freeciv 2.0.3 - en to cs translation catalogue (2140 entries)

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is not safe.
cs: *%s (Řízený počítačem)* Promiň, ale sdílet s tebou vidění není bezpečné.

en: *%s (AI)* This deal was not very good for us, %s!
cs: *%s (Po)* Tato dohoda pro nás není moc dobrá, %s!

en: *%s (AI)* Welcome into our alliance %s!
cs: *%s (Řízený počítačem)* Vítej v alianci %s!

en: *%s (AI)* Yes, peace in our time!
cs: *%s (Řízený počítačem)* Mír. Dobrý nápad!

en: *%s (AI)* Finally I get around to you! Did you really think you could get away with your crimes?
cs: *%s (řízen počítačem)* Ha, konečně jsme Vás prokoukli! Si myslíte, že Vás necháme na pokoji s Vašimi zločiny?

en: *%s (AI)* Your aggression against %s was your last mistake!
cs: *%s (PO)* Vaše agrese proti %s byl váš poslední omyl!

en: *%s (AI)* Your attempt to conquer space for yourself alone betrays your true intentions, and I will have no more of our alliance!
cs: *%s (řízen počítačem)* Snažíte se obsadit vesmír pro sebe zrazujíce naše skutečné cíle. Už nejsme spojenci!

en: *%s (AI)* Your attempt to unilaterally dominate outer space is highly offensive.
cs: *%s (řízen počítačem)* Vaše snaha dobýt vesmír je velmi nepěkná.

en: *%s (AI)* If you do not stop constructing your spaceship, I may be forced to take action!
cs: *%s (řízen počítačem)* Jestli okamžitě nepřestanete stavět tu vesmírnou loď, budeme nuceni přijmout patřičná opatření!

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is no longer safe.
cs: *%s (řízen počítačem)* Lituji, ale sdílené vidění s Vámi už není bezpečné.

en: *%s (AI)* Greetings ally, I see you have not yet made war with our enemy, %s. Why do I need to remind you of your promises?
cs: *%s (řízen počítačem)* Nazdar spojenče, vidím, že jsi ještě nevyhlásil válku našim nepřátelům, %s. Proč Ti to musím připomínat?

note: TRANS: city is not growing.  Keep short.
en: never
cs: nikdy

en: %d turn | %d turns
cs[0]: %d tah
cs[1]: %d tahy
cs[2]: %d tahů

note: TRANS: preserve leading space
en:  happy
cs:  spokojeni

en: ?cma:Very happy
cs: ?cma:Velká spokojenost

en: Old attributes detected and removed.
cs: Staré atributy byly nalezeny a smazány.

en: Plugin '%s' isn't available. Available are %s
cs: Zásuvný modul '%s' není dostupný. Dostupné moduly jsou %s

en: No real audio plugin present.
cs: Není přítomný skutečný zvukový zásuvný modul.

en: Proceeding with sound support disabled.
cs: Pokračujeme bez podpory zvuku.

en: To get sound you need to download a sound set!
cs: Aby jste mohl(a) používat zvuk musíte si stáhnout potřebné soubory (sound set)!

en: Get sound sets from <%s>.
cs: Stáhněte si sadu zvuků z <%s>.

en: No real audio subsystem managed to initialize!
cs: Nepodařilo se inicializovat žádný ze zvukových subsystémů!

en: Perhaps there is some misconfiguration or bad permissions.
cs: Je možné, že příčinou je špatná konfigurace nebo oprávnění.

en: See the "Copying" item on the Help menu.
cs:  Přečtěte si položku "Licenční ujednání" v menu Nápovědy.

en: Now ... Go give 'em hell!
cs: Takže... Začněme!

en: Export complete.
cs: Export dokončen.

en: Export failed, couldn't write to file.
cs: Export se nepovedl, nelze psát do souboru.

note: TRANS: Use longer of "XXX turns" and "never"
en: ?filler:XXX/XXX XXX turns
cs: ?filler:XXX/XXX XXX tahů

en: %3d turn | %3d turns
cs[0]: %3d tah
cs[1]: %3d tahy
cs[2]: %3d tahů

en: %d/turn
cs: %d/kolo

en: Obsolete
cs: Zastaralé

en: Built
cs: Postaveno

en: Great Wonder
cs: Velký div světa

en: Small Wonder
cs: Malý div světa

note: TRANS: Trade partner unknown to client TRANS: unrecognized command
en: (unknown)
cs: (neznámý)

en: ?city_state:Disorder
cs: ?city_state:Občanský nepokoj

en: ?city_state:Peace
cs: ?city_state:Mír

en: (worklist)
cs: (seznam prací)

en: ?city:Name
cs: ?city:Jméno

en: City Name
cs: Jméno města

note: TRANS: this and similar literal strings interpreted as (Qt) HTML
en: Nation
cs: Národ

en: Size
cs: Velikost

en: State
cs: Stav

en: ?Happy workers:H
cs: ?Happy workers:Š

en: Workers: Happy
cs: Pracovníci: Šťastní

en: Workers: Content
cs: Pracovníci: Spokojení

en: ?Unhappy workers:U
cs: ?Unhappy workers:N

en: Workers: Unhappy
cs: Pracovníci: Nešťastní

en: Workers: Angry
cs: Pracovníci: Rozlobení

en: ?happy/content/unhappy/angry:H/C/U/A
cs: ?happy/content/unhappy/angry:Š/S/N/R

en: Workers: Happy, Content, Unhappy, Angry
cs: Pracovníci: Šťastní, Spokojení, Nešťastní, Rozlobení

en: Best
cs: Nejlepší

en: attack
cs: útok

en: Best attacking units
cs: Nejlepší útočné jednotky

en: defense
cs: obrana

en: Best defending units
cs: Nejlepší obranné jednotky

en: Units
cs: Jednotky

en: Number of units present
cs: Počet přítomných jednotek

en: Number of units supported
cs: Počet poporovaných jednotek

note: TRANS: Header "It will take this many turns before city grows"
en: ?food (population):Grow
cs: Růst

en: Turns until growth/famine
cs: Počet tahů do růstu/hladomoru

en: Surplus
cs: Přebytek

en: ?food/production/trade:F/P/T
cs: ?food/production/trade:J/P/O

en: Surplus: Food, Production, Trade
cs: Přebytek: Jídlo, Produkce, Obchod

en: Surplus: Food
cs: Přebytek: Jídlo

en: Surplus: Production
cs: Přebytek: Produkce

en: Waste
cs: Odpad

en: Surplus: Trade
cs: Přebytek: Obchod

en: ?Trade loss (corruption) [short]:-T
cs: -O

en: Corruption
cs: Korupce

en: Economy
cs: Ekonomika

en: ?gold/luxury/science:G/L/S
cs: ?gold/luxury/science:Z/L/V

en: Economy: Gold, Luxuries, Science
cs: Ekonomika: Zlato, Luxus, Věda

en: ?Gold:G
cs: ?Gold:Z

en: Economy: Gold
cs: Ekonomika: Zlato

en: Economy: Luxury
cs: Ekonomika: Luxus

en: ?Science:S
cs: ?Science:V

en: Economy: Science
cs: Ekonomika: Věda

en: ?pollution [short]:Pol
cs: ?pollution [short]:Zne

en: ?cma:Governor
cs: ?cma:Guvernér

en: Production
cs: Produkce

en: Currently Building
cs: Právě staví

en: Specialists: %s
cs: Specialisté: %s

en: Special
cs: Speciální

en: Try using --help.
cs: Zkuste použít --help.

en: Invalid port "%s" specified with --port option.
cs: Neplatný port "%s" určený s --port volbou.

en: Invalid debug level "%s" specified with --debug option.
cs: Neplatná ladící úroveň "%s" určená s --debug volbou.

en: Unrecognized option: "%s"
cs: Neznámá volba: "%s"

en: There was an error while auto connecting; aborting.
cs: Při autoamtickém spojení nastala chyba; končím.

en: Game started.
cs: Hra spuštěna.

en: ?embassy:Both
cs: ?embassy:Obě

en: ?embassy:Yes
cs: ?embassy:Ano

en: ?embassy:With Us
cs: ?embassy:S námi

en: ?embassy:Contact
cs: ?embassy:Kontakt

en: ?embassy:No Contact
cs: ?embassy:Bez kontaktu

en: ?vision:Both
cs: ?vision:Oba

en: ?vision:To Them
cs: ?vision:Jim

en: ?vision:To Us
cs: ?vision:Nám

en: The %s give %s
cs: %s dají %s

en: The %s give their worldmap
cs: %s dají svojí mapu světa

en: The %s give their seamap
cs: %s dají svojí mapu oceánů

en: The parties agree on a cease-fire
cs: Jednající se dohodli na příměří

en: The parties agree on a peace
cs: Jednající se dohodli na míru

en: The parties create an alliance
cs: Jednající vytvořili alianci

en: The %s give shared vision
cs: %s dovolí nahlížet do svých map

en: The %s give an embassy
cs: %s dají ambasádu

en: Popup Request
cs: Požadavek samostatně

en: Failed looking up host.
cs: Selhal dotaz na hostitele.

en: Connection in progress.
cs: Probíhá připojování.

en: Disconnected from server.
cs: Odpojen od serveru.

en: Failed to contact server "%s" at port %d as "%s" after %d attempts
cs: Selhalo kontaktování serveru "%s" na portu %d jako "%s" po %d pokusech

en: Connection to server refused. Please start the server.
cs: Spojení k serveru odmítnuto. Prosím spusťte server.

en: Error contacting server "%s" at port %d as "%s":
     %s
cs: Chyba při kontakotvání serveru "%s" na portu %d jako "%s":
     %s

en: Auto-connecting to server "%s" at port %d as "%s" every %f second(s) for %d times
cs: Auto-připojení k serveru "%s" na portu %d jako "%s" každých %f sekund na %d pokusů

en: Couldn't start the server.
cs: Nelze spustit server.

en: You'll have to start one manually. Sorry...
cs: Musíte ho spustit ručně. Lituji...

en: Couldn't connect to the server.
cs: Nelze se připojit k serveru.

en: We probably couldn't start it from here.
cs: Pravděpodobně nebudeme moci odtud začit.

en: Only transporter units can be unloaded.
cs: Vyloženy mohou být pouze transportní jednotky.

en: Only settler units can be put into auto mode.
cs: Pouze osadníci mohou být přepnuty do auto-módu.

en: Only paratrooper units can do this.
cs: Toto mohou jen výsadkáři.

en: Didn't find a route to the destination!
cs: Nepodařilo se nalézt cestu k cíli!

en: Oh my! You seem to have no capital!
cs: Sakra! Vypadá to, že nemáme hlavní město!

en: Terrain
cs: Terén

en: Terrain Resource
cs: Zdroje terénu

en: Terrain Special
cs: Specialita terénu

en: Road
cs: Cesta

en: Military Base
cs: Vojenská základna

en: Unit
cs: Jednotka

en: City
cs: Město

en: Create city.
    Shortcut: c
cs: Vytvořit město.
    Zkratka: c

en: Vision
cs: Nahlížení

en: Start Position
cs: Startovní pozice

en: Paint
cs: Kreslit

en: Erase Value
cs: Smazat hodnotu

en: Erase
cs: Smazat

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Paste
cs: Vložit

en: Buffer empty.
cs: Buffer prázdný.

en: Bribe Enemy Unit
cs: Uplatit nepřátelskou jednotku

en: Traitors Demand Too Much!
cs: Zrádci požadují příliš!

en: Steal Technology
cs: Ukrást technologii

en: _Steal
cs: _Ukrást

en: Select Advance to Steal
cs: Vyberte technologii pro krádež

en: _Advances:
cs: _Objevy:

en: Sabotage Improvements
cs: Sabotáž vylepšení

en: _Sabotage
cs: _Sabotáž

en: Select Improvement to Sabotage
cs: Vyberte vylepšení pro sabotáž

en: _Improvements:
cs: _Vylepšení:

en: City Production
cs: Produkce města

en: You can't incite a revolt in %s.
cs: Nemůžete vyvolat převrat ve městě %s!

en: City can't be incited!
cs: Město nemůže být rozvráceno!

en: Incite a Revolt!
cs: Podnítit revoluci!

en: Select
cs: Výběr

en: Your %s has arrived at %s.
    What is your command?
cs: Vaše jednotka %s se dostala do %s.
    Jaký je Váš rozkaz?

en: _Wait
cs: Čekat (_W)

en: Cleared output window.
cs: Výstupní okno smazáno.

en: Flag
cs: Vlajka

en: Citizens
cs: Obyvatelé

en: Food:
cs: Jídlo:

en: Trade:
cs: Obchod:

en: Gold:
cs: Zlato:

en: Luxury:
cs: Luxus:

en: Science:
cs: Věda:

en: Granary:
cs: Sýpka:

en: Change in:
cs: Změna za:

en: Corruption:
cs: Korupce:

en: Waste:
cs: Odpad:

en: Pollution:
cs: Znečištění:

en: City map
cs: Mapa města

note: TRANS: Overview tab in city dialog TRANS: Overview tab of foreign intelligence report dialog
en: _Overview
cs: Př_ehled

en: Production:
cs: Produkce:

en: %d/%d %d turns
cs: %d/%d %d tahů

en: _Buy
cs: _Koupit

en: Citymap
cs: Mapa města

en: Buildings
cs: Stavby

en: _Governor
cs: _Guvernér

en: _Settings
cs: Nasta_vení

en: Luxury
cs: Luxus

en: Science
cs: Věda, výzkum

en: Gold
cs: Zlato

en: Overview page
cs: Stránka přehledu

en: Production page
cs: Produkce

en: Happiness page
cs: Spokojenost

en: This Settings page
cs: Toto nastavení

en: Last active page
cs: Poslední aktivní stránka

en: Next time open
cs: Příšte otevřít

en: _List present units...
cs: Seznam přítomných _jednotek...

en: _Prev city
cs: _Předchozí město

en: _Next city
cs: _Další město

note: TRANS: city dialog title
en: <b>%s</b> - %s citizens
cs: <b>%s</b> - %s obyvatel

note: TRANS: city growth is blocked.  Keep short.
en: blocked
cs: blokován

en: Supported units %d
cs: Podporovaných jednotek %d

en: Present units %d
cs: Přítomných jednotek %d

en: Cen_ter
cs: Cen_trovat

en: _Activate unit
cs: _Aktivovat jednotku

en: Activate unit, _close dialog
cs: Aktivovat jednotku, _zavřít dialog

en: _Disband unit
cs: _Rozpustit jednotku

en: _Load unit
cs: _Naložit jednotku

en: _Unload unit
cs: _Vyložit jednotku

en: _Sentry unit
cs: _Strážit

en: _Fortify unit
cs: _Opevnit jednotku

en: U_pgrade unit
cs: Vyle_pšit jednotku

en: Transform
cs: Transformovat

en: Clean Pollution
cs: Odstranit Znečištění

en: Buy It!
cs: Koupit!

en: Sell It!
cs: Prodat!

en: Rename City
cs: Přejmenovat město

en: What should we rename the city to?
cs: Jak chcete přejmenovat město?

en: No %s could be sold.
cs: Žádný %s nebyl prodán.

en: Chan_ge
cs: Změ_nit

en: Add _First
cs: Přidat _První

en: Add _Next
cs: Přidat _Další

en: Add _Last
cs: Přidat P_oslední

en: _Select
cs: _Vybrat

en: Cities
cs: Města

en: Improvements
cs: Vylepšení

en: Wonders
cs: Divy světa

en: All Cities
cs: Všechna města

en: No Cities
cs: Žádná města

en: Invert Selection
cs: Obrátit výběr

en: Building Units
cs: Stavba jednotek

en: Building Improvements
cs: Stavba vylepšení

en: Building Wonders
cs: Stavba divů světa

en: Building Unit
cs: Staví se jednotka

en: Building Improvement
cs: Staví se vylepšení

en: Building Wonder
cs: Staví se div světa

en: Coastal Cities
cs: Pobřežní města

en: Same Island
cs: Stejný ostrov

en: Supported Units
cs: Podporované jednotky

en: Units Present
cs: Přítomné jednotky

en: Improvements in City
cs: Vylepšení ve městě

en: Wonders in City
cs: Divy světa ve městě

en: Available Units
cs: Dostupné jednotky

en: Available Improvements
cs: Dostupná vylepšení

en: Available Wonders
cs: Dostupné divy světa

en: Results
cs: Přehledy

en: Minimal Surplus
cs: Minimální přebytek

en: Factor
cs: Faktor

en: Celebrate
cs: Oslavuje

en: new preset
cs: nová předvolba

en: Name new preset
cs: Název nové předvolby

en: What should we name the preset?
cs: Jak se bude jmenovat předvolba?

en: Remove this preset?
cs: Smazat tuto předvolbu?

en: You say you wanna revolution?
cs: Takže Vy chcete revoluci?

en: Revolution!
cs: Revoluce!

note: TRANS: Pillage dialog title.
en: What To Pillage
cs: Co plenit

note: TRANS: Pillage dialog target text.
en: Select what to pillage:
cs: Vyberte co plenit:

note: TRANS: Pillage dialog do button text.
en: Pillage
cs: Drancovat

en: All
cs: Všechny

en: Edit Nation
cs: Upravit národ

en: What Nation Will You Be?
cs: Jaký národ chcete vést?

en: Pick Nation
cs: Vyberte národ

en: Select a nation
cs: Vyberte národ

en: _Properties
cs: _Vlastnosti

en: _Leader:
cs: _Vůdce:

en: _Female
cs: _Žena

en: _Male
cs: _Muž

en: You must select your sex.
cs: Musíte si vybrat pohlaví.

en: You must type a legal name.
cs: Musíte napsat platné jméno.

en: Upgrade Unit!
cs: Vylepšit jednotku!

en: Upgrade Obsolete Units
cs: Vylepšit zastaralé jednotky

en: World-map
cs: Mapa světa

en: Sea-map
cs: Mapa moří

en: _Maps
cs: _Mapy

en: _Advances
cs: _Objevy

en: _Cities
cs: _Města

en: _Give shared vision
cs: _Poskytnout svoje mapy

en: Give _embassy
cs: Dát _ambasádu

en: ?diplomatic_state:Cease-fire
cs: ?diplomatic_state:Příměří

en: ?diplomatic_state:Peace
cs: ?diplomatic_state:Mír

en: ?diplomatic_state:Alliance
cs: ?diplomatic_state:Aliance

en: _Pacts
cs: _Smlouvy

en: Accept treaty
cs: Přijmout dohodu

en: Cancel meeting
cs: Ukončit setkání

en: C_lauses:
cs: K_lauzule:

en: --- This treaty is blank. Please add some clauses. ---
cs: --- Tato smlouva je prázdná. Prosím přidejte nějaké odstavce. ---

en: Invalid amount of gold specified.
cs: Určeno neplatné množství zlata.

en: Global Observer
cs: Globální Pozorovatel

en: Show the property editor.
cs: Zobrazit editor vlastností.

en: Editor Tool
cs: Editovací nástroj

en: Click to change value if applicable.
cs: Klikněte pro změnu hodnoty pokud je to vhodné.

en: Mode
cs: Mód

en: Count
cs: Počet

en: Tile
cs: Dlaždice

en: Player
cs: Hráč

en: ?play:Game
cs: ?play:Hra

note: TRANS: "Number of buildings, number of small * wonders (e.g. palace), number of great wonders."
en: %db %ds %dW
cs: %db %ds %dDS

note: TRANS: "Number of technologies known".
en: %d known
cs: %d známých

note: TRANS: "The number of terrain specials (e.g. hut, * river, pollution, etc.) present on a tile."
en: %d present
cs: %d přítomných

note: TRANS: Improvement never built.
en: (never)
cs: (nikdy)

note: TRANS: Improvement was destroyed.
en: (destroyed)
cs: (zničeno)

en: Edit
cs: Upravit

note: TRANS: As in "this tile special is present". TRANS: As in "this building is present".
en: Present
cs: Přítomný

en: Name
cs: Jméno

note: TRANS: As in "this invention is known".
en: Known
cs: Známý

note: TRANS: As in "the player has set this nation".
en: Set
cs: Nastavil

en: Image
cs: Obrázek

en: Resource
cs: Zdroj

en: Continent
cs: Kontinent

en: Specials
cs: Speciality

en: Address
cs: Adresa

note: TRANS: Nations report title TRANS: Nations report action
en: Nations
cs: Národy

note: TRANS: Image header
en: Type
cs: Typ

en: Moves Left
cs: Pohybu zbývá

en: Fuel
cs: Palivo

en: Veteran
cs: Veterán

en: Food Stock
cs: Zásoba jídla

en: Government
cs: Státní zřízení

en: Inventions
cs: Vynálezy

en: Create
cs: Vytvořit

en: Destroy
cs: Zničit

en: Filter:
cs: Filtr:

en: Property Editor
cs: Editor vlastností

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Find City
cs: Najít město

en: Ci_ties:
cs: Měs_ta:

en: Select tax, luxury and science rates
cs: Zvolte úrovně pro daně, luxus a výzkum

en: Tax
cs: Daň

en: Lock
cs: Zamknout

en: %s max rate: %d%%
cs: %s max úroveň: %d%%

en: Goto/Airlift Unit
cs: Přesun/Letecký most jednotky

en: Air_lift
cs: Letecký _most

en: Airlift
cs: Letecký most

en: Show _All Cities
cs: Zobrazit _Všechna města

en: Turn Done
cs: Konec tahu

en: Shift+Return
cs: Shift+Enter

en: Are you sure you want to quit?
cs: Opravdu to chcete ukončit?

en: Close Tab:
    %s
cs: Zavřít kartu:
    %s

en: Happiness
cs: Spokojenost

en: Upkeep:
cs: Údržba:

en: Requirement:
cs: Požadavek:

en: Obsolete by:
cs: Zastarává:

en: Cost:
cs: Cena:

en: Attack:
cs: Útok:

en: Defense:
cs: Obrana:

en: Move:
cs: Tahů:

en: Firepower:
cs: Palebná síla:

en: Hitpoints:
cs: Výdrž:

en: Basic Upkeep:
cs: Základní údržba:

en: Vision:
cs: Nahlížení:

en: Move/Defense:
cs: Pohyb/Obrana:

en: Food/Res/Trade:
cs: Jídlo/Štíty/Obchod:

en: Resources:
cs: Zdroje:

en: (Never)
cs: (Nikdy)

en: Removed
cs: Odebrán

en: Freeciv Help Browser
cs: Freeciv prohlížeč nápovědy

en: Expand All
cs: Zobrazit vše

en: Collapse All
cs: Skrýt vše

en: Allows
cs: Dovoluje

en: Obsoletes
cs: Zastarává

en: with
cs: s

note: TRANS: "Resources: (none)" TRANS: "Conflicts with: (none)" (extras) TRANS: missing value
en: (none)
cs: (žádný)

en: Ruler:
cs: Vládce:

en: Government:
cs: Státní zřízení:

en: Capital:
cs: Hlavní město:

en: Tax:
cs: Daň:

en: Researching:
cs: Zkoumá se:

en: _Diplomacy
cs: _Diplomacie

en: _Techs
cs: _Technologie

en: _Close
cs: _Zavřít

en: Foreign Intelligence: %s Empire
cs: Zahraniční přehled: %s Impérium

note: TRANS: "unknown" location TRANS: "Unknown" advance/technology
en: (Unknown)
cs: (Neznámý)

en: Build New City
cs: Založit nové město

en: What should we call our new city?
cs: Jak budeme nazývat naše nové město?

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (observer)
cs:  (pozorovatel)

en: _Game
cs: _Hra

en: _Options
cs: _Možnosti

en: _Edit
cs: _Upravit

en: _Help
cs: _Nápověda

en: _Local Client
cs: _Lokální klient

en: _Message
cs: _Zpráva

en: _Remote Server
cs: _Vzdálený Server

en: Save Options _Now
cs: Uložit Možnosti _nyní

en: _Save Game
cs: _Uložit hru

en: Save Game _As...
cs: Uložit hru _jako...

en: _Leave
cs: Od_ejít

en: _Quit
cs: _Konec

en: _Find City
cs: _Najít město

en: Work_lists
cs: Sezn_amy prací

en: _Units
cs: _Jednotky

en: _Wonders of the World
cs: _Divy světa

en: _Messages
cs: _Zprávy

en: _Demographics
cs: D_emografické údaje

en: City Improvements
cs: Vylepšení města

en: Wonders of the World
cs: Divy světa

en: Combat
cs: Boj

en: Zones of Control
cs: Zóny kontroly

en: Diplomacy
cs: Diplomacie

en: Technology
cs: Technologie

en: Space Race
cs: Vesmírný závod

en: Connecting
cs: Připojování

en: Controls
cs: Ovládání

en: Chatline
cs: Chatlinka

en: Worklist Editor
cs: Editor seznamu prací

en: Languages
cs: Jazyky

en: Copying
cs: Licenční ujednání

en: City Output
cs: Produkce města

en: Map _Grid
cs: _Mřížku na mapě

en: National _Borders
cs: Státní _Hranice

en: City _Names
cs: _Jména měst

en: City G_rowth
cs: Růst mě_sta

en: _Terrain
cs: _Terén

en: Recalculate _Borders
cs: Přepočítat _Hranice

en: _Center View
cs: _Centrovat pohled

en: _Economy
cs: _Ekonomika

en: _Research
cs: _Výzkum

en: _Spaceship
cs: _Kosmická loď

en: _Go to
cs: Přesunout se (_G)

en: Auto E_xplore
cs: Auto Průzkum (_X)

en: _Sentry
cs: Strážit (_S)

en: _Load
cs: Na_ložit

en: _Unload
cs: _Vyložit

en: _Build City
cs: Založit město (_B)

en: _Auto Settler
cs: _Auto Osadník

en: Build _Road
cs: Postavit cestu (_R)

en: Build _Irrigation
cs: Postavit zavlažování (_I)

en: Build _Mine
cs: Postavit důl (_M)

en: Transf_orm Terrain
cs: Transf_ormovat terén

en: Clean _Pollution
cs: Odstranit znečištění (_P)

en: Clean _Nuclear Fallout
cs: Odstranit radioaktivní spad (_N)

en: Fortify
cs: Opevnit

en: Build Fortress
cs: Stavět opevnění

en: Build Airbase
cs: Stavět letiště

en: _Government
cs: _Zřízení

en: _Revolution...
cs: _Revoluce...

en: Set local options
cs: Nastavení lokálních možností

en: Game Settings
cs: Nastavení hry

en: Leaving a local game will end it!
cs: Opuštění lokální hry ji ukončí!

note: TRANS: Menu name part to be used like "Change to Improvement" *        This is about changing current production.
en: Change to %s
cs: Změnit na %s

en: Transf_orm to %s
cs: Transf_ormovat na %s

en: Message Options
cs: Možnosti zpráv

en: Event
cs: Událost

en: Out
cs: Výs

en: Mes
cs: Zpr

en: Pop
cs: Sam

en: Messages
cs: Zprávy

en: Start _New Game
cs: Start _nové hry

en: Start _Scenario Game
cs: Start s_cénáře

en: _Load Saved Game
cs: Nahrát u_loženou hru

en: C_onnect to Network Game
cs: Přip_ojit k síťové hře

en: Select Location to Save
cs: Vyberte si umístění pro uložení

en: _Browse...
cs: _Procházet...

en: Pass_word:
cs: He_slo:

en: Passwords don't match, enter password.
cs: Hesla nesouhlasí, zadejte heslo.

en: Server Name
cs: Jméno serveru

en: Version
cs: Verze

en: Status
cs: Stav

en: Comment
cs: Komentář

en: Local _Area Network
cs: Lo_kální síť

en: Conf_irm Password:
cs: Heslo z_novu:

en: C_onnect
cs: Přip_ojit

en: Connection name: %s
cs: Název připojení: %s

en: Player name: %s
cs: Jméno hráče: %s

en: Pick nation
cs: Vyberte národ

en: Observe this player
cs: Pozorovat tohoto hráče

en: _Ready
cs: _Připraven

en: Pick _Nation
cs: Vyberte _národ

note: TRANS: "<Novice AI>"
en: <%s AI>
cs: <%s PO>

en: Random
cs: Náhodný

en: Observer
cs: Pozorovatel

en: _More Game Options...
cs: Více M_ožností Hry...

en: Ready
cs: Připraven

en: Border
cs: Hranice

en: Team
cs: Tým

en: Choose Saved Game to Load
cs: Vyberte uloženou hru pro nahrání

en: Choose Saved Game to _Load:
cs: Vyberte uloženou hru pro _nahrání:

en: Choose a Scenario
cs: Vyberte scénář

en: Choose a _Scenario:
cs: Vyberte _scénář:

en: Save Game
cs: Uložit hru

en: Saved _Games:
cs: Uložené _hry:

en: Save _Filename:
cs: Uložit _soubor:

en: _Meet
cs: _Setkat se

en: ?show:Dead Players
cs: ?show:Mrtví hráči

en: _Intelligence
cs: _Výzvědná služba

en: _AI
cs: _Počítač

en: _Toggle AI Mode
cs: _Přepnout na PO mód

en: Researching
cs: Zkoumá se

en: Help
cs: Nápověda

en: Goal
cs: Cíl

en: Cost
cs: Stojí

note: TRANS: Upkeep total, count*cost.
en: U Total
cs: Celkem

en: Income: %d    Total Costs: %d
cs: Příjmy: %d    Celkem Výdaje: %d

en: Sell Improvements
cs: Prodej Vylepšení

en: Sell-Off: Results
cs: Odprodej: Výsledky

en: Sell _All
cs: Prodat _Vše

en: Unit Type
cs: Typ jednotky

note: TRANS: "In progress" abbreviation. URD_COL_IN_PROGRESS
en: In-Prog
cs: Probíhá

en: Active
cs: Aktivní

en: Shield
cs: Štít

en: Food
cs: Jídlo

en: Totals:
cs: Celkem:

en: _Upgrade
cs: _Vylepšit

en: Find _Nearest
cs: Najít _Nejbližší

en: Player
cs: Hráč

en: Score
cs: Skóre

en: Score
cs: Skóre

en: _Launch
cs: _Start

en: Theme suggested
cs: Doporučené téma

en: Keep current theme
cs: Ponechat současné téma

en: Tileset suggests using %s theme.
    You are currently using %s.
cs: Sada dlaždic doporučuje použít %s téma.
    Nyní se používá %s.

en: Preferred tileset
cs: Preferovaná sada dlaždic

en: Modpack suggests using %s tileset.
    It might not work with other tilesets.
    You are currently using tileset %s.
cs: Modpack doporučuje použít sadu dlaždic %s.
    To nemusí fungovat s jinými.
    Nyní se používá sada dlaždic %s.

en: Load
cs: Naložit

en: Unit selection
cs: Výběr jednotek

en: Sentry
cs: Stráž

note: TRANS: used in place of unit home city name
en: unknown
cs: neznámý

en: Close
cs: Zavřít

en: new
cs: nový

en: Edit worklists
cs: Upravit seznam prací

en: _Worklists:
cs: _Seznamy prací:

en: Edit Global _Worklists
cs: Upravit globální seznamy _prací

en: Turns
cs: Tahů

en: Source _Tasks:
cs: Zdrojové _Úkoly:

en: Show _Future Targets
cs: Zobrazit _budoucí cíle

en: Target _Worklist:
cs: Cílový _Seznam prací:

en: _Add Global Worklist
cs: Přidat do _globálního seznamu prací

en: _Cancel
cs: _Zrušit

en: _Refresh
cs: _Obnovit

en: Players
cs: Hráči

en: _New
cs: _Nový

en: Improvement
cs: Vylepšení

en: Wonder
cs: Div světa

en: Activate unit
cs: Aktivovat jednotku

en: Sentry unit
cs: Strážit jednotku

en: Fortify unit
cs: Opevnit jednotku

en: Disband unit
cs: Zrušit jednotku

en: Unload
cs: Vyložit

en: Show future targets
cs: Zobrazit budoucí cíle

en: Change
cs: Změnit

en: Worklist
cs: Seznam prací

en: Trade
cs: Obchod

en: Options
cs: Možnosti

en: Buy
cs: Koupit

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Sell
cs: Prodat

en: View
cs: Zobrazit

en: Center
cs: Centrovat

en: Female
cs: Žena

en: Male
cs: Muž

en: Steal
cs: Ukrást

en: Sabotage
cs: Sabotáž

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Keep current tileset
cs: Ponechat současnou sadu dlaždic

en: Maps
cs: Mapy

en: Advances
cs: Technologie

en: Give shared vision
cs: Poskytnout svoje mapy

en: Give embassy
cs: Dát ambasádu

en: Pacts
cs: Smlouvy

en: Welcome to Freeciv
cs: Vítejte ve Freeciv

en: Trans. Rslt/Time:
cs: Transf. výsledek/čas:

en: Fortified
cs: Opevněný

en: Idle
cs: Nečinný

en: Game
cs: Hra

en: Server Options
cs: Možnosti serveru

en: Quit
cs: Konec

en: Center View
cs: Centrovat pohled

en: Map Grid
cs: Mřížka mapy

en: National Borders
cs: Státní hranice

en: City Names
cs: Jména měst

en: City Growth
cs: Růst města

en: Wait
cs: Čekat

en: Done
cs: Hotovo

en: Auto Explore
cs: Auto Průzkum

en: Patrol
cs: Hlídka

en: Upgrade
cs: Vylepšit

en: Auto Settler
cs: Auto Osadník

en: Build Road
cs: Stavět cestu

en: Build Irrigation
cs: Stavět zavlažování

en: Build Mine
cs: Stavět důl

en: Transform Terrain
cs: Transformovat terén

en: Clean Nuclear Fallout
cs: Vyčistit jaderný spad

en: Bribe
cs: Uplatit

en: Top Five Cities
cs: Pět nej měst

en: Demographics
cs: Demografie

en: Spaceship
cs: Kosmická loď

en: Refresh
cs: Obnovit

en: Connect
cs: Připojit

en: Disconnect
cs: Odpojit

en: Meet
cs: Setkat se

en: Cancel Treaty
cs: Zrušit dohodu

en: Sell All
cs: Prodat vše

en: Build City
cs: Založit město

en: Explode Nuclear
cs: Odpálit jadernou střelu

en: Launch
cs: Start

en: Close Dialog (Esc)
cs: Zavřít Dialog (Esc)

en: Subvert Enemy Unit
cs: Rozvrátit nepřátelskou jednotku

en: Total users logged in : %d
cs: Celkem přihlášených uživatelů : %d

en: Back
cs: Zpět

en: Load Game
cs: Nahrát hru

en: Activate unit, close dialog
cs: Aktivovat jednotku, zavřít dialog

en: Upgrade unit
cs: Vylepšit jednotku

en: City info
cs: Info o městě

en: Pollution: %d
cs: Znečištění: %d

en: Pollution: none
cs: Znečištění: žádné

en: Trade routes:
cs: Obchodní cesty:

en: ?production:Support: %d
cs: ?production:Podpora: %d

en: turn | turns
cs[0]: tah
cs[1]: tahy
cs[2]: tahů

en: Stock
cs: Zásoba

en: Granary
cs: Sýpka

en: finished
cs: ukončeno

en: City of %s (Population %s citizens)
cs: Město %s (Populace %s obyvatel)

note: TRANS: preserve leading space
en:  - DISORDER
cs:  - NEPOKOJE

note: TRANS: preserve leading space
en:  - celebrating
cs:  - oslavuje

note: TRANS: preserve leading space
en:  - happy
cs:  - spokojený

en: Supported units
cs: Podporované jednotky

en: Next city
cs: Další město

en: size
cs: velikost

en: Close Dialog
cs: Zavřít Dialog

en: worklist
cs: seznam prací

en: Presets
cs: Předvolby

en: City of %s (Population %s citizens) : %s
cs: Město %s (Populace %s obyvatel) : %s

en: Save settings as...
cs: Uložit nastavení jako...

en: Load settings
cs: Načíst nastavení

en: Delete settings
cs: Smazat předvolbu

en: Control city
cs: Ovládat město

en: Apply once
cs: Použít jednou

en: Release city
cs: Uvolnit město

en: Creating Server List...
cs: Vytvářím seznam serverů...

en: No public servers found
cs: Nenalezeny žádné veřejné servery

en: Player Name :
cs: Jméno hráče:

en: Freeciv Server :
cs: Freeciv server:

en: Port :
cs: Port:

en: Next
cs: Další

en: Terrain Info
cs: Info o terénu

en: Advanced Menu
cs: Pokročilé menu

en: Change Production
cs: Změnit produkci

en: Goto here
cs: Přesun sem

en: Patrol here
cs: Hlídkovat zde

en: Connect here
cs: Připojit zde

en: Paradrop here
cs: Výsadek zde

en: Ready all
cs: Připravit všechny

en: Sentry idle
cs: Strážit nečinné

en: Choose Your New Government
cs: Vyberte Vaše nové státní zřízení

en: What nation will you be?
cs: Jaký národ chcete být?

en: World map
cs: Mapa světa

en: Sea map
cs: Mapa moří

en: Gold(max %d)
cs: Zlato(max %d)

en: Diplomacy meeting
cs: Diplomatické setkání

en: Foreign Minister
cs: Ministr zahraničí

en: Declare WAR
cs: Vyhlásit VÁLKU

en: Withdraw vision
cs: Zrušit nahlížení

en: Call Diplomatic Meeting
cs: Uspořádat Diplomatické setkání

en: Select destination
cs: Zvolte místo určení

en: load_surf: Failed to load graphic file %s!
cs: load_surf: Selhalo načtení grafického souboru %s!

en:   -t,  --theme THEME	Use GUI theme THEME
cs:   -t,  --theme THEME	Použít GUI téma THEME

en: Making screenshot %s
cs: Vytváří se snímek obrazovky %s

en: Using Video Output: %s
cs: Používám Video Výstup: %s

note: TRANS: Future Technology
en: FT
cs: TB

en: Never
cs: Nikdy

en: citizen | citizens
cs[0]: obyvatel
cs[1]: obyvatelé
cs[2]: obyvatelů

en: gold | golds
cs[0]: zlato
cs[1]: zlata
cs[2]: zlata

en: Help : Advances Tree
cs: Nápověda : Strom technologií

en: Foreign Intelligence Report
cs: Zahraniční přehled

en: Intelligence Information for the %s Empire
cs: Informace výzvědné služby pro %s impérium

en: Their techs that we don't have :
cs: Jejich technologie, které nemáme :

en: Show Unit Info Window
cs: Zobrazit Info okno jednotky

en: Hide Unit Info Window
cs: Schovat Info okno jednotky

en: Exit
cs: Konec

en: Width
cs: Šířka

en: Height
cs: Výška

en: Revolution
cs: Revoluce

en: or
cs:  nebo

en: ?nation:Hostile
cs: ?nation:Nepřátelský

en: ?nation:Peaceful
cs: ?nation:Mírumilovný

en: ?nation:Friendly
cs: ?nation:Přátelští

en: ?nation:Mysterious
cs: ?nation:Záhadní

en: 
    Our Territory
cs: 
    Naše území

en: ?city:Neutral
cs: ?city:Neutrální

en: ?city:Hostile
cs: ?city:Nepřátelské

en: ?city:Peaceful
cs: ?city_state:Mírové

en: ?city:Friendly
cs: ?city:Přátelské

en: ?city:Mysterious
cs: ?nation:Záhadní

en: Barracks
cs: Kasárny

en: ?blistmore:,
cs: ,

en: Airport
cs: Letiště

en: City Walls
cs: Hradby

en: End of Turn
cs: Konec tahu

en: Disband Unit
cs: Rozpustit jednotku

en: Transform to
cs: Transformovat na

en: Local Options
cs: Lokální Možnosti

en: Worklists
cs: Seznamy prací

en: empty worklist
cs: prázdný seznam prací

en: Start New Game
cs: Start nové hry

note: TRANS: Dead -- Rest In Peace -- Reqia In Pace
en: R.I.P.
cs: Mrtev

en: AI
cs: Počítač

en: done
cs: hotovo

en: moving
cs: přesunuje se

en: disconnected
cs: odpojen

en: active
cs: aktivní

en: Total
cs: Celkem

en: Sell It?
cs: Prodat?

en: Treasury:
cs: Pokladna:

en: Total Income:
cs: Celkem příjmy:

en: Total Cost:
cs: Celkem výdaje:

en: Net Income:
cs: Čistý příjem:

en: %s max rate : %d%%
cs: %s max úroveň: %d%%

en: Update
cs: Aktualizovat

en: Select target :
cs: Vyberte cíl :

en: step | steps
cs[0]: krok
cs[1]: kroky
cs[2]: kroků

en: %2d: The %s ruler %s scored %d point
     | %2d: The %s ruler %s scored %d points
cs[0]: %2d: %s vládce %s získal %d bod
cs[1]: %2d: %s vládce %s získal %d body
cs[2]: %2d: %s vládce %s získal %d bodů

en: Final Report:
cs: Konečný přehled:

en: The Greatest Civilizations in the world.
cs: Největší civilizace světa

en: load_gfxfile: Unable to load graphic file %s!
cs: load_gfxfile: Nelze nahrát grafický soubor %s!

en: No usable default theme found, aborting!
cs: Nenalezeno použitelné výchozí téma, končím!

en: Loading theme "%s".
cs: Nahrává se téma "%s".

en: %s
    blocked!
cs: %s
    blokován!

en: %s
    finished!
cs: %s
    hotovo!

en: Worklist of
    %s
cs: Seznamy prací
    %s

en: shields into gold
cs: štíty na zlato

en: Sorry, no help topic for %s.
cs: Lituji, pro téma %s není nápověda.

en: Sorry, no help topic for %s.
    This page was auto-generated.
cs: Lituji, není nápověda pro %s.
    Tato stránka byla vytvořena automaticky.

en: * The discovery of %s will make %s obsolete.
cs: * Objev %s způsobí, že %s zastarajá.

note: TRANS: 'Allows all players with knowledge of atomic * power to build nuclear units.'
en: * Allows all players with knowledge of %s to build %s units.
cs: * Umožní všem hráčům s znalostí %s stavbu %s jednotek.

en: * May not be built in cities.
cs: * Nemůže se stavět ve městech.

en: * Only barbarians may build this.
cs: * Toto mohou stavět jen barbaři.

en: * Never has a home city.
cs: * Neměl nikdy domovské město.

en: * Losing this unit will lose you the game!
cs: * Ztracení této jednotky znamená prohru!

en: * Each player may only have one of this type of unit.
cs: * Každý hráč může mít pouze jednu jednotku tohoto typu.

en: * Will never lose a diplomat-versus-diplomat fight.
cs: * Nikdy neprohraje v boji Diplomat proti Diplomatu.

en: * Is invisible except when next to an enemy unit or city.
cs: * Je neviditelný, pokud není u nepřátelského města nebo jednotky.

en: * Gets double firepower when attacking cities.
cs: * Má dvojnásobnou palebnou sílu, pokud útočí na města.

en: * A field unit: one unhappiness applies even when non-aggressive.
cs: * Zlá jednotka: působí jednoho nespokojeného ikdyž není agresivní.

en: * Will never achieve veteran status.
cs: * Nemůže nikdy dosáhnout veterán stavu.

en: You cannot research this technology.
cs: Nemůžeme zkoumat tuto technologii.

en: * You cannot build cities on this terrain.
cs: * Na tomto terénu nemůžete stavět města.

en: * The coastline of this terrain is unsafe.
cs: * Pobřeží tohoto terénu je nebezpečné.

en: Features:
cs: Vlastnosti:

note: TRANS: Empty output type list, should never happen.
en: ?outputlist: Nothing
cs: ?outputlist: Nic

en: * You pay no upkeep for your units.
cs: * Neplatíte údržbu za své jednotky.

en: * Has unlimited science/gold/luxuries rates.
cs: * Má neomezené hodnoty vědy/zlata/luxusu.

en: * Has a senate that may prevent declaration of war.
cs: * Má senát, který může předejít vyhlášení války.

en: * Allows partisans when cities are taken by the enemy.
cs: * Umožňuje partyzány, když je město dobito nepřítelem.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s production is increased %d%%.
cs: * %s produkce je zvýšena %d%%.

en: You don't know how to build %s!
cs: Nevíte jak postavit %s!

en: Copy %s to clipboard.
cs: Kopírovat %s do schránky.

en: Clipboard is empty.
cs: Schránka je prázdná.

en: Login name
cs: Přihlašovací jméno

en: Server port
cs: Port serveru

en: Soundset
cs: Sada zvuků

en: Sound plugin
cs: Zvukový zasuvný modul

en: Theme
cs: Motiv

en: By changing this option you change the active theme.
cs: Změnou této možnosti změníte aktivní téma.

en: Solid unit background color
cs: Neprůhledná barva pozadí jednotky

en: Draw shield graphics for units
cs: Kreslit štíty u jednotek

en: Setting this option will draw a shield icon as the flags on units.  If unset, the full flag will be drawn.
cs: Nastavením této možnosti se vykreslí štít jako ikona vlajky u jednotek. Pokud není nastaveno, vykreslí se celá vlajka.

en: Sound bell at new turn
cs: Zvukové znamení na začátku kola

en: Unit movement animation time (milliseconds)
cs: Čas na animaci jednotky při pohybu (milisekundy)

en: Mapview recentering time (milliseconds)
cs: Nové vystředění mapy (milisekundy)

en: Show icons in the technology tree
cs: Zobrazit ikony v technologickém stromu

en: Setting this option will display icons on the technology tree diagram. Turning this option off makes the technology tree more compact.
cs: Nastavení této možnosti zobrazí ikony v stromovém diagramu technologií. Vypnutím této možnosti udělá technologický strom více kompaktní.

en: Use curved lines in the technology tree
cs: Použít zaoblené čáry v technologickém stromu

en: Setting this option make the technology tree diagram use curved lines to show technology relations. Turning this option off causes the lines to be drawn straight.
cs: Nastavení této možnosti zaoblí čáry v technologickém stromu mezi technologiemi. Vypnutím této možnosti budou zobrazeny jen přímé čáry.

en: Keyboardless goto
cs: Pohyb bez klávesnice

en: Allow goto into the unknown
cs: Povolit přesun do neznáma

en: Setting this option will make the game consider moving into unknown tiles.  If not, then goto routes will detour around or be blocked by unknown tiles.
cs: Nastavením této možnosti umožníte přesun do neznámého terénu. Pokud ne, trasa povede okolo nebo bude blokována neznámým terénem.

en: Prompt for city names
cs: Dotazovat na názvy měst

en: Pop up city dialog for new cities
cs: Zobrazit dialog pro nová města

en: The background layer of the overview shows just ocean and land.
cs: Vrstva pozadí ukazuje jen oceány a pevninu.

en: Terrain relief map layer
cs: Vrstva reliéfu mapy

en: The relief layer shows all terrains on the map.
cs: Vrstva reliéfu mapy zobrazuje všechny terény na mapě.

en: The borders layer of the overview shows which tiles are owned by each player.
cs: Vrstva hranic ukazuje přehled území jednotlivých hráčů.

en: Overview fog of war
cs: Přehled clony války

en: Keep dialogs on top
cs: Nechat dialogy navrchu

en: Show worklist task icons
cs: Zobrazovat ikony v seznamu prací

en: Enable status report tabs
cs: Povolit záložky s hlášením stavu

en: City Label
cs: Popiska města

en: Help Link
cs: Odkaz Nápovědy

en: Help Text
cs: Text Nápovědy

en: Chatline Area
cs: Chatlinka

en: Small Font
cs: Malý font

en: City Productions
cs: Produkce měst

en: Use color cursors
cs: Použít barevné kurzory

en: Graphics
cs: Grafika

en: Sound
cs: Zvuk

en: Network
cs: Síť

en: If you add a preset by hand, also update "number_of_presets"
cs: Pokud přidáte přednastavení ručně, aktualizujte také "number_of_presets"

en: Cannot find your home directory
cs: Nelze najít váš domovský adresář

en: Save failed, cannot write to file %s
cs: Uložení selhalo, nelze zapisovat do souboru %s

en: Saved settings to file %s
cs: Nastavení uložena do souboru %s

en: Save failed, cannot find a filename.
cs: Ukládání selhalo, nelze nalézt název souboru.

en: You were rejected from the game: %s
cs: Byli jste odmítnuti ze hry: %s

en: Client capability string: %s
cs: Řetězec možností klienta: %s

en: Server capability string: %s
cs: String kapacity serveru: %s

en: Start of turn %d
cs: Začátek kola %d

en: AI mode is now ON.
cs: PO Mód je nyní ZAP.

en: AI mode is now OFF.
cs: PO Mód je nyní VYP.

en: waiting
cs: čekání

en: ?Player:Name
cs: ?Player:Jméno

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Attitude
cs: Postoj

en: Embassy
cs: Velvyslanectví

en: Dipl.State
cs: Dipl.Stav

en: ?Player_dlg:Idle
cs: ?Player_dlg:Nečinný

en: You cannot sell improvements.
cs: Nemůžete prodat vylepšení.

note: TRANS: Obscure observer error.
en: You cannot disband units.
cs: Nemůžete rozpustit jednotky.

en: %s cannot be disbanded.
cs: %s nemůže být rozpuštěn.

en: Disbanded %d %s.
cs: Rozpuštěn náš %d %s.

en: No %s could be disbanded.
cs: Žádný %s nebyl rozpuštěn.

en: ?nation:Friendly(team)
cs: ?nation:Přátelští(tým)

en: ?city:Friendly(team)
cs: ?nation:Přátelští(tým)

en: Location: (%d, %d) [%d]
cs: Umístění: (%d, %d) [%d]

en: Terrain: %s
cs: Terén: %s

en: Food/Prod/Trade: %s
cs: Jídlo/Prod/Obch: %s

en: Unclaimed territory
cs: Nepřivlastněné území

note: TRANS: "Trade from Warsaw: 5"
en: Trade from %s: %d
cs: Obchod z %s: %d

en: Infrastructure: %s
cs: Infrastruktura: %s

en: Activity: %s
cs: Aktivita: %s

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: from %s
cs: z %s

note: TRANS: "Chance to win: A:95% D:46%"
en: Chance to win: A:%d%% D:%d%%
cs: Šance na vítězství: Ú:%d%% O:%d%%

note: TRANS: "5 more" units on this tile
en:   (%d more)
cs:   (%d více)

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: far from %s
cs: daleko od %s

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: near %s
cs: poblíž %s

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: in %s
cs: v %s

en: Progress: no research
cs: Průběh: bez výzkumu

en: %d step | %d steps
cs[0]: %d krok
cs[1]: %d kroky
cs[2]: %d kroků

en: Population: %s
cs: Populace: %s

en: Year: %s (T%d)
cs: Rok: %s (T%d)

en: Gold: %d (%+d)
cs: Zlato: %d (%+d)

en: Tax: %d Lux: %d Sci: %d
cs: Daně:%d Luxus:%d Věda:%d

en: (Click for more info)
cs: (Klikněte pro více informací)

en: %s People
cs: %s Lidí

en: Year: %s
cs: Rok: %s

en: Turn: %d
cs: Tah: %d

en: Gold: %d
cs: Zlato: %d

en: Net Income: %d
cs: Čistý příjem: %d

en: Global warming chance: %d%% (%+d%%/turn)
cs: Šance na globální oteplení: %d%% (%+d%%/tah)

en: Nuclear winter chance: %d%% (%+d%%/turn)
cs: Šance na nukleární zimu: %d%% (%+d%%/tah)

en: Government: %s
cs: Zřízení: %s

en: %d unit | %d units
cs[0]: %d jednotka
cs[1]: %d jednotky
cs[2]: %d jednotek

note: TRANS: Impossible to reach goto target tile
en: ?goto:Unreachable
cs: ?goto:Nemožné

en: Turns to target: %d
cs: Tahů k cíli: %d

en: %d unit selected | %d units selected
cs[0]: %d jednotka vybrána
cs[1]: %d jednotky vybrány
cs[2]: %d jednotek vybráno

en: %s refuses to disband!
cs: %s zamítli rozpuštění!

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Population:      %5d
cs: Populace:      %5d

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Support:         %5d %%
cs: Podpora:       %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Energy:          %5d %%
cs: Energie:        %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Mass:            %5d ton | Mass:            %5d tons
cs[0]: Hmotnost:      %5d tuna
cs[1]: Hmotnost:      %5d tuny
cs[2]: Hmotnost:      %5d tun

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:     %5.1f years
cs: Doba letu:       %5.1f roků

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:        N/A
cs: Doba letu:       není známa

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Success prob.:   %5d %%
cs: Ǔspěšnost odhad.:   %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Year of arrival: %8s
cs: Rok doletu: %8s

en: ?timeout:off
cs: ?timeout:vyp

en: ?duration:overflow
cs: ?duration:pretečení

en: Military units in the field may cause unhappiness.
cs: Vojenské jednotky v poli mohou způsobit nespokojenost.

en: Military units have no happiness effect.
cs: Vojenské jednotky nemají na spokojenost vliv.

en: Luxury: %d total.
cs: Luxus: %d celkem.

en: No usable default tileset found, aborting!
cs: Nenalezena použitelná výchozí sada dlaždic, končím!

en: Loading tileset "%s".
cs: Nahrává se sada dlaždic "%s".

en: Using default tileset instead.
cs: Použiji výchozí sadu dlaždic.

en: ?built:B
cs: ?built:S

en: ?obsolete:O
cs: ?obsolete:Z

note: TRANS: This and following strings are prefixes for event names, which * replace %s. For instance, "Technology: Selected New Goal".
en: Technology: %s
cs: Technologie: %s

en: Improvement: %s
cs: Vylepšení: %s

en: City: %s
cs: Město: %s

en: Diplomat Action: %s
cs: Diplomatické akce: %s

en: Enemy Diplomat: %s
cs: Nepřátelský Diplomat: %s

en: Global: %s
cs: Globální: %s

en: Hut: %s
cs: Chýše: %s

en: Nation: %s
cs: Národ: %s

en: Treaty: %s
cs: Dohoda: %s

en: Unit: %s
cs: Jednotka: %s

en: Wonder: %s
cs: Div: %s

en: Bought
cs: Koupeno

en: Forced to Sell
cs: Vynucení k prodeji

en: New Improvement Selected
cs: Vybráno nové vylepšení

en: Sold
cs: Prodáno

en: Building Unavailable Item
cs: Staví se Nedostupná položka

en: Captured/Destroyed
cs: Dobito/Zničeno

en: Celebrating
cs: Oslavuje

en: Civil Disorder
cs: Občanské nepokoje

en: Famine
cs: Hladomor

en: Famine Feared
cs: Obavy z hladomoru

en: Growth
cs: Růst

en: May Soon Grow
cs: Může se brzy rozrůst

en: Needs Aqueduct
cs: Potřebuje Akvadukt

en: Needs Aqueduct Being Built
cs: Potřebuje postavit Akvadukt

en: Normal
cs: Normální

en: Suggest Growth Throttling
cs: Doproučení přiškrcení růstu

en: Transfer
cs: Přesun

en: Was Built
cs: Bylo postaveno

en: Worklist Events
cs: Události seznamu prací

en: Production changed
cs: Produkce změněna

en: Caused Incident
cs: Způsoben incident

en: Escape
cs: Útěk

en: Failed
cs: Selhal

en: Incite
cs: Rozvrat

en: Poison
cs: Otrava

en: Theft
cs: Krádež

en: Eco-Disaster
cs: Ekologická katastrofa

en: Nuke Detonated
cs: Jaderná exploze

en: Barbarians in a Hut Roused
cs: Probuzeni Barbaři v Chýši

en: City Founded from Hut
cs: Z chýše založeno město

en: Gold Found in Hut
cs: V chýši nalezeno zlato

en: Killed by Barbarians in a Hut
cs: Zabit barbary v chýši

en: Mercenaries Found in Hut
cs: V chýši nalezeni žoldáci

en: Settler Found in Hut
cs: V chýši nalezen osadník

en: Tech Found in Hut
cs: V chýši nalezena technologie

en: Unit Spared by Barbarians
cs: Jednotka ušetřena Barbary

en: Barbarian Uprising
cs: Povstání barbarů

en: Civil War
cs: Občanská válka

en: Collapse to Anarchy
cs: Pád do Anarchie

en: First Contact
cs: První kontakt

en: Learned New Government
cs: Objeveno nové státní zřízení

en: Low Funds
cs: Málo peněz

en: Spaceship Events
cs: Události kosmické lodi

en: Alliance
cs: Aliance

en: Broken
cs: Rozbitý

en: Cease-fire
cs: Příměří

en: Peace
cs: Mír

en: Shared Vision
cs: Sdílené nahlížení

en: Attack Failed
cs: Útok selhal

en: Attack Succeeded
cs: Útok se podařil

en: Defender Destroyed
cs: Obránce zničen

en: Defender Survived
cs: Obránce přežil

en: Promoted to Veteran
cs: Povýšen na Veterána

en: Production Upgraded
cs: Produkce vylepšena

en: Relocated
cs: Přemístěno

en: Orders / goto events
cs: Rozkazy / pohyb

en: Finished
cs: Dokončeno

en: Started
cs: Odstartován

en: Stopped
cs: Zastaven

en: Will Finish Next Turn
cs: Bude dokončeno v příštím kole

en: AI Debug messages
cs: PO Ladící zprávy

en: Chat error messages
cs: Chybové hlášky chatu

en: Error message from bad command
cs: Chybová hláška ze špatného příkazu

en: Game Ended
cs: Hra skončena

en: Game Started
cs: Hra spuštěna

en: Report
cs: Přehled

en: Server Aborting
cs: Přerušení serveru

en: Server Problems
cs: Problémy serveru

en: Message from server operator
cs: Zpráva od operátora serveru

en: Pollution
cs: Znečištění

en: Fortifying
cs: Opevňuje se

en: Fallout
cs: Spad

en: Base
cs: Základ

en: Away
cs: Pryč

en: Novice
cs: Nováček

en: Easy
cs: Lehká

en: Hard
cs: Těžká

en: Cheating
cs: Podvádění

en: Experimental
cs: Experimentální

note: TRANS: These words should be adjectives which can fit in the sentence "The x are y towards us" "The Babylonians are respectful towards us"
en: ?attitude:Genocidal
cs: ?attitude:Genocidní

en: ?attitude:Belligerent
cs: ?attitude:Útočný

en: ?attitude:Hostile
cs: ?attitude:Nepřátelský

en: ?attitude:Uncooperative
cs: ?attitude:Nespolupracující

en: ?attitude:Uneasy
cs: ?attitude:Nesnadný

en: ?attitude:Neutral
cs: ?attitude:Neutrální

en: ?attitude:Respectful
cs: ?attitude:Zdvořilý

en: ?attitude:Helpful
cs: ?attitude:Prospěšný

en: ?attitude:Enthusiastic
cs: ?attitude:Nadšený

en: ?attitude:Admiring
cs: ?attitude:Obdivující

en: ?attitude:Worshipful
cs: ?attitude:Ctihodný

en: ?diplomatic_state:War
cs: ?diplomatic_state:Válka

en: ?diplomatic_state:Never met
cs: ?diplomatic_state:Žádné setkání

en: ?diplomatic_state:Team
cs: ?diplomatic_state:Tým

note: TRANS: Unit class
en: %s units
cs: %s jednotek

en: Size %d
cs: Velikost %d

note: TRANS: "Hard AI"
en: %s AI
cs: %s PO

note: TRANS: Terrain class: "Land terrain"
en: %s terrain
cs: %s terén

en: Future Tech.
cs: Tech. budoucnosti

note: TRANS: this and following strings are 'road flags', which may rarely * be presented to the player in ruleset help text
en: River
cs: Řeka

note: TRANS: terrain class: used adjectivally
en: Land
cs: Země

note: TRANS: terrain class: used adjectivally
en: Oceanic
cs: Oceánský

en: Goto
cs: Přesun

en: Explore
cs: Prozkoumat

en: Moves
cs: Tahů

en: Sorry, cannot upgrade %s (yet).
cs: Lituji, nelze vylepšit %s (nyní).

en: You can only upgrade units in your cities.
cs: Můžete vylepšit pouze jednotky ve svých městech.

en: Upgrading this %s would strand units it transports.
cs: vylepšení tohoto %s by vylodilo převážené jednotky

en: (beta version)
cs: (beta verze)

en: Freeciv version %s %s
cs: Freeciv verze %s %s

en: Freeciv version %s (%s)
cs: Freeciv verze %s (%s)

en: Freeciv version %s
cs: Freeciv verze %s

en: betatest version
cs: testovací beta verze

en: version
cs: verze

en: January
cs: Lednu

en: February
cs: Únoru

en: March
cs: Březnu

en: April
cs: Dubnu

en: May
cs: Květnu

en: June
cs: Červnu

en: July
cs: Červenci

en: August
cs: Srpnu

en: September
cs: Září

en: October
cs: Říjnu

en: November
cs: Listopadu

en: December
cs: Prosinci

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: THIS IS A BETA VERSION
    Freeciv %s will be released in %s, at %s
cs: TOTO JE BETA VERZE
    Freeciv %s vyjde v %s, na %s

en: 'Cause civilization should be free!
cs: Aby civilizace byla svobodná!

en: %s from %s
cs: %s z %s

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (connection incomplete)
cs:  (neúplné spojení)

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (player %s)
cs:  (hráč %s)

en: Aqueduct
cs: Akvadukt

en: Allows a city to grow larger than size 10.
cs: Umožňuje městu růst na velikost větší než 10.

en: Bank
cs: Banka

en: Together with the Marketplace improvement, a Bank increases the luxury and tax production within a city by 100%.
cs: Spolu s tržištěm zajistí banka o 100% vyšší produkci blahobytu a daní.

en: Barracks II
cs: Kasárny II

en: Barracks III
cs: Kasárny III

en: Cathedral
cs: Katedrála

en: Colosseum
cs: Koloseum

en: Courthouse
cs: Budova soudu

en: Factory
cs: Továrna

en: Increases the shield production in a city by 50%.  This increase may also contribute significantly to pollution.
cs: Zvýší produkci štítů města o 50%. Toto zvýšení však může citelně přispět ke znečistění ve městě.

en: The amount of stored food will be set to half full whenever a city with a Granary shrinks or grows. This helps a city to grow faster and more easily withstand famine.
cs: Množství uloženého jídla bude nastaveno na polovinu, když je sýpka vybrána nebo naplněna. To pomůže městu rychleji růst a lépe se vyrovnávat s hladomorem.

en: Hydro Plant
cs: Hydroelektrárna

en: Library
cs: Knihovna

en: Increases the science output in a city by 50%.
cs: Zvyšuje vědecké zdroje ve městě o 50%.

en: Marketplace
cs: Tržiště

en: Increases the luxury and tax output in a city by 50%.
cs: Zvyšuje spokojenost a příjmy z daní o 50%.

en: Mass Transit
cs: Hromadná doprava

en: Neutralizes the pollution generated by the population.  The population simply has no effect on the pollution generated in the city.
cs: Nuluje znečištění produkované populací. Populace jednoduše nemá vliv na znečištění generované městem.

en: Mfg. Plant
cs: Výrobní podnik (mfg. plant)

en: Together with a Factory, a Manufacturing Plant increases the shield production in a city by 100%.
cs: Spolu s Továrnou zvýší produkci ve městě o 100%.

en: Nuclear Plant
cs: Jaderná elektrárna

en: Palace
cs: Palác

en: Power Plant
cs: Elektrárna

en: Recycling Center
cs: Recyklační centrum

en: Building a Recycling Center reduces the amount of pollution generated by production in a city by 66%.
cs: Postavením Recyklačního centra snížíte množství znečištění, produkovaného městem, o 66%.

en: SDI Defense
cs: SDI obrana

en: Space Component
cs: Příslušenství vesmírné lodi.

en: Space Module
cs: Modul vesmírné lodi

en: Space Structural
cs: Konstrukce vesmírné lodi

en: Temple
cs: Chrám

en: University
cs: Univerzita

en: Together with a Library, a University increases the science production of a city by 100%.
cs: Spolu s knihovnou zrychlí univerzita rychlost výzkumu o 100%.

en: Apollo Program
cs: Program Apollo

en: Colossus
cs: Kolos

en: Copernicus' Observatory
cs: Kopernikova observatoř

en: Boosts science production by 50% in the city where it is built.
cs: Zvyšuje vědecký výstup o 50% ve městě, kde je postavena.

en: Cure For Cancer
cs: Lék proti rakovině

en: Darwin's Voyage
cs: Darwinova cesta

en: Charles Darwin's voyage sparked the discovery of the evolution of the species, which inspired greater confidence in science. Gives two immediate technology advances.
cs: Cesta Charlese Darwina odstartovala objev evoluce druhů, což způsobilo větší odvahu ve výzkumech.  Tento div dává dva okamžité vynálezy.

en: Great Library
cs: Velká knihovna

en: Great Wall
cs: Velká zeď

en: Works as a City Wall in all your cities.
cs: Funguje jako Hradby v každém městě.

en: Hanging Gardens
cs: Visuté zahrady

en: Hoover Dam
cs: Hooverova hydroelektrárna

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city on the same continent where the wonder is built.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
cs: Funguje jako hydroelektrárna v každém městě na kontinentu kde stojí. (což snižuje znečistění a zvyšuje efekt továren a výrobních podniků)

en: Isaac Newton's College
cs: Univerzita Izáka Newtona

en: Boosts science production by 100% in the city where it is built.
cs: Zvyšuje vědecký výstup o 100% ve městě kde stojí.

en: J.S. Bach's Cathedral
cs: Katedrála J.S. Bacha

en: Lighthouse
cs: Maják

en: Magellan's Expedition
cs: Magellanova expedice

en: Gives all sea units 1 additional movement point.
cs: Přidá všem námořním jednotkám navíc 1 pohybový bod.

en: Manhattan Project
cs: Manhattanský projekt

en: Michelangelo's Chapel
cs: Michelangelova kaple

en: Double effects of Cathedrals, in all cities.
cs: Zdvojnásobuje efekt katedrál ve všech městech.

en: Oracle
cs: Věštírna

en: Pyramids
cs: Pyramidy

en: Allows you to choose any government, including those that have not yet been researched by your civilization, and without the transition period of Anarchy.
cs: Umožní Vám zvolit si libovolný typ vlády, včetně těch, které jste ještě nevynalezli a bez přechodného období anarchie.

en: Boosts science production in each city by 50%.
cs: Zvýší vědeckou produkci v každém městě o 50%.

en: Shakespeare's Theater
cs: Shakespeareovo divadlo

en: United Nations
cs: Organizace spojených národů

en: Women's Suffrage
cs: Volební právo žen

en: In all cities, the unhappiness effect of every unit is reduced by 1. This means that in a Republic, units do not cause unhappiness, and in a Democracy, aggressive units cause only 1 unhappy citizen each.
cs: V každém městě je nespokojenost způsobena vojenskými jednotkami o jedno snížena. To znamená, že v Republice jednotky nezpůsobují nespokojenost a v Demokracii způsobuje každá agresivní jednotka jen jednoho nespokojeného.

en: Entertainers
cs: Baviči

en: Scientists
cs: Vědci

en: ?Scientist:S
cs: ?Scientist:V

en: Taxmen
cs: Výběrčí daní

en: ?Taxman:T
cs: ?Taxman:D

en: Civ1 ruleset
cs: Civ1 pravidla

en: Team 1
cs: Tým 1

en: Team 2
cs: Tým 2

en: Team 3
cs: Tým 3

en: Team 4
cs: Tým 4

en: Anarchy
cs: Anarchie

en: Despotism
cs: Despotismus

en: Monarchy
cs: Monarchie

en: Communism
cs: Socialismus

en: Republic
cs: Republika

en: Democracy
cs: Kapitalismus

en: ?nationgroup:Ancient
cs: ?nationgroup:Starověký

en: ?nationgroup:Modern
cs: ?nationgroup:Moderní

en: American
cs: Americký

en: ?plural:Americans
cs: ?plural:Američané

en: Aztec
cs: Aztécký

en: ?plural:Aztecs
cs: ?plural:Aztékové

en: Babylonian
cs: Babylónský

en: ?plural:Babylonians
cs: ?plural:Babylóňané

en: Babylon was the dominant city of Mesopotamia from the 18th to 7th centuries BC under a succession of peoples including Amorites, Kassites, Assyrians, and Chaldeans.
cs: Babylón byl dominantním městem Mezopotámie od 18-7.století před naším letopočtem a obyvatelé byli i Amorité, Kasité, Asyřané a Chaldeané.

en: Chinese
cs: Čínský

en: ?plural:Chinese
cs: ?plural:Číňané

en: Egyptian
cs: Egyptský

en: ?plural:Egyptians
cs: ?plural:Egypťané

en: Egypt was the second-oldest of the world's civilizations.  Since ancient times it has been unusually urbanized, supporting a large population on silt deposited by the annual floodings of the Nile.
cs: Egypt byl druhou největší starodávnou civilizací světa. I když byl starověk mimořádně urbanizovaný, podporování velké populace záviselo na náplavách a úrodné půdě okolo Nilu.

en: English
cs: Anglický

en: ?plural:English
cs: ?plural:Angličané

en: French
cs: Francouzský

en: ?plural:French
cs: ?plural:Francouzi

en: German
cs: Německý

en: ?plural:Germans
cs: ?plural:Němci

en: Greek
cs: Řecký

en: ?plural:Greeks
cs: ?plural:Řekové

en: The ancient Greeks, between Mycenae and the Roman conquest.
cs: Starodávné Řecko, mezi Mykénami a Římským tažením.

en: Indian
cs: Indický

en: ?plural:Indians
cs: ?plural:Indové

en: Mongol
cs: Mongolský

en: ?plural:Mongols
cs: ?plural:Mongolové

en: Roman
cs: Římský

en: ?plural:Romans
cs: ?plural:Římané

en: Russian
cs: Ruský

en: ?plural:Russians
cs: ?plural:Rusové

en: Zulu
cs: Zulský

en: ?plural:Zulus
cs: ?plural:Zuluové

en: The Zulus are a warlike Bantu people who migrated from west-central Africa into southern Africa beginning in the early 1700s, conquering the native Khoisan peoples and clashing with European settlers.
cs: Zuluové jsou válečnickým národem, který migroval ze západu střední Afriky na do jižní části začátkem roku 1700, podrobil si původní obyvatele a zápolil s Evropskými osadníky.

en: Barbarian
cs: Barbar

en: ?plural:Barbarians
cs: ?plural:Barbaři

en: Since the dawn of civilization, barbarians have been a threat to cultured peoples everywhere.
cs: Na úsvitu civilizací byli barbaři hrozbou všem kulturním lidem.

en: Pirate
cs: Pirátský

en: ?plural:Pirates
cs: ?plural:Piráti

en: ?citystyle:European
cs: ?citystyle:Evropský

en: ?citystyle:Classical
cs: ?citystyle:Klasický

en: ?citystyle:Tropical
cs: ?citystyle:Tropický

en: ?citystyle:Asian
cs: ?citystyle:Asijský

en: ?citystyle:Babylonian
cs: ?citystyle:Babylónský

en: ?citystyle:Celtic
cs: ?citystyle:Keltský

en: ?citystyle:Renaissance
cs: ?citystyle:Renesanční

en: ?citystyle:Industrial
cs: ?citystyle:Průmyslový

en: ?citystyle:Modern
cs: ?citystyle:Moderní

en: ?citystyle:PostModern
cs: ?citystyle:PostModerní

en: Advanced Flight
cs: Pokročilé létání

en: Alphabet
cs: Abeceda

en: Astronomy
cs: Astronomie

en: Atomic Theory
cs: Atomová teorie

en: Automobile
cs: Automobil

en: Banking
cs: Bankovnictví

en: Bridge Building
cs: Stavba mostů

en: Bronze Working
cs: Zpracování bronzu

en: Ceremonial Burial
cs: Obřadné pohřby

en: Chemistry
cs: Chemie

en: Chivalry
cs: Rytířství

en: Code of Laws
cs: Zákonodárství

en: Combustion
cs: Spalování

en: Computers
cs: Počítače

en: Conscription
cs: Branná povinnost

en: Construction
cs: Konstrukce

en: Currency
cs: Měna

en: Electricity
cs: Elektřina

en: Electronics
cs: Elektronika

en: Engineering
cs: Stavitelství

en: Explosives
cs: Výbušniny

en: Feudalism
cs: Feudalismus

en: Flight
cs: Létání

en: Fusion Power
cs: Fúzní energie

en: Genetic Engineering
cs: Genetické inženýrství

en: Gunpowder
cs: Střelný prach

en: Horseback Riding
cs: Jízda na koni

en: Industrialization
cs: Industrializace

en: Invention
cs: Vynálezy

en: Iron Working
cs: Zpracování železa

en: Labor Union
cs: Odbory

en: Literacy
cs: Gramotnost

en: Magnetism
cs: Magnetismus

en: Map Making
cs: Tvorba map

en: Masonry
cs: Zdivo

en: Mass Production
cs: Sériová výroba

en: Mathematics
cs: Matematika

en: Medicine
cs: Medicína

en: Metallurgy
cs: Metalurgie

en: Mysticism
cs: Mystika

en: Improves the effect of Temples.
cs: Vylepšuje efekt chrámů.

en: Navigation
cs: Navigace

en: Nuclear Fission
cs: Nukleární štěpení

en: Nuclear Power
cs: Jaderná energie

en: Philosophy
cs: Filozofie

en: Physics
cs: Fyzika

en: Plastics
cs: Plasty

en: Pottery
cs: Hrnčířství

en: Recycling
cs: Recyklace

en: Refining
cs: Zušlechťování

en: Religion
cs: Náboženství

en: Robotics
cs: Robotika

en: Rocketry
cs: Rakety

en: Space Flight
cs: Kosmické lety

en: Steam Engine
cs: Parní stroj

en: Steel
cs: Ocel

en: Superconductors
cs: Supravodiče

en: The Corporation
cs: Korporace

en: The Republic
cs: Republika

en: The Wheel
cs: Kolo

en: Theory of Gravity
cs: Gravitační teorie

en: Writing
cs: Písmo

en: Ocean
cs: Oceán

en: Arctic
cs: Arktida

en: Desert
cs: Poušť

en: Deserts are regions of extreme dryness, making agriculture and trade very difficult.
cs: Pouště jsou extrémně suché oblasti, zemědělství a obchodu se zde příliš nedaří.

en: Forest
cs: Les

en: Forests are densely wooded, making agriculture somewhat problematic.
cs: Lesy jsou oblasti s velkou hustotou stromů, zemědělství je zde problematické.

en: Grassland
cs: Pastviny

en: Grasslands afford exceptional agricultural opportunities.
cs: Pastviny pozkytují vyjímečné zemědělské možnosti.

en: Hills
cs: Kopce

en: In addition to being amenable to agriculture, Hills are frequently rich in resources.
cs: Mohou být zemědělsky využity, Kopce jsou často bohaté na zdroje.

en: Jungle
cs: Džungle

en: Jungles are densely overgrown, making agriculture somewhat problematic.
cs: Džungle je velice hustě zalesněná, zemědělství je zde nemožné.

en: Mountains
cs: Pohoří

en: Mountains are regions of extreme altitude, making agriculture and trade very difficult.
cs: Pohoří jsou oblasti s vyskou nadmořskou výškou, zemědělství a obchodu se zde příliš nedaří.

en: Plains
cs: Planiny

en: Plains are very broad, sparse regions, which makes trade slightly inconvenient.
cs: Planiny jsou velmi broad, sparse regions, which makes trade slightly inconvenient.

en: Swamp
cs: Bažiny

en: Swamps suffer from an over-abundance of water, making agriculture somewhat problematic.
cs: Bažiny trpí přebytkem vody, což je činí poněkud problémovými.

en: Tundra are broad, cold regions, fit for some agriculture and little else.
cs: Tundra jsou rozsáhlé chladné oblasti, umožňující nějaké zemědělství a pár dalších činností.

en: Irrigation
cs: Zavlažování

en: Minor Tribe Village
cs: Vesnice malého kmene

en: Fortress
cs: Pevnost

en: Railroad
cs: Železnice

en: ?animals:Game
cs: ?animals:Zvěř

en: Coal
cs: Uhlí

en: Fish
cs: Ryby

en: Gems
cs: Drahokamy

en: Horses
cs: Koně

en: Oasis
cs: Oáza

en: Oil
cs: Ropa

en: Resources
cs: Zdroje

en: Seals
cs: Tuleni

en: Nuclear
cs: Jaderná střela

en: Missile
cs: Řízená střela

en: green
cs: zelenáč

en: veteran
cs: veterán

en: Settlers
cs: Osadníci

en: Militia
cs: Milice

en: Phalanx
cs: Falanga

en: The Phalanx is armored infantry, suitable for defending your cities.
cs: Phalanx je obrněná pěchota, vhodná pro obranu našich měst.

en: Legion
cs: Legie

en: Musketeers
cs: Mušketýři

en: Musketeers are infantry equipped with early firearms and replace Phalanx as the preferred city defender.
cs: Mušketýři jsou pěchota vybavená prvními střelnými zbraněmi a nahrazuje Phalanxy jako preferovaný obránce města.

en: Riflemen
cs: Pěchota

en: Mech. Inf.
cs: Mech. Pěchota

en: Mechanized Infantry; this unit has the strongest defense strength of any land unit, but is only available near the end of the technology tree.
cs: Mechanizovaná pěchota má nejvyšší obrannou sílu ze všech pozemních jednotek, ale je umístěna až na konci technologického stromu.

en: Cavalry
cs: Kavalérie

en: Chariot
cs: Válečný vůz

en: Knights
cs: Rytíři

en: Knights are mounted and heavily armored warriors.
cs: Rytíři jsou jízdní a těžce obrnění válečníci.

en: Armor
cs: Tank

en: Catapult
cs: Katapult

en: Cannon
cs: Kanón

en: Artillery
cs: Dělostřelectvo

en: Fighter
cs: Stíhačka

en: Fighters are your first airborne units. They can move anywhere and attack any unit.
cs: Stíhačky jsou naše první letecké jednotky. Mohou letět kamkoliv a útočit na jakoukoliv jednotku.

en: Bomber
cs: Bombardér

en: Bombers are specialized airborne units that may only attack ground targets, not other airborne units.
cs: Bombardéry jsou speciální letecké jednotky, které mohou útočit pouze na pozemní cíle, ale na letecké ne.

note: TRANS: unit type
en: Trireme
cs: Triréma

en: Sail
cs: Plachetnice

en: The Sail replaces the Trireme and is much more reliable on the open seas.
cs: Plachetnice nahrazuje Trirému a je spolehlivější na otevřeném moři.

en: Frigate
cs: Fregata

en: Ironclad
cs: Parník

en: Cruiser
cs: Křižník

en: The Cruiser is a strong offensive boat unit.
cs: Křižník je silná útočná námořní jednotka.

en: Battleship
cs: Bitevní loď

en: The Battleship is the supreme naval unit with excellent offensive and defensive values.
cs: Bitevní loď je nejlepší námořní jednotka s vyýbornými útočnými a obrannými hodnotami.

en: Submarine
cs: Ponorka

en: Carrier
cs: Letadlová loď

en: TIP:  Guard Carriers with a handful of fast-moving ships and a battleship, as losing a fully-equipped Carrier is VERY painful and expensive.
cs: TIP :  Hlídejte si letadlové lodě spoustou rychlých a bitevních lodí, neboť ztráta plně naložené letadlové lodi je velmi bolestivá a drahá.

en: The Transport cannot attack on its own but may defend itself when under attack.
cs: Transportní loď nemůže útočit ale může se bránit, pokud je proti ní veden útok.

en: Caravan
cs: Karavana

en: Barbarian Leader
cs: Vůdce barbarů

en: Allows a city to grow larger than size 8.  A Sewer System is also required for a city to grow larger than size 12.
cs: Umožní zvětšení města nad velikost 8. Kanalizace pak umožní zvětšení města nad velikost 12.

en: Coastal Defense
cs: Pobřežní pevnost

en: Increases the defense strength of units within a city by a factor of 2 when defending against bombardments from enemy ships.
cs: Zvyšují obrannou sílu jednotek ve městě 2x tím, že chrání před bombardováním města nepřátelskými loděmi.

en: Harbor
cs: Přístav

en: Offshore Platform
cs: Těžební plošina

en: Police Station
cs: Policejní stanice

en: Port Facility
cs: Loděnice

en: Allows a city to build veteran sea units.  Also, damaged sea units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
cs: Umožňuje městu stavit námořní jednotky se statusem veterán. Poškozené námořní jednotky, které stráví celý tah ve městě, budou vyléčeny na maximum.

en: Research Lab
cs: Výzkumná laboratoř

en: Together with a Library, a Research Lab increases the science production of a city by 100%. Together with a Library and a University, a Research Lab increases the science production of a city by 150%.
cs: Spolu s knihovnou zrychlí výzkum o 100%. Spolu s knihovnou a univerzitou o 150%.

en: SAM Battery
cs: SAM Baterie

en: Sewer System
cs: Kanalizační systém

en: Allows a city to grow larger than size 12.  An Aqueduct is first required for a city to grow larger than size 8.
cs: Umožní se městu rozrůst nad velikost 12. Samotný akvadukt je požadován před kanalizací a umožní městu růst nad velikost 8.

en: Solar Plant
cs: Solární elektrárna

en: Stock Exchange
cs: Burza

en: Super Highways
cs: Superdálnice

en: A.Smith's Trading Co.
cs: A.Smithova obch.spol.

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all cities.
cs: Každé vybavení města, které potřebuje pro údržbu 1 jednotku (blbý překlad co?) bude s tímto divem světa ve všech městech zdarma.

en: Eiffel Tower
cs: Eiffelova věž

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
cs: Funguje jako hydroelektrárna v každém městě. (to snižuje znečištění a zvyšuje efekt továren a výrobních podniků)

en: King Richard's Crusade
cs: Křižáci krále Richarda

en: Leonardo's Workshop
cs: Leonardova dílna

en: Upgrades one obsolete unit per game turn.
cs: Vylepší jednu zastaralou jednotku každý herní tah.

en: Gives all sea units 2 additional movement points.
cs: Každá námořní jednotka získá navíc 2 body k pohybu.

en: Marco Polo's Embassy
cs: Vyslanectví Marca Pola

en: The player who owns it gets an embassy with all players.
cs: Hráč, který ji vlastní, získá ambasádu u každého hráče.

en: Counts as having a Granary in every city.
cs: Počítají se jako sýpka v každém městě.

en: Boosts science production in each city with a Library by 50%.  (Counts as having a Research Lab in all of your cities.)
cs: Zvedne výzkum v každém městě s knihovnou o 50% (počítá se jako výzkumná laboratoř v každém městě)

en: Statue of Liberty
cs: Socha svobody

en: Sun Tzu's War Academy
cs: Sun Tzuova Bojová akademie

en: All your units regain two extra hitpoints per turn.
cs: Všechny jednotky se budou léčit každým tahem o 2 body zdraví.

en: Capitalization
cs: Kapitalizace

en: This is not a normal improvement.  Instead, setting a city's production to Capitalization means its shield production is converted to tax output (money).
cs: Toto není normální vylepšení. Místo toho je produkce štítů ve městě přeměněna na tvorbu zisku. (peníze).

en: Civ2 ruleset
cs: Civ2 pravidla

en: Fundamentalism
cs: Fundamentalismus

en: Carthaginian
cs: Kartaginský

en: ?plural:Carthaginians
cs: ?plural:Kartagiňané

en: Japanese
cs: Japonský

en: ?plural:Japanese
cs: ?plural:Japonci

en: Persian
cs: Perský

en: ?plural:Persians
cs: ?plural:Peršané

en: Sioux
cs: Siouxský

en: ?plural:Sioux
cs: ?plural:Siouxové

en: Spanish
cs: Španělský

en: ?plural:Spanish
cs: ?plural:Španělé

en: Viking
cs: Vikingský

en: ?plural:Vikings
cs: ?plural:Vikingové

en: Amphibious Warfare
cs: Obojživelné válčení

en: Combined Arms
cs: Kombinované zbraně

en: Reduces the effect of Cathedrals.
cs: Redukuje efekt katedrál.

en: Economics
cs: Ekonomika

en: Improves the effect of Colosseums.
cs: Vylepšuje efekt koloseí.

en: Environmentalism
cs: Ekologie

en: Espionage
cs: Špionáž

en: Guerilla Warfare
cs: Partyzánská válka

en: Leadership
cs: Vůdcovství

en: Machine Tools
cs: Obráběcí stroje

en: Miniaturization
cs: Miniaturizace

en: Mobile Warfare
cs: Konvenční zbraně

en: Monotheism
cs: Jednobožství

en: Gives sea units one extra move.
cs: Přidá všem námořním jednotkám navíc 1 pohybový bod.

en: Polytheism
cs: Mnohobožství

en: Radio
cs: Rádio

en: Refrigeration
cs: Mrazení

en: Sanitation
cs: Hygiena

en: Seafaring
cs: Mořeplavectví

en: Tactics
cs: Taktika

en: Theology
cs: Teologie

en: Improves the effect of Cathedrals.
cs: Vylepšuje efekt katedrál.

en: Warrior Code
cs: Válečnický kodex

en: Glacier
cs: Ledovec

en: Glaciers are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
cs: Ledovce se nacházejí pouze na nejsevernějších a nejjižnějších koncích stěta. Jsou velmi chladné a práce na nich je proto velmi obtížná.

en: Farmland
cs: Farma

en: Airbase
cs: Letiště

en: Iron
cs: Železo

en: Furs
cs: Kožešiny

en: Fruit
cs: Ovoce

en: Buffalo
cs: Bizoni

en: Wheat
cs: Pšenice

en: Peat
cs: Rašelina

en: Pheasant
cs: Bažant

en: Ivory
cs: Slonovina

en: Silk
cs: Bavlna

en: Spice
cs: Koření

en: Whales
cs: Velryby

en: Wine
cs: Víno

note: TRANS: unit type
en: Helicopter
cs: Helikoptéra

en: Paratroopers
cs: Výsadkáři

en: Marines
cs: Námořní pěchota

en: Engineers
cs: Inženýři

en: Warriors
cs: Bojovníci

en: Archers
cs: Lučistníci

en: Pikemen
cs: Pikiníci

en: Equipped with long pikes, Pikemen replaces Phalanx as the preferred city defender.
cs: Vybaveni dlouhými píkami, Pikiníci nahrazují Phalanxe jako preferovaný obránce města.

en: Musketeers are infantry equipped with early firearms and replace Pikemen as the preferred city defender.
cs: Mušketýři jsou pěchota vybavená prvními střelnými zbraněmi a nahrazuje Pikiníky jako preferovaný obránce města.

en: Fanatics
cs: Fanatici

en: Fundamentalist nations can maintain Fanatic units without having to pay any shields for upkeep.
cs: Fundamentalistické národy jsou schopny udržovat fanatiky bez nutnosti platit štíty pro údržbu.

en: Partisan
cs: Partizán

en: Alpine Troops
cs: Alpské jednotky

en: Horsemen
cs: Jízda

en: Horsemen are mounted warriors and an early shock-troop that can penetrate deep into enemy territory.
cs: Jízda jsou jízdní bojovníci a jako jednotky prvního sledu mohou proniknout hluboko do nepřátelského území.

en: Chariots are horse-pulled war wagons, stronger but more expensive than horsemen.
cs: Válečné vozy jsou tažené koňmi, silnější ale dražší než jízda.

en: Elephants
cs: Sloni

en: Crusaders
cs: Křižáci

en: Dragoons
cs: Dragouni

en: Dragoons are mounted warriors carrying early firearms.
cs: Dragouni jsou jízdní bojovníci s prvními střelnými zbraněmi.

en: Cavalry are mounted and highly trained soldiers.
cs: Kavalérie jsou jízdní a vysoce vycvičení vojáci.

en: Howitzer
cs: Houfnice

en: Stealth Fighter
cs: Stealth stíhačka

en: An improved Fighter, with improved attack and a higher movement radius.
cs: Pokročilá stíhačka se zvýšenou útočnou silou a lepší pohyblivostí.

en: Stealth Bomber
cs: Stealth bombardér

en: An improved Bomber, with improved attack and a higher movement radius.
cs: Pokročilý bombardér se zvýšenou útočnou silou a lepší pohyblivostí.

en: Caravel
cs: Karavela

en: The Caravel replaces the Trireme and is much more reliable on the open seas.
cs: Karavela nahrazuje Trirému a je mnohem spolehlivější na otevřeném moři.

en: Galleon
cs: Galeona

en: Destroyer
cs: Torpédoborec

en: TIP:  A very fast unit, which is very useful for hunting down enemy Transports.
cs: TIP: Velmi rychlá jednotka, která je vhodná ke stíhání nepřátelských transportů.

en: AEGIS Cruiser
cs: AEGIS Křižník

en: The AEGIS Cruiser is equipped with an advanced defensive missile system.
cs: AEGIS křižník je vybaven pokročilým obranným protiraketovým systémem.

en: Cruise Missile
cs: Řízená střela

en: TIP:  A handful of these can successfully keep the waters around your treasured homeland free of enemy ships.
cs: TIP : Pár těchto milých hraček udrží s přehledem vody kolem Vašeho milovaného domova bez nepřátelských lodí.

en: Spy
cs: Špión

en: Freight
cs: Náklaďák

en: The Freight unit replaces the Caravan, and moves at twice the speed.
cs: Karavany byly postupně nahrazeny náklaďáky, jež se pohybují 2x rychleji.

en: Explorer
cs: Průzkumník

en: Explorers are brave individuals that are very useful for mapping unknown territory.
cs: Průzkumníci jsou velice užiteční při mapování neznámého území.

en: You found %s in ancient scrolls of wisdom.
cs: Nalezli jsme %s ve starodávných svitcích moudrosti.

note: TRANS: first %s is nation plural or team name
en: The %s have acquired %s from ancient scrolls of wisdom.
cs: %s nalezli %s ve starodávných svitcích moudrosti.

en: A band of friendly mercenaries joins your cause.
cs: Připojila se k vám skupina žoldáků.

en: You found a friendly city.
cs: Nalezli jsme přátelské město.

en: An abandoned village is here.
cs: Nalezli jsme opuštěnou osadu.

en: You have unleashed a horde of barbarians!
cs: Vyrušili jsme skupinu barbarů!

en: Your %s has been killed by barbarians!
cs: Jednotka %s byla zničena barbary!

en: Your %s has run out of fuel.
cs: Jednotce %s došlo palivo.

en: ?nationgroup:Medieval
cs: ?nationgroup:Středověký

en: ?nationgroup:African
cs: ?nationgroup:Africký

en: ?nationgroup:American
cs: ?nationgroup:Americký

en: ?nationgroup:Asian
cs: ?nationgroup:Asijský

en: ?nationgroup:European
cs: ?nationgroup:Evropský

en: ?nationgroup:Oceanian
cs: ?nationgroup:Oceánský

en: Increases the science output in a city by 100%.
cs: Zvyšuje vědecké zdroje ve městě o 100%.

en: Together with a Library, a Research Lab increases the science production of a city by 200%. Together with a Library and a University, a Research Lab increases the science production of a city by 450%.
cs: Spolu s knihovnou zrychlí výzkum o 200%. Spolu s knihovnou a univerzitou o 450%.

en: Together with a Library, a University increases the science production of a city by 250%.
cs: Spolu s knihovnou zvýší rychlost výzkumu ve městě o 200%.

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all your cities.
cs: Každé vybavení města, které potřebuje pro údržbu 1 jednotku (blbý překlad co?) bude s tímto divem světa zdarma ve všech městech.

en: Boosts science production by 100% in every city you control that has a University.
cs: Zvyšuje vědecký výstup o 100% v každém městě, které ovládáme a má univerzitu.

en: Gives all your sea units 2 additional movement points.
cs: Přidá všem námořním jednotkám navíc 2 pohybové body.

en: Coinage
cs: Ražba mincí

en: This is not a normal improvement.  Instead, setting a city's production to Coinage means its shield production is converted to tax output (money, coins!).
cs: Toto není normální stavba. Veškerá aktuální produkce štítů, bude přeměněna na zisk (peníze).

en: Lake
cs: Jezero

en: Deep Ocean
cs: Hluboký oceán

en: hardened
cs: v tvrzi

en: elite
cs: elita

en: The Caravel replaces the Trireme and can enter any ocean tile.
cs: Karavela nahrazuje Trirému a může se pohybovat kdekoliv po oceánu.

en: This is you. If you lose this unit, you lose the game. So don't.
cs: To jste Vy. Pokud ztratíte tuto jednotku, prohrajete hru.

en: The AWACS (Airborne Warning and Control System) is an airplane with an advanced radar that can determine the location of enemy units over a wide area.
cs: AWACS (Airborne Warning and Control System ... Létající systém řízení a uvědomování protivzdusne obrany)  je letadlo vybavené pokročilými radary, které mu umožní určovat pozice nepřátelských jednotek do značné vzdálenosti.

en: Sea
cs: Moře

en: Paradrop
cs: Výsadek

en: While every game is different, there's a basic strategy which most players follow, especially at the start of the game.
cs: I když je každá hra jiná, základní strategii, zejména na začátku hry, používá většina hráčů.

en: These steps may vary depending upon the server options, but in general, the steps are:
cs: Vzhledem k nastavení serveru se nasledující kroky mohou lišit, ale většinou to jsou:

en:  0. Choosing the first city site.
    
        Start the game by wandering around BRIEFLY to find a good place to build the first city.  Don't feel tempted to investigate any yellow-roofed villages yet - they might contain barbarian tribes.  Build the city close to resources and perhaps close to the sea.  Keep in mind that the city you build first will be your capital!  The idea is to balance the quality of the site you find against getting your first city established as early as possible.
cs:  0. Založit první město.
    
        Zběžně prozkoumej okolí, abys našel dobré místo pro založení města. Nesnaž se za každou cenu prozkoumávat vesnice (dřevěná chatrč) - mohou obsahovat barbary.  Postav město blízko zásob a případně blízko moře.  Měj na paměti, že první co stavíš je hlavní město!  Důležité je zvolit vhodný poměr mezi hledáním ideálního místa a zakládáním města co nejdříve.

en:  1. Mapping the countryside.
    
        After the capital city has been founded, it will start producing a warrior unit.  These units can be used to rove around exploring the countryside.  Remember, it is risky to leave a city undefended, so perhaps keep the first warrior in the city, and use the following one to explore.  If you started the game with an explorer unit, use that to explore, obviously!
cs:  1. Prozkoumání okolí.
    
        První, co začne hlavní město produkovat, bude asi jednotka bojovník.   Taková jednotka se dá použít na průzkum okolí.  Je ale velmi nebezpečné nechávat město bez obrany, takže první bojovníky nechejte ve městě a na průzkum použijte raději až další.   Pokud začínáte hru s jednotkou Průzkumník, použijte na výzvědy samozřejmě ji!

en:  2. Defending the cities.
    
        At this point, defend your cities by always leaving a warrior unit in them.  As your civilization develops units with a greater defense strength, replace the obsolete units with new ones to ensure your cities have maximum defense.  The units most often used for defense are (in order of strength):  Warrior, Phalanx, Pikemen, Musketeers, and Riflemen.
cs:  2. Obrana měst.
    
        V tomto okamžiku vždy nechávejte nějaké bojovníky ve městě pro případ obrany. Postupně nahrazujte obranné jednotky za lepší, jak je Vaše civilizace bude vynalézat, aby jste zajistili maximalní obranu měs. Nejčastěji používané obranné  jednotky jsou (postupně) Bojovník, Falanga, Pikemen, Mušketýr a  Riflemen.

en:  5. Deciding where to build cities.
    
        The best location for a city is a matter of taste.  A city which is placed near the sea is easier to spot by opponents, but can also serve as a port for sea-going units.  (They also usually need a coastal defense later on.)  The best strategy is to build a few of both, but keep in mind that your opponents will find it harder to locate your city if you don't build it by the sea.
cs:  5. Rozhodování kde stavět města.
    
        Nejlepší místo pro město je otázka vkusu. Město blízko moře uvidí brzo protivník, ale zase může poskytovat přístav pro lodě. (Později budete potřebovat asi i pobřežní obranu)  Nejlepší je postavit od každého trochu, ale protivníkovi se budou města hledat hůř, pokud nebudou u moře.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Terrain Alterations
cs: Modifikace terénu

en: First, the attacker's strength is modified.
cs: První je modifikována síla útočníka.

en: Next, the defender's strength is modified.
cs: Následně se počítá síla obránce.

en:  - Then the defender's strength is multiplied by the defense factor of the terrain it occupies.
cs:  - Následně je síla obránce násobena obrannými vlastnostmi terénu, v jakém se brání.

en: The firepower of the attacker and defender are also modified.
cs: Palená síla útočníka a obránce je taky modifikována.

en:  - If the defender is a ship and is inside a city the firepower of the attacker is doubled and the firepower of the ship is set to 1.
cs:  - pokud je obráncem loď ve městě, je útočníkova palebná síla zdvojnásobena a obráncova nastavena na 1.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Combat example 1
cs: Příklad boje 1

en: The defender's base strength is 3.  Because it is on a Forest tile, its strength becomes 4.5.  It is behind City Walls, so its strength is tripled, to 13.5.  It is a ground unit inside a city, so its strength is increased to 20.25.
cs: Obránce má sílu 3. Protože se brání v lese, zvedá se síla na 4.5. Město má hradby, síla bude 3x větší - 13.5. Je to pozemní jednotka ve městě, takže síla se násobí ještě 1.5 na konečných 20.25.

en: Strength values inside the game are actually multiplied by 10, with fractions dropped, so the attacker's strength is 80, and the defender's strength is 202.
cs: Hodnoty síly jsou ve hře vynásobeny 10 a zbylá desetinná místa zahozena. Takže útočník má 80 a obránce 202.

en: Both units keep their firepower of 1 unchanged.
cs: Obě jednotky mají nezměněnu palebnou sílu. (obě mají 1)

en: Each round of combat, a random number between 1 and 282 is generated.  If the number is greater than 202 (about a 28% chance), the defender loses 1 hit point.  Otherwise (about a 72% chance), the attacker loses 1 point.
cs: Každé kolo boje je vygenerováno náhodné číslo mezi 1 a 282 (80+202). Pokud je toto číslo větší než 202, (šance je přibližně 28%), zraněn bude obránce. Jinak (šance cca 72%) bude zraněn o jeden bod útočník.

en: Since both units have 20 hit points, the odds favor a victory for the defender.  The defender will probably lose somewhere around 40% of its hit points during the fight.  But the outcome is never certain as long as both units have non-zero strengths; the defender might emerge untouched, or it might lose most of its hit points, or it might even lose the battle.
cs: Protože obě jednotky mají 20 bodů zdraví, má obránce větší šanci. Během boje ztratí zhruba 40% zdraví. Výsledek však není nikdy jistý. Obránce může přežít i nezraněný nebo taky prohrát boj.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Combat example 2
cs: Příklad boje 2

en: The attacker's strength is 12, raised to 18 because of veteran status.
cs: Útočníkova síla se zvedne z 12 na 18, protože je to veterán.

en: The defender's strength is 5, raised to 7.5 due to veteran status. The terrain's defense factor is 1 (no effect).  The Coastal Defense doubles the defender's strength to 15. (The City Walls have no effect against attacking sea units.) The defender is a ground unit inside a city, so its total strength is 22.5.
cs: Obránce s původní silou 5, dostane bonus jako veterán - 7.5. Terén (pastviny) nemá žádný efekt. Pobřežní pevnost zvedá obrannou sílu 2x - 15. Hradby nemají žádný efekt proti námořním jednotkám. Obránce je pozemní jednotka ve městě -síla se zvedá na 22.5.

en: Internally, the values used for attacker and defender strength are 180 and 225, respectively.
cs: Pro vnitřní výpočty je tedy síla útočníka 180 a obránce 225.

en: The firepower of the Battleship is set from 2 to 1.
cs: Palebná síla bitevní lodi je nastavena ze 2 na 1.

en: Each round, a random number from 1 to 405 is generated.  If it is greater than 225 (about a 44% chance) the defender loses 1 hit point.  Otherwise, the attacker loses 1 hit point.
cs: Každé kolo je vygenerováno číslo od 1 do 405. Pokud je větší než 225 (cca 44%), je zraněn o jeden bod obránce, jinak útočník.

en: In this case, the odds greatly favor the attacker winning.  The Battleship is 25% less likely to score a hit in any given round, but the Battleship has twice as many hit points. The Battleship should expect to lose about 60% of its hit points during the fight, and should expect to have no movement points left.
cs: V tomto případě je šance na výhru na strně útočníka. Bitevní loď má sice cca o 25% menší šanci na zásah, ale má 2x více bodů zdraví. Může tedy očekávat průměrně 60% ztrátu zdraví a taky žádné body na pohyb.

en: Zones of Control, abbreviated as ZOC, is a game concept which prevents you moving freely in zones controlled (or partially controlled) by enemy forces.
cs: Zóny kontroly (Zones of control - ZOC), je koncept hry, kteý Vám znemožňuje volný pohyb po oblastech, které kontroluje alespoň částečně nepřítel.

en: Your government type influences your cities' productivity and commerce, your citizens' happiness, and many other game factors.
cs: Vaše státní zřízení ovlivňuje produkci a obchod ve vašich městech, spokojenost obyvatel a další vlastnosti hry.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Civil War
cs: Občanská válka

en: Players remain in the civil war state for just one turn, after which the empire enters a state of anarchy.
cs: Hráč zůstává v občanské válce jeden tah, ta pak přejde do anarchie.

en: Research into technology is a necessity for improving the ability of your civilization to develop new military units and city improvements.
cs: Výzkum technologii je nezbytný pro získání nových vojenských jednotek a vybavení měst.

en: If the capital of a civilization is captured, a spaceship that has been launched will be lost, so defend your capital well!
cs: Pokud je po vypuštění lodi dobyto hlavní město, loď je ztacena. Takže si své hlavní město laskavě braňte.

en: When the game has started, everyone can connect as any player who isn't already connected, including AI players.  Merely connecting to an AI player doesn't make it human controlled; this is an independent server setting.  If you lose connection early in the game and reconnect, use the name you chose for your ruler, not your original nickname!  If the server is reporting on the metaserver, the player names can be found there.
cs: Pokud je hra spuštěna, každý se může přihlásit jako libovolný hráč, který ještě není připojen, včetně hráčů řízenných počítačem. S tím, že připojování se na hřáče řízeného počítačem ho ještě nenastaví na řízeného člověkem, to je nezávislé nastavení serveru.  Pokud ztratíte spojení časně ze začátku hry, použijte jméno svého zvoleného vůdce, ne svoji přezdívku!  Pokud se server hlásí na metaserveru, mohou tam být jména hráčů nalezena.

en:   - Messages starting with '/' are interpreted as server commands and executed, if you have the required access level.
cs:   - Zprávy začínající '/' jsou interpretovány jako serverové příkazy a spouštějí se, pokud máte příslušná přístupová práva.

en: The worklist editor is used to edit both worklists for each city (from the city dialog) and global worklists. Using this editor you can create lists specifying what to build in the turns to come.
cs: Editor seznamu prací je použit jak pro každé město (z jeho dialogu), tak globálně. Tímto editorem můžete zvolit, co se má postavit v následujících tazích.

en: To add an item to the worklist, double-click the desired item in the list of available items. You can also press the Help button to get help on the selected item. Pressing Help with no item selected will display this page.
cs: Dvakrát klikněte na požadovanou položku, aby jste ji přidali do seznamu. Stisknutím tlačítka Nápověda získáte popis zvolené položky. Není-li zvolena žádna položka, tlačítko Nápověda zobrazí tuto stránku.

en: To remove an item from the worklist simply double-click the item to remove. Use the buttons below the worklist to move items up and/or down in the list.
cs: Položku z pracovního listu odeberete jednoduše tak, že na ni dvakrát kliknete. Pořadí položek se mění tlačítky pod/vedle seznamu prací.

en: Keyboard shortcuts: Home to focus the worklist, End to focus the available list, Up/Down arrows to select previous/next item in worklist or available list, PageUp/Down to move items up/down in the worklist, Insert to insert items from the available list into the worklist and Delete to delete the selected item from the worklist.
cs: Klávesové zkratky: Home pro aktivaci seznamu prací, End pro aktivaci dostupného seznamu, Šipky nahoru/dolů pro výběr předchozí/následující položky v seznamu prací nebo dostupném seznamu, PageUp/Down pro přesun položek nahodu/dolů v seznamu prací, Insert pro vložení položek z dostupného seznamu do seznamu prací a Delete pro smazání vybrané položky ze seznamu prací.

en: If you want to buy the unit that's first on the list, you can do that from the City Overview window.
cs: V záložce města Přehled můžete koupit první položku z pracovního listu.

en: Freeciv supports several local languages.  See the Native Language Support section of the README file for instructions on how to use one of these languages.
    
    First, check whether a localization is already in progress for your language:
cs: Freeciv podporuje několik jazyků.  Podívejte se do sekce Native Language Support v souboru README pro instrukce jak použít tyto jazyky.
    
    Nejdříve si zkontrolujte, zda již lokalizace pro váš jazyk neprobíhá:

en: If you would like to add a localization (translation) for your language, please see the instructions at:
cs: Pokud byste chtěli přidat lokalizaci (překlad) do vašeho jazyka, prosím prohlédněte si instrukce na:

en: You are also welcome to send any questions to the translation mailing list:
cs: Jsou také vítány jakékoliv dotazy k překladu do mailing listu:

note: TRANS: followed by a URL
en: If you find any bugs, then please send us a bug report.  This is best done by visiting the Freeciv Bug Tracking System, at:
cs: Pokud naleznete nějakou chybu, prosím pošlete nám bugreport.  Nejlépe pomocí návštěvy Freeciv Bug Tracking System, na:

en:   Original authors:
        (they are no longer involved, please don't mail them!)
cs:   Původní autoři:
        (již nejsou zúčastnění, prosím nemailujete jim!)

en:   Present administrators:
cs:   Přítomní administrátoři:

en: Arab
cs: Arabský

en: ?plural:Arabs
cs: ?plural:Arabové

en: Austrian
cs: Rakouský

en: ?plural:Austrians
cs: ?plural:Rakušané

en: Brazilian
cs: Brazilský

en: ?plural:Brazilians
cs: ?plural:Brazilové

en: Byzantine
cs: Byzantský

en: ?plural:Byzantines
cs: ?plural:Byzanťané

en: Cherokee
cs: Čerokézský

en: ?plural:Cherokees
cs: ?plural:Čerokézové

en: Danish
cs: Dánský

en: ?plural:Danes
cs: ?plural:Dánové

en: Dutch
cs: Holandský

en: ?plural:Dutch
cs: Holanďané

en: Ethiopian
cs: Etiopský

en: ?plural:Ethiopians
cs: ?plural:Etiopané

en: Inca
cs: Incký

en: ?plural:Incas
cs: ?plural:Inkové

en: Indonesian
cs: Indonézský

en: ?plural:Indonesians
cs: ?plural:Indonézané

en: Italian
cs: Italský

en: ?plural:Italians
cs: ?plural:Italové

en: Korean
cs: Korejský

en: ?plural:Koreans
cs: ?plural:Korejci

en: Polish
cs: Polský

en: Polynesian
cs: Polynésané

en: Portuguese
cs: Portugalský

en: ?plural:Portuguese
cs: ?plural:Portugalci

en: Sumerian
cs: Sumerský

en: ?plural:Sumerians
cs: ?plural:Sumeřané

en: Swedish
cs: Švédský

en: ?plural:Swedes
cs: ?plural:Švédi

en: Thai
cs: Thajský

en: ?plural:Thai
cs: ?plural:Thajové

en: Turkish
cs: Turecký

en: ?plural:Turks
cs: ?plural:Turkové

en: Iberian Peninsula (classic/large)
cs: Apeninský poloostrov (klasický, velký)

en: Tutorial
cs: Výuka

en: Could not write manual file %s.
cs: Nelze zapisovat do manuálového souboru %s.

en: Level: %s.<br>
cs: Úroveň: %s.<br>

en: Category: %s.<br>
cs: Kategorie: %s.<br>

en: <table>
    <tr>
    <td valign="top"><pre>Synopsis:</pre></td>
    <td>
cs: <table>
    <tr>
    <td valign="top"><pre>Shrnutí:</pre></td>
    <td>

en: <p>Description:</p>
cs: <p>Popis:</p>

en: Move cost
cs: Pohyb stojí

en: Defense bonus
cs: Obranný bonus

en: Mining
cs: Dolování

en: turns
cs: tahů

en: Clean pollution
cs: Odstranit znečištění

en: Clean fallout
cs: Odstranit spad

en: impossible
cs: nemožné

en: Upkeep
cs: Údržba

en: Requirement
cs: Požadavek

en: Obsolete by
cs: Zastarává

en: More info
cs: Více informací

en: Tileset
cs: Sada dlaždic

en: Warning: the guest name '%s' has been taken, renaming to user '%s'.
cs: Upozornění: jméno hosta '%s' je obsazené, přejmenování na uživatele '%s'.

en: Guests are not allowed on this server. Sorry.
cs: Hosté nejsou povoleni na tomto serveru. Lituji.

en: There was an error reading the user database, logging in as guest connection '%s'.
cs: Objevila se chyba při čtení databáze uživatelů, přihlášení jako připojení hosta '%s'.

en: There was an error reading the user database and guest logins are not allowed. Sorry
cs: Objevila se chyba při čtení z databáze uživatelů a přihlášení hostů není povoleno. Lituji

en: %s was rejected: Database error and guests not allowed.
cs: %s byl odmítnut: Chyba databáze a anonymní připojení není povoleno.

en: Enter password for %s:
cs: Zadejte heslo pro %s:

en: This server allows only preregistered users. Sorry.
cs: Tento server umožňuje jen předregistrované uživatele. Lituji.

en: %s was rejected: Only preregistered users allowed.
cs: %s byl odmítnut. Pouze předregistrovaní uživatelé jsou povoleni.

en: Sorry, too many wrong tries...
cs: Lituji, příliš mnoho špatných pokusů...

en: %s was rejected: Too many wrong password verifies for new user.
cs: %s byl odmítnut: Příliš špatných ověření hesla pro nového uživatele.

en: Warning: There was an error in saving to the database. Continuing, but your stats will not be saved.
cs: Upozornění: Vyskytla se chyba při ukládání do databáze. Pokračujeme, ale vaše statistisky nebudou uloženy.

en: Your password is incorrect. Try again.
cs: Vaše heslo je nesprávné. Zkuste to znovu.

en: %s was rejected: Connection timeout waiting for password.
cs: %s byl odmítnut: Spojení vypršelo při čekání na heslo.

en: Your password is too short, the minimum length is %d. Try again.
cs: Vaše heslo je příliš krátké, minimální délka je %d znaků. Zkuste to znovu.

en: The password must have at least %d capital letters, %d numbers, and be at minimum %d [printable] characters long. Try again.
cs: Heslo musí mít nejméně %d velkých písmen, %d číslic a být minimálně %d [tisknutelných] znaků dlouhé. Zkuste to znovu.

en: Native unrest near %s led by %s.
cs: Nepokoje původního obyvatelstva poblíž města %s vedené %s.

en: Sea raiders seen near %s!
cs: Nájezdníci z moře byli viděni poblíž města %s!

en: You have already sold something here this turn.
cs: V tomto kole jste zde už něco prodal(a).

en: Cannot buy in city created this turn.
cs: Nelze nakupovat ve městě, které bylo založeno v tomto kole.

en: You have already bought this turn.
cs: V tomto kole jste již nakoupil(a).

en: You don't buy %s!
cs: %s si nemůžete koupit!

en: Can't buy units when city is in disorder.
cs: Nelze kupovat jednotky pokud je ve městě nepokoj.

en: You have bought this turn, can't change.
cs: Koupeno v tomto kole - nelze změnit.

en: You already have a city called %s.
cs: Již máte město nazvané %s

en: A city called %s already exists.
cs: Město nazvané %s již existuje.

en: Can't use %s as a city name. It is reserved for %s.
cs: Nemůžete použít %s jako název města. Je to rezervováno pro %s.

en: %s is not a valid name. Only ASCII or ruleset names are allowed for cities.
cs: %s není platné jméno. Pouze ASCII nebo názvy pravidel jsou povoleny pro města.

en: City no. %d
cs: Město č. %d

en: A poorly-named city
cs: Špatně pojmenované město

en: Changed homecity of %s to %s.
cs: Domovské město jednotky %s změněno na %s.

en: Transferred %s in %s from %s to %s.
cs: přesunuta %s v %s z %s do %s.

en: Transferred %s from %s to %s.
cs: %s patřící %s převedena na %s.

en: %s lost along with control of %s.
cs: %s ztraceno spolu s kontrolou %s.

note: TRANS: <building> ... <city>
en: A replacement %s was built in %s.
cs: Náhrada %s byla postavena v %s.

en: You already had a city called %s. The city was renamed to %s.
cs: Již jsme měli město pojmenované %s. Město bylo přejmenováno na %s.

en: When %s was disbanded your %s could not get out, and it was therefore lost.
cs: Protože byla jednotka %s rozpuštěna, byla ztracena jednotka %s, protože se nemohla dostat ven.

en: You destroy %s completely.
cs: Úplně jsme zničili %s.

en: %s has been destroyed by %s.
cs: Město %s bylo zcela zničeno hráčem %s.

en: The %s have stopped building The %s in %s.
cs: %s přerušili stavbu %s ve městě %s.

note: TRANS: Possible 'source' of the production change * (in "<city> is building ..." sentence). Preserve leading space.
en:  from the worklist
cs:  podle seznamu prací

note: TRANS: "<city> is building <production><source>." * 'source' might be an empty string, or a clause like * " from the worklist".
en: %s is building %s%s.
cs: %s staví %s%s.

en: The %s have started building The %s in %s.
cs: %s zahájili stavbu %s ve městě %s.

en: Notice: Wonder %s in %s will be finished next turn.
cs: Oznámení: Div světa %s ve městě %s bude dokončen v příštím kole.

en: Suggest throttling growth in %s to use %s (being built) more effectively.
cs: Doporučuje se přiškrcení růstu ve městě %s pro použití %s (probíhá stavba) více efektivně.

en: %s may soon grow to size %i.
cs: %s se může brzy rozrůst na velikost %i.

en: Warning: Famine feared in %s.
cs: Varování: Hrozí hladomor ve městě %s.

en: %s grows to size %d.
cs: Město %s se rozrostlo na velikost %d.

en: Famine feared in %s, %s lost!
cs: Obavy z hladomoru ve městě %s - %s ztraceni!

en: Famine causes population loss in %s.
cs: Hladomor ve městě %s vedl ke ztrátě obyvatel.

en: Production of %s is upgraded to %s in %s.
cs: Stavba %s byla změněna na %s ve městě %s.

en: %s can't upkeep %s, unit disbanded.
cs: Město %s nemůže uržovat %s, jednotka rozpuštěna.

en: Citizens in %s perish for their failure to upkeep %s!
cs: Oyvatelé v %s umírají, protože se jim nedaří uživit %s!

en: %s is building %s, which is no longer available.
cs: Město %s staví %s, který již není dostupný.

en: The %s have finished building %s in %s.
cs: %s dokončili stavbu %s ve městě %s.

en: %s has finished building %s.
cs: Město %s dokončilo stavbu %s.

en: %s boosts research; you gain %d immediate advance. | %s boosts research; you gain %d immediate advances.
cs[0]: %s urychluje výzkum; okamžitě získáváte %d objev.
cs[1]: %s urychluje výzkum; okamžitě získáváte %d objevy.
cs[2]: %s urychluje výzkum; okamžitě získáváte %d objevů.

en: The %s have started building a spaceship!
cs: %s začali se stavbou vesmírn lodi!

note: TRANS: <city> is finished building <unit/building>.
en: %s is finished building %s.
cs: Město %s dokončilo stavbu %s.

en: Can't afford to maintain %s in %s, building sold!
cs: Nadále nelze udržovat %s ve městě %s - stavba prodána!

en: Pollution near %s.
cs: Znečištění poblíž města %s.

en: Celebrations canceled in %s.
cs: Oslavy zrušeny v %s.

en: Order restored in %s.
cs: Pořádek obnoven ve městě %s.

note: TRANS: %s - government form, e.g., Democracy
en: The people have overthrown your %s, your country is in turmoil.
cs: Lidé svrhli Vaší %s - země upadla do zmatku.

note: TRANS: "<city> is disbanded into Settler."
en: %s is disbanded into %s.
cs: Město %s je zrušeno a z jeho obyvatel jsou jednotky %s.

en: Warning: the %s option is obsolete.  Use -m to enable the metaserver.
cs: Varování: volba %s je zastaralá.  Použijte -m pro metaserver.

en: Illegal value "%s" for --Announce
cs: Neplatná hodnota "%s" pro --Announce

en: Error: unknown option '%s'
cs: Chyba: neznámá volba '%s'

en: This is the server for %s
cs: Toto je server pro %s

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: You can learn a lot about Freeciv at %s
cs: O Freeciv se lze více dozvědět na %s

en: Start the game, or restart after loading a savegame.
cs: Zahájí hru, nebo ji restartuje po nahrání.

note: TRANS: translate text between <> only
en: help
    help commands
    help options
    help <command-name>
    help <option-name>
cs: help
    help commands
    help options
    help <příkaz>
    help <volba>

en: Show help about server commands and server options.
cs: Zobrazí nápovědu k příkazům a volbám serveru.

en: Quit the game and shutdown the server.
cs: Přeruší hru a ukončí činnost serveru.

note: TRANS: translate text between <> only
en: cut <connection-name>
cs: cut <jméno-spojení>

en: Cut a client's connection to server.
cs: Ukončí spojení klienta se serverem.

note: TRANS: translate text between <> only
en: explain
    explain <option-name>
cs: explain
    explain <jméno-volby>

en: Explain server options.
cs: Objasní účel volby serveru.

en: Show server options.
cs: Zobrazí volby serveru.

note: TRANS: translate text between <> only
en: wall <message>
cs: wall <zpráva>

en: Send message to all connections.
cs: Odešle zprávu na všechna spojení.

en: For each connected client, pops up a window showing the message entered.
cs: Na všech připojených klientech zobrazí okno zobrazující uvedenou zprávu.

note: TRANS: translate text between [] only; "vote" is as a process
en: vote yes|no|abstain [vote number]
cs: vote yes|no|abstain [vote číslo]

note: TRANS: "vote" as an instance of voting
en: Cast a vote.
cs: Hlasovat.

en: Turn on or off AI debugging of given entity.
cs: Zapnutí nebo vypnutí ladění dané počítačově ovládané entity.

note: TRANS: translate text between <> only
en: set <option-name> <value>
cs: set <jméno-volby> <hodnota>

en: Set server option.
cs: Nastavena možnost serveru.

note: TRANS: translate text between <> only
en: rulesetdir <directory>
cs: rulesetdir <adresář>

en: Choose new ruleset directory or modpack.
cs: Vyberte nový adresář s pravidly nebo modpack.

en: Set metaserver info line.
cs: Nastaví text s infornací pro metaserver.

en: Set metaserver patches line.
cs: Nastaví text s patchy pro metaserver.

en: Control metaserver connection.
cs: Ovládá spojení s metaserverem.

note: TRANS: translate text between <> only
en: metaserver <address>
cs: metaserver <adresa>

en: Set address (URL) for metaserver to report to.
cs: Nastaví adresu (URL) metaserveru, na který budou odesílány informace.

note: TRANS: translate text between <> only
en: aitoggle <player-name>
cs: aitoggle <jméno-hráče>

en: Toggle AI status of player.
cs: Přepne druh hráče

note: TRANS: translate text between [] and <> only
en: take [connection-name] <player-name>
cs: take [název-spojení ] <jméno-hráče>

en: Take over a player's place in the game.
cs: Převzít hráčovo místo ve hře.

note: TRANS: translate text between [] only
en: observe [connection-name] [player-name]
cs: observe [název-spojení] [jméno-hráče]

en: Observe a player or the whole game.
cs: Pozorovat hráče nebo celou hru.

note: TRANS: translate text between <> only
en: detach <connection-name>
cs: detach <jméno-spojení>

en: Only the console and connections with cmdlevel 'hack' can force other connections to detach from a player.
cs: Pouze konzole a spojení s příkazovou úrovní 'hack' může ostatní spojení odpojit od hráče.

en: Create an AI player with a given name.
cs: Vytvoří počítačového hráče s uvedeným jménem.

en: Set yourself in away mode. The AI will watch your back.
cs: Nastavíte se do pryč módu. Počítač na vás počká.

note: TRANS: translate text between <> only
en: novice
    novice <player-name>
cs: novice
    novice <jméno-hráče>

note: TRANS: translate text between <> only
en: easy
    easy <player-name>
cs: easy
    easy <jméno-hráče>

note: TRANS: translate text between <> only
en: normal
    normal <player-name>
cs: normal
    normal <jméno hráče>

note: TRANS: translate text between <> only
en: hard
    hard <player-name>
cs: hard
    hard <jméno-hráče>

note: TRANS: translate text between <> only
en: cheating
    cheating <player-name>
cs: cheating
    cheating <jméno-hráče>

note: TRANS: translate text between <> only
en: experimental
    experimental <player-name>
cs: experimental
    experimental <jméno-hráče>

note: TRANS: translate text between <> only
en: cmdlevel
    cmdlevel <level>
    cmdlevel <level> new
    cmdlevel <level> first
    cmdlevel <level> <connection-name>
cs: cmdlevel
    cmdlevel <úroveň>
    cmdlevel <úroveň> new
    cmdlevel <úroveň> first
    cmdlevel <úroveň> <jméno-spojení>

en: Query or set command access level access.
cs: Zobrazí nebo nastaví oprávnění k provádění příkazů.

note: TRANS: translate text between <> only
en: timeoutincrease <turn> <turninc> <value> <valuemult>
cs: timeoutincrease <tah> <turninc> <hodnota> <valuemult>

note: TRANS: translate text between <> only
en: remove <player-name>
cs: remove <jméno-hráče>

en: Fully remove player from game.
cs: Odstraní hráče ze hry.

note: TRANS: translate text between <> only
en: save
    save <file-name>
cs: save
    save <jméno-souboru>

en: Save game to file.
cs: Uloží hru do souboru.

note: TRANS: translate text between <> only
en: load
    load <file-name>
cs: load
    load <název-souboru>

en: Load game from file.
cs: Nahrát hru ze souboru.

note: TRANS: translate text between <> only
en: read <file-name>
cs: read <jméno-souboru>

en: Process server commands from file.
cs: Zpracování serverových příkazů ze souboru.

note: TRANS: translate text between <> only
en: write <file-name>
cs: write <jméno-souboru>

en: Write current settings as server commands to file.
cs: Uloží současná nastavení jako serverové příkazy do souboru.

en: Switch server output between 'RFC-style' and normal style.
cs: Přepne výstup serveru mezi 'RFC-stylem' a normálním stylem.

en: Simply returns the id of the server.
cs: Jednoduše vrátí id serveru.

en: %s Welcome
cs: %s Vítejte

en: Welcome to the %s Server running at %s port %d.
cs: Vítejte na %s Server běží na %s port %d.

en: Welcome to the %s Server at port %d.
cs: Vítejte na %s Server běží na portu %d.

en: %s has connected from %s.
cs: %s se připojil z %s.

en: Couldn't attach your connection to new player.
cs: Nelze připojit vaše spojení na nového hráče.

en: You are logged in as '%s' connected to no player.
cs: Přihlásili jste se jako '%s' a nepřipojili se k hráči.

en: You are logged in as '%s' connected to %s.
cs: Přihlásili jste se jako '%s' připojeni k %s.

en: Turn-blocking game play: waiting on %s to finish turn...
cs: Hra s blokováním tahu: čeká se na %s pro dokončení tahu...

en:  *** Server is in edit mode. ***
cs:  *** Server je v módu úprav. ***

en: Client rejected: %s.
cs: Klient odmítnut: %s.

en: Connection request from %s from %s
cs: Požadavek připojení od %s z %s

en: %s has client version %d.%d.%d%s
cs: %s má verzi klienta %d.%d.%d%s

en: The client is missing a capability that this server needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
cs: Klientu chybí vlastnost, kterou vyžaduje tento server.
    Verze serveru: %d.%d.%d%s Verze klienta: %d.%d.%d%s.  Aktualizace by měla pomoci!

en: %s was rejected: Mismatched capabilities.
cs: %s byl(a) odmítnut(a): Nesouhlasící vlastnosti.

en: The server is missing a capability that the client needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
cs: Serveru chybí vlastnost, kterou klient vyžaduje.
    Verze serveru: %d.%d.%d%s Verze klienta: %d.%d.%d%s.  Aktualizace by měla pomoci!

en: Invalid username '%s'
cs: Neplatné jméno '%s'

en: %s was rejected: Invalid name [%s].
cs: %s byl odmítnut: Neplatné jméno [%s].

en: '%s' already connected.
cs: '%s' je již připojen(a).

en: %s was rejected: Duplicate login name [%s].
cs: %s odmítnut: Duplicitní login [%s].

en: Lost connection: %s.
cs: Ztraceno spojení: %s.

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: Please report this message at %s
cs: Prosím nahlašte tuto zprávu na %s

en: Ok. RFC-style set.
cs: Ok. Použit RFC styl.

en: Ok. Standard style set.
cs: Ok. Použit standardní styl.

en: For introductory help, type 'help'.
cs: Pro úvodní seznámení napište 'help'.

en: The %s can't accept %s.
cs: %s nemohou přijmout %s.

en: You don't have tech %s, you can't accept treaty.
cs: Nemáte technologii %s - nemůžete přijmout dohodu.

en: City you are trying to give no longer exists, you can't accept treaty.
cs: Město, které se snažíš věnovat již neexistuje. Dohoda nemůže být uzavřena.

en: You are not owner of %s, you can't accept treaty.
cs: Nejste vlastníkem města %s - nemůžete přijmout dohodu.

en: Your capital (%s) is requested, you can't accept treaty.
cs: Je požadováno Vaše hlavní město (%s) - nemůžete přijmout dohodu.

en: You don't have enough gold, you can't accept treaty.
cs: Nemáte dostatek zlata - nemůžete přijmout dohodu.

en: A treaty containing %d clause was agreed upon. | A treaty containing %d clauses was agreed upon.
cs[0]: Dohoda obsahuje %d již potvrzenou klauzuli.
cs[1]: Dohoda obsahuje %d již potvrzené klauzule.
cs[2]: Dohoda obsahuje %d již potvrzených klauzulí.

en: The %s no longer control %s! Treaty canceled!
cs: %s již neovládají město %s! Dohoda zrušena!

en: The %s don't have the promised amount of gold! Treaty canceled!
cs: %s nemají slíbené množství zlata! Dohoda zrušena!

en: You gave an embassy to %s.
cs: Povolili jsme u nás zřídit vyslanectví %s.

en: %s allowed you to create an embassy!
cs: %s nám povolili zřízení ambasády!

en: You are taught the knowledge of %s.
cs: Je nám objasněna znalost technologie %s.

en: You agree on a cease-fire with %s.
cs: Dohodl(a) jste se na příměří s hráčem %s.

en: You agree on an alliance with %s.
cs: Dohodl(a) jste se na alianci s hráčem %s.

en: You give shared vision to %s.
cs: Dovolil(a) jste hráči %s nahlížet do vašich map.

en: %s gives you shared vision.
cs: Hráč %s vám dovolil nahlížet do svých map.

en: %s canceled the meeting!
cs: %s zrušil(a) schůzku!

en: Meeting with %s canceled.
cs: Schůzka s hráčem %s zrušena.

en: Your diplomatic envoy was decapitated!
cs: Vaši vyslanci byli popraveni!

en: Your %s poisoned the water supply of %s.
cs: Váš %s otrávil vodu ve městě %s.

en: %s is suspected of poisoning the water supply of %s.
cs: Hráč %s je podezřelý z otrávení vody ve městě %s.

en: You have established an embassy in %s.
cs: Založil(a) jste vyslanectví ve městě %s.

en: The %s have established an embassy in %s.
cs: %s založili vyslanectví ve městě %s.

note: TRANS: Your Spy was caught ... from %s.
en: Your %s was caught in the attempt of stealing technology from %s.
cs: Váš %s byl chycen při pokusu o krádež technologie ve městě %s.

en: No new technology found in %s.
cs: Ve městě %s nebyla nalezena žádná nová technologie.

en: You don't have enough gold to subvert %s.
cs: Nemáte dostatek zlata na rozvrácení města %s.

en: Your %s was caught in the attempt of inciting a revolt!
cs: Váš %s byl chycen při pokusu o vyvolání převratu!

en: You caught %s %s attempting to incite a revolt in %s!
cs: Chytili jsme %s %s podněcující povstání v %s!

en: Revolt incited in %s, you now rule the city!
cs: Ve městě %s došlo k převratu a Vy jste převzal(a) kontrolu!

en: %s has revolted, %s influence suspected.
cs: Převrat ve městě %s. %s jej pravděpodobně podporovali.

en: Your %s was caught in the attempt of industrial sabotage!
cs: Váš %s byl chycen při pokusu o sabotáž!

en: You caught %s %s attempting sabotage in %s!
cs: %2$s (%1$s) chycen při pokusu o sabotáž ve městě %3$s!

en: Your %s could not find anything to sabotage in %s.
cs: Váš %s nenalezl ve městě %s nic, co by stálo za sabotáž.

en: You cannot sabotage a %s!
cs: Nemůžete sabotovat %s!

en: Your %s could not find the %s to sabotage in %s.
cs: Váš %s nemohl sabotovat %s, protože ve městě %s není.

en: Your %s succeeded in destroying the production of %s in %s.
cs: Váš %s byl úspěšný a zničil probíhající stavbu %s ve městě %s.

en: The production of %s was destroyed in %s, %s are suspected.
cs: Stavba %s ve městě %s byla zničena, podezřelý je %s.

en: Your %s was caught in the attempt of sabotage!
cs: Váš %s byl chycen při pokusu o sabotáž!

en: You caught %s %s attempting to sabotage the %s in %s!
cs: Byl chycen %2$s (%1$s) při pokusu o sabotáž %3$s ve městě %4$s!"

en: Your %s destroyed the %s in %s.
cs: Váš %s zničil %s ve městě %s.

en: The %s destroyed the %s in %s.
cs: %s zničili %s ve městě %s.

note: TRANS: <unit> ... <city> ... <diplomat>
en: Your %s has been eliminated defending %s against a %s.
cs: Váš %s byl zlikvidován při obraně města %s proti %s.

en: Your %s was eliminated by a defending %s.
cs: Váš %s byl zlikvidován při obraně %s.

en:  *** Server set to edit mode by %s! ***
cs:  *** Server nastaven do upravovacího módu hráčem %s! ***

en:  *** Edit mode canceled by %s. ***
cs:  *** Upravovací mód zrušen hráčem %s. ***

en: No such unit (ID %d).
cs: Žádná jednotka (ID %d).

en: Invalid veteran level %d for unit %d (%s).
cs: Neplatná úroveň %d veterána pro jednotku %d (%s).

en: Cannot edit city with invalid city ID %d.
cs: Nelze upravovat město s neplatným ID %d.

en: Cannot edit city name: %s
cs: Nelze upravovat název města: %s

en: Invalid city size %d for city %s.
cs: Neplatná velikost města %d pro město %s.

en: It is impossible for a city to have %s!
cs: Není možné, aby město mělo %s!

en: No more players can be added because the maximum number of players (%d) has been reached.
cs: Žádní další hráči nermohou být přidáni, protože maximální počet hráčů (%d) byl dosažen.

en: No more players can be added because there are no available nations (%d used).
cs: Žádní další hráči nemohou být přidáni, protože nejsou dostupné národy (%d použito).

en: Player cannot be created because random nation selection failed.
cs: Hráč nemůže být vytvořen, protože selhal náhodný výběr národa.

en: Player creation failed.
cs: Vytvoření hráče selhalo.

en: No such player (ID %d).
cs: Žádný hráč (ID %d).

en: Cannot edit player with invalid player ID %d.
cs: Nelze upravit hráče s neplatným ID %d.

en: No such city (ID %d).
cs: Žádné město (ID %d).

en: The turn timeout is smaller than zero, fixing at zero.
cs: Čas na jedno kolo je menší než nula, upraveno na nulu.

en: High landmass - this may take a few seconds.
cs: Příliš velká pevnina - to může pár sekund trvat.

en: Generator 3 didn't place all big islands.
cs: Generátoru 3 se nepodařilo rozmístit všechny velké ostrovy.

en: Generator 3 left %li landmass unplaced.
cs: Generátor 3 nezozmístil %li pevniny.

en: %s is an ambiguous player name-prefix.
cs: %s je nejednoznačný prefix jména hráče.

en: %s is an ambiguous connection name-prefix.
cs: %s je nejednoznačný prefix jména spojení.

en: %s to allies: %s
cs: %s spojencům: %s

en: You are not attached to a player.
cs: Nejste připojeni k hráči.

en: %s is not connected.
cs: %s není připojen.

en: There is no connection by the name %s.
cs: Neexistuje žádné spojení se jménem %s.

en: There is no player nor connection by the name %s.
cs: Neexistuje žádný hráč ani spojení se jménem %s.

en: Global warming has occurred!
cs: Došlo ke globálnímu oteplení!

en: Coastlines have been flooded and vast ranges of grassland have become deserts.
cs: Pobřeží bylo zaplaveno vodou a suché okraje pastvin se staly pouštěmi.

en: Nuclear winter has occurred!
cs: Nastala nukleární zima!

en: Wetlands have dried up and vast ranges of grassland have become tundra.
cs: Bažiny zamrzly a z mnoha pastvin se stala tundra.

en: Moved your %s due to changing terrain.
cs: Přesunuta naše %s kvůli změně moře na pobřeží.

en: Disbanded your %s due to changing terrain.
cs: Rozpuštěna naše %s kvůli změně moře na pobřeží.

en: Not reporting to the metaserver in this game.
cs: Nehlásit se metaserveru v této hře.

en: The %s are no more!
cs: %s již neexistují!

en: Cannot change rates before game start.
cs: Před začátkem hry nelze úrovně měnit.

en: %s rate exceeds the max rate for %s.
cs: Úroveň pro %s přesahuje maximální hodnotu povolenou pro %s.

en: %s now governs the %s as a %s.
cs: %s ovládá nyní %s jako %s.

en: Revolution: returning to anarchy.
cs: Revoluce: návrat do anarchie.

en: You should choose a new government from the government menu.
cs: Můžete si zvolit nové státní zřízení z menu Státní zřízení -> Změna zřízení.

en: Tax rate exceeded the max rate; adjusted.
cs: Úroveň pro daně přesahuje maximální hodnotu; upraveno.

en: Science rate exceeded the max rate; adjusted.
cs: Úroveň pro vědu přesahuje maximální hodnotu; upraveno.

en: Luxury rate exceeded the max rate; adjusted.
cs: Úroveň pro luxus přesahuje maximální hodnotu; upraveno.

en: %s no longer gives us shared vision!
cs: %s nám již neposkytuje sdílené vidění!

en: The senate passes your bill because of the constant provocations of the %s.
cs: Senát souhlasil s vaším návrhem kvůli neustálým provokacím ze strany %s.

en: The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
cs: Diplomatický stav mezi %s a %s je nyní %s.

en:  %s canceled the diplomatic agreement! The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
cs:  %s zrušili diplomatické dohody! Diplomatický stav mezi %s a %s je nyní %s.

en: %s has attacked your ally %s! You cancel your alliance to the aggressor.
cs: %s zaútočili na na naše spojence %s! Zrušili jsme alianci s agresorem.

en: Your team mate %s declared war on %s. You are obligated to cancel alliance with %s.
cs: Váš týmový spoluhráč %s vyhlásil válku %s. Jsme povinni zrušit alianci s %s.

en: Removing player %s.
cs: Odstraňuji hráče %s.

en: You've been removed from the game!
cs: Byl jste odstraněn ze hry.

en: %s has been removed from the game.
cs: %s byl(a) odstraněn(a) ze hry.

en: Please choose a non-blank name.
cs: Prosím zvolte si neprázdné jméno.

en: That nation is already in use.
cs: Tento národ je již použit.

en: Please choose a name containing only ASCII characters.
cs: Prosím zvolte si jméno obsahující pouze ASCII znaky.

en: You have made contact with the %s, ruled by %s.
cs: Učinil(a) jste kontakt s %s, kterým vládne %s.

en: Could not throw %s into civil war - too many players
cs: Nelze uvrhnout %s do občanské války - příliš mnoho hráčů

en: Your nation is thrust into civil war.
cs: Váš národ byl uvržen do občanské války.

note: TRANS: <leader> ... the Poles.
en: %s is the rebellious leader of the %s.
cs: %s je nyní vůdce rebelů %s.

note: TRANS: <city> ... the Poles.
en: %s declares allegiance to the %s.
cs: Město %s vyhlásilo věrnost %s.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the RICHEST Civilizations in the World.
cs: %s %s přehled NEJBOHATŠÍCH civilizací světa.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the most ADVANCED Civilizations in the World.
cs: %s %s přehled NEJVYSPĚLEJŠÍCH civilizací světa.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the most MILITARIZED Civilizations in the World.
cs: %s %s přehled NEJVYZBROJENĚJŠÍCH civilizací světa.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the HAPPIEST Civilizations in the World.
cs: %s %s přehled NEJŠŤASTNĚJŠÍCH civilizací světa.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the LARGEST Civilizations in the World.
cs: %s %s přehled NEJVĚTŠÍCH civilizací světa.

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Herodotus
cs: Herodotův

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Thucydides
cs: Thukydidův

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Pliny the Elder
cs: Pliniův

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Livy
cs: Liviův

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Toynbee
cs: Toynbeeův

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Gibbon
cs: Gibonnův

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Ssu-ma Ch'ien
cs: Ssu-ma Čchienův

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Pan Ku
cs: Pa Kunův

en: Population
cs: Populace

en: Land Area
cs: Plocha

en: Settled Area
cs: Obydlená plocha

en: Research Speed
cs: Rychlost výzkumu

en: Military Service
cs: Vojenská služba

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Supreme %s
cs: %2d: Nejlepší %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Magnificent %s
cs: %2d: Velkolepí %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Great %s
cs: %2d: Významní %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Glorious %s
cs: %2d: Skvělí %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Excellent %s
cs: %2d: Výteční %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Eminent %s
cs: %2d: Pozoruhodní %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Distinguished %s
cs: %2d: Slavní %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Average %s
cs: %2d: Průměrní %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Mediocre %s
cs: %2d: Průměrní %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Ordinary %s
cs: %2d: Obyčejní %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Pathetic %s
cs: %2d: Ubozí %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Useless %s
cs: %2d: Nepoužitelní %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Valueless %s
cs: %2d: Bezcenní %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Worthless %s
cs: %2d: Neschopní %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Wretched %s
cs: %2d: Zoufalí %s

en: Historian Publishes!
cs: Historici uvádějí!

en: %2d: The %s City of %s of size %d,
cs: %2d: %s - město %s o velikosti %d,

en: Traveler's Report:
cs: Cestovatelé tvrdí:

en: The Five Greatest Cities in the World!
cs: Pět největších měst světa!

en: %s in %s (%s)
cs: %s ve městě %s (%s)

en: %s has been DESTROYED
cs: Div %s byl ZNIČEN

en: (building %s in %s (%s))
cs: (staví %s ve městě %s (%s))

en:  month |  months
cs[0]:  měsíc
cs[1]:  měsíce
cs[2]:  měsíců

en:  ton |  tons
cs[0]:  tuna
cs[1]:  tuny
cs[2]:  tun

en: Demographics Report:
cs: Demografický přehled

en: Sorry, the Demographics report is unavailable.
cs: Lituji, ale demografický přehled není k dispozici.

en: Population
cs: Populace

note: TRANS: "M goods" = million goods
en: Trade
    (M goods)
cs: Obchod
    (M zboží)

note: TRANS: "M tons" = million tons
en: Production
    (M tons)
cs: Produkce
    (M tun)

en: Cities
cs: Města

en: Technologies
cs: Technologie

en: Military Service
    (months)
cs: Vojenská služba
    (měsíců)

en: Wonders
cs: Divy světa

note: TRANS: "sq. mi." is abbreviation for "square miles"
en: Land Area
    (sq. mi.)
cs: Území
    (čtv. km)

note: TRANS: "sq. mi." is abbreviation for "square miles"
en: Settled Area
    (sq. mi.)
cs: Obydlená plocha
    (čtv. km)

en: Literacy
    (%)
cs: Gramotnost
    (%)

en: Spaceship
cs: Kosmická loď

note: TRANS: Minor error message: <Leader> ... <Poles>.
en: %s had invalid nation; changing to %s.
cs: %s měl neplatný národ; změněno na %s.

en: Failed saving game as %s
cs: Nepodařilo se uložit hru jako %s

en: Game saved as %s
cs: Hra uložena jako %s

en: Server cannot read standard input. Ignoring input.
cs: Server nemůže číst ze standardního vstupu. Ignorováno.

en: restarting soon for lack of players
cs: restartuje se později pro nedostatek hráčů

en: Server: bad address: <%s:%d>.
cs: Server: špatná adresa: <%s:%d>.

note: TRANS: Game state for local server
en: Pregame
cs: Předehra

note: TRANS: Game state for local server
en: Running
cs: Probíhající

note: TRANS: Game state for local server
en: Game over
cs: Hra skončena

en: Method used to generate map
cs: Metoda použitá pro generování mapy

en: Method used to choose start positions
cs: Metoda použitá pro výběr počátečních pozic

en: Presence of 1x1 islands
cs: Existence 1x1 ostrovů

en: Whether the poles are separate continents
cs: Jsou póly samostatné kontinenty

en: All the map is temperate
cs: Celá mapa je s mírným podmebím

en: Average temperature of the planet
cs: Průměrná teplota na planetě

en: Percentage of the map that is land
cs: Procento pevniny na mapě

en: This setting gives the approximate percentage of the map that will be made into land.
cs: Toto nastavení udává přibližné procentuální zastoupení pevniny na mapě.

en: Amount of hills/mountains
cs: Množství kopců/hor

en: Small values give flat maps, while higher values give a steeper map with more hills and mountains.
cs: Malé hodnoty dají ploché mapy, vyšší hodnoty dají nerovnější mapy s více kopci a pohořími.

en: Small values mean lots of dry, desert-like land; higher values give a wetter map with more swamps, jungles, and rivers.
cs: Nízké hodnoty znamenají suché pouštní země, kdežto vysoké zajistí svět s množstvím bažin džunglí a řek.

en: Map generation random seed
cs: Inicializační hodnota generátoru map

en: Game random seed
cs: Náhodná inicializační hodnota

en: Special resources improve the basic terrain type they are on. The server variable's scale is parts per thousand.
cs: Pole se speciálními zdroji zvýší základní vlastnosti terénu, na kterém jsou umístěny. Měřítko: množství na 1000 normálních políček.

en: Minimum number of players
cs: Minimální počet hráčů

en: Maximum number of players
cs: Maximální počet hráčů

en: Limited number of AI players
cs: Omezený počet PO hráčů

en: List of players' initial units
cs: Seznam jednotek hráče na začátku hry

en: Area where initial units are located
cs: Počáteční rozptýlení jednotek

en: This is the radius within which the initial units are dispersed.
cs: Toto je poloměr ve kterém jsou na počátku jednotky rozptýleny.

en: Starting gold per player
cs: Zlato na začátku hry

en: At the beginning of the game, each player is given this much gold.
cs: Toto množství zlata bude mít každý hráč na začátku hry.

en: Number of initial techs per player
cs: Počet technologií na začátku hry

en: Percentage penalty when changing tech
cs: Procentuální penále při změně technologie

en: If you change your current research technology, and you have positive research points, you lose this percentage of those research points. This does not apply when you have just gained a technology this turn.
cs: Pokud změníte cíl výzkumu a máte li již v původním nějaké body, ztratíte z nich určité procento. Penalizace se nepočítá, pokud jste tento tah technologii dokončili.

en: Penalty when getting tech from conquering
cs: Penále za zisk technologie dobytím města

en: For each technology you gain by conquering an enemy city, you lose research points equal to this percentage of the cost to research a new technology. If this is non-zero, you can end up with negative research points.
cs: Za každou technologii, získanou dobytím města, ztratíte tyto procenta při výzkumu nové technologie. Pokud tento parametr není nulový, můžete skončit i se zápornou hodnotou bodů na výzkum.

en: Penalty when getting a free tech
cs: Penále za bezplatné získání technologie

en: Food required for a city to grow
cs: Jídlo potřebné pro růst města

en: This is the base amount of food required to grow a city. This value is multiplied by another factor that comes from the ruleset and is dependent on the size of the city.
cs: Toto je základní množství jídla potřebného pro růst města. Tato hodnota je násobena další proměnnou, která je nastavena v závislosti na pravidlech a její velikost se mění s velikostí města.

en: Minimum city size to get full trade
cs: Minimální velikost města s plným obchodem

en: Maximum size of a city without trade
cs: Maximální velikost města bez obchodu

en: Minimum distance between cities
cs: Minimální vzdálenost mezi městy

en: Number of turns between rapture effect
cs: Počet tahů mezi efektem "rapture". (oslavy ve městě)

en: Sets the number of turns between rapture growth of a city. If set to n a city will grow after celebrating for n+1 turns.
cs: Nastaví počet kol mezi rustem města vlivem efektu "rapture". Pokud je nastaveno na "n", město se rozroste každých n+1 tahů.

en: Chance for conquered building destruction
cs: Šance na zničení budov při dobývání

en: When a player conquers a city, each city improvement has this percentage chance to be destroyed.
cs: Pokud hráč dobyde město,každé vylepšení města má tuto šanci na zničení.

en: Chance of moving into tile after attack
cs: Šance na obsazení pole po útoku

en: If set to 0, combat is Civ1/2-style (when you attack, you remain in place). If set to 100, attacking units will always move into the tile they attacked when they win the combat (and no enemy units remain in the tile). If set to a value between 0 and 100, this will be used as the percent chance of "occupying" territory.
cs: Pokud je nastaveno na 0, boj je ve stylu Civ1/2(pokud útočíš, zůstáváš na místě). Pokud je nastaveno na 100, útočící jednotka se vždy přesune na místo, na které útočí, když vyhraje (a nezbydou tam žádní neřátelé). Hodnota mezi 0 a 100 je použita jako procentuální šance na "obsazení" místa.

en: Reduce city population after attack
cs: Snížit počet obyvatel po útoku

en: National borders
cs: Státní hranice

en: Units inside borders cause no unhappiness
cs: Jednoty ve vnitrozemí nezpůsobí nespokojenost

en: Ability to do diplomacy with other players
cs: Možnosti diplomacie s ostatními hráči

en: Allowed city names
cs: Povolená jména měst

en: Barbarian appearance frequency
cs: Četnost barbarských nájezdů

en: Whether to enable fog of war
cs: Používat clonu války

en: Minimum number of cities for civil war
cs: Minimální počet měst pro občanskou válku

en: A civil war is triggered when a player has at least this many cities and the player's capital is captured. If this option is set to the maximum value, civil wars are turned off altogether.
cs: Občanská válka začne, pokud má hráč alespoň tento počet měst a ztratí hlavní město. Pokud je tato volba nastavena na maximum, je občanská válka celkově zakázána.

en: Turns until player contact is lost
cs: Počet tahů, než je ztracen kontakt s jiným hráčem

en: Players may meet for diplomacy this number of turns after their units have last met, even when they do not have an embassy. If set to zero, then players cannot meet unless they have an embassy.
cs: Hráči se mohou scházet za účelem diplomacie tento počet tahů po té, co se naposledy setkaly jejich jednotky, když nemají ambasádu. Pokud je tato hodnota nastavena na 0, nemohou se sejít, pokud nemají ambasádu.

en: Whether to use natural city names
cs: Jestli použít původní názvy měst

en: If enabled, the default city names will be determined based on the surrounding terrain.
cs: Pokud je povoleno, budou výchozí jména měst nabízena v závislosti na okolním terénu.

en: Players that users are allowed to take
cs: Hráči, které jsou uživatelé oprávněni vzít

en: Whether AI-status toggles with connection
cs: Přepnutí na/z počítačového ovládání

en: Maximum seconds per turn
cs: Maximální čas na kolo (v sekundách)

en: Timeout at least n seconds when enemy moved
cs: Prodleva nejméně n sekund když se přesouvá nepřítel

en: Seconds to let a client's network connection block
cs: Doba blokování spojení s klientem

en: If a network connection is blocking for a time greater than this value, then the connection is closed. Zero means there is no timeout (although connections will be automatically disconnected eventually).
cs: TCP spojení bude ukončeno, pokud je blokováno déle než udává tato volba. Nula znamená, že není použit žádný limit.

en: Max seconds for network buffers to drain
cs: Max sekund pro vyprázdnění síťových bufferů

en: The server will wait for up to the value of this parameter in seconds, for all client connection network buffers to unblock. Zero means the server will not wait at all.
cs: V případě blokovaného TCP spojení bude server čekat uvedenou dobu na odblokování všech klientských spojení. Nula znamená, že server nebude na blokovaná spojení čekat.

en: Seconds between PINGs
cs: Sekund mezi PINGy

en: Time to cut a client
cs: Doba k odpojení klienta

en: If a client doesn't reply to a PING in this time the client is disconnected.
cs: Pokud klient neodpoví na PING během této doby, bude odpojen.

en: Turn-blocking game play mode
cs: Režim dokončování kol

en: Fixed-length turns play mode
cs: Režim fixní délky kola

en: What is in the Demographics report
cs: Co obsahuje Demografický přehled

en: Turns per auto-save
cs: Počet kol před automatickým uložením

en: Savegame compression level
cs: Úroveň komprimace ukládaných her

en: Savegame compression algorithm
cs: Algoritmus komprimace ukládaných her

en: Whether to log player statistics
cs: Logovat statistiky hráčů

en: Geological
cs: Geologické

en: Sociological
cs: Sociologické

en: Economic
cs: Ekonomické

en: Military
cs: Vojenské

en: Scientific
cs: Vědecké

en: Networking
cs: Síťové

en: Vital
cs: Životní

en: Situational
cs: Situační

en: Rare
cs: Řídký

en: Changed
cs: Změněno

en: You need to have a capital in order to launch your spaceship.
cs: Abyste mol(a) vypustit vesmírnou loď musíte mít hlavní město.

en: Your spaceship is already launched!
cs: Vaše vesmírná loď již odstartovala!

en: Your spaceship can't be launched yet!
cs: Vaše vesmírná loď ještě nemůže odstartovat!

en: Spaceship action received, but you don't have a spaceship!
cs: Obdržena akce týkající se kosmické lodi, ale my nemáme kosmickou loď!

en: You can't modify your spaceship after launch!
cs: Nemůžete měnit Vaši kosmickou loď poté co odstartovala!

en: You don't have any unplaced Space Structurals!
cs: Nemáte žádné součásti konstrukce kosmické lodi!

en: That Space Structural would not be connected!
cs: Tuto součást konstrukce nelze připojit!

en: You don't have any unplaced Space Components!
cs: Nemáte žádné nepoužité komponenty kosmické lodi!

en: Your spaceship already has the maximum number of Fuel Components!
cs: Vaše kosmická loď má již plný počet palivových komponent!

en: Your spaceship already has the maximum number of Propulsion Components!
cs: Vaše kosmická loď má již plný počet pohonných komponent!

en: You don't have any unplaced Space Modules!
cs: Nemáte žádné nepoužité moduly kosmické lodi!

en: Your spaceship already has the maximum number of Habitation Modules!
cs: Vaše kosmická loď má již plný počet obytných modulů!

en: Your spaceship already has the maximum number of Life Support Modules!
cs: Vaše kosmická loď má již plný počet modulů pro podporu života!

en: Your spaceship already has the maximum number of Solar Panel Modules!
cs: Vaše kosmická loď má již plný počet slunečních modulů!

en: The %s spaceship has arrived at Alpha Centauri.
cs: Kosmická loď %s dorazila na Alfu Centauri.

en: Without guidance from the capital, the %s spaceship is lost!
cs: Bez navádění z hlavního města je %s kosmická loď ztracena!

en: Concerned citizens point out that the cease-fire with %s will run out soon.
cs: obyvatelé upozorňují, že příměří s %s brzy skončí.

en: The game is already running.
cs: Hra již probíhá.

en: Starting game.
cs: Zahajuji hru.

en: request for unknown report (type %d)
cs: požadavek pro neznámé hlášení (typ %d)

en: Warning: rejecting old client %s
cs: Upozornění: odmítnut starý klient %s

en: Your client is too old. To use this server, please upgrade your client to a Freeciv 2.2 or later.
cs: Váš klient je příliš starý. Pro použití tohoto serveru, prosím aktualizujte klienta na Freeciv 2.2 nebo novější.

en: You are not allowed to edit.
cs: Nemáte povoleno upravovat.

en: %s nation is already in use.
cs: %s národ je již použit.

en: %s is the %s ruler %s.
cs: %s je %s vládce %s.

en: %s rules the %s.
cs: %s vládne %s.

en: Ruleset directory "%s" not found
cs: Adresář s pravidly "%s" nebyl nalezen

en: The game is over...
cs: Hra je u konce...

en: Can't use an empty name.
cs: Nelze použít prázdné jméno.

en: That name exceeds the maximum of %d chars.
cs: Jméno je delší než maximální počet znaků %d.

en: That name is not allowed.
cs: Toto jméno není povoleno.

note: TRANS: ambiguous command
en: (ambiguous)
cs: (nejednoznačný)

en: Name is empty, so cannot be a player.
cs: Jméno je prázdné, takže se nemůže jednat o hráče.

en: Name is too long, so cannot be a player.
cs: Jméno je příliš dlouhé, takže se nemůže jednat o hráče.

en: Player name prefix '%s' is ambiguous.
cs: Začátek jména hráče '%s' je nejednoznačný.

en: No player by the name of '%s'.
cs: Neexistuje žádný hráč se jménem '%s'.

en: Unexpected match_result %d (%s) for '%s'.
cs: Neočekávaná hodnota match_result %d (%s) pro '%s'.

en: Name is empty, so cannot be a connection.
cs: Jméno je prázdné, takže se nemůže jednat o spojení.

en: Name is too long, so cannot be a connection.
cs: Jméno je příliš dlouhé, takže se nemůže jednat o spojení.

en: Connection name prefix '%s' is ambiguous.
cs: Začátek jména spojení '%s' je nejednoznačný.

en: No connection by the name of '%s'.
cs: Neexistuje žádné spojení se jménem '%s'.

en: Open metaserver connection to [%s].
cs: Otevřít metaserver spojení k [%s].

en: Close metaserver connection to [%s].
cs: Zavřít metaserver spojení k [%s].

en: Metaserver connection is open.
cs: Spojení s metaserverem je navázáno.

en: Metaserver connection is closed.
cs: Spojení s metaserverem je ukončeno.

en: Metaserver connection is already open.
cs: Spojení s metaserverem je již navázáno.

en: Metaserver connection is already closed.
cs: Spojení s metaserverem je již ukončeno.

en: Metaserver patches string set to '%s'.
cs: Patches string metaserveru nastaven na '%s'.

en: Metaserver patches string set to '%s', not reporting to metaserver.
cs: Patches string metaserveru nastaven na '%s', nebude se posílat metaserveru.

en: Metaserver message string set to '%s'.
cs: Message string metaserveru nastaven na '%s'.

en: Metaserver message string set to '%s', not reporting to metaserver.
cs: Zprávový string metaserveru nastaven na '%s', nebude se posílat metaserveru.

en: Metaserver is now [%s].
cs: Metaserver je nyní [%s].

en: %s is now under AI control.
cs: %s nyní ovládá počítač.

en: %s is now under human control.
cs: %s je nyní ovládán člověkem.

en: Failed to create new player %s.
cs: Selhalo vytvoření nového hráče %s.

en: A player already exists by that name.
cs: Hráč s tímto jménem již existuje.

en: A user already exists by that name.
cs: Hráč s tímto jménem již existuje.

en: Can't add more players, server is full.
cs: Server je plný, nelze přidávat další hráče.

en: Removed player %s from the game.
cs: Hráč %s byl odstraněn ze hry.

en: Name "%s" disallowed for security reasons.
cs: Jméno "%s" je z bezpečnostních důvodů nemožné.

en: Cannot read command line scriptfile '%s'.
cs: Nelze přečíst soubor skriptu '%s' uvedený v příkazové řádce.

en: Could not read script file '%s'.
cs: Nelze přečíst soubor skriptu '%s'.

en: Could not write script file '%s'.
cs: Nelze zapisovat do souboru skriptu '%s'.

en: You cannot use the write command on this server for security reasons.
cs: Příkaz write nelze na tomto serveru z bezpečnostních důvodů použít.

en: Cannot decrease command access level '%s' for connection '%s'; you only have '%s'.
cs: Nelze snížit příkazovou přístupovou úroveň '%s' pro spojení '%s'; máte pouze '%s'.

en: Command access level set to '%s' for connection %s.
cs: Úroveň oprávnění pro spojení %2$s nastavena na '%1$s'

en: Command access levels in effect:
cs: Platné úrovně oprávnění:

en: Command access level for new connections: %s
cs: Úroveň oprávnění pro nová spojení: %s

en: Command access level for first player to take it: %s
cs: Úroveň oprávnění pro prvního hráče, který o ní požádá: %s

en: Cannot increase command access level to '%s'; you only have '%s' yourself.
cs: Nelze zvýšit úroveň oprávnění na '%s'; máte pouze oprávnění '%s'.

en: Command access level set to '%s' for new players.
cs: Příkazová přístupová úroveň je nastavena na '%s' pro nové hráče.

en: Command access level set to '%s' for first player to grab it.
cs: Příkazová přístupová úroveň nastavena na '%s' pro prvního hráče pro převzetí.

en: You already have command access level '%s' or better.
cs: Máte již úroveň oprávnění '%s' nebo lepší.

en: Invalid argument %d.
cs: Neplatný argument %d.

en: Usage:
    %s
cs: Použití:
    %s

en: Dynamic timeout set to %d %d %d %d
cs: Dynamický čas na kolo nastaven na %d %d %d %d

note: TRANS: <untranslated name> - translated short help
en: Option: %s  -  %s
cs: Volba: %s  -  %s.

note: TRANS: <untranslated name>
en: Option: %s
cs: Volba: %s

en: Description:
cs: Popis:

en: Status: %s
cs: Stav: %s

en: changeable
cs: změnitelné

en: fixed
cs: neměnné

en: Explanations are available for the following server options:
cs: Pro následující volby serveru je dostupné vysvětlení:

en: No explanation for that yet.
cs: Zatím bez vysvětlení.

en: Ambiguous option name.
cs: Nejednoznačné jméno volby.

en: Server Operator: %s
cs: Operátor serveru: %s

en: Player '%s' now has AI skill level '%s'.
cs: Hráč '%s' ovládaný počítačem má nyní úroveň nastavenu na '%s'.

en: %s is not controlled by the AI.
cs: %s není počítačem ovládaný hráč.

en: Default AI skill level set to '%s'.
cs: Výchozí schopnosti umělé inteligence nastaveny na '%s'.

en: This command is client only.
cs: Tento příkaz je pouze pro klienta.

en: Only players may use the away command.
cs: Pouze hráči mohou použít příkaz away.

en: %s set to away mode.
cs: %s se nastavil na away mód.

en: %s returned to game.
cs: %s se vrátil(a) do hry.

en: Sorry, you do not have access to view option '%s'.
cs: Lituji, ale nemáte oprávnění k prohlížení volby '%s'.

en: Unknown option '%s'.
cs: Neznámá volba '%s'.

en: Current ruleset directory is "%s"
cs: Současný adresář s pravidly je: "%s"

en: All options
cs: Všechny možnosti

en: Vital options
cs: Rozhodující možnosti

en: Situational options
cs: Situační možnosti

en: Rarely used options
cs: Zřídka používané možnosti

en: Option
cs: Volba

en: Cannot change teams once game has begun.
cs: Nelze měnit týmy po spuštění hry.

en: Cannot team a barbarian.
cs: Nelze být v týmu s barbary.

en: Player %s set to team %s.
cs: Hráč %s je v týmu %s.

en: There are no votes going on.
cs: Neprobíhá žádné hlasovaní.

en: You are not allowed to use this command.
cs: Nemáte povoleno používat tento příkaz.

en: The argument "%s" is ambiguous.
cs: Argument "%s" je nesprávný.

en: There are no votes running.
cs: Neprobíhá žádné hlasovaní.

en: other vote running | other votes running
cs[0]: jiná volba probíhá
cs[1]: jiné volby probíhají
cs[2]: jiných voleb probíhá

en: Value must be an integer.
cs: Hodnota musí být celé číslo.

note: TRANS: "vote" as a process
en: No such vote (%d).
cs: Žádné hlasování (%d).

en: You voted for "%s"
cs: Zvolili jste "%s".

en: You voted against "%s"
cs: Hlasoval jsi proti "%s"

en: Can only use this command once game has begun.
cs: Tento příkaz lze použít jednou po zahájení hry.

en: %s diplomacy no longer debugged
cs: %s dipolomacie se již neladí

en: %s diplomacy debugged
cs: %s diplomacie se ladí

en: %s tech no longer debugged
cs: %s technologie se již neladí

en: %s tech debugged
cs: %s technologie se ladí

en: players=%d cities=%d citizens=%d units=%d
cs: hráčů=%d měst=%d obyvatel=%d jednotek=%d

en: Value 2 & 3 must be integer.
cs: Hodnota 2 a 3 musí být celé číslo.

en: Bad map coordinates.
cs: Špatné koordináty mapy.

en: No city at this coordinate.
cs: Na těchto koordinátech není město.

en: %s no longer debugged
cs: %s se již neladí

en: Ferry system is no longer in debug mode.
cs: Přepravní systém již není v ladícím módu.

en: Ferry system in debug mode.
cs: Přepravní systém v ladícím režimu.

en: Value 2 must be integer.
cs: Hodnota 2 musí být celé číslo.

en: Unit %d does not exist.
cs: Jednotka %d neexistuje.

en: The parameter %s should only contain +- and 0-9.
cs: Parametr %s by měl obsahovat pouze znaky +- a číslice 0-9.

en: You cannot take a new player because there are no free player slots.
cs: Nemůžete přebrat nového hráče, protože nejsou volné sloty pro hráče.

en: Sorry, one can't observe globally in this game.
cs: Lituji, ale nikdo nemůže pozorovat celou hru.

en: Sorry, one can't observe barbarians in this game.
cs: Lituji, žádné pozorování barbarů v této hře.

en: Sorry, one can't take barbarians in this game.
cs: Lituji, nelze převzít barbary v této hře.

en: Sorry, one can't observe dead players in this game.
cs: Lituji, nelze pozorovat mrtvé hráče v této hře.

en: Sorry, one can't take dead players in this game.
cs: Lituji, nelze převzít mrtvé hráče v této hře.

en: Sorry, one can't observe AI players in this game.
cs: Lituji, nelze pozorovat počítačem ovládané hráče v této hře.

en: Sorry, one can't take AI players in this game.
cs: Lituji, nelze přezvít počítačem ovládané hráče v této hře.

en: Sorry, one can't observe human players in this game.
cs: Lituji, nelze pozorovat hráče v této hře.

en: Sorry, one can't take human players in this game.
cs: Lituji, nelze přebírat hráče v této hře.

en: Sorry, one can't observe in this game.
cs: Lituji, nelze pozorovat v této hře.

en: Sorry, one can't take players in this game.
cs: Lituji, nelze přebírat hráče v této hře.

en: Sorry, one can't take players already connected in this game.
cs: Lituji, ale nemůžeš převzít již připojeného hráče.

en: %s already controls %s. Using 'observe' would remove %s
cs: %s již ovládá %s. Použití 'observe' odebere %s

en: %s is already observing %s.
cs: %s již pozoruje %s.

en: %s is already observing.
cs: %s již pozoruje.

en: %s now observes %s
cs: %s nyní pozoruje %s

en: %s now observes
cs: %s nyní pozoruje

en: Human
cs: Člověk

en: Alive
cs: Aktivní

en: Dead
cs: Mrtvý

en: You can not detach other users.
cs: Nemůžete odpojit jiné hráče.

en: %s is not attached to any player.
cs: %s není připojen k žádnému hráči.

en: %s detaching from %s
cs: %s se odpojuje od %s

en: %s no longer observing.
cs: %s již nepozoruje.

en: Cannot find savegame or scenario with the name "%s".
cs: Nelze nalézt uloženou hru nebo scénář s názvem "%s".

en: This setting can't be modified after the game has started.
cs: Toto nastavení nelze změnit poté co byla hra zahájena.

en: Ruleset directory is already "%s"
cs: Adresář s pravidly nastaven na "%s"

en: Ruleset directory set to "%s"
cs: Adresář s pravidly nastaven na "%s"

en: Goodbye.
cs: Neshledanou.

en: Sorry, you are not allowed to use server commands.
cs: Lituji, ale nemáte povoleno používat příkazy serveru.

en: Warning: '%s' interpreted as '%s', but it is ambiguous.  Try '%shelp'.
cs: Varování: '%s' iterpretováno jako '%s', ale je nejednoznačně.  Zkuste '%shelp'.

note: TRANS: "vote" as a process
en: Your new vote canceled your previous vote.
cs: Váš nový hlas zrušil vaše předchozí hlasování.

en: (server prompt)
cs: (prompt serveru)

en: Ending the game. The server will restart once all clients have disconnected.
cs: Končí se hra. Server restartuje po odpojení všech klientů.

en: Cannot end the game: no game running.
cs: Nelze ukončit hru: žádná hra neběží.

en: You cannot surrender now.
cs: Nyní nemůžete kapitulovat.

en: All players are ready; starting game.
cs: Všichni hráči připraveni; startuji hru.

note: TRANS: given when /start is invoked during gameover.
en: Cannot start the game: the game is waiting for all clients to disconnect.
cs: Nelze zahájit hru: hra čeká na odpojení všech klientů.

note: TRANS: given when /start is invoked while the game * is running.
en: Cannot start the game: it is already running.
cs: Nelze zahájit hru: hra již běží.

en: Cutting connection %s.
cs: Ruším spojení s %s.

note: TRANS: <untranslated name> - translated short help
en: Command: %s  -  %s
cs: Příkaz: %s  -  %s

note: TRANS: <untranslated name>
en: Command: %s
cs: Příkaz: %s

en: Synopsis:
cs: Použití:

en: Level: %s
cs: Úroveň: %s

en: The following server commands are available:
cs: Server podporuje následující příkazy:

en: Help argument '%s' is ambiguous.
cs: Argument '%s' příkazu help je nejednoznačný.

en: No match for help argument '%s'.
cs: Příkaz help nenalezl žádnou shodu pro argument '%s'.

en: List of connections to server:
cs: Seznam spojení k server:

en: <no connections>
cs: <žádná spojení>

en: List of players:
cs: Seznam hráčů:

en: <no players>
cs: <žádní hráči>

en: , ready
cs: , připraven

en: , not ready
cs: , nepřipraven

en: , Dead
cs: , mrtvý

en: , difficulty level %s
cs: , úroveň obtížnosti %s

note: TRANS: preserve leading space
en:  (observer mode)
cs:  (režim pozorovatele)

en: List of teams:
cs: Seznam týmů:

en: Discovery of %s makes the government form %s available. You may want to start a revolution.
cs: Objev %s učinil dostupnou novou formu státního zřízení %s. Můžete začít revoluci.

en: Learned %s. Our scientists focus on %s; goal is %s.
cs: Objeveno %s. Naši vědci se zaměřili na %s; cílem je %s.

en: The %s stole %s from you!
cs: %s nám ukradli %s!

en: Illegal packet, can't upgrade %s (yet).
cs: Neplatný paket, nemohu vylepšit %s (prozatím).

en: No units could be upgraded.
cs: Žádné jednotky nemohou být vylepšeny.

note: TRANS: "Trireme cannot move ..."
en: %s cannot move that far from the coast line.
cs: %s se nemůže vzdálit tak daleko od pobřeží.

en: The nuclear attack on %s was avoided by your SDI defense.
cs: Vaše SDI obrana zabránila atomovému útoku na město %s.

en: Cannot attack unless you declare war first.
cs: Nelze útočit dokud nevyhlásíte válku.

en: %s can only move into your own zone of control.
cs: %s se může pohybovat jen v našich zónach kontroly.

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route here!
cs: Lituji, ale jednotka %s zde nemůže založit obchodní cestu!

en: Your %s has run out of hit points.
cs: Vaší jednotce %s došly síly.

en: Your %s has returned to refuel.
cs: Jednotka %s se vrátila dotankovat.

en: Teleported your %s to %s.
cs: Teleportována jednotka %s do %s.

note: TRANS: A unit is disbanded to resolve stack conflicts.
en: Disbanded your %s.
cs: Rozpuštěn náš %s.

en: Unable to defend %s, %s has lost the game.
cs: Nelze bránit %s, %s prohrál hru.

en: Losing %s meant losing the game! Be more careful next time!
cs: Ztráta %s znamená prohru ve hře! Buďte příště více opatrnější!

en: %s lost when %s was lost.
cs: Jednotka %s ztracena spolu s jednotkou %s.

en: %s escaped the destruction of %s, and fled to %s.
cs: Jednotka %s unikla před zničením %s a stáhla se do %s.

en: Your %s was nuked by %s.
cs: Na náš %s podnikli %s jaderný útok!

en: yourself
cs: Vy

en: %s was nuked by %s.
cs: Na %s podnikli %s jaderný útok!

en: You nuked %s.
cs: Při atomovém útoku jste ozářil(a) město %s.

en: %s transported successfully.
cs: Jednotka %s byla úspěšně transportována.

en: This unit cannot paradrop into %s.
cs: Tato jednotka nemůže provést výsadek do %s.

en: Your %s paradropped into the %s and was lost.
cs: Jednotka %s vysazena do %s a ztracena.

en: Your %s was killed by enemy units at the paradrop destination.
cs: Jednotka %s byla zabita nepřátelskými jednotkami v místě výsadku.

en: Your %s has invalid orders.
cs: Jednotka %s má neplatné rozkazy.

en: Empty argument for "%s".
cs: Prázdný argument pro "%s".

en: Missing argument for "%s".
cs: Chybějící argument pro "%s".

en: Bad log level "%s".
cs: Špatná úroveň logování "%s".

en: Bad log level %d in "%s".
cs: Špatná úroveň logování %d v "%s".

en: Badly formed log level argument "%s".
cs: Špatně zformovaný argument úrovně logování "%s".

en: Empty filename in log level argument "%s".
cs: Prázdné jméno souboru v argumentu úrovně logování "%s".

en: Couldn't open logfile: %s for appending "%s".
cs: Nemohu otevřít log soubor: %s pro přidávání. "%s".

en: last message repeated %d time | last message repeated %d times
cs[0]: Poslední zpráva opakována %d x
cs[1]: Poslední zpráva opakována %d x
cs[2]: Poslední zpráva opakována %d x

note: TRANS: preserve leading space
en:  (total %d repeat) |  (total %d repeats)
cs[0]:  (celkem %d opakování)
cs[1]:  (celkem %d opakování)
cs[2]:  (celkem %d opakování)

note: TRANS: "...: <externally translated error string>."
en: Could not read data directory %s: %s.
cs: Nelze přečíst datový adresář %s: %s.

en: %s: Fatal error: you're trying to run me as superuser!
cs: %s: Kritická chyba: snažíte se spustit program jako superuživatel!

en: Use a non-privileged account instead.
cs: Použijte neprivilegovaný uživatelský účet.

en: exact match
cs: přesná shoda

en: only match
cs: jediná shoda

en: ambiguous
cs: nejednoznačné

en: empty
cs: prázdné

en: too long
cs: příliš dlouhé

en: non-match
cs: neshoda

en: error %ld (failed FormatMessage)
cs: chyba %ld (selhalo FormatMessage)

en: error %d (compiled without strerror)
cs: chyba %d (přeloženo bez strerror)
