freeciv 3.2.92.1-dev - en to gl_ES translation catalogue (1667 entries)

en: Abkhaz
gl_ES: Abxasio

en: ?plural:Abkhazians
gl_ES: Abxasios

en: Ancestors of Abkhazians have lived in the western Caucasus since time immemorial. Short periods of independence alternated with domination by the Greeks, Romans, Byzantines, Turks, Russians and Georgians. Nowadays Abkhazia is a partially recognized republic.
gl_ES: Os antepasados dos abxasios viviron no Cáucaso occidental desde tempos inmemoriais. Alternáronse breves períodos de independencia coa dominación de gregos, romanos, bizantinos, turcos, rusos e xeorxianos. Hoxe en día Abkhazia é unha república parcialmente recoñecida.

en: Imam %s
gl_ES: Imán %s

en: Imama %s
gl_ES: Imana %s

en: Australian Aboriginal
gl_ES: Aborixe australiano

en: ?plural:Aborigines
gl_ES: Aborixes

en: Australian Aborigines is a collective term for the original inhabitants of the Australian continent. Aborigines from different parts of Australia refer to themselves with different names, including Koori, Yamaji, Nunga, and Murri.
gl_ES: Aborixes australianos é un termo colectivo para os habitantes orixinais do continente australiano. Os aborixes de diferentes partes de Australia refírense a si mesmos con nomes diferentes, incluíndo Koori, Yamaji, Nunga e Murri.

en: Principal Chief %s
gl_ES: Xefe principal %s

en: ?female:Principal Chief %s
gl_ES: Xefa principal %s

en: Elder %s
gl_ES: Ancián %s

en: ?female:Elder %s
gl_ES: Anciá %s

en: Great Chief %s
gl_ES: Gran xefe %s

en: ?female:Great Chief %s
gl_ES: Gran Xefa %s

en: Abyssinian
gl_ES: Abisinio

en: ?plural:Abyssinians
gl_ES: Abisinios

en: Abyssinians - also known as Habesha or Ethiopians - are a Semitic people who ruled historical states in the Horn of Africa, the most prominent being the Aksumite Kingdom and the Ethiopian Empire.
gl_ES: Os abisinios -tamén coñecidos como Habesha ou etíopes- son un pobo semítico que gobernou estados históricos no Corno de África, sendo os máis destacados o Reino Aksumita e o Imperio Etíope.

en: Patriarch %s
gl_ES: Patriarca %s

en: Matriarch %s
gl_ES: Matriarca %s

en: Emperor %s
gl_ES: Emperador %s

en: Empress %s
gl_ES: Emperatriz %s

en: Acadian
gl_ES: Acadiano

en: ?plural:Acadians
gl_ES: Acadianos

en: Acadia was first founded in 1604 as the first French colony in North America. It was soon caught in the crossfire of French-English wars, leading Acadia to change hands frequently. This led Acadians to develop a separate identity and a form of self-government. Their lack of support for any side in these wars earned them the title of French neutrals, but also the distrust of British colonial authorities who would forcefully deport them in 1755. Acadians have since returned to their land and rebuilt.
gl_ES: "Acadia foi fundada por primeira vez en 1604 como a primeira colonia francesa en América do Norte. Pronto se viu atrapada no fogo cruzado das guerras franco-británicas, o que levou a que Acadia cambiase de mans con frecuencia. Isto fixo que os acadianos desenvolvesen unha identidade propia e unha forma de autogoberno. A súa falta de apoio a calquera das partes nestas guerras fíxolles gañar o título de neutrales franceses, pero tamén a desconfianza das autoridades coloniais británicas, que os deportaron forzosamente en 1755. Os acadianos regresaron desde entón á súa terra e reconstruíron.

en: Premier %s
gl_ES: Primeiro Ministro %s

en: Premiere %s
gl_ES: Primeira Ministra %s

en: Abbot %s
gl_ES: Abade %s

en: Mother Superior %s
gl_ES: Nai Superiora %s

en: ?plural:Acehnese
gl_ES: Acehneses

en: The Sultanate of Aceh located on the western tip of the island of Sumatra was a regional power in the 16th and 17th centuries, controlling much of the trade through the Strait of Malacca. Aceh was subjugated by the Dutch in the bloody Aceh War of 1873-1903.
gl_ES: O Sultanato de Aceh, situado na punta occidental da illa de Sumatra, foi unha potencia rexional nos séculos XVI e XVII, controlando gran parte do comercio a través do Estreito de Malaca. Aceh foi subxugado polos holandeses na sangrenta Guerra de Aceh de 1873-1903.

en: Sultan %s
gl_ES: Sultán %s

en: Governor %s
gl_ES: Gobernador %s

en: ?female:Governor %s
gl_ES: Gobernadora %s

en: Acrean
gl_ES: Acreano

en: ?plural:Acreans
gl_ES: Acreans

en: Acre is the westernmost state of Brazil. The region was part of Bolivia until 1899, when Brazilian settlers revolted and declared an Independent State of Acre. Bolivia gave up its claims to the territory in the Treaty of Petropolis of 1903, after which Acre was annexed to Brazil. Acre is one of the world's most important rubber producing regions.
gl_ES: Acre é o estado máis occidental de Brasil. A rexión formaba parte de Bolivia ata 1899, cando os colonos brasileiros se rebelaron e declararon o Estado Independente de Acre. Bolivia renunciou ás súas reclamacións sobre o territorio no Tratado de Petrópolis de 1903, despois do cal Acre foi anexionado a Brasil. Acre é unha das rexións produtoras de caucho máis importantes do mundo.

en: Baron %s
gl_ES: Barón %s

en: Baroness %s
gl_ES: Baronesa %s

en: Afghani
gl_ES: Afgán

en: ?plural:Afghanis
gl_ES: Afgáns

en: Afghanistan, often called the crossroads of Central Asia, has had a very turbulent history. Through the ages, the country has been occupied by many forces including the Persian Empire, Genghis Khan and Alexander the Great. The Afghanistan nation-state as it is known today came into existence in 1746 when Ahmad Shah founded the Durrani Empire.
gl_ES: "Afganistán, ao que se lle chama a encrucillada de Asia Central, ten unha historia moi turbulenta. Ao longo dos séculos, o país foi ocupado por moitas forzas, incluíndo o Imperio Persa, Xenguis Khan e Alexandre o Grande. O Estado nación de Afganistán tal como se coñece hoxe en día entrou en existencia en 1746 cando Ahmad Shah fundou o Imperio Durrani.

en: General Secretary %s
gl_ES: Secretario Xeral %s

en: ?female:General Secretary %s
gl_ES: Secretaria xeral %s

en: Mullah %s
gl_ES: Mulá %s

en: ?female:Mullah %s
gl_ES: Alima (Mulá) %s

en: African
gl_ES: Africano

en: ?plural:Africans
gl_ES: Africanos

en: Africa: the cradle of humanity. It is the world's second largest continent and also its second most populous.
gl_ES: África: o berce da humanidade. É o segundo continente máis grande do mundo e tamén o segundo máis poboado.

en: ?plural:Ainu
gl_ES: Ainus

en: The Ainu are the indigenous people of northern Japan, the Kuril islands, Sakhalin, and the southern part of the Kamchatka peninsula.
gl_ES: Os ainu son os pobos indíxenas do norte de Xapón, das illas Kuriles, Sakhalin e da parte sur da península de Kamchatka.

en: ?plural:Akwe
gl_ES: Akwes

en: The Akwe are also known by three different tribal names in Portuguese, Xavante, Xakriaba and Xerente. They have a patrilineal clan system and live in Mato Grosso and Tocantins states of Brazil, though they have been forced to move by Brazilians several times through their history. Traditionally, they are ruled by councils of elders who elect a chief and have likely lived in large ring villages since about the 9th century CE. They are Ge speakers who farm maize, manioc, sweet potatoes and yams.
gl_ES: Os Akwe tamén son coñecidos por tres nomes tribais diferentes en portugués: Xavante, Xakriaba e Xerente. Contan cun sistema de clans patrilineal e viven nos estados de Mato Grosso e Tocantins en Brasil, aínda que foron obrigados a desprazarse varias veces polos brasileiros ao longo da súa historia. Tradicionalmente, son gobernados por consellos de anciáns que elixen un xefe e probablemente viviron en grandes aldeas circulares dende aproximadamente o século IX da nosa era. Falan a lingua Ge e cultivan millo, mandioca, batatas e ñames.

en: Andalusi
gl_ES: Andalusí

en: ?plural:Andalusis
gl_ES: Andalusis

en: Al-Andalus was the parts of the Iberian peninsula that was under Muslim control during the Middle Ages. Muslim Andalusians are noted for their splendid architectural heritage. During the Reconquista the Christian kingdoms gradually pushed back the Islamic states of Al-Andalus. Their last city on the Iberian peninsula, Granada, fell in 1492.
gl_ES: Al-Andalus eran as partes da península ibérica que estaban baixo control musulmán durante a Idade Media. Os musulmáns andaluces destacan polo seu espléndido patrimonio arquitectónico. Durante a Reconquista os reinos cristiáns fixeron retroceder aos estados islámicos de Al-Andalus. A súa última cidade na península ibérica, Granada, caeu en 1492.

en: Sheikh %s
gl_ES: Xeque %s

en: Shaykha %s
gl_ES: Shaikha (muller) %s

en: Caliph %s
gl_ES: Califa %s

en: Calipha %s
gl_ES: Califa (muller) %s

en: Vizier %s
gl_ES: Visir %s

en: ?female:Vizier %s
gl_ES: Visir %s

en: ?plural:Ålanders
gl_ES: Ålanders

en: Åland is an archipelago in the Baltic Sea, located between Sweden and Finland. The islands' inhabitants are Swedish speaking, but Åland is an autonomous province in Finland, a status that was reached in 1921 after a long period in which the islands were contested between Sweden and Finland. Åland's special and demilitarized status is protected by international law.
gl_ES: Åland é un arquipélago do mar Báltico, situado entre Suecia e Finlandia. Os habitantes das illas falan sueco, pero Åland é unha provincia autónoma de Finlandia, un status que se alcanzou en 1921 despois dun longo período no que as illas foron disputadas entre Suecia e Finlandia. O estatus especial e desmilitarizado de Åland está protexido polo dereito internacional.

en: Earl %s
gl_ES: Conde %s

en: ?female:Earl %s
gl_ES: Condesa %s

en: Vicar %s
gl_ES: Vicario %s

en: ?female:Vicar %s
gl_ES: Vicaria %s

en: Albanian
gl_ES: Albanés

en: ?plural:Albanians
gl_ES: albaneses

en: Inhabitants of the Balkan peninsula, the ethnic origins of the Albanians are uncertain, though it has been suggested they descend from the Illyrians of Classical Antiquity. Albania changed hands several times during its history. It has been an independent state again since 1912. For much of the 20th century Albania was ruled by communist dictator Envër Hoxha.
gl_ES: Habitantes da península balcánica, as orixes étnicas dos albaneses son incertas, aínda que se suxeriu que descenden dos ilirios da antigüidade clásica. Albania cambiou de mans varias veces ao longo da súa historia. Volve ser un estado independente desde 1912. Durante gran parte do século XX, Albania estivo gobernada polo ditador comunista Envër Hoxha.

en: Prince %s
gl_ES: Príncipe %s

en: Princess %s
gl_ES: Princesa %s

en: First Secretary %s
gl_ES: Primeiro secretario %s

en: ?female:First Secretary %s
gl_ES: Primeira secretaria %s

en: ?plural:Aleuts
gl_ES: Aleutas

en: The Unangan, or Aleut, lived in permanent subterranean homes in their hunting and fishing villages. They lived in the Aleutian islands for thousands of years prior to European contact. Unangan people developed ties to Russian missionaries and traders many converting to Russian Orthodox Christianity and intermarrying with Russians, and some even accompanied Russians to their other colonial entrepots such as Ft. Ross in northern California and Ft. Elizabeth in Hawai'i.
gl_ES: Os Unangan, ou Aleut, vivían en casas subterráneas permanentes nas súas vilas de caza e pesca. Viviron nas illas Aleutianas durante miles de anos antes do contacto europeo. A xente de Unangan desenvolveu vínculos con misioneiros e comerciantes rusos que moitos se convertían ao cristianismo ortodoxo ruso e casaron con rusos, e algúns incluso acompañaron aos rusos aos seus outros lugares coloniais como Ft. Ross no norte de California e Ft. Elizabeth en Hawai.

en: Shaman %s
gl_ES: Xamán %s

en: ?female:Shaman %s
gl_ES: Xamana %s

en: Algerian
gl_ES: Alxerino

en: ?plural:Algerians
gl_ES: alxerianos

en: Algeria is an Arabic nation in North Africa. It is historically inhabited by the Berber people.
gl_ES: Alxeria é unha nación árabe no norte de África. Históricamente está habitado polo pobo bereber.

en: Secretary General %s
gl_ES: Secretario xeral %s

en: ?female:Secretary General %s
gl_ES: Secretaria xeral %s

en: ?female:%s Dey
gl_ES: %s Dey

en: Alsatian
gl_ES: Alsaciano

en: ?plural:Alsatians
gl_ES: Alsacianos

en: Alsace is a region in Europe, on the border of France and Germany. During the Middle Ages Alsace was part of the Holy Roman Empire, and consisted of several quite wealthy city-states. In the 17th and 18th century the Alsatian cities were annexed by France one by one, but after that the region became one of the most contested parts of Europe, changing hands between Germany and France 4 times in less than a century. Since 1944 it has been in French hands.
gl_ES: Alsacia é unha rexión de Europa, na fronteira de Francia e Alemaña. Durante a Idade Media Alsacia formou parte do Sacro Imperio Romano Xermánico, e estaba formada por varias cidades-estado bastante ricas. Nos séculos XVII e XVIII as cidades alsacianas foron anexionadas por Francia unha por unha, pero despois a rexión converteuse nunha das partes máis disputadas de Europa, cambiando de mans entre Alemaña e Francia 4 veces en menos dun século. Desde 1944 está en mans francesas.

en: Minister-President %s
gl_ES: Ministro-Presidente %s

en: ?female:Minister-President %s
gl_ES: Ministra-presidenta %s

en: Bailiff %s
gl_ES: Alguacil %s

en: ?female:Bailiff %s
gl_ES: Alguacila %s

en: Bishop %s
gl_ES: Bispo %s

en: ?female:Bishop %s
gl_ES: Bispa %s

en: Burgomaster %s
gl_ES: Burgomestre %s

en: ?female:Burgomaster %s
gl_ES: Burgomestra %s

en: ?plural:Imazighen
gl_ES: Imazighen

en: The Amazigh civilization is one of the oldest in the Mediterranean Basin, co-existing with ancient Egypt. The Imazighen people, which means "free men", are sturdy and strong but cheerful and generous with a great consideration for family and tribe. Every tribe has its own traditions and culture, which is the reason for the countless diversity of traditions in modern Morocco, Algeria, and Tunisia. The Imazighen speak old languages such as Tamazirt, Tachelhit or Tarifit, collectively known as Berber languages, using an age-old writing system called Tifinagh.
gl_ES: A civilización amazigh é unha das máis antigas da conca mediterránea, coexistente co antigo Exipto. O pobo imazighen, que significa "homes libres", é robusto e forte pero alegre e xeneroso cunha gran consideración pola familia e a tribo. Cada tribo ten as súas propias tradicións e cultura, que é a razón da innumerable diversidade de tradicións no moderno Marrocos, Alxeria e Tunisia. Os imazighen falan linguas antigas como o tamazirt, o tachelhit ou o tarifit, coñecidas colectivamente como linguas bereberes, utilizando un sistema de escritura antigo chamado tifinagh.

en: Amazonian
gl_ES: Amazónico

en: ?plural:Amazons
gl_ES: Amazonas

en: The Amazons are a fictional nation of women warriors which appear in Classical Greek writing and art. Authors have located them in the Ukraine, Asia Minor, or Libya. The Amazons were reported to remove their right breasts in order to better use the bow and other weapons.
gl_ES: As Amazonas son unha nación ficticia de mulleres guerreiras que aparecen na escritura e arte grega clásica. Os autores localizáronos en Ucraína, Asia Menor ou Libia. Informeuse que as amazonas se quitaron o peito dereito para poder usar mellor o arco e outras armas.

en: Andorran
gl_ES: Andorrán

en: ?plural:Andorrans
gl_ES: Andorráns

en: Andorra is a small country in the eastern Pyrenees. In 1278, a dispute between the bishop of Urgell and the Count of Foix ended with an agreement to share the sovereignty of Andorra. This arrangement is still in effect and their successors - the current bishop of Urgell and the President of the French Republic - bear the (mostly honorific) title of co-prince of Andorra.
gl_ES: Andorra é un pequeno país dos Pirineos orientais. En 1278, unha disputa entre o bispo de Urgell e o conde de Foix rematou cun acordo para compartir a soberanía de Andorra. Este acordo segue vixente e os seus sucesores -o actual bispo de Urgell e o presidente da República Francesa- levan o título (principalmente honorífico) de copríncipe de Andorra.

en: Dictator %s
gl_ES: Ditador %s

en: ?female:Dictator %s
gl_ES: Ditadora %s

en: Co-Prince %s
gl_ES: Copríncipe %s

en: Co-Princess %s
gl_ES: Co-princesa %s

en: Angolan
gl_ES: Angolano

en: ?plural:Angolans
gl_ES: Angolans

en: When the Portuguese arrived in Angola in the 15th century the region was controlled by several Bantu kingdoms. Angola became an important source of slave traders until well into the 19th century. After two decades of guerrilla war against the Portuguese colonial authorities Angola finally achieved independence in 1975. Soon the various guerilla groups started fighting each other. After half a century of war a peace agreement was finally reached in 2002.
gl_ES: Cando os portugueses chegaron a Angola no século XV a rexión estaba controlada por varios reinos bantús. Angola converteuse nunha importante fonte de comerciantes de escravos ata ben entrado o século XIX. Despois de dúas décadas de guerra de guerrillas contra as autoridades coloniais portuguesas, Angola finalmente logrou a súa independencia en 1975. Pronto os distintos grupos guerrilleiros comezaron a loitar entre eles. Despois de medio século de guerra finalmente chegouse a un acordo de paz en 2002.

en: ?plural:Anhaltians
gl_ES: Anhaltians

en: Anhalt was a German state. Initially a county, it was split from Saxony in 1212. For most of its history, it was partitioned into several territories that were ruled by the same family. The counts of Anhalt were raised to dukes upon the dissolution of the Holy Roman Empire by Napoleon in 1806. Anhalt was reunited into a single duchy in 1863. Upon the downfall of the German monarchies in 1918, it became a free state. After World War II, Anhalt finally ceased to exist when the allies decided to merge it with the former Prussian Province of Saxony to form the state of Saxony-Anhalt.
gl_ES: Anhalt era un estado alemán. Inicialmente un condado, foi dividido de Saxonia en 1212. Durante a maior parte da súa historia, foi dividido en varios territorios que estaban gobernados pola mesma familia. Os condes de Anhalt foron elevados a duques tras a disolución do Sacro Imperio Romano Xermánico por Napoleón en 1806. Anhalt reuniuse nun único ducado en 1863. Tras a caída das monarquías alemás en 1918, converteuse nun estado libre. Despois da Segunda Guerra Mundial, Anhalt finalmente deixou de existir cando os aliados decidiron fusionala coa antiga provincia prusiana de Saxonia para formar o estado de Saxonia-Anhalt.

en: Count %s
gl_ES: Conta %s

en: Countess %s
gl_ES: Condesa %s

en: Grand Duke %s
gl_ES: Gran Duque %s

en: Grand Duchess %s
gl_ES: Gran Duquesa %s

en: ?plural:Anishinaabeg
gl_ES: Anishinaabeg

en: The Anishinaabeg are a group of closely related Native American tribes in the North American Great Lakes region, including the Ottawa, Ojibwe, Algonkin and Potawatomi. They speak Algonquian languages. Together they are one of the most numerous indigenous peoples of North America.
gl_ES: Os Anishinaabeg son un grupo de tribos nativas americanas estreitamente relacionadas na rexión dos Grandes Lagos de América do Norte, incluíndo Ottawa, Ojibwe, Algonkin e Potawatomi. Falan linguas algonquinas. Xuntos son un dos pobos indíxenas máis numerosos de América do Norte.

en: Great Shaman %s
gl_ES: Gran chamán %s

en: ?female:Great Shaman %s
gl_ES: Gran Chamana %s

en: Antarctican
gl_ES: Antártida

en: ?plural:Antarcticans
gl_ES: Antárticos

en: Independent South Pole, land of penguins.
gl_ES: Polo Sur independente, terra dos pingüíns.

en: Antiguan and Barbudan
gl_ES: Antigua e Barbudan

en: ?plural:Antiguans and Barbudans
gl_ES: Antiguans and Barbudans

en: Antigua and Barbuda is a country in the Eastern Caribbean consisting of the two eponymous islands as well as a number of smaller islets. The country has been independent from the United Kingdom since 1981.
gl_ES: Antigua e Barbuda é un país do Caribe Oriental que consta das dúas illas homónimas e dunha serie de illotes máis pequenos. O país é independente do Reino Unido desde 1981.

en: Antillean
gl_ES: Antillano

en: ?plural:Antilleans
gl_ES: Antillanos

en: The islands of Aruba, Bonaire, Curacao, Saba, Saint Martin and Saint Eustatius were colonized by the Dutch in the 17th century. Their population is of mixed European, African and Latin American heritage. The Netherlands Antilles gained internal self governance in 1954, and were subsequently dissolved in 2010. Aruba, Curacao and Saint Martin are countries within the Kingdom of the Netherlands; the other three islands have been directly integrated into the Netherlands as special municipalities.
gl_ES: As illas de Aruba, Bonaire, Curazao, Saba, San Martiño e San Eustaquio foron colonizadas polos holandeses no século XVII. A súa poboación é de herdanza mixta europea, africana e latinoamericana. As Antillas Neerlandesas gañaron o autogoberno interno en 1954, e posteriormente foron disoltas en 2010. Aruba, Curazao e Saint Martin son países do Reino dos Países Baixos; as outras tres illas integráronse directamente nos Países Baixos como municipios especiais.

en: Aragonese
gl_ES: Aragonés

en: ?plural:Aragonese
gl_ES: aragoneses

en: Aragon was formed as a Frankish county and was elevated to a kingdom in the 11th century. It expanded its territory southwards during the reconquista and subsequently managed to control a large part of the Mediterranean. In 1469 king Fernando II married Isabella of Castile, a union that would form the base of the Spanish unification. The kingdom was legally dissolved in 1707 but today Aragon continues to exist as an autonomous community of Spain.
gl_ES: Aragón formouse como un condado franco e foi elevado a reino no século XI. Ampliou o seu territorio cara ao sur durante a reconquista e, posteriormente, logrou controlar boa parte do Mediterráneo. En 1469 o rei Fernando II casou con Isabel de Castela, unión que constituiría a base da unificación española. O reino foi disolto legalmente en 1707 pero hoxe Aragón segue existindo como comunidade autónoma de España.

en: Aramean
gl_ES: Arameo

en: ?plural:Arameans
gl_ES: Arameos

en: According to legend, the Aramean people are the descendants of Aram, the grandson of Noah.
gl_ES: Segundo a lenda, o pobo arameo é descendente de Aram, o neto de Noé.

en: Argentine
gl_ES: Arxentino

en: ?plural:Argentines
gl_ES: Arxentinos

en: Argentina is located on the south-eastern coast of South America. Since independence from Spain in 1816, it has been plagued by several internal and external conflicts. In the decades after World War II, the country's politics was dominated by Juan Perón and his charismatic wife Eva "Evita" Perón.
gl_ES: Arxentina está situada na costa sueste de América do Sur. Desde a independencia de España en 1816, estivo plagada de varios conflitos internos e externos. Nas décadas posteriores á Segunda Guerra Mundial, a política do país estivo dominada por Juan Perón e a súa carismática esposa Eva "Evita" Perón.

en: Comandanta %s
gl_ES: Comandante %s

en: Caudillo %s
gl_ES: Xefe %s

en: Caudilla %s
gl_ES: Liderado %s

en: Cardinal %s
gl_ES: Cardeal %s

en: Viceroy %s
gl_ES: Vicerei %s

en: Vicereine %s
gl_ES: Vicerraiña %s

en: Armenian
gl_ES: Armenio

en: ?plural:Armenians
gl_ES: Armenios

en: According to legend, the Armenian people are the descendants of Haik - the great-great-grandson of Noah. The modern Republic of Armenia gained independence from the Soviet Union in 1991.
gl_ES: Segundo a lenda, o pobo armenio é descendente de Haik, o tataraneto de Noé. A moderna República de Armenia independizouse da Unión Soviética en 1991.

en: Usurper %s
gl_ES: Usurpador %s

en: ?female:Usurper %s
gl_ES: Usurpadora %s

en: ?plural:Ashantis
gl_ES: Ashantis

en: The Ashanti were an ancient kingdom in a region that is currently a part of Ghana. The first Ashanti kingdom was founded in the 11th century.
gl_ES: Os Ashanti eran un antigo reino nunha rexión que actualmente forma parte de Ghana. O primeiro reino Ashanti foi fundado no século XI.

en: Councillor %s
gl_ES: Conselleiro %s

en: ?female:Councillor %s
gl_ES: Conselleira %s

en: Asantehene %s
gl_ES: Rei Ashanti %s

en: ?female:Asantehene %s
gl_ES: Raiña Ashanti %s

en: Assamese
gl_ES: Asamés

en: ?plural:Assamese
gl_ES: Asameses

en: The Assam (Ahom) kingdom was founded in 1228 on the southeastern foothills of the Himalayas by a group of Shan people emigrating from what is today northeastern Burma. The Assamese kings famously defeated several expeditions by the mighty Mughal Empire, effectively halting the Mughals' eastward expansion.
gl_ES: O reino de Assam (Ahom) foi fundado en 1228 nas estribacións do sueste do Himalaia por un grupo de persoas Shan que emigraron do que hoxe é o nordeste de Birmania. Os reis assameses derrotaron varias expedicións do poderoso Imperio mogol, detendo efectivamente a expansión cara ao leste dos mogols.

en: Assyrian
gl_ES: Asirio

en: ?plural:Assyrians
gl_ES: Asirios

en: Assyria was an empire in northern Mesopotamia, named after its capital Ashur.
gl_ES: Asiria era un imperio do norte de Mesopotamia, que recibiu o nome da súa capital Ashur.

en: Asturian
gl_ES: Asturiana

en: ?plural:Asturians
gl_ES: Asturianos

en: The Astures were a Celtic people which occupied most of the northern coast of Spain. They battled against the Roman Empire until their defeat by Caesar Augustus' legions between 29 and 19 BCE. Under the Visigothic kingdom of Toledo, there were uneasy relations between Visigoths and Asturians. In 722 CE, king Pelayo defeated the Umayyad Muslim troops at Covadonga, establishing the Asturian Kingdom, which lasted until 910 CE, when the capital town was moved from Oviedo to Leon. Nowadays, Asturias is an autonomous community of Spain.
gl_ES: Os astures eran un pobo celta que ocupaba a maior parte da costa norte de España. Batallaron contra o Imperio Romano ata a súa derrota polas lexións de César Augusto entre o 29 e o 19 a.C. Baixo o reino visigodo de Toledo existían relacións incómodas entre visigodos e asturianos. No 722 d.C., o rei Pelayo derrotou ás tropas musulmás omeias en Covadonga, establecendo o reino asturiano, que durou ata o 910 d.C., cando a capital foi trasladada de Oviedo a León. Hoxe en día, Asturias é unha comunidade autónoma de España.

en: Atlantean
gl_ES: Atlante

en: ?plural:Atlantean
gl_ES: Atlantes

en: The mythical continent of Atlantis
gl_ES: O continente mítico da Atlántida

en: High King %s
gl_ES: Gran Rei %s

en: High Queen %s
gl_ES: Gran Raíña %s

en: Australian
gl_ES: Australiano

en: ?plural:Australians
gl_ES: Australianos

en: Australia was founded as a British penal colony in 1788 CE. Originally comprising several colonies (New South Wales, Victoria, Queensland, South Australia, Western Australia and Tasmania) it became a single country in 1902. It is the only country on Earth to occupy an entire continent.
gl_ES: Australia foi fundada como colonia penal británica en 1788 d.C. Comprendendo orixinalmente varias colonias (Nova Gales do Sur, Victoria, Queensland, Australia Meridional, Australia Occidental e Tasmania) converteuse nun único país en 1902. É o único país da Terra que ocupa un continente enteiro.

en: ?plural:Avars
gl_ES: Avaros

en: The Avars or Eurasian Avars were an ancient nomadic confederation of mixed origin. The dominant language of this group was presumably Proto-Bulgarian within the Turkic Oghuz language subgroup, but the true origin of the Avars is unknown. It is possible they were originally a Rouran or Hephthalite group. After settling in Pannonia they subjugated the local Slavic tribes. Gradually they lost power and political importance and eventually the Avars blended with Slavic peoples.
gl_ES: Os ávaros ou ávaros euroasiáticos foron unha antiga confederación nómada de orixe mixta. A lingua dominante deste grupo era presumiblemente o protobulgaro dentro do subgrupo de linguas turcas oghuz, pero a verdadeira orixe dos ávaros é descoñecida. É posible que fosen orixinalmente un grupo rourano ou heftalita. Despois de establecerse en Panonia, someteron ás tribos eslavas locais. Aos poucos perderon poder e importancia política e finalmente os ávaros mesturáronse cos pobos eslavos.

en: %s Khatan
gl_ES: conta %s

en: %s Khagan
gl_ES: %s Can Supremo

en: ?female:%s Khagan
gl_ES: %s Cadela Suprema

en: Aymara
gl_ES: Aimara

en: ?plural:Aymaras
gl_ES: Aimaras

en: After the collapse of the Tiwanaku civilization in the Andes, their heirs reorganized into a set of culturally close Aymara kingdoms that thrived around the Titicaca lake until they were conquered by the Incas.
gl_ES: Despois do colapso da civilización Tiwanaku nos Andes, os seus herdeiros reorganizáronse nun conxunto de reinos aimara culturalmente próximos que prosperaron arredor do lago Titicaca ata que foron conquistados polos incas.

en: Azeri
gl_ES: Azerí

en: ?plural:Azeris
gl_ES: Azerbaiano

en: The Azeris are the people of Azerbaijan. The territory of modern Azerbaijan was the scene of rises and falls of different ancient states of the Caucasus region. In 1813 Azerbaijan became part of the Russian Empire, which was followed by a short period of independence in 1918-1920 - as the first Islamic republic in history. Then Azerbaijan became part of the Soviet Union until its dissolution in 1991.
gl_ES: Os azerbaiyanos son o pobo de Acerbaixán. O territorio do actual Acerbaixán foi escenario de ascensos e caídas de diferentes estados antigos da rexión do Cáucaso. En 1813 Acerbaixán pasou a formar parte do Imperio Ruso, ao que seguiu un curto período de independencia en 1918-1920, como a primeira república islámica da historia. Entón Acerbaixán pasou a formar parte da Unión Soviética ata a súa disolución en 1991.

en: ?plural:Badians
gl_ES: Badianos

en: Baden was a country in Swabia, in southwestern Germany. After World War II it was merged with Wuerttemberg and Hohenzollern to form the land of Baden-Wuerttemberg.
gl_ES: Baden era un país de Suabia, no suroeste de Alemaña. Despois da Segunda Guerra Mundial fusionouse con Wuerttemberg e Hohenzollern para formar a terra de Baden-Wurtemberg.

en: Bahamian
gl_ES: Bahamés

en: ?plural:Bahamians
gl_ES: Bahameños

en: The Bahamas are an island group in North America. It was somewhere in the Bahamas that Columbus first set foot on American soil. The Islands were subsequently depopulated and mostly ignored until they were settled by British colonists in the 17th century. The Bahamas have been an independent country within the Commonwealth since 1973. Nowadays the Bahamas are mostly famous for their beaches but it is also a major offshore financial center. The Bahamas are the most developed country of Latin America and the Caribbean as well as the world's wealthiest black-majority country.
gl_ES: As Bahamas son un grupo insular de América do Norte. Foi nalgún lugar das Bahamas onde Colón puxo un pé por primeira vez en chan americano. As illas foron posteriormente despoboadas e ignoradas na súa maioría ata que foron colonizadas polos colonos británicos no século XVII. As Bahamas son un país independente dentro da Commonwealth desde 1973. Hoxe en día, as Bahamas son principalmente famosas polas súas praias, pero tamén é un importante centro financeiro offshore. As Bahamas son o país máis desenvolvido de América Latina e o Caribe, así como o país de maioría negra máis rico do mundo.

en: Bahraini
gl_ES: Bahreiní

en: ?plural:Bahrainis
gl_ES: Bahreiníes

en: Bahrain is an island country in the Persian Gulf and the smallest country of the Middle East. Bahrain has been independent from Persia since the 18th century, although it was a British protectorate until 1971. The country became a constitutional monarchy in 2001 but a pro-democracy uprising in 2011 was violently crushed.
gl_ES: Bahrein é un país insular do Golfo Pérsico e o país máis pequeno de Oriente Medio. Bahrein é independente de Persia desde o século XVIII, aínda que foi un protectorado británico ata 1971. O país converteuse nunha monarquía constitucional en 2001, pero un levantamento pro-democracia en 2011 foi violentamente esmagado.

en: ?female:Mahdi %s
gl_ES: ?Mahdi (muller) %s

en: Bangladeshi
gl_ES: Bangladesí

en: ?plural:Bangladeshis
gl_ES: Bangladesís

en: The People's Republic of Bangladesh was formed from the former Pakistani territory of East Bengal following a war of independence.
gl_ES: A República Popular de Bangladesh formouse a partir do antigo paquistaníterritorio de Bengala Oriental tras unha guerra de independencia.

en: Raja %s
gl_ES: Rei %s

en: Nabob %s
gl_ES: Nabab %s

en: ?female:Nabob %s
gl_ES: Nababa %s

en: Barbadian
gl_ES: Barbadián

en: ?plural:Barbadians
gl_ES: Barbadiáns

en: Barbados is an island country in the Atlantic Ocean, about 100 km east of the Windward Islands in the Caribbean. Originally inhabited by Arawaks, the island was discovered by the Portuguese around 1500. When the English first settled Barbados in 1627 they found the island depopulated. The island has been independent since 1966. Barbados is a major international tourist destination and one of the most developed countries of the Caribbean.
gl_ES: Barbados é un país insular no Océano Atlántico, a uns 100 km ao leste das illas de Barlovento no Caribe. Orixinalmente habitada por arawacos, a illa foi descuberta polos portugueses ao redor de 1500. Cando os ingleses se asentaron por primeira vez en Barbados en 1627, atoparon a illa despoboada. A illa é independente desde 1966. Barbados é un importante destino turístico internacional e un dos países máis desenvolvidos do Caribe.

en: ?plural:Bashkirs
gl_ES: Bashkirs

en: The Bashkirs are a Turkic-speaking nation in the southern Urals. Since the end of the 16th century, the Bashkirs were vassals of the Russian tsar, but have since participated in several uprisings against the Russian government. Today most of the Bashkirs live in the Bashkortostan Republic which is part of the Russian Federation.
gl_ES: Os bashkir son unha nación de fala turca no sur dos Urais. Desde finais do século XVI, os bashkir eran vasalos do tsar ruso, pero desde entón participaron en varios levantamentos contra o goberno ruso. Hoxe a maioría dos basquires viven na República de Bashkortostán, que forma parte da Federación Rusa.

en: Basque
gl_ES: Vasco

en: ?plural:Basques
gl_ES: Vascos

en: The Basques have lived since ancient times by the western foothills of the Pyrenees. The Kingdom of Navarre was the last independent Basque state, which fell to Aragon in the 16th century. Today, the Basque Country, or "Euskal Herria", lays right in the borderlands between Spain and France, divided into seven historical provinces. Their language, Euskara, has no known relatives and its origins are unknown.
gl_ES: Os vascos viviron dende tempos antigos nas estribaciones occidentais dos Pirineos. O Reino de Navarra foi o último estado vasco independente, que recaeu en Aragón no século XVI. Hoxe, o País Vasco, ou "Euskal Herria", atópase xusto na fronteira entre España e Francia, dividido en sete provincias históricas. A súa lingua, o éuscaro, non ten parentes coñecidos e a súa orixe é descoñecida.

en: Leader %s
gl_ES: Líder %s

en: ?female:Leader %s
gl_ES: Lideresa %s

en: ?female:Lehendakari %s
gl_ES: Lehendakarisa %s

en: Bavarian
gl_ES: Bávaro

en: ?plural:Bavarians
gl_ES: Bávaros

en: Bavaria, before national unification in 1870 CE, was one of the largest of the German kingdoms.
gl_ES: Baviera, antes da unificación nacional en 1870 d. C., foi un dos maiores dos reinos alemáns.

en: Duke %s
gl_ES: Duque %s

en: Duchess %s
gl_ES: Duquesa %s

en: Belarusian
gl_ES: Bielorruso

en: ?plural:Belarusians
gl_ES: Bielorrusos

en: Belarus was part of the ancient Slavic state of Kievan Rus', then subsequently Lithuania, Rzeczpospolita, the Russian Empire and the Soviet Union. Belarus became independent in 1991 with the dissolution of the Soviet Union.
gl_ES: Bielorrusia formou parte do antigo estado eslavo da Rus de Kiev, despois Lituania, Rzeczpospolita, o Imperio Ruso e a Unión Soviética. Bielorrusia independizouse en 1991 coa disolución da Unión Soviética.

en: Belgian
gl_ES: Belga

en: ?plural:Belgians
gl_ES: Belgas

en: Belgium gained independence from the Dutch Kingdom in 1830. Belgium is mainly characterized by its movement from a unified state to a federal one. This is the result of the Flemish and the Walloon's nationalist (almost) peaceful fights.
gl_ES: Bélxica independizouse do reino holandés en 1830. Bélxica caracterízase principalmente polo seu movemento dun estado unificado a outro federal. Este é o resultado das loitas nacionalistas (case) pacíficas de flamengo e valón.

en: Prime Minister %s
gl_ES: Primeiros ministros %s

en: ?female:Prime Minister %s
gl_ES: Primeira ministra %s

en: Stadtholder %s
gl_ES: O titular da cidade %s

en: Stadtholdress %s
gl_ES: Estadtholddress %s

en: Belgic
gl_ES: Belga

en: ?plural:Belgae
gl_ES: Belgas

en: The Belgae were an Ancient Celtic tribe that inhabited the area that would later become the Roman province of Gallia Belgica. Their origin was perhaps mixed Celtic and Germanic, because they had come to Gaul from behind the Rhine and included some Germanic elements, but the names of their chiefs were Gallic. Julius Caesar famously called the Belgae the bravest amongst the inhabitants of Gaul. They put up stiff resistance against Caesar's legions but eventually succumbed to the Romans. The modern country of Belgium derives its name from the Belgae.
gl_ES: Os belgas eran unha antiga tribo celta que habitaba a zona que máis tarde se convertería na provincia romana de Gallia Belgica. A súa orixe foi quizais mesturada celta e xermánica, porque chegaran á Galia por detrás do Rin e incluían algúns elementos xermánicos, pero os nomes dos seus xefes eran galaicos. Xulio César chamou aos belgas como os máis valentes entre os habitantes da Galia. Eles puxeron unha dura resistencia contra as lexións de César pero finalmente sucumbiron ante os romanos. O país moderno de Bélxica deriva o seu nome de Belgae.

en: High Druid %s
gl_ES: Alto druida %s

en: ?female:High Druid %s
gl_ES: Alta Druida %s

en: Brother %s
gl_ES: Irmán %s

en: Sister %s
gl_ES: Irmá %s

en: Spokesman %s
gl_ES: O voceiro %s

en: Spokeswoman %s
gl_ES: A portavoz %s

en: Speaker %s
gl_ES: Orador %s

en: ?female:Speaker %s
gl_ES: Oradora %s

en: Belizean
gl_ES: Beliceño

en: ?plural:Belizeans
gl_ES: Beliceños

en: Belize is the smallest country of Central America. Once part of the Maya region, it was settled by British pirates and loggers in the 17th century. Belize, then known as British Honduras, became a crown colony in 1862. It has been an independent country since 1981. Belize is ethnically extremely diverse, its population consisting of Creoles, Mayans, Spanish-speaking mestizos, Garifunas, Chinese, Mennonites, and Indians.
gl_ES: Belice é o país máis pequeno de América Central. Unha vez formaba parte da rexión maia, foi colonizada por piratas e madeireiros británicos no século XVII. Belice, entón coñecida como Honduras Británica, converteuse nunha colonia da coroa en 1862. É un país independente desde 1981. Belice é étnicamente moi diversa, a súa poboación está formada por crioulos, maias, mestizos de fala hispana, garífunas, chineses, menonitas e indios.

en: Superintendent %s
gl_ES: Superintendente %s

en: ?female:Superintendent %s
gl_ES: Superintendenta %s

en: Bengali
gl_ES: Bengalí

en: ?plural:Bengalis
gl_ES: Bengalí

en: Bengal is a region in the easternmost part of the Indian subcontinent. The first recorded independent king of the Bengali is Shashanka who reigned around 606 CE. Today the People's Republic of Bangladesh occupies the eastern part of the region, while the western part is the Indian state of West Bengal.
gl_ES: Bengala é unha rexión da parte máis oriental do subcontinente indio. O primeiro rei independente do bengalí rexistrado é Shashanka, que reinou ao redor do 606 d.C. Hoxe a República Popular de Bangladesh ocupa a parte oriental da rexión, mentres que a parte occidental é o estado indio de Bengala Occidental.

en: Beninese
gl_ES: Beninés

en: ?plural:Beninese
gl_ES: Beninés

en: Once the site of the Dahomey kingdom, the country was colonized by France in the 19th century. Dahomey became independent in 1960. Marxists seized power in 1972 and renamed the country Benin three years later. Multiparty rule returned in 1990.
gl_ES: Antigamente o lugar do reino de Dahomey, o país foi colonizado por Francia no século XIX. Dahomey independizouse en 1960. Os marxistas tomaron o poder en 1972 e renomearon o país como Benin tres anos despois. A regra multipartidista volveu en 1990.

en: ?plural:Benin
gl_ES: Benín

en: Not to be confused with the modern republic of Benin, the Kingdom of Benin was founded by Edo speakers sometime between the 12th and 14th centuries. Benin united a large area of land west of the Niger river delta, reaching its peak in the 16th century. Eweka I founded the Uzama, or Councilors of State, to aid in the accession of a new Oba, or king. Its fortunes waned as Europeans chose other kingdoms to trade with after Benin's main port silted up. The Kingdom finally ended in 1897 when the British assumed control.
gl_ES: Non debe confundirse coa moderna república de Benin, o Reino de Benin foi fundado por falantes de Edo nalgún momento entre os séculos XII e XIV. Benín uniu unha gran área de terra ao oeste do delta do río Níxer, alcanzando o seu punto máximo no século XVI. Eweka I fundou os Uzama, ou conselleiros de Estado, para axudar na adhesión dun novo Oba, ou rei. A súa fortuna diminuíu a medida que os europeos elixiron outros reinos para comerciar despois de que o principal porto de Benín se enfundase. O reino finalmente rematou en 1897 cando os británicos asumiron o control.

en: Bhutanese
gl_ES: Butanés

en: ?plural:Bhutanese
gl_ES: Butanés

en: Located in the Himalayas, Bhutan is one of the most isolated countries in the world. Bhutan has not been conquered or occupied by foreign invaders for a millennium if not more. In the 17th century Bhutan became a unified nation under Shabdrung Ngawang Namgyal, who repelled a Mongol invasion and united the rivaling Bhutanese tribes.
gl_ES: Situado no Himalaia, Bután é un dos países máis illados do mundo. Bután non foi conquistado nin ocupado por invasores estranxeiros durante un milenio, se non máis. No século XVII Bután converteuse nunha nación unificada baixo Shabdrung Ngawang Namgyal, quen rexeitou unha invasión mongola e uniu ás tribos butanesas rivales.

en: ?female:Lama %s
gl_ES: Lama %s

en: Dragon King %s
gl_ES: Rei Dragón %s

en: Dragon Queen %s
gl_ES: Raíña do Dragón %s

en: ?plural:Biafrans
gl_ES: Biafrans

en: Biafra declared independence from Nigeria in 1967 after years of ethnic, religious and economic tensions in newly independent Nigeria. A war between Nigeria and Biafra followed, which claimed up to two million lives, mostly because of famine and disease caused by the blockade of Biafran ports. Biafra surrendered in 1970.
gl_ES: Biafra declarou a súa independencia de Nixeria en 1967 despois de anos de tensións étnicas, relixiosas e económicas na recentemente independente Nixeria. Seguiuse unha guerra entre Nixeria e Biafra, que causou ata dous millóns de vidas, principalmente por mor da fame e as enfermidades causadas polo bloqueo dos portos de Biafra. Biafra rendeuse en 1970.

en: Colonel %s
gl_ES: Coronel %s

en: ?female:Colonel %s
gl_ES: coronel %s

en: Bissau-Guinean
gl_ES: Bissau-guineana

en: ?plural:Bissau-Guineans
gl_ES: Bisau-guineanos

en: Guinea-Bissau is a country in West Africa. Formerly known as Portuguese Guinea, it declared independence in 1973.
gl_ES: Guinea-Bissau é un país da África Occidental. Antigamente coñecida como Guinea Portuguesa, declarou a súa independencia en 1973.

en: Captain-Major %s
gl_ES: Capitán-Maior %s

en: ?female:Captain-Major %s
gl_ES: Capitana-Maior %s

en: ?plural:Boers
gl_ES: Boers

en: The Boers were descendants of Dutch colonists who settled in South Africa after 1650 CE. After migrating into the hinterland after the British takeover of South Africa, they briefly controlled a number of republics, including the Transvaal and the Orange Free State, before being defeated by the British in the war of 1899-1902.
gl_ES: Os bóers eran descendentes de colonos holandeses que se estableceron en Sudáfrica despois de 1650 d.C. Despois de migrar ao interior tras a toma de posesión británica de Sudáfrica, controlaron brevemente varias repúblicas, incluíndo o Transvaal e o Estado Libre de Orange, antes de ser derrotados polos británicos na guerra de 1899-1902.

en: General %s
gl_ES: Xeneral %s

en: ?female:General %s
gl_ES: Xeneral %s

en: Reverend %s
gl_ES: Reverendo %s

en: ?female:Reverend %s
gl_ES: Reverenda %s

en: State President %s
gl_ES: Presidente do Estado %s

en: ?female:State President %s
gl_ES: Presidenta do Estado %s

en: ?plural:Boii
gl_ES: Boiis

en: The Boii were an ancient Celtic tribe or tribal confederation inhabiting Central Europe and Northern Italy. The names of both Bohemia and Bavaria probably derive from this people.
gl_ES: Os Boii eran unha antiga tribo celta ou confederación tribal que habitabaen Europa Central e no norte de Italia. Os nomes tanto de Bohemia como deBaviera probablemente deriven deste pobo.

en: Bolivian
gl_ES: Boliviano

en: ?plural:Bolivians
gl_ES: Bolivianos

en: Bolivia is a landlocked country in South America with a large indigenous heritage. The country is named after Simón Bolivar. Independent since 1825, the country was wrecked by instability and lost its Pacific coast to Chile. The 1932-1936 Chaco war against Paraguay led to another humiliating defeat. Discontent with Bolivia's oligarchic regime led to a revolution in 1952. After a series of military coups in the 1970s the country returned to democratic rule in the 1980s. In 2006 Evo Morales became the country's first indigenous president.
gl_ES: Bolivia é un país sen litoral de América do Sur cun gran patrimonio indíxena. O país leva o nome de Sim\303\263n Bolívar. Independente desde 1825, o país foi destrozado pola inestabilidade e perdeu a costa do Pacífico a favor de Chile. A guerra do Chaco de 1932-1936 contra Paraguai levou a outra humillante derrota. O descontento co réxime oligárquico de Bolivia levou a unha revolución en 1952. Despois dunha serie de golpes militares na década de 1970, o país volveu ao goberno democrático nos anos 80. En 2006 Evo Morales converteuse no primeiro presidente indíxena do país.

en: Archbishop %s
gl_ES: Arcebispo %s

en: Bosnian-Herzegovinian
gl_ES: Bosnio-hercegovino

en: ?plural:Bosnians
gl_ES: Bosnios

en: Bosnia and Herzegovina is a country in south-east Europe, and the home of three constituent peoples: Bosniaks, Serbs, and Croats.
gl_ES: Bosnia e Hercegovina é un país do sueste de Europa, e o fogar de tres pobos constituíntes: bosníacos, serbios e croatas.

en: ?female:Ban %s
gl_ES: Ban %s

en: Bosporan
gl_ES: Bósforo

en: ?plural:Bosporans
gl_ES: Bosporans

en: The Bosporan Kingdom was an ancient state in eastern Crimea and the Taman Peninsula on the shores of the Cimmerian Bosporus.
gl_ES: O reino do Bósforo era un estado antigo no leste de Crimea e na península de Taman, nas costas do Bósforo cimerio.

en: Despot %s
gl_ES: Déspota %s

en: ?female:Despot %s
gl_ES: Déspota %s

en: Consul %s
gl_ES: Cónsul %s

en: ?female:Consul %s
gl_ES: Consulesa %s

en: ?plural:Botswanans
gl_ES: Botswanans

en: The Republic of Botswana is a country in Southern Africa. It gained independence from the UK in 1966. Botswana is considered the least corrupt country in Africa and it has a rapidly developing economy.
gl_ES: A República de Botswana é un país do sur de África. Gañou a independencia do Reino Unido en 1966. Botswana é considerado o país menos corrupto de África e ten unha economía en rápido desenvolvemento.

en: Brandenburgian
gl_ES: Brandenburgués

en: ?plural:Brandenburgians
gl_ES: Brandeburgueses

en: Formerly the Northern March of East Francia, Brandenburg became an electorate of the Holy Roman Empire in the 12th century. The rulers of Brandenburg acquired Prussia in 1618 and was absorbed by Prussia in 1701. Brandenburg kept its nominal independence until 1806, when it became a province of Prussia. Currently it is one of the states of the Federal Republic of Germany.
gl_ES: Antigamente a Marcha do Norte de Francia Oriental, Brandeburgo converteuse nun electorado do Sacro Imperio Romano Xermánico no século XII. Os gobernantes de Brandeburgo adquiriron Prusia en 1618 e foi absorbida por Prusia en 1701. Brandeburgo mantivo a súa independencia nominal ata 1806, cando se converteu nunha provincia de Prusia. Actualmente é un dos estados da República Federal de Alemaña.

en: Electress %s
gl_ES: Electriz %s

en: Breton
gl_ES: Bretón

en: ?plural:Bretons
gl_ES: Bretóns

en: Known to the Romans as Armorica, Brittany had been Celtic speaking for many centuries before Britons arrived in the peninsula as mercenaries, colonists and refugees in response to the chaos in Gaul and the invasion of Britain by Germanic tribes in the fifth century CE. Over the centuries, use of the Breton language has been pushed towards the west of the peninsula, with people speaking French instead. The Dukedom of Brittany itself was formally annexed to France in 1491.
gl_ES: Coñecida polos romanos como Armórica, a Bretaña fora falando celta durante moitos séculos antes de que os británicos chegasen á península como mercenarios,colonos e refuxiados en resposta ao caos na Galia e á invasión de Gran Bretaña polas tribos xermánicas no século V d.C. Ao longo dos séculos, o uso da lingua bretona foi impulsado cara ao oeste da península, e a xente falaba francés. O propio Ducado de Bretaña foi anexionado formalmente a Francia en 1491.

en: British
gl_ES: Británico

en: ?plural:British
gl_ES: Británico

en: The United Kingdom was created in 1707 as a negotiated agreement between the kingdom of England and the kingdom of Scotland. The country - also known as Great Britain - became the leading industrial and maritime power in the 19th century.
gl_ES: O Reino Unido foi creado en 1707 como un acordo negociado entre o reino de Inglaterra e o reino de Escocia. O país -tamén coñecido como Gran Bretaña- converteuse no século XIX na principal potencia industrial e marítima.

en: Pretender %s
gl_ES: Pretendente %s

en: ?female:Pretender %s
gl_ES: Pretendenta %s

en: Lord %s
gl_ES: Señor %s

en: Lady %s
gl_ES: Señora %s

en: Lady Protector %s
gl_ES: Señora Protectora %s

en: Briton
gl_ES: Británico

en: ?plural:Britons
gl_ES: Británicos

en: The Britons were the inhabitants of most of Great Britain during the Iron Age. They spoke Brythonic Celtic languages and are the ancestors of the modern Welsh, Cornish and Breton people.
gl_ES: Os británicos foron os habitantes da maior parte da Gran Bretaña durante a Idade do Ferro. Falaban linguas celtas britónicas e son os antepasados dos modernos galeses, córnicos e bretóns.

en: Chieftain %s
gl_ES: Xefe %s

en: ?female:Chieftain %s
gl_ES: Xefa %s

en: Druid %s
gl_ES: Druída %s

en: ?female:Druid %s
gl_ES: Druída %s

en: Bruneian
gl_ES: Bruneiano

en: ?plural:Bruneians
gl_ES: Bruneianos

en: Brunei Darussalam is a country on Borneo in the Malay achipelago. The sultanate dates from the 14th century and became a fairly powerful state a century later thanks to its control of the maritime trade in much of Southeast Asia. Brunei was a British protectorate from 1888 to 1984.
gl_ES: Brunei Darussalam é un país de Borneo no achipélago malaio. O sultanato data do século XIV e converteuse nun estado bastante poderoso un século despois grazas ao seu control do comercio marítimo en gran parte do sueste asiático. Brunei foi un protectorado británico de 1888 a 1984.

en: Grand Mufti %s
gl_ES: Gran Mufti %s

en: ?female:Grand Mufti %s
gl_ES: Gran Mufti %s

en: Bulgarian
gl_ES: Búlgaro

en: ?plural:Bulgarians
gl_ES: Búlgaros

en: Bulgar leader Khan Asparukh led his people into the northern Balkans, and founded Bulgaria in 681. This was the first Slavic nation-state in history.
gl_ES: O líder búlgaro Khan Asparukh levou ao seu pobo ao norte dos Balcáns e fundou Bulgaria en 681.Este foi o primeiro estado-nación eslavo da historia.

en: Burgundian
gl_ES: Borgoña

en: ?plural:Burgundians
gl_ES: Burgundians

en: After the fall of the Western Roman Empire, a Germanic people known as the Burgundians settled in the river valleys of eastern Gaul, lending their name to the region. Centuries later, the Duchy of Burgundy was a prosperous country with the court in Dijon outshining that of Paris. Today, it is one of the regions of France.
gl_ES: Despois da caída do Imperio Romano de Occidente, un pobo xermánico coñecido como os borgoñóns, instalouse nos vales fluviais da Galia oriental dando nome á rexión. Séculos máis tarde, o Ducado de Borgoña era un paíspróspero coa corte de Dijon eclipsando a de París. Hoxe, é unha das rexións de Francia.

en: Chancellor %s
gl_ES: Canciller %s

en: ?female:Chancellor %s
gl_ES: Canciller %s

en: Burgundic
gl_ES: Borgoña

en: ?plural:Burgunds
gl_ES: Borgoñans

en: The Burgundians were an ancient East Germanic people who probably originated on Bornholm island. After leaving Bornholm they lived between the Oder and Vistula rivers. During the Migration Period, along with other Germanic peoples they invaded the Roman Empire, and in 472 CE, some of them sacked Rome. Their first kingdom was founded in Worms, but after its destruction by the Huns they moved to what is today Savoy and Burgundy, where they founded their second kingdom. Eventually they were subordinated by the Frankish Kingdom. The Burgundians gave their name to the later Romance nation and region of Burgundy.
gl_ES: Os borgoñóns eran un antigo pobo xermánico oriental que probablemente se orixinou na illa de Bornholm. Despois de deixar Bornholm viviron entre os ríos Oder e Vístula. Durante o período migratorio, xunto con outros pobos xermánicos invadiron o Imperio Romano, e no 472 d.C., algúns deles saquearon Roma. O seu primeiro reino foi fundado en Worms, pero tras a súa destrución polos hunos trasladáronse ao que hoxe é Savoia e Borgoña, onde fundaron o seu segundo reino. Finalmente foron subordinados polo reino franco. Os borgoñóns deron o seu nome á posterior nación romance e rexión de Borgoña.

en: Burkinabé
gl_ES: Burkinés

en: ?plural:Burkinabés
gl_ES: Burkineses

en: Formerly Upper Volta, Burkina Faso is a country in inland West Africa. It achieved its independence from France in 1960.
gl_ES: Antigamente Alto Volta, Burkina Faso é un país do interior de África occidental.Conseguiu a súa independencia de Francia en 1960.

en: Burmese
gl_ES: Birmano

en: ?plural:Burmese
gl_ES: birmáns

en: The Union of Burma (officially "Myanmar") is the largest country in mainland Southeast Asia.
gl_ES: A Unión de Birmania (oficialmente "Myanmar") é o país máis grande do sueste asiático continental.

en: ?plural:Burundians
gl_ES: Burundians

en: A monarchy emerged in the Great Lakes region of East Africa in the 1100s, ruled by a Mwami (king) and several Ganwa (princes). It went through a period of expansion until the 1600s when it encompassed approximately the area of modern-day Burundi. In the late 1700s and early 1800s a succession dispute weakened the monarchy, and by the end of the century it had become a German colony. In the aftermath of World War I the colony fell to Belgium. Following international pressure after World War II, Burundi became an independent nation in January 1962.
gl_ES: Na década de 1100 xurdiu unha monarquía na rexión dos Grandes Lagos de África oriental, gobernada por un Mwami (rei) e varios Ganwa (príncipes). Pasou por un período de expansión ata a década de 1600 cando abarcou aproximadamente a área do actual Burundi. A finais do 1700 e principios do 1800 unha disputa sucesoria debilitou a monarquía, e a finais do século converteuse nunha colonia alemá. Despois da Primeira Guerra Mundial, a colonia caeu en mans de Bélxica. Tras a presión internacional despois da Segunda Guerra Mundial, Burundi converteuse nunha nación independente en xaneiro de 1962.

en: Buryat
gl_ES: Buriato

en: ?plural:Buryats
gl_ES: Buriatas

en: According to Mongolian historical annals, the Buryats were forest dwelling Mongolian tribes living around Lake Baikal. In 1207 they were subjugated by Jochi, the eldest son of Genghis Khan. When the Buryat homeland was annexed to Russia through treaties in 1689 and 1728, they became politically separated from other Mongolians and started developing a distinct national identity. Today, the Buryat Republic is home to the majority of the roughly half-million Buryats in the world as well as the center of Buddhism in Russia.
gl_ES: Segundo os anais históricos mongoles, os buriatos eran tribos mongoles que habitaban nos bosques que vivían arredor do lago Baikal. En 1207 foron subxugados por Jochi, o fillo maior de Genghis Khan. Cando a patria buriata foi anexionada a Rusia mediante tratados en 1689 e 1728, separáronse politicamente doutros mongois e comezaron a desenvolver unha identidade nacional distinta. Hoxe, a República de Buryat é o fogar da maioría dos preto de medio millón de Buryats no mundo, así como o centro do budismo en Rusia.

en: Californian
gl_ES: Californiano

en: ?plural:Californians
gl_ES: Californianos

en: California is the largest US state by population and economy. First populated by Native Americans, it was colonized by Spanish missionaries in the 18th century. California became a territory of Mexico upon that country's independence. During the Mexican-American War local American settlers proclaimed the 'Bear Flag Republic', which was incorporated into the United States shortly thereafter. The 1848 Gold Rush brought massive numbers of immigrants to California. In the 20th century the state became a center of the world's entertainment and technology industries.
gl_ES: California é o estado máis grande dos Estados Unidos por poboación e economía. Poboada por primeira vez por nativos americanos, foi colonizada por misioneiros españois no século XVIII. California converteuse nun territorio de México tras a independencia dese país. Durante a guerra mexicano-estadounidense, os colonos americanos locais proclamaron a "República da Bandeira do Oso", que foi incorporada aos Estados Unidos pouco despois. A febre do ouro de 1848 trouxo un gran número de inmigrantes a California. No século XX, o estado converteuse nun centro das industrias tecnolóxicas e de entretemento do mundo.

en: ?female:Sheriff %s
gl_ES: Sheriff %s

en: ?plural:Cambodians
gl_ES: Cambodians

en: Kampuchea (known in English as Cambodia) is the modern successor state of the mighty Khmer Empire, which ruled most of the Indochinese Peninsula between the 11th and 14th centuries.
gl_ES: Kampuchea (coñecida en inglés como Cambodia) é o estado sucesor moderno do poderoso Imperio Khmer, que gobernou a maior parte da península de Indochina entre os séculos XI e XIV.

en: Cameroonian
gl_ES: Camerunés

en: ?plural:Cameroonians
gl_ES: Cameruneses

en: Cameroon is a country in West Central Africa. Colonized by the Germans, it was divided between Britain and France after World War I. It has been independent since 1960.
gl_ES: Camerún é un país da África Central Occidental. Colonizada polos alemáns, foi dividida entre Gran Bretaña e Francia despois da Primeira Guerra Mundial. É independente desde 1960.

en: Canadian
gl_ES: Canadense

en: ?plural:Canadians
gl_ES: canadenses

en: Geographically, Canada is the second largest country in world. The magnetic north pole currently lies on Canadian territory.
gl_ES: Xeograficamente, Canadá é o segundo país máis grande do mundo. O polo norte magnético atópase actualmente en territorio canadense.

en: ?plural:Cañaris
gl_ES: Cañaris

en: The Cañaris were a pre-Columbian civilization in what is now Ecuador, whose existence can be traced from the 6th century onwards. They were one of the few Andean cultures not to worship the sun. The Cañari language was probably related to the Mochica language of Peru, but by the time of the Spanish conquest the Cañaris had mostly switched to Quechua. The Cañaris formed a loose confederation with their main political center in Guapdondelig, currently the city of Cuenca, capital of the province of Azuay. They were subjugated by the Incas in the late 15th century, though they put up a fierce resistance. They rebelled during the Incan civil war and sided with the Spanish during their conquest of the Inca empire.
gl_ES: Os Ca\303\261aris foron unha civilización precolombina no que hoxe é Ecuador, cuxa existencia pódese rastrexar dende o século VI en diante. Foron unha das poucas culturas andinas que non adoraron o sol. A lingua ca\303\261ari probablemente estaba relacionada coa lingua mochica do Perú, pero no momento da conquista española os ca\303\261aris pasaran maioritariamente ao quechua. Os Ca\303\261aris formaron unha confederación solta co seu principal centro político en Guapdondelig, na actualidade a cidade de Cuenca, capital da provincia do Azuay. Foron subxugados polos incas a finais do século XV, aínda que opoñendo unha feroz resistencia. Rebeláronse durante a guerra civil incaica e puxéronse ao lado dos españois durante a súa conquista do imperio inca.

en: Cantonese
gl_ES: Cantonés

en: ?plural:Cantonese
gl_ES: Cantonés

en: The Cantonese are a sub-group of the Chinese people originating from Guangdong Province in Southern China comprising about 70 million people. The Cantonese are renowned for their music and food and constitute an important element in Overseas Chinese communities worldwide. They also form a majority of the population in the Special Autonomous Regions of Hong Kong and Macao. In the second century BCE, the Cantonese-dominated kingdom of Nanyue ruled over much of Southern China and dominated Vietnam. In 111 BCE Nanyue was incorporated into Han Dynasty China. Cantonese is the second most spoken Chinese language after Mandarin.
gl_ES: Os cantoneses son un subgrupo do pobo chinés orixinario da provincia de Guangdong, no sur da China, que comprende uns 70 millóns de persoas. Os cantoneses son coñecidos pola súa música e comida e constitúen un elemento importante nas comunidades chinesas de ultramar en todo o mundo. Tamén forman a maioría da poboación nas rexións autónomas especiais de Hong Kong e Macau. No século II a. C., o reino de Nanyue, dominado polos cantonés, gobernou gran parte do sur da China e dominou Vietnam. En 111 a. C. Nanyue incorporouse á China da dinastía Han. O cantonés é a segunda lingua chinesa máis falada despois do mandarín.

en: Cape Verdean
gl_ES: Cabo Verde

en: ?plural:Cape Verdean
gl_ES: Caboverdianos

en: Cape Verde is an archipelago off the coast of West Africa. Before the islands were settled by the Portuguese in the 15th century they were probably uninhabited. Cape Verde subsequently became a major center for the Atlantic slave trade. The islands declared independence from Portugal in 1975. The Cape Verdean population is of mixed European and African descent.
gl_ES: Cabo Verde é un arquipélago fronte á costa de África occidental. Antes de que as illas fosen colonizadas polos portugueses no século XV probablemente estaban deshabitadas. Cabo Verde converteuse posteriormente nun importante centro para o tráfico de escravos atlántico. As illas declararon a súa independencia de Portugal en 1975. A poboación de Cabo Verde é de ascendencia mixta europea e africana.

en: Admiral %s
gl_ES: Almirante %s

en: ?female:Admiral %s
gl_ES: Almiranta %s

en: Carantanian
gl_ES: Carantaniano

en: ?plural:Carantanians
gl_ES: Carantanianos

en: The Carantanians or Alpine Slavs were an Early Medieval confederation of South West Slavic tribes who settled in modern-day Austria. The Duchy of Carantania was one of the earliest Slav states, existing since the seventh century CE. In the eighth century, it fell into dependence on the Frankish kingdom, which led to the adoption of Christianity in the Latin rite by duke Gorazd. In 819 years Carantania joined the revolt of the Croatian duke Ljudevit Posavski. After its fall in 822 the state was abolished and incorporated directly into the realm of the Franks. Slovenians are the modern descendants of the Carantanians.
gl_ES: Os carantanios ou eslavos alpinos foron unha confederación medieval de tribos eslavas do suroeste que se asentaron na Austria actual. O Ducado de Carantania foi un dos primeiros estados eslavos, existente dende o século VII d.C. No século VIII caeu na dependencia do reino franco, o que levou á adopción do cristianismo de rito latino polo duque Gorazd. En 819 anos Carantania uniuse á revolta do duque croata Ljudevit Posavski. Despois da súa caída en 822 o estado foi abolido e incorporado directamente ao reino dos francos. Os eslovenos son os descendentes modernos dos carantanios.

en: Castilian
gl_ES: Castelán

en: ?plural:Castilians
gl_ES: Casteláns

en: Castile emerged to become the most powerful of the medieval Spanish kingdoms. It absorbed Leon and later formed a personal union with Aragon. Its current territory is divided over several autonomous communities of Spain.
gl_ES: Castela xurdiu para converterse no máis poderoso dos reinos españois medievais. Absorbiu León e máis tarde formou unha unión persoal con Aragón. O seu territorio actual está dividido en varias comunidades autónomas de España.

en: Catalan
gl_ES: Catalán

en: ?plural:Catalans
gl_ES: Cataláns

en: During the Middle Ages, Catalan kings conquered and presided over several kingdoms on the shores of the Mediterranean Sea, from the Iberian peninsula to parts of Italy and Greece. This confederation/empire became a major naval and trading power in the Mediterranean area. Catalans kept their self-rule after a dynastic union with the neighboring kingdom of Castile, and sided with England and Austria against France and Castile in the Spanish Succession War. In 1713, England signed the Treaty of Utrecht and dropped out of the alliance, and the Catalans were finally defeated in 1714, losing their national rights as a result.
gl_ES: Durante a Idade Media, os reis cataláns conquistaron e presidiron varios reinos nas beiras do mar Mediterráneo, dende a península Ibérica ata partes de Italia e Grecia. Esta confederación/imperio converteuse nunha gran potencia naval e comercial na área mediterránea. Os cataláns mantiveron o seu autogoberno tras unha unión dinástica co veciño reino de Castela, e puxéronse ao lado de Inglaterra e Austria contra Francia e Castela na Guerra de Sucesión Española. En 1713, Inglaterra asinou o Tratado de Utrecht e abandonou a alianza, e os cataláns foron finalmente derrotados en 1714, perdendo como consecuencia os seus dereitos nacionais.

en: Celtiberian
gl_ES: Celtibérico

en: ?plural:Celtiberians
gl_ES: Celtiberos

en: The Celtiberians were a people from East-Central Spain that lived during the last millennium BCE. They were of mixed Celtic and Iberian descent and were defeated by Rome in the Numantian War.
gl_ES: Os celtíberos eran un pobo do centro-este de España que viviu durante o último milenio antes de Cristo. Eran de ascendencia mixta celta e ibérica e foron derrotados por Roma na guerra de Numancia.

en: Central African
gl_ES: Centroafricano

en: ?plural:Central Africans
gl_ES: Centroafricanos

en: The Central African Republic is a country in Central Africa, formerly known as the French African territory of Ubangi-Shari. It was ruled briefly as a dictatorship in the 70s under Emperor Bokassa I during which it was called the Central African Empire.
gl_ES: A República Centroafricana é un país de África Central, antes coñecido como o territorio africano francés de Ubangi-Shari. Foi gobernado brevemente como unha ditadura nos anos 70 baixo o emperador Bokassa I durante a cal foi chamado Imperio Centroafricano.

en: Central American
gl_ES: Centroamericana

en: ?plural:Central Americans
gl_ES: Centroamericanos

en: During the colonial era Central America formed the Captaincy General of Guatemala. Central America declared independence from Spain in 1821, shortly joined Mexico, and then formed a federal republic. Struggles between Guatemala and the other provinces and between liberals and conservatives led to the federation's demise. By 1840 the federation had ceased to exist. Later attempts of reunification all failed, though since 1993 the Central American republics cooperate in the Central American Integration System (SICA).
gl_ES: Durante a época colonial Centroamérica formou a Capitanía Xeral de Guatemala. Centroamérica declarou a súa independencia de España en 1821, pouco tempo uniuse a México e logo formou unha república federal. As loitas entre Guatemala e as outras provincias e entre liberais e conservadores provocaron a desaparición da federación. En 1840 a federación deixara de existir. Os intentos posteriores de reunificación fracasaron, aínda que desde 1993 as repúblicas centroamericanas cooperan no Sistema de Integración Centroamericana (SICA).

en: Supreme Director %s
gl_ES: Director Supremo %s

en: Supreme Directrice %s
gl_ES: Dirección Suprema %s

en: Central Lithuanian
gl_ES: Lituania central

en: ?plural:Central Lithuanians
gl_ES: Lituanos centrais

en: Lithuanian Poles are an ethnic minority in Lithuania, mainly in the Aukshtota region. They are a remnant of the Polish-Lithuanian Commonwealth - the Commonwealth of Two Nations, which was founded with the Union of Lublin in 1569. This state united the Kingdom of Poland with the Grand Duchy of Lithuania and was founded by the Lithuanian grand duke Jogaila, who was baptized with the name Władysław. The presence of the first Polish community in Lithuania dates back to duke Mindaugas of Lithuania. The first Poles came to Lithuania as prisoners of war taken during raids on the frontier lands (mainly to Mazovia). After uniting the two countries there was a very strong Polonization of the Lithuanian nobility. The Polish-speaking community in Lithuania survived the collapse and partition of the Polish state, co-existing with Lithuanian-speaking people. In 1920, the rebellious general Żeligowski announced the creation of a Republic of Central Lithuania, which was then incorporated into Poland. After World War II most of the Lithuanian Poles were displaced to Poland's new western territories.
gl_ES: Os polacos lituanos son unha minoría étnica en Lituania, principalmente na rexión de Aukshtota. Son un resto da Commonwealth polaco-lituana, a Mancomunidade de Dúas Nacións, que foi fundada coa Unión de Lublin en 1569. Este estado uniu o Reino de Polonia co Gran Ducado de Lituania e foi fundado polo gran duque lituano Jogaila. , que foi bautizado co nome de W\305\202adys\305\202aw. A presenza da primeira comunidade polaca en Lituania remóntase ao duque Mindaugas de Lituania. Os primeiros polacos chegaron a Lituania como prisioneiros de guerra tomados durante as incursións nas terras fronteirizas (principalmente a Mazovia). Despois de unir os dous países houbo unha polonización moi forte da nobreza lituana. A comunidade de fala polaca en Lituania sobreviviu ao colapso e á partición do estado polaco, coexistindo con persoas de fala lituana. En 1920, o xeneral rebelde \305\273eligowski anunciou a creación dunha República de Lituania Central, que logo se incorporou a Polonia. Despois da Segunda Guerra Mundial, a maioría dos polacos lituanos foron desprazados aos novos territorios occidentais de Polonia.

en: People's Commissar %s
gl_ES: Comisario do Pobo %s

en: ?female:People's Commissar %s
gl_ES: Comisaria do Pobo %s

en: ?plural:Chadians
gl_ES: Chadianos

en: Chad is a landlocked country in Africa. Once the site of the Kanem-Bornu Empire, Chad was colonized by France in 1900. Independent since 1960, Chad remains one of the poorest countries of the world. From 1982 to 1990 Hissene Habré led a notoriously brutal dictatorship.
gl_ES: Chad é un país africano sen litoral. O Chad foi colonizado por Francia en 1900, xa que foi o lugar do Imperio Kanem-Bornu. Independente desde 1960, Chad segue sendo un dos países máis pobres do mundo. De 1982 a 1990 Hissene Habr\303\251 liderou unha ditadura notoriamente brutal.

en: ?plural:Chams
gl_ES: Chams

en: Champa was the name of a group of closely related polities in what is now the southern half of Vietnam. From the time of the earliest historical records, the Champa kings were Hindus who worshipped Shiva in particular. Involved with conflicts with the neighboring Khmer and Dai Viet states for centuries, Champa was essentially subdued by Dai Viet in the late 15th century. By this time, most of the Cham nobility had converted to Islam. The majority of Muslims in modern Vietnam are of Cham ethnicity.
gl_ES: Champa era o nome dun grupo de políticas moi relacionadas no que hoxe é a metade sur de Vietnam. Desde a época dos primeiros rexistros históricos, os reis Champa eran hindús que adoraban a Shiva en particular. Involucrado en conflitos cos estados veciños de Khmer e Dai Viet durante séculos, Champa foi esencialmente sometido por Dai Viet a finais do século XV. Nese momento, a maior parte da nobreza Cham converteuse ao Islam. A maioría dos musulmáns do Vietnam moderno son de etnia Cham.

en: Chananean
gl_ES: Chananeo

en: ?plural:Chananeans
gl_ES: Cananos

en: Reports of chynocephaly (having the head of a dog or jackal) can be traced to Greek Antiquity. The physician Ctesias and the traveler Megasthenes placed them in India. In the middle ages, Giovanni da Pian and Marco Polo made reference to them, while the theologian Ratramnus debated whether they should be considered human or not. Various stories have placed them in Scotland, Canaan, Cyrenaica, and the Andaman Islands. The country 'Chananea' comes from the German poet Walter of Speyer. In the account by Sir John Mandeville, the people were known as the Nacumerians.
gl_ES: Os informes de quinocefalia (que teñen a cabeza de can ou chacal) poden remontarse á antigüidade grega. O médico Ctesias e o viaxeiro Megastenes situáronos na India. Na Idade Media, Giovanni da Pian e Marco Polo fixeron referencia a eles, mentres que o teólogo Ratramnus debatía se debían considerarse humanos ou non. Varias historias situáronos en Escocia, Canaán, Cirenaica e as illas Andamán. O país 'Chananea' provén do poeta alemán Walter de Speyer. No relato de Sir John Mandeville, o pobo era coñecido como os nacumerianos.

en: %s Alpha
gl_ES: %s alfa

en: ?female:%s Alpha
gl_ES: %s Alpha

en: Chechen
gl_ES: Checheno

en: ?plural:Chechens
gl_ES: Chechenos

en: Chechnya is an ancient nation in the Caucasus, currently part of the Russian Federation. In 1588, the Chechens voluntarily subjected themselves as vassals to the Moscovite tsar. Nevertheless, they have repeatedly waged war against Russia. In the 1990s, after the breakup of the Soviet Union, a civil war erupted when Chechen separatists proclaimed an independent Chechen Republic of Ichkeria.
gl_ES: Chechenia é unha antiga nación do Cáucaso, actualmente parte da Federación Rusa. En 1588, os chechenos sometéronse voluntariamente como vasalos ao tsar moscovita. Non obstante, en varias ocasións libraron a guerra contra Rusia. Na década de 1990, tras a ruptura da Unión Soviética, estalou unha guerra civil cando os separatistas chechenos proclamaron a República Chechena de Ichkeria independente.

en: ?plural:Chiapanecs
gl_ES: Chiapanecs

en: Chiapas is a state in southern Mexico. It was governed from Guatemala during the colonial era, but in 1824, after a brief independence, it chose to join Mexico. Chiapas has a sizeable indigenous (predominantly Mayan) population. Much of Chiapas' history has been characterized by struggles between indigenous peasants and the mostly Ladino elite. The state's colonial cities, Mayan peoples and natural wealth have made it one of Mexico's major tourist destinations.
gl_ES: Chiapas é un estado do sur de México. Foi gobernada desde Guatemala durante a época colonial, pero en 1824, tras unha breve independencia, optou por unirse a México. Chiapas ten unha poboación indíxena considerable (principalmente maia). Gran parte da historia de Chiapas caracterizouse por loitas entre campesiños indíxenas e a elite maioritariamente ladina. As cidades coloniais do estado, os pobos maias e a riqueza natural convertérono nun dos principais destinos turísticos de México.

en: ?plural:Chickasaws
gl_ES: Chickasaws

en: One of the so-called Five Civilized Tribes, the Chickasaw occupied primarily what is today the northern part of the U.S. state of Mississippi at the time of first contact with Europeans. The name "Mississippi" itself originates from a Chickasaw word meaning "Without Source."
gl_ES: Unha das chamadas Cinco Tribos Civilizadas, os Chickasaw ocupaban principalmente o que hoxe é a parte norte do estado estadounidense de Mississippi no momento do primeiro contacto cos europeos. O propio nome "Mississippi" ten a súa orixe nunha palabra chickasaw que significa "Sen fonte".

en: Chilean
gl_ES: Chileno

en: ?plural:Chileans
gl_ES: Chilenos

en: Chile is located on the south-western coast of South America. Chile declared its independence from Spain in 1810. At the expense of Bolivia, Peru and the indigenous Mapuche people, Chile more than doubled its territory in the 19th century. Often having been more stable and prosperous than its neighbors, Chile currently is the most developed country of Latin America.
gl_ES: Chile está situado na costa suroeste de América do Sur. Chile declarou a súa independencia de España en 1810. A costa de Bolivia, Perú e os indíxenas mapuche, Chile dobrou con creces o seu territorio no século XIX. A miúdo sendo máis estable e próspero que os seus veciños, Chile é actualmente o país máis desenvolvido de América Latina.

en: Captain General %s
gl_ES: Capitán Xeral %s

en: ?female:Captain General %s
gl_ES: Capitana Xeral %s

en: ?plural:Chimu
gl_ES: Chimu

en: Inheritors of the Moche cultural tradition, Chimor began its expansion in the 12th century from the Moche river valley in what is now northern Peru. Their expansion continued until they were halted and conquered by the rising Inka Empire in 1470. Their last king, Minchancaman, was captured and led to the Inka capital Qosqo. Chimu artisans contributed greatly to the manufacture of Inka artistic wares. Until its fall, Chimor controlled perhaps 2/3 of the population of the northern Andes.
gl_ES: Herdeiros da tradición cultural moche, Chimor comezou a súa expansión no século XII dende o val do río Moche no que hoxe é o norte do Perú. A súa expansión continuou ata que foron detidos e conquistados polo nacente Imperio Inka en 1470. O seu último rei, Minchancaman, foi capturado e conducido á capital inca Qosqo. Os artesáns chimú contribuíron moito á fabricación de artigos artísticos incas. Ata a súa caída, Chimor controlaba quizais 2/3 da poboación do norte dos Andes.

en: ?plural:Chinooks
gl_ES: Chinooks

en: The Chinook Confederacy was a group of communities with common customs and language. They were a sedentary people living along the Columbia river in present-day Oregon and Washington in the United States. Chinook regional influence can be seen in the fact that their tongue became the base of a pidgin language for trade and communication between Native Americans and Whites throughout Oregon, Washington, British Columbia and all the way to Alaska.
gl_ES: A Confederación Chinook era un grupo de comunidades con costumes e lingua comúns. Eran un pobo sedentario que vivía ao longo do río Columbia nos actuais Oregón e Washington nos Estados Unidos. A influencia rexional do chinook pódese ver no feito de que a súa lingua converteuse na base dunha lingua pidgin para o comercio e a comunicación entre os nativos americanos e os brancos en Oregon, Washington, Columbia Británica e ata Alaska.

en: ?plural:Choctaws
gl_ES: Choctaws

en: One of the so-called Five Civilized Tribes, the Choctaw traditionally occupied much of the middle and south of today's U.S. state of Mississippi. First encountered by Spanish explorers in the 16th century, they became long-time French allies before siding with the Confederate States during the American Civil War. The majority of Choctaw today live in Oklahoma following forced removal from their homeland under president Andrew Jackson in 1831, but there is also a vibrant band in Mississippi made up of Choctaw who managed to escape removal and stay behind. The word "Oklahoma" itself is derived from a Choctaw language term meaning "red people".
gl_ES: Unha das chamadas Cinco Tribos Civilizadas, os Choctaw ocupaban tradicionalmente gran parte do medio e o sur do actual estado estadounidense de Mississippi. Encontrados por primeira vez polos exploradores españois no século XVI, convertéronse en aliados franceses desde hai moito tempo antes de poñerse do lado dos Estados Confederados durante a Guerra Civil Americana. A maioría dos choctaw viven hoxe en Oklahoma despois da expulsión forzada da súa terra natal baixo o presidente Andrew Jackson en 1831, pero tamén hai unha banda vibrante en Mississippi formada por choctaw que conseguiu escapar da expulsión e quedarse atrás. A propia palabra "Oklahoma" deriva dun termo da lingua choctaw que significa "xente vermella".

en: ?plural:Cholas
gl_ES: Cholas

en: The Cholas were a Tamil dynasty centered in southern India that was unusually influential in northern India. They began as a tributary state to the Pallavas, but in the 9th century their power began to grow. During the 11th century, they led expeditions against other Indian states as far north as Bengal, as well as against the Maldives, Sri Lanka and even the Indonesian kingdom of Sri Vijaya. They collapsed, however, in the 1250s as other southern Indian states rose up.
gl_ES: Os Cholas foron unha dinastía tamil centrada no sur da India que tivo unha influencia inusual no norte da India. Comezaron sendo un estado tributario dos Pallavas, pero no século IX o seu poder comezou a medrar. Durante o século XI, dirixiron expedicións contra outros estados indios tan ao norte como Bengala, así como contra as Maldivas, Sri Lanka e ata o reino indonesio de Sri Vijaya. Colapsaron, con todo, na década de 1250 ao levantarse outros estados do sur da India.

en: Chrobatian
gl_ES: Crobatista

en: ?plural:Chrobatians
gl_ES: Crobatistas

en: Chrobatia was an Early Medieval, semi-legendary Slavic state organized by the White Croats in a part of Central Europe that can not be conclusively identified today. The main source of the existence of a White Croatian state is a mention by the Byzantine Emperor Constantine VII Porphyrogennetos. White Croatia is sometimes associated with a prince Slavnik, lord of Libice, whose influence extended to the region of Silesia and the land of Krakow.
gl_ES: Chrobatia foi un estado eslavo semi-lendario da Alta Medieval organizado polos croatas brancos nunha parte de Europa Central que hoxe non se pode identificar de forma concluínte. A fonte principal da existencia dun estado croata branco é unha mención do emperador bizantino Constantino VII Porphyrogennetos. A Croacia branca asóciase ás veces cun príncipe Slavnik, señor de Libice, cuxa influencia estendeuse á rexión de Silesia e á terra de Cracovia.

en: Voivode %s
gl_ES: Voivoda %s

en: ?female:Voivode %s
gl_ES: Voivoda %s

en: Priestess %s
gl_ES: Sacerdotisa %s

en: Grand Prince %s
gl_ES: Gran Príncipe %s

en: Grand Princess %s
gl_ES: Gran Princesa %s

en: ?plural:Chumash
gl_ES: Chumash

en: Inhabiting the Santa Barbara Channel Islands and the southern California coastline between Malibu and Paso Robles inland towards the San Joaquin valley, the Chumash lived in large permanent villages and maintained a semi-monetized economy. These villages came to be ruled by hereditary chiefs, who could be male or female. At time of contact, the population was likely 8-18,000 people, though perhaps as high as 22,000. The Spanish established five missions in Chumash land. As a result of disease and other byproducts of colonial rule, the population fell to less than 3,000 in 1831.
gl_ES: Habitando nas illas da Canle de Santa Bárbara e na costa sur de California entre Malibu e Paso Robles cara ao val de San Joaquín, os chumash vivían en grandes aldeas permanentes e mantiñan unha economía semimonetizada. Estas aldeas pasaron a ser gobernadas por xefes hereditarios, que podían ser homes ou mulleres. No momento do contacto, a poboación era probablemente de 8-18.000 persoas, aínda que quizais ata 22.000. Os españois estableceron cinco misións en terra de Chumash. Como resultado da enfermidade e outros subprodutos do dominio colonial, a poboación caeu a menos de 3.000 en 1831.

en: ?plural:Chuvashes
gl_ES: Chuvaxes

en: Chuvashes are a Turkic ethnic group in Eastern European Russia and Western Siberia. They may be descendants of Old Bulgarian Turkic tribes and possibly Huns. Today there are about 1.8 million Chuvashes, about half of them in the Republic of Chuvashia, which is part of the Russian Federation.
gl_ES: Os chuvashes son un grupo étnico turco en Rusia do leste de Europa e Siberia occidental. Poden ser descendentes de tribos turcas búlgaras antigas e posiblemente de hunos. Hoxe hai uns 1,8 millóns de chuvaches, preto da metade deles na República de Chuvashia, que forma parte da Federación Rusa.

en: Circassian
gl_ES: Circasiano

en: ?plural:Circassians
gl_ES: Circasianos

en: The Circassians are the indigenous peoples of the Northwest Caucasus. The Circassian or Adyghe language is part of the Northwest Caucasian language family, related to Kabardian, Abkhaz and Ubykh. The Circassians first emerged as a coherent entity some 6000 years ago. They were rarely politically united; nevertheless they successfully managed to resist countless invasions from great empires throughout their history. Circassians were never fully subjugated in their long history until the middle of the 19th century, when they were defeated and subjected to genocide at the hands of the Russian Empire. Today less than 10% of the Circassian population lives in their original homeland.
gl_ES: Os circasianos son os pobos indíxenas do noroeste do Cáucaso. A lingua circasiana ou adigue forma parte da familia de linguas do noroeste do Cáucaso, relacionada co kabardio, o abkhazo e o ubykh. Os circasianos xurdiron por primeira vez como unha entidade coherente hai uns 6000 anos. Raramente estaban unidos politicamente; con todo conseguiron resistir con éxito innumerables invasións de grandes imperios ao longo da súa historia. Os circasianos nunca foron totalmente subxugados na súa longa historia ata mediados do século XIX, cando foron derrotados e sometidos a un xenocidio a mans do Imperio Ruso. Hoxe menos de 10% of a poboación circasiana vive na súa terra orixinal.

en: ?female:%s Bey
gl_ES: %s Bey

en: Colombian
gl_ES: Colombiano

en: ?plural:Colombians
gl_ES: Colombianos

en: ?plural:Comanches
gl_ES: Comanches

en: The Comanche or Numunu are a Native American ethnic group whose historic range (the Comancheria) consisted of present-day eastern New Mexico, southern Colorado, northeastern Arizona, southern Kansas, all of Oklahoma, and most of northwest Texas.
gl_ES: Os Comanches ou Numunu son un grupo étnico nativo americano cuxo rango histórico (a Comancheria) consistía no actual leste de Novo México, o sur de Colorado, o noreste de Arizona, o sur de Kansas, todo Oklahoma e a maior parte do noroeste de Texas.

en: Comorian
gl_ES: Comorano

en: ?plural:Comorians
gl_ES: Comorianos

en: The Comoros is an island country in the Mozambique channel, consisting of Grande Comore, Moheli and Anjouan, although the Comoran government also claims Mayotte, which is currently a French overseas departement. Having been under Arab influence since the 8th century, the Comoros is the southernmost Muslim-majority country in the world.
gl_ES: As Comoras é un país insular da canle de Mozambique, formado por Grande Comore, Moheli e Anjouan, aínda que o goberno comorano tamén reclama Mayotte, que actualmente é un departamento francés de ultramar. Tras estar baixo influencia árabe desde o século VIII, as Comoras son o país de maioría musulmá máis meridional do mundo.

en: Chairman %s
gl_ES: Presidente %s

en: Chairwoman %s
gl_ES: Presidenta %s

en: Confederate
gl_ES: Confederado

en: ?plural:Confederates
gl_ES: Confederados

en: The Confederate States of America was a splinter nation of the United States, formed by eleven Southern states, existing from 1861 to 1865. The states seceded from the United States because of political and cultural differences with the North, most prominently the issue of slavery, which they feared the government of the recently elected United States president Abraham Lincoln would abolish. The Confederate capital was Richmond, Virginia, and Jefferson Davis was the country's only president. The American Civil War pitted the Confederacy against the United States. After several military defeats by United States troops the southern states had to abandon their claims of independence; much of their territory laid in ruins. Furthermore, the Union victory in the Civil War opened the way for the abolition of slavery in the United States.
gl_ES: Os Estados Confederados de América foron unha nación escindida dos Estados Unidos, formada por once estados do sur, existentes entre 1861 e 1865. Os estados separáronse dos Estados Unidos por mor das diferenzas políticas e culturais co Norte, sobre todo pola cuestión da escravitude. que temían que o goberno do recentemente elixido presidente dos Estados Unidos Abraham Lincoln abolise. A capital da Confederación era Richmond, Virginia, e Jefferson Davis era o único presidente do país. A Guerra Civil estadounidense enfrontou á Confederación contra os Estados Unidos. Despois de varias derrotas militares por parte das tropas dos Estados Unidos, os estados do sur tiveron que abandonar as súas reivindicacións de independencia; gran parte do seu territorio quedou en ruínas. Ademais, a vitoria da Unión na Guerra Civil abriu o camiño para a abolición da escravitude nos Estados Unidos.

en: Brazzaville-Congolese
gl_ES: Brazzaville-congolés

en: ?plural:Brazzaville-Congolese
gl_ES: Brazzaville-congolés

en: The Republic of the Congo is a country in Central Africa, not to be confused with the Democratic Republic of the Congo. Congo has been independent from France since 1960. From 1970 to 1991 it was governed as a Marxist-Leninist one party state; in this period the country was known as the People's Republic of the Congo. The country's economy relies heavily on the export of petroleum.
gl_ES: A República do Congo é un país de África Central, que non debe confundirse coa República Democrática do Congo. O Congo é independente de Francia desde 1960. De 1970 a 1991 foi gobernado como un estado de partido único marxista-leninista; neste período o país era coñecido como República Popular do Congo. A economía do país depende en gran medida da exportación de petróleo.

en: Congolese
gl_ES: Congolés

en: ?plural:Congolese
gl_ES: Congolés

en: The Democratic Republic of the Congo is a big country in Central Africa. Despite (or because of) its wealth of natural resources it has been in ruins for most of its modern history. In 1885 Congo was awarded to Léopold II of Belgium as his personal possession, the Congo Free State, which turned the country into a slaughterhouse. At least twenty per cent of the population perished and after an international outcry it became a Belgian colony in 1906. It achieved independence in 1960. The Mobutu dictatorship started a new round of pillaging. When Mobutu was toppled the country sank into a civil war, causing five million deaths, the bloodiest event since World War II.
gl_ES: A República Democrática do Congo é un gran país de África Central. A pesar (ou por mor da) da súa riqueza de recursos naturais estivo en ruínas durante a maior parte da súa historia moderna. En 1885, o Congo foi concedido a L\303\251opold II de Bélxica como a súa posesión persoal, o Estado Libre do Congo, que converteu o país nun matadoiro. Polo menos o vinte por cento da poboación morreu e tras unha protesta internacional converteuse nunha colonia belga en 1906. Acadou a independencia en 1960. A ditadura de Mobutu iniciou unha nova rolda de pillaxe. Cando Mobutu foi derrubado, o país afundiuse nunha guerra civil, causando cinco millóns de mortos, o evento máis sanguento desde a Segunda Guerra Mundial.

en: Cornish
gl_ES: Cornualles

en: ?plural:Cornish
gl_ES: Cornualleses

en: Cornwall is a region in the extreme southwest of England, traditionally the home of the legendary King Arthur.
gl_ES: Cornualles é unha rexión do extremo suroeste de Inglaterra, tradicionalmente a casa do lendario Rei Artur.

en: Corsican
gl_ES: Corso

en: ?plural:Corsicans
gl_ES: Corsos

en: For most of its history, Corsica has been ruled by foreign powers. Greeks, Etruscans, Romans, Vandals, Visigoths, Byzantines, Saracens, Lombards, the Papal States and Genoese all held sway over Corsica at one time or another. The 18th century saw a war of independence inspired by Enlightenment values. Pasquale Paoli managed to kick out the Genoese and from 1755 to 1769 Corsica was an independent republic with the first modern constitution in the world. Genoa sold its claim to France, after which a French invasion force defeated the Corsicans and Corsica was incorporated into France.
gl_ES: Durante a maior parte da súa historia, Córsega estivo gobernada por potencias estranxeiras. Gregos, etruscos, romanos, vándalos, visigodos, bizantinos, sarracenos, lombardos, estados pontificios e xenoveses dominaron a Córsega nun momento ou outro. O século XVIII viu unha guerra de independencia inspirada nos valores da Ilustración. Pasquale Paoli conseguiu expulsar aos xenoveses e de 1755 a 1769 Córcega foi unha república independente coa primeira constitución moderna do mundo. Xénova vendeu a súa reclamación a Francia, despois de que unha forza de invasión francesa derrotou aos corsos e Córcega incorporouse a Francia.

en: General-in-Chief %s
gl_ES: Xeneral en xefe %s

en: ?female:General-in-Chief %s
gl_ES: Xeneral en Xefa %s

en: Cossack
gl_ES: Cosaco

en: ?plural:Cossacks
gl_ES: Cosacos

en: The Zaporozhian Cossacks lived in Zaporozhia, in Central Ukraine. They were a multi-ethnic community with Ruthenians being the dominant element, organized in a military manner.
gl_ES: Os cosacos de Zaporozhia vivían en Zaporozhia, no centro de Ucraína. Eran unha comunidade multiétnica, sendo os rutenos o elemento dominante, organizados de xeito militar.

en: ?female:Hetman %s
gl_ES: Hetman %s

en: Costa Rican
gl_ES: Costarricense

en: ?plural:Costa Ricans
gl_ES: Costarriqueños

en: Costa Rica became an independent republic in 1840. It has been without an army since 1949 and is one of the most democratic and wealthy countries of Latin America.
gl_ES: Costa Rica converteuse nunha república independente en 1840. Leva sen exército dende 1949 e é un dos países máis democráticos e ricos de América Latina.

en: ?plural:Cree
gl_ES: Crees

en: The Cree are the largest native group in Canada with over 200,000 members who speak an Algonquian language and often call themselves "Iiyiyuu" or "Iinuu," meaning "people." They originally inhabited much of Quebec, Labrador, Alberta, Saskatchewan, Ontario and Manitoba.
gl_ES: Os cris son o grupo nativo máis grande de Canadá con máis de 200.000 membros que falan unha lingua algonquina e adoitan chamarse "Iiyiyuu" ou "Iinuu", que significa "pobo". Orixinalmente habitaron gran parte de Quebec, Labrador, Alberta, Saskatchewan, Ontario e Manitoba.

en: Cretan
gl_ES: Cretense

en: ?plural:Cretans
gl_ES: Cretenses

en: Crete is an island in the Mediterranean Sea, the largest of the Greek Archipelago. In the 3rd and 2nd millennia BCE Crete was the site of Europe's first advanced civilization, the Minoan culture. An eruption of nearby Thera destroyed the Minoan civilization. Crete then became part of the Greek cultural realm, and was subsequently conquered by the Romans, Arabs, Byzantines, Venetians and Ottoman Turks. After having been a semi-independent state for 15 years, Crete finally became part of Greece in 1913.
gl_ES: Creta é unha illa do mar Mediterráneo, a máis grande do arquipélago grego. Nos milenios III e II a.C. Creta foi o lugar da primeira civilización avanzada de Europa, a cultura minoica. Unha erupción da próxima Thera destruíu a civilización minoica. Creta pasou a formar parte do reino cultural grego, e posteriormente foi conquistada polos romanos, árabes, bizantinos, venecianos e turcos otománs. Despois de ser un estado semiindependente durante 15 anos, Creta finalmente pasou a formar parte de Grecia en 1913.

en: Crimean Tatar
gl_ES: Tártaro de Crimea

en: ?plural:Crimean Tatars
gl_ES: Tártaros de Crimea

en: Historical feudal state on the Crimean Peninsula, existing from the 15th to the 18th century. Crimean Tatars invaded Poland and Russia, which caused wars with Turkey.
gl_ES: Estado feudal histórico na península de Crimea, existente entre o século XV e o XVIII. Os tártaros de Crimea invadiron Polonia e Rusia, o que provocou guerras con Turquía.

en: Croatian
gl_ES: Croata

en: ?plural:Croatians
gl_ES: Croatas

en: Croatia is the region of the Southern Slavs that was held by the Austro-Hungarian Empire, rather than coming under Ottoman rule after the collapse of Byzantium. During most of the 20th century it was part of the Yugoslav Federation.
gl_ES: Croacia é a rexión dos eslavos do sur que estaba en poder do Imperio austrohúngaro, en lugar de pasar baixo o dominio otomán despois do colapso de Bizancio. Durante a maior parte do século XX formou parte da Federación Iugoslava.

en: Crusader
gl_ES: Cruzado

en: ?plural:Crusaders
gl_ES: Cruzados

en: The Crusades were a series of wars in which European armies tried to re-establish Christian control over the Holy Land. The First Crusade was called by Pope Urban II in 1095. The crusaders managed to wrestle control of much of the Levant from Muslim hands and established a number of states led by noblemen from European Christian dynasties. The most powerful of crusader states was the Kingdom of Jerusalem; other states included the County of Tripoli, the Principality of Antioch and the Country of Edessa. Later crusades were less successful. Muslim (Arab and Turkic) armies managed to push back the Crusaders and the last Crusader controlled city, Acre, fell to the Mamluks in 1291.
gl_ES: As cruzadas foron unha serie de guerras nas que os exércitos europeos intentaron restablecer o control cristián sobre Terra Santa. A Primeira Cruzada foi convocada polo Papa Urbano II en 1095. Os cruzados lograron loitar contra gran parte do Levante de mans musulmás e estableceron unha serie de estados dirixidos por nobres das dinastías cristiás europeas. O máis poderoso dos estados cruzados foi o Reino de Xerusalén; outros estados incluían o Condado de Trípoli, o Principado de Antioquía e o País de Edesa. As cruzadas posteriores tiveron menos éxito. Os exércitos musulmáns (árabes e turcos) lograron facer retroceder aos cruzados e a última cidade controlada polos cruzados, Acre, caeu en mans dos mamelucos en 1291.

en: Cuban
gl_ES: Cubano

en: ?plural:Cubans
gl_ES: Cubanos

en: Cuba came under Spanish control in the 16th century. In the following centuries, the island became one of the leading producers of tobacco, sugar and coffee in the world. Cuba was granted nominal independence in 1902.
gl_ES: Cuba pasou baixo control español no século XVI. Nos séculos seguintes, a illa converteuse nun dos principais produtores de tabaco, azucre e café do mundo. Cuba obtivo a independencia nominal en 1902.

en: Curonian
gl_ES: Curoniano

en: ?plural:Curonians
gl_ES: Curonianos

en: The Duchy of Courland and Semigallia was created as the result of the secularization of the Teutonic Order State. The dukes of Courland were vassals of Poland until its collapse. Duke Jakob Kettler led the failed attempts of colonization in South America and Africa.
gl_ES: O Ducado de Curlandia e Semigallia foi creado como resultado da secularización do Estado da Orde Teutónica. Os duques de Curlandia foron vasalos de Polonia ata o seu colapso. O duque Jakob Kettler liderou os intentos fallidos de colonización en Sudamérica e África.

en: ?plural:Cuyavians
gl_ES: Cuyavians

en: Cuyavia is a historical region in Northern-Central Poland, bordered to the East by Masovia, on the West by Greater Poland and on the North by Pomerania.
gl_ES: Cuyavia é unha rexión histórica do centro-norte de Polonia, limitada ao leste con Masovia, ao oeste coa Gran Polonia e ao norte con Pomerania.

en: Cypriot
gl_ES: Chipriota

en: ?plural:Cypriots
gl_ES: Chipriotas

en: Cyprus became an independent republic on 16th August 1960. It is a Eurasian island country located in the eastern Mediterranean, south of Turkey and west of Syria and Lebanon.
gl_ES: Chipre converteuse nunha república independente o 16 de agosto de 1960. É un país insular euroasiático situado no leste do Mediterráneo, ao sur de Turquía e ao oeste de Siria e Líbano.

en: Cyrenaican
gl_ES: Cirenaico

en: ?plural:Cyrenaicans
gl_ES: Cirenaicos

en: Czechoslovakian
gl_ES: Checoslovaco

en: ?plural:Czechoslovakians
gl_ES: Checoslovacos

en: Czechoslovakia was founded in 1918. It was long the only democracy in Eastern Europe until it was overrun by the Nazis in 1939 and the Soviet Union in 1948. Four years after the fall of communism it was split into the Czech and Slovak republics.
gl_ES: Checoslovaquia foi fundada en 1918. Foi durante moito tempo a única democracia en Europa do Leste ata que foi invadida polos nazis en 1939 e a Unión Soviética en 1948. Catro anos despois da caída do comunismo dividiuse nas repúblicas checa e eslovaca.

en: Czech
gl_ES: Checo

en: ?plural:Czechs
gl_ES: Checos

en: Today's Czech Republic was until 1993 part of Czechoslovakia, which had been until 1918 part of the Austro-Hungarian Empire.
gl_ES: A actual República Checa formou parte ata 1993 de Checoslovaquia, que fora ata 1918 parte do Imperio Austrohúngaro.

en: Prophet %s
gl_ES: Profeta %s

en: Prophetess %s
gl_ES: Profeta %s

en: Dacian
gl_ES: Dacio

en: ?plural:Dacians
gl_ES: Dacios

en: The Dacians were ancient tribes who lived on the left bank of the Lower Danube in Dacia in what is now Romania. They were probably related to the Thracians and other Paleo-Balkanic tribes. The unification of Dacian tribes occurred during the reign of king Burebista. After the wars with Rome, they were defeated in 106 CE. Dacia became a Roman province and succumbed to Roman colonization. The remains of the Dacians mingled with East Germanic tribes and later with Slavs.
gl_ES: Os dacios eran antigas tribos que vivían na marxe esquerda do Baixo Danubio en Dacia, no que hoxe é Romanía. Probablemente estaban relacionados cos tracios e outras tribos paleobalcánicas. A unificación das tribos dacias produciuse durante o reinado do rei Burebista. Despois das guerras con Roma, foron derrotados en 106 d.C. Dacia converteuse nunha provincia romana e sucumbiu á colonización romana. Os restos dos dacios mesturáronse con tribos xermánicas orientais e máis tarde cos eslavos.

en: ?plural:Dahomeans
gl_ES: Dahomeanos

en: The southern third of modern Benin was once a historic kingdom known variously as Agbome (c. 1600 - c. 1700), Danhome (c. 1700 - 1730), and Dahomey (1730 - 1894). In 1730 the country became a tributary of the neighboring kingdom of Oyo. It was conquered by France in the second Franco-Dahomean war (1892 - 1894) and was split into Agbome and Alada.  In the 18th and 19th centuries Dahomey was known for its fierce ahosi (gbeto) warriors: an army of women who were the king's official bodyguards and celibate wives.
gl_ES: O terzo sur do Benín moderno foi unha vez un reino histórico coñecido como Agbome (c. 1600 - c. 1700), Danhome (c. 1700 - 1730) e Dahomey (1730 - 1894). En 1730 o país pasou a ser afluente do veciño reino de Oyo. Foi conquistada por Francia na segunda guerra franco-dahomeana (1892 - 1894) e dividiuse en Agbome e Alada.  Nos séculos XVIII e XIX, o Dahomey era coñecido polos seus feroces guerreiros ahosi (gbeto): un exército de mulleres que eran gardacostas oficiais do rei e esposas célibes.

en: ?plural:Darfuris
gl_ES: Darfuris

en: The Sultanate of Darfur was an eastern so-called Sahelian state that from its location in the region just south of the Sahara benefited and prospered from trans-Saharan trade. The region had previously been dominated by the Daju and Tunjur ethnic groups, the latter of which is traditionally thought to have introduced Islam to the region. By the 16th century CE an ethnic group known as the Fur had gained the upper hand and under Sultan Sulayman established a long-lasting sultanate. The word Darfur means the Land of the Fur.
gl_ES: O sultanato de Darfur foi un estado do leste chamado saheliano que dende a súa localización na rexión xusto ao sur do Sahara beneficiouse e prosperou do comercio transsahariano. A rexión fora dominada anteriormente polos grupos étnicos Daju e Tunjur, que tradicionalmente se pensa que este último introduciu o Islam na rexión. No século XVI d.C., un grupo étnico coñecido como Fur gañara a vantaxe e baixo o mandato do sultán Sulayman estableceu un sultanato de longa duración. A palabra Darfur significa a Terra da Pel.

en: Djiboutian
gl_ES: Xibutí

en: ?plural:Djiboutians
gl_ES: Xibutianos

en: Djibouti is one of the smallest countries of Africa, located on the Gulf of Aden. It has been independent from France since 1977. Djibouti's main ethnic groups are the Afar and the Somalis. The country has one of the hottest climates in the world.
gl_ES: Xibuti é un dos países máis pequenos de África, situado no Golfo de Adén. É independente de Francia desde 1977. Os principais grupos étnicos de Xibutí son os afar e os somalíes. O país ten un dos climas máis quentes do mundo.

en: ?plural:Dominicanos
gl_ES: Dominicanos

en: The Dominican Republic is located on the eastern two thirds of the Caribbean island of Hispaniola. Its capital - Santo Domingo - became the first permanent European settlement in the Americas when it was founded by Bartholomew Columbus in 1498.
gl_ES: A República Dominicana está situada nos dous terzos orientais da illa caribeña de Hispaniola. A súa capital, Santo Domingo, converteuse no primeiro asentamento europeo permanente en América cando foi fundada por Bartolomé Colón en 1498.

en: Dominican
gl_ES: Dominicano

en: ?plural:Dominicans
gl_ES: Dominicanos

en: The island of Dominica was first sighted by Europeans, including Christopher Columbus, in 1493. Legend has it that the island was named so since the day of its first sighting was a Sunday. Officially the "Commonwealth of Dominica", the country should not be confused with the Dominican Republic, another Caribbean nation.
gl_ES: A illa de Dominica foi avistada por primeira vez polos europeos, incluído Cristóbal Colón, en 1493. Conta a lenda que a illa recibiu o seu nome xa que o día do seu primeiro avistamento foi un domingo. Oficialmente a "Commonwealth de Dominica", o país non debe confundirse coa República Dominicana, outra nación caribeña.

en: Dryad
gl_ES: Dríada

en: ?plural:Dryads
gl_ES: Dríadas

en: Dryads are creatures of Greek myth; they are a type of nymph associated with trees. Dryads were generally considered to be shy and long-lived. They are usually female and are often depicted as beautiful young women.
gl_ES: As dríadas son criaturas do mito grego; son un tipo de ninfa asociada ás árbores. As dríadas foron consideradas xeralmente como tímidas e longevas. Normalmente son mulleres e adoitan ser representadas como fermosas mulleres novas.

en: East German
gl_ES: Alemán oriental

en: ?plural:East Germans
gl_ES: Alemáns do leste

en: The German Democratic Republic was founded in the Soviet Occupation Zone of postwar Germany in 1949. It was part of the Soviet dominated eastern bloc during the Cold War. The GDR was known for the Berlin Wall and its vast internal security apparatus, the Stasi. In 1989 the communist regime collapsed and one year later it was annexed to the Federal Republic of Germany.
gl_ES: A República Democrática Alemá foi fundada na Zona de Ocupación Soviética da Alemaña de posguerra en 1949. Formou parte do bloque oriental dominado polos soviéticos durante a Guerra Fría. A RDA era coñecida polo muro de Berlín e o seu amplo aparato de seguridade interna, a Stasi. En 1989 o réxime comunista derrubouse e un ano despois foi anexionado á República Federal de Alemaña.

en: Enemy of the People %s
gl_ES: Inimigo do Pobo %s

en: ?female:Enemy of the People %s
gl_ES: Inimiga do Pobo %s

en: Commissar %s
gl_ES: Comisario %s

en: ?female:Commissar %s
gl_ES: Comisaria %s

en: East Timorese
gl_ES: Timor oriental

en: ?plural:East Timorese
gl_ES: Timorés Oriental

en: A former Portuguese colony, East Timor declared independence in 1975 but was overrun by Indonesian forces shortly thereafter. East Timor became the first newly sovereign state of the 21st century when Indonesia relinquished control on May 20, 2002.
gl_ES: Antiga colonia portuguesa, Timor Leste declarou a súa independencia en 1975 pero foi invadida polas forzas indonesias pouco despois. Timor Oriental converteuse no primeiro estado recentemente soberano do século XXI cando Indonesia renunciou ao control o 20 de maio de 2002.

en: Ecuadorian
gl_ES: Ecuatoriano

en: ?plural:Ecuadorians
gl_ES: Ecuatorians

en: Ecuador is a country in western South America. It is divided into three very distinct geographic regions: the coastal lowlands, the mountains of the Andes and the jungles of the Oriente. The Galápagos islands are also part of Ecuador. The country gained independence from Spain in 1821 and from Colombia in 1830. Ecuador's history has been marked by rivalry between the coast (Guayaquil) and the mountains (Quito). It also fought numerous border wars with both Colombia and Peru. Nowadays Ecuador is one of the main oil producing countries of South America.
gl_ES: Ecuador é un país do oeste de América do Sur. Divídese en tres rexións xeográficas ben diferenciadas: as terras baixas costeiras, as montañas dos Andes e as selvas do Oriente. As illas Gal\303\241pagos tamén forman parte do Ecuador. O país independizouse de España en 1821 e de Colombia en 1830. A historia do Ecuador estivo marcada pola rivalidade entre a costa (Guayaquil) e as montañas (Quito). Tamén loitou numerosas guerras fronteirizas tanto con Colombia como con Perú. Hoxe en día Ecuador é un dos principais países produtores de petróleo de América do Sur.

en: Egyptian Arab
gl_ES: Arabe exipcio

en: ?plural:Egyptian Arabs
gl_ES: Árabes exipcios

en: Modern Egypt is the most populous Middle Eastern country as well as one of the most populous in Africa. It is located on the site of one of the world's most ancient civilizations.
gl_ES: O Exipto moderno é o país de Oriente Medio máis poboado e un dos máis poboados de África. Está situado no lugar dunha das civilizacións máis antigas do mundo.

en: Elamite
gl_ES: Elamita

en: ?plural:Elamites
gl_ES: Elamitas

en: Elam was an ancient civilization located in the area of modern southwest Iran, which arose around 3100 BCE. The Elamite language, written in cuneiform, is of unknown origin. In 643 BCE the Elamite civilization was destroyed by the Assyrians under Assurbanipal.
gl_ES: Elam foi unha antiga civilización situada na zona do moderno suroeste de Irán, que xurdiu ao redor do 3100 a.C. A lingua elamita, escrita en cuneiforme, é de orixe descoñecida. No 643 a. C. a civilización elamita foi destruída polos asirios baixo Assurbanipal.

en: Emirati
gl_ES: Emiratos

en: ?plural:Emiratis
gl_ES: Emiratis

en: The history of the United Arab Emirates goes back to the 7th century. In the 19th century the Emirates became a dependency of the United Kingdom. In 1971 six emirates joined in a federative state as the United Arab Emirates. The following year, the seventh member emirate joined them.
gl_ES: A historia dos Emiratos Árabes Unidos remóntase ao século VII. No século XIX os Emiratos convertéronse nunha dependencia do Reino Unido. En 1971, seis emiratos uníronse nun estado federado como os Emiratos Árabes Unidos. Ao ano seguinte, uniuse a eles o sétimo emirato membro.

en: Epirote
gl_ES: Epirota

en: ?plural:Epirotes
gl_ES: Epirotes

en: The Epirotes were the ancient inhabitants of the Epirus region in northwestern Greece. Their most powerful ruler Pyrrhus launched a campaign against Rome in Italy, which ended in the famous "Pyrrhic Victory".
gl_ES: Os epirotes eran os antigos habitantes da rexión do Epiro no noroeste de Grecia. O seu gobernante máis poderoso, Pirro, lanzou unha campaña contra Roma en Italia, que rematou coa famosa "Vitoria Pírrica".

en: Tyrant %s
gl_ES: Tirano %s

en: ?female:Tyrant %s
gl_ES: Tirana %s

en: Equatoguinean
gl_ES: Ecuatoguineana

en: ?plural:Equatoguineans
gl_ES: Ecuatoguineanos

en: Equatorial Guinea is a country in Africa. It is divided into a mainland part (Rio Muni) and the islands of Bioko and Annobon. Formerly Spanish Guinea, the country achieved independence in 1968. Equatorial Guinea is one of the wealthier countries of Africa but also one of the most unequal.
gl_ES: Guinea Ecuatorial é un país de África. Divídese nunha parte continental (Río Muni) e as illas de Bioko e Annobon. Antiga Guinea Española, o país acadou a independencia en 1968. Guinea Ecuatorial é un dos países máis ricos de África pero tamén un dos máis desiguais.

en: Eritrean
gl_ES: Eritreo

en: ?plural:Eritreans
gl_ES: Eritreos

en: Eritrea is a country in eastern Africa which borders Sudan, Ethiopia, and Djibouti. It was once the Kingdom of D'mt and was later conquered by Italy. In 1951 it was federated with Ethiopia, which led to the development of an independence movement in the 1960s. In 1991 the 31-year war ended with Eritrea gaining independence.
gl_ES: Eritrea é un país do leste de África que limita con Sudán, Etiopía e Xibuti. Foi unha vez o Reino de D'mt e despois foi conquistado por Italia. En 1951 foi federada con Etiopía, o que provocou o desenvolvemento dun movemento independentista nos anos 60. En 1991 a guerra de 31 anos rematou coa independencia de Eritrea.

en: ?plural:Esperants
gl_ES: Esperantes

en: The Esperants are a world community united by the Esperanto language.
gl_ES: Os esperantos son unha comunidade mundial unida pola lingua esperanto.

en: Estonian
gl_ES: Estonio

en: ?plural:Estonians
gl_ES: Estonianos

en: Estonia is a small country on the south shore of the eastern Baltic Sea.  Its people and language are closely related to those of Finland.
gl_ES: Estonia é un pequeno país na beira sur do mar Báltico oriental. A súa xente e a súa lingua están intimamente relacionadas cos de Finlandia.

en: ?female:Protector %s
gl_ES: Protectora %s

en: Etruscan
gl_ES: Etrusco

en: ?plural:Etruscans
gl_ES: Etruscos

en: The Etruscans were an ancient civilization in Etruria, Italy, known for their artistic achievements and building of necropolises. Their language is only partly deciphered and their origins are still debated. They called themselves Rasna and formed a confederation of twelve cities. In the 6th century the Etruscan civilization started to crumble after Roman and Gallic incursions. Rome itself probably originated as a city state that threw off Etruscan domination. As a result, Roman sources often put the Etruscans in a negative light, depicting them as a sexually licentious culture. However, Roman civilization owes a lot to their Etruscan predecessors.
gl_ES: Os etruscos foron unha antiga civilización en Etruria, Italia, coñecida polos seus logros artísticos e a construción de necrópoles. A súa lingua está só parcialmente descifrada e as súas orixes aínda son debatidas. Chamáronse a si mesmos Rasna e formaron unha confederación de doce cidades. No século VI a civilización etrusca comezou a desmoronarse tras as incursións romanas e galas. A propia Roma probablemente se orixinou como unha cidade-estado que desbotou a dominación etrusca. Como resultado, as fontes romanas adoitan poñer aos etruscos nunha luz negativa, representándoos como unha cultura sexualmente licenciosa. Porén, a civilización romana debe moito aos seus predecesores etruscos.

en: European
gl_ES: Europeo

en: ?plural:Europeans
gl_ES: Europeos

en: The foundation for the European Union was laid in 1957 with the Treaty of Rome. The EU project has developed since then and is beginning to resemble a fledgeling super state. But the question remains: Does such a thing as a common European identity and nation actually exist?
gl_ES: As bases da Unión Europea foron postas en 1957 co Tratado de Roma. O proxecto da UE desenvolveuse desde entón e comeza a parecerse a un superestado incipiente. Pero a pregunta segue sendo: existe realmente unha identidade e unha nación europea comúns?

en: Pope %s
gl_ES: Papa %s

en: Popess %s
gl_ES: Papisa %s

en: Commissioner %s
gl_ES: Comisionado %s

en: ?female:Commissioner %s
gl_ES: Comisionada %s

en: ?plural:Evenks
gl_ES: Evenks

en: The Evenks are a Tungusic ethnic group in Siberia, Mongolia, and northern China. Historical evidence suggests that they have lived in the Baikal area on today's Russian-Mongolian border since the Stone Age. When encountered by the Russians in the 17th century, the Evenks were tribal hunter-gatherers and reindeer herders.
gl_ES: Os evencos son un grupo étnico tungúsico de Siberia, Mongolia e o norte de China. A evidencia histórica suxire que viviron na zona do Baikal na fronteira actual entre Rusia e Mongolia desde a Idade de Pedra. Cando os rusos os atoparon no século XVII, os evenks eran cazadores-recolectores tribais e pastores de renos.

en: Faroese
gl_ES: Islas Feroe

en: ?plural:Faroese
gl_ES: Feroés

en: The Faroe Islands are an archipelago in the Northern Atlantic ocean. According to the sagas, they were first settled by Norsemen who fled the tyranny of Norway's king Harald Fairhair. The islands became a Norwegian possession in 1035 and passed to Denmark in 1814. The Faroes have home rule since 1948.
gl_ES: As illas Feroe son un arquipélago no océano Atlántico norte. Segundo as sagas, foron colonizados por primeira vez por nórdicos que fuxiron da tiranía do rei de Noruega Harald Fairhair. As illas pasaron a ser unha posesión norueguesa en 1035 e pasaron a Dinamarca en 1814. As Feroe gobernan desde 1948.

en: Fijian
gl_ES: Fixiano

en: ?plural:Fijians
gl_ES: fixianos

en: Fiji is the most populous of the small Oceanian island states. It consists of Viti Levu, Vanua Levu and hundreds of smaller islands. Settled by Polynesians, it became a British colony in the 19th century. Fiji has been independent from Britain since 1970. Since then the country's politics have been characterized by ethnic tensions between Indo-Fijians and indigenous Fijians.
gl_ES: Fidxi é o máis poboado dos pequenos estados insulares de Oceanía. Está formado por Viti Levu, Vanua Levu e centos de illas máis pequenas. Poblada polos polinesios, converteuse nunha colonia británica no século XIX. Fidxi é independente de Gran Bretaña desde 1970. Desde entón a política do país caracterizouse por tensións étnicas entre indofixianos e indíxenas fixianos.

en: Paramount Chief %s
gl_ES: Xefe supremo %s

en: ?female:Paramount Chief %s
gl_ES: Xefa Suprema %s

en: ?plural:Filipinos
gl_ES: Filipinos

en: Finnish
gl_ES: Finés

en: ?plural:Finns
gl_ES: Finlandeses

en: Finland is a small, cold country on the northern fringe of Europe, noted for exporting timber, cellular phones, and world-class operating systems.
gl_ES: Finlandia é un país pequeno e frío no marxe norte de Europa, coñecido pola exportación de madeira, teléfonos móbiles e sistemas operativos de clase mundial.

en: ?female:Archbishop %s
gl_ES: Arcebispa %s

en: Flemish
gl_ES: Flamengo

en: ?plural:Flemings
gl_ES: Flemings

en: In the Middle Ages, Flanders was a county on the border of France and the Holy Roman Empire. In the 15th century, it came under Habsburg domination and subsequently it became one of the Seventeen Netherlands. Only after its conquest by Revolutionary France was the county legally dissolved. Nowadays the name is applied to the Dutch (or Flemish) speaking part of Belgium.
gl_ES: Na Idade Media, Flandres era un condado na fronteira de Francia e do Sacro Imperio Romano Xermánico. No século XV pasou baixo o dominio dos Habsburgo e, posteriormente, pasou a ser un dos Dezasete Países Baixos. Só despois da súa conquista pola Francia Revolucionaria foi disolto legalmente o condado. Hoxe en día o nome aplícase á parte de Bélxica de fala holandesa (ou flamenca).

en: Florentine
gl_ES: Florentino

en: ?plural:Florentines
gl_ES: Florentinos

en: The Florentine Republic was founded upon the overthrow of the Margraviate of Tuscany in 1115. Despite its seemingly endemic political intrigues, it became the most magnificent city-state of its era. Florence was the cultural and philosophical leader of Italy and indeed Europe in Renaissance, bringing forth such luminaries as Dante, Savonarola, Michelangelo, Da Vinci and Machiavelli. The De' Medici family eventually managed to consolidate its hold on Florence, and in the 16th century the Republic was turned into the Grand Duchy of Tuscany. In 1859 it was annexed by Italy.
gl_ES: A República Florentina foi fundada co derrocamento do Margraviato da Toscana en 1115. A pesar das súas intrigas políticas aparentemente endémicas, converteuse na cidade-estado máis magnífica da súa época. Florencia foi a líder cultural e filosófica de Italia e de Europa no Renacemento, dando lugar a luminarias como Dante, Savonarola, Miguel Anxo, Da Vinci e Maquiavelo. A familia De' Medici finalmente logrou consolidar o seu dominio sobre Florencia, e no século XVI a República converteuse no Gran Ducado da Toscana. En 1859 foi anexionada por Italia.

en: Condottiere %s
gl_ES: Condoieiro %s

en: Condottiera %s
gl_ES: Condoieira %s

en: Captain %s
gl_ES: Capitán %s

en: ?female:Captain %s
gl_ES: Capitana %s

en: Floridian
gl_ES: Floridano

en: ?plural:Floridians
gl_ES: Floridianos

en: ?plural:Formosans
gl_ES: Formosanos

en: Taiwan is home to fourteen officially recognized and twelve unrecognized tribes, all of whom are traditionally speakers of a group of Austronesian languages known as Formosan. Historical linguists consider the island to be the home of the Austronesian family, as it is host to the most diverse set of Austronesian languages. Many of the tribes are traditionally matrilineal. Starting in the 17th century, European and East Asian colonists vied for control of the island, encroaching on aboriginal lands. Today, Formosans constitute around 2% of the population of Taiwan.
gl_ES: Taiwán é o fogar de catorce tribos oficialmente recoñecidas e doce non recoñecidas, todas elas falantes tradicionalmente dun grupo de linguas austronesias coñecidas como formosano. Os lingüistas históricos consideran que a illa é o fogar da familia austronesia, xa que alberga o conxunto máis diverso de linguas austronesias. Moitas das tribos son tradicionalmente matrilineais. A partir do século XVII, os colonos europeos e do leste asiático competiron polo control da illa, invadindo as terras aborixes. Hoxe, os formosanos constitúen ao redor do 2% da poboación de Taiwán.

en: Franconian
gl_ES: Franconia

en: ?plural:Franconians
gl_ES: Franquistas

en: Franconia was one of the stem duchies of the Holy Roman Empire. Founded in the 9th century, unlike the other stem duchies it didn't manage to consolidate itself and by the 12th century it had completely disappeared. Franconia continues to exist as a cultural region in the modern states of Bavaria, Thuringia and Baden-Wuerttemberg.
gl_ES: Franconia foi un dos ducados troncales do Sacro Imperio Romano Xermánico. Fundado no século IX, a diferenza dos outros ducados troncales non conseguiu consolidarse e no século XII xa desaparecera por completo. Franconia segue existindo como rexión cultural nos estados modernos de Baviera, Turinxia e Baden-Wurtemberg.

en: Prince-Bishop %s
gl_ES: Príncipe-bispo %s

en: Frankish
gl_ES: Franco

en: ?plural:Franks
gl_ES: Franks

en: The Franks were a Germanic confederation that formed in what is now Northwest Germany in the 3rd century CE. In the late 5th century their leader Clovis converted to Christianity, united the Frankish tribes and conquered much of Gaul. Clovis' successors expanded Frankish rule over much of Central Europe. The Frankish kingdom mixed Germanic and Roman elements and would lay the foundation for much of European Medieval culture, society and politics. After a period of stagnation the Frankish realm was reunited in the 8th century. In 800 the Frankish king Charlemagne was crowned emperor by the pope. Upon his death the Frankish Empire was divided once again. By the 10th century CE the Frankish empire had broken up for good into West Francia, which later became France, and East Francia, which later became the Holy Roman Empire or Germany.
gl_ES: Os francos foron unha confederación xermánica que se formou no que hoxe é o noroeste de Alemaña no século III d.C. A finais do século V o seu líder Clodoveo converteuse ao cristianismo, uniu ás tribos francas e conquistou gran parte da Galia. Os sucesores de Clodoveo expandiron o dominio franco sobre gran parte de Europa Central. O reino franco mesturou elementos xermánicos e romanos e sentaría as bases de gran parte da cultura, sociedade e política medieval europea. Despois dun período de estancamento o reino franco reuníuse no século VIII. No ano 800 o rei franco Carlomagno foi coroado emperador polo papa. Á súa morte, o Imperio franco volveuse dividir. No século X d.C., o imperio franco dividiuse definitivamente en Francia Occidental, que máis tarde se convertería en Francia, e Francia Oriental, que máis tarde se convertería no Sacro Imperio Romano Xermánico ou Alemaña.

en: Mayor of the Palace %s
gl_ES: Alcalde do Pazo %s

en: ?female:Mayor of the Palace %s
gl_ES: Alcaldesa do Pazo %s

en: Frisian
gl_ES: Frisón

en: ?plural:Frisians
gl_ES: Frisóns

en: Romans already mentioned the Frisii but historians are unsure whether they were the ancestors of today's Frisians or not. In the early Middle Ages the Frisians controlled a kingdom stretching from the Scheldt to Jutland. Although eventually defeated by the Franks, they kept enjoying the famous Frisian freedom, refusing to recognize the rule of any feudal lord. In the 15th and 16th centuries Frisian territory was eventually carved up, the core becoming a province of the United Netherlands. In 1782 the Estates of Friesland was the first foreign government to recognize the independence of the United States of America.
gl_ES: Os romanos xa mencionaron os frisóns pero os historiadores non están seguros de se foron os antepasados dos frisóns actuais ou non. A principios da Idade Media os frisóns controlaban un reino que se estendía desde Escalda ata Xutlandia. Aínda que finalmente derrotados polos francos, seguiron gozando da famosa liberdade frisona, negándose a recoñecer o goberno de ningún señor feudal. Nos séculos XV e XVI o territorio frisón foi finalmente esculpido, o núcleo converténdose nunha provincia dos Países Baixos Unidos. En 1782, os Estates of Friesland foron o primeiro goberno estranxeiro en recoñecer a independencia dos Estados Unidos de América.

en: Friulian
gl_ES: Friulano

en: ?plural:Friulian
gl_ES: Friulianos

en: Friuli is a region in north-eastern Italy. A duchy of the Lombards and then a march of the Franks, it was ruled by the Patriarchs of Aquileia from the 11th century onward. In the 15th century Friuli was divided between Venice and Austria. The Friulian language is closely related to the Romansh language spoken in Switzerland.
gl_ES: Friuli é unha rexión do nordeste de Italia. Ducado dos longobardos e despois marcha dos francos, foi gobernado polos patriarcas de Aquileia a partir do século XI. No século XV Friuli dividiuse entre Venecia e Austria. A lingua friulana está moi relacionada coa lingua romanche que se fala en Suíza.

en: ?plural:Fulani
gl_ES: Fulanís

en: The Fulani or Fulbe are an ethnic group in West Africa. Originally pastoralists, in the 18th and 19th centuries they led the Fulani Jihads, founding a number of states across the region. The biggest Fulani state was the Sokoto Caliphate, founded by Usuman dan Fodio during the Fulani Jihad of 1809. It was one of the most powerful empires in Sub-Saharan Africa prior to the European conquest and colonization. The caliphate remained extant through the colonial period and afterwards, though with reduced power.
gl_ES: Os fulani ou fulbe son un grupo étnico de África occidental. Orixinalmente pastores, nos séculos XVIII e XIX lideraron os Jihads Fulani, fundando varios estados na rexión. O estado fulani máis grande foi o califato de Sokoto, fundado por Usuman dan Fodio durante a Jihad Fulani de 1809. Foi un dos imperios máis poderosos da África subsahariana antes da conquista e colonización europea. O califato mantívose durante o período colonial e despois, aínda que cun poder reducido.

en: Gabonese
gl_ES: Gabonés

en: ?plural:Gabonese
gl_ES: Gaboneses

en: Gabon is a country on the Atlantic coast of Central Africa. Gabon, then inhabited by Bantu peoples, became a French protectorate in the 19th century. It has been an independent republic since 1960. It is considered one of the most developed countries of Sub-Saharan Africa, in part because of its position as a major oil exporter.
gl_ES: Gabón é un país da costa atlántica de África Central. Gabón, entón habitado por pobos bantús, converteuse nun protectorado francés no século XIX. É unha república independente desde 1960. Considérase un dos países máis desenvolvidos da África subsahariana, en parte pola súa posición como gran exportador de petróleo.

en: Gaelic
gl_ES: Gaélico

en: ?plural:Gaels
gl_ES: Gaelicos

en: The Gaels were Celtic people, they may have originated in Spain but were first reported in Ireland. During the Migration Period the Gaels also moved to Scotland. They are the ancestors of the modern Irish, Scots and Manx. Today, Gaelic speaking areas remain in Ireland, Scotland, the Isle of Man and the Canadian province of Nova Scotia.
gl_ES: Os gaélicos eran pobos celtas, poderían ter orixe en España, pero foron denunciados por primeira vez en Irlanda. Durante o período migratorio os gaélicos tamén se trasladaron a Escocia. Son os antepasados ​​dos modernos irlandeses, escoceses e manxos. Hoxe, as zonas de fala gaélica permanecen en Irlanda, Escocia, a Illa de Man e a provincia canadense de Nova Escocia.

en: ?female:Taoiseach %s
gl_ES: Taoiseach %s

en: Galician
gl_ES: Galego

en: ?plural:Galicians
gl_ES: Galegos

en: Galicia is a region in the northwest of Spain, just above Portugal.
gl_ES: Galicia é unha rexión do noroeste de España, xusto por riba de Portugal.

en: Gallic
gl_ES: Galo

en: ?plural:Gauls
gl_ES: Galos

en: The Gauls were a Celtic people occupying what is now France and Belgium. They lived in chiefdom-level societies that grew increasingly centralized and stratified under the influence of the Greek and Roman merchants and soldiers who came to Gaul. Julius Caesar launched his eight year invasion of Gaul in 59 BCE. He claimed to have killed one million people and enslaved another million out of an original population of three million. The Gauls united and rallied under Vercingetorix, who defeated Caesar at the battle of Gergovia, but was later crushed by him at the battle of Alesia.
gl_ES: Os galos eran un pobo celta que ocupaba o que hoxe é Francia e Bélxica. Vivían en sociedades a nivel de cacicazamento que crecían cada vez máis centralizadas e estratificadas baixo a influencia dos comerciantes e soldados gregos e romanos que chegaron á Galia. Xulio César lanzou a súa invasión de oito anos da Galia no 59 a.C. Afirmou que matou a un millón de persoas e escravizou a outro millón dunha poboación orixinal de tres millóns. Os galos uníronse e uníronse ao mando de Vercingétorix, quen derrotou a César na batalla de Gergovia, pero máis tarde foi esmagado por el na batalla de Alesia.

en: Gambian
gl_ES: Gambiano

en: ?plural:Gambians
gl_ES: Gambianos

en: The Gambia is a small country in West Africa, straddling both banks of the Gambia river. It achieved independence from the United Kingdom in 1965.
gl_ES: Gambia é un pequeno país de África occidental, que se atopa entre as dúas marxes do río Gambia. Acadou a independencia do Reino Unido en 1965.

en: ?female:Mansa %s
gl_ES: Mansa %s

en: Genoese
gl_ES: Xenoves

en: ?plural:Genoese
gl_ES: Xenoveses

en: The Most Serene Republic of Genoa (Italian: Repubblica di Genova) was an independent state in Liguria on the northwestern Italian coast from the 11th century to 1797, when it was invaded by armies of Revolutionary France under Napoleon. It was then succeeded by the Ligurian Republic, which existed until 1805 before being annexed by the French Empire. Although its restoration was briefly proclaimed in 1814, following the defeat of Napoleon, this was short-lived, and the Republic was ultimately annexed by the Kingdom of Sardinia.
gl_ES: A Serenísima República de Xénova (en italiano : Repubblica di Genova ) foi un estado independente de Liguria na costa noroeste italiana desde o século XI ata 1797 , cando foi invadida polos exércitos da Francia Revolucionaria baixo Napoleón . Despois sucedeulle a República de Ligur, que existiu ata 1805 antes de ser anexionada polo Imperio francés. Aínda que a súa restauración foi brevemente proclamada en 1814, tras a derrota de Napoleón, esta foi de curta duración e a República foi finalmente anexionada polo Reino de Cerdeña.

en: Georgian
gl_ES: Xeorxiano

en: ?plural:Georgians
gl_ES: Xeorxianos

en: The Georgians were one of the first peoples in history to adopt Christianity, in the 300s CE.
gl_ES: Os xeorxianos foron un dos primeiros pobos da historia en adoptar o cristianismo, no ano 300 d.C.

en: Gepid
gl_ES: Xépido

en: ?plural:Gepids
gl_ES: Xépidos

en: The Gepids were a group of ancient East Germanic tribes, closely related to the Goths. Their original settlement was located on the Scandinavian Peninsula. By the time of the wake of the Goths from Scandinavia they had relocated to the southern coast of the Baltic. According to Jordanes, they inhabited a land called Specis, near the mouth of the Vistula, probably located on the Elblag Uplands. After the migration of the Goths on the Black Sea, the Gepids extended their possessions in Pomerania. In the 3rd century CE they moved to Dacia. From the 4th to the mid 5th century they were under the authority of the Huns. After the death of Attila the Gepids moved to Pannonia, where they defeated the Huns in the Battle of the River Nedao and won a place to live east of the River Tisza. In Pannonia they fought constantly against the Longobards west of the Danube. In 567 the Longobards allied themselves with the nomadic Avars against the Gepids and defeated them, breaking up their country. Gepids formed part of the Avar Khaganate, founded on former Gepid territory.
gl_ES: Os gépidos eran un grupo de antigas tribos xermánicas orientais, moi relacionadas cos godos. O seu asentamento orixinal estaba situado na península escandinava. No momento do velorio dos godos de Escandinavia trasladáronse á costa sur do Báltico. Segundo Jordanes, habitaban unha terra chamada Specis, preto da desembocadura do Vístula, probablemente situada nas Terras Altas de Elblag. Despois da migración dos godos no mar Negro, os gépidos estenderon as súas posesións en Pomerania. No século III trasladáronse a Dacia. Dende o século IV ata mediados do V estiveron baixo a autoridade dos hunos. Despois da morte de Atila, os gépidos trasladáronse a Panonia, onde derrotaron aos hunos na batalla do río Nedao e gañaron un lugar para vivir ao leste do río Tisza. En Panonia loitaron constantemente contra os longobardos ao oeste do Danubio. En 567 os longobardos aliáronse cos nómades ávaros contra os gépidos e derrotáronos, destruíndo o seu país. Os gépidos formaban parte do Avar Khaganate, fundado no antigo territorio gépido.

en: Presbyter %s
gl_ES: Presbítero %s

en: ?female:Presbyter %s
gl_ES: Presbítera %s

en: Great Warrior %s
gl_ES: Gran guerreiro %s

en: ?female:Great Warrior %s
gl_ES: Gran guerreira %s

en: German Belgian
gl_ES: Alemán belga

en: ?plural:German Belgians
gl_ES: Alemán belgas

en: The German-speaking Community is one of the three federal communities of Belgium, part of the Walloon Region in the extreme east of the country. The area was annexed by Belgium after the First World War to compensate the country for the German occupation during that war. With about 75,000 inhabitants the German-speaking Community comprises less than one percent of Belgium's population. Long neglected, the German-speaking Belgians now enjoy the same rights as their Flemish and French-speaking compatriots. As a result, they are often dubbed 'the best protected minority of Europe' and 'the last true Belgians'.
gl_ES: A Comunidade de fala alemá é unha das tres comunidades federais de Bélxica, que forma parte da Rexión Valona no extremo leste do país. A zona foi anexionada por Bélxica despois da Primeira Guerra Mundial para compensar o país pola ocupación alemá durante esa guerra. Con preto de 75.000 habitantes a Comunidade de fala alemá comprende menos do un por cento da poboación de Bélxica. Desatendidos durante moito tempo, os belgas de fala alemá gozan agora dos mesmos dereitos que os seus compatriotas flamencos e francófonos. Como resultado, adoitan ser alcumados como "a minoría mellor protexida de Europa" e "os últimos verdadeiros belgas".

en: Germanic
gl_ES: Xermánico

en: ?plural:Germanics
gl_ES: Xermánicos

en: The Germanic peoples are an ethno-linguistic complex in Northern and Northwestern Europe. The Germanic languages descended from a hypothetical Proto-Germanic language within the Indo-European language family. The first origins of the Ancient Germanic peoples are rather hypothetical; the Germanic languages contain numerous features that are nonexistent in other Indo-European languages. First attested on the North German Plain and in Southern Scandinavia, they clashed with the Romans from the second century BCE onward. Eventually, by the Early Middle Ages, Germanic kingdoms were established on what was once the Western Roman Empire. By this time most Germanic peoples had changed their ancestral polytheistic religion for Christianity.
gl_ES: Os pobos xermánicos son un complexo etnolingüístico no norte e noroeste de Europa. As linguas xermánicas descendían dunha hipotética lingua protoxermánica dentro da familia lingüística indoeuropea. As primeiras orixes dos pobos xermánicos antigos son máis ben hipotéticas; as linguas xermánicas conteñen numerosos trazos inexistentes noutras linguas indoeuropeas. Atestiguados por primeira vez na chaira do norte de Alemaña e no sur de Escandinavia, enfrontáronse cos romanos desde o século II a.C. en adiante. Finalmente, na Alta Idade Media, establecéronse reinos xermánicos no que antes era o Imperio Romano de Occidente. Nese momento a maioría dos pobos xermánicos cambiaran a súa relixión politeísta ancestral polo cristianismo.

en: Ghanaian
gl_ES: Ganés

en: ?plural:Ghanaian
gl_ES: Ganeses

en: Ghana takes its name from the old Ghana Empire. Known as the Gold Coast by the Europeans, the Portuguese, Dutch and Swedes founded outposts but in the 19th century Ghana became a British colony. In 1957 Kwame Nkrumah proclaimed Ghana's independence.
gl_ES: Ghana toma o seu nome do antigo Imperio de Ghana. Coñecida como a Costa de Ouro polos europeos, portugueses, holandeses e suecos fundaron postos avanzados pero no século XIX Ghana converteuse nunha colonia británica. En 1957 Kwame Nkrumah proclamou a independencia de Ghana.

en: Ghana
gl_ES: Ganés

en: ?plural:Ghana
gl_ES: Ghaneses

en: The Ghana or Wagadou Empire existed in West Africa from the 9th to the 13th centuries CE. It takes its name from the king, whose title 'ghana' means 'great warrior'. The Ghana Empire grew rich thanks to the trans-Saharan trade and the goldmines in its territory. The modern Republic of Ghana takes its name from the Ghana Empire, even though the empire was located in what is now Mali and Mauretania.
gl_ES: O Imperio de Ghana ou Wagadou existiu en África Occidental desde os séculos IX ata XIII d.C. Toma o seu nome do rei, cuxo título "ghana" significa "gran guerreiro". O Imperio de Ghana enriqueceuse grazas ao comercio transsahariano e ás minas de ouro do seu territorio. A moderna República de Ghana toma o seu nome do Imperio de Ghana, aínda que o imperio estaba situado no que hoxe é Malí e Mauritania.

en: ?female:Ghana %s
gl_ES: Ghana %s

en: ?plural:Ghaznavids
gl_ES: Ghaznavids

en: The Ghaznavids were a Sunni Muslim dynasty of Turkish origin, reigning from 977 to 1186 CE in Afghanistan and Northern India, and at the peak of their power also in eastern Iran and Central Asia.
gl_ES: Os Ghaznavids foron unha dinastía musulmá sunita de orixe turca, que reinou desde 977 ata 1186 d. C. en Afganistán e no norte da India, e no cumio do seu poder tamén no leste de Irán e Asia Central.

en: ?plural:Göktürks
gl_ES: Göktürks

en: The Göktürk or Old Turkic Khaganate was ruled by the Ashina dynasty which derived its legendary origins from the red she-wolf. The Göktürks were ancestors of the modern Turkic nations in Asia and Eastern Europe. They were the creators of a vast military empire, which covered the steppe areas from the Kuban river in the West to Korea in the East.
gl_ES: O G\303\266kt\303\274rk ou khaganato turco antigo foi gobernado pola dinastía Ashina que derivou as súas orixes lendarias da loba vermella. Os G\303\266kt\303\274rks foron antepasados ​​das modernas nacións turcas de Asia e Europa do Leste. Foron os creadores dun vasto imperio militar, que cubriu as zonas esteparias desde o río Kuban no occidente ata Corea no leste.

en: Golden Horde
gl_ES: Horda de Ouro

en: ?plural:Golden Horde
gl_ES: Hordas de Ouro

en: The Golden Horde was a historical Mongol and Tatar state, founded around 1240 in the western part of the empire of Genghis Khan by his grandson Batu Khan, with its capital at Sarai Batu. After the conquests its greatest extent covered the territories from the Irtysh to the mountains of the Caucasus, Black Sea and the Volga and Kama basins. In 1375 the whole country was conquered by Tamerlane and became vassalized. From the 14th century the country gradually descended into instability, which at the beginning of the 15th century led to the complete disintegration of the state.
gl_ES: A Horda de Ouro foi un estado histórico mongol e tártaro, fundado ao redor de 1240 na parte occidental do imperio de Genghis Khan polo seu neto Batu Khan, coa súa capital en Sarai Batu. Despois das conquistas, a súa maior extensión cubriu os territorios desde o Irtysh ata as montañas do Cáucaso, o Mar Negro e as cuncas do Volga e Kama. En 1375 todo o país foi conquistado por Tamerlán e quedou vasalizado. A partir do século XIV o país descendeu paulatinamente na inestabilidade, que a principios do século XV provocou a completa desintegración do Estado.

en: Gothic
gl_ES: Gótico

en: ?plural:Goths
gl_ES: Godos

en: The Goths were an East Germanic people who originated in what is now Poland or possibly in Scandinavia. They dominated Southeastern Europe in the fourth century CE. The Goths played a major role in the fall of the Roman Empire, sacking Rome itself in 410 CE. The Visigoths conquered Roman Iberia while the Ostrogoths founded a kingdom in Italy.
gl_ES: Os godos eran un pobo xermánico oriental que se orixinou no que hoxe é Polonia ou posiblemente en Escandinavia. Dominaron o sueste de Europa no século IV d.C. Os godos xogaron un papel importante na caída do Imperio Romano, saqueando a propia Roma no 410 d.C. Os visigodos conquistaron a Iberia romana mentres que os ostrogodos fundaron un reino en Italia.

en: Greater Polish
gl_ES: Polaco maior

en: ?plural:Greater Poles
gl_ES: Polos maiores

en: Greater Poland or Wielkopolska is a historic and geographic region of central-western Poland.
gl_ES: A Gran Polonia ou Wielkopolska é unha rexión histórica e xeográfica do centro-oeste de Polonia.

en: Greenlander
gl_ES: Groenlandés

en: ?plural:Greenlanders
gl_ES: Groenlandeses

en: Legend says that the Great Shaman Qitdlarssuaq led the Inuit people to Thule (Qaanaaq) on the west coast of Greenland in the 10th century. Around the same time, Scandinavian settlers arrived at the fjords on the southwestern tip of the island. Today, Greenland is a self-governing country within the Kingdom of Denmark with mixed Inuit and Scandinavian population.
gl_ES: A lenda di que o Gran Chamán Qitdlarssuaq levou ao pobo inuit a Thule (Qaanaaq) na costa oeste de Groenlandia no século X. Ao mesmo tempo, os colonos escandinavos chegaron aos fiordos do extremo suroeste da illa. Hoxe, Groenlandia é un país autónomo dentro do Reino de Dinamarca con poboación mixta inuit e escaninava.

en: Grenadian
gl_ES: Granadino

en: ?plural:Grenadians
gl_ES: Granadiños

en: Grenada is an island nation in the Caribbean. It gained independence from the United Kingdom in 1974. The main island was known as Camahogne by the indigenous Caribs.
gl_ES: Granada é unha nación insular do Caribe. Obtivo a independencia do Reino Unido en 1974. A illa principal era coñecida como Camahogne polos indíxenas caribes.

en: ?plural:Guanches
gl_ES: Guanches

en: The Guanches were the original inhabitants of the Canary Islands. Little is known of their origins, but it appears that they were related to the Berbers. In the 15th century they were subjugated by Castile.
gl_ES: Os guanches foron os orixinarios habitantes das Illas Canarias. Pouco se sabe das súas orixes, pero parece que estaban relacionados cos bereberes. No século XV foron sometidas por Castela.

en: Guarani
gl_ES: Guaraní

en: ?plural:Guarani
gl_ES: Guaraní

en: Numbering perhaps as many as 400,000 people at the time of European contact, the Aba (more popularly known as Guarani) lived primarily in what is now Paraguay in agricultural villages. Today their Guarani language is spoken by over 4 million people and is an official language of the nation of Paraguay.
gl_ES: Contando quizais ata 400.000 persoas no momento do contacto europeo, os aba (coñecidos máis popularmente como guaraní) vivían principalmente no que hoxe é Paraguai en aldeas agrícolas. Hoxe a súa lingua guaraní é falada por máis de 4 millóns de persoas e é unha lingua oficial da nación do Paraguai.

en: Guatemalan
gl_ES: Guatemalteco

en: ?plural:Guatemalans
gl_ES: Guatemaltecos

en: The ancient heartland of the Mayas, Guatemala was conquered by the Spanish in the 16th century. It became independent in 1821 but was part of the United States of Central America until 1840. It has endured political turmoil for much of its history. Guatemala lived through one of the most brutal civil wars of the 20th century until a peace agreement was signed in 1996.
gl_ES: O antigo corazón dos maias, Guatemala foi conquistada polos españois no século XVI. Independizouse en 1821 pero formou parte dos Estados Unidos de América Central ata 1840. Ao longo de gran parte da súa historia, sufriu convulsións políticas. Guatemala viviu unha das guerras civís máis brutais do século XX ata que se asinou un acordo de paz en 1996.

en: Guinean
gl_ES: Guineano

en: ?plural:Guinean
gl_ES: Guineanos

en: Guinea declared independence from France in 1958. Its first president Ahmed Sékou Touré continued to rule the country until his death in 1984. Guinea is not to be confused with neighboring Guinea-Bissau.
gl_ES: Guinea declarou a súa independencia de Francia en 1958. O seu primeiro presidente Ahmed S\303\251kou Tour\303\251 continuou gobernando o país ata a súa morte en 1984. Guinea non debe confundirse coa veciña Guinea-Bissau.

en: ?plural:Gupta
gl_ES: Guptanos

en: The Gupta Empire was one of the great classical empires. It ruled northern India from around 240 to 550 CE.
gl_ES: O Imperio Gupta foi un dos grandes imperios clásicos. Gobernaba o norte da India entre o 240 e o 550 d.C.

en: Guyanese
gl_ES: Guyanés

en: ?plural:Guyanese
gl_ES: Guyaneses

en: Executive President %s
gl_ES: Presidente executivo %s

en: ?female:Executive President %s
gl_ES: Presidenta executiva %s

en: ?plural:Hackers
gl_ES: Hackers

en: ?female:Hacker %s
gl_ES: Hacker %s

en: ?title:1337 %s
gl_ES: ?título:1337 %s

en: ?female:1337 %s
gl_ES: 1337 %s

en: Haitian
gl_ES: Haitiano

en: ?plural:Haitians
gl_ES: Haitianos

en: A slave rebellion led Haiti to independence in 1804. It was the first independent black republic and the second independent country in the Americas.
gl_ES: Unha rebelión de escravos levou a Haití á independencia en 1804. Foi a primeira república negra independente e o segundo país independente das Américas.

en: President-for-Life %s
gl_ES: Presidente vitalicio %s

en: ?female:President-for-Life %s
gl_ES: Presidenta vitalicia %s

en: Hanoverian
gl_ES: Hannoveriano

en: ?plural:Hanoverians
gl_ES: Hannoveros

en: Hanover was a state in Northern Germany, in current Lower Saxony. From 1714 to 1837 Hanover and the United Kingdom were united in a personal union. In 1866 it was gobbled up by Prussia.
gl_ES: Hannover era un estado do norte de Alemaña, na actual Baixa Saxonia. De 1714 a 1837 Hannover e o Reino Unido uníronse nunha unión persoal. En 1866 foi engulido por Prusia.

en: Princess-Bishop %s
gl_ES: Princesa-Bishop %s

en: ?plural:Han
gl_ES: Han

en: The Han people are the majority ethnic group in China, tracing their lineage back to "Yandi" (the Yan Emperor) and "Huangdi" (the Yellow Emperor), legendary god-kings of prehistory.
gl_ES: O pobo Han é o grupo étnico maioritario en China, remontando a súa liñaxe a "Yandi" (o emperador Yan) e "Huangdi" (o emperador amarelo), deuses-reis lendarios da prehistoria.

en: Empress Dowager %s
gl_ES: Emperatriz viuda %s

en: Hanseatic
gl_ES: Hanseático

en: ?plural:Hanseatic League
gl_ES: Liga Hanseática

en: The Hanseatic League was a powerful alliance of trading cities which existed from the 12th to the 19th century. Hanseatic cities were found in the North Sea and Baltic regions. Members of the league had their own law system and occasionally the Hansa went to war with rival powers.
gl_ES: A Liga Hanseática foi unha poderosa alianza de cidades comerciais que existiu entre o século XII e o XIX. Atopáronse cidades hanseáticas no mar do Norte e nas rexións bálticas. Os membros da liga tiñan o seu propio sistema de lei e ocasionalmente o Hansa entraba en guerra con poderes rivais.

en: ?plural:Hasinay
gl_ES: Hasinais

en: Hawaiian
gl_ES: Hawaiano

en: ?plural:Hawaiians
gl_ES: Hawaianos

en: The Kingdom of Hawaii was established in 1810 by King Kamehameha the Great. Abolished in 1893, and subsequently annexed to the United States, the former kingdom became the 50th state of the United States on August 21, 1959.
gl_ES: O Reino de Hawai foi establecido en 1810 polo rei Kamehameha o Grande. Abolido en 1893, e posteriormente anexionado aos Estados Unidos, o antigo reino converteuse no estado número 50 dos Estados Unidos o 21 de agosto de 1959.

en: Hellenic
gl_ES: Helénico

en: ?plural:Hellenes
gl_ES: Helenos

en: The Hellenic Republic - also known as Greece - was created when the Hellenic people gained independence from the Ottoman Empire in 1832.
gl_ES: A República Helénica -tamén coñecida como Grecia- foi creada cando o pobo helénico obtivo a independencia do Imperio Otomán en 1832.

en: Helvetian
gl_ES: Helvético

en: ?plural:Helvetians
gl_ES: Helvetianos

en: The Helvetians (Latin: Helvetii) were an Ancient Celtic people, inhabiting what is now Switzerland and adjacent parts of France and Germany. Helvetians sometimes helped in the internal conflicts of Rome, for example, on the side of Cicero. They were a big, expansive tribe, striving for domination over the tribes of Gaul. The campaigns of the Helvetian chieftain Orgetorix were used by Caesar as a pretext to conquer Helvetia and the rest of Gaul. The Helvetians succumbed to the Romans and became Romanized during the following centuries.
gl_ES: Os helvecios (latín: Helvetii) eran un pobo celta antigo, que habitaba o que hoxe é Suíza e partes adxacentes de Francia e Alemaña. Os helvéticos axudaban ás veces nos conflitos internos de Roma, por exemplo, do lado de Cicerón. Eran unha tribo grande e expansiva, loitando por dominar as tribos da Galia. As campañas do xefe helvético Orgetorix foron utilizadas por César como pretexto para conquistar Helvetia e o resto da Galia. Os helvéticos sucumbiron aos romanos e romanizáronse durante os séculos seguintes.

en: Hephthalite
gl_ES: Heftalita

en: ?plural:Hephthalites
gl_ES: Hephthalites

en: The Hephthalites were a Central Asian nomadic confederation of the 5th and 6th centuries CE. Their precise origins and composition remain obscure. They may have been of mixed Iranic, Tocharian and Turkic origin, but their main language is unknown. Although they were also known as the White Huns, a connection with the Huns is considered unlikely. The Hephthalites were crushed by the Göktürks and Sassanids in the 6th century, but on the Indian subcontinent some Hephthalite successor kingdoms survived until the late 7th century.
gl_ES: Os heftalitas foron unha confederación nómada de Asia Central dos séculos V e VI d.C. As súas orixes e composición precisas permanecen escuras. Poden ser de orixe mixta iraní, tochariano e turco, pero a súa lingua principal é descoñecida. Aínda que tamén eran coñecidos como os hunos brancos, considérase improbable unha conexión cos hunos. Os heftalitas foron esmagados polos G\303\266kt\303\274rks e sasánidas no século VI, pero no subcontinente indio algúns reinos sucesores heftalitas sobreviviron ata finais do século VII.

en: ?plural:Hessians
gl_ES: Hessians

en: Hesse became a landgraviate of the Holy Roman Empire in the 13th century. In the 16th century it splintered into a number of smaller territories. Many Hessians fought in the American Revolution as mercenaries on both sides. Currently Hesse is one of the states of the Federal Republic of Germany.
gl_ES: Hesse converteuse nun landgraviado do Sacro Imperio Romano Xermánico no século XIII. No século XVI dividiuse nunha serie de territorios máis pequenos. Moitos hessianos loitaron na Revolución Americana como mercenarios de ambos os bandos. Actualmente Hesse é un dos estados da República Federal de Alemaña.

en: Himyarite
gl_ES: Himiarita

en: ?plural:Himyar
gl_ES: Himyaranos

en: The Himyar were originally a mountain tribe in what is now Yemen that conquered the other South Arabian kingdoms, including Sabaea in 115 BCE, which were rich from the incense trade. The Himyar were castle-builders, finding it necessary to erect citadels to protect against Bedouin raids. The Axumite kingdom from Ethiopia ruled Sabaea from 340 to 378 CE, but the area was reconquered by Himyar forces in 525. The fall of the nation was a slow process involving the Christian states of Axum and the Byzantine Empire on one side, the Mandean Sassanid Empire of Persia on the other, and various South Arabian factions split between. The country switched from Axumite rule to Sassanid in 575 and in 628, the fifth Sassanid satrap of "al-Yaman" converted to Islam and Southern Arabia was incorporated into the new, expanding Muslim empire.
gl_ES: Os Himyar foron orixinalmente unha tribo de montaña no que hoxe é Iemen que conquistou os outros reinos de Arabia do Sur, incluíndo Sabaea en 115 a. C., que eran ricos polo comercio de incenso. Os Himyar foron construtores de castelos, polo que foi necesario levantar cidadelas para protexerse das incursións dos beduinos. O reino axumita de Etiopía gobernou Sabaea dende o 340 ata o 378 d.C., pero a zona foi reconquistada polas forzas Himyar en 525. A caída da nación foi un proceso lento que involucrou aos estados cristiáns de Axum e ao Imperio bizantino por un lado, os sasánidas mandeos. Empire of Persia, pola outra, e varias faccións de Arabia Sur divididas. O país pasou de dominio axumita a sasánida en 575 e en 628, o quinto sátrapa sasánida de "al-Yaman" convertido ao islam e o sur de Arabia incorporouse ao novo imperio musulmán en expansión.

en: ?plural:Holy Romans
gl_ES: Santos Romanos

en: The Holy Roman Empire was considered the successor to the Roman Empire, but as Voltaire once quipped it was neither Holy, nor Roman nor even less an Empire. Nonetheless it proved to be extremely durable, and lost territory only very slowly. For most of its existence it was a complex patchwork consisting of an uncountable number of counties, duchies, electorates, imperial free cities and other territories. In 1806 it was dissolved by Napoleon and replaced by the Confederation of the Rhine.
gl_ES: O Sacro Imperio Romano foi considerado o sucesor do Imperio Romano, pero como dixo Voltaire unha vez, non era nin Santo, nin Romano nin menos aínda un Imperio. Non obstante, demostrou ser extremadamente duradeiro e perdeu territorio só moi lentamente. Durante a maior parte da súa existencia foi un complexo mosaico formado por un número incontable de condados, ducados, electorados, cidades libres imperiais e outros territorios. En 1806 foi disolto por Napoleón e substituído pola Confederación do Rin.

en: ?plural:Papal States
gl_ES: Estados Pontificios

en: The Papal States were the territories on the Italian Peninsula and elsewhere under the direct sovereign rule by the Roman Catholic popes. Established in the 8th century CE from territory donated to the Church by the pious and the wealthy, the Papal States grew to become the dominant power in Italy for centuries.
gl_ES: Os Estados Pontificios eran os territorios da península italiana e doutros lugares baixo o dominio soberano directo dos papas católicos romanos. Establecidos no século VIII d.C. a partir dun territorio doado á Igrexa polos piadosos e ricos, os Estados Pontificios creceron ata converterse na potencia dominante en Italia durante séculos.

en: Antipope %s
gl_ES: Antipapa %s

en: Antipopess %s
gl_ES: Antipapa %s

en: Grand Master %s
gl_ES: Gran Mestre %s

en: Grand Mistress %s
gl_ES: Gran señora %s

en: Honduran
gl_ES: Hondureño

en: ?plural:Hondurans
gl_ES: Hondureños

en: Honduras has been an independent republic since the dissolution of the Central American Federation in 1840. The archetypical 'banana republic', periods of dictatorship and of more or less democratic rule have followed each other. Its current constitution was adopted in 1982.
gl_ES: Honduras é unha república independente desde a disolución da Federación Centroamericana en 1840. Sucedéronse a arquetípica 'república bananeira', períodos de ditadura e de dominio máis ou menos democrático. A súa actual constitución foi aprobada en 1982.

en: ?plural:Hopis
gl_ES: Hopis

en: A matrilineal culture in North America, who claim descent from the Hisatsinom. The Hopi live today on the Hopi Reservation in northeastern Arizona.
gl_ES: Unha cultura matrilineal en América do Norte, que afirman descendencia dos Hisatsinom. Os Hopi viven hoxe na reserva Hopi, no nordeste de Arizona.

en: Hungarian
gl_ES: Húngaro

en: ?plural:Hungarians
gl_ES: Húngaros

en: Legend says that Hungary was founded by Arpad in the 9th century.
gl_ES: A lenda di que Hungría foi fundada por Arpad no século IX.

en: Iberian
gl_ES: Ibérico

en: ?plural:Iberians
gl_ES: Iberos

en: The Iberians were non-Indo-European inhabitants of the ancient Iberian Peninsula. Very little is known about their history. They were subjugated by Rome in the last centuries BCE.
gl_ES: Os iberos eran habitantes non indoeuropeos da antiga Península Ibérica. Sábese moi pouco da súa historia. Foron subxugados por Roma nos últimos séculos a.C.

en: Icelandic
gl_ES: Islandés

en: ?plural:Icelanders
gl_ES: Islandeses

en: Iceland was long one of the largest uninhabited islands in the world, until it was settled by Norwegian Vikings in the late 9th century. The island was kept initially under the Norwegian and later the Danish crown until independence from Denmark in 1944.
gl_ES: Islandia foi durante moito tempo unha das maiores illas deshabitadas do mundo, ata que foi colonizada polos viquingos noruegueses a finais do século IX. A illa mantívose inicialmente baixo a coroa norueguesa e posteriormente dinamarquesa ata a independencia de Dinamarca en 1944.

en: Illyrian
gl_ES: Ilirio

en: ?plural:Illyrians
gl_ES: Ilirios

en: Illyrians were Indo-European tribes who appeared in the western part of the Balkan Peninsula before 1000 BCE, including Corcyra island and Ambracia bay in prehistoric Epirus to the south. They mixed with Thracians in Dardania to the east, and settled Messapia across the Adriatic Sea. Illyrian kingdoms were independent for centuries, until conquered by the Roman Republic.
gl_ES: Os ilirios eran tribos indoeuropeas que apareceron na parte occidental da península balcánica antes do ano 1000 a. C., incluíndo a illa de Corcyra e a baía de Ambracia no Epiro prehistórico ao sur. Mesturáronse cos tracios en Dardania ao leste, e asentáronse en Messapia a través do mar Adriático. Os reinos ilirios foron independentes durante séculos, ata que foron conquistados pola República Romana.

en: Indo-European
gl_ES: Indoeuropeo

en: ?plural:Indo-Europeans
gl_ES: Indoeuropeos

en: The Indo-Europeans were a hypothetical ancient people who were linguistically ancestral to modern peoples in Europe and South and West Asia. They probably existed about 5000 years ago somewhere on the Eurasian steppes, but their true origins remain a mystery. The existence of this people has been inferred from the analysis of Indo-European languages, on the basis of which attempts to reconstruct the Proto-Indo-European language have been made. One of the first scientists who noted the similarities between these languages was Sir William Jones.
gl_ES: Os indoeuropeos eran un hipotético pobo antigo que era lingüísticamente ancestral dos pobos modernos de Europa e do sur e oeste de Asia. Probablemente existiron hai uns 5000 anos nalgún lugar das estepas euroasiáticas, pero a súa verdadeira orixe segue sendo un misterio. A existencia deste pobo foi deducida da análise das linguas indoeuropeas, en base á cal se realizaron intentos de reconstrución da lingua protoindoeuropea. Un dos primeiros científicos que observou as semellanzas entre estas linguas foi Sir William Jones.

en: ?plural:Inuits
gl_ES: Inuits

en: The Inuits are a group of peoples inhabiting the Arctic areas of North America and Siberia. The Canadian territory of Nunavut has a majority population of Inuits; the name of the territory means "our land" in Inuktitut.
gl_ES: Os inuit son un grupo de pobos que habitan as zonas árticas de América do Norte e Siberia. O territorio canadense de Nunavut ten unha poboación maioritaria de inuit; o nome do territorio significa "a nosa terra" en inuktitut.

en: Iranian
gl_ES: Iraní

en: ?plural:Iranians
gl_ES: Iranís

en: Iran means "Land of the Aryans" - long known as Persia in the Western world. The country is today an Islamic Republic and a major power in the Middle East.
gl_ES: Irán significa "Terra dos arios" - coñecida como Persia no mundo occidental. O país é hoxe unha República Islámica e unha gran potencia en Oriente Medio.

en: Ayatollah %s
gl_ES: O aiatolá %s

en: ?female:Ayatollah %s
gl_ES: ?A Aiatolá %s

en: Iraqi
gl_ES: Iraquí

en: ?plural:Iraqis
gl_ES: iraquís

en: Iraq was founded after the fall of the Ottoman empire. It is encompassing the ancient region of Mesopotamia at the confluence of the Tigris and Euphrates rivers.
gl_ES: Iraq foi fundado despois da caída do imperio otomán. Está englobando a antiga rexión de Mesopotamia na confluencia dos ríos Tigris e Éufrates.

en: Irish
gl_ES: Irlandés

en: ?plural:Irish
gl_ES: Irlandeses

en: Ireland held out against the Romans and Vikings but was conquered by the Normans in 1171.  It was ruled by the English until 1922 when most of the country was granted limited autonomy, becoming a republic in 1949.  The North of Ireland was settled in the 17th century by Scottish and English planters and is now part of the United Kingdom.
gl_ES: Irlanda resistiuse contra os romanos e os viquingos, pero foi conquistada polos normandos en 1171. Foi gobernada polos ingleses ata 1922, cando a maior parte do país se lle concedeu unha autonomía limitada, converténdose nunha república en 1949. O norte de Irlanda instalouse no XVII. século por plantadores escoceses e ingleses e agora forma parte do Reino Unido.

en: Israeli
gl_ES: Israelí

en: ?plural:Israelis
gl_ES: Israelís

en: The nation of Israel was founded in 1948 as a scattered collection of cantons in British Palestine, and has gradually expanded through winning wars in 1948, 1967 and 1973.
gl_ES: A nación de Israel foi fundada en 1948 como unha colección dispersa de cantóns da Palestina Británica, e foise expandindo gradualmente a través das guerras gañadas en 1948, 1967 e 1973.

en: Kibbutznik %s
gl_ES: Kibutznik %s

en: ?female:Kibbutznikit %s
gl_ES: Kibbutznikit %s

en: Rabbi %s
gl_ES: Rabino %s

en: ?female:Rabbi %s
gl_ES: Rabina %s

en: Israelite
gl_ES: Israelita

en: ?plural:Israelites
gl_ES: Israelitas

en: Israel was a Jewish kingdom on the eastern shore of the Mediterranean founded around 1000 BCE. Much of its history is told in the holy books of the Abrahamic religions. The last Jewish kingdom was destroyed by the Romans in the 1st century CE, leaving the Jews scattered around the world for nineteen centuries.
gl_ES: Israel foi un reino xudeu na beira oriental do Mediterráneo fundado arredor do 1000 a.C. Gran parte da súa historia está contada nos libros sagrados das relixións abrahámicas. O último reino xudeu foi destruído polos romanos no século I d. C., deixando aos xudeus espallados polo mundo durante dezanove séculos.

en: Judge %s
gl_ES: Xuíz %s

en: ?female:Judge %s
gl_ES: Xuíza %s

en: Italian Greek
gl_ES: Grego italiano

en: ?plural:Italian Greeks
gl_ES: Gregos italianos

en: Ancient Magna Graecia was a complex of Greek cities-colonies on the coasts of Italy and Sicily, founded during the Greek Colonization. They played an important role in the development of Etruscan and Roman cultures. In the 5th century BCE Magna Graecia was dominated by the city-state of Syracuse, a great center of Greek culture. Other major urban centers included Taranto, Croton, Sybaris and Messana. Magna Graecia was gradually conquered by Rome, a conquest that was completed by 272 BC. After the fall of the Western Roman Empire, Southern Italy was temporarily part of the Byzantine Empire as the Catepanate of Italia. A Greek-speaking population has survived in these areas to modern times.
gl_ES: A antiga Magna Grecia foi un complexo de cidades-colonias gregas nas costas de Italia e Sicilia, fundado durante a colonización grega. Xogaron un papel importante no desenvolvemento das culturas etrusca e romana. No século V a. C. a Magna Grecia estaba dominada pola cidade-estado de Siracusa, un gran centro da cultura grega. Outros grandes centros urbanos foron Tarento, Croton, Sybaris e Messana. A Magna Grecia foi gradualmente conquistada por Roma, unha conquista que se completou no 272 a.C. Despois da caída do Imperio Romano de Occidente, o sur de Italia formou parte temporalmente do Imperio Bizantino como o Catepanato de Italia. Unha poboación de fala grega sobreviviu nestas zonas ata os tempos modernos.

en: Tyranne %s
gl_ES: Tirana %s

en: Ivoirian
gl_ES: Marfileño

en: ?plural:Ivoirian
gl_ES: Marfileño

en: Ivory Coast or Côte d'Ivoire achieved independence in 1960. It has been relatively stable compared to other West African countries, but in the 2000s it lived through a civil war.
gl_ES: Costa de Marfil ou C\303\264te d'Ivoire logrou a súa independencia en 1960. Foi relativamente estable en comparación con outros países de África Occidental, pero na década de 2000 viviu unha guerra civil.

en: ?plural:Jaffnas
gl_ES: Jaffnas

en: The Jaffna Kingdom was a medieval Tamil kingdom based in the north of Sri Lanka. It was a successful southern rival to the Chola Empire on the Indian mainland.
gl_ES: O reino de Jaffna foi un reino medieval tamil con sede no norte de Sri Lanka. Foi un rival exitoso do sur do Imperio Chola no continente indio.

en: Jamaican
gl_ES: Xamaicano

en: ?plural:Jamaicans
gl_ES: Xamaicanos

en: Columbus landed on Jamaica in 1494. The island was colonized by the Spanish but in 1655 it was conquered by the English, who turned the island into a slave-based plantation economy. Slavery was abolished in 1834. The country became an independent country within the Commonwealth in 1962. Jamaica is famous around the world for its music; genres such as reggae and ska originated on the island.
gl_ES: Colón desembarcou en Xamaica en 1494. A illa foi colonizada polos españois pero en 1655 foi conquistada polos ingleses, que converteron a illa nunha economía de plantación baseada en escravos. A escravitude foi abolida en 1834. O país converteuse nun país independente dentro da Commonwealth en 1962. Xamaica é famosa en todo o mundo pola súa música; xéneros como o reggae e o ska orixináronse na illa.

en: ?female:Rasta %s
gl_ES: Rasta %s

en: ?plural:Jolof
gl_ES: Jolof

en: Also called Wolof, the Kingdom was formed between the Senegal and Gambia rivers in the 14th century. The King, or Burba Jolof, was beholden to a handful of powerful regional noblemen who acknowledged kinship with the king but developed personal power bases as well. By the early 1500s, the Burba Jolof could field as many as 100,000 infantry and 10,000 cavalry. Fulani and Berber incursions coupled with political weakness eroded away the power of the Burba Jolof. Various Wolof-speaking states established unions with one another, with their heads assuming the powers of Burba Jolof. The 19th century brought with it French colonization and a conversion to Islam fueled in large part by anti-European sentiment.
gl_ES: Tamén chamado wolof, o Reino formouse entre os ríos Senegal e Gambia no século XIV. O Rei, ou Burba Jolof, estaba obrigado a un puñado de poderosos nobres rexionais que recoñeceron o parentesco co rei pero tamén desenvolveron bases de poder persoal. A principios dos anos 1500, o Burba Jolof podía enviar ata 100.000 infantes e 10.000 cabaleiros. As incursións fulani e bereberes unidas á debilidade política erosionaron o poder dos Burba Jolof. Varios estados de fala wolof estableceron unións entre si, coas súas cabezas asumindo os poderes de Burba Jolof. O século XIX trouxo consigo a colonización francesa e unha conversión ao Islam impulsada en gran parte polo sentimento antieuropeo.

en: Jordanian
gl_ES: Xordano

en: ?plural:Jordanian
gl_ES: Xordanos

en: The Hashemite Kingdom of Jordan is a country in the Middle East. During Antiquity the country was the site of numerous ancient civilizations, including the Nabateans who built the city of Petra. The country has been Arab since the 7th century. Conquered by the Ottoman Turks in 1519, it became a British League of Nations mandate after World War II. The Hashemite clan, which had led a revolt against the Turks during the war, was established as Jordan's ruling dynasty. The country finally became independent in 1946.
gl_ES: O Reino Haxemita de Xordania é un país de Oriente Medio. Durante a Antigüidade o país foi o lugar de numerosas civilizacións antigas, incluíndo os nabateos que construíron a cidade de Petra. O país é árabe desde o século VII. Conquistada polos turcos otománs en 1519, converteuse nun mandato da Sociedade Británica de Nacións despois da Segunda Guerra Mundial. O clan haxemita, que liderara unha revolta contra os turcos durante a guerra, foi establecido como dinastía gobernante de Xordania. O país finalmente independizouse en 1946.

en: ?plural:Kalmyks
gl_ES: Kalmyks

en: The Kalmyks are a Western Mongolian ethnic group living in Kalmykia in southern Russia. They migrated to the Caspian plains in the 17th century and formed a khanate that was allied with Russia. The Kalmyks are the only Buddhist nation of Europe.
gl_ES: Os calmucos son un grupo étnico mongol occidental que vive en Calmukia, no sur de Rusia. Emigraron ás chairas do Caspio no século XVII e formaron un khanato que estaba aliado con Rusia. Os kalmyks son a única nación budista de Europa.

en: ?plural:Kanem-Bornu
gl_ES: Kanem-Bornureses

en: This empire lasted in some form from the 9th-century until 1893 in modern Chad and Nigeria and controlled much of the trans-Saharan trade.
gl_ES: Este imperio durou dalgún xeito desde o século IX ata 1893 no Chad e Nixeria modernos e controlou gran parte do comercio transsahariano.

en: ?plural:Karabakhis
gl_ES: Karabakhis

en: Although mainly inhabited by Armenians, Nagorno-Karabakh was awarded to the Azeri SSR after the Soviet Union overran the Caucasus in the 1920s. Shortly before the collapse of the Soviet Union, the region declared its independence from Azerbaijan, leading to a war between Nagorno-Karabakh and Armenia on one side against Azerbaijan on the other side. A ceasefire was agreed on in 1994, but the conflict remains unsettled. The Nagorno-Karabakh Republic is de facto independent but not recognized by any UN member. In Armenian the region is also known as Artsakh, named after a province of the ancient Armenian kingdom.
gl_ES: Aínda que habitado principalmente por armenios, Nagorno-Karabakh foi concedido á RSS de Azeri despois de que a Unión Soviética invadise o Cáucaso na década de 1920. Pouco antes do colapso da Unión Soviética, a rexión declarou a súa independencia de Acerbaixán, o que provocou unha guerra entre Nagorno-Karabakh e Armenia por un lado contra Acerbaixán polo outro. En 1994 acordouse un alto o fogo, pero o conflito segue sen resolverse. A República de Nagorno-Karabaj é independente de facto pero non está recoñecida por ningún membro da ONU. En armenio, a rexión tamén se coñece como Artsakh, que recibe o nome dunha provincia do antigo reino armenio.

en: Karelian
gl_ES: Carelia

en: ?plural:Karelians
gl_ES: Carelianos

en: The Karelians are a Finno-Ugric people inhabiting Karelia, a region currently divided between Finland and Russia. They are closely related to the Finns.
gl_ES: Os carelios son un pobo ugro finés que habita Carelia, unha rexión actualmente dividida entre Finlandia e Rusia. Están moi relacionados cos finlandeses.

en: ?plural:Karens
gl_ES: Karens

en: Karens are a hardy mountain people who have lived on the western fringes of Burmese kingdoms throughout recorded history. Their own oral history suggests that they at some point migrated southwards through the Gobi Desert to reach their current homeland. With the independence of Burma from the United Kingdom in 1948, a heterogenous Karen armed independence movement was initiated that continues to this day.
gl_ES: Os karens son un pobo de montaña resistente que viviron nos marxes occidentais dos reinos birmanos ao longo da historia rexistrada. A súa propia historia oral suxire que nalgún momento emigraron cara ao sur a través do deserto de Gobi para chegar á súa terra natal actual. Coa independencia de Birmania do Reino Unido en 1948, iniciouse un heteroxéneo movemento independentista armado Karen que continúa ata hoxe.

en: Kashmiri
gl_ES: Cachemirí

en: ?plural:Kashmiris
gl_ES: cachemirís

en: The Kashmir valley is situated by the western foothills of the Himalayas. Having been inhabited for millennia, it is a melting pot of Hindu, Tibetan, and Islamic culture.
gl_ES: O val de Caxemira está situado nas estribacións occidentais do Himalaia. Estando habitado durante milenios, é un crisol da cultura hindú, tibetana e islámica.

en: Kashubian
gl_ES: Caxubio

en: ?plural:Kashubians
gl_ES: Caxubios

en: Kashubia is a historical region of north-central Poland. The name of the land, whose etymology is still unknown, was first mentioned in the 13th century. Considered as an ethnic group of the Polish nation, Kashubians have language and culture that are quite different from the rest of Poland. Today, a lively Kashubian community cultivates their speech, literature and customs through, among others, local radio and television programmes, comic books, and even several fully Kashubianized distributions of Linux operating system.
gl_ES: Caxubia é unha rexión histórica do centro-norte de Polonia. O nome da terra, cuxa etimoloxía aínda se descoñece, mencionouse por primeira vez no século XIII. Considerados como un grupo étnico da nación polaca, os caxubios teñen unha lingua e unha cultura moi diferentes do resto de Polonia. Hoxe, unha viva comunidade caxubia cultiva a súa fala, literatura e costumes a través, entre outros, de programas locais de radio e televisión, cómics e mesmo varias distribucións totalmente cashubianas do sistema operativo Linux.

en: Katangan
gl_ES: Katanga

en: ?plural:Katangans
gl_ES: Katangans

en: Katanga, the southernmost part of the Democratic Republic of the Congo, rich in minerals and once home to the Yeke Kingdom. The region seceded from Congo a few days after that country's independence from Belgium in 1960. The state, protected by Belgian mining industrialists and foreign mercenaries, was led by Moise Tshombe. Katanga was reincorporated into Congo after a Congolese and UN military campaign.
gl_ES: Katanga, a parte máis meridional da República Democrática do Congo, rica en minerais e antigamente fogar do Reino Yeke. A rexión separouse do Congo poucos días despois da independencia dese país de Bélxica en 1960. O estado, protexido por industriais mineiros belgas e mercenarios estranxeiros, estaba dirixido por Moise Tshombe. Katanga reincorporouse ao Congo despois dunha campaña militar congoleña e da ONU.

en: Kazakh
gl_ES: Casaco

en: ?plural:Kazakhs
gl_ES: kazakos

en: Kazakhs are descendants of Turkic and Mongolian nomadic tribes. Conquered by Russia in the 18th century, Kazakhstan became independent in 1991 with the dissolution of the Soviet Union. It is one of the ten largest states in the world by area.
gl_ES: Os casacos son descendentes de tribos nómades turcas e mongolas. Conquistado por Rusia no século XVIII, Casaquistán independizouse en 1991 coa disolución da Unión Soviética. É un dos dez estados máis grandes do mundo por área.

en: Kenyan
gl_ES: Keniano

en: ?plural:Kenyans
gl_ES: kenianos

en: Kenya gained independence from Britain in December 1963.
gl_ES: Kenia obtivo a independencia de Gran Bretaña en decembro de 1963.

en: ?plural:Khazars
gl_ES: Khazars

en: The Khazars founded a steppe empire on the plains of Southern Russia in the Early Middle Ages. Originally shamanists, they adopted Judaism as their state religion.
gl_ES: Os jázaros fundaron un imperio estepario nas chairas do sur de Rusia na Alta Idade Media. Orixinalmente xamanistas, adoptaron o xudaísmo como relixión estatal.

en: ?female:Tarkhan %s
gl_ES: Tarkhan %s

en: ?plural:Khoisan
gl_ES: Khoisan

en: Khoisan speakers are typically divided between the Khoikhoi, traditionally herders, and the San, traditionally hunter gatherers. They are traditionally among the most egalitarian societies on the planet. San society in particular is organized around the institutions of family and band. Khoisan peoples carry some of the most ancient genetic lineages in the world. Today there are over 300,000 Khoisan people, forming significant minorities in and around the Kalahari desert in Namibia, Botswana, South Africa, and Angola.
gl_ES: Os falantes de khoisan adoitan dividirse entre os Khoikhoi, tradicionalmente pastores, e os San, tradicionalmente cazadores recolectores. Tradicionalmente están entre as sociedades máis igualitarias do planeta. A sociedade san en particular organízase arredor das institucións da familia e da banda. Os pobos khoisan levan algunhas das liñaxes xenéticas máis antigas do mundo. Hoxe hai máis de 300.000 persoas khoisan, que forman minorías significativas no deserto de Kalahari en Namibia, Botswana, Sudáfrica e Angola.

en: ?plural:Khwarezmians
gl_ES: khwarezmians

en: Known by the Greeks as Chorasmia, Khwarezm was an urbanized, centralized, and militarized state south of the Aral sea in Central Asia, controlling portions of the Silk Road. It was loosely controlled as a satrapy under the Achaemenid and Sassanid Persian dynasties and was the mythic homeland of Zarathustra, the founder of Zoroastrianism. Following the introduction of Islam, Khwarezm tended to be divided into two separate kingdoms, but was united under the Turkic Anushtiginid dynasty, which lasted from 1097 until Chinggis Khan conquered it in 1231.
gl_ES: Coñecido polos gregos como Chorasmia, Khwarezm era un estado urbanizado, centralizado e militarizado ao sur do mar de Aral en Asia Central, que controlaba partes da Ruta da Seda. Foi controlada como satrapía baixo as dinastías persas aqueménidas e sasánidas e foi a patria mítica de Zaratustra, o fundador do zoroastrismo. Tras a introdución do Islam, Khwarezm tendeu a dividirse en dous reinos separados, pero uniuse baixo a dinastía turca anushtiginida, que durou desde 1097 ata que Chinggis Khan a conquistou en 1231.

en: Satrap %s
gl_ES: Sátrapa %s

en: ?female:Satrap %s
gl_ES: Sátrapa %s

en: ?plural:I-Kiribati
gl_ES: I-Kiribati

en: The Gilbert Islands, known in Gilbertese as Tungaru, are an island chain in the Pacific Ocean. Inhabited by Micronesians since prehistoric times, they were united under a common chiefdom in the late 19th century. Together with the Ellice Islands they were annexed by the British in 1892 who established the colony of Gilbert and Ellice Islands. Upon independence in 1976, the people of the Gilbert Islands adopted Kiribati (the Gilbertese rendering of "Gilberts") as the name of the newly established republic.
gl_ES: As illas Gilbert, coñecidas en gilbertés como Tungaru, son unha cadea de illas no Océano Pacífico. Habitados polos micronesios dende a prehistoria, uníronse baixo un cacicazgo común a finais do século XIX. Xunto coas illas Ellice foron anexionadas polos británicos en 1892 que estableceron a colonia de Gilbert e Ellice. Tras a independencia en 1976, o pobo das illas Gilbert adoptou Kiribati (a interpretación en Gilbertes de "Gilberts") como o nome da república recén creada.

en: ?plural:Kittitians and Nevisians
gl_ES: kititianos e nevisianos

en: Saint Kitts and Nevis is a nation in the Caribbean located on the eponymous two islands. It is the smallest country in the Americas and the world's smallest federation. Saint Kitts was the site of some of the earliest French and English colonization attempts in the New World.
gl_ES: Saint Kitts e Nevis é unha nación do Caribe situada nas dúas illas homónimas. É o país máis pequeno das Américas e a federación máis pequena do mundo. Saint Kitts foi o lugar de algúns dos primeiros intentos de colonización francesa e inglesa no Novo Mundo.

en: ?plural:Komi
gl_ES: Komi

en: The Komi are a Finno-Ugric people living in the northern part of European Russia. In the Middle Ages, the area inhabited by people of Komi was dominated by the Republic of Novgorod. In the 15th century, the Komi were subordinated to Moscow, becoming part of Russia.
gl_ES: Os Komi son un pobo ugro-finés que vive na parte norte da Rusia europea. Na Idade Media, a zona habitada pola xente de Komi estaba dominada pola República de Novgorod. No século XV, os Komi quedaron subordinados a Moscova, pasando a formar parte de Rusia.

en: Kongo
gl_ES: Kongués

en: ?plural:Kongo
gl_ES: Kongueanos

en: This Kingdom, lasting from roughly 1400 CE until the late 19th century, existed in the present-day countries of Angola and the Democratic Republic of the Congo. Soon after its formation, Portuguese explorers, missionaries and slavers began to arrive and exerted considerable influence in the Kingdom.
gl_ES: Este reino, que durou aproximadamente desde o ano 1400 ata finais do século XIX, existiu nos países actuais de Angola e a República Democrática do Congo. Pouco despois da súa formación comezaron a chegar exploradores, misioneiros e escravos portugueses que exerceron unha influencia considerable no Reino.

en: Kosovar
gl_ES: Kosovo

en: ?plural:Kosovars
gl_ES: kosovars

en: Kosovo is a country on the Balkans. It declared independence in 2008. Serbia claims Kosovo as a province and its independence is not universally recognized.
gl_ES: Kosovo é un país dos Balcáns. Declarou a súa independencia en 2008. Serbia reclama a Kosovo como provincia e a súa independencia non é universalmente recoñecida.

en: ?plural:Kunas
gl_ES: Kunas

en: The Kunas are a Chibchan people living on the Isthmus of Darien, where North and South America meet. In 1925 Kuna chief Nele Kantule led a revolt against the Panamanian authorities. Since then Panama has granted significant autonomy to Kuna Yala, the Kuna homeland. Currently Kuna Yala (also known as San Blas) is known worldwide as a tourist center and the Kunas have established something of a reputation for managing to combine tradition and modernity.
gl_ES: Os kunas son un pobo chibchan que vive no istmo de Darién, onde se reúnen América do Norte e do Sur. En 1925 o xefe kuna Nele Kantule liderou unha revolta contra as autoridades panameñas. Desde entón Panamá concedeu unha importante autonomía a Kuna Yala, a patria Kuna. Actualmente Kuna Yala (tamén coñecida como San Blas) é coñecida en todo o mundo como un centro turístico e os Kunas estableceron unha especie de reputación por conseguir combinar tradición e modernidade.

en: Kurdish
gl_ES: Kurdo

en: ?plural:Kurds
gl_ES: Kurdos

en: The Kurds are a distinct ethno-linguistic group speaking an Indo-Aryan language. Their traditional homeland Kurdistan is situated in the northern Middle East and partitioned between Iraq, Turkey, Syria, and Iran. The medieval era saw the rise of several principalities ruled by Kurdish dynasties, including Shaddadid, Rawadid, Hasanwayhid, Annazid, and Marwanid. Subsequently subdued by the Ottomans, the Kurds' struggle for self-rule and independence took off again after the fall of the Ottoman Empire and the end of the colonial era. Today, Iraq's Kurdistan Autonomous Region is the only Kurd-dominated political entity in the world.
gl_ES: Os kurdos son un grupo etnolingüístico distinto que fala unha lingua indoaria. A súa patria tradicional, o Kurdistán, está situada no norte de Oriente Medio e está dividida entre Iraq, Turquía, Siria e Irán. A época medieval viu o ascenso de varios principados gobernados por dinastías kurdas, incluíndo Shaddadid, Rawadid, Hasanwayhid, Annazid e Marwanid. Posteriormente sometida polos otománs, a loita dos kurdos polo autogoberno e a independencia volveu despegar despois da caída do Imperio Otomán e do final da época colonial. Hoxe, a Rexión Autónoma do Kurdistán de Iraq é a única entidade política do mundo dominada polos kurdos.

en: ?plural:Kushans
gl_ES: Kushans

en: The Kushans were an ancient Indo-European people, perhaps of Tocharian origin, originally leading a nomadic life in Central Asia. Under pressure from Turkic peoples they left their old lands and migrated to India. In India they founded a vast empire whose rulers converted to Buddhism. The Kushans used the Greek alphabet to write their language. The Kushan empire maintained trade relations with Rome and China. They were subordinated to the Persian Sassanids and replaced by a Persian vassal kingdom. The last remnants of the Kushans eventually succumbed to the Hephthalites.
gl_ES: Os kushans eran un antigo pobo indoeuropeo, quizais de orixe tochariana, que levaba orixinalmente unha vida nómada en Asia Central. Baixo a presión dos pobos turcos deixaron as súas antigas terras e emigraron á India. Na India fundaron un vasto imperio cuxos gobernantes se converteron ao budismo. Os kushans usaron o alfabeto grego para escribir a súa lingua. O imperio Kushan mantivo relacións comerciais con Roma e China. Foron subordinados aos persas sasánidas e substituídos por un reino vasalo persa. Os últimos restos dos Kushan finalmente sucumbiron ante os heftalitas.

en: ?female:Guru %s
gl_ES: Guru %s

en: Kuwaiti
gl_ES: Kuwaití

en: ?plural:Kuwaitis
gl_ES: kuwaitís

en: Kuwait is an Arab country, bordered by Iraq, Saudi Arabia and the Persian Gulf. It was founded in 1756 by the Sabah dynasty, who has ruled the country ever since. In 1990 the country was occupied by Iraqi forces, who were subsequently ejected after an international military intervention. Economically, Kuwait is one of the most developed countries in the Middle East. Despite its relatively small size, the country has about ten percent of the world's proven oil reserves.
gl_ES: Kuwait é un país árabe, limitado con Iraq, Arabia Saudita e o Golfo Pérsico. Foi fundada en 1756 pola dinastía Sabah, quen goberna o país desde entón. En 1990 o país foi ocupado polas forzas iraquís, que foron posteriormente expulsadas tras unha intervención militar internacional. Económicamente, Kuwait é un dos países máis desenvolvidos de Oriente Medio. A pesar do seu tamaño relativamente pequeno, o país ten preto do dez por cento das reservas mundiales de petróleo probadas.

en: Kyrgyz
gl_ES: Quirguis

en: ?plural:Kyrgyzs
gl_ES: Quirguises

en: Nation in Central Asia. Conquered by the Russian Empire in the 19th century, Kyrgyzstan got independence from the Soviet Union in 1991.
gl_ES: Nación en Asia Central. Conquistado polo Imperio Ruso no século XIX, Kirguizistán obtivo a independencia da Unión Soviética en 1991.

en: Langobardic
gl_ES: Langobardo

en: ?plural:Langobards
gl_ES: Langobardos

en: The Langobards were an ancient Germanic people. They originated from Scandinavia but settled in the area on the lower Elbe. In 166 CE they participated in the attack on the Roman provinces of Pannonia and Noricum. Their first state was established on the Danube. Having defeated the Gepids in an alliance with the Avars, the Langobards under king Alboin invaded Italia in 568. They founded a new kingdom with its capital in Pavia. The modern region of Lombardy derives its name from the Lombards.
gl_ES: Os langobardos eran un antigo pobo xermánico. Orixináronse de Escandinavia pero asentáronse na zona do baixo Elba. No ano 166 d. C. participaron no ataque ás provincias romanas de Panonia e Noricum. O seu primeiro estado estableceuse no Danubio. Despois de derrotar aos gépidos nunha alianza cos ávaros, os langobardos baixo o rei Alboín invadiron Italia en 568. Fundaron un novo reino con capital en Pavía. A moderna rexión de Lombardía deriva o seu nome dos longobardos.

en: ?plural:Lankese
gl_ES: Lanqués

en: Prince Vijaya came to Sri Lanka from Orissa, in north-eastern India, during the 6th century BCE and founded the Sinhalese kingdom there. During British colonialism the country was known as Ceylon.
gl_ES: O príncipe Vijaya chegou a Sri Lanka desde Orissa, no nordeste da India, durante o século VI a. C. e alí fundou o reino cingalés. Durante o colonialismo británico o país era coñecido como Ceilán.

en: Supreme Commander %s
gl_ES: Comandante Supremo %s

en: ?female:Supreme Commander %s
gl_ES: Comandante Suprema %s

en: Laotian
gl_ES: Laosiano

en: ?plural:Laotians
gl_ES: Laosianos

en: The history of Laos starts with the Lan Xang kingdom created in the 14th century and ended in late 18th century with invasion of Siam (Thailand). In the end of the 19th century, Laos became part of French Indochina. French rule ended with independence in 1946 followed by 30 years of civil war. In 1975 the communist Pathet Lao established a strict socialist regime. However, in 1986 the liberalization and a gradual return to private enterprise started.
gl_ES: A historia de Laos comeza co reino de Lan Xang creado no século XIV e rematou a finais do século XVIII coa invasión de Siam (Tailandia). A finais do século XIX, Laos pasou a formar parte da Indochina francesa. O dominio francés rematou coa independencia en 1946 seguida de 30 anos de guerra civil. En 1975 o comunista Pathet Lao estableceu un réxime socialista estrito. Porén, en 1986 comezou a liberalización e un retorno gradual á empresa privada.

en: ?plural:Latins
gl_ES: Latinos

en: The Latin Empire was a Medieval state created by Crusaders after their capture of Constantinople during the Fourth Crusade in 1204, intended as a Roman Catholic-friendly replacement of the Byzantine Empire. In Greek history the period of rule by the Latin Empire and its successor splinter realms is known as the "Frankokratia", rule of the Franks. The Empire ceased to exist when Constantinople was recaptured by the Byzantines in 1261.
gl_ES: O Imperio Latino foi un estado medieval creado polos cruzados despois da súa toma de Constantinopla durante a Cuarta Cruzada en 1204, destinado a substituír o Imperio bizantino para os católicos romanos. Na historia grega o período de goberno do Imperio latino e dos seus reinos escindidos sucesores coñécese como "Frankokratia", o goberno dos francos. O Imperio deixou de existir cando Constantinopla foi reconquistada polos bizantinos en 1261.

en: Latvian
gl_ES: Letón

en: ?plural:Latvians
gl_ES: Letóns

en: In the aftermath of World War I Latvia proclaimed its independence from Russia. In 1940, Latvia was forcibly occupied by the Soviet Union. After the collapse of Soviet Union in 1991 Latvia restored its independence.
gl_ES: Despois da Primeira Guerra Mundial, Letonia proclamou a súa independencia de Rusia. En 1940, Letonia foi ocupada pola forza pola Unión Soviética. Despois do colapso da Unión Soviética en 1991, Letonia restaurou a súa independencia.

en: Lebanese
gl_ES: Libanés

en: ?plural:Lebanese
gl_ES: Libanés

en: Located in the Levant, the Eastern shore of the Mediterranean, Lebanon houses some of the oldest traces of human civilization. The old homeland of the Phoenicians, Lebanon has since been ruled by many empires. It was part of the Ottoman Empire for over four centuries and became a French mandate after World War I. Lebanon proclaimed its independence in 1943.
gl_ES: Situado no Levante, a beira oriental do Mediterráneo, o Líbano alberga algúns dos vestixios máis antigos da civilización humana. A antiga patria dos fenicios, o Líbano foi gobernado dende entón por moitos imperios. Formou parte do Imperio Otomán durante máis de catro séculos e converteuse nun mandato francés despois da Primeira Guerra Mundial. O Líbano proclamou a súa independencia en 1943.

en: Lendian
gl_ES: Lendiano

en: ?plural:Lendians
gl_ES: Lendians

en: The Lendians were a confederation of West Slavic, Lechitic tribes inhabiting the borderland areas of today's Poland and Ukraine. Their land was the object of rivalry between Poland and the Kievan Rus' at the time of the early Piast dynasty. The Lendians succumbed to Ruthenization as a result of deportation actions organized by Kievan princes and the activities of the Orthodox Church.
gl_ES: Os lendios eran unha confederación de tribos lequitas e eslavas occidentais que habitaban as zonas fronteirizas da actual Polonia e Ucraína. A súa terra foi obxecto de rivalidade entre Polonia e a Rus de Kiev na época da primeira dinastía Piast. Os lendios sucumbiron á rutenización como resultado das accións de deportación organizadas polos príncipes de Kiev e as actividades da Igrexa Ortodoxa.

en: Leonese
gl_ES: Leonés

en: ?plural:Leonese
gl_ES: Leoneses

en: Leon was a medieval kingdom in the northwestern part of the Iberian peninsula. Currently Leon is part of the Spanish autonomous community of Castile and Leon.
gl_ES: León foi un reino medieval no noroeste da península ibérica. Actualmente León forma parte da comunidade autónoma española de Castela e León.

en: Lesothoan
gl_ES: Lesoto

en: ?plural:Lesothoans
gl_ES: Lesotoenses

en: Liberian
gl_ES: Liberiano

en: ?plural:Liberians
gl_ES: Liberianos

en: Liberia is a country in West Africa, founded in the first half of the 19th century as a country for liberated African-American slaves. Liberia's history has been characterized by tensions between the dominant Americo-Liberian minority and the indigenous majority. The Americo-Liberians organized themselves within the True Whig Party, which held power for no less than 102 years, longer than any other political party worldwide. The indigenous population was enfranchised in the 1960s and the True Whigs were overthrown in 1980, which led to a period of instability and civil wars. A fragile peace returned in 2003.
gl_ES: Liberia é un país de África occidental, fundado na primeira metade do século XIX como país para os escravos afroamericanos liberados. A historia de Liberia caracterizouse por tensións entre a minoría dominante americo-liberiana e a maioría indíxena. Os americanos-liberianos organizáronse dentro do Partido Whig Verdadero, que mantivo o poder durante nada menos que 102 anos, máis que calquera outro partido político no mundo. A poboación indíxena foi liberada nos anos 60 e os verdadeiros Whigs foron derrubados en 1980, o que provocou un período de inestabilidade e guerras civís. En 2003 volveu unha paz fráxil.

en: Liburnian
gl_ES: Liburniano

en: ?plural:Liburnians
gl_ES: Liburnios

en: The Liburnians were an ancient Indo-European tribe living along the Northeastern Adriatic coast in modern Croatia. They were probably distinct from their neighbors, the Illyrians, and spoke an Italic language. They were Romanized after the annexation of their land by Rome.
gl_ES: Os liburnios eran unha antiga tribo indoeuropea que vivía ao longo da costa noreste do Adriático na Croacia moderna. Probablemente eran distintos dos seus veciños, os ilirios, e falaban unha lingua itálica. Romanizáronse despois da anexión das súas terras por Roma.

en: Libyan
gl_ES: Libio

en: ?plural:Libyans
gl_ES: Libios

en: The region that is now Libya was a Roman colony until it was conquered by the Arab civilization in the 7th century. In 1912 it came under the control of Italy and after the Second World War Libya was granted independence as a condition of the Allied peace treaty with Italy.
gl_ES: A rexión que hoxe é Libia foi unha colonia romana ata que foi conquistada pola civilización árabe no século VII. En 1912 pasou baixo o control de Italia e despois da Segunda Guerra Mundial concedeuse a Libia a independencia como condición do tratado de paz dos Aliados con Italia.

en: ?plural:Liechtensteiners
gl_ES: Liechtensteiners

en: The Principality of Liechtenstein is a tiny, doubly landlocked alpine country in Western Europe, bordered by Switzerland to its west and by Austria to its east. The Principality was formed by the merger of Vaduz and Schellenberg in 1719.
gl_ES: O Principado de Liechtenstein é un país alpino pequeno e dobremente sen litoral de Europa Occidental, limitado con Suíza ao oeste e con Austria ao leste. O Principado formouse pola fusión de Vaduz e Schellenberg en 1719.

en: Liegean
gl_ES: Liejano

en: ?plural:Liegeans
gl_ES: Liejanos

en: Liege was constituted in ecclesiastic principalty in 985, when Bishop Notger was granted the control of several cities in current Belgium. As a federated state of the Holy Roman Empire, it was characterized with large civil liberties for which liegean struggled strongly for. It lasted until 1792, when the recently formed Republic of Liege voted the union with revolutionary France. Liege played later a major role in the Belgian independance.
gl_ES: Lieja constituíuse no principado eclesiástico en 985, cando ao bispo Notger se lle concedeu o control de varias cidades da actual Bélxica. Como estado federado do Sacro Imperio Romano Xermánico, caracterizouse por grandes liberdades civís polas que lixeo loitou con forza. Durou ata 1792, cando a recén formada República de Lieja votou a unión coa Francia revolucionaria. Lieja xogou máis tarde un papel importante na independencia belga.

en: ?female:Princess %s
gl_ES: Princesa %s

en: ?female:Prime Ministress %s
gl_ES: Primeira Ministra %s

en: Regent %s
gl_ES: Rexente %s

en: Ligurian
gl_ES: Ligures

en: ?plural:Ligurians
gl_ES: Ligureses

en: The Ligures were a pre-Roman tribal complex in what is now Northwestern Italy and Southern France. Their language is of uncertain origin, perhaps Para-Celtic or Pre-Indo-European.
gl_ES: Os Ligures eran un complexo tribal prerromano no que hoxe é o noroeste de Italia e o sur de Francia. A súa lingua é de orixe incerta, quizais paracelta ou preindoeuropea.

en: Paramount Ruler %s
gl_ES: Líder Supremo %s

en: ?female:Paramount Ruler %s
gl_ES: Líderesa Suprema %s

en: Lipka Tatar
gl_ES: Lipka tártaro

en: ?plural:Lipka Tatars
gl_ES: Tártaros de Lipka

en: The Lipka Tatars are descendants of Tatars who migrated to the Polish-Lithuanian Commonwealth from the Crimean Khanate and the Golden Horde. Their name comes from the Turkish name of Lithuania. In addition to Lithuania, they also live in Poland and Belarus. Some Lipka Tatars have preserved their culture and traditional religion to the present day.
gl_ES: Os tártaros de Lipka son descendentes de tártaros que emigraron á Commonwealth polaco-lituana desde o Khanato de Crimea e a Horda de Ouro. O seu nome provén do nome turco de Lituania. Ademais de Lituania, tamén viven en Polonia e Bielorrusia. Algúns tártaros de Lipka conservaron a súa cultura e relixión tradicional ata os nosos días.

en: Lippian
gl_ES: Lippiano

en: ?plural:Lippians
gl_ES: Lippians

en: Lippe was a historical state in Germany. It was located between the Weser River and the southeast part of the Teutoburg forest.
gl_ES: Lippe foi un estado histórico de Alemaña. Estaba situada entre o río Weser e a parte sueste do bosque de Teutoburgo.

en: Lithuanian
gl_ES: Lituano

en: ?plural:Lithuanians
gl_ES: Lituanos

en: Lithuania is a small country on the south coast of the Baltic Sea, northeast of Poland. Lithuanian is the most archaic and complex of the northern Indo-European languages.
gl_ES: Lituania é un pequeno país na costa sur do mar Báltico, ao nordeste de Polonia. O lituano é a máis arcaica e complexa das linguas indoeuropeas do norte.

en: Lojbanistani
gl_ES: Lojbanistán

en: ?plural:Lojbanistanis
gl_ES: Lojbanistanis

en: Lojbanistan is a fictional place where people speak Lojban. Lojban is a constructed language meant for human communication. Lojban is syntactically unambiguous ("Time flies like an arrow. Fruit flies like a banana."), culturally neutral and simple to learn.
gl_ES: Lojbanistan é un lugar ficticio onde a xente fala Lojban. O lojban é unha linguaxe construída destinada á comunicación humana. Lojban é sintacticamente inequívoco ("O tempo voa coma unha frecha. As moscas da froita como un plátano"), culturalmente neutral e sinxelo de aprender.

en: Lorrain
gl_ES: Lorena

en: ?plural:Lorrains
gl_ES: Loreneses

en: Lorraine or Lotharingia was formed as the middle kingdom when the Frankish empire was split in three in 843. Initially stretching from the North Sea to the Mediterranean, its territory was mutilated during the struggles between the various Frankish dynasties. What was left of Lorraine became a duchy that both France and Germany were continuously eyeing for. Lorraine became a province of France in 1766.
gl_ES: Lorena ou Lotaringia formouse como o reino medio cando o imperio franco se dividiu en tres en 843. Estendíase inicialmente desde o Mar do Norte ata o Mediterráneo, o seu territorio foi mutilado durante as loitas entre as distintas dinastías francas. O que quedaba de Lorena converteuse nun ducado que tanto Francia como Alemaña buscaban continuamente. Lorena converteuse nunha provincia de Francia en 1766.

en: ?plural:Luwians
gl_ES: Luvianos

en: The Luwians were an ancient Indo-European Anatolian people who lived in the late Bronze Age. For a time after the fall of the Hittite Empire they took a dominant role in the region. One of the most important Neo-Hittite states was Tabal (biblical Tubal), located in Syria and Southeastern Anatolia.
gl_ES: Os luvianos eran un antigo pobo indoeuropeo de Anatolia que viviu a finais da Idade do Bronce. Durante un tempo despois da caída do Imperio Hitita tomaron un papel dominante na rexión. Un dos estados neohititas máis importantes foi Tabal (Tubal bíblico), situado en Siria e no sueste de Anatolia.

en: Luxembourgish
gl_ES: Luxemburgués

en: ?plural:Luxembourgians
gl_ES: Luxemburgueses

en: One of Europe's smaller countries, Luxembourg was founded as a county in 963. In 1815 it was elevated to a Grand Duchy in a personal union with the Netherlands, which was severed in 1890.
gl_ES: Un dos países máis pequenos de Europa, Luxemburgo foi fundado como condado en 963. En 1815 foi elevado a Gran Ducado nunha unión persoal cos Países Baixos, que foi separado en 1890.

en: Lycian
gl_ES: Licio

en: ?plural:Lycians
gl_ES: Licios

en: Lycia was an ancient Southwest Anatolian state which existed from the 15th to the 6th century BCE. Lycians were allies of Troy during the Trojan War, when they were led by the legendary heroes Sarpedon and Glaucus. Their state was subordinated to the Persian Empire in the 6th century BCE.
gl_ES: Licia foi un antigo estado do suroeste de Anatolia que existiu dende o século XV ata o século VI a.C. Os licios foron aliados de Troia durante a guerra de Troia, cando estaban dirixidos polos lendarios heroes Sarpedón e Glauco. O seu estado estaba subordinado ao Imperio Persa no século VI a.C.

en: Maasai
gl_ES: Masaio

en: ?plural:Maasais
gl_ES: Maasais

en: The Maasai are an indigenous African ethnic group of semi-nomadic people located in Kenya and northern Tanzania. Due to their distinctive customs and dress and residence near the many game parks of East Africa, they are among the most well known of African ethnic groups.
gl_ES: Os masai son un grupo étnico africano indíxena de pobos seminómades situado en Kenia e no norte de Tanzania. Debido aos seus distintivos costumes e vestimenta e residencia preto dos moitos parques de caza de África Oriental, están entre os grupos étnicos africanos máis coñecidos.

en: Macedonian
gl_ES: Macedonio

en: ?plural:Macedonians
gl_ES: Macedonios

en: The Republic of Macedonia is located in the south-central part of the Balkan peninsula. It declared independence from Yugoslavia in 1991.
gl_ES: A República de Macedonia está situada na parte centro-sur da península dos Balcáns. Declarou a súa independencia de Iugoslavia en 1991.

en: ?plural:Macedons
gl_ES: ?Macedons

en: The Kingdom of Macedonia was located in the southern Balkans. Under Alexander the Great it became one of the most powerful states in the world but it splintered into several states after Alexander's death. Macedonia was eventually conquered by Rome in 146 BCE.
gl_ES: O Reino de Macedonia estaba situado no sur dos Balcáns. Baixo Alexandre Magno converteuse nun dos estados máis poderosos do mundo, pero dividiuse en varios estados despois da morte de Alexandre. Macedonia foi finalmente conquistada por Roma no 146 a.C.

en: ?plural:Majapahit
gl_ES: Majapahit

en: This empire began in 1293 CE when a local prince used invading Yuan dynasty troops to his own advantage by having them defeat his enemies and then expelling them. The Majapahit, centered in eastern Java, was heavily influenced by Buddhism and Hinduism and was a major regional power in the insular Southeast Asian world, a position which allowed them to control much of the trade between China, India and the Middle East. They lasted until 1500 when they were eclipsed by the Sultanate of Malacca and the rise of Islam in the Indonesian world.
gl_ES: Este imperio comezou en 1293 d.C. cando un príncipe local utilizou as tropas da dinastía Yuan invasoras para o seu propio beneficio facéndolles derrotar aos seus inimigos e despois expulsalos. O Majapahit, centrado no leste de Xava, estivo moi influenciado polo budismo e o hinduismo e foi unha gran potencia rexional no mundo insular do sueste asiático, unha posición que lles permitiu controlar gran parte do comercio entre China, India e Oriente Medio. Perduraron ata 1500 cando foron eclipsados ​​polo Sultanato de Malaca e o auxe do Islam no mundo indonesio.

en: Malagasy
gl_ES: Malgaches

en: ?plural:Malagasies
gl_ES: Malgacheses

en: The Malagasy are the people of Madagascar. For centuries, tribes from Indonesia, East Africa and the Arab world have gathered on the island.
gl_ES: Os malgaches son o pobo de Madagascar. Durante séculos, as tribos de Indonesia, África Oriental e o mundo árabe reuníronse na illa.

en: High Commissioner %s
gl_ES: Alto Comisionado %s

en: ?female:High Commissioner %s
gl_ES: Alta Comisionada %s

en: Malawian
gl_ES: Malauí

en: ?plural:Malawians
gl_ES: Malauís

en: Called Nyasaland by the British, Malawi adopted its current name, referring to the old Maravi Empire upon independence in 1964. The country's politics were dominated by Dr. Hastings Banda for three decades, until he was stripped of his titles in 1993.
gl_ES: Chamado Nyasaland polos británicos, Malawi adoptou o seu nome actual, referíndose ao antigo Imperio Maravi tras a súa independencia en 1964. A política do país estivo dominada polo doutor Hastings Banda durante tres décadas, ata que foi desposuído dos seus títulos en 1993.

en: Malaysian
gl_ES: Malaio

en: ?plural:Malaysians
gl_ES: Malaisianos

en: Malaysia was started with the founding of Malacca (Melaka) by Parameswara in the early 14th century.
gl_ES: Malaisia ​​comezou coa fundación de Malaca (Melaka) por Parameswara a principios do século XIV.

en: ?plural:Maldivians
gl_ES: Maldivians

en: The Maldives are an archipelago in the Indian Ocean and the smallest country of Asia. According to tradition, the Maldives became a united sultanate when the Cholas were expelled in the 12th century. The islands were a British protectorate from 1887 to 1965. The monarchy was abolished three years after independence. Today, the Maldives are above all known as a tourist destination.
gl_ES: As Maldivas son un arquipélago do Océano Índico e o país máis pequeno de Asia. Segundo a tradición, as Maldivas convertéronse nun sultanato unido cando os Cholas foron expulsados ​​no século XII. As illas foron un protectorado británico desde 1887 ata 1965. A monarquía foi abolida tres anos despois da independencia. Hoxe, as Maldivas son coñecidas sobre todo como destino turístico.

en: Malian
gl_ES: Maliano

en: ?plural:Malians
gl_ES: Malianos

en: Mali is a large country in Western Africa. Once part of French Sudan, it gained independence together with Senegal in 1959.
gl_ES: Malí é un gran país de África occidental. Unha vez formaba parte do Sudán francés, gañou a independencia xunto con Senegal en 1959.

en: Maltese
gl_ES: Maltés

en: ?plural:Maltese
gl_ES: Malteses

en: Malta was first settled around 5200 BCE. Over the centuries, the islands have been ruled by the Phoenicians, Romans, Fatimids, Sicilians, Knights Hospitaller, French, and British. Malta became independent in 1964 and joined the EU in 2004.
gl_ES: Malta foi asentada por primeira vez ao redor do 5200 a.C. Ao longo dos séculos, as illas foron gobernadas por fenicios, romanos, fatimíes, sicilianos, cabaleiros hospitalarios, franceses e británicos. Malta independizouse en 1964 e ingresou na UE en 2004.

en: Master %s
gl_ES: Mestre %s

en: Mistress %s
gl_ES: Señora %s

en: Mamluk
gl_ES: Mameluco

en: ?plural:Mamluks
gl_ES: Mamelucos

en: ?female:%s Pasha
gl_ES: %s Pasha

en: Manchu
gl_ES: Manchú

en: ?plural:Manchus
gl_ES: manchus

en: The Manchus were a semi-nomadic people originating from the region called Manchuria in Northeast Asia. In the 17th century they conquered and ruled China as the Manchu Empire until 1911.
gl_ES: Os manchúes eran un pobo seminómada orixinario da rexión chamada Manchuria no nordeste asiático. No século XVII conquistaron e gobernaron China como Imperio Manchú ata 1911.

en: Manx
gl_ES: Manxes

en: ?plural:Manx
gl_ES: manxeses

en: The Isle of Man is an island in the British Isles located between Britain and Ireland. Formally not a part of United Kingdom, it is a self-governing British Crown Dependency. In the Middle Ages it was the center of the Kingdom of Mann and the Isles, and later of the Lordship of Man. Man is noted for having the oldest still functioning parliament in the world, the Tynwald, which has existed since 979 CE. Since 1765 the island depends on Great Britain.
gl_ES: A illa de Man é unha illa das illas británicas situada entre Gran Bretaña e Irlanda. Formalmente non forma parte do Reino Unido, é unha dependencia da coroa británica autónoma. Na Idade Media foi o centro do Reino de Mann e das Illas, e máis tarde do Señorío de Man. O home destaca por ter o parlamento máis antigo do mundo, o Tynwald, que existe desde 979 d.C. Desde 1765 a illa depende de Gran Bretaña.

en: Chief Minister %s
gl_ES: Ministro xefe %s

en: ?female:Chief Minister %s
gl_ES: Ministra xefa %s

en: Maori
gl_ES: Maorí

en: ?plural:Maori
gl_ES: Maorís

en: The Maori are a Polynesian people that migrated to and settled the island group that is now New Zealand. According to archeological evidence, the migration commenced in the 900s and continued until the 1400s.
gl_ES: Os maoríes son un pobo polinesio que emigrou e se asentou no grupo de illas que hoxe é Nova Zelanda. Segundo a evidencia arqueolóxica, a migración comezou no 900 e continuou ata o 1400.

en: Mapuche
gl_ES: Mapuches

en: ?plural:Mapuche
gl_ES: Mapucheses

en: The Mapuche people successfully resisted the expansion of the Inka empire, halting them at the Maule river in what is now central Chile. They proved to be stubborn opponents of the Spanish, too, who, along with their Chilean successors, took 300 years to conquer them.
gl_ES: O pobo mapuche resistiu con éxito a expansión do imperio inca, deténdoos no río Maule, no que hoxe é o centro de Chile. Demostraron ser teimudos opositores tamén aos españois que, xunto cos seus sucesores chilenos, tardaron 300 anos en conquistalos.

en: ?plural:Marathis
gl_ES: Marathis

en: The Marathi are people who inhabit the state of Maharashtra in India. In the 17th century, the Marathi prince Shivaji established the Maratha confederacy, waging war on the Moghul empire and eventually replacing the Moghuls as the main power on the Indian subcontinent.
gl_ES: Os marathi son persoas que habitan o estado de Maharashtra na India. No século XVII, o príncipe marathi Shivaji estableceu a confederación Maratha, librando a guerra contra o imperio Moghul e, finalmente, substituíndo aos Moghuls como a principal potencia no subcontinente indio.

en: High Brahmin %s
gl_ES: Alto Brahmán %s

en: ?female:High Brahmin %s
gl_ES: alta brahmán %s

en: Marshallese
gl_ES: Marshallés

en: ?plural:Marshallese
gl_ES: Marshalleses

en: The Marshall Islands is a country in the Western Pacific, just north of the Equator, consisting of a large number of islands and atolls. Populated primarily by Micronesians, the islands became an independent republic in free association with the United States in 1986. In the mid-20th the United States carried out numerous nuclear tests on the islands.
gl_ES: As Illas Marshall é un país do Pacífico occidental, xusto ao norte do Ecuador, formado por un gran número de illas e atois. Poboadas principalmente por micronesios, as illas convertéronse nunha república independente en libre asociación cos Estados Unidos en 1986. A mediados do XX os Estados Unidos realizaron numerosas probas nucleares nas illas.

en: Martian
gl_ES: Marciano

en: ?plural:Martians
gl_ES: Marcianos

en: Marsmen landed on Earth in 4000 BCE!
gl_ES: Os marsmen aterraron na Terra no ano 4000 a.C!

en: Mauritanian
gl_ES: Mauritano

en: ?plural:Mauritanians
gl_ES: Mauritanos

en: Mauritania is a country in North West Africa, where the Arab and Sub-Saharan African worlds meet. Mauritania became Islamized from the 11th century onwards. Colonized by France in the 19th century, the country became an independent republic in 1960.
gl_ES: Mauritania é un país do noroeste de África, onde se atopan os mundos árabe e subsahariano. Mauritania islamizouse a partir do século XI. Colonizado por Francia no século XIX, o país converteuse nunha república independente en 1960.

en: Mauritian
gl_ES: Mauriciano

en: ?plural:Mauritians
gl_ES: Mauricianos

en: Mauritius is an island in the Indian Ocean. It was first settled by the Dutch, who named it after Maurice of Nassau. The island is famous for being the habitat of the dodo, which was was brought to extinction within a century after its discovery. The Dutch abandoned the island in 1710 and Mauritius was subsequently settled by the French. During the Napoleonic Wars the island was captured by the British. The island became independent in 1968. Nowadays, Mauritius is one of the most developed countries of Africa. The population is mostly of Indian, African and European origin.
gl_ES: Mauricio é unha illa no Océano Índico. Foi colonizado por primeira vez polos holandeses, quen lle puxeron o nome de Mauricio de Nassau. A illa é famosa por ser o hábitat do dodo, que foi levado á extinción nun século despois do seu descubrimento. Os holandeses abandonaron a illa en 1710 e Mauricio foi posteriormente colonizada polos franceses. Durante as guerras napoleónicas a illa foi capturada polos británicos. A illa independizouse en 1968. Hoxe en día, Mauricio é un dos países máis desenvolvidos de África. A poboación é maioritariamente de orixe india, africana e europea.

en: Mazovian
gl_ES: Mazoviano

en: ?plural:Mazovians
gl_ES: Mazovianos

en: Mazovia is a historic and geographic region of central-eastern Poland.
gl_ES: Mazovia é unha rexión histórica e xeográfica do centro-leste de Polonia.

en: Mecklenburgian
gl_ES: Mecklemburgo

en: ?plural:Mecklenburgians
gl_ES: Mecklenburgianos

en: Mecklenburg was erected in the 12th century. Its ruling house, the Obrodites, were of Slavic origin - unique amongst the German states. The dynasty remained in power for eight centuries. The Duchy was divided into Mecklenburg-Strelitz and Mecklenburg-Schwerin. In the 19th century Mecklenburg got the reputation of being the most backward of the German states; its feudal institutions were abolished only at the downfall of the monarchy in 1918. Currently Mecklenburg forms the western two thirds of the German state of Mecklenburg-Cispomerania.
gl_ES: Mecklenburg erixiuse no século XII. A súa casa gobernante, os obroditas, eran de orixe eslava, única entre os estados alemáns. A dinastía permaneceu no poder durante oito séculos. O ducado dividiuse en Mecklenburg-Strelitz e Mecklenburg-Schwerin. No século XIX Mecklenburg obtivo a reputación de ser o máis atrasado dos estados alemáns; as súas institucións feudais só foron abolidas na caída da monarquía en 1918. Actualmente Mecklenburg forma os dous terzos occidentais do estado alemán de Mecklemburgo-Cispomerania.

en: Median
gl_ES: Mediana

en: Media was an ancient Iranian state that was created by a Western Iranic people, the Medes, relatives of the European Scythians. Their state preceded the Persian Achaemenid Empire, which was formed as a result of a rebellion of the Persians against the Median ruler Astyages. It was the first multi-ethnic empire and controlled a vast area spanning from the Halys river to what is now Afghanistan.
gl_ES: Media era un antigo estado iraniano que foi creado por un pobo iraní occidental, os medos, parentes dos escitas europeos. O seu estado precedeu ao Imperio persa aqueménida, que se formou como resultado dunha rebelión dos persas contra o gobernante medo Astiages. Foi o primeiro imperio multiétnico e controlou unha vasta área que abarcaba desde o río Halys ata o que hoxe é Afganistán.

en: Messapian
gl_ES: Mesapiano

en: ?plural:Messapians
gl_ES: Messapios

en: The Messapii were an Indo-European tribe that inhabited, in ancient times, Apulia, the south-eastern peninsula of Italy, before being absorbed by the Romans.
gl_ES: Os Messapii foron unha tribo indoeuropea que habitou, na antigüidade, Apulia, o sueste peninsular de Italia, antes de ser absorbida polos romanos.

en: Métis
gl_ES: Metisián

en: ?plural:Métis
gl_ES: Metisians

en: The Métis are a people of mixed First Nations (Native American) and European (mostly French) descent living mainly in the Canadian prairie provinces. Together with the First Nations and the Inuit they form one of the three indigenous groups of Canada. In the 19th century the Métis repeatedly rebelled against the British and Canadian authorities.
gl_ES: Os Metis son un pobo de ascendencia mixta das Primeiras Nacións (nativos americanos) e europeos (principalmente franceses) que vive principalmente nas provincias das praderas canadenses. Xunto coas Primeiras Nacións e os Inuit forman un dos tres grupos indíxenas de Canadá. No século XIX os M\303\251tis rebeláronse repetidamente contra as autoridades británicas e canadenses.

en: Mexican
gl_ES: Mexicano

en: ?plural:Mexicans
gl_ES: Mexicanos

en: Mexico borrows its name from the Mexica people, another name for the Aztecs. It achieved independence from Spain in 1821. For most of the 19th century the country was wrecked by rebellions and foreign invasions losing more than half of its territory to the United States. A liberal constitution was proclaimed in 1857, leading to ten years of civil war between liberals and conservatives, in which the latter crowned Maximilian of Austria as emperor under French occupation. The French and conservatives were ultimately defeated by the liberals of Benito Juárez in 1867. Mexico entered the modern era under Porfirio Díaz (1876-1911) but social inequality and political repression led to the Mexican Revolution of 1910 which left more than a million dead. The Revolution led to the establishment of a corporatist one party state in 1929. Only in 2000 did Mexico see its first democratic transfer of power.
gl_ES: México toma prestado o seu nome do pobo mexica, outro nome para os aztecas. Acadou a independencia de España en 1821. Durante a maior parte do século XIX o país foi destrozado por rebelións e invasións estranxeiras perdendo máis da metade do seu territorio en favor dos Estados Unidos. En 1857 proclamouse unha constitución liberal, que provocou dez anos de guerra civil entre liberais e conservadores, na que este último coroou a Maximiliano de Austria como emperador baixo a ocupación francesa. Os franceses e os conservadores foron finalmente derrotados polos liberais de Benito Juárez en 1867. México entrou na era moderna baixo Porfirio Díaz (1876-1911) pero a desigualdade social e a represión política provocaron a Revolución Mexicana de 1910 que deixou máis dun millón de mortos. A Revolución levou ao establecemento dun estado corporativista de partido único en 1929. Só no ano 2000 México viu a súa primeira transferencia democrática de poder.

en: Miao
gl_ES: Miaoés

en: ?plural:Miao
gl_ES: Miaoeses

en: According to Chinese legend, the Yellow Emperor of Huaxia battled and defeated Chi You, leader of the Nine Li tribe, at the Battle of Zhuolu in the 26th century BCE. For the Miao people of modern-day China, Chi You - whom they refer to as "Txiv Yawg" - is a mythical king and founding father of their nation. Most Miao live in southern China, but there is a significant diaspora in southeast Asian countries as well as Europe and North America, of which many belong to the "Hmong" sub-group.
gl_ES: Segundo a lenda chinesa, o emperador amarelo de Huaxia loitou e derrotou a Chi You, líder da tribo Nine Li, na batalla de Zhuolu no século 26 a.C. Para o pobo Miao da China moderna, Chi You -a quen se refiren como "Txiv Yawg"- é un rei mítico e pai fundador da súa nación. A maioría dos Miao viven no sur de China, pero hai unha diáspora significativa nos países do sueste asiático, así como en Europa e América do Norte, dos cales moitos pertencen ao subgrupo "Hmong".

en: Micronesian
gl_ES: Micronesián

en: ?plural:Micronesian
gl_ES: micronesiáns

en: Micronesia is located in the Central Western Pacific. The site of several ancient seafaring cultures, nowadays most of the region is governed by the Federated States of Micronesia.
gl_ES: Micronesia está situada no Pacífico Central Occidental. O lugar de varias culturas mariñeiras antigas, hoxe en día a maior parte da rexión está gobernada polos Estados Federados de Micronesia.

en: ?plural:Mi'kmaq
gl_ES: Mi'kmaqueses

en: Today numbering roughly 25,000, the Mi'kmaq inhabited (and largely continue to) Nova Scotia. The first Mi'kmaq to convert to Christianity did so in 1610 under French suzerainty. French rule gave way to English and English to Canadian.
gl_ES: Hoxe, os Mi'kmaq, con preto de 25.000 habitantes, habitaban (e continúan en gran parte) en Nova Escocia. Os primeiros mi'kmaq que se converteron ao cristianismo fixérono en 1610 baixo a soberanía francesa. O dominio francés deu paso ao inglés e o inglés ao canadense.

en: Milanese
gl_ES: Milanesa

en: ?plural:Milanese
gl_ES: Milanés

en: Milan is the capital of Lombardy, a region in Northern Italy. From 1395 to 1797 it was the seat of the Duchy of Milan. Lombardy came under Austrian domination after the Napoleonic War. In 1859 it was annexed by Italy.
gl_ES: Milán é a capital da Lombardía, unha rexión do norte de Italia. Desde 1395 ata 1797 foi sede do Ducado de Milán. Lombardía quedou baixo o dominio austríaco despois da guerra napoleónica. En 1859 foi anexionada por Italia.

en: Miskito
gl_ES: Misquito

en: ?plural:Miskito
gl_ES: Miskitoanos

en: Living along the eponymous Miskito Coast of Nicaragua and Honduras, the Miskito now number around 200,000 people. In 1625, the Miskito came into a long-lasting political relationship with the British Empire, whose interests in the Caribbean were contrary to those of the Spanish Empire. A loosely constructed Miskito 'kingdom' was formed in that year and a dynasty established by kings who went by English names and came under formal British protectorate status in 1740. Official protectorate status ended a century later and in 1894 the Nicaraguan government incorporated the territory.
gl_ES: Vivindo ao longo da homónima Costa Miskito de Nicaragua e Honduras, os Miskito conta agora con preto de 200.000 persoas. En 1625, os miskitos entabló unha relación política duradeira co Imperio Británico, cuxos intereses no Caribe eran contrarios aos do Imperio español. Nese ano formouse un "reino" miskito de construción vaga e unha dinastía establecida por reis que levaban nomes ingleses e pasaron a ser protectorado británico formal en 1740. O estatuto oficial de protectorado rematou un século despois e en 1894 o goberno de Nicaragua incorporou o territorio.

en: ?plural:Mitanni
gl_ES: Mitannís

en: Mitanni was an ancient Hurrian kingdom in what is now Northern Syria and Iraq. Mitanni was at the height of its power during the 14th century BCE, during which it rivalled Egypt.
gl_ES: Mitanni era un antigo reino hurrita no que hoxe é o norte de Siria e Iraq. Mitanni estivo no auxe do seu poder durante o século XIV a. C., durante o cal rivalizou con Exipto.

en: ?plural:Mixtecs
gl_ES: Mixtecs

en: The Mixtecs or Ñuu Savi were one of the major Mesoamerican civilizations. The Mixtec territory was formed by a large number of city states. The Mixtec ruler Eight Deer 'Jaguar Claw', who ruled Tilantongo around 1100 CE, was famous in all of ancient Mexico. In the late 15th century most of the Mixtec territory was occupied by the Aztecs, though parts remained independent until the arrival of the Spanish. Nowadays there are about 700,000 Mixtecs living in the Mexican states of Oaxaca, Guerrero and Puebla, as well as in emigrant communities in Northern Mexico and the US.
gl_ES: Os mixtecas ou \303\221uu Savi foron unha das principais civilizacións mesoamericanas. O territorio mixteca estaba formado por un gran número de cidades estado. O gobernante mixteca Eight Deer 'Jaguar Claw', que gobernou Tilantongo ao redor de 1100 d.C., era famoso en todo o antigo México. A finais do século XV a maior parte do territorio mixteca foi ocupado polos aztecas, aínda que algunhas partes permaneceron independentes ata a chegada dos españois. Hoxe en día hai uns 700.000 mixtecos que viven nos estados mexicanos de Oaxaca, Guerreiro e Puebla, así como en comunidades de emigrantes do norte de México e EE.UU.

en: Moldovan
gl_ES: Moldavo

en: ?plural:Moldovans
gl_ES: Moldavos

en: Moldova was conquered by the Ottomans in the 16th century. Then in 1812 Moldova became part of the Russian Empire. From 1918 Moldova was part of Romania until inclusion in the Soviet Union in 1940. The modern Republic of Moldova gained independence from the Soviet Union in 1991.
gl_ES: Moldavia foi conquistada polos otománs no século XVI. Despois, en 1812, Moldavia pasou a formar parte do Imperio Ruso. Desde 1918 Moldavia formou parte de Romanía ata a súa inclusión na Unión Soviética en 1940. A moderna República de Moldavia independizouse da Unión Soviética en 1991.

en: Moluccan
gl_ES: Molucan

en: ?plural:Moluccans
gl_ES: Molucans

en: The Moluccas, known as the Spice Islands during the era of colonizations, are an island group in the Indonesian archipelago. Inhabited by Malay peoples, the islands were contested by the Spanish, Portuguese and English but ended up under firm Dutch control by the 16th century. During the decolonization process many Moluccans sided with the Dutch East Indies Army. This, and the centralism exerted by Java after Indonesia's independence in 1949, led to the proclamation of the Republic of the South Moluccas in 1950. The rebellion was crushed, but a government in exile continues to operate, not recognized by any country.
gl_ES: As Molucas, coñecidas como illas das especias durante a era das colonizacións, son un grupo de illas do arquipélago indonesio. Habitadas por pobos malaios, as illas foron disputadas por españois, portugueses e ingleses, pero acabaron baixo o firme control holandés no século XVI. Durante o proceso de descolonización moitos molucanos puxéronse do lado do exército das Indias Orientais Holandesas. Isto, e o centralismo exercido por Xava tras a independencia de Indonesia en 1949, levou á proclamación da República das Molucas do Sur en 1950. A rebelión foi esmagada, pero segue funcionando un goberno no exilio, non recoñecido por ningún país.

en: Monegasque
gl_ES: Monegasco

en: ?plural:Monegasque
gl_ES: Monegasco

en: With only two square kilometers, Monaco is the second smallest country in the world. It has been ruled by the Grimaldi dynasty ever since the country was founded in 1297. In 1861 Monaco lost more than 95 percent of its territory to France. The principality is noted for its absence of income taxes, its casino and its Formula 1 track. Foreigners make up more than 80 percent of the population. In terms of GDP per capita Monaco is the wealthiest country in the world by a large margin.
gl_ES: Con só dous quilómetros cadrados, Mónaco é o segundo país máis pequeno do mundo. Foi gobernado pola dinastía Grimaldi desde que o país foi fundado en 1297. En 1861 Mónaco perdeu máis do 95 por cento do seu territorio a favor de Francia. O principado destaca pola súa ausencia de impostos sobre a renda, o seu casino e a súa pista de Fórmula 1. Os estranxeiros representan máis do 80 por cento da poboación. En termos de PIB per cápita, Mónaco é o país máis rico do mundo cunha gran marxe.

en: Minister of State %s
gl_ES: Ministro de Estado %s

en: ?female:Minister of State %s
gl_ES: Ministra de Estado %s

en: ?plural:Mons
gl_ES: Mons

en: The Mon people were among the earliest inhabitants of Southeast Asia and instrumental in the spread of Buddhism in the region.
gl_ES: O pobo Mon estivo entre os primeiros habitantes do sueste asiático e contribuíu á propagación do budismo na rexión.

en: Montenegrin
gl_ES: Montenegro

en: ?plural:Montenegrins
gl_ES: Montenegrinos

en: Montenegro is a small country on the Balkans, the last to be conquered by the Ottomans and the first to become independent again. Part of Yugoslavia in the 20th century, it dissolved its union with Serbia in 2006.
gl_ES: Montenegro é un pequeno país dos Balcáns, o último en ser conquistado polos otománs e o primeiro en independizarse de novo. Parte de Iugoslavia no século XX, disolveu a súa unión con Serbia en 2006.

en: ?plural:Moravians
gl_ES: Moravianos

en: Great Moravia was a Slavic medieval monarchy whose center was located in the areas of modern Moravia region in Czech Republic. Moravia conquered areas of Bohemia, Slovakia, Pannonia and large parts of southern Poland and Lusatia. The first ruler and founder of this state was duke Mojmir I. The Great Moravian state was destroyed as a result of the Hungarian invasion from the eastern steppes. After the defeat of the Hungarians by the Holy Roman Empire, Moravia was turned into a principality, which was in a personal union with Bohemia for most of its history.
gl_ES: A Gran Moravia foi unha monarquía medieval eslava cuxo centro estaba situado nas áreas da moderna rexión de Moravia na República Checa. Moravia conquistou áreas de Bohemia, Eslovaquia, Panonia e gran parte do sur de Polonia e Lusacia. O primeiro gobernante e fundador deste estado foi o duque Mojmir I. O estado da Gran Moravia foi destruído como resultado da invasión húngara das estepas orientais. Tras a derrota dos húngaros polo Sacro Imperio Romano Xermánico, Moravia foi convertida nun principado, que estivo en unión persoal con Bohemia durante a maior parte da súa historia.

en: ?plural:Mordvins
gl_ES: Mordvins

en: The Mordvins are a Finnic people consisting of two subgroups: the Erzya and the Moksha. Mordvins live mainly in the Republic of Mordovia, a subdivision of the Russian Federation.
gl_ES: Os mordvinos son un pobo finlandés formado por dous subgrupos: os erzya e os moksha. Os mordvinos viven principalmente na República de Mordovia, unha subdivisión da Federación Rusa.

en: Moroccan
gl_ES: Marroquí

en: ?plural:Moroccans
gl_ES: marroquís

en: Modern Morocco gained independence in 1956. However, the area has been inhabited since at least 8000 BCE. In classical times the region was known as Mauretania.
gl_ES: O Marrocos moderno gañou a independencia en 1956. Non obstante, a zona estivo habitada desde polo menos 8000 a.C. Na época clásica a rexión era coñecida como Mauretania.

en: Mozambican
gl_ES: Mozambiqueño

en: ?plural:Mozambicans
gl_ES: Mozambiqueños

en: Mozambique is a country in Southeast Africa. It gained independence from Portugal in 1975.
gl_ES: Mozambique é un país do sueste de África. Independizouse de Portugal en 1975.

en: Mughal
gl_ES: Mogol

en: ?plural:Mughals
gl_ES: Mongoleses

en: The Mughal Empire ruled most of the Indian subcontinent throughout the early modern era.
gl_ES: O Imperio mogol gobernou a maior parte do subcontinente indio ao longo da era moderna.

en: Muscovite
gl_ES: Moscovita

en: ?plural:Muscovites
gl_ES: Moscovitas

en: Moscow emerged as a regional power and successor to the Kievan Rus' in the 12th century CE. Under the Rurikid dynasty, the Muscovites consolidated power through alliances with the Golden Horde and the Orthodox Church, eventually subduing surrounding cities and principalities including the Novgorod Republic.
gl_ES: Moscova xurdiu como unha potencia rexional e sucesora da Rus de Kiev no século XII d.C. Baixo a dinastía Rurikid, os moscovitas consolidaron o poder a través de alianzas coa Horda de Ouro e a Igrexa Ortodoxa, e finalmente someteron as cidades e principados circundantes, incluída a República de Nóvgorod.

en: ?plural:Muskogee
gl_ES: Muskogeeses

en: The Muskogee was a confederacy of North American tribes, including the Creek, Seminole, Choctaw, and Chickasaw. They were based in the area now encompassed by the U.S. states of Georgia and Alabama. Creek and Seminole tribes briefly formed a sovereign state known as the "State of Muskogee" during the early 1800s.
gl_ES: Os Muskogee eran unha confederación de tribos norteamericanas, incluíndo os Creek, Seminole, Choctaw e Chickasaw. Estaban asentados na zona que agora abarcan os estados estadounidenses de Xeorxia e Alabama. As tribos Creek e Seminole formaron brevemente un estado soberano coñecido como "Estado de Muskogee" a principios do século XIX.

en: Mwiska
gl_ES: Muisques

en: ?plural:Mwiska
gl_ES: Muisqueses

en: Comprising five states, variously described as chiefdoms and kingdoms, the Mwiska (a.k.a. Muisca) likely numbered between half a million to one million people at the time of Spanish conquest. The two largest of the Mwiska states, Zipa and Zaque, were at conflict with one another when the Spanish came on the scene, with the former being more successful than the latter. Spanish conquest was fairly quick, however, and no rebellion took place after 1541 and the language went extinct in the 18th century.
gl_ES: Composto por cinco estados, descritos de varias maneiras como xefes e reinos, o Mwiska (tamén coñecido como Muisca) probablemente contaba entre medio millón e un millón de persoas no momento da conquista española. Os dous maiores dos estados de Mwiska, Zipa e Zaque, estaban en conflito entre eles cando os españois entraron en escena, sendo o primeiro máis exitoso que o segundo. Con todo, a conquista española foi bastante rápida e non se produciu ningunha rebelión despois de 1541 e a lingua extinguiuse no século XVIII.

en: ?female:Cacique %s
gl_ES: Cacique %s

en: Namibian
gl_ES: Namibia

en: ?plural:Namibians
gl_ES: Namibios

en: Although European Powers long neglected the desertic African Southwest, the German Empire established a colony there in the late nineteenth century. After losing World War I, the territory became a mandate under the responsibility of the Union of South Africa. It finally became independent in 1990, under the name of Namibia.
gl_ES: Aínda que as potencias europeas descoidaron durante moito tempo o desértico suroeste africano, o Imperio alemán estableceu alí unha colonia a finais do século XIX. Despois de perder a Primeira Guerra Mundial, o territorio pasou a ser un mandato baixo a responsabilidade da Unión de Sudáfrica. Finalmente independizouse en 1990, baixo o nome de Namibia.

en: Nauruan
gl_ES: Nauruano

en: ?plural:Nauruans
gl_ES: Nauruanos

en: Called Pleasant Island by the European colonizers, Nauru is an island in the South Pacific. The island was first settled by Austronesian peoples around 1000 BCE. European contacts led to internecine tribal warfare which decimated the population. Nauru was annexed by the German Empire in 1888 but was occupied by Australia during World War I. In 1968, the Republic of Nauru became independent. Thanks to its enormous phosphate resources, Nauru was for some time the most developed third world country and one of the world's richest countries per capita. With the exhaustion of the phosphate reserves the country has fallen on economic hard times. Offshore banking, immigrant detention centers and musicals have proven unsuccessful to replace phosphate as source of income. Nauru is the world's third smallest country by size, second smallest by population. It is the smallest country in the Southern Hemisphere and the world's smallest republic.
gl_ES: Chamada illa Pleasant polos colonizadores europeos, Nauru é unha illa do Pacífico Sur. A illa foi colonizada por primeira vez polos pobos austronesios ao redor do 1000 a.C. Os contactos europeos levaron a unha guerra tribal intestina que diezmou á poboación. Nauru foi anexionada polo Imperio Alemán en 1888 pero foi ocupada por Australia durante a Primeira Guerra Mundial. En 1968, a República de Nauru independizouse. Grazas aos seus enormes recursos de fosfato, Nauru foi durante algún tempo o país do terceiro mundo máis desenvolvido e un dos países máis ricos do mundo per cápita. Co esgotamento das reservas de fosfato o país caeu en tempos económicos difíciles. A banca offshore, os centros de detención de inmigrantes e os musicais demostraron que non substituíron o fosfato como fonte de ingresos. Nauru é o terceiro país máis pequeno do mundo por tamaño, o segundo máis pequeno por poboación. É o país máis pequeno do hemisferio sur e a república máis pequena do mundo.

en: ?plural:Navajo
gl_ES: Navajos

en: The Navajo or Diné are the most populous Native American nation of the United States. They are closely related to the Apache. Their language is famous for being one of the world's most complex.
gl_ES: Os Navajo ou Din\303\251 son a nación nativa americana máis poboada dos Estados Unidos. Están moi relacionados co Apache. A súa lingua é famosa por ser unha das máis complexas do mundo.

en: Neapolitan
gl_ES: Napolitano

en: ?plural:Neapolitans
gl_ES: Napolitanos

en: For centuries the Kingdom of Naples was the largest country on the Italian Peninsula. Many European powers showed interest in the kingdom and its throne changed hands many times. After the Napoleonic Era it was merged with the Kingdom of Sicily.
gl_ES: Durante séculos o reino de Nápoles foi o país máis grande da península italiana. Moitas potencias europeas mostraron interese polo reino e o seu trono cambiou de mans moitas veces. Despois da era napoleónica fusionouse co Reino de Sicilia.

en: ?plural:Nenets
gl_ES: Nenetses

en: The Nenets are a people living in north-western Russia and the most populous among the Samoyed peoples.
gl_ES: Os nenets son un pobo que vive no noroeste de Rusia e o máis poboado entre os pobos samoyedos.

en: Nepali
gl_ES: Nepalí

en: ?plural:Nepalis
gl_ES: Nepalís

en: Nepal is a landlocked country located in the Himalayas. Long a multi-cultural and multi-lingual nation, its history is characterized by its location between India and China. The Nepalese principalities were united into one kingdom in the 18th century. Nepal became a republic in 2008.
gl_ES: Nepal é un país sen litoral situado no Himalaia. Durante moito tempo unha nación multicultural e multilingüe, a súa historia caracterízase pola súa localización entre a India e China. Os principados nepaleses uníronse nun só reino no século XVIII. Nepal converteuse nunha república en 2008.

en: Nestorian
gl_ES: Nestoriano

en: ?plural:Nestorians
gl_ES: Nestorianos

en: Legends of Prester John circulated in Europe from the 12th through 17th centuries. The stories told of a Nestorian Christian nation beyond the boundaries of the European world; over time the location of the kingdom moved from India to Central Asia to Ethiopia. The land contained unbelievable riches and creatures, and bordered Earthly Paradise. Because the country was believed to be on the other side of the Muslim world, many Europeans hoped Prester John would be a valuable ally in their quest to end Muslim rule of the Holy Land.
gl_ES: As lendas do Preste Xoán circularon por Europa entre os séculos XII e XVII. As historias contadas dunha nación cristiá nestoriana máis aló das fronteiras do mundo europeo; co paso do tempo a localización do reino trasladouse da India a Asia Central ata Etiopía. A terra contiña riquezas e criaturas incribles, e bordeaba o Paraíso Terrestre. Debido a que se cría que o país estaba ao outro lado do mundo musulmán, moitos europeos esperaban que o Preste Xoán fose un valioso aliado na súa procura por acabar co dominio musulmán de Terra Santa.

en: Newfoundland
gl_ES: Terranoves

en: ?plural:Newfoundlanders
gl_ES: Terranoveses

en: In precolumbian times Newfoundland and Labrador were settled by the Beothuk, though around 1000 CE for a short time Vikings also settled there. From the late 15th century onward Newfoundland was visited by the Portuguese and English. England and France contested the island until 1713, when France relinquished its claims. Newfoundland became a dominion in 1907. Badly hit by the Great Depression, in 1934 it voluntarily surrendered its sovereignty to the UK. Newfoundland passed to Canada in 1949; currently it is known as the Province of Newfoundland and Labrador.
gl_ES: Na época precolombina Terra Nova e Labrador foron colonizadas polos beothuk, aínda que ao redor do ano 1000 d.C. por un curto período de tempo tamén se estableceron alí os viquingos. A partir de finais do século XV Terranova foi visitada por portugueses e ingleses. Inglaterra e Francia disputaron a illa ata 1713, cando Francia renunciou ás súas reivindicacións. Terranova converteuse nun dominio en 1907. Moi golpeada pola Gran Depresión, en 1934 cedeu voluntariamente a súa soberanía ao Reino Unido. Terranova pasou a Canadá en 1949; actualmente coñécese como Provincia de Terranova e Labrador.

en: New Zealand
gl_ES: Nova Zelandía

en: ?plural:New Zealanders
gl_ES: Neozelandeses

en: The island group of New Zealand was annexed by Britain in 1840. Following a royal proclamation in 1907, the country became an independent dominion within the Commonwealth of Nations.
gl_ES: O grupo de illas de Nova Zelanda foi anexionado por Gran Bretaña en 1840. Tras unha proclamación real en 1907, o país converteuse nun dominio independente dentro da Commonwealth of Nations.

en: Nicaraguan
gl_ES: Nicaragüense

en: ?plural:Nicaraguans
gl_ES: Nicaragüeses

en: Nigerian
gl_ES: Nixeriano

en: ?plural:Nigerians
gl_ES: Nixerianos

en: Nigeria won full independence from British rule in 1960. It is the most populous country of Africa.
gl_ES: Nixeria gañou a total independencia do dominio británico en 1960. É o país máis poboado de África.

en: Nigerien
gl_ES: Nixeriano

en: ?plural:Nigeriens
gl_ES: Nixerianos

en: Niger is a country in the Sahel region of West Africa, named after the Niger river. It achieved independence from France in 1960. Since then it has been ruled intermittently by civil and military governments. One of the poorest countries in the world, Niger ranks rock bottom in international rankings such as the Human Development Index. Niger has both the highest fertility rate and infant mortality rate in the world. Niger should not be confused with Nigeria.
gl_ES: Níxer é un país da rexión do Sahel de África occidental, que recibe o nome do río Níxer. Acadou a independencia de Francia en 1960. Desde entón estivo gobernada de forma intermitente por gobernos civís e militares. Un dos países máis pobres do mundo, Níxer ocupa o último lugar en rankings internacionais como o Índice de Desenvolvemento Humano. Níxer ten a taxa de fertilidade e mortalidade infantil máis altas do mundo. Non se debe confundir Níxer con Nixeria.

en: Nimíipuu
gl_ES: Nimíipuués

en: ?plural:Nimíipuu
gl_ES: Nimíipuueses

en: The Nimíipuu, or the 'Real People', in their own language, are better known as the 'Nez Percé'. This Native American nation covered parts of Washington, Oregon, Montana and Idaho and consisted of more than 70 permanent villages in 1800. At this time the population numbered about 6,000. After a defeat by the American cavalry on October 5, 1877, the Nimíipuu were moved to reservations. The elected Nez Percé Tribal Executive Committee now governs tribal affairs.
gl_ES: Os Nimíipuu, ou "Xente Real", na súa propia lingua, son máis coñecidos como "Nez Percé". Esta nación nativa americana cubría partes de Washington, Oregón, Montana e Idaho e estaba formada por máis de 70 aldeas permanentes en 1800. Neste momento a poboación era duns 6.000 habitantes. Despois dunha derrota pola cabalería estadounidense o 5 de outubro de 1877, os Nimíipuu foron trasladados a reservas. O Comité Executivo Tribal Nez Percé electo agora goberna os asuntos tribais.

en: Norman
gl_ES: Normando

en: ?plural:Normans
gl_ES: Normandos

en: After several devastating Viking raids on what is today northern France and a siege of Paris, the Frankish king Charles the Simple granted the Viking leader Rollo a fiefdom in the area. This fief evolved into the Duchy of Normandy, of which the most famous duke is William II "the Conqueror" who invaded England in 1066.
gl_ES: Despois de varias incursións viquingas devastadoras no que hoxe é o norte de Francia e dun asedio a París, o rei franco Carlos o Simple concedeulle ao líder viquingo Rollo un feudo na zona. Este feudo evolucionou ata o Ducado de Normandía, do que o duque máis famoso é Guillerme II "o Conquistador" que invadiu Inglaterra en 1066.

en: North Korean
gl_ES: Corea do Norte

en: ?plural:North Koreans
gl_ES: Norcoreanos

en: In 1945 Korea was split by the Soviet Union and the United States into two states along the 38th parallel, forming North Korea and South Korea. 60 years on, North Korea remains a communist state of the Stalinist type.
gl_ES: En 1945 Corea foi dividida pola Unión Soviética e os Estados Unidos en dous estados ao longo do paralelo 38, formando Corea do Norte e Corea do Sur. 60 anos despois, Corea do Norte segue sendo un estado comunista de tipo estalinista.

en: Dear Leader %s
gl_ES: Querido Líder %s

en: ?female:Dear Leader %s
gl_ES: Querida Lideresa %s

en: Great Leader %s
gl_ES: Gran líder %s

en: ?female:Great Leader %s
gl_ES: Gran lideresa %s

en: Northumbrian
gl_ES: Northumbria

en: ?plural:Northumbrians
gl_ES: Northumbrianos

en: The Northumbria was a Medieval kingdom of the Angles, in what is now northern England and southern Scotland. It was created after the unification of Bernicia and Deira by king Aethelfrith. One of the main states of the Anglo-Saxon heptarchy, in the 10th century it was incorporated into England.
gl_ES: A Northumbria foi un reino medieval dos Angles, no que hoxe é o norte de Inglaterra e o sur de Escocia. Foi creado tras a unificación de Bernicia e Deira polo rei Ethelfrito. Un dos principais estados da heptarquía anglosaxoa, no século X incorporouse a Inglaterra.

en: Norwegian
gl_ES: Noruegués

en: ?plural:Norwegians
gl_ES: Noruegueses

en: After centuries of Danish rule, the Norwegians made their own constitution in Eidsvoll, 1814 CE. Finally, in 1905 CE the Norwegians got their independence after a union with Sweden.
gl_ES: Despois de séculos de dominio danés, os noruegueses elaboraron a súa propia constitución en Eidsvoll, 1814 CE. Finalmente, en 1905 CE, os noruegueses conseguiron a súa independencia despois dunha unión con Suecia.

en: Novgorodian
gl_ES: Novgorodiano

en: ?plural:Novgorodians
gl_ES: Novgorodianos

en: The Novgorod Republic was was a large Medieval Russian state that stretched from the Baltic Sea to the Ural Mountains. It existed between the 12th and 15th centuries and was centered on the city of Novgorod.
gl_ES: A República de Nóvgorod foi un gran estado ruso medieval que se estendía desde o mar Báltico ata os montes Urais. Existiu entre os séculos XII e XV e centrouse na cidade de Novgorod.

en: Nubian
gl_ES: Nubio

en: ?plural:Nubians
gl_ES: Nubios

en: A succession of kingdoms stretching roughly from the 1st to the 6th cataracts of the Nile river in modern Sudan and Egypt, Nubia was ancient Egypt's perennial neighbor, competitor, trading partner, enemy, and source of gold, slaves and soldiers to the south. The border between the two nations fluctuated time and time again. Lower Nubia was at times ruled by Egypt. The 25th Dynasty of Egypt, however, was a Nubian dynasty, and one that saw conflict with Assyria, which eventually wrested Egypt from Nubia. Brief conflict occurred with Rome in 24 BCE when Nubian armies routed the Roman garrison with its famed archers. Nubia was a nation shaped by its position between the Mediterranean world and the African interior. Large Nubian states centered on Napata and later Meroe broke into smaller Christian kingdoms which persisted into medieval times before being conquered by Muslim Arabs.
gl_ES: Nubia, unha sucesión de reinos que se estendía aproximadamente desde o 1º ao 6º catarata do río Nilo no moderno Sudán e Exipto, Nubia foi a perenne veciña, competidora, socio comercial, inimigo e fonte de ouro, escravos e soldados do antigo Exipto. A fronteira entre as dúas nacións variou unha e outra vez. A Baixa Nubia estivo ás veces gobernada por Exipto. A 25a dinastía de Exipto, con todo, foi unha dinastía nubia, e que viu un conflito con Asiria, que acabou por arrincar Exipto a Nubia. Un breve conflito ocorreu con Roma no 24 a. C. cando os exércitos nubios derrotaron a guarnición romana cos seus famosos arqueiros. Nubia foi unha nación formada pola súa posición entre o mundo mediterráneo e o interior africano. Os grandes estados nubios centráronse en Napata e máis tarde Meroe irrumpiron en pequenos reinos cristiáns que persistiron na época medieval antes de ser conquistados polos árabes musulmáns.

en: Pharaoh %s
gl_ES: Faraón %s

en: ?female:Pharaoh %s
gl_ES: Faraona %s

en: Great Pharaoh %s
gl_ES: Gran faraón %s

en: ?female:Great Pharaoh %s
gl_ES: Gran faraona %s

en: Numidian
gl_ES: Númida

en: ?plural:Numidians
gl_ES: Númidas

en: The Numidians were an ancient Berber people renowned for their horsemanship who were composed of two main tribes in modern Algeria and Tunisia: the Massyli in the east and the Massaesyli in the west. They were united under King Massinissa, whose position was guaranteed by his Roman allies after the 2nd Punic War in which he aided the Romans in their defeat of the Carthaginians. His unified kingdom was short-lived, however, as the west was given to the Mauretanian king by the Romans following the death of King Jugurtha. Eventually all of Numidia and Mauretania were added to the Roman realm.
gl_ES: Os númidas eran un antigo pobo bereber coñecido pola súa equitación que estaba composto por dúas tribos principais da Alxeria e Tunisia modernas: os massyli no leste e os massaesyli no oeste. Uníronse baixo o rei Massinissa, cuxa posición foi garantida polos seus aliados romanos despois da II Guerra Púnica na que axudou aos romanos na derrota dos cartaxineses. Non obstante, o seu reino unificado foi de curta duración, xa que o oeste foi entregado ao rei mauritano polos romanos tras a morte do rei Jugurta. Finalmente toda Numidia e Mauritania foron engadidas ao reino romano.

en: ?plural:Nuu-chah-nulth
gl_ES: Nuu-chah-nulths

en: The Nuu-chah-nulth are a Pacific Northwest people, one of the few Native American peoples to travel in the open ocean and hunt whales. They inhabited most of what is now western Vancouver Island and now number over 8,000 individuals. Like other people of the Pacific Northwest, they built large wooden canoes and houses and lived in clan systems.
gl_ES: Os nuu-chah-nulth son un pobo do noroeste do Pacífico, un dos poucos pobos nativos americanos que viaxan no océano aberto e cazan baleas. Habitaban a maior parte do que hoxe é o oeste da illa de Vancouver e agora son máis de 8.000 individuos. Como outras persoas do noroeste do Pacífico, construíron grandes canoas e casas de madeira e vivían en sistemas de clans.

en: Occitan
gl_ES: Occitano

en: ?plural:Occitans
gl_ES: Occitanos

en: Although Occitania never had a real political unity (it consisted of several counties and duchies in today's southern France), its culture enjoyed great prestige all over Europe during the 11th, 12th and 13th centuries, Occitan being the language of troubadours. Its religious freedom allowed the flourishing of Catharism, which was declared heretic by the Pope, and the French kings took advantage of the subsequent crusade to annex its territory.
gl_ES: Aínda que Occitania nunca tivo unha unidade política real (estaba formada por varios condados e ducados do sur de Francia actual), a súa cultura gozou de gran prestixio en toda Europa durante os séculos XI, XII e XIII, sendo o occitano a lingua dos trobadores. A súa liberdade relixiosa permitiu o florecemento do catarismo, que foi declarado herético polo Papa, e os reis franceses aproveitaron a posterior cruzada para anexionarse o seu territorio.

en: Viscount %s
gl_ES: Vizconde %s

en: Viscountess %s
gl_ES: Vizcondesa %s

en: Ohlone
gl_ES: Ohlones

en: ?plural:Ohlone
gl_ES: Ohloneses

en: Gatherers, hunters and fishermen, the Ohlone lived in over 40 bands stretching from the San Francisco Bay south to the Salinas Valley. They spoke eight distinct yet related languages and though they shared many cultural traits common to other Native Californian peoples, the Ohlone were also diverse in some finer aspects of culture. Their way of life changed dramatically when the Spanish arrived in 1769 and disease and the injustices of Mission life came to replace their earlier lives. Though the last fluent speaker of an Ohlone language died in 1939, the Ohlone are today federally recognized as 7 tribes.
gl_ES: Recolectores, cazadores e pescadores, o Ohlone vivía en máis de 40 bandas que se estendían desde a baía de San Francisco ao sur ata o val de Salinas. Falaban oito linguas distintas pero relacionadas e aínda que compartían moitos trazos culturais comúns a outros pobos nativos de California, os ohlone tamén eran diversos nalgúns aspectos máis finos da cultura. O seu modo de vida cambiou drasticamente cando os españois chegaron en 1769 e as enfermidades e as inxustizas da vida da Misión substituíron as súas vidas anteriores. Aínda que o último falante dunha lingua ohlone morreu en 1939, hoxe os ohlone están recoñecidos federalmente como 7 tribos.

en: Oldenburgian
gl_ES: Oldemburgo

en: ?plural:Oldenburgians
gl_ES: Oldenburgianos

en: Initially a vassal of the dukes of Saxony, Oldenburg became a county directly suzerain to the Holy Roman Emperor in the 12th century. In 1450, when count Christian VI became king Christian I of Denmark, the country entered into a personal union with Denmark. A second union with Denmark existed from 1667 to 1773. Oldenburg's dynasty also ruled Schleswig-Holstein, Russia and Sweden at some point in time. Oldenburg became a grand duchy in 1815 and a republic in 1918. In 1931 it was the first German state to vote the Nazi Party into power. After World War II, Oldenburg was merged with Hanover to form the state of Lower Saxony.
gl_ES: Inicialmente un vasalo dos duques de Saxonia, Oldenburg converteuse nun condado directamente soberano do emperador do Sacro Imperio Romano Germánico no século XII. En 1450, cando o conde Cristián VI converteuse en rei Cristián I de Dinamarca, o país entrou nunha unión persoal con Dinamarca. Unha segunda unión con Dinamarca existiu entre 1667 e 1773. A dinastía de Oldenburg tamén gobernou Schleswig-Holstein, Rusia e Suecia nalgún momento. Oldenburg converteuse nun gran ducado en 1815 e nunha república en 1918. En 1931 foi o primeiro estado alemán en votar polo partido nazi no poder. Despois da Segunda Guerra Mundial, Oldemburgo fusionouse con Hannover para formar o estado de Baixa Saxonia.

en: Old Prussian
gl_ES: Antigo prusiano

en: ?plural:Old Prussians
gl_ES: Vellos prusianos

en: The Prussians were Baltic peoples inhabiting the area between the Pomerania, Mazovia, Lithuania and the Baltic Sea (Baltic coast between the lower Vistula and lower Nemen). They were conquered and germanized by the Teutonic Order.
gl_ES: Os prusianos eran pobos bálticos que habitaban a zona comprendida entre a Pomerania, Mazovia, Lituania e o mar Báltico (costa báltica entre o baixo Vístula e o baixo Nemen). Foron conquistados e xermanizados pola Orde Teutónica.

en: Omani
gl_ES: Omaní

en: ?plural:Omanis
gl_ES: Omanís

en: Oman is an Arab country in southwest Asia on the southeast coast of the Arabian Peninsula. Before the arrival of Islam Oman was controlled by Achaemenids, Parthians and Sassanids.
gl_ES: Omán é un país árabe do suroeste de Asia na costa sueste da península arábiga. Antes da chegada do Islam, Omán estaba controlado por aqueménidas, partos e sasánidas.

en: General Commander %s
gl_ES: Comandante xeneral %s

en: ?female:General Commander %s
gl_ES: Comandante Xeneral %s

en: Ossetian
gl_ES: Osetio

en: ?plural:Ossetians
gl_ES: Osetios

en: Modern Ossetians are the successors of the Alans of Ancient history, who fled into the mountains during the Hunnic invasions. Around 800 CE an Alanic kingdom emerged in the Northern Caucasus, which continued to exist until the Mongol invasions. Nowadays Ossetians live in the Republic of North Ossetia (part of the Russian Federation) and in the partially recognized Republic of South Ossetia.
gl_ES: Os osetios modernos son os sucesores dos alanos da historia antiga, que fuxiron ás montañas durante as invasións hunos. Ao redor do 800 d.C. xurdiu un reino alánico no norte do Cáucaso, que continuou existindo ata as invasións mongoles. Hoxe en día os osetias viven na República de Osetia do Norte (parte da Federación Rusa) e na parcialmente recoñecida República de Osetia do Sur.

en: Ostrogothic
gl_ES: Ostrogodo

en: ?plural:Ostrogoths
gl_ES: Ostrogodos

en: The Ostrogoths or Greuthungi (meaning people of the steppe, in contrast to the Visigoths-Tervingi, living in the more wooded areas) were an East Germanic people, one of the two tribes of Goths. They conquered Italy from Odoacer and founded their kingdom there. In the 5th century the Ostrogothic kingdom was crushed by the Byzantines in a war that depopulated much of Italy.
gl_ES: Os ostrogodos ou greuthungi (que significa xente da estepa, en contraste cos visigodos-tervingi, que viven nas zonas máis boscosas) eran un pobo xermánico oriental, unha das dúas tribos dos godos. Conquistaron Italia a Odoacro e alí fundaron o seu reino. No século V o reino ostrogodo foi esmagado polos bizantinos nunha guerra que despoboou gran parte de Italia.

en: ?plural:Otomíes
gl_ES: Otomís

en: The Otomí are one of the most ancient peoples of Mexico. They have lived in Central Mexico ever since the development of agriculture or even longer. A warlike people, they served as mercenaries in the armies of many Mesoamerican civilizations and got their name from the otmitl, the crack military order of the Aztecs, in which many of them served. In their own language they are called Hñähñu. With more than half a million people the Otomí are still one of the biggest indigenous groups of Mexico.
gl_ES: Os Otomís son un dos pobos máis antigos de México. Viven no centro de México desde o desenvolvemento da agricultura ou aínda máis. Pobo bélico, serviron como mercenarios nos exércitos de moitas civilizacións mesoamericanas e recibiron o seu nome do otmitl, a orde militar crack dos aztecas, na que serviron moitos deles. Na súa lingua denomínanse Hñähñu. Con máis de medio millón de habitantes, os otom\303\255 seguen sendo un dos maiores grupos indíxenas de México.

en: Ottoman
gl_ES: Otomán

en: ?plural:Ottomans
gl_ES: Otománs

en: In the beginning of the 14th century Osman, a leader of a minor Turkish tribe in western Anatolia, conquered all his neighboring tribes. A century later the Byzantine capital fell to Turkish rule which gave the Ottoman empire access to Europe. The Ottomans subsequently conquered large parts of south-eastern Europe, the Islamic Arab world as well as Egypt and much of North Africa, making it a regional superpower until its dissolution in the aftermath of World War I.
gl_ES: A principios do século XIV, Osman, líder dunha tribo turca menor no oeste de Anatolia, conquistou todas as súas tribos veciñas. Un século despois a capital bizantina caeu baixo o dominio turco o que deu acceso ao imperio otomán a Europa. Os otománs conquistaron posteriormente gran parte do sueste de Europa, o mundo árabe islámico, así como Exipto e gran parte do norte de África, converténdoa nunha superpotencia rexional ata a súa disolución despois da Primeira Guerra Mundial.

en: Padishah %s
gl_ES: Padixá %s

en: ?female:Padishah %s
gl_ES: Padixá %s

en: Ozite
gl_ES: Ozita

en: ?plural:Ozites
gl_ES: Ozitans

en: The land of Oz was created by L. Frank Baum in 1900 in 'The Wonderful Wizard of Oz' and was subsequently embellished in a number of other books. The country consists of four main territories: Winkie Country, Quadling Country, Munchkin Country, and Gillikin Country. Oz is surrounded by an impassable desert.
gl_ES: A terra de Oz foi creada por L. Frank Baum en 1900 en 'O marabilloso mago de Oz' e posteriormente foi embellecida noutros libros. O país consta de catro territorios principais: Winkie Country, Quadling Country, Munchkin Country e Gillikin Country. Oz está rodeada por un deserto infranqueable.

en: Wizard %s
gl_ES: Asistente %s

en: Witch %s
gl_ES: Bruxa %s

en: Paeonian
gl_ES: Peonio

en: ?plural:Paeonians
gl_ES: Paeonians

en: The Paeonians were an ancient people that inhabited the areas north of Macedon, between the Thracian and Illyrian tribes. Their language probably had a mixed Thraco-Illyrian origin. The seat of the Paeonian kings was Bylazora. In 360-359 BCE, southern Paeonian tribes launched raids into Macedon, but the Macedons defeated and conquered them. A Paeonian military contingent participated in the expedition of Alexander the Great to Persia.
gl_ES: Os peonios eran un pobo antigo que habitaba as zonas ao norte de Macedonia, entre as tribos tracias e ilirias. A súa lingua probablemente tiña unha orixe traco-iliria mixta. A sede dos reis peonias era Bylazora. No 360-359 a. C., as tribos peonias do sur lanzaron incursións en Macedonia, pero os macedonios derrotáronas e conquistaron. Un continxente militar peónico participou na expedición de Alexandre Magno a Persia.

en: Pakistani
gl_ES: Paquistaní

en: ?plural:Pakistanis
gl_ES: Paquistanís

en: The Federation of Pakistan was formed from the predominantly Muslim regions of British India in 1947.
gl_ES: A Federación de Paquistán formouse a partir das rexións predominantemente musulmás da India británica en 1947.

en: Palatinate
gl_ES: Palatinado

en: ?plural:Palatinate Germans
gl_ES: Alemáns do Palatinado

en: The Electoral Palatinate was one of the electorates of the Holy Roman Empire, located on the banks of the Rhine. It had a volatile political history, continuously splitting and reuniting. Elector Frederick V's capture of the Bohemian throne sparked the Thirty Years War in 1618, in which much of the area was devastated. The Palatinate was united in a personal union with Bavaria in 1777. Currently it is part of the German state of Rhineland-Palatinate, with smaller areas in Baden-Wuerttemberg and Bavaria.
gl_ES: O Palatinado Electoral foi un dos electorados do Sacro Imperio Romano Xermánico, situado á beira do Rin. Tivo unha historia política volátil, continuamente dividíndose e reuniéndose. A toma do trono de Bohemia por parte do elector Federico V provocou a Guerra dos Trinta Anos en 1618, na que gran parte da zona quedou devastada. O Palatinado uniuse nunha unión persoal con Baviera en 1777. Actualmente forma parte do estado alemán de Renania-Palatinado, con áreas máis pequenas en Baden-Wurtemberg e Baviera.

en: Count Palatine %s
gl_ES: Conde Palatino %s

en: Countess Palatine %s
gl_ES: Condesa Palatina %s

en: ?plural:Palauans
gl_ES: Palauans

en: Palestinian
gl_ES: Palestino

en: ?plural:Palestinian
gl_ES: Palestinos

en: Palestinians are the Arab inhabitants of the former British mandate of Palestine.
gl_ES: Os palestinos son os habitantes árabes do antigo mandato británico de Palestina.

en: Palmyrene
gl_ES: Palmireno

en: ?plural:Palmyrenes
gl_ES: Palmyrenes

en: Palmyra was a breakaway Roman state in Asia governed by queen Zenobia. In 273 CE Aurelian brought it back under Roman control.
gl_ES: Palmira foi un estado romano disidente en Asia gobernado pola raíña Zenobia. En 273 d. C. Aureliano devolveuno baixo control romano.

en: Dictatrix %s
gl_ES: Ditatriz %s

en: Panamanian
gl_ES: Panameño

en: ?plural:Panamanians
gl_ES: Panameños

en: Located on a narrow isthmus connecting North and South America, Panama is world famous for the Panama canal. Panama declared independence from Colombia in 1903 under US protection. Panamanian politics remained dominated by the United States for most of the 20th century, most notably in 1989 when the United States launched a military invasion to unseat and arrest General Noriega. Sovereignty over the Canal Zone was transferred to Panama in 1999. Panama is one of the few countries in the world without a standing army.
gl_ES: Situado nun estreito istmo que conecta América do Norte e do Sur, Panamá é mundialmente famosa pola canle de Panamá. Panamá declarou a súa independencia de Colombia en 1903 baixo a protección dos EUA. A política panameña permaneceu dominada polos Estados Unidos durante a maior parte do século XX, sobre todo en 1989, cando os Estados Unidos lanzaron unha invasión militar para derrocar e arrestar ao xeneral Noriega. A soberanía sobre a Zona da Canle foi transferida a Panamá en 1999. Panamá é un dos poucos países do mundo sen un exército permanente.

en: ?plural:Papua New Guineans
gl_ES: Papúa Nova Guineans

en: Papua New Guinea is a country occupying the eastern part of the island of New Guinea. Inhabited since time immemorial by Papuan peoples, it was colonized by the British and Germans in the late 19th century. During World War I Papua New Guinea was transferred to Australia. It became an independent country in 1975.
gl_ES: Papúa Nova Guinea é un país que ocupa a parte leste da illa de Nova Guinea. Habitada desde tempos inmemoriais por pobos papúes, foi colonizada por británicos e alemáns a finais do século XIX. Durante a Primeira Guerra Mundial Papúa Nova Guinea foi trasladada a Australia. Converteuse nun país independente en 1975.

en: Governor-General %s
gl_ES: Gobernador Xeneral %s

en: ?female:Governor-General %s
gl_ES: Gobernadora Xeneral %s

en: Papuan
gl_ES: Papúa

en: ?plural:Papuans
gl_ES: Papuans

en: The Papuans are the indigenous inhabitants of the island of New Guinea. They are the descendants of the people who first settled the island 40,000 years ago. Agriculture was developed in the New Guinean Highlands about 6,000 years ago, though many Papuan tribes, especially those on the coast, continue to live as hunter-gatherers. Some Papuan tribes are still uncontacted. The various Papua groups are highly diverse culturally, ethnically and linguistically; New Guinea harbors no less than a quarter of the world's languages. The western part of the island was colonized by the Dutch, the eastern part by the Germans, the British, the Japanese and finally the Australians. The eastern part has been independent as Papua New Guinea since 1975. West Papua was occupied by Indonesia upon the withdrawal of the Dutch in 1963, though indigenous activists have been struggling for independence ever since.
gl_ES: Os papúes son os habitantes indíxenas da illa de Nova Guinea. Son os descendentes das persoas que se asentaron por primeira vez na illa hai 40.000 anos. A agricultura desenvolveuse nas Terras Altas de Nova Guinea hai uns 6.000 anos, aínda que moitas tribos de Papúa, especialmente as da costa, seguen vivindo como cazadores-recolectores. Algunhas tribos de Papúa aínda están sen contactar. Os diversos grupos de Papúa son moi diversos cultural, étnica e lingüísticamente; Nova Guinea alberga nada menos que a cuarta parte das linguas do mundo. A parte occidental da illa foi colonizada polos holandeses, a oriental polos alemáns, os británicos, os xaponeses e finalmente os australianos. A parte oriental foi independente como Papúa Nova Guinea desde 1975. Papúa Occidental foi ocupada por Indonesia tras a retirada dos holandeses en 1963, aínda que os activistas indíxenas loitan pola independencia desde entón.

en: Paraguayan
gl_ES: Paraguaio

en: ?plural:Paraguayans
gl_ES: Paraguaios

en: Parthian
gl_ES: Parto

en: ?plural:Parthians
gl_ES: Partos

en: The Parthians were originally a nomadic people from Central Asia who inhabited the Parthia region of the Seleucid Empire. Under the leadership of the satrap Arsakes they drove the Seleucids from Iran, where they created their own strong empire. Their culture was Hellenistic.
gl_ES: Os partos eran orixinalmente un pobo nómada de Asia Central que habitaba a rexión de Partia do Imperio Seléucida. Baixo o liderado do sátrapa Arsakes expulsaron aos seléucidas de Irán, onde crearon o seu propio e forte imperio. A súa cultura era helenística.

en: Pashtun
gl_ES: Pashtún

en: ?plural:Pashtuns
gl_ES: Pashtuns

en: The Pashtuns are an ethnic group that lives mainly in Afghanistan and Pakistan. They speak Pashto, a language closely related to Persian, and live by an age-old code of honor known as Pashtunwali.
gl_ES: Os pashtuns son un grupo étnico que vive principalmente en Afganistán e Paquistán. Falan paxtú, unha lingua moi relacionada co persa, e viven segundo un antigo código de honra coñecido como pashtunwali.

en: Pelasgian
gl_ES: Pelasgo

en: ?plural:Pelasgians
gl_ES: Pelasgos

en: Pelasgians or Pelasgoi were an ancient pre-Greek people of Greece. Much is still unknown about them, but it is probable they were of pre-Indo-European origin.
gl_ES: Os pelasgos ou pelasgoi foron un antigo pobo pregrego de Grecia. Aínda se descoñece moito sobre eles, pero é probable que fosen de orixe preindoeuropea.

en: Peruvian
gl_ES: Peruano

en: ?plural:Peruvians
gl_ES: Peruanos

en: Peru was the cradle of the Inca Empire and civilization. It is still today a major center of indigenous South American culture.
gl_ES: O Perú foi o berce do Imperio e da civilización incaica. Aínda hoxe é un centro importante da cultura indíxena sudamericana.

en: Phoenician
gl_ES: Fenicio

en: ?plural:Phoenicians
gl_ES: Fenicios

en: Phoenicia was an ancient civilization, based in what is now the coastal regions of Lebanon and Syria. They spoke a Canaanite language related to Hebrew and were famed mariners. Their alphabet served as the source of the Greek alphabet, and from there evolved into the Etruscan and Latin alphabets as well. The Greeks and Romans knew them for their manufacture of purple dye from the murex shell, which gave them their Greek and Latin names. They referred to themselves as Kan'ani and their Punic (Carthaginian) descendants in St. Augustine's day called themselves Chanani.
gl_ES: Fenicia foi unha civilización antiga, baseada no que hoxe son as rexións costeiras do Líbano e Siria. Falaban unha lingua cananea relacionada co hebreo e eran mariñeiros famosos. O seu alfabeto serviu como fonte do alfabeto grego, e a partir de aí evolucionou cara aos alfabetos etrusco e latino. Os gregos e os romanos coñecíanos pola súa fabricación de tintura púrpura a partir da cuncha de murex, que lles deu os seus nomes gregos e latinos. Referíronse a si mesmos como Kan'ani e os seus descendentes púnicos (cartaxineses) nos días de San Agustín chamábanse Chanani.

en: Phrygian
gl_ES: Frixio

en: ?plural:Phrygians
gl_ES: Frixios

en: The Phrygians were an ancient Indo-European people, probably related to the Greeks or Thracians. They arrived in Anatolia around the twelfth century BCE, at the time of the invasion of the Sea Peoples in the Eastern Mediterranean region. The arrival of the Phrygians has been associated by some historians with the fall of the Hittite State. After the Macedonian conquest of the Achaemenid Empire and after the arrival of the Galatians to Anatolia, the Phrygians succumbed to Hellenization.
gl_ES: Os frixios eran un antigo pobo indoeuropeo, probablemente emparentado cos gregos ou tracios. Chegaron a Anatolia ao redor do século XII a. C., na época da invasión dos Pobos do Mar na rexión do Mediterráneo Oriental. A chegada dos frixios foi asociada por algúns historiadores coa caída do Estado hitita. Despois da conquista macedonia do Imperio aqueménida e trala chegada dos gálatas a Anatolia, os frixios sucumbiron á helenización.

en: Pictish
gl_ES: Picto

en: ?plural:Picts
gl_ES: Pictos

en: The Picts were the indigenous inhabitants of Caledonia, Ancient Scotland. They were probably Celtic or maybe Celticized pre-Indo-Europeans. They were given the name Picts, 'painted people', by the Romans because of their custom of tattooing their bodies. The Picts survived until well into the Middle Ages but by the 11th century they had been assimilated by the Gaelic Scots.
gl_ES: Os pictos eran os habitantes indíxenas de Caledonia, a antiga Escocia. Probablemente eran celtas ou quizais celtizados preindoeuropeos. Os romanos deron o nome de Pictos, 'persoas pintadas', polo seu costume de tatuarse o corpo. Os pictos sobreviviron ata ben entrada a Idade Media pero no século XI foran asimilados polos gaélicos escoceses.

en: Piedmontese
gl_ES: Piemontés

en: ?plural:Piedmontese
gl_ES: Piemonteses

en: Piedmont was formed when the Duchy of Savoy elevated itself to the status of a kingdom in 1720. Officially it was a constituent part of the Kingdom of Sardinia-Piedmont. The area was occupied by Napoleon in 1796 but reasserted its independence in 1814. Sardinia-Piedmont was one of the leading states of the Risorgimiento, Italy's national rebirth. In 1861 it was merged into the newly formed kingdom of Italy, the last Piedmontese king becoming the first king of Italy. Currently it is one of the regions of Italy.
gl_ES: O Piemonte formouse cando o Ducado de Savoia se elevou á categoría de reino en 1720. Oficialmente era parte constituínte do Reino de Cerdeña-Piemonte. A zona foi ocupada por Napoleón en 1796 pero reafirmou a súa independencia en 1814. Cerdeña-Piemonte foi un dos principais estados do Risorgimento, o renacemento nacional de Italia. En 1861 fusionouse co recén formado reino de Italia, o último rei piamontés converténdose no primeiro rei de Italia. Actualmente é unha das rexións de Italia.

en: Pontic
gl_ES: Pontian

en: ?plural:Pontians
gl_ES: Pontians

en: Pontus is a region on the Black Sea coast of Asia Minor, currently part of Turkey but historically part of the Greek cultural realm. A Hellenistic Kingdom of Pontus was founded in the 3rd century BCE, which reached its greatest splendor under Mithridates the Great before succumbing to Rome. After centuries of Roman and Byzantine rule, Pontus became an independent state again when in 1204 the Empire of Trebizond was founded as one of the successors of the crumbling Byzantine Empire. Under the Komnenos dynasty, Trebizond held out as the very last remnant of the Roman Empire until it finally fell to the Ottomans in 1461. During the Turkish-Greek population transfers after World War I, most Pontic Greeks were deported, and today the population of Pontus is almost exclusively Turkish.
gl_ES: O Ponto é unha rexión da costa do Mar Negro de Asia Menor, actualmente parte de Turquía pero historicamente forma parte do reino cultural grego. No século III a.C. fundouse un reino helenístico do Ponto, que alcanzou o seu maior esplendor baixo Mitrídates o Grande antes de sucumbir a Roma. Despois de séculos de dominio romano e bizantino, o Ponto converteuse de novo nun estado independente cando en 1204 se fundou o Imperio de Trebisonda como un dos sucesores do derruido Imperio bizantino. Baixo a dinastía Comnenos, Trebisonda mantívose como o último resto do Imperio Romano ata que finalmente caeu en mans dos otománs en 1461. Durante os traslados de poboación turco-grega despois da Primeira Guerra Mundial, a maioría dos gregos pónticos foron deportados, e hoxe a poboación de Pontus é case exclusivamente turco.

en: Prussian
gl_ES: Prusiano

en: ?plural:Prussians
gl_ES: Prusianos

en: Prussia was originally the name of a pagan Baltic people, who in the 13th century were conquered by the German Teutonic Knight order. The knights established an independent state in this land, and in 1561 Grand Master Albrecht I proclaimed himself hereditary Duke of Prussia. Evolving into a regional military powerhouse, Prussia played an important role in uniting the German nation in 1871 and solidified its power during the Franco-Prussian war of the same year.
gl_ES: Prusia era orixinalmente o nome dun pobo báltico pagán, que no século XIII foi conquistado pola orde dos cabaleiros teutónicos alemáns. Os cabaleiros estableceron un estado independente nesta terra, e en 1561 o Gran Mestre Alberto I proclamouse duque hereditario de Prusia. Evolucionando nunha potencia militar rexional, Prusia xogou un papel importante na unión da nación alemá en 1871 e solidificou o seu poder durante a guerra franco-prusiana do mesmo ano.

en: Puerto Rican
gl_ES: Portorriqueño

en: ?plural:Puerto Ricans
gl_ES: Portorriqueños

en: The smallest of the Greater Antilles, Puerto Rico was inhabited by the indigenous Taino people when it was conquered by the Spanish. It was conquered by the United States in 1898, just one year after Spain had granted autonomy to the island. Currently it is a US commonwealth, but its definitive status is still being discussed.
gl_ES: Porto Rico, o máis pequeno das Antillas Maiores, estaba habitado polos indíxenas taínos cando foi conquistado polos españois. Foi conquistada polos Estados Unidos en 1898, só un ano despois de que España concedera a autonomía á illa. Actualmente é unha mancomunidade estadounidense, pero aínda se está a discutir o seu estatus definitivo.

en: ?plural:P'urhepecha
gl_ES: P'urhepechans

en: The P'urhepecha or Tarascans are a people native to the modern Mexican state of Michoacán, the heart of a former empire known to them as Irechikua Ts'intsuntsani, meaning the "lands of Tzintzuntzan," their capital city. Their kings were the perennial enemy of the Aztec empire, who attempted an unsuccessful invasion of the P'urhepecha lands. When the Spanish arrived and began their conquest of Mexico in 1519, the Aztecs sent an embassy seeking the support of the P'urhepecha, but were rebuffed. The conquistadores' reputation preceded them and the P'urhepecha offered to become a subject state of the King of Spain rather than meet the same fate as their former enemies, the Aztecs. Nevertheless, the transition to Spanish rule was not smooth and devolved into violence. The empire, founded around 1450 CE, collapsed in 1530.
gl_ES: Os p'urhepecha ou tarascos son un pobo nativo do moderno estado mexicano de Michoacán, o corazón dun antigo imperio coñecido por eles como Irechikua Ts'intsuntsani, que significa as "terras de Tzintzuntzan", a súa capital. Os seus reis foron o inimigo perenne do imperio azteca, que tentaron unha invasión sen éxito das terras p'urhepecha. Cando os españois chegaron e comezaron a conquista de México en 1519, os aztecas enviaron unha embaixada en busca do apoio dos p'urhepecha, pero foron rexeitados. A reputación dos conquistadores precedíalles e os p'urhepecha ofreceron converterse nun estado súbdito do rei de España en lugar de correr o mesmo destino que os seus antigos inimigos, os aztecas. Con todo, a transición ao dominio español non foi suave e devolveu a violencia. O imperio, fundado ao redor de 1450 d.C., derrubouse en 1530.

en: Qatari
gl_ES: Catarí

en: ?plural:Qataris
gl_ES: Catarís

en: Qatar is an emirate located on a peninsula on the Persian Gulf. It is one of the wealthiest countries of the world in terms of GDP per capita. Qatar is one of the world's few absolute monarchies.
gl_ES: Qatar é un emirato situado nunha península do Golfo Pérsico. É un dos países máis ricos do mundo en termos de PIB per cápita. Qatar é unha das poucas monarquías absolutas do mundo.

en: Quebecois
gl_ES: Quebeques

en: ?plural:Quebecois
gl_ES: Quebequeses

en: Quebec is the largest province of Canada, housing the majority of the Francophone population of America.
gl_ES: Quebec é a provincia máis grande de Canadá e alberga a maioría da poboación francófona de América.

en: ?plural:Rapa Nui
gl_ES: Rapa Nuis

en: The Rapa Nui are the native Polynesian inhabitants of Easter Island. They have inhabited the island since the end of the first millennium CE. They are famous for having built large statues called moai. This civilization was destroyed due to internal conflicts; in 1888 the island was annexed by Chile. Their script Rongorongo has never been deciphered.
gl_ES: Os Rapa Nui son os habitantes nativos da Illa de Pascua. Eles habitaron a illa desde finais do primeiro milenio d.C. Son famosos por construír grandes estatuas chamadas moai. Esta civilización foi destruída debido a conflitos internos; en 1888 a illa foi anexionada por Chile. O seu guión Rongorongo nunca foi descifrado.

en: ?plural:Rarámuris
gl_ES: Rarámuris

en: The Rarámuri or Tarahumara live in the canyons of the Sierra Madre Occidental in the north of Mexico. They are well known for their endurance; their traditions include running long distances while kicking wooden balls in races that last up to several days. In 1891 a Rarámuri uprising in Tomochi was brutally repressed by the Mexican authorities.
gl_ES: Os rarámuri ou tarahumara viven nos canóns da Serra Madre Occidental no norte de México. Son ben coñecidos pola súa resistencia; as súas tradicións inclúen correr longas distancias mentres patean pelotas de madeira en carreiras que duran ata varios días. En 1891 un levantamento de Rarámuri en Tomochi foi brutalmente reprimido polas autoridades mexicanas.

en: Rhenish
gl_ES: Renanes

en: ?plural:Rhenish
gl_ES: Renaneses

en: The Rhineland was the site of three electorates of the Holy Roman Empire, Cologne, Trier and Mainz, as well as numerous smaller territories. The Rhenish statelets were gradually absorbed by Prussia from the 17th century onwards. The Prussian Rhine Province was erected in 1822. During the Industrial Revolution the region became the economical and industrial heartland of Germany. Since the end of World War II the Rhineland is divided between the German states of North Rhine-Westphalia, Rhineland-Palatinate and Saarland.
gl_ES: A Renania foi o lugar de tres electorados do Sacro Imperio Romano Xermánico, Colonia, Tréveris e Maguncia, así como de numerosos territorios máis pequenos. Os estados renanos foron absorbidos gradualmente por Prusia a partir do século XVII. A provincia prusiana do Rin foi erixida en 1822. Durante a Revolución Industrial a rexión converteuse no centro económico e industrial de Alemaña. Desde o final da Segunda Guerra Mundial a Renania está dividida entre os estados alemáns de Renania do Norte-Westfalia, Renania-Palatinado e Sarre.

en: ?plural:Riffians
gl_ES: Riffians

en: The Confederal Republic of the Tribes of the Rif was a short-lived nation founded in September 1921 when Riffians revolted against the Spanish and Moroccans. The country was conquered by the Spanish and French in 1926. The area is now part of Morocco.
gl_ES: A República Confederal das Tribos do Rif foi unha nación de curta duración fundada en setembro de 1921 cando os riffianos se sublevaron contra os españois e os marroquís. O país foi conquistado por españois e franceses en 1926. A zona agora forma parte de Marrocos.

en: Rio-Grandense
gl_ES: Río-Grandense

en: ?plural:Rio-Grandenses
gl_ES: Rio-Grandenses

en: The Rio-Grandense Republic or Piratini Republic existed in the Brazilian state of Rio Grande do Sul from 1836 to 1845. It fought the War of Tatters against the Brazilian Imperial Army and was supported by Giuseppe Garibaldi amongst others.
gl_ES: A República Rio-Grandense ou República Piratini existiu no estado brasileiro de Rio Grande do Sul de 1836 a 1845. Loitou a Guerra dos Farrapos contra o Exército Imperial Brasileiro e foi apoiada por Giuseppe Garibaldi, entre outros.

en: Romanian
gl_ES: Romanés

en: ?plural:Romanians
gl_ES: Romanos

en: Romania as a nation was formed at the beginning of the 20th century, when the states of Transylvania, Wallachia, and Moldavia merged. It is a country inhabited by people speaking a language reminiscent from the time of ancient Rome. Its history is convoluted as it was always at the borders of great empires: Roman, Ottoman, Austro-Hungarian, and Russian.
gl_ES: Romanía como nación formouse a principios do século XX, cando se fusionaron os estados de Transilvania, Valaquia e Moldavia. É un país habitado por xente que fala unha lingua que lembra a época da antiga Roma. A súa historia é enrevesada xa que sempre estivo nas fronteiras dos grandes imperios: romano, otomán, austrohúngaro e ruso.

en: Director-President %s
gl_ES: Director-Presidente %s

en: ?female:Director-President %s
gl_ES: Directora-Presidenta %s

en: Romansh
gl_ES: Romanche

en: ?plural:Romansh
gl_ES: Romancheses

en: The Rumantsch or Romansh people are inhabitants of the Swiss canton of Grisons who speak Romansh, a Romance language that retains some unique characteristics and with a rich oral tradition. Although Romansh is one of the four national languages of Switzerland and projects are being undertaken to save the language, it is losing terrain as many of its speakers switch to German. Before the Napoleonic Era, the Three Leagues of Grisons were the only territory of Europe where decision making was organized by taking votes.
gl_ES: Os rumanches ou romanches son habitantes do cantón suízo dos Grisóns que falan romanche, unha lingua románica que conserva unhas características únicas e cunha rica tradición oral. Aínda que o romanche é unha das catro linguas nacionais de Suíza e están a levarse a cabo proxectos para salvar a lingua, está perdendo terreo xa que moitos dos seus falantes pasan ao alemán. Antes da era napoleónica, as Tres Ligas dos Grisóns eran o único territorio de Europa onde a toma de decisións se organizaba mediante votacións.

en: Rusyn
gl_ES: Rusín

en: ?plural:Rusyns
gl_ES: Rusins

en: Kievan Rus'
gl_ES: Rus de Kiev

en: ?plural:Kievan Rus'
gl_ES: Kievan Rus'

en: The Kievan Rus' were a Medieval Slavic monarchy. It was centered in Kiev after that city was conquered by Oleg of Novgorod. In the 13th century the Rus' succumbed to a Mongol invasion. The Rus' were the precursors of the modern East Slavic nations.
gl_ES: A Rus de Kiev era unha monarquía eslava medieval. Estaba centrado en Kiev despois de que esa cidade fose conquistada por Oleg de Novgorod. No século XIII os Rus sucumbiron a unha invasión mongola. Os Rus foron os precursores das modernas nacións eslavas orientais.

en: Rwandan
gl_ES: Ruandés

en: ?plural:Rwandans
gl_ES: Ruandeses

en: Rwanda is a hilly and very fertile country in the Great Lakes region of eastern Africa. It supports the densest population of the continent.
gl_ES: Ruanda é un país montañoso e moi fértil da rexión dos Grandes Lagos do leste de África. Soporta a poboación máis densa do continente.

en: ?plural:Ryukyuans
gl_ES: Ryukyuans

en: The Ryukyu Kingdom (1372-1879) was the Land of Propriety, a peaceful maritime trading nation eventually invaded, occupied, and annexed by Japan.
gl_ES: O Reino Ryukyu (1372-1879) foi a Terra da Propiedade, unha nación pacífica de comercio marítimo que finalmente foi invadida, ocupada e anexionada por Xapón.

en: Sabine
gl_ES: Sabines

en: ?plural:Sabines
gl_ES: Sabineses

en: The Sabines were an Italic tribe whose language was closest to Umbrian. They had an impact on the history of Rome. The Sabines and the early Roman Republic regularly warred against each other, but eventually the Sabines were assimilated into the Roman culture. Several Roman families prided themselves on their Sabine origins.
gl_ES: Os sabinos eran unha tribo itálica cuxa lingua era máis próxima ao umbro. Tiveron un impacto na historia de Roma. Os sabinos e a primeira República romana enfrontáronse regularmente entre si, pero finalmente os sabinos foron asimilados á cultura romana. Varias familias romanas presumían das súas orixes sabinas.

en: Tribune %s
gl_ES: Tribuno %s

en: ?female:Tribune %s
gl_ES: Tribuna %s

en: Sahrawi
gl_ES: Saharauis

en: ?plural:Sahrawis
gl_ES: Saharauís

en: The Sahrawi are the inhabitants of the Western Sahara, a former Spanish colony. Morocco currently controls most of the area, which is considered an illegal occupation by most of the international community. The Moroccan Army and Sahrawi Polisario rebels have been fighting each other since 1975.
gl_ES: Os saharauis son os habitantes do Sahara Occidental, antiga colonia española. Marrocos controla actualmente a maior parte da zona, que é considerada unha ocupación ilegal pola maioría da comunidade internacional. O exército marroquí e os rebeldes do Polisario saharauí levan loitando entre eles desde 1975.

en: Saint Lucian
gl_ES: Santa Lucián

en: ?plural:Saint Lucian
gl_ES: Santa Lucianos

en: Saka
gl_ES: Sakano

en: ?plural:Saka
gl_ES: Sakanos

en: The Saka were an ancient Iranian tribe from the Central Asian steppes. They were very closely related to the European Scythians, and were probably descendants of the Andronovo culture.
gl_ES: Os Saka eran unha antiga tribo iraniana das estepas de Asia Central. Estaban moi relacionados cos escitas europeos, e probablemente eran descendentes da cultura Andronovo.

en: ?plural:Salishans
gl_ES: salisáns

en: The Salishans are a cultural-linguistic group of peoples in the Pacific Northwest region of the United States and Canada. Among the most famous Salishans is Chief Seattle, leader of the Duwamish tribe, after whom the city of Seattle is named. Other well known Salishan tribes include the Bella Coola (Nuxalk), Spokane and Coeur d'Alene. The Salishan languages are famous for their unusual characteristics. They have a large inventory of consonants and some even feature words without any vowels.
gl_ES: Os Salishans son un grupo cultural-lingüístico de pobos da rexión do noroeste do Pacífico dos Estados Unidos e Canadá. Entre os Salishans máis famosos atópase o Xefe Seattle, líder da tribo Duwamish, da que recibe o nome da cidade de Seattle. Outras tribos Salishan coñecidas inclúen a Bella Coola (Nuxalk), Spokane e Coeur d'Alene. As linguas Salishan son famosas polas súas características pouco habituais. Teñen un gran inventario de consoantes e algunhas incluso presentan palabras sen vogais.

en: Salvadoran
gl_ES: Salvadoreño

en: ?plural:Salvadorans
gl_ES: Salvadorenses

en: Originally inhabited by Pipil Indians, in the 16th century El Salvador was conquered by the Spanish. It joined the Central American federation upon independence and became a fully independent republic in 1840. Although formally El Salvador has been a democracy for most of its independence, in reality the country's government is highly oligarchic, the 'fourteen families' having dominated the country's political and economic life since independence. In the 1930s general Hernández Martínez established a dictatorship. A nonviolent revolution overthrew Hernández in 1944 but the country remained unstable and from 1979-1992 the country lived through another bloody civil war.
gl_ES: Orixinalmente habitado por indios pipil, no século XVI O Salvador foi conquistado polos españois. Ingresou na federación centroamericana tras a súa independencia e converteuse nunha república totalmente independente en 1840. Aínda que formalmente O Salvador foi unha democracia durante a maior parte da súa independencia, en realidade o goberno do país é moi oligárquico, xa que as "catorce familias" dominaron a vida política e económica do país desde a independencia. Na década de 1930 o xeneral Hernández Martínez estableceu unha ditadura. Unha revolución non violenta derrocou a Hernández en 1944 pero o país mantívose inestable e de 1979 a 1992 o país viviu outra cruenta guerra civil.

en: ?plural:Sami
gl_ES: Samis

en: The Sami are a people of northern Scandinavia. Their nation spans over the northernmost regions of the Scandinavian countries and northwestern Russia.
gl_ES: Os sami son un pobo do norte de Escandinavia. A súa nación abarca as rexións máis setentrionais dos países escandinavos e o noroeste de Rusia.

en: Sammarinese
gl_ES: Sammarinés

en: ?plural:Sammarinese
gl_ES: sammarineses

en: San Marino is a tiny landlocked country on the Italian Peninsula. It is the oldest independent republic in the world. According to legend, it was founded by Saint Marinus in 301 CE.
gl_ES: San Marino é un pequeno país sen litoral da península italiana. É a república independente máis antiga do mundo. Segundo a lenda, foi fundada por San Mariño no ano 301 d.C.

en: Captain-Regent %s
gl_ES: Capitán-Rexente %s

en: ?female:Captain-Regent %s
gl_ES: Capitana-Rexente %s

en: Samnite
gl_ES: Samnita

en: ?plural:Samnites
gl_ES: Samniteses

en: The Samnites were an ancient confederation of Italic tribes who spoke the Oscan language and inhabited Central Italy, South of the Sabines. After losing the wars with Rome the Samnites were subjected to Rome and became Romanized. They were good soldiers and famed as Roman gladiators.
gl_ES: Os samnitas eran unha antiga confederación de tribos itálicas que falaban a lingua osca e habitaban o centro de Italia, ao sur dos sabinos. Despois de perder as guerras con Roma os samnitas foron sometidos a Roma e romanizáronse. Eran bos soldados e eran famosos como gladiadores romanos.

en: Samoan
gl_ES: Samoano

en: ?plural:Samoans
gl_ES: Samoanos

en: Samoa is a country occupying the Western part of the Samoan islands of the Central Pacific; the Eastern part is governed by the United States as American Samoa. Samoa was settled by Austronesian peoples around 1500 BCE. It was probably from Samoa that the Polynesians started the expansion throughout the Pacific. Colonized by Germany and New Zealand, Samoa became independent in 1962.
gl_ES: Samoa é un país que ocupa a parte occidental das illas samoas do Pacífico central; a parte oriental está gobernada polos Estados Unidos como Samoa Americana. Samoa foi colonizada polos pobos austronesios ao redor do 1500 a.C. Probablemente foi desde Samoa onde os polinesios comezaron a expansión polo Pacífico. Colonizada por Alemaña e Nova Zelanda, Samoa independizouse en 1962.

en: Chief of the Government %s
gl_ES: Xefe do Goberno %s

en: ?female:Chief of the Government %s
gl_ES: Xefa do Goberno %s

en: Samogitian
gl_ES: Samogitiano

en: ?plural:Samogitians
gl_ES: Samogitianos

en: Samogitia - historical country near the Baltic Sea - home to the last pagans in Europe (official until 1413). Today, Samogitia is a region of Lithuania.
gl_ES: Samoxitia - país histórico preto do mar Báltico - fogar dos últimos pagáns de Europa (oficial ata 1413). Hoxe, Samoxitia é unha rexión de Lituania.

en: ?plural:Santomeans
gl_ES: Santomeans

en: São Tomé and Príncipe are two islands in the Atlantic Ocean off the coast of Africa. The main island was named after Saint Thomas by the Portuguese sailors who first discovered the island on the saint's feast day around 1470. The islands turned into the first major European plantation colony. Slavery was abolished in the 19th century and the country became independent in 1975. The islands' economy remains dependent on the export of cocoa.
gl_ES: S\303\243o Tom\303\251 e Pr\303\255ncipe son dúas illas do océano Atlántico fronte ás costas de África. A illa principal recibiu o nome de Santo Tomé polos mariñeiros portugueses que descubriron a illa por primeira vez o día da festa do santo ao redor de 1470. As illas convertéronse na primeira gran colonia europea de plantacións. A escravitude foi abolida no século XIX e o país independizouse en 1975. A economía das illas segue dependente da exportación de cacao.

en: Sardinian
gl_ES: Sardo

en: ?plural:Sardinians
gl_ES: Sardos

en: Sardinia is an island in the Mediterranean Sea and an autonomous region of Italy. The site of the Nuraghic civilization in prehistory, the island passed to Phoenician and then Roman rule. Upon the collapse of the Roman Empire Sardinia was occupied by the Vandals and later by the Byzantines, but foreign rule quickly eroded and by the 9th century the Byzantine representatives had formed their own autonomous states. By the end of the Middle Ages however, the Aragonese had established dominance over the island. In 1718 Sardinia was handed to the house of Savoy, and it became a constituent part of the Kingdom of Piedmont-Sardinia, which eventually led Italy to its national unification in 1861.
gl_ES: Cerdeña é unha illa no mar Mediterráneo e unha rexión autónoma de Italia. Lugar da civilización nurágica na prehistoria, a illa pasou ao dominio fenicio e despois romano. Co colapso do Imperio Romano, Sardeña foi ocupada polos vándalos e máis tarde polos bizantinos, pero o dominio estranxeiro erosionouse rapidamente e no século IX os representantes bizantinos formaron os seus propios estados autónomos. Porén, a finais da Idade Media, os aragoneses estableceran o dominio da illa. En 1718 Sardeña foi entregada á casa de Savoia, e pasou a formar parte do Reino de Piemonte-Serdeña, o que finalmente levou a Italia á súa unificación nacional en 1861.

en: Sarmatian
gl_ES: Sármata

en: ?plural:Sarmatians
gl_ES: Sármatas

en: The Sarmatians were Iranian pastoral tribes from Central Asia and Southwest Siberia. They were closely related to the Saka and the Scythians. The myth of the origin from the Sarmatians formed the basis of the Polish culture from the 15th to the 18th century.
gl_ES: Os sármatas eran tribos pastores iranianas de Asia Central e do suroeste de Siberia. Estaban moi relacionados cos Saka e os escitas. O mito da orixe dos sármatas formou a base da cultura polaca do século XV ao XVIII.

en: Saudi
gl_ES: Arabia Saudita

en: ?plural:Saudis
gl_ES: Sauditas

en: Saudi Arabia is located on the Arabian Peninsula and includes Mecca and Medina, the holiest sites of Islam. The First Saudi state was established in 1744. Current Saudi Arabia dates from the union of Hejaz and Nejd in 1925. Named after its ruling dynasty, the house of Saud, Saudi Arabia is one of the last countries retaining an absolute monarchy. It has the largest proven oil reserves of the world.
gl_ES: A Arabia Saudita está situada na Península Arábiga e inclúe a Meca e Medina, os lugares máis sagrados do Islam. O primeiro estado saudita foi establecido en 1744. A actual Arabia Saudita data da unión de Hejaz e Nejd en 1925. O nome da súa dinastía reinante, a casa de Saud, Arabia Saudita é un dos últimos países que conserva unha monarquía absoluta. Ten as maiores reservas probadas de petróleo do mundo.

en: Savoyard
gl_ES: Savoyardo

en: ?plural:Savoyards
gl_ES: Savoyardos

en: Savoy emerged in the Western Alps after the disintegration of the Burgundian Kingdom. Its dynasty established control over Sardinia and Piedmont and later all of Italy. Savoy's growth and survival over the centuries were not based on spectacular conquests, but on gradual territorial expansion through marriage and methodical and highly manipulative political acquisitions. Savoy itself was annexed by France in 1860.
gl_ES: Savoia xurdiu nos Alpes occidentais tras a desintegración do Reino de Borgoña. A súa dinastía estableceu o control de Sardeña e Piemonte e máis tarde de toda Italia. O crecemento e a supervivencia de Saboya ao longo dos séculos non se basearon en conquistas espectaculares, senón na paulatina expansión territorial mediante o matrimonio e adquisicións políticas metódicas e altamente manipulativas. A propia Savoia foi anexionada por Francia en 1860.

en: Saxon
gl_ES: Saxón

en: ?plural:Saxons
gl_ES: Saxóns

en: The Electorate of Saxony was an independent hereditary electorate of the Holy Roman Empire from 1356-1806.
gl_ES: O Electorado de Saxonia foi un electorado hereditario independente do Sacro Imperio Romano Xermánico entre 1356 e 1806.

en: Scanian
gl_ES: Escaniano

en: ?plural:Scanians
gl_ES: Escanianos

en: Scania is the southernmost region of Sweden. Historically one of many petty kingdoms in Viking age Scandinavia, it became in medieval times part of Denmark but was ceded to Sweden through the Treaty of Roskilde in 1658. Scania saw something of a national revival in the late 20th century with calls for greater autonomy within the Kingdom of Sweden.
gl_ES: Scania é a rexión máis meridional de Suecia. Históricamente, un dos moitos reinos pequenos da idade viquinga Escandinavia, converteuse na época medieval en parte de Dinamarca, pero foi cedido a Suecia a través do Tratado de Roskilde en 1658. Escania experimentou unha especie de renacemento nacional a finais do século XX con chamadas a unha maior autonomía dentro do país. o Reino de Suecia.

en: Schleswig-Holsteinian
gl_ES: Schleswig-Holsteiniano

en: ?plural:Schleswig-Holsteinians
gl_ES: Schleswig-Holsteinianos

en: For much of its history, the duchies of Schleswig and Holstein have been contested by Germany and Denmark. The territories were united in a personal union in 1375. In the 19th century, Schleswig-Holstein's confused status led to two wars between Denmark and Prussia, and in 1866 Schleswig-Holstein became a Prussian province. After World War I, Northern Schleswig was annexed by Denmark. Currently Schleswig-Holstein is a state of the Federal Republic of Germany.
gl_ES: Durante gran parte da súa historia, os ducados de Schleswig e Holstein foron disputados por Alemaña e Dinamarca. Os territorios uníronse nunha unión persoal en 1375. No século XIX, o estado confuso de Schleswig-Holstein provocou dúas guerras entre Dinamarca e Prusia, e en 1866 Schleswig-Holstein converteuse nunha provincia prusiana. Despois da Primeira Guerra Mundial, o norte de Schleswig foi anexionado por Dinamarca. Actualmente Schleswig-Holstein é un estado da República Federal de Alemaña.

en: Scottish Gaelic
gl_ES: Gaélico escocés

en: ?plural:Scottish Gaels
gl_ES: Gaélico escoceses

en: Both Gaels and the Gaelic language were brought to Scotland by the Dalriada dynasty from Ireland. They first settled in Argyll (Earra Ghaidheal or the Coastland of the Gael) and soon expanded further into territory held by the indigenous Picts and culminating in Kenneth MacAlpin uniting the kingdoms of the Picts and Gaels around 843 CE. By the time of Malcolm III, Gaelic was the majority language of Scotland, as far south as Strathclyde, Galloway and parts of Lothian and the Borders. Today some 60,000 speakers of Gaelic remain, about half of which live in the Scottish Highlands and Islands, the other half living all over Scotland, in particular the Central Belt.
gl_ES: Tanto os gaélicos como a lingua gaélica foron levados a Escocia pola dinastía Dalriada desde Irlanda. Asentáronse por primeira vez en Argyll (Earra Ghaidheal ou a terra costeira dos gaélicos) e pronto se expandiron máis no territorio dos indíxenas pictos e culminaron coa unión de Kenneth MacAlpin dos reinos dos pictos e os gaélicos ao redor do 843 d.C. Na época de Malcolm III, o gaélico era a lingua maioritaria de Escocia, ata o sur de Strathclyde, Galloway e partes de Lothian e Borders. Hoxe quedan uns 60.000 falantes de gaélico, dos cales preto da metade viven nas terras altas e illas escocesas, a outra metade en toda Escocia, en particular no Central Belt.

en: Clan Chief %s
gl_ES: Xefe do clan %s

en: ?female:Clan Chief %s
gl_ES: Xefa do Clan %s

en: First Minister %s
gl_ES: Primeiro ministro %s

en: ?female:First Minister %s
gl_ES: Primeira ministra %s

en: Scottish
gl_ES: Escocés

en: ?plural:Scots
gl_ES: Escoceses

en: Scotland, originally settled in late Roman times by Irish raiders who displaced the native Picts, was an independent kingdom from around 1034 CE to the Union of Crowns with England in 1701.
gl_ES: Escocia, orixinariamente asentada na época romana tardía por asaltantes irlandeses que desprazaron aos nativos pictos, foi un reino independente desde arredor de 1034 d. C. ata a Unión de Coroas con Inglaterra en 1701.

en: Scythian
gl_ES: Escita

en: ?plural:Scythians
gl_ES: Escitas

en: The Scythians or Scyths were an Ancient Iranian people of horse-riding nomadic pastoralists who throughout Classical Antiquity dominated the Pontic-Caspian steppe, known at the time as Scythia. By Late Antiquity the closely-related Sarmatians came to dominate the Scythians in this area. Much of the surviving information about the Scythians comes from the Greek historian Herodotus (c. 440 BCE) in his Histories and Ovid in his poem of exile Epistulae ex Ponto, and archaeologically from the exquisite goldwork found in Scythian burial mounds in Ukraine and Southern Russia.
gl_ES: Os escitas ou escitas eran un pobo iraniano antigo de pastores nómades a cabalo que ao longo da Antigüidade clásica dominaron a estepa póntico-caspio, coñecida naquela época como Escita. Na Antigüidade Tardía, os sármatas estreitamente relacionados chegaron a dominar aos escitas nesta área. Gran parte da información que sobrevive sobre os escitas provén do historiador grego Heródoto (c. 440 a. C.) nas súas Historias e de Ovidio no seu poema do exilio Epistulae ex Ponto, e arqueoloxicamente da exquisita orfebrería atopada nos túmulos escitas en Ucraína e no sur de Rusia. .

en: Seleucid
gl_ES: Seléucida

en: ?plural:Seleucids
gl_ES: Seléucidas

en: The Seleucid Empire was one of the diadochi states founded when Alexander the Great's generals carved up his empire after his death. It was named after its founder Seleucus I Nicator. Centered in Syria, the Seleucids were the most powerful of the diadochi states but eventually succumbed to Rome in the last century BCE.
gl_ES: O Imperio Seléucida foi un dos estados diadocos fundados cando os xenerais de Alexandre Magno segregaron o seu imperio despois da súa morte. Recibiu o nome do seu fundador Seleucus I Nicator. Centrados en Siria, os seléucidas foron os máis poderosos dos estados diadocos, pero finalmente sucumbiron a Roma no século pasado a.C.

en: Seljuk
gl_ES: Selyúcidas

en: ?plural:Seljuks
gl_ES: Selxúcidas

en: The Seljuks were a Turkic horde whose name comes from their founder Seljuk. After the victory over the Ghaznavids in 1040 CE they created their own state. In 1055 CE the Seljuks took Baghdad, and their leader Tughril Beg took the title sultan. The Seljuks are famous for the defeat they inflicted upon the Byzantines at the battle of Manzikert in 1071. After the collapse of the Great Seljuk Empire in the 12th century the Seljuks continued to rule in the Sultanate of Rum, which would later form the basis of the Ottoman Turks.
gl_ES: Os selyúcidas eran unha horda turca cuxo nome provén do seu fundador, selyúcida. Despois da vitoria sobre os Ghaznavids en 1040 CE crearon o seu propio estado. En 1055 d.C., os selyúcidas tomaron Bagdad e o seu líder Tughril Beg tomou o título de sultán. Os selyúcidas son famosos pola derrota que inflixiron aos bizantinos na batalla de Manzikert en 1071. Despois do colapso do Gran Imperio selyúcida no século XII, os selyúcidas continuaron gobernando no sultanato de Rum, que máis tarde sería a base da os turcos otománs.

en: ?plural:Seminoles
gl_ES: Seminoles

en: The Seminole people emerged in the 18th century through a process of ethnogenesis, out of groups of lower Creek emigrants who fled the encroachment of White settlers in the U.S. state of Georgia and elsewhere, south to the Florida peninsula which at that time was under Spanish control. They intermingled with remnants of other tribes plus a significant number of Black African freedmen. Seminole leaders sided with the United States during the so-called Seminole wars against Spain, the outcome of which was the ceding of Florida to the U.S., and the removal of a majority of Seminoles to Indian Territory in what is now Oklahoma. Together with the Cherokee, Choctaw, Muskogee, and Chickasaw, the Seminole are known as one of the "Five Civilized Tribes" for their relatively amiable relationships with White European settlers during the early era of U.S. expansion.
gl_ES: O pobo seminola xurdiu no século XVIII a través dun proceso de etnoxénese, a partir de grupos de emigrantes de Low Creek que fuxiron da invasión dos colonos brancos no estado estadounidense de Xeorxia e noutros lugares, ao sur ata a península de Florida que naquel momento estaba baixo control español. . Mesturáronse con restos doutras tribos máis un número importante de afroamericanos afroamericanos libres. Os líderes seminoles puxéronse ao lado dos Estados Unidos durante as chamadas guerras seminolas contra España, cuxo resultado foi a cesión de Florida aos Estados Unidos e a eliminación da maioría dos seminolas ao territorio indio no que hoxe é Oklahoma. Xunto cos Cherokee, Choctaw, Muskogee e Chickasaw, os Seminole son coñecidos como unha das "Cinco Tribos Civilizadas" polas súas relacións relativamente amables cos colonos europeos brancos durante a primeira era da expansión dos Estados Unidos.

en: Senegalese
gl_ES: Senegalés

en: ?plural:Senegalese
gl_ES: Senegaleses

en: Senegal is the westernmost country of mainland Africa. It has been independent from France since 1960. Senegal is relatively stable and democratic compared to its neighbors.
gl_ES: Senegal é o país máis occidental de África continental. É independente de Francia desde 1960. Senegal é relativamente estable e democrático en comparación cos seus veciños.

en: Serbian
gl_ES: Serbio

en: ?plural:Serbians
gl_ES: Serbios

en: Serbia is part of the region of the Southern Slavs that was conquered by the Ottomans after the collapse of the Byzantine Empire.  During most of the 20th century it was part of the Yugoslav Federation.
gl_ES: Serbia forma parte da rexión dos eslavos do sur que foi conquistada polos otománs despois do colapso do Imperio bizantino. Durante a maior parte do século XX formou parte da Federación Iugoslava.

en: Seychellois
gl_ES: Seychelles

en: ?plural:Seychellois
gl_ES: Seychelleses

en: The Seychelles is an archipelagic country off the coast of Eastern Africa in the Indian Ocean. The Islands have been visited by Austronesian, Maldivian and Arab merchants in antiquity but by the time of the European discoveries the Seychelles had no indigenous population. The Seychelles were intermittently under French and British possession until becoming independent in 1976. Its population consists of people of African, Chinese, European, Indian and Malagasy descent. The Seychelles are the least populated country of Africa and have the highest human development of the continent.
gl_ES: As Seychelles é un país arquipeláxico fronte á costa de África oriental no Océano Índico. As illas foron visitadas por comerciantes austronesios, maldivos e árabes na antigüidade, pero no momento dos descubrimentos europeos as Seychelles non tiñan poboación indíxena. As Seychelles estiveron intermitentemente baixo a posesión francesa e británica ata independizarse en 1976. A súa poboación está formada por persoas de ascendencia africana, chinesa, europea, india e malgache. As Seychelles son o país menos poboado de África e teñen o maior desenvolvemento humano do continente.

en: ?plural:Shans
gl_ES: Shans

en: ?plural:Shawnee
gl_ES: Shawneeses

en: An Algonquian people, the Shawnee were led by Tikamthi (better known as Tecumseh) and his brother Tenskwatawa in trying to create a pan-native alliance against American expansionism but were ultimately unsuccessful and made to resettle in the Indian Territory (modern Oklahoma).
gl_ES: Pobo algonquino, os shawnee foron liderados por Tikamthi (máis coñecido como Tecumseh) e o seu irmán Tenskwatawa para tentar crear unha alianza pannativa contra o expansionismo americano, pero finalmente non tiveron éxito e se reasentaron no Territorio Indio (actual Oklahoma).

en: ?plural:Sherpas
gl_ES: Sherpas

en: Sherpas are an ethnic group who settled in the Himalaya region of modern-day Nepal in the 15th century. They are of Tibetan stock and speak a language related to modern Tibetan though they are not mutually intelligible. After a few centuries of autonomy, Sherpa communities came by the 18th century under military pressure from encroaching Hindu polities, such as the Bengal based Sen Empire. By the 18th century the Sherpa homeland had been annexed into the Kingdom of Nepal. Following the democratization of Nepal in the beginning of the 21st century, there have been calls for greater autonomy for the Sherpas within the federal republic.
gl_ES: Os sherpas son un grupo étnico que se asentou na rexión do Himalaia do actual Nepal no século XV. Son de orixe tibetana e falan unha lingua relacionada co tibetano moderno aínda que non son mutuamente intelixibles. Despois duns séculos de autonomía, as comunidades sherpas pasaron no século XVIII baixo a presión militar das políticas hindús invadidas, como o Imperio Sen con sede en Bengala. No século XVIII a patria sherpa foi anexionada ao Reino de Nepal. Tras a democratización de Nepal a comezos do século XXI, houbo un chamamento a unha maior autonomía para os sherpas dentro da república federal.

en: Siberian
gl_ES: Siberiano

en: ?plural:Siberians
gl_ES: Siberianos

en: Siberia is a historical and geographical region of Russia and the USSR. During the reign of the czars separatist sentiments prevailed amongst some Slavic colonists. In 1918 a Siberian Republic was proclaimed but it was annexed by the USSR after only a few months.
gl_ES: Siberia é unha rexión histórica e xeográfica de Rusia e da URSS. Durante o reinado dos zars, os sentimentos separatistas prevaleceron entre algúns colonos eslavos. En 1918 proclamouse a República de Siberia pero foi anexionada pola URSS despois de só uns meses.

en: Sicilian
gl_ES: Siciliano

en: ?plural:Sicilians
gl_ES: Sicilians

en: Sicily is the largest island of Italy. It has been ruled by Greeks, Carthaginians, Romans, Vandals, Ostrogoths, Byzantines and Arabs. In the 11th century the Normans founded the Kingdom of Sicily which gradually became one of Italy's more powerful states. In 1816 it was merged with Naples into the Kingdom of the Two Sicilies which was united with Italy in 1861.
gl_ES: Sicilia é a illa máis grande de Italia. Foi gobernada por gregos, cartaxineses, romanos, vándalos, ostrogodos, bizantinos e árabes. No século XI os normandos fundaron o Reino de Sicilia, que gradualmente se converteu nun dos estados máis poderosos de Italia. En 1816 fusionouse con Nápoles no Reino das Dúas Sicilias que se uniu a Italia en 1861.

en: Sierra Leonean
gl_ES: Serra Leoa

en: ?plural:Sierra Leoneans
gl_ES: Serra Leoeses

en: Sierra Leone is a country in West Africa. It was founded in 1792 as a home for liberated slaves and quickly passed to become a British dependency. Sierra Leone has been an independent republic since 1961. In the 1990s the country passed through a civil war. Today, Sierra Leone remains one of the poorest countries in the world.
gl_ES: Serra Leoa é un país de África occidental. Foi fundada en 1792 como fogar de escravos liberados e pasou rapidamente a ser unha dependencia británica. Serra Leoa é unha república independente desde 1961. Na década de 1990 o país pasou por unha guerra civil. Hoxe, Serra Leoa segue sendo un dos países máis pobres do mundo.

en: ?plural:Sikhs
gl_ES: Sikhs

en: ?plural:Sikkimese
gl_ES: Sikkimeses

en: Wedged between Nepal and Bhutan, the Himalayan kingdom of Sikkim was ruled by a lineage of monarchs known as chogyals for centuries, until becoming the 22nd state of India in 1975.
gl_ES: Enclavado entre Nepal e Bután, o reino do Himalaia de Sikkim estivo gobernado por unha liñaxe de monarcas coñecidos como chogyals durante séculos, ata converterse no 22º estado da India en 1975.

en: Silesian
gl_ES: Silesia

en: ?plural:Silesians
gl_ES: Silesianos

en: Silesia is a region of southern Poland that was at one time an independent kingdom.
gl_ES: Silesia é unha rexión do sur de Polonia que foi nun tempo un reino independente.

en: Singaporean
gl_ES: Singapurense

en: ?plural:Singaporeans
gl_ES: Singapurenses

en: Singapore is a mercantile city-state located at the southernmost tip of the Malaysian Peninsula.
gl_ES: Singapur é unha cidade-estado mercantil situada no extremo sur da península de Malaisia.

en: Sinhalese
gl_ES: Cingalés

en: ?plural:Sinhalese
gl_ES: Cingaleses

en: The Sinhalese people of Sri Lanka trace their ancestry to the semi-legendary Prince Vijaya who settled the island of Sri Lanka together with 700 followers in 543 BCE.
gl_ES: O pobo cingalés de Sri Lanka remonta a súa ascendencia ao semi-lendario príncipe Vijaya que se asentou na illa de Sri Lanka xunto con 700 seguidores no 543 a.C.

en: Slavic
gl_ES: Eslavo

en: ?plural:Slavs
gl_ES: Eslavos

en: The Slavs are a modern linguistic group of several nations in Eastern Europe with common historical roots. The origin of the Slavs is not known precisely, therefore there are many hypotheses trying to explain them. Their sudden appearance in the history of civilized Europe may be related to the arrival of Iranian peoples and the expansion of the Huns.
gl_ES: Os eslavos son un grupo lingüístico moderno de varias nacións de Europa oriental con raíces históricas comúns. Non se coñece con precisión a orixe dos eslavos, polo que hai moitas hipóteses que intentan explicalos. A súa repentina aparición na historia da Europa civilizada pode estar relacionada coa chegada dos pobos iranianos e a expansión dos hunos.

en: Slovakian
gl_ES: Eslovaco

en: ?plural:Slovakians
gl_ES: Eslovacos

en: Slovakia is a country in the heart of Europe. Formerly part of Czechoslovakia, until 1918 it was part of the Austro-Hungarian Empire.
gl_ES: Eslovaquia é un país no corazón de Europa. Antigamente formaba parte de Checoslovaquia, ata 1918 formou parte do Imperio Austrohúngaro.

en: Slovenian
gl_ES: Esloveno

en: ?plural:Slovenians
gl_ES: Eslovenos

en: Slovenia was the most western and northern republic of the old Yugoslav Federation.
gl_ES: Eslovenia era a república máis occidental e setentrional da antiga Federación Iugoslava.

en: Solomon Islander
gl_ES: Illa Salomones

en: ?plural:Solomon Islanders
gl_ES: Illa Salomoneses

en: Solomon Islands is a country in Melanesia, located between Papua New Guinea and Vanuatu. Inhabited by Austronesian peoples since 4000 BCE, the islands became a British protectorate in the 19th century. The islands were the site of some fierce fighting during World War II, including the famous battle of Guadalcanal. Solomon Islands has been independent since 1978.
gl_ES: As Illas Salomón son un país de Melanesia, situado entre Papúa Nova Guinea e Vanuatu. Habitadas por pobos austronesios desde o ano 4000 a. C., as illas convertéronse nun protectorado británico no século XIX. As illas foron o lugar de fortes loitas durante a Segunda Guerra Mundial, incluíndo a famosa batalla de Guadalcanal. As Illas Salomón son independentes desde 1978.

en: Somaliland
gl_ES: Somalilandian

en: ?plural:Somalilanders
gl_ES: Somalilandians

en: The Republic of Somaliland is an unrecognized state in Northern Somalia, roughly concurrent with former British Somaliland. It declared independence upon the collapse of Somalia in 1991. Although it enjoys more stability and a somewhat higher standard of living than the rest of Somalia it remains internationally unrecognized.
gl_ES: A República de Somalilandia é un estado non recoñecido no norte de Somalia, máis ou menos concorrente coa antiga Somalilandia británica. Declarou a súa independencia tras o colapso de Somalia en 1991. Aínda que goza de máis estabilidade e un nivel de vida algo máis elevado que o resto de Somalia, segue sen ser recoñecido internacionalmente.

en: Somali
gl_ES: Somalí

en: ?plural:Somalis
gl_ES: Somalís

en: Somalia is a country in the Horn of Africa. In ancient times Somalia was a trading hub. At the end of the 19th century it was colonized by Britain and Italy. Somalia regained its independence in 1960. The military under general Siad Barre seized power in 1969. Siad Barre unsuccessfully tried to root out the country's clan system. In 1991 he was overthrown. The country has been without a functioning government ever since.
gl_ES: Somalia é un país do Corno de África. Na antigüidade, Somalia era un centro comercial. A finais do século XIX foi colonizada por Gran Bretaña e Italia. Somalia recuperou a súa independencia en 1960. Os militares baixo o xeneral Siad Barre tomaron o poder en 1969. Siad Barre intentou sen éxito eliminar o sistema de clans do país. En 1991 foi derrubado. O país quedou sen un goberno en funcionamento desde entón.

en: Sorbian
gl_ES: Sorabo

en: ?plural:Sorbs
gl_ES: Sorbs

en: The Sorbs are West Slavic people living in the East of Germany in Eastern Saxony and Southern Brandenburg (Lusatia). The region has historically been associated with Poland and Bohemia.
gl_ES: Os sorbos son pobos eslavos occidentais que viven no leste de Alemaña no leste de Saxonia e o sur de Brandeburgo (Lusacia). A rexión estivo asociada historicamente con Polonia e Bohemia.

en: ?plural:Basotho
gl_ES: Basothos

en: A Bantu people in Southern Africa, the ancestors of the Basotho first arrived in the region by the end of the first millennium CE. The Basotho first formed a unified polity in the early 19th century under king Moshoeshoe I. Today, there are about 2 million Sotho in the Kingdom of Lesotho and almost twice that number in South Africa.
gl_ES: Un pobo bantú do sur de África, os antepasados ​​dos basotho chegaron por primeira vez á rexión a finais do primeiro milenio d.C. Os basothos formaron por primeira vez unha organización política unificada a principios do século XIX baixo o rei Moshoeshoe I. Hoxe, hai uns 2 millóns de sothos no Reino de Lesotho e case o dobre dese número en Sudáfrica.

en: South African
gl_ES: Sudafricano

en: ?plural:South Africans
gl_ES: Sudafricanos

en: Dutch settlers began colonizing southern Africa in the 17th century. After many wars between primarily Boers (descendants of Dutch settlers), British forces and Zulus, the Union of South Africa was created in 1910. The South African government became notorious for its "apartheid" policy of legal inequality based on the color of a citizen's skin. Following the adoption of the country's first non-racist constitution in 1994, long-time political prisoner Nelson Mandela became the first truly democratically elected president of South Africa.
gl_ES: Os colonos holandeses comezaron a colonizar o sur de África no século XVII. Despois de moitas guerras entre principalmente bóers (descendentes de colonos holandeses), forzas británicas e zulús, en 1910 creouse a Unión de Sudáfrica. O goberno surafricano fíxose famoso pola súa política de "apartheid" de desigualdade legal baseada na cor do cidadán. pel. Tras a aprobación da primeira constitución non racista do país en 1994, o preso político Nelson Mandela converteuse no primeiro presidente de Sudáfrica verdadeiramente elixido democráticamente.

en: South American
gl_ES: Sudamericana

en: ?plural:South Americans
gl_ES: Sudamericanos

en: The Union of South American Nations was formed in 2008, modeled after the European Union, but panamericanism has already existed since the 19th century.
gl_ES: A Unión de Nacións Sudamericanas formouse en 2008, seguindo o modelo da Unión Europea, pero o panamericanismo xa existe desde o século XIX.

en: South Korean
gl_ES: Surcoreano

en: ?plural:South Koreans
gl_ES: Surcoreanos

en: Formerly the site of a unified Korean state, the Korean peninsula is today divided into two states - North and South Korea - as a result of the stalemate after the Korean War in 1953. The South Korean government was formed from the nationalist and anti-communist "Provisional Government of the Republic of Korea" in 1948.
gl_ES: Antigamente o lugar dun estado coreano unificado, a península coreana está hoxe dividida en dous estados - Corea do Norte e Corea do Sur - como resultado do estancamento posterior á guerra de Corea en 1953. O goberno surcoreano formouse a partir do nacionalista e anticomunista. "Goberno provisional da República de Corea" en 1948.

en: South Sudanese
gl_ES: Sudanés do sur

en: ?plural:South Sudanese
gl_ES: Sudaneses do Sur

en: A long civil war pitted Southern Sudan, inhabited mostly by black Africans and predominantly Animist and Christian, against the Muslim and Arab North. The war left two million dead and many more displaced until a ceasefire was signed in 2005. Southern Sudan achieved full independence in 2011.
gl_ES: Unha longa guerra civil enfrontou ao sur de Sudán, habitado maioritariamente por negros africanos e predominantemente animistas e cristiáns, contra o norte musulmán e árabe. A guerra deixou dous millóns de mortos e moitos máis desprazados ata que se asinou un alto o fogo en 2005. O sur de Sudán acadou a plena independencia en 2011.

en: South Vietnamese
gl_ES: Sur vietnamita

en: ?plural:South Vietnamese
gl_ES: Sur vietnamitas

en: South Vietnam, officially the Republic of Vietnam, was the American-backed state during the Vietnam War. The country was reunited with North Vietnam after it was conquered by communist forces in 1975.
gl_ES: Vietnam do Sur, oficialmente a República de Vietnam, foi o estado apoiado polos Estados Unidos durante a guerra de Vietnam. O país reuniuse con Vietnam do Norte despois de que fose conquistado polas forzas comunistas en 1975.

en: Madame %s
gl_ES: Señora %s

en: South Yemeni
gl_ES: Iemenita do sur

en: ?plural:South Yemenis
gl_ES: Iemenís do sur

en: Soviet
gl_ES: Soviético

en: ?plural:Soviets
gl_ES: Soviéticos

en: The history of the Soviet Union starts in November 1917, when under Lenin's leadership a Bolshevik revolution occurred. On December 31 1922, four Soviet republics integrated into one country. The Soviet Union became one of the most powerful states in the 20th century, but by the end of 1991 it had disintegrated into fifteen independent countries due to social and economic problems.
gl_ES: A historia da Unión Soviética comeza en novembro de 1917, cando baixo o liderado de Lenin ocorreu unha revolución bolxevique. O 31 de decembro de 1922, catro repúblicas soviéticas integráronse nun só país. A Unión Soviética converteuse nun dos estados máis poderosos do século XX, pero a finais de 1991 desintegrouse en quince países independentes debido a problemas sociais e económicos.

en: Sri Vijaya
gl_ES: Sri Vijayan

en: ?plural:Sri Vijaya
gl_ES: Sri Vijayans

en: Sri Vijaya was an empire centered on Palembang in eastern Sumatra and extended its control through much of the coastal regions of Sumatra, Java, Borneo and the Malay peninsula. It was founded sometime in the 3rd century CE and lasted until roughly 1400, falling first to Jambi, then to Singhasari and other regional powers, including the South Indian Chola dynasty.
gl_ES: Sri Vijaya era un imperio centrado en Palembang no leste de Sumatra e estendeu o seu control por boa parte das rexións costeiras de Sumatra, Xava, Borneo e a península malaia. Foi fundada nalgún momento no século III d.C. e durou ata aproximadamente 1400, caendo primeiro a Jambi, despois a Singhasari e outras potencias rexionais, incluíndo a dinastía Chola do sur da India.

en: Sudanese
gl_ES: Sudanés

en: ?plural:Sudanese
gl_ES: Sudaneses

en: In 1820 Sudan came under Egyptian rule and later British rule. Sudan became independent in 1956.
gl_ES: En 1820 Sudán pasou baixo o dominio exipcio e posteriormente o británico. Sudán independizouse en 1956.

en: Suebian
gl_ES: Suebio

en: ?plural:Suebians
gl_ES: Suebios

en: The Suebians were an ancient West Germanic tribal confederation, which may have been formed by Ariovistus for his expedition to Gaul. The Suebians included the Germanic tribes from the Elbe river basin belonging to the Herminonic language group, such as the Marcomanni and Quadi. Between the first and fourth centuries CE they were a threat to Rome, often encroaching on the Danube provinces of the empire. In 405-406 CE the Suebians were forced to leave their lands by the Huns and during New Year's night in 405 CE they crossed the frozen Rhine together with the Vandals and the Alans. They settled in the northwest of the Iberian Peninsula, where they established their own kingdom, which was conquered by the Visigoths in 585 CE.
gl_ES: Os suevos eran unha antiga confederación tribal xermánica occidental, que puido ser formada por Ariovisto para a súa expedición á Galia. Os suevos incluían ás tribos xermánicas da conca do río Elba pertencentes ao grupo lingüístico herminónico, como os marcomanos e os quádos. Entre os séculos I e IV d. C. foron unha ameaza para Roma, invadindo a miúdo as provincias danubianas do imperio. En 405-406 d.C., os suebios víronse obrigados a abandonar as súas terras polos hunos e durante a noite de ano novo do 405 d.C. cruzaron o Rin xeado xunto cos vándalos e os alanos. Asentáronse no noroeste da Península Ibérica, onde estableceron o seu propio reino, que foi conquistado polos visigodos no 585 d.C.

en: Surinamese
gl_ES: Surinamés

en: ?plural:Surinamese
gl_ES: Surinameses

en: Suriname is the smallest independent country of South America. Originally it was inhabited by Arawak Indians. It was first colonized by the English who traded it with the Dutch for New Amsterdam, modern New York, in 1667. Suriname was granted self government in 1954 and became fully independent in 1975.
gl_ES: Surinam é o país independente máis pequeno de América do Sur. Orixinalmente estaba habitado por indios Arawak. Foi colonizado por primeira vez polos ingleses que a cambiaron cos holandeses por Nova Ámsterdam, a moderna Nova York, en 1667. En 1954 concedeuse a Surinam o goberno propio e independizouse totalmente en 1975.

en: Sergeant %s
gl_ES: Sarxento %s

en: ?female:Sergeant %s
gl_ES: Sarxenta %s

en: Swahili
gl_ES: Suahili

en: ?plural:Swahili
gl_ES: Suahilis

en: The Swahili are a Bantu ethnic group living along the Eastern Coast of Africa. From about the 9th century onwards the region, at the crossroads of Islamic and African cultural influences, saw the rise of Swahili city states, including Zanzibar, Kilwa Kisiwani, Mozambique and Sofala. The cities grew to prominence thanks to their ivory, gold, slave and spice trade. The arrival of the Portuguese around 1500 coincided with the decline of the Swahili polities, but the Swahili remained a dominant cultural element in Eastern Africa. Today, the Swahili language (Kiswahili) is used as lingua franca by more than 50 million people in Eastern Africa and is an official language of Kenya, Tanzania, Uganda, the Comoros and the African Union.
gl_ES: Os suahili son un grupo étnico bantú que vive ao longo da costa oriental de África. A partir do século IX aproximadamente, a rexión, na encrucillada das influencias culturais islámicas e africanas, viu o ascenso das cidades estado suahili, incluíndo Zanzíbar, Kilwa Kisiwani, Mozambique e Sofala. As cidades gañaron protagonismo grazas ao seu comercio de marfil, ouro, escravos e especias. A chegada dos portugueses ao redor de 1500 coincidiu co declive das políticas suahili, pero o suahili seguía sendo un elemento cultural dominante no leste de África. Hoxe, a lingua suahili (kiswahili) é utilizada como lingua franca por máis de 50 millóns de persoas no leste de África e é unha lingua oficial de Kenia, Tanzania, Uganda, Comoras e a Unión Africana.

en: Swazi
gl_ES: Suazi

en: ?plural:Swazis
gl_ES: Suazis

en: The Swazi are a Bantu people of southern Africa. Under the leadership of Mswati II (1820 - 1868), the Swazis expanded their territory and stabilized the southern frontier with the Zulus.
gl_ES: Os Swazi son un pobo bantú do sur de África. Baixo o liderado de Mswati II (1820 - 1868), os swazis ampliaron o seu territorio e estabilizaron a fronteira sur cos zulús.

en: Swiss
gl_ES: Suízo

en: ?plural:Swiss
gl_ES: Suízos

en: Switzerland has existed as a state in its present form since the adoption of the Swiss Federal Constitution in 1848. The precursors of modern Switzerland established a protective alliance at the end of the 13th century, forming a loose confederation of states which persisted for centuries.
gl_ES: Suíza existe como estado na súa forma actual desde a aprobación da Constitución Federal Suíza en 1848. Os precursores da Suíza moderna estableceron unha alianza protectora a finais do século XIII, formando unha confederación de estados laxa que persistiu durante séculos.

en: Federal Councillor %s
gl_ES: O conselleiro federal %s

en: ?female:Federal Councillor %s
gl_ES: Concelleira Federal %s

en: Syrian
gl_ES: Sirio

en: ?plural:Syrians
gl_ES: Sirios

en: The modern Syrian Arab Republic was formed from a French mandate and gradually gained independence during the 1940s.
gl_ES: A moderna República Árabe Siria formouse a partir dun mandato francés e gradualmente acadou a independencia durante a década de 1940.

en: Tahitian
gl_ES: Tahitiano

en: ?plural:Tahitians
gl_ES: Tahitianos

en: The islands of what is now French Polynesia were first settled by Polynesian peoples in the 3rd century CE. France established a protectorate over Tahiti, the main island of the archipelago, in 1842. In 1889 the entire area was declared a French colony. The islands remain an overseas collectivity of France today but they enjoy a large internal autonomy. Because of its lush vegetation and Polynesian culture, Tahiti has become the archetypical exotic island.
gl_ES: As illas do que hoxe é a Polinesia Francesa foron colonizadas por primeira vez por pobos polinesios no século III d.C. Francia estableceu un protectorado sobre Tahití, a illa principal do arquipélago, en 1842. En 1889 toda a zona foi declarada colonia francesa. As illas seguen sendo unha colectividade de ultramar de Francia hoxe en día, pero gozan dunha gran autonomía interna. Debido á súa exuberante vexetación e á cultura polinesia, Tahití converteuse na illa exótica arquetípica.

en: Tairona
gl_ES: Taironan

en: ?plural:Tairona
gl_ES: Taironans

en: A Chibchan-speaking people related to the Kuna of Panama and the Muisca of central Colombia, the Tairona inhabit the modern Magdalena and La Guajira Departments of northern Colombia. Their city of Teyuna was founded sometime around 500 BCE. The Tairona, living in a mountainous area, built stone steps and terraces on steep hillsides in order to farm the region. Though they fought against the Spanish for 75 years, eventually they succumbed to the various pressures that all Native American peoples were subject to during this period.
gl_ES: Pobo de fala chibchan emparentado cos kunas de Panamá e os muiscas do centro de Colombia, os tairona habitan nos modernos departamentos de Magdalena e La Guajira do norte de Colombia. A súa cidade de Teyuna foi fundada ao redor do 500 a.C. Os Tairona, que viven nunha zona montañosa, construíron chanzos de pedra e terrazas en ladeiras escarpadas para cultivar a rexión. Aínda que loitaron contra os españois durante 75 anos, finalmente sucumbiron ás diversas presións ás que todos os pobos nativos americanos estaban sometidos durante este período.

en: Taiwanese
gl_ES: Taiwanés

en: ?plural:Taiwanese
gl_ES: Taiwaneses

en: The Republic of China was established in 1912 as the successor state of the Qing Empire, ending over two millennia of imperial rule in China. When the Chinese Nationalists who ruled the Republic lost a civil war against the Chinese Communists in 1949, the Nationalist government evacuated to the island of Taiwan, establishing Taipei as the provisional capital of the Republic of China.
gl_ES: A República de China foi establecida en 1912 como o estado sucesor do Imperio Qing, poñendo fin a máis de dous milenios de dominio imperial en China. Cando os nacionalistas chineses que gobernaban a República perderon unha guerra civil contra os comunistas chineses en 1949, o goberno nacionalista evacuouse á illa de Taiwán, establecendo Taipei como a capital provisional da República de China.

en: Tajik
gl_ES: Taxico

en: ?plural:Tajiks
gl_ES: Taxicos

en: Tajikistan is a nation in Central Asia. The Tajiks trace the foundation of their nation back to the Samanid Empire, one of the first Persian states to appear after the Arab conquest.
gl_ES: Taxiquistán é unha nación de Asia Central. Os taxicos remontan a fundación da súa nación ao Imperio samánida, un dos primeiros estados persas que apareceron despois da conquista árabe.

en: ?plural:Tanganyikans
gl_ES: Tanganyikans

en: Inhabited by Bantu tribes since the beginning of the Common Era, Tanganyika became a German colony in the late 19th century. It was conquered by the British during World War I and declared independence in 1961. Three years later it merged with Zanzibar to form the Union of Tanzania.
gl_ES: Habitada por tribos bantúes desde o inicio da Era Común, Tanganica converteuse nunha colonia alemá a finais do século XIX. Foi conquistada polos británicos durante a Primeira Guerra Mundial e declarou a súa independencia en 1961. Tres anos despois fusionouse con Zanzíbar para formar a Unión de Tanzania.

en: Tanzanian
gl_ES: Tanzano

en: ?plural:Tanzanians
gl_ES: Tanzanianos

en: Tanzania was formed as a merger of the former British colonies of Tanganyika and Zanzibar in 1964. For two decades the country was ruled by Julius Nyerere, who followed the tenets of African socialism. In 1985 Nyerere was the first African head of state to voluntarily step down.
gl_ES: Tanzania formouse como unha fusión das antigas colonias británicas de Tanganica e Zanzíbar en 1964. Durante dúas décadas o país estivo gobernado por Julius Nyerere, que seguiu os principios do socialismo africano. En 1985, Nyerere foi o primeiro xefe de Estado africano en renunciar voluntariamente.

en: Tatar
gl_ES: Tártaro

en: ?plural:Tatars
gl_ES: Tártaros

en: The Tatars are a Turkic-speaking nation. Various Tatar states existed in the Middle Ages: Kazan, Crimea, Astrakhan, Sibir and other khanates. Nowadays Tatars live in many places in the former USSR. They have their own republic called Tatarstan in the Russian Federation and the Autonomous Republic of Crimea in Ukraine.
gl_ES: Os tártaros son unha nación de fala turca. Na Idade Media existían varios estados tártaros: Kazán, Crimea, Astracán, Sibir e outros khanatos. Hoxe en día os tártaros viven en moitos lugares da antiga URSS. Teñen a súa propia república chamada Tatarstán na Federación Rusa e a República Autónoma de Crimea en Ucraína.

en: Knights Templar
gl_ES: Cabaleiros Templarios

en: ?plural:Templars
gl_ES: Templarios

en: The Knights Templar were formed after the first Crusade in order to protect Pilgrims on their journeys in the Holy Land. The organization grew to immense power and wealth in the next 200 years, and were the innovators of many modern concepts such as Banking.
gl_ES: Os cabaleiros templarios formáronse despois da primeira cruzada para protexer aos peregrinos nas súas viaxes en Terra Santa. A organización creceu ata alcanzar un inmenso poder e riqueza nos seguintes 200 anos, e foron os innovadores de moitos conceptos modernos como a banca.

en: Teutonic
gl_ES: Teutónico

en: ?plural:Teutonic Order
gl_ES: Orde Teutónicos

en: The Teutonic Order led a series of crusades against pagan Balts during the High Middle Ages. In 1224 it founded the 'Ordenstaat' or State of the Order, which remained a powerful country for three centuries. The State was secularized and replaced by the Duchy of Prussia in the 16th century.
gl_ES: A Orde Teutónica liderou unha serie de cruzadas contra os bálticos pagáns durante a Alta Idade Media. En 1224 fundou a Ordenstaat ou Estado da Orde, que permaneceu como un país poderoso durante tres séculos. O Estado foi secularizado e substituído polo Ducado de Prusia no século XVI.

en: Texan
gl_ES: Texano

en: ?plural:Texans
gl_ES: Texanos

en: Texas, "the Lone Star State" is the second largest and second most populous state of the USA, famous for its "larger than life" cowboy culture and Mexican heritage. After the famous Battle of the Alamo, The Texians defeated the Mexicans at San Jacinto and declared independence. The Republic of Texas lasted from 1836 to 1846, after which it became the 28th state of the United States. Historically, Texas was ruled in full or in part by six nations: France, Spain, Mexico, the Republic of Texas, the Confederacy, and the USA, as expressed in the slogan "six flags over Texas".
gl_ES: Texas, "o estado da estrela solitaria" é o segundo estado máis grande e o segundo máis poboado dos Estados Unidos, famoso pola súa cultura vaqueira "máis grande que a vida" e a herdanza mexicana. Despois da famosa Batalla do Álamo, os texanos derrotaron aos mexicanos en San Jacinto e declararon a súa independencia. A República de Texas durou de 1836 a 1846, despois de que se converteu no 28º estado dos Estados Unidos. Historicamente, Texas estivo gobernado total ou parcialmente por seis nacións: Francia, España, México, a República de Texas, a Confederación e os EE. UU., como se expresa no slogan "seis bandeiras sobre Texas".

en: Thracian
gl_ES: Tracio

en: ?plural:Thracians
gl_ES: Tracios

en: The second most numerous people in the ancient western world.
gl_ES: O segundo pobo máis numeroso do antigo mundo occidental.

en: Thuringian
gl_ES: Turingio

en: ?plural:Thuringians
gl_ES: Turingios

en: The Thuringians were an ancient Germanic confederation in what is now Central Germany, established after the defeat of the Huns. Defeated by the Franks in the 8th century, Thuringia later became a landgraviate of the Holy Roman Empire. After the extinction of the ruling family in the 13th century, the War of the Thuringian Succession left the region badly splintered even for Holy Roman Empire standards, which was exacerbated by the Thuringian (or rather Saxon) tradition of dividing territory amongst all male heirs. Thuringia was a hotbed of the Protestant Reformation and the Wars of Religion, and saw a cultural apogee during the Enlightenment when the duke of Saxe-Weimar invited luminaries such as Johann Wolfgang von Goethe and Friedrich Schiller to his court. Thuringian political fragmentation survived Napoleon and the German unification; only after the fall of the German monarchies in 1918 was a united Free State of Thuringia established, which currently exists as one of the states of Germany.
gl_ES: Os turingios eran unha antiga confederación xermánica no que hoxe é a Alemaña Central, establecida tras a derrota dos hunos. Derrotada polos francos no século VIII, Turinxia converteuse máis tarde nun landgraviado do Sacro Imperio Romano Xermánico. Despois da extinción da familia reinante no século XIII, a Guerra de Sucesión de Turinxia deixou a rexión moi escindida incluso para os estándares do Sacro Imperio Romano Xermánico, o que se viu agravado pola tradición de Turingia (ou máis ben saxón) de dividir o territorio entre todos os herdeiros homes. Turinxia foi un fervedoiro da Reforma Protestante e das Guerras de Relixión, e viviu un apoxeo cultural durante a Ilustración cando o duque de Saxe-Weimar convidou á súa corte a luminarias como Johann Wolfgang von Goethe e Friedrich Schiller. A fragmentación política de Turingia sobreviviu a Napoleón e á unificación alemá; só despois da caída das monarquías alemás en 1918 estableceuse un Estado Libre unido de Turinxia, ​​que actualmente existe como un dos estados de Alemaña.

en: Tibetan
gl_ES: Tibetano

en: ?plural:Tibetans
gl_ES: Tibetanos

en: The Tibetan homeland is sometimes called the "Roof of the World", the highest elevated region in the world. In the 7th century, Tibet emerged as a formidable empire under the leadership of king Songtsen Gampo, being recognized by both China and India. This dynasty lasted until the 11th century, when Tibet was overrun by the Mongols. Centuries later when Mongol rule had weakened, Lozang Gyatso - born 1617 and the 5th Dalai Lama - established a buddhist religious state under the control of the Gelugpa school of Tibetan Buddhism.
gl_ES: A patria tibetana chámase ás veces o "Teito do Mundo", a rexión máis elevada do mundo. No século VII, o Tíbet xurdiu como un formidable imperio baixo o liderado do rei Songtsen Gampo, sendo recoñecido tanto por China como pola India. Esta dinastía durou ata o século XI, cando o Tíbet foi invadido polos mongois. Séculos máis tarde, cando o dominio mongol se debilitou, Lozang Gyatso -nacido en 1617 e quinto Dalai Lama- estableceu un estado relixioso budista baixo o control da escola Gelugpa do budismo tibetano.

en: ?female:Dalai Lama %s
gl_ES: Dalai Lama %s

en: ?plural:Timurids
gl_ES: Timurids

en: Timur was a military genius who claimed lineage from Chinggis Khan and from his capital in Samarkand conquered all of Central Asia as well as parts of the Middle East and India. The court culture of Timurid Empire was heavily Persianized, while the imperial administration and military organization displayed influences from the Timurid ruling elite's Mongolian and Turkic origins.
gl_ES: Timur era un xenio militar que reivindicou a liñaxe de Chinggis Khan e da súa capital en Samarcanda conquistou toda Asia Central, así como partes de Oriente Medio e India. A cultura da corte do Imperio Timúrida estaba moi persanizada, mentres que a administración imperial e a organización militar mostraban influencias das orixes mongolias e turcas da elite gobernante timúrida.

en: ?plural:Tocharians
gl_ES: Tocharians

en: The Tocharians were an Indo-European people living in what is now Xinjiang in western China. Because of their unique geopolitical position, their kingdoms of Shanshan, Kucha, and Khotan (as well as other, smaller ones) were influenced by Chinese, Persian, Indian, Sogdian, Scythian, and Tibetan cultures. Their religion, dress, writing, and art all reflect these varied influences. They lived in oasis towns and cities along the Silk Road, along which Buddhism was carried into China. The area was at various times a military protectorate of China, such as during the Han and Tang dynasties. During the decline of the latter dynasty, the Turkic Uyghur tribe moved into the Tarim basin, settling in and expanding their khanate through the Tocharian lands. The Uyghur intermarried with the Tocharians and supplanted their language for all but liturgical purposes. Even this use fell when Islam spread and took the place of Buddhism as the predominant religion in the region.
gl_ES: Os Tocharians eran un pobo indoeuropeo que vivía no que hoxe é Xinjiang, no oeste de China. Debido á súa posición xeopolítica única, os seus reinos de Shanshan, Kucha e Khotan (así como outros máis pequenos) foron influenciados polas culturas chinesa, persa, india, sogdiana, escita e tibetana. A súa relixión, vestimenta, escritura e arte reflicten estas influencias variadas. Vivían en oasis e cidades ao longo da Ruta da Seda, ao longo da cal o budismo foi transportado a China. A zona foi en varias ocasións un protectorado militar de China, como durante as dinastías Han e Tang. Durante o declive desta última dinastía, a tribo turca uigur mudouse á conca do Tarim, instalándose e expandindo o seu khanato polas terras tocharianas. Os uigures casáronse cos tocharianos e suplantaron a súa lingua para todos os fins, menos os litúrxicos. Incluso este uso caeu cando o Islam se estendeu e tomou o lugar do budismo como relixión predominante na rexión.

en: Togolese
gl_ES: Togolés

en: ?plural:Togolese
gl_ES: Togoleses

en: Togo became a German protectorate in 1885 and was conquered by the French and British in World War II. Togo became independent in 1960. Since the late 1960s the country's politics have been dominated by general Gnassingbe Eyadema, who was succeeded by his son Faure upon his death in 2005.
gl_ES: Togo converteuse nun protectorado alemán en 1885 e foi conquistado por franceses e británicos na Segunda Guerra Mundial. Togo independizouse en 1960. Desde finais da década de 1960 a política do país estivo dominada polo xeneral Gnassingbe Eyadema, a quen sucedeu o seu fillo Faure á súa morte en 2005.

en: Toltec
gl_ES: tolteco

en: ?plural:Toltecs
gl_ES: Toltecas

en: The Toltecs were a Meso-American civilization that existed from the 10th to the 12th century. The Toltec Empire was founded by Ce Tecpatl Mixcoatl, who led his nomadic people from the north to settle on the Mexican High Plain. Mixcoatl was murdered by his enemies but was later avenged by his son Ce Acatl Topilitzin Quetzalcoatl, who would lead the Toltec civilization to untold heights. Toltec culture continued to thrive until the 12th century. Their capital Tollan was violently destroyed in 1168 and the Toltec area fragmented into rivaling city-states. Toltec cultural influences have been identified from New Mexico to Nicaragua, though historians do not agree on the political history of the Toltecs. Since most of the history of the Toltecs is based on Aztec mythology, some claim there was never a Toltec Empire, but that Aztec references to the Toltecs were an allegory for civilization.
gl_ES: Os toltecas foron unha civilización mesoamericana que existiu dende o século X ata o século XII. O Imperio Tolteca foi fundado por Ce Tecpatl Mixcoatl, quen levou ao seu pobo nómade do norte a establecerse na chaira alta mexicana. Mixcoatl foi asasinado polos seus inimigos pero máis tarde foi vingado polo seu fillo Ce Acatl Topilitzin Quetzalcoatl, quen levaría á civilización tolteca a alturas incalculables. A cultura tolteca continuou prosperando ata o século XII. A súa capital, Tollan, foi violentamente destruída en 1168 e a área tolteca fragmentouse en cidades-estado rivales. Identificáronse influencias culturais toltecas desde Novo México ata Nicaragua, aínda que os historiadores non están de acordo na historia política dos toltecas. Dado que a maior parte da historia dos toltecas está baseada na mitoloxía azteca, algúns afirman que nunca houbo un imperio tolteca, pero que as referencias aztecas aos toltecas eran unha alegoría da civilización.

en: ?plural:Tongans
gl_ES: Tonganos

en: An island group in the Southern Pacific, Tonga was settled by Polynesians around 1000 BCE. Although the islands became a British protectorate in the 19th century, they are the only country in Oceania to have escaped actual colonization.
gl_ES: Un grupo de illas no Pacífico Sur, Tonga foi colonizada polos polinesios ao redor do 1000 a.C. Aínda que as illas convertéronse nun protectorado británico no século XIX, son o único país de Oceanía que escapou da colonización real.

en: Transnistrian
gl_ES: Transnistriano

en: ?plural:Transnistrians
gl_ES: Transnistrianos

en: Transnistria was added to the Moldavian SSR by Stalin, although it was mostly inhabited by Russians and Ukrainians. After the collapse of the Soviet Union Transnistria declared its independence from Moldova. Although the country is de facto independent, it is not recognized by any UN member. Power is still in the hands of the old communist elite.
gl_ES: Transnistria foi engadida á RSS de Moldavia por Stalin, aínda que estaba habitada maioritariamente por rusos e ucraínos. Despois do colapso da Unión Soviética, Transnistria declarou a súa independencia de Moldavia. Aínda que o país é independente de facto, non está recoñecido por ningún membro da ONU. O poder aínda está en mans da vella elite comunista.

en: Transylvanian
gl_ES: Transilvania

en: ?plural:Transylvanians
gl_ES: Transilvanos

en: Transylvania is a historical territory in what is now Romania, inhabited by Romanians, Hungarians and Saxon Germans. Transylvania became a principality under nominal Hungarian suzereignty when that country started to crumble under the Ottoman incursions. During the Reformation, Transylvania was the first country in Europe to proclaim religious freedom. The principality lost its independence to Habsburg Austria in 1711.
gl_ES: Transilvania é un territorio histórico no que hoxe é Romanía, habitado por romaneses, húngaros e alemáns saxóns. Transilvania converteuse nun principado baixo a soberanía nominal húngara cando ese país comezou a desmoronarse baixo as incursións otomás. Durante a Reforma, Transilvania foi o primeiro país de Europa en proclamar a liberdade relixiosa. O principado perdeu a súa independencia ante a Austria dos Habsburgo en 1711.

en: Trinidadian and Tobagonian
gl_ES: Trinidad e Tobagoniano

en: ?plural:Trinidadians and Tobagonians
gl_ES: Trinidades e Tobagonianos

en: Trinidad and Tobago is a country in the Caribbean, consisting of the two eponymous islands. It is the most populous country of the Lesser Antilles. Trinidad was sighted by Columbus in 1498, and remained a Spanish colony until it was conquered by the British during the Napoleonic wars; Tobago was colonized by Curonians, Spanish, Dutch, French and Swedes but eventually also ended up in British hands. The islands have been independent since 1962. The islands' economy is based on oil and is relatively developed when compared to its Caribbean neighbors. Trinidad and Tobago is famous for its music and its Carnival.
gl_ES: Trindade e Tobago é un país do Caribe, formado polas dúas illas homónimas. É o país máis poboado das Antillas Menores. Trinidad foi avistada por Colón en 1498, e permaneceu como colonia española ata que foi conquistada polos británicos durante as guerras napoleónicas; Tobago foi colonizada por curlandeses, españois, holandeses, franceses e suecos, pero finalmente tamén acabou en mans británicas. As illas son independentes desde 1962. A economía das illas baséase no petróleo e está relativamente desenvolvida en comparación cos seus veciños do Caribe. Trindade e Tobago é famosa pola súa música e o seu Entroido.

en: ?plural:Batswana
gl_ES: Batswananos

en: The Batswana are a Bantu people in Southern Africa. With about 20% of the population they are the dominant ethnicity of Botswana, which is named after them. In South Africa they count about four million Batswana and in the Apartheid era they had the Bantustan of Bophuthatswana.
gl_ES: Os batswana son un pobo bantú do sur de África. Con preto do 20% da poboación son a etnia dominante de Botswana, que leva o seu nome. En Sudáfrica contan uns catro millóns de Batswana e na época do Apartheid tiñan o Bantustan de Bophuthatswana.

en: ?plural:Tuaregs
gl_ES: tuaregs

en: The Tuareg or Imuhagh are a pastoralist nomadic Berber people inhabiting the interior of the Sahara Desert, mostly in Algeria, Niger and Mali. Despite their matrilineal organization they are followers of Islam. For many centuries they engaged in slave hunting, even influencing the slave trade to the Americas.
gl_ES: Os tuareg ou imuhagh son un pobo pastor nómada bereber que habita no interior do deserto do Sahara, principalmente en Alxeria, Níxer e Malí. A pesar da súa organización matrilineal son seguidores do Islam. Durante moitos séculos dedicáronse á caza de escravos, ata influíndo no comercio de escravos cara a América.

en: Tunisian
gl_ES: Tunisiano

en: ?plural:Tunisians
gl_ES: Tunisianos

en: The Phoenicians founded Carthage in the area where Tunisia is today. Carthage later became a major power in the Mediterranean region until it was defeated by the Romans in 146 BCE. Later the Arab Muslim conquest in the 7th century led to migration from the Arab and Ottoman countries. But there were also a lot of Jews and Spanish Moors who moved there at the end of the 16th century. Tunisia became mostly autonomous from the Ottoman empire in 1861. But in 1881 Tunisia was invaded by the French and was made a French protectorate. The country became independent in 1956.
gl_ES: Os fenicios fundaron Cartago na zona onde se atopa hoxe Túnez. Cartago converteuse máis tarde nunha gran potencia na rexión mediterránea ata que foi derrotada polos romanos en 146 a.C. Máis tarde, a conquista árabe musulmá no século VII provocou a migración dos países árabes e otománs. Pero tamén houbo moitos xudeus e mouros españois que se trasladaron alí a finais do século XVI. Tunisia tornouse maioritariamente autónoma do imperio otomán en 1861. Pero en 1881 Túnez foi invadida polos franceses e converteuse nun protectorado francés. O país independizouse en 1956.

en: Turkish Cypriot
gl_ES: Turcochipriota

en: ?plural:Turkish Cypriots
gl_ES: Chipriotas turcos

en: Turks first settled in Cyprus after the Ottomans conquered the island in 1571. Political unrest and ethnic tensions between Turkish and Greek Cypriots led to an invasion by the Turkish military in 1974, followed by the declaration of independence of the Turkish Republic of North Cyprus in 1983. Currently, the only country that recognizes the independence of the TRNC is Turkey.
gl_ES: Os turcos asentáronse por primeira vez en Chipre despois de que os otománs conquistaran a illa en 1571. Os disturbios políticos e as tensións étnicas entre turcochipriotas e grecochipriotas levaron a unha invasión do exército turco en 1974, seguida da declaración de independencia da República Turca do Norte de Chipre en 1983. Actualmente, o único país que recoñece a independencia da TRNC é Turquía.

en: Turkmen
gl_ES: Turcomano

en: ?plural:Turkmens
gl_ES: Turkmenos

en: Turkmen tribes were first united in the 11th century CE under Togrul Beg, second ruler of the Seljuk Empire. As the Seljuk state broke down under the pressure from encroaching Mongols, the Turkmens started a westward migration. They eventually settled in the lands between the Amu Darya river and the Caspian Sea, approximately the location of today's Turkmenistan.
gl_ES: As tribos turcomanas uníronse por primeira vez no século XI d.C. baixo Togrul Beg, segundo gobernante do Imperio Selyúcida. A medida que o estado selyúcida rompía baixo a presión dos mongois invadidores, os turcomanos iniciaron unha migración cara ao oeste. Finalmente asentáronse nas terras entre o río Amu Darya e o mar Caspio, aproximadamente a localización do actual Turkmenistán.

en: ?female:Turkmenbashi %s
gl_ES: Turkmenbashi %s

en: ?plural:Tuvans
gl_ES: Tuvanos

en: Tuvans are a Turkic people living in the Autonomous Republic of Tuva in the south of Siberia. Tuva split off from China in 1921 and then formed the independent republic of Tannu Tuva allied with the Soviet Union. In 1940 Tannu Tuva had the distinction of seeing the first non-monarchic female head of state of Modern History when Khertek Anchimaa-Toka became chairperson of the republic. In 1944 it was incorporated in the Soviet Union as a part of the Russian Soviet Federative Socialist Republic.
gl_ES: Os tuvanos son un pobo turco que vive na República Autónoma de Tuva, no sur de Siberia. Tuva separou de China en 1921 e logo formou a república independente de Tannu Tuva aliada coa Unión Soviética. En 1940, Tannu Tuva tivo a distinción de ver a primeira muller xefa de estado da Historia Moderna non monárquica cando Khertek Anchimaa-Toka converteuse en presidente da república. En 1944 incorporouse á Unión Soviética como parte da República Socialista Federativa Soviética de Rusia.

en: Tyrolian
gl_ES: Tirolas

en: ?plural:Tyrolians
gl_ES: Tirolans

en: Tyrol was a county in the Alps. In the 16th century its own dynasty died out and the region passed to Habsburg Austria. The southern part was annexed by Italy after World War I.
gl_ES: O Tirol era un condado dos Alpes. No século XVI morreu a súa propia dinastía e a rexión pasou a Austria dos Habsburgo. A parte sur foi anexionada por Italia despois da Primeira Guerra Mundial.

en: Princely Count %s
gl_ES: Conde principesco %s

en: Princely Countess %s
gl_ES: Príncipe Condesa %s

en: Ugandan
gl_ES: Ugandés

en: ?plural:Ugandans
gl_ES: Ugandeses

en: The Republic of Uganda is located in eastern Africa. The country contains part of Lake Victoria, which is also in Kenya and Tanzania. In the past, the southern part of the country was part of the Buganda kingdom. Modern Uganda gained independence in 1962.
gl_ES: A República de Uganda está situada no leste de África. O país contén parte do lago Vitoria, que tamén está en Kenia e Tanzania. No pasado, a parte sur do país formaba parte do reino Buganda. A Uganda moderna logrou a súa independencia en 1962.

en: ?female:Kabaka %s
gl_ES: Kabaka %s

en: Ukrainian
gl_ES: Ucraíno

en: ?plural:Ukrainians
gl_ES: Ucraínos

en: Ukraine is a vast region on the westernmost marches of the former Soviet Union. It includes some of the most fertile black-soil cropland on Earth.
gl_ES: Ucraína é unha vasta rexión nas marchas máis occidentais da antiga Unión Soviética. Inclúe algunhas das terras de cultivo de solo negro máis fértiles da Terra.

en: UN
gl_ES: ONU

en: ?plural:UN
gl_ES: ONUs

en: The United Nations believe in human rights and the protection of the weak.
gl_ES: As Nacións Unidas cren nos dereitos humanos e na protección dos débiles.

en: Secretary-General %s
gl_ES: Secretario Xeral %s

en: ?female:Secretary-General %s
gl_ES: ?muller:secretaria xeral %s

en: Urartian
gl_ES: Urartiano

en: ?plural:Urartians
gl_ES: Urartianos

en: Urartu was an ancient Hurrian state located around Lake Van in the eastern part of Anatolia. The earliest historical mention of Urartu comes from texts of the Assyrian king Shalmaneser I dating from the 13th century BCE. It is thought that Urartu was a multiethnic state in which Hurrian tribes likely formed the dominant element. Urartu played an important role in shaping the modern Armenian people.
gl_ES: Urartu era un antigo estado hurrita situado arredor do lago Van, na parte oriental de Anatolia. A mención histórica máis antiga de Urartu procede de textos do rei asirio Salmanasar I que datan do século XIII a.C. Pénsase que Urartu era un estado multiétnico no que as tribos hurritas probablemente formaban o elemento dominante. Urartu xogou un papel importante na formación do pobo armenio moderno.

en: Uruguayan
gl_ES: Uruguaio

en: ?plural:Uruguayans
gl_ES: Uruguaios

en: Uruguay, a small South American country sometimes referred to as "Switzerland of the Americas" due to its once highly developed social welfare system.
gl_ES: Uruguai, un pequeno país de América do Sur ás veces denominado "Suíza das Américas" debido ao seu sistema de benestar social que antes era moi desenvolvido.

en: Uyghur
gl_ES: Uigur

en: ?plural:Uyghurs
gl_ES: Uigureses

en: Uyghur was an east Turk empire and civilization. At its height in 820 CE it controlled most of Central and North Asia. After clashing with the Chinese for several centuries, they were finally subdued by the Qing dynasty in the 1700s. Today, descendants of the Uyghur form the populations of the Central Asian states of Uzbekistan, Kazakhstan and Kyrgyzstan. They are also the main minority of the Xinjiang province of China.
gl_ES: Uigur foi un imperio e unha civilización turca oriental. No seu apoxeo no ano 820 d.C. controlaba a maior parte de Asia Central e do Norte. Despois de enfrontarse cos chineses durante varios séculos, finalmente foron sometidos pola dinastía Qing no 1700. Hoxe, os descendentes dos uigures forman as poboacións dos estados de Asia Central de Uzbekistán, Casaquistán e Kirguizistán. Tamén son a principal minoría da provincia chinesa de Xinjiang.

en: Uzbek
gl_ES: Uzbeco

en: ?plural:Uzbeks
gl_ES: Uzbecos

en: The Central Asian nation of Uzbekistan has been the site of many ancient states such as Khwarezm, the Khanate of Bukhara, and the Khanate of Kokand. The Uzbeks regard themselves as descendants of Timur, founder of the Timurid dynasty, who ruled from his capital at Samarkand.
gl_ES: A nación de Asia Central de Uzbekistán foi o lugar de moitos estados antigos como Khwarezm, o Khanate de Bukhara e o Khanate de Kokand. Os uzbecos considéranse descendentes de Timur, fundador da dinastía timúrida, que gobernou desde a súa capital en Samarcanda.

en: Vampire
gl_ES: Vampiro

en: ?plural:Vampires
gl_ES: Vampiros

en: Bloodsucking creatures of legend.
gl_ES: Criaturas lendais chupasangues.

en: Vandalic
gl_ES: Vandalico

en: ?plural:Vandals
gl_ES: Vándalos

en: The Vandals were an East Germanic people originating from what is now Southern Poland and Slovakia. They entered the Roman Empire in the early 5th century CE. Led by Geiseric, they eventually founded a kingdom in Carthage. The Vandals are perhaps best known for their sack of Rome in 455 CE. In 534 CE Belisarius conquered the Vandalic kingdom for the Byzantine Empire.
gl_ES: Os vándalos eran un pobo xermánico oriental orixinario do que hoxe é o sur de Polonia e Eslovaquia. Entraron no Imperio Romano a principios do século V d.C. Liderados por Geiseric, finalmente fundaron un reino en Cartago. Os vándalos son quizais máis coñecidos polo seu saqueo de Roma no 455 d.C. No 534 d.C. Belisario conquistou o reino vándalico para o Imperio Bizantino.

en: Vanuatuan
gl_ES: Vanuatuense

en: ?plural:Ni-Vanuatu
gl_ES: Ni-Vanuatu

en: Vanuatu, formerly known as the New Hebrides, is a country in Melanesia, consisting of about 80 islands. First inhabited by Melanesians, the islands were contested by the British and French in the late 19th century. In 1906 both colonial powers agreed to rule the New Hebrides together as a condominium. The Republic of Vanuatu declared its independence in 1980.
gl_ES: Vanuatu, antes coñecida como Novas Hébridas, é un país de Melanesia, formado por unhas 80 illas. Habitadas por primeira vez por melanesios, as illas foron disputadas por británicos e franceses a finais do século XIX. En 1906 ambas potencias coloniais acordaron gobernar as Novas Hébridas xuntos como un condominio. A República de Vanuatu declarou a súa independencia en 1980.

en: Vedic
gl_ES: Védico

en: ?plural:Vedics
gl_ES: Védicos

en: The cradle of Ancient Indian civilization lay in the Indus river valley in modern-day Pakistan.
gl_ES: O berce da antiga civilización india estaba no val do río Indo, no actual Paquistán.

en: ?female:Mahatma %s
gl_ES: Mahatma %s

en: Veletian
gl_ES: Veletiano

en: ?plural:Veletians
gl_ES: Velecianos

en: The Veletians or Lutici were a medieval West Lechitic tribal confederation in what is nowadays the northeastern part of Germany (Brandenburg and Mecklenburg). Their tribes were of mixed Slavic and Germanic origin, which was visible in their language. The basis for the existence of the Veletian confederation was to preserve the Slavic pagan religion and to resist the expansion of Germany and the Polanian state. The Veletians eventually succumbed to Germanization or were murdered following the Crusades and the German settlement on their lands.
gl_ES: Os veletianos ou lutici eran unha confederación tribal medieval lequita occidental no que hoxe é o nordeste de Alemaña (Brandeburgo e Mecklemburgo). As súas tribos eran de orixe mixta eslava e xermánica, o que era visible na súa lingua. A base para a existencia da confederación Veletiana foi preservar a relixión pagá eslava e resistir a expansión de Alemaña e do estado polano. Os veletianos finalmente sucumbiron á xermanización ou foron asasinados tras as cruzadas e o asentamento alemán nas súas terras.

en: ?plural:Vhavenda
gl_ES: Vhavendeses

en: The Vhavenda are a Bantu people in South Africa and Zimbabwe. Once the rulers of the Mapungubwe Kingdom, they now count about one million members, mostly in the province of Limpopo. During the Apartheid Era there existed a Bantustan of Venda.
gl_ES: Os Vhavenda son un pobo bantú de Sudáfrica e Zimbabue. Antes gobernantes do Reino Mapungubwe, agora contan preto dun millón de membros, na súa maioría na provincia de Limpopo. Durante a era do apartheid existía un bantustán de Venda.

en: Venetian
gl_ES: Veneciano

en: ?plural:Venetians
gl_ES: Venecianos

en: The Republic of Venice emerged from the shadows of history when refugees from barbarian marauders gathered on the safety of the islands of a lagoon in northeast Italy. Originally a loyal subject of the Eastern Roman empire, it gradually acquired its independence and ranked among the superpowers of the Middle Ages. Its merchants grew rich on trade, and its navy was respected throughout the Mediterranean sea. After a long decline, it eventually fell to the armies of Bonaparte in 1796.
gl_ES: A República de Venecia xurdiu das sombras da historia cando os refuxiados dos merodeadores bárbaros reuníronse na seguridade das illas dunha lagoa do nordeste de Italia. Orixinalmente un súbdito leal do imperio romano de Oriente, foi adquirindo gradualmente a súa independencia e situouse entre as superpotencias da Idade Media. Os seus comerciantes enriquecéronse co comercio e a súa mariña foi respectada en todo o mar Mediterráneo. Despois dun longo declive, finalmente caeu en mans dos exércitos de Bonaparte en 1796.

en: Venetic
gl_ES: Venético

en: ?plural:Veneti
gl_ES: Venetianos

en: The Veneti were an ancient Indo-European people who inhabited an area roughly coinciding with the modern Italian region of Veneto. Their language is of unknown origin, but probably from Central Europe, because it shares some features with Celtic and Germanic languages. The Veneti allied with the Romans during the Punic Wars. By the 1st century BCE they had been absorbed into the Roman Republic and the region gradually Romanized.
gl_ES: Os veneti eran un antigo pobo indoeuropeo que habitaba unha zona que coincidía aproximadamente coa moderna rexión italiana de Véneto. A súa lingua é de orixe descoñecida, pero probablemente de Europa Central, porque comparte algunhas características coas linguas celtas e xermánicas. Os venetos aliáronse cos romanos durante as guerras púnicas. No século I a.C. foron absorbidos pola República Romana e a rexión romanizouse gradualmente.

en: Venezuelan
gl_ES: Venezolana

en: ?plural:Venezuelans
gl_ES: Venezolanos

en: Venezuela is the northernmost country in South America. Having been a Spanish colony since the 16th century, the country gained independence on July 5th 1811 under the leadership of El Libertador Simón Bolivar - The Liberator. Venezuela has one of the largest proven oil and gas reserves of the world; during the oil boom of the 1970s it was the wealthiest country of Latin America. The country is known for its varied landscapes and high biodiversity.
gl_ES: Venezuela é o país máis setentrional de América do Sur. Sendo unha colonia española dende o século XVI, o país logrou a súa independencia o 5 de xullo de 1811 baixo o liderado de El Libertador Sim\303\263n Bolívar - O Libertador. Venezuela posúe unha das maiores reservas probadas de petróleo e gas do mundo; durante o boom petroleiro dos anos 70 foi o país máis rico de América Latina. O país é coñecido polas súas paisaxes variadas e a súa alta biodiversidade.

en: ?plural:Vermonters
gl_ES: Vermonteiros

en: Vermont was an independent state for 14 years before it joined the United States in 1791. Currently it is one of the smallest states of the United States, both in population and area. Vermont is famous for its dairy products and maple syrup.
gl_ES: Vermont foi un estado independente durante 14 anos antes de unirse aos Estados Unidos en 1791. Actualmente é un dos estados máis pequenos dos Estados Unidos, tanto en poboación como en superficie. Vermont é famoso polos seus produtos lácteos e xarope de bordo.

en: Vietnamese
gl_ES: Vietnamita

en: ?plural:Vietnamese
gl_ES: vietnamitas

en: The Vietnamese nation was founded in the first century CE by twin sisters who became the war leaders of a revolt against a Chinese military governor.
gl_ES: A nación vietnamita foi fundada no século I d. C. por irmás xemelgas que se converteron en líderes bélicos dunha revolta contra un gobernador militar chinés.

en: Vincentian
gl_ES: Vicenciano

en: ?plural:Vincentians
gl_ES: Vicentinos

en: Saint Vincent and the Grenadines were amongst the last Caribbean islands to be colonized, as local Carib Indians intermarried with runaway slaves and fought off European colonizers. In the 18th century the islands were contested by the French and British. In 1783 the French relinquished their claims. Saint Vincent and the Grenadines became independent from Britain in 1979 and are currently a Commonwealth realm.
gl_ES: San Vicente e as Granadinas foron unha das últimas illas do Caribe en ser colonizadas, xa que os indios caribes locais se casaron con escravos fuxidos e loitaron contra os colonizadores europeos. No século XVIII as illas foron disputadas por franceses e británicos. En 1783 os franceses renunciaron ás súas reivindicacións. San Vicente e as Granadinas independizáronse de Gran Bretaña en 1979 e actualmente son un reino da Commonwealth.

en: Visigothic
gl_ES: Visigodo

en: ?plural:Visigoths
gl_ES: visigodos

en: The Thervingi or Visigoths were an East Germanic people, one of the two tribes of the Goths. They probably originated from Scandinavia. In the 3rd century they migrated south, to modern Ukraine. They then crossed the Danube and sacked Rome in 410 CE. Recognized by the Romans as foederati, they eventually settled around Toulouse where they formed a kingdom. The Visigoths managed to conquer all of the Iberian Peninsula and moved their capital to Toledo. They lost all their territories north of the Pyrenees to the Franks but Visigothic rulers continued to rule the Romanized Iberians until the peninsula was eventually overrun by Muslim invaders in 711.
gl_ES: Os tervingos ou visigodos eran un pobo xermánico oriental, unha das dúas tribos dos godos. Probablemente foron orixinarios de Escandinavia. No século III emigraron cara ao sur, á moderna Ucraína. Despois cruzaron o Danubio e saquearon Roma no 410 d.C. Recoñecidos polos romanos como foederati, acabaron asentándose arredor de Toulouse onde formaron un reino. Os visigodos conseguiron conquistar toda a Península Ibérica e trasladaron a súa capital a Toledo. Perderon todos os seus territorios ao norte dos Pirineos en mans dos francos, pero os gobernantes visigodos continuaron gobernando os iberos romanizados ata que a península foi finalmente invadida polos invasores musulmáns en 711.

en: Vistulan
gl_ES: Vístulano

en: ?plural:Vistulans
gl_ES: Vístulanos

en: Vistulans were a West Slavic tribe inhabiting what is today the area of Lesser Poland. Little is known about their history. Many historians agree that throughout the early Middle Ages Vistulans were one of the strongest Slavic tribes of today's Poland, but conflicts with Great Moravia and Magyars prevented them from forming a stable and lasting state. Eventually, the lands of Vistulans and several other Slavic tribes were unified by Polonians, who formed the first Polish state in the 10th century.
gl_ES: Os vístulanos eran unha tribo eslava occidental que habitaba o que hoxe é a área da Pequena Polonia. Pouco se sabe da súa historia. Moitos historiadores coinciden en que durante a primeira Idade Media os vístulanos foron unha das tribos eslavas máis fortes da actual Polonia, pero os conflitos coa Gran Moravia e os magiares impediron que formaran un estado estable e duradeiro. Finalmente, as terras dos vístulanos e outras varias tribos eslavas foron unificadas polos polonios, que formaron o primeiro estado polaco no século X.

en: Volapükan
gl_ES: Volapücan

en: ?plural:Volapükans
gl_ES: Volapücanos

en: Volapük is an international auxiliary language constructed by the German priest Johann Martin Schleyer in 1879. It enjoyed a brief popularity in the late 19th century. The language is often considered unnecessarily complex when compared with alternatives like Esperanto, which had almost completely displaced Volapük by the turn of the century. Today only a few dozen Volapük speakers remain.
gl_ES: O volapük é unha lingua auxiliar internacional construída polo alemánsacerdote Johann Martin Schleyer en 1879. Gozou dunha breve popularidade no finais do século XIX. A lingua considérase a miúdo complexa innecesariamenteen comparación con alternativas como o esperanto, que tiña case completamentedesprazou Volapük a principios de século. Hoxe só unhas poucas ducias de Volapükos falantes permanecen.

en: ?plural:Volga Bulgars
gl_ES: Volga Bulgars

en: The Volga Bulgars were Medieval Turkic people inhabiting the middle Volga region. They may have been descendants of European Huns who migrated from the Ukrainian Steppe to the North. Their descendants are the modern Chuvashes and Volga Tatars.
gl_ES: Os búlgaros do Volga eran pobos turcos medievais que habitaban na rexión do Volga medio. Poden ser descendentes de hunos europeos que emigraron da estepa ucraína cara ao norte. Os seus descendentes son os modernos chuvaxes e tártaros do Volga.

en: Volga German
gl_ES: Alemán do Volga

en: ?plural:Volga Germans
gl_ES: Alemans do Volga

en: The Volga Germans were ethnic Germans who lived along the River Volga in Southern Russia, around the city of Saratov and to the South. They were recruited as immigrants in the 18th century. The Russian authorities allowed them to cultivate their German language and traditions. From 1918 to 1941 there was a Volga German ASSR within the Soviet Union. After the attack of the Third Reich in the USSR, the autonomous republic was abolished by a decree of Stalin. Volga Germans were sent to other parts of the Soviet Union, mainly to Kazakhstan and Siberia.
gl_ES: Os alemáns do Volga eran alemáns de etnia que vivían ao longo do río Volga no sur de Rusia, arredor da cidade de Saratov e ao sur. Foron recrutados como inmigrantes no século XVIII. As autoridades rusas permitíronlles cultivar a súa lingua e tradicións alemás. De 1918 a 1941 houbo unha ASSR alemá do Volga dentro da Unión Soviética. Despois do ataque do Terceiro Reich na URSS, a república autónoma foi abolida por un decreto de Stalin. Os alemáns do Volga foron enviados a outras partes da Unión Soviética, principalmente a Casaquistán e Siberia.

en: Walloon
gl_ES: Valón

en: ?plural:Walloons
gl_ES: Valóns

en: The Walloons are the French speaking inhabitants of Belgium. In the 19th century, Wallonia was first region on the European continent to industrialize and the second in the world after England. It subsequently became a hotbed of socialist and labor union activity.
gl_ES: Os valones son os habitantes de lingua francesa de Bélxica. No século XIX, Valonia foi a primeira rexión do continente europeo en industrializarse e a segunda do mundo despois de Inglaterra. Posteriormente converteuse nun fervedoiro de actividade socialista e sindical.

en: Welsh
gl_ES: Galés

en: ?plural:Welsh
gl_ES: Galeses

en: The Welsh at one time controlled all of what is now England until being driven into the mountainous western reaches by invading Saxons.
gl_ES: Os galeses no seu momento controlaron todo o que hoxe é Inglaterra ata que os saxóns invadiron os montes occidentais.

en: Werewolf
gl_ES: Lobishome

en: ?plural:Werewolves
gl_ES: Homes lobo

en: A werewolf is a human who under certain circumstances is transformed into a wolf-like beast. During the Middle Ages in Europe, werewolves were believed to terrorize villages in search of human flesh and were often blamed for unexplained or particularly brutal killings.
gl_ES: Un lobishome é un humano que en determinadas circunstancias transfórmase nunha besta parecida a un lobo. Durante a Idade Media en Europa, críase que os lobishomes aterrorizaban as aldeas en busca de carne humana e eran moitas veces culpables de asasinatos inexplicables ou particularmente brutais.

en: Western Pomeranian
gl_ES: Pomeranian Occidental

en: ?plural:Western Pomeranians
gl_ES: Pomeranians Occidentais

en: Western Pomerania is a geographical and historical region in North West Poland and the extreme North East of Germany. Initially an independent Slavic state, Western Pomerania was twice conquered by the Polish. Later, Western Pomerania succumbed to Germanization and was divided into smaller feudal principalities which were gradually conquered by Brandenburg. For many years this land was part of Germany but in 1945 it was attached to Poland.
gl_ES: Pomerania Occidental é unha rexión xeográfica e histórica no noroeste de Polonia e no extremo noreste de Alemaña. Inicialmente un estado eslavo independente, Pomerania Occidental foi conquistada dúas veces polos polacos. Máis tarde, Pomerania Occidental sucumbiu á xermanización e dividiuse en principados feudais máis pequenos que foron conquistados gradualmente por Brandeburgo. Durante moitos anos esta terra formou parte de Alemaña pero en 1945 estivo unida a Polonia.

en: Western Roman
gl_ES: Romano occidental

en: ?plural:West Romans
gl_ES: Romanos occidentais

en: The Roman Empire was first divided by Diocletian in 286 and split for good upon Theodosius' death in 395. Unlike its Eastern counterpart, the Byzantine empire, the Western Roman Empire was not capable of resisting barbarian invasions and economic disintegration. The last Western Roman emperor was deposed in 476 CE.
gl_ES: O Imperio Romano foi dividido por primeira vez por Diocleciano en 286 e dividido definitivamente á morte de Teodosio en 395. A diferenza do seu homólogo oriental, o imperio bizantino, o Imperio Romano de Occidente non foi capaz de resistir as invasións bárbaras e a desintegración económica. O último emperador romano de Occidente foi deposto en 476 d.C.

en: West Indian
gl_ES: Indio Occidental

en: ?plural:West Indians
gl_ES: Indios occidentais

en: The West Indies, known for pirates, rum, cricket and beaches. The British West Indies formed the short-lived West Indies Federation in 1958. The federation failed to consolidate because of tensions between Trinidad, Jamaica and the smaller members. The federation fell apart in 1962. Some islands became independent countries, others returned to the status of a British dependency.
gl_ES: As Antillas, coñecidas polos piratas, o ron, o cricket e as praias. As Indias occidentais británicas formaron a Federación das Indias Occidentais de curta duración en 1958. A federación non se consolidou debido ás tensións entre Trinidad, Xamaica e os membros máis pequenos. A federación derrubouse en 1962. Algunhas illas convertéronse en países independentes, outras volveron ao estado de dependencia británica.

en: Westphalian
gl_ES: Westfalia

en: ?plural:Westphalians
gl_ES: Westphalians

en: Westphalia, before becoming a Prussian province, was the western region of the Duchy of Saxony. Today it makes up the northern part of the largest German federal state, North Rhine-Westphalia.
gl_ES: Westfalia, antes de converterse nunha provincia prusiana, foi a rexión occidental do Ducado de Saxonia. Hoxe constitúe a parte norte do maior estado federal alemán, Renania do Norte-Westfalia.

en: Wuerttembergian
gl_ES: Wuerttembergiano

en: ?plural:Wuerttembergians
gl_ES: Wuerttembergians

en: Wuerttemberg was a country in Swabia, in southwestern Germany. After World War II it was merged with Baden and Hohenzollern to form the land of Baden-Wuerttemberg.
gl_ES: Wuerttemberg era un país de Suabia, no suroeste de Alemaña. Despois da Segunda Guerra Mundial fusionouse con Baden e Hohenzollern para formar a terra de Baden-Wurtemberg.

en: ?plural:amaXhosa
gl_ES: amaXhosa

en: The Xhosa are Bantu people in South Africa, having arrived there from the Great Lakes region by the 17th century. During the apartheid era there were two Xhosa Bantustans, Transkei and Ciskei. Many of the leading anti-apartheid activists, including Nelson Mandela and Desmond Tutu, were Xhosa.
gl_ES: Os xhosa son pobos bantús de Sudáfrica, que chegaron alí dende a rexión dos Grandes Lagos no século XVII. Durante a era do apartheid había dous bantustanes xhosa, Transkei e Ciskei. Moitos dos principais activistas anti-apartheid, incluídos Nelson Mandela e Desmond Tutu, eran xhosa.

en: ?plural:Xiongnu
gl_ES: Xiongnuns

en: The Xiongnu, also known as Asiatic Huns, were an ancient tribal confederation of mixed origin. Their language is unknown; it may have belonged to the Altaic or Yeniseian language family. The Xiongnu created a strong state in the plains of the eastern part of Central Asia, which was an important threat to China. From the second century onwards the northern wing of the Xiongnu was known as Xianbei, while another group of the Xiongnu emigrated to the west.
gl_ES: Os xiongnu, tamén coñecidos como hunos asiáticos, eran unha antiga confederación tribal de orixe mixta. O seu idioma é descoñecido; puido pertencer á familia de linguas altaica ou yeniseiana. Os xiongnu crearon un estado forte nas chairas da parte oriental de Asia Central, que era unha ameaza importante para China. A partir do século II a á norte dos xiongnu foi coñecida como Xianbei, mentres que outro grupo de xiongnu emigrou cara ao oeste.

en: ?plural:Yakuts
gl_ES: Yakuts

en: Oral tradition indicates that the Yakuts - or Sakha as they call themselves - migrated north from the Central Asian steppes to the shores of Lake Baikal in the 10th century CE. They intermarried with the native population and established a nation along the Lena river, having diplomatic relations with at least the Chinese, the Mongols, and the various Turkic peoples of the region. By the 1620s, Cossacks had arrived in Yakut territory as agents of an expansionist Russia, eventually subduing the Yakut kings and securing Russian hegemony over Yakutia. Numbering about a million today, the Yakuts make up roughly half of the population of the vast Sakha Republic of Russia's Far Eastern district.
gl_ES: A tradición oral indica que os Yakuts -ou Sakha como eles mesmos se chaman- emigraron ao norte das estepas de Asia Central ata as beiras do lago Baikal no século X d.C. Casáronse coa poboación nativa e estableceron unha nación ao longo do río Lena, tendo relacións diplomáticas polo menos con chineses, mongois e os diversos pobos turcos da rexión. Na década de 1620, os cosacos chegaran ao territorio de Yakut como axentes dunha Rusia expansionista, que finalmente someteron aos reis de Yakut e aseguraron a hexemonía rusa sobre Yakutia. Con preto dun millón hoxe, os yakuts constitúen aproximadamente a metade da poboación do vasto distrito do Extremo Oriente da República Sakha de Rusia.

en: Yemeni
gl_ES: Iemení

en: ?plural:Yemenis
gl_ES: Iemeníes

en: Yemen is the only republic on the Arabian Peninsula. Although it was the site of several ancient civilizations, Yemen only exists in its current form since North Yemen annexed South Yemen in 1990.
gl_ES: Iemen é a única república da península arábiga. Aínda que foi o lugar de varias civilizacións antigas, o Iemen só existe na súa forma actual desde que o Iemen do Norte se anexionou o Iemen do Sur en 1990.

en: Yucatecan
gl_ES: Yucateco

en: ?plural:Yucatecans
gl_ES: Yucatecos

en: Yucatán is a peninsula of Mexico, famous for its Maya heritage and its white beaches. Its name is often claimed to mean "we don't understand you" in Yucatec Maya. On two occasions in the 19th century Yucatán declared independence from Mexico. Currently it is divided into three states: Yucatán, Campeche and Quintana Roo.
gl_ES: Iucatán é unha península de México, famosa pola súa herdanza maia e as súas praias brancas. O seu nome adoita dicirse que significa "non te entendemos" en maia iucateco. En dúas ocasións no século XIX Iucatán declarou a súa independencia de México. Actualmente divídese en tres estados: Yucatán, Campeche e Quintana Roo.

en: Yugoslav
gl_ES: Iugoslavo

en: ?plural:Yugoslavs
gl_ES: Iugoslavos

en: Yugoslavia was a state consisting of the Slavic nations of the western Balkans. It was a kingdom until 1941, when it was occupied by the Axis powers. After a national liberation war the communists threw out the occupants and continued to rule until the 1980s. The 1990s saw the bloody breakup of Yugoslavia into independent republics.
gl_ES: Iugoslavia era un estado formado polas nacións eslavas dos Balcáns occidentais. Foi un reino ata 1941, cando foi ocupado polas potencias do Eixo. Despois dunha guerra de liberación nacional os comunistas botaron fóra aos ocupantes e continuaron gobernando ata os anos 80. A década de 1990 viu a cruenta ruptura de Iugoslavia en repúblicas independentes.

en: Zambian
gl_ES: Zambiano

en: ?plural:Zambians
gl_ES: Zambianos

en: Zambia was inhabited by Bantu peoples when it was colonized by the British in the 19th century. Governed as Northern Rhodesia by the British, Zambia gained its independence in 1964.
gl_ES: Zambia estaba habitada por pobos bantús cando foi colonizada polos británicos no século XIX. Gobernada como Rodesia do Norte polos británicos, Zambia logrou a súa independencia en 1964.

en: Zanzibari
gl_ES: Zanzíbari

en: ?plural:Zanzibaris
gl_ES: Zanzibaris

en: An archipelago off the coast of Eastern Africa, Zanzibar has been an international trading center since time immemorial. Zanzibari traders controlled much of the spice and slave trade in the western part of the Indian Ocean. Periods of relative independence and foreign control by Persians, Portuguese, Omanis and British followed each other. Occupied by the British in 1893, Zanzibar achieved independence in 1963. Shortly thereafter, the last sultan was overthrown and Zanzibar joined with Tanganyika to form the United Republic of Tanzania.
gl_ES: Zanzíbar, un arquipélago fronte ás costas de África oriental, foi un centro de comercio internacional desde tempos inmemoriais. Os comerciantes zanzíbares controlaban gran parte do comercio de especias e escravos na parte occidental do Océano Índico. Sucedéronse períodos de relativa independencia e control estranxeiro por parte de persas, portugueses, omaníes e británicos. Ocupada polos británicos en 1893, Zanzíbar logrou a independencia en 1963. Pouco despois, o último sultán foi derrocado e Zanzíbar uniuse a Tanganica para formar a República Unida de Tanzania.

en: Zapotec
gl_ES: Zapoteca

en: ?plural:Zapotecs
gl_ES: Zapotecas

en: The Zapotecs or Binnizá live in the Mexican state of Oaxaca. They formed one of the oldest and most resilient Mesoamerican civilizations. The most notable Zapotec center, Monte Albán, was built on a razed mountain top. Benito Juárez, Mexico's first indigenous president, was a Zapotec.
gl_ES: Os zapotecas ou Binnizá viven no estado mexicano de Oaxaca. Formaron unha das civilizacións mesoamericanas máis antigas e resistentes. O centro zapoteca máis destacado, o Monte Albán, construíuse nun cumio arrasado dunha montaña. Benito Juárez, o primeiro presidente indíxena de México, era zapoteca.

en: ?plural:Zhuang
gl_ES: Zhuang

en: Zimbabwean
gl_ES: Cimbabuense

en: ?plural:Zimbabweans
gl_ES: Cimbabuenses

en: Zimbabwe is a country in Southern Africa, named after the old Zimbabwe kingdom. It became a British colony called South Rhodesia in 1898. The white minority in South Rhodesia unilaterally declared independence in 1965. Prime Minister Ian Smith installed a racist regime which excluded blacks from power. A civil war forced Smith to end white minority rule in 1979. Since 1980 the country has been governed by Robert Mugabe, who has received an equally poor reputation internationally as the previous regime.
gl_ES: Cimbabue é un país do sur de África, que recibe o nome do antigo reino de Cimbabue. Converteuse nunha colonia británica chamada Rhodesia do Sur en 1898. A minoría branca de Rhodesia do Sur declarou unilateralmente a súa independencia en 1965. O primeiro ministro Ian Smith instalou un réxime racista que excluía aos negros do poder. Unha guerra civil obrigou a Smith a acabar co goberno da minoría branca en 1979. Desde 1980 o país está gobernado por Robert Mugabe, quen recibiu a nivel internacional unha reputación igual de pobre que o anterior réxime.
