless %s
pt_BR: %2d: Os imprestáveis %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Valueless %s
pt_BR: %2d: Os sem importância %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Worthless %s
pt_BR: %2d: Os inúteis %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Wretched %s
pt_BR: %2d: Os miseráveis %s

en: Historian Publishes!
pt_BR: Historiador Publica!

en: %2d: The %s City of %s of size %d,
pt_BR: %2d: A Cidade %s de %s de tamanho %d,

en: Traveler's Report:
pt_BR: Relatório do Viajante:

en: %s in %s (%s)
pt_BR: %s em %s (%s)

en: %s has been DESTROYED
pt_BR: %s foi DESTRUIDO

en: (building %s in %s (%s))
pt_BR: (edifício %s em %s (%s))

note: TRANS: abbreviation of "square miles"
en:  sq. mi. |  sq. mi.
pt_BR[0]:  qd. mi.
pt_BR[1]:  qd. mi.

note: TRANS: "M tons" = million tons, so always plural
en:  M tons |  M tons
pt_BR[0]:  M toneladas
pt_BR[1]:  M toneladas

note: TRANS: "M goods" = million goods, so always plural
en:  M goods |  M goods
pt_BR[0]:  M bens
pt_BR[1]:  M bens

en:  bulb |  bulbs
pt_BR[0]:  lâmpadas
pt_BR[1]:  lâmpadas

en:  month |  months
pt_BR[0]:  mês
pt_BR[1]: meses

en:  ton |  tons
pt_BR[0]:  tonelada
pt_BR[1]: toneladas

en: Demographics Report:
pt_BR: Relatório Demográfico:

en: Sorry, the Demographics report is unavailable.
pt_BR: Desculpe, o relatório Demográfico não se encontra disponível.

en: Population
pt_BR: População

note: TRANS: "M goods" = million goods
en: Trade
    (M goods)
pt_BR: Comércio
    (M bens)

note: TRANS: "M tons" = million tons
en: Production
    (M tons)
pt_BR: Produção
    (M.tons)

en: Cities
pt_BR: Cidades

en: Technologies
pt_BR: Tecnologia

en: Military Service
    (months)
pt_BR: Serviços Militares
    (meses)

en: Wonders
pt_BR: Maravilhas

note: TRANS: "sq. mi." is abbreviation for "square miles"
en: Land Area
    (sq. mi.)
pt_BR: Área de terra
    (sq. mi.)

note: TRANS: "sq. mi." is abbreviation for "square miles"
en: Settled Area
    (sq. mi.)
pt_BR: Área de Colonos
    (sq. mi.)

en: Literacy
    (%)
pt_BR: Literatura
    (%)

en: Spaceship
pt_BR: Nave espacial

note: TRANS: message about an installation error.
en: Could not find a readable "%s.%s" ruleset file.
pt_BR: Não pôde encontrar um arquivo de definição de regras %s %s para leitura.

note: TRANS: Minor error message: <Leader> ... <Poles>.
en: %s had invalid nation; changing to %s.
pt_BR: %s possui uma nação inválida; alterando para %s.

en: Failed saving game as %s
pt_BR: Falha ao salvar jogo como %s

en: Game saved as %s
pt_BR: Jogo salvo como %s

en: Server cannot read standard input. Ignoring input.
pt_BR: Servidor não é capaz a entrada padrão. Ignorando entrada.

en: Restarting for lack of players.
pt_BR: Reiniciando por falta de jogadores.

en: restarting soon for lack of players
pt_BR: reiniciando em breve por falta de jogadores.

en: Server: bad address: <%s:%d>.
pt_BR: Servidor: endereço inválido: <%s:%d>.

note: TRANS: Game state for local server
en: Pregame
pt_BR: Pré-jogo

note: TRANS: Game state for local server
en: Running
pt_BR: Em execução

note: TRANS: Game state for local server
en: Game over
pt_BR: Fim do jogo

en: Cannot set endturn earlier than current turn.
pt_BR: Não é possível definir fim do turno antes do turno atual.

en: You are not allowed to set timeout values less than 30 seconds.
pt_BR: Você não está autorizado a definir o valor do fim do tempo para menor que 30 segundos.

en: Method used to generate map
pt_BR: Método utilizado para gerar o mapa

en: Method used to choose start positions
pt_BR: Método usado para escolher posições de início

en: Presence of 1x1 islands
pt_BR: Presença de ilhas 1x1

en: Whether the poles are separate continents
pt_BR: Se os polos são ou não continentes distintos

en: Average temperature of the planet
pt_BR: Média da temperatura do planeta

en: Percentage of the map that is land
pt_BR: Percentual do mapa que é terra

en: This setting gives the approximate percentage of the map that will be made into land.
pt_BR: Estas configuração dão o percentual de aproximação do mapa que irá ser feita dentro da terra.

en: Amount of hills/mountains
pt_BR: Quant. de colinas/montanhas

en: Small values give flat maps, while higher values give a steeper map with more hills and mountains.
pt_BR: Valores pequenos dão mapas planos, enquanto valores maiores dão um mapa ingrime com mais morros e montanhas.

en: Small values mean lots of dry, desert-like land; higher values give a wetter map with more swamps, jungles, and rivers.
pt_BR: Valores pequenos dão terras desertas, enquanto valores maiores dão um mapa com mais umidade com mais pântanos, selvas e rios.

en: Map generation random seed
pt_BR: Raíz aleatória de geração do mapa

en: Game random seed
pt_BR: Raíz aleatória de geração do mapa

en: Amount of "special" resource tiles
pt_BR: Quantidade de recursos de quadrados "especiais"

en: Special resources improve the basic terrain type they are on. The server variable's scale is parts per thousand.
pt_BR: Recursos especiais melhoram o tipo básico de terreno onde estão. A variável de escala do servidor é partes por milhares.

en: Minimum number of players
pt_BR: Número mínimo de jogadores

en: There must be at least this many players (connected human players) before the game can start.
pt_BR: Deve haver ao menos estes jogadores (jogadores humanos conectados) antes do jogo iniciar.

en: Maximum number of players
pt_BR: Número máximo de jogadores

en: Limited number of AI players
pt_BR: Número mínimo de jogadores IA

en: Event cache for this number of turns
pt_BR: Cache do evento para este número de turnos

en: Event messages are saved for this number of turns. A value of 0 deactivates the event cache.
pt_BR: Mensagens do evento estão salvas para este número de turnos. Um valor de 0 desativa o cache de eventos.

en: Size of the event cache
pt_BR: Tamanho do cache de evento

en: This defines the maximal number of events in the event cache.
pt_BR: Define o número máximo de eventos no cache de eventos.

en: Save chat messages in the event cache
pt_BR: Salvar mensagens da conversa no cache de evento

en: Print turn and time for each cached event
pt_BR: Mostra o turno e hora para cada evento do cache

en: List of players' initial units
pt_BR: Área onde as unidades iniciais são colocadas

en: Area where initial units are located
pt_BR: Área onde as unidades iniciais são colocadas

en: This is the radius within which the initial units are dispersed.
pt_BR: Este é o raio na qual as unidades iniciais são dispersadas.

en: Starting gold per player
pt_BR: Moedas iniciais por jogador

en: At the beginning of the game, each player is given this much gold.
pt_BR: No início do jogo, a cada jogador é dado este tanto de moedas.

en: Number of initial techs per player
pt_BR: Número de tecnologias iniciais por jogador

en: Technology cost multiplier percentage
pt_BR: O multiplicador de custo de tecnologia por percentual

en: This affects how quickly players can research new technology. All tech costs are multiplied by this amount (as a percentage). The base tech costs are determined by the ruleset or other game settings.
pt_BR: Isto afeta quão rapidamente os jogadores podem pesquisar novas tecnologias. Todos os custos de tecnologias são multiplicados por estes montante (como um percentual). O custo da base tecnológica é determinado pela definição de regras ou outras configurações do jogo.

en: Percentage penalty when changing tech
pt_BR: Percentagem de penalização por mudar de tecnologia

en: If you change your current research technology, and you have positive research points, you lose this percentage of those research points. This does not apply when you have just gained a technology this turn.
pt_BR: Se você alterar a sua pesquisa de tecnologia atual, a você tiver pontos positivos de pesquisa, você perderá este percentual dos pontos de pesquisa. Isto não se aplica quando você tiver ganho uma tecnologia neste turno.

en: Penalty when getting tech from conquering
pt_BR: Penalização por obter tecn. por conquista

en: For each technology you gain by conquering an enemy city, you lose research points equal to this percentage of the cost to research a new technology. If this is non-zero, you can end up with negative research points.
pt_BR: Para cada tecnologia que você tiver ganho conquistando uma cidade inimiga, você perde pontos de pesquisa igual para este percentual de custo para pesquisar uma nova tecnologia. Se este não for zero, você pode terminar com pontos de pesquisa negativos.

en: Penalty when getting a free tech
pt_BR: Penalização por obter uma tecnologia grátis

en: Food required for a city to grow
pt_BR: Comida necessária para que uma cidade cresça

en: This is the base amount of food required to grow a city. This value is multiplied by another factor that comes from the ruleset and is dependent on the size of the city.
pt_BR: Este é o montante base de comida necessário para aumentar uma cidade. Este valor é multiplicado por outro fator que vem da definição de regras e é dependente no tamanho da cidade.

en: Multiplier percentage for production costs
pt_BR: Percentual multiplicador para custos de produção

en: This affects how quickly units and buildings can be produced.  The base costs are multiplied by this value (as a percentage).
pt_BR: Isto afeta quão rapidamente as unidades e construções são produzidas. Esta base de custos é multiplicada por este valor (como um percentual).

en: Minimum city size to get full trade
pt_BR: Tamanho mínimo da cidade para obter comércio total

en: Maximum size of a city without trade
pt_BR: Tamanho máximo de uma cidade sem comércio

en: Minimum distance between cities
pt_BR: Número mínimo de cidades para guerra civil

en: Minimum distance for trade routes
pt_BR: Distância mínima para rotas comerciais

en: In order for two cities in the same civilization to establish a trade route, they must be at least this far apart on the map. For square grids, the distance is calculated as "Manhattan distance", that is, the sum of the displacements along the x and y directions.
pt_BR: Para que duas cidades da mesma civilização estabeleçam uma rota comercial, elas devem ser pelo menos ter esta distância no mapa. Para grades, a distância é igual a "distância de Manhattan", isto é, a soma dos deslocamentos nas direções X e Y.

en: Number of turns between rapture effect
pt_BR: Número de turnos entre efeito de euforia

en: Sets the number of turns between rapture growth of a city. If set to n a city will grow after celebrating for n+1 turns.
pt_BR: Define o número de turnos entre o crescimento da euforia de uma cidade. Se definido para n uma cidade vai crescer depois de celebrar n+1 turnos.

en: Chance for conquered building destruction
pt_BR: Hipótese de destruição de um edifício conquistado

en: When a player conquers a city, each city improvement has this percentage chance to be destroyed.
pt_BR: Quando um jogador conquista uma cidade, cada melhoria da cidade tem essa percentual de chance de ser destruída.

en: Chance of moving into tile after attack
pt_BR: Hip. de se mover para uma casa após atacá-la

en: If set to 0, combat is Civ1/2-style (when you attack, you remain in place). If set to 100, attacking units will always move into the tile they attacked when they win the combat (and no enemy units remain in the tile). If set to a value between 0 and 100, this will be used as the percent chance of "occupying" territory.
pt_BR: Se definido para 0, o combate é estilo Civ1/2 (quando você ataca, você permanecerá no lugar). Se for definido como 100, atacar unidades sempre irá mover para o espaço atacado quando ganhar a luta (e nenhuma unidade inimiga permanecer no espaço). Se for definido para um valor entre 0 e 100, este será usado como o percentual de chance de "ocupar" um  território.

en: Turn on/off server-side autoattack
pt_BR: Ligar / desligar ataque automático do lado do servidor.

en: Reduce city population after attack
pt_BR: Reduz a população de uma cidade após um ataque

en: National borders
pt_BR: Bordas nacionais

en: Units inside borders cause no unhappiness
pt_BR: Unidades dentro das bordas causa infelicidade

en: Ability to do diplomacy with other players
pt_BR: Habilitar para fazer diplomacia com outros jogadores

en: Allowed city names
pt_BR: Nomes de cidades permitidos

en: Barbarian appearance frequency
pt_BR: Frequência com que aparecem bárbaros

en: Barbarian onset turn
pt_BR: Turno da invasão bárbara

en: Barbarians will not appear before this turn.
pt_BR: Os bárbaros não aparecerão antes deste turno.

en: Whether to enable fog of war
pt_BR: Se ativar ou não o nevoeiro de guerra

en: If this setting is enabled, players will not be able to see changes in tile ownership if they do not have direct sight of the affected tiles. Otherwise, players can see any or all changes to borders as long as they have previously seen the tiles.
pt_BR: Se esta definição estiver ativada, os jogadores não serão capazes de ver mudanças na propriedade do espaço se eles não têm uma visão direta dos espaços afetados. Caso contrário, os jogadores podem ver qualquer ou todas as alterações de fronteiras, desde que já tenham visto os espaços.

en: Should the game end if the spaceship arrives?
pt_BR: O jogo poderá terminar se uma nave espacial chegar?

en: Minimum number of cities for civil war
pt_BR: Número mínimo de cidades para guerra civil

en: A civil war is triggered when a player has at least this many cities and the player's capital is captured. If this option is set to the maximum value, civil wars are turned off altogether.
pt_BR: Uma guerra civil é desencadeada quando um jogador tem, pelo menos, estas muitas cidades e a capital do jogador capturada. Se esta opção estiver definida para o valor máximo, as guerras civis são desligados por completo.

en: Turns until player contact is lost
pt_BR: Turnos até o contato do jogador ser perdido

en: Players may meet for diplomacy this number of turns after their units have last met, even when they do not have an embassy. If set to zero, then players cannot meet unless they have an embassy.
pt_BR: O jogadores podem encontrar para diplomacia este número de turnos depois de suas unidades terem o último encontro, como eles não possem uma embaixada. Se definido para zero, então os jogadores não podem encontrar ninguém até que eles tenham uma embaixada.

en: Rebuild palace whenever capital is conquered
pt_BR: Reconstruir palácio se a capital for conquistada

en: Whether to use natural city names
pt_BR: Se utilizar ou não nomes reais de cidades

en: If enabled, the default city names will be determined based on the surrounding terrain.
pt_BR: Se ativo, os nomes das cidades serão determinados baseados no terreno ao redor.

en: Whether to enable citizen migration
pt_BR: Ativar a migração de cidadãos

en: Number of turns between migrations from a city
pt_BR: Número de turnos entre migrações de uma cidade

note: TRANS: Do not translate 'migration' setting name.
en: This setting controls the number of turns between migration checks for a given city. The interval is calculated from the founding turn of the city. So for example if this setting is 5, citizens will look for a suitable migration destination every five turns from the founding of their current city. Migration will never occur the same turn that a city is built. This setting has no effect unless migration is enabled by the 'migration' setting.
pt_BR: Essa configuração controla o número de turnos entre os controles de migração para uma determinada cidade. O intervalo é calculado a partir do turno de fundação da cidade. Por exemplo, se esta configuração é 5, os cidadãos irão procurar um destino de migração adequado a cada cinco turnos desde a fundação da sua cidade atual. A migração nunca vai ocorrer no mesmo turno que uma cidade é construída. Essa configuração não tem efeito a menos que a migração é habilitado pela configuração da "migração".

en: Whether migration is limited by food
pt_BR: Se a migração é limitada por cominda

note: TRANS: Do not translate 'migration' setting name.
en: If this setting is enabled, citizens will not migrate to cities which would not have enough food to support them. This setting has no effect unless migration is enabled by the 'migration' setting.
pt_BR: Se estiver habilitada, cidadãos não irão migrar para cidades que não possuírem comida suficiente para suportá-los. Esta configuração não entra em efeito até que a migração esteja habilitada pelas configurações de "migração".

en: Maximum distance citizens may migrate
pt_BR: Distância máxima que os cidadãos podem migrar

en: Percent probability for migration within the same nation
pt_BR: Percentual de probabilidade para migração com a mesma nação

note: TRANS: Do not translate 'migration' setting name.
en: This setting controls how likely it is for citizens to migrate between cities owned by the same player. Zero indicates migration will never occur, 100 means that migration will always occur if the citizens find a suitable destination. This setting has no effect unless migration is activated by the 'migration' setting.
pt_BR: Esta configuração controla como os cidadãos irão migrar entre as cidades pertencentes ao mesmo jogador. Zero indica que a migração nunca ocorrerá, 100 significa que a migração ocorrerá sempre que o cidadão encontrar um destino adequado. Essa configuração não tem efeito a menos que a migração esteja ativada pela configuração de "migração".

en: Percent probability for migration between foreign cities
pt_BR: Percentual de probabilidade para migração entre cidades estrangeiras

note: TRANS: Do not translate 'migration' setting name.
en: This setting controls how likely it is for migration to occur between cities owned by different players. Zero indicates migration will never occur, 100 means that citizens will always migrate if they find a suitable destination. This setting has no effect if migration is not enabled by the 'migration' setting.
pt_BR: Essa configuração controla o quão provável é a migração entre as cidades de propriedade de jogadores diferentes. Zero indica que a migração nunca ocorrerá, 100 significa que os cidadãos sempre irão migrar se encontrarem um destino adequado. Essa configuração não tem efeito se a migração não estiver habilitada pela configuração da "migração".

en: Players that users are allowed to take
pt_BR: Jogadores que os usuários são permitidos de tomar

en: Whether AI-status toggles with connection
pt_BR: Se o estado IA é alternado com a conexão

en: Turn the game ends
pt_BR: Ano em que o jogo termina

en: The game will end at the end of the given turn.
pt_BR: O jogo irá terminar ao fim do ano informado.

en: Maximum seconds per turn
pt_BR: Número máximo de segundos por turno

en: Timeout at least n seconds when enemy moved
pt_BR: Fim do tempo é pelo menos n segundos ao mover inimigo

en: Any time a unit moves while in sight of an enemy player, the remaining timeout is increased to this value.
pt_BR: Qualquer hora uma unidade se move enquanto estiver na visão de um inimigo, o tempo restante para é aumentado para este valor.

en: Seconds to let a client's network connection block
pt_BR: Segundos para deixar a conexão de rede do cliente bloqueada

en: If a network connection is blocking for a time greater than this value, then the connection is closed. Zero means there is no timeout (although connections will be automatically disconnected eventually).
pt_BR: Se uma conexão de rede está bloqueada por um tempo superior do que esse valor, então a conexão é fechada. Zero significa que não há tempo limite (embora as conexões serão automaticamente desligadas eventualmente).

en: Max seconds for network buffers to drain
pt_BR: Máximo de segundos para buffers de rede drenarem

en: The server will wait for up to the value of this parameter in seconds, for all client connection network buffers to unblock. Zero means the server will not wait at all.
pt_BR: O servidor irá esperar até o valor deste parâmetro em segundos, para desbloquear buffers de toda a rede de conexões dos clientes. Zero significa que o servidor não irá esperar nada.

en: Seconds between PINGs
pt_BR: Segundos entre PINGs

en: Time to cut a client
pt_BR: Tempo para cortar um cliente

en: If a client doesn't reply to a PING in this time the client is disconnected.
pt_BR: Se o cliente não responder o PING neste tempo, o cliente será desconectado.

en: Turn-blocking game play mode
pt_BR: Modo de jogo de bloqueio de turno

en: Fixed-length turns play mode
pt_BR: Modo de jogo de turnos de duração fixa

en: What is in the Demographics report
pt_BR: O que é apresentado no relatório Demográfico

en: Turns per auto-save
pt_BR: Turnos por auto-gravação

en: Savegame compression level
pt_BR: Nível de compressão do jogo gravado

en: Savegame compression algorithm
pt_BR: Algoritmo de compressão do jogo gravado

en: Definition of the save file name
pt_BR: Definição do nome de salvamento do jogo

en: Whether to log player statistics
pt_BR: Se registar estatísticas dos jogadores

en: Maximum number of connections to the server per host
pt_BR: Número máximo de conexões ao servidor por host

en: New connections from a given host will be rejected if the total number of connections from the very same host equals or exceeds this value. A value of 0 means that there is no limit, at least up to the maximum number of connections supported by the server.
pt_BR: Novas conexões de um determinado host será rejeitada se o número total de conexões do host mesmo for igual ou superior a este valor. Um valor de 0 significa que não há limite, pelo menos até o número máximo de conexões aceitas pelo servidor.

en: Geological
pt_BR: Geológico

en: Sociological
pt_BR: Sociológico

en: Economic
pt_BR: Economia

en: Military
pt_BR: Militar

en: Scientific
pt_BR: Ciência

en: Situational
pt_BR: De Situação

en: Rare
pt_BR: Raro

en: Changed
pt_BR: Alterado

en: You need to have a capital in order to launch your spaceship.
pt_BR: Você precisa possuir uma capital para poder lançar a sua nave espacial.

en: Your spaceship is already launched!
pt_BR: Sua nave espacial já foi lançada!

en: Your spaceship can't be launched yet!
pt_BR: Sua nave espacial ainda não pode ser lançada!

en: Spaceship action received, but you don't have a spaceship!
pt_BR: Recebida uma ação de Nave Espacial, mas você não possui uma!

en: You can't modify your spaceship after launch!
pt_BR: Você não pode alterar a sua nave espacial após o lançamento!

en: You don't have any unplaced Space Structurals!
pt_BR: Você não possui nenhuma Estruturas Espaciais para colocar!

en: That Space Structural would not be connected!
pt_BR: Essa Estrutura Espacial não deveria estar ligada!

en: You don't have any unplaced Space Components!
pt_BR: Você não possui Componentes Espaciais para colocar!

en: Your spaceship already has the maximum number of Fuel Components!
pt_BR: A sua nave já possui o número máximo de Componentes de Combustível!

en: Your spaceship already has the maximum number of Propulsion Components!
pt_BR: A sua nave já possui o número máximo de Componentes de Propulsão!

en: You don't have any unplaced Space Modules!
pt_BR: Você não possui Módulos Espaciais para colocar!

en: Your spaceship already has the maximum number of Habitation Modules!
pt_BR: A sua nave já possui o número máximo de Módulos Habitacionais!

en: Your spaceship already has the maximum number of Life Support Modules!
pt_BR: A sua nave já possui o número máximo de Módulos de Suporte de Vida!

en: Your spaceship already has the maximum number of Solar Panel Modules!
pt_BR: A sua nave já possui o número máximo de Módulos de Painel Solar!

en: The %s spaceship has arrived at Alpha Centauri.
pt_BR: A nave espacial dos %s chegou a Alfa Centauro.

en: Without guidance from the capital, the %s spaceship is lost!
pt_BR: Sem orientação para a capital, a nave espacial %s foi perdida!

note: TRANS: Another entry in winners list (", the Tibetans")
en: ?winners:, the %s
pt_BR: Os %s

note: TRANS: Beginning of the winners list ("the French")
en: ?winners:the %s
pt_BR: %s

note: TRANS: There can be several winners listed
en: Scenario victory to %s.
pt_BR: Vitória em equipe para %s.

en: Your %s was disbanded in accordance with your peace treaty with the %s.
pt_BR: Seu %s debandou em concordância com seu tratado de paz com %s.

en: Concerned citizens point out that the cease-fire with %s will run out soon.
pt_BR: Cidadãos preocupados lembram-lhe que o cessar-fogo com %s vai expirar brevemente.

en: The cease-fire with %s has run out. You are now at war with the %s.
pt_BR: O cessar-fogo com %s irá expirar. Você está agora em guerra com %s.

en: The game is already running.
pt_BR: O jogo já está sendo jogado.

en: %s lost control cmdlevel on game start.  Use voting from now on.
pt_BR: %s perdeu o controle cmdlevel no início do jogo. Use a votação agora.

en: Starting game.
pt_BR: Iniciando jogo.

en: request for unknown report (type %d)
pt_BR: pedido de relatório desconhecido (tipo %d)

en: Warning: rejecting old client %s
pt_BR: Aviso: rejeitando cliente antigo %s

en: Your client is too old. To use this server, please upgrade your client to a Freeciv 2.2 or later.
pt_BR: O seu cliente é muito antigo. Para usar este servidor, por favor, atualize o seu cliente para o Freeciv 2.2 ou superior.

en: You are not allowed to edit.
pt_BR: Você não está autorizado a editar.

en: %s nation is already in use.
pt_BR: A nação %s já está em uso.

en: %s is the %s ruler %s.
pt_BR: %s o %s é governante %s.

en: %s rules the %s.
pt_BR: %s regra o %s.

en: Ruleset directory "%s" not found
pt_BR: Diretório de definição de regras "%s" não encontrado

en: Not starting without explicitly requested metaserver connection.
pt_BR: Não iniciando sem explicitamente requisitar conexão com metaservidor.

en: The game is over...
pt_BR: O jogo acabou...

en: Failed to install SIGINT handler: %s
pt_BR: Falhou ao instalar o manipulador SIGINT: %s

en: Failed to install SIGHUP handler: %s
pt_BR: Falhou ao instalar o manipulador SIGHUP: %s

en: Failed to install SIGTERM handler: %s
pt_BR: Falhou ao instalar o manipulador SIGTERM: %s

en: Failed to ignore SIGPIPE: %s
pt_BR: Falhou ao ignorar SIGPIPE: %s

en: Can't use an empty name.
pt_BR: Não pode utilizar um nome vazio.

en: That name exceeds the maximum of %d chars.
pt_BR: Esse nome excede o tamanho máximo de %d caracteres.

en: That name is not allowed.
pt_BR: Este nome não é permitido.

note: TRANS: ambiguous command
en: (ambiguous)
pt_BR: (ambíguo)

en: Name is empty, so cannot be a player.
pt_BR: Nome está vazio, então não pode ser um jogador.

en: Name is too long, so cannot be a player.
pt_BR: Nome é muito longo, então não pode ser um jogador.

en: Player name prefix '%s' is ambiguous.
pt_BR: Prefixo de nome de jogador "%s" é ambíguo.

en: No player by the name of '%s'.
pt_BR: Não existe nenhum jogador com o nome "%s".

en: Unexpected match_result %d (%s) for '%s'.
pt_BR: match_result %d (%s) inesperado para "%s".

en: Name is empty, so cannot be a connection.
pt_BR: Nome está vazio, então não pode ser uma conexão.

en: Name is too long, so cannot be a connection.
pt_BR: Nome é muito grande, então não pode ser uma conexão.

en: Connection name prefix '%s' is ambiguous.
pt_BR: Prefixo do nome de conexão "%s" é ambíguo.

en: No connection by the name of '%s'.
pt_BR: Não existe nenhuma conexão de nome "%s".

en: Open metaserver connection to [%s].
pt_BR: Estabelecer conexão com o metaservidor [%s].

en: Close metaserver connection to [%s].
pt_BR: Terminar conexão com o metaservidor [%s].

en: Metaserver connection is open.
pt_BR: Conexão estabelecida ao metaservidor.

en: Metaserver connection is closed.
pt_BR: Conexão terminada com metaservidor.

en: Metaserver connection is already open.
pt_BR: A conexão ao metaservidor já foi estabelecida.

en: Metaserver connection is already closed.
pt_BR: A conexão do metaservidor já foi terminada.

en: Metaserver patches string set to '%s'.
pt_BR: Expressões de patches do metaservidor definidos para "%s".

en: Metaserver patches string set to '%s', not reporting to metaserver.
pt_BR: Expressões do patches do metaservidor definidos para "%s", não reportando para metaservidor.

en: Metaserver message string set to '%s'.
pt_BR: Expressões de mensagem do metaservidor definidos para "%s".

en: Metaserver message string set to '%s', not reporting to metaserver.
pt_BR: Expressões de mensagens do metaservidor definidos para "%s", não reportando para metaservidor.

en: Metaserver is now [%s].
pt_BR: O metaservidor é agora [%s].

en: Server id: %s
pt_BR: Id de servidor: %s

en: You cannot save games manually on this server.
pt_BR: Não é possível salvar jogos manualmente neste servidor.

en: %s is now under AI control.
pt_BR: %s está agora sob o controle de IA.

en: %s is now under human control.
pt_BR: %s está agora sob controle humano.

en: Failed to create new player %s.
pt_BR: Falhou ao criar novo jogador %s.

en: A player already exists by that name.
pt_BR: Já existe um jogador com esse nome.

en: A user already exists by that name.
pt_BR: Já existe um usuário com esse nome.

en: Can't add more players, server is full.
pt_BR: Não é possível adicionar mais jogadores, o servidor está cheio.

note: TRANS: <name> replacing <name> ...
en: %s replacing %s as an AI-controlled player.
pt_BR: %s substituindo %s como um jogador controlado por IA.

en: Removed player %s from the game.
pt_BR: Removido do jogo o jogador %s.

en: Name "%s" disallowed for security reasons.
pt_BR: Nome "%s" sem permissões por motivos de segurança.

en: No command script found by the name "%s".
pt_BR: Nenhum script de comando encontrado com o nome "%s".

en: Cannot read command line scriptfile '%s'.
pt_BR: Não é possível de ler o arquivo de script de linha de comando "%s".

en: Could not read script file '%s'.
pt_BR: Não é possível ler o arquivo de script "%s".

en: Could not write script file '%s'.
pt_BR: Não é possível escrever o arquivo de script "%s".

en: You cannot use the write command on this server for security reasons.
pt_BR: Você não pode usar o comando de escrita neste servidor por razões de segurança.

en: Cannot decrease command access level '%s' for connection '%s'; you only have '%s'.
pt_BR: Não é possível reduzir o nível de acesso de comando "%s" para a conexão "%s"; você possui apenas "%s".

en: Command access level set to '%s' for connection %s.
pt_BR: Nível de acesso de comando definido como "%s" para a conexão %s.

en: Anyone can now become game organizer '%s' by issuing the 'first' command.
pt_BR: Todo mundo pode tornar-se organizador "%s" emitindo o comando "first".

en: Command access levels in effect:
pt_BR: Níveis acesso de comando em uso:

en: Command access level for new connections: %s
pt_BR: Nível de acesso de comando para novas conexões: %s

en: Command access level for first player to take it: %s
pt_BR: Nível de acesso de comando para o primeiro jogador a obtê-lo: %s

en: Cannot increase command access level to '%s'; you only have '%s' yourself.
pt_BR: Não é possível aumentar o nível de acesso de comando para "%s"; você apenas possui "%s".

en: Command access level set to '%s' for new players.
pt_BR: Nível de acesso de comando definido para "%s" para novos jogadores.

en: Command access level set to '%s' for first player to grab it.
pt_BR: Nível de acesso de comando definido para "%s" para o primeiro jogador a obtê-lo.

en: The 'first' command makes no sense from the server command line.
pt_BR: O comando "first" não faz sentido para a linha de comando do servidor.

en: You already have command access level '%s' or better.
pt_BR: Você já possui o nível de acesso de comando '%s' ou superior.

en: Connection %s has opted to become the game organizer.
pt_BR: A conexão %s optou por ser a organizadora do jogo.

en: Invalid argument %d.
pt_BR: Argumento inválido %d.

en: Usage:
    %s
pt_BR: Uso:
    %s

en: Dynamic timeout set to %d %d %d %d
pt_BR: Expiração dinâmica definida para %d %d %d %d

note: TRANS: <untranslated name> - translated short help
en: Option: %s  -  %s
pt_BR: Opção: %s  -  %s

note: TRANS: <untranslated name>
en: Option: %s
pt_BR: Opção: %s

en: Description:
pt_BR: Descrição:

en: Status: %s
pt_BR: Estado: %s

en: changeable
pt_BR: alterável

en: fixed
pt_BR: fixo

en: Value:
pt_BR: Valor:

en: Explanations are available for the following server options:
pt_BR: Explicações estão disponíveis para as seguintes opções do servidor:

en: No explanation for that yet.
pt_BR: Ainda não existe explicação para isso.

en: Ambiguous option name.
pt_BR: Nome de opção ambígua.

en: Server Operator: %s
pt_BR: Operador do servidor: %s

en: Connectmsg truncated to %u bytes.
pt_BR: Mensagem de conexão truncada para %u bytes.

en: Player '%s' now has AI skill level '%s'.
pt_BR: Jogador "%s" possui agora o nível de capacidade IA "%s".

en: %s is not controlled by the AI.
pt_BR: %s não é controlado por IA.

en: Default AI skill level set to '%s'.
pt_BR: Nível de capacidade por omissão da IA definido para "%s".

en: This command is client only.
pt_BR: Este comando é apenas de cliente.

en: Only players may use the away command.
pt_BR: Somente jogadores podem usar o comando away.

en: %s set to away mode.
pt_BR: %s colocado em modo ausente.

en: %s returned to game.
pt_BR: %s voltou ao jogo.

en: Sorry, you do not have access to view option '%s'.
pt_BR: Desculpe, você não possui acesso para ver a opção '%s'.

en: Unknown option '%s'.
pt_BR: Opção '%s' desconhecida.

en: Current ruleset directory is "%s"
pt_BR: Diretório de definição de regras atual é "%s"

en: All options with non-default values
pt_BR: Todas as opções com valores não-padrão

en: All options
pt_BR: Todas as opções

en: Vital options
pt_BR: Opções vitais

en: Situational options
pt_BR: Opções situacionais

en: Rarely used options
pt_BR: Opções raramente usadas:

en: Option
pt_BR: Opção

en: Cannot change teams once game has begun.
pt_BR: Não é possível alterar as equipes após iniciar o jogo.

en: Cannot team a barbarian.
pt_BR: Não é possível equipar um bárbaro.

en: Player %s set to team %s.
pt_BR: Jogador %s definida para equipe %s.

note: TRANS: "Vote" or "Teamvote" is voting-as-a-process. Used as * part of a sentence. TRANS: "Vote" as a process. Used as part of a sentence.
en: Teamvote
pt_BR: VotaçãodoTime

note: TRANS: "Vote" as a process. Used as part of a sentence.
en: Vote
pt_BR: Votação

note: TRANS: "[Vote|Teamvote] 3 \"proposed change\" (needs ..."
en: %s %d "%s" (needs %0.0f%%%s): %d for, %d against, and %d abstained out of %d players.
pt_BR: %s %d "%s" (precisa %0.0f%%%s): %d para, %d contra, e %d absteve-se %d jogadores.

note: TRANS: preserve leading space
en:  no dissent
pt_BR:  sem discordância

en: There are no votes going on.
pt_BR: Não há votações em andamento.

en: You are not allowed to use this command.
pt_BR: Você não está autorizado a utilizar este comando.

en: There are no votes running.
pt_BR: Não há novas votações em andamento.

note: TRANS: "vote" as a process
en: No legal last vote (%d %s).
pt_BR: Sem última votação legal (%d %s).

en: other vote running | other votes running
pt_BR[0]: outra votação em andamento
pt_BR[1]: outras votações em andamento

en: Value must be an integer.
pt_BR: O valor deve ser um inteiro.

note: TRANS: "vote" as a process
en: No such vote (%d).
pt_BR: Sem votação (%d).

en: You are not allowed to vote on that.
pt_BR: Você não está autorizado a votar na opção.

en: You voted for "%s"
pt_BR: Você votou para "%s"

en: You voted against "%s"
pt_BR: Você votou contra "%s"

en: You abstained from voting on "%s"
pt_BR: Você se absteve da votação em "%s"

note: TRANS: "vote" as a process
en: Missing argument <vote number> or the string "all".
pt_BR: Faltando argumento <número do voto> ou a expressão "all".

en: You don't have any vote going on.
pt_BR: Você não possui nenhuma voto em andamento.

en: There isn't any vote going on.
pt_BR: Não há nenhum voto em andamento.

note: TRANS: "votes" as a process
en: All votes have been removed.
pt_BR: Todas as votações foram removidas.

note: TRANS: "vote" as a process
en: You are not allowed to cancel this vote (%d).
pt_BR: Você não está autorizado a cancelar esta votação (%d).

note: TRANS: "vote" as a process
en: Usage: /cancelvote [<vote number>|all]
pt_BR: Uso: /cancelvote [<número do voto>|todos]

en: Can only use this command once game has begun.
pt_BR: Pode somente usar este comando uma vez desde o começo do jogo.

en: %s diplomacy no longer debugged
pt_BR: %s sem depuração para a diplomacia

en: %s diplomacy debugged
pt_BR: %s depuração da diplomacia

en: %s tech no longer debugged
pt_BR: %s sem depuração para a tecnologia

en: %s tech debugged
pt_BR: %s depuração para a tecnologia

en: players=%d cities=%d citizens=%d units=%d
pt_BR: jogadores=%d cidades=%d cidadãos=%d unidades=%d

en: Value 2 & 3 must be integer.
pt_BR: Valor 2 & 3 devem ser um inteiro.

en: Bad map coordinates.
pt_BR: Coordenadas do mapa incorretas.

en: No city at this coordinate.
pt_BR: Nenhuma cidade nesta coordenada.

en: %s no longer debugged
pt_BR: %s sem depuração

en: %s %s no longer debugged.
pt_BR: %s %s sem mais depuração.

en: Ferry system is no longer in debug mode.
pt_BR: Sistema balsa não está mais no modo de depuração.

en: Ferry system in debug mode.
pt_BR: Sistema de balsa no modo de depuração.

en: Value 2 must be integer.
pt_BR: Valor 2 deve ser um inteiro.

en: Unit %d does not exist.
pt_BR: Unidade %d não existe.

en: Option '%s' not recognized.
pt_BR: Opção "%s" não reconhecida.

en: The parameter %s should only contain +- and 0-9.
pt_BR: O parâmetro %s deve somente conter +- e 0-9.

en: You cannot take a new player at this time.
pt_BR: Você não poderá pegar um novo jogador este jogo desta vez.

note: TRANS: Do not translate "maxplayers".
en: You cannot take a new player because the maximum of %d player has already been reached (maxplayers setting). | You cannot take a new player because the maximum of %d players has already been reached (maxplayers setting).
pt_BR[0]: Você não poderá pegar um novo jogador pelo fato do número máximo de jogadores %d já ter sido atingido (configuração de máximo de jogadores)
pt_BR[1]: Você não poderá pegar um novo jogador pelo fato do número máximo de jogadores %d já ter sido atingido (configuração de máximo de jogadores)

en: You cannot take a new player because there are no free player slots.
pt_BR: Você não poderá pegar um novo jogador pelo fato de não haverem mais slots de jogadores livres.

en: Sorry, one can't observe globally in this game.
pt_BR: Desculpe, você não poderá observar globalmente este jogo.

en: Sorry, one can't observe barbarians in this game.
pt_BR: Desculpe, alguém não poderá observar os bárbaros neste jogo.

en: Sorry, one can't take barbarians in this game.
pt_BR: Desculpe, alguém não poderá pegar os bárbaros neste jogo.

en: Sorry, one can't observe dead players in this game.
pt_BR: Desculpe, alguém não poderá observar jogadores mortos neste jogo.

en: Sorry, one can't take dead players in this game.
pt_BR: Desculpe, alguém não poderá pegar jogadores mortos neste jogo.

en: Sorry, one can't observe AI players in this game.
pt_BR: Desculpe, alguém não poderá observar jogadores IA neste jogo.

en: Sorry, one can't take AI players in this game.
pt_BR: Desculpe, alguém não poderá pegar jogadores IA neste jogo.

en: Sorry, one can't observe human players in this game.
pt_BR: Desculpe, alguém não poderá observar jogadores humanos neste jogo.

en: Sorry, one can't take human players in this game.
pt_BR: Desculpe, alguém não poderá pegar jogadores humanos neste jogo.

en: Sorry, one can't observe in this game.
pt_BR: Desculpe, alguém não poderá observar neste jogo.

en: Sorry, one can't take players in this game.
pt_BR: Desculpe, alguém não poderá pegar jogadores neste jogo.

en: Sorry, one can't take players already connected in this game.
pt_BR: Desculpe, alguém não poderá pegar jogadores já conectados neste jogo.

en: Only the player name form is allowed.
pt_BR: Somente a forma do nome do jogador é permitido.

en: %s already controls %s. Using 'observe' would remove %s
pt_BR: %s já controla %s. Usando "observador" poderá remover %s

en: %s is already observing %s.
pt_BR: %s já está observando %s.

en: %s is already observing.
pt_BR: %s já está observando.

en: %s now observes %s
pt_BR: %s agora observa %s

en: %s now observes
pt_BR: %s agora observa

en: You cannot issue "/take -" when the game has already started.
pt_BR: Você não pode executr "/take -" após se ter iniciado o jogo.

en: %s already controls %s.
pt_BR: %s já controla %s.

en: There is no free player slot for %s.
pt_BR: Não existe nenhum slot de jogador livre para %s.

en: Reassigned nation to %s by server console.
pt_BR: Re-atribuindo nação para %s pelo console do servidor.

en: Reassigned nation to %s by %s.
pt_BR: Re-atribuindo nação para %s pelo %s.

en: %s now controls %s (%s, %s).
pt_BR: %s agora controla %s (%s, %s).

en: Human
pt_BR: Humano

en: Alive
pt_BR: Ativar unidade

en: Dead
pt_BR: Morto

en: %s failed to attach to any player.
pt_BR: %s falhou ao anexar para algum jogador.

en: You can not detach other users.
pt_BR: Você não pode desanexar outros usuários.

en: %s is not attached to any player.
pt_BR: %s  não está anexado a nenhum jogador.

en: %s detaching from %s
pt_BR: %s desanexando de %s

en: %s no longer observing.
pt_BR: %s já não observando.

en: Cannot load a game while another is running.
pt_BR: Não é possível carregar o jogo enquanto outro está sendo jogado.

en: Cannot find savegame or scenario with the name "%s".
pt_BR: Não é possível encontrar o jogo salvo ou cenário com o nome "%s".

en: Could not load savefile: %s
pt_BR: Não é possível carregar o jogo salvo: %s

en: This setting can't be modified after the game has started.
pt_BR: Esta opção não pode ser alterada após o inicio do jogo.

en: Ruleset directory is already "%s"
pt_BR: Diretório de definição de regras já é "%s"

en: Ruleset directory set to "%s"
pt_BR: Diretório de conjunto de regras definido como "%s"

en: Goodbye.
pt_BR: Adeus.

en: Sorry, you are not allowed to use server commands.
pt_BR: Desculpe, você não está autorizado a utilizar comandos do servidor.

en: Warning: '%s' interpreted as '%s', but it is ambiguous.  Try '%shelp'.
pt_BR: Aviso: "%s" interpretado como "%s", mas é ambíguo.  Tente "%shelp".

note: TRANS: "vote" as a process
en: New teamvote
pt_BR: Novo voto do time

note: TRANS: "[New vote|New teamvote] (number 3) * by fred: proposed change"
en: %s (number %d) by %s: %s
pt_BR: %s (número %d) por %s:%s

note: TRANS: "vote" as a process
en: Your new vote ("%s") was not legal or was not recognized.
pt_BR: A sua nova votação ("%s") não foi legal ou não foi reconhecida.

en: (server prompt)
pt_BR: (linha de comando do servidor)

en: Ending the game. The server will restart once all clients have disconnected.
pt_BR: Fim do jogo. O servidor não irá reiniciar até que todos os jogares tenham desconectado-se.

en: Cannot end the game: no game running.
pt_BR: Não é possível terminar o jogo: nenhum jogo em execução.

en: You cannot surrender now.
pt_BR: Você não pode se render agora.

en: %s has conceded the game and can no longer win.
pt_BR: %s concedeu o jogo e não pode mais ganhar

en: Settings re-initialized.
pt_BR: Configurações reiniciadas.

en: All players are ready; starting game.
pt_BR: Todos os jogadores estão prontos, iniciando o jogo.

note: TRANS: given when /start is invoked during gameover.
en: Cannot start the game: the game is waiting for all clients to disconnect.
pt_BR: Não é possível iniciar o jogo, ele está aguardando até que todos os clientes se desconectem.

note: TRANS: given when /start is invoked while the game * is running.
en: Cannot start the game: it is already running.
pt_BR: Não é possível iniciar o jogo: ele já foi iniciado.

en: Cutting connection %s.
pt_BR: Cortando a conexão %s.

note: TRANS: <untranslated name> - translated short help
en: Command: %s  -  %s
pt_BR: Comando: %s  -  %s

note: TRANS: <untranslated name>
en: Command: %s
pt_BR: Comando: %s

en: Synopsis:
pt_BR: Sinopse:

en: Level: %s
pt_BR: Nível: %s

en: The following server commands are available:
pt_BR: Os comandos de servidor disponíveis são os seguintes:

en: Possible matches: %s
pt_BR: Possíveis correspondências: %s

en: Help argument '%s' is ambiguous.
pt_BR: O argumento da ajuda "%s" é ambíguo.

en: No match for help argument '%s'.
pt_BR: Não existe ocorrência na ajuda do argumento "%s".

en: List of connections to server:
pt_BR: Lista de conexões ao servidor:

en: <no connections>
pt_BR: <nenhuma conexão>

en: List of players:
pt_BR: Lista de jogadores:

en: <no players>
pt_BR: <nenhum jogador>

en: , ready
pt_BR: , pronto

en: , not ready
pt_BR: , não pronto

en: , Dead
pt_BR: , Morto

en: , difficulty level %s
pt_BR: , nível de dificuldade %s

note: TRANS: preserve leading space
en:  (observer mode)
pt_BR:  (modo observador)

en: List of scenarios available:
pt_BR: Lista de cenários disponíveis:

en: List of teams:
pt_BR: Lista dos times:

en: The %s have researched %s.
pt_BR: Os %s pesquisaram %s.

en: Discovery of %s OBSOLETES %s in %s!
pt_BR: Descoberta de %s TORNA OBSOLETO %s em %s!

en: Learned %s. Our scientists focus on %s; goal is %s.
pt_BR: %s aprendido. Focar nossos cientistas em %s; sucesso é %s.

en: Technology goal is %s.
pt_BR: O sucesso tecnológicos é %s.

en: You steal %s from the %s.
pt_BR: Você roubou %s da cidade %s.

en: The %s stole %s from you!
pt_BR:  %s roubou %s de você!

en: The %s have stolen %s from the %s.
pt_BR: %s roubaram %s dos %s.

en: Illegal packet, can't upgrade %s (yet).
pt_BR: Pacote ilegal, (ainda) não pode atualizar %s (ainda).

en: No units could be upgraded.
pt_BR: Nenhuma unidade pode ser atualizada.

note: TRANS: "Trireme cannot move ..."
en: %s cannot move that far from the coast line.
pt_BR: %s não pode mover tão longe da linha costeira.

en: %s added to aid %s in growing.
pt_BR: %s adicionados para ajudar %s a crescer.

en: The nuclear attack on %s was avoided by your SDI defense.
pt_BR: O ataque nuclear a %s foi evitado pelas suas defesas SDI.

en: Cannot attack unless you declare war first.
pt_BR: Não pode atacar sem primeiro declarar guerra.

en: %s can only move into your own zone of control.
pt_BR: %s apenas se podem mover para a sua zona de controle.

en: Cannot invade unless you break peace with %s first.
pt_BR: Não pode invadir sem primeiro quebrar o tratado de paz com %s.

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route here!
pt_BR: Desculpe, sua %s não podem estabelecer uma rota comercial aqui!

en: New trade route established from %s to %s.
pt_BR: Nova rota comercial estabelecida de %s para %s.

en: The %s established a trade route between their city %s and %s.
pt_BR: %s estabeleceu uma rota comercial entre sua cidade %s e %s.

en: %s was upgraded for free to %s.
pt_BR: %s foi atualizado de graça para %s.

en: Your %s has run out of hit points.
pt_BR: Seus %s ficaram sem resistência.

en: Your %s has returned to refuel.
pt_BR: Seu %s voltaram para reabastecer.

en: Teleported your %s to %s.
pt_BR: O seu %s teleportado para %s.

note: TRANS: A unit is moved to resolve stack conflicts.
en: Moved your %s.
pt_BR: Seu %s movido.

note: TRANS: A unit is disbanded to resolve stack conflicts.
en: Disbanded your %s.
pt_BR: Sua %s debandou.

en: Unable to defend %s, %s has lost the game.
pt_BR: Não é possível defender %s, %s possui um jogo perdido.

en: Losing %s meant losing the game! Be more careful next time!
pt_BR: Perder %s significa perder o jogo! Seja mais cuidado da próxima vez!

en: %s lost when %s was lost.
pt_BR: %s perdido quando %s foi perdido.

en: %s escaped the destruction of %s, and fled to %s.
pt_BR: %s escapou da destruição de %s, e fugiu para %s.

note: TRANS: "... Cannon ... the Polish Destroyer ...."
en: Your attacking %s succeeded against the %s %s (and %d other unit)! | Your attacking %s succeeded against the %s %s (and %d other units)!
pt_BR[0]: Os seus %s atacantes venceram contra os %s %s (e %d outra unidade)!
pt_BR[1]: Os seus %s atacantes venceram contra os %s %s (e %d outras unidades)!

note: TRANS: "Cannon ... the Polish Destroyer."
en: %s lost to an attack by the %s %s.
pt_BR: %s perdeu num ataque dos %s %s.

note: TRANS: "Cannon lost when the Polish Destroyer * attacked the German Musketeers."
en: %s lost when the %s %s attacked the %s %s.
pt_BR: %s perdido quando %s %s atacou o %s %s.

note: TRANS: "Musketeers (and Cannon) lost to an * attack from the Polish Destroyer."
en: %s (and %s) lost to an attack from the %s %s.
pt_BR: %s (e %s) perderam de um ataque de %s %s.

note: TRANS: "Musketeers and 3 other units lost to * an attack from the Polish Destroyer." * (only happens with at least 2 other units)
en: %s and %d other unit lost to an attack from the %s %s. | %s and %d other units lost to an attack from the %s %s.
pt_BR[0]: %s e %d perderam outra unidade em um ataque de %s %s.
pt_BR[1]: %s e %d perderam outras unidades em um ataque de %s %s.

note: TRANS: "2 units lost when the Polish Destroyer * attacked the German Musketeers." * (only happens with at least 2 other units)
en: %d unit lost when the %s %s attacked the %s %s. | %d units lost when the %s %s attacked the %s %s.
pt_BR[0]: %d unidade perdida quando %s %s atacou o %s %s.
pt_BR[1]: %d unidades perdidas quando %s %s atacou o %s %s.

en: Your %s was nuked by %s.
pt_BR: Seu %s foi atacado com armas nucleares por %s.

en: yourself
pt_BR: você próprio

en: The %s %s was nuked.
pt_BR: %s %s sofreu um ataque nuclear.

en: %s was nuked by %s.
pt_BR: %s sofreu um ataque nuclear dos %s.

en: You nuked %s.
pt_BR: Você atacou %s com armas nucleares.

en: The %s detonated a nuke!
pt_BR: %s detonou uma arma nuclear!

en: %s transported successfully.
pt_BR: %s transportado com sucesso.

en: This unit cannot paradrop into %s.
pt_BR: Esta unidade não pode ser lançada de paraquedas em %s.

en: Your %s paradropped into the %s and was lost.
pt_BR: Sua %s paraquedista dentro de %s e foi perdida.

en: Your %s was killed by enemy units at the paradrop destination.
pt_BR: Sua %s foi morta por unidades inimigas no destino do lançamento de paraquedas.

en: Orders for %s aborted after enemy movement was spotted.
pt_BR: Ordens para %s abortadas depois que o movimento inimigo foi manchado.

en: Orders for %s aborted as there are units nearby.
pt_BR: Ordens para %s abortadas, há unidades próximas.

en: Orders for %s aborted since they give an invalid activity.
pt_BR: Ordens para %s abortadas desde que eles tiverem uma atividade inválida

en: Orders for %s aborted since they give an invalid location.
pt_BR: Ordens para %s abortadas desde que eles tiverem uma localização inválida

en: Orders for %s aborted as there are units in the way.
pt_BR: Ordens para %s abortadas, há unidades no caminho.

en: Orders for %s aborted because of failed move.
pt_BR: Ordens para %s abortadas pelo fato do movimento ter falhado.

en: Your %s has invalid orders.
pt_BR: Sua %s possui ordens inválidas.

note: TRANS: "[Vote|Teamvote] 3 \"proposed change\" is ..."
en: %s %d "%s" is passed %d to %d with %d abstentions and %d who did not vote.
pt_BR: %s %d "%s" aceito %d para %d com %d abstenções e %d que não votaram.

note: TRANS: "[Vote|Teamvote] 3 \"proposed change\" failed ..."
en: %s %d "%s" failed with %d against, %d for, %d abstentions and %d who did not vote.
pt_BR: %s %d "%s" falhou com %d contra, %d para,  %d abstenções e %d que não votaram.

en: %s %d: %s voted yes.
pt_BR: %s %d: %s votaram sim.

en: %s %d: %s voted no.
pt_BR: %s %d: %s votaram não.

en: %s %d: %s chose to abstain.
pt_BR: %s %d: %s Escolheram se abster.

note: TRANS: Describing a new vote that can only pass * if there are no dissenting votes.
en: %s (needs %0.0f%% and no dissent).
pt_BR: %s (precisa %0.0f%% sem discordância).

note: TRANS: Describing a new vote that can pass only if the * given percentage of players votes 'yes'.
en: %s (needs %0.0f%% in favor).
pt_BR: %s (precisa %0.0f%% a favor).

en: Empty argument for "%s".
pt_BR: Argumento vazio para "%s".

en: Missing argument for "%s".
pt_BR: Argumento em falta para "%s".

en: Bad log level "%s".
pt_BR: Nível de registro de erro "%s".

en: Bad log level %d in "%s".
pt_BR: Nível de depuração %d em "%s".

en: Badly formed log level argument "%s".
pt_BR: Argumento de registro errado "%s".

en: Empty filename in log level argument "%s".
pt_BR: Nome de arquivo vazio no argumento do nível de registro "%s".

en: Couldn't open logfile: %s for appending "%s".
pt_BR: Não pude abrir o arquivo de registro: %s para adicionar "%s".

en: last message repeated %d time | last message repeated %d times
pt_BR[0]: última mensagem repetida %d vez
pt_BR[1]: última mensagem repetida %d vezes

note: TRANS: preserve leading space
en:  (total %d repeat) |  (total %d repeats)
pt_BR[0]:  (total de %d repetição)
pt_BR[1]:  (total de %d repetições)

note: TRANS: "...: <externally translated error string>."
en: Could not read data directory %s: %s.
pt_BR: Incapaz de ler o diretório de dados %s: %s.

en: %s: Fatal error: you're trying to run me as superuser!
pt_BR: %s: Erro fatal: você esta tentanto me executar como super usuário!

en: Use a non-privileged account instead.
pt_BR: Utilize uma conta sem privilégios (não 'root').

en: exact match
pt_BR: equivalência perfeita

en: only match
pt_BR: única equivalência

en: ambiguous
pt_BR: ambíguo

en: empty
pt_BR: vazio

en: too long
pt_BR: muito longo

en: non-match
pt_BR: não-equivalente

en: error %ld (failed FormatMessage)
pt_BR: erro %ld (falhou FormatMessage)

en: error %d (compiled without strerror)
pt_BR: erro %d (compilado sem strerror)
