Freeciv 2.0.0 - en to nl translation catalogue (3163 entries)

en: *%s (AI)* In away mode AI can't sign such a treaty.
nl: *%s (KI)* KI zo'n verdrag niet tekenen in de afwezige modus.

en: *%s (AI)* First break alliance with %s, %s.
nl: *%s (AI)* Verbreek eerst het verbond met %s, %s.

en: *%s (AI)* I would like to see you keep your distance from %s for some time, %s.
nl: *%s (KI)* Ik zou graag zien dat u nog wat afstand bewaart tot %s, %s.

en: *%s (AI)* Let us first cease hostilities, %s.
nl: *%s (KI)* Laat ons eerst onze vijandelijkheden staken, %s.

en: *%s (AI)* I wish to see you keep the current ceasefire for a bit longer first, %s.
nl: *%s (KI)* Ik wil eerst zien of u ons staakt-het-vuren nog wat volhoudt, %s.

en: *%s (AI)* I simply do not trust you with an alliance yet, %s.
nl: *%s (KI)* Ik vertrouw u nog niet genoeg voor een verbond, %s.

en: *%s (AI)* I do not know the city you mention.
nl: *%s (KI)* Ik ken de stad die u noemt niet.

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is not safe.
nl: *%s (KI)* Sorry, mijn gezichtsveld delen met u is me te gevaarlijk.

en: *%s (AI)* This deal was not very good for us, %s!
nl: *%s (KI)* Deze overeenkomst was niet zo goed voor ons, %s!

en: *%s (AI)* Welcome into our alliance %s!
nl: *%s (KI)* Welkom in ons verbond %s!

en: *%s (AI)* Yes, may we forever stand united, %s.
nl: *%s (KI)* Ja, mogen we voor altijd samen optrekken, %s.

en: *%s (AI)* Yes, peace in our time!
nl: *%s (KI)* Ja, vrede in onze tijd!

en: *%s (AI)* Agreed. No more hostilities, %s.
nl: *%s (KI)* Akkoord. Geen vijandelijkheden meer, %s.

en: *%s (AI)* Greetings %s! May we suggest a ceasefire while we get to know each other better?
nl: *%s (KI)* Gegroet %s! Mogen we een staakt-het-vuren voorstellen terwijl we elkaar wat beter leren kennen?

en: *%s (AI)* I have tolerated your vicious antics long enough! To war!
nl: *%s (KI)* Ik heb uw gemene streken lang genoeg getolereerd! Ten oorlog!

en: *%s (AI)* Peace in ... some other time.
nl: *%s (KI)* Vrede ... maar niet nu.

en: *%s (AI)* Finally I get around to you! Did you really think you could get away with your crimes?
nl: *%s (KI)* Eindelijk kom ik aan u toe! Dacht u nu echt dat u weg kon komen met uw misdaden?

en: *%s (AI)* Your covert hostilities brought this war upon you!
nl: *%s (KI)* Door uw achterbakse vijandelijkheden heeft u deze oorlog over zich afgeroepen!

en: *%s (AI)* Your aggression against %s was your last mistake!
nl: *%s (KI)* Uw agressie tegen %s was je laatste vergissing!

en: *%s (AI)* We will be launching an all-out war against %s in %d turn to stop the spaceship launch. | *%s (AI)* We will be launching an all-out war against %s in %d turns to stop the spaceship launch.
nl[0]: *%s (KI)* We gaan een grootschalige oorlog voeren tegen %s over %d beurt om de lancering van het ruimteschip te stoppen.
nl[1]: *%s (KI)* We gaan een grootschalige oorlog voeren tegen %s over %d beurten om de lancering van het ruimteschip te stoppen.

en: *%s (AI)* Your aid in this matter will be expected. Long live our glorious alliance!
nl: *%s (KI)* Wij verwachten uw steun in deze kwestie. Lang leve ons roemrijk verbond!

en: *%s (AI)* We intend to pillage and plunder the rich civilization of %s. We declare war in %d turn. | *%s (AI)* We intend to pillage and plunder the rich civilization of %s. We declare war in %d turns.
nl[0]: *%s (KI)* We gaan de rijke beschaving van %s overvallen en leegroven. We verklaren de oorlog binnen %d beurt.
nl[1]: *%s (KI)* We gaan de rijke beschaving van %s overvallen en leegroven. We verklaren de oorlog binnen %d beurten.

en: *%s (AI)* If you want a piece of the loot, feel free to join in the action!
nl: *%s (AI)* Als u een deel van de buit wil, kom gerust meedoen!

en: *%s (AI)* We have had it with %s. Let us tear this pathetic civilization apart. We declare war in %d turn. | *%s (AI)* We have had it with %s. Let us tear this pathetic civilization apart. We declare war in %d turns.
nl[0]: *%s (KI)* We hebben het helemaal gehad met %s. Laat ons dit belachelijke landje kapotmaken. We verklaren de oorlog binnen %d beurt.
nl[1]: *%s (KI)* We hebben het helemaal gehad met %s. Laat ons dit belachelijke landje kapotmaken. We verklaren de oorlog binnen %d beurten.

en: *%s (AI)* As our glorious allies, we expect your help in this war.
nl: *%s (AI)* Als onze bondgenoot verwachten we dat u meehelpt in deze oorlog.

en: *%s (AI)* We will honor our alliance and declare war on %s in %d turn.  Hold on - we are coming! | *%s (AI)* We will honor our alliance and declare war on %s in %d turns.  Hold on - we are coming!
nl[0]: *%s (KI)* We zullen ons verbond naleven en de oorlog verklaren aan %s binnen %d beurt. Houd vol - we komen eraan!
nl[1]: *%s (KI)* We zullen ons verbond naleven en de oorlog verklaren aan %s binnen %d beurten. Houd vol - we komen eraan!

en: *%s (AI)* We will honor our alliance with %s and declare war on %s in %d turns.  We expect you to do likewise. | *%s (AI)* We will honor our alliance with %s and declare war on %s in %d turns.  We expect you to do likewise.
nl[0]: *%s (KI)* We zullen ons verbond met %s naleven en de oorlog verklaren aan %s binnen %d beurt. We verwachten van u hetzelfde.
nl[1]: *%s (KI)* We zullen ons verbond met %s naleven en de oorlog verklaren aan %s binnen %d beurten. We verwachten van u hetzelfde.

en: *%s (AI)* Your attempt to conquer space for yourself alone betrays your true intentions, and I will have no more of our alliance!
nl: *%s (KI)* Uw poging om de ruimte voor uzelf te veroveren verraden uw werkelijke bedoelingen. Ik heb genoeg van ons verbond!

en: *%s (AI)* Your attempt to unilaterally dominate outer space is highly offensive.
nl: *%s (KI)* Uw poging om eenzijdig de ruimte te domineren is uitermate beledigend.

en: *%s (AI)* If you do not stop constructing your spaceship, I may be forced to take action!
nl: *%s (KI)* Als u niet stopt met het bouwen van uw ruimteschip, zal ik mij genoodzaakt zien om in actie te komen!

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is no longer safe.
nl: %s (KI)* Sorry, het delen van mijn gezichtsveld met u is niet verantwoord meer.

en: *%s (AI)* Greetings our most trustworthy ally. We call upon you to destroy our enemy, %s.
nl: *%s (KI)* Gegroet, onze meest betrouwbare bondgenoot. We roepen u op onze vijand %s te vernietigen.

en: *%s (AI)* Greetings ally, I see you have not yet made war with our enemy, %s. Why do I need to remind you of your promises?
nl: *%s (KI)* Gegroet bondgenoot, ik zie dat u nog geen oorlog heeft verklaard aan onze vijand %s. Waarom moet ik u aan uw beloften herinneren?

en: *%s (AI)* Dishonored one, we made a pact of alliance, and yet you remain at peace with our mortal enemy, %s! This is unacceptable; our alliance is no more!
nl: *%s (KI)* Eerloze, we sloten een verbond en toch blijf je in vrede met onze  erfvijand %s! Dit is onacceptabel: ons verbond bestaat niet langer!

en: *%s (AI)* Greetings friend, may we suggest making a common cause and join in an alliance?
nl: *%s (KI)* Gegroet vriend, wat vindt u ervan voor een gemeenschappelijke zaak te staan in een verbond?

en: *%s (AI)* Greetings neighbor, may we suggest more peaceful relations?
nl: *%s (KI)* Gegroet buurman, zullen we vredelievender met elkaar omgaan?

en: *%s (AI)* We grow weary of this constant bloodshed. May we suggest a cessation of hostilities?
nl: *%s (KI)* We worden dit continue bloedvergieten langzaam beu. Mogen we voorstellen de vijandelijkheden te beëindigen?

en: *%s (AI)* We have been savagely attacked by %s, and we need your help! Honor our glorious alliance and your name will never be forgotten!
nl: *%s (KI)* We zijn bruut aangevallen door %s en hebben uw hulp nodig! Houd ons verbond in ere en uw naam zal nooit vergeten worden!

en: The citizen governor can't fulfill the requirements for %s. Passing back control.
nl: De burgergouverneur kan niet aan de vereisten van %s voldoen. Het bestuur wordt terug overgedragen.

en: The citizen governor has gotten confused dealing with %s.  You may want to have a look.
nl: De burgergouverneur is in de war geraakt met %s.  U kunt er waarschijnlijk beter zelf naar kijken.

note: TRANS: city is not growing.  Keep short. TRANS: city is not growing. Keep short.
en: never
nl: nooit

en: %d turn | %d turns
nl[0]: %d beurt
nl[1]: %d beurten

note: TRANS: "W" is worker citizens, as opposed to specialists; * %s will represent the specialist types, for instance "E/S/T"
en: People (W/%s)
nl: Bevolking (A/%s):

note: TRANS: preserve leading space
en:  happy
nl:  gelukkig

en: Name: %s
    Food:       %10s Gold:    %10s
    Production: %10s Luxury:  %10s
    Trade:      %10s Science: %10s
    
    %*s%s: %s
              City grows: %s
    Production completed: %s
nl: Naam: %s
    Voedsel:    %10s Goud:       %10s
    Productie:  %10s Luxe:       %10s
    Handel:     %10s Wetenschap: %10s
    
    %*s%s: %s
          Stad groeit in: %s
        Productie gereed: %s

en: ?cma:Very happy
nl: ?cma:Heel gelukkig

en: There has been a CMA error. Your citizen governor settings may be broken.
nl: Er is een CMA-fout opgetreden. Uw gouverneursinstellingen zijn misschien beschadigd.

en: Old attributes detected and removed.
nl: Oude attributen gezien en verwijderd.

en: Plugin '%s' isn't available. Available are %s
nl: Plugin '%s' is niet beschikbaar. Beschikbaar zijn %s

en: No real audio plugin present.
nl: Geen real audio plugin aanwezig

en: Proceeding with sound support disabled.
nl: Ga verder zonder geluidsondersteuning

en: To get sound you need to download a sound set!
nl: Voor geluid dient u een geluidenverzameling te downloaden!

en: Get sound sets from <%s>.
nl: Haal geluidenverzamelingen van <%s>.

en: Could not load sound spec-file '%s':
    %s
nl: Kon audio specbestand niet laden: %s:
    %s

en: No real audio subsystem managed to initialize!
nl: Geen enkel audio-subsysteem lukte het te initialiseren!

en: Perhaps there is some misconfiguration or bad permissions.
nl: Misschien is er sprake van misconfiguratie of verkeerde permissies

en: Freeciv is free software and you are welcome to distribute copies of it under certain conditions;
nl: Freeciv is vrije software en u bent vrij om onder bepaalde voorwaarden kopieën ervan te verspreiden;

en: See the "Copying" item on the Help menu.
nl: Zie het onderdeel "Kopiëren" in het helpmenu.

en: Now ... Go give 'em hell!
nl: Het is zover ... Geef ze van katoen!

en: Exporting output window to '%s' ...
nl: Exporteer uitvoervenster naar '%s' ...

en: Export complete.
nl: Export volledig.

en: Export failed, couldn't write to file.
nl: Exporteren mislukt, kan niet schrijven naar bestand.

note: TRANS: Use longer of "XXX turns" and "never"
en: ?filler:XXX/XXX XXX turns
nl: ?filler:XXX/XXX XXX beurten

en: %3d gold per turn | %3d gold per turn
nl[0]: %3d goud per beurt
nl[1]: %3d goud per beurt

en: %3d turn | %3d turns
nl[0]: %3d beurt
nl[1]: %3d beurten

en: %d/turn
nl: %d/beurt

en: Obsolete
nl: Verouderd

en: Built
nl: Gebouwd

en: Destroyed
nl: Verouderd

en: Great Wonder
nl: Wereldwonder

en: Small Wonder
nl: Klein Wonder

note: TRANS: Trade partner unknown to client TRANS: unrecognized command
en: (unknown)
nl: (onbekend)

en: Illness deactivated in ruleset.
nl: Ziekte niet geactiveerd in ruleset.

en: ?city_state:Celebrating
nl: Festiviteiten

en: ?city_state:Disorder
nl: Onlusten

en: ?city_state:Peace
nl: Vrede

en: (worklist)
nl: (productielijst)

en: ?city:Name
nl: Naam

en: City Name
nl: Plaatsnaam

note: TRANS: this and similar literal strings interpreted as (Qt) HTML
en: Nation
nl: Natie

en: ?size [short]:Sz
nl: Gr

en: Size
nl: Grootte

en: State
nl: Toestand

en: Celebrating/Peace/Disorder
nl: Festiviteiten/Vrede/Onlusten

en: Concise *=Celebrating, X=Disorder
nl: Beknopt *=Festiviteiten, X=Onlusten

en: ?Happy workers:H
nl: G

en: Workers: Happy
nl: Arbeiders: Gelukkig

en: ?Content workers:C
nl: T

en: Workers: Content
nl: Arbeiders: Tevreden

en: ?Unhappy workers:U
nl: O

en: Workers: Unhappy
nl: Arbeiders: Ontevreden

en: ?Angry workers:A
nl: K

en: Workers: Angry
nl: Arbeiders: Kwaad

en: ?city:Workers
nl: Arbeiders

en: ?happy/content/unhappy/angry:H/C/U/A
nl: G/T/O/K

en: Workers: Happy, Content, Unhappy, Angry
nl: Arbeiders: Gelukkig, Tevreden, Ontevreden, Kwaad

en: Best
nl: Beste

en: attack
nl: aanval

en: Best attacking units
nl: Best aanvallende eenheden

en: defense
nl: verdediging

en: Best defending units
nl: Best verdedigende eenheden

en: Units
nl: Eenheden

note: TRANS: Header "Number of units inside city"
en: ?Present (units):Here
nl: Hier

en: Number of units present
nl: Aantal eenheden aanwezig

note: TRANS: Header "Number of units supported by given city"
en: ?Supported (units):Owned
nl: Eigen

en: Number of units supported
nl: Aantal eenheden ondersteund

note: TRANS: Header "It will take this many turns before city grows"
en: ?food (population):Grow
nl: Groei

en: ?Stock/Target:(Have/Need)
nl: (Voorraad/Doel)

en: Turns until growth/famine
nl: Beurten tot groei/hongersnood

en: Surplus
nl: Overschot

en: ?food/production/trade:F/P/T
nl: V/P/H

en: Surplus: Food, Production, Trade
nl: Overschot: Voedig, Productie, Handel

en: ?Food surplus [short]:+F
nl: +V

en: Surplus: Food
nl: Overschot: Voedsel

en: ?Production surplus [short]:+P
nl: +P

en: Surplus: Production
nl: Overschot: Productie

en: ?Production loss (waste) [short]:-P
nl: -P

en: Waste
nl: Afval

en: ?Trade surplus [short]:+T
nl: +H

en: Surplus: Trade
nl: Overschot: Handel

en: ?Trade loss (corruption) [short]:-T
nl: -H

en: Corruption
nl: Corruptie

en: Economy
nl: Economie

en: ?gold/luxury/science:G/L/S
nl: ?goud/luxe/wetens.:G/L/W

en: Economy: Gold, Luxuries, Science
nl: Economie: Goud, Luxe, Wetenschap

en: ?Gold:G
nl: G

en: Economy: Gold
nl: Economie: Goud

en: ?Luxury:L
nl: L

en: Economy: Luxury
nl: Economie: Luxe

en: ?Science:S
nl: W

en: Economy: Science
nl: Economie: Wetenschap

en: ?number_trade_routes:n
nl: n

en: ?number_trade_routes:R
nl: H

en: ?pollution [short]:Pol
nl: Ver

en: ?plague risk [short]:Pla
nl: Epid

en: ?cma:Governor
nl: Gouverneur

en: Citizen Governor
nl: Burgergouverneur

note: TRANS: "BS" = "build slots"
en: BS
nl: BR

en: Maximum units buildable per turn
nl: Maximum aantal eenheden te bouwen per beurt

en: Production
nl: Productie

en: Turns/Buy
nl: Beurten/Koop

en: Currently Building
nl: In Aanbouw

en: Specialists:
nl: Specialisten:

en: ?specialist:S
nl: S

en: Specialists: %s
nl: Specialisten: %s

en: Special
nl: Speciaal

en: Announce game in LAN using protocol PROTO (IPv4/IPv6/none)
nl: Spel aankondigen in LAN met protocol PROTO (IPv4/IPv6/none)

en: Skip connect dialog
nl: Sla verbindingsdialoog over

en: Raise a signal on failed assertion
nl: Verstuur een signaal na mislukte bewering

en: Print a summary of the options
nl: Geef een samenvatting van de opties

en: Use FILE as logfile (spawned server also uses this)
nl: Gebruik FILE als logbestand (zelfstartserver gebruikt deze ook)

en: Connect to the metaserver at HOST
nl: Verbind met de metaserver op HOST

en: Use NAME as username on server
nl: Gebruik NAME als naam op server

en: Connect to server port PORT (usually with -a)
nl: Verbind met serverpoort PORT (meestal met -a)

en: Use PLUGIN for sound output %s
nl: Gebruik PLUGIN voor geluidsuitvoer %s

en: Read startup script FILE (for spawned server only)
nl: Lees startscript BESTAND (enkel voor zelfstartserver)

en: Connect to the server at HOST (usually with -a)
nl: Verbind met de server op HOST (meestal met -a)

en: Read sound tags from FILE
nl: Lees geluidstags van FILE

en: Use data file FILE.tilespec for tiles
nl: Gebruik gegevensbestand FILE.tilespec voor vlakken

en: Print the version number
nl: Versienummer Tonen

en: Invalid signal number "%s".
nl: Ongeldig signaalnummer "%s".

en: Try using --help.
nl: Probeer met --help.

en: Invalid port "%s" specified with --port option.
nl: Ongeldige poort "%s" opgegeven met de optie --port.

en: Invalid debug level "%s" specified with --debug option.
nl: Ongeldig debugniveau "%s" opgegeven met de optie --debug.

en: Invalid announce protocol "%s".
nl: Ongeldig aankondigingsprotocol "%s".

en: Unrecognized option: "%s"
nl: Niet-herkende optie: "%s"

en: There was an error while auto connecting; aborting.
nl: Er trad een fout op bij het automatisch maken van een verbinding; afbreken.

en: Game started.
nl: Spel begonnen.

en: Changing production of every %s into %s.
nl: Verander productie van elke %s in %s.

en: ?embassy:Both
nl: Beide

en: ?embassy:Yes
nl: Ja

en: ?embassy:With Us
nl: Met Ons

en: ?embassy:Contact
nl: Contact

en: ?embassy:No Contact
nl: Geen Contact

en: ?vision:Both
nl: Beide

en: ?vision:To Them
nl: Aan Hen

en: ?vision:To Us
nl: Aan Ons

en: The %s give %s
nl: De %s geven %s

en: The %s give an unknown city
nl: De %s geven een onbekende stad.

en: The %s give %d gold | The %s give %d gold
nl[0]: De %s geven %d goud
nl[1]: De %s geven %d goud

en: The %s give their worldmap
nl: De %s geven hun wereldkaart

en: The %s give their seamap
nl: De %s geven hun zeekaart

en: The parties agree on a cease-fire
nl: De partijen gaan akkoord met een wapenstilstand

en: The parties agree on a peace
nl: De partijen gaan akkoord met vrede

en: The parties create an alliance
nl: De partijen sluiten een verbond

en: The %s give shared vision
nl: De %s geven gedeeld zicht

en: The %s give an embassy
nl: De %s geven een amassade

en: Popup Request
nl: Popupverzoek

en: You can't buy %s in %s!
nl: Je kan geen %s kopen in %s!

note: TRANS: %s is a production type; this whole string is a sentence * fragment that is only ever included in one other string * (search comments for this string to find it)
en: %s costs %d gold | %s costs %d gold
nl[0]: %s kost %d goud
nl[1]: %s kost %d goud

note: TRANS: %s is a pre-pluralised sentence fragment: * "%s costs %d gold"
en: %s and you only have %d gold. | %s and you only have %d gold.
nl[0]: %s en je hebt slechts %d goud.
nl[1]: %s en je hebt slechts %d goud.

en: unknown reason
nl: onbekende oorzaak

en: Lost connection to server (%s)!
nl: Verbinding met server (%s) verloren!

en: Failed looking up host.
nl: Kon host niet vinden

en: Connection in progress.
nl: Bezig met verbinding maken.

en: Disconnected from server.
nl: Verbinding met server verbroken.

en: server disconnected
nl: verbinding door server verbroken

en: read error
nl: leesfout

en: Failed to contact server "%s" at port %d as "%s" after %d attempts
nl: Verbinding maken met server "%s" op poort %d als "%s" mislukt na %d pogingen

en: Connection to server refused. Please start the server.
nl: Verbinding met server geweigerd. Herstart de server alstublieft.

en: Error contacting server "%s" at port %d as "%s":
     %s
nl: Fout bij contact maken met server "%s" op poort %d als "%s":
     %s

en: Auto-connecting to server "%s" at port %d as "%s" every %f second(s) for %d times
nl: Maak automatisch verbinding met server "%s" op poort %d als "%s" elke %f seconden %d keer

en: Couldn't start the server.
nl: Kon de server niet opstarten.

en: You'll have to start one manually. Sorry...
nl: Je zal handmatig een server moeten opstarten. Sorry...

en: Couldn't connect to the server.
nl: Kon niet verbinden met de server.

en: We probably couldn't start it from here.
nl: We konden het waarschijnlijk niet van hieruit starten.

en: Established control over the server. You have command access level 'hack'.
nl: We hebben serverbeheer. Je hebt toegangsniveau 'hack'.

en: Only transporter units can be unloaded.
nl: Alleen vervoerseenheden kunnen uitladen.

en: Only settler units can be put into auto mode.
nl: Alleen kolonisten kunnen in auto-modus worden gezet.

en: Only paratrooper units can do this.
nl: Alleen parachutisteneenheden kunnen dit.

en: Didn't find a route to the destination!
nl: Kon geen route naar de bestemming vinden!

en: Oh my! You seem to have no capital!
nl: Oh nee! Je lijkt geen hoofdstad te hebben!

en: Terrain
nl: Terrein

en: Change tile terrain.
    Shortcut: t
    Select terrain type: shift+t or right-click here.
nl: Terreinvlak veranderen.
    Sneltoets: t
    Soort terrein selecteren: shift+t of rechterklik.

en: Terrain Resource
nl: Terreingrondstof

en: Change tile terrain resources.
    Shortcut: r
    Select resource type: shift+r or right-click here.
nl: Terreingrondstof veranderen.
    Sneltoets: r
    Soort grondstof selecteren: shift+r of rechterklik.

en: Terrain Special
nl: Terreinbijzonderheid

en: Modify tile specials.
    Shortcut: s
    Select special type: shift+s or right-click here.
nl: Terreinbijzonderheid aanpassen.
    Sneltoets: s
    Soort bijzonderheid selecteren: shift+s of rechterklik.

en: Road
nl: Weg

en: Modify roads on tile.
    Shortcut: p
    Select road type: shift+p or right-click here.
nl: Weg op vlak aanpassen.
    Sneltoets: s
    Soort weg selecteren: shift+s of rechterklik.

en: Military Base
nl: Legerbasis

en: Create a military base.
    Shortcut: m
    Select base type: shift+m or right-click here.
nl: Legerbasis maken.
    Sneltoets: m
    Soort basis selecteren: shift+m of rechterklik.

en: Unit
nl: Eenheid

en: Create unit.
    Shortcut: u
    Select unit type: shift+u or right-click here.
nl: Eenheid maken.
    Sneltoets: u
    Soort eenheid selecteren: shift+s of rechterklik.

en: City
nl: Stad

en: Create city.
    Shortcut: c
nl: Stad maken.
    Sneltoets: c

en: Vision
nl: Zicht

en: Modify player's tile knowledge.
    Shortcut: v
nl: Kennis van velden voor speler aanpassen.
    Sneltoets: v

en: Start Position
nl: Beginpositie

en: Place a start position which allows any nation to start at the tile. To allow only certain nations to start there, middle click on the start position on the map and use the property editor.
    Shortcut: b
nl: Plaats een beginpositie die elke natie toestaat op het vlak te beginnen. Om alleen bepaalde naties hier te laten starten, middenlik op de beginpositie opde kaart en gebruik de eigenschappenbewerker.
    Sneltoets: b

en: Copy/Paste
nl: Kopiëren/Plakken

en: Copy and paste tiles.
    Shortcut for copy mode: shift-c
    Shoftcut for paste mode: shift-v
nl: Velden kopiëren en plakken.
    Sneltoets voor kopiëren: shift-c
    Sneltoets voor plakken: shift-v

en: Paint
nl: Verven

en: Erase Value
nl: Waarde Verwijderen

en: Erase
nl: Wissen

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Paste
nl: Plakken

en: Toggle erase mode.
    Shortcut: shift-d
nl: Verwijdermodus inschakelen.
    Sneltoets: shift-d

en: Toggle copy mode.
    Shortcut: shift-c
nl: Kopieermodus inschakelen.
    Sneltoets: shift-c

en: Toggle paste mode.
    Shortcut: shift-v
nl: Plakmodus inschakelen.
    Sneltoets: shift-v

en: Buffer empty.
nl: Buffer leeg.

en: %d tile copied. | %d tiles copied.
nl[0]: %d vlak gekopiëerd.
nl[1]: %d vlakken gekopiëerd.

en: (noname)
nl: (naamloos)

note: TRANS: Used below. Separate so treasury content too can determine * if this is plural.
en: Treasury contains %d gold. | Treasury contains %d gold.
nl[0]: Schatkist bevat %d goud.
nl[1]: Schatkist bevat %d goud.

note: TRANS: %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Bribe unit for %d gold?
    %s | Bribe unit for %d gold?
    %s
nl[0]: Eenheid omkopen voor %d goud?
    %s
nl[1]: Eenheid omkopen voor %d goud?
    %s

en: Bribe Enemy Unit
nl: Vijandelijke Eenheid Omkopen

note: TRANS: %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Bribing the unit costs %d gold.
    %s | Bribing the unit costs %d gold.
    %s
nl[0]: Omkopen van de eenheid kost %d goud.
    %s
nl[1]: Omkopen van de eenheid kost %d goud.
    %s

en: Traitors Demand Too Much!
nl: Verraders Vragen Te Veel!

en: Steal Technology
nl: Technologie Stelen

en: _Steal
nl: _Stelen

en: Select Advance to Steal
nl: Kies Ontwikkeling om te Stelen

en: _Advances:
nl: Vooruitg_angen:

note: TRANS: %s is a unit name, e.g., Spy
en: At %s's Discretion
nl: Naar Eigen inzicht van de %s

en: Sabotage Improvements
nl: Saboteer Verbeteringen

en: _Sabotage
nl: _Saboteer

en: Select Improvement to Sabotage
nl: Te Saboteren Verbeteringen Kiezen

en: _Improvements:
nl: Verbeter_ingen:

en: City Production
nl: Stadsproductie

en: You can't incite a revolt in %s.
nl: Je kan niet aanzetten tot een opstand in %s.

en: City can't be incited!
nl: Stad kan niet aangezet worden tot opstand!

note: TRANS: %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Incite a revolt for %d gold?
    %s | Incite a revolt for %d gold?
    %s
nl[0]: Aanzetten tot opstand voor %d goud?
    %s
nl[1]: Aanzetten tot opstand voor %d goud?
    %s

en: Incite a Revolt!
nl: Aanzetten tot Opstand!

note: TRANS: %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Inciting a revolt costs %d gold.
    %s | Inciting a revolt costs %d gold.
    %s
nl[0]: Aanzetten tot opstand kost %d goud.
    %s
nl[1]: Aanzetten tot opstand kost %d goud.
    %s

note: TRANS: %s is a unit name, e.g., Spy
en: Choose Your %s's Strategy
nl: Strategie van de %s kiezen

en: Your %s from %s reaches the city of %s.
    What now?
nl: Je %s van %s heeft de stad %s bereikt.
    Wat nu?

en: Your %s has arrived at %s.
    What is your command?
nl: Je %s is aangekomen in %s.
    Hoe luiden je bevelen?

note: TRANS: %s is a unit name, e.g., Diplomat, Spy
en: Your %s is waiting for your command.
nl: De %s wacht op je orders

en: _Wait
nl: _Wachten

note: TRANS: comma-separated list of player/user names for completion
en: Suggestions: %s.
nl: Suggesties: %s.

en: No visible unit on this tile.
nl: Geen zichtbare eenheid op dit vlak.

en: This city isn't known!
nl: Deze stad is onbekend!

en: This tile doesn't exist in this game!
nl: Dit vlak bestaat niet in dit spel!

en: This unit isn't known!
nl: Deze eenheid is onbekend!

en: Cleared output window.
nl: Outputvenster geschoond.

note: TRANS: "text" or "background".
en: Select the %s color
nl: Kies de %sskleur

en: Bold (Ctrl-B)
nl: Vet (Ctrl-B)

en: Italic (Ctrl-I)
nl: Cursief (Ctrl-I)

en: Strikethrough (Ctrl-S)
nl: Doorgehaald (Ctrl-S)

en: Underline (Ctrl-U)
nl: Onderstreept (Ctrl-U)

en: Color (Ctrl-C)
nl: Kleur (Ctrl-C)

en: foreground
nl: voorgrond

en: Select the text color
nl: Stel de tekstkleur in

en: background
nl: achtergrond

en: Select the background color
nl: Achtergrondkleur instellen

note: TRANS: "Return" means the return key.
en: Send the chat (Return)
nl: Chatbericht versturen (Enter)

en: Chat tools
nl: Chatgereedschap

en: Flag
nl: Vlag

en: Citizens
nl: Inwoners

en: Food:
nl: Voedsel:

en: Trade:
nl: Handel:

en: Gold:
nl: Goud:

en: Luxury:
nl: Luxe:

en: Science:
nl: Wetenschap:

en: Granary:
nl: Graanschuur:

en: Change in:
nl: Wijzigt in:

en: Corruption:
nl: Corruptie:

en: Waste:
nl: Afval:

en: Pollution:
nl: Vervuiling:

en: City map
nl: Stadskaart

note: TRANS: Overview tab in city dialog TRANS: Overview tab of foreign intelligence report dialog
en: _Overview
nl: _Overzicht

en: Production:
nl: Productie:

en: %d/%d %d turns
nl: %d/%d %d beurten

en: _Buy
nl: _Koop

en: I_mprovements:
nl: Verbeter_ingen:

en: Buildings
nl: Gebouwen

en: P_roduction
nl: P_roductie

en: Happ_iness
nl: Gel_uk

en: _Governor
nl: _Gouverneur

en: _Settings
nl: In_stellingen

en: Luxury
nl: Luxe

en: Science
nl: Wetenschap

en: Gold
nl: Goud

en: Overview page
nl: Overzichtspagina

en: Production page
nl: Productiepagina

en: Happiness page
nl: Gelukspagina

en: Governor page
nl: Gouverneurspagina

en: This Settings page
nl: Deze Instellingenpagina

en: Last active page
nl: Laatst actieve pagina

en: Next time open
nl: Volgende keer openen

en: R_ename...
nl: H_ernoem...

en: _List present units...
nl: Toon aan_wezige eenheden...

note: TRANS: city dialog title
en: <b>%s</b> - %s citizens
nl: <b>%s</b> - %s inwoners

note: TRANS: city growth is blocked.  Keep short. TRANS: city growth is blocked. Keep short.
en: blocked
nl: geblokkeerd

note: TRANS: never actually used with built_slots <= 1
en: Production (up to %d unit per turn): | Production (up to %d units per turn):
nl[0]: Productie (tot %d eenheid) per beurt
nl[1]: Productie (tot %d eenheden) per beurt

en: Supported units %d
nl: Ondersteunde eenheden %d

en: Present units %d
nl: Aanwezige eenheden %d

en: Cen_ter
nl: Cen_treer

en: _Activate unit
nl: _Activeer eenheid

en: Activate unit, _close dialog
nl: Activeer eenheid, _sluit dialoog

en: _Disband unit
nl: _Ontbind eenheid

en: _Load unit
nl: _Laad eenheid in

en: _Unload unit
nl: Laad eenheid _uit

en: _Sentry unit
nl: Zet eenheid op _wacht

en: _Fortify unit
nl: _Verschans eenheid

en: U_pgrade unit
nl: Waardeer eenheid o_p

en: Transform
nl: Transformeren

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Buy %s for %d gold?
    %s | Buy %s for %d gold?
    %s
nl[0]: %s kopen voor %d goud?
    %s
nl[1]: %s kopen voor %d goud?
    %s

en: Buy It!
nl: Koop!

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: %s costs %d gold.
    %s | %s costs %d gold.
    %s
nl[0]: %s kost %d goud.
    %s
nl[1]: %s kost %d goud.
    %s

en: Sell %s for %d gold? | Sell %s for %d gold?
nl[0]: %s verkopen voor %d goud?
nl[1]: %s verkopen voor %d goud?

en: Sell It!
nl: Verkoop!

en: Rename City
nl: Stad Hernoemen

en: What should we rename the city to?
nl: Waarin zullen we de plaatsnaam veranderen?

en: Are you sure you want to sell those %s?
nl: Weet je zeker dat je deze %s wil verkopen?

note: TRANS: "Sold 3 Harbor for 90 gold." (Pluralisation is in gold -- * second %d -- not in buildings.)
en: Sold %d %s for %d gold. | Sold %d %s for %d gold.
nl[0]: %d %s verkocht voor %d goud.
nl[1]: %d %s verkocht voor %d goud.

en: No %s could be sold.
nl: Kon geen %s verkopen.

en: (no worklists defined)
nl: (geen werklijst vastgesteld)

en: _Production
nl: _Productie

en: Chan_ge
nl: _Wijzigen

en: Add _First
nl: _Eerste Toevoegen

en: Add _Next
nl: _Volgende Toevoegen

en: Add _2nd Last
nl: V_oorlaatste Toevoegen

en: Add _Last
nl: _Laatste Toevoegen

en: Set Worklist
nl: Werklijst Instellen

en: Append Worklist
nl: Werklijst Bijvoegen

en: Clear _Worklist
nl: Werklijst Wi_ssen

en: Gover_nor
nl: Gouver_neur

en: S_ell
nl: Ver_kopen

en: _Select
nl: _Selecteren

en: _Display
nl: _Toon

en: Cities
nl: Steden

en: _Inspect
nl: _Bekijk

en: Improvements
nl: Verbeteringen

en: Wonders
nl: Wonderen

en: All Cities
nl: Alle Steden

en: No Cities
nl: Geen Steden

en: Invert Selection
nl: Keuze Omdraaien

en: Building Units
nl: Eenheden in Aanbouw

en: Building Improvements
nl: Gebouwen in Aanbouw

en: Building Wonders
nl: Wonderen in Aanbouw

en: Building Unit
nl: Eenheid in Aanbouw

en: Building Improvement
nl: Verbetering in Aanbouw

en: Building Wonder
nl: Wonder in Aanbouw

en: Coastal Cities
nl: Kuststeden

en: Same Island
nl: Zelfde Eiland

en: Supported Units
nl: Ondersteunde Eenheden

en: Units Present
nl: Aanwezige Eenheden

en: Improvements in City
nl: Verbeteringen in Stad

en: Wonders in City
nl: Wonderen in Stad

en: Available Units
nl: Beschikbare Eenheden

en: Available Improvements
nl: Beschikbare Verbeteringen

en: Available Wonders
nl: Beschikbare Wonderen

en: Total Buy Cost: %d
nl: Totale Kosten: %d

en: Prese_ts:
nl: _Snelkeuzen:

en: Ne_w
nl: Nieu_w

en: Results
nl: Resultaten

en: Minimal Surplus
nl: Minimaal Overschot

en: Celebrate
nl: Viering

en: Help
nl: Hulp

en: Governor Enabl_ed
nl: Gouverneur _Aan

en: Governor Disabl_ed
nl: Gouverneur _Uit

en: new preset
nl: nieuwe snelkeuze

en: Name new preset
nl: Benoem nieuwe snelkeuze

en: What should we name the preset?
nl: Hoe zullen we de snelkeuze noemen?

en: Remove this preset?
nl: Deze snelkeuze verwijderen?

en: Goto _Location
nl: Ga Naar _Locatie

en: I_nspect City
nl: Be_kijk Stad

en: You say you wanna revolution?
nl: Is de tijd rijp voor revolutie... ?

en: Revolution!
nl: Revolutie!

note: TRANS: Pillage dialog title.
en: What To Pillage
nl: Wat Te Plunderen

note: TRANS: Pillage dialog target text.
en: Select what to pillage:
nl: Kies wat te plunderen:

note: TRANS: Pillage dialog do button text.
en: Pillage
nl: Plunderen

en: All
nl: Alle

en: Edit Nation
nl: Pas Natie aan

en: What Nation Will You Be?
nl: Welke Natie Wil Je Zijn?

en: Pick Nation
nl: Kies Natie

en: _Random Nation
nl: _Willekeurige Natie

en: Select a nation
nl: Kies een natie

en: Nation _Groups:
nl: _Natiesoorten:

en: _Properties
nl: _Eigenschappen

en: _Leader:
nl: _Leider:

en: City _Styles:
nl: _Bouwstijlen:

en: _Description
nl: Be_schrijving

en: You must select your sex.
nl: Je moet een geslacht kiezen.

en: You must type a legal name.
nl: Je moet een geldige naam opgeven.

en: Upgrade Unit!
nl: Eenheid Opwaarderen!

en: Upgrade Obsolete Units
nl: Verouderde Eenheden Opwaarderen

en: Disband Units
nl: Eenheden Ontbinden

en: World-map
nl: Wereldkaart

en: Sea-map
nl: Zeekaart

en: _Maps
nl: _Kaarten

en: _Advances
nl: _Ontwikkelingen

note: TRANS: All technologies menu item in the diplomatic dialog.
en: All advances
nl: Alle ontwikkelingen

en: _Cities
nl: _Steden

en: _Give shared vision
nl: _Geef gedeeld zicht

en: Give _embassy
nl: G_eef ambassade

en: ?diplomatic_state:Cease-fire
nl: Staakt-het-vuren

en: ?diplomatic_state:Peace
nl: Vrede

en: ?diplomatic_state:Alliance
nl: Verbond

en: _Pacts
nl: _Verdragen

en: Cancel _all meetings
nl: _Alle overleg annuleren

en: Diplomacy [%d]
nl: Diplomatie [%d]

en: Accept treaty
nl: Verdrag accepteren

en: Cancel meeting
nl: Overleg annuleren

en: Add Clause...
nl: Cl_ausule toevoegen...

en: C_lauses:
nl: C_lausules:

en: --- This treaty is blank. Please add some clauses. ---
nl: ---  Dit is een leeg verdrag. Voeg clausules toe. ---

en: Invalid amount of gold specified.
nl: Ongeldige hoeveelheid goud opgegeven.

en: The current ruleset does not define any objects corresponding to this editor tool.
nl: De huidige ruleset heeft geen voorwerpen die overeenkomen met deze editor gedefiniëerd.

en: Global Observer
nl: (Algemene Waarnemer)

en: Switch player point-of-view. Use this to edit from the perspective of different players, or even as a global observer.
nl: Gezichtspunt van speler veranderen. Gebruik dit op vanuit het perspectief van verschillende spelers te bewerken, of zelfs als mondiale waanemer.

en: Show the property editor.
nl: Eigenschapeditor tonen

en: Select Tool Value
nl: Gereedschapswaarde Kiezen

en: Editor Tool
nl: Editorgereedschap

en: Click to change value if applicable.
nl: Klik om waarde te veranderen indien van toepassing.

en: Click to change tool mode.
nl: Klik om gereedschapsmodus aan te passen.

en: Mode
nl: Modus

en: Use this to change the "size" parameter for the tool. This parameter controls for example the half-width of the square of tiles that will be affected by the tool, or the size of a created city.
nl: Gebruik dit om de parameter "grootte" van het gereedschap aan te passen. Deze parameter bepaalt bijvoorbeeld de straal van het vierkant vlakken dat door het gereedschap wordt beïnvloed, of de grootte van een nieuw gemaakte stad.

en: Use this to change the tool's "count" parameter. This controls for example how many units are placed at once with the unit tool.
nl: Gebruik dit om de parameter "hoeveelheid" aan te passen. Dit bepaalt bijvoorbeeld hoeveel eenheden ineens worden gemaakt met het eenhedengereedschap.

en: Count
nl: Hoeveelheid

en: Use this to change the "applied player" tool parameter. This controls for example under which player units and cities are created.
nl: Gebruik dit om de parameter "speler" aan te passen. Dit bepaalt bijvoorbeeld voor welke speler eenheden en steden worden gemaakt.

en: Tile
nl: Vlak

en: Player
nl: Speler

en: ?play:Game
nl: Spel

en: TRUE
nl: WAAR

en: FALSE
nl: ONWAAR

note: TRANS: "Number of technologies known".
en: %d known
nl: %d bekend

note: TRANS: "The number of terrain specials (e.g. hut, * river, pollution, etc.) present on a tile."
en: %d present
nl: %d aanwezig

en: All nations
nl: Alle naties

en: %d nation | %d nations
nl[0]: %d natie
nl[1]: %d naties

note: TRANS: Improvement never built.
en: (never)
nl: (nooit)

note: TRANS: Improvement was destroyed.
en: (destroyed)
nl: (vernietigd)

en: ?verb:View
nl: Beeld

en: Edit
nl: Bewerken

note: TRANS: As in "this tile special is present". TRANS: As in "this building is present".
en: Present
nl: Aanwezig

en: Name
nl: Naam

note: TRANS: As in "this invention is known".
en: Known
nl: Bekend

note: TRANS: As in "the turn when this building was built".
en: Turn Built
nl: Gebouwd in Beurt

note: TRANS: As in "the player has set this nation".
en: Set
nl: Ingesteld

en: Image
nl: Afbeelding

en: Resource
nl: Grondstof

en: ?coordinate:X
nl: X

en: ?coordinate:Y
nl: Y

en: ?coordinates:X,Y
nl: X,Y

en: Specials
nl: Bijzonderheden

en: Roads
nl: Wegen

en: Address
nl: Adres

note: TRANS: Tile property "Label" label in editor
en: ?property:Label
nl: Label

en: Exclude Nations
nl: Naties Uitsluiten

note: TRANS: Nations report title TRANS: Nations report action
en: Nations
nl: Naties

en: Moves Left
nl: Verplaatsingen Resterend

en: Fuel
nl: Brandstof

en: Moved
nl: Verplaatst

en: Done Moving
nl: Klaar met Verplaatsen

en: Veteran
nl: Veteraan

en: Food Stock
nl: Voedselvoorraad

en: Shield Stock
nl: Schildjesvoorraad

en: Government
nl: Staatsvorm

en: Inventions
nl: Uitvindingen

en: Scenario Name
nl: Naam Scenario

en: Scenario Description
nl: Omschrijving Scenario

en: Save Players
nl: Spelers Opslaan

en: Create
nl: Aanmaken

en: Pressing this button will create a new object of the same type as the current property page and add it to the page. The specific type and count of the objects is taken from the editor tool state. So for example, the "tool value" of the unit tool and its "count" parameter affect unit creation.
nl: Deze knop indrukken zal een nieuw object maken met dezelfde eigenschappen als de huidige eigenschappenpagina en het aan de pagina toevoegen. Het soort en de hoeveelheid van de objecten zal worden genomen van de status van de bewerktool.

en: Destroy
nl: Vernietigen

en: Pressing this button will send a request to the server to destroy (i.e. erase) the objects selected in the object list.
nl: Deze knop indrukken zal een verzoek naar de server zenden om de objecten in de opbjectenlijst te vernietigen (d.w.z. wissen).

note: TRANS: %s is a type of object that can be edited, such as "Tile", * "Unit", "Start Position", etc.
en: %s Properties
nl: %seigenschappen

en: Filter:
nl: Filter

en: Enter a filter string to limit which properties are shown. The filter is one or more text patterns separated by | ("or") or & ("and"). The symbol & has higher precedence than |. A pattern may also be negated by prefixing it with !.
nl: Vul een filterstring in om te beperken welke eigenschappen getoond worden. Het felter bestaat uit een of meer stukken tekst gescheiden door | ("or") of & ("and"). Het symbool & heeft voorrang over |. Een stuk tekst kan ook worden uitgesloten door er ! voor te zetten.

en: Pressing this button will reset all modified properties of the selected objects to their current values (the values they have on the server).
nl: Deze knop indrukken zal alle aangepaste eigenschappen van de geselecteerde objecten herstellen naar hun huidige waardes (de waardes die ze hebben op de server).

en: Pressing this button will send all modified properties of the objects selected in the object list to the server. Modified properties' names are shown in red in the properties panel.
nl: Deze knop indrukken zal alle aangepaste eigenschappen van de geslecteerde objecten doorsturen naar de server. De namen van aangepaste eigenschappen zijn rood weergegeven in het eigenschappenpaneel.

en: Property Editor
nl: Eigenschappeneditor

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Find City
nl: Stad Zoeken

en: Ci_ties:
nl: _Steden

en: Select tax, luxury and science rates
nl: Kies belasting-, luxe- en wetenschapswaarden

en: Tax
nl: Belasting

en: Lock
nl: Op slot

en: %s max rate: %d%%
nl: %s max waarde: %d%%

en: Goto/Airlift Unit
nl: Gaan naar/Eenheid Overvliegen naar

en: Air_lift
nl: Overv_liegen naar

en: _Goto
nl: _Gaan naar

en: Select destination ci_ty
nl: Stad van bestemming kiezen

en: Id
nl: Stilstaand

en: Airlift
nl: Overvliegen naar

en: Show _All Cities
nl: _Alle steden Tonen

en: No units selected.
nl: Geen eenheden gekozen.

note: TRANS: goto/airlift dialog. "Paris (airlift: 2/4)". * A set of these appear in an "and"-separated list.
en: %s (airlift: %s)
nl: %s (luchtbrug: %s)

note: TRANS: goto/airlift dialog. Too many cities to list, some omitted. * Appears at the end of an "and"-separated list.
en: ?gotodlg:more
nl: meer

note: TRANS: goto/airlift dialog. For units not currently in a city. * Appears at the end of an "and"-separated list.
en: ?gotodlg:no city
nl: geen stad

note: TRANS: goto/airlift dialog. Current location of units; %s is an * "and"-separated list of cities and associated info
en: Currently in: %s
nl: Momenteel in: %s

en: This client accepts the standard Gtk command-line options
    after '--'. See the Gtk documentation.
nl: Deze client accepteerd de standaard command-line-opties voor Gtk
    na '--'. Zie de Gtk-documentatie.

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: Report bugs at %s
nl: Meld fouten op %s

en: Turn Done
nl: Beurt Klaar

en: Shift+Return
nl: Shift+Enter

en: ?noun:View
nl: Beeld

en: Chat
nl: Praat

en: Allies Only
nl: Alleen Bondgenoten

en: Clear links
nl: Koppelingen schonen

en: Are you sure you want to quit?
nl: Weet je zeker dat je het spel wil verlaten?

en: Close Tab:
    %s
nl: Sluit Tab:
    %s

en: Cities:
nl: Steden:

en: Luxuries:
nl: Luxe:

en: Buildings:
nl: Gebouwen:

en: Units:
nl: Eenheden:

en: Wonders:
nl: Wonderen:

en: Happiness
nl: Geluk

en: Upkeep:
nl: Onderhoud:

en: Requirement:
nl: Benodigd:

en: Obsolete by:
nl: Verouderd door:

en: Cost:
nl: Prijs:

en: Attack:
nl: Aanval:

en: Defense:
nl: Verdediging:

en: Move:
nl: Beweging:

en: Firepower:
nl: Vuurkracht:

en: Hitpoints:
nl: Levenspunten:

en: Basic Upkeep:
nl: Basisonderhoud:

en: Vision:
nl: Zicht:

en: Move/Defense:
nl: Beweging/Verdediging:

en: Food/Res/Trade:
nl: Voeding/Grondst/Handel:

en: Resources:
nl: Grondstoffen:

note: TRANS: Label for build cost for extras in help. Will be followed by * something like "3 MP" (where MP = Movement Points)
en: Build:
nl: Bouwen:

note: TRANS: Extra conflicts in help. Will be followed by a list of extras * that can't be built on the same tile as this one.
en: Conflicts with:
nl: Conflicteert met:

en: (Never)
nl: (Nooit)

en: Removed
nl: Verwijderd

en: Freeciv Help Browser
nl: Freeciv Handleiding

en: Expand All
nl: Alles Openklappen

en: Collapse All
nl: Alles Dichtklappen

en: Allows
nl: Staat toe

en: Obsoletes
nl: Veroudert

en: with
nl: met

en: ?techhelp:
nl: ?techhulp:

note: TRANS: "Resources: (none)" TRANS: "Conflicts with: (none)" (extras) TRANS: missing value
en: (none)
nl: (geen)

note: TRANS: "MP" = movement points
en: %d MP
nl: %d BP

en: Close
nl: Sluiten

en: Ruler:
nl: Leider:

en: Government:
nl: Staatsvorm:

en: Capital:
nl: Hoofdstad:

en: Tax:
nl: Belasting:

en: Researching:
nl: Onderzoekt:

en: _Diplomacy
nl: _Diplomatie

en: _Techs
nl: _Technieken

en: Foreign Intelligence: %s Empire
nl: Ambtsbericht van Buitenlanse Zaken: %s Rijk

note: TRANS: "unknown" location TRANS: "Unknown" advance/technology
en: (Unknown)
nl: (Onbekend)

en: Client Lua Console
nl: Client Lua-console

en: Load Lua Script
nl: Lua-script laden

en: Build New City
nl: Nieuwe Stad Stichten

en: What should we call our new city?
nl: Hoe zullen we onze nieuwe stad noemen?

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (observer)
nl:  (waarnemer)

en: Shows your current luxury/science/tax rates; click to toggle them.
nl: Toont uw huidige luxe/wetenschap/belastings-waarden; klik voor wijzigen.

en: _Game
nl: _Spel

en: _Options
nl: _Opties

en: _Edit
nl: _Bewerken

en: ?verb:_View
nl: _Tonen

en: _Improvements
nl: Verbeter_ingen:

en: C_ivilization
nl: Besc_having

en: _Help
nl: _Hulp

en: _Clear Chat Log
nl: Chat_log Schonen

en: Save Chat _Log
nl: Chatlog O_pslaan

en: _Local Client
nl: _Lokale Client

en: _Message
nl: _Bericht

en: _Remote Server
nl: E_xterne Server

en: Save Options _Now
nl: Opties _Nu Opslaan

en: _Reload Tileset
nl: Vlakkenset _Herladen

en: _Save Game
nl: _Spel Opslaan

en: Save Game _As...
nl: Spel Opslaan _Als

en: Save Map _Image
nl: _Kaartafbeelding Opslaan

en: Save _Map Image As...
nl: Kaarta_fbeelding Opslaan Als

en: _Leave
nl: Verlaten

en: _Quit
nl: _Beëindigen

en: _Find City
nl: Stad _Zoeken

en: Work_lists
nl: Werk_lijsten

en: Client _Lua Script
nl: Client _Lua-script

en: ?noun:_View
nl: Beeld

en: _Units
nl: _Eenheden

en: _Nations
nl: _Naties

en: _Wonders of the World
nl: _Wereldwonderen

en: _Messages
nl: _Berichten

en: _Demographics
nl: _Demografie

note: TRANS: "Overview" topic in built-in help
en: ?help:Overview
nl: Overzicht

en: Strategy and Tactics
nl: Strategie en Tactiek

en: City Improvements
nl: Stadsverbeteringen

en: Wonders of the World
nl: Wereldwonderen

en: Combat
nl: Oorlogsvoering

en: Zones of Control
nl: Invloedssferen

en: Diplomacy
nl: Diplomatie

en: Technology
nl: Technologie

en: Space Race
nl: Ruimterace

en: About Nations
nl: Over Naties

en: Connecting
nl: Verbinding Maken

en: Controls
nl: Besturing

en: Chatline
nl: Chatregel

en: Worklist Editor
nl: Werklijsteditor

en: Languages
nl: Talen

en: Copying
nl: Kopiëren

en: About Freeciv
nl: Over Freeciv

en: Save Options on _Exit
nl: Opties Opslaan bij _Verlaten

en: _Editing Mode
nl: _Bewerkmodus

en: Cit_y Outlines
nl: Stads_grenzen

en: City Output
nl: Stadsomzet

en: Map _Grid
nl: Kaart_raster

en: National _Borders
nl: _Landsgrenzen

en: Native Tiles
nl: Eigen Vlakken

en: City Full Bar
nl: Volledige Balk Steden

en: City _Names
nl: Stads_namen

en: City G_rowth
nl: Stadsg_roei

en: City Buy Cost
nl: Aankoopprijs Steden

en: City Tra_deroutes
nl: Han_delsroutes Steden

en: _Terrain
nl: _Terrein

en: C_oastline
nl: K_ustlijn

en: _Irrigation
nl: _Irrigatie

en: _Mines
nl: _Mijnen

en: Po_llution & Fallout
nl: Vervui_ling & Fallout

en: Citi_es
nl: Ste_den

en: Unit Solid Background
nl: Vaste achtergrondkleur voor eenheid

en: Unit shields
nl: Schildjes voor eenheid

en: Focu_s Unit
nl: Focussen op Eenheid

en: Fog of _War
nl: Oorlogs_mist

en: _Fullscreen
nl: _Volledig scherm

en: Recalculate _Borders
nl: Grenzen Her_berekenen

en: Toggle Fog of _War
nl: Oorlogsmist Scha_kelen

en: Game/Scenario Properties
nl: Spel-/Scenario-eigenschappen

en: Save Scenario
nl: Scenario Opslaan

en: _Center View
nl: Venster _Centreren

en: _Economy
nl: _Economie

en: _Research
nl: _Onderzoek

en: _Spaceship
nl: Ruimte_schip

en: _Unit
nl: _Eenheid

en: _Work
nl: _Werk

en: _Combat
nl: _Oorlogsvoering

en: Build _Base
nl: Basis _Bouwen

en: Build _Path
nl: _Pad Bouwen

en: _Single Unit (Unselect Others)
nl: Eenheid _Uitpikken (Anderen Deselecteren)

en: _All On Tile
nl: _Alles op Vlak

en: Same Type on _Tile
nl: Zelfde Type op _Vlak

en: Same Type on _Continent
nl: Zelfde Type op _Continent

en: Same Type _Everywhere
nl: Zelfde Type _Overal

en: _Done
nl: _Klaar

en: _Go to
nl: _Ga naar

en: Go _to/Airlift to City...
nl: Gaan/Vliegen naar S_tad

en: _Return to Nearest City
nl: Te_rugkeren naar dichtsbijzijnde stad

en: Auto E_xplore
nl: Zelfstandig Ver_kennen

en: _Patrol
nl: _Patrouilleren

en: _Sentry
nl: Op _Wacht

en: Uns_entry All On Tile
nl: Alle Eenheden op Vlak van Wacht Halen

en: _Load
nl: _Inladen

en: _Unload
nl: _Uitladen

en: U_nload All From Transporter
nl: Alles Uitlade_n

en: Set _Home City
nl: Maak T_huisstad

en: Upgr_ade
nl: Opw_aarderen

en: C_onvert
nl: _Omvormen

en: _Disband
nl: Ont_binden

en: _Build City
nl: _Stad Stichten

en: _Auto Settler
nl: _Zelfstandig Koloniseren

en: Build _Road
nl: _Weg Aanleggen

en: Build _Irrigation
nl: _Irrigatie Aanleggen

en: Build _Mine
nl: _Mijn Graven

en: Connect With Roa_d
nl: Met Weg Verbind_en

en: Connect With Rai_l
nl: Met Spoorweg Verbinden

en: Connect With Irri_gation
nl: Met Irri_gatie Verbinden

en: Transf_orm Terrain
nl: Terrein _Omvormen

en: Build Fortress
nl: Fort Bouwen

en: Build Airbase
nl: Vliegbasis Bouwen

en: _Pillage
nl: _Plunderen

en: _Government
nl: _Staatsvorm

en: _Tax Rates...
nl: Belasting_tarieven...

en: _Revolution...
nl: _Revolutie...

en: Set local options
nl: Lokale opties instellen

en: Game Settings
nl: Spelinstellingen

en: Leaving a local game will end it!
nl: Een lokaal spel verlaten zal het spel stoppen!

note: TRANS: Connect with some road type (Road/Railroad)
en: Connect With %s
nl: Verbinding maken met %s

note: TRANS: Build road of specific type (Road/Railroad/Maglev) TRANS: Build irrigation of specific type TRANS: Build mine of specific type TRANS: Build road of specific type (Road/Railroad)
en: Build %s
nl: %s Aanleggen

note: TRANS: %s is a unit type.
en: Upgr_ade to %s
nl: %s Opwaarderen

note: TRANS: %s is a unit type.
en: C_onvert to %s
nl: Omvormen tot %s

note: TRANS: Menu name part to be used like "Change to Improvement" *        This is about changing current production.
en: Change to %s
nl: Veranderen in %s

en: Transf_orm to %s
nl: Omv_ormen tot %s

en: Message Options
nl: Berichtopties

en: Where to display messages?
    <b>Out</b>put window ; <b>Mes</b>sages window ; <b>Pop</b>up individual window
nl: Waar berichten te tonen?
    <b>Out</b>putvenster ;
    <b>Ber</b>ichtenvenster ;
    <b>Pop</b>up apartvenster

en: Event
nl: Gebeurtenis

en: Mes
nl: Ber

en: Messages
nl: Berichten

en: Refresh this option
nl: Deze optie Verversen

en: Reset this option
nl: Deze optie Resetten

en: Apply the changes for this option
nl: Wijzigingen voor deze Optie Toepassen

en: Select a color
nl: Kies een kleur

en: Reset
nl: Resetten

en: Start _New Game
nl: _Nieuw Spel Beginnen

en: Start _Scenario Game
nl: _Scenario Beginnen

en: _Load Saved Game
nl: _Bewaard Spel Laden

en: C_onnect to Network Game
nl: _Verbinden met Netwerkspel

en: Select Location to Save
nl: Kies Opslaglocatie

en: _Browse...
nl: _Bladeren...

en: Pass_word:
nl: Wacht_woord:

en: Passwords don't match, enter password.
nl: Wachtwoorden komen niet overeen, voer wachtwoord in.

en: Server Name
nl: Servernaam

en: Port
nl: Poort

en: Version
nl: Versie

en: Players
nl: Spelers

en: Humans
nl: Menselijke Spelers

en: Comment
nl: Commentaar

en: Local _Area Network
nl: Lok_aal Netwerk

en: _Port:
nl: _Poort:

en: Conf_irm Password:
nl: Bevest_ig Wachtwoord:

en: C_onnect
nl: _Verbinden

en: Connection name: %s
nl: Verbindingsnaam: %s

en: Player name: %s
nl: Spelersnaam :%s

en: Player/conn info
nl: Speler-/verbindinginfo

en: %s info
nl: %sinfo

en: Toggle player ready
nl: Speler wel/niet klaar schakelen

en: Pick nation
nl: Natie Kiezen

en: Observe this player
nl: Deze speler waarnemen

en: Take this player
nl: Deze speler nemen

en: Cut connection
nl: Verbinding verbreken

en: Aitoggle player
nl: KI voor speler schakelen

en: Remove player
nl: Speler verwijderen

note: TRANS: Give access level to a connection.
en: Give %s access
nl: %s toegang geven

note: TRANS: e.g., "Put on Team 5"
en: Put on %s
nl: In %s zetten

en: Not _ready
nl: Niet klaa_r

en: _Ready
nl: Klaa_r

en: _Start
nl: _Starten

en: _Take %s
nl: %s Nemen

en: Pick _Nation
nl: _Natie Kiezen

en: _Take a Player
nl: _Speler Nemen

en: _Observe %s
nl: %s Waarnemen

en: _Observe
nl: _Waarnemen

en: Do not _observe
nl: _Niet Waarnemen

note: TRANS: "<Novice AI>"
en: <%s AI>
nl: <KI op %s>

en: Random
nl: Willekeurig

en: Observer
nl: Waarnemer

en: Detached
nl: Losgekoppeld

en: AI Skill _Level:
nl: Sterkte KI

en: _More Game Options...
nl: _Meer Spelopties...

en: Ready
nl: Klaar

en: ?player:Leader
nl: Leider

en: Border
nl: Grens

en: Choose Saved Game to Load
nl: Opgeslagen Spel om te Laden Kiezen

en: Choose Saved Game to _Load:
nl: Kies Opgeslagen Spel om te _Laden:

en: Choose a Scenario
nl: Een Scenario Kiezen

en: Choose a _Scenario:
nl: Kies een _Scenario:

en: Filename:
nl: Bestandsnaam:

en: Save Game
nl: Spel Opslaan

en: Saved _Games:
nl: Op_geslagen Spellen:

en: Save _Filename:
nl: Spel Opslaan in Bestand:

en: Saved Sce_narios:
nl: Opgeslagen _Scenario's

en: Save Sc_enario:
nl: _Scenario Opslaan

en: Save Map Image
nl: Kaartafbeelding Opslaan

en: Saved Map _Images:
nl: Opgeslagen Kaartafbeeldingen:

en: Save _Map Images:
nl: Kaartafbeelding Opslaan:

en: _Meet
nl: Ont_moeten

en: Cancel _Treaty
nl: _Verdrag Opzeggen

en: _Withdraw Vision
nl: _Zicht Ontnemen

en: _Report
nl: _Rapport

en: ?show:Dead Players
nl: Dode Spelers

en: Di_plomacy
nl: Di_plomatie

en: _Intelligence
nl: _Inlichtingen

en: _AI
nl: _KI

en: _Toggle AI Mode
nl: KI-modus Schakelen

note: TRANS: Research report title TRANS: Research report action
en: Research
nl: Onderzoek

en: Researching
nl: Aan het Onderzoeken

en: Goal
nl: Doel

note: TRANS: As in 'Show all (even not reachable) techs'.
en: Show all
nl: Alles Tonen

en: ?Building or Unit type:Name
nl: Naam

en: Redundant
nl: Overtollig

en: Cost
nl: Prijs

note: TRANS: Upkeep total, count*cost.
en: U Total
nl: O Totaal

en: Income: %d    Total Costs: %d
nl: Inkomen: %d   Totale Kosten: %d

note: TRANS: %s is an improvement
en: Do you really wish to sell every redundant %s (%d total)?
nl: Wilt je echt elke overtollige %s verkopen? (%d in totaal)?

note: TRANS: %s is an improvement
en: Do you really wish to sell every %s (%d total)?
nl: Wilt je echt elke %s verkopen? (%d in totaal)?

en: Sell Improvements
nl: Verbeteringen Verkopen

note: TRANS: %s is a unit
en: Do you really wish to disband every %s (%d total)?
nl: Wilt je echt elke %s ontbinden? (%d in totaal)?

en: Sell-Off: Results
nl: Uitverkoop: Resultaten

en: Sell _All
nl: _Alles Verkopen

en: Sell _Redundant
nl: _Overtollige Zaken Verkopen

en: Unit Type
nl: Eenheidstype

en: ?Upgradable unit [short]:U
nl: O

note: TRANS: "In progress" abbreviation. URD_COL_IN_PROGRESS
en: In-Prog
nl: In-Ontw

en: Active
nl: Actief

en: Shield
nl: Schildje

en: Food
nl: Voedsel

en: Totals:
nl: Totalen:

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised * "Treasury contains %d gold." TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Upgrade as many %s to %s as possible for %d gold each?
    %s | Upgrade as many %s to %s as possible for %d gold each?
    %s
nl[0]: Zoveel mogelijk %s opwaarderen naar %s voor %d goud elk?
    %s.
nl[1]: Zoveel mogelijk %s opwaarderen naar %s voor %d goud elk?
    %s.

en: _Upgrade
nl: _Opwaarderen

en: Find _Nearest
nl: _Dichtsbijzijnde Vinden

en: Player
nl: Speler

en: Nation
nl: Natie

en: Preferred soundset
nl: Voorkeursvlakkenset

en: Modpack suggests using %s soundset.
    It might not work with other soundsets.
    You are currently using soundset %s.
nl: Modpack stelt voor geluidenset %s te gebruiken.
    Het werkt misschien niet met andere geluidensets.
    Je gebruikt momenteel %s.

en: _Launch
nl: _Lanceer

en: Theme suggested
nl: Themasuggestie

en: Load theme
nl: Thema laden

en: Keep current theme
nl: Huidige thema houden

en: Tileset suggests using %s theme.
    You are currently using %s.
nl: Vlakkenset stelt voor thema %s te gebruiken.
    Je gebruikt momenteel %s.

en: Preferred tileset
nl: Voorkeursvlakkenset

en: Modpack suggests using %s tileset.
    It might not work with other tilesets.
    You are currently using tileset %s.
nl: Modpack stelt voor vlakkenset %s te gebruiken.
    Het werkt misschien niet met andere vlakkensets.
    Je gebruikt momenteel %s.

en: Description
nl: Beschrijving

en: Unit selection
nl: Eenheidskeuze

en: _Tile
nl: _Vlak

en: _Sea
nl: _Zee

en: _Both
nl: _Beide

en: _World
nl: _Wereld

en: Sentry
nl: Op Wacht

en: _Deselect
nl: _Deselecteren

en: C_enter
nl: C_entreren

en: _Focus
nl: _Focussen

note: TRANS: used in place of unit home city name
en: unknown
nl: onbekend

en: _YES
nl: _JA

en: _NO
nl: _NEEN

en: _ABSTAIN
nl: _BLANCO

note: TRANS: Describing a vote that passed.
en: [passed]
nl: [aangenomen]

note: TRANS: Describing a vote that failed.
en: [failed]
nl: [afgewezen]

note: TRANS: Describing a vote that was removed.
en: [removed]
nl: [verwijderd]

note: TRANS: "Vote" as a process
en: %sVote %d by %s: %s%s
nl: %sstemming %d door %s: %s%s.

en: new
nl: nieuw

en: Edit worklists
nl: Werklijsten Bewerken

en: _Worklists:
nl: _Werklijsten:

en: Edit Global _Worklists
nl: _Algemene Werklijsten Bewerken

en: Turns
nl: Beurten

en: Source _Tasks:
nl: Brontaken:

en: Show _Future Targets
nl: _Toekomstige Doelen Tonen

en: Target _Worklist:
nl: Doel_werklijst:

en: _Add Global Worklist
nl: _Algemene Werklijst Toevoegen

en: Change Prod_uction
nl: Prod_uctie Veranderen

en: Activate unit
nl: Eenheid activeren

en: Sentry unit
nl: Eenheid op wacht zetten

en: Fortify unit
nl: Eenheid verschansen

en: Disband unit
nl: Eenheid ontbinden

en: Unload All From Transporter
nl: Allen Uitladen

en: Upgrade Unit
nl: Eenheid Opwaarderen

en: Show units
nl: Eenheden tonen

en: Change
nl: Verander

en: Trade
nl: Handel

en: Options
nl: Opties

en: Buy
nl: Koop

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Sell
nl: Verkopen

en: Center
nl: Centreer

en: Steal
nl: Steel

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Keep current tileset
nl: Huidige Vlakkenset Behouden

en: Load tileset
nl: Vlakkenset Herladen

en: Keep current soundset
nl: Huidige geluidenset behouden

en: Load soundset
nl: Geluidenset laden

en: Maps
nl: Kaarten

en: Advances
nl: Vooruitgangen

en: Give shared vision
nl: Gedeeld zicht geven

en: Give embassy
nl: Ambassade geven

en: Pacts
nl: Verdragen

en: This is Qt-client for Freeciv.
nl: Dit is Qt-client voor Freeciv

en: Trans. Rslt/Time:
nl: Trans. Res./Tijd:

en: Fortified
nl: Verschanst

en: Idle
nl: Stilstaand

en: Revolution...
nl: Revolutie...

en: Game
nl: Spel

en: Server Options
nl: Serveropties

en: Quit
nl: Stoppen

en: Center View
nl: Beeld Centreren

en: Fullscreen
nl: Volledig scherm

en: Map Grid
nl: Kaartraster

en: National Borders
nl: Nationale Grenzen

en: City Names
nl: Stadsnamen

en: City Growth
nl: Stadsgroei

en: Wait
nl: Wachten

en: Done
nl: Klaar

en: Go to Tile
nl: Naar Vlak Gaan

en: Go to/Airlift to City...
nl: Gaan/Vliegen naar Stad

en: Auto Explore
nl: Autoverkennen

en: Patrol
nl: Patrouilleren

en: Unsentry All On Tile
nl: Allen op Vlak van Wacht Afhalen

en: Upgrade
nl: Opwaarderen

en: Convert
nl: Omvormen

en: Disband
nl: Ontbinden

en: Fortify Unit
nl: Eenheid Verschansen

en: Auto Settler
nl: Autokoloniseren

en: Build Road
nl: Weg Aanleggen

en: Build Irrigation
nl: Irrigatie Aanleggen

en: Build Mine
nl: Mijn Graven

en: Connect With Road
nl: Verbinden Met Weg

en: Connect With Irrigation
nl: Met Irrigatie Verbinden

en: Transform Terrain
nl: Terrein Transformeren

en: Bribe
nl: Omkopen

en: Tax Rates...
nl: Belastingtarieven...

en: Demographics
nl: Demografie

en: Spaceship
nl: Ruimteschip

en: Refresh
nl: Ververs

en: Connect
nl: Verbinding maken

en: Disconnect
nl: Verbinding Verbreken

en: Start
nl: Beginnen

en: Meet
nl: Ontmoet

en: Cancel Treaty
nl: Verdrag Opzeggen

en: Sell All
nl: Verkoop Alles

en: City Production Levels
nl: Stadsproductiveaus

en: Set Home City
nl: Thuisstad Aanwijzen

en: Build City
nl: Stad Bouwen

en: Explode Nuclear
nl: Kernraket tot Ontploffing Brengen

en: Launch
nl: Lanceren

en: Close Dialog (Esc)
nl: Venster Sluiten (Esc)

en: Subvert Enemy Unit
nl: Vijandelijke Eenheid Ophitsen

en: Total users logged in : %d
nl: Totaal aantal ingelogde gebruikers: %d

en: Back
nl: Terug

en: Load Game
nl: Spel Laden

en: Server Settings
nl: Serverinstellingen

en: Unit commands
nl: Eenheidcommando's

en: Activate unit, close dialog
nl: Eenheid activeren, venster sluiten

en: Upgrade unit
nl: Eenheid opwaarderen

en: Sorry, you have already bought here in this turn.
nl: Helaas, je hebt hier deze beurt al iets gekocht.

en: Sorry, you can't buy here in this turn.
nl: Helaas, je kan hier deze beurt niets kopen.

en: Buy it?
nl: Kopen?

en: Sell it?
nl: Verkopen?

en: City options
nl: Stadsopties

en: Supported units: %d
nl: Ondersteunde eenheden: %d

en: Present units: %d
nl: Aanwezige eenheden: %d

en: City info
nl: Stadsinfo

en: Pollution: %d
nl: Vervuiling : %d

en: Pollution: none
nl: Vervuiling: geen

en: Trade routes:
nl: Handelsroutes :

en: Trade: +%d
nl: Handel :+%d

en: City improvements
nl: Stadsverbeteringen

en: Food: %d per turn
nl: Voedsel: %d per beurt

en: ?food:Surplus: %d
nl: Overschot: %d

en: Production: %d (%d) per turn
nl: Productie : %d (%d) per beurt

en: ?production:Support: %d
nl: Ondersteuning: %d

en: Trade: %d per turn
nl: Handel: %d per beurt

en: Corruption: %d
nl: Corruptie: %d

en: Gold: %d (%d) per turn
nl: Goud: %d (%d) per beurt

en: Upkeep: %d
nl: Onderhoud: %d

en: Science: %d per turn
nl: Wetenschap: %d per beurt

en: Luxury: %d per turn
nl: Luxe: %d per beurt

en: City growth: blocked
nl: Stadsgroei: geblokkeerd

en: City growth: never
nl: Stadsgroei : nooit

en: City shrinks: %d %s
nl: Stadskrimp: %d %s

en: turn | turns
nl[0]: beurt
nl[1]: beurten

en: City growth: %d %s
nl: Stadsgroei: %d %s

en: Stock
nl: Voorraad

en: Granary
nl: Graanschuur

en: finished
nl: gereed

en: City of %s (Population %s citizens)
nl: Stad %s (%s inwoners)

note: TRANS: preserve leading space
en:  - DISORDER
nl:  - ONLUSTEN

note: TRANS: preserve leading space
en:  - celebrating
nl:  - festiviteiten

note: TRANS: preserve leading space
en:  - happy
nl:  - gelukkig

note: TRANS: preserve leading space
en:  - under Citizen Governor control.
nl:  - bestuurd door Burgergouverneur.

en: Present units
nl: Aanwezige eenheden

en: Supported units
nl: Ondersteunde eenheden

en: Change production
nl: Productie veranderen

en: Hurry production
nl: Productie versnellen

en: Previous city
nl: Vorige stad

en: Next city
nl: Volgende stad

en: size
nl: grootte

en: time
    to grow
nl: tijd
    tot groei

en: Cities Report
nl: Stedenrapport

en: Close Dialog
nl: Venster Sluiten

en: Information Report
nl: Informatierapport

en: Happiness Report
nl: Geluksrapport

en: Garrison Report
nl: Garnizoensrapport

en: Maintenance Report
nl: Onderhoudsrapport

en: worklist
nl: werklijst

en: Presets
nl: Snelkeuzen

en: City of %s (Population %s citizens) : %s
nl: Stad %s (%s inwoners) : %s

en: Save settings as...
nl: Instellingen opslaan als...

en: Load settings
nl: Instellingen laden

en: Delete settings
nl: Instellingen verwijderen

en: Control city
nl: Stad besturen

en: Apply once
nl: Eenmaal toepassen

en: Release city
nl: Stad vrijgeven

en: Creating Server List...
nl: Serverlijst Aanmaken...

en: No LAN servers found
nl: Geen lokale servers gevonden

en: No public servers found
nl: Geen openbare servers gevonden

note: TRANS: "host.example.com Port 5556 Ver: 3.1.0 Running Players 3\n * [server message]"
en: %s Port %d Ver: %s %s %s %d
    %s
nl: %s Poort %d Ver: %s %s %s %d
    %s

en: Player Name :
nl: Spelersnaam :

en: Freeciv Server :
nl: Freecivserver :

en: Port :
nl: Poort :

en: Next
nl: Volgende

note: TRANS: "CtW" = "Chance to Win"; preserve leading space
en:  CtW: Att:%d%% Def:%d%%
nl: KoW: Aanv:%d%% Verd:%d%%

en: Terrain Defense Bonus: +%d%%
nl: Verdedigingsbonus Terrein: +%d%%

en: Terrain Info
nl: Terreininfo

en: Advanced Menu
nl: Geavanceerd Menu

en: Zoom to : %s
nl: Zoomen naar : %s

en: Change Production
nl: Productie Veranderen

en: Change City Governor settings
nl: Instellingen Gouverneur aanpassen

en: Goto here
nl: Hierheen gaan

en: Patrol here
nl: Hier patrouilleren

en: Connect here
nl: Hiermee verbinding maken

en: Paradrop here
nl: Parachutisten hier droppen

en: Ready all
nl: Allen klaar

en: Sentry idle
nl: Ongebruikte eenheden op wacht zetten

en: Look up "%s" in the Help Browser
nl: "%s" opzoeken in de Hulpbrowser

en: Choose Your New Government
nl: Kies Je Nieuwe Staatsvorm

en: What nation will you be?
nl: Welke natie zal je zijn?

en: World map
nl: Wereldkaart

en: Sea map
nl: Zeekaart

en: Gold(max %d)
nl: Goud(max %d)

en: Diplomacy meeting
nl: Diplomatieke ontmoeting

en: Shall we declare WAR on them?
nl: Zullen we ze de OORLOG verklaren?

en: Foreign Minister
nl: Minister van Buitenlandse Zaken

en: Sir!, the %s ambassador has arrived
    What are your wishes?
nl: Meneer!, de %s ambassadeur is aangekomen
    Wat zijn uw wensen?

en: Declare WAR
nl: De OORLOG verklaren

en: Withdraw vision
nl: Zicht ontnemen

en: Call Diplomatic Meeting
nl: Diplomatieke Ontmoeting Beleggen

en: Select destination
nl: Kies bestemming

en: load_surf: Failed to load graphic file %s!
nl: load_surf: Niet in staat graphic bestand %s te laden!

en: Unable to create Sprite (Surface) of size %d x %d %d Bits in format %d
nl: Niet in staat sprite (oppervlak) van grootte %d x %d %d Bits te maken in formaat %d

en:   -f,  --fullscreen	Start Client in Fullscreen mode
nl:   -f,  --fullscreen	Client Starten in Volledigschermmodus

en:   -t,  --theme THEME	Use GUI theme THEME
nl:   -t,  --theme THEME	GUI-thema THEME gebruiken

en: Making screenshot %s
nl: Screenshot maken %s

en: Using Video Output: %s
nl: Video-output gebruiken: %s

note: TRANS: Future Technology
en: FT
nl: TT

en: Help : Improvements
nl: Hulp : Verbeteringen

en: Never
nl: Nooit

en: Help : Units
nl: Hulp : Eenheden

en: shield | shields
nl[0]: schildje
nl[1]: schildjes

en: citizen | citizens
nl[0]: burger
nl[1]: burgers

en: food | foods
nl[0]: Voedsel
nl[1]: Voedsel

en: gold | golds
nl[0]: Goud
nl[1]: Goud

en: ( with
nl: ( met

en: Help : Advances Tree
nl: Hulp : Vooruitgansboom

en: Foreign Intelligence Report
nl: Buitenlandse Inlichtingenrapport

en: Intelligence Information about the %s Spaceship
nl: Inlichtingen betreffende het %s Ruimteschip

en: Intelligence Information for the %s Empire
nl: Inlichtingen betreffende het %s Rijk

en: Their techs that we don't have :
nl: Hun technologieën die wij niet hebben :

en: Show Unit Info Window
nl: Eenheidsinfovenster Tonen

en: Hide Unit Info Window
nl: Eenheidsinfovenster Verbergen

en: Show Mini Map
nl: Minikaart Tonen

en: Hide Mini Map
nl: Minikaart verbergen

en: Show Messages (F9)
nl: Berichten Tonen (F9)

en: Hide Messages (F9)
nl: Berichten Verbergen (F9)

en: Scale Mini Map
nl: Minikaart Schalen

en: Single Tile Width
nl: Breedte enkel vlak

en: Single Tile Height
nl: Hoogte enkel vlak

en: Exit
nl: Verlaten

en: Scale Unit Info
nl: Eenheidsinfo schalen

en: Width
nl: Breedte

en: Height
nl: Hoogte

en: Revolution
nl: Revolutie

en: or
nl: of

en: Hide Messages
nl: Berichten Verbergen

en: %s Population: %s  Year: %s  Gold %d
nl: %s Bevolking: %s Jaar: %s Goud: %d

en: %s Population: %s  Year: %s  Gold %d Tax: %d Lux: %d Sci: %d
nl: %s Bevolking: %s Jaar: %s Goud: %d Bel.: %d Luxe: %d Wetensch.: %d

en: ?nation:Hostile
nl: Vijandig

en: ?nation:Peaceful
nl: Vredelievend

en: ?nation:Friendly
nl: Vriendelijk

en: ?nation:Mysterious
nl: Geheimzinnig

en: 
    Our Territory
nl: 
    Ons Gebied

en: 
    %s territory (%d turn ceasefire) | 
    %s territory (%d turn ceasefire)
nl[0]: 
    %s territorium (%d beurt staakt-het-vuren)
nl[1]: 
    %s territorium (%d beurten staakt-het-vuren)

en: 
    Territory of the %s %s
nl: 
    Gebied van de %s %s

en: 
    Unclaimed territory
nl: 
    Onzijdig gebied

en: ?city:Neutral
nl: Neutrale

en: ?city:Hostile
nl: Vijandige

en: ?city:Peaceful
nl: Vredelievende

en: ?city:Friendly
nl: Vriendelijke

en: ?city:Mysterious
nl: Geheimzinnige

en: 
    City of %s
nl: 
    Stad %s

en: ?blistbegin: with
nl:  met

en: Barracks
nl: Kazerne

en: ?blistmore:,
nl: ,

en: Airport
nl: Luchthaven

en: City Walls
nl: Stadsmuren

en: 
    Food/Prod/Trade: %s
nl: 
    Voedsel/Prod/Handel: %s

en: End of Turn
nl: Einde beurt

en: Press
nl: Drukken

en: No Orders
nl: Geen Opdrachten

note: TRANS: "Space" refers to the space bar on a keyboard.
en: Space
nl: Spatiebalk

en: Disband Unit
nl: Eenheid Ontbinden

en: Convert Unit
nl: Eenheid Omvormen

en: Return to Nearest City
nl: Terugkeren naar dichtsbijzijnde stad

en: Go to City
nl: Naar Stad Gaan

en: Airlift to City
nl: Naar Stad Vliegen

en: Connect With %s (%s)
nl: Verbinden met %s (%s)

en: Load Unit
nl: Eenheid Inladen

en: Unload Unit
nl: Eenheid Uitladen

en: Sentry Unit
nl: Eenheid op Wacht Zetten

note: TRANS: "Build Railroad (R) 3 turns" TRANS: "Build Irrigation (I) 5 turns" TRANS: "Build Mine (M) 5 turns" TRANS: "Build Fortress (Shift+F) 5 turns" TRANS: "Build Airbase (Shift+E) 5 turns"
en: Build %s (%s) %d %s
nl: %s (%s) bouwen in %d %s

en: Transform to
nl: Transformeren tot

en: Local Options
nl: Lokale Opties

en: Server options
nl: Serveropties

en: Local options
nl: Lokale opties

en: Worklists
nl: Werklijsten

en: Save Local Options
nl: Lokale Opties Opslaan

en: Leave Game
nl: Spel Verlaten

en: Apply changes
nl: Veranderingen toepassen

en: empty worklist
nl: lege werklijst

en: Add new worklist
nl: Nieuwe werklijst toevoegen

en: Start New Game
nl: Nieuw Spel Beginnen

en: Join Game
nl: Aan Spel Deelnemen

en: Join Pubserver
nl: Aan Pubserver Deelnemen

en: Join LAN Server
nl: Verbinden met LAN-server

en: AI
nl: KI

en: done
nl: gedaan

en: moving
nl: verplaatsen

en: disconnected
nl: verbinding verbroken

en: active
nl: actief

en: under
    construction
nl: in
    aanbouw

en: soonest
    completion
nl: eerst
    voltooid

en: Total
nl: Totaal

en: Units Report
nl: Eenhedenrapport

en: We have %d of %s
    (total value is : %d)
    We can sell %d of them for %d gold.
nl: We hebben %d %s
    (totale waarde : %d)
    We kunnen er %d van verkopen voor %d goud.

en: We can't sell any %s in this turn.
nl: We kunnen geen %s verkopen in deze beurt

en: Sell It?
nl: Verkopen?

en: Economy Report
nl: Economisch Rapport

en: Treasury:
nl: Schatkist:

en: Tax Rate:
nl: Belastingtarief:

en: Total Income:
nl: Totaalinkomen:

en: Total Cost:
nl: Totale Kosten:

en: Net Income:
nl: Netto-inkomen:

en: %s max rate : %d%%
nl: %s max waarde: %d%%

en: Update
nl: Bijwerken

en: What should we focus on now?
nl: Waar zullen we ons nu op richten?

en: Select target :
nl: Doel kiezen :

en: step | steps
nl[0]: stap
nl[1]: stappen

en: %2d: The %s ruler %s scored %d point
     | %2d: The %s ruler %s scored %d points
nl[0]: %2d: De %s heerser %s behaalde %d punt
nl[1]: %2d: De %s heerser %s behaalden %d punten

en: Final Report:
nl: Eindrapport:

en: The Greatest Civilizations in the world.
nl: De Grootste Beschavingen ter wereld.

en: The %s Spaceship
nl: Het Ruimteschip van de %s

en: load_gfxfile: Unable to load graphic file %s!
nl: load_gfxfile: Niet in staat graphics-bestand %s te laden!

en: No usable default theme found, aborting!
nl: Geen bruikbaar standaardthema gevonden, afbreken!

en: Loading theme "%s".
nl: Thema laden "%s".

en: Could not open '%s':
    %s
nl: Kon "%s" niet openen.%s

en: %s
    %d gold per turn | %s
    %d gold per turn
nl[0]: %s
    %d goud per beurt
nl[1]: %s
    %d goud per beurt

en: %s
    blocked!
nl: %s
    geblokkeerd!

en: %s
    finished!
nl: %s
    klaar!

en: Worklist of
    %s
nl: Werklijst van
    %s

en: %d gold per turn | %d gold per turn
nl[0]: %d goud per beurt
nl[1]: %d goud per beurt

en: shields into gold
nl: schildjes naar goud

en: Time taken for the following activities is independent of terrain:
nl: Tijd benodigd voor de volgende activiteiten is onafhankelijk van terrein:

note: TRANS: Header for fixed-width terrain alteration table. * TRANS: Translators cannot change column widths :(
en: Activity            Time
nl: Activiteit          Tijd

note: TRANS: First %s is version string, e.g., * "Freeciv version 3.2.0-beta1 (beta version)" (translated). * Second %s is client_string, e.g., "gui-gtk-4.0".
en: This is %s, %s client.
nl: Dit is %s, client is %s.

en: Sorry, no help topic for %s.
nl: Sorry, geen hulponderwerp voor %s.

en: Sorry, no help topic for %s.
    This page was auto-generated.
nl: Sorry, geen help onderwerp voor %s.
    Deze pagina is automatisch gegenereerd.

en: You cannot research this technology.
nl: U kunt deze technologie niet onderzoeken.

note: TRANS: preserve leading space
en:  This number may vary depending on what other players research.
nl: Dit aantal kan variëren afhankelijk van wat andere spelers zullen onderzoeken.

en: Requirements to build:
nl: Benodigd:

en: Features:
nl: Mogelijkheden:

note: TRANS: Empty output type list, should never happen.
en: ?outputlist: Nothing
nl:  Niets

note: TRANS: Preserve leading space. %d should always be * 2 or greater.
en:  (Cities below size %d cannot grow in this way.)
nl:  (Steden onder grootte %d kunnen niet op deze manier groeien.)

note: TRANS: Preserve leading space. %d should always be * 2 or greater.
en:  (Cities below size %d will not celebrate.)
nl:  (In steden kleiner dan grootte %d vinden geen festiviteiten plaats.)

note: TRANS: "2 Unhappy" or ", 1 Unhappy"
en: %s%d Unhappy
nl: %s%d Ontevreden

en: Initial government is %s.
nl: Begint met %s als staatsvorm.

note: TRANS: %s is an and-separated list of techs
en: Starts with knowledge of %s in addition to the standard starting technologies.
nl: Begint met kennis van %s bovenop de standaard begintechnologieën.

note: TRANS: %s is an and-separated list of techs
en: Starts with knowledge of %s.
nl: Begint met kennis van %s.

note: TRANS: %s is an and-separated list of unit types * possibly with counts. Plurality is in total number of * units represented.
en: Starts with the following additional unit: %s.
     | Starts with the following additional units: %s.
nl[0]: Begint met de volgende eenheid extra: %s.
nl[1]: Begint met de volgende eenheden extra: %s.

note: TRANS: %s is an and-separated list of improvements
en: First city will get %s for free in addition to the standard improvements.
nl: Eerste stad krijgt gratis %s naast de standaard verbeteringen.

note: TRANS: %s is an and-separated list of improvements
en: First city will get %s for free.
nl: Eerste stad krijgt gratis %s.

en: This is the Client Lua Console.
nl: Dit is de Client Lua-console.

en: You don't know how to build %s!
nl: Je weet niet hoe je een %s moet maken!

en: Copy %s to clipboard.
nl: %s naar klembord kopieëren.

en: Clipboard is empty.
nl: Klembord is leeg.

note: TRANS: enum value for 'gui_gtk2/gtk3/gtk4_message_chat_location'
en: Split
nl: Gesplitst

note: TRANS: enum value for 'gui_gtk2/gtk3/gtk4_message_chat_location'
en: Separate
nl: Gescheiden

note: TRANS: enum value for 'gui_gtk2/gtk3/gtk4_message_chat_location'
en: Merged
nl: Samengevoegd

en: Login name
nl: Inlognaam

en: This is the default login username that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
nl: Dit is de standaard inloggebruikersnaam die gebruikt wordt in de verbindingsvensters of met de opdrachtregelparameter -a.

en: This is the default server hostname that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
nl: Dit is de standaard serverhostnaam die gebruikt wordt in de verbindingsvensters of met de opdrachtregelparameter -a.

en: Server port
nl: Serverpoort

en: This is the default server port that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
nl: Dit is de standaard serverpoort die gebruikt wordt in de verbindingsvensters of met de opdrachtregelparameter -a.

en: The metaserver is a host that the client contacts to find out about games on the internet.  Don't change this from its default value unless you know what you're doing.
nl: De metaserver is een server die informatie geeft over welke spellen bezig zijn op internet. Verander dit niet tenzij je zeker bent dat je weet wat je doet.

en: Soundset
nl: Geluidspakket

en: Sound plugin
nl: Geluidsplugin

en: If you have a problem with sound, try changing the sound plugin.  The new plugin won't take effect until you restart Freeciv.  Changing this is the same as using the -P command-line option.
nl: Als je een probleem met het geluid heeft, probeer dan de geluidsplugin te veranderen. De nieuwe plugin is pas geactiveerd nadat je  Freeciv opnieuw hebt gestart. Dit veranderen is hetzelfde als de opdrachtregelparameter -Pgebruiken.

en: The chat log file
nl: Het chatlogbestand

en: The name of the chat log file.
nl: De naam van het chatlogbestand.

en: Theme
nl: Thema

en: By changing this option you change the active theme.
nl: Door deze optie te wijzigen verandert de actieve vlakkenset.

en: Draw city outlines
nl: Stadsgrenzen afbeelden

en: Setting this option will draw a line at the city workable limit.
nl: Deze optie aanvinken zal bij de bewerkbare grens van steden een lijn afbeelden.

en: Draw city output
nl: Stadsuitvoer afbeelden

en: Setting this option will draw city output for every citizen.
nl: Deze optie aanvinken zal voor elke burger een lijn afbeelden.

en: Draw the map grid
nl: Kaartraster weergeven

en: Setting this option will draw a grid over the map.
nl: Deze optie aanvinken zal een raster op de kaart afbeelden.

en: Draw the city bar
nl: Stadsbalk weergeven

en: Setting this option will display a 'city bar' containing useful information beneath each city. Disabling this option will display only the city's name and, optionally, production.
nl: Met deze optie aangevinkt wordt onder elke stad een voor een 'stadsbalk' met nuttige informatie weergegeven. Met deze optie uitgevinkt wordt enkel de naam van de stad en eventueel de productie getoond.

en: Draw the city names
nl: Plaatsnamen weergeven

en: Setting this option will draw the names of the cities on the map.
nl: Deze optie aanvinken zal plaatsnamen op de kaart tonen.

en: Draw the city growth
nl: Stadsgroei weergeven

en: Setting this option will draw in how many turns the cities will grow or shrink.
nl: Deze optie aanvinken zal weergeven in hoeveel beurten de steden zullen groeien of krimpen.

en: Draw the city productions
nl: Productie weergeven

en: Setting this option will draw what the cities are currently building on the map.
nl: Deze optie aanvinken zal weergeven wat de steden momenteel bouwen.

en: Draw the city buy costs
nl: Koopsprijzen weergeven

en: Setting this option will draw how much gold is needed to buy the production of the cities.
nl: Deze optie aanvinken zal weergeven hoeveel geld nodig is om de productie van de steden te kopenSetting this option will draw how much gold is needed to buy the production of the cities.

en: Draw the city trade routes
nl: Handesroutes weergeven

en: Setting this option will draw trade route lines between cities which have trade routes.
nl: Deze optie aanvinken zal lijnen tonen tussen steden waartussen handelsroutes bestaan.

en: Draw the terrain
nl: Terrein weergeven

en: Setting this option will draw the terrain.
nl: Deze optie zal het terrein weergeven.

en: Draw the coast line
nl: Kustlijn weergeven

en: Setting this option will draw a line to separate the land from the ocean.
nl: Deze optie aanvinken zal een lijn weergeven die land van zee scheidt.

en: Draw the irrigation
nl: Irrigatie weergeven

en: Setting this option will draw the irrigation systems on the map.
nl: Deze optie aanvinken zal de irrigatiesystemen weergeven op de kaart.

en: Draw the mines
nl: Mijnen weergeven

en: Setting this option will draw the mines on the map.
nl: Deze optie aanvinken zal de mijnen weergeven op de kaart.

en: Draw the bases
nl: Bases weergeven

en: Setting this option will draw the bases on the map.
nl: Deze optie aanvinken zal de bases weergeven op de kaart.

en: Draw the pollution/nuclear fallout
nl: Vervuiling/fallout weergeven

en: Setting this option will draw pollution and nuclear fallout on the map.
nl: Deze optie aanvinken zal de vervuiling en fallout weergeven op de kaart.

en: Draw the cities
nl: Steden weergeven

en: Setting this option will draw the cities on the map.
nl: Deze optie aanvinken zal de steden weergeven op de kaart.

en: Draw the units
nl: Eenheden weergeven

en: Setting this option will draw the units on the map.
nl: Deze optie aanvinken zal de eenheden weergeven op de kaart.

en: Solid unit background color
nl: Vaste achtergrondkleur voor eenheid

en: Setting this option will cause units on the map view to be drawn with a solid background color instead of the flag backdrop.
nl: Deze optie aanvinken zal eenheden op de kaart weergeven met een volle achtergrondkleur in plaats van met een vlag.

en: Draw shield graphics for units
nl: Schilden weergeven

en: Setting this option will draw a shield icon as the flags on units.  If unset, the full flag will be drawn.
nl: Deze optie aanvinken zal een schildicoon weergeven als merkering voor eenheden.  Indien uitgeschakeld wordt de volledige vlag weergeven.

en: Draw the units in focus
nl: Eenheden in focus weergeven

en: Setting this option will cause the currently focused unit(s) to always be drawn, even if units are not otherwise being drawn (for instance if 'Draw the units' is unset).
nl: Deze optie optie aanvinken zal de eenhe(i)d(en) die momenteel in focus zijn weergeven, zelfs als deze anders niet weergegeven zouden worden (als bijvoorbeeld 'eenheden tonen' is uitgevinkt).

en: Draw the fog of war
nl: Oorlogsmist weergeven

en: Setting this option will draw the fog of war.
nl: Deze optie aanvinken zal de oorlogsmist weergeven.

en: Draw the borders
nl: Grenzen weergeven

en: Setting this option will draw the national borders.
nl: Deze optie aanvinken zal de rijksgrenzen weergeven.

en: Show dead players in Nations report
nl: Dode spelers weergeven in Natierapport

en: This option controls whether defeated nations are shown on the Nations report page.
nl: Dee optie bepaalt of verslagen naties worden weergegeven op de Natierapportpagina.

en: Sound bell at new turn
nl: Bel luiden bij nieuwe beurt

en: Set this option to have a "bell" event be generated at the start of a new turn.  You can control the behavior of the "bell" event by editing the message options.
nl: Zet deze optie aan om een "bel"' te krijgen bij het begin van een nieuwe beurt. Het gedrag van de "bel" kan ingesteld worden bij de berichtopties.

en: Unit movement animation time (milliseconds)
nl: Tijd voor bewegingsanimatie eenheden (milliseconden)

en: This option controls how long unit "animation" takes when a unit moves on the map view.  Set it to 0 to disable animation entirely.
nl: Deze optie geeft aan hoe lang de "animatie" duurt wanneer een eenheid zich op de kaart verplaatst.  Zet dit op 0 om de animatie volledig uit te schakelen.

en: Mapview recentering time (milliseconds)
nl: Tijd om de kaart te centreren (milliseconden)

en: When the map view is recentered, it will slide smoothly over the map to its new position.  This option controls how long this slide lasts.  Set it to 0 to disable mapview sliding entirely.
nl: Wanneer de kaart gehercentreerd wordt, glijdt ze zacht naar de nieuwe positie.  Deze optie bepaalt de duur van deze beweging.  Zet dit op 0 om het glijeffect volledig uit te schakelen.

en: Combat animation step time (milliseconds)
nl: Tijd voor vechtanimatie eenheden (milliseconden)

en: This option controls the speed of combat animation between units on the mapview.  Set it to 0 to disable animation entirely.
nl: Deze optie geeft aan hoe lang de "animatie" van vechtende eenheden op de kaart.  Zet dit op 0 om de animatie volledig uit te schakelen.

en: Show icons in the technology tree
nl: Iconen in de technologieboom tonen.

en: Setting this option will display icons on the technology tree diagram. Turning this option off makes the technology tree more compact.
nl: Als deze optie aanstaat zullen er iconen getoond worden in de technologieboom. Afzetten maakt de boom kleiner.

en: Use curved lines in the technology tree
nl: Lijnen met bochten in de technologieboom gebruiken.

en: Setting this option make the technology tree diagram use curved lines to show technology relations. Turning this option off causes the lines to be drawn straight.
nl: Als deze optie aanstaat zal het diagram van de technologieboom lijnen met bochten gebruiken. Afzetten laat de lijnen altijd recht getekend worden.

en: Color to highlight your player/user name
nl: Kleur om je spelers-/gebruikersnaam te markeren

en: If set, your player and user name in the new chat messages will be highlighted using this color as background.  If not set, it will just not highlight anything.
nl: Als deze optie aanstaat worden je spelers en gebruikersnaam met deze kleur gemarkeerd.  Als de optie uistaat wordt er niets gemarkeerd.

en: Manual Turn Done in AI mode
nl: Beurt Klaar Handmatig in KI-modus

en: Disable this option if you do not want to press the Turn Done button manually when watching an AI player.
nl: Als deze optie uitgeschakeld staat hoef je niet zelf de 'beurt klaar' knop aan te kleren wanneer je een KI speler bekijkt.

en: Auto center on units
nl: Autocentreren op Eenheden

en: Set this option to have the active unit centered automatically when the unit focus changes.
nl: Als deze optie aanstaat wrodt het beeld automatisch op de actieve eenheid gecentreerd wanneer een nieuwe eenheid actief wordt.

en: Auto center on combat
nl: Autocentreren op Gevecht

en: Set this option to have any combat be centered automatically.  Disabling this will speed up the time between turns but may cause you to miss combat entirely.
nl: Zet deze optie aan om elk gevecht automatisch te laten centreren. Als dit uitgeschakeld is duren overgangen tussen beurten minder lang, maar kan je misschien een gevecht volledig missen.

en: Auto center on new turn
nl: Autocentreren bij nieuwe beurt

en: Set this option to have the client automatically recenter the map on a suitable location at the start of each turn.
nl: Zet deze optie aan om het beeld automatisch op een relevante locatie te centreren bij aanvang van een nieuwe beurt.

en: Focus on awakened units
nl: Focussen op ontwaakte eenheden

en: Set this option to have newly awoken units be focused automatically.
nl: Zet deze optie aan om pas ontwaakte geworden eenheden automatisch de focus te geven.

en: Keyboardless goto
nl: Toetsenbordloos ga-naar

en: If this option is set then a goto may be initiated by left-clicking and then holding down the mouse button while dragging the mouse onto a different tile.
nl: Als deze optie aanstaat dan kan je een ga-naar-opdracht beginnen door links-klikken en dan met de muisknop ingedrukt de cursor naar een doelvak te bewegen.

en: Allow goto into the unknown
nl: Laat 'ga-naar' in onbekend gebied toe

en: Setting this option will make the game consider moving into unknown tiles.  If not, then goto routes will detour around or be blocked by unknown tiles.
nl: Als deze optie aan staat dan zal de ga-naar-opdracht ook onbekende vakjes overwegen. Als deze uit staat zullen routes enkel langs bekend gebied gaan of geblokkeerd worden.

en: Center map when popup city
nl: Kaart centreren op geopende stad

en: Setting this option makes the mapview center on a city when its city dialog is popped up.
nl: Als deze optie aan staat dan zal bij het openen van een stadsvenster de kaart op die stad centreren.

en: Concise city production
nl: Beknopte Stadsproductie

en: Set this option to make the city production (as shown in the city dialog) to be more compact.
nl: Zet deze optie aan om de stadsproductie in het stadsvenster compacter weer te geven.

en: End turn when done moving
nl: Beurt beëindigen als klaar met verplaatsen

en: Setting this option makes your turn end automatically when all your units are done moving.
nl: Zet deze optie aan om de beurt automatisch te laten eindingen als al je eenheden klaar zijn met bewegen.

en: Prompt for city names
nl: Stadsnamen vragen

en: Disabling this option will make the names of newly founded cities be chosen automatically by the server.
nl: Als deze optie uit staat worden namen van nieuw gestichte steden automatisch gekozen door de server.

en: Pop up city dialog for new cities
nl: Stadsvenster voor nieuwe steden tonen

en: Setting this option will pop up a newly-founded city's city dialog automatically.
nl: Als deze optie aan staat dan zal bij het stichten van een nieuwe stad, automatisch het stadsvenster verschijnen.

en: Enable cursor changing
nl: Veranderbare muisaanwijzer aanzetten

en: This option controls whether the client should try to change the mouse cursor depending on what is being pointed at, as well as to indicate changes in the client or server state.
nl: Deze optie bepaalt of de client moet proberen de muisaanwijzer te veranderen afhankelijk van waar deze op gericht staat of om veranderingen in de status van de client of de server weer te geven.

en: Select cities before units
nl: Steden voor eenheden selecterenn

en: If this option is enabled, when both cities and units are present in the selection rectangle, only cities will be selected. See the help on Controls.
nl: Als deze optie aan staat zullen alleen steden worden geselecteerd als er zich in de selectierechthoek zowel steden als eenheden bevinden. Zie hulp voor Besturing.

en: Clear unit orders on selection
nl: Eenheidsopdrachten wissen bij selectie

en: Enabling this option will cause unit orders to be cleared as soon as one or more units are selected. If this option is disabled, busy units will not stop their current activity when selected. Giving them new orders will clear their current ones; pressing <space> once will clear their orders and leave them selected, and pressing <space> a second time will dismiss them.
nl: Deze optie aanzetten zal opdrachten voor eenheden wissen wanneer deze worden geselecteerd. Als deze optie is uitgezet zullen eenheden die ergems mee bezig zijn hun huidige activiteit niet stoppen als ze worden geactiveerd. Een nieuwe opdracht geven zal de huidige opdracht wissen; eenmaal <spatie> indrukken zal de opdrachten wissen en ze geselecteerd houden en een tweede keer <spatie> indrukken zal de selectie beëindigen.

en: Enable vote bar
nl: Stembalk weergeven

en: If this option is turned on, the vote bar will be displayed to show vote information.
nl: Als deze optie aanstaat zal een balk worden weergegeven om informatie over stemmingen te tonen.

en: Always display the vote bar
nl: Stembalk altijd weergeven

en: If this option is turned on, the vote bar will never be hidden, even if there is no running vote.
nl: Als deze optie aanstaat zal de stembalk nooit worden verborgen, zelfs als er geen stemming actief is.

en: Do not show vote bar if not a player
nl: Stembalk niet weergeven indien geen speler

en: If this option is enabled, the client won't show the vote bar if you are not a player.
nl: Als deze optie aanstaat zal de client nooit de stembalk tonen als je geen speler bent.

en: Set new votes at front
nl: Nieuwe stemmingen vooraan plaatsen

en: If this option is enabled, then new votes will go to the front of the vote list.
nl: Als deze optie aanstaat zullen nieuwe stemmingen aan het begin van de stemmingslijst geplaatst worden.

en: Background layer
nl: Achtergrondlaag

en: The background layer of the overview shows just ocean and land.
nl: De achtergrondlaag van het overzicht toont enkel oceaan en land

en: Terrain relief map layer
nl: Terreinkaartlaag reliëf

en: The relief layer shows all terrains on the map.
nl: De reliëflaag toont alle terrein op de kaart.

en: Borders layer
nl: Grenslaag

en: The borders layer of the overview shows which tiles are owned by each player.
nl: De grenslaag van het overzicht toont welke vlakken onder welke speler vallen.

en: Borders layer on ocean tiles
nl: Grenslaag op oceaanvlakken

en: The borders layer of the overview are drawn on ocean tiles as well (this may look ugly with many islands). This option is only of interest if you have set the option "Borders layer" already.
nl: De grenslaag van het overzicht wordt ook op oceaanvlakken weergegeven (dit kan er met eilanden lelijk uitzien). Deze optie is allen van belang als de optie "Grenslaag" al is ingesteld.

en: Units layer
nl: Eenheidslaag

en: Enabling this will draw units on the overview.
nl: Als deze optie aanstaat worden eenheden weergegeven op het overzicht.

en: Cities layer
nl: Stedenlaag

en: Enabling this will draw cities on the overview.
nl: Als deze optie aan staat worden steden weergegeven op het overzicht.

en: Overview fog of war
nl: Overzicht oorlogsmist

en: Enabling this will show fog of war on the overview.
nl: Als deze optie aan staat wordt oorlogsmist op de kaart weergegeven.

en: Image format
nl: Beeldformat

en: The image toolkit and file format used for map images.
nl: De beeldtoolkit en het bestandsformat geruikt voor kaartafbeeldingen

en: Zoom factor for map images
nl: Zoomfactor voor kaartafbeeldingen

en: The magnification used for map images.
nl: De vergroting gebruikt voor kaartafbeeldingen.

en: Show area within borders
nl: Gebied binnen grenzen weergeven

en: If set, the territory of each nation is shown on the saved image.
nl: Als aangezet zal het territorium van elke natie worden weergegeven in de opgeslagen afbeelding.

en: Show borders
nl: Grenzen weergeven

en: If set, the border of each nation is shown on the saved image.
nl: Als aangezet zal de grens van elke natie worden weergeven in de opgeslagen afbeelding.

en: Show cities
nl: Steden weergeven

en: If set, cities are shown on the saved image.
nl: Als aangezet zullen steden worden weergeven in de opgeslagen afbeelding.

en: Show fog of war
nl: Oorlogsmist weergeven

en: If set, the extent of fog of war is shown on the saved image.
nl: Als aangezet zal oorlogsmist worden weergeven in de opgeslagen afbeelding.

en: Show full terrain
nl: Volledig terrein weergeven

en: If set, terrain relief is shown with different colors in the saved image; otherwise, only land and water are distinguished.
nl: Als aangezet zal terreinreliëf met verschillende kleuren worden weergegeven in de opgeslagen afbeelding; anders zullen alleen land en water worden onderscheiden.

en: If set, units are shown in the saved image.
nl: Als aangezet zullen eenheden worden weergeven in de opgeslagen afbeelding.

en: Map image file name
nl: Bestandsnaam kaartafbeelding

en: The base part of the filename for saved map images. A string identifying the game turn and map options will be appended.
nl: Het basisdeel van de bestandsnaam voor opgeslagen kaartafbeeldingen. Een string met de beurt en kaartopties zal worden toegevoegd.

en: Show map scrollbars
nl: Kaartschuifbalken tonen

en: Disable this option to hide the scrollbars on the map view.
nl: Zet deze optie af om de schuifbalken op de kaart te verbergen.

en: If this option is set the client will use the whole screen area for drawing.
nl: Als deze optie aan staat zal de client het hele scherm gebruiken.

en: Keep dialogs on top
nl: Vensters bovenop houden

en: If this option is set then dialog windows will always remain in front of the main Freeciv window. Disabling this has no effect in fullscreen mode.
nl: Als deze optie aanstaat dan zullen vensters altijd voor het hoofdvenster blijven hangen en kan je ze niet per ongeluk uit het oog verliezen. Dit uitschakelen heeft geen effect in volledigschermmodus.

en: Show worklist task icons
nl: Werklijsticonen tonen

en: Disabling this will turn off the unit and building icons in the worklist dialog and the production tab of the city dialog.
nl: Dit uitschakelen zet de eenheid- en gebouwiconen uit in het werklijst venster en de productietab van het stadsvenster.

en: Enable status report tabs
nl: Statusrapporttabs aanzetten

en: If this option is enabled then report dialogs will be shown as separate tabs rather than in popup dialogs.
nl: Als deze optie aanstaat zullen rapportvensters getoond worden in aparte tabs ipv in opspringende vensters.

en: Show time for each chat message
nl: Tijd tonen voor elk chatbericht

en: If this option is enabled then all chat messages will be prefixed by a time string of the form [hour:minute:second].
nl: Als deze optie aanstaat zullen alle chatberichten voorafgegaan worden door een tijdsstempel met [uur:minuut:seconde] als formaat.

en: New message events go to top of list
nl: Nieuwe berichten voor gebeurtenissen gaan bovenaan de lijst

en: If this option is enabled, new events in the message window will appear at the top of the list, rather than being appended at the bottom.
nl: Als deze optie aanstaat zullen nieuwe gebeurtenissen in het berichtvenster bovenaan in plaats van onderaan de ljst getoond worden.

en: Show extra message window buttons
nl: Extra knoppen in berichtvenster tonen

en: If this option is enabled, there will be two buttons displayed in the message window for inspecting a city and going to a location. If this option is disabled, these buttons will not appear (you can still double-click with the left mouse button or right-click on a row to inspect or goto respectively). This option will only take effect once the message window is closed and reopened.
nl: Als deze optie aanstaat zullen er twee knoppen getoond worden in het berichtvenster, voor het inspecteren van een stad en voor het naar een locatie gaan. Als deze optie uitstaat zullen deze knoppen niet verschijnen (je kan nog steeds met links dubbelklikken of rechts op een rij klikken om respectievelijk te inspecteren en te gaan naar). Deze optie zal pas van kracht worden nadat het berichtvenster is gesloten en opnieuw geopend.

en: Metaserver tab first in network page
nl: Metaservertab eerste op netwerkpagina

en: If this option is enabled, the metaserver tab will be the first notebook tab in the network page. This option requires a restart in order to take effect.
nl: Als deze optie aanstaat zal de metaservertab de eerste notebooktab zijn op de netwerkpagina. Voordat deze optie van kracht wordt is een herstart nodig.

en: Plain chat messages are sent to allies only
nl: Reguliere chatberichten worden alleen naar bondgenoten verzonden

en: If this option is enabled, then plain messages typed into the chat entry while the game is running will only be sent to your allies. Otherwise plain messages will be sent as public chat messages. To send a public chat message with this option enabled, prefix the message with a single colon ':'. This option can also be set using a toggle button beside the chat entry (only visible in multiplayer games).
nl: Als deze optie aanstaat zullen reguliere berichten die in het chatvenster worden ingevoerd alleen naar bondgenoten verzonden. Zo niet dan zullen berichten als openbare berichten worden verstuurd. Om een openbaar chatbeericht te versturen met deze optie aan moet het bericht voorafegaan worden door een dubbelepunt ':'. Deze optie kan ook worden ingesteld door een schakelknop naast de chatregel (alleen zichtbaar in meerspelerspellen).

en: Messages and Chat reports location
nl: Locatie berichten en chatverslagen

note: TRANS: The strings used in the UI for 'Split' etc are * tagged 'gui_gtk2/gtk3/gtk4_message_chat_location'
en: Controls where the Messages and Chat reports appear relative to the main view containing the map.
    'Split' allows all three to be seen simultaneously, which is best for multiplayer, but requires a large window to be usable.
    'Separate' puts Messages and Chat in a notebook separate from the main view, so that one of them can always be seen alongside the main view.
    'Merged' makes the Messages and Chat reports into tabs alongside the map and other reports; this allows a larger map view on small screens.
    This option requires a restart in order to take effect.
nl: Bepaalt waar de Berichten en Chatverslagen verschijnen ten opzichte van het hoofdvenster met de kaart.
    'Gesplitst' laat alledrie tegelijk zien, wat het meest geschikt is voor meerspeler maar een groot venster nodig heeft.
    'Gescheiden' plaatst berichten en chat in een notebook gescheiden van het hoofdvenster zodat een ervan altijd naast het hoofdvenster bekeken kan worden.
    'Samengevoegd' brengt de berichten en chatverslagen samen in tabs naast de kaart en andere rapporten; hierdoor is een groter kaartvenster mogelijk op kleine schermen.
    Deze optie heeft een herstart nodig om van kracht te worden.

en: Arrange widgets for small displays
nl: Widgets schikken voor kleine schermen

en: If this option is enabled, widgets in the main window will be arranged so that they take up the least amount of total screen space. Specifically, the left panel containing the overview, player status, and the unit information box will be extended over the entire left side of the window. This option requires a restart in order to take effect.
nl: Als deze optie aanstaat zullen widgets in het hoofdvenster zo geschikt worden dat ze een zo klein mogelijk deel van het totale scherm in beslag nemen. In het bezonder zal het linkerpaneel met het overzicht, de spelerstatus en de eenheidsinformatiebox over de hele linkerkant van het scherm uitgetrokken worden. Deze optie heeft een herstart nodig om van kracht te worden.

en: Mouse over the map widget selects it automatically
nl: Muis over de kaartwidget selecteert het automatisch

en: If this option is enabled, then the map will be focused when the mouse hovers over it.
nl: Als deze optie aanstaat zal de kaart automatisch gefocust worden als de muis er over wordt bewogen.

en: Player or user name autocompletion
nl: Spelers- of gebruikersnaam auto-aanvullen

en: If this option is turned on, the tabulation key will be used in the chatline to complete the word you are typing with the name of a player or a user.
nl: Als deze optie aan staat kan de tab-toets in de chatregel gebruikt worden om het woord dat je aan het typen bent aan te vullen als dit de naam van een speler of gebruiker is.

en: Width of the city dialog
nl: Breedte van het stadsvenster

en: This value is only used if the width of the city dialog is saved.
nl: Deze waarde wordt alleen gebruikt als de breedte van het stadsvenster wordt opgeslagen.

en: Height of the city dialog
nl: Hoogte van het stadsvenster

en: This value is only used if the height of the city dialog is saved.
nl: Deze waarde wordt alleen gebruikt als de hoogte van het stadsvenster wordt opgeslagen.

en: City Label
nl: Stadslabel

en: This font is used to display the city labels on city dialogs.
nl: Dit lettertype wordt gebruikt voor de stadslabels in stadsvensters.

en: Notify Label
nl: Waarschuwlabel

en: This font is used to display server reports such as the demographic report or historian publications.
nl: Dit lettertype wordt gebruikt voor serververslagen zoals het demografierapport of geschiedkundige publicaties.

en: Spaceship Label
nl: Ruimteschiplabel

en: This font is used to display the spaceship widgets.
nl: Dit lettertype wordt gebruikt voor de ruimteschipwidgets.

en: Help Label
nl: Hulplabel

en: This font is used to display the help headers in the help window.
nl: Dit lettertype wordt gebruikt voor de hulpkopjes in het hulpscherm.

en: Help Link
nl: Hulpkoppeling

en: This font is used to display the help links in the help window.
nl: Dit lettertype wordt gebruikt voor de koppelingen in het hulpscherm.

en: Help Text
nl: Hulptekst

en: This font is used to display the help body text in the help window.
nl: Dit lettertype wordt gebruikt voor de tekst in het hulpscherm.

en: Chatline Area
nl: Chatregel

en: This font is used to display the text in the chatline area.
nl: Dit lettertype wordt gebruikt voor de tekst van de chatregel.

en: Beta Label
nl: Bétalabel

en: This font is used to display the beta label.
nl: Dit lettertype wordt gebruikt voor het bétalabel.

en: Small Font
nl: Klein Lettertype

en: Comment Label
nl: Commentaarlabel

en: This font is used to display comment labels, such as in the governor page of the city dialogs.
nl: Dit lettertype wordt gebruikt voor commentaarlabels, zoals de gouverneurspagina of de stadsdialogen.

en: This font is used to the display the city names on the map.
nl: Dit lettertype wordt gebruikt voor de stadsnamen op de kaart.

en: City Productions
nl: Stadsproducties

en: Requirement Tree
nl: Benodigdhedenboom

en: This font is used to the display the requirement tree in the Research report.
nl: Dit lettertype wordt gebruikt voor de benodigdhedenboom in het onderzoeksrapport.

en: Screen resolution
nl: Schermresolutie

en: This option controls the resolution of the selected screen.
nl: Deze optie bepaalt de resolutie van het geselecteerde scherm.

en: Do cursor animation
nl: Aanwijzeranimatie laten zien

en: If this option is disabled, the cursor will always be displayed as static.
nl: Als deze optie uit staat zal de muisaanwijzer altijd statisch worden afgebeeld.

en: Use color cursors
nl: Gebruik kleurenaanwijzers

en: If this option is disabled, the cursor will always be displayed in black and white.
nl: Als deze optie uitstaat zal de muisaanwijzer altijd zwart-wit worden afgebeeld.

note: TRANS: Options section for overview map (mini-map)
en: ?map:Overview
nl: Overzicht

en: Sound
nl: Geluid

en: Map Image
nl: Kaartafbeelding

en: Network
nl: Netwerk

en: Font
nl: Lettertype

en: If you add a preset by hand, also update "number_of_presets"
nl: Als je handmatig een snelkeuze toevoegt, wijzig dan ook "number_of_presets"

en: Didn't find '%s' option file, loading from '%s' instead.
nl: Kan optiebestand '%s' niet vinden, gebruik nu '%s'.

en: Cannot find your home directory
nl: Kan de thuisdirectory niet vinden

en: Save failed, cannot write to file %s
nl: Opslaan mislukt, kan niet schrijven naar bestand %s

en: Saved settings to file %s
nl: Instellingen opgeslagen in bestand %s

en: Save failed, cannot find a filename.
nl: Opslaan mislukt, kan geen bestandsnaam vinden.

en: You were rejected from the game: %s
nl: Je werd uit het spel gezet: %s

en: Client capability string: %s
nl: Capabiliteitsstring client: %s

en: Server capability string: %s
nl: Capabiliteitsstring server: %s

en: Start of turn %d
nl: Begin van beurt %d

en: Welcome
nl: Welkom

en: AI mode is now ON.
nl: KI-modus is nu AAN.

en: AI mode is now OFF.
nl: KI-modus is nu UIT.

en: waiting
nl: wachten

en: ?Player:Name
nl: Naam

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Attitude
nl: Houding

en: Embassy
nl: Ambassade

en: Dipl.State
nl: Dipl.Toestand

en: ?Player_dlg:Host
nl: Gastheer

en: ?Player_dlg:Idle
nl: Geen Reactie

en: You cannot sell improvements.
nl: Je kan geen verbeteringen verkopen.

note: TRANS: Obscure observer error.
en: You cannot disband units.
nl: Je kan geen eenheden ontbinden.

en: %s cannot be disbanded.
nl: %s kan niet ontbonden worden.

en: Disbanded %d %s.
nl: %d %s ontbonden.

en: No %s could be disbanded.
nl: Kon geen %s ontbinden.

en: Failed to read the metaserver data from %s.
nl: Fout bij lezen van metaservergegevens van %s.

en: Error connecting to metaserver
nl: Verbinding met metaserver verloren

note: TRANS: "AI <player name>"
en: AI %s
nl: KI %s

en: ?nation:Friendly(team)
nl: Vriendelijk(team)

en: ?city:Friendly(team)
nl: Vriendelijk(team)

en: Location: (%d, %d) [%d]
nl: Locatie: (%d, %d) [%d]

en: Native coordinates: (%d, %d)
nl: Eigen coördinaten: (%d, %d)

en: Terrain: %s
nl: Terrein: %s

en: Food/Prod/Trade: %s
nl: Voedsel/Prod/Handel: %s

en: Our territory
nl: Ons territorium

note: TRANS: "Territory of <username> (<nation + team>)"
en: Territory of %s (%s)
nl: Gebied van %s (%s)

note: TRANS: "Territory of <username> (<nation + team>) * (<number> turn cease-fire)"
en: Territory of %s (%s) (%d turn cease-fire) | Territory of %s (%s) (%d turn cease-fire)
nl[0]: Stad: %s (%s, %d beurt staakt-het-vuren)
nl[1]: Stad: %s (%s, %d beurten staakt-het-vuren)

note: TRANS: "Territory of <username> * (<nation + team> | <diplomatic state>)"
en: Territory of %s (%s | %s)
nl: Gebied van %s (%s | %s)

en: Unclaimed territory
nl: Vrij gebied

note: TRANS: "City: <city name> | <username> (<nation + team>)"
en: City: %s | %s (%s)
nl: Stad: %s | %s (%s)

note: TRANS:  "City: <city name> | <username> * (<nation + team>, <number> turn cease-fire)"
en: City: %s | %s (%s, %d turn cease-fire) | City: %s | %s (%s, %d turn cease-fire)
nl[0]: Stad: %s | %s (%s, %d beurt staakt-het-vuren)
nl[1]: Stad: %s | %s (%s, %d beurten staakt-het-vuren)

note: TRANS: "City: <city name> | <username> * (<nation + team>, <diplomatic state>)"
en: City: %s | %s (%s, %s)
nl: Stad: %s | %s (%s, %s)

note: TRANS: preserve leading space
en:  | Occupied with %d unit. |  | Occupied with %d units.
nl[0]:  | Bezet door %d eenheid.
nl[1]:  | Bezet door %d eenheden.

note: TRANS: preserve leading space
en:  | Not occupied.
nl:  | Niet bezet.

note: TRANS: preserve leading space
en:  | Occupied.
nl:  | Bezet.

note: TRANS: %s is a list of "and"-separated improvements.
en:    with %s.
nl:    met %s.

note: TRANS: "Trade from Warsaw: 5"
en: Trade from %s: %d
nl: Handel van %s: %d

en: Infrastructure: %s
nl: Infrastructuur: %s

en: Activity: %s
nl: Activiteit: %s

note: TRANS: "Unit: <unit type> | <username> (<nation + team>)"
en: Unit: %s | %s (%s)
nl: Eenheid: %s | %s (%s)

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: from %s
nl: van %s

note: TRANS:  "Unit: <unit type> | <username> (<nation + team>, * <number> turn cease-fire)"
en: Unit: %s | %s (%s, %d turn cease-fire) | Unit: %s | %s (%s, %d turn cease-fire)
nl[0]: Eenheid: %s | %s (%s, %d beurt staakt-het-vuren)
nl[1]: Eenheid: %s | %s (%s, %d beurten staakt-het-vuren)

note: TRANS: "Unit: <unit type> | <username> (<nation + team>, * <diplomatic state>)"
en: Unit: %s | %s (%s, %s)
nl: Eenheid: %s | %s (%s, %s)

en: Estimated bribe cost: > %d
nl: Geschatte omkoopkosten: > %d

note: TRANS: "5 more" units on this tile
en:   (%d more)
nl:   (%d meer)

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: far from %s
nl: ver van %s

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: near %s
nl: bij %s

en: Progress: no research
nl: Voortgang: geen onderzoek

en: Progress: %d turn/advance | Progress: %d turns/advance
nl[0]: Voortgang: %d beurt/vooruitgang
nl[1]: Voortgang: %d beurten/vooruitgang

en: Progress: %d turn/advance loss | Progress: %d turns/advance loss
nl[0]: Voortgang: %d beurt/verlies van vooruitgang
nl[1]: Voortgang: %d beurten/verlies van vooruitgang

en: Progress: none
nl: Voortgang: geen

note: TRANS: <perturn> bulbs/turn
en: %d bulb/turn | %d bulbs/turn
nl[0]: %d lamp/beurt
nl[1]: %d lampen/beurt

note: TRANS: This is appended to "%d bulb/turn" text
en: , %d bulb/turn from team | , %d bulbs/turn from team
nl[0]: , %d lamp/beurt van team
nl[1]: , %d lampen/beurt van team

en: Bulbs produced per turn: %d
nl: Lampen geproduceerd per beurt: %d

note: TRANS: keep leading space; appended to "Bulbs produced per turn: %d"
en:  (needed for technology upkeep: %d)
nl:  (benodigd voor onderhoud van technologie: %d)

en: %d/- (never)
nl: %d/- (nooit)

en: %d/%d (%d turn) | %d/%d (%d turns)
nl[0]: %d/%d (%d beurt)
nl[1]: %d/%d (%d beurten)

en: %d/%d (never)
nl: %d/%d (nooit)

en: %d step | %d steps
nl[0]: %d stap
nl[1]: %d stappen

en: %d bulb | %d bulbs
nl[0]: %d lamp
nl[1]: %d lampen

en: Population: %s
nl: Bevolking: %s

en: Year: %s (T%d)
nl: Jaar: %s (T%d)

en: Gold: %d (%+d)
nl: Goud: %d (%+d)

en: Tax: %d Lux: %d Sci: %d
nl: Bel: %d Lux: %d Wetens: %d

en: Moving: Nobody
nl: Beweegt: Niemand

en: Moving: %s
nl: Beweegt: %s

en: (Click for more info)
nl: (Klik voor meer info}

en: %s People
nl: %s Mensen

en: Year: %s
nl: Jaar: %s

en: Turn: %d
nl: Beurt : %d

en: Gold: %d
nl: Goud: %d

en: Net Income: %d
nl: Netto-inkomen: %d

note: TRANS: Gold, luxury, and science rates are in percentage values.
en: Tax rates: Gold:%d%% Luxury:%d%% Science:%d%%
nl: Belastingwaardes: Goud %d%%; Luxe: %d%%; Wetenschap: %d%%

en: Researching %s: %s
nl: Onderzoekt %s: %s

en: Bulbs per turn: %d - %d = %d
nl: Lampen per beurt: %d - %d = %d

en: Bulbs per turn: %d
nl: Lampen per beurt: %d

en: Global warming chance: %d%% (%+d%%/turn)
nl: Kans op opwarming van de aarde: %d%% (% +d%%/beurt)

en: Global warming deactivated.
nl: Opwarming van de aarde gedeactiveerd.

en: Nuclear winter chance: %d%% (%+d%%/turn)
nl: Kans op nucleaire winter: %d%% (%+d%%/beurt)

en: Nuclear winter deactivated.
nl: Nucleaire winter gedeactiveerd

en: Government: %s
nl: Staatsvorm: %s

en: %d unit | %d units
nl[0]:  %d eenheid
nl[1]:  %d eenheden

note: TRANS: Impossible to reach goto target tile
en: ?goto:Unreachable
nl: Onbereikbaar

en: Turns to target: %d
nl: Beurten tot doel: %d

en: Turns to target: %d to %d
nl: Beurten tot doel: %d tot %d

en: %d unit selected | %d units selected
nl[0]: %d eenheid geselecteerd
nl[1]: %d eenheden geselecteerd

en: Others: %d civil; %d military
nl: Anderen: %d burgerlijk, %d militair

en: Others: %d civilian
nl: Anderen: %d burger

en: Others: %d military
nl: Anderen: %d militair

en: No units to upgrade!
nl: Geen op te waarderen eenheden!

en: None of these units may be upgraded.
nl: Geen van deze eenheden kan opgewaardeerd worden.

note: TRANS: this whole string is a sentence fragment that is only ever * used by including it in another string (search comments for this * string to find it)
en: Upgrade %d unit | Upgrade %d units
nl[0]: %d eenheid opwaarderen
nl[1]: %d eenheden opwaarderen

note: TRANS: This is complicated. The first %s is a pre-pluralised * sentence fragment "Upgrade %d unit(s)"; the second is pre-pluralised * "Treasury contains %d gold." So the whole thing reads * "Upgrade 13 units for 1000 gold?\nTreasury contains 2000 gold."
en: %s for %d gold?
    %s | %s for %d gold?
    %s
nl[0]: %s voor %d goud?
    %s
nl[1]: %s voor %d goud?
    %s

en: No units to disband!
nl: Geen eenheden om te ontbinden!

en: %s refuses to disband!
nl: %s weigert te ontbinden!

note: TRANS: %s is a unit type
en: Disband %s?
nl: %s ontbinden?

en: None of these units may be disbanded.
nl: Geen van deze eenheden kan ontbonden worden.

note: TRANS: %d is never 0 or 1
en: Disband %d unit? | Disband %d units?
nl[0]: %d eenheid ontbinden?
nl[1]: %d eenheden ontbinden?

en: Shows your progress in researching the current technology.
nl: Toont je vooruitgang in het onderzoek van de huidige technologie.

en: No progress
nl: Geen vooruitgang

en: Shows the progress of global warming:
nl: Toont de vordering van de opwarming van de aarde:

en: Pollution rate: %d%%
nl: Vervuilingswaarde: %d%%

en: Chance of catastrophic warming each turn: %d%%
nl: Kans op rampzalige opwarming per beurt: %d%%

en: Shows the progress of nuclear winter:
nl: Toont de vorderingen van de nucleaire winter:

en: Fallout rate: %d%%
nl: Falloutwaarde: %d%%

en: Chance of catastrophic winter each turn: %d%%
nl: Kans op rampzalige winter per beurt: %d%%

en: Shows your current government:
nl: Toont je huidige staatsvorm:

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Population:      %5d
nl: Bevolking:        %5d

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Support:         %5d %%
nl: Ondersteuning:   %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Energy:          %5d %%
nl: Enegerie:        %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Mass:            %5d ton | Mass:            %5d tons
nl[0]: Massa:             %5d ton
nl[1]: Massa:             %5d ton

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:     %5.1f years
nl: Reistijd:        %5.1f jaar

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:        N/A
nl: Reistijd:          N/B

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Success prob.:   %5d %%
nl: Kans op succes: %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Year of arrival: %8s
nl: Aankomstjaar:   %8s

en: ?timeout:off
nl: uit

en: ?seconds:%02ds
nl: ?seconden:%02ds

en: ?mins/secs:%02dm %02ds
nl: ?min/sec:%02dm %02ds

en: ?hrs/mns:%02dh %02dm
nl: ?uur/min:%02du %02dm

en: ?dys/hrs:%02dd %02dh
nl: ?dagen/uren:%02dd %02du

en: ?duration:overflow
nl: ?duur:overschrijding

note: TRANS: <nation adjective> <government name>. * E.g. "Polish Republic".
en: ?nationgovernment:%s %s
nl: %s %s

note: TRANS: "Observer - 1985 AD"
en: Observer - %s
nl: Waarnemer - %s

note: TRANS: Number of content [citizen(s)] ...
en: %d content before penalty. | %d content before penalty.
nl[0]: %d tevreden voor aftrek.
nl[1]: %d tevreden voor aftrek.

en: %d additional unhappy citizen. | %d additional unhappy citizens.
nl[0]: %d extra ontevreden burgers.
nl[1]: %d extra ontevreden burgers.

en: Unlimited martial law in effect.
nl: Staat van beleg onbeperkt van toepassing.

en: %d military unit may impose martial law. | Up to %d military units may impose martial law.
nl[0]: %d militaire eenheid kan staat van beleg opleggen
nl[1]: %d militaire eenheden kan staat van beleg opleggen

en: Each military unit makes %d unhappy citizen content. | Each military unit makes %d unhappy citizens content.
nl[0]: Elke militaire eenheid maakt %d ontevreden burger tevreden.
nl[1]: Elke militaire eenheid maakt %d ontevreden burgers tevreden.

en: Military units in the field may cause unhappiness.
nl: Militaire eenheden in het veld kunnen ontevredenheid veroorzaken.

en: Military units have no happiness effect.
nl: Militaire eenheden hebben geen effect op tevredenheid.

en: Luxury: %d total.
nl: Luxe: %d totaal.

en: No usable default tileset found, aborting!
nl: Geen bruikbare standaard vlakkenset gevonden, aan het afbreken!

en: Loading tileset "%s".
nl: Vlakkenset "%s" aan het laden.

en: Using default tileset instead.
nl: Val terug op standaardvlakkenset.

en: Tileset "%s" doesn't support long goto paths, such as %d. Path not displayed as expected.
nl: Vlakkenset "%s" ondersteunt geen lange goto-paden, zoals %d. Pad wordt niet weergeven als verwacht.

en: Tileset "%s" doesn't support big cities size, such as %d. Size not displayed as expected.
nl: Vlakkenset "%s" ondersteunt geen grote steden, zoals %d. Pad wordt niet weergeven als verwacht.

en: Too many AI modules. Max is %d.
nl: Teveel KI-modelus,. Max is %d.

en: ?wonder:W
nl: W

en: ?destroyed:D
nl: V

en: ?built:B
nl: ?gebouwd:G

en: ?obsolete:O
nl: ?verouderd:O

en: ?redundant:*
nl: ?overtollig:*

note: TRANS: This and following strings are prefixes for event names, which * replace %s. For instance, "Technology: Selected New Goal".
en: Technology: %s
nl: Technologie: %s

en: Improvement: %s
nl: Verbetering: %s

en: City: %s
nl: Stad: %s

en: Diplomat Action: %s
nl: Diplomatieke Actie: %s

en: Enemy Diplomat: %s
nl: Vijandelijke Diplomaat: %s

en: Global: %s
nl: Mondiaal: %s

en: Nation: %s
nl: Natie: %s

en: Treaty: %s
nl: Verdrag: %s

en: Unit: %s
nl: Eenheid: %s

note: TRANS: "Vote" as a process
en: Vote: %s
nl: Stemming: %s

en: Bought
nl: Gekocht

en: Forced to Sell
nl: Gedwongen te verkopen

en: New Improvement Selected
nl: Niewe Verbetering Gekozen

en: Sold
nl: Verkocht

en: Building Unavailable Item
nl: Niet-beschikbaar Item aan het Bouwen

en: Captured/Destroyed
nl: Veroverd/Vernietigd

en: Celebrating
nl: Festiviteiten

en: Civil Disorder
nl: Oproer

en: Famine
nl: Hongersnood

en: Famine Feared
nl: Hongersnood Gevreesd

en: Growth
nl: Groei

en: May Soon Grow
nl: Kan Binnenkort Groeien

en: Needs Aqueduct
nl: Heeft Aquaduct Nodig

en: Needs Aqueduct Being Built
nl: Heeft Aquaduct Nodig (al in aanbouw)

en: Normal
nl: Normaal

en: Nuked
nl: Genuket

en: Released from citizen governor
nl: Vrijgesteld van burgergouverneur

en: Suggest Growth Throttling
nl: Stelt Groeibeperking voor

en: Transfer
nl: Verplaatsing

en: Was Built
nl: Is Gesticht

en: Has Plague
nl: Heeft Epidemie

en: City Map changed
nl: Productie Stadskaart gewijzigd

en: Worklist Events
nl: Werklijstgebeurtenissen

en: Production changed
nl: Productie gewijzigd

en: Disaster
nl: Ramp

en: Caused Incident
nl: Heeft Incident Veroorzaakt

en: Escape
nl: Ontsnappen

en: Failed
nl: Mislukt

en: Incite
nl: Aanzetten tot opstand

en: Poison
nl: Vergiftigen

en: Theft
nl: Diefstal

en: Eco-Disaster
nl: Milieuramp

en: Nuke Detonated
nl: Kernbom Ontploft

en: Barbarians in a Hut Roused
nl: Barbaren in een Hut Ontketend

en: City Founded from Hut
nl: Stad gesticht vanuit Hut

en: Gold Found in Hut
nl: Goud Gevonden in Hut

en: Killed by Barbarians in a Hut
nl: Vermoord door Barbaren in een Hut

en: Mercenaries Found in Hut
nl: Huurlingen Gevonden in Hut

en: Settler Found in Hut
nl: Kolonist Gevonden in Hut

en: Tech Found in Hut
nl: Technologie Gevonden in Hut

en: Unit Spared by Barbarians
nl: Eenheid Ontzien door Barbaren

en: Barbarian Uprising
nl: Barbaarse Opstand

en: Civil War
nl: Burgeroorlog

en: Collapse to Anarchy
nl: Ineenstorting naar Anarchie

en: First Contact
nl: Eerste Contact

en: Learned New Government
nl: Nieuwe Staatsvorm Geleerd

en: Low Funds
nl: Krap bij Kas

en: Revolution Ended
nl: Revolutie Beëindigd

en: Revolution Started
nl: Revolutie Begonnen

en: Spaceship Events
nl: Ruimteschipgebeurtenissen

en: Alliance
nl: Verbond

en: Broken
nl: Verbroken

en: Cease-fire
nl: Staakt-het-vuren

en: Peace
nl: Vrede

en: Shared Vision
nl: Gedeeld Zicht

en: Attack Failed
nl: Aanval Mislukt

en: Attack Succeeded
nl: Aanval Geslaagd

en: Defender Destroyed
nl: Verdediger Vernietigd

en: Defender Survived
nl: Verdediger Overleefde

en: Promoted to Veteran
nl: Bevorderd tot Veteraan

en: Lost outside battle
nl: Verloren buiten veldslag

en: Production Upgraded
nl: Productie opgewaardeerd

en: Relocated
nl: Verplaatst

en: Orders / goto events
nl: Opdrachten / ga-naar gebeurtenissen

en: Built unit with population cost
nl: Eenheid gebouwd met bevolkingskost

note: TRANS: "vote" as a process
en: New vote
nl: Nieuwe stemming

note: TRANS: "Vote" as a process
en: Vote resolved
nl: Stemming afgehandeld

note: TRANS: "Vote" as a process
en: Vote canceled
nl: Stemming geannuleerd

en: Finished
nl: Gereed

en: Made Obsolete
nl: Verouderd

en: Started
nl: Begonnen

en: Stopped
nl: Gestopt

en: Will Finish Next Turn
nl: Zal Volgende beurt Voltooid Zijn

en: AI Debug messages
nl: KI-debugberichten

en: Broadcast Report
nl: Omroepbericht

en: Caravan actions
nl: Karavaanacties

en: Chat error messages
nl: Chatfoutberichten

en: Chat messages
nl: Chatberichten

en: Connect/disconnect messages
nl: Verbind-/verbreekberichten

en: Diplomatic Message
nl: Diplomatiek Bericht

en: Error message from bad command
nl: Foutbericht door slechte opdracht

en: Game Ended
nl: Spel Beëindigd

en: Game Started
nl: Spel Begonnen.

en: Nation Selected
nl: Natie Gekozen

en: Player Destroyed
nl: Speler Vernietigd

en: Report
nl: Rapport

en: Server Aborting
nl: Server aan het Annuleren

en: Server Problems
nl: Serverproblemen

en: Message from server operator
nl: Bericht van de Serveroperator

en: Server settings changed
nl: Serverinstellingen gewijzigd

en: Turn Bell
nl: Beurtbel

en: Scenario/ruleset script message
nl: Scenario-/rulesetscriptbericht

note: TRANS: Event name for when the game year changes.
en: Year Advance
nl: Jaar Vooruit

en: Fortifying
nl: Verschansend

en: Base
nl: Basis

en: Novice
nl: Beginner

en: Easy
nl: Makkelijk

en: Hard
nl: Moeilijk

en: Cheating
nl: Oneerlijk

en: Experimental
nl: Experimenteel

en: Away
nl: Weg

en: Mr. %s
nl: Dhr. %s

en: Ms. %s
nl: Mevr. %s

en: not checked
nl: niet gecontroleerd

en: error
nl: fout

en: Standard ppm files
nl: Standaard ppm-bestanden

en: internal error
nl: interne fout

en: no players, only terrain
nl: geen spelers, alleen terrein

en: one image per player
nl: één afbeelding per speler

en: one image per human player
nl: één afbeelding per menselijke speler

en: all players on a single image
nl: alle spelers op een enkele afbeelding

en: just the player named with 'plrname'
nl: alleen de speler gemarkeerd met 'plrname'

en: just the player specified with 'plrid'
nl: alleen de speler gespecificieerd met 'plrid'

en: one image per player in 'plrbv'
nl: één afbeelding per speler in 'plrbv'

note: TRANS: This is help for a server command, so keywords like * "define" in the first column are server keywords that must not * be translated. Do not translate keywords in single quotes, but * strings in <angle brackets> should be translated.
en: This command controls the creation of map images. Supported arguments:
      define <mapdef>  - define a map image; returns numeric <id>
      show <id>|all    - list map image definitions or show a specific one
      create <id>|all  - manually save image(s) for current map state
      delete <id>|all  - delete map image definition(s)
      colortest        - create test image(s) showing all colors
    
    Multiple definitions can be active at once. A definition <mapdef> consists of colon-separated options:
    
    option                 (default)  description
    
    format=<[tool|]format> %-10s file format
    show=<show>            %-10s which players to show
      plrname=<name>                    player name
      plrid=<id>                        numeric player id
      plrbv=<bit vector>                see example; first char = id 0
    turns=<turns>          %-10s save image each <turns> turns
                                      (0=no autosave, save with 'create')
    zoom=<zoom>            %-10s magnification factor (1-5)
    map=<map>              %-10s which map layers to draw
    
    <[tool|]format> = use image format <format>, optionally specifying toolkit <tool>. The following toolkits and formats are compiled in:
    %s
    
    <show> determines which players are represented and how many images are saved by this definition:
    %s
    
    <map> can contain one or more of the following layers:
     - 'a' show area within borders of specified players
     - 'b' show borders of specified players
     - 'c' show cities of specified players
     - 'f' show fog of war (single-player images only)
     - 'k' show only player knowledge (single-player images only)
     - 't' full display of terrain types
     - 'u' show units of specified players
    
    Examples of <mapdef>:
     'zoom=1:map=tcub:show=all:format=ppm|ppm'
     'zoom=2:map=tcub:show=each:format=png'
     'zoom=1:map=tcub:show=plrname:plrname=Otto:format=gif'
     'zoom=3:map=cu:show=plrbv:plrbv=010011:format=jpg'
     'zoom=1:map=t:show=none:format=magick|jpg'
nl: Dit commando bepaalt de aanmaak van kaartafbeeldingen. Ondersteunde argumenten:
      define <mapdef>  - kaartafbeelding definiëren; voert een numerieke <id> uit
      show <id>|all    - geeft een lijst van definities van kaartafbeeldingen of toont een specifieke
      create <id>|all  - handmatig afbeelding(en) voor huidige toestand van de kaart opslaan
      delete <id>|all  - definitie(s) van kaartafbeeldingen verwijderen
      colortest        - testafbeelding(en) aanmaken die alle kleuren tonen
    
    Meerdere definities kunnen tegelijk van toepassing zijn. Een definitie <mapdef> bestaat uit opties gescheiden door dubbelepunten:
    
    optie                 (standaard)omschrijving
    
    format=<[tool|]format> %-10s bestandsformaat
    show=<show>            %-10s welke spelers te tonen
      plrname=<name>                    spelernaam
      plrid=<id>                        numerieke spelers-id
      plrbv=<bit vector>                zie voorbeeld; eerste karakter = id 0
    turns=<turns>          %-10s afbeelding elke <turns> beurten opslaan
                                      (0=geen auto-opslaan, opslaan met 'create')
    zoom=<zoom>            %-10s vergrotingsfactor (1-5)
    map=<map>              %-10s welke kaartlagen te tonen
    
    <[tool|]format> = gebruik format <format>, toolkit specificeren optioneel <tool>. De volgende toolkits en formats zijn in de huidige compilatie:
    %s
    
    <show> bepaalt welke spelers vertegenwoordigt zijn en hoeveel afbeeldingen door deze definitie worden opgeslagen:
    %s
    
    <map> kan of één of meerdere van de volgende lagen bevatten:
     - 'a' gebied binnen grenzen van gespecificeerde spelers tonen
     - 'b' grenzen van gespecificeerde spelers tonen
     - 'c' steden van gespecificeerde spelers tonen
     - 'f' oorlogsmist tonen (alleen voor eenspelerspellen)
     - 'k' alleen kennis van speler tonen (alleen voor eenspelerspellen)
     - 't' volledige weergave van terreintypes
     - 'u' eenheden van gespecificeerde spelers tonen
    
    Voorbeelden van <mapdef>:
     'zoom=1:map=tcub:show=all:format=ppm|ppm'
     'zoom=2:map=tcub:show=each:format=png'
     'zoom=1:map=tcub:show=plrname:plrname=Otto:format=gif'
     'zoom=3:map=cu:show=plrbv:plrbv=010011:format=jpg'
     'zoom=1:map=t:show=none:format=magick|jpg'

en: no map definition
nl: geen kaartdefinitie

en: map definition string too long (max %d characters)
nl: string voor kaartdefinitie is te lang (max %d tekens)

en: maximum number of map definitions reached (%d)
nl: maximale hoeveelheid kaartdefinities bereikt (%d)

en: duplicate of map image definition %d ('%s')
nl: duplicaat van definitie voor kaartafbeelding %d ('%s')

en: unknown map option: '%s'
nl: Onbekende kaartoptie '%s'.

en: 'show=%s' but no player name 'plrname'
nl: 'show=%s' maar geen spelersnaam 'plrname'

en: 'show=%s' but no player id 'plrid'
nl: 'show=%s' maar geen speler-id 'plrid'

en: 'show=%s' but no player bitvector 'plrbv'
nl: 'show=%s' maar geen spelersbitvector 'plrbv'

en: invalid character in bitvector: '%c' (%s)
nl: ongeldig teken in bitvector: '%c' (%s)

en: 'plrid' should be between 0 and %d
nl: 'plrid' moet tussen 0 en %d zijn

en: player name too long: '%s' (max: %lu)
nl: spelersnaam te lang: '%s' (max: %lu)

en: 'turns' should be between 0 and 99
nl: 'turns' moet tussen 0 en 99 zijn

en: 'zoom' factor should be between 1 and 5
nl: 'zoom'-factor moet tussen 1 en 5 zijn

en: invalid value for option '%s': '%s'
nl: Ongeldige waarde voor optie '%s': '%s'

en: map definition not checked (game not started)
nl: kaartdefinitie niet gecontroleerd (spel niet begonnen)

en: map definition deactivated: %s
nl: kaartdefinitie gedesactiveerd: %s

en: Detailed information for map image definition %d
nl: Gedetailleerde informatie voor kaartafbeeldingsdefinitie %d

en:   - file name string:         %s
nl:   - bestandsnaamstring:       %s

en:   - image toolkit:            %s
nl:   - afbeeldingstoolkit:       %s

en:   - image format:             %s
nl:   - adbeeldingsformaat:       %s

en:   - zoom factor:              %d
nl:   - zoomfactor:               %d

en:   - show area within borders: %s
nl:   - geb binnen grenzen tonen: %s

en: yes
nl: ja

en: no
nl: nee

en:   - show borders:             %s
nl:   - grenzen tonen:            %s

en:   - show cities:              %s
nl:   - steden tonen:            %s

en:   - show fog of war:          %s
nl:   - oorogsmist tonen:         %s

en:   - show player knowledge:    %s
nl:   - spelerkennis tonen:       %s

en:   - show terrain:             %s
nl:   - terrein tonen:            %s

en: full
nl: volledig

en: basic
nl: rudimentair

en:   - show units:               %s
nl:   - eenheden tonen:           %s

en:   - players included:         %s
nl:   - spelers meegenomen:       %s

en: 
      - player name:              %s
nl: 
      -spelernaam:                %s

en: 
      - player id:                %d
nl: 
      - speler-id:                %d

en: 
      - players:                  %s
nl: 
      - spelers:                  %s

en: map definition not checked or error
nl: kaartdefinitie niet gecontroleerd of fout

en: no map definition with id %d
nl: geen kaartdefinitie met id %d

en: unknown player name: '%s'
nl: onbekende spelersnaam: '%s'

en: invalid player id: %d
nl: ongeldigde speler-id: %d

en: Turn: %4d - Year: %10s
nl: Beurt: %4d - Jaar: %10s

en: toolkit not defined
nl: toolkit niet gedefinieerd

en: error generating the file name
nl: fout bij het genereren van bestandsnaam

en: error saving map image '%s'
nl: fout bij het opslaan van kaartafbeelding '%s'

en: the ppm toolkit can only create images in the ppm format
nl: de ppm-toolkit kan alleen afbeeldingen aanmaken in het ppm-bestandsformaat

en: could not open file: %s
nl: kan bestand niet openen: %s.

note: TRANS: These words should be adjectives which can fit in the sentence "The x are y towards us" "The Babylonians are respectful towards us"
en: ?attitude:Genocidal
nl: Genocidaal

en: ?attitude:Belligerent
nl: Oorlogszuchtig

en: ?attitude:Hostile
nl: Vijandig

en: ?attitude:Uncooperative
nl: Tegendraads

en: ?attitude:Uneasy
nl: Ongemakkelijk

en: ?attitude:Neutral
nl: Neutraal

en: ?attitude:Respectful
nl: Respectvol

en: ?attitude:Helpful
nl: Behulpzaam

en: ?attitude:Enthusiastic
nl: Enthausiast

en: ?attitude:Admiring
nl: Bewonderend

en: ?attitude:Worshipful
nl: Aanbiddend

en: ?diplomatic_state:Armistice
nl: Wapenstilstand

en: ?diplomatic_state:War
nl: Oorlog

en: ?diplomatic_state:Never met
nl: Nooit ontmoet

en: ?diplomatic_state:Team
nl: Team

note: TRANS: Unit class
en: %s units
nl: %s-eenheden

en: Size %d
nl: Grootte %d

note: TRANS: "Hard AI"
en: %s AI
nl: KI op %s

note: TRANS: Terrain class: "Land terrain"
en: %s terrain
nl: %sterrein

en: After %s
nl: Na %s

note: TRANS: "Irrigation possible"
en: %s possible
nl: %s mogelijk

en: Future Tech.
nl: Toekomstige Tech.

note: TRANS: this and following strings are 'road flags', which may rarely * be presented to the player in ruleset help text
en: River
nl: Rivier

en: Male
nl: Mannelijk

en: Female
nl: Vrouwelijk

note: TRANS: terrain class: used adjectivally
en: Oceanic
nl: Maritiem

en: Goto
nl: Gaan naar

en: Explore
nl: Verkennen

en: Moves
nl: Beurten

en: Food/Shield/Gold:
nl: Voedsel/Schild/Goud:

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Upgrade %s to %s for %d gold?
    %s | Upgrade %s to %s for %d gold?
    %s
nl[0]: %s opwaarderen %s voor %d goud?
    %s
nl[1]: %s opwaarderen %s voor %d goud?
    %s

en: Sorry, cannot upgrade %s (yet).
nl: Sorry, kan %s (nog) niet opwaarderen.

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Upgrading %s to %s costs %d gold.
    %s | Upgrading %s to %s costs %d gold.
    %s
nl[0]: %s opwaarderen tot %s kost %d goud.
    %s
nl[1]: %s opwaarderen tot %s kost %d goud.
    %s

en: You can only upgrade units in your cities.
nl: Je kan alleen eenheden in je steden opwaarderen.

en: Upgrading this %s would strand units it transports.
nl: Deze %s opwaarderen zou eenheden die het vervoert klem zetten.

en: Upgrading this %s would result in a %s which can not survive at this place.
nl: Deze %s opwaarderen zou leiden tot een %s die hier niet kan overleven.

en: %s or similar units
nl: %s of vergelijkbare eenheden

en: %s and similar units
nl: %s en vergelijkbare eenheden

en: (beta version)
nl: (bètaversie)

en: Freeciv version %s %s
nl: Freecivversie %s %s

en: Freeciv version %s (%s)
nl: Freecivversie %s (%s)

en: Freeciv version %s
nl: Freecivversie %s

en: betatest version
nl: bètatestversie

en: version
nl: versie

en: January
nl: januari

en: February
nl: februari

en: March
nl: maart

en: April
nl: april

en: May
nl: mei

en: June
nl: juni

en: July
nl: juli

en: August
nl: augustus

en: September
nl: september

en: October
nl: oktober

en: November
nl: november

en: December
nl: december

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: THIS IS A BETA VERSION
    Freeciv %s will be released in %s, at %s
nl: DIT IS EEN BÈTAVERSIE
    Freeciv %s wordt vrijgegeven in %s, op %s

en: THIS IS A BETA VERSION
    Freeciv %s will be released at %s
nl: DIT IS EEN BÈTAVERSIE
    Freeciv %s wordt vrijgegeven in op %s

en: 'Cause civilization should be free!
nl: Omdat beschaving vrij zou moeten zijn!

en: network exception
nl: netwerkuitzondering

en: lagging connection
nl: verbinding met lag

en: buffer overflow
nl: bufferoverschrijding

en: %s from %s
nl: %s van %s

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (connection incomplete)
nl:  (verbinding onvolledig)

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (player %s)
nl:  (speler %s)

en: "%s" is not a valid pattern type
nl: "%s" is geen geldig patroontype

en: Missing pattern type
nl: Ontbrekend patroontype

en: Missing pattern
nl: Ontbrekend patroon

en: decoding error
nl: decoderingsfout

en: Aqueduct
nl: Aquaduct

en: Allows a city to grow larger than size 10.
nl: Staat een stad toe voorbij grootte 10 te groeien.

en: Together with the Marketplace improvement, a Bank increases the luxury and tax production within a city by 100%.
nl: Samen met een Markthal verhoogt een Bank de luxe- en belastingsopbrengsten binnen een stad met 100%.

en: Barracks II
nl: Kazerne II

en: Barracks III
nl: Kazerne III

en: Cathedral
nl: Kathedraal

en: A Cathedral makes 4 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city; however, it does not affect citizens made unhappy by military activity.
nl: Een Kathedraal maakt vier ontevreden burgers in een stad tevreden, wat het makkelijker maakt om de orde te bewaren.

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  However, it does not affect citizens made unhappy by military activity.
nl: Vermaakt de inwoners van een stad en maakt daarbij drie ontevreden burgers tevreden. Het heeft echter geen invloed op burgers die ontevreden zijn door militaire activiteiten.

en: Courthouse
nl: Rechtbank

en: Factory
nl: Fabriek

en: Increases the shield production in a city by 50%.  This increase may also contribute significantly to pollution.
nl: Verhoogt de schildproductie in een stad met 50%. Deze verhoging kan ook aanzienlijk bijdragen aan vervuiling.

en: The amount of stored food will be set to half full whenever a city with a Granary shrinks or grows. This helps a city to grow faster and more easily withstand famine.
nl: De hoeveelheid opgeslagen voeding zal steeds op halfvol gezet worden wanneer een stad met een Graanschuur groeit of slinkt. Dit helpt een stad om sneller en gemakkelijker te groeien en hongersnood af te wenden.

en: Hydro Plant
nl: Waterkrachtcentrale

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Hydro Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Hydro Plant together give a 150% production bonus.
nl: Vermindert de hoeveelheid vervuiling die een stad maakt met 50%. Het verhoogt ook de schildproductie van een Fabriek of Assemblagehal in de stad: een Fabriek en een Kerncentrale samen geven een bonus van 75% en een Fabriek, Assemblagehal en een Kerncentrale samen geven een bonus van 150%.

en: Library
nl: Bibliotheek

en: Increases the science output in a city by 50%.
nl: Verhoogt de wetenschapelijke opbrengsten van een stad met 50%.

en: Marketplace
nl: Markthal

en: Increases the luxury and tax output in a city by 50%.
nl: Verhoogt de luxe- en belastingsopbrengsten in een stad met 50%.

en: Mass Transit
nl: Openbaar Vervoer

en: Neutralizes the pollution generated by the population.  The population simply has no effect on the pollution generated in the city.
nl: Neutraliseert de vervuiling die wordt veroorzaakt door de bevolking. De grootte van de bevolking heeft eenvoudigweg geen invloed meer op de hoeveelheid vervuiling die een stad produceert.

en: Mfg. Plant
nl: Assemblagehal

en: Together with a Factory, a Manufacturing Plant increases the shield production in a city by 100%.
nl: Samen met een Fabriek verhoogt de Assemblagehal de schildproductie in een stad met 100%.

en: Nuclear Plant
nl: Kerncentrale

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Nuclear Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Nuclear Plant together give a 150% production bonus.
nl: Vermindert de hoeveelheid vervuiling die een stad maakt met 50%. Het verhoogt ook de schild-productie van een Fabriek of Assemblagehal in de stad: een Fabriek en een Kerncentrale samen geven een bonus van 100% en een Fabriek, Assemblagehal en een Kerncentrale samen geven een bonus van 150%.

en: A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
nl: Een stad kan slechts één Waterkrachtcentrale, Electriciteitscentrale of Kerncentrale bezitten.

en: Palace
nl: Paleis

en: Take good care of your capital, as its loss may result in your empire plunging into civil war. Losing your current palace also results in losing whatever spaceship you might have.
nl: Let goed op je hoofdstad, aangezien het verlies ervan ertoe kan leiden dat uw beschaving wegzinkt in een burgeroorlog. Het verlies van je huidige paleis zorgt ook voor het verlies van je eventuele ruimteschip.

en: Power Plant
nl: Electriciteitscentrale

en: Increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in a city: a Factory and a Power Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Power Plant together give a 150% production bonus.  The extra production may lead to the city generating more pollution.
nl: Verhoogt de schildproductie van een Fabriek of Assemblagehal in de stad: een Fabriek en een Electriciteitscentrale samen geven een bonus van 100% en een Fabriek, Assemblagehal en een Electriciteitscentrale samen geven een bonus van 150%.

en: Recycling Center
nl: Kringloopcentrum

en: Building a Recycling Center reduces the amount of pollution generated by production in a city by 66%.
nl: Het bouwen van een Kringloopcentrum vermindert de hoeveelheid vervuiling die een stad genereert met 66%.

en: SDI Defense
nl: Raketschild

en: Space Component
nl: Ruimtecomponent

en: Space Components can be differentiated into Propulsion and Fuel Components.  Each pair of them reduces your spaceship's travel time.  You can build up to 8 pairs.
nl: Ruimtecomponenten kunnen worden verdeeld in Aandrijvings- en Brandstofcomponenten. Elk paar van deze vermindert de reistijd van uw ruimteschip. Je kan tot 8 paren bouwen.

en: Before you can build any spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.
nl: Voordat je ruimteschiponderdelen kunt bouwen moet het wonder Apolloprogramma door één van de spelers gebouwd zijn.

en: Space Module
nl: Ruimtemodule

en: Space Modules are the most expensive parts of spaceships.  There are three different types of Space Module:
nl: Ruimtemodules zijn de duurtste onderdelen van ruimteschepen.  Er zijn drie verschillende soorten ruimtemodule:

en: - Habitation Module: provides living space for 10,000 people.
nl: - Bewoningsmodule: geeft woonruimte voor 10.000 mensen.

en: - Life Support Module: provides food and water for the population of one Habitation Module.
nl: - Levensonersteunende Module: zorgt voor voedsel en water voor de bevolking van één Bewoningsmodule.

en: - Solar Panels: provides the energy needed for any two of the other Modules.
nl: - Zonnepanelen: zorgt voor de energie die benodigd is voor twee van de andere Modules.

en: You can build up to 4 Space Modules of each kind.
nl: Je kan maximaal 4 Ruimtemodules van elke soort bouwen.

en: Space Structural
nl: Ruimtestructuur

en: Space Structurals form the base of your spaceship.  All other spaceship parts need to be connected to Structurals in order to function.  You can build up to 32 Space Structurals.
nl: Ruimtestructuren vormen de basis van uw ruimteschip. Alle andere ruimteschiponderdelen moeten vastgemaakt worden aan een Ruimtestruktuur om te kunnen werken. Je kan tot 32 Ruimtestrukturen bouwen.

en: Temple
nl: Tempel

en: University
nl: Universiteit

en: Together with a Library, a University increases the science production of a city by 100%.
nl: Samen met een Bibliotheek vergroot een Universiteit de wetenschappelijke productie van een stad met 100%.

en: Apollo Program
nl: Apolloprogramma

en: All cities on the map become visible for the player who owns it -- the player always has up-to-date knowledge of all tiles with cities despite fog-of-war. It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
nl: Alle steden op de kaart worden zichtbaar voor de speler die dit wonder bezit -- de speler heeft altijd actuele kennis over alle vlakken met steden in weerwil van oorlogsmist. Het stelt alle spelers in de gelegenheid om te beginnen met het bouwen van ruimteschepen (indien zij alle benodigde technologieën onderzocht hebben).

en: Each tile around the city where this wonder is built that is already generating some trade produces one extra trade resource.
nl: Elk vlak rond de stad waar dit wonder is gebouwd en die al handel produceert produceert een extra handelspunt.

en: Copernicus' Observatory
nl: Copernicus' Observatorium

en: Boosts science production by 50% in the city where it is built.
nl: Versterkt het wetenschappelijk onderzoek met 50% in de stad waarin het gebouwd is.

en: Cure For Cancer
nl: Medicijn Tegen Kanker

en: This stunning technological achievement makes one unhappy citizen content in each of your cities (including citizens unhappy about military activity).
nl: Deze verbijsterende technologische prestatie maakt één ontevreden burger tevreden in elke stad (inclusief burgers die ontevreden zijn wegens militaire activiteit).

en: Darwin's Voyage
nl: Darwins Reis

en: Charles Darwin's voyage sparked the discovery of the evolution of the species, which inspired greater confidence in science. Gives two immediate technology advances.
nl: Charles Darwins reis markeerde de ontdekking van de evolutie van de soorten, wat een groter vertrouwen in de wetenschap bewerkstelligde. Geeft onmiddelijk twee technologische vooruitgangen.

en: Great Library
nl: Grote Bibliotheek

en: The civilization which builds the Great Library gets every advance that at least two other teams have achieved.
nl: De beschaving die de Grote Bibliotheek bouwt krijgt elke vooruitgang die door tenminste twee andere beschavingen is ontdekt.

en: Great Wall
nl: Grote Muur

en: Works as a City Wall in all your cities.
nl: Werkt als Stadsmuren in al uw steden.

en: Hanging Gardens
nl: Hangende Tuinen

en: Makes one content citizen happy in every city. In the unlikely event where there are no content citizens to get the effect of Hanging Gardens, the wonder applies to unhappy citizens instead (including those unhappy about military activity), making each content.
nl: Maakt in elke stad één tevreden burger gelukkig. In het onwaarschijnlijke geval dat er geen tevreden burgers zijn om het effect te voelen, geldt het wonder voor ontevreden burgers (inclusief diegenen die ontevreden zijn over militaire activiteit) en maakt dezen tevreden.

en: Hoover Dam
nl: Hooverdam

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city on the same continent where the wonder is built.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
nl: Werkt als een Waterkrachtcentrale in elke stad op hetzelfde continent waar het wonder gebouwd is. (Dit vermindert de vervuiling en verhoogt het effect van Fabrieken en Assemblagehallen.)

en: Isaac Newton's College
nl: Isaac Newtons School

en: Boosts science production by 100% in the city where it is built.
nl: Versterkt het wetenschappelijk onderzoek met 100% in de stad waar het gebouwd is.

en: J.S. Bach's Cathedral
nl: J.S. Bachs Kathedraal

en: Makes two unhappy citizens content in every city of yours on the same continent where the wonder is built (including citizens unhappy about military activity).
nl: Maakt twee ontevreden burgers tevreden in elk van je steden op hetzelfde continent waar het wonder is gebouwd (inclusief burgers die ontevreden zijn wegens militaire activiteit).

en: Lighthouse
nl: Vuurtoren

en: Gives all your sea units 1 additional movement point.
nl: Geeft al je zee-eenheden een extra bewegingspunt.

en: Magellan's Expedition
nl: Magellaans Expeditie

en: Gives all sea units 1 additional movement point.
nl: Geeft alle zee-eenheden 1 extra bewegingpunt.

en: Manhattan Project
nl: Manhattanproject

en: Michelangelo's Chapel
nl: Michelangelo's Kapel

en: Double effects of Cathedrals, in all cities.
nl: Verdubbelt het effect van Kathedralen in alle steden.

en: Oracle
nl: Orakel

en: Pyramids
nl: Pyramiden

en: Allows you to choose any government, including those that have not yet been researched by your civilization, and without the transition period of Anarchy.
nl: Staat je toe elke regeringsvorm te kiezen, inclusief degene die je nog niet onderzocht hebt en zonder de overgangsperiode van Anarchie.

en: SETI Program
nl: SETI-programma

en: Boosts science production in each city by 50%.
nl: Versterkt de wetenschapsproductie in elke stad met 50%.

en: Shakespeare's Theater
nl: Shakespeares Theater

en: Makes all angry and unhappy citizens content in the city where it is located, including citizens unhappy about military activity.
nl: Maakt alle kwade en ontevreden burgers tevreden in de stad waarin hij zich bevindt, inclusief de burgers die ontevreden zijn wegens militaire activiteit.

en: United Nations
nl: Verenigde Naties

en: Women's Suffrage
nl: Vrouwenkiesrecht

en: In all cities, the unhappiness effect of every unit is reduced by 1. This means that in a Republic, units do not cause unhappiness, and in a Democracy, aggressive units cause only 1 unhappy citizen each.
nl: In alle steden wordt het ontvredenheidseffect van elke eenheid verminderd met 1. Dit betekent dat in een Republiek eenheden geen ongemak veroorzaken en dat in een Democratie aggressieve eenheden elk slechts 1 ontevreden burger veroorzaken.

en: Entertainers
nl: Artiesten

en: ?Elvis:E
nl: E

en: Each entertainer produces two luxury points for their city per turn. See the section on Happiness for the effects of luxury points.
nl: Elke artiest produceert twee luxepunten voor zijn stad per beurt. Zie het stuk over Geluk voor de effecten van luxepunten.

en: Scientists
nl: Wetenschappers

en: ?Scientist:S
nl: W

en: Each scientist adds two points to your empire's research output per turn.
nl: Elke wetenschapper voegt per beurt twee punten toe aan de onderzoeksoutput van je rijk.

en: Taxmen
nl: Belastingontvangers

en: ?Taxman:T
nl: B

en: Each tax collector produces two extra gold for your treasury per turn.
nl: Elke belastingontvanger voegt per beurt twee extra goud aan je schatkist.toe.

en: Civ1 ruleset
nl: Civ1-ruleset

en: Earthquake
nl: Aardbeving

en: Fire
nl: Brand

en: Flood
nl: Overstroming

en: Piracy
nl: Piraterij

en: Plague
nl: Epidemie

en: Volcano
nl: Vulkaan

en: Anarchy
nl: Anarchie

en: Warlord %s
nl: Krijgsheer %s

en: Warlady %s
nl: Krijgsdame %s

en: Anarchy is simply the absence of any recognizable government. Citizens are disorganized and unproductive, and will spend all income as quickly as possible, rather than paying taxes or conducting research.
nl: Anarchie is eenvoudigweg het ontbreken van een herkenbare overheid. Burgers zijn niet georganiseerd en onproductief, en geven liever hun hele inkomen onmiddelijk uit in plaats van belastingen te betalen of onderzoek te verrichten.

en: Anarchy offers slightly less corruption than Despotism, but slightly more unhappiness.
nl: Anarchie geeft iets minder corruptie dan Despotisme, maar iets meer ontevredenheid.

en: Despotism
nl: Despotisme

en: Chief %s
nl: Hoofdman %s

en: ?female:Chief %s
nl: Hoofdvrouw %s

en: Under Despotism, you are the absolute ruler of your people.  Your control over your citizens is maintained largely by martial law.
nl: Onder Despotisme heb jede alleenheerschappij over je volk.  Controle over je burgers wordt voornamelijk in stand gehouden door het opleggen van de staat van beleg.

en: Despotism suffers the highest level of corruption of all forms of government.
nl: Despotisme heeft het allerhoogste niveau van corruptie.

en: Monarchy
nl: Monarchie

en: King %s
nl: Koning %s

en: Queen %s
nl: Koningin %s

en: Under Monarchy, a king or queen serves as a hereditary figurehead for your government.
nl: Onder Monarchie is een koning of koningin het door erfopvolging bepaalde staatshoofd.

en: Monarchy suffers the same small amount of corruption that the Republic does.
nl: Monarchie heeft dezelfde kleine mate van corruptie als een republiek.

en: Communism
nl: Communisme

en: Comrade %s
nl: Kameraad %s

en: ?female:Comrade %s
nl: Kameraad %s

en: A Communist government is based on the ideal that all people are equal.  All goods are owned by the state, rather than by private citizens.  Communism gives a balance between military and commercial styles of government.
nl: Een Communistische regering is gebaseerd op het ideaal dat alle mensen gelijk zijn. Alle goederen zijn eigendom van de staat, in plaats van van privépersonen. Communisme houdt het midden tussen een militaire en een commerciële regeringsvorm.

en: Under Communism, corruption does not vary by distance from the capital; all cities (including the capital) have a modest amount of corruption.
nl: Onder Communisme verschilt corruptie niet op basis van de afstand tot de hoofdstad; alle steden (inclusief de hoofdstad) hebben een lichte mate van corruptie.

en: Republic
nl: Republiek

en: ?female:Consul %s
nl: Consul %s

en: Under a Republican government, citizens hold an election to select a representative who will govern them; since elected leaders must remain popular to remain in control, citizens are given a greater degree of freedom.  Citizens under the Republic become unhappy easily, but the self-sufficiency of your citizens allows high levels of trade.
nl: In een Republiek houden de burgers verkiezingen voor hun vertegenwoordigers. Aangezien de verkozen leiders populair moeten blijven om de macht te behouden krijgen burgers een grotere hoeveelheid vrijheid.  Burgers in een Republiek worden makkelijk ontevreden, maar hun persoonlijke vrijheid laat grote hoeveelheden handel toe.

en: Democracy
nl: Democratie

en: ?female:President %s
nl: Presidente %s

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption during Democracy, but citizens become very upset during wars.
nl: In een Democratie regeren de burgers zelf door over onderwerpen te stemmen. Democratie laat het hoogste niveau van handel toe, maar heeft ook het grootste potentieel voor ontevredenheid.  Er is geen corruptie in een Democratie, maar burgers worden heel ontevreden tijdens oorlogen.

en: Because (happy) citizens of Democracy believe strongly in the government, their loyalty is unswerving.  Military units of Democratic civilizations cannot be bribed, and Democratic cities cannot be incited to revolt by enemy Diplomats and Spies.
nl: Omdat (gelukkige) burgers sterk vertrouwen op de overheid zijn ze heel loyaal. Militairen van Democratische landen zijn niet om te kopen, en steden kunnen niet tot aangezet worden door vijandige Diplomaten en Spionnen.

en: ?nationgroup:Ancient
nl: Oud

en: ?nationgroup:Modern
nl: Modern

en: American
nl: Amerikaanse

en: ?plural:Americans
nl: Amerikanen

en: Formally named the United States of America.  Independent from Great Britain after a revolution in 1776-1783 AD.
nl: Officieel de Verenigde Staten van Amerika genamd. Onafhankelijk van Groot-Brittannië na de revolutie van 1776-1783 AD.

en: Speaker %s
nl: Voorzitter %s

en: ?female:Speaker %s
nl: Voorzitter %s

en: Aztec
nl: Azteekse

en: ?plural:Aztecs
nl: ?plural:Azteken

en: Babylonian
nl: Babylonische

en: ?plural:Babylonians
nl: Babyloniërs

en: Babylon was the dominant city of Mesopotamia from the 18th to 7th centuries BC under a succession of peoples including Amorites, Kassites, Assyrians, and Chaldeans.
nl: Babylonië was de belangrijkste stad van Mesopotamië van de achttiende tot de zevende eeuw BCE onder een opeenvolgende reeks volken waaronder de Amorieten, Kassieten, Assyriërs en Chaldeeërs.

en: ?female:%s Lugal
nl: %s Lugal

en: ?female:%s Ensi
nl: %s Ensi

en: ?plural:Chinese
nl: Chinezen

en: China is the oldest major civilization that is still in existence today, with written records dating back over 3,500 years. After first being unified by the Qin dynasty in 221 BC, China alternated between periods of unity and disunity, and was occasionally conquered by external ethnicities. Today, the People's Republic of China, established by the Communists in 1949, occupies the mainland, while the former Nationalist government of the Republic of China governs the island of Taiwan.
nl: China is de oudste grote beschaving die nu nog bestaat, met geschreven bronnen die 3500 jaar terug gaan. Na eerst door de Qin-dinastie te zijn verenigd in 221 BCE volgden er zowel periodes van eenheid als verdeeldheid, en werd het vaak veroverd door vreemde volkeren. Vandaag is het vasteland de Volksrepubliek China, gesticht door de communisten in 1949, terwijl de vroegere nationalische overheid van de Republiek China na de burgeroorlog naar het eiland Taiwan gevlucht is.

en: Emperor %s
nl: Keizer %s

en: Empress Dowager %s
nl: Keizerin-weduwe %s

en: Chairman %s
nl: Voorzitter %s

en: Chairperson %s
nl: Voorzitster %s

en: Egyptian
nl: Egyptische

en: ?plural:Egyptians
nl: Egyptenaren

en: Egypt was the second-oldest of the world's civilizations.  Since ancient times it has been unusually urbanized, supporting a large population on silt deposited by the annual floodings of the Nile.
nl: Egypte was de op één na oudste wereldbeschavingen. Sinds mensenheugenis is het buitengwoon verstedelijkt, waarbij een grote bevolking ondersteund wordt op slikgrond in de overstromingsgebieden van de Nijl.

en: Pharaoh %s
nl: Farao %s

en: ?female:Pharaoh %s
nl: Farao %s

en: Great Pharaoh %s
nl: Grote farao %s

en: ?female:Great Pharaoh %s
nl: Grote farao %s

en: English
nl: Engelse

en: ?plural:English
nl: ?plural:Engelsen

en: Prime Minister %s
nl: Minister-president %s

en: ?female:Prime Minister %s
nl: Minister-president %s

en: French
nl: Franse

en: ?plural:French
nl: Fransen

en: France has long been a major power in Europe. French conquerors like Emperor Napoleon and King Charlemagne united large parts of Europe under the French flag.
nl: Frankrijk is lang een grootmacht in Europa geweest. Franse veroveraars zoals Napoleon en Karel de Grote verzamelden grote delen van Europa onder de Franse vlag.

en: Chieftain %s
nl: Stamhoofd %s

en: ?female:Chieftain %s
nl: Stamhoofd %s

en: ?female:Premier %s
nl: Première %s

en: German
nl: Duitse

en: ?plural:Germans
nl: ?plural:Duitsers

en: Chancellor %s
nl: Kanselier %s

en: ?female:Chancellor %s
nl: Kanselier %s

en: First Secretary %s
nl: Eerste Secretaris %s

en: ?female:First Secretary %s
nl: Eerste Secretaris %s

en: Greek
nl: Griekse

en: ?plural:Greeks
nl: ?plural:Grieken

en: The ancient Greeks, between Mycenae and the Roman conquest.
nl: De oude Grieken, tussen Mycene en de Romeinse verovering.

en: Despot %s
nl: Despoot %s

en: ?female:Despot %s
nl: Despot %s

en: Indian
nl: Indiase

en: ?plural:Indians
nl: Indiërs

en: The cradle of Ancient Indian civilization lay in the Indus river valley in modern-day Pakistan.
nl: De bakermat van de oude Indische beschaving ligt in de vallei van de Indus in hedendaags Pakistan.

en: Raja %s
nl: Radja %s

en: Rani %s
nl: Spoorweg %s

en: Maharaja %s
nl: Maharadja %s

en: ?female:Mahatma %s
nl: Mahatma %s

en: Mongol
nl: Mongoolse

en: ?plural:Mongols
nl: Mongolen

en: In the centuries after their unification by Chinggis Khan, the Mongols conquered the largest empire in human history, encompassing most of the continent of Asia. They became notorious for their utter ruthlessness in warfare.
nl: In de eeuwen na hun vereniging onder Dzjengis Khan veroverden de Mongolen het grootste imperium in de menselijke geschiedenis. Het besloeg het grootste gedeelte van Azië. Zij werden berucht door hun genadeloze stijl van oorlogvoering.

en: %s Khatan
nl: %s Khagan

en: ?female:%s Khagan
nl: %s Khagan

en: Roman
nl: Romeinse

en: ?plural:Romans
nl: Romeinen

en: Usurper %s
nl: Usurpator %s

en: ?female:Usurper %s
nl: Usurpatrix %s

en: Russian
nl: Russische

en: ?plural:Russians
nl: Russen

en: According to legend, Slavic and Finnic tribes of Novgorod invited in the year 862 the Varangian (Viking) king Rurik to bring order to their land. Rurik established Kievan Rus' in this realm, the first Russian state. By the 11th century, Kievan Rus' had disintegrated into lesser princedoms, which were once again united into one state by Ivan III in the 15th century. After decisive victory over Sweden and large territorial gains, Peter I pronounced the Russian Empire in 1721. The Russian Empire lasted until 1917 when a socialist revolution dethroned the last Russian emperor. After USSR dissolution in 1991 Russia appeared on world map again, now as a federative republic.
nl: Volgens de legende nodigden in 862 de Slavische en Finse stammen van Novgorod de Varanger (Viking) koning Rurik uit om orde te brengen in hun land. Rurik vestigde de Kievse Rus' in dit gebied, de eerste Russische staat. Tegen de elfde eeuw was Kievan Rus terug uiteengevallen in kleinere vorstendommen, die opnieuw verenigd werden tot één staat door Ivan III in de vijftiende eeuw. Na een beslissende overwinning op Zweden en grote winst in territorium riep Peter I het Russisch Rijk uit. Het Russische Rijk duurte tot in 1917 een socialistische revolutie de laatste keizer ontroonde. Na de ontbinding van de USSR in 1991 verscheen Rusland terug op de wereldkaart, deze keer als federatieve republiek.

en: Duke %s
nl: Hertog %s

en: Duchess %s
nl: Hertogin %s

en: Tsar %s
nl: Tsaar %s

en: Tsaritsa %s
nl: Tsarina %s

en: Zulu
nl: Zoeloe

en: ?plural:Zulus
nl: Zoeloes

en: The Zulus are a warlike Bantu people who migrated from west-central Africa into southern Africa beginning in the early 1700s, conquering the native Khoisan peoples and clashing with European settlers.
nl: De Zoeloes zijn een krijgshaftig Bantoevolk dat migreerde van West-Centraal-Afrika naar zuidelijk Afrika in het begin van de achttiende eeuw CE, waarbij ze de inheemse Khoisan veroverden en in botsing kwamen met Europese kolonisten.

en: Great Chief %s
nl: Opperhoofd %s

en: ?female:Great Chief %s
nl: Opperhoofd %s

en: Spokesman %s
nl: Woordvoerder %s

en: Spokeswoman %s
nl: Woordvoerdster %s

en: Principal Chief %s
nl: Voornaamste hoofdman %s

en: ?female:Principal Chief %s
nl: Voornaamste hoofdvrouw %s

en: Barbarian
nl: Barbaars

en: ?plural:Barbarians
nl: Barbaren

en: Since the dawn of civilization, barbarians have been a threat to cultured peoples everywhere.
nl: Sinds het begin van de beschaving zijn barbaren overal een bedreiging geweest voor volkeren met meer cultuur.

en: ?citystyle:European
nl: Europees

en: ?citystyle:Classical
nl: Klassiek

en: ?citystyle:Tropical
nl: Tropisch

en: ?citystyle:Asian
nl: Aziatisch

en: ?citystyle:Babylonian
nl: Babylonisch

en: ?citystyle:Celtic
nl: Keltisch

en: ?citystyle:Renaissance
nl: Renaissancistisch

en: ?citystyle:Industrial
nl: Industrieel

en: ?citystyle:Modern
nl: Modern

en: ?citystyle:PostModern
nl: Postmodern

en: Advanced Flight
nl: Moderne Luchtvaart

en: Alphabet
nl: Alfabet

en: Astronomy
nl: Astronomie

en: Atomic Theory
nl: Atoomtheorie

en: Automobile
nl: Automobiel

en: Banking
nl: Bankieren

en: Bridge Building
nl: Bruggenbouw

en: Bronze Working
nl: Bronsbewerking

en: Ceremonial Burial
nl: Ceremoniële Begrafenis

en: Chemistry
nl: Scheikunde

en: Chivalry
nl: Ridderschap

en: Code of Laws
nl: Wetgeving

en: Combustion
nl: Verbrandingsmotor

en: Conscription
nl: Dienstplicht

en: Construction
nl: Bouwkunde

en: Allows Settlers to build fortresses.
nl: Staat kolonisten toe om forten te bouwen.

en: Currency
nl: Geld

en: Electricity
nl: Elektriciteit

en: Electronics
nl: Electronica

en: Engineering
nl: Werktuigbouw

en: Explosives
nl: Explosieven

en: Feudalism
nl: Feodalisme

en: Flight
nl: Luchtvaart

en: Decreases one-time revenue from new trade routes.
nl: Verminderd eenmalige opbrengst van nieuwe handelsroutes.

en: Fusion Power
nl: Kernfusie

en: Genetic Engineering
nl: Genetische Manipulatie

en: Gunpowder
nl: Buskruit

en: Horseback Riding
nl: Paardrijden

en: Industrialization
nl: Industrialisatie

en: Invention
nl: Uitvinding

en: Iron Working
nl: IJzerbewerking

en: Labor Union
nl: Vakbeweging

en: Literacy
nl: Geletterdheid

en: Magnetism
nl: Magnetisme

en: Map Making
nl: Cartografie

en: Masonry
nl: Metselen

en: Mass Production
nl: Massaproductie

en: Mathematics
nl: Wiskunde

en: Medicine
nl: Geneeskunde

en: Metallurgy
nl: Metallurgie

en: Mysticism
nl: Mystiek

en: Improves the effect of Temples.
nl: Vergroot het effect van Tempels.

en: Navigation
nl: Navigatie

en: Nuclear Fission
nl: Kernsplitsing

en: Nuclear Power
nl: Kernenergie

en: Philosophy
nl: Filosofie

en: Physics
nl: Natuurkunde

en: Plastics
nl: Plastic

en: Pottery
nl: Pottenbakken

en: Recycling
nl: Hergebruik

en: Refining
nl: Raffinage

en: Religion
nl: Religie

en: Robotics
nl: Robotica

en: Rocketry
nl: Raketbouw

en: Space Flight
nl: Ruimtevaart

en: Steam Engine
nl: Stoommachine

en: Steel
nl: Staal

en: Superconductors
nl: Supergeleiders

en: The Corporation
nl: Ondernemerschap

en: The Republic
nl: De Republiek

en: The Wheel
nl: Het Wiel

en: Theory of Gravity
nl: Zwaartekrachttheorie

en: Writing
nl: Schrift

en: Ocean
nl: Oceaan

en: Arctic
nl: Poolkap

en: Arctic tiles are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
nl: Poolvlakken worden alleen in de het extreme noorden en zuiden van de wereld gevonden. Ze zijn zeer koud en zijn daarom moeilijk om mee te werken.

en: Desert
nl: Woestijn

en: Deserts are regions of extreme dryness, making agriculture and trade very difficult.
nl: Woestijnen zijn gebieden met extreme droogte, wat landbouw en handel zeer bemoeilijkt.

en: Forest
nl: Bos

en: Forests are densely wooded, making agriculture somewhat problematic.
nl: Bossen zijn dicht begroeid, wat landbouw enigzins bemoeilijkt.

en: Grassland
nl: Grasland

en: Grasslands afford exceptional agricultural opportunities.
nl: Graslanden bieden uitzonderlijke landbouwmogelijkheden.

en: Hills
nl: Heuvels

en: In addition to being amenable to agriculture, Hills are frequently rich in resources.
nl: Naast hun potentieel voor landbouw, zijn Heuvels vaak rijk aan hulpbronnen.

en: Jungle
nl: Oerwoud

en: Jungles are densely overgrown, making agriculture somewhat problematic.
nl: Oerwouden zijn dicht begroeid, wat landbouw enigzins bemoeilijkt.

en: Mountains
nl: Bergen

en: Mountains are regions of extreme altitude, making agriculture and trade very difficult.
nl: Bergen zijn gebieden vab grote hoogte, die landbouw en handel zeer bemoeilijken.

en: Plains
nl: Vlakten

en: Plains are very broad, sparse regions, which makes trade slightly inconvenient.
nl: Vlakten zijn zeer grote, dun begroeide gebieden, die handel enigzins bemoeilijken.

en: Swamp
nl: Moeras

en: Swamps suffer from an over-abundance of water, making agriculture somewhat problematic.
nl: Moerassen lijden aan een overschot aan water, wat landbouw enigzins bemoeilijkt.

en: Tundra
nl: Toendra

en: Tundra are broad, cold regions, fit for some agriculture and little else.
nl: Toendra's zijn grote, koude gebieden, geschikt voor enige landbouw en verder niets.

en: Irrigation
nl: Irrigatie

en: Minor Tribe Village
nl: Klein Inboorlingendorp

en: Fortress
nl: Fort

en: Railroad
nl: Spoorweg

en: Roads and railroads can only be built on River tiles if your civilization has learned Bridge Building technology.
nl: Wegen en spoorwegen kunnen alleen op Riviervlakken gebouwd worden als je beschaving Bruggenbouw geleerd heeft.

en: ?animals:Game
nl: Wild

en: Coal
nl: Kolen

en: Fish
nl: Vis

en: Gems
nl: Edelstenen

en: Horses
nl: Paarden

en: Oasis
nl: Oase

en: Oil
nl: Olie

en: Resources
nl: Grondstoffen

en: Seals
nl: Zeehonden

en: Nuclear
nl: Kernraket

en: green
nl: groentjes

en: veteran
nl: veteraan

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Land
nl: Grond

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Sea
nl: Maritieme

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Air
nl: Vliegende

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Missile
nl: Raket

en: Settlers
nl: Kolonisten

en: Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Settler can die if its supporting city runs out of food. Settlers in a Republic or Democracy require twice as much food per turn.
nl: Onderhoud van kolonisten bestaat uit zowel voedsel als productie en een kolonist kan sterven als zijn ondersteunende stad geen voedsel meer heeft. Kolonisten in een republiek of democratie hebben elke beurt twee keer zo veel voedsel nodig.

en: Militia
nl: Burgerwacht

en: This unit may be built from the start of the game.  It is the weakest offensive unit.
nl: Deze eenheid kan vanaf het begin van het spel gebouwd worden. Het is de zwakste eenheid.

en: Phalanx
nl: Falanx

en: The Phalanx is armored infantry, suitable for defending your cities.
nl: De Falanx is gepandserde infanterie, geschikt voor het verdedigen van steden.

en: Legion
nl: Legioen

en: Legions are heavily armed and well disciplined infantry units with an excellent offensive value.
nl: Legioenen zijn zwaar bewapende en gediscilplineerde infanterie-eenheden met een zeer goede aanvalswaarde.

en: Musketeers
nl: Musketiers

en: Musketeers are infantry equipped with early firearms and replace Phalanx as the preferred city defender.
nl: Mustetiers zijn infanterie-eenheden met vroege vuurwapens en vervangen de Falanx als meest geschikte eenheid voor het beschermen van steden.

en: Riflemen
nl: Jagers

en: Riflemen are World War-era infantry, very good at defending your cities.
nl: Jagers zijn infanterie-eenheiden uit de tijd rond de Tweede Wereldoorlog, erg geschikt voor het verdedigen van steden.

en: Mech. Inf.
nl: Pantsergrenadiers

en: Mechanized Infantry; this unit has the strongest defense strength of any land unit, but is only available near the end of the technology tree.
nl: Deze eenheid heeft de grootste verdedigingssterkte van alle grondeenheden, maar is pas tegen het einde van de technologische ontwikkeling beschikbaar.

en: Cavalry
nl: Cavalerie

en: Cavalry are mounted warriors and an early shock-troop that can penetrate deep into enemy territory.
nl: Cavalerie bestaat uit bereden strijders en zijn vroege stoottroepen die ver in vijandelijk gebied kunnen doordringen.

en: Chariot
nl: Strijdwagen

en: Chariots are horse-pulled war wagons, stronger but more expensive than Cavalry.
nl: Strijdwagens worden door paarden getrokken. Zij zijn sterker maar duurder dan Cavalerie.

en: Knights
nl: Ridders

en: Knights are mounted and heavily armored warriors.
nl: Ridders zijn zwaarbewapende bereden strijders.

en: Armor
nl: Tank

en: Armors are motorized war wagons that are faster, stronger, and can take more damage than any mounted unit.
nl: Tanks zijn gemotoriseerde oorlogstuig die sneller en sterker zijn en meer schade kunnen opnemen dan elke andere bereden eenheid.

en: Catapult
nl: Katapult

en: Catapults are large rock-throwing machines of war. They are very strong attackers but equally weak defenders and will need an escort to be effective.
nl: Katapulten zijn groot oorlogstuig dat stenen afwerpt. Zij zijn erg sterk in de aanval maar even zwak in de verdediging en hebben een escorte nodig om effectief te zijn.

en: Cannon
nl: Kanon

en: Cannons are large firearms that can fire heavy projectiles over long distances. They are very strong attackers but equally weak defenders and will need an escort to be effective.
nl: Kannonen zijn grote vuurwapens die zware projectielen over grote afstanden kunnen schieten. Zij zijn erg sterk in de aanval maar even zwak in de verdediging en hebben een escorte nodig om effectief te zijn.

en: Artillery
nl: Artillerie

en: Fighter
nl: Jachtvliegtuig

en: Fighters are your first airborne units. They can move anywhere and attack any unit.
nl: Jachtvliegtuigen zijn je eerste luchteenheden. Ze kunnen overal heen bewegen en elke eenheid aanvallen.

en: Bomber
nl: Bommenwerper

en: Bombers are specialized airborne units that may only attack ground targets, not other airborne units.
nl: Bommenwerpers zijn gespecializeerde luchteenheden die alleen gronddoelen kunnen aanvallen, niet andere luchteenheden.

note: TRANS: unit type
en: Trireme
nl: Trireem

en: The Trireme is your first boat unit. It can act as a transport ship and has rudimentary offensive capabilities, but may not stray too far from the shore.
nl: De Trireem is je eerste booteenheid. Het kan functioneren als transportschip en heeft rudimentaire aanvalsmogelijkheden maar het kan zich niet te ver buiten de kust wagen.

en: Sail
nl: Zeilboot

en: The Sail replaces the Trireme and is much more reliable on the open seas.
nl: De Zeilboot vervangt de Trireem en is veel betrouwbaarder op de open zee.

en: Frigate
nl: Fregat

en: The Frigate is a highly versatile boat unit, that is both a strong offensive unit as well as a decent transport ship.
nl: De Fregat is een veelzijdige booteenheid, die zowel een sterke aanvalseenheid als een trasportschip is.

en: Ironclad
nl: Pantserschip

en: The Ironclad is an armored ship that is much more sturdy than the Frigate but loses the latter's transport capability.
nl: Het pantserschip is een bepantserd schip dat veel steviger is dan het fregat maar geen transportmogelijkheid heeft.

en: Cruiser
nl: Kruiser

en: The Cruiser is a strong offensive boat unit.
nl: De Kruiser is een sterke aanvallende booteenheid.

en: Battleship
nl: Slagschip

en: The Battleship is the supreme naval unit with excellent offensive and defensive values.
nl: Het Slagschip is de sterkste maritieme eenheid met uitstekende offensieve en defensieve waarden.

en: Submarine
nl: Onderzeeër

en: Traveling under the surface of the ocean, Submarines have a very high strategic value, but a weak defense if caught off guard.
nl: Aangezien zij onder het wateroppervlag bewegen hebben onderzeeërs een zeer hoge strategische waarde, maar als ze onverwacht ontdekt worden hebben ze een zwakke verdediging.

en: Carrier
nl: Vliegdekschip

en: The Carrier is a mobile airport.
nl: Het Vliegdekschip is een mobiele luchthaven.

en: TIP:  Guard Carriers with a handful of fast-moving ships and a battleship, as losing a fully-equipped Carrier is VERY painful and expensive.
nl: TIP:  Bewaak Vliegkampschepen met een handvol snel-varende schepen en een Slagschip, want het verliezen van een volledig uitgerust Vliegkampschip is ERG pijnlijk en kostbaar.

en: Transport
nl: Vrachtschip

en: The Transport cannot attack on its own but may defend itself when under attack.
nl: Een vrachtschip kan niet zelf aanvallen maar kan zichzelf wel verdedigen als het wordt aangevallen.

en: You can build Nuclear units when you have the required advance, and the Manhattan Project wonder has been built by any player.
nl: Je kan Kernwapens bouwen als je de benodigde vooruitgang hebt en als een speler het Manhattanproject heeft gebouwd.

en: TIP 1:  Nuking the ocean will not generate fallout, and is a most effective (but expensive!!) way of getting rid of enemy ships.
nl: TIP1: Een kernwapen tot ontploffing brengen op de oceaan zal geen fallout veroorzaken en is een effectieve (maar dure!) manier om van vijandelijke schepen af te komen.

en: Diplomat
nl: Diplomaat

en: A Diplomat is an official that carries your dispatches and is authorized to deal with foreign dignitaries. He may also undertake various covert operations with the intent of harming your opponents; Diplomats in your own cities defend them against such actions.
nl: Een Diplomaat is een ambtsdrager die je zendingen meeneemt en toestemming heeft met buitenlandse hoogwaardigheidsbekleders te onderhandelen. Hij kan ook verscheidene geheime acties ondernemen met als doel je vijanden te verzwakken; Diplomaten in je eigen steden kunnen deze beschermen tegen dergelijke acties.

en: Many covert actions may be attempted even in peacetime, but the more aggressive actions will be discovered and cause diplomatic incidents, which can allow Republics and Democracies to break treaties.
nl: Veel geheime acties kunnen ook in vredestijd worden geprobeerd, maar de aggresievere acties zullen ontdekt worden en kunnen diplomatieke incidenten veroorzaken, die het Republieken en Democratieën mogelijk maakt verdragen te verbreken.

en: If a foreign unit is alone on a tile, you may attempt to bribe it with your Diplomat. By paying a sum of gold the unit will immediately become yours; the exact sum depends on the status of the unit and that of the civilization owning it. However, units belonging to Democratic governments cannot be bribed. Bribery when not at war will cause a diplomatic incident.
nl: Als een vreemde eenheid alleen op een vlak staat kan je proberen hem om te kopen met je Diplomaat. Als je een hoeveelheid geld betaald wordt de eenhein onmiddelijk van jou; de precieze hoeveelheid hangt af van de status van de eenheid en van de beschaving waar hij bij hoort. Eenheden van Democratische regereingen kunnen echter niet omgekocht worden. Omkoping van een eenheid van een natie waarmee je niet in oorlog bent leidt tot een diplomatiek incident.

en: Diplomats can also perform a number of actions in another player's city, although each Diplomat may attempt only one action. Most of these actions have a chance of failure. Also, any enemy Diplomats or Spies in the city will oppose hostile actions; in this case, either your unit or the defending unit will die. If the defending unit dies, you lose one movement point and may try again.
nl: Diplomaten kunnen ook een aantal acties uitvoeren in een stad van een andere speler, hoewel elke diplomaat maar een actie kan proberen. De meeste acties kunnen mislukken. Vijandelijke diplomaten en spionnen in de stad zullen vijandige acties proberen tegen te gaan; in dat geval zal ofwel jouw eenheid ofwel de verdedigende eenheid om het leven komen. Als de verdedigende eenheid sterft verlies je een bewegingspunt en mag je nog een poging wagen.

en: The actions available to Diplomats in a city are:
nl: De beschikbare acties voor Diplomanten in een stad zijn:

en:  - "Establish Embassy": This action always succeeds, and gives permanent contact with the city's owner, as well as intelligence on their tax rates and technology.
nl:  - "Ambassade Vestigen": Deze actie is altijd succesvol en leidt tot permanent contact met de eigenaar van de stad, evenals inlichten over hun belastingen en technologie.

en:  - "Investigate City": Your unit attempts to report detailed information about the city: its status, what buildings and units are within, and what it is currently producing.
nl:  - "Stad Pnderzoeken": Je eenheid zal proberen gedetailleerde informatie over de stad te vinden: de status, welke gebouwen en eenheden zich er bevinden en wat het momenteel produceert.

en:  - "Sabotage City": Your unit attempts either to disrupt all the city's work so far towards its current project, or to destroy an existing building in the city, at random. Once built, Palaces and Wonders cannot be sabotaged, and attempts to sabotage City Walls or any building in a capital each halve the chance of success. Sabotage may only be attempted when openly at war.
nl:  - "Stad Saboteren": Je eenheid zal proberen ofwel alle voortgang voor het huidige bouwproject te verstoren ofwel een bestaand gebouw te vernietigen, willekeurigerwijs. Paleizen en Wonderen die volotooid zijn kunnen niet gesaboteerd worden en pogingen stadsmuren of een gebouw in een hoofdstad te saboteren hebben een gehalveerde kans van slagen. Sabotagepogingen mogen alleen worden onernomen tegen naties waartegen je in oorlog bent.

en:  - "Steal Technology": Your unit attempts to learn the secrets of a random technology known to the city's owner but not to you. Technology may only be stolen once from a given enemy city by Diplomats. This action may be attempted even when not at war, but will cause a diplomatic incident.
nl:  - "Technologie Stelen": Je eenheid zal proberen de geheimen van een willekeurige technologie die niet bekend is bij jou maar wel bij de eigenaar van de stad te leren. Technologie kan maar een keer per stad voor een diplomaat worden gestolen. Deze actie mag ook worden uitgevoerd als je niet in oorlog bent, maar zal dan een diplomatiek incident veroorzaken.

en:  - "Incite a Revolt": In return for gold a foreign city will change allegiance and join your empire, bringing along all nearby units that call it home, but reducing its size by 1. Units in other cities remain in the enemy's control, but units outside cities are lost to both players. The exact sum depends on the status of the city and that of the civilization that owns it. It is not possible to incite a rebellion in a capital, or in any city governed by a democracy. Incitement may be attempted in peacetime, but will cause a diplomatic incident.
nl:  - "Aanzetten tot Opstand": In ruil voor goud zal een vreemde stad ervoor kiezen zich bij jouw rijk een te sloten en alle nabijgelegen eenheden voor wie het de thuisstad is meenemen, maar de grote van de stad zal met 1 worden verkleind. Eenheden in andere steden blijven onder controle van de vijand, maar eenheden buiten steden gaan verloren voor beide eenheden. De precieze kosten hangen af van de status van de stad en van de beschaving die de stad in bezit heeft. Het is niet mogelijk aan te zetten tot opstand in een hoofdstad of in een stad die bestuurd wordt door een democratie. Het is mogelijk een opstand te veroorzaken in vredestijd, maar dat zal een diplomatiek incident veroorzaken.

en: In some game strategies, hordes of Diplomats can be used to wreak havoc on the enemy.  Little wonder that Diplomats are often viewed with suspicion and fear!
nl: In sommige spelstrategieën worden hordes diplomaten gebruikt om een ravage aan te richten bij de vijand.  Het is dan ook geen wonder dat diplomaten vaak met vrees en wantrouwen worden bekeken!

en: Caravan
nl: Karavaan

en: A Caravan carries goods or material for trading with distant cities and foreign countries, or to help build wonders in your cities.
nl: Een Karavaan vervoert goederen of materiaal om in verafgelegen steden en vreemde landen te verhandelen of om te helpen wonderen te bouwen in je steden.

en: Every Caravan that is used to build a wonder will add 50 shields towards the production of the wonder.
nl: Elke Karavaan die wordt gebruikt om een wonder te bouwen voegt 50 schildjes toe aan de productie van het wonder.

en: TIP:  You can stockpile a stack of Caravans in advance and bring them all into a city where you have started to build a wonder, and finish it in only one turn!
nl: TIP:  Je kan van tevoren een voorraadje Karavanen opbouwen en ze allemaal tegelijk naar de stad brengen waar je met het wonder bent begonnen om het gehele bouwwerk in een enkele beurt te voltooien!

en: Barbarian Leader
nl: Barbarenleider

en: One Barbarian Leader appears every time there is a barbarian uprising somewhere in the world.
nl: Een barbarenleider verschijnt elke keer als ergens in de wereld barbaren in opstand komen.

en: Two cities with Airports can airlift one unit per turn.  Airlifting instantly transports the unit from one city to another and will use all of the unit's movement points.  A unit must have some movement points left to be airlifted.
nl: Twee steden met Luchthavens kunnen één eenheid per beurt overvliegen. Overvliegen transporteert een eenheid onmiddelijk van de ene stad naar de andere en zal alle bewegingspunten van de eenheid verbruiken. Een eenheid moet enige bewegingspunten overhebben om overgevlogen te kunnen worden.

en: Allows a city to grow larger than size 8.  A Sewer System is also required for a city to grow larger than size 12.
nl: Stelt een stad in staat om groter dan grootte 8 te groeien.  Om de stad groter dan grootte 12 te laten groeie is ook Riolering nodig

en: A Cathedral makes 3 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city; however, it does not affect citizens made unhappy by military activity.  The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content.  The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
nl: Een Kathedraal maakt drie ontevreden burgers tevreden in een stad, wat het makkelijker maakt om in die stad de orde te handhaven. Het heeft echter geen invloed op burgers die ontevreden worden door miltiaire activiteit. De ontdekking van Theologie vergroot het effect van een Kathedraal door een extra ontevreden burger tevreden te maken. De ontdekking van het Communisme vermindert het effect van een Kathedraal, er wordt dan één ontevreden burger minder tevreden.

en: City Walls make it easier to defend a city.  They triple the defense strength of units within the city against land and helicopter units.  They are ineffective against airborne and sea units as well as Howitzers.  City Walls also prevent the loss of population which occurs when a defending unit is destroyed by a land unit.
nl: Stadsmurenn maken het eenvoudiger een stad te verdedigen. Zij verdrievoudigen de sterkte van eenheden binnen de stad tegen grond- en helikoptereenheden. Ze zijn niet werkzaam tegen lucht- en zee-eenheden en tegen Houwitsers. Stadsmuren voorkomen ook het verlies van bevolking die optreedt als een verdedigende eenheid wordt vernietigd door een grondeenheid.

en: Coastal Defense
nl: Kustverdediging

en: Increases the defense strength of units within a city by a factor of 2 when defending against bombardments from enemy ships.
nl: Verhoogt de verdedigingssterkte van eenheden in een stad met een factor 2 wanneer zij zich verdedigen tegen bombardementen vanaf vijandelijke schepen.

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  (Four after the discovery of Electronics.)  However, it does not affect citizens made unhappy by military activity.
nl: Vermaakt de inwoners van een stad en maakt daarbij drie ontevreden stedelingen tevreden. (Vier na de ontdekking van Electronica.) Het heeft echter geen invloed op burgers die ontevreden worden door militaire activiteit.

en: Harbor
nl: Haven

en: Together with a Factory, a Manufacturing Plant increases the shield production in a city by 100%. A Manufacturing Plant on its own increases shield production by 50%.
nl: Samen met een Fabriek verhoogt de Assemblagehal de schildjesproductie in een stad met 100%. Een Assemblagehal alleen verhoogt de schildjesproductie met 50%.

en: A city can only have one Power Plant, Hydro Plant, Nuclear Plant, or Solar Plant.
nl: Een stad kan slechts één Electriciteitscentrale, Waterkrachtcentrale, Kerncentrale of Zonnecentrale bezitten.

en: Offshore Platform
nl: Booreiland

en: Adds 1 extra shield resource on all Oceanic tiles worked by a city.  The city needs to be coastal to build this improvement.
nl: Geeft één extra schildje voor alle Oceaanvlakken in een stad. De stad moet aan de kust liggen om deze verbetering te kunnen bouwen.

en: Police Station
nl: Politiebureau

en: Reduces the unhappiness caused by aggressively deployed military units owned by the city by 2 under Democracy and 1 under Republic -- in other words, it neutralizes the unhappiness caused by a single military unit. This improvement has no effect under other governments.
nl: Vermindert de ontevredenheid die door militaire eenheden buiten de stad wordt veroorzaakt met 2 in een Democratie en met 1 in een Republiek -- met andere woorden, het neutraliseert de ontevredenheid die veroorzaakt wordt door één militaire eenheid. Deze verbetering heeft geen effect onder andere staatsvormen.

en: Port Facility
nl: Havenfaciliteiten

en: Allows a city to build veteran sea units.  Also, damaged sea units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
nl: Stelt een stad in staat om zee-eenheden met veteranenstatus te bouwen. Ook worden beschadigde zee-eenheden die een volle beurt zonder te bewegen in de stad blijven volledig hersteld.

en: Research Lab
nl: Onderzoekslaboratorium

en: Together with a Library, a Research Lab increases the science production of a city by 100%. Together with a Library and a University, a Research Lab increases the science production of a city by 150%.
nl: Samen met een Bibliotheek verhoogt een Onderzoekslaboratorium de wetenschappelijke opbrengsten van een stad met 100%. Samen met een Bibliotheek en een Universiteit wordt de wetenschappelijke opbrengst van een stad met 150% verhoogd.

en: SAM Battery
nl: Luchtdoelraketten

en: Doubles the defense of all units inside the city when attacked by aircraft (not including helicopters or missiles).
nl: Verdubbelt de verdedigingskracht van alle eenheden in een stad wanneer zij worden aangevallen door luchteenheden (exclusief helikopters en raketten).

en: Sewer System
nl: Riolering

en: Allows a city to grow larger than size 12.  An Aqueduct is first required for a city to grow larger than size 8.
nl: Stelt een stad in staat om groter dan grootte 12 te groeien. Een Aquaduct is eerst nodig om de stad groter dan grootte 8 te laten groeien.

en: Solar Plant
nl: Zonnecentrale

en: Eliminates all pollution generated by production in a city. It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Solar Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Solar Plant together give a 150% production bonus.
nl: Vermindert de hoeveelheid vervuiling die een stad maakt. Het verhoogt ook de schildjesproductie van een Fabriek of Assemblagehal in de stad: een Fabriek en een Zonnekrachtcentrale samen geven een bonus van 100% en een Fabriek, Assemblagehal en een Zonnekrachtcentrale samen geven een bonus van 150%.

en: Stock Exchange
nl: Effectenbeurs

en: Together with a Bank, a Stock Exchange boosts tax and luxury production in a city by 50%. Together with a Marketplace and a Bank, a Stock Exchange boosts tax and luxury production in a city by 150%.
nl: Samen met een Bank verhoogt een Effectenbeurs de belastings- en luxe-opbrengsten in een stad met 50%. Samen met een Markthal en een Bank verhoogt de Effectenbeurs de belastings- en luxe-opbrengsten in een stad met 150%.

en: Super Highways
nl: Snelwegen

en: Increases trade resources by 50% on all tiles with roads or railroads.
nl: Vergroot de handelsopbrengst met 50% op alle vlakken met wegen of spoorwegen.

en: Supermarket
nl: Supermarkt

en: Increases the food resources by 50% on each farmland tile which is being used around the city.  Farmland tiles are those which have been irrigated a second time.
nl: Vergroot de voedingsopbrengst met 50% op elk vlak landbouwgrond dat in gebruik is rond de stad.  Vlakken krijgen landbouwgrond als ze een tweede keer geïrrigeerd zijn.

en: The entire map becomes permanently visible to the player who owns it -- the player always has up-to-date knowledge of all terrain and cities (but not units) despite fog-of-war. It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
nl: De hele kaart wordt permanent zichtbaar voor de speler die eigenaar is -- de speler heeft altijd actuele kennis van alle terrein en steden (maar niet eenheden) ondanks oorlogsmist. Het stelt alle spelers in de gelegenheid om te beginnen met het bouwen van ruimteschepen (aangenomen dat zij alle benodigde technologieën verworven hebben).

en: A.Smith's Trading Co.
nl: A. Smiths Handelscompagnie

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all cities.
nl: Stadsverbeteringen die normaal een onderhoud van 1 zouden hebben zijn vrij van onderhoud voor alle steden.

en: Eiffel Tower
nl: Eiffeltoren

en: Your reputation and goodwill among other nations is recovered four times as fast.
nl: Je reputatie bij andere naties herstelt vier keer zo snel.

en: Makes one content citizen happy in every city. Makes two extra content citizens happy in the city containing the Hanging Gardens (that is, a total of 3). In the unlikely event where there are no content citizens to get the effect of Hanging Gardens, the wonder applies to unhappy citizens (including those unhappy about military activity), making each content then happy.
nl: Maakt één tevreden burger gelukkig in elke stad. Maakt twee extra tevreden burgers gelukkig in de stad waar de Hangende Tuinen gebouwd zijn (in totaal dus drie). In het onwaarschijnlijke geval dat er geen tevreden burgers zijn om het effect van de Hangende Tuinen te voelen, geldt het wonder voor alle ontevreden burgers (inclusief degenen die ontevreden zijn over militaire activiteit) en maakt ze tevreden en vervolgens gelukkig.

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
nl: Werkt als een Waterkrachtcentrale in elke stad. (Dit vermindert de vervuiling en verhoogt het effect van Fabrieken en Assemblagehallen.)

en: Makes two unhappy citizens content in every city (including citizens unhappy about military activity).
nl: Maakt twee ontevreden burgers tevreden in elke stad (inclusief burgers die ontevreden zijn over militaire activiteit).

en: King Richard's Crusade
nl: Koning Richards Kruistocht

en: Adds one extra shield resource on every tile around the city where it is built.
nl: Geeft een extra schildgrondstof op elk vlak rond de stad waar het gebouwd is.

en: Leonardo's Workshop
nl: Leonardo's Werkplaats

en: Upgrades one obsolete unit per game turn.
nl: Waardeert elke beurt een verouderde eenheid op.

en: Gives all your sea units 1 additional movement point. Makes all your new military sea units veterans (for all cities).
nl: Geeft al je zee-eenheden 1 extra bewegingspunt.  Maakt alle nieuwe zee-eenheden veteraan (voor alle steden).

en: Gives all sea units 2 additional movement points.
nl: Geeft alle zee-eenheden 2 extra bewegingspunten.

en: Marco Polo's Embassy
nl: Marco Polo's Ambassade

en: The player who owns it gets an embassy with all players.
nl: De speler die dit bezit krijgt een ambassade bij alle spelers.

en: Counts as having a Cathedral in each of your cities.  This makes 3 unhappy citizens content in each city; however, it does not affect citizens made unhappy by military activity.  The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content.  The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
nl: Telt als een Kathedraal in elk van je steden. Dit maakt drie ontevreden burgers tevreden in elke stad stad. Het heeft echter geen invloed op burgers die ontevreden zijn over militaire activiteit. De ontdekking van Theologie vergroot het effect van een Kathedraal door een extra ontevreden burger tevreden te maken. De ontdekking van het Communisme vermindert het effect van een Kathedraal, er wordt dan één ontevreden burger minder tevreden.

en: Counts as having a Granary in every city.
nl: Telt als een Graanschuur in elke stad.

en: Boosts science production in each city with a Library by 50%.  (Counts as having a Research Lab in all of your cities.)
nl: Versterkt het wetenschappelijke onderzoek in elke stad met 50%. (Telt als een onderzoekslab in elke stad.)

en: Statue of Liberty
nl: Vrijheidsbeeld

en: Sun Tzu's War Academy
nl: Sun Tzu's Militaire Academie

en: All your new military land units become veterans (for all cities).  The chance of a land unit becoming a veteran after a battle increases from 50% to 100%.
nl: Al uw nieuwe grond-eenheden worden veteraan (in alle steden). De kans dat een eenheid veteraan wordt na een slag wordt verhoogd van 50% naar 100%.

en: All your units regain two extra hitpoints per turn.
nl: Al je eenheden herstellen twee extra gevechtspunten per beurt.

en: Counts as a Police Station in every city. (That is, for each city, it reduces the unhappiness caused by aggressively deployed military units owned by that city by 2 under Democracy and 1 under Republic -- in other words, it neutralizes the unhappiness caused by a single military unit per city. This wonder has no effect under other governments.)
nl: Telt als een Politiebureau in elke stad. (Dat houdt in dat voor elke stad de onrust over militaire eenheden buiten de landsgrenzen in een Democratie met 2 afneemt, en in een Republiek met 1 -- in andere woorden, het neutraliseert de ontevredenheid veroorzaakt door één militaire eenheid per stad. Dit wonder heeft geen effect onder andere staatsvormen.)

en: Capitalization
nl: Kapitalisatie

en: This is not a normal improvement.  Instead, setting a city's production to Capitalization means its shield production is converted to tax output (money).
nl: Dit is geen normale verbetering. Een stad op Kapitalisatie zetten betekent dat alle schildjesproductie wordt omgezet naar belasting (geld).

en: Civ2 ruleset
nl: Civ2-ruleset

en: Anarchy offers slightly less corruption and waste than Despotism, but slightly more unhappiness.
nl: Anarchie veroorzaakt een klein beetje minder corruptie en verspilling dan Despotisme, maar iets meer ontevredenheid.

en: Despotism suffers the highest level of corruption and waste of all forms of government.
nl: Despotisme veroorzaakt het meeste corruptie en verspilling van alle staatsvormen.

en: Monarchy suffers the same small amount of corruption and waste that the Republic does.
nl: Monarchie heeft dezelfde kleine hoeveelheid corruptie en verspilling als een republiek.

en: Under Communism, corruption and waste does not vary by distance from the capital; all cities (including the capital) have a modest amount of corruption.
nl: Onder Communisme verschillen corruptie en verspilling niet door afstand van de hoofdstad; alle steden (inclusief de hoofdstad) hebben een matige hoeveelheid corruptie.

en: Fundamentalism
nl: Fundamentalisme

en: High Priest %s
nl: Hogepriester %s

en: High Priestess %s
nl: Hogepriesteres %s

en: Fundamentalism is a form of government organized around a central set of beliefs. The beliefs, usually religious in nature, form a rigid guideline for actions and reactions of both the rulers and the people.
nl: Fundamentalisme een een regeringsvorm die is georganiseerd rond een centrale geloofsovertuiging. Het geloof, meestal religieus van aard, vormt een streng richtsnoer voor acties en reacties van zowel de bestuurders als de bevolking.

en: In a fundamentalist society, the people and the rulers are entirely devoted to their beliefs, and are usually willing to die to preserve them.
nl: In een fundamentalistische samenleving zijn de bevolking en de bestuurders volledig toegewijd aan hun overtuigingen en zijn ze meestal bereid te sterven om deze te behouden.

en: Improvements that normally convert unhappy citizens to content citizens, produce `tithes' (gold) equivalent to the number of people they would convert, and require no maintenance.
nl: Verbeteringen die normaal gesproken ontevreden burgers veranderen in tevreden burgers produceren 'tienden' (goud) evenredig naar het aantal mensen dat zij tevreden zouden maken, en kosten geen onderhoud.

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption or waste during Democracy, but citizens become very upset during wars.
nl: In een Democratie regeren de burgers zelf door over onderwerpen te stemmen. Democratie laat het hoogste niveau van handel toe, maar heeft ook het grootste potentieel voor ontevredenheid.  Er is geen corruptie in een Democratie, maar burgers worden heel ontevreden tijdens oorlogen.

en: Reverend %s
nl: Eerwaarde %s

en: ?female:Reverend %s
nl: Eerwaarde %s

en: Carthaginian
nl: Carthaagse

en: ?plural:Carthaginians
nl: Carthagers

en: The Carthaginians, descendants of Phoenician traders, ran a naval empire in the Mediterranean from the 5th to 2nd centuries BC. Carthage was destroyed by Rome in 146 BC.
nl: De Carthagers, afstammelingen van Fenicische handelaren, bestierden een zee-imperium in de Middelandse Zee van de 5e tot de 2e eeuw BCE. Carthago werd vernietigd door de Romeinen in 146 BCE.

en: Celtic
nl: Keltische

en: ?plural:Celts
nl: Kelten

en: Brother %s
nl: Broeder %s

en: Sister %s
nl: Zuster %s

en: High Druid %s
nl: Hoge druïde %s

en: ?female:High Druid %s
nl: Hoge druïde %s

en: Lord Protector %s
nl: Heer-beschermer %s

en: Lady Protector %s
nl: Vrouwe-beschermer %s

en: Archbishop %s
nl: Aartsbisschop %s

en: ?female:Archbishop %s
nl: ?female:Aartsbisschop %s

en: Guru %s
nl: Goeroe %s

en: ?female:Guru %s
nl: Goeroe %s

en: Japanese
nl: Japanse

en: ?plural:Japanese
nl: Japanners

en: According to traditional Japanese mythology, Japan was founded in the 7th century BC by the ancestral Emperor Jimmu.
nl: Volgends de traditionele Japanse mythologie werd Japan in de 7de eeuw BCE gesticht door Keizer Jimmu.

en: Empress %s
nl: Keizerin %s

en: ?female:Shogun %s
nl: Shogun %s

en: Persian
nl: Perzische

en: ?plural:Persians
nl: Perzen

en: The first Persian (Achaemenid) Empire lasted from 550 BC to 330 BC; the second (Sassanid) from 226 AD to 642 AD.
nl: Het eerste Persische (Achmaenidische) Rijk duurde van 550 BCE tot 330 BCE, het tweede (Sassanische) van 226-642 CE.

en: %s Shah
nl: %s Sjah

en: %s Shahbanu
nl: %s Sjahbanoe

en: ?female:Ayatollah %s
nl: Ayatollah %s

en: ?plural:Sioux
nl: Sioux

en: The Sioux was a North American nation that fought several decisive battles against the United States. It consisted of three distinct groups of tribes: the Lakota, the Dakota and the Nakota.
nl: De Sioux was een Noord-Amerikaanse natie die verschillende beslissende veldslagen tegen de Verenigde Staten vochten. Het bestand uit die groepen stammen: de Lakota, de Dakota en de Nakota.

en: Spanish
nl: Spaanse

en: ?plural:Spanish
nl: Spanjaarden

en: Cardinal %s
nl: Kardinaal %s

en: ?female:Cardinal %s
nl: Kardinaal %s

en: ?plural:Vikings
nl: Vikingen

en: The Vikings raided and traded along the coasts of Europe between 800 AD and 1100 AD. Viking raiders eventually became the rulers of Normandy, Russia, and a short-lived kingdom in Sicily.
nl: De Vikingen plunderden en handelden aan de kusten van Europa tussen 800 en 1100 CE. Vikingplunderaars werden uiteindelijk de heersers van Normandië, Rusland en van een kortstondig koninkrijk in Sicilië.

en: ?female:%s Jarl
nl: %s Jarl

en: Amphibious Warfare
nl: Amfibische Oorlogvoering

en: Combined Arms
nl: Gecombineerde Wapens

en: Reduces the effect of Cathedrals.
nl: Vermindert het effect van Kathedralen.

en: Allows Settlers and Engineers to build fortresses.
nl: Staat Kolonisten en Ingenieurs toe om forten te bouwen

en: Economics
nl: Economie

en: Improves the effect of Colosseums.
nl: Vergroot het effect van Colossea.

en: Environmentalism
nl: Milieubeweging

en: Espionage
nl: Spionage

en: Guerilla Warfare
nl: Guerilla-oorlogvoering

en: Leadership
nl: Leiderschap

en: Machine Tools
nl: Werktuigmachines

en: Miniaturization
nl: Miniaturisering

en: Mobile Warfare
nl: Mobiele Oorlogvoering

en: Monotheism
nl: Monotheïsme

en: Gives sea units one extra move.
nl: Geeft zee-eenheden één extra beweging.

en: Polytheism
nl: Polytheïsme

en: Allows Settlers and Engineers to build airbases.
nl: Staat Kolonisten en Ingenieurs toe vliegbases te bouwen.

en: Refrigeration
nl: Koeling

en: Sanitation
nl: Hygiëne

en: Seafaring
nl: Zeevaart

en: Tactics
nl: Tactiek

en: Theology
nl: Theologie

en: Improves the effect of Cathedrals.
nl: Vergroot het effect van Kathedralen.

en: Warrior Code
nl: Krijgerscode

en: Glacier
nl: Gletsjer

en: Glaciers are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
nl: Gletjers worden uitsluitend gevonden in de meest noordelijke en zuidelijke delen van de wereld. Ze zijn zeer koud en zijn daardoor moeilijk om mee te werken.

en: Farmland
nl: Landbouwgrond

en: Airbase
nl: Vliegbasis

en: Iron
nl: IJzer

en: Furs
nl: Pelzen

en: Buffalo
nl: Buffels

en: Wheat
nl: Tarwe

en: Peat
nl: Turf

en: Pheasant
nl: Fazanten

en: Ivory
nl: Ivoor

en: Silk
nl: Zijde

en: Spice
nl: Specerijen

en: Whales
nl: Walvissen

en: Wine
nl: Wijn

note: TRANS: unit type
en: Helicopter
nl: Helikopter

en: Paratroopers
nl: Parachutisten

en: Marines
nl: Mariniers

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Helicopter
nl: Helikopter

en: Engineers
nl: Ingenieurs

en: Engineers are similar to Settlers, but they work twice as fast and move twice as fast.  Engineers may also perform major terrain transformations (for example, converting Tundra into Desert) which are beyond the capabilities of Settlers; see the Terrain Alterations section for more details.
nl: Ingenieurs zijn vergelijkbaar met Kolonisten, maar ze werken tweemaal zo snel en bewegen zich tweemaal zo snel. Ingenieurs mogen ook grote terreinveranderingen verrichten die buiten de capaciteiten van Kolonisten liggen (bijvoorbeeld, Toendra omzetten in Woestijn); zie de sectie Terreinaanpassingen voor meer details.

en: TIP 1:  Upgrade Settlers to Engineers when possible, as Engineers require the same resources as ordinary Settlers.
nl: TIP 1:  Waardeer Kolonisten op naar Ingenieurs wanneer mogelijk, aangezien Ingenieurs dezelfde grondstoffen vereisen als gewone Kolonisten.

en: TIP 2:  If you manage to build Leonardo's Workshop, research Explosives before the Workshop becomes obsolete.  This way, your Settler units will be upgraded for free.
nl: TIP 2:  Als het lukt om Leonardo's Werkplaats te bouwen, onderzoek dan Explosieven voordat de Werkplaats verouderd raakt. Op deze manier worden uw Kolonisten gratis opgewaardeerd.

en: Warriors
nl: Krijgers

en: Archers
nl: Boogschutters

en: Archers fight with bows and arrows and have a good offensive value as well as decent defense.
nl: Boogschutters vechten met pijl en boog en hebben een goede aanvallende waarde en een redelijke verdedigende.

en: Pikemen
nl: Piekeniers

en: Equipped with long pikes, Pikemen replaces Phalanx as the preferred city defender.
nl: Piekeniers zijn gewapend met lange pieken en vervangen de Falanx als meest geschikte eenheid voor het verdedigen van steden.

en: Musketeers are infantry equipped with early firearms and replace Pikemen as the preferred city defender.
nl: Musketiers zijn infanterie uitgerust met vroege vuurwapens en vervangen Piekeniers als meest geschikte eenheid voor het verdedigen van steden.

en: Fanatics
nl: Fanatici

en: Fanatics are warriors extremely devoted to a higher cause.
nl: Fanatici zijn krijgers die buitengewoon toegewijd zijn aan een hoger doel.

en: Fundamentalist nations can maintain Fanatic units without having to pay any shields for upkeep.
nl: Fundamentalistische naties kunnen Fanatici onderhouden zonder schildjes te hoeven betalen voor onderhoud.

en: Partisan
nl: Partizaan

en: Partisans are guerilla fighters who are experts at using the terrain to their advantage.
nl: Partizanen zijn guerrillakrijgers die experts zijn in het gebruiken van het terrein in hun voordeel.

en: A number of Partisans are granted free when an enemy conquers your city -- they automatically assume defensive positions in the surrounding countryside -- but only under these conditions:
     - Guerilla Warfare must be known by at least one player.
     - You must be the player who originally built the city.
     - You must know about Communism and Gunpowder.
     - You must run either a Democracy or a Communist government.
nl: Een aantal Partisanen verschijnen automatisch op strategische posities in het platteland rond een stad wanneer deze wordt ingenomen door een vijand -- maar uitsluitend onder deze voorwaarden:
     - Guerilla-oorlogsvoering moet bekend zijn bij tenminste één speler.
     - Je moet de speler zijn die de stad oorspronkelijk heeft gesticht.
     - Je moet bekend zijn met Communisme en Buskruit.
     - Je moet een Communistisch of Democratisch bewind voeren.

en: Alpine Troops
nl: Bergtroepen

en: Alpine Troops are highly mobile units as well as excellent defenders.
nl: Bergtroepen zijn uiterst mobiele eenheden en uitstekende verdedigers.

en: Marines are infantry who are experts at marine warfare.
nl: Mariniers zijn infanterie die experts zijn in maritieme oorlogsvoering.

en: The Mechanized Infantry has the strongest defensive strength of any land unit, but is only available near the end of the technology tree.
nl: Pantsergrenadiers hebben de grootste verdedigingssterkte van alle landeenheden, maar zijn pas tegen het einde van de technologische ontwikkeling beschikbaar.

en: Horsemen
nl: Ruiters

en: Horsemen are mounted warriors and an early shock-troop that can penetrate deep into enemy territory.
nl: Ruiters zijn bereden krijgers en vroege stoottroepen die ver in vijandelijk gebied kunnen doordringen.

en: Chariots are horse-pulled war wagons, stronger but more expensive than horsemen.
nl: Strijdwagens worden door paarden getrokken. Zij zijn sterker maar duurder dan ruiters.

en: Elephants
nl: Olifanten

en: Elephants are towering animals trained for war that are often used as powerful shock troops, but defend poorly against most other units.
nl: Olifanten zijn reusachtige dieren die getraind worden voor oorlog en vaak worden gebruikt als krachttige stoottroepen, maar zijn zwak in de verdediging tegen de meeste andere eenheden.

en: Crusaders
nl: Kruisvaarders

en: Crusaders are highly disciplined mounted warriors driven by a higher cause.
nl: Kruisvaarders zin uiterst gedisciplineerde bereden krijgers die gedreven worden door een hogere zaak.

en: Dragoons
nl: Huzaren

en: Dragoons are mounted warriors carrying early firearms.
nl: Huzaren zijn bereden krijgers die vroege vuurwapens dragen.

en: Cavalry are mounted and highly trained soldiers.
nl: Cavalerie zijn bereden en zeer goed opgeleide soldaten.

en: The artillery is an upgraded cannon. It is a very strong attacker but equally weak defender and will need an escort to be effective.
nl: Artillerie is een verbeterd kanon. Het is een erg sterk in de aanval maar net zo zwak in de verdediging en heeft een escorte nodig om effectief te zijn.

en: Howitzer
nl: Houwitser

en: Stealth Fighter
nl: Stealth Jachtvliegtuig

en: An improved Fighter, with improved attack and a higher movement radius.
nl: Een verbeterd Jachtvliegtuig met een vebeterde aanval en een grotere bewegingsradius.

en: Stealth Bomber
nl: Stealth Bommenwerper

en: An improved Bomber, with improved attack and a higher movement radius.
nl: Een verbeterde Bommenwerper, met een verbeterde aanval en een grotere bewegingsradius.

en: Caravel
nl: Karveel

en: The Caravel replaces the Trireme and is much more reliable on the open seas.
nl: Het Karveel vervangt de Trireem en is veel betrouwbaarden op de open zee.

en: Galleon
nl: Galjoen

en: The Galleon is a pure transport ship and cannot attack other ships, though it may still defend itself when attacked.
nl: Het Galjoen is zuiver een transportschip en kan geen andere schepen aanvallen, hoewel het zich wel kan verdedigen als het aangevallen wordt.

en: Destroyer
nl: Torpedojager

en: An improved Ironclad, with better move rate and vision.
nl: Een verbeterd Pantserschip met verbeterde beweging en zicht.

en: TIP:  A very fast unit, which is very useful for hunting down enemy Transports.
nl: TIP:  Een erg snelle eenheid, die zeer bruikbaar is voor het jagen op vijandelijke Vrachtschepen.

en: AEGIS Cruiser
nl: AEGIS-kruiser

en: The AEGIS Cruiser is equipped with an advanced defensive missile system.
nl: De AEGIS-kruiser is uitgerust met een geavanceerd defensief raketsysteem.

en: Cruise Missile
nl: Kruisraket

en: The Cruise Missile is a long-distance missile that can strike deep into enemy territory.
nl: De Kruisraket is een langeafstandsraket die diep in vijandelijk grondgebied kan toeslaan.

en: TIP:  A handful of these can successfully keep the waters around your treasured homeland free of enemy ships.
nl: TIP: Een handvol van deze kunnen met succes de wateren rond je gekoesterde vaderland vrij van vijandelijke schepen houden.

en: Spy
nl: Spion

en: A Spy is more skilled in the arts of espionage than her Diplomat predecessor.
nl: Een Spionne is vaardiger in de kunst van het spioneren dan haar Diplomatieke voorganger.

en: She can perform all the functions of the Diplomat; refer to the Diplomat entry for more details. Unlike a Diplomat, a Spy may also survive an operation in a foreign city and become more experienced as a result. Spies are also more effective than Diplomats at defending cities against foreign Diplomats and Spies.
nl: Ze kan alle functies van de Diplomaat vervullen; zie de ingang voor Diplomaat voor meer details. Anders dan een Diplomaat kan een Spionne een operatie in een buitenlandse stad overleven en meer ervaren worden. Spionnen zijn ook effectiever in het verdedigen van steden tegen buitenlandse Diplomaten en Spionnen.

en: A Spy that survives the more aggressive actions (sabotage, theft, inciting rebellion, and poisoning) escapes to the safety of the nearest friendly city.
nl: Een Spion die de aggresievere acties (sabotage, diefstal, aanzetten tot opstand en vergiftiging) overleeft onstnapt naar de dichtstbijzijnde bevriende stad.

en: Freight
nl: Vrachtwagen

en: Explorer
nl: Verkenner

en: Explorers are brave individuals that are very useful for mapping unknown territory.
nl: Verkenners zijn dappere lieden die bruikbaar zijn voor het in kaart brengen van onbekend gebied.

en: You found %s in ancient scrolls of wisdom.
nl: Je hebt %s ontdekt in oude boekrollen der wijsheid.

note: TRANS: first %s is nation plural or team name
en: The %s have acquired %s from ancient scrolls of wisdom.
nl: De %s hebben %s verkregen van oude boekrollen der wijsheid.

en: A band of friendly mercenaries joins your cause.
nl: Een troep vriendelijke huurlingen sluit zich bij je aan.

en: You found a friendly city.
nl: Je heeft een bevriende stad gevonden.

en: Friendly nomads are impressed by you, and join you.
nl: Vriendelijke nomaden van je onder onder de indruk en sluiten zich bij je aan.

en: An abandoned village is here.
nl: Hier is een verlaten dorp.

en: You have unleashed a horde of barbarians!
nl: Je hebt een horde barbaren ontketend!

en: Your %s has been killed by barbarians!
nl: Je %s is vermoord door barbaren!

en: The loss of %s has inspired partisans!
nl: De val van %s heeft partizanen geïnspireerd.

en: Your %s has run out of fuel.
nl: Uw %s heeft geen brandstof meer.

en: ?nationgroup:Medieval
nl: Middeleeuws

en: ?nationgroup:Early Modern
nl: Vroegmodern

en: ?nationgroup:African
nl: Afrikaans

en: ?nationgroup:American
nl: Amerikaans

en: ?nationgroup:Asian
nl: Aziatisch

en: ?nationgroup:European
nl: Europees

en: ?nationgroup:Oceanian
nl: Oceanisch

en: ?nationgroup:Imaginary
nl: Fictief

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  (Four after the discovery of Electricity.)  However, it does not affect citizens made unhappy by military activity.
nl: Vermaakt de inwoners van een stad en maakt daarbij drie ontevreden stedelingen tevreden. (Vier na de ontdekking van Elektriciteit.) Het heeft echter geen invloed op inwoners die ontevreden zijn over militaire activiteit.

en: Increases the effect of Factory and Mfg. Plant on the shield production of a city, and also reduces the amount of pollution generated by that production.  A Hydro Plant in combination with either a Factory or Mfg. Plant gives a 75% production bonus over the level without any of these improvements, while giving pollution only 75% of the equivalent combination with a Power Plant; a Hydro Plant, Factory, and Mfg. Plant together give a 150% production bonus with pollution only 50% of the equivalent combination with a Power Plant.
nl: Verhoogt het effect van een Fabriek of Assemblagehal op de schildjesproductie in de stad, en brengt ook de hoeveelheid vervuiling terug die door die productie wordt gegenereerd. Een Waterkrachtcentrale in combinatie met een Fabriek of Assemblagehal geeft een 75% productiebonus over het niveau zonder een van deze verbeteringen, terwijl het slechts 75% van de vervuiling veroorzaakt als in de overeenkomstige combinatie met een Elekticiteitscentrale; een Waterkrachtcentrale, Fabriek en een Assemblagehal geven gezamenlijk een 150% productiebonus met slechts 50% van de vervuiling.

en: In each city, only one Power Plant, Hydro Plant, Nuclear Plant, or Solar Plant can take effect at any one time.
nl: In elke stad kan op één tijdstip slechts één Elekticiteitscentrale, Waterkrachtcentrale, Kerncentrale of Zonnecentrale effect veroorzaken.

en: Increases the science output in a city by 100%.
nl: Verhoogt de wetenschappelijke opbrengsten van een stad met 100%.

en: Increases the effect of Factory and Mfg. Plant on the shield production of a city, and also reduces the amount of pollution generated by that production.  A Nuclear Plant in combination with either a Factory or Mfg. Plant gives a 75% production bonus over the level without any of these improvements, while giving pollution only 75% of the equivalent combination with a Power Plant; a Nuclear Plant, Factory, and Mfg. Plant together give a 150% production bonus with pollution only 50% of the equivalent combination with a Power Plant.
nl: Verhoogt het effect van een Fabriek of Assemblagehal op de schildjesproductie in de stad, en brengt ook de hoeveelheid vervuiling terug die door die productie wordt gegenereerd. Een Kerncentrale in combinatie met een Fabriek of Assemblagehal geeft een 75% productiebonus over het niveau zonder een van deze verbeteringen, terwijl het slechts 75% van de vervuiling veroorzaakt als in de overeenkomstige combinatie met een Elekticiteitscentrale; een Kerncentrale, Fabriek en een Assemblagehal geven gezamenlijk een 150% productiebonus met slechts 50% van de vervuiling.

en: Under Despotism the city containing the palace gains a +75% production bonus, and under Monarchy a +50% production bonus.
nl: Onder Despotisme krijgt de stad waarin het paleis zich bevindt een +75% productiebonus, onder Monarchie een +50% productiebonus.

en: Increases the effect of Factory and Mfg. Plant on the shield production of a city.  A Power Plant in combination with either a Factory or Mfg. Plant gives a 75% production bonus over the level without any of these improvements; a Power Plant, Factory, and Mfg. Plant together give a 150% production bonus. The extra production may lead to the city generating more pollution.
nl: Verhoogt het effect van een Fabriek of Assemblagehal op de schildjesproductie in de stad. Een Elektrictieitscentrale in combinatie met een Fabriek of Assemblagehal geeft een 75% productiebonus over het niveau zonder een van deze verbeteringen; een Elektriciteitscentrale, Fabriek en een Assemblagehal geven gezamenlijk een 150% productiebonus. De extra productie kan ertoe leiden dat de stad meer vervuiling veroorzaakt.

en: Together with a Library, a Research Lab increases the science production of a city by 200%. Together with a Library and a University, a Research Lab increases the science production of a city by 450%.
nl: Samen met een Bibliotheek verhoogt een Onderzoekslaboratorium de wetenschappelijke opbrengsten van een stad met 200%. Samen met een Bibliotheek en een Universiteit wordt de wetenschappelijke opbrengst van een stad met 450% verhoogd.

en: Together with a Library, a University increases the science production of a city by 250%.
nl: Samen met een Bibliotheek vergroot een Universiteit het wetenschappelijk onderzoek van een stad met 250%.

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all your cities.
nl: Stadsverbeteringen die normaal een onderhoud van 1 zouden hebben zijn vrij van onderhoud voor alle steden.

en: Your reputation and goodwill among other nations is recovered twice as fast.
nl: Je reputatie bij andere naties herstelt vier keer zo snel.

en: Boosts science production by 100% in every city you control that has a University.
nl: Versterkt het wetenschappelijk onderzoek met 100% in al je steden met Universiteit.

en: Gives all your sea units 1 additional movement point. Makes all your new military sea units veterans (for all your cities).
nl: Geeft al je zee-eenheden 1 extra bewegingspunt. aakt alle nieuwe zee-eenheden veteraan (voor alle steden).

en: Gives all your sea units 2 additional movement points.
nl: Geeft al je zee-eenheden twee extra bewegingspunten.

en: Makes two additional unhappy citizens content in every city with a Temple.  Does not affect citizens made unhappy by military activity.
nl: Maakt twee ontevreden burgers tevreden in elke stad met een Tempel. Heeft geen effect op burgers die ontevreden zijn door militaire activiteit.

en: The amount of stored food lost when one of your cities grows or shrinks is reduced by 25%.  This helps a city to grow faster and more easily withstand famine.  Cumulative with Granary.
nl: De hoeveelheid voedsel die verloren gaat wanneer een stad groeit of krimpt vermindert met 25%. Dit helpt een stad om sneller en gemakkelijker te groeien zonder angst voor hongersnood.  Cumulatief met een Graanschuur.

en: Boosts science production in each city with a Research Lab by 100%.
nl: Versterkt de wetenschappelijke productie in elke stad met een Onderzoekslaboratorium met 100%.

en: Coinage
nl: Munten

en: This is not a normal improvement.  Instead, setting a city's production to Coinage means its shield production is converted to tax output (money, coins!).
nl: Dit is geen normale verbetering. Een stad op Munten zetten betekent dat alle productie wordt omgezet naar belasting (geld, munten!).

en: Each scientist adds three points to your empire's research output per turn.
nl: Elke wetenschapper voegt per beurt drie punten toe aan de wetenschappelijkelijke output van je rijk.

en: Each tax collector produces three extra gold for your treasury per turn.
nl: Elke belastingontvanger produceert per beurt drie extra goud voor je schatkist.

en: Nuclear Accident
nl: Kernramp

en: ?citystyle:ElectricAge
nl: ElektrischeTijd

en: Increases units' vision when in fortresses.
nl: Verbeterd zicht voor eenheden in forten.

en: Allows establishing one more trade route from each city.
nl: Maakt het mogelijk een extra handelsroute vanaf elke stad te vestigen.

en: Allows Workers and Engineers to build airbases and buoys.
nl: Maakt het mogelijk voor Arbeiders en Ingenieurs om luchtbases en boeien te bouwen.

en: Lake
nl: Meer

en: Lakes are substantial bodies of fresh water.
nl: Meren zijn zoetwateroppervlakken van aanzienlijke omvang.

en: Deep Ocean
nl: Diepe Oceaan

en: Deep oceans cover much of the world away from coastlines, and only seaworthy units (not including Triremes) can travel on them.
nl: Oceanen vormen het grootste gedeelte van de wereld buiten de kustlijnen en kunnen alleen bevaren worden doorzeewaardige eenheden (dus geen Triremen).

en: Buoy
nl: Boei

en: Ruins
nl: Ruïnes

en: Ruins mark the former site of a city that was destroyed or abandoned. They have no effect on gameplay.
nl: Ruïnes zijn de restanten van steden die zijn vernietigd of verlaten. Ze hebben geen effect op het verloop van het speld.

en: hardened
nl: gehard

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Trireme
nl: Trireem

en: ?unit:Workers
nl: Arbeiders

en: On impact, the blast will destroy any unit in an area 3 tiles wide (3x3 squares for rectangular grids), including friendly units. Any city within the blast area loses half its population, and land tiles within the blast area are subject to nuclear fallout.
nl: Als de raket inslaat zal de explosie elke eenheid binnen 3 vlakken doden (3x3 voor rechthoekige kaarten), inclusief bevriende eenheden. Elke stad binnen het explosiegebied verliest de helft van de bevolking en landvlakken binnen het gebied krijgen te maken met fallout.

en: The Freight unit replaces the Caravan, and moves at twice the speed.
nl: De Vrachtwagen vervangt de Karavaan en beweegt met de dubbele snelheid.

en: This is you. If you lose this unit, you lose the game. So don't.
nl: Dit ben jij. Als deze eenheid verloren gaat, verlies je het spel. Laat dit dus niet gebeuren.

en: The AWACS (Airborne Warning and Control System) is an airplane with an advanced radar that can determine the location of enemy units over a wide area.
nl: De AWACS (Airborne Warning and Control System) is een vliegtuig met een geavanceerde radar die de lokatie van vijandelijke eenheden vanaf grote afstand kan vaststellen.

en: Leader %s
nl: Leider %s

en: While every game is different, there's a basic strategy which most players follow, especially at the start of the game.
nl: Hoewel ieder spel anders is, is er een basisstrategie die de meeste spelers zullen volgen, in het bijzonder aan het begin van het spel.

en: These steps may vary depending upon the server options, but in general, the steps are:
nl: Deze stappen kunne veranderen afhankelijk van de server-opties, maar in het algemeen zijn de stappen:

en:  0. Choosing the first city site.
    
        Start the game by wandering around BRIEFLY to find a good place to build the first city.  Don't feel tempted to investigate any yellow-roofed villages yet - they might contain barbarian tribes.  Build the city close to resources and perhaps close to the sea.  Keep in mind that the city you build first will be your capital!  The idea is to balance the quality of the site you find against getting your first city established as early as possible.
nl:  0. Het kiezen van de eerste stadslocatie.
    
        Begin het spel door KORT rond te lopen op zoek naar een goede locatie voor het bouwen van de eerste stad. Weersta nog even de verleiding geel-gedekte dorpen te onderzoeken - ze kunnen barbaarse stammen huisvesten.  Bouw de stad dicht bij hulpbronnen en wellicht dicht bij de zee.  Let erop dat de eerste stad die gebouwd wordt uw hoofdstad wordt!  Het idee is om de tijd besteedt aan het zoeken van een goede locatie wordt afgewogen tegen het zo vroeg mogelijk hebben van een stad.

en:  1. Mapping the countryside.
    
        After the capital city has been founded, it will start producing a warrior unit.  These units can be used to rove around exploring the countryside.  Remember, it is risky to leave a city undefended, so perhaps keep the first warrior in the city, and use the following one to explore.  If you started the game with an explorer unit, use that to explore, obviously!
nl:  1. Het in kaart brengen van de omgeving.
    
        Nadat de hoofdstad gevestigd is zal deze beginnen met het bouwen van een krijgers-eenheid. Deze eenheden kunnen worden gebruikt om de omgeving te verkennen.  Onthoud dat het gevaarlijk kan zijn een stad onverdedigd te laten, dus misschien houd u liever de eerste eenheid in de stad en gebruikt u de volgende voor verkenningen. Als u het spel begon met een ontdekkingsreiziger, dan gebruikt u uiteraard die daarvoor!

en:  2. Defending the cities.
    
        At this point, defend your cities by always leaving a warrior unit in them.  As your civilization develops units with a greater defense strength, replace the obsolete units with new ones to ensure your cities have maximum defense.  The units most often used for defense are (in order of strength):  Warrior, Phalanx, Pikemen, Musketeers, and Riflemen.
nl:  2. Het verdedigen van de steden.
    
        Vanaf dit moment moet u altijd uw steden verdedigen door een krijgers-eenheid erin achter te laten. Als uw beschaving eenheden met een grotere verdediginssterkte ontwikkelt, vervang dan verouderde eenheden met nieuwe- om u ervan te verzekeren dat uw steden maximaal verdedigt zijn. De eenheden die het meest gebruikt worden voor verdediging zijn (in volgorde van kracht): Krijgers, Phalanx, Piekeniers, Musketiers en Jagers.

en:  5. Deciding where to build cities.
    
        The best location for a city is a matter of taste.  A city which is placed near the sea is easier to spot by opponents, but can also serve as a port for sea-going units.  (They also usually need a coastal defense later on.)  The best strategy is to build a few of both, but keep in mind that your opponents will find it harder to locate your city if you don't build it by the sea.
nl:  5. Beslissen waar steden te bouwen.
    
        De beste locatie voor een stad is een kwestie van smaak. Een stad die dicht bij de zee ligt is gemakkelijker waar te nemen voor tegenstanders, maar kan ook dienstdoen als een haven voor zeegaande eenheden. (Ze hebben later meestal ook een Kustverdediging nodig). De beste strategie is een paar van beide te bouwen, maar houd in gedachten dat steden die niet aan zee liggen voor een tegenstander lastiger te vinden zijn.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Terrain Alterations
nl:  Terrein Aanpassingen

en: First, the attacker's strength is modified.
nl: Eerst wordt de sterkte van de aanvaller aangepast.

en: Next, the defender's strength is modified.
nl: Vervolgens wordt de sterkte van de verdediger aangepast.

en:  - Then the defender's strength is multiplied by the defense factor of the terrain it occupies.
nl:  - Vervolgens wordt de sterkte van de verdediger vermenigvuldigt met de verdedigingsfactor van het terrein waarop hij zich bevindt.

en: The firepower of the attacker and defender are also modified.
nl: De vuurkracht van de aanvaller en verdediger worden ook gewijzigd.

en:  - If the defender is a ship and is inside a city the firepower of the attacker is doubled and the firepower of the ship is set to 1.
nl:  - Als de verdediger een schip is binnen een stad, dan wordt de vuurkracht van de aanvaller verdubbeld en wordt de vuurkracht van het schip de waarde 1.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Combat example 1
nl:  Gevechtsvoorbeeld 1

en: The defender's base strength is 3.  Because it is on a Forest tile, its strength becomes 4.5.  It is behind City Walls, so its strength is tripled, to 13.5.  It is a ground unit inside a city, so its strength is increased to 20.25.
nl: De basissterkte van de verdediger (V) is 3. Omdat het zich op een Bosvlak bevindt, wordt zijn sterkte 4.5. Hij bevindt zich achter stadswallen, dus zijn kracht verdrievoudigt tot 13.5. Het is een grondeenheid in een stad, dus zijn sterkte wordt opgewaardeerd tot 20.25.

en: Strength values inside the game are actually multiplied by 10, with fractions dropped, so the attacker's strength is 80, and the defender's strength is 202.
nl: Sterktewaarden in het spel worden feitelijk vermenigvuldigd met 10 waarbij gedeelten achter de komma niet meegerekend worden, dus de sterkte van de aanvaller is 80 en de sterkte van de verdediger is 202.

en: Both units keep their firepower of 1 unchanged.
nl: Beide eenheden houden hun vuurkracht van 1 ongewijzigd.

en: Each round of combat, a random number between 1 and 282 is generated.  If the number is greater than 202 (about a 28% chance), the defender loses 1 hit point.  Otherwise (about a 72% chance), the attacker loses 1 point.
nl: Elke ronde van een gevecht wordt een willekeurig getal tussen 1 en 282 genomen. Als het getal groter is dan 202 (ongeveer 28% waarschijnlijk), dan verliest de verdediger 1 slagpunt, anders (ongeveer 72% waarschijnlijk) verliest de aanvaller 1 slagpunt.

en: Since both units have 20 hit points, the odds favor a victory for the defender.  The defender will probably lose somewhere around 40% of its hit points during the fight.  But the outcome is never certain as long as both units have non-zero strengths; the defender might emerge untouched, or it might lose most of its hit points, or it might even lose the battle.
nl: Aangezien beide eenheden 20 slagpunten hebben, liggen de kansen in het voordeel van de verdediger. De verdediger zal waarschijnlijk zo'n 40% van zijn slagkracht verliezen gedurende het gevecht, maar de uitkomst is nooit zeker zolang beide eenheden nog slagpunten hebben; de verdediger kan ongeschonden de strijd verlaten, of hij kan het grootste gedeelte van zijn slagkracht verliezen, of hij kan zelfs het gevecht verliezen.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Combat example 2
nl:  Gevechtsvoorbeeld 2

en: The attacker's strength is 12, raised to 18 because of veteran status.
nl: De sterkte van de aanvaller is 12, verhoogd tot 18 door veteraan status.

en: The defender's strength is 5, raised to 7.5 due to veteran status. The terrain's defense factor is 1 (no effect).  The Coastal Defense doubles the defender's strength to 15. (The City Walls have no effect against attacking sea units.) The defender is a ground unit inside a city, so its total strength is 22.5.
nl: De verdedigers sterkte is 5, verhoogd tot 7.5 door veteraan status. De terrein verdedigingsfactor is 1 (geen invloed). De Kustverdediging verdubbelt de kracht van de verdediger tot 15 (Stadswallen hebben geen effect tegen aanvallende zee-eenheden). De verdediger is een grondeenheid in een stad, dus zijn totale sterkte is 22.5.

en: Internally, the values used for attacker and defender strength are 180 and 225, respectively.
nl: Intern worden de gebruikte waarden voor aanvals- en verdedigingssterkte respectievelijk 180 en 225.

en: The firepower of the Battleship is set from 2 to 1.
nl: De vuurkracht van het Slagschip wordt van 2 op 1 gezet.

en: Each round, a random number from 1 to 405 is generated.  If it is greater than 225 (about a 44% chance) the defender loses 1 hit point.  Otherwise, the attacker loses 1 hit point.
nl: Elke ronde wordt een willekeurig getal tussen 1 en 405 genomen. Als het groter is dan 225 (ongeveer 44% waarschijnlijk), dan verliest de verdediger 1 slagpunt. Anders (ongeveer 54% waarschijnlijk) verliest de aanvaller 1 slagpunt.

en: In this case, the odds greatly favor the attacker winning.  The Battleship is 25% less likely to score a hit in any given round, but the Battleship has twice as many hit points. The Battleship should expect to lose about 60% of its hit points during the fight, and should expect to have no movement points left.
nl: In dit geval liggen de kansen sterk in het voordeel van de aanvaller. Het Slagschip is 25% minder waarschijnlijk in het plaatsen van een treffer dan de verdediger, maar wanneer hij raakt, richt hij tweemaal zoveel schade aan aan de verdediger. Het Slagschip mag verondersteld worden ongeveer 60% van zijn slagkracht te verliezen in het gevecht en zal naar verwachting geen bewegingspunten meer over hebben.

en: Zones of Control, abbreviated as ZOC, is a game concept which prevents you moving freely in zones controlled (or partially controlled) by enemy forces.
nl: Invloedssferen, afgekort tot IS, is een spelbegrip dat u ervan weerhoudt om vrijelijk in gebieden te bewegen die beheerst worden (of gedeeltelijk beheerst worden) door vijandelijke strijdkrachten.

en: Your government type influences your cities' productivity and commerce, your citizens' happiness, and many other game factors.
nl: Uw regeringsvorm be�nvloedt uw stedelijke produktiviteit en handel, het geluk van uw inwoners en vele andere spelfactoren.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Civil War
nl: Burgeroorlog

en: Players remain in the civil war state for just one turn, after which the empire enters a state of anarchy.
nl: Spelers blijven slechts ��n beurt in een toestand van burgeroorlog, waarna het rijk een toestand van anarchie ingaat.

en: Research into technology is a necessity for improving the ability of your civilization to develop new military units and city improvements.
nl: Onderzoek van technologie is noodzakelijk voor verbetering van de mogelijkheden van uw beschaving om nieuwe militaire eenheden en stadsverbeteringen te ontwikkelen.

en: If the capital of a civilization is captured, a spaceship that has been launched will be lost, so defend your capital well!
nl: Als de hoofdstad van een beschaving wordt ingenomen dan gaat een gelanceerd ruimteschip verloren, dus bescherm uw hoofdstad goed!!

en: When the game has started, everyone can connect as any player who isn't already connected, including AI players.  Merely connecting to an AI player doesn't make it human controlled; this is an independent server setting.  If you lose connection early in the game and reconnect, use the name you chose for your ruler, not your original nickname!  If the server is reporting on the metaserver, the player names can be found there.
nl: Wanneer het spel begonnen is, kan iedereen verbinding maken als elke speler die nog geen verbinding heeft, inclusief KI-spelers.  Simpelweg verbinding maken met een KI-speler maakt deze nog niet speler-bestuurd; dit is een onafhankelijke server-instelling.  Als u in het begin van het spel verbinding verliest en u maakt opnieuw verbinding, gebruik dan de naam die u koos voor uw heerser, niet uw oorspronkelijke bijnaam!  Als de server rapporteert aan de metaserver, kunnen de spelersnamen daar gevonden worden.

en:   - Messages starting with '/' are interpreted as server commands and executed, if you have the required access level.
nl:   - Berichten beginnend met '/' worden ge�nterpreteerd als server-opdrachten  en uitgevoerd, mits u de vereiste toegangsrechten hebt.

en: The worklist editor is used to edit both worklists for each city (from the city dialog) and global worklists. Using this editor you can create lists specifying what to build in the turns to come.
nl: De werklijst editor wordt gebruikt om zowel de werklijst voor elke stad (van de stadsdialoog) en de algemene werklijsten te wijzigen. Met behulp van deze editor kunt u lijsten maken van wat er de volgende beurten gebouwd moet worden.

en: To add an item to the worklist, double-click the desired item in the list of available items. You can also press the Help button to get help on the selected item. Pressing Help with no item selected will display this page.
nl: Om een item toe te voegen aan de werklijst, dubbelklik het gewenste item in de lijst van beschikbare items. U kunt ook op de Help-knop drukken om help te krijgen over het geselecteerde item. Drukken op de Help-knop zonder geselecteerd item levert deze helptekst op.

en: To remove an item from the worklist simply double-click the item to remove. Use the buttons below the worklist to move items up and/or down in the list.
nl: Om een item te verwijderen uit de werklijst hoeft u alleen te dubbelklikken op het item. Gebruik de knoppen onder de werklijst om items omhoog en/of omlaag te verplaatsen in de lijst.

en: Keyboard shortcuts: Home to focus the worklist, End to focus the available list, Up/Down arrows to select previous/next item in worklist or available list, PageUp/Down to move items up/down in the worklist, Insert to insert items from the available list into the worklist and Delete to delete the selected item from the worklist.
nl: Sneltoetsen: Home activeert de werklijst, End activeert de beschikbaarheidslijst, Pijltjestoetsen omhoog/omlaag kiezen het volgende of vorige item in de werklijst of beschikbaarheidslijst, PageUp/Down verplaatst items in de werklijst omhoog/omlaag, Insert voegt items toe van de beschikbaarheidslijst aan de werklijst en Delete verwijdert het gekozen item van de werklijst.

en: If you want to buy the unit that's first on the list, you can do that from the City Overview window.
nl: Als u de eenheid wilt kopen die als eerste in de lijst staat, dan kunt u dat doen vanuit de Stadsoverzicht pagina.

en:   Original authors:
        (they are no longer involved, please don't mail them!)
nl:   Oorspronkelijke auteurs:
        (zij werken niet langer mee, stuur ze alstublieft geen email!)

en:   Present administrators:
nl:    Huidige administrateurs:

en: ?plural:Apaches
nl: Apaches

en: Great Shaman %s
nl: Grote Sjamaan %s

en: ?female:Great Shaman %s
nl: ?female:Grote Sjamaan %s

en: Arab
nl: Arabische

en: ?plural:Arabs
nl: Arabieren

en: Sheikh %s
nl: Sjeik %s

en: Shaykha %s
nl: Sjeika %s

en: ?female:Vizier %s
nl: Vizier %s

en: Caliph %s
nl: Kalief %s

en: Calipha %s
nl: Kaliefa %s

en: Austrian
nl: Oostenrijkse

en: ?plural:Austrians
nl: Oostenrijkers

en: Archduke %s
nl: Aartshertog %s

en: Archduchess %s
nl: Aartshertogin %s

en: Kaiser %s
nl: Keizer %s

en: Kaiserin %s
nl: Keizerin %s

en: Mother Superior %s
nl: Moederoverste %s

en: Brazilian
nl: Braziliaanse

en: ?plural:Brazilians
nl: Brazilianen

en: Brazil was founded as a colony of Portugal but became independent in 1822 as a result of Portugal's occupation by Napoleonic France. The country was first established as an empire under the exiled Portuguese royal family. The empire lasted until the establishment of a republican government in 1889.
nl: Brazilië werd gesticht als kolonie van Portugal maar werd in 1822 onafhankelijk als gevolg van Portugals bezetting door het Napoleontische Frankrijk. Het land werd eerst een keizerrijk onder heerschappij van de gevluchte Portugese koninklijke familie. Het keizerrijk bestond tot in 1889 een republikeins systeem werd ingesteld.

en: Chairwoman %s
nl: Voorzitster %s

en: Director-President %s
nl: Directeur-president %s

en: ?female:Director-President %s
nl: Directrice-president %s

en: Byzantine
nl: Byzantijnse

en: ?plural:Byzantines
nl: Byzantijnen

en: At the time of the decline of the old Roman empire, the Emperor Constantine moved the empire's capital to Byzantium and formed a new empire mostly known as the Eastern Roman empire or the Byzantine empire. This empire lasted until 1453 when its capital fell to the Ottomans. At the time of Justinian I, the Byzantines controlled nearly all of the Middle East, northern Africa, Italy, and parts of Spain.
nl: Ten tijde van de achteruitgang van het oude Romeinse Rijk, verplaatste keizer Constantijn de hoofdstad naar Byzantium en vormde hij een nieuw rijk: het Oost-Romeinse of Byzantijnse Rijk. Dit rijk overleefde tot 1453 toen de hoofdstad aan de Ottomanen viel. Tijdens de heerschappij van Justinianus I beheerste het rijk bijna heel het Midden-Oosten, Noord-Afrika, Italië en delen van Spanje.

en: ?plural:Cherokees
nl: Cherokee

en: The Cherokee nation is the largest Native American nation in North America today.
nl: De Cherokeenatie is vandaag de dag de grootste Indiaanse natie in Noord-Amerika.

en: Danish
nl: Deense

en: ?plural:Danes
nl: ?plural:Denen

en: Earl %s
nl: %s Jarl

en: ?female:Earl %s
nl: %s Jarl

en: Dutch
nl: Nederlandse

en: ?plural:Dutch
nl: Nederlanders

en: When the Holy Roman Emperor sentenced the entire population to death, the people of the Netherlands revolted and declared themselves independent, forming the Union of Utrecht in 1579. The Netherlands grew to be a dominant maritime and economic power in the 17th century.
nl: Toen de Heilig Roomse Keizer de gehele bevolking ter dood veroordeelde kwamen de Nederlanden in opstand en riepen zichzelf onafhankelijk uit in de Unie van Utrecht in 1579. De Nederlanden werden een dominante maritieme en economische macht in de zeventiende eeuw eeuw.

en: Prince %s
nl: Prins %s

en: Princess %s
nl: Prinses %s

en: Stadtholder %s
nl: Stadhouder %s

en: Stadtholdress %s
nl: Stadhoudster %s

en: Pretender %s
nl: Pretendent %s

en: ?female:Pretender %s
nl: Pretendent %s

en: Lord %s
nl: Heer %s

en: Lady %s
nl: Vrouwe %s

en: Bishop %s
nl: Bisschop %s

en: ?female:Bishop %s
nl: Bisschop %s

en: Ethiopian
nl: Ethiopische

en: ?plural:Ethiopians
nl: Ethiopiërs

en: Ethiopia is the oldest nation in Africa and the only one to remain independent during European colonialism.
nl: Ethiopië is de oudste natie in Afrika en ook de enige die de hele periode van de kolonisatie door Europa er in geslaagd is onafhankelijk te blijven.

en: France has long been a major power in Europe. French conquerors like Emperor Napoleon and King Charlemagne united large parts of Europe under the French flag. The country also built the world's second largest colonial empire. The French kingdom first came into existence when it grew out of the western part of the Frankish empire during the High Middle Ages. France - and indeed the world - was shaken on its foundations by the French Revolution of 1789.
nl: Frankrijk is lang een grootmacht in Europa geweest. Franse veroveraars zoals Napoleon en Karel de Grote verzamelden grote delen van Europa onder de Franse vlag. Het land verzamelde bovendien 's werelds tweede grootste koloniale rijk. Het Franse koninkrijk kwam voort uit het westelijke deel van het Frankische Rijk in de Hoge Middeleeuwen. Frankrijk - of eigenlijk de hele wereld - schudde op haar grondvesten door de Franse Revolutie van 1789.

en: Citizen %s
nl: Burger %s

en: ?female:Citizen %s
nl: Burger %s

en: Premiere %s
nl: Première %s

en: Elder %s
nl: Ouderling %s

en: ?female:Elder %s
nl: Ouderling %s

en: Hittite
nl: Hettitische

en: ?plural:Hittites
nl: Hettieten

en: ?plural:Incas
nl: ?plural:Incaas

en: Indonesian
nl: Indonesisch

en: ?plural:Indonesians
nl: ?plural:Indonesi�rs

en: Indonesia is a large country on the Malay Archipelago with central government on the island of Java. The country has a Muslim majority and is one of the most populous in the world.
nl: Indonesi� is een groot land op de Maleisische eilandengroep met de centrale regering op het eiland Java. Het land heeft een moslimmeerderheid en is een van de meest bevolkte landen ter wereld.

en: The Iroquois Confederacy - known as Haudenosaunee in their own language - was a North American group of nations with common language and culture. They were based in what is now upstate New York and consisted originally of five nations: Seneca, Cayuga, Onondaga, Oneida and Mohawk. The confederacy had a written constitution and a currency system making them the most advanced state in North America upon the arrival of the Europeans.
nl: De Iroquois Confederatie, in hun eigen taal Haudenosaunee, was een Noord-Amerikaanse groep naties met gemeenschappelijke taal en cultuur. Hun gronden lagen in noordelijk New York en waren oorspronkelijk Seneca, Cayuga, Onondaga, Oneida en Mohawk. De confederatie had een neergeschreven grondwet en een muntsysteem en was daardoor de meest geavanceerde staat in Noord-Amerika voor de tijd van de Europeanen.

en: Italian
nl: Italiaanse

en: ?plural:Italians
nl: ?plural:Italianen

en: Korean
nl: Koreaanse

en: ?plural:Koreans
nl: ?plural:Koreanen

en: ?female:Mansa %s
nl: Mansa %s

en: Mayan
nl: Maya

en: Polish
nl: Poolse

en: ?plural:Poles
nl: ?plural:Polen

en: The Polish state was formed about a millennium ago, and reached its Golden Age near the end of the 16th century.
nl: De Poolse staat werd ongeveer 1000 jaar geleden gevormd en bereikte een gouden eeuw op het einde van de 16de eeuw.

en: Portuguese
nl: Portugese

en: ?plural:Portuguese
nl: ?plural:Portugezen

en: Shaman %s
nl: Sjamaan %s

en: ?female:Shaman %s
nl: Sjamaan %s

en: Sumerian
nl: Sumerisch

en: ?plural:Sumerians
nl: ?plural:Sumeri�rs

en: Sumer controlled southern Mesopotamia until the rise of Babylonia. Tablets of Sumerian writing some 5500 years old have been found, pre-dating every other writing in history.
nl: Sumeri� beheerste zuidelijk Mesopotami� tot de opkomst van Babyloni�. Tabletten met Sumerisch schrift van zo'n 5500 jaar oud zijn teruggevonden, en zijn daarmee het eerste geschrift en het begin van de geschiedenis.

en: Swedish
nl: Zweedse

en: ?plural:Swedes
nl: Zweden

en: Thai
nl: Thaise

en: ?plural:Turks
nl: ?plural:Turken

en: Iberian Peninsula (classic/large)
nl: Iberisch schiereiland(klassiek/groot)

en: Tutorial
nl: Inleiding

en: Tileset
nl: Vlakkenset

en: Could not write manual file %s.
nl: Kon handleiding bestand %s niet schrijven.

en: Upkeep
nl: Onderhoud

en: Requirement
nl: Benodigd

en: Obsolete by
nl: Verouderd door

en: More info
nl: Meer info

en: <p>Description:</p>
nl: <p>Beschrijving:</p>

en: Level: %s.<br>
nl: Niveau: %s.<br>

en: Category: %s.<br>
nl: Categorie: %s.<br>

en: Move cost
nl: Verplaatsingskosten

en: Defense bonus
nl: Verdedigingsbonus

en: Mining
nl: Mijnbouw

en: turns
nl: beurten

en: impossible
nl: onmogelijk

en: Warning: the guest name '%s' has been taken, renaming to user '%s'.
nl: Waarchuwing: de gastnaam '%s' is al in gebruik, hernoem tot gebruiker '%s'.

en: Guests are not allowed on this server. Sorry.
nl: Gasten zijn niet toegestaan op deze server. Sorry.

en: %s was rejected: Guests not allowed.
nl: %s is geweigerd: Gasten niet toegelaten.

en: There was an error reading the user database, logging in as guest connection '%s'.
nl: Er trad een fout op bij het lezen van de gebruikersdatabase, log in als gast-verbinding '%s'.

en: There was an error reading the user database and guest logins are not allowed. Sorry
nl: Er trad een fout op bij het lezen van de gebruikersdatabase en gast-logins zijn niet toegestaan. Sorry

en: %s was rejected: Database error and guests not allowed.
nl: %s afgewezen: Database fout en gasten niet toegelaten.

en: Enter password for %s:
nl: Geef wachtwoord voor %s:

en: This server allows only preregistered users. Sorry.
nl: Deze server staat alleen vooraf geregistreerde gebruikers toe. Sorry.

en: Sorry, too many wrong tries...
nl: Sorry, teveel mislukte pogingen...

en: %s was rejected: Too many wrong password verifies for new user.
nl: %s afgewezen: Te veel verkeerde paswoorden voor nieuwe gebruiker.

en: Warning: There was an error in saving to the database. Continuing, but your stats will not be saved.
nl: Waarschuwing: Er trad een fout op bij het opslaan in de database. Ik ga door, maar uw statistieken zullen niet bewaard worden.

en: %s was rejected: Too many wrong password tries.
nl: %s afgewezen: Afwijkende mogelijkheden.

en: Your password is incorrect. Try again.
nl: Uw wachtwoord is onjuist. Probeer opnieuw.

en: Sorry, your connection timed out...
nl: Sorry, timeout voor uw verbinding...

en: %s was rejected: Connection timeout waiting for password.
nl: %s afgewezen: Verbinding timeout bij wachten op wachtwoord.

en: Your password is too short, the minimum length is %d. Try again.
nl: Uw wachtwoord is te kort, de minimum lengte is %d. Probeer opnieuw.

en: The password must have at least %d capital letters, %d numbers, and be at minimum %d [printable] characters long. Try again.
nl: Het wachtwoord moet tenminste %d hoofdletters en %d cijfers bevatten en dient tenminste %d [afdrukbare] tekens lang te zijn. Probeer opnieuw

en: Native unrest near %s led by %s.
nl: Inboorlingenopstand bij %s onder leiding van %s.

en: Sea raiders seen near %s!
nl: Zeerovers gezien bij %s!

en: You have already sold something here this turn.
nl: U hebt hier deze beurt al iets verkocht.

en: Cannot buy in city created this turn.
nl: Kan niet in een stad kopen die deze beurt gebouwd is.

en: You have already bought this turn.
nl: U hebt deze beurt al gekocht.

en: You don't buy %s!
nl: U koopt geen %s!

en: Can't buy units when city is in disorder.
nl: Kan geen eenheden kopen wanneer stad in wanorde is.

en: You have bought this turn, can't change.
nl: U hebt gekocht deze beurt. U kunt niet meer wijzigen.

en: You already have a city called %s.
nl: U heeft al een stad met de naam %s

en: A city called %s already exists.
nl: Een stad met de naam %s bestaat al.

en: Can't use %s as a city name. It is reserved for %s.
nl: Kan %s niet als een stadsnaam gebruiken. Hij is gereserveerd voor %s.

en: %s is not a valid name. Only ASCII or ruleset names are allowed for cities.
nl: %s is geen geldige naam. Alleen ASCII of spelregelbestand namen zijn toegelaten voor steden.

en: City no. %d
nl: Stad nr. %d

en: A poorly-named city
nl: Een slecht benoemde stad

en: Changed homecity of %s to %s.
nl: Hoofdstad verplaatst van %s naar %s.

en: Transferred %s in %s from %s to %s.
nl: %s in %s overgeplaatst van %s naar %s.

en: Transferred %s from %s to %s.
nl: %s overgeplaatst van %s naar %s.

en: %s lost along with control of %s.
nl: %s verloren samen met besturing van %s.

en: You already had a city called %s. The city was renamed to %s.
nl: U had al een stad genaamd %s. De stad is hernoemd naar %s.

en: You have founded %s.
nl: U heeft %s gesticht.

en: When %s was disbanded your %s could not get out, and it was therefore lost.
nl: Toen %s werd verlaten konden uw %s niet wegkomen en zijn daardoor teloor gegaan.

en: You destroy %s completely.
nl: U vernietigt %s volledig.

en: %s has been destroyed by %s.
nl: %s is vernietigd door %s.

en: You conquer %s; your lootings accumulate to %d gold! | You conquer %s; your lootings accumulate to %d gold!
nl[0]: U verovert %s, uw plunderingen leveren %d goud op!
nl[1]: U verovert %s, uw plunderingen leveren %d goud op!

en: %s conquered %s and looted %d gold from the city. | %s conquered %s and looted %d gold from the city.
nl[0]: %s veroverde %s en plunderde %d goud uit de stad.
nl[1]: %s veroverde %s en plunderde %d goud uit de stad.

en: %s conquered %s.
nl: %s veroverden %s.

en: You have liberated %s! Lootings accumulate to %d gold. | You have liberated %s! Lootings accumulate to %d gold.
nl[0]: U hebt %s bevrijd!! plunderingen leveren %d goud op.
nl[1]: U hebt %s bevrijd!! Plunderingen leveren %d goud op.

en: %s liberated %s and looted %d gold from the city. | %s liberated %s and looted %d gold from the city.
nl[0]: %s bevrijdde %s en plunderde %d goud uit de stad.
nl[1]: %s bevrijdde %s en plunderde %d goud uit de stad.

en: You have liberated %s!
nl: U heeft %s bevrijd!

en: %s liberated %s.
nl: %s heeft %s bevrijd..

en: The %s have stopped building The %s in %s.
nl: De %s zijn gestopt met het bouwen van %s in %s.

note: TRANS: Possible 'source' of the production change * (in "<city> is building ..." sentence). Preserve leading space.
en:  from the worklist
nl:  van de werklijst

note: TRANS: "<city> is building <production><source>." * 'source' might be an empty string, or a clause like * " from the worklist".
en: %s is building %s%s.
nl: %s is %s%s aan het bouwen.

en: The %s have started building The %s in %s.
nl: De %s zijn begonnen met het bouwen van %s in %s.

en: Notice: Wonder %s in %s will be finished next turn.
nl: Opmerking: Wonder %s in %s zal de volgende beurt klaar zijn.

en: Suggest throttling growth in %s to use %s (being built) more effectively.
nl: Groeibeperking in %s aangeraden om %s (in aanbouw) beter te benutten.

en: %s may soon grow to size %i.
nl: %s kan binnenkort groeien naar grootte %i.

en: Warning: Famine feared in %s.
nl: Waarschuwing: Hongersnood gevreesd in %s.

en: %s grows to size %d.
nl: %s groeit naar grootte %d.

en: Famine feared in %s, %s lost!
nl: Hongersnood gevreesd in %s, %s verloren!

en: Famine causes population loss in %s.
nl: Hongersnood veroorzaakt sterfte in %s.

en: Famine destroys %s entirely.
nl: Hongersnood vernietigt %s volledig.

en: Production of %s is upgraded to %s in %s.
nl: Productie van %s is opgewaardeerd naar %s in %s.

en: %s can't upkeep %s, unit disbanded.
nl: %s kan %s niet onderhouden, eenheid opgeheven.

en: Citizens in %s perish for their failure to upkeep %s!
nl: De burgers in %s lijden onder hun falen om %s te onderhouden!

en: %s is building %s, which is no longer available.
nl: %s is %s aan het bouwen, die niet meer beschikbaar is.

en: The %s have finished building %s in %s.
nl: De %s zijn klaar met het bouwen van %s in %s.

en: %s has finished building %s.
nl: %s is klaar met het bouwen van %s.

en: %s boosts research; you gain %d immediate advance. | %s boosts research; you gain %d immediate advances.
nl[0]: %s versnelt onderzoek, u krijgt een onmiddelijke vooruitgang.
nl[1]: %s versnelt onderzoek, u krijgt %d onmiddelijke vooruitgangen.

en: The %s have started building a spaceship!
nl: De %s zijn begonnen met het bouwen van een ruimteschip!

note: TRANS: <city> is finished building <unit/building>.
en: %s is finished building %s.
nl: %s is klaar met het bouwen van %s.

en: Can't afford to maintain %s in %s, building sold!
nl: Onderhoud van %s in %s niet meer op te brengen, gebouw verkocht!

en: Pollution near %s.
nl: Verontreiniging bij %s.

en: Order restored in %s.
nl: Orde hersteld in %s.

note: TRANS: %s - government form, e.g., Democracy
en: The people have overthrown your %s, your country is in turmoil.
nl: De bevolking heeft uw %s omvergeworpen, uw land is in verwarring.

note: TRANS: "<city> is disbanded into Settler."
en: %s is disbanded into %s.
nl: %s is ontbonden in %s.

en: Warning: the %s option is obsolete.  Use -m to enable the metaserver.
nl: Waarschuwing: de optie %s is verouderd. Gebruik -m om de metaserver te activeren.

en: Error: unknown option '%s'
nl: Fout: onbekende optie '%s'

en: This is the server for %s
nl: Dit is de server voor %s

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: You can learn a lot about Freeciv at %s
nl: U kunt veel leren over Freeciv op %s

en: Start the game, or restart after loading a savegame.
nl: Start het spel, of herstart na het laden van een bewaard spel.

note: TRANS: translate text between <> only
en: help
    help commands
    help options
    help <command-name>
    help <option-name>
nl: help
    help commands
    help options
    help <naam van de opdracht>
    help <naam van de optie>

en: Show help about server commands and server options.
nl: Toon help over server-oprachten en server-opties.

en: Quit the game and shutdown the server.
nl: Be�indig het spel en stop de server.

note: TRANS: translate text between <> only
en: cut <connection-name>
nl: cut <naam van de verbinding>

en: Cut a client's connection to server.
nl: Verbreek de verbinding tussen een client en de server.

note: TRANS: translate text between <> only
en: explain
    explain <option-name>
nl: explain
    explain <naam van de optie>

en: Explain server options.
nl: Geef uitleg over server-opties.

en: Show server options.
nl: Toon server-opties.

note: TRANS: translate text between <> only
en: wall <message>
nl: wall <bericht>

en: Send message to all connections.
nl: Stuur een bericht over alle verbindingen.

en: For each connected client, pops up a window showing the message entered.
nl: Voor elke verbonden client, toon een venster met het opgegeven bericht.

note: TRANS: "vote" as an instance of voting
en: Cast a vote.
nl: Breng uw stem uit.

en: Turn on or off AI debugging of given entity.
nl: Zet KI-debugging aan of uit voor gegeven entiteit.

note: TRANS: translate text between <> only
en: set <option-name> <value>
nl: set <optie-naam> <waarde>

en: Set server option.
nl: Stel server-optie in.

note: TRANS: translate text between <> only
en: rulesetdir <directory>
nl: rulesetdir <map>

en: Choose new ruleset directory or modpack.
nl: Kies nieuwe spelregelmap of modpack.

en: Set metaserver info line.
nl: Stel metaserver-informatieregel in.

en: Set metaserver patches line.
nl: Stel metaserver-patches-regel in.

en: Control metaserver connection.
nl: Beheer verbinding met metaserver.

note: TRANS: translate text between <> only
en: metaserver <address>
nl: metaserver <adres>

en: Set address (URL) for metaserver to report to.
nl: Stel metaserver adres in voor rapportering.

note: TRANS: translate text between <> only
en: aitoggle <player-name>
nl: aitoggle <naam van de speler>

en: Toggle AI status of player.
nl: Verwissel de KI-modus van deze speler.

note: TRANS: translate text between [] and <> only
en: take [connection-name] <player-name>
nl: take [verbindingsnaam] <naam van de speler>

en: Take over a player's place in the game.
nl: Neem een spelers plaats in in het spel.

note: TRANS: translate text between [] only
en: observe [connection-name] [player-name]
nl: observe [verbindingsnaam] [naam van de speler]

en: Observe a player or the whole game.
nl: Neem een speler of het hele spel waar

note: TRANS: translate text between <> only
en: detach <connection-name>
nl: detach <naam van de verbinding>

en: Only the console and connections with cmdlevel 'hack' can force other connections to detach from a player.
nl: Alleen het console en verbindingen met cmdlevel 'hack' kunnen andere verbindingen dwingen om van een speler los te koppelen.

en: Create an AI player with a given name.
nl: Maak een KI-speler met deze naam.

en: Set yourself in away mode. The AI will watch your back.
nl: Zet uzelf in afwezig-modus. De KI zal u rugdekking geven.

note: TRANS: translate text between <> only
en: novice
    novice <player-name>
nl: novice
    novice <spelernaam>

note: TRANS: translate text between <> only
en: easy
    easy <player-name>
nl: easy
    easy <naam van de speler>

note: TRANS: translate text between <> only
en: normal
    normal <player-name>
nl: normal
    normal <naam van de speler>

note: TRANS: translate text between <> only
en: hard
    hard <player-name>
nl: hard
    hard <naam van de speler>

note: TRANS: translate text between <> only
en: experimental
    experimental <player-name>
nl: experimental
    experimental <naam van de speler>

note: TRANS: translate text between <> only
en: cmdlevel
    cmdlevel <level>
    cmdlevel <level> new
    cmdlevel <level> first
    cmdlevel <level> <connection-name>
nl: cmdlevel
    cmdlevel <niveau>
    cmdlevel <niveau> new
    cmdlevel <niveau> first
    cmdlevel <niveau> <naam van de verbinding>

en: Query or set command access level access.
nl: Bekijk of wijzig opdrachtniveau toegang.

en: If there is none, become the game organizer with increased permissions.
nl: Als er geen is, wordt dan de spelleider met extra mogelijkheden.

note: TRANS: translate text between <> only
en: timeoutincrease <turn> <turninc> <value> <valuemult>
nl: timeoutincrease <beurt> <beurtmeerwaarde> <waarde> <waardemult>.

en: End the game immediately in a draw.
nl: Eindig het spel nu in een gelijkspel.

en: Concede the game.
nl: Geef dit spel gewonnen.

en: This tells everyone else that you concede the game, and if all but one player (or one team) have conceded the game in this way then the game ends.
nl: Dit vertelt iedereen dat je het spel opgeeft, en als alle spelers/teams behalve 1 dit doen eindigt het spel.

note: TRANS: translate text between <> only
en: remove <player-name>
nl: remove <naam van de speler>

en: Fully remove player from game.
nl: Verwijder deze speler volledig uit het spel.

note: TRANS: translate text between <> only
en: save
    save <file-name>
nl: save
    save <bestandsnaam>

en: Save game to file.
nl: Bewaar spel in bestand.

note: TRANS: translate text between <> only
en: load
    load <file-name>
nl: load
    load <bestandsnaam>

en: Load game from file.
nl: Laad spel vanuit bestand.

note: TRANS: translate text between <> only
en: read <file-name>
nl: read <bestandsnaam>

en: Process server commands from file.
nl: Verwerk server opdrachten uit bestand.

note: TRANS: translate text between <> only
en: write <file-name>
nl: write <bestandsnaam>

en: Write current settings as server commands to file.
nl: Schrijf huidige instellingen als server opdrachten naar bestand.

en: Switch server output between 'RFC-style' and normal style.
nl: Wissel de server uitvoerstijl tussen 'RFC-stijl en de normale stijl.

en: Simply returns the id of the server.
nl: Geeft gewoon het kenteken van de server terug.

en: %s Welcome
nl: %s Welkom

en: Welcome to the %s Server running at %s port %d.
nl: Welkom bij de %s Server, draaiend op %s, poort %d.

en: Welcome to the %s Server at port %d.
nl: Welkom bij de %s Server op poort %d.

en: %s has connected from %s.
nl: %s heeft verbinding vanaf %s.

en: Couldn't attach your connection to new player.
nl: Kon uw verbinding niet koppelen aan nieuwe speler.

en: You are logged in as '%s' connected to no player.
nl: U bent ingelogd als '%s' verbonden met geen speler.

en: You are logged in as '%s' connected to %s.
nl: U bent ingelogd als '%s' verbonden met %s.

en: Turn-blocking game play: waiting on %s to finish turn...
nl: Wissel-beurt spel: wacht tot %s zijn beurt heeft voltooid...

en: Client rejected: %s.
nl: Client geweigerd: %s

en: Connection request from %s from %s
nl: Verzoek tot verbinding van %s van %s

en: %s has client version %d.%d.%d%s
nl: %s heeft client versie %d.%d.%d%s

en: The client is missing a capability that this server needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
nl: De client mist een mogelijkheid die deze server nodig heeft.
    Server versie: %d.%d.%d%s Client versie: %d.%d.%d%s. Opwaarderen kan helpen!

en: %s was rejected: Mismatched capabilities.
nl: %s afgewezen: Afwijkende mogelijkheden.

en: The server is missing a capability that the client needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
nl: De server mist een mogelijkheid die de client nodig heeft.
    Server versie: %d.%d.%d%s Client versie: %d.%d.%d%s. Opwaarderen kan helpen!

en: Invalid username '%s'
nl: Ongeldige gebruikersnaam '%s'

en: %s was rejected: Invalid name [%s].
nl: %s afgewezen: Ongeldige naam [%s].

en: '%s' already connected.
nl: %s heeft al verbinding.

en: %s was rejected: Duplicate login name [%s].
nl: %s afgewezen: Al gebruikte login naam [%s].

en: Lost connection: %s.
nl: Verbinding verbroken: %s.

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: Please report this message at %s
nl: Maak alstublieft melding van dit bericht alstublieft op %s

en: Ok. RFC-style set.
nl: Ok, RFC-stijl ingesteld.

en: Ok. Standard style set.
nl: Ok. Standaard stijl ingesteld.

en: For introductory help, type 'help'.
nl: Voor een introductie, type 'help'.

en: The %s can't accept %s.
nl: De %s kunnen %s niet accepteren.

en: You don't have tech %s, you can't accept treaty.
nl: U hebt ontwikkeling %s niet, u kunt het verdrag niet accepteren.

en: City you are trying to give no longer exists, you can't accept treaty.
nl: De stad die u probeert te geven bestaat niet langer, u kunt het verdrag niet accepteren.

en: You are not owner of %s, you can't accept treaty.
nl: U bent geen eigenaar van %s, u kunt het verdrag niet accepteren.

en: Your capital (%s) is requested, you can't accept treaty.
nl: Uw hoofdstad (%s) wordt gevraagd, u kunt het verdrag niet accepteren.

en: You don't have enough gold, you can't accept treaty.
nl: U hebt niet genoeg goud, u kunt het verdrag niet accepteren.

en: A treaty containing %d clause was agreed upon. | A treaty containing %d clauses was agreed upon.
nl[0]: Men is een verdrag met %d clausule overeengekomen.
nl[1]: Men is een verdrag met %d clausules overeengekomen.

en: The %s no longer control %s! Treaty canceled!
nl: De %s besturen niet langer %s! Verdrag verbroken!

en: The %s don't have the promised amount of gold! Treaty canceled!
nl: De %s hebben de beloofde hoeveelheid goud niet! Verdrag verbroken!

en: You gave an embassy to %s.
nl: U hebt een ambassade geschonken aan %s.

en: %s allowed you to create an embassy!
nl: %s maakt het u mogelijk een ambassade te maken!

en: You are taught the knowledge of %s.
nl: U bent onderwezen in de kennis van %s.

en: You agree on a cease-fire with %s.
nl: U gaat akkoord met een wapenstilstand met %s.

en: You agree on an alliance with %s.
nl: U gaat akkoord met het sluiten van een alliantie met %s.

en: You give shared vision to %s.
nl: U geeft gedeelde waarneming aan %s.

en: %s gives you shared vision.
nl: %s geeft u gedeelde waarneming.

en: %s canceled the meeting!
nl: %s heeft de vergadering afgezegd!

en: Meeting with %s canceled.
nl: Ontmoeting met %s afgezegd.

en: Your diplomatic envoy was decapitated!
nl: Uw diplomatieke afgevaardigde werd onthoofd!

en: Your %s poisoned the water supply of %s.
nl: Uw %s vergiftigde de watervoorraad van %s.

en: %s is suspected of poisoning the water supply of %s.
nl: %s wordt verdacht van vergiftiging van de watervoorraad in %s.

en: You have established an embassy in %s.
nl: U hebt een ambassade gevestigd in %s.

en: The %s have established an embassy in %s.
nl: De %s hebben een ambassade gevestigd in %s.

note: TRANS: Your Spy was caught ... from %s.
en: Your %s was caught in the attempt of stealing technology from %s.
nl: Uw %s werd betrapt bij een poging technologie te stelen van %s.

en: No new technology found in %s.
nl: Geen nieuwe technologie gevonden in %s.

en: You don't have enough gold to subvert %s.
nl: U hebt niet genoeg goud om %s om te kopen.

en: Your %s was caught in the attempt of inciting a revolt!
nl: Uw %s werd betrapt bij een poging een opstand te ontketenen!

en: You caught %s %s attempting to incite a revolt in %s!
nl: U betrapte een %s %s in een poging een opstand te ontketenen in %s!

en: Revolt incited in %s, you now rule the city!
nl: Opstand ontketend in %s, u regeert nu de stad!

en: %s has revolted, %s influence suspected.
nl: %s is in opstand, vermoed %s invloed.

en: Your %s was caught in the attempt of industrial sabotage!
nl: Uw %s werd betrapt bij een poging van industri�le sabotage!

en: You caught %s %s attempting sabotage in %s!
nl: U betrapte een %s %s tijdens een sabotagepoging in %s!

en: Your %s could not find anything to sabotage in %s.
nl: Uw %s kon niets vinden om te saboteren in %s.

en: You cannot sabotage a %s!
nl: U kan geen %s saboteren!

en: Your %s could not find the %s to sabotage in %s.
nl: Uw %s kon de %s niet vinden om te saboteren in %s.

en: Your %s succeeded in destroying the production of %s in %s.
nl: Uw %s heeft de productie van %s in %s met succes vernietigd.

en: The production of %s was destroyed in %s, %s are suspected.
nl: De productie van %s is vernietigd in %s, %s worden verdacht.

en: Your %s was caught in the attempt of sabotage!
nl:  Uw %s werd betrapt bij een sabotagepoging!

en: You caught %s %s attempting to sabotage the %s in %s!
nl: U betrapte %s %s in een sabotagepoging van %s in %s!

en: Your %s destroyed the %s in %s.
nl: Uw %s vernietigde de %s in %s.

en: The %s destroyed the %s in %s.
nl: De %s vernietigden de %s in %s.

note: TRANS: <unit> ... <city> ... <diplomat>
en: Your %s has been eliminated defending %s against a %s.
nl: Uw %s is ge-elimineerd bij de verdediging van %s tegen %s.

en: Your %s was eliminated by a defending %s.
nl: Uw %s is ge-elimineerd door een verdedigende %s.

en: The turn timeout is smaller than zero, fixing at zero.
nl: De tijdslimiet van de beurt is kleiner dan nul, ingesteld op nul.

en: High landmass - this may take a few seconds.
nl: Grote landmassa - dit kan een paar seconden duren.

en: Generator 3 didn't place all big islands.
nl: Generator 3 kon niet alle grote eilanden plaatsen.

en: Generator 3 left %li landmass unplaced.
nl: Generator 3 liet %li landmassa ongeplaatst.

en: %s is an ambiguous player name-prefix.
nl: %s is een dubbelzinnige spelersnaam-prefix.

en: %s is an ambiguous connection name-prefix.
nl: %s is een dubbelzinnige verbindingsnaam-prefix.

en: %s to allies: %s
nl: %s aan geallieerden: %s

en: You are not attached to a player.
nl: U bent aan geen enkele speler gekoppeld.

en: %s is not connected.
nl: %s heeft geen verbinding.

en: There is no connection by the name %s.
nl: Er is geen verbinding met de naam %s.

en: There is no player nor connection by the name %s.
nl: Er is geen speler of verbinding met de naam %s.

en: Global warming has occurred!
nl: Wereldwijde opwarming is opgetreden!

en: Coastlines have been flooded and vast ranges of grassland have become deserts.
nl: Kustlijnen zijn overstroomd en grote gebieden grasland zijn woestijn geworden.

en: Nuclear winter has occurred!
nl: Nucleaire winter is opgetreden!

en: Wetlands have dried up and vast ranges of grassland have become tundra.
nl: Moerassen zijn opgedroogd en grote gebieden grasland zijn toendra geworden.

en: Moved your %s due to changing terrain.
nl: Verplaatste uw %s vanwege de terreinsverandering.

en: Disbanded your %s due to changing terrain.
nl: Ontbond uw %s vanwege de terreinsverandering.

en: Not reporting to the metaserver in this game.
nl: Rapporteer niet aan de metaserver in dit spel.

en: The %s are no more!
nl: De %s zijn niet meer!

en: Cannot change rates before game start.
nl: Kan waarden niet aanpassen voordat het spel is begonnen.

en: %s rate exceeds the max rate for %s.
nl: %s waarde overschreidt het maximum voor %s.

en: %s now governs the %s as a %s.
nl: %s regeert de %s nu als een %s.

note: TRANS: This is a message event so don't make it * too long.
en: The %s have incited a revolt! %d turn of anarchy will ensue! Target government is %s. | The %s have incited a revolt! %d turns of anarchy will ensue! Target government is %s.
nl[0]: De %s zijn een revolutie begonnen!. %d beurt anarchie volgt. De doel staatsvorm is %s.
nl[1]: De %s zijn een revolutie begonnen!. %d beurten anarchie volgen. De doel staatsvorm is %s.

en: Revolution: returning to anarchy.
nl: Revolutie: terug naar anarchie.

en: You should choose a new government from the government menu.
nl: U zou een nieuwe regeringsvorm moeten kiezen in het menu regering.

en: %s no longer gives us shared vision!
nl: %s geven ons niet langer gedeelde waarneming!

en: The senate will not allow you to break treaty with the %s.  You must either dissolve the senate or wait until a more timely moment.
nl: De senaat laat niet toe het verdrag met %s te breken. Ofwel moet je wachten op een beter moment, ofwel de senaat ontbinden.

en: The senate passes your bill because of the constant provocations of the %s.
nl: De senaat accepteert uw voorstel vanwege de aanhoudende provocaties van de %s.

en: The senate refuses to break treaty with the %s, but you have no trouble finding a new senate.
nl: De senaat weigert het verdrag met %s te verbreken, maar het was niet moeilijk om een nieuwe senaat te vormen.

en: The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
nl: De diplomatieke toestand tussen de %s en de %s is nu %s.

en:  %s canceled the diplomatic agreement! The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
nl: %s be�indigde de politieke overeenkomst! De diplomatieke toestand tussen de %s en de %s is nu %s.

en: %s has attacked your ally %s! You cancel your alliance to the aggressor.
nl: %s heeft uw geallieerde %s aangevallen! Uw alliantie met de aanvaller is nu verbroken.

en: Your team mate %s declared war on %s. You are obligated to cancel alliance with %s.
nl: Uw teamgenoot %s verklaarde de oorlog aan %s. U bent gehouden aan het afbreken van uw alliantie met %s.

en: no color
nl: geen kleur

en: Removing player %s.
nl: Verwijder speler %s.

en: You've been removed from the game!
nl: U bent uit het spel verwijderd!

en: %s has been removed from the game.
nl: %s is uit het spel verwijderd.

en: Please choose a non-blank name.
nl: Kies alstublieft een niet-lege naam.

en: That nation is already in use.
nl: Die natie wordt al gespeeld.

en: Please choose a name containing only ASCII characters.
nl: Kies alstublieft een naam met alleen ASCII tekens.

en: You have made contact with the %s, ruled by %s.
nl: U hebt contact gemaakt met de %s, geregeerd door %s.

en: Could not throw %s into civil war - too many players
nl: Kon %s niet in burgeroorlog storten - te veel spelers

en: Population
nl: Bevolking

en: Land Area
nl: Landoppervlak

en: Settled Area
nl: Bewoond Oppervlak

en: Research Speed
nl: Onderzoekssnelheid

en: Military Service
nl: Militaire Dienst

en: Historian Publishes!
nl: Geschiedkundige Publicaties!

en: %2d: The %s City of %s of size %d,
nl: %2d: De %s stad %s met grootte %d,

en: Traveler's Report:
nl: Reizigers Rapport:

en: %s has been DESTROYED
nl: %s is VERNIETIGD

en: (building %s in %s (%s))
nl: (%s wordt gebouwd in %s (%s))

en:  month |  months
nl[0]:  maand
nl[1]:  maanden

en: Demographics Report:
nl: Volkenkundig Rapport:

en: Sorry, the Demographics report is unavailable.
nl: Sorry, het Volkenkundig rapport is niet beschikbaar.

en: Population
nl: Bevolking

note: TRANS: "M goods" = million goods
en: Trade
    (M goods)
nl: Handel
    (M goederen)

note: TRANS: "M tons" = million tons
en: Production
    (M tons)
nl: Productie(M ton)

en: Cities
nl: Steden

en: Technologies
nl: Technologie�n

en: Military Service
    (months)
nl: Militaire Dienst
    (maanden)

en: Wonders
nl: Wereldwonderen

note: TRANS: "sq. mi." is abbreviation for "square miles"
en: Land Area
    (sq. mi.)
nl: Landoppervlak
    (km2)

note: TRANS: "sq. mi." is abbreviation for "square miles"
en: Settled Area
    (sq. mi.)
nl: Bewoond Oppervlak
    (km2)

en: Literacy
    (%)
nl: Geletterdheid
    (%)

en: Spaceship
nl: Ruimteschip

note: TRANS: message about an installation error.
en: Could not find a readable "%s.%s" ruleset file.
nl: Kon geen leesbaar spelregelbestand "%s.%s" vinden.

en: Failed saving game as %s
nl: Kon spel niet als %s bewaren

en: Game saved as %s
nl: Spel bewaard als %s

en: Server cannot read standard input. Ignoring input.
nl: Server kan standaard invoer niet lezen. Negeer invoer.

note: TRANS: Game state for local server
en: Pregame
nl: Voorspel

en: Method used to generate map
nl: Methode om de kaart te maken

en: Method used to choose start positions
nl: Methode om startposities te kiezen

en: Presence of 1x1 islands
nl: Aan- of afwezigheid van 1x1 eilanden

en: Whether the poles are separate continents
nl: Of de polen zelfstandige continenten zijn

en: Average temperature of the planet
nl: Gemiddelde temperatuur van de planeet

en: Percentage of the map that is land
nl: Percentage van de kaart dat land is

en: This setting gives the approximate percentage of the map that will be made into land.
nl: Deze waarde geeft het percentage van de kaart dat droog land zal zijn.

en: Amount of hills/mountains
nl: Hoeveelheid heuvels/bergen

en: Small values give flat maps, while higher values give a steeper map with more hills and mountains.
nl: Kleinere waarden geven vlakkere kaarten, hogere waarden geven meer heuvels en bergen.

en: Small values mean lots of dry, desert-like land; higher values give a wetter map with more swamps, jungles, and rivers.
nl: Kleine waarden geven veel droog, woestijnerig land, hogere geven een nattere kaart met meer moerassen, jungles en rivieren.

en: Map generation random seed
nl: Kaartgenerator startwaarde

en: Game random seed
nl: Random generator voor spel

en: Special resources improve the basic terrain type they are on. The server variable's scale is parts per thousand.
nl: Bijzondere hulpbronnen verbeteren het basisterreintype waarop ze zich bevinden. De schaal van de server is aantallen per duizend.

en: Minimum number of players
nl: Minimum aantal spelers

en: Maximum number of players
nl: Maximum aantal spelers

en: List of players' initial units
nl: Lijst met starteenheden

en: Area where initial units are located
nl: Gebied waar de eerste eenheden zich bevinden

en: This is the radius within which the initial units are dispersed.
nl: Dit is de straal waarbinnen de starteenheden beginnen.

en: Starting gold per player
nl: Hoeveelheid goud per speler aan het begin van het spel

en: At the beginning of the game, each player is given this much gold.
nl: Bij het begin van het spel krijgt elke speler deze hoeveelheid goud.

en: Number of initial techs per player
nl: Aantal vooruitgangen per speler aan het begin van het spel

en: Technology cost multiplier percentage
nl: Technologie kost hefboom percentage.

en: This affects how quickly players can research new technology. All tech costs are multiplied by this amount (as a percentage). The base tech costs are determined by the ruleset or other game settings.
nl: Dit be�nvoedt hoe snel spelers nieuwe technologie�n kunnen onderzoeken. Deze waarde werkt als percentage waarmee de kost wordt vermenigvuldigd. De basiskost wordt bepaald door de regelset of andere spelinstellingen.

en: Percentage penalty when changing tech
nl: Percentage boete bij veranderen van technologische doelen

en: If you change your current research technology, and you have positive research points, you lose this percentage of those research points. This does not apply when you have just gained a technology this turn.
nl: Als u uw in onderzoek zijnde technologie wijzigt en u hebt positieve onderzoekspunten, dan verliest u dit percentage van die punten. Dit geldt niet als u zojuist in deze beurt een technologie hebt bereikt.

en: Penalty when getting tech from conquering
nl: Boete voor technologie verkregen door verovering

en: For each technology you gain by conquering an enemy city, you lose research points equal to this percentage of the cost to research a new technology. If this is non-zero, you can end up with negative research points.
nl: Voor elke vooruitgang die u boekt door het veroveren van een vijandelijke stad verliest u wetenschapspunten ter hoogte van dit percentage van de prijs voor het onderzoeken van een nieuwe vooruitgang. U kunt eindigen met negatieve wetenschapspunten als deze waarde niet nul is.

en: Penalty when getting a free tech
nl: Boete voor het verkrijgen van gratis technologie

en: Food required for a city to grow
nl: Benodigde voeding voor het laten groeien van een stad

en: This is the base amount of food required to grow a city. This value is multiplied by another factor that comes from the ruleset and is dependent on the size of the city.
nl: Dit is de basishoeveelheid eten nodig opdat een stad zou groeien. Deze waarde wordt vermenigvuldigd met een factor afhankelijk van de regels en hangt af van de grootte van de stad.

en: Multiplier percentage for production costs
nl: Hefboom percentage voor productiekosten.

en: This affects how quickly units and buildings can be produced.  The base costs are multiplied by this value (as a percentage).
nl: Dit bepaalt hoe snel eenheden en gebouwen geproduceerd kunnen worden. De basiskosten worden met deze waarde als percentage vermenigvuldigd.

en: Minimum city size to get full trade
nl: Minimale stadsgrootte voor volledige handel

en: Maximum size of a city without trade
nl: Maximum grootte van een stad zonder handel

en: Minimum distance between cities
nl: Minimale afstand tussen steden

en: Number of turns between rapture effect
nl: Aantal beurten tussen extase-effect

en: Sets the number of turns between rapture growth of a city. If set to n a city will grow after celebrating for n+1 turns.
nl: Stelt het aantal beurten tussen extase-groei van een stad in. Indien ingesteld op N, dan zal een stad groeien na een periode van extase van N+1 beurten.

en: Chance for conquered building destruction
nl: Kans op het vernietigen van veroverde gebouwen

en: When a player conquers a city, each city improvement has this percentage chance to be destroyed.
nl: Wanneer een speler een stad verovert heeft elke stadsverbetering deze kans om vernietigd te worden.

en: Chance of moving into tile after attack
nl: Kans op het verplaatsen naar een vlak na een aanval

en: If set to 0, combat is Civ1/2-style (when you attack, you remain in place). If set to 100, attacking units will always move into the tile they attacked when they win the combat (and no enemy units remain in the tile). If set to a value between 0 and 100, this will be used as the percent chance of "occupying" territory.
nl: Als op nul, dan is vechten in Civ1/2-stijl (wanneer u aanvalt, blijft u op uw plaats). Als op 100 dan zullen aanvallende eenheden altijd op het vlak terechtkomen die ze aanvallen als ze de strijd winnen (en er geen vijandelijke eenheden op het vlak overblijven). Als dit tussen de 0 en de 100 is dan zal dit gebruikt worden als de kans op het "innemen" van terrein.

en: Turn on/off server-side autoattack
nl: Auto-aanval bestuurd door de server aan/af zetten

en: Reduce city population after attack
nl: Verminder de stedelijke bevolking na een aanval

en: Units inside borders cause no unhappiness
nl: Militaire eenheden in het binnenland wekken geen protest op

en: Ability to do diplomacy with other players
nl: De mogelijkheid om diplomatie met andere spelers te hebben

en: Allowed city names
nl: Toegestane stadsnamen

en: Barbarian appearance frequency
nl: Verschijningsfrequentie barbaren

en: Whether to enable fog of war
nl: Of er oorlogsmist gebruikt moet worden

en: Minimum number of cities for civil war
nl: Minimum aantal steden voor burgeroorlog

en: A civil war is triggered when a player has at least this many cities and the player's capital is captured. If this option is set to the maximum value, civil wars are turned off altogether.
nl: Een burgeroorlog begint als een speler tenminste dit aantal steden heeft en de spelers hoofdstad verovert wordt. Als deze waard op de maximale waarde wordt ingesteld, dan worden burgeroorlogen in zijn geheel uitgeschakeld.

en: Turns until player contact is lost
nl: Beurten dat communicatie met andere spelers mogelijk is.

en: Players may meet for diplomacy this number of turns after their units have last met, even when they do not have an embassy. If set to zero, then players cannot meet unless they have an embassy.
nl: Spelers mogen diplomatieke ontmoetingen hebben na dit aantal beurten nadat hun eenheden contact hebben gehad, zonder ambassade. Zet deze op nul om enkel met ambassade ontmoetingen toe te laten.

en: Whether to use natural city names
nl: Of er wel of geen natuurlijke stadsnamen worden gebruikt

en: If enabled, the default city names will be determined based on the surrounding terrain.
nl: Indien aan, dan worden de standaard stadsnamen gebaseerd op het omliggende terrein.

en: Players that users are allowed to take
nl: Type spelers dat gebruikers toegestaan is te 'take'-en

en: Whether AI-status toggles with connection
nl: Of de KI-status wijzigt bij verbinding

en: Maximum seconds per turn
nl: Maximum aantal seconden per beurt

en: Timeout at least n seconds when enemy moved
nl: Timeout tenminste n seconden wanneer de vijand bewoog

en: Seconds to let a client's network connection block
nl: Aantal seconden dat een client verbinding mag blokkeren

en: If a network connection is blocking for a time greater than this value, then the connection is closed. Zero means there is no timeout (although connections will be automatically disconnected eventually).
nl: Als een netwerk-verbinding geblokkeerd blijft voor een tijdsduur groter dan deze waarde dan wordt deze verbinding gesloten. Nul betekent dat er geen maximum is los van die die in de protocol implementatie zelf wordt opgelegd.

en: Max seconds for network buffers to drain
nl: Maximum aantal seconden voordat de netwerk buffers leeg zijn

en: The server will wait for up to the value of this parameter in seconds, for all client connection network buffers to unblock. Zero means the server will not wait at all.
nl: De civserver zal wachten tot maximaal de waarde van deze parameter in seconden tot de buffers van alle verbindingen gedeblokkeerd worden.  Nul betekent 'niet wachten'.

en: Seconds between PINGs
nl: Aantal seconden tussen PING's

en: Time to cut a client
nl: Tijd om een client af te breken

en: If a client doesn't reply to a PING in this time the client is disconnected.
nl: Als een client niet antwoord op een PING in dit tijdsbestek dan zal de client verbroken worden.

en: Turn-blocking game play mode
nl: Wisselbeurt spelmodus

en: Fixed-length turns play mode
nl: Vaste lengte beurten spel modus

en: What is in the Demographics report
nl: Wat er in het Volkenkundig Rapport staat

en: Turns per auto-save
nl: Beurten per auto-bewaar

en: Savegame compression level
nl: Savegame compressieniveau

en: Whether to log player statistics
nl: Of er wel of niet spelersstatistieken moeten worden bijgehouden

en: Geological
nl: Geologisch

en: Sociological
nl: Sociologisch

en: Economic
nl: Economie

en: Military
nl: Burgerwacht

en: Scientific
nl: Wetenschap

en: Networking
nl: Netwerk

en: Vital
nl: Levensbelangrijk

en: Situational
nl: Plaatsafhankelijk

en: Rare
nl: Zeldzaam

en: Changed
nl: Veranderd

en: You need to have a capital in order to launch your spaceship.
nl: U moet een hoofdstad hebben om een uw ruimteschip te kunnen lanceren.

en: Your spaceship is already launched!
nl: Uw ruimteschip is al gelanceerd!

en: Your spaceship can't be launched yet!
nl: Uw ruimteschip kan nog niet gelanceerd worden!

en: Spaceship action received, but you don't have a spaceship!
nl: Opdracht voor ruimteschip ontvangen, maar u hebt nog geen ruimteschip!

en: You can't modify your spaceship after launch!
nl: U kunt uw ruimteschip na de lancering niet meer wijzigen!

en: You don't have any unplaced Space Structurals!
nl: U hebt geen ongeplaatste Ruimtestructuren!

en: That Space Structural would not be connected!
nl: Die Ruimtestructuur zou niet vastzitten!

en: You don't have any unplaced Space Components!
nl: U hebt geen ongeplaatste Ruimtecomponenten!

en: Your spaceship already has the maximum number of Fuel Components!
nl: Uw ruimteschip heeft al het maximum aantal Brandstofcomponenten!

en: Your spaceship already has the maximum number of Propulsion Components!
nl: Uw ruimteschip heeft al het maximum aantal Aandrijvingscomponenten!

en: You don't have any unplaced Space Modules!
nl: U hebt geen ongeplaatste Ruimtemodules!

en: Your spaceship already has the maximum number of Habitation Modules!
nl: Uw ruimteschip heeft al het maximum aantal Woonmodules!

en: Your spaceship already has the maximum number of Life Support Modules!
nl: Uw ruimteschip heeft al het maximum aantal Levensondersteuningsmodules!

en: Your spaceship already has the maximum number of Solar Panel Modules!
nl: Uw ruimteschip heeft al het maximum aantal Zonnepaneelmodules!

en: The %s spaceship has arrived at Alpha Centauri.
nl: Het %s ruimteschip is aangekomen op Alfa Centauri.

en: Without guidance from the capital, the %s spaceship is lost!
nl: Zonder begeleiding vanuit de hoofdstad is het %s ruimteschip verloren!

en: Concerned citizens point out that the cease-fire with %s will run out soon.
nl: Bezorgde burgers wijzen u erop dat de wapenstilstand met %s binnenkort zal aflopen.

en: The cease-fire with %s has run out. You are now at war with the %s.
nl: De wapenstilstand met %s is afgelopen. U bent nu in oorlog met de %s.

en: The game is already running.
nl: Het spel is al begonnen.

en: %s lost control cmdlevel on game start.  Use voting from now on.
nl: %s is de spelleiding verloren. Vanaf nu wordt er gestemd.

en: Starting game.
nl: Spel begint.

en: request for unknown report (type %d)
nl: verzoek om onbekend rapport (type %d)

en: Warning: rejecting old client %s
nl: Waarschuwing: weiger oude client %s

en: %s nation is already in use.
nl: De %s natie wordt al gespeeld.

en: %s is the %s ruler %s.
nl: %s is de %s heerser %s.

en: %s rules the %s.
nl: %s regeert de %s.

en: Ruleset directory "%s" not found
nl: Spelregelfolder "%s" niet gevonden

en: The game is over...
nl: Het spel is voorbij...

en: Can't use an empty name.
nl: Kan geen lege naam gebruiken.

en: That name exceeds the maximum of %d chars.
nl: Die naam is langer dan het maximum van %d letters.

en: That name is not allowed.
nl: Die naam is niet toegelaten

note: TRANS: ambiguous command
en: (ambiguous)
nl: (dubbelzinnig)

en: Name is empty, so cannot be a player.
nl: Naam is leeg, dus kan geen speler zijn.

en: Name is too long, so cannot be a player.
nl: Naam is te lang, dus kan geen speler zijn.

en: Player name prefix '%s' is ambiguous.
nl: Spelers naam prefix '%s' is dubbelzinnig.

en: No player by the name of '%s'.
nl: Geen speler met de naam '%s'.

en: Unexpected match_result %d (%s) for '%s'.
nl: Onverwachte match_result %d (%s) voor '%s'.

en: Name is empty, so cannot be a connection.
nl: Naam is leeg, dus kan geen verbinding zijn.

en: Name is too long, so cannot be a connection.
nl: Naam is te lang, dus kan geen verbinding zijn.

en: Connection name prefix '%s' is ambiguous.
nl: Verbindingsnaam prefix '%s' is dubbelzinnig.

en: No connection by the name of '%s'.
nl: Geen verbinding met de naam '%s'.

en: Open metaserver connection to [%s].
nl: Open metaserver verbinding met [%s].

en: Close metaserver connection to [%s].
nl: Verbreek metaserver verbinding met [%s].

en: Metaserver connection is open.
nl: Verbinding met metaserver is open.

en: Metaserver connection is closed.
nl: Verbinding met metaserver is gesloten.

en: Metaserver connection is already open.
nl: Verbinding met metaserver is al open.

en: Metaserver connection is already closed.
nl: Verbinding met metaserver is al gesloten.

en: Metaserver patches string set to '%s'.
nl: Metaserver patches-regel ingesteld op '%s'.

en: Metaserver patches string set to '%s', not reporting to metaserver.
nl: Metaserver-patches-string is '%s', zal niet rapporteren aan meta.

en: Metaserver message string set to '%s'.
nl: Metaserver informatieregel ingesteld op '%s'.

en: Metaserver message string set to '%s', not reporting to metaserver.
nl: Metaserver-message-string is '%s'. zal niet rapporteren aan meta.

en: Metaserver is now [%s].
nl: Metaserver is nu [%s].

en: You cannot save games manually on this server.
nl: Op deze server kan je spellen niet handmatig bewaren.

en: %s is now under AI control.
nl: %s is nu onder KI-besturing.

en: %s is now under human control.
nl: %s is nu onder menselijke besturing.

en: A player already exists by that name.
nl: Er is al een speler met die naam.

en: A user already exists by that name.
nl: Er is al een gebruiker met die naam.

en: Can't add more players, server is full.
nl: Kan geen spelers meer toevoegen, server is vol.

en: Removed player %s from the game.
nl: Speler %s verwijderd uit het spel.

en: Name "%s" disallowed for security reasons.
nl: Naam "%s" verboden wegens veiligheidsredenen

en: No command script found by the name "%s".
nl: Geen opdracht script met de naam '"%s" gevonden.

en: Cannot read command line scriptfile '%s'.
nl: Kon script bestand '%s' van opdrachtregel niet lezen.

en: Could not read script file '%s'.
nl: Kon script bestand '%s' niet lezen.

en: Could not write script file '%s'.
nl: Kon script bestand '%s' niet schrijven.

en: You cannot use the write command on this server for security reasons.
nl: U kan wegens veiligheidsredenen de schrijfopdract op deze server niet gebruiken.

en: Cannot decrease command access level '%s' for connection '%s'; you only have '%s'.
nl: Kan opdracht toegangsniveau '%s' niet verlagen voor verbinding '%s'; u hebt zelf slechts '%s'.

en: Command access level set to '%s' for connection %s.
nl: Opdrachttoegangsniveau op '%s' gezet voor verbinding %s.

en: Anyone can now become game organizer '%s' by issuing the 'first' command.
nl: Iedereen kan nu spelleider %s worden door de 'first' opdract te gebruiken.

en: Command access levels in effect:
nl: Opdrachttoegangsniveau's in gebruik:

en: Command access level for new connections: %s
nl: Opdrachtniveau voor nieuwe verbindingen: %s

en: Command access level for first player to take it: %s
nl: Opdrachttoegangsniveau voor eerste speler die het neemt: %s

en: Cannot increase command access level to '%s'; you only have '%s' yourself.
nl: Kan opdrachttoegangsniveau niet opwaarderen naar '%s'; u hebt zelf slechts '%s'.

en: Command access level set to '%s' for new players.
nl: Opdrachttoegangsniveau op '%s' gezet voor nieuwe spelers.

en: Command access level set to '%s' for first player to grab it.
nl: Opdrachttoegangsniveau op '%s' gezet voor eerste speler die het neemt.

en: The 'first' command makes no sense from the server command line.
nl: De 'first' opdracht heeft geen zin vanaf de server opdrachtregel.

en: You already have command access level '%s' or better.
nl: U hebt al opdrachttoegangsniveau '%s' of beter.

en: Connection %s has opted to become the game organizer.
nl: Verbinding %s heeft gekozen om spelleider te worden.

en: Invalid argument %d.
nl: Ongeldige parameter %d

en: Dynamic timeout set to %d %d %d %d
nl: Dynamische timeout ingesteld op %d %d %d %d

en: Description:
nl: Beschrijving:

en: changeable
nl: veranderbaar

en: fixed
nl: vast

en: Explanations are available for the following server options:
nl: Uitleg is beschibaar voor de volgende server-opties:

en: No explanation for that yet.
nl: Nog geen uitleg daarvoor.

en: Ambiguous option name.
nl: Dubbelzinnige optienaam.

en: Player '%s' now has AI skill level '%s'.
nl: Speler '%s' heeft nu KI-vaardigheidsniveau '%s'.

en: %s is not controlled by the AI.
nl: %s wordt niet gestuurd door een KI.

en: Default AI skill level set to '%s'.
nl: Standaard KI-vaardigheidsniveau op '%s' gezet.

en: This command is client only.
nl: Deze opdracht is alleen voor een client.

en: Only players may use the away command.
nl: Alleen spelers kunnen het away commando gebruiken.

en: %s set to away mode.
nl: %s ingesteld op afwezig-modus.

en: %s returned to game.
nl: %s is terug in het spel.

en: Sorry, you do not have access to view option '%s'.
nl: Sorry, u hebt geen toegang om optie '%s' te bekijken.

en: Unknown option '%s'.
nl: Onbekende optie '%s'.

en: Current ruleset directory is "%s"
nl: Huidige spelregelfolder is "%s"

en: All options with non-default values
nl: Alle opties met aangepaste waarden

en: All options
nl: Alle opties

en: Vital options
nl: Belangrijke opties

en: Situational options
nl: Plaatsafhankelijke opties

en: Rarely used options
nl: Weinig gebruikte opties

en: Option
nl: Optie

en: Cannot change teams once game has begun.
nl: Kan geen teams meer wijzigen als het spel al begonnen is.

en: Cannot team a barbarian.
nl: Een barbaarse speler kan niet aan een team worden toevoegd.

en: Player %s set to team %s.
nl: Speler %s is toegewezen aan team %s.

en: There are no votes going on.
nl: Er zijn geen stemmingen gaande.

en: You are not allowed to use this command.
nl: U mag deze opdracht niet gebruiken.

en: Value must be an integer.
nl: Waarde moet een geheel getal zijn.

note: TRANS: "vote" as a process
en: No such vote (%d).
nl: Stemming bestaat niet (%d).

en: You voted for "%s"
nl: U stemde voor "%s"

en: You voted against "%s"
nl: U stemde tegen "%s"

en: Can only use this command once game has begun.
nl: Kan deze opdracht alleen gebruiken als het spel al begonnen is.

en: %s diplomacy no longer debugged
nl: %s diplomatie wordt niet langer gedebugged

en: %s diplomacy debugged
nl: %s diplomatie wordt gedebugged

en: %s tech no longer debugged
nl: %s tech wordt niet langer gedebugged

en: %s tech debugged
nl: %s tech wordt gedebugged

en: Value 2 & 3 must be integer.
nl: Waarde 2 & 3 moet een geheel getal zijn.

en: Bad map coordinates.
nl: Verkeerde kaart-co�rdinaten

en: No city at this coordinate.
nl: Geen stad op deze co�rdinaten.

en: %s no longer debugged
nl: %s niet langer debugged

en: Value 2 must be integer.
nl: Waarde 2 moet een geheel getal zijn.

en: Unit %d does not exist.
nl: Eenheid %d bestaat niet.

en: Sorry, one can't observe globally in this game.
nl: Sorry, men kan niet globaal waarnemen in dit spel.

en: Sorry, one can't observe barbarians in this game.
nl: Sorry, men kan geen barbaren waarnemen in dit spel.

en: Sorry, one can't take barbarians in this game.
nl: Sorry, men kan geen barbaren 'take'-en in dit spel.

en: Sorry, one can't observe dead players in this game.
nl: Sorry, men kan geen dode spelers waarnemen in dit spel.

en: Sorry, one can't take dead players in this game.
nl: Sorry, men kan geen dode spelers 'take'-en in dit spel.

en: Sorry, one can't observe AI players in this game.
nl: Sorry, men kan geen KI-spelers waarnemen in dit spel.

en: Sorry, one can't take AI players in this game.
nl: Sorry, men kan geen KI-spelers 'take'-en in dit spel.

en: Sorry, one can't observe human players in this game.
nl: Sorry, men kan geen menselijke spelers waarnemen in dit spel.

en: Sorry, one can't take human players in this game.
nl: Sorry, men kan geen menselijke spelers 'take'-en in dit spel.

en: Sorry, one can't observe in this game.
nl: Sorry, men kan niet waarnemen in dit spel.

en: Sorry, one can't take players in this game.
nl: Sorry, men kan geen spelers 'take'-en in dit spel.

en: Sorry, one can't take players already connected in this game.
nl: Sorry, men kan geen spelers met een verbinding 'take'-en in dit spel.

en: %s already controls %s. Using 'observe' would remove %s
nl: %s bestuurt %s al. Het gebruik van 'observe' zou %s verwijderen

en: %s is already observing %s.
nl: %s observeert %s al

en: %s is already observing.
nl: %s is al een waarnemer.

en: %s now observes %s
nl: %s neemt nu %s waar

en: %s now observes
nl: %s neemt nu waar

en: Human
nl: Menselijk

en: Alive
nl: Actief

en: Dead
nl: Dood

en: You can not detach other users.
nl: U kunt andere spelers niet loskoppelen.

en: %s is not attached to any player.
nl: %s is niet gekoppeld aan enige speler.

en: %s detaching from %s
nl: %s verbreekt verbinding vanaf %s

en: %s no longer observing.
nl: %s neemt niet langer waar.

en: Cannot load a game while another is running.
nl: Kan een spel niet laden terwijl een ander spel actief is.

en: Cannot find savegame or scenario with the name "%s".
nl: Kan bewaard spel of scenario met de naam '%s' niet vinden.

en: Could not load savefile: %s
nl: Kon opgeslagen spel niet laden: %s

en: This setting can't be modified after the game has started.
nl: Deze instelling kan niet veranderd worden nadat het spel begonnen is.

en: Ruleset directory is already "%s"
nl: Spelregelfolder is al "%s"

en: Ruleset directory set to "%s"
nl: Spelregelfolder ingesteld op "%s"

en: Goodbye.
nl: Tot ziens.

en: Sorry, you are not allowed to use server commands.
nl: Sorry, u mag geen serveropdrachten geven.

en: Warning: '%s' interpreted as '%s', but it is ambiguous.  Try '%shelp'.
nl: Waarschuwing: '%s' opgevat als '%s', maar het is dubbelzinnig. Probeer '%shelp'.

en: Ending the game. The server will restart once all clients have disconnected.
nl: Einde van het spel. De server zal herstarten zodra alle clients de verbinding hebben verbroken.

en: Cannot end the game: no game running.
nl: Kan spel niet be�indigen: geen spel actief.

en: You cannot surrender now.
nl: U kan uzelf nu niet overgeven.

en: %s has conceded the game and can no longer win.
nl: %s heeft opgegeven en kan niet langer winnen.

en: All players are ready; starting game.
nl: Alle spelers zijn klaar;het spel wordt gestart.

note: TRANS: given when /start is invoked during gameover.
en: Cannot start the game: the game is waiting for all clients to disconnect.
nl: Kan spel niet starten: het wachten is tot alle clients de verbinding hebben verbroken.

note: TRANS: given when /start is invoked while the game * is running.
en: Cannot start the game: it is already running.
nl: Kan spel niet starten: het is al begonnen.

en: Cutting connection %s.
nl: Verbreek verbinding met %s.

en: Synopsis:
nl: Beknopt:

en: Level: %s
nl: Niveau: %s

en: The following server commands are available:
nl: De volgende serveropdrachten zijn beschikbaar:

en: Help argument '%s' is ambiguous.
nl: Help argument '%s' is dubbelzinnig.

en: No match for help argument '%s'.
nl: Geen overeenkomst voor help argument '%s'.

en: List of connections to server:
nl: Lijst met verbindingen met server:

en: <no connections>
nl: <geen verbindingen>

en: List of players:
nl: Lijst van spelers:

en: <no players>
nl: <geen spelers>

en: , ready
nl: , klaar

en: , not ready
nl: , niet klaar

en: , Dead
nl: , Dood

en: , difficulty level %s
nl: , moeilijkheidsniveau %s

note: TRANS: preserve leading space
en:  (observer mode)
nl:  (waarnemers modus)

en: List of scenarios available:
nl: Lijst van beschikbare scenario's:

en: List of teams:
nl: Lijst van teams:

en: The %s have researched %s.
nl: De %s hebben %s onderzocht.

en: Discovery of %s OBSOLETES %s in %s!
nl: Ontdekking van %s VEROUDERT %s in %s!

en: Learned %s. Our scientists focus on %s; goal is %s.
nl: %s geleerd. Onze wetenschappers onderzoeken nu %s, doel is %s.

en: Technology goal is %s.
nl: Technologisch doel is %s.

en: You steal %s from the %s.
nl: U steelt %s van de %s.

en: The %s stole %s from you!
nl: De %s stalen %s van u!

en: The %s have stolen %s from the %s.
nl: De %s hebben %s gestolen van de %s.

en: Illegal packet, can't upgrade %s (yet).
nl: Illegaal pakket, kan %s (nog) niet opwaarderen.

en: No units could be upgraded.
nl: Er konden geen eenheden opgewaardeerd worden.

en: %s added to aid %s in growing.
nl: %s toegevoegd aan %s voor hulp bij groei.

en: The nuclear attack on %s was avoided by your SDI defense.
nl: De kernaanval op %s is voorkomen door uw SDI verdediging.

en: Cannot attack unless you declare war first.
nl: U kunt niet aanvallen voordat u de oorlog verklaard heeft.

en: %s can only move into your own zone of control.
nl: %s kan alleen binnen uw eigen invloedssfeer bewegen.

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route here!
nl: Sorry, uw %s kan hier geen handelsroute vestigen!

en: Your %s has run out of hit points.
nl: Uw %s heeft geen slagpunten meer.

en: Your %s has returned to refuel.
nl: Uw %s is teruggekeerd om te tanken.

en: Teleported your %s to %s.
nl: Teleporteerde uw %s naar %s.

note: TRANS: A unit is disbanded to resolve stack conflicts.
en: Disbanded your %s.
nl: Ontbond uw %s.

en: Unable to defend %s, %s has lost the game.
nl: Niet in staat %s te verdedigen - %s heeft het spel verloren.

en: Losing %s meant losing the game! Be more careful next time!
nl: Het verliezen van %s betekent het einde van het spel! Wees voorzichtiger volgende keer!

en: %s lost when %s was lost.
nl: %s verloren toen %s verloren ging.

en: %s escaped the destruction of %s, and fled to %s.
nl: %s ontsnapte aan de vernietiging van %s en vluchtte naar %s

en: Your %s was nuked by %s.
nl: Uw %s is geatomiseerd door %s.

en: yourself
nl: uzelf

en: %s was nuked by %s.
nl: %s is geatomiseerd door %s.

en: You nuked %s.
nl: U atomiseerde %s.

en: %s transported successfully.
nl: %s succesvol overgeplaatst.

en: This unit cannot paradrop into %s.
nl: Deze eenheid kan niet paradroppen in %s.

en: Your %s paradropped into the %s and was lost.
nl: Uw %s is in %s geland en ging verloren.

en: Your %s was killed by enemy units at the paradrop destination.
nl: Uw %s is vermoord door vijandelijke eenheden in de landingszone.

en: You found %d gold. | You found %d gold.
nl[0]: Je hebt %d goud gevonden.
nl[1]: Je hebt %d goud gevonden.

en: Orders for %s aborted after enemy movement was spotted.
nl: Orders voor %s afgebroken aangezien er vijandelijke eenheden gezien zijn.

en: Orders for %s aborted as there are units nearby.
nl: Orders voor %s afgebroken aangezien er eenheden in de buurt zijn.

en: Orders for %s aborted since they give an invalid activity.
nl: Orders voor %s afgebroken aangezien de activiteit ongeldig is.

en: Orders for %s aborted since they give an invalid location.
nl: Orders voor %s afgebroken aangezien ze een ongeldige locatie aanduiden.

en: Orders for %s aborted as there are units in the way.
nl: Orders voor %s afgebroken aangezien er eenheden in de weg staan.

en: Orders for %s aborted because of failed move.
nl: Orders voor %s afgebroken door een gefaalde verplaatsing.

en: Your %s has invalid orders.
nl: Uw %s heeft ongeldige orders.

en: Usage: %s [option ...]
    Valid option are:
nl: Gebruik: %s [optie ...]
    Geldige opties zijn:

en: Try "%s -- --help" for more.
nl: Probeer "%s -- --help" voor meer.

en: Pass any following options to the UI.
nl: Geef alle volgende opties aan de UI.

en: Empty argument for "%s".
nl: Leeg argument voor "%s".

en: Missing argument for "%s".
nl: Ontbrekend argument voor "%s".

en: Bad log level "%s".
nl: Verkeerd logniveau "%s".

en: Bad log level %d in "%s".
nl: Verkeerd logniveau %d in "%s".

en: Badly formed log level argument "%s".
nl: Fout geformuleerd log-niveau argument "%s".

en: Empty filename in log level argument "%s".
nl: Lege bestandsnaam in log-niveau argument "%s".

en: Couldn't open logfile: %s for appending "%s".
nl: Kon logbestand %s niet openen voor toevoegen "%s"..

en: last message repeated %d time | last message repeated %d times
nl[0]: laatste boodschap %d maal herhaald
nl[1]: laatste boodschap %d maal herhaald

note: TRANS: preserve leading space
en:  (total %d repeat) |  (total %d repeats)
nl[0]: (totaal %d herhaling)
nl[1]: (totaal %d herhalingen)

note: TRANS: "...: <externally translated error string>."
en: Could not read data directory %s: %s.
nl: Kon gegevensmap %s niet lezen: %s.

en: %s: Fatal error: you're trying to run me as superuser!
nl: %s: Fatale fout: u probeert me als superuser te starten!

en: Use a non-privileged account instead.
nl: Gebruik inplaats daarvan een normaal account.

en: exact match
nl: exacte overeenkomst

en: only match
nl: komt alleen overeen met

en: ambiguous
nl: dubbelzinnig

en: empty
nl: leeg

en: too long
nl: te lang

en: non-match
nl: niet overeenkomend met

en: error %ld (failed FormatMessage)
nl: fout %ld (FormatMessage mislukt)

en: error %d (compiled without strerror)
nl: fout %d (gecompileerd zonder strerror)
