freeciv 2.3 - en to ga translation catalogue (2504 entries)

en: *%s (AI)* In away mode AI can't sign such a treaty.
ga: *%s (IS)* Ní cheadaítear don IS a leithéid de chonradh a shíniú agus mód as baile i bhfeidhm

en: *%s (AI)* First break alliance with %s, %s.
ga: *%s (IS)* Cuir deireadh leis an aontas le %s i dtús báire, a %s.

en: *%s (AI)* I would like to see you keep your distance from %s for some time, %s.
ga: *%s (IS)* Táim ag iarraidh go bhfanfaidh tú amach ó %s ar fad tamaill, a %s.

en: *%s (AI)* Let us first cease hostilities, %s.
ga: *%s (IS)* Cuirfimid deireadh leis an troid i dtús báire, a %s.

en: *%s (AI)* I wish to see you keep the current ceasefire for a bit longer first, %s.
ga: *%s (IS)* Táim ag iarraidh, go mairfidh an sos-comhraic seo níos faide i dtús báire, a %s.

en: *%s (AI)* I simply do not trust you with an alliance yet, %s.
ga: *%s (IS)* Níl muinín agam as aontas leat go fóill, a %s.

en: *%s (AI)* I do not know the city you mention.
ga: *%s (IS)* Níl cur amach ar bith agam ar an gcathair sin.

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is not safe.
ga: *%s (IS)* Mo leithscéal, níl muinín agam as mapaí a roinnt leat.

en: *%s (AI)* This deal was not very good for us, %s!
ga: *%s (IS)* Ní raibh aon mhaitheas sa réiteach seo dúinn, a %s!

en: *%s (AI)* Welcome into our alliance %s!
ga: *%s (IS)* Fáilte chuig ár n-aontas, a %s!

en: *%s (AI)* Yes, may we forever stand united, %s.
ga: *%s (IS)* Go mara ár n-aontas go deo, a %s.

en: *%s (AI)* Yes, peace in our time!
ga: *%s (IS)* Go raibh síocháin lenár linn!

en: *%s (AI)* Agreed. No more hostilities, %s.
ga: *%s (IS)* Cinnte. Cuirfear stop leis an bhforéigean, a %s.

en: *%s (AI)* Greetings %s! May we suggest a ceasefire while we get to know each other better?
ga: *%s (IS)* Dia dhaoibh a %s! Do thuairim ar shos-comhraic go gcuirfimid aithne níor fearr ar a chéile?

en: *%s (AI)* I have tolerated your vicious antics long enough! To war!
ga: *%s (IS)* tá curtha suas le do chleasaíocht dhuáilceach, fhiachmhar le fada! Chun cogaidh linn!

en: *%s (AI)* Peace in ... some other time.
ga: *%s (IS)* go raibh síocháin... in am trátha!

en: *%s (AI)* Finally I get around to you! Did you really think you could get away with your crimes?
ga: *%s (IS)* táim chun tabhairt ort ar deireadh! Níor shíl tú go gcuirfeá do choireanna uait, ar shíl?

en: *%s (AI)* Your covert hostilities brought this war upon you!
ga: *%s (IS)* tharraing d'ionsaithe rúnda an cogadh seo ortsa féin!

en: *%s (AI)* Your aggression against %s was your last mistake!
ga: *%s (IS)* ba iad d'ionsaithe ar %s do bhotún deireanach!

en: *%s (AI)* We will be launching an all-out war against %s in %d turn to stop the spaceship launch. | *%s (AI)* We will be launching an all-out war against %s in %d turns to stop the spaceship launch.
ga[0]: *%s (IS)* Tosóimid cogadh dearg in aghaidh %s i gceann %d bhabhta chun lainse na spásloinge a bhacadh.
ga[1]: *%s (IS)* Tosóimid cogadh dearg in aghaidh %s i gceann %d bhabhta chun lainse na spásloinge a bhacadh.
ga[2]: *%s (IS)* Tosóimid cogadh dearg in aghaidh %s i gceann %d bhabhta chun lainse na spásloinge a bhacadh.
ga[3]: *%s (IS)* Tosóimid cogadh dearg in aghaidh %s i gceann %d mbabhta chun lainse na spásloinge a bhacadh.
ga[4]: *%s (IS)* Tosóimid cogadh dearg in aghaidh %s i gceann %d babhta chun lainse na spásloinge a bhacadh.

en: *%s (AI)* Your aid in this matter will be expected. Long live our glorious alliance!
ga: *%s (IS)* beifear ag súil le do chúnamh leis seo. Go mara ár n-aontas glórmhar!

en: *%s (AI)* We intend to pillage and plunder the rich civilization of %s. We declare war in %d turn. | *%s (AI)* We intend to pillage and plunder the rich civilization of %s. We declare war in %d turns.
ga[0]: *%s (IS)* tá sé ar intinn againn léirscrios agus slad a dhéanamh ar shibhialtacht shaibhir %s. Fógróimid an cogadh i %d bhabhta.
ga[1]: *%s (IS)* tá sé ar intinn againn léirscrios agus slad a dhéanamh ar shibhialtacht shaibhir %s. Fógróimid an cogadh i %d bhabhta.
ga[2]: *%s (IS)* tá sé ar intinn againn léirscrios agus slad a dhéanamh ar shibhialtacht shaibhir %s. Fógróimid an cogadh i %d bhabhta.
ga[3]: *%s (IS)* tá sé ar intinn againn léirscrios agus slad a dhéanamh ar shibhialtacht shaibhir %s. Fógróimid an cogadh i %d mbabhta.
ga[4]: *%s (IS)* tá sé ar intinn againn léirscrios agus slad a dhéanamh ar shibhialtacht shaibhir %s. Fógróimid an cogadh i %d babhta.

en: *%s (AI)* If you want a piece of the loot, feel free to join in the action!
ga: *%s (IS)* má tá roinnt den chreach uait, ionsaígí linn!

en: *%s (AI)* We have had it with %s. Let us tear this pathetic civilization apart. We declare war in %d turn. | *%s (AI)* We have had it with %s. Let us tear this pathetic civilization apart. We declare war in %d turns.
ga[0]: *%s (IS)* táimid tinn tuirseach le %s. Déanfaimid slad ar an tsibhialtacht lag seo le chéile. Fógróimid an cogadh i %d bhabhta.
ga[1]: *%s (IS)* táimid tinn tuirseach le %s. Déanfaimid slad ar an tsibhialtacht lag seo le chéile. Fógróimid an cogadh i %d bhabhta.
ga[2]: *%s (IS)* táimid tinn tuirseach le %s. Déanfaimid slad ar an tsibhialtacht lag seo le chéile. Fógróimid an cogadh i %d bhabhta.
ga[3]: *%s (IS)* táimid tinn tuirseach le %s. Déanfaimid slad ar an tsibhialtacht lag seo le chéile. Fógróimid an cogadh i %d mbabhta.
ga[4]: *%s (IS)* táimid tinn tuirseach le %s. Déanfaimid slad ar an tsibhialtacht lag seo le chéile. Fógróimid an cogadh i %d babhta.

en: *%s (AI)* As our glorious allies, we expect your help in this war.
ga: *%s (IS)* Mar chomhghuaillí glórmhara, beimid ag súil le do chúnamh sa chogadh seo.

en: *%s (AI)* We will honor our alliance and declare war on %s in %d turn.  Hold on - we are coming! | *%s (AI)* We will honor our alliance and declare war on %s in %d turns.  Hold on - we are coming!
ga[0]: *%s (IS)* cloífimid lenár n-aontas agus fógróimid ár gcogadh le %s i %d bhabhta. Téigh go réidh - táimid ag teacht!
ga[1]: *%s (IS)* cloífimid lenár n-aontas agus fógróimid ár gcogadh le %s i %d bhabhta. Téigh go réidh - táimid ag teacht!
ga[2]: *%s (IS)* cloífimid lenár n-aontas agus fógróimid ár gcogadh le %s i %d bhabhta. Téigh go réidh - táimid ag teacht!
ga[3]: *%s (IS)* cloífimid lenár n-aontas agus fógróimid ár gcogadh le %s i %d mbabhta. Téigh go réidh - táimid ag teacht!
ga[4]: *%s (IS)* cloífimid lenár n-aontas agus fógróimid ár gcogadh le %s i %d babhta. Téigh go réidh - táimid ag teacht!

en: *%s (AI)* We will honor our alliance with %s and declare war on %s in %d turns.  We expect you to do likewise. | *%s (AI)* We will honor our alliance with %s and declare war on %s in %d turns.  We expect you to do likewise.
ga[0]: *%s (IS)* tabharfaimid aitheantas dár n-aontas le %s agus fógróimid ár gcogadh le %s i %d bhabhta. Tá súil agam go ndéanfaidh tú amhlaidh.
ga[1]: *%s (IS)* tabharfaimid aitheantas dár n-aontas le %s agus fógróimid ár gcogadh le %s i %d bhabhta. Tá súil agam go ndéanfaidh tú amhlaidh.
ga[2]: *%s (IS)* tabharfaimid aitheantas dár n-aontas le %s agus fógróimid ár gcogadh le %s i %d bhabhta. Tá súil agam go ndéanfaidh tú amhlaidh.
ga[3]: *%s (IS)* tabharfaimid aitheantas dár n-aontas le %s agus fógróimid ár gcogadh le %s i %d mbabhta. Tá súil agam go ndéanfaidh tú amhlaidh.
ga[4]: *%s (IS)* tabharfaimid aitheantas dár n-aontas le %s agus fógróimid ár gcogadh le %s i %d babhta. Tá súil agam go ndéanfaidh tú amhlaidh.

en: *%s (AI)* Your attempt to conquer space for yourself alone betrays your true intentions, and I will have no more of our alliance!
ga: *%s (IS)* Tarraingíonn d'iarrachtaí spás a bhaint duit féin ar bhealach d'aimhleasa thú. Tá deireadh lenár n-aontas de bharr seo!

en: *%s (AI)* Your attempt to unilaterally dominate outer space is highly offensive.
ga: *%s (IS)* Tá d'iarracht ar chinseal aontaobhach cianspáis an-mhaslach.

en: *%s (AI)* If you do not stop constructing your spaceship, I may be forced to take action!
ga: *%s (IS)* Mura stopann tú den spáslong a thógáil, déanfar beart ort!

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is no longer safe.
ga: *%s (IS)* mo leithscéal, is baolach nach bhfuil sé slán radhairc a roinnt leat a thuilleadh.

en: *%s (AI)* Greetings our most trustworthy ally. We call upon you to destroy our enemy, %s.
ga: *%s (IS)* Dia dhuit a chomhghuaillí iontaofa. Táimid ag iarraidh go n-ionsóidh tú ár namhaid, %s.

en: *%s (AI)* Greetings ally, I see you have not yet made war with our enemy, %s. Why do I need to remind you of your promises?
ga: *%s (IS)* Dia dhuit a chomhghuaillí, níor fhógair tú an cogadh lenár namhaid, %s. An ngá dom do gheallúintí a chur i gcuimhne duit?

en: *%s (AI)* Dishonored one, we made a pact of alliance, and yet you remain at peace with our mortal enemy, %s! This is unacceptable; our alliance is no more!
ga: *%s (IS)* a Dhuine náirithe, bhí aontas eadrainn, ach tá síocháin idir tú agus ár ndeargnamhaid, %s! Ní ghlacfar leis seo, tá deireadh lenár n-aontas!

en: *%s (AI)* Greetings friend, may we suggest making a common cause and join in an alliance?
ga: *%s (IS)* Dia dhuit a chara, do thuairim ar ár bpáirt a roinnt agus aontú linn?

en: *%s (AI)* Greetings neighbor, may we suggest more peaceful relations?
ga: *%s (IS)* Dia dhuit a chomharsa, do thuairim ar chaidreamh níos síochánta?

en: *%s (AI)* We grow weary of this constant bloodshed. May we suggest a cessation of hostilities?
ga: *%s (IS)* táimid ag éirí tuirseach den fhuildhoirteadh seo. Do thuairim ar shos cogaidh?

en: *%s (AI)* We have been savagely attacked by %s, and we need your help! Honor our glorious alliance and your name will never be forgotten!
ga: *%s (IS)* d'ionsaigh %s muid go fíochmhar, tá do chúnamh ag tastáil go géar. Tabhair aitheantas dár n-aontas glórmhar agus ní dhearmadfar d'ainm go deo!

en: The citizen governor has gotten confused dealing with %s.  You may want to have a look.
ga: D'éirigh an gobharnóir saoránach trína chéile le linn déileála le %s.  Ba chóir duit an scéal a fhiosrú.

note: TRANS: city is not growing.  Keep short.
en: never
ga: riamh

en: %d turn | %d turns
ga[0]: %d bhabhta
ga[1]: %d bhabhta
ga[2]: %d bhabhta
ga[3]: %d mbabhta
ga[4]: %d babhta

note: TRANS: "W" is worker citizens, as opposed to specialists; * %s will represent the specialist types, for instance "E/S/T"
en: People (W/%s)
ga: Daoine (O/%s)

note: TRANS: preserve leading space
en:  happy
ga:  sona sásta

en: Name: %s
    Food:       %10s Gold:    %10s
    Production: %10s Luxury:  %10s
    Trade:      %10s Science: %10s
    
    %*s%s: %s
              City grows: %s
    Production completed: %s
ga: Ainm: %s
    Bia:        %10s Ór:        %10s
    Táirgeadh:  %10s Só:        %10s
    Trádáil:    %10s Eolaíocht: %10s
    
    %*s%s: %s
        Fásann an chathair: %s
    Táirgeadh críochnaithe: %s

en: ?cma:Very happy
ga: ?cma:An-Sásta

en: Plugin '%s' isn't available. Available are %s
ga: Níl breiseán '%s' ar fáil. Ar fáil: %s

en: Get sound sets from <%s>.
ga: Faigh tacair fhuaime ó <%s>.

en: Export complete.
ga: Tá an easpórtáil críochnaithe.

en: Export failed, couldn't write to file.
ga: Theip ar easpórtáil; níorbh fhéidir scríobh i gcomhad.

note: TRANS: Use longer of "XXX turns" and "never"
en: ?filler:XXX/XXX XXX turns
ga: ?filler:XXX babhta

en: %3d gold per turn | %3d gold per turn
ga[0]: %3d phíosa óir sa bhabhta
ga[1]: %3d phíosa óir sa bhabhta
ga[2]: %3d phíosa óir sa bhabhta
ga[3]: %3d bpíosa óir sa bhabhta
ga[4]: %3d píosa óir sa bhabhta

en: %3d turn | %3d turns
ga[0]: %3d bhabhta
ga[1]: %3d bhabhta
ga[2]: %3d bhabhta
ga[3]: %3d mbabhta
ga[4]: %3d babhta

en: %d/turn
ga: %d/babhta

en: Obsolete
ga: I Léig

en: Built
ga: Tógtha

en: Destroyed
ga: Scriosta

en: Great Wonder
ga: Iontas Mór

en: Small Wonder
ga: Iontas Beag

note: TRANS: Trade partner unknown to client TRANS: unrecognized command
en: (unknown)
ga: (anaithnid)

en: ?city_state:Celebrating
ga: ?city_state:Ceiliúradh

en: ?city_state:Disorder
ga: ?city_state:Ainriail

en: ?city_state:Peace
ga: ?city_state:Síocháin

en: (worklist)
ga: (liosta oibre)

en: ?city:Name
ga: ?city:Ainm

en: City Name
ga: Ainm na Cathrach

note: TRANS: this and similar literal strings interpreted as (Qt) HTML
en: Nation
ga: Náisiún

en: ?size [short]:Sz
ga: ?size [short]:Md

en: Size
ga: Méid

en: State
ga: Stát

en: Celebrating/Peace/Disorder
ga: Ceiliúradh/Síochain/Ainriail

en: ?Happy workers:H
ga: ?Happy workers:n

en: Workers: Happy
ga: Oibrithe: Sona Sásta

en: ?Content workers:C
ga: ?Content workers:S

en: Workers: Content
ga: Oibrithe: Sásta

en: ?Unhappy workers:U
ga: ?Unhappy workers:M

en: Workers: Unhappy
ga: Oibrithe: Míshásta

en: ?Angry workers:A
ga: ?Angry workers:F

en: Workers: Angry
ga: Oibrithe: Feargach

en: ?city:Workers
ga: ?city:Oibrithe

en: ?happy/content/unhappy/angry:H/C/U/A
ga: ?happy/content/unhappy/angry:n/S/M/F

en: Workers: Happy, Content, Unhappy, Angry
ga: Oibrithe: Sona Sásta, Sásta, Míshásta, Feargach

en: Best
ga: Is Fearr

en: attack
ga: ionsaí

en: defense
ga: cosaint

en: Units
ga: Aonaid

note: TRANS: Header "Number of units inside city"
en: ?Present (units):Here
ga: ?Present (units):Anseo

note: TRANS: Header "Number of units supported by given city"
en: ?Supported (units):Owned
ga: ?Supported (units):I Seilbh

note: TRANS: Header "It will take this many turns before city grows"
en: ?food (population):Grow
ga: ?food (population):Fás

en: ?Stock/Target:(Have/Need)
ga: ?Stock/Target:(Agat/De Dhíth)

en: Surplus
ga: Barrachas

en: ?food/production/trade:F/P/T
ga: ?food/production/trade:B/T/R

en: Surplus: Food, Production, Trade
ga: Barrachas: Bia, Táirgeadh, Trádáil

en: ?Food surplus [short]:+F
ga: ?Food surplus [short]:+B

en: Surplus: Food
ga: Barrachas: Bia

en: ?Production surplus [short]:+P
ga: ?Production surplus [short]:+T

en: Surplus: Production
ga: Barrachas: Táirgeadh

en: ?Production loss (waste) [short]:-P
ga: ?Production loss (waste) [short]:-T

en: Waste
ga: Diomailt

en: ?Trade surplus [short]:+T
ga: ?Trade surplus [short]:+R

en: Surplus: Trade
ga: Barrachas: Trádáil

en: ?Trade loss (corruption) [short]:-T
ga: ?Trade loss (corruption) [short]:-R

en: Corruption
ga: Éilliú

en: Economy
ga: Eacnamaíocht

en: ?gold/luxury/science:G/L/S
ga: ?gold/luxury/science:R/S/E

en: Economy: Gold, Luxuries, Science
ga: Eacnamaíocht: Ór, Só, Eolaíocht

en: ?Gold:G
ga: ?Gold:R

en: Economy: Gold
ga: Eacnamaíocht: Ór

en: ?Luxury:L
ga: ?Luxury:S

en: Economy: Luxury
ga: Eacnamaíocht: Só

en: ?Science:S
ga: ?Science:E

en: Economy: Science
ga: Eacnamaíocht: Eolaíocht

en: Number (and total value) of trade routes
ga: Líon (agus luach iomlán) na mbealaí trádála

en: ?pollution [short]:Pol
ga: ?pollution [short]:Tru

en: ?cma:Governor
ga: ?cma:Gobharnóir

note: TRANS: "BS" = "build slots"
en: BS
ga: ST

en: Production
ga: Táirgeadh

en: Specialists:
ga: Saineolaithe:

en: Specialists: %s
ga: Saineolaithe: %s

en: Special
ga: Speisialta

note: TRANS: "Announce" is exactly what user must type, do not translate.
en: Announce PROTO
ga: Announce PRÓTA

en: Announce game in LAN using protocol PROTO (IPv4/IPv6/none)
ga: Fógair cluiche sa líonra logánta le prótacal PRÓTA (IPv4/IPv6/none)

en: Skip connect dialog
ga: Ná bac leis an dialóg cheangail

note: TRANS: "Fatal" is exactly what user must type, do not translate.
en: Fatal [SIGNAL]
ga: Fatal [COMHARTHA]

note: TRANS: "file" is exactly what user must type, do not translate.
en: file FILE
ga: file COMHAD

en: Load saved game FILE
ga: Luchtaigh cluiche sábháilte ó COMHAD

en: Print a summary of the options
ga: Taispeáin achoimre ar na roghanna

note: TRANS: "log" is exactly what user must type, do not translate.
en: log FILE
ga: log COMHAD

note: TRANS: "Meta" is exactly what user must type, do not translate.
en: Meta HOST
ga: Meta ÓSTACH

en: Connect to the metaserver at HOST
ga: Ceangail leis an meitifhreastalaí ÓSTACH

note: TRANS: "name" is exactly what user must type, do not translate.
en: name NAME
ga: name AINM

en: Use NAME as username on server
ga: Úsáid AINM mar ainm úsáideora ar an bhfreastalaí

en: Connect to server port PORT (usually with -a)
ga: Ceangail le port PORT ar an bhfreastalaí (le -a de ghnáth)

note: TRANS: "Plugin" is exactly what user must type, do not translate.
en: Plugin PLUGIN
ga: Plugin BREISEÁN

note: TRANS: "read" is exactly what user must type, do not translate.
en: read FILE
ga: read COMHAD

note: TRANS: "server" is exactly what user must type, do not translate.
en: server HOST
ga: server ÓSTACH

note: TRANS: "Sound" is exactly what user must type, do not translate.
en: Sound FILE
ga: Sound COMHAD

en: Read sound tags from FILE
ga: Léigh clibeanna fuaime ó COMHAD

note: TRANS: "tiles" is exactly what user must type, do not translate.
en: tiles FILE
ga: tiles COMHAD

en: Print the version number
ga: Taispeáin an uimhir leagain

en: Invalid signal number "%s".
ga: Comhartha neamhbhailí "%s".

en: Try using --help.
ga: Bain triail as --help.

en: Game started.
ga: Thosaigh an cluiche.

en: ?embassy:Both
ga: ?embassy:Araon

en: ?embassy:Yes
ga: ?embassy:Tá

en: ?embassy:With Us
ga: ?embassy:Linn

en: ?embassy:Contact
ga: ?embassy:Teagmháil

en: ?embassy:No Contact
ga: ?embassy:Gan Teagmháil

en: ?vision:Both
ga: ?vision:Araon

en: ?vision:To Them
ga: ?vision:Dóibh

en: ?vision:To Us
ga: ?vision:Dúinn

en: The %s give %s
ga: Tugann na %s %s

en: The %s give an unknown city
ga: Tugann na %s cathair anaithnid

en: The %s give %d gold | The %s give %d gold
ga[0]: Tugann na %s %d phíosa óir
ga[1]: Tugann na %s %d phíosa óir
ga[2]: Tugann na %s %d phíosa óir
ga[3]: Tugann na %s %d bpíosa óir
ga[4]: Tugann na %s %d píosa óir

en: The %s give their worldmap
ga: Tugann na %s a mapa den domhan

en: The %s give their seamap
ga: Tugann na %s a mapa den fharraige

en: The %s give shared vision
ga: Tugann na %s fís aontaithe

en: The %s give an embassy
ga: Tugann na %s ambasáid

en: Popup Request
ga: Preabiarratas

en: You can't buy %s in %s!
ga: Ní féidir leat %s a cheannach i %s!

note: TRANS: %s is a production type; this whole string is a sentence * fragment that is only ever included in one other string * (search comments for this string to find it)
en: %s costs %d gold | %s costs %d gold
ga[0]: Cosnaíonn %s %d phíosa óir
ga[1]: Cosnaíonn %s %d phíosa óir
ga[2]: Cosnaíonn %s %d phíosa óir
ga[3]: Cosnaíonn %s %d bpíosa óir
ga[4]: Cosnaíonn %s %d píosa óir

note: TRANS: %s is a pre-pluralised sentence fragment: * "%s costs %d gold"
en: %s and you only have %d gold. | %s and you only have %d gold.
ga[0]: %s agus níl ach %d phíosa óir agat.
ga[1]: %s agus níl ach %d phíosa óir agat.
ga[2]: %s agus níl ach %d phíosa óir agat.
ga[3]: %s agus níl ach %d bpíosa óir agat.
ga[4]: %s agus níl ach %d píosa óir agat.

en: unknown reason
ga: fáth anaithnid

en: Lost connection to server (%s)!
ga: Cailleadh an ceangal leis an bhfreastalaí (%s)!

en: Connection in progress.
ga: Ceangal ar siúl.

en: Disconnected from server.
ga: Dícheangailte ón bhfreastalaí.

en: server disconnected
ga: freastalaí dícheangailte

en: Starting local server...
ga: Freastalaí áitiúil á thosú...

en: Couldn't start the server.
ga: Níorbh fhéidir an freastalaí a thosú.

en: You'll have to start one manually. Sorry...
ga: Beidh sé ort freastalaí a thosú de láimh. Tá brón orm...

en: Couldn't connect to the server.
ga: Níorbh fhéidir dul i dteagmháil leis an bhfreastalaí.

en: We probably couldn't start it from here.
ga: Ní dócha go mbeimid in ann é a thosú ón áit seo.

en: Terrain
ga: Tír-raon

en: Terrain Resource
ga: Acmhainn Tír-Raoin

en: Road
ga: Bóthar

en: Military Base
ga: Bunáit Mhíleata

en: Unit
ga: Aonad

en: City
ga: Cathair

en: Vision
ga: Fís

en: Start Position
ga: Ionad Tosaigh

en: Copy/Paste
ga: Cóipeáil/Greamaigh

en: Paint
ga: Péinteáil

en: Erase Value
ga: Bánaigh an Luach

en: Erase
ga: Bánaigh

en: Copy
ga: Cóipeáil

en: Paste
ga: Greamaigh

en: Toggle erase mode.
    Shortcut: shift-d
ga: Scoránaigh mód bánaithe.
    Aicearra: shift-d

en: Toggle copy mode.
    Shortcut: shift-c
ga: Scoránaigh mód cóipeála.
    Aicearra: shift-c

en: Toggle paste mode.
    Shortcut: shift-v
ga: Scoránaigh mód greamaithe.
    Aicearra: shift-v

en: Buffer empty.
ga: Maolán folamh.

en: %d tile copied. | %d tiles copied.
ga[0]: Cóipeáladh %d tíl.
ga[1]: Cóipeáladh %d thíl.
ga[2]: Cóipeáladh %d thíl.
ga[3]: Cóipeáladh %d dtíl.
ga[4]: Cóipeáladh %d tíl.

en: (noname)
ga: (ganainm)

note: TRANS: Used below. Separate so treasury content too can determine * if this is plural.
en: Treasury contains %d gold. | Treasury contains %d gold.
ga[0]: Tá %d phíosa óir sa Státchiste.
ga[1]: Tá %d phíosa óir sa Státchiste.
ga[2]: Tá %d phíosa óir sa Státchiste.
ga[3]: Tá %d bpíosa óir sa Státchiste.
ga[4]: Tá %d píosa óir sa Státchiste.

note: TRANS: %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Bribe unit for %d gold?
    %s | Bribe unit for %d gold?
    %s
ga[0]: An bhfuil fonn ort crúibín cam de %d phíosa óir a thabhairt don aonad?
    %s
ga[1]: An bhfuil fonn ort crúibín cam de %d phíosa óir a thabhairt don aonad?
    %s
ga[2]: An bhfuil fonn ort crúibín cam de %d phíosa óir a thabhairt don aonad?
    %s
ga[3]: An bhfuil fonn ort crúibín cam de %d bpíosa óir a thabhairt don aonad?
    %s
ga[4]: An bhfuil fonn ort crúibín cam de %d píosa óir a thabhairt don aonad?
    %s

en: Bribe Enemy Unit
ga: Tabhair Crúibín Cam d'Aonad Naimhdeach

en: Traitors Demand Too Much!
ga: Éilíonn Feallairí an Iomarca!

en: Steal Technology
ga: Goid Teicneolaíocht

en: _Steal
ga: _Goid

note: TRANS: %s is a unit name, e.g., Spy
en: At %s's Discretion
ga: Mar is rogha le %s

en: Sabotage Improvements
ga: Déan Sabaitéireacht ar Fheabhsúcháin

en: _Sabotage
ga: _Sabaitéireacht

en: Select Improvement to Sabotage
ga: Roghnaigh an feabhsúchán le sabaitéireacht a dhéanamh air

en: _Improvements:
ga: _Feabhsúcháin:

en: City Production
ga: Táirgeadh na Cathrach

en: You can't incite a revolt in %s.
ga: Ní féidir leat éirí amach a ghríosú i %s.

en: City can't be incited!
ga: Ní féidir an chathair a ghríosú!

note: TRANS: %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Incite a revolt for %d gold?
    %s | Incite a revolt for %d gold?
    %s
ga[0]: An bhfuil fonn ort éirí amach a ghríosú ar %d phíosa óir?
    %s
ga[1]: An bhfuil fonn ort éirí amach a ghríosú ar %d phíosa óir?
    %s
ga[2]: An bhfuil fonn ort éirí amach a ghríosú ar %d phíosa óir?
    %s
ga[3]: An bhfuil fonn ort éirí amach a ghríosú ar %d bpíosa óir?
    %s
ga[4]: An bhfuil fonn ort éirí amach a ghríosú ar %d píosa óir?
    %s

en: Incite a Revolt!
ga: Gríosaigh Éirí Amach!

note: TRANS: %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Inciting a revolt costs %d gold.
    %s | Inciting a revolt costs %d gold.
    %s
ga[0]: Cosnaíonn sé %d phíosa óir chun éirí amach a ghríosú.
    %s
ga[1]: Cosnaíonn sé %d phíosa óir chun éirí amach a ghríosú.
    %s
ga[2]: Cosnaíonn sé %d phíosa óir chun éirí amach a ghríosú.
    %s
ga[3]: Cosnaíonn sé %d bpíosa óir chun éirí amach a ghríosú.
    %s
ga[4]: Cosnaíonn sé %d píosa óir chun éirí amach a ghríosú.
    %s

en: Select
ga: Roghnaigh

note: TRANS: %s is a unit name, e.g., Spy
en: Choose Your %s's Strategy
ga: Roghnaigh Straitéis do %s

en: Your %s from %s reaches the city of %s.
    What now?
ga: Shroich do %s ó %s an chathair %s.
    Cad ba mhaith leat a dhéanamh anois?

en: Your %s has arrived at %s.
    What is your command?
ga: Shroich do %s %s.
    Cad é d'ordú?

note: TRANS: %s is a unit name, e.g., Diplomat, Spy
en: Your %s is waiting for your command.
ga: Tá an %s ag fanacht le d'ordú

en: _Wait
ga: _Fan

note: TRANS: comma-separated list of player/user names for completion
en: Suggestions: %s.
ga: Moltaí: %s.

en: No visible unit on this tile.
ga: Níl aon aonad infheicthe ar an tíl seo.

en: This city isn't known!
ga: Níl an chathair seo ar eolas!

en: This tile doesn't exist in this game!
ga: Níl an tíl seo sa chluiche seo!

en: This unit isn't known!
ga: Níl an t-aonad seo ar eolas!

en: Cleared output window.
ga: Glanadh an fhuinneog aschurtha.

note: TRANS: "text" or "background".
en: Select the %s color
ga: Roghnaigh dath an %s

en: Bold (Ctrl-B)
ga: Trom (Ctrl-B)

en: Italic (Ctrl-I)
ga: Iodálach (Ctrl-I)

en: Strikethrough (Ctrl-S)
ga: Líne Tríd (Ctrl-S)

en: Underline (Ctrl-U)
ga: Líne Faoi (Ctrl-U)

en: Color (Ctrl-C)
ga: Dath (Ctrl-C)

en: foreground
ga: tulra

en: Select the text color
ga: Roghnaíodh dath an téacs

en: background
ga: cúlra

en: Select the background color
ga: Roghnaigh dath an chúlra

en: Chat tools
ga: Uirlisí comhráite

en: Flag
ga: Bratach

en: Citizens
ga: Saoránaigh

en: Food:
ga: Bia:

en: Prod:
ga: Táirg:

en: Trade:
ga: Trádáil:

en: Gold:
ga: Ór:

en: Luxury:
ga: Só:

en: Science:
ga: Eolaíocht:

en: Granary:
ga: Iothlainn:

en: Corruption:
ga: Éillitheacht:

en: Waste:
ga: Diomailt:

en: Pollution:
ga: Truailliú:

en: City map
ga: Mapa na cathrach

note: TRANS: Overview tab in city dialog TRANS: Overview tab of foreign intelligence report dialog
en: _Overview
ga: F_oramharc

en: Production:
ga: Táirgeadh:

en: %d/%d %d turns
ga: %d/%d %d babhta

en: _Buy
ga: _Ceannaigh

en: I_mprovements:
ga: _Feabhsúcháin:

en: Info
ga: Eolas

en: Buildings
ga: Foirgnimh

en: P_roduction
ga: Tái_rgeadh

en: Happ_iness
ga: Ao_ibhneas

en: _Governor
ga: _Gobharnóir

en: _Settings
ga: _Socruithe

en: Luxury
ga: Só

en: Science
ga: Eolaíocht

en: Gold
ga: Ór

en: Overview page
ga: Leathanach Foramhairc

en: Production page
ga: Leathanach Táirgthe

en: Happiness page
ga: Leathanach aoibhnis

en: Governor page
ga: Leathanach gobarnóra

en: This Settings page
ga: Leathanach Socruithe

en: Last active page
ga: An leathanach gníomhach is déanaí

en: Next time open
ga: An chéad uair eile oscailte

en: R_ename...
ga: _Athainmnigh...

en: _List present units...
ga: _Taispeáin aonaid atá ann...

en: _Prev city
ga: _Cathair roimhe seo

en: _Next city
ga: A_n chéad chathair eile

note: TRANS: city dialog title
en: <b>%s</b> - %s citizens
ga: <b>%s</b> - %s saoránach

note: TRANS: city growth is blocked.  Keep short.
en: blocked
ga: coiscthe

en: Cen_ter
ga: _Lár

en: _Activate unit
ga: Gníomh_achtaigh aonad

en: Activate unit, _close dialog
ga: Gníomhachtaigh aonad, _dún an dialóg

en: _Disband unit
ga: _Díscaoil an t-aonad

en: _Load unit
ga: _Luchtaigh aonad

en: _Unload unit
ga: _Díluchtaigh aonad

en: _Sentry unit
ga: Aonad _fairtheora

en: _Fortify unit
ga: _Neartaigh aonad

en: U_pgrade unit
ga: _Uasghrádaigh aonad

en: Transform
ga: Trasfhoirmigh

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Buy %s for %d gold?
    %s | Buy %s for %d gold?
    %s
ga[0]: An bhfuil fonn ort %s a cheannach ar %d phíosa óir?
    %s
ga[1]: An bhfuil fonn ort %s a cheannach ar %d phíosa óir?
    %s
ga[2]: An bhfuil fonn ort %s a cheannach ar %d phíosa óir?
    %s
ga[3]: An bhfuil fonn ort %s a cheannach ar %d bpíosa óir?
    %s
ga[4]: An bhfuil fonn ort %s a cheannach ar %d píosa óir?
    %s

en: Buy It!
ga: Ceannaigh É!

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: %s costs %d gold.
    %s | %s costs %d gold.
    %s
ga[0]: Cosnaíonn %s %d phíosa óir.
    %s
ga[1]: Cosnaíonn %s %d phíosa óir.
    %s
ga[2]: Cosnaíonn %s %d phíosa óir.
    %s
ga[3]: Cosnaíonn %s %d bpíosa óir.
    %s
ga[4]: Cosnaíonn %s %d píosa óir.
    %s

en: Sell %s for %d gold? | Sell %s for %d gold?
ga[0]: An bhfuil fonn ort %s a dhíoladh ar %d phíosa óir?
ga[1]: An bhfuil fonn ort %s a dhíoladh ar %d phíosa óir?
ga[2]: An bhfuil fonn ort %s a dhíoladh ar %d phíosa óir?
ga[3]: An bhfuil fonn ort %s a dhíoladh ar %d bpíosa óir?
ga[4]: An bhfuil fonn ort %s a dhíoladh ar %d píosa óir?

en: Sell It!
ga: Díol É!

en: Rename City
ga: Athainmnigh Cathair

en: What should we rename the city to?
ga: Cad é an t-ainm nua ar an gcathair?

en: Are you sure you want to sell those %s?
ga: An bhfuil tú cinnte gur mhaith leat na %s sin a dhíol?

en: (no worklists defined)
ga: (níl aon liostaí oibre ann)

en: _Production
ga: _Táirgeadh

en: Chan_ge
ga: Athrai_gh

en: Set Worklist
ga: Socraigh Liosta Oibre

en: Append Worklist
ga: Iarcheangail Liosta Oibre

en: Clear _Worklist
ga: Glan an _Liosta Oibre

en: Gover_nor
ga: Gobharnóir

en: S_ell
ga: _Díol

en: _Select
ga: _Roghnaigh

en: _Display
ga: _Taispeáin

en: Cities
ga: Cathracha

en: _Inspect
ga: _Scrúdaigh

en: Improvements
ga: Feabhsúcháin

en: Wonders
ga: Iontais

en: All Cities
ga: Gach Cathair

en: No Cities
ga: Cathair Ar Bith

en: Invert Selection
ga: Inbhéartaigh an Rogha

en: Building Units
ga: Aonaid á dTógáil

en: Building Improvements
ga: Feabhsúcháin á dTógáil

en: Building Wonders
ga: Iontais á dTógáil

en: Building Unit
ga: Aonad á Thógáil

en: Building Improvement
ga: Feabhsúchán á Thógáil

en: Building Wonder
ga: Iontas á Thógáil

en: Coastal Cities
ga: Cathracha Cois Fharraige

en: Same Island
ga: An tOileán Céanna

en: Supported Units
ga: Aonaid a dTacaítear Leo

en: Units Present
ga: Aonaid Atá Ann

en: Improvements in City
ga: Feabhsúcháin i gCathair

en: Wonders in City
ga: Iontais i gCathair

en: Available Units
ga: Aonaid Ar Fáil

en: Available Improvements
ga: Feabhsúcháin Ar Fáil

en: Available Wonders
ga: Iontais Ar Fáil

en: Total Buy Cost: %d
ga: Costas Iomlán: %d

en: Prese_ts:
ga: _Réamhshocruithe:

en: Ne_w
ga: N_ua

en: Results
ga: Torthaí

en: Minimal Surplus
ga: Barrachas Íosta

en: Factor
ga: Fachtóir

en: Celebrate
ga: Ceiliúir

en: Governor Enabl_ed
ga: Gobharnóir _Cumasaithe

en: Governor Disabl_ed
ga: Gobharnóir _Díchumasaithe

en: new preset
ga: réamhshocrú nua

en: Name new preset
ga: Cuir ainm ar an réamhshocrú nua

en: Remove this preset?
ga: An bhfuil fonn ort an réamhshocrú a bhaint?

en: I_nspect City
ga: Scrúdaigh _Cathair

en: You say you wanna revolution?
ga: An bhfuil tú ag iarraidh réabhlóid?

en: Revolution!
ga: Réabhlóid!

note: TRANS: Pillage dialog do button text.
en: Pillage
ga: Creachadh

en: All
ga: Uile

en: Edit Nation
ga: Cuir Náisiún in Eagar

en: Pick Nation
ga: Roghnaigh Náisiún

en: _Random Nation
ga: Náisiún _Randamach

en: Select a nation
ga: Roghnaigh náisiún

en: _Properties
ga: _Airíonna

en: _Leader:
ga: _Ceannaire:

en: _Female
ga: _Baineann

en: _Male
ga: _Fireann

en: _Description
ga: _Cur Síos

en: Upgrade Unit!
ga: Nuashonraigh Aonad!

en: Disband Units
ga: Díscaoil Aonaid

en: World-map
ga: Mapa an Domhain

en: Sea-map
ga: Mapa na farraige

en: _Maps
ga: _Mapaí

en: _Cities
ga: _Cathracha

en: _Give shared vision
ga: _Tabhair fís aontaithe

en: Give _embassy
ga: Tabhair _ambasáid

en: ?diplomatic_state:Cease-fire
ga: ?diplomatic_state:Sos Lámhaigh

en: ?diplomatic_state:Peace
ga: ?diplomatic_state:Síocháin

en: ?diplomatic_state:Alliance
ga: ?diplomatic_state:Comhaontas

en: _Pacts
ga: _Comhaontuithe

en: Cancel _all meetings
ga: Cealaigh g_ach cruinniú

en: Diplomacy [%d]
ga: Taidhleoireacht [%d]

en: Accept treaty
ga: Glac le conradh

en: Cancel meeting
ga: Cealaigh cruinniú

en: Add Clause...
ga: Cuir Clásal Leis...

en: C_lauses:
ga: C_lásail:

en: Editor Tool
ga: Uirlis Eagarthóireachta

en: Mode
ga: Mód

en: Count
ga: Líon

en: Tile
ga: Tíl

en: Player
ga: Imreoir

en: ?play:Game
ga: ?play:Cluiche

en: TRUE
ga: FÍOR

en: FALSE
ga: BRÉAGACH

note: TRANS: "Number of buildings, number of small * wonders (e.g. palace), number of great wonders."
en: %db %ds %dW
ga: %df %db %dM

note: TRANS: "Number of technologies known".
en: %d known
ga: %d ar eolas

note: TRANS: "The number of terrain specials (e.g. hut, * river, pollution, etc.) present on a tile."
en: %d present
ga: %d rud ann

en: All nations
ga: Gach náisiún

en: %d nation | %d nations
ga[0]: %d náisiún
ga[1]: %d náisiún
ga[2]: %d náisiún
ga[3]: %d náisiún
ga[4]: %d náisiún

en: %d byte | %d bytes
ga[0]: %d bheart
ga[1]: %d bheart
ga[2]: %d bheart
ga[3]: %d mbeart
ga[4]: %d beart

note: TRANS: Improvement never built.
en: (never)
ga: (riamh)

note: TRANS: Improvement was destroyed.
en: (destroyed)
ga: (scriosta)

en: ?verb:View
ga: ?verb:Amharc

en: Edit
ga: Eagar

note: TRANS: As in "this tile special is present". TRANS: As in "this building is present".
en: Present
ga: I Láthair

en: ID
ga: Aitheantas

en: Name
ga: Ainm

note: TRANS: As in "this invention is known".
en: Known
ga: Ar Eolas

note: TRANS: As in "the player has set this nation".
en: Set
ga: Socraithe

en: Image
ga: Íomhá

en: Resource
ga: Acmhainn

en: Index
ga: Innéacs

note: TRANS: The coordinate X in native coordinates. * The freeciv coordinate system is described in doc/HACKING.
en: NAT X
ga: X DÚCH

note: TRANS: The coordinate Y in native coordinates. * The freeciv coordinate system is described in doc/HACKING.
en: NAT Y
ga: Y DÚCH

en: Continent
ga: Mór-Roinn

en: Specials
ga: Speisialta

en: Bases
ga: Bunáiteanna

en: Address
ga: Seoladh

en: Exclude Nations
ga: Eisiaigh Náisiúin

note: TRANS: Nations report title TRANS: Nations report action
en: Nations
ga: Náisiúin

note: TRANS: Image header
en: Type
ga: Cineál

en: Moves Left
ga: Bearta Fágtha

en: Fuel
ga: Breosla

en: Moved
ga: Bogtha

note: TRANS: HP = Hit Points of a unit.
en: HP
ga: PB

en: Veteran
ga: Seansaighdiúir

en: Government
ga: Rialtas

en: Scenario
ga: Cnámhscéal

en: Scenario Name
ga: Ainm an Chnámhscéil

en: Scenario Description
ga: Cur Síos ar an gCnámhscéal

en: Save Players
ga: Sábháil Imreoirí

en: Create
ga: Cruthaigh

en: Destroy
ga: Scrios

note: TRANS: %s is a type of object that can be edited, such as "Tile", * "Unit", "Start Position", etc.
en: %s Properties
ga: Airíonna %s

en: Filter:
ga: Scagaire:

en: Property Editor
ga: Eagarthóir na nAiríonna

en: Unknown
ga: Anaithnid

en: Find City
ga: Aimsigh Cathair

en: Ci_ties:
ga: Ca_thracha:

en: Tax
ga: Cáin

en: Lock
ga: Cuir Faoi Ghlas

en: %s max rate: %d%%
ga: Uasráta don rialtas seo (%s): %d%%

en: Air_lift
ga: Aer_tharlú

en: _Goto
ga: _Téigh go

en: Select destination ci_ty
ga: Roghnaigh ceann sc_ríbe

en: Id
ga: Aitheantas

en: Airlift
ga: Aertharlú

en: Show _All Cities
ga: Taispeáin _Gach Cathair

en: No units selected.
ga: Níor roghnaíodh aon aonaid.

note: TRANS: goto/airlift dialog. "Paris (airlift: 2/4)". * A set of these appear in an "and"-separated list.
en: %s (airlift: %s)
ga: %s (aertharlú: %s)

note: TRANS: goto/airlift dialog. Too many cities to list, some omitted. * Appears at the end of an "and"-separated list.
en: ?gotodlg:more
ga: ?gotodlg:tuilleadh

note: TRANS: goto/airlift dialog. For units not currently in a city. * Appears at the end of an "and"-separated list.
en: ?gotodlg:no city
ga: ?gotodlg:gan cathair

note: TRANS: goto/airlift dialog. Current location of units; %s is an * "and"-separated list of cities and associated info
en: Currently in: %s
ga: An chathair faoi láthair: %s

en: Turn Done
ga: Babhta Críochnaithe

en: ?noun:View
ga: ?noun:Amharc

en: Chat
ga: Comhrá

en: Allies Only
ga: Comhghuaillithe Amháin

en: Clear links
ga: Glan nascanna

en: Are you sure you want to quit?
ga: An bhfuil tú cinnte gur mian leat scor?

en: Close Tab:
    %s
ga: Dún Cluaisín:
    %s

en: Cities:
ga: Cathracha:

en: Luxuries:
ga: Só:

en: Buildings:
ga: Foirgnimh:

en: Units:
ga: Aonaid:

en: Wonders:
ga: Iontais:

en: Happiness
ga: Aoibhneas

en: Upkeep:
ga: Cothú:

en: Requirement:
ga: Riachtanas:

en: Cost:
ga: Costas:

en: Attack:
ga: Ionsaí:

en: Defense:
ga: Cosaint:

en: Move:
ga: Bogadh:

en: Firepower:
ga: Cumacht lámhaigh:

en: Hitpoints:
ga: Pointí beatha:

en: Basic Upkeep:
ga: Bunchothú:

en: Vision:
ga: Radharc:

en: Move/Defense:
ga: Bogadh/Cosaint:

en: Food/Res/Trade:
ga: Bia/Taighde/Trádáil:

en: Resources:
ga: Acmhainní:

note: TRANS: Label for build cost for extras in help. Will be followed by * something like "3 MP" (where MP = Movement Points)
en: Build:
ga: Tógáil:

note: TRANS: Extra conflicts in help. Will be followed by a list of extras * that can't be built on the same tile as this one.
en: Conflicts with:
ga: Tagann sé salach ar:

en: (Never)
ga: (Riamh)

en: Removed
ga: Bainte

en: Freeciv Help Browser
ga: Brabhsálaí Cabhrach Freeciv

en: Expand All
ga: Leathnaigh Uile

en: Collapse All
ga: Laghdaigh Uile

en: Allows
ga: Ceadaíonn

en: Obsoletes
ga: Cuireann as feidhm

en: with
ga: le

note: TRANS: "Resources: (none)" TRANS: "Conflicts with: (none)" (extras) TRANS: missing value
en: (none)
ga: (faic)

note: TRANS: "MP" = movement points
en: %d MP
ga: %d PG

en: Ruler:
ga: Rialtóir:

en: Government:
ga: Rialtas:

en: Capital:
ga: Príomhchathair:

en: Tax:
ga: Cáin:

en: Researching:
ga: Taighde:

en: _Diplomacy
ga: Tai_dhleoireacht

en: _Techs
ga: _Teic

en: Foreign Intelligence: %s Empire
ga: Faisnéis Eachtrach: Impireacht %s

note: TRANS: "unknown" location TRANS: "Unknown" advance/technology
en: (Unknown)
ga: (Anaithnid)

en: Load Lua Script
ga: Luchtaigh Script Lua

en: Build New City
ga: Tóg Cathair Nua

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (observer)
ga:  (breathnóir)

en: _Game
ga: _Cluiche

en: _Options
ga: R_oghanna

en: _Edit
ga: _Eagar

en: ?verb:_View
ga: ?verb:_Amharc

en: _Improvements
ga: _Feabhsúcháin

en: C_ivilization
ga: S_ibhialtacht

en: _Help
ga: Cab_hair

en: _Clear Chat Log
ga: _Bánaigh Logchomhad Comhráite

en: Save Chat _Log
ga: _Sábháil Logchomhad Comhráite

en: _Local Client
ga: Cliant _Logánta

en: _Message
ga: _Teachtaireacht

en: _Remote Server
ga: Cianfh_reastalaí

en: Save Options _Now
ga: Sábháil Roghanna A_nois

en: _Save Game
ga: _Sábháil an Cluiche

en: Save Game _As...
ga: Sábháil an Cluiche M_ar...

en: Save Map _Image
ga: Sábháil Í_omhá Mhapa

en: Save _Map Image As...
ga: Sábháil Íomhá _Mhapa Mar...

en: _Leave
ga: _Fág

en: _Quit
ga: _Scoir

en: _Find City
ga: _Aimsigh Cathair

en: Work_lists
ga: _Liostaí Oibre

en: Client _Lua Script
ga: Script Chliaint _Lua

en: ?noun:_View
ga: ?noun:_Amharc

en: _Units
ga: _Aonaid

en: _Nations
ga: _Náisiúin

en: _Wonders of the World
ga: _Iontais an Domhain

en: Top _Five Cities
ga: Na _Cúig Chathair Is Fearr

en: _Messages
ga: Te_achtaireachtaí

en: _Demographics
ga: _Déimeafrafaic

note: TRANS: "Overview" topic in built-in help
en: ?help:Overview
ga: ?help:Foramharc

en: Strategy and Tactics
ga: Straitéis agus Beartaíocht

en: City Improvements
ga: Feabhsúcháin Chathrach

en: Wonders of the World
ga: Iontais an Domhain

en: Combat
ga: Comhrac

en: Diplomacy
ga: Taidhleoireacht

en: Technology
ga: Teicneolaíocht

en: About Nations
ga: Maidir le Náisiúin

en: Connecting
ga: Ag Ceangal

en: Controls
ga: Rialtáin

en: Chatline
ga: Líne chomhrá

en: Worklist Editor
ga: Eagarthóir Liosta Oibre

en: Languages
ga: Teangacha

en: Copying
ga: Cóipeáil

en: About Freeciv
ga: Maidir le Freeciv

en: _Editing Mode
ga: _Mód Eagarthóireachta

en: _Terrain
ga: _Tír-Raon

en: _Irrigation
ga: _Uisciú

en: _Mines
ga: _Mianaigh

en: _Bases
ga: _Bunáiteanna

en: Po_llution & Fallout
ga: T_ruailliú agus Astitim

en: Citi_es
ga: Ca_thracha

en: _Fullscreen
ga: _Lánscáileán

en: Game/Scenario Properties
ga: Airíonna an Chluiche/Chnámhscéil

en: Save Scenario
ga: Sábháil an Cnámhscéal

en: _Economy
ga: _Eacnamaíocht

en: _Research
ga: _Taighde

en: _Spaceship
ga: _Spáslong

en: _Unit
ga: _Aonad

en: _Work
ga: _Obair

en: _Combat
ga: _Comhrac

en: _Done
ga: _Críochnaithe

en: _Go to
ga: _Téigh go

en: _Patrol
ga: _Patról

en: _Load
ga: _Luchtaigh

en: _Unload
ga: _Díluchtaigh

en: Set _Home City
ga: Socraigh Cathair _Bhaile

en: Upgr_ade
ga: U_asghrádú

en: C_onvert
ga: Ti_ontaigh

en: _Disband
ga: _Díscaoil

en: _Build City
ga: _Tóg Cathair

en: Build _Road
ga: Tóg _Bóthar

en: Build _Irrigation
ga: Tóg _Uisciú

en: Build _Mine
ga: Tóg _Mianach

en: Connect With Roa_d
ga: Ceangail le _Bóthar

en: Connect With Rai_l
ga: Ceangai_l le hIarnród

en: Connect With Irri_gation
ga: Ceangail le _Uisciú

en: Fortify
ga: Neartaigh

en: _Pillage
ga: _Creachadh

en: _Government
ga: _Rialtas

en: _Revolution...
ga: _Réabhlóid

en: Set local options
ga: Socraigh roghanna logánta

en: Game Settings
ga: Socruithe an Chluiche

note: TRANS: Connect with some road type (Road/Railroad)
en: Connect With %s
ga: Ceangail Le %s

note: TRANS: Build road of specific type (Road/Railroad/Maglev) TRANS: Build irrigation of specific type TRANS: Build mine of specific type TRANS: Build road of specific type (Road/Railroad)
en: Build %s
ga: Tóg %s

note: TRANS: %s is a unit type.
en: Upgr_ade to %s
ga: _Uasghrádaigh go %s

note: TRANS: %s is a unit type.
en: C_onvert to %s
ga: Ti_ontaigh go %s

note: TRANS: Menu name part to be used like "Change to Improvement" *        This is about changing current production.
en: Change to %s
ga: Athraigh go %s

en: Transf_orm to %s
ga: Trasfh_oirmigh go %s

en: Message Options
ga: Roghanna Teachtaireachta

en: Event
ga: Imeacht

en: Out
ga: Aschur

en: Mes
ga: Tchtaí

en: Pop
ga: Preab

en: Messages
ga: Teachtaireachtaí

en: Refresh this option
ga: Athnuaigh an rogha seo

en: Reset this option
ga: Athshocraigh an rogha seo

en: Select a color
ga: Roghnaigh dath

en: Reset
ga: Athshocraigh

note: TRANS: "version 2.6.0, gui-gtk-3.0 client" TRANS: "version 2.6.0, gui-gtk-3.22 client"
en: %s%s, %s client
ga: %s%s, cliant %s

en: Start _New Game
ga: Tosaigh Cluiche _Nua

en: Start _Scenario Game
ga: To_saigh Cluiche Cnámhscéil

en: _Load Saved Game
ga: _Luchtaigh Cluiche Sábháilte

en: C_onnect to Network Game
ga: Ceangail le Cluiche Lí_onra

en: _Browse...
ga: _Brabhsáil...

en: Pass_word:
ga: _Focal Faire:

en: Server Name
ga: Ainm an Fhreastalaí

en: Version
ga: Leagan

en: Status
ga: Stádas

en: Humans
ga: Daoine

en: Comment
ga: Nóta

en: Local _Area Network
ga: Líonr_a Logánta

en: Internet _Metaserver
ga: Meitifhreastalaí _Idirlín

en: _Host:
ga: Óstríom_haire:

en: _Login:
ga: _Logáil Isteach:

en: Conf_irm Password:
ga: D_earbhaigh an Focal Faire:

en: Host
ga: Óstríomhaire

en: C_onnect
ga: C_eangail

en: Connection name: %s
ga: Ainm an cheangail: %s

en: Player name: %s
ga: Ainm an imreora: %s

en: Host: %s
ga: Óstríomhaire: %s

en: Player/conn info
ga: Eolas faoin imreoir/cheangal

en: %s info
ga: Eolas faoi %s

en: Pick nation
ga: Roghnaigh náisiún

en: Take this player
ga: Roghnaigh an t-imreoir seo

en: Cut connection
ga: Bris an ceangal

en: Remove player
ga: Bain an t-imreoir

note: TRANS: Give access level to a connection.
en: Give %s access
ga: Tabhair rochtain do %s

note: TRANS: e.g., "Put on Team 5"
en: Put on %s
ga: Cuir ar %s é

en: _Ready
ga: _Réidh

en: _Start
ga: _Tosaigh

en: _Take %s
ga: _Roghnaigh %s

en: Pick _Nation
ga: Roghnaigh _Náisiún

en: _Take a Player
ga: _Roghnaigh Imreoir

en: _Observe %s
ga: _Breathnaigh %s

en: _Observe
ga: _Breathnaigh

en: Do not _observe
ga: Ná _breathnaigh

note: TRANS: "<Novice AI>"
en: <%s AI>
ga: <IS %s>

en: Random
ga: Randamach

en: Observer
ga: Breathnóir

en: Detached
ga: Dícheangailte

en: AI Skill _Level:
ga: _Leibhéal an IS:

en: _More Game Options...
ga: _Tuilleadh Roghanna...

en: Ready
ga: Réidh

en: ?player:Leader
ga: ?player:Ceannaire

en: Border
ga: Teorainn

en: Team
ga: Foireann

en: Choose a Scenario
ga: Roghnaigh Cnámhscéal

en: Choose a _Scenario:
ga: Roghnaigh Cnámh_scéal:

en: Filename:
ga: Ainm comhaid:

en: Save Game
ga: Sábháil an Cluiche

en: Saved _Games:
ga: _Cluichí Sábháilte:

en: Saved Sce_narios:
ga: C_námhscéalta Sábháilte:

en: Save Sc_enario:
ga: Sábháil an _Cnámhscéal:

en: Save Map Image
ga: Sábháil Íomhá Mhapa

en: Saved Map _Images:
ga: Sábháil Í_omhánna Mapa:

en: Save _Map Images:
ga: Sábháil Íomhánna _Mapa:

en: _Meet
ga: _Buail le

en: Cancel _Treaty
ga: Cealaigh _Conradh

en: _Report
ga: _Tuairisc

en: ?show:Dead Players
ga: ?show:Imreoirí Marbha

en: Di_plomacy
ga: _Taidhleoireacht

en: _Intelligence
ga: _Intleacht

en: _AI
ga: _IS

en: _Toggle AI Mode
ga: _Scoránaigh Mód IS

note: TRANS: Research report title TRANS: Research report action
en: Research
ga: Taighde

en: Researching
ga: Ag déanamh taighde

en: Help
ga: Cabhair

en: Goal
ga: Sprioc

note: TRANS: As in 'Show all (even not reachable) techs'.
en: Show all
ga: Taispeáin uile

en: Redundant
ga: Iomarcach

en: Cost
ga: Costas

note: TRANS: %s is an improvement
en: Do you really wish to sell every %s (%d total)?
ga: An bhfuil tú cinnte gur mian leat gach %s a dhíol (%d acu)?

note: TRANS: %s is a unit
en: Do you really wish to disband every %s (%d total)?
ga: An bhfuil tú cinnte gur mian leat gach %s a dhíscaoileadh (%d acu)?

en: Sell-Off: Results
ga: Díol: Torthaí

en: Sell _All
ga: Díol _Uile

en: Sell _Redundant
ga: Díol na Cinn _Iomarcacha

en: Unit Type
ga: Cineál Aonaid

en: Upgradable
ga: In-Uasghrádaithe

note: TRANS: "In progress" abbreviation. URD_COL_IN_PROGRESS
en: In-Prog
ga: Ar-Siúl

en: In progress
ga: Ar siúl

en: Active
ga: Gníomhach

en: Shield
ga: Sciath

en: Food
ga: Bia

en: Totals:
ga: Iomláin:

en: _Upgrade
ga: _Uasghrádaigh

en: Player
ga: Imreoir

en: Nation
ga: Náisiún

en: Score
ga: Scór

en: Score
ga: Scór

en: _Launch
ga: _Lainseáil

en: Theme suggested
ga: Téama molta

en: Load theme
ga: Luchtaigh téama

en: Keep current theme
ga: Coinnigh an téama reatha

en: Load
ga: Luchtaigh

en: Description
ga: Cur Síos

en: Unit selection
ga: Aonad a roghnú

en: _Tile
ga: _Tíl

en: C_ontinent
ga: Mór-R_oinn

en: _Land
ga: Ta_lún

en: _World
ga: _Domhan

en: Sentry
ga: Fairtheoir

en: _Deselect
ga: _Díroghnaigh

en: C_enter
ga: Lá_r

en: _Focus
ga: _Fócas

note: TRANS: used in place of unit home city name
en: no home city
ga: gan cathair bhaile

note: TRANS: used in place of unit home city name
en: unknown
ga: anaithnid

en: Close
ga: Dún

en: _YES
ga: _TÁ

en: _NO
ga: _NÍL

en: _ABSTAIN
ga: _STAON

note: TRANS: Describing a vote that passed.
en: [passed]
ga: [glactha]

note: TRANS: Describing a vote that failed.
en: [failed]
ga: [teipthe]

note: TRANS: Describing a vote that was removed.
en: [removed]
ga: [bainte]

en: new
ga: nua

en: Edit worklists
ga: Cuir liostaí oibre in eagar

en: _Worklists:
ga: _Liostaí oibre:

en: Turns
ga: Babhtaí

en: Change Prod_uction
ga: Athraigh _Táirgeadh

en: _Cancel
ga: _Cealaigh

en: Players
ga: Imreoirí

en: Improvement
ga: Feabhsúchán

en: Wonder
ga: Iontas

en: Unload
ga: Díluchtaigh

en: Upgrade Unit
ga: Uasghrádaigh Aonad

en: Show units
ga: Taispeáin aonaid

en: Change
ga: Athraigh

en: Worklist
ga: Liosta Oibre

en: Trade
ga: Trádáil

en: Options
ga: Roghanna

en: Buy
ga: Ceannaigh

en: Cancel
ga: Cealaigh

en: Sell
ga: Díol

en: View
ga: Amharc

en: Center
ga: Lár

en: Female
ga: Baineannach

en: Male
ga: Fireannach

en: Ok
ga: OK

en: Steal
ga: Goid

en: Sabotage
ga: Sabaitéireacht

en: Yes
ga: Tá

en: No
ga: Níl

en: Keep current tileset
ga: Coinnigh an tacar tíleanna seo

en: Load tileset
ga: Luchtaigh tacar tíleanna

en: Maps
ga: Mapaí

en: Give shared vision
ga: Tabhair fís aontaithe

en: Give embassy
ga: Tabhair ambasáid

en: Pacts
ga: Comhaontuithe

en: This is Qt-client for Freeciv.
ga: Seo é Qt-client le haghaidh Freeciv.

en: Fortified
ga: Treisithe

en: Idle
ga: Díomhaoin

en: Revolution...
ga: Réabhlóid...

en: Game
ga: Cluiche

en: Server Options
ga: Roghanna Freastalaí

en: Quit
ga: Scoir

en: Fullscreen
ga: Lánscáileán

en: Wait
ga: Fan

en: Done
ga: Críochnaithe

en: Go to Tile
ga: Téigh go Tíl

en: Patrol
ga: Patról

en: Upgrade
ga: Uasghrádú

en: Disband
ga: Díscaoil

en: Fortify Unit
ga: Neartaigh Aonad

en: Connect With Road
ga: Ceangail le Bóthar

en: Connect With Irrigation
ga: Ceangail le hUisciú

en: Bribe
ga: Crúibín Cam

en: Tax Rates...
ga: Rátaí Cánach...

en: Demographics
ga: Déimeagrafaic

en: Spaceship
ga: Spáslong

en: Refresh
ga: Athnuaigh

en: Connect
ga: Ceangail

en: Password
ga: Focal Faire

en: Disconnect
ga: Dícheangail

en: Start
ga: Tosaigh

en: Meet
ga: Buail le

en: Cancel Treaty
ga: Cealaigh an Conradh

en: Sell All
ga: Díol Uile

en: Sell Redundant
ga: Díol na Cinn Iomarcacha

en: City Production Levels
ga: Leibhéal Tháirgeadh na Cathrach

en: Build City
ga: Tóg Cathair

en: Explode Nuclear
ga: Pléasc Buama Núicléach

en: Launch
ga: Tosaigh

en: Close Dialog (Esc)
ga: Dún an Dialóg (Esc)

en: Subvert Enemy Unit
ga: Treascair Aonad Naimhdeach

en: Back
ga: Siar

en: Load Game
ga: Luchtaigh Cluiche

en: Server Settings
ga: Socruithe an Fhreastalaí

en: Buy it?
ga: Ceannaigh é?

en: Sell it?
ga: Díol é?

en: City options
ga: Roghanna cathrach

en: Trade: +%d
ga: Trádáil: +%d

en: City improvements
ga: Feabhsúcháin chathrach

en: ?food:Surplus: %d
ga: ?food:Barrachas: %d

en: ?production:Support: %d
ga: ?production:Tacaíocht: %d

en: turn | turns
ga[0]: bhabhta
ga[1]: bhabhta
ga[2]: bhabhta
ga[3]: mbabhta
ga[4]: babhta

en: City growth: %d %s
ga: Fás na cathrach: %d %s

en: Stock
ga: Stoc

en: Granary
ga: Gráinseach

en: finished
ga: críochnaithe

note: TRANS: preserve leading space
en:  - DISORDER
ga:  - CÍRÉIBEACHT

note: TRANS: preserve leading space
en:  - celebrating
ga:  - ceiliúradh

note: TRANS: preserve leading space
en:  - happy
ga:  - sona sásta

en: size
ga: méid

en: worklist
ga: liosta oibre

en: 
    finished
ga: 
    críochnaithe

en: Presets
ga: Réamhshocruithe

en: City of %s (Population %s citizens) : %s
ga: Cathair %s (Daonra: %s saoránach): %s

en: Save settings as...
ga: Sábháil na socruithe mar...

en: Load settings
ga: Luchtaigh socruithe

en: Delete settings
ga: Scrios socruithe

en: Control city
ga: Rialaigh cathair

en: Apply once
ga: Cuir i bhfeidhm uair amháin

en: Creating Server List...
ga: Liosta Freastalaithe á Chruthú...

en: No LAN servers found
ga: Níor aimsíodh aon fhreastalaithe logánta

en: No public servers found
ga: Níor aimsíodh aon fhreastalaithe poiblí

note: TRANS: "host.example.com Port 5556 Ver: 3.1.0 Running Players 3\n * [server message]"
en: %s Port %d Ver: %s %s %s %d
    %s
ga: %s Port %d Leagan: %s %s %s %d
    %s

en: Player Name :
ga: Ainm Imreora:

en: Freeciv Server :
ga: Freastalaí Freeciv:

en: Port :
ga: Port:

en: Next
ga: Ar Aghaidh

en: Advanced Menu
ga: Roghchlár Casta

en: Zoom to : %s
ga: Súmáil go : %s

en: Change Production
ga: Athraigh Táirgeadh

en: Goto here
ga: Téigh anseo

en: Patrol here
ga: Déan patról anseo

en: Connect here
ga: Ceangail anseo

en: Look up "%s" in the Help Browser
ga: Lorg "%s" sa Bhrabhsálaí Cabhrach

en: Choose Your New Government
ga: Roghnaigh Do Rialtas Nua

en: World map
ga: Mapa an Domhain

en: Sea map
ga: Mapa na farraige

en: Gold(max %d)
ga: Ór (uas %d)

en: Diplomacy meeting
ga: Cruinniú taidhleoireachta

note: TRANS: "Polish incident !" FIXME!!!
en: %s incident !
ga: Eachtra %s!

en: Sir!, the %s ambassador has arrived
    What are your wishes?
ga: A dhuine uasail!, tá an t-ambasadóir %s anseo
    Cad is mian leat a dhéanamh?

en: Select destination
ga: Roghnaigh ceann scríbe

en: load_surf: Failed to load graphic file %s!
ga: load_surf: Níorbh fhéidir comhad grafaice %s a luchtú!

note: TRANS: Future Technology
en: FT
ga: TT

en: Help : Improvements
ga: Cabhair: Feabhsúcháin

en: Never
ga: Riamh

en: Help : Units
ga: Cabhair: Aonaid

en: shield | shields
ga[0]: sciath
ga[1]: sciath
ga[2]: sciath
ga[3]: sciath
ga[4]: sciath

en: citizen | citizens
ga[0]: saoránach
ga[1]: shaoránach
ga[2]: shaoránach
ga[3]: saoránach
ga[4]: saoránach

en: food | foods
ga[0]: bhia
ga[1]: bhia
ga[2]: bhia
ga[3]: mbia
ga[4]: bia

en: gold | golds
ga[0]: phíosa óir
ga[1]: phíosa óir
ga[2]: phíosa óir
ga[3]: bpíosa óir
ga[4]: píosa óir

en: ( with
ga: ( le

en: Intelligence Information about the %s Spaceship
ga: Faisnéis faoin Spáslong %s

en: Their techs that we don't have :
ga: A gcuid teicneolaíochtaí nach bhfuil againne:

en: Show Messages (F9)
ga: Taispeáin Teachtaireachtaí (F9)

en: Hide Messages (F9)
ga: Folaigh Teachtaireachtaí (F9)

en: Exit
ga: Scoir

en: Width
ga: Leithead

en: Height
ga: Airde

en: Revolution
ga: Réabhlóid

en: or
ga: nó

en: Hide Messages
ga: Folaigh Teachtaireachtaí

en: %s Population: %s  Year: %s  Gold %d
ga: Daonra %s: %s  Bliain: %s  Ór %d

en: %s Population: %s  Year: %s  Gold %d Tax: %d Lux: %d Sci: %d
ga: Daonra %s: %s  Bliain: %s  Ór %d Cáin: %d Só: %d Eol: %d

en: ?nation:Hostile
ga: ?nation:Naimhdeach

en: ?nation:Peaceful
ga: ?nation:Síochánta

en: ?nation:Friendly
ga: ?nation:Cairdiúil

en: ?nation:Mysterious
ga: ?nation:Rúndiamhair

en: 
    Our Territory
ga: 
    Ár dTír

en: 
    Unclaimed territory
ga: 
    Tír gan éileamh

en: ?city:Neutral
ga: ?city:Neodrach

en: ?city:Hostile
ga: ?city:Naimhdeach

en: ?city:Peaceful
ga: ?city:Síochánta

en: ?city:Friendly
ga: ?city:Cairdiúil

en: ?city:Mysterious
ga: ?city:Rúndiamhair

en: ?blistbegin: with
ga: ?blistbegin: le

en: Barracks
ga: Beairic

en: Airport
ga: Aerfort

en: 
    Food/Prod/Trade: %s
ga: 
    Bia/Táirgeadh/Trádáil: %s

en: End of Turn
ga: Deireadh an Bhabhta

en: Press
ga: Brúigh

en: No Orders
ga: Gan Orduithe

note: TRANS: "Space" refers to the space bar on a keyboard.
en: Space
ga: Spás

en: Convert Unit
ga: Tiontaigh Aonad

en: Return to Nearest City
ga: Fill ar an gCathair Is Cóngaraí

en: Go to City
ga: Téigh go Cathair

en: Connect With %s (%s)
ga: Ceangail Le %s (%s)

en: Load Unit
ga: Luchtaigh Aonad

en: Unload Unit
ga: Díluchtaigh Aonad

en: Sentry Unit
ga: Aonad Fairtheora

note: TRANS: "Build Railroad (R) 3 turns" TRANS: "Build Irrigation (I) 5 turns" TRANS: "Build Mine (M) 5 turns" TRANS: "Build Fortress (Shift+F) 5 turns" TRANS: "Build Airbase (Shift+E) 5 turns"
en: Build %s (%s) %d %s
ga: %s (%s) á thógáil %d %s

en: Transform to
ga: Trasfhoirmigh go

en: Local Options
ga: Roghanna Logánta

en: Server options
ga: Roghanna freastalaí

en: Local options
ga: Roghanna logánta

en: Worklists
ga: Liostaí oibre

en: Save Local Options
ga: Sábháil Roghanna Logánta

en: Leave Game
ga: Tréig an Cluiche

en: Apply changes
ga: Cuir na hathruithe i bhfeidhm

en: Start New Game
ga: Tosaigh Cluiche Nua

en: Join Game
ga: Téigh i gCluiche

en: AI
ga: IS

en: done
ga: críochnaithe

en: moving
ga: bogadh

en: disconnected
ga: dícheangailte

en: active
ga: gníomhach

en: Total
ga: Iomlán

en: Sell It?
ga: Díol É?

en: Economy Report
ga: Tuairisc Eacnamaíochta

en: Treasury:
ga: Stórchiste:

en: Tax Rate:
ga: Ráta Cánach:

en: Total Income:
ga: Ioncam Iomlán:

en: Total Cost:
ga: Costas Iomlán:

en: Net Income:
ga: Ioncam Glan:

en: %s max rate : %d%%
ga: Uasráta don rialtas seo (%s): %d%%

en: Update
ga: Nuashonraigh

en: Select target :
ga: Roghnaigh sprioc:

en: step | steps
ga[0]: chéim
ga[1]: chéim
ga[2]: chéim
ga[3]: gcéim
ga[4]: céim

en: Final Report:
ga: Tuairisc Dheiridh:

en: The %s Spaceship
ga: An Spáslong %s

en: load_gfxfile: Unable to load graphic file %s!
ga: load_gfxfile: Ní féidir comhad grafaice %s a luchtú!

en: Loading theme "%s".
ga: Téama "%s" á luchtú.

en: Could not open '%s':
    %s
ga: Níorbh fhéidir '%s' a oscailt:
    %s

en: %s
    %d gold per turn | %s
    %d gold per turn
ga[0]: %s
    %d phíosa óir sa bhabhta
ga[1]: %s
    %d phíosa óir sa bhabhta
ga[2]: %s
    %d phíosa óir sa bhabhta
ga[3]: %s
    %d bpíosa óir sa bhabhta
ga[4]: %s
    %d píosa óir sa bhabhta

en: %s
    finished!
ga: %s
    críochnaithe!

en: Worklist of
    %s
ga: Liosta oibre do
    %s

en: %d gold per turn | %d gold per turn
ga[0]: %d phíosa óir sa bhabhta
ga[1]: %d phíosa óir sa bhabhta
ga[2]: %d phíosa óir sa bhabhta
ga[3]: %d bpíosa óir sa bhabhta
ga[4]: %d píosa óir sa bhabhta

note: TRANS: First %s is version string, e.g., * "Freeciv version 2.3.0-beta1 (beta version)" (translated). * Second %s is client_string, e.g., "gui-gtk-2.0".
en: This is %s, %s client.
ga: Is cliant %s, %s é seo.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Cannot attack.
ga:   * Ní féidir ionsaí a dhéanamh.

en: You cannot research this technology.
ga: Ní féidir leat taighde a dhéanamh ar an teicneolaíocht seo.

en: Features:
ga: Gnéithe:

note: TRANS: Empty output type list, should never happen.
en: ?outputlist: Nothing
ga: ?outputlist: Faic

en: * Has no unhappy citizens.
ga: * Níl aon saoránaigh míshásta ann.

note: TRANS: "2 Unhappy" or ", 1 Unhappy"
en: %s%d Unhappy
ga: %s%d Míshásta

en: Initial government is %s.
ga: Is é %s an bunrialtas.

note: TRANS: %s is an and-separated list of unit types * possibly with counts. Plurality is in total number of * units represented.
en: Starts with the following additional unit: %s.
     | Starts with the following additional units: %s.
ga[0]: Tosaíonn sé leis an aonad breise seo a leanas: %s.
ga[1]: Tosaíonn sé leis na haonaid bhreise seo a leanas: %s.
ga[2]: Tosaíonn sé leis na haonaid bhreise seo a leanas: %s.
ga[3]: Tosaíonn sé leis na haonaid bhreise seo a leanas: %s.
ga[4]: Tosaíonn sé leis na haonaid bhreise seo a leanas: %s.

en: This is the Client Lua Console.
ga: Seo é an Consól Cliaint Lua.

en: Copy %s to clipboard.
ga: Cóipeáil %s go dtí an ghearrthaisce.

en: Clipboard is empty.
ga: Tá an ghearrthaisce folamh.

note: TRANS: enum value for 'gui_gtk2/gtk3/gtk4_message_chat_location'
en: Split
ga: Roinnte

note: TRANS: enum value for 'gui_gtk2/gtk3/gtk4_message_chat_location'
en: Separate
ga: Leithleach

note: TRANS: enum value for 'gui_gtk2/gtk3/gtk4_message_chat_location'
en: Merged
ga: Cumaiscthe

note: TRANS: enum value for 'gui_popup_tech_help'
en: Enabled
ga: Cumasaithe

note: TRANS: enum value for 'gui_popup_tech_help'
en: Disabled
ga: Díchumasaithe

note: TRANS: enum value for 'gui_popup_tech_help'
en: Ruleset
ga: Rialacha

en: Login name
ga: Ainm logála isteach

en: Server
ga: Freastalaí

en: Server port
ga: Port

en: Metaserver
ga: Meitifhreastalaí

en: Soundset
ga: Tacar fuaimeanna

en: Sound plugin
ga: Breiseán fuaime

en: The chat log file
ga: Logchomhad comhráite

en: The name of the chat log file.
ga: Ainm an logchomhaid comhráite

en: Theme
ga: Téama

en: Show borders
ga: Taispeáin teorainneacha

en: Show cities
ga: Taispeáin cathracha

en: Graphics
ga: Grafaicí

note: TRANS: Options section for overview map (mini-map)
en: ?map:Overview
ga: ?map:Foramharc

en: Sound
ga: Fuaim

en: Interface
ga: Comhéadan

en: Network
ga: Líonra

en: Font
ga: Cló

en: Welcome
ga: Fáilte

en: waiting
ga: fanacht

en: ?Player:Name
ga: ?Player:Ainm

en: Username
ga: Ainm úsáideora

en: Attitude
ga: Dearcadh

en: Embassy
ga: Ambasáid

en: Dipl.State
ga: Staid Taidhleoireachta

en: ?Player_dlg:Host
ga: ?Player_dlg:Óstach

en: ?Player_dlg:Idle
ga: ?Player_dlg:Díomhaoin

en: Ping
ga: Pingigh

en: You cannot sell improvements.
ga: Níl cead agat feabhsúcháin a dhíol.

note: TRANS: Obscure observer error.
en: You cannot disband units.
ga: Ní féidir leat aonaid a scaipeadh.

en: Disbanded %d %s.
ga: Scaipeadh %d %s.

en: No %s could be disbanded.
ga: Níorbh fhéidir %s ar bith a scaipeadh.

note: TRANS: "AI <player name>"
en: AI %s
ga: IS %s

note: TRANS: "<nation adjective>, team <team name>"
en: %s, team %s
ga: %s, foireann %s

en: ?nation:Friendly(team)
ga: ?nation:Cairdiúil(foireann)

en: ?city:Friendly(team)
ga: ?city:Cairdiúil(foireann)

en: Location: (%d, %d) [%d]
ga: Suíomh: (%d, %d) [%d]

en: Native coordinates: (%d, %d)
ga: Comhordanáidí dúchasacha: (%d, %d)

en: Terrain: %s
ga: Tír-raon: %s

en: Food/Prod/Trade: %s
ga: Bia/Táirg./Trádáil: %s

en: Our territory
ga: Ár gceantar féin

note: TRANS: "Territory of <username> (<nation + team>)"
en: Territory of %s (%s)
ga: Críoch %s (%s)

note: TRANS: "Territory of <username> * (<nation + team> | <diplomatic state>)"
en: Territory of %s (%s | %s)
ga: Críoch %s (%s | %s)

en: Unclaimed territory
ga: Críoch nár éilíodh

note: TRANS: "City: <city name> | <username> (<nation + team>)"
en: City: %s | %s (%s)
ga: Cathair: %s | %s (%s)

note: TRANS: "City: <city name> | <username> * (<nation + team>, <diplomatic state>)"
en: City: %s | %s (%s, %s)
ga: Cathair: %s | %s (%s, %s)

note: TRANS: %s is a list of "and"-separated improvements.
en:    with %s.
ga:    le %s.

note: TRANS: "Trade from Warsaw: 5"
en: Trade from %s: %d
ga: Trádáil ó %s: %d

en: Infrastructure: %s
ga: Bonneagar: %s

en: Activity: %s
ga: Gníomhaíocht: %s

note: TRANS: "Unit: <unit type> | <username> (<nation + team>)"
en: Unit: %s | %s (%s)
ga: Aonad: %s | %s (%s)

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: from %s
ga: ó %s

note: TRANS: "Unit: <unit type> | <username> (<nation + team>, * <diplomatic state>)"
en: Unit: %s | %s (%s, %s)
ga: Aonad: %s | %s (%s, %s)

note: TRANS: "5 more" units on this tile
en:   (%d more)
ga:   (%d ceann eile)

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: far from %s
ga: i bhfad ó %s

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: near %s
ga: i ngar do %s

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: in %s
ga: i %s

en: Progress: no research
ga: Dul chun cinn: gan taighde

en: Progress: none
ga: Dul chun cinn: faic

note: TRANS: <perturn> bulbs/turn
en: %d bulb/turn | %d bulbs/turn
ga[0]: %d bholgán/babhta
ga[1]: %d bholgán/babhta
ga[2]: %d bholgán/babhta
ga[3]: %d mbolgán/babhta
ga[4]: %d bolgán/babhta

en: Bulbs produced per turn: %d
ga: Bolgáin táirgthe sa bhabhta: %d

en: %d/- (never)
ga: %d/- (riamh)

en: %d/%d (%d turn) | %d/%d (%d turns)
ga[0]: %d/%d (%d bhabhta)
ga[1]: %d/%d (%d bhabhta)
ga[2]: %d/%d (%d bhabhta)
ga[3]: %d/%d (%d mbabhta)
ga[4]: %d/%d (%d babhta)

en: %d/%d (never)
ga: %d/%d (riamh)

en: %d step | %d steps
ga[0]: %d chéim
ga[1]: %d chéim
ga[2]: %d chéim
ga[3]: %d gcéim
ga[4]: %d céim

en: %d bulb | %d bulbs
ga[0]: %d bholgán
ga[1]: %d bholgán
ga[2]: %d bholgán
ga[3]: %d mbolgán
ga[4]: %d bolgán

en: Population: %s
ga: Daonra: %s

en: Year: %s (T%d)
ga: Bliain: %s (T%d)

en: Gold: %d (%+d)
ga: Ór: %d (%+d)

en: Tax: %d Lux: %d Sci: %d
ga: Cáin: %d Só: %d Eol: %d

en: Moving: Nobody
ga: Bogadh: Duine Ar Bith

en: Moving: %s
ga: Bogadh: %s

en: (Click for more info)
ga: (Cliceáil le tuilleadh eolais a fháil)

en: %s People
ga: %s Duine

en: Year: %s
ga: Bliain: %s

en: Turn: %d
ga: Babhta: %d

en: Gold: %d
ga: Ór: %d

en: Net Income: %d
ga: Glanioncam: %d

note: TRANS: Gold, luxury, and science rates are in percentage values.
en: Tax rates: Gold:%d%% Luxury:%d%% Science:%d%%
ga: Rátaí cánach: Ór:%d%% Só:%d%% Eolaíocht:%d%%

en: Researching %s: %s
ga: Taighde ar %s: %s

en: Bulbs per turn: %d - %d = %d
ga: Bolgáin sa bhabhta: %d - %d = %d

en: Bulbs per turn: %d
ga: Bolgáin sa bhabhta: %d

en: Global warming chance: %d%% (%+d%%/turn)
ga: Seans go dtarlóidh téamh domhanda: %d%% (%+d%%/babhta)

en: Global warming deactivated.
ga: Téamh domhanda díghníomhachtaithe.

en: Nuclear winter chance: %d%% (%+d%%/turn)
ga: Seans go dtarlóidh geimhreadh núicléach: %d%% (%+d%%/babhta)

en: Nuclear winter deactivated.
ga: Geimhreadh núicléach díghníomhachtaithe.

en: Government: %s
ga: Rialtas: %s

en: %d unit | %d units
ga[0]: %d aonad
ga[1]: %d aonad
ga[2]: %d aonad
ga[3]: %d n-aonad
ga[4]: %d aonad

note: TRANS: Impossible to reach goto target tile
en: ?goto:Unreachable
ga: ?goto:Doshroichte

en: %d unit selected | %d units selected
ga[0]: Roghnaíodh %d aonad
ga[1]: Roghnaíodh %d aonad
ga[2]: Roghnaíodh %d aonad
ga[3]: Roghnaíodh %d n-aonad
ga[4]: Roghnaíodh %d aonad

en: Others: %d civil; %d military
ga: Eile: %d sibhialta; %d míleata

en: Others: %d civilian
ga: Eile: %d sibhialtach

en: Others: %d military
ga: Eile: %d míleata

en: No units to upgrade!
ga: Faic le huasghrádú!

en: None of these units may be upgraded.
ga: Ní féidir na haonaid seo a uasghrádú.

note: TRANS: this whole string is a sentence fragment that is only ever * used by including it in another string (search comments for this * string to find it)
en: Upgrade %d unit | Upgrade %d units
ga[0]: An bhfuil fonn ort %d aonad a uasghrádú
ga[1]: An bhfuil fonn ort %d aonad a uasghrádú
ga[2]: An bhfuil fonn ort %d aonad a uasghrádú
ga[3]: An bhfuil fonn ort %d n-aonad a uasghrádú
ga[4]: An bhfuil fonn ort %d aonad a uasghrádú

note: TRANS: This is complicated. The first %s is a pre-pluralised * sentence fragment "Upgrade %d unit(s)"; the second is pre-pluralised * "Treasury contains %d gold." So the whole thing reads * "Upgrade 13 units for 1000 gold?\nTreasury contains 2000 gold."
en: %s for %d gold?
    %s | %s for %d gold?
    %s
ga[0]: %s ar %d phíosa óir?
    %s
ga[1]: %s ar %d phíosa óir?
    %s
ga[2]: %s ar %d phíosa óir?
    %s
ga[3]: %s ar %d bpíosa óir?
    %s
ga[4]: %s ar %d píosa óir?
    %s

en: %s refuses to disband!
ga: Diúltaíonn %s díscaoileadh!

note: TRANS: %s is a unit type
en: Disband %s?
ga: Díscaoil %s?

en: None of these units may be disbanded.
ga: Ní féidir aon cheann de na haonaid seo a dhíscaoileadh.

note: TRANS: %d is never 0 or 1
en: Disband %d unit? | Disband %d units?
ga[0]: Díscaoil %d aonad?
ga[1]: Díscaoil %d aonad?
ga[2]: Díscaoil %d aonad?
ga[3]: Díscaoil %d n-aonad?
ga[4]: Díscaoil %d aonad?

en: Shows your progress in researching the current technology.
ga: Taispeáin dul chun cinn agus taighde á déanamh ar an teicneolaíocht reatha.

en: No progress
ga: Gan dul chun cinn

en: Shows the progress of global warming:
ga: Dul chun cinn téamh domhanda:

en: Pollution rate: %d%%
ga: Ráta truaillithe: %d%%

en: Chance of catastrophic warming each turn: %d%%
ga: Seans go dtarlóidh téamh tubaisteach gach babhta: %d%%

en: Shows the progress of nuclear winter:
ga: Dul chun cinn geimhridh núicléigh:

en: Fallout rate: %d%%
ga: Ráta radachuir: %d%%

en: Chance of catastrophic winter each turn: %d%%
ga: Seans go dtarlóidh geimhreadh tubaisteach gach babhta: %d%%

en: Shows your current government:
ga: Taispeáin an rialtas atá agat faoi láthair:

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Population:      %5d
ga: Daonra:          %5d

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Support:         %5d %%
ga: Tacaíocht:       %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Energy:          %5d %%
ga: Cumhacht:        %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Mass:            %5d ton | Mass:            %5d tons
ga[0]: Mais:           %5d tonna
ga[1]: Mais:           %5d thonna
ga[2]: Mais:           %5d thonna
ga[3]: Mais:           %5d dtonna
ga[4]: Mais:           %5d tonna

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:     %5.1f years
ga: Am taistil:     %5.1f bliain

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:        N/A
ga: Am taistil:        N/A

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Year of arrival: %8s
ga: Bliain teachta: %8s

en: ?timeout:off
ga: ?timeout:as

en: ?mins/secs:%02dm %02ds
ga: ?mins/secs:%02dn %02ds

en: ?hrs/mns:%02dh %02dm
ga: ?hrs/mns:%02du %02dn

en: ?dys/hrs:%02dd %02dh
ga: ?dys/hrs:%02dl %02du

en: ?duration:overflow
ga: ?duration:thar maoil

note: TRANS: <nation adjective> <government name>. * E.g. "Polish Republic".
en: ?nationgovernment:%s %s
ga: ?nationgovernment:%2$s %1$s

note: TRANS: "Observer - 1985 AD"
en: Observer - %s
ga: Breathnóir - %s

en: %d additional unhappy citizen. | %d additional unhappy citizens.
ga[0]: %d saoránach míshásta sa bhreis.
ga[1]: %d shaoránach míshásta sa bhreis.
ga[2]: %d shaoránach míshásta sa bhreis.
ga[3]: %d saoránach míshásta sa bhreis.
ga[4]: %d saoránach míshásta sa bhreis.

en: Unlimited martial law in effect.
ga: Dlí míleata gan teorainn i bhfeidhm.

en: Luxury: %d total.
ga: Só: %d iomlán.

en: No usable default tileset found, aborting!
ga: Níor aimsíodh aon tacar tíleanna réamhshocraithe inúsáidte, á thobscor!

en: Loading tileset "%s".
ga: Tacar tíleanna "%s" á luchtú.

en: Using default tileset instead.
ga: Tacar tíleanna réamhshocraithe á úsáid ina ionad.

en: Isometric
ga: Isiméadrach

en: ?wonder:W
ga: ?wonder:I

en: ?destroyed:D
ga: ?destroyed:S

en: ?built:B
ga: ?built:T

en: ?obsolete:O
ga: ?obsolete:L

note: TRANS: This and following strings are prefixes for event names, which * replace %s. For instance, "Technology: Selected New Goal".
en: Technology: %s
ga: Teicneolaíocht: %s

en: Improvement: %s
ga: Feabhsúchán: %s

en: City: %s
ga: Cathair: %s

en: Diplomat Action: %s
ga: Gníomh Taidhleoireachta: %s

en: Enemy Diplomat: %s
ga: Taidhleoir ón Namhaid: %s

en: Global: %s
ga: Domhanda: %s

en: Hut: %s
ga: Bothán: %s

en: Nation: %s
ga: Náisiún: %s

en: Treaty: %s
ga: Conradh: %s

en: Unit: %s
ga: Aonad: %s

note: TRANS: "Vote" as a process
en: Vote: %s
ga: Toghchán: %s

en: Wonder: %s
ga: Iontas: %s

en: Bought
ga: Ceannaithe

en: Forced to Sell
ga: B'éigean Díol

en: New Improvement Selected
ga: Roghnaíodh Feabhsúchán Nua

en: Sold
ga: Díolta

en: Building Unavailable Item
ga: Rud Dofhaighte á Thógáil

en: Captured/Destroyed
ga: Gafa/Scriosta

en: Celebrating
ga: Ceiliúradh

en: Civil Disorder
ga: Círéibeacht

en: Famine
ga: Gorta

en: Famine Feared
ga: Faitíos Roimh Ghorta

en: Growth
ga: Fás

en: May Soon Grow
ga: Tiocfaidh fás gan mhoill

en: Needs Aqueduct
ga: Uiscerian De Dhíth

en: Needs Aqueduct Being Built
ga: Is gá go mbeadh uiscerian á thógáil.

en: Normal
ga: Gnáth

en: Nuked
ga: Díothaithe ag buama núicléach

en: Released from citizen governor
ga: Scaoilte ó ghobhanóir saoránaigh

en: Suggest Growth Throttling
ga: Moltar fás níos sciobtha

en: Transfer
ga: Aistriú

en: Was Built
ga: Tógtha

en: Has Plague
ga: Plá Air

en: City Map changed
ga: Athraíodh mapa na cathrach

en: Worklist Events
ga: Imeachtaí Liosta Oibre

en: Production changed
ga: Athraíodh táirgeadh

en: Caused Incident
ga: Ba é cúis le heachtra

en: Escape
ga: Éalú

en: Failed
ga: Teipthe

en: Incite
ga: Gríosaigh

en: Poison
ga: Nimh

en: Theft
ga: Goid

en: Eco-Disaster
ga: Éiceathubaiste

en: Nuke Detonated
ga: Pléascadh Buama Núicléach

en: Barbarians in a Hut Roused
ga: Dúisíodh Barbaraigh i mBothán

en: City Founded from Hut
ga: D'fhás cathair ó bhothán

en: Gold Found in Hut
ga: Aimsíodh Ór i mBothán

en: Killed by Barbarians in a Hut
ga: Maraithe ag Barbaraigh i mBothán

en: Mercenaries Found in Hut
ga: Aimsíodh Amhais i mBothán

en: Settler Found in Hut
ga: Aimsíodh Lonnaitheoir i mBothán

en: Tech Found in Hut
ga: Aimsíodh Teicneolaíocht i mBothán

en: Unit Spared by Barbarians
ga: Lig Barbaraigh Aonad leo

en: Barbarian Uprising
ga: Éirí Amach Barbarach

en: Civil War
ga: Cogadh Cathartha

en: Collapse to Anarchy
ga: Titim go hAinrialtacht

en: First Contact
ga: An Chéad Teagmháil

en: Learned New Government
ga: Rialtas Nua Foghlamtha

en: Low Funds
ga: Airgead Gann

en: Revolution Ended
ga: Tháinig Éirí Amach chun Deiridh

en: Revolution Started
ga: Tosaíodh Éirí Amach

en: Spaceship Events
ga: Eachtraí Spásloinge

en: Alliance
ga: Comhaontas

en: Broken
ga: Briste

en: Cease-fire
ga: Sos Lámhaigh

en: Peace
ga: Síocháin

en: Shared Vision
ga: Fís Aontaithe

en: Attack Failed
ga: Theip ar Ionsaí

en: Attack Succeeded
ga: D'éirigh le hIonsaí

en: Defender Destroyed
ga: Scriosadh Cosantóir

en: Defender Survived
ga: Tháinig Cosantóir Slán

en: Promoted to Veteran
ga: Bronnadh ardú céime ort, a sheanashaighdiúra!

en: Lost outside battle
ga: Caillte in amanta suíochánta

en: Production Upgraded
ga: Táirgeacht uasghrádaithe

en: Relocated
ga: Athshuite

en: Orders / goto events
ga: Orduithe / Téigh chuig eachtraí

en: Built unit with population cost
ga: Tógadh aonad le costas daonra

note: TRANS: "vote" as a process
en: New vote
ga: Toghchán nua

note: TRANS: "Vote" as a process
en: Vote resolved
ga: Toghchán réitithe

note: TRANS: "Vote" as a process
en: Vote canceled
ga: Toghchán cealaithe

en: Finished
ga: Críochnaithe

en: Made Obsolete
ga: Curtha i Léig

en: Started
ga: Tosaithe

en: Stopped
ga: Stoptha

en: Will Finish Next Turn
ga: Críochnóidh sé ar an gcéad bhabhta eile

en: AI Debug messages
ga: Teachtaireachtaí dífhabhtaithe IS

en: Broadcast Report
ga: Tuarascáil craolta

en: Caravan actions
ga: Gníomhartha carbháin

en: Chat error messages
ga: Teachtaireachtaí earráide comhráite

en: Chat messages
ga: Teachtaireachtaí comhrá

en: Connect/disconnect messages
ga: Teachtaireachtaí ceangail/dícheangail

en: Diplomatic Message
ga: Teachtaireacht Taidhleoireachta

en: Error message from bad command
ga: Teachtaireacht earráide ó dhrochordú

en: Game Ended
ga: Cluiche Críochnaithe

en: Game Started
ga: Cluiche Tosaithe

en: Nation Selected
ga: Roghnaíodh Náisiún

en: Player Destroyed
ga: Scriosadh Imreoir

en: Report
ga: Tuairisc

en: Server Aborting
ga: Freastalaí Á Thobscor

en: Server Problems
ga: Fadhbanna leis an bhFreastalaí

en: Message from server operator
ga: Teachtaireacht ó oibreoir an fhreastalaí

en: Server settings changed
ga: Athraíodh socruithe an fhreastalaí

en: Turn Bell
ga: Cloigín Babhta

note: TRANS: Event name for when the game year changes.
en: Year Advance
ga: Bliain Nua

en: Pollution
ga: Truailliú

en: Fortifying
ga: Treisiú

en: Fallout
ga: Radachur

en: Base
ga: Bunáit

en: Away
ga: Amuigh

en: Novice
ga: An-Éasca

en: Easy
ga: Éasca

en: Hard
ga: Crua

en: Cheating
ga: Calaoiseach

en: Experimental
ga: Turgnamhach

note: TRANS: year label (Anno Domini)
en: AD
ga: IC

note: TRANS: year label (Before Christ)
en: BC
ga: RC

en: Mr. %s
ga: An tUasal %s

en: Ms. %s
ga: Bean %s

en: error
ga: earráid

en: internal error
ga: earráid inmheánach

en: one image per player
ga: íomhá amháin ag gach imreoir

en: one image per human player
ga: íomhá amháin ag gach imreoir daonna

en: all players on a single image
ga: gach imreoir ar íomhá amháin

en: unknown map option: '%s'
ga: rogha anaithnid mhapa: '%s'

en:   - status:                   %s (%s)
ga:   - stádas:                   %s (%s)

en:   - status:                   %s
ga:   - stádas:                   %s

en: yes
ga: tá

en: no
ga: níl

en: 
      - player name:              %s
ga: 
      - ainm an imreora:          %s

en: 
      - player id:                %d
ga: 
      - aitheantas an imreora:    %d

en: 
      - players:                  %s
ga: 
      - imreoirí:                  %s

en: unknown player name: '%s'
ga: ainm anaithnid ar imreoir: '%s'

en: invalid player id: %d
ga: aitheantas neamhbhailí ar imreoir: %d

en: Turn: %4d - Year: %10s
ga: Babhta: %4d - Bliain: %10s

en: could not open file: %s
ga: níorbh fhéidir an comhad a oscailt: %s

note: TRANS: These words should be adjectives which can fit in the sentence "The x are y towards us" "The Babylonians are respectful towards us"
en: ?attitude:Genocidal
ga: ?attitude:Cinedhíothach

en: ?attitude:Belligerent
ga: ?attitude:Trodach

en: ?attitude:Hostile
ga: ?attitude:Naimhdeach

en: ?attitude:Uncooperative
ga: ?attitude:Neamh-chomhoibritheach

en: ?attitude:Uneasy
ga: ?attitude:Corrach

en: ?attitude:Neutral
ga: ?attitude:Neodrach

en: ?attitude:Respectful
ga: ?attitude:Measúil

en: ?attitude:Helpful
ga: ?attitude:Cuidiúil

en: ?attitude:Enthusiastic
ga: ?attitude:Fonnmhar

en: ?attitude:Admiring
ga: ?attitude:Taitneamhach

en: ?attitude:Worshipful
ga: ?attitude:Urramach

en: ?diplomatic_state:Armistice
ga: ?diplomatic_state:Sos Cogaidh

en: ?diplomatic_state:War
ga: ?diplomatic_state:Cogadh

en: ?diplomatic_state:Never met
ga: ?diplomatic_state:Níor casadh riamh

en: ?diplomatic_state:Team
ga: ?diplomatic_state:Foireann

note: TRANS: Unit class
en: %s units
ga: Aonaid %s

en: Size %d
ga: Méid %d

note: TRANS: "Hard AI"
en: %s AI
ga: IS %s

note: TRANS: Terrain class: "Land terrain"
en: %s terrain
ga: Suíomh %s

en: After %s
ga: Tar éis %s

note: TRANS: "Irrigation possible"
en: %s possible
ga: %s indéanta

en: Remove
ga: Bain

en: Future Tech.
ga: Teicneolaíocht Todhchaí

en: Future Tech. %d
ga: Teicneolaíocht Todhchaí %d

note: TRANS: this and following strings are 'road flags', which may rarely * be presented to the player in ruleset help text
en: River
ga: Abhainn

en: enabled
ga: cumasaithe

en: disabled
ga: díchumasaithe

en: Team %d
ga: Foireann %d

note: TRANS: %s is ruleset-chosen team name (e.g. "Red")
en: team %s
ga: foireann %s

note: TRANS: terrain class: used adjectivally
en: Land
ga: Talún

note: TRANS: terrain class: used adjectivally
en: Oceanic
ga: Aigéanach

note: TRANS: this and following strings may rarely be presented to the player * in ruleset help text, to denote the set of terrains which can be altered * in a particular way
en: CanIrrigate
ga: Inuiscithe

en: CanMine
ga: Intochailte

en: CanRoad
ga: Intiomáinte

en: Goto
ga: Téigh go

en: Explore
ga: Taiscéal

en: Moves
ga: Bearta

en: Food/Shield/Gold:
ga: Bia/Sciath/Ór:

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Upgrade %s to %s for %d gold?
    %s | Upgrade %s to %s for %d gold?
    %s
ga[0]: An bhfuil fonn ort %s a uasghrádú go %s ar %d phíosa óir?
    %s
ga[1]: An bhfuil fonn ort %s a uasghrádú go %s ar %d phíosa óir?
    %s
ga[2]: An bhfuil fonn ort %s a uasghrádú go %s ar %d phíosa óir?
    %s
ga[3]: An bhfuil fonn ort %s a uasghrádú go %s ar %d bpíosa óir?
    %s
ga[4]: An bhfuil fonn ort %s a uasghrádú go %s ar %d píosa óir?
    %s

en: Sorry, cannot upgrade %s (yet).
ga: Tá brón orm, ní féidir %s a uasghrádú (fós).

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Upgrading %s to %s costs %d gold.
    %s | Upgrading %s to %s costs %d gold.
    %s
ga[0]: Cosnaíonn sé %3$d píosa óir chun %1$s a uasghrádú go %2$s.
    %4$s
ga[1]: Cosnaíonn sé %3$d píosa óir chun %1$s a uasghrádú go %2$s.
    %4$s
ga[2]: Cosnaíonn sé %3$d píosa óir chun %1$s a uasghrádú go %2$s.
    %4$s
ga[3]: Cosnaíonn sé %3$d píosa óir chun %1$s a uasghrádú go %2$s.
    %4$s
ga[4]: Cosnaíonn sé %3$d píosa óir chun %1$s a uasghrádú go %2$s.
    %4$s

en: You can only upgrade units in your cities.
ga: Ní féidir ach na haonaid i do chathracha a uasghrádú.

en: Upgrading this %s would strand units it transports.
ga: Dá n-uasghrádófá an %s seo, tréigfeá na haonaid a iompraíonn sé.

en: Upgrading this %s would result in a %s which can not survive at this place.
ga: Má uasghrádaítear an %s seo, beidh %s ann nach féidir leis maireachtáil san ionad seo.

en: %s or similar units
ga: %s nó aonaid cosúil leis

en: %s and similar units
ga: %s agus aonaid cosúil leis

en: (beta version)
ga: (leagan béite)

en: Freeciv version %s %s
ga: Freeciv leagan %s %s

en: Freeciv version %s (%s)
ga: Freeciv leagan %s (%s)

en: Freeciv version %s
ga: Freeciv leagan %s

en: betatest version
ga: leagan béite

en: version
ga: leagan

en: January
ga: Eanáir

en: February
ga: Feabhra

en: March
ga: Márta

en: April
ga: Aibreán

en: May
ga: Bealtaine

en: June
ga: Meitheamh

en: July
ga: Iúil

en: August
ga: Lúnasa

en: September
ga: Meán Fómhair

en: October
ga: Deireadh Fómhair

en: November
ga: Samhain

en: December
ga: Nollaig

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: THIS IS A BETA VERSION
    Freeciv %s will be released in %s, at %s
ga: LEAGAN BÉITE É SEO
    Cuirfear Freeciv %s ar fáil i %s, ag %s

en: THIS IS A BETA VERSION
    Freeciv %s will be released at %s
ga: LEAGAN BÉITE É SEO
    Cuirfear Freeciv %s ar fáil ag %s

en: 'Cause civilization should be free!
ga: Toisc gur ceart go bhfuil sibhialtacht saor!

en: network exception
ga: earráid líonra

en: lagging connection
ga: ceangal mall

en: buffer overflow
ga: maolán thar maoil

en: %s from %s
ga: %s ó %s

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (connection incomplete)
ga:  (ceangal neamhiomlán)

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (player %s)
ga:  (imreoir %s)

en: "%s" is not a valid pattern type
ga: Ní cineál bailí patrúin é "%s"

en: Missing pattern type
ga: Cineál patrúin ar iarraidh

en: Missing pattern
ga: Patrún ar iarraidh

en: decoding error
ga: earráid díchódaithe

en: Aqueduct
ga: Uiscerian

en: Bank
ga: Banc

en: Barracks II
ga: Beairic II

en: Barracks III
ga: Beairic III

en: Cathedral
ga: Ard-Eaglais

en: Colosseum
ga: Colasaem

en: Courthouse
ga: Teach Cúirte

en: Factory
ga: Monarcha

en: Hydro Plant
ga: Monarcha Hidrileictreach

en: Library
ga: Leabharlann

en: Marketplace
ga: Margadh

en: Mass Transit
ga: Olliompar

en: Mfg. Plant
ga: Monarcha Dhéantúsaíochta

en: Nuclear Plant
ga: Gléasra Núicléach

en: Palace
ga: Pálás

en: Power Plant
ga: Stáisiún Cumhachta

en: Recycling Center
ga: Lárionad Athchúrsála

en: SDI Defense
ga: Cosaint SDI

en: Space Component
ga: Comhpháirt Spáis

en: Space Module
ga: Modúl Spáis

en: Space Structural
ga: Déanmhas Spáis

en: Temple
ga: Teampall

en: University
ga: Ollscoil

en: Apollo Program
ga: Clár Apollo

en: Colossus
ga: Olldealbh

en: Copernicus' Observatory
ga: Réadlann Chopernicus

en: Cure For Cancer
ga: Leigheas ar Ailse

en: Darwin's Voyage
ga: Aistear Dharwin

en: Great Library
ga: Leabharlann Mhór

en: Great Wall
ga: Mór-Mhúr

en: Hanging Gardens
ga: Garraithe Crochta

en: Hoover Dam
ga: Damba Hoover

en: Isaac Newton's College
ga: Coláiste Isaac Newton

en: J.S. Bach's Cathedral
ga: Ardeaglais J. S. Bach

en: Lighthouse
ga: Teach Solais

en: Magellan's Expedition
ga: Eachtra Mhagellan

en: Manhattan Project
ga: Tionscadal Manhattan

en: Michelangelo's Chapel
ga: Séipéal Mhichelangelo

en: Oracle
ga: Oracal

en: Pyramids
ga: Pirimidí

en: SETI Program
ga: Clár SETI

en: Shakespeare's Theater
ga: Amharclann Shakespeare

en: United Nations
ga: Náisiúin Aontaithe

en: Women's Suffrage
ga: Ceart Vótála do Mhná

en: Entertainers
ga: Siamsóirí

en: Scientists
ga: Eolaithe

en: ?Scientist:S
ga: ?Scientist:E

en: Taxmen
ga: Lucht Cánach

en: ?Taxman:T
ga: ?Taxman:C

en: Civ1 ruleset
ga: Rialacha Civ1

en: Team 1
ga: Foireann 1

en: Team 2
ga: Foireann 2

en: Team 3
ga: Foireann 3

en: Team 4
ga: Foireann 4

en: Anarchy
ga: Ainrialachas

en: Warlord %s
ga: Taoiseach Cogaidh %s

en: Warlady %s
ga: Bean Chogaidh %s

en: Despotism
ga: Forlámhas

en: Chief %s
ga: Taoiseach %s

en: ?female:Chief %s
ga: ?female:Taoiseach %s

en: Monarchy
ga: Monarcacht

en: King %s
ga: Rí %s

en: Queen %s
ga: Banríon %s

en: Communism
ga: Cumannachas

en: Comrade %s
ga: Comrádaí %s

en: ?female:Comrade %s
ga: ?female:Comrádaí %s

en: Republic
ga: Poblacht

en: Consul %s
ga: Consal %s

en: ?female:Consul %s
ga: ?female:Consal %s

en: Democracy
ga: Daonlathas

en: President %s
ga: Uachtarán %s

en: ?female:President %s
ga: ?female:Uachtarán %s

en: ?nationgroup:Ancient
ga: ?nationgroup:Ársa

en: ?nationgroup:Modern
ga: ?nationgroup:Nua-Aimseartha

en: American
ga: Meiriceánach

en: ?plural:Americans
ga: ?plural:Meiriceánaigh

en: Speaker %s
ga: Ceann Comhairle %s

en: ?female:Speaker %s
ga: ?female:Ceann Comhairle %s

en: Aztec
ga: Aisticeach

en: ?plural:Aztecs
ga: ?plural:hAisticigh

en: Babylonian
ga: Bablónach

en: ?plural:Babylonians
ga: ?plural:Bablónaigh

en: Chinese
ga: Síneach

en: ?plural:Chinese
ga: ?plural:Sínigh

en: Emperor %s
ga: Impire %s

en: Chairman %s
ga: Cathaoirleach %s

en: Chairperson %s
ga: Cathaoirleach %s

en: Egyptian
ga: Éigipteach

en: ?plural:Egyptians
ga: ?plural:hÉigiptigh

en: Pharaoh %s
ga: Faró %s

en: ?female:Pharaoh %s
ga: ?female:Faró %s

en: Great Pharaoh %s
ga: Faró Mór %s

en: ?female:Great Pharaoh %s
ga: ?female:Faró Mór %s

en: English
ga: Sasanach

en: ?plural:English
ga: ?plural:Sasanaigh

en: Prime Minister %s
ga: Príomh-Aire %s

en: ?female:Prime Minister %s
ga: ?female:Príomh-Aire %s

en: French
ga: Francach

en: ?plural:French
ga: ?plural:Francaigh

en: Chieftain %s
ga: Taoiseach %s

en: ?female:Chieftain %s
ga: ?female:Taoiseach %s

en: Premier %s
ga: Príomhaire %s

en: ?female:Premier %s
ga: ?female:Príomhaire %s

en: German
ga: Gearmánach

en: ?plural:Germans
ga: ?plural:Gearmánaigh

en: Chancellor %s
ga: Seansailéir %s

en: ?female:Chancellor %s
ga: ?female:Seansailéir %s

en: First Secretary %s
ga: Céad-Rúnaí %s

en: ?female:First Secretary %s
ga: ?female:Céad-Rúnaí %s

en: Greek
ga: Gréagach

en: ?plural:Greeks
ga: ?plural:Gréagaigh

en: Despot %s
ga: Forlámhaí %s

en: ?female:Despot %s
ga: ?female:Forlámhaí %s

en: Indian
ga: Indiach

en: ?plural:Indians
ga: ?plural:hIndiaigh

en: Raja %s
ga: Tiarna %s

en: Mongol
ga: Mongólach

en: ?plural:Mongols
ga: ?plural:Mongólaigh

en: %s Khan
ga: %s Cán

en: %s Khatan
ga: %s Catán

en: Roman
ga: Rómhánach

en: ?plural:Romans
ga: ?plural:Rómhánaigh

en: Dictator %s
ga: Deachtóir %s

en: Dictatrix %s
ga: Bandeachtóir %s

en: Imperator %s
ga: Impire %s

en: Imperatrix %s
ga: Banimpire %s

en: Usurper %s
ga: Forghabhálaí %s

en: ?female:Usurper %s
ga: ?female:Forghabhálaí %s

en: Russian
ga: Rúiseach

en: ?plural:Russians
ga: ?plural:Rúisigh

en: Duke %s
ga: Diúc %s

en: Duchess %s
ga: Bandiúc %s

en: Tsar %s
ga: Sár %s

en: Tsaritsa %s
ga: Ban-Sár %s

en: Zulu
ga: Súlú

en: ?plural:Zulus
ga: ?plural:Súluithe

en: Great Chief %s
ga: Flaith Mór %s

en: ?female:Great Chief %s
ga: ?female:Flaith Mór %s

en: Spokesman %s
ga: Urlabhraí %s

en: Spokeswoman %s
ga: Urlabhraí %s

en: Principal Chief %s
ga: Príomhdhuine %s

en: ?female:Principal Chief %s
ga: ?female:Príomhdhuine %s

en: Barbarian
ga: Barbarach

en: ?plural:Barbarians
ga: ?plural:Barbaraigh

en: Pirate
ga: Foghlaí Mara

en: ?plural:Pirates
ga: ?plural:Foghlaithe Mara

en: ?citystyle:European
ga: ?citystyle:Eorpach

en: ?citystyle:Classical
ga: ?citystyle:Clasaiceach

en: ?citystyle:Tropical
ga: ?citystyle:Teochreasach

en: ?citystyle:Asian
ga: ?citystyle:Áiseach

en: ?citystyle:Babylonian
ga: ?citystyle:Bablónach

en: ?citystyle:Celtic
ga: ?citystyle:Ceilteach

en: ?citystyle:Renaissance
ga: ?citystyle:Athbheochan

en: ?citystyle:Industrial
ga: ?citystyle:Tionsclaíoch

en: ?citystyle:Modern
ga: ?citystyle:Nua-Aimseartha

en: ?citystyle:PostModern
ga: ?citystyle:Iar-Nua-Aoiseach

en: Advanced Flight
ga: Ardeitilt

en: Alphabet
ga: Aibítir

en: Astronomy
ga: Réalteolaíocht

en: Atomic Theory
ga: Teoiric Adamhach

en: Automobile
ga: Gluaisteán

en: Banking
ga: Baincéireacht

en: Bridge Building
ga: Tógáil Droichead

en: Bronze Working
ga: Cré-Obair

en: Ceremonial Burial
ga: Adhlacadh Searmanach

en: Chemistry
ga: Ceimic

en: Chivalry
ga: Niachas

en: Code of Laws
ga: Córas Dlíthe

en: Combustion
ga: Dóchán

en: Computers
ga: Ríomhairí

en: Conscription
ga: Coinscríobh

en: Construction
ga: Tógáil

en: Currency
ga: Airgeadra

en: Electricity
ga: Leictreachas

en: Electronics
ga: Leictreonaic

en: Engineering
ga: Innealtóireacht

en: Explosives
ga: Pléascáin

en: Feudalism
ga: Feodachas

en: Flight
ga: Eitilt

en: Fusion Power
ga: Cumhacht Comhleáite

en: Genetic Engineering
ga: Innealtóireacht Ghéiniteach

en: Gunpowder
ga: Púdar Gunna

en: Horseback Riding
ga: Marcaíocht

en: Industrialization
ga: Tionsclaíocht

en: Invention
ga: Aireag

en: Iron Working
ga: Oibriú Iarainn

en: Labor Union
ga: Ceardchumann

en: Literacy
ga: Litearthacht

en: Magnetism
ga: Maighnéadachas

en: Map Making
ga: Cartagrafaíocht

en: Masonry
ga: Saoirseacht Chloiche

en: Mass Production
ga: Olltáirgeadh

en: Mathematics
ga:  Matamaitic

en: Medicine
ga: Leigheas

en: Metallurgy
ga: Miotaleolaíocht

en: Mysticism
ga: Misteachas

en: Navigation
ga: Loingseoireacht

en: Nuclear Fission
ga: Eamhnú Núicléach

en: Nuclear Power
ga: Cumhacht Núicléach

en: Philosophy
ga: Fealsúnacht

en: Physics
ga: Fisic

en: Plastics
ga: Plaistigh

en: Pottery
ga: Criadóireacht

en: Recycling
ga: Athchúrsáil

en: Refining
ga: Scagadh

en: Religion
ga: Creideamh

en: Robotics
ga: Róbaitic

en: Rocketry
ga: Roicéadóireacht

en: Space Flight
ga: Spáseitilt

en: Steam Engine
ga: Galinneall

en: Steel
ga: Cruach

en: Superconductors
ga: Forsheoltóirí

en: The Corporation
ga: An Chorparáid

en: The Republic
ga: An Phoblacht

en: The Wheel
ga: An Roth

en: Theory of Gravity
ga: Teoiric na Domhantarraingthe

en: Writing
ga: Scríbhneoireacht

en: Ocean
ga: Aigéan

en: Arctic
ga: Artach

en: Desert
ga: Gaineamhlach

en: Forest
ga: Foraois

en: Grassland
ga: Talamh Féaraigh

en: Hills
ga: Cnoic

en: Jungle
ga: Dufair

en: Mountains
ga: Sléibhte

en: Plains
ga: Machairí

en: Swamp
ga: Seascann

en: Irrigation
ga: Uisciú

en: Minor Tribe Village
ga: Baile Beag Treibheach

en: Fortress
ga: Daingean

en: Railroad
ga: Iarnród

en: ?animals:Game
ga: ?animals:Seilg

en: Coal
ga: Gual

en: Fish
ga: Iasc

en: Gems
ga: Geamanna

en: Horses
ga: Capaill

en: Oasis
ga: Ósais

en: Oil
ga: Ola

en: Resources
ga: Acmhainní

en: Seals
ga: Rónta

en: Nuclear
ga: Buama Núicléach

en: Missile
ga: Diúractha

en: green
ga: núíosach

en: veteran
ga: seansaighdiúir

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Land
ga: ?unitclass:Talún

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Sea
ga: ?unitclass:Mara

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Air
ga: ?unitclass:Aeir

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Missile
ga: ?unitclass:Diúractha

en: Settlers
ga: Lucht Lonnaithe

en: Militia
ga: Mílíste

en: Phalanx
ga: Falang

en: Legion
ga: Léigiún

en: Musketeers
ga: Cathlán Muscaeid

en: Riflemen
ga: Lucht Raidhfil

en: Mech. Inf.
ga: Cos-Slua Meicnithe

en: Cavalry
ga: Marcra

en: Chariot
ga: Carbad

en: Knights
ga: Ord Ridireachta

en: Armor
ga: Armúr

en: Catapult
ga: Tabhall

en: Cannon
ga: Gunna Mór

en: Artillery
ga: Bataire Airtléire

en: Fighter
ga: Trodaí

en: Bomber
ga: Buamadóir

note: TRANS: unit type
en: Trireme
ga: Soitheach Tríréime

en: Sail
ga: Carbhal

en: Frigate
ga: Frigéad

en: Ironclad
ga: Soitheach Iarnaithe

en: Cruiser
ga: Cúrsóir

en: Battleship
ga: Soitheach Cogaidh

en: Submarine
ga: Fomhuireán

en: Carrier
ga: Iompróir Aerárthaí

en: Transport
ga: Soitheach Iompair

en: Diplomat
ga: Taidhleoir

en: Caravan
ga: Carbhán

en: Barbarian Leader
ga: Ceannaire Barbarach

en: Coastal Defense
ga: Daingean Cósta

en: Harbor
ga: Calafort

en: Offshore Platform
ga: Ardán Amach Ón gCósta

en: Police Station
ga: Stáisiún Gardaí

en: Port Facility
ga: Saoráidí Calafoirt

en: Research Lab
ga: Saotharlann Taighde

en: SAM Battery
ga: Bataire Aerchosanta

en: Sewer System
ga: Córas Séarachais

en: Solar Plant
ga: Córas Grianfhuinnimh

en: Stock Exchange
ga: Stocmhargadh

en: Super Highways
ga: Ollbhealaí

en: Supermarket
ga: Ollmhargadh

en: A.Smith's Trading Co.
ga: Comhlacht Trádála Thadhg Ó Ródaí

en: Eiffel Tower
ga: Túr Eiffel

en: King Richard's Crusade
ga: Crosáid Risteard an Rí

en: Leonardo's Workshop
ga: Ceardlann Leonardo

en: Marco Polo's Embassy
ga: Ambasáid Mharco Polo

en: Statue of Liberty
ga: Dealbh na Saoirse

en: Sun Tzu's War Academy
ga: Acadamh Cogaidh Sun Tzu

en: Capitalization
ga: Ceannlitriú

en: Civ2 ruleset
ga: Rialacha Civ2

en: Fundamentalism
ga: Bunchreidmheachas

en: High Priest %s
ga: Ardsagart %s

en: High Priestess %s
ga: Ard-Bhansagart %s

en: Reverend %s
ga: Oirmhinneach %s

en: ?female:Reverend %s
ga: ?female:Oirmhinneach %s

en: Carthaginian
ga: Cartagach

en: ?plural:Carthaginians
ga: ?plural:Cartagaigh

en: Celtic
ga: Ceilteach

en: ?plural:Celts
ga: ?plural:Ceiltigh

en: Brother %s
ga: Deartháir %s

en: Sister %s
ga: Deirfiúr %s

en: High Druid %s
ga: Ard-Draoi %s

en: ?female:High Druid %s
ga: ?female:Ard-Bhandraoi %s

en: Lord Protector %s
ga: Tiarna Cosantóra %s

en: Lady Protector %s
ga: Bantiarna Chosantóra %s

en: Archbishop %s
ga: Ard-Easpag %s

en: ?female:Archbishop %s
ga: ?female:Ard-Easpag %s

en: Guru %s
ga: Gúrú %s

en: ?female:Guru %s
ga: ?female:Gúrú %s

en: Japanese
ga: Seapánach

en: ?plural:Japanese
ga: ?plural:Seapánaigh

en: Empress %s
ga: Banimpire %s

en: Shogun %s
ga: Seogain %s

en: ?female:Shogun %s
ga: ?female:Seogain %s

en: Persian
ga: Peirseach

en: ?plural:Persians
ga: ?plural:Peirsigh

en: Patriarch %s
ga: Patrarc %s

en: Matriarch %s
ga: Matrarc %s

en: Spanish
ga: Spáinneach

en: ?plural:Spanish
ga: ?plural:Spáinnigh

en: Cardinal %s
ga: Cairdinéal %s

en: ?female:Cardinal %s
ga: ?female:Cairdinéal %s

en: Viking
ga: Uigingeach

en: ?plural:Vikings
ga: ?plural:hUigingigh

en: Amphibious Warfare
ga: Cogaíocht Amfaibiach

en: Combined Arms
ga: Comhairm

en: Economics
ga: Eacnamaíocht

en: Environmentalism
ga: Comhshaolachas

en: Espionage
ga: Spiaireacht

en: Guerilla Warfare
ga: Treallchogaíocht

en: Laser
ga: Léasar

en: Leadership
ga: Ceannaireacht

en: Machine Tools
ga: Uirlisí Meaisín

en: Miniaturization
ga: Mionadúchán

en: Mobile Warfare
ga: Cogaíocht Shoghluaiste

en: Monotheism
ga: Aondiachas

en: Polytheism
ga: Ildiachas

en: Radio
ga: Raidió

en: Refrigeration
ga: Cuisniú

en: Sanitation
ga: Sláintíocht

en: Seafaring
ga: Farraigeoireacht

en: Stealth
ga: Fáilíocht

en: Tactics
ga: Oirbheartaíocht

en: Theology
ga: Diagacht

en: Warrior Code
ga: Cód na nGaiscíoch

en: Glacier
ga: Oighearshruth

en: Farmland
ga: Feirm

en: Airbase
ga: Aerionad

en: Iron
ga: Iarann

en: Furs
ga: Seithí

en: Fruit
ga: Toradh

en: Buffalo
ga: Buabhall

en: Wheat
ga: Cruithneacht

en: Peat
ga: Móin

en: Pheasant
ga: Piasún

en: Ivory
ga: Eabhar

en: Silk
ga: Síoda

en: Spice
ga: Spíosra

en: Whales
ga: Míolta Móra

en: Wine
ga: Fíon

note: TRANS: unit type
en: Helicopter
ga: Héileacaptar

en: Paratroopers
ga: Cathlán Paratrúpa

en: Marines
ga: Cathlán Muirshaighdiúirí

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Helicopter
ga: ?unitclass:Héileacaptair

en: Engineers
ga: Lucht Innealtóireachta

en: Warriors
ga: Laochra

en: Archers
ga: Complacht Boghdóireachta

en: Pikemen
ga: Lucht Píce

en: Fanatics
ga: Lucht Fanaiceachta

en: Partisan
ga: Páirtíneach

en: Alpine Troops
ga: Trúpa Alpach

en: Horsemen
ga: Marcshlua

en: Elephants
ga: Trúpa Eilifintí

en: Crusaders
ga: Lucht Croise

en: Dragoons
ga: Lucht Dragún

en: Howitzer
ga: Habhatsar

en: Stealth Fighter
ga: Trodaí Téaltaitheach

en: Stealth Bomber
ga: Buamadóir Téaltaitheach

en: Caravel
ga: Carbhal

en: Galleon
ga: Gaileon

en: Destroyer
ga: Scriostóir

en: AEGIS Cruiser
ga: Cúrsóir Aegis

en: Cruise Missile
ga: Diúracán Treoraithe

en: Spy
ga: Spiaire

en: Freight
ga: Lasta

en: Explorer
ga: Taiscéalaí

en: You found a friendly city.
ga: D'aimsigh tú cathair chairdiúil.

en: An abandoned village is here.
ga: Tá baile tréigthe anseo.

en: Your %s has been killed by barbarians!
ga: Mharaigh barbaraigh do %s!

en: ?nationgroup:Medieval
ga: ?nationgroup:Meánaoiseach

en: ?nationgroup:Early Modern
ga: ?nationgroup:Nua-Aois Luath

en: ?nationgroup:African
ga: ?nationgroup:Afracach

en: ?nationgroup:American
ga: ?nationgroup:Meiriceánach

en: ?nationgroup:Asian
ga: ?nationgroup:Áiseach

en: ?nationgroup:European
ga: ?nationgroup:Eorpach

en: ?nationgroup:Oceanian
ga: ?nationgroup:Aigéineach

en: ?nationgroup:Imaginary
ga: ?nationgroup:Samhailteach

en: Coinage
ga: Monaíocht

note: TRANS: year label (Common Era)
en: CE
ga: CR

note: TRANS: year label (Before Common Era)
en: BCE
ga: RCR

en: Lake
ga: Loch

en: Deep Ocean
ga: Duibheagán

en: Buoy
ga: Baoi

en: Ruins
ga: Fothrach

en: hardened
ga: seanchleachta

en: elite
ga: scothaonad

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Trireme
ga: ?unitclass:Tríréime

en: ?unit:Workers
ga: ?unit:Lucht Oibre

note: TRANS: diplomatic rank
en: ?diplomatic_rank:secretary
ga: ?diplomatic_rank:rúnaí

note: TRANS: diplomatic rank
en: ?diplomatic_rank:envoy
ga: ?diplomatic_rank:toscaire

note: TRANS: diplomatic rank
en: ?diplomatic_rank:ambassador
ga: ?diplomatic_rank:ambasadóir

note: TRANS: Spy veteran level
en: ?spy_level:informant
ga: ?spy_level:brathadóir

note: TRANS: Spy veteran level
en: ?spy_level:handler
ga: ?spy_level:ionramhálaí

note: TRANS: Spy veteran level
en: ?spy_level:agent
ga: ?spy_level:gníomhaire

note: TRANS: Spy veteran level
en: ?spy_level:spymaster
ga: ?spy_level:máistirspiaire

en: ?unit:Leader
ga: ?unit:Ceannaire

en: This is you. If you lose this unit, you lose the game. So don't.
ga: Tusa.  Má chailleann tú an t-aonad seo, caillfidh tú an cluiche. Mar sin, ná caill.

en: Amphitheater
ga: Aimfitéatar

en: Sea
ga: Farraige

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Big Land
ga: ?unitclass:Mór Talún

en: Hospital
ga: Ospidéal

en: Leader %s
ga: Ceannaire %s

en: ?female:Leader %s
ga: ?female:Ceannaire %s

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Food
ga:  Bia

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Production
ga:  Táirgeadh

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Trade
ga:  Trádáil

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Specialists
ga:  Saineolaithe

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Happiness
ga:  Aoibhneas

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Plague
ga:  Plá

en: The Internet
ga: An tIdirlíon

en: Multiplayer ruleset
ga: Rialacha ilimreoirí

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team TRANS: With this and other color team names, uniqueness is more TRANS: important than precise translation. To see the colors, start a TRANS: multiplayer game with 32 players and look at the Nations report.
en: ?team name:Red
ga: ?team name:Dearg

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Yellow
ga: ?team name:Buí

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Blue
ga: ?team name:Gorm

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Purple
ga: ?team name:Corcra

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Orange
ga: ?team name:Oráiste

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Magenta
ga: ?team name:Mageanta

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Cornflower
ga: ?team name:Gormán

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Emerald
ga: ?team name:Smaragaid

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Salmon
ga: ?team name:Bradán

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Green
ga: ?team name:Uaine

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Burgundy
ga: ?team name:Burgúin

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Pink
ga: ?team name:Bándearg

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Silver
ga: ?team name:Airgead

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Heliotrope
ga: ?team name:Héileatróp

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Fuchsia
ga: ?team name:Fiúise

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Azure
ga: ?team name:Gormghlas

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Gold
ga: ?team name:Órdhath

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Khaki
ga: ?team name:Caicí

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Butter
ga: ?team name:Im

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Mint
ga: ?team name:Miontas

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Lime
ga: ?team name:Líoma

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Peach
ga: ?team name:Péitseog

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Vermilion
ga: ?team name:Flanndearg

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Puce
ga: ?team name:Ruachorcra

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Aubergine
ga: ?team name:Ubhthoradh

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Brown
ga: ?team name:Donn

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Pumpkin
ga: ?team name:Puimcín

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Turquoise
ga: ?team name:Turcaidghorm

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Crimson
ga: ?team name:Corcairdhearg

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Lavender
ga: ?team name:Labhandar

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Cream
ga: ?team name:Bánbhuí

en: Apache
ga: Apáiseach

en: ?plural:Apaches
ga: ?plural:hApáisigh

en: Great Shaman %s
ga: Seaman Mór %s

en: ?female:Great Shaman %s
ga: ?female:Seaman Mór %s

en: Arab
ga: Arabach

en: ?plural:Arabs
ga: ?plural:hArabaigh

en: Sheikh %s
ga: Síc %s

en: Shaykha %s
ga: Bansíc %s

en: Vizier %s
ga: Visír %s

en: ?female:Vizier %s
ga: ?female:Visír %s

en: Caliph %s
ga: Cailif %s

en: Calipha %s
ga: Cailif %s

en: Austrian
ga: Ostarach

en: ?plural:Austrians
ga: ?plural:hOstaraigh

en: Archduke %s
ga: Ard-Diúc %s

en: Archduchess %s
ga: Ard-bhandiúc %s

en: Mother Superior %s
ga: An Mháthair-Uachtarán %s

en: Brazilian
ga: Brasaíleach

en: ?plural:Brazilians
ga: ?plural:Brasaíligh

en: Chairwoman %s
ga: Cathaoirleach %s

en: Director-President %s
ga: Stiúrthóir-Uachtarán %s

en: ?female:Director-President %s
ga: ?female:Stiúrthóir-Uachtarán %s

en: Byzantine
ga: Biosántach

en: ?plural:Byzantines
ga: ?plural:Biosántaigh

en: Judge %s
ga: Breitheamh %s

en: ?female:Judge %s
ga: ?female:Breitheamh %s

en: Cherokee
ga: Seiricíoch

en: ?plural:Cherokees
ga: ?plural:Seiricígh

en: Danish
ga: Danmhargach

en: ?plural:Danes
ga: ?plural:Danmhargaigh

en: Earl %s
ga: Iarla %s

en: ?female:Earl %s
ga: ?female:Iarla %s

en: Dutch
ga: Ollannach

en: ?plural:Dutch
ga: ?plural:hOllannaigh

en: Prince %s
ga: Prionsa %s

en: Princess %s
ga: Banphrionsa %s

en: Pretender %s
ga: Éilitheoir %s

en: ?female:Pretender %s
ga: ?female:Éilitheoir %s

en: Lord %s
ga: Tiarna %s

en: Lady %s
ga: Bantiarna %s

en: Bishop %s
ga: Easpag %s

en: ?female:Bishop %s
ga: ?female:Easpag %s

en: Ethiopian
ga: Aetópach

en: ?plural:Ethiopians
ga: ?plural:hAetópaigh

en: Citizen %s
ga: Saoránach %s

en: ?female:Citizen %s
ga: ?female:Saoránach %s

en: Premiere %s
ga: Príomhaire %s

en: Elder %s
ga: Seanóir %s

en: ?female:Elder %s
ga: ?female:Seanóir %s

en: Hittite
ga: Hiteach

en: ?plural:Hittites
ga: ?plural:Hitigh

en: Hunnic
ga: Hunach

en: ?plural:Huns
ga: ?plural:Hunaigh

en: Inca
ga: Inceach

en: ?plural:Incas
ga: ?plural:hIncigh

en: Indonesian
ga: Indinéiseach

en: ?plural:Indonesians
ga: ?plural:hIndinéisigh

en: Sultan %s
ga: Sabhdán %s

en: Sultana %s
ga: Bansabhdán %s

en: Imam %s
ga: Iomám %s

en: Imama %s
ga: Iomám %s

en: ?plural:Iroquois
ga: ?plural:hIroquois

en: Italian
ga: Iodálach

en: ?plural:Italians
ga: ?plural:hIodálaigh

en: Duce %s
ga: Diúc %s

en: Ducezza %s
ga: Bandiúc %s

en: Khmer
ga: Ciméarach

en: ?plural:Khmers
ga: ?plural:Ciméaraigh

en: Korean
ga: Cóiréach

en: ?plural:Koreans
ga: ?plural:Cóiréigh

en: Mali
ga: Mailíoch

en: ?plural:Malis
ga: ?plural:Mailígh

en: Mayan
ga: Máigeach

en: ?plural:Mayas
ga: ?plural:Máigigh

en: Polish
ga: Polannach

en: ?plural:Poles
ga: ?plural:Polannaigh

en: Polynesian
ga: Polainéiseach

en: Portuguese
ga: Portaingéalach

en: ?plural:Portuguese
ga: ?plural:Portaingéalaigh

en: Tribune %s
ga: Treabhann %s

en: ?female:Tribune %s
ga: ?female:Treabhann %s

en: %s Augustus
ga: %s Ágastas

en: %s Augusta
ga: %s Ágasta

en: Shaman %s
ga: Seaman %s

en: ?female:Shaman %s
ga: ?female:Seaman %s

en: Songhai
ga: Songach

en: ?plural:Songhai
ga: ?plural:Songaigh

en: Sumerian
ga: Suiméarach

en: ?plural:Sumerians
ga: ?plural:Suiméaraigh

en: Swedish
ga: Sualannach

en: ?plural:Swedes
ga: ?plural:Sualannaigh

en: Taino
ga: Tadhnóch

en: ?plural:Taino
ga: ?plural:Tadhnóigh

en: Thai
ga: Téalannach

en: ?plural:Thai
ga: ?plural:Téalannaigh

en: Tupi
ga: Túpíoch

en: ?plural:Tupi
ga: ?plural:Túpígh

en: Turkish
ga: Turcach

en: ?plural:Turks
ga: ?plural:Turcaigh

en: British Isles (classic/medium)
ga: Éire agus An Bhreatain Mhór (clasaiceach/meán)

en: Earth (classic/large)
ga: An Domhan (clasaiceach/mór)

en: Earth (classic/small)
ga: An Domhan (clasaiceach/beag)

en: Europe (classic/giant)
ga: An Eoraip (clasaiceach/ollmhór)

en: France (classic/large)
ga: An Fhrainc (clasaiceach/mór)

en: Earth (classic/medium)
ga: An Domhan (clasaiceach/meán)

en: Iberian Peninsula (classic/large)
ga: Leithinis na hIbéire (clasaiceach/mór)

en: Italy (classic/medium)
ga: An Iodáil (clasaiceach/meán)

en: Japan (classic/medium)
ga: An tSeapáin (clasaiceach/meán)

en: North America (classic/medium)
ga: Meiriceá Thuaidh (clasaiceach/meán)

en: Tutorial
ga: Cúrsa Teagaisc

en: Loading tutorial events.
ga: Imeachtaí an chúrsa teagaisc á luchtú.

en: Could not write manual file %s.
ga: Níorbh fhéidir an lámhleabhar a scríobh i gcomhad %s.

en: Level: %s.<br>
ga: Leibhéal: %s.<br>

en: Category: %s.<br>
ga: Catagóir: %s.<br>

en: Is locked by the ruleset.
ga: Faoi ghlas de réir na rialacha.

en: Minimum:
ga: Íosmhéid:

en: Default:
ga: Réamhshocrú:

en: Maximum:
ga: Uasmhéid:

en: Possible values:
ga: Luachanna ceadaithe:

en: <table>
    <tr>
    <td valign="top"><pre>Synopsis:</pre></td>
    <td>
ga: <table>
    <tr>
    <td valign="top"><pre>Achoimre:</pre></td>
    <td>

en: <p>Description:</p>
ga: <p>Cur Síos:</p>

en: Move cost
ga: Costas bogtha

en: Mining
ga: Mianadóireacht

en: turns
ga: babhtaí

en: impossible
ga: dodhéanta

en: Upkeep
ga: Cothú

en: Requirement
ga: Riachtanas

en: More info
ga: Tuilleadh eolais

en: Use FILE as logfile
ga: Úsáid COMHAD mar logchomhad

en: Downloading %s
ga: %s á íosluchtú

en: Failed to download %s
ga: Níorbh fhéidir %s a íosluchtú

en: Tileset
ga: Tacar tíleanna

note: TRANS: License of modpack is not known
en: ?license:Unknown
ga: ?license:Anaithnid

note: TRANS: noun
en: License
ga: Ceadúnas

en:   Module options:    %s
ga:   Roghanna modúil:   %s

en:   Supported options: %s
ga:   Roghanna a dtacaítear leo: %s

en: Guests are not allowed on this server. Sorry.
ga: Níl cead ag aíonna bheith ar an bhfreastalaí seo. Tá brón orm.

en: %s was rejected: Guests not allowed.
ga: Diúltaíodh %s: Níl cead ag aíonna.

en: There was an error reading the user database, logging in as guest connection '%s'.
ga: Tharla earráid agus bunachar sonraí na n-úsáideoirí á léamh, do do logáil isteach mar aoi '%s'.

en: There was an error reading the user database and guest logins are not allowed. Sorry
ga: Tharla earráid agus bunachar sonraí na n-úsáideoirí á léamh - níl cead ag aíonna logáil isteach.  Tá brón orm.

en: %s was rejected: Database error and guests not allowed.
ga: Diúltaíodh %s: Earráid bhunachair sonraí agus níl cead ag aíonna logáil isteach.

en: Enter password for %s:
ga: Iontráil focal faire do %s:

en: This server allows only preregistered users. Sorry.
ga: Ceadaíonn an freastalaí seo úsáideoirí réamhchláraithe amháin.  Tá brón orm.

en: %s was rejected: Only preregistered users allowed.
ga: Diúltaíodh %s: Úsáideoirí réamhchláraithe amháin.

en: Sorry, too many wrong tries...
ga: Tá brón orm, an iomarca iarrachtaí míchearta...

en: %s was rejected: Too many wrong password verifies for new user.
ga: Diúltaíodh %s: An iomarca iarrachtaí a fhocal faire a dhearbhú le haghaidh úsáideora nua.

en: Warning: There was an error in saving to the database. Continuing, but your stats will not be saved.
ga: Rabhadh: Tharla earráid le linn sábhála sa bhunachar sonraí. Ag dul ar aghaidh, ach ní shábhálfar do chuid staitisticí.

en: %s was rejected: Too many wrong password tries.
ga: Diúltaíodh %s: An iomarca iarrachtaí focal faire a chur isteach.

en: auth failed
ga: theip ar údarú

en: Your password is incorrect. Try again.
ga: Focal faire mícheart. Bain triail eile as.

en: Sorry, your connection timed out...
ga: Ceangal imithe thar am...

en: %s was rejected: Connection timeout waiting for password.
ga: Diúltaíodh %s: Ceangal imithe thar am fanacht leis an bhfocal faire.

en: Your password is too short, the minimum length is %d. Try again.
ga: Tá d'fhocal faire róghearr, is é %d an fad íosta. Bain triail eile as.

en: %s gain a leader by the name %s. Dangerous times may lie ahead.
ga: Is é %2$s ceannaire nua na %1$s. Seans baoil san am atá romhainn.

en: Native unrest near %s led by %s.
ga: Corraíl i measc dhúchasach cheantar %s faoi stiúir %s.

en: Sea raiders seen near %s!
ga: Chonacthas creachairí mara i bhfoisceacht %s!

en: You have already sold something here this turn.
ga: Dhíol tú rud éigin anseo cheana le linn an bhabhta seo.

en: You sell %s in %s for %d gold. | You sell %s in %s for %d gold.
ga[0]: Díolann tú %s i %s ar %d phíosa óir.
ga[1]: Díolann tú %s i %s ar %d phíosa óir.
ga[2]: Díolann tú %s i %s ar %d phíosa óir.
ga[3]: Díolann tú %s i %s ar %d bpíosa óir.
ga[4]: Díolann tú %s i %s ar %d píosa óir.

en: Cannot buy in city created this turn.
ga: Ní ligtear do cheannach i gcathair cruthaithe le linn an bhabhta seo.

en: You have already bought this turn.
ga: Cheannaigh tú rud éigin le linn an bhabhta seo.

en: You don't buy %s!
ga: Ní cheannaíonn tú %s!

en: Can't buy units when city is in disorder.
ga: Ní ligtear do cheannach aonaid agus an chathair trí chéile.

note: TRANS: This whole string is only ever used when included in one * other string (search for this string to find it).
en: %d gold required. | %d gold required.
ga[0]: Tá gá le %d phíosa óir.
ga[1]: Tá gá le %d phíosa óir.
ga[2]: Tá gá le %d phíosa óir.
ga[3]: Tá gá le %d bpíosa óir.
ga[4]: Tá gá le %d píosa óir.

note: TRANS: %s is a pre-pluralised string: * "%d gold required."
en: %s You only have %d gold. | %s You only have %d gold.
ga[0]: %s Níl ach %d phíosa óir agat.
ga[1]: %s Níl ach %d phíosa óir agat.
ga[2]: %s Níl ach %d phíosa óir agat.
ga[3]: %s Níl ach %d bpíosa óir agat.
ga[4]: %s Níl ach %d píosa óir agat.

en: You have bought this turn, can't change.
ga: Tá ceannaithe agat le linn an bhabhta seo, ní ligtear d'athruithe.

en: You already have a city called %s.
ga: Tá cathair darb ainm %s agat cheana.

en: A city called %s already exists.
ga: Tá cathair darb ainm %s ann cheana.

en: Can't use %s as a city name. It is reserved for %s.
ga: Ní féidir %s a úsáid mar ainm na cathrach.  Tá sé in áirithe do %s.

en: %s is not a valid name. Only ASCII or ruleset names are allowed for cities.
ga: Is ainm neamhbhailí é %s.  Ní cheadaítear ach ainmneacha ASCII nó ainmneacha rialach ar chathracha.

en: City no. %d
ga: Cathair uimhir a %d

en: A poorly-named city
ga: Cathair a bhfuil drochainm uirthi

en: Changed homecity of %s to %s.
ga: Athraíodh cathair dhúchais an aonaid (%s) go %s.

en: Transferred %s in %s from %s to %s.
ga: %s i %s aistrithe ó na %s go dtí na %s.

en: Transferred %s from %s to %s.
ga: %s aistrithe ó na %s go dtí na %s.

note: TRANS: Polish Destroyer ... German <city>
en: %s %s lost in transfer to %s %s
ga: %2$s %1$s caillte le linn aistrithe go %4$s (%3$s)

en: %s lost along with control of %s.
ga: Cailleadh %s, chomh maith le smacht ar %s.

note: TRANS: <building> ... <city>
en: A replacement %s was built in %s.
ga: Tógáladh %s nua i %s.

en: You already had a city called %s. The city was renamed to %s.
ga: Bhí cathair darb ainm %s agat cheana.  Cuireadh ainm nua %s ar an gcathair.

en: You have founded %s.
ga: Bhunaigh tú %s.

en: Moved %s out of disbanded city %s since it cannot stay on %s.
ga: Bogadh %s ó chathair scortha %s toisc nach bhfuil aige fanacht ar %s.

en: When %s was disbanded your %s could not get out, and it was therefore lost.
ga: Nuair a scoireadh %s, cailleadh an %s s'agat toisc nach raibh sé in ann éalú.

en: You destroy %s completely.
ga: Díothaíonn tú %s.

en: %s has been destroyed by %s.
ga: Bhí %s díothaithe ag %s.

en: You conquer %s; your lootings accumulate to %d gold! | You conquer %s; your lootings accumulate to %d gold!
ga[0]: Ghabh tú %s; tá luach %d phíosa óir ar do chuid creiche!
ga[1]: Ghabh tú %s; tá luach %d phíosa óir ar do chuid creiche!
ga[2]: Ghabh tú %s; tá luach %d phíosa óir ar do chuid creiche!
ga[3]: Ghabh tú %s; tá luach %d bpíosa óir ar do chuid creiche!
ga[4]: Ghabh tú %s; tá luach %d píosa óir ar do chuid creiche!

en: %s conquered %s and looted %d gold from the city. | %s conquered %s and looted %d gold from the city.
ga[0]: Fuair %s bua ar %s agus ghoid sé %d phíosa óir ón chathair.
ga[1]: Fuair %s bua ar %s agus ghoid sé %d phíosa óir ón chathair.
ga[2]: Fuair %s bua ar %s agus ghoid sé %d phíosa óir ón chathair.
ga[3]: Fuair %s bua ar %s agus ghoid sé %d bpíosa óir ón chathair.
ga[4]: Fuair %s bua ar %s agus ghoid sé %d píosa óir ón chathair.

en: You conquer %s.
ga: Faigheann tú bua ar %s.

en: %s conquered %s.
ga: Fuair %s bua ar %s.

en: You have liberated %s! Lootings accumulate to %d gold. | You have liberated %s! Lootings accumulate to %d gold.
ga[0]: D'fhuascail tú %s! Tá luach %d phíosa óir ar do chuid creiche.
ga[1]: D'fhuascail tú %s! Tá luach %d phíosa óir ar do chuid creiche.
ga[2]: D'fhuascail tú %s! Tá luach %d phíosa óir ar do chuid creiche.
ga[3]: D'fhuascail tú %s! Tá luach %d bpíosa óir ar do chuid creiche.
ga[4]: D'fhuascail tú %s! Tá luach %d píosa óir ar do chuid creiche.

en: %s liberated %s and looted %d gold from the city. | %s liberated %s and looted %d gold from the city.
ga[0]: D'fhuascail %s %s agus ghoid sé %d phíosa óir ón chathair.
ga[1]: D'fhuascail %s %s agus ghoid sé %d phíosa óir ón chathair.
ga[2]: D'fhuascail %s %s agus ghoid sé %d phíosa óir ón chathair.
ga[3]: D'fhuascail %s %s agus ghoid sé %d bpíosa óir ón chathair.
ga[4]: D'fhuascail %s %s agus ghoid sé %d píosa óir ón chathair.

en: You have liberated %s!
ga: Bhí %s fuascailte agat!

en: %s liberated %s.
ga: D'fhuascail %s %s.

en: Trade route between %s and %s canceled.
ga: Cealaíodh trádbhealach idir %s agus %s.

en: Sorry, the %s canceled the trade route from %s to your city %s.
ga: Chealaigh na %s an trádbhealach ó %s go cathair de do chuid %s.

en: %s has been struck by a plague! Population lost!
ga: Tá %s faoi aicíd! Cailleadh daoine!

en: The %s have stopped building The %s in %s.
ga: Stop na %s ar thógáil %s in %s

note: TRANS: Possible 'source' of the production change * (in "<city> is building ..." sentence). Preserve leading space.
en:  from the worklist
ga:  ón liosta oibre

note: TRANS: "<city> is building <production><source>." * 'source' might be an empty string, or a clause like * " from the worklist".
en: %s is building %s%s.
ga: Tá %s ag tógáil %s%s.

en: The %s have started building The %s in %s.
ga: Thosaigh na %s ar thógáil %s in %s.

en: You sell %s in %s (now landlocked) for %d gold. | You sell %s in %s (now landlocked) for %d gold.
ga[0]: Dhíol tú %s in %s (atá talamhiata anois) ar %d phíosa óir.
ga[1]: Dhíol tú %s in %s (atá talamhiata anois) ar %d phíosa óir.
ga[2]: Dhíol tú %s in %s (atá talamhiata anois) ar %d phíosa óir.
ga[3]: Dhíol tú %s in %s (atá talamhiata anois) ar %d bpíosa óir.
ga[4]: Dhíol tú %s in %s (atá talamhiata anois) ar %d píosa óir.

en: The size of the city map of %s is %s.
ga: Bhí méid an mhapa de %s %s.

en: increased
ga: méadaithe

en: reduced
ga: laghdaithe

en: Notice: Wonder %s in %s will be finished next turn.
ga: Fógra: Beidh iontas (%s) i %s críochnaithe sa chéad bhabhta eile.

en: %s may soon grow to size %i.
ga: Tiocfaidh fás %2$i ar %1$s go luath.

en: Warning: Famine feared in %s.
ga: Rabhadh: Faitíos roimh ghorta i %s.

en: WARNING, we're LOW on FUNDS %s.
ga: RABHADH, níl mórán airgid fágtha againn a %s.

en: %s needs %s (being built) to grow beyond size %d.
ga: Teastaíonn %2$s (á thógáil) ó %1$s le go dtiocfaidh fás air os cionn %3$d.

en: %s needs an improvement to grow beyond size %d.
ga: Tá gá feabhas a chur ar %s le go dtiocfaidh fás air os cionn %d.

en: %s grows to size %d.
ga: Tháinig méadú %2$d ar %1$s.

en: Famine feared in %s, %s lost!
ga: Faitíos roimh ghorta i %s, cailleadh %s!

en: Famine causes population loss in %s.
ga: D'ísligh gorta an daonra in %s.

en: Famine destroys %s entirely.
ga: Bhí %s díothaithe go hiomlán ag gorta.

en: Production of %s is upgraded to %s in %s.
ga: Uasghrádadh táirgiú %s go %s in %s.

note: TRANS: The <city> worklist ....
en: The %s worklist is now empty.
ga: Tá an liosta oibre atá ag %s folamh anois.

en: %s can't upkeep %s, unit disbanded.
ga: Níl %s in ann %s a chothú; díscaoileadh an t-aonad.

en: Citizens in %s perish for their failure to upkeep %s!
ga: Éagann daoine i %s toisc nár chothaíodar %s!

en: %s is building %s, which is no longer available.
ga: Tá %s ag tógáil %s, rud nach bhfuil ar fáil níos mó.

en: The %s have finished building %s in %s.
ga: Chríochnaigh na %s %s a thógáil i %s.

en: %s has finished building %s.
ga: Thóg %s %s.

en: %s boosts research; you gain %d immediate advance. | %s boosts research; you gain %d immediate advances.
ga[0]: Cuireann %s le taighde; faigheann tú %d dul chun cinn láithreach.
ga[1]: Cuireann %s le taighde; faigheann tú %d dul chun cinn láithreach.
ga[2]: Cuireann %s le taighde; faigheann tú %d dul chun cinn láithreach.
ga[3]: Cuireann %s le taighde; faigheann tú %d dul chun cinn láithreach.
ga[4]: Cuireann %s le taighde; faigheann tú %d dul chun cinn láithreach.

en: The %s have started building a spaceship!
ga: Thosaigh na %s ar spáslong a thógáil!

note: TRANS: <city> is finished building <unit/building>.
en: %s is finished building %s.
ga: Chríochnaigh na %s ar a %s a thógáil.

en: Can't afford to maintain %s in %s, building sold!
ga: Ní féidir %s a chothú i %s; díoladh an foirgneamh!

en: Not enough gold. %s disbanded.
ga: Níl go leor óir ann. Díscaoileadh %s.

en: Pollution near %s.
ga: Truailliú i ngar do %s.

en: Celebrations in your honor in %s.
ga: Ceiliúradh in ómós duit i %s.

en: Celebrations canceled in %s.
ga: Cuireadh ceiliúradh ar ceal i %s.

en: Order restored in %s.
ga: Tá síochán in %s arís.

note: TRANS: %s - government form, e.g., Democracy
en: The people have overthrown your %s, your country is in turmoil.
ga: Threascair na daoine do rialtas (%s), tá do thír trí chéile.

note: TRANS: "<city> is disbanded into Settler."
en: %s is disbanded into %s.
ga: Is %2$s iad na daoine i %1$s ina dhiaidh dóibh scarúint.

note: TRANS: From <city1> to <city2>.
en: Migrants from %s can't go to %s because there is not enough food available!
ga: Ní féidir le himircigh ó %s dul go %s toisc nach bhfuil a ndóthain bia ar fáil!

note: TRANS: From <city1> to <city2> (<city2 nation adjective>).
en: Migrants from %s can't go to %s (%s) because there is not enough food available!
ga: Ní féidir le himircigh ó %s dul go %s (%s) toisc nach bhfuil a ndóthain bia ar fáil!

note: TRANS: From <city1> (<city1 nation adjective>) to <city2>.
en: Migrants from %s (%s) can't go to %s because there is not enough food available!
ga: Ní féidir le himircigh ó %s (%s) dul go %s toisc nach bhfuil a ndóthain bia ar fáil!

note: TRANS: From <city1> to <city2>.
en: Migrants from %s can't go to %s because it needs an improvement to grow!
ga: Níl ag imircigh ó %s dul chuig %s toisc gá feabhais ann!

note: TRANS: From <city1> to <city2> of <city2 nation adjective>.
en: Migrants from %s can't go to %s (%s) because it needs an improvement to grow!
ga: Níl ag imircigh %s dul chuig %s (%s) toisc go bhfuil gá le dul chun cinn le go dtiocfaidh fás air.

note: TRANS: From <city1> (<city1 nation adjective>) to <city2>.
en: Migrants from %s (%s) can't go to %s because it needs an improvement to grow!
ga: Níl ag inimircigh %s (%s) dul chuig %s toisc go bhfuil gá le dul chun cinn le go dtiocfaidh fás air!

en: %s was disbanded by its citizens.
ga: Bhí %s tréigthe ag a saoránaigh.

note: TRANS: From <city1> to <city2>.
en: Migrants from %s moved to %s in search of a better life.
ga: Chuaigh imircigh ó %s go %s ar thóir saoil níos fearr.

note: TRANS: From <city1> to <city2> (<city2 nation adjective>).
en: Migrants from %s moved to %s (%s) in search of a better life.
ga: Chuaigh imircigh ó %s go %s (%s) ar thóir saoil níos fearr.

note: TRANS: From <city1> (<city1 nation adjective>) to <city2>.
en: Migrants from %s (%s) moved to %s in search of a better life.
ga: Chuaigh imircigh ó %s (%s) go %s ar thóir saoil níos fearr.

en: Citizens of %s are thinking about migrating to %s for a better life.
ga: Tá saoránaigh ó %s ag smaoineamh ar dul ar imirce go %s ar thóir saoil níos fearr.

note: TRANS: <city1> to <city2> (<city2 nation adjective>).
en: Citizens of %s are thinking about migrating to %s (%s) for a better life.
ga: Tá saoránaigh ó %s ag smaoineamh ar dul ar imirce go %s (%s) ar thóir saoil níos fearr.

en: Failed to install SIGINT handler: %s
ga: Theip ar láimhseálaí SIGINT a shuiteáil: %s

en: Failed to install SIGHUP handler: %s
ga: Theip ar láimhseálaí SIGHUP a shuiteáil: %s

en: Failed to install SIGTERM handler: %s
ga: Theip ar láimhseálaí SIGTERM a shuiteáil: %s

en: Failed to ignore SIGPIPE: %s
ga: Theip ar neamhaird a dhéanamh de SIGPIPE: %s

en: Warning: the %s option is obsolete.  Use -m to enable the metaserver.
ga: Rabhadh: tá rogha %s i léig. Úsáid -m chun an meiteafhreastalaí a chumasú.

en: Illegal value "%s" for --Announce
ga: Luach neamhcheadaithe "%s" ar --Announce

en: Error: unknown option '%s'
ga: Earráid: rogha anaithnid '%s'

en: This is the server for %s
ga: Seo é an freastalaí le haghaidh %s

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: You can learn a lot about Freeciv at %s
ga: Tá go leor eolais faoi Freeciv ar fáil ó %s

en: Connect to metaserver from this address
ga: Ceangail le meitifhreastalaí ón seoladh seo

note: TRANS: "Metaserver" is exactly what user must type, do not translate.
en: Metaserver ADDR
ga: Metaserver SEOLADH

en: Set ADDR as metaserver address
ga: Úsáid SEOLADH mar sheoladh an mheitifhreastalaí

note: TRANS: "saves" is exactly what user must type, do not translate.
en: saves DIR
ga: saves CL

en: Save games to directory DIR
ga: Sábháil cluichí i gcomhadlann CL

note: TRANS: "scenarios" is exactly what user must type, do not translate.
en: scenarios DIR
ga: scenarios CL

note: TRANS: "Serverid" is exactly what user must type, do not translate.
en: Serverid ID
ga: Serverid AITHEANTAS

note: TRANS: translate text between <> only
en: help
    help commands
    help options
    help <command-name>
    help <option-name>
ga: help
    help commands
    help options
    help <ordú>
    help <rogha>

note: TRANS: translate text between <> only
en: cut <connection-name>
ga: cut <ainm-an-cheangail>

note: TRANS: translate text between <> only
en: explain
    explain <option-name>
ga: explain
    explain <rogha>

note: TRANS: translate text between <> only
en: wall <message>
ga: wall <teachtaireacht>

note: TRANS: translate text between <> only
en: connectmsg <message>
ga: connectmsg <teachtaireacht>

note: TRANS: translate text between [] only; "vote" is as a process
en: vote yes|no|abstain [vote number]
ga: vote yes|no|abstain [uimhir an toghcháin]

note: TRANS: "vote" as an instance of voting
en: Cast a vote.
ga: Caith vóta.

note: TRANS: translate text between <> only
en: set <option-name> <value>
ga: set <rogha> <luach>

note: TRANS: translate text between <> only
en: team <player> <team>
ga: team <imreoir> <foireann>

note: TRANS: translate text between <> only
en: rulesetdir <directory>
ga: rulesetdir <comhadlann>

en: Choose new ruleset directory or modpack.
ga: Roghnaigh comhadlann nua rialacha nó pacáiste modhnaithe.

note: TRANS: translate text between <> only
en: metaserver <address>
ga: metaserver <seoladh>

note: TRANS: translate text between <> only
en: aitoggle <player-name>
ga: aitoggle <ainm-imreora>

note: TRANS: translate text between [] and <> only
en: take [connection-name] <player-name>
ga: take [ainm-an-cheangail] <ainm-imreora>

note: TRANS: translate text between [] only
en: observe [connection-name] [player-name]
ga: observe [ainm-an-cheangail] [ainm-imreora]

note: TRANS: translate text between <> only
en: detach <connection-name>
ga: detach <ainm-an-cheangail>

en: Detach from a player.
ga: Dícheangail ó imreoir.

note: TRANS: translate text between <> only
en: novice
    novice <player-name>
ga: novice
    novice <ainm-imreora>

note: TRANS: translate text between <> only
en: easy
    easy <player-name>
ga: easy
    easy <ainm-imreora>

note: TRANS: translate text between <> only
en: normal
    normal <player-name>
ga: normal
    normal <ainm-imreora>

note: TRANS: translate text between <> only
en: hard
    hard <player-name>
ga: hard
    hard <ainm-imreora>

note: TRANS: translate text between <> only
en: cheating
    cheating <player-name>
ga: cheating
    cheating <ainm-imreora>

note: TRANS: translate text between <> only
en: experimental
    experimental <player-name>
ga: experimental
    experimental <ainm-imreora>

note: TRANS: translate text between <> only
en: cmdlevel
    cmdlevel <level>
    cmdlevel <level> new
    cmdlevel <level> first
    cmdlevel <level> <connection-name>
ga: cmdlevel
    cmdlevel <leibhéal>
    cmdlevel <leibhéal> new
    cmdlevel <leibhéal> first
    cmdlevel <leibhéal> <ainm-an-cheangail>

note: TRANS: translate text between <> only; "vote" is as a process
en: cancelvote
    cancelvote <vote number>
    cancelvote all
ga: cancelvote
    cancelvote <uimhir an toghcháin>
    cancelvote all

note: TRANS: translate text between <> only
en: remove <player-name>
ga: remove <ainm-imreora>

note: TRANS: translate text between <> only
en: save
    save <file-name>
ga: save
    save <ainm-comhaid>

en: Save game to file.
ga: Sábháil cluiche i gcomhad.

note: TRANS: translate text between <> only
en: load
    load <file-name>
ga: load
    load <ainm-comhaid>

en: Load game from file.
ga: Luchtaigh cluiche ó chomhad.

note: TRANS: translate text between <> only
en: read <file-name>
ga: read <ainm-comhaid>

note: TRANS: translate text between <> only
en: write <file-name>
ga: write <ainm-comhaid>

en: Reset all server settings.
ga: Athshocraigh socruithe uile an fhreastalaí.

note: TRANS: translate text between <>
en: kick <user>
ga: kick <úsáideoir>

en: %s Welcome
ga: Fáilte a %s

en: Welcome to the %s Server running at %s port %d.
ga: Fáilte go dtí an freastalaí %s ag rith ar %s, port %d.

en: Welcome to the %s Server at port %d.
ga: Fáilte go dtí an freastalaí %s ar phort %d.

en: %s has connected from %s.
ga: Tá %s tar éis ceangal a bhunú ó %s.

en: Couldn't attach your connection to new player.
ga: Níorbh fhéidir do cheangal a nascadh le himreoir nua.

en: You are logged in as '%s' connected to no player.
ga: Tá tú logáilte isteach mar '%s' ach gan cheangal le himreoir ar bith.

en: You are logged in as '%s' connected to %s.
ga: Tá tú logáilte isteach mar '%s' ceangailte le %s.

en: %s has connected from %s (player %s).
ga: Cheangail %s ó %s (imreoir %s).

en: Client rejected: %s.
ga: Diúltaíodh cliant: %s.

en: Connection request from %s from %s
ga: Iarratas ar cheangal ó %s, %s

en: %s has client version %d.%d.%d%s
ga: Úsáideoir %s: tá leagan %d.%d.%d%s aige

en: Invalid username '%s'
ga: Ainm neamhbhailí '%s'

en: %s was rejected: Invalid name [%s].
ga: Diúltaíodh %s: Ainm neamhbhailí [%s].

en: %s was rejected: Connection kicked (%d seconds remaining).
ga: Diúltaíodh %s: Cuireadh cosc ar an gceangal (%d soicind fágtha).

en: '%s' already connected.
ga: Tá '%s' ceangailte cheana.

en: Lost connection: %s.
ga: Cailleadh an ceangal: %s.

en: Detaching from %s.
ga: Á dhícheangal ó %s.

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: Please report this message at %s
ga: Déan tuairisc ar an teachtaireacht seo ag %s

en: The %s can't accept %s.
ga: Ní féidir leis na %s glacadh le %s.

en: You don't have tech %s, you can't accept treaty.
ga: Níl an teicneolaíocht %s agat, ní féidir leat glacadh leis an gconradh.

en: You are not owner of %s, you can't accept treaty.
ga: Ní leatsa é %s; ní féidir leat glacadh leis an gconradh.

en: Your capital (%s) is requested, you can't accept treaty.
ga: Iarradh d'ardchathair (%s), ní féidir leat glacadh leis an gconradh seo.

en: You cannot form an alliance because you are at war with an ally of %s.
ga: Ní féidir libh comhaontú toisc go bhfuil tú ag cur cogaidh ar chomhghuaillí %s.

en: You cannot form an alliance because %s is at war with an ally of yours.
ga: Ní féidir libh comhaontú toisc go bhfuil %s ag cur cogaidh ar chomhghuaillí atá agat.

en: You don't have enough gold, you can't accept treaty.
ga: Níl do dhóthain óir agat, ní féidir leat glacadh leis an gconradh seo.

en: A treaty containing %d clause was agreed upon. | A treaty containing %d clauses was agreed upon.
ga[0]: Socraíodh conradh ina bhfuil %d chlásal.
ga[1]: Socraíodh conradh ina bhfuil %d chlásal.
ga[2]: Socraíodh conradh ina bhfuil %d chlásal.
ga[3]: Socraíodh conradh ina bhfuil %d gclásal.
ga[4]: Socraíodh conradh ina bhfuil %d clásal.

en: One of the cities the %s are giving away is destroyed! Treaty canceled!
ga: Tá ceann de na cathracha a d'ofráil na %s go hiomlán scriosta! Conradh curtha ar ceal!

en: The %s no longer control %s! Treaty canceled!
ga: Níl na %s i gceannas ar %s níos mó! Cealaíodh an conradh!

en: The %s don't have the promised amount of gold! Treaty canceled!
ga: Níl an méid óir a bhí geallta ag na %s! Cealaíodh an conradh!

en: You gave an embassy to %s.
ga: Thug tú ambasáid do %s.

en: %s allowed you to create an embassy!
ga: Thug %s cead duit ambasáid a chruthú!

en: You are taught the knowledge of %s.
ga: Múineadh gaois %s duit.

en: You get %d gold. | You get %d gold.
ga[0]: Faigheann tú %d phíosa óir.
ga[1]: Faigheann tú %d phíosa óir.
ga[2]: Faigheann tú %d phíosa óir.
ga[3]: Faigheann tú %d bpíosa óir.
ga[4]: Faigheann tú %d píosa óir.

note: TRANS: ... Polish worldmap.
en: You receive the %s worldmap.
ga: Fuair tú mapa %s an Domhain.

note: TRANS: ... Polish seamap.
en: You receive the %s seamap.
ga: Fuair tú mapa %s na farraige.

en: You receive the city of %s from %s.
ga: Fuair tú cathair %s ó %s.

en: You give the city of %s to %s.
ga: Tugann tú cathair %s do %s.

en: You agree on a cease-fire with %s.
ga: D'aontaigh tú ar shos comhraic le %s.

en: You agree on an alliance with %s.
ga: D'aontaigh tú ar shos comhraic le %s.

en: You give shared vision to %s.
ga: Tugann tú fís aontaithe do %s.

en: %s gives you shared vision.
ga: Tugann %s fís aontaithe duit.

en: %s canceled the meeting!
ga: Chealaigh %s an cruinniú!

en: Meeting with %s canceled.
ga: Cealaíodh an cruinniú le %s.

en: Your diplomatic envoy was decapitated!
ga: Baineadh na cloigne de do thoscairí dioplómaitiúla!

en: Your %s poisoned the water supply of %s.
ga: Nimhnigh do %s an t-uisce in %s.

en: %s is suspected of poisoning the water supply of %s.
ga: Síltear gur nimhnigh %s an t-uisce in %s.

en: You have established an embassy in %s.
ga: Thóg tú ambasáid in %s.

en: The %s have established an embassy in %s.
ga: Thóg na %s ambasáid in %s.

en: Your %s succeeded in sabotaging the %s %s.
ga: D'éirigh le do %1$s sabaitéireacht a dhéanamh ar an %3$s %2$s.

note: TRANS: ... the Poles!
en: Your %s was sabotaged by the %s!
ga: Rinne na %2$s sabaitéireacht ar do %1$s!

en: You don't have enough gold to bribe the %s %s.
ga: Níl do dhóthain óir agat an %2$s %1$s a bhreabadh.

note: TRANS: <diplomat> ... <unit>
en: Your %s succeeded in bribing the %s.
ga: D'éirigh le do %s crúibín cam a thabhairt don %s.

note: TRANS: <unit> ... <Poles>
en: Your %s was bribed by the %s.
ga: Thug na %2$s crúibín cam do do %1$s.

note: TRANS: Paris was expecting ... Your Spy was caught
en: %s was expecting your attempt to steal technology again. Your %s was caught and executed.
ga: Bhí %s ullmhaithe in aghaidh d'iarrachta teicneolaíocht a ghoid arís. Rugadar ar do %s agus chuireadar chun báis é.

note: TRANS: Your Spy was caught ... from %s.
en: Your %s was caught in the attempt of stealing technology from %s.
ga: Rugadh ar do %s agus é ag déanamh iarrachta teicneolaíocht a ghoid ó %s.

note: TRANS: The Belgian Spy ... from Paris
en: The %s %s failed to steal technology from %s.
ga: Níor éirigh leis an %2$s %1$s teicneolaíocht a ghoid ó %3$s.

en: No new technology found in %s.
ga: Níor thángthas ar theicneolaíocht nua in %s.

en: You don't have enough gold to subvert %s.
ga: Níl do dhóthain óir agat %s a threascairt.

en: Your %s was caught in the attempt of inciting a revolt!
ga: Rugadh ar do %s agus é ag déanamh iarrachta éirí amach a spreagadh!

en: You caught %s %s attempting to incite a revolt in %s!
ga: Rug tú ar %2$s %1$s ag déanamh iarrachta éirí amach a spreagadh in %3$s!

en: Revolt incited in %s, you now rule the city!
ga: Spreagadh éirí amach in %s, tá tú i gceannas ar an gcathair anois!

en: %s has revolted, %s influence suspected.
ga: D'éirigh %s amach, síltear go raibh baint ag pobal %s leis.

en: Your %s was caught in the attempt of industrial sabotage!
ga: Rugadh ar do %s ag déanamh iarrachta sabaitéireacht tionsclaíoch a dhéanamh!

en: You caught %s %s attempting sabotage in %s!
ga: Rug tú ar %2$s %1$s ag déanamh iarrachta sabaitéireacht a dhéanamh in %3$s!

en: Your %s could not find anything to sabotage in %s.
ga: Ní raibh do %s in ann teacht ar aon rud le sabaitéireacht a dhéanamh air in %s.

en: You cannot sabotage a %s!
ga: Ní féidir leat sabaitéireacht a dhéanamh ar %s!

en: Your %s could not find the %s to sabotage in %s.
ga: Ní raibh do %s in ann teacht ar an %s le sabaitéireacht a dhéanamh air in %s.

en: Your %s succeeded in destroying the production of %s in %s.
ga: D'éirigh le do %s táirgiú %s in %s a scriosadh.

en: The production of %s was destroyed in %s, %s are suspected.
ga: Scriosadh táirgiú %s in %s, síltear go raibh baint ag na %s leis.

en: Your %s was caught in the attempt of sabotage!
ga: Rugadh ar do %s agus é ag iarraidh sabaitéireacht a dhéanamh!

en: You caught %s %s attempting to sabotage the %s in %s!
ga: Rug tú ar %2$s %1$s agus é ag déanamh iarrachta sabaitéireacht a dhéanamh ar %3$s in %4$s!

en: Your %s destroyed the %s in %s.
ga: Scrios do %s an %s in %s.

en: The %s destroyed the %s in %s.
ga: Scrios na %s an %s in %s.

note: TRANS: <unit> ... <diplomat>
en: An enemy %s has been eliminated by your %s.
ga: Scrios do %2$s %1$s naimhdeach.

note: TRANS: <unit> ... <city> ... <diplomat>
en: Your %s has been eliminated defending %s against a %s.
ga: Scriosadh do %s agus é ag cosaint %s in éadan %s.

note: TRANS: <nation adj> <unit> ... <city> * TRANS: ... <diplomat>
en: A %s %s has been eliminated defending %s against a %s.
ga: Scriosadh %2$s %1$s agus é ag cosaint %3$s in éadan %4$s.

note: TRANS: ... <unit> ... <nation adj> <city> * TRANS: ... <diplomat>
en: Your %s has been eliminated defending %s %s against a %s.
ga: Scriosadh do %1$s agus é ag cosaint %3$s %2$s in éadan %4$s.

note: TRANS: <unit> ... <diplomat> TRANS: ... <unit> ... <diplomat>
en: Your %s has been eliminated defending against a %s.
ga: Scriosadh do %s agus é ag cosaint in éadan %s.

note: TRANS: <nation adj> <unit> ... <diplomat>
en: A %s %s has been eliminated defending against a %s.
ga: Scriosadh %2$s %1$s agus é ag cosaint in éadan %3$s.

en: Your %s was eliminated by a defending %s.
ga: Bhí do %s scriosta ag %s ar cosaint.

en: Eliminated a %s %s while infiltrating %s.
ga: Scriosadh %2$s %1$s agus %3$s á insíothlú.

en: A %s %s eliminated a %s %s while infiltrating %s.
ga: Scrios %2$s %1$s %4$s %3$s agus %5$s á insíothlú aige.

en: Your %s eliminated a %s %s while infiltrating %s.
ga: Scrios do %1$s %3$s %2$s agus %4$s á insíothlú aige.

en: Eliminated a %s %s while infiltrating our troops.
ga: Scriosadh %2$s %1$s agus ár dtrúpaí á n-insíothlú.

en: A %s %s eliminated a %s %s while infiltrating our troops.
ga: Scrios %2$s %1$s %4$s %3$s agus ár dtrúpaí á n-insíothlú.

note: TRANS: ... <unit> ... <diplomat>
en: Your %s eliminated a %s %s while infiltrating our troops.
ga: Scrios do %1$s %3$s %2$s agus ár dtrúpaí á n-insíothlú.

en: Your %s has successfully completed the mission and returned unharmed to %s.
ga: D'éirigh le do %s a mhisean a chur i gcrích agus d'fhill sé chuig %s.

en: Your %s was captured after completing the mission in %s.
ga: Gabhadh do %s ina dhiaidh an mhisin rathúil in %s.

en: Your %s was captured after completing the mission.
ga: Gabhadh do %s ina dhiaidh dheireadh a mhisin.

en:  *** Server set to edit mode by %s! ***
ga:  *** Chuir %s an freastalaí sa mhód eagarthóireachta! ***

en:  *** Edit mode canceled by %s. ***
ga:  *** Chealaigh %s an mód eagarthóireachta. ***

en: No such unit (ID %d).
ga: Níl a leithéid d'aonad ann (aitheantas %d).

en: Cannot create a city because %d is not a valid tile index on this map!
ga: Ní féidir cathair a chruthú toisc nach tíl bhailí ar an mapa seo é %d!

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates>."
en: A city may not be built at %s.
ga: Ní féidir cathair a thógáil ag %s.

en: Cannot edit city with invalid city ID %d.
ga: Ní féidir cathair le haitheantas neamhbhailí %d a chur in eagar.

en: Cannot edit city name: %s
ga: Ní féidir ainm na cathrach a chur in eagar: %s

en: Invalid city size %d for city %s.
ga: Méid neamhbhailí %d do chathair %s.

en: It is impossible for a city to have %s!
ga: Ní féidir %s a bheith ag cathair!

en: No such player (ID %d).
ga: Níl a leithéid d'imreoir ann (aitheantas %d).

en: No such city (ID %d).
ga: Níl a leithéid de chathair ann (aitheantas %d).

en: Cannot load fcdb config file '%s':
    %s
ga: Ní féidir comhad cumraíochta fcdb '%s' a luchtú:
    %s

en: %s to allies: %s
ga: %s le comhghuaillithe: %s

en: %s to global observers: %s
ga: %s le breathnóirí domhanda: %s

en: You are not attached to a player.
ga: Níl tú ceangailte le himreoir.

en: %s is not connected.
ga: Níl %s ceangailte.

en: There is no connection by the name %s.
ga: Níl ceangal darb ainm %s ann.

en: There is no player nor connection by the name %s.
ga: Níl imreoir ná ceangal darb ainm %s ann.

en: Global warming has occurred!
ga: Tharla téamh domhanda!

en: Nuclear winter has occurred!
ga: Tharla geimhreadh núicléach!

en: The %s are no more!
ga: Tá na %s imithe!

en: %s rate exceeds the max rate for %s.
ga: Tá an ráta seo (%s) níos mó ná an t-uasráta don rialtas seo (%s).

en: %s now governs the %s as a %s.
ga: Tá %s i gceannas ar na %s anois; is %s é.

en: You should choose a new government from the government menu.
ga: Ba chóir duit rialtas nua a roghnú ó roghchlár na rialtas.

en: The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
ga: Seo é an staid taidhleoireachta idir na %s agus na %s anois: %s.

en:  %s canceled the diplomatic agreement! The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
ga:  Chuir %s an comhaontú taidhleoireachta ar ceal!  Seo é an staid taidhleoireachta idir na %s agus na %s anois: %s.

en: Your team mate %s declared war on %s. You are obligated to cancel alliance with %s.
ga: D'fhógair do chéile imeartha %s cogadh ar na %s. Tá iallach ort do chomhaontas le %s a chur ar ceal.

en: Removing player %s.
ga: Imreoir %s á bhaint.

en: You've been removed from the game!
ga: Baineadh ón gcluiche thú!

en: %s has been removed from the game.
ga: Baineadh %s ón gcluiche.

en: Please choose a non-blank name.
ga: Roghnaigh ainm nach bhfuil folamh.

en: That nation is already in use.
ga: Tá an náisiún sin in úsáid cheana.

en: Please choose a name containing only ASCII characters.
ga: Roghnaigh ainm nach bhfuil ach carachtair ASCII ann.

en: Player no. %d
ga: Imreoir uimh. %d

en: A poorly-named player
ga: Imreoir a bhfuil drochainm air

en: You have made contact with the %s, ruled by %s.
ga: Chuaigh tú i dteagmháil leis na %s, faoi riail %s.

note: TRANS: <leader> ... the Poles.
en: %s is the rebellious leader of the %s.
ga: Is é %s an duine ceannairceach atá i gceannas ar na %s.

note: TRANS: <city> ... the Poles.
en: %s declares allegiance to the %s.
ga: Fógraíonn %s go bhfuil sé faoi ghéillsine ag na %s.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the RICHEST Civilizations in the World.
ga: %s Tugann %s cuntas ar na sibhialtachtaí IS SAIBHRE ar Domhan.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the most ADVANCED Civilizations in the World.
ga: %s Tugann %s cuntas ar na sibhialtachtaí IS FORBARTHA ar Domhan.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the most MILITARIZED Civilizations in the World.
ga: %s Tugann %s cuntas ar na sibhialtachtaí IS MÍLEATA ar Domhan.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the HAPPIEST Civilizations in the World.
ga: %s Tugann %s cuntas ar na sibhialtachtaí IS SÁSTA ar Domhan.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the LARGEST Civilizations in the World.
ga: %s Tugann %s cuntas ar na sibhialtachtaí IS MÓ ar Domhan.

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Herodotus
ga: Heireadótas

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Thucydides
ga: Túicídidéas

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Pliny the Elder
ga: Plinias Mór

en: Population
ga: Daonra

en: Research Speed
ga: Luas Taighde

en: Military Service
ga: Seirbhís Mhíleata

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Supreme %s
ga: %2d: Na %s Ardcheannasacha

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Magnificent %s
ga: %2d: Na %s Iontacha

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Great %s
ga: %2d: Na %s Thar Barr

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Glorious %s
ga: %2d: Na %s Glórmhara

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Excellent %s
ga: %2d: Na %s Sármhaithe

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Eminent %s
ga: %2d: Na %s Ardchéimiúla

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Distinguished %s
ga: %2d: Na %s Oirirce

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Average %s
ga: %2d: Na %s Measartha Maith

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Mediocre %s
ga: %2d: Na %s Lagmheasartha

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Ordinary %s
ga: %2d: Na %s Coitianta

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Pathetic %s
ga: %2d: Na %s Truamhéalacha

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Useless %s
ga: %2d: Na %s Beagmhaitheasacha

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Valueless %s
ga: %2d: Na %s Gan Mhaith

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Worthless %s
ga: %2d: Na %s Beag is Fiú

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Wretched %s
ga: %2d: Na %s Suaracha

en: The Five Greatest Cities in the World!
ga: Na Cúig Chathair Is Fearr Ar Domhan!

note: TRANS: "Colossus in Rhodes (Greek, team 2)".
en: %s in %s (%s, %s)
ga: %s i %s (%s, %s)

en: %s in %s (%s)
ga: %s i %s (%s)

en: %s has been DESTROYED
ga: DÍOTHAÍODH %s

note: TRANS: "([...] (Roman, team 4))".
en: (building %s in %s (%s, %s))
ga: (%s á thógáil i %s (%s, %s))

en: (building %s in %s (%s))
ga: (%s á thógáil i %s (%s))

note: TRANS: abbreviation of "square miles"
en:  sq. mi. |  sq. mi.
ga[0]:  mhíle cearn.
ga[1]:  mhíle cearn.
ga[2]:  mhíle cearn.
ga[3]:  míle cearn.
ga[4]:  míle cearn.

en:  bulb |  bulbs
ga[0]:  bholgán
ga[1]:  bholgán
ga[2]:  bholgán
ga[3]:  mbolgán
ga[4]:  bolgán

en:  month |  months
ga[0]:  mhí
ga[1]:  mhí
ga[2]:  mhí
ga[3]:  mí
ga[4]:  mí

en:  ton |  tons
ga[0]:  tonna
ga[1]:  thonna
ga[2]:  thonna
ga[3]:  tonna
ga[4]:  tonna

en: (ranked %d)
ga: (rangaithe %d)

en: %s %s (%s)
ga: %2$s %1$s (%3$s)

en: Population
ga: Daonra

en: Cities
ga: Cathracha

en: Technologies
ga: Teicneolaíocht

en: Wonders
ga: Iontais

en: Literacy
    (%)
ga: Litearthacht
    (%)

en: Spaceship
ga: Spáslong

en: Built Units
ga: Aonaid Tógtha

en: Killed Units
ga: Aonaid Mharaithe

en: Unit Losses
ga: Aonaid Chaillte

note: TRANS: message about an installation error.
en: Could not find a readable "%s.%s" ruleset file.
ga: Níorbh fhéidir comhad inléite rialacha "%s.%s" a aimsiú.

en: Loading rulesets.
ga: Rialacha á luchtú.

en: %s has been added as human player.
ga: Cuireadh %s leis an gcluiche (imreoir daonna).

note: TRANS: Minor error message: <Leader> ... <Poles>.
en: %s had invalid nation; changing to %s.
ga: Bhí náisiún neamhbhailí ag %s; is é na %s anois.

en: Failed saving game as %s
ga: Theip ar an cluiche a shábháil mar %s

en: Game saved as %s
ga: Sábháladh an cluiche mar %s

en: Unsupported compression type %d.
ga: Ní thacaítear leis an gcineál comhbhrúite %d.

en: rejected
ga: diúltaithe

en: client disconnected
ga: cliant dícheangailte

en: Server: bad address: <%s:%d>.
ga: Freastalaí: drochsheoladh: <%s:%d>.

note: TRANS: Game state for local server
en: Pregame
ga: Réamhchluiche

note: TRANS: Game state for local server
en: Running
ga: Ar Siúl

note: TRANS: Game state for local server
en: Game over
ga: Críochnaithe

en: Number of tiles
ga: Líon na dtíleanna

en: Tiles per player
ga: Líon na dtíleanna ag gach imreoir

en: Width and height
ga: Leithead agus airde

en: Hexagonal
ga: Heicseagánach

en: Scenario map
ga: Mapa cnámhscéil

en: Island-based
ga: Bunaithe ar oileán

en: New turn
ga: Babhta nua

en: Set manually
ga: Socraigh de láimh

en: No barbarians
ga: Gan barbaraigh

en: Only in huts
ga: I mbotháin amháin

en: Frequent barbarian uprising
ga: Éirithe amach barbaracha go minic

en: No compression
ga: Gan comhbhrú

en: Number of (land) tiles per player
ga: Líon na dtíleanna (talún) ag gach imreoir

en: Global warming
ga: Téamh domhanda

en: Nuclear winter
ga: Geimhreadh núicléach

en: Area where initial units are located
ga: An t-ionad ina bhfuil na haonaid lonnaithe

en: This is the radius within which the initial units are dispersed.
ga: Is é seo an limistéar ina bhfuil na chéad aonaid scaipthe.

en: Starting gold per player
ga: Líon an óir lena thosaíonn na himreoirí

en: At the beginning of the game, each player is given this much gold.
ga: Ag tús an chluiche, tugtar an mhéid óir seo do gach imreoir.

en: Number of initial techs per player
ga: Líon na dteicneolaíochtaí ag gach imreoir ag tús an chluiche

note: TRANS: The string between single quotes is a setting name and * should not be translated.
en: At the beginning of the game, each player is given this many technologies. The technologies chosen are random for each player. Depending on the value of tech_cost_style in the ruleset, a big value for 'techlevel' can make the next techs really expensive.
ga: Ag tús an chluiche tugtar an líon teicneolaíochtaí seo do gach imreoir.  Roghnaítear teicneolaíochtaí imreora go randamach. Ag brath ar chostas an tech_cost_style sna rialacha, is féidir luach ard ar 'techlevel' praghas ard a chur ar thaighde teicneolaíochtaí eile.

en: Technology cost multiplier percentage
ga: Céatadán iolraitheoir an chostais teicneolaíochta

en: This affects how quickly players can research new technology. All tech costs are multiplied by this amount (as a percentage). The base tech costs are determined by the ruleset or other game settings.
ga: Bíonn éifeacht aige seo ar a sciobtha agus is féidir le himreoirí taighde a dhéanamh ar theicneolaíochtaí nua. Méadaítear gach costas teic faoin méid seo (mar chéatadán). Ríomhtar costais teic leis na rialacha nó socruithe cluiche eile.

en: Percentage penalty when changing tech
ga: Gearrfar pionós céatadáin agus teicneolaíochtaí á n-athrú

en: If you change your current research technology, and you have positive research points, you lose this percentage of those research points. This does not apply when you have just gained a technology this turn.
ga: Má athraíonn tú do theicneolaíocht taighde, agus pointí taighde agat, caillfidh tú an céatadán seo de na pointí taighde. Ní thógtar é seo san áireamh agus teicneolaíocht gnóthaithe agat ar an mbabhta seo.

en: Penalty when getting tech from conquering
ga: Gearrfar pionós agus teicneolaíochtaí á fháil ó ghabháil

en: For each technology you gain by conquering an enemy city, you lose research points equal to this percentage of the cost to research a new technology. If this is non-zero, you can end up with negative research points.
ga: Caillfear pointí taighde gurb ionann iad agus an céatadán chostas taighde na teicneolaíochta nua a ghnóthaítear as gabháil cathrach naimhde. Murar náid é seo, d'fhéadfaí pointí taighde diúltacha bheith fágtha agat.

en: Penalty when getting a free tech
ga: Gearrfar pionós agus teicneolaíochtaí saor in aisce á fháil

en: Food required for a city to grow
ga: Méid bia atá de dhíth le cathair a mhéadú

en: This is the base amount of food required to grow a city. This value is multiplied by another factor that comes from the ruleset and is dependent on the size of the city.
ga: Is é seo an bhunmhéid bia ar ghá é le cathair a mhéadú. Iolraítear an luach seo faoi fhachtóir eile a thagann ó na rialacha agus a bhraitheann ar mhéid na cathrach.

en: Multiplier percentage for production costs
ga: Céatadán iolraitheora ar chostaisí táirgthe

en: This affects how quickly units and buildings can be produced.  The base costs are multiplied by this value (as a percentage).
ga: Bíonn éifeacht aige seo ar a sciobtha agus a dtáirgtear aonaid agus foirgnimh. Iolraítear na bunmhéideanna faoin luach seo (mar chéatadán).

en: Minimum city size to get full trade
ga: An chathair is lú gur féidir leis gach cineál trádála a dhéanamh

en: Technology trading
ga: Trádáil teicneolaíochta

en: Gold trading
ga: Trádáil óir

en: The setting '%s' can't be modified after the game has started.
ga: Ní féidir an socrú '%s' a athrú tar éis thosú an chluiche.

en: Internal error.
ga: Earráid inmheánach.

en: You are not allowed to change the setting '%s'.
ga: Níl cead agat an socrú '%s' a athrú.

en: Missing value.
ga: Luach ar iarraidh.

note: TRANS: Bitwise setting has no bits set.
en: empty value
ga: luach folamh

en: Ruleset: '%s' has been locked by the ruleset.
ga: Rialacha: tá '%s' faoi ghlas de réir na rialacha.

en: Geological
ga: Geolaíoch

en: Sociological
ga: Socheolaíoch

en: Economic
ga: Eacnamaíoch

en: Military
ga: Míleata

en: Scientific
ga: Eolaíoch

en: Internal
ga: Inmheánach

en: Networking
ga: Líonra

en: Vital
ga: Barrthábhachtach

en: Situational
ga: De réir na hócáide

en: Rare
ga: Annamh

en: Changed
ga: Athraithe

en: Locked
ga: Faoi Ghlas

en: You need to have a capital in order to launch your spaceship.
ga: Tá príomhchathair de dhíth ort chun do spáslong a lainseáil.

en: Your spaceship is already launched!
ga: Bhí do spáslong lainseáilte cheana!

en: Your spaceship can't be launched yet!
ga: Ní féidir do spáslong a lainseáil fós!

en: The %s have launched a spaceship!  It is estimated to arrive at Alpha Centauri in %s.
ga: Lainseáil na %s spáslong!  Meastar go sroichfidh sé Alpha Centauri i %s.

en: Spaceship action received, but you don't have a spaceship!
ga: Fuair tú gníomh spásloinge, ach níl spáslong agat!

en: You can't modify your spaceship after launch!
ga: Ní féidir spáslong a athrú tar éis duit é a lainseáil

en: The %s spaceship has arrived at Alpha Centauri.
ga: Shroich an spáslong %s Alpha Centauri.

note: TRANS: Another entry in winners list (", the Tibetans")
en: ?winners:, the %s
ga: ?winners:, na %s

note: TRANS: Beginning of the winners list ("the French")
en: ?winners:the %s
ga: ?winners:na %s

note: TRANS: There can be several winners listed
en: Scenario victory to %s.
ga: Bhí an bua sa chnámhscéal seo leis %s.

note: TRANS: There can be several winners listed
en: Allied victory to %s.
ga: Bhí an bua ag na comhghuaillithe: %s.

en: Game ended in victory for %s.
ga: Tháinig deireadh leis an gcluiche, agus bhí an bua ag %s.

en: The game is already running.
ga: Tá an cluiche ag rith cheana.

en: Starting game.
ga: Cluiche á thosú.

en: request for unknown report (type %d)
ga: iarratas ar thuairisc anaithnid (cineál %d)

en: Warning: rejecting old client %s
ga: Rabhadh: seanchliant %s á dhiúltú

en: You are not allowed to edit.
ga: Níl cead agat aon rud a chur in eagar.

en: %s nation is already in use.
ga: Tá an náisiún %s in úsáid cheana.

en: %s is the %s ruler %s.
ga: Is é %s an rialtóir %s %s.

en: %s rules the %s.
ga: Tá %s i gceannas ar na %s.

en: Ruleset directory "%s" not found
ga: Comhadlann rialacha "%s" gan aimsiú

en: Sending info to metaserver <%s>.
ga: Faisnéis á seoladh go dtí meitifhreastalaí <%s>.

en: The game is over...
ga: Tá an cluiche críochnaithe...

en: Can't use an empty name.
ga: Ní cheadaítear ainm folamh.

en: That name exceeds the maximum of %d chars.
ga: Tá an t-ainm sin níos faide ná %d carachtar.

en: That name is not allowed.
ga: Ní cheadaítear an t-ainm sin.

note: TRANS: ambiguous command
en: (ambiguous)
ga: (débhríoch)

en: Name is empty, so cannot be a player.
ga: Tá an t-ainm folamh, ní imreoir é.

en: Name is too long, so cannot be a player.
ga: Tá an t-ainm rófhada, ní imreoir é.

en: Player name prefix '%s' is ambiguous.
ga: Réimír ilchiallach '%s' ar ainm an imreora.

en: No player by the name of '%s'.
ga: Níl aon imreoir ann darb ainm '%s'.

en: Unexpected match_result %d (%s) for '%s'.
ga: Toradh gan súil leis %d (%s) ar '%s'.

en: Name is empty, so cannot be a connection.
ga: Tá an t-ainm folamh, ní ceangal é.

en: Name is too long, so cannot be a connection.
ga: Tá an t-ainm rófhada, ní ceangal é.

en: Connection name prefix '%s' is ambiguous.
ga: Réimír ilchiallach '%s' ar ainm an cheangail.

en: No connection by the name of '%s'.
ga: Níl aon cheangal darb ainm '%s' ann.

en: Open metaserver connection to [%s].
ga: Oscail ceangal meitifhreastalaí le [%s].

en: Close metaserver connection to [%s].
ga: Dún ceangal meitifhreastalaí le [%s].

en: Metaserver connection is open.
ga: Ceangal meitifhreastalaí oscailte.

en: Metaserver connection is closed.
ga: Ceangal meitifhreastalaí dúnta.

en: Metaserver connection is already open.
ga: Ceangal meitifhreastalaí oscailte cheana.

en: Metaserver connection is already closed.
ga: Ceangal meitifhreastalaí dúnta cheana.

en: Metaserver is now [%s].
ga: Tá an meitifhreastalaí [%s] anois.

en: Server id: %s
ga: Aitheantas freastalaí: %s

en: You cannot save games manually on this server.
ga: Ní féidir cluichí a shábháil de láimh ar an bhfreastalaí seo.

en: %s is now under AI control.
ga: Tá %s faoi stiúir an IS anois.

en: %s is now under human control.
ga: Tá %s faoi stiúir imreora anois.

en: A living user already exists by that name.
ga: Tá úsáideoir beo darb ainm sin ann cheana.

en: A living player already exists by that name.
ga: Tá imreoir beo darb ainm sin ann cheana.

en: Can't create players, nation %s conflicts with %s.
ga: Ní féidir imreoirí a chruthú; tagann na %s salach ar na %s.

en: Can't create players, no nations available.
ga: Ní féidir tuilleadh imreoirí a chruthú, níl aon náisiún ar fáil.

en: %s is replacing dead player %s as an AI-controlled player.
ga: Cuireadh %s in ionad imreoir marbh %s mar imreoir faoi stiúir an IS.

en: Failed to create new player %s.
ga: Níorbh fhéidir imreoir nua %s a chruthú.

en: New player %s created.
ga: Cruthaíodh imreoir nua %s.

note: TRANS: keep one space at the beginning of the string.
en:  Nation of the new player: %s.
ga:  Náisiún an imreora nua: %s.

en: A player already exists by that name.
ga: Tá imreoir darb ainm sin ann cheana.

en: A user already exists by that name.
ga: Tá úsáideoir darb ainm sin ann cheana.

en: Can't add more players, server is full.
ga: Ní féidir tuilleadh imreoirí a chur leis, tá an freastalaí lán.

note: TRANS: <name> replacing <name> ...
en: %s replacing %s as an AI-controlled player.
ga: Cuireadh %s in ionad %s mar imreoir faoi stiúir an IS.

en: %s has been added as an AI-controlled player (%s).
ga: Cuireadh %s leis mar imreoir nua faoi stiúir an IS (%s).

en: Command level '%s' or greater needed to remove a player once the game has started.
ga: Caithfidh tú a bheith ag leibhéal '%s' nó níos airde chun imreoirí a bhaint tar éis thosú an chluiche.

en: Removed player %s from the game.
ga: Baineadh imreoir %s ón chluiche.

en: Name "%s" disallowed for security reasons.
ga: Ní cheadaítear an t-ainm "%s" mar gheall ar chúrsaí slándála.

en: No command script found by the name "%s".
ga: Níor aimsíodh script orduithe darb ainm "%s".

en: Loading script file '%s'.
ga: Comhad scripte '%s' á luchtú.

en: Cannot read command line scriptfile '%s'.
ga: Ní féidir comhad scripte '%s' do líne na n-orduithe a léamh.

en: Could not read script file '%s'.
ga: Níorbh fhéidir comhad scripte '%s' a léamh.

en: Could not write script file '%s'.
ga: Níorbh fhéidir comhad scripte '%s' a scríobh.

en: You cannot use the write command on this server for security reasons.
ga: Níl cead agat scríobh ar an bhfreastalaí seo mar gheall ar chúrsaí slándála.

en: Invalid argument %d.
ga: Argóint neamhbhailí %d.

en: Usage:
    %s
ga: Úsáid:
    %s

en: Dynamic timeout set to %d %d %d %d
ga: Teorainn ama dinimiciúil: %d %d %d %d

note: TRANS: <untranslated name> - translated short help
en: Option: %s  -  %s
ga: Rogha: %s  -  %s

note: TRANS: <untranslated name>
en: Option: %s
ga: Rogha: %s

en: Description:
ga: Cur Síos:

en: Status: %s
ga: Stádas: %s

en: changeable
ga: inathraithe

en: fixed
ga: socraithe

en: Value:
ga: Luach:

en: Explanations are available for the following server options:
ga: Tá cur síos ar fáil ar na roghanna freastalaí seo a leanas:

en: No explanation for that yet.
ga: Níl aon mhíniú air sin fós.

en: Ambiguous option name.
ga: Ainm ilchiallach ar an rogha.

en: Server Operator: %s
ga: Oibreoir Freastalaí: %s

en: %s is not controlled by the AI.
ga: Níl an IS i gceannas ar %s.

en: Default AI skill level set to '%s'.
ga: Leibhéal réamhshocraithe an IS: '%s'.

en: This command is client only.
ga: Is ordú do chliaint amháin é seo.

en: Only players may use the away command.
ga: Is imreoirí amháin atá in ann an t-ordú 'amuigh' a úsáid.

en: %s returned to game.
ga: D'fhill %s ar an gcluiche.

en: Sorry, you do not have access to view option '%s'.
ga: Tá bŕon orm, níl cead agat féachaint ar rogha '%s'.

en: Unknown option '%s'.
ga: Rogha anaithnid '%s'.

en: Current ruleset directory is "%s"
ga: Is é "%s" an chomhadlann rialacha faoi láthair

en: All options
ga: Gach rogha

en: Vital options
ga: Roghanna riachtanacha

en: Situational options
ga: Roghanna de réir ócáide

en: Rarely used options
ga: Roghanna neamhchoitianta

en: Options locked by the ruleset
ga: Roghanna curtha faoi ghlas ag na rialacha

en:  - a '+' means you may change the option.
ga:  - ciallaíonn '+' go bhfuil tú in ann an rogha a athrú

en: %-*s ## value (min, max)
ga: %-*s ## luach (íos, uas)

en: Option
ga: Rogha

note: TRANS: "Vote" or "Teamvote" is voting-as-a-process. Used as * part of a sentence. TRANS: "Vote" as a process. Used as part of a sentence.
en: Teamvote
ga: Toghchán foirne

note: TRANS: "Vote" as a process. Used as part of a sentence.
en: Vote
ga: Toghchán

en: There are no votes going on.
ga: Níl aon toghcháin ar siúl.

en: You are not allowed to use this command.
ga: Níl cead agat an t-ordú seo a úsáid.

en: The argument "%s" is ambiguous.
ga: Tá argóint "%s" débhríoch.

en: There are no votes running.
ga: Níl aon toghcháin ar siúl.

en: other vote running | other votes running
ga[0]: toghchán eile ar siúl
ga[1]: toghcháin eile ar siúl
ga[2]: toghcháin eile ar siúl
ga[3]: toghcháin eile ar siúl
ga[4]: toghcháin eile ar siúl

note: TRANS: "vote" as a process
en: No such vote (%d).
ga: Níl a leithéid de thoghchán ann (%d).

en: You are not allowed to vote on that.
ga: Níl cead agat vóta a chaitheamh air sin.

en: You voted for "%s"
ga: Vótáil tú le "%s"

en: You voted against "%s"
ga: Vótáil tú in aghaidh "%s"

en: You abstained from voting on "%s"
ga: Staon tú sa vótáil ar "%s"

note: TRANS: "vote" as a process
en: Missing argument <vote number> or the string "all".
ga: Argóint ar iarraidh: <uimhir an toghcháin> nó an teaghrán "all".

en: You don't have any vote going on.
ga: Níl aon toghchán ar siúl agat.

en: There isn't any vote going on.
ga: Níl aon toghchán ar siúl.

note: TRANS: "votes" as a process
en: All votes have been removed.
ga: Baineadh gach toghchán.

note: TRANS: "vote" as a process
en: You are not allowed to cancel this vote (%d).
ga: Níl cead agat an toghchán seo a chealú (%d).

note: TRANS: "vote" as a process
en: Usage: /cancelvote [<vote number>|all]
ga: Úsáid: /cancelvote [<uimhir an toghcháin>|all]

note: TRANS: "vote" as a process
en: %s has canceled the vote "%s" (number %d).
ga: Chealaigh %s an toghchán "%s" (uimhir %d).

note: TRANS: "vote" as a process
en: The vote "%s" (number %d) has been canceled.
ga: Cealaíodh toghchán "%s" (uimhir %d).

en: players=%d cities=%d citizens=%d units=%d
ga: imreoirí=%d cathracha=%d saoránaigh=%d aonaid=%d

en: Bad map coordinates.
ga: Droch-chomhordanáidí ar an mapa.

en: No city at this coordinate.
ga: Níl aon chathair ag na comhordanáidí seo.

en: You cannot take a new player at this time.
ga: Níl cead agat glacadh le himreoir nua ag an am seo.

en: Human
ga: Duine

en: Alive
ga: Beo

en: Dead
ga: Marbh

en: %s failed to attach to any player.
ga: Theip ar %s ceangal le himreoir ar bith.

en: %s is not attached to any player.
ga: Níl %s ceangailte le himreoir ar bith.

en: Ruleset directory is already "%s"
ga: Is é "%s" an chomhadlann rialacha cheana

en: Ruleset directory set to "%s"
ga: Is é "%s" an chomhadlann rialacha anois

en: %s. Try /help ignore
ga: %s. Bain triail as /help ignore

en: Missing range. Try /help unignore.
ga: Raon ar iarraidh. Bain triail as /help unignore.

en: Invalid range: %d to %d.
ga: Raon neamhbhailí: %d go %d.

en: Goodbye.
ga: Slán.

en: Sorry, you are not allowed to use server commands.
ga: Níl cead agat orduithe freastalaí a thabhairt.

en: Unknown command '%s%s'.  Try '%shelp'.
ga: Ordú anaithnid '%s%s'.  Bain triail as '%shelp'.

note: TRANS: "vote" as a process
en: Your new vote canceled your previous vote.
ga: Bhí do thoghchán roimhe seo cealaithe ag do thoghchán nua.

note: TRANS: "vote" as a process
en: New teamvote
ga: Toghchán nua foirne

note: TRANS: "[New vote|New teamvote] (number 3) * by fred: proposed change"
en: %s (number %d) by %s: %s
ga: %s (uimhir %d) le %s: %s

en: (server prompt)
ga: (leid freastalaí)

en: You cannot surrender now.
ga: Ní féidir leat géilleadh anois.

en: The valid arguments are: 'game', 'ruleset', 'script' or 'default'.
ga: Seo iad na hargóintí bailí: 'game', 'ruleset', 'script' nó 'default'.

en: No game started...
ga: Níl aon chluiche tosaithe...

en: Freeciv script '%s' disallowed for security reasons.
ga: Ní cheadaítear script Freeciv '%s' mar gheall ar chúrsaí slándála.

en: No Freeciv script found by the name '%s'.
ga: Níor aimsíodh script Freeciv darb ainm '%s'.

en: Loading Freeciv script file '%s'.
ga: Comhad scripte Freeciv '%s' á luchtú.

en: Cannot read Freeciv script '%s'.
ga: Ní féidir script Freeciv '%s' a léamh.

en: You do not control a player.
ga: Níl tú i gceannas ar imreoir.

en: Ambiguous 'mapimg' command.
ga: Ordú ilchiallach 'mapimg'.

en: The valid arguments are: %s.
ga: Seo iad na hargóintí bailí: %s.

en: Missing argument for 'mapimg define'.
ga: Argóint ar iarraidh le haghaidh 'mapimg define'.

en: Missing argument for 'mapimg delete'.
ga: Argóint ar iarraidh le haghaidh 'mapimg delete'.

en: Missing argument for 'mapimg create'.
ga: Argóint ar iarraidh le haghaidh 'mapimg create'.

en: Cutting connection %s.
ga: Ceangal %s á bhriseadh.

en: connection cut
ga: ceangal briste

en: You may not kick yourself.
ga: Ní féidir cosc a chur ort féin.

en: kicked
ga: coiscthe

note: TRANS: <untranslated name> - translated short help
en: Command: %s  -  %s
ga: Ordú: %s  -  %s

note: TRANS: <untranslated name>
en: Command: %s
ga: Ordú: %s

en: Synopsis:
ga: Achoimre:

en: Level: %s
ga: Leibhéal: %s

en: The following server commands are available:
ga: Tá na horduithe seo a leanas ar fáil ar an bhfreastalaí seo:

en: <no connections>
ga: <gan ceangal>

note: TRANS: preserve leading space
en:  (active)
ga:  (gníomhach)

en: List of players:
ga: Liosta imreoirí:

en: <no players>
ga: <gan imreoirí>

en: , user %s
ga: , úsáideoir %s

en: , ready
ga: , réidh

en: , Dead
ga: , Marbh

en: , difficulty level %s
ga: , leibhéal deacrachta %s

en: , %d connection: | , %d connections:
ga[0]: , %d cheangal:
ga[1]: , %d cheangal:
ga[2]: , %d cheangal:
ga[3]: , %d gceangal:
ga[4]: , %d ceangal:

en: List of scenarios available:
ga: Liosta cnámhscéalta:

en: List of teams:
ga: Liosta foirne:

note: TRANS: There will always be at least 2 players here.
en: %2d : '%s' : %d player : | %2d : '%s' : %d players :
ga[0]: %2d : '%s' : %d imreoir :
ga[1]: %2d : '%s' : %d imreoir :
ga[2]: %2d : '%s' : %d imreoir :
ga[3]: %2d : '%s' : %d n-imreoir :
ga[4]: %2d : '%s' : %d imreoir :

en: %s (user %s): [%s]
ga: %s (úsáideoir %s): [%s]

en: The %s have researched %s.
ga: Rinne na %s taighde ar %s.

en: You steal %s from the %s.
ga: Goideann tú %s ó na %s.

en: The %s stole %s from you!
ga: Ghoid na %s %s uait!

en: The %s have stolen %s from the %s.
ga: Ghoid na %s %s ó na %s.

note: TRANS: <unit> ... <Poles>
en: Your %s was captured by the %s.
ga: Bhí do %s gafa ag na %s.

note: TRANS: "Trireme cannot move ..."
en: %s cannot move that far from the coast line.
ga: Ní féidir le %s bogadh chomh fada sin ón líne chósta.

en: %s added to aid %s in growing.
ga: Cuireadh %s le cuidiú le fás %s.

en: Your %s was shot down by SDI defenses, what a waste.
ga: Chuir TCS do %s anuas, ba chur amú é.

en: The nuclear attack on %s was avoided by your SDI defense.
ga: Chuir do TCS cosc ar ionsaí núicléach ar %s.

en: Cannot attack unless you declare war first.
ga: Ní féidir ionsaí a dhéanamh go dtí go bhfuil cogadh fógartha agat.

en: %s can only move into your own zone of control.
ga: Ní féidir le %s ach dul isteach i do chrios rialaithe féin.

en: Cannot invade unless you break peace with %s first.
ga: Ní féidir ionradh a dhéanamh go dtí go ndéanann tú síocháin le %s.

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route because it has no home city.
ga: Tá brón orm, ní féidir le do %s trádbhealach a bhunú mar níl cathair bhaile aige.

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route between %s and %s.
ga: Tá brón orm, ní féidir le do %s trádbhealach a bhunú idir %s agus %s.

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route here!
ga: Tá brón orm, ní féidir le do %s trádbhealach a bhunú anseo!

en: New trade route established from %s to %s.
ga: Trádbhealach nua bunaithe ó %s go %s.

en: The %s established a trade route between their city %s and %s.
ga: Bunaíonn na %s trádbhealach idir cathair dá gcuid %s agus %s.

en: %s was upgraded for free to %s.
ga: Bhí %s uasghrádaithe go %s saor in aisce.

en: Your %s has returned to refuel.
ga: Tá do %s fillte le hathbhreoslú.

note: TRANS: Your <unit> became ... rank of <veteran level>.
en: Your %s became more experienced and achieved the rank of %s.
ga: Tá níos mó taithí faighte ag do %s agus anois is %s é.

en: Teleported your %s to %s.
ga: Bhí do %s teileapórtáilte go %s.

note: TRANS: A unit is moved to resolve stack conflicts.
en: Moved your %s.
ga: Bogadh do %s.

note: TRANS: A unit is disbanded to resolve stack conflicts.
en: Disbanded your %s.
ga: Scaipeadh do %s.

en: Unable to defend %s, %s has lost the game.
ga: Níorbh féidir le %2$s %1$s a chosaint, tá an cluiche caillte aige.

en: Losing %s meant losing the game! Be more careful next time!
ga: Tá an cluiche caillte mar go bhfuil %s caillte. Bí níos cúramaí an chéad uair eile!

en: %s lost when %s was lost.
ga: Cailleadh %s nuair a bhí %s caillte.

en: %s escaped the destruction of %s, and fled to %s.
ga: Tá %s i ndiaidh éalú ó scriosadh %s, agus tá sé éalaithe go %s.

note: TRANS: "Cannon lost when the Polish Destroyer * attacked the German Musketeers."
en: %s lost when the %s %s attacked the %s %s.
ga: Cailleadh %1$s nuair a d'ionsaigh an %3$s %2$s an %5$s %4$s.

note: TRANS: "2 units lost when the Polish Destroyer * attacked the German Musketeers." * (only happens with at least 2 other units)
en: %d unit lost when the %s %s attacked the %s %s. | %d units lost when the %s %s attacked the %s %s.
ga[0]: Cailleadh %1$d aonad nuair a d'ionsaigh an %3$s %2$s an %5$s %4$s.
ga[1]: Cailleadh %1$d aonad nuair a d'ionsaigh an %3$s %2$s an %5$s %4$s.
ga[2]: Cailleadh %1$d aonad nuair a d'ionsaigh an %3$s %2$s an %5$s %4$s.
ga[3]: Cailleadh %1$d n-aonad nuair a d'ionsaigh an %3$s %2$s an %5$s %4$s.
ga[4]: Cailleadh %1$d aonad nuair a d'ionsaigh an %3$s %2$s an %5$s %4$s.

en: Your %s was nuked by %s.
ga: Dhíothaigh na %2$s do %1$s le buama núicléach.

en: yourself
ga: tusa

en: The %s %s was nuked.
ga: Díothaíodh %2$s %1$s le buama núicléach.

en: %s was nuked by %s.
ga: Dhíothaigh na %2$s %1$s le buama núicléach.

en: You nuked %s.
ga: Dhíothaigh tú %s le buama núicléach.

en: The %s detonated a nuke!
ga: Phléasc na %s buama núicléach!

note: TRANS: "or"-separated string list with 2 items.
en: ?or-list:%s or %s
ga: ?or-list:%s nó %s

note: TRANS: end of an "or"-separated string list with more than two * items.
en: ?or-list:, or %s
ga: ?or-list:, nó %s

note: TRANS: "and"-separated string list with 2 items.
en: ?and-list:%s and %s
ga: ?and-list:%s agus %s

note: TRANS: end of an "and"-separated string list with more than two * items.
en: ?and-list:, and %s
ga: ?and-list:, agus %s

en: Empty argument for "%s".
ga: Argóint fholamh le haghaidh "%s".

en: Missing argument for "%s".
ga: Argóint ar iarraidh le haghaidh "%s".

en: Bad log level "%s".
ga: Drochleibhéal logála "%s".

en: Bad log level %d in "%s".
ga: Drochleibhéal logála %d i "%s".

en: Couldn't open logfile: %s for appending "%s".
ga: Níorbh fhéidir logchomhad %s a oscailt chun cur leis "%s".

en: last message repeated %d time | last message repeated %d times
ga[0]: an teachtaireacht chéanna uair amháin
ga[1]: an teachtaireacht chéanna %d uair
ga[2]: an teachtaireacht chéanna %d huaire
ga[3]: an teachtaireacht chéanna %d n-uaire
ga[4]: an teachtaireacht chéanna %d uair

note: TRANS: preserve leading space
en:  (total %d repeat) |  (total %d repeats)
ga[0]:  (%d uair ina iomláine)
ga[1]:  (%d uair ina iomláine)
ga[2]:  (%d huaire ina iomláine)
ga[3]:  (%d n-uaire ina iomláine)
ga[4]:  (%d uair ina iomláine)

note: TRANS: <FREECIV_DATA_PATH> configuration error
en: "%s" is set but empty; using default "%s" data directories instead.
ga: Tá "%s" socraithe ach tá sé folamh; bainfear úsáid as na comhadlanna réamhshocraithe sonraí "%s" ina ionad.

note: TRANS: <FREECIV_SAVE_PATH> configuration error
en: "%s" is set but empty; using default "%s" save directories instead.
ga: Tá "%s" socraithe ach tá sé folamh; bainfear úsáid as na comhadlanna réamhshocraithe sábhála "%s" ina ionad.

note: TRANS: <FREECIV_SCENARIO_PATH> configuration error
en: "%s" is set but empty; using default "%s" scenario directories instead.
ga: Tá "%s" socraithe ach tá sé folamh; bainfear úsáid as na comhadlanna réamhshocraithe cnámhscéalta "%s" ina ionad.

note: TRANS: "...: <externally translated error string>."
en: Could not read data directory %s: %s.
ga: Níorbh fhéidir comhadlann sonraí %s a léamh: %s.

en: %s: Fatal error: you're trying to run me as superuser!
ga: %s: Earráid mharfach: tá tú ag iarraidh an clár a rith mar fhorúsáideoir!

en: Use a non-privileged account instead.
ga: Úsáid cuntas eile nach bhfuil ceadanna an fhorúsáideora aige.

en: exact match
ga: toradh beacht

en: only match
ga: an toradh amháin

en: ambiguous
ga: athbhríoch

en: empty
ga: folamh

en: too long
ga: rófhada

en: non-match
ga: neamh-chomhoiriúnach

en: day | days
ga[0]: lá
ga[1]: lá
ga[2]: lá
ga[3]: lá
ga[4]: lá

en: hour | hours
ga[0]: uair
ga[1]: uair
ga[2]: huaire
ga[3]: n-uaire
ga[4]: uair

en: minute | minutes
ga[0]: nóiméad
ga[1]: nóiméad
ga[2]: nóiméad
ga[3]: nóiméad
ga[4]: nóiméad

en: second | seconds
ga[0]: soicind
ga[1]: shoicind
ga[2]: shoicind
ga[3]: soicind
ga[4]: soicind

en: error %ld (failed FormatMessage)
ga: earráid %ld (theip ar FormatMessage)

en: error %d (compiled without strerror)
ga: earráid %d (tiomsaithe gan strerror)
