freeciv 2.1.0 - en to el translation catalogue (1771 entries)

en: *%s (AI)* In away mode AI can't sign such a treaty.
el: *%s (AI)* Η ΤΝ δεν μπορεί να υπογράψει μια τέτοια συνθήκη σε απομακρυσμένη λειτουργία

en: *%s (AI)* First break alliance with %s, %s.
el: *%s (AI)* Πρώτα τερμάτισε τη συμμαχία με %s, %s.

en: *%s (AI)* I would like to see you keep your distance from %s for some time, %s.
el: *%s (ΤΝ)* Θα ήθελα να μείνεις μακρυά από το %s εθνος για λίγο καιρό%s

en: *%s (AI)* Let us first cease hostilities, %s.
el: *%s (AI)* Ας τερματίσουμε πρώτα τις εχθροπραξίες, %s.

en: *%s (AI)* I wish to see you keep the current ceasefire for a bit longer first, %s.
el: *%s (AI)* Εύχομαι να διατηρήσεις λίγο ακόμα την τωρινή κατάπαυση πυρόςπρώτα, %s.

en: *%s (AI)* I simply do not trust you with an alliance yet, %s.
el: *%s (AI)* Απλά δεν σε εμπιστεύομαι αρκετά ακόμα για να συμμαχήσω μαζί σου, %s.

en: *%s (AI)* I do not know the city you mention.
el: *%s (AI)* Δεν γνωρίζω την πόλη στην οποία αναφέρεσαι

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is not safe.
el: *%s (AI)* Συγνώμη αλλά δεν είναι ασφαλές να μοιράζομαι ορατότητα μαζί σου

en: *%s (AI)* This deal was not very good for us, %s!
el: *%s (AI)* Η  συμφωνία δεν ήταν πολύ καλή για μας, %s!

en: *%s (AI)* Welcome into our alliance %s!
el: *%s (AI)* Καλώς ήρθες στη συμμαχία μας %s!

en: *%s (AI)* Yes, may we forever stand united, %s.
el: *%s (AI)* Ναι, είθε να είμαστε πάντα ενωμένοι, %s.

en: *%s (AI)* Yes, peace in our time!
el: *%s (AI)* Ναι, ειρήνη στην εποχή μας!

en: *%s (AI)* Agreed. No more hostilities, %s.
el: *%s (AI)* Σύμφωνοι. Τέρμα οι εχθροπραξίες, %s.

en: *%s (AI)* Greetings %s! May we suggest a ceasefire while we get to know each other better?
el: *%s (AI)* Γειά σου %s! Τι θα έλεγες για κατάπαυση του πυρός ώστε να γνωριστούμεκαλύτερα;

en: *%s (AI)* I have tolerated your vicious antics long enough! To war!
el: *%s (AI)* Αρκετά ανέχτηκα τους αρρωστημένους θεατρινισμούς σου! Πόλεμος!

en: *%s (AI)* Peace in ... some other time.
el: *%s (AI)* Ειρήνη... κάποια άλλη στιγμή

en: *%s (AI)* Finally I get around to you! Did you really think you could get away with your crimes?
el: *%s (AI)* Επιτέλους σε τσάκωσα! Πίστεψες αλήθεια ότι μπορούσες να μείνεις ατιμώρητος για τα εγκλήματά σου;

en: *%s (AI)* Your covert hostilities brought this war upon you!
el: *%s (AI)*

en: *%s (AI)* Your aggression against %s was your last mistake!
el: *%s (AI)* Η επιθετικότητα εναντίον %s ήταν το τελευταίο σου λάθος!

en: *%s (AI)* We will be launching an all-out war against %s in %d turn to stop the spaceship launch. | *%s (AI)* We will be launching an all-out war against %s in %d turns to stop the spaceship launch.
el[0]: *%s (AI)* Θα ξεκινήσουμε έναν ολοκληρωτικό πόλεμο εναντίον %s σταματώντας σε %d γύρο.
el[1]: *%s (AI)* Θα ξεκινήσουμε έναν ολοκληρωτικό πόλεμο εναντίον %s σταματώντας σε %d γύρους.

en: *%s (AI)* Your aid in this matter will be expected. Long live our glorious alliance!
el: *%s (AI)* Αναμένουμε τη βοηθειά σου σε αυτό το θέμα. Χιλιόχρονη η δοξασμένη συμμαχία μας!

en: *%s (AI)* We intend to pillage and plunder the rich civilization of %s. We declare war in %d turn. | *%s (AI)* We intend to pillage and plunder the rich civilization of %s. We declare war in %d turns.
el[0]: *%s (AI)* Σκοπεύουμε να λεηλατήσουμε και να ληστεύσουμε τον πλούσιο πολιτισμό των %sΘα κηρύξουμε πόλεμο σε %d γύρο.
el[1]: *%s (AI)* Σκοπεύουμε να λεηλατήσουμε και να ληστεύσουμε τον πλούσιο πολιτισμό των %sΘα κηρύξουμε πόλεμο σε %d γύρους.

en: *%s (AI)* If you want a piece of the loot, feel free to join in the action!
el: *%s (AI)* Αν θες μερίδιο από τα λάφυρα, μπορείς ελεύθερα να συμμετάσχεις στη δράση!

en: *%s (AI)* We have had it with %s. Let us tear this pathetic civilization apart. We declare war in %d turn. | *%s (AI)* We have had it with %s. Let us tear this pathetic civilization apart. We declare war in %d turns.
el[0]: *%s (AI)* Αρκετά ανεχτήκαμε τον %s. Επετρεψέ μας να διαλύσουμε αυτόν τον παθητικό πολιτισμό. Θα κηρύξουμε πόλεμο σε %d γύρο.
el[1]: *%s (AI)* Αρκετά ανεχτήκαμε τον %s. Επετρεψέ μας να διαλύσουμε αυτόν τον παθητικό πολιτισμό. Θα κηρύξουμε πόλεμο σε %d γύρους.

en: *%s (AI)* As our glorious allies, we expect your help in this war.
el: *%s (AI)*

en: *%s (AI)* We will honor our alliance and declare war on %s in %d turn.  Hold on - we are coming! | *%s (AI)* We will honor our alliance and declare war on %s in %d turns.  Hold on - we are coming!
el[0]: *%s (AI)* Θα τιμίσουμε τη συμμαχία μας και θα κηρύξουμε πόλεμο στον %s σε %d γύρο. Κρατήσου γερά - ερχόμαστε!
el[1]: *%s (AI)* Θα τιμίσουμε τη συμμαχία μας και θα κηρύξουμε πόλεμο στον %s σε %d γύρους. Κρατήσου γερά - ερχόμαστε!

en: *%s (AI)* Your attempt to conquer space for yourself alone betrays your true intentions, and I will have no more of our alliance!
el: *%s (AI)* Η προσπάθειά σου να κατακτήσεις μόνος σου το διάστημα προδίδουν τις πραγματικές σου προθέσεις. Η συμμαχία μας δεν υπάρχει πλέον!

en: *%s (AI)* Your attempt to unilaterally dominate outer space is highly offensive.
el: *%s (AI)* Η προσπαθειά σου να κυριαρχήσεις μονομερώς στο διάστημα είναι αρκούντως επιθετική.

en: *%s (AI)* If you do not stop constructing your spaceship, I may be forced to take action!
el: *%s (AI)* Αν δεν σταματήσεις να κατασκευάζεις το διαστημόπλοιο, ίσως χρειαστεί να λάβω μέτρα!

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is no longer safe.
el: *%s (AI)* Συγνώμη, αλλά πλέον δεν είναι ασφαλές να μοιραζόμαστε όραση

en: *%s (AI)* Greetings our most trustworthy ally. We call upon you to destroy our enemy, %s.
el: *%s (AI)* Θερμούς χαιρετισμούς αξιόπιστε σύμμαχε. Σε καλούμε για να καταστρέψουμε τον εχθρό μας, %s.

en: *%s (AI)* Greetings ally, I see you have not yet made war with our enemy, %s. Why do I need to remind you of your promises?
el: *%s (AI)* Χαιρετίσματα σύμμαχε, Βλέπω ότι δεν έχεις κηρύξει πόλεμο με τον εχθρό μας, %s. Γιατί πρέπει να σου υπενθυμίσω τις υποσχέσεις σου;

en: *%s (AI)* Dishonored one, we made a pact of alliance, and yet you remain at peace with our mortal enemy, %s! This is unacceptable; our alliance is no more!
el: *%s (AI)* Άτιμε! Κάναμε σύμφωνο συμμαχίας, και παρολαυτά διατηρείς ειρηνικέςσχέσεις με τον θανάσιμο εχθρό μας, %s! Αυτό είναι απαράδεκτο. Η συμμαχία μας δεν υπάρχει πλέον!

en: *%s (AI)* Greetings friend, may we suggest making a common cause and join in an alliance?
el: *%s (AI)* Γειά σου φίλε μου, τι θα έλεγες να μοιραστούμε έναν κοινό στόχο και να συμμαχήσουμε;

en: *%s (AI)* Greetings neighbor, may we suggest more peaceful relations?
el: *%s (AI)* Χαιρετίσματα γείτονα, Τι θα έλεγες για ποιό ειρηνικές σχέσεις;

en: *%s (AI)* We grow weary of this constant bloodshed. May we suggest a cessation of hostilities?
el: *%s (AI)* Κουραστήκαμε από αυτήν τη συνεχή αιματοσυχία. Να προτείνουμε μια διακοπή των εχθροπραξιών;

en: *%s (AI)* We have been savagely attacked by %s, and we need your help! Honor our glorious alliance and your name will never be forgotten!
el: *%s (AI)* Μας επιτέθηκαν αγρίως οι %s, και χρειαζόμαστε τη βοηθειά σου! Τίμησε την δοξασμένη συμμαχία μας και το ονομά σου δεν θα ξεχαστεί ποτέ!

en: This Freeciv compilation has no full threads implementation, threaded ai cannot be used.
el: Αυτή η μεταγλώττιση του Freeciv δεν έχει υποστήρικη πλήρων νημάμων,και άρα νηματική ΤΝ δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί

en: The citizen governor can't fulfill the requirements for %s. Passing back control.
el: Ο κυβερνήτης δεν μπορεί να εκπληρώσει τις απαιτήσεις για %s. Σου δίνει πίσω τον έλεγχο.

en: The citizen governor has gotten confused dealing with %s.  You may want to have a look.
el: Ο κυβερνήτες έχει μπερδευτεί ασχολούμενος με %s. Ίσως θέλεις να το ρίξεις μια ματιά.

note: TRANS: city is not growing.  Keep short.
en: never
el: ποτέ

en: %d turn | %d turns
el[0]: %d γύρος
el[1]: %d γύρους

note: TRANS: "W" is worker citizens, as opposed to specialists; * %s will represent the specialist types, for instance "E/S/T"
en: People (W/%s)
el: Πολίτες (Δ/%s)

note: TRANS: preserve leading space
en:  happy
el:  χαρούμενοι

en: ?cma:Very happy
el: ?cma:Πολύ χαρούμενοι

en: There has been a CMA error. Your citizen governor settings may be broken.
el: Υπάρχει λάθος στον κυβερνήτη. Οι ρυθμίσεις του ίσως είναι λανθασμένες

en: Old attributes detected and removed.
el: Αναγνωρίστηκαν και απομακρύνθηκαν τα παλιά χαρακτηριστικά

en: Plugin '%s' isn't available. Available are %s
el: Το πρόσθετο '%s' δεν είναι διαθέσιμο. Διαθέσιμο είναι το %s

en: No real audio plugin present.
el: Δεν υπάρχει πρόσθετο real audio

en: Proceeding with sound support disabled.
el: Προχωράμε με απενεργοποιημένη την υποστήριξη ήχου

en: To get sound you need to download a sound set!
el: Για να έχεις ήχο πρέπει να κατεβάσεις ένα σύνολο ήχων!

en: Get sound sets from <%s>.
el: Μπορείς να πάρεις σύνολο ήχων από <%s>.

en: No real audio subsystem managed to initialize!
el: Δεν ήταν δυνατή η αρχικοποίηση υποσυστήματος real audio

en: Perhaps there is some misconfiguration or bad permissions.
el: Πιθανώς υπάρχει κακή ρύθμιση ή λανθασμένες άδειες

en: Freeciv is free software and you are welcome to distribute copies of it under certain conditions;
el: Το Freeciv είναι ελεύθερο λογισμικό και είσαι καλοδεχούμενος να διανέμεις αντιγραφά του υπό ορισμένες συνθήκες.

en: See the "Copying" item on the Help menu.
el: Δες την καταχώριση  "Αντιγραφή" στο μενού βοήθεια.

en: Now ... Go give 'em hell!
el: Τώρα ... Δώς  τους να καταλάβουν!

en: Exporting output window to '%s' ...
el: Εξαγωγή παραθύρου εξόδου σε '%s' ...

en: Export complete.
el: Ολοκληρώθηκε η εξαγωγή

en: Export failed, couldn't write to file.
el: Απέτυχε η εξαγωγή, δεν ήταν δυνατή η εγγραφή στο αρχείο

en: %3d turn | %3d turns
el[0]: %3d γύρος
el[1]: %3d γύροι

en: %d/turn
el: %d/γύρο

en: Obsolete
el: Απαρχαιωμένο

en: Built
el: Χτίζω

en: Great Wonder
el: Μεγάλο Θαύμα

en: Small Wonder
el: Μικρό Θαύμα

note: TRANS: Trade partner unknown to client TRANS: unrecognized command
en: (unknown)
el: (άγνωστη)

en: Illness deactivated in ruleset.
el: Η αρρώστια έχει απενεργοποιηθεί στο σύνολο κανόνων

en: ?city_state:Disorder
el: ?κατάσταση_πόλης:Αναταραχή

en: ?city_state:Peace
el: ?κατάσταση_πόλης:Ειρήνη

en: (worklist)
el: (λίστα εργασιών)

en: ?city:Name
el: ?πόλη:Όνομα

en: City Name
el: Όνομα πόλης

note: TRANS: this and similar literal strings interpreted as (Qt) HTML
en: Nation
el: Έθνος

en: ?size [short]:Sz
el: ?μέγεθος [συντόμευση]:Μγς

en: Size
el: Μέγεθος

en: State
el: Κατάσταση

en: Celebrating/Peace/Disorder
el: Εορτή/Ειρήνη/Αναταραχή

en: Concise *=Celebrating, X=Disorder
el: Συντόμευση *=Εορτή, Χ=Αναταραχή

en: ?Happy workers:H
el: ?Ευτυχισμένοι εργάτες:Ε

en: Workers: Happy
el: Εργάτες: Χαρούμενοι

en: ?Content workers:C
el: ?Ικανοποιημένοι εργάτες:Ι

en: Workers: Content
el: Εργάτες: Ικανοποιημένοι

en: ?Unhappy workers:U
el: ?Δυστυχισμένοι εργάτες:Δ

en: Workers: Unhappy
el: Εργάτες:Δυστυχισμένοι

en: ?Angry workers:A
el: ?Θυμωμένοι εργάτες:Θ

en: Workers: Angry
el: Εργάτες:Θυμωμένοι

en: ?happy/content/unhappy/angry:H/C/U/A
el: ?ευτυχισμένοι/ικανοποιημένοι/δυστυχισμένοι/θυμωμένοι:Ε/Ι/Δ/Θ

en: Workers: Happy, Content, Unhappy, Angry
el: Εργάτες: Ευτυχισμένοι, Ικανοποιημένοι, Δυστυχισμένοι, Θυμωμένοι

en: Best
el: Καλύτερο

en: attack
el: επίθεση

en: Best attacking units
el: Καλύτερες επιθετικές μονάδες

en: defense
el: άμυνα

en: Best defending units
el: Καλύτερες αμυντικές μονάδες

en: Units
el: Μονάδες

en: Number of units present
el: Αριθμός παρόντων μονάδων

en: Number of units supported
el: Αριθμός υποστηριζόμενων μονάδων

note: TRANS: Header "It will take this many turns before city grows"
en: ?food (population):Grow
el: ?φαγητό (πληθυσμός):Αύξηση

en: Turns until growth/famine
el: Γύροι μέχρι αύξηση/λιμό

en: Surplus
el: Πλεόνασμα

en: ?food/production/trade:F/P/T
el: ?food/production/trade:Φ/Π/Ε

en: Surplus: Food, Production, Trade
el: Πλεόνασμα: Φαγητό, Παραγωγή, Εμπόριο

en: ?Food surplus [short]:+F
el: ?Φαγητό πλεόνασμα [συντόμευση]:+Φ

en: Surplus: Food
el: Πλεόνασμα: Φαγητό

en: ?Production surplus [short]:+P
el: ?Παραγωγή πλεόνασμα [συντόμευση]:+Π

en: Surplus: Production
el: Πλεόνασμα: Παραγωγή

en: Waste
el: Σπατάλη

en: ?Trade surplus [short]:+T
el: ?Εμπόριο πλεόνασμα [σύντομευση]:+Ε

en: Surplus: Trade
el: Πλεόνασμα: Εμπόριο

en: Corruption
el: Διαφθορά

en: Economy
el: Οικονομία

en: ?gold/luxury/science:G/L/S
el: ?gold/luxury/science:X/A/E

en: Economy: Gold, Luxuries, Science
el: Οικονομία: Χρυσός, Ανέσεις, Επιστήμη

en: ?Gold:G
el: ?Gold:Χ

en: Economy: Gold
el: Οικονομία: Χρυσός

en: ?Luxury:L
el: ?Luxury:Α

en: Economy: Luxury
el: Οικονομία: Ανέσεις

en: ?Science:S
el: ?Science:Ε

en: Economy: Science
el: Οικονομία: Επιστήμη

en: ?cma:Governor
el: ?cma:Κυβερνήτης

en: Citizen Governor
el: Κυβερνήτης Πόλης

en: Maximum units buildable per turn
el: Μέγιστο πλήθος δημιουργημένων μονάδαν ανά γύρο

en: Production
el: Παραγωγή

en: Turns/Buy
el: Γύροι/Αγορά

en: Currently Building
el: υπό παραγωγή

en: Specialists:
el: Ειδικοί:

en: ?specialist:S
el: ?ειδικός:Ε

en: Specialists: %s
el: Ειδικοί: %s

en: Special
el: Ειδικός

en: Skip connect dialog
el: Διέκοψε διάλογο σύνδεσης

en: Print a summary of the options
el: Τύπωσε μια σύνοψη των επιλογών

en: Changing production of every %s into %s.
el: Αλλάζωντας παραγωγή του κάθε %s σε %s.

en: ?embassy:Both
el: ?Πρεσβεία:Αμοιβαία

en: ?embassy:Yes
el: ?Πρεσβεία:Ναι

en: ?embassy:With Us
el: ?Πρεσβεία:Με εμάς

en: ?embassy:Contact
el: ?πρεσβεία:Με επικοινωνία

en: ?embassy:No Contact
el: ?πρεσβεία:Καμιά επικοινωνία

en: ?vision:Both
el: Αμοιβαία

en: ?vision:To Them
el: Σε αυτούς

en: ?vision:To Us
el: ?όραση:Σε μάς

en: The %s give %s
el: Οι %s δίνουν %s

en: The %s give an unknown city
el: Οι %s δίνουν μια άγνωστη πόλη

en: The %s give %d gold | The %s give %d gold
el[0]: Οι %s δίνουν %d χρυσό νόμισμα
el[1]: Οι %s δίνουν %d χρυσά νομίσματα

en: The %s give their worldmap
el: Οι %s δίνουν τον παγκόσμιο χάρτη τους

en: The %s give their seamap
el: Οι %s δίνουν τον θαλάσσιο χάρτη τους

en: The parties agree on a cease-fire
el: Τα μέρη συμφωνούν σε κατάπαυση του πυρός

en: The parties agree on a peace
el: Τα μέρη συμφωνούν σε ειρήνη

en: The parties create an alliance
el: Τα μέρη συνάπτουν συμμαχία

en: The %s give shared vision
el: Οι %s δίνουν κοινή ορατότητα

en: The %s give an embassy
el: Οι %s δίνουν μια πρεσβεία

en: Popup Request
el: Εμφάνισε Αίτημα

en: You can't buy %s in %s!
el: Δεν αγοράζεις %s στη %s!

en: Connection in progress.
el: Σύνδεση σε εξέλιξη.

en: Disconnected from server.
el: Αποσύνδεση από εξυπηρετητή

en: Couldn't start the server.
el: Δεν μπόρεσα να αρχίσω εξυπηρετητή.

en: You'll have to start one manually. Sorry...
el: Πρέπει να τον ξεκινήσεις μόνος σου. Συγνώμη...

en: Couldn't connect to the server.
el: Δεν μπόρεσα να συνδεθώ με τον εξυπηρετητή.

en: We probably couldn't start it from here.
el: Πιθανώς δεν μπορούμε να το ξεκινήσουμε από εδώ.

en: Only transporter units can be unloaded.
el: Μόνο μονάδες μεταφορικές μπορούν να ξεφορτωθούν.

en: Only settler units can be put into auto mode.
el: Μόνο μονάδες αποικισμού μπορούν να τεθούν σε αυτόματη λειτουργία.

en: Only paratrooper units can do this.
el: Μόνο μονάδες αλεξιπτωτιστών μπορούν να το κάνουν αυτό.

en: Didn't find a route to the destination!
el: Δεν βρήκα διαδρομή για προορισμό!

en: Oh my! You seem to have no capital!
el: Α! Φαίνεται ότι δεν έχεις πρωτεύουσα!

en: Terrain
el: Έδαφός

en: Road
el: Δρόμος

en: Unit
el: Μονάδα

en: City
el: Πόλη

en: Vision
el: Ορατότητα

en: Paint
el: Ζωγράφισε

en: Bribe Enemy Unit
el: Δωροδοκία Εχθρικής Μονάδας

en: Traitors Demand Too Much!
el: Οι προδότες απαιτούν πάρα πολλά!!

en: Steal Technology
el: Κλέψε τεχνολογία

en: _Steal
el: _Κλέψε

en: Select Advance to Steal
el: Επέλεξε Προόδο για να κλέψεις

en: Sabotage Improvements
el: Προκάλεσε δολιοφθορά σε υποδομές

en: _Sabotage
el: _Δολιοφθορά

en: Select Improvement to Sabotage
el: Επέλεξε υποδομή για δολιοφθορά

en: _Improvements:
el: _Υποδομές

en: City Production
el: Παραγωγή πόλης

en: You can't incite a revolt in %s.
el: Δεν μπορείς να υποκινήσεις ανταρσία στην %s

en: City can't be incited!
el: Η πόλη δεν μπορεί να υποκινηθεί!

en: Incite a Revolt!
el: Υποκίνησε στάση

en: Your %s has arrived at %s.
    What is your command?
el: Ο %s σου έχει φτάσει στη %s.
    Ποιά είναι η εντολή σου;

en: _Wait
el: Περίμενε

en: No visible unit on this tile.
el: Δεν υπάρχει ορατή μονάδα σ'αυτό το τετράγωνο

en: This city isn't known!
el: Αυτή η πόλη είναι άγνωστη!

en: Cleared output window.
el: Καθαρισμένο παράθυρο εξόδου.

en: Flag
el: Σημαία

en: Citizens
el: Πολίτες

en: Food:
el: Φαγητό:

en: Prod:
el: Παραγωγή:

en: Trade:
el: Εμπόριο:

en: Gold:
el: Χρυσός

en: Luxury:
el: Ανέσεις:

en: Science:
el: Επιστήμη:

en: Granary:
el: Σιταποθήκη

en: Change in:
el: Αλλαγή σε:

en: Corruption:
el: Διαφθορά:

en: Waste:
el: Σπατάλη:

en: Pollution:
el: Μόλυνση

en: City map
el: Χάρτης πόλης

note: TRANS: Overview tab in city dialog TRANS: Overview tab of foreign intelligence report dialog
en: _Overview
el: _Γενική εικόνα

en: Production:
el: Παραγωγή:

en: %d/%d %d turns
el: %d/%d %d γύροι

en: _Buy
el: _Αγόρασε

en: Info
el: Βασικοί δείκτες

en: _Governor
el: _Κυβέρνήτης

en: _Settings
el: _Ρυθμίσεις

en: Luxury
el: Ανέσεις

en: Science
el: Επιστήμη

en: Gold
el: Χρυσός

en: Overview page
el: Σελίδα γενικής εικόνας

en: Production page
el: Σελίδα παραγωγής

en: Happiness page
el: Σελίδα ευτυχίας

en: Governor page
el: Σελίδα κυβέρνησης

en: This Settings page
el: Αυτή η σελίδα ρυθμίσεων

en: Last active page
el: Τελευταία ενεργή σελίδα

en: Next time open
el: Την επόμενη φορά άνοιξε

en: _List present units...
el: _Εμφάνισε παρόντες μονάδες

en: _Prev city
el: _Προηγούμενη πόλη

en: _Next city
el: _Επόμενη πόλη

note: TRANS: city dialog title
en: <b>%s</b> - %s citizens
el: <b>%s</b> - %s πολίτες

note: TRANS: city growth is blocked.  Keep short.
en: blocked
el: μπλοκαρισμένο

en: Supported units %d
el: Υποστηριγμένες %d

en: Present units %d
el: Παρόντες %d

en: Cen_ter
el: _Κέντράρισε

en: _Activate unit
el: _Ενεργοποίησε μονάδα

en: Activate unit, _close dialog
el: Ενεργοποίησε μονάδα, κ_λείσε διάλογο

en: _Disband unit
el: _Απέλυσε μονάδα

en: _Load unit
el: _Φόρτωσε μονάδα

en: _Unload unit
el: _Ξεφόρτωσε μονάδα

en: _Sentry unit
el: Κάνε μονάδα φρο_υρό

en: _Fortify unit
el: _Οχύρωσε μονάδα

en: U_pgrade unit
el: _Αναβάθμισε μονάδα

en: Transform
el: Μετασχημάτισε

en: Buy It!
el: Αγορασέ το!

en: Sell It!
el: Πουλησέ το!

en: Rename City
el: Μετονόμασε πόλη

en: What should we rename the city to?
el: Ποιό θα είναι το νέο όνομα της πόλης;

en: No %s could be sold.
el: Κανένα %s δεν μπόρεσε να πουληθεί

en: Chan_ge
el: Ά_λλαξε

en: Add _First
el: Πρόσθεσε _Πρώτη

en: Add _Next
el: Πρόσθεσε _Επόμενη

en: Add _Last
el: Πρόσθεσε _Τελευταία

en: _Select
el: Επέλε_ξε

en: Cities
el: Πόλεις

en: Improvements
el: Υποδομές

en: Wonders
el: Θαύματα

en: All Cities
el: Όλες οι πόλεις

en: No Cities
el: Καμία πόλη

en: Invert Selection
el: Αντέστρεψε επιλογή

en: Building Units
el: Μονάδες υπό παραγωγή

en: Building Improvements
el: Υποδομών υπό παραγωγή

en: Building Wonders
el: Θαύματα υπό παραγωγή

en: Building Unit
el: Μονάδα υπό παραγωγή

en: Building Improvement
el: Υποδομή υπό παραγωγή

en: Building Wonder
el: Θαύμα υπό παραγωγή

en: Coastal Cities
el: Παραλιακές πόλεις

en: Supported Units
el: Συντηρούμενες

en: Units Present
el: Παρόντες

en: Improvements in City
el: Υποδομές στην πόλη

en: Wonders in City
el: Θαύματα στην πόλη

en: Available Units
el: Διαθέσιμες μονάδες

en: Available Improvements
el: Διαθέσιμες υποδομές

en: Available Wonders
el: Διαθέσιμα θαύματα

en: Results
el: Αποτελέσματα

en: Minimal Surplus
el: Ελάχιστο πλεόνασμα

en: Factor
el: Συντελεστής βαρύτητας

en: Celebrate
el: Εορτασμός

en: Governor Enabl_ed
el: Κυβερνήτης ενεργοποιημ_ένος

en: Governor Disabl_ed
el: Κυβερνήτης απε_νεργοποιημένος

en: new preset
el: Νεός κυβερνητικός στόχος

en: Name new preset
el: Ονόμασε νέο κυβερνητικό στόχο

en: What should we name the preset?
el: Πώς θα θέλατε να ονομάσετε τον νέο κυβερνητικό στόχο

en: Remove this preset?
el: Να αφαιρεθεί αυτός ο κυβερνητικός στόχος;

en: You say you wanna revolution?
el: Λές ότι θέλεις επανάσταση;

en: Revolution!
el: Επανάσταση!

note: TRANS: Pillage dialog title.
en: What To Pillage
el: Τί να λεηλατηθεί

note: TRANS: Pillage dialog target text.
en: Select what to pillage:
el: Επέλεξε τί να λεηλατηθεί:

note: TRANS: Pillage dialog do button text.
en: Pillage
el: Λεηλάτησε

en: All
el: Όλα

en: Edit Nation
el: Διόρθωσε έθνος

en: What Nation Will You Be?
el: Ποιό έθνος θα είσαι;

en: Pick Nation
el: Επέλεξε έθνος

en: Select a nation
el: Διάλεξε ένα έθνος

en: _Properties
el: _Ιδιότητες

en: _Leader:
el: _Ηγέτης

en: _Female
el: _Γυναίκα

en: _Male
el: _Άνδρας

en: You must select your sex.
el: Πρέπει να επιλέξεις φύλο

en: You must type a legal name.
el: Πρέπει να τυπώσεις ένα νόμιμο όνομα.

en: Upgrade Unit!
el: Αναβάθμισε μονάδα!

en: Upgrade Obsolete Units
el: Αναβάθμισε απαρχαιωμένες μονάδες

en: World-map
el: Παγκόσμιος-χάρτης

en: Sea-map
el: Χάρτης-θάλασσας

en: _Maps
el: _Χάρτες

en: _Advances
el: _Πρόοδοι

en: _Cities
el: Πό_λεις

en: _Give shared vision
el: _Δώσε κοινή ορατότητα

en: Give _embassy
el: Δώσε πρέσ_βεια

en: ?diplomatic_state:Cease-fire
el: ?διπλωματική_κατάσταση:Κατάπαυση πυρός

en: ?diplomatic_state:Peace
el: ?διπλωματική_κατάσταση:Ειρήνη

en: ?diplomatic_state:Alliance
el: ?διπλωματική_κατάσταση:Συμμαχία

en: _Pacts
el: _Σύμφωνα

en: Accept treaty
el: Απωδέξου συμφωνία

en: Cancel meeting
el: Ακύρωσε συνάντηση

en: C_lauses:
el: _Όροι

en: --- This treaty is blank. Please add some clauses. ---
el: --- Αυτή η συνθήκη είναι κενή. Παρακαλώ προσθέστε μερικούς όρους. ---

en: Invalid amount of gold specified.
el: Καθορίστηκε λάθος ποσό χρυσού.

en: Count
el: Μέτρημα

en: Player
el: Παίχτης

en: Name
el: Όνομα

en: Specials
el: Ειδικοί πόροι

note: TRANS: Nations report title TRANS: Nations report action
en: Nations
el: Έθνη

note: TRANS: Image header
en: Type
el: Τύπος

en: Moves Left
el: Υπόλοιπο κινήσεων

en: Veteran
el: Βετεράνος

en: Food Stock
el: Απόθεμα τροφής

en: Government
el: Πολίτευμα

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Find City
el: Βρες πόλη

en: Ci_ties:
el: Πό_λεις

en: Select tax, luxury and science rates
el: Επέλεξε ποσοστα φόρων , ανέσεων , επιστήμης

en: Tax
el: Φόροι

en: Lock
el: Κλείδωσε

en: %s max rate: %d%%
el: %s μέγιστο ποσοστό: %d%%

en: Air_lift
el: Πέτα_ξε

en: Airlift
el: Αερομεταφόρά

en: Show _All Cities
el: Δείξε _Όλες τις πόλεις

en: No units selected.
el: Καμία μονάδα επιλεγμένη.

en: Turn Done
el: Τέλος γύρου

en: Shift+Return
el: Shift+Έντερ

en: Are you sure you want to quit?
el: Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να τερματίσεις;

en: Close Tab:
    %s
el: Κλείσε καρτέλα:
    %s

en: Happiness
el: Ευτυχία

en: Upkeep:
el: Συντήρηση:

en: Requirement:
el: Απαιτήσεις:

en: Obsolete by:
el: Απαρχαιώθηκε από:

en: Cost:
el: Κόστος:

en: Attack:
el: Επίθεση

en: Defense:
el: Άμυνα

en: Move:
el: Κινήσεις:

en: Hitpoints:
el: ΜονάδεςΑντοχής

en: Basic Upkeep:
el: Βασική συντήρηση:

en: Vision:
el: Ορατότητα

en: Move/Defense:
el: Κίνηση/Άμυνα

en: Food/Res/Trade:
el: Φαγητό/Πόροι/Εμπόριο

en: Resources:
el: Πόροι:

en: Removed
el: Αποκακρύνθηκε

en: Freeciv Help Browser
el: Πλοηγός βοηθείας Freeciv

en: Expand All
el: Επέκταση όλων

en: Collapse All
el: Σύμπτυξη όλων

en: Allows
el: Επιτρέπει

en: Obsoletes
el: Απαρχαιώνει

en: with
el: με

note: TRANS: "Resources: (none)" TRANS: "Conflicts with: (none)" (extras) TRANS: missing value
en: (none)
el: (κανένας)

en: Ruler:
el: Ηγέτης:

en: Government:
el: Πολίτευμα:

en: Capital:
el: Πρωτεύουσα:

en: Tax:
el: Φόροι:

en: Researching:
el: Έρευνα:

en: _Diplomacy
el: _Διπλωματία

en: _Techs
el: _Τεχνολογίες

en: Foreign Intelligence: %s Empire
el: Υπηρεσία πληροφοριών: %s Αυτοκρατορία

note: TRANS: "unknown" location TRANS: "Unknown" advance/technology
en: (Unknown)
el: (Άγνωστη)

en: Build New City
el: Χτίσε νεά πόλη

en: What should we call our new city?
el: Πώς θα ονομάσουμε τη νέα μας πόλη;

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (observer)
el:   (παρατηρητής)

en: _Game
el: _Παιχνίδι

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _Save Game
el: _Σώσε παιχνίδι

en: Save Game _As...
el: Σώσε παιχνίδι Σ_αν...

en: _Leave
el: _Παραιτήσου

en: _Quit
el: _Τερματισμός

en: _Find City
el: _Βρες πόλη

en: _Units
el: _Μονάδες

en: _Wonders of the World
el: _Θαύματα του κόσμου

en: _Messages
el: Μη_νύματα

en: _Demographics
el: _Δημογραφικά στατιστικά

en: City Improvements
el: Υποδομές πόλης

en: Wonders of the World
el: Θαύματα του Κόσμου

en: Combat
el: Μάχη

en: Zones of Control
el: Ζώνες Ελέγχου

en: Technology
el: Τεχνολογία

en: Space Race
el: Διαστημική κούρσα

en: Connecting
el: Σύνδεδη

en: Controls
el: Πλήκτρα

en: Chatline
el: ΓραμμήΚουβεντούλας

en: Worklist Editor
el: Επεξεργαστής λίστας εργασιών

en: Languages
el: Γλώσσες

en: Copying
el: Αντιγραφή

en: About Freeciv
el: Σχετικά με το Freeciv

en: Save Options on _Exit
el: Σώσε Επιλογές με την Έξ_οδο

en: _Editing Mode
el: Λειτουργία _Επεξεργασίας

en: Cit_y Outlines
el: Περ_ιγράμματα πόλεων

en: City Output
el: Παραγωγή πόλης

en: Map _Grid
el: Πλέ_γμα χάρτη

en: National _Borders
el: Εθνικά _σύνορα

en: City _Names
el: _Ονόματα πόλεων

en: City G_rowth
el: _Ανάπτυξη πόλης

en: _Terrain
el: Έ_δαφος

en: _Center View
el: _Κεντράρισμα προβολής

en: _Economy
el: _Οικονομία

en: _Spaceship
el: _Διαστημόπλοιο

en: _Unit
el: _Μονάδα

en: _Go to
el: Πή_γαινε

en: Auto E_xplore
el: Εξερεύν_ησε αυτόματα

en: _Sentry
el: Φυλλ_αγε

en: _Load
el: Φόρτ_ωσε

en: _Unload
el: _Ξεφόρτωσε

en: _Build City
el: _Χτίσε Πόλη

en: _Auto Settler
el: Αποίκισ_ε αυτόματα

en: Build _Road
el: Χτίσε _Δρόμο

en: Build _Irrigation
el: Χτίσε _Ύδρευση

en: Build _Mine
el: Χτίσε _Ορυχείο

en: Transf_orm Terrain
el: _Μετασχημάτισε Εδάφος

en: Clean _Pollution
el: Καθάρισε Μό_λυνση

en: Clean _Nuclear Fallout
el: Καθάρισε Ραδιε_νεργά κατάλοιπα

en: Fortify
el: Οχυρούσου

en: _Government
el: Π_ολίτευμα

en: _Revolution...
el: _Επανάσταση

en: Set local options
el: Θέσε τοπικές επιλογές

en: Game Settings
el: Ρυθμίσεις παιχνιδίου

en: Leaving a local game will end it!
el: Φεύγοντας από ένα τοπικό παιχνίδι θα το τερματίσετε!

en: Out
el: Έξω

en: Mes
el: Δίχτυ

en: Pop
el: Εμφάνιση

en: Messages
el: Μηνύματα

en: Start _New Game
el: Ξεκίνησε _νέο παιχνίδι

en: Start _Scenario Game
el: Ξεκίνησέ _σενάριο

en: _Load Saved Game
el: _Φόρτωσε αποθηκευμένο παιχνίδι

en: C_onnect to Network Game
el: _Σύνδεση σε δικτυακό παιχνίδι

en: Select Location to Save
el: Επέλεξε κατάλογο αποθήκευσης

en: _Browse...
el: _Περιηγήσου

en: Pass_word:
el: Συν_θηματικό

en: Passwords don't match, enter password.
el: Τα συνθηματικά δεν ταιριάζουν, παρακαλώ εισήγαγε συνθηματικό

en: Server Name
el: Όνομα εξυπηρετητή

en: Port
el: Θύρα

en: Version
el: Έκδοση

en: Status
el: Κατάσταση

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Local _Area Network
el: Τοπικό _δίκτυο

en: Internet _Metaserver
el: _ΜετάΕξυπηρετητής διαδικτύου

en: _Host:
el: _Υπολογιστής:

en: _Port:
el: _Θύρα

en: _Login:
el: _Είσοδος

en: Conf_irm Password:
el: Επι_βεβαίωσε συνθηματικό

en: C_onnect
el: Σ_ύνδεση

en: Connection name: %s
el: Όνομα σύνδεσης: %s

en: Player name: %s
el: Όνομα παίχτη: %s

en: Host: %s
el: Υπολογιστής: %s

en: Player/conn info
el: Πληροφορίες παίχτη/σύνδεσης

en: %s info
el: %s πληροφορίες

en: Toggle player ready
el: Κάνε παίχτη ενεργό

en: Pick nation
el: Επέλεξε έθνος

en: Observe this player
el: Παρατήρησε αυτόν τον παίχτη

en: Take this player
el: Επέλεξε αυτόν τον παίχτη

en: Cut connection
el: Διέκοψε σύνδεση

en: Aitoggle player
el: Άλλαξε ΤΝ παίχτη

en: Remove player
el: Αφαίρεσε παίχτη

note: TRANS: e.g., "Put on Team 5"
en: Put on %s
el: Βάλε σε %s

en: Not _ready
el: Όχι έ_τοιμος

en: _Ready
el: _Έτοιμος

en: _Start
el: _Εκκίνηση

en: Pick _Nation
el: Διάλεξε _Εθνος

en: _Observe
el: _Παρακολoύθησε

en: Random
el: Τυχαίο

en: Observer
el: Παρακολούθησε

en: Detached
el: Αποκομμένο

en: AI Skill _Level:
el: Επίπεδο επιδεξιότητας _ΤΝ

en: _More Game Options...
el: Περισσότερες επι_λογές παιχνιδίου...

en: Ready
el: Έτοιμος

en: ?player:Leader
el: ?Player:Όνομα

en: Border
el: Σύνορα

en: Team
el: Ομάδα

en: Choose Saved Game to Load
el: Διάλεξε αποθηκευμένο παιχνίδι για φόρτωμα

en: Choose Saved Game to _Load:
el: Διάλεξε αποθηκευμένο παιχνίδι για _φόρτωμα

en: Choose a Scenario
el: Επέλεξε ένα σενάριο

en: Choose a _Scenario:
el: Επέλεξε _σενάριο

en: Save Game
el: Αποθήκευση παιχνίδι

en: Saved _Games:
el: Αποθηκευμένα _Παιχνίδια

en: Save _Filename:
el: Αποθήκευση _ΌνομαΑρχείου

en: Save Sc_enario:
el: Αποθήκευσε _σενάριο

en: Save Map Image
el: Αποθήκευσε εικόνα χάρτη

en: Save _Map Images:
el: Αποθηκευμένα _Παιχνίδια

en: _Meet
el: _Συνάντηση

en: Cancel _Treaty
el: _Ακύρωσε συμφωνία

en: _Withdraw Vision
el: _Απέσυρε ορατότητα

en: _Report
el: _Αναφορές

en: ?show:Dead Players
el: ?δείξε:Νεκροί παίχτες.

en: Di_plomacy
el: _Διπλωματία

en: _Intelligence
el: _Υπηρεσία Πληροφοριών

en: _AI
el: _TN

en: _Toggle AI Mode
el: _Αλλαγή τρόπου TN

note: TRANS: Research report title TRANS: Research report action
en: Research
el: Έρευνα

en: Researching
el: Έρευνα

en: Help
el: Βοήθεια

en: Goal
el: Στόχος

en: Cost
el: Κόστος

note: TRANS: Upkeep total, count*cost.
en: U Total
el: U Συνολικό

en: Income: %d    Total Costs: %d
el: Εισόδημα: %d    Συνολικό κόστος: %d

en: Sell Improvements
el: Πούλησε υποδομές

en: Sell-Off: Results
el: Πώληση: Αποτελέσματα

en: Sell _All
el: Πουλησέ τα _όλα

en: Unit Type
el: Τύπος μονάδας

note: TRANS: "In progress" abbreviation. URD_COL_IN_PROGRESS
en: In-Prog
el: Εκκρεμεί

en: Active
el: Ενεργός

en: Shield
el: Ασπίδα

en: Food
el: Φαγητό

en: Totals:
el: Σύνολα:

en: _Upgrade
el: _Αναβάθμιση

en: Find _Nearest
el: Βρές _κοντινότερο

en: Player
el: Παίχτης

en: Score
el: Βαθμοί

en: Score
el: Βαθμολογία

en: _Launch
el: _Εκτόξευση

en: Theme suggested
el: Προτεινόμενο θέμα

en: Keep current theme
el: Διατήρησε το τρέχων θέμα

en: Tileset suggests using %s theme.
    You are currently using %s.
el: Το σύνολο πλακιδίων προτείνει τη χρήση του θέματος %s .
    Τώρα χρησιμοποιείς %s.

en: Preferred tileset
el: Προτιμητέο σύνολο-πλακιδίων.

en: Modpack suggests using %s tileset.
    It might not work with other tilesets.
    You are currently using tileset %s.
el: Το πακέτο τροποποιήσεων προτείνει τη χρήση του συνόλου πλακιδίων %s .
    Ίσως δεν δουλέψει με άλλα σύνολα-πλακιδίων.
    Τώρα χρησιμοποιείς το σύνολο-πλακιδίων %s.

en: Unit selection
el: Επιλογή μονάδας

en: Sentry
el: Φρουρός

en: new
el: νέο

en: Edit worklists
el: Διόρθωσε λίστες εργασιών

en: _Worklists:
el: _ΛίστεςΕργασιών

en: Edit Global _Worklists
el: Διόρθωσε καθολικές λ_ίστες εργασιών

en: Turns
el: Γύροι

en: Source _Tasks:
el: Διαθέσιμες _εργασίες

en: Show _Future Targets
el: _Δείξε όλες τις εργασίες

en: Target _Worklist:
el: Εργασίες σε αναμονή

en: _Add Global Worklist
el: Πρόσ_θεσε καθολική λίστα εργασιών

en: OK
el: Εντάξει

en: Players
el: Παίχτες

en: Activate unit
el: Ενεργοποίησε μονάδα

en: Sentry unit
el: Θέσε Μονάδα φρουρό

en: Fortify unit
el: Οχύρωσε Μονάδα

en: Disband unit
el: Διέλυσε μονάδα

en: Trade
el: Εμπόριο

en: Options
el: Επιλογές

en: Cancel
el: Ακύρωσε

en: Sell
el: Πούλησε

en: View
el: Προβολή

en: Female
el: Θηλυκό

en: Male
el: Αρσενικό

en: Sabotage
el: Δολιοφθορά

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: Keep current tileset
el: Κράτα το τρέχων σύνολο-πλακιδίων.

en: Maps
el: Χάρτες

en: Advances
el: Επιτεύματα

en: Give shared vision
el: Δώσε κοινή όραση

en: Pacts
el: Σύμφωνα

en: Welcome to Freeciv
el: Καλώς ήρθες στο Freeciv

en: This is Qt-client for Freeciv.
el: Αυτός είναι ο Qt-πελάτης του Freeciv

en: Trans. Rslt/Time:
el: Μετασχηματισμός Αποτέλεσμα/Χρόνος

en: Fortified
el: Οχυρομένο

en: Idle
el: Αδρανής

en: Game
el: Παιχνίδι

en: Quit
el: Έξοδος

en: National Borders
el: Εθνικά σύνορα

en: City Names
el: Ονόματα πόλεων

en: City Growth
el: Άυξηση πόλης

en: Done
el: Έγινε

en: Upgrade
el: Αναβάθμιση

en: Build Road
el: Χτίσε Δρόμο

en: Build Irrigation
el: Χτίσε ύδρευση

en: Build Mine
el: Χτίσε Ορυχείο

en: Bribe
el: Δωροδοκώ

en: Connect
el: Σύνδεση

en: Start
el: Εκκίνηση

en: Cancel Treaty
el: Ακύρωσε Συμφωνία

en: Explode Nuclear
el: Πυροδότησε Πυρηνικό

en: Close Dialog (Esc)
el: Κλείσε διαλόγο (Esc)

en: Subvert Enemy Unit
el: Φέρε με το μέρος σου εχθρική μονάδα

en: Total users logged in : %d
el: Σύνολο χρηστών που είναι συνδεδεμένοι στο : %d

en: Back
el: Πίσω

en: Load Game
el: Φόρτωσε παιχνίδι

en: Unit commands
el: Εντολές μονάδας

en: Activate unit, close dialog
el: Ενεργοποίησε μονάδα, κλείσε διάλογο

en: Upgrade unit
el: Αναβάθμισε μονάδα

en: City options
el: Επιλογές πόλης

en: Present units: %d
el: Παρόντες: %d

en: City info
el: Πόλης πληροφ/ς

en: Pollution: %d
el: Μόλυνση: %d

en: Pollution: none
el: Μόλυνση: καμία

en: Trade routes:
el: Εμπορ/ςΔιαδρ/ς:

en: Trade: +%d
el: Εμπόριο: +%d

en: City improvements
el: Υποδομές πόλης

en: Food: %d per turn
el: Φαγητό: %d ανά γύρο

en: ?food:Surplus: %d
el: ?Φαγητό:Πλεόνασμα: %d

en: Production: %d (%d) per turn
el: Παραγωγή: %d(%d) ανά γύρο

en: ?production:Support: %d
el: ?παραγωγή:Συντήρηση: %d

en: Trade: %d per turn
el: Εμπόριο: %d ανά γύρο

en: Corruption: %d
el: Διαφθορά: %d

en: Gold: %d (%d) per turn
el: Χρυσός: %d (%d) ανά γύρο

en: Upkeep: %d
el: Συντήρηση: %d

en: Science: %d per turn
el: Επιστήμη : %d ανά γύρο

en: Luxury: %d per turn
el: Ανέσεις : %d ανά γύρο

en: City growth: blocked
el: Ανάπτυξη πόλης: μπλοκαρισμένη

en: City growth: never
el: Ανάπτυξη πόλης: ποτέ

en: City shrinks: %d %s
el: Συρρίκνωση πόλης: %d %s

en: turn | turns
el[0]: γύρος
el[1]: γύροι

en: Stock
el: Απόθεμα

en: Granary
el: Σιταποθήκη

en: finished
el: Τελειωμένο

en: City of %s (Population %s citizens)
el: Πόλη %s (Πληθυσμός %s πολίτες)

note: TRANS: preserve leading space
en:  - DISORDER
el:  - ΑΝΑΤΑΡΑΧΗ

note: TRANS: preserve leading space
en:  - celebrating
el:  - γιορτασμός

note: TRANS: preserve leading space
en:  - happy
el: - χαρούμενοι

note: TRANS: preserve leading space
en:  - under Citizen Governor control.
el:  - υπό τον έλεγχο κυβερνήτη πολιτών

en: Present units
el: Παρόντες μονάδες

en: Supported units
el: Υποστηριζόμενες μονάδες

en: Change production
el: Άλλαξε παραγωγή

en: Hurry production
el: Επιτάχυνε παραγωγή

en: Previous city
el: Προηγούμενη πόλη

en: Next city
el: Επόμενη πόλη

en: size
el: μέγεθος

en: time
    to grow
el: χρόνος
    για μεγένθυση

en: Cities Report
el: Αναφορές πόλεων

en: Close Dialog
el: Κλείσε διάλογο

en: Information Report
el: Αναφορά πληροφοριών

en: Happiness Report
el: Αναφορά ευτυχίας

en: Garrison Report
el: Αναφορά φρουράς

en: Maintenance Report
el: Αναφορά συντηρήσεως.

en: worklist
el: λίστα εργασιών

en: Presets
el: Προκαθορισμένα

en: City of %s (Population %s citizens) : %s
el: Πόλη  %s (Πληθυσμός %s πολίτες) : %s

en: Save settings as...
el: Σώσε ρυθμίσεις σαν...

en: Load settings
el: Φόρτωσε ρυθμίσεις

en: Delete settings
el: Διέγραψε ρυθμίσεις

en: Control city
el: Έλεχξε πόλη

en: Apply once
el: Εφάρμοσε μια φορά

en: Release city
el: Άφησε πόλη

en: Creating Server List...
el: Δημιουργία λίστα εξυπηρετητών...

en: No LAN servers found
el: Δεν βρέθηκαν εξυπηρετητές τοπικού δικτύου

en: No public servers found
el: Δεν βρέθηκαν δημόσιοι εξυπηρετητές

en: Player Name :
el: Όνομα Παίχτη :

en: Freeciv Server :
el: Όνομα εξυπηρετητή Freeciv :

en: Port :
el: Θύρα :

en: Next
el: Επόμενο

en: Terrain Info
el: Πληροφορίες εδάφους

en: Advanced Menu
el: Προηγμένο μενού

en: Zoom to : %s
el: Μεγένθυνε σε : %s

en: Change Production
el: Άλλαξε παραγωγή

en: Change City Governor settings
el: Άλλαξε ρυθμίσεις κυβερνήτη πόλης

en: Goto here
el: Πήγαινε εκεί

en: Patrol here
el: Περιπόλησε εκεί

en: Connect here
el: Σύνδεσε εκεί

en: Paradrop here
el: Αλεξιπτωτιστές εκεί

en: Ready all
el: Έτοιμοι όλοί

en: Sentry idle
el: Φρουρός ανενεργός

en: Choose Your New Government
el: Επέλεξε τη νέα σου κυβέρνηση

en: What nation will you be?
el: Ποιό έθνος θα είσαι;

en: World map
el: Παγκόσμιος χάρτης

en: Sea map
el: Χάρτης θάλασσας

en: Gold(max %d)
el: Χρυσός(μέγιστο %d)

en: Diplomacy meeting
el: Διπλωματική συνάντηση

note: TRANS: "Polish incident !" FIXME!!!
en: %s incident !
el: %s  συμβάν !

en: Shall we declare WAR on them?
el: Να τους κηρύξουμε ΠΟΛΕΜΟ;

en: Foreign Minister
el: Υπουργός εξωτερικών

en: Sir!, the %s ambassador has arrived
    What are your wishes?
el: Κύριε!, ο %s πρέσβης έχει φτάσει
    Ποιές είναι οι επιθυμίες σας?

en: Declare WAR
el: Κήρυξε ΠΟΛΕΜΟ

en: Withdraw vision
el: Απέσυρε όραση

en: Call Diplomatic Meeting
el: Κάλεσε διπλωματική συνάντηση

en: Select destination
el: Επέλεξε προορισμό

en: load_surf: Failed to load graphic file %s!
el: load_surf: Αποτυχία φόρτωσης αρχείου γραφικών %s!

en: Unable to create Sprite (Surface) of size %d x %d %d Bits in format %d
el: Αδυναμία για δημιουργία Sprite (Surface) μεγέθους %d x %d %d Bits στο φορμάτ %d

en:   -f,  --fullscreen	Start Client in Fullscreen mode
el:   -f,  --fullscreen	Ξεκίνησε τον πελάτη σε πλήρες οθόνη

en: Help : Units
el: Βοήθεια : Μονάδες

en: shield | shields
el[0]: ασπίδα
el[1]: ασπίδες

en: citizen | citizens
el[0]: πολίτης
el[1]: πολίτες

en: food | foods
el[0]: φαγητό
el[1]: φαγητά

en: gold | golds
el[0]: χρυσός
el[1]: χρυσός

en: Foreign Intelligence Report
el: Αναφορά μυστικών υπηρεσιών

en: Intelligence Information about the %s Spaceship
el: Πληροφορίες μυστικών υπηρεσιών για %s  Διαστημόπλοιο

en: Intelligence Information for the %s Empire
el: Πληροφορίες μυστικών υπηρεσιών για την αυτοκρατορία %s

en: Their techs that we don't have :
el: Οι τεχνολογίες τους που δεν έχουμε :

en: Show Unit Info Window
el: Εμφάνισε παράθυρο πληροφοριών μονάδας

en: Hide Unit Info Window
el: Κρύψε παράθυρο πληροφοριών μονάδας

en: Single Tile Width
el: Πλάτος ενός πλακιδίου

en: Single Tile Height
el: Ύψος ενός πλακιδίου

en: Exit
el: Έξοδος

en: Scale Unit Info
el: Πληροφορίες κλίμακας μονάδας

en: Width
el: Πλάτος

en: Height
el: Ύψος

en: Revolution
el: Επανάσταση

en: Hide Messages
el: Κρύψε μηνύματα

en: %s Population: %s  Year: %s  Gold %d Tax: %d Lux: %d Sci: %d
el: %s Πληθυσμός: %s  Χρονία: %s  Χρυσός %d Φόρος: %d Ανέσεις: %d Επιστήμη: %d

en: ?nation:Hostile
el: ?nation:Εχθρικό

en: ?nation:Peaceful
el: ?nation:Ειρηνικό

en: ?nation:Friendly
el: ?nation:Φιλικό

en: ?nation:Mysterious
el: ?nation:Μυστήριο

en: 
    Our Territory
el: 
    η περιοχή μας

en: 
    %s territory (%d turn ceasefire) | 
    %s territory (%d turn ceasefire)
el[0]: 
    %s περιοχή  (%d γύρος κατάπαυση πυρός)
el[1]: 
    %s περιοχή  (%d γύροι κατάπαυση πυρός)

en: 
    Territory of the %s %s
el: 
    Περιοχή of the %s %s

en: 
    Unclaimed territory
el: 
    Διεκδικίσιμη περιοχή

en: ?city:Neutral
el: ?city:Ουδέτερη

en: ?city:Hostile
el: ?city:Εχθρική

en: ?city:Peaceful
el: ?city:Ειρηνική

en: ?city:Friendly
el: ?city:Φιλική

en: ?city:Mysterious
el: ?city:Μυστήρια

en: 
    City of %s
el: 
    Πόλη του %s

en: Barracks
el: Στρατώνες

en: Airport
el: Αεροδρόμιο

en: City Walls
el: Τοίχοι πόλης

en: End of Turn
el: Τέλος γύρου

en: Press
el: Πάτησε

en: Disband Unit
el: Απέλυσε μόνάδα

en: Transform to
el: Μετασχημάτισε σε

en: Worklists
el: ΛίστεςΕργασιών

en: Add new worklist
el: Πρόσθεσε νεα λίστα εργασιών

en: Start New Game
el: Ξεκίνησε νεο παιχνίδι

en: Join Game
el: Μπες στο παιχνίδι

en: Join Pubserver
el: Μπες στον Pubserver

en: Join LAN Server
el: Μπες στον τοπικό εξυπηρετητή

en: done
el: έγινε

en: moving
el: κινείται

en: disconnected
el: Αποσυνδεδεμένος

en: active
el: ενεργός

en: under
    construction
el: υπό
    κατασκευή

en: soonest
    completion
el: το συντομότερο
    ολοκλήρωση

en: Total
el: Σύνολο

en: Units Report
el: Αναφορά μονάδων

en: Economy Report
el: Οικονομική αναφορά

en: Treasury:
el: Θησαυροφυλάκιο:

en: Tax Rate:
el: Ποσοστό φόρων:

en: Total Income:
el: Συνολικό Εισόδημα:

en: Total Cost:
el: Συνολικό κόστος:

en: Net Income:
el: Καθαρό Εισόδημα:

en: %s max rate : %d%%
el: %s μέγιστο ποσοστό : %d%%

en: Update
el: Ανανέωση

en: The %s Spaceship
el: Το %s διαστημόπλοιο

en: Sorry, no help topic for %s.
el: Συγνώμη, δεν υπάρχει θέμα βοήθειας για %s.

en: Sorry, no help topic for %s.
    This page was auto-generated.
el: Συγνώμη,δεν υπάρχει θέμα βοήθειας για %s.
    Αυτή η σελίδα δημιουργήθηκε αυτόματα.

en: * The discovery of %s will make %s obsolete.
el: * Η ανακάλυψη του  %s θα κάνει απαρχαιωμένο το %s .

note: TRANS: 'Allows all players with knowledge of atomic * power to build nuclear units.'
en: * Allows all players with knowledge of %s to build %s units.
el: * Επιτρέπει σε όλους τους παίχτες με γνώση %s να χτίσουν μονάδες %s .

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Speed is not affected by terrain.
el:   * Ταχύτητα δεν επηρεάζεται από το έδαφος.

en: * May not be built in cities.
el: * Δεν μπορεί να χτιστεί σε πόλεις.

en: * Never has a home city.
el: * Δεν έχει πόλη αναφοράς.

en: * Losing this unit will lose you the game!
el: * Αν χαθεί αυτή η μονάδα θα χαθεί το παιχνίδι!

en: * Each player may only have one of this type of unit.
el: * Κάθε παίχτης μπορεί να έχει μόνο μια μονάδα αυτού του τύπου.

en: You don't know how to build %s!
el: Δεν ξέρεις πως να χτίσεις το %s!

en: Copy %s to clipboard.
el: Αντιγραφή %s στο πρόχειρο

en: Clipboard is empty.
el: Το πρόχειρο είναι άδειο.

en: Keyboardless goto
el: Μετακίνηση χωρίς πληκτρολόγιο

en: If this option is set then a goto may be initiated by left-clicking and then holding down the mouse button while dragging the mouse onto a different tile.
el: Εάν αυτή η επιλογή έχει τεθεί τότε μπορεί να ξεκινήσει μετακίνηση με αριστερό κλίκ και μετά κρατώντας πατημένο το ποντίκι του ποντικιού καθώς σέρνουμε το ποντίκι σε ένα διαφορετικό τετράγωνο

en: Cities layer
el: Στρώμα πόλεων

en: Disable this option to hide the scrollbars on the map view.
el: Απενεργοποίησε αυτή την επιλογή για να κρύψεις τις ράβδους κύλισης του χάρτη.

en: Keep dialogs on top
el: Διατήρησε τους διαλόγους στο προσκήνιο

en: If this option is set then dialog windows will always remain in front of the main Freeciv window. Disabling this has no effect in fullscreen mode.
el: Εάν αυτή η επιλογή έχει τεθεί τότε τα παράθυρα διαλόγου θα παραμένουν μπροστά από το κεντρικό παράθυρο του Freeciv. Απενεργοποίησή της δεν θα έχει αποτέλεσμα σε εμφάνιση πλήρους οθόνης

en: Disabling this will turn off the unit and building icons in the worklist dialog and the production tab of the city dialog.
el: Απενεργοποιώντας αυτή την επιλογή θα απομακρυνθούν τα εικονίδια των μονάδων και των κτηρίων από την λίστα εργασίων.

en: Enable status report tabs
el: Ενεργοποίησε καρτέλες αναφοράς κατάστασης

en: If this option is enabled then report dialogs will be shown as separate tabs rather than in popup dialogs.
el: Εάν αυτή η επιλογή ενεργοποιηθεί τότε οι διάλογοι αναφοράς θα εμφανίζονται σε ξεχωριστές καρτέλες και όχι σε αναδυόμενα παράθυρα.

en: City Label
el: Ετικετα πόλης

en: Notify Label
el: Ετικέτα ειδοποίησης

en: Spaceship Label
el: Ετικέτα διαστημοπλοίου

en: Help Label
el: Ετικέτα βοήθειας

en: Help Link
el: Σύνδεσμος βοήθειας

en: Help Text
el: Κείμενο βοήθειας

en: Chatline Area
el: Περιοχή κουβεντούλας

en: Beta Label
el: Ετικέτα Βήτα

en: Small Font
el: Μικρή γραμματοσειρά

en: Comment Label
el: Ετικέτα σχολίου

en: City Productions
el: Παραγωγή πόλεων

en: Use color cursors
el: Χρησιμοποίησε έγχρωμους δείκτες

en: Graphics
el: Γραφικά

en: Sound
el: Ήχος

en: Interface
el: Διασύνδεση

en: Network
el: Δίκτυο

en: Cannot find your home directory
el: δεν μπορώ να βρω προσωπικό κατάλογο

en: Save failed, cannot write to file %s
el: Απέτυχε η αποθήκευση, δεν μπορώ να γράψω στο αρχείο %s

en: Saved settings to file %s
el: Αποθηκεύτηκαν οι ρυθμίσεις στο αρχείο %s

en: Save failed, cannot find a filename.
el: Απέτυχε η αποθήκευση, δεν μπορώ να βρω όνομα αρχείου

en: You were rejected from the game: %s
el: Αποβλήθηκες από το παιχνίδι: %s

en: Client capability string: %s
el: Αλφαρηθμητικό δυνατοτήτων πελάτη: %s

en: Server capability string: %s
el: Αλφαρηθμητικό δυνατοτήτων εξυπηρετητή: %s

en: Start of turn %d
el: Αρχή %d γύρου

en: waiting
el: περιμένει

en: ?Player:Name
el: ?Player:Όνομα

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Attitude
el: Συμπεριφορά

en: Embassy
el: Πρεσβεία

en: Dipl.State
el: Διπλωματική κατάσταση

en: ?Player_dlg:Host
el: ?Player_dlg:Υπολογιστής

en: ?Player_dlg:Idle
el: ?Player_dlg:Αδρανής

en: You cannot sell improvements.
el: Δεν μπορείς να πουλήσεις υποδομές.

note: TRANS: Obscure observer error.
en: You cannot disband units.
el: Δεν μπορείς να απολύσεις μονάδες

en: %s cannot be disbanded.
el: %s δεν μπορεί να απολυθεί

en: Disbanded %d %s.
el: Απολύθηκε %d %s.

en: No %s could be disbanded.
el: Κανένα %s δεν εγκαταλείφθηκε.

en: ?nation:Friendly(team)
el: ?nation:Φιλικό(ομάδα)

en: ?city:Friendly(team)
el: ?city:Φιλική(ομάδα)

en: Location: (%d, %d) [%d]
el: Τοποθεσία: (%d, %d) [%d]

en: Terrain: %s
el: Έδαφος: %s

en: Food/Prod/Trade: %s
el: Φαγ/Παρ/Εμπρ: %s

en: Unclaimed territory
el: Διεκδικήσημη περιοχή

note: TRANS: "Trade from Warsaw: 5"
en: Trade from %s: %d
el: Εμπορεύματα από %s: %d

en: Infrastructure: %s
el: Υποδομές: %s

en: Activity: %s
el: Δραστηριότητα: %s

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: from %s
el: από %s

note: TRANS: "Chance to win: A:95% D:46%"
en: Chance to win: A:%d%% D:%d%%
el: Πιθανότητα νίκης: A:%d%% D:%d%%

note: TRANS: "5 more" units on this tile
en:   (%d more)
el:   (%d ακόμη)

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: far from %s
el: μακρυά από %s

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: near %s
el: κοντά %s

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: in %s
el: στην %s

en: Progress: no research
el: Πρόοδος: καμία έρευνα

en: Progress: %d turn/advance | Progress: %d turns/advance
el[0]: Πρόοδος: %d γύρος/τεχνολογία
el[1]: Πρόοδος: %d γύροι/τεχνολογία

note: TRANS: <perturn> bulbs/turn
en: %d bulb/turn | %d bulbs/turn
el[0]: %d γλόμπος/γύρο
el[1]: %d γλόμποι/γύρο

note: TRANS: This is appended to "%d bulb/turn" text
en: , %d bulb/turn from team | , %d bulbs/turn from team
el[0]: , %d γλόμπο/γύρο από ομάδα
el[1]: , %d γλόμποι/γύρο από ομάδα

en: %d/- (never)
el: %d/- (ποτέ)

en: %d/%d (%d turn) | %d/%d (%d turns)
el[0]: %d/%d (%d γύρο)
el[1]: %d/%d (%d γύρους)

en: %d/%d (never)
el: %d/%d (ποτέ)

en: %d step | %d steps
el[0]: %d βήματα
el[1]: %d βήματα

en: %d bulb | %d bulbs
el[0]: %d γλόμποι
el[1]: %d γλόμποι

en: Population: %s
el: Πληθυσμός: %s

en: Year: %s (T%d)
el: Χρόνος: %s (T%d)

en: Gold: %d (%+d)
el: Χρυσός: %d (%+d)

en: Tax: %d Lux: %d Sci: %d
el: Φορ: %d Ανσ: %d Επσ: %d

en: Moving: %s
el: Μετακινείται: %s

en: (Click for more info)
el: (Κλίκ για περισσότερες πληροφορίες)

en: %s People
el: %s Άνθρωποι

en: Turn: %d
el: Γύρος: %d

en: Gold: %d
el: Χρυσός: %d

en: Net Income: %d
el: Καθαρό εισόδημα: %d

note: TRANS: Gold, luxury, and science rates are in percentage values.
en: Tax rates: Gold:%d%% Luxury:%d%% Science:%d%%
el: Tax rates: Χρυσός:%d%% Ανέσεις:%d%% Επιστήμη:%d%%

en: Researching %s: %s
el: Ερευνάται %s: %s

en: Global warming chance: %d%% (%+d%%/turn)
el: Πιθανότητα παγκόσμιας υπερθέρμανσης: %d%% (%+d%%/γύρο)

en: Nuclear winter chance: %d%% (%+d%%/turn)
el: Πιθανότητα πυρηνικού χειμώνα: %d%% (%+d%%/γύρο)

en: Government: %s
el: Πολίτευμα: %s

en: %d unit | %d units
el[0]: %d μονάδα
el[1]: %d μονάδες

en: Turns to target: %d
el: Γύροι για στόχο: %d

en: Turns to target: %d to %d
el: Γύροι για στόχο: %d μέχρι %d

en: %d unit selected | %d units selected
el[0]: %d μονάδα επιλεγμένη
el[1]: %d μονάδες επιλεγμένες

en: Others: %d civil; %d military
el: Άλλοι: %d πολίτες,%d στρατιωτικοί

en: Others: %d civilian
el: Άλλοι: %d πολίτες

en: Others: %d military
el: Άλλοι: %d στρατιωτικοί

en: No units to upgrade!
el: Καμία μονάδα για αναβάθμιση!

en: None of these units may be upgraded.
el: Καμία απο αυτές τις μονάδες δεν αναβαθμίζεται.

en: Shows your progress in researching the current technology.
el: Δείχνει την προοδό σου στην αναζήτηση της τρέχουσας τεχνολογίας

en: Pollution rate: %d%%
el: Ποσοστό μόλυνσης: %d%%

en: Chance of catastrophic warming each turn: %d%%
el: Πιθανότητα καταστροφικής θέρμανσης κάθε γύρο: %d%%

en: Shows the progress of nuclear winter:
el: Δείχνει την πρόοδο του πυρηνικού χειμώνα:

en: Fallout rate: %d%%
el: Ποσοστό πυρην.καταλ:%d%%

en: Chance of catastrophic winter each turn: %d%%
el: Πιθανότητα καταστροφικού χειμώνα κάθε γύρου: %d%%

en: Shows your current government:
el: Δείχνει την τωρινή σου κυβέρνηση:

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Population:      %5d
el: Πληθυσμός:       %5d

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Support:         %5d %%
el: Συντήρηση: %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Energy:          %5d %%
el: Ενέργεια:        %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Mass:            %5d ton | Mass:            %5d tons
el[0]: Μάζα:		%5d τόνος
el[1]: Μάζα:		%5d τόνοι

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:     %5.1f years
el: Χρόνος ταξιδίου: %5.1f χρόνια

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:        N/A
el: Χρόνος ταξιδίου:    ;

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Success prob.:   %5d %%
el: Πιθανότητα επιτ.:%5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Year of arrival: %8s
el: Χρόνος άφιξης: %8s

en: ?timeout:off
el: ?timeout:κλειστό

en: ?seconds:%02ds
el: ?seconds:%02dδ

en: ?mins/secs:%02dm %02ds
el: ?mins/secs:%02dλ %02dδ

en: ?hrs/mns:%02dh %02dm
el: ?ώρες/λεπτά:%02dω %02dλ

en: Military units in the field may cause unhappiness.
el: Στρατιωτικές μονάδες στο πεδίο ίσως προκαλέσουν δυστυχία

en: Military units have no happiness effect.
el: Στρατιωτικές μονάδες δεν έχουν επίδραση στην ευτυχία

en: Luxury: %d total.
el: Ανέσεις: %d σύνολο

en: ?built:B
el: ?κτίριο:Κ

en: ?obsolete:O
el: ?απαρχαιωμένο:Α

en: ?redundant:*
el: ?πλεονάζων:*

note: TRANS: This and following strings are prefixes for event names, which * replace %s. For instance, "Technology: Selected New Goal".
en: Technology: %s
el: Τεχνολογία: %s

en: Improvement: %s
el: Υποδομές: %s

en: City: %s
el: Πόλη: %s

en: Diplomat Action: %s
el: Διπλωματική δράση: %s

en: Enemy Diplomat: %s
el: Εχθρικός διπλωμάτης: %s

en: Global: %s
el: Παγκόσμιο: %s

en: Hut: %s
el: Καλύβα: %s

en: Nation: %s
el: Έθνη: %s

en: Treaty: %s
el: Συνθήκη: %s

en: Unit: %s
el: Μονάδες: %s

note: TRANS: "Vote" as a process
en: Vote: %s
el: Ψήφος: %s

en: Wonder: %s
el: Θαύμα: %s

en: Bought
el: Αγοράστηκε

en: Forced to Sell
el: Πουλήθηκε αναγκαστικά

en: New Improvement Selected
el:  Επιλέχτηκε νεο έργο

en: Sold
el: Πωλήθηκε

en: Building Unavailable Item
el: Χτίζεται μη διαθέσιμο αντικείμενο

en: Captured/Destroyed
el: Αιχμαλωτισμένη/Κατεστραμμένη

en: Celebrating
el: Εορτασμός

en: Civil Disorder
el: Αναταραχές

en: Famine
el: Πείνα

en: Famine Feared
el: Φόβος πείνας

en: Growth
el: Ανάπτυξη

en: May Soon Grow
el: Ίσως αυξηθεί σύντομα

en: Needs Aqueduct
el: Χρειάζεται υδραγωγείο

en: Needs Aqueduct Being Built
el: Χρειάζεται να χτιστεί υδραγωγείο

en: Normal
el: κανονικό

en: Nuked
el: Πυρηνικό χτύπημα!

en: Released from citizen governor
el: Αποδέσμευση από τον κυβερνήτη

en: Suggest Growth Throttling
el: Προτείνετε ενίσχυση της ανάπτυξης

en: Transfer
el: Μετάφερε

en: Was Built
el: Χτίστηκε

en: Has Plague
el: Έχει επιδημία

en: City Map changed
el: Άλλαξε ο χάρτης της πόλης

en: Worklist Events
el: Γεγονότα λίστας εργασιών

en: Production changed
el: Άλλαξε η παραγωγή

en: Disaster
el: Καταστροφή

en: Caused Incident
el: Διπλωματικό συμβάν

en: Escape
el: Απόδραση

en: Failed
el: Αποτυχία

en: Incite
el: Υποκίνησε

en: Poison
el: Μόλυνση

en: Theft
el: Κλοπή

en: Eco-Disaster
el: Οικό-Καταστροφή

en: Nuke Detonated
el: Πυροδοτήθηκε Πυρηνικό

en: Barbarians in a Hut Roused
el: Εμφανίστηκαν βάρβαροι από την Καλύβα

en: City Founded from Hut
el: Ιδρύθηκε πόλυ από Καλύβα:

en: Gold Found in Hut
el: Βρέθηκε χρυρός σε Καλύβα

en: Killed by Barbarians in a Hut
el: Σκοτώθηκε από βάρβαρους στην Καλύβα

en: Mercenaries Found in Hut
el: Βρέθηκαν μισθοφόροι σε Καλύβα

en: Settler Found in Hut
el: Βρέθηκαν άποκοι σε Καλύβα

en: Tech Found in Hut
el: Βρέθηκε τεχνολογία στην Καλύβα

en: Unit Spared by Barbarians
el: Οι Βάρβαροι την χάρισαν στη μονάδα!

en: Barbarian Uprising
el: Ξεσηκωμός βαρβάρων

en: Civil War
el: Εμφύλιος Πόλεμος

en: Collapse to Anarchy
el: Κατάρρευση σε αναρχία

en: First Contact
el: Πρώτη επαφή

en: Learned New Government
el: Μαθεύτηκε νέα μορφή κυβέρνησης

en: Low Funds
el: Χαμηλά κονδύλια

en: Revolution Ended
el: Η επανάσταση τελείωσε

en: Revolution Started
el: Άρχισε επενάσταση

en: Spaceship Events
el: Γεγονότα διαστημοπλοίου

en: Alliance
el: Συμμαχία

en: Broken
el: Διεράγει

en: Cease-fire
el: Κατάπαυση πυρός

en: Peace
el: Ειρήνη

en: Shared Vision
el: Κοινή όραση

en: Attack Failed
el: Η επίθεση απέτυχε

en: Attack Succeeded
el: Η επίθεση πέτυχε

en: Defender Destroyed
el: Καταστράφηκαν οι αμυνόμενοι

en: Defender Survived
el: Επέζησαν οι αμυνόμενοι

en: Promoted to Veteran
el: Προήχθει σε Βετεράνο

en: Production Upgraded
el: Η παραγωγή αναβαθμίστηκε

en: Relocated
el: Επανατοποθέτηση

en: Orders / goto events
el: Διαταγές / πήγαινε γεγονότα

note: TRANS: "vote" as a process
en: New vote
el: Νέα ψήφος

note: TRANS: "Vote" as a process
en: Vote resolved
el: Ολοκλήρωση ψηφοφορίας

note: TRANS: "Vote" as a process
en: Vote canceled
el: Ακύρωση ψηφοφορίας

en: Finished
el: Ολοκληρώθηκε

en: Made Obsolete
el: Απαρχαιώθηκε:

en: Started
el: Ξεκίνησε

en: Stopped
el: Σταμάτησε

en: Will Finish Next Turn
el: Θα τελειώσει στον επόμενο γύρο

en: AI Debug messages
el: Μηνύματα αποσφαλμάτωσης ΤΝ (Τεχνητής Νοημοσύνης)

en: Broadcast Report
el: Αναμετιδόμενη αναφορά

en: Caravan actions
el: Ενέργειες καραβανίου

en: Chat error messages
el: Μηνύματα λάθους κουβεντούλας

en: Chat messages
el: Μηνύματα κουβεντούλας

en: Connect/disconnect messages
el: Μηνύματα σύνδεσης/αποσύνδεσης

en: Diplomatic Message
el: Διπλωματικό μήνυμα

en: Error message from bad command
el: Λανθασμένο μήνυμα από κακή εντολή

en: Game Ended
el: Τέλος παιχνιδίου

en: Game Started
el: Το παιχνίδι ξεκίνησε

en: Nation Selected
el: Επιλέχτηκε Έθνος

en: Player Destroyed
el: Καταστράφηκε παίχτης

en: Report
el: Αναφορά

en: Server Aborting
el: Εγκαταλείπει ο εξυπηρετητής

en: Server Problems
el: Προβλήματα εξυπηρετητή

en: Message from server operator
el: Μήνυμα από τον διαχειριστή του εξυπηρετητή

en: Server settings changed
el: Άλλαξαν οι ρυθμίσεις του εξυπηρετητή

en: Turn Bell
el: Κουδούνι γύρου

note: TRANS: Event name for when the game year changes.
en: Year Advance
el: Αύξηση χρονιάς

en: Pollution
el: Μόλυνση

en: Fortifying
el: Οχυρώνεται

en: Away
el: Μακριά

en: Novice
el: Αρχάριο

en: Easy
el: Εύκολο

en: Hard
el: Δύσκολο

en: Cheating
el: Κλέβοντας!

en: Experimental
el: Πειραματικό

en: error
el: σφάλμα

note: TRANS: These words should be adjectives which can fit in the sentence "The x are y towards us" "The Babylonians are respectful towards us"
en: ?attitude:Genocidal
el: ?συμπεριφορά:Γενοκτονικός

en: ?attitude:Belligerent
el: ?συμπεριφορά:Εμπόλεμος

en: ?attitude:Hostile
el: ?συμπεριφορά:Εχθρικός

en: ?attitude:Uncooperative
el: ?συμπεριφορά:Μη συνεργάσιμος

en: ?attitude:Uneasy
el: ?συμπεριφορά:Μη Βολικός

en: ?attitude:Neutral
el: ?συμπεριφορά:Ουδέτερος

en: ?attitude:Respectful
el: ?συμπεριφορά:Αξιοσέβαστος

en: ?attitude:Helpful
el: ?συμπεριφορά:Βοηθητικός

en: ?attitude:Enthusiastic
el: ?συμπεριφορά:Ενθουσιώδης

en: ?attitude:Admiring
el: ?συμπεριφορά:Αξιοθαύμαστος

en: ?attitude:Worshipful
el: ?συμπεριφορά:Αξιολάτρευτος

en: ?diplomatic_state:Armistice
el: ?διπλωματική_κατάσταση:Προσωρινή κατάπαυση πυρός

en: ?diplomatic_state:War
el: ?διπλωματική_κατάσταση:Πόλεμος

en: ?diplomatic_state:Never met
el: ?διπλωματική_κατάσταση:Δεν έχουν συναντηθεί

en: ?diplomatic_state:Team
el: ?διπλωματική_κατάσταση:Ομάδα

note: TRANS: Unit class
en: %s units
el: %s μονάδες

en: Size %d
el: Μέγεθος %d

note: TRANS: "Hard AI"
en: %s AI
el: %s ΤΝ

en: Future Tech.
el: Μελλοντική τεχνολογία

note: TRANS: this and following strings are 'road flags', which may rarely * be presented to the player in ruleset help text
en: River
el: Ποταμός

note: TRANS: terrain class: used adjectivally
en: Land
el: Ξηράς

en: Goto
el: Πήγαινε

en: Explore
el: Εξερεύνησε

en: Moves
el: Κινήσεις

en: Sorry, cannot upgrade %s (yet).
el: Συγνώμη, αλλά δεν μπορώ να αναβαθμίσω %s (ακόμα).

en: You can only upgrade units in your cities.
el: Μπορείς να αναβαθμίσεις μόνο μονάδες που είναι μέσα στις πόλεις σου

en: Upgrading this %s would strand units it transports.
el: Αναβάθμιση του %s θα αποβίβαζε τις μονάδες που μεταφέρει.

en: Freeciv version %s %s
el: Freeciv έκδοση %s %s

en: Freeciv version %s
el: Freeciv έκδοση %s

en: betatest version
el: έκδοση βήτα-τεστ

en: version
el: έκδοση

en: January
el: Ιανουάριος

en: February
el: Φεβρουάριος

en: March
el: Μάρτιος

en: April
el: Απρίλιος

en: May
el: Μάιος

en: June
el: Ιούνιος

en: July
el: Ιούλιος

en: August
el: Αύγουστος

en: September
el: Σεπτέμβριος

en: October
el: Οχτώμβριος

en: November
el: Νοέμβριος

en: December
el: Δεκέμβριος

en: 'Cause civilization should be free!
el: `Γιατί ο πολιτισμός θα'πρεπε να είναι δωρεάν!

en: network exception
el: Εξαίρεση δικτύου

en: lagging connection
el: αργή  σύνδεση

en: %s from %s
el: %s από %s

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (connection incomplete)
el:  (ανολοκλήρωτη σύνδεση)

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (player %s)
el: (παίχτης %s)

en: Bank
el: Τράπεζα

en: Together with the Marketplace improvement, a Bank increases the luxury and tax production within a city by 100%.
el: Μαζί με την Αγορά , μια Τράπεζα αυξάνει την παραγωγή ανέσεων και φόρων μέσα σε μια πόλη κατά 100%.

en: Barracks II
el: Στρατώνες ΙΙ

en: Barracks III
el: Στρατώνες ΙΙΙ

en: Cathedral
el: Καθεδρικός

en: Colosseum
el: Κολοσσαίο

en: Courthouse
el: Δικαστήριο

en: Factory
el: Εργοστάσιο

en: Increases the shield production in a city by 50%.  This increase may also contribute significantly to pollution.
el: Αυξάνει την παραγωγή ασπίδων σε μια πόλη κατά 50%. Αυτή η αύξηση όμως μπορεί να προκαλέσει και μόλυνσης.

en: The amount of stored food will be set to half full whenever a city with a Granary shrinks or grows. This helps a city to grow faster and more easily withstand famine.
el: Το ποσό του αποθηκευμένου φαγητού τα τίθεται στο μισό όποτε μιας πόλη με Σιταποθήκη αυξηθεί ή συρρικνωθεί. Αυτό βοηθάει μια πόλη να αυξηθεί ποιό γρήγορα και να αντέξει λιμούς.

en: Hydro Plant
el: Υδροηλεκτρικός σταθμός

en: Library
el: Βιβλιοθήκη

en: Marketplace
el: Αγορά

en: Increases the luxury and tax output in a city by 50%.
el: Αυξάνει τις ανέσεις και τους φόρους σε μια πόλη κατά 50%

en: Mass Transit
el: Μαζικά μέσα μεταφοράς

en: Neutralizes the pollution generated by the population.  The population simply has no effect on the pollution generated in the city.
el: Εξουδετερώνει τη μόλυνση που παράγει ο πληθυσμός σε μια πόλη.

en: Mfg. Plant
el: Βιομηχανία

en: Together with a Factory, a Manufacturing Plant increases the shield production in a city by 100%.
el: Μαζί με ένα Εργοστάσιο, μια Βιομηχανία αυξάνει την παραγωγή ασπίδων σε μια πόλη κατά 100%.

en: Nuclear Plant
el: Πυρηνικός σταθμός

en: Palace
el: Παλάτι

en: Power Plant
el: Ηλεκτρικός Σταθμός

en: Recycling Center
el: Κέντρο Ανακύκλωσης

en: Building a Recycling Center reduces the amount of pollution generated by production in a city by 66%.
el: Το χτίσιμο ενός κέντρου ανακύκλωσης μειώνει στην πόλη την παραγούμενη μόλυνση κατά 66%.

en: SDI Defense
el: Άμυνα SDI

en: Space Component
el: Διαστημικό υπόσυστημα

en: Space Module
el: Διαστημικό άρθρωμα

en: Space Structural
el: Δισστημικός σκελετός

en: Temple
el: Ναός

en: University
el: Πανεπιστήμιο

en: Apollo Program
el: Πρόγραμμα Απόλλο

en: Colossus
el: Κολοσσός

en: Copernicus' Observatory
el: Παρατηρητήριο Κοπέρνικου

en: Cure For Cancer
el: Θεραπεία του Καρκίνου

en: Darwin's Voyage
el: Το ταξίδι του Δαρβίνου

en: Charles Darwin's voyage sparked the discovery of the evolution of the species, which inspired greater confidence in science. Gives two immediate technology advances.
el: Το ταξίδι του Κάρολου Δαρβίνου έγινε η σπίθα από'που προήρθε η θεωρία της εξέλιξης, η οποία άυξησε την εμπιστοσύνη του κοινού στην επιστήμη.Δίνει άμμεσα δύο τεχνολογικές πρόοδους.

en: Great Library
el: Μεγάλη βιβλιοθήκη

en: Great Wall
el: Το μεγάλο τοίχος

en: Works as a City Wall in all your cities.
el: Μετράει σαν τοίχοι σε όλες τις πόλεις.

en: Hanging Gardens
el: Κρεμαστοί Κήποι

en: Hoover Dam
el: Μεγάλο φράγμα

en: Isaac Newton's College
el: Κολλέγιο Ισαάκ Νεύτωνα

en: Boosts science production by 100% in the city where it is built.
el: Υψώνει την επιστημονική παραγωγή (γλόμπους) κατά 100% στην πόλυ που θα χτιστεί.

en: J.S. Bach's Cathedral
el: Καθεδρικός του Μπαχ

en: Lighthouse
el: Φάρος της Αλεξάνδρειας

en: Magellan's Expedition
el: Ταξίδι του Μαγγελάνου

en: Manhattan Project
el: Μανχάταν πρότζεκτ

en: Michelangelo's Chapel
el: Η εκκλησία του Μιχαήλ Άγγελου

en: Oracle
el: Μαντείο

en: Pyramids
el: Πυραμίδες

en: Allows you to choose any government, including those that have not yet been researched by your civilization, and without the transition period of Anarchy.
el: Σου επιτρέπει να αλλάξεις οποιαδήποτε κυβέρνηση, συμπεριλαμβανομένου αυτών που δεν έχουν ανακαλυφθεί ακόμα από τον πολιτισμό σου, και χωρίς την μεταβατική περίοδο της Αναρχίας.

en: SETI Program
el: Πρόγραμμα SETI

en: Shakespeare's Theater
el: Θέατρο Σέξπιρ

en: United Nations
el: Ηνωμένα Έθνη

en: Women's Suffrage
el: Δικαιώματα Γυναικών

en: Entertainers
el: Ψυχαγωγείς

en: ?Elvis:E
el: ?Elvis:Ψ

en: Scientists
el: Επιστήμονες

en: ?Scientist:S
el: ?Scientist:Ε

en: Taxmen
el: Φοροεισπράκτορες

en: ?Taxman:T
el: ?Taxman:Φ

en: Team 1
el: Ομάδα 1

en: Team 2
el: Ομάδα 2

en: Team 3
el: Ομάδα 3

en: Team 4
el: Ομάδα 4

en: Anarchy
el: Αναρχία

en: Despotism
el: Δεσποτισμός

en: Monarchy
el: Μοναρχία

en: Communism
el: Κομμουνισμός

en: Republic
el: Ρεπουμπλικανία

en: Under a Republican government, citizens hold an election to select a representative who will govern them; since elected leaders must remain popular to remain in control, citizens are given a greater degree of freedom.  Citizens under the Republic become unhappy easily, but the self-sufficiency of your citizens allows high levels of trade.
el: Στην Ρεπουμπλικανία οι πολίτες που έχουν δικαίωμα ψήφου επιλέγουν έναν Πρόεδρο που θα τους εκπροσωπεί και θα τους κυβερνάει μετά από εκλογες. Αφού οι εκλεγμένοι ηγέτες πρέπει να είναι δημοφιλής για να παραμείνουν στην εξουσία, οι πολίτες έχουν περισσότερες ελευθερίες. Οι πολίτες γίνονται έυκολα δυσαρεστημένοι , αλλά η αυτοπεποίθεση των πολιτών επιτρέπει υψηλά επίπεδα εμπορίου. Η βασική διαφορά με τη Μοναρχία είναι ότι δεν επιλέγεται ο κυβερνήτης με βάση την κληρονομικότητα σε μια οικογένεια αλλά μέσω μιας εκλογής. Η διαφορά με τη Δημοκρατία είναι η διακυβέρνηση γίνεται με αντιπροσώπους και όχι άμεσα από τους πολίτες.

en: Democracy
el: Δημοκρατία

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption during Democracy, but citizens become very upset during wars.
el: Στην δημοκρατία, οι πολίτες κυβερνάνε απευθείας ψηφίζοντας για ζητήματα. Η δημοκρατία προσφέρει το μεγαλύτερο πιθανό επίπεδο εμπορίου, αλλά επίσης προσφέρει και το μεγαλύτερο δυναμικό δυσαρέσκειας και δυστυχίας. Δεν υπάρχει διαφθορά στη δημοκρατία, αλλά οι πολίτες γίνονται πολύ εκνευρισμένοι κατά τη διάρκεια πολέμων.

en: ?nationgroup:Ancient
el: ?nationgroup:Αρχαίο

en: ?nationgroup:Modern
el: ?nationgroup:Μοντέρνο

en: American
el: Αμερικάνοί

en: ?plural:Americans
el: ?plural:Αμερικανούς

en: Aztec
el: Αζτέκικο

en: ?plural:Aztecs
el: ?plural:Αζτέκους

en: Babylonian
el: Βαβυλωνιακό

en: ?plural:Babylonians
el: ?plural:Βαβυλώνιους

en: Chinese
el: Κινέζος

en: ?plural:Chinese
el: ?plural:Κινέζους

en: Egyptian
el: Αιγυπτιακό

en: ?plural:Egyptians
el: ?plural:Αιγύπτιοι

en: English
el: Άγγλος

en: ?plural:English
el: ?plural:'Αγγλοι

en: French
el: Γάλλικό

en: ?plural:French
el: ?plural:Γάλλοι

en: German
el: Γερμανικό

en: ?plural:Germans
el: ?plural:Γερμανούς

en: Greek
el: Αρχαίο Ελληνικό

en: ?plural:Greeks
el: ?plural:Αρχαίοι Έλληνες

en: The ancient Greeks, between Mycenae and the Roman conquest.
el: Οι αρχαίοι Έλληνες,ανάμεσα στην Μυκηναική και την Ρωμαική κατάκτηση.

en: Indian
el: Ινδικό

en: ?plural:Indians
el: ?plural:Ινδοί

en: Mongol
el: Μογγόλικό

en: ?plural:Mongols
el: ?plural:Μογγόλοι

en: Roman
el: Ρωμαϊκό

en: ?plural:Romans
el: ?plural:Ρωμαίοι

en: Russian
el: Ρώσσοι

en: ?plural:Russians
el: ?plural:Ρώσσοι

en: Zulu
el: Ζουλού

en: ?plural:Zulus
el: ?plural:Ζουλού

en: The Zulus are a warlike Bantu people who migrated from west-central Africa into southern Africa beginning in the early 1700s, conquering the native Khoisan peoples and clashing with European settlers.
el: Οι Ζουλού ήταν πολεμική φύλα Μπαντού που μετανάστευσαν από την κεντρό-δυτική Αφρική στη νότιο Αφρική από τις αρχές του 1700 κατακτώντας τους ιθαγενείς Khoisan και ερχόμενοι σε σύγκρουσοι με Ευρωπαίους αποίκους.

en: ?plural:Barbarians
el: ?plural:Βάρβαροι

en: Since the dawn of civilization, barbarians have been a threat to cultured peoples everywhere.
el: Από την αυγή του πολιτισμού, οι βάρβαροι απότελουσαν μια απειλή στους πολιτισμένους ανθρώπους παντού.

en: ?citystyle:European
el: ?citystyle:Ευρωπαϊκό

en: ?citystyle:Classical
el: ?citystyle:Κλασσικό

en: ?citystyle:Tropical
el: ?citystyle:Τροπικό

en: ?citystyle:Asian
el: ?citystyle:Ασιατικό

en: ?citystyle:Babylonian
el: ?citystyle:Βαβυλωνιακό

en: ?citystyle:Celtic
el: ?citystyle:Κελτικό

en: ?citystyle:Renaissance
el: ?citystyle:Αναγεννησιακό

en: ?citystyle:Industrial
el: ?citystyle:Βιομηχανικό

en: ?citystyle:Modern
el: ?citystyle:Μοντέρνου

en: ?citystyle:PostModern
el: ?citystyle:Μεταμοντέρνου

en: Advanced Flight
el: Προηγμένη πτήση

en: Alphabet
el: Αλφάβητο

en: Astronomy
el: Αστρονομία

en: Atomic Theory
el: Ατομική Θεωρία

en: Automobile
el: Αυτοκίνηση

en: Banking
el: Τραπεζική

en: Bridge Building
el: Χτίσιμο γεφυρών

en: Bronze Working
el: Χαλκουργία

en: Ceremonial Burial
el: Τελετουργική ταφή

en: Chemistry
el: Χημεία

en: Chivalry
el: Ιπποσύνη

en: Code of Laws
el: Νόμοι

en: Combustion
el: Καύση

en: Computers
el: Υπολογιστές

en: Conscription
el: Στρατολογία

en: Construction
el: Κατασκευές

en: Currency
el: Νόμισμα

en: Electricity
el: Ηλεκτρισμος

en: Electronics
el: Ηλεκτρονικά

en: Engineering
el: Μηχανολογια

en: Explosives
el: Εκρηκτικά

en: Feudalism
el: Φεουδαλισμός

en: Flight
el: Πτήση

en: Fusion Power
el: Ενέργεια σύντηξης

en: Genetic Engineering
el: Γενετική μηχανική

en: Gunpowder
el: Πυρύτιδα

en: Horseback Riding
el: Ανάβαση αλόγου

en: Industrialization
el: Βιομηχανοποίηση

en: Invention
el: Εφεύρεση

en: Iron Working
el: Σιδηρουργία

en: Labor Union
el: Εργατικά συνδικάτα

en: Literacy
el: Βασική εκπαίδευση

en: Magnetism
el: Μαγνητισμός

en: Map Making
el: Σχεδιασμός Χαρτών

en: Masonry
el: Μασονία

en: Mass Production
el: Μαζική παραγωγή

en: Mathematics
el: Μαθηματικά

en: Medicine
el: Φαρμακευτική

en: Metallurgy
el: Μεταλλουργία

en: Mysticism
el: Μυστικισμός

en: Improves the effect of Temples.
el: Βελτιώνει την επίδραση των ναών

en: Navigation
el: Ναυσιπλοία

en: Nuclear Fission
el: Ενέργεια σχάσης

en: Nuclear Power
el: Πυρηνική ενέργεια

en: Philosophy
el: Φιλοσοφία

en: Physics
el: Φυσική

en: Plastics
el: Πλαστικά

en: Pottery
el: Αγγειοπλαστική

en: Recycling
el: Ανακύκλωση

en: Refining
el: Διύλιση

en: Religion
el: Θρησκεία

en: Robotics
el: Ρομποτική

en: Rocketry
el: Πυραυλική

en: Space Flight
el: Διαστημική πτήση

en: Steam Engine
el: Ατμομηχανή

en: Steel
el: Ατσάλι

en: Superconductors
el: Υπεραγωγιμότητα

en: The Corporation
el: Επιχειρηματικότητα

en: The Republic
el: Η Ρεπουμπλικανία

en: The Wheel
el: Ο τροχός

en: Theory of Gravity
el: Θεωρία της βαρύτητας

en: Writing
el: Γραφή

en: Ocean
el: Ωκεανός

en: Arctic
el: Αρκτική

en: Desert
el: Έρημος

en: Deserts are regions of extreme dryness, making agriculture and trade very difficult.
el: Οι ερημοι είναι περιοχές με ακραία ξηρασία , κάνοντας τη γεωργία και το εμπόριο πολύ δύσκολα.

en: Forest
el: Δάσος

en: Forests are densely wooded, making agriculture somewhat problematic.
el: Τα δάση έχουν πυκνή ξυλεία, κάνοντας την γεωργία προβληματική

en: Grassland
el: Χωράφι

en: Grasslands afford exceptional agricultural opportunities.
el: Τα χωράφια είναι εξαιρετικά για γεωργική εκμετάλλευση.

en: Hills
el: Λόφοι

en: In addition to being amenable to agriculture, Hills are frequently rich in resources.
el: Εκτός από το ότι μπορούν να καλλιεργηθούν είναι συνήθως πλούσιοι και σε πόρους.

en: Jungle
el: Ζούνγκλα

en: Jungles are densely overgrown, making agriculture somewhat problematic.
el: Οι ζούνγκλες έχουν πυκνή βλάστηση κάνοντας την γεωργία σχετικά δύσκολη.

en: Mountains
el: Βουνά

en: Mountains are regions of extreme altitude, making agriculture and trade very difficult.
el: Τα βουνά είναι περιοχές με μεγάλο υψόμετρο κάνοντας τη καλλιέργεια τους και το εμπόριο πολύ δύσκολα.

en: Plains
el: Πεδιάδα

en: Plains are very broad, sparse regions, which makes trade slightly inconvenient.
el: Οι πεδιάδες είναι πολύ πλατιές περιοχές κάνοντας το εμπόριο ελαφρός δύσκολο.

en: Swamp
el: Βάλτος

en: Swamps suffer from an over-abundance of water, making agriculture somewhat problematic.
el: Οι βάλτοι έχουν υπερβολικό νερό, κάνοντας την καλλιεργειά τους σχετικά προβληματική.

en: Tundra
el: Τούνδρα

en: Tundra are broad, cold regions, fit for some agriculture and little else.
el: Η τούνδρα είναι πλατυά κρύα περιοχή , λίγο καλλιεργίσιμη αλλά τίποτα άλλο.

en: Irrigation
el: Ύδρευση

en: Minor Tribe Village
el: Χωριό μικρής φυλής

en: Fortress
el: Φρούριο

en: Railroad
el: Σιδηρόδρομος

en: ?animals:Game
el: ?animals:Θηράματα

en: Coal
el: Άνθρακας

en: Fish
el: Ψάρι

en: Gems
el: Πετράδια

en: Horses
el: Άλογα

en: Oasis
el: Όαση

en: Oil
el: Πετρέλαιο

en: Seals
el: Ειδικές δυνάμεις

en: Nuclear
el: Πυρηνικά

en: Missile
el: Πύραυλος

en: green
el: νεά

en: veteran
el: έμπειρη

en: Settlers
el: Άποικοι

en: Militia
el: Στρατιωτικές ομάδες

en: Phalanx
el: Φάλαγγα

en: Legion
el: Λεγεώνα

en: Musketeers
el: Μουσκετοφόροι

en: Riflemen
el: Τουφεκιοφορείς

en: Cavalry
el: Ιππικό

en: Knights
el: Ιππότες

en: Armor
el: Τανκ

en: Catapult
el: Καταπέλτης

en: Cannon
el: Κανόνι

en: Artillery
el: Πυροβολικό

en: Fighter
el: Μαχητικό

en: Bomber
el: Βομβαρδιστικό

note: TRANS: unit type
en: Trireme
el: Τριήρης

en: Sail
el: Ιστιοφόρο

en: Frigate
el: Φρεγάτα

en: Ironclad
el: Θωρηκτό

en: Cruiser
el: Καταδρομικό

en: Battleship
el: Πολεμικό πλοίο

en: Submarine
el: Υποβρύχιο

en: Carrier
el: Αεροπλανοφόρο

en: Transport
el: Μεταφορικό

en: Diplomat
el: Διπλωμάτης

en: Caravan
el: Καραβάνι

en: Barbarian Leader
el: Αρχηγός Βαρβάρων

en: Coastal Defense
el: Παραλιακή Αμύνα

en: Increases the defense strength of units within a city by a factor of 2 when defending against bombardments from enemy ships.
el: Αυξάνει την αμυντική δύναμη των μονάδων μέσα στην πόλη κατά ένα παράγοντα 2 όταν αμύνονται εναντίον βομβαρδισμών από εχθρικά πλοία.

en: Harbor
el: Λιμάνι

en: Offshore Platform
el: Παραθαλάσσια Πλατφόρμα

en: Police Station
el: Αστυνομικό Τμήμα

en: Port Facility
el: Λιμενικές Εγκαταστάσεις

en: Allows a city to build veteran sea units.  Also, damaged sea units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
el: Επιτρέπει σε μια πόλη να χτίσει θαλάσσιες μονάδες βετεράνους. Επίσης, θαλάσσιες μονάδες που έχουν υποστεί ζημία αν μείνουν ακίνητα για έναν γύρο επανακτούν πλήρως την αντοχή τους.

en: Research Lab
el: Ερευνητικό Eργαστήριο

en: SAM Battery
el: Εκτοξευτήρας SAM

en: Sewer System
el: Σύστημα υπονόμων

en: Allows a city to grow larger than size 12.  An Aqueduct is first required for a city to grow larger than size 8.
el: Επιτρέπει σε μια πόλη να αυξηθεί σε μέγεθος μεγαλύτερο από 12. Προηγουμένος απαιτείται υδραγωγείο ώστε η πόλη να αυξηθεί σε μέγεθος μεγαλύτερο από 8.

en: Stock Exchange
el: Χρηματιστήριο

en: Super Highways
el: Σούπερ Αυτοκινητόδρομοι

en: Supermarket
el: Σουπερμάρκετ

en: A.Smith's Trading Co.
el: Εμπορική επιχείρηση Α.Σμιθ

en: Eiffel Tower
el: Πύργος του Άϊφελ

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
el: Λειτουργεί σαν υδροηλεκτρικός σταθμός σε κάθε πόλη. ( Αυτό μειώνει τη μόλυνση και αυξάνει την παραγωγικότητα των Εργοστασίων και των Βιομηχανιών).

en: King Richard's Crusade
el: Σταυροφορία του Βασιλία Ριχάρδου

en: Leonardo's Workshop
el: Το εργαστήριο του ΝταΒίντσι

en: Upgrades one obsolete unit per game turn.
el: Αναβαθμίζει μια απαρχαιωμένη μονάδα ανά γύρο

en: Marco Polo's Embassy
el: Πρεσβεία Μάρκο Πόλο

en: The player who owns it gets an embassy with all players.
el: Ο παίχτης που το έχει αποκτά αυτόματα πρεσβεία με κάθε παίχτη.

en: Statue of Liberty
el: Άγαλμα της Ελευθερίας

en: Sun Tzu's War Academy
el: Πολεμική Ακαδημία Σαν Τσου

en: All your units regain two extra hitpoints per turn.
el: Όλες οι μονάδες σου επανακτούν επιπλέον δύο μονάδες αντοχής ανά γύρο.

en: Fundamentalism
el: Φονταμενταλισμός

en: Carthaginian
el: Καρχιδόνιος

en: ?plural:Carthaginians
el: ?plural:Καρχιδόνιους

en: Japanese
el: Ιάπωνικό

en: ?plural:Japanese
el: ?plural:Ιάπωνες

en: Persian
el: Πέρσης

en: ?plural:Persians
el: ?plural:Πέρσες

en: Spanish
el: Ισπανός

en: ?plural:Spanish
el: ?plural:Ισπανοί

en: Viking
el: Βίκινγκ

en: ?plural:Vikings
el: ?plural:Βίκινγκς

en: Amphibious Warfare
el: Αμφίβιος πόλεμος

en: Combined Arms
el: Συνδυασμός Όπλων

en: Reduces the effect of Cathedrals.
el: Μειώνει την επίδραση των καθεδρικών

en: Economics
el: Οικοναμικά

en: Improves the effect of Colosseums.
el: Αυξάνει την επίδραση των κολοσσαίων

en: Environmentalism
el: Περιβαλλοντισμός

en: Espionage
el: Κατασκοπία

en: Guerilla Warfare
el: Ανταρτοπόλεμος

en: Laser
el: Λείζερ

en: Leadership
el: Ηγεσία

en: Machine Tools
el: Μηχανουργία

en: Miniaturization
el: Σμίκρυνση

en: Mobile Warfare
el: Γρήγορος πόλεμος

en: Monotheism
el: Μονοθεϊσμός

en: Gives sea units one extra move.
el: Δίνει στις θαλάσσιες μονάδες μια επιπλέον μονάδα κίνησης.

en: Polytheism
el: Πολυθεισμός

en: Radio
el: Ραδιόφωνο

en: Refrigeration
el: Ψύξη

en: Sanitation
el: Υγιεινή

en: Seafaring
el: Θαλασσοπλοία

en: Stealth
el: Στεάλθ

en: Tactics
el: Τακτική

en: Theology
el: Θεολογία

en: Improves the effect of Cathedrals.
el: Αυξάνει την επίδραση των καθεδρικών

en: Warrior Code
el: Πολεμικός κώδικας

en: Glacier
el: Παγετώνας

en: Glaciers are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
el: Οι παγετώνες βρίσκονται μόνο στις βοριότερες ή νοτιότερες περιοχές του κόσμου. Είναι πολύ κρύες, και συνεπώς αντιπαραγωγικές.

en: Farmland
el: Αγρόκτημα

en: Airbase
el: Αεροπορική βάση

en: Iron
el: Σίδηρος

en: Furs
el: Γούνες

en: Fruit
el: Φρούτα

en: Buffalo
el: Μπούφαλο

en: Wheat
el: Σιτάρι

en: Peat
el: Ποάνθρακας

en: Pheasant
el: Φασιανός

en: Ivory
el: Ελεφαντόδοντο

en: Silk
el: Μετάξι

en: Spice
el: Καρυκεύματα

en: Whales
el: Φάλαινες

en: Wine
el: Κρασί

note: TRANS: unit type
en: Helicopter
el: Ελικόπτερο

en: Paratroopers
el: Αλεξιπτωτιστές

en: Marines
el: Βατραχάνθωποι

en: Engineers
el: Μηχανικοί

en: Warriors
el: Πολεμιστές

en: Archers
el: Τοξοβόλοι

en: Fanatics
el: Φανατικοί

en: Partisan
el: Παρτιζάνοι

en: Alpine Troops
el: Αλπινιστές

en: Elephants
el: Ελέφαντες

en: Crusaders
el: Σταυροφόροι

en: Howitzer
el: Ολμοβόλο

en: Stealth Fighter
el: Μαχητικό Στεάλθ

en: An improved Fighter, with improved attack and a higher movement radius.
el: Ένα βελτιωμένο μαχητικό με βελτιωμένη επίθεση με μεγαλύτερη ακτίνα δράσης.

en: Stealth Bomber
el: Βομβαρδιστικό Στεάλθ

en: An improved Bomber, with improved attack and a higher movement radius.
el: Ένα εξελιγμένο βομβαρδιστικό, με βελτιωμένη επίθεση με μεγαλύτερη ακτίνα δράσης.

en: Caravel
el: Καραβέλα

en: Galleon
el: Γαλέρα

en: Destroyer
el: Αντιτορπιλικό

en: AEGIS Cruiser
el: AEGIS καταδρομικό

en: Cruise Missile
el: Πύραυλος Κρούζ

en: Spy
el: Kατάσκοπος

en: Freight
el: Φορτηγό

en: The Freight unit replaces the Caravan, and moves at twice the speed.
el: Το Φορτηγό αντικαθιστά το Καραβάνι, και κινείται με διπλάσια ταχύτητα.

en: Explorer
el: Εξευρευνητής

en: ?nationgroup:Medieval
el: ?nationgroup:Μεσαιωνικό

en: ?nationgroup:African
el: ?nationgroup:Αφρικανοί

en: ?nationgroup:American
el: ?nationgroup:Αμερικάνοι

en: ?nationgroup:Asian
el: ?nationgroup:Ασιάτες

en: ?nationgroup:European
el: ?nationgroup:Ευρωπαίοι

en: ?nationgroup:Oceanian
el: ?nationgroup:Ωκεάνιοι

en: Increases the science output in a city by 100%.
el: Αυξάνει την έρευνα (γλόμπους) σε μια πόλη κατά 100%.

en: Together with a Library, a Research Lab increases the science production of a city by 200%. Together with a Library and a University, a Research Lab increases the science production of a city by 450%.
el: Μαζί με Βιβλιοθήκη, ένα Ερευνητικό  κέντρο αυξάνει την επιστημονική παραγωγή (γλόμποι) κατά 200%. Μαζί μια Βιβλιοθήκη , ένα Πανεπιστήμιο και Ένα ερευνητικό εργαστήριο αυξάνουν την επιστημονική παραγωγή κατά 450%.

en: Together with a Library, a University increases the science production of a city by 250%.
el: Μαζί με μια βιβλιοθήκη ένα Πανεπιστήμιο αυξάνει την επιστημονική παραγωγή μιας πόλης κατά 250%.

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all your cities.
el: Υποδομές της πόλης που συνήθως θα χρειάζονταν ένα χρυσό για συντήρηση δεν το χρειάζονται πλέον.

en: Boosts science production by 100% in every city you control that has a University.
el: Ανυψώνει την επιστημονική παραγωγή κατά 100% σε κάθε πόλη που έχει Πανεπιστήμιο.

en: Gives all your sea units 2 additional movement points.
el: Δίνει σε όλες τις θαλάσσιες μονάδες 2 επιπλέον μονάδες κίνησης

en: The amount of stored food lost when one of your cities grows or shrinks is reduced by 25%.  This helps a city to grow faster and more easily withstand famine.  Cumulative with Granary.
el: Η ποσότητα του αποθηκευμένου φαγητού που χάνεται όταν μια πόλη σου αυξάνεται η συρρικνώνεται ελαττώνεται κατά 25%. Αυτό βοηθάει σε μια πόλη να αυξηθεί ποιό γρήγορα και να αντέχει ποιό εύκολα λιμούς. Επιδρά αθροιστικά με την σιταποθήκη.

en: Coinage
el: Ρευστοποιήση

en: This is not a normal improvement.  Instead, setting a city's production to Coinage means its shield production is converted to tax output (money, coins!).
el: Αυτη δεν είναι μια συνηθισμένη βελτίωση . Αντίθετα όταν θέτεις την παραγωγή μιας πόλης σε Ρευστοποίηση σημαίνει ότι η παραγωγή της μετατρέπεται σε χρυσά νομίσματα.

en: hardened
el: σκληραγωγημένη

en: elite
el: ελίτ

en: This is you. If you lose this unit, you lose the game. So don't.
el: Αν χάσεις αυτή τη μονάδα , χάνεις και το παιχνίδι.Πρόσεξε.

en: The AWACS (Airborne Warning and Control System) is an airplane with an advanced radar that can determine the location of enemy units over a wide area.
el: Το AWACS (ιπτάμενο ραντάρ) είναι ένα αεροπλάνο με ενσωματωμένο ένα προηγμένο ρανταρ που μπορεί να καθορίσει την τοποθεσία κάθε εχθρικής μονάδας σε μια μεγάλη περιοχή.

en: Sea
el: Θαλάσσας

en: While every game is different, there's a basic strategy which most players follow, especially at the start of the game.
el: Αν και το κάθε παιχνίδι είναι διαφορετικό, υπάρχει μια βασική στρατηγική που ακολουθούνε οι περισσότεροι παίχτες ιδίως στην αρχή του παιχνιδίου.

en: These steps may vary depending upon the server options, but in general, the steps are:
el: Αυτά τα βήματα μπορεί να αλλάζουν ανάλογα με τις ρυθμίσεις του εξυπηρετητή, αλλά σε γενικές γραμμές τα βήματα είναι:

en:  0. Choosing the first city site.
    
        Start the game by wandering around BRIEFLY to find a good place to build the first city.  Don't feel tempted to investigate any yellow-roofed villages yet - they might contain barbarian tribes.  Build the city close to resources and perhaps close to the sea.  Keep in mind that the city you build first will be your capital!  The idea is to balance the quality of the site you find against getting your first city established as early as possible.
el:  0. Επιλέγοντας την τοποθεσία της πρώτης πόλης.
    
        Άρχισε το παιχνίδι τριγυρνώντας για να βρεις ΣΥΝΤΟΜΑ μια καλή θέση για να χτίσεις την πρώτη σου πόλη. Μην μπεις στον πειρασμό να εξερευνήσεις ακόμα τις καλύβες με τις κίτρινες οροφές ακόμα - ίσως περιέχουν βάρβαρα φύλα. Χτίσε την πόλη κοντά σε πόρους και ίσως κοντά στη θάλασσα. Θυμίσου ότι η πρώτη πόλη που θα χτίσεις θα γίνει η πρωτευουσά σου! Η ιδέα είναι να διατηρήσεις μια ισορροπία ανάμεσα στην καλύτερη τοποθεσία που μπορεί να βρεθεί και στο να τη βρεις το συντομότερο δυνατό.

en:  1. Mapping the countryside.
    
        After the capital city has been founded, it will start producing a warrior unit.  These units can be used to rove around exploring the countryside.  Remember, it is risky to leave a city undefended, so perhaps keep the first warrior in the city, and use the following one to explore.  If you started the game with an explorer unit, use that to explore, obviously!
el:  1. Χαρτογράφηση της περιοχής.
    
       Αφού ιδρύσεις την πρωτευουσά σου, θα αρχίσεις να παράγεις μια μονάδα πολεμιστών. Αυτές οι μονάδες μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να εξερευνήσειςτην περιοχή. Θυμίσου, ότι είναι επικίνδυνο να αφήσεις μια πόλη ανυπεράσπιστη,γι΄αυτό ίσως θα ήταν καλύτερο να αφήσεις την πρώτη μονάδα πολεμιστών στην πολη, και να χρησιμοποιήσεις την επόμενη για εξερεύνηση. Αν ξεκίνησες το παιχνίδι με μια μονάδα εξερευνητή χρησιμοποίησε αυτή προφανώς για να εξερευνήσεις.

en:  2. Defending the cities.
    
        At this point, defend your cities by always leaving a warrior unit in them.  As your civilization develops units with a greater defense strength, replace the obsolete units with new ones to ensure your cities have maximum defense.  The units most often used for defense are (in order of strength):  Warrior, Phalanx, Pikemen, Musketeers, and Riflemen.
el: 2. Υπερασπίσου τις πόλεις.
    
       Σε αυτό το σημείο, υπεράσπισε τις πόλεις σου αφήνωντας πάντα μέσα μια μονάδα Πολεμιστής. Καθώς ο πολιτισμός σου παράγει μονάδες με μεγαλύτερη αμυντική δύναμη αντικατέστησε τις απαρχαιωμένες μονάδες με νέες για να διασφαλίσεις την καλύτερη δυνατή άμυνα για τις πόλεις σου. Οι μονάδες που χρησιμοποιούνται ποιό συχνά για την άμυνα μιας πόλης είναι (σε σειρά αυξανόμενης δύναμης):Πολεμιστές,Φάλαγγα,Λογχοφόροι ,Μουσκετοφόροι, και Τουφεκιοφόροι.

en:  5. Deciding where to build cities.
    
        The best location for a city is a matter of taste.  A city which is placed near the sea is easier to spot by opponents, but can also serve as a port for sea-going units.  (They also usually need a coastal defense later on.)  The best strategy is to build a few of both, but keep in mind that your opponents will find it harder to locate your city if you don't build it by the sea.
el:  5. Αποφασίζοντας που να χτίσεις πόλεις.
    
       Οι καλύτερες τοποθεσία για μια πόλη είναι θέμα γούστου. Μια πόλη που είναι κοντά σε θάλασσα εντοπίζεται ποιό εύκολα από τους αντιπάλους, αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν λιμάνι διερχομένων θαλασσινών μονάδων. (Χρειάζονται συνήθως Παράκτια Άμυνα αργότερα στο παιχνίδι.) Η καλύτερη στρατηγική είναι να χτίσεις πόλεις και των δυο τύπων, έχοντας κατά νου ότι οι αντίπαλοι θα δυσκολευτούν να εντοπίσουν την πόλη σου αν δεν τη χτίσεις κοντά στη θάλασσα.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Terrain Alterations
el:  Μετασχηματισμοί Εδάφους

en: First, the attacker's strength is modified.
el: Πρώτα, η δύναμη του επιτιθέμενου τροποποιειται.

en: Next, the defender's strength is modified.
el: Κατόπιν, η δύναμη του αμυνόμενου τροποποιείται.

en:  - Then the defender's strength is multiplied by the defense factor of the terrain it occupies.
el:  - Μετά η δύναμη του αμυνομένου πολλαπλασιάζεται από τον αμυντικό παράγοντα του εδάφους που καταλαμβάνει.

en: The firepower of the attacker and defender are also modified.
el: Η δύναμη πυρός του επιτιθέμενου και του αμυνόμενου τροποιούνται και αυτές.

en:  - If the defender is a ship and is inside a city the firepower of the attacker is doubled and the firepower of the ship is set to 1.
el:  - Εάν ο αμυνόμενος είναι πλοίο και είναι μέσα σε πόλη η δύναμη πυρός του επιτιθέμενου διπλασιάζεται και η δύναμη πυρός του πλοίου τίθεται σε 1.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Combat example 1
el:  Παράδειγμα μάχης 1

en: The defender's base strength is 3.  Because it is on a Forest tile, its strength becomes 4.5.  It is behind City Walls, so its strength is tripled, to 13.5.  It is a ground unit inside a city, so its strength is increased to 20.25.
el: Η βάση της δύναμης του αμυνομένου είναι 3. Επειδή είναι σε ένα τετράγωνο δάσους, η δυναμή του γίνεται 4.5. Είναι πίσω από Τοίχοι, άρα τριπλασιάζεται η δυναμή του σε 13.5. Είναι σε έδαφος μέσα σε πόλη , οπότε η δυναμή του αυξάνεται σε 20.25.

en: Strength values inside the game are actually multiplied by 10, with fractions dropped, so the attacker's strength is 80, and the defender's strength is 202.
el: Οι δυνάμεις μέσα στο παιχνίδι πολλαπλασιάζονται στην πραγματικότητα με 10, και αγνοούνται τα δεκαδικά , συνεπώς η δύναμη του επιτιθέμενου είναι 80, και του αμυνόμενου 202.

en: Both units keep their firepower of 1 unchanged.
el: Και οι δυο μονάδες διατηρούν τη δύναμη πυρός 1 αμετάβλητη.

en: Each round of combat, a random number between 1 and 282 is generated.  If the number is greater than 202 (about a 28% chance), the defender loses 1 hit point.  Otherwise (about a 72% chance), the attacker loses 1 point.
el: Κάθε γύρο μάχης , ένας τυχαίος αριθμός μεταξύ 1 και 282 παράγεται. Εάν ο αριθμός είναι μεγαλύτερος από 202 (πιθανότητα 28%), τότε ο αμυνόμενος χάνει 1 μονάδα αντοχής. Αλλιώς (περίπου 72% πιθανότητα), ο επιτιθέμενος χάνει μια μονάδα αντοχής.

en: Since both units have 20 hit points, the odds favor a victory for the defender.  The defender will probably lose somewhere around 40% of its hit points during the fight.  But the outcome is never certain as long as both units have non-zero strengths; the defender might emerge untouched, or it might lose most of its hit points, or it might even lose the battle.
el: Αφού και οι δύο μονάδες έχουν 20 μονάδες αντοχής, οι πιθανότητες νίκης είναι με τον αμυνόμενο. Ο αμυνόμενος πιθανώς θα χάσει περίπου 40% των μονάδων αντοχής του κατά τη μάχη. Αλλά το αποτέλεσμα δεν είναι ποτέ βέβαιο όσο και οι δυο μονάδες έχουν μη-μηδενικές δυνάμεις. Ο αμυνόμενος μπορεί να μείνει άθικτος,ή μπορεί να χάσει πολλές μονάδες αντοχής ή ακόμα και να χάσει τη μάχη.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Combat example 2
el: Παράδειγμα μάχης 2

en: The attacker's strength is 12, raised to 18 because of veteran status.
el: Η δύναμη του επιτιθέμενου είναι 12, και υψώνεται σε 18 επειδή είναι βετεράνος.

en: The defender's strength is 5, raised to 7.5 due to veteran status. The terrain's defense factor is 1 (no effect).  The Coastal Defense doubles the defender's strength to 15. (The City Walls have no effect against attacking sea units.) The defender is a ground unit inside a city, so its total strength is 22.5.
el: Η δύναμη του αμυνομένου είναι 5,υψωμένη σε 7.5 επειδή είναι βετεράνος. Ο αμυντικός παράγοντας του εδάφους είναι 1 (καμιά επίδραση). Η Παράκτια Αμύνα διπλασιάζει τη δύναμη του αμυνομένου σε 15. (Τα τοίχοι δεν έχουν επίδραση ενάντια σε επιτιθέμενη θαλάσσια μονάδα.) Ο αμυνόμενος είναι σε τετράγωνο μέσα σε πόλη, άρα η συνολική του δύναμη γίνεται 22.5.

en: Internally, the values used for attacker and defender strength are 180 and 225, respectively.
el: Εσωτερικά, οι τιμές για τον επιτιθέμενο και τον αμυνόμενο είναι 180 και 225 αντίστοιχα.

en: The firepower of the Battleship is set from 2 to 1.
el: Η δύναμη πυρός του ΠολεμικούΠλοίου γίνεται 2 από 1.

en: Each round, a random number from 1 to 405 is generated.  If it is greater than 225 (about a 44% chance) the defender loses 1 hit point.  Otherwise, the attacker loses 1 hit point.
el: Κάθε γύρο, ένας τυχαίος αριθμός ανάμεσα στο 1 και το 405 παράγεται. Εάν είναι μεγαλύτερος από 225 (πιθανότητα 44%) ο αμυνόμενος χάνει 1 μονάδα αντοχής. Αλλιώς ο επιτιθέμενος χάνει 1 μονάδα αντοχής.

en: In this case, the odds greatly favor the attacker winning.  The Battleship is 25% less likely to score a hit in any given round, but the Battleship has twice as many hit points. The Battleship should expect to lose about 60% of its hit points during the fight, and should expect to have no movement points left.
el: Σε αυτή την περίπτωση οι πιθανότητες είναι σημαντικά υπέρ της νίκης του επιτιθέμενου. Το ΠολεμικόΠλοίο είναι 25% λιγότερο πιθανό να κερδίσει κάθε ξεχωριστό γύρο μάχης αλλά έχει διπλάσιες μονάδες αντοχής. Αναμένεται ότι το ΠολεμικόΠλοίο θα χάσει περίπου το 60% των μονάδων αντοχής του και δεν θα του μείνει κάποια μονάδα κίνησης.

en: Zones of Control, abbreviated as ZOC, is a game concept which prevents you moving freely in zones controlled (or partially controlled) by enemy forces.
el: Οι Ζώνες Ελέγχου (ΖΕ) είναι μια έννοια του παιχνιδίου που σε εμποδίζει να κινήσε ελεύθερα σε ζώνες ελεγχόμενες(ή μερικά ελεγχόμενες) από εχθρικές δυνάμεις.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Civil War
el: Εμφύλιος Πόλεμος

en: Players remain in the civil war state for just one turn, after which the empire enters a state of anarchy.
el: Οι παίχτες παραμένουν σε εμφύλιο πόλεμο μόνο για ένα γύρο , έπειτα από τον οποίο η αυτοκρατορία περιέρχεται σε κατάσταση αναρχίας.

en: Research into technology is a necessity for improving the ability of your civilization to develop new military units and city improvements.
el: Η τεχνολογική έρευνα είναι αναγκαία για να βελτιώσεις την ικανότητα του πολιτισμού σου να αναπτύσει νέες στρατιωτικές μονάδες και νέες υποδομές στις πόλεις.

en: If the capital of a civilization is captured, a spaceship that has been launched will be lost, so defend your capital well!
el: Εάν η πρωτεύουσα ενός πολιτισμού αιχμαλωτιστείμ τότε το διαστημόπλοιο που είχε εκτοξευτεί θα χαθεί ,γι'αυτό υπερασπίσου καλά την πρωτεύουσα!

en:   - Messages starting with '/' are interpreted as server commands and executed, if you have the required access level.
el:   - Μηνύματα που αρχίζουν με '/' θα ερμηνεύονται σαν εντολές προς τον εξυπηρετητή και θα εκτελούνται αν έχεις την απαραίτητο άδεια πρόσβασης.

en: If you want to buy the unit that's first on the list, you can do that from the City Overview window.
el: Αν θέλεις να αγοράσεις τη μονάδα που είναι πρώτη στη λίστα, μπορείς να το κάνεις από το παράθυρο γενικής εικόνας της πόλης.

en:   Original authors:
        (they are no longer involved, please don't mail them!)
el:   Αρχικοί προγραμματιστές:
        (δεν συμμετέχουν πλέον , παρακαλούμε μην τους στέλνετε μηνύματα!)

en:   Present administrators:
el:   Τωρινοί διαχιριστές:

en: Arab
el: Άραβικό

en: ?plural:Arabs
el: ?plural:Άραβες

en: Austrian
el: Αυστριακό

en: ?plural:Austrians
el: ?plural:Αυστριακούς

en: Brazilian
el: Βραζιλιάνικο

en: ?plural:Brazilians
el: ?plural:Βραζιλιάνους

en: Byzantine
el: Βυζαντινός

en: ?plural:Byzantines
el: ?plural:Βυζαντινούς

en: Cherokee
el: Τσερόκι

en: ?plural:Cherokees
el: ?plural:Τσερόκοι

en: Danish
el: Δανός

en: ?plural:Danes
el: ?plural:Δανοί

en: Dutch
el: Αυστριακός

en: ?plural:Dutch
el: ?plural:Αυστριακούς

en: Ethiopian
el: Αιθιοπικό

en: ?plural:Ethiopians
el: ?plural:Αιθίοπες

en: Hittite
el: Χιττιτικό

en: ?plural:Hittites
el: ?plural:Χιττίτες

en: Inca
el: Ίνκας

en: ?plural:Incas
el: ?plural:Ίνκας

en: Indonesian
el: Ινδονησιακό

en: ?plural:Indonesians
el: ?plural:Ινδονήσιοι

en: Italian
el: Ιταλικό

en: ?plural:Italians
el: ?plural:Ιταλοί

en: Korean
el: Κορεατικό

en: ?plural:Koreans
el: ?plural:Κορεανοί

en: Mayan
el: Έθνος των Μάγυα

en: ?plural:Mayas
el: ?plural:Μάγιας

en: Polish
el: Πολωνικό

en: ?plural:Poles
el: ?plural:Πολωνοί

en: The Polish state was formed about a millennium ago, and reached its Golden Age near the end of the 16th century.
el: Το Πολωνικό κράτος σχηματίστηκε περίπου πριν από χίλια χρόνια, και έφτασε στην χρυσή του εποχή το τέλος του 16ου αιώνα.

en: Portuguese
el: Πορτογάλικό

en: ?plural:Portuguese
el: ?plural:Πορτογάλοι

en: Sumerian
el: Σουμέριος

en: ?plural:Sumerians
el: ?plural:Σουμέριοι

en: Swedish
el: Σουηδός

en: ?plural:Swedes
el: ?plural:Σουηδοί

en: ?plural:Thai
el: ?plural

en: ?plural:Turks
el: ?plural:Τουρκοι

en: Iberian Peninsula (classic/large)
el: Ιβηρικός χερσόνησος (κλασσικό/μεγάλο)

en: Italy (classic/medium)
el: Ιταλία (κλασσικό, μέσο)

en: Japan (classic/medium)
el: Ιαπωνίας (κλασσικό, μέσο)

en: North America (classic/medium)
el: Βόρεια Αμερική (κλασσικό, μέσο)

en: Tutorial
el: Παιχνίδι εκμάθησης

en: Default:
el: Προκαθορισμένo:

en: Maximum:
el: Μέγιστο,

en: turns
el: γύροι

en: Clean pollution
el: Καθάρισε μόλυνση

en: Clean fallout
el: Καθάρισε ραδιενέργεια

en: impossible
el: αδύνατο

en: Requirement
el: Απαίτηση

en: Obsolete by
el: Απαρχαιώθηκε από

en: More info
el: Περισσότερη πληροφορία

en: Warning: the guest name '%s' has been taken, renaming to user '%s'.
el: Προειδοποίηση: το όνομα επισκέπτη '%s' έχει παρθεί, μετονομασία σε χρήστη '%s'.

en: Guests are not allowed on this server. Sorry.
el: Δεν επιτρέπονται επισκεπτες σε αυτόν τον εξυπηρετητή. Συγνώμη.

en: %s was rejected: Guests not allowed.
el: %s απορρίφθηκε: Δεν επιτρέπονται οι επισκέπτες.

en: There was an error reading the user database, logging in as guest connection '%s'.
el: Υπήρχε ένα λάθος κατά την ανάγνωση της βάσης δεδομένων, σύνδεση σαν επισκέπτης '%s'.

en: There was an error reading the user database and guest logins are not allowed. Sorry
el: Υπήρχε ένα λάθος κατά την ανάγνωση της βάσης δεδομένων χρηστών και δεν επιτρέπονται συνδέσεις επισκεπτών. Συγνώμη.

en: %s was rejected: Database error and guests not allowed.
el: %s απορρίφθηκε: Λάθος βάσηςδεδομένων και δεν επιτρέπονται επισκέπτες.

en: Enter password for %s:
el: Εισήγαγε συνθηματικό για %s:

en: This server allows only preregistered users. Sorry.
el: Αυτός ο εξυπηρετητής επιτρέπει μόνο προκαθορισμένους χρήστες. Συγνώμη.

en: Sorry, too many wrong tries...
el: Συγνώμη, πολλές λανθασμένες προσπάθειες...

en: %s was rejected: Too many wrong password verifies for new user.
el: %s απορρίφθηκε: Πολλές λανθασμένες επαληθεύσεις συνθηματικών για νέο χρήστη.

en: Warning: There was an error in saving to the database. Continuing, but your stats will not be saved.
el: Προειδοποίηση: Υπήρχε ένα λάθος στο σώσιμο της βιβλιοθήκης. Συνεχίζουμε, αλλά τα στατιστικά σου δεν θα σωθούν.

en: %s was rejected: Too many wrong password tries.
el: %s δεν έγινε δεκτό: Πολλές αποτυχημένες προσπάθειες συνθηματικού.

en: Your password is incorrect. Try again.
el: Το συνθηματικό σου είναι λανθασμένο. Ξαναπροσπάθησε.

en: Sorry, your connection timed out...
el: Συγνώμη, η σύνδεσή σου έλλειξε...

en: %s was rejected: Connection timeout waiting for password.
el: %s απορρίφθηκε: Πέρασε ο χρόνος αναμονής για συνθηματικό.

en: Your password is too short, the minimum length is %d. Try again.
el: Το συνθηματικό σου είναι πολύ μικρό, το ελάχιστο μήκος είναι %d. Ξαναπροσπάθησε.

en: The password must have at least %d capital letters, %d numbers, and be at minimum %d [printable] characters long. Try again.
el: Το συνθηματικό πρέπει να έχει τουλάχιστον  %d κεφαλαία ,  %d αριθμούς, και να είναι τουλάχιστον  %d [τυπώσιμους] χαρακτήρες μακρύ. Προσπάθησε ξανά.

en: Native unrest near %s led by %s.
el: Αναταραχές ιθαγενών κοντα σε  %s καθοδηγούμενη από %s

en: Sea raiders seen near %s!
el: Εντοπίστηκαν θαλάσσιοι εισβολείς κοντά στο %s!

en: You have already sold something here this turn.
el: Έχεις ήδη πουλήσεις κάτι εδώ σε αυτόν τον γύρο.

en: Cannot buy in city created this turn.
el: Δεν μπορείς να αγοράσεις σε πόλη που δημιουργήθηκε αυτόν τον γύρο.

en: You have already bought this turn.
el: Έχεις ήδη αγοράσει αυτόν τον γύρο.

en: You don't buy %s!
el: Δεν αγοράζεις %s!

en: Can't buy units when city is in disorder.
el: Δεν μπορείς να αγοράσεις μονάδες όταν η πόλη είναι σε αναταραχή.

en: You have bought this turn, can't change.
el: Έχεις αγοράσει αυτόν τον γύρο, δεν αλλάζει.

en: You already have a city called %s.
el: Έχεις ήδη μια πόλη που καλείται %s.

en: A city called %s already exists.
el: Μια πόλη που καλείται %s υπάρχει ήδη.

en: Can't use %s as a city name. It is reserved for %s.
el: Δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το %s σαν όνομα πόλης. Είναι δεσμευμένο για %s.

en: %s is not a valid name. Only ASCII or ruleset names are allowed for cities.
el: %s δεν είναι έγκυρο όνομα. Μόνο ASCII ή ονόματα του συνόλου κανόνων επιτρέπονται για πόλεις.

en: City no. %d
el: Πόλη νούμερο  %d

en: A poorly-named city
el: Μια πόλη φτωχά ονοματισμένη.

en: Changed homecity of %s to %s.
el: Αλλαγή κεντρικήςπόλης από %s σε %s.

en: Transferred %s in %s from %s to %s.
el: Μεταφέρθηκαν %s στο %s από %s στο %s

en: Transferred %s from %s to %s.
el: Μεταφέρθηκαν %s από %s στο %s

en: %s lost along with control of %s.
el: %s χάθηκαν μαζί με τον έλεγχο της %s.

en: You already had a city called %s. The city was renamed to %s.
el: Έχεις ήδη μια πόλη που καλείτε %s. Η πόλη μετονομάστηκε σε %s.

en: You have founded %s.
el: Ίδρυσες το %s.

en: When %s was disbanded your %s could not get out, and it was therefore lost.
el: Όταν %s διασκορπίσθηκε οι  %s δεν μπόρεσαν να βγούν έξω και γι'αυτό χάθηκαν.

en: You destroy %s completely.
el: Κατέστρεψες τη %s ολοκληρωτικά.

en: %s has been destroyed by %s.
el: %s καταστράφηκε από %s

en: You conquer %s; your lootings accumulate to %d gold! | You conquer %s; your lootings accumulate to %d gold!
el[0]: Κατέκτησες %s: τα λάφυρά σου συνολικά είναι %d χρυσό!
el[1]: Κατέκτησες %s: τα λάφυρά σου συνολικά είναι %d χρυσά!

en: %s conquered %s and looted %d gold from the city. | %s conquered %s and looted %d gold from the city.
el[0]: %s κατακτήσε %s και λαφυραγώγησε  %d χρυσό από την πόλη.
el[1]: %s κατακτήσε %s και λαφυραγώγησε  %d χρυσά από την πόλη.

en: %s conquered %s.
el: %s κατέκτησε %s.

en: You have liberated %s! Lootings accumulate to %d gold. | You have liberated %s! Lootings accumulate to %d gold.
el[0]: Απελευθέρωσες τη %s! Τα λάφυρα είναι συνολικά %d χρυσό.
el[1]: Απελευθέρωσες τη %s! Τα λάφυρα είναι συνολικά %d χρυσά.

en: %s liberated %s and looted %d gold from the city. | %s liberated %s and looted %d gold from the city.
el[0]: %s απελευθέρωσε τη %s και λαφυραγώγησε %d χρυσό από την πόλη.
el[1]: %s απελευθέρωσε τη %s και λαφυραγώγησε %d χρυσά από την πόλη.

en: You have liberated %s!
el: Απελευθέρωσες τη %s!

en: %s liberated %s.
el: %s απελευθερώθηκε από %s

en: The %s have stopped building The %s in %s.
el: Το  %s έχει σταματήσει να χτίζει το  %s στο %s.

note: TRANS: Possible 'source' of the production change * (in "<city> is building ..." sentence). Preserve leading space.
en:  from the worklist
el:  από τη λίστα εργασίας

note: TRANS: "<city> is building <production><source>." * 'source' might be an empty string, or a clause like * " from the worklist".
en: %s is building %s%s.
el: %s χτίζει %s%s

en: The %s have started building The %s in %s.
el: Το  %s έχει αρχίσει να χτίζει το  %s στο %s.

en: Notice: Wonder %s in %s will be finished next turn.
el: Σημείωση: Το Θαύμα %s στη %s θα τελειώσει στον επόμενο γύρο.

en: Suggest throttling growth in %s to use %s (being built) more effectively.
el: Προτείνεται η παρεμπόδιση ανάπτυξης στην %s για να χρησιμοποίηση %s (που χτίζεται) ποιό αποτελεσματικά.

en: %s may soon grow to size %i.
el: %s ίσως σύντομα φτάσει σε μέγεθος %i.

en: Warning: Famine feared in %s.
el: Προειδοποίηση: Φόβος λιμού στη %s.

en: %s grows to size %d.
el: %s αναπτύσσεται σε μέγεθος %d

en: Famine feared in %s, %s lost!
el: Φόβος λιμού στη  %s, %s χάθηκε!

en: Famine causes population loss in %s.
el: Λιμός προκαλεί μείωση πληθυσμού στη %s.

en: Famine destroys %s entirely.
el: Λιμός καταστρέφει %s ολοκληρωτικά.

en: Production of %s is upgraded to %s in %s.
el: Η παραγωγή του %s αναβαθμίζεται σε %s σε %s.

note: TRANS: The <city> worklist ....
en: The %s worklist is now empty.
el: Η  %s λίστα εργασίας είναι τώρα κενή

en: %s can't upkeep %s, unit disbanded.
el: %s δεν μπορει'να συντηρηθεί %s, η μονάδα διαλύεται.

en: Citizens in %s perish for their failure to upkeep %s!
el: Οι πολίτες της %s χάθηκαν λόγω αδυναμίας τους να συντηρήσουν %s!

en: %s is building %s, which is no longer available.
el: %s χτίζει %s, που δεν είναι πλέον διαθέσιμο.

en: The %s have finished building %s in %s.
el: Οι  %s τελείωσαν να χτίζουν %s στο %s.

en: %s has finished building %s.
el: %s τελείωσαν να χτίζουν %s.

en: %s boosts research; you gain %d immediate advance. | %s boosts research; you gain %d immediate advances.
el[0]: %s εκτυνάσσει την έρευνα, κερδίζεις άμμεσα %d επίτευμα
el[1]: %s εκτυνάσσει την έρευνα, κερδίζεις άμμεσα %d επιτεύματα

en: The %s have started building a spaceship!
el: Οι  %s άρχισαν να χτίζουν διαστημόπλοιο!

note: TRANS: <city> is finished building <unit/building>.
en: %s is finished building %s.
el: %s τελείωσε το χτίσιμο %s.

en: Can't afford to maintain %s in %s, building sold!
el: Δεν μπορεί να διατηρεί %s στο %s, πωλείται το κτίριο !

en: Pollution near %s.
el: Μόλυνση κοντά %s.

en: Celebrations in your honor in %s.
el: Εορτασμοί στο όνομά σας στην %s.

en: Order restored in %s.
el: Αποκαταστάθηκε η τάξη στη %s.

note: TRANS: %s - government form, e.g., Democracy
en: The people have overthrown your %s, your country is in turmoil.
el: Οι πολίτες κατέλυσαν την %s, η χώρα σου είναι σε αναβρασμό.

note: TRANS: "<city> is disbanded into Settler."
en: %s is disbanded into %s.
el: %s διαλύεται σε  %s.

en: Warning: the %s option is obsolete.  Use -m to enable the metaserver.
el: Προειδοποίηση: η επιλογή %s είναι απαρχαιωμένη. Χρησιμοποίησε -m για να ενεργοποιήσεις τον μεταεξυπηρετητή.

en: Error: unknown option '%s'
el: Λάθος: άγνωστη επιλογή '%s'

en: This is the server for %s
el: Αυτός είναι ο εξυπηρετητής για %s

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: You can learn a lot about Freeciv at %s
el: Μπορείς να μάθεις πολλά για το Freeciv στο %s

en: Start the game, or restart after loading a savegame.
el: Άρχισε το παιχνίδι ή επανεκκίνησε μετά την φόρτωση ενός σωσμένου παιχνιδίου.

note: TRANS: translate text between <> only
en: help
    help commands
    help options
    help <command-name>
    help <option-name>
el: help
    help εντολές
    help επιλογές
    help <όνομα-εντολής>
    help <όνομα-επιλογής>

en: Show help about server commands and server options.
el: Δείξε βοήθεια για εντολές εξυπηρετητή και επιλογές εξυπηρετητή.

en: Quit the game and shutdown the server.
el: Τερμάτιζει το παιχνίδι και κλείνει τον εξυπηρετητή.

note: TRANS: translate text between <> only
en: cut <connection-name>
el: cut <όνομα σύνδεσης>

en: Cut a client's connection to server.
el: Τερματίζει την σύνδεση του πελάτη στον εξυπηρετητή.

note: TRANS: translate text between <> only
en: explain
    explain <option-name>
el: explain
    explain <όνομα-επιλογής>

en: Explain server options.
el: Εξηγεί επιλογές εξυπηρετητή.

en: Show server options.
el: Δείχνει επιλογές εξυπηρετητή.

note: TRANS: translate text between <> only
en: wall <message>
el: wall <μήνυμα>

en: Send message to all connections.
el: Στέλνει το μήνυμα σε όλες τις συνδέσεις.

en: For each connected client, pops up a window showing the message entered.
el: Για κάθε συνδεδεμένο πελάτη, εμφανίζει ένα παράθυρο που δείχνει το εισαγώμενο μήνυμα.

note: TRANS: "vote" as an instance of voting
en: Cast a vote.
el: Ρίχνει μια ψήφο.

en: Turn on or off AI debugging of given entity.
el: Ενεργοποιεί ή απανεργοποιεί την αποσφαλμάτωση της Τ.Ν για μια δοσμένη οντότητα.

note: TRANS: translate text between <> only
en: set <option-name> <value>
el: set <όνομα-επιλογής> <τιμή>

en: Set server option.
el: Θέτει επιλογή εξυπηρετητή.

note: TRANS: translate text between <> only
en: rulesetdir <directory>
el: rulesetdir <κατάλογος>

en: Choose new ruleset directory or modpack.
el: Επέλεξε νέο σύνολο κανόνων ή πακέτο τροποποιήσεων.

en: Set metaserver info line.
el: Θέτει γραμμή πληροφοριών του μετά-εξυπηρετητή.

en: Set metaserver patches line.
el: Θέσε την επιδιορθωτική γραμμή του μεταεξυπηρετητή.

en: Control metaserver connection.
el: Έλενξε τη σύνδεση του μεταεξυπηρετητή.

note: TRANS: translate text between <> only
en: metaserver <address>
el: metaserver <διεύθυνση>

en: Set address (URL) for metaserver to report to.
el: Θέσε διεύθυνση (URL) στην οποία θα αναφέρει ο μεταεξυπηρετητής.

note: TRANS: translate text between <> only
en: aitoggle <player-name>
el: aitoggle <όνομα-παίχτη>

en: Toggle AI status of player.
el: Εναλλαγή κατάστασης Τ.Ν του παίχτη.

note: TRANS: translate text between [] and <> only
en: take [connection-name] <player-name>
el: take [ονομα-σύνδεσης] <όνομα-παίχτη>

en: Take over a player's place in the game.
el: Πάρε τη θέση ενός παίχτη στο παιχνίδι.

note: TRANS: translate text between [] only
en: observe [connection-name] [player-name]
el: observe [όνομα-σύνδεσης] [όνομα-παίχτη]

en: Observe a player or the whole game.
el: Παρατήρησε ένα παίχτη για όλο το παιχνίδι.

note: TRANS: translate text between <> only
en: detach <connection-name>
el: detach <όνομα-σύνδεσης>

en: Only the console and connections with cmdlevel 'hack' can force other connections to detach from a player.
el: Μόνο η κονσόλα και σύνδέσεις με cmdlevel 'hack' μπορούν να αναγκάσουν άλλες συνδέσεις να αποκολληθούν από έναν παίχτη

en: Create an AI player with a given name.
el: Δημιουργεί έναν παίχτη ΤΝ με το δωθέν όνομα.

en: Set yourself in away mode. The AI will watch your back.
el: Θέσε τον ευατό σου σε απομακρυσμένο τρόπο παιχνιδιού. Η ΤΝ θα καλύψει τη θέση σου!

note: TRANS: translate text between <> only
en: novice
    novice <player-name>
el: novice
    novice <όνομα-παίχτη>

note: TRANS: translate text between <> only
en: easy
    easy <player-name>
el: easy
    easy <όνομα-παίχτη>

note: TRANS: translate text between <> only
en: normal
    normal <player-name>
el: normal
    normal <όνομα-παίχτη>

note: TRANS: translate text between <> only
en: hard
    hard <player-name>
el: hard
    hard <όνομα-παίχτη>

note: TRANS: translate text between <> only
en: experimental
    experimental <player-name>
el: experimental
    experimental <όνομα-παίχτη>

note: TRANS: translate text between <> only
en: cmdlevel
    cmdlevel <level>
    cmdlevel <level> new
    cmdlevel <level> first
    cmdlevel <level> <connection-name>
el: cmdlevel
    cmdlevel <επίπεδο>
    cmdlevel <επίπεδο> new
    cmdlevel <επίπεδο> first
    cmdlevel <επίπεδο> <όνομα-σύνδεσης>

en: Query or set command access level access.
el: Θέτει ή διαβάζει επίπεδα πρόσβασης εντολών.

en: If there is none, become the game organizer with increased permissions.
el: Αν δεν υπάρχε κανένας, γίνε ο οργανωτής του παιχνιδίου με αυξημένες άδειες.

note: TRANS: translate text between <> only
en: timeoutincrease <turn> <turninc> <value> <valuemult>
el: timeoutincrease <γύρος> <αύξηση-γύρου> <τιμή> <πολλαπλασιαστής-τιμής>

en: End the game immediately in a draw.
el: Τερμάτισε το παιχνίδι άμμεσα με ισοπαλία.

note: TRANS: translate text between <> only
en: remove <player-name>
el: remove <όνομα-παίχτη>

en: Fully remove player from game.
el: Αφαίρεσε πλήρως τον παίχτη από το παιχνίδι.

note: TRANS: translate text between <> only
en: save
    save <file-name>
el: save
    save <όνομα-αρχείου>

en: Save game to file.
el: Σώσιμο του παιχνιδίου σε αρχείο.

note: TRANS: translate text between <> only
en: load
    load <file-name>
el: load
    load <όνομα-αρχείου>

en: Load game from file.
el: Φόρτωσε παιχνίδι από αρχείο.

note: TRANS: translate text between <> only
en: read <file-name>
el: read <όνομα-αρχείου>

en: Process server commands from file.
el: Επεξεργάσου επιλογές εξυπηρετητή από αρχείο.

note: TRANS: translate text between <> only
en: write <file-name>
el: write <όνομα-αρχείου>

en: Write current settings as server commands to file.
el: Γράψε τρέχουσες ρυθμίσεις σαν εντολές εξυπηρετητή σε αρχείο.

en: Switch server output between 'RFC-style' and normal style.
el: Εναλλαγή εξόδου εξυπηρετητή ανάμεσα σε στυλ RFC και κανονικό στυλ.

en: Simply returns the id of the server.
el: Απλά επέστρεψε το id του εξυπηρετητή.

en: %s Welcome
el: %s Καλώς ήρθες

en: Welcome to the %s Server running at %s port %d.
el: Καλώς ήρθες στον  %s εξυπηρετητή που τρέχει στο %s στη θύρα %d.

en: Welcome to the %s Server at port %d.
el: Καλώς ήρθες στον %s εξυπηρετητή στή θύρα %d.

en: %s has connected from %s.
el: %s συνδέθηκε από %s.

en: Couldn't attach your connection to new player.
el: Δεν μπορεί να εφαρμόσουμε τη σύνδεσή σου σε νέο παίχτη.

en: You are logged in as '%s' connected to no player.
el: Έχεις μπει σαν '%s' συνδεδεμένος με κανένα παίχτη.

en: You are logged in as '%s' connected to %s.
el: Έχεις μπεί  σαν '%s' συνδεδεμένος με τον %s.

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: Please report this message at %s
el: Παρακαλώ αναφέρετε αυτό το μήνυμα στο %s

en: %s rate exceeds the max rate for %s.
el: %s ποσοστό υπερβαίνει το μέγιστο ποσόστο για %s

en: %s now governs the %s as a %s.
el: ο %s κυβερνάει τώρα τους %s σαν %s.

en: Revolution: returning to anarchy.
el: Επανάσταση: επιστροφή στην αναρχία.

en: You should choose a new government from the government menu.
el: Πρέπει να επιλέξεις μια νέα κυβέρνηση από το μενού των πολιτευμάτων.

en: %s no longer gives us shared vision!
el: %s δεν σου δίνει πλέον κοινή ορατότητα!

en: The senate will not allow you to break treaty with the %s.  You must either dissolve the senate or wait until a more timely moment.
el: Η γερουσία δεν θα σου επιτρέψει να ακυρώσεις τη συνθήκη  με τον %s. Πρέπει είτε να διαλύσεις τη γερουσία είτε να περιμένεις μια ποιό κατάλληλη στιγμή.

en: The senate passes your bill because of the constant provocations of the %s.
el: Η γερουσία θα ψηφίσει την προτασή σου εξαιτίας των συνεχών προκλήσεων του %s.

en: The senate refuses to break treaty with the %s, but you have no trouble finding a new senate.
el: Η γερουσία αρνείται να ακυρώσει τη συνθήκη με τον %s, αλλά εσυ δεν έχεις πρόβλημα

en: The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
el: Η διπλωματική κατάσταση ανάμεσα σε %s και σε %s είναι τώρα %s.

en:  %s canceled the diplomatic agreement! The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
el:  %s ακύρωσε τη διπλωματική συμφωνία! Πλέον η διπλωματική κατάσταση ανάμεσα στο %s και στον %s είναι τώρα  %s.

en: %s has attacked your ally %s! You cancel your alliance to the aggressor.
el: %s επιτέθηκε στον σύμμαχό σου %s! Ακυρώνεις τη συμμαχία σου με τον επιτιθέμενο.

en: Your team mate %s declared war on %s. You are obligated to cancel alliance with %s.
el: Ο φίλος %s της ομάδας σου κήρυξε πόλεμο στον %s. Υποχρεώνεσαι να ακυρώσεις συμμαχία με τον %s.

en: no color
el: χωρίς χρώμα

en: Removing player %s.
el: Απομακρύνεται ο παίχτης %s.

en: You've been removed from the game!
el: Απομακρύνθηκες από το παιχνίδι!

en: %s has been removed from the game.
el: %s απομακρύνθηκε από το παιχνίδι.

en: Please choose a non-blank name.
el: [αρακαλώ επιλέξτε ένα μη κενό όνομα

en: That nation is already in use.
el: Αυτό το έθνος χρησιμοποιείται ήδη.

en: Please choose a name containing only ASCII characters.
el: Παρακαλώ επιλέξτε ένα όνομα που να περιέχει μόνο ASCII χαρακτήρες.

en: You have made contact with the %s, ruled by %s.
el: Έκανες επαφή με τους %s που κυβερνώνται από τον %s

en: Could not throw %s into civil war - too many players
el: Δεν μπορώ να προκαλέσω εμφύλιο πόλεμο στον %s - πολύ παίχτες

en: Population
el: Πληθυσμός

en: Land Area
el: Έκταση

en: Settled Area
el: Κατοικημένη έκταση

en: Research Speed
el: Ταχύτητα έρευνας

en: Military Service
el: Στρατιωτική υπηρεσία

en: Historian Publishes!
el: Ο Ιστορικός καταγράφει!

en: %2d: The %s City of %s of size %d,
el: %2d: H %s Πόλη του %s με μέγεθος %d,

en:  month |  months
el[0]:  μήνας
el[1]:  μήνες

en:  ton |  tons
el[0]: τόνος
el[1]: τόνοι

en: Demographics Report:
el: Δημογραφική Αναφορά:

en: Sorry, the Demographics report is unavailable.
el: Συγνώμη, αλλά η Δημογραφική αναφορά δεν είναι διαθέσιμη

en: Population
el: Πληθυσμός

note: TRANS: "M goods" = million goods
en: Trade
    (M goods)
el: Εμπόριο
    (Εκατ. αγαθά)

note: TRANS: "M tons" = million tons
en: Production
    (M tons)
el: Παραγωγή
    (Μετρ. τόνοι)

en: Cities
el: Πόλεις

en: Technologies
el: Τεχνολογίες

en: Military Service
    (months)
el: Στρατιωτική Θητεία
    (μήνες)

en: Wonders
el: Θαύματα

note: TRANS: "sq. mi." is abbreviation for "square miles"
en: Land Area
    (sq. mi.)
el: Έκταση
    (τετρ. μίλια.)

note: TRANS: "sq. mi." is abbreviation for "square miles"
en: Settled Area
    (sq. mi.)
el: Κατοικιμένη έκταση
    (τετρ. μίλια.)

en: Spaceship
el: Διαστημόπλοιο

en: Failed saving game as %s
el: Αποτυχία αποθήκευσης παιχνιδίου σαν %s

en: Game saved as %s
el: Το παιχνίδι σώθηκε σαν %s

note: TRANS: Game state for local server
en: Pregame
el: Πριν το παιχνίδι

en: Method used to generate map
el: Μέθοδος που χρησιμοποιείται για τη δημιουργία του χάρτη

en: Method used to choose start positions
el: Μέθοδος που χρησιμοποιείται για την αρχική τοποθέτηση των παιχτών

en: Presence of 1x1 islands
el: Παρουσία νησιών 1x1

en: Whether the poles are separate continents
el: Εάν οι πόλοι είναι ξεχωριστοί ήπειροι

en: All the map is temperate
el: Όλος ο χάρτης είνα εύκρατος

en: Average temperature of the planet
el: Μέση θερμοκρασία στον πλανήτη

en: Percentage of the map that is land
el: Ποσοστό του χάρτη που είναι ξηρά

en: This setting gives the approximate percentage of the map that will be made into land.
el: Αυτή η ρύθμιση δίνει κατά προσέγγιση το ποσοστό του χάρτη που θα είναι ξηρά.

en: Amount of hills/mountains
el: Έκταση λόφων/βουνών

en: Small values give flat maps, while higher values give a steeper map with more hills and mountains.
el: Μικρές τιμές δίνουν επίπεδους χάρτες, ενώ μεγάλες τιμές δίνουν ποιό επικλινείς με περισσότερα βουνά και λόφους.

en: Small values mean lots of dry, desert-like land; higher values give a wetter map with more swamps, jungles, and rivers.
el: Μικρές τιμές σημαίνουν μεγάλες εκτάσεις ξηράς και ερήμου, ενώ υψηλότερες τιμές δίνουν έναν ποιό υδάτινο χάρτη με πολλούς βάλτους , ζούγκλες και ποτάμια.

en: Map generation random seed
el: Τυχαίος σπόρος δημιουργίας χάρτη

en: Game random seed
el: Σπόρος τυχαίου παιχνιδίου

en: Special resources improve the basic terrain type they are on. The server variable's scale is parts per thousand.
el: Οι ειδικοί πόροι βελτιώνουν τον βασικό τύπο του εδάφους πάνω στο οποίο βρίσκονται.Ο εξυπηρετητής χρησιμοποιεί μια μεταβλητή με κλίμακα τιμής  μέρη ανά χιλιάδα.

en: Minimum number of players
el: Ελάχιστος αριθμός παιχτών

en: Maximum number of players
el: Μέγιστος αριθμός παιχτών

en: List of players' initial units
el: Λίστα αρχικών μονάδων παιχτών

en: Area where initial units are located
el: Περιοχή όπου θα βρίσκονται αρχικά οι μονάδες

en: This is the radius within which the initial units are dispersed.
el: Αυτή είναι η ακτίνα μέσα στην οποία θα διασκορπισθούν αρχικά οι μονάδες.

en: Starting gold per player
el: Αρχικός χρυσός ανά παίχτη

en: At the beginning of the game, each player is given this much gold.
el: Στην αρχή του παιχνιδίου δίνεται τόσος χρυσός στον κάθε παίχτη.

en: Number of initial techs per player
el: Αρχικός αριθμός τεχνολογιών ανά παίχτη

en: Technology cost multiplier percentage
el: Πολλαπλασιαστής ποσοστού κόστους τεχνολογίας

en: This affects how quickly players can research new technology. All tech costs are multiplied by this amount (as a percentage). The base tech costs are determined by the ruleset or other game settings.
el: Αυτή η ρύθμιση επηρεάζει το πόσο γρήγορα μπορούν οι παίχτες να κάνουν έρευνα για νέα τεχνολογία. Όλα τα κόστη των τεχνολογιών πολλαπλασιάζονται με αυτή την τιμή (σαν ποσοστό). Τα βασικά κόστη των τεχνολογιών καθορίζονται από το σύνολο-κανόνων ή άλλες ρυθμίσεις στο παιχνίδι.

en: Percentage penalty when changing tech
el: Ποσοστό ποινής με αλλαγή τεχνολογίας

en: Penalty when getting tech from conquering
el: Ποινή όταν αποχτάς τεχνολογία με κατακτήσεις

en: Penalty when getting a free tech
el: Ποινή όταν αποχτάς μια δωρεάν τεχνολογία

en: Food required for a city to grow
el: Φαγητό που χρειάζεται μια πόλη για να αυξηθεί

en: This is the base amount of food required to grow a city. This value is multiplied by another factor that comes from the ruleset and is dependent on the size of the city.
el: Αυτή είναι η βασική ποσότητα φαγητού που χρειάζεται μια πόλη για να αυξηθεί. Αυτή η τιμή πολλαπλασιάζεται με ένα άλλο παράγοντα από το σύνολο-κανόνων και εξαρτάται από το μέγεθος της πόλης.

en: Multiplier percentage for production costs
el: Ποσοστό πολλαπλασιαστής  για κόστη παραγωγής

en: This affects how quickly units and buildings can be produced.  The base costs are multiplied by this value (as a percentage).
el: Αυτό επηρεάζει πόσο γρήγορα μονάδες και κτήρια μπορούν να παραχθούν. Τα βασικά κόστη πολλαπλασιάζονται με αυτή την τιμή (σαν ποσοστό).

en: Minimum city size to get full trade
el: Ελάχιστο μέγεθος πόλης για να αποκτήσει πλήρες εμπόριο

en: Maximum size of a city without trade
el: Μέγιστο μέγεθος πόλης χωρίς εμπόριο

en: Minimum distance between cities
el: Ελάχιστη απόσταση μεταξύ πόλεων

en: Number of turns between rapture effect
el: Αριθμός γύρων μεταξύ αποτελεσμάτων αγαλλίασης

en: Sets the number of turns between rapture growth of a city. If set to n a city will grow after celebrating for n+1 turns.
el: Θέτει τον αριθμό των γύρων μεταξύ αύξηση λόγω αγαλλίασης.Αν τεθεί σε ν τότε μια πόλη θα αυξηθεί μετά από εορτασμό ν+1 γύρων.

en: Chance for conquered building destruction
el: Πιθανότητα καταστροφής κατακτημένου κτιρίου

en: When a player conquers a city, each city improvement has this percentage chance to be destroyed.
el: Όταν ένας παίχτης κατακτά μια πόλη, τότε κάθε υποδομή της πόλης έχει αυτή την πιθανότητα να καταστραφεί.

en: Chance of moving into tile after attack
el: Πιθανότητα να μετακινηθείς σε ένα πλακίδιο μετά από επίθεση

en: Turn on/off server-side autoattack
el: Ενεργ/Απενεργ αυτόματη επίθεση

en: Reduce city population after attack
el: Μείωσε τον πληθυσμό πόλης που δέχεται επίθεση

en: Units inside borders cause no unhappiness
el: Μονάδες μέσα στα σύνορα δεν προκαλούν δυστυχία

en: Ability to do diplomacy with other players
el: Δυνατότητα για διπλωματία με άλλους παίχτες

en: Allowed city names
el: Επιτρεπόμενα ονόματα πόλεων

en: Barbarian appearance frequency
el: Συχνότητα εμφάνισης βαρβάρων

en: Whether to enable fog of war
el: Ενεργ/Απενεργ ομίχλης πολέμου

en: Minimum number of cities for civil war
el: Ελάχιστος αριθμός πόλεων για εμφύλιο πόλεμο

en: Turns until player contact is lost
el: Γύροι κατά τους οποίους χάνεται επαφή με παίχτη

en: Whether to use natural city names
el: Ενεργ/Απενερ φυσικά ονόματα πόλεων

en: If enabled, the default city names will be determined based on the surrounding terrain.
el: Αν ενεργοποιηθεί τότε τα προτεινόμενα ονόματα πόλεων θα καθορισθούν ανάλογα με το έδαφος που τις περιβάλλει.

en: Players that users are allowed to take
el: Παίχτες που οι παίχτες επιτρέπονται να πάρουν

en: Whether AI-status toggles with connection
el: Καταπόσο κατάσταση ΤΝ ενεργ/απενερ με τη σύνδεση

en: Maximum seconds per turn
el: Μέγιστη διάρκεια σε δευτερόλεπτα κάθε γύρου

en: Timeout at least n seconds when enemy moved
el: Χρονικό όριο ν δευτερολέπτων τουλάχιστον όταν μετακινείται ο εχθρός

en: Seconds to let a client's network connection block
el: Δευτερόλεπτα που επιτρέπεται η σύνδεση δικτύου του πελάτη να μπλοκαριστεί

en: If a network connection is blocking for a time greater than this value, then the connection is closed. Zero means there is no timeout (although connections will be automatically disconnected eventually).
el: Αν μια σύνδεση δικτύου μπλοκάρει για χρονική διάρκεια μεγαλύτερη από αυτή την τιμή τότε κλείνει η σύνδεση. Μηδέν σημαίνει ότι δεν υπάρχει όριο (αν και συνδέσεις θα αποσυνδέονται αυτόματα τελικά).

en: Max seconds for network buffers to drain
el: Μέγ δευτ. για άδειασμα δικτυακ μπαφερ

en: The server will wait for up to the value of this parameter in seconds, for all client connection network buffers to unblock. Zero means the server will not wait at all.
el: Ο εξυπηρετητής θα περιμένει μέχρι αυτή την τιμή για τους δικτυακούς μπάφερς των συνδέσεων των πελατών για να ξεμπλοκαριστούν. Μηδέν σημαίνει ότι δεν θα περιμένει καθόλου.

en: Seconds between PINGs
el: Δευτ. ανάμεσα σε PINGs

en: Time to cut a client
el: Χρόνος διακοπής πελάτη

en: If a client doesn't reply to a PING in this time the client is disconnected.
el: Έαν ο πελάτης δεν απαντήσει με ένα PING μέσα σε αυτόν το χρόνο ο πελάτες αποσυνδέεται.

en: Turn-blocking game play mode
el: Παιχνίδι με μπλοκάρισμα-γύρων

en: Fixed-length turns play mode
el: Παιχνίδι γύρων σταθερής διάρκειας

en: What is in the Demographics report
el: Τι είναι μέσα στην δημογραφική αναφορά

en: Turns per auto-save
el: Γύροι ανά αυτόματη αποθήκευση

en: Savegame compression level
el: Επίπεδο συμπίεσης αποθηκευμένου παιχνιδίου

en: Whether to log player statistics
el: Εαν θα καταγράφονται τα στατιστικά παιχτών

en: Geological
el: Γεωλογικά

en: Sociological
el: Κοινωνιολογικά

en: Economic
el: Οικονομικά

en: Military
el: Στρατιωτικά

en: Scientific
el: Επιστημονικά

en: Networking
el: Δικτύου

en: Vital
el: Ζωτικά

en: Situational
el: Περιστασιακά

en: Rare
el: Σπάνιο

en: Changed
el: Άλλαγμένο

en: The game is already running.
el: Το παιχνίδι τρέχει ήδη.

en: %s lost control cmdlevel on game start.  Use voting from now on.
el: %s έχασε έλεγχο cmdlevel κατά την εκκίνηση του παιχνιδίου. Χρησιμοποίησε ψηφοφορία από δώ και πέρα.

en: Starting game.
el: Αρχίζει το παιχνίδι.

en: request for unknown report (type %d)
el: αίτηση για αγνώστη αναφορά (τύπου %d)

en: Warning: rejecting old client %s
el: Προειδοποίηση: απορρίπτεται ο παλιός πελάτης %s

en: %s nation is already in use.
el: το %s έθνος χρησιμοποιείται ήδη.

en: %s is the %s ruler %s.
el: %s είναι ο %s ηγέτης %s

en: %s rules the %s.
el: %s κυβερνάει τους %s.

en: The game is over...
el: Το παιχνίδι τελείωσε...

en: All players are ready; starting game.
el: Όλοι οι παίχτες είναι έτοιμοι, αρχίζει το παιχνίδι.

en: The %s have researched %s.
el: Οι %s ερεύνησαν το %s.

en: Discovery of %s OBSOLETES %s in %s!
el: Η ανακάλυψη του %s ΑΠΑΡΧΑΙΩΝΕΙ  %s στην %s!

en: Discovery of %s makes the government form %s available. You may want to start a revolution.
el: Ανακάλυψη του %s κάνει διαθέσιμο το πολίτευμα %s . Μπορείς αν θέλεις να ξεκινήσεις επανάσταση.

en: Learned %s. Our scientists focus on %s; goal is %s.
el:  %s μαθεύτηκε. Οι επιστήμονες μας εστιάζουν σε %s, στόχος  %s.

en: Empty argument for "%s".
el: Κενό όρισμα για  "%s".

en: Missing argument for "%s".
el: Λείπει όρισμα για "%s".

en: Bad log level "%s".
el: Κακό επίπεδο ημερολογίου "%s".

en: Bad log level %d in "%s".
el: Κακό επίπεδο ημερολογίου %d στην  "%s".

en: Badly formed log level argument "%s".
el: Κακώς σχηματισμένη παράμετρος ημερολογίου t "%s".

en: Empty filename in log level argument "%s".
el: Κενό ονόμα αρχείου σε παράμετρο επιπέδου ημερολογίου "%s".

en: Couldn't open logfile: %s for appending "%s".
el: Δεν μπόρεσα να ανοίξω αρχείο ημερολογιου: %s για πρόσθεση "%s".

en: last message repeated %d time | last message repeated %d times
el[0]: το τελευταίο μήνυμα επαναλήφθηκε %d φορά
el[1]: το τελευταίο μήνυμα επαναλήφθηκε %d φορές

note: TRANS: preserve leading space
en:  (total %d repeat) |  (total %d repeats)
el[0]: (συνολικά %d επανάληψη)
el[1]: (συνολικά %d επανάληψεις)

note: TRANS: "...: <externally translated error string>."
en: Could not read data directory %s: %s.
el: Δεν μπορεί να γίνει ανάγνωση καταλάγου δεδομένων %s: %s.

en: %s: Fatal error: you're trying to run me as superuser!
el: %s: Θανάσιμο σφάλμα: προσπαθείς να με εκτελέσεις σαν υπερχρήστης!

en: Use a non-privileged account instead.
el: Χρησιμοποιήσε μη-προνομιούχο λογαριασμό.

en: exact match
el: ακριβές ταίριασμα

en: only match
el: απλό ταίριασμα

en: ambiguous
el: αμφίσημο

en: empty
el: άδειο

en: too long
el: πολύ μακρύ

en: non-match
el: μη-ταίριασμα

en: error %ld (failed FormatMessage)
el: σφάλμα %ld (αποτυχημένο ΜήνυμαΦορμαρίσματος)

en: error %d (compiled without strerror)
el: σφάλμα %d (μεταγλωττισμένο χωρίς strerror)
