freeciv 3.1 - en to fi translation catalogue (178 entries)

en: Close
fi: Sulje

en: Graphics tag
fi: Kuvitustägi

en: Alt graphics tag
fi: Varakuvitustägi

en: Activity graphics tag
fi: Toiminnan kuvituksen tägi

en: Alt activity gfx tag
fi: Toiminnan kuvituksen varatägi

en: Second alt activity gfx tag
fi: Toiminnan kuvituksen toinen varatägi

en: Removal activity graphics tag
fi: Poistotoiminnan kuvitustägi

en: Alt removal activity gfx tag
fi: Poistotoiminnan kuvituksen varatägi

en: Build Cost
fi: Hinta

en: Upkeep
fi: Ylläpito

en: Genus
fi: Suku

en: Sound tag
fi: Ääniefektitägi

en: Alt sound tag
fi: Varaääniefektitägi

en: Move Cost
fi: Liikkumisen hinta

en: Defense Bonus %
fi: Puolustusbonus %

en: Requirement
fi: Vaadittava

en: Attack Strength
fi: Hyökkäysvoima

en: Defense Strength
fi: Puolustusvoima

en: Hitpoints
fi: Osumapisteitä

en: Firepower
fi: Tulivoima

en: Move Rate
fi: Liikkuvuus

en: Move sound tag
fi: Liikkumisäänitägi

en: Alt move sound tag
fi: Varaliikkumisäänitägi

en: Fight sound tag
fi: Taisteluäänitägi

en: Alt fight sound tag
fi: Varataisteluäänitägi

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Value:
fi: Arvo:

en: Requirements
fi: Vaadittavat

en: Add Effect
fi: Lisää vaikutus

en: Delete Effect
fi: Poista vaikutus

en: Effect #%d: %s
fi: Vaikutus #%d: %s

en: %s effect #%d
fi: %s: Vaikutus #%d

note: TRANS: Trying to fix a requirement vector problem but can't find * any.
en: No problem found
fi: Ei löydetty ongelmaa.

note: TRANS: Trying to fix a requirement vector problem but * don't know how to solve it.
en: Don't know how to fix %s: %s
fi: En tiedä kuinka korjata %s: %s

note: TRANS: Apply the selected requirement vector problem fix.
en: Accept selected solution
fi: Hyväksy valittu ratkaisu

en: Requirement problem
fi: Ongelma vaatimuksessa

note: TRANS: Button text in the requirement vector fixer dialog. Cancels all * changes done since the last time all accepted changes were done.
en: Undo all
fi: Peru kaikki

note: TRANS: Tool tip text in the requirement vector fixer dialog. Cancels * all changes done since the last time all accepted changes were done.
en: Undo all accepted solutions since you started or since last time you ordered all accepted changes done.
fi: Peru kaikki ratkaisut, jotka on hyväksytty sitten edellisen kerran kun käskit toteuttaa kaikki hyväksytyt muutokset.

note: TRANS: Perform all the changes to the ruleset item the user has * accepted. Button text in the requirement vector fixer dialog.
en: Do accepted changes
fi: Toteuta hyväksytyt muutokset

note: TRANS: Perform all the changes to the ruleset item the user has * accepted. Tool tip text in the requirement vector fixer dialog.
en: Perform all the changes you have accepted to the ruleset item. You can then fix the current issue by hand and come back here to find the next issue.
fi: Toteuta kaikki muutokset jotka olet hyväksynyt kohteelle. Sen jälkeen voit korjata nykyisen ongelman käsin, ja lopuksi palata tänne jatkamaan seuraavan ongelman parissa.

en: Unable to apply solution
fi: En voi toteuttaa ratkaisua

note: TRANS: requirement vector fix failed to apply
en: Failed to apply solution %1 for %2 to %3.
fi: Ratkaisun %1 ongelmaan %2 epäonnistui kohteelle %3.

en: Removing %s
fi: %s poistetaan

note: TRANS: %s could be any of a number of ruleset items (e.g., tech, * unit type, ...
en: Needed by %s
fi: %s tarvitsee

note: TRANS: 'Failed to load comments-x.y.txt' where x.y is * freeciv version
en: Failed to load %s.
fi: Kommenttitiedoston %s lataaminen epäonnistui.

en: Print a summary of the options
fi: Näytä yhteenveto valitsimista

en: Print the version number
fi: Näytä versionumero

note: TRANS: argument (don't translate) VALUE (translate)
en: ruleset RULESET
fi: ruleset SÄÄNTÖKOKOELMA

en: Ruleset to use as the starting point.
fi: Lähtökohtana käytettävä sääntökokoelma.

note: TRANS: "Fatal" is exactly what user must type, do not translate.
en: Fatal [SIGNAL]
fi: Fatal [SIGNAALI]

en: Raise a signal on failed assertion
fi: Lähetä signaali hylätystä oikeellisuustarkistuksesta

en: Can only edit one ruleset at a time.
fi: Voi yhtä sääntökokoelmaa voidaan muokata samanaikaisesti.

en: Invalid signal number "%s".
fi: Signaalin numero "%s" ei kelpaa.

en: Try using --help.
fi: Kokeile parametriä --help.

en: Unrecognized option: "%s"
fi: Tunnistamaton asetus: "%s"

en: built in Qt6 mode.
fi: Tehty Qt6 moodissa.

en: built in Qt5 mode.
fi: Tehty Qt5 moodissa.

en: %s%s
    commit: %s
    %s
fi: %s%s
    revisiotunniste: %s
    %s

en: Give ruleset to use as starting point.
fi: Anna sääntökokoelma lähtökohdaksi.

en: Start editing
fi: Aloita muokkaus

en: Misc
fi: Sekalaiset

en: Tech
fi: Teknologiat

en: Buildings
fi: Rakennukset

en: Units
fi: Yksiköt

en: Achievements
fi: Saavutukset

en: Goods
fi: Artikkelit

en: Governments
fi: Hallitusmuodot

en: Enablers
fi: Mahdollistimet

en: Extras
fi: Ruutulisät

en: Terrains
fi: Maastotyypit

en: Multipliers
fi: Kertoimet

en: Nations
fi: Kansat

en: Welcome to freeciv-ruledit
fi: Tervetuloa käyttämään freeciv-ruleditiä

en: Old ruleset to a new format
fi: Vanha sääntökokoelma uuteen muotoon

en: Ruleset loaded
fi: Sääntökokoelma ladattu

en: Ruleset loading failed!
fi: Sääntökokoelman lataaminen epäonnistui!

en: Freeciv Ruleset Editor
fi: Freeciv-sääntökokoelmien muokkaustyökalu

en: Are you sure you want to quit?
fi: Oletko varma että haluat sulkea ohjelman?

en: Quit?
fi: Sulje ohjelma?

en: Rule Name
fi: Sääntönimi

en: None
fi: Ei mikään

en: Name
fi: Nimi

en: Effects
fi: Vaikutukset

en: Add Achievement
fi: Lisää saavutus

en: Remove this Achievement
fi: Poista tämä saavutus

en: An achievement with that rule name already exists!
fi: Saavutus samalla sääntönimellä on jo olemassa!

en: Edit Values
fi: Muokkaa arvoja

en: Add Building
fi: Lisää rakennus

en: Remove this Building
fi: Poista tämä rakennus

en: A building with that rule name already exists!
fi: Rakennus samalla sääntönimellä on jo olemassa!

en: Type
fi: Tyyppi

en: Actor Requirements
fi: Toimijalta vaadittavat

en: Target Requirements
fi: Kohteelta vaadittavat

en: Add Enabler
fi: Lisää mahdollistin

en: Remove this Enabler
fi: Poista tämä mahdollistin

en: Enabler Issues
fi: Mahdollistimen ongelmat

note: TRANS: Fix an error in an action enabler.
en: Repair Enabler
fi: Korjaa mahdollistin

note: TRANS: Fix a non error issue in an action enabler.
en: Improve Enabler
fi: Paranna mahdollistinta

en: Enabler (target)
fi: Mahdollistin (kohde)

en: Enabler (actor)
fi: Mahdollistin (toimija)

en: action enabler for %s
fi: mahdollistin toiminnalle %s

en: Add Extra
fi: Lisää ruutulisä

en: Remove this Extra
fi: Poista tämä ruutulisä

en: An extra with that rule name already exists!
fi: Ruutulisä samalla sääntönimellä on jo olemassa!

en: Add Good
fi: Lisää artikkeli

en: Remove this Good
fi: Poista tämä artikkeli

en: A good with that rule name already exists!
fi: Artikkeli samalla sääntönimellä on jo olemassa!

en: Add Government
fi: Lisää hallitusmuoto

en: Remove this Government
fi: Poista tämä hallitusmuoto

en: A government with that rule name already exists!
fi: Hallitusmuoto samalla sääntönimellä on jo olemassa!

en: Ruleset name
fi: Sääntökokoelman nimi

en: Ruleset version
fi: Sääntökokoelman versio

en: Save to directory
fi: Tallenna hakemistoon

en: If you want to be able to load the ruleset directly to freeciv, place it as a subdirectory under %s%s%s
    Use server command "/rulesetdir <subdirectory>" to load it to freeciv.
fi: Jos haluat pystyä lataamaan sääntökokoelman suoraan freeciviin, laita se alihakemistoksi hakemiston %s%s%s alle.
    Käytä freeciv-palvelimen käskyä "/rulesetdir <alihakemisto>" ladataksesi sääntökokoelmasi.

en: Version suffix to directory name
fi: Versionumero hakemistonimen loppuun

en: Save now
fi: Tallenna nyt

en: Description from file
fi: Kuvaus tiedostosta

en: Description file
fi: Kuvaustiedosto

en: Sanity check rules
fi: Sääntöjen oikeellisuustarkistus

en: Always active Effects
fi: Aina aktiiviset vaikutukset

en: All Effects
fi: Kaikki vaikutukset

en: ?stat:Terrains
fi: Maastotyyppejä

en: ?stat:Resources
fi: Luonnonvaroja

en: ?stat:Tech Classes
fi: Teknologialuokkia

en: ?stat:Techs
fi: Teknologioita

en: ?stat:Unit Classes
fi: Yksikköluokkia

en: ?stat:Unit Types
fi: Yksikkötyyppejä

en: ?stat:Enablers
fi: Mahdollistimia

en: ?stat:Buildings
fi: Rakennuksia

en: ?stat:Nations
fi: Kansoja

en: ?stat:Styles
fi: Tyylejä

en: ?stat:Specialists
fi: Erikoisosaajia

en: ?stat:Governments
fi: Hallitusmuotoja

en: ?stat:Disasters
fi: Onnettomuuksia

en: ?stat:Achievements
fi: Saavutuksia

en: ?stat:Extras
fi: Ruutulisiä

en: ?stat:Bases
fi: Tukikohtia

en: ?stat:Roads
fi: Kulkuväyliä

en: ?stat:Goods
fi: Artikkeleita

en: ?stat:Multipliers
fi: Kertoimia

en: ?stat:Effects
fi: Vaikutuksia

en: Refresh Stats
fi: Päivitä tilastot

en: Ruleset saved
fi: Sääntökokoelma tallennettu

en: Always active
fi: Aina aktiiviset

en: Sanity Check
fi: Oikeellisuustarkistus

en: Sanity check failed!
fi: Oikeellisuustarkistus epäonnistui!

en: Sanity check success
fi: Oikeellisuustarkistus onnistui

en: All effects
fi: Kaikki vaikutukset

en: Add Multiplier
fi: Lisää kerroin

en: Remove this Multiplier
fi: Poista tämä kerroin

en: A multiplier with that rule name already exists!
fi: Kerroin samalla sääntönimellä on jo olemassa!

en: Use nationlist
fi: Käytä kansalistaa

en: Nationlist
fi: Kansalista

en: Req1
fi: Vaadittu 1

en: Req2
fi: Vaadittu 2

en: Root Req
fi: Juurivaatimus

en: Add tech
fi: Lisää teknologia

en: Remove this tech
fi: Poista tämä teknologia

en: Never
fi: Ei koskaan

en: A tech with that rule name already exists!
fi: Teknologia samalla sääntönimellä on jo olemassa!

en: Add Terrain
fi: Lisää maastotyyppi

en: Remove this Terrain
fi: Poista tämä maastotyyppi

en: A terrain with that rule name already exists!
fi: Maastotyyppi samalla sääntönimellä on jo olemassa!

en: Add Unit
fi: Lisää yksikkö

en: Remove this Unit
fi: Poista tämä yksikkö

en: A unit type with that rule name already exists!
fi: Yksikkötyyppi samalla sääntönimellä on jo olemassa!

en: Range:
fi: Etäisyys:

en: Allows
fi: Mahdollistaa

en: Prevents
fi: Estää

en: Add Requirement
fi: Lisää vaatimus

en: Delete Requirement
fi: Poista vaatimus

en: %s prevents
fi: %s estää

en: Effect
fi: Vaikutus

en: %s action enabler
fi: Toiminnan %s mahdollistin

en: Music Style
fi: Musiikkityyli

note: TRANS: e.g. "Advance clause"
en: %s clause
fi: %s sopimuskohta

en: Conflicting extra
fi: Konfliktaava ruutulisä

en: Hidden extra
fi: Kätketty ruutulisä
