Freeciv 2.0.99-devel - en to ja translation catalogue (5577 entries)

en: *%s (AI)* In away mode AI can't sign such a treaty.
ja: *%s (AI)* 不在モードではAIはそのような条約にはサインできません。

en: *%s (AI)* First break alliance with %s, %s.
ja: *%1$s (AI)* %3$sよ，先に%2$sとの同盟を解消してもらいたい。

en: *%s (AI)* I would like to see you keep your distance from %s for some time, %s.
ja: *%s (AI)* 貴国が %sとの間に距離を置くかどうかしばらく見届けさせてくれ， %sよ。

en: *%s (AI)* Let us first cease hostilities, %s.
ja: *%s (AI)* %sよ，まずは敵対関係を止めようではないか。

en: *%s (AI)* I wish to see you keep the current ceasefire for a bit longer first, %s.
ja: *%s (AI)* 私はあなたがたが現在の停戦を今しばらく守ることができるのかまず見届けたいと思う，%sよ。

en: *%s (AI)* I simply do not trust you with an alliance yet, %s.
ja: *%s (AI)* 私はまだ同盟を結ぶほど貴国を信頼していないのだ， %sよ。

en: *%s (AI)* I do not know the city you mention.
ja: *%s (AI)* そのような都市は知らない。

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is not safe.
ja: *%s (AI)* すまないが，貴国と視界を共有することは我が国にとって危険過ぎる。

en: *%s (AI)* This deal was not very good for us, %s!
ja: *%s (AI)* %sよ，この取引は我々にとってそれほど良いものではなさそうだ。

en: *%s (AI)* Welcome into our alliance %s!
ja: *%s (AI)* %sよ，我らが同盟へようこそ！

en: *%s (AI)* Yes, may we forever stand united, %s.
ja: *%s (AI)* 素晴らしい。 %sよ，我々の同盟が永遠に続くことを願おう。

en: *%s (AI)* Yes, peace in our time!
ja: *%s (AI)* 了解した。我々に平和が訪れたようだ。

en: *%s (AI)* Agreed. No more hostilities, %s.
ja: *%s (AI)* 同意した。 %sよ，もはや敵対関係を止めよう。

en: *%s (AI)* Greetings %s! May we suggest a ceasefire while we get to know each other better?
ja: *%s (AI)* %sよ！ 互いのことがもっと分かり合えるようになるまで，しばし停戦の期間を持とうではないか？

en: *%s (AI)* I found you %s! Now make it worth my letting you live, or be crushed.
ja: *%s (AI)* ようやく会えたな，%sよ！貴国のごとき下賤な小国を滅ぼすのは実に容易いことだが，貢物を差し出すならば考え直してやってもよいぞ？

en: *%s (AI)* I have tolerated your vicious antics long enough! To war!
ja: *%s (AI)* 貴様の悪ふざけにはもう我慢の限界だ。戦争だ！

en: *%s (AI)* Peace in ... some other time.
ja: *%s (AI)* 平和を……いつの日にか，な。

en: *%s (AI)* Finally I get around to you! Did you really think you could get away with your crimes?
ja: *%s (AI)* やっと貴様に手が回る！ 自分の罪から逃れられるとよもや本気で思っていたわけではあるまいな？

en: *%s (AI)* Your covert hostilities brought this war upon you!
ja: *%s (AI)* おまえの隠然たる敵対行為がこの戦争をもたらしたのだ！

en: *%s (AI)* Your aggression against %s was your last mistake!
ja: *%s (AI)* 貴国の%sに対する行いは，貴国の最後の過ちだ！

en: *%s (AI)* We will be launching an all-out war against %s in %d turn to stop the spaceship launch. | *%s (AI)* We will be launching an all-out war against %s in %d turns to stop the spaceship launch.
ja[0]: *%1$s (AI)* 宇宙船打ち上げを阻止するため，我々は%3$dターン後に%2$sとの全面戦争に突入する。

en: *%s (AI)* Your aid in this matter will be expected. Long live our glorious alliance!
ja: *%s (AI)* この件には貴国の支援が期待されている。我々の栄光ある同盟の末永く続かんことを！

en: *%s (AI)* We intend to pillage and plunder the rich civilization of %s. We declare war in %d turn. | *%s (AI)* We intend to pillage and plunder the rich civilization of %s. We declare war in %d turns.
ja[0]: *%s (AI)* 我々は%sの豊かな文明を略奪してやるつもりだ。 %dターン後に宣戦する。

en: *%s (AI)* If you want a piece of the loot, feel free to join in the action!
ja: *%s (AI)* 戦利品の分け前が欲しいなら，遠慮なく参加してくれたまえ！

en: *%s (AI)* We have had it with %s. Let us tear this pathetic civilization apart. We declare war in %d turn. | *%s (AI)* We have had it with %s. Let us tear this pathetic civilization apart. We declare war in %d turns.
ja[0]: *%s (AI)* 我々はもう%sには我慢ならない。この救いようのない文明を引き裂いてくれようではないか。 %dターン後に宣戦する。

en: *%s (AI)* As our glorious allies, we expect your help in this war.
ja: *%s (AI)* 我々の栄光ある同盟国として，貴国もこの戦争に参加するものと期待する。

en: *%s (AI)* We will honor our alliance and declare war on %s in %d turn.  Hold on - we are coming! | *%s (AI)* We will honor our alliance and declare war on %s in %d turns.  Hold on - we are coming!
ja[0]: *%1$s (AI)* 我々は同盟を尊重し%3$dターン後に%2$sに宣戦する。待っていたまえ，我々もすぐ駆けつける！

en: *%s (AI)* We will honor our alliance with %s and declare war on %s in %d turns.  We expect you to do likewise. | *%s (AI)* We will honor our alliance with %s and declare war on %s in %d turns.  We expect you to do likewise.
ja[0]: *%1$s (AI)* 我々は%2$sとの同盟を尊重し%4$dターン後に%3$sに宣戦する。貴国も我々に続くものと期待する。

en: *%s (AI)* Your attempt to conquer space for yourself alone betrays your true intentions, and I will have no more of our alliance!
ja: *%s (AI)* 貴国が単独で宇宙を征服しようとしているのを見れば貴国の意図は明らかだ。同盟は破棄させてもらう！

en: *%s (AI)* Your attempt to unilaterally dominate outer space is highly offensive.
ja: *%s(AI)* 貴国の一方的に宇宙空間を支配しようとする試みは大変攻撃的なものである。

en: *%s (AI)* If you do not stop constructing your spaceship, I may be forced to take action!
ja: *%s (AI)* もし貴国が宇宙船の建造を中止しないならば，我が国は実力行使も辞さない！

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is no longer safe.
ja: *%s (AI)* すまないが，貴国と視界を共有することは我が国にとってもはや安全な事ではない。

en: *%s (AI)* Greetings our most trustworthy ally. We call upon you to destroy our enemy, %s.
ja: *%s (AI)* 我が最も信頼のおける同盟国諸君よ，我々は%sを打倒するために貴国の力を必要としている。

en: *%s (AI)* Greetings ally, I see you have not yet made war with our enemy, %s. Why do I need to remind you of your promises?
ja: *%s (AI)* 親愛なる同盟国よ，貴国は未だに我々共通の敵である%sとの戦争を始めていないようだ。まさか我が国と交わした約束を忘れたわけではあるまいな?

en: *%s (AI)* Dishonored one, we made a pact of alliance, and yet you remain at peace with our mortal enemy, %s! This is unacceptable; our alliance is no more!
ja: *%s (AI)* 名誉に値せぬものよ，我々は同盟を結んだというのに，貴国は我々の死すべき敵である%sと和平を保ったままではないか！これは看過できない。同盟は解消だ！

en: *%s (AI)* Greetings friend, may we suggest making a common cause and join in an alliance?
ja: *%s (AI)* 親愛なる友人よ，大義を共有し同盟を結ぼうではないか？

en: *%s (AI)* Greetings neighbor, may we suggest more peaceful relations?
ja: *%s (AI)* 親愛なる隣人よ，より平和的な関係を持とうではないか？

en: *%s (AI)* We grow weary of this constant bloodshed. May we suggest a cessation of hostilities?
ja: *%s (AI)* 相続く流血にはうんざりです。停戦を結ぼうではありませんか？

en: *%s (AI)* We have been savagely attacked by %s, and we need your help! Honor our glorious alliance and your name will never be forgotten!
ja: *%s (AI)* 我々は%sの猛攻を受けており，貴国の助力を必要としている！我々の栄光ある同盟を守りたまえ，貴君の名は永遠のものとなるであろう！

en: Toggles 'away' mode for your nation. In away mode, the AI will govern your nation but make only minimal changes.
ja: 自国を不在モードに切り替えます。AIがあなたの国を統治しますが，変化は最小限にとどめます。

en: With no arguments, sets all AI players to skill level '%s', and sets the default level for any new AI players to '%s'. With an argument, sets the skill level for the specified player only.
ja: プレイヤー名を指定しない場合は，全てのAIプレイヤーの難易度レベルを '%s'に設定します。また新たに追加されたAIプレイヤーの難易度レベル既定値も '%s'になります。プレイヤー名が指定された場合は，そのプレイヤーのみ難易度レベルを変更します。

en: Has erratic decision-making.
ja: -一貫性のない意思決定を行う場合があります。

en: Research takes %d%% as long as usual.
ja: *研究に通常の%d%%程度の時間を要します。

en: Has reduced appetite for expansion.
ja: -領土の拡大に消極的です。

en: 
    This skill level has the same features as 'Novice', but may suffer additional ruleset-defined penalties.
ja: 
    この難易度レベルが持つ特性は，'初心者用'レベルのそれと全く同じです。ただしルールセットが定義する追加ペナルティが与えられます。

en: 
    This skill level has the same features as 'Hard', but may enjoy additional ruleset-defined bonuses.
ja: 
    この難易度レベルが持つ特性は，'難しい'レベルのそれと全く同じです。ただしルールセットが定義する追加ボーナスが与えられます。

en: 
    This skill level's features include the following. (Some rulesets may define extra level-specific behavior.)
ja: 
    この難易度レベルが持つ特性は以下の通りです。(ルールセットによっては他にも追加されている場合があります。)

en: Doesn't build offensive diplomatic units.
ja: *攻撃的な諜報ユニットを生産しません。

en: Gets reduced bonuses from huts.
ja: *先住民の集落から得られるボーナスが減少します。

en: Prefers defensive buildings and avoids close diplomatic relations.
ja: *都市の防御力を高める建造物を優先して建設します。また他国との同盟に消極的です。

en: Has no restrictions on tax rates.
ja: *政治体制に関わらず，贅沢/科学/税の配分比は無制限になります。

en: Can target units and cities in unseen or unexplored territory.
ja: *未探索領域または視界外であっても，敵ユニットおよび敵都市を標的にします。

en: Knows the location of huts in unexplored territory.
ja: *未探索領域にある先住民の集落の場所を把握できます。

en: Can see through fog of war.
ja: *戦場の霧を無視します。

en: Doesn't build air units.
ja: *航空ユニットを生産しません。

en: Has complete map knowledge, including unexplored territory.
ja: *未探索領域も含め，全世界の地図を把握しています。

en: Naive at diplomacy.
ja: *外交において思考が単純です。

en: Can skip anarchy during revolution.
ja: *革命を起こしても無政府状態になりません。

en: Limits growth to match human players.
ja: *人間プレイヤーに合わせて都市の成長を抑制することがあります。

en: Believes its cities are always under threat.
ja: *自国の都市が常に危険に晒されていると考えます。

en: Always offers cease-fire on first contact.
ja: *初めて他国と接触したとき，必ず停戦を申し出ます。

en: The citizen governor can't fulfill the requirements for %s. Passing back control.
ja: 総督府は %sでの統治要件を満たすことができません。直轄地に戻します。

en: The citizen governor has gotten confused dealing with %s.  You may want to have a look.
ja: 総督府は %sの扱いに混乱してしまいました。確認した方がよいでしょう。

note: TRANS: city is not growing.  Keep short.
en: never
ja: なし

en: %d turn | %d turns
ja[0]: %d ターン

note: TRANS: "W" is worker citizens, as opposed to specialists; * %s will represent the specialist types, for instance "E/S/T"
en: People (W/%s)
ja: 市民 （労/%s）

note: TRANS: preserve leading space
en:  happy
ja:  幸福

en: Name: %s
    Food:       %10s Gold:    %10s
    Production: %10s Luxury:  %10s
    Trade:      %10s Science: %10s
    
    %*s%s: %s
              City grows: %s
    Production completed: %s
ja: 名前: %s
    食料:   %10s   税:  %10s
    生産:   %10s 贅沢: %10s
    交易:   %10s 科学: %10s
    
    %*s%s: %s
            都市拡大: あと%s
      生産物の完成: あと%s

en: ?cma:Very happy
ja: 幸福追求

en: ?cma:Prefer food
ja: 食料を最大に

en: ?cma:Prefer production
ja: 生産を最大に

en: ?cma:Prefer gold
ja: 税収を最大に

en: ?cma:Prefer science
ja: 研究を最大に

en: There has been a CMA error. Your citizen governor settings may be broken.
ja: CMAエラーが発生しました。総督府設定が壊れた可能性があります。

en: Old attributes detected and removed.
ja: 古い属性を検出したので削除しました。

en: Plugin '%s' isn't available. Available are %s
ja: プラグイン '%s' は利用できません。利用できるのは%sです

en: No real audio plugin present.
ja: リアルオーディオプラグインがありません。

en: Proceeding with sound support disabled.
ja: サウンドサポートを無効にして続行します。

en: To get sound you need to download a sound set!
ja: サウンドを使用するには，サウンドセットをダウンロードする必要があります！

en: Get sound sets from <%s>.
ja: <%s>からサウンドセットを取得できす。

en: Could not load sound spec-file '%s':
    %s
ja: サウンド指示ファイル '%s' をロードできません:
    %s

en: No real audio subsystem managed to initialize!
ja: リアルオーディオサブシステムが初期化できません！

en: Perhaps there is some misconfiguration or bad permissions.
ja: 設定かパーミッションに何か間違いはありませんか？

en: Freeciv is free software and you are welcome to distribute copies of it under certain conditions;
ja: Freecivはフリーソフトウェアです。条件に従ってFreecivのコピーを配布することを歓迎します。

en: See the "Copying" item on the Help menu.
ja: ヘルプメニューの"著作権"の項目を参照してください。

en: See COPYING file distributed with this program.
ja: 詳細は"COPYING"ファイルを参照して下さい。

en: Now ... Go give 'em hell!
ja: …さあ，やつらを地獄へ送ってやろうぜ！

en: Exporting output window to '%s' ...
ja: 出力ウィンドウを '%s' へ保存しています ...

en: Export complete.
ja: 保存完了。

en: Export failed, couldn't write to file.
ja: 保存が失敗しました。ファイルへ書き込めません。

note: TRANS: Use longer of "XXX turns" and "never"
en: ?filler:XXX/XXX XXX turns
ja: XXX/XXX XXXターン

en: %3d gold per turn | %3d gold per turn
ja[0]: ターンごとに金 %3d

en: %3d turn | %3d turns
ja[0]: %3d ターン

en: %d/turn
ja: %d/ターン

en: Obsolete
ja: 旧式化

en: Built
ja: 完成

en: Destroyed
ja: 破壊

en: Great Wonder
ja: 不思議

en: Small Wonder
ja: ちょっとした不思議

note: TRANS: Trade partner unknown to client TRANS: unrecognized command
en: (unknown)
ja: (不明)

en: Illness deactivated in ruleset.
ja: 疫病はこのルールセットでは無効になっています。

en: ?city_state:Celebrating
ja: 祝祭

en: ?city_state:Disorder
ja: 暴動

en: ?city_state:Peace
ja: 平和

en: (worklist)
ja: (作業リスト)

en: ?city:Name
ja: 都市名

en: City Name
ja: 都市名

note: TRANS: this and similar literal strings interpreted as (Qt) HTML
en: Nation
ja: 民族

en: ?size [short]:Sz
ja: 大

en: Size
ja: 大きさ

en: State
ja: 状態

en: Celebrating/Peace/Disorder
ja: 祝祭/平和/暴動

en: Concise *=Celebrating, X=Disorder
ja: 簡略表示 * 祝祭, X 暴動

en: ?Happy workers:H
ja: 幸

en: Workers: Happy
ja: 労働者: 幸福

en: ?Content workers:C
ja: 平

en: Workers: Content
ja: 労働者: 平静

en: ?Unhappy workers:U
ja: 不

en: Workers: Unhappy
ja: 労働者: 不幸

en: ?Angry workers:A
ja: 怒

en: Workers: Angry
ja: 労働者: 怒り

en: ?city:Workers
ja: 労働者

en: ?happy/content/unhappy/angry:H/C/U/A
ja: 幸/平/不/怒

en: Workers: Happy, Content, Unhappy, Angry
ja: 労働者: 幸福, 平静, 不幸, 怒り

en: Best
ja: 上位

en: attack
ja: 攻撃力

en: Best attacking units
ja: 攻撃力上位ユニット

en: defense
ja: 防御力

en: Best defending units
ja: 防御力上位ユニット

en: Units
ja: ユニット

note: TRANS: Header "Number of units inside city"
en: ?Present (units):Here
ja: 駐留

en: Number of units present
ja: 駐留ユニット数

note: TRANS: Header "Number of units supported by given city"
en: ?Supported (units):Owned
ja: 所属

en: Number of units supported
ja: 所属ユニット数

note: TRANS: Header "It will take this many turns before city grows"
en: ?food (population):Grow
ja: 拡大

en: ?Stock/Target:(Have/Need)
ja: (蓄積/必要)

en: Turns until growth/famine
ja: 拡大/飢饉までのターン

en: Surplus
ja: 剰余

en: ?food/production/trade:F/P/T
ja: 食/生/交

en: Surplus: Food, Production, Trade
ja: 剰余: 食料, 生産物, 交易

en: ?Food surplus [short]:+F
ja: +食

en: Surplus: Food
ja: 剰余: 食料

en: ?Production surplus [short]:+P
ja: +生

en: Surplus: Production
ja: 剰余: 生産物

en: ?Production loss (waste) [short]:-P
ja: -浪

en: Waste
ja: 浪費

en: ?Trade surplus [short]:+T
ja: +交

en: Surplus: Trade
ja: 剰余: 交易

en: ?Trade loss (corruption) [short]:-T
ja: -汚

en: Corruption
ja: 汚職

en: Economy
ja: 経済

en: ?gold/luxury/science:G/L/S
ja: 金/贅/科

en: Economy: Gold, Luxuries, Science
ja: 経済: 金, 贅沢, 科学

en: ?Gold:G
ja: 金

en: Economy: Gold
ja: 経済: 金

en: ?Luxury:L
ja: 贅

en: Economy: Luxury
ja: 経済: 贅沢

en: ?Science:S
ja: 科

en: Economy: Science
ja: 経済: 科学

en: ?Culture:Clt
ja: 文化

en: Culture (History+Performance)
ja: 文化ポイント (歴史的+一時的)

en: ?History:Hst
ja: 歴史

en: ?Performance:Prf
ja: 一時

en: Culture: Performance
ja: 文化: 一時的

en: ?Continent:C
ja: 大陸

en: Continent number
ja: 大陸番号

en: ?number_trade_routes:n
ja: 数

en: ?number_trade_routes:R
ja: 易

en: Number (and total value) of trade routes
ja: 交易路の本数(+交易ポイントの増加量)

en: ?pollution [short]:Pol
ja: 公害

en: ?plague risk [short]:Pla
ja: 疫

en: ?cma:Governor
ja: 総督府

en: Citizen Governor
ja: 総督府

note: TRANS: "BS" = "build slots"
en: BS
ja: 枠

en: Maximum units buildable per turn
ja: 各ターンに生産可能な最大ユニット数

en: Production
ja: 生産物

en: Turns/Buy
ja: 必要ターン/購入金額

en: Currently Building
ja: 作成中

en: Specialists:
ja: 専門家:

en: ?specialist:S
ja: 専門家

en: Specialists: %s
ja: 専門家: %s

en: Special
ja: 専門家

en: Announce game in LAN using protocol PROTO (IPv4/IPv6/none)
ja: LANでのゲームでプロトコルにPROTO (IPv4/IPv6/なし)を使用することを通知する

en: Skip connect dialog
ja: 接続ダイアログをスキップする

en: Load saved game FILE
ja: ファイルFILEからゲームをロードする

en: Print a summary of the options
ja: オプションの一覧を表示する

en: Use FILE as logfile (spawned server also uses this)
ja: ログファイルとして FILE を使う (派生サーバーもこれを使います)

en: Connect to the metaserver at HOST
ja: HOSTにあるメタサーバーに接続する

en: Use NAME as username on server
ja: 接続名として NAME を使う

en: Connect to server port PORT (usually with -a)
ja: サーバーのポート PORT に接続する (普通は　-aをつけて)

en: Use PLUGIN for sound output %s
ja: PLUGIN をサウンド出力に使う %s

en: Read startup script FILE (for spawned server only)
ja: 起動スクリプト FILE を読む (派生サーバーのみ)

en: Connect to the server at HOST (usually with -a)
ja: HOST にあるサーバーに接続します (普通は　-aをつけて)

en: Read sound tags from FILE
ja: FILE から音楽タグを読む

en: Use data file FILE.tilespec for tiles
ja: タイルとしてデータファイル FILE.tilespec を使う

en: Print the version number
ja: バージョンを表示する

en: Invalid signal number "%s".
ja: 不適切なシグナル番号"%s"です。

en: Try using --help.
ja: --helpを使用してください。

en: Invalid port "%s" specified with --port option.
ja: --port オプションで無効なポート "%s" が指定されました。

en: Invalid debug level "%s" specified with --debug option.
ja: --debug オプションで無効なデバッグレベル "%s" が指定されました。

en: Invalid announce protocol "%s".
ja: 指定された通知プロトコル"%s"は不適切です。

en: Unrecognized option: "%s"
ja: 認識できないオプション: "%s"

en: Updating old metaserver address "%s".
ja: 古いメタサーバーアドレス"%s"を更新しています。

en: Default metaserver has been set to value "%s".
ja: デフォルトのメタサーバーが"%s"に設定されました。

en: Failed to start local server; aborting.
ja: ローカルサーバーの起動に失敗しました。中止します。

en: There was an error while auto connecting; aborting.
ja: 自動接続中にエラーが起こりました。中断しています。

en: Game started.
ja: ゲームが始まりました。

en: Changing production of every %s into %s.
ja: すべての%s生産物を %sへ変更します。

en: ?embassy:Both
ja: 相互

en: ?embassy:Yes
ja: 先方に設置

en: ?embassy:With Us
ja: 自国に受け入れ

en: ?embassy:Contact
ja: 接触あり

en: ?embassy:No Contact
ja: 接触なし

en: ?vision:Both
ja: 相互

en: ?vision:To Them
ja: 与える

en: ?vision:To Us
ja: 得る

en: The %s give %s
ja: %sは%sを与える

en: The %s give an unknown city
ja: %sは未知の都市を与える

en: The %s give %d gold | The %s give %d gold
ja[0]: %sは金 %dを与える

en: The %s give their worldmap
ja: %sは世界地図を与える

en: The %s give their seamap
ja: %sは海洋地図を与える

en: The parties agree on a cease-fire
ja: 停戦に合意する

en: The parties agree on a peace
ja: 和平に合意する

en: The parties create an alliance
ja: 同盟に合意する

en: The %s give shared vision
ja: %sは視界を提供する

en: The %s give an embassy
ja: %sは大使館の設置を認める

en: Popup Request
ja: ポップアップ要求

en: You can't buy %s in %s!
ja: %sを %sで買うことはできません！

note: TRANS: %s is a production type; this whole string is a sentence * fragment that is only ever included in one other string * (search comments for this string to find it)
en: %s costs %d gold | %s costs %d gold
ja[0]: %sには金 %dかかります

note: TRANS: %s is a pre-pluralised sentence fragment: * "%s costs %d gold"
en: %s and you only have %d gold. | %s and you only have %d gold.
ja[0]: %sが，金 %dしか持っていません。

en: unknown reason
ja: 理由不明

en: Lost connection to server (%s)!
ja: サーバーへの接続を失いました（%s）!

en: Failed looking up host.
ja: ホストのルックアップに失敗しました。

en: Connection in progress.
ja: 接続中。

en: Disconnected from server.
ja: サーバーから切断しています。

en: server disconnected
ja: サーバー接続不可

en: read error
ja: 読み込みエラー

en: Failed to contact server "%s" at port %d as "%s" after %d attempts
ja: サーバー "%s"(ポート %d, ユーザー "%s")への接続を %d 回試みましたが失敗しました。

en: Connection to server refused. Please start the server.
ja: サーバーへの接続が拒絶されました。サーバーを起動してください。

en: Error contacting server "%s" at port %d as "%s":
     %s
ja: サーバー "%s"(ポート %d, ユーザー "%s")へ接続中にエラー:
     %s

en: Auto-connecting to server "%s" at port %d as "%s" every %f second(s) for %d times
ja: サーバー "%s"(ポート %d, ユーザー "%s")へ %f 秒毎に %d 回まで自動接続を試みています。

en: Starting local server...
ja: ローカルサーバーを起動しています……

en: Couldn't start the server.
ja: サーバーを起動できませんでした。

en: You'll have to start one manually. Sorry...
ja: 申し訳ありませんが，手動で起動してください。

en: Couldn't connect to the server.
ja: サーバーと接続できませんでした。

en: We probably couldn't start it from here.
ja: ここからだと起動できないのかもしれません。

en: Established control over the server. You have command access level 'hack'.
ja: サーバーの制御が確立されました。コマンドアクセスレベルは'hack'です。

en: Failed to obtain the required access level to take control of the server. Attempting to shut down server.
ja: サーバーを制御するために必要なアクセスレベルの取得に失敗しました。サーバーをシャットダウンしています。

en: Only transporter units can be unloaded.
ja: 輸送ユニットだけが降ろせます。

en: Only settler units can be put into auto mode.
ja: 開拓者ユニットと都市に所属する戦闘ユニットだけが自動モードにできます。

en: Only paratrooper units can do this.
ja: 空挺部隊ユニットだけがこれを行えます。

en: Didn't find a route to the destination!
ja: 目的地までの経路を探せません。

en: Oh my! You seem to have no capital!
ja: あいや！　首都がないみたいですよ！

en: Terrain
ja: 地形

en: Change tile terrain.
    Shortcut: t
    Select terrain type: shift+t or right-click here.
ja: 地形の変更
    ショートカット: t
    別の地形を選択: Shift+t またはここで右クリック

en: Terrain Resource
ja: 特産物

en: Change tile terrain resources.
    Shortcut: r
    Select resource type: shift+r or right-click here.
ja: 特産物の変更
    ショートカット: r
    別の特産物を選択: Shift+r またはここで右クリック

en: Terrain Special
ja: 地形特徴

en: Modify tile specials.
    Shortcut: s
    Select special type: shift+s or right-click here.
ja: タイルの特殊状態の変更
    ショートカット: s
    別の特殊状態を選択: Shift+s またはここで右クリック

en: Road
ja: 道路

en: Modify roads on tile.
    Shortcut: p
    Select road type: shift+p or right-click here.
ja: 交通路の作成
    ショートカット: p
    別の交通路を選択: Shift+p またはここで右クリック

en: Military Base
ja: 基地

en: Create a military base.
    Shortcut: m
    Select base type: shift+m or right-click here.
ja: 基地の作成
    ショートカット: m
    別の基地を選択: Shift+m またはここで右クリック

en: Unit
ja: ユニット

en: Create unit.
    Shortcut: u
    Select unit type: shift+u or right-click here.
ja: ユニットの作成
    ショートカット: u
    別のユニットを選択: Shift+u またはここで右クリック

en: City
ja: 都市

en: Create city.
    Shortcut: c
ja: 都市の作成
    ショートカット: c

en: Vision
ja: 視界

en: Modify player's tile knowledge.
    Shortcut: v
ja: プレイヤーのタイル把握状況の変更
    ショートカット: v

en: Start Position
ja: 開始地点

en: Place a start position which allows any nation to start at the tile. To allow only certain nations to start there, middle click on the start position on the map and use the property editor.
    Shortcut: b
ja: 全ての民族が使用できる開始地点を配置します。これを特定の民族に限定する場合は，マップ上の開始地点をホイールクリックし，プロパティエディタで設定します。
    ショートカット: b

en: Copy/Paste
ja: コピー/貼り付け

en: Copy and paste tiles.
    Shortcut for copy mode: shift-c
    Shoftcut for paste mode: shift-v
ja: タイルのコピーと貼り付け
    コピーモードのショートカット: Shift-c
    貼り付けモードのショートカット: Shift-v

en: Paint
ja: ペイント

en: Erase Value
ja: 値の消去

en: Erase
ja: 消去

en: Copy
ja: コピー

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Toggle erase mode.
    Shortcut: shift-d
ja: 消去モードの切り替え
    ショートカット: Shift-d

en: Toggle copy mode.
    Shortcut: shift-c
ja: コピーモードの切り替え
    ショートカット: Shift-c

en: Toggle paste mode.
    Shortcut: shift-v
ja: 貼り付けモードの切り替え
    ショートカット: Shift-v

en: Buffer empty.
ja: バッファは空です。

en: %d tile copied. | %d tiles copied.
ja[0]: %dタイルをコピー済み

en: (noname)
ja: (名前なし)

note: TRANS: Used below. Separate so treasury content too can determine * if this is plural.
en: Treasury contains %d gold. | Treasury contains %d gold.
ja[0]: 現在の国庫金は%dです。

note: TRANS: %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Bribe unit for %d gold?
    %s | Bribe unit for %d gold?
    %s
ja[0]: ユニットに金%dの賄賂を贈りますか?
    %s

en: Bribe Enemy Unit
ja: 敵ユニットを買収する

note: TRANS: %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Bribing the unit costs %d gold.
    %s | Bribing the unit costs %d gold.
    %s
ja[0]: 賄賂として金%dを要求されました。
    %s

en: Traitors Demand Too Much!
ja: 裏切り者は足元を見ている！

en: Steal Technology
ja: 技術を盗む

en: _Steal
ja: 盗む(_S)

en: Select Advance to Steal
ja: 盗む科学技術の選択

en: _Advances:
ja: 科学技術(_A)

note: TRANS: %s is a unit name, e.g., Spy
en: At %s's Discretion
ja: %sに任せる

en: Sabotage Improvements
ja: 破壊工作

en: _Sabotage
ja: 破壊工作(_S)

en: Select Improvement to Sabotage
ja: 破壊対象の選択

en: _Improvements:
ja: 建造物(_I)

en: City Production
ja: 都市の生産物

en: You can't incite a revolt in %s.
ja: %sでは叛乱は煽動できません。

en: City can't be incited!
ja: 煽動できない都市です！

note: TRANS: %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Incite a revolt for %d gold?
    %s | Incite a revolt for %d gold?
    %s
ja[0]: 叛乱を金%dで煽りますか？
    %s

en: Incite a Revolt!
ja: 叛乱を煽る！

note: TRANS: %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Inciting a revolt costs %d gold.
    %s | Inciting a revolt costs %d gold.
    %s
ja[0]: 叛乱煽動にかかるコストは金%dです。
    %s

en: Select
ja: 選択

note: TRANS: %s is a unit name, e.g., Spy
en: Choose Your %s's Strategy
ja:  %sの行動選択

en: Your %s from %s reaches the city of %s.
    What now?
ja: %2$sからの %1$sが %3$sに到着しました。
    何を指示しますか?

en: Your %s has arrived at %s.
    What is your command?
ja: %s が %s に到着しました。
    何を行いますか?

note: TRANS: Your Spy is ready to act against Roman Freight.
en: Your %s is ready to act against %s %s.
ja: %sは%sの%sに対していつでも任務を遂行できます。

note: TRANS: %s is a unit name, e.g., Diplomat, Spy
en: Your %s is waiting for your command.
ja:  %sはあなたからの命令を待っています

en: Show Location
ja: 現場へ移動

en: _Wait
ja: 待機(_W)

note: TRANS: comma-separated list of player/user names for completion
en: Suggestions: %s.
ja: 推定: %s

en: No visible unit on this tile.
ja: このタイルには視認可能なユニットがいません。

en: This city isn't known!
ja: この都市はまだ確認していません！

en: This tile doesn't exist in this game!
ja: このタイルはこのゲーム内に存在しません！

en: This unit isn't known!
ja: このユニットはまだ確認していません！

en: Cleared output window.
ja: 出力ウィンドウを消去しました。

note: TRANS: "text" or "background".
en: Select the %s color
ja: %s色の選択

en: Bold (Ctrl-B)
ja: 太字(Ctrl-B)

en: Italic (Ctrl-I)
ja: 斜体(Ctrl-I)

en: Strikethrough (Ctrl-S)
ja: 取り消し(Ctrl-S)

en: Underline (Ctrl-U)
ja: 下線(Ctrl-U)

en: Color (Ctrl-C)
ja: 色(Ctrl-C)

en: foreground
ja: 前景

en: Select the text color
ja: 文字色の選択

en: background
ja: 背景

en: Select the background color
ja: 背景色の選択

note: TRANS: "Return" means the return key.
en: Send the chat (Return)
ja: チャットの送信(Return)

en: Chat tools
ja: チャットツール

en: #
ja: 数

en: Flag
ja: 旗

en: Citizens
ja: 市民

en: Food:
ja: 食料:

en: Prod:
ja: 生産:

en: Trade:
ja: 交易:

en: Gold:
ja: 金:

en: Luxury:
ja: 贅沢:

en: Science:
ja: 科学:

en: Granary:
ja: 穀物庫:

en: Change in:
ja: 増減

en: Corruption:
ja: 汚職:

en: Waste:
ja: 浪費:

en: Culture:
ja: 文化:

en: Pollution:
ja: 公害:

en: City map
ja: 都市マップ

note: TRANS: Overview tab in city dialog TRANS: Overview tab of foreign intelligence report dialog
en: _Overview
ja: 概観(_O)

en: Production:
ja: 生産物

en: %d/%d %d turns
ja: %d/%d %d ターン

en: _Buy
ja: 買う(_B)

en: I_mprovements:
ja: 建造物(_M)

en: Info
ja: 情報

en: Buildings
ja: 建造物

en: P_roduction
ja: 生産物(_R)

en: Happ_iness
ja: 幸福(_I)

en: _Governor
ja: 総督府(_G)

en: _Settings
ja: 設定(_S)

en: Luxury
ja: 贅沢

en: Science
ja: 科学

en: Gold
ja: 金

en: Overview page
ja: 概観ページ

en: Production page
ja: 生産物

en: Happiness page
ja: 幸福ページ

en: Governor page
ja: 総督府ページ

en: This Settings page
ja: 設定ページ（ここ）

en: Last active page
ja: 最後に見たページ

en: Next time open
ja: 次回表示

en: R_ename...
ja: 改名(_E)

en: _List present units...
ja: 駐留ユニットのリスト(_L)

en: _Prev city
ja: 前の都市へ(_P)

en: _Next city
ja: 次の都市へ(_N)

note: TRANS: city dialog title
en: <b>%s</b> - %s citizens - DISORDER
ja: <b>%s</b> - %s 人 - 暴動

note: TRANS: city dialog title
en: <b>%s</b> - %s citizens - celebrating
ja: <b>%s</b> - %s 人 - 祝祭

note: TRANS: city dialog title
en: <b>%s</b> - %s citizens - happy
ja: <b>%s</b> - %s 人 - 幸福

note: TRANS: city dialog title
en: <b>%s</b> - %s citizens
ja: <b>%s</b> - %s 人

note: TRANS: city growth is blocked.  Keep short.
en: blocked
ja: 拡大不能

note: TRANS: never actually used with built_slots <= 1
en: Production (up to %d unit per turn): | Production (up to %d units per turn):
ja[0]: 生産（1ターンに最大 %dユニットまで）

en: Press <b>ENTER</b> or double-click to sell an improvement.
ja: 建造物を売却するには，<b>ENTERキー</b>を押すかダブルクリックしてください。

en: Supported units %d
ja: 支援ユニット: %d

en: Present units %d
ja: 駐留ユニット: %d

en: Cen_ter
ja: 中心へ(_T)

en: _Activate unit
ja: ユニットを起こす(_A)

en: Activate unit, _close dialog
ja: ユニットを起こし，閉じる(_C)

en: _Disband unit
ja: ユニット解散(_D)

en: _Load unit
ja: 積載する(_L)

en: _Unload unit
ja: 降ろす(_U)

en: _Sentry unit
ja: 見張り番(_S)

en: _Fortify unit
ja: 防御態勢(_F)

en: U_pgrade unit
ja: 新型にする(_P)

en: What Action to Request
ja: 行動の選択

en: Select autosettler activity:
ja: 自動開拓の設定 :

en: Clear request
ja: 設定取り消し

note: TRANS: Activity name, verb in English
en: Plant
ja: 植林

en: Irrigate
ja: 灌漑

en: Transform
ja: 地形改造

en: Clean Pollution
ja: 公害を除去する

en: Clean Fallout
ja: 死の灰の除去

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Buy %s for %d gold?
    %s | Buy %s for %d gold?
    %s
ja[0]: %sを金%dで買いますか?
    %s

en: Buy It!
ja: 買う！

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: %s costs %d gold.
    %s | %s costs %d gold.
    %s
ja[0]: %sには金 %dが必要です
    %s

en: Sell %s for %d gold? | Sell %s for %d gold?
ja[0]: 金%2$dで%1$sを売りますか?

en: Sell It!
ja: 売る

en: Rename City
ja: 都市名の変更

en: What should we rename the city to?
ja: 新しい都市名は何にしますか?

en: Are you sure you want to sell those %s?
ja: 本当にこれらの %sを売却してよろしいですか？

note: TRANS: "Sold 3 Harbor for 90 gold." (Pluralisation is in gold -- * second %d -- not in buildings.)
en: Sold %d %s for %d gold. | Sold %d %s for %d gold.
ja[0]: %dの%sを金 %dで売りました

en: No %s could be sold.
ja: %sは全く売却できませんでした。

en: (no worklists defined)
ja: (作業リスト未定義)

en: _Production
ja: 生産物(_P)

en: Chan_ge
ja: 変更(_G)

en: Add _First
ja: 先頭に加える(_F)

en: Add _Next
ja: 次の項目として加える(_N)

en: Add _2nd Last
ja: 最後から_2番目に加える

en: Add _Last
ja: 最後に加える(_L)

en: Set Worklist
ja: 作業リストを設定する

en: Append Worklist
ja: 作業リストを付け加える

en: Clear _Worklist
ja: 作業リストを消去する(_W):

en: Gover_nor
ja: 総督府(_N)

en: S_ell
ja: 売却(_E)

en: _Select
ja: 選択(_S)

en: _Display
ja: 表示設定(_D)

en: Cities
ja: 都市

en: _Inspect
ja: 開く(_I)

en: Improvements
ja: 建造物

en: Wonders
ja: 不思議

en: All Cities
ja: すべての都市

en: No Cities
ja: どれも選択しない

en: Invert Selection
ja: 反転する

en: Building Units
ja: ユニットを生産中

en: Building Improvements
ja: 建造物を建設中

en: Building Wonders
ja: 不思議を建設中

en: Building Unit
ja: ユニットを生産中

en: Building Improvement
ja: 建造物を建設中

en: Building Wonder
ja: 不思議を建設中

en: Coastal Cities
ja: 沿岸都市

en: Same Island
ja: 同じ島

en: Supported Units
ja: 支援ユニット

en: Units Present
ja: 駐留ユニット

en: Improvements in City
ja: 都市の建造物

en: Wonders in City
ja: 都市の不思議

en: Available Units
ja: 生産できるユニット

en: Available Improvements
ja: 建設できる建造物

en: Available Wonders
ja: 建設できる不思議

en: Total Buy Cost: %d
ja: 合計購入コスト: %d

en: For information on
    the citizen governor and governor presets,
    including sample presets,
    see README.governor.
ja: 総督府，およびそのプリセット
    （サンプルプリセットを含む）に
    ついての詳細は，
    README.governorを参照してください。

en: Prese_ts:
ja: プリセット(_T):

en: Ne_w
ja: 新規(_W)

en: Results
ja: 結果

en: Minimal Surplus
ja: 最低要求値

en: Factor
ja: 重み

en: Celebrate
ja: 祝祭

en: Governor Enabl_ed
ja: 総督府統治中(_E)

en: Governor Disabl_ed
ja: 総督府停止中(_E)

en: new preset
ja: 新しいプリセット

en: Name new preset
ja: 新しいプリセットの名前

en: What should we name the preset?
ja: 新しいプリセット名は何にしますか?

en: Remove this preset?
ja: このプリセットを削除していいですか?

en: Goto _Location
ja: 現場へ移動(_L)

en: I_nspect City
ja: 都市を開く(_N)

en: You say you wanna revolution?
ja: 革命を宣言しますか?

en: Revolution!
ja: 革命！

note: TRANS: Pillage dialog title.
en: What To Pillage
ja: 略奪の対象

note: TRANS: Pillage dialog target text.
en: Select what to pillage:
ja: 略奪対象を選択:

note: TRANS: Pillage dialog do button text.
en: Pillage
ja: 略奪

en: All
ja: すべて

en: Edit Nation
ja: 民族編集

en: What Nation Will You Be?
ja: あなたがなりたい民族は?

en: Pick Nation
ja: 民族選択

en: _Random Nation
ja: ランダムな民族 (_R)

en: Select a nation
ja: 民族の選択

note: TRANS: nation set name followed by number of playable nations; * <b> and </b> are Pango markup and should be left alone
en: <b>%s</b> (%d nation) | <b>%s</b> (%d nations)
ja[0]: <b>%s</b> (%d民族)

en: _Nation Set:
ja: _民族セット:

en: Nation _Groups:
ja: 民族(_G):

en: _Properties
ja: 設定(_P)

en: _Leader:
ja: 元首(_L):

en: _Female
ja: 女(_F)

en: _Male
ja: 男(_M)

en: City _Styles:
ja: 建築様式(_S):

en: _Description
ja: 解説(_D)

en: You must select your sex.
ja: 性別を選択してください。

en: You must type a legal name.
ja: 適切な名前を入力してください。

en: Upgrade Unit!
ja: 新型にする

en: Upgrade Obsolete Units
ja: 旧式化したユニットを新型にする

en: Disband Units
ja: ユニット解散

en: Tileset problem, it's probably incompatible with the ruleset:
    %s
ja: タイルセットに問題があります。ルールセットに適していません。
    %s

en: World-map
ja: 世界地図

en: Sea-map
ja: 海洋地図

en: _Maps
ja: 地図(_M)

en: _Advances
ja: 科学技術(_A)

note: TRANS: All technologies menu item in the diplomatic dialog.
en: All advances
ja: すべて

en: _Cities
ja: 都市(_C)

en: _Give shared vision
ja: 視界を提供する(_G)

en: Give _embassy
ja: 大使館の設置を認める(_E)

en: ?diplomatic_state:Cease-fire
ja: 停戦

en: ?diplomatic_state:Peace
ja: 和平

en: ?diplomatic_state:Alliance
ja: 同盟

en: _Pacts
ja: 条約(_P)

en: Cancel _all meetings
ja: 全ての会談を中止(_A)

en: Diplomacy [%d]
ja: 外交 [%d]

en: Accept treaty
ja: 条約調印

en: Cancel meeting
ja: 会談中止

en: Add Clause...
ja: 条項を加える...

en: C_lauses:
ja: 条項(_L):

en: --- This treaty is blank. Please add some clauses. ---
ja: ―― まだ空白です。何か条項を加えてください。 ――

en: Invalid amount of gold specified.
ja: 無効な金額が指定されました。

en: The current ruleset does not define any objects corresponding to this editor tool.
ja: 現在のルールセットには，この編集ツールに対応するオブジェクトが定義されていません。

en: Global Observer
ja: 全体の観察者

en: Switch player point-of-view. Use this to edit from the perspective of different players, or even as a global observer.
ja: プレイヤーの視点切り替え。これを使用すると，別のプレイヤーや全体の観察者からの視点で編集できます。

en: Show the property editor.
ja: プロパティエディタを表示します。

en: Select Tool Value
ja: ツール値の選択

en: Editor Tool
ja: 編集ツール

en: Click to change value if applicable.
ja: クリックすると値を変更できます（可能ならば）。

en: Click to change tool mode.
ja: クリックするとツールのモードを変更できます。

en: Mode
ja: モード

en: Use this to change the "size" parameter for the tool. This parameter controls for example the half-width of the square of tiles that will be affected by the tool, or the size of a created city.
ja: これを使用すると，ツールの「大きさ」パラメータを変更できます。このパラメータは，たとえばツールが影響を与えるタイルの範囲[訳注:クリックした場所から各方向に何タイルまで影響するかを決めます。たとえば大きさ3なら，中心タイルから各方向に3までなので，1回クリックしたとき縦横5タイルの正方形の範囲内が影響を受けます。]，あるいは都市を作成した時の都市の大きさを制御します。

en: Use this to change the tool's "count" parameter. This controls for example how many units are placed at once with the unit tool.
ja: これを使用すると，ツールの「数」パラメータを変更できます。これは，たとえばユニットツールを使った時に一度に配置するユニットの数を制御します。

en: Count
ja: 数

en: Use this to change the "applied player" tool parameter. This controls for example under which player units and cities are created.
ja: これを使用すると，ツールの「適用するプレイヤー」パラメータを変更できます。これは，たとえばどのプレイヤーのユニットや都市を作成するかを制御します。

en: Tile
ja: タイル

en: Player
ja: プレイヤー

en: ?play:Game
ja: ゲーム

en: TRUE
ja: 真

en: FALSE
ja: 偽

note: TRANS: "Number of buildings, number of small * wonders (e.g. palace), number of great wonders."
en: %db %ds %dW
ja: %d建 %dち %d不

note: TRANS: "Number of technologies known".
en: %d known
ja: 既知 %d件

note: TRANS: "The number of terrain specials (e.g. hut, * river, pollution, etc.) present on a tile."
en: %d present
ja: %d個存在

en: All nations
ja: すべての民族

en: %d nation | %d nations
ja[0]: %d民族

en: %d byte | %d bytes
ja[0]: %dバイト

note: TRANS: Improvement never built.
en: (never)
ja: (なし)

note: TRANS: Improvement was destroyed.
en: (destroyed)
ja: （破壊済）

en: ?verb:View
ja: 表示

en: Edit
ja: 編集

note: TRANS: As in "this tile special is present". TRANS: As in "this building is present".
en: Present
ja: 存在

en: Name
ja: 名前

note: TRANS: As in "this invention is known".
en: Known
ja: 既知

note: TRANS: As in "the turn when this building was built".
en: Turn Built
ja: 完成ターン

note: TRANS: As in "the player has set this nation".
en: Set
ja: 設定

en: Image
ja: 画像

en: Resource
ja: 特産物

en: Index
ja: インデックス

en: ?coordinate:X
ja: X

en: ?coordinate:Y
ja: Y

note: TRANS: The coordinate X in native coordinates. * The freeciv coordinate system is described in doc/HACKING.
en: NAT X
ja: 局所X

note: TRANS: The coordinate Y in native coordinates. * The freeciv coordinate system is described in doc/HACKING.
en: NAT Y
ja: 局所Y

en: Continent
ja: 大陸

en: ?coordinates:X,Y
ja: X,Y

en: Specials
ja: 地形特徴

en: Roads
ja: 交通路

en: Bases
ja: 基地

en: Address
ja: アドレス

note: TRANS: Tile property "Label" label in editor
en: ?property:Label
ja: ラベル

en: Exclude Nations
ja: 民族排除

note: TRANS: Nations report title TRANS: Nations report action
en: Nations
ja: 民族

note: TRANS: Image header
en: Type
ja: タイプ

en: Moves Left
ja: 残り移動力

en: Fuel
ja: 燃料

en: Moved
ja: 移動済

en: Done Moving
ja: 移動完了

note: TRANS: HP = Hit Points of a unit.
en: HP
ja: 体力

en: Veteran
ja: 練度

en: History
ja: 歴史

en: Food Stock
ja: 食料備蓄

en: Shield Stock
ja: シールド備蓄

en: Government
ja: 政治体制

en: Inventions
ja: 科学技術

en: Scenario
ja: シナリオ

en: Scenario Name
ja: シナリオ名

en: Scenario Authors
ja: シナリオの作者

en: Scenario Description
ja: シナリオの説明

en: Save Players
ja: プレイヤーの保存

en: Prevent New Cities
ja: 新たな都市の建設を禁止

en: Saltwater Flooding Lakes
ja: 海と繋がったとき湖が消失する

en: Create
ja: 作成

en: Pressing this button will create a new object of the same type as the current property page and add it to the page. The specific type and count of the objects is taken from the editor tool state. So for example, the "tool value" of the unit tool and its "count" parameter affect unit creation.
ja: このボタンを押すと，現在のプロパティページ上のオブジェクトと同種のオブジェクトが作成され，ページに追加されます。オブジェクトの特性と量は編集ツールの状態を元にします。例えば，ユニットを作成する場合には，ユニットツールの「ツール値」とその「量」パラメータが影響します。

en: Destroy
ja: 破壊

en: Pressing this button will send a request to the server to destroy (i.e. erase) the objects selected in the object list.
ja: このボタンを押すと，オブジェクトリストで選択したオブジェクトを破壊（消去）するリクエストがサーバーに送信されます。

note: TRANS: %s is a type of object that can be edited, such as "Tile", * "Unit", "Start Position", etc.
en: %s Properties
ja: %sのプロパティ

en: Filter:
ja: フィルタ:

en: Enter a filter string to limit which properties are shown. The filter is one or more text patterns separated by | ("or") or & ("and"). The symbol & has higher precedence than |. A pattern may also be negated by prefixing it with !.
ja: フィルタ文字列を入力すると，表示されるプロパティを制限できます。フィルタには単独の文字列の他，複数の文字列を|（「または」）または&（「および」）で区切ったものも指定できます。記号&は|よりも優先されます。文字列の前に!を付けると否定の意味になります。

en: Pressing this button will reset all modified properties of the selected objects to their current values (the values they have on the server).
ja: このボタンを押すと，選択されているオブジェクトで修正したすべてのプロパティが現在の値（サーバー上での値）にリセットされます。

en: Pressing this button will send all modified properties of the objects selected in the object list to the server. Modified properties' names are shown in red in the properties panel.
ja: このボタンを押すと，オブジェクトリストで選択されているオブジェクトで修正したすべてのプロパティがサーバーに送信されます。修正されているプロパティ名はプロパティパネル内で赤く表示されます。

en: Property Editor
ja: プロパティエディタ

en: Unknown
ja: 不明

en: Find City
ja: 都市をさがす

en: Ci_ties:
ja: 都市(_T):

en: Change policies
ja: 政策を変更する

en: Policies
ja: 社会政策

en: Changes will not take effect until next turn.
ja: 値を変更した場合は，次ターンから有効になります。

en: Select tax, luxury and science rates
ja: 税，贅沢，科学に投入する交易ポイントの割合

en: Tax
ja: 税

en: Lock
ja: 固定

en: %s max rate: %d%%
ja: %s 最大: %d%%

en: Goto/Airlift Unit
ja: ユニットを移動/空輸

en: Air_lift
ja: 空輸(_L)

en: _Goto
ja: 移動(_G)

en: Select destination ci_ty
ja: 行き先の選択(_T)

en: Id
ja: ID

en: Airlift
ja: 空輸

en: Show _All Cities
ja: すべての都市を表示(_A)

en: No units selected.
ja: ユニットが選択されていません

note: TRANS: goto/airlift dialog. "Paris (airlift: 2/4)". * A set of these appear in an "and"-separated list.
en: %s (airlift: %s)
ja: %s (空輸: %s)

note: TRANS: goto/airlift dialog. Too many cities to list, some omitted. * Appears at the end of an "and"-separated list.
en: ?gotodlg:more
ja: その他

note: TRANS: goto/airlift dialog. For units not currently in a city. * Appears at the end of an "and"-separated list.
en: ?gotodlg:no city
ja: 都市なし

note: TRANS: goto/airlift dialog. Current location of units; %s is an * "and"-separated list of cities and associated info
en: Currently in: %s
ja: 現在の所在: %s

en: This client accepts the standard Gtk command-line options
    after '--'. See the Gtk documentation.
ja: このクライアントは，'--'の後ろに記述された標準GTKコマンドライン
    オプションを受け付けます。GTKのマニュアルを参照してください。

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: Report bugs at %s
ja: %s へバグを報告してください。

en: Turn Done
ja: ターン終了

en: ?noun:View
ja: ビュー

en: Chat
ja: チャット

en: Allies Only
ja: 同盟のみ

en: Clear links
ja: リンクの解除

en: Are you sure you want to quit?
ja: ゲームを終了してよろしいですか？

en: Close Tab:
    %s
ja: タブを閉じる:
    %s

en: Cities:
ja: 都市:

en: Luxuries:
ja: 贅沢:

en: Buildings:
ja: 建造物:

en: Nationality:
ja: 国籍:

en: Units:
ja: ユニット:

en: Wonders:
ja: 不思議:

en: Happiness
ja: 幸福

en: Additional information is available%svia left click on the citizens.
ja: 詳細な情報は%s市民を左クリックすると表示されます。

en: Upkeep:
ja: 維持コスト:

en: Requirement:
ja: 必要条件:

en: Obsolete by:
ja: 旧式化:

en: Cost:
ja: 生産コスト:

en: Attack:
ja: 攻撃力:

en: Defense:
ja: 防御力:

en: Move:
ja: 移動力:

en: Firepower:
ja: 火力

en: Hitpoints:
ja: 体力:

en: Basic Upkeep:
ja: 基礎維持コスト:

en: Vision:
ja: 視界:

en: Move/Defense:
ja: 移動コスト/防御効果(倍率):

en: Food/Res/Trade:
ja: 食料/生産/交易:

en: Resources:
ja: 特産物:

note: TRANS: Label for build cost for extras in help. Will be followed by * something like "3 MP" (where MP = Movement Points)
en: Build:
ja: 建設:

note: TRANS: Extra conflicts in help. Will be followed by a list of extras * that can't be built on the same tile as this one.
en: Conflicts with:
ja: 両立不可:

note: TRANS: Extra bonus in help. Will be followed by food/production/trade * stats like "0/0/+1", "0/+50%/0"
en: Bonus (F/P/T):
ja: 産出ボーナス (食料/生産/交易):

note: TRANS: "None" tech
en: ?tech:None
ja: なし

en: (Never)
ja: (なし)

en: Freeciv Help Browser
ja: Freecivヘルプブラウザ

en: Expand All
ja: すべて広げる

en: Collapse All
ja: すべて閉じる

en: Allows
ja: 解禁:

en: Obsoletes
ja: 旧式化:

en: with
ja: （ただし｢

en: ?techhelp:
ja: ｣も必要）

note: TRANS: "Resources: (none)" TRANS: "Conflicts with: (none)" (extras) TRANS: missing value
en: (none)
ja: (なし)

en: Trans. Rslt/Time
ja: 地形改造の結果と所要ターン :

note: TRANS: this and similar literal strings interpreted as (Qt) HTML
en: Build as irrigation
ja: 建設可能な灌漑施設 :

en: Build as mine
ja: 建設可能な鉱山施設 :

en: Build as road
ja: 敷設可能な交通路 :

en: Build as base
ja: 建設可能な基地 :

note: TRANS: "MP" = movement points
en: %d MP
ja: %d移動ポイント

note: TRANS: Build time depends on terrain. TRANS: Road bonus depends on terrain.
en: Terrain specific
ja: 地形によって異なる

note: TRANS: No output bonus from a road
en: ?bonus:None
ja: なし

en: Ruler:
ja: 元首:

en: Government:
ja: 政治体制:

en: Capital:
ja: 首都:

en: Tax:
ja: 税:

en: Researching:
ja: 研究中:

en: _Diplomacy
ja: 外交(_D)

en: _Techs
ja: 科学技術(_T)

en: Foreign Intelligence: %s Empire
ja: 諜報: %s

note: TRANS: "unknown" location TRANS: "Unknown" advance/technology
en: (Unknown)
ja: (不明)

en: Client Lua Console
ja: クライアントLuaコンソール

en: Build New City
ja: 新たな都市を建設する

en: What should we call our new city?
ja: 都市名は何にしますか?

en: Time to forced turn change,
    or estimated time to finish turn change processing.
ja: 今ターン終了までの残り時間です。
    または次ターンに移行するまでの推定残り時間が表示されます。

en: Turn timeout disabled.
    Between turns this shows estimated time to finish turn change processing.
ja: ターンごとの制限時間は無効になっています。
    次ターンへの移行処理に時間がかかる場合、推定残り時間が表示されます。

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (observer)
ja:  (観察者)

en: Shows your current luxury/science/tax rates; click to toggle them.
ja: 現在の贅沢/科学/税の配分比; クリックで変更

en: _Game
ja: ゲーム(_G)

en: _Options
ja: オプション(_O)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: ?verb:_View
ja: 表示(_V)

en: _Improvements
ja: タイル上のインフラ(_I)

en: C_ivilization
ja: 文明(_I)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Clear Chat Log
ja: チャットログの消去(_C)

en: Save Chat _Log
ja: チャットログの保存(_L)

en: _Local Client
ja: ローカルクライアント(_L)

en: _Message
ja: メッセージ(_M)

en: _Remote Server
ja: リモートサーバー(_R)

en: Save Options _Now
ja: オプションの保存(_N)

en: _Reload Tileset
ja: タイルセットの再読み込み(_R)

en: _Save Game
ja: ゲームを保存(_S)

en: Save Game _As...
ja: ゲームを別名で保存(_A)...

en: Save Map _Image
ja: マップを画像出力して保存

en: Save _Map Image As...
ja: マップを画像出力して別名で保存

en: _Leave
ja: 落ちる(_L)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: _Find City
ja: 都市をさがす(_F)

en: Work_lists
ja: 作業リスト(_L)

en: Client _Lua Script
ja: クライアントLuaコンソール

en: ?noun:_View
ja: ビュー(_V)

en: _Units
ja: ユニット(_U)

en: _Nations
ja: 民族(_N)

en: _Wonders of the World
ja: 世界の不思議(_W)

en: Top _Five Cities
ja: 上位5位の都市(_F)

en: _Messages
ja: メッセージ(_M)

en: _Demographics
ja: 人口統計(_D)

note: TRANS: "Overview" topic in built-in help
en: ?help:Overview
ja: 概要

en: Strategy and Tactics
ja: 戦略と戦術

en: City Improvements
ja: 都市建造物

en: Wonders of the World
ja: 世界の不思議

en: Combat
ja: 戦闘

en: Zones of Control
ja: ZOC

en: Diplomacy
ja: 外交

en: Technology
ja: 科学技術

en: Space Race
ja: 宇宙開発競争

en: About Current Ruleset
ja: ルールセットについて

en: About Current Tileset
ja: タイルセットについて

en: About Nations
ja: 民族について

en: Connecting
ja: 接続

en: Controls
ja: 操作

en: Chatline
ja: チャット行

en: Worklist Editor
ja: 作業リストエディタ

en: Languages
ja: 言語

en: Copying
ja: 著作権

en: About Freeciv
ja: Freecivについて

en: Save Options on _Exit
ja: 終了時にオプションを自動保存(_E)

en: _Editing Mode
ja: 編集モード(_E)

en: Cit_y Outlines
ja: 都市アウトライン(_Y)

en: City Output
ja: 市民が労働しているタイル

en: Map _Grid
ja: グリッド(_G)

en: National _Borders
ja: 国境線(_B)

en: Native Tiles
ja: 侵入できないタイル

en: City Full Bar
ja: 都市情報バー

en: City _Names
ja: 都市名(_N)

en: City G_rowth
ja: 都市の拡大(_R)

en: City Buy Cost
ja: 都市の生産物購入コスト

en: City Tra_deroutes
ja: 都市の交易路(_D)

en: _Terrain
ja: 地形(_T)

en: C_oastline
ja: 海岸線(_O)

en: _Paths
ja: 交通路(_P)

en: _Irrigation
ja: 灌漑(_I)

en: _Mines
ja: 鉱山(_M)

en: _Bases
ja: 基地(_B)

en: _Resources
ja: 資源(_R)

en: _Huts
ja: 先住民の集落(_H)

en: Po_llution & Fallout
ja: 公害と死の灰(_L)

en: Citi_es
ja: 都市(_E)

en: Unit Solid Background
ja: 単一のユニット背景色

en: Unit shields
ja: ユニット所属の盾表示

en: Focu_s Unit
ja: ユニットへ移動(_S)

en: Fog of _War
ja: 戦場の霧(_W)

en: _Fullscreen
ja: フルスクリーン(_F)

en: Recalculate _Borders
ja: 国境線の引き直し(_B)

en: Toggle Fog of _War
ja: 戦場の霧の表示切り替え(_W)

en: Game/Scenario Properties
ja: ゲーム/シナリオのプロパティ

en: Save Scenario
ja: シナリオの保存

en: _Center View
ja: 中心へ(_C)

en: _Economy
ja: 経済(_E)

en: _Research
ja: 研究(_R)

en: _Policies...
ja: 社会政策(_P)

en: _Spaceship
ja: 宇宙船(_S)

en: _Achievements
ja: 実績(_A)

en: _Unit
ja: ユニット(_U)

en: _Work
ja: 作業(_W)

en: _Combat
ja: 戦闘(_C)

en: Build _Base
ja: 基地を建設する(_B)

en: Build _Path
ja: 交通路の敷設(_P)

en: _Single Unit (Unselect Others)
ja: 単独ユニット（他ユニットは選択しない）(_S)

en: _All On Tile
ja: ここにいる全ユニット(_A)

en: Same Type on _Tile
ja: ここにいる同種のユニット(_T)

en: Same Type on _Continent
ja: 同じ大陸にいる同種のユニット(_C)

en: Same Type _Everywhere
ja: 同種のユニットすべて(_E)

en: Unit Selection Dialog
ja: ユニット選択ダイアログを開く

en: _Done
ja: 終了(_D)

en: _Go to
ja: 移動(_G)

en: Go _to/Airlift to City...
ja: 都市へ移動/空輸(_T)

en: _Return to Nearest City
ja: 最も近い都市へ戻る(_R)

en: Auto E_xplore
ja: 自動探索(_X)

en: _Patrol
ja: パトロール(_P)

en: _Sentry
ja: 見張り番(_S)

en: Uns_entry All On Tile
ja: ここの見張りをやめる(_E)

en: _Load
ja: 載せる(_L)

en: _Unload
ja: 降ろす(_U)

en: U_nload All From Transporter
ja: 全てのユニットを降ろす(_N)

en: Set _Home City
ja: この都市に所属させる(_H)

en: Upgr_ade
ja: 新型にする(_A)

en: C_onvert
ja: 転換(_O)

en: _Disband
ja: ユニット解散(_D)

en: _Build City
ja: 都市を建設する(_B)

en: _Auto Settler
ja: 自動開拓(_A)

en: Build _Road
ja: 道路を敷設する(_R)

en: Build _Irrigation
ja: 灌漑を行う(_I)

en: Build _Mine
ja: 鉱山施設を建設する(_M)

en: Connect With Roa_d
ja: 連続して道路を敷設する(_D)

en: Connect With Rai_l
ja: 連続して鉄道を敷設する(_L)

en: Connect With Irri_gation
ja: 連続して灌漑を行う(_G)

en: Transf_orm Terrain
ja: 地形を変える(_O)

en: Clean _Pollution
ja: 公害を除去する(_P)

en: Clean _Nuclear Fallout
ja: 死の灰を除去する(_N)

en: Fortify
ja: 防御態勢

en: Build Fortress
ja: 要塞を築く

en: Build Airbase
ja: 飛行場を建設する

en: _Pillage
ja: 略奪(_P)

en: _Do...
ja: 任務(_D)

en: _Government
ja: 政治体制(_G)

en: _Tax Rates...
ja: 税率(_T)

en: _Revolution...
ja: 革命(_R)...

en: Set local options
ja: ローカルオプション

en: Game Settings
ja: ゲーム設定

en: Leaving a local game will end it!
ja: ローカルゲームから落ちるとゲームは終了しますが，よろしいですか？

note: TRANS: Connect with some road type (Road/Railroad)
en: Connect With %s
ja: 連続して %sを造る

note: TRANS: Build road of specific type (Road/Railroad/Maglev) TRANS: Build irrigation of specific type TRANS: Build mine of specific type TRANS: Build road of specific type (Road/Railroad)
en: Build %s
ja: %sを建設する

note: TRANS: %s is a unit type.
en: Upgr_ade to %s
ja: 新型化して %sにする(_A)

note: TRANS: %s is a unit type.
en: C_onvert to %s
ja: 転換して %sにする(_O)

note: TRANS: Menu name part to be used like "Change to Improvement" *        This is about changing current production.
en: Change to %s
ja: %sに変える

en: Transf_orm to %s
ja: %sに変える(_O)

en: Message Options
ja: メッセージ設定

en: Where to display messages?
    <b>Out</b>put window ; <b>Mes</b>sages window ; <b>Pop</b>up individual window
ja: メッセージをどのウィンドウに表示しますか?
    <b>出</b>力 ; <b>メ</b>ッセージ ; <b>ポ</b>ップアップ

en: Event
ja: イベント

en: Out
ja: 出

en: Mes
ja: メ

en: Pop
ja: ポ

en: Messages
ja: メッセージ

en: Refresh this option
ja: このオプションを更新する

en: Reset this option
ja: このオプションをリセットする

en: Apply the changes for this option
ja: このオプションに行った変更を適用する

en: Select a color
ja: 色の選択

en: Reset
ja: リセット

en: Compiling scenario list.
ja: プレイ可能なシナリオを検索しています...

note: TRANS: "version 2.6.0, gui-gtk-3.0 client" TRANS: "version 2.6.0, gui-gtk-3.22 client"
en: %s%s, %s client
ja: %s%s %sクライアント

en: Start _New Game
ja: 新しいゲームの開始(_N)

en: Start _Scenario Game
ja: シナリオのロード(_S)

en: _Load Saved Game
ja: セーブファイルのロード(_L)

en: C_onnect to Network Game
ja: ネットワークゲームへ接続(_O)

en: Client Settings
ja: クライアント設定

en: Select Location to Save
ja: 保存先を選択してください

en: _Browse...
ja: ブラウズ(_B)...

en: Pass_word:
ja: パスワード(_W):

en: Passwords don't match, enter password.
ja: パスワードが一致しません。パスワードを入力してください。

en: Server Name
ja: サーバー名

en: Port
ja: ポート

en: Version
ja: バージョン

en: Status
ja: 状態

en: ?count:Players
ja: プレイヤー数

en: Humans
ja: 人間

en: Comment
ja: コメント

en: Local _Area Network
ja: L_AN

en: Internet _Metaserver
ja: メタサーバー(_M)

en: _Host:
ja: ホスト(_H):

en: _Port:
ja: ポート(_P):

en: _Login:
ja: 接続名(_L):

en: Conf_irm Password:
ja: パスワードの確認(_I):

en: Host
ja: ホスト

en: C_onnect
ja: 接続(_O)

en: Connection name: %s
ja: 接続名: %s

en: Player name: %s
ja: プレイヤー名: %s

en: Host: %s
ja: ホスト: %s

en: Player/conn info
ja: プレイヤー/接続情報

en: %s info
ja: %s情報

en: Toggle player ready
ja: プレイヤーの準備状態を切り替える

en: Pick nation
ja: 民族選択

en: Observe this player
ja: このプレイヤーを観察する

en: Take this player
ja: このプレイヤーを操作する

en: Cut connection
ja: 接続切断

en: Aitoggle player
ja: プレイヤーのAI状態を切り替える

en: Remove player
ja: プレイヤー除去

note: TRANS: Give access level to a connection.
en: Give %s access
ja: %sレベルのアクセスを与える

note: TRANS: e.g., "Put on Team 5"
en: Put on %s
ja: %s に加える

en: Not _ready
ja: 準備中(_R)

en: _Ready
ja: 準備完了(_R)

en: _Start
ja: 開始(_S)

en: _Take %s
ja: %sの操作(_T)

en: Pick _Nation
ja: 民族の選択(_N)

en: _Take a Player
ja: プレイヤーの操作(_T)

en: _Observe %s
ja: %sの観察(_O)

en: _Observe
ja: 観察(_O)

en: Do not _observe
ja: 観察終了(_O)

note: TRANS: "<Novice AI>"
en: <%s AI>
ja: <%sAI>

en: Random
ja: ランダム

en: Observer
ja: 観察者

en: Detached
ja: 解任済

note: TRANS: Keep individual lines short
en: Number of _Players
    (including AI):
ja: プレイヤー数
    (AIも含む)(_P):

en: AI Skill _Level:
ja: AIのレベル(_L):

en: Ruleset:
ja: ルールセット :

en: _More Game Options...
ja: 詳細なゲーム設定...

en: Ready
ja: 準備完了

en: ?player:Leader
ja: プレイヤー名

en: Border
ja: 国境線

en: Team
ja: チーム

en: Choose Saved Game to Load
ja: ロードするセーブファイルを選択

en: Choose Saved Game to _Load:
ja: ロードするセーブファイルを選択(_L):

note: TRANS: Old scenario format version TRANS: Unknown scenario format
en: pre-2.6
ja: 2.6以前

en: Choose a Scenario
ja: ロードするシナリオを選択

en: Choose a _Scenario:
ja: シナリオを選択(_S):

en: Filename:
ja: ファイル名:

note: TRANS: Scenario format version
en: Format:
ja: フォーマット:

en: Save Game
ja: ゲームの保存

en: Saved _Games:
ja: 保存されたゲーム(_G):

en: Save _Filename:
ja: 保存するファイル名:

en: Saved Sce_narios:
ja: 保存されたシナリオ:

en: Save Sc_enario:
ja: 保存するシナリオ名:

en: Save Map Image
ja: マップ画像出力

en: Saved Map _Images:
ja: 保存された画像:

en: Save _Map Images:
ja: ファイル名:

en: _Meet
ja: 会談(_M)

en: Cancel _Treaty
ja: 条約破棄(_T)

en: _Withdraw Vision
ja: 視界提供の撤回(_W)

en: _Report
ja: 報告(_R)

en: ?show:Dead Players
ja: 死亡したプレイヤー

en: Di_plomacy
ja: 外交(_P)

en: _Intelligence
ja: 諜報(_I)

en: _Toggle AI Mode
ja: AI状態を切り替える(_T)

note: TRANS: %s is a diplomatic state: "Cancel Cease-fire"
en: Cancel %s
ja: %sを破棄する

en: Really declare war on the %s?
ja: %sに対して宣戦を布告します。
    本当によろしいですか？

note: TRANS: "Cancel Belgian Alliance? ... will be Armistice."
en: Cancel %s %s? New diplomatic state will be %s.
ja: %sとの%sを破棄しますか？
    外交関係は%sになります。

note: TRANS: "...from the Belgians?"
en: Withdraw shared vision from the %s?
ja: %sへの視界の提供を撤回しますか？

en: Withdraw Shared Vision
ja: 視界の提供を撤回する

note: TRANS: Research report title TRANS: Research report action
en: Research
ja: 研究

en: Researching
ja: 研究中

en: Help
ja: ヘルプ(H)

en: Goal
ja: 目標

note: TRANS: As in 'Show all (even not reachable) techs'.
en: Show all
ja: すべて表示

en: ?Building or Unit type:Name
ja: 名前

en: Redundant
ja: 冗長

en: Cost
ja: コスト

note: TRANS: Upkeep total, count*cost.
en: U Total
ja: 維持コスト合計

en: Income: %d    Total Costs: %d
ja: 歳入: %d      合計コスト: %d

note: TRANS: %s is an improvement
en: Do you really wish to sell every redundant %s (%d total)?
ja: 本当に冗長な %sを売却しますか？ （合計 %d）

note: TRANS: %s is an improvement
en: Do you really wish to sell every %s (%d total)?
ja: 本当に%sを売却しますか？ （合計 %d）

en: Sell Improvements
ja: 建造物を売却

note: TRANS: %s is a unit
en: Do you really wish to disband every %s (%d total)?
ja: 本当に%sを解散しますか？ （合計 %d）

en: Sell-Off: Results
ja: 売却: 結果

en: Sell _All
ja: すべて売却する(_A)

en: Sell _Redundant
ja: 冗長施設を売る(_R)

en: Unit Type
ja: ユニット名

en: ?Upgradable unit [short]:U
ja: 新

en: Upgradable
ja: アップグレード可能

note: TRANS: "In progress" abbreviation. URD_COL_IN_PROGRESS
en: In-Prog
ja: 生産中

en: In progress
ja: 生産中

en: Active
ja: 運用中

en: Shield
ja: シールド

en: Total shield upkeep
ja: 維持コスト(シールド)

en: Food
ja: 食料

en: Total food upkeep
ja: 維持コスト(食料)

en: Total gold upkeep
ja: 維持コスト(金)

en: Totals:
ja: 合計:

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised * "Treasury contains %d gold." TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Upgrade as many %s to %s as possible for %d gold each?
    %s | Upgrade as many %s to %s as possible for %d gold each?
    %s
ja[0]: %sを %sに1ユニットあたり金 %dで可能な限りアップグレードしますか？
    %s

en: _Upgrade
ja: アップグレード(_U)

en: Find _Nearest
ja: 一番近いユニットを探す(_N)

en: Player
ja: プレイヤー

en: Nation
ja: 民族

en: Score
ja: スコア

en: Score
ja: スコア

en: Preferred soundset
ja: 推奨サウンドセット

en: Modpack suggests using %s soundset.
    It might not work with other soundsets.
    You are currently using soundset %s.
ja: modpackは%sサウンドセットの使用を推奨します。
    他のサウンドセットは正常に動作しない可能性があります。
    現在のサウンドセットは%sです。

en: Preferred musicset
ja: 推奨BGMセット

en: Modpack suggests using %s musicset.
    It might not work with other musicsets.
    You are currently using musicset %s.
ja: modpackは%s BGMセットの使用を推奨します。
    他のBGMセットは正常に動作しない可能性があります。
    現在のBGMセットは%sです。

en: _Launch
ja: 発射(_L)

en: Theme suggested
ja: おすすめのテーマ

en: Load theme
ja: テーマのロード

en: Keep current theme
ja: 現在のテーマを保存します

en: Tileset suggests using %s theme.
    You are currently using %s.
ja: タイルセットはテーマ%sをおすすめします。
    現在は%sを使用しています。

en: Preferred tileset
ja: 推奨タイルセット

en: Modpack suggests using %s tileset.
    It might not work with other tilesets.
    You are currently using tileset %s.
ja: modpackは%sタイルセットの使用を推奨します。
    他のタイルセットは正常に動作しない可能性があります。
    現在のタイルセットは%sです。

en: Transport selection
ja: 輸送ユニットの選択

en: Transports available:
ja: 利用可能 :

en: Load
ja: 載せる

en: Description
ja: 説明

en: Unit selection
ja: ユニットの選択

en: _Tile
ja: 同タイル(_T)

en: C_ontinent
ja: 同大陸(_O)

en: _Land
ja: 全陸(_L)

en: _Sea
ja: 全海(_S)

en: _Both
ja: 全空(_B)

en: _World
ja: すべて(_W)

en: Sentry
ja: 見張り番

en: _Deselect
ja: 選択解除

en: C_enter
ja: 中心へ

en: _Focus
ja: ユニットへ移動

note: TRANS: used in place of unit home city name
en: no home city
ja: 都市に所属せず

note: TRANS: used in place of unit home city name
en: unknown
ja: 不明

en: Close
ja: 閉じる

en: _YES
ja: 賛成(_Y)

en: _NO
ja: 反対(_N)

en: _ABSTAIN
ja: 棄権(_A)

note: TRANS: Describing a vote that passed.
en: [passed]
ja: [可決]

note: TRANS: Describing a vote that failed.
en: [failed]
ja: [否決]

note: TRANS: Describing a vote that was removed.
en: [removed]
ja: [廃案]

note: TRANS: "Vote" as a process
en: %sVote %d by %s: %s%s
ja: %s投票番号 %d(%s提案): %s%s

en: new
ja: 新規

en: Edit worklists
ja: 作業リストの編集

en: _Worklists:
ja: 作業リスト(_W):

en: Edit Global _Worklists
ja: グローバル作業リストを編集(_W)

en: Turns
ja: ターン

en: Source _Tasks:
ja: タスク候補(_T):

en: Show _Future Targets
ja: 全表示(_F)

en: Target _Worklist:
ja: 作業リスト(_W):

en: _Add Global Worklist
ja: グローバル作業リストから追加(_A)

en: Change Prod_uction
ja: 生産物の変更(_U)

en: Players
ja: プレイヤー数

en: Wonder
ja: 不思議

en: Allies only
ja: 同盟のみ

en: Sell improvement?
ja: 売却する？

en: Activate unit
ja: ユニットを起こす

en: Activate and close dialog
ja: ユニットを起こし，ダイアログを閉じる

en: Sentry unit
ja: 見張り番

en: Fortify unit
ja: 防御態勢

en: Disband unit
ja: ユニット解散

en: Unload
ja: 降ろす

en: Unload All From Transporter
ja: すべてのユニットを降ろす

en: Upgrade Unit
ja: アップグレード

note: TRANS: %1 is custom string choosen by player.
en: Governor %1
ja: 総督府 : %1

en: Autosettler activity:
ja: 自動開拓 :

en: Clear
ja: 全消去

en: Click to change city name
ja: クリックで都市名を変更

en: Zoom in
ja: 拡大

en: Zoom out
ja: 縮小

en: Show units
ja: ユニットの描写

en: Show future targets
ja: 全表示

en: Close city dialog
ja: 都市ダイアログを閉じる

en: Show next city
ja: 次の都市へ

en: Show previous city
ja: 前の都市へ

en: Worklist Option
ja: 作業リストオプション

en: Click to change current production
ja: クリックで現在の生産物を変更

en: Change
ja: 変更

en: Insert Before
ja: 前に加える

en: Insert After
ja: 後ろに加える

en: Add Last
ja: 最後に加える

en: Worklist
ja: 作業リスト

en: Presets:
ja: プリセット

en: Governor settings
ja: 設定

en: Results:
ja: 結果:

en: Save
ja: 保存

en: Trade
ja: 交易

en: Priority
ja: 優先度

en: Show city production
ja: 生産情報に切り替え

en: Show happiness information
ja: 幸福情報に切り替え

note: TRANS: %1 is custom string chosen by player
en: <h3>Governor Enabled<br>(%1)</h3>
ja: <h3>総督府統治中<br>(%1)</h3>

en: <h3>Governor Disabled</h3>
ja: <h3>総督府停止中</h3>

en: Disable
ja: 無効にする

en: Enable
ja: 有効にする

en: Remove Governor
ja: 削除

en: Change worklist
ja: 作業リストを変更する

en: Insert worklist
ja: 作業リストを追加する

en: Save worklist
ja: 作業リストを保存

en: Options
ja: オプション

en: Buy (%1 gold) | Buy (%1 gold)
ja[0]: 購入(金%1)

en: Buy
ja: 買う

en: Buy %s for %d gold? | Buy %s for %d gold?
ja[0]: %sを金%dで買いますか?

en: What should we name new worklist?
ja: 新しい作業リストの名前は何にしますか？

en: Save current worklist
ja: 現在の作業リストを保存

note: TRANS: city dialog title
en: %1 - %2 citizens - DISORDER
ja: %1 - %2 人 - 暴動

note: TRANS: city dialog title
en: %1 - %2 citizens - celebrating
ja: %1 - %2 人 - 祝祭

note: TRANS: city dialog title
en: %1 - %2 citizens - happy
ja: %1 - %2 人 - 幸福

note: TRANS: city dialog title
en: %1 - %2 citizens
ja: %1 - %2 人

en: Cost: %1, Upkeep: %2
ja: 建設費: %1, 維持費: %2

note: TRANS: this and nearby literal strings are interpreted * as (Qt) HTML
en: Obsoleted by %1 (%2).
ja: 旧式化: %1 (%2)

note: TRANS: Current unit obsoleted by other unit
en: Obsoleted by %1.
ja: 旧式化: %1

en: Cancel
ja: 取り消し

en: Add next
ja: 次の項目として加える

en: Add before last
ja: 最後から2番目に加える

en: Add last
ja: 最後に加える

en: Governor
ja: 総督府

en: Sell
ja: 売却

en: Center
ja: 中心へ

en: Buy ( Cost: %d )
ja: 購入(金%d)

en: Nation Set:
ja: 民族セット:

en: Female
ja: 女

en: Male
ja: 男

en: Choose nation
ja: 民族を選んでください

en: Your leader name
ja: 元首

en: Ok
ja: 決定

en: Nation has been chosen by other player
ja: 他のプレイヤーが既にこの民族を選択しています。

en: Goto Location
ja: 現場へ移動

en: Do nothing
ja: なにもしない

en: Steal
ja: 盗む

en: Sabotage
ja: 破壊

en: Are you sure you want to disband that %1 unit? | Are you sure you want to disband those %1 units?
ja[0]: これらの%1ユニットを解散しますか？

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Disband units
ja: ユニットの解散

en: Modpack suggests using %1 tileset.
ja: modpackが%1タイルセットの使用を推奨しています。

en: Keep current tileset
ja: タイルセットを変更しない

en: Load tileset
ja: タイルセットをロード

en: Modpack suggests using %1 soundset.
ja: modpackが%1サウンドセットの使用を推奨しています。

en: Keep current soundset
ja: サウンドセットを変更しない

en: Load soundset
ja: サウンドセットをロード

en: Modpack suggests using %1 musicset.
ja: modpackが%1 BGMセットの使用を推奨しています。

en: Keep current musicset
ja: BGMセットを変更しない

en: Load musicset
ja: BGMセットをロード

note: TRANS: MP = Movement points
en: MP:
ja: 移動力:

note: TRANS: HP - hit points
en: %1 HP:%2/%3
ja: %1 体力:%2/%3

en: %1 unit | %1 units
ja[0]: 計%1ユニット

en: Maps
ja: 地図

en: Advances
ja: 科学技術

en: Give shared vision
ja: 視界の共有を与える

en: Give embassy
ja: 大使館の設置を認める

en: Pacts
ja: 条約

en: This is Qt-client for Freeciv.
ja: これはFreeciv Qtクライアントです。

en: Don't Observe
ja: 観察終了

en: Observe
ja: 観察

en: Client Options
ja: ローカルオプション

en: More Game Options
ja: 詳細なゲーム設定

en: Nation:
ja: 民族 :

en: Rules:
ja: ルールセット :

en: Players:
ja: プレイヤー数 :

en: Set server options
ja: サーバーオプション

en: &Goto
ja: 移動

en: &Airlift
ja: 空輸

en: &Close
ja: 閉じる

en: Show All Cities
ja: 全ての都市を表示

en: Quit?
ja: 終了

en: About Qt
ja: Qtについて

en: Moves:
ja: 移動力:

en: Basic upkeep:
ja: 基礎維持コスト:

note: TRANS: this and similar literal strings interpreted as (Qt) HTML
en: Requires
ja: 必要な科学技術:

en: No technology required.
ja: 必要な科学技術: なし

en: Obsoleted by
ja: 次世代ユニット:

en: Never obsolete.
ja: 旧式化しません。

en: Move cost:
ja: 移動コスト:

en: Defense bonus:
ja: 防御ボーナス:

note: TRANS: Display a percentage, eg "50%".
en: %1%
ja: +%1%

en: Trans. Rslt/Time:
ja: 変更 結果/所要ターン:

note: TRANS: %1 food, %2 shields, %3 trade
en: Tile output becomes %1, %2, %3.
ja: 食料/生産/交易 : %1/%2/%3

note: TRANS: MP = Movement points
en: MP:
ja: 移動力:

en: HP:%1/%2
ja: 体力: %1/%2

en: Unit type
ja: ユニットの種類

en: Selected type
ja: 指定されたユニット

en: All types
ja: すべて

en: Unit activity
ja: ユニットの状態

en: Any activity
ja: 行動に関わらず

en: Fortified
ja: 防御態勢をとった

en: Idle
ja: アイドル

en: Sentried
ja: 見張り中のみ

en: Unit HP and MP
ja: ユニットの体力/移動力

en: Any unit
ja: 体力・移動力に関わらず

en: Full HP
ja: 体力最大のみ

en: Full MP
ja: 移動力最大のみ

en: Full HP and MP
ja: 体力・移動力共に最大

en: Location
ja: 場所

en: Anywhere
ja: 全世界

en: Current tile
ja: 現在のタイル

en: Current continent
ja: 現在の大陸

en: Terrain: %1
ja: 地形: %1

en: Food/Prod/Trade: %1
ja: 食料/生産/交易: %1

en: Infrastructure: %1
ja: インフラ: %1

en: Defense bonus: %1%
ja: 防御ボーナス: %1%

en: Movement cost: %1
ja: 移動コスト: %1

en: Year: %1 (Turn: %2)
ja: %1 (T%2)

en: Population: %1
ja: 人口: %1

en: Adding city %1 to trade planning
ja: %1を交易路整備計画に追加

en: Removing city %1 from trade planning
ja: %1を交易路整備計画から除外

en: City %s - 1 free trade route. | City %s - %d free trade routes.
ja[0]: %sの交易路枠…残り%d本

en: Revolution...
ja: 革命...

en: Game
ja: ゲーム

en: Server Options
ja: サーバーオプション

en: Shortcuts
ja: ショートカットキー

en: Load another tileset
ja: タイルセットを変更

en: Save Options Now
ja: オプションの保存

en: Save Options on Exit
ja: 終了時にオプションを自動保存

en: Save Game As...
ja: ゲームを別名で保存...

en: Leave game
ja: 落ちる

en: Quit
ja: 終了

en: Center View
ja: 中心へ

en: Fullscreen
ja: フルスクリーン

en: Minimap
ja: 概観マップ

en: Show new turn information
ja: 新ターン情報を表示

en: Show combat detailed information
ja: 戦闘結果の詳細を表示

en: Lock interface
ja: 各インターフェイスの固定

en: Zoom default
ja: ズームのリセット

en: City Outlines
ja: 都市アウトライン

en: Map Grid
ja: グリッド

en: National Borders
ja: 国境線

en: City Names
ja: 都市の名前

en: City Growth
ja: 都市の拡大

en: Single Unit (Unselect Others)
ja: 単独ユニット(他ユニットは選択しない)

en: All On Tile
ja: ここにいる全ユニット

en: Same Type on Tile
ja: ここにいる同種のユニット

en: Same Type on Continent
ja: 同じ大陸にいる同種のユニット

en: Same Type Everywhere
ja: 同種のユニットすべて

en: Wait
ja: 待機

en: Done
ja: 終了

en: Advanced unit selection
ja: 拡張ユニット選択

en: Go to Tile
ja: タイルへ移動する

en: Go to Nearest City
ja: 最も近い都市へ戻る

en: Go to/Airlift to City...
ja: 都市へ移動/空輸

en: Auto Explore
ja: 自動探索

en: Patrol
ja: パトロール

en: Unsentry All On Tile
ja: ここの見張りをやめる

en: Upgrade
ja: 新型へ

en: Disband
ja: 解散

en: Fortify Unit
ja: 防御態勢

en: Work
ja: 作業

en: Auto Settler
ja: 自動開拓

en: Build Road
ja: 道路を敷設する

en: Build Path
ja: 交通路の敷設

en: Build Irrigation
ja: 灌漑を行う

en: Build Mine
ja: 鉱山施設を建設する

en: Connect With Road
ja: 連続して道路を敷設する

en: Connect With Irrigation
ja: 連続して灌漑を行う

en: Transform Terrain
ja: 地形を改造する

en: Clean Nuclear Fallout
ja: 死の灰を除去する

en: Multiplayer
ja: マルチプレイ

en: Add all cities to trade planning
ja: 全都市を交易路整備計画の対象に追加

en: Calculate trade planning
ja: 交易路の最適化を計算

en: Add/Remove City
ja: 計画への都市追加/除外

en: Clear Trade Planning
ja: 交易路整備計画を破棄

en: Default action vs unit
ja: 他国のユニットに対するデフォルト任務

en: Ask
ja: ダイアログを開く

en: Bribe
ja: 買収

en: Default action vs city
ja: 他国の都市に対するデフォルト任務

en: Investigate city
ja: 都市の調査

en: Establish embassy
ja: 大使館の設置

en: Steal technology
ja: 科学技術を盗む

en: Incite a revolt
ja: 叛乱の煽動

en: Poison city
ja: 水源の汚染

en: Civilization
ja: 文明

en: Tax Rates...
ja: 税率...

en: Policies...
ja: 社会政策

en: Top Five Cities
ja: 上位5位の都市

en: Demographics
ja: 人口統計

en: Spaceship
ja: 宇宙船

en: Achievements
ja: 実績

en: Endgame report
ja: スコア

note: TRANS: Transform terrain to specific type
en: Transform to %1
ja: %1に変える

en: Auto Worker
ja: 自動開拓

en: Available tilesets
ja: 利用可能なタイルセット

en: Some tilesets might not be compatible with current map topology!
ja: タイルセットが現在のマップトポロジーに適さない場合もあります！

en: ... read more in help
ja: ... 続きはヘルプで

en: Refresh
ja: 更新

en: Apply
ja: 適用

en: Start new game
ja: 新しいゲームの開始

en: Start scenario game
ja: シナリオのロード

en: Load saved game
ja: セーブファイルのロード

en: Connect to network game
ja: ネットワークゲームへ接続

en: Connect
ja: 接続

en: Login
ja: 接続名

en: Password
ja: パスワード:

en: Confirm Password
ja: パスワードの確認

en: Internet servers:
ja: インターネットサーバー:

en: Local servers:
ja: ローカルサーバー:

en: Show preview
ja: プレビューを表示

en: Date
ja: 更新日時

en: Browse...
ja: ブラウズ...

en: Load Scenario
ja: ロード

en: Disconnect
ja: 切断

en: Start
ja: 開始

en: Open Save File
ja: ロードするセーブファイルを選択

en: Open Scenario File
ja: ロードするシナリオを選択

en: Turn
ja: ターン

en: Authors:
ja: 作者:

en: ?header:Players
ja: プレイヤー

en: Global observers
ja: 全体観察者

en: Not ready
ja: 準備中

en: Set difficulty
ja: AIのレベル

en: Put on team
ja: チームに加える

note: TRANS: Government - max rate (of taxes) x%
en: %1 - max rate: %2%
ja: %1 - 最大: %2%

en: <b>Techs unknown by %1:</b>
ja: <b>%1が持っていない :</b>

en: <b>Techs unknown by you :</b>
ja: <b>あなたが持っていない :</b>

en: <b>Techs known by %1:</b>
ja: <b>%1が保有する科学技術:</b>

en: Meet
ja: 会談

en: Cancel Treaty
ja: 条約破棄

en: Withdraw Vision
ja: 視界提供の撤回

en: Toggle AI Mode
ja: AI状態を切り替え

en: Tax rates
ja: 税率

en: Sell All
ja: すべて売却する

en: Sell Redundant
ja: 冗長を売る

en: Show minimap
ja: 概観マップ

en: Quick buy from map
ja: マップからクイック購入

en: Quick production select from map
ja: マップからクイック生産変更

en: Popup tile info
ja: タイルの情報を表示する

en: Paste production
ja: 生産物を貼り付け

en: Copy production
ja: 生産物をコピー

en: Show/hide workers
ja: 都市の労働者をハイライト表示/非表示

en: City Production Levels
ja: 都市生産物レベル

en: Set Home City
ja: この都市に所属させる

en: Build City
ja: 都市を建設する

en: Explode Nuclear
ja: 核兵器を爆発させる

en: Paradrop/clean pollution
ja: 落下傘降下/公害を除去する

en: Reload theme
ja: テーマを再読み込み

en: Reload tileset
ja: タイルセットを再読み込み

en: Go And Build City
ja: 移動先に都市を建設する

en: LeftButton
ja: 左クリック

en: RightButton
ja: 右クリック

en: MiddleButton
ja: 中クリック

en: Shortcuts options
ja: ショートカットキー設定

en: Observe %1
ja: %1 を観察する

en: Observe globally
ja: 全体を観察する

en: Launch
ja: 発射

en: Abstain
ja: 棄権

en: <b>%1 called a vote for:</b>
ja: <b>%1 からの提案:</b>

en: Close Dialog (Esc)
ja: 閉じる(Esc)

en: Subvert Enemy Unit
ja: 敵ユニットへの工作

en: Total users logged in : %d
ja: ログインしているユーザー数: %d

en: Back
ja: 戻る

en: Load Game
ja: ゲームをロードする

en: Server Settings
ja: サーバー設定

en: Unit commands
ja: ユニットコマンド

en: Activate unit, close dialog
ja: ユニットを起こし，ダイアログを閉じる

en: Upgrade unit
ja: 新型にする

en: Sorry, you have already bought here in this turn.
ja: 既にこのターンに買っています。

en: Sorry, you can't buy here in this turn.
ja: このターンに何も買えません。

en: Buy it?
ja: 買う?

en: Sell it?
ja: 売る?

en: City options
ja: 都市オプション

en: Supported units: %d
ja: 支援ユニット: %d

en: Present units: %d
ja: 駐留ユニット: %d

en: City info
ja: 都市情報

en: Pollution: %d
ja: 公害: %d

en: Pollution: none
ja: 公害: なし

en: Trade routes:
ja: 交易路:

en: Trade: +%d
ja: 交易: +%d

en: City improvements
ja: 都市建造物

en: Food: %d per turn
ja: 食料: %d/ターン

en: ?food:Surplus: %d
ja: 剰余: %d

en: Production: %d (%d) per turn
ja: 生産: %d (%d)/ターン

en: ?production:Support: %d
ja: 支援: %d

en: Trade: %d per turn
ja: 交易: %d/ターン

en: Corruption: %d
ja: 汚職:　%d

en: Gold: %d (%d) per turn
ja: 金: %d (%d)/ターン

en: Upkeep: %d
ja: 維持: %d

en: Science: %d per turn
ja: 科学: %d/ターン

en: Luxury: %d per turn
ja: 贅沢: %d/ターン

en: City growth: blocked
ja: 都市拡大: 不能

en: City growth: never
ja: 都市拡大: なし

en: City shrinks: %d %s
ja: 都市縮小: %d %s

en: turn | turns
ja[0]: ターン

en: City growth: %d %s
ja: 都市拡大: %d %s

en: Stock
ja: 備蓄

en: Granary
ja: 穀物庫

en: finished
ja: 完成

en: City of %s (Population %s citizens)
ja: 都市 %s (人口 %s人)

note: TRANS: preserve leading space
en:  - DISORDER
ja:  ・暴動

note: TRANS: preserve leading space
en:  - celebrating
ja:  ・祝祭

note: TRANS: preserve leading space
en:  - happy
ja:  ・幸福

note: TRANS: preserve leading space
en:  - under Citizen Governor control.
ja:  ・総督府統治下

en: Present units
ja: 駐留ユニット

en: Supported units
ja: 支援ユニット

en: Change production
ja: 生産物の変更

en: Hurry production
ja: 生産物を購入する

en: Previous city
ja: 前の都市へ

en: Next city
ja: 次の都市へ

en: size
ja: 都市の大きさ

en: time
    to grow
ja: 都市
    拡大

en: Cities Report
ja: 都市報告

en: Close Dialog
ja: 閉じる

en: Information Report
ja: 情報報告

en: Happiness Report
ja: 幸福報告

en: Garrison Report
ja: 駐留ユニット報告

en: Maintenance Report
ja: 支援ユニット報告

en: worklist
ja: 作業リスト

en: 
    finished
ja: 
    完成

en: Presets
ja: プリセット

en: City of %s (Population %s citizens) : %s
ja: 都市 %s (人口 %s人) : %s

en: Save settings as...
ja: 名前をつけて設定を保存

en: Load settings
ja: 設定を呼出

en: Delete settings
ja: 設定の削除

en: Control city
ja: 都市を管理

en: Apply once
ja: 1回適用

en: Release city
ja: 都市を解放

en: Creating Server List...
ja: サーバー一覧を生成...

en: No LAN servers found
ja: LAN サーバーは見つかりません

en: No public servers found
ja: パブリックサーバーが見つかりません

note: TRANS: "host.example.com Port 5556 Ver: 3.1.0 Running Players 3\n * [server message]"
en: %s Port %d Ver: %s %s %s %d
    %s
ja: %s ポート %d Ver: %s %s %s %d
    %s

en: Player Name :
ja: プレイヤー名 :

en: Freeciv Server :
ja: Freeciv サーバー :

en: Port :
ja: ポート:

en: Next
ja: 次へ

note: TRANS: "CtW" = "Chance to Win"; preserve leading space
en:  CtW: Att:%d%% Def:%d%%
ja: 勝率: 攻:%d%% 守:%d%%

en: Terrain Defense Bonus: +%d%%
ja: 地形防御ボーナス: +%d%%

en: Terrain Info
ja: 地形情報

en: Advanced Menu
ja: 上級メニュー

en: Zoom to : %s
ja: ズーム: %s

en: Change Production
ja: 生産物の変更

en: Change City Governor settings
ja: CMAの設定を変更

en: Goto here
ja: ここに移動

en: Patrol here
ja: ここにパトロール

en: Connect here
ja: ここに接続

en: Paradrop here
ja: ここに落下傘降下

en: %s %s %s (A:%d D:%d M:%s FP:%d) HP:%d%%
ja: %s %s %s (攻:%d 防:%d 移:%s 火:%d) 体:%d%%

en: Ready all
ja: 全準備

en: Sentry idle
ja: 手空きユニットを見張り番へ

en: Look up "%s" in the Help Browser
ja: ヘルプブラウザで"%s"のページを開く

en: Choose Your New Government
ja: 新しい政治体制の選択

en: What nation will you be?
ja: あなたがなりたい民族は?

en: Nation set
ja: 民族セット

en: World map
ja: 世界地図

en: Sea map
ja: 海洋地図

en: Gold(max %d)
ja: 金(最大 %d)

en: Diplomacy meeting
ja: 外交会談

note: TRANS: "Polish incident !" FIXME!!!
en: %s incident !
ja: %sとの事変が発生しました！

en: Shall we declare WAR on them?
ja: 宣戦布告しますか?

en: Foreign Minister
ja: 外務大臣

en: Sir!, the %s ambassador has arrived
    What are your wishes?
ja: 閣下！ %sの大使がやってまいりました。
    いかが致しましょうか？

en: Ma'am!, the %s ambassador has arrived
    What are your wishes?
ja: 閣下！ %sの大使がやってまいりました。
    いかが致しましょうか？

en: Declare WAR
ja: 宣戦布告

en: Withdraw vision
ja: 視界提供の撤回

en: Call Diplomatic Meeting
ja: 会談を開く

en: Select destination
ja: 行き先の選択

en: load_surf: Failed to load graphic file %s!
ja: load_surf: グラフィックファイル %sをロードできませんでした!

en: Unable to create Sprite (Surface) of size %d x %d %d Bits in format %d
ja: 大きさ %d x %d %dビットのスプライト(サーフェス)をフォーマット %dで作成できません

en:   -f,  --fullscreen	Start Client in Fullscreen mode
ja:   -f,  --fullscreen	クライアントをフルスクリーンモードで起動します

en:   -t,  --theme THEME	Use GUI theme THEME
ja:   -t,  --theme THEME	GUIテーマ"THEME"を使用します

en: Making screenshot %s
ja: スクリーンショット %s作成

en: Using Video Output: %s
ja: 使用するビデオ出力: %s

note: TRANS: Future Technology
en: FT
ja: 先

en: Help : Improvements
ja: ヘルプ : 建造物

en: Never
ja: なし

en: Help : Units
ja: ヘルプ : ユニット

en: shield | shields
ja[0]: シールド

en: citizen | citizens
ja[0]: 人

en: food | foods
ja[0]: 食料

en: gold | golds
ja[0]: 金

en: ( with
ja: ( 付随条件

en: Help : Advances Tree
ja: ヘルプ: 科学技術ツリー

en: Foreign Intelligence Report
ja: 外国の諜報報告

en: Intelligence Information about the %s Spaceship
ja: %sの宇宙船の諜報情報

en: Intelligence Information for the %s Empire
ja: %sの国の諜報情報

en: Their techs that we don't have :
ja: 我々が持っていない彼らの科学技術:

en: Show Unit Info Window
ja: ユニット情報ウィンドウを表示する

en: Hide Unit Info Window
ja: ユニット情報ウィンドウを隠す

en: Show Mini Map
ja: ミニマップを表示する

en: Hide Mini Map
ja: ミニマップを隠す

en: Show Messages (F9)
ja: メッセージを表示する(F9)

en: Hide Messages (F9)
ja: メッセージを隠す(F9)

en: Scale Mini Map
ja: ミニマップの拡大縮小

en: Single Tile Width
ja: 1タイルの幅

en: Single Tile Height
ja: 1タイルの高さ

en: Exit
ja: 退去

en: Scale Unit Info
ja: ユニット情報の拡大縮小

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Revolution
ja: 革命

en: or
ja: あるいは

en: Hide Messages
ja: メッセージを隠す

en: %s Population: %s  Year: %s  Gold %d
ja: %s 人口: %s  西暦: %s  金 %d

en: %s Population: %s  Year: %s  Gold %d Tax: %d Lux: %d Sci: %d
ja: %s 人口: %s  西暦: %s  金 %d 税: %d 贅沢: %d 科学: %d

en: ?nation:Hostile
ja: 敵国

en: ?nation:Peaceful
ja: 友好国

en: ?nation:Friendly
ja: 同盟国

en: ?nation:Mysterious
ja: 未接触の国

en: 
    Our Territory
ja: 
    我が国の領域

en: 
    %s territory (%d turn ceasefire) | 
    %s territory (%d turn ceasefire)
ja[0]: 
    %sの領域 (停戦残り%dターン)

en: 
    %s territory (%d turn armistice) | 
    %s territory (%d turn armistice)
ja[0]: 
    %sの領域 (休戦残り%dターン)

en: 
    Territory of the %s %s
ja: 
    %sの%sの領域

en: 
    Unclaimed territory
ja: 
    公海 もしくは 未占有地

en: ?city:Neutral
ja: 中立

en: ?city:Hostile
ja: 敵対

en: ?city:Peaceful
ja: 和平

en: ?city:Friendly
ja: 同盟

en: ?city:Mysterious
ja: 未接触

en: 
    City of %s
ja: 
    %sの都市

en: ?blistbegin: with
ja:  存在

en: Barracks
ja: 兵舍

en: ?blistmore:,
ja: ,

en: Airport
ja: 空港

en: City Walls
ja: 城壁

en: 
    Food/Prod/Trade: %s
ja: 
    食料/生産/交易: %s

en: End of Turn
ja: ターンの終了

en: No Orders
ja: 命令なし

note: TRANS: "Space" refers to the space bar on a keyboard.
en: Space
ja: スペース

en: Disband Unit
ja: ユニット解散

en: Convert Unit
ja: ユニットの転換

en: Return to Nearest City
ja: 近くの都市へ戻る

en: Go to City
ja: 都市へ移動する

en: Airlift to City
ja: 都市へ移動/空輸

en: Connect With %s (%s)
ja: 連続して%sを建設する(%s)

en: Load Unit
ja: 積載する

en: Unload Unit
ja: 降ろす

en: Sentry Unit
ja: 見張り番

note: TRANS: "Build Railroad (R) 3 turns" TRANS: "Build Irrigation (I) 5 turns" TRANS: "Build Mine (M) 5 turns" TRANS: "Build Fortress (Shift+F) 5 turns" TRANS: "Build Airbase (Shift+E) 5 turns"
en: Build %s (%s) %d %s
ja: %sを建設する(%s) %d%s

en: Transform to
ja: 地形改造する

en: Local Options
ja: ローカル設定

en: Server options
ja: サーバーオプション

en: Local options
ja: ローカルオプション

en: Worklists
ja: 作業リスト

en: Save Local Options
ja: ローカルオプションの保存

en: Help Browser
ja: ヘルプ

en: Leave Game
ja: 落ちる

en: Apply changes
ja: 変更の適用

en: empty worklist
ja: 空の作業リスト

en: Add new worklist
ja: 新規作業リスト追加

note: TRANS: gui-sdl2 client
en: %s client
ja: %s クライアント

en: Start New Game
ja: 新しいゲームを開始する

en: Join Game
ja: ゲームに参加する

en: Join Pubserver
ja: 公開サーバーに参加する

en: Join LAN Server
ja: LANサーバーに参加する

note: TRANS: Dead -- Rest In Peace -- Reqia In Pace
en: R.I.P.
ja: 永眠

en: done
ja: 終了

en: moving
ja: 移動中

en: disconnected
ja: 切断

en: active
ja: 活躍中

en: under
    construction
ja: 建設中

en: soonest
    completion
ja: 次の
    完成

en: Total
ja: 合計

en: Units Report
ja: ユニット報告

en: We have %d of %s
    (total value is : %d)
    We can sell %d of them for %d gold.
ja: %d件の %sがあります
    (合計金額: %d)
    %d件を売却することで金 %dが得られます。

en: We can't sell any %s in this turn.
ja: このターンはどの %sも売却できません

en: Sell It?
ja: 売る?

en: Economy Report
ja: 経済報告

en: Treasury:
ja: 資金:

en: Tax Rate:
ja: 税率:

en: Total Income:
ja: 合計収入:

en: Total Cost:
ja: 合計コスト:

en: Net Income:
ja: 実収入:

en: %s max rate : %d%%
ja: %s 最大: %d%%

en: Update
ja: 更新

en: What should we focus on now?
ja: 何を目標にしますか?

en: Select target :
ja: 目的を選択:

en: step | steps
ja[0]: ステップ

en: %2d: The %s ruler %s scored %d point
     | %2d: The %s ruler %s scored %d points
ja[0]: %2d: %s%s %d点

en: Final Report:
ja: 最終報告:

en: The Greatest Civilizations in the world.
ja: 世界の偉大な文明。

en: The %s Spaceship
ja: %sの宇宙船

en: load_gfxfile: Unable to load graphic file %s!
ja: load_gfxfile:グラフィックファイル %sをロードできません!

en: No usable default theme found, aborting!
ja: 利用可能なデフォルト・テーマが見つかりません。中断しています！

en: Loading theme "%s".
ja: テーマ"%s"をロードしています。

en: Could not open '%s':
    %s
ja: "%s" を開けません:
    %s

en: %s
    %d gold per turn | %s
    %d gold per turn
ja[0]: %s
    ターンごとに金 %d

en: %s
    blocked!
ja: %s
    拡大不能!

en: %s
    finished!
ja: %s
    完成!

en: Worklist of
    %s
ja: %sの
    作業リスト

en: %d gold per turn | %d gold per turn
ja[0]: ターンごとに金 %d

en: shields into gold
ja: シールドを金に

en: (%d/%d/%s)
    %d/%d %s
    never
ja: (%d/%d/%s)
    %d/%d %s
    なし

note: TRANS: Header for fixed-width veteran level table. * TRANS: Translators cannot change column widths :( * TRANS: "Level name" left-justified, other two right-justified
en: Veteran level      Power factor   Move bonus
ja: 練度　　　　　練度補正　　　　　移動力ボーナス

en: Time taken for the following activities is independent of terrain:
ja: 以下の作業に必要な時間は地形によらず一定です。

note: TRANS: Header for fixed-width terrain alteration table. * TRANS: Translators cannot change column widths :(
en: Activity            Time
ja: 作業            時間

en: 
    Clean pollution    %3d
ja: 
    公害の除去    %3d

en: 
    Clean fallout      %3d
ja: 
    死の灰の除去   %3d

en: 
    Pillage            %3d
ja: 
    略奪           %3d

en: In this ruleset, the following veteran levels are defined:
ja: このルールセットでは，以下の練度が設定されています:

en: This ruleset has no default veteran levels defined.
ja: このルールセットにおいてユニットの練度は存在しません。

note: TRANS: First %s is version string, e.g., * "Freeciv version 2.3.0-beta1 (beta version)" (translated). * Second %s is client_string, e.g., "gui-gtk-2.0".
en: This is %s, %s client.
ja: これは %s， %sクライアントです。

note: TRANS: First %s is a government name.
en: ?gov:Allows %s (with %s).
ja: 政治体制を%sにすることができるようになります（ただし「%s」が必要です）。

note: TRANS: First %s is a government name.
en: ?gov:Allows %s (absent %s).
ja: 政治体制を%sにすることが可能になります(ただし%sが無いことが必要です)。

note: TRANS: %s is a government name.
en: ?gov:Allows %s.
ja: 政治体制を%sにすることができるようになります。

note: TRANS: %s is a government name.
en: ?gov:Prevents %s.
ja: 政治体制を%sにすることができなくなります。

note: TRANS: First %s is a building name.
en: ?improvement:Allows %s (with %s).
ja: ｢%s｣を建設することができるようになります（ただし「%s」が必要です）。

note: TRANS: First %s is a building name.
en: ?improvement:Allows %s (absent %s).
ja: ｢%s｣を建設することができるようになります（ただし「%s」が無いことが必要です）。

note: TRANS: %s is a building name.
en: ?improvement:Allows %s.
ja: ｢%s｣を建設することができるようになります。

note: TRANS: %s is a building name.
en: ?improvement:Prevents %s.
ja: ｢%s｣を建設することができなくなります。

en: Current ruleset contains no summary.
ja: 現在のルールセットには概要の記述がありません。

en: Current tileset contains no summary.
ja: 現在のタイルセットには概要の記述がありません。

en: Sorry, no help topic for %s.
ja: すみません。 %sのヘルプトピックはありません。

en: Sorry, no help topic for %s.
    This page was auto-generated.
ja: すみません。 %sのヘルプトピックはありません。
    このページは自動生成されました。

en: * The discovery of %s will make %s obsolete.
ja: ・科学技術「%s」が発見されると%sは旧式化します。

note: TRANS: both %s are improvement names
en: * The presence of %s in the city will make %s obsolete.
ja: ・都市に%sがあれば，%sを新たに建設することはできません。

en: * A 'small wonder': at most one of your cities may possess this improvement.
ja: ・「ちょっとした不思議」: この建造物はあなたが有する都市のうち1都市にしか建設できません。

note: TRANS: 'Allows all players with knowledge of atomic * power to build nuclear units.'
en: * Allows all players with knowledge of %s to build %s units.
ja: ・科学技術「 %s」を研究し終えている全てのプレイヤーがユニット「 %s」を生産できるようになります。

en: * All players start with this improvement in their first city.
ja: ・この建造物は最初の都市に付属します。

note: TRANS: %s is a nation plural
en: * The %s start with this improvement in their first city.
ja: ・%sの最初の都市に付属します。

note: TRANS: don't translate 'savepalace'
en: * If you lose the city containing this improvement, it will be rebuilt for free in another of your cities (if the 'savepalace' server setting is enabled).
ja: ・この建造物を備えた都市を失うと，他の都市に無償で再建されます（サーバーオプション'savepalace'が有効である場合）。

en: * Belongs to %s unit class.
ja: ・ユニットクラスによる分類 : %sユニット

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Speed is not affected by terrain.
ja: 　・地形の移動コストを無視します。

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Does not get defense bonuses from terrain.
ja: 　・地形による防御力のボーナスはありません。

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Not subject to zones of control.
ja: 　・敵のZOCによる影響を受けません。

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Subject to zones of control.
ja: 　・敵のZOCによる影響を受けます。

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Slowed down while damaged.
ja: 　・損傷すると移動力が低下します。

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Is unreachable. Most units cannot attack this one.
ja: 　・このユニットはほとんどのユニットにとって射程外です。

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Doesn't prevent enemy cities from working the tile it's on.
ja: 　・敵国の市民がタイルで労働することを妨害できません。

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Can attack units on non-native tiles.
ja: 　・自分が侵入できないタイル上にいる敵ユニットを攻撃できます。

note: TRANS: defense divider ... or-list of unit types
en: * Reduces target's defense to 1 / %d when attacking %s.
ja: ・%2$sを攻撃した場合，相手の防御力が1/%1$d倍に補正されます。

en: * May not be built in cities.
ja: ・都市で生産されることはありません。

en: * Only barbarians may build this.
ja: ・バーバリアンのみが生産できます。

note: TRANS: %s is a nation plural
en: * The %s start the game with %d of these units.
     | * The %s start the game with %d of these units.
ja[0]: ・%sにはゲーム開始時に%dユニットが与えられます。

note: TRANS: %s is a list of unit types separated by "or".
en: * May be obtained by conversion of %s.
ja: ・%sを転換することで取得できます。

en: * Never has a home city.
ja: ・都市に所属しません。

en: * Losing this unit will lose you the game!
ja: ・このユニットを失うとゲームは負けになります！

en: * Each player may only have one of this type of unit.
ja: ・このユニットは各プレイヤーにつき1ユニットしか持つことができません。

en: * Costs %d population to build.
     | * Costs %d population to build.
ja[0]: ・生産すると都市の人口が%d減少します。

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated by "or".
en: * Can carry and refuel %d %s unit.
     | * Can carry and refuel up to %d %s units.
ja[0]: ・%2$sユニットを%1$dユニット輸送・給油できます。

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Some cargo cannot be loaded except in a city or a base native to this transport.
ja:  ・都市または適切な基地でのみ載せることのできるユニットがあります。

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Cargo cannot be loaded except in a city or a base native to this transport.
ja:  ・ユニットは全て都市または適切な基地でのみ載せることができます。

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Some cargo cannot be unloaded except in a city or a base native to this transport.
ja:  ・都市または適切な基地でのみ降ろすことのできるユニットがあります。

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Cargo cannot be unloaded except in a city or a base native to this transport.
ja:  ・ユニットは全て都市または適切な基地でのみ降ろすことができます。

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated * by "or".
en: * May load onto and unload from %s transports even when underway.
ja: ・%sへ乗降することができる場所に制限はありません。

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated * by "or".
en: * May load onto %s transports even when underway.
ja: ・%sへ乗ることができる場所に制限はありません。

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated * by "or".
en: * May unload from %s transports even when underway.
ja: ・%sから降りることができる場所に制限はありません。

en: * Defends cities against diplomatic actions.
ja: ・他国による秘密工作を妨害することができます。

en: * Will never lose a diplomat-versus-diplomat fight.
ja: ・諜報戦で敗れることはありません。

en: * Is invisible except when next to an enemy unit or city.
ja: ・ステルスユニットです。都市やユニットに隣接しない限り視認できません。

en: * Can only attack units on native tiles.
ja: ・自分が侵入できるタイル上にいる敵だけを攻撃できます。

en: * Gets double firepower when attacking cities.
ja: ・都市を攻撃するときは火力が2倍になります。

note: TRANS: "MP" = movement points. %s may have a * fractional part.
en: * Ignores terrain effects (moving costs at most %s MP per tile).
ja: ・地形効果を無視します(1タイル移動するにあたり移動力を%sポイント消費します)。

en: * Never imposes a zone of control.
ja: ・隣接するタイルにZOCを課しません。

en: * May impose a zone of control on its adjacent tiles.
ja: ・隣接するタイルにZOCを課すことができます。

en: * Not subject to zones of control imposed by other units.
ja: 　・他国のユニットが課すZOCを無視して移動できます。

en: * A non-military unit:
ja: ・非戦闘ユニットです。

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Cannot attack.
ja: 　・敵ユニットへの攻撃はできません。

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Doesn't impose martial law.
ja: 　・戒厳令を布くことはできません。

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Can enter foreign territory regardless of peace treaty.
ja: 　・平和条約に関係なく他国領内に侵入することができます。

en: * A field unit: one unhappiness applies even when non-aggressive.
ja: ・フィールドユニットです。常に不幸市民を生み出します。

en: * Under certain conditions the shield upkeep of this unit can be converted to gold upkeep.
ja: ・特定の条件の下では，このユニットのシールド維持コストを金維持コストに変更できます。

en: * Can attack against %s units, which are usually not reachable.
ja: ・ほとんどのユニットが射程外で攻撃できない %sユニットを攻撃することが可能です。

en: * Unit has to be in a city or a base after %d turn.
     | * Unit has to be in a city or a base after %d turns.
ja[0]: ・%dターン経過する前に都市または適切な基地へ帰還しなければなりません。

note: TRANS: %s is a list of unit types separated by "or"
en: * Unit has to be in a city, a base, or on a %s after %d turn.
     | * Unit has to be in a city, a base, or on a %s after %d turns.
ja[0]: ・%2$dターン経過する前に都市，適切な基地，%1$sのいずれかへ帰還しなければなりません。

en: * Doing the action '%s' to this unit is impossible.
ja: ・このユニットに対して任務 '%s' を実行することはできません。

en: * Will never achieve veteran status.
ja: ・練度が上昇することはありません。

en: * May acquire veteran status.
ja: ・練度が上がることがあります。

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Veterans have increased strength in combat.
ja: 　・練度が上がると戦闘においてより強力です。

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Veterans have improved chances in diplomatic contests.
ja: 　・練度が上がると諜報戦に勝利する確率が高くなります。

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Veterans are more likely to survive missions.
ja: 　・練度が上がると任務を終えた後，無事に帰還する可能性が高くなります。

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Veterans work faster.
ja: 　・練度が上がるとより早く作業を終えます。

en: This type of unit has its own veteran levels:
ja: このユニットには固有の練度が設定されています。

en: Starting now, researching %s would need %d bulb. | Starting now, researching %s would need %d bulbs.
ja[0]: 「%s」の研究を完了するには，研究ポイントが%dpt必要です。

note: TRANS: appended to another sentence. Preserve the * leading space.
en:  The whole project will require %d bulb to complete. |  The whole project will require %d bulbs to complete.
ja[0]:  それらも含め全ての研究を完了させるには，研究ポイントが %dpt必要です。

note: TRANS: last %s is a sentence pluralized separately.
en: To research %s you need to research %d other technology first.%s | To research %s you need to research %d other technologies first.%s
ja[0]: 「%s」の研究に着手するには，前提となる%d件の研究を終える必要があります。%s

en: You cannot research this technology.
ja: この科学技術は研究できません。

note: TRANS: preserve leading space
en:  This number may vary depending on what other players research.
ja: ただし他のプレイヤーが既に研究を終えている場合、この数値は減少することがあります。

en: * All players start the game with knowledge of this technology.
ja: ・ゲーム開始時点で全てのプレイヤーが研究済みです。

note: TRANS: %s is a nation plural
en: * The %s start the game with knowledge of this technology.
ja: ・%sはゲーム開始時点で既にこれを研究済みです。

note: TRANS: 'and'-separated list of techs
en: * Only those who know %s can acquire this technology (by any means).
ja: ・この科学技術を(どのような方法であれ)獲得するためには，「%s」が研究済みでなければなりません。

en: * The first player to learn %s gets an immediate advance.
ja: ・最初に「%s」の研究を終えたプレイヤーは，即座にもう1件の科学技術を得られます。

en: * To preserve this technology for our nation some bulbs are needed each turn.
ja: ・この研究成果を途絶させることなく継承し続けてゆくためには，毎ターンいくらかの研究ポイントが必要です。

en: * You cannot build cities on this terrain.
ja: ・この地形に都市は建設できません。

en: * Paths cannot be built on this terrain.
ja: ・この地形に交通路は敷設できません。

en: * Bases cannot be built on this terrain.
ja: ・この地形に基地は建設できません。

en: * The coastline of this terrain is unsafe.
ja: ・この地形の海岸線は危険です。

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated by "and".
en: * Can be traveled by %s units.
ja: ・%sユニットが侵入できます。

en: * Units on this terrain neither impose zones of control nor are restricted by them.
ja: ・ZOCが適用されることはありません。ゆえに他ユニットのZOCによる影響は受けません。

en: * Units on this terrain may impose a zone of control, or be restricted by one.
ja: ・ZOCが適用されることがあります。ゆえに他ユニットのZOCによる影響を受けることがあります。

en: , +%d food | , +%d food
ja[0]: ，食料ポイント +%d

en: , +%d shield | , +%d shields
ja[0]: ，生産ポイント +%d

en: , +%d trade | , +%d trade
ja[0]: ，交易ポイント +%d

en: Build by issuing an "irrigate" order.
ja: 建設するにはユニットに "灌漑施設を建設する" を命令します。

en: Build by issuing a "mine" order.
ja: 建設するにはユニットに "鉱山施設を建設する" を命令します。

en: Build by issuing a "road" order.
ja: 敷設するにはユニットに "道路を敷設する" を命令します。

en: Build by issuing a "build base" order.
ja: 建設するにはユニットに "基地を建設する" を命令します。

note: TRANS: %s is a gui_type base string from a ruleset
en: Build by issuing a "%s" order.
ja: 建設するにはユニットに "%s" を命令します。

en: May randomly appear around polluting city.
ja: 公害が深刻な水準にある都市の周辺で，ランダムに発生します。

en: May randomly appear around nuclear blast.
ja: 核爆発に伴い，その周辺でランダムに発生します。

en: Placed by map generator.
ja: マップ生成に伴って配置されます。

en: Requirements to build:
ja: 建設可能となる条件:

en: Can be pillaged by units (time is terrain-dependent).
ja: ユニットによる略奪が可能です。所要ターン数は地形によって変わります。

en: Can be pillaged by units (takes %d turn).
     | Can be pillaged by units (takes %d turns).
ja[0]: ユニットによる略奪が可能です。これには%dターン必要です。

en: Can be cleaned by units (time is terrain-dependent).
ja: ユニットによりこれを除去することが可能です。所要ターン数は地形によって変わります。

en: Can be cleaned by units (takes %d turn).
     | Can be cleaned by units (takes %d turns).
ja[0]: ユニットによりこれを除去することが可能です。これには%dターン必要です。

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated by "and".
en: * Native to %s units.
ja: ・%sユニットが侵入できます。

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Such units can move onto this tile even if it would not normally be suitable terrain.
ja: 　・これらのユニットが通常は侵入できない地形であっても，侵入可能になります。

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Such units situated here are not considered aggressive if this tile is within 3 tiles of a friendly city.
ja: 　・このタイルが友好的な都市から3タイル以内にある場合は，ここに駐留するユニットは不幸市民を発生させません。

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Such units get a %d%% defense bonus on this tile.
ja: 　・対象種ユニットがこのタイルにいる場合， %d%%の防御力ボーナスを得ます。

en: * Allows infinite movement.
ja: ・移動力を消費しないため，無限に移動できます。

note: TRANS: "MP" = movement points. Second %s may have a * fractional part.
en: * Movement cost along %s is %s MP.
ja: ・%sの上を移動するとき，消費する移動力が%sptになります。

en: * Defeat of one unit does not cause death of all other units on this tile.
ja: ・あるユニットが撃破されても，このタイルにいる他のユニットと共に全滅することはありません。

en: * Extends national borders of the building nation.
ja: ・建設した民族の国境線が拡大します。

en: * Grants permanent vision of an area around the tile to its owner.
ja: ・このタイル周囲の領域が常に所有者の視界内になります。

en: 
    Time to build and output bonus depends on terrain:
ja: 
    敷設に必要な作業時間と産出ボーナスは地形によって異なります:

note: TRANS: Header for fixed-width road properties table. * TRANS: Translators cannot change column widths :(
en: Terrain       Time     Bonus F/P/T
    ----------------------------------
ja: 地形          時間    ボーナス 食/生/交
    ----------------------------------

en: Features:
ja: 特徴:

note: TRANS: Empty output type list, should never happen.
en: ?outputlist: Nothing
ja:  なし

en: * Military units away from home and field units will each cause %d citizen to become unhappy.
     | * Military units away from home and field units will each cause %d citizens to become unhappy.
ja[0]: ・都市外の戦闘ユニット，およびフィールドユニットはそれぞれ %d人の不幸市民を発生させます。

en: * Unhappiness from foreign citizens due to war with their home state is %d%% the usual value.
ja: ・敵国の国籍を持つ市民(敵国人)による不幸は，通常の%d%%になります。

en: * No unhappiness from foreign citizens even when at war with their home state.
ja: ・敵国の国籍を持つ市民(敵国人)による不幸はありません。

en: * Each of your cities will avoid %d unhappiness caused by units.
     | * Each of your cities will avoid %d unhappiness caused by units.
ja[0]: ・各都市で，戦闘ユニットが原因の不幸市民は%d人だけ免除されます。

en: * Each of your cities will avoid %d unhappiness, not including that caused by aggression.
     | * Each of your cities will avoid %d unhappiness, not including that caused by aggression.
ja[0]: ・各都市で，不幸市民は%d人だけ免除されます（戦闘ユニットが原因の不幸市民は含みません）。

en: * Each of your cities will avoid %d unhappiness, including that caused by aggression.
     | * Each of your cities will avoid %d unhappiness, including that caused by aggression.
ja[0]: ・各都市で，不幸市民は%d人だけ免除されます（戦闘ユニットが原因の不幸市民も含みます）。

note: TRANS: %s is the output type, like 'shield' * or 'gold'.
en: * You pay no %s upkeep for your units.
ja: ・ユニット維持に%sの必要はありません。

en: * You pay no upkeep for your units.
ja: ・ユニット維持コストはありません。

note: TRANS: %s is the output type, like 'shield' * or 'gold'.
en: * You pay %.2g times normal %s upkeep for your units.
ja: ・ユニット維持に必要な%2$sは通常の%1$.2g倍になります。

en: * You pay %.2g times normal upkeep for your units.
ja: ・ユニット維持コストは通常の%2g倍になります。

note: TRANS: %s is the output type, like 'shield' or * 'gold'; pluralised in %d but there is currently * no way to control the singular/plural name of the * output type; sorry
en: * Each of your cities will avoid paying %d %s upkeep for your units.
     | * Each of your cities will avoid paying %d %s upkeep for your units.
ja[0]: ・各都市で，%2$s %1$dまでのユニット維持コストが免除されます。

note: TRANS: Amount is subtracted from upkeep cost * for each upkeep type.
en: * Each of your cities will avoid paying %d upkeep for your units.
     | * Each of your cities will avoid paying %d upkeep for your units.
ja[0]: ・各都市で， %dまでのユニット維持コストが免除されます。

en: * If you lose your capital, the base chance of civil war is %d%%.
ja: ・首都を占領または破壊された場合， %d%%の確率 (基本値) で内戦が勃発します。

en: * You can have %d city before an additional unhappy citizen appears in each city due to civilization size.
     | * You can have up to %d cities before an additional unhappy citizen appears in each city due to civilization size.
ja[0]: ・%d都市を超えると，多過ぎる都市数が原因の不幸市民が各都市に発生します。

en: * After the first unhappy citizen due to civilization size, for each %d additional city another unhappy citizen will appear.
     | * After the first unhappy citizen due to civilization size, for each %d additional cities another unhappy citizen will appear.
ja[0]: ・多過ぎる都市数が原因の不幸市民は，最初の1人が発生した後，さらに %d都市増えるごとに発生します。

en: * The maximum rate you can set for science, gold, or luxuries is %d%%.
ja: ・税/贅沢/科学に投入できる交易ポイントの割合は，最大%d%%です。

en: * Has unlimited science/gold/luxuries rates.
ja: ・税/贅沢/科学に投入できる交易ポイントの割合に制限はありません。

en: * Your units may impose martial law. Each military unit inside a city will force %d unhappy citizen to become content.
     | * Your units may impose martial law. Each military unit inside a city will force %d unhappy citizens to become content.
ja[0]: ・戦闘ユニットで戒厳令を布くことができます。都市に駐留する1戦闘ユニットにつき %d人の不幸市民を強制的に平静にします。

en: * A maximum of %d unit in each city can enforce martial law.
     | * A maximum of %d units in each city can enforce martial law.
ja[0]: ・1都市につき最大%dユニットで戒厳令を布くことができます。

en: * You may grow your cities by means of celebrations.
ja: ・祝祭によって都市を成長させることができます。

note: TRANS: Preserve leading space. %d should always be * 2 or greater.
en:  (Cities below size %d cannot grow in this way.)
ja:  （サイズ%d以下の都市はこの方法では成長させられません）

en: * If a city is in disorder for more than %d turn in a row, government will fall into anarchy.
     | * If a city is in disorder for more than %d turns in a row, government will fall into anarchy.
ja[0]: ・ある都市の暴動が%dターン以上続くと全国規模の動乱に発展します。政府は完全に崩壊して，無政府状態に陥ります。

en: * Has a senate that may prevent declaration of war.
ja: ・議会が条約破棄を承認しないことがあります。

en: * Allows partisans when cities are taken by the enemy.
ja: ・都市が敵に占領された際にパルチザンの蜂起があるかもしれません。

en: * Buildings that normally confer bonuses against unhappiness will instead give gold.
ja: ・通常では不幸対策となる建造物は代わりに現金をもたらします。

note: TRANS: %s is list of unit types separated by 'or'
en: * Pays no upkeep for %s.
ja: ・%sの維持費が無償になります。

en: * Has no unhappy citizens.
ja: ・不幸市民は存在しません。

note: TRANS: %s is a unit class
en: ?unitclass:* New %s units will be veteran.
ja: ・新たに生産された%sユニットがベテランになります。

note: TRANS: %s is a (translatable) unit type flag
en: ?unitflag:* New %s units will be veteran.
ja: ・新たに生産された%sユニットがベテランになります。

note: TRANS: %s is list of output types, with 'or'; * pluralised in %d but of course the output types * can't be pluralised; sorry
en: * Each worked tile that gives more than %d %s will suffer a -1 penalty, unless the city working it is celebrating. | * Each worked tile that gives more than %d %s will suffer a -1 penalty, unless the city working it is celebrating.
ja[0]: ・市民が労働するタイルのうち， %2$sポイントを%1$dptより多く産出しているところには，祝祭中でなければ-1ptのペナルティが課せられます。

note: TRANS: Preserve leading space. %d should always be * 2 or greater.
en:  (Cities below size %d will not celebrate.)
ja: （サイズ%d未満の都市で祝祭は催されません）

note: TRANS: %s is list of output types, with 'or'
en: * Each worked tile with at least 1 %s will yield %d more of it while the city working it is celebrating. | * Each worked tile with at least 1 %s will yield %d more of it while the city working it is celebrating.
ja[0]: ・市民が労働するタイルのうち，%sポイントを1pt以上産出しているところでは，その都市が祝祭中にはさらに%dpt追加されます。

note: TRANS: %s is list of output types, with 'or'
en: * Each worked tile with at least 1 %s will yield %d more of it.
     | * Each worked tile with at least 1 %s will yield %d more of it.
ja[0]: ・市民が労働するタイルのうち，%sポイントを1pt以上産出しているところでは，さらに%dpt追加されます。

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s production is increased %d%%.
ja: ・%sの生産は%d%%増えます。

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s production will suffer massive losses.
ja: ・%sポイントの産出量が大きく減少します。

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s production will suffer some losses.
ja: ・%sポイントの産出量がやや減少します。

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s production will suffer a small amount of losses.
ja: ・%sポイントの産出量がわずかに減少します。

en: * Increases the chance of plague within your cities.
ja: ・その都市での疫病発生率が増加します。

en: * Decreases the chance of plague within your cities.
ja: ・その都市での疫病発生率が減少します。

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s losses will increase quickly with distance from capital.
ja: ・%sポイントの産出量が首都からの距離に比例して急激に減少します。

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s losses will increase with distance from capital.
ja: ・%sポイントの産出量が首都からの距離に比例して減少します。

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s losses will increase slowly with distance from capital.
ja: ・%sポイントの産出量が首都からの距離に比例して少しずつ減少します。

en: * Increases the chance of migration into your cities.
ja: ・他国からの移民が増加します。

en: * Decreases the chance of migration into your cities.
ja: ・他国からの移民が減少します。

note: TRANS: action name ... action target * ("individual units", etc)
en: * Makes it impossible to do the action '%s' to your %s.
ja: ・他国はあなたの%2$sに対して，'%1$s' を実行することができなくなります。

note: TRANS: "2 Unhappy" or ", 1 Unhappy"
en: %s%d Unhappy
ja: %s%d 不幸

en: Initial government is %s.
ja: ゲーム開始時の政治体制は%sです。

note: TRANS: %s is an and-separated list of techs
en: Starts with knowledge of %s in addition to the standard starting technologies.
ja: ルールセットで指定された科学技術に加えて，既に「%s」を研究済みです。

note: TRANS: %s is an and-separated list of techs
en: Starts with knowledge of %s.
ja: 既に科学技術「%s」を研究済みです。

note: TRANS: a unit type followed by a count. For instance, * "Fighter (2)" means two Fighters. Count is never 1. * Used in a list.
en: %s (%d)
ja: %2$dユニットの%1$s

note: TRANS: %s is an and-separated list of unit types * possibly with counts. Plurality is in total number of * units represented.
en: Starts with the following additional unit: %s.
     | Starts with the following additional units: %s.
ja[0]: 初期ユニットに加え%sが与えられます。

note: TRANS: %s is an and-separated list of improvements
en: First city will get %s for free in addition to the standard improvements.
ja: 最初の都市にはルールセットで指定された都市建造物に加えて，「%s」が付属します。

en: This is the Client Lua Console.
ja: これはクライアントLuaコンソールです。

en: You don't know how to build %s!
ja: あなたは%sの作り方を知りません！

en: Copy %s to clipboard.
ja: %sをクリップボードにコピーします。

en: Clipboard is empty.
ja: クリップボードは空です。

note: TRANS: enum value for 'gui_gtk2/gtk3/gtk4_message_chat_location'
en: Split
ja: 分割

note: TRANS: enum value for 'gui_gtk2/gtk3/gtk4_message_chat_location'
en: Separate
ja: 分離

note: TRANS: enum value for 'gui_gtk2/gtk3/gtk4_message_chat_location'
en: Merged
ja: 併合

note: TRANS: enum value for 'gui_popup_tech_help'
en: Enabled
ja: 有効

note: TRANS: enum value for 'gui_popup_tech_help'
en: Disabled
ja: 無効

note: TRANS: enum value for 'gui_popup_tech_help'
en: Ruleset
ja: ルールセット

en: Login name
ja: 接続名

en: This is the default login username that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
ja: 接続ダイアログ，あるいはコマンドラインパラメータに-aを指定した時に使用される，既定のログインユーザー名です。

en: Default to previously used server
ja: 前回接続したサーバーをデフォルトにする

en: Automatically update "Server" and "Server port" options to match your latest connection, so by default you connect to the same server you used on the previous run. You should enable saving options on exit too, so that the automatic updates to the options get saved too.
ja: クライアント設定の"デフォルトサーバー"および"サーバーのポート番号"を，前回の接続先へと自動的に変更します。これにより，最後に接続したサーバーがデフォルトサーバーとなります。ただし終了時にオプションを自動保存する設定を有効にしない限り，変更された内容が自動的に保存されることはありません。

en: Server
ja: デフォルトサーバー

en: This is the default server hostname that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
ja: 接続ダイアログ，およびコマンドラインで-aを指定した時に使用されるデフォルトのサーバー・ホスト名です。

en: Server port
ja: サーバーのポート番号

en: This is the default server port that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
ja: 接続ダイアログ，およびコマンドラインで-aを指定した時に使用されるデフォルトのポート番号です。

en: Metaserver
ja: メタサーバー

en: The metaserver is a host that the client contacts to find out about games on the internet.  Don't change this from its default value unless you know what you're doing.
ja: メタサーバーとは，インターネット上で開催中のゲームを知るためにクライアントが問い合わせるホストです。自分のしていることが何かわからないようなら，この項目はデフォルトから変更しないでください。[訳註: サーバー一覧が出なくなって慌てるのがオチです]

en: Send heartbeat messages to server
ja: ハートビートを送信する

en: Periodically send an empty heartbeat message to the server to probe whether the connection is still up. This can help to make it obvious when the server has cut the connection due to a connectivity outage, if the client would otherwise sit idle for a long period.
ja: サーバーと正常に接続されているかを確認するため，定期的に信号を送信します。ネットワークエラーによってサーバーが接続を切断したときにこれを検出することで，クライアントが長時間アイドル状態になるのを防ぐことができます。

en: Soundset
ja: サウンドセット

en: Musicset
ja: BGMセット

en: Sound plugin
ja: サウンドプラグイン

en: If you have a problem with sound, try changing the sound plugin.  The new plugin won't take effect until you restart Freeciv.  Changing this is the same as using the -P command-line option.
ja: サウンドに問題があるようなら，サウンドプラグインを変更してみてください。変更したプラグインは，Freecivを再起動するまで有効になりません。これを変更するのは，コマンドラインで -P によって指定するのと同じです。

en: The chat log file
ja: チャットログファイル

en: The name of the chat log file.
ja: チャットログファイルの名前

en: Theme
ja: テーマ

en: By changing this option you change the active theme.
ja: このオプションを変更することで，現在表示に使われているテーマを変更できます。

en: Tileset (Hex)
ja: タイルセット (トップビューヘックス用)

en: Draw city outlines
ja: 都市アウトラインの表示

en: Setting this option will draw a line at the city workable limit.
ja: このオプションを設定すると，都市住民が労働可能な範囲が表示されます。

en: Draw city output
ja: 都市産出物の表示

en: Setting this option will draw city output for every citizen.
ja: このオプションを設定すると，都市住民による産出物が表示されます。

en: Draw the map grid
ja: グリッドの表示

en: Setting this option will draw a grid over the map.
ja: このオプションを設定すると，マップ上にグリッド(格子)が表示されます。

en: Draw the city bar
ja: 都市情報バーの表示

en: Setting this option will display a 'city bar' containing useful information beneath each city. Disabling this option will display only the city's name and, optionally, production.
ja: このオプションを設定すると，有用な情報を含む「都市情報バー」が各都市の下に表示されます。このオプションを無効にすると，都市の名前（およびオプションで生産物）のみが表示されます。

en: Draw the city names
ja: 都市名の表示

en: Setting this option will draw the names of the cities on the map.
ja: このオプションを設定すると，都市名がマップ上に表示されます。

en: Draw the city growth
ja: 都市拡大の表示

en: Setting this option will draw in how many turns the cities will grow or shrink.
ja: このオプションを設定すると，都市があと何ターンで拡大または縮小するかが表示されます。

en: Draw the city productions
ja: 都市生産物の表示

en: Setting this option will draw what the cities are currently building on the map.
ja: このオプションを設定すると，都市で現在何を生産しているかがマップ上に表示されます。

en: Draw the city buy costs
ja: 都市生産物購入費の表示

en: Setting this option will draw how much gold is needed to buy the production of the cities.
ja: このオプションを設定すると，都市の生産物を購入するにはいくら必要かが表示されます。

en: Draw the city trade routes
ja: 交易路の表示

en: Setting this option will draw trade route lines between cities which have trade routes.
ja: このオプションを設定すると，交易路が結ばれている都市間にそれを示す線が表示されます。

en: Draw the terrain
ja: 地形の表示

en: Setting this option will draw the terrain.
ja: このオプションを設定すると，地形が表示されます。

en: Draw the coast line
ja: 海岸線の表示

en: Setting this option will draw a line to separate the land from the ocean.
ja: このオプションを設定すると，海と陸を分ける境界線が表示されます。

en: Draw the roads and the railroads
ja: 道路/鉄道の表示

en: Setting this option will draw the roads and the railroads on the map.
ja: このオプションを設定すると，道路と鉄道がマップ上に表示されます。

en: Draw the irrigation
ja: 灌漑の表示

en: Setting this option will draw the irrigation systems on the map.
ja: このオプションを設定すると，灌漑がマップ上に表示されます。

en: Draw the mines
ja: 鉱山の表示

en: Setting this option will draw the mines on the map.
ja: このオプションを設定すると，鉱山がマップ上に表示されます。

en: Draw the bases
ja: 基地の表示

en: Setting this option will draw the bases on the map.
ja: このオプションを設定すると，基地がマップ上に表示されます。

en: Draw the resources
ja: 資源の表示

en: Setting this option will draw the resources on the map.
ja: このオプションを設定すると，資源がマップ上に表示されます。

en: Draw the huts
ja: 小屋の表示

en: Setting this option will draw the huts on the map.
ja: このオプションを設定すると，小屋 (先住民の集落) がマップ上に表示されます。

en: Draw the pollution/nuclear fallout
ja: 公害/死の灰の表示

en: Setting this option will draw pollution and nuclear fallout on the map.
ja: このオプションを設定すると，公害と死の灰がマップ上に表示されます。

en: Draw the cities
ja: 都市の表示

en: Setting this option will draw the cities on the map.
ja: このオプションを設定すると，都市がマップ上に表示されます。

en: Draw the units
ja: ユニットの表示

en: Setting this option will draw the units on the map.
ja: このオプションを設定すると，ユニットがマップ上に表示されます。

en: Solid unit background color
ja: 単一のユニット背景色

en: Setting this option will cause units on the map view to be drawn with a solid background color instead of the flag backdrop.
ja: 設定すると，マップ上のユニットの背景に，旗印の代わりに単一の背景色が塗られるようになります。

en: Draw shield graphics for units
ja: ユニット所属の盾表示

en: Setting this option will draw a shield icon as the flags on units.  If unset, the full flag will be drawn.
ja: このオプションをセットすると，ユニットに旗印として楯型のアイコンを表示します。セットしなければ，旗そのものが表示されます。

en: Draw the units in focus
ja: フォーカスの当たっているユニットの表示

en: Setting this option will cause the currently focused unit(s) to always be drawn, even if units are not otherwise being drawn (for instance if 'Draw the units' is unset).
ja: このオプションを設定すると，他の設定で非表示になっている（たとえば「ユニットの表示」が非設定）ユニットであっても，フォーカスが当たっていれば常に表示されるようになります。

en: Draw the fog of war
ja: 戦場の霧の表示

en: Setting this option will draw the fog of war.
ja: このオプションを設定すると，戦場の霧が表示されます。

en: Draw the borders
ja: 国境線の表示

en: Setting this option will draw the national borders.
ja: このオプションを設定すると，国境線が表示されます。

en: Draw whether tiles are native to selected unit
ja: 侵入できないタイルの表示

en: Setting this option will highlight tiles that the currently selected unit cannot enter unaided due to non-native terrain. (If multiple units are selected, only tiles that all of them can enter are indicated.)
ja: このオプションを設定すると，選択中のユニットが侵入できないタイルを赤い斜線でハイライト表示します。複数のユニットを選択したときは，そのうちのいずれかのユニットが侵入できないタイル全てがハイライト表示されます。

en: Show dead players in Nations report
ja: 民族報告での死亡済みプレイヤーの表示

en: This option controls whether defeated nations are shown on the Nations report page.
ja: このオプションは，すでに滅亡した民族も民族報告ページに表示するかを制御します。

en: Sound bell at new turn
ja: 新しいターンにベルを鳴らす

en: Set this option to have a "bell" event be generated at the start of a new turn.  You can control the behavior of the "bell" event by editing the message options.
ja: 設定すると，新しいターンの開始時に「ベル」が鳴るようになります。「ベル」の鳴らし方はメッセージオプションから変更できます。

en: Unit movement animation time (milliseconds)
ja: ユニット移動のアニメーションにかける時間 (ミリ秒)

en: This option controls how long unit "animation" takes when a unit moves on the map view.  Set it to 0 to disable animation entirely.
ja: このオプションは，ユニットが移動する時の「アニメーション」にかける時間を決定します。アニメーションを完全になくすには0にセットします。[訳註:他のプレイヤーが動くと重くてゲームにならないという時はこれを試してみましょう。動きは見えなくなりますが。]

en: Mapview recentering time (milliseconds)
ja: マップのセンタリングにかける時間 (ミリ秒)

en: When the map view is recentered, it will slide smoothly over the map to its new position.  This option controls how long this slide lasts.  Set it to 0 to disable mapview sliding entirely.
ja: マップの中心を移動する時，現在の中心から新しい中心へと滑らかに動きます。この移動にどのくらい時間をかけるかをこのオプションは決定します。0にすれば完全に無効になります。

en: Combat animation step time (milliseconds)
ja: 戦闘アニメーションステップ時間 (ミリ秒)

en: This option controls the speed of combat animation between units on the mapview.  Set it to 0 to disable animation entirely.
ja: このオプションは，ユニットの戦闘アニメーションを表示する時間を設定します。アニメーションを完全になくすには0にセットします（ただし体力の変化が見えなくなります）。

en: Show icons in the technology tree
ja: 科学技術ツリーでのアイコン表示

en: Setting this option will display icons on the technology tree diagram. Turning this option off makes the technology tree more compact.
ja: このオプションを設定すると，科学技術ツリーの図にアイコンを表示します。無効にするとツリーはよりコンパクトになります。

en: Use curved lines in the technology tree
ja: 科学技術ツリーに曲線を使用

en: Setting this option make the technology tree diagram use curved lines to show technology relations. Turning this option off causes the lines to be drawn straight.
ja: このオプションを設定すると，科学技術ツリーで関連する技術を曲線でつなぎます。無効にすると，直線でつなぎます。

en: Color to highlight your player/user name
ja: プレイヤー名/接続名のハイライト色

en: If set, your player and user name in the new chat messages will be highlighted using this color as background.  If not set, it will just not highlight anything.
ja: 設定すると，それ以降のチャットメッセージ欄で，あなたのプレイヤー名および接続名が指定した色でハイライトされます。無効にすると，ハイライトされません。

en: Manual Turn Done in AI mode
ja: AI モードでの手動ターン終了

en: Disable this option if you do not want to press the Turn Done button manually when watching an AI player.
ja: AIプレイヤーを観察する時に，手で「ターン終了」ボタンを押したくない場合はこのオプションを無効にしてください。

en: Auto center on units
ja: ユニットを自動的に画面の中心へ

en: Set this option to have the active unit centered automatically when the unit focus changes.
ja: 設定すると，選択されているユニットが代わった時に自動的にそのユニットが画面の中心になります。

en: Show automated units
ja: 自動化されたユニットの表示

en: Auto center on combat
ja: 戦闘を自動的に画面の中心へ

en: Set this option to have any combat be centered automatically.  Disabling this will speed up the time between turns but may cause you to miss combat entirely.
ja: 設定すると，戦闘が発生したとき自動的にそれが画面の中心になります。無効にすると，ターン間の待ち時間を短縮できますが，戦闘を完全に見落としてしまうかもしれません。

en: Auto center on new turn
ja: 新規ターンに自動的に画面の中心へ

en: Set this option to have the client automatically recenter the map on a suitable location at the start of each turn.
ja: このオプションを設定すると，各ターンの開始時にマップ上の適切な位置が画面の中心になります。

en: Focus on awakened units
ja: 起こされたユニットにフォーカス

en: Set this option to have newly awoken units be focused automatically.
ja: 設定すると，[見張り状態から]覚醒したユニットが自動的にフォーカスされます。

en: Keyboardless goto
ja: キーボードなしでのgotoコマンド

en: If this option is set then a goto may be initiated by left-clicking and then holding down the mouse button while dragging the mouse onto a different tile.
ja: このオプションを設定すると，左ドラッグするだけでgotoコマンドを実行できます。

en: Allow goto into the unknown
ja: [gotoコマンドで]未知の領域への移動を許可する

en: Setting this option will make the game consider moving into unknown tiles.  If not, then goto routes will detour around or be blocked by unknown tiles.
ja: 有効にすると，gotoコマンドでは未知の領域を通ることも考慮に入れられます。無効にすると，未知の領域は迂回し，できなければ到達不能となります。

en: Center map when popup city
ja: 都市を開く時マップの中心へ

en: Setting this option makes the mapview center on a city when its city dialog is popped up.
ja: 都市ダイアログを開いた時に，その都市をマップの中心にします。

en: Concise city production
ja: 簡潔な都市生産物表示

en: Set this option to make the city production (as shown in the city dialog) to be more compact.
ja: (都市ダイアログなどに表示される)都市生産物の表示をよりコンパクトにします。

en: End turn when done moving
ja: 移動を終えた時ターンを終了

en: Setting this option makes your turn end automatically when all your units are done moving.
ja: すべてのユニットの移動が終了した時点で自動的にターンを終了させます。

en: Prompt for city names
ja: 新たな都市を建設する際に都市名を尋ねる

en: Disabling this option will make the names of newly founded cities be chosen automatically by the server.
ja: このオプションを無効にすると，都市建設時にサーバーによって都市名が自動的に決定されます。[訳註:後から変更できます]。

en: Pop up city dialog for new cities
ja: 新たな都市を建設した際に都市ダイアログを開く

en: Setting this option will pop up a newly-founded city's city dialog automatically.
ja: 新たに都市を建設したとき，自動的に都市ダイアログを開きます。

en: Pop up caravan and spy actions
ja: キャラバンおよびスパイ活動のポップアップ

en: If this option is enabled, when a unit arrives at a city where it can perform an action like establishing a trade route, helping build a wonder, or establishing an embassy, a window will pop up asking which action should be performed. Disabling this option means you will have to do the action manually by pressing either 'r' (for a trade route), 'b' (for building a wonder) or 'd' (for a spy action) when the unit is in the city.
ja: この設定を有効にすると、交易路の開設や不思議建設の補助，大使館設置などを実行可能な都市にユニットが到着したとき，命令を仰ぐためのダイアログが常に表示されます。無効にした場合は都市内にいるユニットを選択し，手動で命令する必要があります(例: ｢r｣...交易路を結ぶ/｢b｣...不思議建設を手伝う/｢d｣...外交/スパイ活動)。

en: Enable cursor changing
ja: カーソルの変化を有効にする

en: This option controls whether the client should try to change the mouse cursor depending on what is being pointed at, as well as to indicate changes in the client or server state.
ja: このオプションは，指している対象や，クライアントまたはサーバーの状態変化に応じて，マウスカーソルの形状を変化させるかどうかを制御します。

en: Select cities before units
ja: 都市をユニットより優先して選択

en: If this option is enabled, when both cities and units are present in the selection rectangle, only cities will be selected. See the help on Controls.
ja: このオプションを有効にすると，選択枠の中に都市とユニットがともに存在する場合，都市のみが選択されます。ヘルプの「操作」を参照してください。

en: Clear unit orders on selection
ja: 選択でユニットの命令を解除

en: Enabling this option will cause unit orders to be cleared as soon as one or more units are selected. If this option is disabled, busy units will not stop their current activity when selected. Giving them new orders will clear their current ones; pressing <space> once will clear their orders and leave them selected, and pressing <space> a second time will dismiss them.
ja: このオプションが有効になっている場合，ユニットを選択すると直ちにそれらのユニットへの命令が解除されます。このオプションが無効になっている場合は，作業中のユニットは選択しても現在の活動をやめません。新たな命令を与えると，現在の命令が解除されます。まず一度スペースキーを押すと，命令は解除され選択状態はそのままになります。もう一度スペースキーをおすと，選択状態も解除されます。

en: Enable vote bar
ja: 投票バーの使用

en: If this option is turned on, the vote bar will be displayed to show vote information.
ja: このオプションをオンにすると，投票の状況を示す投票バーが表示されます。

en: Always display the vote bar
ja: 投票バーを常に表示

en: If this option is turned on, the vote bar will never be hidden, even if there is no running vote.
ja: このオプションをオンにすると，進行中の投票がない時にも投票バーが常に表示されるようになります。

en: Do not show vote bar if not a player
ja: 非プレイヤー時に投票バーを非表示

en: If this option is enabled, the client won't show the vote bar if you are not a player.
ja: このオプションを有効にすると，あなたがプレイヤーでない時には投票バーを表示しません。

en: Set new votes at front
ja: 新しい投票を先頭に表示

en: If this option is enabled, then new votes will go to the front of the vote list.
ja: このオプションを有効にすると，新しい投票は投票リストの先頭に移動します。

en: Autoaccept tileset suggestions
ja: ルールセットが指定するタイルセットの自動承認

en: If this option is enabled, any tileset suggested by the ruleset is automatically used; otherwise you are prompted to change tileset.
ja: このオプションをオンにすると，ルールセットが指定するタイルセットが自動的に使用されます。オフにすると，タイルセットを変更するように求められます。

en: Enable sound effects
ja: 効果音を有効にする

en: Play sound effects, assuming there's suitable sound plugin and soundset with the sounds.
ja: 適切なサウンドプラグインとサウンドセットがある場合，効果音が再生されます。

en: Enable in-game music
ja: ゲーム内BGMを有効にする

en: Play music during the game, assuming there's suitable sound plugin and musicset with in-game tracks.
ja: 適切なサウンドプラグインとBGMセットがある場合，ゲーム中にBGMが再生されます。

en: Enable menu music
ja: メニューBGMを有効にする

en: Play music while not in actual game, assuming there's suitable sound plugin and musicset with menu music tracks.
ja: 適切なサウンドプラグインとBGMセットがある場合，ゲーム開始前のメニュー画面などでBGMが再生されます。

en: Autoaccept soundset suggestions
ja: ルールセットが指定するサウンドセットの自動承認

en: If this option is enabled, any soundset suggested by the ruleset is automatically used.
ja: このオプションを有効にすると，ルールセットが指定するサウンドセットが自動的に使用されます。

en: Autoaccept musicset suggestions
ja: ルールセットが指定するBGMセットの自動承認

en: If this option is enabled, any musicset suggested by the ruleset is automatically used.
ja: このオプションを有効にすると，ルールセットが指定するBGMセットが自動的に使用されます。

en: Background layer
ja: 背景レイヤー

en: The background layer of the overview shows just ocean and land.
ja: 背景レイヤーには海と陸の違いだけが表示されます。

en: Terrain relief map layer
ja: 地形レイヤー

en: The relief layer shows all terrains on the map.
ja: 地形レイヤーにはすべての地形が表示されます。

en: Borders layer
ja: 領土レイヤー

en: The borders layer of the overview shows which tiles are owned by each player.
ja: 領土レイヤーには各陸地タイルがどのプレイヤーの領土であるかが表示されます。

en: Borders layer on ocean tiles
ja: 　領海レイヤー

en: The borders layer of the overview are drawn on ocean tiles as well (this may look ugly with many islands). This option is only of interest if you have set the option "Borders layer" already.
ja: 海洋タイルにも領土レイヤーを拡張します（島が多数ある場所では見にくくなることがあります）。このオプションを有効にするには，同時に「領土レイヤー」オプションを有効にする必要があります。

en: Units layer
ja: ユニットレイヤー

en: Enabling this will draw units on the overview.
ja: 有効にすると，ユニットを概観マップに表示します。

en: Cities layer
ja: 都市レイヤー

en: Enabling this will draw cities on the overview.
ja: 有効にすると，都市を概観マップに表示します。

en: Overview fog of war
ja: 戦場の霧

en: Enabling this will show fog of war on the overview.
ja: 有効にすると，戦場の霧を概観マップに表示します。[訳註:プレイヤーに「見えない」部分をグレイアウトします]

en: Image format
ja: 画像ファイルフォーマット

en: The image toolkit and file format used for map images.
ja: 出力する画像ツールキットとファイルフォーマットを設定します。

en: Zoom factor for map images
ja: 拡大倍率

en: The magnification used for map images.
ja: 出力する画像の拡大倍率です。

en: Show area within borders
ja: 領域内を塗りつぶす

en: If set, the territory of each nation is shown on the saved image.
ja: オンにすると，各国の領域内を塗りつぶして描写します。

en: Show borders
ja: 国境線の描写

en: If set, the border of each nation is shown on the saved image.
ja: オンにすると，各国の国境線が描写されます。

en: Show cities
ja: 都市の描写

en: If set, cities are shown on the saved image.
ja: オンにすると，都市が描写されます。

en: Show fog of war
ja: 戦場の霧の描写

en: If set, the extent of fog of war is shown on the saved image.
ja: オンにすると，戦場の霧が描写されます。

en: Show full terrain
ja: 全地形の描写

en: If set, terrain relief is shown with different colors in the saved image; otherwise, only land and water are distinguished.
ja: オンにすると，全ての地形が異なる色で描写されます。オフの場合は陸地と海洋はそれぞれ一色で塗りつぶされます。

en: If set, units are shown in the saved image.
ja: オンにすると，ユニットが描写されます。

en: Map image file name
ja: ファイル名

en: The base part of the filename for saved map images. A string identifying the game turn and map options will be appended.
ja: 出力された画像のファイル名の先頭部分です。これにターン数と，オプションが自動的に追加されます。

en: If this option is set the client will use the whole screen area for drawing.
ja: このオプションを設定すると，クライアントは画面全体を描写に使用します。

en: Show map scrollbars
ja: マップのスクロールバーを表示する

en: Disable this option to hide the scrollbars on the map view.
ja: このオプションを無効にすると，マップビューのスクロールバーを隠します。

en: Keep dialogs on top
ja: ダイアログをトップレベルに保つ

en: If this option is set then dialog windows will always remain in front of the main Freeciv window. Disabling this has no effect in fullscreen mode.
ja: このオプションを設定すると，ダイアログウィンドウは常にFreecivのメインウィンドウより前に表示されます。フルスクリーンモードでは，これを無効にしても効果はありません。

en: Show worklist task icons
ja: 作業リストでのアイコン表示

en: Disabling this will turn off the unit and building icons in the worklist dialog and the production tab of the city dialog.
ja: これを無効にすると，作業リストダイアログおよび都市ダイアログの生産タブにユニットや建造物のアイコンを表示しなくなります。

en: Enable status report tabs
ja: 状態報告タブを使用する

en: If this option is enabled then report dialogs will be shown as separate tabs rather than in popup dialogs.
ja: このオプションを有効にすると，報告ダイアログはポップアップダイアログではなく，独立したタブとして表示されるようになります。

en: Show time for each chat message
ja: 各チャットメッセージに時刻を表示

en: If this option is enabled then all chat messages will be prefixed by a time string of the form [hour:minute:second].
ja: このオプションが有効の場合，すべてのチャットメッセージの前に時刻を示す文字列が[時:分:秒]形式で付加されます。

en: New message events go to top of list
ja: 新規メッセージイベントをリストの先頭へ

en: If this option is enabled, new events in the message window will appear at the top of the list, rather than being appended at the bottom.
ja: このオプションが有効の場合，メッセージウィンドウの新規メッセージはリストの先頭に表示されます。無効の場合は最後に表示されます。

en: Show extra message window buttons
ja: 追加メッセージウィンドウボタンの表示

en: If this option is enabled, there will be two buttons displayed in the message window for inspecting a city and going to a location. If this option is disabled, these buttons will not appear (you can still double-click with the left mouse button or right-click on a row to inspect or goto respectively). This option will only take effect once the message window is closed and reopened.
ja: このオプションが有効の場合，メッセージウィンドウに[都市を開く]と[現場へ移動]という2つのボタンが表示されます。このオプションが無効の場合は，これらのボタンは表示されません（対象となるメッセージ行を左ダブルクリックまたは右クリックすることで，ボタンを使用しなくてもそれぞれの機能を利用できます）。このオプションの効果は，一度メッセージウィンドウを閉じて再び開くまで反映されません。

en: Metaserver tab first in network page
ja: ネットワークページでメタサーバータブを先頭に

en: If this option is enabled, the metaserver tab will be the first notebook tab in the network page. This option requires a restart in order to take effect.
ja: このオプションを有効にすると，ネットワークページでメタサーバータブが最初のタブになります。このオプションを適用するには再起動が必要です。

en: Plain chat messages are sent to allies only
ja: 通常のチャットメッセージを同盟のみに送信

en: If this option is enabled, then plain messages typed into the chat entry while the game is running will only be sent to your allies. Otherwise plain messages will be sent as public chat messages. To send a public chat message with this option enabled, prefix the message with a single colon ':'. This option can also be set using a toggle button beside the chat entry (only visible in multiplayer games).
ja: このオプションが有効の場合，ゲーム実行中にチャット入力欄に入力した宛先指定なしメッセージは同盟相手のみに送信されます。無効の場合は，宛先指定なしチャットメッセージは公式（全プレイヤー宛）メッセージとして送信されます。このオプションが有効の場合に公式チャットメッセージを送信するには，メッセージの先頭に単独のコロン':'を付加してください。このオプションは，チャット入力欄の横にある切り替えボタン（マルチプレイヤーゲーム時のみ表示）を使用しても設定できます。

en: Messages and Chat reports location
ja: メッセージ欄およびチャット欄の配置

note: TRANS: The strings used in the UI for 'Split' etc are * tagged 'gui_gtk2/gtk3/gtk4_message_chat_location'
en: Controls where the Messages and Chat reports appear relative to the main view containing the map.
    'Split' allows all three to be seen simultaneously, which is best for multiplayer, but requires a large window to be usable.
    'Separate' puts Messages and Chat in a notebook separate from the main view, so that one of them can always be seen alongside the main view.
    'Merged' makes the Messages and Chat reports into tabs alongside the map and other reports; this allows a larger map view on small screens.
    This option requires a restart in order to take effect.
ja: メッセージ欄とチャット欄をメインビュー（マップ表示）内に表示するかどうかを制御します。
    「分割」にすると，それらすべてが同時に表示されます。マルチプレイに最適ですが，使いこなすには大きなウインドウが必要です。
    「分離」にすると，メッセージ欄とチャット欄はそれぞれタブになり，それらがひとまとめになった表示欄がメインビュー内と分離した形で表示されます。どちらかの欄を常にメインビューと並んで表示できるわけです。
    「併合」にすると，メッセージ欄およびチャット欄はそれぞれ独立したタブになり，マップを表示するメインビュータブおよび他のタブと同様に扱われます。この場合，小さな画面でもマップを大きく表示できます。
    このオプションを有効にするには，再起動する必要があります。

en: Arrange widgets for small displays
ja: 小型ディスプレイ向けにウィジェットを配置する

en: If this option is enabled, widgets in the main window will be arranged so that they take up the least amount of total screen space. Specifically, the left panel containing the overview, player status, and the unit information box will be extended over the entire left side of the window. This option requires a restart in order to take effect.
ja: このオプションが有効の場合，メインウィンドウ内のウィジェットは，画面全体で占める面積ができるだけ小さくなるように配置されます。具体的には，概要画面，プレイヤー状態，ユニット情報を収める左パネルが，左端の上下一杯を使用して表示されます。このオプションの効果を反映するには，再起動する必要があります。

en: Mouse over the map widget selects it automatically
ja: マウスオーバーでマップウィジェットを自動選択

en: If this option is enabled, then the map will be focused when the mouse hovers over it.
ja: このオプションが有効の場合，マウスをマップビュー上に移動するとフォーカスがビュータブに移ります。

en: Player or user name autocompletion
ja: プレイヤー名または接続名の自動補完

en: If this option is turned on, the tabulation key will be used in the chatline to complete the word you are typing with the name of a player or a user.
ja: このオプションがオンの場合，チャット行でTabキーを使用すると，入力途中のプレイヤー名または接続名が補完されます。

en: Width of the city dialog
ja: 都市ダイアログの幅

en: This value is only used if the width of the city dialog is saved.
ja: この値は都市ダイアログの幅が保存された場合にのみ使用されます。

en: Height of the city dialog
ja: 都市ダイアログの高さ

en: This value is only used if the height of the city dialog is saved.
ja: この値は都市ダイアログの高さが保存された場合にのみ使用されます。

en: Popup tech help when gained
ja: 新たな科学技術を得たらヘルプを開く

en: Controls if tech help should be opened when new tech has been gained.
    'Ruleset' means that behavior suggested by current ruleset is used.
ja: 新たな科学技術を手に入れたとき，自動的にヘルプがポップアップします。
    'ルールセット' を指定するとルールセットの推奨設定に従います。

en: Minimum surplus for a governor
ja: 総督府で用いる最低要求値の下限

en: The lower limit of the range for requesting surpluses from the governor.
ja: 最低要求値の範囲を指定します (最低値)。

en: Maximum surplus for a governor
ja: 総督府で用いる最低要求値の上限

en: The higher limit of the range for requesting surpluses from the governor.
ja: 最低要求値の範囲を指定します (最高値)。

en: City Label
ja: 都市のラベル

en: This font is used to display the city labels on city dialogs.
ja: このフォントは，都市ダイアログ内で都市のラベルの表示に使用されます。

en: Notify Label
ja: 通知ラベル

en: This font is used to display server reports such as the demographic report or historian publications.
ja: このフォントは，人口統計報告や歴史家の発表などのような，サーバーからの報告の表示に使用されます。

en: Spaceship Label
ja: 宇宙船のラベル

en: This font is used to display the spaceship widgets.
ja: このフォントは，宇宙船ウィジェットの表示に使用されます。

en: Help Label
ja: ヘルプのラベル

en: This font is used to display the help headers in the help window.
ja: このフォントは，ヘルプウィンドウ内でヘルプのヘッダの表示に使用されます。

en: Help Link
ja: ヘルプのリンク

en: This font is used to display the help links in the help window.
ja: このフォントは，ヘルプウィンドウ内でヘルプのリンクの表示に使用されます。

en: Help Text
ja: ヘルプ本文

en: This font is used to display the help body text in the help window.
ja: このフォントは，ヘルプウィンドウ内でヘルプ本文の表示に使用されます。

en: Chatline Area
ja: チャット行内

en: This font is used to display the text in the chatline area.
ja: このフォントは，チャット欄のテキストの表示に使用されます。

en: Beta Label
ja: ベータラベル

en: This font is used to display the beta label.
ja: このフォントは，ベータラベルの表示に使用されます。

en: Small Font
ja: 小さなフォント

en: Comment Label
ja: コメントのラベル

en: This font is used to display comment labels, such as in the governor page of the city dialogs.
ja: このフォントは，都市ダイアログの総督府ページのような，コメントラベルの表示に使用されます。

en: This font is used to the display the city names on the map.
ja: このフォントは，マップ上で都市名の表示に使用されます。

en: City Productions
ja: 都市生産物

en: Requirement Tree
ja: 必要条件ツリー

en: This font is used to the display the requirement tree in the Research report.
ja: このフォントは，研究報告での必要条件ツリーの表示に使用されます。

en: Screen resolution
ja: 画面解像度

en: This option controls the resolution of the selected screen.
ja: このオプションは，選択した画面の解像度を制御します。

en: Do cursor animation
ja: カーソルのアニメーションを有効にする

en: If this option is disabled, the cursor will always be displayed as static.
ja: このオプションを無効にすると，カーソルは常にアニメーションなしで表示されます。

en: Use color cursors
ja: カラーカーソルを使用する

en: If this option is disabled, the cursor will always be displayed in black and white.
ja: このオプションを無効にすると，カーソルは常に白黒で表示されます。

en: Show titlebar
ja: タイトルバーの表示

en: If this option is set the client will show a titlebar. If disabled, then no titlebar will be shown, and minimize/maximize/etc buttons will be placed on the menu bar.
ja: 有効にすると，クライアントは通常のタイトルバーを表示します。無効にした場合は，ウィンドウの最小/最大化ボタンはメニューバーに置かれます。

en: Default font
ja: デフォルト

en: This is default font
ja: デフォルトのフォント

en: This font is used to display the help labels in the help window.
ja: このフォントは，ヘルプウィンドウ内でヘルプのラベルの表示に使用されます。

en: Show savegame information
ja: セーブファイルのプレビューを表示

en: If this option is set the client will show information and map preview of current savegame.
ja: 有効にすると，セーブファイルの概要およびマップのプレビューが表示されます。

en: Sidebar position
ja: サイドバーを左側に配置

en: If this option is set, the sidebar will be to the left of the map, otherwise to the right.
ja: ゲーム中のサイドバーの位置を変更できます。有効にすると画面の左側に，無効にすると右側に配置されます。

en: Graphics
ja: グラフィック

note: TRANS: Options section for overview map (mini-map)
en: ?map:Overview
ja: 概観マップ

en: Sound
ja: サウンド

en: Interface
ja: インターフェイス

en: Map Image
ja: マップ画像出力

en: Network
ja: ネットワーク

en: Font
ja: フォント

en: If you add a preset by hand, also update "number_of_presets"
ja: 手でプリセットを追加する場合は，"number_of_presets"もアップデートしてください

en: Didn't find '%s' option file, loading from '%s' instead.
ja: オプションファイル'%s'が見つかりません。代わりに'%s'をロードします。

en: Cannot find your home directory
ja: ホームディレクトリが見つかりません。

en: Save failed, cannot write to file %s
ja: 保存が失敗しました。ファイル %s へ書き込めません

en: Saved settings to file %s
ja: 設定をファイル %s へ保存しました。

en: Save failed, cannot find a filename.
ja: 保存は失敗しました。ファイル名を見つけられません。

en: You were rejected from the game: %s
ja: 接続を拒絶されました: %s

en: Client capability string: %s
ja: クライアントの機能指定文字列: %s

en: Server capability string: %s
ja: サーバーの機能指定文字列: %s

en: Start of turn %d
ja: ターン%d の開始

en: Welcome
ja: ようこそ

en: AI mode is now ON.
ja: 現在のAIモードはオンです。

en: AI mode is now OFF.
ja: 現在のAIモードはオフです。

en: waiting
ja: 待機中

en: ?Player:Name
ja: プレイヤー名

en: Username
ja: 接続名

en: Attitude
ja: 態度

en: Embassy
ja: 大使館

en: Dipl.State
ja: 外交関係

en: ?Player_dlg:Host
ja: ホスト

en: ?Player_dlg:Idle
ja: アイドル

en: Culture
ja: 文化

en: You cannot sell improvements.
ja: 建造物の売却はできません。

note: TRANS: Obscure observer error.
en: You cannot disband units.
ja: ユニットの解散はできません。

en: %s cannot be disbanded.
ja: %sは解散させられません。

en: Disbanded %d %s.
ja: %dの%sを解散しました。

en: No %s could be disbanded.
ja: %sは解散させられませんでした。

note: TRANS: Type is version tag name like "stable", "S3_2", * "windows" (which can also be localised -- msgids start * '?vertag:')
en: Latest %s release of Freeciv is %s, this is %s.
ja: Freeciv(%s)の最新バージョン%sが公開されています。これはver.%sです。

en: There is no newer %s release of Freeciv available.
ja: Freecivの新バージョン(%s)はまだリリースされていません。

en: Error connecting to metaserver
ja: メタサーバーへの接続に失敗しました

note: TRANS: "<nation adjective>, team <team name>"
en: %s, team %s
ja: %s, チーム %s

en: ?nation:Friendly(team)
ja: 同盟国(チーム)

en: ?city:Friendly(team)
ja: 同盟国の都市(チーム)

en: Location: (%d, %d) [%d]
ja: 座標: (%d, %d) [%d]

en: Native coordinates: (%d, %d)
ja: 局所座標: (%d, %d)

en: Terrain: %s
ja: 地形: %s

en: Food/Prod/Trade: %s
ja: 食料/生産/交易: %s

en: Our territory
ja: 我が国の領域

note: TRANS: "Territory of <username> (<nation + team>)"
en: Territory of %s (%s)
ja: %s (%s)の領域

note: TRANS: "Territory of <username> (<nation + team>) * (<number> turn cease-fire)"
en: Territory of %s (%s) (%d turn cease-fire) | Territory of %s (%s) (%d turn cease-fire)
ja[0]: %s (%s | 停戦残り%dターン)の領域

note: TRANS: "Territory of <username> (<nation + team>) * (<number> turn armistice)"
en: Territory of %s (%s) (%d turn armistice) | Territory of %s (%s) (%d turn armistice)
ja[0]: %s (%s | 休戦残り%dターン)の領域

note: TRANS: "Territory of <username> * (<nation + team> | <diplomatic state>)"
en: Territory of %s (%s | %s)
ja: %s (%s | %s)の領域

en: Unclaimed territory
ja: 公海 もしくは 未占有地

note: TRANS: "City: <city name> | <username> (<nation + team>)"
en: City: %s | %s (%s)
ja: 都市: %s | %s (%s)

note: TRANS:  "City: <city name> | <username> * (<nation + team>, <number> turn cease-fire)"
en: City: %s | %s (%s, %d turn cease-fire) | City: %s | %s (%s, %d turn cease-fire)
ja[0]: 都市: %s | %s (%s, 停戦残り%dターン)

note: TRANS:  "City: <city name> | <username> * (<nation + team>, <number> turn armistice)"
en: City: %s | %s (%s, %d turn armistice) | City: %s | %s (%s, %d turn armistice)
ja[0]: 都市: %s | %s (%s, 休戦残り%dターン)

note: TRANS: "City: <city name> | <username> * (<nation + team>, <diplomatic state>)"
en: City: %s | %s (%s, %s)
ja: 都市: %s | %s (%s, %s)

note: TRANS: preserve leading space
en:  | Occupied with %d unit. |  | Occupied with %d units.
ja[0]:  | %dユニットが駐留しています。

note: TRANS: preserve leading space
en:  | Not occupied.
ja:  | ユニットは駐留していません。

note: TRANS: preserve leading space
en:  | Occupied.
ja:  | ユニットが駐留しています。

note: TRANS: %s is a list of "and"-separated improvements.
en:    with %s.
ja:    %sあり。

note: TRANS: "Trade from Warsaw: 5"
en: Trade from %s: %d
ja: %sからの交易: %d

en: Infrastructure: %s
ja: インフラ: %s

en: Activity: %s
ja: 作業: %s

note: TRANS: "Unit: <unit type> | <username> (<nation + team>)"
en: Unit: %s | %s (%s)
ja: ユニット: %s | %s (%s)

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: from %s
ja: %s所属

note: TRANS:  "Unit: <unit type> | <username> (<nation + team>, * <number> turn cease-fire)"
en: Unit: %s | %s (%s, %d turn cease-fire) | Unit: %s | %s (%s, %d turn cease-fire)
ja[0]: ユニット: %s | %s (%s, 停戦残り%dターン)

note: TRANS:  "Unit: <unit type> | <username> (<nation + team>, * <number> turn armistice)"
en: Unit: %s | %s (%s, %d turn armistice) | Unit: %s | %s (%s, %d turn armistice)
ja[0]: ユニット: %s | %s (%s, 休戦残り%dターン)

note: TRANS: "Unit: <unit type> | <username> (<nation + team>, * <diplomatic state>)"
en: Unit: %s | %s (%s, %s)
ja: ユニット: %s | %s (%s, %s)

note: TRANS: "Chance to win: A:95% D:46%"
en: Chance to win: A:%d%% D:%d%%
ja: 勝率: 攻:%d%% 守:%d%%

note: TRANS: A is attack power, D is defense power, FP is firepower, * HP is hitpoints (current and max).
en: A:%d D:%d FP:%d HP:%d/%d
ja: 攻:%d 防:%d 火:%d 体:%d/%d

en: Probable bribe cost: %d
ja: 買収に応じるであろう金額: %d

en: Estimated bribe cost: > %d
ja: 買収費用(推定): %d以上

note: TRANS: "5 more" units on this tile
en:   (%d more)
ja:   (+%dユニット)

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: far from %s
ja: %s遠方

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: near %s
ja: %sの近くにいる

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: in %s
ja: %sに駐留

en: Progress: no research
ja: 研究: 完了の見込みなし

en: Progress: %d turn/advance | Progress: %d turns/advance
ja[0]: 研究完了まで %dターン

en: Progress: %d turn/advance loss | Progress: %d turns/advance loss
ja[0]: 研究: %dターン/科学技術喪失

en: Progress: decreasing!
ja: 研究: 減少中！

en: Progress: none
ja: 研究: なし

note: TRANS: <perturn> bulbs/turn
en: %d bulb/turn | %d bulbs/turn
ja[0]: 1ターンあたり%d研究ポイント

note: TRANS: This is appended to "%d bulb/turn" text
en: , %d bulb/turn from team | , %d bulbs/turn from team
ja[0]: +チームから %dポイント

en: Bulbs produced per turn: %d
ja: 1ターンに産出される開発単位: %d

note: TRANS: keep leading space; appended to "Bulbs produced per turn: %d"
en:  (needed for technology upkeep: %d)
ja:  （科学技術維持コスト: %d）

en: %d/- (never)
ja: %d/- (見込みなし)

en: %d/%d (%d turn) | %d/%d (%d turns)
ja[0]: %d/%d (あと%d ターン)

en: %d/%d (%d turn to loss) | %d/%d (%d turns to loss)
ja[0]: %d/%d (喪失まであと%dターン)

en: %d/%d (never)
ja: %d/%d (完了の見込みなし)

en: %d step | %d steps
ja[0]: 計 %d件

en: %d bulb | %d bulbs
ja[0]: 残り %dポイント

en: Population: %s
ja: 人口: %s

en: Year: %s (T%d)
ja: 西暦: %s (T%d)

en: Gold: %d (%+d)
ja: 国庫: %d (%+d)

en: Tax: %d Lux: %d Sci: %d
ja: 税: %d 贅沢: %d 科学: %d

en: Moving: Nobody
ja: 移動中: なし

en: Moving: %s
ja: 移動中: %s

en: (Click for more info)
ja: (クリックで詳細表示)

en: %s People
ja: 人口: %s 人

en: Year: %s
ja: 西暦: %s

en: Turn: %d
ja: ターン: %d

en: Gold: %d
ja: 国庫金: %d

en: Net Income: %d
ja: 収支: %d

note: TRANS: Gold, luxury, and science rates are in percentage values.
en: Tax rates: Gold:%d%% Luxury:%d%% Science:%d%%
ja: 税率:　税:%d%% 贅沢:%d%% 科学:%d%%

en: Researching %s: %s
ja: 研究中 %s: %s

en: Bulbs per turn: %d - %d = %d
ja: 1ターンあたりの開発単位: %d - %d = %d

en: Bulbs per turn: %d
ja: 研究速度: %dポイント/ターン

en: Global warming chance: %d%% (%+d%%/turn)
ja: 地球温暖化の発生確率: %d%% (%+d%%/ターン)

en: Global warming deactivated.
ja: 地球温暖化は無効です。

en: Nuclear winter chance: %d%% (%+d%%/turn)
ja: 核の冬の発生確率: %d%% (%+d%%/ターン)

en: Nuclear winter deactivated.
ja: 核の冬は無効です。

en: Government: %s
ja: 政治体制: %s

en: %d unit | %d units
ja[0]: %dユニット

note: TRANS: Impossible to reach goto target tile
en: ?goto:Unreachable
ja: 射程外

en: Turns to target: %d
ja: 目的地までのターン数: %d

en: Turns to target: %d to %d
ja: 目的地までのターン数: %d から %d

en: %d unit selected | %d units selected
ja[0]: %dユニットが選択されています

en: Others: %d civil; %d military
ja: その他: %d 民間人; %d 軍人

en: Others: %d civilian
ja: その他: %d 民間人

en: Others: %d military
ja: その他: %d 軍人

en: No units to upgrade!
ja: 新型にしようにも，ユニットがいません！

en: None of these units may be upgraded.
ja: どのユニットも新型にはできません。

note: TRANS: this whole string is a sentence fragment that is only ever * used by including it in another string (search comments for this * string to find it)
en: Upgrade %d unit | Upgrade %d units
ja[0]: %dユニットを新型にします

note: TRANS: This is complicated. The first %s is a pre-pluralised * sentence fragment "Upgrade %d unit(s)"; the second is pre-pluralised * "Treasury contains %d gold." So the whole thing reads * "Upgrade 13 units for 1000 gold?\nTreasury contains 2000 gold."
en: %s for %d gold?
    %s | %s for %d gold?
    %s
ja[0]: 金 %2$dで %1$sか？
    %3$s

en: No units to disband!
ja: 解散しようにも，ユニットがいません！

en: %s refuses to disband!
ja: %sは解散を拒絶しました！

note: TRANS: %s is a unit type
en: Disband %s?
ja: %sを解散しますか？

en: None of these units may be disbanded.
ja: どのユニットも解散できません。

note: TRANS: %d is never 0 or 1
en: Disband %d unit? | Disband %d units?
ja[0]: %dユニットを解散しますか？

en: Shows your progress in researching the current technology.
ja: 研究の進捗状況

en: No research target.
ja: 未指定

en: %d turn to loss | %d turns to loss
ja[0]: 喪失まで残り%dターン

en: Decreasing
ja: 減少中

en: No progress
ja: 研究停止中

en: Shows the progress of global warming:
ja: 地球温暖化の進行度:

en: Pollution rate: %d%%
ja: 公害レート:   %d

en: Chance of catastrophic warming each turn: %d%%
ja: 各ターンに壊滅的な温暖化が発生する確率: %d%%

en: Shows the progress of nuclear winter:
ja: 核の冬の進行度:

en: Fallout rate: %d%%
ja: 灰降下レート: %d%%

en: Chance of catastrophic winter each turn: %d%%
ja: 各ターンに壊滅的な核の冬が発生する確率: %d%%

en: Shows your current government:
ja: 現在の政治体制:

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Population:      %5d
ja: 人口:            %5d

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Support:         %5d %%
ja: サポート:        %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Energy:          %5d %%
ja: 燃料:            %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Mass:            %5d ton | Mass:            %5d tons
ja[0]: 質量:            %5d トン

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:     %5.1f years
ja: 旅行時間:        %5.1f 年

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:        N/A
ja: 旅行時間:           適用不可

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Success prob.:   %5d %%
ja: 成功確率:        %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Year of arrival: %8s
ja: 到着予定年:      %8s

en: ?timeout:off
ja: 無限

en: ?seconds:%02ds
ja: %02d秒

en: ?mins/secs:%02dm %02ds
ja: %02d分 %02d秒

en: ?hrs/mns:%02dh %02dm
ja: %02d時間 %02d分

en: ?dys/hrs:%02dd %02dh
ja: %02d日 %02d時間

en: ?duration:overflow
ja: オーバーフロー

en: %6d.%02d ms
ja: %6d.%02dミリ秒

note: TRANS: <nation adjective> <government name>. * E.g. "Polish Republic".
en: ?nationgovernment:%s %s
ja: %s %s

note: TRANS: "Observer - 1985 AD"
en: Observer - %s
ja: 観察者 - %s

en: %d remaining
ja: 残り%dシールド

en: Buildings: %s.
ja: %s

en: Buildings: None.
ja: なし

en: Nationality:
ja: 国籍:

en: %d enemy nationalist | %d enemy nationalists
ja[0]: %d敵国人

note: TRANS: No enemy nationalities, as there's no enemies present.
en: None.
ja: 影響なし

note: TRANS: No nationalities present.
en: Disabled.
ja: 無効

en: Wonders: %s.
ja: %s

en: Wonders: None.
ja: なし

note: TRANS: %d is number of citizens
en: %d content per city. | %d content per city.
ja[0]: 各都市の市民は%d人目まで平静です。

note: TRANS: sentence fragment, will have text appended
en: Cities: %d total: | Cities: %d total:
ja[0]: 計%d都市:

note: TRANS: appended to "Cities: %d total:"; preserve leading * space. Pluralized in "nearest threshold of %d cities".
en:  %d over nearest threshold of %d city. |  %d over nearest threshold of %d cities.
ja[0]:  直近の基準である%2$d都市を%1$d都市超過しています。

note: TRANS: Number of content [citizen(s)] ...
en: %d content before penalty. | %d content before penalty.
ja[0]: 多過ぎる都市数が原因のペナルティがない場合，%d人目までの市民は平静です。

en: %d additional unhappy citizen. | %d additional unhappy citizens.
ja[0]: このペナルティによって，%d人の不幸市民が発生します。

en: %d angry citizen. | %d angry citizens.
ja[0]: 怒った市民:%d人

note: TRANS: appended to "Cities: %d total:"; preserve leading * space.
en:  not more than %d, so no empire size penalty. |  not more than %d, so no empire size penalty.
ja[0]:  %d都市以下なので，多過ぎる都市数が原因の不幸市民は生まれません。

en: With %d more city, another citizen will become unhappy. | With %d more cities, another citizen will become unhappy.
ja[0]: 新たに%d都市が加わった場合，不幸市民が増加します。

en: With %d more city, another citizen will become angry. | With %d more cities, another citizen will become angry.
ja[0]: 新たに%d都市が加わった場合，怒った市民が増加します。

en: More cities will not cause more unhappy citizens.
ja: 新たに都市が加わったとしても，不幸市民が増加することはありません。

en: Unlimited martial law in effect.
ja: ユニット数の制限なく戒厳令が有効です。

en: %d military unit may impose martial law. | Up to %d military units may impose martial law.
ja[0]: 最大 %d戦闘ユニットによって戒厳令を布くことができます。

en: Each military unit makes %d unhappy citizen content. | Each military unit makes %d unhappy citizens content.
ja[0]: 各戦闘ユニットは不幸市民%d人を平静にします。

en: Military units in the field may cause unhappiness.
ja: 都市外の戦闘ユニットは不幸市民を発生させる原因になることがあります。

en: Military units have no happiness effect.
ja: 戦闘ユニットは市民の幸福に影響を与えません。

en: Luxury: %d total.
ja: 計 %dpt

en: No usable default tileset found, aborting!
ja: 利用可能なデフォルト・タイルセットが見つかりません。中断しています！

en: Loading tileset "%s".
ja: タイルセット"%s"をロードしています。

en: Could not load gfx file for the spec file "%s".
ja: "%s"で指定された画像ファイルをロードできません。

en: Using default tileset instead.
ja: 代わりにデフォルトのタイルセットを使用します。

en: Couldn't load gfx file "%s" for sprite '%s'.
ja: スプライト'%2$s'用の画像ファイル"%1$s"をロードできません。

en: Tileset "%s" doesn't support long goto paths, such as %d. Path not displayed as expected.
ja: タイルセット "%s" は %dもの長距離のgotoパスをサポートしていません。パスが表示されないのは仕様です。

en: Tileset "%s" doesn't support big cities size, such as %d. Size not displayed as expected.
ja: タイルセット "%s" は %dもの巨大な都市サイズをサポートしていません。サイズが表示されないのは仕様です。

en: Isometric
ja: 等角

note: TRANS: action probability of success. Given in percentage. * Resolution is 0.5%.
en: The probability of success is %.1f%%.
ja: 成功率は %.1f%%です。

note: TRANS: action probability interval (min to max). Given in * percentage. Resolution is 0.5%. The string at the end is * shown when the interval is wide enough to not be caused by * rounding. It explains that the interval is imprecise because * the player doesn't have enough information.
en: The probability of success is %.1f%%, %.1f%% or somewhere in between.%s
ja: 成功率は %.1f%%から %.1f%% の間のいずれかです。%s

note: TRANS: explanation used in the action probability tooltip * above. Preserve leading space.
en:  (This is the most precise interval I can calculate given the information our nation has access to.)
ja:  (これは我が国の持つ情報から計算された最も正確な区間です。)

note: TRANS: _Poison City (3% chance of success).
en: %sPoison City%s
ja: 水源の汚染(%sP) %s

note: TRANS: _Sabotage City (3% chance of success).
en: %sSabotage City%s
ja: ランダムな破壊工作(%sS)%s

note: TRANS: Establish _Embassy (100% chance of success).
en: Establish %sEmbassy%s
ja: 大使館の設置(%sE) %s

note: TRANS: Steal _Technology (3% chance of success).
en: Steal %sTechnology%s
ja: 科学技術を盗む(%sT)%s

note: TRANS: _Investigate City (100% chance of success).
en: %sInvestigate City%s
ja: 都市の調査(%sI) %s

note: TRANS: Steal _Gold (100% chance of success).
en: Steal %sGold%s
ja: 国庫から資金を盗む(%sG)%s

note: TRANS: Establish Trade _Route (100% chance of success).
en: Establish Trade %sRoute%s
ja: 交易路を結ぶ(%sR)%s

note: TRANS: Enter _Marketplace (100% chance of success).
en: Enter %sMarketplace%s
ja: 市場に参入する(%sM)%s

note: TRANS: Help _build Wonder (100% chance of success).
en: Help %sbuild Wonder%s
ja: 不思議建設を手伝う(%sB)%s

en: individual cities
ja: 各都市

en: individual units
ja: 各ユニット

en: ?wonder:W
ja: 不

en: ?destroyed:D
ja: 破

en: ?built:B
ja: 建

en: ?obsolete:O
ja: 旧

en: ?redundant:*
ja: *

en: Pillage %s(%d)
ja: %sの破壊(%d)

en: Clean %s(%d)
ja: %sの除去(%d)

note: TRANS: This and following strings are prefixes for event names, which * replace %s. For instance, "Technology: Selected New Goal".
en: Technology: %s
ja: 科学技術: %s

en: Improvement: %s
ja: 建造物: %s

en: City: %s
ja: 都市: %s

en: Diplomat Action: %s
ja: 外交官/スパイ活動: %s

en: Enemy Diplomat: %s
ja: 敵外交官: %s

en: Global: %s
ja: 地球規模: %s

en: Hut: %s
ja: 小屋: %s

en: Nation: %s
ja: 民族: %s

en: Treaty: %s
ja: 条約: %s

en: Unit: %s
ja: ユニット: %s

note: TRANS: "Vote" as a process
en: Vote: %s
ja: 投票: %s

en: Wonder: %s
ja: 不思議: %s

note: TRANS: this and following strings are names for events which cause the * server to generate messages. They are used in configuring how the client * handles the different types of messages. Some of them will be displayed * with prefixes, such as "Technology: Learned From Great Library".
en: Acquired New Tech
ja: 無償で獲得

en: Learned New Tech
ja: 研究の完了

en: Selected New Goal
ja: 新たな研究目標の選択

en: Lost a Tech
ja: 喪失

en: Other Player Gained/Lost a Tech
ja: 他プレイヤーが研究完了/獲得/喪失

en: Bought
ja: 購入

en: Forced to Sell
ja: 強制売却

en: New Improvement Selected
ja: 新しい建造物の選択

en: Sold
ja: 売却

en: Building Unavailable Item
ja: 生産不可能なアイテムを生産

en: Captured/Destroyed
ja: 占領/破壊

en: Celebrating
ja: 祝祭

en: Civil Disorder
ja: 市民の暴動

en: Famine
ja: 飢饉

en: Famine Feared
ja: 飢饉の恐れ

en: Growth
ja: 拡大

en: May Soon Grow
ja: 拡大間近

en: Needs Aqueduct
ja: 水道が必要

en: Needs Aqueduct Being Built
ja: 建設中の水道が必要

en: Normal
ja: 普通

en: Nuked
ja: 核攻撃

en: Released from citizen governor
ja: 総督府から解放

en: Suggest Growth Throttling
ja: 成長抑制提言

en: Transfer
ja: 所属変更

en: Was Built
ja: 創設

en: Has Plague
ja: 疫病

en: City Map changed
ja: 都市マップに変更あり

en: Worklist Events
ja: 作業リストイベント

en: Production changed
ja: 生産物の変更

en: Disaster
ja: 災害

en: Caused Incident
ja: 事変誘発

en: Escape
ja: 脱出

en: Failed
ja: 失敗

en: Incite
ja: 煽動

en: Poison
ja: 毒

en: Theft
ja: 科学技術の窃取

en: Gold Theft
ja: 国庫金の窃取

en: Eco-Disaster
ja: 環境災害

en: Nuke Detonated
ja: 核爆発

en: Barbarians in a Hut Roused
ja: 中のバーバリアンを解放

en: City Founded from Hut
ja: 都市を設立

en: Gold Found in Hut
ja: 金発見

en: Killed by Barbarians in a Hut
ja: 中のバーバリアンによって殺される

en: Mercenaries Found in Hut
ja: 傭兵発見

en: Settler Found in Hut
ja: 開拓者発見

en: Tech Found in Hut
ja: 科学技術発見

en: Unit Spared by Barbarians
ja: ユニットがバーバリアンから危害を受けない

en: Barbarian Uprising
ja: バーバリアンの出現

en: Civil War
ja: 内戦

en: Collapse to Anarchy
ja: 無政府状態へ崩壊

en: First Contact
ja: 初接触

en: Learned New Government
ja: 新しい政治体制を獲得

en: Low Funds
ja: 国庫金の枯渇

en: Revolution Ended
ja: 革命終了

en: Revolution Started
ja: 革命開始

en: Spaceship Events
ja: 宇宙船イベント

en: Alliance
ja: 同盟

en: Broken
ja: 破棄

en: Cease-fire
ja: 停戦

en: Peace
ja: 和平

en: Shared Vision
ja: 視界の共有

en: Attack Failed
ja: 攻撃失敗

en: Attack Succeeded
ja: 攻撃成功

en: Defender Destroyed
ja: 防御側消滅

en: Defender Survived
ja: 防御側切り抜け

en: Promoted to Veteran
ja: 練度が上昇

en: Lost outside battle
ja: 戦闘以外での消滅

en: Production Upgraded
ja: 生産物の新型化

en: Relocated
ja: 再配置

en: Orders / goto events
ja: 命令/移動イベント

en: Built unit with population cost
ja: 人口がコストとして必要なユニットの生産

note: TRANS: "vote" as a process
en: New vote
ja: 新規投票

note: TRANS: "Vote" as a process
en: Vote resolved
ja: 投票結果

note: TRANS: "Vote" as a process
en: Vote canceled
ja: 投票キャンセル

en: Finished
ja: 完成

en: Made Obsolete
ja: 旧式化

en: Started
ja: 建設開始

en: Stopped
ja: 中断

en: Will Finish Next Turn
ja: 次のターンで完成

en: AI Debug messages
ja: AIのデバッグ用メッセージ

en: Broadcast Report
ja: 全員への報告

en: Caravan actions
ja: キャラバン活動

en: Chat error messages
ja: チャットのエラーメッセージ

en: Chat messages
ja: チャットのメッセージ

en: Connect/disconnect messages
ja: 接続/切断のメッセージ

en: Diplomatic Message
ja: 外交メッセージ

en: Error message from bad command
ja: 不正なコマンドによるエラーメッセージ

en: Game Ended
ja: ゲーム終了

en: Game Started
ja: ゲーム開始

en: Nation Selected
ja: 民族選択

en: Player Destroyed
ja: プレイヤー死亡

en: Report
ja: 報告

en: Server Aborting
ja: サーバーの不正終了

en: Server Problems
ja: サーバーの異常

en: Message from server operator
ja: サーバーオペレーターからのメッセージ

en: Server settings changed
ja: サーバー設定の変更

en: Turn Bell
ja: ターン合図

en: Scenario/ruleset script message
ja: シナリオ/ルールセットのスクリプトメッセージ

note: TRANS: Event name for when the game year changes.
en: Year Advance
ja: 年の進行

en: Usage: %s [option ...]
    Valid option are:
ja: 使用法: %s [オプション ...]
    有効なオプション:

en: Pollution
ja: 公害

en: Fortifying
ja: 防御態勢

en: Fallout
ja: 死の灰

en: Base
ja: 基地

en: Away
ja: 不在

en: Novice
ja: 初心者用

en: Easy
ja: 簡単

en: Hard
ja: 難しい

en: Cheating
ja: チート

en: Experimental
ja: 実験用

en: Mr. %s
ja:  %s氏

en: Ms. %s
ja:  %s氏

en: error
ja: エラー

en: internal error
ja: 内部エラー

en: no players, only terrain
ja: プレイヤーなし，地形のみ

en: one image per player
ja: プレイヤーごとに1枚

en: one image per human player
ja: 1人間プレイヤーごとに1枚

en: all players on a single image
ja: 1枚の画像に全プレイヤー

en: just the player named with 'plrname'
ja: 'plrname'で指定されたプレイヤーのみ

en: just the player specified with 'plrid'
ja: 'plrid'で指定されたプレイヤーのみ

en: one image per player in 'plrbv'
ja: 1枚の画像に'plrbv'で選択された全てのプレイヤー

note: TRANS: This is help for a server command, so keywords like * "define" in the first column are server keywords that must not * be translated. Do not translate keywords in single quotes, but * strings in <angle brackets> should be translated.
en: This command controls the creation of map images. Supported arguments:
      define <mapdef>  - define a map image; returns numeric <id>
      show <id>|all    - list map image definitions or show a specific one
      create <id>|all  - manually save image(s) for current map state
      delete <id>|all  - delete map image definition(s)
      colortest        - create test image(s) showing all colors
    
    Multiple definitions can be active at once. A definition <mapdef> consists of colon-separated options:
    
    option                 (default)  description
    
    format=<[tool|]format> %-10s file format
    show=<show>            %-10s which players to show
      plrname=<name>                    player name
      plrid=<id>                        numeric player id
      plrbv=<bit vector>                see example; first char = id 0
    turns=<turns>          %-10s save image each <turns> turns
                                      (0=no autosave, save with 'create')
    zoom=<zoom>            %-10s magnification factor (1-5)
    map=<map>              %-10s which map layers to draw
    
    <[tool|]format> = use image format <format>, optionally specifying toolkit <tool>. The following toolkits and formats are compiled in:
    %s
    
    <show> determines which players are represented and how many images are saved by this definition:
    %s
    
    <map> can contain one or more of the following layers:
     - 'a' show area within borders of specified players
     - 'b' show borders of specified players
     - 'c' show cities of specified players
     - 'f' show fog of war (single-player images only)
     - 'k' show only player knowledge (single-player images only)
     - 't' full display of terrain types
     - 'u' show units of specified players
    
    Examples of <mapdef>:
     'zoom=1:map=tcub:show=all:format=ppm|ppm'
     'zoom=2:map=tcub:show=each:format=png'
     'zoom=1:map=tcub:show=plrname:plrname=Otto:format=gif'
     'zoom=3:map=cu:show=plrbv:plrbv=010011:format=jpg'
     'zoom=1:map=t:show=none:format=magick|jpg'
ja: これはマップ出力を制御するコマンドです。使用できる引数は以下のとおり。
      define <mapdef>  -  出力される要素を設定します。それぞれの設定には異なる<ID>が与えられます。
      show <ID>|all    - <ID>を入力すると，指定されたマップ出力設定の詳細を表示します。<ID>の入力がない，あるいはallが指定されたときは全てのマップ出力設定を一覧表示します。
      create <ID>|all  - 現在のマップを画像ファイルとして出力し手動保存します。
      delete <ID>|all  - マップ出力設定を削除します。
      colortest        - 全ての色を表示するテスト画像を生成します。
    
    同時に複数のマップ出力設定を有効にすることができます。<mapdef>は以下のオプションを半角コロンで区切って指定します。
    
    　　　要素　　　　　　(既定)       説明
    
    format=<[tool|]format> %-10s ファイルフォーマット
    show=<show>            %-10s:どのプレイヤーを表示するか
      plrname=<プレイヤー名>                    プレイヤー名で指定
      plrid=<プレイヤーID>                        プレイヤーIDで指定
      plrbv=<ビットベクター>                0と1の羅列で指定（プレイヤーID順に，指定しないなら0，するなら1を指定します。つまり羅列の桁数はプレイヤー数に等しくなります。例えばプレイヤー数が5人で，ID3のプレイヤーのみ選択しないときは'11011'となります。プレイヤーの複数選択が可能です。）
    turns=<ターン>        %-10s:<turns>ターンごとにmap_imageを保存する
                                 (0の場合は自動保存しません。'/map image create <id>|all' を使用して手動保存します)
    zoom=<倍率>            %-10s 拡大倍率(1-5)
    map=<map>              %-10s:どのマップレイヤーを描写するか
    
    <[tool|]format> = <format>で画像フォーマットを，オプションでツールキットを<tool>で指定します。以下のツールキットと画像フォーマットがコンパイルされています。:
    %s
    
    <show>オプションは描写されるプレイヤーと，この設定のもと何枚のマップを出力するか決定します。
    %s
    
    <map>オプションは以下のレイヤーの中から選択します(複数可)。
     - 'a' 指定したプレイヤーの領域内を塗りつぶして描写します
     - 'b' 指定したプレイヤーの国境線を描写します
     - 'c' 指定したプレイヤーの都市を描写します
     - 'f' 戦場の霧を描写します（プレイヤー1名を描写するときのみ有効）
     - 'k' 指定したプレイヤーが探索済みの領域だけを描写します（プレイヤー1名を描写するときのみ有効）
     - 't' 全ての地形を描写します
     - 'u' 指定したプレイヤーのユニットを描写します
    
    以下はマップ出力設定 <mapdef> の例です。:
     'zoom=1:map=tcub:show=all:format=ppm|ppm'
     'zoom=2:map=tcub:show=each:format=png'
     'zoom=1:map=tcub:show=plrname:plrname=Otto:format=gif'
     'zoom=3:map=cu:show=plrbv:plrbv=010011:format=jpg'
     'zoom=1:map=t:show=none:format=magick|jpg'

en: map definition string too long (max %d characters)
ja: 出力設定が長すぎます（最大%d文字まで）

en: maximum number of map definitions reached (%d)
ja: マップ出力設定は最大%d件までしか登録できません

en: duplicate of map image definition %d ('%s')
ja: 設定%dと内容が重複しています('%s')

en: unknown map option: '%s'
ja: オプション'%s'は理解できません。

en: 'show=%s' but no player name 'plrname'
ja: オプション'show=%s'が設定されましたが，プレイヤー名'plrname'が指定されていません

en: 'show=%s' but no player id 'plrid'
ja: オプション'show=%s'が設定されましたが，プレイヤーID'plrid'が指定されていません。

en: 'show=%s' but no player bitvector 'plrbv'
ja: オプション'show=%s'が設定されましたが，プレイヤーが指定されていません。

en: invalid character in bitvector: '%c' (%s)
ja: ビットベクター (%2$s) に無効な文字列 '%1$c' が含まれています

en: 'plrid' should be between 0 and %d
ja: 'plrid'は0-%dの整数で指定してください

en: player name too long: '%s' (max: %lu)
ja: プレイヤー名'%s'は長過ぎます。最大%lu文字までです。

en: 'turns' should be between 0 and 99
ja: 'turns'は0-99の整数で指定してください

en: 'zoom' factor should be between 1 and 5
ja: 'zoom'は1-5の整数で指定してください

en: invalid value for option '%s': '%s'
ja: '%s'オプションで指定された引数'%s'は無効です

en: map definition deactivated: %s
ja: このマップ出力設定はまだ有効になっていません。%s

en: Detailed information for map image definition %d
ja: マップ出力設定%dの詳細な情報

en:   - status:                   %s (%s)
ja:   - 状態:                   %s (%s)

en:   - status:                   %s
ja:   - 状態:                   %s

en:   - file name string:         %s
ja:   - ファイル名:         %s

en:   - image toolkit:            %s
ja:   - 画像ツールキット:            %s

en:   - image format:             %s
ja:   - 画像ファイルフォーマット:             %s

en:   - zoom factor:              %d
ja:   - 拡大倍率:              %d

en:   - show area within borders: %s
ja:   - 領域内を塗りつぶす: %s

en: yes
ja: はい

en:   - show borders:             %s
ja:   - 国境線を描写する:             %s

en:   - show cities:              %s
ja:   - 都市を描写する:              %s

en:   - show fog of war:          %s
ja:   - 戦場の霧を描写する:          %s

en:   - show player knowledge:    %s
ja:   - 探索済みの領域だけを描写する:    %s

en:   - show terrain:             %s
ja:   - 全ての地形を描写する:             %s

en: full
ja: はい

en: basic
ja: いいえ

en:   - show units:               %s
ja:   - ユニットを描写する:               %s

en:   - players included:         %s
ja:   - :         %s

en: 
      - player name:              %s
ja: 
      - プレイヤー名:              %s

en: 
      - player id:                %d
ja: 
      - プレイヤーID:                %d

en: 
      - players:                  %s
ja: 
      - プレイヤー:                  %s

en: map not yet created
ja: まだマップが生成されていません

en: no map definition with id %d
ja: マップ出力設定%dは存在しません

en: unknown player name: '%s'
ja: '%s'というプレイヤー名は存在しません

en: invalid player id: %d
ja: プレイヤーID%dは無効です

en: error saving map image '%s'
ja: '%s' は保存できませんでした。

note: TRANS: These words should be adjectives which can fit in the sentence "The x are y towards us" "The Babylonians are respectful towards us"
en: ?attitude:Genocidal
ja: 憎悪

en: ?attitude:Belligerent
ja: 強硬

en: ?attitude:Hostile
ja: 敵対的

en: ?attitude:Uncooperative
ja: 非協力的

en: ?attitude:Uneasy
ja: 不安

en: ?attitude:Neutral
ja: 中立

en: ?attitude:Respectful
ja: 好意的

en: ?attitude:Helpful
ja: 協力的

en: ?attitude:Enthusiastic
ja: 熱狂的

en: ?attitude:Admiring
ja: 賛美

en: ?attitude:Worshipful
ja: 崇拝

en: ?diplomatic_state:Armistice
ja: 休戦

en: ?diplomatic_state:War
ja: 敵対

en: ?diplomatic_state:Never met
ja: 未接触

en: ?diplomatic_state:Team
ja: チーム

en: Gives shared vision
ja: 視界を提供している

en: Receives shared vision
ja: 視界を提供されている

note: TRANS: Unit class
en: %s units
ja: %sユニット

en: Size %d
ja: 大きさ %d

note: TRANS: "Hard AI"
en: %s AI
ja: %sAI

note: TRANS: Terrain class: "Land terrain"
en: %s terrain
ja: %s地形

en: After %s
ja: %s以降

note: TRANS: "Irrigation possible"
en: %s possible
ja: %s可能

en: City center
ja: 都市直下タイル

en: Future Tech.
ja: 先端技術

note: TRANS: e.g. "members of team 1", or even "members of team Red". * Used in many places where a nation plural might be used.
en: members of %s
ja: %s

en: Future Tech. %d
ja: 先端技術 %d

note: TRANS: this and following strings are 'road flags', which may rarely * be presented to the player in ruleset help text
en: River
ja: 川

en: enabled
ja: 有効

en: disabled
ja: 無効

en: Team %d
ja: チーム %d

note: TRANS: %s is ruleset-chosen team name (e.g. "Red")
en: team %s
ja: チーム %s

note: TRANS: terrain class: used adjectivally
en: Land
ja: 陸地

note: TRANS: terrain class: used adjectivally
en: Oceanic
ja: 湖海

en: Goto
ja: 移動

en: Explore
ja: 探索

en: Moves
ja: 移動

en: Food/Shield/Gold:
ja: 食料/シールド/金:

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Upgrade %s to %s for %d gold?
    %s | Upgrade %s to %s for %d gold?
    %s
ja[0]: %1$sを金 %3$dで新型の %2$sにしますか？
    %4$s

en: Sorry, cannot upgrade %s (yet).
ja: 残念， %sを(まだ)新型にできません。

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Upgrading %s to %s costs %d gold.
    %s | Upgrading %s to %s costs %d gold.
    %s
ja[0]: %sを新型の %sにするには金 %dが必要です。
    %s

en: You can only upgrade units in your cities.
ja: ユニットを新型化できるのは自分の都市に限られます。

en: Upgrading this %s would strand units it transports.
ja: この%sをアップグレードすると，搭載しているユニットが立ち往生してしまいます。

en: Upgrading this %s would result in a %s which can not survive at this place.
ja: この%sを新型にすると %sになりますが，この場所には存在できず消滅してしまいます。

en: %s or similar units
ja: %sまたは同種のユニット

en: %s and similar units
ja: %sおよび同種のユニット

en: ?unitflag:Diplomat
ja: 諜報

en: (beta version)
ja: (ベータ版)

en: Freeciv version %s %s
ja: Freeciv バージョン %s %s

en: Freeciv version %s (%s)
ja: Freeciv バージョン %s (%s)

en: Freeciv version %s
ja: Freeciv バージョン %s

en: betatest version
ja: ベータテストバージョン

en: version
ja: ver

en: January
ja: 1月

en: February
ja: 2月

en: March
ja: 3月

en: April
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: June
ja: 6月

en: July
ja: 7月

en: August
ja: 8月

en: September
ja: 9月

en: October
ja: 10月

en: November
ja: 11月

en: December
ja: 12月

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: THIS IS A BETA VERSION
    Freeciv %s will be released in %s, at %s
ja: *** これはベータ版です ***
    Freeciv %s は %s に %s で公開される予定です。

en: THIS IS A BETA VERSION
    Freeciv %s will be released at %s
ja: *** これはベータ版です ***
    Freeciv %s は %s に公開される予定です。

en: 'Cause civilization should be free!
ja: 自由な Civilization を求めて

en: network exception
ja: ネットワーク例外

en: lagging connection
ja: 接続遅延

en: buffer overflow
ja: バッファオーバーフロー

en: %s from %s
ja: %2$sからの %1$s

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (connection incomplete)
ja:  (不完全な接続)

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (player %s)
ja:  (プレイヤー %s)

en: "%s" is not a valid pattern type
ja: "%s"はパターン型として有効ではありません

en: Missing pattern type
ja: パターン型が見つかりません

en: Missing pattern
ja: パターンがありません

en: decoding error
ja: デコードエラー

en: Aqueduct
ja: 上水道

en: Allows a city to grow larger than size 10.
ja: 都市がサイズ11以上に成長することを可能にします。

en: An Aqueduct also eliminates a city's risk of plague causing loss of population, and of fire causing loss of buildings.
ja: また上水道を整備すると，疫病の蔓延と火災による建造物の焼失を効果的に防ぐことができます。

en: Bank
ja: 銀行

en: Together with the Marketplace improvement, a Bank increases the luxury and tax production within a city by 100%.
ja: 銀行は市場と連携して，都市の税収と贅沢ポイントを更に+50%増加させます。（市場の効果と合計すると，+100%になります。）

en: Barracks also prevent stored food and goods in coastal cities being lost to piracy.
ja: 海岸沿いの都市に建設することで，海賊の襲撃による食料・シールドの損失を防ぐことができます。

en: Barracks II
ja: 兵舍(改良)

en: Barracks III
ja: 兵舍(新改良)

en: Cathedral
ja: 大聖堂

en: A Cathedral makes 4 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city; however, it does not affect citizens made unhappy by military activity.
ja: 大聖堂は都市における不幸な市民4を平静にし，都市の治安を維持しやすくします。ただし戦闘ユニットが原因の不幸市民には効果がありません。

en: For cities near rivers, City Walls also eliminate the risk of population loss from flooding.
ja: 川に隣接する都市に建設することで，洪水による人的被害を防ぐことができます。

en: Colosseum
ja: コロシアム

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  However, it does not affect citizens made unhappy by military activity.
ja: 市民を楽しませ，3人の不幸市民を平静にします。ただし戦闘ユニットが原因の不幸市民には効果がありません。

en: Courthouse
ja: 裁判所

en: Reduces the corruption in a city by 50%. Has no effect in your capital city.
ja: 都市の汚職を50%減らします。ただし首都ではこの効果は発揮されません。

en: Factory
ja: 工場

en: Increases the shield production in a city by 50%.  This increase may also contribute significantly to pollution.
ja: 都市の生産力を50%増やします。これにより公害が著しく増加することがあります。

en: The amount of stored food will be set to half full whenever a city with a Granary shrinks or grows. This helps a city to grow faster and more easily withstand famine.
ja: 穀物庫を持つ都市の大きさが変わると，蓄えられている食料の量が全体の半分にセットされます。都市を大きくしやすくし，飢饉を避けやすくなります。

en: Famine can occur when food stock reaches zero due to a food deficit (which a Granary merely delays), in which case it leads to the loss of any Settlers consuming food, or of city population if there are none. Famine can also occur at any time due to random crop failure, in which case it causes loss of population and all stored food; a Granary eliminates this risk.
ja: 都市の穀物庫が空の状態で，なお食料が不足すると，飢饉が発生します(「穀物庫」はこの頻度を下げる効果はありますが，防ぐことはできません)。これにより，まず都市に所属し食料ポイントを消費している開拓者が失われます。次いで一部の市民が餓死し，人口が減少します。これとは関係なく，大規模な農作物の不作による飢饉は常に起こりえます。これにより貯蔵されている食料が失われ，市民にも犠牲者が出ますが，「穀物庫」を建設することで被害を防止することができます。

en: Hydro Plant
ja: 水力発電所

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Hydro Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Hydro Plant together give a 150% production bonus.
ja: 都市の生産に伴う公害の量を50%減少させます。それに加え，工場および製造プラントによるシールド生産効果を増加させます。工場と水力発電所が合わさると100%の生産物ボーナスが得られます。工場，製造プラント，水力発電所の三者が合わさると150%の生産物ボーナスが得られます。

en: A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.  A city can only build a Hydro Plant if it is next to (or on) a River tile.
ja: 1都市に建てられるのは火力発電所，水力発電所，原子力発電所のうちいずれか1基だけです。都市に水力発電所を建設するには，都市のあるタイルまたは隣接するタイルに「川」が必要です。

en: Library
ja: 図書館

en: Increases the science output in a city by 50%.
ja: 都市の研究成果を50%増やします。

en: Marketplace
ja: 市場

en: Increases the luxury and tax output in a city by 50%.
ja: 都市の税収と贅沢ポイントを+50%増加させます。

en: Mass Transit
ja: 公共交通機関

en: Neutralizes the pollution generated by the population.  The population simply has no effect on the pollution generated in the city.
ja: 過密によって引き起こされる都市公害を完全になくします。この都市での人口増加は，公害に全く影響を与えません。

en: Mfg. Plant
ja: 製造プラント

en: Together with a Factory, a Manufacturing Plant increases the shield production in a city by 100%.
ja: 工場と連携することで，製造プラントは都市のシールド生産物を100%増やします。

en: Nuclear Plant
ja: 原子力発電所

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Nuclear Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Nuclear Plant together give a 150% production bonus.
ja: 産業活動によって引き起こされる産業公害を50%減少させます。それに加え，工場および製造プラントによるシールド生産効果を増加させます。工場と原子力発電所が合わさると100%の生産物ボーナスが得られます。工場，製造プラント，原子力発電所の三者が合わさると150%の生産物ボーナスが得られます。

en: A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
ja: 1つの都市は火力発電所，水力発電所，原子力発電所のいずれか1つしか所有できません。

en: Palace
ja: 宮殿

en: Makes a city the capital and the center of your government. Corruption in other cities is related to how far away from the capital they are, except when the government is Democracy or Communism. On top of this, corruption in your capital itself is half of what it would otherwise be (as if it had a Courthouse).
ja: 宮殿のある都市は政府の中心たる首都になります。政治体制が民主主義・共産主義以外のとき，各都市の汚職は首都からの距離に比例して増加します。また宮殿は首都の汚職を50%減少させます。

en: The cost to enemy Diplomats of inciting a revolt in a city also depends upon the city's distance from the capital (under all forms of government). Your capital city itself cannot be incited to revolt, and enjoys a bonus when enemy agents try to evade your own agents stationed in the city, or sabotage your buildings.
ja: 他国の外交官が叛乱の煽動を試みる際，その費用は政治体制に関わらず，首都からの距離に比例して減少します。首都では叛乱を煽動できません。加えて敵の外交官からの破壊工作および駐在する味方外交官との諜報戦において有利なボーナスが得られます。

en: Take good care of your capital, as its loss may result in your empire plunging into civil war. Losing your current palace also results in losing whatever spaceship you might have.
ja: 首都は大事に扱ってください。首都を失うと内戦が勃発するかもしれません。また建造中・航行中に関わらず宇宙船も破壊されます。

en: If the capital is in a dangerous location, or a more central capital would give a better corruption distribution, you can move your palace by rebuilding it in another city.
ja: 他の都市に宮殿を建設することで，遷都を行うこともできます。首都に迫る軍事的脅威から逃れる場合や，国土の中心に首都を据え各都市の汚職を減らす場合に役立ちます。

en: Power Plant
ja: 火力発電所

en: Increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in a city: a Factory and a Power Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Power Plant together give a 150% production bonus.  The extra production may lead to the city generating more pollution.
ja: 都市にある工場および製造プラントによるシールド生産効果を増加させます。工場と火力発電所が合わさると100%の生産物ボーナスが得られます。工場，製造プラント，火力発電所の三者が合わさると150%の生産物ボーナスが得られます。生産力上昇により，都市の公害がより増加する可能性があります。

en: Recycling Center
ja: リサイクル施設

en: Building a Recycling Center reduces the amount of pollution generated by production in a city by 66%.
ja: リサイクル施設は，産業活動によって引き起こされる産業公害を66%減らします。

en: SDI Defense
ja: SDI 防衛システム

en: Protects a city and its environs (up to 2 tiles away) from attacks by other nations' Nuclear units. A Nuclear unit not owned by you or a teammate which attacks a city with SDI Defense, or attacks a unit (or is deliberately exploded) within range, is shot down and simply has no effect.
ja: 他国による核攻撃から，都市および都市を中心とする半径2タイルの範囲を防衛します。SDI防衛システムのある都市，または防衛範囲内のユニット（爆発に巻き込むことを狙った場合も含む）を狙い発射された自軍および同チーム国軍以外の核兵器を撃墜し，あらゆる被害を防ぎます。

en: Space Component
ja: 宇宙コンポーネント

en: Space Components can be differentiated into Propulsion and Fuel Components.  Each pair of them reduces your spaceship's travel time.  You can build up to 8 pairs.
ja: 宇宙コンポーネントは，推進装置と燃料装置に分けられます。その各々の組み合わせは宇宙船の旅行時間を短縮します。8組作ることができます。

en: Before you can build any spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.
ja: 宇宙船の各部品を生産するには，プレイヤーの誰かが不思議「アポロ計画」を建設しておかなくてはいけません。

en: Space Module
ja: 宇宙モジュール

en: Space Modules are the most expensive parts of spaceships.  There are three different types of Space Module:
ja: 宇宙モジュールは宇宙船の部品の中で最も高価なものです。宇宙モジュールには3種類あります:

en: - Habitation Module: provides living space for 10,000 people.
ja: ・居住モジュール:10,000人の居住空間。

en: - Life Support Module: provides food and water for the population of one Habitation Module.
ja: ・生命維持モジュール:1つの居住モジュールの人数分の食料や水を供給。

en: - Solar Panels: provides the energy needed for any two of the other Modules.
ja: ・太陽電池:他の2種類のモジュールにエネルギーを供給。

en: You can build up to 4 Space Modules of each kind.
ja: 各種類の宇宙モジュールは最大4基まで建造することができます。

en: Space Structural
ja: 宇宙船構造物

en: Space Structurals form the base of your spaceship.  All other spaceship parts need to be connected to Structurals in order to function.  You can build up to 32 Space Structurals.
ja: 宇宙船構造物は宇宙船の骨組みとなるものです。他の宇宙船の部品は構造物に接続されて初めて機能します。最大32個の構造物を造ることができます。

en: Temple
ja: 寺院

en: A Temple in a city near mountains additionally prevents population loss from volcanic activity.
ja: また寺院は山にほど近い都市に建設することで，火山の噴火による人的被害を防ぐことができます。

en: University
ja: 大学

en: Together with a Library, a University increases the science production of a city by 100%.
ja: 図書館と大学があると，都市の科学ポイント生産が100%増加します。

en: Apollo Program
ja: アポロ計画

en: All cities on the map become visible for the player who owns it -- the player always has up-to-date knowledge of all tiles with cities despite fog-of-war. It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
ja: これを手に入れたプレイヤーは，マップ上のすべての都市を見ることができるようになります。戦場の霧に影響されずに，都市周辺のすべてのタイルの最新の知識を得ることができます。この不思議が完成すると，すべてのプレイヤーが宇宙船の部品の製作を開始できるようになります(必要な技術が研究完了している場合)。

en: Colossus
ja: ロードス島の巨神像

en: Each tile around the city where this wonder is built that is already generating some trade produces one extra trade resource.
ja: この不思議の建てられた都市のまわりでは，すでに交易ポイントを1ポイント以上産出しているタイルから，交易ポイントをさらに1ポイント得ることができます。

en: Copernicus' Observatory
ja: コペルニクスの天文台

en: Boosts science production by 50% in the city where it is built.
ja: この不思議が建設された都市で研究ポイントが+50%増加します。

en: Cure For Cancer
ja: 癌の治療

en: This stunning technological achievement makes one unhappy citizen content in each of your cities (including citizens unhappy about military activity).
ja: このすばらしい科学の偉業は，全ての都市でそれぞれ1人の不幸市民を平静にします（戦闘ユニットが原因の不幸市民も対象になります）。

en: Darwin's Voyage
ja: ダーウィンの航海

en: Charles Darwin's voyage sparked the discovery of the evolution of the species, which inspired greater confidence in science. Gives two immediate technology advances.
ja: チャールズ・ダーウィンの航海は進化論発見のきっかけとなり，これは科学への信頼を大きく高めることになりました。即座に2つの進んだ技術を得ます。

en: Great Library
ja: アレクサンドリア図書館

en: The civilization which builds the Great Library gets every advance that at least two other teams have achieved.
ja: アレクサンドリア図書館を建てた文明は毎ターン，他の2つ以上のチームが研究し終えた科学技術を得ることができます。

en: Great Wall
ja: 万里の長城

en: Works as a City Wall in all your cities.
ja: すべての都市に城壁があるものとして機能します。

en: Hanging Gardens
ja: 空中庭園

en: Makes one content citizen happy in every city. In the unlikely event where there are no content citizens to get the effect of Hanging Gardens, the wonder applies to unhappy citizens instead (including those unhappy about military activity), making each content.
ja: 各都市の平静な市民1を幸福にします。ありそうもないことですが，空中庭園の影響を受ける平静な市民がいない場合，効果は不幸市民（戦闘ユニットが原因の者も含む）に対して適用され，平静にします。

en: Hoover Dam
ja: フーバーダム

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city on the same continent where the wonder is built.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
ja: 不思議が建てられた都市と同じ大陸の全都市に，水力発電所があるかのように作用します。(産業公害を減らし，工場と製造プラントの効果を増やします。)

en: Isaac Newton's College
ja: ニュートンの学士院

en: Boosts science production by 100% in the city where it is built.
ja: この不思議が建設された都市で研究ポイントが+100%増加します。

en: J.S. Bach's Cathedral
ja: J.S.バッハの大聖堂

en: Makes two unhappy citizens content in every city of yours on the same continent where the wonder is built (including citizens unhappy about military activity).
ja: 不思議が建てられた都市と同じ大陸のすべての都市で，2人の不幸市民を平静にします（戦闘ユニットが原因の不幸市民も含みます）。

en: Lighthouse
ja: ファロス灯台

en: Gives all your sea units 1 additional movement point.
ja: 全ての海上ユニットの移動力を+1増やします。

en: Magellan's Expedition
ja: マゼランの探検航海

en: Gives all sea units 1 additional movement point.
ja: 全ての海上ユニットの移動力を+1増やします。

en: Manhattan Project
ja: マンハッタン計画

en: Michelangelo's Chapel
ja: ミケランジェロの教会

en: Double effects of Cathedrals, in all cities.
ja: すべての都市で大聖堂の効果が2倍になります。

en: Oracle
ja: アポローン神殿

en: Doubles the effect of a Temple in every city. Does not affect citizens made unhappy by military activity.
ja: 寺院のあるすべての都市で，さらに不幸市民2を平静にします。ただし戦闘ユニットが原因の不幸市民には効果がありません。

en: Pyramids
ja: ピラミッド

en: Allows you to choose any government, including those that have not yet been researched by your civilization, and without the transition period of Anarchy.
ja: 無政府状態になることなく，全ての政治体制へと即時移行できるようになります。これにはまだ研究が済んでいないものも含まれます。

en: SETI Program
ja: SETI計画

en: Boosts science production in each city by 50%.
ja: 各都市の科学ポイント生産が50%増加します。

en: Shakespeare's Theater
ja: シェイクスピアの劇場

en: Makes all angry and unhappy citizens content in the city where it is located, including citizens unhappy about military activity.
ja: 建てられた都市の怒ったまたは不幸な市民すべてを平静にします（戦闘ユニットが原因の不幸市民も対象となります）。

en: United Nations
ja: 国際連合

en: Women's Suffrage
ja: 婦人参政権

en: In all cities, the unhappiness effect of every unit is reduced by 1. This means that in a Republic, units do not cause unhappiness, and in a Democracy, aggressive units cause only 1 unhappy citizen each.
ja: すべての都市で，すべてのユニットの不幸の効果が1減ります。すなわち，共和制下ではユニットは不幸を引き起こさず，民主主義下では攻撃的なユニットはそれぞれ1しか不幸な市民を作らないということです。

en: Entertainers
ja: 芸人

en: ?Elvis:E
ja: 芸人

en: Each entertainer produces two luxury points for their city per turn. See the section on Happiness for the effects of luxury points.
ja: 芸人は1人あたり毎ターン贅沢ポイントを2pt生み出します。贅沢ポイントの効果については，「幸福」節を参照してください。

en: Scientists
ja: 科学者

en: ?Scientist:S
ja: 科

en: Each scientist adds two points to your empire's research output per turn.
ja: 科学者1人あたり，1ターンに2ポイントが帝国の研究ポイントに追加されます。

en: Taxmen
ja: 徴税官

en: ?Taxman:T
ja: 税

en: Each tax collector produces two extra gold for your treasury per turn.
ja: 徴税官1人あたり，1ターンに金2が国庫に追加されます。

en: Civ1 ruleset
ja: civ1ルールセット

note: TRANS: _Bribe Enemy Unit (3% chance of success).
en: %sBribe Enemy Unit%s
ja: ユニットを買収する(%sB) %s

note: TRANS: Incite a _Revolt (3% chance of success).
en: Incite a %sRevolt%s
ja: 叛乱の煽動(%sR) %s

en: Earthquake
ja: 地震

en: Fire
ja: 大規模な火災

en: Flood
ja: 洪水

en: Piracy
ja: 海賊

en: Plague
ja: 疫病

en: Volcano
ja: 火山の噴火

en: Team 1
ja: チーム1

en: Team 2
ja: チーム2

en: Team 3
ja: チーム3

en: Anarchy
ja: 無政府状態

en: Warlord %s
ja: %s将軍

en: Warlady %s
ja: %s将軍

en: Anarchy is simply the absence of any recognizable government. Citizens are disorganized and unproductive, and will spend all income as quickly as possible, rather than paying taxes or conducting research.
ja: 無政府状態は文字通り，それらしき政府の存在しない状態です。市民は組織されず非生産的で，収入は納税したり研究に振り向けたりせずさっさと使ってしまおうとすることでしょう。

en: Anarchy offers slightly less corruption than Despotism, but slightly more unhappiness.
ja: 無政府状態では汚職は専制政治よりは若干少ないですが，不幸も若干発生しやすくなります。

en: Despotism
ja: 専制政治

en: Chief %s
ja: 族長 %s

en: ?female:Chief %s
ja: 族長 %s

en: Under Despotism, you are the absolute ruler of your people.  Your control over your citizens is maintained largely by martial law.
ja: 専制政治は絶対的君主の支配です。都市の支配は主に戒厳令で維持します。

en: Despotism suffers the highest level of corruption of all forms of government.
ja: 専制政治では汚職が蔓延し，そのひどさはあらゆる政治体制の中で最も悪質なものとなります。

en: Monarchy
ja: 君主制

en: King %s
ja: 王 %s

en: Queen %s
ja: 女王 %s

en: Under Monarchy, a king or queen serves as a hereditary figurehead for your government.
ja: 君主制は，世襲の王または女王が国を統治します。

en: Monarchy suffers the same small amount of corruption that the Republic does.
ja: 共和制と同程度の小さな汚職を被ります。

en: Communism
ja: 共産主義

en: Comrade %s
ja: 同志 %s

en: ?female:Comrade %s
ja: 同志 %s

en: A Communist government is based on the ideal that all people are equal.  All goods are owned by the state, rather than by private citizens.  Communism gives a balance between military and commercial styles of government.
ja: 共産主義政権はすべての国民の平等を基礎にしています。すべての生産は市民個人ではなく国に寄与します。共産主義は政府の軍国主義と商業主義のバランスをもたらします。

en: Under Communism, corruption does not vary by distance from the capital; all cities (including the capital) have a modest amount of corruption.
ja: 共産主義では，汚職は首都からの距離によっては変わりません。すべての都市(首都も含む)で中等度の汚職があります。

en: Republic
ja: 共和制

en: Consul %s
ja: 執政官 %s

en: ?female:Consul %s
ja: 執政官 %s

en: Under a Republican government, citizens hold an election to select a representative who will govern them; since elected leaders must remain popular to remain in control, citizens are given a greater degree of freedom.  Citizens under the Republic become unhappy easily, but the self-sufficiency of your citizens allows high levels of trade.
ja: 共和制は政府の指導者を世襲ではなく，主権を持った国民が投票で選出する制度です。指導者が政権を維持するには支持され続ける必要があるため，市民はより高いレベルの自由度を享受します。経済の発展が促される一方，市民の幸福度は容易に悪化します。

en: Democracy
ja: 民主主義

en: President %s
ja:  %s大統領

en: ?female:President %s
ja:  %s大統領

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption during Democracy, but citizens become very upset during wars.
ja: 民主主義は人民が主権を持ち，投票による合意に基いて政治を決定する制度です。経済が高度に発達する一方で，市民の幸福度は非常に悪化しやすいものになります。汚職は一掃されますが，市民は極めて厭戦的です。

en: Because (happy) citizens of Democracy believe strongly in the government, their loyalty is unswerving.  Military units of Democratic civilizations cannot be bribed, and Democratic cities cannot be incited to revolt by enemy Diplomats and Spies.
ja: 民主主義の(幸福な)市民は政府を強く信じているので，その忠誠心は変わりません。民主政文明の軍隊は買収されません。敵外交官やスパイは都市の叛乱の煽動はできません。

en: ?nationgroup:Ancient
ja: 古代

en: ?nationgroup:Modern
ja: 近現代

en: American
ja: アメリカ人

en: ?plural:Americans
ja: アメリカ人

en: Formally named the United States of America.  Independent from Great Britain after a revolution in 1776-1783 AD.
ja: 正式な名称はアメリカ合衆国といいます。1776年から1783年にかけての独立戦争で英国から独立しました。

en: Speaker %s
ja: %s議長

en: ?female:Speaker %s
ja: %s議長

en: Aztec
ja: アステカ人

en: ?plural:Aztecs
ja: アステカ人

en: The Azteca, a Nahuatl speaking people from the Sonoran desert, seized control of the Toltec-derived civilizations of Central Mexico during the 15th century, reviving the practice of human sacrifice. They were conquered by the Spanish under Cortés in 1521.
ja: アステカ人はソノラ砂漠からやって来たナワトル語を話す人々で，15世紀に中央メキシコのトルテカ起源の諸文明の支配権を握り，人身御供の習慣を復活させました。彼らは1521年にコルテス率いるスペイン人によって征服されました。

en: Babylonian
ja: バビロニア人

en: ?plural:Babylonians
ja: バビロニア人

en: Babylon was the dominant city of Mesopotamia from the 18th to 7th centuries BC under a succession of peoples including Amorites, Kassites, Assyrians, and Chaldeans.
ja: バビロンは紀元前18世紀から紀元前7世紀にかけて，アモリ，カッシート，アッシリア，カルデアを含む一連の人々の下にあったメソポタミアの支配的な都市でした。

note: TRANS: Lugal = Great Man
en: %s Lugal
ja: %s ルガル

en: ?female:%s Lugal
ja: %s ルガル

en: %s Ensi
ja: %s エンシ

en: ?female:%s Ensi
ja: %s エンシ

en: Chinese
ja: 中国人

en: ?plural:Chinese
ja: 中国人

en: China is the oldest major civilization that is still in existence today, with written records dating back over 3,500 years. After first being unified by the Qin dynasty in 221 BC, China alternated between periods of unity and disunity, and was occasionally conquered by external ethnicities. Today, the People's Republic of China, established by the Communists in 1949, occupies the mainland, while the former Nationalist government of the Republic of China governs the island of Taiwan.
ja: 中国は今日まで続いている中では最古の大文明で，その文書記録は3500年以上前まで遡ります。秦王朝によって紀元前221年にはじめて統一されて以来，中国は統一と分裂の時期を繰り返し，またしばしば他民族による征服も受けてきました。今日では，1949年に共産党によって設立された中華人民共和国が本土を占拠している一方，以前の中華民国の国民党政府は台湾島を統治しています。

en: Emperor %s
ja: 皇帝 %s

en: Empress Dowager %s
ja: 太后 %s

en: Chairman %s
ja: 議長 %s

en: Chairperson %s
ja: 議長 %s

en: Egyptian
ja: 古代エジブト人

en: ?plural:Egyptians
ja: 古代エジプト人

en: Egypt was the second-oldest of the world's civilizations.  Since ancient times it has been unusually urbanized, supporting a large population on silt deposited by the annual floodings of the Nile.
ja: エジプトは世界で2番目に古い文明です。古代から極めて都市的な文明であり，その巨大な人口をナイル川の毎年の氾濫が堆積させる沈泥によって支えていました。

en: Pharaoh %s
ja: ファラオ %s

en: ?female:Pharaoh %s
ja: ファラオ %s

en: Great Pharaoh %s
ja: 偉大なファラオ %s

en: ?female:Great Pharaoh %s
ja: 偉大なファラオ %s

en: English
ja: イングランド人

en: ?plural:English
ja: イングランド人

en: England was unified by Alfred the Great of Wessex in the late 9th century, only to be conquered by William of Normandy a century later, in the last successful invasion of the country.
ja: イングランドはウェセックスのアルフレッド大王によって9世紀に統一されましたが，次の世紀にはノルマンディ公ウィリアム王によってあえなく征服されてしまいました。この征服がこの地で成功した最後の侵略となりました。

en: Prime Minister %s
ja: %s首相

en: ?female:Prime Minister %s
ja: %s首相

en: French
ja: フランス人

en: ?plural:French
ja: フランス人

en: France has long been a major power in Europe. French conquerors like Emperor Napoleon and King Charlemagne united large parts of Europe under the French flag.
ja: フランスは長きに渡りヨーロッパの大国であり続けてきました。皇帝ナポレオンやシャルルマーニュ王のようなフランスの征服者たちはヨーロッパの大部分をフランスの旗の下に束ねました。

en: Chieftain %s
ja: 族長 %s

en: ?female:Chieftain %s
ja: 族長 %s

en: Premier %s
ja: %s首相

en: ?female:Premier %s
ja: %s首相

en: German
ja: ドイツ人

en: ?plural:Germans
ja: ドイツ人

en: Germany was united in 1871 by the Prussian military force. After World War I it became a republic, but fell into Nazism in 1933 and started World War II. After the war it was split into two states, which reunited in 1990 at the end of the Cold War.
ja: ドイツは1871年にプロイセンの軍事力によって統合されました。第一次世界大戦の後は共和国となりましたが，1933年にはナチズムに陥り第二次世界大戦を引き起こしました。大戦後は2つの国家へと分断され，1990年に冷戦の終結と共に再統合されました。

en: Chancellor %s
ja: %s首相

en: ?female:Chancellor %s
ja: %s首相

en: First Secretary %s
ja: %s第一書記

en: ?female:First Secretary %s
ja: %s第一書記

en: Greek
ja: 古代ギリシア人

en: ?plural:Greeks
ja: 古代ギリシア人

en: The ancient Greeks, between Mycenae and the Roman conquest.
ja: ミュケナイから，ローマ人に征服されるまでの古代ギリシア人。

en: Despot %s
ja: デスポテース %s

en: ?female:Despot %s
ja: デスポテース %s

en: Indian
ja: インド人

en: ?plural:Indians
ja: インド人

en: The cradle of Ancient Indian civilization lay in the Indus river valley in modern-day Pakistan.
ja: 古代インド文明揺籃の地は現代のパキスタン内のインダス川谷です。

en: Raja %s
ja: ラージャ %s

en: Rani %s
ja: ラーニ %s

en: Maharaja %s
ja: マハーラージャ %s

en: Maharani %s
ja: マハーラーニ %s

en: Mahatma %s
ja: マハトマ %s

en: ?female:Mahatma %s
ja: マハトマ %s

en: Mongol
ja: モンゴル人

en: ?plural:Mongols
ja: モンゴル人

en: In the centuries after their unification by Chinggis Khan, the Mongols conquered the largest empire in human history, encompassing most of the continent of Asia. They became notorious for their utter ruthlessness in warfare.
ja: チンギス・カンによる民族統一後の数世紀の間に，モンゴル人はアジア大陸の大部分を征服し，人類史上最大の帝国を築きました。彼らは戦闘における徹底的な無慈悲さにより悪名を得ることになります。

en: %s Khan
ja: %s ハン

en: %s Khatan
ja: %s ハトン

en: %s Khagan
ja: %s ハーン

en: ?female:%s Khagan
ja: %s ハーン

en: Roman
ja: 古代ローマ人

en: ?plural:Romans
ja: 古代ローマ人

en: Rome was, in legend, founded by Romulus in 753 BC. At its height, Rome controlled nearly all of Europe, northern Africa and Mesopotamia.
ja: ローマは，伝説によれば，ロムルスによって紀元前753年に設立されました。その絶頂期には，ローマはヨーロッパのほぼ全域に加え，北アフリカとメソポタミアを支配下に収めていました。

en: Dictator %s
ja: 独裁官 %s

en: Dictatrix %s
ja: 独裁官 %s

en: Imperator %s
ja: インペラトル %s

en: Imperatrix %s
ja: インペラトリクス %s

en: Usurper %s
ja: 簒奪者 %s

en: ?female:Usurper %s
ja: 簒奪者 %s

en: Russian
ja: ロシア人

en: ?plural:Russians
ja: ロシア人

en: According to legend, Slavic and Finnic tribes of Novgorod invited in the year 862 the Varangian (Viking) king Rurik to bring order to their land. Rurik established Kievan Rus' in this realm, the first Russian state. By the 11th century, Kievan Rus' had disintegrated into lesser princedoms, which were once again united into one state by Ivan III in the 15th century. After decisive victory over Sweden and large territorial gains, Peter I pronounced the Russian Empire in 1721. The Russian Empire lasted until 1917 when a socialist revolution dethroned the last Russian emperor. After USSR dissolution in 1991 Russia appeared on world map again, now as a federative republic.
ja: 伝説によると，ノヴゴロドのスラヴ系・フィニック系諸部族は862年に彼らの土地に秩序をもたらすべくヴァラング(ヴァイキング)王リューリクを招請しました。リューリクは最初のロシア人の国，キエフ公国を確立しました。11世紀までには，キエフ公国は諸小公国へと解体していましたが，15世紀にイワン3世によって一つの国家へと再統合されました。対スウェーデンの決定的な勝利と広大な領土の獲得の後に，ピョートル1世は1721年にロシア帝国を称しました。ロシア帝国は1917年に社会主義革命によって最後のロシア皇帝が退位させられるまで存続しました。1991年のソ連解体の後，ロシアは再び世界地図に，連邦共和国としてその姿を現しました。

en: Duke %s
ja: 公 %s

en: Duchess %s
ja: 女公 %s

en: Tsar %s
ja: ツァーリ %s

en: Tsaritsa %s
ja: ツァリツァ %s

en: Zulu
ja: ズールー人

en: ?plural:Zulus
ja: ズールー人

en: The Zulus are a warlike Bantu people who migrated from west-central Africa into southern Africa beginning in the early 1700s, conquering the native Khoisan peoples and clashing with European settlers.
ja: ズールー人はバントゥー系民族に属する好戦的な人々で，1700年代初頭以降，原住民コイサン人を征服し，ヨーロッパの入植者と衝突しながら，中西部アフリカから南アフリカへと移住を進めました。

en: Great Chief %s
ja: 大族長 %s

en: ?female:Great Chief %s
ja: 大族長 %s

en: Spokesman %s
ja: 代弁者 %s

en: Spokeswoman %s
ja: 代弁者 %s

en: Principal Chief %s
ja: 首長 %s

en: ?female:Principal Chief %s
ja: 首長 %s

en: Barbarian
ja: バーバリアン

en: ?plural:Barbarians
ja: バーバリアン

en: Since the dawn of civilization, barbarians have been a threat to cultured peoples everywhere.
ja: 文明の夜明けからこのかた，野蛮人はどこでも文明化された人間の脅威であり続けています。[訳註:"barbarian"は古代ギリシア人が非ギリシアの言語の音を卑しめてバルバロイ(「バブバブ」)と呼んだのが語源です]

en: Pirate
ja: 海賊

en: ?plural:Pirates
ja: 海賊

en: As long as honest men have sailed the seas, pirates have been a scourge of them and of all coastal dwelling peoples.
ja: 誠実な人々が海を渡る限り，海賊は彼らおよび沿岸に住むすべての人々にとっての災厄であり続けています。

en: ?style:European
ja: ヨーロッパ調

en: ?style:Classical
ja: 古典調

en: ?style:Tropical
ja: 熱帯調

en: ?style:Asian
ja: アジア調

en: ?style:Babylonian
ja: バビロニア調

en: ?style:Celtic
ja: ケルト調

en: ?citystyle:European
ja: ヨーロッパ調

en: ?citystyle:Classical
ja: 古典調

en: ?citystyle:Tropical
ja: 熱帯調

en: ?citystyle:Asian
ja: アジア調

en: ?citystyle:Babylonian
ja: バビロニア調

en: ?citystyle:Celtic
ja: ケルト調

en: ?citystyle:Renaissance
ja: ルネサンス調

en: ?citystyle:Industrial
ja: インダストリアル

en: ?citystyle:Modern
ja: 現代風

en: ?citystyle:PostModern
ja: ポストモダン

en: Advanced Flight
ja: 航空工学

en: Alphabet
ja: アルファベット

en: Astronomy
ja: 天文学

en: Atomic Theory
ja: 原子理論

en: Automobile
ja: 自動車

en: Increases the population's contribution to pollution.
ja: ・過密によって引き起こされる都市公害が増加します。

en: Banking
ja: 銀行制度

en: Bridge Building
ja: 橋梁建設

en: Allows roads to be built on river tiles.
ja: ・川の流れるタイルに道路を敷設することが可能になります。

en: Bronze Working
ja: 青銅器

en: Ceremonial Burial
ja: 葬儀

en: Chemistry
ja: 化学

en: Chivalry
ja: 騎士道

en: Code of Laws
ja: 法律

en: Combustion
ja: 内燃機関

en: Computers
ja: コンピューター

en: Conscription
ja: 徴兵制

en: Construction
ja: 建築学

en: Allows Settlers to build fortresses.
ja: ・開拓者が要塞を築くことができるようになります。

en: Currency
ja: 通貨

en: Electricity
ja: 電気学

en: Electronics
ja: 電子工学

en: Engineering
ja: 工学

en: Explosives
ja: 爆薬

en: Feudalism
ja: 封建制度

en: Flight
ja: 飛行術

en: Decreases one-time revenue from new trade routes.
ja: ・新たな交易路が結ばれた際に得られる到着ボーナスが減少します。

en: Fusion Power
ja: 核融合

en: Genetic Engineering
ja: 遺伝子工学

en: Gunpowder
ja: 火薬

en: Horseback Riding
ja: 騎乗

en: Industrialization
ja: 工業化

en: Population will start contributing to pollution.
ja: 人口過密により都市公害が発生するようになります。

en: Invention
ja: 発明

en: Iron Working
ja: 鉄器

en: Labor Union
ja: 労働組合

en: Literacy
ja: 識字

en: Magnetism
ja: 磁気学

en: Map Making
ja: 地図

en: Masonry
ja: 石工術

en: Mass Production
ja: 大量生産

en: Mathematics
ja: 数学

en: Medicine
ja: 医術

en: Eliminates the risk of population loss from plague in all your cities.
ja: 全ての都市で疫病が発生しなくなります。

en: Metallurgy
ja: 冶金学

en: Mysticism
ja: 神秘主義

en: Improves the effect of Temples.
ja: ・寺院の効果を高めます。

en: Navigation
ja: 航海術

en: Nuclear Fission
ja: 核分裂

en: Nuclear Power
ja: 原子力

en: Philosophy
ja: 哲学

en: Physics
ja: 物理学

en: Plastics
ja: プラスチック

en: Pottery
ja: 陶器

en: ?tech:Railroad
ja: 鉄道

en: Allows Settlers to upgrade roads to railroads.
ja: ・開拓者が鉄道を敷設できるようになります。

en: Recycling
ja: リサイクル

en: Refining
ja: 石油精製

en: Religion
ja: 宗教

en: Robotics
ja: ロボット工学

en: Rocketry
ja: ロケット工学

en: Space Flight
ja: 宇宙飛行

en: Steam Engine
ja: 蒸気機関

en: Steel
ja: 鉄鋼

en: Superconductors
ja: 超伝導

en: The Corporation
ja: 株式会社

en: The Republic
ja: 共和制

en: The Wheel
ja: 車輪

en: Theory of Gravity
ja: 万有引力の法則

en: Writing
ja: 筆記

en: Ocean
ja: 海

en: Oceans cover much of the world.
ja: 海はマップの大部分を覆う地形です。

en: In cities built on the coast, stored food and work towards the current project are at risk from piracy, unless there is any kind of Barracks in the city.
ja: 海岸沿いに建設された都市は，海賊に襲われる危険性があります。その場合は貯蔵されている食料と，蓄積された生産ポイントが失われます。兵舎があれば被害を防ぐことができます。

en: Arctic
ja: 極地

en: Arctic tiles are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
ja: 極地タイルは世界の最北部と最南部にのみ存在します。とても寒いので働くのが大変です。

en: Desert
ja: 砂漠

en: Deserts are regions of extreme dryness, making agriculture and trade very difficult.
ja: 砂漠は極端に乾燥した地帯です。農業や交易を行うのは非常に難しいです。

en: Forest
ja: 森

en: Forests are densely wooded, making agriculture somewhat problematic.
ja: 森には木が密集していて，農業を行うには幾分問題があります。

en: Grassland
ja: 草原

en: Grasslands afford exceptional agricultural opportunities.
ja: 草原は農業をするのに最適です。

en: Hills
ja: 丘

en: In addition to being amenable to agriculture, Hills are frequently rich in resources.
ja: 丘は農業を行えるだけでなく，しばしば資源にも富んでいます。

en: A city built in or next to hills is at risk of earthquakes, which can destroy buildings in that city. There is no technology or improvement which can prevent this disaster.
ja: 丘タイルの上または隣接するタイルに建設された都市では，地震が発生する危険性があります。その場合は都市建造物のいずれかが失われます。この被害を防ぐことができる都市建造物や科学技術は存在しません。

en: Jungle
ja: ジャングル

en: Jungles are densely overgrown, making agriculture somewhat problematic.
ja: ジャングルは木々が密集して生い茂る森林で，農業を行うのはやや難しいです。

en: Mountains
ja: 山

en: Mountains are regions of extreme altitude, making agriculture and trade very difficult.
ja: 山は標高が極めて高い地帯で，農業や交易を行うのは非常に困難です。

en: Cities built in or next to mountains are at risk from volcanic activity. A Temple in the city instils sufficient respect for the forces of nature to prevent population loss.
ja: 山タイルの上または隣接するタイルに建設された都市は，火山の噴火にさらされる危険性があります。寺院は大自然に対する畏敬の精神を養い，人的被害を防ぐことができます。

en: Plains
ja: 平野

en: Plains are very broad, sparse regions, which makes trade slightly inconvenient.
ja: 平野はとても広くまばらな地帯です。交易にはやや不便です。

en: Swamp
ja: 湿地

en: Swamps suffer from an over-abundance of water, making agriculture somewhat problematic.
ja: 湿地は過剰な水分を含む土壌に覆われた土地で，農業には適しません。

en: Tundra
ja: ツンドラ

en: Tundra are broad, cold regions, fit for some agriculture and little else.
ja: ツンドラは広く寒い地帯です。農業には多少向いていますが，他にはほとんど何もありません。

en: ?gui_type:Build Fortress
ja: 要塞を建設する

en: Irrigation
ja: 灌漑

en: Building an irrigation system on a suitable tile causes it to produce one extra food each turn. This requires a nearby source of water: an ocean or river tile, or another tile with an irrigation system, must share an edge (not just a corner) with the target tile. However, once irrigated, land remains so even if the water source is removed.
ja: 適切なタイルに灌漑施設を建設することで，食料ポイントの産出量が増加します。灌漑を行うには，タイルが水源に接している必要があります。水源になり得るのは海，川の流れるタイル，および既に灌漑されたタイルで，これらと角だけで接するのではなく辺を共有して隣接していなければなりません。一度灌漑されたタイルは，水源が失われても影響は受けません。

en: Building irrigation on a tile with a mine will destroy it.
ja: 鉱山施設とは並存しません。鉱山のあるタイルを灌漑すると，鉱山施設は失われます。

en: City center tiles get their terrain's irrigation bonus automatically, if there is no conflicting mine on the tile; however, this does not make cities count as a water source for further irrigation. Irrigation can be built on the city tile simply to allow building further irrigation elsewhere, but will not give the tile any further bonus.
ja: 鉱山が建設されていないとき，都市直下タイルは灌漑されているものとみなされ，食料ポイントの産出量が増加します。したがって灌漑を行っても，さらに多くの食料を得ることはできません。この場合は都市に隣接するタイルを灌漑するための，単なる水源となるに留まります。

en: Mines can be built on some types of terrain, which increases the number of production points produced by that tile. Hills get an extra 3 production points per tile; other terrains get 1 extra production point.
ja: 鉱山を建設することのできる地形もあります。鉱山はそのタイルで産出される生産ポイント (シールド) の量を増やします。増加量は丘で生産+3ポイント，その他の地形では生産+1ポイントです。

en: Building a mine on an irrigated tile will destroy the irrigation.
ja: 灌漑施設とは並存しません。灌漑されたタイルに鉱山を建設すると，灌漑施設は失われます。

en: Pollution appears on land tiles around cities with high production or population, or when a Nuclear unit is detonated. It halves all output from its tile, and contributes to the risk of global warming.
ja: 公害は都市におけるシールド生産や過密，または核攻撃によって発生し，周辺の陸地タイルを汚染します。汚染されたタイルは産出量が50%低下する上，地球温暖化を引き起こす原因になります。

en: The pollution can only be cleared by dispatching Settlers with the "clean pollution" order.
ja: 公害を取り除くには，開拓者に"公害を除去する"命令を与えて作業させるほかありません。

en: The city's population starts adding to pollution with the discovery of Industrialization, and Automobile, Mass Production, and Plastics make this worse. Building a Mass Transit in a city eliminates the population's contribution to pollution.
ja: 過密により引き起こされる公害 (都市公害) も，技術水準の向上に伴い悪化してゆきます。都市公害は科学技術「工業化」を獲得することで発生し始め，以降「自動車」・「大量生産」・「プラスチック」を獲得するごとに増加します。都市に「公共交通機関」を建設すると，これを一掃することができます。

en: The contribution of these factors can be seen in the city dialog; once it exceeds a threshold, the excess is the percent chance of pollution appearing each turn.
ja: これらの要因が公害の発生に対してどの程度影響しているかは，都市ダイアログで確認できます。産業公害と都市公害の合計値がしきい値を超えた場合，超過分がそのまま各ターンに周辺タイルで公害が発生する確率になります (例えばしきい値を10超過すると10%) 。

en: When an unused tile becomes polluted, there is the temptation to avoid the effort of cleaning it; but the spread of pollution has far more terrible results than the immediate economic impact -- every polluted tile increases the chance of global warming. Each time global warming advances, the entire world loses coastal land to jungles and swamps, and inland tiles are lost to desert. This tends to devastate cities and leads to global impoverishment.
ja: 市民が労働していないタイルが公害で汚染されたとき，わざわざ除去するのは面倒だと考えてしまいがちです。しかし公害が広がると，直接的な経済損失よりも遥かに恐ろしい結果が待ち受けています。公害に汚染されたタイルが多いほど，地球温暖化の確率が上昇するのです。地球温暖化が進行するたび，世界中で沿岸部のタイルがジャングルや湿地へと姿を変え，内陸部では砂漠化が進行します。これにより都市は荒廃し，世界的な文明の衰退を招きます。

en: The risk of global warming is cumulative; the longer polluted tiles are left uncleaned, the higher the risk becomes, and the risk can linger for some time even after all pollution has been cleaned. If a long time passes with an elevated risk of warming, its effects will be all the more severe when it does occur.
ja: 地球温暖化の発生確率は累積していきます。すなわち発生した公害が除去されずに長く放置されるほど，危険性が高まってゆきます。またいったん発生確率が高まると，たとえすべての公害を除去したとしても，しばらくは発生確率は0以下になりません。温暖化の発生確率が高い状態のまま長い時間が経つと，いざ発生したときの影響は一層深刻なものとなります。

en: Minor Tribe Village
ja: 先住民の集落

en: Villages (also called "huts") are primitive communities spread across the world at the beginning of the game. Any land unit can enter a village, making the village disappear and deliver a random response. If the village proves hostile, it could produce barbarians or the unit entering may simply be destroyed. If they are friendly, the player could receive gold, a new technology, a military unit (occasionally a settler; and sometimes a unit that the player cannot yet create), or even a new city.
ja: 先住民の集落(あるいは小屋)は，ゲーム開始時に世界中に配置される原始的な共同体です。陸上ユニットで立ち入ると，集落は消えて，ランダムなイベントが発生します。敵対的な集落だった場合，バーバリアンが出現したり，あるいは立ち入った陸上ユニットが破壊されたりします。友好的だった場合，プレイヤーに対して金や新たな科学技術，ユニット（開拓者や，プレイヤーがまだ生産できないユニットの場合もあります）が贈られます。新たな都市としてあなたの文明に合流することすらあります。

en: Flying units just fly over the village, leaving it untouched.
ja: 航空およびミサイルユニットは集落の上空を通過するだけで，立ち入ることはできません。

en: Fortress
ja: 要塞

en: Fortresses improve defense for land units outside cities.
ja: 要塞は都市外にある陸上ユニットの防御力を高めます。

en: Roads allow your land units to move more quickly, and on some terrain, also provide a trade bonus.
ja: 道路を敷設すると陸上ユニットが高速に移動できるようになります。また一部の地形では交易ポイントの産出量が増加します。

en: Building roads on river tiles requires knowledge of Bridge Building. City center tiles automatically get roads, and are an exception to this requirement.
ja: 川が流れるタイルに道路を敷設するには，科学技術「橋梁建設」が必要です。ただし都市直下タイルは例外で，自動的に道路が敷設されます。

en: Railroad
ja: 鉄道

en: Once you learn the Railroad technology, you may upgrade your roads to railroads. Units expend no movement points when moving along a railroad; you may ride a railroad indefinitely. (As may your enemies!)
ja: 科学技術「鉄道」を獲得すると，道路のあるタイルに鉄道を敷設することができるようになります。ユニットが鉄道タイルを移動するとき，移動力は消費せず，無限に移動することができます（敵ユニットも同様です！）。

en: Roads and railroads can only be built on River tiles if your civilization has learned Bridge Building technology.
ja: 川のあるタイルに道路や鉄道を敷設するには科学技術「橋梁建設」が必要です。

en: Cities built on or next to rivers are at risk of flooding, which will cause a loss of population and stored food. City Walls eliminate this risk.
ja: 川タイルの上または隣接するタイルに建設された都市では，洪水が発生する危険性があります。その場合は貯蔵されている食料が失われ，市民にも犠牲者が出ます。城壁があれば被害を防ぐことができます。

en: ?animals:Game
ja: 獲物

en: Coal
ja: 石炭

en: Fish
ja: 魚

en: Gems
ja: 宝石

en: Horses
ja: 馬

en: Oasis
ja: オアシス

en: Oil
ja: 石油

en: Resources
ja: 資源

en: Seals
ja: アザラシ

en: Can establish trade routes (must travel to target city).
ja: ・別の都市に移動させることで，交易路を結べます。

en: Nuclear
ja: 核兵器

en: green
ja: 新兵

en: veteran
ja: ベテラン

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Land
ja: 陸上

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Sea
ja: 海上

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Air
ja: 航空

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Missile
ja: ミサイル

en: Settlers
ja: 開拓者

en: Settlers are one of the key units in the game, as they are your main means of founding new cities, and can also improve terrain; see the help on Terrain and Terrain Alterations.
ja: 開拓者は「都市を建設できる」という点で，ゲーム上特に重要なユニットの1つです。またタイル開発を行うこともできます。詳細については「地形」・「タイルの開発」節を参照してください。

en: Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Settler can die if its supporting city runs out of food. Settlers in a Republic or Democracy require twice as much food per turn.
ja: 開拓者の維持には生産ポイント以外に食料ポイントも必要です。支援している都市の食料が尽きた場合は，開拓者が消滅します。共和制または民主主義体制下では，開拓者は毎ターン2倍の食料を必要とします。

en: Militia
ja: 民兵

en: This unit may be built from the start of the game.  It is the weakest offensive unit.
ja: このユニットはゲーム開始時から作ることができます。もっとも弱い攻撃ユニットです。

en: Phalanx
ja: ファランクス

en: The Phalanx is armored infantry, suitable for defending your cities.
ja: ファランクスは重装歩兵です。都市の防御に適しています。

en: Legion
ja: レギオン

en: Legions are heavily armed and well disciplined infantry units with an excellent offensive value.
ja: レギオンは重装備で統制の取れた歩兵です。高い攻撃力を誇ります。

en: Musketeers
ja: マスケット兵

en: Musketeers are infantry equipped with early firearms and replace Phalanx as the preferred city defender.
ja: マスケット兵は初期の火器を装備した歩兵で，ファランクスに代わって都市防衛に最適なユニットとなります。

en: Riflemen
ja: ライフル兵

en: Riflemen are World War-era infantry, very good at defending your cities.
ja: ライフル兵は世界大戦の時代における歩兵で，都市の防衛に最適です。

en: Mech. Inf.
ja: 機械化歩兵

en: Mechanized Infantry; this unit has the strongest defense strength of any land unit, but is only available near the end of the technology tree.
ja: このユニットはどの陸上ユニットよりも強力な防御力を持ちますが，残念ながら運用できるようになるのは科学技術ツリーの最終段階近くになってからです。

en: Cavalry
ja: 騎兵隊

en: Cavalry are mounted warriors and an early shock-troop that can penetrate deep into enemy territory.
ja: 騎兵隊は騎乗した戦士です。初期の突撃ユニットとして，敵国の深部へと侵入できます。

en: Chariot
ja: チャリオット

en: Chariots are horse-pulled war wagons, stronger but more expensive than Cavalry.
ja: チャリオットは馬が牽引する戦闘車両です。騎兵隊より強力ですが，より高価です。

en: Knights
ja: 騎士

en: Knights are mounted and heavily armored warriors.
ja: 騎士は騎乗した重装甲の戦士です。

en: Armor
ja: 機甲部隊

en: Armors are motorized war wagons that are faster, stronger, and can take more damage than any mounted unit.
ja: 機甲部隊はエンジンを搭載した装甲戦闘車両です。他のいずれの騎乗ユニットをも上回る攻撃力・防御力・移動力を誇ります。

en: Catapult
ja: カタパルト

en: Catapults are large rock-throwing machines of war. They are very strong attackers but equally weak defenders and will need an escort to be effective.
ja: カタパルトは戦闘用の巨大な投石器です。攻撃力は高いものの，敵からの攻撃に対しては脆弱で，活用するには護衛となるユニットが必要です。

en: Cannon
ja: カノン砲

en: Cannons are large firearms that can fire heavy projectiles over long distances. They are very strong attackers but equally weak defenders and will need an escort to be effective.
ja: カノン砲は大型の火器で，はるか遠くの目標に向けて重い砲弾を発射できます。攻撃力は高いものの，敵からの攻撃に対しては脆弱で，活用するには護衛となるユニットが必要です。

en: Artillery
ja: 大砲

en: The artillery is an upgraded cannon with improved defensive as well as offensive capabilities. It can shoot over city walls, ignoring their effect.
ja: 大砲はカノン砲を改良したユニットで，攻撃力に加えて防御力も向上しています。城壁を飛び越える曲射弾道で砲弾を発射するため，城壁の防御効果を無視して都市を攻撃できます。

en: Fighter
ja: 戦闘機

en: Fighters are your first airborne units. They can move anywhere and attack any unit.
ja: 戦闘機は最初に使用できる航空ユニットです。どこへでも移動でき，あらゆるユニットに攻撃を加えることができます。

en: Bomber
ja: 爆撃機

en: Bombers are specialized airborne units that may only attack ground targets, not other airborne units.
ja: 爆撃機は地上目標への攻撃に特化した航空ユニットです。他の航空ユニットを攻撃することはできません。

note: TRANS: unit type
en: Trireme
ja: トライリーム

en: The Trireme is your first boat unit. It can act as a transport ship and has rudimentary offensive capabilities, but may not stray too far from the shore.
ja: トライリームは最初に入手できる船舶です。輸送用船舶として活動すると共に，原始的ながら攻撃力も持ち合わせています。しかし，海岸線から遠く離れて活動することはできません。

en: Sail
ja: 帆船

en: The Sail replaces the Trireme and is much more reliable on the open seas.
ja: 帆船はトライリームの後継となる船舶で，外洋での信頼性が向上しています。

en: Frigate
ja: フリゲート

en: The Frigate is a highly versatile boat unit, that is both a strong offensive unit as well as a decent transport ship.
ja: フリゲートは多目的に使用できる船舶ユニットです。強力な攻撃ユニットとしても，それなりの搭載能力を持つ輸送用船舶としても機能します。

en: Ironclad
ja: 装甲艦

en: The Ironclad is an armored ship that is much more sturdy than the Frigate but loses the latter's transport capability.
ja: 装甲艦は鉄板による装甲を施された船舶です。フリゲートに比べ遥かに頑丈ですが，ユニットは輸送できません。

en: Cruiser
ja: 巡洋艦

en: The Cruiser is a strong offensive boat unit.
ja: 巡洋艦は強力な攻撃用船舶ユニットです。

en: Battleship
ja: 戦艦

en: The Battleship is the supreme naval unit with excellent offensive and defensive values.
ja: 戦艦は卓越した攻撃力と防御力を誇る究極の海軍ユニットです。

en: Submarine
ja: 潜水艦

en: Traveling under the surface of the ocean, Submarines have a very high strategic value, but a weak defense if caught off guard.
ja: 海面下を移動する潜水艦は戦略上とても重要ですが，不意を突かれると防御力の弱さが露呈します。

en: Carrier
ja: 航空母艦

en: The Carrier is a mobile airport.
ja: 航空母艦は移動する航空基地です。

en: TIP:  Guard Carriers with a handful of fast-moving ships and a battleship, as losing a fully-equipped Carrier is VERY painful and expensive.
ja: ヒント: 高速な艦艇と戦艦で護衛しましょう。航空機を満載した航空母艦を失うと被害は甚大です。

en: Transport
ja: 輸送艦

en: The Transport cannot attack on its own but may defend itself when under attack.
ja: 輸送艦は自ら他のユニットを攻撃することはできませんが，他のユニットからの攻撃に対しての防御は可能です。

en: You can build Nuclear units when you have the required advance, and the Manhattan Project wonder has been built by any player.
ja: ユニット「核兵器」を生産するには，必要な科学技術を保持し，かついずれかのプレイヤーが不思議「マンハッタン計画」の建設を完了している必要があります。

en: On impact, the blast will destroy any unit in an area 3 tiles wide (3x3 squares for rectangular grids), including friendly units. Any city within the blast area loses half its population, and land tiles within the blast area are subject to nuclear fallout, which appears as pollution and contributes to global warming.
ja: 着弾時，爆発によって3タイル幅の領域（正方格子で3x3の正方形）の範囲にいるユニットが全滅します。これには友好的なユニットも含まれます。爆風の範囲内にある都市は大きさが半分になり，爆風の範囲内の陸上タイルは死の灰に覆われます。これはマップ上で公害として表示され，地球温暖化を引き起こす原因となります。

en: TIP 1:  Nuking the ocean will not generate fallout, and is a most effective (but expensive!!) way of getting rid of enemy ships.
ja: ヒント1: 海上での核爆発は死の灰を生じさせません。これは敵艦隊を殲滅する最も効果的な(しかし高価な)方法です。

en: TIP 2:  You may be involved in a situation where you've invaded an enemy country en masse, but the enemy cities are too strong. Before using a Nuclear unit, assemble a gang of Settlers next to the city and have them ready to fix the fallout on the same turn it occurs!  This minimizes the chance of global warming.  Eco-friendly nukes!
ja: ヒント2: 敵国に一斉に侵攻したものの，敵都市がどれもあまりにも強いというような状況があるかもしれません。核兵器を使う前に大量の開拓者を揃えておき，核爆発と同じターンに死の灰の後始末をする準備をさせましょう。こうすると地球温暖化の危険を最小限に食い止めることができます。地球にやさしい核攻撃！

en: Diplomat
ja: 外交官

en: A Diplomat is an official that carries your dispatches and is authorized to deal with foreign dignitaries. He may also undertake various covert operations with the intent of harming your opponents; Diplomats in your own cities defend them against such actions.
ja: 外交官は外交文書を携え，他国の政府高官と交渉する権限を与えられた官僚です。諜報および敵に損害を与える様々な秘密工作も行います。また都市に駐在する外交官は，他国による秘密工作を妨害することができます。

en: Many covert actions may be attempted even in peacetime, but the more aggressive actions will be discovered and cause diplomatic incidents, which can allow Republics and Democracies to break treaties.
ja: 平時においても秘密工作を試みることはできますが，明るみに出た場合は外交問題(事変)に発展します。相手国が共和制や民主主義体制であっても，議会はこれを重大な挑発とみなし条約破棄を承認するようになります。

en: If a foreign unit is alone on a tile, you may attempt to bribe it with your Diplomat. By paying a sum of gold the unit will immediately become yours; the exact sum depends on the status of the unit and that of the civilization owning it. However, units belonging to Democratic governments cannot be bribed. Bribery when not at war will cause a diplomatic incident.
ja: 他国のユニットがタイルに単独でいる場合，外交官を用いて買収を試みることができます。ある程度の金額を賄賂として支払うことで，ユニットが直ちに自分のものとなります。具体的な金額はユニットのステータス [訳注:体力など] およびそれが所属する文明によって決まります。ただし民主主義国家のユニットは買収に応じません。また平時におけるユニットの買収は外交問題を引き起こします。

en: Diplomats can also perform a number of actions in another player's city, although each Diplomat may attempt only one action. Most of these actions have a chance of failure. Also, any enemy Diplomats or Spies in the city will oppose hostile actions; in this case, either your unit or the defending unit will die. If the defending unit dies, you lose one movement point and may try again.
ja: 外交官は他国の都市においても任務を遂行できます。ただし，1ユニットあたり1つの活動しか試みることはできません。ほとんどの活動は失敗する可能性があります。また目標の都市内にいる敵の外交官・スパイは，こちらの秘密工作を阻止すべく防諜を行います。その結果，いずれか一方のユニットが消滅します。こちらの外交官が勝利した場合は移動力を1ポイント消費し，再び活動を行えます。

en: The actions available to Diplomats in a city are:
ja: 外交官が都市で行える諜報および秘密工作は以下のとおりです。

en:  - "Establish Embassy": This action always succeeds, and gives permanent contact with the city's owner, as well as intelligence on their tax rates and technology.
ja: ・「大使館の設置」:これは必ず成功します。大使館があれば，その都市を所有する民族と恒久的に接触がある状態になります。さらに税率や科学技術に関する情報をいつでも得ることができます。

en:  - "Investigate City": Your unit attempts to report detailed information about the city: its status, what buildings and units are within, and what it is currently producing.
ja: ・「都市の調査」:都市の詳細な情報，すなわち都市のステータス[訳注:食料/生産/交易ポイントの産出状況や蓄積量など]，都市内にある建造物やユニット，現在建造/生産している建造物/ユニットを明らかにします。

en:  - "Sabotage City": Your unit attempts either to disrupt all the city's work so far towards its current project, or to destroy an existing building in the city, at random. Once built, Palaces and Wonders cannot be sabotaged, and attempts to sabotage City Walls or any building in a capital each halve the chance of success. Sabotage may only be attempted when openly at war.
ja: ・「破壊工作」:現在の生産物に投入されている生産ポイントを0にするか，または都市に存在する建造物のいずれかを破壊します。対象はランダムに選ばれます。既に完成している宮殿および不思議は破壊できません。また，城壁および首都の建造物を破壊する場合の成功率は半分に低下します。破壊工作は敵国に対してのみ行えます。

en:  - "Steal Technology": Your unit attempts to learn the secrets of a random technology known to the city's owner but not to you. Technology may only be stolen once from a given enemy city by Diplomats. This action may be attempted even when not at war, but will cause a diplomatic incident.
ja: ・「科学技術を盗む」:都市を所有する文明が獲得している科学技術を，ランダムで1件盗み出します。ただし外交官が盗むことのできる科学技術は，都市ごとに1件のみです。平時においても実行できますが，事変を引き起こします。

en:  - "Incite a Revolt": In return for gold a foreign city will change allegiance and join your empire, bringing along all nearby units that call it home, but reducing its size by 1. Units in other cities remain in the enemy's control, but units outside cities are lost to both players. The exact sum depends on the status of the city and that of the civilization that owns it. It is not possible to incite a rebellion in a capital, or in any city governed by a democracy. Incitement may be attempted in peacetime, but will cause a diplomatic incident.
ja: ・「叛乱の煽動」:ある程度の資金を投入し，他国の都市を離叛させ，あなたの帝国に編入します。ただし混乱に伴い都市の人口が1減少します。また都市に所属するユニットも共に編入されます。他の都市内にいる所属ユニットは叛乱には参加せず，相手国のユニットとして残ります。都市外にいる所属ユニットは失われ，どちらのプレイヤーのものにもなりません。必要な経費は都市および都市を所有する文明のステータスによって決まります。首都および民主主義体制下の都市では叛乱を煽動することはできません。平時においても試みることができますが，事変を引き起こします。

en: In some game strategies, hordes of Diplomats can be used to wreak havoc on the enemy.  Little wonder that Diplomats are often viewed with suspicion and fear!
ja: 戦略によっては，大量の外交官を用いて敵に大損害を与えることもできます。外交官が疑いと怖れの眼差しを向けられたとしても，全く驚くには値しません！

en: Caravan
ja: キャラバン

en: A Caravan carries goods or material for trading with distant cities and foreign countries, or to help build wonders in your cities.
ja: キャラバンは商品や原材料を運搬し，遠くの都市や外国と交易します。自国の都市での不思議建設を加速させることもできます。

en: Caravans can establish trade routes with your own cities or those of other nations (even enemies) by traveling to them. A route's ongoing revenue is doubled if the two cities involved are on different continents, and doubled again if the cities are from different civilizations. This last condition means the net benefit to your civilization of a trade route is the same regardless of whether you own both cities or only one of them; if you only own one city, trade in each city is doubled, but you only get the benefit from one end of the route. Each city can support a maximum of three trade routes.
ja: 都市から別の都市へとキャラバンを移動させることで交易路を結ぶことができます。目的地となる都市は自国でも他国でも，それどころか敵国であっても構いません。相手の都市が異なる大陸にある場合，また他国の都市である場合，継続的な交易路収入がそれぞれ2倍になります。よって他国の都市と交易路を結んだ後に，両都市を自分のものにしても交易路収入は変わらないということになります。なぜなら2都市が共に自国の都市となったことで，それぞれの都市の交易路収入が半減するからです。各都市は最大で3本の交易路を結ぶことができます。

en: Every Caravan that is used to build a wonder will add 50 shields towards the production of the wonder.
ja: キャラバンに不思議建設を手伝わせると，50生産ポイント分だけ建設が進みます。

en: TIP:  You can stockpile a stack of Caravans in advance and bring them all into a city where you have started to build a wonder, and finish it in only one turn!
ja: ヒント: あらかじめ沢山のキャラバンを用意しておき，それらを不思議建設を始めてすぐに投入すれば，たった1ターンで完成させることができます。

en: Barbarian Leader
ja: バーバリアンの指導者

en: One Barbarian Leader appears every time there is a barbarian uprising somewhere in the world.
ja: 世界のどこかでバーバリアンが現れるたびに，バーバリアンの指導者が登場します。

en: Allows a city to produce veteran air units (including helicopters and missiles). Also, damaged air units (again, including helicopters) which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
ja: 都市でベテラン航空ユニット（ヘリコプターとミサイルを含む）を生産することができます。また，傷ついた航空ユニット（ヘリコプターを含む）を都市で移動させずに丸1ターン留めておくと，体力が全回復します。

en: Two cities with Airports can airlift one unit per turn.  Airlifting instantly transports the unit from one city to another and will use all of the unit's movement points.  A unit must have some movement points left to be airlifted.
ja: 空港のある2都市間では，1ターンにつき1ユニットを空輸できます。空輸とは，都市から都市へユニットを一瞬で輸送することです。ユニットを空輸するには，いくらかの移動力が残っていなければならず，また空輸に伴い移動力は全て消費されます。

en: Allows a city to grow larger than size 8.  A Sewer System is also required for a city to grow larger than size 12.
ja: 都市がサイズ9以上に成長することを可能にします。サイズ12より大きくなるためには，さらに下水道も必要です。

en: A Cathedral makes 3 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city; however, it does not affect citizens made unhappy by military activity.  The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content.  The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
ja: 大聖堂は3人の不幸市民を平静に変え，都市の治安を維持しやすくします。ただし，戦闘ユニットが原因の不幸市民には効果がありません。「神学」の発見により大聖堂の効果が増し，不幸市民1人がさらに平静に変わります。「共産主義」の発見により大聖堂の効果は衰え，平静に変えることのできる不幸市民の数が1人減ります。

en: City Walls make it easier to defend a city.  They triple the defense strength of units within the city against land and helicopter units.  They are ineffective against airborne and sea units as well as Howitzers.  City Walls also prevent the loss of population which occurs when a defending unit is destroyed by a land unit.
ja: 城壁は都市を守りやすくします。陸上ユニットおよびヘリコプターユニットに対して，都市内のユニットの防御力を3倍にします。ヘリコプター以外の航空ユニット，海上ユニット，榴弾砲に対しては効果はありません。城壁はまた，陸上ユニットによって防御ユニットが殺された場合の人口減少を防ぐことができます。

en: Coastal Defense
ja: 沿岸防衛

en: Increases the defense strength of units within a city by a factor of 2 when defending against bombardments from enemy ships.
ja: 敵の艦砲射撃に対して，都市内にいるユニットの防御力を2倍にします。

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  (Four after the discovery of Electronics.)  However, it does not affect citizens made unhappy by military activity.
ja: 市民を楽しませ，不幸市民3人を平静にします(「電子工学」の発見後は不幸市民4人を平静にします)。ただし，戦闘ユニットが原因の不幸市民には効果がありません。

en: Reduces the corruption and waste in a city by 50%, and makes the revolt cost of the city 4 times bigger. (These effects are redundant in your capital city.)
ja: 都市の汚職を50%減らします。また他国の外交官が都市の叛乱を煽動するとき，その費用を4倍に増加させます。ただし首都ではこれらの効果は発揮されません。

en: Under a Democracy, a Courthouse also makes 1 unhappy citizen content (unless that citizen is unhappy about military activity).
ja: 政治体制が民主主義であるとき，裁判所は1人の不幸市民を平静にします（ただし戦闘ユニットが原因の不幸市民には効果がありません）。

en: Harbor
ja: 港

en: Gives one extra food resource on all Oceanic tiles.  The city needs to be coastal to build this improvement.
ja: 都市圏内の湖海タイルが産出する食料ポイントが+1増加します。沿岸都市にのみ建設できます。

en: A city can only have one Power Plant, Hydro Plant, Nuclear Plant, or Solar Plant.  A city can only build a Hydro Plant if it is next to (or on) a River tile.
ja: 1つの都市には火力発電所，水力発電所，原子力発電所，太陽光発電所のいずれか1基しか建設できません。また水力発電所を建設するには，都市のあるタイルまたは隣接するタイルに「川」が必要です。

en: Together with a Factory, a Manufacturing Plant increases the shield production in a city by 100%. A Manufacturing Plant on its own increases shield production by 50%.
ja: 工場と連携することで，製造プラントは都市のシールド生産物を100%増やします。製造プラントのみがある場合は，シールド生産物を50%増やします。

en: A city can only have one Power Plant, Hydro Plant, Nuclear Plant, or Solar Plant.
ja: 1つの都市は火力発電所，水力発電所，原子力発電所，太陽光発電所のいずれか1つしか所有できません。

en: Offshore Platform
ja: 海上プラットフォーム

en: Adds 1 extra shield resource on all Oceanic tiles worked by a city.  The city needs to be coastal to build this improvement.
ja: 都市圏内の湖海タイルが産出する生産ポイントが+1増加します。沿岸都市にのみ建設できます。

en: Makes a city the capital and the center of your government. Corruption and waste in other cities is related to how far away from the capital they are, except when the government is Democracy or Communism. On top of this, corruption and waste in your capital itself is half of what it would otherwise be (as if it had a Courthouse).
ja: 宮殿のある都市は政府の中心たる首都になります。政治体制が民主主義・共産主義以外のとき，各都市の汚職と浪費は首都からの距離に比例して増加します。また宮殿は首都の汚職を50%減少させます。

en: The cost to enemy Diplomats and Spies of inciting a revolt in a city also depends upon the city's distance from the capital (under all forms of government). Your capital city itself cannot be incited to revolt, and enjoys a bonus when enemy agents try to evade your own agents stationed in the city, or sabotage your buildings.
ja: 外交官・スパイが都市の叛乱を煽動する際，必要な費用は政治体制に関わらず，そのプレイヤーの首都からの距離に比例して減少します。首都では叛乱を煽動できません。加えて敵の外交官・スパイからの破壊工作および駐在する味方外交官との諜報戦において有利なボーナスが得られます。

en: Police Station
ja: 警察署

en: Reduces the unhappiness caused by aggressively deployed military units owned by the city by 2 under Democracy and 1 under Republic -- in other words, it neutralizes the unhappiness caused by a single military unit. This improvement has no effect under other governments.
ja: 支援している戦闘ユニットが攻撃的配置にあることによる不幸を，民主主義下では2，共和制下では1減らします（言い換えれば，戦闘ユニットによる不幸を1ユニット分中和します）。他の政治体制下では効力がありません。

en: Port Facility
ja: 港湾施設

en: Allows a city to build veteran sea units.  Also, damaged sea units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
ja: 都市でベテラン海上ユニットを生産することができます。また，傷ついた海上ユニットを都市で移動させずに丸1ターン留めておくと，体力が全回復します。

en: Research Lab
ja: 研究所

en: Together with a Library, a Research Lab increases the science production of a city by 100%. Together with a Library and a University, a Research Lab increases the science production of a city by 150%.
ja: 図書館と研究所があると，都市の科学ポイント生産が100%増加します。また図書館，大学，研究所があると，都市の科学ポイント生産が150%増加します。

en: SAM Battery
ja: 対空ミサイル陣地

en: Doubles the defense of all units inside the city when attacked by aircraft (not including helicopters or missiles).
ja: 航空ユニット（ヘリコプターおよびミサイルを除く）に攻撃された時，都市内のすべてのユニットの防御力を2倍にします。

en: Protects a city and its environs (up to 2 tiles away) from attacks by other nations' Nuclear units. A Nuclear unit not owned by you or a teammate which attacks a city with SDI Defense, or attacks a unit (or is deliberately exploded) within range, is shot down and simply has no effect. Also, doubles defense for units in the city against non-nuclear missiles.
ja: 他国による核攻撃から，都市および都市を中心とする半径2タイルの範囲を防衛します。SDI防衛システムのある都市，または防衛範囲内のユニット（爆発に巻き込むことを狙った場合も含む）を狙い発射された自軍および同チーム国軍以外の核兵器を撃墜し，あらゆる被害を防ぎます。また核兵器以外のミサイルに対して，都市内にいるユニットの防御力を2倍にします。

en: Sewer System
ja: 下水道

en: Allows a city to grow larger than size 12.  An Aqueduct is first required for a city to grow larger than size 8.
ja: 都市がサイズ13以上に成長することを可能にします。都市がサイズ9以上に成長するには，まず上水道が必要です。

en: Solar Plant
ja: 太陽光発電所

en: Eliminates all pollution generated by production in a city. It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Solar Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Solar Plant together give a 150% production bonus.
ja: 産業活動によって引き起こされる産業公害を完全になくします。また，その都市の工場や製造プラントのシールド生産物を増やします。すなわち，工場と原子力発電所の組み合わせの場合は100%の生産ポイントボーナス，工場と製造プラントと原子力発電所の組み合わせの場合は150%の生産ポイントボーナスを得ます。

en: Stock Exchange
ja: 証券取引所

en: Together with a Bank, a Stock Exchange boosts tax and luxury production in a city by 50%. Together with a Marketplace and a Bank, a Stock Exchange boosts tax and luxury production in a city by 150%.
ja: 銀行と証券取引所があると，都市から得られる税と贅沢ポイントが50%増加します。市場，銀行，証券取引所がすべてあると，都市から得られる税と贅沢ポイントが150%増加します。

en: Super Highways
ja: 高速幹線道路

en: Increases trade resources by 50% on all tiles with roads or railroads.
ja: 都市圏内の道路または鉄道が敷設された全てのタイルで，産出される交易ポイントが+50%増加します。

en: Supermarket
ja: スーパーマーケット

en: Increases the food resources by 50% on each farmland tile which is being used around the city.  Farmland tiles are those which have been irrigated a second time.
ja: 都市圏内の農地タイルが産出する食料ポイントが+50%増加します。農地タイルとは，灌漑が2回行われているタイルのことです。

en: The entire map becomes permanently visible to the player who owns it -- the player always has up-to-date knowledge of all terrain and cities (but not units) despite fog-of-war. It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
ja: この不思議を保有するプレイヤーは，マップ全体を永久的に見ることができます。つまり戦場の霧の影響を受けずに，全ての地形と都市の情報が毎ターン更新されます（ユニットは除きます）。また必要な科学技術を獲得している全てのプレイヤーが，宇宙船の建造に着手できるようになります。

en: A.Smith's Trading Co.
ja: アダム・スミスの貿易会社

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all cities.
ja: すべての都市で，通常なら維持コストが1かかる都市建造物の維持コストを0にします。

en: Eiffel Tower
ja: エッフェル塔

en: Your reputation and goodwill among other nations is recovered four times as fast.
ja: 他国からの評判が通常の4倍の早さで回復します。

en: Makes one content citizen happy in every city. Makes two extra content citizens happy in the city containing the Hanging Gardens (that is, a total of 3). In the unlikely event where there are no content citizens to get the effect of Hanging Gardens, the wonder applies to unhappy citizens (including those unhappy about military activity), making each content then happy.
ja: 各都市の平静市民1人を幸福にします。これを建てた都市ではさらに平静市民2人を幸福にします(合計3人)。ありそうもないことですが，空中庭園の影響を受ける平静な市民がいない場合，この不思議は不幸市民を対象とします（戦闘ユニットが原因の者も含みます）。これにより，不幸市民を平静にし，さらには幸福にします。

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
ja: まるで水力発電所が全都市にあるかのように作用します。(産業公害を減らし，工場と製造プラントの効果を増やします。)

en: Makes two unhappy citizens content in every city (including citizens unhappy about military activity).
ja: すべての都市で，不幸市民2人を平静にします（戦闘ユニットが原因の者も対象になります）。

en: King Richard's Crusade
ja: リチャード1世の十字軍遠征

en: Adds one extra shield resource on every tile around the city where it is built.
ja: これを建てた都市では，都市圏内の全タイルで生産ポイントが+1増加します。

en: Leonardo's Workshop
ja: ダ・ヴィンチの工房

en: Upgrades one obsolete unit per game turn.
ja: 1ターンにつき1ユニット，旧式化したユニットが新型になります。

en: Gives all your sea units 1 additional movement point. Makes all your new military sea units veterans (for all cities).
ja: すべての海上ユニットの移動ポイントを1増やします。(すべての都市で)新しく生産されるすべての海上ユニットをベテランにします。

en: Gives all sea units 2 additional movement points.
ja: すべての海上ユニットの移動ポイントを2増やします。

en: Marco Polo's Embassy
ja: マルコ・ポーロの大使館

en: The player who owns it gets an embassy with all players.
ja: 建設すると，他の全ての国に大使館が設置されます。

en: Counts as having a Cathedral in each of your cities.  This makes 3 unhappy citizens content in each city; however, it does not affect citizens made unhappy by military activity.  The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content.  The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
ja: 各都市に大聖堂を持っているものとみなします。これは各都市の不幸市民3人を平静にします。ただし戦闘ユニットが原因の者には効果がありません。神学の発見により大聖堂の効果が増し，不幸市民1人をさらに平静にします。共産主義の発見により大聖堂の効果は衰え，平静になる不幸市民の数が1人減少します。

en: Counts as having a Granary in every city.
ja: 各都市に穀物庫を持っているものとみなします。

en: Boosts science production in each city with a Library by 50%.  (Counts as having a Research Lab in all of your cities.)
ja: 図書館のある各都市の科学ポイント生産が50%増加します。(都市すべてに研究所があると見なします。)

en: Statue of Liberty
ja: 自由の女神

en: Sun Tzu's War Academy
ja: 孫子の兵法学校

en: All your new military land units become veterans (for all cities).  The chance of a land unit becoming a veteran after a battle increases from 50% to 100%.
ja: （すべての都市で）新たに生産した陸上戦闘ユニットがベテランになります。陸上ユニットが戦闘の後にベテランになる確率が50%から100%に増えます。

en: All your units regain two extra hitpoints per turn.
ja: ユニットの体力が毎ターン+2回復します。

en: Counts as a Police Station in every city. (That is, for each city, it reduces the unhappiness caused by aggressively deployed military units owned by that city by 2 under Democracy and 1 under Republic -- in other words, it neutralizes the unhappiness caused by a single military unit per city. This wonder has no effect under other governments.)
ja: 各都市に警察署があるものとみなします。すなわち各都市において，戦闘ユニットが原因の不幸市民を民主主義で2人，共和制で1人平静にします（言い換えれば，1戦闘ユニット分の不幸市民を平静にします）。他の政治体制下では効果がありません。

en: Capitalization
ja: 現金化

en: This is not a normal improvement.  Instead, setting a city's production to Capitalization means its shield production is converted to tax output (money).
ja: これは普通の建造物ではありません。都市の生産を現金化に設定すると，生産ポイントが税（金）に変換されて産出されます。

en: Civ2 ruleset
ja: civ2ルールセット

note: TRANS: _Sabotage Enemy Unit (3% chance of success).
en: %sSabotage Enemy Unit%s
ja: 敵ユニットへの破壊工作(%sS) %s

note: TRANS: Industrial _Sabotage (3% chance of success).
en: Industrial %sSabotage%s
ja: 破壊工作(%sS)%s

note: TRANS: Indus_trial Espionage (3% chance of success).
en: Indus%strial Espionage%s
ja: 産業スパイ(%sT)%s

en: Anarchy offers slightly less corruption and waste than Despotism, but slightly more unhappiness.
ja: 無政府状態では汚職および浪費は専制政治よりは若干少ないですが，不幸も若干発生しやすくなります。

en: Despotism suffers the highest level of corruption and waste of all forms of government.
ja: 専制政治では汚職および浪費が蔓延し，そのひどさはあらゆる政治体制の中で最も悪質なものとなります。

en: Monarchy suffers the same small amount of corruption and waste that the Republic does.
ja: 君主制は，共和制と同じ小さな汚職と浪費を被ります。

en: Under Communism, corruption and waste does not vary by distance from the capital; all cities (including the capital) have a modest amount of corruption.
ja: 共産主義では，汚職および浪費は首都からの距離によっては変わりません。すべての都市(首都も含む)で中等度の汚職があります。

en: Fundamentalism
ja: 原理主義

en: High Priest %s
ja: 大祭司 %s

en: High Priestess %s
ja: 大祭司 %s

en: Fundamentalism is a form of government organized around a central set of beliefs. The beliefs, usually religious in nature, form a rigid guideline for actions and reactions of both the rulers and the people.
ja: 原理主義は根本となる信条に基づいて組織される政治体制です。信条とは通常は宗教的概念であり，統治者と民衆の双方に厳格な行動指針を提示します。

en: In a fundamentalist society, the people and the rulers are entirely devoted to their beliefs, and are usually willing to die to preserve them.
ja: 原理主義社会では，民衆も統治者もすべてをその信条に捧げ，それを守るためならば死をも厭いません。

en: Improvements that normally convert unhappy citizens to content citizens, produce `tithes' (gold) equivalent to the number of people they would convert, and require no maintenance.
ja: 通常は不幸な市民を平静な市民に変化させる都市建造物は，いわゆる「十分の一税」として，平静にできる人数と等しい数の金を生産し，維持費はかかりません。

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption or waste during Democracy, but citizens become very upset during wars.
ja: 民主主義下では，市民が所々の問題について投票することで自治を行います。民主主義では交易は最大になりますが，不幸も引き起こし易くなります。汚職や浪費はなくなりますが，市民は戦争を非常に気にするようになります。

en: Reverend %s
ja: %s師

en: ?female:Reverend %s
ja: %s師

en: Carthaginian
ja: カルタゴ人

en: ?plural:Carthaginians
ja: カルタゴ人

en: The Carthaginians, descendants of Phoenician traders, ran a naval empire in the Mediterranean from the 5th to 2nd centuries BC. Carthage was destroyed by Rome in 146 BC.
ja: カルタゴ人はフェニキア商人の末裔で，紀元前5世紀から紀元前2世紀にかけ，地中海沿岸に海上帝国を築いていました。カルタゴは紀元前146年にローマにより破壊されました。

en: Celtic
ja: ケルト人

en: ?plural:Celts
ja: ケルト人

en: The Celts were an Indo-European ethno-linguistic complex in Western Europe, probably originating from the area between the upper Rhine and upper Danube, from the Urnfield culture and the western group of the Hallstatt culture. The Celts were known as cruel and savage warriors who terrorized the ancient civilized peoples of Europe and Asia Minor. The Celts colonized much of Europe and had a large influence on the development of European civilization.
ja: ケルト人はインド・ヨーロッパ語族ケルト語派に属する言語を用いた部族の総称です。彼らの起源については諸説ありますが，紀元前15世紀頃までにはライン川およびドナウ川上流地域に定着したとみられます。その後イベリア半島やブリテン諸島，バルカン半島を含むヨーロッパの広範囲にわたって進出し，ヨーロッパ文明の発展に大きな影響を与えました。この時期に発展した一連の文化，すなわちアーンフィールド文化(ウルネンフェルト文化または骨壷墓地文化とも)，ハルシュタット文化，ラ・テーヌ文化を担ったのは彼らだと考えられています。当時のヨーロッパや小アジアの文明社会に生きる人々からは残酷かつ野蛮な戦士だと恐れられました。やがてケルト人は古代ローマやゲルマン人との争いに敗れ，彼らの支配下に置かれ同化してゆきました。

en: Great Warrior %s
ja: 偉大な戦士 %s

en: ?female:Great Warrior %s
ja: 偉大な戦士 %s

en: Brother %s
ja: ブラザー %s

en: Sister %s
ja: シスター %s

en: High Druid %s
ja: 高位ドルイド %s

en: ?female:High Druid %s
ja: 高位ドルイド %s

en: Lord Protector %s
ja: 護国卿 %s

en: Lady Protector %s
ja: 護国女卿 %s

en: Archbishop %s
ja: 大司教 %s

en: ?female:Archbishop %s
ja: 大司教 %s

en: Guru %s
ja: グル %s

en: ?female:Guru %s
ja: グル %s

en: Japanese
ja: 日本人

en: ?plural:Japanese
ja: 日本人

en: According to traditional Japanese mythology, Japan was founded in the 7th century BC by the ancestral Emperor Jimmu.
ja: 日本の伝統的な神話によると，日本は紀元前7世紀に祖先たる神武天皇によって建てられたのだそうです。

en: Empress %s
ja: 女帝 %s

en: Shogun %s
ja: 将軍 %s

en: ?female:Shogun %s
ja: 将軍 %s

en: Persian
ja: ペルシア人

en: ?plural:Persians
ja: ペルシア人

en: The first Persian (Achaemenid) Empire lasted from 550 BC to 330 BC; the second (Sassanid) from 226 AD to 642 AD.
ja: 最初のペルシャ帝国(アケメネス朝)は紀元前550年から紀元前330年まで，第2のペルシャ帝国(ササン朝)は紀元226年から642年まで続きました。

en: %s Shah
ja: %s シャー

en: %s Shahbanu
ja: %s シャーバヌ

en: Ayatollah %s
ja: アーヤトッラー %s

en: ?female:Ayatollah %s
ja: アーヤトッラー %s

en: Patriarch %s
ja: 総大司教 %s

en: Matriarch %s
ja: 女総大司教 %s

en: Sioux
ja: スー族

en: ?plural:Sioux
ja: スー族

en: The Sioux was a North American nation that fought several decisive battles against the United States. It consisted of three distinct groups of tribes: the Lakota, the Dakota and the Nakota.
ja: スー族は北米のインディアン部族で，ラコタ族・ダコタ族・ナコタ族の総称です。アメリカ政府との戦争は極めて激しいものとなりました。

en: Spanish
ja: スペイン人

en: ?plural:Spanish
ja: スペイン人

en: The modern Spanish nation was formed when the rulers of the kingdoms of Castile and Aragon led the recapture of the Iberian peninsula from the Moslems. The Reconquista was completed in 1492, the same year Columbus sailed. Spain then went on to create an empire on which the sun never set.
ja: 現代のスペイン王国は，カスティーリャとアラゴン両王国の統治者たちがイベリア半島のムスリムからの奪回を指揮した時に形成されました。レコンキスタは1492年，ちょうどコロンブスの航海と同じ年に完結したのでした。

en: Caudillo %s
ja: %s総統

en: Caudilla %s
ja: %s総統

en: Cardinal %s
ja: 枢機卿 %s

en: ?female:Cardinal %s
ja: 枢機卿 %s

en: Viking
ja: バイキング

en: ?plural:Vikings
ja: バイキング

en: The Vikings raided and traded along the coasts of Europe between 800 AD and 1100 AD. Viking raiders eventually became the rulers of Normandy, Russia, and a short-lived kingdom in Sicily.
ja: バイキングは800年から1100年にかけてヨーロッパの沿岸を襲撃しあるいは交易を行ってきました。バイキングの侵入者たちはノルマンディ，ロシア，そして短命だったシチリア王国の支配者となりました。

en: %s Jarl
ja: %s ヤール

en: ?female:%s Jarl
ja: %s ヤール

en: Amphibious Warfare
ja: 上陸戦

en: Combined Arms
ja: 諸兵科連合

en: Reduces the effect of Cathedrals.
ja: ・大聖堂の効果を減らします。

en: Allows Settlers and Engineers to build fortresses.
ja: ・開拓者とエンジニアが，要塞を築くことができるようになります。

en: Economics
ja: 経済

en: Improves the effect of Colosseums.
ja: ・コロシアムの効果を増やします。

en: Environmentalism
ja: 環境保護運動

en: Espionage
ja: 偵察

en: Guerilla Warfare
ja: ゲリラ戦

en: Laser
ja: レーザー

en: Leadership
ja: 指揮

en: Machine Tools
ja: 工作機械

en: Miniaturization
ja: 小型化

en: Mobile Warfare
ja: 機動戦

en: Monotheism
ja: 一神教

en: Gives sea units one extra move.
ja: ・海上ユニットの移動力が+1増加します。

en: Great philosophers from all the world join your civilization: you learn %s immediately.
ja: 世界中の偉大な科学者があなたの文明に加わり，科学技術｢%s｣を得ました。

en: Polytheism
ja: 多神教

en: Radio
ja: 無線通信

en: Allows Settlers and Engineers to build airbases.
ja: 開拓者とエンジニアが飛行場を建設できるようになります。

en: Allows Settlers and Engineers to upgrade roads to railroads.
ja: ・開拓者とエンジニアが鉄道を敷設できるようになります。

en: Refrigeration
ja: 冷蔵

en: Allows Settlers and Engineers to upgrade irrigation systems to farmland.
ja: 開拓者・エンジニアが灌漑されたタイルに農地を建設できるようになります。

en: Sanitation
ja: 公衆衛生

en: Seafaring
ja: 航海

en: Stealth
ja: ステルス

en: Tactics
ja: 戦術

en: Theology
ja: 神学

en: Improves the effect of Cathedrals.
ja: ・大聖堂の効果を増やします。

en: Warrior Code
ja: 兵法

en: Glacier
ja: 氷河

en: Glaciers are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
ja: 氷河は世界の最北部と最南部にのみ存在します。とても寒いので働くのが大変です。

en: The pollution can only be cleared by dispatching Settlers or Engineers with the "clean pollution" order.
ja: 公害を取り除くには，開拓者・エンジニアのいずれかに"公害を除去する"命令を与えて作業させるほかありません。

en: Pollution from production is likely to start becoming important as your civilization becomes more industrialized, giving you buildings such as Factory and Power Plant which boost production. Replacing a Power Plant with cleaner forms of energy -- a Hydro Plant / Hoover Dam, Nuclear Plant, or Solar Plant -- will reduce pollution from production, as will a Recycling Center.
ja: 科学技術の発展により文明の工業化が進むと，やがてシールド生産を原因とする公害 (産業公害) が無視できない水準に達します。「工場」や「発電所」を建設すると都市の生産力が向上しますが，同時に産業公害も増加します。より公害の少ない「水力発電所 / フーバーダム」・「原子力発電所」・「太陽光発電所」へと切り替えたり，「リサイクル施設」を建設したりすることでこれを減少させることができます。

en: Later in the game, helicopters may also enter villages, but overflight by other aircraft will cause the villagers to take fright and disband.
ja: ゲーム後半で生産できるようになるヘリコプターも集落に入ることができます。しかしそれ以外の航空ユニットで集落の上空を飛ぶと，先住民は恐怖におののき，散り散りに逃げてしまいます。

en: Farmland
ja: 農地

en: Like irrigation, farmland is incompatible with mines.
ja: 鉱山とは並存しません。各タイルには農地と鉱山のいずれか一方だけが建設可能です。

en: Fortresses improve defense for land units outside cities. Among other effects, a land unit remaining in a fortress for a whole turn without moving recovers a quarter of its hit points.
ja: 要塞は都市外にある陸上ユニットの防御力を高めます。他の効果に加え，陸上ユニットが要塞内で丸1ターンの間移動せず留まっていた場合，体力が最大値の1/4回復します。

en: Airbase
ja: 飛行場

en: City center tiles with roads are automatically upgraded to railroads when you learn the Railroad technology.
ja: 都市直下タイルの道路は自動的に鉄道へと更新されます。

en: Any land terrain type may have a River on it.  A River adds 1 trade to the resources produced by that tile.  It also increases a tile's defense factor by 50%.  Finally, land units may move along a River (but not diagonally) for fast travel.
ja: 陸地タイプの地形であればどこでも，川が通っている場合があります。川はそのタイルから得られる交易ポイントを+1増やします。またタイルの防御ボーナスを50%増やします。さらに川に沿って陸上ユニットを移動させると，移動コストが減少します(斜めは不可)。

en: Iron
ja: 鉄

en: Furs
ja: 毛皮

en: Fruit
ja: フルーツ

en: Buffalo
ja: 水牛

en: Wheat
ja: 小麦

en: Peat
ja: 泥炭

en: Pheasant
ja: キジ

en: Ivory
ja: 象牙

en: Silk
ja: 絹

en: Spice
ja: スパイス

en: Whales
ja: 鯨

en: Wine
ja: ワイン

en: Very bad at attacking AEGIS.
ja: イージスユニットへの攻撃には極めて不向きです。

en: Attack value halved when attacking Pikemen.
ja: 長槍兵を攻撃するとき，相手の防御力が2倍になります。

note: TRANS: unit type
en: Helicopter
ja: ヘリコプター

en: Defends very badly against Fighters.
ja: 戦闘機からの攻撃に対して特に脆弱です。

en: Paratroopers
ja: 空挺部隊

en: Marines
ja: 海兵隊

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Helicopter
ja: ヘリコプター

en: Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Settler can die if its supporting city runs out of food. Settlers require twice as much food per turn under Republic, Democracy, Communism, or Fundamentalism.
ja: 開拓者の維持には生産ポイントに加えて食料ポイントも必要です。所属する都市の食料が尽きた場合，開拓者は消滅します。政治体制が共和制・民主主義・共産主義・原理主義のとき，開拓者は毎ターン2倍の食料ポイントを必要とします。

en: Engineers
ja: エンジニア

en: Engineers are similar to Settlers, but they work twice as fast and move twice as fast.  Engineers may also perform major terrain transformations (for example, converting Tundra into Desert) which are beyond the capabilities of Settlers; see the Terrain Alterations section for more details.
ja: エンジニアは開拓者と似ていますが，移動力と作業効率はその2倍です。エンジニアはまた，開拓者にはできない大幅な地形改造(例えばツンドラから砂漠)も行えます。詳細については，「タイルの開発」節を参照してください。

en: TIP 1:  Upgrade Settlers to Engineers when possible, as Engineers require the same resources as ordinary Settlers.
ja: ヒント1: 開拓者を積極的にアップグレードしましょう。開拓者とエンジニアは維持コストが同じです。

en: TIP 2:  If you manage to build Leonardo's Workshop, research Explosives before the Workshop becomes obsolete.  This way, your Settler units will be upgraded for free.
ja: ヒント2:「ダ・ヴィンチの工房」を建設できたなら，旧式化する前に「爆薬」を研究しましよう。この方法で，開拓者を無償で新型にできます。

en: Warriors
ja: 戦士

en: Archers
ja: 弓兵

en: Archers fight with bows and arrows and have a good offensive value as well as decent defense.
ja: 弓兵は弓矢で戦います。攻撃力に優れ，防御力もあります。

en: Pikemen
ja: 長槍兵

en: Equipped with long pikes, Pikemen replaces Phalanx as the preferred city defender.
ja: パイクを装備した長槍兵は，ファランクスに代わって都市防衛に最適なユニットとなります。

en: Musketeers are infantry equipped with early firearms and replace Pikemen as the preferred city defender.
ja: マスケット兵は初期の火器を装備した歩兵で，長槍兵に代わって都市防衛に最適なユニットとなります。

en: Fanatics
ja: 狂信者

en: Fanatics are warriors extremely devoted to a higher cause.
ja: 狂信者は高邁な目的にすべてを捧げた戦士です。

en: Fundamentalist nations can maintain Fanatic units without having to pay any shields for upkeep.
ja: 原理主義体制下では狂信者の維持に生産ポイントは必要ありません。

en: Partisan
ja: パルチザン

en: Partisans are guerilla fighters who are experts at using the terrain to their advantage.
ja: パルチザンは地形を利用することに長けたゲリラ戦士です。

en: A number of Partisans are granted free when an enemy conquers your city -- they automatically assume defensive positions in the surrounding countryside -- but only under these conditions:
     - Guerilla Warfare must be known by at least one player.
     - You must be the player who originally built the city.
     - You must know about Communism and Gunpowder.
     - You must run either a Democracy or a Communist government.
ja: 都市が敵に占領されると，数ユニットのパルチザンが無償で得られます。ユニットは都市近郊のタイルに出現し，自動的に防御態勢に入ります。ただし，以下の条件を満たしていることが出現条件となります。
     ・少なくとも1人のプレイヤーが「ゲリラ戦」を発見している
     ・元々あなたが建設した都市である
     ・「共産主義」と「火薬」を知っている
     ・政治体制が民主主義もしくは共産主義である

en: Alpine Troops
ja: 山岳部隊

en: Alpine Troops are highly mobile units as well as excellent defenders.
ja: 山岳部隊は高い機動性と優れた防御力を兼ね備えたユニットです。

en: Marines are infantry who are experts at marine warfare.
ja: 海兵隊は海軍歩兵戦闘のエキスパートです。

en: Paratroopers are experts at airborne attacks. From a friendly city or airbase, Paratroopers who have not expended any movement points can paradrop directly to any tile in range, and be immediately ready to act there. (Beware dropping into unseen territory, as Paratroopers landing on a tile occupied by enemy units are easy targets!)
ja: 空挺部隊は落下傘降下による敵地侵攻を行う，選りすぐりの歩兵部隊です。友軍の都市または飛行場から，範囲内のあらゆるタイルへ降下することができます。これ自体は移動力を消費しないため，降下後はすぐに行動することができます。ただし視界外のタイルに降下するときは注意してください。地上で待ち構える敵ユニットに対し，降下中の空挺部隊はあまりにも無防備です！

en: The Mechanized Infantry has the strongest defensive strength of any land unit, but is only available near the end of the technology tree.
ja: 機械化歩兵はどの陸上ユニットよりも強力な防御力を持ちますが，残念ながら運用できるようになるのは科学技術ツリーの最終段階近くになってからです。

en: Horsemen
ja: 騎馬兵

en: Horsemen are mounted warriors and an early shock-troop that can penetrate deep into enemy territory.
ja: 騎馬兵は騎乗した戦士です。初期の突撃ユニットとして，敵国の深部へと侵入できます。

en: Chariots are horse-pulled war wagons, stronger but more expensive than horsemen.
ja: チャリオットは馬が牽引する戦闘車両です。騎馬兵より強力ですが，より高価です。

en: Elephants
ja: 戦象

en: Elephants are towering animals trained for war that are often used as powerful shock troops, but defend poorly against most other units.
ja: 戦象は最大の陸生動物であるゾウを軍事用に訓練したもので，その巨躯を活かした突撃は非常に強力です。しかし防御力はさほど高くありません。

en: Crusaders
ja: 十字軍

en: Crusaders are highly disciplined mounted warriors driven by a higher cause.
ja: 十字軍は大義に駆られ，よく訓練された騎乗戦士です。

en: Dragoons
ja: 竜騎兵

en: Dragoons are mounted warriors carrying early firearms.
ja: 竜騎兵は騎乗した戦士で，初期の火器を装備しています。

en: Cavalry are mounted and highly trained soldiers.
ja: 騎兵隊は騎乗し，高度な訓練を積んだ兵士です。

en: The artillery is an upgraded cannon. It is a very strong attacker but equally weak defender and will need an escort to be effective.
ja: 大砲はカノン砲を改良した兵器です。非常に強力な攻撃力を持ちますが，防御力は非常に貧弱で，活用するには護衛ユニットが必要です。

en: Howitzer
ja: 榴弾砲

en: Howitzers are upgraded artillery with improved defensive as well as offensive capabilities. They can shoot over city walls, ignoring their effect.
ja: 榴弾砲は大砲を改良したユニットで，攻撃力に加えて防御力も向上しています。城壁を飛び越える曲射弾道で砲弾を発射するため，城壁の防御効果を無視して都市を攻撃できます。

en: Stealth Fighter
ja: ステルス戦闘機

en: An improved Fighter, with improved attack and a higher movement radius.
ja: 戦闘機が進化したものです。攻撃力が向上し，飛行半径が広くなりました。

en: Stealth Bomber
ja: ステルス爆撃機

en: An improved Bomber, with improved attack and a higher movement radius.
ja: 爆撃機が進化したものです。攻撃力が向上し，飛行半径が広くなりました。

en: Caravel
ja: キャラベル船

en: The Caravel replaces the Trireme and is much more reliable on the open seas.
ja: キャラベル船はトライリームに代わる船舶で，外海での信頼性が大きく増しています。

en: Galleon
ja: ガレオン船

en: The Galleon is a pure transport ship and cannot attack other ships, though it may still defend itself when attacked.
ja: ガレオン船は純粋な輸送用船舶で，他の船舶を攻撃できません。ただし攻撃を受けた際には防御が可能です。

en: Destroyer
ja: 駆逐艦

en: An improved Ironclad, with better move rate and vision.
ja: 装甲艦が改良されたもので，移動力が高まり，視界が広がっています。

en: TIP:  A very fast unit, which is very useful for hunting down enemy Transports.
ja: ヒント: 特に優れた移動力を持つユニットです。敵の輸送艦を追いつめるのに役立ちます。

en: AEGIS Cruiser
ja: イージス巡洋艦

en: The AEGIS Cruiser is equipped with an advanced defensive missile system.
ja: イージス巡洋艦は新型の防衛ミサイルシステムを搭載しています。

en: Cruise Missile
ja: 巡航ミサイル

en: The Cruise Missile is a long-distance missile that can strike deep into enemy territory.
ja: 巡航ミサイルは長距離ミサイルです。敵の領土深くまで攻撃することができます。

en: TIP:  A handful of these can successfully keep the waters around your treasured homeland free of enemy ships.
ja: ヒント: いくつかの巡航ミサイルを準備しておけば，本土の周辺海域に近づく敵船舶を確実に排除できるでしょう。

en: TIP 2:  You may be involved in a situation where you've invaded an enemy country en masse, but the enemy cities are too strong. Before using a Nuclear unit, assemble a gang of Settlers and/or Engineers next to the city and have them ready to fix the fallout on the same turn it occurs!  This minimizes the chance of global warming.  Eco-friendly nukes!
ja: ヒント2: 敵国に一斉に侵攻したものの，敵都市がどれもあまりにも強いというような状況があるかもしれません。核兵器を使う前に大量の開拓者・エンジニアを揃えておき，核爆発と同じターンに死の灰の後始末をする準備をさせましょう。こうすると地球温暖化の危険を最小限に食い止めることができます。地球にやさしい核攻撃！

en: Spy
ja: スパイ

en: A Spy is more skilled in the arts of espionage than her Diplomat predecessor.
ja: スパイは外交官よりも諜報および秘密工作の手腕が優れています。

en: She can perform all the functions of the Diplomat; refer to the Diplomat entry for more details. Unlike a Diplomat, a Spy may also survive an operation in a foreign city and become more experienced as a result. Spies are also more effective than Diplomats at defending cities against foreign Diplomats and Spies.
ja: 彼女は外交官が行える任務（「外交官」の項を参照）は全て実行することができます。さらに外交官とは異なり，スパイは他国の都市で任務を遂行した後，無事に帰還することがあります。またその結果，練度が上昇することもあります。これに加えて，他国の外交官やスパイから都市を守る防諜能力が外交官よりも優れています。

en: A Spy can also be used to:
     - sabotage an enemy unit (reducing its hit points to half), if it is alone on a tile and the players are at war;
     - poison the water supply of an enemy city (reducing the population by one);
     - steal specific technology (with a reduced chance of success);
     - steal further technologies from a city which has already been stolen from (although cities become more resistant each time they are stolen from);
     - sabotage predetermined city targets (with a reduced chance of success).
ja: スパイは以下の任務も遂行できます:
     ・都市外に単独でいる敵ユニットに対して破壊工作を仕掛ける（体力を半減させます）
     ・敵都市の水源に毒物を混入する(人口を1減らします)
     ・科学技術を指定して盗む（ただし指定しない場合より成功率が下がります）
     ・以前に科学技術を盗んだことのある都市から，さらに科学技術を盗む（ただし盗みを重ねるごとに，阻止される可能性が高くなります）
     ・都市の建造物を指定して破壊する(ただし指定しない場合より成功率が下がります)

en: A Spy that survives the more aggressive actions (sabotage, theft, inciting rebellion, and poisoning) escapes to the safety of the nearest friendly city.
ja: 攻撃性の高い活動（破壊工作，科学技術の窃取，叛乱の煽動，水源への毒物混入）を成功させ脱出したスパイは，安全のため最も近い友好的な都市に逃れます。

en: Spies built under a Communist government will be built as veteran.
ja: 政治体制が共産主義のとき，高い練度のスパイを生産することができます。

en: Freight
ja: 貨物運送車

en: The Freight unit replaces the Caravan, and moves at twice the speed.
ja: 貨物運送車はキャラバンを置き換えます。キャラバンの2倍のスピードで移動できます。

en: Explorer
ja: 探検家

en: Explorers are brave individuals that are very useful for mapping unknown territory.
ja: 探検家は勇敢な人物で，未知の領域の地図作成にとても役立ちます。

en: You found %s in ancient scrolls of wisdom.
ja: 古代の知識の巻物から「%s」を得ました。

note: TRANS: One player got tech for the whole team.
en: The %s found %s in ancient scrolls of wisdom for you.
ja: %sが古代の知識の巻物から「%s」を得ました。

en: A band of friendly mercenaries joins your cause.
ja: 友好的なユニットが加わりました。

en: You found a friendly city.
ja: 友好的な都市を見つけました。

en: Friendly nomads are impressed by you, and join you.
ja: 友好的な放浪者があなたに感銘し，ユニットとして加わりました。

en: An abandoned village is here.
ja: バーバリアンは村から平和裏に退去しました。

en: You have unleashed a horde of barbarians!
ja: バーバリアンの大群を解放してしまいました！

en: Your %s has been killed by barbarians!
ja: %sがバーバリアンによって殺されました！

en: The loss of %s has inspired partisans!
ja: %sが占領されたことに反発し，パルチザンが蜂起しました！

en: We survived the disaster without serious damage.
ja: 幸運なことに，災害による被害は最小限に抑えられました。

en: Your %s has run out of fuel.
ja: %sの燃料が切れました。

en: ?nationset:Core
ja: 主要

note: TRANS: Description of 'Core' nation set in default rulesets. ; If you have translated all of the nations in the extended set, not ; just these core nations, feel free to discard the words about ; localization, rather than translating literally.
en: A small set of playable nations that should be fully localized into languages other than English.
ja: 完全に翻訳されるべき民族のセットです。

en: ?nationset:Extended
ja: 拡張

note: TRANS: Description of the 'Extended' nation set in default rulesets, ; which contains all nations that come with Freeciv. ; If you have only translated the Core nations, replace this ; description to say so rather than making it a literal translation. ; Conversely, if you have translated everything,
en: The complete set of playable nations; this allows for larger games or more variety, but not all of these may have been localized into languages other than English.
ja: プレイ可能な全ての民族のセットです。多種多様な民族はゲームをより面白くしてくれるでしょう。ただし完全には翻訳が済んでいないものも含まれます。

en: ?nationgroup:Medieval
ja: 中世

en: ?nationgroup:Early Modern
ja: 近世

en: ?nationgroup:African
ja: アフリカ

en: ?nationgroup:American
ja: アメリカ

en: ?nationgroup:Asian
ja: アジア

en: ?nationgroup:European
ja: ヨーロッパ

en: ?nationgroup:Oceanian
ja: オセアニア

en: ?nationgroup:Imaginary
ja: 架空

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  (Four after the discovery of Electricity.)  However, it does not affect citizens made unhappy by military activity.
ja: 市民を楽しませ，3人の不幸市民を平静にします(「電気学」の発見後は効果が増し，4人の不幸市民を平静にします)。ただし戦闘ユニットが原因の者には効果がありません。

en: Reduces the corruption in a city by 50%, and makes the revolt cost of the city 4 times bigger. (These effects are redundant in your capital city.)
ja: 都市の汚職を50%減らします。また他国の外交官が都市の叛乱を煽動するとき，その費用を4倍に増加させます。ただし首都ではこれらの効果は発揮されません。

en: Increases the effect of Factory and Mfg. Plant on the shield production of a city, and also reduces the amount of pollution generated by that production.  A Hydro Plant in combination with either a Factory or Mfg. Plant gives a 75% production bonus over the level without any of these improvements, while giving pollution only 75% of the equivalent combination with a Power Plant; a Hydro Plant, Factory, and Mfg. Plant together give a 150% production bonus with pollution only 50% of the equivalent combination with a Power Plant.
ja: 都市にある工場および製造プラントによるシールド生産効果を増加させます。それに加え，産業活動によって引き起こされる産業公害を減少させます。工場または製造プラントのいずれかと水力発電所が合わさると75%の生産物ボーナスが得られる一方，公害は火力発電所と合わさった場合の75%になります。水力発電所，工場，製造プラントの三者が合わさると150%の生産物ボーナスが得られる一方，公害は火力発電所と合わさった場合の50%になります。

en: In each city, only one Power Plant, Hydro Plant, Nuclear Plant, or Solar Plant can take effect at any one time.
ja: 1都市に複数の発電所を建設しても，効果を発揮するのはいずれか1つに限られます。

en: Increases the science output in a city by 100%.
ja: 都市の研究ポイントを+100%増やします。

en: A Manufacturing Plant also has a small risk of suffering an industrial accident, which can lead to pollution and reduce the city's population.
ja: 製造プラントは稀に重大な産業事故を引き起こします。都市周辺のタイルが公害で汚染され，市民にも犠牲者が出ます。

en: Increases the effect of Factory and Mfg. Plant on the shield production of a city, and also reduces the amount of pollution generated by that production.  A Nuclear Plant in combination with either a Factory or Mfg. Plant gives a 75% production bonus over the level without any of these improvements, while giving pollution only 75% of the equivalent combination with a Power Plant; a Nuclear Plant, Factory, and Mfg. Plant together give a 150% production bonus with pollution only 50% of the equivalent combination with a Power Plant.
ja: 都市にある工場および製造プラントによるシールド生産効果を増加させます。それに加え，産業活動によって引き起こされる産業公害を減少させます。工場または製造プラントのいずれかと原子力発電所が合わさると75%の生産物ボーナスが得られる一方，公害は火力発電所と合わさった場合の75%になります。原子力発電所，工場，製造プラントの三者が合わさると150%の生産物ボーナスが得られる一方，公害は火力発電所と合わさった場合の50%になります。

en: A Nuclear Plant has a small risk of suffering a nuclear accident, which can lead to fallout and reduce the city's population.
ja: 原子力発電所は稀に原子力事故を引き起こします。都市周辺に死の灰が飛散し，市民にも犠牲者が出ます。

en: Under Despotism the city containing the palace gains a +75% production bonus, and under Monarchy a +50% production bonus.
ja: 専制政治では，宮殿のある都市は生産ポイントに+75%のボーナスを得ます。君主制では生産ボーナスは+50%になります。

en: Increases the effect of Factory and Mfg. Plant on the shield production of a city.  A Power Plant in combination with either a Factory or Mfg. Plant gives a 75% production bonus over the level without any of these improvements; a Power Plant, Factory, and Mfg. Plant together give a 150% production bonus. The extra production may lead to the city generating more pollution.
ja: 都市にある工場および製造プラントによるシールド生産効果を増加させます。工場または製造プラントのいずれかと火力発電所が合わさると75%の生産物ボーナスが得られます。工場，製造プラント，火力発電所の三者が合わさると150%の生産物ボーナスが得られます。生産力上昇により，産業公害が増加する可能性があります。

en: Together with a Library, a Research Lab increases the science production of a city by 200%. Together with a Library and a University, a Research Lab increases the science production of a city by 450%.
ja: 都市に図書館と研究所の両方があると，研究ポイントが200%増加します。これに加えて大学があると，研究ポイントが450%増加します。

en: Increases the effect of Factory and Mfg. Plant on the shield production of a city, and also greatly reduces the amount of pollution generated by that production; a Solar Plant leads to less overall pollution than no plant at all. A Solar Plant in combination with either a Factory or Mfg. Plant gives a 75% production bonus over the level without any of these improvements, while giving pollution only 50% of the equivalent combination with a Power Plant; a Solar Plant, Factory, and Mfg. Plant together give a 150% production bonus, and eliminates all pollution generated by production in that city.
ja: 都市にある工場および製造プラントによるシールド生産効果を増加させます。それに加え，産業活動によって引き起こされる産業公害を大きく減少させます。工場または製造プラントのいずれかと太陽光発電所が合わさると75%の生産物ボーナスが得られる一方，公害は火力発電所と合わさった場合の50%になります。これはつまり，工場と各種発電所がない場合よりも公害が少なくなるということです。太陽光発電所，工場，製造プラントの三者が合わさると150%の生産物ボーナスが得られる一方，その都市での産業公害は完全になくなります。

en: Together with a Library, a University increases the science production of a city by 250%.
ja: 都市に図書館と大学の両方があると，研究ポイントが250%増加します。

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all your cities.
ja: あなたが各都市に建設した都市建造物のうち，通常の維持コストが1であるものは全て，維持コストが0になります。

en: Your reputation and goodwill among other nations is recovered twice as fast.
ja: 他国からの評判が通常の2倍の早さで回復します。

en: Boosts science production by 100% in every city you control that has a University.
ja: 大学のある全ての都市で研究ポイントが+100%増加します。

en: Gives all your sea units 1 additional movement point. Makes all your new military sea units veterans (for all your cities).
ja: 全ての海上ユニットの移動力を+1pt増やします。また全ての都市で新たに生産された海上ユニットをベテランにします。

en: Gives all your sea units 2 additional movement points.
ja: 全ての海上ユニットの移動力を+2pt増やします。

en: Makes two additional unhappy citizens content in every city with a Temple.  Does not affect citizens made unhappy by military activity.
ja: 寺院のあるすべての都市で，さらに2人の不幸市民を平静にします。戦闘ユニットが原因の者には効果がありません。

en: The amount of stored food lost when one of your cities grows or shrinks is reduced by 25%.  This helps a city to grow faster and more easily withstand famine.  Cumulative with Granary.
ja: 都市の大きさが変わる時に発生する食料備蓄の損失を25%抑制します。都市を成長しやすくし，飢饉を避けやすくなります。穀物庫と相乗効果があります。

en: Boosts science production in each city with a Research Lab by 100%.
ja: 研究所が建設された都市では，研究ポイントが+100%増加します。

en: All your new military land units start with an additional veteran level (this is cumulative with any Barracks building in a city; with both, units are created as Hardened). The chance of a land unit getting the next veteran level after a battle increases by half.
ja: 国内の全都市で陸上戦闘ユニットが生産されたとき，練度を1段階上昇させます。都市に兵舎があれば効果は加算され，練度が2段階高くなります。また陸上ユニットが戦闘で勝利したとき，通常の1.5倍の確率で練度が上昇します。

en: Coinage
ja: 鋳貨

en: This is not a normal improvement.  Instead, setting a city's production to Coinage means its shield production is converted to tax output (money, coins!).
ja: これは普通の建造物ではありません。都市の生産を鋳貨にセットすると，生産物を税金として得ます。

en: Each scientist adds three points to your empire's research output per turn.
ja: 科学者は1人あたり毎ターン研究ポイントを3pt生み出します。

en: Each tax collector produces three extra gold for your treasury per turn.
ja: 徴税官は1人あたり毎ターン金3を生み出します。

en: Classic ruleset
ja: classicルールセット

note: TRANS: Sell _Goods (100% chance of success).
en: Sell %sGoods%s
ja: 交易品を売る(%sG) %s

en: Pestilence
ja: 感染症の流行

en: Industrial Accident
ja: 大規模な産業事故

en: Nuclear Accident
ja: 原子力事故

en: ?citystyle:ElectricAge
ja: 電子時代風

en: Allows Settlers, Workers and Engineers to build fortresses, and to build oil wells on Desert tiles.
ja: 開拓者・労働者・エンジニアが要塞および油井 (砂漠のみ) を建設できるようになります。

en: Increases units' vision when in fortresses.
ja: ・要塞内にユニットがいるとき視界が広がります。

en: Allows establishing one more trade route from each city.
ja: ・各都市で交易路の最大本数が+1増加します。

en: Allows Workers and Engineers to build airbases and buoys.
ja: ・労働者とエンジニアが飛行場とブイを建設できるようになります。

en: Allows Settlers, Workers and Engineers to upgrade roads to railroads.
ja: ・開拓者・労働者・エンジニアが鉄道を敷設できるようになります。

en: Allows Settlers, Workers and Engineers to build oil wells on Glacier tiles.
ja: 開拓者・労働者・エンジニアが氷河に油井を建設できるようになります。

en: Allows Settlers, Workers and Engineers to upgrade irrigation systems to farmland.
ja: 開拓者・労働者・エンジニアが灌漑されたタイルに農地を建設できるようになります。

en: Has Oil Well instead of Mine.
ja: 鉱山の代わりに，油井を建設できます。

en: No Pollution nor Fallout appear here.
ja: 公害および死の灰で汚染されることはありません。

en: Inaccessible
ja: 侵入不可

en: No unit can enter this terrain, nor can any city work its tiles.
ja: ユニットは侵入できません。また市民が労働することもできません。

en: Lake
ja: 湖

en: Lakes are substantial bodies of fresh water.
ja: 湖は大量の淡水が溜まっている場所です。

en: Shallow oceans are mostly found near coastlines, and are often rich sources of food and other resources.
ja: 海のほとんどは海岸線に沿って陸地と隣接しており，食料や他の資源を得ることができます。

en: Deep Ocean
ja: 外洋

en: Deep oceans cover much of the world away from coastlines, and only seaworthy units (not including Triremes) can travel on them.
ja: 外洋は海岸線から沖に離れた地域で，世界の大部分を覆っています。耐波性のない海上ユニット（トライリーム）が航行することはできません。

en: Oil wells can be built when Refining is known.
ja: 科学技術｢石油精製｣があれば，油井を建設することができます。

en: Oil wells can be built when Construction is known.
ja: 科学技術｢建築学｣があれば，油井を建設することができます。

en: ?gui_type:Build Fortress/Buoy
ja: 要塞/ブイを建設する

en: ?gui_type:Build Airbase
ja: 飛行場を建設する

en: Building an irrigation system on a suitable tile causes it to produce one extra food each turn. This requires a nearby source of water: an ocean, lake, or river tile, or another tile with an irrigation system, must share an edge (not just a corner) with the target tile. However, once irrigated, land remains so even if the water source is removed.
ja: 適切なタイルに灌漑施設を建設することで，食料ポイントの産出量が増加します。灌漑を行うには，タイルが水源に接している必要があります。水源になり得るのは湖や海，川の流れるタイル，および既に灌漑されたタイルで，これらと角だけで接するのではなく辺を共有して隣接していなければなりません。一度灌漑されたタイルは，水源が失われても影響は受けません。

en: Building irrigation on a tile with a mine or oil well will destroy it.
ja: 鉱山施設とは並存しません。鉱山または油井のあるタイルを灌漑すると，それらは失われます。

en: City center tiles get their terrain's irrigation bonus automatically, if there is no conflicting mine or oil well on the tile; however, this does not make cities count as a water source for further irrigation. Irrigation can be built on the city tile simply to allow building further irrigation elsewhere, but will not give the tile any further bonus.
ja: 鉱山や油井が建設されていないとき，都市直下タイルは灌漑されているものとみなされ，食料ポイントの産出量が増加します。したがって灌漑を行っても，さらに多くの食料を得ることはできません。この場合は都市に隣接するタイルを灌漑するための，単なる水源となるに留まります。

en: Oil Well
ja: 油井

en: Oil wells behave like mines (giving an extra production point), but require more technology. Oil wells can be built on Desert with knowledge of Construction, and on Glacier with knowledge of Refining.
ja: 油井は鉱山と同様に，建設することでタイルの生産力を増加させます。ただし建設するには一定の技術水準，すなわち砂漠では科学技術「建築学」，氷河では「石油精製」が必要です。

en: Building an oil well on an irrigated tile will destroy the irrigation.
ja: 灌漑施設とは並存しません。灌漑されたタイルに油井を建設すると，灌漑施設は失われます。

en: Pollution appears on land tiles around cities with high production or population, or when a Mfg. Plant suffers an industrial accident. It halves all output from its tile, and contributes to the risk of global warming.
ja: 公害は都市におけるシールド生産や過密，または製造プラントでの産業事故によって発生し，周辺の陸地タイルを汚染します。汚染されたタイルは産出量が50%低下する上，地球温暖化を引き起こす原因になります。

en: The pollution can only be cleared by dispatching Workers, Settlers, or Engineers with the "clean pollution" order.
ja: 公害を取り除くには，労働者・開拓者・エンジニアのいずれかに"公害を除去する"命令を与えて作業させるほかありません。

en: When an unused tile becomes polluted, there is the temptation to avoid the effort of cleaning it; but the spread of pollution has far more terrible results than the immediate economic impact -- every polluted tile increases the chance of global warming. Each time global warming advances, the entire world loses coastal land to the sea and to jungles and swamps, and inland tiles are lost to desert. This tends to devastate cities and leads to global impoverishment.
ja: 市民が労働していないタイルが公害で汚染されたとき，わざわざ除去するのは面倒だと考えてしまいがちです。しかし公害が広がると，直接的な経済損失よりも遥かに恐ろしい結果が待ち受けています。公害に汚染されたタイルが多いほど，地球温暖化の確率が上昇するのです。地球温暖化が進行するたび，世界中で沿岸部のタイルが海に沈むかジャングルや湿地へと姿を変え，内陸部では砂漠化が進行します。これにより都市は荒廃し，世界的な文明の衰退を招きます。

en: Like irrigation, farmland is incompatible with mines and oil wells.
ja: 鉱山施設 (鉱山および油井)とは並存しません。各タイルには農地と鉱山施設のいずれか一方だけが建設可能です。

en: Nuclear fallout can appear on land tiles when a Nuclear unit is detonated, or when a city's Nuclear Plant has an accident. It halves all output from its tile.
ja: 死の灰は核分裂に伴って生成される放射性微粒子です。核攻撃または原子力事故が発生すると，周辺の陸地タイルがこれに汚染され，タイルからの産出量が50%低下します。

en: Every tile with nuclear fallout also increases the risk of global nuclear winter. If nuclear winter occurs, land across the globe changes into desert, tundra, and ice, and lakes and oceans freeze.
ja: タイルが死の灰に汚染されることで，核の冬が起こる危険性が高まります。これは惑星規模の気温低下現象であり，海や湖は凍結し，陸地は砂漠，ツンドラ，氷河に覆われます。

en: Settlers, Workers, and Engineers can clean up nuclear fallout.
ja: 開拓者・労働者・エンジニアのみが死の灰を除去することができます。

en: Fortresses improve defense for land units outside cities. Among other effects, a land unit remaining in a fortress for a whole turn without moving recovers a quarter of its hit points. With Invention, fortresses gain watchtowers from which land units can see further afield.
ja: 要塞は都市外にある陸上ユニットの防御力を高めます。他の効果に加え，陸上ユニットが要塞内で丸1ターンの間移動せず留まっていた場合，体力が最大値の1/4回復します。科学技術「発明」を獲得すると，要塞に監視塔が備え付けられ，陸上ユニットがいる場合には視界が拡大します。

en: Buoy
ja: ブイ

en: Buoys may be built in the ocean (by units on a sea-going vessel) to allow their owner to see the surrounding tiles.
ja: ブイは海に建設でき，周辺海域を見渡すことができるようになります。作業はユニットを船舶に積載した上で行います。

en: Ruins
ja: 廃墟

en: Ruins mark the former site of a city that was destroyed or abandoned. They have no effect on gameplay.
ja: 廃墟はかつて存在し，破壊または放棄された都市の痕跡です。ゲームプレイ上は何の効果もありません。

en: Building roads on river tiles requires knowledge of Bridge Building. City center tiles automatically get roads (unless they are on a river tile and you do not yet know Bridge Building).
ja: 都市直下タイルには自動的に道路が敷設されますが，川タイル上に都市を建設した場合は敷設されません。川が流れるタイルに道路を敷設するには，科学技術「橋梁建設」が必要です。

en: hardened
ja: 精鋭

en: elite
ja: エリート

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Trireme
ja: トライリーム

en: Settlers are one of the key units in the game, as they are your main means of founding new cities.
ja: 開拓者は「都市を建設できる」という点で，ゲーム上特に重要なユニットの1つです。

en: Settlers can also perform most of the same terrain alterations as Workers (but cannot build Airbases or Buoys).
ja: タイル開発に関して労働者とほぼ同じ作業を行えます (飛行場とブイは建設できません) 。

en: ?unit:Workers
ja: 労働者

en: Workers have the ability to improve terrain tiles. See the help on Terrain and Terrain Alterations for the effects of their actions.
ja: 労働者はタイル開発を行うことができます。詳細については「地形」・「タイルの開発」節を参照してください。

en: Workers can build airbases and buoys, which Settlers cannot. Workers must be on board a ship to build buoys.
ja: 労働者は開拓者とは違い，飛行場とブイを建設することができます。ブイを建設するには，労働者を船に乗せた上で命令します。

en: Engineers are similar to Workers, but they work twice as fast and move twice as fast. Engineers may also perform major terrain transformations which are beyond the capabilities of Workers and Settlers, such as converting Tundra into Desert, or even Ocean into Swamp in some circumstances (when on board an ocean-going vessel, on a tile surrounded by sufficient existing land). See the Terrain Alterations section for more details.
ja: エンジニアは労働者と似ていますが，移動力と作業効率はその2倍です。またツンドラを砂漠に変えたり，海を埋め立てて湿地に変えたりといった，労働者と開拓者には実行できない大規模な地形の改造を行えます (陸地と接している海タイルが埋め立て可能で，船舶に積載した上で作業を行います) 。詳細については「タイルの開発」節を参照してください。

en: TIP 1:  Upgrade Workers to Engineers when possible, as Engineers require the same resources as ordinary Workers.
ja: ヒント1:積極的に労働者をエンジニアへ新型化しましょう。エンジニアは労働者と同じ資源しか必要としません。

en: TIP 2:  If you manage to build Leonardo's Workshop, research Explosives before the Workshop becomes obsolete.  This way, your Workers units will be upgraded for free.
ja: ヒント2:「ダ・ヴィンチの工房」を建設できたなら，旧式化する前に「爆薬」を研究しましよう。この方法で，労働者を無償で新型にできます。

en: The Trireme is your first boat unit. It can act as a transport ship and has rudimentary offensive capabilities, but may not enter deep ocean tiles.
ja: トライリームは初めて入手できる船舶ユニットです。輸送用船舶として活動すると共に，原始的な攻撃能力も持っています。しかし，外洋タイルには入ることができません。

en: The Caravel replaces the Trireme and can enter any ocean tile.
ja: キャラベル船はトライリームに代わる船舶で，どの海洋タイルにも入ることができます。

en: On impact, the blast will destroy any unit in an area 3 tiles wide (3x3 squares for rectangular grids), including friendly units. Any city within the blast area loses half its population, and land tiles within the blast area are subject to nuclear fallout.
ja: 着弾時，爆発によって3タイル幅の領域（正方格子で3x3の正方形）の範囲にいるユニットが全滅します。これには友好的なユニットも含まれます。爆風の範囲内にある都市は大きさが半分になり，爆風の範囲内の陸上タイルは死の灰に覆われます。

en: Nuclear fallout reduces tile output and increases the risk of global nuclear winter; see the help on Fallout.
ja: 死の灰で汚染されたタイルは生産性が低下する上，核の冬が起こる危険性を高めます。詳細は「死の灰」節を参照してください。

en: TIP 2:  You may be involved in a situation where you've invaded an enemy country en masse, but the enemy cities are too strong. Before using a Nuclear unit, assemble a gang of Settlers, Workers, and/or Engineers next to the city and have them ready to fix the fallout on the same turn it occurs!  This minimizes the chance of nuclear winter.  Eco-friendly nukes!
ja: ヒント2: 敵国に一斉に侵攻したものの，敵都市がどれもあまりにも強いというような状況があるかもしれません。核兵器を使う前に大量の開拓者・労働者・エンジニアを揃えておき，核爆発と同じターンに死の灰の後始末をする準備をさせましょう。こうすると核の冬の危険を最小限に食い止めることができます。地球にやさしい核攻撃！

note: TRANS: diplomatic rank.
en: ?diplomatic_rank:attaché
ja: 理事官

note: TRANS: diplomatic rank
en: ?diplomatic_rank:secretary
ja: 書記官

note: TRANS: diplomatic rank
en: ?diplomatic_rank:envoy
ja: 公使

note: TRANS: diplomatic rank
en: ?diplomatic_rank:ambassador
ja: 大使

en: Diplomats can also perform a number of actions in another player's city, although each Diplomat may attempt only one action. Most of these actions have a chance of failure. Also, any enemy Diplomats or Spies in the city will oppose hostile actions, as will the enemy Leader in games with leaders; in this case, either your unit or the defending unit will die (if you go up against the Leader you will always die). If the defending unit dies, you lose one movement point and may try again.
ja: 外交官は他国の都市においても任務を遂行できます。ただし，1ユニットあたり1つの活動しか試みることはできません。ほとんどの活動は失敗する可能性があります。また目標の都市内にいる敵の外交官・スパイは，こちらの秘密工作を阻止すべく防諜を行います。その結果，いずれか一方のユニットが消滅します。指導者も同様に防諜を行うことができ，敗北することは絶対にありません。こちらの外交官が勝利した場合は移動力を1ポイント消費し，再び活動を行えます。

en: Diplomats built under a Communist government will start at the first veteran level (secretary).
ja: 政治体制が共産主義のとき，最初から練度が高い書記官の外交官を生産することができます。

note: TRANS: Spy veteran level
en: ?spy_level:informant
ja: エージェント

note: TRANS: Spy veteran level
en: ?spy_level:handler
ja: ハンドラー

note: TRANS: Spy veteran level
en: ?spy_level:agent
ja: 情報将校

note: TRANS: Spy veteran level
en: ?spy_level:spymaster
ja: 情報局長

en: Spies built under a Communist government will start at the first veteran level (handler).
ja: 政治体制が共産主義のとき，高い練度のスパイを生産することができます。

en: Caravans can establish trade routes with your own cities or those of other nations (even enemies) by traveling to them. A route's ongoing revenue is doubled if the two cities involved are on different continents, and doubled again if the cities are from different civilizations. This last condition means the net benefit to your civilization of a trade route is the same regardless of whether you own both cities or only one of them; if you only own one city, trade in each city is doubled, but you only get the benefit from one end of the route.
ja: 都市から別の都市へとキャラバンを移動させることで交易路を結ぶことができます。目的地となる都市は自国でも他国でも，それどころか敵国であっても構いません。相手の都市が異なる大陸にある場合，また他国の都市である場合，継続的な交易路収入がそれぞれ2倍になります。よって他国の都市と交易路を結んだ後に，両都市を自分のものにしても交易路収入は変わらないということになります。なぜなら2都市が共に自国の都市となったことで，それぞれの都市の交易路収入が半減するからです。

en: Initially cities can support a maximum of two trade routes. Knowledge of the technologies Magnetism and The Corporation each increase this limit by one; knowing both allows cities to support four trade routes each.
ja: それぞれの都市は最大2本の交易路を結ぶことができます。科学技術｢磁気学｣と｢株式会社｣は，この上限をそれぞれ+1増加させます。つまり最終的に都市の交易路は最大4本になります。

en: ?unit:Leader
ja: 指導者

en: This is you. If you lose this unit, you lose the game. So don't.
ja: これはあなた自身です。このユニットを失うと，ゲームは負けになります。失くすなよ。

en: Won't unleash barbarians from huts.
ja: 先住民の集落に立ち入っても，バーバリアンを解放してしまうことはありません。

en: AWACS
ja: 早期警戒管制機

en: The AWACS (Airborne Warning and Control System) is an airplane with an advanced radar that can determine the location of enemy units over a wide area.
ja: 早期警戒管制機 (Airborne Warning and Control System: AWACS) は，高度なレーダーを用いて広範囲で敵の位置を把握できる航空機です。

en: Allows a city to grow larger than size 8. (A Sewer System is required for a city to grow larger than size 16.)
ja: 都市がサイズ9以上に成長することを可能にします。サイズ17以上に成長するためには，さらに下水道も必要です。

en: These larger cities enjoy increased defense (+50%) against both land and sea units; however, such large settlements have a small risk of fire, which can destroy buildings in the city.
ja: このような大都市には，陸上・海上ユニットに対して防御力に+50%の追加ボーナスが与えられます。一方で大規模な火災が発生する危険性があり，その場合は都市建造物のいずれかが全焼します。

en: Starting at size 5, growing cities incur an increasing risk of plague due to overcrowding; an Aqueduct reduces that base chance by 30%.
ja: また都市では人口増加にしたがって衛生状態が悪化してゆき，疫病が蔓延する可能性が増大します。上水道を建設することで，この確率が30%低下します (人口5以下の都市で疫病は発生しません) 。

en: Building an Aqueduct in a city without access to a lake or river requires knowledge of Construction, and it costs more to build and maintain.
ja: 都市近郊に川や湖がない場合，上水道の建設費と維持費が割高になります。また科学技術｢建築学｣が必要です。

en: Aqueduct, Lake
ja: 上水道 (湖)

en: Aqueducts in cities with access to a lake require no special technology and are cheap to build and maintain.
ja: 湖にほど近い都市では，上水道の建設費と維持費が安く済みます。また何の科学技術も必要としません。

en: Aqueduct, River
ja: 上水道 (川)

en: Aqueducts in cities with access to a river require no special technology and are cheap to build and maintain.
ja: 川にほど近い都市では，上水道の建設費と維持費が安く済みます。また何の科学技術も必要としません。

en: Increases the luxury and tax output in a city by an additional 50%. With both a Bank and a Marketplace in a city, the total bonus is 100%.
ja: 都市の税収と贅沢ポイントを+50%増加させます。（市場の効果と合計すると，+100%になります。）

en: A Cathedral makes 3 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city; however, it does not affect citizens made unhappy by aggression. Knowledge of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content, except under Communism.
ja: 大聖堂は3人の不幸市民を平静にし，都市の治安を維持しやすくします。ただし戦闘ユニットが原因の者には効果がありません。政治体制が共産主義ではないとき，科学技術｢神学｣を獲得すると効果が増し，4人の不幸市民を平静にします。

en: City Walls make it easier to defend a city. They add a +100% bonus to the intrinsic defense strength of units within the city against land units (that is a two-thirds increase for small cities, or a one-half increase for cities larger than size 8), but are ineffective against airborne and sea units. City Walls also prevent the loss of population which occurs when a defending unit is defeated by a land unit.
ja: 城壁を建設すると，都市防衛が容易になります。陸上ユニットによる攻撃に対し，都市内にいるユニットの固有防御力に+100%のボーナスを与えます。つまり防御力は都市サイズ7以下では5/3倍，8以上では3/2倍に増加します。ただし海上ユニットと航空ユニットに対しては効果がありません。また陸上ユニットによる攻撃で都市内のユニットが撃破されたとき，人口の減少を防ぐことができます。

en: Gives a +100% bonus to the intrinsic defense strength of units within a city when defending against enemy ships. For small cities the defense strength is doubled by this improvement; for cities larger than size 8, it is increased by two-thirds.
ja: 海上ユニットによる攻撃に対し，都市内にいるユニットの固有防御力に+100%のボーナスを与えます。つまり防御力は都市サイズ7以下では2倍，8以上では5/3倍に増加します。

en: Amphitheater
ja: 円形闘技場

en: Halves all kinds of waste in a city (corruption, production waste, and food waste). In your capital, corruption and production waste is eliminated. A Granary together with a Courthouse in a city will eliminate food waste.
ja: 都市における全ての浪費(汚職と食料・生産ポイントの浪費)を半分に減少させます。首都に建設すると，汚職と生産ポイントの浪費を一掃します。また都市に穀物庫があれば，これと連携して食料ポイントの浪費を一掃します。

en: Increases the shield production in a city by 25%, or 50% with an electrical plant of any kind in the same city.
ja: 都市の生産力を+25%増加させます。いずれかの発電所があれば，これと連携して+50%増加させます。

en: This increase in production may contribute significantly to pollution; a Factory also increases the pollution caused by the population of the city.
ja: ただし産業活動によって引き起こされる産業公害が増加します。また工場は過密によって引き起こされる都市公害も増加させます。

en: When any small city grows or shrinks, 10 food points are saved; this helps cities to grow faster and more easily withstand famine. With a Granary this is extended to cities of size 4 and above. (10 food points is half what a small city needs to grow, but more points are needed for later growth steps.)
ja: サイズ4以下の小都市は，人口が増減したとき，自動的に食料10ポイントの備蓄を得ます。これにより都市はより拡大しやすく，また飢饉を避けやすくなります。穀物庫を建設すると，サイズ5以上の都市も同様の効果が得られるようになります（ただし食料10ポイントは小都市にとって拡大するのに必要な備蓄の半分ですが，大都市はより多くの食料備蓄を要求します）。

en: A Granary also halves the food wasted in cities far from your capital. Together with a Courthouse it eliminates food waste.
ja: また首都から離れた都市における食料ポイントの浪費を半分に減少させます。裁判所も建設されていれば，これと連携して食料ポイントの浪費を一掃します。

en: TIP: to maximise the speed with which a city grows, you should build a Granary before it grows larger than size 4.
ja: ヒント: 都市の成長速度を最大にするには，都市サイズが5に達する前に穀物庫を建設しましょう。

en: Gives one extra food resource on all Ocean or Deep Ocean tiles (but not Lakes). The city needs to be coastal (next to one of these tiles) to build this improvement.
ja: 海と外洋タイルの食料ポイント産出量が+1増加します(湖は含まれません)。海または外洋に隣接する都市にのみ建設できます。

en: Any kind of electrical plant increases the shield production effects of any Factory or Mfg. Plant in its city by 25% each. Thus, an electrical plant in combination with either a Factory or Mfg. Plant gives a 50% production bonus over the level without any of these improvements; an electrical plant, Factory, and Mfg. Plant together give a 100% production bonus. The extra production may lead to the city generating more pollution.
ja: 各種の発電所は工場または製造プラントと連携することで，都市の生産力をそれぞれ+25%増加させます。つまり工場または製造プラント自体の効果と合わせて，生産力が+50%増加します。都市に工場・発電所・製造プラントを揃えると，合計で+100%増加させます。ただし生産力の増加に伴い，産業公害が増加します。

en: However, a Hydro Plant also reduces the pollution associated with shield production to 50% of its normal value, or 25% in combination with a Recycling Center; pollution is reduced further for the player who owns the Hoover Dam. (A Hydro Plant's effect is the same as that of a Nuclear Plant; with the Hoover Dam, its effect is increased to that of a Solar Plant.)
ja: また産業活動によって引き起こされる産業公害を50%減少させます。都市にリサイクル施設があれば，これと連携することで75%減少させます。「フーバーダム」を建設すると，産業公害を更に減少させることができます。（水力発電所の効果は原子力発電所と全く同じです。また水力発電所+フーバーダムの効果は太陽光発電所と全く同じです。）

en: Increases the science output in a city by 50%, or by 100% once the Great Library has been built by any player.
ja: 都市の研究ポイントを+50%増加させます。いずれかのプレイヤーが「アレクサンドリア図書館」を完成せると効果が増し，+100%増加させます。

en: Reduces the pollution generated by the population in a city; this building counteracts the additional pollution associated with any two other buildings.
ja: 過密によって引き起こされる都市公害を減少させます。これを増加させる効果を持つ都市建造物のうち，2施設分の増加量を相殺することができます。

en: Increases the shield production in a city by an additional 25%, or 50% with an electrical plant of any kind in the same city; this effect is cumulative with that of a Factory.
ja: 都市の生産力を+25%増加させます。いずれかの発電所があれば，これと連携して+50%増加させます。工場の効果と重複しないため，それぞれが生産力を増加させます。

en: With sufficient shield production, cities with a Manufacturing Plant can produce up to two units each turn (but only single units of types which cost population).
ja: また十分な生産力があれば，製造プラントがある都市では1ターンに2ユニットまで生産することができます(ただし生産するのに人口が必要なユニットは除きます)。

en: This increase in shield production may contribute significantly to pollution; a Manufacturing Plant also increases the pollution caused by the population of the city.
ja: ただし産業活動によって引き起こされる産業公害が増加します。また製造プラントは過密によって引き起こされる都市公害も増加させます。

en: However, a Nuclear Plant also reduces the pollution associated with shield production to 50% of its normal value, or 25% in combination with a Recycling Center. (Its effect is the same as that of a Hydro Plant.)
ja: また産業活動によって引き起こされる産業公害を50%減少させます。都市にリサイクル施設があれば，これと連携することで75%減少させます。（これらの効果は水力発電所と全く同じです。）

en: Every Ocean or Lake tile worked by the city yields one extra shield resource, as well as any Deep Ocean tile containing an oil platform. The city needs to be next to a water tile to build this improvement.
ja: 都市圏内の湖および海タイルと，石油リグが建設された外洋タイルの生産ポイント産出量が+1増加します。沿岸都市にのみ建設できます。

en: Offshore Platforms also increase the pollution caused by the population of the city.
ja: また海上プラットフォームは過密によって引き起こされる都市公害も増加させます。

en: Makes a city the capital and the center of your government. Waste in other cities (corruption, production waste, and food waste) is often related to how far away from the capital they are. On top of this, corruption and production waste in your capital itself is half of what it would otherwise be (and a Courthouse will eliminate it entirely).
ja: 宮殿のある都市は政府の中心たる首都になります。各都市の浪費（汚職および食料・生産ポイントの浪費）は多くの場合，首都からの距離に比例して増加します。また首都では，汚職と生産ポイントの浪費が1/2に減少します。裁判所を建設すると，これらを完全に一掃することができます。

en: Under Despotism the city containing the palace gains a +75% gold bonus, and under Monarchy a +50% gold bonus.
ja: また建設された都市では税収にボーナスが与えられます。政治体制が専制政治のときは+75%，君主制では+50%です。

en: Ecclesiastical Palace
ja: 総主教庁

en: Makes a city the ecclesiastical capital, that acts as a second center of government.
ja: 総主教庁は国内各地の教会を管轄する機関です。これが置かれた都市は宗教の中心都市となり，第二の政治の中枢都市として機能します。

en: Waste in other cities (corruption, production waste, and food waste) is related to how far away from the nearest capital they are. On top of this, corruption and production waste in the capital itself is half of what it would otherwise be (and a Courthouse will eliminate it entirely).
ja: 各都市の浪費(汚職および食料・生産ポイントの浪費)は，総主教庁または首都のいずれか近い方からの距離に比例して増加します。また総主教庁が置かれた都市では，汚職と生産ポイントの浪費が1/2に減少します。裁判所を建設すると，これらを完全に一掃することができます。

en: The city where this palace is located cannot be incited to revolt, and enjoys a bonus when enemy agents try to evade your own agents stationed in the city, or sabotage your buildings.
ja: また総主教庁の置かれた都市で，叛乱を煽動することはできません。加えて敵の外交官からの破壊工作および駐在する味方外交官との諜報戦において有利なボーナスが得られます。

en: A Police Station neutralizes any unhappiness caused by one military unit in its city. It also makes up to 2 more unhappy citizens content provided they are not unhappy about aggression.
ja: 各都市で1戦闘ユニットが発生させる不幸市民を平静にします。およびそれ以外が原因の不幸市民を2人平静にします。

en: Building a Recycling Center reduces the amount of pollution generated by shield production in a city by 50%, or by an additional 25% in cities with another building which reduces pollution (Nuclear Plant, Hydro Plant, or Solar Plant).
ja: リサイクル施設は産業活動によって引き起こされる産業公害を50%減少させます。都市に水力発電所・原子力発電所・太陽光発電所のいずれかがあれば，これと連携することで，更に25%減少させます。

en: Increases the science output in a city by an additional 50%, or by 100% once the Internet wonder has been built by any player.
ja: 都市の研究ポイントを+50%増加させます。いずれかのプレイヤーが「インターネット」を完成せると効果が増し，+100%増加させます。

en: The total bonus is 150% if a Library, a University and a Research Lab are all present in the same city, increasing to 300% once the Great Library, Isaac Newton's College, and the Internet have all been built.
ja: 都市に図書館・大学・研究所があれば，合計で研究ポイントが+150%増加します。「アレクサンドリア図書館」・「ニュートンの学士院」・「インターネット」が完成した後なら，+300%増加します。

en: Doubles the intrinsic defense strength of units within a city when defending against aircraft (including helicopters).
ja: 航空ユニットおよびヘリコプターからの攻撃に対し，都市内のユニットの固有防御力を2倍にします。

en: Protects a city and its environs (up to 2 tiles away) from attacks by other nations' Nuclear units. A Nuclear unit not owned by you or a teammate which attacks a city with SDI Defense, or attacks a unit (or is deliberately exploded) within range, is shot down and simply has no effect. Also, doubles the intrinsic defense strength of units in the city when defending against conventional missiles.
ja: 他国による核攻撃から，都市および都市を中心とする半径2タイルの範囲を防衛します。SDI防衛システムのある都市，または防衛範囲内のユニット（爆発に巻き込むことを狙った場合も含む）を狙い発射された自軍および同チーム国軍以外の核兵器を撃墜し，あらゆる被害を防ぎます。また核兵器以外のミサイルに対して，都市内にいるユニットの防御力を2倍にします。

en: Together with an Aqueduct, allows a city to grow larger than size 16, and further reduces the chance of a plague (by 30% of the base chance).
ja: 都市の大きさが17以上に成長するには，上下水道を整備する必要があります。また下水道は疫病が発生する確率をさらに30%低下させます。

en: However, a Solar Plant also reduces the pollution associated with shield production to 25% of its normal value, or eliminates it entirely in combination with a Recycling Center.
ja: また産業活動によって引き起こされる産業公害を75%減少させます。都市にリサイクル施設があれば，これと連携することで100%減少させます。

en: Increases the luxury and tax output in a city by an additional 50%, or 100% if Super Highways are also in the city. A Marketplace, Bank, and Stock Exchange together in a city yield a total bonus of 150%; adding Super Highways yields a total of 200%.
ja: 都市の税収と贅沢ポイントを+50%増加させます。都市に高速幹線道路があれば，これと連携して+100%増加させます。市場・銀行・証券取引所の効果を合計すると+150%になります。これに高速幹線道路を追加すると，+200%になります。

en: Each tile around the city with roads and without farmland, that is already generating some trade, produces one extra trade resource. The same applies to the city center tile (even if it is receiving a farmland bonus).
ja: 都市圏の道路があるタイルのうち，農地が建設されておらず，かつ交易ポイントを1pt以上産出しているところに，更に1pt追加します。農地による食料追加ボーナスがない場合は，都市直下タイルにも適用されます。

en: Also doubles the effect of any Stock Exchange in the city (increasing luxury and tax output by an additional 50%).
ja: また都市に証券取引所があれば，これと連携して都市の税収と贅沢ポイントを更に+50%増加させます。

en: Super Highways also increase the pollution caused by the population of the city.
ja: ただし過密によって引き起こされる都市公害が増加します。

en: Makes one unhappy citizen content. The Mysticism advance doubles this effect (except under a Communist government). With both Mysticism and the Temple of Artemis, 4 citizens are made content (3 under Communism). Does not affect citizens made unhappy by aggression.
ja: 1人の不幸市民を平静にします。科学技術「神秘主義」を獲得すると，この効果が2倍になります（政治体制が共産主義である場合を除く）。さらに「神秘主義」と不思議「アルテミス神殿」の両方があると，4人の不幸市民を平静にします（政治体制が共産主義であれば3人）。戦闘ユニットが原因の不幸市民には効果がありません。

en: Increases the science output in a city by an additional 50%, or by 100% once Isaac Newton's College has been built by any player.
ja: 都市の研究ポイントを+50%増加させます。いずれかのプレイヤーが「ニュートンの学士院」を完成せると効果が増し，+100%増加させます。

en: The total bonus is 100% if a Library and a University are present together in the same city, increasing to 200% once the Great Library and Isaac Newton's College have both been built.
ja: 都市に図書館と大学の両方があれば，合計で研究ポイントが+100%増加します。「アレクサンドリア図書館」と「ニュートンの学士院」の両方が完成した後なら，+200%増加します。

en: The entire map becomes permanently visible to the player who owns it -- the player always has up-to-date knowledge of all terrain and cities (but not units) despite fog-of-war.  It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
ja: この不思議を保有するプレイヤーは，マップ全体を永久的に見ることができます。つまり戦場の霧の影響を受けずに，全ての地形と都市の情報が毎ターン更新されます（ユニットは除きます）。また必要な科学技術を獲得している全てのプレイヤーが，宇宙船の建造に着手できるようになります。

en: Completion of the Apollo Program also allows nuclear-armed powers to declare war without provocation, regardless of the existence of the United Nations, and AI players will no longer be friendly towards the owner of the United Nations or the Eiffel Tower.
ja: アポロ計画が完成すると，国際連合とエッフェル塔は一部の効果を失います。すなわち核保有国は条約破棄を議会に妨げられることがなくなり，かつAIはこの2つの不思議を保有する民族に対して友好的でなくなります。

en: In every city with a Stock Exchange, city improvements which would normally have an upkeep of 1 become free of upkeep. (Communist governments inherently give this benefit, so there is no bonus under Communism.)
ja: 証券取引所のある都市に限り，通常の維持コストが1である都市建造物は全て，維持コストが0になります。（共産主義は特性の1つにこの効果を持つため，恩恵はありません。）

en: Upon completion of this wonder, tax collector specialists' gold output increases to 3 permanently for every nation.
ja: また全てのプレイヤーに対し，徴税官の効果を増加させます（毎ターン金3を生み出すようになります）。この効果は不思議が破壊されても失われません。

en: Each tile worked by the city where this wonder is built produces one extra research point.
ja: この不思議が建設された都市では，都市圏のタイルで労働する市民が1人あたり毎ターン1研究ポイントを産出します。

en: Charles Darwin's voyage sparked the discovery of the evolution of the species, which inspired greater confidence in science. All your cities generate 1 extra science bulb.
ja: チャールズ・ダーウィンの航海は進化論発見のきっかけとなり，これは科学への信頼を大きく高めることになりました。全ての都市で市民から得る科学ポイントが+1増加します。

en: Upon completion of this wonder, scientist specialists' research output increases to 3 permanently for every nation.
ja: また全てのプレイヤーに対し，科学者の効果を増加させます（毎ターン研究ポイントを3pt生み出すようになります）。この効果は不思議が破壊されても失われません。

en: AI nations are more inclined to be friendly and forgiving toward the owner of this wonder (until the Apollo Program is completed). It also reduces the pollution caused by the population; it counteracts the pollution associated with a single building in each of your cities.
ja: この不思議を保有する民族に対し，AIはより友好的になります（ただしアポロ計画が完成すると，この効果は失われます）。また過密によって引き起こされる都市公害を減少させます。これを増加させる効果を持つ都市建造物のうち，1施設分の増加量を相殺することができます。

en: Gives an immediate technology advance to the player that builds it, and thereafter 4 extra research points every turn to its city.
ja: 完成させたプレイヤーは，即座に1件の科学技術を得ることができます。また建設した都市では，市民が産出する研究ポイントが毎ターン+4pt増加します。

en: Completion of this wonder permanently doubles the effect of Libraries for every player.
ja: 図書館が建設されている全てのプレイヤーの都市で，研究ポイントが+50%増加します。この効果は不思議が破壊されても失われません。

en: Increases the defense of all your cities by adding a +50% bonus to its units' intrinsic defense strength against land units (this is cumulative with any City Walls), and preventing the loss of population which occurs when a defending unit is defeated by a land unit.
ja: 陸上ユニットによる攻撃に対し，全ての都市内にいるユニットの固有防御力に+50%のボーナスを与えます。都市に「城壁」があれば効果は加算され，防御力はより強固なものとなります。また陸上ユニットによる攻撃で都市内のユニットが撃破されたとき，人口の減少を防ぐことができます。

en: Makes one unhappy citizen content in every city of the player that owns it (not including citizens unhappy about aggression). This wonder also makes two content citizens happy in the city where it is located (4 extra luxury points).
ja: 各都市でそれぞれ1人の不幸市民を平静にします（ただし戦闘ユニットが原因の者は除きます）。またこの不思議が建設された都市は，追加で贅沢ポイントを4pt得られます（これにより，2人の平静市民が幸福になります）。

en: Acts as a Hydro Plant in the city where it is built, and reduces pollution from shield production by a further 25% in all cities with Hydro Plants, making them equivalent to Solar Plants.
ja: 建設された都市では水力発電所として機能します。またあなたが水力発電所を建設した全ての都市において，産業公害を更に25%減少させます。

en: Gives an immediate technology advance to the player that builds it, and thereafter 6 extra research points every turn to its city.
ja: 完成させたプレイヤーは，即座に1件の科学技術を得ることができます。また建設した都市では，市民が産出する研究ポイントが毎ターン+6pt増加します。

en: Completion of this wonder permanently doubles the effect of Universities for every player.
ja: 大学が建設されている全てのプレイヤーの都市で，研究ポイントが+50%増加します。この効果は不思議が破壊されても失われません。

en: Makes one content citizen happy in every city of the player that owns it (2 extra luxury points per city).
ja: 各都市は追加で贅沢ポイントを2pt得られます。これにより，1人の平静市民が幸福になります。

en: Reduces the unhappiness caused by aggressively deployed military units owned by the city by 1 -- in other words, it neutralizes the unhappiness caused by a single military unit (except under Democracy, where a single unit makes two citizens unhappy). Under governments where unit upkeep is paid in gold, it gives two free gold per city towards upkeep every turn.
ja: 各都市で戦闘ユニットが原因の不幸市民1人を平静にします。言い換えると，民主主義を除く政治体制において1戦闘ユニットが生み出す不幸市民を平静にします（民主主義は1戦闘ユニットが2人の不幸市民を生み出します）。加えて，各都市で金2までのユニット維持コストを無償にします。

en: Gives all your sea units 1 additional movement point (except Triremes while moving on rivers). Makes all your new sea units veterans (for all your cities).
ja: 全ての海上ユニットの移動力を+1pt増やします（ただし川を航行中のトライリームは除きます）。また全ての都市で新たに生産された海上ユニットをベテランにします。

en: Gives all your sea units 1 additional movement point. The chance of a sea unit getting the next veteran level after a battle increases by half.
ja: 全ての海上ユニットの移動力が+1増加します。また海上ユニットが戦闘で勝利したとき，通常の1.5倍の確率で練度が上昇します。

en: TIP: if you're behind in research, this can help you catch up, by reducing the cost of technologies that other players already know.
ja: ヒント: 大使館を設置すると，他プレイヤーが研究済みである科学技術の研究コストが減少します。研究で遅れを取っているとき，この不思議は他プレイヤーに追い付くのに役立ちます。

en: Doubles the base effect of Cathedrals. This makes 3 additional unhappy citizens content in each city with a Cathedral; however, it does not affect citizens made unhappy by aggression.
ja: 大聖堂のある都市で，更に3人の不幸市民を平静にします。ただし戦闘ユニットが原因の者には効果がありません。

en: Mausoleum of Mausolos
ja: マウソロス霊廟

en: With this wonder, City Walls and Courthouses each make one unhappy citizen content in their city, unless that citizen is unhappy about aggression. Also, none of the owner's cities can be incited to revolt.
ja: 城壁と裁判所がそれぞれ1人の不幸市民を平静にできるようになります(戦闘ユニットが原因の者は除きます)。また全ての都市で叛乱の煽動を防ぎます。

en: Statue of Zeus
ja: ゼウス像

en: Temple of Artemis
ja: アルテミス神殿

en: Makes 2 additional unhappy citizens content in every city with a Temple. Does not affect citizens made unhappy by aggression.
ja: 寺院のある全ての都市で，2人の不幸市民を平静にします。ただし戦闘ユニットが原因の不幸市民には効果がありません。

en: Each tile around the city where this wonder is built that is already generating some shield output produces one extra shield resource. Under Despotism or Tribal governments, the Pyramids cancel the penalty to worked tiles with output greater than 2 (for all kinds of output), as if all your cities were always celebrating.
ja: 建設された都市において，市民が労働するタイルのうち，生産ポイントを1pt以上産出しているところに，更に1pt追加します。これに加え，政治体制が専制政治または部族制であれば，全ての都市で市民が労働するタイルに課せられている産出ペナルティ（3pt以上産出すると課せられる-1ptのペナルティ）をなくします。

en: Internet
ja: インターネット

en: Gives an immediate technology advance to the player that builds it, and thereafter all cities on the map are continuously visible to its owner despite fog-of-war.
ja: 完成させたプレイヤーは，即座に1件の科学技術を得ることができます。またこの不思議を保有するプレイヤーは，マップ上の全都市を永久的に見ることができます。つまり戦場の霧の影響を受けずに，全都市の情報が毎ターン更新されます。

en: Completion of this wonder permanently doubles the effect of Research Labs for every player.
ja: 研究所が建設されている全てのプレイヤーの都市で，研究ポイントが+50%増加します。この効果は不思議が破壊されても失われません。

en: Gives 1 additional luxury to every city, and 6 luxuries to the city where it is located.
ja: 各都市は追加で贅沢ポイントを1pt得られます。またこの不思議が建設された都市は，追加で贅沢ポイントを6pt得られます。

en: Upon completion of this wonder, entertainer specialists' luxury output increases to 3 permanently for every nation.
ja: また全てのプレイヤーに対し，芸人の効果を増加させます（毎ターン贅沢ポイントを3pt生み出すようになります）。この効果は不思議が破壊されても失われません。

en: Allows you to choose any government, including those that have not yet been researched by your civilization, and without the transition period of Anarchy. It also allows unprovoked declaration of war regardless of any senate instituted by a Democracy or Federation government or by the United Nations.
ja: 無政府状態を経ることなく，全ての政治体制へと即時移行できるようになります。これにはまだ研究が済んでいないものも含まれます。またどんな議会にも束縛されることなく，条約を破棄できるようになります。

en: All your new military land units start with an additional veteran level (this is cumulative with any Barracks building in a city; with both, units are created as Hardened).
ja: 国内の全都市で陸上戦闘ユニットが生産されたとき，練度を1段階上昇させます。都市に兵舎があれば効果は加算され，練度が2段階高くなります。

en: Creates a world senate that prevents unprovoked declaration of war by any nuclear-capable nation (that is, any nation with knowledge of Nuclear Fission, once the Manhattan Project has been built). AI players are more inclined to be friendly and forgiving toward the owner of this wonder. These effects last until the Apollo Program is completed.
ja: 世界議会が創設され，核兵器を生産可能な全ての民族（既にマンハッタン計画が完成し，｢核分裂｣を獲得している民族）は，条約破棄を自由に行うことができなくなります。またこの不思議を保有する民族に対し，AIはより友好的になります。ただしアポロ計画が完成すると，これらの効果は失われます。

en: Also, if any player's city is in disorder for more than two turns in a row, that player's government falls (even for governments other than Republic and Democracy).
ja: また全てのプレイヤーは，同じ都市での暴動が2ターン以上続くと全国規模の動乱に発展するようになります。政治体制に関わらず政府は完全に崩壊して，無政府状態に陥ります。

en: Neutralizes the unhappiness caused by one aggressively deployed military unit per city. Under Democracy, it additionally halves the unhappiness caused by military units (reducing it to the same level as a Republic).
ja: 各都市に所属する戦闘ユニットのうち，1ユニットが発生させる不幸市民を平静にします。これに加えて政治体制が民主主義のとき，1戦闘ユニットが発生させる不幸市民の数を半分にします（共和制などと同じ割合になります）。

en: Each entertainer produces two luxury points for their city per turn, increasing to three once any player has built Shakespeare's Theater. See the section on Happiness for the effects of luxury points.
ja: 芸人は1人あたり毎ターン贅沢ポイントを2pt生み出します。いずれかのプレイヤーが「シェイクスピアの劇場」を完成させると，3ptに増加します。贅沢ポイントの効果については，「幸福」節を参照してください。

en: Each scientist adds two points to your empire's research output per turn, increasing to three once any player has built Darwin's Voyage.
ja: 科学者は1人あたり毎ターン研究ポイントを2pt生み出します。いずれかのプレイヤーが「ダーウィンの航海」を完成させると，3ptに増加します。

en: Each tax collector produces two extra gold for your treasury per turn, increasing to three once any player has built A.Smith's Trading Co.
ja: 徴税官は1人あたり毎ターン金2を生み出します。いずれかのプレイヤーが「アダム・スミスの貿易会社」を完成させると，金3に増加します。

en: Sandbox ruleset
ja: Sandboxルールセット

en: Spaceship Launch
ja: 宇宙への船出

en: You're the first one to launch a spaceship towards Alpha Centauri!
ja: あなたはアルファ・ケンタウリに向けて宇宙船を打ち上げた最初のプレイヤーとなりました！

en: You have launched a spaceship towards Alpha Centauri!
ja: あなたはアルファ・ケンタウリに向けて宇宙船を打ち上げました！

en: Entire Map Known
ja: 世界の全てを知りたい

en: You're the first one to have mapped the entire world!
ja: あなたはこの世界の全タイルを探索し終えた最初のプレイヤーとなりました！

en: You have mapped the entire world!
ja: あなたはこの世界の全タイルを探索し終えました！

en: Land Ahoy
ja: 新大陸だ！

en: Literate
ja: 文字の読み書き

en: Your nation is the first to reach 100% literacy!
ja: あなたは識字率100%を達成した最初のプレイヤーです！

en: Your nation has reached 100% literacy!
ja: 識字率が100%に達しました！

en: Multicultural
ja: 異文化交流

en: Metropolis
ja: メトロポリス

en: Your nation is the first with a city of population 20!
ja: あなたは人口20の大都市を築き上げた最初のプレイヤーとなりました！

en: One of your cities has reached population 20!
ja: あなたは人口20の大都市を築き上げました！

en: Cultured City
ja: 大いなる文化都市

en: Your nation is the first with a city of 1000 culture points!
ja: あなたは1000ポイントの文化を持つ都市を築き上げた最初のプレイヤーとなりました！

en: One of your cities has 1000 culture points!
ja: あなたは1000ポイントの文化を持つ都市を築き上げました！

en: Cultured Nation
ja: 想像力が世界を制す

en: Your nation is the first one to achieve 10000 culture points!
ja: あなたは1万ポイントの文化を生み出した最初のプレイヤーとなりました！

en: Your nation has achieved 10000 culture points!
ja: あなたは1万ポイントの文化を生み出しました！

en: Tribal
ja: 部族制

en: Under a Tribal government, you are part ruler of your people. Your control over your citizens is maintained largely by spiritual counsel.
ja: 部族制においては，あなたが支配するのは一部の住民に限られます。その権威は主に神秘的・霊的な神託に基づきます。

en: Compared to Despotism, a Tribal economy is more shield-oriented. Its bonuses to veterancy can be an advantage in wartime, but it lacks the martial law of other early governments.
ja: 専制政治に比べ，部族制は生産力志向経済であると言えます。ユニットの練度上昇ボーナスは戦時において有利になりますが，戒厳令を布くことはできません。

en: * Increases by half the chance of land units getting the next veteran level after a battle.
    * Each worked tile that gives more than 2 Food, Shield, or Trade will suffer a -1 penalty, unless the city working it is celebrating. (Cities below size 3 will not celebrate.)
    * Each city gets 1 extra content citizen.
    * Each city can support up to 2 units for free; further units each cost 1 shield per turn.
    * Unlike later governments, military units do not cause unhappiness even when deployed aggressively.
    * Base corruption is 30% (the highest under any government). This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of The Corporation).
    * There is no base level of production waste, but an increasing amount with distance from the capital (half as fast with knowledge of Trade).
ja: ・陸上ユニットが戦闘で勝利したとき，通常の1.5倍の確率で練度が上昇します。
    ・市民が労働するタイルのうち， 食料・生産・交易ポイントを2ptより多く産出しているところには，祝祭中でなければ-1ptのペナルティが課せられます。（サイズ3未満の都市で祝祭は催されません）
    ・各都市で1人の不幸市民が平静になります。
    ・各都市は無償で2ユニットを維持できます。3ユニット目以降は維持費としてシールド1を必要とします。
    ・戦闘ユニットが原因の不幸市民は発生しません。
    ・汚職で失われる交易ポイントの割合は最低でも30%で，これは全ての政治体制の中で最も高い値です。更に首都からの距離に比例して増加します（｢株式会社｣の獲得で傾きが半分になります）。
    ・浪費で失われる生産ポイントの割合は最低0%ですが，首都からの距離に比例して増加します（｢交易｣の獲得で傾きが半分になります）。

en: Compared to Tribalism, a Despotic economy is more trade-oriented.
ja: 部族制に比べ，専制政治は交易志向経済であると言えます。

en: * Your centers of government (cities with Palace and Ecclesiastical Palace) get a +75% bonus to gold production.
    * Each worked tile that gives more than 2 Food, Shield, or Trade will suffer a -1 penalty, unless the city working it is celebrating. (Cities below size 3 will not celebrate.)
    * Each city can support up to 2 units for free; further units each cost 1 gold per turn.
    * Unlike later governments, military units do not cause unhappiness even when deployed aggressively.
    * Military units impose martial law. Up to 3 military units inside a city will each force 1 unhappy citizen to become content.
    * Base corruption is 20%. This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of The Corporation).
    * Base production waste is 10%. This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of Trade).
ja: ・首都および総主教庁の置かれた都市は税収+75%のボーナスを得ます。
    ・市民が労働するタイルのうち， 食料・生産・交易ポイントを2ptより多く産出しているところには，祝祭中でなければ-1ptのペナルティが課せられます。（サイズ3未満の都市で祝祭は催されません）
    ・各都市は無償で2ユニットを維持できます。3ユニット目以降は維持費として金1を必要とします。
    ・戦闘ユニットが原因の不幸市民は発生しません。
    ・戦闘ユニットで戒厳令を布くことができます。都市に駐留する1戦闘ユニットにつき1人の不幸市民を強制的に平静にします (最大で3ユニット)。
    ・汚職で失われる交易ポイントの割合は最低でも20%で，更に首都からの距離に比例して増加します（｢株式会社｣の獲得で傾きが半分になります）。
    ・浪費で失われる生産ポイントの割合は最低でも10%で，更に首都からの距離に比例して増加します（｢交易｣の獲得で傾きが半分になります）。

en: Monarchy gives low unit upkeep costs.
ja: ユニット維持コストの低さが特徴です。

en: * Your centers of government (cities with Palace and Ecclesiastical Palace) get a +50% bonus to gold production.
    * Celebrating cities produce one extra trade point for every tile which is already producing trade. (Cities below size 3 will not celebrate.)
    * Each city can support up to 3 units for free (the maximum possible); further units each cost 1 gold per turn.
    * Each city tolerates up to 3 aggressively deployed military units; each further unit causes 1 unhappy citizen.
    * Military units impose martial law. Up to 3 military units inside a city will each force 1 unhappy citizen to become content.
    * Base corruption is 10%. This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of The Corporation).
    * Base production waste is 20%. This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of Trade).
ja: ・首都および総主教庁の置かれた都市は税収+50%のボーナスを得ます。
    ・市民が労働する全てのタイルのうち，交易ポイントを1pt以上産出しているところでは，都市が祝祭中には更に1pt追加されます。（サイズ3未満の都市で祝祭は催されません）
    ・各都市は無償で3ユニットを維持できます（政治体制の中で最多）。4ユニット目以降は維持費として金1を必要とします。
    ・各都市に所属する戦闘ユニットは，3ユニット目までは不幸市民を発生させません。4ユニット目以降はそれぞれ1人の不幸市民を発生させます。
    ‪・戦闘ユニットで戒厳令を布くことができます。都市に駐留する1戦闘ユニットにつき1人の不幸市民を強制的に平静にします (最大で3ユニット)。
    ・汚職で失われる交易ポイントの割合は最低でも10%で，更に首都からの距離に比例して増加します（｢株式会社｣の獲得で傾きが半分になります）。
    ・浪費で失われる生産ポイントの割合は最低でも20%で，更に首都からの距離に比例して増加します（｢交易｣の獲得で傾きが半分になります）。

en: Communism is a good government for maximizing shield production, and for large empires.
ja: 共産主義は多くの都市を擁する大帝国を維持したり，また総生産高を最大化したりするのに適しています。

en: Fundamentalism is a good government for maximizing gold, and its Fanatics are useful in wartime, but it has a heavy penalty to technological progress.
ja: 原理主義は税収を最大にするのに適しており，また「狂信者」は戦時において有用です。しかし研究開発には重いペナルティが課せられます。

en: * Base science production is half that of other governments. (A Fundamentalist city with a Library produces as much science as a city under another government does alone.)
    * Each city can support up to 2 units for free; further units each cost 2 gold per turn (except for Fanatics).
    * Each city tolerates up to 2 aggressively deployed military units; each further unit causes 1 unhappy citizen.
    * Base corruption is 15%. This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of The Corporation).
    * Base production waste is 15%. This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of Trade).
ja: ・産出する研究ポイントが-50%減少します。(つまり図書館を建てた都市の研究ポイントが，他の政治体制で図書館のない都市のそれと同じ値になります)
    ・各都市は無償で2ユニットを維持できます。3ユニット目以降は維持費として金2を必要とします（ただし狂信者を除く）。
    ・各都市に所属する戦闘ユニットは，2ユニット目までは不幸市民を発生させません。3ユニット目以降はそれぞれ1人の不幸市民を発生させます。
    ・汚職で失われる交易ポイントの割合は最低でも15%で，更に首都からの距離に比例して増加します（｢株式会社｣の獲得で傾きが半分になります）。
    ・浪費で失われる生産ポイントの割合は最低でも15%で，更に首都からの距離に比例して増加します（｢交易｣の獲得で傾きが半分になります）。

en: Federation
ja: 連邦制

en: Federalism is a system in which the power to govern is shared between national and provincial governments.  This decentralization minimizes the corruption and waste caused by distance to capital, and avoids separatist movements.
ja: 連邦制は複数の州や国家が連合し，中央政府と主権を分割して一国家を形成する制度です。この明確な地方分権により汚職と浪費を最小限に抑え，また分離独立運動を防ぐことができます。

en: * Each city gets 2 extra luxury points.
    * Celebrating cities produce one extra trade point for every tile which is already producing trade. (Cities below size 3 will not celebrate.)
    * Each city can support up to 2 units for free; further units each cost 2 gold per turn.
    * Each city tolerates up to 2 aggressively deployed military units; each further unit causes 1 unhappy citizen.
    * There is no base level of corruption, but an increasing amount with distance from the capital (half as much as with most other governments). Knowledge of The Corporation eliminates this corruption.
    * Base production waste is 30%, but is not affected by distance to the capital.
    * Has a senate that may prevent declaration of war.
ja: ・各都市で市民が産出する贅沢ポイントが+2pt増加します。
    ・市民が労働する全てのタイルのうち，交易ポイントを1pt以上産出しているところでは，都市が祝祭中には更に1pt追加されます。（サイズ3未満の都市で祝祭は催されません）
    ・各都市は無償で2ユニットを維持できます。3ユニット目以降は維持費として金2を必要とします。
    ・各都市に所属する戦闘ユニットは，2ユニット目までは不幸市民を発生させません。3ユニット目以降はそれぞれ1人の不幸市民を発生させます。
    ・汚職で失われる交易ポイントの割合は最低0%ですが，首都からの距離に比例して増加します（ただし傾きは他の政治体制の1/2であり，｢株式会社｣の獲得で汚職は完全になくなります）。
    ・浪費で失われる生産ポイントの割合は最低30%ですが，首都からの距離に比例して増加することはなく，一定です。
    ・議会が条約破棄を承認しない場合があります。

en: * Cities produce an extra trade point for every worked land tile that is already producing trade.
    * Celebrating cities produce a further trade point for every worked tile (land or water) which is already producing trade. (Cities below size 3 will not celebrate.)
    * Each city can support one unit for free; further units each cost 1 shield per turn.
    * Each city tolerates a single aggressively deployed military unit; each further unit causes 1 unhappy citizen.
    * Base corruption is 25%. This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of The Corporation).
    * Base production waste is 5%. This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of Trade).
ja: ・市民が労働する陸地タイルのうち，交易ポイントを1pt以上産出しているところでは，更に1pt追加されます。
    ・市民が労働する全てのタイルのうち，交易ポイントを1pt以上産出しているところでは，都市が祝祭中には更に1pt追加されます。（サイズ3未満の都市で祝祭は催されません）
    ・各都市は無償で1ユニットを維持できます。2ユニット目以降は維持費としてシールド1を必要とします。
    ・各都市に所属する戦闘ユニットは，1ユニット目までは不幸市民を発生させません。2ユニット目以降はそれぞれ1人の不幸市民を発生させます。
    ・汚職で失われる交易ポイントの割合は最低でも25%で，更に首都からの距離に比例して増加します（｢株式会社｣の獲得で傾きが半分になります）。
    ・浪費で失われる生産ポイントの割合は最低でも5%で，更に首都からの距離に比例して増加します（｢交易｣の獲得で傾きが半分になります）。

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness; citizens become very upset during wars.
ja: 民主主義は人民が主権を持ち，投票による合意に基いて政治を決定する制度です。経済が高度に発展する一方，市民は極めて厭戦的で，幸福度は非常に悪化しやすいものになります。

en: * Cities produce an extra trade point for every worked land tile that is already producing trade.
    * Celebrating cities produce a further trade point for every worked tile (land or water) which is already producing trade. (Cities below size 3 will not celebrate.)
    * Each city can support one unit for free; further units each cost 2 gold per turn.
    * Each city tolerates a single aggressively deployed military unit; each further unit causes 2 unhappy citizens.
    * Base corruption is 5%. This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of The Corporation).
    * Base production waste is 25%. This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of Trade).
    * Has a senate that may prevent declaration of war.
ja: ・市民が労働する陸地タイルのうち，交易ポイントを1pt以上産出しているところでは，更に1pt追加されます。
    ・市民が労働する全てのタイルのうち，交易ポイントを1pt以上産出しているところでは，都市が祝祭中には更に1pt追加されます。（サイズ3未満の都市で祝祭は催されません）
    ・各都市は無償で1ユニットを維持できます。2ユニット目以降は維持費として金2を必要とします。
    ・各都市に所属する戦闘ユニットは，1ユニット目までは不幸市民を発生させません。2ユニット目以降はそれぞれ2人の不幸市民を発生させます。
    ・汚職で失われる交易ポイントの割合は最低でも5%で，更に首都からの距離に比例して増加します（｢株式会社｣の獲得で傾きが半分になります）。
    ・浪費で失われる生産ポイントの割合は最低でも25%で，更に首都からの距離に比例して増加します（｢交易｣の獲得で傾きが半分になります）。
    ・議会が条約破棄を承認しない場合があります。

en: Personal Freedom
ja: 自由権の保障

en: Each step of personal freedom you allow your citizens yields a 10% increase in science output, but makes an additional citizen unhappy for every aggressively deployed military unit.
ja: 国民に対する統制を緩め，1段階高い水準の自由権を保障するごとに，各都市で産出される研究ポイントの合計が+10%増加します。しかし同時に，戦闘ユニットが原因の不幸市民が，1ユニットあたり+1人増加します。

en: Enables movement of nuclear units.
ja: ・核兵器の移動力が増加します。

en: Allows irrigation without an adjacent water source, improves the effect of Amphitheaters, and increases city vision radius.
ja: 水源に隣接しないタイルを灌漑することが可能になります。円形闘技場の効果が増加します。また都市の視界が拡大します。

en: Makes it possible for Engineers to transform terrains.
ja: エンジニアが地形改造を行えるようになります。

en: Halves the upgrade cost of your units.
ja: ・ユニットのアップグレード費が1/2になります。

en: Reduces the risk of plague in your cities by 30% of the base chance (this is additive with the benefits of any buildings).
ja: 各都市で疫病が発生する確率を30%低下させます。同様の効果を持つ都市建造物を建設すると，この確率をさらに低下させることができます。

en: Allows Settlers, Migrants, Workers, Engineers, and Transports to build oil platforms on Deep Ocean, required to get the bonus from Offshore Platforms.
ja: 開拓者・移住者・労働者・エンジニア・輸送艦が外洋に石油リグを建設できるようになります。

en: Allows Settlers, Migrants, Workers and Engineers to upgrade roads to railroads.
ja: ・開拓者・移住者・労働者・エンジニアが鉄道を敷設できるようになります。

en: Halves one-time revenue from new trade routes.
ja: ・新たな交易路が結ばれた際に得られる到着ボーナスが半減します。

en: For Despotism or Tribal governments, cancels the penalty to worked tiles with output greater than 2 (as if all your cities were always celebrating).
ja: 専制政治と部族制で，市民が労働するタイルに課せられている産出ペナルティが無くなります（常に全都市で祝祭が催されているのと同じ状態になります）。

en: Allows Settlers, Migrants, Workers and Engineers to upgrade mines to oil wells on Desert and Glacier tiles, for an extra production point.
ja: 開拓者・移住者・労働者・エンジニアが砂漠および氷河に油井を敷設できるようになります (シールド産出量が増加します)。

en: Allows Settlers, Migrants, Workers and Engineers to upgrade irrigation systems to farmland.
ja: 開拓者・移住者・労働者・エンジニアが農地を建設できるようになります。

en: Doubles movement of nuclear units.
ja: ・核兵器の移動力が2倍に増加します。

en: Allows Settlers, Migrants, Workers and Engineers to upgrade railroads with maglev.
ja: 開拓者・移住者・労働者・エンジニアがマグレヴを敷設できるようになります。

en: Halves the corruption of trade related to distance from the capital (or eliminates it for Federation governments).
ja: ・汚職で失われる交易ポイントの割合が，首都からの距離に比例して増加する傾きを1/2にします（または政治体制が連邦制であれば，汚職は完全になくなります）。

en: Halves the waste of production related to distance from the capital.
ja: ・浪費で失われる生産ポイントの割合が，首都からの距離に比例して増加する傾きを1/2にします。

en: Mine can be upgraded to Oil Well.
ja: 油井は鉱山のあるタイルにのみ建設できます。

en: Allows cities to build Harbors and coastal wonders.
ja: この地形に隣接する都市でのみ建設できる建造物・不思議があります (「港」など)。

en: Rivers bring fertile soil to deserts; on a desert river not already benefiting from an oasis, building irrigation will yield two extra food resources rather than the usual one.
ja: 川は砂漠に肥沃な土壌を運んできます。川が流れていてかつオアシスがない砂漠を灌漑すると，食料ポイントの産出量が2pt増加します。

en: Cities built in hills are at risk of earthquakes, which can interrupt a city's current project.
ja: 丘タイルの上に建設された都市では，地震が発生する危険性があります。その場合は都市の生産物が失われます。

en: Jungles are densely overgrown, making agriculture somewhat problematic. Big Land units may not move into jungle without a road.
ja: ジャングルは木々が密集して生い茂る森林で，農業を行うのはやや難しいです。大型陸上ユニットの移動には道路が必要です。

en: Land units that move into mountains can see an extra space, but a fast land unit ending its turn in mountains without a road will start its next turn with one fewer movement point. Big Land units may not move into mountains without a road.
ja: 山タイル上では，陸上・大型陸上ユニットの視界が広がります。ただし道路のない山タイル上でターンを終えた場合，移動力が高い陸上ユニットは，次ターンの移動力が-1減少します。また大型陸上ユニットが山タイルに侵入するためには，道路を敷設する必要があります。

en: Swamps suffer from an over-abundance of water, making agriculture somewhat problematic. Big Land units may not move in swamps without a road.
ja: 湿地は過剰な水分を含む土壌に覆われた土地で，農業には適しません。大型陸上ユニットが湿地タイルに侵入するためには，道路を敷設する必要があります。

en: ?gui_type:Build Fort/Fortress/Buoy
ja: 砦/要塞/ブイを建設する

en: ?gui_type:Build Airstrip/Airbase
ja: 仮設滑走路/飛行場を建設する

en: Building an irrigation system on a suitable tile causes it to produce some extra food each turn. Most tiles yield one extra food; a desert with a river will yield two, if it is not already benefiting from an oasis.
ja: 適切なタイルに灌漑施設を建設することで，食料ポイントの産出量が増加します。増加量は，ほとんどのタイルにおいて1pt，川がありオアシスのない砂漠では2ptです。

en: Without knowledge of Electricity, irrigation requires a nearby source of water: an ocean, lake, or river tile, or another tile with an irrigation system, must share an edge (not just a corner) with the target tile. However, once irrigated, land remains so even if the water source is removed. Once Electricity is known, any suitable tile may be irrigated without a water source.
ja: 灌漑を行うには，タイルが水源に接している必要があります。水源になり得るのは湖・海・外洋タイル，川の流れるタイル，既に灌漑がなされたタイルで，これらと角だけで接するのではなく辺を共有して隣接していなければなりません。一度灌漑されたタイルは，水源が失われても影響は受けません。科学技術｢電気学｣の研究が完了すると，水源に隣接しないタイルも灌漑することが可能になります。

en: Mines can be built on some types of terrain, which increases the number of production points produced by that tile. Hills and Mountains get an extra 2 production points per tile; other terrains get 1 extra production point.
ja: 鉱山を建設することのできる地形もあります。鉱山はそのタイルで産出される生産ポイント (シールド) の量を増やします。増加量は，山と丘で+2pt，その他の地形では+1ptです。

en: Once Refining is known, mines on Desert and Glacier tiles can be upgraded to oil wells for an extra production point.
ja: 科学技術｢石油精製｣の研究が完了すると，鉱山のある砂漠・氷河タイルに油井を建設できるようになります。シールド産出量が更に増加します。

en: Oil Platform
ja: 石油リグ

en: Oil platforms allow cities with Offshore Platforms to get an extra production point from Deep Ocean tiles.
ja: 石油リグは海底油田を開発するための大規模構造物です。外洋に建設することで，シールド産出量が+1増加します (ただし都市に「海上プラットフォーム」が必要です) 。

en: Oil platforms can be built by Workers and similar units on board ships, or directly by Transport units.
ja: 労働者などのユニットであれば，船舶に積載することで建設できます。または輸送艦であれば単独で建設できます。

en: Pollution appears on tiles around cities with high production or population, or when a Mfg. Plant suffers an industrial accident. It halves all output from its tile, and contributes to the risk of global warming.
ja: 公害は都市におけるシールド生産や過密，または製造プラントでの産業事故によって発生し，周辺のタイルを汚染します。汚染されたタイルは産出量が50%低下する上，地球温暖化を引き起こす原因になります。

en: The pollution can only be cleared by dispatching Workers, Migrants, Settlers, Engineers, or a Transport with the "clean pollution" order.
ja: 公害を取り除くには，労働者・移住者・開拓者・エンジニア・輸送艦のいずれかに"公害を除去する"命令を与えて作業させるほかありません。

en: The city's population starts adding to pollution with the Factory, Super Highways, Offshore Platform, and Mfg. Plant buildings; each building causes the population to add more to pollution. A Mass Transit will counteract the pollution from two buildings in a city, and the Eiffel Tower wonder will counteract the pollution from one building in all the owner's cities.
ja: 一方，過密により引き起こされる公害 (都市公害) は，一部の都市建造物，すなわち「工場」・「高速幹線道路」・「海上プラットフォーム」・「製造プラント」が原因で発生します。それぞれの効果は加算されるため，いずれかを建設するごとに公害が増加してゆきます。都市に「公共交通機関」を建設することで，これらのうち2施設分の都市公害を減少させることができます。また「エッフェル塔」は，全ての都市において1施設分の都市公害を減少させます。

en: Farmland on a tile prevents any trade bonus from Super Highways.
ja: 農地が建設されたタイルでは，「高速幹線道路」による交易ボーナスが得られません。

en: Nuclear fallout can appear on tiles when a Nuclear unit is detonated, or when a city's Nuclear Plant has an accident. It halves all output from its tile.
ja: 死の灰は核分裂に伴って生成される放射性微粒子です。核攻撃または原子力事故が発生すると，周辺のタイルがこれに汚染され，タイルからの産出量が50%低下します。

en: Settlers, Workers, Migrants, Engineers, and Transport units can all clean up nuclear fallout.
ja: 開拓者・労働者・移住者・エンジニア・輸送艦は死の灰を除去することができます。

en: Fort
ja: 砦

en: Forts are rapidly-built fortifications providing some defense (+50%) against land units and boats. A fort is also necessary to start building a fortress.
ja: 砦は戦場で急造される防御陣地です。陸上・海上ユニットに対する防御力が+50%増加します。また要塞は砦のあるタイルにのみ建設できます。

en: Fortresses are more permanent forts; construction on them can only begin once the underlying fort is complete. Forts on River tiles cannot be upgraded to Fortresses.
ja: 要塞は砦より大規模かつ強固な構造の防御陣地で，補給施設も備えています。川がなく，かつ砦のあるタイルにのみ建設可能です。

en: Compared to a fort, units in a fortress receive extra defense (+50%) against all units (in total, their defense against land units and boats is doubled), and do not count as aggressive if near a friendly city. Any kind of land unit remaining in a fortress for a whole turn without moving recovers a quarter of its hit points.
ja: 要塞のあるタイルでは，あらゆるユニットによる攻撃に対して，ユニットは防御力が+50%増加します。この防御ボーナスは砦のそれと加算されるため，陸上・海上ユニットによる攻撃に対しては，防御力が+100%増加します。全ての陸上ユニットが要塞のあるタイルに丸1ターンの間移動せず留まっていた場合，体力が最大値の1/4回復します。また付近に友好的な都市があるとき，戦闘ユニットは不幸市民を発生させません。

en: With Astronomy, fortresses gain watchtowers from which units can see further afield.
ja: 科学技術「天文学」を獲得すると，要塞に監視塔が備え付けられ，ユニットがいる場合には視界が拡大します。

en: Airstrip
ja: 仮設滑走路

en: Airstrips are rapidly-built runways allowing air units to land, refuel, and recover outside cities; an aircraft remaining on an airstrip for a whole turn without moving recovers a tenth of its hit points (that is, the same amount it loses each turn while airborne). However, air units on an airstrip are vulnerable to attack by land units.
ja: 仮設滑走路は急造の離着陸場で，着陸した航空機は給油や整備を受けることができます。航空ユニットが仮設滑走路のあるタイルに丸1ターンの間移動せず留まっていた場合，体力が最大値の1/10回復します。これは飛行中のユニットが毎ターン失う体力と同じ値です。着陸している航空ユニットは，敵の陸上ユニットによる攻撃に対して脆弱であることに注意してください。

en: Any units on an airstrip receive extra defense (+50%) against enemy aircraft.
ja: 仮設滑走路のあるタイルでは，敵の航空ユニットによる攻撃に対して，ユニットは防御力が+50%増加します。

en: An airstrip is necessary to start building an airbase.
ja: 飛行場は，仮設滑走路のあるタイルにのみ建設できます。

en: Airbases are more permanent airstrips; construction on them can only begin once the underlying airstrip is complete. Airstrips on River tiles cannot be upgraded to Airbases.
ja: 飛行場は常設の離着陸場で，航空機を整備・補給するための優れた設備を備えています。川がなく，かつ仮設滑走路のあるタイルにのみ建設可能です。

en: Compared to an airstrip, units in an airbase receive extra defense (+50%) against all units (in total, their defense against air units and missiles is doubled), do not count as aggressive if near a friendly city, and can see further afield. Also, air units recover more hit points (a third per turn, the same as in a city without an Airport).
ja: 飛行場のあるタイルでは，あらゆるユニットによる攻撃に対して，ユニットは防御力が+50%増加します。この防御ボーナスは仮設滑走路のそれと加算されるため，ミサイルも含む航空ユニットによる攻撃に対しては，防御力が+100%増加します。航空ユニットが飛行場のあるタイルに丸1ターンの間移動せず留まっていた場合，体力が最大値の1/3回復します (これは都市建造物「空港」と同じ値です)。付近に友好的な都市があるとき，戦闘ユニットは不幸市民を発生させません。またユニットの視界が拡大します。

en: Roads allow your land units to move more quickly, allow wheeled Big Land units such as Chariots and Catapults to travel through otherwise difficult terrain (Mountains, Jungle, and Swamp), and Merchant units (Caravans and Freight) can only travel on roads, railroads, rivers or ships.
ja: 道路を敷設すると陸上ユニットがより迅速に移動できます。またチャリオットやカタパルトなどの大型陸上ユニットには，道路がない限り侵入できない地形があります(山・ジャングル・湿地)。交易ユニット(キャラバンと貨物運送車)を移動させるには，道路・鉄道，川，または船に積載することが必要です。

en: On some terrains, roads also provide a trade bonus.
ja: また道路を敷設することで交易ポイントの産出量が増加する地形もあります。

en: Building roads on river tiles requires knowledge of Bridge Building. City center tiles automatically get roads (even on a river tile).
ja: 川が流れるタイルに道路を敷設するには，科学技術「橋梁建設」が必要です。ただし都市直下タイルは例外で，自動的に道路が敷設されます。

en: Once you learn the Railroad technology, you may upgrade your roads to railroads. Units travel considerably faster along railroads than along roads.
ja: 科学技術「鉄道」を獲得すると，道路のあるタイルに鉄道を敷設することができるようになります。ユニットは鉄道タイルに沿って道路よりも遥かに迅速に移動できます。

en: Maglev
ja: マグレヴ

en: With sufficient technology, you may build magnetic levitation systems along your railroad routes. Land and Small Land units expend no movement points when riding a maglev; you may ride indefinitely. (As may your enemies!)
ja: 科学技術の更なる発展によって，磁気浮上式高速鉄道が実用化されます。鉄道のあるタイルに敷設することができ，陸上・小型陸上ユニットは移動力を全く消費することなく，無限に移動することが可能になります（ただし敵ユニットも同様です！）。

en: Your regular railroads are still used to carry heavy Big Land and Merchant units for which the maglev system is unsuitable, and they continue to provide production and trade bonuses.
ja: 大型陸上・交易ユニットはマグレヴでの移動ができないため，引き続き鉄道での輸送が行われます。また鉄道による生産・交易ポイントの産出ボーナスも失われることはありません。

en: City center tiles with railroads are automatically upgraded to maglev when you learn about Superconductors.
ja: 科学技術｢超電導｣を獲得すると，都市直下タイルの鉄道は自動的にマグレヴへと更新されます。

en: Any land terrain type may have a River on it. A River adds 1 trade to the resources produced by that tile. It also increases a tile's defense factor by 25%.
ja: 陸地タイプの地形であればどこでも，川が通っている場合があります。川はそのタイルから得られる交易ポイントを+1pt増やします。またタイルの防御ボーナスを25%増やします。

en: Land units may move along rivers for faster travel (but not diagonally), and Merchant units (Caravans and Freight) may require rivers to travel along in the absence of roads. Triremes may also travel up rivers (although later boats cannot).
ja: 川に沿って陸上ユニットを移動させると，移動コストが減少します(斜めは不可)。交易ユニット (キャラバンと貨物運送車) は，道路がない場合でも川沿いに移動することができます。またトライリームも川を航行することができます(後に登場する他の海上ユニットは不可)。

en: Roads and railroads can only be built on River tiles if your civilization has learned Bridge Building technology. Fortresses and Airbases cannot be built on River tiles.
ja: 川のあるタイルに道路や鉄道を敷設するには，科学技術「橋梁建設」が必要です。要塞と飛行場は川のあるタイルには建設できません。

en: Cities built on or next to rivers incur a small risk of flooding, which will destroy stored food.
ja: 川タイルに隣接するか，または真上に建設された都市では，洪水が発生する危険性があります。その場合は都市に貯蔵されている食料ポイントが失われます。

en: Attack value halved when attacking Destroyer.
ja: 駆逐艦を攻撃する場合は攻撃力が半分になります。

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Small Land
ja: 小型陸上

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Big Land
ja: 大型陸上

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Merchant
ja: 交易

en: TIP: optimal production of Settlers occurs in cities of at most size 4, or cities with a Granary of at most size 6.
ja: ヒント：効率よく都市を増やすには，穀物庫のないサイズ4以下の都市，または穀物庫のあるサイズ6以下の都市で開拓者を完成させましょう。

en: Migrants
ja: 移住者

en: TIP: Migrants can be a good alternative to Workers in overpopulated cities, as they benefit from free food upkeep.
ja: ヒント：生産コストおよび維持コストが低いため，労働者の代わりとして役立ちます。人口が多ければ，実質的には維持コストがかかりません。

en: Engineers are similar to Workers, but they work twice as fast, move twice as fast, and may gain experience from work enabling them to work even faster.
ja: エンジニアは労働者と似ていますが，移動力と作業効率はその2倍です。戦闘または作業の経験を積むことにより練度が上昇し，更に効率が高まります。

en: With knowledge of Fusion Power, Engineers may also perform more radical terrain transformations than Workers, Settlers, or Migrants, with the "transform" order. Examples include conversion of Tundra into Plains, or even Ocean into Swamp in some circumstances (when on board an ocean-going vessel, on a tile surrounded by sufficient existing land). See the Terrain Alterations section for more details.
ja: 科学技術「核融合」を獲得すると，労働者・開拓者・移住者には実行できない大規模な地形の改造を行えるようになります。例えばツンドラを平野に変えたり，海を埋め立てて湿地に変えたりすることができます (陸地と接している海タイルが埋め立て可能で，船舶に積載した上で作業を行います) 。詳細については「タイルの開発」節を参照してください。

en: Archers fight with bows and arrows and have a good offensive value.
ja: 弓兵は弓矢の扱いに長けており，優れた攻撃力を持ちます。

en: A number of Partisans are granted free when an enemy conquers your city -- they automatically assume defensive positions in the surrounding countryside -- but only under these conditions:
     - Guerilla Warfare must be known by at least one player.
     - At least three quarters of the citizens must have your nationality.
     - You must know about Communism and Gunpowder.
     - You must run either a Democracy or a Communist government.
ja: 都市が敵に占領されると，数ユニットのパルチザンが無償で得られます。彼らは防御態勢を取った状態で都市近郊のタイルに出現します。ただし，これには以下の条件を満たしていることが必要です。
     ・プレイヤーのいずれかが「ゲリラ戦」を研究済みである
     ・その都市で外国籍を持つ市民の割合が1/4以下である
     ・「共産主義」と「火薬」を研究済みである
     ・政治体制が民主主義もしくは共産主義である

en: Fundamentalist nations can maintain Fanatic units without having to pay any upkeep nor causing military unhappiness.  Instead, each unit reduces the population by 1.
ja: 原理主義国家だけが狂信者を生産し，運用することができます。維持費は全く不要で，不幸市民を発生させることもありませんが，1ユニット生産するたびに人口が1減少します。

en: Paratroopers are experts at airborne attacks. From a friendly city, airbase, or airstrip, Paratroopers who have not expended any movement points can paradrop directly to any tile in range, and be immediately ready to act there. (Beware dropping into unseen territory, as Paratroopers landing on a tile occupied by enemy units are easy targets!)
ja: 空挺部隊は落下傘降下による敵地侵攻を行う，選りすぐりの歩兵部隊です。友軍の都市，仮設滑走路，または飛行場から，範囲内のあらゆるタイルへ降下することができます。これ自体は移動力を消費しないため，降下後はすぐに行動することができます。ただし視界外のタイルに降下するときは注意してください。地上で待ち構える敵ユニットに対し，降下中の空挺部隊はあまりにも無防備です！

en: The Mechanized Infantry has the strongest inherent defensive strength of any land unit, and is very fast on roads and easy terrain, but it is hindered rather than helped by rough terrain (it cannot move into mountains, swamps, or jungles), and it is only available near the end of the technology tree.
ja: 機械化歩兵はどの陸上ユニットよりも強力な防御力を持ち，路上や平坦な地形における機動性も優れています。ただし大型陸上ユニットであるため，地形の防御ボーナスを得ることができません。また起伏に富んだ地形 (山・湿地・ジャングル)に侵入するには道路が必要です。残念ながら運用できるようになるのは科学技術ツリーの最終段階近くになってからです。

en: Chariots are horse-pulled war wagons. They have a stronger attack than Horsemen, but their speed comes at a cost: they are more expensive to build, they cannot take advantage of terrain to defend themselves, they cannot move in rough terrain (mountains, swamps, and jungles) without roads, and they cannot be transported by sea using early ships (Triremes and Caravels).
ja: チャリオットは馬が牽引する戦闘車両です。騎馬兵より高い攻撃力を持ちますが，運用には多くの制約が伴います。生産コストが高い上に，地形の防御ボーナスを得ることができません。また起伏に富んだ地形(山・湿地・ジャングル)に侵入するには道路が必要です。初期の船舶(トライリーム・キャラベル船)に積載して運搬することもできません。

en: Elephants are towering animals trained for war that are often used as powerful shock troops.
ja: 戦象は最大の陸生動物であるゾウを軍事用に訓練したもので，その巨躯を活かした突撃は非常に強力です。

en: Armors are motorized war wagons that are faster, stronger, and can take more damage than any mounted unit. However, they are less adaptable to very rough terrain (they cannot move into mountains, swamps, or jungles without roads), and unable to use less rough terrain to improve their defense.
ja: 機甲部隊はエンジンを搭載した装甲戦闘車両です。他のいずれの騎乗ユニットをも上回る攻撃力・防御力・移動力を誇ります。しかし起伏に富んだ地形での運用は困難で(道路のない山・湿地・ジャングルには侵入できません)，地形の防御ボーナスを得ることもできません。

en: While powerful, Catapults (and their successors) are bulky and awkward; they require roads to move in rough terrain (mountains, swamps, and jungles), are difficult to defend, and are too big for early ships (Triremes and Caravels).
ja: カタパルト(およびその後継ユニット)は攻撃力こそ非常に高いものの，鈍重で防御力が低く，運用の難しいユニットです。起伏に富んだ地形(山・湿地・ジャングル)に侵入するには道路が必要で，初期の船舶(トライリーム・キャラベル船)に積載して運搬することもできません。

en: Cannons are large firearms that can fire heavy projectiles over long distances. As with the catapults they replace, they are very strong attackers but equally weak defenders and will need an escort to be effective, and have limited mobility.
ja: カノン砲は大型の火器で，はるか遠くの目標に向けて重い砲弾を発射できます。優れた攻撃力を持つ一方，防御力は極めて貧弱で機動性にも欠けています。活用するには護衛となるユニットが必要で，この点もカタパルトと同様です。

en: The artillery is an upgraded cannon. As with its predecessors, it is a very strong attacker but equally weak defender and will need an escort to be effective, and has limited mobility.
ja: 大砲はカノン砲を改良した兵器です。攻撃力が高く，防御力と移動力が低いのはカノン砲と変わりません。

en: Howitzers are upgraded artillery with improved defensive as well as offensive capabilities. However, they still have the limited mobility of their predecessors.
ja: 榴弾砲は大砲を改良したユニットで，攻撃力に加えて防御力も向上しています。しかし機動性が低い点は大砲と変わりありません。

en: Fighters and other aircraft lose 10% of their hitpoints for every turn not spent in a city, airstrip, or airbase, or on a Carrier.
ja: ミサイルを除く航空ユニットは，都市・仮設滑走路・飛行場・航空母艦以外の場所にいるとき，毎ターン体力の1/10を消耗します。

en: A Bomber's attack against units on land is a bombard attack; against units on water it has a regular attack.
ja: 爆撃機による攻撃は，陸地タイル上のユニットに対しては爆撃，湖・海タイル上のユニットに対しては通常攻撃となります。

en: As with other aircraft, Bombers lose 10% of their hitpoints for every turn not spent in a city, airstrip, or airbase, or on a Carrier.
ja: ミサイルを除く他の航空ユニットと同様に，都市・仮設滑走路・飛行場・航空母艦以外の場所にいるとき，毎ターン体力の1/10を消耗します。

en: A Helicopter's attack against units on land is a bombard attack; against units on water it has a regular attack.
ja: ヘリコプターによる攻撃は，陸地タイル上のユニットに対しては爆撃，湖海タイル上のユニットに対しては通常攻撃となります。

en: Helicopters can also transport one military land unit; while most troops must load or unload in a city, airstrip, or airbase (and not in the field or onboard a Carrier), units specializing in mobility (Paratroopers, Alpine Troops, Marines, Partisans, and Fanatics) can embark or disembark at any time.
ja: ヘリコプターは陸上ユニットを1ユニット積載することができます。そのほとんどは都市または仮設滑走路，飛行場でのみ乗降することができますが，一部の機動性に特化したユニット(空挺部隊・山岳部隊・海兵隊・パルチザン・狂信者)は，乗降できる場所に制限がありません。

en: Unlike other aircraft, Helicopters are not required to return to a city, base, or Carrier to refuel after a set number of turns; however, care must be exercised, due to the health they lose every turn.
ja: ヘリコプターには都市・基地・航空母艦へと帰還しなければならない規定のターン数が存在しません (つまり，燃料切れで墜落することはありません) 。ただし他の航空ユニットと同様に，毎ターン体力の1/10を失います。

en: The Frigate is a specialized ship with a strong offensive value, and can attack units on land, but it cannot transport units.
ja: フリゲートは陸地タイルにいるユニットも攻撃可能です。しかし攻撃に特化しており，ユニットの積載能力はありません。

en: The Ironclad is an armored ship, more sturdy than the Frigate.
ja: 装甲艦は鉄板による装甲を施された船舶で，フリゲートに比べ遥かに頑丈です。

en: An improved Ironclad, with better move rate and vision. Anti-submarine weapons double its defense against Submarines.
ja: 装甲艦が改良されたもので，高い移動力と視界の広さが特徴です。対潜兵器を備えており，潜水艦に対して2倍の防御力を持ちます。

en: TIP:  A very fast unit, which is very useful for hunting down enemy Transports and Submarines.
ja: ヒント: とても速いユニットです。敵の輸送艦や潜水艦を追いつめるのに役立ちます。

en: It can transport aircraft and military land units (not wheeled), although land units cannot always be transferred to and from Helicopters while onboard (see Helicopter help).
ja: ミサイルを含む航空ユニットおよび陸上ユニットを輸送することができます (大型陸上ユニットは不可)。ただし航行中は，積載されているヘリコプターに乗降できる陸上ユニットは一部に限られます (詳細はヘリコプターのページを参照)。

en: Transports can also clean pollution and fallout on water tiles, and with knowledge of Miniaturization, may build oil platforms on deep ocean tiles (for use by Offshore Platforms).
ja: また湖海タイル上の公害・死の灰を除去することができます。科学技術「小型化」を獲得すると，外洋タイルに石油リグを建設できます。

en: You can build Nuclear units when you have the required advance, and the Manhattan Project wonder has been built by any player. However, without further technology they cannot move on their own.
ja: 必要な科学技術の研究が完了し，かついずれかのプレイヤーが不思議「マンハッタン計画」を完成させると核兵器を生産することができるようになります。ただしこれに十分な移動力を持たせるためには，更なる研究が必要です。

en: With Advanced Flight, all Nuclear units (including those already built) gain a range of 8 movement points, and Rocketry increases this to 16.
ja: ｢航空工学｣を獲得すると，既に完成しているものも含め，核兵器の移動力が8ptに増加します。更に｢ロケット工学｣の獲得で16ptに増加します。

en: TIP:  You may be involved in a situation where you've invaded an enemy country en masse, but the enemy cities are too strong. Before using a Nuclear unit, assemble a gang of cleanup units next to the city and have them ready to fix the fallout on the same turn it occurs! This minimizes the chance of nuclear winter. Eco-friendly nukes!
ja: ヒント: 敵国に侵攻したものの，都市の防衛があまりにも堅固だという状況があるかもしれません。核兵器を使う前に大量の除染用ユニットを揃えておき，核爆発と同じターンに死の灰の後始末をする準備をさせましょう。こうすると核の冬の危険を最小限に食い止めることができます。地球にやさしい核攻撃！

en: Many covert actions may be attempted even in peacetime, but the more aggressive actions will be discovered and cause diplomatic incidents, giving an excuse for the breaking of treaties by a Federation or Democracy, or a nuclear-armed regime otherwise restrained by the United Nations.
ja: 平時においても秘密工作を試みることはできますが，明るみに出た場合は外交問題(事変)に発展します。相手国が連邦制や民主主義体制または国際連合によって拘束される核保有国であっても，議会はこれを重大な挑発とみなし条約破棄を承認するようになります。

en:  - "Establish Embassy": This action always succeeds, and gives permanent contact with the city's owner, as well as intelligence on their tax rates and technology. Each player you have an embassy with that knows a technology reduces that technology's research cost to you.
ja: ・「大使館の設置」:この活動は必ず成功します。大使館を設置すると，相手の民族と恒久的に接触がある状態になります。また税率や科学技術に関する情報をいつでも得ることができます。さらに相手の民族が研究を終えている科学技術は，研究コストが減少します。

en: Diplomats built under Communist or Federation governments will start at the first veteran level (secretary).
ja: 政治体制が共産主義または連邦制であるとき，練度が1段階高い外交官を生産することができます。

en: Spies built under Communist or Federation governments will start at the first veteran level (handler).
ja: 政治体制が共産主義または連邦制であるとき，練度が1段階高いスパイを生産することができます。

en: A Caravan carries goods or material for trading with other nations, or to help build wonders in your own cities.
ja: キャラバンは商品や原材料を運搬し，他国と交易を行います。自国の都市における不思議建設を加速させることもできます。

en: Caravans can only travel on roads, railroads, rivers or ships. (Caravans cannot take advantage of maglevs, but may travel on the railroads that accompany them.)
ja: 陸上を移動するには道路・鉄道・川のいずれかが必要です。船舶に積載して運ぶこともできます。マグレヴで移動することはできません。

en: A Caravan sent to a foreign city (one not owned by an enemy) can establish a trade route. The route's ongoing revenue is doubled if the two cities involved are on different continents. Each city can support a maximum of two trade routes.
ja: キャラバンを敵対していない他国の都市へ移動させることで，交易路を結ぶことができます (自国都市は不可) 。2都市が異なる大陸であれば，毎ターン得られる交易路収入が2倍になります。各都市が結ぶことのできる交易路の本数は2本までです。

en: A Caravan sent to one of your own cities that is building a wonder can add 50 shields towards its production. If your city is not building a wonder, the Caravan can take no special action.
ja: 世界の不思議を建設している自国の都市にキャラバンを送ると，シールド蓄積に50ポイントを加え完成を早めることができます。不思議を建設していない場合には特に何の行動も起こしません。

en: The Freight unit replaces the Caravan, and moves at twice the speed. It has the same behavior and movement restrictions.
ja: 貨物運送車はキャラバンに代わるユニットで，移動力が2倍に増加しています。使い方や侵入できない地形は変わっていません。

en: Two cities with Airports can airlift one unit per turn (including aircraft). Airlifting instantly transports the unit from one city to another and will use all of the unit's movement points. A unit must have some movement points left to be airlifted, and cannot carry cargo.
ja: 空港のある2都市間では，1ターンにつき1ユニット (航空ユニットも含む)を空輸できます。空輸とは，都市から都市へユニットを一瞬で輸送することです。ユニットを空輸するには，他のユニットを積載していない状態で，かつ移動力がいくらか残っていなければなりません。また空輸に伴い移動力は全て消費されます。

en: Civ2Civ3 ruleset
ja: civ2civ3ルールセット

en: Roads allow your land units to move more quickly, and allow wheeled Big Land units such as Chariots and Catapults to travel through otherwise difficult terrain (Mountains, Jungle, and Swamp).
ja: 道路を敷設すると陸上ユニットがより迅速に移動できます。またチャリオットやカタパルトなどの大型陸上ユニットには，道路がない限り侵入できない地形があります(山・ジャングル・湿地)。交易ユニット(キャラバンと貨物運送車)を移動するには，道路・鉄道，川，または船に積載することが必要です。

en: Land units may move along rivers for faster travel (but not diagonally). Triremes may also travel up rivers (although later boats cannot).
ja: 川に沿って陸上ユニットを移動させると，移動コストが減少します(斜めは不可)。またトライリームも川を航行することができます(後に登場する他の海上ユニットは不可)。

en: The Caravel is a sailing ship that can enter any ocean tile.
ja: キャラベル船は全ての湖海タイルを航行できる帆船です。

en: Caravans cannot take advantage of maglevs, but may travel on the railroads that accompany them.
ja: マグレヴで輸送することはできませんが，鉄道は利用可能です。

en: Hospital
ja: 病院

en: Freeciv is a turn-based strategy game, in which each player becomes the leader of a civilization. You compete against several opponents to found cities, use them to support a military and economy, and finally to complete an empire that survives all encounters with its neighbors to emerge victorious. Each opponent may be either another human or be controlled by the computer. All players begin at the dawn of history with a handful of units -- typically with an explorer and a couple of settlers in 4000 BCE -- and race to expand outward from those humble beginnings.
ja: Freecivはターン制戦略シミュレーションゲームです。各プレイヤーは文明の指導者となります。他のプレイヤーと競い合いながら，いくつもの都市を建設し，それらの軍事的・経済的支援のもと，近隣諸国との戦争に勝ち抜いていきます。そのようにして最後まで帝国を生き残らせることのできたプレイヤーが勝利の栄誉を得ます。対戦相手は他の人間であることも，コンピューターが操作するAIであることもあります。全てのプレイヤーはわずかな数のユニット（多くの場合，探検家1ユニットと開拓者2ユニット）を従えて，紀元前4000年から文明の歴史を築いてゆきます。このような慎ましやかな起源から，外界へと競って拡大していくのです。

en: Achieving success requires a balance between economic expansion, military strength, and technological development. Not only must you develop all three in concert to both expand and successfully defend your empire, but any of the three may provide victory over your opponents:
ja: 勝利するために必要なのは，経済力・軍事力・技術水準の3つをバランスよく発展させることです。3つすべてを並行して開発し，帝国の拡大と防衛を達成する以外にも，3つの一部のみによって対戦相手に勝利する方法もあります。

en:  - As in other games of conquest and expansion, you are declared the winner by default once the last city and unit of every other civilization is destroyed.
ja: ・征服と拡大を目的とした他のゲームと同様に，他のすべての文明の最後の都市とユニットを破壊することで，勝利者となります（基本設定）。

en:  - Once technological progress has brought you into the space age, you may launch a spacecraft destined for Alpha Centauri; the first civilization whose craft reaches the system wins.
ja: ・技術的進歩により宇宙時代へと突入すると，アルファ・ケンタウリを目的地とする宇宙船を打ち上げることができます。最初に宇宙船を到達させた文明が勝利します。

en:  - In the absence of other means to determine victory, the game will end after 5000 turns if no spacecraft have yet been launched. The surviving civilizations are then rated, and the one with the highest score is the winner.
ja: ・他の手段によって勝利を決定できない場合，ゲームは5000ターンで終了します（宇宙船が打ち上げられていないことが条件）。生き残った文明のスコアが計算され，最も高い点数を取った文明が勝利します。

en: A word of warning: Freeciv is highly customizable, both through run-time configuration and through custom rulesets which can change almost any aspect of the game rules. This help system tries to adapt to different rules, but may not completely cover rulesets which are very different from the classic rules.
ja: 注意:Freecivは非常にカスタマイズ性が高いゲームです。ルールセットの改造とゲームごとのサーバーオプションにより，ほぼ全てのルールに変更を加えることができます。このヘルプは色々なルールセットに対応していますが，classicルールセットとは全く異なるルールセットの場合はその限りではありません。

en: While every game is different, there's a basic strategy which most players follow, especially at the start of the game.
ja: ゲームの状況は毎回違いますが，特にゲーム序盤においてはほとんどのプレイヤーが従う基本的な戦略があります。

en: These steps may vary depending upon the server options, but in general, the steps are:
ja: これらの手順はサーバーオプションにより変わることもありますが，一般に次の通りです。

en:  0. Choosing the first city site.
     1. Mapping the countryside.
     2. Defending the cities.
     3. Deciding which units to build first.
     4. Improving the land.
     5. Deciding where to build cities.
     6. Taking care of the cities.
     7. Interacting with other players (diplomacy).
     8. Exploring the world.
     9. Things to keep in mind.
    10. Making your own strategy for the game.
ja:  1. 首都の建設
     2. 自国の地形確認
     3. 都市の防衛
     4. 初めに生産するユニットの決定
     5. タイル改良
     6. 都市建設地の決定
     7. 都市管理
     8. 他プレイヤーとの外交
     9. 世界の探索
    10. いつも気をつけていなくてはいけないこと
    11. 自分自身のゲーム戦略を作る

en:  0. Choosing the first city site.
    
        Start the game by wandering around BRIEFLY to find a good place to build the first city.  Don't feel tempted to investigate any yellow-roofed villages yet - they might contain barbarian tribes.  Build the city close to resources and perhaps close to the sea.  Keep in mind that the city you build first will be your capital!  The idea is to balance the quality of the site you find against getting your first city established as early as possible.
ja:  1. 首都の建設
    
        ゲームの初めにはまず，最初の都市を建設するのに適した場所を探し回りましょう。まだ小さな小屋(先住民の集落)に立ち入って調べようとはしてはいけません。そこにはバーバリアンがいるかもしれません。資源の近く，あるいは海岸付近に都市を建てましょう。最初に建てた都市が首都になることを忘れないでください！ またできるだけ早く首都を建設することは，立地条件と同じくらい重要です。

en:  1. Mapping the countryside.
    
        After the capital city has been founded, it will start producing a warrior unit.  These units can be used to rove around exploring the countryside.  Remember, it is risky to leave a city undefended, so perhaps keep the first warrior in the city, and use the following one to explore.  If you started the game with an explorer unit, use that to explore, obviously!
ja:  2. 自国の地形確認
    
        首都を建設すると，戦士の生産が始まります。戦士は周辺一帯を歩き回って探索するのに役立ちます。ただし都市を無防備なままにするのは非常に危険なことです。1人目の戦士は都市内に置いて守備兵とし，次の戦士に探索させるほうがよいでしょう。もちろん初期ユニットに探検家がいる場合は，そちらに探索させた方がずっと効率的です。

en:  2. Defending the cities.
    
        At this point, defend your cities by always leaving a warrior unit in them.  As your civilization develops units with a greater defense strength, replace the obsolete units with new ones to ensure your cities have maximum defense.  The units most often used for defense are (in order of strength):  Warrior, Phalanx, Pikemen, Musketeers, and Riflemen.
ja:  3. 都市の防衛
    
        この段階では，常に戦士を駐留させて都市を防衛しましょう。より防御力の高いユニットを生産できるようになったら，旧式化したユニットを新型に置き換えて，都市の守りを強固にしましょう。都市防衛によく使われるユニットは以下のとおりです。(弱いものから順に)戦士，ファランクス，マスケット兵，ライフル兵，山岳部隊，機械化歩兵。

en:     Keep in mind that with some types of government, military units inside or outside cities can reduce or create unhappiness. Also remember that when a land unit is inside a city, it gets a 50% defensive bonus, as if fortified.  When a new city is built, the city starts to build the best available defensive unit from the above list.
ja:     政治体制によっては，戦闘ユニットが領外に出ると不幸市民を生み出すことに注意してください。また陸上ユニットは都市内にいる間，防御態勢を取った場合と同様に防御力が50%増えることも覚えておきましょう。新しい都市が建設されると，自動的に都市防衛用ユニットを生産し始めます。

en:  4. Improving the land.
    
        Each city has an area of land around it that can be used for growing food, producing goods, and generating trade.  This output can be increased by using Workers (or Settlers) to improve the land close to your cities.  The land can be improved with irrigation (increasing food), roads (allowing units to move faster and increasing trade), and mines (increasing production), among other improvements.
ja:  5. タイルの開発
    
        各都市は周囲のタイル（都市圏）において食料の生育，物品の生産，商業活動を行います。これらの生産性を向上させるには，労働者（または開拓者）を使って土地を開発します。例えば灌漑施設を建設すると，そのタイルが産出する食料ポイントが増加します。道路や鉱山施設を建設すると，それぞれユニット移動の高速化および交易ポイント増加，生産ポイントの増加が見込めます。

en:  5. Deciding where to build cities.
    
        The best location for a city is a matter of taste.  A city which is placed near the sea is easier to spot by opponents, but can also serve as a port for sea-going units.  (They also usually need a coastal defense later on.)  The best strategy is to build a few of both, but keep in mind that your opponents will find it harder to locate your city if you don't build it by the sea.
ja:  6. 都市建設地の決定
    
        都市建設に最も適している場所は好みの問題です。海に面した都市は敵に見つかりやすく，海上ユニットからの攻撃を受けます(いずれ都市建造物の「沿岸防衛」が必要になるでしょう)。しかし海上ユニットを生産することができ，洋上の敵を見つけやすくもあります。海に面した都市を建設しないときは，敵はあなたの都市を見つけにくいことでしょう。最高の戦術は両方に都市を建設することです。

en:  6. Taking care of the cities.
    
        Every city has a band of citizens.  The number of citizens depends on the city's population.  When you click on a city, you can see how the land around the city is being used.  You can assign your citizens to the land, or they can be specialists that contribute to your civilization in other ways.  Especially at the start of the game, care should be taken to ensure that the citizens are employed so that they maximize growth, trade and production.
ja:  7. 都市管理
    
        各都市には市民の一団がいます。市民の数はその都市の人口によって決まります。都市をクリックして都市ダイアログを開くと，都市周囲のタイルがどのように利用されているかが分かります。市民はタイルで労働させることもできますし，専門家にして別の形で文明に貢献させることもできます。特にゲーム序盤は，都市成長・交易・生産力が最大になるように，適切な市民の配置を心がけてください。

en:     If too much food is being generated, a citizen can be taken off the land by clicking on the occupied land tile.  This citizen can then be transferred to the other duties mentioned previously.
ja:     もし食料の産出量が多過ぎるようなら，都市ダイアログ内のマップで市民の労働しているタイルをクリックし，市民をタイルでの労働から解放しましょう。そしてこの市民を既に述べた他の仕事に割り当てましょう。

en:     If you move all of your citizens into the city and right-click on the central tile of the land, the citizens will be rearranged to maximize food production.
ja:     都市内の市民を移動させた後，都市の中心を右クリックすると，市民は食料ポイントが最大になるように再配置されます。

en:     The golden rule of taking care of a city is that there should be at least as many happy citizens as unhappy citizens.  A city where this is not so falls into disorder; such cities are labeled with a raised fist or a lightning bolt (depending on the tileset).  Take care not to let this happen to any of your cities, as cities in disorder produce nothing, and are prone to revolt.
ja:     都市管理で最も重要なルールは，少なくとも不幸市民と同じ数だけ幸福市民が必要だということです。不幸市民の数が幸福市民を上回ると，都市で暴動が発生し，握りこぶしまたは稲妻（タイルセットによって異なる）が表示されます。このような事態があなたの都市で発生しないように気をつけてください。このような混乱した都市では生産活動が完全に止まり，離叛する可能性が高まります。

en:  7. Interacting with other players (diplomacy).
    
        When one of your units first meets a unit of another nation, or finds one of their cities (or equally if they find you), a basic contact is established between the two nations.  This provides each with basic intelligence about the other, which can be accessed from the 'Nations' report.
ja:  8. 他プレイヤーとの外交
    
        あなたのユニットが他国のユニットまたは都市と初めて接触する（あるいは同様に他国のユニットがあなたに接触する）と，2国間に基礎的な外交関係が樹立します。これにより，民族タブで基本的な情報を確認できるようになります。

en:     This communication will lapse after a set number of turns with no contact.  Establishing an embassy will give a more permanent communication channel, as well as more advanced intelligence such as details of technology.  Embassies are one-way - the nation hosting the embassy receives no benefit - and once established, cannot be revoked.
ja:     この外交関係は，その後の接触がないまま規定のターンが経過すると失われます。大使館を設置すると，永続的な外交チャンネルが確保できるとともに，科学技術の詳細などさらに詳しい情報を得ることができます。この効果は一方的で，大使館を提供している側の国家には何の利益もありません。また大使館を撤去することはできません。

en:     If you are in contact with another player, then you can arrange a diplomatic meeting.  From the 'Nations' report, this is done by clicking on the nation with whom you wish to meet and selecting 'Meet'.  If the entry under the embassy column is not blank and the other player is connected (or is a server AI) then a treaty dialog will pop up.
ja:     他のプレイヤーと接触がある場合，外交会談を行うことができます。民族タブから会談したい民族をクリックし，メニューの「外交」から「会談」を選びます。大使館欄が「なし」や「接触なし」ではなく，相手プレイヤーがサーバーに接続していれば(あるいはAIであれば)，外交メニューが開きます。

en:     Pacts affect where your units can go and what they can do, and a pact with one nation can affect your relations with others.  Under authoritarian governments such as Monarchy you can break a pact at any time, but the representative governments (Republic and Democracy) have a senate which will block the unprovoked cancelation of a treaty; unless a foreign Diplomat or Spy sparks a diplomatic incident, the only way to dissolve a pact in this situation is to dissolve your government.  The details of pacts are described in the Diplomacy section.
ja:     条約はユニットの移動と行動に影響します。また，ある国との条約は他国との関係に影響します。独裁的な政治体制（君主制など）では，いつでも条約破棄が可能です。一方で代議制の政治体制（共和制および民主主義）においては，正当な理由のない条約破棄を議会は決して認めません。他国の外交官あるいはスパイが事変を引き起こしたときには条約破棄が承認されますが，それ以外のときには革命を起こして自国の政府を崩壊させるしかありません。条約についての詳細は，「外交」節に記述しています。

en:     A couple of notes:
ja:     注意点:

en:    - You can't give away your capital.
ja:    ・首都は譲渡できません。

en:    - You can only request property that you know about; so you can't request technology unless you have an embassy, and if you can't see a city on your map, then you can't request it.  Of course, the owner of that city can still offer it to you, in which case the area around the city is shown on your map before you accept the treaty.
ja:    ・他国に要求できる資産は，あなたが把握しているものに限られます。したがって，科学技術を要求するには相手国に大使館を設置しておく必要がありますし，マップ上でその位置を確認していない都市を要求することはできません。もちろんあなたが把握していない資産であっても，所有者から譲渡を申し出ることは可能です。未確認の都市を譲渡される場合は，条約が締結される前にその都市と周辺の領域があなたのマップ上で見えるようになります。

en:    - One important thing to note: when a city is transferred, any units in the field and supported by that city are also transferred (but not those sitting in other cities).  So make sure the other player isn't getting a better deal than you expect.
ja:    ・都市が譲渡される際，その都市に所属していて都市外にいるユニットも全て譲渡されます(他の都市に駐留しているユニットは除く)。ですからあなたが考えている以上に相手に有利な取引になっていないか気をつけてください。

en:  8. Exploring the world.
    
        After you have fortified your cities with troops, build Triremes in the cities near the sea.  Use the Triremes to map the world in search of opponents and new lands.  If you are on an island, you should spend less on military and more on expansion.  Or if you are located close to an opponent, it is truly a good idea to make a peace treaty and share the advances you have made. Diplomatic units are very useful here, and WILL pay off later.
ja:  9. 世界の探索
    
        戦闘ユニットで都市防衛を強化した後は，海に面した都市でトライリームを造ります。トライリームを使って，敵や新しい土地を探して世界地図を作ります。孤島にいるときは，軍事よりもむしろ領土拡大に力を入れましょう。他国がすぐ近くにいる場合は，平和条約を結んで保有する科学技術を分け合うのも非常によい方法です。このような場合，外交官は非常に有用で，後に十分に報われるでしょう。

en:  9. Things to keep in mind.
    
      - What the next advance you'll need is.
    
      - What your tax, luxury and research rates are currently set to.
    
      - Treaties are often broken, so don't neglect defense...
    
      - Some wonders can be made obsolete.
ja:  10. いつも気をつけていなくてはいけないこと
    
      ・次に必要となる科学技術は何か
    
      ・税率 (税/贅沢/科学の配分比) は現在いくつに設定されているか
    
      ・条約は突然破棄されることもあるので，国防をおろそかにしない
    
      ・世界の不思議の中には，旧式化して効力を失うものもある

en:  10. Making your own strategy for the game.
    
        These basic concepts will allow you to play the game pretty well, especially in the beginning of the game.  But to improve, you need to study the various units and advances, and PRACTICE, PRACTICE, PRACTICE!  Freeciv has many twists, so if you haven't played a similar game before, try consulting the Freeciv WWW pages at:
ja:  11. 自分自身のゲーム戦略を作る
    
        今まで述べたような基本概念を知れば，ゲームをよりうまくプレイできるようになります。特にこのゲームの初心者には有用でしょう。しかし上達するためには，いろいろなユニットや科学技術について勉強し，そしてひたすら練習する必要があります。Freecivには多くのコツがあります。ですから，今まで同様のゲームをプレイしたことがない方は，下記のFreecivウェブページを参照してみてください。

en: You'll find more tips for playing, and details of how to contact other players.
ja: プレイに関するさまざまなヒントや，他のプレイヤーと対戦する方法の詳細などが見つかるでしょう。

en: Terrain serves three roles: the theater upon which your units battle rival civilizations, the landscape across which your units travel, and the medium which your cities work to produce resources. The different types of terrain each have different strengths and drawbacks; see the sections on each terrain type for details.
ja: 地形には，ユニットが戦闘を行う場・ユニットが移動する場・市民が労働する場という3つの役割があります。各種の地形にはそれぞれ異なる利点と欠点があります。各地形の詳細については，それぞれの節を参照してください。

en: Terrain affects combat very simply: when a unit is attacked, its defense strength is multiplied by the defense factor ("bonus") of the terrain beneath it. (However, some types of units do not enjoy this bonus; in the classic ruleset, only land units do.) See the help section on Combat for further details.
ja: 地形が戦闘に与える影響はとても単純です。ユニットが攻撃されたとき，その防御力に，足元の地形が持つ防御効果(防御ボーナス)が倍率として掛けられます (ただしユニットの種類によっては防御ボーナスを得られません。classicルールセットでは，陸上ユニットのみが地形の防御効果を得られます)。詳細については「戦闘」節を参照してください。

en: Terrain can complicate the movement of units. For instance, in the classic ruleset, moving onto rough terrain such as Mountains can cost land units more than flat terrain like Plains, although sea and air units always expend one movement point to move one tile.
ja: ユニットが移動する際には，地形が持つ移動コストの影響を受けます。例えばclassicルールセットにおいて，移動コストは山などの起伏に富んだ地形で高く，平野などの開けた地形で低くなっているため，1ターンに移動できる距離が異なります。海上・航空ユニットはこの影響を受けないため，1タイル移動するのに必要な移動力は常に1ポイントです。

en: Tiles within range of a city may be worked by that city to produce food, production, and trade points, and the quantity of each produced depends on the terrain. These three products are so important that we specify the output of a tile simply by listing them with slashes in between: for example, "1/2/0" describes a tile that each turn when it is being worked produces one food point, two production points, and no trade points. In addition to the characteristic output of the terrain, some tiles have an additional special resource that boosts one or two of the products. See the Economy section for more information on the use of these products.
ja: 都市圏内のタイルでは市民が労働することで食料・生産・交易ポイントが産出されますが，その産出量は地形によって異なります。これら3つの産出物は重要なものなので，各タイルからの産出量をスラッシュで区切ったリストとして明示します。たとえば「1/2/0」とは，そのタイルで市民が働いている場合，1食料ポイント，2生産ポイント，0交易ポイントが毎ターン産出されることを示します。地形ごとの特性として決まる産出量に加え，タイルによっては資源があり，1つあるいは2つの産出物が増強されます。これらの産出物をどう使用するかについての詳細は，「経済」節を参照してください。

en: The net benefit of a tile for your city depends on your government type as well as city improvements and wonders.
ja: タイルから都市に入る最終的な収益は，都市建造物や不思議，政治体制によって決まります。

en: It is possible for your units to change the terrain and hence its effects; see the section on Terrain Alterations for more details.
ja: ユニットを用いて地形に手を加え，別の地形へと変えたり，生産性を向上させたりすることができます。詳しくは「タイルの開発」節を参照してください。

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Terrain Alterations
ja:  タイルの開発

en: Certain units have the ability to alter terrain tiles in several ways: they may add or remove tile improvements, remove unwanted features such as pollution, or change the base terrain type entirely.
ja: 一部のユニットは，いくつかの方法で地形に手を加える能力を備えています。すなわち鉱山や灌漑施設といったインフラを整備，または撤去したり，公害などの好ましくない要素を取り除いたり，地形そのものを別の種類へと変更したりすることができます。

en: Tile improvements typically provide some lasting bonus for as long as they are present, such as a production bonus when a city works the tile. Roads or paths typically ease movement, if they connect to a similar road on an adjacent tile, and bases often provide protection and refueling. The available tile improvements are described in the following sections.
ja: 建設されたインフラは，基本的にはそこに存在する限り何らかの効果を発揮し続けます。都市直下タイルに加わる生産ボーナスがその例です。隣接するタイルの両方に道路（またはその他の交通路）が敷設されていれば，移動コストが低下します。基地はユニットに追加の防御ボーナスを与えたり，給油したりすることができます。現在のルールセットに実装されているインフラについては，以下の節で解説します。

en: Terrain can sometimes be permanently converted into a type more suitable to the player's needs, although this usually takes longer than adding an improvement. Converting terrain from one type to another in this way may destroy existing improvements, if the new terrain is unsuitable, and may also remove access to special resources if they were specific to the original terrain type.
ja: 地形の中には，よりプレイヤーの役に立つように別の種類のものへと変更することができるものもあります。ただし作業にはインフラ建設よりも時間がかかります。またこれに伴って，既存のインフラが破壊されたり，固有の資源が失われる場合があります。

en: The requirements for terrain conversion are set by the ruleset. It can be initiated in several ways:
ja: 地形種を変更するための条件や結果は，ルールセットで定義されています。以下の方法で実行できます。

en:  - By issuing "irrigate" or "mine" orders when on terrain unsuitable for tile improvements.
ja:  -対応するインフラが建設できない地形において，"灌漑施設を建設する" または "鉱山施設を建設する" を実行

en:  - By issuing the special "transform" order. This often causes more radical transformations.
ja:  -"地形を改造する" を実行。これはより大規模かつ根源的な地形種の変更ができます

en: In some rulesets, units can even reclaim land from water tiles, and similarly land can be transformed to water, although such radical transformations may require a certain number of surrounding tiles to already be land or water respectively. Terrain-altering units that cannot reach the existing terrain may have to be loaded onto a suitable vessel, and if necessary and possible, they will move to safe neighboring tiles when the conversion is complete.
ja: ルールセットによっては，ユニットが湖海タイルを埋め立てて陸地にしたり，その逆を行うことができます。ただしこのような地形改造を行うには，前者であれば周囲に一定数の陸地タイルが，後者なら湖海タイルが既に存在することが必要です。改造を施すタイルに移動できないユニットは，別のユニットに積載した上で作業します。作業が完了すると，必要に応じてユニットは隣接する安全なタイルへと移動します。

en: Units may also be able to destroy terrain alterations, by pillaging; typically more kinds of unit can pillage an improvement than could build it in the first place. Some tile features can only be removed by specialized units, with the "clean pollution" or "clean fallout" orders.
ja: ユニットは"略奪する"ことで加えられた変更をもとに戻すことができます。一般的に，インフラ建設が可能なユニットは限られている一方，より多くの種類のユニットがそれらを略奪することができます。タイル上の一部の要素は略奪により消し去ることができません。これらは然るべきユニットに対して"公害を除去する" または "死の灰を除去する" を命令することでのみ取り除けます。

en: Terrain conversions cannot be undone in this way; for example, in the classic ruleset, if a Forest tile has been irrigated to convert it into Plains, you cannot convert it back into a Forest by pillaging -- to do so, you would have to convert the tile again with a suitable unit.
ja: 地形の種類が変更されているときは，この方法で元の地形に戻すことはできません。例えばclassicルールセットにおいて，森タイルを灌漑して平野へと変更したとき，これを略奪によって森へ戻すことはできません。適切なユニットを用いて，地形の種類を再び変更する必要があります。

en: The time it takes a unit to alter terrain depends on its movement rate. The following table shows the number of turns required for a unit with 1 movement point to complete an activity; these numbers are reduced for units with faster move rates (such as Engineers in the classic ruleset). The time taken can be reduced further by several units working together as a team; if two or more units are working on the same task on the same tile, their efforts will be added together each turn until the task is finished. Be careful not to dedicate too many units to one task, though; excess effort can be wasted, and groups of terrain improving units are often vulnerable to enemy attacks.
ja: タイル開発に要するターン数は，実行するユニットの移動力によって変わります。次の表は，移動力1のユニットが単独で作業を終えるのに要するターン数をまとめたものです。これらの数字は，移動力が高いユニット (例えばclassicルールセットにおけるエンジニア) であれば減少します。また複数のユニットが同じタイル上で同じ作業を進めると，それぞれの成果が加算され，さらにターン数を短縮することができます。ただし1つの作業に過剰な数のユニットを投入しないように気をつけてください。彼らの一部は無駄働きになってしまう上，タイル開発を行えるユニットは防御力が低く，敵からの攻撃に対して脆弱です。

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  National Borders
ja:  国境線

en: If enabled on the server, each nation has borders, which can be seen as dotted lines on the map. Borders determine what land your citizens can work and where you can found new cities, and whether your units are considered to be aggressively deployed by your citizens (see the section on Happiness). Borders also come into play when there is a diplomatic pact between nations (see the section on Diplomacy).
ja: サーバーオプションで有効になっている場合，各民族は国境線を持ちます。国境線はマップ上に点線で表示されます。国境線は，市民が労働できるか，新しい都市を建設できるか，戦闘ユニットが攻撃的に展開していると市民が判断するか（「幸福」節を参照）を決定します。また他国との外交条約が締結されたときも重要な意味を持ちます（「外交」節を参照）。

en: Founding a city establishes a claim on an area of land around the city. In the classic ruleset, once claimed, a tile that can be directly worked by a city can not change ownership unless the city does (or is destroyed). However, the ownership of land that is out of range of any city can change depending on factors such as the relative size of nearby nations' cities. Other rulesets may differ in which, if any, tiles are permanently claimed by a city.
ja: 都市を建設すると，都市周辺の陸地タイルが自国領になります。classicルールセットでは一度国境線が引かれると，都市の労働範囲内のタイル(都市圏に属するタイル)の所有権は，その都市が占領または破壊されない限り変更されません。ただし都市から離れた地域では，隣国の都市との相対的な大きさの比率などの要素により，所有権が移り変わることがあります。これらの仕様は他のルールセットでは異なる場合があります。

en: Normally borders extend into water only for tiles adjacent to a city; beyond that, only narrow inlets and inland lakes can usually be claimed. Some rulesets may allow water tiles to be claimed as easily as land tiles in some circumstances, although the classic ruleset does not. Border claims can never extend to remote islands.
ja: 都市に隣接する湖海タイルは自国領になります。また狭い入り江や海峡，湖も自国領になります。ルールセットによっては，ある状況において，国境線の広がり方が湖海タイルにおいても陸地タイルと同様の振る舞いをするものがありますが，classicルールセットはそうではありません。また離島まで国境線が広がることはありません。

en: Bases can also extend national borders. See the help on Terrain Alterations for more details.
ja: 基地も国境線を拡大します。詳細についてはヘルプの「タイルの開発」節を参照してください。

en: The products which your cities extract from the surrounding terrain are the fountain from which your civilization is watered. There are three types of products: food points, production points, and trade points. The following sections describe each of these resources along with its properties, uses, and limitations.
ja: 都市が周辺の地形から得る産出物は，文明を潤す源泉となります。産出物には食料ポイント・生産ポイント・交易ポイントの3種類があります。以下の節ではこれらの資源について，その属性，使い道，制限なども含めて説明します。

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Food
ja:  食料

en: Your population needs food to survive. Each citizen requires two food points per turn; in addition, some units (such as Settlers in the classic ruleset) may require food points from the city supporting them.
ja: 人々が生きていくには食料が必要です。人口1あたり，毎ターン2食料ポイントが必要です。これに加えて、所属する都市の食料ポイントを消費するユニットも存在します (例えばclassicルールセットの開拓者)。

en: Every city has a granary for storing food points (the building called a Granary in the classic ruleset only enhances this capability). Cities producing more food than they require accumulate the surplus in their granary, while those producing less than they require deplete their granary. When food is needed but none remains, the city population starves, killing food-consuming units first, followed by citizens, until the food deficit ends.
ja: どの都市にも食料を貯蔵する穀物庫が備わっています（classicルールセットでは，この能力を拡張する唯一の手段は「穀物庫」という建造物を建設することです）。都市の食料ポイント産出量から市民が必要とする分を除いたものが余剰として穀物庫に貯えられ，逆に産出量が必要量を満たさない場合はその分穀物庫の貯蔵量が減少します。食料が必要なのに穀物庫に貯えがない場合は，市民は餓えに苦しみます。まず食料ポイントを消費するユニットが消滅し，次に市民が犠牲になります。これは食料不足が解消するまで続きます。

en: Excess food can increase the population: the city granary has a limited capacity, and once full the city grows by one citizen and the granary starts again at empty. But since granary capacity increases with population, each citizen is more costly than the last, making this mode of growth important only for small cities. (An alternative way for cities to grow is "rapture", described in the section on Happiness.)
ja: 食料が十分に余っていると人口が増加します。都市の穀物庫には容量があり，満杯になると人口が1増加します。これに伴って穀物庫は再び空になり，また食料を貯蔵してゆくことになります。ただし穀物庫の容量は人口に応じて大きくなるため，人口を1増やすためのコストは前の段階よりも大きくなります。したがってこの成長方法が重要なのは，小都市の場合に限られます（都市を成長させるもう1つの方法は「祝祭」です。これについては「幸福」節で説明します）。

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Production
ja:  生産

en: Production points in excess of any required by the city's units are put towards whichever unit, building, or wonder has been selected as the city's current product. Just as food points accumulate in the city granary and yield a citizen when it reaches full, so production points accumulate until the cost of the product has been achieved. Products appear in their city when complete -- units appear on the map while improvements and wonders are added to their city's list of structures. Any leftover production points remain available to be applied towards the next project.
ja: 都市所属のユニットが必要とする分を超えた生産ポイントは，その都市での現在の生産物として選択されているユニット，建造物，不思議へと充当されます。食料ポイントは都市の穀物庫に蓄積されていき，満杯になると市民が増加します。それと同様に，生産ポイントは生産物を完成するためのコストまで蓄積されていきます。蓄積が完了すると生産物が出現します。ユニットはマップ上に出現しますが，建造物および不思議は都市の建造物リストに追加されます。余った生産ポイントはそのまま利用でき，次に目標とする生産物へと充てることができます。

en: In the classic ruleset, a city can build at most one product per turn, regardless of its production surplus. However, in some rulesets, factors such as city size and technology may enable a single city to produce more than one unit in a single turn under certain conditions. A city with multiple "build slots", ordered to build a unit, can build as many of that single kind of unit per turn as its production surplus allows, up to the number of slots. Units which cost city population to build are an exception to this rule; they can only be built singly, as can buildings.
ja: classicルールセットでは，都市は生産ポイントの余剰量に関わらず，最大でも1ターンに生産物を1件しか生産できません。しかしルールセットによっては，都市サイズや科学技術などの要因により，1つの都市が1ターンに複数のユニットを生産することもできます。「生産枠」が複数ある都市でユニットの生産を指示している場合，生産ポイントが許す限り，生産枠の数までの（同一種の）ユニットを1ターンのうちに生産可能です。生産の際に都市人口を必要とするユニットはこのルールの例外で，建造物と同様に1ターンに生産できるのは1つのみです。

en: A city can be given a list of several products to build in its "worklist", avoiding the need to pay attention to it every few turns. Each item on the worklist represents a single product (such as a unit); the city will work through them in order. When a city has finished all the work you have given it to do, it will try to build the last item again if possible, otherwise it will choose a new target itself. If a city is currently producing gold (building Coinage in the classic rules), an activity which never completes, putting an item on its worklist will cause it to stop producing gold and start working on the new item next turn. In rulesets which permit it, a city may take several units of the same type off its worklist in a single turn, but if a different kind of item is reached, production pauses until the following turn. This can be used to limit the number of units produced by highly productive cities.
ja: 都市では，いくつかの生産物のリストを「作業リスト」に指定しておくことができます。これにより，何ターンかごとに生産状況を確認する手間を省けます。作業リストの各項目は，単一の生産物（ユニットなど）を表します。都市はこれらの生産物を順番に生産していきます。作業リストに指定された項目を生産し終わると，可能であれば最後の項目を再び生産しようとします。不可能な場合は新たな目標を自動的に選択します。都市が金を生産している（classicルールでは「鋳貨」の生産）場合，そのままではこの活動は停止しません。作業リストに項目を追加すると，金の生産が停止し，次のターンからは追加した項目の生産が始まります。ルールセットで許している場合，作業リストに並んでいる同種のユニットを1ターンのうちに複数生産することがあります。しかし，リスト中で別種の項目に到達すると，生産は次のターンになるまで一時中断します。これを使えば，生産力の大きい都市でのユニット生産数を制限できます。

en: You can always change the product on which a city is working, though you lose half of the accumulated production points when switching from a building, unit, or wonder to a product from one of the other two categories. You can spend gold to complete a project in one turn by hitting the Buy button on the city dialog.
ja: 都市での生産物はいつでも別の生産物に変更可能です。ただし，建造物，ユニット，不思議という3つの分類のいずれかに含まれる生産物を，他の2つの分類に含まれる生産物に切り替えた場合，蓄積されていた生産ポイントは半減します。都市ダイアログの「買う」ボタンを押して金を払うと，生産物を1ターンで完成させることができます。

en: Some production points may be lost to waste, although there is no waste in the classic rules. Waste can result in your cities not building anything.
ja: ルールセットによっては，生産ポイントが浪費によって失われる場合があります（classicルールセットでは浪費はありません）。浪費のために都市で何も生産できない場合もありえます。

en: Cities with a large production output contribute to pollution, which affects the tiles around the city. See the Terrain help.
ja: 生産ポイントの産出量が高い都市では，公害が発生することがあります。詳細については「地形」節を参照してください。

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Trade
ja:  交易

en: Trade points reflect wealth generated in each city by external commerce. Some trade points may be lost to corruption, which varies among forms of government, and tends to increase with distance from your center of government. Each city distributes its remaining trade points among three uses: gold, in the form of taxes, goes into your national treasury; luxury points influence citizen morale; and science points ("bulbs") contribute towards the discovery of new technology.
ja: 交易ポイントは対外交易によって各都市にもたらされる富を表しています。交易ポイントはその一部が汚職により失われる場合があります。失われる量は政治体制によって異なり，また首都から離れた都市ほど大きくなる傾向があります。各都市では，残りの交易ポイントを以下の3つの用途に分配します。1つは税という形で得られる金で，国庫に入ります。次の1つは贅沢ポイントで，市民の士気に影響します。最後の1つが科学ポイントで，新しい科学技術の発見に寄与します。

en: You must choose a single ratio for your civilization by which trade points are distributed among these three uses. Though you may alter the tax rates on any turn, you are constrained to multiples of ten percent, and most forms of government limit their maximum value.
ja: 交易ポイントをこれら3つの用途に分配する比率は，国内の全都市に共通の値が適用されます。比率は毎ターン変更可能ですが，10パーセント単位でしか指定できません。また政治体制によっては，割り振れる最大値が決まっています。

en: Having this single ratio does not impact gold and science, because gold and technological progress are both empire-wide tallies. Luxury is more problematic, however, because its effect is local -- it affects only the city producing it. Thus, while it would be convenient for unhappy cities to invest all their trade in luxury while others invested in science or taxes instead, you will instead have to compromise among the needs of all your cities (although there may be ways to make local adjustments, such as assigning citizens as entertainers in the classic ruleset). See the section on Happiness for more details on the effect of luxuries.
ja: 比率が文明全体で同一であるということは，金および科学に関してはそれほど問題ではありません。なぜなら，金および科学技術の進捗はどちらも帝国全体で合計されるからです。しかし，贅沢に関しては大きな問題となります。なぜなら贅沢の影響は都市ごとに決まるからです。贅沢ポイントは，それを産み出した都市にのみ作用します。ですから，不幸の発生している都市にとっては交易ポイントをすべて贅沢に注ぎ込みたいけれど，別の都市では科学や税に注ぎ込みたいといった場合，全都市の需要を勘案して妥協しなければならないのです（ただし，都市単位での調整もできないわけではありません。例えばclassicルールセットでは市民を芸人に割り当てる方法があります）。贅沢の影響についての詳細は，「幸福」節を参照してください。

en: Besides working terrain gifted with rare commodities, or logistical benefits such as waterways or roads, you can increase trade by using units to establish permanent trade routes between two cities, if the ruleset allows it.
ja: 恵まれた資源があるタイルでの労働や，川や道路による物流の発展以外にも，国家の経済力を向上させる方法があります。それはユニットを使って2都市間に恒久的な交易路を結ぶことです。

en: The ruleset may limit the ability to trade or the yield from doing so depending on whether the two cities are on different continents and/or in different nations; for international trade routes, on the diplomatic status of the two trade partners; and for domestic routes, there must be a minimum distance between the two cities, controlled by the 'trademindist' server option (default nine tiles).
ja: ルールセットによっては，2都市の位置 (同じ大陸か別大陸か，または自国か他国か) や相手国との外交関係 (国際交易路の場合) が，交易路を結ぶための条件またはその収益を決定する要素になります。また国内交易路を結ぶ際は，2都市間の最低距離がサーバーオプション 'trademindist' で制限されます(デフォルトは9タイル)。

en: A trade route is established when a suitable unit (in the classic ruleset, a Caravan or Freight unit) enters an eligible city. For your own or allied cities, you need to issue the "Establish Trade Route" command. This creates a trade route between the unit's home city (which might be different from the city that originally produced it) and the destination.
ja: 適切なユニット(classicルールセットにおいてはキャラバンと貨物運送車)を目的地となる都市の中へ移動させることで交易路が結ばれます。目的地が自国または同チーム・同盟国の都市のときは，｢交易路を結ぶ｣コマンドを使用します。交易路はユニットを生産した都市ではなく，現在所属している都市と目的地となる都市の間に結ばれます。

en: The ongoing trade route that is established benefits both its origin and destination cities equally by generating trade points for each city every turn. The amount of ongoing trade increases with the size of each city and the distance between them, and may also depend on the factors mentioned above. The trade relationship also gives each civilization limited ongoing intelligence about the partner city. If a trade route ever becomes unsustainable -- for instance, if war breaks out in a ruleset where enemies cannot trade -- it may be permanently canceled.
ja: 交易路で結ばれた両都市では，毎ターンの交易ポイント産出量が等しく増加します。この継続的な交易路収入は両都市の大きさと距離に応じて増加しますが，ルールセットで設定された他の要因にも影響されます。また交易路が結ばれると，都市の大きさといった相手都市に関する情報もお互い継続的に得ることができます。交易路は都市が消滅したときに加え，何らかの原因で維持できなくなったときにも消滅することがあります。例えば敵国とは交易路を結ぶことができない設定のルールセットにおいて，交易相手国との戦争が勃発した場合などです。

en: Each city can only support a limited number of trade routes (the exact limit is set by ruleset and circumstance). If you attempt to establish more, the trade route with the smallest ongoing revenue is canceled if it would be less than the new route. (Otherwise, the origin civilization can still gain initial revenue by entering the marketplace and selling trade goods, but it is reduced to a third.)
ja: 各都市が結ぶことのできる交易路の本数には限りがあります(ルールセットやゲーム内の他の要因で決まります)。これを超えてさらに結ぼうとしたときは，最も収入の少ない交易路が廃止されます。（新しい交易路の収入が最少の場合，既存の交易路は変化しません。市場に参入して交易品を売却することにより，到着ボーナスだけが得られます。ただしその額は1/3になります。）

en: This limit is enforced only when attempting to establish a new route. If you temporarily lose the ability to establish as many trade routes as a city already has, existing ones are not affected.
ja: この交易路の本数制限は，新たな交易路を結ぼうとするときにのみ適用されます。仮に本数制限が一時的に下がり，既に結ばれた交易路の本数が制限を超過してしまったとしても，既存の交易路は何ら影響を受けません。

en: Beware: in rulesets where plague is enabled, it can travel along trade routes. See the section on Plague for more details.
ja: 注意: 疫病が有効であるルールセットでは，疫病は交易路に沿って感染が広がります。詳細については，「疫病」節を参照してください。

en: To view the current trade routes of a city, click and hold over the Trade: line in the Overview tab in the city view.
ja: 都市ダイアログの概観タブで，「交易:」行の数値の部分をクリックし続けると，現在結ばれている交易路の詳細を確認できます。

en: Cities are your sole instrument for developing natural resources and channeling them toward expansion, technological progress, and warfare.
ja: 都市は自然界の資源を開拓し，それを領土の拡張，科学技術の進歩，そして戦争へと導くための唯一の手段です。

en: A city is created when Settlers are given the "build city" command on suitable terrain, removing the unit from play to provide the city with its first citizens. A city may grow to include dozens of citizens, some working within the city while others are dispatched as new settlers. Famine, war, and plague kill citizens and reduce population; with the loss of its last citizen a city disappears (in the classic ruleset, this can leave ruins, although these have no effect on gameplay).
ja: 都市を建設するには，適切な地形上で開拓者に「都市を建設する」コマンドを与えます。このとき，開拓者はゲームから除かれ，都市の最初の市民として配置されます。都市が成長するにつれて，市民の数も増えてゆきます。その都市で労働する者もいれば，新たな開拓者となって旅立ってゆく者もいるでしょう。飢饉，戦争，疫病により市民は死亡し，人口が減少します。最後の市民が失われると，都市は消滅します（classicルールセットでは，都市が消滅すると廃墟が残ります。これはゲームプレイには何ら影響を及ぼしません）。

en: While city growth should usually be your aim, it comes with challenges. As cities grow, managing happiness becomes a problem; this is described in its own section. Depending on the ruleset, pollution (described in the Terrain help), plague, and migration can also be issues.
ja: 都市を成長させることはプレイヤーにとって重要な目標ですが，解決すべき課題も生じます。まず人口が増加すると，不満を持つ市民が生まれるため，幸福管理が問題になります。これは「幸福」節で詳しく解説します。ルールセットによっては，公害 (「公害」節を参照) や疫病，移民の対策も必要になります。

en: Each city may work the terrain within its reach. In the classic ruleset, this is a fixed radius of approximately three tiles, giving access to 20 tiles on rectangular maps, or 18 tiles on hexagonal ones, in addition to the city center tile. In other rulesets it may be different, and may vary depending on factors such as the size of the city and known technologies.
ja: 各都市では，都市圏内の土地で生産活動が可能です。classicルールセットでは，この都市圏の半径は約3タイル分の固定になっていて，正方マップでは計20タイル，ヘックスマップでは計18タイルになります。これに加えて，中心にある都市の直下タイルでも生産活動が行われます。他のルールセットでは仕様が異なり，都市サイズや研究済みの科学技術などの要因により，都市圏の範囲が変化することがあります。

en: To extract resources from a tile, you must have a citizen working there. You cannot begin working a tile which a neighboring city is already working, nor can you work terrain upon which an enemy unit is standing, or terrain inside another player's borders. Thus you can simulate conditions of siege by stationing your units atop valuable resources around an enemy city. Units can also be ordered to pillage, which damages improvements. Worker units could even transform the terrain to make the tile less productive.
ja: タイルから資源を得るためには，そのタイルで市民を働かせる必要があります。近隣の都市が既に市民を働かせているタイルや，敵の戦闘ユニットがいるタイル，他のプレイヤーの国境線内にあるタイルでは，市民を働かせることはできません。逆に価値の高い資源の直上に戦闘ユニットを配置することで，敵の市民が労働できないように妨害することができます。またユニットには略奪を命令し，タイル上のインフラを破壊することができます。労働者などのユニットを使えば，生産性の低い地形に変えてしまうこともできます。

en: The section on Terrain describes how the output of each tile is affected by the terrain, the presence of special resources such as game or minerals, and tile improvements built by units. Note that the tile on which the city itself rests -- the city center -- gets worked for free, without being assigned a citizen. The city's tile may also receive other benefits. In the classic ruleset, it always produces at least one food and one production point regardless of terrain; gains whatever advantages the terrain offers with an irrigation system (because cities come with water systems built-in); and is usually developed with roads. Other rulesets may differ in detail.
ja: 地形ごとの生産性の違いや，獲物・石炭などの資源，ユニットが建設できるインフラについては，「地形」節を参照してください。都市が存在するタイル―都市の中心や，都市直下タイルとも言い換えられます―においては，割り当てに関係なく常に市民が労働することに注意してください。また都市直下タイルは，さらに別の恩恵も受けます。classicルールセットにおいては，最低でも食料1ポイントと生産1ポイントを産出することが保障されています。灌漑可能な地形であれば，灌漑されているものとみなされ，ボーナスを得ます (なぜなら都市には給水施設が備わっているからです) 。道路も自動的に敷設されます。他のルールセットでは仕様が異なることもあります。

en: The roles of citizens are controlled from the City dialog. Citizens working the land are represented by three numbers showing their output on the tile they are working. Clicking on these numbers will remove the citizen from the tile, turning them into a specialist (see the section on Specialists for more details); this can be seen in the row of citizen icons. You can click another tile to assign the citizen to work it, or click on the specialist icon to change their specialist role.
ja: 市民の職務は都市ダイアログで制御できます。タイルで働いている市民は，その働きによる産出物を示す3つの数字で表現されています。それらの数字をクリックすると，市民がタイルから外され，専門家へと切り替わります（詳細については「専門家」を参照してください）。これは市民アイコン行で確認できます。別のタイルをクリックすると，専門家になっている市民をクリックした場所に割り当てることができます。また，専門家アイコンをクリックすると，専門職の種類を変更することができます。

en: Clicking on the city center tile in the city map will automatically choose citizen roles and tiles to work, with an emphasis on food production and hence growth. Citizen roles are also automatically assigned when a city grows; you may want to inspect cities that have just grown and adjust the role in which the new citizen has been placed. You can set different priorities for a city with the Citizen Governor; see its help section.
ja: 都市マップ中で都市の中心のタイルをクリックすると，自動的に市民の職務と働くタイルが選択されます。選択に際しては，食料生産（それによる都市の成長）が重視されます。市民の職務は都市が成長したときにも自動的に割り当てられます。成長したばかりの都市は確認をして，新たな市民の職務を調整するようにした方が良いでしょう。総督府を使用すれば，食料以外の優先度を設定することもできます。ヘルプの当該節を参照してください。

en: Citizens have a nationality distinct from that of the state they inhabit. When a city grows due to food surplus, new citizens take the nationality of the city's current owner, but when a city is conquered or otherwise transferred, its citizens retain their original nationality, as do any immigrants. Units founding or contributing citizens to a city can also bring their own nationality.
ja: 市民はそれぞれ国籍を有しています。都市が成長すると，新たな市民は現在都市を統治している国家に属します。しかし都市が敵国に占領されたり，他国に譲渡されたりして領有国が変わっても，市民の国籍は元のまま変わりません。また移民となり，他国の都市に国籍を持ったまま移住することもあります。このようにして，都市を統治している国家には属しない，外国籍の市民が生まれます。都市を建設したり，都市に編入することで人口を増やしたりすることができるユニットも，同様に国籍を有しています。

en: Citizens of another nationality will work in your cities just the same as your own, and behave the same in most respects, but they may become unhappy when you are at war with their associated state; their presence makes it cheaper for their state's agents to incite revolt in your cities; and if migration is enabled, they have an increased tendency to migrate to their state's cities. Over time, citizens may be assimilated into their home city, depending on ruleset settings.
ja: 外国籍の市民は他の市民たちと同じように労働し，ほとんどの点で行動に違いはありません。しかし彼らの本国と敵対した場合は，不幸市民になることがあります。また外国籍の市民が暮らす都市に対して，彼らの本国が差し向けた工作員は，より低い費用で叛乱を煽動することができます。サーバーオプションで移民が有効であれば，彼らは母国へ移住する傾向が強まります。ルールセットの設定によっては，外国籍の市民は時間が経つにつれて現在住んでいる国に同化してゆきます。

en: Some rulesets do not have nationality; in this case, citizens always consider their nationality to be that of their home city. If nationality is enabled, you can see the cultural makeup of your cities and any consequent effects on happiness in the City dialog, on the Happiness tab.
ja: 市民の国籍を無効にしているルールセットの場合，市民は常に現在都市を統治している国家に属します。有効の場合は都市ダイアログの幸福タブで，市民の国籍とその影響を確認することができます。

en: Cities may be enhanced with a wide variety of buildings, which can improve their productivity, their military strength, or give them new abilities. See the sections on City Improvements and Wonders of the World for more information.
ja: 都市は様々な建造物によって機能を拡張できます。建造物には，生産性を高めるもの，軍事的な強さを高めるもの，新たな能力を追加するものがあります。詳細については「都市建造物」節および「世界の不思議」節を参照してください。

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Specialists
ja:  専門家

en: The first citizens of each city usually work the land, each toiling to yield up the resources of one terrain tile. However, there may be other specialist roles citizens can assume; in fact, taking another role is the only way they can stop working. A city may outgrow the land available for it to work, in which case some citizens must become specialists.
ja: 各都市の最初の市民は通常は都市労働者になり，1つの地形タイルからの資源を産出するために身を粉にして働きます。しかし，市民に他の専門的職務を与えることもできます。というよりむしろ，別の役割を与えることでしか市民の労働をやめさせる方法はありません。都市が大きくなりすぎて，労働できる土地が不足することがあります。そのような場合，市民の一部は必ず専門家になります。

en: All specialists enjoy enough privilege to remain perpetually content -- they do not contribute to unhappiness or to celebration. See the section on Happiness for more details.
ja: 全ての専門家は常に平静を保つという特性があります。彼らは不幸にも祝祭にも関与しません。詳細については「幸福」節を参照してください。

en: This section describes the available specialist roles, their effects, and their requirements, if any.
ja: この節では，指定可能な専門家の役職，それらの効果，および必要条件について説明します。

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Happiness
ja:  幸福

en: Keeping your citizens happy (or at least content) is one of the most important objectives in Freeciv. When your citizens become unhappy, your cities will fall into disorder, which disrupts production; but when your citizens are happy, your cities will celebrate, and your production will increase greatly. (If migration is enabled, happiness also affects the relative desirability of cities; see the section on Migration for details.)
ja: 市民を幸福(少なくとも平静)に保つことは，Freecivにおいて最も重要な目標の一つです。市民が不幸になると，都市で暴動が発生し生産活動が止まります。市民が幸福になると祝祭が催され，生産が大きく増えます。（移民を有効にしている場合，幸福は移民対象都市を選ぶ際の比較基準としても影響があります。詳細については，「移民」節を参照してください。）

en: Each citizen working the land is either happy, content, unhappy, or angry. The normal state of a working citizen is contentment. However, as your cities grow larger, crowding causes citizens to become unhappy. In the classic rules, each citizen in a city after the fourth will be generated unhappy, instead of content.
ja: タイルで労働している市民たちは幸福・平静・不幸・怒りのいずれかの状態にあります。標準の状態は平静です。しかし都市が大きくなると，過密が原因で市民が不幸になります。classicルールセットでは，各都市で5人目以降の市民は平静ではなく不幸な状態で登場します。

en: If the number of unhappy citizens in a city exceeds the number of happy citizens, the city falls into disorder. A city in disorder produces no food or production surplus, science, or taxes; only luxury production remains. Cities which are in disorder are also easier for enemy agents to incite to revolt. Prolonged disorder under certain governments can lead to a spontaneous national revolution, overthrowing your government.
ja: もしある都市で不幸市民が幸福市民よりも多くなると，その都市で暴動が発生します。贅沢ポイントは産出されるものの，食料・生産・科学の産出量は0ptとなり，税収も得られません。また都市は敵の工作員によって叛乱を煽動されやすくなります。さらに政治体制によっては，この状態が長く続くと全国的な動乱に発展し，政府が崩壊することもあります。

en: It should be stressed that only citizens working the land vary in morale -- specialists enjoy enough privilege to remain perpetually content (see the section on Specialists). Thus one solution to the problem of an unhappy citizen is simply to assign that citizen to the role of a specialist. But if cities are ever to work more than four terrain tiles at once, the problem of morale must be confronted more directly.
ja: ここで注意すべき点は，幸福の度合いが変化するのはタイルで労働する市民に限られるということです。専門家はずっと平静のままであり続けるという特徴があります（「専門家」節を参照）。よって不幸市民の問題を解決する手段の一つは，単純にその市民を専門家にすることです。しかし都市圏のタイルで働く市民が常に5人以上になったら，幸福度の問題にはもっと直接的に対処しなければなりません。

en: There are many ways of making unhappy citizens content, which does prevent disorder but is without further benefit. Producing happy citizens can balance the effect of unhappy citizens and also bring other benefits.
ja: 不幸な市民を平静にする方法は多数ありますが，それらの方法は暴動を避けることができるだけで，さらなる利益は得られません。幸福な市民を生み出せば，不幸な市民の影響を相殺することができ，かつ別の利益も得られます。

en: Cities that are sufficiently large celebrate when at least half their citizens are happy and none remain unhappy. The effects of celebration vary; in the classic ruleset, they depend on your government type:
ja: 十分に大きな都市では，市民の半数以上が幸福であり，かつ不幸な市民がいない場合，祝祭が催されます。この効果は様々で，classicルールセットでは政治体制によって異なります。

en:  - Under Anarchy or Despotism, you will not suffer the normal production penalty for tiles which produce more than 2 points of any resource (food, production, or trade).
ja:  ・無政府状態や専制政治では，各種資源(食料・生産・交易)を3ポイント以上産出しているタイルに課されているペナルティが消えます。

en:  - Under Monarchy or Communism, your city will gain the trade bonus of Republican/Democratic governments: 1 bonus trade point in any tile which already produces at least 1 trade.
ja:  ・君主制と共産主義では，共和制/民主主義と同じ交易ボーナスを受けることができます。つまり交易ポイントを1pt以上産出しているタイルに，更に1ptが追加されます。

en:  - Under a Republic or a Democracy, your city will enter "rapture": its population will increase by 1 each turn until there is no excess food or until the number of happy citizens is no longer sufficient for celebration. Without rapture, large cities can grow only by struggling to produce a food surplus -- which can be difficult enough -- and then waiting dozens of turns for their granary to fill.
ja:  ・共和制や民主主義では，食料の余剰がなくなるか幸福な市民の人数が祝祭の条件を満たさなくなるまで，毎ターン人口が1増加します。祝祭に頼らず大都市を造り上げるには，大変な苦労をして食料を貯め込んでいくしかなく，穀物庫が満杯になるまで何十ターンも待つことになります。

en: In small empires, as already stated, the fifth citizen in each city is the first unhappy one. As you gain more cities, this limit actually decreases, to simulate the difficulty of imposing order upon a large empire. The precise thresholds depend on government type; see the section on Government for details.
ja: 既に述べたように，各都市で5人目以降の市民は最初から不幸な市民となります。ただしこれは小さな国の場合で，都市数が多い国では，より早くから不幸な市民が発生します。これは大帝国で命令を行き渡らせることの難しさを表わしています。正確な閾値は政治体制によって異なります。詳細については「政治体制」節を参照してください。

en: Thus, you may find that founding or conquering a city triggers widespread disorder across your empire. Continued empire growth may lead to further penalty steps. In empires that grow beyond the point where no citizens are naturally content, angry citizens will appear; these must all be made merely unhappy before any unhappy citizens can be made content, but in all other respects behave as unhappy citizens.
ja: たった1都市を建設あるいは占領したことをきっかけに，広範囲で暴動が発生することがあるのはこのためです。帝国がさらに拡大を続けると，さらなるペナルティの段階へと進むことがあります。平静な状態で登場する市民がまったくいなくなる段階を超えてなお帝国が拡大すると，怒った市民が現れます。先に怒った市民を全て不幸市民へと変えない限り，他の不幸市民を平静に変えることはできません。それ以外の点では怒った市民は不幸市民と同様の振る舞いをします。

en: Luxury makes citizens happy. For every two luxury points a city produces, one content citizen is made happy (if there are no content citizens left, unhappy citizens become content then happy). Each city receives back some of the trade points it produces as luxury points according to your empire's tax rates; see the section on Trade. Luxury points may also be produced by other means, such as entertainer specialists in the classic ruleset.
ja: 贅沢は市民を幸福にする効果があります。都市が2贅沢ポイントを産出するごとに，1人の平静市民が幸福になります（平静市民がいない場合は，不幸市民がまず平静となり，次に幸福になります）。その都市で産出される交易ポイントの一部が，税率に応じて贅沢ポイントとして配分され戻ってきます（「交易」節を参照）。贅沢ポイントを他の手段で産出することも可能です。例えばclassicルールセットでは専門家のうちの芸人がそれにあたります。

en: There are several city improvements that will make content those remaining citizens that are unhappy due to crowding, such as Temples and Colosseums in the classic rules. Some wonders of the world can also have this effect. See the appropriate sections for details.
ja: 都市建造物の中には，過密が原因の不幸市民を平静にする効果を持つものがあります。classicルールセットでは寺院やコロシアムなどがそうです。世界の不思議の中にも，この効果を持つものがあります。詳細については対応する節を参照してください。

en: Military units can affect city happiness. Under authoritarian regimes this is helpful, as military units stationed in a city can prevent unhappiness by imposing martial law. However, under representative governments, citizens become unhappy when their city is supporting military units which have been deployed into an aggressive stance. This includes units not inside your national borders, a friendly city (including the cities of your allies), or a suitable base within three tiles of a friendly city; however, certain units ("field units") are inherently aggressive and cause unhappiness regardless of location.
ja: 戦闘ユニットは都市の幸福に影響を与えることがあります。独裁的な政治体制ではこれは有用です。なぜなら都市に駐留している戦闘ユニットは戒厳令を布いて不幸を抑えることができるからです。しかし代議制の政治体制では，戦闘ユニットが攻撃的に配置されていると，そのユニットが所属する都市で不幸な市民が生まれます。攻撃的な配置とは，国境線の内部，友好的な都市（同盟国の都市も含む），友好的な都市から3タイル以内にある要塞，のいずれの中にもいないことを言います。ただし一部のユニット（「フィールドユニット」）は本質的に攻撃的であり，配置に関係なく不幸の原因となります。

en: If you are at war with a civilization and some of your citizens are of that nationality, those citizens may also become unhappy.
ja: 本国との戦争が勃発した場合，外国籍の市民は不幸市民となる場合があります。

en: These forms of unhappiness are distinct from that caused by overcrowding, and cannot be offset by luxuries, or by most city improvements. In the classic ruleset, Police Stations and the Women's Suffrage wonder can offset unhappiness caused by units, and only a few wonders -- such as J.S. Bach's Cathedral -- can offset any kind of unhappiness, even that caused by military or diplomatic tensions.
ja: これらが原因の不幸市民は，都市数や過密が原因の不幸市民とは異なり，贅沢ポイントやほとんどの都市建造物では平静にすることができません。classicルールセットでは，｢警察署｣と不思議｢婦人参政権｣が戦闘ユニットを原因とする不幸市民に対処できます。また限られた一部の不思議，例えば｢J.S.バッハの大聖堂｣は全ての不幸市民に対して効果があります。

en: The Happiness tab on the city dialog will give detailed insight into the mood of the citizenry and its causes.
ja: 都市ダイアログの幸福タブで，市民全体の状態とその原因を詳しく確認できます。

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Plague
ja:  疫病

en: Plague is a ruleset option, and is not enabled in the classic ruleset.
ja: 疫病はルールセットオプションの1つです。classicルールセットでは無効になっています。

en: When plague strikes a city, its population is reduced by one. Unless action is taken to reduce the risk of plague, this tends to act as a natural limit on city size. Rulesets which enable plague will typically have city improvements or other means to reduce the risk of plague.
ja: 疫病が都市を襲うと，都市の人口が1減少します。疫病発生率を下げる手立てがとられない場合，疫病は都市の大きさを制限する一種の自然限界として働きます。疫病を有効にしているルールセットではたいていの場合，疫病発生率を下げるために都市建造物その他何らかの手段が用意されています。

en: The risk of plague depends on city size (overcrowding leads to insanitary conditions) and on the pollution generated in a city. Also, plague can spread via trade routes (without regard for nationality); after a city has been struck by plague, it will remain infectious to its trade partners for several turns, increasing the risk of plague in those cities by a factor depending on the size of both cities.
ja: 疫病発生率は，都市の大きさ（人口過密は不潔な環境に陥りやすくなります）およびその都市で発生する公害によって決まります。また，疫病は交易路に沿って感染が拡大します（相手が他文明であっても関係なく伝染します）。ある都市が疫病に襲われた場合，人口減少後も数ターンの間は交易パートナーへの伝染力が残ります。伝染力は，それぞれの都市の疫病発生率に，両都市の大きさに応じた係数が掛かるという形で示されます。

en: If migration is enabled, citizens will tend to prefer cities with a lower risk of plague.
ja: サーバーオプションで移民が有効のとき，市民は疫病の危険性が低い都市をより好むでしょう。

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Migration
ja:  移民

en: Migration is the movement of citizens from one city to another based on the relative attractions of living in each city. Whether migration is enabled is controlled by the server option 'migration'; it is disabled by default.
ja: 移民とは，市民がある都市から別の都市へと移住することです。これは，それぞれの都市の生活上の魅力を比較しての行動です。移民を有効にするかどうかは，サーバーオプション'migration'で制御します。デフォルトでは無効になっています。

en: When migration is enabled, every few turns, a citizen of each city in the game may migrate to a nearby, more attractive city, either within the same nation or even across national borders (to a lesser extent, by default).
ja: 移民が有効の場合，数ターンごとに，ゲーム内各都市の1市民が近隣のより魅力的な都市への移住を試みます。移住先は同国内だけでなく，国境を越えて移住することもあります（デフォルトでは他国への移住確率はより低くなります）。

en: You cannot directly prevent or direct the migration of citizens. However, you can influence the attractiveness of your cities. The following factors affect the perceived desirability of each city, in approximately decreasing order of importance. (Each factor counts for much more in the citizen's current city, as they prefer not to move without a compelling reason.)
ja: 市民の移住を阻止したり，逆に移民させるような直接的手段はありません。しかし，都市の魅力度に影響を与えることは可能です。下記の要素が各都市の魅力度に影響を与えます。おおまかに言って，上位のものほど重要度が高くなります。（各要素は，市民が現在いる都市のものの方が特に重視されます。なぜなら，市民は止むに止まれぬ理由がない限り，あえて移住しようとはしないからです。）

en:  - City size.
ja: ・都市の大きさ。

en:  - The number of happy citizens. (To a lesser extent, unhappy and angry citizens reduce the desirability of a city.)
ja: ・幸福な市民の数。（影響度はより小さいものですが，不幸な市民や怒った市民は，都市の魅力度を下げる効果があります）

en:  - In rulesets where nationality is enabled, citizens have a strong preference to move to cities of their own nationality.
ja: ・市民の国籍。（ルールセットで市民の国籍が有効になっている場合，自らの本国へと移住しようと考えます）

en:  - The presence of any wonder in a city will greatly increase its desirability (further wonders do not contribute except by the lesser effect of their build cost).
ja: ・都市内に何らかの不思議が存在する。（この要素では不思議の個数は関係ありません。複数あっても，効果は下位の要素である建設コストの分だけです。）

en:  - Capital cities are more attractive than other cities, all other factors being equal; in addition, citizens will never migrate out of a capital city.
ja: ・首都である。（他の要素がすべて等しい場合，首都は他の都市より魅力度が高くなります。さらに，首都の市民は他の都市へ移住することはありません。）

en:  - A high risk of plague reduces a city's attractiveness.
ja: ・疫病の危険性が高い都市は魅力度が下がります。

en:  - Food surplus. (A food deficit reduces the desirability of a city.)
ja: ・食料の余剰。（食料が減少している場合は都市の魅力度が低下します）

en:  - Cities that are further away are less desirable. The absolute maximum distance that a citizen is prepared to migrate is controlled by the server option 'mgr_dist'.
ja: ・都市間の距離。（移住元から遠い都市ほど魅力度が下がります。市民が都市を移住候補として検討する最大距離は，サーバーオプション'mgr_dist'で制御されます。）

en:  - Trade surplus.
ja: ・交易ポイントの余剰。

en:  - Luxury and science output.
ja: ・贅沢ポイントおよび科学ポイントの産出量。

en:  - The quantity of city improvements (and wonders), measured by build cost.
ja: ・都市建造物および不思議の件数。（建設コストが評価されます）

en:  - Depending on the ruleset, a number of other factors such as government type and city improvements may increase or decrease the desirability of cities; these are noted in other sections of the help. (The classic ruleset contains no such effects.)
ja: ・他の要素。（ルールセットによります。例えば政治体制や都市建造物などが都市の魅力度を上下する要素になっている場合があります。それらはヘルプの別の節で注記されます。classicルールセットには，それら追加要素は存在しません。）

en: Citizens will not migrate to cities which cannot increase in size to support them, for instance due to lack of a city improvement such as an Aqueduct. If the server option 'mgr_foodneeded' is set, they will not migrate to cities which would not have enough food to support them.
ja: 市民は，都市の大きさがその都市で維持できる上限に達している（水道などの都市建造物がない）都市には移住しません。サーバーオプション'mgr_foodneeded'が設定されている場合，市民を維持するために必要な食料が得られない都市には移住しません。

en: Migration can even cause cities to be completely abandoned (ownership of any units being transferred to your nearest remaining city). However, cities with wonders will never be disbanded (so the wonder will not be destroyed), and the last citizen from your only remaining city will never migrate to another nation.
ja: 移民によって，都市が完全に放棄されることも起こり得ます（ユニットの所属は，残っているあなたの都市の中で最も近い都市に移行します）。ただし，不思議の存在する都市は決して解散されません（従って，不思議が破壊されることもありません）。また，あなたの元に残っている都市が1つしかない場合，その都市の最後の市民が他文明に移住することは決してありません。

en: Several of the details of migration can be changed with the 'mgr_*' server options.
ja: いくつかの細かい移民条件は，'mgr_*'サーバーオプションで変更可能です。

en: Cities may be improved with a wide variety of buildings, each with a different effect. Each city may have only one of each improvement, and some improvements require others to have been built first.
ja: 都市建造物を建てることで，都市の機能を強化することができます。建造物にはそれぞれ異なる効果があります。1つの都市に建てられる建造物は，各種類1個ずつです。また建造物の中には，既に特定の建造物が建っていないと建設できないものもあります。

en: It costs production points to build improvements, and once completed, many improvements require an upkeep of one or more gold pieces per turn. You may dismantle and sell an improvement, receiving one gold piece for each production point used in its construction, although you may only sell one improvement per city per turn. If a turn comes on which you cannot pay the upkeep on all of your improvements, some of them will be automatically sold; obviously this should be avoided as the improvements chosen might not be ones you would have preferred to sell.
ja: 建造物を建てる際には，生産ポイントを消費します。またひとたび完成すると，大部分の建造物は1ターンあたり金1以上の維持コストを必要とします。建造物は解体して売却することもできます。その際は，建造物を建てるために必要な生産ポイントと等しい値の金を受け取ることができます。ただし，1つの都市ではターンごとに1個の建造物しか売却できません。ターンの開始時に，帝国内のすべての都市建造物の維持コストを支払うことができない場合，いくつかの建造物が自動的に売却されます。これは明らかに避けるべきことです。あなたが売ってもいいと思う建造物が選択されるとは限らないのですから。

en: Most improvements become available only when you achieve certain technologies, and some improvements can become obsolete, at which point they are automatically sold.
ja: ほとんどの建造物は，対応する科学技術を研究し終えるまで建てることができません。また科学技術の進歩に伴って，一部の建造物は旧式化します。旧式化した時点でそれらの建造物は自動的に売却されます。

en: Wonders are special buildings which can each be completed by only one player each game, and which often enhance their entire civilization. Unlike ordinary city improvements, which must be built with local production points, certain special units built in one city (Caravans and Freight in the classic ruleset) can contribute their full cost in production points towards the construction of a wonder in another city.
ja: 不思議は特別な建造物です。それぞれの不思議を完成させられるのはゲーム内で1人のプレイヤーに限られます。また不思議の多くは文明全体に影響を与えます。各都市の生産ポイントで建てるものである通常の都市建造物とは異なり，他の都市で生産した特別なユニット（classicルールセットではキャラバンおよび貨物運送車）を不思議建造中の都市に送ると，そのユニットを作成するために使用した生産ポイントをまるまる不思議建造のために投入できます。

en: Units are usually built in cities using production points. Once built, units are owned by the city that built them (although they can later be re-homed while visiting a different city) and demand support from that city; this will be one of your major expenses. Most units require upkeep such as production points from their home city every turn, although some autocratic styles of government can force cities to support several units for free. If the upkeep of a unit outweighs its benefit, you can disband it; see the section on Production. A few units, particularly those that you start the game with, have no home city and thus require no upkeep.
ja: ユニットは普通，都市内で生産ポイントを使用して生産します。完成すると，ユニットは生産された都市に所属し（後から駐留中の別の都市へと所属を変更することもできます），その都市から支援を受けます。これは文明における主な経費のひとつになります。ほとんどのユニットは維持コストとして，所属する都市から毎ターン生産ポイントを必要としますが，一部の独裁的な政治体制では，都市にいくつかのユニットを無償で支援させることができます。ユニットの効用に比べて維持コストが重荷である場合は，そのユニットを解散することもできます。「生産」節を参照してください。いくつかのユニット，特にゲーム開始時に持っているユニットは都市に所属しないため，維持コストを必要としません。

en: Most units begin every turn with one or more movement points. Every action undertaken by a unit consumes movement points.
ja: ほとんどのユニットは毎ターンの開始時に1以上の移動ポイントを持っています。ユニットが何らかの行動を実行するたび，移動ポイントが消費されます。

en: The most basic action is movement; units can move into any of the tiles surrounding their current location, subject to restrictions imposed by their physical nature (the terrain they are 'native' to), by diplomatic obligations (see the section on Diplomacy), and by enemy units (see the section on Zones of Control). The number of movement points consumed may depend on the type of terrain; see the Terrain help.
ja: 最も基本となる行動は移動です。ユニットは現在地に隣接するタイルに移動することができますが，3つの制限を受けます。物理的性質(船舶は陸上を移動できないなど)と，外交上の義務(「外交」節を参照)と，敵ユニットの存在(「ZOC」節を参照)です。また移動することで消費される移動ポイントの値は地形の種類によります。ヘルプの「地形」節を参照してください。

en: A unit cannot move onto a tile occupied by an enemy unit, and when directed to do so will attack instead (if capable of attack), locking the two units in combat until one is destroyed. The outcome depends on the attributes of the units in question (hit points, attack and defense strength, and firepower); the Combat section describes the process in detail, and the following sections list specific units' attributes.
ja: ユニットは敵ユニットが占有しているタイルに移動することはできません。移動させようとすると，代わりに戦闘が始まり（攻撃能力を持っているならば），2つのユニットのどちらかが消滅するまで操作できなくなります。戦闘結果は当該ユニットの能力値（体力，攻撃力，防御力，火力）に基づいて決定されます。「戦闘」節に詳細な戦闘プロセスが記述されています。また，以下の節では各ユニットの能力値がリストになっています。

en: Units' attributes can be further boosted by being veteran. Units may be built as veteran by means of certain city improvements or other influences; once built, units can also become veteran through experience (such as surviving combat), which may provide further levels of bonuses beyond those available from their initial training.
ja: ユニットの能力値は，練度が上昇することで強化されます。都市建造物や他の影響により，高い練度のユニットを生産することができます。また完成してからも，経験を通じて（戦闘に勝利するなど）練度を上昇させることができます。これによって，ユニットは完成時よりも更に練度を高め，より大きな能力値ボーナスが得られます。

en: Units which have been damaged in combat will regain hit points each turn in which they are not moved. Normally, a unit which has not moved will regain one hit point per turn. Units which are fortified gain an extra hit point. A unit which spends a turn in a city regains one third of its base hit points, and city improvements appropriate to the unit type can improve this further. In the field, bases on tiles can improve the recovery rate (for instance, fortresses in the classic ruleset have this effect); units must stay on the tile for a whole turn to get this recovery bonus. Wonders can also boost recovery (such as the United Nations in the classic ruleset). Damaged units in Sentry mode will wake up when they have regained all of their hit points.
ja: 戦闘でダメージを受けたユニットは，移動しなかったターンごとに体力が回復します。通常，移動しなかったユニットはターンごとに体力が1ポイント回復します。防御態勢をとっているユニットは，さらに体力が1ポイント多く回復します。都市内で1ターン過ごすと，ユニットの全体力の1/3が回復します。ユニットの種類に対応する建造物がある場合は，さらに回復量が多くなります。都市外においても，基地は回復量を増加させる効果があります（たとえば，classicルールセットの要塞にこの効果があります）。この回復ボーナスを得るには，ユニットはまる1ターンの間タイルに留まっている必要があります。不思議（classicルールセットの「国際連合」など）にも回復を促進するものがあります。ダメージを受けているユニットを見張り番にしている場合，体力が全快すると見張り番から外されます。

en: As technology advances, new types of units become available which obsolete existing types. When you discover such a new technology, your existing units remain intact, but you can no longer build new units of the obsolete type. While an obsolete unit is in one of your cities, you can choose to upgrade it to the latest equivalent by spending gold, with the cost increasing with the difference in production point cost between the two types. When a unit is upgraded, its hit points and movement points are preserved as a fraction of the total; however, in some rulesets (but not the classic rules) it will lose some or all of its veteran levels.
ja: 科学技術の進歩に伴って，新型のユニットが生産可能になり，従来のユニットが旧式化する場合があります。このような新たな科学技術を獲得しても既存のユニットはそのまま使用可能ですが，旧式のユニットを生産することはできなくなります。旧式化したユニットは，自国の都市内において，いくらかの金を支払うことで新型にすることができます。この際の費用は，元のユニットと新型にしたあとのユニットそれぞれが必要とする生産ポイントの差が大きいほど高くなります。ユニットが新型になる際，体力および移動ポイントの残量は，最大値に対する比率を維持するように変化します（訳註：たとえば最大体力30，残り体力15のユニットが新型になり，最大体力40のユニットになった場合，残り体力は20になります）。なお一部のルールセットでは，ユニットを新型にした際に練度が低下します（classicルールセットでは低下しません）。

en: In standard combat, when one unit attacks another unit, either the attacker will be destroyed, or the defender will be destroyed -- never both (unless the attacker was a missile).
ja: 一般的な戦闘においては，あるユニットが他のユニットを攻撃すると，攻撃側か防御側のどちらか一方のみが撃破されます。攻撃側がミサイルの場合を除き，双方が同時に撃破されることはありません。

en: (In some rulesets, certain units sometimes use a different style of attack called 'bombardment', which works rather differently: the attacker sustains no damage, and damages every unit in the target tile or city, but defenders are never completely destroyed.)
ja: (ルールセットの中には，｢爆撃｣を行えるユニットが実装されているものがあります。これは通常攻撃とは異なり，攻撃側は全くダメージを受けることなく，タイル上の全ユニットに対して攻撃を加えます。ダメージ量は火力と爆撃回数が決定しますが、防御側を撃破することはできません。)

en: The outcome of combat depends on several factors, including chance.
ja: 勝敗は様々な要素によって決まります。もちろん、運も必要です！

en: First, the attacker's strength is modified.
ja: まず攻撃側ユニットの攻撃力に補正が掛かります。

en:  - If the attacker is a veteran, its strength is multiplied by the bonus associated with its veteran level.
ja:  ・攻撃側は，練度に応じて攻撃力にボーナス倍率が掛かります。

en:  - Some rulesets (but not the classic rules) have 'tired attacks': a unit that attacks with less than a full movement point will have its strength proportionally reduced.
ja: ・ルールセットによっては，移動力が1未満の状態で攻撃するとその割合に応じて攻撃力が減少します。これはclassicルールセットでは実装されていません。

en: Next, the defender's strength is modified.
ja: 次に防御側ユニットの防御力に補正が掛かります。

en:  - If the defender is a veteran, then its strength is multiplied by the bonus associated with its veteran level.
ja:  ・防御側は，練度に応じて防御力にボーナス倍率が掛かります。

en:  - Then the defender's strength is multiplied by the defense factor of the terrain it occupies.
ja:  ・防御側が陸上ユニットのとき，防御力に直下の地形が持つ防御ボーナスが掛かります。

en:  - Ruleset-specific bonuses are applied:
ja: ・ルールセットが定める防御力補正も適用されます:

en:    - The defender's strength is doubled if it is a Pikeman unit defending against a mounted unit.
ja: 　・防御側が長槍兵のとき，騎乗ユニットからの攻撃に対して，防御力を2倍にします。

en:    - If the defender is an AEGIS Cruiser defending against airborne units (including missiles and Helicopters), the defense is quintupled.
ja: 　・防御側がイージス巡洋艦のとき，航空ユニット(ミサイル，ヘリコプターを含む)からの攻撃に対して，防御力を5倍にします。

en:    - The defender's strength is doubled again if it is in a city with a SAM Battery and the attacker is an air unit (other than a Helicopter or a missile).
ja: 　・防御側が対空ミサイル陣地を備えた都市内にいて，攻撃側が航空ユニット（ヘリコプターおよびミサイルを除く）の場合は，防御力をさらに2倍にします。

en:    - An SDI Defense doubles the defender's strength against missile attacks.
ja: 　・防御側がSDI防衛システムを備えた都市内にいて，攻撃側がミサイルの場合，防御力を2倍にします。

en:    - If the attacker is a ship and the defender is in a city with a Coastal Defense, the defender's strength is doubled.
ja: 　・防御側が沿岸防衛を備えた都市内にいて，攻撃側が海上ユニットの場合，防御力を2倍にします。

en:    - Against land units (other than Howitzers) and Helicopters, defending units in a city with City Walls have their strength tripled.
ja: 　・防御側が城壁を備えた都市内にいて，攻撃側が陸上ユニット(榴弾砲を除く)かヘリコプターの場合，防御力を3倍にします。

en:    - If the defender is in a fortress (and not a city), its strength is doubled.
ja: 　・防御側が陸上ユニットで，要塞内にいる場合，防御力を2倍にします。

en:    - Finally, if the attacker is a fighter and the defender is a helicopter, the defender's strength is halved.
ja: 　・最後に，防御側がヘリコプターで，攻撃側が戦闘機(ステルス戦闘機も含む)の場合，防御力を1/2にします。

en: If, after these modifications, the attacker has a strength of 0, it automatically loses. Otherwise, if the defender has a strength of 0, the defender loses.
ja: 以上の補正の結果，攻撃側の強さが0になっていたら，攻撃側は自動的に消滅します。そうでない場合で防御側の強さが0の時，防御側は消滅します。

en: The firepower of the attacker and defender are also modified.
ja: 攻撃側・防御側共に，火力も補正されます。

en:  - If the defender is a ship and is inside a city the firepower of the attacker is doubled and the firepower of the ship is set to 1.
ja:  ・防御側が海上ユニットで，都市内にいて攻撃を受けた場合，攻撃側の火力は2倍に，防御側の火力は1になります。

en:  - If a fighter is attacking a helicopter the firepower of the helicopter is set to 1.
ja:  ・戦闘機[訳注:ステルス戦闘機も含む]がヘリコプターを攻撃する場合，ヘリコプターの火力は1になります。

en:  - If neither unit could move to where the other is, such as a ship attacking a land unit on land, the firepower of both is set to 1.
ja:  ・互いに敵ユニットのいるタイルへ移動できない状況での戦闘，例えば海上ユニットが陸地タイルにいる陸上ユニットを攻撃するような場合，双方とも火力は1になります。

en: After these preliminaries, combat occurs, as long as both units are still alive (i.e., hit points are greater than 0). Each round, a random number between 1 and the sum of the attacker's and defender's strengths is generated. If this number is greater than the defender's strength, the defender loses hit points equal to the attacker's firepower. Otherwise, the attacker loses hit points equal to the defender's firepower. The first unit to reach 0 hit points (or negative hit points) loses.
ja: これらの準備の後，双方のユニットが生きている(すなわち体力が0より大きい)限り，戦闘が行われます。 各ラウンド，1から「攻撃ユニットの攻撃力と防御ユニットの防御力の合計」までの間にある値がランダムに生成されます。 生成された数値が防御ユニットの防御力より大きければ，防御ユニットは攻撃ユニットの火力と等しい値の体力を失います。そうでなければ，攻撃ユニットが防御ユニットの火力と等しい値の体力を失います。先に体力が0または負になったユニットが負け，消滅します。

en: Whichever unit survives the fight has a chance of being promoted a veteran level. In the classic ruleset, if the winner's civilization has the Sun Tzu's War Academy (and if it isn't obsolete), the chance is increased by half in case of land units.
ja: 戦闘に生き残った方のユニットは，練度が上昇する可能性があります。classicルールセットでは，勝った方の文明に「孫子の兵法学校」がある(そしてそれがまだ旧式化していない)場合，この確率が50%増加します。

en: If the attacker is a land unit and wins, and the defender is in a city without City Walls, the city is reduced in size by 1. (This can be changed with the 'killcitizen' server option.)
ja: 城壁を備えていない都市に駐留するユニットが，敵の陸上ユニットによる攻撃を受け撃破された場合，都市の人口が1減少します（この設定はサーバーオプション '攻撃による都市人口の減少' で変更可能です）。

en: If the defender loses, and is not inside a city, fortress, or airbase, all other units at the defender's location may be destroyed along with the defender. (This can be changed with the 'killstack' server option.)
ja: 防御側ユニットが撃破され，かつそのユニットがいた場所が都市，要塞，飛行場のいずれでもない場合，同じタイルいる他のユニットも全滅します。（これはサーバーオプション 'killstack' で変更できます。）

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Combat example 1
ja:  戦闘例1

en: Suppose a Cannon (A:8, D:1, HP:20, FP:1) attacks a Musketeer (A:3, D:3, HP:20, FP:1) inside a city with City Walls built on a Forest tile.  Neither are veteran.
ja: カノン砲(攻:8 防:1 体:20 火:1)が， 森タイル上にあり城壁を備えた都市の中にいるマスケット兵(攻:3 防:3 体:20 火:1)を攻撃するとします。どちらもベテランではないとします。

en: The defender's base strength is 3.  Because it is on a Forest tile, its strength becomes 4.5.  It is behind City Walls, so its strength is tripled, to 13.5.  It is a ground unit inside a city, so its strength is increased to 20.25.
ja: 防御側の基本防御力は3です。森タイル上にいるので，防御力は4.5になります。城壁内にいるので，防御力は3倍の13.5になります。都市内にいる陸上ユニットなので，防御力は20.25になります。

en: Strength values inside the game are actually multiplied by 10, with fractions dropped, so the attacker's strength is 80, and the defender's strength is 202.
ja: 防御力の値は，実際のプログラム内部では10倍され小数点以下が切り捨てられます。従って，最終的な攻撃側の攻撃力は80，防御側の防御力は202となります。

en: Both units keep their firepower of 1 unchanged.
ja: 双方とも，火力は1のままで変更はありません。

en: Each round of combat, a random number between 1 and 282 is generated.  If the number is greater than 202 (about a 28% chance), the defender loses 1 hit point.  Otherwise (about a 72% chance), the attacker loses 1 point.
ja: 各戦闘ラウンドで，1から282までの間にある数値がランダムで生成されます。その値が202より大きければ(およそ28%の確率)，防御側が体力1を失います。そうでなければ(およそ72%の確率)，攻撃側は体力1を失います。

en: Since both units have 20 hit points, the odds favor a victory for the defender.  The defender will probably lose somewhere around 40% of its hit points during the fight.  But the outcome is never certain as long as both units have non-zero strengths; the defender might emerge untouched, or it might lose most of its hit points, or it might even lose the battle.
ja: 両ユニットとも体力は20あるので，防御側が有利です。防御側は戦闘で体力のおよそ40%を失うでしょう。しかし，両ユニットが0以外の強さである限り，確実な結果はありません。防御側は無傷かもしれないし，ほとんどの体力を失うかもしれないし，負けることさえあります。

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Combat example 2
ja:  戦闘例2

en: Suppose a veteran Battleship (A:12, D:12, HP:40, FP:2) with 3 movement points attacks a veteran Alpine Troops (A:5, D:5, HP:20, FP:1) inside a city built on a Grassland tile, with City Walls and a Coastal Defense.
ja: 3移動ポイント残っているベテラン戦艦(攻:12 防:12 HP:40 火:2)が，草原タイル上にあり城壁と沿岸防衛を備えた都市の中にいるベテラン山岳部隊(攻:5 防:5 HP:20 火:1)を攻撃するとします。

en: The attacker's strength is 12, raised to 18 because of veteran status.
ja: 攻撃側の攻撃力は12で，ベテラン状態なので18に上昇します。

en: The defender's strength is 5, raised to 7.5 due to veteran status. The terrain's defense factor is 1 (no effect).  The Coastal Defense doubles the defender's strength to 15. (The City Walls have no effect against attacking sea units.) The defender is a ground unit inside a city, so its total strength is 22.5.
ja: 防御側の防御力は5で，ベテラン状態なので7.5に上昇します。地形の防御効果は1(影響なし)です。沿岸防衛により，防御力は2倍の15になります(城壁は海上ユニットからの攻撃に対しては効果がありません)。防御側は都市にいる陸上ユニットなので，最終的な防御力は22.5になります。

en: Internally, the values used for attacker and defender strength are 180 and 225, respectively.
ja: プログラム内部で使用される攻撃力と防御力それぞれの値は，180と225です。

en: The firepower of the Battleship is set from 2 to 1.
ja: 戦艦の火力は2から1に補正されます。

en: Each round, a random number from 1 to 405 is generated.  If it is greater than 225 (about a 44% chance) the defender loses 1 hit point.  Otherwise, the attacker loses 1 hit point.
ja: 各ラウンドで，1から405までの間にある数値が生成されます。その値が225より大きければ(およそ44%の確率)，防御側が体力1を失います。そうでなければ，攻撃側が体力1を失います。

en: In this case, the odds greatly favor the attacker winning.  The Battleship is 25% less likely to score a hit in any given round, but the Battleship has twice as many hit points. The Battleship should expect to lose about 60% of its hit points during the fight, and should expect to have no movement points left.
ja: この場合，攻撃側が非常に優位です。戦艦の各ラウンドでの攻撃成功率は25%劣りますが，戦艦は2倍の体力を持っています。戦艦は約60%の体力を失うと推測されます。戦闘後，移動ポイントはおそらく残らないでしょう。

en: Zones of Control, abbreviated as ZOC, is a game concept which prevents you moving freely in zones controlled (or partially controlled) by enemy forces.
ja: ZOC(Zones of Controlの略)とは，敵戦力が支配している（あるいは部分的に支配している）領域を指し，この中では移動に関して制限を受ける場合があります。

en: Zones of control are only enforceable on some terrain -- in the classic rules, only on land tiles. When ZOC applies, the general rule is that a unit which is adjacent to an enemy occupied tile cannot move directly to another tile which is also adjacent to an enemy occupied tile. An enemy occupied tile is one with a foreign unit of a type that imposes ZOC, unless you have an Alliance pact with that nation. Adjacency means any of the eight tiles surrounding a unit for rectangular grids, or six tiles for hexagonal grids.
ja: ZOCは特定の地形においてのみ影響を及ぼします。classicルールセットにおいては，陸地タイルだけです。ZOCによる移動制限が課せられる場合，原則として敵が占有しているタイルに隣接するユニットは，同様に敵が占有しているタイルに隣接する他のタイルには直接移動できなくなります。「敵が占有しているタイル」とは，あなたが同盟していない他国のユニットのうち，ZOCを持つものがいるタイルです。「隣接」とはユニットの周囲8タイル（正方格子の場合）または6タイル（ヘックス格子の場合）のことです。

en: In the following special cases, units can move regardless of ZOC:
    - A unit moving directly into or out of a city.
    - A unit moving onto a tile already occupied by a friendly unit.
    - A unit moving to or from a terrain where ZOC cannot be enforced; for instance, in the classic rules, a land unit disembarking from a boat which is on an ocean tile.
    - A unit type which explicitly ignores ZOC, such as Diplomats and Spies in the classic rules.
ja: 以下の場合は例外で，ZOCに関わらずユニットは自由に移動することができます。
    ・都市の中へ，または都市から外へ直接移動する場合
    ・友好的なユニットが占有しているタイルへ移動する場合
    ・ZOCが適用されない地形との間を移動する場合。例えばclassicルールセットにおいて，陸上ユニットが海洋タイルにいる船舶から陸地へと上陸するとき。
    ・敵のZOCを無視する特性を持つユニット (classicルールセットにおける外交官やスパイなど)

en: Notes:
ja: 注意 :

en: - ZOC does not restrict unit attacks, only movement.
ja: ・ZOCによって制限されるのは移動だけです。攻撃には影響しません。

en: - Units may only impose ZOC when they are on terrain that supports it. Thus, units that are not native to terrain effectively cannot impose ZOC except for the special case where they are in a city.
ja: ・ユニットはZOCが適用される地形にいるときに限り，ZOCを課すことができます。ゆえに海上を輸送される陸上ユニットがZOCを課すことはありません。また海上ユニットがZOCを課すのは，都市内に停泊するときに限られます。

en: - An enemy city counts as an enemy occupied tile if there are any units inside the city, but not if the city is empty.
ja: ・敵国の都市は，駐留ユニットがいる場合に限り敵が占有しているタイルとみなされ，隣接するタイルにZOCを課します (ユニットの種類は問いません)。

en: TIP:  You can infiltrate enemy zones by first moving in a Diplomat (or some other unit which ignores ZOC), and then moving regular units onto the tile now occupied by the Diplomat. By repeating this process (and optionally leaving some units behind to keep tiles occupied), you can make a path through enemy territory.
ja: ヒント: 以下のような手順を踏むことで，敵の領土内に侵入することができます。まず外交官(もしくは他のZOCを無視するユニット)を移動させ，次に通常のユニットを外交官が占有しているタイルへ移動させます。この手順を繰り返す（必要であればタイルを占有した状態に保つためにユニットを残しておく）ことで，敵領土内に通路を切り開くことができます。

en: Your government type influences your cities' productivity and commerce, your citizens' happiness, and many other game factors.
ja: 政治体制は，都市の生産性や交易，人民の幸福など多くのゲームの要素に影響します。

en: In the classic rules, your start out ruling your civilization through Despotism. As your technology improves, you can select other forms of government (listed below). In order to change your form of government, you must start a revolution. This will cause your civilization to undergo a period of Anarchy (lasting 1-5 turns); at the end of this time, you will be able to choose your new government.
ja: classicルールセットにおいては，文明は専制政治から始まります。科学技術の進歩に伴い，他の政治体制(以下に一覧があります)を選択できるようになります。政治体制を変更するには革命を起こさなければなりません。革命が起きると，1-5ターンの間は無政府状態になります。この期間を経た後，新しい政治体制を選択できます。

en: TIP 1:  Offensive military campaigns are difficult under Republican and Democratic governments unless you give your citizens lots of luxuries to keep them happy. When conquering other civilizations, it may be helpful to switch to one of the more militant styles of government.
ja: ヒント1: 共和制・民主主義下で積極的な軍事行動を行うには，国民の幸福度を保つためにより多くの贅沢が必要になります。他の文明を征服するつもりなら，他の好戦的な政治体制に移行すべきかもしれません。

en: TIP 2:  Scientific advancement requires high levels of trade, which are much easier to achieve under Republican and Democratic governments. Consider switching to the Republic as soon as you can; gaining advanced technology early in the game puts you at an advantage.
ja: ヒント2: 科学の発展には多くの交易ポイントが必要となります。共和制か民主主義だと交易ポイントを増やしやすくなります。できるだけ早く共和制に切り変えることを考えてください。ゲームの早い段階で進んだ科学を得ると，それだけ有利になるのです。

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Civil War
ja:  内戦

en: Civil war is devastating to any empire. In rulesets with civil war, it is triggered by the loss of your capital. Up to half of your cities will rebel and declare allegiance to a new (AI) leader, who will loot half of your treasury and retain all of your scientific advances.
ja: ルールセットによっては，首都を失うと内戦が勃発し，国土が激しく荒廃します。支配下の都市のうち最大で半数までが離叛し，新たに現れたAIの指導者に忠誠を誓います。そして国庫金の半分を略奪し，研究済みの科学技術を全て保有した状態で独立を宣言します。

en: Players remain in the civil war state for just one turn, after which the empire enters a state of anarchy.
ja: 内戦は1ターンのみで，その後は無政府状態に陥ります。

en: The capture of your capital does not always lead to civil war. If you have treated your people with kindness, you are more likely to retain their loyalty. Each city that is celebrating reduces the chance of civil war, while each city in disorder increases the likelihood.
ja: 首都が陥落すれば必ず内戦が勃発する，というわけではありません。祝祭が催されている都市が多いほど可能性は低くなり，逆に暴動が発生している都市が多いほど高くなります。民衆を日頃から大切に扱っていれば，彼らの忠誠が揺らぐことはないでしょう。

en: In addition, the form of government directly contributes to the chance of civil war. Governments with universal franchise are far less likely to revolt than those more despotic in nature.
ja: さらに政治体制は内戦が勃発する可能性に直接影響します。専制的なものに比べ，普通選挙のある政治体制は遥かに低くなります。

en: The number of cities an empire needs before it can erupt into civil war is by default 10. That is, empires with fewer than 10 cities are immune from civil war. However, this is a server option ('civilwarsize'), and may vary upwards from a minimum of 6.
ja: 内戦が起こるには，最低で10都市以上が条件です。つまり10都市に満たない小国は内戦とは無縁です。ただしこの数字はサーバーオプション('civilwarsize')で変更可能です（最小値は6）。

en: Some rulesets define "policies". These are empire-wide settings, usually trade-offs similar to tax rates. If the current ruleset defines any policies, they are described in the following sections.
ja: 一部のルールセットでは，社会政策が実装されています。これは帝国全体に影響を及ぼす設定項目です。普通その設定値は税率と同様にトレードオフ (二律背反。値を変えることで良い効果と悪い効果が同時に現れます)となっています。現在のルールセットで実装されているものについては，以下の節でそれぞれ解説します。

en: You may change policy values at any time, but any changes only take effect at the next turn.
ja: 値はいつでも任意に変更することができます。ただし適用されるのは次のターン以降という点で税率とは異なります。

en: There are five diplomatic states between players: War, Cease-fire, Armistice, Peace, and Alliance. The first is the natural state, while the others can be achieved by signing diplomatic treaties.
ja: プレイヤー間の外交関係には，敵対・停戦・休戦・和平・同盟という5つの状態があります。敵対が通常の状態です。外交条約を締結することで，他の状態になることができます。

en: During War, you can freely move your units inside enemy territory and attack their units and cities at will.
ja: 敵対状態では，ユニットを敵国領域内に移動させたり敵ユニットや敵都市に攻撃を加えることが自由に行えます。

en: When two players decide to end hostilities between them, they can agree on a Cease-fire treaty. This prevents each player from attacking the other, but you can still move your units inside the other player's borders. After a set number of turns, the Cease-fire will lead back to War. Upon first contact with an AI player, it will automatically offer you a Cease-fire treaty.
ja: 2人のプレイヤーが敵対状態をやめようと決意した場合，停戦条約を結ぶことができます。この条約の下では，どちらのプレイヤーも相手に攻撃することはできません。ただし，相手の国境内で自分のユニットを移動させることは可能です。一定のターンが過ぎると，停戦条約は終結し，再び敵対状態に戻ります。AIプレイヤーと初めて遭遇した場合，AIは自動的に停戦条約を提案してきます。

en: If you wish for a more permanent peaceful coexistence with another player, you may sign a peace pact. This will enter a transitional Armistice state, which after another set number of turns will turn into a permanent Peace. Breaking an Armistice will drop you directly back to War.
ja: 他のプレイヤーとより長きにわたる平和共存を望むのであれば，平和条約を結ぶことも可能です。この条約を締結すると，移行期間として休戦状態に入ります。一定のターンが過ぎると，永続的な和平状態に変わります。休戦状態を破った場合，敵対状態に直接移行します。

en: At the moment two players enter into the diplomatic state of Peace, all military units belonging to either player that happen to be within the other's borders will be automatically disbanded according to the treaty. After this, you may not move military units into the other's territory until you either declare War, or forge an Alliance. Breaking a Peace treaty will drop you directly back to War.
ja: 2人のプレイヤーの外交関係が和平状態に入った時，それぞれのプレイヤーに所属する戦闘ユニットのうち，相手の国境内にいるユニットはすべて，条約に従い自動的に解散されます。この後は，宣戦布告をするか同盟を結ぶかしない限り，相手国内に戦闘ユニットを移動させることはできません。平和条約を破った場合，敵対状態に直接移行します。

en: An Alliance is the ultimate diplomatic relationship between two players. In this state, you may move units into each other's cities and your units may share the same tile; units no longer impose zones of control. However, alliance treaties come with obligations; you won't be able to ally with a player that is at war with a current ally unless you break the first treaty. If one of your allies declares war on another, the alliance with the aggressor is automatically broken. Breaking an Alliance will drop you to an Armistice treaty. An allied AI player will freely give you its world maps and shared vision, and will seriously consider trading technologies and cities, but in return will expect you to join its wars against other players.
ja: 同盟は2人のプレイヤー間の究極の外交関係です。この状態では，ユニットを互いの都市内に移動させることも，相手ユニットのいるタイルにユニットを移動させることも可能です。相手ユニットが持つZOCの影響を受けることはありません。ただし，同盟条約には義務が伴います。現在の同盟を破棄しない限り，同盟国と敵対しているプレイヤーと同盟することはできません。同盟国のいずれかが他の同盟国に宣戦した場合，攻撃を始めた国との同盟は自動的に破棄されます。同盟を破棄した場合は，休戦状態に移行します。同盟を結んだAIプレイヤーは，無条件で世界地図と視界[訳注:および大使館]を提供し，また技術や都市の交換も真剣に考慮してくれますが，見返りに他国との戦争に協力するよう要求してきます。

en: Research into technology is a necessity for improving the ability of your civilization to develop new military units and city improvements.
ja: 科学技術の研究は，あなたの文明の，新しい戦闘ユニットや都市建造物を開発する能力を向上させるために不可欠です。

en: There are a few ways to gain advances from other civilizations: you will sometimes discover enemy technology when you capture a city; your agents can steal advances; wonders can provide you with technology; and another player might grant technology in the terms of a pact. But otherwise advances must be discovered through the efforts of your own people.
ja: 他の文明から科学技術を得る方法がいくつかあります。都市を占領した際に，敵の科学技術が手に入ることがあります。外交官やスパイを使って科学技術を盗むこともできます。科学技術をもたらす不思議もあります。他のプレイヤーが条約の条件として科学技術の供与を申し入れてくることもあります。しかしそれ以外の科学技術は自国の市民の努力を通じて発見しなくてはなりません。

en: Most technology progress comes from trade (see the Trade section) and, in the classic ruleset, from scientist specialists (see the Specialists section). While it is possible to change which advance you are currently researching, by default all progress is lost by doing so.
ja: 科学技術の進歩のほとんどは交易ポイント（｢交易｣節を参照）と，classicルールセットにおいては科学者（｢専門家｣節を参照）によってもたらされます。研究中の科学技術を他のものに変更することは可能ですが，デフォルトの設定ではその時点で蓄積した研究ポイントはすべて失われます。

en: While the majority of the resulting research output ("bulbs") usually goes toward advancing technology, in some rulesets (but not the classic rules), some of it may be diverted to maintain expertise in existing technologies; the quantity required for technology upkeep increases with the total research cost of all advances known to you. The state of advancement at which you start paying this upkeep may depend on factors such as your government type. If research output drops below that required for upkeep, your civilization will forget an advance, requiring it to be researched again.
ja: 通常は産出された研究ポイント（開発単位）は科学技術の発展のために使用されますが，ルールセットによっては，その一部が既存の科学技術の知識維持のために費やされます（classicルールセットでは不要です）。科学技術を維持するために必要な消費量は，既知の科学技術に必要な研究コストの総計に応じて増加します。科学技術がどのような発展状況になるとこの維持コストの支払いが始まるのかは，政治体制の種類などの要素によって決まります。研究ポイントの産出量が維持コスト未満になると，あなたの文明は既知の科学技術を1件失います。その科学技術を再び覚えるには研究し直す必要があります。

en: Technological advances can render units, city improvements, and wonders obsolete. While obsolete units merely become impossible for you to make -- leaving the ones you have already made intact -- obsolete improvements are immediately sold, and obsolete wonders lose their effect. See the relevant sections for more information.
ja: 科学技術の進歩により，ユニット，都市建造物，不思議が旧式化することがあります。旧式化したユニットは単に新たに生産することができなくなるだけです。既に生産したユニットには影響しません。旧式化した建造物は直ちに売却されます。旧式化した不思議は効果を失います。詳細についてはそれぞれに対応する節を参照してください。

en: The Space Race is a second option to win the game, besides eliminating all other civilizations. If your spaceship arrives first at Alpha Centauri, the game is over and you have won. (However it is possible for this to be disabled on the server.)
ja: ゲームで勝利する方法は，他の全ての民族を滅ぼすことだけではありません。もう一つは宇宙開発競争です。最初にアルファ・ケンタウリへと宇宙船を到達させることができれば，ゲームは終わり勝者になれます。(ただしサーバーがこれを無効にしている場合もあります。)

en: In the classic rules, before you can build spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player. You also need specific technologies to build the different spaceship parts: see the help texts for Space Structural, Space Component, and Space Module, under City Improvements. (If there are no help texts for these items, it probably means the 'SPACERACE' victory type is not enabled in the 'victories' server setting for your game.)
ja: classicルールセットにおいては，プレイヤーの誰かが不思議「アポロ計画」を完成させない限り，宇宙船の部品を生産することはできません。また生産に必要な科学技術を獲得することも必要です。都市建造物の｢宇宙船構造物｣，｢宇宙コンポーネント｣，｢宇宙モジュール｣についてのヘルプを参照してください。(これらについてのヘルプがない場合は，おそらくサーバーオプション 'victories' で科学勝利が無効になっています。)

en: When you have started building your spaceship, you can see it with the "Spaceship" command in the Report menu. To see spaceships of other players, select the player in the Nations report and click "Spaceship".
ja: 自国の宇宙船について詳細を確認するには，文明メニューから「宇宙船」を開きます。他プレイヤーの宇宙船を調査するには，民族タブ内の諜報メニューから「宇宙船」を選択してください。

en: If the success probability is below 100%, some fraction of the people on board may not survive the journey. This reduces the score bonus from the spaceship, but it still counts as a win.
ja: もし成功確率が 100% 未満の場合，宇宙船乗員の一部は旅行を生き抜けないかもしれません。その場合宇宙船から得られるスコアボーナスは減りますが，それでも勝利とみなされます。

en: If the capital of a civilization is captured, a spaceship that has been launched will be lost, so defend your capital well!
ja: 首都が占領された場合，発射した宇宙船は失われます。首都をしっかり守りましょう。

en: TIP:  If an enemy civilization has launched a spaceship, try to quickly build a light spaceship with many propulsion units that will arrive earlier. The only other option is to capture their capital.
ja: ヒント: 敵文明が宇宙船を発射したら，すぐに多くの推進装置を付けたもっと早く着く軽い宇宙船を作りましょう。それ以外の唯一の選択肢は敵の首都を占領することです。

en: Each player in the game is represented by a nation. A nation can be a modern-day nation state, a historical state or empire, an ethnic group, or even a fictional nation.
ja: ゲーム内の各プレイヤーは1つの「民族」を表します[訳注:freecivの日本語訳では"nation"の訳語として「民族」を当てています]。ここでいう「民族」は現代の国民国家であったり，かつて繁栄した歴史上の国家・帝国であったり，言語や文化を共有する民族集団であったり，架空の国家であったりもします。

en: Nations are distinguished by their flags, leaders and city names; in the classic rules they are identical in all other aspects and play by the same rules, but other rules may have nation-specific behavior.
ja: 民族はそれぞれ国旗，指導者，都市名が異なりますが，classicルールセットではそれ以外に違いはありません。それ以外のルールセットでは民族ごとにゲームプレイ上の特徴を持たせていることがあります。

en: Before a game is started, anyone can connect to the server by supplying its hostname and port number (5556 by default). If the server is started with the -m flag, it will report to the metaserver,
ja: ゲームを開始する前なら，ホスト名とポート(5556 がデフォルト)を指定することで誰でもサーバーへ接続できます。-m 付きで実行されているサーバは，メタサーバへ報告します。

en: The client can fetch this page, too: use the Metaserver button in the connection dialog.  If it never shows any results, check whether your WWW browser is using a HTTP proxy; to make the client use the same proxy, before starting the client, set the $http_proxy environment variable to:
ja: クライアントからもこのページを取得できます。接続ダイアログの「メタサーバー」ボタンを使ってください。結果が表示されない場合は，使用しているWWWブラウザがHTTPプロキシを使っていないか調べてみてください。クライアントにも同じプロキシを使用させるには，クライアントを起動する前に$http_proxy環境変数を以下のように設定します。

en: When the game has started, everyone can connect as any player who isn't already connected, including AI players.  Merely connecting to an AI player doesn't make it human controlled; this is an independent server setting.  If you lose connection early in the game and reconnect, use the name you chose for your ruler, not your original nickname!  If the server is reporting on the metaserver, the player names can be found there.
ja: ゲームが開始された後でも，まだ接続していないプレイヤー(AIプレイヤーを含む)として誰でも接続できます。AIプレイヤーに接続しただけでは，そのプレイヤーは人間に操作される状態にはなりません。これは接続とは別のサーバーの設定なのです。もしあなたがゲーム中に接続を失って再接続するなら，最初に使っていたニックネームではなくあなたの民族の指導者の名前を使います。サーバがメタサーバへ報告しているなら，そこでプレイヤー名を知ることができます。

en: Unit Movement:
    ==============
      1: move south-west
      2: move south
      3: move south-east
      4: move west
      6: move east
      7: move north-west
      8: move north
      9: move north-east
ja: ユニットの移動:
    ==============
      1: 南西へ移動
      2: 南へ移動
      3: 南東へ移動
      4: 西へ移動
      6: 東へ移動
      7: 北西へ移動
      8: 北へ移動
      9: 北東へ移動

en: Main Map (Mouse):
    =================
      Left-click on city:            Pop up city dialog
      Left-click on unit:            Select a single unit
                                     (cancels any current activity if "clear
                                     unit orders on selection" is set)
      Shift-left-click on unit:      Add unit to selection (GTK)
      Left-click-and-drag on unit:   Go-to command for unit
                                     (if "keyboardless goto" enabled in options)
      Center-click, Alt-left-click:  Show tile info
      Right-click:                   Center tile in view
      Ctrl-center-click:             Wake up sentried units
ja: メインマップ (マウス):
    ================
      都市を左クリック:            都市ダイアログを開く
      ユニットを左クリック:        1つのユニットを選択する
                                     （"選択でユニットの命令を解除"が設定されて
                                     いる場合，現在の活動はキャンセルされます）
      ユニットをShift+左クリック:      ユニットを選択に加える(GTK)
      ユニットを左ドラッグ:        ユニットにgotoコマンドを出す
                                   （オプションで"キーボードなしでのgotoコマンド"を有効にしてる場合）
      中クリック，Alt+左クリック:   タイルの情報を表示する
      右クリック:                  タイルに視点の中心を移す
      Ctrl+中クリック:             見張り中のユニットを起こす

en:   Quick unit selection:
      =====================
      Ctrl-left-click on tile:       Select a sea unit (prefers transporters)
      Ctrl-right-click on tile:      Select a land unit (prefers military)
    
      These combinations choose and select a single unit from those on a tile. All other things being equal, units which have movement points left are preferred. If keyboardless goto is enabled, dragging allows the unit to be selected and moved in one gesture.
ja:   簡易ユニット選択:
      =====================
      タイルでCtrl+左クリック:       海上ユニットを1つ選択する（輸送可能ユニットを優先）
      タイルでCtrl+右クリック:      陸上ユニットを1つ選択する（戦闘ユニットを優先）
    
      これらの操作はタイル上の1ユニットを選択状態にします。他の条件が等しければ，移動ポイントが残っているものが優先されます。"キーボードなしでのgotoコマンド"が有効の場合，ドラッグする1操作だけでユニットの選択および移動が可能です。

en:   City manipulation (GTK):
      ========================
      Shift-Ctrl-left-click:         Adjust city workers
      Shift-Alt-right-click:         Show city workers (mouse over or near city)
      Shift-right-click:             Copy production (from city or unit)
      Shift-Ctrl-right-click:        Paste production into city
ja:   都市の操作 (GTK):
      ========================
      Shift+Ctrl+左クリック:     都市の労働者を調整する
      Shift+Alt+右クリック:      都市の労働者をハイライト表示する（都市の近くにカーソル移動して）
      Shift+右クリック:             生産をコピーする（都市またはユニットから）
      Shift+Ctrl+右クリック:     生産を都市に貼り付ける

en:   Area Selection mode (GTK):
      ==========================
      Right-click-and-drag:          Select units/cities by area
      Shift-right-click-and-drag:    Append area contents to existing selection
    
      In this mode, multiple units and/or cities are selected. If the selection rectangle contains any cities, and "Select cities before units" is set in the options, only the cities are selected and the current unit selection is left alone; otherwise, both cities and units are selected.
    
      Selected cities are highlighted on the map and in the Cities report for further mass actions. Immediately after selecting, the set of cities can be adjusted by left-clicking on individual cities; and the production for all the highlighted cities can be changed with Shift-Ctrl-right-click (see previous section). Right-clicking leaves this mode.
ja:   エリア選択モード (GTK):
      ==========================
      右ドラッグ:　　　　　　　　　エリアごとユニットあるいは都市を選択する
      Shift+右ドラッグ:　　　　　　エリアの内容を既存の選択に追加する
    
      このモードでは複数のユニットあるいは都市を選択することができます。選択範囲内に都市が含まれていて，ローカルオプションで"都市をユニットより優先して選択"が設定されている場合，都市のみが選択され，現在のユニット選択はそのままになります。設定していない場合は，都市とユニットの両方が選択されます。
    
      選択された都市はマップ上でハイライト表示されます。さらに都市タブにも反映され，様々な指示を与えることが可能になります。また左クリックでそれぞれの都市を選択に加えたり除いたりすることができます。Shift+Ctrl+右クリックで，選択された都市にまとめて生産を貼り付けることもできます(1つ前の節を参照)。右クリックでこのモードを終了します。

en:   Chatline (GTK):
      ===============
      ' (apostrophe):                Focus chatline
      Ctrl-Alt-right-click:          Paste city or tile link into chatline
      Shift-Ctrl-Alt-right-click:    Paste unit link into chatline
    
      These controls allow map elements to be referred to in chat. See the Chatline help for more details.
ja:   チャット行(GTK):
      ===============
      ' (アポストロフィー:Shift+7): チャット行にフォーカス
      Ctrl+Alt+右クリック:　　　　都市リンクまたはタイルリンクをチャット行に貼り付ける
      Shift+Ctrl+Alt+右クリック:   ユニットリンクをチャット行に貼り付ける
    
      これらの操作により，マップの要素をチャット行で参照できます。詳細についてはヘルプの「チャット行」を参照してください。

en: Overview Map (Mouse):
    =====================
      Left-click, Shift-left-click, and Right-click have the same functions as they do on the main map.
ja: 概観マップ（マウス）:
    =====================
      左クリック，Shift+左クリック，右クリックはメインマップ上で操作したときと同じ機能を持ちます。

en: The Citizen Governor (formerly called the CMA) helps you manage your cities. It deploys the available workers on the free tiles around the city to achieve maximal city output. It also changes workers to specialists, if appropriate. And the governor has another ability: whenever possible, it keeps your cities content.
ja: 総督府（Citizen Governor，旧称CMA）は都市管理を補助するツールです。各都市の市民を都市圏の空きタイルへ適切に配置し，都市の産出物の量が最大になるようにします。状況に応じて，労働者を専門家に変更することもあります。また可能な限り市民を平静に保つという役割も果たします。

en: There are various means to tell the governor what kind of output you would like. Open the city window and click on the governor tab. There are two kinds of sliders: On the left, you can set a Minimal Surplus for each kind of production; e.g. Gold = +3 means the city earns 3 gold more than it needs to upkeep its improvements. On the right, the sliders let you define by how much you prefer one kind of production to another; setting science to 3 means you prefer a single bulb to three shields (or gold, trade,...). You can set different factors for each kind of production, according to your needs.
ja: 何を優先的に産出すべきかを指定する方法はいろいろあります。都市ダイアログを開いて総督府タブをクリックしてください。2種類のスライダーがあります。左側のスライダーではそれぞれの産出物について最低要求値を設定できます。例えば「金」を+3に設定した場合，その都市では建造物の維持コストに加えて，最低でも毎ターン+3の金を産出するようになります。右側のスライダーは，ある産出物を他と比較してどれほど重要視しているか，その「重み」を示します。例えば，「科学」を3に設定した場合，科学1ポイントを生産（あるいは金・交易）3ポイント以上に評価することを意味します。重みは必要に応じて各項目ごとに設定することができます。

en: If you set up some Minimal Surpluses which are impossible to fulfill, the governor can't be activated. Whenever the governor can't fulfill its task in the ongoing game, it passes back control to you. So you'd better not define too high a surplus; instead, use factors to achieve your goals.
ja: 実現不可能な最低要求値を設定した場合，総督府を有効にすることはできません。また総督府が有効になっているときに指定した条件を満たせなくなった場合，総督府は自動的に解除されます。ですから，最低要求値をあまり高く設定しない方がよいでしょう。それよりは，重みをうまく使いましょう。

en: The Celebrate checkbox lets your city - celebrate. This will work only with a high luxury rate. See help about 'Happiness'.
ja: 「祝祭」チェックボックスにチェックすると，都市で祝祭が催されるようにします。これは贅沢の比率が高いときしか機能しません。ヘルプの「幸福」節を参照してください。

en: Clicking on 'Control city' puts the city under control of the governor, 'Release city' passes control back to you.
ja: 「都市を管理」をクリックすると都市が総督府の管理下になります。「都市を解放」をクリックするとあなたのもとに管理が戻ります。

en: For ease of use, you can save your slider setting as a preset with a name. Click on 'add preset' and enter a name for your setting. You can use this preset in every city by just clicking on its name. Also, you can control your setting from within the city report, in the governor column. And you can change it from there (use 'change' --> 'Citizen Governor'), if you have saved it as a preset.
ja: 使用しやすくするため，スライダーの設定に名前をつけてプリセットとして保存することができます。「プリセット追加」ボタンをクリックし，名前を入力してください。登録した名前をクリックするだけで，このプリセットをどの都市でも利用できます。また，都市報告の総督府欄からも，プリセットが登録してあれば名前を指定して変更できます。

en: Use 'Game' --> 'Options' --> 'Save Settings' to store your presets permanently.
ja: [ゲーム]→[オプション]→[オプションの保存]をクリックすると，プリセットが保存されます。

en: But beware! If you use the governor for some of your cities, you will encounter some difficulties with managing cities nearby, by hand. It's best to manage all cities on an island either by hand or by governor. Read more hints, some background information, and some preset examples in the file README.governor, included with Freeciv.
ja: 注意: 一部の都市のみを総督府で管理している場合，近隣の都市を手動で管理するのが面倒になってきます。一つの島(大陸)にある都市は全て総督府か手動かのどちらかに統一するのが一番でしょう。他のヒント，詳細情報，プリセット例については，freeciv付属のREADME.governorファイルを参照してください。

en: The client has a primitive chat interface. The lines you type are sent to all players, or only to your allies if the client is configured for that, except:
ja: クライアントには簡単なチャットインターフェイスが備わっています。チャット欄にあなたが入力した文章は，全てのプレイヤーか，またはクライアントの設定によっては同盟国に送られます。例外として以下の機能があります。

en:   - Messages starting with '/' are interpreted as server commands and executed, if you have the required access level.
ja:   ・「/」 で始まるメッセージはサーバーコマンドと解釈され，必要なアクセスレベルを持っているならば実行されます。

en:   - Messages starting with 'John:' are private messages to 'John'. Names can be abbreviated, or surrounded with double-quotes if they have spaces. The server looks for players named 'John' and if that fails tries to match a username beginning with 'John' (like 'Johnathan').
ja:   ・「John:」で始まるメッセージは，「John」だけに送信されるプライベートメッセージです。名前は後半を省略できます。スペース(空白)が含まれる名前は，ダブルクオート(" ")で囲んでください。「John」という名前のプレイヤーが見つからない場合，サーバーは「John」で始まる接続名(例えば「Johnathan」など)を探します。

en:   - Messages starting with 'John::' are private messages as above, but will match only users (not players) named 'John'. A user name 'Johnathan' will still be matched.
ja:   ・「John::」で始まるメッセージもプライベートメッセージですが，「John」という接続名のユーザーだけを対象とします(プレイヤー名は無視されます)。見つからなければ「Johnathan」も対象にします。

en:   - Messages starting with ':' will be sent to everyone (even if your client is configured to send only to allies by default).
ja:   ・「:」で始まるメッセージは，クライアントの設定に関わらず全員に送信されます。

en:   - Messages starting with '.' will be sent only to all your allies (or, if you're a global observer, only to other global observers).
ja:   ・「.」で始まるメッセージは同盟国・同チーム国のみに送信されます。あなたが全体を観察しているときは，他の全体観察者に送信されます。

en: Featured text (GTK):
    ====================
    
    Since 2.2, the GTK client has featured text support.  This feature allows users to format the chat messages they are sending using boldface, italic, colors, links, etc...  Such changes are performed using escape sequences.
ja: 修飾テキスト(GTK):
    ====================
    
    ver2.2から，GTKクライアントは修飾テキスト機能に対応しました。これは送信するチャットメッセージに太字，斜体，色，リンクなどを設定する機能です。これらの設定はエスケープシーケンスを使用して行います。

en: * Getting boldface:
    Full name sequence: '[bold] ... [/bold]'
    Abbreviation sequence: '[b] ... [/b]'
    Short cut in the entry: Ctrl-B
    Example: '[b]bold[/b]' will display the word 'bold' in bold style.
ja: ・太字にする:
    完全名シーケンス: [bold] ... [/bold]
    省略名シーケンス: [b] ... [/b]
    入力欄でのショートカット: Ctrl-B
    例: 「[b]太字[/b]」と入力すると，「太字」という単語が太字で表示されます。

en: * Getting colors:
    Full name sequence: '[color] ... [/color]' 
    Abbreviation sequence: '[c] ... [/c]'
    Short cut in the entry: Ctrl-C (you also need to select the color in the toolbar over the entry)
    The color start sequence always takes at least one of the following parameters:
    - 'foreground' (abbreviation 'fg'): a color name such as red, or a hex specification such as #3050b2 or #35b.
    - 'background' (abbreviation 'bg'): same as above.
    Example: '[c fg="blue" bg="yellow"]color[/c]' will display the word 'color' in blue on a yellow background.
ja: ・色を付ける:
    完全名シーケンス: [color] ... [/color] 
    省略名シーケンス: [c] ... [/c]
    入力欄でのショートカット: Ctrl-C（入力欄の上のツールバーから色を選択する必要もあります）
    colorの開始シーケンスには以下のパラメータが少なくとも1つ必要です:
    ・foreground（省略名 fg）:文字色です。「red」などの色名，または#3050b2か#35bのような16進数で指定します。
    ・background（省略名 bg）:背景色です。上記と同様に指定します。
    例:「[c fg="blue" bg="yellow"]色[/c]」と入力すると，「色」という単語が青い字で，黄色い背景上に表示されます。

en: * Getting italic:
    Full name sequence: '[italic] ... [/italic]'
    Abbreviation sequence: '[i] ... [/i]'
    Short cut in the entry: Ctrl-I
    Example: '[i]italic[/i]' will display the word 'italic' in italic style.
ja: ・斜体にする:
    完全名シーケンス: [italic] ... [/italic]
    省略名シーケンス: [i] ... [/i]
    入力欄でのショートカット: Ctrl-I
    例:「[i]斜体[/i]」と入力すると，「斜体」という単語が斜体で表示されます。

en: * Getting strikethrough:
    Full name sequence: '[strike] ... [/strike]'
    Abbreviation sequence: '[s] ... [/s]'
    Short cut in the entry: Ctrl-S
    Example: '[s]strikethrough[/s]' will display the word 'strikethrough' with a strike.
ja: ・取り消し線を引く:
    完全名シーケンス: [strike] ... [/strike]
    省略名シーケンス: [s] ... [/s]
    入力欄でのショートカット: Ctrl-S
    例: 「[s]取り消し線[/s]」と入力すると，「取り消し線」という単語に取り消し線が引かれます。

en: * Getting underline:
    Full name sequence: '[underline] ... [/underline]'
    Abbreviation sequence: '[u] ... [/u]'
    Short cut in the entry: Ctrl-U
    Example: '[u]underlined[/u]' will display the word 'underlined' with an underline.
ja: ・下線を引く:
    完全名シーケンス: [underline] ... [/underline]
    省略名シーケンス: [u] ... [/u]
    入力欄でのショートカット: Ctrl-U
    例: 「[u]下線[/u]」と入力すると，「下線」という単語に下線が引かれます。

en: * Getting city links:
    Full name sequence: '[link target="city"] ... [/link]'
    Abbreviation sequence: '[l tgt="city"] ... [/l]'
    Short cut: Control-Alt-Right-click on a city on the map.
    The 'id' parameter must be set to the id of the city you are pointing.
    An optional 'name' parameter can be set to bind the city name in the case the destination users don't know this city on their map.
    This expression can also be started and finished within the same pair of brackets, like '[link target="city" id=121 /]' (note the slash at the end).
    Examples: '[l tgt="city" id=65]city[/l]' will make the word 'city' clickable and pointing to the city id 65.
    '[l tgt="city" id=65 name="noname" /]' will display the name of the city id 65 if known, else, the word 'noname'.
ja: ・都市リンクを設定する:
    完全名シーケンス: [link target="city"] ... [/link]
    省略名シーケンス: '[l tgt="city"] ... [/l]'
    ショートカット: マップ上の都市にマウスポインタを合わせて，Ctrl-Alt-右クリックする。
    idパラメータには，指定したい都市のIDを設定しなければなりません。
    nameパラメータはオプションです。リンクを利用するユーザー自身のマップでこの都市をまだ確認していない場合に表示される都市名を設定します。
    開始と終了を1つの角かっこの組の中で行うこともできます。「[link target="city" id=121 /]」のように記述します（「/」で終了していることを明示します）。
    例: 「[l tgt="city" id=65]都市[/l]」と入力すると，「都市」という単語がクリック可能になり，IDが65の都市が指定されます。
    「[l tgt="city" id=65 name="名称不明" /]」と入力すると，IDが65の都市を確認済みの場合はその都市名が表示され，未確認の場合は「名称不明」と表示されます。

en: * Getting tile links:
    Full name sequence: '[link target="tile"] ... [/link]'
    Abbreviation sequence: '[l tgt="tile"] ... [/l]'
    Short cut: Control-Alt-Right-click on a tile without city on the map.
    The 'x' and 'y' parameters must be set to the tile location you are pointing.
    This expression can also be started and finished within the same pair of brackets, like '[link target="tile" x=5 y=36 /]' (note the slash at the end).
    Example: '[l tgt="tile" x=17 y=3]this tile[/l]' will make the string 'this tile' clickable and pointing to the tile (17, 3).
ja: ・タイルリンクを設定する:
    完全名シーケンス: [link target="tile"] ... [/link]
    省略名シーケンス: [l tgt="tile"] ... [/l]
    ショートカット: マップ上で都市以外のタイルにマウスポインタを合わせて，Ctrl-Alt-右クリックする。
    xパラメータおよびyパラメータには，指定したいタイルの座標を設定しなければなりません。
    開始と終了を1つの角かっこの組の中で行うこともできます。「[link target="tile" x=5 y=36 /]」のように記述します（「/」で終了していることを明示します）。
    例: 「[l tgt="tile" x=17 y=3]このタイル[/l]」と入力すると，「このタイル」という文字列がクリック可能になり，座標(17, 3)のタイルが指定されます。

en: * Getting unit links:
    Full name sequence: '[link target="unit"] ... [/link]'
    Abbreviation sequence: '[l tgt="unit"] ... [/l]'
    Short cut: Shift-Control-Alt-Right-click on a unit on the map.
    The 'id' parameter must be set to the id of the unit you are pointing to.  An optional 'name' parameter can be set to bind the unit name in the case the destination users don't know this unit on their map.
    This expression can also be started and finished within the same pair of brackets, like '[link target="unit" id=109 /]' (note the slash at the end).
    Examples: '[l tgt="unit" id=235]unit[/l]' will make the word 'unit' clickable and pointing to the unit id 235.
    '[l tgt="unit" id=235 name="Warrior" /]' will display the name of the unit id 235 if known, else, the word 'Warrior'.
ja: ・ユニットリンクを設定する:
    完全名シーケンス: [link target="unit"] ... [/link]
    省略名シーケンス: [l tgt="unit"] ... [/l]
    ショートカット: マップ上のユニットにマウスポインタを合わせ，Shift-Ctrl-Alt-右クリックする。
    idパラメータには，指定したいユニットのIDを設定しなければなりません。nameパラメータはオプションです。リンクを利用するユーザー自身のマップでこのユニットをまだ確認していない場合に表示されるユニット名を設定します。
    開始と終了を1つの角かっこの組の中で行うこともできます。「[link target="unit" id=109 /]」のように記述します（「/」で終了していることを明示します）。
    例: 「[l tgt="unit" id=235]ユニット[/l]」と入力すると，「ユニット」という単語がクリック可能になり，IDが235のユニットが指定されます。
    「[l tgt="unit" id=235 name="戦士" /]」と入力すると，IDが235のユニットを確認済みの場合はユニットの名前が表示され，未確認の場合は「戦士」と表示されます。

en: Of course, the different escape sequences can be combined in the same sentence, like '[i][c fg="blue"]this [b]is [s]funny[c bg="green"] [u]to[/i] test[/b] this[/s] [/c]new[/u] feature[/c]'.
ja: もちろん，種類の異なるエスケープシーケンスを1つの文の中で組み合わせて使用することも可能です。例: [i][c fg="blue"]これ[b]は[s]面白い[c bg="green"][u]テスト[/i]です[/b]よ[/s]新しい[/u]機能です[/c]

en: The worklist editor is used to edit both worklists for each city (from the city dialog) and global worklists. Using this editor you can create lists specifying what to build in the turns to come.
ja: 作業リストエディタは，都市ごとの作業リスト(都市ダイアログから開きます)と全体の作業リストの両方を編集するために使用します。このエディタを利用して，将来のターンに何を生産するかのリストを作成できます。

en: To add an item to the worklist, double-click the desired item in the list of available items. You can also press the Help button to get help on the selected item. Pressing Help with no item selected will display this page.
ja: 作業リストにアイテムを追加するには，生産可能アイテムリストの希望するアイテムの上でダブルクリックします。アイテムを選択してヘルプボタンを押すと，ヘルプを見ることができます。アイテムを選択せずにヘルプを押すと，このページが表示されます。[訳註: 現行のGTKクライアントではアイテムを選択しないとヘルプボタンは無効です]

en: To remove an item from the worklist simply double-click the item to remove. Use the buttons below the worklist to move items up and/or down in the list.
ja: 作業リストからアイテムを削除するには，削除したいアイテムの上でダブルクリックします。アイテムを作業リスト内で上下するには，リストの下のボタンを使います。[訳註: 現行のGTKクライアントではボタンはリストの右にあります]

en: Keyboard shortcuts: Home to focus the worklist, End to focus the available list, Up/Down arrows to select previous/next item in worklist or available list, PageUp/Down to move items up/down in the worklist, Insert to insert items from the available list into the worklist and Delete to delete the selected item from the worklist.
ja: キーボードショートカット:
    [訳注:原文の記述は現在のインターフェイスに合っていないので，現在の実態に合うように記述しました。また，アクセスキーの機能（Alt-wで作業リストへフォーカスを移すなど）は省略しています。]
    
    作業リスト/候補リスト共通:
    ==============
    カーソルキー上下: 選択状態を上下のアイテムに変更し，フォーカスも移動する
    PageUp/Down: 選択状態を1ページ分上下のアイテムに変更し，フォーカスも移動する
    Home/End: 選択状態を一番上/下のアイテムに変更し，フォーカスも移動する
    Ctrl+カーソルキー上下: 選択状態はそのままでフォーカスのみ上下に移動する
    Ctrl+PageUp/Down: 選択状態はそのままでフォーカスのみ1ページ分上下のアイテムに移動する
    Ctrl+Home/End: 選択状態はそのままでフォーカスのみ一番上/下のアイテムに移動する
    
    作業リスト:
    ==============
    Shift+カーソルキー上下:  複数のアイテムを連続して選択し，フォーカスも移動する
    Ctrl+スペース: フォーカスのあるアイテムの選択/非選択を切り替える
    Alt+カーソルキー上下: フォーカスのあるアイテムのリスト上での順番を上下に移動し，選択状態にする
    Delete: 選択状態のアイテムを削除する
    スペース: フォーカスのあるアイテムを削除する
    
    候補リスト:
    ==============
    Insert: 選択状態のアイテムを作業リストの最後に追加する
    スペース: フォーカスのあるアイテムを選択状態にし，作業リストの最後に追加する
    Shift-insert: 選択状態のアイテムを作業リストの最初に追加する

en: If you want to buy the unit that's first on the list, you can do that from the City Overview window.
ja: 作業リスト先頭の生産物を購入したい場合は，都市ウィンドウの概観ページから購入できます。[訳註: 現行のGTKクライアントでは生産物ページからでも可能です]

en: Freeciv supports several local languages.  See the Native Language Support section of the README file for instructions on how to use one of these languages.
    
    First, check whether a localization is already in progress for your language:
ja: Freecivは多数の言語に対応しています。対応言語を使用する方法は，READMEファイルの自国語サポート(Native Language Support)節を参照してください。
    
    まずは以下のページで，希望する言語でのローカリゼーションが進行しているかを確認してください。

en: If you would like to add a localization (translation) for your language, please see the instructions at:
ja: ローカリゼーション（翻訳）に手を加えたいと思ったら，以下のページで参加方法を確認してください。

en: You are also welcome to send any questions to the translation mailing list:
ja: 翻訳メーリングリストへの質問も歓迎します。

note: TRANS: followed by a URL
en: If you find any bugs, then please send us a bug report.  This is best done by visiting the Freeciv Bug Tracking System, at:
ja: バグを見つけたら，バグレポートを送ってください。以下のURLにあるFreecivバグ追跡システムを使っていただけると幸いです。

en: Please quote the above version information. For more information about submitting bug reports see the file BUGS in the Freeciv distribution.
ja: 報告する際は上記のバージョン情報を明記してください。バグレポートの提出に関する詳細は， Freecivのディストリビューションに含まれるBUGSファイルを参照してください。

en: To contact the developers about anything else, please email one of the project's mailing lists:
ja: 何か他のことについて開発者に連絡する場合は，プロジェクトのメーリングリストにメールを送ってください。

en:   Original authors:
        (they are no longer involved, please don't mail them!)
ja:   原作者:
        (彼らはもう関与していません。メールを送らないでください。)

en:   Present administrators:
ja:   現在の管理者:

en: For more information in general, visit the Freeciv website, at:
ja: さらに詳しい各種の情報については， 下記のFreeciv公式サイトをご覧ください。

en: Reduces the unhappiness caused by aggressively deployed military units owned by the city by 4 under Democracy and 2 under Republic -- in other words, it neutralizes the unhappiness caused by two military units. This improvement has no effect under other governments.
ja: 支援している戦闘ユニットが攻撃的配置にあることによる不幸を，民主主義下では4，共和制下では2減らします（言い換えれば，戦闘ユニットによる不幸を2ユニット分中和します）。他の政治体制下では効力がありません。

en: Before you can build any spaceship parts, you must build the Apollo Program.
ja: 宇宙船の部品を建造するには，あらかじめ「アポロ計画」を建設しておく必要があります。

en: Increases the food resources by 100% on each farmland tile which is being used around the city.  Farmland tiles are those which have been irrigated a second time.
ja: 都市の周囲にあって使用されている農地タイルから産出される食料ポイントをそれぞれ100%増やします。農地タイルとは，灌漑が2回行われているタイルのことです。

en: Allows you to start building spaceship parts in cities with factories (assuming you have researched the necessary technologies).
ja: 工場がある都市で，宇宙船の部品の製作を開始できるようになります(必要な技術が研究完了している場合)。

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all your cities on the same continent.
ja: 同じ大陸内にあなたが所有するすべての都市で，通常なら維持コストが1かかる都市建造物の維持コストを0にします。

en: Each city on the same continent may support one unit free of shield upkeep.
ja: 同じ大陸内の各都市で，シールド維持費なしで1ユニットを支援できます。

en: Reduces corruption by 50% in all cities on the same continent.
ja: 同じ大陸内にあるすべての都市で，汚職を50%削減します。

en: Works as a City Wall in all your cities on the same continent.
ja: 同じ大陸内にあなたが所有するすべての都市に城壁があるものとして機能します。

en: Makes two content citizens happy in every city on the same continent. In the unlikely event where there are no content citizens to get the effect of Hanging Gardens, the wonder applies to unhappy citizens (including those unhappy about military activity), making each content then happy.
ja: 同じ大陸内にある各都市の平静市民2人を幸福にします。ありそうもないことですが，空中庭園の影響を受ける平静市民がいない場合，効果は不幸市民（戦闘ユニットが原因の者も含む）に対して適用され，平静にした後に幸福にします。

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city on the same continent. (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
ja: まるで水力発電所が同じ大陸内の全都市にあるかのように作用します。(公害を減らし，工場と製造プラントの効果を増やします。)

en: Boosts science production by 100% in every city on the same continent that has a University.
ja: 同じ大陸内にあり，かつ大学のあるすべての都市の科学ポイント生産が100%増加します。

en: Makes two unhappy citizens content in every city on the same continent (including citizens unhappy about military activity).
ja: 同じ大陸内にあるすべての都市で，不幸市民2人を平静にします（戦闘ユニットが原因の者も対象になります）。

en: Upgrades two obsolete units per game turn.
ja: 1ターンにつき2ユニット，旧式化したユニットが新型になります。

en: All your new sea units built in cities on the same continent start with an additional veteran level (this is cumulative with any Port Facility in a city; with both, units are created as Hardened).
ja: 同じ大陸内の都市で海上ユニットが生産されたとき，練度を1段階上昇させます。都市に港湾施設があれば効果は加算され，練度が2段階高くなります。

en: Increases trade output by 40% in all cities on the same continent.
ja: 同じ大陸内にあるすべての都市で，産出される交易ポイントが40%増加します。

en: Counts as having a Cathedral in each of your cities on the same continent. This makes 3 unhappy citizens content in each city; however, it does not affect citizens made unhappy by military activity. The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content. The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
ja: 同じ大陸内にある各都市に大聖堂を持っているものとみなします。これは各都市の不幸市民3人を平静にします。ただし戦闘ユニットが原因の者には効果がありません。神学の発見により大聖堂の効果が増し，不幸市民1人をさらに平静にします。共産主義の発見により大聖堂の効果は衰え，平静になる不幸市民の数が1人減少します。

en: Makes two of your unhappy citizens content in every city with a Temple on the same continent. Does not affect citizens made unhappy by military activity.
ja: 同じ大陸内にあり，かつ寺院のあるすべての都市で，さらに不幸市民2人を平静にします。戦闘ユニットが原因の者には効果がありません。

en: The city where this wonder is built will experience rapture growth when celebrating.
ja: この不思議が建設された都市では，祝祭に伴い都市が成長します。

en: The Internet
ja: インターネット

en: Boosts science production in each city on the same continent with a Research Lab by 100%.
ja: 同じ大陸内にあり，かつ研究所のある各都市の科学ポイント生産が100%増加します。

en: All your new military land units produced in cities on the same continent start with an additional veteran level (this is cumulative with any Barracks building in a city; with both, units are created as Hardened).
ja: 同じ大陸内の都市で陸上戦闘ユニットが生産されたとき，練度を1段階上昇させます。都市に兵舎があれば効果は加算され，練度が2段階高くなります。

en: Creates a world senate that may prevent declarations of war in some circumstances. If any player's city is in revolt for more than two turns, that player's government falls.
ja: 世界議会が発足し，特定の状況での宣戦布告を阻止します。いずれかのプレイヤーの都市での叛乱が2ターンを超えて継続すると，そのプレイヤーの政府が瓦解します。

en: Counts as a Police Station in every city on the same continent. (That is, for each city, it reduces the unhappiness caused by aggressively deployed military units owned by that city by 4 under Democracy and 2 under Republic -- in other words, it neutralizes the unhappiness caused by two military units per city. This wonder has no effect under other governments.)
ja: 同じ大陸内の各都市に警察署があるものとみなします。すなわち，各都市において，所属する戦闘ユニットが攻撃的配置にあることによる不幸を，民主主義下では4，共和制下では2減らします（言い換えれば，戦闘ユニットによる不幸を各都市2ユニット分中和します）。他の政治体制下では効力がありません。

en: Multiplayer ruleset
ja: Multiplayerルールセット

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team TRANS: With this and other color team names, uniqueness is more TRANS: important than precise translation. To see the colors, start a TRANS: multiplayer game with 32 players and look at the Nations report.
en: ?team name:Red
ja: レッド

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Yellow
ja: イエロー

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Blue
ja: アクア

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Purple
ja: ブルーバイオレット

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Orange
ja: オレンジ

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Magenta
ja: マゼンタ

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Cornflower
ja: ライトブルー

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Emerald
ja: スプリンググリーン

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Salmon
ja: サーモン

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Green
ja: ローングリーン

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Burgundy
ja: ダークレッド

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Pink
ja: ピンク

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Silver
ja: ライトグレー

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Heliotrope
ja: オーキッド

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Fuchsia
ja: ディープピンク

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Azure
ja: コーンフラワーブルー

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Gold
ja: ゴールド

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Khaki
ja: ウィート

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Butter
ja: バター

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Mint
ja: ミント

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Lime
ja: エレクトリックライム

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Peach
ja: ピーチ

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Vermilion
ja: ヴァーミリオン

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Puce
ja: ピュース

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Mustard
ja: マスタード

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Aubergine
ja: オーバージーン

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Brown
ja: ダークゴールデンロッド

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Pumpkin
ja: パンプキン

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Turquoise
ja: ミディアム・アクアマリン

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Crimson
ja: ブライトマルーン

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Lavender
ja: ラベンダー

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Cream
ja: レモンシフォン

en: %s boosts research; you gain the immediate advance %s.
ja: %sによって研究開発が飛躍的に進展した結果，科学技術「%s」を獲得しました。

en: Great philosophers from all the world join your civilization: you get the immediate advance %s.
ja: 世界中の偉大な哲学者たちがあなたの文明に加わりました。即座に科学技術「%s」を得ました。

en: Great philosophers from all the world join the %s: you get the immediate advance %s.
ja: 世界中の偉大な哲学者たちが%sの文明に加わりました。彼らは即座に科学技術「%s」を手に入れました。

en: Improves the effect of Amphitheaters.
ja: 円形闘技場の効果を増やします。

en: Having this advance decreases pollution in all your cities by 50%.
ja: 全ての都市で産業公害が50%減少します。

en: When you research this technology, you also get one other immediate technology advance.
ja: この科学技術に到達すると，ただちにもう１つ科学技術を取得します。

en: Theory of Evolution
ja: 進化論

en: This technology is only acquired the first time you build Darwin's Voyage.
ja: この科学技術はダーウィンの航海を最初に建設したときにのみ獲得できます。

en: Pollution appears on land tiles around cities with high production or population. It halves all output from its tile, and contributes to the risk of global warming.
ja: 公害は都市におけるシールド生産や過密によって発生し，周辺の陸地タイルを汚染します。汚染されたタイルは産出量が50%低下する上，地球温暖化を引き起こす原因になります。

en: Pollution from production is likely to start becoming important as your civilization becomes more industrialized, giving you buildings such as Factory and Power Plant which boost production. Replacing a Power Plant with cleaner forms of energy -- a Hydro Plant / Hoover Dam, Nuclear Plant, or Solar Plant -- will reduce pollution from production, as will a Recycling Center or knowledge of Environmentalism.
ja: 科学技術の発展により文明の工業化が進むと，やがてシールド生産を原因とする公害 (産業公害) が無視できない水準に達します。「工場」や「発電所」を建設すると都市の生産力が向上しますが，同時に産業公害も増加します。より公害の少ない「水力発電所 / フーバーダム」・「原子力発電所」・「太陽光発電所」へと切り替えたり，「リサイクル施設」を建設したりすることでこれを減少させることができます。また「環境保護運動」を獲得すると，全ての都市で産業公害が50%減少します。

en: Once Refrigeration is known, irrigation systems can be upgraded to farmland by irrigating them a second time; if the city working the tile has a Supermarket, a farmland tile provides twice as much food.
ja: 科学技術「冷蔵」の研究が完了すると，灌漑されたタイルをもう一度灌漑することで，建設済みの灌漑施設を農地へと更新することができます。都市に「スーパーマーケット」があれば，農地は灌漑されたタイルに比べ食料産出量が+100%増加します。

en: Nuclear fallout can appear on land tiles when a Nuclear unit is detonated. It halves all output from its tile.
ja: 死の灰は核分裂に伴って生成される放射性微粒子です。核爆発が発生すると，周辺の陸地タイルがこれに汚染され，タイルからの産出量が50%低下します。

en: Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Settler can die if its supporting city runs out of food. Settlers in a Republic or Democracy require twice as much food per turn, and in Fundamentalist societies, three times as much.
ja: 開拓者の維持には生産ポイント以外に食料ポイントも必要です。支援している都市の食料が尽きた場合は，開拓者が消滅します。共和制または民主主義体制下では，開拓者は毎ターン2倍の食料を必要とします。原理主義体制下では，3倍の食料が必要です。

en: A Caravan carries goods or material to help build wonders in your cities.
ja: キャラバンは商品や材料を輸送し，あなたの都市での不思議の建設を助けます。

en: Every Caravan that is used to build a wonder will add 30 shields towards the production of the wonder.
ja: 不思議にキャラバンを使用すると，1ユニットあたり30生産ポイントが不思議の建設に加算されます。

en: The Freight unit replaces the Caravan, and moves at twice the speed. Each Freight used to build a wonder will add 50 shields.
ja: 貨物運送車はキャラバンを置き換えます。キャラバンの2倍のスピードで移動できます。貨物運送車を不思議の建設に使用した場合，1ユニット当たり50生産ポイントが加わります。

en: The United States of America achieved its independence from Great Britain after a revolution in 1776-1783 CE. Its constitution was proclaimed in 1789, making the country one of the first modern representative republics. The United States then started to expand its territory, first on the North American mainland and later also overseas. By the 20th century the country had become a world superpower; its cultural, economic and political influence on the rest of the world is enormous.
ja: アメリカ合衆国は1775-1783年の独立戦争に勝利してグレートブリテン王国から独立しました。合衆国憲法は1789年に発効し，最初の現代的な代議制共和国の一つとなりました。以後アメリカは，北米大陸のみならずハワイ諸島やグアム，プエルトリコなどの海外にまで領土を拡大しました。20世紀にはアメリカは超大国となり，極めて大きな文化的・経済的・政治的影響力を有しています。

en: Apache
ja: アパッチ族

en: ?plural:Apaches
ja: アパッチ族

en: The Apaches are a group of Athabascan speaking Indian tribes living in Arizona, New Mexico and Oklahoma. Apache groups include the Western, Chiricahua, Mescalero, Jicarilla, Lipan and Plains Apache. They came from the Far North around 1000 CE. The Apache are known as fierce warriors. In the 19th century it took the United States half a century to subdue them.
ja: アパッチとはアサバスカ語系言語を話すインディアン部族集団で，アリゾナ州，ニューメキシコ州，オクラホマ州にかけて暮らしています。アパッチ集団には西アパッチ，チリカワ・アパッチ，メスカレロ・アパッチ，ジカリラ・アパッチ，リパン・アパッチ，平原アパッチなどが含まれます。彼らは1000年頃に北部より南下してきました。アパッチは獰猛な戦士として知られています。19世紀，彼らを降伏させるためにアメリカ合衆国は半世紀を費やすこととなりました。

en: Great Shaman %s
ja: 大シャーマン %s

en: ?female:Great Shaman %s
ja: 大シャーマン %s

en: Arab
ja: アラブ人

en: ?plural:Arabs
ja: アラブ人

en: The Arab/Islamic civilization of 622 to 1495 CE.
ja: 622-1495年のアラブ・イスラム文明。

en: Sheikh %s
ja: シェイフ %s

en: Shaykha %s
ja: シャイハ %s

en: Vizier %s
ja: ワズィール %s

en: ?female:Vizier %s
ja: ワズィール %s

en: Caliph %s
ja: カリフ %s

en: Calipha %s
ja: カリファ %s

en: Austrian
ja: オーストリア人

en: ?plural:Austrians
ja: オーストリア人

note: TRANS: Legend for nation in "core" set
en: The origins of Austria date back to the time of the Roman Empire when a Celtic kingdom was conquered by the Romans in approximately 15 BCE, and later became Noricum, a Roman province, in the mid 1st century CE - an area which mostly encloses today's Austria. In 788 CE, the Frankish king Charlemagne conquered the area, and introduced Christianity. Under the native Habsburg dynasty, Austria became one of the great powers of Europe. In 1867, the Austrian Empire was reformed into Austria-Hungary. The Austro-Hungarian Empire collapsed in 1918 with the end of World War I. After establishing the First Austrian Republic in 1919, Austria joined Nazi Germany in the Anschluss in 1938. This lasted until the end of World War II in 1945, after which Austria was occupied by the Allies.
ja: オーストリアの起源はローマ帝国の時代にまで遡ります。紀元前15年ころ，ケルト人の王国がローマによって征服され，その後紀元1世紀中頃にその地はローマ属領ノリクムとなりました。この領域がほぼ現在のオーストリアを含んでいます。紀元788年，フランク王のカール大帝がこの地域を征服し，キリスト教を導入しました。この地を地盤とするハプスブルク家の支配のもと，オーストリアはヨーロッパの列強の一つとなりました。1867年，オーストリア帝国はオーストリア＝ハンガリー帝国へと改組されました。1918年の第一次世界大戦終結とともに，オーストリア＝ハンガリー帝国は解体されました。1919年にオーストリア第一共和国が成立した後，1938年にオーストリアはナチスドイツへと合邦しました。この体制は第二次世界大戦の終わる1945年まで続きましたが，オーストリアが連合国に占領されたことで終結しました。

en: Archduke %s
ja: オーストリア大公 %s

en: Archduchess %s
ja: オーストリア大公 %s

en: Kaiser %s
ja: %s皇帝

en: Kaiserin %s
ja: %s女帝

en: Mother Superior %s
ja: 女子修道院長 %s

en: Babylon was the dominant city of Mesopotamia from the 18th to 7th centuries BCE under a succession of peoples including Amorites, Kassites, Assyrians, and Chaldeans.
ja: バビロンは紀元前18世紀から紀元前7世紀にかけて，アモリ，カッシート，アッシリア，カルデアを含む一連の人々の下にあったメソポタミアの支配的な都市でした。

en: Brazilian
ja: ブラジル人

en: ?plural:Brazilians
ja: ブラジル人

en: Brazil was founded as a colony of Portugal but became independent in 1822 as a result of Portugal's occupation by Napoleonic France. The country was first established as an empire under the exiled Portuguese royal family. The empire lasted until the establishment of a republican government in 1889.
ja: ブラジルはポルトガルの植民地として創設されましたが，ナポレオン朝フランスのポルトガル占領の結果として1822年に独立しました。当初は本土から逃れてきたポルトガル王室による帝国として樹立されました。帝国は1889年の共和政府樹立まで存続しました。

en: Chairwoman %s
ja: %s議長

en: Director-President %s
ja: 最高指導者 %s

en: ?female:Director-President %s
ja: 最高指導者 %s

en: Byzantine
ja: ビザンツ人

en: ?plural:Byzantines
ja: ビザンツ人

en: At the time of the decline of the old Roman empire, the Emperor Constantine moved the empire's capital to Byzantium and formed a new empire mostly known as the Eastern Roman empire or the Byzantine empire. This empire lasted until 1453 when its capital fell to the Ottomans. At the time of Justinian I, the Byzantines controlled nearly all of the Middle East, northern Africa, Italy, and parts of Spain.
ja: 古代ローマ帝国の衰退期に，コンスタンティヌス帝は帝国の首都をビザンチウムに移動し，主に東ローマ帝国またはビザンツ帝国として知られる新しい帝国を設立しました。この帝国は，オスマン帝国によって首都が陥落する1453年まで続きました。ユスティニアヌス1世の時代には，ビザンツ人は中東のほぼ全域，北アフリカ，イタリアおよびスペインの一部までを支配下に置いていました。

en: The Carthaginians, descendants of Phoenician traders, ran a naval empire in the Mediterranean from the 5th to 2nd centuries BCE. Carthage was destroyed by Rome in 146 BCE.
ja: カルタゴ人はフェニキア商人の末裔で，紀元前5世紀から紀元前2世紀にかけ，地中海沿岸に海上帝国を築いていました。カルタゴは紀元前146年にローマにより破壊されました。

en: Judge %s
ja: 司法官 %s

en: ?female:Judge %s
ja: 司法官 %s

en: Cherokee
ja: チェロキー

en: ?plural:Cherokees
ja: チェロキー

en: The Cherokee nation is the largest Native American nation in North America today.
ja: チェロキーは今日の北米では最大のアメリカ先住民族です。

en: China is the oldest major civilization that is still in existence today, with written records dating back over 3,500 years. After first being unified by the Qin dynasty in 221 BCE, China alternated between periods of unity and disunity, and was occasionally conquered by external ethnicities. Today, the People's Republic of China, established by the Communists in 1949, occupies the mainland, while the former Nationalist government of the Republic of China governs the island of Taiwan.
ja: 中国は今日まで続いている中では最古の大文明で，その文書記録は3500年以上前まで遡ります。秦王朝によって紀元前221年にはじめて統一されて以来，中国は統一と分裂の時期を繰り返し，またしばしば他民族による征服も受けてきました。今日では，1949年に共産党によって設立された中華人民共和国が本土を占拠している一方，以前の中華民国の国民党政府は台湾島を統治しています。

en: Danish
ja: デンマーク人

en: ?plural:Danes
ja: デンマーク人

en: The founding of the Danish kingdom is generally assigned to the reign of Harald Blåtand, who unified what is now Denmark between 958 CE and 988 CE.
ja: デンマーク王国は世界で2番目に古い君主国です。今日のデンマークに当たる地域を統一した，"青歯王"ハーラル1世の治世(958-988年)において成立したと一般的には考えられています。

en: Earl %s
ja: %s伯爵

en: ?female:Earl %s
ja: %s伯爵

en: Dutch
ja: オランダ人

en: ?plural:Dutch
ja: オランダ人

en: When the Holy Roman Emperor sentenced the entire population to death, the people of the Netherlands revolted and declared themselves independent, forming the Union of Utrecht in 1579. The Netherlands grew to be a dominant maritime and economic power in the 17th century.
ja: 神聖ローマ帝国がその全住民に死を宣告した時，ネーデルラント[オランダ]の人々は反旗を翻して独立を宣言し，1579年にはユトレヒト同盟を結成しました。オランダは17世紀には支配的な海運・経済大国となりました。

en: Prince %s
ja: 公 %s

en: Princess %s
ja: 女公 %s

en: Stadtholder %s
ja: %s統領

en: Stadtholdress %s
ja: %s統領

en: Pretender %s
ja: 王位僭称者 %s

en: ?female:Pretender %s
ja: 王位僭称者 %s

en: Lord %s
ja: 領主 %s

en: Lady %s
ja: 領主 %s

en: Bishop %s
ja: %s司教

en: ?female:Bishop %s
ja: %s司教

en: Ethiopian
ja: エチオピア人

en: ?plural:Ethiopians
ja: エチオピア人

en: Ethiopia is the oldest nation in Africa and the only one to remain independent during European colonialism.
ja: エチオピアはアフリカ最古の国家にして，ヨーロッパの植民地主義の中で独立を保ち続けた唯一の国です。

en: France has long been a major power in Europe. French conquerors like Emperor Napoleon and King Charlemagne united large parts of Europe under the French flag. The country also built the world's second largest colonial empire. The French kingdom first came into existence when it grew out of the western part of the Frankish empire during the High Middle Ages. France - and indeed the world - was shaken on its foundations by the French Revolution of 1789.
ja: フランスは長きに渡りヨーロッパの大国であり続けてきました。カール大帝や皇帝ナポレオン1世などのフランスの征服者たちは，ヨーロッパの大部分をフランスの旗の下に束ねました。814年にカール大帝が没した後にフランク王国は3つに分裂し，このうち西フランク王国がフランス王国，そして現在のフランス共和国になりました。1789年に勃発したフランス革命は，フランスのみならず世界を揺るがす出来事となりました。またフランスは，世界で2番目に大きな植民地帝国を築き上げました。

en: Citizen %s
ja: 市民代表 %s

en: ?female:Citizen %s
ja: 市民代表 %s

en: Premiere %s
ja: %s首相

en: Elder %s
ja: 長老 %s

en: ?female:Elder %s
ja: 長老 %s

en: Hittite
ja: ヒッタイト人

en: ?plural:Hittites
ja: ヒッタイト人

en: The Hittite kingdom lasted from about 1680 BCE to about 1180 BCE. They were the first civilization to discover iron working. At its height, they controlled central Anatolia, north-western Syria and Mesopotamia down to Babylon.
ja: ヒッタイト王国は紀元前1680年頃から紀元前1180年頃まで存続しました。ヒッタイトは鉄器を発見した最初の文明です。その最盛期には，彼らはアナトリア中部，シリア北西部およびバビロンまでのメソポタミアを支配下に収めていました。

en: Hunnic
ja: フン族

en: ?plural:Huns
ja: フン族

en: The European Huns were an ancient tribal confederation who first appeared in the 4th century. The Huns inhabited the Eurasian steppes and were known as formidable horse archers. In the fifth century CE they created a powerful military empire under the leadership of Attila, famous for his campaigns against the Roman Empire. Attila died in 453, and the empire fell apart one year later. The origins of the Huns are still a matter of dispute; they have long been associated with the Xiongnu mentioned in Chinese sources, but that link has still not been unequivocally proven. Hunnic ethnic relations and language are likewise controversial.
ja: フン族は4世紀に現れたユーラシア遊牧民の集団で，優れた弓と馬術を併せ持つ強力な弓騎兵で知られました。5世紀にはアッティラを王とする強大な軍事帝国を築き上げるとともに，東西ローマ帝国への侵攻を繰り返しました。しかしアッティラは453年に急死し，その後帝国は1年で内紛により崩壊しました。フン族の起源については未だに議論が続いています。中国の文献に基づいてフン族は匈奴の子孫であるという説が唱えられてきましたが，はっきりとした証拠はまだありません。また彼らの言語についても同様に議論の的となっています。

en: Inca
ja: インカ人

en: ?plural:Incas
ja: インカ人

en: The Inca were an Amerind people of the Northern Andes who conquered an empire stretching along the west coast of South America from what is now southern Chile nearly to the Equator. They had the bad timing to do it just a few decades before the Spanish conquistadors arrived in their part of the world in the 1530s CE. In that short time frame, the Inca were able to build over 15,000 km of roads throughout their realm. Their state was the largest in the Americas prior to the Spanish conquest and was maintained through a complex, hierarchical and pragmatic administrative system. They were, however, wracked as many kingdoms have been by crises of succession. When the Spanish arrived, the Inca were in the middle of one such crisis - the war between Atawallpa and Waskhar. They were the sons of the late ruler Wayna Qhapaq, who had died from disease - likely smallpox - that was sweeping through the land.
ja: インカ人は北部アンデスに住むアメリカ先住民で，南アメリカ西海岸において，現在のチリ南部に当たる地域から赤道近くまで広がる帝国を築きました。しかしそのタイミングは悪く，スペイン人のコンキスタドールが1530年代にこの地域に訪れる数十年前の出来事でした。この短い期間の間に，インカ人達は支配地域の至る所に総延長15000km以上の道路を建設しました。彼らの国家は，スペインによる征服以前におけるアメリカ最大の国家で，複雑な階層をなし実務的な行政機構を整えていました。しかし，多くの王国がそうであるように，インカ帝国も継承権をめぐる危機によって崩壊していきました。スペイン人が到来したとき，インカ帝国はまさにその危機の真っ最中でした。アタワルパとワスカルの戦いです。彼らは先の皇帝で病気(おそらく当時この地に蔓延していた天然痘)により死亡したワイナ・カパックの息子たちでした。

en: Inka %s
ja: インカ %s

en: Qoya %s
ja: コヤ %s

en: Sapa Inka %s
ja: サパ・インカ %s

en: The Republic of India was created in 1950 following a non-violent independence movement led by Mahatma Gandhi. With more than a billion inhabitants it is the world's second most populous country as well as the world's largest democracy.
ja: インド共和国は，マハトマ・ガンディーによる非暴力独立運動(サティヤーグラハ)を経て，1950年に誕生しました。世界で2番目に人口が多い国であると同時に，世界最大の民主主義国家でもあります。

en: Indonesian
ja: インドネシア人

en: ?plural:Indonesians
ja: インドネシア人

en: Indonesia is a large country on the Malay Archipelago with central government on the island of Java. The country has a Muslim majority and is one of the most populous in the world.
ja: インドネシアはマレー多島海の大国で，中央政府をジャワ島に置いています。ムスリムが人口の大部分を占める，最も人口の多い国の一つです。

en: Sultan %s
ja: スルターン %s

en: Sultana %s
ja: スルターナ %s

en: Imam %s
ja: イマーム %s

en: Imama %s
ja: イマーマ %s

en: Iroquois
ja: イロコイ人

en: ?plural:Iroquois
ja: イロコイ人

en: The Iroquois Confederacy - known as Haudenosaunee in their own language - was a North American group of nations with common language and culture. They were based in what is now upstate New York and consisted originally of five nations: Seneca, Cayuga, Onondaga, Oneida and Mohawk. The confederacy had a written constitution and a currency system making them the most advanced state in North America upon the arrival of the Europeans.
ja: イロコイ連邦――彼ら自身の言葉ではHaudenosauneeとして知られています――は，共通の言語と文化を持つ北米の諸民族のグループでした。彼らは現在はニューヨーク北部地方となっている地域を本拠地とし，元来は5つの民族から成っていました――セネカ，カユガ，オノンダガ，オネイダ，モホーク。連合は成文憲法と貨幣制度を持ち，ヨーロッパ人が到来した時点で最も先進的な国家となっていました。

en: Italian
ja: イタリア人

en: ?plural:Italians
ja: イタリア人

en: The Italian nation was unified in 1870 CE after decades of campaigning by indigenous nationalists. It was a monarchy under the House of Savoy until 1922, then a fascist state until 1945 after which democracy was restored by the World War II victors.
ja: イタリアは1870年に，先住民の民族主義者たちによる数十年の運動を経て統一しました。1922年まではサヴォイア家の治める王国，それから1945年まではファシスト国家であり，第二次世界大戦の戦勝国によって民主主義に復されました。

en: Duce %s
ja: ドゥーチェ %s

en: According to traditional Japanese mythology, Japan was founded in the 7th century BCE by the ancestral Emperor Jimmu.
ja: 日本神話によれば，日本は紀元前7世紀に神武天皇によって建国されました。

en: Khmer
ja: クメール人

en: ?plural:Khmers
ja: クメール人

en: The Khmer Empire, established in 802 CE, dominated Southeast Asia for many centuries during the Middle Ages. Heavily influenced by Indian culture, the Khmers were great builders who erected innumerable stone temples to Hindu deities. The Khmers today are the majority ethnicity of Cambodia.
ja: クメール王朝は802年に興って以降，東南アジアを何世紀にもわたって支配しました。インド文化の影響を色濃く受けており，クメール人は数多くの優れたヒンドゥー教寺院を建設しました。クメール人は今日，カンボジア王国の人口の大多数を占める民族です。

en: Korean
ja: 朝鮮人

en: ?plural:Koreans
ja: 朝鮮人

en: According to legend, the first Korean kingdom was founded in prehistory by the ancestral Tangun in southern Manchuria. The Korean kingdoms were united in 668 by king Munmu. Today the Korean peninsula is divided into two states, North and South Korea, as a result of the stalemate after the Korean war in 1953.
ja: 伝説によると，最初の朝鮮王朝は先史時代に開祖・檀君によって満州南部に建てられました。朝鮮の諸王朝は668年に文武王によって統一されました。今日では，1953年の朝鮮戦争の膠着状態の結果，朝鮮半島は南北朝鮮の二国家に分断されています。

en: Mali
ja: マリ帝国人

en: ?plural:Malis
ja: マリ帝国人

en: Sub-Saharan Africa has been a cultural and ethnical melting pot for millennia. In medieval times, the region was home to a succession of empires called the Sahelian kingdoms. Of these, the Islamic Mali Empire was the most influential. This empire reigned from the 14th to the 17th century and was famed for its wealth and benevolent kings. The modern Republic of Mali derives its name from this empire.
ja: サハラ砂漠以南のアフリカは数千年にわたって文化・民族の坩堝となっています。中世には，この地域はサヘル諸王朝と呼ばれる一連の帝国の本拠地でした。これらのうち，イスラム教のマリ帝国が最も強い影響力を持ちました。この帝国の支配は14世紀から17世紀に及び，その富と慈悲深い王たちで高名でした。現代のマリ共和国の名はこの帝国から来ています。

note: TRANS: Mansa = King of kings
en: Mansa %s
ja: マンサ %s

en: ?female:Mansa %s
ja: マンサ %s

en: Mayan
ja: マヤ人

en: ?plural:Mayas
ja: マヤ人

en: The Mayans were a Mesoamerican civilization. They are famous for building great pyramids and palaces in the jungle.
ja: マヤ人は中央アメリカの文明でした。ジャングルに偉大なピラミッドや宮殿を建設したことで高名です。

en: The first Persian (Achaemenid) Empire lasted from 550 BCE to 330 BCE; the second (Sassanid) from 226 CE to 642 CE.
ja: 最初のペルシア帝国であるアケメネス朝は紀元前550年-紀元前330年，アルサケス朝は紀元前247年-紀元224年，サーサーン朝は226年-651年まで続きました。

en: Satrap %s
ja: サトラップ %s

en: ?female:Satrap %s
ja: サトラップ %s

en: Polish
ja: ポーランド人

en: ?plural:Poles
ja: ポーランド人

en: The Polish state was formed about a millennium ago, and reached its Golden Age near the end of the 16th century.
ja: ポーランドは千年近く前に設立され，16世紀末にその黄金時代を迎えました。

en: Polynesian
ja: ポリネシア人

en: ?plural:Polynesians
ja: ポリネシア人

en: Polynesian culture stretches from Hawaii to New Zealand to Easter Island and covers all the islands in between.
ja: ポリネシア文化はハワイからニュージーランド，イースター島にまでわたる範囲のすべての島々に広がっています。

en: Portuguese
ja: ポルトガル人

en: ?plural:Portuguese
ja: ポルトガル人

en: Rome was, in legend, founded by Romulus in 753 BCE. At its height, Rome controlled much of Europe, northern Africa and the Near East. Roman culture adopted much of the civilizations it conquered, such as the Greeks and Etruscans, and forms one of the bases of the Western culture. Even today, Roman influence in fields such as law, philosophy and language remains enormous. The Roman civilization spanned more than a millennium; first as a kingdom, later as a republic and then from 27 BCE onward as an empire. The empire was split in the 4th century CE. The Western Roman Empire fell in 476 CE, the Eastern Roman or Byzantine Empire survived almost a thousand years more; its capital Constantinople fell to the Turks in 1453.
ja: ローマ神話によれば，古代ローマは紀元前753年にロームルスによって建国されました。王政から共和政，そして帝政へと移り変わりながら，その歴史は2000年を超えます。最盛期であった2世紀頃には領土はヨーロッパ，北アフリカ，中近東にまで及びました。395年にローマ帝国は東西に分裂し，西ローマ帝国は476年に滅びました。その後1000年以上続いた東ローマ帝国(ビザンツ帝国)も，オスマン帝国の攻撃で首都コンスタンティノポリスが陥落し，1453年に滅びました。ローマ文化は，ギリシア人やエトルリア人などの征服した民族から多くを吸収してゆき，西洋文化の礎の一つとなりました。今日でも、法律・哲学・言語などの分野にその影響が強く残っています。

en: Tribune %s
ja: 護民官 %s

en: ?female:Tribune %s
ja: 護民官 %s

en: %s Augustus
ja: %s アウグストゥス

en: %s Augusta
ja: %s アウグスタ

en: Russia is the largest country in the world, occupying a huge part of both Europe and Asia. According to legend, Slavic tribes of Novgorod invited the Varangian (Viking) king Oleg to bring order to their land. Oleg established the Kievan Rus' in this realm, the first Russian state. By the 11th century, the Kievan Rus' had disintegrated into lesser princedoms, which were once again united into one state by Ivan III in the 15th century. After a decisive victory over Sweden and large territorial gains, Peter I pronounced the Russian Empire in 1721. The Russian Empire lasted until 1917 when a socialist revolution dethroned the last Russian emperor. After the dissolution of the USSR in 1991 Russia appeared on the world map again, now as a federal republic.
ja: 伝説によると，ノヴゴロドのスラヴ系・フィニック系諸部族は862年に彼らの土地に秩序をもたらすべくヴァラング(ヴァイキング)王リューリクを招請しました。リューリクは最初のロシア人の国，キエフ公国を確立しました。11世紀までには，キエフ公国は諸小公国へと解体していましたが，15世紀にイワン3世によって一つの国家へと再統合されました。対スウェーデンの決定的な勝利と広大な領土の獲得の後に，ピョートル1世は1721年にロシア帝国を称しました。ロシア帝国は1917年に社会主義革命によって最後のロシア皇帝が退位させられるまで存続しました。1991年のソ連解体の後，ロシアは再び世界地図に，連邦共和国としてその姿を現しました。

en: Shaman %s
ja: シャーマン %s

en: ?female:Shaman %s
ja: シャーマン %s

en: Songhai
ja: ソンガイ人

en: ?plural:Songhai
ja: ソンガイ人

en: The Songhai people established a state in the 11th century CE centered on the city of Gao. Following the decline of the Mali empire a few hundred years later, the Songhai established an empire of their own which eventually grew to become one of the largest in the history of Africa. The rulers of Songhai became known for their wealth as well as their devotion to the Muslim faith.
ja: ソンガイ人は11世紀にガオを首都とする国家を建国しました。マリ帝国が数世紀後に衰退するのに伴い，ソンガイ人は自らの帝国を打ち建て，その版図は最終的にアフリカの歴史上最大級のものとなりました。ソンガイ帝国の統治者については，その富とともに敬虔なイスラム教徒であったことがよく知られています。

en: Sumerian
ja: シュメール人

en: ?plural:Sumerians
ja: シュメール人

en: Sumer controlled southern Mesopotamia until the rise of Babylonia. Tablets of Sumerian writing some 5500 years old have been found, pre-dating every other writing in history.
ja: シュメール人はバビロニアの勃興まで南メソポタミアを支配していました。およそ5500年前の，世界最古の文字史料となるシュメール文字の粘土板が発見されています。

en: Swedish
ja: スウェーデン人

en: ?plural:Swedes
ja: スウェーデン人

en: The Kingdom of Sweden was christianized and consolidated as a political entity by the 12th century CE. The country rose to prominence as one of the great powers of Europe in the 17th century, following substantial military conquests by the so called Warrior Kings. However, due to a worsening economy and several disastrous defeats to Russia, Sweden soon lost most of its gained territory. The country has not been involved in an armed conflict since 1814.
ja: スウェーデン王国は12世紀にキリスト教化され，政治的主体として確立されました。17世紀には，いわゆる戦士王たちによる夥しい軍事的征服によってヨーロッパの強国の一つとして傑出するに到りました。しかしながら，悪化する経済と数次に亙るロシア戦の壊滅的な敗北とによって，スウェーデンは獲得した領土の大部分を失いました。1814年以来，スウェーデンは武力衝突に関与していません。

en: Taino
ja: タイノ族

en: ?plural:Taino
ja: タイノ族

en: Native inhabitants of the Bahamas, Cuba, Hispaniola, Puerto Rico, Jamaica, and other Caribbean islands who gave us the root words for hurricane, tobacco, potato, canoe, barbeque, hammock, and yucca. They were a matrilineal people, and the first that Columbus came into contact with in 1492. Though numbering the hundreds of thousands, if not millions, throughout the Caribbean, the Taino fell victim to slavery and disease, and their population declined rapidly as a result. Spanish accounts paint them as a peaceful people compared to their Carib neighbors to the south. Their dugout canoes, which were often nearly as long as Columbus' ships, ferried traders between islands. Recent genetic studies show that roughly half of Puerto Ricans have Taino maternal descent.
ja: タイノ族はバハマ，キューバ，イスパニョーラ，プエルトリコ，ジャマイカ他のカリブ海に浮かぶ島々の先住民です。ハリケーン，タバコ，ポテト，カヌー，バーベキュー，ハンモック，ユッカ[訳注:リュウゼツラン科の1属。イトラン，キミガヨランなど]は彼らの言葉を語源とします。彼らの社会は母系制でした。コロンブスが訪れて初めて接触を持ったのは1492年のことです。数百万人までいたかは定かではありませんが，少なくともカリブ一帯に数十万人を数えたタイノ族は，奴隷狩りと疫病の犠牲となり，人口が急速に減少しました。スペイン人の記録では，彼らはカリブの南方の他民族と比較して平和的な人々であると描写されています。彼らの丸木舟は，コロンブスの船に近いほどの長さを持つものもしばしばあり，交易商人を載せて島々を渡っていました。最近の遺伝学的研究によれば，プエルトリコ人のおよそ半分はタイノ族の母系子孫です。

en: Thai
ja: タイ人

en: ?plural:Thai
ja: タイ人

en: The Thai kingdom was the only country in Southeast Asia to preserve its independence through the colonial era of the 18th and 19th centuries CE.
ja: タイ王国は18-19世紀の植民地主義の時代を通して，東南アジアで唯一独立を守っていた国です。

en: Tupi
ja: トゥピ人

en: ?plural:Tupi
ja: トゥピ人

en: The Tupi are a native Brazilian people related to the Guarani who inhabited the modern Brazilian states of Paraiba, Pernambuco, Ceara, Rio Grande do Norte, Alagoas, Sergipe and others as well. Their chiefdoms were destroyed through Portuguese slave-raids, the creation of mission-villages, and disease. The Tupi intermarried with African slaves and Europeans alike and a great many Brazilian place names are derived from Tupi words.
ja: トゥピ人はグアラニー人と近縁のブラジル先住民です。彼らは現在のブラジル連邦共和国パライバ州，ペルナンブコ州，セアラー州，リオ・グランデ・ド・ノルテ州，アラゴアス州，セルジッペ州他に暮らしていました。彼らの首長国はポルトガル人の奴隷狩り，伝道所建設，疫病によって破壊されました。トゥピ人とアフリカ人奴隷およびおよびヨーロッパ人との混血が進みました。ブラジルの多くの地名はトゥピ語を語源としています。

en: Turkish
ja: トルコ人

en: ?plural:Turks
ja: トルコ人

en: Modern Turkey is the successor state of the Ottoman Empire, which collapsed and was dismembered by the victors in World War I after backing the Central Powers. The country was subsequently reformed and secularized by Kemal Mustapha, the hero of the defense of Gallipoli.
ja: 現代のトルコはオスマン帝国の後継です。オスマン帝国は，第一次世界大戦で同盟国側として参戦した後，崩壊し勝利国によって分断されました。国はそれから，ガリポリ防衛の英雄ケマル・ムスタファによって改革され政教分離を実施しました。

en: %s Pasha
ja:  %s・パシャ

en: ?female:%s Pasha
ja:  %s・パシャ

en: The Vikings raided and traded along the coasts of Europe between 800 CE and 1100 CE. Viking raiders eventually became the rulers of Normandy, Russia, and a short-lived kingdom in Sicily.
ja: バイキングは800年から1100年にかけてヨーロッパの沿岸を襲撃しあるいは交易を行ってきました。バイキングの侵入者たちはノルマンディ，ロシア，そして短命だったシチリア王国の支配者となりました。

en: Isometric tileset based on Trident tileset.
ja: Tridentタイルセットをベースにした，等角ビュー用のタイルセットです。

en: British Isles (classic/medium)
ja: ブリテン諸島 (古典的/中型)

en: Overhead 73x81 map of the British Isles.
ja: トップビュー，73x81のブリテン諸島マップです。

en: Earth (classic/large)
ja: 地球 (古典的/大型)

en: Overhead 160x90 map of the Earth.
ja: トップビュー，160x90の地球マップです。

en: Earth (classic/small)
ja: 地球 (古典的/小型)

en: Overhead 80x50 map of the Earth.
ja: トップビュー，80x50の地球マップです。

en: Europe (classic/giant)
ja: 欧州 (古典的/特大)

en: Overhead 177x100 map of Europe.
ja: トップビュー，177x100の欧州マップです。

en: France (classic/large)
ja: フランス (古典的/大型)

en: Overhead 140x90 map of France.
ja: トップビュー，140x90のフランスマップです。

en: Earth (classic/medium)
ja: 地球 (古典的/中型)

en: Overhead 120x60 map of the Earth.
ja: トップビュー，120x60の地球マップです。

en: Iberian Peninsula (classic/large)
ja: イベリア半島 (古典的/大型)

en: Overhead 136x100 map of the Iberian Peninsula (modern-day Spain and Portugal).
ja: トップビュー，136x100のイベリア半島（今日のスペインとポルトガル）マップです。

en: Italy (classic/medium)
ja: イタリア (古典的/中型)

en: Japan (classic/medium)
ja: 日本 (古典的/中型)

en: Overhead 88x100 map of Japan (Mercator projection).
ja: トップビュー，88x100の日本マップです (メルカトル図法)。

en: North America (classic/medium)
ja: 北アメリカ (古典的/中型)

en: Overhead 116x100 map of North America (conical projection).
ja: トップビュー，116x100の北アメリカマップです (円錐図法)。

en: Europe 1900
ja: 欧州 1900

en: Europe 1900
    
    An attempt at an historically accurate recreation of the Great Powers of Europe just prior to the outbreak of the First World War.
    
    WARNING: Each AI controlled player will spend a long time on its moves during turn change.
    
    (update: 28.07.2016)
ja: 欧州 1900
    
    第一次世界大戦が勃発する直前の欧州列強を，史実に沿って再現したマップです。
    
    注意: AIプレイヤーの数が多いため，次ターンへの切り替え処理に時間がかかる場合があります。
    
    (最終更新: 2016/07/28)

en: Tutorial
ja: チュートリアル

en: Loading tutorial events.
ja: チュートリアルイベントをロードしています

en: Could not write manual file %s.
ja: マニュアルファイル'%s'を書くことができませんでした。

en: Level: %s.<br>
ja: レベル: %s.<br>

en: Category: %s.<br>
ja: カテゴリー: %s.<br>

en: Is locked by the ruleset.
ja: ルールセットで固定されています。

en: Can only be used in server console.
ja: サーバーコンソールでのみ使用できます。

en: Minimum:
ja: 最小値:

en: Default:
ja: デフォルト:

en: Maximum:
ja: 最大値:

en: Possible values:
ja: 取り得る値:

en: Possible values (option can take any number of these):
ja: 取り得る値（オプションはこれらいくつでも可能）:

en: <table>
    <tr>
    <td valign="top"><pre>Synopsis:</pre></td>
    <td>
ja: <table>
    <tr>
    <td valign="top"><pre>使用法:</pre></td>
    <td>

en: <p>Description:</p>
ja: <p>説明:</p>

en: Move cost
ja: 移動コスト

en: Defense bonus
ja: 防御ボーナス

en: Mining
ja: 採掘

en: Clean pollution
ja: 公害の除去

en: Clean fallout
ja: 死の灰の除去

en: impossible
ja: 不可能

en: Upkeep
ja: 維持

en: Requirement
ja: 必要条件:

en: Obsolete by
ja: 旧式化条件:

en: More info
ja: 詳細

en: Manual file %s successfully written.
ja: マニュアルファイル「%s」を正常に作成しました。

en: Use FILE as logfile
ja: ログファイルとしてFILEを使用する

en: Make manual for RULESET
ja: RULESET用のマニュアルを作成する

en: No URL given
ja: URLが指定されていません。

en: This does not look like modpack URL
ja: これはmodpackのURLではないようです。

en: Installing modpack %s from %s
ja: modpack %sを %sからインストールします。

en: Modpack control file has no capability string
ja: modpack制御ファイルに

en: Modpack control file is incompatible
ja: modpack制御ファイルの互換性がありません。

en: Illegal path for %s
ja: %sのパスが不適切です。

en: Cannot create required directories
ja: 必要なディレクトリを作成できません。

en: Downloading %s
ja: %sをダウンロードしています

en: Failed to download %s
ja: %sをダウンロードできませんでした。

en: Some parts of the modpack failed to install.
ja: modpackの一部のパーツをインストールできませんでした。

en: Modpack list has no capability string
ja: modpackリストに機能指定文字列がありません

en: Modpack list is incompatible
ja: modpackリストの互換性がありません

en: Tileset
ja: タイルセット

en: Modpack
ja: modpack

en: Modpack installed successfully
ja: modpackのインストールに成功しました

en: Modpack install failed: %s
ja: modpackのインストールに失敗しました: %s

en: Another download already active
ja: 別のファイルのダウンロードが既に始まっています

en: Failed to start downloader
ja: ダウンローダが起動できませんでした

note: TRANS: noun
en: License
ja: ライセンス

en: Install modpack
ja: modpackのインストール

en: Modpack URL
ja: modpackのURL

en: Select modpack to install
ja: インストールするmodpackの選択

en: Freeciv modpack installer (gtk3)
ja: Freeciv modpack インストーラー (gtk3)

en: Freeciv modpack installer (Qt)
ja: Freeciv modpack インストーラー (Qt)

en: Cannot open AI module %s (%s)
ja: AIモジュール %sを開けません(%s)

en: Cannot find setup function from ai module %s (%s)
ja: AIモジュール%sからセットアップ機能が見つかりません(%s)

en: Setup of ai module %s failed.
ja: AIモジュール %sのセットアップに失敗しました。

en: Warning: the guest name '%s' has been taken, renaming to user '%s'.
ja: 警告: ゲスト名 '%s' は既に使われているので '%s' に変更します。

en: Guests are not allowed on this server. Sorry.
ja: 申し訳ありませんが，このサーバーではゲストは許可されていません。

en: %s was rejected: Guests not allowed.
ja: %s は拒絶されました: ゲストは許可されていません。

en: There was an error reading the user database, logging in as guest connection '%s'.
ja: ユーザーデータベースの読み込みにエラーが発生したので，ゲスト接続'%s'としてログインしています。

en: There was an error reading the user database and guest logins are not allowed. Sorry
ja: ユーザーデータベースの読み込みにエラーが発生しました。ゲストでの接続は許可されていません。ごめんね。

en: %s was rejected: Database error and guests not allowed.
ja: %sは拒絶されました: データベースエラー，かつゲスト不許可。

en: Enter password for %s:
ja: %sのパスワードを入力してください：

en: This server allows only preregistered users. Sorry.
ja: このサーバーは事前に登録したユーザーしか受け入れていません。ごめんね。

en: %s was rejected: Only preregistered users allowed.
ja: %sは拒絶されました: 事前登録ユーザーのみ許可。

en: Sorry, too many wrong tries...
ja: 残念ですが，失敗回数が限度を超えました……

en: %s was rejected: Too many wrong password verifies for new user.
ja: %sは拒絶されました: 新規ユーザーのパスワード認証失敗過多

en: Warning: There was an error in saving to the database. Continuing, but your stats will not be saved.
ja: 警告: データベースへの保存にエラーがありました。続行しますが，あなたの状態は保存されません。

en: %s was rejected: Too many wrong password tries.
ja: %s は拒絶されました: パスワード認証に失敗しました。

en: auth failed
ja: 認証失敗

en: Your password is incorrect. Try again.
ja: じゅもんが　ちがいます

en: Sorry, your connection timed out...
ja: ごめんなさい，あなたの接続はタイムアウトしました……

en: %s was rejected: Connection timeout waiting for password.
ja: %s は拒絶されました: パスワード認証中にタイムアウトしました。

en: Your password is too short, the minimum length is %d. Try again.
ja: このパスワードは短すぎます。最低%d文字で，もう一度。

en: The password must have at least %d capital letters, %d numbers, and be at minimum %d [printable] characters long. Try again.
ja: パスワードは最低%dの大文字と， %dの数字が含まれる，(表示可能な)%d文字以上から構成されていなければなりません。もう一度お願いします。

en: %s gain a leader by the name %s. Dangerous times may lie ahead.
ja: %sに%sという指導者が立ちました。物騒な時代になるかもしれません。

en: Native unrest near %s led by %s.
ja: %2$sによって%1$s付近の住民が動揺しています。

en: Sea raiders seen near %s!
ja: %s付近に海賊が見えます！

en: You have already sold something here this turn.
ja: このターンで既に何かを売却しています。

en: You sell %s in %s for %d gold. | You sell %s in %s for %d gold.
ja[0]: %2$sで%1$sを売却し，金%3$dを得ました。

en: Cannot buy in city created this turn.
ja: このターンに建設された都市では購入できません。

en: You have already bought this turn.
ja: 既にこのターンに買っています。

en: You don't buy %s!
ja: %sは買えません！

en: Can't buy units when city is in disorder.
ja: 都市で暴動が発生しているときにはユニットは購入できません。

note: TRANS: This whole string is only ever used when included in one * other string (search for this string to find it).
en: %d gold required. | %d gold required.
ja[0]: 金 %dが必要です。

note: TRANS: %s is a pre-pluralised string: * "%d gold required."
en: %s You only have %d gold. | %s You only have %d gold.
ja[0]: %s しかし金 %dしかありません。

note: TRANS: bought an unit.
en: ?unit:You bought %s in %s.
ja: %2$sで%1$sを購入しました。

note: TRANS: bought an improvement .
en: ?improvement:You bought %s in %s.
ja: %2$sで%1$sを購入しました。

en: You have bought this turn, can't change.
ja: このターンに買ったので変更できません。

en: You already have a city called %s.
ja: 既に%sという名前の都市を持っています

en: A city called %s already exists.
ja: %sと呼ばれる都市は既に存在します。

en: Can't use %s as a city name. It is reserved for %s.
ja: 都市名として%sは利用できません。 %sに予約されています

en: %s is not a valid name. Only ASCII or ruleset names are allowed for cities.
ja: %sは不適切な名称です。ASCII文字だけで綴られた都市名にしてください。

en: City no. %d
ja: 都市番号 %d

en: A poorly-named city
ja: いいかげんに名付けられた都市

en: Changed homecity of %s to %s.
ja: %sの所属を %sへ変更します。

en: Transferred %s in %s from %s to %s.
ja: %2$sに駐留する %1$s を%3$sから%4$sへ引き渡しました。

en: Transferred %s from %s to %s.
ja: %sを%sから%sへ引き渡しました。

note: TRANS: Polish Destroyer ... German <city>
en: %s %s lost in transfer to %s %s
ja: %sの %sは %sの %sへの移転により失われました。

en: %s lost along with control of %s.
ja: %2$sの支配権を失うと共に%1$sを失いました。

note: TRANS: <building> ... <city>
en: A replacement %s was built in %s.
ja:  %sを %sに移しました。

en: You already had a city called %s. The city was renamed to %s.
ja: 既に%sと呼ばれる都市があります。都市は%sと改名されました。

en: The people in %s are stunned by your technological insight!
ja: %s の市民は，あなたの先進的な科学技術に大変驚いています！

en: Workers spontaneously gather and upgrade %s with %s.
ja: 労働者たちが自発的に集まり，%sに%sを敷設しました。

en: Workers spontaneously gather and upgrade %s infrastructure.
ja: 労働者たちが自発的に集まり，%sでインフラ更新工事が行われました。

en: You have founded %s.
ja: %sを建設しました。

en: Moved %s out of disbanded city %s since it cannot stay on %s.
ja: %sを解散した都市 %sから移動しました(%sには留まれないため)。

en: When %s was disbanded your %s could not get out, and it was therefore lost.
ja: %sが解散したとき， %sは外に出ることができなかったため座礁しました。

en: You destroy %s completely.
ja: %sを完全に破壊しました。

en: %s has been destroyed by %s.
ja: %s は %sによって破壊されました。

en: You conquer %s; your lootings accumulate to %d gold! | You conquer %s; your lootings accumulate to %d gold!
ja[0]: %sを占領し，金 %dを略奪しました！

en: %s conquered %s and looted %d gold from the city. | %s conquered %s and looted %d gold from the city.
ja[0]: %s は %sを占領し，金 %dを略奪しました。

en: You conquer %s.
ja: %sを占領しました。

en: %s conquered %s.
ja: %sは %sを占領しました。

en: You have liberated %s! Lootings accumulate to %d gold. | You have liberated %s! Lootings accumulate to %d gold.
ja[0]: %sを解放しました。金 %dを略奪しました。

en: %s liberated %s and looted %d gold from the city. | %s liberated %s and looted %d gold from the city.
ja[0]: %sは %sを解放し，金 %dを略奪しました。

en: You have liberated %s!
ja: %sを解放しました！

en: %s liberated %s.
ja: %sは %sを解放しました。

en: Trade between %s and %s lost along with city.
ja: 都市と共に%s - %s間の交易路が失われました。

en: Trade route between %s and %s canceled.
ja: %sと %sとの間の交易路は断絶されました。

note: TRANS: "...between Spanish city Madrid and Paris..."
en: Trade between %s city %s and %s lost along with their city.
ja: %sの都市%s - %s間の交易路が失われました。

en: Sorry, the %s canceled the trade route from %s to your city %s.
ja: 残念ですが， %sは%sからあなたの%sへの交易路を断絶させました。

note: TRANS: "...from Paris to Spanish city Madrid."
en: We canceled the trade route from %s to %s city %s.
ja: %sと%sの都市%sの交易路は利益が小さいため廃止されました。

en: %s has been struck by a plague! Population lost!
ja: %sに疫病が蔓延しています！人口が減少しました！

en: The %s have stopped building The %s in %s.
ja: %sは%sを %sに建てるのを中断しました。

note: TRANS: Possible 'source' of the production change * (in "<city> is building ..." sentence). Preserve leading space.
en:  from the worklist
ja: 作業リストから

note: TRANS: Possible 'source' of the production change * (in "<city> is building ..." sentence). Preserve leading space.
en:  as suggested by the advisor
ja: 担当相からの提案に従い，

note: TRANS: "<city> is building <production><source>." * 'source' might be an empty string, or a clause like * " from the worklist".
en: %s is building %s%s.
ja: %3$s%1$sで%2$sを作り始めました。

en: The %s have started building The %s in %s.
ja: %sは%sを%sに建て始めました。

en: You sell %s in %s (now landlocked) for %d gold. | You sell %s in %s (now landlocked) for %d gold.
ja[0]: (今は陸地で囲まれている)%2$sの %1$sを %3$dで売ります。

en: The size of the city map of %s is %s.
ja: %sの都市圏が%sしました。

en: increased
ja: 拡大

en: reduced
ja: 縮小

en: Notice: Wonder %s in %s will be finished next turn.
ja: 予告: 次のターン， %2$sの不思議%1$sが完成します。

en: Suggest throttling growth in %s to use %s (being built) more effectively.
ja: %sの成長を絞った方がいいです。 %s(建設中)をより効果的に利用できます。

en: %s may soon grow to size %i.
ja: %sはまもなく大きさ%iに増えます。

en: Warning: Famine feared in %s.
ja: 警告: %sは飢饉の恐れがあります。

en: WARNING, we're LOW on FUNDS %s.
ja: %s，国庫が底を突きそうです！

en: %s needs %s (being built) to grow beyond size %d.
ja: %1$s がサイズ %3$dより大きくなるには %2$s(建設中)が必要です。

en: %s needs an improvement to grow beyond size %d.
ja: %s がサイズ %dより大きくなるには都市建造物が必要です。

en: %s grows to size %d.
ja: %sの大きさが%dに増えました。

en: Famine feared in %s, %s lost!
ja:  %sで飢饉が起こり， %sを失いました。

en: Famine causes population loss in %s.
ja: 飢饉が起こり，%sの人口が減少しました。

en: Famine destroys %s entirely.
ja: 飢饉により%sは廃墟と化しました。

en: %s can't build %s from the worklist; tech %s not yet available. Postponing...
ja: %sで作業リストから%sを生産することができません。科学技術「%s」がまだ利用できません。延期しています...

en: %s can't build %s from the worklist; need to have %s first. Postponing...
ja: %sで作業リストから%sを生産することができません。まず「%s」が必要です。延期しています...

en: %s can't build %s from the worklist; need to not have %s. Postponing...
ja: %sで作業リストから%sを生産することができません。「%s」の無いことが必要です。延期しています...

en: %s can't build %s from the worklist; it needs %s government. Postponing...
ja: %sで作業リストから%sを生産することができません。政治体制「%s」が必要です。延期しています...

en: %s can't build %s from the worklist; it cannot have %s government. Postponing...
ja: %sで作業リストから%sを生産することができません。政治体制「%s」で無いことが必要です。延期しています...

en: %s can't build %s from the worklist; it needs "%s" achievement. Postponing...
ja: %sで作業リストから%sを生産することができません。実績 "%s" が必要です。延期しています...

en: %s can't build %s from the worklist. Purging...
ja: %sで作業リストから%sを生産することができません。リストから消去しました。

en: Production of %s is upgraded to %s in %s.
ja: %3$sで， %1$sの生産を %2$sへ新型化しました。

note: TRANS: The <city> worklist ....
en: The %s worklist is now empty.
ja: %sの作業リストは空になりました。

en: %s can't upkeep %s, unit disbanded.
ja: %sは%sを援助できません。ユニットは解散しました。

en: Citizens in %s perish for their failure to upkeep %s!
ja: %sの市民は%sを維持できずに死んでいきました！

en: %s is building %s, which is no longer available.
ja: %sで%sを建設中ですが，これはもう無意味です。

en: The %s have finished building %s in %s.
ja: %sは%sを%sに建て終わりました。

en: %s has finished building %s.
ja: %sで%sが完成しました。

en: %s boosts research; you gain %d immediate advance. | %s boosts research; you gain %d immediate advances.
ja[0]: %sによって研究開発が飛躍的に進展しました。%d件の科学技術を獲得しました。

note: TRANS: Tech from building (Darwin's Voyage)
en: ?frombldg:Acquired %s from %s.
ja: %2$sから「%1$s」を得ました。

note: TRANS: Tech from building (Darwin's * Voyage)
en: ?frombldg:The %s have acquired %s from %s.
ja: %1$sは%3$sから「%2$s」を得ました。

en: The %s have started building a spaceship!
ja: %sが宇宙船の建造を開始しました！

note: TRANS: city ... utype ... size ... pop_cost
en: %s can't build %s yet. (city size: %d, unit population cost: %d)
ja: %sではまだ%sを生産することができません。 (現在の人口:%d　生産する際に消費する人口:%d)

note: TRANS: <city> is finished building <unit/building>.
en: %s is finished building %s.
ja: %sで%sが完成しました。

note: TRANS: "<unit> cost... <city> shrinks..." * Plural in "%d population", not "size %d".
en: %s cost %d population. %s shrinks to size %d. | %s cost %d population. %s shrinks to size %d.
ja[0]: %sの生産には人口 %dを消費します。 %sは縮小してサイズ %dになりました。

en: Can't afford to maintain %s in %s, building sold!
ja: %2$sの%1$sは維持費が不足したため売却されました！

en: Not enough gold. %s disbanded.
ja: 国庫金が足りません。%sは解散しました。

en: Pollution near %s.
ja: 公害が %sへ広がりつつあります。

en: Celebrations in your honor in %s.
ja: %sであなたの偉業を讃える祝祭が催されています。

en: Celebrations canceled in %s.
ja: %sで祝祭が中止されました。

note: TRANS: preserve leading space; this string will be appended to * another sentence
en:  Unrest threatens to spread beyond the city.
ja:  他の都市にまで波及する恐れがあります。

note: TRANS: second %s is an optional extra sentence
en: Civil disorder in %s.%s
ja: %sで暴動が発生しています。%s

note: TRANS: second %s is an optional extra sentence
en: CIVIL DISORDER CONTINUES in %s.%s
ja: %sで未だに暴動が続いています。%s

en: Order restored in %s.
ja: %sの秩序が回復しました。

note: TRANS: %s - government form, e.g., Democracy
en: The people have overthrown your %s, your country is in turmoil.
ja: 民衆の不満は頂点に達し，%sは完全に崩壊しました。動乱が全土に広がっています。

note: TRANS: "<city> is disbanded into Settler."
en: %s is disbanded into %s.
ja: %sは解散して%sになりました。

note: TRANS: From <city1> to <city2>.
en: Migrants from %s can't go to %s because there is not enough food available!
ja: %sからの移民は，食料不足のため %sに移住できませんでした。

note: TRANS: From <city1> to <city2> (<city2 nation adjective>).
en: Migrants from %s can't go to %s (%s) because there is not enough food available!
ja: %sからの移民は，食料不足のため %s(%s)に移住できませんでした。

note: TRANS: From <city1> (<city1 nation adjective>) to <city2>.
en: Migrants from %s (%s) can't go to %s because there is not enough food available!
ja: %s(%s)からの移民は，食料不足のため %sに移住できませんでした。

note: TRANS: From <city1> to <city2>.
en: Migrants from %s can't go to %s because it needs an improvement to grow!
ja: %sからの移民は，食料不足のため %sに移住できませんでした。

note: TRANS: From <city1> to <city2> of <city2 nation adjective>.
en: Migrants from %s can't go to %s (%s) because it needs an improvement to grow!
ja: %sからの移民は，都市拡大に必要な建造物がないため %s(%s)に移住できませんでした。

note: TRANS: From <city1> (<city1 nation adjective>) to <city2>.
en: Migrants from %s (%s) can't go to %s because it needs an improvement to grow!
ja: %s(%s)からの移民は，都市拡大に必要な建造物がないため %sに移住できませんでした。

en: %s was disbanded by its citizens.
ja: %sから全ての住民がいなくなりました。

note: TRANS: From <city1> to <city2>.
en: Migrants from %s moved to %s in search of a better life.
ja: %sからの移民は，より良い生活を求めて %sに移住しました。

note: TRANS: From <city1> to <city2> (<city2 nation adjective>).
en: Migrants from %s moved to %s (%s) in search of a better life.
ja: %sからの移民は，より良い生活を求めて %s(%s)に移住しました。

note: TRANS: From <city1> (<city1 nation adjective>) to <city2>.
en: Migrants from %s (%s) moved to %s in search of a better life.
ja: %s(%s)からの移民は，より良い生活を求めて %sに移住しました。

note: TRANS: %s is a city name
en: All stored food destroyed in %s.
ja: %sで貯蔵されていた食料が全て失われました。

note: TRANS: Disasters such as Earthquake
en: %s was hit by %s.
ja: %sが%sに襲われました！

en: Fallout near %s.
ja: %s周辺で放射性降下物による汚染が確認されました。

note: TRANS: "Industrial Accident destroys Bogota entirely."
en: %s destroys %s entirely.
ja: %sによって%sは廃墟と化しました。

note: TRANS: "Nuclear Accident ... Montreal."
en: %s causes population loss in %s.
ja: %sによって%sの市民に犠牲者が出ました。

note: TRANS: second %s is the name of a city improvement
en: %s destroys %s in %s.
ja: %1$sによって%3$sの%2$sが瓦礫の山と化しました。

note: TRANS: "Production of Colossus in Rhodes destroyed."
en: Production of %s in %s destroyed.
ja: %2$sで生産中の%1$sが失われました。

en: Citizens of %s are thinking about migrating to %s for a better life.
ja: %sの市民は，より良い生活のため %sへの移住を考えています。

note: TRANS: <city1> to <city2> (<city2 nation adjective>).
en: Citizens of %s are thinking about migrating to %s (%s) for a better life.
ja: %sの市民は，より良い生活のため %s(%s)への移住を考えています。

en: Setting timeout to 0. Autogame will stop.
ja: timeoutを0に設定します。autogameは停止します。

en: You must interrupt Freeciv twice within one second to make it exit.
ja: Freecivを終了するには1秒以内に2回割り込みをかけてください。

en: Failed to install SIGINT handler: %s
ja: SIGINTハンドラのインストールに失敗しました: %s

en: Failed to install SIGHUP handler: %s
ja: SIGHUPハンドラのインストールに失敗しました: %s

en: Failed to install SIGTERM handler: %s
ja: SIGTERMハンドラのインストールに失敗しました: %s

en: Failed to ignore SIGPIPE: %s
ja: SIGPIPEの無視に失敗しました: %s

en: Warning: the %s option is obsolete.  Use -m to enable the metaserver.
ja: 警告: %sオプションは現在のバージョンでは使用されなくなりました。メタサーバーを有効にするには-mを使用してください。

en: Illegal value "%s" for --Announce
ja: --Announceに対して不正な値"%s"が指定されました

en: Failed to load AI module "%s"
ja: AIモジュール "%s"をロードできませんでした

en: Error: unknown option '%s'
ja: エラー: 未知のオプション '%s'

en: This is the server for %s
ja: これは %s のためのサーバーです。

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: You can learn a lot about Freeciv at %s
ja: Freeciv についての情報を %s で提供しています。

en: Allow guests to login if auth is enabled.
ja: 認証を有効にしている場合に，ゲストのログインを許可する。

en: Allow new users to login if auth is enabled.
ja: 認証を有効にしている場合に，新規ユーザーのログインを許可する。

en: Listen for clients on ADDR
ja: アドレスADDRでクライアントを待つ

en: Connect to metaserver from this address
ja: このアドレスからメタサーバーへ接続する

en: Notify metaserver and send server's info
ja: メタサーバーへ通知しサーバーの情報を送信する

en: Listen for clients on port PORT
ja: ポートPORTでクライアントを待つ

en: Quit if no players for TIME seconds
ja: TIME秒プレイヤーが存在しなければ終了する

en: When a game ends, exit instead of restarting
ja: ゲーム終了時に，再起動せず終了する

en: Save games to directory DIR
ja: ディレクトリDIRにゲームを保存する

en: Save scenarios to directory DIR
ja: ディレクトリDIRにシナリオを保存する

en: Sets the server id to ID
ja: サーバIDをIDにセットする

en: Read startup script FILE
ja: 起動スクリプトFILEを読み込む

en: Use FILE as ranking logfile
ja: ランキングログファイルとしてFILEを使用する

en: Start the game, or restart after loading a savegame.
ja: ゲームを開始します。セーブファイルをロードした後なら再開します。

en: This command starts the game. When starting a new game, it should be used after all human players have connected, and AI players have been created (if required), and any desired changes to initial server options have been made. After 'start', each human player will be able to choose their nation, and then the game will begin. This command is also required after loading a savegame for the game to recommence. Once the game is running this command is no longer available, since it would have no effect.
ja: このコマンドはゲームを開始します。新しいゲームを開始する際には，すべての人間プレイヤーが接続し，（必要なら）AIプレイヤーの作成が終わり，初期サーバーオプションの設定変更が終わった後で，このコマンドを使うようにしてください。startコマンドの後に，各々の人間プレイヤーは自分の民族を選択できるようになります。それからゲームは始まります。このコマンドは，ゲームを再開するためセーブファイルをロードした後にも必要です。一旦ゲームが開始されたら，このコマンドは意味が無いので利用できません。

note: TRANS: translate text between <> only
en: help
    help commands
    help options
    help <command-name>
    help <option-name>
ja: help
    help commands
    help options
    help <コマンド名>
    help <オプション名>

en: Show help about server commands and server options.
ja: サーバーコマンドとサーバーオプションについてのヘルプを表示します。

en: With no arguments gives some introductory help. With argument "commands" or "options" gives respectively a list of all commands or all options. Otherwise the argument is taken as a command name or option name, and help is given for that command or option. For options, the help information includes the current and default values for that option. The argument may be abbreviated where unambiguous.
ja: 引数がなければ，初歩的なヘルプを表示します。引数"commands"か"options"を与えると，それぞれすべてのコマンド，すべてのオプションのリストを表示します。それ以外なら，引数はコマンド名またはオプション名として扱われ，それぞれのヘルプが表示されます。引数がオプションの時は，現在の値と既定値も表示されます。引数はあいまいでなければ後ろを省略できます。

en: Show a list of various things.
ja: さまざまな事項のリストを表示します。

en: Quit the game and shutdown the server.
ja: ゲームを終了し，サーバーをシャットダウンします。

note: TRANS: translate text between <> only
en: cut <connection-name>
ja: cut <接続名>

en: Cut a client's connection to server.
ja: クライアントの接続を切ります。

en: Cut specified client's connection to the server, removing that client from the game. If the game has not yet started that client's player is removed from the game, otherwise there is no effect on the player. Note that this command now takes connection names, not player names.
ja: 指定したクライアントのサーバーへの接続を切断し，ゲームから排除します。ゲームがまだ開始していなければ，クライアントのプレイヤーはゲームから排除されます。開始していれば，プレイヤーには影響ありません。このコマンドはプレイヤー名ではなく接続名を取ることに注意してください。

note: TRANS: translate text between <> only
en: explain
    explain <option-name>
ja: explain
    explain <オプション名>

en: Explain server options.
ja: サーバーオプションを説明します。

en: The 'explain' command gives a subset of the functionality of 'help', and is included for backward compatibility. With no arguments it gives a list of options (like 'help options'), and with an argument it gives help for a particular option (like 'help <option-name>').
ja: 'explain'コマンドは，'help'コマンドの一部の機能を持ちます。これは後方互換のために含まれています。引数なしで呼ばれたら，('help options' と同じ)オプションの一覧を表示します。引数付きで呼ばれたら，('help <オプション名>' と同じ)そのオプションのヘルプを表示します。

note: TRANS: translate text between <> only
en: show
    show <option-name>
    show <option-prefix>
    show all
    show vital
    show situational
    show rare
    show changed
    show locked
    show rulesetdir
ja: show
    show <オプション名>
    show <オプション名の接頭辞>
    show all
    show vital
    show situational
    show rare
    show changed
    show locked
    show rulesetdir

en: Show server options.
ja: サーバーオプションを表示します。

en: With no arguments, shows vital server options (or available options, when used by clients). With an option name argument, show only the named option, or options with that prefix. With "all", it shows all options. With "vital", "situational" or "rare", a set of options with this level. With "changed", it shows only the options which have been modified, while with "locked" all settings locked by the ruleset will be listed. With "ruleset", it will show the current ruleset directory name.
ja: 引数なしで使用した場合は，特に重要なサーバーオプションを表示します(クライアントで使用した場合は，利用可能なオプションを表示します。)。引数にオプション名を指定した場合は，指定したオプションのみ，または指定した文字列を接頭辞とするすべてのオプションを表示します。"all"を指定した場合は，すべてのオプションを表示します。"vital"，"situational"，"rare"を指定した場合は，それぞれのレベルに対応するオプションをすべて表示します。"changed"を指定した場合は，既に設定が変更されているオプションのみ表示します。"locked"を指定した場合は，ルールセットで固定されたすべての設定が表示されます。"rulesetdir"を指定した場合は，現在のルールセットディレクトリ名を表示します。

note: TRANS: translate text between <> only
en: wall <message>
ja: wall <メッセージ>

en: Send message to all connections.
ja: すべての接続にメッセージを送信します。

en: For each connected client, pops up a window showing the message entered.
ja: 接続している各クライアントに対して，指定したメッセージが記述されたウィンドウをポップアップします。

note: TRANS: translate text between <> only
en: connectmsg <message>
ja: connectmsg <メッセージ>

en: Set message to show to connecting players.
ja: 接続してくるプレイヤーに対して表示するメッセージを設定します。

en: Set message to send to clients when they connect.
    Empty message means that no message is sent.
ja: クライアントが接続してきたときに送信するメッセージを設定します。
    メッセージを空文にすると，メッセージを送信しない設定になります。

note: TRANS: translate text between [] only; "vote" is as a process
en: vote yes|no|abstain [vote number]
ja: vote yes|no|abstain [投票番号]

note: TRANS: "vote" as an instance of voting
en: Cast a vote.
ja: 票を投じます。

en: A player with basic level access issuing a control level command starts a new vote for the command. The /vote command followed by "yes", "no", or "abstain", and optionally a vote number, gives your vote. If you do not add a vote number, your vote applies to the latest vote. You can only suggest one vote at a time. The vote will pass immediately if more than half of the voters who have not abstained vote for it, or fail immediately if at least half of the voters who have not abstained vote against it.
ja: アクセスレベルがbasicのプレイヤーがcontrolレベルのコマンドを発行すると，そのコマンドに対する新規の投票が開始されます。/voteコマンドの後に続けて"yes"，"no"，あるいは"abstain"と記述し，オプションで投票番号を記述して実行すると，投票したことになります。投票番号を指定しなかった場合は，最新の投票に対しての投票になります。投票の提案は各自1つのみ可能です。投票は，abstain（棄権）を除く投票のうちyes（賛成）が半数を超えた時点で直ちに可決されます。またabstainを除く投票のうちno（反対）が半数を超えた時点で直ちに否決されます。

en: Turn on or off AI debugging of given entity.
ja: 指定した要素についてAIのデバッグを実行するかどうか切り替えます。

en: Print AI debug information about given entity and turn continuous debugging output for this entity on or off.
ja: 指定した要素についてのAIデバッグ情報を出力し，この要素についてデバッグ情報を引き続いて出力するかどうかを切り替えます。

note: TRANS: translate text between <> only
en: set <option-name> <value>
ja: set <オプション名> <値>

en: Set server option.
ja: サーバーオプションを設定します。

note: TRANS: don't translate text in ''
en: Set an option on the server. The syntax and legal values depend on the option; see the help for each option. Some options are "bitwise", in that they consist of a choice from a set of values; separate these with |, for instance, '/set topology wrapx|iso'. For these options, use syntax like '/set topology ""' to set no values.
ja: サーバーオプションを設定します。構文および有効な値はオプションごとに異なります。各オプションのヘルプを参照してください。オプションの中にはビット処理，すなわちいくつかの値のセットから1つを選択して指定するものもあります。オプションの境には|を使います。 たとえば， '/set topology wrapx|iso' のようになります。 これらのオプションに '/set topology ""' などの構文を使用した場合，値なしを設定したことになります。

note: TRANS: translate text between <> only
en: team <player> <team>
ja: team <プレイヤー> <チーム>

en: Change a player's team affiliation.
ja: プレイヤーの所属チームを変更します。

en: A team is a group of players that start out allied, with shared vision and embassies, and fight together to achieve team victory with averaged individual scores. Each player is always a member of a team (possibly the only member). This command changes which team a player is a member of. Use "" if names contain whitespace.
ja: チームとはプレイヤーのグループのことです。チーム内のプレイヤーは最初から同盟が結ばれ，視界を共有し，相互に大使館を持ちます。ともに戦ってチームの勝利を目指します（チームのスコアは個々のスコアの平均になります）。どのプレイヤーも，常に特定のチームのメンバーです（他のプレイヤーと組まない場合でも，メンバーが1人のみのチームとして扱われます）。このコマンドは，あるプレイヤーの所属チームを変更します。プレイヤー名またはチーム名に空白文字が含まれる場合は""を使用します。

note: TRANS: translate text between <> only
en: rulesetdir <directory>
ja: rulesetdir <ディレクトリ>

en: Choose new ruleset directory or modpack.
ja: ルールセットディレクトリまたはmodpackを選択します。

en: Set metaserver info line.
ja: メタサーバー情報行を設定します。

en: Set metaserver patches line.
ja: メタサーバーパッチ行を設定します。

en: Control metaserver connection.
ja: メタサーバー接続を操作します。

note: TRANS: translate text between <> only
en: metaserver <address>
ja: metaserver <アドレス>

en: Set address (URL) for metaserver to report to.
ja: メタサーバーへ報告するアドレス（URL）を設定します。

note: TRANS: translate text between <> only
en: aitoggle <player-name>
ja: aitoggle <プレイヤー名>

en: Toggle AI status of player.
ja: プレイヤーのAI状態を切り替えます。

note: TRANS: translate text between [] and <> only
en: take [connection-name] <player-name>
ja: take [接続名] <プレイヤー名>

en: Take over a player's place in the game.
ja: ゲーム上でそのプレイヤーの担当になります。

note: TRANS: Don't translate text between ''
en: Only the console and connections with cmdlevel 'hack' can force other connections to take over a player. If you're not one of these, only the <player-name> argument is allowed. If '-' is given for the player name and the connection does not already control a player, one is created and assigned to the connection. The 'allowtake' option controls which players may be taken and in what circumstances.
ja: コンソール，またはコマンドレベル'hack'の接続であれば，他の接続にプレイヤーを担当するよう強制できます。前記に該当しない場合には，<プレイヤー名>の引数のみ使用可能です。もしプレイヤー名に'-'が指定され，接続がまだプレイヤーを担当していなかった場合は，新しいプレイヤーが作成され，その接続に割り当てられます。'allowtake'オプションは，どのプレイヤーをどういう状況で担当できるかを制御します。

note: TRANS: translate text between [] only
en: observe [connection-name] [player-name]
ja: observe [接続名] <プレイヤー名>

en: Observe a player or the whole game.
ja: プレイヤー，またはゲーム全体を観察します。

note: TRANS: Don't translate text between ''
en: Only the console and connections with cmdlevel 'hack' can force other connections to observe a player. If you're not one of these, only the [player-name] argument is allowed. If the console gives no player-name or the connection uses no arguments, then the connection is attached to a global observer. The 'allowtake' option controls which players may be observed and in what circumstances.
ja: コンソール，またはコマンドレベル'hack'の接続者であれば，他の接続者にプレイヤーを観察するよう強制できます。前記に該当しない場合には，<プレイヤー名>の引数のみ使用可能です。コンソールからプレイヤー名を指定しなかった場合，または接続者のみ指定して他の引数を使用しなかった場合は，その接続者は全体の観察者となります。'allowtake'オプションは，どのプレイヤーがどういう状況で観察されるかを制御します。

note: TRANS: translate text between <> only
en: detach <connection-name>
ja: detach <接続名>

en: Detach from a player.
ja: プレイヤー担当を解任します。

en: Only the console and connections with cmdlevel 'hack' can force other connections to detach from a player.
ja: コンソール，またはコマンドレベル'hack'の接続であれば，自分以外の接続が担当するプレイヤーについて，その担当を解任することができます。

en: Create an AI player with a given name.
ja: 与えられた名前でAIプレイヤーを作成します。

en: Set yourself in away mode. The AI will watch your back.
ja: 不在モードに設定します。AIが面倒を見てくれます。

note: TRANS: translate text between <> only
en: novice
    novice <player-name>
ja: novice
    novice <プレイヤー名>

note: TRANS: translate 'Novice' as AI skill level
en: Set one or all AI players to 'Novice'.
ja: 1人もしくは全てのAIプレイヤーを難易度レベル '初心者用' に設定します。

note: TRANS: translate text between <> only
en: easy
    easy <player-name>
ja: easy
    easy <プレイヤー名>

note: TRANS: translate 'Easy' as AI skill level
en: Set one or all AI players to 'Easy'.
ja: 1人もしくは全てのAIプレイヤーを難易度レベル '簡単' に設定します。

note: TRANS: translate text between <> only
en: normal
    normal <player-name>
ja: normal
    normal <プレイヤー名>

note: TRANS: translate 'Normal' as AI skill level
en: Set one or all AI players to 'Normal'.
ja: 1人もしくは全てのAIプレイヤーを難易度レベル '普通' に設定します。

note: TRANS: translate text between <> only
en: hard
    hard <player-name>
ja: hard
    hard <プレイヤー名>

note: TRANS: translate 'Hard' as AI skill level
en: Set one or all AI players to 'Hard'.
ja: 1人もしくは全てのAIプレイヤーを難易度レベル '難しい' に設定します。

note: TRANS: translate text between <> only
en: cheating
    cheating <player-name>
ja: cheating
    cheating <プレイヤー名>

note: TRANS: translate 'Cheating' as AI skill level
en: Set one or all AI players to 'Cheating'.
ja: 1人もしくは全てのAIプレイヤーを難易度レベル 'チート' に設定します。

note: TRANS: translate text between <> only
en: experimental
    experimental <player-name>
ja: experimental
    experimental <プレイヤー名>

note: TRANS: translate 'Experimental' as AI skill level
en: Set one or all AI players to 'Experimental'.
ja: 1人もしくはすべてのAIプレイヤーを'Experimental'に設定します。

note: TRANS: translate text between <> only
en: cmdlevel
    cmdlevel <level>
    cmdlevel <level> new
    cmdlevel <level> first
    cmdlevel <level> <connection-name>
ja: cmdlevel
    cmdlevel <レベル>
    cmdlevel <レベル> new
    cmdlevel <レベル> first
    cmdlevel <レベル> <接続名>

en: Query or set command access level access.
ja: コマンドアクセスレベルを問い合わせます。または設定します。

en: The command access level controls which server commands are available to users via the client chatline. The available levels are:
        none  -  no commands
        info  -  informational or observer commands only
        basic -  commands available to players in the game
        ctrl  -  commands that affect the game and users
        admin -  commands that affect server operation
        hack  -  *all* commands - dangerous!
    With no arguments, the current command access levels are reported. With a single argument, the level is set for all existing connections, and the default is set for future connections. If 'new' is specified, the level is set for newly connecting clients. If 'first come' is specified, the 'first come' level is set; it will be granted to the first client to connect, or if there are connections already, the first client to issue the 'first' command. If a connection name is specified, the level is set for that connection only.
    Command access levels do not persist if a client disconnects, because some untrusted person could reconnect with the same name. Note that this command now takes connection names, not player names.
ja: コマンドアクセスレベルは，クライアントのチャット行でどのサーバーコマンドを利用できるかを制御します。利用できるレベルは以下のとおりです:
        none：コマンドは利用できません
        info：情報コマンドおよび観察コマンドのみ利用できます
        basic：ゲーム内でプレイヤーが使用可能なコマンドを利用できます
        ctrl：ゲームとユーザーに影響するコマンドを利用できます
        admin：サーバの操作に影響するコマンドを利用できます
        hack：「すべて」のコマンドを利用できます - 危険!
    引数なしの場合は，現在のコマンドアクセスレベルが表示されます。引数1つの場合は，指定したレベルが既存の接続すべてに対して設定され，今後の接続にも既定値として使用されます。'new'を指定した場合は，指定したレベルは新規に接続してくるクライアントに対して設定されます。'first come'を指定した場合は，'first come'レベルが設定されます。'first come'レベルは，最初に接続したクライアントに与えられます。もしクライアントが既に接続していたら，'first come'レベルが与えられるのは'first'コマンドを発行した最初のクライアントです。接続名を指定した場合は，その接続に対してのみレベルを設定します。
    
    コマンドアクセスレベルは，クライアントが切断した時には保持されません。
    信用できない人が同じ名前で再接続してくるかもしれないからです。このコマンドは
    旧バージョンとは異なり，プレイヤー名ではなく接続名を引数に取ることに注意してください。

en: If there is none, become the game organizer with increased permissions.
ja: まだいなければ，より強い権限を持ったゲーム主催者になります。

note: TRANS: translate text between <> only
en: timeoutincrease <turn> <turninc> <value> <valuemult>
ja: timeoutincrease <ターン> <ターン増加> <値> <乗値>

en: See "/help timeoutincrease".
ja: "/help timeoutincrease" を参照してください。

en: Every <turn> turns, add <value> to timeout timer, then add <turninc> to <turn> and multiply <value> by <valuemult>. Use this command in concert with the option "timeout". Defaults are 0 0 0 1
ja: <ターン>ターン経過するごとに，<値>をタイムアウトタイマーに加え，次に<ターン>に<ターン増加>を加え，<値>に<乗値>を掛けます。このコマンドは，オプション"timeout"とセットで使用します。既定値は 0 0 0 1 です。

note: TRANS: translate text between <> only; "vote" is as a process
en: cancelvote
    cancelvote <vote number>
    cancelvote all
ja: cancelvote
    cancelvote <投票番号>
    cancelvote all

note: TRANS: "vote" as a process
en: Cancel a running vote.
ja: 現在進行中の投票を取り消します。

note: TRANS: "vote" as a process
en: With no arguments this command removes your own vote. If you have an admin access level, you can cancel any vote by vote number, or all votes with the 'all' argument.
ja: 引数なしの場合，このコマンドはあなた自身の投票を取り消します。アクセスレベルがadminのユーザーは，任意の投票番号の投票を，あるいは引数'all'ですべての投票をキャンセルできます。

note: TRANS: translate text between <> and [] only
en: ignore [type=]<pattern>
ja: ignore [型=]<パターン>

en: Block all messages from users matching the pattern.
ja: パターンに合致するユーザーからのメッセージをすべてブロックします。

en: The given pattern will be added to your ignore list; you will not receive any messages from users matching this pattern. The type may be either "user", "host", or "ip". The default type (if omitted) is to match against the username. The pattern supports unix glob style wildcards, i.e., * matches zero or more character, ? exactly one character, [abc] exactly one of 'a' 'b' or 'c', etc. To access your current ignore list, issue "/list ignore".
ja: 指定したパターンがあなたの無視リストに追加されます。 このパターンに合致するユーザーからはどのようなメッセージも届かなくなります。 型として使えるのは "user"， "host"， "ip" のいずれかです。 省略した場合の既定の型は "user" です。 つまり接続名に合致する場合に有効です。 パターンは unix glob スタイルのワイルドカードが使用できます。 たとえば， *は0個以上の文字に合致し， ?はちょうど1文字に， [abc]は 'a' 'b' 'c' のいずれかにのみ合致します。 現在の自分の無視リストを確認するには， "/list ignore" を発行します。

note: TRANS: translate text between <>
en: unignore <range>
ja: unignore <範囲>

en: Remove ignore list entries.
ja: 無視リストの項目を削除します。

en: The ignore list entries in the given range will be removed; you will be able to receive messages from the respective users. The range argument may be a single number or a pair of numbers separated by a dash '-'. If the first number is omitted, it is assumed to be 1; if the last is omitted, it is assumed to be the last valid ignore list index. To access your current ignore list, issue "/list ignore".
ja: 無視リストのうち，指定した範囲内の項目が削除されます。 対象のユーザーからのメッセージを受信できるようになります。 範囲指定引数は，単独の数字またはダッシュ '-' を挟んだ2つの数字を使用できます。 前の数字を省略した場合は， 1を指定したとみなされます。 後の数字を省略した場合は， 無視リストのインデックスのうち最後の値を指定したとみなされます。 現在の自分の無視リストを確認するには， "/list ignore" を発行します。

note: TRANS: translate text between <>
en: playercolor <player-name> <color>
    playercolor <player-name> reset
ja: playercolor <プレイヤー名> <カラーコード>
    playercolor <プレイヤー名> reset

en: Define the color of a player.
ja: プレイヤーの国境色を設定します。

en: This command sets the color of a specific player, overriding any color assigned according to the 'plrcolormode' setting.
    The color is defined using hexadecimal notation (hex) for the combination of Red, Green, and Blue color components (RGB), similarly to HTML. For each component, the lowest (darkest) value is 0 (in hex: 00), and the highest value is 255 (in hex: FF). The color definition is simply the three hex values concatenated together (RRGGBB). For example, the following command sets Caesar to pure red:
      playercolor Caesar ff0000
    Before the game starts, this command can only be used if the 'plrcolormode' setting is set to 'PLR_SET'; a player's color can be unset again by specifying 'reset'.
    Once the game has started and colors have been assigned, this command changes the player color in any mode; 'reset' cannot be used.
    To list the player colors, use 'list colors'.
ja: 国境線などに使われる色をプレイヤーごとに設定できます。
    色は24bitカラーを使用し，16進数カラーコードで指定します。これは赤(Red)/緑(Green)/青(Blue)それぞれの輝度を0-255の数字で表し，16進数に変換して並べたものです。ただしHTML(ウェブカラー)とは違い，先頭に#はいりません。例えばFF0000はR=FF/G=00/B=00となり，これは純粋な赤になります。
    ゲーム開始前にこのコマンドを使用するには，'plrcolormode'の設定値が'PLR_SET'でなければいけません。カラーコードに'reset'を指定することで，色を未設定に戻すことができます。
    ゲーム開始後は'plrcolormode'の設定値に関わらずこのコマンドを使用でき，割り当てられた色を変更できます。ただし'reset'は指定できません。
    各プレイヤーに割り当てられた色を確認するには，'/list colors'コマンドを使用します。

en: End the game immediately in a draw.
ja: このコマンドは，ゲームを即座に引き分けで終了します。

en: Concede the game.
ja: 敗北を認めます。

en: This tells everyone else that you concede the game, and if all but one player (or one team) have conceded the game in this way then the game ends.
ja: ゲームに負けたことを他の全員に宣言します[訳註:敗北宣言後もプレイは継続されます。ただし勝利者にはなれません]。もし1人のプレイヤーまたは1つのチーム以外の全員が同様に負けを認めると，それでゲームは終了します。

note: TRANS: translate text between <> only
en: remove <player-name>
ja: remove <プレイヤー名>

en: Fully remove player from game.
ja: ゲームからプレイヤーを完全に追い出します。

en: This *completely* removes a player from the game, including all cities and units etc. Use with care!
ja: ゲームから「完全に」プレイヤーを追い出します。都市やユニットもすべて消滅します。使用には注意してください！

note: TRANS: translate text between <> only
en: save
    save <file-name>
ja: save
    save <ファイル名>

en: Save game to file.
ja: ファイルにゲームを保存します。

en: Save the current game to file <file-name>. If no file-name argument is given saves to "<auto-save name prefix><year>m.sav[.gz]". To reload a savegame created by 'save', start the server with the command-line argument:
        '--file <filename>' or '-f <filename>'
    and use the 'start' command once players have reconnected.
ja: 現在のゲームを，ファイル<ファイル名>へ保存します。ファイル名引数の指定がなければ，"<自動保存の名前接頭辞><年>m.sav[.gz]"に保存します。'save'コマンドで作成されたセーブファイルの再読み込みを行うには，サーバーを起動する際にコマンドライン引数で
        '--file <ファイル名>' または '-f <ファイル名>'
    を指定し，一旦プレイヤーを再接続してからコマンド'start'を使用してください。

note: TRANS: translate text between <> only
en: scensave
    scensave <file-name>
ja: scensave
    scensave <ファイル名>

en: Save game to file as scenario.
ja: シナリオとしてファイルにゲームを保存します。

en: Save the current game to file <file-name> as scenario. If no file-name argument is given saves to "<auto-save name prefix><year>m.sav[.gz]". To reload a savegame created by 'scensave', start the server with the command-line argument:
        '--file <filename>' or '-f <filename>'
    and use the 'start' command once players have reconnected.
ja: 現在のゲームを，シナリオとしてファイル<ファイル名>へ保存します。引数の指定がなければ，ファイル名は"<自動保存の名前接頭辞><年>m.sav[.gz]"となります。'scensave'コマンドで作成されたセーブファイルの再読み込みを行うには，サーバを起動する際にコマンドライン引数で
        '--file <ファイル名>' または '-f <ファイル名>'
    を指定し，一旦プレイヤーを再接続してからコマンド'start'を使用してください。

note: TRANS: translate text between <> only
en: load
    load <file-name>
ja: load
    load <ファイル名>

en: Load game from file.
ja: ファイルからゲームをロードします。

en: Load a game from <file-name>. Any current data including players, rulesets and server options are lost.
ja: <ファイル名>のゲームをロードします。現在使用中のすべてのデータ（プレイヤー，ルールセット，サーバーオプションなども含む）は失われます。

note: TRANS: translate text between <> only
en: read <file-name>
ja: read <ファイル名>

en: Process server commands from file.
ja: ファイルからサーバーコマンドを読み込んで処理します。

note: TRANS: translate text between <> only
en: write <file-name>
ja: write <ファイル名>

en: Write current settings as server commands to file.
ja: ファイルへサーバーコマンドとして現在の設定を保存します。

en: Reset all server settings.
ja: すべてのサーバー設定をリセットします。

en: Reset all settings if it is possible. The following levels are supported:
      game     - using the values defined at the game start
      ruleset  - using the values defined in the ruleset
      script   - using default values and rereading the start script
      default  - using default values
ja: 可能なかぎりすべての設定をリセットします。以下のレベルがサポートされます:
      game     - ゲーム開始時に定義された値を使用します
      ruleset  - ルールセットで定義された値を使用します
      script   - 既定値を使用し，開始スクリプトを再読み込みします
      default  - 既定値を使用します

note: TRANS: translate text between <> only
en: default <option name>
ja: default <オプション名>

note: TRANS: translate text between <>
en: kick <user>
ja: kick <ユーザー>

en: Cut a connection and disallow reconnect.
ja: 接続を切断し，再接続を拒否します。

en: The connection given by the 'user' argument will be cut from the server and not allowed to reconnect. The time the user wouldn't be able to reconnect is controlled by the 'kicktime' setting.
ja: 接続名で指定された接続をサーバーから切断し，再接続できなくします。再接続できるようになるまでの時間は'kicktime'設定で制御します。

note: TRANS: translate only text between [] and <>
en: delegate to <username> [player-name]
    delegate cancel [player-name]
    delegate take <player-name>
    delegate restore
    delegate show <player-name>
ja: delegate to <接続名> [プレイヤー名]
    delegate cancel [プレイヤー名]
    delegate take <プレイヤー名>
    delegate restore
    delegate show <プレイヤー名>

en: Delegate control to another user.
ja: 他ユーザーに操作を委託します。

en: Delegation allows a user to nominate another user who can temporarily take over control of their player while they are away.
    'delegate to <username>': allow <username> to 'delegate take' your player.
    'delegate cancel': nominated user can no longer take your player.
    'delegate take <player-name>': take control of a player who has been delegated to you. (Behaves like 'take', except that the 'allowtake' restrictions are not enforced.)
    'delegate restore': relinquish control of a delegated player (opposite of 'delegate take') and restore your previous view, if any. (This also happens automatically if the player's owner reconnects.)
    'delegate show': show who control of your player is currently delegated to, if anyone.
    The [player-name] argument can only be used by connections with cmdlevel 'admin' or above to force the corresponding change of the delegation status.
ja: 他のユーザーを指名して，一時的にプレイヤーの操作引き継ぎを委託することができます。
    'delegate to <接続名>': <接続名>に 'delegate take' コマンドを実行して操作を引き継ぐことを許可します。
    'delegate cancel': 指名を取り消します。
    'delegate take <プレイヤー名>': 指名された上で<プレイヤー名>の操作を引き継ぎます。'allowtake'オプションの設定値に関わらず実行できる点で'take'コマンドと異なります。
    'delegate restore': 操作引き継ぎを終了します。 'delegate take' コマンドと逆の機能です。委託したプレイヤーが再接続したときは自動的に実行されます。
    'delegate show': 操作引き継ぎを誰に委託しているかを表示します。
    引数 [プレイヤー名] を使用するには，'admin'以上の権限が必要です。他プレイヤーの操作引き継ぎ委託を強制的に変更することができます。

note: TRANS: translate text between <> only
en: mapimg define <mapdef>
    mapimg show <id>|all
    mapimg create <id>|all
    mapimg delete <id>|all
    mapimg colortest
ja: mapimg define <mapdef>
    mapimg show <ID>|all
    mapimg create <ID>|all
    mapimg delete <ID>|all
    mapimg colortest

en: Create image files of the world/player map.
ja: マップを画像出力します。

en: Switch server output between 'RFC-style' and normal style.
ja: サーバーの出力を，'RFC-style'と通常の形式とで切り替えます。

en: Simply returns the id of the server.
ja: 単純にサーバーのIDを返します。

en: %s Welcome
ja: ようこそ %s

en: Welcome to the %s Server running at %s port %d.
ja: ようこそ %sサーバーへ。このサーバーは %s(ポート %d)で実行されています。

en: Welcome to the %s Server at port %d.
ja: ようこそ %sサーバー(ポート %d)へ。

en: %s has connected from %s.
ja: %sは %sから接続しています。

en: Your delegate %s was controlling your player '%s'; now detached.
ja: プレイヤー'%2$s'の引き継ぎを委託されていたユーザー'%1$s'は，プレイヤー割り当てを解除されました。

en: %s reconnected, ending your delegated control of player '%s'.
ja: ユーザー'%s'が再接続しましたので，あなたへのプレイヤー'%s'引き継ぎ委託は終了します。

en: Couldn't attach your connection to new player.
ja: 新しいプレイヤーとして接続できませんでした。

en: You are logged in as '%s' connected to no player.
ja: あなたは接続名'%s'で，プレイヤー割り当てなしで接続しています。

en: You are logged in as '%s' connected to %s.
ja: あなたは接続名'%s'で，プレイヤー'%s'に割り当てられて接続しています。

en: %s has connected from %s (player %s).
ja: %sは %sから接続しています（プレイヤー名 %s）。

en: Turn-blocking game play: waiting on %s to finish turn...
ja: ターンブロッキングモード: %sがターン終了するのを待っています……

en:  *** Server is in edit mode. ***
ja:  ☆☆☆ サーバーは編集モード中です。 ☆☆☆

en: Client rejected: %s.
ja: 拒否されたクライアント: %s

en: Connection request from %s from %s
ja: %2$s の %1$s から接続要請

en: %s has client version %d.%d.%d%s
ja: %s のクライアントバージョンは %d.%d.%d%s です

en: The client is missing a capability that this server needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
ja: クライアントはサーバーの要求する機能を理解できません。
    サーバーのバージョン: %d.%d.%d%s クライアントのバージョン: %d.%d.%d%s.　バージョンアップで解決するかもしれません。

en: %s was rejected: Mismatched capabilities.
ja: %s は拒絶されました: 機能の不一致です。

en: The server is missing a capability that the client needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
ja: サーバーはクライアントの要求する機能を理解できません。
    サーバのバージョン: %d.%d.%d%s クライアントのバージョン: %d.%d.%d%s. バージョンアップで解決するかもしれません。

en: Invalid username '%s'
ja: 不適切なユーザー名 '%s'

en: %s was rejected: Invalid name [%s].
ja: %s は拒絶されました: ユーザー名が不適切です [%s]。

en: You have been kicked from this server and cannot reconnect for %d seconds.
ja: あなたはこのサーバーから追放されました。%d秒経たないと再接続できません。

en: %s was rejected: Connection kicked (%d seconds remaining).
ja: %s は拒絶されました: 接続が追放されました（%d秒必要です）。

en: '%s' already connected.
ja: %sは既に接続されています。

en: %s was rejected: Duplicate login name [%s].
ja: %s は拒絶されました: 接続名が重複しています [%s]。

en: Lost connection: %s.
ja: 接続消失: %s

en: Detaching from %s.
ja: %sを解任しています。

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: Please report this message at %s
ja: %sにこのメッセージを報告してください

en: Ok. RFC-style set.
ja: 了解。RFC-style に設定します。

en: Ok. Standard style set.
ja: 了解。通常の形式に設定します。

en: For introductory help, type 'help'.
ja: 'help' と入力すると初歩的なヘルプが表示されます。

en: The %s can't accept %s.
ja: %sは%sを承認できません。

en: You don't have tech %s, you can't accept treaty.
ja: 科学技術｢%s｣を保有していないため，条約は承認できません。

en: City you are trying to give no longer exists, you can't accept treaty.
ja: 提供しようとしている都市はもうありません。条約は承認できません。

en: You are not owner of %s, you can't accept treaty.
ja: %sの所有者ではないので，条約は承認できません。

en: Your capital (%s) is requested, you can't accept treaty.
ja: 首都(%s)が要求されましたので条約を承認できません。

en: You cannot form an alliance because you are at war with an ally of %s.
ja: 同盟を締結できません。 %sの同盟国と戦争中です。

en: You cannot form an alliance because %s is at war with an ally of yours.
ja: 同盟を締結できません。 %sはあなたの同盟国と戦争中です。

en: You don't have enough gold, you can't accept treaty.
ja: お金がないので，条約を承認できません。

en: A treaty containing %d clause was agreed upon. | A treaty containing %d clauses was agreed upon.
ja[0]: %d 条項を含む条約が締結されました。

en: One of the cities the %s are giving away is destroyed! Treaty canceled!
ja: %s が提供しようとした都市の一つが破壊されました！条約は破棄されました。

en: The %s no longer control %s! Treaty canceled!
ja: %s はもう %s を所有していません！条約は破棄されました。

en: The %s don't have the promised amount of gold! Treaty canceled!
ja: %sは約束した金を持っていません！条約は破棄されました。

en: You gave an embassy to %s.
ja: %sに大使館の設置を許可しました。

en: %s allowed you to create an embassy!
ja: %sはあなたに大使館の設置を許可しました。

en: You are taught the knowledge of %s.
ja: 「%s」を得ました。

en: You have acquired %s thanks to the %s treaty with the %s.
ja: %2$sと%3$sが結んだ条約によって，「%1$s」を得ました。

note: TRANS: Tech from another player
en: ?fromplr:The %s have acquired %s from the %s.
ja: %1$sは%3$sから「%2$s」を得ました。

en: You get %d gold. | You get %d gold.
ja[0]: 金 %d を得ました。

note: TRANS: ... Polish worldmap.
en: You receive the %s worldmap.
ja: %s の世界地図を得ました。

note: TRANS: ... Polish seamap.
en: You receive the %s seamap.
ja: %s の海洋地図を得ました。

en: You receive the city of %s from %s.
ja: 都市 %s を %s から得ました。

en: You give the city of %s to %s.
ja: 都市 %sを %sに与えました。

en: You agree on a cease-fire with %s.
ja: %s との停戦に合意しました。

en: You agree on an alliance with %s.
ja: %s との同盟に合意しました。

en: You give shared vision to %s.
ja: %s との視界の共有を許可しました。

en: %s gives you shared vision.
ja: %s との視界の共有を許可されました。

en: %s canceled the meeting!
ja: %s は会談を中止しました。

en: Meeting with %s canceled.
ja: %s との会談は中止されました。

en: Your diplomatic envoy was decapitated!
ja: あなたが送った外交使節は斬首されました！

en: Your %s poisoned the water supply of %s.
ja: %sは%sの水源に毒物を混入しました。

en: %s is suspected of poisoning the water supply of %s.
ja: %sが%sの水源に毒物を混入したとみられます。

en: Your %s destroyed %s by poisoning its water supply.
ja: %sは%sの水源に毒物を混入しました。ほぼ全ての住民が死亡し，町は廃墟と化しました。

en: %s is suspected of destroying %s by poisoning its water supply.
ja: %sが%sの水源に毒物を混入したとみられます。住民が全滅し，町は廃墟と化しました。

en: You have established an embassy in %s.
ja: %sに大使館を設置しました。

en: The %s have established an embassy in %s.
ja: %sは%sに大使館を設置しました。

en: Your %s's successful sabotage killed the %s %s.
ja: %sは%sの%sに対して破壊工作を行い，これを撃破しました。

note: TRANS: ... the Poles!
en: Your %s was killed by %s sabotage!
ja: %sが%sによる破壊工作を受け，撃破されました！

en: Your %s succeeded in sabotaging the %s %s.
ja: %sは%sの%sに対して破壊工作を行いました。

note: TRANS: ... the Poles!
en: Your %s was sabotaged by the %s!
ja: %sが%sによる破壊工作を受けました！

en: You don't have enough gold to bribe the %s %s.
ja: %sの%sを買収するお金がありません。

note: TRANS: <diplomat> ... <unit>
en: Your %s succeeded in bribing the %s.
ja: %sは， %sの買収に成功しました。

note: TRANS: <unit> ... <Poles>
en: Your %s was bribed by the %s.
ja: あなたの%sは%sにより買収されました。

note: TRANS: Paris was expecting ... Your Spy was caught
en: %s was expecting your attempt to steal technology again. Your %s was caught and executed.
ja: %sはあなたが再び技術を盗もうとすると予期していたようです。 %sは逮捕され処刑されました。

note: TRANS: Your Spy was caught ... from %s.
en: Your %s was caught in the attempt of stealing technology from %s.
ja: あなたの%sは%sから科学技術を盗もうとして捕まりました。

note: TRANS: The Belgian Spy ... from Paris
en: The %s %s failed to steal technology from %s.
ja: %sの%sは%sの科学技術を盗もうとして失敗しました。

en: No new technology found in %s.
ja: %sに目新しい科学技術はありませんでした。

en: You don't have enough gold to subvert %s.
ja: %sを煽動転覆するのに十分なお金がありません。

en: Your %s was caught in the attempt of inciting a revolt!
ja: あなたの%sは叛乱を煽動しようとした疑いで逮捕されました。

en: You caught %s %s attempting to incite a revolt in %s!
ja: %3$sで%1$sの%2$sを叛乱煽動の容疑で逮捕しました。

en: Revolt incited in %s, you now rule the city!
ja: %sで叛乱が煽動され，今やあなたが都市の実権を握っています！

en: %s has revolted, %s influence suspected.
ja: %sが離叛しました。 %sの関与が疑われます。

en: Your %s was caught in the attempt of industrial sabotage!
ja: %sは建造物を破壊しようとした疑いで逮捕されました。

en: You caught %s %s attempting sabotage in %s!
ja: %3$sで破壊工作を行っている%1$sの%2$sを逮捕しました。

en: Your %s could not find anything to sabotage in %s.
ja: %sは破壊する対象を %sで見つけられませんでした。

en: You cannot sabotage a %s!
ja: %sは破壊できません！

en: Your %s could not find the %s to sabotage in %s.
ja: %1$sは%3$sで破壊するつもりの%2$sを見つけられませんでした。

en: Your %s succeeded in destroying the production of %s in %s.
ja: %1$sは%3$sで生産中の%2$sを破壊しました。

en: The production of %s was destroyed in %s, %s are suspected.
ja: %2$sで生産中の%1$sが破壊されました。 %3$sの関与が疑われます。

en: Your %s was caught in the attempt of sabotage!
ja: %sは破壊しようとして捕まりました！

en: You caught %s %s attempting to sabotage the %s in %s!
ja: %4$sで%3$sを破壊しようとした%1$sの%2$sを捕まえました！

en: Your %s destroyed the %s in %s.
ja: %1$sは%3$sの%2$sを破壊しました。

en: The %s destroyed the %s in %s.
ja: %1$sは%3$sの%2$sを破壊しました。

en: Your %s was caught attempting to steal gold!
ja: %sは国庫から資金を盗もうとして逮捕されました！

note: TRANS: nation, unit, city
en: You caught %s %s attempting to steal your gold in %s!
ja: %3$sで国庫から資金を盗もうとした%1$sの%2$sを逮捕しました。

note: TRANS: unit, gold, city
en: Your %s stole %d gold from %s. | Your %s stole %d gold from %s.
ja[0]: %1$sは%3$sに潜入し，国庫から金%2$dを盗みました。

note: TRANS: gold, city, nation
en: %d gold stolen from %s, %s suspected. | %d gold stolen from %s, %s suspected.
ja[0]: %2$sから金%1$d が盗まれました。%3$sの関与が疑われます。

note: TRANS: <unit> ... <diplomat>
en: An enemy %s has been eliminated by your %s.
ja: 敵の%sは我々の%sによって消されました。

note: TRANS: <unit> ... <city> ... <diplomat>
en: Your %s has been eliminated defending %s against a %s.
ja: 我々の%1$sは%3$sから %2$sを守ろうとして消されました。

note: TRANS: <nation adj> <unit> ... <city> * TRANS: ... <diplomat>
en: A %s %s has been eliminated defending %s against a %s.
ja: %sの %sは %sを %sから守ろうとして消されました。

note: TRANS: ... <unit> ... <nation adj> <city> * TRANS: ... <diplomat>
en: Your %s has been eliminated defending %s %s against a %s.
ja: あなたの %sは %sの %sを %sから守ろうとして消されました。

note: TRANS: <unit> ... <diplomat> TRANS: ... <unit> ... <diplomat>
en: Your %s has been eliminated defending against a %s.
ja: あなたの%sは%sに対して防戦しようとして消されました。

note: TRANS: <nation adj> <unit> ... <diplomat>
en: A %s %s has been eliminated defending against a %s.
ja: %sの %sは %sに対して防戦しようとして消されました。

en: Your %s was eliminated by a defending %s.
ja: %sは守っている%sによって消されました。

en: Eliminated a %s %s while infiltrating %s.
ja: %3$sへ潜入していた%1$sの%2$sを消しました。

en: A %s %s eliminated a %s %s while infiltrating %s.
ja: %1$sの %2$sは %5$sへ潜入中の %3$sの %4$sを消しました。

en: Your %s eliminated a %s %s while infiltrating %s.
ja: あなたの %1$sは %4$sへ潜入中の %2$sの %3$sを消しました。

en: Eliminated a %s %s while infiltrating our troops.
ja: 我が軍へ潜入中の %sの %sを消しました。

en: A %s %s eliminated a %s %s while infiltrating our troops.
ja: %sの %sは，我が軍へ潜入中の %sの %sを消しました。

note: TRANS: ... <unit> ... <diplomat>
en: Your %s eliminated a %s %s while infiltrating our troops.
ja: あなたsの %sは，我が軍へ潜入中の %sの %sを消しました。

en: Your %s has successfully completed the mission and returned unharmed to %s.
ja: %sは任務を遂行した後，無事 %sへ帰還しました。

en: Your %s was captured after completing the mission in %s.
ja: %sは%sで任務を遂行した後，逮捕されました。

en: Your %s was captured after completing the mission.
ja: %sは任務を遂行した後，逮捕されました。

en:  *** Server set to edit mode by %s! ***
ja:  ☆☆☆ %sによって，サーバーは編集モードになりました！ ☆☆☆

en:  *** Edit mode canceled by %s. ***
ja:  ☆☆☆ %sによって，編集モードがキャンセルされました。 ☆☆☆

en: Cannot edit the tile because %d is not a valid tile index on this map!
ja: タイルを編集できません。 %dはこのマップにおいて正しいタイルインデックスではありません！

note: TRANS: ..." the tile <tile-coordinates> because"...
en: Cannot modify terrain for the tile %s because %d is not a valid terrain id.
ja: タイル %sの地形を変更できません。 %dは適切な地形IDではありません。

en: Cannot create units because %d is not a valid tile index on this map!
ja: ユニットを生産できません。 %dはこのマップにおいて正しいタイルインデックスではありません！

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates> because"...
en: Cannot create a unit at %s because the given unit type id %d is invalid.
ja: %sでユニットを生産できません。指定されたユニットタイプID %dが不正です。

note: TRANS: ..." type <unit-type> at <tile-coordinates>"...
en: Cannot create a unit of type %s at %s because the given owner's player id %d is invalid.
ja: %1$sのタイプ %2$sにユニットを生産できません。指定した所有者のプレイヤーID %3$dは不適切です。

note: TRANS: ..." type <unit-type> on enemy tile * <tile-coordinates>"...
en: Cannot create unit of type %s on enemy tile %s.
ja: %sを敵国のタイル %sに配置することはできません。

note: TRANS: ..." type <unit-type> on the terrain at * <tile-coordinates>"...
en: Cannot create a unit of type %s on the terrain at %s.
ja: %sを%sの地形に配置することはできません。

en: Cannot remove units because %d is not a valid tile index on this map!
ja: ユニットを削除できません。 %dはこのマップにおいて正しいタイルインデックスではありません！

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates> because"...
en: Cannot remove a unit at %s because the given unit type id %d is invalid.
ja: %sのユニットを削除できません。指定したユニットタイプID %dは不適切です。

note: TRANS: ..." type <unit-type> at <tile-coordinates> * because"...
en: Cannot remove a unit of type %s at %s because the given owner's player id %d is invalid.
ja: %1$sのタイプ %2$sのユニットを削除できません。指定した所有者のプレイヤーID %3$dは不適切です。

en: No such unit (ID %d).
ja: そのようなユニットはありません(ID %d)。

en: Invalid veteran level %d for unit %d (%s).
ja: ユニット %2$d (%3$s)のベテランレベル %1$dは不適切です。

en: Cannot create a city because %d is not a valid tile index on this map!
ja: 都市を建設できません。 %dはこのマップにおいて正しいタイルインデックスではありません！

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates> because"...
en: Cannot create a city at %s because the given owner's player id %d is invalid
ja: %sに都市を建設できません。指定した所有者のプレイヤーID %dは不適切です。

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates>."
en: A city may not be built at %s.
ja: %sに都市を建設することはできません。

en: Cannot edit city with invalid city ID %d.
ja: 都市ID %dが不適切なため，都市を編集できません。

en: Cannot edit city name: %s
ja: 都市名を編集できません: %s

en: Invalid city size %d for city %s.
ja: 都市 %2$sの大きさ %1$dは不適切です。

en: It is impossible for a city to have %s!
ja: 都市には %sはできません！

en: Invalid city food stock amount %d for city %s (allowed range is %d to %d).
ja: 都市 %2$sの食料貯蔵量 %1$dは不適切です（可能な範囲は %3$dから %4$dまでです）。

en: Invalid city shield stock amount %d for city %s (allowed range is %d to %d).
ja: 都市 %2$sのシールド貯蔵量 %1$dは不適切です（可能な範囲は %3$dから %4$dまでです）。

en: No more players can be added because the maximum number of players (%d) has been reached.
ja: これ以上プレイヤーを追加できません。プレイヤーの最大値(%d)に達しています。

en: No more players can be added because there are no available nations (%d used).
ja: これ以上プレイヤーを追加できません。使用できる民族がありません (%d民族使用中)。

en: Player cannot be created because random nation selection failed.
ja: プレイヤーを作成できません。ランダムな民族選択に失敗しました。

en: Player creation failed.
ja: プレイヤーの生成に失敗しました。

en: No such player (ID %d).
ja: そのようなプレイヤーはいません (ID %d)。

en: Cannot edit player with invalid player ID %d.
ja: プレイヤーID %dが不適切なため，プレイヤーを編集できません。

en: Cannot change name of player (%d) '%s' to '%s': %s
ja: プレイヤー(%d) '%s'の名前を'%s'に変更することはできません。 %s

en: Cannot change nation for player %d (%s) because the given nation ID %d is invalid.
ja: プレイヤー %d (%s)の民族を変更できません。指定された民族ID %dは不適切です。

en: Cannot change nation for player %d (%s) to nation %d (%s) because that nation is already assigned to player %d (%s).
ja: プレイヤー %d (%s)の民族を %d (%s)に変更できません。指定された民族はすでにプレイヤー %d (%s)に割り当てられています。

en: Cannot change nation for player %d (%s) to nation %d (%s) because that nation is not in the current nation set.
ja: 現在の民族セットに含まれていないため，プレイヤー%d (%s)が使用する民族を%d (%s)に変更することはできません。

en: Cannot change nation for player %d (%s) to nation %d (%s) because that nation is unsuitable for this player.
ja: プレイヤー%d (%s)の民族を%d (%s)に変更することはできません。このプレイヤーに対して民族が不適切です。

en: Cannot set gold for player %d (%s) because the value %d is outside the allowed range.
ja: プレイヤー %d (%s)の金を設定できません。指定された値 %dは有効範囲外です。

en: Cannot edit vision because %d is not a valid tile index on this map!
ja: 視界を編集できません。 %dはこのマップにおいて正しいタイルインデックスではありません！

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates> because"...
en: Cannot edit vision for the tile at %s because given player id %d is invalid.
ja: %sのタイルの視界を編集できません。指定されたプレイヤーID %dは不適切です。

en: No such city (ID %d).
ja: そのような都市はありません (ID %d)。

en: Cannot toggle fog-of-war when it is already disabled.
ja: 戦場の霧を切り替えることができません。すでに無効です。

en: Cannot toggle fog-of-war for invalid player ID %d.
ja: 戦場の霧を切り替えることができません。対象のプレイヤーID %dが正しくありません。

en: Invalid tile index %d for start position.
ja: 開始地点のタイルインデックス %dが正しくありません。

en: Cannot edit start position nations at (%d, %d) because there is no start position there.
ja: タイル (%d, %d) での開始地点民族を編集できません。指定した座標には開始地点がありません。

en: No permissions to remotely save scenario.
ja: リモートからシナリオを保存する権限がありません。

en: Scenario information not set. Cannot save scenario.
ja: シナリオ情報が設定されていません。シナリオを保存できません。

en: No units placed for %s!
ja: %sにはユニットがいません！

en: The turn timeout has exceeded its maximum value, fixing at its maximum.
ja: ターン・タイムアウトが最大値を越えています。最大値に修正しています。

en: The turn timeout is smaller than zero, fixing at zero.
ja: ターン・タイムアウトが0より小さいです。0に修正しています。

en: The server couldn't allocate starting positions.
ja: サーバーは開始地点の割り当てに失敗しました。

en: High landmass - this may take a few seconds.
ja: 広大な土地です - 少し時間がかかるかもしれません。

en: Generator 3 didn't place all big islands.
ja: Generator 3 は大きな島のいくつかを配置できません。

en: Generator 3 left %li landmass unplaced.
ja: Generator 3 は配置しなかった%liの島を残しました。

en: Creating a map of size %d x %d = %d tiles (%d requested).
ja: サイズ %d x %d = %dタイル（指定サイズは %dタイル）でマップを作成しています。

en: Creating a map of size %d x %d = %d tiles (map size: %d).
ja: サイズ %d x %d = %dタイル（マップサイズ: %d）でマップを作成しています。

en: Map size calculated for %d (land) tiles per player and %d player(s) too small. Setting map size to the minimal size %d.
ja: %2$d人のプレイヤーに1人あたり %1$d（陸上）タイルという条件では，算出されるマップサイズが小さすぎます。マップサイズを最小値 %3$dに設定します。

en: Map size calculated for %d (land) tiles per player and %d player(s) too large. Setting map size to the maximal size %d.
ja: %2$d人のプレイヤーに1人あたり %1$d（陸上）タイルという条件では，算出されるマップサイズが大きすぎます。マップサイズを最大値 %3$dに設定します。

en: Setting map size to %d (approx. %d (land) tiles for each of the %d player(s)).
ja: マップサイズを %1$dに設定します（%3$d人のプレイヤー1人あたり約 %2$d（陸上）タイルに相当します）。

en: The server appears to have gotten into an infinite loop in the allocation of starting positions.
    Maybe the number of players is too high for this map.
ja: どうもサーバーは開始地点の割り当ての際に無限ループに嵌り込んでしまったようです。
    おそらくこのマップに対してプレイヤーの数が多すぎたのでしょう。

en: %s is an ambiguous player name-prefix.
ja: %s は，プレイヤー名の先頭としてはあいまいです。

en: %s is an ambiguous connection name-prefix.
ja: %s は，接続名の先頭としてはあいまいです。

en: %s is an anonymous name. Use connection name.
ja: %sは匿名です。接続名を使用してください。

en: You cannot send messages to %s; you are ignored.
ja: %sにメッセージを送信することはできません。あなたは無視されています。

en: %s to allies: %s
ja: %sから同盟諸君へ: %s

en: %s to global observers: %s
ja: %sから全体の観察者へ: %s

en: You are not attached to a player.
ja: あなたは現在プレイヤーではありません。

en: %s is not connected.
ja: %s は接続されていません

en: There is no connection by the name %s.
ja: %sという名前の接続はありません。

en: There is no player nor connection by the name %s.
ja: %s という名前のプレイヤーもしくは接続はありません。

en: Global warming has occurred!
ja: 地球温暖化が起こりました！

en: Coastlines have been flooded and vast ranges of grassland have become deserts.
ja: 海面が上昇すると共に，多くの草原が砂漠に変わりました。

en: Nuclear winter has occurred!
ja: 核の冬が起こりました！

en: Wetlands have dried up and vast ranges of grassland have become tundra.
ja: 湿潤な土地は乾燥し，草原の多くがツンドラになりました。

en: New hope sweeps like fire through the country as the discovery of new infrastructure building technology is announced.
ja: 次世代のインフラ技術が実用化されたことで，新たな希望が火のように国中を駆け巡っています。

en: The people are pleased to hear that your scientists finally know about new infrastructure building technology.
ja: 科学者たちが次世代のインフラ技術を実用化したことで，国民は大きな喜びに包まれています。

en: Workers spontaneously gather and upgrade all possible cities with %s.
ja: 労働者たちが自発的に集まり，都市で%sの敷設工事が行われました。

en: Moved your %s due to changing terrain.
ja: 地形の変更に伴い %sを移動しました。

en: Disbanded your %s due to changing terrain.
ja: 地形の変更に伴い %sを解散しました。

en: Not reporting to the metaserver in this game.
ja: このゲームではメタサーバーへは報告していません。

en: The %s are no more!
ja: %sは絶滅しました！

en: Cannot change rates before game start.
ja: ゲーム開始前に比率は変えられません。

en: %s rate exceeds the max rate for %s.
ja: %sの割合が %sの最大を越えています。

en: %s now governs the %s as a %s.
ja: %sは%sを %sで治めるようになりました。

en: The tax rates for the %s are changed from %3d%%/%3d%%/%3d%% (tax/luxury/science) to %3d%%/%3d%%/%3d%%.
ja: %sの税率は %3d%%/%3d%%/%3d%% (税/贅沢/科学)から %3d%%/%3d%%/%3d%%に変更されます。

en: You can't revolt without selecting target government.
ja: どの政治体制へと移行するかを指定せずに革命を起こすことはできません。

en: You can't revolt the same turn you finished previous revolution.
ja: 革命が終結したターンに再び革命を起こすことはできません。

note: TRANS: this is a message event so don't make it * too long.
en: The %s have incited a revolt! %d turn of anarchy will ensue! Target government is %s. | The %s have incited a revolt! %d turns of anarchy will ensue! Target government is %s.
ja[0]: %sは革命を起こしました！ %dターン無政府状態が続きます！ 目指す政体は%sです。

en: Revolution: returning to anarchy.
ja: 革命: 帝国は無政府状態に入ります。

en: You should choose a new government from the government menu.
ja: 「政治体制」メニューから新しい統治形態を選択してください。

en: Tax rate exceeded the max rate; adjusted.
ja: 税の割合が最大値を超えたため修正しました。

en: Science rate exceeded the max rate; adjusted.
ja: 科学の割合が最大値を超えたため修正しました。

en: Luxury rate exceeded the max rate; adjusted.
ja: 贅沢の割合が最大値を超えたため修正しました。

en: %s no longer gives us shared vision!
ja: %sから視界の提供を終了するとの通告を受けました。

en: The senate will not allow you to break treaty with the %s.  You must either dissolve the senate or wait until a more timely moment.
ja: 議会は%sとの条約破棄を承認しないと思われます。解散するか，より良いタイミングを待つべきでしょう。

en: The senate passes your bill because of the constant provocations of the %s.
ja: %sによる絶え間ない挑発を受け，議会はあなたの議案を全会一致で可決しました。

en: The senate refuses to break treaty with the %s, but you have no trouble finding a new senate.
ja: 議会は%sとの条約破棄を承認しなかったため解散されました。特に混乱もなく新たな議会が招集され，議案を可決しました。

en: The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
ja: %sと%sの外交関係はいま%sです。

en:  %s canceled the diplomatic agreement! The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
ja: %sは外交条約を破棄しました！%sと%sの外交関係はいま%sです。

en: %s has attacked your ally %s! You cancel your alliance to the aggressor.
ja: %s はあなたの同盟国の %sを攻撃しました！ 侵略国との同盟を破棄します。

en: Your team mate %s declared war on %s. You are obligated to cancel alliance with %s.
ja: あなたのチームの %s は %s に宣戦しました。あなたも %s との同盟を破棄しなければなりません。

en: Can only set player color prior to game start if 'plrcolormode' is PLR_SET.
ja: 各プレイヤーの色をゲーム開始前に手動で指定するには，'plrcolormode'の設定値が'PLR_SET'でなければいけません。

en: no color
ja: 色の指定なし

en: Removing player %s.
ja: プレイヤー %s を除去します。

en: You've been removed from the game!
ja: あなたはゲームから除去されました！

en: %s has been removed from the game.
ja: %sはゲームから除去されました。

en: Please choose a non-blank name.
ja: 空白ではない名前を選んでください。

en: That nation is already in use.
ja: その民族は既に使われています。

en: Another player already has the name '%s'. Please choose another name.
ja: 他のプレイヤーが既に'%s'という名前を選んでいます。他の名前を選んでください。

en: Please choose a name containing only ASCII characters.
ja: ASCII文字だけで綴られた名前にしてください。

en: Player no. %d
ja: プレイヤー番号 %d

en: A poorly-named player
ja: いいかげんな名前のプレイヤー

en: You have made contact with the %s, ruled by %s.
ja: あなたは %2$s 率いる %1$s と接触しました。

en: Could not throw %s into civil war - too many players
ja: %sに内戦を起こせませんでした――プレイヤーが多すぎます

en: Could not throw %s into civil war - no available nations
ja: %sに内戦を起こせませんでした。使用できる民族がありませんでした。

en: Your nation is thrust into civil war.
ja: あなたの国は内戦になりました。

note: TRANS: <leader> ... the Poles.
en: %s is the rebellious leader of the %s.
ja: %sが %sによる叛乱の指導者になりました。

note: TRANS: <city> ... the Poles.
en: %s declares allegiance to the %s.
ja: %sは%sに対する忠誠を宣言しました。

note: TRANS: ... Danes ... Poles ... <7> cities.
en: Civil war partitions the %s; the %s now hold %d city. | Civil war partitions the %s; the %s now hold %d cities.
ja[0]: %sは内戦により分裂しました。 %sが今や %dの叛乱都市を支配しています。

note: TRANS: '/delegate cancel' is a server command and must not * be translated
en: User '%s' is currently allowed to take control of your player while you are away. Use '/delegate cancel' to revoke this access.
ja: 現在ユーザー'%s'はあなたが操作しているプレイヤーの引き継ぎを委託されています。これを取り消すには， '/delegate cancel' コマンドを実行してください。

en: Control of player '%s' is delegated to you.
ja: あなたはプレイヤー'%s'の操作引き継ぎを委託されています。

note: TRANS: '/delegate take' is a server command and must not * be translated; but <player> should be translated.
en: Use '/delegate take <player>' to take control of a delegated player.
ja: 委託を引き受ける場合は，'/delegate take <プレイヤー名>'コマンドを実行してください。

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the RICHEST Civilizations in the World.
ja: %s %sの伝える世界の金持ち文明報告

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the most ADVANCED Civilizations in the World.
ja: %s %sの伝える世界の先進文明報告

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the most MILITARIZED Civilizations in the World.
ja: %s %sの伝える世界の軍事文明報告

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the HAPPIEST Civilizations in the World.
ja: %s %sの伝える世界の幸福文明報告

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the LARGEST Civilizations in the World.
ja: %s %sの伝える世界の巨大文明報告

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Herodotus
ja: ヘロドトス

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Thucydides
ja: トゥキディデス

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Pliny the Elder
ja: プリニウス

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Livy
ja: リウィウス

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Toynbee
ja: トインビー

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Gibbon
ja: ギボン

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Ssu-ma Ch'ien
ja: 司馬遷

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Pan Ku
ja: 盤古

en: Population
ja: 人口

en: Land Area
ja: 国土面積

en: Settled Area
ja: 入植面積

en: Research Speed
ja: 研究速度

note: TRANS: How literate people are.
en: ?ability:Literacy
ja: 識字率

en: Military Service
ja: 兵役

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Supreme %s
ja: %2d: 至高なる %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Magnificent %s
ja: %2d: 荘厳なる %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Great %s
ja: %2d: 偉大なる %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Glorious %s
ja: %2d: 栄誉ある %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Excellent %s
ja: %2d: 卓越した %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Eminent %s
ja: %2d: 優秀な %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Distinguished %s
ja: %2d: 目覚ましい %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Average %s
ja: %2d: それなりな %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Mediocre %s
ja: %2d: 凡庸な %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Ordinary %s
ja: %2d: 並以下の %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Pathetic %s
ja: %2d: 哀れな %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Useless %s
ja: %2d: 無能な %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Valueless %s
ja: %2d: 無益な %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Worthless %s
ja: %2d: 無価値な %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Wretched %s
ja: %2d: 無残な %s

en: Historian Publishes!
ja: 歴史家の発表

note: TRANS:"The French City of Lyon (team 3) of size 18".
en: %2d: The %s City of %s (%s) of size %d,
ja: %2d: %sの都市 %s（チーム %s） 大きさ%d，

en: %2d: The %s City of %s of size %d,
ja: %2d: %sの都市 %s 大きさ%d

en: Traveler's Report:
ja: 旅行者の報告:

en: The Five Greatest Cities in the World!
ja: 世界の5大都市

note: TRANS: "Colossus in Rhodes (Greek, team 2)".
en: %s in %s (%s, %s)
ja: %s: 所在 %s （%s, %s）

en: %s in %s (%s)
ja: %s: %s(%s)

en: %s has been DESTROYED
ja: %sは破壊されています

note: TRANS: "([...] (Roman, team 4))".
en: (building %s in %s (%s, %s))
ja: (%sを建設中: 場所: %s (%s, %s))

en: (building %s in %s (%s))
ja: (%2$s(%3$s)で%1$sを建設中)

note: TRANS: abbreviation of "square miles"
en:  sq. mi. |  sq. mi.
ja[0]: 平方マイル

note: TRANS: "M tons" = million tons, so always plural
en:  M tons |  M tons
ja[0]: 00万トン

note: TRANS: "M goods" = million goods, so always plural
en:  M goods |  M goods
ja[0]: 00万品

en:  bulb |  bulbs
ja[0]: 単位

en:  month |  months
ja[0]: ヶ月

en:  ton |  tons
ja[0]:  トン

note: TRANS: Unit(s) of culture
en:  point |  points
ja[0]: ポイント

en: (ranked %d)
ja: （第 %d位）

en: Demographics Report:
ja: 人口統計報告:

en: Sorry, the Demographics report is unavailable.
ja: すみません。人口統計報告は利用できません。

en: Achievements List:
ja: 達成した実績 :

en: Population
ja: 人口

note: TRANS: "M goods" = million goods
en: Trade
    (M goods)
ja: 交易
    (百万品)

note: TRANS: "M tons" = million tons
en: Production
    (M tons)
ja: 生産物
    (メガトン)

en: Cities
ja: 都市数

en: Technologies
ja: 科学技術

en: Military Service
    (months)
ja: 兵役
    (月)

en: Wonders
ja: 不思議

en: Research Speed
    (bulbs)
ja: 研究速度
    (ポイント/ターン)

note: TRANS: "sq. mi." is abbreviation for "square miles"
en: Land Area
    (sq. mi.)
ja: 国土面積
    (平方マイル)

note: TRANS: "sq. mi." is abbreviation for "square miles"
en: Settled Area
    (sq. mi.)
ja: 入植面積
    (平方マイル)

en: Literacy
    (%)
ja: 識字率
    (%)

en: Culture
ja: 文化

en: Spaceship
ja: 宇宙船

en: Built Units
ja: ユニット
    生産数

en: Killed Units
ja: ユニット
    撃破数

en: Unit Losses
ja: ユニット
    被撃破数

note: TRANS: message about an installation error.
en: Could not find a readable "%s.%s" ruleset file.
ja: ルールセットファイル "%s.%s" が見つかりません。

en: Ruleset couldn't be loaded. Keeping previous one.
ja: ルールセットは変更されていません。ロードできませんでした。

en: Ruleset couldn't be loaded. Switching to default one.
ja: ルールセットをロードできませんでした。既定のルールセットに変更されています。

en: Loading rulesets.
ja: ルールセットをロードしています

en: Run compatibility function for version: <%d (save file: %d; server: %d).
ja: バージョン<%dの互換性機能を実行します（セーブファイル: %d，サーバー: %d）。

note: TRANS: Minor error message.
en: Saved game contains incomplete map data. This can happen with old saved games, or it may indicate an invalid saved game file. Proceed at your own risk.
ja: セーブファイルのマップデータが完全ではありません。これはセーブファイルのバージョンが古い場合に起きることがあります。また，壊れているセーブファイルを指定したのかもしれません。続ける場合は自己責任でお願いします。

en: %s has been added as %s level AI-controlled player (%s).
ja: %sは %sレベルのAIプレイヤーとして加わりました（%s）。

en: %s has been added as human player.
ja: %sは人間プレイヤーとして加わりました。

note: TRANS: Minor error message: <Leader> ... <Poles>.
en: %s had invalid nation; changing to %s.
ja: %sの民族が不適切です。 %sに変更します。

en: %s had invalid researching technology.
ja: %sが研究中の科学技術が不適切です。

en: Failed saving game as %s
ja: %s という名前でのゲーム保存に失敗しました。

en: Game saved as %s
ja: %s という名前でゲームを保存しました。

en: Unsupported compression type %d.
ja: 圧縮タイプ %dはサポートしていません。

en: Server cannot read standard input. Ignoring input.
ja: サーバーは標準入力を読むことができません。入力を無視しています。

en: rejected
ja: 接続拒否

en: Shutting down for lack of players.
ja: プレイヤーが欠けたため，まもなく初めからやり直します

en: Restarting for lack of players.
ja: プレイヤーが欠けたため，初めからやり直します。

en: Shutting down in %d seconds for lack of players.
ja: プレイヤーが欠けたため， %d秒後に初めからやり直します。

en: shutting down soon for lack of players
ja: プレイヤーが欠けたため，まもなく初めからやり直します

en: Restarting in %d seconds for lack of players.
ja: プレイヤーが欠けたため， %d秒後に初めからやり直します。

en: restarting soon for lack of players
ja: プレイヤーが欠けたため，まもなく初めからやり直します

en: ping timeout
ja: pingタイムアウト

en: client disconnected
ja: クライアントの接続が切断されました

en: Server: bad address: <%s:%d>.
ja: サーバー: 間違ったアドレス: <%s:%d>

note: TRANS: Game state for local server
en: Pregame
ja: 開始前

note: TRANS: Game state for local server
en: Running
ja: 実行中

note: TRANS: Game state for local server
en: Game over
ja: ゲーム終了

en: Number of tiles
ja: タイルの数

en: Tiles per player
ja: プレイヤーごとのタイル数

en: Width and height
ja: 幅と高さ

en: Wrap East-West
ja: 東西をつなげる

en: Wrap North-South
ja: 南北をつなげる

en: Hexagonal
ja: ヘックス

en: Scenario map
ja: シナリオマップ

en: Fully random height
ja: 標高を完全ランダムにする

en: Pseudo-fractal height
ja: 標高を擬似フラクタルにする

en: Island-based
ja: 島ベースにする

en: Fair islands
ja: 公平な島

en: Generator's choice
ja: ジェネレータの選択に任せる

en: One player per continent
ja: 大陸ごとに1プレイヤー

en: Two or three players per continent
ja: 大陸ごとに2または3プレイヤー

en: All players on a single continent
ja: 1つの大陸に全プレイヤー

en: Depending on size of continents
ja: 大陸のサイズに合わせる

en: As close as possible
ja: 可能な限り近く

en: On the same continent
ja: 同じ大陸

en: Horizontal placement
ja: 水平に配置

en: Vertical placement
ja: 垂直に配置

en: As long as connected
ja: 接続中であれば保持

en: Spacerace
ja: 科学勝利

en: Allied victory
ja: 同盟勝利

en: Culture victory
ja: 文化勝利

en: New turn
ja: 指定ターンごと

en: No player connections
ja: 接続なし

en: Server interrupted
ja: サーバーエラー

en: Timer
ja: 指定時間ごと

en: See everything inside borders
ja: 国境線内ではすべて可視にする

en: Borders expand to unknown, revealing tiles
ja: 未知のタイルまで国境を拡張し，タイルを可視にする

en: Per-player, in order
ja: プレイヤーごと既定値

en: Per-player, random
ja: プレイヤーごとランダム

en: Set manually
ja: 手動選択

en: Per-team, in order
ja: チームごと既定値

en: Per-nation, in order
ja: 民族ごと既定値

en: Borders are not helping
ja: 領域に関わらず発生する

en: Happy within own borders
ja: 自国領内であれば発生しない

en: Happy within allied borders
ja: 自国・同盟国領内であれば発生しない

en: Enabled for everyone
ja: 誰とでも可能

en: Only allowed between human players
ja: 人間プレイヤー間のみ可能

en: Only allowed between AI players
ja: AIプレイヤー間のみ可能

en: Only allowed when human involved
ja: AIプレイヤー間のみ不可能

en: Only allowed between two humans, or two AI players
ja: 人間プレイヤー間またはAIプレイヤー間のみ可能

en: Restricted to teams
ja: チーム内に限り可能

en: Disabled for everyone
ja: 誰とでも不可

en: No restrictions
ja: 制限なし

en: Unique to a player
ja: プレイヤーごとに唯一

en: Globally unique
ja: 全世界的に唯一

en: No city name stealing
ja: 都市名の盗用禁止

en: No barbarians
ja: バーバリアンなし

en: Only in huts
ja: 小屋からのみ出現

en: Normal rate of appearance
ja: 通常の出現確率

en: Frequent barbarian uprising
ja: 頻発するバーバリアンの反乱

en: Raging hordes
ja: バーバリアンの奔流

en: Fixed to 'revolen' turns
ja: '革命に必要なターン数'の値に固定

en: Randomly 1-'revolen' turns
ja: 1から '革命に必要なターン数' の間でランダム

en: First time 'revolen', then always quicker
ja: 初回は '革命に必要なターン数' で固定，以降は逓減

en: Random, max always quicker
ja: ランダム，かつ最大値='革命に必要なターン数'が逓減

en: Reveal map at game start
ja: 探索済みマップでゲームを開始する

en: Unfog map for dead players
ja: 死亡プレイヤーに全マップを開示

en: Allows units to be airlifted from allied cities
ja: 同盟の都市からの空輸を許可する

en: Allows units to be airlifted to allied cities
ja: 同盟の都市への空輸を許可する

en: Unlimited units from source city
ja: 都市から出発するユニット数を制限しない

en: Unlimited units to destination city
ja: 都市に到着するユニット数を制限しない

en: All players move concurrently
ja: 全プレイヤーが同時に移動する

en: All players alternate movement
ja: プレイヤーごとに移動する

en: Team alternate movement
ja: チームごとに移動する

en: All players
ja: 全プレイヤー

en: Human players only
ja: 人間プレイヤーのみ

en: No compression
ja: 圧縮しない

en: Using zlib (gzip format)
ja: zlib（gzipフォーマット）を使用する

en: Using xz
ja: xzを使用する

en: This setting controls whether players may make moves at the same time during a turn. Change in setting takes effect next turn. Currently, at least to the end of this turn, mode is "%s".
ja: この設定は，ターン中にプレイヤーが同時に移動するかどうかを制御します。プレイ中に設定を変更した場合は，次のターンから適用されます。少なくともこのターンが終わるまでは，"%s"が適用されます。

en: Warning: aifill not met: %s.
ja: 警告: 'aifill'の設定値が不適切です。%s。

en: Warning: not enough nations in this nation set for all current players.
ja: 警告: 現在の民族セットでは，プレイヤー数に対して民族の数が足りません。

en: Invalid save name definition: '%s' (resolves to '%s').
ja: セーブ名の定義'%s'は不適切です（'%s'と展開されました）。

en: You cannot disable the map generator.
ja: マップジェネレータは無効にできません。

en: You cannot require a map generator when a map is loaded.
ja: マップが読み込まれる時にはマップジェネレータを要求できません。

en: Invalid score name definition: '%s'.
ja: 無効なスコア名定義: '%s'

en: Demography string validation failed at character: '%c'. Try "/help demography".
ja: 人口統計設定文字列の検証で無効な文字 '%c' が見つかりました。"/help demography"で確認してください。

en: Allowed take string validation failed at character: '%c'. Try "/help allowtake".
ja: 利用可能プレイヤー設定文字列の検証で無効な文字 '%c' が見つかりました。"/help allowtake"を確認してください。

en: Starting units string validation failed at character '%c'. Try "/help startunits".
ja: 開始時に保有するユニットを設定する文字列の中に，無効な文字 '%c' が含まれています。"/help startunits"コマンドを実行してヘルプを確認してください。

en: Cannot set endturn earlier than current turn.
ja: endturnを現在のターンより前に設定することはできません。

en: Number of players (%d) is higher than requested value (%d). Keeping old value.
ja: プレイヤー数(%d)が指定値(%d)より大きいです。もとの値を使用します。

en: Requested value (%d) is greater than number of available start positions (%d). Keeping old value.
ja: 指定値(%d)は利用可能な開始地点の数(%d)より大きいです。もとの値を使用します。

note: TRANS: do not translate 'list nationsets'
en: Unknown nation set "%s". See '%slist nationsets' for possible values.
ja: 民族セット"%s"が見つかりません。'%slist nationsets' で使用できるものを確認できます。

en: You are not allowed to set timeout values less than 30 seconds.
ja: timeoutの値を30秒未満に設定することはできません。

note: TRANS: Do not translate setting names in ''.
en: For autogames ('timeout' = -1) 'unitwaittime' should be deactivated (= 0).
ja: autogame ('timeout' = -1)では，'unitwaittime'を無効(= 0)にする必要があります。

note: TRANS: Do not translate setting names in ''.
en: 'timeout' can not be lower than 3/2 of the 'unitwaittime' setting (= %d). Please change 'unitwaittime' first.
ja: 'timeout'を'unitwaittime'設定(= %d)の3/2倍より小さくすることはできません。まず'unitwaittime'を変更してください。

note: TRANS: Do not translate setting names in ''.
en: 'unitwaittime' has to be lower than 2/3 of the 'timeout' setting (= %d). Please change 'timeout' first.
ja: 'unitwaittime'は'timeout'設定(= %d)の2/3倍より小さくしなければなりません。まず'timeout'を変更してください。

en: For an isometric or hexagonal map the ysize must be even.
ja: 等角あるいはヘックスのマップは，ysize（マップの高さ）が偶数でなければなりません。

en: The map size (%d * %d = %d) must be larger than %d tiles.
ja: マップサイズ(%d * %d = %d)は %dタイル以上である必要があります。

en: The map size (%d * %d = %d) must be lower than %d tiles.
ja: マップサイズ(%d * %d = %d)は %dタイル以下である必要があります。

en: No nations in the currently loaded ruleset have associated colors.
ja: 現在ロードされているルールセットでは，どの民族も固有の国境色を設定されていません。

en: Map size definition
ja: マップサイズの定義方法

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must stay as * untranslated.
en: Chooses the method used to define the map size. Other options specify the parameters for each method.
    - "Number of tiles" (FULLSIZE): Map area (option 'size').
    - "Tiles per player" (PLAYER): Number of (land) tiles per player (option 'tilesperplayer').
    - "Width and height" (XYSIZE): Map width and height in tiles (options 'xsize' and 'ysize').
ja: マップサイズの定義に使用する方法を選択します。各方法のパラメータは別のオプションで指定します。
    ・"タイル数" (FULLSIZE): マップの大きさです(オプション 'size')。
    ・"プレイヤーごとのタイル数" (PLAYER): プレイヤー1人あたりの（陸上）タイル数です(オプション 'tilesperplayer')。
    ・"幅と高さ" (XYSIZE): マップの幅およびマップの高さ（単位はタイル数）です(オプション 'xsize' および 'ysize')。

en: Map area (in thousands of tiles)
ja: 　マップの大きさ (×1000タイル)

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must stay as * untranslated.
en: This value is used to determine the map area.
      size = 4 is a normal map of 4,000 tiles (default)
      size = 20 is a huge map of 20,000 tiles
    For this option to take effect, the "Map size definition" option ('mapsize') must be set to "Number of tiles" (FULLSIZE).
ja: この値はマップの大きさを決定するために使用されます。
    size=4は4,000タイルの通常のマップになります(既定値)。
    size=20は20,000タイルの巨大なマップになります。
    このオプションを有効にするには、「マップサイズの定義方法」オプション（'mapsize'）を「タイルの数」（FULLSIZE）に設定する必要があります。

en: Number of (land) tiles per player
ja: 　プレイヤー1人あたりの(陸上)タイル数

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must stay as * untranslated.
en: This value is used to determine the map dimensions. It calculates the map size at game start based on the number of players and the value of the setting 'landmass'.
    For this option to take effect, the "Map size definition" option ('mapsize') must be set to "Tiles per player" (PLAYER).
ja: この値はマップサイズを決定するために使用されます。ゲームの開始時に，プレイヤー数および'landmass'の設定値を基にマップサイズを算出します。
    このオプションを有効にするには、「マップサイズの定義方法」オプション（'mapsize'）を「プレイヤーごとのタイル数」（PLAYER）に設定する必要があります。

en: Map width in tiles
ja: 　マップの幅(タイル数)

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must stay as * untranslated.
en: Defines the map width.
    For this option to take effect, the "Map size definition" option ('mapsize') must be set to "Width and height" (XYSIZE).
ja: マップの幅を指定します。
    このオプションを有効にするには、「マップサイズの定義方法」オプション（'mapsize'）を「幅と高さ」（XYSIZE）に設定する必要があります。

en: Map height in tiles
ja: 　マップの高さ(タイル数)

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must stay as * untranslated.
en: Defines the map height.
    For this option to take effect, the "Map size definition" option ('mapsize') must be set to "Width and height" (XYSIZE).
ja: マップの高さを指定します。
    このオプションを有効にするには、「マップサイズの定義方法」オプション（'mapsize'）を「幅と高さ」（XYSIZE）に設定する必要があります。

en: Method used to generate map
ja: マップの生成方法

en: Method used to choose start positions
ja: 開始地点の決定方法

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes (except 'best') are setting names and shouldn't be * translated. The strings between parentheses and in uppercase * must stay as untranslated.
en: The method used to choose where each player's initial units start on the map. (For scenarios which include pre-set start positions, this setting is ignored.)
    - "Generator's choice" (DEFAULT): the start position placement will depend on the map generator chosen. See the 'generator' setting.
    - "One player per continent" (SINGLE): one player is placed on each of a set of continents of approximately equivalent value (if possible).
    - "Two or three players per continent" (2or3): similar to SINGLE except that two players will be placed on each continent, with three on the 'best' continent if there is an odd number of players.
    - "All players on a single continent" (ALL): all players will start on the 'best' available continent.
    - "Depending on size of continents" (VARIABLE): players will be placed on the 'best' available continents such that, as far as possible, the number of players on each continent is proportional to its value.
    If the server cannot satisfy the requested setting due to there being too many players for continents, it may fall back to one of the others. (However, map generators try to create the right number of continents for the choice of this 'startpos' setting and the number of players, so this is unlikely to occur.)
ja: 各プレイヤーの初期ユニットがマップ上のどこに配置されるかを決定する方法です（開始地点があらかじめ設定されているシナリオの場合は，この設定は無視されます）。
    ・"ジェネレータの選択に任せる" (DEFAULT): 開始地点の配置はマップジェネレータの選択に従います。'generator'設定を参照してください。
    ・"大陸ごとに1プレイヤー" (SINGLE): 出来る限り同程度の面積になる1つ以上の大陸が割り当てられるように，プレイヤーを配置します。
    ・"大陸ごとに2または3プレイヤー" (2or3): SINGLEと似ていますが，各大陸に2人のプレイヤーが配置されます。プレイヤーが奇数の場合は，「最良」の大陸に3人配置されます。
    ・"1つの大陸に全プレイヤー" (ALL): すべてのプレイヤーが「最良」の大陸に配置されます。
    ・"大陸のサイズに合わせる" (VALIABLE): プレイヤーを「最良」の大陸（複数）に配置します。その際，各大陸のプレイヤー数が大陸のサイズに出来る限り比例するようにします。
    大陸のサイズに対してプレイヤー数が多すぎて要求された設定を満たせない場合，サーバー側で別の設定に変更する場合があります（ただしマップジェネレータでは，この'startpos'設定およびプレイヤー数に応じて出来る限り最適の個数の大陸を生成しようとしますから，設定が変更されることはめったにありません）。

en: Method used for placement of team mates
ja: 　チームメイトの配置

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must stay as * untranslated.
en: After start positions have been generated thanks to the 'startpos' setting, this setting controls how the start positions will be assigned to the different players of the same team.
    - "Disabled" (DISABLED): the start positions will be randomly assigned to players, regardless of teams.
    - "As close as possible" (CLOSEST): players will be placed as close as possible, regardless of continents.
    - "On the same continent" (CONTINENT): if possible, place all players of the same team onto the same island/continent.
    - "Horizontal placement" (HORIZONTAL): players of the same team will be placed horizontally.
    - "Vertical placement" (VERTICAL): players of the same team will be placed vertically.
ja: 'startpos'(開始地点の決定方法)に従って開始地点が生成された後に，それらを同じチームのプレイヤーに割り当てる方法を設定します。
    - "無効" (DISABLED): チームに関係なく，ランダムに開始地点を割り当てます。
    - "可能な限り近く" (CLOSEST): 大陸に関係なく，チームメイトの開始地点を可能な限り近くに割り当てます。
    - "同じ大陸" (CONTINENT): 同じチームのプレイヤーを同じ島・大陸に配置します。
    - "水平に配置" (HORIZONTAL): 同じチームのプレイヤーを水平方向に配置します。
    - "垂直に配置" (VERTICAL): 同じチームのプレイヤーを垂直方向に配置します。

en: Presence of 1x1 islands
ja: 大きさ1x1タイル島の生成

en: This setting controls whether the map generator is allowed to make islands of one only tile size.
ja: この設定は，マップジェネレータが1タイルのみからなる島を生成するかどうかを制御します。

en: Whether the poles are separate continents
ja: 極地を大陸から離す

en: If this setting is disabled, the continents may attach to poles.
ja: この設定を無効にすると，大陸が極地につながることがあります。

en: How much the land at the poles is flattened
ja: 極地の平坦度

note: TRANS: The strings in quotes shouldn't be translated.
en: Controls how much the height of the poles is flattened during map generation, preventing a diversity of land terrain there. 0 is no flattening, 100 is maximum flattening. Only affects the 'RANDOM' and 'FRACTAL' map generators.
ja: 極地において大陸の標高差をなくし，画一な地形を生成する度合いを設定します。100に近づくほど大陸はより平坦になります。マップの生成方法が 'RANDOM' または 'FRACTAL' の場合のみ適用されます。

en: Whether there's just one pole generated
ja: マップの片側だけに極地を生成する

en: If this setting is enabled, only one side of the map will have a pole. This setting has no effect if the map wraps both directions.
ja: この設定を有効にすると，極地はマップの片側にのみ生成されるようになります。ただし東西・南北の両方向に循環するマップには適用されません。

en: All the map is temperate
ja: マップ全域を温帯とする

en: If this setting is enabled, the temperature will be equivalent everywhere on the map. As a result, the poles won't be generated.
ja: この設定を有効にすると，マップのどこでも気温が同じになります。その結果，極地が生成されなくなります。

en: Average temperature of the planet
ja: 惑星の平均気温(°F)

en: Small values will give a cold map, while larger values will give a hotter map.
    
    100 means a very dry and hot planet with no polar arctic zones, only tropical and dry zones.
     70 means a hot planet with little polar ice.
     50 means a temperate planet with normal polar, cold, temperate, and tropical zones; a desert zone overlaps tropical and temperate zones.
     30 means a cold planet with small tropical zones.
      0 means a very cold planet with large polar zones and no tropics.
ja: 値を小さくすると寒冷な，大きくすると温暖なマップになります。
    [訳註:ここでいう温度は華氏です。華氏32度=0℃，華氏212度=100℃]
    100にすると極めて高温な乾燥した惑星になり，極地は存在せず全域が熱帯と乾燥帯となります。[100°F≒38℃]
    70ではわずかな極地氷のある暑い惑星になります。[70°F≒21℃]
    50では通常の極地，寒帯，温帯，熱帯がある温暖な惑星になります。砂漠地帯は熱帯と温帯にまたがって存在します。[50°F=10℃]
    30ではわずかな熱帯のある寒い惑星になります。[30°F≒-1℃]
    0では巨大な極地があり熱帯は存在しない極めて寒冷な惑星となります。[0°F≒-18℃]

en: Percentage of the map that is land
ja: マップに占める陸地の割合 (%)

en: This setting gives the approximate percentage of the map that will be made into land.
ja: この設定は，マップのおおよそ何％が陸地になるかを決定します。

en: Amount of hills/mountains
ja: 丘/山の量

en: Small values give flat maps, while higher values give a steeper map with more hills and mountains.
ja: 値が小さければ平坦なマップに，大きければ丘や山の多いマップになります。

en: Amount of water on landmasses
ja: 陸地の湿潤さ

en: Small values mean lots of dry, desert-like land; higher values give a wetter map with more swamps, jungles, and rivers.
ja: 値を小さくすると乾燥した，砂漠のような陸地になります。値を大きくすると湿潤な，湿地やジャングル，河川の多い陸地になります。

en: Global warming
ja: 地球温暖化

en: If turned off, global warming will not occur as a result of pollution. This setting does not affect pollution.
ja: オフにすると，公害による地球温暖化が発生しなくなります。この設定は公害の発生そのものには影響しません。

en: Nuclear winter
ja: 核の冬

en: If turned off, nuclear winter will not occur as a result of nuclear war.
ja: オフにすると，核戦争による核の冬が発生しなくなります。

en: Map generation random seed
ja: マップ生成用のランダムシード

en: Game random seed
ja: ゲームで使用するランダムシード

en: Amount of "special" resource tiles
ja: 資源の量 (‰)

en: Special resources improve the basic terrain type they are on. The server variable's scale is parts per thousand.
ja: 資源のあるタイルは，より多くの産出物をもたらします。値は千分率で表した比率です。

en: Amount of huts (bonus extras)
ja: 小屋(先住民の集落)の量 (‰)

en: Amount of animals
ja: 野生動物の量 (‰)

en: Number of animals initially created on terrains defined for them in the ruleset (if the ruleset supports it). The server variable's scale is animals per thousand tiles.
ja: (ルールセットで定義されている場合のみ)マップ生成に伴って配置される野生動物の数を設定します。値は千分率で表した比率です。

en: Minimum number of players
ja: 最小プレイヤー数

en: There must be at least this many players (connected human players) before the game can start.
ja: ゲームが始まる前に，少なくともこの数のプレイヤー（接続済みの人間プレイヤー）がいなければなりません。

en: Maximum number of players
ja: 最大プレイヤー数

en: The maximal number of human and AI players who can be in the game. When this number of players are connected in the pregame state, any new players who try to connect will be rejected.
    When playing a scenario which defines player start positions, this setting cannot be set to greater than the number of defined start positions.
ja: ゲームに参加できる人間プレイヤーと AIプレイヤーの最大数です。ゲーム開始前の時点でこの数のプレイヤーが接続したら，接続しようとする新しいプレイヤーは拒絶されます。
    プレイヤーの開始地点が指定されているシナリオをプレイする場合は，その数を超える値を設定することはできません。

en: Limited number of AI players
ja: AIプレイヤーの最大数

en: If set to a positive value, then AI players will be automatically created or removed to keep the total number of players at this amount. As more players join, these AI players will be replaced. When set to zero, all AI players will be removed.
ja: 正の値を設定した場合は，プレイヤーの総数がこの値になるように，AIプレイヤーが自動的に生成ないし除去されます。プレイヤーが新たに参加するごとに，これらのAIプレイヤーが入れ替えの対象となります。0に設定した場合は，すべてのAIプレイヤーが除去されます。

en: When the Readiness of a player gets autotoggled off
ja: 準備状態を自動解除せずに保持する

en: In pre-game, usually when new players join or old ones leave, those who have already accepted game to start by toggling "Ready" get that autotoggled off in the changed situation. This setting can be used to make readiness more persistent.
ja: ゲーム開始前に新たなプレイヤーが加わったり，または既存のプレイヤーが切断した場合，既に準備完了しているプレイヤーは自動的に｢準備中｣の状態へと解除されます。この設定によって準備状態を保つことができます。

en: Set of nations to choose from
ja: 使用する民族セット

note: TRANS: do not translate '/list nationsets'
en: Controls the set of nations allowed in the game. The choices are defined by the ruleset.
    Only nations in the set selected here will be allowed in any circumstances, including new players and civil war; small sets may thus limit the number of players in a game.
    If this is left blank, the ruleset's default nation set is used.
    See '/list nationsets' for possible choices for the currently loaded ruleset.
ja: ルールセットで定義されている民族セットのうち，ゲームで使用するものを決定します。
    いかなる場合も，プレイできる民族は指定された民族セットに含まれるものに限られます。内戦によって新たなプレイヤーが追加されたときも同様です。よって民族数が少ないものは，プレイヤー数を制限してしまうことがあります。
    設定値が空白のときは，ルールセットの既定値が使用されます。
    現在のルールセットで使用できる民族セットの一覧は， '/list nationsets' で確認できます。

en: Event cache for this number of turns
ja: イベントをキャッシュするターン数

en: Event messages are saved for this number of turns. A value of 0 deactivates the event cache.
ja: 設定したターン数分のメッセージがイベントキャッシュとして保存されます。0に設定するとイベントキャッシュは無効になります。

en: Size of the event cache
ja: イベントキャッシュの大きさ

en: This defines the maximal number of events in the event cache.
ja: 最大でいくつのイベントをイベントキャッシュに保存するかを設定します。

en: Save chat messages in the event cache
ja: チャットメッセージをイベントキャッシュに保存する

en: If turned on, chat messages will be saved in the event cache.
ja: オンにすると，チャットメッセージがイベントキャッシュに保存されます。

en: Print turn and time for each cached event
ja: キャッシュの各イベントにターンと時刻を付記する

note: TRANS: Don't translate the text between single quotes.
en: If turned on, all cached events will be marked by the turn and time of the event like '(T2 - 15:29:52)'.
ja: オンにすると，キャッシュされるすべてのイベントに「(T2 - 15:29:52)」のような書式でターンと時刻が明記されます。

en: List of players' initial units
ja: 開始時にプレイヤーが保有するユニット

en: This should be a string of characters, each of which specifies a unit role. The first character must be native to at least one "Starter" terrain. The characters and their meanings are:
        c   = City founder (eg., Settlers)
        w   = Terrain worker (eg., Engineers)
        x   = Explorer (eg., Explorer)
        k   = Gameloss (eg., King)
        s   = Diplomat (eg., Diplomat)
        f   = Ferryboat (eg., Trireme)
        d   = Ok defense unit (eg., Warriors)
        D   = Good defense unit (eg., Phalanx)
        a   = Fast attack unit (eg., Horsemen)
        A   = Strong attack unit (eg., Catapult)
ja: ゲーム開始時点で保有するユニットの数と種類を，文字列により指定します。これには最低でも1つの都市建設者が含まれていなければなりません。各文字はそのユニットの役割を意味します。 :
        c   = 都市建設者             (例: 開拓者)
        w   = 地形労働者            (例: エンジニア)
        x   = 探索用ユニット         (例: 探検家)
        k   = ゲーム終了ユニット     (例: 指導者)
        s   = 外交官                      (例: 外交官)
        f   = 輸送用船舶              (例: トライリーム)
        d   = 一応の防御ユニット  (例: 戦士)
        D   = 優秀な防御ユニット  (例: ファランクス)
        a   = 高速な攻撃ユニット  (例: 騎馬兵)
        A   = 強力な攻撃ユニット  (例: カタパルト)

en: Whether player starts with a city
ja: 開始地点に都市を配置する

en: If this is set, game will start with player's first city already founded to starting location.
ja: この設定をオンにすると，各プレイヤーは開始地点に首都が配置された状態でゲームを開始します。

en: Area where initial units are located
ja: 最初のユニットが置かれる範囲

en: This is the radius within which the initial units are dispersed.
ja: 開始時に，この値の半径の範囲内でユニットが分散して配置されます。

en: Starting gold per player
ja: 各プレイヤーが開始時に持っている国庫金

en: At the beginning of the game, each player is given this much gold.
ja: ゲーム開始時に，各プレイヤーはこの額の資金を与えられることになります。

en: Number of initial techs per player
ja: 各プレイヤーが最初に持っている科学技術の数

note: TRANS: The string between single quotes is a setting name and * should not be translated.
en: At the beginning of the game, each player is given this many technologies. The technologies chosen are random for each player. Depending on the value of tech_cost_style in the ruleset, a big value for 'techlevel' can make the next techs really expensive.
ja: ゲーム開始時に，各プレイヤーはこの数だけの科学技術を与えられます。どの科学技術になるかはプレイヤーごとにランダムに決定されます。ルールセットのtech_cost_styleの値によっては，techlevelの値を大きくするとその次の科学技術の開発コストが極めて大きいものになることがあります。

en: Technology cost multiplier percentage
ja: 科学技術研究コストの係数(%)

en: This affects how quickly players can research new technology. All tech costs are multiplied by this amount (as a percentage). The base tech costs are determined by the ruleset or other game settings.
ja: これは，新しい科学技術をどのぐらい早く発見できるかに影響します。すべての科学技術のコストにはこの係数(%)がかけられます。係数をかける前の基本コストはルールセットや他の設定により決定されます。

en: Percentage penalty when changing tech
ja: 科学技術を変更したときに受けるペナルティーの割合

en: If you change your current research technology, and you have positive research points, you lose this percentage of those research points. This does not apply when you have just gained a technology this turn.
ja: 科学技術を研究中に研究対象を変更した場合，累積研究ポイントが正の値であれば，ここで指定した割合だけ研究ポイントを失います。ただし，現在のターンに科学技術を得た場合には，この規則は適用されません。

en: Chance to lose a technology while receiving it
ja: 科学技術を受け取る際に失われる確率(%)

en: The chance that learning a technology by treaty or theft will fail.
ja: 科学技術を他国から窃取もしくは奪取した，または条約により供与された際に失われる確率を設定します。

en: Chance to lose a technology while giving it
ja: 科学技術を与える際に失われる確率(%)

en: The chance that your civilization will lose a technology if you teach it to someone else by treaty, or if it is stolen from you.
ja: 科学技術を他国から窃取もしくは奪取された，または条約により他国へ供与した際に失われる確率を設定します。

en: Team pooled research
ja: チーム共同研究

en: If this setting is turned on, then the team mates will share the science research. Else, every player of the team will have to make its own.
ja: この設定がオンになっている場合は，チームが科学技術研究を共有します。オフの場合，プレイヤーはそれぞれ独自に研究する必要があります。

en: Penalty when getting tech from treaty
ja: 条約により科学技術を得たときのペナルティー

en: For each technology you gain from a diplomatic treaty, you lose research points equal to this percentage of the cost to research a new technology. If this is non-zero, you can end up with negative research points.
ja: 条約によって得た科学技術それぞれにつき，その科学技術を新しく研究するために必要なコストにここで指定したパーセンテージを掛けたものと等しいだけの研究ポイントを失います。この値が0以外の場合，研究ポイントがマイナスになることもあります。

en: Penalty when getting gold from treaty
ja: 条約により金を得たときのペナルティー

en: When transferring gold in diplomatic treaties, this percentage of the agreed sum is lost to both parties; it is deducted from the donor but not received by the recipient.
ja: 条約により他国へ資金を供与したとき，ここで指定したパーセンテージを掛けた額が失われます。

en: Penalty when getting tech from conquering
ja: 征服により科学技術を得た時のペナルティー

en: For each technology you gain by conquering an enemy city, you lose research points equal to this percentage of the cost to research a new technology. If this is non-zero, you can end up with negative research points.
ja: 敵都市を征服して得た科学技術それぞれにつき，その科学技術を新しく研究するために必要なコストにここで指定したパーセンテージを掛けたものと等しいだけの研究ポイントを失います。この値が0以外の場合，研究ポイントがマイナスになることもあります。

en: Penalty when getting a free tech
ja: 無償で科学技術を得た時のペナルティー

note: TRANS: The strings between single quotes are setting names and * shouldn't be translated.
en: For each technology you gain "for free" (other than covered by 'diplcost' or 'conquercost': for instance, from huts or from Great Library effects), you lose research points equal to this percentage of the cost to research a new technology. If this is non-zero, you can end up with negative research points.
ja: 無償で得た科学技術(dipcostやconquercostが適用されない場合，つまり小屋やアレクサンドリア図書館から得たもの)それぞれにつき，その科学技術を新しく研究するために必要なコストにここで指定したパーセンテージを掛けたものと等しいだけの研究ポイントを失います。この値が0以外の場合，研究ポイントがマイナスになることもあります。

en: Research point debt threshold for losing tech
ja: 負の研究ポイントにより科学技術が失われる閾値(%)

en: When you have negative research points, and your shortfall is greater than this percentage of the cost of your current research, you forget a technology you already knew.
    The special value -1 prevents loss of technology regardless of research points.
ja: 研究ポイントの蓄積が負の値になり，その絶対値が研究中の科学技術が要求するコストにこの割合を掛けた値よりも大きい場合，あなたは研究済の科学技術を失います。
    -1に設定すると研究ポイントの値に関わらず科学技術は失われません。

en: Research points restored after losing a tech
ja: 科学技術を失った後に受け取る研究ポイントの割合(%)

en: When you lose a technology due to a negative research balance (see 'techlossforgiveness'), this percentage of its research cost is credited to your research balance (this may not be sufficient to make it positive).
    The special value -1 means that your research balance is always restored to zero, regardless of your previous shortfall.
ja: 研究ポイントの蓄積が負の値になったために科学技術を失ったとき('techlossforgiveness'を参照)，その科学技術の研究コストにこの割合を掛けた値の研究ポイントを受け取ることができます(ただし研究ポイントの蓄積が正の値に戻るとは限りません)。
    -1に設定すると，科学技術を失った後は必ず研究ポイントの蓄積が0ポイントに戻ります。

en: Food required for a city to grow
ja: 都市拡大に必要な食料

en: This is the base amount of food required to grow a city. This value is multiplied by another factor that comes from the ruleset and is dependent on the size of the city.
ja: 都市が拡大するために必要な食料の量です。この値はルールセットによる他の要素により修正されるほか，都市の大きさによっても変わってきます。

en: Percentage food lost when city can't grow
ja: 都市が成長できないときに失う食料の割合

en: If a city would expand, but it can't because it lacks some prerequisite (traditionally an Aqueduct or Sewer System), this is the base percentage of its foodbox that is lost each turn; the penalty may be reduced by buildings or other circumstances, depending on the ruleset.
ja: 何らかの必要な条件(水道など)を満たしていないために都市の成長が妨げられたとき，毎ターンここで指定した割合だけ都市の食料備蓄が失われます。このペナルティはルールセットが指定する建物や他の条件によって軽減することができます。

en: Multiplier percentage for production costs
ja: 生産コストの係数(％)

en: This affects how quickly units and buildings can be produced.  The base costs are multiplied by this value (as a percentage).
ja: ユニットおよび都市建造物の生産/建造スピードに影響します。基本値にこの係数（パーセント）がかけられます。

en: Minimum city size to get full trade
ja: 最大交易を得るための最小都市規模

note: TRANS: The strings between single quotes are setting names and * shouldn't be translated.
en: There is a trade penalty in all cities smaller than this. The penalty is 100% (no trade at all) for sizes up to 'notradesize', and decreases gradually to 0% (no penalty except the normal corruption) for size='fulltradesize'. See also 'notradesize'.
ja: この値より小さい都市はすべて，交易ポイントにペナルティが課されます。ペナルティはnotradesize以下なら100%(交易ポイントなし)，そこから徐々に減ってsize=fulltradesizeでは0%(通常の汚職を除いてペナルティなし)になります。notradesizeも参照。

en: Maximum size of a city without trade
ja: 交易のない都市の最大規模

note: TRANS: The strings between single quotes are setting names and * shouldn't be translated.
en: Cities do not produce any trade at all unless their size is larger than this amount. The produced trade increases gradually for cities larger than 'notradesize' and smaller than 'fulltradesize'. See also 'fulltradesize'.
ja: この値以下の大きさの都市はすべて，交易ポイントをまったく産出しません。notradesize より大きくfulltradesizeより小さい都市では，徐々に交易ポイントが増えます。fulltradesize も参照。

en: Minimum distance between cities
ja: 都市間の最小距離

en: When a player attempts to found a new city, it is prevented if the distance from any existing city is less than this setting. For example, when this setting is 3, there must be at least two clear tiles in any direction between all existing cities and the new city site. A value of 1 removes any such restriction on city placement.
ja: この距離内に他の都市が存在するタイルには，新しく都市を建設することはできません。例えば値が3なら，2都市間に最低2タイルの空地がなければなりません。0(既定値)に設定した場合は，ルールセットの既定値を使用します。

en: Technology trading
ja: 科学技術の授受

en: If turned off, trading technologies in the diplomacy dialog is not allowed.
ja: オフにすると，外交ダイアログで科学技術の授受ができなくなります。

en: Gold trading
ja: 金の授受

en: If turned off, trading gold in the diplomacy dialog is not allowed.
ja: オフにすると，外交ダイアログで金の授受ができなくなります。

en: City trading
ja: 都市の授受

en: If turned off, trading cities in the diplomacy dialog is not allowed.
ja: オフにすると，外交ダイアログで都市の授受ができなくなります。

en: Minimum distance for trade routes
ja: 交易路の最小距離

en: In order for two cities in the same civilization to establish a trade route, they must be at least this far apart on the map. For square grids, the distance is calculated as "Manhattan distance", that is, the sum of the displacements along the x and y directions.
ja: 同一文明内の2都市間に交易路を結ぶためには，都市間がマップ上でこの値以上離れていることが必要です。正方格子では，距離は「マンハッタン距離」で計算されます。マンハッタン距離とは，x方向とy方向それぞれの変位を加えたものです。[訳注:例えば，2つの都市の座標がそれぞれ(42, 20)，(47, 13)の場合，「距離」は(47-42)+(20-13)=5+7=12となります。]

en: Number of turns between rapture effect
ja: 歓喜を得るまでのターン数

en: Sets the number of turns between rapture growth of a city. If set to n a city will grow after celebrating for n+1 turns.
ja: 歓喜による都市の成長が何ターンごとに起きるか設定します。
    nに設定した場合，都市はn+1ターンの祝祭の後に成長します。

en: Frequency of disasters
ja: 災害が発生する頻度

en: Affects how often random disasters happen to cities, if any are defined by the ruleset. The relative frequency of disaster types is set by the ruleset. Zero prevents any random disasters from occurring.
ja: ルールセットで設定されている災害が都市でランダムに発生する頻度を決定します。ただし設定された災害のうちいずれかが発生する相対的な頻度はルールセットで制御されます。0にすると災害は発生しません。

en: Chance for conquered building destruction
ja: 占領した都市の建物が壊れる確率

en: When a player conquers a city, each city improvement has this percentage chance to be destroyed.
ja: 都市を占領した場合，都市の各施設はそれぞれこの確率で破壊されます。

en: Chance of moving into tile after attack
ja: 攻撃の後タイルへ移動する可能性

en: If set to 0, combat is Civ1/2-style (when you attack, you remain in place). If set to 100, attacking units will always move into the tile they attacked when they win the combat (and no enemy units remain in the tile). If set to a value between 0 and 100, this will be used as the percent chance of "occupying" territory.
ja: 0を設定したら，戦闘のスタイルはCiv1/2と同じです(攻撃後のユニットは移動しません)。100を設定したら，攻撃したユニットが戦闘で勝利を収めた場合は必ず，攻撃したタイルへ移動します(そして，敵のユニットはそのタイルに残れません。)。0から100の間の値を設定したら，「占領」の発生する確率として使用されます。

en: Turn on/off server-side autoattack
ja: サーバー側での自動攻撃のオン・オフ

en: If set to on, units with moves left will automatically consider attacking enemy units that move adjacent to them.
ja: オンに設定すると，移動ポイントが残っているユニットはすぐそばで移動する敵を自動で攻撃しようとするようになります。

en: Do all units in tile die with defender
ja: 防御側ユニットが全滅する

en: If this is enabled, each time a defender unit loses in combat, and is not inside a city or suitable base, all units in the same tile are destroyed along with the defender. If this is disabled, only the defender unit is destroyed.
ja: この設定が有効のとき，都市・要塞外における戦闘では，防御側ユニットが撃破されると同じタイルにいるユニットが全滅します。無効のときは，防御側ユニットだけが撃破されます。

en: Reduce city population after attack
ja: 攻撃による都市人口の減少

en: This flag indicates whether a city's population is reduced after a successful attack by an enemy unit. If this is disabled, population is never reduced. Even when this is enabled, only some units may kill citizens.
ja: 都市内のユニットが攻撃を受けて撃破されたとき，その都市の人口が減少するかどうかを設定します。無効にすると，人口が減ることはありません。ただしこの設定に関わらず，攻撃によって人口を減らす効果を持つユニットもあります。

en: Slowly kill units without home cities (e.g., starting units)
ja: 都市に所属しないユニット(初期ユニットなど)の消耗

en: If greater than 0, then every unit without a homecity will lose hitpoints each turn. The number of hitpoints lost is given by 'killunhomed' percent of the hitpoints of the unit type. At least one hitpoint is lost every turn until the death of the unit.
ja: 0より大きい場合，都市に所属しないユニットは毎ターン体力が減少します。減少量はユニットの体力に，この 'killunhomed'パーセントを掛けた値になります。ただし最低でも1ターンに1pt減少し，体力が0になると死亡します。

en: National borders
ja: 国境線

en: Units inside borders cause no unhappiness
ja: 領内の戦闘ユニットは不幸市民を発生させない

en: If this is set, units will not cause unhappiness when inside your borders, or even allies borders, depending on value.
ja: この設定を変更すると，戦闘ユニットが自国の領域内，またはそれに加えて同盟国の領域内にいる場合に，不幸市民が発生しなくなります。

en: Ability to do diplomacy with other players
ja: 他プレイヤーとの外交

en: This setting controls the ability to do diplomacy with other players.
ja: この設定は，他のプレイヤーと外交交渉を行う能力を制御します。

en: Allowed city names
ja: 都市名の許可

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between parentheses * and in uppercase must not be translated.
en: - "No restrictions" (NO_RESTRICTIONS): players can have multiple cities with the same names.
    - "Unique to a player" (PLAYER_UNIQUE): one player can't have multiple cities with the same name.
    - "Globally unique" (GLOBAL_UNIQUE): all cities in a game have to have different names.
    - "No city name stealing" (NO_STEALING): like "Globally unique", but a player isn't allowed to use a default city name of another nation unless it is a default for their nation also.
ja: ・"制限なし" (NO_RESTRICTIONS): プレイヤーは同じ名前を複数の都市に付けることができます。
    ・"プレイヤーごとに唯一" (PLAYER_UNIQUE): 1人のプレイヤーが同じ名前を複数の都市に付けることはできません。
    ・"全世界的に唯一" (GLOBAL_UNIQUE): ゲーム中の都市はすべて名前が違っている必要があります。
    ・"都市名の盗用禁止" (NO_STEALING): "全世界的に唯一"と似ていますが，さらに他の民族が既定値として持っている都市名を[訳注:まだ他民族で使用されていなくても]使用することはできません（自民族でもその名前が既定値に含まれている場合は除く）。

en: How to pick player colors
ja: 国境色の決定方法

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single quotes * are setting names and shouldn't be translated. The strings * between parentheses and in uppercase must not be translated.
en: This setting determines how player colors are chosen. Player colors are used in the Nations report, for national borders on the map, and so on.
    - "Per-player, in order" (PLR_ORDER): colors are assigned to individual players in order from a list defined by the ruleset.
    - "Per-player, random" (PLR_RANDOM): colors are assigned to individual players randomly from the set defined by the ruleset.
    - "Set manually" (PLR_SET): colors can be set with the 'playercolor' command before the game starts; these are not restricted to the ruleset colors. Any players for which no color is set when the game starts get a random color from the ruleset.
    - "Per-team, in order" (TEAM_ORDER): colors are assigned to teams from the list in the ruleset. Every player on the same team gets the same color.
    - "Per-nation, in order" (NATION_ORDER): if the ruleset defines a color for a player's nation, the player takes that color. Any players whose nations don't have associated colors get a random color from the list in the ruleset.
    Regardless of this setting, individual player colors can be changed after the game starts with the 'playercolor' command.
ja: 国境線などに使われる色をどのように決めるかを指定します。
    - "プレイヤーごと既定値" (PLR_ORDER): ルールセットで定義された色と順序に従います。
    - "プレイヤーごとランダム" (PLR_RANDOM): ルールセットで定義された色が各プレイヤーにランダムで割り当てられます。
    - "手動選択" (PLR_SET): 'playercolor'コマンドを用いて，ゲーム開始前でも任意に色を設定できます。ルールセットで定義されていない色も使用できます。設定されなかったプレイヤーには，ゲーム開始時にルールセットで定義された色がランダムで割り当てられます。
    - "チームごと既定値" (TEAM_ORDER): ルールセットが定義する色と順序に従って各チームに割り当てます。同じチームのプレイヤーは全員で同じ色を共有します。
    - "民族ごと既定値" (NATION_ORDER): ルールセットが特定の民族に対し固有に設定している国境色を使用します。設定されていない民族には，ルールセットで定義された色がランダムで割り当てられます。
    これらの設定に関わらず，ゲーム開始後は各プレイヤーの色を'playercolor'コマンドで任意に変更することができます。

en: Barbarian appearance frequency
ja: バーバリアンの出現頻度

note: TRANS: The string between single quotes is a setting name and * should not be translated.
en: This setting controls how frequently the barbarians appear in the game. See also the 'onsetbarbs' setting.
ja: この設定は，ゲームにどの程度の頻度でバーバリアンが出現するかを制御します。設定'onsetbarbs'も参照してください。

en: Barbarian onset turn
ja: バーバリアン来襲ターン

en: Barbarians will not appear before this turn.
ja: 　バーバリアンはこのターンより前には出現しません。

en: Way to determine revolution length
ja: 革命に必要なターン数の決定方法

en: Which method is used in determining how long period of anarchy lasts when changing government. The actual value is set with 'revolen' setting. The 'quickening' methods depend on how many times any player has changed to this type of government before, so it becomes easier to establish a new system of government if it has been done before.
ja: 政治体制を変更する際，無政府状態に陥るターン数を決定する方法です。実際の数値は '革命に必要なターン数' ('revolen') の設定も併せて決められます。'QUICKENING'または'RANDQUICK'では，プレイヤーが目標となる政治体制に移行した回数が影響します。つまり過去に経験した政治体制であれば，次回以降は無政府状態の期間が短縮され，政府の確立が容易になります。

en: Length of revolution
ja: 革命に必要なターン数

en: When changing governments, a period of anarchy will occur. Value of this setting, used the way 'revolentype' setting dictates, defines the length of the anarchy.
ja: 政治体制を変更する際に，革命に伴って無政府状態がある期間続きます。このターン数を 'revolentype' 設定と合わせて決定します。

en: Whether to enable fog of war
ja: 戦場の霧を有効にする

en: If this is enabled, only those units and cities within the vision range of your own units and cities will be revealed to you. You will not see new cities or terrain changes in tiles not observed.
ja: 有効にすると，自国のユニットや都市の視界に入ったユニットだけを見ることができます。監視されていない場所の新しい都市や地形の変更をあなたは見ることができません。

en: Whether fog of war applies to border changes
ja: 　国境の変化に戦場の霧を適用する

en: If this setting is enabled, players will not be able to see changes in tile ownership if they do not have direct sight of the affected tiles. Otherwise, players can see any or all changes to borders as long as they have previously seen the tiles.
ja: この設定を有効にした場合，プレイヤーの視界に直接入っていないタイルでの国境の変化は見えなくなります。無効の場合は，既知のタイルでの国境の変化をすべて見ることができます。

en: Airlifting style
ja: 空輸の条件

en: Base chance for diplomats and spies to succeed
ja: 外交官・スパイの基本成功確率

en: What kinds of victories are possible
ja: 勝利条件

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must stay as * untranslated.
en: This setting controls how game can be won. One can always win by conquering entire planet, but other victory conditions can be enabled or disabled:
    - "Spacerace" (SPACERACE): Spaceship is built and travels to Alpha Centauri.
    - "Allied" (ALLIED): After defeating enemies, all remaining players are allied.
    - "Culture" (CULTURE): Player meets ruleset defined cultural domination criteria.
ja: ゲームの勝者を決定する方法を設定します。他の全ての文明を滅ぼし，世界征服を果たしたプレイヤーは必ず勝利しますが(｢征服勝利｣)，それ以外の勝利条件を有効または無効にすることができます。 :
    - "科学勝利" (SPACERACE): 建造した宇宙船を打ち上げ，アルファ・ケンタウリへと到達させる。
    - "同盟勝利" (ALLIED): 敵国を全て滅ぼし，同盟を結んだプレイヤーだけが生き残る。
    - "文化勝利" (CULTURE): ルールセットが定義する基準 (最低値および2位との差) を満たす文化を生み出す。

en: Should the game end if the spaceship arrives?
ja: 　宇宙船の到達でゲームを終了する

en: If this option is turned on, the game will end with the arrival of a spaceship at Alpha Centauri.
ja: このオプションをオンにした場合，アルファ・ケンタウリに宇宙船が到達した時点でゲームは終了します。

en: Minimum number of cities for civil war
ja: 内戦が起こる都市数の最小

en: A civil war is triggered when a player has at least this many cities and the player's capital is captured. If this option is set to the maximum value, civil wars are turned off altogether.
ja: プレイヤーが少なくともこの数の都市を持っているときに首都が占領されると，内戦が勃発します。このオプションを最大値に設定すると，内戦は完全にやみます。

en: Restrict the use of the infrastructure for enemy units
ja: 敵ユニットによる交通路の使用を禁止する

en: If this option is enabled, the use of roads and rails will be restricted for enemy units.
ja: このオプションを有効にすると，敵ユニットが道路および鉄道を使用できなくなります。

en: Does unreachable unit protect reachable ones
ja: 射程外ユニットによる射程内ユニットの防衛

en: Turns until player contact is lost
ja: プレイヤー間の接触が失われるまでのターン数

en: Players may meet for diplomacy this number of turns after their units have last met, even when they do not have an embassy. If set to zero, then players cannot meet unless they have an embassy.
ja: 大使館を設置していなくても，最後にユニットが接触してからこのターン数の間はプレイヤー同士の外交会談を開くことができます。0に設定すると，大使館を設置しない限り会談を開けなくなります。

en: Rebuild palace whenever capital is conquered
ja: 首都が占領された時に宮殿を再建する

en: If this is turned on, when the capital is conquered the palace is automatically rebuilt for free in another randomly chosen city. This is significant because the technology requirement for building a palace will be ignored. (In some rulesets, buildings other than the palace are affected by this setting.)
ja: オンにしている場合に首都が占領されたら，他のランダムに選ばれた都市に無償かつ自動的に宮殿が再建されます。これは宮殿の建設に必要な科学技術を持っているかどうかに関係なく発生します（ルールセットによっては，宮殿以外の建造物にもこの設定が影響する場合があります）。

en: Give caught units a homecity
ja: 捕獲されたユニットに所属都市を設定する

note: TRANS: The string between single quotes is a setting name and * should not be translated.
en: If unset, caught units will have no homecity and will be subject to the 'killunhomed' option.
ja: オフにした場合，捕獲されたユニットは都市に所属しておらず，killunhomedオプションに従います。

en: Whether to use natural city names
ja: 自然な都市名を使う

en: If enabled, the default city names will be determined based on the surrounding terrain.
ja: 有効にした場合，デフォルトの都市名は周囲の地形を基準に決定されます。

en: Whether to enable citizen migration
ja: 移民を有効にする

note: TRANS: The strings between single quotes are setting names * and should not be translated.
en: This is the master setting that controls whether citizen migration is active in the game. If enabled, citizens may automatically move from less desirable cities to more desirable ones. The "desirability" of a given city is calculated from a number of factors. In general larger cities with more income and improvements will be preferred. Citizens will never migrate out of the capital, or cause a wonder to be lost by disbanding a city. A number of other settings control how migration behaves:
      'mgr_turninterval' - How often citizens try to migrate.
      'mgr_foodneeded'   - Whether destination food is checked.
      'mgr_distance'     - How far citizens will migrate.
      'mgr_worldchance'  - Chance for inter-nation migration.
      'mgr_nationchance' - Chance for intra-nation migration.
ja: 移民の有効/無効を制御する基本設定です。有効にすると，市民が自動的に判断して，魅力のない都市から魅力的な都市へ移住することがあります。都市の「魅力度」はいくつかの要素から計算されます。一般的に言って，大きくて収入が多く都市建造物がたくさんある都市が好まれます。市民は首都から他都市に移住することはありません（そうでないと移民で首都が解散するというおかしなことが起きるからです）。移民の挙動については他にもいくつかの設定項目があります:
      mgr_turninterval - 市民が移住を検討する間隔
      mgr_foodneeded   - 移住先の都市の食料を確認するかどうか
      mgr_distance     - 移住先までの距離
      mgr_worldchance  - 他国の都市へ移住する確率
      mgr_nationchance - 自国の都市へ移住する確率

en: Number of turns between migrations from a city
ja: 　移民が発生するターン間隔

note: TRANS: Do not translate 'migration' setting name.
en: This setting controls the number of turns between migration checks for a given city. The interval is calculated from the founding turn of the city. So for example if this setting is 5, citizens will look for a suitable migration destination every five turns from the founding of their current city. Migration will never occur the same turn that a city is built. This setting has no effect unless migration is enabled by the 'migration' setting.
ja: この設定は，各都市で移民チェックが行われる間隔を制御します。間隔は都市が建設されたターンを基準にして計算されます。例えば，この設定値が5の場合，市民は都市創設より5ターンごとに，より良い移住先を探します。都市が創設されたそのターンには移民は発生しません。この設定は，「migration」の設定が有効になっていない場合には何も影響を与えません。

en: Whether migration is limited by food
ja: 　移民を食料によって制限する

note: TRANS: Do not translate 'migration' setting name.
en: If this setting is enabled, citizens will not migrate to cities which would not have enough food to support them. This setting has no effect unless migration is enabled by the 'migration' setting.
ja: この設定が有効の場合，市民は移民を養うことのできるだけの食料が得られない都市には移住しません。この設定は，「migration」の設定が有効になっていない場合には何も影響を与えません。

en: Maximum distance citizens may migrate
ja: 　移民対象都市までの最大距離

en: Percent probability for migration within the same nation
ja: 　自国内の都市に移民する確率

note: TRANS: Do not translate 'migration' setting name.
en: This setting controls how likely it is for citizens to migrate between cities owned by the same player. Zero indicates migration will never occur, 100 means that migration will always occur if the citizens find a suitable destination. This setting has no effect unless migration is activated by the 'migration' setting.
ja: この設定は，同じプレイヤーが所有する都市に対して市民が移住する確率を制御します。0の場合は決して移民は発生しません。100の場合，市民が適切な移住先を見つけたら，必ず移民が発生します。この設定は，「migration」の設定が有効になっていない場合には何も影響を与えません。

en: Percent probability for migration between foreign cities
ja: 　他国の都市に移民する確率

note: TRANS: Do not translate 'migration' setting name.
en: This setting controls how likely it is for migration to occur between cities owned by different players. Zero indicates migration will never occur, 100 means that citizens will always migrate if they find a suitable destination. This setting has no effect if migration is not enabled by the 'migration' setting.
ja: この設定は，別のプレイヤーが所有する都市に対して市民が移住する確率を制御します。0の場合は決して移民は発生しません。100の場合，市民が適切な移住先を見つけたら，必ず移民が発生します。この設定は，「migration」の設定が有効になっていない場合には何も影響を与えません。

en: Players that users are allowed to take
ja: ユーザーが取得できるプレイヤー

note: TRANS: the strings in double quotes are server command names * and should not be translated.
en: This should be a string of characters, each of which specifies a type or status of a civilization (player).
    Clients will only be permitted to take or observe those players which match one of the specified letters. This only affects future uses of the "take" or "observe" commands; it is not retroactive. The characters and their meanings are:
        o,O = Global observer
        b   = Barbarian players
        d   = Dead players
        a,A = AI players
        h,H = Human players
    The first description on this list which matches a player is the one which applies. Thus 'd' does not include dead barbarians, 'a' does not include dead AI players, and so on. Upper case letters apply before the game has started, lower case letters afterwards.
    Each character above may be followed by one of the following numbers to allow or restrict the manner of connection:
    (none) = Controller allowed, observers allowed, can displace connections. (Displacing a connection means that you may take over a player, even when another user already controls that player.)
         1 = Controller allowed, observers allowed, can't displace connections;
         2 = Controller allowed, no observers allowed, can displace connections;
         3 = Controller allowed, no observers allowed, can't displace connections;
         4 = No controller allowed, observers allowed
ja: ここには文字列を入力します。それぞれの文字は，それぞれある種類（状態）にある文明（プレイヤー）を指定します。
    クライアントは，指定された文字のどれかに合致したプレイヤーしか取得あるいは観察できません。この設定が影響するのは，設定をした後に実行されたtakeコマンドあるいはobserveコマンドに対してのみであり，さかのぼって適用されることはありません。文字とその意味は以下の通りです:
        o,O = 全体の観察者
        b   = バーバリアンプレイヤー
        d   = 死亡プレイヤー
        A,a = AI プレイヤー
        H,h = 人間プレイヤー
    このリストを上から見ていって最初に合致する項目が適用されます。たとえば，'d' には死亡したバーバリアンは含まれず（訳注：「バーバリアン」の時点で'b'になるため，その下にある「死亡した」は無関係），'a' には死亡したAI プレイヤーは含まれません（訳注：「死亡した」の時点で'd'になるため）。大文字はゲームが開始される前に適用され，小文字は開始された後に適用されます。
    上記の各文字の後に下記の数字のいずれかを付与することで，接続のしかたを許可/制限できます。
       (なし) = 操作可，観察可，接続の乗っ取り可(接続の乗っ取りとは，他の人が操作しているプレイヤーでも追い出して取得できるということです)
       1 = 操作可，観察可，接続の乗っ取り不可
       2 = 操作可，観察不可，接続の乗っ取り可
       3 = 操作可，観察不可，接続の乗っ取り不可
       4 = 操作不可，観察可

en: Whether AI-status toggles with connection
ja: 接続によってAIの状態を切りかえる

en: If enabled, AI status is turned off when a player connects, and on when a player disconnects.
ja: 有効にした場合，プレイヤーが接続したときにはAIを無効にし，切断したときにはAIを有効にします。

en: Turn the game ends
ja: ゲーム終了ターン

en: The game will end at the end of the given turn.
ja: このターンの終わりにゲームが終了します。

en: Reveal the map
ja: 探索済みマップを使用する

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must not be * translated.
en: If "Reveal map at game start" (START) is set, the initial state of the entire map will be known to all players from the start of the game, although it may still be fogged (depending on the 'fogofwar' setting). If "Unfog map for dead players" (DEAD) is set, dead players can see the entire map, if they are alone in their team.
ja: "探索済みマップでゲームを開始する"(START)がオンのとき，ゲーム開始時点で既に全マップが探索済みマップになっています。
    "死亡プレイヤーに全マップを開示"(DEAD)がオンのとき，プレイヤーは死亡すると全マップを見ることができます。

en: Maximum seconds per turn
ja: ターンの最大秒数

en: First turn timeout
ja: 最初のターンの制限時間

en: Timeout at least n seconds when enemy moved
ja: 敵が移動した場合に最低限残すタイムアウトまでの秒数

en: Any time a unit moves while in sight of an enemy player, the remaining timeout is increased to this value.
ja: ユニットが敵プレイヤーの視界内を通過した場合，タイムアウトまでの残り時間がこの値よりも小さければこの値にセットされます。

en: Minimum time between unit actions over turn change
ja: ターン進行前後にユニットが行動できない最低間隔

note: TRANS: The string between single quotes is a setting name and * should not be translated.
en: This setting gives the minimum amount of time in seconds between unit moves and other significant actions (such as building cities) after a turn change occurs. For example, if this setting is set to 20 and a unit moves 5 seconds before the turn change, it will not be able to move or act in the next turn for at least 15 seconds. This value is limited to a maximum value of 2/3 'timeout'.
ja: 次のターンに切り替わった後，ユニットが移動したり，他の重要な行動(都市建設など)を実行したりできるようになるまでの最低間隔(秒数)を指定します。例えばこの設定が20の場合，ターンが切り替わる5秒前に移動したユニットは，次のターンは開始後15秒以上経ってからでないと行動できません。都市を建設する場合や輸送されているユニットもこの設定の影響を受けます。この値は最大でもtimeoutの2/3に制限されます。

en: Control of simultaneous player/team phases
ja: プレイヤー/チームのフェーズの同期制御

en: This setting controls whether players may make moves at the same time during a turn. Change in setting takes effect next turn.
ja: この設定は，ターン中にプレイヤーが同時に移動するかどうかを制御します。プレイ中に設定を変更した場合は，次のターンから適用されます。

en: Seconds to let a client's network connection block
ja: クライアントの接続中断を待つ秒数

en: If a network connection is blocking for a time greater than this value, then the connection is closed. Zero means there is no timeout (although connections will be automatically disconnected eventually).
ja: この値より長い時間TCP接続が中断した場合，接続を切断します。0の場合はタイムアウトしません（ただし，最終的には自動的に接続が切断されます）。

en: Max seconds for network buffers to drain
ja: ネットワークバッファを空にする最大秒数

en: The server will wait for up to the value of this parameter in seconds, for all client connection network buffers to unblock. Zero means the server will not wait at all.
ja: civserver は，全クライアント接続ネットワークバッファに対して，アンブロックするまでこのパラメータで指定した秒を最大待ちます。ゼロはサーバーは全く待たないことを意味します。

en: Seconds between PINGs
ja: PING 間の秒数

en: The server will poll the clients with a PING request each time this period elapses.
ja: ここで指定した秒数経過するたびに，PINGをクライアントに送って接続状態を確認します。

en: Time to cut a client
ja: クライアントを切断するまでの時間

en: If a client doesn't reply to a PING in this time the client is disconnected.
ja: この時間以内にクライアントがPINGに返答しない場合，そのクライアントは切断されます。

en: Turn-blocking game play mode
ja: ターンブロッキング・ゲームプレイモード

en: If this is turned on, the game turn is not advanced until all players have finished their turn, including disconnected players.
ja: オンにすると，すべてのプレイヤーが自分のターンを終了するまでゲームターンが進まなくなります。これには切断されたプレイヤーも含みます。

en: Fixed-length turns play mode
ja: 固定長ターン・プレイモード

note: TRANS: \"Turn Done\" refers to the client button; it is also * translated separately, the translation should be the same.
en: If this is turned on the game turn will not advance until the timeout has expired, even after all players have clicked on "Turn Done".
ja: オンにすると，すべてのプレイヤーが「ターン終了」を実行しても，タイムアウトするまでゲームターンが進まなくなります。

en: What is in the Demographics report
ja: 人口統計報告の項目

note: TRANS: The strings between double quotes should be * translated.
en: This should be a string of characters, each of which specifies the inclusion of a line of information in the Demographics report.
    The characters and their meanings are:
        N = include Population
        P = include Production
        A = include Land Area
        L = include Literacy
        R = include Research Speed
        S = include Settled Area
        E = include Economics
        M = include Military Service
        O = include Pollution
        C = include Culture
    Additionally, the following characters control whether or not certain columns are displayed in the report:
        q = display "quantity" column
        r = display "rank" column
        b = display "best nation" column
    The order of characters is not significant, but their capitalization is.
ja: これは人口統計報告の情報行に何を含めるかを指示する文字からなる文字列です。
    文字とその意味は以下の通りです:
        N = 人口を含める
        P = 生産物を含める
        A = 国土面積を含める
        L = 識字率を含める
        R = 研究速度を含める
        S = 入植面積を含める
        E = 経済を含める
        M = 兵役を含める
        O = 公害を含める
        C = 文化を含める
    さらに，次の文字は報告に特定の欄を表示するかどうかを制御します。
        q = "分量"欄を表示する
        r = "順位"欄を表示する
        b = "最良国家"欄を表示する
    (これらの文字の順には意味がありませんが，大文字小文字の違いには意味があります。)

en: Turns per auto-save
ja: 自動セーブの間隔 (ターン)

note: TRANS: The string between double quotes is also translated * separately (it must match!). The string between single * quotes is a setting name and shouldn't be translated.
en: How many turns elapse between automatic game saves. This setting only has an effect when the 'autosaves' setting includes "New turn".
ja: 何ターン経過するごとに自動セーブを行うか指定します。'autosaves' で"指定ターンごと"が有効になっているときのみ適用されます。

en: Minutes per auto-save
ja: 自動セーブの間隔 (分)

note: TRANS: The string between double quotes is also translated * separately (it must match!). The string between single * quotes is a setting name and shouldn't be translated.
en: How many minutes elapse between automatic game saves. Unlike other save types, this save is only meant as backup for computer memory, and it always uses the same name, older saves are not kept. This setting only has an effect when the 'autosaves' setting includes "Timer".
ja: 何分経過するごとに自動セーブを行うか指定します。ただし他のセーブ方法とは異なり，これはあくまでもバックアップとしてのみ機能します。毎回同じファイル名で上書き保存され，古いセーブファイルは破棄されます。 'autosaves' で"指定時間ごと"が有効になっているときのみ適用されます。

en: Which savegames are generated automatically
ja: 自動セーブするイベント

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must stay as * untranslated.
en: This setting controls which autosave types get generated:
    - "New turn" (TURN): Save when turn begins, once every 'saveturns' turns.
    - "Game over" (GAMEOVER): Final save when game ends.
    - "No player connections" (QUITIDLE): Save before server restarts due to lack of players.
    - "Server interrupted" (INTERRUPT): Save when server quits due to interrupt.
    - "Timer" (TIMER): Save every 'savefrequency' minutes.
ja: いつ自動セーブを行うかを設定します。
    -"指定ターンごと"（TURN）: 'saveturns'で指定されたターン数ごとに，新しいターンの開始時。
    -"ゲーム終了"（GAMEOVER）: ゲームが終了したとき。
    -"接続なし"(QUITIDLE) : プレイヤー全員が切断しサーバーが再起動するとき。
    -"サーバーエラー"(INTERRUPT) : エラーが発生してサーバーが停止したとき。
    - "指定時間ごと" (TIMER) : 'savefrequency' で設定された時間ごと。

en: Savegame compression level
ja: セーブファイルの圧縮レベル

note: TRANS: 'compresstype' setting name should not be translated.
en: If non-zero, saved games will be compressed depending on the 'compresstype' setting. Larger values will give better compression but take longer.
ja: ゼロ以外の値なら，ゲームのセーブファイルは'compresstype'設定に従って圧縮されます。値を大きくするほど圧縮率は高くなりますが，時間がかかるようになります。

en: Savegame compression algorithm
ja: セーブファイルの圧縮アルゴリズム

en: Compression library to use for savegames.
ja: セーブファイルに使用する圧縮ライブラリです。

en: Definition of the save file name
ja: セーブファイル名の定義

note: TRANS: %R, %S, %T and %Y must not be translated. The * strings (examples and setting names) between single quotes * neither. The strings between <> should be translated.
en: Within the string the following custom formats are allowed:
      %R = <reason>
      %S = <suffix>
      %T = <turn-number>
      %Y = <game-year>
    
    Example: 'freeciv-T%04T-Y%+05Y-%R' => 'freeciv-T0100-Y00001-manual'
    
    Be careful to use at least one of %T and %Y, else newer savegames will overwrite old ones. If none of the formats is used '-T%04T-Y%05Y-%R' is appended to the value of 'savename'.
ja: この文字列の中では，以下のカスタムフォーマットが使用可能です:
      %R = <理由>
      %S = <接頭辞>
      %T = <ターン>
      %Y = <年>
    
    例: 'freeciv-T%04T-Y%+05Y-%R' => 'freeciv-T0100-Y00001-manual'
    
    注意点として，少なくとも%Tか%Yのどちらかは使用してください。そうしなかった場合，新たにセーブファイルを保存すると，前のファイルが上書きされてしまいます。フォーマットを使用しなかった場合は，'savename'の値の後ろに'-T%04T-Y%05Y-%R'が付加されます。

en: Whether to log player statistics
ja: プレイヤー統計を記録する

note: TRANS: The string between single quotes is a setting name and * should not be translated.
en: If this is turned on, player statistics are appended to the file defined by the option 'scorefile' every turn. These statistics can be used to create power graphs after the game.
ja: 有効にすると，プレイヤーごとの様々な統計を 'scorefile' で設定されたファイルに毎ターン記録します。これを用いて，ゲーム終了後にグラフを作ることができます。

en: Scorelog level
ja: 　記録する対象

en: Whether scores are logged for all players including AIs, or only for human players.
ja: スコアログファイルに統計を記録する対象を選択します。

en: Name for the score log file
ja: 　スコアログファイルの名前

note: TRANS: Don't translate the string in single quotes.
en: The default name for the score log file is 'freeciv-score.log'.
ja: 既定のファイル名は'freeciv-score.log'です。

en: Maximum number of connections to the server per host
ja: ホストごとのサーバーへの最大接続数

en: New connections from a given host will be rejected if the total number of connections from the very same host equals or exceeds this value. A value of 0 means that there is no limit, at least up to the maximum number of connections supported by the server.
ja: 同一のホストからの接続数がこの値以上になった場合，そのホストからの新規の接続が拒否されます。0は制限なしを意味し，サーバーがサポートしている接続最大数まで受け付けます。

en: Time before a kicked user can reconnect
ja: 追放されたユーザーが再接続できるようになるまでの時間

note: TRANS: the string in double quotes is a server command name and * should not be translated
en: Gives the time in seconds before a user kicked using the "kick" command may reconnect. Changing this setting will affect users kicked in the past.
ja: kickコマンドを使用して追放したユーザーが再接続できるようになるまでの時間を秒で指定します。この設定を変更すると，既に追放済みのユーザーにも影響します。

en: The setting '%s' can't be modified after the map is fixed.
ja: 設定 '%s' はマップ確定後には変更できません。

en: The setting '%s' can't be modified after the game has started.
ja: 設定 '%s' はゲーム開始後には変更できません。

en: Internal error.
ja: 内部エラー。

en: You are not allowed to change the setting '%s'.
ja: 設定 '%s' の変更は認められていません。

en: The setting '%s' is locked by the ruleset.
ja: 設定 '%s' はルールセットによって固定されています。

en: "%s" prefix is ambiguous. Candidates are: %s.
ja: "%s" では確定するには不十分です。候補: %s。

en: Missing value.
ja: 値が見つかりません。

en: No match for "%s".
ja: "%s"に合致するものはありません。

en: This setting is not a boolean.
ja: この設定はブーリアンになっていません。

en: This setting is not an integer.
ja: この設定は整数になっていません。

en: Value out of range: %d (min: %d; max: %d).
ja: 範囲外の値です: %d (最小値: %d, 最大値: %d)。

en: This setting is not a string.
ja: この設定は文字列になっていません。

en: String value too long (max length: %lu).
ja: 文字列の値が長すぎます（最大長: %lu）。

en: This setting is not an enumerator.
ja: この設定は列挙子ではありません。

note: TRANS: Bitwise setting has no bits set.
en: empty value
ja: 値なし

en: This setting is not a bitwise.
ja: この設定はビット単位になっていません。

en: Ruleset: '%s' has been set to %s.
ja: ルールセット: '%s' は %s に設定されました。

en: Ruleset: '%s' has been locked by the ruleset.
ja: ルールセット: %s はルールセットで固定されています。

en: Savegame: '%s' has been set to %s.
ja: セーブファイル: '%s' は %s に設定されました。

en: Geological
ja: 地形

en: Sociological
ja: 社会

en: Economic
ja: 経済

en: Military
ja: 軍事

en: Scientific
ja: 科学

en: Internal
ja: 内部

en: Networking
ja: ネットワーク

en: Vital
ja: 最重要

en: Situational
ja: 時として必要

en: Rare
ja: めったに使われない

en: Changed
ja: 変更あり

en: Locked
ja: 固定

en: You need to have a capital in order to launch your spaceship.
ja: 宇宙船を発射するには首都が必要です。

en: Your spaceship is already launched!
ja: 宇宙船は既に打ち上げられました！

en: Your spaceship can't be launched yet!
ja: 宇宙船はまだ打ち上げできません！

en: The %s have launched a spaceship!  It is estimated to arrive at Alpha Centauri in %s.
ja: %sは宇宙船を発射しました！%sにアルファ・ケンタウリへ到達するものと予想されます。

en: Spaceship action received, but you don't have a spaceship!
ja: 宇宙船の行動を受け取りましたが，宇宙船がありません。

en: You can't modify your spaceship after launch!
ja: 打ち上げ後に宇宙船を変更できません！

en: You don't have any unplaced Space Structurals!
ja: 未配置の宇宙船構造物を持っていません！

en: That Space Structural would not be connected!
ja: その宇宙船構造物は接続できません。

en: You don't have any unplaced Space Components!
ja: 未配置の宇宙コンポーネントを持っていません！

en: Your spaceship already has the maximum number of Fuel Components!
ja: 宇宙船にはすでに最大限の燃料コンポーネントがあります。

en: Your spaceship already has the maximum number of Propulsion Components!
ja: 宇宙船にはすでに最大限の推進コンポーネントがあります。

en: You don't have any unplaced Space Modules!
ja: 未配置の宇宙モジュールを持っていません！

en: Your spaceship already has the maximum number of Habitation Modules!
ja: 宇宙船にはすでに最大限の居住モジュールがあります。

en: Your spaceship already has the maximum number of Life Support Modules!
ja: 宇宙船にはすでに最大限の生命維持モジュールがあります。

en: Your spaceship already has the maximum number of Solar Panel Modules!
ja: 宇宙船にはすでに最大限の太陽電池モジュールがあります。

en: The %s spaceship has arrived at Alpha Centauri.
ja: %sの宇宙船がアルファ・ケンタウリに到達しました。

en: Without guidance from the capital, the %s spaceship is lost!
ja: 首都からの誘導がないため， %sの宇宙船は失われました！

note: TRANS: Another entry in winners list (", the Tibetans")
en: ?winners:, the %s
ja: ， %s

note: TRANS: Beginning of the winners list ("the French")
en: ?winners:the %s
ja:  %s

note: TRANS: There can be several winners listed
en: Scenario victory to %s.
ja: %sのシナリオ勝利です。

en: Team victory to %s.
ja: チーム %sが勝利しました。

note: TRANS: There can be several winners listed
en: Allied victory to %s.
ja: %s同盟が勝利しました。

en: Game ended in conquest victory for %s.
ja: %sが征服勝利を果たしました。

en: Game ended in cultural domination victory for %s.
ja: %sが文化による勝利を収めました！

en: Game ended as the turn limit was exceeded.
ja: 終了ターンに達しました。

en: Game ended in victory for %s.
ja: %sの勝利です！

en: Your %s was disbanded in accordance with your peace treaty with the %s.
ja: %sは%sとの平和条約に基づき解散されました。

en: Concerned citizens point out that the cease-fire with %s will run out soon.
ja: 市民は%sとの停戦期間がまもなく終了することを憂慮しています。

en: The cease-fire with %s has run out. You are now at war with the %s.
ja: %sとの停戦は終了しました。これより%sとは交戦状態になります。

en: The cease-fire between %s and %s has run out. They are at war. You cancel your alliance with %s.
ja: %sと%sの停戦が終了し，戦争状態となりました。%sとの同盟を破棄します。

en: The cease-fire between %s and %s has run out. They are at war. You cancel your alliance with both.
ja: %sと%sの停戦が終了し，戦争状態となりました。両国との同盟を破棄します。

en: The game is already running.
ja: ゲームは既に始まっています。

en: %s lost control cmdlevel on game start.  Use voting from now on.
ja: %sはゲーム開始と同時にcontrolコマンドレベルを失いました。以後は投票システムを使用してください。

en: Starting game.
ja: ゲームを開始しています。

en: request for unknown report (type %d)
ja: 不明な報告の要求です (タイプ %d)

en: Warning: rejecting old client %s
ja: 警告: 旧型のクライアント%sを拒否しました

en: Your client is too old. To use this server, please upgrade your client to a Freeciv 2.2 or later.
ja: お使いのクライアントは古すぎます。このサーバーを使用するには，Freeciv 2.2以降のクライアントにアップグレードしてください。

en: You are not allowed to edit.
ja: 編集する権限はありません。

en: %s nation is already in use.
ja: %sはもう他の誰かが選択しています。

en: %s is the %s ruler %s.
ja: %sは%sの統治者 %sです。

en: requested more than 'maxplayers' setting
ja: 'maxplayers'の値以下でなければなりません

en: not enough playable nations in this nation set (see 'nationset' setting)
ja: 現在の民族セットでは，プレイヤーが操作できる民族の数が少なすぎます('nationset'設定を確認して下さい)

en: %s rules the %s.
ja: %sが%sを率います。

en: This freeciv-server program has player authentication support, but it's currently not in use.
ja: このfreeciv-serverプログラムはプレイヤー認証に対応していますが，現在はその機能を使用していません。

en: Ruleset directory "%s" not found
ja: ルールセットディレクトリ"%s"が見つかりません。

en: Sending info to metaserver <%s>.
ja: メタサーバー <%s>に情報を送信しています

en: Not starting without explicitly requested metaserver connection.
ja: メタサーバーへの接続を明示的に要求しなければ起動しません。

en: The game is over...
ja: ゲーム終了です！

en: Cannot create suitable map with given settings.
ja: サーバーオプション通りのマップを生成することができませんでした。

en: Setting '%s' has been adjusted from %s to %s.
ja: サーバーオプション '%s' は'%s'から'%s'に変更されました。

en: Now accepting new client connections on port %d.
ja: ポート番号%dで新しいクライアント接続を受け付けています。

en: Can't use an empty name.
ja: 空の名前は使えません。

en: That name exceeds the maximum of %d chars.
ja: その名前は最長の%d文字を越えています。

en: That name is not allowed.
ja: その名前は許可されていません。

note: TRANS: ambiguous command
en: (ambiguous)
ja: (あいまい)

en: Name is empty, so cannot be a player.
ja: 名前が空なため，プレイヤーになれません。

en: Name is too long, so cannot be a player.
ja: 名前が長過ぎるため，プレイヤーになれません。

en: Player name prefix '%s' is ambiguous.
ja: プレイヤー名の先頭部分 '%s' は一意ではありません。

en: No player by the name of '%s'.
ja: '%s' という名前のプレイヤーはいません。

en: Unexpected match_result %d (%s) for '%s'.
ja: '%3$s' に対して予期しない match_result %1$d (%2$s)。

en: Name is empty, so cannot be a connection.
ja: 名前が空なので接続できません。

en: Name is too long, so cannot be a connection.
ja: 名前が長過ぎるので接続できません。

en: Connection name prefix '%s' is ambiguous.
ja: 接続名の先頭部分 '%s' は一意ではありません。

en: No connection by the name of '%s'.
ja: '%s' という名前の接続はありません。

en: Open metaserver connection to [%s].
ja: [%s]へのメタサーバー接続を開きます。

en: Close metaserver connection to [%s].
ja: [%s]へのメタサーバー接続を閉じます。

en: Metaserver connection is open.
ja: メタサーバー接続は開いています。

en: Metaserver connection is closed.
ja: メタサーバー接続は閉ざされました。

en: Metaserver connection is already open.
ja: メタサーバー接続は既に開いています。

en: Metaserver connection is already closed.
ja: メタサーバー接続は既に閉じています。

en: Argument must be 'u', 'up', 'd', 'down', 'p', 'persistent', or '?'.
ja: 引数は 'u', 'up', 'd', 'down', 'p', 'persistent', '?' のいずれかでなければなりません。

en: Metaserver patches string set to '%s'.
ja: メタサーバーのパッチ文字列を '%s' へ設定します。

en: Metaserver patches string set to '%s', not reporting to metaserver.
ja: メタサーバーのパッチ文字列を '%s' へ設定します。メタサーバへの通知は行っていません。

en: Metaserver message string set to '%s'.
ja: メタサーバーのメッセージ文字列を '%s' へ設定します。

en: Metaserver message string set to '%s', not reporting to metaserver.
ja: メタサーバーのメッセージ文字列を '%s' へ設定します。メタサーバへの通知は行っていません。

en: Metaserver is now [%s].
ja: 現在のメタサーバーは[%s]です。

en: Server id: %s
ja: サーバーID: %s

en: You cannot save games manually on this server.
ja: このサーバーではゲームを手動で保存することはできません。

en: %s is now under AI control.
ja: %s は AI が操作します。

en: %s is now under human control.
ja: %s は人間が操作します。

en: A living user already exists by that name.
ja: その名前の生存ユーザーが既に存在します。

en: A living player already exists by that name.
ja: その名前のプレイヤーは既に存在します。

en: Can't create player, requested nation %s not in current nation set.
ja: プレイヤーを作成できません。%sは現在の民族セットに含まれていません。

en: Can't create players, nation %s conflicts with %s.
ja: プレイヤーを作成できません。民族 %sは %sと競合します。

en: Can't create players, no nations available.
ja: プレイヤーを作成できません。民族が指定されていません。

en: %s is replacing dead player %s as an AI-controlled player.
ja: %sは死亡プレイヤー %sの代わりにAIプレイヤーとして加わりました。

en: Failed to create new player %s.
ja: 新しいプレイヤー %sの作成に失敗しました。

en: New player %s created.
ja: 新しいプレイヤー %sが作成されました。

note: TRANS: keep one space at the beginning of the string.
en:  Nation of the new player: %s.
ja:  新しいプレイヤーの民族: %s。

en: A player already exists by that name.
ja: その名前のプレイヤーは既に存在します。

en: A user already exists by that name.
ja: その名前のユーザーは既に存在します。

en: Can't add more players, server is full.
ja: プレイヤーを追加できません。サーバー満員です。

en: Can't add more players, not enough playable nations in current nation set (see 'nationset' setting).
ja: プレイヤーを追加できません。現在の民族セットでは民族の数が足りません。使用する民族セット('nationset')を変更してください。

en: Can't add more players, not enough playable nations.
ja: 民族の数が足りないため，プレイヤーを追加できません。

note: TRANS: <name> replacing <name> ...
en: %s replacing %s as an AI-controlled player.
ja: %sは %sの代わりにAIプレイヤーとして加わりました。

en: %s has been added as an AI-controlled player (%s).
ja: %sはAIプレイヤー(%s)として加わりました。

en: Command level '%s' or greater needed to remove a player once the game has started.
ja: 一旦ゲームが開始された後にプレイヤーを削除するには，コマンドレベル'%s'以上が必要です。

en: Removed player %s from the game.
ja: ゲームからプレイヤー %s を追い出しました。

en: Name "%s" disallowed for security reasons.
ja: "%s" という名前はセキュリティ上の理由から許可されていません。

en: No command script found by the name "%s".
ja: '%s' という名前のコマンドスクリプトはありません。

en: Loading script file '%s'.
ja: スクリプトファイル '%s' をロードしています。

en: Cannot read command line scriptfile '%s'.
ja: コマンドラインスクリプトファイル '%s' をロードできません。

en: Could not read script file '%s'.
ja: スクリプトファイル '%s' のロードに失敗しました。

en: Could not write script file '%s'.
ja: スクリプトファイル '%s' を書くことができませんでした。

en: You cannot use the write command on this server for security reasons.
ja: セキュリティ上の理由で write コマンドは利用できません。

en: Cannot decrease command access level '%s' for connection '%s'; you only have '%s'.
ja: 接続'%2$s'のコマンドアクセスレベルを'%1$s'へ下げることはできません。あなたはアクセスレベル'%3$s'しか持っていません。

en: Command access level set to '%s' for connection %s.
ja: 接続 %2$sのコマンドアクセスレベルを'%1$s'に設定しました。

en: Anyone can now become game organizer '%s' by issuing the 'first' command.
ja: 誰でも 'first' コマンドを発行することでゲーム主催者 '%s' になれます。

en: Command access levels in effect:
ja: 現在のコマンドアクセスレベル:

en: Command access level for new connections: %s
ja: 新規接続のコマンドアクセスレベル: %s

en: Command access level for first player to take it: %s
ja: 最初のプレイヤーが取得するコマンドアクセスレベル: %s

note: TRANS: comma and 'or' separated list of access levels
en: Command access level must be one of %s.
ja: コマンドアクセスレベルは %sのいずれかでなければなりません。

en: Cannot increase command access level to '%s'; you only have '%s' yourself.
ja: '%1$s'へコマンドアクセスレベルを上げることはできません。あなたはアクセスレベル'%2$s'しか持っていません。

en: Command access level set to '%s' for new players.
ja: 新規プレイヤーのコマンドアクセスレベルを'%s'に設定しました。

en: Command access level set to '%s' for first player to grab it.
ja: 最初のプレイヤーが取得するコマンドアクセスレベルを'%s'に設定しました。

en: The 'first' command makes no sense from the server command line.
ja: サーバーのコマンドラインで'first'コマンドを使用しても意味はありません。

en: You already have command access level '%s' or better.
ja: すでにコマンドアクセスレベルは'%s'以上です。

en: Someone else is already game organizer.
ja: 他の誰かが既にゲーム主催者になっています。

en: Connection %s has opted to become the game organizer.
ja: 接続 %sがゲーム主催者になることを選択しました。

en: Invalid argument %d.
ja: 無効な引数 %d

en: Usage:
    %s
ja: 使用法:
    %s

en: Dynamic timeout set to %d %d %d %d
ja: 動的タイムアウトを %d %d %d %d へセットします

note: TRANS: <untranslated name> - translated short help
en: Option: %s  -  %s
ja: オプション: %s  -  %s

note: TRANS: <untranslated name>
en: Option: %s
ja: オプション: %s

en: Description:
ja: 説明:

en: Status: %s
ja: 状態: %s

en: changeable
ja: 変更可

en: fixed
ja: 固定

en: Value:
ja: 値:

en: Explanations are available for the following server options:
ja: 以下に挙げるサーバーオプションには，説明があります:

en: No explanation for that yet.
ja: その説明はまだありません。

en: Ambiguous option name.
ja: オプション名を省略し過ぎです。

en: Server Operator: %s
ja: サーバーオペレーター: %s

en: Connectmsg truncated to %u bytes.
ja: connectmsgは %uバイトに切り詰められました。

en: Player '%s' now has AI skill level '%s'.
ja: プレイヤー'%s'は'%s'レベルのAIになりました。

en: %s is not controlled by the AI.
ja: %sはAIで制御されていません。

en: Default AI skill level set to '%s'.
ja: デフォルトのAIレベルを'%s'に設定しました。

en: This command is client only.
ja: このコマンドはクライアントでしか利用できません。

en: Only players may use the away command.
ja: プレイヤーのみがawayコマンドを利用できます。

en: %s set to away mode.
ja: %sは不在モードになりました。

en: %s returned to game.
ja: %sがゲームに復帰しました。

en: Sorry, you do not have access to view option '%s'.
ja: 残念ながらオプション'%s'を閲覧するレベルを持っていません。

en: Unknown option '%s'.
ja: 未知のオプション '%s'。

en: Current ruleset directory is "%s"
ja: 現在のルールセットディレクトリは"%s"です。

en: All options with non-default values
ja: デフォルトから変更されているすべてのオプション

en: All options
ja: すべてのオプション

en: Vital options
ja: 特に重要なオプション

en: Situational options
ja: 状況により必要になるオプション

en: Rarely used options
ja: めったに使われないオプション

en: Options locked by the ruleset
ja: ルールセットで固定されたオプション

en: In the column '##' the status of the option is shown:
ja: '##'列にオプションのステータスが表示されます:

en:  - a '!' means the option is locked by the ruleset.
ja:  - '!' はルールセットで固定されたオプションを意味します。

en:  - a '+' means you may change the option.
ja:  - '+' は変更可能なオプションを意味します。

en: %-*s ## value (min, max)
ja: %-*s     ##   値 (最小,最大)

en: Option
ja: オプション

en: A help text for each option is available via 'help <option>'.
ja: 各オプションのヘルプテキストは，'help <オプション>'で確認できます。

en: Try 'show situational' or 'show rare' to show more options.
    Try 'show changed' to show settings with non-default values.
    Try 'show locked' to show settings locked by the ruleset.
ja: 'show situational' または 'show rare' でさらに多くのオプションを表示します。
    'show changed' で，既定値から変更された設定を表示します。
    'show locked' で，ルールセットで固定された設定を表示します。

en: Cannot change teams once game has begun.
ja: 一旦ゲームが始まるとチームを変更できません。

en: Cannot team a barbarian.
ja: バーバリアン・プレイヤーとはチームを組めません。

en: Player %s set to team %s.
ja: プレイヤー %s をチーム %s に加えました。

note: TRANS: "Vote" or "Teamvote" is voting-as-a-process. Used as * part of a sentence. TRANS: "Vote" as a process. Used as part of a sentence.
en: Teamvote
ja: チーム投票

note: TRANS: "Vote" as a process. Used as part of a sentence.
en: Vote
ja: 投票

note: TRANS: "[Vote|Teamvote] 3 \"proposed change\" (needs ..."
en: %s %d "%s" (needs %0.0f%%%s): %d for, %d against, and %d abstained out of %d players.
ja: %s %d "%s" (%0.0f%%%sが必要): 賛成 %d票，反対 %d票，棄権 %d票（プレイヤー %d人）。

note: TRANS: preserve leading space
en:  no dissent
ja: （反対なし）

en: There are no votes going on.
ja: 投票は行われていません。

en: You are not allowed to use this command.
ja: そのコマンドを利用できません。

en: The argument "%s" is ambiguous.
ja: 引数"%s"は省略しすぎです。

en: There are no votes running.
ja: 投票は行われていません。

note: TRANS: "vote" as a process
en: No legal last vote (%d %s).
ja: 最終投票として適切な対象が見つかりません (%d %s)。

en: other vote running | other votes running
ja[0]: 件の投票が他に実施されています

en: Value must be an integer.
ja: 値は整数でなければなりません。

note: TRANS: "vote" as a process
en: No such vote (%d).
ja: そのような投票はありません (%d)。

en: You are not allowed to vote on that.
ja: あなたには投票権がありません。

en: You voted for "%s"
ja: "%s"に賛成票を投じました。

en: You voted against "%s"
ja: "%s"に反対票を投じました。

en: You abstained from voting on "%s"
ja: あなたは"%s"の投票を棄権しました。

note: TRANS: "vote" as a process
en: Missing argument <vote number> or the string "all".
ja: 引数として<投票番号>または文字列"all"を指定してください。

en: You don't have any vote going on.
ja: 現在は何にも投票していません。

en: There isn't any vote going on.
ja: 現在実施中の投票はありません。

note: TRANS: "votes" as a process
en: All votes have been removed.
ja: すべての投票が削除されました。

note: TRANS: "vote" as a process
en: You are not allowed to cancel this vote (%d).
ja: この投票(%d)をキャンセルする権利はありません。

note: TRANS: "vote" as a process
en: Usage: /cancelvote [<vote number>|all]
ja: 使用法: /cancelvote [<投票番号>|all]

note: TRANS: "vote" as a process
en: %s has canceled the vote "%s" (number %d).
ja: %sは投票"%s" (番号 %d)をキャンセルしました。

note: TRANS: "vote" as a process
en: The vote "%s" (number %d) has been canceled.
ja: 投票"%s" (番号 %d)はキャンセルされました。

en: Can only use this command once game has begun.
ja: このコマンドはゲーム開始後にのみ使用できます。

en: %s diplomacy no longer debugged
ja: %sの外交はもうデバッグされません

en: %s diplomacy debugged
ja: %sの外交はデバッグされます

en: %s tech no longer debugged
ja: %sの科学技術はもうデバッグされません

en: %s tech debugged
ja: %sの科学技術はデバッグされます

en: players=%d cities=%d citizens=%d units=%d
ja: プレイヤー=%d 都市=%d 市民=%d ユニット=%d

en: Value 2 & 3 must be integer.
ja: 値2・3は整数でなければなりません。

en: Bad map coordinates.
ja: マップ座標が正しくありません。

en: No city at this coordinate.
ja: この座標には都市がありません。

en: %s no longer debugged
ja: %sはもうデバッグされません

en: %s %s no longer debugged.
ja: %s %sはもうデバッグされません。

en: Ferry system is no longer in debug mode.
ja: フェリーシステムはもうデバッグモードではありません。

en: Ferry system in debug mode.
ja: フェリーシステムはデバッグモードです。

en: Value 2 must be integer.
ja: 値2は整数でなければなりません。

en: Unit %d does not exist.
ja: ユニット %dは存在しません。

en: Option '%s' not recognized.
ja: '%s'に対応するオプションが見つかりません。

note: TRANS: 'rulesetdir' is the command. Do not translate.
en: Use the '%srulesetdir' command to change the ruleset directory.
ja: ルールセットディレクトリを変更するには，'%srulesetdir'コマンドを使用します。

en: The parameter %s should only contain +- and 0-9.
ja: パラメータ %sには +-および 0-9以外の文字は使用できません。

en: Console: '%s' has been set to %s.
ja: コンソール: '%s' は %sに設定されました。

en: You cannot take a new player at this time.
ja: ここで新たなプレイヤーとなることはできません。

note: TRANS: Do not translate "maxplayers".
en: You cannot take a new player because the maximum of %d player has already been reached (maxplayers setting). | You cannot take a new player because the maximum of %d players has already been reached (maxplayers setting).
ja[0]: 新プレイヤーでの参加はできません。最大プレイヤー数（maxplayer設定） %d人に既に達しています。

en: You cannot take a new player because there are no free player slots.
ja: 新プレイヤーでの参加はできません。プレイヤー枠の空きがありません。

en: Sorry, one can't observe globally in this game.
ja: 残念ながらこのゲームではゲーム全体の観察を認めていません。

en: Sorry, one can't observe barbarians in this game.
ja: 残念ながらこのゲームではバーバリアンの観察はできません。

en: Sorry, one can't take barbarians in this game.
ja: 残念ながらこのゲームではバーバリアンの操作はできません。

en: Sorry, one can't observe dead players in this game.
ja: 残念ながらこのゲームでは死んだプレイヤーの観察はできません。

en: Sorry, one can't take dead players in this game.
ja: 残念ながらこのゲームでは死んだプレイヤーの操作はできません。

en: Sorry, one can't observe AI players in this game.
ja: 残念ながらこのゲームでは AI プレイヤーの観察はできません。

en: Sorry, one can't take AI players in this game.
ja: 残念ながらこのゲームでは AI プレイヤーの操作はできません。

en: Sorry, one can't observe human players in this game.
ja: 残念ながらこのゲームでは人間モードプレイヤーの観察はできません。

en: Sorry, one can't take human players in this game.
ja: 残念ながらこのゲームでは人間モードプレイヤーへの再接続はできません。

en: Sorry, one can't observe in this game.
ja: 残念ながらこのゲームでは観察を認めていません。

en: Sorry, one can't take players in this game.
ja: 残念ながらこのゲームでは新しいプレイヤーの参加を認めていません。

en: Sorry, one can't take players already connected in this game.
ja: 残念ながらこのゲームでは接続済のプレイヤーの乗っ取りを認めていません。

en: Only the player name form is allowed.
ja: プレイヤー名を指定する必要があります。

en: %s already controls %s. Using 'observe' would remove %s
ja: %sが既に %sを操作しています。'observe'で %sを除去します

en: %s is already observing %s.
ja: %sが既に %sを観察しています。

en: %s is already observing.
ja: %sは既に観察しています。

en: %s now observes %s
ja: %sが %sを観察しています

en: %s now observes
ja: %sは観察しています

en: You cannot issue "/take -" when the game has already started.
ja: 一旦ゲームが開始された後では，"/take"は発行できません。

en: A delegation is active for player '%s'. /take not possible.
ja: プレイヤー'%s'は操作引き継ぎを委託されています。/take コマンドは使えません。

en: %s already controls %s.
ja: %sは既に %sを操作しています。

en: There is no free player slot for %s.
ja: %sに対するプレイヤー枠の空きがありません。

en: Reassigned nation to %s by server console.
ja: サーバーコンソールにより， %sに民族を再割り当てしました。

en: Reassigned nation to %s by %s.
ja: %2$sにより， %1$sに民族を再割り当てしました。

en: %s now controls %s (%s, %s).
ja: %sは %sを操作します(%s, %s)

en: Human
ja: 人間

en: Alive
ja: 活躍中

en: Dead
ja: 死亡

en: %s failed to attach to any player.
ja: %sをどのプレイヤーにも割り当てることができませんでした。

en: You can not detach other users.
ja: あなたは他のユーザーを解任できません。

en: %s is not attached to any player.
ja: %sは誰からも操作されていません。

en: %s detaching from %s
ja: %sは%sを解任しています

en: %s no longer observing.
ja: %sはもう観察していません。

en: Cannot load a game while another is running.
ja: 他のゲームの実行中はゲームをロードできません。

en: Cannot find savegame or scenario with the name "%s".
ja: "%s"というセーブファイルもシナリオも見当たりません。

en: Could not load savefile: %s
ja: セーブファイルをロードできません: %s

en: You must provide a ruleset name. Use "/show ruleset" to see what is the current ruleset.
ja: ルールセット名を指定する必要があります。"/show ruleset"を使用すると，現在のルールセットを確認できます。

en: This setting can't be modified after the game has started.
ja: ゲームが開始された後，この設定を変更できません。

en: Ruleset directory is already "%s"
ja: ルールセットディレクトリは既に"%s"です。

en: Ruleset directory set to "%s"
ja: ルールセットディレクトリを"%s"に設定します。

en: Failed loading rulesets from directory "%s", using "%s"
ja: ディレクトリ "%s" からルールセットを読み込めなかったため，"%s" を使用しています。

en: That would be rather silly, since you are not a player.
ja: 駄目ですよ。あなたはプレイヤーではありませんから。

en: %s. Try /help ignore
ja: %s。 /help ignoreを確認してください。

en: Added pattern %s as entry %d to your ignore list.
ja: パターン %sをあなたの無視リストに項目 %dとして追加しました。

en: Your ignore list is empty.
ja: あなたの無視リストは空です。

en: Missing range. Try /help unignore.
ja: 範囲が見当たりません。 /help unignoreを確認してください。

en: "%s" is not a valid range. Try /help unignore.
ja: "%s"は範囲指定として不適切です。 /help unignoreを確認してください。

en: Invalid entry number: %d.
ja: 不適切なエントリ番号: %d。

en: Invalid range: %d to %d.
ja: 不適切な範囲: %dから %d。

en: Removed pattern %s (entry %d) from your ignore list.
ja: パターン %s（項目 %d）をあなたの無視リストから削除しました。

en: Two arguments needed. See '/help playercolor'.
ja: プレイヤー名と色の2引数が必要です。'/help playercolor'を参照してください。

en: Can only unset player color before game starts.
ja: ゲーム開始後に色のリセットはできません。

en: Invalid player color definition. See '/help playercolor'.
ja: 入力されたカラーコードは無効です。'/help playercolor'を参照してください。

note: TRANS: "... [c0ffee] for Caesar ... to Hammurabi."
en: Warning: new color [%s] for %s is identical to %s.
ja: 警告: 国境色[%s]（プレイヤー%s）は既にプレイヤー%sが使用しています。

en: Color of player %s set to [%s].
ja: プレイヤー %s の国境色は %s に設定されました。

en: Goodbye.
ja: さようなら。

en: Sorry, you are not allowed to use server commands.
ja: 残念ですがサーバーコマンドを使うことを許可されていません。

en: Warning: '%s' interpreted as '%s', but it is ambiguous.  Try '%shelp'.
ja: 警告: '%1$s' は '%2$s' と解釈されましたが，'%1$s' は一意ではありません。'%3$shelp'を参照してください。

en: Unknown command '%s%s'.  Try '%shelp'.
ja: 不明なコマンド '%s%s'です。'%shelp'を参照してください。

note: TRANS: "vote" as a process
en: Your new vote canceled your previous vote.
ja: 再投票したので，前回の票はキャンセルされました。

note: TRANS: "vote" as a process
en: New teamvote
ja: 新規チーム投票

note: TRANS: "[New vote|New teamvote] (number 3) * by fred: proposed change"
en: %s (number %d) by %s: %s
ja: %s （番号 %d，提案者 %s）: %s

note: TRANS: "vote" as a process
en: Your new vote ("%s") was not legal or was not recognized.
ja: あなたの投票("%s")は適切でなかったか，または拒否されました。

en: (server prompt)
ja: (サーバー・プロンプト)

en: Ending the game. The server will restart once all clients have disconnected.
ja: ゲームを終了しています。すべてのクライアントが切断し次第，サーバーは再起動します。

en: Cannot end the game: no game running.
ja: ゲームを終了できません: ゲームは始まっていません。

en: You cannot surrender now.
ja: 今は降参できません。

en: You have already conceded the game.
ja: あなたは既に降伏しています。

en: %s has conceded the game and can no longer win.
ja: %sは敗北宣言したのでもう勝利者になることはできません。

en: Guessing argument 'ruleset'.
ja: 引数を 'ruleset' と推定します。

en: Guessing argument 'game'.
ja: 引数を 'game' と推定します。

en: The valid arguments are: 'game', 'ruleset', 'script' or 'default'.
ja: 使用可能な引数は 'game'，'ruleset'，'script'，および 'default'です。

en: Reset all settings to the values at the game start.
ja: すべての設定をリセットしてゲーム開始時の値にします。

en: No saved settings from the game start available.
ja: ゲーム開始時に使用可能な設定が保存されていません。

en: No game started...
ja: ゲームが始まっていません。

en: Reset all settings to ruleset values.
ja: すべての設定をルールセットの値にリセットします。

en: Reset all settings and rereading the server start script.
ja: すべての設定をリセットし，サーバー開始スクリプトを再読み込みします。

en: Reset all settings to default values.
ja: すべての設定を既定値にリセットします。

en: Settings re-initialized.
ja: 設定を再初期化しました。

en: Freeciv script '%s' disallowed for security reasons.
ja: スクリプト "%s" はセキュリティ上の理由から許可されていません。

en: Loading Freeciv script file '%s'.
ja: スクリプトファイルをロードしています: %s

en: Cannot read Freeciv script '%s'.
ja: スクリプトファイル '%s' をロードできません。

en: Game not started - cannot delegate yet.
ja: ゲーム開始前は'delegate'コマンドを実行できません。

note: TRANS: do not translate the command 'delegate'.
en: Valid arguments for 'delegate' are: %s.
ja: 'delegate'コマンドで使える引数は %s です。

en: Command level '%s' or greater needed to modify others' delegations.
ja: 他プレイヤーの操作引き継ぎ委託を変更するには，'%s'以上のコマンドアクセスレベルが必要です。

en: Please specify a player for whom delegation should be canceled.
ja: どのプレイヤーの引き継ぎ委託を取り消すのかきちんと指定してください。

en: You can't switch players from the console.
ja: コンソールからプレイヤーを交代させることはできません。

en: Please specify a player for whom the delegation should be shown.
ja: どのプレイヤーの引き継ぎ委託を確認するかきちんと指定してください。

en: Please specify a player to take control of.
ja: 操作を引き継ぐプレイヤー名をきちんと指定してください。

en: Please specify a user to whom control is to be delegated.
ja: どのユーザーに操作引き継ぎを委託するかきちんと指定してください。

en: You do not control a player.
ja: あなたはプレイヤーを操作していません。

en: Can't change delegation of '%s' while controlled by delegate %s.
ja: 現在%sは操作引き継ぎを委託された%sが操作しているので，委託の変更を行うことはできません。

en: You can't delegate control while you are controlling a delegated player yourself.
ja: あなたは現在引き継ぎを委託されたプレイヤーを操作しています。更に別のユーザーに引き継ぎを委託することはできません。

note: TRANS: don't translate '/delegate cancel'
en: You can't delegate control to yourself. Use '/delegate cancel' to cancel an existing delegation.
ja: あなた自身に委託することはできません。委託を取り消す場合は '/delegate cancel' コマンドを使ってください。

en: Control of player '%s' delegated to user %s.
ja: プレイヤー'%s'の操作はユーザー'%s'に委託されました。

en: No delegation defined for '%s'.
ja: プレイヤー'%s'の操作引き継ぎは現在誰にも委託されていません。

en: Unexpected failure.
ja: 予期せぬエラーが発生しました。

en: Your delegated control of player '%s' was canceled.
ja: あなたへの操作引き継ぎ委託(プレイヤー'%s')は取り消されました。

en: Delegation of '%s' canceled.
ja: プレイヤー'%s'の操作引き継ぎ委託は取り消されました。

note: TRANS: don't translate '/delegate restore'.
en: You are already controlling a delegated player. Use '/delegate restore' to relinquish control of your current player first.
ja: あなたは既に引き継ぎを委託された上でプレイヤーを操作しています。まず '/delegate restore' コマンドを使って現在操作中のプレイヤーを放棄してください。

note: TRANS: don't translate '/delegate cancel'.
en: Can't take player while you have delegated control yourself. Use '/delegate cancel' to cancel your own delegation first.
ja: 操作引き継ぎを他ユーザーに委託している状態で，プレイヤーの操作を引き継ぐことはできません。まず'/delegate cancel'コマンドを実行し，委託を取り消してください。

en: You already control '%s'.
ja: あなたは既にプレイヤー'%s'を操作しています。

en: Control of player '%s' has not been delegated to you.
ja: あなたはプレイヤー'%s'の操作引き継ぎを委託されていません。

en: Another user already controls player '%s'.
ja: 別のユーザーがプレイヤー'%s'を操作しています。

en: %s is now controlling player '%s'.
ja: %sがプレイヤー'%s'を操作します。

en: You are not currently controlling a delegated player.
ja: あなたは引き継ぎを委託されたプレイヤーを操作していません。

note: TRANS: "<user> is now connected to <player>" where <player> * can also be "global observer" or "nothing"
en: %s is now connected as %s.
ja: %sは現在%sとして接続しています。

en: %s (observer)
ja: %s (観察者)

en: global observer
ja: 全体の観察者

en: Ambiguous 'mapimg' command.
ja: 'mapimg'コマンドの引数を省略しすぎです。

en: The valid arguments are: %s.
ja: 有効な引数は以下のとおり… %s

en: Missing argument for 'mapimg define'.
ja: 'mapimg define'コマンドには引数が必要です。

en: Can't use definition: %s.
ja: この設定は使用できません。%s。

en: Defined as map image definition %d: '%s'.
ja: マップ出力設定%d('%s')をセットしました。

en: Missing argument for 'mapimg delete'.
ja: 'mapimg delete'コマンドには引数が必要です。

en: All map image definitions deleted.
ja: 全てのマップ出力設定を削除しました。

en: Couldn't delete definition: %s.
ja: マップ出力設定を削除できません。:%s。

en: Map image definition %d deleted.
ja: マップ出力設定%dを削除しました。

en: Bad argument for 'mapimg delete': '%s'.
ja: 'mapimg delete'コマンドに対し引数'%s'は無効です。

en: Couldn't show definition: %s.
ja: 詳細を表示できません。%s。

en: Bad argument for 'mapimg show': '%s'.
ja: 'mapimg show'コマンドに対し引数'%s'は無効です。

en: Map color test images saved.
ja: テスト画像を保存しました。

en: Missing argument for 'mapimg create'.
ja: 'mapimg create'コマンドには引数が必要です。

en: Error saving map image %d: %s.
ja: マップの画像出力(設定%d)に失敗しました。%s。

en: Bad argument for 'mapimg create': '%s'.
ja: 'mapimg create'コマンドに対し引数'%s'は無効です。

en: Not enough human players ('minplayers' server setting has value %d); game will not start.
ja: 最少プレイヤー数('minplayers')が%dに設定されています。人間プレイヤーが足りないので，ゲームを開始できません。

en: No players; game will not start.
ja: プレイヤーがいないので，ゲームを開始できません。

en: Not enough nations in the current nation set for all players; game will not start. (See 'nationset' setting.)
ja: ゲームを開始できません。現在の民族セットでは民族の数が足りず，プレイヤー全員に割り当てることができません。使用する民族セット('nationset')を変更してください。

en: Not enough nations for all players; game will not start.
ja: プレイヤー全員に割り当てるための国が足りないので，ゲームを開始できません。

en: Neither 'startcity' nor 'startunits' setting gives players anything to start game with; game will not start.
ja: 'startcity'を有効にするか，または 'startunits' に"c"を加えない限り，ゲームを開始することができません。

en: All players are ready; starting game.
ja: 全員準備が整いました。ゲームを開始します。

note: TRANS: given when /start is invoked during gameover.
en: Cannot start the game: the game is waiting for all clients to disconnect.
ja: ゲームを開始できません: ゲームはすべてのクライアントが接続を切るのを待っています。

note: TRANS: given when /start is invoked while the game * is running.
en: Cannot start the game: it is already running.
ja: ゲームを開始できません: 既にゲームは始まっています。

en: Cutting connection %s.
ja: %sとの接続を切りました。

en: connection cut
ja: 接続切断

en: You may not kick yourself.
ja: 自分自身は追放できません。

en: There must be at least %d unique connections to the server for this command to be valid.
ja: このコマンドが有効になるためには，独立した接続が少なくとも %d個以上必要です。

en: kicked
ja: 追放済

en: Welcome - this is the introductory help text for the Freeciv server.
    
    Two important server concepts are Commands and Options. Commands, such as 'help', are used to interact with the server. Some commands take one or more arguments, separated by spaces. In many cases commands and command arguments may be abbreviated. Options are settings which control the server as it is running.
    
    To find out how to get more information about commands and options, use 'help help'.
    
    For the impatient, the main commands to get going are:
      show   -  to see current options
      set    -  to set options
      start  -  to start the game once players have connected
      save   -  to save the current game
      quit   -  to exit
ja: ようこそ - これはFreecivサーバーの初歩的なヘルプテキストです。
    
    コマンドとオプションという，二つの重要なサーバ概念があります。コマンド（例:help）は，サーバと交信するために使用します。コマンドには，スペースで区切られたいくつかの引数を取るものもあります。ほとんどの場合，コマンドとコマンド引数は短かく省略できます。オプションは，サーバの動作を制御するための設定です。
    
    コマンドとオプションについての詳細な情報は，'help help'と入力してください。
    
    せっかちな方のための，最初に行う主要なコマンド:
      show   -  現在のオプションを表示します。
      set    -  オプションを設定します。
      start  -  プレイヤーが接続していたらゲームを開始します。
      save   -  現在のゲームを保存します。
      quit   -  終了します。

note: TRANS: <untranslated name> - translated short help
en: Command: %s  -  %s
ja: コマンド: %s  -  %s

note: TRANS: <untranslated name>
en: Command: %s
ja: コマンド: %s

en: Synopsis:
ja: 使用法:

en: Level: %s
ja: レベル: %s

en: The following server commands are available:
ja: 以下のサーバーコマンドが利用できます:

en: Possible matches: %s
ja: 可能性のある引数: %s

en: Help argument '%s' is ambiguous.
ja: ヘルプ引数 '%s' は省略しすぎです。

en: No match for help argument '%s'.
ja: ヘルプ引数 '%s' は理解できません。

en: List of connections to server:
ja: サーバーへの接続のリスト:

en: <no connections>
ja: <接続なし>

en: List of all delegations:
ja: 操作引き継ぎ委託のリスト:

note: TRANS: last %s is either " (active)" or empty string
en: %s delegates control over player '%s' to user %s%s.
ja: %sはプレイヤー'%s'の操作引き継ぎをユーザー'%s%s'に委託しています。

en: No delegations defined.
ja: どのユーザーも操作引き継ぎを委託していません。

en: Your ignore list:
ja: あなたの無視リスト:

en: List of players:
ja: プレイヤーのリスト:

en: <no players>
ja: <なし>

en: , ready
ja: , 準備完了

en: , not ready
ja: , 準備中

en: , Dead
ja: , 死亡

en: , difficulty level %s
ja: , 難易度レベル %s

en: %s from %s (command access level %s), bufsize=%dkb
ja:   %s (%sから，コマンドアクセスレベル %s)， bufsize=%dkb

note: TRANS: preserve leading space
en:  (observer mode)
ja:  (観察者モード)

en: List of scenarios available:
ja: 利用可能なシナリオ一覧:

note: TRANS: don't translate text between ''
en: List of nation sets available for 'nationset' option:
ja: 'nationset' で選択可能な民族セットの一覧:

note: TRANS: nation set description; %d refers to number of playable * nations in set
en:  %-10s  %s (%d playable) |  %-10s  %s (%d playable)
ja[0]:  %-10s  %s (%d民族)

en: List of teams:
ja: チームのリスト:

note: TRANS: There will always be at least 2 players here.
en: %2d : '%s' : %d player : | %2d : '%s' : %d players :
ja[0]: %2d : '%s' : %d人のプレイヤー

en: No map image definitions.
ja: まだマップ出力の設定はされていません。

en: List of map image definitions:
ja: マップ出力設定の一覧:

en: List of player colors:
ja: 国境色のリスト:

en: The %s have researched %s.
ja: %sは「%s」を発見しました。

note: TRANS: Tech from source of an effect * (Great Library)
en: ?fromeffect:%s acquired from %s!
ja: %2$sから「%1$s」を得ました！

note: TRANS: Tech from source of an effect * (Great Library)
en: ?fromeffect:%s acquired from %s's %s!
ja: %2$sの%3$sから「%1$s」を得ました！

note: TRANS: Tech from source of an effect * (Great Library)
en: ?fromeffect:The %s have acquired %s from %s.
ja: %1$sは%3$sから「%2$s」を得ました。

en: Discovery of %s OBSOLETES %s in %s!
ja: 「%1$s」の発見により，%3$sの%2$sはもはや過去の遺物になります！

en: Discovery of %s makes the government form %s available. You may want to start a revolution.
ja: 「%s」を発見したことで，政治体制「%s」が増えました。革命を起こすのも良いでしょう。

en: Learned %s. Our scientists focus on %s; goal is %s.
ja: 「%s」の研究が完了しました。科学者たちは「%s」の研究に着手します。研究目標は「%s」です。

en: Learned %s. Scientists do not know what to research next.
ja: 「%s」の研究が完了しました。科学者たちは次に何を研究するべきか指示を求めています。

en: Learned %s. Scientists choose to research %s.
ja: 「%s」の研究が完了しました。科学者たちは「%s」の研究を開始します。

en: Great scientists from all the world join your civilization: you learn %s immediately.
ja: 世界中の偉大な科学者があなたの文明に加わり，科学技術｢%s｣を得ました。

en: %s acquire %s as a result of learning %s.
ja: %1$sは｢%3$s｣の研究を完了したことにより，｢%2$s｣を獲得しました。

en: Insufficient science output. We lost %s.
ja: 科学の生産高が不十分です。「%s」を失いました。

note: TRANS: technology loss
en: The %s have lost %s.
ja: %sは「%s」を失いました。

en: The required technology for our government '%s' was lost. The citizens have started a revolution into '%s'.
ja: 我が国の政治体制「%s」に必要な科学技術が失われました。「%s」にするために市民が革命を起こしました。

en: The required technology for our new government '%s' was lost. The citizens chose '%s' as new target government.
ja: 我が国が目指す政治体制「%s」に必要な科学技術が失われました。市民は次に目標とする政治体制として「%s」を選択しました。

en: %s can't build %s. The required technology was lost.
ja: %sに %sを生産できません。必要な科学技術が失われました。

en: Technology goal is %s.
ja: 研究目標は「%s」です。

en: You steal %s from the %s.
ja: %2$sから「%1$s」を盗みました。

en: The %s stole %s from the %s and shared it with you.
ja: %1$sは %3$sから「%2$s」を盗みました。

en: The %s stole %s from you!
ja: %sはあなたから「%s」を盗みました！

en: The %s have stolen %s from the %s.
ja: %1$sは %3$sから「%2$s」を盗みました。

en: Too bad! You made a mistake transferring the tech %s and lost it.
ja: なんてこった！科学技術「%s」を失ってしまった！

en: Too bad! The %s made a mistake transferring the tech %s and lost it.
ja: なんてこった！%sは科学技術「%s」を失ってしまった！

en: Illegal packet, can't upgrade %s (yet).
ja: 不正なパケットです。 %sへは(まだ)アップグレードできません。

note: TRANS: "2 Musketeers upgraded to Riflemen for 100 gold." * Plurality is in gold (second %d), not units.
en: %d %s upgraded to %s for %d gold. | %d %s upgraded to %s for %d gold.
ja[0]: %1$dの %2$sを %4$dで %3$sへアップグレードしました。

en: No units could be upgraded.
ja: 新型にできるユニットがいません。

en: %s upgraded to %s for %d gold. | %s upgraded to %s for %d gold.
ja[0]: %1$sを金 %3$dで %2$sへアップグレードしました。

note: TRANS: <unit> ... <unit>
en: Your %s succeeded in capturing the %s %s.
ja: %sが%sの%sを捕獲しました。

note: TRANS: <unit> ... <Poles>
en: Your %s was captured by the %s.
ja: %sが%sに捕獲されました。

note: TRANS: terrain name * "Your Diplomat cannot act from Ocean. Only * Spy or Partisan ...
en: Your %s cannot act from %s. Only %s can act from a non livable tile.
ja: %sは%sから任務を実行することはできません。%sのみ本来は侵入できないタイルから任務を実行できます。

en: This unit is being transported, and so cannot act.
ja: このユニットは輸送中なので任務を実行できません。

en: This unit cannot act when it isn't being transported.
ja: このユニットは輸送中のみ任務を実行できます。

en: This unit has too few moves left to act.
ja: このユニットは残り移動力が足りないため，任務を実行することができません。

note: TRANS: "Trireme cannot move ..."
en: %s cannot move that far from the coast line.
ja: %sを海岸線から離して移動させることはできません。

note: TRANS: "Riflemen cannot disembark ... native base * for Helicopter."
en: %s cannot disembark outside of a city or a native base for %s.
ja: 都市または適切な基地ではないため，%sが%sから降りることはできません。

en: No action possible.
ja: 任務を行えません。

note: TRANS: action name. * "Your Spy can't do Steal Gold from Ocean."
en: Your %s can't do %s from %s.
ja: %1$sは%3$sから%2$sを実行することはできません。

note: TRANS: action name. * "Your Spy can't do Industrial Sabotage to Mountains."
en: Your %s can't do %s to %s.
ja: %1$sは%3$sに対して%2$sを実行することはできません。

note: TRANS: action name. * "Your Spy can't do Industrial Sabotage while ..."
en: Your %s can't do %s while being transported.
ja: %sは輸送されているときに%sを実行することはできません。

note: TRANS: action name. * "Your Spy can't do Industrial Sabotage while ..."
en: Your %s can't do %s while not being transported.
ja: %sは輸送されていないときに%sを実行することはできません。

note: TRANS: action name. * "Your Spy can't do Industrial Sabotage while you * aren't at war with Prester John."
en: Your %s can't do %s while you aren't at war with %s.
ja: %sは%sを実行することができません。 %sと敵対していません。

note: TRANS: Spy ... movement point text that may include * fractions.
en: Your %s lost %s MP for attempting an illegal action.
ja: %sは不適切な任務を実行しようとしたため，%sの移動力を失いました。

en: %s added to aid %s in growing.
ja: %sは%sの拡大を助けるために加わりました。

en: Your %s was shot down by SDI defenses, what a waste.
ja: あなたの %sは SDI防衛システムによって撃墜されました。あぁもったいない。

en: The nuclear attack on %s was avoided by your SDI defense.
ja: SDI防衛システムが %sに対する核攻撃を阻止しました。

en: Cannot attack unless you declare war first.
ja: 宣戦布告なしに攻撃はできません。

en: %s can only move into your own zone of control.
ja: %sは敵のZOCには移動できません。

en: Cannot invade unless you break peace with %s first.
ja: %sとの平和条約を破棄しなければ攻撃できません。

note: TRANS: Your Caravan does "Help Wonder" to help build the * Pyramids in Bergen (4 remaining). * You can reorder '4' and 'remaining' in the actual format string.
en: remaining
ja: 残り

note: TRANS: Your Caravan does "Help Wonder" to help build the * Pyramids in Bergen (4 surplus). * You can reorder '4' and 'surplus' in the actual format string.
en: surplus
ja: 余り

note: TRANS: Help building the Pyramids in Bergen received * from Persian Caravan (4 surplus).
en: Help building the %s in %s received from %s %s (%d %s).
ja: %2$sで進められている「%1$s」建設を加速させるべく，%3$sが%4$sを投入しました（%6$s: %5$dシールド）。

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route because it has no home city.
ja: 残念ながら，交易路を結べません！ %sは都市に所属していません。

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route between %s and %s.
ja: 残念ながら， %sは %s・ %s間に交易路を結べません！

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route here!
ja: 残念ながら，%sはこの都市と新たな交易路を結ぶことができませんでした。

en:       The city of %s already has %d better trade route! |       The city of %s already has %d better trade routes!
ja[0]: 　 %sには既に%d本の優れた交易路があります！

en: New trade route established from %s to %s.
ja: %s - %s間に新たな交易路が結ばれました。

en: The %s established a trade route between their city %s and %s.
ja: %1$sが%3$sと彼らの都市%2$sの間に新たな交易路を結びました。

en: %s was upgraded for free to %s.
ja: %sは %sへ無償で新型化されました。

en: Your %s has run out of hit points because it was not supported by a city.
ja: %sはいずれの都市にも所属しないユニットであるため，体力が尽きて失われました。

en: Your %s has run out of hit points.
ja: %sは体力が尽きました。

en: Your %s has returned to refuel.
ja: %sは補給のため帰還しました。

note: TRANS: Your <unit> became ... rank of <veteran level>.
en: Your %s became more experienced and achieved the rank of %s.
ja: %sの練度が増し， %sになりました。

en: %s converted to %s.
ja: %sは %sに転換されました。

en: %s cannot be converted.
ja: %sは転換させられません。

en: Teleported your %s to %s.
ja: %sを %sへテレポートしました。

note: TRANS: A unit is moved to resolve stack conflicts.
en: Moved your %s.
ja: %sを移動しました。

note: TRANS: A unit is disbanded to resolve stack conflicts.
en: Disbanded your %s.
ja: %sを解散しました。

en: Unable to defend %s, %s has lost the game.
ja: %sを守り切れなかったので，%sは負けになりました。

en: Losing %s meant losing the game! Be more careful next time!
ja:  %s を失うと負けです！次はもっと気を付けて！

en: %s lost when %s was lost.
ja: %2$sを失った時に%1$sを失いました。

en: %s escaped the destruction of %s, and fled to %s.
ja: %s は %sの破壊から辛くも脱出し， %sに落ち延びました。

note: TRANS: "... Cannon ... the Polish Destroyer ...."
en: Your attacking %s succeeded against the %s %s (and %d other unit)! | Your attacking %s succeeded against the %s %s (and %d other units)!
ja[0]: %sは %sの %s(およびその他 %dユニット)を攻撃し，撃破しました！

note: TRANS: "Cannon ... the Polish Destroyer."
en: %s lost to an attack by the %s %s.
ja: %2$sの %3$sによる攻撃で %1$sを失いました。

note: TRANS: "Cannon lost when the Polish Destroyer * attacked the German Musketeers."
en: %s lost when the %s %s attacked the %s %s.
ja: %2$sの%3$sが%4$sの%5$sを攻撃した際に，%1$sを失いました。

note: TRANS: "Musketeers (and Cannon) lost to an * attack from the Polish Destroyer."
en: %s (and %s) lost to an attack from the %s %s.
ja: %3$sの %4$sによる攻撃で %1$s(と %2$s)を失いました。

note: TRANS: "Musketeers and 3 other units lost to * an attack from the Polish Destroyer." * (only happens with at least 2 other units)
en: %s and %d other unit lost to an attack from the %s %s. | %s and %d other units lost to an attack from the %s %s.
ja[0]: %3$sの %4$sによる攻撃で %1$sおよび%2$dユニットを失いました。

note: TRANS: "2 units lost when the Polish Destroyer * attacked the German Musketeers." * (only happens with at least 2 other units)
en: %d unit lost when the %s %s attacked the %s %s. | %d units lost when the %s %s attacked the %s %s.
ja[0]: %2$sの%3$sが%4$sの%5$sを攻撃した際に，%1$dユニットが失われました。

en: Your %s was nuked by %s.
ja: %sは %sによって核攻撃されました。

en: yourself
ja: あなた自身

en: The %s %s was nuked.
ja: %sの%sは核攻撃されました。

en: %s was nuked by %s.
ja: %sは%sによって核攻撃されました。

en: You nuked %s.
ja: %sを核攻撃しました。

en: The %s detonated a nuke!
ja: %sは核兵器を使用しました！

en: %s transported successfully.
ja: %sは首尾よく輸送されました。

en: This unit cannot paradrop into %s.
ja: %sへは落下傘降下できません。

en: Your %s paradropped into the %s and was lost.
ja: %sは %sに落下傘降下し消息を絶ちました。

en: Your %s was killed by enemy units at the paradrop destination.
ja: %sは降下地点にいた敵ユニットによって殺されました。

en: You found %d gold. | You found %d gold.
ja[0]: 金%dを見つけました。

en: Orders for %s aborted after enemy movement was spotted.
ja: 敵ユニットの移動を確認したので， %sは命令遂行を中断しました。

en: Orders for %s aborted as there are units nearby.
ja: 近くにユニットがいるので， %sは命令遂行を中断しました。

en: Orders for %s aborted since they give an invalid activity.
ja: 無効な活動が指定されているので， %sは命令遂行を中断しました。

en: Orders for %s aborted since they give an invalid location.
ja: 無効な位置が指定されているので， %sは命令遂行を中断しました。

en: Orders for %s aborted as there are units in the way.
ja: 道をふさいでいるユニットがいるので， %sは命令遂行を中断しました。

en: Orders for %s aborted because of failed move.
ja: 移動に失敗したため， %sは命令遂行を中断しました。

en: Your %s has invalid orders.
ja: %sには無効な命令が与えられています。

en: Your unit may not act for another %s this turn. See /help unitwaittime.
ja: あと%s経たないとこのユニットは行動できません。詳しくは /help unitwaittime を参照してください。

note: TRANS: "[Vote|Teamvote] 3 \"proposed change\" is ..."
en: %s %d "%s" is passed %d to %d with %d abstentions and %d who did not vote.
ja: %s %d "%s" は賛成 %d，反対 %d，棄権 %d，未投票 %dで可決されました。

note: TRANS: "[Vote|Teamvote] 3 \"proposed change\" failed ..."
en: %s %d "%s" failed with %d against, %d for, %d abstentions and %d who did not vote.
ja: %s %d "%s" は反対 %d，賛成 %d，棄権 %d，未投票 %dで否決されました。

en: %s %d: %s voted yes.
ja: %s %d: %sは「賛成」に投票しました。

en: %s %d: %s voted no.
ja: %s %d: %sは「反対」に投票しました。

en: %s %d: %s chose to abstain.
ja: %s %d: %sは棄権しました。

note: TRANS: Describing a new vote that can only pass * if there are no dissenting votes.
en: %s (needs %0.0f%% and no dissent).
ja: %s ( %0.0f%%かつ反対なしが必要)

note: TRANS: Describing a new vote that can pass only if the * given percentage of players votes 'yes'.
en: %s (needs %0.0f%% in favor).
ja: %s (%0.0f%%以上の賛成で可決)

note: TRANS: "or"-separated string list with one single item.
en: ?or-list-single:%s
ja: %s

note: TRANS: "or"-separated string list with 2 items.
en: ?or-list:%s or %s
ja: %sまたは %s

note: TRANS: start of an "or"-separated string list with more than two * items.
en: ?or-list:%s
ja: %s

note: TRANS: next elements of an "or"-separated string list with more * than two items.
en: ?or-list:, %s
ja: ， %s

note: TRANS: end of an "or"-separated string list with more than two * items.
en: ?or-list:, or %s
ja: ，または %s

note: TRANS: "and"-separated string list with one single item.
en: ?and-list-single:%s
ja: %s

note: TRANS: "and"-separated string list with 2 items.
en: ?and-list:%s and %s
ja: %s および %s

note: TRANS: start of an "and"-separated string list with more than two * items.
en: ?and-list:%s
ja: %s

note: TRANS: next elements of an "and"-separated string list with more * than two items.
en: ?and-list:, %s
ja: ， %s

note: TRANS: end of an "and"-separated string list with more than two * items.
en: ?and-list:, and %s
ja: ，および %s

en: Empty argument for "%s".
ja: "%s"への引数が空です。

en: Missing argument for "%s".
ja: "%s"への引数がみつかりません。

en: Bad log level "%s".
ja: ログレベル "%s" は間違っています。

en: Bad log level %d in "%s".
ja: "%2$s"中のログレベル %1$d は間違っています。

en: Badly formed log level argument "%s".
ja: ログレベル引数 "%s" は間違った形式です。

en: Empty filename in log level argument "%s".
ja: ログレベル引数 "%s" のファイル名は空です。

en: Couldn't open logfile: %s for appending "%s".
ja: ログファイル %s を "%s" の追記用に開けませんでした。

en: last message repeated %d time | last message repeated %d times
ja[0]: 最後のメッセージが %d回繰り返されました

note: TRANS: preserve leading space
en:  (total %d repeat) |  (total %d repeats)
ja[0]:  (合計 %d回)

note: TRANS: <FREECIV_DATA_PATH> configuration error
en: "%s" is set but empty; using default "%s" data directories instead.
ja: "%s"が設定されていますが空です。代わりにデフォルトのデータディレクトリ"%s"を使用します。

note: TRANS: <FREECIV_SAVE_PATH> configuration error
en: "%s" is set but empty; using default "%s" save directories instead.
ja: "%s"が設定されていますが空です。代わりにデフォルトの保存ディレクトリ"%s"を使用します。

note: TRANS: <FREECIV_SCENARIO_PATH> configuration error
en: "%s" is set but empty; using default "%s" scenario directories instead.
ja: "%s"が設定されていますが空です。代わりにデフォルトのシナリオディレクトリ"%s"を使用します。

note: TRANS: "...: <externally translated error string>."
en: Could not read data directory %s: %s.
ja: データディレクトリ %s を読むことができません: %s。

en: %s: Fatal error: you're trying to run me as superuser!
ja: %s: 致命的エラー: スーパーユーザーで起動しようとしています!

en: Use a non-privileged account instead.
ja: 代わりに特権のないアカウントを使用してください。

en: exact match
ja: 完全一致

en: only match
ja: 唯一の一致

en: ambiguous
ja: あいまい

en: empty
ja: 空

en: too long
ja: 長すぎる

en: non-match
ja: 不一致

en: day | days
ja[0]: 日

en: hour | hours
ja[0]: 時間

en: minute | minutes
ja[0]: 分

en: second | seconds
ja[0]: 秒

en: error %ld (failed FormatMessage)
ja: エラー %ld （FormatMessageに失敗しました）

en: error %d (compiled without strerror)
ja: エラー %d (strerror 無しでコンパイルされました)
