freeciv 3.1 - en to fi translation catalogue (1692 entries)

en: Abkhaz
fi: abhaasien

en: ?plural:Abkhazians
fi: abhaasit

en: Ancestors of Abkhazians have lived in the western Caucasus since time immemorial. Short periods of independence alternated with domination by the Greeks, Romans, Byzantines, Turks, Russians and Georgians. Nowadays Abkhazia is a partially recognized republic.
fi: Abhaasien esi-isät ovat eläneet läntisellä Kaukasian alueella ammoisista ajoista lähtien. Lyhyet itsenäisyyden ajat ovat vuorotelleet kreikkalaisten, roomalaisten, bysanttilaisten, turkkilaisten, venäläisten ja georgialaisten vallan alaisuuden kanssa. Nykyään Abhasia on itsenäiseksi julistautunut tasavalta, jonka itsenäisyyden on tunnustanut muutama valtio.

en: Imam %s
fi: Imaami %s

en: Imama %s
fi: Imaama %s

en: Australian Aboriginal
fi: aboriginaalien

en: ?plural:Aborigines
fi: aboriginaalit

en: Australian Aborigines is a collective term for the original inhabitants of the Australian continent. Aborigines from different parts of Australia refer to themselves with different names, including Koori, Yamaji, Nunga, and Murri.
fi: Australian aboriginaalit on yhteisnimitys Australian mantereen alkuperäisasukkaille. Eri Australian osista kotoisin olevat aboriginaalit kutsuvat itseään eri nimillä, kuten Koori, Yamaji, Nunga ja Murri.

en: Principal Chief %s
fi: Suuri päällikkö %s

en: ?female:Principal Chief %s
fi: Suuri päällikkö %s

en: Elder %s
fi: Vanhin %s

en: ?female:Elder %s
fi: Vanhin %s

en: Great Chief %s
fi: Suuri päällikkö %s

en: ?female:Great Chief %s
fi: Suuri päällikkö %s

en: Abyssinian
fi: abyssinialaisten

en: ?plural:Abyssinians
fi: abyssinialaiset

en: Abyssinians - also known as Habesha or Ethiopians - are a Semitic people who ruled historical states in the Horn of Africa, the most prominent being the Aksumite Kingdom and the Ethiopian Empire.
fi: Abyssinialaiset, jotka tunnettiin myös habešoina tai etiopialaisina, ovat seemiläinen kansa joka hallitsi historiallisia valtioita Afrikan sarvessa. Näistä tunnetuimpia olivat Aksumin kuningaskunta ja Etiopian keisarikunta.

en: Patriarch %s
fi: Patriarkka %s

en: Matriarch %s
fi: Matriarkka %s

en: Emperor %s
fi: Keisari %s

en: Empress %s
fi: Keisarinna %s

en: Acadian
fi: acadieläisten

en: ?plural:Acadians
fi: acadieläiset

en: Acadia was first founded in 1604 as the first French colony in North America. It was soon caught in the crossfire of French-English wars, leading Acadia to change hands frequently. This led Acadians to develop a separate identity and a form of self-government. Their lack of support for any side in these wars earned them the title of French neutrals, but also the distrust of British colonial authorities who would forcefully deport them in 1755. Acadians have since returned to their land and rebuilt.
fi: Acadie perustettiin 1604, ja se oli ensimmäinen Ranskan siirtomaa Pohjois-Amerikassa. Se joutui pian ristituleen Ranskan ja Englannin välisissä sodissa, ja valta vaihtui toistuvasti. Tämän seurauksena akadialaiset muodostivat erillisen identiteetin ja itsehallinnon. Koska tukea ei juuri herunut kummaltakaan sodan osapuolelta, Acadie tunnettiin "ranskalaisina puolueettomina", eivätkä Iso-Britannian siirtomaavaltiaat myöskään luottaneet paikallisiin, vaan karkottivat heitä alueeltaan väkipakolla 1755. Acadieläiset ovat sittemmin palanneet alueelle ja jälleenrakentaneet.

en: Premier %s
fi: Pääministeri %s

en: Abbot %s
fi: Apotti %s

en: Mother Superior %s
fi: Abbedissa %s

en: Acehnese
fi: acehilaisten

en: ?plural:Acehnese
fi: acehilaiset

en: The Sultanate of Aceh located on the western tip of the island of Sumatra was a regional power in the 16th and 17th centuries, controlling much of the trade through the Strait of Malacca. Aceh was subjugated by the Dutch in the bloody Aceh War of 1873-1903.
fi: Acehin sulttaanikunta sijaitsi Sumatran saaren länsikärjessä, ja oli aluevalta 1500- ja 1600-luvulla. Se hallitsi tällöin suurta osaa Malakan salmen yli tehtävää kauppaa. Aceh liitettiin Hollannin Itä-Intiaan verisessä Acehin sodassa 1873-1903.

en: Sultan %s
fi: Sulttaani %s

en: Sultana %s
fi: Sulttaanitar %s

en: Governor %s
fi: Kuvernööri %s

en: ?female:Governor %s
fi: Kuvernööri %s

en: Acrean
fi: acrelaisten

en: ?plural:Acreans
fi: acrelaiset

en: Acre is the westernmost state of Brazil. The region was part of Bolivia until 1899, when Brazilian settlers revolted and declared an Independent State of Acre. Bolivia gave up its claims to the territory in the Treaty of Petropolis of 1903, after which Acre was annexed to Brazil. Acre is one of the world's most important rubber producing regions.
fi: Acre on Brasilian läntisin osavaltio. Alue oli osa Boliviaa vuoteen 1899, jolloin brasilialaiset uudisasukkaat tekivät vallankumouksen ja julistivat Acren itsenäiseksi valtioksi. Bolivia luopui vaatimuksistaan alueeseen Petropoliin sopimuksessa 1903, jonka jälkeen Acre liitettiin Brasiliaan. Acre on yksi maailman tärkeimmistä kumintuottaja-alueista.

en: Baron %s
fi: Paroni %s

en: Baroness %s
fi: Paronitar %s

en: Padre %s
fi: Isä %s

en: Madre %s
fi: Äiti %s

en: Afghani
fi: afgaanien

en: ?plural:Afghanis
fi: afgaanit

en: Afghanistan, often called the crossroads of Central Asia, has had a very turbulent history. Through the ages, the country has been occupied by many forces including the Persian Empire, Genghis Khan and Alexander the Great. The Afghanistan nation-state as it is known today came into existence in 1746 when Ahmad Shah founded the Durrani Empire.
fi: Afganistania on usein kutsuttu Keski-Aasian tienristeykseksi. Sen historia on myrskyisä: maata ovat miehittäneet aikojen saatossa useat eri vallat, mukaanlukien Persia, Tšingis-kaani ja Aleksanteri Suuri. Nykyinen Afganistanin kansallisvaltio syntyi vuonna 1746, kun Ahmad Shad Durran perusti Durranin valtakunnan.

en: Emir %s
fi: Emiiri %s

en: Emira %s
fi: Emiiri %s

en: General Secretary %s
fi: Pääsihteeri %s

en: ?female:General Secretary %s
fi: Pääsihteeri %s

en: Mullah %s
fi: Mulla %s

en: ?female:Mullah %s
fi: Mulla %s

en: African
fi: afrikkalaisten

en: ?plural:Africans
fi: afrikkalaiset

en: Africa: the cradle of humanity. It is the world's second largest continent and also its second most populous.
fi: Afrikka: ihmisyyden kehto. Se on maailman toiseksi suurin manner ja myös sen toiseksi väkirikkain.

en: Ainu
fi: ainujen

en: ?plural:Ainu
fi: ainut

en: The Ainu are the indigenous people of northern Japan, the Kuril islands, Sakhalin, and the southern part of the Kamchatka peninsula.
fi: Ainut ovat pohjoisen Japanin, Kuriilien, Sahalinin ja Kamtšatkan niemimaan eteläosan alkuperäisasukkaita.

en: Akwe
fi: šavantien

en: ?plural:Akwe
fi: šavantet

en: The Akwe are also known by three different tribal names in Portuguese, Xavante, Xakriaba and Xerente. They have a patrilineal clan system and live in Mato Grosso and Tocantins states of Brazil, though they have been forced to move by Brazilians several times through their history. Traditionally, they are ruled by councils of elders who elect a chief and have likely lived in large ring villages since about the 9th century CE. They are Ge speakers who farm maize, manioc, sweet potatoes and yams.
fi: Šavantet tunnetaan useilla heimonimillä, kuten portugalista johdetut Xakriaba, Xerente ja Xavante. Klaani periytyy isän puolelta. Šavantet elävät Brasiliassa kahden osavaltion, Mato Grosson ja Tocantinsin alueella, tosin brasilialaiset ovat pakottaneet heimot muuttamaan useita kertoja historiansa aikana. Perinteisesti heimoa johtavat vanhmpien neuvostot, jotka valitsevat päällikön. Šavantet ovat todennäköisesti eläneet laajoissa rinkikylissä noin 800-luvulta jaa. lähtien. He puhuvat gen kieltä ja kasvattavat maissia, maniokkia, bataattia ja jamssia.

en: Andalusi
fi: maurien

en: ?plural:Andalusis
fi: maurit

en: Al-Andalus was the parts of the Iberian peninsula that was under Muslim control during the Middle Ages. Muslim Andalusians are noted for their splendid architectural heritage. During the Reconquista the Christian kingdoms gradually pushed back the Islamic states of Al-Andalus. Their last city on the Iberian peninsula, Granada, fell in 1492.
fi: Maurien vallan alainen osa Pyreneiden niemimaasta tunnettiin keskiajalla nimellä Al Andalus. Maurit eli islaminuskoiset tunnetaan erityisesti loistavasta arkkitehtonisesta perinnöstään. Kristityt kuningaskunnat valloittivat vähitellen Al Andaluksen islamilaiset valtiot takaisin. Viimeinen muslimien kaupunki, Granada, kukistui 1492.

en: Sheikh %s
fi: Šeikki %s

en: Shaykha %s
fi: Šaikhah %s

en: Caliph %s
fi: Kalifi %s

en: Calipha %s
fi: Kalifi %s

en: Vizier %s
fi: Visiiri %s

en: ?female:Vizier %s
fi: Visiiri %s

en: Ålander
fi: ahvenanmaalaisten

en: ?plural:Ålanders
fi: ahvenanmaalaiset

en: Åland is an archipelago in the Baltic Sea, located between Sweden and Finland. The islands' inhabitants are Swedish speaking, but Åland is an autonomous province in Finland, a status that was reached in 1921 after a long period in which the islands were contested between Sweden and Finland. Åland's special and demilitarized status is protected by international law.
fi: Ahvenanmaa on Itämeren saaristo, joka sijaitsee Ruotsin ja Suomen välissä. Saaren asukkaat puhuvat ruotsia, mutta Ahvenanmaan maakunta on osa Suomea. Ahvenanmaan itsehallinto myönnettiin 1921, mitä edelsi pitkä keskustelu siitä, kuuluisiko Ahvenanmaa liittää osaksi Ruotsia. Kansainliitto ratkaisi tämän Ahvenanmaan kysymyksen lopulta Suomen eduksi. Ahvenanmaan erikoisasemaa neutraalina ja linnoittamattomana suojaa Genevessä 1921 tehty kansainvälinen sopimus.

en: Earl %s
fi: Jaarli %s

en: ?female:Earl %s
fi: Jaarli %s

en: Vicar %s
fi: Kirkkoherra %s

en: ?female:Vicar %s
fi: Kirkkoherra %s

en: Albanian
fi: albanialaisten

en: ?plural:Albanians
fi: albanialaiset

en: Inhabitants of the Balkan peninsula, the ethnic origins of the Albanians are uncertain, though it has been suggested they descend from the Illyrians of Classical Antiquity. Albania changed hands several times during its history. It has been an independent state again since 1912. For much of the 20th century Albania was ruled by communist dictator Envër Hoxha.
fi: Albaanit asuttavat Balkanin niemimaata. Heidän etniset juurensa ovat epäselviä, vaikkakin on arveltu kansan polveutuvan antiikin illyrialaisista. Albaniassa valta on vaihtunut moneen kertaan sen historian aikana. Se on ollut itsenäinen valtio vuodesta 1912. Suuren osan 1900-lukua Albaniaa hallitsi kommunistidiktaattori Enver Hoxha.

en: Prince %s
fi: Ruhtinas %s

en: Princess %s
fi: Ruhtinatar %s

en: First Secretary %s
fi: Pääsihteeri %s

en: ?female:First Secretary %s
fi: Pääsihteeri %s

en: Aleut
fi: aleuttien

en: ?plural:Aleuts
fi: aleutit

en: The Unangan, or Aleut, lived in permanent subterranean homes in their hunting and fishing villages. They lived in the Aleutian islands for thousands of years prior to European contact. Unangan people developed ties to Russian missionaries and traders many converting to Russian Orthodox Christianity and intermarrying with Russians, and some even accompanied Russians to their other colonial entrepots such as Ft. Ross in northern California and Ft. Elizabeth in Hawai'i.
fi: Unagaovat eli aleutit asuivat pysyvissä maanalaisissa kodeissa metsästys-
    ja kalastuskylissään. Aleutit asuttivat Aleuttien saaristoa tuhansia vuosia
    ennen eurooppalaisten saapumista. He muodostivat yhteyden venäläisiin
    lähetyssaarnaajiin ja kauppiaisiin, jolloin monet kääntyivät venäläiseen
    tapaan ortodoksikristityiksi ja menivät naimisiin venäläisten kanssa. Jotkut
    seurasivat venäläisiä näiden muihin vapaasatamiin, kuten Ft. Rossiin pohjoisessa
    Kaliforniassa ja Ft. Elizabethiin Havaijilla.

en: Shaman %s
fi: Šamaani %s

en: ?female:Shaman %s
fi: Šamaani %s

en: Algerian
fi: algerialaisten

en: ?plural:Algerians
fi: algerialaiset

en: Algeria is an Arabic nation in North Africa. It is historically inhabited by the Berber people.
fi: Algeria on Pohjois-Afrikassa sijaitseva arabivaltio, jota ovat historiallisesti asuttaneet berberit.

en: Secretary General %s
fi: Pääsihteeri %s

en: ?female:Secretary General %s
fi: Pääsihteeri %s

en: %s Dey
fi: Dey %s

en: ?female:%s Dey
fi: Dey %s

en: Alsatian
fi: alsacelaisten

en: ?plural:Alsatians
fi: alsacelaiset

en: Alsace is a region in Europe, on the border of France and Germany. During the Middle Ages Alsace was part of the Holy Roman Empire, and consisted of several quite wealthy city-states. In the 17th and 18th century the Alsatian cities were annexed by France one by one, but after that the region became one of the most contested parts of Europe, changing hands between Germany and France 4 times in less than a century. Since 1944 it has been in French hands.
fi: Alsace, saksalaisittain Elsass, on alue Euroopassa, Ranskan ja Saksan rajalla. Keskiajalla Alsace oli osa Pyhää saksalais-roomalaista keisarikuntaa, ja koostui useista varsin varakkaista kaupunkivaltioista. 1600- ja 1700-luvuilla Alsacen kaupungit liitettiin yksi kerrallaan Ranskaan, mutta sen jälkeen alueesta tuli yksi Euroopan kiistellyimmistä: se vaihtoi omistajaa Saksan ja Ranskan välillä neljästi alle vuosisadassa. Vuodesta 1944 se on kuulunut Ranskalle.

en: Minister-President %s
fi: Ministeri-presidentti %s

en: ?female:Minister-President %s
fi: Ministeri-presidentti %s

en: Bailiff %s
fi: Vouti %s

en: ?female:Bailiff %s
fi: Vouti %s

en: Bishop %s
fi: Piispa %s

en: ?female:Bishop %s
fi: Piispa %s

en: Burgomaster %s
fi: Pormestari %s

en: ?female:Burgomaster %s
fi: Pormestari %s

en: Amazigh
fi: berberien

en: ?plural:Imazighen
fi: berberit

en: The Amazigh civilization is one of the oldest in the Mediterranean Basin, co-existing with ancient Egypt. The Imazighen people, which means "free men", are sturdy and strong but cheerful and generous with a great consideration for family and tribe. Every tribe has its own traditions and culture, which is the reason for the countless diversity of traditions in modern Morocco, Algeria, and Tunisia. The Imazighen speak old languages such as Tamazirt, Tachelhit or Tarifit, collectively known as Berber languages, using an age-old writing system called Tifinagh.
fi: Berberien kansa on yksi Välimeren maiden vanhimmista, ja se oli olemassa jo muinaisten egyptiläisten aikaan. Berberi-termi viittaa kreikan kielen sanaan Barbaros, joka merkitsee vierasta tai ulkopuolista; kansan berberinkielinen nimi Imazighen tarkoittaa "vapaita". Berberit on tunnettu vankkoina ja väkevinä, mutta hyväntuulisina ja anteliaina, sekä perhettä ja heimoa kunnioittavina ihmisinä. Kullakin heimolla on omat perinteet ja kulttuurinsa, mistä johtuen erot nyky-Marokon, Algerian ja Tunisian alueiden välillä ovat huomattavia. Berberikieliin kuuluvat mm. tamazight, tašelhit ja tarafit, ja niiden alkuperäinen kirjoitusjärjestelmää, tifinagh-aakkostoa, käytetään yhä.

en: Amazonian
fi: amatsonien

en: ?plural:Amazons
fi: amatsonit

en: The Amazons are a fictional nation of women warriors which appear in Classical Greek writing and art. Authors have located them in the Ukraine, Asia Minor, or Libya. The Amazons were reported to remove their right breasts in order to better use the bow and other weapons.
fi: Amatsonit ovat Kreikan klassisessa kirjallisuudessa ja taiteessa esiintyvä naissoturien tarukansa. Eri kirjoittajat ovat sijoittaneet heidät milloin Ukrainaan, milloin Vähään-Aasiaan tai Libyaan. Amatsonien väitettiin poistavan vasemman rintansa käyttääkseen vaivattomammin jousta ja muita aseita.

en: Andorran
fi: andorralaisten

en: ?plural:Andorrans
fi: andorralaiset

en: Andorra is a small country in the eastern Pyrenees. In 1278, a dispute between the bishop of Urgell and the Count of Foix ended with an agreement to share the sovereignty of Andorra. This arrangement is still in effect and their successors - the current bishop of Urgell and the President of the French Republic - bear the (mostly honorific) title of co-prince of Andorra.
fi: Andorra on pieni maa Pyreneiden vuoriston itäosissa. Vuonna 1278 Urgellin piispan ja Foix'n kreivin välinen valtataistelu päättyi sopimukseen jakaa valta Andorrassa. Sopimus on yhä voimassa, ja näiden seuraajat - Urgellin nykyinen piispa ja Ranskan tasavallan presidentti - kantavat nykyään lähinnä muodollista Andorran yhteishallitsijan kunnianimitystä.

en: Dictator %s
fi: Diktaattori %s

en: ?female:Dictator %s
fi: Diktaattori %s

en: Co-Prince %s
fi: Ruhtinaskumppani %s

en: Co-Princess %s
fi: Ruhtinatarkumppani %s

en: Angolan
fi: angolalaisten

en: ?plural:Angolans
fi: angolalaiset

en: When the Portuguese arrived in Angola in the 15th century the region was controlled by several Bantu kingdoms. Angola became an important source of slave traders until well into the 19th century. After two decades of guerrilla war against the Portuguese colonial authorities Angola finally achieved independence in 1975. Soon the various guerilla groups started fighting each other. After half a century of war a peace agreement was finally reached in 2002.
fi: Kun portugalilaiset saapuivat Angolaan 1400-luvulla, aluetta hallitsi joukko bantujen kuningaskuntia. Angolasta tuli keskeinen orjakauppiaiden lähde pitkälle 1800-luvulle asti. Kaksi vuosikymmentä sissisotaa portugalilaisten siirtomaavaltiaita vastaan johti lopulta Angolan itsenäistymiseen 1975. Pian sissijoukot alkoivat taistella toisiaan vastaan. Puoli vuosisataa kestäneen sotimisen jälkeen rauhansopimus solmittiin vihdoin vuonna 2002.

en: Anhaltian
fi: anhaltilaisten

en: ?plural:Anhaltians
fi: anhaltilaiset

en: Anhalt was a German state. Initially a county, it was split from Saxony in 1212. For most of its history, it was partitioned into several territories that were ruled by the same family. The counts of Anhalt were raised to dukes upon the dissolution of the Holy Roman Empire by Napoleon in 1806. Anhalt was reunited into a single duchy in 1863. Upon the downfall of the German monarchies in 1918, it became a free state. After World War II, Anhalt finally ceased to exist when the allies decided to merge it with the former Prussian Province of Saxony to form the state of Saxony-Anhalt.
fi: Anhalt oli Saksan osavaltio. Alunperin se oli kreivikunta, joka irrotettiin Saksista 1212. Suurimman osan historiastaan se on ollut jaettuna useaan alueeseen, joita hallitsi sama suku. Anhaltin kreivit korotettiin herttuoiksi kun Napoleon hajotti Pyhän saksalais-roomalaisen keisarikunnan 1806. Anhalt yhdistettiin jälleen yhdeksi herttuakunnaksi 1863. Saksa julistettiin ensimmäisen maailmansodan lopulla tasavallaksi, ja Anhaltista tuli vapaavaltio. Toisen maailmansodan jälkeen liittoutuneet päättivät liittää Anhaltin Saksin entiseen preussilaiseen Saksin maakuntaan, josta syntynyt Saksi-Anhaltin osavaltio pani pisteen Anhaltin värikkäälle historialle.

en: Count %s
fi: Kreivi %s

en: Countess %s
fi: Kreivitär %s

en: Grand Duke %s
fi: Suurherttua %s

en: Grand Duchess %s
fi: Suurherttuatar %s

en: Anishinaabe
fi: anišinabien

en: ?plural:Anishinaabeg
fi: anišinabit

en: The Anishinaabeg are a group of closely related Native American tribes in the North American Great Lakes region, including the Ottawa, Ojibwe, Algonkin and Potawatomi. They speak Algonquian languages. Together they are one of the most numerous indigenous peoples of North America.
fi: Anišinabit ovat joukko Amerikan alkuperäiskansojen heimoja, jotka ovat läheistä sukua toisilleen. Heimot asuttavat Pohjois-Amerikan Suurten järvien aluetta, mukaanlukien Ottawaa, Ojibwea, Algonkinia ja Potawatomia. Anišinabit puhuvat algonkin-ryhmän kieliä, ja ovat yhdessä yksi lukumäärältään suurimmista Pohjois-Amerikan alkuperäiskansoista.

en: Great Shaman %s
fi: Suuršamaani %s

en: ?female:Great Shaman %s
fi: Suuršamaani %s

en: Antarctican
fi: etelänapaattien

en: ?plural:Antarcticans
fi: etelänapaatit

en: Independent South Pole, land of penguins.
fi: Itsenäinen Etelänapa, pingviinien maa.

en: Antiguan and Barbudan
fi: antiguabarbudalaisten

en: ?plural:Antiguans and Barbudans
fi: antiguabarbudalaiset

en: Antigua and Barbuda is a country in the Eastern Caribbean consisting of the two eponymous islands as well as a number of smaller islets. The country has been independent from the United Kingdom since 1981.
fi: Antigua ja Barbuda on valtio Itä-Karibianmerellä. Se koostuu kahdesta valtiolle nimen antaneesta pääsaaresta ja joukosta pienempiä saaria. Maa itsenäistyi Iso-Britanniasta 1981.

en: Antillean
fi: alankomaidenantillilaisten

en: ?plural:Antilleans
fi: alankomaidenantillilaiset

en: The islands of Aruba, Bonaire, Curacao, Saba, Saint Martin and Saint Eustatius were colonized by the Dutch in the 17th century. Their population is of mixed European, African and Latin American heritage. The Netherlands Antilles gained internal self governance in 1954, and were subsequently dissolved in 2010. Aruba, Curacao and Saint Martin are countries within the Kingdom of the Netherlands; the other three islands have been directly integrated into the Netherlands as special municipalities.
fi: Hollantilaiset uudisraivaajat saapuivat Aruban, Bonairen, Curaçaon, Saban, Saint Martinin ja Sint Eustatiusin saarille 1600-luvulla. Saarten väestössä sekoittuvat eurooppalainen, afrikkalainen ja Latinalaisen Amerikan perimä. Alankomaiden Antillit sai sisäisen itsemääräämisoikeuden 1954, ja ne hajotettiin 2010. Aruba, Curaçao ja Saint Martin ovat Alankomaiden kuningaskuntaan kuuluvia autonomisia alueita, kun taas loput kolme saaret on kytketty suoraan Alankomaihin erityisasemassa olevina kuntina.

en: Aragonese
fi: aragonialaisten

en: ?plural:Aragonese
fi: aragonialaiset

en: Aragon was formed as a Frankish county and was elevated to a kingdom in the 11th century. It expanded its territory southwards during the reconquista and subsequently managed to control a large part of the Mediterranean. In 1469 king Fernando II married Isabella of Castile, a union that would form the base of the Spanish unification. The kingdom was legally dissolved in 1707 but today Aragon continues to exist as an autonomous community of Spain.
fi: Aragonia oli alkuaan frankkien kreivikunta, joka julistettiin kuningaskunnaksi 1000-luvulla. Se laajensi aluettaan etelään reconquistan, "takaisinvaltauksen", aikana ja onnistui pian hallitsemaan huomattavaa osaa Pyreneiden nimimaan Välimeren puoleisesta osasta. Vuonna 1469 kuningas Fernando II nai Kastilian kuningattaren Isabellan. Avioliitto loi perustan Espanjan yhdistämiselle. Aragonian kuningaskunta lakkautettiin vuonna 1707, mutta Aragonia jatkaa olemassaoloaan Espanjan itsehallintoalueena.

en: Aramean
fi: aramealaisten

en: ?plural:Arameans
fi: aramealaiset

en: According to legend, the Aramean people are the descendants of Aram, the grandson of Noah.
fi: Tarinan mukaan aramealaiset polveutuvat Aramista, joka oli Nooan pojanpoika.

en: Argentine
fi: argentiinalaisten

en: ?plural:Argentines
fi: argentiinalaiset

en: Argentina is located on the south-eastern coast of South America. Since independence from Spain in 1816, it has been plagued by several internal and external conflicts. In the decades after World War II, the country's politics was dominated by Juan Perón and his charismatic wife Eva "Evita" Perón.
fi: Argentiina sijaitsee Etelä-Amerikan kaakkoisrannikolla. Itsenäistyttyään Espanjasta 1816 Argentiina on kärsinyt useista sisäisistä ja ulkoisista konflikteista. Toista maailmansotaa seuranneina vuosikymmeninä maan politiikkaa dominoivat Juan Perón ja hänen karismaattinen vaimonsa Eva "Evita" Perón.

en: Comandante %s
fi: Komentaja %s

en: Comandanta %s
fi: Komentaja %s

en: Cardinal %s
fi: Kardinaali %s

en: Viceroy %s
fi: Varakuningas %s

en: Vicereine %s
fi: Varakuningatar %s

en: Armenian
fi: armenialaisten

en: ?plural:Armenians
fi: armenialaiset

en: According to legend, the Armenian people are the descendants of Haik - the great-great-grandson of Noah. The modern Republic of Armenia gained independence from the Soviet Union in 1991.
fi: Tarinan mukaan armenialaiset polveutuvat Haikista, jonka isoisoisä oli Nooa. Nykyinen Armenian tasavalta itsenäistyi Neuvostoliitosta vuonna 1991.

en: Usurper %s
fi: Vallananastaja %s

en: ?female:Usurper %s
fi: Vallananastaja %s

en: Ashanti
fi: ašantien

en: ?plural:Ashantis
fi: ašantit

en: The Ashanti were an ancient kingdom in a region that is currently a part of Ghana. The first Ashanti kingdom was founded in the 11th century.
fi: Ašanti oli ammoinen kuningaskunta, jonka alue on nykyään osa Ghanaa. Ensimmäinen Ašanti-kuningaskunta perustettiin 1000-luvulla.

en: Councillor %s
fi: Kansleri %s

en: ?female:Councillor %s
fi: Kansleri %s

en: Assamese
fi: assamilaisten

en: ?plural:Assamese
fi: assamilaiset

en: The Assam (Ahom) kingdom was founded in 1228 on the southeastern foothills of the Himalayas by a group of Shan people emigrating from what is today northeastern Burma. The Assamese kings famously defeated several expeditions by the mighty Mughal Empire, effectively halting the Mughals' eastward expansion.
fi: Shan-kansa perusti Assamin eli Ahomin kuningaskunnan 1228 Himalajan kaakkoisen edustan kukkuloille, jonne siirtyivät nykyisen Burman koillisosista. Assamin kuninkaat keräsivät mainetta kukistamalla useita Suurmogulien valtakunnan retkikuntia, mikä käytännössä pysäytti suurmogulien laajentumisen itään.

en: Assyrian
fi: assyrialaisten

en: ?plural:Assyrians
fi: assyrialaiset

en: Assyria was an empire in northern Mesopotamia, named after its capital Ashur.
fi: Assyria oli keisarikunta Pohjois-Mesopotamiassa. Se on nimetty pääkaupunkinsa Ashurin mukaan.

en: Asturian
fi: asturialaisten

en: ?plural:Asturians
fi: asturialaiset

en: The Astures were a Celtic people which occupied most of the northern coast of Spain. They battled against the Roman Empire until their defeat by Caesar Augustus' legions between 29 and 19 BCE. Under the Visigothic kingdom of Toledo, there were uneasy relations between Visigoths and Asturians. In 722 CE, king Pelayo defeated the Umayyad Muslim troops at Covadonga, establishing the Asturian Kingdom, which lasted until 910 CE, when the capital town was moved from Oviedo to Leon. Nowadays, Asturias is an autonomous community of Spain.
fi: Asturialaiset olivat kelttikansa, joka asutti suurta osaa Espanjan pohjoisrannikosta. Asturialaiset taistelivat Rooman keisarikuntaa vastaan, kunnes kärsivät tappion Caesar Augustuksen legioonia vastaan 29-19 eaa. Visigoottien hallitseman Toledon kuningaskunnan alaisten asturialaisten suhteet visigootteihin ovat levottomat. Vuonna 722 kuningas Pelayo voitti taistelun islaminuskoisia maurijoukkoja vastaan Covadongassa, mikä johti Asturian kuningaskunnan perustamiseen. Vuonna 910 pääkaupunki siirrettiin Oviedosta Leóniin, minkä jälkeen maa nimettiin uudelleen Leónin kuningaskunnaksi. Nykyään Asturia on Espanjan itsehallintoalue.

en: Atlantean
fi: atlantislaisten

en: ?plural:Atlantean
fi: atlantislaiset

en: The mythical continent of Atlantis
fi: Atlantis, tuo myyttinen manner.

en: High King %s
fi: Korkea kuningas %s

en: High Queen %s
fi: Korkea kuningatar %s

en: Australian
fi: australialaisten

en: ?plural:Australians
fi: australialaiset

en: Australia was founded as a British penal colony in 1788 CE. Originally comprising several colonies (New South Wales, Victoria, Queensland, South Australia, Western Australia and Tasmania) it became a single country in 1902. It is the only country on Earth to occupy an entire continent.
fi: Australia perustettiin brittien rangaistussiirtolaksi vuona 1788. Se koostui alunperin useista eri siirtokunnista (Uusi Etelä-Wales, Victoria, Queensland, Etelä-Australia, Länsi-Australia ja Tasmania), jotka yhdistyivät vuonna 1902. Se on ainoa maa maailmassa joka käsittää kokonaisen mantereen.

en: Avar
fi: avaarien

en: ?plural:Avars
fi: avaarit

en: The Avars or Eurasian Avars were an ancient nomadic confederation of mixed origin. The dominant language of this group was presumably Proto-Bulgarian within the Turkic Oghuz language subgroup, but the true origin of the Avars is unknown. It is possible they were originally a Rouran or Hephthalite group. After settling in Pannonia they subjugated the local Slavic tribes. Gradually they lost power and political importance and eventually the Avars blended with Slavic peoples.
fi: Muinaiset avaarit olivat Aasiasta Eurooppaan saapuneita paimentolaiskansoja. Heidän yleisin kielensä oli oletettavasti muinaisbulgaria joka kuului eteläturkkilaiseen eli oguz-kieliryhmään, mutta heidän todellinen alkuperänsä on epäselvä. On mahdollista että he kuuluivat aikaisemmin rouran- tai hefthaliitti-ryhmiin. Asetuttuaan Pannoniaan he alistivat paikalliset slaavikansat valtaansa. Vähitellen heidän valtansa ja vaikutuksensa hävisi ja he sulautuivat slaaveihin.

en: %s Khan
fi: %s-kaani

en: %s Khatan
fi: %s-kataani

en: %s Khagan
fi: %s-kagaani

en: ?female:%s Khagan
fi: %s-kagaani

en: Aymara
fi: aimarojen

en: ?plural:Aymaras
fi: aimarat

en: After the collapse of the Tiwanaku civilization in the Andes, their heirs reorganized into a set of culturally close Aymara kingdoms that thrived around the Titicaca lake until they were conquered by the Incas.
fi: Andien Tiwanaku-kulttuurin hajottua näiden perilliset järjestäytyivät uudelleen joukoksi kulttuurillisesti samankaltaisia aimarojen kuningaskuntia, jotka kukoistivat Titicaca-järven rannoilla, kunnes inkat valloittivat ne.

en: Azeri
fi: azerien

en: ?plural:Azeris
fi: azerit

en: The Azeris are the people of Azerbaijan. The territory of modern Azerbaijan was the scene of rises and falls of different ancient states of the Caucasus region. In 1813 Azerbaijan became part of the Russian Empire, which was followed by a short period of independence in 1918-1920 - as the first Islamic republic in history. Then Azerbaijan became part of the Soviet Union until its dissolution in 1991.
fi: Azerit ovat Azerbaidžanin kansa. Nykyisen Azerbaidžanin alueella nousi ja kaatui joukko erilaisia kaukasuslaisia antiikin ajan valtakuntia. Vuonna 1813 Azerbaidžan liitettiin osaksi Venäjän keisarikuntaa, jonka jälkeen se itsenäistyi lyhyeksi ajaksi 1918-1920 – historian ensimmäiseksi muslimitasavallaksi. Puna-armeijan joukkojen saavuttua Azerbaidžanista tuli osa Neuvostoliittoa tämän hajoamiseen 1991 asti.

en: %s Shah
fi: Šaahi %s

en: %s Shahbanu
fi: Šaahitar %s

en: Badian
fi: baadenilaisten

en: ?plural:Badians
fi: baadenilaiset

en: Baden was a country in Swabia, in southwestern Germany. After World War II it was merged with Wuerttemberg and Hohenzollern to form the land of Baden-Wuerttemberg.
fi: Baden oli valtio Lounais-Saksan Schwabenissa. Toisen maailmansodan jälkeen siitä muodostettin Württembergin ja Hohenzollernin alueen kanssa Baden–Württembergin osavaltio.

en: Margrave %s
fi: Rajakreivi %s

en: Margravine %s
fi: Rajakreivitär %s

en: Bahamian
fi: bahamalaisten

en: ?plural:Bahamians
fi: bahamalaiset

en: The Bahamas are an island group in North America. It was somewhere in the Bahamas that Columbus first set foot on American soil. The Islands were subsequently depopulated and mostly ignored until they were settled by British colonists in the 17th century. The Bahamas have been an independent country within the Commonwealth since 1973. Nowadays the Bahamas are mostly famous for their beaches but it is also a major offshore financial center. The Bahamas are the most developed country of Latin America and the Caribbean as well as the world's wealthiest black-majority country.
fi: Bahama koostuu saariryhmästä Pohjois-Amerikassa. Saapuessaan Amerikkaan Kolumbus rantautui aikoinaan ensimmäisenä jonnekin päin Bahamasaaria. Alkuperäiskansat kuolivat 25 vuodessa sukupuuttoon, ja saaret olivat asumattomia kunnes englantilaiset siirtolaiset saapuivat saarille 1600-luvulla. Bahama on ollut itsenäinen osa Kansainyhteisöä vuodesta 1973. Nykyään Bahama tunnetaan erityisesti rannoistaan, mutta se on myös huomattava offshore-talouspalveluiden keskus. Bahaman liittovaltio on Latinalaisen Amerikan ja Karibianmeren kehittynein maa, samoin kuin maailman rikkain maa jossa musta väestö on enemmistönä.

en: Bahraini
fi: bahrainilaisten

en: ?plural:Bahrainis
fi: bahrainilaiset

en: Bahrain is an island country in the Persian Gulf and the smallest country of the Middle East. Bahrain has been independent from Persia since the 18th century, although it was a British protectorate until 1971. The country became a constitutional monarchy in 2001 but a pro-democracy uprising in 2011 was violently crushed.
fi: Bahrain on saarivaltio Persianlahdella, ja Lähi-Idän pienin valtio. Bahrain itsenäistyi Persiasta 1700-luvulla, tosin maa pysyi Iso-Britannian protektoraattina vuoteen 1971. Maasta tuli perustuslaillinen monarkia vuonna 2001, mutta vuoden 2011 demokratiaa ajanut liikehdintä murskattiin väkivalloin.

en: ?female:Mahdi %s
fi: Mahdi %s

en: Bangladeshi
fi: bangladeshilaisten

en: ?plural:Bangladeshis
fi: bangladeshilaiset

en: The People's Republic of Bangladesh was formed from the former Pakistani territory of East Bengal following a war of independence.
fi: Bangladeshin kansantasavalta muodostettiin itsenäistymissodan jälkeen aiemmin Pakistaniin kuuluneesta Itä-Bengalin alueesta.

en: Raja %s
fi: Radža %s

en: Maharaja %s
fi: Maharadža %s

en: ?female:Nabob %s
fi: Nabob %s

en: Barbadian
fi: barbadoslaisten

en: ?plural:Barbadians
fi: barbadoslaiset

en: Barbados is an island country in the Atlantic Ocean, about 100 km east of the Windward Islands in the Caribbean. Originally inhabited by Arawaks, the island was discovered by the Portuguese around 1500. When the English first settled Barbados in 1627 they found the island depopulated. The island has been independent since 1966. Barbados is a major international tourist destination and one of the most developed countries of the Caribbean.
fi: Barbados on saarivaltio Atlantin valtameressä, noin 100 km itään Windward-saarista Karibianmerellä. Saarta asuttivat alunperin arawakit, kunnes portugalilaiset löysivät sen noin vuonna 1500. Kun englantilaiset siirtolaiset saapuivat Barbadosille 1627, he totesivat saaren asumattomaksi. Saari on ollut itsenäinen vuodesta 1966. Barbados on kansainvälisesti huomattava turistikohde ja yksi Karibianmeren kehittyneimmistä valtioista.

en: Bashkir
fi: baškiirien

en: ?plural:Bashkirs
fi: baškiirit

en: The Bashkirs are a Turkic-speaking nation in the southern Urals. Since the end of the 16th century, the Bashkirs were vassals of the Russian tsar, but have since participated in several uprisings against the Russian government. Today most of the Bashkirs live in the Bashkortostan Republic which is part of the Russian Federation.
fi: Baškiirit ovat turkkia puhuva kansa lounais-Uralista. 1500-luvun loppuun saakka baškiirit olivat Venäjän tsaarin vasalleja, mutta ovat osallistuneet sen jälkeen useisiin Venäjän hallituksen vastaisiin kansannousuihin. Nykyään suurin osa baškiireista elää Baškortostanin tasavallassa, joka on osa Venäjän federaatiota.

en: Basque
fi: baskien

en: ?plural:Basques
fi: baskit

en: The Basques have lived since ancient times by the western foothills of the Pyrenees. The Kingdom of Navarre was the last independent Basque state, which fell to Aragon in the 16th century. Today, the Basque Country, or "Euskal Herria", lays right in the borderlands between Spain and France, divided into seven historical provinces. Their language, Euskara, has no known relatives and its origins are unknown.
fi: Baskit ovat eläneet jo ammoisista ajoista Pyreneiden vuoriston länsijuurilla. Itsenäisistä baskivaltioista viimeinen, Navarren kuningaskunta, antautui Aragonille 1500-luvulla. Nykyään Baskimaa, eli "Euskal Herria", sijaitsee Espanjan ja Ranskan raja-alueella, jossa se on jaettu seitsemään historialliseen lääniin. Baskin kielellä, euskaralla, ei ole tunnettuja sukulaiskieliä ja sen alkuperä on tuntematon.

en: Leader %s
fi: Johtaja %s

en: ?female:Leader %s
fi: Johtajatar %s

en: ?female:Lehendakari %s
fi: Lehendakari %s

en: Bavarian
fi: baijerilaisten

en: ?plural:Bavarians
fi: baijerilaiset

en: Bavaria, before national unification in 1870 CE, was one of the largest of the German kingdoms.
fi: Baijeri oli yksi Saksan suurimmista kuningaskunnista ennen Saksan yhdistymistä vuonna 1870.

en: Duke %s
fi: Herttua %s

en: Duchess %s
fi: Herttuatar %s

en: Belarusian
fi: valkovenäläisten

en: ?plural:Belarusians
fi: valkovenäläiset

en: Belarus was part of the ancient Slavic state of Kievan Rus', then subsequently Lithuania, Rzeczpospolita, the Russian Empire and the Soviet Union. Belarus became independent in 1991 with the dissolution of the Soviet Union.
fi: Valko-Venäjä oli Kiovan Venäjän (Kiovan Rusj) ammoinen slaaviosavaltio ja sen jälkeen osa Liettuaa, Rzeczpospolitaa, Venäjän keisarikuntaa ja Neuvostoliittoa. Valko-Venäjä itsenäistyi 1991 Neuvostoliiton hajottua.

en: Tsar %s
fi: Tsaari %s

en: Tsaritsa %s
fi: Tsaarinna %s

en: Belgian
fi: belgialaisten

en: ?plural:Belgians
fi: belgialaiset

en: Belgium gained independence from the Dutch Kingdom in 1830. Belgium is mainly characterized by its movement from a unified state to a federal one. This is the result of the Flemish and the Walloon's nationalist (almost) peaceful fights.
fi: Belgia itsenäistyi Hollannin kuningaskunnasta 1830. Maata kuvaa sen siirtyminen yhtenäisestä valtiosta liittovaltioksi flaamien ja valloonien kansallismielisten ryhmittymien välisten (lähestulkoon) rauhanomaisen kiistelyn myötä.

en: Prime Minister %s
fi: Pääministeri %s

en: ?female:Prime Minister %s
fi: Pääministeri %s

en: Stadtholder %s
fi: Valtionhoitaja %s

en: Stadtholdress %s
fi: Valtionhoitaja %s

en: Belgic
fi: belgien

en: ?plural:Belgae
fi: belgit

en: The Belgae were an Ancient Celtic tribe that inhabited the area that would later become the Roman province of Gallia Belgica. Their origin was perhaps mixed Celtic and Germanic, because they had come to Gaul from behind the Rhine and included some Germanic elements, but the names of their chiefs were Gallic. Julius Caesar famously called the Belgae the bravest amongst the inhabitants of Gaul. They put up stiff resistance against Caesar's legions but eventually succumbed to the Romans. The modern country of Belgium derives its name from the Belgae.
fi: Belgit olivat muinainen kelttiheimo joka asutti aluetta josta myöhemmin muodostui Rooman provinssi Gallia Belgica. Heidän alkuperänsä oli ehkä sekoitus kelttiläistä ja germaanista, koska he olivat saapuneet Galliaan Rein-joen takaa ja heillä vaikutti olleen germaanisia piirteitä, mutta heidän johtajiensa nimet olivat gallialaisia. Julius Caesarin tiedetään sanoneen belgejä kaikkein rohkeimmiksi Gallian asukkaiksi. He vastustivat sitkeästi Caesarin legioonia, mutta lopulta joutuivat alistumaan Rooman valtaan. Nykyinen Belgian valtio johtaa nimensä belgeistä.

en: High Druid %s
fi: Korkea druidi %s

en: ?female:High Druid %s
fi: Korkea druidi %s

en: Brother %s
fi: Veli %s

en: Sister %s
fi: Sisar %s

en: Spokesman %s
fi: Puhemies %s

en: Spokeswoman %s
fi: Puhenainen %s

en: Speaker %s
fi: Puhemies %s

en: ?female:Speaker %s
fi: Puhenainen %s

en: Belizean
fi: belizeläisten

en: ?plural:Belizeans
fi: belizeläiset

en: Belize is the smallest country of Central America. Once part of the Maya region, it was settled by British pirates and loggers in the 17th century. Belize, then known as British Honduras, became a crown colony in 1862. It has been an independent country since 1981. Belize is ethnically extremely diverse, its population consisting of Creoles, Mayans, Spanish-speaking mestizos, Garifunas, Chinese, Mennonites, and Indians.
fi: Belize on Keski-Amerikan pienin maa. Se oli aikoinaan osa maya-aluetta, jonka asuttivat brittiläiset merirosvot ja tukkimiehet 1600-luvulla. Belize, joka silloin tunnettiin nimellä Brittiläinen Honduras, oli kruunun siirtomaa vuodesta 1862. Se on ollut itsenäinen maa vuodesta 1981. Belize on etnisesti äärimmäisen monimuotoinen, ja sen asujaimisto koostuu kreoleista, mayoista, espanjankielisistä mestitseistä, garifuneista, kiinalaisista, mennoniiteistä ja intialaisista.

en: Superintendent %s
fi: Yli-intendentti %s

en: ?female:Superintendent %s
fi: Yli-intendentti %s

en: Bengali
fi: bengalilaisten

en: ?plural:Bengalis
fi: bengalilaiset

en: Bengal is a region in the easternmost part of the Indian subcontinent. The first recorded independent king of the Bengali is Shashanka who reigned around 606 CE. Today the People's Republic of Bangladesh occupies the eastern part of the region, while the western part is the Indian state of West Bengal.
fi: Bengal on alue Intian osamantereen itäreunalla. Ensimmäinen kirjattu itsenäisen Bengalin kuningas on Shashanka, joka hallitsi noin vuonna 606 jaa. Nykyään alueen itäosa kuuluu Bangladeshin kansantasavallalle, kun taas länsiosa on Intian aluetta, Länsi-Bengalin osavaltio.

en: Beninese
fi: nykybeniniläisten

en: ?plural:Beninese
fi: nykybeniniläiset

en: Once the site of the Dahomey kingdom, the country was colonized by France in the 19th century. Dahomey became independent in 1960. Marxists seized power in 1972 and renamed the country Benin three years later. Multiparty rule returned in 1990.
fi: Tämä maa oli aikoinaan Dahomeyn kuningaskunnan aluetta, ja Ranskan siirtomaa 1800-luvulla. Dahomey itsenäistyi 1960. Marxilaiset nousivat valtaan 1972 ja nimesivät maan uudelleen Beniniksi kolme vuotta myöhemmin. Valta palasi monipuoluejärjestelmälle 1990.

en: Benin
fi: beniniläisten

en: ?plural:Benin
fi: beniniläiset

en: Not to be confused with the modern republic of Benin, the Kingdom of Benin was founded by Edo speakers sometime between the 12th and 14th centuries. Benin united a large area of land west of the Niger river delta, reaching its peak in the 16th century. Eweka I founded the Uzama, or Councilors of State, to aid in the accession of a new Oba, or king. Its fortunes waned as Europeans chose other kingdoms to trade with after Benin's main port silted up. The Kingdom finally ended in 1897 when the British assumed control.
fi: Beninin kuningaskunnan – jolla ei ole mitään tekemistä nykyisen Beninin tasavallan kanssa – perustivat edonkieliset länsiafrikkalaiset joskus 1100–1300-luvuilla. Benin yhdisti laajan maa-alueen Niger-joen suistoa lännestä ja sen kasvukehitys saavutti huippunsa 1500-luvulla. Eweka I perusti Uzaman, joka oli valtion neuvonantajien piiri, auttaakseen uuden Oban eli kuninkaan valtaanastumista. Kuningaskunnan onni kääntyi, sen pääsatama liettyi umpeen ja eurooppalaiset alkoivat tehdä kauppaa toisten kuningaskuntien kanssa. Kuningaskunta kaatui lopulta 1897 brittien valloituksen myötä.

en: Bhutanese
fi: bhutanilaisten

en: ?plural:Bhutanese
fi: bhutanilaiset

en: Located in the Himalayas, Bhutan is one of the most isolated countries in the world. Bhutan has not been conquered or occupied by foreign invaders for a millennium if not more. In the 17th century Bhutan became a unified nation under Shabdrung Ngawang Namgyal, who repelled a Mongol invasion and united the rivaling Bhutanese tribes.
fi: Himalajalla sijaitseva Bhutan on yksi maailman eristyneimmistä maista. Sitä ei ole valloitettu ulkopuolelta yli tuhanteen vuoteen. 1600-luvulla Shabdrung Ngawang Namgyal yhdisti kilpailevat läänitykset yhdeksi valtioksi, ja torjui mongolien maahantunkeutumisen.

en: ?female:Lama %s
fi: Lama %s

en: Dragon King %s
fi: Lohikäärmekuningas %s

en: Dragon Queen %s
fi: Lohikäärmekuningatar %s

en: Biafran
fi: biafralaisten

en: ?plural:Biafrans
fi: biafralaiset

en: Biafra declared independence from Nigeria in 1967 after years of ethnic, religious and economic tensions in newly independent Nigeria. A war between Nigeria and Biafra followed, which claimed up to two million lives, mostly because of famine and disease caused by the blockade of Biafran ports. Biafra surrendered in 1970.
fi: Kun Nigeria oli saanut takaisin itsenäisyytensä, sen alueella velloivat etniset, uskonnolliset ja taloudelliset jännitteet. Näistä tarpeekseen saanut Biafra julistautui itsenäiseksi Nigeriasta 1967, mikä johti sotaan näiden välillä. Sodassa kuoli arviolta jopa kaksi miljoonaa ihmistä, lähinnä nälänhädän ja tautien seurauksena; näiden taustalla oli Biafran satamien saarto. Biafra antautui lopulta 1970.

en: Colonel %s
fi: Eversti %s

en: ?female:Colonel %s
fi: Eversti %s

en: Bissau-Guinean
fi: bissauguinealaisten

en: ?plural:Bissau-Guineans
fi: bissauguinealaiset

en: Guinea-Bissau is a country in West Africa. Formerly known as Portuguese Guinea, it declared independence in 1973.
fi: Guinea-Bissau on maa Länsi-Afrikassa. Se tunnettiin aiemmin Portugalin Guineana, ja itsenäistyi 1973.

en: Captain-Major %s
fi: Kapteenimajuri %s

en: ?female:Captain-Major %s
fi: Kapteenimajuri %s

en: Boer
fi: buurien

en: ?plural:Boers
fi: buurit

en: The Boers were descendants of Dutch colonists who settled in South Africa after 1650 CE. After migrating into the hinterland after the British takeover of South Africa, they briefly controlled a number of republics, including the Transvaal and the Orange Free State, before being defeated by the British in the war of 1899-1902.
fi: Buurit olivat niiden hollantilaisten uudisraivaajien jälkeläisiä, jotka asettuivat asumaan Etelä-Afrikkaan vuodesta 1650. Brittien otettua Etelä-Afrikka haltuunsa, buurit hallitsivat lyhyen ajan pieniä tasavaltoja, kuten Transvaalia ja Oranjen vapaavaltiota, ennen häviötään briteille vuosien 1899–1902 sodassa.

en: General %s
fi: Kenraali %s

en: ?female:General %s
fi: Kenraali %s

en: Reverend %s
fi: Pastori %s

en: ?female:Reverend %s
fi: Pastori %s

en: State President %s
fi: Valtionpresidentti %s

en: ?female:State President %s
fi: Valtionpresidentti %s

en: Boian
fi: boijien

en: ?plural:Boii
fi: boijit

en: The Boii were an ancient Celtic tribe or tribal confederation inhabiting Central Europe and Northern Italy. The names of both Bohemia and Bavaria probably derive from this people.
fi: Boijit olivat muinainen kelttiheimo joka asutti Keski-Eurooppaa ja pohjoista Italiaa. Sekä Böömin että Baijerin nimet luultavasti johtuvat boijeista.

en: Bolivian
fi: bolivialaisten

en: ?plural:Bolivians
fi: bolivialaiset

en: Bolivia is a landlocked country in South America with a large indigenous heritage. The country is named after Simón Bolivar. Independent since 1825, the country was wrecked by instability and lost its Pacific coast to Chile. The 1932-1936 Chaco war against Paraguay led to another humiliating defeat. Discontent with Bolivia's oligarchic regime led to a revolution in 1952. After a series of military coups in the 1970s the country returned to democratic rule in the 1980s. In 2006 Evo Morales became the country's first indigenous president.
fi: Bolivia on sisämaavaltio Etelä-Amerikassa, ja siellä on pitkään ollut hyvin edistyneitä kulttuureita. Maa on nimetty Simón Bolívarin mukaan. Se itsenäistyi 1825, mutta kärsi epävakaudesta ja menetti Tyynenmeren rantakaistaleensa Chilelle. Chacon sodassa 1932-1936 Bolivia hävisi karvaasti Paraguaylle. Tyytymättömyys entiseen oligarkiaan johti vallankumoukseen 1952. 1970-lukua värittäneiden sotilasvallankaappausten sarjan jälkeen maa palasi demokraattiseen hallintoon 1980-luvulla. Vuonna 2006 virkaan astui Eva Morales, ensimmäinen alkuperäisväestöä edustava presidentti.

en: Archbishop %s
fi: Arkkipiispa %s

en: Bosnian-Herzegovinian
fi: bosnialaisten

en: ?plural:Bosnians
fi: bosnialaiset

en: Bosnia and Herzegovina is a country in south-east Europe, and the home of three constituent peoples: Bosniaks, Serbs, and Croats.
fi: Bosnia-Hertsegovina on valtio Kaakkois-Euroopassa ja sitä asuttaa kolme valtakansaa: bosniakit, serbit ja kroaatit. Suurin osa väestöstä kutsuu itseään uskontotaustasta riippumattomasti bosnialaisiksi.

note: TRANS: Ban = Duke
en: Ban %s
fi: Baani %s

en: ?female:Ban %s
fi: Baani %s

en: Bosporan
fi: bosporoslaisten

en: ?plural:Bosporans
fi: bosporoslaiset

en: The Bosporan Kingdom was an ancient state in eastern Crimea and the Taman Peninsula on the shores of the Cimmerian Bosporus.
fi: Bosporoksen kuningaskunta oli muinainen valtio itäisessä Krimissä sekä Tamanin niemimaalla, Kimmerian Bosporoksen rannoilla.

en: Despot %s
fi: Tyranni %s

en: ?female:Despot %s
fi: Tyranni %s

en: Consul %s
fi: Konsuli %s

en: ?female:Consul %s
fi: Konsuli %s

en: Botswanan
fi: botswanalaisten

en: ?plural:Botswanans
fi: botswanalaiset

en: The Republic of Botswana is a country in Southern Africa. It gained independence from the UK in 1966. Botswana is considered the least corrupt country in Africa and it has a rapidly developing economy.
fi: Botswanan tasavalta on eteläisen Afrikan valtio. Se itsenäistyi Iso-Britannian vallan alta vuonna 1966. Botswanaa pidetään Afrikan vähiten korruptiosta kärsivänä valtiona, ja sen talous kehittyy rivakasti.

en: Brandenburgian
fi: brandenburgilaisten

en: ?plural:Brandenburgians
fi: brandenburgilaiset

en: Formerly the Northern March of East Francia, Brandenburg became an electorate of the Holy Roman Empire in the 12th century. The rulers of Brandenburg acquired Prussia in 1618 and was absorbed by Prussia in 1701. Brandenburg kept its nominal independence until 1806, when it became a province of Prussia. Currently it is one of the states of the Federal Republic of Germany.
fi: Alkujaan itäiseen Frankkien valtakuntaan kuulunut Nordmarkin alue liitettiin Pyhään saksalais-roomalaiseen keisarikuntaan 1100-luvulla. Brandenburgin hallitsijat saivat Preussin valtaansa 1618, ja alueet muodostivat yhdessä 1701 Preussin kuningaskunnan. Brandenburgin nimellinen itsenäisyys säilyi vuoteen 1806 asti, jolloin siitä tuli Preussin maakunta. Nykyään Brandenburg on yksi Saksan liittotasavallan osavaltioista.

en: Elector %s
fi: Vaaliruhtinas %s

en: Electress %s
fi: Vaaliruhtinatar %s

en: Breton
fi: bretonien

en: ?plural:Bretons
fi: bretonit

en: Known to the Romans as Armorica, Brittany had been Celtic speaking for many centuries before Britons arrived in the peninsula as mercenaries, colonists and refugees in response to the chaos in Gaul and the invasion of Britain by Germanic tribes in the fifth century CE. Over the centuries, use of the Breton language has been pushed towards the west of the peninsula, with people speaking French instead. The Dukedom of Brittany itself was formally annexed to France in 1491.
fi: Bretagnessa, jonka roomalaiset tunsivat nimellä Armorica, puhuttiin kelttikieliä jo pitkään ennen kuin britonit saapuivat niemimaalle palkkasotilaina, uudisraivaajina ja pakolaisina. Siirtolaiset sysäsi liikkeelle Galliassa vallitseva kaaos sekä Britannian valloittaneet germaaniheimot 400-luvulla jaa. Vuosisatojen kuluessa bretonin kielen käyttäjät on työnnetty länteen pitkin niemimaata ranskan kielen vallatessa alaa. Bretagnen herttuakunta liitettiin muodollisesti osaksi Ranskaa vuonna 1491.

en: British
fi: brittien

en: ?plural:British
fi: britit

en: The United Kingdom was created in 1707 as a negotiated agreement between the kingdom of England and the kingdom of Scotland. The country - also known as Great Britain - became the leading industrial and maritime power in the 19th century.
fi: Yhdistynyt kuningaskunta syntyi 1707 Englannin ja Skotlannin kuningaskuntien neuvotteleman sopimuksen pohjalta. Tästä myös Iso-Britanniana tunnetusta maasta tuli johtava teollisuus- ja merimahti 1800-luvulla.

en: Pretender %s
fi: Kruununtavoittelija %s

en: ?female:Pretender %s
fi: Kruununtavoittelija %s

en: Lord %s
fi: Lordi %s

en: Lord Protector %s
fi: Valtionhoitaja %s

en: Lady Protector %s
fi: Valtionhoitajatar %s

en: Briton
fi: britonien

en: ?plural:Britons
fi: britonit

en: The Britons were the inhabitants of most of Great Britain during the Iron Age. They spoke Brythonic Celtic languages and are the ancestors of the modern Welsh, Cornish and Breton people.
fi: Muinaisbritit ("britonit") asuttivat Ison-Britannian aluetta rautakaudella. He puhuivat brittiläisiä kelttikieliä ja ovat nykyisten walesilaisten, kornien ja bretagnelaisten esi-isiä.

en: Chieftain %s
fi: Heimopäällikkö %s

en: ?female:Chieftain %s
fi: Heimopäällikkö %s

en: Druid %s
fi: Druidi %s

en: ?female:Druid %s
fi: Druidi %s

en: Bruneian
fi: bruneilaisten

en: ?plural:Bruneians
fi: bruneilaiset

en: Brunei Darussalam is a country on Borneo in the Malay achipelago. The sultanate dates from the 14th century and became a fairly powerful state a century later thanks to its control of the maritime trade in much of Southeast Asia. Brunei was a British protectorate from 1888 to 1984.
fi: Brunei Darussalamin valtio sijaitsee Borneon saarella, Malesian saaristossa. Sulttaanikunta perustettiin 1300-luvulla ja kasvoi varsin vahvaksi vuosisata myöhemmin, koska se hallitsi merellä tehtyä kauppaa suuressa osassa Kaakkois-Aasiaa. Brunei oli brittien protektoraatti vuodesta 1888 vuoteen 1984.

en: Grand Mufti %s
fi: Suurmufti %s

en: ?female:Grand Mufti %s
fi: Suurmufti %s

en: Bulgarian
fi: bulgarialaisten

en: ?plural:Bulgarians
fi: bulgarialaiset

en: Bulgar leader Khan Asparukh led his people into the northern Balkans, and founded Bulgaria in 681. This was the first Slavic nation-state in history.
fi: Bolgaarijohtaja Khan Asparukh johti kansansa Balkanin pohjoisosiin ja perusti sinne Bulgarian 681. Bulgaria oli historian ensimmäinen slaavilainen kansallisvaltio.

en: Burgundian
fi: burgundilaisten

en: ?plural:Burgundians
fi: burgundilaiset

en: After the fall of the Western Roman Empire, a Germanic people known as the Burgundians settled in the river valleys of eastern Gaul, lending their name to the region. Centuries later, the Duchy of Burgundy was a prosperous country with the court in Dijon outshining that of Paris. Today, it is one of the regions of France.
fi: Läntisen Rooman keisarikunnan hajottua burgundeina tunnettu germaanikansa asettui Rhônen jokilaaksoon; burgundit antoivat myös nimensä alueelle. Vuosisatoja myöhemmin Burgundin herttuakunta oli vauras maa ja Dijonin hovi oli jopa Pariisin hovia hohdokkaampi. Nykyään Burgundi on yksi Ranskan hallintoalueista.

en: Chancellor %s
fi: Kansleri %s

en: ?female:Chancellor %s
fi: Kansleri %s

en: Burgundic
fi: burgundien

en: ?plural:Burgunds
fi: burgundit

en: The Burgundians were an ancient East Germanic people who probably originated on Bornholm island. After leaving Bornholm they lived between the Oder and Vistula rivers. During the Migration Period, along with other Germanic peoples they invaded the Roman Empire, and in 472 CE, some of them sacked Rome. Their first kingdom was founded in Worms, but after its destruction by the Huns they moved to what is today Savoy and Burgundy, where they founded their second kingdom. Eventually they were subordinated by the Frankish Kingdom. The Burgundians gave their name to the later Romance nation and region of Burgundy.
fi: Burgundit olivat ikivanha itägermaaninen kansa joka todennäköisesti on lähtöisin Bornholmin saarelta. Bornholmilta lähdettyään burgundit elivät Oder- ja Vistula-jokien välimaastossa. Kansainvaellusaikaan burgundit liittyivät muiden germaanisten kansojen joukkoon valloittamaan Rooman keisarikuntaa, ja 472 jaa. jotkut heistä ryöstivät Rooman. Ensimmäinen burgundien kuningaskunta perustettiin Wormsiin, mutta hunnien tuhon jäljiltä burgundit siirtyivät alueelle joka nykyään tunnetaan nimellä nykyisen Ranskan alueelle nimeltä Savoiji ja Burgundi, jonne toinen kuningaskunta perustettiin. Lopulta kuningaskunta alistettiin osaksi Frankkien valtakuntaa. Burgundit antoivat sittemmin nimensä myös myöhemmälle Burgundin (ransk. Bourgogne) romaaniselle kansakunnalle ja alueelle.

en: Burkinabé
fi: burkinalaisten

en: ?plural:Burkinabés
fi: burkinalaiset

en: Formerly Upper Volta, Burkina Faso is a country in inland West Africa. It achieved its independence from France in 1960.
fi: Burkina Faso, alkujaan Ylä-Volta, on sisämaavaltio Länsi-Afrikassa. Se itsenäistyi Ranskan alta 1960.

en: Burmese
fi: burmalaisten

en: ?plural:Burmese
fi: burmalaiset

en: The Union of Burma (officially "Myanmar") is the largest country in mainland Southeast Asia.
fi: Burman liitto (virallisesti "Myanmar") on suurin valtio Kaakkois-Aasian mantereella.

en: Burundian
fi: burundien

en: ?plural:Burundians
fi: burundit

en: A monarchy emerged in the Great Lakes region of East Africa in the 1100s, ruled by a Mwami (king) and several Ganwa (princes). It went through a period of expansion until the 1600s when it encompassed approximately the area of modern-day Burundi. In the late 1700s and early 1800s a succession dispute weakened the monarchy, and by the end of the century it had become a German colony. In the aftermath of World War I the colony fell to Belgium. Following international pressure after World War II, Burundi became an independent nation in January 1962.
fi: Itä-Afrikan suurten järvien alueelta nousi monarkia, jota hallitsi Mwami-kuningas ja useita Ganwa-prinsessoja. Maa laajeni kattamaan 1600-lukuun mennessä suurimman osan nyky-Burundin aluetta. 1700- ja 1800-luvuilla perimyskiista heikensi monarkiaa, ja vuosisadan loppuun mennessä siitä oli tullut Saksan siirtomaa. Ensimmäisen maailmansodan jälkijäristyksissä Burundi siirtyi Belgialle. Toisen maailmansodan jälkeisen kansainvälisen painostuksen saattelemana Burundi itsenäistyi tammikuussa 1962.

en: Buryat
fi: burjaattien

en: ?plural:Buryats
fi: burjaatit

en: According to Mongolian historical annals, the Buryats were forest dwelling Mongolian tribes living around Lake Baikal. In 1207 they were subjugated by Jochi, the eldest son of Genghis Khan. When the Buryat homeland was annexed to Russia through treaties in 1689 and 1728, they became politically separated from other Mongolians and started developing a distinct national identity. Today, the Buryat Republic is home to the majority of the roughly half-million Buryats in the world as well as the center of Buddhism in Russia.
fi: Mongolien historiankirjoitusten mukaan burjaatit olivat Baikaljärven ympäristön metsissä asuneita mongolikansoja. Vuonna 1207 heidät alisti valtaansa Jochi, Tsingis-Kaanin vanhin poika. Kun burjaattien kotimaa liitettiin Venäjään vuosien 1689 ja 1728 sopimuksissa, he erosivat poliittisesti muista mongoleista ja heille kehittyi erillinen kansallisidentiteetti. Nykyään suurin osa maailman noin puolesta miljoonasta burjaatista asuu Burjatian tasavallassa, joka on myös Venäjän buddhalaisuuden keskus.

en: Californian
fi: kalifornialaisten

en: ?plural:Californians
fi: kalifornialaiset

en: California is the largest US state by population and economy. First populated by Native Americans, it was colonized by Spanish missionaries in the 18th century. California became a territory of Mexico upon that country's independence. During the Mexican-American War local American settlers proclaimed the 'Bear Flag Republic', which was incorporated into the United States shortly thereafter. The 1848 Gold Rush brought massive numbers of immigrants to California. In the 20th century the state became a center of the world's entertainment and technology industries.
fi: Kalifornia on Yhdysvaltojen suurin osavaltio sekä väkiluvun että talouden koon perusteella. Aluetta asuttivat Amerikan alkuperäisväestöt, kunnes espanjalaiset lähetyssaarnaajat asettuivat paikalle 1700-luvulla. Kaliforniasta tuli Meksikon aluetta tämän itsenäistymisen myötä. Meksikon-Yhdysvaltain sodan aikana paikalliset uudisasukkaat julistivat maahan "karhulippuisen tasavallan", joka liitettiin piakkoin Yhdysvaltoihin. Vuoden 1848 suuri kultakuume toi Kaliforniaan läjäpäin maahanmuuttajia. 1900-luvulla osavaltiosta tuli maailman viihde- ja teknologiateollisuuden keskus.

en: Sheriff %s
fi: Šeriffi %s

en: ?female:Sheriff %s
fi: Šeriffi %s

en: Cambodian
fi: kambodžalaisten

en: ?plural:Cambodians
fi: kambodžalaiset

en: Kampuchea (known in English as Cambodia) is the modern successor state of the mighty Khmer Empire, which ruled most of the Indochinese Peninsula between the 11th and 14th centuries.
fi: Nykyinen Kambodža periytyy mahtavasta Khmer-valtakunnasta, joka hallitsi suurinta osaa Indokiinan niemimaata 1000–1300-luvuilla.

en: Cameroonian
fi: kamerunilaisten

en: ?plural:Cameroonians
fi: kamerunilaiset

en: Cameroon is a country in West Central Africa. Colonized by the Germans, it was divided between Britain and France after World War I. It has been independent since 1960.
fi: Kamerun sijaitsee Keski-Afrikan länsiosissa. Se oli aluksi Saksan siirtomaa, ja jaettiin Iso-Britannian ja Ranskan välillä ensimmäisen maailmansodan jälkeen. Maa on ollut itsenäinen vuodesta 1960.

en: Canadian
fi: kanadalaisten

en: ?plural:Canadians
fi: kanadalaiset

en: Geographically, Canada is the second largest country in world. The magnetic north pole currently lies on Canadian territory.
fi: Kanada on maa-alaltaan maailman toiseksi suurin valtio. Magneettinen pohjoisnapa on tällä hetkellä Kanadan alueella.

en: Cañari
fi: kanarien

en: ?plural:Cañaris
fi: kanarit

en: The Cañaris were a pre-Columbian civilization in what is now Ecuador, whose existence can be traced from the 6th century onwards. They were one of the few Andean cultures not to worship the sun. The Cañari language was probably related to the Mochica language of Peru, but by the time of the Spanish conquest the Cañaris had mostly switched to Quechua. The Cañaris formed a loose confederation with their main political center in Guapdondelig, currently the city of Cuenca, capital of the province of Azuay. They were subjugated by the Incas in the late 15th century, though they put up a fierce resistance. They rebelled during the Incan civil war and sided with the Spanish during their conquest of the Inca empire.
fi: Kanarit olivat muinainen eteläamerikkalainen sivilisaatio alueilla jotka nykyään kuuluvat Ecuadorin valtioon. Heidän olemassaoloansa voidaan jäljittää 500-luvulta alkaen. He olivat yksi harvoista Andien kulttuureista joka ei palvonut aurinkoa. Kanarin kieli oli luultavasti sukua Perun mochica-kielelle, mutta Espanjan valloituksen aikaan kanarit olivat pääosin vaihtaneet kielekseen ketsuan. Kanarit muodostivat löyhän yhteenliittymän tärkeimpänä hallintokaupunkinaan Guapdondelig, joka tunnetaan nykyään Azuayn provinssin pääkaupunkina nimeltään Cuenca. Inkat alistivat heidät ankaran vastustuksen jälkeen valtaansa 1400-luvun lopussa. He kapinoivat inkojen sisällissodassa ja liittoutuivat espanjalaisten kanssa näiden valloittaessa Inkavaltiota.

en: Cantonese
fi: kantoninkiinalaisten

en: ?plural:Cantonese
fi: kantoninkiinalaiset

en: The Cantonese are a sub-group of the Chinese people originating from Guangdong Province in Southern China comprising about 70 million people. The Cantonese are renowned for their music and food and constitute an important element in Overseas Chinese communities worldwide. They also form a majority of the population in the Special Autonomous Regions of Hong Kong and Macao. In the second century BCE, the Cantonese-dominated kingdom of Nanyue ruled over much of Southern China and dominated Vietnam. In 111 BCE Nanyue was incorporated into Han Dynasty China. Cantonese is the second most spoken Chinese language after Mandarin.
fi: Kantoninkiinalaiset ovat kiinalaisia joiden alkuperä on eteläisen Kiinan Guangdongin (Kanton) provinssissa. Heitä arvioidaan olevan noin 70 miljoonaa. Kantoninkiinalaiset tunnetaan musiikista ja ruuasta. Heidän vaikutuksensa on huomattava Kiinan ulkopuolisissa kiinalaisyhteisöissä ympäri maailman. He myös muodostavat pääosan Hong Kongin ja Macaon autonomisista erityisalueista. 100-luvulla eaa kantonilaisten johtama Nanyue-kuningaskunta hallitsi suurinta osaa eteläistä Kiinaa ja Vietnamia. Vuonna 111 eaa Nanyue liitettiin Kiinan Han-dynastiaan. Kantoninkiina on toiseksi puhutuin kiinan kieli, heti mandariinikiinan jälkeen.

en: Cape Verdean
fi: kapverdeläisten

en: ?plural:Cape Verdean
fi: kapverdeläiset

en: Cape Verde is an archipelago off the coast of West Africa. Before the islands were settled by the Portuguese in the 15th century they were probably uninhabited. Cape Verde subsequently became a major center for the Atlantic slave trade. The islands declared independence from Portugal in 1975. The Cape Verdean population is of mixed European and African descent.
fi: Kap Verde on saaristo Länsi-Afrikan rannikon tuntumassa. Ennen kuin portugalilaiset asuttivat saaret 1400-luvulla, ne olivat todennäköisesti asumattomia. Kap Verdestä tuli tämän jälkeen yksi Atlantin orjakaupan keskuksia. Saaret julistautuivat itsenäisiksi Portugalista vuonna 1975. Kap Verden asukkaat ovat eurooppalais- ja afrikkalaistaustaisia.

en: Admiral %s
fi: Amiraali %s

en: ?female:Admiral %s
fi: Amiraali %s

en: Carantanian
fi: karantanialaisten

en: ?plural:Carantanians
fi: karantanialaiset

en: The Carantanians or Alpine Slavs were an Early Medieval confederation of South West Slavic tribes who settled in modern-day Austria. The Duchy of Carantania was one of the earliest Slav states, existing since the seventh century CE. In the eighth century, it fell into dependence on the Frankish kingdom, which led to the adoption of Christianity in the Latin rite by duke Gorazd. In 819 years Carantania joined the revolt of the Croatian duke Ljudevit Posavski. After its fall in 822 the state was abolished and incorporated directly into the realm of the Franks. Slovenians are the modern descendants of the Carantanians.
fi: Karantanialaiset tai Alppien slaavit olivat varhaiskeskiaikainen, nykyisen Itävallan alueetta asuttaneiden lounaisten slaaviheimojen liittouma. Karantanian herttuakunta oli yksi varhaisimmista slaavivaltioista; se perustettiin 600-luvulla jaa. 700-luvulla sillä oli riippuvuussuhde Frankkien kuningaskuntaan, mikä johti siihen että herttua Gorazd kastettiin kristinuskoon latinalaisessa riitissä. 819 vuodessa Karantania liittyi kapinaan jota johti Kroatian herttua Ljudevit Posavski. Kaatumisensa jälkeen 822 valtio lakkautettiin ja liitettiin suoraan osaksi Frankkien valtakuntaa. Nykyiset slovenialaiset ovat polveutuneet karantanialaisista.

en: Castilian
fi: kastilialaisten

en: ?plural:Castilians
fi: kastilialaiset

en: Castile emerged to become the most powerful of the medieval Spanish kingdoms. It absorbed Leon and later formed a personal union with Aragon. Its current territory is divided over several autonomous communities of Spain.
fi: Kastilia yhdistyi alkujaan pienistä kreivikunnista, ja siitä tuli keskiaikaisista Espanjan kuningaskunnista mahtavin. Se yhdistyi Leónin kanssa ja liittoutui Ferdinand II:n ja Isabellan avioliiton myötä Aragonian kanssa. Kastilian alue kuuluu nykyään joukkoon Espanjan itsehallintoalueita.

en: Catalan
fi: katalaanien

en: ?plural:Catalans
fi: katalaanit

en: During the Middle Ages, Catalan kings conquered and presided over several kingdoms on the shores of the Mediterranean Sea, from the Iberian peninsula to parts of Italy and Greece. This confederation/empire became a major naval and trading power in the Mediterranean area. Catalans kept their self-rule after a dynastic union with the neighboring kingdom of Castile, and sided with England and Austria against France and Castile in the Spanish Succession War. In 1713, England signed the Treaty of Utrecht and dropped out of the alliance, and the Catalans were finally defeated in 1714, losing their national rights as a result.
fi: Katalaanikuninkaat valloittivat ja hallitsivat keskiajalla useita kuningaskuntia Välimeren rannoilla, Pyreneiden niemimaalta Italian ja Kreikan osiin. Heidän valtioliitostaan tai valtakunnastaan tuli tärkeä laivasto- ja kauppamahti Välimeren alueella. Katalaanit säilyttivät itsehallintonsa valtion yhdistyttyä 1479 avioliiton kautta personaaliunioniin Kastilian kuningaskunnan kanssa. He taistelivat Englannin ja Itävallan puolella Ranskaa ja Kastiliaa vastaan Espanjan perimyssodassa. Englanti allekirjoitti Utrechtin sopimuksen vuonna 1713 ja irtautui liitosta; katalaanit joutuivat tappiolle lopulta 1714 ja menettivät tällöin kansallisen itsemäärämisoikeutensa.

en: Celtiberian
fi: keltiberien

en: ?plural:Celtiberians
fi: keltiberit

en: The Celtiberians were a people from East-Central Spain that lived during the last millennium BCE. They were of mixed Celtic and Iberian descent and were defeated by Rome in the Numantian War.
fi: Keltiberit olivat Keski-Espanjan itäisen alueen kansa viimeisellä vuosituhannella eaa. Keltiberit koostuivat kelteistä ja ibereistä. Roomalaiset kukistivat keltiberit sitkeän vastarinnan jälkeen Numantian sodassa.

en: Central African
fi: keskiafrikkalaisten

en: ?plural:Central Africans
fi: keskiafrikkalaiset

en: The Central African Republic is a country in Central Africa, formerly known as the French African territory of Ubangi-Shari. It was ruled briefly as a dictatorship in the 70s under Emperor Bokassa I during which it was called the Central African Empire.
fi: Keski-Afrikan tasavalta on valtio Keskisessä Afrikassa. Se oli aiemmin Oubangui-Chari, Ranskan maa-alue Afrikassa. Maa oli 70-luvulla hetkellisesti keisari Bokasa I:n hallitsema diktatuuri, minkä aikana sitä kutsuttiin Keski-Afrikan keisarikunnaksi.

en: Central American
fi: keskiamerikkalaisten

en: ?plural:Central Americans
fi: keskiamerikkalaiset

en: During the colonial era Central America formed the Captaincy General of Guatemala. Central America declared independence from Spain in 1821, shortly joined Mexico, and then formed a federal republic. Struggles between Guatemala and the other provinces and between liberals and conservatives led to the federation's demise. By 1840 the federation had ceased to exist. Later attempts of reunification all failed, though since 1993 the Central American republics cooperate in the Central American Integration System (SICA).
fi: Siirtomaavallan aikoihin Keski-Amerikka oli osa Guatemalan kapteenikenraalikuntaa, joka oli Espanjan siirtomaa. Se julistautui itsenäiseksi 1821, liittyi lyhyeksi aikaa yhteen Meksikon kanssa, ja muodosti sen jälkeen liittotasavallan. Guatemalan ja muiden tasavaltojen sekä liberaalien ja konservatiivien väliset kahnaukset johtivat liittovaltion hajoamiseen, ja vuoteen 1840 mennessä se lakkasi olemasta. Myöhemmät liittouman uudelleenherättely-yritykset ovat epäonnistuneet, vaikkakin vuodesta 1993 Keski-Amerikan tasavallat toimivat yhdessä Keski-Amerikan integraatiojärjestelmässä (SICA).

en: Supreme Director %s
fi: Suuri johtaja %s

en: Supreme Directrice %s
fi: Suuri johtaja %s

en: Central Lithuanian
fi: keskiliettualaisten

en: ?plural:Central Lithuanians
fi: keskiliettualaiset

en: People's Commissar %s
fi: Kansankomissaari %s

en: ?female:People's Commissar %s
fi: Kansankomissaari %s

en: Chadian
fi: tšadilaisten

en: ?plural:Chadians
fi: tšadilaiset

en: Chad is a landlocked country in Africa. Once the site of the Kanem-Bornu Empire, Chad was colonized by France in 1900. Independent since 1960, Chad remains one of the poorest countries of the world. From 1982 to 1990 Hissene Habré led a notoriously brutal dictatorship.
fi: Tšad on sisämaavaltio Afrikassa. Aikoinaan se oli Kanem-Bornun kuningaskunnan aluetta. Tšad valloitettiin Ranskan siirtomaaksi 1900, ja se itsenäistyi 1960. Se on nykyäänkin yksi maailman köyhimmistä valtioista. Vuodesta 1982 vuoteen 1990 Hissène Habré johti maata harvinaisen verisesti diktaattorina.

en: Cham
fi: chamien

en: ?plural:Chams
fi: chamit

en: Champa was the name of a group of closely related polities in what is now the southern half of Vietnam. From the time of the earliest historical records, the Champa kings were Hindus who worshipped Shiva in particular. Involved with conflicts with the neighboring Khmer and Dai Viet states for centuries, Champa was essentially subdued by Dai Viet in the late 15th century. By this time, most of the Cham nobility had converted to Islam. The majority of Muslims in modern Vietnam are of Cham ethnicity.
fi: Champa oli nykyisen Vietnamin eteläpuoliskolla sijaitseva chamien hindulais-buddhalainen kuningaskunta. Varhaisimmista kirjoituksista lähtien Champan kuninkaat olivat hinduja, jotka palvoivat varsinkin Shivaa. Champa oli Khmerin ja vietnamilaisen Dai Vietin hyökkäysten kohteena, ja lopulta Dai Viet valloitti sen 1400-luvun lopulla. Tähän mennessä suurin osa chamien ylimystöstä oli kääntynyt islaminuskoon. Enemmistö nyky-Vietnamissa asuvista muslimeista kuuluu chamien etniseen ryhmään.

en: Chananean
fi: koirankuonolaisten

en: ?plural:Chananeans
fi: koirankuonolaiset

en: Reports of chynocephaly (having the head of a dog or jackal) can be traced to Greek Antiquity. The physician Ctesias and the traveler Megasthenes placed them in India. In the middle ages, Giovanni da Pian and Marco Polo made reference to them, while the theologian Ratramnus debated whether they should be considered human or not. Various stories have placed them in Scotland, Canaan, Cyrenaica, and the Andaman Islands. The country 'Chananea' comes from the German poet Walter of Speyer. In the account by Sir John Mandeville, the people were known as the Nacumerians.
fi: Maininnat koirankuonolaisuudesta (chynocephalia), koiran tai jakaalin päästä ihmisruumiissa, voidaan jäljittää Antiikin Kreikkaan. Lääkäri Ktesias ja matkailija Megasthenes sijoittivat heidät Intiaan. Keskiajalla Giovanni da Pian ja Marco Polo viittasivat näihin, ja toisaalta teologi Ratramnus pohti, ovatko koirankuonolaiset ihmisiä vaiko eivät. Useissa tarinoissa koiranpäisiä hahmoja on sijoitettu Skotlantiin, Kaanaan maalle, Kyrenaikaan ja Andamaaneille. Chananean valtakunnan kuvaili saksalainen runoilija Walter von Speyer. Sir John Mandevillen kuvailussa kansan nimi oli Nacumerianit.

en: %s Alpha
fi: Alfauros %s

en: ?female:%s Alpha
fi: Alfanaaras %s

en: Chechen
fi: tšetšeenien

en: ?plural:Chechens
fi: tšetšeenit

en: Chechnya is an ancient nation in the Caucasus, currently part of the Russian Federation. In 1588, the Chechens voluntarily subjected themselves as vassals to the Moscovite tsar. Nevertheless, they have repeatedly waged war against Russia. In the 1990s, after the breakup of the Soviet Union, a civil war erupted when Chechen separatists proclaimed an independent Chechen Republic of Ichkeria.
fi: Tšetšenia on muinainen valtio Kaukasuksella, joka on nykyään osa Venäjän federaatiota. Vuonna 1588 tšetšeenit tarjoutuivat vapaaehtoisiksi vasalleiksi moskovalaiselle tšaarille. Tästä huolimatta tšetšeenit ovat olleet useaan otteeseen sodassa Venäjää vastaan. Neuvostoliiton romahduksen myötä alueella syttyi sisällissota 1990-luvulla, kun tšetšeeni-separatistit julistivat itsenäisen Itškerian tšetšeenitasavallan syntymän.

en: Chiapanec
fi: chiapaslaisten

en: ?plural:Chiapanecs
fi: chiapaslaiset

en: Chiapas is a state in southern Mexico. It was governed from Guatemala during the colonial era, but in 1824, after a brief independence, it chose to join Mexico. Chiapas has a sizeable indigenous (predominantly Mayan) population. Much of Chiapas' history has been characterized by struggles between indigenous peasants and the mostly Ladino elite. The state's colonial cities, Mayan peoples and natural wealth have made it one of Mexico's major tourist destinations.
fi: Chiapas on eteläisen Meksikon osavaltio. Sitä hallittiin Guatemalasta käsin siirtomaavallan aikaan, mutta 1824, lyhyen itsenäisyyden ajan jälkeen, se päätti liittyä osaksi Meksikoa. Chiapasissa asuu huomattavan kokoinen alkuperäisväestö (enimmäkseen mayoja). Suurta osa Chiapasin historiaa värittävät kahnaukset alkuperäiskansaan kuuluvien maanviljelijöiden ja enimmäkseen ladinoista koostuvan eliitin välillä. Chiapasin siirtomaavallan aikaiset kaupungit, mayat ja luonnonrikkaudet ovat tehneet siitä yhden Meksikon keskeisistä turistikohteista.

en: Chickasaw
fi: chickasawien

en: ?plural:Chickasaws
fi: chickasawit

en: One of the so-called Five Civilized Tribes, the Chickasaw occupied primarily what is today the northern part of the U.S. state of Mississippi at the time of first contact with Europeans. The name "Mississippi" itself originates from a Chickasaw word meaning "Without Source."
fi: Eurooppalaisten ja chickasawien kohdattua ensimmäisen kerran, chickasawit asuttivat pääasiassa nykyisen Yhdysvaltojen Mississippin osavaltion pohjoisosia. Osavaltion nimi "Mississippi" tuleekin chickasawin kielisestä sanasta joka tarkoittaa "ilman lähdettä". Chickasawit muodostavat yhden niin sanotuista viidestä sivistyneestä heimosta.

en: Chilean
fi: chileläisten

en: ?plural:Chileans
fi: chileläiset

en: Chile is located on the south-western coast of South America. Chile declared its independence from Spain in 1810. At the expense of Bolivia, Peru and the indigenous Mapuche people, Chile more than doubled its territory in the 19th century. Often having been more stable and prosperous than its neighbors, Chile currently is the most developed country of Latin America.
fi: Chile sijaitsee Etelä-Amerikan lounaisrannikolla. Se julistautui itsenäiseksi Espanjan vallan alta vuonna 1810. Chile yli kaksinkertaisti maa-alueensa 1800-luvulla valtaamalla alueita Bolivialta, Perulta ja alkuperäiskansa Mapucheilta. Chile on usein ollut vakaampi ja hyvinvoivampi kuin naapurinsa, ja onkin nykyään Latinalaisen Amerikan kehittynein maa.

en: Captain General %s
fi: Kapteenikenraali %s

en: ?female:Captain General %s
fi: Kapteenikenraali %s

en: Chimu
fi: chimujen

en: ?plural:Chimu
fi: chimut

en: Inheritors of the Moche cultural tradition, Chimor began its expansion in the 12th century from the Moche river valley in what is now northern Peru. Their expansion continued until they were halted and conquered by the rising Inka Empire in 1470. Their last king, Minchancaman, was captured and led to the Inka capital Qosqo. Chimu artisans contributed greatly to the manufacture of Inka artistic wares. Until its fall, Chimor controlled perhaps 2/3 of the population of the northern Andes.
fi: Mochenkulttuurin raunioille noussut Chimú-kulttuuri muodosti Chimor-valtion, jonka kasvu alkoi 1100-luvulla Mochen jokilaaksosta nykyisen Perun pohjoisosissa. Chimor jatkoi laajentumistaan, kunnes inkojen armeijat pysäyttivät ja lopulta valloittivat Chimorin 1470. Chimujen viimeinen kuningas, Minchanman, joutui vangiksi ja vietiin inkojen pääkaupunkiin, Qoscoon (nyk. Cuzco). Chimujen artesaanit vaikuttivat suuresti inkojen taidetavaroiden valmistukseen. Kaatumisensa aikoihin Chimor hallitsi noin kahta kolmannesta pohjoisten Andien väestöstä.

en: Chinook
fi: chinookien

en: ?plural:Chinooks
fi: chinookit

en: The Chinook Confederacy was a group of communities with common customs and language. They were a sedentary people living along the Columbia river in present-day Oregon and Washington in the United States. Chinook regional influence can be seen in the fact that their tongue became the base of a pidgin language for trade and communication between Native Americans and Whites throughout Oregon, Washington, British Columbia and all the way to Alaska.
fi: Chinookien liittovaltio oli ryhmä yhteisöjä joilla oli yhteiset tavat ja kieli. Chinookit pysyttelivät aloillaan Columbia-joen varrella nykyisen Yhdysvaltain Oregonin ja Washingtonin osavaltioiden alueella. Chinookien alueellinen vaikutus näkyy siinä, että heidän kielestään muodostui Amerikan alkuperäiskansojen ja valkoisten välisen kaupankäyntikielen pidginin pohja. Pidgin oli käytössä Oregonin, Washingtonin, Brittiläisen Kolumbian ja jopa Alaskan alueelle asti.

en: Choctaw
fi: choctawien

en: ?plural:Choctaws
fi: choctawit

en: One of the so-called Five Civilized Tribes, the Choctaw traditionally occupied much of the middle and south of today's U.S. state of Mississippi. First encountered by Spanish explorers in the 16th century, they became long-time French allies before siding with the Confederate States during the American Civil War. The majority of Choctaw today live in Oklahoma following forced removal from their homeland under president Andrew Jackson in 1831, but there is also a vibrant band in Mississippi made up of Choctaw who managed to escape removal and stay behind. The word "Oklahoma" itself is derived from a Choctaw language term meaning "red people".
fi: Choctawit olivat yksi nk. "Viidestä sivistyneestä heimosta", ja asuttivat alunperin nykyisen USA:n Missisippin osavaltion keski- ja eteläosia. Choctawit kohtasivat ensimmäisenä espanjalaiset tutkimusmatkailijat 1500-luvulla, ja heistä tuli pitkäaikaisia Ranskan liittolaisia kunnes Amerikan sisällissodan aikaan heimo liittyi Etelävaltioiden puolelle. Valtaosa nykychoctaweista elää Oklahoman alueella, jonne heidät poistettiin kotimaastaan väkisin presidentti Andrew Jacksonin valtakaudella 1831. Tämän lisäksi Missisippin alueella elää choctaweja jotka onnistuivat pakenemaan pakkosiirtoa ja jäämään Missisippin alueelle. Osavaltion nimi "Oklahoma" on johdettu choctawin kielen termistä joka tarkoittaa "punaista kansaa".

en: Chola
fi: cholien

en: ?plural:Cholas
fi: cholat

en: The Cholas were a Tamil dynasty centered in southern India that was unusually influential in northern India. They began as a tributary state to the Pallavas, but in the 9th century their power began to grow. During the 11th century, they led expeditions against other Indian states as far north as Bengal, as well as against the Maldives, Sri Lanka and even the Indonesian kingdom of Sri Vijaya. They collapsed, however, in the 1250s as other southern Indian states rose up.
fi: Cholat olivat eteläintialainen tamilidynastia, joka oli tavallista vaikutusvaltaisempi myös Pohjois-Intiassa. Valtakunta sai alkunsa Palan valtakunnan alaisuudessa, mutta alkoi kasvaa mahtavammaksi 800-luvulla. 1000-luvun aikana cholat johtivat voittoisia sotaretkiä paitsi muita intialaisia valtioita vastaan aina Bengalia myöten pohjoisessa niin myös Malediiveille, Sri Lankaan ja jopa indonesialaiseen Srivijayan kuningaskuntaan. Valtakunta kuitenkin romahti 1250-luvulla muiden eteläintialaisten valtioiden vahvistuessa.

en: Chrobatian
fi: chrobatialaisten

en: ?plural:Chrobatians
fi: chrobatialaiset

en: Chrobatia was an Early Medieval, semi-legendary Slavic state organized by the White Croats in a part of Central Europe that can not be conclusively identified today. The main source of the existence of a White Croatian state is a mention by the Byzantine Emperor Constantine VII Porphyrogennetos. White Croatia is sometimes associated with a prince Slavnik, lord of Libice, whose influence extended to the region of Silesia and the land of Krakow.
fi: Chrobatia oli varhaiskeskiaikainen, osin tarunomainen slaavivaltio jonka valkoiset kroaatit rakensivat osaan Keski-Eurooppaa. Valtion historia ja sijainti ovat hämärän peitossa; pääasiallinen lähde valkokroaattisen valtion olemassaololle on maininta bysanttilaiskeisari Konstantinos VII purppurasyntyneen teoksessa. Valkoinen Kroatia liitetään joskus prinssi Slavníkiin, Libicen hallitsijaan, jonka vaikutus ylsi Sleesian alueelle ja Krakowin maille.

en: Voivode %s
fi: Voivodi %s

en: ?female:Voivode %s
fi: Voivodi %s

en: Priestess %s
fi: Papitar %s

en: Grand Prince %s
fi: Suuriruhtinas %s

en: Grand Princess %s
fi: Suuriruhtinatar %s

en: Chumash
fi: chumašien

en: ?plural:Chumash
fi: chumašit

en: Chuvash
fi: tšuvassien

en: ?plural:Chuvashes
fi: tšuvassit

en: Circassian
fi: tšerkessien

en: ?plural:Circassians
fi: tšerkessit

en: ?female:%s Bey
fi: %s Bey

en: Colombian
fi: kolumbialaisten

en: ?plural:Colombians
fi: kolumbialaiset

en: Colombia is a country in northern South America. The region was an Amerindian cultural center in pre-European time. The Spanish began settling Colombia's north coast around 1500. In 1819 the Republic of Colombia gained independence.
fi: Kolumbia on maa Etelä-Amerikan pohjoisosissa. Alue oli Amerikan alkuperäisasukkaiden kulttuurikeskus ennen eurooppalaisten tuloa. Espanjalaiset alkoivat asuttaa Kolumbian pohjoisrannikkoa vuoden 1500 aikoihin. Vuonna 1819 Kolumbian tasavalta itsenäistyi.

en: Comanche
fi: komanssien

en: ?plural:Comanches
fi: komanssit

en: The Comanche or Numunu are a Native American ethnic group whose historic range (the Comancheria) consisted of present-day eastern New Mexico, southern Colorado, northeastern Arizona, southern Kansas, all of Oklahoma, and most of northwest Texas.
fi: Comanchet eli numunuut ovat Amerikan alkuperäiskansa, joiden historiallinen asuinalue, Comancheria, kattoi nykypäivän osavaltioista itäisen New Mexicon, Coloradon eteläosan, Arizonan koillisosat, eteläisen Kansasin, koko Oklahoman ja enemmistön Teksasin luoteisosasta.

en: Comorian
fi: komorilaisten

en: ?plural:Comorians
fi: komorilaiset

en: The Comoros is an island country in the Mozambique channel, consisting of Grande Comore, Moheli and Anjouan, although the Comoran government also claims Mayotte, which is currently a French overseas departement. Having been under Arab influence since the 8th century, the Comoros is the southernmost Muslim-majority country in the world.
fi: Komorien liitto on saarivaltio Mosambikin kanaalissa, ja koostuu kolmesta saaresta: Iso-Komori, Moheli ja Anjouan. Komorien liiton hallitus katsoo myös Mayotten kuuluvan osaksi liittoa, vaikka se on tällä hetkellä Ranskan hallinnassa. Komorit ovat olleet arabien vaikutuksen alaisia 700-luvulta asti, minkä jäljiltä maa on eteläisin valtio maailmassa jossa enemmistä asukkaista on muslimeja.

en: Chairman %s
fi: Puheenjohtaja %s

en: Chairwoman %s
fi: Puheenjohtaja %s

en: Confederate
fi: etelävaltiolaisten

en: ?plural:Confederates
fi: etelävaltiolaiset

en: The Confederate States of America was a splinter nation of the United States, formed by eleven Southern states, existing from 1861 to 1865. The states seceded from the United States because of political and cultural differences with the North, most prominently the issue of slavery, which they feared the government of the recently elected United States president Abraham Lincoln would abolish. The Confederate capital was Richmond, Virginia, and Jefferson Davis was the country's only president. The American Civil War pitted the Confederacy against the United States. After several military defeats by United States troops the southern states had to abandon their claims of independence; much of their territory laid in ruins. Furthermore, the Union victory in the Civil War opened the way for the abolition of slavery in the United States.
fi: Amerikan valtioliitto eli Etelävaltiot oli Yhdysvalloista irtautunut pala joka koostui yhdestätoista eteläisestä osavaltiosta ja jonka olemassaolo kesti vuodesta 1861 vuoteen 1865. Osavaltiot irtautuivat Yhdysvalloista poliittisista ja kulttuurisista erimielisyyksistä Pohjoisen kanssa, mihin kuului näkyvimmin suhtautuminen orjuuteen, minkä lakkauttamista Etelävaltiot pelkäsivät presidentti Abraham Lincolnin tultua juuri valituksi. Etelävaltioiden pääkaupunki oli Richmond Virginiassa, ja maan ainoa presidentti oli Jefferson Davis. Amerikan sisällissodassa Etelävaltiot taisteli Yhdysvaltoja vastaan. Hävittyään taisteluissa useita kertoja pohjoisvaltojen eli unionin joukoille Etelävaltioiden oli pakko luopua itsenäisyysvaatimuksistaan: huomattava osa niiden alueesta oli raunioina. Pohjoisvaltojen voitettua sisällissodan orjuus kiellettiin Yhdysvalloissa.

en: Brazzaville-Congolese
fi: brazzavillenkongolaisten

en: ?plural:Brazzaville-Congolese
fi: brazzavillenkongolaiset

en: The Republic of the Congo is a country in Central Africa, not to be confused with the Democratic Republic of the Congo. Congo has been independent from France since 1960. From 1970 to 1991 it was governed as a Marxist-Leninist one party state; in this period the country was known as the People's Republic of the Congo. The country's economy relies heavily on the export of petroleum.
fi: Kongon tasavalta on Keski-Afrikan valtio, jota ei tule sekoittaa Kongon demokraattiseen tasavaltaan. Kongo itsenäistyi Ranskasta 1960. Vuosina 1970-1991 se oli marxilais-leniniläinen yksipuoluevaltio, jonka aikana maa tunnettiin nimellä Kongon kansantasavalta. Maan talous on vahvasti riippuvainen raakaöljyn viennistä.

en: Congolese
fi: kongolaisten

en: ?plural:Congolese
fi: kongolaiset

en: The Democratic Republic of the Congo is a big country in Central Africa. Despite (or because of) its wealth of natural resources it has been in ruins for most of its modern history. In 1885 Congo was awarded to Léopold II of Belgium as his personal possession, the Congo Free State, which turned the country into a slaughterhouse. At least twenty per cent of the population perished and after an international outcry it became a Belgian colony in 1906. It achieved independence in 1960. The Mobutu dictatorship started a new round of pillaging. When Mobutu was toppled the country sank into a civil war, causing five million deaths, the bloodiest event since World War II.
fi: Kongon demokraattinen tasavalta on suuri valtio Keski-Afrikassa. Sen huomattavista luonnonrikkauksista huolimatta (tai niistä johtuen) se on ollut raunioina suuren osan lähihistoriastaan. Vuonna 1885 Kongo lahjoitettiin Belgian Leopold II:lle henkilökohtaiseksi omaisuudeksi Kongon vapaavaltiona, mikä muutti maan teurastamoksi. Ainakin viidennes asukkaista kuoli, ja kansainvälisen voimakkaan paheksunnan seurauksena siitä tuli Belgian siirtomaa 1906. Kongo itsenäistyi 1960. Mobutun diktatuuri aloitti uuden ryöväysaallon. Kun Mobutu syöstiin vallasta, maa vajosi sisällissotaan, aiheuttaen viisi miljoonaa kuolonuhria, enemmän kuin missään muussa konfliktissa sitten toisen maailmansodan.

en: Cornish
fi: kornien

en: ?plural:Cornish
fi: kornit

en: Cornwall is a region in the extreme southwest of England, traditionally the home of the legendary King Arthur.
fi: Cornwall on Englannin lounaiskärki. Sitä pidetään perinteisesti tarukuningas Arthurin kotipaikkana.

en: Corsican
fi: korsikalaisten

en: ?plural:Corsicans
fi: korsikalaiset

en: General-in-Chief %s
fi: Ylipäällikkö %s

en: ?female:General-in-Chief %s
fi: Ylipäällikkö %s

en: Cossack
fi: kasakoiden

en: ?plural:Cossacks
fi: kasakat

en: The Zaporozhian Cossacks lived in Zaporozhia, in Central Ukraine. They were a multi-ethnic community with Ruthenians being the dominant element, organized in a military manner.
fi: Zaporižžjan kasakat asuivat Zaporižžjassa, Keski-Ukrainassa. He olivat armeijamaisesti organisoitunut monietninen yhteisö jonka suurimman väestöryhmän muodostivat ruteenit.

en: Hetman %s
fi: Atamaani %s

en: ?female:Hetman %s
fi: Atamaani %s

en: Costa Rican
fi: costaricalaisten

en: ?plural:Costa Ricans
fi: costaricalaiset

en: Costa Rica became an independent republic in 1840. It has been without an army since 1949 and is one of the most democratic and wealthy countries of Latin America.
fi: Costa Ricasta tuli itsenäinen tasavalta vuonna 1840. Se on ollut armeijaton vuodesta 1949 asti ja se on yksi demokraattisimmista ja vauraimmista Latinalaisen Amerikan maista.

en: Cree
fi: creiden

en: ?plural:Cree
fi: creet

en: The Cree are the largest native group in Canada with over 200,000 members who speak an Algonquian language and often call themselves "Iiyiyuu" or "Iinuu," meaning "people." They originally inhabited much of Quebec, Labrador, Alberta, Saskatchewan, Ontario and Manitoba.
fi: Creet ovat Kanadan suurin alkuperäiskansa, johon kuuluu yli 200 000 jäsentä. Creen kielet kuuluvat algonkin-kieliryhmään; creet kutsuvat itseään mm. nimillä "Iiyiyuu" tai "Iinuu", jotka tarkoittavat ihmistä. Creet asuttivat alkujaan suurta osaa Quebecistä, Labradorista, Albertasta, Saskatchewanista, Ontariosta ja Manitobasta.

en: Cretan
fi: kreetalaisten

en: ?plural:Cretans
fi: kreetalaiset

en: Crete is an island in the Mediterranean Sea, the largest of the Greek Archipelago. In the 3rd and 2nd millennia BCE Crete was the site of Europe's first advanced civilization, the Minoan culture. An eruption of nearby Thera destroyed the Minoan civilization. Crete then became part of the Greek cultural realm, and was subsequently conquered by the Romans, Arabs, Byzantines, Venetians and Ottoman Turks. After having been a semi-independent state for 15 years, Crete finally became part of Greece in 1913.
fi: Kreeta on saari Välimerellä, ja Kreikan saariston suurin. 3. ja 2. vuosituhannella eaa. Kreetalla oli Euroopan ensimmäinen kehittynyt, minolainen kulttuuri, jonka tuhosi läheisen Thera-tulivuoren purkaus. Tämän jälkeen Kreeta siirtyi osaksi kreikkalaista kulttuurikenttää, ja sittemmin sen valloittivat roomalaiset, arabit, bysanttilaiset, venetsialaiset ja Osmanin turkkilaisvaltakunta. Kreetasta tuli osa Kreikkaa 1913 viidentoista vuoden osittaisen itsenäisyyden jälkeen.

en: Crimean Tatar
fi: Krimin tataarien

en: ?plural:Crimean Tatars
fi: Krimin tataarit

en: Historical feudal state on the Crimean Peninsula, existing from the 15th to the 18th century. Crimean Tatars invaded Poland and Russia, which caused wars with Turkey.
fi: Krimin tataarien muodostama Krimin kaanikunta perustettiin 1400-luvulla ja kesti 1700-luvulle. Krimin tataarit valloittivat Puolan ja Venäjän, mikä johti sotiin Turkin kanssa.

en: Croatian
fi: kroaattien

en: ?plural:Croatians
fi: kroaatit

en: Croatia is the region of the Southern Slavs that was held by the Austro-Hungarian Empire, rather than coming under Ottoman rule after the collapse of Byzantium. During most of the 20th century it was part of the Yugoslav Federation.
fi: Kroatia on eteläslaavilainen alue jonka itävaltalais-unkarilainen imperiumi valloitti, ottomaanien sijaan, Bysantin hajoamisen jälkeen. Suurimman osan 1900-lukua se kuului Jugoslavian liittovaltioon.

en: Crusader
fi: ristiretkeläisten

en: ?plural:Crusaders
fi: ristiretkeläiset

en: Cuban
fi: kuubalaisten

en: ?plural:Cubans
fi: kuubalaiset

en: Cuba came under Spanish control in the 16th century. In the following centuries, the island became one of the leading producers of tobacco, sugar and coffee in the world. Cuba was granted nominal independence in 1902.
fi: Kuuba joutui Espanjan vallan alle 1500-luvulla. Tätä seuranneina vuosisatoina saaresta tuli yksi maailman johtavista tupakan, sokerin ja kahvin tuottajista. Kuuballe myönnettiin nimellinen itsenäisyys vuonna 1902.

en: Curonian
fi: kuurien

en: ?plural:Curonians
fi: kuurit

en: The Duchy of Courland and Semigallia was created as the result of the secularization of the Teutonic Order State. The dukes of Courland were vassals of Poland until its collapse. Duke Jakob Kettler led the failed attempts of colonization in South America and Africa.
fi: Kuurinmaan ja Zemgalen herttuakunta luotiin Saksalaisen ritarikuntavaltion maallistuessa. Kuurinmaan herttuat olivat Liettuan (ja Puola-Liettuan) vasalleja Puolan kolmanteen jakoon asti. Herttua Jakob Kettler johti kuurien epäonnistuneita yrityksiä perustaa siirtokuntia Etelä-Amerikkaan ja Afrikkaan.

en: Cuyavian
fi: kujavien

en: ?plural:Cuyavians
fi: kujavit

en: Cuyavia is a historical region in Northern-Central Poland, bordered to the East by Masovia, on the West by Greater Poland and on the North by Pomerania.
fi: Kujavia (Kujawy) on historiallinen alue keskisessä pohjois-Puolassa, naapurinaan idässä Masovia, lännessä Suurpuola (Wielkopolska) ja pohjoisessa Pomerania.

en: Cypriot
fi: kyproslaisten

en: ?plural:Cypriots
fi: kyproslaiset

en: Cyprus became an independent republic on 16th August 1960. It is a Eurasian island country located in the eastern Mediterranean, south of Turkey and west of Syria and Lebanon.
fi: Kyproksesta tuli itsenäinen tasavalta 16. elokuuta 1960. Se on euraasialainen saarivaltio, joka sijaitsee itäisellä Välimerellä, Turkin eteläpuolella, Syyriasta ja Libanonista länteen.

en: Cyrenaican
fi: kyrenaikalaisten

en: ?plural:Cyrenaicans
fi: kyrenaikalaiset

en: Czechoslovakian
fi: tšekkoslovakialaisten

en: ?plural:Czechoslovakians
fi: tšekkoslovakialaiset

en: Czechoslovakia was founded in 1918. It was long the only democracy in Eastern Europe until it was overrun by the Nazis in 1939 and the Soviet Union in 1948. Four years after the fall of communism it was split into the Czech and Slovak republics.
fi: Tšekkoslovakia perustettiin 1918. Se oli pitkään Itä-Euroopan ainoa demokratia, kunnes natsit valtasivat sen 1939 ja Neuvostoliitto sen jälkeen 1948. Neljän vuoden ajan se oli kommunistihallinnon alla, jonka jälkeen maa jaettiin Tšekin ja Slovakian tasavaltoihin.

en: Czech
fi: tšekkien

en: ?plural:Czechs
fi: tšekit

en: Today's Czech Republic was until 1993 part of Czechoslovakia, which had been until 1918 part of the Austro-Hungarian Empire.
fi: Nykyinen Tšekin tasavalta oli vuoteen 1993 asti osa Tšekkoslovakiaa, joka taas oli vuoteen 1918 asti ollut Itävalta-Unkarin osa.

en: Prophet %s
fi: Profeetta %s

en: Prophetess %s
fi: Profeetta %s

en: Dacian
fi: daakialaisten

en: ?plural:Dacians
fi: daakialaiset

en: Dahomean
fi: dahomeylaisten

en: ?plural:Dahomeans
fi: dahomeylaiset

en: Darfuri
fi: darfurilaisten

en: ?plural:Darfuris
fi: darfurilaiset

en: Djiboutian
fi: djiboutilaisten

en: ?plural:Djiboutians
fi: djiboutilaiset

en: Djibouti is one of the smallest countries of Africa, located on the Gulf of Aden. It has been independent from France since 1977. Djibouti's main ethnic groups are the Afar and the Somalis. The country has one of the hottest climates in the world.
fi: Djibouti on yksi Afrikan pienimmistä maista, joka sijaitsee Adeninlahdella. Se itsenäistyi Ranskan vallan alta 1977. Djiboutin suurimmat etniset ryhmät ovat afarit ja somalit. Maassa on yksi maailman kuumimmista ilmastoista.

en: Dominicano
fi: dominikaanien

en: ?plural:Dominicanos
fi: dominikaanit

en: The Dominican Republic is located on the eastern two thirds of the Caribbean island of Hispaniola. Its capital - Santo Domingo - became the first permanent European settlement in the Americas when it was founded by Bartholomew Columbus in 1498.
fi: Dominikaaninen tasavalta kattaa Karibianmeren toiseksi suuremman saaren, Hispaniolan, lukuunottamatta sen läntistä kolmannesta, joka kuuluu Haitille. Sen pääkaupungin, Santo Domingon, perusti Bartholomew Columbus vuonna 1498, ja se oli ensimmäinen pysyvä eurooppalaisasutus Amerikassa.

en: Dominican
fi: dominicalaisten

en: ?plural:Dominicans
fi: dominicalaiset

en: The island of Dominica was first sighted by Europeans, including Christopher Columbus, in 1493. Legend has it that the island was named so since the day of its first sighting was a Sunday. Officially the "Commonwealth of Dominica", the country should not be confused with the Dominican Republic, another Caribbean nation.
fi: Dominican saari tuli eurooppalaisten, mukaan lukien Kristoffer Kolumbuksen, tietoisuuteen vuonna 1493. Tarinan mukaan saari nimettiin löytöpäivänsä sunnuntain mukaan. Dominican liittovaltiota ei tule sekoittaa Dominikaaniseen tasavaltaan, joka on toinen Karibianmeren valtio.

en: Dryad
fi: dryadien

en: ?plural:Dryads
fi: dryadit

en: Dryads are creatures of Greek myth; they are a type of nymph associated with trees. Dryads were generally considered to be shy and long-lived. They are usually female and are often depicted as beautiful young women.
fi: Dryadit ovat kreikkalaisten myyttien olentoja; ne ovat puita suojelevia nymfejä. Dryadeja on yleisesti pidetty ujoina ja pitkäikäisinä. He ovat usein naispuolisia ja heidät kuvataan tyypillisesti kauniina nuorina naisina.

en: East German
fi: itäsaksalaisten

en: ?plural:East Germans
fi: itäsaksalaiset

en: The German Democratic Republic was founded in the Soviet Occupation Zone of postwar Germany in 1949. It was part of the Soviet dominated eastern bloc during the Cold War. The GDR was known for the Berlin Wall and its vast internal security apparatus, the Stasi. In 1989 the communist regime collapsed and one year later it was annexed to the Federal Republic of Germany.
fi: Saksan demokraattinen tasavalta perustettiin 1949 Neuvostoliiton miehitysvyöhykkeelle, joka käsitti sodan jälkeen itäisen Saksan. Se oli neuvostovetoisen itäblokin osa kylmän sodan aikana. DDR tunnettiin Berliinin muurista ja laajasta sisäisestä turvallisuuselimestään, Stasista. Vuonna 1989 kommunistihallinto kaatui, ja vuotta myöhemmin DDR liitettiin Saksan liittotasavaltaan.

en: Enemy of the People %s
fi: Kansanvihollinen %s

en: ?female:Enemy of the People %s
fi: Kansanvihollinen %s

en: Commissar %s
fi: Komissaari %s

en: ?female:Commissar %s
fi: Komissaari %s

en: East Timorese
fi: itätimorilaisten

en: ?plural:East Timorese
fi: itätimorilaiset

en: A former Portuguese colony, East Timor declared independence in 1975 but was overrun by Indonesian forces shortly thereafter. East Timor became the first newly sovereign state of the 21st century when Indonesia relinquished control on May 20, 2002.
fi: Itä-Timor julistautui itsenäiseksi vuonna 1975, oltuaan sitä ennen Portugalin siirtokunta. Nuori valtio joutui kuitenkin pian Indonesian joukkojen jyräämäksi. Itä-Timorista tuli 2000-luvun ensimmäinen uusi valtio, kun Indonesia luopui vallasta 20. toukokuuta 2002.

en: Ecuadorian
fi: ecuadorilaisten

en: ?plural:Ecuadorians
fi: ecuadorilaiset

en: Ecuador is a country in western South America. It is divided into three very distinct geographic regions: the coastal lowlands, the mountains of the Andes and the jungles of the Oriente. The Galápagos islands are also part of Ecuador. The country gained independence from Spain in 1821 and from Colombia in 1830. Ecuador's history has been marked by rivalry between the coast (Guayaquil) and the mountains (Quito). It also fought numerous border wars with both Colombia and Peru. Nowadays Ecuador is one of the main oil producing countries of South America.
fi: Ecuador on maa Etelä-Amerikan länsiosissa. Se jakautuu kolmeen hyvin erilaiseen maantieteelliseen alueeseen: rannikon alankoihin, Andien vuoristoon ja Orienten viidakoihin. Galapagossaaret kuuluvat myös Ecuadoriin. Maa itsenäistyi Espanjan siirtomaavallan alta 1821, ja hajonneesta Suur-Kolumbiasta 1830. Ecuadorin historiaa on täplittänyt kilpailu rannikon (Guayaquil) ja vuoriston (Quito) välillä. Se on myös käynyt useita rajasotia sekä Kolumbian että Perun kanssa. Nyttemmin Ecuador on yksi Etelä-Amerikan pääasiallisia öljyntuottajamaita.

en: Egyptian Arab
fi: egyptinarabien

en: ?plural:Egyptian Arabs
fi: egyptinarabit

en: Modern Egypt is the most populous Middle Eastern country as well as one of the most populous in Africa. It is located on the site of one of the world's most ancient civilizations.
fi: Nyky-Egypti on väkiluvultaan suurin Lähi-Idän maa, samoin kuin muihin Afrikan maihin verrattuna. Egyptin alue on yksi maailman vanhimmista sivistyksen kehdoista.

en: Elamite
fi: elamilaisten

en: ?plural:Elamites
fi: elamilaiset

en: Elam was an ancient civilization located in the area of modern southwest Iran, which arose around 3100 BCE. The Elamite language, written in cuneiform, is of unknown origin. In 643 BCE the Elamite civilization was destroyed by the Assyrians under Assurbanipal.
fi: Elam oli muinainen sivilisaatio nykyisen Iranin lounaisosissa noin vuosina 3200–643 eaa. Elamin nuolenpääkirjoituksella kirjoitetun kielen alkuperää ei tunneta. Elam tuhoutui assyrialaisten kuninkaan Assurbanipalin valloittaessa maan 643 eaa.

en: Emirati
fi: emiraattien arabien

en: ?plural:Emiratis
fi: emiraattien arabit

en: The history of the United Arab Emirates goes back to the 7th century. In the 19th century the Emirates became a dependency of the United Kingdom. In 1971 six emirates joined in a federative state as the United Arab Emirates. The following year, the seventh member emirate joined them.
fi: Arabiemiirikuntien historia ulottuu 600-luvulle. 1800-luvulla alueesta tuli Iso-Britannian protektoraatti. Vuonna 1971 kuusi entistä sheikkikuntaa julistautui emiirikunniksi ja muodosti liittovaltion nimeltä Yhdistyneet Arabiemiirikunnat. Seuraavana vuonna seitsemäs emiirikunta liittyi mukaan.

en: Epirote
fi: epeiroslaisten

en: ?plural:Epirotes
fi: epeiroslaiset

en: The Epirotes were the ancient inhabitants of the Epirus region in northwestern Greece. Their most powerful ruler Pyrrhus launched a campaign against Rome in Italy, which ended in the famous "Pyrrhic Victory".
fi: Epeiroslaiset olivat Epeiroksen alueen muinaisia asukkaita luoteis-Kreikassa. Heidän vahvin johtansa Pyrrhos aloitti Roomaa vastaan sodan, joka päättyi kuuluisaan "Pyrrhoksen voittoon".

en: Tyrant %s
fi: Tyranni %s

en: ?female:Tyrant %s
fi: Tyranni %s

en: Equatoguinean
fi: päiväntasaajanguinealaisten

en: ?plural:Equatoguineans
fi: päiväntasaajanguinealaiset

en: Equatorial Guinea is a country in Africa. It is divided into a mainland part (Rio Muni) and the islands of Bioko and Annobon. Formerly Spanish Guinea, the country achieved independence in 1968. Equatorial Guinea is one of the wealthier countries of Africa but also one of the most unequal.
fi: Päiväntasaajan Guinea on Afrikan maa. Se jakautuu mannerosaan (Río Muni) ja kahteen saareen, Biokoon ja Annobóniin. Maata kutsuttiin siirtomaa-aikaan Espanjan Guineaksi, ja se itsenäistyi 1968. Päiväntasaajan Guinea on yksi Afrikan rikkaimmista maista, mutta myös yksi epätasa-arvoisimmista.

en: Eritrean
fi: eritrealaisten

en: ?plural:Eritreans
fi: eritrealaiset

en: Eritrea is a country in eastern Africa which borders Sudan, Ethiopia, and Djibouti. It was once the Kingdom of D'mt and was later conquered by Italy. In 1951 it was federated with Ethiopia, which led to the development of an independence movement in the 1960s. In 1991 the 31-year war ended with Eritrea gaining independence.
fi: Eritrea on Itä-Afrikan maa, jonka rajanaapureita ovat Sudan, Etiopia ja Djibouti. Se oli alkuaan D'mtin kuningaskunta, jonka Italia valloitti myöhemmin. Vuonna 1951 se liitettiin osaksi Etiopiaa, jolloin itsenäistymisliike alkoi kehittyä 1960-luvulla. Vuonna 1991 31-vuotinen sota päättyi Eritrean itsenäistymiseen.

en: Esperant
fi: esperadojen

en: ?plural:Esperants
fi: esperadot

en: The Esperants are a world community united by the Esperanto language.
fi: Esperadot ovat maailmanlaajuinen yhteisö, joita yhdistää esperanton kieli.

en: Estonian
fi: virolaisten

en: ?plural:Estonians
fi: virolaiset

en: Estonia is a small country on the south shore of the eastern Baltic Sea.  Its people and language are closely related to those of Finland.
fi: Viro on pieni maa Suomenlahden etelärannalla. Viroa pidetään lahden pohjoisrannalla sijaitsevan Suomen sukukansana, sillä sekä maiden asukkaat että kielet ovat läheistä sukua toisilleen - eivätkä toisaalta juurikaan muille.

en: Protector %s
fi: Valtionhoitaja %s

en: ?female:Protector %s
fi: Valtionhoitaja %s

en: Etruscan
fi: etruskien

en: ?plural:Etruscans
fi: etruskit

en: European
fi: eurooppalaisten

en: ?plural:Europeans
fi: eurooppalaiset

en: The foundation for the European Union was laid in 1957 with the Treaty of Rome. The EU project has developed since then and is beginning to resemble a fledgeling super state. But the question remains: Does such a thing as a common European identity and nation actually exist?
fi: Euroopan unionin perusteita rakennettiin 1957 Rooman sopimuksella. EU on sittemmin kehittynyt jo muistuttamaan supervallan alkua. Tosin yhä on epäselvää, onko yhteistä eurooppalaista identiteettiä ja kansaa olemassa.

en: Pope %s
fi: Paavi %s

en: Popess %s
fi: Paavi %s

en: Commissioner %s
fi: Komissaari %s

en: ?female:Commissioner %s
fi: Komissaari %s

en: Evenki
fi: evenkien

en: ?plural:Evenks
fi: evenkit

en: Faroese
fi: färsaarelaisten

en: ?plural:Faroese
fi: färsaarelaiset

en: The Faroe Islands are an archipelago in the Northern Atlantic ocean. According to the sagas, they were first settled by Norsemen who fled the tyranny of Norway's king Harald Fairhair. The islands became a Norwegian possession in 1035 and passed to Denmark in 1814. The Faroes have home rule since 1948.
fi: Färsaaret ovat saaristo Pohjois-Atlantilla. Saagojen mukaan ne kansoitti ensimmäisenä Norjan kuninkaan Harald Kaunotukan hirmuvaltaa paennut skandinaaviväestö. Saaret tulivat Norjan hallintaan 1035, ja siirtyivät Tanskalle 1814. Färsaarilla on ollut laaja itsehallinto vuodesta 1948.

en: Fijian
fi: fidžiläisten

en: ?plural:Fijians
fi: fidžiläiset

en: Fiji is the most populous of the small Oceanian island states. It consists of Viti Levu, Vanua Levu and hundreds of smaller islands. Settled by Polynesians, it became a British colony in the 19th century. Fiji has been independent from Britain since 1970. Since then the country's politics have been characterized by ethnic tensions between Indo-Fijians and indigenous Fijians.
fi: Fidži on väkiluvultaan suurin pienistä Tyynenmeren saarivaltioista. Siihen kuuluu Viti Levu, Vanua Levu ja satoja pienempiä saaria. Polynesian alkuperäiskansojen asuttama alue valloitettiin Iso-Britannian siirtomaavallaksi 1800-luvulla. Fidži itsenäistyi 1970, minkä jälkeen maan sisäpolitiikassa ovat korostuneet etniset jännitteet indo-fidžiläisten ja alkuperäisfidžiläisten välillä.

en: Paramount Chief %s
fi: Suuri päällikkö %s

en: ?female:Paramount Chief %s
fi: Suuri päällikkö %s

en: Filipino
fi: filippiiniläisten

en: ?plural:Filipinos
fi: filippiiniläiset

en: After centuries of Spanish rule, the Philippines were ceded to the Americans in 1898. They attained home rule in 1935 and independence in 1946.
fi: Vuosisatojen hallinnan jälkeen Espanja menetti Filippiinit Yhdysvalloille 1898. Filippiiniläiset saivat autonomian 1935 ja itsenäistyivät 1946.

en: Finnish
fi: suomalaisten

en: ?plural:Finns
fi: suomalaiset

en: Finland is a small, cold country on the northern fringe of Europe, noted for exporting timber, cellular phones, and world-class operating systems.
fi: Suomi on pieni kylmä maa Euroopan pohjoislaidalla, joka tunnetaan puunviennistä, kännyköistä ja huippuluokan käyttöjärjestelmistä.

en: ?female:Archbishop %s
fi: Arkkipiispa %s

en: Flemish
fi: flaamien

en: ?plural:Flemings
fi: flaamit

en: Florentine
fi: florentiinien

en: ?plural:Florentines
fi: florentiinit

en: Captain %s
fi: Kapteeni %s

en: ?female:Captain %s
fi: Kapteeni %s

en: Formosan
fi: formosalaisten

en: ?plural:Formosans
fi: formosalaiset

en: Franconian
fi: frankenilaisten

en: ?plural:Franconians
fi: frankenilaiset

en: Prince-Bishop %s
fi: Ruhtinaspiispa %s

en: Frankish
fi: frankkien

en: ?plural:Franks
fi: frankit

en: Mayor of the Palace %s
fi: Palatsinjohtaja %s

en: ?female:Mayor of the Palace %s
fi: Palatsinjohtaja %s

en: Frisian
fi: friisiläisten

en: ?plural:Frisians
fi: friisiläiset

en: Friulian
fi: friulilaisten

en: ?plural:Friulian
fi: friulilaiset

en: Fulani
fi: fulbejen

en: ?plural:Fulani
fi: fulbet

en: Gabonese
fi: gabonilaisten

en: ?plural:Gabonese
fi: gabonilaiset

en: Gabon is a country on the Atlantic coast of Central Africa. Gabon, then inhabited by Bantu peoples, became a French protectorate in the 19th century. It has been an independent republic since 1960. It is considered one of the most developed countries of Sub-Saharan Africa, in part because of its position as a major oil exporter.
fi: Gabon on Keski-Afrikan valtio Atlantin rannikolla. Alkujaan bantukansojen asuttava Gabon päätyi Ranskan protektoraatiksi 1800-luvulla. Se on ollut itsenäinen tasavalta vuodesat 1960. Sitä pidetään yhtenä Saharan eteläpuolen kehittyneimmistä maista, osin johtuen sen asemasta huomattavana öljyn viejämaana.

en: Gaelic
fi: gaelien

en: ?plural:Gaels
fi: gaelit

en: The Gaels were Celtic people, they may have originated in Spain but were first reported in Ireland. During the Migration Period the Gaels also moved to Scotland. They are the ancestors of the modern Irish, Scots and Manx. Today, Gaelic speaking areas remain in Ireland, Scotland, the Isle of Man and the Canadian province of Nova Scotia.
fi: Gaelit ovat kelttiläinen kansa, joka on ehkä lähtöisin nykyisestä Espanjasta mutta joista ensimmäiset havainnot on Irlannista. Kansainvaellusten aikana gaelit asettuivat myös Skotlantiin. He ovat nykyisten irlantilaisten, skottien ja Man-saarelaisten esivanhempia. Nykyisin gaelilaisia kieliä puhutaan Irlannin, Skotlannin ja Man-saaren lisäksi kanadalaisessa Nova Scotian provinssissa.

en: ?female:Taoiseach %s
fi: Taoiseach %s

en: Galician
fi: galicialaisten

en: ?plural:Galicians
fi: galicialaiset

en: Galicia is a region in the northwest of Spain, just above Portugal.
fi: Galicia on itsehallintoalue Espanjan luoteisosassa, välittömästi Portugalin yläpuolella.

en: Gallic
fi: gallialaisten

en: ?plural:Gauls
fi: gallialaiset

en: The Gauls were a Celtic people occupying what is now France and Belgium. They lived in chiefdom-level societies that grew increasingly centralized and stratified under the influence of the Greek and Roman merchants and soldiers who came to Gaul. Julius Caesar launched his eight year invasion of Gaul in 59 BCE. He claimed to have killed one million people and enslaved another million out of an original population of three million. The Gauls united and rallied under Vercingetorix, who defeated Caesar at the battle of Gergovia, but was later crushed by him at the battle of Alesia.
fi: Gallialaiset olivat kelttikansa, joka asutti nykyisen Ranskan ja Belgian aluetta. Kansakunta koostui päälliköiden hallitsemista yhteisöistä, joista valta kuitenkin keskittyi ja kerrostui reaktiona kreikkalaisten ja roomalaisten kauppiaiden ja sotilaiden saapumiseen Galliaan. Julius Caesar aloitti kahdeksanvuotisen Gallian valloituksensa vuonna 59 eaa. Hän väitti tappaneensa miljoona ihmistä ja orjuuttaneensa toisen miljoonan, kaksi kolmannesta alkuperäisestä kolmen miljoonan hengen väestöstä. Gallialaiset yhdistyivät yhden johtajan, Vercingétorixin, alle. Vercingétorix voittikin Caesarin joukot Gergovian taistelussa, mutta koki murskatappion Alesian kaupungissa.

en: Gambian
fi: gambialaisten

en: ?plural:Gambians
fi: gambialaiset

en: The Gambia is a small country in West Africa, straddling both banks of the Gambia river. It achieved independence from the United Kingdom in 1965.
fi: Gambia on pieni maa Länsi-Afrikassa, joka sijoittuu molemmin puolin Gambia-joen rantoja. Se itsenäistyi Iso-Britanniasta 1965.

en: ?female:Mansa %s
fi: Mansa %s

en: Genoese
fi: genovalaisten

en: ?plural:Genoese
fi: genovalaiset

en: Dogaressa %s
fi: Doge %s

en: Georgian
fi: georgialaisten

en: ?plural:Georgians
fi: georgialaiset

en: The Georgians were one of the first peoples in history to adopt Christianity, in the 300s CE.
fi: Georgialaiset olivat yksi ensimmäisistä kristinuskon omaksuneista kansoista, 300-luvulla jaa.

en: Gepid
fi: gepidien

en: ?plural:Gepids
fi: gepidit

en: Presbyter %s
fi: Presbyteeri %s

en: ?female:Presbyter %s
fi: Presbyteeri %s

en: Great Warrior %s
fi: Suuri soturi %s

en: ?female:Great Warrior %s
fi: Suuri soturi %s

en: German Belgian
fi: belgiansaksalaisten

en: ?plural:German Belgians
fi: belgiansaksalaiset

en: Germanic
fi: germaanien

en: ?plural:Germanics
fi: germaanit

en: Ghanaian
fi: ghanalaisten

en: ?plural:Ghanaian
fi: ghanalaiset

en: Ghana takes its name from the old Ghana Empire. Known as the Gold Coast by the Europeans, the Portuguese, Dutch and Swedes founded outposts but in the 19th century Ghana became a British colony. In 1957 Kwame Nkrumah proclaimed Ghana's independence.
fi: Ghana on nimetty vanhan Ghanan keisarikunnan mukaan. Eurooppalaiset tunsivat alueen Kultarannikkona. Portugalilaiset, hollantilaiset ja ruotsalaiset perustivat sinne etuvartioasemia. 1800-luvulla Ghanasta tuli brittien siirtomaa. Vuonna 1957 Kwame Nkrumah julisti Ghanan itsenäiseksi.

en: Ghana
fi: ghanojen

en: ?plural:Ghana
fi: ghanat

en: ?female:Ghana %s
fi: Ghana %s

en: Ghaznavid
fi: ghaznavidien

en: ?plural:Ghaznavids
fi: ghaznavidit

en: Göktürk
fi: gökturkkilaisten

en: ?plural:Göktürks
fi: gökturkkilaiset

en: Golden Horde
fi: Kultaisen ordan

en: ?plural:Golden Horde
fi: Kultaisen ordan leiriläiset

en: Gothic
fi: goottien

en: ?plural:Goths
fi: gootit

en: Greater Polish
fi: suurpuolalaisten

en: ?plural:Greater Poles
fi: suurpuolalaiset

en: Greater Poland or Wielkopolska is a historic and geographic region of central-western Poland.
fi: Suur-Puola eli Wielkopolska on historiallinen ja maantieteellinen alue Puolan keskilännessä.

en: Greenlander
fi: grönlantilaisten

en: ?plural:Greenlanders
fi: grönlantilaiset

en: Legend says that the Great Shaman Qitdlarssuaq led the Inuit people to Thule (Qaanaaq) on the west coast of Greenland in the 10th century. Around the same time, Scandinavian settlers arrived at the fjords on the southwestern tip of the island. Today, Greenland is a self-governing country within the Kingdom of Denmark with mixed Inuit and Scaninavian population.
fi: Tarnan mukaan suurshamaani Qitdlarssuag johti inuitit Thuleen (Qaanaaq), Grönlannin länsirannikolle, 900-luvulla. Samoihin aikoihin Skandinaviasta tulleet uudisasukkaat saapuivat saaren lounasrannikon vuonoille. Nykyään Grönlanti on osa Tanskan kuningaskuntaa, jolla on itsehallinto. Sen väestö koostuu inuiteista ja skandinaaveista.

en: Grenadian
fi: grenadalaisten

en: ?plural:Grenadians
fi: grenadalaiset

en: Grenada is an island nation in the Caribbean. It gained independence from the United Kingdom in 1974. The main island was known as Camahogne by the indigenous Caribs.
fi: Grenada on saarivaltio Karibianmerellä. Se itsenäistyi Iso-Britanniasta 1974. Pääsaari tunnetaan Camerhoguena alkuperäiskansa karibien keskuudessa.

en: Guanche
fi: guanchien

en: ?plural:Guanches
fi: guanchit

en: The Guanches were the original inhabitants of the Canary Islands. Little is known of their origins, but it appears that they were related to the Berbers. In the 15th century they were subjugated by Castile.
fi: Guanchit olivat Kanarian saarten alkuperäisasukkaita. Heidän alkuperänsä on hämärän peitossa, mutta he saattoivat olla sukua berbereille. Kastilia alisti guanchit valtaansa 1400-luvulla.

en: Guarani
fi: guaranien

en: ?plural:Guarani
fi: guaranit

en: Numbering perhaps as many as 400,000 people at the time of European contact, the Aba (more popularly known as Guarani) lived primarily in what is now Paraguay in agricultural villages. Today their Guarani language is spoken by over 4 million people and is an official language of the nation of Paraguay.
fi: Abat, jotka tunnetaan yleisemmin nimellä guarani, olivat väestöltään ehkä jopa 400.000:n luokkaa ennen eurooppalaisten saapumista. He asuttivat nykyisen Paraguayn aluetta maanviljelijäkylinä. Nykyään guaranin kieltä puhuu yli neljä miljoonaa ihmistä, ja se on Paraguayn toinen virallinen kieli.

en: Guatemalan
fi: guatemalalaisten

en: ?plural:Guatemalans
fi: guatemalalaiset

en: The ancient heartland of the Mayas, Guatemala was conquered by the Spanish in the 16th century. It became independent in 1821 but was part of the United States of Central America until 1840. It has endured political turmoil for much of its history. Guatemala lived through one of the most brutal civil wars of the 20th century until a peace agreement was signed in 1996.
fi: Guatemala sijaitsee mayojen vanhoilla sydänmailla. Espanja valloitti sen 1500-luvulla. Guatemala itsenäistyi 1821, ja oli osa Keski-Amerikan liittovaltiota vuoteen 1840 asti. Se on kärsinyt poliittisesta kuohunnasta huomattavan osan historiaansa. Guatemalaa riepoi yksi armottomimmista sisällissodista 1900-luvulla, kunnes rauhansopimus allekirjoitettiin 1996.

en: Guinean
fi: guinealaisten

en: ?plural:Guinean
fi: guinealaiset

en: Guinea declared independence from France in 1958. Its first president Ahmed Sékou Touré continued to rule the country until his death in 1984. Guinea is not to be confused with neighboring Guinea-Bissau.
fi: Guinea julistautui itsenäiseksi Ranskasta 1958. Sen ensimmäinen presidentti, Ahmed Sékou Touré, hallitsi maata kuolemaansa asti 1984. Guineaa ei pidä sekoittaa naapurimaahansa, Guinea-Bissauhun.

en: Gupta
fi: guptien

en: ?plural:Gupta
fi: guptat

en: The Gupta Empire was one of the great classical empires. It ruled northern India from around 240 to 550 CE.
fi: Gupta-valtakunta oli yksi suurista klassisista valtakunnista. Se hallitsi Pohjois-Intiaa noin 240–550 jaa.

en: Guyanese
fi: guyanalaisten

en: ?plural:Guyanese
fi: guyanalaiset

en: Originally inhabited by the Arawk, Guyana was colonized by the Dutch but became a British colony after the Napoleonic Wars. It gained independence in 1966. Under Forbes Burnham Guyana became a Marxist oriented country, but in the 1980s it started its transition to a market democracy.
fi: Arawak-heimojen alunperin asuttamalle Guyanan alueelle perustettiin ensin hollantilaisia siirtokuntia, minkä jälkeen britit ottivat alueen haltuunsa Napoleonin sotien jälkeen.  Se itsenäistyi 1966. Forbes Burnhamin vallan aikana Guyanan hallinto suosi marxilaisuutta, mutta 1980-luvulla se alkoi siirtyä markkinavetoiseksi demokratiaksi.

en: Executive President %s
fi: Johtaja-presidentti %s

en: ?female:Executive President %s
fi: Johtaja-presidentti %s

en: Hacker
fi: hakkerien

en: ?plural:Hackers
fi: hakkerit

en: h4xx0r r0xx0rz!
fi: Hakkerismin jalot syntyjuuret ovat maailman muuttamisessa koneita käskyttämällä. Mieluusti tämä tapahtui hiljaisessa yksinäisyydessä öisinä pikkutunteina. Nykyaikaisen hajaantuneen hakkeri(epä)yhteisön näkyvin osa lienee wannabe-alakulttuuri, joka voidaan kiteyttää olennaisilta osiltaan seuraavaan lausumaan:
    
    h4xx0rit on n11q üb3r-1337!!!1yksi

en: ?title:Hacker %s
fi: Hakkeri %s

en: ?female:Hacker %s
fi: Hakkeri %s

en: ?title:1337 %s
fi: %s-nyymi

en: ?female:1337 %s
fi: %s-nyymi

en: Haitian
fi: haitilaisten

en: ?plural:Haitians
fi: haitilaiset

en: A slave rebellion led Haiti to independence in 1804. It was the first independent black republic and the second independent country in the Americas.
fi: Haiti itsenäistyi vuonna 1804 orjakapinan seurauksena. Se oli ensimmäinen itsenäinen musta tasavalta ja toinen itsenäinen maa Amerikassa.

en: President-for-Life %s
fi: Elinikäinen presidentti %s

en: ?female:President-for-Life %s
fi: Elinikäinen presidentti %s

en: Hanoverian
fi: hannoverilaisten

en: ?plural:Hanoverians
fi: hannoverilaiset

en: Hanover was a state in Northern Germany, in current Lower Saxony. From 1714 to 1837 Hanover and the United Kingdom were united in a personal union. In 1866 it was gobbled up by Prussia.
fi: Hannover oli ruhtinaskunta Pohjois-Saksassa, nykyisen Ala-Saksin alueella. Vuodesta 1714 vuoteen 1837 Hannover ja Iso-Britannia olivat liittolaisia hallitsijoidensa kautta. Vuonna 1866 Preussi nielaisi Hannoverin.

en: Princess-Bishop %s
fi: Ruhtinaspiispa %s

en: Han
fi: hanien

en: ?plural:Han
fi: hanit

en: The Han people are the majority ethnic group in China, tracing their lineage back to "Yandi" (the Yan Emperor) and "Huangdi" (the Yellow Emperor), legendary god-kings of prehistory.
fi: Han-kiinalaiset ovat Kiinan suurin etninen ryhmä. Kansa johtaa alkuperänsä Yandiin (Yan-keisariin) ja Huangdiin (Keltainen keisari), jotka olivat esihistoriallisia jumalkuninkaita.

en: Empress Dowager %s
fi: Leskikeisarinna %s

en: Hanseatic
fi: hansaliittolaisten

en: ?plural:Hanseatic League
fi: hansaliittolaiset

en: The Hanseatic League was a powerful alliance of trading cities which existed from the 12th to the 19th century. Hanseatic cities were found in the North Sea and Baltic regions. Members of the league had their own law system and occasionally the Hansa went to war with rival powers.
fi: Hansaliitto oli voimakas kauppakaupunkien liitto 1300-luvulta 1800-luvulle. Liittoon kuului kaupunkeja Pohjanmeren ja Itämeren alueella. Liiton jäsenkaupungeilla oli oma oikeusjärjestelmänsä, Lyypekin laki, ja toisinaan liitto ryhtyi jopa sotaan kilpailevia valtoja vastaan.

en: Hasinay
fi: hasiinaiden

en: ?plural:Hasinay
fi: hasiinait

en: A Caddoan political league from East Texas, the Hasinay Confederacy consisted of a group of agricultural villages. Though they were involved in trade networks connecting them with people as far west as the Puebloan polities of the American Southwest, their cultural ties were more strongly in line with the other mound-building cultures of the Southeast. The word Texas is derived from Caddoan word for "Friend."
fi: Hasiinaiden liitto koostui joukosta maanviljelijöiden kyliä. Se oli Itä-Teksasilainen caddojen poliittinen yhteenliittymä. Vaikka hasiinaiden kauppaverkostot kulkivat pitkälle länteen, Amerikan koillisosissa sijaitseville pueblojen maille asti, kansan kulttuurisiteet taipuvat pikemminkin muiden hautakumpuja rakentavien kansojen suuntaan mantereen kaakkoisosissa. Sana Texas tulee caddon sanasta "ystävä".

en: Hawaiian
fi: havajilaisten

en: ?plural:Hawaiians
fi: havajilaiset

en: The Kingdom of Hawaii was established in 1810 by King Kamehameha the Great. Abolished in 1893, and subsequently annexed to the United States, the former kingdom became the 50th state of the United States on August 21, 1959.
fi: Kuningas Kamehameha Suuri perusti Havaijin kuningaskunnan vuonna 1810. Kuningasvalta syrjäytettiin 1893 ja Havaiji julistettiin Yhdysvaltojen protektoraatiksi. Siitä tuli Yhdysvaltojen 50. osavaltio tuli 21. elokuuta 1959.

en: Hellenic
fi: helleenien

en: ?plural:Hellenes
fi: helleenit

en: The Hellenic Republic - also known as Greece - was created when the Hellenic people gained independence from the Ottoman Empire in 1832.
fi: Helleenien tasavalta - joka myös Kreikkana tunnetaan - luotiin kun helleenien kansa itsenäistyi Osmanien valtakunnasta 1832.

en: Helvetian
fi: helvetialaisten

en: ?plural:Helvetians
fi: helvetialaiset

en: The Helvetians (Latin: Helvetii) were an Ancient Celtic people, inhabiting what is now Switzerland and adjacent parts of France and Germany. Helvetians sometimes helped in the internal conflicts of Rome, for example, on the side of Cicero. They were a big, expansive tribe, striving for domination over the tribes of Gaul. The campaigns of the Helvetian chieftain Orgetorix were used by Caesar as a pretext to conquer Helvetia and the rest of Gaul. The Helvetians succumbed to the Romans and became Romanized during the following centuries.
fi: Helvetialaiset (latinaksi 'helvetii') olivat muinainen kelttikansa, joka asutti nykyisen Sveitsin aluetta ja läheisiä Ranskan ja Saksan osia. Helvetialaiset auttoivat ajoin mm. Rooman sisäisissä kahnauksissa, Ciceron puolella. Helvetialaiset olivat suuri ja laajalle levittynyt heimo, joka taisteli herruudesta gallihemojen kanssa. Caesar käytti helvetialaispäällikkö Orgetorix'n taisteluretkiä tekosyynä valloittaa Helvetia ja loput Galliasta. Helvetialaiset antautuivat Roomalle ja roomalaistuivat tulleiden vuosisatojen aikana.

en: Hephthalite
fi: hefthaliittien

en: ?plural:Hephthalites
fi: hefthaliitit

en: Hessian
fi: hesseniläisten

en: ?plural:Hessians
fi: hesseniläiset

en: Hesse became a landgraviate of the Holy Roman Empire in the 13th century. In the 16th century it splintered into a number of smaller territories. Many Hessians fought in the American Revolution as mercenaries on both sides. Currently Hesse is one of the states of the Federal Republic of Germany.
fi: Hessenistä tuli Pyhän saksalais-roomalaisen keisarikunnan ruhtinaskunta 1200-luvulla. 1500-luvulla se hajosi useaksi pienemmäksi alueeksi. Monet hesseniläiset taistelivat Amerikan vallankumouksessa palkkasotureina kummallakin puolella. Nykyään Hessen on yksi Saksan liittotasavallan osavaltioita.

en: Landgrave %s
fi: Maakreivi %s

en: Landgravine %s
fi: Maakreivitär %s

en: Himyarite
fi: himyarien

en: ?plural:Himyar
fi: himyarit

en: The Himyar were originally a mountain tribe in what is now Yemen that conquered the other South Arabian kingdoms, including Sabaea in 115 BCE, which were rich from the incense trade. The Himyar were castle-builders, finding it necessary to erect citadels to protect against Bedouin raids. The Axumite kingdom from Ethiopia ruled Sabaea from 340 to 378 CE, but the area was reconquered by Himyar forces in 525. The fall of the nation was a slow process involving the Christian states of Axum and the Byzantine Empire on one side, the Mandean Sassanid Empire of Persia on the other, and various South Arabian factions split between. The country switched from Axumite rule to Sassanid in 575 and in 628, the fifth Sassanid satrap of "al-Yaman" converted to Islam and Southern Arabia was incorporated into the new, expanding Muslim empire.
fi: Himyarit olivat alkujaan vuoristoheimo nykyisen Jemenin alueella. Himyarit valloittivat muita Etelä-Arabian kuningaskuntia, kuten hajustekaupalla rikastuneen Saban 115 eaa. Himyarit olivat linnanrakentajia ja pystyttivät linnoituksia puolustaakseen alueitaan beduiinien ryöstöretkiä vastaan. Etiopialainen Aksumin kuningaskunta hallitsi Sabaa 340–378 jaa., mutta himyarien joukot valloittivat alueen takaisin vuonna 525. Valtakunnan tuho oli hidas murentuminen, johon vaikuttivat yhtäältä Aksumin kristityt osat ja Bysantin valtakunta, toisaalta Persiaa hallinnut mandealainen Sassanidien dynastia, ja lisäksi eteläarabialaisia ryhmittymiä molemmilla puolilla. Maa siirtyi Aksumien hallinnasta Sassanidien valtaan vuonna 575 ja vuonna 628 viides Sassanidien "al-Yamanin" satraappi kääntyi islaminuskoon, jolloin Etelä-Arabia liitettiin osaksi uutta, laajentuvaa muslimivaltakuntaa.

en: Holy Roman
fi: saksalais–roomalaisten

en: ?plural:Holy Romans
fi: saksalais–roomalaiset

en: The Holy Roman Empire was considered the successor to the Roman Empire, but as Voltaire once quipped it was neither Holy, nor Roman nor even less an Empire. Nonetheless it proved to be extremely durable, and lost territory only very slowly. For most of its existence it was a complex patchwork consisting of an uncountable number of counties, duchies, electorates, imperial free cities and other territories. In 1806 it was dissolved by Napoleon and replaced by the Confederation of the Rhine.
fi: Pyhää saksalais–roomalaista keisarikuntaa pidettiin Rooman valtakunnan jatkeena, mutta kuten Voltaire pilkkasi sitä, se ei ollut pyhä, ei roomalainen eikä järin keisarikuntakaan. Tästä huolimatta valtakunta oli äärimmäisen pitkäikäinen ja menetti alueitaan hyvin hitaasti. Suuren osan olemassaoloaan keisarikunta oli monimutkainen tilkkutäkki, joka muodostui lukemattomasta määrästä kreivi- ja herttuakuntia, vaaliruhtinaskuntia, keisarillisia vapaakaupunkeja ja muita territorioita. Vuonna 1806 Napoleon hajotti keisarikunnan ja korvasi sen Reinin liitolla.

en: Papal
fi: guelfien

en: ?plural:Papal States
fi: guelfit

en: The Papal States were the territories on the Italian Peninsula and elsewhere under the direct sovereign rule by the Roman Catholic popes. Established in the 8th century CE from territory donated to the Church by the pious and the wealthy, the Papal States grew to become the dominant power in Italy for centuries.
fi: Kirkkovaltio koostui Italian niemimaalla ja sen ulkopuolella sijainneista alueista, jotka olivat suoraan roomalaiskatolisen paavin vallan alla. Valtio perustettiin 700-luvulla uskovaisten ja rikkaiden kirkolle lahjoittamista maista, ja kasvoi huomattavaksi vallaksi Italiassa vuosisatojen ajan. Guelfit kannattivat paavinvaltaa ja ottivat Pyhän saksalais-roomalaisen keisarin vallankäyttöä puoltaneiden ghibelliinien kanssa yhteen rajusti 1100- ja 1200-luvuilla.

en: Antipope %s
fi: Vastapaavi %s

en: Antipopess %s
fi: Vastapaavi %s

en: Grand Master %s
fi: Suurmestari %s

en: Grand Mistress %s
fi: Suurmestari %s

en: Honduran
fi: hondurasilaisten

en: ?plural:Hondurans
fi: hondurasilaiset

en: Honduras has been an independent republic since the dissolution of the Central American Federation in 1840. The archetypical 'banana republic', periods of dictatorship and of more or less democratic rule have followed each other. Its current constitution was adopted in 1982.
fi: Honduras on ollut itsenäinen tasavalta Keski-Amerikan liittovaltion hajottua 1840. Se on arkkityyppinen 'banaanivaltio', jossa diktatuurin ja enemmän tai vähemmän demokraattisen vallan ajat ovat vuorotelleet. Sen nykyinen perustuslaki otettiin käyttöön 1982.

en: Hopi
fi: hopien

en: ?plural:Hopis
fi: hopit

en: A matrilineal culture in North America, who claim descent from the Hisatsinom. The Hopi live today on the Hopi Reservation in northeastern Arizona.
fi: Hopit ovat Pohjois-Amerikan alueen alkuperäiskansa, jotka elävät nykyään Arizonan koillisosan reservaatissa. Hopi-yhteisöt ovat matrilineaarisia: niissä sukulinja määritellään äidin suvun mukaisesti.

en: Hungarian
fi: unkarilaisten

en: ?plural:Hungarians
fi: unkarilaiset

en: Legend says that Hungary was founded by Arpad in the 9th century.
fi: Tarinan mukaan Árpád perusti Unkarin 800-luvulla.

en: Iberian
fi: iberien

en: ?plural:Iberians
fi: iberit

en: The Iberians were non-Indo-European inhabitants of the ancient Iberian Peninsula. Very little is known about their history. They were subjugated by Rome in the last centuries BCE.
fi: Iberit olivat muinaisen Iberian niemimaan asukkaita, jotka eivät olleet indoeurooppalaisia. Heidän historiastaan ei tiedetä juuri mitään. Iberit alistettiin Rooman vallan alle viimeisinä vuosisatoina ennen ajanlaskumme alkua.

en: Icelandic
fi: islantilaisten

en: ?plural:Icelanders
fi: islantilaiset

en: Iceland was long one of the largest uninhabited islands in the world, until it was settled by Norwegian Vikings in the late 9th century. The island was kept initially under the Norwegian and later the Danish crown until independence from Denmark in 1944.
fi: Islanti oli pitkään yksi maailman suurimmista asuttamattomista saarista, kunnes norjalaiset viikingit asettuivat sinne 800-luvun lopulla. Saari oli alunperin Norjan ja myöhemmin Tanskan kruunun alaisuudessa, kunnes itsenäistyi Tanskasta 1944.

en: Illyrian
fi: illyrialaisten

en: ?plural:Illyrians
fi: illyrialaiset

en: Illyrians were Indo-European tribes who appeared in the western part of the Balkan Peninsula before 1000 BCE, including Corcyra island and Ambracia bay in prehistoric Epirus to the south. They mixed with Thracians in Dardania to the east, and settled Messapia across the Adriatic Sea. Illyrian kingdoms were independent for centuries, until conquered by the Roman Republic.
fi: Illyrialaiset olivat joukko indoeurooppalaisia heimoja, jotka saapuivat Balkanin niemimaan länsiosiin ennen 1000 eaa. Alueeseen kuului Dalmatia pohjoisessa sekä etelässä Korfun saari ja Ambrakian lahti esihistoriallisessa Epeiroksessa. Illyrialaiset sekoittuivat traakialaisiin idässä, Dardaniassa, ja asuttivat Messapiaa Adrianmeren toisella rannalla. Illyrian kuningaskunnat olivat itsenäisiä vuosisatojen ajan, kunnes Rooman tasavalta valloitti ne.

en: Indo-European
fi: indoeurooppalaisten

en: ?plural:Indo-Europeans
fi: indoeurooppalaiset

en: The Indo-Europeans were a hypothetical ancient people who were linguistically ancestral to modern peoples in Europe and South and West Asia. They probably existed about 5000 years ago somewhere on the Eurasian steppes, but their true origins remain a mystery. The existence of this people has been inferred from the analysis of Indo-European languages, on the basis of which attempts to reconstruct the Proto-Indo-European language have been made. One of the first scientists who noted the similarities between these languages was Sir William Jones.
fi: Indoeurooppalaiset olivat hypoteettinen muinaiskansa, joiden kielellisiä jälkeläisiä useat Euroopan sekä Etelä- ja Länsi-Aasian kansat ovat. He lienevät asuneen jossain päin Euraasian aroja noin 5000 vuotta sitten, mutta kansan todellinen alkuperä on tuntematon. Kansan olemassaolo on johdettu indoeurooppalaisten kielten tutkimuksesta, minkä pohjalta on pyritty rakentamaan protoindoeurooppalaista kieltä useampaan otteeseen. Yksi ensimmäisistä tiedemiehistä joka havaitsi samankaltaisuuksia näiden kielten välillä oli Sir William Jones.

en: Inuit
fi: inuittien

en: ?plural:Inuits
fi: inuitit

en: The Inuits are a group of peoples inhabiting the Arctic areas of North America and Siberia. The Canadian territory of Nunavut has a majority population of Inuits; the name of the territory means "our land" in Inuktitut.
fi: Inuitit ovat joukko kansoja, jotka asuttavat Pohjois-Amerikan ja Siperian arktisia alueita. Nunavutin territorio Kanadassa on väestöltään enimmäkseen inuitteja; nimi tarkoittaa inuktitutin kielellä "meidän maatamme".

en: Iranian
fi: iranilaisten

en: ?plural:Iranians
fi: iranilaiset

en: Iran means "Land of the Aryans" - long known as Persia in the Western world. The country is today an Islamic Republic and a major power in the Middle East.
fi: Länsimaissa pitkään Persiana tunnettu Iran tarkoittaa "arjalaisten maata". Maa on nykyään islamilainen tasavalta ja keskeinen toimija Lähi-idässä.

en: Ayatollah %s
fi: Ajatolla %s

en: ?female:Ayatollah %s
fi: Ajatolla %s

en: Iraqi
fi: irakilaisten

en: ?plural:Iraqis
fi: irakilaiset

en: Iraq was founded after the fall of the Ottoman empire. It is encompassing the ancient region of Mesopotamia at the confluence of the Tigris and Euphrates rivers.
fi: Irak perustettiin Osmanien valtakunnan kukistuttua. Se kattaa muinaisen Mesopotamian alueen Tigris- ja Eufrat-jokien yhtymäkohdassa.

en: Irish
fi: irlantilaisten

en: ?plural:Irish
fi: irlantilaiset

en: Ireland held out against the Romans and Vikings but was conquered by the Normans in 1171.  It was ruled by the English until 1922 when most of the country was granted limited autonomy, becoming a republic in 1949.  The North of Ireland was settled in the 17th century by Scottish and English planters and is now part of the United Kingdom.
fi: Irlanti kesti roomalaisten ja viikinkien hyökkäykset, mutta normannit valloittivat sen 1171.  Englantilaiset hallitsivat maata vuoteen 1922 asti, jolloin valtaosalle maata myönnettiin rajoitettu autonomia.  Irlannista tuli tasavalta vuonna 1949. Skotlantilaiset ja englantilaiset uudisasukkaat (ns. istuttajat, planters) levittäytyivät Pohjois-Irlantiin 1600-luvulla ja alue kuuluu nykyään Iso-Britanniaan.

en: Israeli
fi: israelilaisten

en: ?plural:Israelis
fi: israelilaiset

en: The nation of Israel was founded in 1948 as a scattered collection of cantons in British Palestine, and has gradually expanded through winning wars in 1948, 1967 and 1973.
fi: Israelin valtio perustettiin 1948 brittiläiseen Palestiinaan ja se on asteittain valloittanut lisää alueita voitettuaan sarjan sotia vuosina 1948, 1967 ja 1973.

en: ?female:Rabbi %s
fi: Rabbi %s

en: Israelite
fi: israeliittien

en: ?plural:Israelites
fi: israeliitit

en: Israel was a Jewish kingdom on the eastern shore of the Mediterranean founded around 1000 BCE. Much of its history is told in the holy books of the Abrahamic religions. The last Jewish kingdom was destroyed by the Romans in the 1st century CE, leaving the Jews scattered around the world for nineteen centuries.
fi: Israel oli juutalainen kuningaskunta Välimeren itärannikolla. Se muodostettiin noin 1000 eaa. Huomattavia osia sen historiasta on kuvattu abrahamilaisten uskontojen kuten juutalaisten ja islamin pyhissä kirjoissa. Roomalaiset tuhosivat viimeisen juutalaisen kuningaskunnan ensimmäisellä vuosisadalla ajanlaskun alkamisen jälkeen, mikä jätti juutalaiset hajalle ympäri maailmaa yhdeksäksitoista vuosisadaksi.

en: Judge %s
fi: Tuomari %s

en: ?female:Judge %s
fi: Tuomari %s

en: Italian Greek
fi: Italian kreikkalaisten

en: ?plural:Italian Greeks
fi: Italian kreikkalaiset

en: Ivoirian
fi: norsunluurannikkolaisten

en: ?plural:Ivoirian
fi: norsunluurannikkolaiset

en: Ivory Coast or Côte d'Ivoire achieved independence in 1960. It has been relatively stable compared to other West African countries, but in the 2000s it lived through a civil war.
fi: Norsunluurannikko, eli Côte d'Ivoire, itsenäistyi 1960. Se on ollut suhteellisen vakaa verrattuna muihin Länsi-Afrikan maihin, mutta 2000-luvulla sitä ravisteli sisällissota.

en: Jaffna
fi: jaffnalaisten

en: ?plural:Jaffnas
fi: jaffnalaiset

en: The Jaffna Kingdom was a medieval Tamil kingdom based in the north of Sri Lanka. It was a successful southern rival to the Chola Empire on the Indian mainland.
fi: Jaffnan kuningaskunta oli keskiaikainen tamilivaltio Sri Lankan pohjoisosissa. Se kilpaili pohjoisessa Intian mantereella vaikuttavan Chola-dynastian kanssa.

en: Jamaican
fi: jamaikalaisten

en: ?plural:Jamaicans
fi: jamaikalaiset

en: Columbus landed on Jamaica in 1494. The island was colonized by the Spanish but in 1655 it was conquered by the English, who turned the island into a slave-based plantation economy. Slavery was abolished in 1834. The country became an independent country within the Commonwealth in 1962. Jamaica is famous around the world for its music; genres such as reggae and ska originated on the island.
fi: Kolumbus saapui Jamaikalle 1494. Espanjalaiset asuttivat saaren, mutta 1655 englantilaiset valloittivat sen ja muuttivat alueen orjavetoisiksi plantaaseiksi. Orjuus kiellettiin 1834. Maa itsenäistyi osana Kansainyhteisöä 1962. Jamaika on maailmankuulu musiikistaan: suuntaukset kuten reggae ja ska ovat peräisin saarelta.

en: ?female:Rasta %s
fi: Rasta %s

en: Jolof
fi: wolofilaisten

en: ?plural:Jolof
fi: wolofilaiset

en: Jordanian
fi: jordanialaisten

en: ?plural:Jordanian
fi: jordanialaiset

en: The Hashemite Kingdom of Jordan is a country in the Middle East. During Antiquity the country was the site of numerous ancient civilizations, including the Nabateans who built the city of Petra. The country has been Arab since the 7th century. Conquered by the Ottoman Turks in 1519, it became a British League of Nations mandate after World War II. The Hashemite clan, which had led a revolt against the Turks during the war, was established as Jordan's ruling dynasty. The country finally became independent in 1946.
fi: Jordanian hašemiittinen kuningaskunta on valtio Lähi-Idässä. Antiikin aikaan valtion alueella vaikutti useita muinaisia kansakuntia, kuten nabatealaiset, jotka rakensivat Petran kaupungin. Maa on ollut arabien kansoittamaa 600-luvusta lähtien. Osmanit valloittivat sen 1519, ja siitä tuli osa brittien hallinnoimaa Palestiinan mandaattia Kansainliiton hyväksynnän mukaan toisen maailmansodan jälkeen. Hašemiittien klaani, joka johti kapinaa turkkilaisia osmaneja vastaan sodan aikaan, nousi Jordanian hallitsevaksi dynastiaksi. Maa itsenäistyi lopulta 1946.

en: Kalmyk
fi: kalmukkien

en: ?plural:Kalmyks
fi: kalmukit

en: The Kalmyks are a Western Mongolian ethnic group living in Kalmykia in southern Russia. They migrated to the Caspian plains in the 17th century and formed a khanate that was allied with Russia. The Kalmyks are the only Buddhist nation of Europe.
fi: Kalmukit ovat Länsi-Mongolian etninen ryhmä, jotka asuvat Kalmukian osatasavallassa Etelä-Venäjällä. Kalmukit muuttivat Kaspian syvängön alueelle 1600-luvulla, ja muodostivat kaanivaltion joka liittoutui Venäjän kanssa. Kalmukit ovat Euroopan ainoa buddhalainen kansa.

en: Kanem-Bornu
fi: kanembornulaisten

en: ?plural:Kanem-Bornu
fi: kanembornulaiset

en: This empire lasted in some form from the 9th-century until 1893 in modern Chad and Nigeria and controlled much of the trans-Saharan trade.
fi: Kanem-Bornun valtakunta on kestänyt jossain muodossa 800-luvulta aina vuoteen 1893. Se sijaitsi nykyajan Tšadin ja Nigerian alueella ja hallitsi suurta osaa Saharan ylittävästä kaupankäynnistä.

en: Karabakhi
fi: karabahilaisten

en: ?plural:Karabakhis
fi: karabahilaiset

en: Karelian
fi: karjalaisten

en: ?plural:Karelians
fi: karjalaiset

en: The Karelians are a Finno-Ugric people inhabiting Karelia, a region currently divided between Finland and Russia. They are closely related to the Finns.
fi: Karjalaiset ovat suomalais-ugrilainen kansa, joka asuu Karjalassa. Alue on tällä hetkellä jakautunut Suomen ja Venäjän alueille. Karjalaiset ovat läheistä sukua suomalaisille.

en: Karen
fi: karenien

en: ?plural:Karens
fi: karenit

en: Kashmiri
fi: kasmirlaisten

en: ?plural:Kashmiris
fi: kasmirlaiset

en: The Kashmir valley is situated by the western foothills of the Himalayas. Having been inhabited for millennia, it is a melting pot of Hindu, Tibetan, and Islamic culture.
fi: Kasmirlaakso sijaitsee Himalajan läntisellä juurella. Vuosituhansien ajan asuttu alue on sulatusuuni hindu-, tiibetiläis- ja islamilaiskulttuureille.

en: Kashubian
fi: kašubien

en: ?plural:Kashubians
fi: kašubit

en: Katangan
fi: katangalaisten

en: ?plural:Katangans
fi: katangalaiset

en: Katanga, the southernmost part of the Democratic Republic of the Congo, rich in minerals and once home to the Yeke Kingdom. The region seceded from Congo a few days after that country's independence from Belgium in 1960. The state, protected by Belgian mining industrialists and foreign mercenaries, was led by Moise Tshombe. Katanga was reincorporated into Congo after a Congolese and UN military campaign.
fi: Katanga on Kongon demokraattisen tasavallan eteläisin osa, joka on ... ja jonka alueella Yeken valtakunta aikoinaan sijoittui. Alue irtautui Kongosta paria päivää maan itsenäistyttyä Belgian vallan alta 1960. Valtiota johti Moise Tshombe, ja sitä suojelivat belgialainen kaivosteollisuus ja ulkomaiset palkkasoturit. Katanga liitettiin takaisin Kongoon, Kongon ja YK:n sotilastoimien jälkeen.

en: Kazakh
fi: kazakkien

en: ?plural:Kazakhs
fi: kazakit

en: Kazakhs are descendants of Turkic and Mongolian nomadic tribes. Conquered by Russia in the 18th century, Kazakhstan became independent in 1991 with the dissolution of the Soviet Union. It is one of the ten largest states in the world by area.
fi: Kazakit ovat turkkilais-tataarilaisesta kansa Keski-Aasiassa, jonka alueet Venäjä valloitti 1700-luvulla. Kazakstan itsenäistyi 1991 Neuvostoliiton hajotessa, Venäjä oli valloittanut aikoinaan 1700-luvulla. Kazakstan on pinta-alaltaan yksi maailman suurimmista valtioista.

en: Kenyan
fi: kenialaisten

en: ?plural:Kenyans
fi: kenialaiset

en: Kenya gained independence from Britain in December 1963.
fi: Kenia itsenäistyi Britanniasta joulukuussa 1963.

en: Khazar
fi: kasaarien

en: ?plural:Khazars
fi: kasaarit

en: The Khazars founded a steppe empire on the plains of Southern Russia in the Early Middle Ages. Originally shamanists, they adopted Judaism as their state religion.
fi: Kasaaripaimentolaiset perustivat valtakunnan Etelä-Venäjän aroille varhaiskeskiajalla. Kasaarit olivat alunperin šamanisteja, mutta juutalaisuus valtasi alaa varsinkin yläluokan keskuudessa ja päätyi valtionuskonnoksi.

en: Tarkhan %s
fi: Tarkaani %s

en: ?female:Tarkhan %s
fi: Tarkaani %s

en: Khoisan
fi: khoisanien

en: ?plural:Khoisan
fi: khoisanit

en: Khwarezmian
fi: horezmien

en: ?plural:Khwarezmians
fi: horezmit

en: Satrap %s
fi: Satraappi %s

en: ?female:Satrap %s
fi: Satraappi %s

en: Kiribati
fi: kiribatilaisten

en: ?plural:I-Kiribati
fi: kiribatilaiset

en: The Gilbert Islands, known in Gilbertese as Tungaru, are an island chain in the Pacific Ocean. Inhabited by Micronesians since prehistoric times, they were united under a common chiefdom in the late 19th century. Together with the Ellice Islands they were annexed by the British in 1892 who established the colony of Gilbert and Ellice Islands. Upon independence in 1976, the people of the Gilbert Islands adopted Kiribati (the Gilbertese rendering of "Gilberts") as the name of the newly established republic.
fi: Gilbertsaaret, jotka tunnetaan kiribatin kielellä nimellä Tungaru, ovat saariketju Tyynessä valtameressä. Mikronesialaiset asuttivat saaria esihistoriallisilta ajoilta lähtien, ja ne yhdistyivät yhden päällikön alle myöhään 1800-luvulla. Britit liittivät Gilbert- ja Ellicesaaret yhdeksi siirtokunnakseen 1892. Maan itsenäistyttyä 1976 Gilbertsaarten asukkaat ottivat vastaperustetun tasavaltansa nimeksi Kiribati (joka on kiribatinkielinen tapa lausua "Gilberts").

en: Kittitian and Nevisian
fi: saintkittsnevisläisten

en: ?plural:Kittitians and Nevisians
fi: saintkittsnevisläiset

en: Saint Kitts and Nevis is a nation in the Caribbean located on the eponymous two islands. It is the smallest country in the Americas and the world's smallest federation. Saint Kitts was the site of some of the earliest French and English colonization attempts in the New World.
fi: Saint Kitts ja Nevis on valtio Karibianmerellä, joka sijaitsee sille nimen antaneilla kahdella saarella. Se on Amerikkojen pienin valtio, ja maailman pienin liittovaltio. Ranskalaiset ja englantilaiset tekivät joitakin ensimmäisistä Uuden maailman asutusyrityksistä Saint Kittsin alueella.

en: Komi
fi: komien

en: ?plural:Komi
fi: komit

en: The Komi are a Finno-Ugric people living in the northern part of European Russia. In the Middle Ages, the area inhabited by people of Komi was dominated by the Republic of Novgorod. In the 15th century, the Komi were subordinated to Moscow, becoming part of Russia.
fi: Komit ovat suomalais-ugrilainen kansa, joka asuu Venäjän Euroopan puolen pohjoisosassa. Keskiajalla komien asuttamaa aluetta hallitsi Novgorodin tasavalta. 1400-luvulla Moskova ulotti valtansa komien alueelle, jolloin komit päätyivät osaksi Venäjän valtakuntaa.

en: Kongo
fi: kongojen

en: ?plural:Kongo
fi: kongot

en: This Kingdom, lasting from roughly 1400 CE until the late 19th century, existed in the present-day countries of Angola and the Democratic Republic of the Congo. Soon after its formation, Portuguese explorers, missionaries and slavers began to arrive and exerted considerable influence in the Kingdom.
fi: Kongo-kansa perusti Kongon kuningaskunnan, joka kesti noin vuodesta 1400 1800-luvun lopulle. Se sijaitsi nykyisen Angolan ja Kongon demokraattisen tasavallan alueella. Pian kuningaskunnan perustamisen jälkeen portugalilaiset tutkimusmatkailijat, lähetyssaarnaajat ja orjakauppiaat ilmaantuivat paikalle ja käyttivät huomattavaa vaikutusvaltaansa alueella.

en: Kosovar
fi: kosovolaisten

en: ?plural:Kosovars
fi: kosovolaiset

en: Kosovo is a country on the Balkans. It declared independence in 2008. Serbia claims Kosovo as a province and its independence is not universally recognized.
fi: Kosovo on maa Balkanin alueella. Se julistautui itsenäiseksi 2008. Serbia pitää sitä yhä lääninään, eikä Kosovon itsenäisyyttä olekaan vielä tunnustettu kaikkialla.

en: Kuna
fi: kunien

en: ?plural:Kunas
fi: kunat

en: Kurdish
fi: kurdien

en: ?plural:Kurds
fi: kurdit

en: The Kurds are a distinct ethno-linguistic group speaking an Indo-Aryan language. Their traditional homeland Kurdistan is situated in the northern Middle East and partitioned between Iraq, Turkey, Syria, and Iran. The medieval era saw the rise of several principalities ruled by Kurdish dynasties, including Shaddadid, Rawadid, Hasanwayhid, Annazid, and Marwanid. Subsequently subdued by the Ottomans, the Kurds' struggle for self-rule and independence took off again after the fall of the Ottoman Empire and the end of the colonial era. Today, Iraq's Kurdistan Autonomous Region is the only Kurd-dominated political entity in the world.
fi: Kurdit ovat oma etnis-kielellinen ryhmänsä. Kurdin kieli kuuluu indoarjalaisten kielten ryhmään. Kurdien perinteinen kotimaa, Kurdistan, sijaitsee Lähi-Idän pohjoisosassa ja on jaettu Irakin, Turkin, Syyrian ja Iranin kesken. Keskiajalla kurdidynastioiden hallitsemia ruhtinaskuntia nousi useita, kuten Shaddadid, Rawadid, Hasanwayhid, Annazid ja Marwanid, mutta Osmanit valloittivat alueet. Tämän jälkeen kurdien pyrkimys itsehallintoon ja itsenäisyyteen nousi jälleen Osmanin valtakunnan kaaduttua ja siirtomaavaltojen ajan jälkeen. Irakissa sijaitseva Kurdistanin autonominen alue on tällä hetkellä maailman ainoa poliittinen yksikkö, jossa valtaa pitävät kurdit.

en: Kushan
fi: kušanien

en: ?plural:Kushans
fi: kušanit

en: ?female:Guru %s
fi: Guru %s

en: Kuwaiti
fi: kuwaitilaisten

en: ?plural:Kuwaitis
fi: kuwaitilaiset

en: Kuwait is an Arab country, bordered by Iraq, Saudi Arabia and the Persian Gulf. It was founded in 1756 by the Sabah dynasty, who has ruled the country ever since. In 1990 the country was occupied by Iraqi forces, who were subsequently ejected after an international military intervention. Economically, Kuwait is one of the most developed countries in the Middle East. Despite its relatively small size, the country has about ten percent of the world's proven oil reserves.
fi: Kuwait on arabimaa, jota rajaavat Irak, Saudi-Arabia ja Persianlahti. Sen perusti 1756 al-Sabahin suku, joka on hallinnut maata siitä lähtien. Vuonna 1990 maan miehittivät Irakin joukot, jotka poistettiin pian kansainvälisen sotilasoperaation voimin. Taloudellisesti Kuwait on yksi Lähi-Idän kehittyneimmistä maista. Vaikka sen koko on suhteellisen pieni, sillä on noin kymmenen prosenttia maailman todennetuista öljyvarannoista.

en: Kyrgyz
fi: kirgiisien

en: ?plural:Kyrgyzs
fi: kirgiisit

en: Nation in Central Asia. Conquered by the Russian Empire in the 19th century, Kyrgyzstan got independence from the Soviet Union in 1991.
fi: Kirgiisia on valtio Keski-Aasiassa. Venäjän keisarikunta valloitti sen 1800-luvulla. Kirgiisia itsenäistyi Neuvostoliiton hajotessa 1991.

en: Langobardic
fi: langobardien

en: ?plural:Langobards
fi: langobardit

en: Lankese
fi: srilankalaisten

en: ?plural:Lankese
fi: srilankalaiset

en: Prince Vijaya came to Sri Lanka from Orissa, in north-eastern India, during the 6th century BCE and founded the Sinhalese kingdom there. During British colonialism the country was known as Ceylon.
fi: Prinssi Viljaya saapui Sri Lankaan koillisen Intian Orisasta 500-luvulla eaa. ja perusti sinne singaleesien kuningaskunnan. Britannian siirtomaavallan aikana maa tunnettiin nimellä Ceylon.

en: Supreme Commander %s
fi: Ylikomentaja %s

en: ?female:Supreme Commander %s
fi: Ylikomentaja %s

en: Laotian
fi: laosilaisten

en: ?plural:Laotians
fi: laosilaiset

en: The history of Laos starts with the Lan Xang kingdom created in the 14th century and ended in late 18th century with invasion of Siam (Thailand). In the end of the 19th century, Laos became part of French Indochina. French rule ended with independence in 1946 followed by 30 years of civil war. In 1975 the communist Pathet Lao established a strict socialist regime. However, in 1986 the liberalization and a gradual return to private enterprise started.
fi: Laosin historia alkaa Lan Xang -kuningaskunnasta, joka luotiin 1300-luvulla ja päättyi myöhään 1700-luvulla Siamin (nyk. Thaimaa) valloitukseen. 1800-luvun lopulla Laosista tuli osa Ranskalaista Indokiinaa. Ranskan valta päättyi Laosin itsenäistyessä 1946, mitä seurasi 30 vuotta sisällissotaa. Vuonna 1975 kommunistijohtaja Pathet Lao pystytti maahan tiukan sosialistisen hallinnon. Talouden vapauttaminen ja yksityisyrittämisen vähittäinen paluu alkoivat 1986.

en: Latin
fi: latinalaisten

en: ?plural:Latins
fi: latinalaiset

en: Latvian
fi: latvialaisten

en: ?plural:Latvians
fi: latvialaiset

en: In the aftermath of World War I Latvia proclaimed its independence from Russia. In 1940, Latvia was forcibly occupied by the Soviet Union. After the collapse of Soviet Union in 1991 Latvia restored its independence.
fi: Ensimmäisen maailmansodan jälkimainingeissa Latvia julistautui itsenäiseksi Venäjästä. Vuonna 1940 Neuvostoliitto miehitti maan väkivalloin. Neuvostoliiton kaaduttua 1991 Latvia palasi itsenäiseksi.

en: Lebanese
fi: libanonilaisten

en: ?plural:Lebanese
fi: libanonilaiset

en: Located in the Levant, the Eastern shore of the Mediterranean, Lebanon houses some of the oldest traces of human civilization. The old homeland of the Phoenicians, Lebanon has since been ruled by many empires. It was part of the Ottoman Empire for over four centuries and became a French mandate after World War I. Lebanon proclaimed its independence in 1943.
fi: Levantin alueella, Välimeren itärannalla sijaitseva Libanon on foinikialaisten vanha kotimaa, ja sen alueella on joitakin ihmisasutuksen vanhimmista jäänteistä. Foinikialaisten jälkeen Libanonia on hallinnut joukko ulkovaltoja. Se oli Osmanien valtakunnan osa yli neljän vuosisadan ajan, ja siirtyi Ranskan mandaattialueeksi ensimmäisen maailmansodan jälkeen. Libanon julistautui itsenäiseksi 1943.

en: Lendian
fi: ledsianien

en: ?plural:Lendians
fi: ledsianien

en: Leonese
fi: leónien

en: ?plural:Leonese
fi: leónit

en: Leon was a medieval kingdom in the northwestern part of the Iberian peninsula. Currently Leon is part of the Spanish autonomous community of Castile and Leon.
fi: León oli keskiaikainen kuningaskunta Iberian niemimaan luoteisosissa. Nykyään León on osa Kastiliaa ja Leónia, joka on Espanjan itsehallintoalue.

en: Lesothoan
fi: lesotholaisten

en: ?plural:Lesothoans
fi: lesotholaiset

en: Lesotho first formed a unified polity in the early 19th century under king Moshoeshoe I, who united the Sotho clans. Moshoeshoe sought protection from the British against Boer incursions and in 1869 the country turned into the British protectorate of Basutoland. Although surrounded by South Africa on all sides, that country's apartheid policies prevented its integration into South Africa. In 1966 Basutoland became the independent Kingdom of Lesotho.
fi: Lesotho muodostui 1800-luvulla kuningas Moshoeshoe I:n yhdistäessä sothoklaanit. Moshoeshoe haki suojaa Briteiltä buurien hyökkäyksiä vastaan, ja 1869 maasta tuli brittiläinen protektoraatti, Basutomaa. Vaikka maa on täysin Etelä-Afrikan ympäröimä, maan apartheid-politiikka esti sen integroinnin Etelä-Afrikkaan. Vuonna 1966 Basutomaasta tuli itsenäinen Lesothon kuningaskunta.

en: Liberian
fi: liberialaisten

en: ?plural:Liberians
fi: liberialaiset

en: Liberia is a country in West Africa, founded in the first half of the 19th century as a country for liberated African-American slaves. Liberia's history has been characterized by tensions between the dominant Americo-Liberian minority and the indigenous majority. The Americo-Liberians organized themselves within the True Whig Party, which held power for no less than 102 years, longer than any other political party worldwide. The indigenous population was enfranchised in the 1960s and the True Whigs were overthrown in 1980, which led to a period of instability and civil wars. A fragile peace returned in 2003.
fi: Liberia on Länsi-Afrikan valtio, jonka vapautetut afrikkalaisamerikkalaiset orjat perustivat 1800-luvulla. Liberian historiaa ovat värittäneet jännitteet valtaapitävän amerikkalais-liberialaisen vähemmistön ja lukumääräenimmistöisen alkuperäiskansan välillä. Amerikkalais-liberialaiset järjestäytyivät True Whig -puolueeksi, joka piti valtaa jopa 102 vuotta, mikä on poliittisten puolueiden maailmanennätys. Alkuperäiskansa sai äänioikeuden 1960-luvulla, ja True Whig -puolueen valta kaatui 1980, mitä seurasi epävakauden ja sisällissodan kausi. Hauras rauha saatiin solmittua 2003.

en: Liburnian
fi: liburnialaisten

en: ?plural:Liburnians
fi: liburnialaiset

en: The Liburnians were an ancient Indo-European tribe living along the Northeastern Adriatic coast in modern Croatia. They were probably distinct from their neighbors, the Illyrians, and spoke an Italic language. They were Romanized after the annexation of their land by Rome.
fi: Liburnialaiset olivat muinainen indoeurooppalainen heimo Adrianmeren koillisrannoilla, nykyisen Kroatian alueella. He todenäköisesti erottuivat naapureistaan illyrialaisilsta, ja puhuivat italiansukuista kieltä. Liburnialaiset roomalaistuivat kun heidän maansa liitettiin osaksi Roomaa.

en: Libyan
fi: libyalaisten

en: ?plural:Libyans
fi: libyalaiset

en: The region that is now Libya was a Roman colony until it was conquered by the Arab civilization in the 7th century. In 1912 it came under the control of Italy and after the Second World War Libya was granted independence as a condition of the Allied peace treaty with Italy.
fi: Libyana nykyään tunnettu alue oli Rooman siirtokunta, kunnes arabisivilisaatio valloitti sen 600-luvulla. Vuonna 1912 se siirtyi Italian hallintaan. Toisen maailmansodan jälkeen Libya sai itsenäisyyden osana liittoutuneiden valtioiden ja Italian välistä rauhansopimusta.

en: Liechtensteiner
fi: liechtensteinilaisten

en: ?plural:Liechtensteiners
fi: liechtensteinilaiset

en: The Principality of Liechtenstein is a tiny, doubly landlocked alpine country in Western Europe, bordered by Switzerland to its west and by Austria to its east. The Principality was formed by the merger of Vaduz and Schellenberg in 1719.
fi: Liechtensteinin ruhtinaskunta on pieni sisämaavaltio Länsi-Euroopan Alpeilla. Sen rajoja ympäröi lännessä Sveitsi ja idässä Itävalta. Ruhtinaskunta muodostettiin Vaduzin ja Schellenbergin yhdistämisen yhteydessä vuonna 1719.

en: Ligurian
fi: liguurien

en: ?plural:Ligurians
fi: liguurit

en: The Ligures were a pre-Roman tribal complex in what is now Northwestern Italy and Southern France. Their language is of uncertain origin, perhaps Para-Celtic or Pre-Indo-European.
fi: Liguurit olivat Roomaa edeltävä heimokompleksi nykyisen Luoteis-Italian ja Etelä-Ranskan alueella. Liguurien kielen alkuperästä ei olla varmoja, mutta sitä on arveltu parakelttiläiseksi tai esi-indoeurooppalaiseksi.

en: Paramount Ruler %s
fi: Suuri hallitsija %s

en: ?female:Paramount Ruler %s
fi: Suuri hallitsija %s

en: Lipka Tatar
fi: Liettuan tataarien

en: ?plural:Lipka Tatars
fi: Liettuan tataarit

en: The Lipka Tatars are descendants of Tatars who migrated to the Polish-Lithuanian Commonwealth from the Crimean Khanate and the Golden Horde. Their name comes from the Turkish name of Lithuania. In addition to Lithuania, they also live in Poland and Belarus. Some Lipka Tatars have preserved their culture and traditional religion to the present day.
fi: Liettuan tataarit ovat tataarikansan jälkeläisiä, jotka muuttivat Puola-Liettuan valtioliiton alueelle Krimin Kaanikunnan ja Kultaisen ordan alueilta. Vaikka kansan nimi viittaa Liettuaan, heitä elää myös Puolan ja Valko-Venäjän alueella. Osa Liettuan tataareista on säilyttänyt kulttuurinsa ja perinteisen uskontonsa nykypäivään asti.

en: Lippian
fi: lippeläisten

en: ?plural:Lippians
fi: lippeläiset

en: Lippe was a historical state in Germany. It was located between the Weser River and the southeast part of the Teutoburg forest.
fi: Lippe oli historiallinen keisarikunta Saksassa. Se sijaitsi Weser-joen ja Teutoburgin metsän kaakkoisosan välissä.

en: Lithuanian
fi: liettualaisten

en: ?plural:Lithuanians
fi: liettualaiset

en: Lithuania is a small country on the south coast of the Baltic Sea, northeast of Poland. Lithuanian is the most archaic and complex of the northern Indo-European languages.
fi: Liettua on pieni maa Itämeren etelärannalla, koilliseen Puolasta. Liettuan kieli on vanhakantaisin ja monimutkaisin pohjoisista indoeurooppalaisista kielistä.

en: Lojbanistani
fi: lojbanien

en: ?plural:Lojbanistanis
fi: lojbanit

en: Lojbanistan is a fictional place where people speak Lojban. Lojban is a constructed language meant for human communication. Lojban is syntactically unambiguous ("Time flies like an arrow. Fruit flies like a banana."), culturally neutral and simple to learn.
fi: Lojbanistan on fiktiivinen paikka, jonka väestö puhuu lojbania. Lojban on keinotekoinen kieli, joka on tarkoitettu ihmisten väliseen viestintään. Kieli on syntaktisesti yksiselitteinen (sanojen roolit virkkeessä eivät voi sekoittua), kulttuurineutraali ja helppo oppia.

en: Lorrain
fi: lothringeniläisten

en: ?plural:Lorrains
fi: lothringeniläiset

en: Luwian
fi: luuvilaisten

en: ?plural:Luwians
fi: luuvilaiset

en: Luxembourgish
fi: luxemburgilaisten

en: ?plural:Luxembourgians
fi: luxemburgilaiset

en: One of Europe's smaller countries, Luxembourg was founded as a county in 963. In 1815 it was elevated to a Grand Duchy in a personal union with the Netherlands, which was severed in 1890.
fi: Luxemburg on yksi Euroopan pienimmistä maista, joka perustettiin maakuntana 963. Se korotettiin ruhtinaskunnaksi Alankomaiden kanssa tehdyn henkilökohtaisen liiton kautta, joka katkesi 1890.

en: Lycian
fi: lyykialaisten

en: ?plural:Lycians
fi: lyykialaiset

en: Maasai
fi: maasaiden

en: ?plural:Maasais
fi: maasait

en: The Maasai are an indigenous African ethnic group of semi-nomadic people located in Kenya and northern Tanzania. Due to their distinctive customs and dress and residence near the many game parks of East Africa, they are among the most well known of African ethnic groups.
fi: Maasait ovat Afrikan alkuperäinen etninen ryhmä, joka asuu Kenian ja pohjoisen Tansanian alueella. Maasait ovat paimentolaiskansaa, jonka erikoiset tavat, punainen perinneasu ja sijainti lähellä Itä-Afrikan monia luonnonpuistoja on tehnyt heistä yhden Afrikan parhaiten tunnetuista etnisistä ryhmistä.

en: Macedonian
fi: nykymakedonialaisten

en: ?plural:Macedonians
fi: nykymakedonialaiset

en: The Republic of Macedonia is located in the south-central part of the Balkan peninsula. It declared independence from Yugoslavia in 1991.
fi: Makedonian tasavalta sijaitsee Balkanin niemimaalla, Kreikan pohjoisnaapurina. Se julistautui itsenäiseksi Jugoslaviasta vuonna 1991.

en: Macedon
fi: makedonialaisten

en: ?plural:Macedons
fi: makedonialaiset

en: The Kingdom of Macedonia was located in the southern Balkans. Under Alexander the Great it became one of the most powerful states in the world but it splintered into several states after Alexander's death. Macedonia was eventually conquered by Rome in 146 BCE.
fi: Antiikin Makedonian kuningaskunta sijaitsi eteläisellä Balkanin niemimaalla. Aleksanteri suuren vallan alla siitä tuli yksi maailman mahtavimmista valtioista, mutta se hajosi Aleksanterin kuoltua joukoksi pienempiä valtioita. Lopulta jäljelle jääneen Makedonian valtasi Rooma 146 eaa.

en: Diadochos %s
fi: Diadokki %s

en: Diadocha %s
fi: Diadokki %s

en: Majapahit
fi: majapahitilaisten

en: ?plural:Majapahit
fi: majapahitilaiset

en: Malagasy
fi: malagassien

en: ?plural:Malagasies
fi: malagassit

en: The Malagasy are the people of Madagascar. For centuries, tribes from Indonesia, East Africa and the Arab world have gathered on the island.
fi: Malagassit ovat Madagaskarin väestöä. Vuosisatojen ajan saarelle on kokoontunut heimoja Indonesiasta, Itä-Afrikasta ja arabimaailmasta.

en: High Commissioner %s
fi: Päävaltuutettu %s

en: ?female:High Commissioner %s
fi: Päävaltuutettu %s

en: Malawian
fi: malawilaisten

en: ?plural:Malawians
fi: malawilaiset

en: Called Nyasaland by the British, Malawi adopted its current name, referring to the old Maravi Empire upon independence in 1964. The country's politics were dominated by Dr. Hastings Banda for three decades, until he was stripped of his titles in 1993.
fi: Malawi, jota britit kutsuivat Njassamaaksi, otti käyttöön uuden nimensä itsenäistyessään 1964. Nimi viittaa vanhaan Maravin bantuvaltioon. Tohtori Hastings Panda johti maan politiikkaa kolmen vuosikymmenen ajan elinikäisessä presidentin virassa, kunnes hänet syrjäytettiin 1993.

en: Malaysian
fi: malesialaisten

en: ?plural:Malaysians
fi: malesialaiset

en: Malaysia was started with the founding of Malacca (Melaka) by Parameswara in the early 14th century.
fi: Malesia pohjautuu Malakan sulttaanikuntaan, jonka perusti Parameswara 1300-luvun alussa.

en: Maldivian
fi: malediivilaisten

en: ?plural:Maldivians
fi: malediivilaiset

en: The Maldives are an archipelago in the Indian Ocean and the smallest country of Asia. According to tradition, the Maldives became a united sultanate when the Cholas were expelled in the 12th century. The islands were a British protectorate from 1887 to 1965. The monarchy was abolished three years after independence. Today, the Maldives are above all known as a tourist destination.
fi: Malediivit on saaristo Intian valtameressä, ja Aasian pienin valtio. Perimätiedon mukaan Malediivit yhdistyivät sulttaanin alle kun Cholat ajettiin alueelta 1100-luvulla. Saaret olivat brittiläinen protektoraatti vuosina 1887-1965. Monarkia lakkautettiin kolme vuotta itsenäistymisen jälkeen. Nykyään Malediivit ovat erityisesti turistikohde.

en: Malian
fi: malilaisten

en: ?plural:Malians
fi: malilaiset

en: Mali is a large country in Western Africa. Once part of French Sudan, it gained independence together with Senegal in 1959.
fi: Mali on pinta-alaltaan suuri valtio Länsi-Afrikassa. Se oli aikoinaan osa Ranskan Sudania ja itsenäistyi yhdessä Senegalin kanssa vuonna 1959.

en: Maltese
fi: maltalaisten

en: ?plural:Maltese
fi: maltalaiset

en: Malta was first settled around 5200 BCE. Over the centuries, the islands have been ruled by the Phoenicians, Romans, Fatimids, Sicilians, Knights Hospitaller, French, and British. Malta became independent in 1964 and joined the EU in 2004.
fi: Malta asutettiin ensimmäisen kerran 5200 eaa. Vuosisatojen kuluessa saaria ovat hallinneet foinikialaiset, roomalaiset, fatimidit, sisilialaiset, Johanniittain ritarikunta, ranskalaiset ja britit. Malta itsenäistyi 1964 ja liittyi EU:hun 2004.

en: Master %s
fi: Valtias %s

en: Mistress %s
fi: Valtiatar %s

en: Mamluk
fi: mamelukkien

en: ?plural:Mamluks
fi: mamelukit

en: The Mamluks were an Egyptian warrior caste who were recruited from slaves of Turkish or Caucasian origin. The Mamluks were known as elite military units. They held important roles in several Muslim countries. In 1250, they created their own state in Egypt. The Mamluk Sultanate was ruled by two dynasties Mamluks until it was conquered by the Ottoman Turks in 1517.
fi: Mamelukit olivat egyptiläinen soturikasti joka värvättiin turkkilais- ja kaukaasiperäisistä orjista. Mamelukit tunnettiin eliittisotilaina. Heillä oli tärkeä rooli useissa muslimimaissa. Vuonna 1250 mamelukit ottivat Egyptin valtaansa. Mamelukkien sulttaanikuntaa hallitsi kaksi eri mamelukkidynastiaa, kunnes Osmanit valtasivat maan 1517.

en: %s Pasha
fi: %s pašša

en: ?female:%s Pasha
fi: %s pašša

en: Manchu
fi: mantšujen

en: ?plural:Manchus
fi: mantšut

en: The Manchus were a semi-nomadic people originating from the region called Manchuria in Northeast Asia. In the 17th century they conquered and ruled China as the Manchu Empire until 1911.
fi: Mantšut olivat Mantšuria-nimiseltä Koillis-Aasian alueelta kotoisin oleva paimentolaiskansa. 1600-luvulla mantšut valloittivat Kiinan ja heidän perustamansa Qing-dynastia hallitsi keisarikuntaa vuoteen 1911 asti.

en: Manx
fi: manksien

en: ?plural:Manx
fi: manksit

en: The Isle of Man is an island in the British Isles located between Britain and Ireland. Formally not a part of United Kingdom, it is a self-governing British Crown Dependency. In the Middle Ages it was the center of the Kingdom of Mann and the Isles, and later of the Lordship of Man. Man is noted for having the oldest still functioning parliament in the world, the Tynwald, which has existed since 979 CE. Since 1765 the island depends on Great Britain.
fi: Mansaari on osa Brittein saaria ja sijaitsee Iso-Britannian ja Irlannin välillä. Saari ei ole muodollisesti osa Yhdistynyttä Kuningaskuntaa, vaan se on itsehallinnollinen Britannian kruununsiirtomaa. Keskiajalla se oli Mannin kuningaskunnan ja myöhemmin Manin lordikunnan keskus. Mansaari tunnetaan myös vanhimmasta edelleen toimivasta parlamentista, Tynwald, joka on perustettu 979. Vuodesta 1765 saari on kuulunut Ison-Britannian alaisuuteen.

en: Chief Minister %s
fi: Pääministeri %s

en: ?female:Chief Minister %s
fi: Pääministeri %s

en: Maori
fi: maorien

en: ?plural:Maori
fi: maorit

en: The Maori are a Polynesian people that migrated to and settled the island group that is now New Zealand. According to archeological evidence, the migration commenced in the 900s and continued until the 1400s.
fi: Maorit ovat polynesialainen kansa, joka asutti nykyisen Uuden Seelannin muodostavan saariryhmän. Arkeologisen näytön perusteella maorien muutto saarille alkoi 900-luvulla ja jatkui 1400-luvulle asti.

en: Mapuche
fi: mapuchien

en: ?plural:Mapuche
fi: mapuchet

en: The Mapuche people successfully resisted the expansion of the Inka empire, halting them at the Maule river in what is now central Chile. They proved to be stubborn opponents of the Spanish, too, who, along with their Chilean successors, took 300 years to conquer them.
fi: Mapuchet vastustivat onnistuneesti inkojen valtakunnan laajentumista alueelleen; eteneminen pysähtyi Maule-joelle, joka on nykyisen Chilen keskiosissa. Mapuchet näyttivät itsepintaisuutensa myös espanjalaisia vastaan; näiltä kesti chileläisten jälkeläistensä kanssa 300 vuotta valloittaa mapuchekansan alueet.

en: Marathi
fi: marathien

en: ?plural:Marathis
fi: marathit

en: The Marathi are people who inhabit the state of Maharashtra in India. In the 17th century, the Marathi prince Shivaji established the Maratha confederacy, waging war on the Moghul empire and eventually replacing the Moghuls as the main power on the Indian subcontinent.
fi: Marathit asuvat Maharashtrassa, joka on Intian osavaltio. 1600-luvulla marathiprinssi Shivaji perusti Marathan liiton, soti Mohgulin kuningaskunnan kanssa ja lopulta korvasi mohgulit suurimpana voimana Intian niemimaalla.

en: High Brahmin %s
fi: Ylibramiini %s

en: ?female:High Brahmin %s
fi: Ylibramiini %s

en: Marshallese
fi: marshallinsaarelaisten

en: ?plural:Marshallese
fi: marshallinsaarelaiset

en: The Marshall Islands is a country in the Western Pacific, just north of the Equator, consisting of a large number of islands and atolls. Populated primarily by Micronesians, the islands became an independent republic in free association with the United States in 1986. In the mid-20th the United States carried out numerous nuclear tests on the islands.
fi: Marshallinsaaret on maa Länsi-Tyynellämerellä, juuri päiväntasaajan pohjoispuolella. Siihen kuuluu suuri joukko saaria ja atolleja. Saaria asuttavat lähinnä mikronesialaiset, ja niistä tuli itsenäinen tasavalta joka on osa Yhdysvaltoja liitännäisvaltiosopimuksella vuonna 1986. 1900-luvun puolivälissä Yhdysvallat teki saarilla useita ydinkokeita.

en: Martian
fi: marsilaisten

en: ?plural:Martians
fi: marsilaiset

en: Marsmen landed on Earth in 4000 BCE!
fi: Marsilaiset laskeutuivat Maahan 4000 eaa!

en: Mauritanian
fi: mauritanialaisten

en: ?plural:Mauritanians
fi: mauritanialaiset

en: Mauritania is a country in North West Africa, where the Arab and Sub-Saharan African worlds meet. Mauritania became Islamized from the 11th century onwards. Colonized by France in the 19th century, the country became an independent republic in 1960.
fi: Mauritania on Luoteis-Afrikan maa, jossa arabimaailma kohtaa Saharan eteläpuoliset Afrikan kulttuurin. Mauritania islamistui 1000-luvulla. Ranska valloitti sen 1800-luvulla, ja maa itsenäistyi 1960.

en: Mauritian
fi: mauritiuslaisten

en: ?plural:Mauritians
fi: mauritiuslaiset

en: Mauritius is an island in the Indian Ocean. It was first settled by the Dutch, who named it after Maurice of Nassau. The island is famous for being the habitat of the dodo, which was was brought to extinction within a century after its discovery. The Dutch abandoned the island in 1710 and Mauritius was subsequently settled by the French. During the Napoleonic Wars the island was captured by the British. The island became independent in 1968. Nowadays, Mauritius is one of the most developed countries of Africa. The population is mostly of Indian, African and European origin.
fi: Mauritius on saari Intian valtameressä. Sen asuttivat ensimmäisenä hollantilaiset, jotka nimesivät sen Morits Oranialaisen mukaan. Saari on kuuluisa dodon eli drontin asuinpaikkana; tämä lentokyvytön lintulaji kuoli sukupuuttoon vuosisata tutkijoiden tietoon tulemisensa jälkeen. Hollantilaiset hylkäsivät saaren vuonna 1710, jonka jälkeen ranskalaiset asuttivat sen. Napoleonin sotien aikaan britit valtasivat saaren. Mauritius itsenäistyi 1968. Nykyään Mauritius on yksi Afrikan kehittyneimmistä maista. Asukkaat ovat enimmäkseen intialaista, afrikkalaista ja eurooppalaista alkuperää.

en: Mazovian
fi: masovialaisten

en: ?plural:Mazovians
fi: masovialaiset

en: Mazovia is a historic and geographic region of central-eastern Poland.
fi: Masovia on historiallinen ja maantieteellinen alue itäisessä Puolassa.

en: Mecklenburgian
fi: mecklenburgilaisten

en: ?plural:Mecklenburgians
fi: mecklenburgilaiset

en: Median
fi: meedialaisten

en: ?plural:Medians
fi: meedialaiset

en: Media was an ancient Iranian state that was created by a Western Iranic people, the Medes, relatives of the European Scythians. Their state preceded the Persian Achaemenid Empire, which was formed as a result of a rebellion of the Persians against the Median ruler Astyages. It was the first multi-ethnic empire and controlled a vast area spanning from the Halys river to what is now Afghanistan.
fi: Meedia oli muinainen iranilaisvaltio, jonka loivat Länsi-Iranin meedialaiset heimot, jotka olivat Euroopan skyyttien sukua. Valtiota seurasi Akhaimenidien Persian muodostuminen, kun persialaiset nousivat kapinaan meedialaista hallitsijaa Astyagesta vastaan. Meedia oli ensimmäinen useasta etnisestä ryhmästä koostunut kuningaskunta, ja hallitsi valtavaa aluetta Halys-joelta nykyisen Afganistanin alueelle.

en: %s Shahanshah
fi: %s sâhanšâh

en: Messapian
fi: messapialaisten

en: ?plural:Messapians
fi: messapialaiset

en: The Messapii were an Indo-European tribe that inhabited, in ancient times, Apulia, the south-eastern peninsula of Italy, before being absorbed by the Romans.
fi: Messapialaiset olivat indoeurooppalainen heimo joka asutti muinaisina aikoina Apuliaa, Italian kaakkoista niemeä, ennen kuin sulautuivat roomalaisiin.

en: Métis
fi: métisien

en: ?plural:Métis
fi: métisit

en: The Métis are a people of mixed First Nations (Native American) and European (mostly French) descent living mainly in the Canadian prairie provinces. Together with the First Nations and the Inuit they form one of the three indigenous groups of Canada. In the 19th century the Métis repeatedly rebelled against the British and Canadian authorities.
fi: Métisien kansa periytyy Ensimmäisten kansakuntien eli Amerikan alkuperäisasukkaiden, ja Eurooppalaisista (lähinnä ranskalaisista) juurista, ja asuu lähinnä Kanadan preeriaprovinsseissa. Yhdessä Ensimmäisten kansakuntien ja inuitien kanssa Métisit muodostavat yhden kolmesta Kanadan alueen alkuperäiskansojen ryhmistä. 1800-luvulla métisit nousivat toistuvasti kapinaan britti- ja kanadalaisia vallanpitäjiä vastaan.

en: Mexican
fi: meksikolaisten

en: ?plural:Mexicans
fi: meksikolaiset

en: Mexico borrows its name from the Mexica people, another name for the Aztecs. It achieved independence from Spain in 1821. For most of the 19th century the country was wrecked by rebellions and foreign invasions losing more than half of its territory to the United States. A liberal constitution was proclaimed in 1857, leading to ten years of civil war between liberals and conservatives, in which the latter crowned Maximilian of Austria as emperor under French occupation. The French and conservatives were ultimately defeated by the liberals of Benito Juárez in 1867. Mexico entered the modern era under Porfirio Díaz (1876-1911) but social inequality and political repression led to the Mexican Revolution of 1910 which left more than a million dead. The Revolution led to the establishment of a corporatist one party state in 1929. Only in 2000 did Mexico see its first democratic transfer of power.
fi: Meksiko on saanut nimensä Mexica-kansalta, jota kutsuttiin myös asteekeiksi yhdessä muiden etnisten ryhmien kanssa. Se itsenäistyi Espanjan siirtomaavallan alta 1821. Suurimman osan 1800-lukua Meksikoa ryöpyttivät kapinat ja ulkopuoliset valloittajat; se menetti yli puolet maa-alueestaan Yhdysvalloille. Liberaali perustuslaki julistettiin 1857, mistä seurasi 10 vuotta sisällissotaa liberaalien ja konservatiivien välillä. Sodan aikana jälkimmäiset kruunasivat Itävallan Maximilianin keisarikseen Ranskan miehityksen alaisena. Benito Juarezin liberaalit voittivat lopulta ranskalaiset ja konservatiivit vuonna 1867. Meksiko siirtyi Porifirio Diazin johtamana (1876-1911) nykyaikaan, mutta yhteiskunnallinen epätasa-arvoisuus ja poliittiset patoumat johtivat Meksikon vallankumoukseen 1910, jossa kuoli yli miljoona ihmistä. Vallankumouksen jälkeen Institutionaalinen vallankumouspuolue piti valtaa 1929 alkaen 70 vuotta, ja vasta 2000 vaaleissa valta siirtyi puolueen ulkopuolelle.

en: Miao
fi: miaojen

en: ?plural:Miao
fi: miaot

en: Micronesian
fi: mikronesialaisten

en: ?plural:Micronesian
fi: mikronesialaiset

en: Micronesia is located in the Central Western Pacific. The site of several ancient seafaring cultures, nowadays most of the region is governed by the Federated States of Micronesia.
fi: Mikronesia sijaitsee Länsi-Tyynenmeren keskiosissa. Sen alueella on asunut useita muinaisia merenkulkijakulttuureita. Nykyään suurinta osaa alueesta hallinnoi Mikronesian liittovaltio.

en: Mi'kmaq
fi: mi'kmaqien

en: ?plural:Mi'kmaq
fi: mi'kmaqit

en: Today numbering roughly 25,000, the Mi'kmaq inhabited (and largely continue to) Nova Scotia. The first Mi'kmaq to convert to Christianity did so in 1610 under French suzerainty. French rule gave way to English and English to Canadian.
fi: Mi'kmaqit, nykyään lukumäärältään noin 25.000, asuttivat ja nykyäänkin pitkälti asuttavat Nova Scotian aluetta. Ensimmäinen mi'kmaq kääntyi kristinuskoon 1610 ranskalaisen hallinnon aikana. Ranskalaisvalta vaihtui englantilaisten valtaan, ja lopulta kanadalaiseen hallintoon.

en: Milanese
fi: milanolaisten

en: ?plural:Milanese
fi: milanolaiset

en: Milan is the capital of Lombardy, a region in Northern Italy. From 1395 to 1797 it was the seat of the Duchy of Milan. Lombardy came under Austrian domination after the Napoleonic War. In 1859 it was annexed by Italy.
fi: Milano on Pohjois-Italiassa sijaitsevan Lombardian pääkaupunki. Vuodesta 1395 vuoteen 1797 se oli Milanon herttuakunnan keskus. Lombardia luovutettiin Napoleonin sotien jälkeen Habsburgien itävaltalaiselle sukuhaaralle, ja 1859 se liitettiin Piemonte-Sardinian kuningaskuntaan, joka vaihtoi pian nimensä Italian kuningaskunnaksi.

en: Miskito
fi: miskitoiden

en: ?plural:Miskito
fi: miskitot

en: Mitanni
fi: mitannilaisten

en: ?plural:Mitanni
fi: mitannilaiset

en: Mixtec
fi: misteekkien

en: ?plural:Mixtecs
fi: misteekit

en: Moldovan
fi: moldovalaisten

en: ?plural:Moldovans
fi: moldovalaiset

en: Moldova was conquered by the Ottomans in the 16th century. Then in 1812 Moldova became part of the Russian Empire. From 1918 Moldova was part of Romania until inclusion in the Soviet Union in 1940. The modern Republic of Moldova gained independence from the Soviet Union in 1991.
fi: Osmanit valloittivat Moldovan 1500-luvulla, ja se oli osa Venäjän keisarikuntaa 1812 lähtien. Vuodesta 1918 Moldova kuului Romaniaan, kunnes sekin liitettiin Neuvostoliittoon 1940. Nykyinen Moldovan tasavalta itsenäistyi Neuvostoliiton hajotessa 1991.

en: Moluccan
fi: molukkilaisten

en: ?plural:Moluccans
fi: molukkilaiset

en: Monegasque
fi: monacolaisten

en: ?plural:Monegasque
fi: monacolaiset

en: With only two square kilometers, Monaco is the second smallest country in the world. It has been ruled by the Grimaldi dynasty ever since the country was founded in 1297. In 1861 Monaco lost more than 95 percent of its territory to France. The principality is noted for its absence of income taxes, its casino and its Formula 1 track. Foreigners make up more than 80 percent of the population. In terms of GDP per capita Monaco is the wealthiest country in the world by a large margin.
fi: Kahden neliökilometrin alueeseen rajoittuva Monaco on maailman toiseksi pienin valtio. Sitä on hallinnut Grimaldien suku maan perustamisesta 1297 lähtien. Vuonna 1861 Monaco menetti 95% alueestaan Ranskalle. Ruhtinaskunta tunnetaan tuloverojen puutteesta, kasinostaan ja Formula 1 -radastaan. Ulkomaalaiset muodostavat yli 80% väestöstä. Väkimäärään suhteutetun kansantuotteen perusteella Monaco on kirkkaasti maailman rikkain maa.

en: Minister of State %s
fi: Pääministeri %s

en: ?female:Minister of State %s
fi: Pääministeri %s

en: Mon
fi: monien

en: ?plural:Mons
fi: monit

en: The Mon people were among the earliest inhabitants of Southeast Asia and instrumental in the spread of Buddhism in the region.
fi: Mon-kansa kuuluu vanhimpiin Kaakkois-Aasiaa asuttaneisiin kansoihin. He näyttelivät tärkeää roolia buddhalaisuuden leviämisessä alueelle.

en: Montenegrin
fi: montenegrolaisten

en: ?plural:Montenegrins
fi: montenegrolaiset

en: Montenegro is a small country on the Balkans, the last to be conquered by the Ottomans and the first to become independent again. Part of Yugoslavia in the 20th century, it dissolved its union with Serbia in 2006.
fi: Montenegro on pieni maa Balkanin niemimaalla. Se oli viimeinen Osmanien valloittama maa, ja ensimmäinen uudelleen itsenäistynyt. Montenegro oli 1900-luvulla osa Jugoslaviaa, ja irtautui liitostaan Serbian kanssa 2006.

en: Moravian
fi: määriläisten

en: ?plural:Moravians
fi: määriläiset

en: Mordvin
fi: mordvalaisten

en: ?plural:Mordvins
fi: mordvalaiset

en: The Mordvins are a Finnic people consisting of two subgroups: the Erzya and the Moksha. Mordvins live mainly in the Republic of Mordovia, a subdivision of the Russian Federation.
fi: Mordvalaiset ovat suomalais-ugrilainen kansa, joka jakautuu kahteen kielellisesti hyvin erilaisia murteita puhuvaan ryhmään: ersäläisiin ja mokšalaisiin. Mordvalaiset asuvat enimmäkseen Mordvan tasavallan alueella, joka on osa Venäjän liittovaltiota.

en: Moroccan
fi: marokkolaisten

en: ?plural:Moroccans
fi: marokkolaiset

en: Modern Morocco gained independence in 1956. However, the area has been inhabited since at least 8000 BCE. In classical times the region was known as Mauretania.
fi: Nykyinen Marokko itsenäistyi 1956. Alueella tiedetään asutun jo ainakin vuodesta 8000 eaa. Aikoinaan alue tunnettiin Mauritanian nimellä.

en: Mozambican
fi: mosambikilaisten

en: ?plural:Mozambicans
fi: mosambikilaiset

en: Mozambique is a country in Southeast Africa. It gained independence from Portugal in 1975.
fi: Mosambik on maa Afrikan kaakkoisosissa. Se itsenäistyi Portugalin vallan alta vuonna 1975.

en: Mughal
fi: mogulien

en: ?plural:Mughals
fi: mogulit

en: The Mughal Empire ruled most of the Indian subcontinent throughout the early modern era.
fi: Suurmogulien valtakunta hallitsi suurinta osaa Intiasta uuden ajan alussa.

en: Muscovite
fi: moskovalaisten

en: ?plural:Muscovites
fi: moskovalaiset

en: Moscow emerged as a regional power and successor to the Kievan Rus' in the 12th century CE. Under the Rurikid dynasty, the Muscovites consolidated power through alliances with the Golden Horde and the Orthodox Church, eventually subduing surrounding cities and principalities including the Novgorod Republic.
fi: Moskova nousi alueelliseksi vallaksi ja Kiovan Venäjän seuraajaksi 1100-luvulla jaa. Rudrikid-hallitsijasuvun aikana moskovalaiset keskittivät valtaa liittoutumalla Kultaisen ordan ja ortodoksikirkon kanssa, ja myöhemmin valtasi ympäröiviä kaupunkeja ja ruhtinaskuntia kuten Novgorodin tasavallan.

en: Muskogee
fi: muskogeitten

en: ?plural:Muskogee
fi: muskogeet

en: Mwiska
fi: muiscien

en: ?plural:Mwiska
fi: muiscat

en: ?female:Cacique %s
fi: Cacique %s

en: Namibian
fi: namibialaisten

en: ?plural:Namibians
fi: namibialaiset

en: Although European Powers long neglected the desertic African Southwest, the German Empire established a colony there in the late nineteenth century. After losing World War I, the territory became a mandate under the responsibility of the Union of South Africa. It finally became independent in 1990, under the name of Namibia.
fi: Vaikka Euroopan vallat jättivät pitkään Afrikan aavikkoisen lounaisosan rauhaan, Saksan keisarikunta perusti sinne siirtomaan (Saksan Lounais-Afrikka) myöhään 1800-luvulla. Ensimmäisen maailmansodan aikana Etelä-Afrikka piti Namibiaa hallussaan Kansainliiton mandaatilla. Namibia itsenäistyi lopulta Etelä-Afrikan hallinnon alta 1990.

en: Nauruan
fi: naurujen

en: ?plural:Nauruans
fi: naurut

en: Navajo
fi: navajoiden

en: ?plural:Navajo
fi: navajot

en: The Navajo or Diné are the most populous Native American nation of the United States. They are closely related to the Apache. Their language is famous for being one of the world's most complex.
fi: Navajot eli Dinét ovat suurilukuisin Amerikan alkuperäiskansa Yhdysvaltojen alueella. He ovat lähisukua apaššeille. Navajojen kieli on kerännyt mainetta olemalla yksi maailman monimutkaisimmista kielistä.

en: Neapolitan
fi: napolilaisten

en: ?plural:Neapolitans
fi: napolilaiset

en: For centuries the Kingdom of Naples was the largest country on the Italian Peninsula. Many European powers showed interest in the kingdom and its throne changed hands many times. After the Napoleonic Era it was merged with the Kingdom of Sicily.
fi: Vuosisatojen ajan Napolin kuningaskunta oli Italian niemimaan suurin valtio. Useat eurooppalaiset vallat kiinnostuivat siitä, ja sen valtaistuin vaihtoi omistajaa useaan otteeseen. Napoleonin ajan jälkeen se liitettiin Sisilian kuningaskuntaan.

en: Nenets
fi: nenetsien

en: ?plural:Nenets
fi: nenetsit

en: The Nenets are a people living in north-western Russia and the most populous among the Samoyed peoples.
fi: Nenetsit asuvat Venäjän luoteisilla alueilla, ja ovat yksi suurimmista samojedikansoista.

en: Nepali
fi: nepalilaisten

en: ?plural:Nepalis
fi: nepalilaiset

en: Nepal is a landlocked country located in the Himalayas. Long a multi-cultural and multi-lingual nation, its history is characterized by its location between India and China. The Nepalese principalities were united into one kingdom in the 18th century. Nepal became a republic in 2008.
fi: Nepal on sisämaavaltio Himalajan vuoristossa. Maa on ollut pitkään monikulttuurinen ja -kielinen, ja sen historia heijastelee sen sijaintia Intian ja Kiinan välissä. Nepalilaisruhtinaskunnat liitettiin 1700-luvulla yhdeksi valtakunnaksi. Nepalista tuli tasavalta vuonna 2008.

en: Nestorian
fi: nestoriolaisten

en: ?plural:Nestorians
fi: nestoriolaiset

en: Legends of Prester John circulated in Europe from the 12th through 17th centuries. The stories told of a Nestorian Christian nation beyond the boundaries of the European world; over time the location of the kingdom moved from India to Central Asia to Ethiopia. The land contained unbelievable riches and creatures, and bordered Earthly Paradise. Because the country was believed to be on the other side of the Muslim world, many Europeans hoped Prester John would be a valuable ally in their quest to end Muslim rule of the Holy Land.
fi: Tarinoita pappiskuningas Johanneksesta kierteli Euroopassa 1100–1600-luvuilla. Tarinoissa kerrottiin nestoriolaisten kristittyjen valtakunnasta eurooppalaisten tunteman maailman ulkopuolella. Ajan kuluessa kuningaskunnan sijainti siirrettiin Intiasta Keski-Aasiaan ja edelleen Etiopiaan. Maassa oli uskomattomia rikkauksia sekä olentoja ja Paratiisi oli sen rajanaapurina. Koska maan uskottiin sijaitsevan islamilaisen maailman toisella puolella, monet eurooppalaiset toivoivat Johanneksen olevan arvokas liittolainen heidän pyrkiessään lopettaa muslimien herruus Pyhällä maalla.

en: Newfoundland
fi: newfoundlandilaisten

en: ?plural:Newfoundlanders
fi: newfoundlandilaiset

en: New Zealand
fi: uusiseelantilaisten

en: ?plural:New Zealanders
fi: uusiseelantilaiset

en: The island group of New Zealand was annexed by Britain in 1840. Following a royal proclamation in 1907, the country became an independent dominion within the Commonwealth of Nations.
fi: Uuden Seelannin saariryhmä liitettiin osaksi Britanniaa 1840. Vuoden 1907 kuninkaallisen julistuksen perusteella maasta tuli itsenäinen maa-alue Brittiläisen kansanyhteisön osana.

en: Nicaraguan
fi: nicaragualaisten

en: ?plural:Nicaraguans
fi: nicaragualaiset

en: The largest of the Central American republics, Nicaragua is known for its turbulent history. The country lived through numerous civil wars and foreign interventions until Anastasio Somoza established a notoriously corrupt dictatorship in the 1930s. His family continued to rule until 1979, when the last Somoza was overthrown by sandinista revolutionaries, starting 11 years of civil war between the sandinista government and the contras.
fi: Nicaragua on Keski-Amerikan tasavalloista suurin, ja tunnetaan levottomasta historiastaan. Maata riepoivat lukuisat sisällissodat ja ulkomaiset interventiot, kunnes Anastasio Somoza pystytti pahamaineisen korruptoituneen diktatuurin 1930-luvulla. Hänen perheensä pysyi vallassa vuoteen 1979 asti, jolloin sandinistit suistivat viimeisen Somozan vallasta. Tästä alkoi 11 vuoden sisällissota sandinistihallituksen ja contrien välillä.

en: Nigerian
fi: nigerialaisten

en: ?plural:Nigerians
fi: nigerialaiset

en: Nigeria won full independence from British rule in 1960. It is the most populous country of Africa.
fi: Nigeria itsenäistyi Iso-Britanniasta 1960. Se on Afrikan väkirikkain maa.

en: Nigerien
fi: nigerläisten

en: ?plural:Nigeriens
fi: nigerläiset

en: Niger is a country in the Sahel region of West Africa, named after the Niger river. It achieved independence from France in 1960. Since then it has been ruled intermittently by civil and military governments. One of the poorest countries in the world, Niger ranks rock bottom in international rankings such as the Human Development Index. Niger has both the highest fertility rate and infant mortality rate in the world. Niger should not be confused with Nigeria.
fi: Niger on maa Länsi-Afrikan Sahel-alueella. Se on saanut nimensä Niger-joen mukaan, eikä sitä pidä sekoittaa saman joen varrella sijaitsevan Nigerian kanssa. Maa itsenäistyi Ranskan alta 1960. Sittemmin sitä ovat vuoroittain hallinneet siviili- ja sotilashallitukset. Niger on yksi maailman köyhimmistä maista, ja pitää perää kansainvälisissä vertailuissa kuten Human Development Index -listalla. Nigerissä on sekä maailman korkein syntyvyys että lapsikuolleisuus.

en: Nimíipuu
fi: nimíipuiden

en: ?plural:Nimíipuu
fi: nimíiput

en: Norman
fi: normannien

en: ?plural:Normans
fi: normannit

en: After several devastating Viking raids on what is today northern France and a siege of Paris, the Frankish king Charles the Simple granted the Viking leader Rollo a fiefdom in the area. This fief evolved into the Duchy of Normandy, of which the most famous duke is William II "the Conqueror" who invaded England in 1066.
fi: Vuonna 911 viikinkipäällikkö Rollo allekirjoitti frankkikuningas Kaarle Yksinkertaisen kanssa sopimuksen, jossa hän sai alueelta läänityksen. Tällä pantiin piste viikinkien tuhoisille ryöstöretkille nykyisen Pohjois-Ranskan alueella, sekä Pariisin piiritykselle. Läänityksestä kehittyi Normandian herttuakunta, jonka kuuluisin herttua on Vilhelm Valloittaja, joka tunkeutui Englantiin ja kruunautti itsensä sen kuninkaaksi 1066.

en: North Korean
fi: pohjoiskorealaisten

en: ?plural:North Koreans
fi: pohjoiskorealaiset

en: In 1945 Korea was split by the Soviet Union and the United States into two states along the 38th parallel, forming North Korea and South Korea. 60 years on, North Korea remains a communist state of the Stalinist type.
fi: Vuonna 1945 Korea jaettiin kahtia Neuvostoliiton ja Yhdysvaltojen toimesta, Pohjois- ja Etelä-Koreaksi. Siitä lähtien Pohjois-Korea on ollut stalinistinen kommunistivaltio.

en: Dear Leader %s
fi: Rakas Johtaja %s

en: ?female:Dear Leader %s
fi: Rakas Johtaja %s

en: Great Leader %s
fi: Suuri Johtaja %s

en: ?female:Great Leader %s
fi: Suuri Johtaja %s

en: Northumbrian
fi: northumbrialaisten

en: ?plural:Northumbrians
fi: northumbrialaiset

en: Norwegian
fi: norjalaisten

en: ?plural:Norwegians
fi: norjalaiset

en: After centuries of Danish rule, the Norwegians made their own constitution in Eidsvoll, 1814 CE. Finally, in 1905 CE the Norwegians got their independence after a union with Sweden.
fi: Vuosisatojen tanskalaisvallan jälkeen norjalaiset vahvistivat oman perustuslakinsa Eidsvollissa vuonna 1814. Norjalaiset saavuttivat lopulta itsenäisyytensä erotessaan unionista Ruotsin kanssa vuonna 1905.

en: Novgorodian
fi: novgorodilaisten

en: ?plural:Novgorodians
fi: novgorodilaiset

en: The Novgorod Republic was was a large Medieval Russian state that stretched from the Baltic Sea to the Ural Mountains. It existed between the 12th and 15th centuries and was centered on the city of Novgorod.
fi: Novrogodin tasavalta oli suuri keskiaikainen venäläinen valtio joka ylsi Itämereltä Uralvuorille. Se oli olemassa 1136-1478 ja rakentui Novrogodin kaupungin ympärille.

en: Nubian
fi: nubialaisten

en: ?plural:Nubians
fi: nubialaiset

en: Pharaoh %s
fi: Faarao %s

en: ?female:Pharaoh %s
fi: Faarao %s

en: Great Pharaoh %s
fi: Suuri Faarao %s

en: ?female:Great Pharaoh %s
fi: Suuri Faarao %s

en: Numidian
fi: numidialaisten

en: ?plural:Numidians
fi: numidialaiset

en: Nuu-chah-nulth
fi: nuutsien

en: ?plural:Nuu-chah-nulth
fi: nuutsit

en: The Nuu-chah-nulth are a Pacific Northwest people, one of the few Native American peoples to travel in the open ocean and hunt whales. They inhabited most of what is now western Vancouver Island and now number over 8,000 individuals. Like other people of the Pacific Northwest, they built large wooden canoes and houses and lived in clan systems.
fi: Nuutsit (engl. Nuu-chah-nulth) ovat kansa Amerikan koillisosista, Tyynen valtameren rannikolta, ja yksi harvoista Amerikan alkuperäiskansoista jotka kulkevat avoimella valtamerellä ja metsästävät valaita. Nuutsit asuttivat suurinta osaa nykyisen Vancouverin saaren läntisestä osasta, ja ovat nykyään väkiluvultaan 8.000 henkeä. Muiden alueen kansojen tapaan nuutsit rakensivat suuria puisia kanootteja ja taloja, sekä järjestäytyivät klaaneiksi.

en: Occitan
fi: oksitaanien

en: ?plural:Occitans
fi: oksitaanit

en: Viscount %s
fi: Varakreivi %s

en: Viscountess %s
fi: Varakreivitär %s

en: Ohlone
fi: ohloneiden

en: ?plural:Ohlone
fi: ohlonet

en: Oldenburgian
fi: oldenburgilaisten

en: ?plural:Oldenburgians
fi: oldenburgilaiset

en: Old Prussian
fi: preussien

en: ?plural:Old Prussians
fi: preussit

en: The Prussians were Baltic peoples inhabiting the area between the Pomerania, Mazovia, Lithuania and the Baltic Sea (Baltic coast between the lower Vistula and lower Nemen). They were conquered and germanized by the Teutonic Order.
fi: Preussit olivat Itämeren rannalla Pomeranian, Masovian ja Liettuan välisellä alueella asuneita baltteja. Saksalainen ritarikunta valloitti ja saksalaisti heidät.

en: Omani
fi: omanilaisten

en: ?plural:Omanis
fi: omanilaiset

en: Oman is an Arab country in southwest Asia on the southeast coast of the Arabian Peninsula. Before the arrival of Islam Oman was controlled by Achaemenids, Parthians and Sassanids.
fi: Oman on arabimaa Lounais-Aasiassa, Arabian niemimaan kaakkoisrannikolla. Ennen islamin rantautumista Omania hallitsivat akhaemenidit, parthialaiset ja sassanidit.

en: General Commander %s
fi: Ylikomentaja %s

en: ?female:General Commander %s
fi: Ylikomentaja %s

en: Ossetian
fi: osseettien

en: ?plural:Ossetians
fi: osseetit

en: Modern Ossetians are the successors of the Alans of Ancient history, who fled into the mountains during the Hunnic invasions. Around 800 CE an Alanic kingdom emerged in the Northern Caucasus, which continued to exist until the Mongol invasions. Nowadays Ossetians live in the Republic of North Ossetia (part of the Russian Federation) and in the partially recognized Republic of South Ossetia.
fi: Nykyiset osseetit polveutuvat esihistoriallisista alaneista, jotka pakenivat vuorille hunnien hyökkäysten aikaan. Noin vuonna 800 jaa. Alanian kuningaskunta perustettiin Pohjois-Kaukasuksella, ja se pysyi pystyssä mongolien valloitukseen asti. Nykyään osseetit asuvat Venäjän federaatioon kuuluvassa Pohjois-Ossetia-Alanian tasavallassa, sekä itsenäiseksi julistautuneessa mutta vain harvojen valtioiden tunnustamassa Georgiaan kuuluvassa Etelä-Ossetian tasavallassa.

en: Ostrogothic
fi: ostrogoottien

en: ?plural:Ostrogoths
fi: ostrogootit

en: Otomí
fi: otomíen

en: ?plural:Otomíes
fi: otomít

en: Ottoman
fi: osmanien

en: ?plural:Ottomans
fi: osmanit

en: In the beginning of the 14th century Osman, a leader of a minor Turkish tribe in western Anatolia, conquered all his neighboring tribes. A century later the Byzantine capital fell to Turkish rule which gave the Ottoman empire access to Europe. The Ottomans subsequently conquered large parts of south-eastern Europe, the Islamic Arab world as well as Egypt and much of North Africa, making it a regional superpower until its dissolution in the aftermath of World War I.
fi: 1300-luvun alussa Osman, Länsi-Anatoliassa sijaitsevan pienen turkkilaisen heimon johtaja, valloitti kaikki naapuriheimonsa. Vuosisata myöhemmin Bysantin valtakunnan pääkaupunki joutui turkkilaisvallan alle, mikä antoi Osmanien valtakunnalle portin Eurooppaan. Osmanit valloittivat pikemmittä puheitta suuria alueita Kaakkois-Eurooppaa, islaminuskoista arabimaailmaa ja huomattavan osan Pohjois-Afrikkaa, mikä teki siitä alueellisen supervallan valtakunnan hajoamiseen asti ensimmäisen maailmansodan jälkimainingeissa.

en: Padishah %s
fi: Padišah %s

en: ?female:Padishah %s
fi: Padišah %s

en: Ozite
fi: ozilaisten

en: ?plural:Ozites
fi: ozilaiset

en: The land of Oz was created by L. Frank Baum in 1900 in 'The Wonderful Wizard of Oz' and was subsequently embellished in a number of other books. The country consists of four main territories: Winkie Country, Quadling Country, Munchkin Country, and Gillikin Country. Oz is surrounded by an impassable desert.
fi: L. Frank Baum loi Oz-maan vuonna 1900 ilmestyneessä kirjassaan Ihmemaa Oz, ja kuvaili sitä edelleen joukossa muita kirjoja. Maa koostuu neljästä pääterritoriosta: Winkie-maa, Quadling-maa, Munchkin-maa ja Gillikin-maa. Ozia ympäröi läpikulkematon aavikko.

en: Wizard %s
fi: Velho %s

en: Witch %s
fi: Noita %s

en: Paeonian
fi: paionialaisten

en: ?plural:Paeonians
fi: paionialaiset

en: Pakistani
fi: pakistanilaisten

en: ?plural:Pakistanis
fi: pakistanilaiset

en: The Federation of Pakistan was formed from the predominantly Muslim regions of British India in 1947.
fi: Pakistanin islamilainen tasavalta muodostettiin muslimienemmistöisistä Brittiläisen Intian alueista vuonna 1947, jolloin se myös itsenäistyi siirtomaavallasta.

en: Palatinate
fi: pfalzilaisten

en: ?plural:Palatinate Germans
fi: pfalzilaiset

en: The Electoral Palatinate was one of the electorates of the Holy Roman Empire, located on the banks of the Rhine. It had a volatile political history, continuously splitting and reuniting. Elector Frederick V's capture of the Bohemian throne sparked the Thirty Years War in 1618, in which much of the area was devastated. The Palatinate was united in a personal union with Bavaria in 1777. Currently it is part of the German state of Rhineland-Palatinate, with smaller areas in Baden-Wuerttemberg and Bavaria.
fi: Rein-joen varrella sijainnut Pfalzin vaaliruhtinaskunta eli Kurpfalz oli yksi Pyhän saksalais-roomalaisen keisarikunnan vaaliruhtinaskunnista. Sen poliittinen historia on ollut epävakaa. Vaaliruhtinas Frederick V kruunautti itsensä Böömin kuninkaaksi, laukaisten alueelle tuhoisan, vuonna 1618 alkaneen 30-vuotisen sodan. Kurpfalz yhdistyi personaaliunioniin Baijerin kanssa vuonna 1777. Nykyään suurin osa Kurpfalzista kuuluu Saksan Rheinland-Pfalzin osavaltioon, pienempiä alueita Baden-Württembergin ja Baijerin osavaltioihin.

en: Count Palatine %s
fi: Pfalzkreivi %s

en: Countess Palatine %s
fi: Pfalzkreivitär %s

en: Palauan
fi: palaulaisten

en: ?plural:Palauans
fi: palaulaiset

en: Palaos is a very little country, with only 20000 inhabitants aproximately. It is composed of more than 300 islands of volcanic origin.
fi: Palau on pieni vain noin 20000 asukkaan maa. Se muodostuu yli kolmestasadasta tuliperäisestä saaresta.

en: Palestinian
fi: palestiinalaisten

en: ?plural:Palestinian
fi: palestiinalaiset

en: Palestinians are the Arab inhabitants of the former British mandate of Palestine.
fi: Palestiinalaiset ovat Palestiinan entisen Brittialueen arabiasukkaita.

en: Palmyrene
fi: palmyralaisten

en: ?plural:Palmyrenes
fi: palmyralaiset

en: Palmyra was a breakaway Roman state in Asia governed by queen Zenobia. In 273 CE Aurelian brought it back under Roman control.
fi: Palmyra oli Roomasta irtautunut valtio Aasiassa, jota hallitsi kuningatar Zenobia. Vuonna 273 jaa. Aurelianus palautti sen Rooman vallan alle.

en: Dictatrix %s
fi: Diktaattori %s

en: Panamanian
fi: panamalaisten

en: ?plural:Panamanians
fi: panamalaiset

en: Located on a narrow isthmus connecting North and South America, Panama is world famous for the Panama canal. Panama declared independence from Colombia in 1903 under US protection. Panamanian politics remained dominated by the United States for most of the 20th century, most notably in 1989 when the United States launched a military invasion to unseat and arrest General Noriega. Sovereignty over the Canal Zone was transferred to Panama in 1999. Panama is one of the few countries in the world without a standing army.
fi: Panama sijaitsee kapealla kaistaleella joka yhdistää Pohjois- ja Etelä-Amerikkaa, ja on maailmankuulu Panaman kanavasta. Panama julistautui itsenäiseksi Kolumbiasta 1903 Yhdysvaltojen suojeluksessa. Yhdysvallat hallitsivat Panaman poliittista kenttää suurimman osan 1900-luvusta, erityisesti 1989 kun Yhdysvallat lähetti sotajoukkonsa Panamaan syöksemään vallasta ja pidättämään kenraali Noriegan. Panama sai kanava-alueen omaan hallintaansa 1999. Panama on yksi maailman harvoja maita, joilla ei ole pysyvää armeijaa.

en: Papua New Guinean
fi: papua-uusiguinealaisten

en: ?plural:Papua New Guineans
fi: papua-uusiguinealaiset

en: Papua New Guinea is a country occupying the eastern part of the island of New Guinea. Inhabited since time immemorial by Papuan peoples, it was colonized by the British and Germans in the late 19th century. During World War I Papua New Guinea was transferred to Australia. It became an independent country in 1975.
fi: Papua-Uusi-Guinea on maa joka pitää hallussaan Uuden Guinean saaren itäosaa. Papuan kansat ovat asuttaneet aluetta ammoisista ajoista alkaen. Siitä tuli brittien ja saksalaisten siirtomaa myöhään 1800-luvulla. Ensimmäisen maailmansodan aikaan Papua-Uusi-Guinea siirrettiin Australialle, ja se itsenäistyi 1975.

en: Governor-General %s
fi: Kenraalikuvernööri %s

en: ?female:Governor-General %s
fi: Kenraalikuvernööri %s

en: Papuan
fi: papualaisten

en: ?plural:Papuans
fi: papualaiset

en: Paraguayan
fi: paraguaylaisten

en: ?plural:Paraguayans
fi: paraguaylaiset

en: Paraguay is located in the heartland of South America. It was conquered by the Spanish in the late 16th century. The colony was mostly controlled by the Jesuits until their expulsion in 1767. In 1811, Paraguay was the first South American country to achieve independence from Spain. A number of highly authoritarian rulers governed the country as a tyranny but also turned it into a military and economic powerhouse. The War of the Triple Alliance of 1864-1870 led to the near annihilation of Paraguay, which lost half of its territory and eighty per cent of its male population. Paraguay's history remains marked by instability and authoritarianism, alhough it managed to defeat Bolivia in the Chaco War of 1932-1936. For much of the 20th century the country was ruled by General Stroessner, who provided a safe haven for Nazi war criminals. Around the turn of the millennium however Paraguay started to see a democratic system of government and an impressive economic growth.
fi: Paraguay sijaitsee Etelä-Amerikan ytimessä. Espanjalaiset valloittivat sen 1500-luvun lopulla. Siirtomaata hallitsivat lähinnä jesuiitat, kunnes nämä ajettiin pois 1767. Vuonna 1811 Paraguay oli ensimmäinen Etelä-Amerikan maa joka itsenäistyi Espanjan vallan alta. Joukko vahvan autoritaarisiä hallitsijoita johtivat maata rautanyrkillä, vaikkakin kohottivat sen samalla sotilaalliseksi ja taloudelliseksi vallaksi. Kolmoisliiton sota 1864-1870 johti Paraguayn lähes täydelliseen tuhoon; se menetti puolet alueestaan ja 80% miespuolisesta väestöstään. Paraguayn historiaa läikittää epävakaus ja autoritaarisuus, tosin se löi Bolivian Chacon sodassa 1932-1936. Suurimman osan 1900-lukua sitä hallitsi kenraali Stroessner, joka tarjosi maassa turvapaikan natsien sotarikollisille. Vuosituhannen vaihteessa Paraguayn hallinto muuttui demokraattisemmaksi, ja sen talouskasvu on ollut vaikuttavaa.

en: Parthian
fi: parthialaisten

en: ?plural:Parthians
fi: parthialaiset

en: The Parthians were originally a nomadic people from Central Asia who inhabited the Parthia region of the Seleucid Empire. Under the leadership of the satrap Arsakes they drove the Seleucids from Iran, where they created their own strong empire. Their culture was Hellenistic.
fi: Parthialaiset olivat alunperin keskiaasialainen paimentolaiskansa jotka asuttivat Parthian aluetta Seleukidien kuningaskunnasta. Satraappi Arsakeksen johdolla parthialaiset ajoivat seleukidit Iranista, ja loivat sinne oman vahvan kuningaskunnan. Parthialaisten kulttuuri oli helleeniläinen.

en: Shah %s
fi: Šaahi %s

en: Shahbanu %s
fi: Šaahin rouva %s

en: Pashtun
fi: pataanien

en: ?plural:Pashtuns
fi: pataanit

en: The Pashtuns are an ethnic group that lives mainly in Afghanistan and Pakistan. They speak Pashto, a language closely related to Persian, and live by an age-old code of honor known as Pashtunwali.
fi: Pataanit ovat kansanryhmä joka elää pääosin Afganistanissa ja Pakistanissa. He puhuvat persialle läheistä sukua olevaa paštua ja elävät ikivanhan paštunwali-kunniasäännöstön mukaisesti.

en: Pelasgian
fi: pelasgien

en: ?plural:Pelasgians
fi: pelasgit

en: Peruvian
fi: perulaisten

en: ?plural:Peruvians
fi: perulaiset

en: Peru was the cradle of the Inca Empire and civilization. It is still today a major center of indigenous South American culture.
fi: Peru oli inkojen valtakunnan ja kansan kehto. Se on yhä Etelä-Amerikan alkuperäiskansojen kulttuurin huomattava keskus.

en: Phoenician
fi: foinikialaisten

en: ?plural:Phoenicians
fi: foinikialaiset

en: Phrygian
fi: fryygialaisten

en: ?plural:Phrygians
fi: fryygialaiset

en: Pictish
fi: piktien

en: ?plural:Picts
fi: piktit

en: The Picts were the indigenous inhabitants of Caledonia, Ancient Scotland. They were probably Celtic or maybe Celticized pre-Indo-Europeans. They were given the name Picts, 'painted people', by the Romans because of their custom of tattooing their bodies. The Picts survived until well into the Middle Ages but by the 11th century they had been assimilated by the Gaelic Scots.
fi: Piktit olivat Kaledonian eli muinaisen Skotlannin alkuperäisasukkaita. Piktit olivat todennäköisesti joko alunperin kelttejä tai kenties imeneet esi-indoeurooppalaisten kelttivaikutteita. Kansa sai nimensä, 'maalatut ihmiset', roomalaisilta; nimi viittaa piktien tapaan tatuoida vartalonsa. Piktit selvisivät pitkälle keskiajalle, mutta 1000-luvulla he olivat sulautuneet osaksi gaelilaisia skotteja.

en: Piedmontese
fi: piemontelaisten

en: ?plural:Piedmontese
fi: piemontelaiset

en: Pontic
fi: pontoslaisten

en: ?plural:Pontians
fi: pontoslaiset

en: Prussian
fi: preussilaisten

en: ?plural:Prussians
fi: preussilaiset

en: Puerto Rican
fi: puertoricolaisten

en: ?plural:Puerto Ricans
fi: puertoricolaiset

en: The smallest of the Greater Antilles, Puerto Rico was inhabited by the indigenous Taino people when it was conquered by the Spanish. It was conquered by the United States in 1898, just one year after Spain had granted autonomy to the island. Currently it is a US commonwealth, but its definitive status is still being discussed.
fi: Puerto Rico on pienin Isojen Antillien saarista. Sitä asuttivat alunperin tainot, kunnes espanjalaiset valloittivat sen. Yhdysvallat valloitti sen puolestaan 1898, vain vuosi sen jälkeen kun Espanja antoi saarelle autonomian. Nykyään saari on osa Yhdysvaltain erillisalueita, mutta sen lopullinen status on yhä keskustelun alla.

en: P'urhepecha
fi: purépechalaisten

en: ?plural:P'urhepecha
fi: purépechalaiset

en: The P'urhepecha or Tarascans are a people native to the modern Mexican state of Michoacán, the heart of a former empire known to them as Irechikua Ts'intsuntsani, meaning the "lands of Tzintzuntzan," their capital city. Their kings were the perennial enemy of the Aztec empire, who attempted an unsuccessful invasion of the P'urhepecha lands. When the Spanish arrived and began their conquest of Mexico in 1519, the Aztecs sent an embassy seeking the support of the P'urhepecha, but were rebuffed. The conquistadores' reputation preceded them and the P'urhepecha offered to become a subject state of the King of Spain rather than meet the same fate as their former enemies, the Aztecs. Nevertheless, the transition to Spanish rule was not smooth and devolved into violence. The empire, founded around 1450 CE, collapsed in 1530.
fi: Purépechalaiset ovat alkuperäiskansaa Meksikon osavaltion Michóacanissa, vanhan Irechecua Tzintzuntzanin valtakunnan ("Tzintzuntzanin maat") sydänmailla. Purépechalaisten kuninkaat olivat jatkuvasti sodassa asteekkien valtakunnan kanssa näiden yritettyä tuloksetta näiden yritettyä tuloksetta valloittaa purépechalaisten maat. Kun espanjalaiset saapuivat ja alkoivat valloittaa Meksikon maita vuonna 1519, asteekit lähettivät lähetystön purépechojen luokse hakemaan tukea, mutta pyyntö evättiin. Konkistadorien maine levisi nopeasti, ja purépechat tarjoutuivat liittymään Espanjan vasallivaltioksi välttääkseen entisten vihollistensa asteekkien kohtalon. Siirtymä Espanjan kuninkaan vallan alle ei kuitenkaan ollut mutkatonta ja johti väkivaltaisuuksiin. Noin vuonna 1450 jaa. perustettu valtakunta romahti 1530.

en: Qatari
fi: qatarilaisten

en: ?plural:Qataris
fi: qatarilaiset

en: Qatar is an emirate located on a peninsula on the Persian Gulf. It is one of the wealthiest countries of the world in terms of GDP per capita. Qatar is one of the world's few absolute monarchies.
fi: Qatar on emiirikunta joka sijaitsee Persianlahden niemimaalla. Se on yksi maailman rikkaimmista maista väkilukuun suhteutetulla BKT:lla mitattuna. Qatar on yksi maailman harvoista absoluuttisista monarkioista.

en: Quebecois
fi: québecien

en: ?plural:Quebecois
fi: québecit

en: Quebec is the largest province of Canada, housing the majority of the Francophone population of America.
fi: Québec on Kanadan suurin provinssi. Siellä asuu suurin osa Amerikkojen ranskaa puhuvista ihmisistä.

en: Rapa Nui
fi: rapanuiden

en: ?plural:Rapa Nui
fi: rapanuit

en: The Rapa Nui are the native Polynesian inhabitants of Easter Island. They have inhabited the island since the end of the first millennium CE. They are famous for having built large statues called moai. This civilization was destroyed due to internal conflicts; in 1888 the island was annexed by Chile. Their script Rongorongo has never been deciphered.
fi: Rapanuit ovat Pääsiäissaaren alkuperäisiä polynesialaisia asukkaita. He ovat asuttaneet saarta jo 900-luvun lopusta. He ovat kuuluisia rakentamistaan isoista moai-patsaista. Heidän muinainen sivilisaationsa tuhoutui rapanuiden sisäisiin konflikteihin. Chile liitti vuonna 1888 saaren itseensä. Rapanuiden vanhaa rongorongo-kirjoitusta ei nykyään osata tulkita.

en: Rarámuri
fi: rarámurien

en: ?plural:Rarámuris
fi: rarámurit

en: Rhenish
fi: reininmaalaisten

en: ?plural:Rhenish
fi: reininmaalaiset

en: Riffian
fi: rifkabylien

en: ?plural:Riffians
fi: rifkabylit

en: The Confederal Republic of the Tribes of the Rif was a short-lived nation founded in September 1921 when Riffians revolted against the Spanish and Moroccans. The country was conquered by the Spanish and French in 1926. The area is now part of Morocco.
fi: Rifin tasavalta oli lyhytkestoinen valtio joka perustettiin syyskuussa 1921, kun Rifin berberit nousivat kapinaan espanjalaisia ja marokkolaisia vastaan. Espanjalaiset ja ranskalaiset valloittivat maan 1926, ja se on nykyään osa Marokkoa.

en: Rio-Grandense
fi: riograndelaisten

en: ?plural:Rio-Grandenses
fi: riograndelaiset

en: Romanian
fi: romanialaisten

en: ?plural:Romanians
fi: romanialaiset

en: Romania as a nation was formed at the beginning of the 20th century, when the states of Transylvania, Wallachia, and Moldavia merged. It is a country inhabited by people speaking a language reminiscent from the time of ancient Rome. Its history is convoluted as it was always at the borders of great empires: Roman, Ottoman, Austro-Hungarian, and Russian.
fi: Kansakuntana Romania muodostui 1900-luvun alussa, kun Transilvanian, Valakian ja Moldavian ruhtinaskunnat yhdistyivät. Maan asukkaat puhuvat kieltä, joka muistuttaa antiikin Rooman ajoista. Romanian historia on monipolvinen, sillä se on aina ollut suurten valtojen - Rooman, Osmanien valtakunnan, Itävalta-Unkarin ja Venäjän - rajamailla.

en: Director-President %s
fi: Johtaja-presidentti %s

en: ?female:Director-President %s
fi: Johtaja-presidentti %s

en: Romansh
fi: retoromanialaisten

en: ?plural:Romansh
fi: retoromanialaiset

en: Rusyn
fi: ruteenien

en: ?plural:Rusyns
fi: ruteenit

en: Kievan Rus'
fi: Kiovan venäläisten

en: ?plural:Kievan Rus'
fi: Kiovan venäläiset

en: The Kievan Rus' were a Medieval Slavic monarchy. It was centered in Kiev after that city was conquered by Oleg of Novgorod. In the 13th century the Rus' succumbed to a Mongol invasion. The Rus' were the precursors of the modern East Slavic nations.
fi: Kiovan Rusj oli keskiaikainen slaavien ruhtinaskunta. Sen keskukseksi muodostui Kiova Novgorodin ruhtinaan Oleg Viisaan valloitettua kaupungin. Mongolien hyökkäykset 1200-luvulla tekivät lopun valtakunnasta. Rusj oli nykyisten itäslaavien kansakuntien edeltäjä.

en: Rwandan
fi: ruandalaisten

en: ?plural:Rwandans
fi: ruandalaiset

en: Rwanda is a hilly and very fertile country in the Great Lakes region of eastern Africa. It supports the densest population of the continent.
fi: Ruanda on mäkinen ja erittäin hedelmällinen maa itäisen Afrikan suurten järvien alueella. Sillä on yksi mantereen suurimmista väestöntiheyksistä.

en: Ryukyuan
fi: ryūkyūlaisten

en: ?plural:Ryukyuans
fi: ryūkyūlaiset

en: The Ryukyu Kingdom (1372-1879) was the Land of Propriety, a peaceful maritime trading nation eventually invaded, occupied, and annexed by Japan.
fi: Ryūkyū-kuningaskunta (1372–1879) oli Soveliaisuuden Maa, rauhanomainen meren yli kauppaa käyvä kansa, jonka Japani lopulta valloitti, miehitti ja liitti itseensä.

en: Sabine
fi: sabiinien

en: ?plural:Sabines
fi: sabiinit

en: Tribune %s
fi: Tribuuni %s

en: ?female:Tribune %s
fi: Tribuuni %s

en: Sahrawi
fi: länsisaharalaisten

en: ?plural:Sahrawis
fi: länsisaharalaiset

en: The Sahrawi are the inhabitants of the Western Sahara, a former Spanish colony. Morocco currently controls most of the area, which is considered an illegal occupation by most of the international community. The Moroccan Army and Sahrawi Polisario rebels have been fighting each other since 1975.
fi: Länsi-Sahara oli aikoinaan Espanjan siirtokunta. Marokko hallitsee tällä hetkellä suurta osaa alueesta, ja valtaosa kansainvälisestä yhteisöstä pitää tätä laittomana miehityksenä. Marokon armeija ja Saharan demokraattisen arabitasavallan Polisario ovat taistelleet keskenään vuodesta 1975.

en: Saint Lucian
fi: saintlucialaisten

en: ?plural:Saint Lucian
fi: saintlucialaiset

en: Saint Lucia is an island nation in the Eastern Caribbean. During the colonial era, Saint Lucia changed hands between France and Britain no less than fourteen times until the British finally secured it in 1814. The island became independent in 1979. It a member both of the Commonwealth and La Francophonie. The economy is based on tourism, bananas and sugar.
fi: Saint Lucia on saarivaltio Itä-Karibianmerellä. Siirtomaavallan aikaan Saint Lucia vaihtoi käsiä Ranskan ja Iso-Britannian välillä jopa 14 kertaa, kunnes britit vihdoin sinetöivät valtansa 1814. Saari itsenäistyi 1979. Se on sekä Kansainliiton että ranskankielisten maiden yhteistyöjärjestö La Francophonien jäsen. Maan talous perustuu turismille sekä banaanien ja sokerin viennille.

en: Saka
fi: sakojen

en: ?plural:Saka
fi: sakat

en: The Saka were an ancient Iranian tribe from the Central Asian steppes. They were very closely related to the European Scythians, and were probably descendants of the Andronovo culture.
fi: Sakat olivat antiikinaikainen iranilainen heimo Keski-Aasian aroilta. Sakat olivat läheistä sukua Euroopan skyyteille, ja todennäköisesti polveutuivat Andronovon kulttuurista.

en: Salishan
fi: salishien

en: ?plural:Salishans
fi: salishat

en: Salvadoran
fi: elsalvadorilaisten

en: ?plural:Salvadorans
fi: elsalvadorilaiset

en: Originally inhabited by Pipil Indians, in the 16th century El Salvador was conquered by the Spanish. It joined the Central American federation upon independence and became a fully independent republic in 1840. Although formally El Salvador has been a democracy for most of its independence, in reality the country's government is highly oligarchic, the 'fourteen families' having dominated the country's political and economic life since independence. In the 1930s general Hernández Martínez established a dictatorship. A nonviolent revolution overthrew Hernández in 1944 but the country remained unstable and from 1979-1992 the country lived through another bloody civil war.
fi: Espanja valloitti pipilintiaanien alunperin asuttaman El Salvadorin 1500-luvulla. Se liittyi Keski-Amerikan liittovaltioon itsenäistyttyään, ja muuttui täysin itsenäiseksi tasavallaksi 1840. Muodollisesti El Salvador on ollut demokratia suurimman osan itsenäisyytensä ajasta, mutta todellisuudessa maan hallinto on vahvasti oligarkkinen, ja sitä hallitsevat 'neljätoista perhettä' jotka ovat pitäneet poliittista ja taloudellista valtaa maassa sen itsenäisyyden alusta asti. 1930-luvulla keneraali Hernandez Martinez nousi diktaattoriksi. Väkivallaton vallankumous syöksi Hernandezin vallasta 1944, mutta maa pysyi epävakaana ja kärsi jälleen verisen sisällissodan kourissa 1979-1992.

en: Sami
fi: saamelaisten

en: ?plural:Sami
fi: saamelaiset

en: The Sami are a people of northern Scandinavia. Their nation spans over the northernmost regions of the Scandinavian countries and northwestern Russia.
fi: Saamelaiset ovat kansa Pohjois-Skandinaviassa. Heitä asuu Norjan, Ruotsin ja Suomen Lapissa, sekä Kuolan niemimaalla Venäjällä.

en: Sammarinese
fi: sanmarinolaisten

en: ?plural:Sammarinese
fi: sanmarinolaiset

en: San Marino is a tiny landlocked country on the Italian Peninsula. It is the oldest independent republic in the world. According to legend, it was founded by Saint Marinus in 301 CE.
fi: San Marino on Italian niemimaalla sijaitseva, kukkulainen kääpiövaltio. Se on maailman vanhin itsenäinen tasavalta. Tarinan mukaan sen perusti Pyhä Marinus vuonna 301.

en: Captain-Regent %s
fi: Kapteeni–valtionhoitaja %s

en: ?female:Captain-Regent %s
fi: Kapteeni–valtionhoitaja %s

en: Samnite
fi: samnilaisten

en: ?plural:Samnites
fi: samnilaiset

en: Samoan
fi: samoalaisten

en: ?plural:Samoans
fi: samoalaiset

en: Samoa is a country occupying the Western part of the Samoan islands of the Central Pacific; the Eastern part is governed by the United States as American Samoa. Samoa was settled by Austronesian peoples around 1500 BCE. It was probably from Samoa that the Polynesians started the expansion throughout the Pacific. Colonized by Germany and New Zealand, Samoa became independent in 1962.
fi: Samoa on maa joka kattaa Samoasaarten läntisen osan Keski-Tyynellämerellä; itäistä osaa hallitsee Yhdysvallat, ja se tunnetaan nimellä Amerikan Samoa. Samoan kansoittivat austroneesialaiset noin 1500 eaa. Todennäköisesti polynesialaiset aloittivat laajentumisensa ympäri Tyyntä valtamerta juuri Samoalta. Samoa oli Saksan ja Uuden Seelannin siirtomaavallan alla, ja itsenäistyi 1962.

en: Chief of the Government %s
fi: Uuden hallinnon päällikkö %s

en: ?female:Chief of the Government %s
fi: Uuden hallinnon päällikkö %s

en: Samogitian
fi: samogiittien

en: ?plural:Samogitians
fi: samogiitit

en: Samogitia - historical country near the Baltic Sea - home to the last pagans in Europe (official until 1413). Today, Samogitia is a region of Lithuania.
fi: Samogitia on historiallinen maa Itämeren läheisyydessä. Sen alueella asuivat (virallisesti vuoteen 1413 asti) Euroopan viimeiset pakanat. Nykyään Samogitia on Liettuan alue.

en: Santomean
fi: sãotoméprincipeläisten

en: ?plural:Santomeans
fi: sãotoméprincipeläiset

en: São Tomé and Príncipe are two islands in the Atlantic Ocean off the coast of Africa. The main island was named after Saint Thomas by the Portuguese sailors who first discovered the island on the saint's feast day around 1470. The islands turned into the first major European plantation colony. Slavery was abolished in the 19th century and the country became independent in 1975. The islands' economy remains dependent on the export of cocoa.
fi: São tomé ja Príncipe ovat kaksi saarta Atlantin valtamerellä, jonkin matkaa Afrikan rannikolta. Pääsaaren nimesi Pyhän Tuomaan mukaan joukko portugalilaisia merimiehiä, jotka löysivät saaren ensimmäisinä pyhimyksen juhlapäivänä noin vuonna 1470. Saarista tuli ensimmäinen suuri eurooppalainen plantaasisiirtomaa. Orjuus kiellettiin 1800-luvulla, ja maa itsenäistyi 1975. Saarten talous riippuu yhä kaakaopavun viennistä.

en: Sardinian
fi: sardinialaisten

en: ?plural:Sardinians
fi: sardinialaiset

en: Sarmatian
fi: sarmaattien

en: ?plural:Sarmatians
fi: sarmaatit

en: The Sarmatians were Iranian pastoral tribes from Central Asia and Southwest Siberia. They were closely related to the Saka and the Scythians. The myth of the origin from the Sarmatians formed the basis of the Polish culture from the 15th to the 18th century.
fi: Sarmaatit olivat Iranilaisia paimenheimoja Keski-Aasiassa ja lounaisessa Siperiassa. Sarmaatit olivat läheistä sukua sakoille ja skyyteille. Sarmaattien alkuperän myytti pohjusti puolalaista kulttuuria 1400-1700-luvuilla.

en: Saudi
fi: saudien

en: ?plural:Saudis
fi: saudit

en: Saudi Arabia is located on the Arabian Peninsula and includes Mecca and Medina, the holiest sites of Islam. The First Saudi state was established in 1744. Current Saudi Arabia dates from the union of Hejaz and Nejd in 1925. Named after its ruling dynasty, the house of Saud, Saudi Arabia is one of the last countries retaining an absolute monarchy. It has the largest proven oil reserves of the world.
fi: Saudi-Arabia sijaitsee Arabian niemimaalla, siihen kuuluu Mekka ja Medina, Islamin pyhimmät kaupungit. Saudien emiirikunta perustettiin 1744. Nykyinen Saudi-Arabia sai alkunsa Hejazin ja Nejdin yhdistymisestä 1925. Hallitsijasukunsa mukaan nimetty Saudi-Arabia on yksi viimeisistä maista, jossa on käytössä absoluuttinen monarkia. Siellä on mailman suurimmat öljyvarat.

en: Savoyard
fi: savoijilaisten

en: ?plural:Savoyards
fi: savoijilaiset

en: Saxon
fi: saksien

en: ?plural:Saxons
fi: saksit

en: The Electorate of Saxony was an independent hereditary electorate of the Holy Roman Empire from 1356-1806.
fi: Saksin vaaliruhtinaskunta oli Pyhän saksalais-roomalaisen keisarikunnan lähes täysin itsenäinen osa vuosina 1356–1806.

en: Scanian
fi: skånelaisten

en: ?plural:Scanians
fi: skånelaiset

en: Scania is the southernmost region of Sweden. Historically one of many petty kingdoms in Viking age Scandinavia, it became in medieval times part of Denmark but was ceded to Sweden through the Treaty of Roskilde in 1658. Scania saw something of a national revival in the late 20th century with calls for greater autonomy within the Kingdom of Sweden.
fi: Skåne on Ruotsin eteläisin osa. Historiallisesti se on ollut yksi monista pienistä kuningaskunnista viikinkiajan Skandinaviassa. Keskiajalla se oli osa Tanskaa, mutta siirtyi Ruotsille Roskilden sopimuksen kautta 1658. Skåne koki jonkin verran kansallista heräämistä myöhään 1900-luvulla, mistä seurasi tahdonilmaisuja laajemman itsehallinnon puolesta suhteessa Ruotsin kuningaskuntaan.

en: Schleswig-Holsteinian
fi: schleswigholsteinilaisten

en: ?plural:Schleswig-Holsteinians
fi: schleswigholsteinilaiset

en: Scottish Gaelic
fi: Gàidhealtachdin

en: ?plural:Scottish Gaels
fi: gàidhealtachdlaiset

en: Clan Chief %s
fi: Klaaninpäällikkö %s

en: ?female:Clan Chief %s
fi: Klaaninpäällikkö %s

en: First Minister %s
fi: Pääministeri %s

en: ?female:First Minister %s
fi: Pääministeri %s

en: Scottish
fi: skottien

en: ?plural:Scots
fi: skotit

en: Scotland, originally settled in late Roman times by Irish raiders who displaced the native Picts, was an independent kingdom from around 1034 CE to the Union of Crowns with England in 1701.
fi: Skotlannin alkuperäisten asukkaiden, piktien, tilalle tulivat roomalaisajan lopulla iirivalloittajat. Skotlanti oli itsenäinen kuningaskunta vuoden 1034 paikkeilta siihen asti kun se yhdistyi Englannin kanssa 1701.

en: Scythian
fi: skyyttien

en: ?plural:Scythians
fi: skyytit

en: Seleucid
fi: seleukidien

en: ?plural:Seleucids
fi: seleukidit

en: Seljuk
fi: seldžukkien

en: ?plural:Seljuks
fi: seldžukit

en: Seminole
fi: seminolien

en: ?plural:Seminoles
fi: seminolit

en: Senegalese
fi: senegalilaisten

en: ?plural:Senegalese
fi: senegalilaiset

en: Senegal is the westernmost country of mainland Africa. It has been independent from France since 1960. Senegal is relatively stable and democratic compared to its neighbors.
fi: Senegal on Afrikan mantereen läntisin maa. Se itsenäistyi Ranskan siirtomaavallan alta 1960. Naapureihinsa verrattuna Senegal on suhteellisen vakaa ja demokraattinen valtio.

en: Serbian
fi: serbien

en: ?plural:Serbians
fi: serbit

en: Serbia is part of the region of the Southern Slavs that was conquered by the Ottomans after the collapse of the Byzantine Empire.  During most of the 20th century it was part of the Yugoslav Federation.
fi: Serbia on eteläslaavilainen alue jonka ottomaanit valloittivat Bysantin hajoamisen jälkeen. Suurimman osan 1900-lukua se kuului Jugoslavian liittovaltioon.

en: Seychellois
fi: seychelliläisten

en: ?plural:Seychellois
fi: seychelliläiset

en: The Seychelles is an archipelagic country off the coast of Eastern Africa in the Indian Ocean. The Islands have been visited by Austronesian, Maldivian and Arab merchants in antiquity but by the time of the European discoveries the Seychelles had no indigenous population. The Seychelles were intermittently under French and British possession until becoming independent in 1976. Its population consists of people of African, Chinese, European, Indian and Malagasy descent. The Seychelles are the least populated country of Africa and have the highest human development of the continent.
fi: Seychellit ovat saaristovaltio jonkin matkaa Itä-Afrikan rannikolta Intian valtameressä. Saarilla ovat käyneet antiikin aikoina austroneesien, malediivien ja arabien kauppiaat, mutta eurooppalaisten saapuessa saarille niillä ei ollut alkuperäisasutusta. Seychellit olivat vaihtelevasti Ranskan ja Iso-Britannian vallan alla, kunnes itsenäistyivät 1976. Seychellien väestö koostuu ihmisistä joiden alkujuuret ovat Afrikassa, Kiinassa, Euroopassa, Intiassa ja Madacascarilla. Seychellit ovat Afrikan vähäväkisin maa, ja inhimillisen kehityksen indeksillä mitattuna se on maanosan korkeimmalla sijalla.

en: Shan
fi: shanien

en: ?plural:Shans
fi: shanit

en: Shawnee
fi: shawnein

en: ?plural:Shawnee
fi: shawneet

en: Sherpa
fi: šerpojen

en: ?plural:Sherpas
fi: šerpat

en: Siberian
fi: siperialaisten

en: ?plural:Siberians
fi: siperialaiset

en: Siberia is a historical and geographical region of Russia and the USSR. During the reign of the czars separatist sentiments prevailed amongst some Slavic colonists. In 1918 a Siberian Republic was proclaimed but it was annexed by the USSR after only a few months.
fi: Siperia on historiallinen ja maantieteellinen alue Venäjän ja entisen Neuvostoliiton alueella. Tšaarien vallan aikana, separatistiaatos eli joidenkin slaavilaisten uudisasukkaiden mielessä. Vuonna 1918 alue julistautui itsenäiseksi, mutta se liitettiin Neuvostoliittoon vain pari kuukautta myöhemmin.

en: Sicilian
fi: sisilialaisten

en: ?plural:Sicilians
fi: sisilialaiset

en: Sierra Leonean
fi: sierraleonelaisten

en: ?plural:Sierra Leoneans
fi: sierraleonelaiset

en: Sierra Leone is a country in West Africa. It was founded in 1792 as a home for liberated slaves and quickly passed to become a British dependency. Sierra Leone has been an independent republic since 1961. In the 1990s the country passed through a civil war. Today, Sierra Leone remains one of the poorest countries in the world.
fi: Sierra Leone on Länsi-Afrikan maa, joka perustettiin 1792 vapautettujen orjien kotimaaksi, ja päätyi pian Iso-Britannian alaisuuteen. Sierra Leone on ollut itsenäinen tasavalta vuodesta 1961. 1990-luvulla maa kärsi sisällissodan. Nykyään Sierra Leone on yksi maailman köyhimmistä maista.

en: Sikh
fi: sikhien

en: ?plural:Sikhs
fi: sikhit

en: Sikhs are the followers of a monotheistic religion originating from the Indian Subcontinent in the 15th century. The Punjab, on the border of Pakistan and India, is the heartland of Sikhism. In the 19th century a Sikh Empire existed in the region.
fi: Sikhit, kirjaimellisesti 'oppilaat', kuuluvat nuorimpaan maailmanuskonnoista. Sikhiläisyyden keskus on Pakistanin ja Intian rajamaastossa sijaitseva Punjab; 1800-luvulla alueelle perustettiin Sikhivaltio, jonka britit lopulta alistivat valtaansa.

en: Sikkimese
fi: sikkimiläisten

en: ?plural:Sikkimese
fi: sikkimiläiset

en: Silesian
fi: sleesialaisten

en: ?plural:Silesians
fi: sleesialaiset

en: Silesia is a region of southern Poland that was at one time an independent kingdom.
fi: Sleesia on eteläpuolalainen maakunta joka kerran oli itsenäinen kuningaskunta.

en: Singaporean
fi: singaporelaisten

en: ?plural:Singaporeans
fi: singaporelaiset

en: Singapore is a mercantile city-state located at the southernmost tip of the Malaysian Peninsula.
fi: Singapore on kauppamahti, kaupunkivaltio Malesian niemimaan eteläkärjessä.

en: Sinhalese
fi: singaleesien

en: ?plural:Sinhalese
fi: singaleesit

en: The Sinhalese people of Sri Lanka trace their ancestry to the semi-legendary Prince Vijaya who settled the island of Sri Lanka together with 700 followers in 543 BCE.
fi: Sri Lankan singaleesikansa polveutuu osin tarunomaisesta prinssi Vijayasta, joka asutti Sri Lankan saaren 700 seuraajansa kanssa 543 eaa.

en: Slavic
fi: slaavien

en: ?plural:Slavs
fi: slaavit

en: Slovakian
fi: slovakialaisten

en: ?plural:Slovakians
fi: slovakialaiset

en: Slovakia is a country in the heart of Europe. Formerly part of Czechoslovakia, until 1918 it was part of the Austro-Hungarian Empire.
fi: Slovakia on valtio Euroopan sydämessä. Se oli osa Tsekkoslovakiaa, joka taas oli vuoteen 1918 asti ollut osa Itävalta-Unkaria.

en: Slovenian
fi: sloveenien

en: ?plural:Slovenians
fi: sloveenit

en: Slovenia was the most western and northern republic of the old Yugoslav Federation.
fi: Slovenia oli luoteisin osa vanhasta Jugoslavian liittovaltiosta.

en: Solomon Islander
fi: salomonsaarelaisten

en: ?plural:Solomon Islanders
fi: salomonsaarelaiset

en: Solomon Islands is a country in Melanesia, located between Papua New Guinea and Vanuatu. Inhabited by Austronesian peoples since 4000 BCE, the islands became a British protectorate in the 19th century. The islands were the site of some fierce fighting during World War II, including the famous battle of Guadalcanal. Solomon Islands has been independent since 1978.
fi: Salomonsaaret on osa Melanesiaa, joka sijaitsee Papua-Uuden-Guinean ja Vanuatun välissä. Austronesialaiset kansat ovat asuttaneet aluetta 4000-luvulta eaa. Saarista tuli brittien protektoraatti 1800-luvulla. Niillä käytiin kovia taisteluja toisen maailmansodan aikaan, kuten kuuluisa Guadalcanalin taistelu. Salomonsaaret itsenäistyi 1978.

en: Somaliland
fi: somalimaalaisten

en: ?plural:Somalilanders
fi: somalimaalaiset

en: The Republic of Somaliland is an unrecognized state in Northern Somalia, roughly concurrent with former British Somaliland. It declared independence upon the collapse of Somalia in 1991. Although it enjoys more stability and a somewhat higher standard of living than the rest of Somalia it remains internationally unrecognized.
fi: Somalimaan tasavalta on tunnustamaton valtio Pohjois-Somaliassa. Maan aiempi siirtomaavallan aikainen nimi oli Brittiläinen Somalimaa. Se julistautui itsenäiseksi Somalian romahtaessa 1991. Vaikka se on vakaampi ja elintasoltaan hieman korkeampi kuin loput Somaliasta, sitä ei ole kansainvälisesti tunnustettu.

en: Somali
fi: somalien

en: ?plural:Somalis
fi: somalit

en: Somalia is a country in the Horn of Africa. In ancient times Somalia was a trading hub. At the end of the 19th century it was colonized by Britain and Italy. Somalia regained its independence in 1960. The military under general Siad Barre seized power in 1969. Siad Barre unsuccessfully tried to root out the country's clan system. In 1991 he was overthrown. The country has been without a functioning government ever since.
fi: Somalia on Afrikan sarvessa sijaitseva maa. Ammoisina aikoina Somalia oli kaupankäynnin keskus. 1800-luvun lopulla Britannia ja Italia muuttivat sen siirtomaavallakseen, jonka alta maa itsenäistyi 1960. Kenraali Siad Barren johtama armeija kaappasi vallan 1969. Siad Barre pyrki hajottamaan maan klaanijärjestelmän. Hänet syrjäytettiin vallasta vuonna 1991. Maassa ei sen jälkeen ole ollut toimivaa hallintoa.

en: Sorbian
fi: sorbien

en: ?plural:Sorbs
fi: sorbit

en: The Sorbs are West Slavic people living in the East of Germany in Eastern Saxony and Southern Brandenburg (Lusatia). The region has historically been associated with Poland and Bohemia.
fi: Sorbit eli vendit ovat länsislaavilainen kansa joka elää Saksan Puolan vastaisen itärajan tuntumassa Lausitzin alueella Saksin itäosissa ja Brandenburgin eteläosissa. Alue on perinteisesti yhdistetty Puolaan ja Böömiin.

en: Sotho
fi: shothojen

en: ?plural:Basotho
fi: sothot

en: A Bantu people in Southern Africa, the ancestors of the Basotho first arrived in the region by the end of the first millennium CE. The Basotho first formed a unified polity in the early 19th century under king Moshoeshoe I. Today, there are about 2 million Sotho in the Kingdom of Lesotho and almost twice that number in South Africa.
fi: Basothot ovat eteläisen Afrikan bantukansa, jonka esi-isät saapuivat alueelle ensimmäisellä vuosituhannella jaa. Basothot koostivat ensimmäisen valtionsa 1800-luvulla kuningas Moshoeshoe I:n alaisuudessa. Nykyään sothoja asuu noin kaksi miljoonaa Lesothon kuningaskunnan alueella, ja lähes kaksi kertaa enemmän Etelä-Afrikan alueella.

en: South African
fi: eteläafrikkalaisten

en: ?plural:South Africans
fi: eteläafrikkalaiset

en: Dutch settlers began colonizing southern Africa in the 17th century. After many wars between primarily Boers (descendants of Dutch settlers), British forces and Zulus, the Union of South Africa was created in 1910. The South African government became notorious for its "apartheid" policy of legal inequality based on the color of a citizen's skin. Following the adoption of the country's first non-racist constitution in 1994, long-time political prisoner Nelson Mandela became the first truly democratically elected president of South Africa.
fi: Hollantilaiset uudisasukkaat alkoivat asuttaa eteläistä Afrikkaa 1600-luvulla. Etelä-Afrikan Liitto luotiin 1910, mitä edelsi joukko sotia joiden osapuolina olivat buurit (hollantilaisten uudisasukkaiden jälkeläiset), brittiarmeijat zulut. Etelä-Afrikan hallitus keräsi kyseenalaista mainetta "apartheid"-politiikallaan, joka määritti kansalaiset eriarvoisiksi lain edessä ihonvärinsä perusteella. Sen jälkeen kun maan ensimmäinen ei-rasistinen perustuslaki otettiin käyttöön 1994, pitkäaikainen polittinen vanki Nelson Mandela nousi ensimmäiseksi aidon demokraattisesti valituksi Etelä-Afrikan presidentiksi.

en: South American
fi: eteläamerikkalaisten

en: ?plural:South Americans
fi: eteläamerikkalaiset

en: The Union of South American Nations was formed in 2008, modeled after the European Union, but panamericanism has already existed since the 19th century.
fi: Eteläamerikan valtioiden unioni muodostettiin vuonna 2008. Vaikka se otti mallia Euroopan unionista, panamerikkalaisuuden aate on ollut olemassa jo 1800-luvulta lähtien.

en: South Korean
fi: eteläkorealaisten

en: ?plural:South Koreans
fi: eteläkorealaiset

en: Formerly the site of a unified Korean state, the Korean peninsula is today divided into two states - North and South Korea - as a result of the stalemate after the Korean War in 1953. The South Korean government was formed from the nationalist and anti-communist "Provisional Government of the Republic of Korea" in 1948.
fi: Korean niemimaa on nykyisin jaettu kahteen valtioon - Pohjois-ja Etelä-Koreaan Korean sodan päätyttyä ratkaisemattomana vuonna 1953. Etelä-Korean hallinnoksi muodostui kansallinen ja kommunisminvastainen "Korean tasavallan väliaikainen hallitus" vuodelta 1948.

en: South Sudanese
fi: eteläsudanilaisten

en: ?plural:South Sudanese
fi: eteläsudanilaiset

en: A long civil war pitted Southern Sudan, inhabited mostly by black Africans and predominantly Animist and Christian, against the Muslim and Arab North. The war left two million dead and many more displaced until a ceasefire was signed in 2005. Southern Sudan achieved full independence in 2011.
fi: Etelä-Sudania asuttavat enimmäkseen mustat afrikkalaiset, ja maa on enimmäkseen animistinen ja kristitty. Pitkä sisällissota ajoi eteläsudanilaiset muslimi- ja arabitaustaista pohjoista Sudania vastaan. Sodassa kuoli kaksi miljoonaa ihmistä ja paljon enemmän joutui pakenemaan kotialueiltaan, kunnes aselepo allekirjoitettiin 2005. Etelä-Sudan tuli täysin itsenäiseksi 2011.

en: South Vietnamese
fi: etelävietnamilaisten

en: ?plural:South Vietnamese
fi: etelävietnamilaiset

en: South Vietnam, officially the Republic of Vietnam, was the American-backed state during the Vietnam War. The country was reunited with North Vietnam after it was conquered by communist forces in 1975.
fi: Etelä-Vietnam, virallisesti Vietnamin tasavalta, oli Yhdysvaltojen tukema osa maata Vietnamin sodan aikana. Maa yhdistyi Pohjois-Vietnamin kanssa kommunistivoimien valloitettua sen 1975.

en: Madame %s
fi: Rouva %s

en: South Yemeni
fi: eteläjemeniläisten

en: ?plural:South Yemenis
fi: eteläjemeniläiset

en: The area around Aden was colonized by the British in 1839. South Yemen declared independence in 1967 and joined the communist bloc. It was united with North Yemen in 1990.
fi: Adenin ympäristöstä tuli brittien siirtokunta 1839. Etelä-Jemen julistautui itsenäiseksi 1967 ja liittyi Neuvostoliiton blokkiin. Se yhdistyi Pohjois-Jemenin kanssa vuonna 1990.

en: Soviet
fi: Neuvostoliiton

en: ?plural:Soviets
fi: neuvostoliittolaiset

en: The history of the Soviet Union starts in November 1917, when under Lenin's leadership a Bolshevik revolution occurred. On December 31 1922, four Soviet republics integrated into one country. The Soviet Union became one of the most powerful states in the 20th century, but by the end of 1991 it had disintegrated into fifteen independent countries due to social and economic problems.
fi: Neuvostoliiton historia alkaa marraskuussa 1917 Leninin johtamasta bolševikkivallankumouksesta. Joulukuun 31. päivänä 1922 neljä neuvostotasavaltaa liittyi yhdeksi valtioksi. Neuvostoliitosta tuli yksi 1900-luvun mahtavimmista valtioista, mutta vuoden 1991 loppuun mennessä se hajosi viideksitoista itsenäiseksi valtioksi yhteiskunnallisten ja taloudellisten vaikeuksien seurauksena.

en: Sri Vijaya
fi: srivijayalaisten

en: ?plural:Sri Vijaya
fi: srivijayalaiset

en: Sri Vijaya was an empire centered on Palembang in eastern Sumatra and extended its control through much of the coastal regions of Sumatra, Java, Borneo and the Malay peninsula. It was founded sometime in the 3rd century CE and lasted until roughly 1400, falling first to Jambi, then to Singhasari and other regional powers, including the South Indian Chola dynasty.
fi: Srivijay oli merivalta pääkaupunkinaan Palembangin satamakaupunki Etelä-Sumatralla. Sen valta ulottui Sumatran, Jaavan, Borneon ja Malakan niemimaan rannikkoalueille. Se oli perustettu 200-luvulla ja sen valta loppui 1300-luvun alussa sen jouduttua Jambin, sitten Singhasarin ja muiden paikallisten valtojen, mukaanlukien eteläintialaisen Chola-dynastian hyökkäysten kohteeksi.

en: Sudanese
fi: sudanien

en: ?plural:Sudanese
fi: sudanit

en: In 1820 Sudan came under Egyptian rule and later British rule. Sudan became independent in 1956.
fi: Vuonna 1820 Sudan siirtyi Egyptin ja myöhemmin brittien vallan alle. Sudan itsenäistyi 1956.

en: Suebian
fi: sveebien

en: ?plural:Suebians
fi: sveebit

en: Surinamese
fi: surinamilaisten

en: ?plural:Surinamese
fi: surinamilaiset

en: Suriname is the smallest independent country of South America. Originally it was inhabited by Arawak Indians. It was first colonized by the English who traded it with the Dutch for New Amsterdam, modern New York, in 1667. Suriname was granted self government in 1954 and became fully independent in 1975.
fi: Surinam on Etelä-Amerikan pienin itsenäinen valtio. Sitä asuttivat alunperin arawak-intiaanit. Sen valtasivat siirtomaaksi ensimmäisenä englantilaiset, jotka vaihtoivat sen Alankomaiden kanssa Uuteen Amsterdamiin 1667, ja nimesivät jälkimmäisen sittemmin New Yorkiksi. Surinam sai itsehallinnon 1954, ja itsenäistyi 1975.

en: Sergeant %s
fi: Kersantti %s

en: ?female:Sergeant %s
fi: Kersantti %s

en: Swahili
fi: swahilien

en: ?plural:Swahili
fi: swahilit

en: Swazi
fi: swazien

en: ?plural:Swazis
fi: swazit

en: The Swazi are a Bantu people of southern Africa. Under the leadership of Mswati II (1820 - 1868), the Swazis expanded their territory and stabilized the southern frontier with the Zulus.
fi: Swazit ovat bantukansa eteläisessä Afrikassa. Mswati II:n (1820–1868) johtamina swazit laajensivat aluettaan ja vakiinnuttivat eteläisen rintaman zulujen kanssa.

en: Swiss
fi: sveitsiläisten

en: ?plural:Swiss
fi: sveitsiläiset

en: Switzerland has existed as a state in its present form since the adoption of the Swiss Federal Constitution in 1848. The precursors of modern Switzerland established a protective alliance at the end of the 13th century, forming a loose confederation of states which persisted for centuries.
fi: Sveitsi on ollut olemassa nykyisen valtion muodossa Sveitsin liittotasavallan perustuslain julistuksesta 1848 lähtien. Nykyisen Sveitsin edeltäjät perustivat alueen asemaa turvaavan liittouman 1200-luvun lopulla, ja tämä löyhä liittouma kesti vuosisatojen ajan.

en: Federal Councillor %s
fi: Liittopresidentti %s

en: ?female:Federal Councillor %s
fi: Liittopresidentti %s

en: Syrian
fi: syyrialaisten

en: ?plural:Syrians
fi: syyrialaiset

en: The modern Syrian Arab Republic was formed from a French mandate and gradually gained independence during the 1940s.
fi: Nykyinen Syyrian arabitasavalta muodostui Ranskan mandaattialueesta, ja itsenäistyi vaiheittain 1940-luvulla.

en: Tahitian
fi: tahitilaisten

en: ?plural:Tahitians
fi: tahitilaiset

en: The islands of what is now French Polynesia were first settled by Polynesian peoples in the 3rd century CE. France established a protectorate over Tahiti, the main island of the archipelago, in 1842. In 1889 the entire area was declared a French colony. The islands remain an overseas collectivity of France today but they enjoy a large internal autonomy. Because of its lush vegetation and Polynesian culture, Tahiti has become the archetypical exotic island.
fi: Saaret jotka ovat nykyään osa Ranskan Polynesiaa olivat alkujaan polynesialaisten kansojen asuttamia 200-luvulla jaa. Ranska perusti Tahitiin, eli saariston pääsaarelle, protektoraatin 1842. Vuonna 1889 koko alue julistettiin Ranskan siirtomaaksi. Saaret ovat yhä Ranskan hallinnassa, mutta niillä on laaja sisäinen itsemääräämisoikeus. Runsaan kasvillisuutensa ja polynesialaisen kulttuurinsa ansiosta Tahiti on helppo mieltää arkkityypilliseksi eksoottiseksi saareksi.

en: Tairona
fi: taironien

en: ?plural:Tairona
fi: taironat

en: Taiwanese
fi: taiwanilaisten

en: ?plural:Taiwanese
fi: taiwanilaiset

en: The Republic of China was established in 1912 as the successor state of the Qing Empire, ending over two millennia of imperial rule in China. When the Chinese Nationalists who ruled the Republic lost a civil war against the Chinese Communists in 1949, the Nationalist government evacuated to the island of Taiwan, establishing Taipei as the provisional capital of the Republic of China.
fi: Kiinan tasavalta perustettiin 1912 Qing-dynastian jatkovaltioksi, mikä päätti yli kaksi vuosituhatta jatkuneen keisarivallan Kiinassa. Kun tasavaltaa hallinneet kiinalaiset kansallismieliset hävisivät sisällissodan kiinalaisia kommunisteja vastaan 1949, kansallismielinen hallinto evakuoitui Taiwanin saarelle, ja julisti Taipein väliaikaiseksi Kiinan tasavallan pääkaupungiksi.

en: Tajik
fi: tadžikkien

en: ?plural:Tajiks
fi: tadžikit

en: Tajikistan is a nation in Central Asia. The Tajiks trace the foundation of their nation back to the Samanid Empire, one of the first Persian states to appear after the Arab conquest.
fi: Tadžikistan on maa Keski-Aasiassa. Tadžikit määrittävät maansa perustamisen Samanidien valtakuntaan asti; tämä oli yksi ensimmäisistä persialaisvaltioista jotka perustettiin arabivalloitusten jälkeen.

en: Tanganyikan
fi: tanganjikalaisten

en: ?plural:Tanganyikans
fi: tanganjikalaiset

en: Inhabited by Bantu tribes since the beginning of the Common Era, Tanganyika became a German colony in the late 19th century. It was conquered by the British during World War I and declared independence in 1961. Three years later it merged with Zanzibar to form the Union of Tanzania.
fi: Ajanlaskun alusta bantukansojen asuttama Tanganjika muuttui 1800-luvun lopulla Saksan siirtomaaksi. Britit valloittivat sen ensimmäisen maailmansodan aikana, ja maa julistautui itsenäiseksi 1961. Kolme vuotta myöhemmin se liittyi Sansibariin, mistä syntyi Tansanian liittovaltio.

en: Tanzanian
fi: tansanialaisten

en: ?plural:Tanzanians
fi: tansanialaiset

en: Tanzania was formed as a merger of the former British colonies of Tanganyika and Zanzibar in 1964. For two decades the country was ruled by Julius Nyerere, who followed the tenets of African socialism. In 1985 Nyerere was the first African head of state to voluntarily step down.
fi: Tansania muodostui entisten brittisiirtomaiden Tanganyikan ja Zanzibarin yhdistyessä 1964. Kahden vuosikymmenen ajan maata hallitsi Julius Nyerere, joka seurasi Afrikan sosialismin oppeja. Vuonna 1985 Nyerere oli ensimmäinen afrikkalainen valtionpäämies joka luopui vallasta vapaaehtoisesti.

en: Tatar
fi: tataarien

en: ?plural:Tatars
fi: tataarit

en: The Tatars are a Turkic-speaking nation. Various Tatar states existed in the Middle Ages: Kazan, Crimea, Astrakhan, Sibir and other khanates. Nowadays Tatars live in many places in the former USSR. They have their own republic called Tatarstan in the Russian Federation and the Autonomous Republic of Crimea in Ukraine.
fi: Tataarit ovat turkkilaiskielinen kansa. Keskiajalla tataareilla oli lukuisia valtioita: Kazanin, Krimit, Astrakanin, Siperian ja muita kaanikuntia. Nykyään tataarit elävät ympäri entistä Neuvostoliittoa. Heillä on oma Tatarstanin tasavaltansa Venäjän federaatiossa ja autonominen Krimin tasavalta Ukrainassa.

en: Knights Templar
fi: temppeliritarien

en: ?plural:Templars
fi: temppeliritarit

en: The Knights Templar were formed after the first Crusade in order to protect Pilgrims on their journeys in the Holy Land. The organization grew to immense power and wealth in the next 200 years, and were the innovators of many modern concepts such as Banking.
fi: Temppeliritarikunta muodostettiin ensimmäisen ristiretken jälkeen suojelemaan pyhiinvaeltajia heidän matkallaan Pyhään maahan. Organisaatio kasvoi suunnattoman rikkaaksi ja vaikutusvaltaiseksi 200 vuoden aikana, ja kehitti monia moderneja käsitteitä, kuten pankkijärjestelmän.

en: Teutonic
fi: ritarikunnan

en: ?plural:Teutonic Order
fi: ritarikuntalaiset

en: The Teutonic Order led a series of crusades against pagan Balts during the High Middle Ages. In 1224 it founded the 'Ordenstaat' or State of the Order, which remained a powerful country for three centuries. The State was secularized and replaced by the Duchy of Prussia in the 16th century.
fi: Saksalainen ritarikunta järjesti sarjan ristiretkiä pakanallisia baltteja vastaan sydänkeskiajalla. Vuonna 1224 se perusti Preussiin käytännössä itsenäisen ritarikuntavaltion, saksaksi "Ordenstaat", josta tuli voimakas valta kolmen vuosisadan ajaksi. Valtio maallistui ja se korvautui Puolan alaisilla Preussin ja Kuurinmaan herttuakunnilla 1500-luvulla.

en: Texan
fi: texasilaisten

en: ?plural:Texans
fi: texasilaiset

en: Texas, "the Lone Star State" is the second largest and second most populous state of the USA, famous for its "larger than life" cowboy culture and Mexican heritage. After the famous Battle of the Alamo, The Texians defeated the Mexicans at San Jacinto and declared independence. The Republic of Texas lasted from 1836 to 1846, after which it became the 28th state of the United States. Historically, Texas was ruled in full or in part by six nations: France, Spain, Mexico, the Republic of Texas, the Confederacy, and the USA, as expressed in the slogan "six flags over Texas".
fi: Texas on Yhdysvaltojen toiseksi suurin ja toiseksi väkirikkain osavaltio. Se on kuuluisa "elämää suuremmasta" lehmipoika-asenteestaan ja meksikolaisista perinteistään. Kuuluisan Alamon taistelun jälkeen texasilaiset päihittivät meksikolaiset San Jacintossa ja julistautuivat itsenäisiksi. Texasin tasavalta oli olemassa vuodesta 1836 vuoteen 1846, minkä jälkeen siitä tuli Yhdysvaltain kahdeskymmenes kahdeksas osavaltio. Historian aikana Texasia on hallinnut osin tai kokonaan kuusi eri maata: Ranska, Espanja, Meksiko, Texasin tasavalta, Etelävaltiot ja Yhdysvallat, mistä tulee iskulause "kuusi lippua Texasin yllä."

en: Thracian
fi: traakialaisten

en: ?plural:Thracians
fi: traakialaiset

en: The second most numerous people in the ancient western world.
fi: Traakialaiset ovat muinainen indoeurooppalainen heimo. Traakialaisia pidetään antiikin läntisen maailman toiseksi väkirikkaimpana kansana.

en: Thuringian
fi: thüringiläisten

en: ?plural:Thuringians
fi: thüringiläiset

en: Tibetan
fi: tiibetiläisten

en: ?plural:Tibetans
fi: tiibetiläiset

en: The Tibetan homeland is sometimes called the "Roof of the World", the highest elevated region in the world. In the 7th century, Tibet emerged as a formidable empire under the leadership of king Songtsen Gampo, being recognized by both China and India. This dynasty lasted until the 11th century, when Tibet was overrun by the Mongols. Centuries later when Mongol rule had weakened, Lozang Gyatso - born 1617 and the 5th Dalai Lama - established a buddhist religious state under the control of the Gelugpa school of Tibetan Buddhism.
fi: Tiibetiläisten kotimaata kutsutaan joskus "Maailman katoksi"; se on maailman korkeimmalla sijaitseva ylänköalue. 600-luvulla Tiibet oli mahtava valta kuningas Songtsen Gampon johtamana, ja sen tunnustivat sekä Kiina että Intia. Dynastia jatkui 1000-luvulle, jolloin mongolit jyräsivät maan. Vuosisatoja myöhemmin, mongolivallan heikennyttyä, Lozang Gyatso - 5. Dalai Lama, joka syntyi vuonna 1617 - perusti buddhalaisen uskonnollisen valtion, jota hallitsi tiibetiläisen buddhalaisuuden Gelugpa-koulukunta.

en: ?female:Dalai Lama %s
fi: Dalai Lama %s

en: Timurid
fi: timuridien

en: ?plural:Timurids
fi: timuridit

en: Tocharian
fi: tokaarien

en: ?plural:Tocharians
fi: tokaarit

en: Togolese
fi: togolaisten

en: ?plural:Togolese
fi: togolaiset

en: Togo became a German protectorate in 1885 and was conquered by the French and British in World War II. Togo became independent in 1960. Since the late 1960s the country's politics have been dominated by general Gnassingbe Eyadema, who was succeeded by his son Faure upon his death in 2005.
fi: Togosta tuli Saksan protektoraatti 1885 ja sen valloittivat toisen maailmansodan aikana ranskalaiset ja britit. Togosta tuli itsenäinen 1960. 1960-luvun lopulla maan poliittista kenttää on hallinnut kenraali Gnassingbé Eyadéma, jonka kuoltua valtaan nousi hänen poikansa Faure 2005.

en: Toltec
fi: tolteekkien

en: ?plural:Toltecs
fi: tolteekit

en: Tongan
fi: tongalaisten

en: ?plural:Tongans
fi: tongalaiset

en: An island group in the Southern Pacific, Tonga was settled by Polynesians around 1000 BCE. Although the islands became a British protectorate in the 19th century, they are the only country in Oceania to have escaped actual colonization.
fi: Tonga on saariryhmä eteläisellä Tyynellämerellä. Polynesialaiset kansat asuttivat saaret noin 1000 eaa. Vaikka saaret siirtyivät Brittien protektoraatiksi 1800-luvulla, ne ovat ainoa varsinaisen siirtomaavallan välttänyt maa Oseaniassa.

en: Transnistrian
fi: transnistrialaisten

en: ?plural:Transnistrians
fi: transnistrialaiset

en: Transnistria was added to the Moldavian SSR by Stalin, although it was mostly inhabited by Russians and Ukrainians. After the collapse of the Soviet Union Transnistria declared its independence from Moldova. Although the country is de facto independent, it is not recognized by any UN member. Power is still in the hands of the old communist elite.
fi: Stalin liitti Transnistrian Moldavian sosialistiseen neuvostotasavaltaan, vaikka sitä asuttivat lähinnä venäläiset ja ukrainalaiset. Neuvostoliiton hajottua Transnistria julistautui itsenäiseksi Moldaviasta, sittemmin Moldovasta. Vaikka maa on käytännössä itsenäinen, yksikään YK:n jäsen ei ole tunnustanut sitä. Valta on yhä vanhan kommunistiaikojen eliitin käsissä.

en: Transylvanian
fi: transilvanialaisten

en: ?plural:Transylvanians
fi: transilvanialaiset

en: Trinidadian and Tobagonian
fi: trinidadtobagolaisten

en: ?plural:Trinidadians and Tobagonians
fi: trinidadtobagolaiset

en: Trinidad and Tobago is a country in the Caribbean, consisting of the two eponymous islands. It is the most populous country of the Lesser Antilles. Trinidad was sighted by Columbus in 1498, and remained a Spanish colony until it was conquered by the British during the Napoleonic wars; Tobago was colonized by Curonians, Spanish, Dutch, French and Swedes but eventually also ended up in British hands. The islands have been independent since 1962. The islands' economy is based on oil and is relatively developed when compared to its Caribbean neighbors. Trinidad and Tobago is famous for its music and its Carnival.
fi: Trinidad ja Tobago on kahdesta maalle nimen antaneesta saaresta koostuva valtio Karibianmerellä. Se on Vähä-Antillien väkirikkain maa. Kolumbus löysi Trinidadin 1498, ja se pysyi Espanjan siirtomaana kunnes britit valloitivat sen Napoleonin sotien aikaan. Tobagossa puolestaan viihtyivät kuurit, espanjalaiset, hollantilaiset, ranskalaiset ja ruotsalaiset, mutta se päätyi lopulta myös brittien käsiin. Saaret ovat olleet itsenäisiä vuodesta 1962. Niiden talous perustuu öljyyn ja on melko kehittynyt niiden Karibianmeren naapureihin verrattuna. Trinidad ja Tobago tunnetaan musiikistaan ja karnivaaleistaan.

en: Tswana
fi: batswanojen

en: ?plural:Batswana
fi: batswanat

en: The Batswana are a Bantu people in Southern Africa. With about 20% of the population they are the dominant ethnicity of Botswana, which is named after them. In South Africa they count about four million Batswana and in the Apartheid era they had the Bantustan of Bophuthatswana.
fi: Batswana ovat bantukansa eteläisessä Afrikassa. Noin 20% Botswanan väestöstä on batswanoja, ja maa on nimetty tämän suurimman etnisen ryhmän mukaan. Etelä-Amerikassa asuu noin neljä miljoonaa batswanaa, ja Apartheidin aikaan heillä oli Bophuthatswanan bantuvaltio.

en: Tuareg
fi: tuaregien

en: ?plural:Tuaregs
fi: tuaregit

en: Tunisian
fi: tunisialaisten

en: ?plural:Tunisians
fi: tunisialaiset

en: The Phoenicians founded Carthage in the area where Tunisia is today. Carthage later became a major power in the Mediterranean region until it was defeated by the Romans in 146 BCE. Later the Arab Muslim conquest in the 7th century led to migration from the Arab and Ottoman countries. But there were also a lot of Jews and Spanish Moors who moved there at the end of the 16th century. Tunisia became mostly autonomous from the Ottoman empire in 1861. But in 1881 Tunisia was invaded by the French and was made a French protectorate. The country became independent in 1956.
fi: Foinikialaiset perustivat Karthagon nyky-Tunisian alueelle. Karthagosta tuli myöhemmin huomattava valta Välimeren alueella, kunnes se kukistui Roomalaisille 146 eaa. Tämän jälkeen arabimuslimien valloitus 600-luvulla johti arabien ja osmanien muuttamiseen alueelle. 1500-luvun lopulla juutalaisia ja Espanjan maureja muutti alueelle sankoin joukoin. Tunisia sai pitkälti itsehallinnon Osmanien valtakunnasta 1861, mutta 1881 ranskalaiset valloittivat sen ja muuttivat maan Ranskan protektoraatiksi. Tunisia itsenäistyi 1956.

en: Turkish Cypriot
fi: Kyproksen turkkilaisten

en: ?plural:Turkish Cypriots
fi: Kyproksen turkkilaiset

en: Turkmen
fi: turkmeenien

en: ?plural:Turkmens
fi: turkmeenit

en: Turkmenbashi %s
fi: Turkmeenien Isä %s

en: ?female:Turkmenbashi %s
fi: Turkmeenien Äiti %s

en: Tuvan
fi: tuvaanien

en: ?plural:Tuvans
fi: tuvaanit

en: Tyrolian
fi: tirolilaisten

en: ?plural:Tyrolians
fi: tirolilaiset

en: Tyrol was a county in the Alps. In the 16th century its own dynasty died out and the region passed to Habsburg Austria. The southern part was annexed by Italy after World War I.
fi: Tiroli oli maakunta Alpeilla. 1500-luvulla sen oma hallitsijasuku kuoli pois, ja alue siirtyi Itävallan Habsburgeille. Tirolin eteläosat liitettiin Italiaan ensimmäisen maailmansodan jälkeen.

en: Princely Count %s
fi: Prinssikreivi %s

en: Princely Countess %s
fi: Prinssikreivitär %s

en: Ugandan
fi: ugandalaisten

en: ?plural:Ugandans
fi: ugandalaiset

en: The Republic of Uganda is located in eastern Africa. The country contains part of Lake Victoria, which is also in Kenya and Tanzania. In the past, the southern part of the country was part of the Buganda kingdom. Modern Uganda gained independence in 1962.
fi: Ugandan tasavalta sijaitsee Afrikan itäosissa. Maa sisältää osan Viktoriajärvestä, joka ulottuu myös Keniaan ja Tansaniaan. Historiallisesti maan eteläosa on kuulunut Bugandan kuningaskuntaan. Nykyinen Uganda itsenäistyi 1962.

en: ?female:Kabaka %s
fi: Kabaka %s

en: Ukrainian
fi: ukrainalaisten

en: ?plural:Ukrainians
fi: ukrainalaiset

en: Ukraine is a vast region on the westernmost marches of the former Soviet Union. It includes some of the most fertile black-soil cropland on Earth.
fi: Ukraina on valtava maa entisen Neuvostoliiton länsiosasta. Siellä on maapallon viljavimpia mustan mullan maita.

en: UN
fi: YK:n

en: ?plural:UN
fi: YK:laiset

en: The United Nations believe in human rights and the protection of the weak.
fi: Yhdistyneet kansakunnat uskovat ihmisoikeuksiin ja heikkojen puolustamiseen.

en: Secretary-General %s
fi: Pääsihteeri %s

en: ?female:Secretary-General %s
fi: Pääsihteeri %s

en: Urartian
fi: urartulaisten

en: ?plural:Urartians
fi: urartulaiset

en: Uruguayan
fi: uruguaylaisten

en: ?plural:Uruguayans
fi: uruguaylaiset

en: Uruguay, a small South American country sometimes referred to as "Switzerland of the Americas" due to its once highly developed social welfare system.
fi: Uruguay on pieni eteläamerikkalainen valtio. Sitä kutsutaan joskus "Amerikoiden Sveitsiksi", johtuen sen aikoinaan pitkälle kehitetystä hyvinvointijärjestelmästä.

en: Uyghur
fi: uiguurien

en: ?plural:Uyghurs
fi: uiguurit

en: Uyghur was an east Turk empire and civilization. At its height in 820 CE it controlled most of Central and North Asia. After clashing with the Chinese for several centuries, they were finally subdued by the Qing dynasty in the 1700s. Today, descendants of the Uyghur form the populations of the Central Asian states of Uzbekistan, Kazakhstan and Kyrgyzstan. They are also the main minority of the Xinjiang province of China.
fi: Uiguurit olivat itäisen Turkin valtakunta ja kansakunta. Kulta-aikanaan 820 jaa. se kontrolloi suurinta osaa Keski- ja Pohjois-Aasiasta. Useita vuosisatoja kestäneet yhteenotot kiinalaisten kanssa johtivat lopulta Qing-dynastian voittoon uiguureista 1700-luvulla. Nykyään uiguurien jälkeläiset asuttavat Keski-Aasian Uzbekistanin, Kazakstanin ja Kirgisian alueita. Heille on myös osoitettu Kiinassa sijaitseva Xinjiangin autonominen alue, jolla uiguurit muodostavat pääasiallisen vähemmistöryhmän.

en: Uzbek
fi: uzbekkien

en: ?plural:Uzbeks
fi: uzbekit

en: The Central Asian nation of Uzbekistan has been the site of many ancient states such as Khwarezm, the Khanate of Bukhara, and the Khanate of Kokand. The Uzbeks regard themselves as descendants of Timur, founder of the Timurid dynasty, who ruled from his capital at Samarkand.
fi: Nykyisen keskiaasialaisen Uzbekistanin valtion alueella on ollut monia muinaisia valtioita, kuten Kovaresmia, Buharan kaanikunta ja Kokandin kaanikunta. Uzbekit käsittävät itsensä Timuridin dynasian perustajan, Timurin jälkeläisiksi. Timur hallitsi dynastiaansa Samarkandista.

en: Vampire
fi: vampyyrien

en: ?plural:Vampires
fi: vampyyrit

en: Bloodsucking creatures of legend.
fi: Vampyyrit ovat vertaimeviä taruolentoja.

en: Vandalic
fi: vandaalien

en: ?plural:Vandals
fi: vandaalit

en: Vanuatuan
fi: vanuatualaisten

en: ?plural:Ni-Vanuatu
fi: vanuatualaiset

en: Vanuatu, formerly known as the New Hebrides, is a country in Melanesia, consisting of about 80 islands. First inhabited by Melanesians, the islands were contested by the British and French in the late 19th century. In 1906 both colonial powers agreed to rule the New Hebrides together as a condominium. The Republic of Vanuatu declared its independence in 1980.
fi: Vanuatu, joka ennen tunnettiin nimellä Uudet Hebridit, on valtio Melanesiassa. Se koostuu noin 80 saaresta. Ensimmäisenä sen asuttivat melanesialaiset, 1800-luvun lopulla siitä kilpailivat britit ja ranskalaiset. Vuonna 1906 Englanti ja Ranska sopivat hallitsevansa Uusia Hebrideitä yhdessä. Vanuatun tasavalta julistautui itsenäiseksi vuonna 1980.

en: Vedic
fi: muinaisintialaisten

en: ?plural:Vedics
fi: muinaisintialaiset

en: The cradle of Ancient Indian civilization lay in the Indus river valley in modern-day Pakistan.
fi: Muinaisintialaisen sivilisaation kehto oli Indus-jokilaaksossa nykyisen Pakistanin alueella.

en: ?female:Mahatma %s
fi: Mahatma %s

en: Veletian
fi: vendien

en: ?plural:Veletians
fi: vendit

en: Venda
fi: vendojen

en: ?plural:Vhavenda
fi: vendat

en: The Vhavenda are a Bantu people in South Africa and Zimbabwe. Once the rulers of the Mapungubwe Kingdom, they now count about one million members, mostly in the province of Limpopo. During the Apartheid Era there existed a Bantustan of Venda.
fi: Vendat ovat bantukansa Etelä-Afrikassa ja Zimbabwessa. He hallitsivat muinoin Mapungubwen kuningaskuntaa, ja heitä elää nykyään noin miljoona, pääosin Etelä-Afrikan Limpopon provinssissa. Apartheid-aikana vendoja varten perustettiin Vendojen Bantustan.

en: Venetian
fi: venetsialaisten

en: ?plural:Venetians
fi: venetsialaiset

en: Venetic
fi: venetolaisten

en: ?plural:Veneti
fi: venetolaiset

en: Venezuelan
fi: venezuelalaisten

en: ?plural:Venezuelans
fi: venezuelalaiset

en: Venezuela is the northernmost country in South America. Having been a Spanish colony since the 16th century, the country gained independence on July 5th 1811 under the leadership of El Libertador Simón Bolivar - The Liberator. Venezuela has one of the largest proven oil and gas reserves of the world; during the oil boom of the 1970s it was the wealthiest country of Latin America. The country is known for its varied landscapes and high biodiversity.
fi: Venezuela on Etelä-Amerikan pohjoisin valtio. Oltuaan Espanjan siirtomaana 1500-luvulta lähtien maa itsenäistyi 5. heinäkuuta 1811 El Liberador ("vapauttaja") Simón Bolívarin johdolla. Venezuelalla on yksi maailman isoimmista tunnetuista öljy- ja kaasuvarannoista maailmassa; 1970-luvun öljykriisin aikaan se oli Latinalaisen Amerikan rikkain valtio. Venezuela tunnetaan vaihtelevista maisemistaan ja luonnon monimuotoisuudesta.

en: Vermont
fi: vermontilaisten

en: ?plural:Vermonters
fi: vermontilaiset

en: Vietnamese
fi: vietnamilaisten

en: ?plural:Vietnamese
fi: vietnamilaiset

en: The Vietnamese nation was founded in the first century CE by twin sisters who became the war leaders of a revolt against a Chinese military governor.
fi: Vietnamin kansakunnan muodostivat ensimmäisellä vuosisadalla jaa. kaksoissisaret jotka johtivat vallankumousta kiinalaista sotilaskuvernööriä vastaan.

en: Vincentian
fi: vincentläisten

en: ?plural:Vincentians
fi: vincentläiset

en: Saint Vincent and the Grenadines were amongst the last Caribbean islands to be colonized, as local Carib Indians intermarried with runaway slaves and fought off European colonizers. In the 18th century the islands were contested by the French and British. In 1783 the French relinquished their claims. Saint Vincent and the Grenadines became independent from Britain in 1979 and are currently a Commonwealth realm.
fi: Saint Vincent ja Grenadiinit olivat yksi viimeisistä Karibianmeren saarista jonne uudisraivaajat päätyivät, koska paikallinen intiaaniheimo karibit pitivät eurooppalaiset pois saarelta. Karibien ja paenneiden orjien jälkeläisistä syntyivät garifunat eli 'mustat karibit'. 1700-luvulla ranskalaiset ja britit kamppailivat saarista. 1783 Ranska luopui vaateistaan. Saint Vincent ja Grenadiinit itsenäistyi Iso-Britanniasta 1979 ja on nykyään osa Kansainyhteisöä.

en: Visigothic
fi: visigoottien

en: ?plural:Visigoths
fi: visigootit

en: Vistulan
fi: vislaanien

en: ?plural:Vistulans
fi: vislaanit

en: Volapükan
fi: volapükien

en: ?plural:Volapükans
fi: volapükit

en: Volapük is an international auxiliary language constructed by the German priest Johann Martin Schleyer in 1879. It enjoyed a brief popularity in the late 19th century. The language is often considered unnecessarily complex when compared with alternatives like Esperanto, which had almost completely displaced Volapük by the turn of the century. Today only a few dozen Volapük speakers remain.
fi: Volapük on kansainvälinen keinotekoinen apukieli jonka loi saksalainen pappi Johann Martin Schleyer vuonna 1879. Se saavutti lyhytaikaista suosiota 1800-luvun lopussa. Kieltä on usein pidetty tarpeettoman vaikeana verrattuna vaihtoehtoihin kuten esperantoon, joka oli lähes täysin korvannut volapükin vuosisadan vaihteessa. Nykyään on jäljellä vain kourallinen volapükin puhujia.

en: Volga Bulgar
fi: volganbulgaarien

en: ?plural:Volga Bulgars
fi: volganbulgaarit

en: Volga German
fi: Volgan saksalaisten

en: ?plural:Volga Germans
fi: Volgan saksalaiset

en: Walloon
fi: vallonien

en: ?plural:Walloons
fi: vallonit

en: Welsh
fi: walesilaisten

en: ?plural:Welsh
fi: walesilaiset

en: The Welsh at one time controlled all of what is now England until being driven into the mountainous western reaches by invading Saxons.
fi: Walesilaiset (kymrit) hallitsivat koko nykyistä Englantia, kunnes maahan tunkeutuneet saksit ajoivat heidät läntisille vuorialueille.

en: Werewolf
fi: ihmissusien

en: ?plural:Werewolves
fi: ihmissudet

en: A werewolf is a human who under certain circumstances is transformed into a wolf-like beast. During the Middle Ages in Europe, werewolves were believed to terrorize villages in search of human flesh and were often blamed for unexplained or particularly brutal killings.
fi: Ihmissusi on ihminen joka muuttuu sudenomaiseksi pedoksi tiettyjen olosuhteiden vallitessa. Euroopan keskiajalla ihmissusien uskottiin levittävän kauhua kyliin metsästämällä ihmislihaa, ja niitä syytettiin usein selittämättömistä tai epätavallisen julmista tapoista.

en: Western Pomeranian
fi: länsipommerilaisten

en: ?plural:Western Pomeranians
fi: länsipommerilaiset

en: Western Roman
fi: länsiroomalaisten

en: ?plural:West Romans
fi: länsiroomalaiset

en: %s Augustus
fi: Augustus %s

en: %s Augusta
fi: Augusta %s

en: West Indian
fi: länsi-intialaisten

en: ?plural:West Indians
fi: länsi-intialaiset

en: Westphalian
fi: westfalenilaisten

en: ?plural:Westphalians
fi: westfalenilaiset

en: Westphalia, before becoming a Prussian province, was the western region of the Duchy of Saxony. Today it makes up the northern part of the largest German federal state, North Rhine-Westphalia.
fi: Westfalen oli Saksin herttuakunnan länsialue ennen muuttumistaan Preussin provinssiksi. Nykyään se kattaa pohjoisen osan Saksan liittotasavallan suurimmasta osavaltiosta, Nordrhein-Westfalenista.

en: Wuerttembergian
fi: württembergiläisten

en: ?plural:Wuerttembergians
fi: württembergiläiset

en: Wuerttemberg was a country in Swabia, in southwestern Germany. After World War II it was merged with Baden and Hohenzollern to form the land of Baden-Wuerttemberg.
fi: Württemberg oli valtio Lounais-Saksan Schwabenissa. Toisen maailmansodan jälkeen siitä muodostettin Badenin ja Hohenzollernin alueen kanssa Baden–Württembergin osavaltio.

en: Xhosa
fi: xhosien

en: ?plural:amaXhosa
fi: xhosat

en: The Xhosa are Bantu people in South Africa, having arrived there from the Great Lakes region by the 17th century. During the apartheid era there were two Xhosa Bantustans, Transkei and Ciskei. Many of the leading anti-apartheid activists, including Nelson Mandela and Desmond Tutu, were Xhosa.
fi: Xhosat ovat bantukansa Etelä-Afrikassa. He saapuivat alueelle Suurten järvien alueelta 1600-lukuun mennessä. Apartheid-aikana heitä varten perustettiin kaksi Bantustania, Transkei ja Ciskei. Monet johtavat apartheidin vastustajat, kuten Nelson Mandela ja Desmond Tutu, kuuluivat xhosa-kansaan.

en: Xiongnu
fi: xiongnuiden

en: ?plural:Xiongnu
fi: xiongnut

en: The Xiongnu, also known as Asiatic Huns, were an ancient tribal confederation of mixed origin. Their language is unknown; it may have belonged to the Altaic or Yeniseian language family. The Xiongnu created a strong state in the plains of the eastern part of Central Asia, which was an important threat to China. From the second century onwards the northern wing of the Xiongnu was known as Xianbei, while another group of the Xiongnu emigrated to the west.
fi: Xiongnut, joita on kutsuttu myös aasialaisiksi hunneiksi, olivat muinainen sekalaista alkuperää olevien heimojen yhteenliittymä. Heidän kieltänsä ei tunneta - se saattoi kuulua altailaiseen tai jeniseiläiseen kielikuntaan. Xiongnut loivat vahvan valtion itäisen keski-Aasian tasangoille, muodostaen vakavan uhan Kiinalle. 100-luvulta eteenpäin pohjoista osaa xiongnujen kansasta kutsuttiin nimellä xianbeit, toisen xiongnujen ryhmän muuttaessa länteen.

en: Yakut
fi: jakuuttien

en: ?plural:Yakuts
fi: jakuutit

en: Yemeni
fi: jemeniläisten

en: ?plural:Yemenis
fi: jemeniläiset

en: Yemen is the only republic on the Arabian Peninsula. Although it was the site of several ancient civilizations, Yemen only exists in its current form since North Yemen annexed South Yemen in 1990.
fi: Jemen on Arabian niemimaan ainoa tasavalta. Vaikka sen alueella on elänyt lukuisia muinaiskansoja, nykymuodossaan Jemen on ollut olemassa vasta sen jälkeen kun Pohjois-Jemen liitti Etelä-Jemenin itseensä vuonna 1990.

en: Yucatecan
fi: jukatanilaisten

en: ?plural:Yucatecans
fi: jukatanilaiset

en: Yucatán is a peninsula of Mexico, famous for its Maya heritage and its white beaches. Its name is often claimed to mean "we don't understand you" in Yucatec Maya. On two occasions in the 19th century Yucatán declared independence from Mexico. Currently it is divided into three states: Yucatán, Campeche and Quintana Roo.
fi: Jukatan on Meksikon niemimaa, joka on kuuluisa Maya-perinteistään ja valkoisista hiekkarannoistaan. Sen nimen väitetään tarkoittavan "emme ymmärrä sinua" jukatekin mayakielellä. 1800-luvulla Jukatan yritti kahteen kertaan irrottautua itsenäiseksi Meksikosta. Nykyään sen jakavat kolme osavaltiota: Jukatan, Campeche ja Quintana Roo.

en: Yugoslav
fi: jugoslavialaisten

en: ?plural:Yugoslavs
fi: jugoslavialaiset

en: Yugoslavia was a state consisting of the Slavic nations of the western Balkans. It was a kingdom until 1941, when it was occupied by the Axis powers. After a national liberation war the communists threw out the occupants and continued to rule until the 1980s. The 1990s saw the bloody breakup of Yugoslavia into independent republics.
fi: Jugoslavia oli Balkanin länsiosien slaavikansakunnista koostuva valtio. Se oli kuningaskunta vuoteen 1941, jolloin Akselivallat valloittivat sen. Kansallisen vapautussodan jälkeen kommunistit näyttivät valtaajille ovea, ja jatkoivat vallanpitoa 1980-luvulle asti. 1990-luvulla Jugoslavia repesi verisesti itsenäisiksi tasavalloiksi.

en: Zambian
fi: sambialaisten

en: ?plural:Zambians
fi: sambialaiset

en: Zambia was inhabited by Bantu peoples when it was colonized by the British in the 19th century. Governed as Northern Rhodesia by the British, Zambia gained its independence in 1964.
fi: Sambiaa asuttivat bantukansat kun britit ottivat sen siirtokunnakseen 1800-luvulla. Britannian alla maan nimi oli Pohjois-Rhodesia. Sambia itsenäistyi 1964.

en: Zanzibari
fi: sansibarilaisten

en: ?plural:Zanzibaris
fi: sansibarilaiset

en: An archipelago off the coast of Eastern Africa, Zanzibar has been an international trading center since time immemorial. Zanzibari traders controlled much of the spice and slave trade in the western part of the Indian Ocean. Periods of relative independence and foreign control by Persians, Portuguese, Omanis and British followed each other. Occupied by the British in 1893, Zanzibar achieved independence in 1963. Shortly thereafter, the last sultan was overthrown and Zanzibar joined with Tanganyika to form the United Republic of Tanzania.
fi: Sansibar on joukko saaria itäisen Afrikan rannikon lähistöllä. Se on ollut ammoisista ajoista kansainvälisen kaupan keskus. Sansibarin kauppiaat hallitsivat suurta osaa mauste- ja orjakaupasta Intian valtameren länsiosissa. Alue oli suhteellisen itsenäinen mutta sitä hallitsivat vuoron perään persialaiset, portugalilaiset, omanilaiset ja britit. Iso-Britannia miehitti Sansibarin 1893 ja se itsenäistyi 1963. Pian tämän jälkeen viimeinen Sansibarin sulttaani syöstiin vallasta, ja Sansibar liittyi Tanganjikaan ja muodosti Tansanian yhdistyneen tasavallan.

en: Zapotec
fi: sapoteekkien

en: ?plural:Zapotecs
fi: sapoteekit

en: Zhuang
fi: zhuangien

en: ?plural:Zhuang
fi: zhuangit

en: The Zhuang people live in far southwestern China, an ancient border region that has long separated Sinitic civilization from the aboriginal peoples of Southeast Asia. Known for their unique irrigation and scenic terraced rice paddies, they were under pressure from various Chinese dynasties for most of the Ancient era. By the 10th century CE the Zhuang were under harsh rule by the Chinese Song dynasty. After a rebellion in 1052 led by folk-hero Nong Zhigao was crushed, many Zhuang migrated southward forming the basis of the Lao, Thai, and Shan nations. After the Han, the Zhuang are the most populous ethnic group of the People's Republic of China.
fi: Zhuangit elävät Kiinan lounaisosissa ikivanhalla raja-alueella joka on pitkään erottanut siniittien kansan Kaakkois-Aasian alkuperäiskansoista. Zhuangit tunnetaan ainutlaatuisista kastelujärjestelmistään sekä luonnonkauniista porrastetuista riisiviljelmistään. Useat kiinalaiset hallitsijasuvut painostivat zhuangeja melko jatkuvasti antiikin aikaan. 900-luvulle jaa. tultaessa aluetta hallitsi rautanyrkillä kiinalainen Song-hallitsijasuku. Kansansankari Nong Zhigao johti kapinaa 1052, mutta se murskattiin. Tämän jälkeen moni zhuangeista muutti etelään ja loi sinn eperustan Lao, Thai ja Shan-kansakunnille. Hanien jälkeen zhuangit ovat väkiluvultaan toiseksi suurin etninen ryhmä Kiinan kansantasavallassa.

en: Zimbabwean
fi: zimbabwelaisten

en: ?plural:Zimbabweans
fi: zimbabwelaiset

en: Zimbabwe is a country in Southern Africa, named after the old Zimbabwe kingdom. It became a British colony called South Rhodesia in 1898. The white minority in South Rhodesia unilaterally declared independence in 1965. Prime Minister Ian Smith installed a racist regime which excluded blacks from power. A civil war forced Smith to end white minority rule in 1979. Since 1980 the country has been governed by Robert Mugabe, who has received an equally poor reputation internationally as the previous regime.
fi: Zimbabwe on maa Etelä-Afrikassa, joka on nimetty vanhan Zimbabwen kuningaskunnan mukaan. Siitä tuli brittien siirtokunta, Etelä-Rhodesia, 1898. Etelä-Rhodesian valkoinen vähemmistö julistautui yksimielisesti itsenäiseksi 1965. Pääministeri Ian Smith pystytti rasistihallinnon joka sulki mustat poliittisen vallan ulkopuolelle. Sisällissota pakotti Smithin päättämään valkoisen vähemmistövallan 1979. Vuodesta 1980 maata on hallinnut Robert Mugabe, jonka maine kansainvälisesti on ollut yhtä huono kuin aiemmallakin hallinnolla.
