Freeciv 2.1-beta1 - en to sv translation catalogue (3804 entries)

en: Food
sv: Mat-

en: Shield
sv: Sköld

en: Trade
sv: Handel

en: Gold
sv: Guld

en: Luxury
sv: Överflöd

en: Science
sv: Forskning

en: ?obsolete:O
sv: ?föråldrat:F

en: ?redundant:*
sv: *

en: ?built:B
sv: ?byggt:B

en: ?wonder:w
sv: ?underverk:u

en: %s from %s
sv: %s från %s

en:  (connection incomplete)
sv:  (ofullständig anslutning)

en:  (player %s)
sv:  (spelare %s)

en:  (observer)
sv:  (iakttagare)

en: Report
sv: Redogörelse

en: ?attitude:Genocidal
sv: ?attitude:Massmordsbenägen

en: ?attitude:Belligerent
sv: ?attitude:Aggressiv

en: ?attitude:Hostile
sv: ?attitude:Fientlig

en: ?attitude:Uncooperative
sv: ?attitude:Ohjälpsam

en: ?attitude:Uneasy
sv: ?attitude:Nervös

en: ?attitude:Neutral
sv: ?attitude:Likgiltig

en: ?attitude:Respectful
sv: ?attitude:Vördsam

en: ?attitude:Helpful
sv: ?attitude:Hjälpsam

en: ?attitude:Enthusiastic
sv: ?attitude:Entusiastisk

en: ?attitude:Admiring
sv: ?attitude:Beundrande

en: ?attitude:Worshipful
sv: ?attitude:Dyrkande

en: ?diplomatic_state:Armistice
sv: ?diplomatic_state:vapenvila

en: ?diplomatic_state:War
sv: ?diplomatic_state:krig

en: ?diplomatic_state:Cease-fire
sv: ?diplomatic_state:vapenstillestånd

en: ?diplomatic_state:Peace
sv: ?diplomatic_state:fred

en: ?diplomatic_state:Alliance
sv: ?diplomatic_state:förbund

en: ?diplomatic_state:Never met
sv: ?diplomatic_state:aldrig mötts

en: ?diplomatic_state:Team
sv: ?diplomatic_state:lag

note: TRANS: (none) as in "Resources: (none)".
en: (none)
sv: (ingen)

en: %s units
sv: %s enheter

en: Size %d
sv: Storlek %d

note: TRANS: Obscure ruleset error
en: tech "%s": requires itself
sv: teknologin "%s" kräver sig själv

note: TRANS: "Unknown" tech
en: (Unknown)
sv: (Okänd)

note: TRANS: "None" tech
en: None
sv: Inget

en: Future Tech. %d
sv: Framtidsteknologi %d

en: Future Tech.
sv: Framtidsteknologi.

en: Road
sv: Väg

en: Irrigation
sv: Bevattning

en: Railroad
sv: Järnväg

en: Mine
sv: Gruva

en: Pollution
sv: Utsläpp

en: Fortress
sv: Fästning

en: Airbase
sv: Flygbas

en: Fallout
sv: Nedfall

en: Idle
sv: Overksam

en: Fortifying
sv: Befästande

en: Fortified
sv: Befäst

en: Sentry
sv: Vakta

en: Pillage
sv: Plundra

en: Goto
sv: Gå till

en: Explore
sv: Utforska

en: Transform
sv: Förändra

en: Unknown
sv: Okänd

en: Moves
sv: Drag

en: Upgrade %s to %s for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
sv: Ersätt %s med %s för %d guld?
    Skattkistan innehåller %d guld.

en: Sorry, cannot upgrade %s (yet).
sv: Kan (ännu) inte ersätta %s.

en: Upgrading %s to %s costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
sv: Att ersätta %s med %s kostar %d guld.
    Skattkistan innehåller %d guld.

en: You can only upgrade units in your cities.
sv: Kan endast ersätta enheter i städer.

en: Upgrading this %s would strand units it transports.
sv: Ersättande av denna %s skulle strandsätta enheter som den fraktar.

en:  and
sv:  och

en: (beta version)
sv: (betaversion)

en: betatest version
sv: betatestversion

en: January
sv: januari

en: February
sv: februari

en: March
sv: mars

en: April
sv: april

en: May
sv: maj

en: June
sv: juni

en: July
sv: juli

en: August
sv: augusti

en: September
sv: september

en: October
sv: oktober

en: November
sv: november

en: December
sv: december

en: THIS IS A BETA VERSION
    Freeciv %s will be released in
    %s, at %s
sv: DETTA ÄR EN BETAVERSION
    Freeciv %s kommer att ges ut i
    %s, hos %s

en: 'Cause civilization should be free!
sv: Ty civilization bör vara fritt!

en: You are running Freeciv without using iconv.  Unless
    you are using the latin1 character set, some characters
    may not be displayed properly.  You can download iconv
    at http://gnu.org/.
sv: Du kör Freeciv utan iconv. Om du använder en tecken-
    uppsättning utöver latin1 kan det hända att vissa
    bokstäver inte visas korrekt. Du kan hämta hem iconv
    från http://gnu.org/.

note: TRANS: "Could not convert text from <encoding a> to <encoding b>:" * TRANS: <error string>."
en: Could not convert text from %s to %s: %s
sv: Kunde inte konvertera text från %s till %s: %s

en: Bad log level "%s".
sv: "%s" är ett dåligt loggningsläge.

en: Bad log level %d in "%s".
sv: Loggningsläget %d är inte tillåtet i "%s".

en: Freeciv must be compiled with the DEBUG flag to use debug level %d.
sv: Freeciv måste kompileras med DEBUG-flaggan för att användas med avlusningsläge %d.

en: Badly formed log level argument "%s".
sv: Felaktigt sammansatt loggningslägesargument "%s".

en: Not an integer: '%s'
sv: Ej heltal: "%s"

en: Empty filename in log level argument "%s".
sv: Tomt filnamn i loggningslägesargumentet "%s".

en: Couldn't open logfile: %s for appending "%s".
sv: Kunde inte öppna loggfilen: %s för tillfogning"%s".

en: last message repeated %d time | last message repeated %d times
sv[0]: Det senaste meddelandet har upprepats %d gång.
sv[1]: Det senaste meddelandet har upprepats %d gånger.

en:  (total %d repeat) |  (total %d repeats)
sv[0]:  (Sammanlagt %d upprepning.)
sv[1]:  (Sammanlagt %d upprepningar.)

en: Empty argument for "%s".
sv: Tomt argument för "%s".

en: Missing argument for "%s".
sv: Argument saknas för "%s".

en: %d BC
sv: %d f. Kr.

en: %d AD
sv: %d e. Kr.

en: FREECIV_PATH is set but empty; using default path instead.
sv: FREECIV_PATH är satt men tom; använder standardsökvägen i stället.

en: Could not read data directory %s: %s.
sv: Kunde inte läsa datakatalogen %s: %s.

en: The data path may be set via the environment variable FREECIV_PATH.
sv: Datasökvägen kan sättas med omgivningsvariabeln FREECIV_PATH.

en: Current data path is: "%s"
sv: Den nuvarande datasökvägen är "%s".

en: The "%s" file is required ... aborting!
sv: Filen "%s" krävs ... avbryter!

en: %s: Fatal error: you're trying to run me as superuser!
sv: %s: Allvarligt fel: du försöker köra mig som användare med fullständiga rättigheter!

en: Use a non-privileged account instead.
sv: Använd ett konto med begränsade rättigheter i stället.

en: exact match
sv: exakt träff

en: only match
sv: enda träff

en: ambiguous
sv: flertydigt

en: empty
sv: tom

en: too long
sv: för lång

en: non-match
sv: icketräff

en: error %d (compiled without strerror)
sv: fel %d (kompilerad utan strerror)

en: The %s have stopped building The %s in %s.
sv: %s ha avbrutit bygget av %s i %s.

en: The %s have started building The %s in %s.
sv: %s ha börjat bygga %s i %s.

en: %s is selling %s (not needed) for %d.
sv: %s säljer %s (som ej behövs) för %d.

en: *%s (AI)* In away mode AI can't sign such a treaty.
sv: *%s (datorstyrd)* Datorstyrd spelare i bortaläge kan inte anta ett sådant avtal

en: *%s (AI)* First break alliance with %s, %s.
sv: *%s (datorstyrd)* Bryt först förbundet med %s, %s

en: *%s (AI)* Let us first cease hostilies, %s.
sv: *%s (datorstyrd)* Låtom oss först upphöra med fientligheter, %s

en: *%s (AI)* I wish to see you keep the current ceasefire for a bit longer first, %s.
sv: *%s (datorstyrd)* Jag vill se att du kan hålla vårt vapenstillestånd först, %s.

en: *%s (AI)* I simply do not trust you with an alliance yet, %s.
sv: *%s (datorstyrd)* Jag litar ännu inte på dig såpass att jag vågar ingå ett förbund med dig, %s

en: *%s (AI)* I do not know the city you mention.
sv: *%s (datorstyrd)* Jag känner inte till staden du nämner.

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is not safe.
sv: *%s (datorstyrd)* Jag är rädd för att det inte äro vist att dela anblick med Er.

en: *%s (AI)* This deal was not very good for us, %s!
sv: *%s (datorstyrd)* Det här är inte ett acceptabelt avtal, %s!

en: *%s (AI)* Welcome into our alliance %s!
sv: *%s (datorstyrd)* Välkommen i vårt förbund %s!

en: *%s (AI)* Yes, may we forever stand united, %s.
sv: *%s (datorstyrd)* Ja, må vi stå enade för evigt, %s

en: *%s (AI)* Yes, peace in our time!
sv: *%s (datorstyrd)* Ja, fred i vår tid!

en: *%s (AI)* Agreed. No more hostilities, %s.
sv: *%s (datorstyrd)* Låt gå. Inga fler fientligheter, %s

en: *%s (AI)* Greetings %s! May we suggest a ceasefire while we get to know each other better?
sv: *%s (datorstyrd)* Var hälsad %s! Får vi lov att föreslå ett vapenstillestånd medan vi lär känna varandra bättre?

en: *%s (AI)* Space will never be yours.
sv: *%s (datorstyrd)* Rymden må aldrig bli din.

en: *%s (AI)* I have tolerated your vicious antics long enough! To war!
sv: *%s (datorstyrd)* Jag har fått stå ut med dina nycker länge nog! Nu drar vi ut i krig!

en: *%s (AI)* Peace in ... some other time.
sv: *%s (datorstyrd)* Fred i ... någon annan tid

en: *%s (AI)* Finally I get around to you! Did you really think you could get away with your crimes?
sv: *%s (datorstyrd)* Slutligen möts vi! Trodde du verkligen att du skulle komma undan med dina förbrytelser?

en: *%s (AI)* Your covert hostilities brought this war upon you!
sv: *%s (datorstyrd)* Dina skumraskaffärer har kostat dig detta krig!

en: *%s (AI)* Your aggression against %s was your last mistake!
sv: *%s (datorstyrd)* Dina fientligheter mot %s var ditt sista mistag!

en: *%s (AI)* We will be launching an all-out war against %s in %d turn to stop the spaceship launch. | *%s (AI)* We will be launching an all-out war against %s in %d turns to stop the spaceship launch.
sv[0]: *%s (datorstyrd)* Jag kommer starta krig mot %s om %d omgång för att sätta stopp för dennes rymdskepp.
sv[1]: *%s (datorstyrd)* Jag kommer starta krig mot %s om %d omgångar för att sätta stopp för dennes rymdskepp.

en: *%s (AI)* Your aid in this matter will be expected. Long live our glorious alliance!
sv: *%s (datorstyrd)* Jag ser fram emot din hjälp i detta ärende. Länge leve vårt storslagna förbund!

en: *%s (AI)* %s has grossly violated his treaties with us for own gain.  We will answer in force in %d turn and expect you to honour your alliance with us and do likewise! | *%s (AI)* %s has grossly violated his treaties with us for own gain.  We will answer in force in %d turns and expect you to honour your alliance with us and do likewise!
sv[0]: *%s (datorstyrd)* %s har gjort grava överträdelser på sina förpliktelser för egen vinnings skull. Jag kommer förklara krig om %d omgång och förväntar mig att ni gör detsamma!
sv[1]: *%s (datorstyrd)* %s har gjort grava överträdelser på sina förpliktelser för egen vinnings skull. Jag kommer förklara krig om %d omgångar och förväntar mig att ni gör detsamma!

en: *%s (AI)* We intend to pillage and plunder the rich civilization of %s. We declare war in %d turn. | *%s (AI)* We intend to pillage and plunder the rich civilization of %s. We declare war in %d turns.
sv[0]: *%s (datorstyrd)* Jag har för avsikt förklara krig mot %s om %d omgång för att plundra dem på deras rikedomar.
sv[1]: *%s (datorstyrd)* Jag har för avsikt förklara krig mot %s om %d omgångar för att plundra dem på deras rikedomar.

en: *%s (AI)* If you want a piece of the loot, feel free to join in the action!
sv: *%s (datorstyrd)* Önskar du ha del i krigsbytet så varsågod att ta del i kampen också.

en: *%s (AI)* We have had it with %s. Let us tear this pathetic civilization apart. We declare war in %d turn. | *%s (AI)* We have had it with %s. Let us tear this pathetic civilization apart. We declare war in %d turns.
sv[0]: *%s (datorstyrd)* Jag har fått nog av %s. Tiden har kommit att slita dem i stycken. Jag förklarar krig om %d omgång.
sv[1]: *%s (datorstyrd)* Jag har fått nog av %s. Tiden har kommit att slita dem i stycken. Jag förklarar krig om %d omgångar.

en: *%s (AI)* As our glorious allies, we expect your help in this war.
sv: *%s (datorstyrd)* Jag förutsätter att ni, min betrodde bundsförvant, medverkar i detta krig.

en: *%s (AI)* We will honour our alliance and declare war on %s in %d turn.  Hold on - we are coming! | *%s (AI)* We will honour our alliance and declare war on %s in %d turns.  Hold on - we are coming!
sv[0]: *%s (datorstyrd)* Jag har för avsikt att hedra vårt förbund och förklara krig mot %s om %d omgång. Håll ut - vi är på väg!
sv[1]: *%s (datorstyrd)* Jag har för avsikt att hedra vårt förbund och förklara krig mot %s om %d omgångar. Håll ut - vi är på väg!

en: *%s (AI)* We will honour our alliance with %s and declare war on %s in %d turns.  We expect you to do likewise. | *%s (AI)* We will honour our alliance with %s and declare war on %s in %d turns.  We expect you to do likewise.
sv[0]: *%s (datorstyrd)* Jag har för avsikt att hedra mitt förbund med %s och förklara krig mot %s om %d omgång. Vi förutsätter att ni gör detsamma.
sv[1]: *%s (datorstyrd)* Jag har för avsikt att hedra mitt förbund med %s och förklara krig mot %s om %d omgångar. Vi förutsätter att ni gör detsamma.

en: *%s (AI)* Your attempt to conquer space for yourself alone betray your true intentions, and I will have no more of our alliance!
sv: *%s (datorstyrd)* Ditt försök att erövra utrymme för endast dig själv avslöjar dina sanna avsikter, så jag har nog av vårt förbund!

en: *%s (AI)* Your attempt to unilaterally dominate outer space is highly offensive.
sv: *%s (datorstyrd)* Ditt försök att ensam härska i yttre rymden är mycket anstötligt.

en: *%s (AI)* If you do not stop constructing your spaceship, I may be forced to take action!
sv: *%s (datorstyrd)* Såvida du inte avbrytter ditt rymdskeppsbygge måste jag vidtaga åtgärder!

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is no longer safe.
sv: *%s (datorstyrd)* Jag är rädd för att det inte längre äro vist att dela anblick med Er.

en: *%s (AI)* Greetings our most trustworthy ally. We call upon you to destroy our enemy, %s.
sv: *%s (datorstyrd)* Var hälsad vår mest pålitliga bundsförvant, vi uppmanar er att utplåna vår fiende, %s

en: *%s (AI)* Greetings ally, I see you have not yet made war with our enemy, %s. Why do I need to remind you of your promises?
sv: *%s (datorstyrd)* Vad hälsad bundsförvant, jag ser att du ännu inte har förklarat krig mot vår fiende, %s. Varför behöver jag påminna dig om dina löften?

en: *%s (AI)* Dishonoured one, we made a pact of alliance, and yet you remain at peace with our mortal enemy, %s! This is unacceptable; our alliance is no more!
sv: *%s (datorstyrd)* Din usling, vi slöt ett förbund, men du har fortfarande fred med vår dödsfiende, %s! Detta är ej godtagbard, vårt förbund har upphört.

en: *%s (AI)* Greetings friend, may we suggest making a common cause and join in an alliance?
sv: *%s (datorstyrd)* Var hälsad vän, får jag föreslå att vi ingår ett förbund med varandra?

en: *%s (AI)* Greetings neighbour, may we suggest more peaceful relations?
sv: *%s (datorstyrd)* Var hälsad granne, vad sägs om ett fredsfördrag?

en: *%s (AI)* We have been savagely attacked by %s, and we need your help! Honour our glorious alliance and your name will never be forgotten!
sv: *%s (datorstyrd)* Jag har blivit brutalt överfallen av %s och är i behov av hjälp! Hedra vårt förbund och eder hjälpsamhet må inte gå förbi obemärkt!

en: Barbarians gain a leader by the name %s.  Dangerous times may lie ahead.
sv: Barbarledaren %s sprider skräck i världen. Vi kan gå svåra år till mötes.

en: Native unrest near %s led by %s.
sv: Infödingsuppror nära %s lett av %s.

en: Sea raiders seen near %s!
sv: Sjörövare siktade nära %s!

en: You don't have a worker here.
sv: Vi ha ingen arbetare här.

en: You have already sold something here this turn.
sv: Vi ha redan sålt något här denna omgång.

en: You sell %s in %s for %d gold.
sv: Vi sålde %s i %s för %d guld.

en: Cannot buy in city created this turn.
sv: Kan inte köpa i stad samma omgång som den grundats.

en: You have already bought this turn.
sv: Vi ha redan köpt den här omgången.

en: You don't buy %s!
sv: Vi köpte inte %s!

en: Can't buy units when city is in disorder.
sv: Kan inte köpa enheter i stad som är i uppror.

en: %d gold required.  You only have %d gold.
sv: %d guld krävs och vi ha bara %d guld.

en: You have bought this turn, can't change.
sv: Ändring ej tillåten efter köp samma omgång.

en: You already have a city called %s.
sv: Vi har redan en stad med namnet %s.

en: A city called %s already exists.
sv: En stad med namnet %s finns redan.

en: Can't use %s as a city name. It is reserved for %s.
sv: Kan inte använda %s som stadsnamn. Det är förbehållet %s.

en: %s is not a valid name. Only ASCII or ruleset names are allowed for cities.
sv: %s är ej ett giltigt namn. När du matar in ett egen namn är endast ASCII tillåtna för städer.

en: City no. %d
sv: Stad nr %d

en: A poorly-named city
sv: En dåligt namngiven stad

en: Changed homecity of %s to %s.
sv: Ändrade hemstad för %s till %s.

en: Transfered %s in %s from %s to %s.
sv: Överförde %s till %s från %s till %s.

en: Transfered %s from %s to %s.
sv: Överförde %s från %s till %s.

en: %s from %s lost in transfer to %s's %s
sv: Vi förlorade %s från %s under överföring till %ss %s.

en: %s lost along with control of %s.
sv: Vi förlorade %s tillsammans med staden %s.

en: You lost %s. A new %s was built in %s.
sv: Vi förlorade %s. En/ett nytt %s har byggts i %s.

en: You already had a city called %s. The city was renamed to %s.
sv: Vi hade redan en stad med namnet %s. Stadsnamnet ändrades till %s.

en: The people in %s are stunned by your technological insight!
          Workers spontaneously gather and upgrade the city with railroads.
sv: Folket i %s häpnas över vår teknologiska insikt!
          Arbetare samlas frivilligt och bygger järnväg genom staden.

en: Moved %s out of disbanded city %s to avoid being landlocked.
sv: Flyttar ut %s ur den upplösta staden %s för att undvika strandning.

en: When %s was disbanded your %s could not get out, and it was therefore lost.
sv: När %s upplöstes kunde inte vår %s undkomma och gick förlorad.

en: You destroy %s completely.
sv: Vi jämnade %s med marken.

en: %s has been destroyed by %s.
sv: %s har jämnats med marken av %s.

en: You conquer %s; your lootings accumulate to %d gold! | You conquer %s; your lootings accumulate to %d gold!
sv[0]: Vi erövrade %s och plundrade %d guld!
sv[1]: Vi erövrade %s och plundrade %d guld!

en: %s conquered %s and looted %d gold from the city. | %s conquered %s and looted %d gold from the city.
sv[0]: %s erövrade %s och plundrade %d guld från staden.
sv[1]: %s erövrade %s och plundrade %d guld från staden.

en: You conquer %s
sv: Vi erövrade %s

en: %s conquered %s.
sv: %s erövrade %s.

en: You have liberated %s! Lootings accumulate to %d gold. | You have liberated %s! Lootings accumulate to %d gold.
sv[0]: Vi befriade %s och plundrade %d guld.
sv[1]: Vi befriade %s och plundrade %d guld.

en: %s liberated %s and looted %d gold from the city. | %s liberated %s and looted %d gold from the city.
sv[0]: %s befriade %s och plundrade %d guld från staden.
sv[1]: %s befriade %s och plundrade %d guld från staden.

en: You have liberated %s!
sv: Vi har befriat %s!

en: %s liberated %s.
sv: %s befriade %s.

en:  from the worklist
sv:  från arbetslistan

note: TRANS: "<city> is building <production><source>."
en: %s is building %s%s.
sv: %s bygger %s%s.

en: You sell %s in %s (now landlocked) for %d gold.
sv: Vi sålde %s i %s (nu omgiven av land) för %d guld.

en: %s is selling %s (obsolete) for %d.
sv: %s säljer %s (föråldrad) för %d.

en: Notice: Wonder %s in %s will be finished next turn.
sv: Påpekande: Underverket %s i %s kommer att färdigställas nästa omgång.

en: Suggest throttling growth in %s to use %s (being built) more effectively.
sv: Föreslår strypt tillväxt i %s för att dra mer nytta av %s (under uppbyggnad).

en: %s may soon grow to size %i.
sv: %s kan snart växa till storlek %i.

en: Warning: Famine feared in %s.
sv: Varning: Hungersnöd fruktas i %s.

en: WARNING, we're LOW on FUNDS sire.
sv: SE UPP min herre, vi ha ONT om PENGAR.

en: %s needs %s (being built) to grow any further.
sv: %s behöver %s (under uppbyggnad) för att växa vidare.

en: %s needs an improvement to grow any further.
sv: %s behöver en stadsförbättring för att växa vidare.

en: %s grows to size %d.
sv: %s växer till storlek %d.

en: Famine feared in %s, %s lost!
sv: Hungersnöd fruktas i %s varvid %s ha gått förlorad!

en: Famine causes population loss in %s.
sv: Hungersnöd orsakade befolkningsminskning i %s.

en: Famine destroys %s entirely.
sv: Hungersnöd utplånade %s från kartan.

en: %s can't build %s from the worklist; tech not yet available.  Postponing...
sv: %s kan inte bygga %s från arbetslistan; en nödvändig teknologi är ännu inte tillgänglig. Produktionen skjuts upp...

en: %s can't build %s from the worklist.  Purging...
sv: %s kan inte bygga %s från arbetslistan. Avlägsnas...

en: Production of %s is upgraded to %s in %s.
sv: Byggandet av %s ersätts med %s i %s.

en: %s can't build %s from the worklist; tech %s not yet available.  Postponing...
sv: %s kan inte bygga %s från arbetslistan; en nödvändig teknologi (%s) är ännu inte tillgänglig. Skjuter upp...

en: %s can't build %s from the worklist; need to have %s first.  Postponing...
sv: %s kan inte bygga %s från arbetslistan; behöver %s först.  Skjuter upp...

en: %s can't build %s from the worklist; it needs %s government.  Postponing...
sv: %s kan inte bygga %s från arbetslistan; behöver regeringsformen %s först.  Skjuter upp...

en: %s can't build %s from the worklist; %s special is required.  Postponing...
sv: %s kan inte bygga %s från arbetslistan; behöver %s först.  Skjuter upp...

en: %s can't build %s from the worklist; %s terrain is required.  Postponing...
sv: %s kan inte bygga %s från arbetslistan; landskapet %s behövs.  Skjuter upp...

en: %s can't build %s from the worklist; only %s may build this.  Postponing...
sv: %s kan inte bygga %s från arbetslistan; endast %s kan bygga detta.  Skjuter upp...

en: %s can't build %s from the worklist; city must be of size %d.  Postponing...
sv: %s kan inte bygga %s från arbetslistan; staden måste minst vara av storleken %d.  Skjuter upp...

en: %s can't build %s from the worklist; Reason unknown!  Postponing...
sv: %s kan inte bygga %s från arbetslistan av okänd anledning!  Skjuter upp...

en: %s's worklist is now empty.
sv: %ss arbetslista tog slut.

en: %s can't upkeep %s, unit disbanded.
sv: %s kan inte underhålla %s, enhet upplöst.

en: Citizens in %s perish for their failure to upkeep %s!
sv: Medborgare i %s förgås i sitt försök att underhålla %s!

en: %s is building %s, which is no longer available.
sv: %s bygger %s som inte längre är tillgängligt.

en: The %s have finished building %s in %s.
sv: %s ha färdigställt %s i %s.

en: %s has finished building %s.
sv: %s har färdigställt %s.

en: %s boosts research; you gain %d immediate advance. | %s boosts research; you gain %d immediate advances.
sv[0]: %s ökar forskningen; vi få genast %d framsteg.
sv[1]: %s ökar forskningen; vi få genast %d framsteg.

en: The %s have acquired %s from %s.
sv: %s erhöllo %s från %s.

en: The %s have started building a spaceship!
sv: %s ha börjat bygga ett rymdskepp!

en: %s can't build %s yet.
sv: %s kunna ännu ej bygga %s.

note: TRANS: <city> is finished building <unit/building>.
en: %s is finished building %s.
sv: %s har färdigställt %s.

en: Can't afford to maintain %s in %s, building sold!
sv: Vi ha ej råd att underhålla %s i %s, byggnaden såld!

en: Pollution near %s.
sv: Utsläpp i närheten av %s.

en: Civil disorder in %s.
sv: Folket i %s gör uppror. Staden befinner sig i kaos!

en: CIVIL DISORDER CONTINUES in %s.
sv: UPPLOPPEN i %s FORTSÄTTER.

en: Order restored in %s.
sv: Friden i %s är återställd.

en: The people have overthrown your %s, your country is in turmoil.
sv: Folket störtar vår regering (%s). Hela landet befinner sig i kaos.

en: %s can't build %s yet, and we can't disband our only city.
sv: %s kan inte färdigställa %s än: Vi kunna ej överge vår enda stad.

note: TRANS: Settler production leads to disbanded city.
en: %s is disbanded into %s.
sv: %s upplöstes till %s.

en: You must interrupt Freeciv twice within one second to make it exit.
sv: Man måste hejda Freeciv två gånger på en sekund för att avsluta det.

en: Warning: the %s option is obsolete.  Use -m to enable the metaserver.
sv: Varning: valmöjligheten %s är föråldrad. Använd -m för att aktivera metaservern.

en: Error: unknown option '%s'
sv: Fel: "%s" är inte en känd valmöjlighet.

en: This is the server for %s
sv: Detta är servern för %s.

en: You can learn a lot about Freeciv at %s
sv: Man kan lära sig mycket om Freeciv från %s.

en: Usage: %s [option ...]
    Valid options are:
sv: Användning: %s [valmöjlighet ...]
    Giltiga valmöjligheter är:

en:   -a  --auth		Enable server authentication.
sv:   -a  --auth		Aktiverar server authentication.

en:   -G  --Guests		Allow guests to login if auth is enabled.
sv:   -G  --Guests		Tillåter gäster att logga in om auth är aktiverat.

en:   -N  --Newusers	Allow new users to login if auth is enabled.
sv:   -N  --Newusers	Tillåter nya användare att logga in om auth är aktiverat.

en:   -b  --bind ADDR	Listen for clients on ADDR
sv:   -b, --bind ADRESS	Lyssna efter klienter på ADRESS

en:   -d, --debug NUM	Set debug log level (0 to 4, or 4:file1,min,max:...)
sv:   -d, --debug NUMMER	Sätt avlusningsloggningsläget (0 till 4, eller 4:file1,min,max:...)

en:   -d, --debug NUM	Set debug log level (0 to 3)
sv:   -d, --debug NUMMER	Sätt avlusningsloggningsläge (0 till 3)

en:   -f, --file FILE	Load saved game FILE
sv:   -f, --file FIL	Läs in sparat spel FIL

en:   -h, --help		Print a summary of the options
sv:   -h , --help		Skriv en sammanfattning av valmöjligheterna

en:   -l, --log FILE	Use FILE as logfile
sv:   -l, --log FIL	Använd FIL som loggningsfil

en:   -m, --meta		Notify metaserver and send server's info
sv:   -m, --meta		meddela metaservern och skicka serverupplysningar

en:   -M, --Metaserver ADDR	Set ADDR as metaserver address
sv:   -M, --Metaserver ADRESS	Sätt ADRESS som metaserveradress

en:   -p, --port PORT	Listen for clients on port PORT
sv:   -p, --port PORT	Lyssna efter klienter på port PORT

en:   -q, --quitidle TIME	Quit if no players for TIME seconds
sv:   -q, --quitidle TID	Avsluta om inga spelare på TID sekunder

en:   -e, --exit-on-end	When a game ends, exit instead of restarting
sv:   -e, --exit-on-end	Stäng av istället för starta om när spelet är slut

en:   -s, --saves DIR	Save games to directory DIR
sv:   -s, --saves DIR	Sparspel hamnar i katalogen DIR

en:   -S, --Serverid ID	Sets the server id to ID
sv:   -S, --Serverid VÄRD	Anslut till server vid VÄRD

en:   -P, --Ppm		Save ppms of the map when saving the game.
sv:   -P, --Ppm		Spara ppm-bilder av kartan när spelet sparas.

en:   -r, --read FILE	Read startup script FILE
sv:   -r, --read FIL	Läs FIL innehållande start-skript

en:   -R, --Ranklog FILE	Use FILE as ranking logfile
sv:   -R, --Ranklog FIL	Använd FIL som rankningsfil

en:   -v, --version		Print the version number
sv:   -v, --verison		Skriv versionsnumret

en: Report bugs to <%s>.
sv: Anmäl programfel till <%s>.

en: Start the game, or restart after loading a savegame.
sv: Sätt i gång ett nytt eller sparat spel.

en: This command starts the game.  When starting a new game, it should be used after all human players have connected, and AI players have been created (if required), and any desired changes to initial server options have been made.  After 'start', each human player will be able to choose their nation, and then the game will begin.  This command is also required after loading a savegame for the game to recommence.  Once the game is running this command is no longer available, since it would have no effect.
sv: Detta kommando sätter i gång ett spel. Efter det att alla mänskliga spelare ha anslutit, alla (eventuella) datorstyrda ha skapats, samt alla överiga inställningar ha gjorts, använder man kommandot. Efter "start" kan varje spelare välja sitt folkslag, och sedan börjar spelet. Detta kommando krävs även efter man laddat in ett sparat spel för att sätta i gång det igen. När spelet väl pågår är detta kommando inte längre tillgängligt, eftersom det inte skulle ha någon verkan.

note: TRANS: translate text between <> only
en: help
    help commands
    help options
    help <command-name>
    help <option-name>
sv: help
    help commands
    help options
    help <kommandonamn>
    help <valmöjlighetsnamn>

en: Show help about server commands and server options.
sv: Visa hjälp om serverkommandon och servervalmöjligheter.

en: With no arguments gives some introductory help.  With argument "commands" or "options" gives respectively a list of all commands or all options.  Otherwise the argument is taken as a command name or option name, and help is given for that command or option.  For options, the help information includes the current and default values for that option.  The argument may be abbreviated where unambiguous.
sv: Utan argument ger det inledande hjälp. Med argumenten "commands" eller "options" ger det en lista över alla kommandon respektive valmöjligheter. Annars tolkas argumentet som ett kommandonamn eller valmöjlighetsnamn, och hjälp ges för detta kommando eller denna valmöjlighet. För valmöjligheter innehåller hjälpen upplysningar om det nuvarande värdet och standardvärdet. Förkortningar för argument kan användas i entydiga fall.

en: Show a list of players, teams, connections, or scenarios.
sv: Visa en lista över spelare, lag, anslutningar eller scenarion.

en: Show a list of players in the game, teams of players, connections to the server, or available scenarios.  The argument may be abbreviated, and defaults to 'players' if absent.
sv: Visa en lista över spelare, lag, anslutningar till servern, eller scenarion. Argumentet kan förkortas, och visar spelare om inget annat angetts.

en: Quit the game and shutdown the server.
sv: Lämna spelet och avsluta servern.

note: TRANS: translate text between <> only
en: cut <connection-name>
sv: cut <anslutningsnamn>

en: Cut a client's connection to server.
sv: Bryter en klients anslutning till servern.

en: Cut specified client's connection to the server, removing that client from the game.  If the game has not yet started that client's player is removed from the game, otherwise there is no effect on the player.  Note that this command now takes connection names, not player names.
sv: Bryter den angivna klientens anslutning till servern och tar bort klienten från spelet. Om spelet ännu inte pågår tages klientens spelare bort från spelet. Annars påverkas inte spelaren. Lägg märke till att detta kommando nu tar emot anslutningsnamn, inte spelarnamn.

note: TRANS: translate text between <> only
en: explain
    explain <option-name>
sv: explain
    explain <valmöjlighetsnamn>

en: Explain server options.
sv: Förklara servervalmöjligheter.

en: The 'explain' command gives a subset of the functionality of 'help', and is included for backward compatibility.  With no arguments it gives a list of options (like 'help options'), and with an argument it gives help for a particular option (like 'help <option-name>').
sv: Kommandot "explain" tillhandahåller en delmängd av funktionaliteten hos kommandot "help", och är till för bakåtkompatibelitet. Utan argument ger det en lista över valmöjligheter (som "help options"), och med ett argument ger det hjälp för en särskild valmöjlighet (som "help <valmöjlighetsnamn>").

note: TRANS: translate text between <> only
en: show
    show <option-name>
    show <option-prefix>
sv: show
    show <valmöjlighetsnamn>
    show <valmöjlighetsförstavelse>

en: Show server options.
sv: Visa servervalmöjligheter.

en: With no arguments, shows all server options (or available options, when used by clients).  With an argument, show only the named option, or options with that prefix.
sv: Utan argument visar kommandot alla servervalmöjligheter (eller tillgängliga valmöjligheter när det används av klienter). Med ett argument visar kommandot endast den nämnda valmöjligheten, eller valmöjligheter med nämnd förstavelse.

en: wall <message>
sv: wall <meddelande>

en: Send message to all connections.
sv: Skickar meddelanden till alla klienter.

en: For each connected client, pops up a window showing the message entered.
sv: Öppnar ett fönster som visar meddelandet hos varje ansluten klient.

en: vote yes|no [vote number]
sv: rösta yes|no [röstnummer]

en: Cast a vote.
sv: Rösta

en: A player with info level access issuing a control level command starts a new vote for the command.  The /vote command followed by "yes" or "no", and optionally a vote number, gives your vote.  If you do not add a vote number, your vote applies to the latest command.  You can only suggest one vote at a time.  The vote will pass immediately if more than half of the players vote for it, or fail immediately if at least half of the players vote against it.  If one full turn elapses the vote may pass in any case if nobody votes against it.
sv: En spelare med info level access som utför ett kontrollnivåkommando startar en ny röstning motsvarande detta kommando. Med kommandot /vote följt av "yes" eller "no" samt alternativt ett röstnummer, lämnar man sin röst. Man kan endast ha ett röstningsförfarande aktivt samtidigt. Förslaget godtas omedelbart om fler än hälften av spelarna röstar för det, eller avslås omedelbart om åtminstone hälften av spelarna röster emot det. I det fall en hel omgång passerar godtas förslaget i det fall ingen har röstat emot det.

en: debug [ player <player> | city <x> <y> | units <x> <y> | unit <id> | tech <player> | timing | info]
sv: debug [ player <spelare> | city <x> <y> | units <x> <y> | unit <id> | tech <spelare> | timing | info]

en: Turn on or off AI debugging of given entity.
sv: Sätt på eller stäng av datorstyrningsavlusning av angiven del.

en: Print AI debug information about given entity and turn continous debugging output for this entity on or off.
sv: Skriv datorstyrningsavlusningsinformation om angiven del och sätt på eller stäng av fortsatta utskrivter för delen.

en: set <option-name> <value>
sv: set <valmöjlighetsnamn> <värde>

en: Set server option.
sv: Sätter servervalmöjlighet.

en: team <player> [team]
sv: team <spelare> [lag]

en: Change, add or remove a player's team affiliation.
sv: Ändra, lägg till eller borttaga en spelares lagtillhörighet.

en: Sets a player as member of a team. If no team specified, the player is set teamless. Use "" if names contain whitespace. A team is a group of players that start out allied, with shared vision and embassies, and fight together to achieve team victory with averaged individual scores.
sv: Sätter en spelares lagtillhörighet. Om inget lag anges är spelaren laglös. använd "" om namn innehåller vita tecken. Ett lag är en grupp av spelare som börjar som bundsförvanter med delad anblick och beskickningar och kämpar tillsammans för att nå lagseger med medelvärdet av varandras värdering.

en: rulesetdir <directory>
sv: rulesetdir <katalog>

en: Choose new ruleset directory or modpack.
sv: Välj katalog för regler eller modifikation.

en: Choose new ruleset directory or modpack. Calling this
     without any arguments will show you the currently selected ruleset.
sv: Välj en ny katalog för regler eller modifikation. Att anropa detta utan argument visar den valda regeluppsättningen.

note: TRANS: translate text between <> only
en: metainfo <meta-line>
sv: metainfo <metarad>

en: Set metaserver info line.
sv: Sätt upplysningsrad för metaservern.

note: TRANS: translate text between <> only
en: metapatch <meta-line>
sv: metapatch <metarad>

en: Set metaserver patches line.
sv: Sätt patchrad för pmetaservern.

en: Control metaserver connection.
sv: Styr metaserveranslutning.

en: 'metaconnection ?' reports on the status of the connection to metaserver.
    'metaconnection down' or 'metac d' brings the metaserver connection down.
    'metaconnection up' or 'metac u' brings the metaserver connection up.
sv: "metaconnection ?" visar statusen för anslutningen till metaservern.
    "metaconnection d" eller "metac d" stänger av anslutningen till metaservern.
    "metaconnection u" eller "metac u" sätter på anslutningen till metaservern.

note: TRANS: translate text between <> only
en: metaserver <address>
sv: metaserver <adress>

en: Set address (URL) for metaserver to report to.
sv: Sätt adressen (URL) till metaservern att meddela till.

note: TRANS: translate text between <> only
en: aitoggle <player-name>
sv: aitoggle <spelarnamn>

en: Toggle AI status of player.
sv: Växla datorstyrningsstatus för spelare.

note: TRANS: translate text between [] and <> only
en: take [connection-name] <player-name>
sv: take [anslutningsnamn] <spelarnamn>

en: Take over a player's place in the game.
sv: Ta över en spelares plats i spelet.

en: Only the console and connections with cmdlevel 'hack' can force other connections to take over a player. If you're not one of these, only the <player-name> argument is allowed.  If '-' is given for the player name and the connection does not already control a player, one is created and assigned to the connection.
sv: Endast konsollen och anslutningar med cmdlevel 'hack' kan tvinga andra anslutningar att ta över en spelare. Om man inte är någon av dem är endast argumentet [spelarnamn] tillåtet. I det fall "-" är angivet som spelarnamn samt om anslutningen inte redan kontrollerar en spelare, skapas en sådan och tilldelas denna anslutning.

note: TRANS: translate text between [] only
en: observe [connection-name] [player-name]
sv: observe [anslutningsnamn] [spelarnamn]

en: Observe a player or the whole game.
sv: Iakttag en spelare eller hela spelet.

en: Only the console and connections with cmdlevel 'hack' can force other connections to observe a player. If you're not one of these, only the [player-name] argument is allowed. If the console gives no player-name or the connection uses no arguments, then the connection is attached to a global observer.
sv: Endast konsollen och anslutningar med cmdlevel 'hack' kan tvinga andra anslutningar att iakttaga spelare. Om man inte är någon av dem är endast argumentet [spelarnamn] tillåtet. I det fall konsollen inte visar något spelarnamn eller om anslutningen ej avänder argument, då är anslutningen kopplad till en global iakttagare.

note: TRANS: translate text between <> only
en: detach <connection-name>
sv: detach <anslutningsnamn>

en: detach from a player.
sv: skilj från en spelare.

en: Only the console and connections with cmdlevel 'hack' can force other connections to detach from a player.
sv: Endast konsollen och ansluttningar med cmdlevel "hack" kan tvinga andra anslutningar att överge en spelare.

note: TRANS: translate text between <> only
en: create <player-name>
sv: create <spelarnamn>

en: Create an AI player with a given name.
sv: Skapa en datorstyrd spelare med ett givet namn.

en: The 'create' command is only available before the game has been started.
sv: Kommandot "create" är endast tillgängligt innan spelet har satts i gång.

en: away
    away
sv: borta
    borta

en: Set yourself in away mode. The AI will watch your back.
sv: Försätt dig själv i bortaläge. Då styr datorn spelet åt dig.

en: The AI will govern your nation but do minimal changes.
sv: Datorn kommer att styra ditt folkslag med mista möjliga ingripande.

note: TRANS: translate text between <> only
en: novice
    novice <player-name>
sv: novice
    novice <spelarnamn>

en: Set one or all AI players to 'novice'.
sv: Sätter en eller alla datorstyrda spelare till "novice".

en: With no arguments, sets all AI players to skill level 'novice', and sets the default level for any new AI players to 'novice'.  With an argument, sets the skill level for that player only.
sv: Utan argument sätter detta kommando alla datorstyrda spelares skicklighetsläge till "novice" och sätter standarskicklighetsläget för varje ny datorstyrd spelare till "novice". Med ett argument sätter kommandot skicklighetsläget för endast den spelaren.

note: TRANS: translate text between <> only
en: easy
    easy <player-name>
sv: easy
    easy <spelarnamn>

en: Set one or all AI players to 'easy'.
sv: Sätter en eller alla datorstyrda spelare till "easy".

en: With no arguments, sets all AI players to skill level 'easy', and sets the default level for any new AI players to 'easy'.  With an argument, sets the skill level for that player only.
sv: Utan argument sätter detta kommando alla datorstyrda spelares skicklighetsläge till "easy" och sätter standarskicklighetsläget för varje ny datorstyrd spelare till "easy". Med ett argument sätter kommandot skicklighetsläget för endast den spelaren.

note: TRANS: translate text between <> only
en: normal
    normal <player-name>
sv: normal
    normal <spelarnamn>

en: Set one or all AI players to 'normal'.
sv: Sätter en eller alla datorstyrda spelare till "normal".

en: With no arguments, sets all AI players to skill level 'normal', and sets the default level for any new AI players to 'normal'.  With an argument, sets the skill level for that player only.
sv: Utan argument sätter detta kommando alla datorstyrda spelares skicklighetsläge till "normal" och sätter standarskicklighetsläget för varje ny datorstyrd spelare till "normal". Med ett argument sätter kommandot skicklighetsläget för endast den spelaren.

note: TRANS: translate text between <> only
en: hard
    hard <player-name>
sv: hard
    hard <spelarnamn>

en: Set one or all AI players to 'hard'.
sv: Sätter en eller alla datorstyrda spelare till "hard".

en: With no arguments, sets all AI players to skill level 'hard', and sets the default level for any new AI players to 'hard'.  With an argument, sets the skill level for that player only.
sv: Utan argument sätter detta kommando alla datorstyrda spelares skicklighetsläge till "hard" och sätter standarskicklighetsläget för varje ny datorstyrd spelare till "hard". Med ett argument sätter kommandot skicklighetsläget för endast den spelaren.

note: TRANS: translate text between <> only
en: experimental
    experimental <player-name>
sv: experimental
    experimental <spelarnamn>

en: Set one or all AI players to 'experimental'.
sv: Sätter en eller alla datorstyrda spelare till "experimental".

en: With no arguments, sets all AI players to skill 'experimental', and sets the default level for any new AI players to this.  With an argument, sets the skill level for that player only. THIS IS ONLY FOR TESTING OF NEW AI FEATURES! For ordinary servers, this option has no effect.
sv: Utan argument sätter detta kommando alla datorstyrda spelares skicklighetsläge till "experimental" och sätter standarskicklighetsläget för varje ny datorstyrd spelare till "experimental". Med ett argument sätter kommandot skicklighetsläget för endast den spelaren.

note: TRANS: translate text between <> only
en: cmdlevel
    cmdlevel <level>
    cmdlevel <level> new
    cmdlevel <level> first
    cmdlevel <level> <connection-name>
sv: cmdlevel
    cmdlevel <läge>
    cmdlevel <läge> new
    cmdlevel <läge> first
    cmdlevel <läge> <anslutninsnamn>

en: Query or set command access level access.
sv: Fråga om eller sätt kommandoåtkomstläget.

en: The command access level controls which server commands are available
    to users via the client chatline.  The available levels are:
        none  -  no commands
        info  -  informational commands only
        ctrl  -  commands that affect the game and users
        hack  -  *all* commands - dangerous!
    With no arguments, the current command access levels are reported.
    With a single argument, the level is set for all existing connections,
    and the default is set for future connections.
    If 'new' is specified, the level is set for newly connecting clients.
    If 'first come' is specified, the 'first come' level is set; it will be
    granted to the first client to connect, or if there are connections
    already, the first client to issue the 'first' command.
    If a connection name is specified, the level is set for that connection only.
    Command access levels do not persist if a client disconnects, because some untrusted person could reconnect with the same name.  Note that this command now takes connection names, not player names.
sv: Kommandoåtkomstläget styr vilka serverkommandon som äro åtkomliga för spelarna genom klientens chatrad. De tillgängliga lägena är:
        none  -  inga kommandon
        info  -  endast upplysningsgivande kommandon
        ctrl  -  kommandon som påverkar spelet och användarna
        hack  -  *alla* kommandon - farligt!
    Utan argument visar detta kommando de nuvarande kommandoåtkomstlägena.
    Med ett enda argument sätts läget för alla befintliga anslutningar, och standardläget sätts för framtida anslutningar.
    Om "new" anges, sätts läget för nyanslutande spelare.
    Om "first come" anges, sätts läget "first come"; det ges till den första klienten som ansluts. Om det redan finns anslutningar ges det till den första klienten som ger kommandot "firstlevel".
    Om ett anslutningsnamn anges, sätts läget för endast denna anslutning.
    Kommandoåtkomstlägen bevaras inte om en spelare kopplar från, ty någon obetrodd person skulle kunna återansluta med samma namn. Lägg märke till att detta kommando nu tar emot anslutningsnamn, inte spelarnamn.

en: If there is none, become the game organizer with increased permissions.
sv: Bli spelledare med utökade rättigheter, ifall en sådan saknas.

note: TRANS: translate text between <> only
en: timeoutincrease <turn> <turninc> <value> <valuemult>
sv: timeoutincrease <omgång> <omgångsökning> <värde> <värdefaktor>

en: See "help timeoutincrease".
sv: Se "help timeoutincrease".

en: Every <turn> turns, add <value> to timeout timer, then add <turninc> to <turn> and multiply <value> by <valuemult>.  Use this command in concert with the option "timeout". Defaults are 0 0 0 1
sv: Utför följande var <omgång>te omgång:
    1. Öka omgångstidsgränsen med <värde>.
    2. Öka <omgång> med <omgångsökning>.
    3. Skala <värde> med faktorn <värdefaktor>.
    
    Använd detta kommando tillsammans med "timeout". Standardvärdena äro 0 0 0 1.

en: End the game immediately in a draw.
sv: Avsluta spelet med en gång utan att ge någon segern.

en: Concede the game.
sv: Erkänn sig besegrad.

en: This tells everyone else that you concede the game, and if all but one player (or one team) have conceded the game in this way then the game ends.
sv: Detta upplyser de andra spelarna att du erkänner dig besegrad. Är det således endast en spelare (eller ett lag) kvar avslutas spelet.

note: TRANS: translate text between <> only
en: remove <player-name>
sv: remove <spelarnamn>

en: Fully remove player from game.
sv: Tag bort spelare fullständigt från spelet.

en: This *completely* removes a player from the game, including all cities and units etc.  Use with care!
sv: Detta tar *fullständigt* bort en spelare från spelet, innefattande alla städer och enheter. Använd med försiktighet!

note: TRANS: translate text between <> only
en: save
    save <file-name>
sv: save
    save <filnamn>

en: Save game to file.
sv: Sparar spelet till fil.

en: Save the current game to file <file-name>.  If no file-name argument is given saves to "<auto-save name prefix><year>m.sav[.gz]".
    To reload a savegame created by 'save', start the server with the command-line argument:
        --file <filename>
    and use the 'start' command once players have reconnected.
sv: Sparar pågående spel till filen <filnamn>. Om inget filnamn anges sparas spelet till "<namnförstavelse för självständig sparning><år>m.sav[.gz]".
    För att läsa in ett sparat spel skapat med "save", kör servern med kommandoradsargumentet:
        --file <filnamn>
    och använd kommandot "start" när alla spelare ha återanslutit sig.

note: TRANS: translate text between <> only
en: load
    load <file-name>
sv: load
    load <filnamn>

en: Load game from file.
sv: Läser in spel från fil.

en: Load a game from <file-name>. Any current data including players, rulesets and server options are lost.
sv: Läser in ett spel från <filnamn>. All nuvarande data om spelare, regler och servervalmöjligheter går förlorade ty de ersätts med data från filen.

note: TRANS: translate text between <> only
en: read <file-name>
sv: read <filnamn>

en: Process server commands from file.
sv: Utför serverkommandon från fil.

note: TRANS: translate text between <> only
en: write <file-name>
sv: write <filnamn>

en: Write current settings as server commands to file.
sv: Skriv nuvarande inställningar som serverkommandon till fil.

en: Switch server output between 'RFC-style' and normal style.
sv: Ändra serverutdata mellan "RFC-stil" och vanlig stil.

en: Simply returns the id of the server.
sv: Returnerar helt enkelt serverns id.

en: %s Welcome
sv: %s välkommen

en: Welcome to the %s Server running at %s port %d.
sv: Välkommen till servern %s som körs vid %s port %d.

en: Welcome to the %s Server at port %d.
sv: Välkommen till servern %s på port %d.

en: %s has connected from %s.
sv: %s har anslutit sig från %s.

en: Server: %s has connected from %s.
sv: Server: %s har anslutit sig från %s.

en: Couldn't attach your connection to new player.
sv: Kunde inte koppla din anslutning till ny spelare.

en: You are logged in as '%s' connected to no player.
sv: Du är inloggad som "%s" och inte ansluten till någon spelare.

en: You are logged in as '%s' connected to an anonymous player.
sv: Du är inloggad som "%s" och ansluten till en namnlös spelare.

en: You are logged in as '%s' connected to %s.
sv: Du är inloggad som "%s" och ansluten till %s.

en: Turn-blocking game play: waiting on %s to finish turn...
sv: Omgångshindrande spel: väntar på att %s skall göra färdigt sin omgång...

en: Client rejected: %s.
sv: Klient avvisad: %s.

en: Connection request from %s from %s
sv: Anslutning efterfrågad från %s från %s

en: %s has client version %d.%d.%d%s
sv: %s har klientversion %d.%d.%d%s

en: The client is missing a capability that this server needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
sv: Klienten saknar en förmåga som servern behöver.
    Serverversion: %d.%d.%d.%s Klientversion: %d.%d.%d%s. Uppgradering kan hjälpa!

en: %s was rejected: Mismatched capabilities.
sv: %s avvisades: opassande förmågor.

en: The server is missing a capability that the client needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
sv: Servern saknar en förmåga som klienten behöver.
    Serverversion %d.%d.%d%s Klientversion: %d.%d.%d.%s. Uppgradering kan hjälpa!

en: Invalid username '%s'
sv: "%s" är ett ogiltigt användarnamn

en: %s was rejected: Invalid name [%s].
sv: %s avvisades: otillåtet namn [%s].

en: '%s' already connected.
sv: "%s" är redan ansluten.

en: %s was rejected: Duplicate login name [%s].
sv: %s avvisades: upptaget inloggningsnamn [%s].

en: Lost connection: %s.
sv: Tappade anslutning: %s.

en: Ok. RFC-style set.
sv: Ok. RFC-stil satt.

en: Ok. Standard style set.
sv: Ok. Standardstil satt.

en: For introductory help, type 'help'.
sv: Skriv "help" för att få inledande hjälp.

en: The %s can't accept %s.
sv: %s kan ej godta %s.

en: You don't have tech %s, you can't accept treaty.
sv: Vi ha ej teknologin %s, så vi kunna ej godkänna avtalet.

en: City you are trying to give no longer exists, you can't accept treaty.
sv: Staden som vi försöka ge finns inte längre: Avtalet kunna ej godkännas.

en: You are not owner of %s, you can't accept treaty.
sv: Vi äga ej %s, så vi kunna ej godkänna avtalet.

en: Your capital (%s) is requested, you can't accept treaty.
sv: Vår huvudstad (%s) efterfrågas, så vi kunna ej godkänna avtalet.

en: You don't have enough gold, you can't accept treaty.
sv: Vi ha ej tillräckligt mycket guld för att kunna godkänna avtalet.

en: A treaty containing %d clause was agreed upon. | A treaty containing %d clauses was agreed upon.
sv[0]: Parterna kom överens om ett avtal bestående av %d klausul.
sv[1]: Parterna kom överens om ett avtal bestående av %d klausuler.

en: One of the cities %s is giving away is destroyed! Treaty canceled!
sv: En av städerna som %s erbjuder har förstörts! Avtalet träder inte i kraft!

en: The %s no longer control %s! Treaty canceled!
sv: %s styra ej längre %s! Avtalet träder ej i kraft!

en: The %s don't have the promised amount of gold! Treaty canceled!
sv: %s ha ej den utlovade mängden guld! Avtalet träder inte i kraft!

en: You gave an embassy to %s.
sv: Vi gav en beskickning till %s.

en: %s allowed you to create an embassy!
sv: %s tillät oss inrätta en beskickning!

en: You are taught the knowledge of %s.
sv: Vi blevo undervisade i %s.

en: The %s have acquired %s from the %s.
sv: %s erhöllo %s från %s.

en: You get %d gold.
sv: Vi mottog %d guld.

en: You receive %s's worldmap.
sv: Vi mottog %ss världskarta.

en: You receive %s's seamap.
sv: Vi mottog %ss sjökort.

en: You receive city of %s from %s.
sv: Vi mottog staden %s från %s.

en: You give city of %s to %s.
sv: Vi gåvo staden %s till %s.

en: You agree on a cease-fire with %s.
sv: Vi kommo överens om vapenstillestånd med %s.

en: You agree on an armistice with %s. In %d turn it will turn into a peace treaty. Move your units out of %s's territory. | You agree on an armistice with %s. In %d turns it will turn into a peace treaty. Move your units out of %s's territory.
sv[0]: Vi kommo överens om vapenvila med %s. Om %d omgång övergår det i ett fredsavtal. Flytta snarast ut dina trupper ur %ss land.
sv[1]: Vi kommo överens om vapenvila med %s. Om %d omgångar övergår det i ett fredsavtal. Flytta snarast ut dina trupper ur %ss land.

en: You agree on an alliance with %s.
sv: Vi kommo överens om ett förbund med %s.

en: You give shared vision to %s.
sv: Vi ge delad anblick till %s.

en: %s gives you shared vision.
sv: %s ge oss delad anblick.

en: %s canceled the meeting!
sv: %s avbröt mötet!

en: Meeting with %s canceled.
sv: Mötet med %s ledde ej till någon överenskommelse.

en: Your diplomatic envoy was decapitated!
sv: Vårt diplomatiska ombud avrättades!

en: Your %s could not poison the water supply in %s.
sv: Vår %s kunde inte förgifta vattenförsörjningen i %s.

en: Your %s poisoned the water supply of %s.
sv: Vår %s förgiftade vattenförsörjningen i %s.

en: %s is suspected of poisoning the water supply of %s.
sv: %s misstänks ha förgiftat vattenförsörjningen för %s.

en: Your %s was executed in %s on suspicion of spying.  The %s welcome future diplomatic efforts providing the Ambassador is reputable.
sv: Vår %s avrättades i %s misstänkt för spioneri. %s välkomnar framtida diplomatiska kontakter förutsatt att sändebudet är aktningsvärt.

en: You executed a %s the %s had sent to establish an embassy in %s for being untrustworthy
sv: Vi avrättade en %s som %s hade sänt för att inrätta en beskickning i %s, på grund av otillförlitlighet.

en: Your %s was executed in %s by primitive %s.
sv: Vår %s avrättades i %s av primitiva %s.

en: You have established an embassy in %s.
sv: Vi ha inrättat en beskickning i %s.

en: The %s have established an embassy in %s.
sv: %s ha inrättat en beskickning i %s.

en: Your %s could not sabotage %s's %s.
sv: Vår %s kunde inte förstöra %ss %s.

en: Your %s succeeded in sabotaging %s's %s.
sv: Vår %s lyckades förstöra %ss %s.

en: Your %s was sabotaged by %s!
sv: Vår %s förstördes av %s!

en: You can't bribe a unit from this nation.
sv: Man kan inte muta enheter från denna nation.

en: You don't have enough gold to bribe %s's %s.
sv: Vi ha ej tillräckligt mycket guld för att muta %ss %s.

en: You cannot bribe %s!
sv: Vi kunna ej muta %s!

en: Your %s succeeded in bribing %s's %s and became more experienced.
sv: Vår %s lyckades muta %ss %s och blev mer erfaren!

en: Your %s succeeded in bribing %s's %s.
sv: Vår %s lyckades muta %ss %s.

en: Your %s was bribed by %s.
sv: Vår %s mutades av %s.

en: %s was expecting your attempt to steal technology again. Your %s was caught and executed.
sv: %s hade förutsett att vi var ute efter att stjäla teknologi igen. Vår %s fångades och avrättades.

en: Your %s was caught in the attempt of stealing technology from %s.
sv: Vår %s fångades vid ett försök att stjäla teknologi från %s.

en: %s's %s failed to steal technology from %s.
sv: %ss %s misslyckades med att stjäla teknologi från %s.

en: No new technology found in %s.
sv: Ingen ny teknologi funnen i %s.

en: You can't subvert this city.
sv: Man kan inte omvända denna stad.

en: You don't have enough gold to subvert %s.
sv: Vi ha ej tillräckligt mycket guld för att omvända %s.

en: Your %s was caught in the attempt of inciting a revolt!
sv: Vår %s tillfångatogs vid sitt försök att anstifta ett uppror!

en: You caught %s %s attempting to incite a revolt in %s!
sv: Vi tillfångatogo en %s %s som försökte anstifta ett uppror i %s!

en: Revolt incited in %s, you now rule the city!
sv: Ett uppror har drivits fram i %s. Nu styra vi staden!

en: %s has revolted, %s influence suspected.
sv: %s har gjort uppror, påverkan från %s misstänkt.

en: Your %s was caught in the attempt of industrial sabotage!
sv: Vår %s tillfångatogs vid sitt försök till industrisabotage.

en: You caught %s %s attempting sabotage in %s!
sv: Vi tillfångatogo en %s %s som försökte förstöra något i %s!

en: Your %s could not find anything to sabotage in %s.
sv: Vår %s kunde inte finna något att förstöra i %s.

en: You cannot sabotage a %s!
sv: Man kan ej förstöra ett %s!

en: Your %s could not find the %s to sabotage in %s.
sv: Vår %s kunde inte finna %s att förstöra i %s.

en: Your %s succeeded in destroying the production of %s in %s.
sv: Vår %s lyckades sabotera byggandet av %s i %s.

en: The production of %s was destroyed in %s, %s are suspected.
sv: Byggandet av %s saboterades i %s. %s misstänks ligga bakom.

en: Your %s was caught in the attempt of sabotage!
sv: Vår %s tillfångatogs vid ett sabotageförsök!

en: You caught %s %s attempting to sabotage the %s in %s!
sv: Vi tillfångatogo en %s %s som försökte förstöra %s i %s!

en: Your %s destroyed the %s in %s.
sv: Vår %s förstörde %s i %s.

en: The %s destroyed the %s in %s.
sv: %s förstörde %s i %s.

en: Your %s has been eliminated defending %s against a %s.
sv: Vår %s gick under vid försöket att försvara %s mot en %s.

en: An enemy %s has been eliminated defending %s.
sv: En fientlig %s har utplånats vid försvaret av %s.

en: Your %s was eliminated by a defending %s.
sv: Vår %s utplånades av en försvarande %s.

en: Eliminated %s %s while infiltrating %s. The defender became more experienced.
sv: Utplånade %s %s vid infiltrering av %s. Försvararen blev mer erfaren.

en: Eliminated %s %s while infiltrating our troops. The defender became more experienced.
sv: Utplånade %s %s vid infiltrering av våra trupper. Försvararen blev mer erfaren.

en: Eliminated %s %s while infiltrating %s.
sv: En %s %s utplånades vid infiltrering av %s.

en: Eliminated %s %s while infiltrating our troops.
sv: En %s %s utplånades vid infiltrering av våra trupper.

en: Your %s has successfully completed her mission and returned unharmed to %s and has become more experienced.
sv: Vår %s lyckades med sitt uppdrag, återvände oskadd till %s och blev mer erfaren!

en: Your %s has successfully completed her mission and returned unharmed to %s.
sv: Vår %s lyckades med sitt uppdrag och återvände oskadd till %s.

en: Your %s was captured after completing her mission in %s.
sv: Vår %s tillfångatogs efter utfört uppdrag i %s.

en: Your %s was captured after completing her mission.
sv: Vår %s tillfångatogs efter utfört uppdrag.

en: You have caused an incident while bribing %s's %s.
sv: Vi ha orsakat en incident vid mutandet av %ss %s.

en: %s has caused an incident while bribing your %s.
sv: %s ha orsakat en incident vid mutandet av vår %s.

en: You have caused an incident while attempting to steal tech from %s.
sv: Vi ha orsakat en incident vid stjälandet av teknologi från %s.

en: %s has caused an incident while attempting to steal tech from you.
sv: %s ha orsakat en incident vid stjälandet av teknologi från oss.

en: You have caused an incident while inciting a revolt in %s.
sv: Vi ha orsakat en olyckshändelse vid anstiftandet av ett uppror i %s.

en: %s have caused an incident while inciting a revolt in %s.
sv: %s ha orsakat en olyckshändelse vid anstiftandet av ett uppror i %s.

en: Sea moving start units are not yet supported, %s not created.
sv: Sjöenheter från starten stödjs ej ännu. Skapade ej %s.

en: Sea moving start units are not yet supported. Nobody gets %s.
sv: Sjöenheter från starten stödjs ej ännu. Ingen fick %s.

en: Year: %s
sv: År %s

en: The turn timeout has exceeded its maximum value, fixing at its maximum
sv: Omgångstidsgränsen har överskridit sitt största värde. Låser den vid sitt största värde.

en: The turn timeout is smaller than zero, fixing at zero.
sv: Omgångstidsgränsen är < 0. Låser den vid 0.

en: %s is an ambiguous player name-prefix.
sv: %s är en flertydig förstavelse till ett spelarnamn.

en: %s is an ambiguous connection name-prefix.
sv: %s är en flertydig förstavelse till ett anslutningsnamn.

en: %s is an anonymous name. Use connection name
sv: %s är ett ogiltigt namn. Använd anslutningsnamnet.

en: You are not attached to a player.
sv: Du är inte ansluten till någon spelare.

en: %s to allies: %s
sv: %s till bundsförvanter: %s

en: %s is not connected.
sv: %s är inte ansluten.

en: There is no connection by the name %s.
sv: Det finns ingen anslutning med namnet %s.

en: There is no player nor connection by the name %s.
sv: Det finns ingen spelare eller anslutning med namnet %s.

en: Global warming has occurred!
sv: Global uppvärmning har inträffat!

en: Coastlines have been flooded and vast ranges of grassland have become deserts.
sv: Kuster har översvämmats och stora ytor ängsmark har blivit öken.

en: Nuclear winter has occurred!
sv: Vi har drabbats av atomvinter!

en: Wetlands have dried up and vast ranges of grassland have become tundra.
sv: Sumpmarker ha uttorkats och stora ytor ängsmark ha blivit tundra.

en: New hope sweeps like fire through the country as the discovery of railroad is announced.
          Workers spontaneously gather and upgrade all cities with railroads.
sv: Nytt hopp sveper som en löpeld genom landet när upptäckten av järnväg meddelas.
          Arbetare samlas frivilligt och bygger järnvägar genom alla städer.

en: The people are pleased to hear that your scientists finally know about railroads.
          Workers spontaneously gather and upgrade all cities with railroads.
sv: Folket glädjes över att höra att våra vetenskapsmän äntligen känna till järnväg.
          Arbetare samlas frivilligt och bygger järnvägar genom alla städer.

en: Moved your %s due to changing terrain.
sv: Vår %s har flyttats på grund av landskapsförändringar.

en: Disbanded your %s due to changing terrain.
sv: Vår %s har upplösts på grund av landskapsförändringar.

en: Not reporting to the metaserver in this game.
sv: Underrättar inte metaservern under detta spel.

en: Metaserver: bad address: [%s:%d].
sv: Metaserver: felaktig adress: [%s:%d].

en: The %s are no more!
sv: %s finnas ej mer!

en: Cannot change rates before game start.
sv: Kan inte ändra satser innan spelet börjar.

en: Tax
sv: Skatt

en: %s rate exceeds the max rate for %s.
sv: %ssatsen överskrider högsta tillåtna satsen för %s.

en: %s now governs the %s as a %s.
sv: %s regerar nu %s som en %s.

note: TRANS: this is a message event so don't make it * too long.
en: The %s have incited a revolt! %d turn of anarchy will ensue! Target government is %s. | The %s have incited a revolt! %d turns of anarchy will ensue! Target government is %s.
sv[0]: %s har anstiftat ett uppror! Om %d omgång av regeringslöshet övergår det i %s.
sv[1]: %s har anstiftat ett uppror! Om %d omgångar av regeringslöshet övergår det i %s.

en: Revolution: returning to anarchy.
sv: Revolution: återgår till regeringslöshet.

en: You should choose a new government from the government menu.
sv: Välj en ny regeringtyp från regeringsmenyn istället.

en: Tax rate exceeded the max rate for %s; adjusted.
sv: Skattesats överskred högsta tillåtna satsen för %s och justerades.

en: Science rate exceeded the max rate for %s; adjusted.
sv: Forskningssats överskred högsta tillåtna satsen för %s och justerades.

en: Luxury rate exceeded the max rate for %s; adjusted.
sv: Överflödssats överskred högsta tillåtna satsen för %s och justerades.

en: %s no longer gives us shared vision!
sv: %s ge oss inte längre delad anblick!

en: The senate will not allow you to break treaty with the %s.  You must either dissolve the senate or wait until a more timely moment.
sv: Senaten tillåter oss inte bryta avtalet med %s. Vi måste antingen upplösa den eller vänta till tiden är mogen.

en: The senate passes your bill because of the constant provocations of the %s.
sv: Senaten godkänner din proposition på grund av de ständiga provokationerna från %s.

en: The senate refuses to break treaty with the %s, but you have no trouble finding a new senate.
sv: Senaten vägrar gå med på att bryta avtalet med %s, men det bör inte vara svårt för oss att hitta en ny senat.

en: The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
sv: Det diplomatiska förhållandet mellan %s och %s är nu %s.

en: %s has attacked your ally %s! You cancel your alliance to the aggressor.
sv: %s har angripit vår bundsförvant %s! Förbundet drar in även oss i kriget.

en: Your team mate %s declared war on %s. You are obligated to cancel alliance with %s.
sv: Vår lagkamrat %s har förklarat krig mot %s. Nu förväntas det av oss att bryta vårt förbund med %s.

en: Removing player %s.
sv: Avlägsnar spelare %s.

en: You've been removed from the game!
sv: Du har blivit avlägsnad från spelet!

en: %s has been removed from the game.
sv: %s har blivit avlägsnad från spelet.

en: You have made contact with the %s, ruled by %s.
sv: Vi ha stött på %s regerade av %s.

en: Could not throw %s into civil war - too many players
sv: Kunde inte försätta %s i inbördeskrig - för många spelare

en: Your nation is thrust into civil war,  %s is declared the leader of the rebel states.
sv: Vår nation befinner sig i inbördeskrig; %s utropar sig till ledare över upprorsmakarna.

en: %s declares allegiance to %s.
sv: %s svär trohet till %s.

en: The capture of %s's capital and the destruction of the empire's administrative
          structures have sparked a civil war.  Opportunists have flocked to the rebel cause,
          and the upstart %s now holds power in %d rebel provinces.
sv: %ss huvudstad har fallit och med den rikets förvaltningsväsen vilket
          har utlöst ett inbördeskrig. Lycksökare flockas kring oroshärden 
          och rebellernas ledare %s har gripit makten i %d städer.

en: %s report on the RICHEST Civilizations in the World.
sv: %s förtäljer om den RIKASTE civilisationen i världen.

en: %s report on the most ADVANCED Civilizations in the World.
sv: %s förtäljer om den mest FRAMSKRIDNA civilisationen i världen.

en: %s report on the most MILITARIZED Civilizations in the World.
sv: %s förtäljer om den mest KRIGISKA civilistaionen i världen.

en: %s report on the HAPPIEST Civilizations in the World.
sv: %s förtäljer om den LYCKLIGASTE civilisationen i världen.

en: %s report on the LARGEST Civilizations in the World.
sv: %s förtäljer om den STÖRSTA civilisationen i världen.

en: Herodotus'
sv: Herodotos

en: Thucydides'
sv: Thukydides

en: Pliny the Elder's
sv: Plinius den äldre

en: Livy's
sv: Livius

en: Toynbee's
sv: Herman Lindqvist

en: Gibbon's
sv: Peter Englund

en: Ssu-ma Ch'ien's
sv: Ssu-ma Ch'ien

en: Pan Ku's
sv: Pan Ku

en: Population
sv: Folkmängd

en: Land Area
sv: Landyta

en: Settled Area
sv: Bosatt yta

en: Research Speed
sv: Forskningsfart

en: Literacy
sv: Läskunnighet

en: Production
sv: Tillverkning

en: Economics
sv: Ekonomi

en: Military Service
sv: Militärtjänst

en: Magnificent
sv: storslagna

en: Glorious
sv: ärorika

en: Great
sv: mäktiga

en: Decent
sv: skapliga

en: Mediocre
sv: medelmåttiga

en: Hilarious
sv: skrattretande

en: Worthless
sv: värdelösa

en: Pathetic
sv: patetiska

en: Useless
sv: usla

en: %2d: The %s %s
sv: %2d: De %s %s

en: Historian Publishes!
sv: Historikern publicerar!

en: %2d: The %s City of %s of size %d,
sv: %2d: (%s) Staden %s med storlek %d,

en: with no wonders
sv: utan underverk

en: with %d wonder
     | with %d wonders
sv[0]: med %d underverk
sv[1]: med %d underverk

en: Traveler's Report:
sv: En reseskildring

en: The Five Greatest Cities in the World!
sv: De fem bästa städerna i världen!

en: %s in %s (%s)
sv: %s i %s (%s)

en: %s has been DESTROYED
sv: %s ha FÖRINTATS

en: (building %s in %s (%s))
sv: (bygger %s i %s (%s))

en: Wonders of the World
sv: Världens underverk

en:  sq. mi.
sv:  kvadratmil

en:  M tons
sv:  milj. ton

en:  M goods
sv:  milj. varor

en:  bulbs
sv:  glödlampor

en:  month |  months
sv[0]:  månad
sv[1]:  månader

en: st
sv: :a plats

en: nd
sv: :a plats

en: rd
sv: :e plats

en: th
sv: :e plats

en: Demography string contains invalid characters. Try "help demography".
sv: Demografisträngen innehåller otillåtna tecken. Försök med "help demography".

en: Demographics Report:
sv: Demografi

en: Sorry, the Demographics report is unavailable.
sv: Demografiredogörelsen är tyvärr ej tillgänglig.

en: The %s of the %s (%s)
sv: %2$ss %1$s (%3$s)

note: TRANS: message for an obscure ruleset error.
en: Trying alternative ruleset filename syntax.
sv: Provar alternativ filnamnssyntax för regelfiler.

note: TRANS: message for an obscure ruleset error.
en: Could not find a readable "%s.%s" ruleset file.
sv: Kunde inte finna en läsbar regelfil med namnet "%s.%s".

note: TRANS: message for an obscure ruleset error.
en: Could not load ruleset file "%s".
sv: Kunde inte läsa in regelfil "%s".

note: TRANS: message for an obscure script error.
en: Could not load ruleset script file "%s".
sv: Kunde inte ladda regelskriptfil "%s".

en: Ruleset datafile appears incompatible:
sv: Regeldatafil verkar inte passa:

en: file: "%s"
sv: fil: "%s"

en: file options: %s
sv: filvalmöjligheter: %s

en: supported options: %s
sv: tillhandahållna valmöjligheter: %s

en: Ruleset datafile claims required option(s) which we don't support:
sv: Regeldatafil kräver valmöjlighet(er) som vi ej tillhandahålla:

note: TRANS: message for an obscure ruleset error.
en: Terrain %s has unknown flag %s
sv: Landskap %s har okänd flagga %s

en: Loading rulesets
sv: Läser in reglerna

note: TRANS: Error message.
en: The save file contains incomplete map data.  This can happen with old saved games, or it may indicate an invalid saved game file.  Proceed at your own risk.
sv: Den sparade filen innehåller ofullständiga kartupplysingar. Detta kan inträffa med gamla sparade spel. Det kan även tyda på ogiltiga spelfiler. Fortsätt på egen risk.

note: TRANS: Error message.
en: Reason: line not found
sv: Anledning: fann ej rad

note: TRANS: Error message.
en: Reason: line too short (expected %d got %lu
sv: Anledning: rad för kort (förväntade %d, fick %lu

en: Warning: Unknown nation %s for starting position no %d
sv: Varning: Okänt folkslag %s i startposition nr %d

en: Number of starts (%d) are lower than rules.max_players (%d), lowering rules.max_players.
sv: Antalet platser att börja på (%d) är lägre än rules.max_players (%d), sänker rules.max_players.

en: Savegame too old, at least version 1.9.0 required.
sv: Sparat spel är för gammalt. Minst version 1.9.0 krävs.

en: Illegal alliance structure detected: %s's alliance to %s reduced to peace treaty.
sv: Otillåten förbundsstruktur påträffad: %ss förbund med %s ändrades till fredsavtal.

en: Geological
sv: Geologi

en: Sociological
sv: Sociologi

en: Economic
sv: Ekonomi

en: Military
sv: Militär

en: Scientific
sv: Vetenskap

en: Internal
sv: Internt

en: Networking
sv: Nätverk

en: All
sv: Alla

en: Situational
sv: Situationsspecifik

en: Rare
sv: Ovanlig

en: Changed
sv: Ändrad

en: Allowed take string contains invalid
    characters.  Try "help allowtake".
sv: Tillåtna-anslutningar-strängen innehåller otillåtna
    tecken. Försök med "help allowconnect".

en: Starting units string contains invalid
    characters.  Try "help startunits".
sv: Start-enheter-strängen innehåller otillåtna
    tecken. Försök med "help startunits".

en: Starting units string does not contain
    at least one city founder.  Try 
    "help startunits".
sv: Start-enheter-strängen saknar åtminstone
    en bosättare. Försök med "help startunits".

en: Cannot change maxplayers in GGZ mode.
sv: Kan inte justera högsta tillåtna antal spelare i GGZ-läge.

en: Number of players is higher than requested value; Keeping old value.
sv: Antal spelare är högre än efterfrågat värde; Behåller tidigare värde

en: Map size (in thousands of tiles)
sv: Kartstorlek (i tusental rutor)

en: This value is used to determine the map dimensions.
      size = 4 is a normal map of 4,000 tiles (default)
      size = 20 is a huge map of 20,000 tiles
sv: Detta värde används för att avgöra kartstorleken.
      size = 4 är en normal karta på 4,000 rutor (standard)
      size = 20 är en gigantisk karta på 20,000 rutor

en: Map topology index
sv: Karttopologiindex

note: TRANS: do not edit the ugly ASCII art
en: Freeciv maps are always two-dimensional. They may wrap at the north-south and east-west directions to form a flat map, a cylinder, or a torus (donut). Individual tiles may be rectangular or hexagonal, with either a classic or isometric alignment - this should be set based on the tileset being used.
       0 Flat Earth (unwrapped)
       1 Earth (wraps E-W)
       2 Uranus (wraps N-S)
       3 Donut World (wraps N-S, E-W)
       4 Flat Earth (isometric)
       5 Earth (isometric)
       6 Uranus (isometric)
       7 Donut World (isometric)
       8 Flat Earth (hexagonal)
       9 Earth (hexagonal)
      10 Uranus (hexagonal)
      11 Donut World (hexagonal)
      12 Flat Earth (iso-hex)
      13 Earth (iso-hex)
      14 Uranus (iso-hex)
      15 Donut World (iso-hex)
    Classic rectangular:       Isometric rectangular:
          _________               /\/\/\/\/\ 
         |_|_|_|_|_|             /\/\/\/\/\/ 
         |_|_|_|_|_|             \/\/\/\/\/\
         |_|_|_|_|_|             /\/\/\/\/\/ 
                                 \/\/\/\/\/  
    Hex tiles:                 Iso-hex:
      /\/\/\/\/\/\               _   _   _   _   _       
      | | | | | | |             / \_/ \_/ \_/ \_/ \      
      \/\/\/\/\/\/\             \_/ \_/ \_/ \_/ \_/  
       | | | | | | |            / \_/ \_/ \_/ \_/ \      
       \/\/\/\/\/\/             \_/ \_/ \_/ \_/ \_/
sv: Kartor i Freeciv är alltid tvådimensionella. De kan slå om i nord-sydlig och öst-västlig riktning och skapar på så vis antingen en platt karta, en cylinder eller en torus ('munkform'). Enskilda rutor kan vara rektangulära eller hexagonala, i antingen klassisk eller isometrisk ordning - detta bör samordnas med den rutbildsuppsättning du tänkt använda.
       0 Platt Jord (ej omslagen)
       1 Jord (slår om Ö-V)
       2 Uranus (slår om N-S)
       3 Munkvärld (slår om N-S, Ö-V)
       4 Platt Jord (isometrisk)
       5 Jord (isometrisk)
       6 Uranus (isometrisk)
       7 Munkvärld (isometrisk)
       8 Platt Jord (hexagonal)
       9 Jord (hexagonal)
      10 Uranus (hexagonal)
      11 Munkvärld (hexagonal)
      12 Platt Jord (iso-hex)
      13 Jord (iso-hex)
      14 Uranus (iso-hex)
      15 Munkvärld (iso-hex)
    Klassisk rektangulär:       Isometrisk rektangulär:
          _________               /\/\/\/\/\ 
         |_|_|_|_|_|             /\/\/\/\/\/ 
         |_|_|_|_|_|             \/\/\/\/\/\
         |_|_|_|_|_|             /\/\/\/\/\/ 
                                 \/\/\/\/\/  
    Hexagonal :                 Iso-hex:
      /\/\/\/\/\/\               _   _   _   _   _       
      | | | | | | |             / \_/ \_/ \_/ \_/ \      
      \/\/\/\/\/\/\             \_/ \_/ \_/ \_/ \_/  
       | | | | | | |            / \_/ \_/ \_/ \_/ \      
       \/\/\/\/\/\/             \_/ \_/ \_/ \_/ \_/

en: Method used to generate map
sv: Metod att generera kartan

en: 0 = Scenario map - no generator;
    1 = Fully random height generator;              [4]
    2 = Pseudo-fractal height generator;             [3]
    3 = Island-based generator (fairer but boring)   [1]
    
    Numbers in [] give the default values for placement of starting positions.  If the default value of startpos is used then a startpos setting will be chosen based on the generator.  See the "startpos" setting.
sv: 0 = Scenariokarta - inget slumpval;
    1 = Helt slumpmässig höjdgenerator;               [4]
    2 = Pseudofraktal höjdgenerator;                  [3]
    3 = Öbaserad generator (rättvisare fast tråkig)   [1]
    
    Talen inom [] visar standardmetoderna att bestämma starpositioner. Har startpos värdet noll används detta värde istället. Se inställningen "startpos".

en: Method used to choose start positions
sv: Medod att bestämma startpositioner

en: 0 = Generator's choice.  Selecting this setting means
        the default value will be picked based on the generator
        chosen.  See the "generator" setting.
    1 = Try to place one player per continent.
    2 = Try to place two players per continent.
    3 = Try to place all players on a single continent.
    4 = Place players depending on size of continents.
    Note: generators try to create the right number of continents for the choice of start pos and to the number of players
sv: 0 = Kartgenereringsmetoden avgör. Se inställningen "generator".
    1 = Försök placera en spelare på varje kontinent.
    2 = Försök placera två spelare på varje kontinent.
    3 = Försök placera samtliga spelare på en enda kontinent.
    4 = Portionera ut spelare beroende på kontinenstorlek.
    Beakta att antalet kontinenter kommer anpassas till valet av startpositionsmetod i kombination med antalet spelare.

en: Presence of 1x1 islands
sv: Tillåt öar med storlek 1×1

en: 0 = no 1x1 islands; 1 = some 1x1 islands
sv: 0 = inga 1×1-öar; 1 = vanligtvis några 1×1-öar

en: Whether the poles are separate continents
sv: Poler är separata kontinenter

en: 0 = continents may attach to poles; 1 = poles will usually be separate
sv: 0 = poler hänger samman med övriga världsdelar, 1 = avskilda poler

en: All the map is temperate
sv: Hela kartan har samma klimat

en: 0 = normal Earth-like planet; 1 = all-temperate planet
sv: 0 = normal Jord-liknande planet; 1 = helt tempererad planet

en: Average temperature of the planet
sv: Planetens medeltemperatur

en: Small values will give a cold map, while larger values will give a hotter map.
    
    100 means a very dry and hot planet with no polar arctic zones, only tropical and dry zones.
    
    70 means a hot planet with little polar ice.
    
    50 means a temperate planet with normal polar, cold, temperate, and tropical zones; a desert zone overlaps tropical and temperate zones.
    
    30 means a cold planet with small tropical zones.
    
    0 means a very cold planet with large polar zones and no tropics
sv: Låga värden ger en kall karta, medan höga värden ger en varmare karta.
    
    100 innebär en ytterst torr och het planet utan polaris och bara tropiska och torra zoner.
    
    70 innebär en varm planet utan mycket polaris.
    
    50 innebär en tempererad planet med normala polara, kalla, tempererade och tropiska zoner; en ökenzon överlappar tropiska och tempererade zoner.
    
    30 innebär en kall planet med små tropiska zoner.
    
    0 innebär en ytterst kall planet med stor polaris och ingen tropik.

en: Percentage of the map that is land
sv: Procentandel av kartan som består av land

en: This setting gives the approximate percentage of the map that will be made into land.
sv: Denna inställning bestämmer den ungefärliga procentandelen av kartan som kommer utgöras av land.

en: Amount of hills/mountains
sv: Mängd kullar/berg

en: Small values give flat maps, while higher values give a steeper map with more hills and mountains.
sv: Låga värden ge platta kartor, medan högre värden ger brantare kartor med fler kullar och berg.

en: Amount of water on lands
sv: Mängd vatten på land

en: Small values mean lots of dry, desert-like land; higher values give a wetter map with more swamps, jungles, and rivers.
sv: Låga värden innebär gott om torrt ökenliknande land; höga värden ger en våtare karta med mer sumpmarker, djungler och floder.

en: Map generation random seed
sv: Kartfrö

en: The same seed will always produce the same map; for zero (the default) a seed will be chosen based on the time to give a random map. This setting is usually only of interest while debugging the game.
sv: Samma frö kommer alltid att skapa samma karta; för noll (standardvärdet) väljs frö baserat på tiden, för att skapa en slumpmässig karta. Denna inställning är bara av intresse vid felsökning av spelet.

en: Game random seed
sv: Spelfrö

en: For zero (the default) a seed will be chosen based on the time. This setting is usually only of interest while debugging the game
sv: För noll (standardvärdet) väljs frö baserat på tiden. Denna inställning är bara av intresse vid felsökning av spelet.

en: Amount of "special" resource squares
sv: Mängd rutor med "speciella" tillgångar

en: Special resources improve the basic terrain type they are on. The server variable's scale is parts per thousand.
sv: Speciella tillgångar förbättra det grundläggande landskapsslag som de befinna sig på. Servervariabelns skala är tusendelar.

en: Amount of huts (minor tribe villages)
sv: Mängd hyddor (mindre stambyar)

en: This setting gives the exact number of huts that will be placed on the entire map. Huts are small tribal villages that may be investiged by units.
sv: Denna inställning anger det exakta antal hyddor som kommer placeras ut på kartan. Hyddor är mindre stambyar som kan besökas av enheter.

en: Minimum number of players
sv: Minsta möjliga antal spelare

en: There must be at least this many players (connected human players or AI players) before the game can start.
sv: Minst så här många spelare (mänskliga eller datorstyrda) måste finnas innan spelet kan börja.

en: Maximum number of players
sv: Flesta möjliga antal spelare

en: The maximal number of human and AI players who can be in the game. When this number of players are connected in the pregame state, any new players who try to connect will be rejected.
sv: Det största antalet mänsklika och datorstyrda spelare som kunna vara i med spelet. När så här många spelare äro anslutna under innan spelet inleds, avvisas alla ytterligare spelare som försöker ansluta.

en: Total number of players (including AI players)
sv: Totalt antal spelare (inklusive datorstyrda)

en: If set to a positive value, then AI players will be automatically created or removed to keep the total number of players at this amount.
sv: Om det finns färre än så här många spelare när spelet börjar skapas ytterligare datorstyrda spelare för att öka antalet spelare till detta värde.

en: List of players' initial units
sv: Lista över spelares startenheter

en: This should be a string of characters, each of which specifies a unit role. There must be at least one city founder in the string. The characters and their meanings are:
        c   = City founder (eg., Settlers)
        w   = Terrain worker (eg., Engineers)
        x   = Explorer (eg., Explorer)
        k   = Gameloss (eg., King)
        s   = Diplomat (eg., Diplomat)
        d   = Ok defense unit (eg., Warriors)
        D   = Good defense unit (eg., Phalanx)
        a   = Fast attack unit (eg., Horsemen)
        A   = Strong attack unit (eg., Catapult)
sv: Detta bör vara en sträng av tecken, vilka anger varsin enhetsroll. Det krävs åtminstone en bosättare. Tecknen och dess respektive betydelse är:
        c   = Bosättare
        w   = Arbetare (eller Ingenjörer)
        x   = Upptäcktsresande
        k   = Kung
        s   = Diplomat (t.ex. Budbärare)
        d   = Försvarsenhet (t.ex. Krigare)
        D   = Stark försvarsenhet (t.ex. Falanx)
        a   = Attackenhet (t.ex. Ryttare)
        A   = Stark attackenhet (t.ex. Katapult)

en: Area where initial units are located
sv: Area där inledande enheter befinna sig

en: This is the radius within which the initial units are dispersed.
sv: Detta är radien inom vilken startenheterna är utspridda.

en: Starting gold per player
sv: Tilldelad mängd guld per spelare

en: At the beginning of the game, each player is given this much gold.
sv: Varje spelare är tilldelad denna mängd guld vid spelets början.

en: Number of initial techs per player
sv: Antal inledande teknologier per spelare

en: At the beginning of the game, each player is given this many technologies. The technologies chosen are random for each player. Depending on the value of tech_cost_style in the ruleset, a big value for techlevel can make the next techs really expensive.
sv: Vid spelets börjar erhåller varje spelare detta antal framsteg. Urvalet är slumpmässigt och kan skilja sig åt mellan spelare. Beroende på värdet på tech_cost_style i reglerna, kan ett stort värde på techlevel göra framtida teknologier riktigt kostsamma.

en: Technology cost multiplier percentage
sv: Procentfaktor för teknologikostnad

en: This affects how quickly players can research new technology. All tech costs are multiplied by this amount (as a percentage). The base tech costs are determined by the ruleset or other game settings.
sv: Detta påverkar hur snabbt spelare forskar fram nya teknologier. All kostnad för teknologier multipliceras med detta procentvärde. Den grundläggande teknologikostnaden avgörs av reglerna eller andra inställningar.

en: Percentage penalty when changing tech
sv: Procent straffavgift vid byte av teknologi

en: If you change your current research technology, and you have positive research points, you lose this percentage of those research points. This does not apply if you have just gained a technology this turn.
sv: Om man byter forskningsinriktning från en teknologi till en annan och har positivt forskningsvärde förlorar man så här många procent av det. Detta gäller ej om man just gjort ett framsteg denna omgång.

en: Penalty when getting tech from conquering
sv: Straffavgift vid anskaffning av teknologi genom erövring

en: For each technology you gain by conquering an enemy city, you lose research points equal to this percentage of the cost to research a new technology. You can end up with negative research points if this is non-zero.
sv: För varje framsteg man får genom ett att erövra en fientlig stad, förlorar man en del av sitt forskningsvärde motsvarande så här många procent av kostnaden att forska fram ett nytt framsteg. Forskningsvärdet kan bli negativ efter detta i fall att kostnaden är nollskild.

en: Penalty when getting a free tech
sv: Straffavgift vid erhållande av gratis teknologi

en: For each technology you gain "for free" (other than covered by diplcost or conquercost: specifically, from huts or from Great Library effects), you lose research points equal to this percentage of the cost to research a new technology. You can end up with negative research points if this is non-zero.
sv: För varje framsteg man får "gratis" (utöver de fall som täcks av diplcost eller conquercost: d.v.s. från hyddor eller via Stora Biblioteket), förlorar man en del av sitt forskningsvärde motsvarande så här många procent av kostnaden att forska fram ett nytt framsteg. Forskningsvärdet kan bli negativt efter detta i fall att kostnaden är nollskild.

en: Food required for a city to grow
sv: Mat som krävs för att en stad skall växa

en: This is the base amount of food required to grow a city. This value is multiplied by another factor that comes from the ruleset and is dependent on the size of the city.
sv: Detta är den mängd mat som krävs för en stad att växa. Värdet kan komma att multipliceras med en faktor som bestäms i reglerna och hänger samman med stadens storlek.

en: Percentage food lost when need aqueduct
sv: Procent mat som går till spillo när vattenledning behövs

en: If a city would expand, but it can't because it needs an Aqueduct (or Sewer System), it loses this percentage of its foodbox (or half that amount if it has a Granary).
sv: Om en stad skulle växa, men inte kan för att den behöver en vattenledning (eller ett avloppssystem), förlorar den så här många procent av sitt matförråd (eller hälften så mycket om den har sädeslager).

en: Multiplier percentage for production costs
sv: Procentfaktor för produktionskostnad

en: This affects how quickly units and buildings can be produced.  The base costs are multiplied by this value (as a percentage).
sv: Detta påverkar hur snabbt enheter och byggnades produceras. Grundkostnaden multipliceras med detta procentvärde.

en: Minimum city size to get full trade
sv: Minsta stadsstorlek för full handel

en: There is a trade penalty in all cities smaller than this. The penalty is 100% (no trade at all) for sizes up to notradesize, and decreases gradually to 0% (no penalty except the normal corruption) for size=fulltradesize. See also notradesize.
sv: Det finns en handelsbegränsning för alla städer mindre än detta värde. Begränsningen är 100% (ingen handel alls) för städer upp till notradesize och minskar gradvis till 0% (ingen begränsning förutom vanlig korruption) för städer med storlek=fulltradesize. Se även notradesize.

en: Maximum size of a city without trade
sv: Största storleken för en stad utan handel

en: Cities do not produce any trade at all unless their size is larger than this amount. The produced trade increases gradually for cities larger than notradesize and smaller than fulltradesize. See also fulltradesize.
sv: Städer producerar ingen handel förrän dess storlek överstiger detta värde. Handeln ökar gradvis för städer större än notradesize och mindre än fulltradesize. Se även fulltradesize.

en: Minimum distance between cities
sv: Minsta avståndet mellan städer

en: When a player founds a new city, it is checked if there is no other city in citymindist distance. For example, if citymindist is 3, there have to be at least two empty fields between two cities in every direction. If set to 0 (default), the ruleset value will be used.
sv: När en spelare försöker grunda en ny stad kontrolleras det att det inte finns någon annan stad inom avståndet citymindist. Om citymindist till exempel är 3 så måste det vara minst 2 tomma rutor mellan varje stad. Om det är satt till 0 (standard) så används värdet i reglerna i stället.

en: Number of turns between rapture effect
sv: Antal omgångar mellan effekt av firande

en: Sets the number of turns between rapture growth of a city. If set to n a city will grow after celebrating for n+1 turns.
sv: Sätter antalet omgångar mellan stadstillväxt orsakad av firande. Om satt till n så växer staden efter att ha firat i n+1 omgång(ar).

en: Chance for conquered building destruction
sv: Sannolikhet att erövrad byggnad förstörs

en: When a player conquers a city, each city improvement has this percentage chance to be destroyed.
sv: När en spelare erövrar en stad har varje stadsförbättring denna sannolikhet att bli förstörd.

en: Chance of moving into tile after attack
sv: Sannolikhet att flytta sig till ruta efter angrepp

en: If set to 0, combat is Civ1/2-style (when you attack, you remain in place). If set to 100, attacking units will always move into the tile they attacked if they win the combat (and no enemy units remain in the tile). If set to a value between 0 and 100, this will be used as the percent chance of "occupying" territory.
sv: Om satt till 0, är kampen i stil med Civ1/2 (när man angriper, står man kvar). Om satt till 100, flyttar angripande enhet alltid in den angripna rutan om de vinner över den sista fientliga enheten där. Värden mellan 0 och 100 ge varierande sannolikhet att områdets "besätts".

en: Turn on/off server-side autoattack
sv: Slå av eller på autoattack

en: If set to on, units with move left will automatically consider attacking enemy units that move adjacent to them.
sv: Om påslaget kan enheter med drag kvar vid omgångens slut attackera fiendeenheter som flyttar till en angränsande ruta.

en: Reduce city population after attack
sv: Minska stads storlek efter lyckat angrepp

en: This flag indicates if city population is reduced after successful attack of enemy unit, depending on its movement type (OR-ed):
      1 = land
      2 = sea
      4 = heli
      8 = air
sv: Denna flagga anger om städers folkmängd skall minskas efter lyckade angrepp från fientliga enheter, beroende på deras slag (ELLER-ad):
      1 = land
      2 = sjö
      4 = heli
      8 = luft

en: National borders radius
sv: Nationsgränsers räckvidd

en: If this is set to greater than 0, then any land tiles within the given radius of a city will be owned by that nation. Special rules apply for ocean tiles or tiles within range of more than one nation's cities.
sv: Om nollskild tillfaller alla rutor inom denna radie av en stad denna stads ägare. Särskilda regler gäller havsrutor samt rutor inom radien av fler än ett folks stad.

en: Units inside borders cause no unhappiness
sv: Enheter inom ens gränser orsakar ej missnöjdhet

en: If this is set, units will not cause unhappiness when inside your own borders.
sv: Enheter orsaka ej otillfredställdhet när de befinna sig inom våra egna gränser.

en: Ability to do diplomacy with other players
sv: Förmågan att utöva diplomati med andra spelare

en: 0 = default; diplomacy is enabled for everyone.
    1 = diplomacy is only allowed between human players.
    2 = diplomacy is only allowed between AI players.
    3 = diplomacy is restricted to teams.
    4 = diplomacy is disabled for everyone.
sv: 0 = (förvalt) diplomati är tillåtet för alla.
    1 = diplomati är endast tillåtet mellan mänsklika spelare.
    2 = diplomati är endast tillåtet mellan datorstyrda spelare.
    3 = diplomati är endast tillåtet inom lag.
    4 = diplomati är inte tillåtet för någon.

en: Allowed city names
sv: Accepterade stadsnamn

en: 0 = There are no restrictions: players can have multiple cities with the same names.
    
    1 = City names have to be unique to a player: one player can't have multiple cities with the same name.
    
    2 = City names have to be globally unique: all cities in a game have to have different names.
    
    3 = Like setting 2, but a player isn't allowed to use a default city name of another nations unless it is a default for their nation also.
sv: 0 = Inga begränsingar: spelare kan ha flera städer med samma namn.
    
    1 = Ett stadsnamn får endast anvädas för en av de städer som tillhör en spelare.
    
    2 = Ett stadsnamn får endast användas för en av de städer som finns i hela spelet.
    3 = En spelare får inte välja ett namn som finns uppräknat i ett annat folks stadslista.

en: Barbarian appearance frequency
sv: Barbarfrekvens

en: 0 = no barbarians 
    1 = barbarians only in huts 
    2 = normal rate of barbarian appearance 
    3 = frequent barbarian uprising 
    4 = raging hordes, lots of barbarians
sv: 0 = inga barbarer 
    1 = barbarer endast i hyddor 
    2 = vanlig barbarfrekvens 
    3 = hög barbarfrekvens 
    4 = rasande horder, massor av barbarer

en: Barbarian onset year
sv: Barbarernas inträdesår

en: Barbarians will not appear before this year.
sv: Barbarer dyker inte upp före detta år.

en: Length in turns of revolution
sv: Revolutionslängd

en: When changing governments, a period of anarchy lasting this many turns will occur. Setting this value to 0 will give a random length of 1-6 turns.
sv: Vid byte av regeringstyp infaller detta antal omgångar regeringslöshet. Värdet noll innebär ett slumpmässigt antal mellan 1-6.

en: Whether to enable fog of war
sv: Aktiverar krigsdimma

en: If this is set to 1, only those units and cities within the vision range of your own units and cities will be revealed to you. You will not see new cities or terrain changes in tiles not observed.
sv: Om detta sätts till 1 kan man bara se de enheter som äro innom synhåll från ens egna enheter och städer. Man kan inte se nya städer, om städer ha växt eller landskapsförändringar skett.

en: Base chance for diplomats and spies to succeed.
sv: Grundläggande sannolikhet att budbärare och spioner lyckas.

en: The chance of a spy returning from a successful mission and the base chance of success for diplomats and spies.
sv: Sannolikheten att en spion återvänder från ett lyckat uppdrag samt den grundläggande chansen för budbärare och spioner att lyckas med dessa.

en: Whether to allow space race
sv: Tillåt rymdkapplöpning

en: If this option is set to 1, players can build spaceships.
sv: Möjliggör spelare att bygga rymdskepp.

en: Minimum number of cities for civil war
sv: Minsta antal städer för inbördeskrig

en: A civil war is triggered if a player has at least this many cities and the player's capital is captured. If this option is set to the maximum value, civil wars are turned off altogether.
sv: Ett inbördeskrig utlöses om en spelare har minst så här många städer och dennes huvudstad faller. Om denna valmöjlighet är satt till sitt största värde är inbördeskrig helt avstängda.

en: Turns until player contact is lost
sv: Omgångar innan kontakt tappas

en: Players may meet for diplomacy this number of turns after their units have last met, even if they do not have an embassy. If set to zero then players cannot meet unless they have an embassy.
sv: Spelare kan ha diplomatiska möten så här många omgångar efter att deras enheter senast möttes, även om de ej ha beskickningar hos varandra. Sätt detta till 0 för att förhindra möte utan beskickning.

en: Rebuild palace if capital is conquered
sv: Bygg nytt slott om huvudstad förloras

en: If this is set to 1, then when the capital is conquered the palace is automatically rebuilt for free in another randomly choosen city. This is significant because the technology requirement for building a palace will be ignored.
sv: Om detta är satt till 1 byggs ett nytt slott utan kostnad i en ny huvudstad om huvudstaden förloras. Den nya huvudstaden väljs slumpmässigt bland de städer man har kvar. Detta är viktigt eftersom du inte behöver kunskap om relevant teknologi för att få ett nytt palats.

en: Whether to use natural city names
sv: Naturliga stadsnamn

en: If enabled, the default city names will be determined based on the surrounding terrain.
sv: Om detta är valt avgörs stadsnamnen efter det omgivande landskapet.

en: Players that users are allowed to take
sv: Spelare som användare tillåts ta

en: This should be a string of characters, each of which specifies a type or status of a civilization (player). Clients will only be permitted to take or observe those players which match one of the specified letters. This only affects future uses of the take or observe command; it is not retroactive. The characters and their meanings are:
        o,O = Global observer
        b   = Barbarian players
        d   = Dead players
        a,A = AI players
        h,H = Human players
    The first description on this list which matches a player is the one which applies. Thus 'd' does not include dead barbarians, 'a' does not include dead AI players, and so on. Upper case letters apply before the game has started, lower case letters afterwards.
    
    Each character above may be followed by one of the following numbers to allow or restrict the manner of connection:
    
    (none) = Controller allowed, observers allowed, can displace connections. (Displacing a connection means that you may take over a player, even if another user already controls that player.)
    
    1 = Controller allowed, observers allowed, can't displace connections;
    
    2 = Controller allowed, no observers allowed, can displace connections;
    
    3 = Controller allowed, no observers allowed, can't displace connections;
    
    4 = No controller allowed, observers allowed;
sv: Detta skall vara en teckensträng. Varje tecken anger ett slag eller status för en civilisation (spelare). Klienter tillåts endast att taga eller iakttaga de spelare som passar något av de angivna tecknen. Detta påverkar endast framtida användningar av kommandona take och observe och är inte restriktivt. Tecknen och deras innebörder är:
        o,O = Globala iakttagare
        b   = Barbarspelare
        d   = Besegrade spelare
        A,a = Datorstyrda spelare
        H,h = Mänskliga spelare (befintliga)
    Den första beskrivningen nedifrån som passar på en spelare gäller. Därför gäller inte 'd' besegrade barbarer, 'a' gäller inte besegrade datorstyrda spelare, och så vidare. Versaler gäller innan spelet har satts i gång, gemener gäller när spelet pågår.
    
    Varje tecken ovan kan följas av ett av följande tal för att utvidga eller begränsa anslutbarheten:
    
    (inget) = Styrande anslutning tillåten, iakttagare tillåtna, kan avlösa anslutningar. (Att avlösa en anslutning innebär att ta över en spelare som en annan användare styr.)
    
    1 = Styrande anslutning tillåten, iakttagare tillåtna, kan ej avlösa anslutningar.
    
    2 = Styrande anslutning tillåten, iakttagare ej tillåtna, kan avlösa anslutningar.
    
    3 = Styrande anslutning tillåten, iakttagare ej tillåtna, kan ej avlösa anslutningar.
    
    4 = Styrande anslutning ej tillåten, iakttagare tillåtna;

en: Whether AI-status toggles with connection
sv: Växla datorstyrningsläge för anslutning

en: If this is set to 1, AI status is turned off when a player connects, and on when a player disconnects.
sv: Om detta är satt till 1 stängs datorstyrning av när en spelare ansluter och sätts på när en spelare kopplar från.

en: Year the game ends
sv: Spelets slutår

en: The game will end at the end of the given year.
sv: Spelet avgörs detta år.

en: Maximum seconds per turn
sv: Högsta möjliga antalet sekunder per omgång

en: If all players have not hit "Turn Done" before this time is up, then the turn ends automatically. Zero means there is no timeout. In servers compiled with debugging, a timeout of -1 sets the autogame test mode. Use this with the command "timeoutincrease" to have a dynamic timer.
sv: Om inte alla spelare ha tryckt på "Avsluta omgång" innan denna tid löpt ut, avslutas omgången av sig själv. Noll anger att omgångar inte tidsbegränsas. En tidsgräns på -1 gör att en DEBUG-server spelar helt självständigt. Använd detta med "timeoutincrease" för att ha en självförändrande tidsgräns.

en: Timeout at least n seconds when enemy moved
sv: Timeout i åtminstone n sekunder efter fienden flyttat

en: Any time a unit moves when in sight of an enemy player, the remaining timeout is set to this value if it was lower.
sv: Då en enhet flyttar medan inom synhåll för fiendespelare, sätts den återstående timeouten till detta värde i de fall det är lägre.

en: Whether to have simultaneous player phases.
sv: Simultana spelarfaser.

en: If true, all players' movement phases will occur simultaneously; if false then players will alternate movement.
sv: Om aktiverat sker alla spelares drag simultant; om deaktiverat turas spelare åt om dragen.

en: Seconds to let a client's network connection block
sv: Sekunder att låta en klientanslutning blockera ett spel

en: If a network connection is blocking for a time greater than this value, then the connection is closed. Zero means there is no timeout (although connections will be automatically disconnected eventually).
sv: Om en nätverksanslutning inte svarar under en längre tid än detta värde, stängs den ned. Noll betyder att det inte finns någon tidsgräns (även om anslutningar ändå stängs ned så småningom).

en: Max seconds for network buffers to drain
sv: Max antal sekunder för tömning av nätverksbuffer

en: The server will wait for up to the value of this parameter in seconds, for all client connection network buffers to unblock. Zero means the server will not wait at all.
sv: Servern kommer att vänta upp till värdet av denna parameter i sekunder på att alla klientanslutningars nätverksbuffrar svarar. Noll betyter att servern inte kommer att vänta alls.

en: Seconds between PINGs
sv: Sekunder mellan PING:ar

en: The civserver will poll the clients with a PING request each time this period elapses.
sv: civserver kommer att kontakta klienterna med en PING-förfrågning så här ofta.

en: Time to cut a client
sv: Tid för att koppla bort en klient

en: If a client doesn't reply to a PING in this time the client is disconnected.
sv: Om en klient inte svarar på ett PING inom detta antal sekunder kopplas klienten bort.

en: Turn-blocking game play mode
sv: Omgångshindrande spelsätt

en: Fixed-length turns play mode
sv: Omgångar med fast längd

en: What is in the Demographics report
sv: Vad som finns i demografiredogörelsen

en: This should be a string of characters, each of which specifies the inclusion of a line of information in the Demographics report.
    The characters and their meanings are:
        N = include Population
        P = include Production
        A = include Land Area
        L = include Literacy
        R = include Research Speed
        S = include Settled Area
        E = include Economics
        M = include Military Service
        O = include Pollution
    Additionally, the following characters control whether or not certain columns are displayed in the report:
        q = display "quantity" column
        r = display "rank" column
        b = display "best nation" column
    The order of characters is not significant, but their capitalization is.
sv: Detta bör vara en sträng av tecken, varav varje anger visningen av en rad med upplysningar i demografiredogörelsen:
        N = visa befolkning
        P = visa tillverkning
        A = visa landyta
        L = visa läskunnighet
        R = visa forskningshastighet
        S = visa bosatt yta
        E = visa ekonomi
        M = visa militärtjänst
        O = visa utsläpp
    Dessutom anger följande tecken om vissa kolumner skall visas i meddelandet:
        q = visa kolumnen "mängd"
        r = visa kolumnen "rang"
        b = visa kolumnen "bästa stat"
    Skiftläge har betydelse men inte tecknens ordning.

en: Turns per auto-save
sv: Omgångar mellan autospar

en: The game will be automatically saved per this number of turns. Zero means never auto-save.
sv: Spelet kommer att autosparas varje gång detta antal rundor har passerat. Noll innebär att spelet aldrig sparas automatiskt.

en: Savegame compression level
sv: Packningsgrad för sparade spel

en: If non-zero, saved games will be compressed using zlib (gzip format). Larger values will give better compression but take longer. If the maximum is zero this server was not compiled to use zlib.
sv: Om nollskild, packas sparade spel m.h.a. zlib (gzip-format). Högre värden ger bättre packning men tar längre tid. Om det högsta tillåtna värdet är noll, kompilerades servern inte med zlib.

en: Auto-save name prefix
sv: Prefix vid autospar

en: Automatically saved games will have name "<prefix><year>.sav". This setting sets the <prefix> part.
sv: Automatiskt sparade spel kommer att ha namnet "<prefix><år>.sav".Denna inställning bestämmer prefixet.

en: Whether to log player statistics
sv: Logga spelarstatistik

en: If this is set to 1, player statistics are appended to the file "civscore.log" every turn. These statistics can be used to create power graphs after the game.
sv: Om satt till 1, läggs spelarstatistik till i filen "civscore.log" varje omgång. Denna statistik kan användas för att skapa styrkegrafer efter spelet.

en: Server cannot read standard input. Ignoring input.
sv: Servern kan inte läsa standardinmatning. Bortser från inmatning.

en: Server: bad address: [%s:%d].
sv: Server: felaktig adress: [%s:%d].

en: You need to have a capital in order to launch your spaceship.
sv: Man behöver en huvudstad för att sända iväg ett rymdskepp.

en: Your spaceship is already launched!
sv: Vårt rymdskepp är redan ivägsänt!

en: Your spaceship can't be launched yet!
sv: Vårt rymdskepp kan inte sändas iväg än!

en: The %s have launched a spaceship!  It is estimated to arrive on Alpha Centauri in %s.
sv: %s ha sänt iväg ett rymdskepp! Det beräknas anlända till Alfa Kentauri år %s.

en: Spaceship action received, but you don't have a spaceship!
sv: Rymdskeppshandling mottagen, men vi ha inget rymdskepp!

en: You can't modify your spaceship after launch!
sv: Man kan inte ändra sitt rymdskepp när det har sänts iväg!

en: You don't have any unplaced Space Structurals!
sv: Oanvända rumdstrukturer saknas.

en: That Space Structural would not be connected!
sv: Denna rumdstruktur ansluts inte!

en: You don't have any unplaced Space Components!
sv: Oanvända rymdkomponenter saknas!

en: Your spaceship already has the maximum number of Fuel Components!
sv: Vårt rymdskepp har redan det största möjliga antalet bränslekomponenter!

en: Your spaceship already has the maximum number of Propulsion Components!
sv: Vårt rymdskepp har redan det största möjliga antalet motorkomponenter!

en: You don't have any unplaced Space Modules!
sv: Oanvända rymdmoduler saknas!

en: Your spaceship already has the maximum number of Habitation Modules!
sv: Vårt rymdskepp har redan det största möjliga antalet bostadsmoduler!

en: Your spaceship already has the maximum number of Life Support Modules!
sv: Vårt rymdskepp har redan det största möjliga antalet livsuppehållsmoduler!

en: Your spaceship already has the maximum number of Solar Panel Modules!
sv: Vårt rymdskepp har redan det största möjliga antalet solpanelsmoduler!

en: Without guidance from the capital, the %s spaceship is lost!
sv: Utan vägledning från huvudstaden är rymdskeppet förlorat (%s)!

en: Game ended in a draw as end year exceeded
sv: Spelet slutade oavgjort efter slutåret.

en: The %s spaceship has arrived at Alpha Centauri.
sv: Ett rymdskepp har anlänt vid Alfa Kentauri (%s).

en: Team victory to %s
sv: Lagseger för %s

en: Game ended in victory for %s
sv: Spelet slutade med seger för %s

en: Game ended in a draw
sv: Spelet slutade oavgjort

en: Your %s unit %s was disbanded in accordance with your peace treaty with the %s.
sv: Vår %s enhet %s upplöstes i enlighet med vårt fredsavtal med %s.

en: Concerned citizens point out that the cease-fire with %s will run out soon.
sv: Bekymrade medborgare påpekar att vapenstilleståndet med %s kommer att löpa ut snart.

en: The cease-fire with %s has run out. You are now at war with the %s.
sv: Vapenstilleståndet med %s har upphört. Vi befinner oss nu i krig med %s.

en: Failed saving game as %s
sv: Misslyckades med att spara spel som %s

en: Game saved as %s
sv: Spelet har sparats som "%s".

en: The game is already running.
sv: Spelet pågår redan.

en: %s lost control cmdlevel on game start.  Use voting from now on.
sv: %s förlorade kommandonivåskontroll vid spelstarten. Använd röstning fr.o.m. nu.

en: Starting game.
sv: Sätter i gång spelet.

en: request for unknown report (type %d)
sv: Okänd redogörelse efterfrågades (slag %d)

en: Warning: rejecting old client %s
sv: Varning: avvisar gammal klient %s

en: Your client is too old. To use this server please upgrade your client to a CVS version later than 2003-11-28 or Freeciv 1.15.0 or later.
sv: Din klient är för gammal. Uppgradera den till en CVS-version nyare än 2003-11-28 eller Freeciv 1.15.0 eller senare för att använda denna server.

en: Got a packet of type %d from a dead or observer player
sv: Fick ett paket av typ %d från en besegrad eller iakttagande spelare

en: Please choose a non-blank name.
sv: Var god välj ett ickeblankt namn.

en: That nation is already in use.
sv: Folkslaget är upptaget.

en: Another player already has the name '%s'.  Please choose another name.
sv: En annan spelare har redan namnet '%s'. Försök välja ett annat namn.

en: Please choose a name containing only ASCII characters.
sv: Var god välj ett namn bestående av endast ASCII-tecken.

en: %s nation is not available in this scenario.
sv: Folkslaget %s är inte tillgängligt i scenariot

en: %s nation is already in use.
sv: Folkslaget %s är upptaget.

en: %s is the %s ruler %s.
sv: %1$s styr %3$s (%2$s).

en: Waiting to start game: %d out of %d players are ready to start.
sv: Inväntar alla spelare innan vi sätter igång: %d av %d är redo.

en: All players are ready; starting game.
sv: Alla spelare är redo; nu kör vi.

en: %s has been added as %s level AI-controlled player.
sv: %s har lagts till som en datorstyrd spelare med färdighetsnivå %s.

en: Player %d
sv: Spelare %d

en: %s rules the %s.
sv: %s regerar %s.

en: Sending info to metaserver [%s]
sv: Skickar upplysningar till metaservern [%s]

en: The game is over...
sv: Spelet är slut...

en: Now accepting new client connections.
sv: Godtar nu nya klientanslutningar.

en: Vote "%s" is passed %d to %d with %d abstentions.
sv: Förslaget "%s" antogs med %d mot %d. %d avstod.

en: Vote "%s" failed with %d against, %d for and %d abstentions.
sv: Förslaget "%s" avslogs med %d mot %d. %d avstod.

en: (ambiguous)
sv: (flertydigt)

en: (unknown)
sv: (okänd)

en: Name is empty, so cannot be a player.
sv: Namnet är tomt, så det kan inte vara en spelare.

en: Name is too long, so cannot be a player.
sv: Namnet för långt, så det kan inte vara en spelare.

en: Player name prefix '%s' is ambiguous.
sv: Spelarnamnsförstavelsen "%s" är flertydig.

en: No player by the name of '%s'.
sv: Ingen spelare med namnet "%s".

en: Unexpected match_result %d (%s) for '%s'.
sv: Oväntat match_result %d (%s) för "%s".

en: Name is empty, so cannot be a connection.
sv: Namnet är tomt, så det kan inte vara en anslutning.

en: Name is too long, so cannot be a connection.
sv: Namnet är för långt, så det kan inte vara en anslutning.

en: Connection name prefix '%s' is ambiguous.
sv: Anslutningsnamnsförstavelsen "%s" är flertydig.

en: No connection by the name of '%s'.
sv: Ingen anslutning med namnet "%s".

en: Open metaserver connection to [%s].
sv: Öppna metaserveranslutning till [%s].

en: Close metaserver connection to [%s].
sv: Stäng metaserveranslutning till [%s].

en: Metaserver connection is open.
sv: Metaserveranslutningen är öppen.

en: Metaserver connection is closed.
sv: Metaserveranslutningen är stängd.

en: Metaserver connection is already open.
sv: Metaserveranslutningen är redan öppen.

en: Metaserver connection is already closed.
sv: Metaserveranslutningen är redan stängd.

en: Argument must be 'u', 'up', 'd', 'down', or '?'.
sv: Argumentet måste vara 'u', 'up', 'down' eller '?'.

en: Metaserver patches string set to '%s'.
sv: Metaserverpatchsträng satt till '%s'.

en: Metaserver patches string set to '%s', not reporting to metaserver.
sv: Metaserverpatchsträng satt till '%s', rapporteras ej till metaservern.

en: Metaserver message string set to '%s'.
sv: Metaservermeddelandesträng satt till "%s".

en: Metaserver message string set to '%s', not reporting to metaserver.
sv: Metaservermeddelandesträng satt till "%s", rapporteras ej till metaservern.

en: Metaserver is now [%s].
sv: Metaservern är nu [%s].

en: Server id: %s
sv: Server-id: %s

en: You cannot save games manually on this server.
sv: Denna server tillåter inte manuellt spar av spel.

en: Cannot toggle a barbarian player.
sv: Kan inte växla en barbarspelare.

en: %s is now under AI control.
sv: %s är nu datorstyrd.

en: %s is now under human control.
sv: %s är nu under mänsklig styrning.

en: Can't add AI players once the game has begun.
sv: Kan inte lägga till datorstyrda spelare under spelets gång.

en: Can't add more players, server is full.
sv: Kan inte lägga till fler spelare, servern är full.

en: Can't use an empty name.
sv: Kan inte använda ett tomt namn.

en: That name exceeds the maximum of %d chars.
sv: Det namnet överskrider det högsta möjliga antalet tecken, %d.

en: That name is not allowed.
sv: Namnet ej tillåtet.

en: A player already exists by that name.
sv: En spelare med det namnet finns redan.

en: A user already exists by that name.
sv: En användare med det namnet finns redan.

en: %s has been added as an AI-controlled player.
sv: %s har lagts till som en datorstyrd spelare.

en: Error creating new AI player: %s.
sv: Fel vid skapande av ny datorstyrd spelare: %s.

en: Players cannot be removed once the game has started.
sv: Spelare kunna ej borttagas under spelets gång.

en: Removed player %s from the game.
sv: Tog bort spelare %s från spelet.

en: Name "%s" disallowed for security reasons.
sv: Namnet "%s" är otillåtet av säkerhetsskäl.

en: No command script found by the name "%s".
sv: Ingen kommandoskript med nanmet "%s" kunde finnas.

en: Loading script file: %s
sv: Läser in skriptfil: %s

en: Cannot read command line scriptfile '%s'.
sv: Kunde inte läsa kommandoradsskriptfilen "%s".

en: Could not read script file '%s'.
sv: Kunde inte läsa skriptfilen "%s".

en: Could not write script file '%s'.
sv: Kunde inte skriva skriptfilen "%s".

en: You cannot use the write command on this server for security reasons.
sv: Man kan inte använda write-kommandot på denna server av säkerhetsskäl.

en: Cannot decrease command access level '%s' for connection '%s'; you only have '%s'.
sv: Kan inte minska kommandoåtkomstläget "%s" för anslutningen "%s"; du har endast "%s".

en: Anyone can now become game organizer '%s' by issuing the 'first' command.
sv: Vem som helst kan bli spelledare '%s' nu genom att ge kommandot 'first'.

en: Command access levels in effect:
sv: Verksamma kommandoåtkomstlägen:

en: Command access level for new connections: %s
sv: Kommandoåtkomstläget för nya anslutningar: %s

en: Command access level for first player to take it: %s
sv: Kommandoåtkomstläget för den första spelaren som tar det: %s

en: Error: command access level must be one of 'none', 'info', 'ctrl', or 'hack'.
sv: Fel: kommandoåtkomstläget måste vara en av "none", "info", "ctrl" eller "hack".

en: Cannot increase command access level to '%s'; you only have '%s' yourself.
sv: Kan inte öka kommandoåtkomstläget till "%s"; du själv har endast "%s".

en: Command access level set to '%s' for connection %s.
sv: Kommandoåtkomstläge satt till "%s" för anslutning %s.

en: Command access level could not be set to '%s' for connection %s.
sv: Kommandoåtkomstläge kunde inte sättas till "%s" för anslutning %s.

en: Command access level set to '%s' for new players.
sv: Kommandoåtkomstläget satt till "%s" för nya spelare.

en: Command access level set to '%s' for first player to grab it.
sv: Kommandoåtkomstläget satt till "%s" för den första spelaren som tar det.

en: The 'first' command makes no sense from the server command line.
sv: Kommandot 'firstlevel' har ingen verkan från serverns kommandorad.

en: You already have command access level '%s' or better.
sv: Du har redan kommandoåtkomstläget "%s" eller bättre.

en: Someone else already is game organizer.
sv: Någon annan är redan spelledare.

en: Connection %s has opted to become the game organizer.
sv: Anslutningen %s har uttryckt intresse av att bli spelledare.

en: Invalid argument %d.
sv: "%d" är ett ogiltigt argument.

en: Usage: timeoutincrease <turn> <turnadd> <value> <valuemult>.
sv: Användning: timeoutincrease <omgång> <omgångsökning> <värde> <värdefaktor>.

en: Dynamic timeout set to %d %d %d %d
sv: Självförändrande omgångstidsgräns satt till %d %d %d %d

en: Option:
sv: Valmöjlighet:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Status: %s
sv: Denna valmöjlighet är %s.

en: changeable
sv: ändringsbar

en: fixed
sv: fastlåst

en: Value: %d, Minimum: 0, Default: %d, Maximum: 1
sv: Värde: %d, Minsta möjliga: 0, Standard: %d, Högsta möjliga: 1

en: Value: %d, Minimum: %d, Default: %d, Maximum: %d
sv: Värde: %d, Minsta möjliga: %d, Standard: %d, Högsta möjliga: %d

en: Value: "%s", Default: "%s"
sv: Värde "%s", Standard: "%s"

en: Explanations are available for the following server options:
sv: Förklaringar äro tillgängliga för följande servervalmöjligheter:

en: No explanation for that yet.
sv: Ingen förklaring för detta än.

en: Ambiguous option name.
sv: Flertydigt valmöjlighetsnamn.

en: Server Operator: %s
sv: Serverhandhavare: %s

en: Player '%s' now has AI skill level '%s'.
sv: Spelare "%s" har nu skicklighet "%s".

en: %s is not controlled by the AI.
sv: %s är inte datorstyrd.

en: Default AI skill level set to '%s'.
sv: Standardskicklighet satt till '%s'.

en: This command is client only.
sv: Detta kommando kan endast utföras i klienten.

en: Usage: away
sv: Användning: away

en: Only players may use the away command.
sv: Endast spelare må använda kommandot away.

en: %s set to away mode.
sv: %s försatte sig i bortaläge.

en: %s returned to game.
sv: %s återvände till spel.

en: Sorry, you do not have access to view option '%s'.
sv: Du har inte åtkomst att visa valmöjligheten '%s'.

en: Unknown option '%s'.
sv: Okänd valmöjlighet '%s'.

en: All options with non-default values
sv: Alla inställningar med ändrade värden

en: All options
sv: Samtliga inställningar

en: Vital options
sv: Viktiga inställningar

en: Situational options
sv: Situationsspecifika inställningar

en: Rarely used options
sv: Ovanliga inställningar

en: + means you may change the option
sv: + betyder att man kan ändra valmöjligheten

en: = means the option is on its default value
sv: = betyder att valmöjligheten har sitt standardvärde

en: %-*s value   (min,max)
sv: %-*s värde  (minsta,största)

en: Option
sv: Valmöjlighet

en: description
sv: beskrivning

en: Try 'show situational' or 'show rare' to show more options.
    Try 'show changed' to show settings with non-default values.
sv: Försök med 'show situational' eller 'show rare' för fler förslag.
    Försök med 'show changed' för att visa inställningar med ändrade värden.

en: Cannot change teams once game has begun.
sv: Kan inte ändra lag när spelet har börjat.

en: Undefined argument.  Usage: team <player> <team>.
sv: Odefinierat argument. Användning: team <spelare> <lag>.

en: No such team %s.  Please give a valid team name or number.
sv: Laget %s saknas. Försök med annat lagnamn eller -nummer.

en: Cannot team a barbarian.
sv: Barbarspelare kan ej tillhöra ett lag.

en: Player %s set to team %s.
sv: Spelare %s satt till lag %s.

en: Undefined arguments. Usage: vote yes|no [vote number].
sv: Obestämt argument. Användning: röst yes|no [röstnummer].

en: Observers cannot vote.
sv: Iakttagare kan ej rösta.

en: You can only vote in a running game.  Use 'first' to become the game organizer if there currently is none.
sv: Man kan endast rösta i ett aktivt spel. Använd 'first' för att ta rollen som spelledare om en sådan saknas.

en: Vote %d "%s": %d for, %d against
sv: Omröstning %d "%s": %d för, %d emot

en: There are no votes going on.
sv: Ingen omröstning pågår.

en: No legal last vote.
sv: Inte tillåten sista röst.

en: Value must be integer.
sv: Värde måste vara heltal.

en: No such vote (%d).
sv: Sådan röst saknas (%d).

en: You voted for "%s"
sv: Du röstade för "%s".

en: You voted against "%s"
sv: Du röstade emot "%s"

en: Undefined arguments. Usage: debug <diplomacy <player> | city <x> <y> | units <x> <y> | unit <id> | tech <player> | timing | info>.
sv: Odefinierade argument. Användning: debug <diplomacy <spelare> | city <x> <y> | units <x> <y> | unit <id> | tech <spelare> | timing | info>.

en: Can only use this command once game has begun.
sv: Detta kommando kan endast användas när spelet pågår.

en: %s diplomacy no longer debugged
sv: %s diplomati ej längre avlusad

en: %s diplomacy debugged
sv: %s diplomati avlusad

en: %s tech no longer debugged
sv: %s teknologi ej längre avlusad

en: %s tech debugged
sv: %s teknologi avlusad

en: Value 2 & 3 must be integer.
sv: Värde 2 & 3 måste vara heltal.

en: Bad map coordinates.
sv: Ogiltiga kartkoordinater.

en: No city at this coordinate.
sv: Ingen stad vid denna koordinat.

en: %s no longer debugged
sv: %s ej längre avlusad

en: %s's %s no longer debugged.
sv: %s %s ej längre avlusad.

en: %s's %s debugged.
sv: %s %s avlusad.

en: Value 2 must be integer.
sv: Värde 2 måste vara heltal.

en: Unit %d does not exist.
sv: Enhet %d finns ej.

en: Undefined argument.  Usage: set <option> <value>.
sv: Obestämt argument. Användning: set <valmöjlighet> <värde>.

en: You are not allowed to set this option.
sv: Du har inte tillåtelse att sätta denna valmöjlighet.

en: This setting can't be modified after the game has started.
sv: Denna inställning kan inte ändras under spelets gång.

en: Value must be an integer.
sv: Värdet måste vara ett heltal.

en: Value out of range (minimum: 0, maximum: 1).
sv: Värde utanför spännvidd (minsta: 0, största: 1).

en: Option: %s has been set to %d.
sv: Valmöjlighet: %s har satts till %d.

en: Value out of range (minimum: %d, maximum: %d).
sv: Värde utanför spännvidd (minsta: %d, största: %d).

en: String value too long.  Usage: set <option> <value>.
sv: Strängvärdet är för långt. Användning: set <valmöjlighet> <värde>.

en: Option: %s has been set to "%s".
sv: Valmöjlighet: %s har satts till "%s".

en: Sorry, one can't observe globally in this game.
sv: Beklagar, man kan ej iakttaga globalt i detta spel.

en: Sorry, you can't take a global observer. Observe it instead.
sv: Beklagar, du kan ej taga global iakttagare. Iakttag denne istället.

en: Sorry, one can't observe barbarians in this game.
sv: Beklagar, man kan ej iakttaga barbarer i detta spel.

en: Sorry, one can't take barbarians in this game.
sv: Beklagar, du kan ej taga barbarer i detta spel.

en: Sorry, one can't observe dead players in this game.
sv: Beklagar, man kan ej iakttaga besegrade spelare i detta spel.

en: Sorry, one can't take dead players in this game.
sv: Beklagar, man kan ej taga besegrade spelare i detta spel.

en: Sorry, one can't observe AI players in this game.
sv: Beklagar, man kan ej iakttaga datorstyrda spelare i detta spel.

en: Sorry, one can't take AI players in this game.
sv: Beklagar, man kan ej taga datorstyrda spelare i detta spel.

en: Sorry, one can't observe human players in this game.
sv: Beklagar, man kan ej iakttaga mänskliga spelare i detta spel.

en: Sorry, one can't take human players in this game.
sv: Beklagar, man kan ej taga mänskliga spelare i detta spel.

en: Sorry, one can't observe in this game.
sv: Beklagar, man kan ej iakttaga i detta spel.

en: Sorry, one can't take players in this game.
sv: Beklagar, man kan ej taga spelare i detta spel.

en: Sorry, one can't take players already connected in this game.
sv: Beklagar, man kan ej taga spelare som redan är anslutna i detta spel.

en: Usage: observe [connection-name [player-name]]
sv: Användning: observe [anslutningsnamn [spelarnamn]]

en: Usage: observe [player-name]
sv: Användning: observe [spelarnamn]

en: %s already controls %s. Using 'observe' would remove %s
sv: %s styr redan %s. Användning av "observe" skulle taga bort %s

en: %s is already observing %s.
sv: %s iaktar redan %s

en: %s is already observing.
sv: %s iaktar redan.

en: %s now observes %s
sv: %s iakttager nu %s

en: %s now observes
sv: %s är nu iakttagare

en: Usage: take <connection-name> <player-name>
sv: Användning: take <anslutningsnamn> <spelarnamn>

en: Usage: take <player-name>
sv: Användning: take <spelarnamn>

en: Usage: take [connection-name] <player-name>
sv: Användning: take [anslutningsnamn] <spelarnamn>

en: %s already controls %s
sv: %s styr redan %s

en: being detached from %s.
sv: kopplas bort från %s.

en: %s now controls %s (%s, %s)
sv: %s styr nu %s (%s, %s)

en: Barbarian
sv: Barbar

en: AI
sv: Datorstyrd

en: Human
sv: Mänsklig

en: Alive
sv: Verksam

en: Dead
sv: Besegrad

en: Usage: detach <connection-name>
sv: Användning: detach <anslutningsnamn>

en: You can not detach other users.
sv: Du kan ej koppla bort andra spelare.

en: %s is not attached to any player.
sv: %s är inte ansluten till någon spelare.

en: %s detaching from %s
sv: %s kopplar bort från %s

en: %s no longer observing.
sv: %s är ej längre iakttagare.

en: detaching from %s.
sv: kopplar bort från %s.

en: Usage: load <game name>
sv: Användning: load <filnamn>

en: Cannot find savegame or scenario with the name "%s".
sv: Fann varken sparspel eller scenario med namnet "%s".

en: Cannot load a game while another is running.
sv: Kan inte öppna ett spel när ett annat pågår.

en: Could not load savefile: %s
sv: Kunde inte öppna sparfil: %s

en: Current ruleset directory is "%s"
sv: Den nuvarande katalogen för regler är "%s".

en: Ruleset directory name "%s" disallowed for security reasons.
sv: Fick ej tillgång till regelkatalogen "%s"

en: Ruleset directory "%s" not found
sv: Kunde inte hitta regelkatalogen "%s"

en: Ruleset directory is already "%s"
sv: Regelkatalog är redan "%s"

en: Ruleset directory set to "%s"
sv: Regelkatalog satt till "%s"

en: Goodbye.
sv: Hejdå.

en: Sorry, you are not allowed to use server commands.
sv: Du har inte tillåtelse att använda serverkommandon.

en: Warning: '%s' interpreted as '%s', but it is ambiguous.  Try '%shelp'.
sv: Varning: '%s' tolkat som '%s', men är flertydigt. Försök med '%shelp'.

en: Unknown command.  Try '%shelp'.
sv: Okänt kommando. Försök med "%shelp".

en: New vote (number %d) by %s: %s.
sv: Ny röst (nr. %d) av %s: %s.

en: You are not allowed to use this command.
sv: Du har inte tillåtelse att använda detta kommando.

en: (server prompt)
sv: (serverinmatning)

en: Game ended in a draw.
sv: Spelet slutade oavgjort.

en: Ending the game. The server will restart once all clients have disconnected.
sv: Avslutar spelet. Servern kommer att starta om när alla klienter har kopplat bort sig.

en: Cannot end the game: no game running.
sv: Kan inte avsluta spelet: inget spel pågår.

en: %s has conceded the game and can no longer win.
sv: %s har erkänt sig besegrad och kan inte längre vinna.

en: You cannot surrender now.
sv: Du kan ej ge upp nu.

en: Not enough players, game will not start.
sv: Inte tillräckligt många spelare, spelet kommer inte att sättas i gång.

en: Cannot start the game: the game is waiting for all clients to disconnect.
sv: Kan inte sätta i gång spelet: spelet väntar på att alla klienter skola koppla bort sig.

en: Cannot start the game: it is already running.
sv: Kan inte sätta i gång spelet: det pågår redan.

en: Cutting connection %s.
sv: Bryter anslutningen till %s.

en: Welcome - this is the introductory help text for the Freeciv server.
    
    Two important server concepts are Commands and Options.
    Commands, such as 'help', are used to interact with the server.
    Some commands take one or more arguments, separated by spaces.
    In many cases commands and command arguments may be abbreviated.
    Options are settings which control the server as it is running.
    
    To find out how to get more information about commands and options,
    use 'help help'.
    
    For the impatient, the main commands to get going are:
      show   -  to see current options
      set    -  to set options
      start  -  to start the game once players have connected
      save   -  to save the current game
      quit   -  to exit
sv: Välkommen - detta är den inledande hjälptexten för Freecivservern.
    
    2 Viktiga serverbegrepp äro kommandon och valmöjligheter.
    Kommandon, såsom "help", användas för att växelverka med servern.
    Vissa kommandon ta ett eller flera argument, åtskilda av blanksteg.
    I många fall kunna kommandon och kommandoargument förkortas.
    Valmöjligheter äro inställningar som styra servern medan den är i
    gång.
    
    För att ta reda på hur man får ytterligare upplysningar om kommandon
    och valmöjligheter, använd "help help"
    
    För den otålige visas här kommandona för att komma i gång:
      show   -  se nuvarande valmöjligheter
      set    -  sätt valmöjligheter
      start  -  sätt i gång spelet när spelarna anslutit sig
      save   -  spara nuvarande spel
      quit   -  avsluta

en: Command:
sv: Kommando:

en: Synopsis:
sv: Sammanfattning:

en: Level: %s
sv: Läge: %s

en: The following server commands are available:
sv: Följande serverkommandon äro tillgängliga:

en: Help argument '%s' is ambiguous.
sv: Hjälpargumentet "%s" är flertydigt.

en: No match for help argument '%s'.
sv: Ingen träff för hjälpargument "%s".

en: Bad list argument: '%s'.  Try '%shelp list'.
sv: Otillåtet argument för list: "%s". Försök med "%shelp list".

en: List of players:
sv: Lista över spelare:

en: <no players>
sv: <inga spelare>

en: user %s,
sv: användare %s,

en: , Dead
sv: , besegrad

en: , difficulty level %s
sv: , skicklighetsläge %s

en: , nation %s
sv: , folkslag %s

en: , team %s
sv: , lag %s

en: , ready
sv: , redo

en: , not ready
sv: , ej redo

en:  %d connection: |  %d connections:
sv[0]:  %d anslutning:
sv[1]:  %d anslutningar:

en:   %s from %s (command access level %s), bufsize=%dkb
sv:  %s från %s (kommandoåtkomstläge %s), bufsize=%dkb

en:  (observer mode)
sv:  (iakttagarläge)

en: List of teams:
sv: Lista över lag:

note: TRANS: There will always be at least 2 players here.
en: %2d : '%s' : %d player | %2d : '%s' : %d players
sv[0]: %2d : '%s' : %d spelare
sv[1]: %2d : '%s' : %d spelare

en: %2d : '%s' : 1 player : %s
sv: %2d : '%s' : 1 spelare : %s

en: Empty team: %s
sv: Tomt lag: %s

en: List of connections to server:
sv: Lista över anslutningar till servern:

en: <no connections>
sv: <inga anslutningar>

en: List of scenarios available:
sv: Lista över tillgängliga scenarion:

en: Illegal packet, can't upgrade %s (yet).
sv: Ogiltigt paket, kan inte uppgradera %s (än).

en: %d %s upgraded to %s for %d gold.
sv: %d %s ersattes med %s för %d guld.

en: No units could be upgraded.
sv: Inga enheter kunde ersättas.

en: %s upgraded to %s for %d gold.
sv: %s ersatt med %s för %d guld.

en: %s refuses to disband!
sv: %s vägrar att upplösas!

en: Can't place city here.
sv: Kan inte förlägga stad hit.

en: Only %s can build a city.
sv: Endast %s kunna grunda städer.

en: Can't build a city.
sv: Kan inte grundlägga en stad.

en: Only %s can add to a city.
sv: Endast %s kunna utöka städer.

en: Can't add to a city.
sv: Kan inte utöka stad.

en: %s unit has no moves left to add to %s.
sv: %senheten har inga drag kvar för att utöka %s.

en: %s unit has no moves left to build city.
sv: %senheten har inga drag kvar för att grunda en stad.

en: %s is too big to add %s.
sv: %s är för stort för att lägga till %s.

en: %s needs an improvement to grow, so you cannot add %s.
sv: %s behöver en stadsförbättring för att växa, så vi kunna ej lägga till %s.

en: Can't add %s to %s.
sv: kan inte lägga %s till %s.

en: %s added to aid %s in growing.
sv: %s tillades för att hjälpa %s att växa.

en: Your bombarding %s%s became more experienced!
sv: Vår bombarderande %s%s blev mer erfaren!

en: Your Nuclear missile was shot down by SDI defences, what a waste.
sv: Vår kärnvapenmissil sköts ned av missilförsvar, vad synd.

en: The nuclear attack on %s was avoided by your SDI defense.
sv: Kärnvapenangreppet mot %s avvärjdes av vårt missilförsvar.

en: Your %s%s survived the pathetic attack from %s's %s and became more experienced!
sv: Vår %s%s överlevde det löjliga angreppet från %ss %s och blev mer erfaren!

en: Your %s%s survived the pathetic attack from %s's %s.
sv: Vår %s%s överlevde det löjliga angreppet från %ss %s.

en: Your attacking %s failed against %s's %s%s!
sv: Vår angripande %s misslyckades mot %ss %s%s!

en: Only %s can attack from sea.
sv: Endast %s kunna angripa från sjön.

en: Cannot attack from sea.
sv: Kan inte angripa från sjön.

en: Cannot attack unless you declare war first.
sv: Kan inte angripa utan att förklara krig först.

en: %s can only move into your own zone of control.
sv: Vår %s kunna endast röra sig inom vårt eget kontrollområde.

en: This unit has no moves left.
sv: Denna enhet har inga drag kvar.

en: No diplomat action possible.
sv: Ingen budbärarhandling är möjlig.

en: You must declare war on %s first.  Try using players dialog (F3).
sv: Vi måste förklara krig mot %s först. Prova med spelardialogen (F3).

en: This unit is being transported, and so cannot bombard.
sv: Denna enhet färdas i ett transportfordon och kan inte bombardera.

en: You can't attack there.
sv: Vi kunna ej angripa här.

en: This type of troops cannot take over a city.
sv: Enheter av detta slag kunna ej ta över städer.

en: A transported unit is not allied to all units or city on target tile.
sv: En fraktad enhet är inte i förbund med alla enheter eller staden på målrutan.

en: Your %s helps build the %s in %s (%d remaining).
sv: Vår %s hjälper till att bygga %s i %s (%d återstår).

en: Your %s helps build the %s in %s (%d surplus).
sv: Vår %s hjälper till att bygga %s i %s (%d i överskott).

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route because it has no home city
sv: Vår %s kan tyvärr inte inrätta en handelsled hit eftersom den saknar hemstad

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route between %s and %s
sv: Vår %s kan inte tyvärr inte inrätta en handelsled mellan %s och %s

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route here!
sv: Vår %s kan tyvärr inte inrätta en handelsled hit!

en:       The city of %s already has %d better trade routes!
sv:       Staden %s har redan %d bättre handelsleder!

en: Sorry, %s has canceled the trade route from %s to your city %s.
sv: %s har tyvärr sagt upp handelsleden från %s till din stad %s.

en: Your %s from %s has arrived in %s, and revenues amount to %d in gold and research.
sv: Vår %s från %s har anlänt i %s och gett oss en inkomst på %d guld och forskning.

en: %s was upgraded for free to %s%s.
sv: %s har utan kostnad ersatts med %s%s.

en: Not enough gold. %s disbanded
sv: Ej tillräckligt med guld. %s upplöst

en: Your %s has run out of hit points.
sv: Vår %s har fått slut på träffpunkter.

en: Your %s has been lost on the high seas.
sv: Vår %s har förlist på öppna havet.

en: Your %s survived on the high seas and became more experienced!
sv: Vår %s överlevde på öppna havet och blev mer erfaren!

en: Your %s has been lost on unsafe terrain.
sv: Vår %s har dukat under i svår terräng.

en: Your %s has returned to refuel.
sv: Vårt %s har återvänt för att tanka.

en: Your %s has run out of fuel.
sv: Vårt %s har fått slut på bränsle.

en: Your %s became more experienced!
sv: Vår %s blev mer erfaren!

en:  at %s
sv:  vid %s

en:  in %s
sv:  i %s

en:  outside %s
sv:  utanför %s

en:  near %s
sv:  nära %s

en: Teleported your %s to %s.
sv: Vår %s har fjärrförflyttats till %s.

en: Disbanded your %s.
sv: Vår %s har upplösts.

en: Unable to defend %s, %s has lost the game.
sv: Kunde ej försvara %s, %s förlorade spelet.

en: Losing %s meant losing the game! Be more careful next time!
sv: Att förlora %s innebär förlust av spelet! Var försiktigare nästa gång!

en: %s lost when %s was lost.
sv: Vi förlorade %s när %s förlorades.

en: %s escaped the destruction of %s, and fled to %s.
sv: %s undkom förstörelsen av %s och flydde till %s.

en: Barbarian leader captured, %d gold ransom paid.
sv: Barbarledare tillfångatagen, %d guld erhållet som lösen.

en: Your attacking %s succeeded against %s's %s%s and became more experienced!
sv: Vår angripande %s segrade över %ss %s%s och blev mer erfaren!

en: Your attacking %s succeeded against %s's %s%s!
sv: Vår angripande %s segrade över %ss %s%s!

en: %s lost to an attack by %s's %s%s.
sv: Vi förlorade %s under angrepp från %ss %s%s.

en: Your attacking %s succeeded against %s's %s (and %d other unit)%s and became more experienced! | Your attacking %s succeeded against %s's %s (and %d other units)%s and became more experienced!
sv[0]: Vår angripande %s segrade över %ss %s (samt %d annan enhet) och blev mer erfaren!
sv[1]: Vår angripande %s segrade över %ss %s (samt %d andra enheter) och blev mer erfaren!

en: Your attacking %s succeeded against %s's %s (and %d other unit)%s! | Your attacking %s succeeded against %s's %s (and %d other units)%s!
sv[0]: Vår angripande %s segrade över %ss %s (samt %d ytterligare enhet)!
sv[1]: Vår angripande %s segrade över %ss %s (samt %d ytterligare enheter)!

note: TRANS: "Cannon lost to an attack from John's * Destroyer."
en: %s lost to an attack from %s's %s.
sv: Vi förlorade %s under angrepp från %ss %s.

note: TRANS: "Cannon lost when John's Destroyer * attacked Mark's Musketeers."
en: %s lost when %s's %s attacked %s's %s.
sv: Vi förlorade %s när %ss %s angrep %ss %s.

note: TRANS: "Musketeers (and Cannon) lost to an * attack from John's Destroyer."
en: %s (and %s) lost to an attack from %s's %s.
sv: Vi förlorade %s (samt %s) under angrepp från %ss %s.

note: TRANS: "Musketeers and 3 other units lost to * an attack from John's Destroyer." (only happens * with at least 2 other units)
en: %s and %d other unit lost to an attack from %s's %s. | %s and %d other units lost to an attack from %s's %s.
sv[0]: Vi förlorade %s samt %d ytterligare enhet under angrepp från %ss %s.
sv[1]: Vi förlorade %s samt %d ytterligare enheter under angrepp från %ss %s.

note: TRANS: "2 units lost when John's Destroyer * attacked Mark's Musketeers."  (only happens * with at least 2 other units)
en: %d unit lost when %s's %s attacked %s's %s. | %d units lost when %s's %s attacked %s's %s.
sv[0]: Vi förlorade %d enhet när %ss %s angrep %ss %s
sv[1]: Vi förlorade %d enheter när %ss %s angrep %ss %s

en: Your %s was nuked by %s.
sv: Vår %s atombombades av %s.

en: yourself
sv: oss själva

en: %s's %s was nuked.
sv: %ss %s atombombades.

en: %s was nuked by %s.
sv: %s atombombades av %s.

en: You nuked %s.
sv: Vi atombombade %s.

en: %s detonated a nuke!
sv: %s utlöste en atombomb.

en: %s transported succesfully.
sv: Frakten av %s genomfördes utan komplikationer.

en: This unit type can not be paradropped.
sv: Detta enhetsslag kan inte hoppa fallskärm.

en: You cannot paradrop a transporter unit.
sv: Fraktskepp kan inte hoppa fallskärm.

en: The destination location is not known.
sv: Målets läge är okänt.

en: This unit cannot paradrop into %s.
sv: Denna enhet kan inte hoppa fallskärm i %s.

en: The distance to the target (%i) is greater than the unit's range (%i).
sv: Avståndet till målet (%i) är större än enhetens räckvidd (%i).

en: Your %s paradropped into the %s and was lost.
sv: Vår %s hoppade fallskärm ner i %s och gick förlorad.

en: Your %s was killed by enemy units at the paradrop destination.
sv: Vår %s dödades av fientliga enheter där den landade.

en: You found %d gold.
sv: Vi funno %d guld.

en: You found %s in ancient scrolls of wisdom.
sv: Vi funno kunskapen om %s i uråldriga skriftrullar.

en: The %s have acquired %s from ancient scrolls of wisdom.
sv: %s erhöllo %s från forntida skriftrullar.

en: A band of friendly mercenaries joins your cause.
sv: En grupp soldenärer ställer sig till förfogande.

en: An abandoned village is here.
sv: Här ligger en övergiven boplats.

en: You have unleashed a horde of barbarians!
sv: Vi ha släppt lös en hord barbarer!

en: Your %s has been killed by barbarians!
sv: Vår %s blevo slaktade av infödingar!

en: You found a friendly city.
sv: Vi funno en vänligt sinnad stad.

en: Friendly nomads are impressed by you, and join you.
sv: Vänligt sinnade nomader äro imponerade av vår kultur och ställa sig till förfogande.

en: Your overflight frightens the tribe; they scatter in terror.
sv: Vår överflygning fick urbefolkningen att skingras i skräck.

en: Orders for %s aborted after enemy movement was spotted.
sv: Ordern för %s avbröts ty fiendetrupp siktas i närheten.

en: Orders for %s aborted as there are units nearby.
sv: Ordern för %s avbröts ty det finnas enheter i närheten.

en: Orders for %s aborted because building of city failed.
sv: Ordern för %s avbröts ty grundandet av en stad misslyckades.

en: Orders for %s aborted since they give an invalid activity.
sv: Ordern för %s avbröts ty den var ogiltig.

en: Orders for %s aborted since they give an invalid location.
sv: Ordern för %s avbröts ty den angav en ogiltig position.

en: Orders for %s aborted as there are units in the way.
sv: Ordern för %s avbröts ty det finnas enheter i vägen.

en: Orders for %s aborted because of failed move.
sv: Ordern för %s avbröts ty en förflyttning kunde ej utföras.

en: Attempt to change homecity for %s failed.
sv: Misslyckades ändra hemstad för %s.

en: Attempt to establish trade route for %s failed.
sv: Misslyckades inrätta handelsled för %s.

en: Attempt to build wonder for %s failed.
sv: Misslyckades bygga underverk för %s.

en: Your %s has invalid orders.
sv: Vårt %s har ogiltliga order.

en: High landmass - this may take a few seconds.
sv: Hög landmassa - detta kan ta några sekunder.

en: Falling back to generator %d.
sv: Faller tillbaka på skapare %d.

en: Generator 3 didn't place all big islands.
sv: Skapare 3 satte inte ut alla stora öar.

en: Generator 3 left %li landmass unplaced.
sv: Skapare 3 lämnade %li landmassa outsatt.

en: The server appears to have gotten into an infinite loop in the allocation of starting positions.
    Maybe the number of players is too high for this map.
    Please report this bug at %s.
sv: Servern tycks ha hängt upp sig när den försökte placera ut alla spelarna på kartan.
    Det kan hända att antalet spelare är för stort för kartan.
    Rapportera gärna detta till %s.

en: There has been a CMA error.  Your citizen governor settings may be broken.
sv: Ett fel har inträffat i stadsförvaltningen. Det kan hända att dina val är ogiltiga.

en: Old attributes detected and removed.
sv: Gamla attribut funna och borttagna.

en: Plugin '%s' isn't available. Available are %s
sv: Insticksprogrammet "%s" är inte tillgängligt. %s är tillgängligt.

en: Plugin %s found but can't be initialized.
sv: Insticksprogrammet %s finns men kan inte köras.

en: Plugin '%s' is now selected
sv: Du valde insticksprogram '%s'

en: Couldn't find soundset "%s" trying "%s".
sv: Kunde inte hitta ljuduppsättningen "%s". Försöker med "%s".

en: Proceeding with sound support disabled
sv: Fortsätter med avstängt ljudstöd

en: No real audio plugin present, proceeding with sound support disabled
sv: Insticksprogram för ljud saknas; fortsätter med ljudet avstängt.

en: For sound support, install SDL_mixer
sv: För ljudstöd, installera SDL_mixer

en: No sound spec-file given!
sv: Ingen ljudupplysningsfil angiven!

en: Cannot find sound spec-file "%s".
sv: Kan inte finna ljudupplysningsfilen "%s".

en: To get sound you need to download a sound set!
sv: Man måste hämta hem en ljuduppsättning för att få ljud!

en: Get sound sets from <%s>.
sv: Hämta ljuduppsättningar från <%s>.

en: Will continue with disabled sounds.
sv: Fortsätter utan ljud.

en: Could not load sound spec-file: %s
sv: Kunde inte öppna ljudupplyslingsfil: %s

en: sound spec-file appears incompatible:
sv: ljudupplysningsfilen verkar inte passa:

en: sound spec-file claims required option(s) which we don't support:
sv: ljudupplysningsfilen fordrar valmöjlighet(er) som inte stöds:

en: No real audio subsystem managed to initialize!
sv: Inget ljudsystem kunde köras!

en: Perhaps there is some misconfigurationg or bad permissions
sv: Någonting kanske är felinställt eller har felaktiga rättigheter

en: Cannot find audio file %s
sv: Kan inte finna ljudfilen %s

en: ?filler:XXX/XXX XXX turns
sv: XXX/XXX XXX omgångar

en: %3d gold per turn
sv: %3d guld per omgång

en: %3d turn | %3d turns
sv[0]: %3d omgång
sv[1]: %3d omgångar

en: never
sv: aldrig

en: %s (XX) %d/turn
sv: %s (XX) %d/omgång

en: %s (%d) %d turn | %s (%d) %d turns
sv[0]: %s (%d) %d omgång
sv[1]: %s (%d) %d omgångar

en: Obsolete
sv: Föråldrat

en: Built
sv: Färdigställt

en: Great Wonder
sv: Underverk

en: Small Wonder
sv: Monument

en: %d/turn
sv: %d/omgång

en: %+4d : Citizens
sv: %+4d : Medborgare

en: %+4d : Taxed from trade
sv: %+4d : Beskattad handel

en: %+4d : Trade route with %s
sv: %+4d : Handelsled med %s

en: %+4d : Building tithes
sv: %+4d : Samlar kollekt

en: %+4d : Bonus from %s (%+d%%)
sv: %+4d : Bonus från %s (%+d%%)

en: %+4d : Waste
sv: %+4d : Spill

en: %+4d : Disorder
sv: %+4d : Uppror

en: %+4d : Used
sv: %+4d : Används

en: ==== : Adds up to
sv: ==== : Sammanlagt

en: %4d : Total surplus
sv: %4d : Sammanlagt överskott

en: ?city_state:Rapture
sv: Hänryckning

en: ?city_state:Disorder
sv: Upplopp

en: ?city_state:Peace
sv: Frid

en: (worklist)
sv: (arbetslista)

en: ?city:Name
sv: Stadsnamn

en: City Name
sv: Stadsnamn

en: ?size:Sz
sv: St

en: Size
sv: Storlek

en: State
sv: Tillstånd

en: Rapture/Peace/Disorder
sv: Hänryckning/Frid/Upplopp

en: Concise *=Rapture, X=Disorder
sv: Kortfattad *=Hänryckning, X=Upplopp

en: Workers
sv: Arbetare

en: ?happy/content/unhappy/angry:H/C/U/A
sv: L/N/O/I

en: Workers: Happy, Content, Unhappy, Angry
sv: Arbetare: Lyckliga, Nöjda, Otillfredställda, Arga

en: ?Happy workers:H
sv: L

en: Workers: Happy
sv: Arbetare: Lyckliga

en: ?Content workers:C
sv: N

en: Workers: Content
sv: Arbetare: Nöjda

en: ?Unhappy workers:U
sv: O

en: Workers: Unhappy
sv: Arbetare: Missnöjda

en: ?Angry workers:A
sv: A

en: Workers: Angry
sv: Arbetare: Arga

en: ?entertainers/scientists/taxmen:E/S/T
sv: ?entertainers/scientists/taxmen:U/V/S

en: Entertainers, Scientists, Taxmen
sv: Underhållare, Vetenskapsmän, Skattmasar

en: Best
sv: Bäst

en: attack
sv: angrepp

en: Best attacking units
sv: Bästa angripande enheter

en: defense
sv: försvar

en: Best defending units
sv: Bästa försvarande enheter

en: Units
sv: Enheter

en: ?Supported (units):Sup
sv: Und

en: Number of units supported
sv: Antal understödda enheter

en: ?Present (units):Prs
sv: När

en: Number of units present
sv: Antal närvarande enheter

en: Surplus
sv: Överskott

en: ?food/prod/trade:F/P/T
sv: M/T/H

en: Surplus: Food, Production, Trade
sv: Överskott: Mat, Sköldar, Handel

en: ?Food surplus:F+
sv: M+

en: Surplus: Food
sv: Överskott: Mat

en: ?Production surplus:P+
sv: S+

en: Surplus: Production
sv: Surplus: Sköldar

en: ?Trade surplus:T+
sv: H+

en: Surplus: Trade
sv: Överskott: Handel

en: Economy
sv: Ekonomi

en: ?gold/lux/sci:G/L/S
sv: G/Ö/F

en: Economy: Gold, Luxuries, Science
sv: Ekonomi: Guld, Överflöd, Forskning

en: ?Gold:G
sv: G

en: Economy: Gold
sv: Ekonomi: Guld

en: ?Luxury:L
sv: Ö

en: Economy: Luxury
sv: Ekonomi: Överflöd

en: ?Science:S
sv: F

en: Economy: Science
sv: Ekonomi: Forskning

en: ?trade_routes:n
sv: n

en: ?trade_routes:T
sv: H

en: Number of Trade Routes
sv: Antal handelsleder

en: Stock
sv: förråd

en: Food Stock
sv: Matförråd

en: ?pollution:Pol
sv: ?pollution:Uts

en: Grow
sv: Väx

en: Turns
sv: Omgångar

en: Turns until growth/famine
sv: Omgångar till tillväxt/hungersnöd

en: ?corruption:Cor
sv: Kor

en: Corruption
sv: Korruption

en: ?waste:Was
sv: Spi

en: Waste
sv: Spill

en: ?cma:Governor
sv: Förvaltare

en: Citizen Governor
sv: Stadsförvaltare

en: Currently Building
sv: Bygger

en: (Stock,Target,Turns,Buy)
sv: (förråd, mål, omgångar, köpkostnad)

en: ?specialist:S
sv: S

en: Specialists: %s
sv: Specialister: %s

en:   -a, --autoconnect	Skip connect dialog
sv:   -a, --autoconnect	Visa inte anslutningsdialog

en:   -l, --log FILE	Use FILE as logfile (spawned server also uses this)
sv:   -l, --log FIL	Använd FIL som loggningsfil (används även av spawnad server)

en:   -m, --meta HOST	Connect to the metaserver at HOST
sv:   -m, --meta VÄRD	Anslut till metaservern vid VÄRD

en:   -n, --name NAME	Use NAME as name
sv:   -n, --name NAMN	Använd NAMN som namn

en:   -p, --port PORT	Connect to server port PORT
sv:   -p, --port PORT		Anslut till serverport PORT

en:   -P, --Plugin PLUGIN	Use PLUGIN for sound output %s
sv:   -P, --Plugin INSTICKSPROGRAM	Använd INSTICKSPROGRAM för ljud %s

en:   -r, --read FILE	Read startup script FILE (for spawned server only)
sv:   -r, --read FIL	Läs FIL innehållande skript vid programkörningens början (endast för spawnad server)

en:   -s, --server HOST	Connect to the server at HOST
sv:   -s, --server VÄRD	Anslut till server vid VÄRD

en:   -S, --Sound FILE	Read sound tags from FILE
sv:   -S, --Sound FIL	Läs ljudmärken från FIL

en:   -t, --tiles FILE	Use data file FILE.tilespec for tiles
sv:   -t,   --tiles FIL	Använd datafilen FIL.tilespec för rutbilder

en:       --		Pass any following options to the UI.
    			Try "%s -- --help" for more.
sv:       --		Skicka alla efterföljande valmöjligheter till användargränssnittet.
    			Prova "%s -- --help" för mer.

en: Unrecognized option: "%s"
sv: Okänd valmöjlighet: "%s"

en: Game started.
sv: Spelet är igång.

en: There was an error while auto connecting; aborting.
sv: Ett fel uppstod vid självständig anslutning; avbryter.

en: Changing production of every %s into %s.
sv: Ändrar bygget av varje %s till %s.

en: ?embassy:Both
sv: ?embassy:Ömsesidig

en: ?embassy:Yes
sv: ?embassy:Ja

en: ?embassy:With Us
sv: ?embassy:Hos oss

en: ?embassy:Contact
sv: ?embassy:Kontakt

en: ?embassy:No Contact
sv: ?embassy:Ingen kontakt

en: ?vision:Both
sv: ?vision:Ömsesidig

en: ?vision:To Them
sv: ?vision:Åt dem

en: ?vision:To Us
sv: ?vision:Åt oss

en: The %s give %s
sv: %s ge %s

en: The %s give unknown city.
sv: %s ge okänd stad.

en: The %s give %d gold
sv: %s ge %d guld

en: The %s give their worldmap
sv: %s ge sin världskarta

en: The %s give their seamap
sv: %s ge sina sjökort

en: The parties agree on a cease-fire
sv: Parterna kommer överens om vapenstillestånd

en: The parties agree on a peace
sv: Parterna kommer överens om fred

en: The parties create an alliance
sv: Parterna skapar ett förbund

en: The %s gives shared vision
sv: %s ge oss delad anblick

en: The %s gives an embassy
sv: %s ge beskickning

en: Popup Request
sv: Öppna förfrågan

en: Exporting output window to civgame.log ...
sv: Exporterar utdatafönster till civgame.log ...

en: Export complete.
sv: Export färdig.

en: Export failed, couldn't write to file.
sv: Export misslyckades, kunde inte skriva till fil.

en: You don't buy %s in %s!
sv: Vi köpa ej %s i %s!

en: %s costs %d gold and you only have %d gold.
sv: %s kostar %d guld och vi ha bara %d guld.

en: Lost connection to server!
sv: Tappade anslutningen till servern!

en: Failed looking up host.
sv: Misslyckades få kontakt med värd.

en: Connection in progress.
sv: Fortskridande anslutning.

en: Disconnected from server.
sv: Bortkopplad från servern.

en: Failed to contact server "%s" at port %d as "%s" after %d attempts
sv: Lyckades inte ansluta till servern "%s" vid port %d som "%s" efter %d försök.

en: Connection to server refused. Please start the server.
sv: Anslutning till servern förvägrades. Var god sätt i gång servern.

en: Error contacting server "%s" at port %d as "%s":
     %s
sv: Fel vid anslutning till servern "%s" vid port %d som "%s":
     %s

en: Auto-connecting to server "%s" at port %d as "%s" every %f second(s) for %d times
sv: Självständing anslutning till servern "%s" vid port %d som "%s" var %fte sekund %d gånger

en: novice
sv: nybörjare

en: easy
sv: lätt

en: hard
sv: svår

en: experimental
sv: experimentell

en: Starting server...
sv: Startar server...

en: Couldn't start the server.
sv: Kunde ej starta server.

en: You'll have to start one manually. Sorry...
sv: Du får tyvärr försöka starta en själv...

en: Couldn't connect to the server.
sv: Kunde ej skapa anslutning till server.

en: We probably couldn't start it from here.
sv: Det verkar som vi inte kunde starta den härifrån.

en: We have control of the server (command access level hack)
sv: Vi har kontroll över servern (kommandoåtkomstlägeshack)

en: We can't take control of server, attempting to kill it.
sv: Vi kunde ej taga kontrol över server, försöker döda den.

en: Only transporter units can be unloaded.
sv: Endast fraktenheter kunna lastas ur.

en: Only settler units can be put into auto mode.
sv: Endast bosättarenheter kunna försättas i självständigt läge.

en: Only nuclear units can do this.
sv: Endast kärnvapenenheter kunna göra detta.

en: Only paratrooper units can do this.
sv: Endast fallskärmstrupper kunna göra detta.

en: Too far for this unit.
sv: För långt för denna enhet.

en: Didn't find a route to the destination!
sv: Hittade ingen väg till målet!

en: Oh my! You seem to have no capital!
sv: Hoppsan! Vi verka ej ha någon huvudstad!

en: Terrain     Road   Irrigation     Mining         Transform
sv: Landskap    Väg    Bevattning     Gruva          Omvandling

en: (Railroads and fortresses require 3 turns, regardless of terrain.)
sv: (Järnvägar och fästningar kräver 3 omgångar, oavsett landskap.)

en: Requires the %s technology.
sv: Kräver teknologin %s
    .

en: Requires the %s government.
sv: Kräver regeringsformen %s.

en: Requires the %s building.
sv: Kräver byggnaden %s.

en: Requires the %s terrain special.
sv: Kräver speciallandskapet %s.

en: Requires the %s terrain.
sv: Kräver landskapet %s.

en: Requires the %s nation.
sv: Kräver folkslaget %s.

en: Only applies to %s units.
sv: Gäller endast %s-enheter.

en: Applies only to %s.
sv: Gäller endast %s.

en: Requires a minimum size of %d.
sv: Kräver minst storlek %d.

en: Allows %s.
sv: Möjliggör %s.

en: Allows %s (with %s).
sv: Möjliggör %s (med %s).

note: TRANS: preserve single space at beginning
en:  Rivers
sv:  Floder

en: Sorry, no help topic for %s.
sv: Inget hjälpavsnitt för %s.

en: Sorry, no help topic for %s.
    This page was auto-generated.
sv: Inget hjälpavsnitt för %s.
    Denna sida har skapats automatiskt.

en: * The discovery of %s will make %s obsolete.
sv: * Upptäckten av %s gör %s föråldrad.

en: * Allows all players with knowledge of %s to build %s units.
sv: * Möjliggör alla spelare med kunskap om %s bygga %s-enheter.

en: * Allows %s (with %s).
sv: * Möjliggör %s (med %s).

en: * Allows %s.
sv: * Möjliggör %s.

en: * Can only be built with %s as government.
sv: * Kan endast byggas under regeringsformen %s.

en: * May not be built in cities.
sv: * Kan ej byggas i städer.

en: * Never has a home city.
sv: * Har aldrig hemstad.

en: * Losing this unit will lose you the game!
sv: * Förlust av denna enhet innebär förlust av spelet!

en: * Each player may only have one of this type of unit.
sv: * En spelare må endast ha en av denna typ av enhet.

en: * Requires %d population to build.
sv: * Kräver %d befolkning för att bygga.

note: TRANS: "Manhattan" distance is the distance along gridlines, with * no diagonals allowed.
en: * Can establish trade routes (must travel to target city and must be at least 9 tiles [in Manhattan distance] from this unit's home city).
sv: * Kan etablera handelsleder (måste resa till målstaden, som måste ligga nio rutor [i Manhattanavstånd; dvs. inga diagonaler] bort från hemstaden).

en: * Can help build wonders (adds %d production).
sv: * Kan hjälpa till med underverksbyggen (lägger till %d sköldar).

en: * May not be disbanded.
sv: * Kan ej upplösas.

en: * May be disbanded in a city to recover 50%% of the production cost.
sv: * Kan upplösas i en stad mot 50%% av dess tillverkningskostnad.

en: * Can build new cities.
sv: * Kan grunda nya städer.

en: * Can add on %d population to cities of no more than size %d.
sv: * Kan en öka en stads befolkning med %d i det fall staden är av storlek %d eller mindre.

en: * Can build roads and railroads.
sv: * Kan bygga vägar och järnvägar.

en: * Can build mines on tiles.
sv: * Kan gräva gruvor.

en: * Can build irrigation on tiles.
sv: * Kan anlägga bevattning.

en: * Can build farmland.
sv: * Kan anlägga åker

en: * Can build farmland (if %s is known).
sv: * Kan anlägga åker (om vi forskat fram %s).

en: * Can build farmland (if any of the following are known: %s).
sv: * Kan anlägga åker (om vi forskat fram någon av: %s).

en: * Can build fortresses.
sv: * Kan bygga fästningar.

en: * Can build fortresses (if %s is known).
sv: * Kan bygga fästningar (om vi forskat fram %s).

en: * Can build fortresses (if any of the following are known: %s).
sv: * Kan bygga fästningar  (om vi forskat fram någon av: %s).

en: * Can clean pollution from tiles.
sv: * Kan städa bort utsläpp.

en: * Can clean nuclear fallout from tiles.
sv: * Kan städa bort radioaktivt nedfall.

en: * Can transform tiles.
sv: * Kan omvandla landskapet.

en: * Can build airbases.
sv: * Kan bygga flygbaser.

en: * May fortify, granting a 50%% defensive bonus.
sv: * Kan befästa sig, vilket ger en försvarsbonus på 50%%.

en: * May pillage to destroy infrastructure from tiles.
sv: * Kan plundra och förstöra infrastruktur.

en: * Can perform diplomatic actions, plus special spy abilities.
sv: * Kan utföra budbärarhandlingar plus särksilda spejarhandlingar.

en: * Can perform diplomatic actions.
sv: * Kan utföra budbärarhandlingar.

en: * Will never lose a diplomat-versus-diplomat fight.
sv: * Förlorar aldrig en kamp mellan budbärare.

en: * May not be bribed.
sv: * Kan inte mutas.

en: * Can attack enemy air units.
sv: * Kan angripa fientliga flygenheter.

en: * Is invisible except when next to an enemy unit or city.
sv: * Är osynlig utom intill fientliga enheter eller städer.

en: * Can only attack units on ocean squares (no land attacks).
sv: * Kan endast angripa enheter på havsrutor (inga landangrepp).

en: * Can attack from aboard sea units: against enemy cities and onto land squares.
sv: * Kan angripa från ombord på sjöenheter: mot fientliga städer och landrutor.

en: * Can be paradropped from a friendly city (Range: %d).
sv: * Kan hoppa fallskärm från en vänlig stad (Räckvidd: %d).

en: * Gets double defense against units specified as 'mounted'.
sv: * Har dubbelt försvar mot enheter angivna som "ridande".

en: * Counts as 'mounted' against certain defenders.
sv: * Räknas som "ridande" mot vissa försvarare.

en: * Making an attack ends this unit's turn.
sv: * Angrepp avslutar denna enhets omgång.

en: * This unit's attack causes a nuclear explosion!
sv: * Denna enhets angrepp orsakar en kärnvapenexplosion!

en: * Gets double firepower when attacking cities.
sv: * Erhåller dubbel eldkraft vid attack mot städer.

en: * Ignores the effects of city walls.
sv: * Stadsmurar utgör inget skydd mot denna enhet.

en: * Does bombard attacks (%d per turn).  These attacks will only damage (never kill) the defender but has no risk to the attacker.
sv: * Utför bombardemang (%d per omgång). Dessa attacker har aldrig dödlig utgång, men skadar försvararen och innebär ingen fara för angriparen.

en: * Gets quintuple defence against missiles and aircraft.
sv: * Har femfaldigt försvar mot missiler och flygplan.

en: * Ignores terrain effects (treats all squares as roads).
sv: * Landskapet påverkar inte denna enhets rörlighet (behandlar alla rutor som vägar.

en: * Ignores zones of control.
sv: * Kontrollområden sakna inverkan på denna enhet.

en: * A non-military unit (cannot attack; no martial law).
sv: * En ickekrigsenhet (kan inte angripa; inget undantagstillstånd).

en: * A field unit: one unhappiness applies even when non-aggressive.
sv: * En fältenhet: gör 1 medborgare otillfredställd även när enheten är fredlig.

en: * Will never achieve veteran status.
sv: * Blir aldrig mer erfarna.

en: * May become veteran through training or combat.
sv: * Kan bli mer erfarna genom träning eller kamp.

en: * Must end turn in a city or next to land, or has a 50%% risk of being lost at sea.
sv: * Måste avsluta sin omgång i en stad eller intill land. Löper annars 50%% risk att gå förlorad till sjöss.

en: * The discovery of %s reduces the risk to 25%%.
sv: * Upptäckten av %s minskar risken till 25%%.

en: * %s reduces the risk to 12%%.
sv: * %s minskar risken till 12%%.

en:  or
sv:  eller

en: * Unit has to be in a city, or on a %s after %d turn.
     | * Unit has to be in a city, or on a %s after %d turns.
sv[0]: * Enhet måste vara i en stad, eller på en %s efter %d omgång.
sv[1]: * Enhet måste vara i en stad, eller på en %s efter %d omgångar.

en: If we would now start with %s we would need %d bulbs.
sv: Om vi började med %s nu skulle vi behöva %d enheter forskning.

en: To reach %s we need to obtain %d other technologies first. The whole project will require %d bulbs to complete.
sv: För att nå %s behöva vi %d andra teknologier först. Det hela kommer att förbruka %d glödlampor.

en: You cannot research this technology.
sv: Vi kunna ej forska fram denna teknologi.

en:  This number may vary depending on what other players will research.
sv: Detta tal kan ändra sig beroende på vad andra spelare forskar fram.

en: * The first player to research %s gets an immediate advance.
sv: * Den första spelaren att forska fram %s får ett omedelbart framsteg.

en: * Reduces the chance of losing boats on the high seas to 25%%.
sv: * Minskar risken att förlora båtar på öppna havet till 25%%.

en: * Reduces the chance of losing boats on the high seas to 12%%.
sv: * Minskar risken att förlora båtar på öppna havet till 12%%.

en: * Increases the pollution generated by the population.
sv: * Ökar mängden utsläpp som orsakas av befolkning.

en: * Allows %s to build roads on river squares.
sv: * Möjliggör %s att bygga vägar på flodrutor.

en: * Allows %s to build fortresses.
sv: * Möjliggör %s att bygga fästningar.

en: * Allows %s to build airbases.
sv: * Möjliggör %s att bygga flygbaser.

en: * Allows %s to upgrade roads to railroads.
sv: * Möjliggör %s att ersätta vägar med järnvägar.

en: * Allows %s to upgrade irrigation to farmland.
sv: * Möjliggör %s att ersätta bevattning med åker.

en: * Pollution cannot be generated on this terrain.
sv: * Utsläpp drabbar aldrig denna terräng.

en: * You cannot build cities on this terrain.
sv: * Det går inte att grunda nya städer här.

en: * The coastline of this terrain is unsafe.
sv: * Denna terrängs kust är riskabel.

en: * This terrain is unsafe for units to travel on.
sv: * Denna terräng är riskabel.

en: * Land units cannot travel on oceanic terrains.
sv: * Landenheter kunna ej passera hav.

en: Features:
sv: Innehåller:

en: * Military units away from home and field units will cause one citizen to become unhappy.
sv: * Krigsenheter i fält orsaka missnöjdhet hos en medborgare.

en: * Military units away from home and field units will cause %d citizens to become unhappy.
sv: * Krigsenheter i fält orsaka missnöjdhet hos %d medborgare.

en: * Each of your cities will avoid %d unhappiness that would otherwise be caused by units.
sv: * Varje stad slipper %d missnöjdhet som annars skulle orsakas av enheter.

en: * You pay %d times normal %s upkeep for your units.
sv: * Du betalar %d ggr vanligt %s underhåll för dina enheter.

en: * You pay %d times normal upkeep for your units.
sv: * Du betalar %d ggr normalt underhåll för dina enheter.

note: TRANS: %s is the output type, like 'shields' or 'gold'. There * is currently no way to control the singular/plural version of * this.
en: * Each of your cities will avoid paying %d %s towards unit upkeep.
sv: * Varje stad slipper betala %d %s i underhåll för enheter.

en: * Each of your cities will avoid paying %d towards unit upkeep.
sv: * Varje stad slipper betala %d i underhåll för enheter.

en: * Chance of civil war is %d%% if you lose your capital.
sv: * Risken för inbördeskrig är %d%% om du förlorar din huvudstad.

en: * The first unhappy citizen in each city due to civilization size will appear when you have %d cities.
sv: * Den första missnöjda medborgaren i varje stad beroende på storleken av en civilisation kommer framträda när man har %d städer.

en: The maximum rate you can set for science, gold, or luxuries is %d%%.
sv: Den högsta tillåtna forsknings- skatte- eller överflödssatsen är %d%%.

en: Has unlimited science/gold/luxuries rates.
sv: Har obegränsade forsknings/skatte/överflödssatser.

en: * Your units may impose martial law. Each military unit inside a city will force an unhappy citizen to become content.
sv: * Man kunna införa undantagstillstånd. Varje krigsenhet stationerad i en stad göra en medborgare tillfredsställd.

en: * Your units may impose martial law. Each military unit inside a city will force %d unhappy citizens to become content.
sv: * Man kunna införa undantagstillstånd. Varje krigsenhet stationerad i en stad göra %d medborgare tillfredsställda.

en: * A maximum of %d units in each city can enforce martial law.
sv: * Som högst kan %d enheter i varje stad införa undantagstillstånd.

en: * You may grow your cities by means of celebrations.  Your cities must be at least size %d before they can grown in this manner.
sv: * Du kan låta dina städer växa genom hänryckning. En stad måste minst vara av storlek %d innan de kan växa på detta sätt.

en: * Your units cannot be bribed.
sv: * Dina enhet kan inte mutas.

en: * Your cities cannot be incited.
sv: * Dina städer kan inte försättas i revolt.

en: * Government will fall into anarchy if any city is in disorder for more than two turns in a row.
sv: * Riket störtas i anarki om någon stad befinner sig i uppror mer än två omgångar på raken.

en: * Has a senate that may prevent declaration of war.
sv: * Har en senat som kan förhindra krigsförklaring.

en: * Allows partisans when cities are taken by the enemy.
sv: * Gerillasoldater uppenbarar sig när städer erövras av en fiende.

en: * Buildings that normally confer bonuses against unhappiness will instead give gold.
sv: * Byggnader som vanligtvis motarbetar missnöjdhet ger istället guld.

en: * Pays no upkeep for fanatics.
sv: * Betalar inget underhåll för fanatiker.

en: * Has no unhappy citizens.
sv: * Saknar missnöjda medborgare.

en: * Veteran %s units.
sv: * Erfarna %s-enheter.

en: * Veteran units.
sv: * Erfarna enheter.

en: * Each worked tile that gives more than %d %s will suffer a -1 penalty when not celebrating.
sv: * Varje nyttjad ruta med åtminstone %d %s drabbas av en förlust på -1 närfolket inte firar.

en: * Each worked tile with at least 1 %s will yield %d additional %s when celebrating.
sv: * Varje nyttjad ruta med åtminstone 1 %s ger ytterligare %d %s när folket firar.

en: * Each worked tile with at least 1 %s will yield %d additional %s.
sv: * Varje nyttjad ruta med åtminstone 1 %s ger ytterligare %d %s.

en: * %s production will suffer massive waste.
sv: * %s tillverkning drabbas av omfattande spill.

en: * %s production will suffer some waste.
sv: * %s tillverkning drabbas av visst spill.

en: * %s production will suffer a small amount of waste.
sv: * %s tillverkning drabbas av en liten aning spill.

en: * %s waste will increase quickly with distance from capital.
sv: * %s spill ökar drastiskt vid större avstånd från huvudstaden.

en: * %s waste will increase with distance from capital.
sv: * %s spill ökar vid större avstånd från huvudstaden.

en: * %s waste will increase slowly with distance from capital.
sv: * %s spill ökar något vid större avstånd från huvudstaden.

en: * Allows you to build %s.
sv: * Möjliggör byggandet av %s.

note: TRANS: "2 unhappy" or ", 1 unhappy"
en: %s%d unhappy
sv: %s%d otillfredställda

en: You don't know how to build %s!
sv: Vi veta ej hur man bygger %s!

en: Copy %s to clipboard.
sv: Kopiera %s till klippbord.

en: Clipboard is empty.
sv: Klippbordet är tomt.

en: Graphics
sv: Bild

en: Overview
sv: Översiktskarta

en: Sound
sv: Ljud

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Network
sv: Nätverk

en: Login name
sv: Inloggningsnamn

en: This is the default login username that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
sv: Detta är det användarnamn som normalt kommer användas när du loggar in samt med kommandoradsparametern -a.

en: This is the default server hostname that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
sv: Detta är det förvalda servervärdsnamnet som kommer användas i anslutningsdialoger samt med kommandoradsparametern -a.

en: Server port
sv: Serverport

en: This is the default server port that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
sv: Detta är den förvalda serverporten som kommer användas i anslutningsdialoger samt med kommandoradsparametern -a.

en: The metaserver is a host that the client contacts to find out about games on the internet.  Don't change this from its default value unless you know what you're doing.
sv: Metaservern är en tjänst som klienten ansluter till för att få reda på spel tillgängliga på Internet. Ändra inte värdet här om du inte är helt säker på din sak.

en: Soundset
sv: Ljuduppsättning

en: This is the soundset that will be used.  Changing this is the same as using the -S command-line parameter.
sv: Detta är den ljuduppsättning som kommer användas. Detta motsvarar kommandoradsparametern -S.

en: Sound plugin
sv: Insticksprogram för ljud

en: If you have a problem with sound, try changing the sound plugin.  The new plugin won't take effect until you restart Freeciv.  Changing this is the same as using the -P command-line option.
sv: Om du har problem att få ljudet att fungera, försök byta insticksprogram. Du måste starta om klienten för att använda det nya insticksprogrammet. Detta motsvarar kommandoradsparametern -P.

en: Tileset
sv: Rutbildsuppsättning

en: By changing this option you change the active tileset. This is the same as using the -t command-line parameter.
sv: Här kan du byta rutbildsuppsättning. Detta motsvarar kommandoradsparametern -t.

en: Solid unit background color
sv: Enkel bakgrundsfärg för enheter

en: Setting this option will cause units on the map view to be drawn with a solid background color instead of the flag backdrop.
sv: Är detta påslaget visas enheter på kartan med enkel bakgrundsfärg istället för en flagga eller sköld.

en: Sound bell at new turn
sv: Ring i klocka vid ny omgång

en: Set this option to have a "bell" event be generated at the start of a new turn.  You can control the behavior of the "bell" event by editing the message options.
sv: Är detta påslaget genereras en "bell"-händelse i början av varje omgång. Du kan ändra "bell"-händelsens funktion i meddelandevalmöjligheter.

en: Unit movement animation time (milliseconds)
sv: Animationstid vid enhetsförflyttning (ms)

en: This option controls how long unit "animation" takes when a unit moves on the map view.  Set it to 0 to disable animation entirely.
sv: Detta påverkar hur lång tid animationen av enheter tar när de rör sig på kartan. Sätt det till 0 för att avaktivera animationen.

en: Mapview recentering time (milliseconds)
sv: Återfokuseringstid för kartvyn (ms)

en: When the map view is recentered, it will slide smoothly over the map to its new position.  This option controls how long this slide lasts.  Set it to 0 to disable mapview sliding entirely.
sv: När kartvyn centreras någonstans, glider den över kartan till sitt nya läge. Detta tillval påverkar hur lång tid denna glidning får ta. Sätt det till 0 för att avaktivera effekten.

en: Show combat animation
sv: Visa kampanimationer

en: Show icons in the technology tree
sv: Visa ikoner i teknologiträdet.

en: Draw shield graphics for units
sv: Visa sköldgrafik på enheter

en: Manual Turn Done in AI Mode
sv: Manuell avsluta omgång i datorstyrt läge

en: Auto Center on Units
sv: Självcentrering på enheter

en: Set this option to have the active unit centered automatically when the unit focus changes.
sv: Med detta påslaget fokuseras vyn på nyligen aktiverade enheter direkt.

en: Auto Center on Combat
sv: Självcentrering på kamp

en: Set this option to have any combat be centered automatically.  Disabled this will speed up the time between turns but may cause you to miss combat entirely.
sv: Med detta påslaget fokuseras vyn på strid automatiskt. Är det inte påslaget snabbas en omgång upp, men du riskerar gå miste om striderna.

en: Focus on Awakened Units
sv: Fokus på väckta enheter

en: Set this option to have newly awoken units be focused automatically.
sv: Slå på detta val så fokuseras vyn på nyligen väckta enheter direkt.

en: Allow goto into the unknown
sv: Tillåt gå-till genom okänt land

en: Center map when Popup city
sv: Centrera kartan vid öppning av stadsfönster

en: Concise City Production
sv: Kortfattad visning av vad städer bygger

en: Set this option to make the city production (as shown in the city dialog) to be more compact.
sv: Är detta påslaget visas i stadsdialogen en sammandragen version av vad staden bygger.

en: End Turn when done moving
sv: Avsluta omgången när allas drag ha slutförts

en: Prompt for city names
sv: Fråga efter stadsnamn

en: Pop up city dialog for new cities
sv: Öppna stadsdialog för nya städer

en: Background layer
sv: Bakgrund

en: The background layer of the overview shows just ocean and land.
sv: Visar vad som är hav och land på översiktskartan.

en: Terrain relief map layer
sv: Landskap

en: The relief layer shows all terrains on the map.
sv: Visar allt landskap på översiktskartan.

en: Borders layer
sv: Gränser

en: The borders layer of the overview shows which tiles are owned by each player.
sv: Visar varje rutas ägare på översiktskartan.

en: Units layer
sv: Enheter

en: Cities layer
sv: Städer

en: Overview fog of war
sv: Krigsdimma

en: Cannot find your home directory
sv: Kan inte finna din hemkatalog

en: Save failed, cannot find a filename.
sv: Sparning misslyckades, kan inte hitta ett filnamn.

en: If you add a preset by hand, also update "number_of_presets"
sv: Om man lägger till ett förvalt värde för hand bör man även uppdatera "number_of_presets"

en: Save failed, cannot write to file %s
sv: Sparning misslyckades, kan inte skriva till fil %s

en: Saved settings to file %s
sv: Sparade inställningar i filen %s

en: You were rejected from the game: %s
sv: Du avvisades från spelet: %s

en: Client capability string: %s
sv: Klientförmåga-sträng: %s

en: Server capability string: %s
sv: Serverförmåga-sträng: %s

en: Start of turn %d
sv: Början av omgång %d

en: AI Mode is now %s.
sv: Datorstyrt läge är nu %s.

en: ON
sv: PÅ

en: OFF
sv: AV

en: R.I.P
sv: besegrad

en: waiting
sv: väntar

en: done
sv: färdig

en: moving
sv: gör sitt drag

en: ?Player:Name
sv: Namn

en: Username
sv: Användarnamn

en: Flag
sv: Flagga

en: Nation
sv: Folkslag

en: Border
sv: Gräns

en: Score
sv: Värdering

en: Team
sv: Lag

en: Attitude
sv: Attityd

en: Embassy
sv: Beskickning

en: Dipl.State
sv: Dipl. förh.

en: Vision
sv: Anblick

en: ?Player_dlg:Host
sv: ?Player_dlg:Värd

en: ?Player_dlg:Idle
sv: ?Player_dlg:Overksam

en: You cannot sell improvements.
sv: Vi kunde ej sälja stadsförbättringar

en: Sold %d %s for %d gold.
sv: Sålde %d %s för %d guld.

en: No %s could be sold.
sv: Inga %s kunde säljas.

note: TRANS: Obscure observer error.
en: You cannot disband units.
sv: Du kan ej upplösa enheter.

en: %s cannot be disbanded.
sv: %s kunde ej upplösas

en: Disbanded %d %s.
sv: Upplöste %d %s.

en: No %s could be disbanded.
sv: Inga %s kunde upplösas.

en: Could not open temp file.
sv: Kunde inte öppna tempfilen.

en: Invalid $http_proxy or metaserver value, must start with 'http://'
sv: Ogiltigt $http_proxy- eller metaservervärde, måste börja med 'http://'

en: Failed looking up metaserver's host
sv: Misslyckades få kontakt med metaserverns värd.

en: ?nation:Neutral
sv: ?nation:neutrala

en: ?nation:Hostile
sv: ?nation:fientliga

en: ?nation:Peaceful
sv: ?nation:fredliga

en: ?nation:Friendly
sv: ?nation:vänliga

en: ?nation:Mysterious
sv: ?nation:mystiska

en: ?nation:Friendly(team)
sv: ?nation:vänliga(lag)

en: ?city:Neutral
sv: ?city:neutral

en: ?city:Hostile
sv: ?city:fientlig

en: ?city:Peaceful
sv: ?city:fredlig

en: ?city:Friendly
sv: ?city:vänlig

en: ?city:Mysterious
sv: ?city:mystisk

en: ?city:Friendly(team)
sv: ?city:vänlig(lag)

en: Location: (%d, %d) [%d]
sv: Plats: (%d, %d) [%d]

en: Terrain: %s
sv: Landskap: %s

en: Food/Prod/Trade: %s
sv: Mat/Tillv/Handel: %s

en: Minor Tribe Village
sv: Mindre stamby

en: Our Territory
sv: Vårt land

note: TRANS: "Territory of the Polish"
en: Territory of the %s
sv: %ss land

note: TRANS: "Polish territory (5 turn cease-fire)"
en: %s territory (%d turn cease-fire) | %s territory (%d turn cease-fire)
sv[0]: (%s, %d omgång vapenstillestånd)
sv[1]: (%s, %d omgångar vapenstillestånd)

en: Territory of the %s %s
sv: De %s %ss land

en: Unclaimed territory
sv: Land utan anspråk

note: TRANS: "City: Warsaw (Polish)"
en: City: %s (%s)
sv: Stad: %s (%s)

note: TRANS:  "City: Warsaw (Polish, 5 turn cease-fire)"
en: City: %s (%s, %d turn cease-fire) | City: %s (%s, %d turn cease-fire)
sv[0]: Stad: %s (%s, %d omgång vapenstillestånd)
sv[1]: Stad: %s (%s, %d omgångar vapenstillestånd)

note: TRANS: "City: Warsaw (Polish,friendly)"
en: City: %s (%s, %s)
sv: Stad: %s (%s, %s)

en:  with
sv:  med

note: TRANS: "Trade from Warsaw: 5"
en: Trade from %s: %d
sv: Handel från %s: %d

en: Infrastructure: %s
sv: Infrastruktur: %s

en: Activity: %s
sv: Verksamhet: %s

note: TRANS: "Unit: Musketeers (Polish/Warsaw)"
en: Unit: %s (%s%s)
sv: Enhet: %s (%s%s)

note: TRANS:  "Unit: Musketeers (Polish, 5 turn cease-fire)"
en: Unit: %s (%s, %d turn cease-fire) | Unit: %s (%s, %d turn cease-fire)
sv[0]: Enhet: %s (%s, %d omgång vapenstillestånd)
sv[1]: Enhet: %s (%s, %d omgångar vapenstillestånd)

note: TRANS: "Unit: Musketeers (Polish,friendly)"
en: Unit: %s (%s, %s)
sv: Enhet: %s (%s, %s)

note: TRANS: "Chance to win: A:95% D:46%"
en: Chance to win: A:%d%% D:%d%%
sv: Sannolikhet att segra: A:%d%% F:%d%%

note: TRANS: A is attack power, D is defense power, FP is firepower, * HP is hitpoints (current and max).
en: A:%d D:%d FP:%d HP:%d/%d (%s)
sv: A:%d F:%d EK:%d TP:%d/%d (%s)

note: TRANS: "5 more" units on this tile
en:   (%d more)
sv:   (%d mer)

en: far from %s
sv: långt från %s

en: near %s
sv: nära %s

en: in %s
sv: i %s

note: TRANS: "from Warsaw"
en: from %s
sv: från %s

en: Progress: no research
sv: Framsteg: ingen forskning

en: Progress: no research target
sv: Framsteg: inget forskningsmål

en: Progress: %d turn/advance | Progress: %d turns/advance
sv[0]: Framsteg: %d runda/framsteg
sv[1]: Framsteg: %d rundor/framsteg

en: %d bulb/turn | %d bulbs/turn
sv[0]: %d glödlampa/omgång
sv[1]: %d glödlampor/omgång

en: , %d bulb/turn from team | , %d bulbs/turn from team
sv[0]: , %d glödlampa/omgång från laget
sv[1]: , %d glödlampor/omgång från laget

en: %d/- (never)
sv: %d/- (aldrig)

en: %d/%d (%d turn) | %d/%d (%d turns)
sv[0]: %d/%d (%d omgång)
sv[1]: %d/%d (%d omgångar)

en: %d/%d (never)
sv: %d/%d (aldrig)

en: %d step | %d steps
sv[0]: %d steg
sv[1]: %d steg

en: %d bulb | %d bulbs
sv[0]: %d glödlampa
sv[1]: %d glödlampor

en: %d turn | %d turns
sv[0]: %d omg
sv[1]: %d omg

en: Population: %s
sv: Folkmängd: %s

en: Year: %s (T%d)
sv: År %s (O%d)

en: Gold: %d (%+d)
sv: Guld: %d (%+d)

en: Tax: %d Lux: %d Sci: %d
sv: Skt: %d Öfl: %d For: %d

en: Moving: %s
sv: Flyttar: %s

en: (Click for more info)
sv: (Klicka här för detaljer)

en: %s People
sv: Folkmängd: %s

en: Turn: %d
sv: Omgång %d

en: Gold: %d
sv: Guld: %d

en: Net Income: %d
sv: Nettoinkomst: %d

note: TRANS: Gold, luxury, and science rates are in percentage values.
en: Tax rates: Gold:%d%% Luxury:%d%% Science:%d%%
sv: Skattesatser: Guld:%d%% Överflöd:%d%% Forskning:%d%%

en: Researching %s: %s
sv: Forskar fram %s: %s

en: Global warming chance: %d%% (%+d%%/turn)
sv: Risk för global uppvärmning: %d%% (%+d%%/omg)

en: Nuclear winter chance: %d%% (%+d%%/turn)
sv: Risk för atomvinter: %d%% (%+d%%/omg)

en: Government: %s
sv: Regeringsform: %s

en: %d unit | %d units
sv[0]: %d enhet
sv[1]: %d enheter

en: Turns to target: %d
sv: Omgångar till målet: %d

en: Turns to target: %d to %d
sv: Omgångar till målet: %d to %d

en: %d unit selected | %d units selected
sv[0]: %d enhet vald
sv[1]: %d enheter valda

en: No units selected.
sv: Ingen enhet vald.

en: Others: %d civil; %d military
sv: Övriga: %d civila; %d militära

en: Others: %d civilian
sv: Övriga: %d civila

en: Others: %d military
sv: Övriga: %d militära

en: No units to upgrade!
sv: Inga enheter att ersätta!

en: None of these units may be upgraded.
sv: Inga av dessa enheter kan ersättas.

en: Upgrade %d unit for %d gold?
    Treasury contains %d gold. | Upgrade %d units for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
sv[0]: Ersätt %d enhet för %d guld?
    Skattkistan innehåller %d guld.
sv[1]: Ersätt %d enheter för %d guld?
    Skattkistan innehåller %d guld.

en: Shows your progress in researching the current technology.
sv: Visar fortskridandet för utforskandet av nuvarande teknologi.

en: no research target.
sv: inget forskningsmål.

en: Shows the progress of global warming:
sv: Visar fortskridandet av global uppvärmning:

en: Pollution rate: %d%%
sv: Utsläpp: %d%%

en: Chance of catastrophic warming each turn: %d%%
sv: Risken för katastrofal uppvärmning varje omgång: %d%%

en: Shows the progress of nuclear winter:
sv: Visar fortskridandet av atomvinter:

en: Fallout rate: %d%%
sv: Nedfall: %d%%

en: Chance of catastrophic winter each turn: %d%%
sv: Risken för katastrofal vinterkyla varje omgång: %d%%

en: Shows your current government:
sv: Visar vår nuvarande regeringsform:

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Population:      %5d
sv: Folkmängd:      %5d

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Support:         %5d %%
sv: Underhåll:         %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Energy:          %5d %%
sv: Energi:          %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Mass:            %5d ton | Mass:            %5d tons
sv[0]: Massa:           %5d ton
sv[1]: Massa:           %5d ton

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:     %5.1f years
sv: Restid:          %5.1f år

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:        N/A
sv: Restid:             E/A

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Success prob.:   %5d %%
sv: Sannolikh.lyck.: %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Year of arrival: %8s
sv: Ankomstår:       %8s

en: ?timeout:off
sv: av

en: ?seconds:%02ds
sv: %02ds

en: ?mins/secs:%02dm %02ds
sv: %02dm %02ds

en: ?hrs/mns:%02dh %02dm
sv: %02dtim %02d'

en: ?dys/hrs:%02dd %02dh
sv: %02dd %02dtim

en: ?duration:overflow
sv: överflöde

note: TRANS: "Republic of the Polish"
en: %s of the %s
sv: %ss %s

note: TRANS: "Observer: 1985"
en: Observer: %s
sv: Iakttagare: %s

en: Buildings:
sv: Byggnader:

en: None.
sv: Inga.

en: Wonders:
sv: Underverk:

en: No usable default tileset found, aborting!
sv: Hittade ingen användbar standardrutbildsuppsättning; avbryter!

en: Trying "%s" tileset.
sv: Försöker med "%s"-rutbilder.

en: Could not open "%s".
sv: Kunde inte öppna "%s".

en: Couldn't load gfx file for the spec file %s
sv: Kunde inte läsa in grafikfil för angivelsefilen %s

en: Couldn't find a supported gfx file extension for %s
sv: Kunde inte finna understött grafikfilstillägg för %s

en: Client does not support isometric tilesets. Using default tileset instead.
sv: Klienten klarar inte av att visa isometriska rutbilder. Använder standardrutbilder i stället.

en: Client does not support overhead view tilesets. Using default tileset instead.
sv: Klienten klarar inte av att visa rätvinkliga rutbilder. Använder standardrutbilder i stället.

en: Don't have graphics tags %s or %s for %s %s
sv: Har ej grafikmärkena %s eller %s för %s %s

en: Paths longer than 99 turns are not supported.
    Report this bug to bugs@freeciv.org.
sv: Vägar längre än 99 omgångar stödjs ej.
    Rapportera detta till bugs@freeciv.org.

en: The citizen governor can't fulfill the requirements for %s. Passing back control.
sv: Stadsförvaltaren kan inte utföra sitt uppdrag i %s och lämnar sin post.

en: The citizen governor has gotten confused dealing with %s.  You may want to have a look.
sv: Stadsförvaltaren är osäker på att han skött sitt uppdrag i %s och ber att vi tar oss en titt.

en: none
sv: ingen

en: custom
sv: valfritt

en:  happy
sv:  lycklig

en: Name: %s
    Food:       %10s Gold:    %10s
    Production: %10s Luxury:  %10s
    Trade:      %10s Science: %10s
    
        People (W/E/S/T): %s
              City grows: %s
    Production completed: %s
sv: Namn: %s
    Mat:          %10s Guld:      %10s
    Tillverkning: %10s Överflöd:  %10s
    Handel:       %10s Forskning: %10s
    
        Invånare (A/U/V/S): %s
             Stad växer om: %s
    Tillverkning färdig om: %s

en: ?cma:Very happy
sv: ?cma:Mycket lyckliga

en: ?cma:Max food
sv: ?cma:Max mat

en: ?cma:Max production
sv: ?cma:Max tillverkning

en: ?cma:Max gold
sv: ?cma:Max guld

en: ?cma:Max science
sv: ?cma:Max forskning

en: Ooops...
sv: Oj oj...

en: This unit cannot be bribed!
sv: Denna enhet kan inte mutas!

en: Bribe unit for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
sv: Muta enhet för %d guld?
    Skattkistan innehåller %d guld.

en: Bribe Enemy Unit
sv: Muta fientlig enhet

en: Bribing the unit costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
sv: Att muta enheten kostar %d guld.
    Skattkistan innehåller %d guld.

en: Traitors Demand Too Much!
sv: Förrädare begär för mycket!

en: Steal Technology
sv: Stjäl teknologi

en: _Steal
sv: _Stjäl

en: Select Advance to Steal
sv: Välj en teknologi att stjäla

en: At Spy's Discretion
sv: Låt spionen välja

en: Sabotage Improvements
sv: Förstör stadsförbättringar

en: _Sabotage
sv: För_stör

en: Select Improvement to Sabotage
sv: Välj en stadsförbättring att förstöra

en: _Improvements:
sv: Förbättr_ingar:

en: City Production
sv: Stadens tillverkning

en: You can't incite a revolt in %s.
sv: Vi kunna ej anstifta ett uppror i %s.

en: City can't be incited!
sv: Kan inte anstifta uppror i stad!

en: Incite a revolt for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
sv: Vill du anstifta ett uppror för %d guld?
    Skattkistan innehåller %d guld.

en: Incite a Revolt!
sv: Anstifta ett uppror!

en: Inciting a revolt costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
sv: Anstiftar ett uppror för %d guld?
    Skattkistan innehåller %d guld.

en: Your %s has arrived at %s.
    What is your command?
sv: Vår %s har anlänt till %s.
    Vilket är ditt kommando?

en:  Choose Your Diplomat's Strategy
sv:  Välj bår budbärares strategi

en: Establish _Embassy
sv: Inrätta B_eskickning

en: _Investigate City
sv: Undersök staden

en: _Sabotage City
sv: För_stör i staden

en: Steal _Technology
sv: Stjäl _Teknologi

en: Incite a _Revolt
sv: Anstifta ett upp_ror

en: _Keep moving
sv: _Fortsätt drag

en: Choose Your Spy's Strategy
sv: Välj vår spions strategi

en: _Poison City
sv: För_gifta stad

en: Industrial _Sabotage
sv: För_stör industri

en: Subvert Enemy Unit
sv: Omvänd fientlig enhet

en: Sir, the diplomat is waiting for your command
sv: Min herre, budbäraren väntar på ditt kommando

en: Sir, the spy is waiting for your command
sv: Min herre, spionen väntar på ditt kommando

en: _Bribe Enemy Unit
sv: Muta fientlig enhet

en: _Sabotage Enemy Unit
sv: För_stör fientlig enhet

en: Unit
sv: Enhet

en: City
sv: Stad

en: Delete
sv: Radera

en: Type
sv: Typ

en: Help build _Wonder
sv: _Hjälp till att bygga underverk

en: Your caravan from %s reaches the city of %s.
    What now?
sv: Vår karavan från %s har anlänt till %s.
    Vad nu?

en: Your Caravan Has Arrived
sv: Vår karavan har anlänt

en: Establish _Traderoute
sv: Inrä_tta handelsled

en: Enter Marketplace
sv: Beträd marknadsplats

en: Cleared output window.
sv: Rensade utdatafönstret.

en: Food:
sv: Mat:

en: Prod:
sv: Tillverkning:

en: Trade:
sv: Handel:

en: Gold:
sv: Guld:

en: Luxury:
sv: Överflöd:

en: Science:
sv: Forskning:

en: Granary:
sv: Sädeslager:

en: Change in:
sv: Förändring om:

en: Corruption:
sv: Korruption:

en: Waste:
sv: Spill:

en: Pollution:
sv: Utsläpp:

en: _Overview
sv: _Översikt

en: Info
sv: Upplysningar

en: City map
sv: Stadkarta

en: Press ENTER or double-click to sell an improvement.
sv: Tryck ENTER eller dubbelklicka för att sälja en stadsförbättring.

en: Production:
sv: Tillverkning:

en: %d/%d %d turns
sv: %d/%d %d omgångar

en: _Buy
sv: _Köp

en: Pro_duction
sv: T_illverkning

en: _Happiness
sv: Belåten_het

en: _Governor
sv: _Förvaltare

en: _Settings
sv: In_ställningar

en: Entertainers
sv: Underhållare

en: Scientists
sv: Vetenskapsmän

en: Taxmen
sv: Skattmasar

en: Disband if build settler at size 1
sv: Överge staden när bosättare byggs vid storlek 1

en: Overview page
sv: Översiktssida

en: Production page
sv: Tillverkningssida

en: Happiness page
sv: Belåtenhetssida

en: Governor page
sv: Förvaltarsidan

en: This Settings page
sv: Denna inställningssida

en: Last active page
sv: Senast visade sida

en: New citizens are
sv: Nya medborgare är

en: Next time open
sv: Visa när stadsdialogen öppnas

en: _Rename...
sv: _Byt namn...

en: _List present units...
sv: Visa _närvarande enheter...

en: _Prev city
sv: _Föregående stad

en: _Next city
sv: _Nästa stad

en: <b>%s</b> - %s citizens
sv: <b>%s</b> - %s invånare

en:  - DISORDER
sv:  - UPPLOPP

en:  - celebrating
sv:  - firar

en:  - happy
sv:  - lyckliga

en: blocked
sv: hindrad

en: Supported units %d
sv: Understödda enheter %d

en: Present units %d
sv: Närvarande enheter %d

en: Cen_ter
sv: Cen_trera

en: _Activate unit
sv: _Gör enhet verksam

en: Activate unit, _close dialog
sv: Gör enhet verksam, stäng dialog

en: _Disband unit
sv: _Upplös enhet

en: _Load unit
sv: Lasta på

en: _Unload unit
sv: Lasta av

en: _Sentry unit
sv: _Sätt enhet på vakt

en: _Fortify unit
sv: _Befäst enhet

en: Make new _homecity
sv: Gör till ny _hemstad

en: U_pgrade unit
sv: Ersätt enhet

en: Buy %s for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
sv: Vill du köpa %s för %d guld
    Skattkistan innehåller %d guld.

en: Buy It!
sv: Köp det!

en: %s costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
sv: %s kostar %d guld.
    Skattkistan innehåller %d guld.

en: Sell %s for %d gold?
sv: Sälj %s för %d guld?

en: Sell It!
sv: Sälj det!

en: Rename City
sv: Byt namn på stad

en: What should we rename the city to?
sv: Vad skola vi kalla staden?

en: Chan_ge
sv: _Ändra

en: Add _First
sv: Lägg till _först

en: Add _Next
sv: Lägg till som _nästa

en: Add _Last
sv: _Lägg till sist

en: _Select
sv: _Välj

en: S_how
sv: _Visa

en: Cities
sv: Städer

en: _Popup
sv: Ö_ppna

en: Improvements
sv: Förbättringar

en: Wonders
sv: Underverk

en: All Cities
sv: Alla städer

en: No Cities
sv: Inga städer

en: Invert Selection
sv: Invertera val

en: Building Units
sv: Bygger enheter

en: Building Improvements
sv: Bygger stadsförbättringar

en: Building Wonders
sv: Bygger underverk

en: Building Unit
sv: Bygger enhet

en: Building Improvement
sv: Bygger stadsförbättring

en: Building Wonder
sv: Bygger underverk

en: Coastal Cities
sv: Kuststäder

en: Same Island
sv: Samma ö

en: Supported Units
sv: Understödda enheter

en: Units Present
sv: Närvarande enheter

en: Improvements in City
sv: Förbättringar i stad

en: Wonders in City
sv: Underverk i stad

en: Available Units
sv: Tillgängliga enheter

en: Available Improvements
sv: Tillgängliga stadsförbättringar

en: Available Wonders
sv: Tillgängliga underverk

en: For information on
    the citizen governor and governor presets,
    including sample presets,
    see README.cma.
sv: För upplysningar om
    stadsförvaltning och förvalda värden,
    med exempel,
    se README.cma.sv.

en: _Presets:
sv: F_örvalda värden

en: Results
sv: Följd

en: Minimal Surplus
sv: Minsta överskott

en: Factor
sv: Faktor

en: Celebrate
sv: Fira

en: Governor Enabl_ed
sv: Förvaltning aktiverad

en: Governor Disabl_ed
sv: Förvaltning avaktiverad

en: new preset
sv: nytt förvalt värde

en: Name new preset
sv: Nytt förval

en: What should we name the preset?
sv: Vad skola vi kalla det förvalde värdet?

en: Remove this preset?
sv: Tag bort detta förvalda värde?

en: _Goto location
sv: _Gå till plats

en: _Popup City
sv: Ö_ppna stad

en: You say you wanna revolution?
sv: Vill du ha revolution?

en: What To Pillage
sv: Plundra vad?

en: Select what to pillage:
sv: Välj något att plundra:

en: Name
sv: Namn

en: Unit selection
sv: Välj enhet

en: _Ready all
sv: Aktive_ra alla

en: _Sentry idle
sv: _Sätt overksamma på vakt

en: _Nations:
sv: Folksta_mmar:

en: What Nation Will You Be?
sv: Vilket folkslag vill du styra?

en: Pick Nation
sv: Välj folk

en: Random Nation
sv: Slumpvalt folkslag

en: Select a nation
sv: Välj ett folkslag

en: _Properties
sv: Egenska_per

en: _Leader:
sv: _Ledare:

en: _Female
sv: _Kvinna

en: _Male
sv: _Man

en: _City Styles:
sv: _Stadstyper:

en: L_egend
sv: F_örklaring

en: You must select your sex.
sv: Du måste välja ditt kön.

en: You must select your city style.
sv: Du måste välja en stadstyp.

en: You must type a legal name.
sv: Du måste skriva ett tillåtet namn.

en: Upgrade Unit!
sv: Ersätt enhet!

en: Upgrade Obsolete Units
sv: Ersätt föråldrade enheter

en: World-map
sv: Världskarta

en: Sea-map
sv: Sjökort

en: _Maps
sv: _Kartor

en: _Advances
sv: Fr_amsteg

en: _Cities
sv: Städe_r

en: _Give shared vision
sv: _Ge delad anblick

en: Give _embassy
sv: Ge beskickning

en: _Pacts
sv: F_örbund

en: Diplomacy: %s
sv: Möte med %s

en: _Cancel meeting
sv: _Avbryt möte

en: Accept _treaty
sv: God_ta avtal

en: C_lauses:
sv: _Klausuler:

en: _Gold:
sv: _Guld:

en: _Add Clause...
sv: Lägg till kl_ausul...

en: --- This treaty is blank. Please add some clauses. ---
sv: --- Avtalet är tomt. Lägg till några klausuler. ---

en: Invalid amount of gold specified.
sv: Ogiltig guldmängd angiven.

en: Find City
sv: Finn stad

en: Ci_ties:
sv: S_täder:

en: Select tax, luxury and science rates
sv: Välj skatte-, överflöds- och forskningssatser

en: Lock
sv: Lås

en: %s max rate: %d%%
sv: %s, högsta sats: %d%%

en: Set local options
sv: Sätt lokala valmöjligheter

en: Goto/Airlift Unit
sv: Gå till/Flygfrakta enhet

en: Air_lift
sv: F_lyg

en: Select destination
sv: Välj mål

en: Show _All Cities
sv: _Alla städer

en: Show Map Scrollbars
sv: Visa rullningslister för karta

en: Disable this option to hide the scrollbars on the map view.
sv: Avaktivera detta val för att gömma kartans rullningslister.

en: Keyboardless goto
sv: Tangentbordslöst gå-till

en: If this option is set then a goto may be initiated by left-clicking and then holding down the mouse button while dragging the mouse onto a different tile.
sv: Detta tillval gör det möjligt att klicka och dra på en enhet för att utfärda ett gå-tillkommando.

en: Keep dialogs on top
sv: Behåll dialoger överst

en: If this option is set then dialog windows will always remain in front of the main Freeciv window. Disabling this has no effect in fullscreen mode.
sv: Med detta tillval stannar dialogfönster alltid ovanför Freecivs huvudfönster. Tillvalet gör ingen skillnad i fullskärmsläge.

en: Show worklist task icons
sv: Visa arbetslistsikoner

en: Disabling this will turn off the unit and building icons in the worklist dialog and the production tab of the city dialog.
sv: Genom att avaktivera detta göms enhets- och byggnadsikoner i arbetslistor och stadsdialoger.

en: Enable status report tabs
sv: Aktivera statusrapportsflikar

en: If this option is enabled then report dialogs will be shown as separate tabs rather than in popup dialogs.
sv: Slå på detta för att visa redogörelser som separata flikar istället för separata fönster.

en: Better fog-of-war drawing
sv: Bättre rendering av krigsdimma

en: If this is enabled then a better method is used for drawing fog-of-war.  It is not any slower but will consume about twice as much memory.
sv: Detta aktiverar en bättre metod att generera krigsdimma. Metoden är inte långsammare, men drar ungefär dubbelt så mycket minne.

en: City Names
sv: Stadsnamn

en: City Productions
sv: Stadstillverkning

en: Turn Done
sv: Avsluta omgång

en: Shift+Return
sv: Skift+Retur

en: _Map
sv: _Karta

en: Freeciv is free software and you are welcome to distribute copies of it
    under certain conditions; See the "Copying" item on the Help menu.
    Now.. Go give'em hell!
sv: Freeciv är fri programvara och du är välkommen att sprida kopior av det under särskilda villkor; Se objektet "Kopiering" i hjälpmenyn.

en: Not _ready
sv: Inte _redo

en: _Ready
sv: _Redo

en: _Start
sv: _Sätt igång

en: Pick _Nation
sv: Välj ditt _folk

en: _Observe
sv: _Iakttag

en: <AI>
sv: <Datorstyrd>

en: <Novice AI>
sv: <nybörjar-dator>

en: <Easy AI>
sv: <lätt dator>

en: <Normal AI>
sv: <normal dator>

en: <Hard AI>
sv: <svår dator>

en: Random
sv: Slumpvald

en: Observer
sv: Iakttagare

en: Detached
sv: Frånkopplad

en: Are you sure you want to quit?
sv: Vill du verkligen avsluta?

en: Close Tab:
    %s
sv: Stäng flik:
    %s

en: Happiness
sv: Belåtenhet

en: Cities: %d total, %d over threshold of %d cities.
sv: Städer: %d sammanlagt, %d över tröskeln för %d städer.

en: %d content before penalty with
sv: %d nöjda före straff med

en: %d additional unhappy citizens.
sv: %d ytterligare missnöjda medborgare.

en: Luxury: %d total.
sv: Överflöd: %d sammanlagt.

en: Units:
sv: Enheter:

en: Martial law in effect (
sv: Undantagstillstånd råder (

en: no maximum,
sv: inget högsta värde,

en: %d unit maximum,  | %d units maximum,
sv[0]: högst %d enhet
sv[1]: högst %d enheter

en: %d per unit).
sv: %d per enhet).

en: Military units in the field may cause unhappiness.
sv: Krigsenheter i fält kunna orsaka missnöjdhet.

en: Military units have no happiness effect.
sv: Krigsenheter ha ingen påsverkan på belåtenhet.

en: Cost:
sv: Kostnad:

en: Upkeep:
sv: Underhåll:

en: Requirement:
sv: Krav:

en: Obsolete by:
sv: Föråldrad i.o.m:

en: Attack:
sv: Angrepp:

en: Defense:
sv: Försvar:

en: Move:
sv: Rörlighet:

en: FirePower:
sv: Eldkraft:

en: Hitpoints:
sv: Träffpunkter:

en: Basic Upkeep:
sv: Standardunderhåll

en: Vision:
sv: Sikt:

en: Move/Defense:
sv: Rörlighet/Försvar:

en: Food/Res/Trade:
sv: Mat/Tillg/Handel:

en: Resources:
sv: Tillgångar:

en: Road Rslt/Time:
sv: Väg Verkan/Tid:

en: Irrig. Rslt/Time:
sv: Bevattning Verkan/Tid:

en: Mine Rslt/Time:
sv: Gruva Verkan/Tid:

en: Trans. Rslt/Time:
sv: Omvandling Verkan/Tid:

en: (Never)
sv: (Aldrig)

en: About
sv: Om

en: Removed
sv: Borttagen

en: Freeciv Help Browser
sv: Freeciv hjälpbläddrare

en: Expand All
sv: Expandera alla

en: Collapse All
sv: Kollapsa alla

en: Allows
sv: Möjliggör

en: Obsoletes
sv: Föråldrar

en: with
sv: med

en: +%d Trade / %d
sv: +%d Handel / %d

en: no extra / %d
sv: inget extra / %d

en: n/a
sv: e/a

en: +%d Food / %d
sv: +%d Mat / %d

en: +%d Res. / %d
sv: +%d Tillg. / %d

en: Ruler:
sv: Härskare:

en: Government:
sv: Regering:

en: Capital:
sv: Huvudstad:

en: Tax:
sv: Skatt:

en: Researching:
sv: Forskar fram:

en: _Diplomacy
sv: _Diplomati

en: _Techs
sv: _Teknologi

en: Foreign Intelligence: %s Empire
sv: Underrättelser (%s)

en: Build New City
sv: Grunda stad

en: What should we call our new city?
sv: Vad skola vi kalla vår nya stad?

en: Shows your current luxury/science/tax rates;click to toggle them.
sv: Visar de nuvarande överflöds-/forsknings-/skattesatserna. Klicka för att växla mellan dem.

en: Better fog will only work in truecolor.  Disabling it
sv: Bättre krigsdimma fungerar endast under truecolor. Avaktiverar den

en: Leaving a local game will end it!
sv: Att hoppa av ett lokalt spel innebär att det upphör!

en: _Game
sv: _Spel

en: Game
sv: Spel

en: Local _Options
sv: Lokala _valmöjligheter

en: _Message Options
sv: _Meddelandevalmöjligheter

en: _Reload Tileset
sv: Läs om _rutbildsuppsättning

en: Save Options on _Exit
sv: Spara val vid avsl_ut

en: Sa_ve Options
sv: Spara _val nu

en: Server O_ptions
sv: _Servervalmöjligheter

en: _Save Game
sv: _Spara spel

en: Save Game _As...
sv: Spara spel s_om...

en: E_xport Log
sv: E_xportera logg

en: _Clear Log
sv: _Rensa logg

en: _Leave
sv: _Hoppa av

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: Gover_nment
sv: R_egering

en: Government
sv: Regering

en: _Tax Rates
sv: Ska_ttesatser

en: _Find City
sv: _Finn stad

en: _Worklists
sv: Ar_betslistor

en: _Change Government
sv: _Byt regering

en: _Government
sv: Re_gering

en: _View
sv: _Visa

en: View
sv: Visa

en: City Outlines
sv: Stadsomf_ång

en: Map _Grid
sv: Kart_rutnät

en: National _Borders
sv: Nationsgr_änser

en: City _Names
sv: Stads_namn

en: City G_rowth
sv: Stadstillvä_xt

en: City _Productions
sv: Stads_tillverkning

en: Terrain
sv: Landskap

en: Coastline
sv: Kustlinje

en: Roads & Rails
sv: Vägar & järnvägar

en: Mines
sv: Gruvor

en: Fortress & Airbase
sv: Fästning & flygbas

en: Specials
sv: Specialresurser

en: Pollution & Fallout
sv: Utsläpp & nedfall

en: Focus Unit
sv: Fokusenhet

en: Fog of War
sv: Krigsdimma

en: _Full Screen
sv: _Fullskärmsläge

en: _Center View
sv: _Centrera vy

en: _Orders
sv: _Befallningar

en: Orders
sv: Befallningar

en: _Build City
sv: _Bygg stad

en: Build _Road
sv: Bygg väg (_R)

en: Build _Irrigation
sv: Anlägg bevattn_ing

en: Build _Mine
sv: Gräv gruva (_M)

en: Transf_orm Terrain
sv: _Omvandla landskap

en: Build _Fortress
sv: Bygg _fästning

en: Build Airbas_e
sv: Bygg flygbas (_E)

en: Clean _Pollution
sv: Rensa utslä_pp

en: Clean _Nuclear Fallout
sv: Rensa radioaktivt _nedfall

en: _Sentry
sv: Vakta (_S)

en: Make _Homecity
sv: Gör till _hemstad

en: _Load
sv: _Lasta på

en: _Unload Transporter
sv: Lasta av från fraktskepp

en: _Unload
sv: Lasta _ur

en: Wake up o_thers
sv: _Väck övriga

en: _Auto Settler
sv: Förbättr_a landskap självständigt

en: Auto E_xplore
sv: Utforska självständigt (_X)

en: _Connect
sv: Anslut (_C)

en: _Road
sv: _Väg

en: Rai_l
sv: _Järnväg

en: _Irrigate
sv: _Bevattning

en: Go _to
sv: Gå _till

en: _Build city
sv: _Bygg stad

en: Patrol (_Q)
sv: Gå vaktrunda (_Q)

en: _Go to
sv: _Gå till

en: Go\/Airlift to City
sv: Gå\/Flyg till stad

en: Return to nearest city
sv: Återvänd till närmaste stad

en: Disband Unit
sv: Upplös enhet

en: Upgrade unit
sv: Ersätt enhet

en: Diplomat\/Spy Actions
sv: Bu_dbärar\/spejarhandlingar

en: Explode Nuclear
sv: Utlös _kärnvapen

en: Select same type
sv: Välj samma typ

en: _Wait
sv: Vänta (_W)

en: Done
sv: Färdig

en: _Reports
sv: _Redogörelser

en: Reports
sv: Redogörelser

en: _Units
sv: _Enheter

en: _Players
sv: _Spelare

en: _Economy
sv: _Ekonomi

en: _Science
sv: For_skning

en: _Wonders of the World
sv: _Världens underverk

en: _Top Five Cities
sv: De fem bäs_ta städerna

en: _Messages
sv: _Meddelanden

en: _Demographics
sv: _Demografi

en: S_paceship
sv: Rymdske_pp

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Help
sv: Hjälp

en: Language_s
sv: _Språk

en: Co_nnecting
sv: A_nsluta

en: C_ontrols
sv: St_yrning

en: C_hatline
sv: C_hatrad

en: _Worklist Editor
sv: Arbetslisteredigerare

en: Citizen _Management
sv: Stadsförvalt_ning

en: _Playing
sv: S_pela

en: City _Improvements
sv: Stadsförbättr_ingar

en: Com_bat
sv: Ka_mp

en: _ZOC
sv: Kontroll_område

en: Techno_logy
sv: Tekno_logi

en: _Terrain
sv: L_andskap

en: Won_ders
sv: Värl_dsunder

en: Happin_ess
sv: Lyckligh_et

en: Space _Race
sv: _Rymdkapplöpning

en: _Copying
sv: _Kopiering

en: _About
sv: _Om

en: Change to %s (_I)
sv: Ändra till %s (_I)

en: Change to %s (_M)
sv: Ändra till %s (_M)

en: Transf_orm to %s
sv: _Omvandla till %s

en: Help _Build Wonder
sv: Hjälp till att _bygga underverk

en: Add to City (_B)
sv: Utöka stad (_B)

en: Make Trade _Route
sv: In_rätta handelsled

en: Build _Railroad
sv: Bygg jä_rnväg

en: Bu_ild Farmland
sv: Gör t_ill åker

en: _Fortify
sv: Be_fäst

en: _Paradrop
sv: Ho_ppa fallskärm

en: Message Options
sv: Meddelandevaljöjligheter

en: Where to display messages?
    <b>Out</b>put window ; <b>Mes</b>sages window ; <b>Pop</b>up individual window
sv: Var meddelanden visas
    <b>Ut</b>datafönster ; <b>Med</b>delandefönster ; <b>Öpp</b>na eget fönster

en: Event
sv: Händelse

en: Out
sv: Ut

en: Mes
sv: Med

en: Pop
sv: Öpp

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Goto _location
sv: Gå till plats

en: ?show:Dead Players
sv: ?show:Besegrade spelare

en: Players
sv: Spelare

en: _Intelligence
sv: _Underrättelse

en: _Meet
sv: _Möt

en: _Cancel Treaty
sv: _Avbryt avtal

en: _Withdraw vision
sv: _Återkalla anblick

en: _Spaceship
sv: Rymd_skepp

en: _AI
sv: _Datorstyrning

en: _Toggle AI Mode
sv: Växla datorstyrning

en: Start _New Game
sv: Påbörja _nytt spel

en: Start _Scenario Game
sv: Påbörja _scenariospel

en: _Load Saved Game
sv: _Återuppta sparat spel

en: C_onnect to Network Game
sv: Delta i _nätverksspel

en: Connect to Gaming _Zone
sv: Delta i nätverksspel (Gaming _Zone)

en: Passwords don't match, enter password.
sv: Lösenorden är olika, ange lösenord.

en: Server Name
sv: Servernamn

en: Comment
sv: Anmärkning

en: Local _Area Network
sv: Lokalt _nätverk

en: Internet _Metaserver
sv: Internet _metaserver

en: _Host:
sv: _Värd:

en: _Login:
sv: _Logga in som:

en: Pass_word:
sv: L_ösenord:

en: Conf_irm Password:
sv: _Bekräfta lösenord:

en: C_onnect
sv: An_slut hit

en: Player name: %s
sv: Spelarnamn: %s

en: Host: %s
sv: Värd: %s

en: Player/conn info
sv: Spelar/anslutn. info

en: Toggle player ready
sv: Växla redoläge för spelare

en: Pick nation
sv: Välj folkslag

en: Observe this player
sv: Iakttag spelareen

en: Take this player
sv: Ta spelaren

en: Cut connection
sv: Bryt anslutningen

en: Aitoggle player
sv: Slå av/på datorstyrning

en: Remove player
sv: Avlägsna spelaren

en: Give info access
sv: Ge info access

en: Give ctrl access
sv: Ge ctrl access

note: TRANS: e.g., "Put on Team 5"
en: Put on %s
sv: Gör till medlem i %s

en: _Number of Players (including AI):
sv: Antal spelare att (inklusive datorstyrda):

en: _AI Skill Level:
sv: Datorspelarens färdighetsnivå

en: _Ruleset:
sv: _Regler:

en: More Game _Options...
sv: _Fler spelinställningar...

en: Record
sv: Rekord

en: Rating
sv: Grad

en: Ready
sv: Redo

en: Leader
sv: Ledare

en: Choose Saved Game to Load
sv: Välj sparat spel att läsa in

en: Choose Saved Game to _Load:
sv: Välj sparat spel att _läsa in:

en: _Browse...
sv: _Bläddra...

en: Choose a Scenario
sv: Öppna scenario

en: Choose a _Scenario:
sv: Öppna _scenario:

en: Choose a _nation to play:
sv: Välj ett _folkslag att spela:

en: Game _Options...
sv: Spelinställningar

en: Select Location to Save
sv: Välj plats att spara till

en: Save Game
sv: Spara spel

en: Saved _Games:
sv: Sparade spel:

en: Save _Filename:
sv: Filnamn:

en: Researching
sv: Forskar fram

en: Goal
sv: Målsättning

en: ?Building:Name
sv: ?Building:Namn

en: Count
sv: Antal

en: Cost
sv: Kostnad

en: U Total
sv: Sammanlagt underhåll

en: Total Cost:
sv: Sammanlagd kostnad:

en: Sell _Obsolete
sv: Sälj för_åldrade

en: Sell _All
sv: Sälj _alla

en: Do you really wish to sell your %s?
sv: Vill du verklige sälja din %s?

en: Sell Improvements
sv: Sälj stadsförbättringar

en: Sell-Off: Results
sv: Avsäljning: Utfall

en: Income: %d    Total Costs: %d
sv: Inkomst: %d Sammanlagt kostnad: %d

en: Unit Type
sv: Enhetstyp

en: In-Prog
sv: Fortskridande

en: Active
sv: Verksam

en: Find _Nearest
sv: Finn _närmaste

en: _Upgrade
sv: _Ersätt

en: Upgrade as many %s to %s as possible for %d gold each?
    Treasury contains %d gold.
sv: Ersätt så många %s som möjligt med %s för %d guld var?
    Skattkistan innehåller %d guld.

en: Totals:
sv: Sammanlagt:

en: Player
sv: Spelare

en: Score
sv: Värdering

en: Population
sv: Folkmängd

en: Trade
    (M goods)
sv: Handel
    (M gods)

en: Production
    (M tons)
sv: tillverkning
    (M ton)

en: Cities
sv: Städer

en: Technologies
sv: Teknologier

en: Military Service
    (months)
sv: Militärtjänst
    (månader)

en: Wonders
sv: Underverk

en: Research Speed
    (%)
sv: Forskningsfart
    (%)

en: Land Area
    (sq. mi.)
sv: Landyta
    (kvadratmil)

en: Settled Area
    (sq. mi.)
sv: Bosatt yta
    (kvadratmil)

en: Literacy
    (%)
sv: Läskunnighet
    (%)

en: Spaceship
sv: Rymdskepp

en: Game Settings
sv: Spelinställningar

en: true
sv: sant

en: false
sv: falskt

en: (hidden)
sv: (gömt)

en: _Launch
sv: _Sänd iväg

en: new
sv: ny

en: Edit worklists
sv: Redigera arbetslistor

en: _Worklists:
sv: Ar_betslistor:

en: Edit Global _Worklists
sv: Lägg till övergripande _arbetslistor

en: Source _Tasks:
sv: Tillg_ängliga val:

en: Show _Future Targets
sv: Visa även _framtida val

en: Target _Worklist:
sv: Arbets_lista:

en: _Add Global Worklist
sv: Lägg till övergripande _arbetslista

en: Chan_ge Production
sv: Ändra tillverknin_g

en: Cleared output window.
sv: Rensade utdatafönstret.

note: TRANS: \033u\0338 before and \033n after the text are required
en: u8Unitsn
sv: ^[u^[8Enheter^[n

note: TRANS: \033u\0338 before and \033n after the text are required
en: u8Improvementsn
sv: ^[u^[8Stadsförbättringar^[n

en: Wonder
sv: Underverk

en: Rounds
sv: Omgångar

en: Upkeep
sv: Underhåll

en: _Yes
sv: _Ja

en: _No
sv: _Nej

en: _Darn
sv: Syn_d

en: Freeciv - Cityproduction
sv: Freeciv - stadens tillverkning

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: Shields
sv: Sköldar

en: City Overview
sv: Stadsöversikt

en: Worklist
sv: Arbetslista

en: Trade Routes
sv: Handelsleder

en: Misc. Settings
sv: Övriga inställningar

en: City Overview page
sv: Stadsöversikt

en: Units page
sv: Enheter

en: Worklist page
sv: Arbetslista

en: Trade Routes page
sv: Handelsleder

en: This Misc. Settings page
sv: Denna sida

en: Freeciv - Cityview
sv: Freeciv - Stadsvy

en: City Output
sv: Stadsöverskott

en: Citymap
sv: Stadkarta

en: Units present
sv: Närvarande enheter

en: City Improvements
sv: Stadsförbättringar

en: _Sell
sv: _Sälj

en: _Add preset
sv: Lägg till förv_alt värde

en: _Delete preset
sv: Radera förvalt värde

en: Name:
sv: Namn:

en: People (W/E/S/T):
sv: Invånare (A/U/V/S)

en: City grows:
sv: Stad växer:

en: Production completed:
sv: Tillverkning färdig

en: _Change
sv: Än_dra

en: C_hange permanent
sv: Ändra för alltid

en: _Release city
sv: _Släpp stad

en: Auto attack vs
sv: Självständigt angrepp mot

en: Land units
sv: Landenheter

en: Sea units
sv: Sjöenheter

en: Helicopters
sv: Helikoptrar

en: Air units
sv: Flygenheter

en: _Disband if build settler at size 1
sv: Upplös vid fär_digställning av bosättare vid storlek 1

en: _Close
sv: Stän_g

en: %s (%s) (worklist)
sv: %s (%s) (arbetslista)

en: Trade with %s gives %d trade.
sv: Handel med %s ger %d handel.

en: No trade routes exist.
sv: Handelsleder saknas.

en: Total trade from trade routes: %d
sv: Sammanlagd handel från handelsleder: %d

en: %s citizens%s
sv: %s medborgare%s

en: %s - %s citizens%s
sv: %s - %s medborgare%s

en: Luxury: %d total (maximum %d usable).
sv: Överflöd: %d sammanlagt (högst %d är användbart).

en: Configure City Report
sv: Ställ in stadsredogörelse

en: Set columns shown
sv: Välj visade kolumner

en: City Report
sv: Städer

en: _Refresh
sv: Uppdate_ra

en: Con_figure
sv: Ställ _In

en: City Advisor
sv: Stadsrådgivare

en: Server Selection
sv: Serverval

en: Connect to Freeciv Server
sv: Anslut till Freecivserver

en: _Name
sv: _Namn

en: _Host
sv: _Värd

en: _Goto and Close
sv: _Gå till och stäng

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Darn
sv: Synd

en: Technology
sv: Teknologi

en: _Establish embassy
sv: Inrätta b_eskickning

en: _Investigate city
sv: _Undersök staden

en: _Sabotage city
sv: _Sabotera staden

en: Steal _technology
sv: Stjäl _teknologi

en: Incite a _revolt
sv: Anstifta ett upp_ror

en: Choose Your Diplomat's Strategy
sv: Välj vår budbärares strategi!

en: _Poison city
sv: _Förgifta stad

en: Industrial _sabotage
sv: För_stör industri

en: _Establish traderoute
sv: Inrätta hand_elsled

en: _Enter Marketplace
sv: B_eträd marknadsplats

en: _Help build Wonder
sv: _Hjälp till att bygga underverk

en: Freeciv - Pillage
sv: Freeciv - Plundra

en: Freeciv - Connect
sv: Freeciv - Anslut

en: Choose unit activity:
sv: Välj vår handling:

en: Freeciv - Select an unit
sv: Freeciv - Välj en enhet

en: _Ready All
sv: _Gör alla tillgängliga

en:  (veteran)
sv:  (erfaren)

en: Male
sv: Man

en: Female
sv: Kvinna

en: Freeciv - Select a Nation
sv: Freeciv - Välj ett folkslag

en: _Leader Name
sv: _Ledarnamn

en: _City Style
sv: _Stadstyp

en: _Disconnect
sv: _Koppla från

en: Sorry: cannot upgrade %s.
sv: Kan inte ersätta %s.

en: No technology
sv: Ingen teknologi

en: No city
sv: Ingen stad

en: Diplomacy meeting
sv: Diplomatiskt möte

en: Maps
sv: Kartor

en: Advances
sv: Framsteg

en: Give shared vision
sv: Ge delad anblick

en: Pacts
sv: Pakter

en: Erase clause
sv: Radera klausul

en: _Accept treaty
sv: Godkänn _avtal

en: World-Map
sv: Världskarta

en: Sea-Map
sv: Sjökort

en: The %s offerings
sv: %s erbjuder

en: Gold(max %d)
sv: Guld(högst %d)

en: %s view:
sv: %s anblick:

en: This Eternal Treaty
    marks the results
    of the diplomatic work between
    The %s %s %s
    and
    The %s %s %s
sv: Detta eviga avtal
    fastlägger utfallet
    av förhandlingarna mellan
    Den %s %s %s
    och
    Den %s %s %s

en: Select a city
sv: Välj en stad

en: Set tax, luxury and science rates
sv: Sätt skatte-, överflöds- och forskningssatserna

en: _Airlift
sv: _Flyg

en: Could not get the mask although there must be one (%s)! Graphics may look corrupt.
sv: Kunde inte få masken fast det måste finnas en (%s)! Bilder kan visas felaktigt.

en: Options...
sv: Valmöjligheter...

en: Message Options...
sv: Meddelandevaljöjligheter...

en: Save Settings
sv: Spara inställningar

en: Players...
sv: Spelare...

en: Message...
sv: Meddelande...

en: Server opt initial...
sv: Servervalmöligheter från början...

en: Server opt ongoing...
sv: Servervalmöjligheter pågående...

en: Export Log
sv: Exportera logg

en: Clear Log
sv: Rensa logg

en: Disconnect
sv: Koppla från

en: Quit
sv: Avsluta

en: Kingdom
sv: Kungadöme

en: Tax Rate...
sv: Skattesats...

en: Find City...
sv: Finn stad...

en: Worklists...
sv: Arbetslistor...

en: Map Grid
sv: Kartrutnät

en: Road & Rails
sv: Vägar & järnvägar

en: Center View
sv: Centrera vy

en: Order
sv: Befallningar

en: Build City
sv: _Bygg stad

en: Build Road
sv: Bygg väg

en: Build Mine
sv: Gräv gruva

en: Build Irrigation
sv: Anlägg bevattning

en: Transform Terrain
sv: Omvandla landskap

en: Build Fortress
sv: Bygg fästning

en: Build Airbase
sv: Bygg flygbas

en: Clean Pollution
sv: Städa bort utsläpp

en: Clean Nuclear Fallout
sv: Städa bort radioaktivt nedfall

en: Fortify
sv: Befäst

en: Make Homecity
sv: Gör till hemstad

en: Unload
sv: Lasta av

en: Wake up others
sv: Väck övriga (_Q)

en: Auto Settler
sv: Förbättra landskap självständigt

en: Auto Attack
sv: Angrip självständigt

en: Auto Explore
sv: Utforska självständigt

en: Connect
sv: Anslut

en: Patrol
sv: Gå vaktrunda

en: Go to
sv: Gå till

en: Go/Airlift to City
sv: Gå/Flyg till stad

en: Help Build Wonder
sv: Hjälp till att bygga underverk

en: Make Trade Route
sv: Inrätta handelsled

en: Diplomat/Spy Actions
sv: Budbärar/spejarhandlingar

en: Wait
sv: Vänta

en: City Report...
sv: Städer...

en: Science Report...
sv: Forskning...

en: Trade Report...
sv: Handel...

en: Military Report...
sv: Enheter...

en: Top Five Cities
sv: De fem bästa städerna

en: Demographics
sv: Demografi

en: Spaceship
sv: Rymdskepp

en: Freeciv Client
sv: Freecivklient

en: Client for Freeciv
sv: Klient för Freeciv

en: Turn
    Done
sv: Avsluta
    omgång

en: Change to %s
sv: Ändra till %s

en: Paradrop
sv: Hoppa fallskärm

en: Add to City
sv: Utöka stad

en: Build Farmland
sv: Gör till åker

en: Build Railroad
sv: Bygg järnväg

en: Couldn't open the main window (Gfx memory problem or screensize too small)
sv: Kunde inte öppna huvudfönstret (grafikproblem eller för liten skärmyta).

en: Firepower:
sv: Eldkraft:

en: Cost: %ld
sv: Kostnad: %ld

en: Allows
sv: Möjliggör

en:  wonder
sv:  underverk

en:  improvement
sv:  stadsförbättring

en:  unit
sv:  enhet

en:  (with
sv:  (med

en: Movecost: %ld
sv: Förflyttningskostnad: %ld

en: Defense: %ld.%ld
sv: Försvar: %ld.%ld

en: Food:   %d
    Shield: %d
    Trade:  %d
sv: Mat:     %d
    Sköldar: %d
    Handel:  %d

en: Foreign Intelligence Report
sv: Underrättelser om utlandet

en: Intelligence Information for the %s Empire
sv: Underrättelser (%s)

en: Ruler: %s %s
sv: Härskare: %s %s

en: Tax: %d%%
sv: Skatt %d%%

en: Science: %d%%
sv: Forskning: %d%%

en: Luxury: %d%%
sv: Överflöd: %d%%

en: Researching: %s(%d/%d)
sv: Forskar fram: %s(%d/%d)

en: Capital: %s
sv: Huvudstad: %s

en: City: %s(%s)
sv: Stad: %s(%s)

en: with City Walls
sv: med stadsmurar

en: Infrastructure:
sv: Infrastruktur:

en: Unit: %s(%s%s)
sv: Enhet: %s(%s%s)

en: A:%d D:%d FP:%d HP:%d/%d%s%s
sv: A:%d F:%d EK:%d TP:%d/%d%s%s

en: A:%d D:%d FP:%d HP:%d0%%
sv: A:%d F:%d EK:%d TP:%d0%%

en: City %s
sv: Stad %s

en: Unit %s
sv: Enhet %s

en: Tile %s
sv: Ruta %s

en: Popup City
sv: Öppna stad

en: Wake up
sv: Väck

en: Activate
sv: Verksam

en: List all units
sv: Lista alla enheter

en: Connect to this location
sv: Anslut hit

en: Goto this location
sv: Gå hit

en: Disband
sv: Upplös

en: Make new homecity
sv: Gör till ny hemstad

en: Upgrade
sv: Ersätt

en: City_name
sv: Stads_namn

en: Tax:%d Lux:%d Sci:%d
sv: Skatt: %d Överflöd: %d Forskning: %d

en: Where to Display Messages
    Out = Output window, Mes = Messages window, Pop = Popup individual window
sv: Var skall meddelanden visas?
    Ut = Utdatafönster, Med = Meddelandefönster, Öpp = Öppna eget fönster

en: Out:
sv: Ut:

en: Mes:
sv: Med:

en: Pop:
sv: Öpp:

en: _Goto Location
sv: _Gå till plats

en: (idle %d turn) | (idle %d turns)
sv[0]: (overksam %d omgång)
sv[1]: (overksam %d omgångar)

en: Reputation
sv: Rykte

en: Host
sv: Värd

en: You need an embassy to establish a diplomatic meeting.
sv: Man behöver en beskickning för att hålla ett diplomatisk möte.

en: (%ld steps)
sv: (%ld steg)

en: Science Advisor
sv: Forskningsrådgivare

en: %s
    (no research)
sv: %s
    (ingen forskning)

en: %s
    (%d turn/advance) | %s
    (%d turns/advance)
sv[0]: %s
    (%d omgång/framsteg)
sv[1]: %s
    (%d omgångar/framsteg)

en: _Goal
sv: _Mål

en: _Research
sv: Fo_rskar fram

en: Building Name
sv: Byggnadsnamn

en: Sell-Off:
sv: Avsäljning:

en: Trade Report
sv: Handel

en: Trade Advisor
sv: Handelsrådgivare

en: Income:%6d    Total Costs: %6d
sv: Inkomst: %6d Sammanlagt kostnad: %6d

en: Military Report
sv: Enheter

en: %2d: The %s ruler %s scored %d point
     | %2d: The %s ruler %s scored %d points
sv[0]: %2d: %s ledare %s värderades till %d
sv[1]: %2d: %s ledare %s värderades till %d

en: Final Report:
sv: Slutredogörelse:

en: The Greatest Civilizations in the world.
sv: De största civilisationerna i världen.

en: Population:
    Support:
    Energy:
    Mass:
    Travel time:
    Success prob.:
    Year of arrival:
sv: Befolkning:
    Understöd:
    Energi:
    Massa:
    Restid:
    Sann. att lyckas:
    Ankomstår:

en: %5d
    %5d %%
    %5d %%
    %5d tons
    %5.1f years
    %5d %%
    %8s
sv: %5d
    %5d %%
    %5d %%
    %5d tons
    %5.1f år
    %5d %%
    %8s

en: empty worklist
sv: tom arbetslista

en: Freeciv - Edit Worklists
sv: Freeciv - redigera arbetslistor

en: Available Worklists
sv: Tillgängliga arbetslistor

en: _Edit
sv: R_edigera

en: _New
sv: _Ny

en: _Remove
sv: Tag bo_rt

en: Freeciv - Edit Worklist
sv: Freeciv - redigera arbetslista

en: entry | entries
sv[0]: post
sv[1]: poster

note: TRANS: \033u\0338 before and \033n after the text are required
en: u8Worklistsn
sv: ^[u^[8Arbetslistor^[n

en: Undo
sv: Ångra

en: Accept
sv: Godkänn

en: Current Targets
sv: Nuvarande mål

en: Available Targets
sv: Tillgängliga mål

en: Show future targets
sv: Visa framtida mål

en: Worklist for city
sv: Arbetslista för stad

en: Name of Worklist
sv: Namn på arbetslista

en: Help build Wonder
sv: Hjälp till att bygga underverk

en: Keep moving
sv: Fortsätt göra drag

en: Unit Commands
sv: Enhetskommandon

en: Activate unit
sv: Gör enhet verksam

en: Activate unit, close dialog
sv: Gör enhet verksam, stäng dialog

en: Sentry unit
sv: Sätt enhet på vakt

en: Fortify unit
sv: Befäst enhet

en: Disband unit
sv: Upplös enhet

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Sell
sv: Sälj

en: Granary
sv: sädeslager

en: Change Production
sv: Ändra tillverkning

en: Presets
sv: förvalda värden

en: Control city
sv: Styr stad

en: Apply once
sv: Använd en gång

en: Release city
sv: Släpp stad

en: Next
sv: Nästa

en: Ready all
sv: Gör alla tillgängliga

en: What nation will you be?
sv: Vilket folk ska du styra?

en: Cancel meeting
sv: Avbryt möte

en: Accept treaty
sv: Godkänn avtal

en: Cancel Treaty
sv: Avbryt Avtal

en: Withdraw vision
sv: Återkalla anblick

en: Establish Embassy
sv: Inrätta beskickning

en: Investigate City
sv: Undersök stad

en: Poison City
sv: Förgifta stad

en: Sabotage City
sv: Förstör något i staden

en: Incite a Revolt
sv: Driv fram ett uppror

en: Sabotage Enemy Unit
sv: Förstör fientlig enhet

en: Options
sv: Valmöjligheter

en: veteran
sv: erfaren

en: NONE
sv: INGEN

en: Barracks
sv: kaserner

en: Airport
sv: flygplats

en: City Walls
sv: stadsmurar

en: Airlift
sv: Flyg

en: Goto location
sv: Gå till plats

en: National Borders
sv: Nationsgränser

en: Roads and Rails
sv: Vägar och järnvägar

en: Fortress and Airbase
sv: Fästning och flygbas

en: Back
sv: Bakåt

en: Worklists
sv: Arbetslistor

en: Update
sv: Uppdatera

en: Launch
sv: Sänd iväg

en: Upkeep (Total: %d)
sv: Underhåll (Sammanlagt: %d)

en: City info
sv: Stadsupplysningar

en: Buy
sv: Köp

en: Change
sv: Ändra

en: Supported units
sv: Understödda enheter

en: Close
sv: Stäng

en: Rename
sv: Byt namn

en: Activate Units
sv: Gör enhet verksam

en: Unit List
sv: Enhetslista

en: Improvement
sv: Förbättring

en: _Upgrade unit
sv: _Ersätt enhet

en: Elvises
sv: Underhållare

en: No Buildings Available
sv: Inga byggnader äro tillgängliga.

en: No Units Available
sv: Inga enheter äro tillgängliga.

en: No Wonders Available
sv: Inga underverk äro tillgängliga

en: Available To Build
sv: Tillgänglig att byggas

en: Select a unit or improvement to change production from.
sv: Välj en enhet eller stadsförbättring att ändra tillverkningen från.

en: Select a unit or improvement to change production to.
sv: Välj en enhet eller stadsförbättring att ändra tillverkningen till.

en: That's the same thing!
sv: Det är samma sak!

en: Change Production Everywhere
sv: Ändra tillverkningen överallt

en: From:
sv: Från:

en: To:
sv: Till:

en: Center
sv: Centrera

en: Popup
sv: Öppna

en: Change All
sv: Ändra alla

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Select
sv: Välj

en: Configure
sv: Ställ in

en: For information on:
sv: För upplysningar om:

en: CMA and presets
sv: Stadsförvaltning och förinställda värden

en: including sample presets,
sv: innefattande exempelvärden,

en: see README.cma.
sv: se "doc/README.cma.se".

en: New
sv: Ny

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Couldn't load the savegame
sv: Kunde inte läsa in sparfil

en: Verify Password
sv: Bekräfta lösenord

en: Load Game
sv: Öppna sparat spel

en: Freeciv Server Selection
sv: Serverval

en: Local Area Network
sv: lokalt nätverk

en: Welcome to Freeciv
sv: Välkommen till Freeciv

en: Start New Game
sv: Påbörja nytt spel

en: Load Saved Game
sv: Återuppta sparat spel

en: Connect To Network Game
sv: Delta i nätverksspel

en: Choose a nation to play
sv: Välj ett folkslag att spela

en: Number of players (Including AI):
sv: Antal spelare (inklusive datorstyrda):

en: AI skill level:
sv: Datorspelarens färdighetsnivå:

en: Game Options
sv: Spelinställningar

en: Start Game
sv: Sätt igång

en: Login:
sv: Logga in som:

en: Host:
sv: Värd:

en: Goto and Close
sv: Gå till och stäng

en: Leader:
sv: Ledare:

en: City Style:
sv: Stadstyper:

en: Unit Selection
sv: Enhetsval

en: Steal
sv: Stjäl

en: Sabotage
sv: Förstör

en: This Eternal Treaty
    marks the results of the diplomatic work between
    The %s %s %s
    and
    The %s %s %s
sv: Detta eviga avtal
    fastlägger utfallet av förhandlingarna mellan
    Den %s %s %s
    och
    Den %s %s %s

en: Erase Clause
sv: Radera klausul

en: Select a city:
sv: Välj en stad:

en: Enable alpha blending
sv: Aktivera alpha blending

en: If this is enabled, then alpha blending will be used in rendering, instead of an ordered dither.  If there is no hardware support for alpha blending, this is much slower.
sv: Är detta påslaget används alpha blending när bilden ritas upp. Saknas hårdvarustöd för detta kan det sakta ner spelet.

en: Sp1 F/R/T:
sv: Sp1 M/T/H:

en: Sp2 F/R/T:
sv: Sp2 M/T/H:

en: %s F/R/T:
sv: %s M/T/H:

en: Obsoletes
sv: Föråldrar

en: Population: %s
    Year: %s
    Gold: %d
    Tax: %d Lux: %d Sci: %d
sv: Folkmängd: %s
    År %s
    Guld: %d
    Skt: %d Öfl: %d For: %d

en: Sa_ve Settings
sv: Spara inställda valmöjligheter

en: Clear _Log
sv: Rensa logg

en: Gov_ernment
sv: Regering

en: Tax Rates
sv: Skattesatser

en: Work_lists
sv: Arbets_listor

en: Transf_orm to Hills
sv: _Omvandla till kullar

en: Transform to %s
sv: Omvandla till %s

en: Intelligence
sv: Underrättelse

en: Meet
sv: Möt

en: (%d step) | (%d steps)
sv[0]: (%d steg)
sv[1]: (%d steg)

en: Science Report
sv: Forskning...

en: Sell Obsolete
sv: Sälj föråldrade

en: Sell All
sv: Sälj alla

en: Totals
sv: Sammanlagt

en: Rename Worklist
sv: Byt namn på arbetslista

en: What should the new name be?
sv: Vad skall det nya namnet vara?

en: Available worklists
sv: Tillgängliga arbetslistor

en: Edit
sv: Redigera

en: Insert
sv: Infoga

en: Current worklist
sv: Nuvarande arbetslista

en: Up
sv: Upp

en: Down
sv: Ned

en: Remove
sv: Tag bort

en: Available items
sv: Tillgängliga mål

en: Pollution:    %3d
sv: Utsläpp:   %3d

en: Granary:  %3d/%-3d
sv: Sädeslager: %3d/%-3d

en: Food:  %3d (%+-4d)
    Prod:  %3d (%+-4d)
    Trade: %3d (%+-4d)
sv: Mat:   %3d (%+-4d)
    Tillv.:%3d (%+-4d)
    Handel:%3d (%+-4d)

en: Gold:  %3d (%+-4d)
    Lux:   %3d
    Sci:   %3d
sv: Guld:      %3d (%+-4d)
    Överflöd:  %3d
    Forskning: %3d

en: (is empty)
sv: (är tom)

en: (in prog.)
sv: (fortskridande)

en: These trade routes have been established with %s:
sv: Dessa handelsleder ha inrättats med %s:

en: %32s: %2d Trade/Year
sv: %32s: %2d Handel/År

en: No trade routes exist.
sv: Handelsleder saknas.

en: 
    Total trade %d Trade/Year
sv: 
    Sammanlagt handel %d Handel/År

en: %s - %s citizens  Governor: %s
sv: %s - %s invånare  Förvaltare: %s

en: What should we name the new preset?
sv: Vad skola vi kalla det nya förvalda värdet?

en: Do you really want to remove %s?
sv: Vill du verklige avlägsna %s?

en: Pass
sv: Lösenord

en: You must select a nation.
sv: Du måste välja ett folk

en: Failed reading PNG file: %s
sv: Kunde inte läsa PNG-fil: %s

en: Failed creating PNG struct
sv: Kunde inte skapa PGN-post

en: Failed while reading PNG file: %s
sv: Kunde inte läsa PNG-fil: %s

en: PNG file has no palette: %s
sv: PNG-file har ingen palett: %s

en: No version number in resources.
sv: Inget versionsnummer i tillgångarna.

en: You probably have an old (circa V1.0) Freeciv resource file somewhere.
sv: Du har troligen en gammal (ungefär V1.0) Freeciv tillgångsfil någonstans.

en: Game version does not match Resource version.
sv: Spelversion sammanfaller inte med tillgångsversion.

en: Game version: %s - Resource version: %s
sv: Spelversion: %s - Tillgångsversion: %s

en: You might have an old Freeciv resourcefile in /usr/lib/X11/app-defaults
sv: Du kan ha en gammal Freeciv tillgångsfil i /usr/lib/X11/app-defaults

en: Using fallback resources - which is OK
sv: Faller tillbaka på nödtillgångar - vilket är OK

en: Only color displays are supported for now...
sv: Endast färgskärmar stöds än så länge...

en: Unable to open fontset: %s
sv: Misslyckades med att läsa in typsnitt: %s

en: Doing 'xset fp rehash' may temporarily solve a problem.
sv: Du kan möjligen tillfälligt lösa problemet genom att utföra kommandot "xset fp rehash" först.

en: Allows %s.
sv: Möjliggör %s.

en: Obsoletes %s.
sv: Föråldrar %s.

en: Allows %s (with %s).
sv: Möjliggör %s (med %s).

en: Researching: Unknown(%d/-)
sv: Forskar fram: Okänt(%d/-)

en: Intelligence Diplomacy Information for the %s Empire
sv: Underrättelser från %s-fokets rike

en: Local Options
sv: Lokala valmöjligheter

en: Server Options
sv: Servervalmöjligheter

en: City Growth
sv: Stadstillväxt

en: Unload Transporter
sv: Lasta av fraktskepp

en: Load
sv: Lasta på

en: Connect/Road
sv: Anslut/väg

en: Connect/Rail
sv: Anslut/järnväg

en: Connect/Irrigation
sv: Anslut/bevattning

en: Select Same Type
sv: Välj samma typ

en: Languages
sv: Språk

en: Connecting
sv: Ansluta

en: Controls
sv: Styrning

en: Chatline
sv: Chatrad

en: Playing
sv: Spela

en: Combat
sv: Kamp

en: ZOC
sv: Kontrollområde

en: Space Race
sv: Rymdkapplöpning

en: Copying
sv: Kopiering

en: Researching %s: %d/%s
sv: Forskar fram %s: %d/%s

en: unknown
sv: okänd

en: Researching %s: %d/%d
sv: Forskar fram %s: %d/%d

en: Goal: %s (%d steps)
sv: Mål: %s (%d steg)

en: Totals: ...
sv: Sammanlagda: ...

en: Totals:                     %9d%9d%9d%9d
sv: Sammanlagt:                 %9d%9d%9d%9d

en: Could not write manual file %s.
sv: Kunde inte skriva manualfilen %s.

en: <h1>Freeciv %s server options</h1>
sv: <h1>Freeciv %s servervalmöjligheter</h1>

en: Level: %s.<br>
sv: Läge: %s.<br>

en: Category: %s.<br>
sv: Kategori: %s.<br>

en: Can only be used in server console.
sv: Kan endast användas i serverkonsollen.

en: Can be changed during a game.
sv: Kan ändras under spelets gång.

en: Can <b>not</b> be changed during a game.
sv: Kan <b>inte</b> ändras under spelets gång.

en: <p class="bounds">Minimum: 0, Default: %d, Maximum: 1</p>
sv: <p class="bounds">Minsta möjliga: 0, Standard: %d, Högsta möjliga: 1</p>

en: <p class="changed">Value set to %d</p>
sv: <p class="changed">Värde satt till %d</p>

en: <p class="bounds">Minimum: %d, Default: %d, Maximum: %d</p>
sv: <p class="bounds">Minsta möjliga: %d, Standard: %d, Högsta möjliga: %d</p>

en: <p class="bounds">Default: "%s"</p>
sv: <p class="bounds">Standard: "%s"</p>

en: <p class="changed">Value set to %s</p>
sv: <p class="changed">Värde satt till %s</p>

en: <h1>Freeciv %s server commands</h1>
sv: <h1>Freeciv %s serverkommandon</h1>

en: <p class="level">Level: %s</p>
sv: <p class="level">Nivå: %s</p>

en: <p>Description:</p>
sv: <p>Beskrivning:</p>

en: <h1>Freeciv %s terrain help</h1>
sv: <h1>Freeciv %s landskapshjälp</h1>

en: Resources
sv: Tillgångar

en: Move cost
sv: Förflyttningskostnad

en: Defense bonus
sv: Försvarsbonus

en: Mining
sv: Gruvdrift

en: turns
sv: omgångar

en: Rail
sv: Järnväg

en: Clean pollution
sv: Städa bort utsläpp

en: Clean fallout
sv: Städa bort nedfall

en: impossible
sv: omöjligt

en: <h1>Freeciv %s buildings help</h1>
sv: <h1>Freeciv %s byggnadshjälp</h1>

en: <h1>Freeciv %s wonders help</h1>
sv: <h1>Freeciv %s hjälp för underverk</h1>

en: Requirement
sv: Krav

en: Obsolete by
sv: Föråldrad i.o.m.

en: More info
sv: Mer information

en: LAN Servers
sv: Lokala servrar

en: Freeciv Server List
sv: Freecivserverlista

en: Server Name                         Port  Version     Status  Players  Comment
sv: Servernamn                          Port  Version     Status  Spelare  Anmärkning

en: Diplomacy
sv: Diplomati

en: The following clauses have been agreed upon:
sv: Parterna ha kommit överens om följande klausuler:

en: Shared vision
sv: Delad anblick

en: Select Unit(s)
sv: Välj enhet(er)

en: Movement/Defense:
sv: Rörlighet/Försvar:

en: Food/Resources/Trade:
sv: Mat/Tillgångar/Handel:

en: Road Result/Time:
sv: Väg Verkan/Tid:

en: Irrig. Result/Time:
sv: Bevattning Verkan/Tid:

en: Mine Result/Time:
sv: Gruva Verkan/Tid:

en: Trans. Result/Time:
sv: Omvandling Verkan/Tid:

en: Select destination:
sv: Välj mål:

en: Where to Display Messages
sv: Var meddelanden visas

en: Out = Output window, Mes = Messages window,
    Pop = Popup individual window
sv: Ut = Utdatafönser, Med = Meddelandefönster,
    Öpp = Öppna eget fönster

en:  Out Mes Pop
sv: Utd Med Öpp

en: Rates
sv: Satser

en: Select tax, luxury and science rates:
sv: Välj skatte-, överflöds- och forskningssatser:

en: Help:
sv: Hjälp:

en: Citizen governor...
sv: Stadsförvaltare...

en: Add Preset
sv: Lägg till förvalt värde

en: Remove Preset
sv: Tag bort förvalt värde

en: Control City
sv: Styr stad

en: Release City
sv: Släpp stad

en: Minimal Surplus:
sv: Minsta överskott:

en: Factor:
sv: Faktor:

en: Remove preset?
sv: Tag bort förvalt värde?

en: City Options
sv: Stadsvalmöjligheter

en: Make new citizens into:
sv: Gör nya medborgare till:

en: Disband if build settler at size 1:
sv: Upplös om bosättare färdigställs vid storlek 1:

en: Auto-attack vs land units:
sv: Självständigt angrepp mot landenheter:

en: Auto-attack vs sea units:
sv: Självständigt angrepp mot sjöenheter:

en: Auto-attack vs air units:
sv: Självständigt angrepp mot flygenheter:

en: Auto-attack vs helicopters:
sv: Självständig angrepp mot helikopterenheter:

en: Change All...
sv: Ändra alla...

en: Configure...
sv: Ställ in...

en: Configure Cities Report
sv: Ställ in stadsredogörelsen

en: Building Name       Count Cost Total
sv: Byggnadsnamn        Antal Kostnad Sammanlagt

en: Unit Type            Upgrade  In-Prog   Active   Shield     Food
sv: Enhetsslag           Ersätt   Fortskridande Verksam Sköld   Mat

en: Rename worklist
sv: Byt namn på arbetslista

en: Select new production
sv: Välj ny tillverkning

en: Production Worklist
sv: Byggnadsarbetslista

en: Available targets
sv: Tillgängliga mål

en: Prepend
sv: Infoga först

en: Show future targets:
sv: Visa framtida mål

en: Establish traderoute
sv: Inrätta handelsled

en: Investigate City (free)
sv: Undersök stad (utan kostnad)

en: Industrial Sabotage
sv: Förstör industri

en: Your New Government
sv: Vår nya regeringsform

en: Select government type:
sv: Välj regeringsform:

en:  Sell
sv:  Sälj

en: Rename...
sv: Byt namn...

en: Unit List...
sv: Enhetslista...

en: City Options...
sv: Stadsvalmöjligheter...

en:  Buy
sv:  Köp

en: Change...
sv: Ändra...

en: Worklist...
sv: Arbetslista...

en: Supported units:
sv: Understödda enheter:

en: Units present:
sv: Närvarande enheter:

en: Select nation and name:
sv: Välj ett folkslag och ett namn:

en: Pick Name
sv: Välj ett namn

en: Select your sex:
sv: Välj kön:

en: Male
sv: Man

en: Select city style:
sv: Välj stadstyp:

en: Name             Nation       Embassy  Dipl.State      Vision   Reputation    State    Host
sv: Namn             Stat         Beskickn Dipl. Tillstånd Anblick  Rykte         Tillst.  Värd

en: Cancel pact
sv: Avbryt pakt

en: Pregame
sv: Förbereder

en: Name              Ready Leader          Nation
sv: Namn              Redo  Ledare          Folk

en: Start
sv: Sätt igång

en: Freeciv is a turn-based strategy game, in which each player becomes the leader of a civilization, fighting to obtain the ultimate goal: the extinction of all other civilizations.
sv: Freeciv är ett omgångsbaserat strategispel i vilket varje spelare blir ledare för en civilisation och kämpar för att uppnå det slutgiltiga målet: Utrotandet av alla andra civilisationer.

en:   Original authors:
        (they are no longer involved, please don't mail them!)
sv:   Ursprungliga upphovsmän:
        (ej längre delaktiga, så mejla dem inte!)

en:   Present administrators:
sv:   Nuvaradne förvaltare:

en: If you find any bugs, then please send us a bug report.  This is best done by visiting the Freeciv Bug Tracking System, at:
    
      http://bugs.freeciv.org/
    
    or by sending email to:  bugs@freeciv.org
sv: Var god underrätta oss om du finner några programmeringsfel. Det görs bäst genom att besöka Freecivs system för spårning av programfel vid:
    
      http://bugs.freeciv.org/
    
    eller skicka e-post till: bugs@freeciv.org

en: For more information about submitting bug reports see the file BUGS in the Freeciv distribution.  For more information in general, visit the Freeciv website, at:
sv: För mer upplysningar om att anmäla programfel, se filen doc/BUGS.sv i Freecivdistributionen. För mer upplysningar i allmänhet, besök Freecivs plats på världsväven:

en: Freeciv is covered by the GPL, which is included here:
sv: Freeciv täcks av GPL, som följer här:

en: Freeciv supports several local languages.  See the Native Language Support section of the README file for instructions on how to use one of these languages.
    
    If you would like to add a localization (translation) for your language, please see the instructions at:
    
      http://www.freeciv.org/index.php/Localization
    
    Check first if a localization is already in progress for your language:
    
      http://www.freeciv.org/index.php/Translations
    
    You are also welcome to send any questions to the freeciv-i18n mailing list:
    
      freeciv-i18n@freeciv.org
sv: Detta är den svenska översättningen av Freeciv. Den innehåller vissa fel som ännu inte kunna rättas till, eftersom det kräver omfattande arbete på programmeringssidan, utanför den svenska översättningen. Exempel på sådana fel äro versal/gemen och böjningsformer av ord. Andra uppenbara fel, som till exempel skrivfel, stavfel, oklarheter eller felöversättningar anmäler man till:
    
      <sigra@home.se> eller <freeciv@home.se>
    
    Översättaren,
    Erik Sigra
    
    Versionshistorik:
    =================
    Version 0.64; 2006-03-04
      DM> Uppdateringar för 2.1-beta1. Har på prov börjat lägga in material
      från Nordisk familjebok via Runeberg. Sekelskiftesspråket passar bra
      i sammanhanget!
    Version 0.63; 2006-01-26
      DM> Uppdateringar.
    Version 0.62; 2005-11-25
      DM> Uppdaterade ytterligare nära 600 strängar för version 2.0.99-devel.
    Version 0.61; 2005-11-02
      DM> Versalerade folkstamsnamn i singularis, samt kontrollerade
      dessa mot SAOL.
    Version 0.60; 2005-10-29
      DM> Uppdaterade drygt 600 strängar inför version 2.0.7.
    Version 0.51; 2004-01-16
      Uppdateringar.
    Version 0.50; 2004-01-10
      Rättelser. Ändring föreslagen av Henning Norén
      <henning punkt noren punkt 402 vid student punkt lu punkt se>
      (översättningen av "Atrocious" från "förbrytaraktig" till
      "skurkaktig").
    Version 0.49; 2003-12-31
      Rättelser, varav vissa från Henning Norén
      <henning punkt noren punkt 402 vid student punkt lu punkt se>
      (bland annat ändring av översättningen av "clause" i samband
      med  diplomatiska avtal från "sats" till "klausul", ändring av
      översättningen av "sentry" från "vaktpost" till "vakta" i
      samband med befallningar till enheter, samt ändring av
      översättningen av "fatal" "från "dödlig" till "allvarlig" i
      samband med programfel), och uppdateringar.
    Version 0.48; 2003-08-14
      Rättelser och uppdateringar.
    Version 0.47; 2003-07-05
      Rättelser och uppdateringar.
    Version 0.46; 2003-03-28
      Uppdateringar.
    Version 0.45; 2003-03-09
      Rättelse och uppdateringar.
    Version 0.44; 2002-12-17
      Rättelse.
    Version 0.43; 2002-12-16
      Rättelser.
    Version 0.42; 2002-12-12
      Rättelser.
    Version 0.41; 2002-12-11
      Rättelser och uppdateringar.
    Version 0.40; 2002-11-10
      Uppdateringar.
    Version 0.39; 2002-10-23
      Rättelse.
    Version 0.38; 2002-10-21
      Rättelser och uppdateringar.
    Version 0.37; 2002-10-09
      Uppdateringar.
    Version 0.36; 2002-10-06
      Uppdateringar.
    Version 0.35; 2002-09-30
      Uppdateringar.
    Version 0.34; 2002-09-12
      Rättning.
    Version 0.33; 2002-09-01
      En annan utvecklare förhindrade ett allvarligt fel som gjorde
      att Freeciv inte gick att bygga.
    Version 0.32; 2002-09-01
      Rättelser och uppdateringar.
    Version 0.31; 2002-07-31
      Rättelser och uppdateringar.
    Version 0.30; 2002-06-30
      Rättelser och uppdateringar.
    Version 0.29; 2002-05-28
      Uppdateringar.
    Version 0.28; 2002-05-21
      Rättelser och uppdateringar.
    Version 0.27; 2002-05-08
      Uppdateringar.
    Version 0.26; 2002-02-27
      Rättelser och uppdateringar.
    Version 0.25; 2002-02-14
      Uppdateringar.
    Version 0.24; 2002-01-10
      Rättelser och uppdateringar.
    Version 0.23; 2001-12-15
      Uppdateringar.
    Version 0.22; 2001-12-13
      Uppdateringar.
    Version 0.21; 2001-11-20
      Uppdateringar.
      Rättelse från Mattias Andersson <tamasis vid softhome punkt net>.
    Version 0.20; 2001-11-09
      Rättelse från Mattias Andersson <tamasis vid softhome punkt net>.
    Version 0.19; 2001-10-30
      Uppdateringar.
    Version 0.18; 2001-10-28
      Uppdateringar.
    Version 0.17; 2001-10-18
      Uppdateringar.
    Version 0.16; 2001-10-13
      Uppdateringar.
    Version 0.15; 2001-10-10
      Rättelser från Mattias Andersson <tamasis vid softhome punkt net>.
    Version 0.14; 2001-09-23
      Uppdateringar.
    Version 0.13; 2001-07-27
      Rättelser, varav vissa från Dennis Björklund
      <db vid zigo punkt dhs punkt org> (bland annat ändring av
      översättningen av "seed" i samband med slumptal från "säd" till
      "frö"), och uppdateringar.
    Version 0.12; 2001-07-04
      Rättelser och uppdateringar.
    Version 0.11; 2001-01-24
      Rättelser och uppdateringar.
    Version 0.10; 2000-12-05
      Rättelser (skrivfel) och uppdateringar (införde skillnad mellan
      "fred" mellan stater och "frid" i städer, vilket krävde
      ingrepp i programmets källkod). Bytte ut resterande felaktiga
      enkla citattecken mot dubbla citattecken.
    Version 0.9; 2000-10-07
      Rättelser och uppdateringar (delad anblick, förbättrade menyer).
    Version 0.8; 2000-09-03
      Rättelser och uppdateringar.
    Version 0.7; 2000-09-03
      Rättelser och uppdateringar. Amigaklienten översatt (oprövad).
    Version 0.6; 2000-08-28
      Rättelser.
    Version 0.5; 2000-08-18
      Rättleser (skrivfel) och uppdateringar. Bytt ut många enkla
      citattecken mot dubbla citattecken enligt förslag från Mattias
      Andersson <tamasis vid softhome punkt net>.
    Version 0.4; 2000-07-29
      Rättleser och uppdateringar.
    Version 0.3; 2000-07-28
      Rättelser (skrivfel) och uppdateringar.
    Version 0.2; 2000-07-27
      Rättelser och uppdateringar. Testad med den nya versionen av
      check_po.pl, som släpptes några timmar tidigare.
    Version 0.1; 2000-07-27
      Första förhandsutgåvan!
    
    Andra personer som bidragit:
    ============================
    Daniel Markstedt <himasaram vid spray punkt se>
      Uppdaterade okt-nov 2005 tusentalet strängar.
    Henning Norén
    <henning punkt noren punkt 402 vid student punkt lu punkt se>
      Rättelser och förslag 2003-12.
    Mattias Andersson <tamasis vid softhome punkt net>
      har vid flera tillfällen under perioden 2000-07-27 till
      30 bidragit med rättelser och hänvisningar.
      Rättelser 2001-10-08.
      Rättelse 2001-11-09.
    Dennis Björklund <db vid zigo punkt dhs punkt org>
      Rättelser 2001-07-27.
    
    Anpassning av översättningen (endast för vana användare):
    =========================================================
    Man kan i viss mån anpassa den svenska översättningen av Freeciv efter tycke och smak. Här är ett exempel på hur man kan gå till väga för att sätta personlig prägel på den svenska översättningen av Freeciv.
    
    Låt oss säga att man föredrar att kalla "fallskärmstrupper" för "fallskärmshoppare" i stället. Då kan man göra ett skalskript som ser ut ungefär så här:
    
    #! /bin/bash
    #Detta är ett skript som anpassar den svenska översättningen av Freeciv. Skriptet skall köras från katalogen där man har källkoden till Freeciv. Man skall ha utförtkommandot configure innan. Efterråt skall man kompilera och installera Freeciv. Ändra detta skript för att passa det system som det skall köras på.
    cd po/
    cp sv.po sv.po~
    sed s/'fallskärmstrupper'/'fallskärmshoppare'/ < sv.po > sv.po.temp
    cp sv.po.temp sv.po
    cd ..
    #slut på skriptet

en: Before a game is started, anyone can connect to the server by supplying its hostname and port number (5555 by default). If the server is started with the -m flag, it will report to the metaserver,
sv: Innan ett spel sätts i gång kan vem som helst ansluta till servern genom att ange dess värdnamn och portnummer (5555 är standard). Om servern utförs med argumentet -m, anmäler den sig till metaservern,

en: The client can fetch this page, too: use the Metaserver button in the connection dialog.  If it never shows any results, check if your WWW browser is using a HTTP proxy; to make civclient use the same proxy, set the $http_proxy environment variable to
    
      http://proxyhost:proxyportnumber/
    
    before starting civclient.
sv: Klienten kan hämta denna sida också: använd metaserverknappen i anslutningsdialogen. Om den aldrig visar något, kontrollera om webläsaren använder en HTTP-proxy; för att få klienten att använda samma proxy; Sätt omgivningsvariabeln $http_proxy till
      http://proxyhost:proxyportnumber/
    
    innan du kör civclient.

en: When the game has started, everyone can connect as any player who isn't already connected, including AI players.  Merely connecting to an AI player doesn't make it human controlled; this is an independent server setting.  If you lose connection early in the game and reconnect, use the name you chose for your ruler, not your original nickname!  If the server is reporting on the metaserver, the player names can be found there.
sv: När ett spel har satts i gång kan alla ansluta som vilken spelare som helst som inte redan är ansluten, innefattande datorstyrda spelare. Att helt enkelt ansluta till en datorstyrd spelare gör den inte människostyrd; detta är en oberoende serverinställning. Om man förlorar anslutningen tidigt i spelet och återansluter skall man använda namnet som man valde till sin ledare, inte sitt ursprungliga öknamn! Om servern underrättar metaservern, finns spelarnamnen där.

en: Main Map (Keys):
    ================
        Shift-home: center on capital
      Shift-arrows: scroll map
            Ctrl-G: show grid lines on/off
            Ctrl-B: show national borders on/off
            Ctrl-N: show city names on/off
            Ctrl-R: show city growth on/off
            Ctrl-P: show city production on/off
                 t: show city workers (mouse over or near city)
sv: Huvudkarta (Tangenter):
    =======================
        Skift-home: centrera på huvudstad
      Skift-piltng: rulla kartan
            Ctrl-G: visa/göm rutnät
            Ctrl-B: visa/göm nationsgränser
            Ctrl-N: visa/göm stadsnamn
            Ctrl-R: visa/göm stadstillväxt
            Ctrl-P: visa/göm stadstillverkning
                 t: visa stadens arbetare (muspekaren över eller nära stad)

en: Main Map (Mouse):
    =================
      Left-click on city:          Pop up city dialog
      Left-click on unit:          Activate unit
      Left-click-and-drag on unit: Goto command for unit
      Center-click:                Show tile info
      Right-click:                 Center tile in view
    
      Shift-Left-click:            Copy production (GTK)
      Shift-Right-click on city:   Paste production into city (GTK)
    
      Shift-Control-Left-click:    Adjust city workers
      Control-Center-click:        Wake up sentried units
    
      Area Selection mode (GTK):
      ==========================
      Right-click-and-drag: Enter Area Selection mode
      Left-click:           Toggle tile highlighting
      Shift-Right-click:    Paste production into highlighted cities
      Right-click:          Cancel Area Selection mode
    
      The cities that become highlighted on the map,
      will also be highlighted in the City Report.
sv: Huvudkarta (mus):
    =================
      Vänsterkick på stad:          Öppna stadsfönster
      Vänsterkick på enhet:         Gör enhet verksam
      Vänsterkick och dra på enhet: Ger enhet gå till-kommando
      Mittklick:                    Visa rutupplysningar
      Högerklick:                   Centrera vyn på ruta
    
      Skift-Vänsterklick:           Kopiera tillverkning (GTK)
      Skift-Högerklick på stad:     Klistra in tillverkning i stad (GTK)
    
      Skift-Control-Vänsterklick:   Ställ in stads arbetare
      Control-Mittklick:            Väck enheter på vakt
    
      Högerklick-och-drag:          Gå in i områdesmarkeringsläge (GTK)
    
      I områdesmarkeringsläge (GTK):
      ==============================
      Högerklick och dra:   Områdesmarkeringsläge
      Vänsterklick:         Växla rutmarkering
      Skift-högerklick:     Klistra in tillverkning i markerade städer
      Högerklick:           Avbryt områdesmarkeringsläge
    
      De städer som markeras på kartan markeras även på i stadslistan.

en: Dialogs and Reports:
    ====================
         F1: open City Report
         F2: open Unit Report
         F3: open Players dialog
         F5: open Economy Report
         F6: open Science Report
         F7: open World Wonders
         F8: open Top Five Cities
         F9: open Messages dialog
        F11: open Demographics
        F12: open Spaceship
    
          T: open Tax/Lux/Sci Rates dialog
          F: open Find City dialog
     Ctrl-L: open Worklists dialog
          R: open Revolution dialog
    
    Shift-Return: Turn done
sv: Dialoger och rapporter:
    =======================
         F1: öppna Stadsredogörelse
         F2: öppna Enhetsredogörelse
         F3: öppna Spelardialog
         F5: öppna Ekonomiredogörelse
         F6: öppna Forskningsredogörelse
         F7: öppna Världens underverk
         F8: öppna De fem bästa städerna
         F9: öppna Meddelandedialog
        F11: öppna Demografi
        F12: öppna Rymdskepp
    
          T: öppna Skatt/Överflöd/Forskningsatser-dialogen
          F: öppna Finn stad-dialogen
     Ctrl-L: öppna Arbetslistedialogen
          R: öppna Revolutionsdialogen
    
    Skift-Retur: Avsluta omgång

en: The client has a primitive chat interface.  The lines you type are sent to all players, except:
sv: Klienten har ett enkelt chatgränssnitt. Raderna man skriver sänds till alla spelare, utom:

en:   - Messages starting with '/' are interpreted as server commands and executed, if you have the required access level.
sv:   - Meddelanden som börjar med '/' tolkas som serverkommandon och utförs om man har erfordrade åtkomsträttigheter.

en:   - Messages starting with 'John:' are private messages to 'John'. Names can be abbreviated. The server looks for players named 'John' and if that fails tries to match a username beginning with 'John' (like 'Johnathan').
sv:   - Meddelanden som börjar med 'Jon:' äro enskilda meddelanden till spelaren 'Jon'. Förkortningar duger också: Om någon 'Jon' ej finnes, söker servern  efter namn som börjar på 'Jon' (exempelvis 'Jonatan').

en:   - Messages starting with 'John::' are private messages as above, but will match only users (not players) named 'John'.  'Johnathan' will still match.
sv:   - Meddelanden som börjar med 'Jon::' äro enskilda meddelanden likt ovan, men gäller endast användaren (ej spelaren) 'Jon'. Ger även träffar på 'Jonatan'.

en:   - Messages starting with '.' will be sent only to all your allies.
sv:   - Meddelanden som inleds med '.' skickas endast till dina bundsförvanter.

en: Worklist Editor
sv: Arbetslisteredigerare

en: The worklist editor is used to edit both worklists for each city (from the city dialog) and global worklists. Using this editor you can create lists specifying what to build in the turns to come.
sv: Arbetslisteredigeraren änvänds både för varje enskild stads arbetslista (från stadsdialogen) och för allmänna arbetslistor. Med denna redigerare kan man skapa listor över vad som skall byggas i kommande omgångar.

en: To add an item to the worklist, double-click the desired item in the list of available items. You can also press the Help button to get help on the selected item. Pressing Help with no item selected will display this page.
sv: För att lägga till ett objekt till en arbetslista dubbelklickar man på det önskade objektet i listan över tillgängliga objekt. Man kan även trycka på hjälpknappen för att få hjälp om det valda objektet. Om man trycker på hjälpknappen när inget objekt är valt visas denna sida.

en: To remove an item from the worklist simply double-click the item to remove. Use the buttons below the worklist to move items up and/or down in the list.
sv: För att borttaga ett objekt från arbetslistan dubbelklickar man på objektet som skall tagas bort. Använd knapparna nedanför arbetslistan för att flytta objekt upp respektive ned objekt i listan.

en: Keyboard shortcuts: Home to focus the worklist, End to focus the available list, Up/Down arrows to select previous/next item in worklist or available list, PageUp/Down to move items up/down in the worklist, Insert to insert items from the available list into the worklist and Delete to delete the selected item from the worklist.
sv: Tangentbordsgenvägar
    
    Home, flytta fokus till arbetslistan
    End, flytta fokus till listan över tillgängliga objekt
    Pil upp/ned, välj föregående/nästa objekt i listan
    PageUp/PageDown, flytta objekt i arbetslistan
    Insert, infoga objekt från listan över tillgängliga objekt i arbetslistan
    Delete, tag bort det valda objektet från arbetslistan.

en: If you want to buy the unit that's first on the list, you can do that from the City Overview window.
sv: Man kan köpa den första enheten i listan från stadsöversikten.

en: Strategy and tactics
sv: Strategi och taktiker

en: While every game is different, there's a basic strategy which most players follow, especially at the start of the game.
sv: Fastän varje spel är annorlunda, finns det en grundläggande strategi som de flesta spelare följer, särskilt från spelets början.

en: These steps may vary depending upon the server options, but in general, the steps are:
sv: Dessa steg kunna variera beroende på servervalmöjligheterna, min i allmänhet är stegen:

en:  0. Choosing the first city site.
     1. Mapping the countryside.
     2. Defending the cities.
     3. Deciding which units to build first.
     4. Building agriculture improvements.
     5. Deciding where to build cities.
     6. Taking care of the cities.
     7. Exploring the world.
     8. Things to keep in mind.
     9. Making your own strategy for the game.
    10. Interacting with other players (Diplomacy).
sv:  0. Välja den första boplatsen.
     1. Lära känna omgivningen.
     2. Försvara städerna.
     3. Bestämma vilka enheter som skall byggas först.
     4. Jordbruksförbättringar.
     5. Bestämma var städer skola byggas.
     6. Sköta om städer.
     7. Utforska världen.
     8. Saker att komma ihåg.
     9. Gör en egen stategi för spelet.
    10. Växelverka med andra spelare (diplomati).

en:  0. Choosing the first city site.
    
        Start the game by wandering around BRIEFLY to find a good place to build the first city.  Don't feel tempted to investigate any yellow-roofed villages yet - they might contain barbarian tribes.  Build the city close to resources and perhaps close to the sea.  Keep in mind that the city you build first will be your capital!  The idea is to balance the quality of the site you find against getting your first city established as early as possible.
sv:  0. Välja den första boplatsen.
    
        Inled spelet med att vandra omkring EN KORT STUND för att finna en bra första boplats. Man bör inte känna sig frestad att undersöka några hyddor än - de kunna innehålla barbariska stammar. Grunda staden nära naturtillgångar och kanske nära sjön. Kom ihåg att den första staden man grundar blir ens huvudstad! Tanken är att avväga tiden som man ägnar åt att finna ett bra ställe, mot att få sin första stad grundad så tidigt som möjligt.

en:  1. Mapping the countryside.
    
        After the capital city has been founded, it will start producing a warrior unit.  These units can be used to rove around exploring the countryside.  Remember, it is risky to leave a city undefended, so perhaps keep the first warrior in the city, and use the following one to explore.  If you started the game with an explorer unit, use that to explore, obviously!
sv:  1. Lära känna om omgivningen.
    
       Efter att huvudstaden grundats, börjar den bygga en krigarenhet. Dessa enheter kunna användas för att ströva omkring och utforska omgivningen. Kom ihåg att det är vågat att lämna en stad oförsvarad, så överväg att behålla den första krigaren i staden, och använd den efterföljanden för att utforska. Om man började spelet med en upptäcktsresande, skall man naturligtvis använda den för att utforska!

en:  2. Defending the cities.
    
        At this point, defend your cities by always leaving a warrior unit in them.  As your civilization develops units with a greater defense strength, replace the obsolete units with new ones to ensure your cities have maximum defense.  The units most often used for defense are (in order of strength):  Warrior, Phalanx, Pikemen, Musketeers, and Riflemen.
sv:  2. Försvara städerna.
    
       Man skall alltid försvara sina städer genom att lämna en krigarenhet i dem i detta läge. Allt eftersom ens civilisation utvecklar enheter med större försvarsstyrka, ersätter man de föråldrade enheterna med nya för att se till att ens städer ha bästa möjliga försvar. De mest använda försvarsenheterna äro (i styrkeordning): krigare, falanx, spjutbärare, musketerare och infanteri.

en:     Keep in mind that with some types of government, military units inside or outside cities can reduce or create unhappiness. Also remember that when a unit is inside a city, it gets a 50% defensive bonus, as if fortified.  When a new city is built, the city starts to build the best available defensive unit from the above list.
sv:     Kom ihåg att med vissa regeringsformer kunna enheter utanför respektive i städer skapa respektive minska otillfredställdhet. Kom också ihåg att när en enhet är i en stad, har den 50% försvarsbonus, som om den vore befäst. När en ny stad grundas börjar den bygga den bästa tillgängliga försvarsenheten från listan ovan.

en:  3. Deciding which units to build first.
    
        After building one or two Warrior units, start building Settlers.  The second Settler can be used to build roads and irrigate the farmland close to the city, and the third can be used to build a new city.  Or, you can use the second Settler to build another city, and use the third Settler for agricultural improvements in the farmland around the cities.  Keep in mind that a large population increases both the amount of productivity and your civilization's research rate.
sv:  3. Bestämma vilka enheter som skall byggas först.
    
        Efter att ha färdigställt 1 eller 2 krigarenheter börjar man bygga bosättare. Den andra bosättaren kan användas för att bygga bevattningsanläggningar och vägar nära staden och den tredje kan användas för att grunda en ny stad. Man kan använda den andra bosättaren för att grunda en till stad och använda den tredje bosättaren för att bygga bevattningsanläggningar och vägar kring städerna om man föredrar det i stället. Kom ihåg att en stor befolkning ökar både tillverkningsförmågan och civilisationens forskningsfart.

en:  4. Building agriculture improvements.
    
        Each city has an area of farmland around it that can be used for growing food, producing goods, and generating trade.  This can be increased by using Settlers to improve the farmland. The land can be improved with roads, irrigation, mines, and others.
sv:  4. Jordbruksförbättringar.
    
       Städer kunna använda landet omkring sig för att odla mat, tillverka gods och bedriva handel. Bosättare kunna användas för att förbättra landet med vägar, bevattning, gruvor och annat som ökar dess avkastning.

en:  5. Deciding where to build cities.
    
        The best location for a city is a matter of taste.  A city which is placed near the sea is easier to spot by opponents, but can also serve as a port for sea-going units.  (They also usually need a coastal defense later on.)  The best strategy is to build a few of both, but keep in mind that your opponents will find it harder to locate your city if you don't build it by the sea.
sv:  5. Var man skola grunda städer?
    
        Bästa läget för en stad är en beror på omständigheterna. En stad nära sjön är lättare att upptäcka för fienden, men kan även tjäna som hamn för sjögående enheter. (Hamnstäderna behöver vanligtvis kustförsvar senare.) Den bästa strategin är att grunda några av varje, men kom ihåg att fienden får det lättare att finna städer som äro belägna vid havet.

en:  6. Taking care of the cities.
    
        Every city has a band of citizens.  The number of citizens depends on the city's population.  When you click on a city, you can see how the farmland around the city is being used.  You can assign your citizens to the farmland, or they can be scientists, entertainers or taxmen.  Especially at the start of the game, care should be taken to ensure that the citizens are employed so that they maximise growth, trade and production.
sv:  6. Sköt om städer.
    
        Varje stad har medborgare. Antalet beror på befolkningsmängden. När man klickar på en stad kan man se hur landet kring staden används. Man kan tilldela medborgare till lantbruket, eller de kunna vara vetenskapsmän, underhållare eller skattmasar. Särskilt vid spelets början skall man se till att medborgarna äro sysselsatta så att man får största möjliga tillväxt, handel och tillverkning.

en:     If too much food is being generated, a citizen can be taken off the farmland by clicking on the occupied farmland square.  This citizen can then be transferred to the other duties mentioned previously.
sv:     Om för mycket mat odlas kan en medborgare borttagas från lantbruket genom att man klickar på den använda landrutan. Denna medborgare kan sedan överföras till någon av de andra ovannämnda sysslorna eller till en landruta som ger något annat än mat.

en:     If you move all of your citizens into the city and right-click on the central tile of the farmland, the citizens will be rearranged to maximise food production.
sv:     Om man flyttar alla sina arbetare in i staden och högerklickar på mittrutan omårdnas arbetarna för att ge högsta möjliga mattillverkning.

en:     The golden rule of taking care of a city is that there should be at least as many happy citizens as unhappy citizens.  A city where this is not so is labelled with a lightning bolt.  Take care not to let this happen to any of your cities, as unhappy cities produce nothing, and will soon revolt.
sv:     Den gyllene regeln för stadsskötsel är att det skall finnas åtminstone lika många lyckliga medborgare som otillfredställda medborgare. En stad där detta inte är fallet markeras med en blixt. Man skall se till att detta inte händer i någon av sina städer, eftersom otillfredställda städer inte tillverkar något, och snart gör uppror.

en:  7. Exploring the world.
    
        After you have fortified your cities with troops, build Triremes in the cities near the sea.  Use the Triremes to map the world in search of opponents and new lands.  If you are on an island, you should spend less on military and more on expansion.  Or if you are located close to an opponent, it is truly a good idea to make a peace treaty and share the advances you have made. Diplomatic units are very useful here, and WILL pay off later.
sv:  7. Utforska världen.
    
       Efter att man har befäst sina städer med trupper, bygger man triremer i hamnstäderna. Man använder triremer för att kartlägga världen i sitt sökande efter fiender och nytt land. Om man är ensam på en ö bör man satsa mindre på krigsenheter och mer på utvidgning. Om man är nära en fiende, är det verkligen lämpligt att förhandla fram och underteckna ett fredsfördrag och utbyta teknologier. Budbärarenheter är mycket användbara för för detta, och KOMMER att löna sig senare.

en:  8. Things to keep in mind.
    
      - What the next advance you'll need is.
    
      - What your tax, luxury and research rates are currently set to.
    
      - Treaties are often broken, so don't neglect defense...
    
      - Some wonders can be made obsolete by the development of certain advances.
sv:  8. Saker att komma ihåg.
    
      - Vilket framsteg man behöver härnäst.
    
      - Vad skatte-, överflöds-, och forskningssatserna äro satta till.
    
      - Avtal bryts ofta, så man bör inte strunta i sitt försvar...
    
      - Vissa underverk kunna föråldras i.o.m. utveckladet av vissa framsteg.

en:  9. Making your own strategy for the game.
    
        These basic concepts will allow you to play the game pretty well, especially in the beginning of the game.  But to improve, you need to study the various units and advances, and PRACTICE, PRACTICE, PRACTICE!  Freeciv has many twists, so if you haven't played a similar game before, try consulting the Freeciv WWW pages at http://www.freeciv.org/
    You'll find more tips for playing, and details of how to contact other players.
sv:  9. Gör en egen stategi för spelet.
    
        Dessa äro grundläggande ledtrådar som hjälper en att spela hyfsat, särskilt i början av spelet. Men för att förbättras måste man lära sig de olika enheterna och framstegen, och ÖVA, ÖVA, ÖVA! Freeciv har många vindlingar, så om man inte har spelat något liknande spel förut bör man prova att söka hjälp på Freecivs plats på världsväven vid http://www.freeciv.org/
    Där finns fler speltips och närmare upplysningar om hur man sätter sig i förbindelse med andra spelare.

en:  10. Interacting with other players (Diplomacy).
    
        If you have recently contacted (or established an embassy with) another player, then you can arrange a diplomatic meeting. This is done by going to the `Reports' menu, selecting `Players', clicking on the player with whom you wish to meet, and selecting `Meet' from the `Player' menu.  If the entry under the embassy column is not blank and the other player is connected (or is a server AI) then a diplomacy menu will pop up.
sv:  10. Växelverka med andra spelare (Diplomati).
    
        Om man nyligen har satt sig i förbindelse med (eller inrättat en beskickning hos) en annan spelare, kan man hålla ett diplomatiskt möte. Detta görs genom att man går till menyn "Redogörelser", väljer "Spelare" och klickar på den spelare som man vill möta. Om innehållet i kolonnen beskickning inte är blankt och den adra spelaren är ansluten (eller är datorstyrd och körs i servern), öppnas en diplomatimeny.

en:     In this menu you can choose to:
    
       - Trade Maps (Sea or entire map),
    
       - Trade advances,
    
       - Trade Cities,
    
       - and Give Gold.
sv:     I denna meny kan man välja att:
    
       - Handla med kartor (sjökort eller hela världskartan),
    
       - Handla med framsteg,
    
       - Handla med städer,
    
       - och ge guld.

en:     There is no need to trade like for like, by trading say, an advance or city for gold - you can consider this buying and selling.
sv:     Man behöver inte byta lika mot lika, man kan till exempel handla ett framsteg eller en stad för guld - man kan betrakta det som köp och försäljning.

en:     A couple of notes:
    
       - You can't give away your capital.
    
       - If you can't see a city on your map, then you can't request it.
sv:     Några anmärkningar:
    
       - Man kan inte ge bort sin huvudstad.
    
       - Om man inte kan se en stad på sin karta, kan man inte heller efterfrånga den.

en:      Of course, the owner of that city can still give it to you, in which case the area around the city is shown on your map.  One important thing to note: any units in the field and supported by that city are also transferred (but not those sitting in other cities).  So make sure the other player isn't getting a better deal than you expect.
sv:      Naturligtvis kan stadens ägare ändå ge dig den, vilket gör att man får se området kring staden på sin karta. En viktig sak att lägga märke till är att alla enheter i fält som understöds av den staden ingår i överföringen (dock ej de som befinna sig i andra städer). Så man bör se till att den andra spelaren inte får ett bättre avtal än vad man hade tänkt sig.

en: The Citizen Governor (formerly called the CMA) helps you manage your cities. It deploys the available workers on the free tiles around the city to achieve maximal city output. It also changes workers to scientists, taxmen, or entertainers, if appropriate. And the governor has another ability: whenever possible, it keeps your cities content.
    
    There are various means to tell the governor what kind of output you would like. Open the city window and click on the governor tab. There are two kinds of sliders: On the left, you can set a Minimal Surplus for each kind of production; e.g. Gold = +3 means the city earns 3 gold more than it needs to upkeep its improvements. On the right, the sliders let you define by how much you prefer one kind of production to another; setting science to 3 means you prefer a single bulb to three shields (or gold, trade,...). You can set different factors for each kind of production, according to your needs.
    
    If you set up some Minimal Surpluses which are impossible to fulfill, the governor can't be activated. Whenever the governor can't fulfill its task in the ongoing game, it passes back control to you. So you'd better not define too high a surplus; instead, use factors to achieve your goals.
    
    The Celebrate checkbox lets your city - celebrate. This will work only with a high luxury rate. See help about 'Happiness'.
    
    Clicking on 'Control city' puts the city under control of the governor, 'Release city' passes control back to you.
    
    For ease of use, you can save your slider setting as a preset with a name. Click on 'add preset' and enter a name for your setting. You can use this preset in every city by just clicking on its name. Also, you can control your setting from within the city report, in the governor column. And you can change it from there (use 'change' --> 'Citizen Governor'), if you have saved it as a preset.
    
    Use 'Game' --> 'Save Settings' to store your presets permanently.
    
    But beware! If you use the governor for some of your cities, you will encounter some difficulties with managing cities nearby, by hand. It's best to manage all cities on an island either by hand or by governor. Read more hints, some background information, and some preset examples in the file README.cma, included with Freeciv.
sv: Stadsförvaltningen använder de tillgängliga arbetarna kring staden för att uppnå största möjliga utbyte. Den ändrar även arbetare till vetenskapsmän, skattmasar eller underhållare vid behov. Dessutom håller stadsförvaltningen befolkningen nöjd när så är möjligt.
    
    Man kan styra stadsförvaltningen på olika sätt. Öppna stadsförvaltningssidan i stadsdialogen. Där finns 2 slags rullningslister. Till vänster ställer man in minsta överskott för varje slagss utbyte; till exempel Guld = +3 betyder att staden tjänar 3 guld mer än den behöver för att betala sina anläggninar. Till höger finns rullningslisterna där man ställer in det relativa värdet för olika slags utbyten; att sätta forskning till 3 betyder att man värderar 1 enhet forskning lika mycket som 3 enheter tillverkning (eller guld, handel, ...). Man kan sätta olika faktorer för varje slags utbyte enligt sina önskemål.
    
    Om man sätter något minsta överskott som inte är uppnåbart kan inte stadsförvaltningen användas. Om statsförvaltningen under spelets gång upptäcker att den inte kan uppnå ett minsta överskott slutar den styra. Så sätt inte för höga minsta överskott. Använd faktorerna i stället.
    
    Kryssrutan "Fira" låter staden fira. Detta går endast med hög överflödssats. Se hjälp om "belåtenhet".
    
    Man kan spara rullningslistinställningarna med ett namn. Klicka på 'lägg till förinställt värde' och ange ett namn för inställningen. Man kan använda denna inställning i varje stad genom att klicka på dess namn. Man kan även styra sina inställningar från stadsredogörelsens stadsförvaltningskolumn. Därifrån kan man ändra det (använd "ändra" --> "Stadsförvaltning"), om man har sparat det som ett förvalt värde.
    
    Använde "Spel" --> "Spara inställningar" för att spara förinställda värden på disk.
    
    Men var försiktig! Om man använder stadsförvaltning för några av sina städer kan man få problem att hantera överlappande städer för hand. Det är bäst att styra alla städer på städer i en grupp med inbördes överlapp (till exempen en ö) antingen för hand eller med stadsförvaltning. Läs fler råd, bakgrund och exempel i filen README.cma.sv.

en: City improvements are built in each of your cities to improve trade revenue, science production, etc.  Most improvements require you to pay an upkeep every turn.  If you can't afford the upkeep for a building, then it'll be automatically sold.
sv: Stadsförbättringar kunna byggas i varje stad för att öka till exempel handelsinkomsten eller forskningen. Vissa förbättring kräver att man betalar underhåll varje omgång. Om man inte har råd med underhållet för en byggnad, tvångsavyttras den.

en: Research into technology is a necessity for improving the ability of your civilization to develop new military units and city improvements.
sv: Forskning är en nödvändighet för att förbättra en civilisations förmåga att utveckla nya krigsenheter och stadsförbättringar.

en: Each wonder has specific benefits for your civilization. Each wonder is unique and is placed in the city which constructed it.
sv: Varje underverk har särskilda fördelar för en civilisation, är ensamt i sitt slag och befinner sig i staden där det färdigställdes.

en: Units can be used for three purposes: attack, defense, and reconnaissance.  How useful a particular unit is for each of these roles depends on the unit's strength in attack and defense, and its ability to move.
sv: Enheter kunna användas för 3 ändamål: angrepp, försvar och spaning. Hur användbar en särskild enhet är för var och en av dessa uppgifter beror på enhetens styrka med avseende på angrepp respektive försvar, och dess rörlighet.

en: There are four general types of unit: Land, Sea, Air, and Helicopter.  (Helicopters are sufficiently different from other air units that it is easiest to think of them as a separate unit type.)
sv: Det finns fyra huvudslag av enheter: land-, sjö-, flyg- och helikopter-. (Helikoptereneter skiljer sig så mycket från från flygenheter att det är enklast att tänka på dem som ett särskilt enhetsslag.)

en: Land units move on land, and suffer the movement effects of terrain, but benefit from roads and railroads.  They cannot move on ocean squares except when carried by an appropriate sea unit.  When at sea, they cannot attack or defend for themselves, but rely on the sea unit carrying them.  Land units are the only units subject to zones of control.  On land, land units can fortify to get a 50% defensive bonus; land units in cities automatically get this bonus, whether fortified or not.  When a land unit successfully attacks a city without City Walls, the city is reduced by one population point.  Land units with zero attack strength are non-military units: they require no upkeep, have no happiness effects, and cannot attack enemy units or capture enemy cities.
sv: Landenheter rör sig på land, och drabbas av landskapets rörlighetseffekter, men drar nytta av vägar och järnvägar. de kunna ej röra sig på havsrutor utom när de bärs an en passande sjöenhet. När landenheter är till sjöss, kunna de inte angripa eller försvara sig, utan förlitar sig på sjöenheten som bär dem. Landenheter är de enda enheter som kontrollområden ha inverkan på. På land kunna landenheter befästa sig och får då 50% försvarsbonus; landenheter i städer får alltid denna bonus, oavsett om de äro befästa eller inte. När en landenhet lyckas med ett angrepp mot en stad utan stadsmurar, minskar invånarantalet med 1. Landenheter med angreppsstyrka 0 är ickekrigsenheter. De kräver inget underhåll och ha heller ingen inverkan på hemstadens belåtenhet, och kunna ej angripa fientliga enheter eller erövra fientliga städer.

en: Sea units move on Ocean squares and into cities next to Ocean squares.  They can only be built by such cities.  The movement rate of sea units is affected by several wonders (Lighthouse, Magellan's Expedition) and by the advance of Nuclear Power.  Most sea units can attack units on the coast and in coastal cities, but they cannot enter an enemy city to capture it, even if the city is undefended.
sv: Sjöenheter rör sig på havsrutor och i städer intill havsrutor. De kunna endast byggas i sådana städer. Rörligheten hos sjöenheter påverkas av flera underverk (Fyrtornet och Magellans Världsomsegling) och av upptäckten av kärnkraft. De flesta sjöenheter kunna angripa enheter vid kusten och kuststäder, men de kunna ej erövra fientliga städer även om dessa äro försvarslösa.

en: Air units can move on any square not occupied by an enemy unit or enemy city.  The movement rate of air units is not affected by loss of hitpoints.  Air units require fuel, which is obtained by ending their turn in a friendly city, Airbase or Carrier (or a Submarine for missile units).  The number of turns an air unit can last without fuel varies by the unit type (see the individual units). Like sea units, air units are unable to enter an empty enemy city to capture it.  When outside cities, air units can only be attacked by Fighters (or Stealth Fighters).  Air units cannot be used to explore villages; depending upon server options, an overflown village may disband.
sv: Flygenheter kunna röra sig på varje ruta som inte upptas av fientliga enheter eller fientliga städer. Rörligheten hos flygenheter påverkas inte av träffpunktsförlust. Flygenheter kräver bränsle, vilket fås då de avslutar sin omgång i en vänlig stad eller flygbas, eller på ett vänligt hangarfartyg (eller en undervattensbåt för missilenheter). Antalet omgångar som en flygenhet klarar sig utan bränslespåfyllning beror på dess slag (se varje enskild enhet). Liksom sjöenheter kunna flygenheter inte intaga fientliga städer. Flygenheter utanför städer kunna endast angripas av stridsflygplan (eller smygstridsflygplan). Flygenheter kunna inte användas för att utforska hyddor; beroende på servervalmöjligheter, kan en överflugen hydda upplösas.

en: Like air units, Helicopters can move on any square not occupied by an enemy unit or enemy city, and their movement rate is not affected by loss of hitpoints.  Helicopters do not require fuel, but they lose a small amount of health for every turn not spent in a city or an Airbase, unless you have the United Nations wonder.  Unlike other air units, Helicopters can capture enemy cities.
sv: Liksom flygenheter kunna helikopterenheter röra sig på varje ruta som inte upptas av fientliga enheter eller fientliga städer. Rörligheten hos helikopterenheter påverkas inte av träffpunktsförlust. Helikopterenheter kräver inte bränsle, men de förlorar en liten mängd träffpunkter för varje omgång som dem inte tillbringar i en välvillig stad eller flygbas, om man inte har underverk Förenta Nationerna. Till skillnad från flygenheter, kunna helikopterenheter erövra fientliga städer.

en: Units which have been damaged in combat will regain hit points each turn in which they are not moved.  Normally, a unit which has not moved will regain one hit point per turn.  A land unit in a city with Barracks, or a sea unit in a city with a Port Facility, or an air unit in a city with an Airport, will regain all lost hit points if a full turn is spent (without moving) in the city. Otherwise, a unit which spends a turn in a city regains one third of its base hit points.  A unit which spends a turn on a fortress regains an extra one quarter of its base hitpoints.  Units which are fortified regain an extra hit point.  If a player has the United Nations wonder, that player's units regain an extra two hit points per turn, even for units which have moved.  In addition to all other effects, Helicopters lose two hit points (or gain two hit points less than they otherwise would) each turn that they do not end in a city.  Damaged units in Sentry mode will wake up when they have regained all of their hit points.
sv: Enheter som sårats i kamp återfår träffpunkter varje omgång som de får vila. Vanligtvis enheterna 1 träffpunkt per omgång. En landenhet i en stad med kaserner, eller en sjöenhet i en stad med hamnanläggning, eller en flygenhet i en stad med flygplats, återfår alla förlorade träffpunkter under en omgångs vila. Annars återfår en enhet som vilar i en stad 1/3 av sitt ursprungliga antal träffpunkter varje omgång. Befästa enheter återfår en extra fjärdedel av sitt ursprungliga antal träffpunkter. Om en spelare har underverket Förenta Nationerna, återfår denna spelares enheter 2 extra träffpunkter varje omgång, även enheter som inte ha vilat. Dessutom förlorar helikoptrar 2 träffpunkter (eller återfår 2 träffpunkter färre än de annars skulle ha fått) varje omgång som de inte avslutar i en stad. Skadade enheter som är försatta i vaktläge vaknar när de återfått alla sina träffpunkter.

en: Depending upon server options, any set of unit types may reduce the population of a City without City Walls by one point upon a successful attack.
sv: Beroende på servervalmöjligheter, kan en godtycklig uppsättning enhetsslag minska städer utan stadsmurars invånarantal med 1 vid ett lyckat angrepp.

en: Default Combat Rules
    ---------------------
sv: Standardiserade kampregler
    ---------------------------

en: When one unit attacks another unit, either the attacker will be destroyed, or the defender will be destroyed -- never both (unless the attacker was a missile).  The outcome depends on several factors, including chance.
sv: När en enhet angriper en annan enhet, utplånas antingen angriparen eller försvararen -- aldrig båda (om inte angriparen var en missilenhet). Utgången beror på flera faktorer, innefattande slump.

en: First, the attacker's strength is modified.
sv: Först beräknas angriparens styrka.

en:  - If the attacker is a veteran, its strength is multiplied by 1.5.
sv:   - Om angriparen är erfaren, mulitpliceras styrkan med 1.5.

en: Next, the defender's strength is modified.
sv: Därefter beräknas försvararens styrka.

en:  - If the defender is a veteran, then its strength is multiplied by 1.5.
sv:  - Om försvararen är erfaren, multipliceras styrkan med 1.5.

en:  - Then the defender's strength is multiplied by the defense factor of the terrain it occupies.
sv:  - Sedan multipliceras försvararens styrka med landskapets försvarsfaktor.

en:  - Next, the defender's strength is doubled if it is a Pikeman unit defending against a mounted unit.
sv:  - Därefter fördubblas försvararens styrka om försvararen är en spjutbärare som försvarar mot en ridande enhet.

en:  - If the defender is an AEGIS Cruiser defending against airborne units (including missiles and Helicopters), the defense is quintupled.
sv:  - Om försvararen är en Aegiskryssare som försvarar mot luftburna enheter (innefattande missiler och helikopterenheter) femfaldigas försvararens styrka.

en:  - The defender's strength is doubled again if it is in a city with a SAM Battery and the attacker is an air unit (other than an Helicopter) or a missile.
sv:  - Försvararens styrka fördubblas igen om försvararen är i en stad med luftvärn och angriparen är en luftburen enhet (förutom helikopter).

en:  - An SDI Defense doubles the defender's strength yet again against missile attacks.
sv: - Ett missilförsvar fördubblar återigen försvararens styrka mot missiler.

en:  - If the attacker is a ship and the defender is in a city with a Coastal Defense, the defender's strength is doubled.
sv:  - Om angriparen är ett skepp och försvararen är en stad med kustförsvar fördubblas försvararens styrka.

en:  - Against land units (other than Howitzers) and Helicopters, defending units in a city with City Walls have their strength tripled.
sv: - Om angriparen är en landenhet (förutom haubitz) eller helikopter och försvararens enhet är i en stad med stadsmurar fördubblas försvararens styrka.

en:  - If the defender is in a fortress (and not a city), its strength is doubled.
sv:  - Om försvararen är i en fästning (och inte en stad) fördubblas försvararens styrka.

en:  - Finally, if the defender is a ground unit, and is either fortified or inside a city, its strength is multiplied by 1.5.
sv:  - Slutligen; om försvararen är en landenhet och är befäst eller i en stad, multipliceras försvararens med 1.5.

en: If, after these modifications, the attacker has a strength of 0, it automatically loses.  Otherwise, if the defender has a strength of 0, the defender loses.
sv: Om angriparen efter dessa ändringar har styrkan 0 förlorar den. Annars om försvararen har styrkan 0 förlorar den.

en: The firepower of the attacker and defender are also modified.
sv: Även angriparens och försvararens eldkraft ändras.

en:  - If the defender is a ship and is inside a city the firepower of the attacker is doubled and the firepower of the ship is set to 1.
sv:  - Om försvararen är ett skepp i en stad fördubblas angriparens eldkraft och försvararens eldkraft sätts till 1.

en:  - If a Fighter is attacking an Helicopter the firepower of the Helicopter is set to 1.
sv:  - Om ett stridsflygplan angriper en helikopter sätts helikopterns eldkraft till 1.

en:  - If a ship is attacking a ground unit on land the firepower of both is set to 1.
sv:  - Om ett skepp angriper en landenhet på land sätts bådas eldkraft till 1.

en: After these preliminaries, combat occurs, as long as both units are still alive (i.e., hit points are greater than 0).  Each round, a random number between 1 and the sum of the attacker's and defender's strengths is generated.  If this number is greater than the defender's strength, the defender loses hit points equal to the attacker's firepower.  Otherwise, the attacker loses hit points equal to the defender's firepower. The first unit to reach 0 hit points (or negative hit points) loses.
sv: Därefter börjar kampen, som pågår så länge båda enheter ha träffpunkter kvar. Varje runda skapas ett slumptal mellan 1 och summan av angriparens och försvararens styrka. Om slumptalet är större än försvararens styrka, förlorar försvararen lika många träffpunkter som angriparens eldkraft. Annars förlorar angriparen lika många träffpunkter som försvararens eldkraft. Den den första enheten som når <= 0 träffpunkter förlorar.

en: Whichever unit survives the fight has a chance of becoming a veteran, if it was not a veteran already.  If the winner's civilization has the Sun Tzu's War Academy (and if it isn't obsolete), the unit will always become a veteran.  Otherwise, the chance of becoming a veteran is 50%.
sv: Den överlevande enheten har möjlighet att bli erfaren, om den inte redan var det. Om vinnarens civilisation har Sun Tzus Krigsakademi (och denna inte är föråldrad), blir enheten alltid erfaren. Annars är sannolikheten 50%.

en: If the attacker is a ground unit and wins, and the defender is in a city without City Walls, the city is reduced in size by 1.
sv: Om angriparen är en landenhet och vinner, och försvararens enhet är i en stad utan stadsmurar, minskas invånarantalet med 1.

en: If the defender loses, and is not inside a city or fortress, all other units at the defender's location are destroyed along with the defender.
sv: Om försvararen förlorar, och inte är i en stad eller fästning, förstörs alla andra enheter i samma ruta som försvararen.

en:  Modifying Combat Rules
sv:  Modifiera kampreglerna

en: Modifying Combat Rules
    ----------------------
sv: Modifiera kampreglerna
    ----------------------

en: The combat rules described before can be modified by changing the following modifiers in game.ruleset, section combat_rules:
sv: De kampregler som beskrivits ovan kan modifieras genom att ändra följande variabler i game.ruleset, avdelning combat_rules:

en:  - killstack. (default: 1) If set to 0, units in the same tile of a lost defender are not destroyed.
sv:  - killstack. (standard: 1) Om denna sätts till 0 dör endast en enhet på samma ruta i taget.

en:  Combat example 1
sv:  Kampexempel 1

en: Suppose a Cannon (A:8, D:1, HP:20, F:1) attacks a Musketeer (A:3, D:3, HP:20, F:1) inside a city with City Walls built on a Forest tile.  Neither are veteran.
sv: Antag att en kanon (A:8, F:1, TP:20, E:1) angriper en musketerare (A:3, F:3, TP:20, E:1) inuti en stad (med stadsmurar) på en skogsruta. Ingen är erfaren.

en: The defender's base strength is 3.  Because it is on a Forest tile, its strength becomes 4.5.  It is behind City Walls, so its strength is tripled, to 13.5.  It is a ground unit inside a city, so its strength is increased to 20.25.
sv: Försvararens grundstyrka är 3. På grund av skogsrutan, blir styrkan 4.5. Försvararen befinner sig bakom en stadsmurar, så styrkan trefaldigas till 13.5. Försvararen är en landenhet i en stad, så styrkan ökas till 20.25.

en: Strength values inside the game are actually multiplied by 10, with fractions dropped, so the attacker's strength is 80, and the defender's strength is 202.
sv: Styrkevärden i spelet multipliceras i själva verket med 10, och decimaleran stryks, så angriparens styrka är 80, och försvararens styrka är 202.

en: Both units keep their firepower of 1 unchanged.
sv: Båda enheter behålla sin eldkraft på 1 oförändrad.

en: Each round of combat, a random number between 1 and 282 is generated.  If the number is greater than 202 (about a 28% chance), the defender loses 1 hit point.  Otherwise (about a 72% chance), the attacker loses 1 point.
sv: I varje kamprunda, skapas ett slumptal mellan 1 och 282. Om slumptalet är större än 202 (ungefär 28% sannolikhet), förlorar försvararen en träffpunkt. Annars (ungefär 72% sannolikhet), förlorar angriparen 1 träffpunkt.

en: Since both units have 20 hit points, the odds favor a victory for the defender.  The defender will probably lose somewhere around 40% of its hit points during the fight.  But the outcome is never certain as long as both units have non-zero strengths; the defender might emerge untouched, or it might lose most of its hit points, or it might even lose the battle.
sv: Eftersom båda enheter ha 20 träffpunkter, är det mest sannolikt att försvararen vinner. Försvararen kommer antagligen att förlora omkring 40% av sina träffpunkter under kampen. Men utgången är aldrig säker så länge båda enheter ha nollskild styrka; försvararen kan komma undan oskad, eller förlora de flesta av sina träffpunkter, eller till och med förlora slaget.

en:  Combat example 2
sv:  Kampexempel 2

en: Suppose a veteran Battleship (A:12, D:12, HP:40, F:2) with 3 movement points attacks a veteran Alpine Troops (A:5, D:5, HP:20, F:1) inside a city built on a Grassland tile, with City Walls and a Coastal Defense.
sv: Antag att ett slagskepp (A:12, F:12, TP:40, E:2) med 3 drag kvar angriper erfarna bergstrupper (A:5, F:5, TP:20, E:1) inuti en stad på ängsmark med stadsmurar och kustförsvar.

en: The attacker's strength is 12, raised to 18 because of veteran status.
sv: Angriparens styrka är 12, vilket ökas till 18 på grund av erfarenhet.

en: The defender's strength is 5, raised to 7.5 due to veteran status. The terrain's defense factor is 1 (no effect).  The Coastal Defense doubles the defender's strength to 15. (The City Walls have no effect against attacking sea units.) The defender is a ground unit inside a city, so its total strength is 22.5.
sv: Försvararens styrka är 5, och ökas till 7.5 på grund av erfarenhet. Landskapets försvarsfaktor är 1 (ingen inverkan). Kustförsvaret fördubblar försvararens styrka till 15. Försvararen är en landenhet i en stad, så den sammanlagda styrkan är 22.5. (Stadsmurarna hjälper inte mot angripande sjöenheter.)

en: Internally, the values used for attacker and defender strength are 180 and 225, respectively.
sv: I själva verket är värdena för angreppsstyrkan och försvarsstyrkan 180 respektive 225.

en: The firepower of the Battleship is set from 2 to 1.
sv: Slagskeppets eldkraft ändrades från 2 till 1.

en: Each round, a random number from 1 to 405 is generated.  If it is greater than 225 (about a 44% chance) the defender loses 1 hit point.  Otherwise, the attacker loses 1 hit point.
sv: Varje runda skapas ett slumptal mellan 1 och 405. Om det är större än 225 (omkring 44% sannolikhet) förlorar försvararen 1 träffpunkt.Annars förlorar angriparen 1 träffpunkt.

en: In this case, the odds greatly favor the attacker winning.  The Battleship is 25% less likely to score a hit in any given round, but the Battleship has twice as many hit points. The Battleship should expect to lose about 60% of its hit points during the fight, and should expect to have no movement points left.
sv: I detta talar sannolikheten starkt för att angripare kommer att vinna. Slagskeppet har 25% lägre sannolikhet att vinna varje enskild runda, men när den vinner, gör den dubbelt så mycket skada som fienden. Dessutom har slagskeppet dubbelt så många träffpunkter. Slagskeppet kan förväntas förlora omkring 60% av sina träffpunkter under kampen, efter vilken den inte torde ha några drag kvar.

en: Zones of Control
sv: Kontrollområden

en: Zones of Control, abbreviated as ZOC, is a game concept which prevents you moving freely in zones controlled (or partially controlled) by enemy forces.
sv: Kontrollområden hindrar en från att röra sig fritt inom områden som (helt eller delvis) kontrolleras av fientliga enheter.

en: The general rule is that a land unit which is adjacent to an enemy occupied square cannot move directly to another square which is also adjacent to an enemy occupied square.  Here an enemy occupied square means a land square with an enemy unit on it.  Adjacency means any of the eight squares surrounding a unit.
sv: Den allmänna regeln är att en landenhet som är på en ruta som angränsar till en ruta med en fientlig enhet på inte kan flytta sig direkt till en annan ruta som också angränsar till en ruta med en fientlig enhet på. Varje ruta har 8 angränsande rutor.

en: In the following special cases ZOC does not apply:
    - A unit moving directly into or out of a city.
    - A unit moving onto a square occupied by a friendly unit.
    - A unit moving from an ocean square (disembarking from a boat).
    - A unit type which explicitly ignores ZOC, eg Diplomats and Spies.
sv: I följande särfall gäller inte kontrollomroden:
    - En enhet flyttar direkt in i eller ut ur en stad.
    - En enhet flyttar till en ruta som besätts av en välvillig enhet.
    - En enhet flyttar från en havsruta (stiger av en båt).
    - Ett slags enhet åsidosätter uttryckligen kontrollområdesreglerna (till exempel budbärare och spioner).

en: Notes:
    
    - Only land units are restricted by ZOC.
    
    - Non-land units can impose ZOC (that is, count as enemy occupied squares), but only if they are on a land square.  So effectively sea units cannot impose ZOC (unless they are in a city), and air units (including helicopters) do not impose ZOC if they are over ocean squares.
    
    - ZOC does not restrict unit attacks, only movement.
    
    - An enemy city counts as an enemy occupied square if there are any units inside the city, but not if the city is empty. (This is the same rule as for any other square).
    
    - Moving from an ocean square is a special case; moving _to_ an ocean square (moving back onto a boat) is also permitted, by the special case of moving onto a friendly unit (the boat).
sv: Anmärkningar:
    
    - Endast landenheter begränsas av kontrollområden.
    
    - Ickelandenehter kunna förorsaka kontrollområden, men endast om de äro på landrutor. Därför kunna sjöenheter ej förorsaka kontrollområden (MEN HUR BLIR DET OM SJÖENHETEN ÄR I EN STAD?), och flygenheter och helikopterenheter förorsaka ej kontrollområden om de äro ovanför vatten.
    
    - Kontrollområden begränsar inte enheters angrepp, endast deras rörlighet.
    
    - En fientlig stad kan endast utöva kontroll över angränsande rutor om den innehåller fientliga enheter. Alltså samma regel som för vilken ruta som helst.
    
    - Förflyttning från en sjöruta är ett särfall; drag _till_ en sjöruta (till en båt) är också tillåtet, genom särfallet drag till en vänlig enhet (båten).

en: TIP:  You can infiltrate enemy zones by first moving in a Diplomat (or some other unit which ignores ZOC), and then moving regular units onto the square now occupied by the Diplomat. By repeating this process (and optionally leaving some units behind to keep squares occupied), you can make a path through enemy territory.
sv: HÄNVISNING: Man kan infiltrera fiendens kontrollområden genom att först flytta in en enhet som inte påverkas av kontrollområden (budbärare eller spioner), och sedan flytta in fler enheter till samma ruta. Genom att upprepa detta förfarande (och eventuellt lämna kvar enheter för att hålla rutor besatta), kan man göra en väg genom fiendens land.

en: These rules differ slightly from previous versions of Freeciv (release 1.8.0 and before) in the following ways:
    - Enemy cities with no units in them no longer impose ZOC.
    - The special case for land units disembarking is new.
sv: Dessa regler skiljer sig något från tidigare versioner av Freeciv (utgåva 1.8.0 och tidigare) på följande sätt:
    - Tomma fientliga städer förorsaka ej längre kontrollområden.
    - Särfallet med landenheter som kliver i land från båtar är nytt.

en: The different types of terrain each have different strengths and drawbacks.  When choosing a place for a new city, make sure there are enough food-producing squares nearby to support your growing population.
sv: De olika landskapsslagen ha vart och ett sina fördelar och nackdelar. Vid val av plats för nya städer bör man se till att det finns tillräckligt många matgivande rutor i närheten så att befolkningen växer bra.

en: The net benefit of a square for your city depends on your government type as well as city improvements and wonders.
sv: Nettoförtjänsten av en ruta beror på regeringsform, stadsförbättringar och underverk.

en:  Terrain Alterations
sv:  Landskapsförändringar

en: Settlers and Engineers have the ability to alter terrain squares in several ways.
sv: Bosättare och ingenjörer ha förmågan att förändra landskapet i rutor på flera sätt.

en: Suitable types of terrain can be irrigated.  This requires a nearby source of water: an Ocean or River square, or another square which is irrigated, must be directly adjacent to the target square, to the north, south, east or west.  Irrigating a square causes it to produce some extra food each turn.  In addition, given sufficient technology, you may irrigate a square a second time, turning it into even more productive Farmland.
sv: En ruta med lämpligt landskapsslag kan förses med en bevattningsanläggning. Det kräver en angränsande vattenkälla: en sjöruta, en flodruta eller en annan bevattningsanläggning. I detta fall innebär angränsande de 4 riktningarna nord, öst, syd och väst. En bevattningsanläggning i en ruta ökar mängden mat som rutan ger. När man har erforderlig teknologi kan man förbättra bevattningsanläggningarna. Då blir det åker som ger ännu mer mat.

en: Some types of terrain can be mined, which increases the number of resources (shields) produced by that square.
sv: Gruvdrift kan bedrivas i vissa slags landskap. Det ökar antalet sköldar som kan utvinnas från en ruta.

en: Roads and railroads can be built on any square except Ocean.  (To build a road or railroad on a River square, though, you must know Bridge Building.)  Roads and railroads allow your units to move more quickly, and they increase the resources produced in cities.
sv: Vägar och järnvägar kunna byggas på vilken ruta som helst utom sjö. (Man måste dock känna till brobyggnad för att kunna bygga väg på och järnväg på flodrutor.) Vägar och järnvägar möjliggör enheter att röra sig snabbare, och de ökar städernas inkomster.

en:  - Units use only one third of a movement point when going from one square to an adjacent square, if both squares have a road.
sv:  - Enheter använda endast 1/3 drag när de förflytta sig från en ruta till en angränsande ruta om båda rutorna ha väg.

en:  - Units expend no movement points when moving along a railroad. You may ride a railroad indefinitely.
sv:  - Enheter kunna åka oändligt långt utan kostnad längs järnväg.

en:  - A road may increase the trade resources produced by some types of terrain.
sv:  - Väg kan öka handeln som fås från ett slags landskap.

en:  - A railroad increases the shield resources produced by a square by 50%.  (Depending on server options, railroads may also increase food and trade resources, or may increase shield resources by an amount other than 50%.)
sv:  - En järnväg ökar antalet sköldar som utvinns från en ruta med 50%. (Beroende på servervalmöjligheter kunna järnvägar även öka mat och handel, eller öka sköldarna med en annan faktor än 50%.)

en: Settlers and Engineers may also build a fortress.  Units inside a fortress defend at twice their normal strength; also, units inside a fortress must be destroyed one at a time.  See the Combat help section for further details.
sv: Bosättare och ingenjörer kunna även bygga fästningar. Enheter inuti en fästning försvara sig med dubbel styrka och de förstöras en i taget. Se även hjälpavsnittet "kamp" för ytterligare förklaring.

en: You may also build Airbases, at which your air units may land and refuel.
sv: Man kan även bygga flygbaser, på vilka flygplan kunna landa och återfylla sina bränsletankar.

en: The following table shows the number of turns required for one unit of Settlers to complete an activity. These numbers are reduced to half (rounded up) for Engineers, and they can be reduced further by stockpiling several Settlers/Engineers, doing teamwork.
sv: Följande tabell visar antalet omgångar som krävs för att en bosättare skall utföra en uppgift. Dessa tal halveras (rundas uppåt) för ingenjörer, och kunna minskas ytterligare genom stapling av flera bosättare/ingenjörer i lagarbete.

en: City centers (the tile a city is on) are special.  A city center is worked for free in the default rules. When a city is built a road is automatically put on the city, and a railroad will also be placed there whenever possible.  City centers are auto-irrigated: they get the benefits of irrigation, although they are not actually irrigated. Finally the city center may have a ruleset-dependent minimum for food, shield, and trade output.
sv: Stadskärnan (den ruta staden befinner sig på) behandlas speciellt. En stadskärna erhåller terrängförbättringar utan kostnad: Väg (eller järnväg) samt bevattning (trots att de i själva verket inte är bevattnade). Slutligen kan en stadskärna producera en i reglerna fastställd minsta möjliga mängd mat, sköldar och handel.

en:   Pillaging
sv:   Plundring

en: All ground units have the ability to destroy terrain alterations, by pillaging.  Pillaging removes 1 terrain alteration per turn per unit.  Depending upon server settings, you may be given a choice of which terrain alteration to pillage, or they will be pillaged in the following order:
sv: Alla landenheter ha förmågan att förstöra landskapsförändringar genom plundring. Plundring tar bort 1 landskapsförändring per enhet per omgång. Beroende på serverinställningar, kan man få välja vilken landskapsförändring man vill plundra. Annars plundras de i följande ordning:

en:  - farmland
     - irrigation
     - mining
     - a fortress
     - an airbase
     - a railroad
     - a road
sv:  - åker
     - bevattning
     - gruva
     - fästning
     - flygbas
     - järnväg
     - väg

en: Tiles that do not have terrain alterations (farmland, irrigation, mining, fortress, airbase, railroad or road) cannot be pillaged. In addition, terrain conversions and transformations cannot be undone by pillaging.  For example, if you have irrigated a Forest tile to convert it into a Plain, pillaging will not convert it back into a Forest -- to do so, you would have to convert the tile again with a Settler or Engineer.
sv: Rutor som inte ha landskapsförbättringar (åker, bevattning, gruva, fästning, flygbas, järnväg eller väg) kunna ej plundras. Ej heller kunna landskapsomvandlingar upphävas genom plundring. Om man till exempel har byggt en bevattningsanläggning i en skogsruta så att den omvandlats till slättland kan plundring inte omvandla tillbaka den till skog. För att göra det måste man omvandla tillbaka den med en bosättare eller en ingenjör.

en: Your government type influences your cities' productivity and commerce, your citizens' happiness, and many other game factors.
sv: Regeringsformen påverkar städers tillverkning och handel, medborgarnas belåtenhet och många andra spelfaktorer.

en: Your civilization starts out under a Despotism.  As your technology improves, you can select other forms of government (listed below). In order to change your form of government, you must start a revolution.  This will cause your civilization to undergo a period of Anarchy (lasting 1-5 turns); at the end of this time, you will be able to choose your new government.
sv: En civilisation börjar som envälde. Under det att dess teknologiska kunnande ökar, kan man välja andra regeringsformer (uppräknade nedan). För att ändra regeringsform måste man påbörja en revolution. Detta gör att ens civilisation genomgår en period av regeringslöshet (som varar 1 till 5 omgångar); vid slutet av denna tid får man möjlighet att välja den nya regeringsformen.

en: Corruption is the loss of trade due to inefficiency and greed. Under most forms of government, the farther away from the capital a city is, the more trade will be lost to corruption.  (If you do not have a capital, your cities will suffer extremely high levels of corruption.)  A Courthouse will reduce the level of corruption in a city.
sv: Korruption är förlust av handel orsakad av ineffektivitet och girighet. Under de flesta regeringsformer blir förlusterna större ju längre bort från huvudstaden man kommer. (Om man inte har någon huvudstad drabbas man extra hårt av korruption.) Ett tingshus minskar mängden korruption i staden.

en: Waste is the loss of shields due to inefficiency and greed. Under most forms of government, the farther away from the capital a city is, the more shields will be lost to waste.  (If you do not have a capital, your cities will suffer extremely high levels of waste.)  A Courthouse will reduce the level of waste in a city. Waste can result in your cities not building anything.
sv: Spill är förlust av sköldar orsakad av ineffektivitet och girighet. Under de flesta regeringsformer blir förlusterna större ju längre bort från huvudstaden man kommer. (Om man inte har någon huvudstad drabbas man av oerhört mycket spill.) Ett tingshus minskar mängden spill i staden.

en: TIP 1:  Offensive military campaigns are difficult under Republican and Democratic governments unless you give your citizens lots of luxuries to keep them happy.  When conquering other civilizations, it may be helpful to switch to one of the more militant styles of government.
sv: HÄNVISNING 1: Fälttåg äro svåra att genomföra under republikanska och folkstyrda regeringar om man inte unnar invånarna massor av överflöd för att hålla dem lyckliga. Vid erövring av andra civilisationer, kan det vara till hjälp att byta till någon mer krigisk regeringsform.

en: TIP 2:  Scientific advancement requires high levels of trade, which are much easier to achieve under Republican and Democratic governments.  Consider switching to the Republic as soon as you can; gaining advanced technology early in the game puts you at an advantage.
sv: HÄNVISNING 2: Vetenskapliga framsteg kräver mycket handel för att gå någorlunda fort, vilket är mycket lättare att uppnå under folkstyre och republikanska regeringar. Man bör överväga att byta till republik så snart man kan, ty att få framskriden teknologi tidigt i spelet ger ett överläge.

en:  Civil War
sv:  Inbördeskrig

en: Civil war is devastating to any empire, and is triggered by the loss of your capital (palace).  Up to half of your cities will rebel and declare allegiance to a new (AI) leader, who will loot half of your treasury and retain all of your scientific advances.
sv: Inbördeskrig är förödande för ett rike och utlöses av förlusten av dess huvudstad (slott). Upp till hälften av rikets städer gör uppror och svär trohet till en ny (datorstyrd) ledare som plundrar halva rikets skattkista och har kvar alla rikets vetenskapliga framsteg.

en: Players remain in the civil war state for just one turn, after which the empire enters a state of anarchy.
sv: Spelare befinna sig i inbördeskrig i endast en omgång, efter vilken riket går in i ett tillstånd av regeringslöshet.

en: The capture of your capital does not always lead to civil war.  If you have treated your people with kindness, you are more likely to retain their loyalty.  Each city that is celebrating reduces the chance of civil war, while each revolting city increases the likelihood.
sv: Erövringen av ens huvudstad leder inte alltid till inbördeskrig. Om man har behandlat sitt folk väl, har man större möjlighet att behålla dess trohet. Varje stad som firar minskar risken för inbördeskrig, medan varje stad i upplopp ökar risken.

en: In addition, the form of government directly contributes to the chance of civil war.  Governments with universal franchise are far less likely to revolt than those more despotic in nature.
sv: Dessutom bidrager regeringsformen direkt till sannolikheten för inbördeskrig. Regeringsformer med allmän rösträtt innebär en mycket mindre risk för uppror än regeringsformer där makten är mer samlad till en härskare och dennas närstående.

en: The number of cities an empire needs before it can erupt into civil war is by default 10.  That is, empires with fewer than 10 cities are immune from civil war.  However, this is a server option, and may vary upwards from a minimum of 6.
sv: Antalet städer som ett rike behöver för att ett inbördeskrig skall kunna utbryta är 10 som standard. Det betyder att riken med färre än 10 städer är helt säkra mot inbördeskrig. Detta är dock en servervalmöjlighet som kan väljas från 6 och uppåt.

en: Citizens may be either happy, content or unhappy.  Keeping your citizens happy (or at least content) is one of the most important objectives in Freeciv.  When your citizens become unhappy, your cities will fall into disorder (which disrupts production); but when your citizens are happy, your cities will celebrate, and your production will increase greatly.
sv: Medborgare kunna vara antingen lyckliga, nöjda eller otillfredställda. Att hålla sina medborgare lyckliga (eller åtminstone nöjda) är en av de viktigaste uppgifterna i Freeciv. När medborgarna blir otillfredställda blir det upplopp i staden (vilket avbryter tillverkningen); men när medborgarna är lyckliga firare de, och tillverkningen ökar kraftigt.

en: If the number of unhappy citizens in a city exceeds the number of happy citizens, the city falls into disorder.  When a city falls into disorder, it produces nothing.  Cities which are in disorder are easier for enemy Diplomats and Spies to incite to revolt. Prolonged disorder under Democracy can lead to a spontaneous revolution, overthrowing your government.
sv: Om antalet otillfredställda medborgare i en stad överstiger antalet lyckliga medborgare, blir det upplopp i staden. Då tillverkas ingenting och det är lättare för fienders budbärare och spioner att anstifta uppror i staden. Utdragna upplopp under folkstyre kunna leda till revolution, det vill säga regeringen störtas.

en: However, if the number of happy citizens in a city is at least as great as the number of content citizens, and you have no unhappy citizens in that city, and the city has at least 3 citizens, then the city celebrates.  This is designated by the term "Rapture" on the City Report.  The effects of celebration vary depending on your government type:
sv: När däremot antalet lyckliga medborgare är >= antalet nöjda medborgare i en stad, det inte finns några otillfredställda medborgare, och staden har minst 3 medborgare, då firar staden. Detta begrepp kallas "hänryckning" i stadsredogörelsen. Hänryckningens verkan beror på regeringsformen:

en:  - Under Anarchy or Despotism, you will not suffer the normal production penalty for squares which produce more than 2 units of any resource (food, shields or trade).
sv:  - Under regeringslöshet eller envälde lider man inte av de vanliga tillverkningshämningarna för rutor som ge > 2 enheter av något slags tillgång.

en:  - Under Monarchy or Communism, your city will gain the trade bonus of Republican/Democratic governments: 1 bonus trade in any square which already produces at least 1 trade.
sv:  - Under monarki eller kommunism, får staden samma handelsbonus som under republikanska/folkstyrda regeringsformer: 1 handelsbonus i varje ruta som redan ger minst 1 handel.

en:  - Under a Republic or a Democracy, your city's population will increase by 1 each turn until there is no excess food or until the number of happy citizens is no longer sufficient for celebration.
sv:  - Under republik eller folkstyre ökar städers invånarantal med 1 varje omgång tills det inte finns något matöverskott eller antalet lycklia medborgare inte längre räcker till för hänryckning.

en: The normal state of a citizen is contentment.  However, as your cities grow larger, crowding causes citizens to become unhappy. Each citizen in a city after the 4th (that is, the default value of the option unhappysize in the server) will be generated unhappy, instead of content.  If you have a large number of cities (depending on your government as well as the server option cityfactor), the limit on content citizens is reduced to 3.
sv: En medborgares grundtillstånd är nöjd. Men när en stad växer sig större gör trångboddhet att invånarna blir otillfredställda. Varje medborgare i en stad efter den fjärde (det är ursprungsvärdet på servervalmöjligheten "unhappysize") skapas som otillfredställd i stället för nöjd. Om man har många städer (beror på regeringsformen såväl som servervalmöjligheten "cityfactor"), minskas gränsen till 3.

en: In order to offset unhappiness, you may build city improvements that make unhappy citizens content  (such as, a Temple, a Colosseum, or a Cathedral - or even a Courthouse if your government is a Democracy), and/or relevant wonders of the world, and/or convert part of your trade into luxuries.  For every two luxuries produced in a city, one content citizen is made happy.  After converting all content citizens to happy citizens, unhappy citizens are converted to happy and/or content.  Some wonders of the world have also effects on citizens' happiness (see the appropriate sections for details).
sv: För att bekämpa otillfredställdhet kan man bygga stadsförbättringar som gör otillfredställda medborgare nöjda (såsom tempel, amfiteatrar, katedraler och till och med tingshus under folkstyre), och/eller lämpliga underverk, och/eller avsätta en del av sin handel till överflöd. För varannan avsatt enhet överflöd görs 1 nöjd medborgare lycklig. Efter omvandling av alla nöjda medborgare till lyckliga medborgare, omvandlas otillfredställda medborgare till lyckliga och/eller nöjda. Även vissa underverk ha inverkan på medborgarnas belåtenhet (se passande stycken för närmare upplysningar).

en: Under many forms of government, the presence of military units in a city can create contentment by imposing martial law.  Under a Republic or a Democracy, however, military units can cause unhappiness (see Government for details).  It is noted that, in this case, city improvements, such as those mentioned above, do not have any effect on citizens' unhappiness.  This form of unhappiness can be offset by building a Police Station, relevant wonders of the world (such as the Hanging Gardens, J.S. Bach's Cathedral, the Cure for Cancer, Shakespeare's Theatre, and, of course, the Women's Suffrage; note, however, that the Michelangelo's Chapel will not have an effect in this case, since it counts as a Cathedral in every city or double effects of Cathedrals, depending on ruleset), or converting part of your trade into luxuries.
sv: Under många regeringsformer kan närvaron av krigsenheter skapa belåtenhet genom att införa undantagstillstånd. Under republik eller folkstyre däremot, kunna krigsenheter skapa otillfredställdhet (se "regering"). I detta fall hjälper inte de ovannämnda stadsförbättringarna. Denna form av otillfredställdhet kan bekämpas genom att färdigställa polisstaioner, passande underverk (såsom Hängande Trädgårdarna, Johann Sebastan Bachs Katedral, Bot mot Cancer, Shakespeares Teater, och Kvinnlig Rösträtt; märk dock att Michelangelos Kapell saknar inverkan i detta fall, eftersom det räknas som en katedral i varje stad eller fördubblar katedralernas verkan, beroende på reglerna), eller avsätta en del av handeln till överflöd.

en: The Space Race is a second option to win the game, besides eliminating all other civilizations.  If your spaceship arrives first at Alpha Centauri, the game is over and you have won. (However it is possible for this option to be off as a server option.)
sv: Rymdkapplöpningen är en andra valmöjlighet att vinna spelet, förutom att utrota alla andra civilisationer. Man vinner spelet om ens rymdskett anländer först till Alfa Kentauri. (Denna servervalmöjlighet kan dock vara avstängd.)

en: Before you can build spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.  You also need specific technologies to build the different spaceship parts: see the help texts for Space Structural, Space Component, and Space Module, under City Improvements.  (If there are no help texts for these items, it probably means the spacerace server option is off for your game.)
sv: Innan man kan bygga rymdskeppsdelar måste någon spelare ha färdigställt underverket Apolloprogrammet. Man måste även ha särskilda teknologier för att bygga de olika rymdskeppsdelarna: se hjälptexterna för "rymdförbindelsestycke", "rymdkomponent" och "rymdmodul" under "stadsförbättringar". (Om det inte finns några hjälptexter för dessa objekt, betyder det troligtvis att servervalmöjligheten "spacerace" är avstängd i detta spel.)

en: When you have started building your spaceship, you can see it with the "Spaceship" command in the Report menu.  To see spaceships of other players, select the player in the Players dialog and click "Spaceship".
sv: När man har börjat bygga ett rymdskepp kan man se det med kommandot "Rymdskepp" i menyn "Redogörelser". För att se andra spelares rymdskepp, välj en annan spelare i spelardialogen och klicka på "Rymdskepp".

en: If the success probability is below 100%, some fraction of the people on board may not survive the journey.  This reduces the score bonus from the spaceship, but it still counts as a win.
sv: Om framgångssannolikheten är under 100% kan det hända att en bråkdel av befolkningen ombord inte överlever resan. Detta minskar värderingstillskottet från rymdskeppet, men räknas fortfarande som en seger.

en: If the capital of a civilization is captured, a spaceship that has been launched will be lost, so defend your capital well!
sv: Om en civilisations huvudstad erövras, förloras ett eventuellt rymdskepp som sänts iväg, så försvara huvudstaden väl!

en: TIP:  If an enemy civilization has launched a spaceship, try to quickly build a light spaceship with many propulsion units that will arrive earlier.  The only other option is to capture their capital.
sv: HÄNVISNING: Om en fiende har sänt iväg ett rymdskepp, försök att snabbt färdigställa ett lätt rymdskepp med många motorkomponenter så att det kommer fram före det fientliga rymdskeppet. Den andra möjligheten är att erövra fiendens huvudstad.

en: Allows a city to produce veteran air units.  Also, damaged air units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
    
    Two cities with Airports can airlift one unit per turn.  Airlifting instantly transports the unit from one city to another and will use all of the unit's movement points.  A unit must have some movement points left to be airlifted.
sv: Gör det möjligt att bygga erfarna flygenheter i staden. Dessutom lagas skadade flygenheter, som stannar en hel omgång utan att röra sig, helt.
    
    2 Städer med flygplatser man flygfrakta en enhet varje omgång. Flygfrakt flyttar omedelbart enheten från en stad till en annan och förbrukar enhetens samtliga drag. En enhet måste ha drag kvar för att kunna flygfraktas.

en: Aqueduct
sv: vattenledning

en: Allows a city to grow larger than size 8.  A Sewer System is also required for a city to grow larger than size 12.
sv: Gör det möjligt för en stad att växa sig större än storlek 8. Ett avloppssystem kommer att krävas för att en stad skall kunna växa sig större än storlek 12.

en: Bank
sv: bank

en: Together with the Marketplace improvement, a Bank increases the luxury and tax production within a city by 100%.
sv: Tillsammans med en marknadsplats ökar en bank överflödet och skatteintäkterna för en stad med 100%.

en: With a Barracks, each new land unit built in a city will automatically have Veteran status, which means that its attack and defence strengths are increased by 50%.  Also, damaged land units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
sv: Med kaserner blir varje ny landenhet som färdigställs i en stad erfaren av sig själv, vilket innebär att dess angrepps- och försvarsstyrkor höjs med 50%. Dessutom återställs skadade landenheter, som stannar i staden en hel omgång utan att röra sig, fullständigt.

en: Barracks II
sv: kaserner II

en: Barracks III
sv: kaserner III

en: Cathedral
sv: katedral

en: A Cathedral makes 3 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city.  The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content.  The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
sv: En katedral gör 3 otillfredställda medborgare nöjda i en stad, så att det blir lättare att upprätthålla friden där. Upptäckten av teologi ökar denna verkan genom att göra ytterligare en medborgare nöjd. Upptäckten av kommunism minskar denna verkan genom att minska antalet olyckliga medborjate som görs nöjda med 1.

en: City Walls make it easier to defend a city.  They triple the defence strength of units within the city against ground and helicopter units.  They are ineffective against airborne and sea units as well as Howitzers.  City Walls also prevent the loss of population which occurs when a defending unit is destroyed by a land unit.
sv: Stadsmurar gör det lättare att försvara en stad. De trefaldigar försvarsstyrkan för enheter i staden mot landenheter och helikopterenheter. De äro verkningslösa mot luftburna enheter, sjöenheter och haubitsar. Stadsmurar förhindrar även befolkningsminskningen som inträffar när en försvarande enhet förstörs av en landenhet.

en: Coastal Defense
sv: kustförsvar

en: Increases the defence strength of units within a city by a factor of 2 when defending against bombardments from enemy ships.
sv: Fördubblar försvarsstyrkan mot angrepp från sjöenheter, för enheter i städer.

en: Colosseum
sv: amfiteater

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  (Four after the discovery of Electricity.)
sv: Underhåller stadens medborgare; gör 3 otillfredställda medborgare nöjda. (4 efter upptäckten av elektricitet.)

en: Courthouse
sv: tingshus

en: Reduces the corruption and waste in a city by 50%.  Under a Democracy, a Courthouse makes 1 unhappy citizen content.  Also makes the revolt cost of the city 4 times bigger.
sv: Minskar korruptionen och spillet i en stad med 50%. Under folkstyre gör tingshuset 1 otillfredställd medborgare nöjd. Gör dessutom upprorskostnaden.för staden fyra gånger större.

en: Factory
sv: fabrik

en: Increases the shield production in a city by 50%.  This increase may also contribute significantly to pollution.
sv: Ökar sköldtillverkningen i en stad med 50%. Detta kan även bidraga starkt till stadens utsläpp.

en: The amount of stored food will be set to half full whenever a city with a Granary shrinks or grows. This helps a city to grow faster and more easily withstand famine.
sv: Mängden lagrad mat sätts till halvfullt när en stad krymper eller växer. Detta ökar en stads motståndskraft mot hungersnöd.

en: Harbour
sv: hamn

en: Gives one extra food resource on all Ocean squares.  The city needs to be coastal to build this improvement.
sv: Ger 1 extra mat i alla havsrutor. Endast kuststäder kunna bygga hamn.

en: Hydro Plant
sv: vattenkraftverk

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Hydro Plant together give a 75% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Hydro Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.  A city can only build a Hydro Plant if it is next to (or on) a Mountain or River tile.
sv: Minskar mängden utsläpp som orsakas av tillverkningen i en stad med 50%. Ökar även sköldtillverkningen i en fabrik eller en tillverkningsanläggning i staden: en fabrik och ett vattenkraftverk ger tillsammans 75% tillverkningsbonus, och en fabrik, en tillverkningsanläggning och ett vattenkraftverk ger tillsammans 150% tillverkningsbonus.
    
    En stad kan endast ha ett vattenkraftverk, ett kraftverk eller ett kärnkraftverk. En stad kan endast bygga ett vattenkraftverk om den är intill (eller på) en bergs- eller kullruta.

en: Library
sv: bibliotek

en: Increases the science output in a city by 100%.
sv: Ökar forskningen i en stad med 100%.

en: Marketplace
sv: marknadsplats

en: Increases the luxury and tax output in a city by 50%.
sv: Ökar överflödet och skatteintäkterna för en stad med 50%.

en: Mass Transit
sv: kollektivtrafik

en: Neutralizes the pollution generated by the population.  The population simply has no effect on the pollution generated in the city.
sv: Motverkar utsläpp som orsakas av befolkningen; gör helt enkelt så att befolkningen i en stad inte smutsar ner alls.

en: Mfg. Plant
sv: tillverkningsanläggning

en: Together with a Factory, a Manufacturing Plant increases the shield production in a city by 100%.
sv: Tillsammans med en fabrik, ökar en tillverkningsanläggning en stads tillverkning med 100%.

en: Nuclear Plant
sv: kärnkraftverk

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Nuclear Plant together give a 75% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Nuclear Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
sv: Minskar mängden utsläpp som orsakas av tillverkningen i en stad med 50%. Ökar även sköldtillverkningen i en fabrik eller en tillverkningsanläggning i staden: en fabrik och ett kärnkraftverk ger tillsammans 75% tillverkningsbonus, och en fabrik, en tillverkningsanläggning och ett kärnkraftverk ger tillsammans 150% tillverkningsbonus.
    
    En stad kan endast ha ett vattenkraftverk, ett kraftverk eller ett kärnkraftverk.

en: Offshore Platform
sv: oljeplattform

en: Adds 1 extra shield resource on all Ocean squares in a city.  The city needs to be coastal to build this improvement.
sv: Ger en stad 1 mer sköld i varje havsruta. Endast kuststäder kunna bygga oljeplattformar.

en: Palace
sv: slott

en: Makes a city the capital and the center of your government.  Corruption in other cities is related to how far away from the capital they are, except when the government is Democracy or Communism.  The cost of inciting a revolt in a city also depends upon the city's distance from the capital (under all forms of government).
    
    Take good care of your capital, as its loss may result in your empire plunging into civil war. Losing your current palace also results in losing whatever spaceship you might have.
    
    Under Despotism the palace gives you a +75% production bonus, and under Monarchy a +50% production bonus.
sv: Gör en stad till huvudstad och regeringssäte. Korruptionen i övriga städer beror på avståndet till huvudstaden, utom under folkstyre eller kommunism. Kostnaden för att anstifta ett uppror i en stad beror också på dess avstånd till huvudstaden (under samtliga regeringsformer).
    
    Man bör ta väl hand om sin huvudstad, då en förlust riskerar försätta riket i inbördeskrig, samt alltid leder till förlusten av eventuella rymdskepp.
    
    Under envälde ger slottet en produktionsbonus på +75%, samt en på +50% under monarki.

en: Police Station
sv: polisstation

en: Reduces the unhappiness caused by military units outside the city by 2 under Democracy and 1 under Republic.  This improvement has no effect under other governments.
sv: Minskar otillfredställdheten som orsakas av krigsenheter utanför staden med 2 under folkstyre och 1 under republik. Verkningslös under andra regeringsformer.

en: Port Facility
sv: hamnanläggning

en: Allows a city to build veteran sea units.  Also, damaged sea units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
sv: Gör det möjligt att bygga erfarna sjöenheter i staden. Dessutom återställs skadade sjöenheter, som vilar i staden en hel omgång, fullständigt.

en: Power Plant
sv: kraftverk

en: Increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in a city: a Factory and a Power Plant together give a 75% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Power Plant together give a 150% production bonus.  The extra production may lead to the city generating more pollution.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
sv: Ökar sköldtillverkningen i en fabrik eller en tillverkningsanläggning i staden: en fabrik och ett kraftverk ger tillsammans 75% tillverkningsbonus, och en fabrik, en tillverkningsanläggning och ett kraftverk ger tillsammans 150% tillverkningsbonus. Den ökade tillverkningen kan leda till att staden orsakar mer utsläpp.
    En stad kan endast ha ett solkraftverk, ett vattenkraftverk, ett kraftverk eller ett kärnkraftverk.

en: Recycling Center
sv: återvinningsanläggning

en: Building a Recycling Center reduces the amount of pollution generated by production in a city by 66%.
sv: En återvinningsanläggning minskar mängden utsläpp orsakade av tillverkningen i en stad med 66%.

en: Research Lab
sv: forskningsanläggning

en: Together with a Library, a Research Lab increases the science production of a city by 200%. Together with a Library and a University, a Research Lab increases the science production of a city by 450%.
sv: Tillsammans med ett bibliotek, ökar en forskningsanläggning forskningen i en stad med 200%. Tillsammans med ett bibliotek och ett universitet, ökar en forskningsanläggning forskningen i en stad med 450%.

en: SAM Battery
sv: luftvärn

en: Doubles the defense of all units inside the city when attacked by non-nuclear air units.
sv: Fördubblar försvarsstyrkan för alla enheter i en stad när de angrips av flygenheter utom kärnvapen.

en: SDI Defense
sv: missilförsvar

en: Protects a city from attacks from Nuclear units.  Nuclear attacks simply have no effect on the city.  Also, doubles defence against non-nuclear missiles.
sv: Skyddar en stad mot kärnvapenangrepp. De sakna helt enkelt verkan på staden. Fördubblar även försvarsstyrkan mot ickekärnvapenmissiler.

en: Sewer System
sv: avloppssystem

en: Allows a city to grow larger than size 12.  An Aqueduct is first required for a city to grow larger than size 8.
sv: Gör det möjligt för en stad att växa sig större än storlek 12. En vattenledning kommer före. Den krävs för att en stad skall kunna växa sig större än storlek 8.

en: Space Component
sv: rymdkomponent

en: Space Components can be differentiated into Propulsion and Fuel Components.  Each pair of them reduces your spaceship's travel time.  You can build up to 8 pairs.
    
    Before you can build any spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.
sv: Rymdkomponenter delas upp i motorkomponenter och bränslekomponenter. Varje par av dessa minskar rymdskeppets restid. Man kan bygga upp till 8 par.
    
    Innan man kan bygga rymdskeppsdelar måste någon spelare ha färdigställt underverket Apolloprogrammet.

en: Space Module
sv: rymdmodul

en: Space Modules are the most expensive parts of spaceships.  There are three different types of Space Module:
    
    - Habitation Module: provides living space for 10,000 people.
    
    - Life Support Module: provides food and water for the population of  one Habitation Module.
    
    - Solar Panels: provides the energy needed for any two of the other  Modules.
    
    You can build up to 4 Space Modules of each kind.
    
    Before you can build any spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.
sv: Rymdmoduler är de dyraste delarna av rymdskepp. Det finns 3 olika slags rymdmoduler:
    
    - Bostadsmodul: tillhandahåller bostadsutrymme åt 10 000 människor.
    - Livsuppehållsmodul: tillhandahåller mat och vatten till befolkningen i en bostadsmodul.
    - Solpanelsmodul: tillhandahåller energin som behövs för 2 andra moduler av något slag.
    Man kan använda upp till 4 rymdmoduler av varje slag.
    
    Innan man kan bygga rymdskeppsdelar, måste någon spelare ha färdigställt underverket Apolloprogrammet.

en: Space Structural
sv: rymdstruktur

en: Space Structurals form the base of your spaceship.  All other spaceship parts need to be connected to Structurals in order to function.  You can build up to 32 Space Structurals.
    
    Before you can build any spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.
sv: Rymdstrukturer utgör grunden för rymdskepp. Alla andra rymdskeppsdelar måste fästas vid rymdstrukturer för att fungera. Man kan använda upp till 32 rymdstrukturer.
    
    Innan man kan bygga rymdskeppsdelar, måste någon spelare ha färdigställt underverket Apolloprogrammet.

en: Stock Exchange
sv: börs

en: Together with a Marketplace and a Bank, a Stock Exchange boosts tax and luxury production in a city by 150%.
sv: Tillsammans med en marknadsplats och en bank, ökar en börs en stads skatteintäkter och överflöd med 150%.

en: Super Highways
sv: motorvägar

en: Increases trade resources by 50% on all squares with roads or railroads.
sv: Ökar handeln i alla rutor med vägar eller järnvägar med 50%

en: Supermarket
sv: stormarknad

en: Increases the food resources by 50% on each farmland square which is being used around the city.  Farmland squares are those which have been irrigated a second time.
sv: Ökar mängden mat som ges av varje åkerruta som används kring en stad med 50%. En åkerruta är en ruta med en förbättrad bevattningsanläggning.

en: Temple
sv: tempel

en: Makes one unhappy citizen content.  Both the Mysticism advance and the Oracle wonder double this effect.  With both Mysticism and the Oracle, 4 citizens are made content.
sv: Gör en otillfredställd medborgare nöjd. Både upptäckten av mysticism och underverket Oraklet fördubblar denna verkan. Med både mysticism och Oraklet görs 4 medborgare nöjda.

en: University
sv: universitet

en: Together with a Library, a University increases the science production of a city by 250%.
sv: Tillsammans med ett bibliotek, ökar ett universitet forskningen i en stad med 250%.

en: Apollo Program
sv: Apolloprogrammet

en: Entire map becomes visible for the player who owns it.  It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
sv: Hela kartan blir synlig för den spelar som äger det. Det möjliggör alla spelare att bygga rymdskeppsdelar (förutsatt att de ha de erforderliga teknologierna).

en: A.Smith's Trading Co.
sv: A.Smiths Handelsbolag

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all your cities.
sv: Stadsförbättringar som annars skulle ha kostat 1 i underhåll blir kostnadsbefriade för alla städer.

en: Colossus
sv: Kolossen

en: Each square around the city where this wonder is built that is already generating some trade produces one extra trade resource.
sv: Varje handelsgenererande ruta kring staden där underverket är byggt ger en extra i handel.

en: Copernicus' Observatory
sv: Kopernikus Observatorium

en: Boosts science production by 100% in the city where it is built.
sv: Ger en forskningsbonus på 100% i staden där den är.

en: Cure For Cancer
sv: Bot mot Cancer

en: This stunning technological achievement makes one unhappy citizen content in all your cities.
sv: Denna häpnadsväckande teknologiska bedrift gör en otillfredställd medborgare nöjd i varje stad.

en: Darwin's Voyage
sv: Darwins Resa

en: Charles Darwin's voyage sparked the discovery of the evolution of the species, which inspired greater confidence in science. Gives two immediate technology advances.
sv: Charles Darwins resa utlöste upptäckten av artutveckligen, som ökade förtroendet för vetenskapen. Ger 2 omedelbara teknologiska framsteg.

en: Eiffel Tower
sv: Eiffeltornet

en: Your reputation and goodwill among other nations is increased while you possess this wonder.  Reputation is recovered twice as fast as it would otherwise.
sv: Ditt rykte och anseende hos de andra nationerna ökar när du besitter detta underverk. Dessutom återhämtar sig ditt anseende dubbelt så fort som vanligt.

en: Great Library
sv: Stora Biblioteket

en: The civilization which builds the Great Library gets every advance that at least two other civilizations have achieved.
sv: Den civilisation som färdigställer det stora biblioteket får varje teknologi som minst 2 andra civilisationer ha.

en: Great Wall
sv: Stora Muren

en: Works as a City Wall in all your cities.
sv: Fungerar som stadsmurar åt alla våra städer.

en: Hanging Gardens
sv: Hängande Trädgårdarna

en: Makes one content citizen happy in every city. Makes two extra content citizens happy in the city containing the Hanging Gardens (that is, a total of 3).  In the unlikely event where there are no content citizens to get the effect of Hanging Gardens, the wonder applies to unhappy citizens (making them content instead).
sv: Gör 1 nöjda medborgare lycklig i varje stad. Gör ytterligare 2 nöjda medborgare lyckliga i staden där Hängande Trädgårdarna finns (det är sammanlagt 3). I det osannolika fallet att det inte finns några nöjda medborgare, verkar Hängande Trädgårdarna på otillfredställda medborgare i stället (gör dem nöjda).

en: Hoover Dam
sv: Harsprångsdammen

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
sv: Fungerar som ett vattenkraftverk i varje stad. (Detta minskar utsläppen och ökar tillverkningen i fabriker och tillverkningsanläggningar.)

en: Isaac Newton's College
sv: Isaac Newtons Högskola

en: Boosts science production by 100% in every city you control that has a University.
sv: Ger en forskningsbonus på 100% i varje stad som också har ett universitet.

en: J.S. Bach's Cathedral
sv: J.S. Bachs Katedral

en: Makes two unhappy citizens content in every city.
sv: Gör 2 otillfredställda medborgare nöjda i varje stad.

en: King Richard's Crusade
sv: Kung Rickards Korståg

en: Adds one extra shield resource on every square around the city where it is built.
sv: Ger en till sköld i varje använd ruta kring staden.

en: Leonardo's Workshop
sv: Leonardos Verkstäder

en: Upgrades one obsolete unit per game turn.
sv: Ersätter 1 föråldrad enhet varje omgång om det finns någon föråldrad enhet.

en: Lighthouse
sv: Fyrtornet

en: Gives all your sea units 1 additional movement point and eliminates the risk of losing Triremes on the high seas.  Makes all your new sea units veterans (for all your cities).
sv: Ger alla sjöenheter 1 till drag och upphäver risken att förlora triremer på öppna havet. Gör alla nya sjöenheter erfarna (gäller alla städer).

en: Magellan's Expedition
sv: Magellans Världsomsegling

en: Gives all your sea units 2 additional movement points.
sv: Ger alla sjöenheter 2 ytterligare drag.

en: Manhattan Project
sv: Manhattanprojektet

en: Marco Polo's Embassy
sv: Marco Polos Beskickning

en: The player who owns it gets an embassy with all players.
sv: Den spelare som har det får en beskickning hos varje annan spelare.

en: Michelangelo's Chapel
sv: Michelangelos Kapell

en: Counts as having a Cathedral in each of your cities.  This makes 3 unhappy citizens content in each city.  The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content.  The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
sv: Räknas som att ha en katedral i var och en av sina städer. (Detta gör 3 otillfredställda medborgare nöjda i varje stad. Upptäckten av teologi ökar verkningen av en katedral genom att göra ytterligare en otillfredställd medborgare nöjd. Upptäckten av kommunism minskar antalet med 1.

en: Oracle
sv: Oraklet

en: Makes two of your unhappy citizens content in every city with a temple.
sv: Gör två otillfredställda medborgare nöjda i varje stad med tempel.

en: Pyramids
sv: Pyramiderna

en: The amount of stored food lost when one of your cities grows or shrinks is reduced by 25%.  This helps a city to grow faster and more easily withstand famine.  Cumulative with Granary.
sv: Mängden lagrad mat som går förlorad när en stad krymper eller växer minskas med 25%. Detta ökar en stads motståndskraft mot hungersnöd samt hjälper dess tillväxt. Kumulativt med sädeslager.

en: SETI Program
sv: SETI-Programmet

en: Boosts science production in each city with a Research Lab by 100%.
sv: Ger 100% forskningsbonus i varje stad med forskningsanläggning.

en: Shakespeare's Theatre
sv: Shakespeares Teater

en: Makes all unhappy citizens content, in the city where it is located.
sv: Gör alla otillfredställda invånare nöjda i staden där den befinner sig.

en: Statue of Liberty
sv: Frihetsgudinnan

en: Allows you to choose any government, including those that have not yet been researched by your civilization, and without the transition period of Anarchy.
sv: Tillåter val av vilken regeringsform som helst, innefattande sådana som man inte har forskat fram än, utan övergångstid med regeringslöshet.

en: Sun Tzu's War Academy
sv: Sun Tzus Krigsskola

en: All your new ground units start at the first veteran level. The  chance of a unit getting the next veteran level after a battle  increases by half.
sv: Alla våra nya landenheter blir erfarna. Sannolikheten att överlevande enheter blir erfarna efter ett slag ökar med hälften

en: United Nations
sv: Förenta Nationerna

en: All your units regain two extra hitpoints per turn.
sv: Skadade enheter återfår två ytterligare träffpunkter varje omgång.

en: Women's Suffrage
sv: Kvinnlig Rösträtt

en: Counts as a Police Station in every city.  (That is, for each city, reduces unhappiness for military units outside the city by 2 under Democracy and 1 under Republic.  This wonder has no effect under other governments.)
sv: Räknas som en polisstation i varje stad. (Det innebär att antalet medborgare som är otillfredställda på grund av att krigsenheter är i fällt, minskar med 2 under folkstyre och 1 under republik. Detta underverk är verkningslöst under andra regeringsformer.)

en: Coinage
sv: myntning

en: This is not a normal improvement.  Instead, setting a city's production to Coinage means its shield production is converted to tax output (money, coins!).
sv: Detta är ingen vanlig stadsförbättring, utan ett sätt att omsätta en stads sköldtillverkning till guldinkomst.

en: ?nationgroup:Ancient
sv: forntida

en: ?nationgroup:Medieval
sv: medeltida

en: ?nationgroup:Modern
sv: nutida

en: ?nationgroup:African
sv: afrikanska

en: ?nationgroup:American
sv: amerikanska

en: ?nationgroup:Asian
sv: asiatiska

en: ?nationgroup:European
sv: europeiska

en: ?nationgroup:Oceanian
sv: oceaniska

en: ?nationgroup:Fictional
sv: påhittade

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  (Four after the discovery of Electronics.)
sv: Underhåller en stads medborgare. Gör 3 otillfredställda medborgare nöjda. (Fyra efter upptäckten av elektronik.)

en: Reduces the corruption and waste in a city by 50%.  Under a Democracy, a Courthouse makes 1 unhappy citizen content.  Also halves the effective distance to the capital, for the purpose of calculating revolt cost.
sv: Minskar korruptionen och spillet i en stad med 50%. Under folkstyre gör tingshuset 1 otillfredställd medborgare nöjd. Halverar även avståndet till huvudstaden i beräkningen av upprorskostnaden.

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Hydro Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Hydro Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.  A city can only build a Hydro Plant if it is next to (or on) a Mountain or River tile.
sv: Minskar mängden utsläpp som orsakas av tillverkningen i en stad med 50%. Ökar även sköldtillverkningen i en fabrik eller en tillverkningsanläggning i staden: en fabrik och ett vattenkraftverk ger tillsammans 75% tillverkningsbonus, och en fabrik, en tillverkningsanläggning och ett vattenkraftverk ger tillsammans 150% tillverkningsbonus.
    En stad kan endast ha ett solkraftverk, ett vattenkraftverk, ett kraftverk eller ett kärnkraftverk. En stad kan endast bygga ett vattenkraftverk om den är intill (eller på) en bergs- eller kullruta.

en: Increases the science output in a city by 50%.
sv: Ökar forskningen i en stad med 50%.

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Nuclear Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Nuclear Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
sv: Minskar mängden utsläpp som orsakas av tillverkningen i en stad med 50%. Ökar även sköldtillverkningen i en fabrik eller en tillverkningsanläggning i staden: en fabrik och ett kärnkraftverk ger tillsammans 75% tillverkningsbonus, och en fabrik, en tillverkningsanläggning och ett kärnkraftverk ger tillsammans 150% tillverkningsbonus.
    En stad kan endast ha ett solkraftverk, ett vattenkraftverk, ett kraftverk eller ett kärnkraftverk.

en: Makes a city the capital and the center of your government.  Corruption in other cities is related to how far away from the capital they are, except when the government is Democracy or Communism.  The cost of inciting a revolt in a city also depends upon the city's distance from the capital (under all forms of government).
    
    Take good care of your capital, as its loss may result in your empire plunging into civil war. Losing your current palace also results in losing whatever spaceship you might have.
sv: Gör en stad till huvudstad och regeringssäte. Korruptionen i övriga städer beror på avståndet till huvudstaden, utom under folkstyre eller kommunism. Kostnaden för att anstifta ett uppror beror också på stadens avstånd till huvudstaden (under alla regeringsformer).
    
    Man bör ta väl hand om sin huvudstad, då en förlust riskerar försätta riket i inbördeskrig, samt alltid leder till förlusten av eventuella rymdskepp.

en: Increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in a city: a Factory and a Power Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Power Plant together give a 150% production bonus.  The extra production may lead to the city generating more pollution.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
sv: Ökar sköldtillverkningen i en fabrik eller en tillverkningsanläggning i staden: en fabrik och ett kraftverk ger tillsammans 75% tillverkningsbonus, och en fabrik, en tillverkningsanläggning och ett kraftverk ger tillsammans 150% tillverkningsbonus. Den ökade tillverkningen kan leda till att staden orsakar mer utsläpp.
    En stad kan endast ha ett solkraftverk, ett vattenkraftverk, ett kraftverk eller ett kärnkraftverk.

en: Together with a Library, a Research Lab increases the science production of a city by 100%. Together with a Library and a University, a Research Lab increases the science production of a city by 150%.
sv: Tillsammans med ett bibliotek, ökar en forskningsanläggning forskningen i en stad med 100%. Tillsammans med ett bibliotek och ett universitet, ökar en forskningsanläggning forskningen i en stad med 150%.

en: Solar Plant
sv: solkraftverk

en: Eliminates all pollution generated by production in a city.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Solar Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Solar Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Solar Plant, Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
sv: Gör att tillverkningen i en stad inte orsakar något utsläpp alls. Ökar även sköldtillverkningen i en fabrik eller en tillverkningsanläggning i staden: en fabrik och ett kärnkraftverk ger tillsammans 75% tillverkningsbonus, och en fabrik, en tillverkningsanläggning och ett kärnkraftverk ger tillsammans 150% tillverkningsbonus.
    En stad kan endast ha ett solkraftverk, ett vattenkraftverk, ett kraftverk eller ett kärnkraftverk.

en: Together with a Library, a University increases the science production of a city by 100%.
sv: Tillsammans med ett bibliotek, ökar ett universitet forskningen i en stad med 100%.

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all cities.
sv: Stadsförbättringar som annars skulle ha kostat 1 i underhåll blir kostnadsbefriade för alla städer.

en: Boosts science production by 50% in the city where it is built.
sv: Ger 50% forskningsbonus i staden där det är.

en: This stunning technological achievement makes one unhappy citizen content in all cities.
sv: Denna häpnadsväckande teknologiska bedrift gör en otillfredställd medborgare nöjd i varje stad.

en: When built, every civilization's attitude toward you is improved by 25%.
sv: När det färdigställs förbättras varje civilisations inställning till oss med 25%.

en: Works as a City Wall in all cities.
sv: Fungerar som stadsmurar åt alla städer.

en: Gives all sea units 1 additional movement point and eliminates the risk of losing Triremes on the high seas.  Makes all new sea units veterans (for all cities).
sv: Ger alla sjöenheter 1 till drag och upphäver risken att förlora triremer på öppna havet. Gör alla nya sjöenheter erfarna (gäller alla städer).

en: Gives all sea units 2 additional movement points.
sv: Ger alla sjöenheter 2 till drag.

en: Doubles the effect of Temples, in all cities.
sv: Fördubblar tempels verkan i alla städer.

en: Counts as having a Granary in every city.
sv: Räknas som att ha ett sädeslager i varje stad.

en: Boosts science production in each city with a Library by 50%.  (Counts as having a Research Lab in all of your cities.)
sv: Ger 50% forskningsbonus i varje stad med bibliotek. (Räknas som att ha en forskningsanläggning i varje stad.)

en: All your new ground units become veterans (for all cities).  The chance of a unit becoming a veteran after a battle increases from 50% to 100%.
sv: Alla nya landenheter blir erfarna (gäller alla städer). Sannolikheten att överlevande enheter blir erfarna efter ett slag ökar från 50% till 100%

en: Units regain two extra hitpoints per turn.
sv: Skadade enheter återfår 2 ytterligare träffpunkter varje omgång.

en: Capitalization
sv: omsättning

en: This is not a normal improvement.  Instead, setting a city's production to Capitalization means its shield production is converted to tax output (money).
sv: Detta är ingen vanlig stadsförbättring, utan ett sätt att omsätta en stads sköldtillverkning till guldinkomst.

en: Allows a city to grow larger than size 10.
sv: Gör det möjligt för en stad att växa sig större än 10.

en: With a Barracks, each new unit built in a city will automatically have Veteran status, which means that its attack and defence strengths are increased by 50%.  Also, damaged units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
sv: Med kaserner blir varje ny enhet som färdigställs i en stad erfaren av sig själv, vilket innebär att dess angrepps- och försvarsstyrka ökas med 50%. Dessutom återställs skadade landenheter, som vilar en hel omgång i en stad med kaserner, helt.

en: A Cathedral makes 4 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city.
sv: En katedral gör 4 otillfredställda medborgare i en stad nöjda, så att det blir lättare att uppräthålla friden där.

en: City Walls make it easier to defend a city.  They triple the defence strength of units within the city against ground, sea, and helicopter units.  They are ineffective against non-helicopter airborne units as well as Artillery.  City Walls also prevent the loss of population which occurs when a defending unit is destroyed by a land unit.
sv: Stadsmurar gör det lättare att försvara en stad. De trefaldigar försvarsstyrkan för enheter i staden mod mark, sjö och helikopterenheter. Stadsmurarna skyddar inte mot andra flygenheter och artilleri. Stadsmurar förhindrar även befolkningsminskningen som inträffar när en försvarande enhet förstörs av en landenhet.

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.
sv: Underhåller en stads medborgare. Gör 3 otillfredställda medborgare nöjda.

en: Reduces the corruption in a city by 50%.  Under a Democracy, a Courthouse makes 1 unhappy citizen content.  Also halves the effective distance to the capital, for the purpose of calculating revolt cost.
sv: Minskar korruptionen i en stad med 50%. Under folkstyre gör tingshuset 1 otillfredställd medborgare nöjd. Halverar även avståndet till huvudstaden i beräkningen av upprorskostnaden.

en: All cities on the map become visible for the player who owns it.  It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
sv: Alla städer på kartan blir synliga för de som äger Apolloprogrammet. Det gör det möjligt att bygga rymdskeppsdelar för samtliga spelare (förutsatt att de ha upptäckt de erforderliga teknologierna.)

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city on the same continent where the wonder is built.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
sv: Verkar som om man hade ett vattenkraftverk i varje stad på samma landområde som detta underverk finns. (Detta minskar mängden utsläpp och ökar fabrikers och tillverkningsanläggningars verkan.)

en: Makes two unhappy citizens content in every city of yours on the same continent where the wonder is built.
sv: Gör 2 otillfredställda medborgare nöjda i varje stad som man har på samma landområde som detta underverk.

en: Gives all sea units 1 additional movement point.
sv: Ger alla sjöenheter 1 till drag.

en: Double effects of Cathedrals, in all cities.
sv: Dubbel verkan av katedraler i alla städer.

en: Boosts science production in each city by 50%.
sv: Ger 50% forskningsbonus i varje stad.

en: In all cities, the unhappiness effect of every unit is reduced by 1. This means that in a Republic, units do not cause unhappiness, and in a Democracy, aggressive units cause only 1 unhappy citizen each.
sv: Minskar varje enhets inverkan på otillfredställdheten i varje stad med 1. Det innebär att i en republik orsaka enheter ingen otillfredställdhet, och under folkstyre orsaka enheter i fält 1 otillfredställd medborgare var.

en: elvis
sv: underhållare

en: ?Elvis:E
sv: U

en: scientist
sv: vetenskapsman

en: ?Scientist:S
sv: V

en: taxman
sv: skattmas

en: ?Taxman:T
sv: S

en: ?citystyle:European
sv: europeisk

en: ?citystyle:Classical
sv: klassisk

en: ?citystyle:Tropical
sv: tropisk

en: ?citystyle:Asian
sv: orientalisk

en: ?citystyle:Babylonian
sv: mesopotamisk

en: ?citystyle:Celtic
sv: keltisk

en: ?citystyle:Industrial
sv: industriell

en: ?citystyle:Modern
sv: modern

en: ?citystyle:PostModern
sv: senmodern

en: ?citystyle:Renaissance
sv: renässans

en: Anarchy
sv: regeringslöshet

en: Usurper
sv: upprorsmakare

en: ?female:Usurper
sv: upprorsmakarinna

en: Anarchy is simply the absence of any recognizable government. Citizens are disorganized and unproductive, and will spend all income as quickly as possible, rather than paying taxes or conducting research.
    
    Anarchy offers slightly less corruption than Despotism, but slightly more unhappiness.
sv: Regeringslöshet är helt enkelt avsaknaden av regim. Medborgare är oorganiserade och oföretagsamma, och gör sig av med all inkomst så fort som möjligt, i stället för att betala skatt och forska.
    
    Utan regering blir korruptionen och spillet något mindre än med envälde, men otillfredställdheten blir något större.

en: Despotism
sv: envälde

en: Dictator
sv: envåldshärskare

en: Dictatress
sv: envåldshärskarinna

en: Under Despotism, you are the absolute ruler of your people.  Your control over your citizens is maintained largely by martial law.
    
    Despotism suffers the highest level of corruption of all forms of government.
sv: Under envälde är du den fullkomliga makthavaren över ditt folk. Maktutövningen sker till största delen genom undantagstillstånd.
    
    Envälde är mest drabbat av korruption av alla regeringsformer.

en: Monarchy
sv: monarki

en: King
sv: konung

en: Queen
sv: drottning

en: Under Monarchy, a king or queen serves as a hereditary figurehead for your government.
    
    Monarchy suffers the same small amount of corruption that the Republic does.
sv: Vid monarki tjänar en kung eller drottning som ärftligt stadsöverhuvud.
    
    Monarki har samma låga nivå av korruption och spill som republik.

en: Communism
sv: kommunism

en: Comrade
sv: kamrat

en: ?female:Comrade
sv: kamrat

en: A Communist government is based on the ideal that all people are equal.  All goods are owned by the state, rather than by private citizens.  Communism gives a balance between military and commercial styles of government.
    
    Under Communism, corruption does not vary by distance from the capital; all cities (including the capital) have a modest amount of corruption.
sv: En kommunistisk regering grundar sig på idealet att alla människor är jämlikar. Allt ägs av staten i stället för av enskilda medborgare. Kommunism innebär en avvägning mellan krigisk och ekonomisk regeringsform.
    
    Under kommunism varierar inte korruptionen beroende på avståndet till huvudstaden; alla städer (även huvudstaden) har en aning korruption.

en: Republic
sv: republik

en: Consul
sv: konsul

en: ?female:Consul
sv: konsul

en: Under a Republican government, citizens hold an election to select a representative who will govern them; since elected leaders must remain popular to remain in control, citizens are given a greater degree of freedom.  Citizens under the Republic become unhappy easily, but the self-sufficiency of your citizens allows high levels of trade.
sv: I en republik håller medborgarna val av en representant som skall regera dem; eftersom valda ledare måste hålla sig omtyckta för att stanna vid makten, ha medborgarna större frihet. Medborgare i en republik blir lätt otillfredställda, men medborgarnas självständighet tillåter mycket handel.

en: Democracy
sv: folkstyre

en: President
sv: president

en: ?female:President
sv: president

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption during Democracy, but citizens become very upset during wars.
sv: Vid folkstyre röstar medborgarna direkt i folkomröstningar. Folkstyre erbjuder högsta möjliga handel, men även högst möjlighet till otillfredställdhet. Det förekommer ingen korruption eller spill vid folkstyre, men medborgarna blir mycket upprörda under krig.

en: Anarchy is simply the absence of any recognizable government. Citizens are disorganized and unproductive, and will spend all income as quickly as possible, rather than paying taxes or conducting research.
    
    Anarchy offers slightly less corruption and waste than Despotism, but slightly more unhappiness.
sv: Regeringslöshet är helt enkelt avsaknaden av regim. Medborgare är oorganiserade och oföretagsamma, och gör sig av med all inkomst så fort som möjligt, i stället för att betala skatt och forska.
    
    Under regeringslöshet blir korruptionen och spillet något mindre än med envälde, men otillfredställdheten blir något större.

en: Under Despotism, you are the absolute ruler of your people.  Your control over your citizens is maintained largely by martial law.
    
    Despotism suffers the highest level of corruption and waste of all forms of government.
sv: Under envälde är du den fullkomliga makthavaren över ditt folk. Maktutövningen sker till största delen genom undantagstillstånd.
    
    Envälde är hårdast drabbat av korruption och spill av alla regeringsformer.

en: Under Monarchy, a king or queen serves as a hereditary figurehead for your government.
    
    Monarchy suffers the same small amount of corruption and waste that the Republic does.
sv: Vid monarki tjänar en kung eller drottning som ärftligt stadsöverhuvud.
    
    Monarki har samma låga nivå av korruption och spill som republik.

en: A Communist government is based on the ideal that all people are equal.  All goods are owned by the state, rather than by private citizens.  Communism gives a balance between military and commercial styles of government.
    
    Under Communism, corruption and waste does not vary by distance from the capital; all cities (including the capital) have a modest amount of corruption.
sv: En kommunistisk regering grundar sig på idealet att alla människor är jämlikar. Allt ägs av staten i stället för av enskilda medborgare. Kommunism innebär en avvägning mellan krigisk och ekonomisk regeringsform.
    
    Under kommunism varierar inte korruptionen beroende på avståndet till huvudstaden; alla städer (även huvudstaden) har en aning korruption.

en: Fundamentalism
sv: fundamentalism

en: High Priest
sv: överstepräst

en: High Priestess
sv: översteprästinna

en: Fundamentalism is a form of government organized around a central set of beliefs. The beliefs, usually religious in nature, form a rigid guideline for actions and reactions of both the rulers and the people.
    
    In a fundamentalist society, the people and the rulers are entirely devoted to their beliefs, and are usually willing to die to preserve them.
    
    Improvement that normally convert unhappy citizens to content citizens, produces `tithes' (gold) equivalent to the number of people they would convert, and require no maintenance.
sv: Fundamentalism är en regeringsform organiserad kring en uppsättning trosföreställningar, vanligtvis av religiös natur, formande en fast vägledning för handlinar och mothandlingar hos både ledarna och folket.
    
    I ett fundamentalistiskt samhälle är folket och ledarna helt hängivna sina trosföreställninar och ör vanligtvis beredda att dö för att bevara dem.
    
    Stadsförbättringar som vanligtvis gör otillfredställda medborgare nöjda, ge i stället offergåvor (guld) motsvarande antalet medborgare de skulle ha omvänt, och kräver inget underhåll.

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption or waste during Democracy, but citizens become very upset during wars.
    
    Because (happy) citizens of Democracy believe strongly in the government, their loyalty is unswerving.  Military units of Democratic civilizations cannot be bribed, and Democratic cities cannot be incited to revolt by enemy Diplomats and Spies.
sv: Vid folkstyre röstar medborgarna direkt i folkomröstningar. Folkstyre erbjuder högsta möjliga handel, men även högst möjlighet till otillfredställdhet. Det förekommer ingen korruption eller spill vid folkstyre, men medborgarna blir mycket upprörda under krig.
    De lyckliga medborgarna i ett folkstyre ha osvikligt förtroende för regeringen. Krigsenheter tillhörande folkstyrda regeringar kunna ej mutas, och fientliga budbärare och spioner kunna ej anstifta uppror i folkstyrda städer.

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption during Democracy, but citizens become very upset during wars.
    
    Because (happy) citizens of Democracy believe strongly in the government, their loyalty is unswerving.  Military units of Democratic civilizations cannot be bribed, and Democratic cities cannot be incited to revolt by enemy Diplomats and Spies.
sv: Vid folkstyre röstar medborgarna direkt i folkomröstningar. Folkstyre erbjuder högsta möjliga handel, men även högst möjlighet till otillfredställdhet. Det förekommer ingen korruption vid folkstyre, men medborgarna blir mycket upprörda under krig.
    De lyckliga medborgarna i ett folkstyre ha osvikligt förtroende för regeringen. Krigsenheter tillhörande folkstyrda regeringar kunna ej mutas, och fientliga budbärare och spioner kunna ej anstifta uppror i folkstyrda städer.

en: Advanced Flight
sv: avancerad flygteknik

en: Alphabet
sv: skrivtecken

en: Amphibious Warfare
sv: amfibiekrigföring

en: Astronomy
sv: astronomi

en: Atomic Theory
sv: atomteori

en: Automobile
sv: automobilen

en: Banking
sv: bankväsen

en: Bridge Building
sv: brobyggnad

en: Bronze Working
sv: bronsbearbetning

en: Ceremonial Burial
sv: gravskick

en: Chemistry
sv: kemi

en: Chivalry
sv: ridderskap

en: Code of Laws
sv: lagbok

en: Combined Arms
sv: sammansatta vapen

en: Combustion
sv: förbränning

en: Reduces the effect of Cathedrals.
sv: Minskar katedralers verkan.

en: Computers
sv: datorn

en: Conscription
sv: värnplikt

en: Construction
sv: byggnadskonst

en: Currency
sv: valuta

en: Electricity
sv: elektricitet

en: Improves the effect of Colosseums.
sv: Förbättrar amfiteatrars verkan.

en: Electronics
sv: elektronik

en: Engineering
sv: ingenjörsvetenskap

en: Environmentalism
sv: miljövård

en: Espionage
sv: spioneri

en: Explosives
sv: sprängämnen

en: Feudalism
sv: feodalism

en: Flight
sv: flygteknologi

en: Fusion Power
sv: fusionskraft

en: Genetic Engineering
sv: genmanipulering

en: Guerilla Warfare
sv: gerillakrigföring

en: Gunpowder
sv: krut

en: Horseback Riding
sv: rytteri

en: Industrialization
sv: industrialisering

en: Invention
sv: uppfinning

en: Iron Working
sv: järnbearbetning

en: Labor Union
sv: fackförening

en: Laser
sv: laser

en: Leadership
sv: ledarskap

en: Machine Tools
sv: verktygsmaskiner

en: Magnetism
sv: magnetism

en: Map Making
sv: kartmakeri

en: Masonry
sv: mureri

en: Mass Production
sv: masstillverkning

en: Mathematics
sv: matematik

en: Medicine
sv: medicin

en: Metallurgy
sv: metallurgi

en: Miniaturization
sv: miniatyrisering

en: Mobile Warfare
sv: rörlig krigföring

en: Monotheism
sv: engudadyrkan

en: Mysticism
sv: mysticism

en: Improves the effect of Temples.
sv: Förbättrar tempels verkan.

en: Navigation
sv: navigering

en: Nuclear Fission
sv: kärnklyvning

en: Nuclear Power
sv: kärnkraft

en: Gives sea units one extra move.
sv: Ger sjöenheter ett extra drag.

en: Philosophy
sv: filosofi

en: Great philosophers from all the world join your civilization: you get an immediate advance.
sv: Stora filosofer från hela världen ansluta sig till vår civilisation: vi få genast 1 framsteg.

en: Physics
sv: fysik

en: Plastics
sv: plast

en: Polytheism
sv: flergudadyrkan

en: Pottery
sv: lergods

en: Radio
sv: radio

en: Recycling
sv: återvinning

en: Refining
sv: raffinering

en: Refrigeration
sv: kylskåpet

en: Robotics
sv: robotteknik

en: Rocketry
sv: raketteknik

en: Sanitation
sv: renhållningsteknik

en: Seafaring
sv: sjöfart

en: Space Flight
sv: rymdfart

en: Stealth
sv: smygteknik

en: Steam Engine
sv: ångmaskinen

en: Steel
sv: stål

en: Superconductors
sv: supraledare

en: Tactics
sv: taktik

en: The Corporation
sv: företaget

en: The Republic
sv: republiken

en: The Wheel
sv: hjulet

en: Theology
sv: teologi

en: Improves the effect of Cathedrals.
sv: Förbättrar katedralers verkan.

en: Theory of Gravity
sv: gravitationsteori

en: Warrior Code
sv: krigarkod

en: Writing
sv: skrift

en: Religion
sv: religion

en: Any terrain type (except Ocean) may have a River on it.  A River adds 1 trade to the resources produced by that tile.  It also increases a tile's defense factor by 50%.  Finally, land units may move along a River (but not diagonally); movement along a River costs only 1/3 of a movement point.
    
    Roads and railroads can only be built on River squares if your civilization has learned Bridge Building technology.
sv: Varje landskapsslag (utom hav) kan ha flod på sig. En flod lägger 1 handel till tillgångarna som utvinns på den rutan. Den ökar även rutans försvarsfaktor med 50%. Slutligen kunna landenheter följa floder (dock ej diagonalt); förflyttningar längs floder kosta bara 1/3 drag.
    
    Vägar och järnvägar kunna endast byggas på rutor med flod av civilisationer som lärt sig teknologin brobyggnad

en: Glacier
sv: Landis

en: Glaciers are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
sv: Landisar finns bara på de mest nordliga och sydliga delarna av jorden. De äro mycket kalla och därför svåra att arbeta med.

en: Desert
sv: Öken

en: Deserts are regions of extreme dryness, making agriculture and trade very difficult.
sv: Öknar är områden med extrem torka, som gör jordbruk och handel mycket besvärligt.

en: Forest
sv: Skog

en: Forests are densely wooded, making agriculture somewhat problematic.
sv: Skogar är tätbevuxna med träd, vilket gör jordbruk något besvärligt.

en: Grassland
sv: Ängsmark

en: Grasslands afford exceptional agricultural opportunities.
sv: Ängsmark erbjuder utomordentliga möjligheter till jordbruk.

en: Hills
sv: Kullar

en: In addition to being amenable to agriculture, Hills are frequently rich in resources.
sv: Förutom att vara tillgängliga för jordbruk, är kullar ofta rika på tillgångar.

en: Jungle
sv: Djungel

en: Jungles are densely overgrown, making agriculture somewhat problematic.
sv: Djungel är kraftigt övervuxen, vilket gör jordbruk något besvärligt.

en: Mountains
sv: Berg

en: Mountains are regions of extreme altitude, making agriculture and trade very difficult.
sv: Berg är områden med oerhörda höjder, vilket gör jordbruk och handel mycket besvärligt.

en: Ocean
sv: Hav

en: Oceans cover much of the world, and only sea units (Triremes and other boats) can travel on them.
    
    Ocean squares can never be polluted or subjected to fallout.
sv: Hav täcker mycket av jorden, och endast sjöenheter (Triremer och andra skepp) kunna färdas på dem.
    
    Havsrutor kunna aldrig bli förorenade eller drabbade av nedfall.

en: Plains
sv: Slättland

en: Plains are very broad, sparse regions, which makes trade slightly inconvenient.
sv: Slätter är mycket stora, glesa områden, vilket gör handel en aning olägligt.

en: Swamp
sv: Sumpmark

en: Swamps suffer from an over-abundance of water, making agriculture somewhat problematic.
sv: Sumpmark har överflöd av vatten, vilket gör jordbruk något besvärligt.

en: Tundra are broad, cold regions, fit for some agriculture and little else.
sv: Tundra utgörs av stora, kalla områden, lämpliga för lite jordbruk och lite lite annat.

en: Ivory
sv: Elfenben

en: Oil
sv: Olja

en: Oasis
sv: Oas

en: Pheasant
sv: Fasan

en: Silk
sv: Silke

en: Coal
sv: Kol

en: Wine
sv: Vin

en: Gems
sv: Ädelstenar

en: Fruit
sv: Frukt

en: Iron
sv: Järn

en: Fish
sv: Fisk

en: Whales
sv: Val

en: Buffalo
sv: Buffel

en: Wheat
sv: Vete

en: Peat
sv: Torv

en: Spice
sv: Kryddor

en: ?animals:Game
sv: ?animals:Vilt

en: Furs
sv: Pälsar

en: Arctic
sv: Arktis

en: Arctic squares are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
sv: Arktiska rutor finns bara på de allra nordligasete och sydligaste (Antarktis) delarna av jorden. De äro mycket kalla och därför svåra att arbeta med.

en: Horses
sv: Häst

en: Seals
sv: Säl

en: green
sv: oerfaren

en: hardened
sv: härdad

en: elite
sv: elit

en: Helicopter
sv: helikopter

en: Settlers
sv: bosättare

en: Settlers are one of the key units in the game.  They can be used to found new cities, irrigate land, build roads, railroads, fortresses and mines, and clean up pollution and nuclear fallout.  Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Settler can die if its supporting city runs out of food.
    
    Settlers and Engineers may work together to decrease the amount of time required for long projects.  If two or more Settlers and/or Engineers are both working on the same task in the same square, their efforts will be added together each turn until the task is finished.  Be careful not to dedicate too many workers to one task, though; excess effort can be wasted, and a group of Settlers and/or Engineers is highly vulnerable to enemy attacks.
sv: Bosättaren är en av nyckelenheterna i spelet. Den kan användas för att grunda nya städer, anlägga bevattning, bygga vägar, järnvägar, fästningar, flygbaser och gruvor samt rensa utsläpp och radioaktivt nedfall. Det går åt både mat och sköldar i underhåll för bosättare, och en bosättare kan gå under om dess hemstad får slut på mat.
    
    Flera bosättare och ingenjörer kunna arbeta tillsammans för att minska tidsåtgången för tidskrävande projekt. Om två eller fler bosättare och/eller ingejörer arbeta med samma uppgift i samma ruta, läggs deras ansträngingar samman varje omgång tills uppgiften är slutförd. Var dock försiktig med att tilldela för många arbetare till en uppgift; överflödigt arbete kan gå förlorat. Dessutom är grupper av bosättarenheter mycket sårbara för fientilga angrepp.

en: Workers are one of the key units in the game.  They can be used to irrigate land, build roads, railroads, fortresses, airbases and mines, and clean up pollution and nuclear fallout. 
    
    Settlers, Workers and Engineers may work together to decrease the amount of time required for long projects.  If two or more Workers and/or Engineers are both working on the same task in the same square, their efforts will be added together each turn until the task is finished.  Be careful not to dedicate too many workers to one task, though; excess effort can be wasted, and a group of Workers, Settlers and/or Engineers is highly vulnerable to enemy attacks.
sv: Arbetaren är en av nyckelenheterna i spelet. Den kan användas för att grunda nya städer, anlägga bevattning, bygga vägar, järnvägar, fästningar, flygbaser och gruvor och rensa utsläpp och radioaktivt nedfall. Det går åt både mat och sköldar i underhåll för bosättare, och en bosättare kan gå under om dess hemstad får slut på mat.
    
    Bosättare och ingenjörer kunna arbeta tillsammans för att minska tidsåtgången för långvariga projekt. Om två eller fler bosättare och/eller ingejörer arbeta med samma uppgift i samma ruta, läggs deras ansträngingar samman varje omgång tills uppgiften är slutförd. Var dock försiktig med att tilldela för många arbetare till en uppgift; överflödigt arbete kan gå förlorat. Dessutom är grupper av bosättarenheter mycket sårbara för fientilga angrepp.

en: Engineers
sv: ingenjörer

en: Engineers are similar to Workers, but they work twice as fast and move twice as fast.  Engineers may also perform major terrain transformations (for example, converting Tundra into Desert) which are beyond the capabilities of Workers.
    
    TIP 1:  Upgrade Workers to Engineers when possible, as Engineers require the same resources as ordinary Workers.
    
    TIP 2:  If you manage to build Leonardo's Workshop, research Explosives before the Workshop becomes obsolete.  This way, your Workers units will be upgraded for free.
sv: Ingenjörer likna bosättare men de arbeta och förflytta sig dubbelt så fort. Ingenjörer kunna även utföra större landskapsförändringar (till exempel omvandling av tundra till öken) vilket är utöver bosättarnas förmåga.
    
    HÄNVISNING 1:  Ersätt bosättare med ingenjörer vid tillfälle eftersom ingenjörer förbrukar lika mycket tillgångar som bosättare men arbetar mycket bättre.
    
    HÄNVISNING 2:  Om man lyckas färdigställa Leonardos verkstad försöker man forska fram sprängämnen innan Leonardos verkstad blir föråldrad. På så sätt ersätts ens bosättare utan kostnad.

en: Warriors
sv: krigare

en: This unit may be built from the start of the game.  It is the weakest unit.
sv: Denna enhet kan byggas från spelets början. Det är den svagaste enheten.

en: Phalanx
sv: falanx

en: Archers
sv: bågskyttar

en: Legion
sv: legion

en: Pikemen
sv: spjutbärare

en: Musketeers
sv: musketerare

en: Partisan
sv: gerilla

en: A number of Partisans are granted free when an enemy conquers your city, but only under these conditions:
    
     - Guerilla Warfare must be known by at least 1 player.
    
     - You must be the player who originally built the city.
    
     - You must know about Communism and Gunpowder.
    
     - You must run either a Democracy or a Communist government.
sv: Man får ett antal partisaner utan kostnad när man förlorar en stad till fienden, men bara enligt dessa villkor:
    
     - Gerillakrigföring måste vara känt av minst 1 spelare.
    
     - Man måste vara den spelare som ursprungligen grundade staden.
    
     - Man måste känna till kommunism och krut.
    
     - Man måste ha folkstyre eller kommunism som regeringsform.

en: Alpine Troops
sv: bergstrupper

en: Riflemen
sv: infanteri

en: Marines
sv: marinsoldater

en: Paratroopers
sv: fallskärmstrupper

en: Mech. Inf.
sv: mekaniserat infanteri

en: Mechanized Infantry; this unit has the strongest defence strength of any land unit, but is only available near the end of the technology tree.
sv: Mekaniserat infanteri; denna enhet har starkast försvarsförmåga av alla landenheter, men är endast tillgänglig nära slutet av teknologiträdet.

en: Horsemen
sv: ryttare

en: Chariot
sv: stridsvagn

en: Knights
sv: riddare

en: Dragoons
sv: dragoner

en: Cavalry
sv: kavalleri

en: Armor
sv: pansarvagn

en: Catapult
sv: katapult

en: Cannon
sv: kanon

en: Artillery
sv: artilleri

en: Howitzer
sv: haubits

en: Fighter
sv: stridsflygplan

en: Bomber
sv: bombflygplan

en: The Helicopter is a very powerful unit, as it can both fly and conquer cities.  Care must be exercised, because Helicopters lose a small amount of health for every turn not spent in a city, unless you have the United Nations wonder.
sv: Helikoptern är en mycket kraftfull enhet, då den både kan flyga och erövra städer. Omsorg måste utövas, for helikoptrar förlorar en liten mängd hälsa för varje omgång som ej tillbringas in en stad, om man inte har underverket Förenta Nationerna.

en: Stealth Fighter
sv: smygstridsflygplan

en: An improved Fighter, with improved attack and a higher movement radius.
sv: Ett förbättrat stridsflygplan, med förbättrad angreppsstyrka och högre rörlighet.

en: Stealth Bomber
sv: smygbombplan

en: An improved Bomber, with improved attack and a higher movement radius.
sv: Ett förbättrat bombflygplan, med bättre angreppsstyrka och högre rörlighet.

en: Trireme
sv: trirem

en: Caravel
sv: karavell

en: Galleon
sv: galeon

en: Frigate
sv: fregatt

en: Ironclad
sv: pansarfartyg

en: Destroyer
sv: jagare

en: TIP:  A very fast unit, which is very useful for hunting down enemy Transports.
sv: HÄNVISNING: En mycket snabb enhet, som är mycket användbar för att jaga och sänka fiendens fraktskepp.

en: Cruiser
sv: kryssare

en: AEGIS Cruiser
sv: Aegiskryssare

en: Battleship
sv: slagskepp

en: Submarine
sv: ubåt

en: Submarines have a very high strategic value, but have a weak defence.
sv: Ubåtar ha mycket högt strategiskt värde, men svagt försvar.

en: Carrier
sv: hangarfartyg

en: TIP:  Guard Carriers with a handful of fast-moving ships and a battleship, as losing a fully-equipped Carrier is VERY painful and expensive.
sv: HÄNVISNING: Beskydda hangarfartyg med en handfull snabbrörliga skepp och ett slagskepp eftersom det är MYCKET plågsamt och dyrt att förlora ett fullt utrustat hangarfartyg.

en: Transport
sv: fraktskepp

en: Cruise Missile
sv: kryssningsmissil

en: TIP:  A handful of these can successfully keep the waters around your treasured homeland free of enemy ships.
sv: HÄNVISNING: En handfull av dessa kunna med framgång hålla vattnen kring ens dyrbara hemland fritt från fientliga skepp.

en: Nuclear
sv: kärnvapen

en: You can build Nuclear units when you have the required advance, and the Manhattan Project wonder has been built by any player.
    
    On impact, the blast will destroy any unit in a 3x3-square area, including friendly units.  When striking a city, the city size is halved, and the surrounding squares are subject to nuclear fallout.
    
    TIP 1:  Nuking the ocean will not generate fallout, and is a most effective (but expensive!!) way of getting rid of enemy ships.
    
    TIP 2:  You may be involved in a situation where you've invaded an enemy country en masse, but the enemy cities are too strong. Before using a Nuclear unit, assemble a gang of Settlers and/or Engineers next to the city and have them ready to fix the fallout on the same turn it occurs!  This minimizes the chance of nuclear winter.  Eco-friendly nukes!
sv: Man kan bygga kärnvapenenheter när man har det erforderliga framsteget, och underverket Manhattanprojektet har färdigställts an någon spelare.
    
    Vid nedslag förintar explosionen alla enheter i ett 3*3 rutor stort område. Vid angrepp mot en stad halveras storleken och omkringliggande rutor drabbas av radioaktivt nedfall.
    
    HÄNVISNING 1: Att atombomba hav ger inget radioatktivt nedfall och är det verkningsfullaste (men dyra) sättet att sänka fientliga skepp.
    
    HÄNVISNING 2: I ett läge där man har fått starkt fäste i en fiendes land, men inte kan inta städerna, samlar man i förväg några ingenjörer intill staden så att de äro redo att börja rensa det radioaktiva nedfallet i samma omgång som det sprids. Då minskar man sannolikheten för atomvinter betydligt. Miljövänliga kärnvapen!

en: Diplomat
sv: budbärare

en: - A Diplomat can establish embassies with other civilizations by moving into another player's city.
    
    - Diplomats can also try to sabotage enemy production, or steal an advance from an enemy city.  (An advance can only be stolen once per city).
    
    - A Diplomat can also bribe an enemy unit, if that unit is the only unit on its square.
    
    - Diplomats can even start a revolution in an enemy city and turn it into your own, if you have the money!
    
    - In some game strategies, hordes of Diplomats can be used to wreak havoc on the enemy.  Little wonder that Diplomats are often viewed with suspicion and fear!
sv: - En budbärare kan inrätta beskickningar hos andra civilisationer genom att besöka en annan spelares stad.
    
    - En budbärare kan även försöka förstöra fiendens tillverkning, eller stjäla teknologier från fientliga städer. (Endast 1 teknologi kan stjälas från varje stad).
    
    - En budbärare kan även muta en fientlig enhet om det är den enda enheten på sin ruta.
    
    - En budbärare kan till och med anstifta ett uppror i en fientlig stad och omvända den till sin civilisation om man har tillräckligt med pengar!
    
    - I vissa spelstrategier användas horder av budbärare för att ställa till det för fienden. Inget under att budbärare ofta ses med misstänksamhet och fruktan!

en: Spy
sv: spion

en: A Spy is a full time professional and as such is much more skilled in the arts of espionage than her Diplomat predecessor.
    
    The most inoffensive skills in a Spy's repertoire are her ability to investigate cities - revealing detailed information, and the establishment of embassies.  However, if your Spy has gained herself a reputation for clandestine behaviour she will be executed if she tries to establish an embassy.
    
    She can also be used to: poison the water supply of an enemy city (reducing the population); steal specific technology; and sabotage predetermined city targets (note: sabotaging improvements in a capital or sabotaging City Walls increases the risks of capture). A Spy can also infiltrate a city and ferment a revolt.
    
    A Spy can also be of aid on the battlefield - sabotaging enemy units as well as bribing them to change allegiance.
sv: En spion är en heltidsanställd yrkesmänniska och som sådan mycket skickligare på spioneri än sin föregångare, budbäraren.
    
    Spionens fredligaste funktion är att undersöka städer för utförliga upplysningar, samt att inrätta beskickningar. Men om ens spion ha fått dåligt rykte, blir den avrättad om den försöker inrätta en beskickning.
    
    Spionen kan även användas för att förgifta vattenförsörjningen för en fientlig stad (vilket minskar befolkningen); stjäla särskilda teknologier; förstöra förutbestämda mål i fientliga städer (anmärkning: att förstöra stadsförbättringar i en huvudstad eller att förstöra stadsmurar ökar risken för tillfångatagande). En spion kan även infiltrera en stad och anstifta uppror.
    
    En spion kan även hjälpa till på slagfältet - förstöra fientliga enheter såväl som muta dem till att byta sida.

en: Caravan
sv: karavan

en: Every Caravan that is used to build a wonder will add 50 shields towards the production of the wonder.
    
    TIP:  You can stockpile a stack of Caravans in advance and bring them all into a city where you have started to build a wonder, and finish it in only one turn!
sv: Varje karavan som används för att bygga ett underverk bidrager med 50 sköldar till bygget.
    
    HÄNVISNING: Man kan stapla en hög med karavaner i förväg och ta in alla i en stad när man har börjat bygga ett underverk, och färdigställa det på bara en omgång!

en: Freight
sv: godsvagn

en: The Freight unit replaces the Caravan, and moves at twice the speed.
sv: Godsvagnen ersätter karavanen och rör sig dubbelt så fort.

en: Explorer
sv: upptäcktsresande

en: Explorers are very useful for mapping unknown territory.
sv: Upptäcktsresanden är mycket användbara för att kartlägga okända områden.

en: This is you. If you lose this unit, you lose the game. So don't.
sv: Detta är du. Besegras denna enhet förlorar du spelet. Försök undvika det.

en: Barbarian Leader
sv: barbarhövding

en: When barbarian leader is killed on a tile without any defending units, the 100 gold ransom is paid, but only to land units and helicopters.
sv: När en barbarhövding dödas på en ruta utan försvarande enheter, betalas 100 guld ut i lösen, men endast till landenheter och helikoptrar.

en: The AWACS (Airborne Warning and Control System) is an airplane with an advanced radar that can determine the location of enemy units over a wide area.
sv: AWACS (Airborne Warning and Control System, luftburet varnings- och kontrollsystem) är ett flygplansslag med radar som kan fastställa fientliga enheters lägen inom ett stort område.

en: Settlers are one of the key units in the game.  They can be used to found new cities, irrigate land, build roads, railroads, fortresses, airbases and mines, and clean up pollution and nuclear fallout.  Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Settler can die if its supporting city runs out of food.
    
    Settlers and Engineers may work together to decrease the amount of time required for long projects.  If two or more Settlers and/or Engineers are both working on the same task in the same square, their efforts will be added together each turn until the task is finished.  Be careful not to dedicate too many workers to one task, though; excess effort can be wasted, and a group of Settlers and/or Engineers is highly vulnerable to enemy attacks.
sv: Bosättaren är en av nyckelenheterna i spelet. Den kan användas för att grunda nya städer, bygga bevattningsanläggningar vägar, järnvägar, fästningar, flygbaser och gruvor och rensa utsläpp och radioaktivt nedfall. Underhåll för bosättare kostar både mat och sköldar, och en bosättare kan dö om dess underhållsbetalande stad får slut på mat.
    
    Bosättare och ingenjörer kunna arbeta tillsammans för att minska tidsåtgången för långvariga projekt. Om två eller fler bosättare och/eller ingejörer arbeta med samma uppgift i samma ruta, läggs deras ansträngingar samman varje omgång tills uppgiften är slutförd. Var dock försiktig med att tilldela för många arbetare till en uppgift; överflödigt arbete kan förslösas, och en grupp bosättarenheter är mycket sårbar för fientilga angrepp.

en: Engineers are similar to Settlers, but they work twice as fast and move twice as fast.  Engineers may also perform major terrain transformations (for example, converting Tundra into Desert) which are beyond the capabilities of Settlers.
    
    TIP 1:  Upgrade Settlers to Engineers when possible, as Engineers require the same resources as ordinary Settlers.
    
    TIP 2:  If you manage to build Leonardo's Workshop, research Explosives before the Workshop becomes obsolete.  This way, your Settler units will be upgraded for free.
sv: Ingenjörer likna bosättare men de arbeta och förflytta sig dubbelt så fort. Ingenjörer kunna även utföra större landskapsförändringar (till exempel omvandling av tundra till öken) vilket är utöver bosättarnas förmåga.
    
    HÄNVISNING 1:  Ersätt bosättare med ingenjörer vid tillfälle eftersom ingenjörer förbrukar lika mycket tillgångar som bosättare men arbetar mycket bättre.
    
    HÄNVISNING 2:  Om man lyckas färdigställa Leonardos verkstad försöker man forska fram sprängämnen innan Leonardos verkstad blir föråldrad. På så sätt ersätts ens bosättare utan kostnad.

en: Fanatics
sv: fanatiker

en: Fundamentalist nations can maintain Fanatic units without having to pay any shields for upkeep.
sv: Fundamentalistiska nationer slipper betala underhåll för fanatiker.

en: Elephants
sv: elefanter

en: Crusaders
sv: korsfarare

en: Settlers are one of the key units in the game.  They can be used to found new cities, irrigate land, build roads, railroads, fortresses and mines, and clean up pollution and nuclear fallout.  Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Settler can die if its supporting city runs out of food.
    
    Settlers may work together to decrease the amount of time required for long projects.  If two or more Settlers are both working on the same task in the same square, their efforts will be added together each turn until the task is finished.  Be careful not to dedicate too many workers to one task, though; excess effort can be wasted, and a group of Settlers is highly vulnerable to enemy attacks.
sv: Bosättaren är en av nyckelenheterna i spelet. Den kan användas för att grunda nya städer, bygga bevattningsanläggningar och vägar, järnvägar, fästningar, flygbaser och gruvor och rensa utsläpp och radioaktivt nedfall. Underhåll för bosättare kostar både mat och sköldar, och en bosättare kan dö om dess underhållsbetalande stad får slut på mat.
    
    Bosättare och ingenjörer kunna arbeta tillsammans för att minska tidsåtgången för långvariga projekt. Om två eller fler bosättare och/eller ingejörer arbetar med samma uppgift i samma ruta, läggs deras ansträngingar samman varje omgång tills uppgiften är slutförd. Var dock försiktig med att utse för många arbetare till en uppgift; överflödigt arbete kan förslösas, och en grupp bosättare, ingenjörer är mycket sårbar för fientilga angrepp.

en: Militia
sv: soldat

en: Sail
sv: segelbåt

en: You can build Nuclear units when you have the required advance, and the Manhattan Project wonder has been built by any player.
    
    On impact, the blast will destroy any unit in a 3x3-square area, including friendly units.  When striking a city, the city size is halved, and the surrounding squares are subject to nuclear fallout.
    
    TIP 1:  Nuking the ocean will not generate fallout, and is a most effective (but expensive!!) way of getting rid of enemy ships.
    
    TIP 2:  You may be involved in a situation where you've invaded an enemy country en masse, but the enemy cities are too strong. Before using a Nuclear unit, assemble a gang of Settlers next to the city and have them ready to fix the fallout on the same turn it occurs!  This minimizes the chance of nuclear winter.  Eco-friendly nukes!
sv: Man kan bygga kärnvapenenheter när man har det erforderliga framsteget, och underverket Manhattanprojektet har färdigställts an någon spelare.
    
    Vid anslag förintar explosionen alla enheter i ett 3*3 rutor stort område. Vid angrepp mot en stad halveras storleken och omkringliggande rutor drabbas av radioaktivt nedfall.
    
    HÄNVISNING 1: Att atombomba hav ger inget radioatktivt nedfall och är det verkningsfullaste (men dyra) sättet att sänka fientliga skepp.
    
    HÄNVISNING 2: I ett läge där man har fått starkt fäste i en fiendes land men inte kan inta städerna, samlar man i förväg några ingenjörer intill staden så att de äro redo att börja rensa det radioaktiva nedfallet i samma omgång som det sprids. Då minskar man sannolikheten för atomvinter betydligt. Miljövänliga kärnvapen!

en: When barbarian leader is killed on a tile without any defending units, the 100 gold ransom is paid, but only to land units.
sv: När en barbarhövding dödas på en ruta utan försvarande enheter, betalas 100 guld ut i lösen, men endast till landenheter och helikoptrar.

en: Australian Aboriginal
sv: aboriginer

en: ?plural:Aborigines
sv: ?plural:aboriginerna

en: Australian Aborigines is a collective term for the original inhabitants of the Australian continent. Aborigines from different parts of Australia refer to themselves with different names, including Koori, Yamaji, Nunga, and Murri.
sv: Australiska aboriginer är den gemensamma termen för Australiens ursprungsbefolkning. Aboriginer från olika delar av kontinenten kallar sig själva vid olika namn: t.ex. Koori, Yamaji, Nunga och Murri.

en: Afghani
sv: afghan

en: ?plural:Afghanis
sv: ?plural:afghanerna

en: Afghanistan, often called the crossroads of Central Asia, has had a very turbulent history. Through the ages, the country has been occupied by many forces including the Persian Empire, Genghis Khan and Alexander the Great. The Afghanistan nation-state as it is known today came into existence in 1746 when Ahmad Shah founded the Durrani Empire.
sv: "Afganistan är den persiska, nu allmänt antagna, benämningen på afganernas land, 29°--36° n. br. och 78°--91° ö. lgd. Genom läge, historia och språk bildar detta högland öfvergången mellan Indien och vestra Asien och gränsar i ö. till Pendsjab, i s. till Belutsjistan. i v. till persiska Korasan, i n. till Turkistan. Längs norra gränsen framstryker Hindu-kuhs väldiga bergskedja med toppar af ända till 20,000 fots höjd."
    
    Ur Nordisk familjebok "1800-talsutgåvan"

en: Emir
sv: emir

en: General Secretary
sv: generalsekreterare

en: Mullah
sv: mulla

en: Prime Minister
sv: premiärminister

en: Algerian
sv: algerier

en: ?plural:Algerians
sv: ?plural:algerierna

en: Algeria is an Arabic nation in North Africa. It is historically inhabited by the Berber people.
sv: Algeriet är en Arabisk nation i Nordafrika, historiskt bebodd av berberfolket.

en: American
sv: amerikan

en: ?plural:Americans
sv: ?plural:amerikanerna

en: Formally named the United States of America.  Independent from Great Britain after a revolution in 1776-1783AD.
sv: Statsbildningen heter Amerikas Förenta Stater. Självständigt från Storbritannien efter en revolution 1776 - 1783.

en: Speaker
sv: talare

en: Reverend
sv: pastor

en: Antarctican
sv: antarktiker

en: ?plural:Antarcticans
sv: ?plural:antarktikerna

en: Independent South Pole, land of penguins.
sv: Självständiga Sydpolen, pingvinernas paradis.

en: Arab
sv: arab

en: ?plural:Arabs
sv: ?plural:araberna

en: The Arab/Islamic civilization of 622AD-1495AD.
sv: Den arabisk-muslimska civilisationen under åren 622 - 1495 f.Kr..

en: Caliph
sv: kalif

en: Aramean
sv: araméer

en: ?plural:Arameans
sv: ?plural:araméerna

en: According to legend, the Aramean people are the descendants of Aram, the grandson of Noah.
sv: Araméerna är enligt sagan ättlingarna till Aram, Noaks barnbarn.

en: Armenian
sv: armenier

en: ?plural:Armenians
sv: ?plural:armenierna

en: According to legend, the Armenian people are the descendants of Haik - the great-great-grandson of Noah. The modern Republic of Armenia gained independence from Soviet in 1991 AD
sv: Armenierna är enligt sagan ättlingarna till Haik, Noaks barnbarnsbarn. Dagens armenska republik blev självständig från Sovietunionen 1991.

en: Assyrian
sv: assyrier

en: ?plural:Assyrians
sv: ?plural:assyrierna

en: Assyria was an empire in northern Mesopotamia, named after its capital Ashur.
sv: Assyrien var ett forntida storvälde i norra Mesopotamien, namngett efter dess huvudstad Ashur.

en: Malka
sv: malka

en: Malikta
sv: malikta

en: Argentine
sv: argentinare

en: ?plural:Argentines
sv: ?plural:argentinarna

note: TRANS: The fourth letter in "Peron" should be TRANS: U+00F3 LATIN SMALL LETTER O WITH ACUTE if available in TRANS: your charset.  In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 243.
en: Argentina is located on the south-eastern coast of South America. Since independence from Spain in 1816, it has been plagued by several internal and external conflicts. In the decades after World War II, the country's politics was dominated by Juan Peron and his charismatic wife Eva "Evita" Peron.
sv: Argentina ligger vid Sydamerikas sydöstkust. Landet har plågats av interna och externa konflikter sedan självständigheten från Spanien 1816. Under ett antal årtionden efter andra världskriget, dominerades Argentinas politik av Juan Perón och hans karismatiska hustru Eva "Evita" Perón.

en: Australian
sv: australier

en: ?plural:Australians
sv: ?plural:australierna

en: Austrian
sv: österrikare

en: ?plural:Austrians
sv: ?plural:österrikarna

en: Austria means Eastern Realm, given its position as the far east territory of the medieval Holy Roman Empire.
sv: Österrike fick sitt namn som den östligaste provinsen i det medeltida romarriket.

en: Aztec
sv: aztek

en: ?plural:Aztecs
sv: ?plural:aztekerna

en: The Azteca, a Nahuatl speaking people from the Sonoran desert, seized control of the Toltec-derived civilizations of Central Mexico during the 15th century AD, reviving the practice of human sacrifice.  They were conquered by the Spanish under Cortez in 1524.
sv: Aztekerna var ett nahuatl-talande folk som invandrade norrifrån, från Sonoranöknen till nuvarande Mexiko. Deras närvaro i området sammanföll med undergången av toltekerfolkets rike på 1100-talet. Aztekerna tog snart makten och grundade 1345 staden Tenochtitlán som kom att bli deras huvudstad. Deras rike erövrades av spanjorerna under Cortez år 1524.

note: TRANS: Tlatoani = Speaker
en: Tlatoani
sv: tlatoani

note: TRANS: Huey Tlatoani = Great Speaker
en: Huey Tlatoani
sv: huey tlatoani

en: Babylonian
sv: babylonier

en: ?plural:Babylonians
sv: ?plural:babylonierna

en: Babylon was the dominant city of Mesopotamia from the 18th to 7th centuries BC under a succession of peoples including Amorites, Kassites, Assyrians, and Chaldeans.
sv: Babylon var den härskande staden i Mesopotamien från 1800- till 700-talen f. kr. under en följd av folkstammar som till exempel Amoriter, Kassiter, Assyrier och Kaldeaner.

note: TRANS: Lugal = Great Man
en: Lugal
sv: lugal

en: ?plural:Barbarians
sv: ?plural:barbarerna

en: Since the dawn of civilization, barbarians have been a threat to cultured peoples everywhere.
sv: Barbarer har i årtusenden varit en plåga för civiliserade folk överallt.

en: Bavarian
sv: bajrare

en: ?plural:Bavarians
sv: ?plural:bajrarna

en: Bavaria, before national unification in 1870AD, was one of the largest of the German kingdoms.
sv: "Bajern söder om Donau hörde under den romerska kejsaretiden till provinserna Rhætia (Vindelicia) och Noricum samt beboddes af de keltiske bojerna, hvilka äfven innehade en del af landet norr om floden. I början af 500-talet invandrade der bajuvarierna, som sannolikt utgjorde ett förbund af flere germanska folk (heruler, rugier, turcilinger, skyrer)."
    
    Ur Nordisk familjebok "1800-talsutgåvan"

en: Belgian
sv: belgare

en: ?plural:Belgians
sv: ?plural:belgarna

en: Belgium gained independance from the Dutch Kingdom in 1830. Belgium is mainly characterized by its movement from a unified state to a federal one. This is the result of the Flemish and the Walloon's nationalist (almost) peaceful fights.
sv: Belgien blev självständigt från Nederländerna 1830 och karaktäriseras av decentralisering och federalisering av staten. Detta är en effekt av Flamländarnas och Vallonernas (i stort sett) fredliga kamp.

en: Bengali
sv: bengaler

en: ?plural:Bengalis
sv: ?plural:bengalerna

en: Nabob
sv: nawab

en: Major
sv: major

en: Boer
sv: boer

en: ?plural:Boers
sv: ?plural:boerna

en: The Boers were Dutch settlers in British-controlled South Africa from 1650AD.  They briefly controlled two republics, the Transvaal and the Orange Free State, before being defeated by the British in the war of 1899-1902.
sv: Boerna var nederländska bosättare i Sydafrika från år 1650. De styrde kortvarigt 2 republiker, Transvaal och Oranjefristaten, innan de besegrades av Britterna i Boerkriget 1899 - 1902.

en: ?plural:Bosnians
sv: ?plural:bosnierna

note: TRANS: Ban = Duke
en: Ban
sv: ban

en: Brazilian
sv: brasilian

en: ?plural:Brazilians
sv: ?plural:brasilianerna

en: Brazil was founded as a colony of Portugal but became independent in 1822AD. It is the only country in the New World that has been the seat of a monarchy.
sv: Brasilen grundades som en portugisisk koloni men blev självständigt år 1822 och är det enda land i den nya världen som har varit säte för en monarki.

en: Dictatrix
sv: härskarinna

en: Imperator
sv: kejsare

en: Imperatrix
sv: kejsarinna

en: Chairman
sv: ordförande

en: Chairperson
sv: ordförande

en: Director-President
sv: direktörpresident

en: British
sv: britt

en: ?plural:Britons
sv: ?plural:britterna

en: Bulgarian
sv: bulgar

en: ?plural:Bulgarians
sv: ?plural:bulgarerna

en: Tzar
sv: tsar

en: Tzaritza
sv: tsarinna

en: Drugariat
sv: drugariat

en: Patriarch
sv: patriark

en: Sveta Maika
sv: sveta maika

en: Burmese
sv: burmes

en: ?plural:Burmese
sv: ?plural:burmesarna

en: The Union of Burma (officially "Myanmar") is the largest country in mainland Southeast Asia.
sv: Burma - officiellt benämnt "Myanmar" - är Sydostasiens största land.

en: Bohmugyi
sv: bohmugyi

en: Saya
sv: saya

en: Sayama
sv: sayama

en: Byzantine
sv: bysantiner

en: ?plural:Byzantines
sv: ?plural:bysantinerna

en: At the time of the decline of the old Roman empire, the Emperor Constantine moved the empire's capital to Byzantium and formed a new empire mostly known as the Eastern Roman empire or the Byzantine empire. This empire lasted until 1453 when its capital fell to the Ottomans. At the time of Justinian I, the Byzanines controlled nearly all of Middle East, nothern Africa, Italy and parts of Spain.
sv: Vid tiden av den gamla Romarrikets nedgång, beslutade kejsar Konstantin att år 325 flytta rikets huvudstad till Bysans och grundlade vad som brukar benämnas Bysantiska riket. Detta rike kom att vara till 1453 då det föll för de Osmanska Turkarna. Under kejsar Justinianus I:s tid härskade bysanterna över så gott som hela Mellanöstern, Nordafrika, Italien och delar av Spanien.

en: Matriarch
sv: matriark

note: TRANS: Basileus = Monarch
en: Basileus
sv: konung

en: Canadian
sv: kanadensare

en: ?plural:Canadians
sv: ?plural:kanadensarna

en: Canada is the geographically northernmost country in world: The Magnetic North Pole currently lies on Canadian territory.
sv: Kanada är det geografiskt mest nordligt belägna landet i världen: Den magnetiska nordpolen ligger f n på kanadensiskt territorium.

en: Carthaginian
sv: kartager

en: ?plural:Carthaginians
sv: ?plural:kartagerna

en: The Carthaginians, descendants of Phoenician traders, ran a naval empire in the Mediterranean from the 5th to 2nd centuries BC. Carthage was destroyed by Rome in 146BC.
sv: Kartagerna var ättlingar till Feniciska köpmän som hade ett sjövälde i Medelhavet från 400- till 100-talet f. kr.. Deras huvudstad Kartago brändes av Romarna år 146 f. kr..

en: Catalan
sv: katalan

en: ?plural:Catalans
sv: ?plural:katalanerna

en: Catalunya (aka Catalonia in English) is the north-eastern-most coastal region of Spain near the southern foot of the Pyrenees.
sv: Katalonien är ett område i nordöstra Spanien, vid foten av Pyrenéerna.

en: Primer Ministre
sv: premiärminister

en: Primera Ministre
sv: premiärminister

en: Dictador
sv: diktator

en: Dictadora
sv: diktatorska

note: TRANS: Rei/Reina = King/Queen
en: Rei
sv: konung

en: Reina
sv: drottning

note: TRANS: Arquebisbe = Archbishop
en: Arquebisbe
sv: ärkebiskop

en: Gran Bruixa
sv: storbruxia

en: Chief
sv: hövding

en: Great Chief
sv: storhövding

en: Spokesman
sv: talesman

en: Spokeswoman
sv: taleskvinna

en: Chilean
sv: chilenare

en: ?plural:Chileans
sv: ?plural:chilenarna

en: Chile is located on the south-western coast of South America.
sv: Chile är ett land med spansktalande befolkning i Sydamerika.

en: Captain General
sv: kaptensgeneral

en: Archbishop
sv: ärkebiskop

en: Supreme Director
sv: överdirektör

en: Chinese
sv: kines

en: ?plural:Chinese
sv: ?plural:kineserna

en: China is the oldest major civilization that is still in existence today, with written records dating back over 3,500 years.  After first being unified by the Qin dynasty in 221BC, China alternated between periods of unity and disunity, and was often conquered by external ethnicities.  Today, the People's Republic of China, established by the Communists in 1949, occupies the mainland, while the former Nationalist government of the Republic of China had fled to the island of Taiwan after the civil war.
sv: Kina är världens älsta existerande civilisation med över 3500 års nedtecknad historia. Enades som nation av Qin-dynastin i 221 f.Kr. men genomgick perioder av både enhet och splittring och erövrades ofta av omkringliggande folkstammar. Dagens kinesiska nation är splittrad mellan det kommunistiska Folkrepubliken Kina på fastlandet, samt den nationalistiska Republiken Kina på ön Taiwan.

en: Emperor
sv: kejsare

en: Dowager
sv: änkedrottning

en: Colombian
sv: colombian

en: ?plural:Colombians
sv: ?plural:colombianerna

en: Colombia is a country in northern South America. The region was an Amerindian cultural center in pre-European time. The Spanish began settling Colombia's north coast around 1500. In 1819 the The Republic of Colombia gained independence.
sv: Colombia är ett land i norra Sydamerika. Under föreuropeisk tid var regionen ett viktigt kulturcentrum. Spanjorerna började bosätta Colombias nordkust på 1500-talet. Republiken Colombia blev självständig 1819.

en: General
sv: general

en: Governador
sv: guvernör

en: Governadora
sv: guvernörska

en: Confederate
sv: sydstatare

en: ?plural:Confederates
sv: ?plural:sydstatarna

en: Cornish
sv: kornier

en: ?plural:Cornish
sv: ?plural:kornierna

en: Cornwall is a region in the extreme southwest of England, traditionally the home of the legendary King Arthur.
sv: Cornwall är en halvö i sydvästra England som enligt sagan var kung Arturs hemland.

en: Chieftain
sv: hövding

en: Croatian
sv: kroatier

en: ?plural:Croatians
sv: ?plural:kroaterna

en: Croatia is the region of the Southern Slavs that was held by the Austro-Hungarian Empire, rather than coming under Ottoman rule after the collapse of Byzantium. During most of the 20th century it was part of the Yugoslav Federation.
sv: Kroatien är den del av det sydslaviska området som hölls av Österrike-Ungern i stället för att erövrads av ottomanerna efter det bysantinska rikets sammanbrott. Under större delen av 1900-talet tillhörde Kroatien den Jugoslaviska Federationen.

en: Cuban
sv: kuban

en: ?plural:Cubans
sv: ?plural:kubanerna

en: Cuba came under Spanish control in the 16th century. In the following centuries, the island became one of the leading producers of tobacco, sugar and coffee in the world. Cuba was granted nominal independence in 1902.
sv: Kuba hamnade inom den spanska intressesfären på 1500-talet. Landet blev sedemera världsledande inom tobaks, socker och kaffeindustrin. Kuba fick nominell självständighet 1902.

en: Czech
sv: tjeck

en: ?plural:Czechs
sv: ?plural:tjeckerna

en: Today's Czech Republic was until 1993 part of Czechoslovakia, which had been until 1918 part of the Austro-Hungarian Empire.
sv: Dagens tjeckiska republik var fram till år 1993 en del av Tjeckoslovakien, som tillhörde Österrike-Ungern fram till år 1918.

en: Thane
sv: tan

en: Prophetess
sv: spåkvinna

en: Danish
sv: dansk

en: ?plural:Danes
sv: ?plural:danskarna

note: TRANS: The third letter in "Blatand" should be TRANS: A+00E5 LATIN SMALL LETTER A WITH RING if available in TRANS: your charset.  In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 0xE5.
en: The founding of the Danish kingdom is generally assigned to the reign of Harald Blatand, who unified what is now Denmark between 958AD and 988AD.
sv: Danmarks grundande tillskrivs vanligen Harald Blåtand, som enade Danmark mellan åren 958 och 988.

en: Dutch
sv: nederländare

en: ?plural:Dutch
sv: ?plural:nederländarna

en: Egyptian
sv: egyptier

en: ?plural:Egyptians
sv: ?plural:egyptierna

en: Egypt was the second-oldest of the world's civilizations.  Since ancient times it has been unusually urbanized, supporting a large population on silt deposited by the annual floodings of the Nile.
sv: Egypten är den näst äldsta civilisationen i världen. Sedan urminnes tider har städer haft ovanligt stor betydelse i Egypten, som kunnat föda en stor befolkning med hjälp av näringsrikt slam som förts med Nilen vid de årliga översvämmningarna.

en: Pharaoh
sv: farao

en: Great Pharaoh
sv: storfarao

en: English
sv: engländare

en: ?plural:English
sv: ?plural:engländarna

en: England was unified by Alfred the Great of Wessex in the late 9th century AD, only to be conquered by William of Normandy a century later, in the last successful invasion of the country.
sv: England enades av Alfred den Store av Wessex i slutet av 900-talet men erövrades av William av Normandie ett århundrade senare, vilket var den senaste lyckade erövringen av landet.

en: Lord Protector
sv: beskyddare

en: Lady Protector
sv: beskyddarinna

en: Estonian
sv: est

en: ?plural:Estonians
sv: ?plur:esterna

en: Estonia is a small country on the south shore of the eastern Baltic Sea.  Its people and language are closely related to those of Finland.
sv: Estland ligger vid Östersjön och har tillhört Tyska Orden, Danmark, Sverige, Ryssland och Sovjetunionen. Det var självständigt från 1918 till 1939 och blev självständigt igen när Sovjetunionen upplöstes.

en: Ethiopian
sv: etiopier

en: ?plural:Ethiopians
sv: ?plur:etiopierna

en: Empress
sv: kejsarinna

en: European
sv: europeisk

en: Pope
sv: påve

en: Filipino
sv: filippinare

en: ?plural:Filipinos
sv: ?plural:filippinarna

en: After centuries of Spanish rule, the Philippines were ceded to the Americans in 1898. They attained home rule in 1935 and independence in 1946.
sv: Filippinerna styrdes under århundraden av Spanjorerna fram till år 1898, då amerikaner tog över styret. Filipinerna blev självständigt år 1946.

en: Finnish
sv: finne

en: ?plural:Finns
sv: ?plural:finnarna

en: Finland is a small, cold country on the northern fringe of Europe, noted for exporting timber, cellular phones, and world-class operating systems.
sv: Under den tidiga medeltiden levde kringvandrande folkstammar samt germanska och finska nybyggare i det område som nu kallas Finland. De svenska korstågen som började på allvar på 1100-talet ledde till att Finland införlivades i den svenska statsbildningen. Ryssland har ständigt tävlat mot Sverige om makten över Finland, och därigenom utsatt befolkningen för fruktansvärda härjningar, i synnerhet under 1400-talets sista år. Efter Sveriges svåra nederlag i Poltava år 1709 började Ryssland få övertaget och år 1809 hade Ryssland erövrat hela Finland. Finlands frigörelse möjliggjordes i december 1917 av världskriget, men det självständiga Finland drabbades omgående av inbördeskrig. Med hjälp från Tyskland och ett knappt 1000-tal frivilliga från Sverige besegrades de röda kommunisterna och kvarvarande ryska trupper. Finland drabbades av svåra landförluster till Sovjetunionen/Ryssland under krigen 1939-11-30 till och 1940-03-13 och 1941 till 1944.

en: French
sv: fransos

en: ?plural:French
sv: ?plural:fransoserna

en: Premier
sv: premiärminister

en: Galician
sv: galicier

en: ?plural:Galicians
sv: ?plural:galicierna

en: Primeiro Ministro
sv: premiärminister

en: Primeira Ministra
sv: premiärminister

en: Raina
sv: drottning

en: Presidente
sv: president

en: Presidenta
sv: president

en: Gran Bardo
sv: storbard

en: Grande Bardesa
sv: storbardessa

en: Gallic
sv: galler

en: ?plural:Gauls
sv: ?plural:gallerna

en: Druid
sv: druid

en: Georgian
sv: georgier

en: ?plural:Georgians
sv: ?plural:georgierna

en: German
sv: tysk

en: ?plural:Germans
sv: ?plural:tyskarna

en: Germany was united in 1871 by the Prussian military force.  After World War I it became a republic, but fell into Nazism 1933 and started World War II.  After the war it was split into two states, which reunited in 1990 at the end of the Cold War.
sv: Preußens krigsmakt enade Tyskland år 1871. Efter första världskriget blev det som återstod av Tyskland en republik. Nationalsocialisterna fick makten och inledde ett andra världskrig år 1939. Tyskland förlorade även detta krig och delades upp i ockupationszoner. 3 av zonerna blev till Förbundsrepubliken Tyskland. Den fjärde (ryska) zonen delades upp mellan den nyinrättade kommunistiska så kallade Tyska Demokratiska Republiken, Polen och Sovjetunionen. De tyskar som bodde i de delar som anslöts till Polen och Ryssland dödades/fördrevs. År 1990 föll kommunismen samman och den Tyska Demokratiska Republiken anslöts till Förbundsrepubliken Tyskland.

en: Chancellor
sv: kansler

en: First Secretary
sv: förstesekreterare

en: Greek
sv: grek

en: ?plural:Greeks
sv: ?plural:grekerna

en: The ancient Greeks, between Mycenae and the Roman conquest.
sv: Det forntida Grekland från Mykene till den romerska erövringen.

en: Despot
sv: despot

en: Hellenic
sv: hellener

en: ?plural:Hellenes
sv: ?plural:hellenerna

en: The Hellenic Republic - also known as Greece - was created when the Hellenic people gained independence from the Ottoman Empire in 1832.
sv: Den Hellenska republiken - även känd som Grekland - bildades efter det grekiska folket gjort sig fria från det Ottomanska riket 1832.

en: Hittite
sv: hettit

en: ?plural:Hittites
sv: ?plural:hettiterna

en: Hungarian
sv: ungrare

en: ?plural:Hungarians
sv: ?plural:ungrarna

en: Legend says that Hungary was founded by Arpad in the 9th century.
sv: Sagan förtäljer att Ungern grundlades av Árpád på 800-talet.

en: Icelandic
sv: islänning

en: ?plural:Icelanders
sv: ?plural:islänningarna

en: Illyrian
sv: illyrer

en: ?plural:Illyrians
sv: ?plural:illyrerna

en: Inca
sv: inkan

en: ?plural:Incas
sv: ?plural:inkanerna

en: The Inca were an Amerind people of the Northern Andes who conquered an empire stretching along the west coast of South America from what is now southern Chile nearly to the Equator. They had the bad timing to do it just a few decades before the Spanish conquistadors arrived in their part of the world in the mid-1500s AD.
sv: Inkafolket var ett amerindiskt folk i norra Anderna som erövrade ett rike längs Sydamerikas västkust. Några årtionden senare, i mitten av 1500-talet, anlände de spanska conquistadorerna...

en: ?title:Inca
sv: inka

en: Sapa Inca
sv: sapa inka

en: Indian
sv: indier

en: ?plural:Indians
sv: ?plural:indierna

en: The cradle of Ancient Indian civilization lay in the Indus river valley in modern-day Pakistan.
sv: "Om ariernas äldsta civilisation i Indien lämnas många värdefulla upplysningar i de äldsta Veda-sångerna. De stredo från stridsvagnar och slogo sig ned som jordbrukare, använde plog, bodde i byar och brände sina döda. Kastväsendet var ännu okändt, och hvarje jordbrukande familjefader var äfven krigare och präst. Under eröfringens fortgång uppstodo småningom de fyra kasterna, bramaner l. präster, ksjatrija l. krigarkasten, vaisya l. jordbrukare och sudra l. trälar, underkufvade urinvånare af icke-arisk härkomst. I spetsen för stammen stod en (troligen vald) konung, hvars äldsta titel var vis-pati ("nybyggarnas herre"). Bramankasten blef småningom den ledande och utbildade icke blott gudstjänsten och gudaläran, utan äfven samhällsskicket och lagstiftningen. Den bramanska sedvanerätten i norra Indien samlades, relativt sent, i Manus lagbok (se Manu), och litteraturen på sanskritspråket fick en rik blomstring."
    
    Källa: Nordisk familjebok "uggleupplagan"

en: Raja
sv: raja

en: Maharaja
sv: maharaja

en: Mahatma
sv: mahatma

en: Indonesian
sv: indonesier

en: ?plural:Indonesians
sv: ?plural:indonesierna

en: Indonesia is a large country on the Malay Archipelago with central government on the island of Java. The country has a Muslim majority and is one of the most populous in the world.
sv: Indonesien är ett stort örike i Sydostasien med regeringssäte på ön Java. Landet är ett av världens folkrikaste, samt det folkrikaste med en muslimsk majoritet.

en: Inuit
sv: inuit

en: ?plural:Inuits
sv: ?plural:inuiterna

en: Shaman
sv: shaman

en: Great Shaman
sv: storshaman

en: Shah
sv: shah

en: Shahbanu
sv: shahbanu

en: Ayatollah
sv: ayatolla

en: Iraqi
sv: irakier

en: ?plural:Iraqis
sv: ?plural:irakierna

en: Iraq was founded after the fall of the Ottoman empire. It is encompassing the ancient region of Mesopotamia at the confluence of the Tigris and Euphrates rivers.
sv: Irak grundades efter Osmanska rikets fall. Landet är beläget kring floderna Eufrat och Tigris, ett område som har tusentals år av kulturhistoria.

en: Irish
sv: irer

en: ?plural:Irish
sv: ?plural:irerna

en: Ireland held out against the Romans and Vikings but was conquered by the Normans in 1171.  It was ruled by the English until 1922 when most of the country was granted limited autonomy, becoming a republic in 1949.  The North of Ireland was settled in the 17th century by Scottish and English planters and is now part of the United Kingdom.
sv: Irland höll ut mot romarna och vikingarna, men erövrades av normanderna år 1171. Under Engelskt styre till 1922 då större delen av landet erhöll begränsad självständighet, som blev republik 1949. Norra Irland bosattes under 1600-talet av skotska och engelska bönder och är idag en del av Storbritannien.

en: High King
sv: storkonung

en: High Queen
sv: stordrottning

en: Mother Superior
sv: överstenunna

note: TRANS: Taoiseach = Prime Minister
en: Taoiseach
sv: klanledare

en: Iroquois
sv: irokes

en: ?plural:Iroquois
sv: ?plural:irokeserna

en: Israeli
sv: israel

en: ?plural:Israelis
sv: ?plural:israelerna

en: The nation of Israel was founded in 1948 as a scattered collection of cantons in British Palestine, and has gradually expanded through winning a series of wars launched against it in 1948, 1967 and 1973.
sv: Staten Israel grundades 1948 som en spridd samling kantoner i brittiska Palestina och utvidgades stegvis genom att vinna en rad krig som riktats mot den 1948, 1967 och 1973.

en: Italian
sv: italienare

en: ?plural:Italians
sv: ?plural:italienarna

en: The Italian nation was unified in 1870AD after decades of campaigning by indigenous nationalists. It was a monarchy under the House of Savoy until 1922, then a fascist state until 1945 after which democracy was restored by the WWII victors.
sv: Italien enades år 1870 efter årtionden av påtryckningar från nationalister. Det var en monarki under Savoy till 1922, sedan en fascistisk stat till 1945, då demokrati inrättades av segrarna i andra världskriget.

en: Japanese
sv: japan

en: ?plural:Japanese
sv: ?plural:japanerna

en: Shogun
sv: general

en: Kampuchean
sv: kambodjan

en: ?plural:Kampucheans
sv: ?plural:kambodjanerna

en: Warlord
sv: krigsherre

en: Brother
sv: broder

en: Sister
sv: syster

en: Kenyan
sv: kenyan

en: ?plural:Kenyans
sv: ?plural:kenyanerna

en: Kenya gained independence from Britain in December 1963.
sv: Kenya erhöllo självständighet från britterna år 1963.

en: Korean
sv: korean

en: ?plural:Koreans
sv: ?plural:koreanerna

en: Great Leader
sv: storledare

en: Lankese
sv: lankes

en: ?plural:Lankese
sv: ?plural:lankeserna

en: Prince Vijaya came to Sri Lanka from Orissa, in north-eastern India during the 6th century BC and founded the Sinhalese kingdom there. During British colonialism the country was known as Ceylon.
sv: "Om ön Ceylons (Sanskrit: Länka) första kolonisation känner man föga. Den stora hjeltedikten Ramajana förtäljer om en eröfring genom Rama och hans följeslagare. Omkr. 540 f. Kr. invandrade från fastlandet en indisk furste, Vidsjaja, hvilken upphäfda sig till ensam herskare på ön. Den vigtigaste tilldragelsen i äldre tider var införandet af buddhaismen, i slutet af 4:de årh. f. Kr. Denna religion har C. att tacka för sin skönaste blomstring, hvarom de många i klippor uthuggna templen, ruinerna af de gamla hufvudstäderna Anarå-dhåpura och Palanarua, många kolossala dagoper, jättestora, af sten huggna buddhabilder och flere andra minnen bära vittne."
    
    Källa: Nordisk familjebok "uggleupplagan"

en: Prince
sv: prins

en: Princess
sv: prinsessa

en: Governor
sv: guvernör

en: Supreme Commander
sv: överbefälhavare

en: Latvian
sv: lett

en: ?plural:Latvians
sv: ?plural:letterna

en: In the aftermath of WWI Latvia proclaimed its independence from Russia. In 1940, Latvia was forcibly occupied by the Soviet Union. After the collapse of Soviet Union in 1991 Latvia restored its independence.
sv: "Letterna bebodde på 1100-talet nästan hela Lettland; i dem uppgingo liverna, medan esterna trängdes längre norrut. På 1100-talet inträngde eröfrande tyska invandrare, under polska herraväldet på 1500-talet polacker och judar. Mot 1800-talets slut medförde russifieringspolitiken en rysk invandring. Letterna utgöra dock alltjämt omkr. 73 proc. af befolkningen, hvadan Lettland i stort sedt är att anse som en lettisk nationalstat."
    
    Källa: Nordisk familjebok "uggleupplagan"

en: Libyan
sv: libyer

en: ?plural:Libyans
sv: ?plural:libyerna

en: Dey
sv: härold

en: Colonel
sv: överste

en: Lithuanian
sv: litauer

en: ?plural:Lithuanians
sv: ?plural:litauerna

en: Lithuania is a small country on the south coast of the Baltic Sea, northeast of Poland.  Lithuanian is the most archaic and complex of the northern Indo-European languages
sv: Litauen ligger vid Östersjöns sydkust. Litauiskan är det mest ålderdomliga och invecklade bland de norra indoeuropeiska språken.

en: Great Duke
sv: storhertig

en: Great Duchess
sv: storhertiginna

en: Malagasy
sv: madagask

en: ?plural:Malagasies
sv: ?plural:madagaskerna

en: The Malagasy are the people of Madagascar. For centuries, tribes from Indonesia, East Africa and the Arab world have gathered on the island.
sv: "Arabiska nybyggen funnos på Madagaskar långt tillbaka i tiden, och språket har rönt inflytande af arabiskan. 1500 sågs ön sannolikt första gången af en europé, portugisen Diogo Diaz i Pedro Cabrals indiska flotta. Bland stammarna på Madagaskar framträdde sakalava (i s. v.) mot midten af 1600-talet som ett eröfrande folk. De trängde mot n., underkufvade en stor del af ön samt bildade två riken, hvilka hade öfverväldet till slutet af 1700-talet. Då reste sig hovastammen i den centrala prov. Imerina under sina krigiska och energiska höfdingar Andrianimpoina och hans son Radama, gjorde sig oberoende af sakalava, underkufvade de kringboende stammarna och svingade sig upp till öns mäktigaste folk, därvid understödda af engelsmännen med vapen och ammunition. Med Radama I, som 1810 grundlade hovariket, börjar M:s egentliga historia. Denne härskare blef tillika sitt folks civilisator. Han uppförde skolor och sände ynglingar till Mauritius och England för att undervisas i tekniska yrken, förbjöd slafhandeln och tillät missionärer att inkomma (1820)."
    
    Källa: Nordisk familjebok "uggleupplagan"

en: High Commissioner
sv: överkomissionär

en: Malaysian
sv: malaysier

en: ?plural:Malaysians
sv: ?plural:malaysierna

en: Malaysia was started with the founding of Malacca (Melaka) by Parameswara in the early 14th century.
sv: Malaysiens historia börjar med anläggandet av staden Malakka under tidigt 1300-tal.

en: Sultan
sv: sultan

en: Sultana
sv: sultaninna

en: Tun
sv: tun

en: Malian
sv: malier

en: ?plural:Malians
sv: ?plural:malierna

note: TRANS: Mansa = King of kings
en: Mansa
sv: mansa

en: Manchu
sv: manchuer

en: ?plural:Manchus
sv: ?plural:manchuerna

en: Maori
sv: maorier

en: ?plural:Maori
sv: ?plural:maorierna

en: The Maori are a Polynesian people that migrated to and settled the island group that is now New Zealand. According to archeological evidence, the migration commenced in the 900s and continued until the 1400s.
sv: Maorierna är ett Polynesiskt folk som bosatte sig på ögruppen som idag går under namnet Nya Zeeland. Arkeologiska fynd visar att folkförflyttningen troligen inleddes under 900-taled och fortskred fram till 1400-talet.

en: Martian
sv: marsian

en: ?plural:Martians
sv: ?plural:marsianerna

en: Marsmen landed on Earth in 4000 BC!
sv: Marsianerna anlände till Jorden år 4000 f.Kr.!

en: Mayan
sv: mayan

en: ?plural:Mayas
sv: ?plural:mayanerna

en: The Mayans were a Mesoamerican civilization. Famous for building great pyramids and palaces in the jungle.
sv: Mayariket var en mellanamerikansk civilisation som uppförde många storslagna byggnadsverk som står än idag.

note: TRANS: Ajaw = Lord
en: Ajaw
sv: ahau

en: Mexican
sv: mexikan

en: ?plural:Mexicans
sv: ?plural:mexikanarna

en: Mexico borrows its name from the Mexica people, another name for the Aztecs.
sv: Mexico är ett land i södra Nordamerika. Landet har härlett sitt namn från Mexicafolket, vilket är en annan benämning på Aztekerfolket.

en: Mongol
sv: mongol

en: ?plural:Mongols
sv: ?plural:mongolerna

en: In the centuries after their unification by Genghis Khan, the Mongols conquered the largest empire in human history, encompassing most of the continent of Asia.  They became notorious for the utter ruthlessness in warfare.
sv: Under århundradena efter sitt enande under Djingis Kahn erövrade mongolerna stora delar av Asien och Europa. De blev kända för sin hänsynslöshet i krig.

en: Khan
sv: kan

note: TRANS: Khagan = Great Khan
en: Khagan
sv: storkan

en: New Zealand
sv: nyzeeländare

en: ?plural:New Zealanders
sv: ?plural:nyzeeländarna

en: The island group of New Zealand was annexed by Britain in 1840. Following a royal proclamation in 1907, the country became an independent dominion within the Commonwealth of Nations.
sv: Ögruppen Nya Zeeland annekterades av Storbritannien år 1840. 1907 förklarade brittiska kronan denna en självständig besittning inom imperiet, en status som landet fortfarande innehar.

en: Nigerian
sv: nigerian

en: ?plural:Nigerians
sv: ?plural:nigerianerna

en: Nigeria won full independence from British rule in 1960.
sv: Nigeria erhöllo fullständig självständighet från britterna år 1960.

en: Norwegian
sv: norrman

en: ?plural:Norwegians
sv: ?plural:norrmännen

en: After centuries of Danish rule, the Norwegians made their own constitution in Eidsvoll, 1814AD. Finally, in 1905AD the Norwegians got their independence after a union with Sweden.
sv: Efter århundraden av danskt styre antog norrmännen den 17 maj 1814 sin moderna grundlag, Eidsvollförfattningen. Norge tvingades dock snart in i en personalunion med Sverige, vilken sedemera upplöstes år 1905.

en: Ottoman
sv: ottoman

en: ?plural:Ottomans
sv: ?plural:ottomanerna

en: In the beginning of the 14th century Osman, a leader of a minor Turkic tribe in western Anatolia, conquered all his neigboring tribes. A century later the Byzantine capital fell to Turkic rule which gave the Ottoman empire access to Europe. The Ottomans subsequently conquered large parts of south-eastern Europe, the Islamic Arab world as well as Egypt and much of north Africa, making it a regional superpower until its dissolution in the aftermath of WWI.
sv: "De osmanske turkarnas historia före 1200-talets sista årtionde förlorar sig i dunkel och är omspunnen af legendariska traditioner af växlande tillförlitlighet. En stam oghuziska turkar under Sulejman schah uppges ha omkr. 1220 flytt från sitt hemvist i Chorassan undan mongolerna och tagit vägen genom Persien till Armenien, där den en tid ströfvade omkring. Sulejmans son och efterträdare (omkr. 1230) som höfding för en del af stammen, Ertogrul, fick af den seldschukiske sultanen af Ikonion, Ala-ed-din, ett stycke land i nordvästra Mindre Asien vid Östromerska (Bysantinska) rikets gräns omkring staden Sögüd (Sukut, i Bitynien). I Sögüd föddes 1259 Ertogruls äldste son, Osman, som 1288 (enligt en annan uppgift 1281) efterträdde honom och efter hvilken hans stam sedermera kallades osmanli, ottomaner l. osmaner."
    
    Ur Nordisk familjebok

en: Bey
sv: bej

en: Hakan
sv: hakan

en: Padisah
sv: padisah

en: Imparator
sv: kejsare

en: Papuan
sv: papuan

en: ?plural:Papuans
sv: ?plural:papuanerna

en: The Papuans are a Melanesian people on the island of New Guinea.
sv: "Papu'a (af malaj, papuwah, krusig) kallas med ett gemensamt namn den till ung. l mill. uppgående befolkningen på Nya Guinea och en del angränsande öar, hvilken i kroppsligt hänseende väsentligen skiljer sig från de egentlige melanesierna. Papua själfva utgöra dock ingen antropologisk enhet, utan visa två hufvudgrupper och en mängd lokala varieteter, uppkomna till följd af smågruppernas starka, urgamla isolering. Följden häraf gör sig märkbar bl. a. och främst i en språkförbistring så stor, att endast några få angränsande byar kunna förstå hvarandra. - De antropologiska och etnografiska fakta öfverensstämma i stort sedt och ge vid handen, att papua ej af ålder varit inhemska, där de nu återfinnas. Den äldsta kulturen - och med den dess bärare - har kommit till Melanesien från Australien och utgjorts af den till hela det sydekvatoriala området och den svarta rasen hörande nigritiska kulturen."
    
    Ur Nordisk familjebok

en: Governor-General
sv: generalguvernör

en: Persian
sv: perser

en: ?plural:Persians
sv: ?plural:perserna

en: The first Persian (Achaemenid) Empire lasted from 550BC to 330BC; the second (Sassanid) from 226AD to 642AD.
sv: Det första persiska riket varade från 330 - 55 f. kr., det andra från 226 till 642 e. kr..

en: Phoenician
sv: fenicier

en: ?plural:Phoenicians
sv: ?plural:fenicerna

en: Phoenicia was an ancient civilization, based in what is now the coastal regions of Lebanon and Syria.
sv: Fenicien var en uråldrig civilisation och sjöfararrike med sitt hemland i dagens Libanon och Syrien.

en: Polish
sv: polack

en: ?plural:Poles
sv: ?plural:polackerna

en: The Polish state was formed about a millennium ago, and reached its Golden Age near the end of the 16th century.
sv: Den polska staten formades för nära ett årtusende sedan och upplevde sin gyllene ålder i slutet av 1500-talet.

note: TRANS: Dyktator/Dyktatorka = Dictator
en: Dyktator
sv: diktator

en: Dyktatorka
sv: diktatorska

note: TRANS: Prymas = Bishop
en: Prymas
sv: biskop

note: TRANS: Pierwszy Sekretarz = First Secretary
en: Pierwszy Sekretarz
sv: förste sekreterare

en: Portuguese
sv: portugis

en: ?plural:Portuguese
sv: ?plural:portugiserna

en: Portugal founded the first of the great mercantile empires in the 1400s on the shipbuilding advances funded by Prince Henry the Navigator.
sv: Portugal var den nya tidens första kolonial- och sjömakt. Det började med att konung Johan I och hans söner år 1415 erövrade staden Ceuta i Afrika, mitt emot Gibraltar. Hans tredje son Henrik Sjöfararen grundlade genom de av honom organiserade forskningsresorna och erövringarna utmed Afrikas västkust Portugals kolonialvälde.

en: Quebecois
sv: quebecare

en: ?plural:Quebecois
sv: ?plural:quebecarna

en: Quebec is the largest province of Canada, housing the majority of the Francophone population of America.
sv: Quebec är Kanadas största provins och hemvist för Amerikas största fransktalande befolkning.

en: Romanian
sv: rumän

en: ?plural:Romanians
sv: ?plural:rumänerna

en: Romania as a nation was formed at the beginning of the 20th century, when the states of Transylvania, Wallachia, and Moldavia merged. It is a country inhabited by people speaking a language reminiscent from the time of ancient Rome. It's history is convoluted as it was always at the borders of great empires: Roman, Ottoman, Austro-Hungarian, and Russian.
sv: Rumänien som en enad nation framträdde i början av 1900-talet då furstendömena Transsylvanien, Valakiet och Moldavien gick samman. Det rumänska språket är ett romanskt språk som står nära det klassiska latinet. Genom historien har Rumänien legat i periferin av mäktiga riken, så som det Romerska, Osmanska, Österrikisk-Ungerska och Ryska.

note: TRANS: Voievod/Doamna = Prince/Lady
en: Voievod
sv: vojvod

en: Doamna
sv: fru

note: TRANS: Rege/Regina = King/Queen
en: Rege
sv: konung

en: Regina
sv: drottning

note: TRANS: Tovaras/Tovarasa = Comrade
en: Tovaras
sv: kamrat

en: Tovarasa
sv: kamrat

en: Roman
sv: romare

en: ?plural:Romans
sv: ?plural:romarna

en: Rome was, in legend, founded by Romulus in 753 BC.  At its height, Rome controlled nearly all of Europe, northern Africa and Mesopotamia.
sv: Enligt legenden grundades Rom av Romulus år 753 f.Kr. Under sin storhetstid regerade Romarriket över nästan hela Europa, Nordafrika och Mesopotamien.

en: Russian
sv: ryss

en: ?plural:Russians
sv: ?plural:ryssarna

en: According to legend, Slavic and Finnic tribes of Novgorod invited in the year 862 the Varangian (Viking) king Rurik to bring order to their land. Rurik established Kievan Rus in this realm, the first Russian state. By the 11th century, Kievan Rus had disintegrated into lesser princedoms, which were once again united into one state by Ivan III in the 15th century. After decisive victory over Sweden and large territorial gains, Peter I pronounced the Russian Empire in 1721. The Russian Empire lasted until 1917 when a socialist revolution dethroned the last Russian emperor. After USSR dissolution in 1991 Russia appeared on world map again, now as a federative republic.
sv: "Den ryska Nestorskrönikan skildrar hur nordslaviska stammar och deras grannar finnarna under 800-talet sände bud över havet till de »varjager som kallades rus» med anhållan, att de skulle komma och härska över dem. Såsom framgår av bl. a. flera forsnamn i floden Dnjepr, voro ruserna i Ryssland skandinaver, troligen till största delen svenskar från mälarlandskapen. Det står även utom allt tvivel, att en verklig statsbildning, ett rusiskt välde, uppstått i Ryssland genom svensk medverkan, med medelpunkt i No'vgorod 862 (vid sjön Ilmen) och senare i Kiev, ehuru ej på det sätt Nestorskrönikan skildrar."
    
    Källa: Kunskapens Bok, fjärde upplagan, bokförlaget Natur och Kultur

en: Duke
sv: hertig

en: Duchess
sv: hertiginna

en: Tsar
sv: tsar

en: Tsaritsa
sv: tsarinna

en: Ryukyuan
sv: ryukyuer

en: ?plural:Ryukyuans
sv: ?plural:ryukyuerna

en: The Ryukyu Kingdom (1372-1879) was the Land of Propriety, a peaceful maritime trading nation eventually invaded, occupied, and annexed by Japan.
sv: Ryukyuriket (1372-1879) var en välmående sjöfartsnation som sedemera invaderades, ockuperades samt annekterades av Japan.

note: TRANS: Koku-o/Jo-o = King/Queen
en: Koku-o
sv: konung

en: Jo-o
sv: drottning

en: Sami
sv: same

en: ?plural:Sami
sv: ?plural:samerna

en: The Sami, or Lapps, are a people of northern Scandinavia. Their nation spans over the northernmost regions of the Scandinavian countries: Finnmark of Norway and Lapland of Sweden and Finland.
sv: Samerna är ursprungsbefolkningen i norra Skandinavien. Deras nation Sapmi sträcker sig från Finnmark i Nordnorge till Kolahalvön i Ryssland.

note: TRANS: Noaydde = Shaman
en: Noaydde
sv: nåjd

en: Scottish
sv: skotte

en: ?plural:Scots
sv: ?plural:skottarna

en: Scotland, originally settled in late Roman times by Irish raiders who displaced the native Picts, was an independent kingdom from around 1034AD to the Union of Crowns with England in 1701.
sv: Skottland var ett självständigt från omkring 1034 till föreningen med England år 1701.

en: First Minister
sv: försteminister

en: Serbian
sv: serb

en: ?plural:Serbians
sv: ?plural:serberna

en: Serbia is part of the region of the Southern Slavs that was conquered by the Ottomans after the collapse of the Byzantine Empire.  During most of the 20th century it was part of the Yugoslav Federation.
sv: Serbien är en del av det sydslaviska område som erövrades av ottomanerna efter det bysantinska rikets sammanbrott. Under större delen av 1900-talet tillhörde Serbien den Jugoslaviska Federationen.

en: Silesian
sv: schlesier

en: ?plural:Silesians
sv: ?plural:schlesierna

en: Silesia is a region of southern Poland that was at one time an independent kingdom.
sv: "Schlesien, landskap i s.ö. Tyskland och Polen, kring Oder, numera helt annekterat av Polen."
    
    Källa: Kunskapens Bok, fjärde upplagan, bokförlaget Natur och Kultur

en: Singaporean
sv: singaporian

en: ?plural:Singaporeans
sv: ?plural:singaporianerna

en: Singapore is a mercantile city-state located at the southernmost tip of the Malaysian Peninsula.
sv: Singapore är en handelsstadsstat på Malackahalvöns sydspets.

en: Ah
sv: ah

note: TRANS: Encik = Sir
en: Encik
sv: herr

en: Sioux
sv: sioux

en: ?plural:Sioux
sv: ?plural:siouxerna

en: The Sioux was a North American nation that fought several decisive battles against the United States. It consisted of three distinct groups of tribes: the Lakota, the Dakota and the Nakota.
sv: Siouxerna var ett nordamerikanskt folk som stred mot Förenta Staterna. De utgjordes av tre distinkta grupper: Lakota, Dakota samt Nakota.

en: Slovenian
sv: sloven

en: ?plural:Slovenians
sv: ?plural:slovenerna

en: Slovenia was the most western and northern republic of the old Yugoslav Federation.
sv: Slovenien är en sydslavisk republik som tidigare tillhörde den Jugoslaviska Federationen.

en: Slovakian
sv: slovak

en: ?plural:Slovakians
sv: ?plural:slovakerna

en: Slovakia is a country in the heart of Europe. Formerly part of Czechoslovakia, until 1918 it was part of the Austro-Hungarian Empire.
sv: Slovakien är ett land i hjärtat av Europa. Tidigare den ena av två nationer i förbundsrepubliken Tjeckoslovakien, samt innan dess en del av kejsardömet Österrike-Ungern.

en: Priestess
sv: Översteprästinna

en: South African
sv: sydafrikan

en: ?plural:South Africans
sv: ?plural:sydafrikanerna

en: Dutch settlers began colonizing southern Africa in the 17th century. After many wars between primarily Boers (descendants of Dutch settlers), British forces and Zulus, the Union of South Africa was created in 1910. The South African government became notorious for its "apartheid" policy of legal inequality based on the color of a citizen's skin. Following the adoption of the country's first non-racial constitution in 1994, long-time political prisoner Nelson Mandela was elected the first truly democratically elected president of South Africa.
sv: Nybyggare från Nederländerna började bosätta sig i södra Afrika på 1600-talet. Flera krig mellan dessas ättlingar boerna, zulustammar och britter ledde till att Sydafrikanska unionen bildas år 1910 under brittiskt styre. Den sydafrikanska regeringen blev sedemera ökända för sin rasistiska apartheidpolitik. Slutligen år 1994 antogs en ickerasistisk grundlag som tillät fria och jämlika folkval, varvid den världsberömde aktivisten och f d politiske fången Nelson Mandela valdes till landets förste i sanning folkvalde president.

en: Soviet
sv: sovjeter

en: ?plural:Soviets
sv: ?plural:sovjeterna

en: Soviet Union's history starts in November 1917, when under Lenin's leadership a Bolshevik revolution occurred. On December 31 1922, four Soviet republics integrated into one country. Soviet Union became one of most powerful states in the 20th century. But by the end of 1991 due to many social shocks it disintegrated into fifteen independent countries
sv: Sovjetunionens historia börjar i november 1917, då det kommunistiska Bolsjevikpartiet grep makten efter det ryska tsardömets fall. I december 1922 gick fyra sovjetrepubliker samman och bildade en gemensam stat, vilken kom att bli en av 1900-talets mäktigaste. Sedan 1991 har unionen fallit sönder i femton enskilda stater.

en: Spanish
sv: spanjor

en: ?plural:Spanish
sv: ?plural:spanjorerna

en: The modern Spanish nation was formed when the rulers of the kingdoms of Castille and Aragon led the recapture of the Iberian peninsula from the Moslems.  The Reconquista was completed in 1492AD, the same year Columbus sailed.
sv: Den nutida spanska staten grundades när härskarna av kungadömena Kastillien och Aragonien ledde återerövrandet av den Iberiska Halvön från muslimerna. Återerövringen slutfördes år 1492, samma år som Columbus seglade iväg för att finna den västra sjövägen till Indien.

en: Caudillo
sv: kaudill

en: Caudilla
sv: kaudillinna

en: Cardinal
sv: kardinal

en: Sudanese
sv: sudanes

en: ?plural:Sudanese
sv: ?plural:sudaneserna

en: In 1820 Sudan came under Egyptian rule and later British rule. Sudan became independent in 1956.
sv: Sudan kom 1820 under Egyptisk kontroll samt senare Brittisk kontroll. Landet fick självständighet 1956.

en: Sumerian
sv: sumer

en: ?plural:Sumerians
sv: ?plural:sumererna

en: Sumer controlled southern Mesopotamia until the rise of Babylonia. Tablets of Sumerian writing some 5500 years old have been found, pre-dating every other writing in history.
sv: Sumererna kontrollerade södra Mesopotamien fram tills Babylon tog makten. I storleksordningen 5500 år gamla Skrifttavlor med sumerisk skrift har upptäckts, vilket gör den till den älsta kända skriften.

en: Ensi
sv: ensi

en: Swazi
sv: swazier

en: ?plural:Swazis
sv: ?plural:swazierna

en: The Swazis is a Bantu people of southern Africa. Under the leadership of Mswati II (1820 - 1868), the Swazis expanded their territory and stabilized the southern frontier with the Zulus.
sv: Swazierna är ett bantufolk från södra Afrika. Under kung Mswati II styre (1820 - 1868) utökade de sitt territorium och stabiliserade sina gränser mot Zulufolket.

note: TRANS: Ngwenyama/Indovuzaki = Lion/Elephant cow
en: Ngwenyama
sv: hanlejon

en: Indovuzaki
sv: honelefant

en: Swedish
sv: svensk

en: ?plural:Swedes
sv: ?plural:svenskarna

en: The Kingdom of Sweden was christianized and consolidated as a political entity by the 12th century AD. The country rose to prominence as one of the great powers of Europe in the 17th century, following substantial military conquests by the so called Warrior Kings. However, due to a worsening economy and several disastrous defeats to Russia, Sweden soon lost most of its gained territory. The country has not been involved in an armed conflict since 1814.
sv: Konungariket Sverige hade på 1100-talet till stora delar kristnats och börjat framträda som en politisk enhet i regionen. Under storhetstiden på 1600-talet var landet erkänt som en av Europas stormakter, mycket tack vare flertalet framgångsrika erövringståg av en rad krigarkungar. Dålig ekonomi på hemmaplan kombinerat med svåra militära bakslag - i synnerhet mot ärkefienden Ryssland - knäckte till slut Sverige som fick ge upp erövrat territorium. Landet har inte varit inblandat i en väpnad konflikt sedan 1814.

en: Swiss
sv: schweizare

en: ?plural:Swiss
sv: ?plural:schweizarna

en: Switzerland is a federation of cantons, some of which have more than 700 years of history as a confederacy.
sv: Schweiz är en förbundsstad bestående av 23 kantoner, varav vissa har en över 700 år lång historia av ömsesidigt förbund.

en: Bailiff
sv: fogde

en: President of the Confederation
sv: förbundspresident

en: Federal Chancellor
sv: federal kansler

en: Taiwanese
sv: taiwanes

en: ?plural:Taiwanese
sv: ?plural:taiwaneserna

en: When the Chinese nationalists lost the armed struggle against the Chinese communists, the nationalist government evacuated to the island of Taiwan where they formed the Republic of China.
sv: När det kinesiska nationalisterna förlorat den väpnade kampen mot de kinesiska kommunisterna, evakuerade nationalistregeringen till ön Taiwan där de etablerade Republiken Kina.

en: Texan
sv: texan

en: ?plural:Texans
sv: ?plural:texanerna

en: Texas is second largest and second most populous state of the USA, famous for it's "larger than life" cowboy mentality.
sv: Inom det nuv. området anlades det första nybygget 1685 af La Salle, i Lavaca vid kusten. Långt tidigare hade emellertid spanska upptäcktsfarare, t. ex. De Veca och Coronado, färdats genom landet. Af spanjorerna upprättades åtskilliga missionsstationer i olika delar af Texas, som fått sitt namn efter en sammanslutning af indianstammar, hvilka benämnde sig "Tejas" och omkr. 1690 kommo i beröring med spanska missionen. Denna fick 1718 ett centrum i San Antonio (se d. o.). Denna plats befästes och var under spanska herraväldet hufvudstad i Texas. Efter Louisianaköpet 1803, då landet utmed Mississippis västra sida af Napoleon Bonaparte försåldes till unionsstaterna, började anglo-amerikanska äfventyrare företaga ströftåg in på Texas område, och sedan Texas jämte Coahuila 1824 blifvit en stat i den nya republiken Mexico, erhöllo amerikanska kolonister tillåtelse att slå sig ned där. Inom några få år funnos 20,000 sådana mellan Sabine och Colorado. Mexikanska regeringen ställde dem 1830 under militärisk uppsikt, och denna jämte åtskilliga tvångsåtgärder gaf anledning till ett texasiskt frihetskrig, i hvilket anglo-amerikanerna understöddes af frivilliga från Förenta staterna. 1836-45 var Texas en oberoende republik. I dec. 1845 upptogs det som stat i unionen, trots Mexicos protester. Ett krig mellan detta land och unionen följde omedelbart och slutade 2 febr. 1848 genom freden i Guadalupe Hidalgo.
    
    Källa: Nordisk familjebok "uggleupplagan"

en: Thai
sv: thailändare

en: ?plural:Thai
sv: ?plural:thailändarna

en: The Thai kingdom was the only country in Southeast Asia to preserve its independence throught the colonial era of the 18th and 19th centuries AD.
sv: Kungadömet Thailand var den enda sydostasiatiska staten som bevarade sin självständighet genom kolonialtiden under 1700- och 1800-talen.

en: Tibetan
sv: tibetan

en: ?plural:Tibetans
sv: ?plural:tibetanerna

en: The Tibetan homeland is sometimes called the "Roof of the World", the highest elevated region in the world. In the 7th century, Tibet emerged as a formidable empire under the leadership of king Songtsen Gampo, being recognized by both China and India. This dynasty lasted until the 11th century, when Tibet was overrun by the Mongols. Centuries later when Mongol rule had weakened, Lozang Gyatso - born 1617 and the 5th Dalai Lama - established a buddhist religious state under the control of the Gelugpa school of Tibetan Buddhism.
sv: Det tibetanska hemlandet ligger på den tibetanska högplatån, världens högst belägna region. Tibet framträdde på 600-talet som ett mäktigt välde under konung Songtsen Gampos ledarskap. Denna dynasti styrde landet tills 1000-talet då mongolerna invaderade. Flera hundra år senare då det mongolska väldets makt hade falnat, grundade Lozang Gyatso (född 1617 och den femte Dalai Lama) en buddhistisk stat baserad på Gelugpa-sekten inom tibetansk buddhism.

en: Lama
sv: lama

en: Dalai Lama
sv: Daläi-lama

en: Tunisian
sv: tunisier

en: ?plural:Tunisians
sv: ?plural:tunisierna

en: The Phoenicians founded Carthage in the area where Tunisia is today. Carthage later became a major power in the Mediterranean region until it was defeated by the Romans in 146 BC. Later the Arab Muslim conquest in the 7th century led to migration from the Arab and Ottoman countries. But there where also a lot of Jews and Spanish Moors who moved there at the end of the 16th century. Tunisia became mostly autonomous from the Ottoman empire in 1861. But in 1881 Tunisia was invaded by the French and was made a French protectorate. The country became independent in 1956.
sv: "Tunisiens historia börjar med anläggningen af de feniciska kolonierna . De puniske (feniciske) kolonisterna semitiserade kusten, men lämnade berberna i det inre landet oberörda. Romarna öfvertogo (146 f. Kr.) arfvet efter kartagerna och vasallkonungarna i Numidien, och punernas språk och civilisation gåfvo vika för romarnas.
    
    Källa: Nordisk familjebok "uggleupplagan"

en: Turk
sv: turk

en: ?plural:Turks
sv: ?plural:turkarna

en: Modern Turkey is the successor state of the Ottoman Empire, which collapsed and was dismembered by the victors in World War I after backing the Central Powers.  The country was subsequently reformed and secularized by Kemal Mustapha, the hero of the defense of Gallipoli.
sv: Dagens turkiska stat är efterföljarstaten till det Ottomanska väldet som föll samman och splittrades av segrarna i första världskriget. Staten reformerades och sekulariserades av Kemal Mustafa.

en: Ukrainian
sv: ukrainare

en: ?plural:Ukrainians
sv: ?plural:ukrainarna

en: The Ukraine is a vast region on the westernmost marches of the former Soviet Union. It includes some of the most fertile black-soil cropland on Earth.
sv: Ukraina är ett mycket bördigt slättland norr om Svarta Havet.

en: Hetman
sv: hetman

en: Uyghur
sv: uigurer

en: ?plural:Uyghurs
sv: ?plural:uigurerna

en: Uyghur was an east Turk empire and civilization. At its height in 820 AD it controlled most of Central and North Asia. After clashing with the Chinese for several centuries, they were finally subdued by the Qing dynasty in the 1700s. Today, descendants of the Uyghur form the populations of the Central Asian states of Uzbekistan, Kazakhstan and Kyrgyzstan. They are also the main minority of the Xinjiang province of China.
sv: Uighurerna var ett östturkiskt folk och storvälde, vilket under sin storhetstid på 800-talet kontrollerade nästan hela central- och nordasien. Efter århundraden av konflikt med kineserna underkuvades de på 1700-talet slutligen av Qingdynastin. Uighurfolkets ättlingar är den turkiska befolkningen i flertalet centralasiatiska republiker, samt en betydande muslimsk minoritet i Kinas Xinjiangprovins.

en: ?plural:Venezuelans
sv: ?plural:venezuelarna

note: TRANS: The fourth letter in "Simon" should be TRANS: U+00F3 LATIN SMALL LETTER O WITH ACUTE if available in TRANS: your charset.  In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 243.
en: Venezuela is the most northern country in South America. Having been a Spanish colony since the 16th century, the country gained independence on July 5th 1811 under the leadership of El Libertador Simon Bolivar - The Liberator.
sv: Venezuela är det nordligaste belägna landet i Sydamerika. Landet slog sig i juli 1811 fritt från spanskt kolonialstyre under Simón Bolivar "Befriarens" ledarskap.

note: TRANS: Terrateniente = Junker
en: Terrateniente
sv: länsherre

en: Vietnamese
sv: vietnames

en: ?plural:Vietnamese
sv: ?plural:vietnameserna

en: The Vietnamese nation was founded in the first century AD by twin sisters who became the war leaders of a revolt against a Chinese military governor.
sv: Den vietnamesiska staten grundades under det första århundradet e. kr. av tvillingsystrar som blev krigsledare i ett uppror mot en kinesisk ståthållare.

en: Viking
sv: viking

en: ?plural:Vikings
sv: ?plural:vikingarna

en: The Vikings raided and traded along the coasts of Europe between 800AD and 1100AD. Viking raiders eventually became the rulers of Normandy, Russia, and a short-lived kingdom in Sicily.
sv: Vikingarna plundrade och handlade längs Nordeuropas kuster och floder mellan åren 800 och 1100. De tog makten över Normandie, Ryssland och ett kortvarigt kungadöme på Sicilien.

en: Welsh
sv: walesare

en: ?plural:Welsh
sv: ?plural:walesarna

en: The Welsh at one time controlled all of what is now England until being driven into the mountainous western reaches by invading Saxons.
sv: Wales är ett område dit keltiska stammar undanträngdes av de Angler, Saxare och Jutar som invaderade de brittiska öarna.

en: Westphalian
sv: västfaler

en: ?plural:Westphalians
sv: ?plural:västfalerna

en: Westphalia, before becoming a Prussian province, was the western region the duchy of Saxony. Present-day it consists of the Northern part of the largest German federal state, North Rhine-Westphalia.
sv: Västfalen utgjorde den västra delen av hertigdömet Sachsen, innan det föll under preussiskt styre. Idag är den huvuddel av det tyska förbundslandet Nordrhein-Westfalen.

en: Zulu
sv: zulu

en: ?plural:Zulus
sv: ?plural:zuluerna

en: The Zulus are a warlike Bantu people who migrated from west-central Africa into southern Africa beginning in the early 1700s, conquering the native Khoisan peoples and clashing with European settlers.
sv: Zuluerna är en krigisk bantustam som utvandrade från Västafrika till Sydafrika i början av 1700-talet. De underkuvade Khosiastammarna och stred mot europeiska bosättare.

en: British Isles (medium/classic)
sv: Brittiska öarna (medium/klassisk)

en: Classic-style 85x80 map of the British Isles.
sv: En karta av de Brittiska öarna, storlek 85x80 i klassisk stil.

en: Earth (classic, large)
sv: Jorden (klassisk, stor)

en: Classic-style 160x90 Earth scenario.
sv: En jordkarta, storlek 160x90 i klassisk stil.

en: Earth (classic, small)
sv: Jorden (klassisk, liten)

en: Classic-style 80x50 Earth scenario.
sv: En jordkarta, storlek 80x50 i klassisk stil.

en: Earth (classic, medium)
sv: Jorden (klassisk, medium)

en: Classic-style 120x60 Earth scenario.
sv: En jordkarta, storlek 120x60 i klassisk stil

en: Iberian Peninsula (classic/large)
sv: Iberiska halvön (klassisk/stor)

en: Large classic-style map of the Iberian Peninsula (modern-day Spain and Portugal).
sv: En karta av Iberiska halvön, storlek 136x100 i klassisk stil.

en: Tutorial
sv: Nybörjarhandledning

en: Tutorial Scenario.
sv: Handledning för nybörjare.
