freeciv - en to pl translation catalogue (3685 entries)

en: Food
pl: Żywność

en: Shield
pl: Tarcza

en: Trade
pl: Handel

en: Gold
pl: Złoto

en: Luxury
pl: Luksus

en: Science
pl: Nauka

en: ?obsolete:O
pl: ?obsolete:P

en: ?wonder:w
pl: ?wonder:cud

en: %s from %s
pl: %s %s

en:  (connection incomplete)
pl:  (połączenie niekompletne)

en:  (player %s)
pl:  (gracz %s)

en:  (observer)
pl:  (obserwator)

en: Report
pl: Raporty

en: ?attitude:Genocidal
pl: ?attitude:Nienawiść

en: ?attitude:Belligerent
pl: ?attitude:Obrzydzenie

en: ?attitude:Hostile
pl: ?attitude:Wrogość

en: ?attitude:Uncooperative
pl: ?attitude:Niechęć

en: ?attitude:Uneasy
pl: ?attitude:Niepokój

en: ?attitude:Neutral
pl: ?nation:Obojętność

en: ?attitude:Respectful
pl: ?attitude:Uprzejmość

en: ?attitude:Helpful
pl: ?attitude:Zadowolenie

en: ?attitude:Enthusiastic
pl: ?attitude:Wdzięczność

en: ?attitude:Admiring
pl: ?attitude:Przyjaźń

en: ?attitude:Worshipful
pl: ?attitude:Harmonia

en: ?diplomatic_state:Armistice
pl: ?diplomatic_state:Rozejm

en: ?diplomatic_state:War
pl: ?diplomatic_state:Wojna

en: ?diplomatic_state:Cease-fire
pl: ?diplomatic_state:Zawieszenie broni

en: ?diplomatic_state:Peace
pl: ?diplomatic_state:Pokój

en: ?diplomatic_state:Alliance
pl: ?diplomatic_state:Sojusz

en: ?diplomatic_state:Never met
pl: ?diplomatic_state:Brak kontaktu

en: ?diplomatic_state:Team
pl: ?diplomatic_state:Zespół

note: TRANS: Obscure ruleset error.
en: World-ranged requirements are only supported for wonders.
pl: Efekty o zasięgu globalnym mogą być przypisane jedynie cudom.

note: TRANS: Obscure ruleset error.
en: Player-ranged requirements are only supported for wonders.
pl: Efekty o zasięgu gracza mogą być przypisane jedynie cudom.

note: TRANS: Obscure ruleset error.
en: Island-ranged requirements are only supported for wonders.
pl: Efekty o zasięgu kontynentu mogą być przypisane jedynie cudom.

note: TRANS: Obscure ruleset error.
en: Surviving requirements are only supported at world range.
pl: Efekty nieusuwalne muszą mieć zasięg globalny.

note: TRANS: (none) as in "Resources: (none)".
en: (none)
pl: (brak)

en: %s units
pl: jednostki %s

en: Size %d
pl: Rozmiar %d

note: TRANS: Obscure ruleset error
en: tech "%s": requires itself
pl: technologia "%s" wymaga samej siebie

note: TRANS: "Unknown" tech
en: (Unknown)
pl: (nieznane)

note: TRANS: "None" tech
en: None
pl: Brak

en: Future Tech. %d
pl: Tech. Przysz. %d

en: Future Tech.
pl: Tech. Przysz.

en: Road
pl: Droga

en: Irrigation
pl: Nawodnienie

en: Railroad
pl: Kolej

en: Mine
pl: Kopalnia

en: Pollution
pl: Zanieczyszczenie

en: Fortress
pl: Fort

en: Airbase
pl: Lądowisko

en: Fallout
pl: Skażenie

en: Idle
pl: Bezczynność

en: Fortifying
pl: Umacnianie

en: Fortified
pl: Umocniony

en: Sentry
pl: Wartuj

en: Pillage
pl: Niszcz

en: Goto
pl: Idź do

en: Explore
pl: Zbadaj

en: Transform
pl: Zmień

en: Unknown
pl: Nieznane

en: Moves
pl: Punkty ruchu

en: Upgrade %s to %s for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
pl: Ulepszyć %s do %s za %d złota?
    Skarbiec zawiera %d złota.

en: Sorry, cannot upgrade %s (yet).
pl: Niestety: Nie można ulepszyć %s (jeszcze).

en: Upgrading %s to %s costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
pl: Ulepszenie %s do %s kosztuje %d złota.
    Skarbiec zawiera %d złota.

en: You can only upgrade units in your cities.
pl: Możesz ulepszać jednostki jedynie we własnych miastach.

en: Upgrading this %s would strand units it transports.
pl: Ulepszenie jednostki %s zniszczyłoby miejsce dla jednostek transportowanych.

en:  and
pl:  oraz

en: ?and:,
pl: ?and: oraz

en: Freeciv version %s %s
pl: Freeciv wersja %s %s

en: (beta version)
pl: (wersja beta)

en: Freeciv version %s
pl: Freeciv wersja %s

en: betatest version
pl: wersja betatest

en: version
pl: wersja

en: January
pl: styczniu

en: February
pl: lutym

en: March
pl: marcu

en: April
pl: kwietniu

en: May
pl: maju

en: June
pl: czerwcu

en: July
pl: lipcu

en: August
pl: sierpniu

en: September
pl: wrześniu

en: October
pl: październiku

en: November
pl: listopadzie

en: December
pl: grudniu

en: THIS IS A BETA VERSION
    Freeciv %s will be released in
    %s, at %s
pl: TO JEST WYDANIE BETA
    Freeciv %s zostanie wydane w
    %s pod adresem %s

en: 'Cause civilization should be free!
pl: Bo cywilizacja powinna być wolna!

en: You are running Freeciv without using iconv.  Unless
    you are using the latin1 character set, some characters
    may not be displayed properly.  You can download iconv
    at http://gnu.org/.
pl: Uruchomiłeś Freeciv bez biblioteki iconv.
    Znaki spoza zestawu latin1 (ISO-8559-1) prawdopodobnie nie będą wyświetalne poprawnie.
    Jeśli używasz polskiego tłumaczenia, dotyczy to ciebie.
    Możesz ściągnąć iconv z http://gnu.org/.

note: TRANS: "Could not convert text from <encoding a> to <encoding b>:" * TRANS: <error string>."
en: Could not convert text from %s to %s: %s
pl: Nie można przekonwertować tekstu z %s do %s: %s

en: Bad log level "%s".
pl: Zły poziom śledzenia "%s".

en: Bad log level %d in "%s".
pl: Zły poziom śledzenia %d w "%s".

en: Freeciv must be compiled with the DEBUG flag to use debug level %d.
pl: Freeciv musi być skompilowane z flagą DEBUG aby można było używać %d poziomu śledzenia.

en: Badly formed log level argument "%s".
pl: Zły argument log level "%s".

en: Not an integer: '%s'
pl: To nie jest liczba: '%s'

en: Empty filename in log level argument "%s".
pl: Pusta nazwa pliku w argumencie poziomu śledzenia "%s".

en: Couldn't open logfile: %s for appending "%s".
pl: Nie można otworzyć log-pliku: %s celem dopisu "%s".

en: last message repeated %d time | last message repeated %d times
pl[0]: wiadomość powtórzona %d raz
pl[1]: wiadomość powtórzona %d razy
pl[2]: wiadomość powtórzona %d razy

en:  (total %d repeat) |  (total %d repeats)
pl[0]:  (łącznie %d powtórzenie)
pl[1]:  (łącznie %d powtórzenia)
pl[2]:  (łącznie %d powtórzeń)

en: Empty argument for "%s".
pl: Pusty argument dla "%s".

en: Missing argument for "%s".
pl: Brakuje argumentu dla "%s".

en: %d BC
pl: %d p.n.e.

en: %d AD
pl: %d n.e.

en: FREECIV_PATH is set but empty; using default path instead.
pl: FREECIV_PATH jest ustawione, ale puste; używam domyślnej wartości.

en: Could not read data directory %s: %s.
pl: Nie można czytać z katalogu danych %s: %s.

en: The data path may be set via the environment variable FREECIV_PATH.
pl: Ścieżka danych może być ustawiana przy pomocy zmiennej środowiskowej FREECIV_PATH.

en: Current data path is: "%s"
pl: Bieżący katalog danych to: "%s"

en: The "%s" file is required ... aborting!
pl: Wymagany jest plik "%s"... kończę pracę!

en: %s: Fatal error: you're trying to run me as superuser!
pl: %s: Błąd fatalny: próbujesz mnie uruchomić jako administrator!

en: Use a non-privileged account instead.
pl: Użyj do tego konta normalnego użytkownika.

en: exact match
pl: dokładnie pasujące

en: only match
pl: tylko pasujące

en: ambiguous
pl: dwuznaczne

en: empty
pl: puste

en: too long
pl: za długie

en: non-match
pl: nie-pasuje

en: error %ld (failed FormatMessage)
pl: błąd %ld (niepoprawny FormatMessage)

en: error %d (compiled without strerror)
pl: błąd %d (skompilowane bez strerror)

en: The %s have stopped building The %s in %s.
pl: %s przerwali budowę cudu %s w mieście %s.

en: The %s have started building The %s in %s.
pl: %s rozpoczęli budowę %s w mieście %s.

en: %s is selling %s (not needed) for %d.
pl: %s sprzedaje niepotrzebne %s za %d złota.

en: *%s (AI)* In away mode AI can't sign such a treaty.
pl: *%s (AI)* W trybie 'away' AI nie może podpisywać takiego traktatu.

en: *%s (AI)* First break alliance with %s, %s.
pl: *%s (AI)* Zerwij najpierw sojusz z %s, %s

en: *%s (AI)* Let us first cease hostilies, %s.
pl: *%s (AI)* Na razie wystarczy mi zawieszenie broni, %s

en: *%s (AI)* I wish to see you keep the current ceasefire for a bit longer first, %s.
pl: *%s (AI)* Najpierw spróbuj dotrzymać warunków zawieszenia broni, %s.

en: *%s (AI)* I simply do not trust you with an alliance yet, %s.
pl: *%s (AI)* Po prostu jeszcze ci nie ufam na tyle aby zawrzeć sojusz, %s.

en: *%s (AI)* I do not know the city you mention.
pl: *%s (AI)* Nic nie wiem o mieście, o którym wspominasz.

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is not safe.
pl: *%s (AI)* Niestety, nie mogę dzielić się z tobą widokiem - uważam to za niebezpieczne.

en: *%s (AI)* This deal was not very good for us, %s!
pl: *%s (AI)* Ta propozycja mi się nie opłaca, %s!

en: *%s (AI)* Welcome into our alliance %s!
pl: *%s (AI)* Witamy w naszym sojuszu %s!

en: *%s (AI)* Yes, may we forever stand united, %s.
pl: *%s (AI)* Niech nasza sojusz trwa na wieki, %s.

en: *%s (AI)* Yes, peace in our time!
pl: *%s (AI)* Pokój to dobre rozwiązanie dla nas!

en: *%s (AI)* Agreed. No more hostilities, %s.
pl: *%s (AI)* Ok, zgoda. Dość już krwi, %s.

en: *%s (AI)* Greetings %s! May we suggest a ceasefire while we get to know each other better?
pl: *%s (AI) Pozdrowienia %s! Czy mogę ci zaproponować zawieszenie broni? Może się poznamy i polubimy.

en: *%s (AI)* Space will never be yours.
pl: *%s (AI)* Kosmos nigdy nie będzie twój.

en: *%s (AI)* I have tolerated your vicious antics long enough! To war!
pl: *%s (AI)* Mam już dość twoich brudnych sztuczek! WOJNA!

en: *%s (AI)* Peace in ... some other time.
pl: *%s (AI)* Pokój? ... raczej nie teraz.

en: *%s (AI)* Finally I get around to you! Did you really think you could get away with your crimes?
pl: *%s (AI)* Mam już ciebie dość, jak mogłem tak długo tolerować twoje zbrodnie?

en: *%s (AI)* Your covert hostilities brought this war upon you!
pl: *%s (AI)* Twoje próby zirytowania mnie przyniosły skutek. WOJNA!

en: *%s (AI)* Your aggression against %s was your last mistake!
pl: *%s (AI)* Podniesienie ręki na %s było twoim ostatnim błędem!

en: *%s (AI)* Your aid in this matter will be expected. Long live our glorious alliance!
pl: *%s (AI)* Oczekujemy twojej pomocy. Niech żyje nasz sojusz!

en: *%s (AI)* If you want a piece of the loot, feel free to join in the action!
pl: *%s (AI)* Jeśli zależy ci na łupach, przyłącz się do nas!

en: *%s (AI)* As our glorious allies, we expect your help in this war.
pl: *%s (AI)* Zapewne jako nasz wielki przyjaciel zechcesz nam pomóc.

en: *%s (AI)* Your attempt to conquer space for yourself alone betray your true intentions, and I will have no more of our alliance!
pl: *%s (AI)* Twoja próba podbicia kosmosu tylko dla siebie zdradziła twoje prawdziwe zamiary. Dalszy sojusz z tobą jest bezcelowy!

en: *%s (AI)* Your attempt to unilaterally dominate outer space is highly offensive.
pl: *%s (AI)* Jestem zaniepokojony(a) Twoimi próbami opanowania kosmosu.

en: *%s (AI)* If you do not stop constructing your spaceship, I may be forced to take action!
pl: *%s (AI)* Jeśli nie przerwiesz konstrukcji statku, będę zmuszony powstrzymać Cię wszelkimi dostępnymi sposobami!

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is no longer safe.
pl: *%s (AI)* Niestety, nie mogę dzielić się już więcej z tobą widokiem - uważam to za niebezpieczne.

en: *%s (AI)* Greetings our most trustworthy ally. We call upon you to destroy our enemy, %s.
pl: *%s (AI)* Mój najbardziej zaufany przyjacielu, wzywam cię do zniszczenia naszego wroga - %s.

en: *%s (AI)* Greetings ally, I see you have not yet made war with our enemy, %s. Why do I need to remind you of your promises?
pl: *%s (AI)* Pozdrowienia przyjacielu, widzę że jeszcze nie wypowiedziałeś wojny naszemu wrogowi %s. Czyżbyś zapomniał o naszych wzajemnych zobowiązaniach?

en: *%s (AI)* Dishonoured one, we made a pact of alliance, and yet you remain at peace with our mortal enemy, %s! This is unacceptable; our alliance is no more!
pl: *%s (AI)* Zawiodłem się na tobie, zawarliśmy sojusz, a ty nadal próbujesz utrzymać pokój z naszym największym wrogiem, %s! Tak się nie postępuje z przyjaciółmi, zrywam nasz sojusz!

en: *%s (AI)* Greetings friend, may we suggest making a common cause and join in an alliance?
pl: *%s (AI)* Pozdrowienia przyjacielu; razem będziemy silniejsi. Co sądzisz o sojuszu?

en: *%s (AI)* Greetings neighbour, may we suggest more peaceful relations?
pl: *%s (AI)* Pozdrowienia sąsiedzie, proponuję pokój dla wspólnego dobra.

en: *%s (AI)* We have been savagely attacked by %s, and we need your help! Honour our glorious alliance and your name will never be forgotten!
pl: *%s (AI)* Zostaliśmy podstępnie zaatakowani przez %s, potrzebujemy twojej pomocy! Jeśli wspomożesz swoich sojuszników, twoje imię nie zostanie nigdy zapomniane!

en: Barbarians gain a leader by the name %s.  Dangerous times may lie ahead.
pl: Barabarzyńcy zorganizowali się pod dowództwem %s.  Nastają niebezpieczne czasy.

en: Native unrest near %s led by %s.
pl: Powstanie w pobliżu miasta %s, przewodzi mu %s.

en: Sea raiders seen near %s!
pl: Piraci w pobliżu miasta %s!

en: You don't have a worker here.
pl: Nie masz tu pracownika.

en: You have already sold something here this turn.
pl: Już coś sprzedałeś w tej turze.

en: You sell %s in %s for %d gold.
pl: Sprzedałeś %s w mieście %s za %d złota.

en: Cannot buy in city created this turn.
pl: Nie można kupować w mieście powstałym w tej turze.

en: You have already bought this turn.
pl: Już kupiłeś w tej turze.

en: You don't buy %s!
pl: Nie kupujesz %s!

en: Can't buy units when city is in disorder.
pl: Nie można kupować jednostek w mieście z rozruchami.

en: %d gold required.  You only have %d gold.
pl: Wymagane jest %d złota, a masz jedynie %d złota.

en: You have bought this turn, can't change.
pl: Kupiłeś w tej turze, nie możesz zmienić.

en: You already have a city called %s.
pl: Jedno z twoich miast nazywa się już %s

en: A city called %s already exists.
pl: Miasto nazwane %s już istnieje.

en: Can't use %s as a city name. It is reserved for %s.
pl: Nie możesz użyć nazwy %s. Użyć tej nazwy mogą jedynie %s.

en: %s is not a valid name. Only ASCII or ruleset names are allowed for cities.
pl: %s nie jest dozwoloną nazwą. Dopuszczalne są jedynie nazwy ze znakami ASCII lub domyślne nazwy dla danego narodu.

en: City no. %d
pl: Miasto nr %d

en: A poorly-named city
pl: Miasto bez nazwy

en: Changed homecity of %s to %s.
pl: Zmiana miasta macierzystego %s na miasto %s.

en: Transfered %s in %s from %s to %s.
pl: Przekazano %s w mieście %s od %s do %s.

en: Transfered %s from %s to %s.
pl: Przeniesienie %s z miasta %s do miasta %s.

en: %s from %s lost in transfer to %s's %s
pl: Jednostka %s gracza %s utracona w wyniku przekazania dla %s miasta %s

en: %s lost along with control of %s.
pl: Jednostka %s utracona razem z miastem %s.

en: You lost %s. A new %s was built in %s.
pl: Straciłeś %s. Nowy %s został zbudowany w %s.

en: You already had a city called %s. The city was renamed to %s.
pl: Już masz miasto o nazwie %s. Zmieniono nazwę miasta na %s.

en: The people in %s are stunned by your technological insight!
          Workers spontaneously gather and upgrade the city with railroads.
pl: Mieszkańcy miasta %s są oszołomieni twoją przenikliwością technologiczną!
         Robotnicy spontanicznie budują kolej miejską.

en: Moved %s out of disbanded city %s to avoid being landlocked.
pl: przeniesiono %s z byłego miasta %s by zapobiec `przywiązaniu do ziemi'

en: When %s was disbanded your %s could not get out, and it was therefore lost.
pl: W trakcie likwidacji %s twoja jednostka %s nie dała rady go opuścić.

en: You destroy %s completely.
pl: Całkowicie zniszczyłeś miasto %s.

en: %s has been destroyed by %s.
pl: Miasto %s zostało zniszczone przez %s.

en: You conquer %s; your lootings accumulate to %d gold! | You conquer %s; your lootings accumulate to %d gold!
pl[0]: Zająłeś miasto %s, zarekwirowałeś %d sztukę złota!
pl[1]: Zająłeś miasto %s, zarekwirowałeś %d sztuki złota!
pl[2]: Zająłeś miasto %s, zarekwirowałeś %d sztuk złota!

en: %s conquered %s and looted %d gold from the city. | %s conquered %s and looted %d gold from the city.
pl[0]: %s podbił(a) miasto %s przejmując %d sztukę złota z miasta.
pl[1]: %s podbił(a) miasto %s przejmując %d sztuki złota z miasta.
pl[2]: %s podbił(a) miasto %s przejmując %d sztuk złota z miasta.

en: You conquer %s
pl: Podbiłeś miasto %s

en: %s conquered %s.
pl: %s podbił(a) miasto %s.

en: You have liberated %s! Lootings accumulate to %d gold. | You have liberated %s! Lootings accumulate to %d gold.
pl[0]: Oswobodziłeś miasto %s!! Odebrałeś %d sztukę złota.
pl[1]: Oswobodziłeś miasto %s!! Odebrałeś %d sztuki złota.
pl[2]: Oswobodziłeś miasto %s!! Odebrałeś %d sztuk złota.

en: %s liberated %s and looted %d gold from the city. | %s liberated %s and looted %d gold from the city.
pl[0]: %s odzyskał(a) miasto %s odbierając %d sztukę złota.
pl[1]: %s odzyskał(a) miasto %s odbierając %d sztuki złota.
pl[2]: %s odzyskał(a) miasto %s odbierając %d sztuk złota.

en: You have liberated %s!
pl: Oswobodziłeś miasto %s

en: %s liberated %s.
pl: %s odzyskał miasto %s.

en:  from the worklist
pl:  według projektu

note: TRANS: "<city> is building <production><source>."
en: %s is building %s%s.
pl: %s buduje %s%s.

en: You sell %s in %s (now landlocked) for %d gold.
pl: Sprzedałeś %s w mieście %s (odcięto od morza) za %d złota.

en: %s is selling %s (obsolete) for %d.
pl: Miasto %s sprzedało przestarzałe %s za %d złota.

en: Notice: Wonder %s in %s will be finished next turn.
pl: Uwaga: Cud %s w mieście %s będzie gotowy w następnej turze.

en: Suggest throttling growth in %s to use %s (being built) more effectively.
pl: Zaleca się zakup budowanego w mieście %s %s, by przyspieszyć wzrost.

en: %s may soon grow to size %i.
pl: Miasto %s może wkrótce wzrosnąć do rozmiaru %i.

en: Warning: Famine feared in %s.
pl: Kończą się zapasy żywności w mieście %s.

en: WARNING, we're LOW on FUNDS sire.
pl: ALARM, KASA się KOŃCZY, sir.

en: %s needs %s (being built) to grow any further.
pl: dla dalszego wzrostu miasta %s potrzebny jest %s (w budowie).

en: %s needs an improvement to grow any further.
pl: dla dalszego wzrostu miasta %s potrzebny jest budynek.

en: %s grows to size %d.
pl: Miasto %s wzrosło do rozmiaru %d.

en: Famine feared in %s, %s lost!
pl: Głód w mieście %s, %s umierają!

en: Famine causes population loss in %s.
pl: Głód w mieście %s.

en: Famine destroys %s entirely.
pl: Głód zniszczył całkowicie miasto %s.

en: %s can't build %s from the worklist; tech not yet available.  Postponing...
pl: %s nie może jeszcze budować %s z projektu; brak koniecznej technologii. Przesunięto na późniejszy termin...

en: %s can't build %s from the worklist.  Purging...
pl: %s nie ma możliwości budowy %s. Usunięte z projektu...

en: Production of %s is upgraded to %s in %s.
pl: Zmiana produkcji %s na %s w mieście %s.

en: %s can't build %s from the worklist; tech %s not yet available.  Postponing...
pl: Miasto %s nie może jeszcze budować %s z projektu; brak koniecznej technologii %s. Przesunięto na późniejszy termin...

en: %s can't build %s from the worklist; need to have %s first.  Postponing...
pl: %s nie może jeszcze budować %s z projektu; potrzebny(a) jest najpierw %s. Przesunięte na późniejszy termin...

en: %s can't build %s from the worklist; it needs %s government.  Postponing...
pl: Miasto %s nie może jeszcze budować %s z projektu; potrzebny(a) jest najpierw ustrój %s. Przesunięte na późniejszy termin...

en: %s can't build %s from the worklist; %s special is required.  Postponing...
pl: Miasto %s nie może jeszcze budować %s z projektu; potrzebny(a) jest najpierw zasób %s. Przesunięto na późniejszy termin...

en: %s can't build %s from the worklist; %s terrain is required.  Postponing...
pl: %s nie może jeszcze budować %s z projektu; Wymagany jest teren %s. Przesunięte na późniejszy termin...

en: %s can't build %s from the worklist; only %s may build this.  Postponing...
pl: Miasto %s nie może budować %s z projektu; Tylko naród %s może to robić. Przesunięte na późniejszy termin...

en: %s can't build %s from the worklist; city must be of size %d.  Postponing...
pl: Miasto %s nie może jeszcze budować %s z projektu; Miasto musi mieć rozmiar co najmniej %d. Przesunięte na późniejszy termin...

en: %s can't build %s from the worklist; Reason unknown!  Postponing...
pl: %s nie może jeszcze budować %s z projektu; Nieznany powód! Przesunięte na późniejszy termin...

en: %s's worklist is now empty.
pl: Projekt miasta %s wypełniony.

en: %s can't upkeep %s, unit disbanded.
pl: Miasto %s nie może utrzymać %s, jednostkę rozwiązano.

en: Citizens in %s perish for their failure to upkeep %s!
pl: Miasto %s traci mieszkańców, bo nie może utrzymać %s!

en: %s is building %s, which is no longer available.
pl: %s buduje %s, choć nie jest już ono dostępne.

en: The %s have finished building %s in %s.
pl: %s ukończyli budowę %s w %s.

en: %s has finished building %s.
pl: %s ukończyli budowę %s.

en: %s boosts research; you gain %d immediate advance. | %s boosts research; you gain %d immediate advances.
pl[0]: %s przyspiesza badania, dostajesz natychmiast %d wynalazek.
pl[1]: %s przyspiesza badania, dostajesz natychmiast %d wynalazki.
pl[2]: %s przyspiesza badania, dostajesz natychmiast %d wynalazków.

en: The %s have acquired %s from %s.
pl: %s otrzymali %s od %s.

en: The %s have started building a spaceship!
pl: %s zaczęli budować statek kosmiczny!

en: %s can't build %s yet.
pl: Miasto %s jest zbyt małe aby zbudować %s.

note: TRANS: <city> is finished building <unit/building>.
en: %s is finished building %s.
pl: Miasto %s skończyło budować %s.

en: Can't afford to maintain %s in %s, building sold!
pl: Brak środków na utrzymanie %s w mieście %s, budynek sprzedany!

en: Pollution near %s.
pl: Zanieczyszczenie koło %s.

en: Civil disorder in %s.
pl: Rozruchy w mieście %s.

en: CIVIL DISORDER CONTINUES in %s.
pl: ROZRUCHY WCIĄŻ TRWAJĄ w MIEŚCIE %s.

en: Order restored in %s.
pl: Przywrócono porządek w mieście %s.

en: The people have overthrown your %s, your country is in turmoil.
pl: Lud obalił twoją %s, twoje państwo stoi w ogniu.

en: %s can't build %s yet, and we can't disband our only city.
pl: %s nie może zbudować jeszcze %s, nie możemy rozwiązać naszego jedynego miasta.

note: TRANS: Settler production leads to disbanded city.
en: %s is disbanded into %s.
pl: %s zostało rozwiązane do %s.

en: You must interrupt Freeciv twice within one second to make it exit.
pl: Musisz wyśłać sygnał dwa razy w ciągu sekundy, aby zakończyć.

en: Warning: the %s option is obsolete.  Use -m to enable the metaserver.
pl: Ostrzeżenie: opcja %s jest przestarzała. Aby włączyć opcję metaserwera użyj -m.

en: Error: unknown option '%s'
pl: Błąd: nieznana opcja '%s'

en: This is the server for %s
pl: To jest serwer dla %s

en: You can learn a lot about Freeciv at %s
pl: Wiele o Freeciv możesz się dowiedzieć na %s

en: Usage: %s [option ...]
    Valid options are:
pl: Składnia: %s [opcja ...]
    Poprawnymi opcjami są:

en:   -a  --auth		Enable server authentication.
pl:   -a  --auth		Włącz uwierzytelnienie.

en:   -G  --Guests		Allow guests to login if auth is enabled.
pl:   -G  --Guests		Zezwalaj gościom na przyłączenie się do serwera.

en:   -N  --Newusers	Allow new users to login if auth is enabled.
pl:   -N  --Newusers	Zezwalaj nowym użytkownikom na przyłączanie się do serwera.

en:   -b  --bind ADDR	Listen for clients on ADDR
pl:   -b  --bind ADDR	Przyjmuj klientów z adresu ADDR

en:   -d, --debug NUM	Set debug log level (0 to 4, or 4:file1,min,max:...)
pl:   -d, --debug N		Ustaw poziom śledzenia (0,1,2,3,lub 3:plik1,min,maks:...)

en:   -d, --debug NUM	Set debug log level (0 to 3)
pl:   -d, --debug N		Ustaw poziom śledzenia (0,1,2)

en:   -f, --file FILE	Load saved game FILE
pl:   -f, --file PLIK	Wczytaj zachowaną grę PLIK

en:   -h, --help		Print a summary of the options
pl:   -h, --help		Wypisz listę opcji.

en:   -l, --log FILE	Use FILE as logfile
pl:   -l, --log PLIK	Użyj PLIK jako pliku dziennika.

en:   -m, --meta		Notify metaserver and send server's info
pl:   -m, --meta		Zamelduj się i wyślij info do metaserwera

en:   -M, --Metaserver ADDR	Set ADDR as metaserver address
pl:   -M, --Metaserver ADRES	Ustal ADRES jako adres metaserwera.

en:   -p, --port PORT	Listen for clients on port PORT
pl:   -p, --port PORT	Nasłuchuj na klientów na porcie PORT

en:   -q, --quitidle TIME	Quit if no players for TIME seconds
pl:   -q, --quitidle CZAS	Zakończ jeśli brak graczy po CZAS sekundach

en:   -e, --exit-on-end	When a game ends, exit instead of restarting
pl:   -e, --exit-on-end	Gdy gra się skończy, zakończ program zamiast restartować

en:   -s, --saves DIR	Save games to directory DIR
pl:   -s, --saves DIR	Zapisuje gry do katalogu DIR

en:   -S, --Serverid ID	Sets the server id to ID
pl:   -S, --Serverid ID	Ustawia id serwera na ID

en:   -P, --Ppm		Save ppms of the map when saving the game.
pl:   -P, --Ppm		Zapisuj ppm'y dla mapy podczas zapisywania gry.

en:   -r, --read FILE	Read startup script FILE
pl:   -r, --read PLIK	Uruchom skrypt startowy PLIK

en:   -R, --Ranklog FILE	Use FILE as ranking logfile
pl:   -R, --Ranklog PLIK	Użyj PLIK jako pliku dziennika rankingu.

en:   -v, --version		Print the version number
pl:   -v, --version		Wypisz numer wersji.

en: Report bugs to <%s>.
pl: Zgłaszanie błędów na adres <%s>.

en: Start the game, or restart after loading a savegame.
pl: Rozpoczyna grę lub wznawia po wczytaniu save'a.

en: This command starts the game.  When starting a new game, it should be used after all human players have connected, and AI players have been created (if required), and any desired changes to initial server options have been made.  After 'start', each human player will be able to choose their nation, and then the game will begin.  This command is also required after loading a savegame for the game to recommence.  Once the game is running this command is no longer available, since it would have no effect.
pl: Ta komenda rozpoczyna grę. Jeżeli jest to nowa gra(niewczytana z save'a), to gracze powinni zostać połączeni, a gracze AI utworzeni PRZED wydaniem tego polecenia. Po 'start' gracze wybiorą narody i gra się rozpocznie. Jeżeli gra została wczytana, to komenda 'start' jest konieczna do kontynuowania gry.

note: TRANS: translate text between <> only
en: help
    help commands
    help options
    help <command-name>
    help <option-name>
pl: help
    help commands
    help options
    help <nazwa-komendy>
    help <nazwa-opcji>

en: Show help about server commands and server options.
pl: Wyświetla pomoc na temat komend i opcji serwera.

en: With no arguments gives some introductory help.  With argument "commands" or "options" gives respectively a list of all commands or all options.  Otherwise the argument is taken as a command name or option name, and help is given for that command or option.  For options, the help information includes the current and default values for that option.  The argument may be abbreviated where unambiguous.
pl: Bez argumentów wyświetla wstępną pomoc.  Z argumentem "commands" lub "options" wyświetla listę dostępnych komend lub opcji. W innym przypadku argument jest uważany za nazwę opcji lub komendy, do której zostanie wyświetlona pomoc. W przypadku opcji wyświetla także jej aktualną, minimalną i maksymalną wartość. Nazwy mogą być skrócone jeśli skróty są jednoznacze.

en: Show a list of players, teams, connections, or scenarios.
pl: Wyświetla listę graczy, zespołów, połączeń lub scenariuszów.

en: Quit the game and shutdown the server.
pl: Kończy grę i zamyka serwer.

note: TRANS: translate text between <> only
en: cut <connection-name>
pl: cut <nazwa-połączenia>

en: Cut a client's connection to server.
pl: Przerywa połączenie klienta z serwerem.

en: Cut specified client's connection to the server, removing that client from the game.  If the game has not yet started that client's player is removed from the game, otherwise there is no effect on the player.  Note that this command now takes connection names, not player names.
pl: Odcina połączenie wskazanego klienta, usuwając go jednocześnie z rozgrywki. Jeśli rozgrywka nie była jeszcze rozpoczęta, uczestnik korzystający z danego klienta zostaje usunięty z gry, w przeciwnym przypadku polecenie `cut' nie ma na niego wpływu. Uwaga: jako argumentu używamy nazwy połączenia, a nie imienia uczestnika.

note: TRANS: translate text between <> only
en: explain
    explain <option-name>
pl: explain
    explain <opcja>

en: Explain server options.
pl: Wyjaśnia opcję serwera.

en: The 'explain' command gives a subset of the functionality of 'help', and is included for backward compatibility.  With no arguments it gives a list of options (like 'help options'), and with an argument it gives help for a particular option (like 'help <option-name>').
pl: Komenda 'explain' to okrojona komenda 'help'. Pozostaje w serwerze dla zgodności z wcześniejszymi wersjami.  Bez argumentów działa jak 'help options' a z argumentem jak 'help <nazwa-opcji>'.

note: TRANS: translate text between <> only
en: show
    show <option-name>
    show <option-prefix>
pl: show
    show <opcja>
    show <prefix opcji>

en: Show server options.
pl: Lista opcji serwera.

en: With no arguments, shows all server options (or available options, when used by clients).  With an argument, show only the named option, or options with that prefix.
pl: Bez argumentu wymienia wszelkie opcje serwera (lub opcje dostępne, jeśli polecenie jest wydane przez klienta). Podając argument ograniczamy listę tylko do wybranej opcji lub zbioru opcji ze wskazanym przedrostkiem.

en: wall <message>
pl: wall <wiadomość>

en: Send message to all connections.
pl: Wysyła wiadomość do wszystkich połączeń.

en: For each connected client, pops up a window showing the message entered.
pl: Każdemu podłączonemu klientowi `wyrzuca' na ekran okienko z podanym komunikatem.

en: vote yes|no [vote number]
pl: vote yes|no [numer głosowania]

en: Cast a vote.
pl: Oddaje głos.

en: A player with info level access issuing a control level command starts a new vote for the command.  The /vote command followed by "yes" or "no", and optionally a vote number, gives your vote.  If you do not add a vote number, your vote applies to the latest command.  You can only suggest one vote at a time.  The vote will pass immediately if more than half of the players vote for it, or fail immediately if at least half of the players vote against it.  If one full turn elapses the vote may pass in any case if nobody votes against it.
pl: Gracz posiadający poziom dostępu info, który wykonuje komendy z poziomu control rozpoczyna nowe głosowanie nad daną komendą. Aby zagłosować użyj /vote a po nim "yes" lub "no" i ewentualnie numer głosowania. Jeśli nie podasz numeru głosownia twój głos będzie dotyczył ostatniej komendy. Jednocześnie możesz zaproponować jedynie jedno głosowanie. Głosowanie kończy się po zakończeniu jednej pełnej tury lub gdy zostanie rozstrzygnięte wcześniej (50% głosów uzyska jedna z opcji). Jeśli pełna tura minie w czasie głosowania, to głosowanie jest rozstrzygane pozytywnie o ile nikt nie głosował przeciw.

en: debug [ player <player> | city <x> <y> | units <x> <y> | unit <id> | tech <player> | timing | info]
pl: debug [ player <gracz> | city <x> <y> | units <x> <y> | unit <id> ]tech <gracz> | timing | info]

en: Turn on or off AI debugging of given entity.
pl: Włącza lub wyłącza debugowanie AI w podanym obiekcie.

en: Print AI debug information about given entity and turn continous debugging output for this entity on or off.
pl: Wypisuje informacje debugera AI o podanym obiekcie oraz włącza lub wyłącza debugowanie AI w tym obiekcie.

en: set <option-name> <value>
pl: set <opcja> <wartość>

en: Set server option.
pl: Ustawia opcję serwera.

en: team <player> [team]
pl: team <gracz> [zespół]

en: Change, add or remove a player's team affiliation.
pl: Dodaje lub usuwa gracza z zespołu.

en: Sets a player as member of a team. If no team specified, the player is set teamless. Use "" if names contain whitespace. A team is a group of players that start out allied, with shared vision and embassies, and fight together to achieve team victory with averaged individual scores.
pl: Dołącza gracza do podanego zespołu. Jeśli nie podano zespołu, to gracz zostanie usunięty z tego, w którym aktualnie gra. Jeśli nazwy zawierają spacje, użyj "". Zespół to grupa sojuszników z widokiem dzielonym i ambasadami, która dąży do wspólnego zwycięstwa. Ale punktacja jest prowadzona osobno dla każdego członka zespołu.

en: rulesetdir <directory>
pl: rulesetdir <katalog>

en: Choose new ruleset directory or modpack.
pl: Zmienia katalog z zasadami (modpack).

en: Choose new ruleset directory or modpack. Calling this
     without any arguments will show you the currently selected ruleset.
pl: Wybiera nowy katalog z zasadami albo modpack. Wywołanie
    polecenia bez argumentu spowoduje wyświetlenie aktualnego katalogu z zasadami.

note: TRANS: translate text between <> only
en: metainfo <meta-line>
pl: metainfo <meta-linia>

en: Set metaserver info line.
pl: Ustawia wiersz informacyjny metaserwera.

note: TRANS: translate text between <> only
en: metapatch <meta-line>
pl: metapatch <meta-linia>

en: Set metaserver patches line.
pl: Ustawia wiersz łatek metaserwera.

en: Control metaserver connection.
pl: Kontroluje połączenia z metaserwerem.

en: 'metaconnection ?' reports on the status of the connection to metaserver.
    'metaconnection down' or 'metac d' brings the metaserver connection down.
    'metaconnection up' or 'metac u' brings the metaserver connection up.
pl: 'metaconnection ?' wypisuje stan połączenia z metaserwerem.
    'metaconnection down' lub 'metac d' Przerywa połączenie z metaserwerem.
    'metaconnection up' lub 'metac u' Łączy z metaserwerem.

note: TRANS: translate text between <> only
en: metaserver <address>
pl: metaserver <adres>

en: Set address (URL) for metaserver to report to.
pl: Ustawia adres (URL) metaserwera, do którego będziemy meldować.

note: TRANS: translate text between <> only
en: aitoggle <player-name>
pl: aitoggle <gracz>

en: Toggle AI status of player.
pl: Przełącza kontrolę nad graczem.

note: TRANS: translate text between [] and <> only
en: take [connection-name] <player-name>
pl: take [nazwa-połączenia] <nazwa-gracza>

en: Take over a player's place in the game.
pl: Przypisuje kontrolę nad graczem.

note: TRANS: translate text between [] only
en: observe [connection-name] [player-name]
pl: observe [nazwa-połączenia] [nazwa-gracza]

en: Observe a player or the whole game.
pl: Obserwuje gracza lub całą grę.

en: Only the console and connections with cmdlevel 'hack' can force other connections to observe a player. If you're not one of these, only the [player-name] argument is allowed. If the console gives no player-name or the connection uses no arguments, then the connection is attached to a global observer.
pl: Tylko operator serwera i połączenia o prawach 'hack' mają prawo zmusić użytkownika do obserwania gracza. Jeśli nie masz takich praw możesz użyć jedynie argumentu [nazwa-gracza]. Jeśli nie podano nazwy-gracza wewnątrz konsoli, to używany jest globalny obserwator.

note: TRANS: translate text between <> only
en: detach <connection-name>
pl: detach <nazwa-połączenia>

en: detach from a player.
pl: odłącza od gracza.

en: Only the console and connections with cmdlevel 'hack' can force other connections to detach from a player.
pl: Tylko operator serwera i połączenia o prawach 'hack' mają prawo odłączyć użytkownika od gracza.

note: TRANS: translate text between <> only
en: create <player-name>
pl: create <gracz>

en: Create an AI player with a given name.
pl: Tworzy gracza AI o danym imieniu.

en: The 'create' command is only available before the game has been started.
pl: Komenda 'create' jest dostępna jedynie przed rozpoczęciem gry.

en: Set yourself in away mode. The AI will watch your back.
pl: Ustawia cię w tryb 'away' (odejście). AI będzie pilnowało twojej cywilizacji.

en: The AI will govern your nation but do minimal changes.
pl: Powoduje przejęcie kontroli nad twoją cywilizacją przez AI, tak aby komputer nie wykonywał jednak za dużo zmian.

note: TRANS: translate text between <> only
en: novice
    novice <player-name>
pl: novice
    novice <gracz>

en: Set one or all AI players to 'novice'.
pl: Ustawia jednego bądź wszystkich graczy AI na poziom 'novice'.

en: With no arguments, sets all AI players to skill level 'novice', and sets the default level for any new AI players to 'novice'.  With an argument, sets the skill level for that player only.
pl: Bez argumentów komenda ustawia wszystkich istniejących graczy AI oraz domyślny poziom dla graczy AI na 'novice'.  Gdy podane jest imię gracza(jako argument) ustawia poziom 'novice' tylko dla tego gracza.

note: TRANS: translate text between <> only
en: easy
    easy <player-name>
pl: easy
    easy <gracz>

en: Set one or all AI players to 'easy'.
pl: Ustawia jednego bądź wszystkich graczy AI na poziom 'easy'.

en: With no arguments, sets all AI players to skill level 'easy', and sets the default level for any new AI players to 'easy'.  With an argument, sets the skill level for that player only.
pl: Bez argumentów komenda ustawia wszystkich istniejących graczy AI oraz domyślny poziom dla graczy AI na 'easy' (łatwy).  Gdy podane jest imię gracza (jako argument) ustawia poziom 'easy' tylko dla tego gracza.

note: TRANS: translate text between <> only
en: normal
    normal <player-name>
pl: normal
    normal <gracz>

en: Set one or all AI players to 'normal'.
pl: Ustawia jednego bądź wszystkich graczy AI na poziom 'normal'.

en: With no arguments, sets all AI players to skill level 'normal', and sets the default level for any new AI players to 'normal'.  With an argument, sets the skill level for that player only.
pl: Bez argumentów komenda ustawia wszystkich istniejących graczy AI oraz domyślny poziom dla graczy AI na 'normal'.  Gdy podane jest imię gracza(jako argument) ustawia poziom 'normal' tylko dla tego gracza.

note: TRANS: translate text between <> only
en: hard
    hard <player-name>
pl: hard
    hard <gracz>

en: Set one or all AI players to 'hard'.
pl: Ustawia jednego bądź wszystkich graczy AI na poziom 'hard'.

en: With no arguments, sets all AI players to skill level 'hard', and sets the default level for any new AI players to 'hard'.  With an argument, sets the skill level for that player only.
pl: Bez argumentów komenda ustawia wszystkich istniejących graczy AI oraz domyślny poziom dla graczy AI na 'hard' (trudny).  Gdy podane jest imię gracza(jako argument) ustawia poziom 'hard' tylko dla tego gracza.

note: TRANS: translate text between <> only
en: experimental
    experimental <player-name>
pl: experimental
    experimental <gracz>

en: Set one or all AI players to 'experimental'.
pl: Ustawia jednego bądź wszystkich graczy AI w tryb 'experimental'.

en: With no arguments, sets all AI players to skill 'experimental', and sets the default level for any new AI players to this.  With an argument, sets the skill level for that player only. THIS IS ONLY FOR TESTING OF NEW AI FEATURES! For ordinary servers, this option has no effect.
pl: Bez argumentów komenda ustawia wszystkich istniejących graczy AI oraz domyślny poziom dla graczy AI na 'experimental' (łatwy).  Gdy podane jest imię gracza (jako argument) ustawia poziom 'easy' tylko dla tego gracza. TA OPCJA SŁUŻY JEDYNIE TESTOWANIU KODU AI! Nie ma ona zastosowania dla zwykłych serwerów.

note: TRANS: translate text between <> only
en: cmdlevel
    cmdlevel <level>
    cmdlevel <level> new
    cmdlevel <level> first
    cmdlevel <level> <connection-name>
pl: cmdlevel
    cmdlevel <poziom>
    cmdlevel <poziom> new
    cmdlevel <poziom> first
    cmdlevel <poziom> <gracz>

en: Query or set command access level access.
pl: Pokazuje lub zmienia poziomy dostępu do operacji.

en: The command access level controls which server commands are available
    to users via the client chatline.  The available levels are:
        none  -  no commands
        info  -  informational commands only
        ctrl  -  commands that affect the game and users
        hack  -  *all* commands - dangerous!
    With no arguments, the current command access levels are reported.
    With a single argument, the level is set for all existing connections,
    and the default is set for future connections.
    If 'new' is specified, the level is set for newly connecting clients.
    If 'first come' is specified, the 'first come' level is set; it will be
    granted to the first client to connect, or if there are connections
    already, the first client to issue the 'first' command.
    If a connection name is specified, the level is set for that connection only.
    Command access levels do not persist if a client disconnects, because some untrusted person could reconnect with the same name.  Note that this command now takes connection names, not player names.
pl: Poziom dostępu do operacji daje prawa wykonywania komend przez klientów.
    Dostępne poziomy to:
       none  -  brak komend
       info  -  tylko komendy zapytań
       ctrl  -  komendy wpływające na grę i graczy
       hack  -  WSZYSTKIE komendy - niebezpieczne!
    Bez argumentów komenda wyświetla aktualnie przyznane poziomy dostępu.
    Z jednym argumentem przyznaje poziom wszystkim połączeniom oraz ustawia domyślny dla nowych połączeń.
    Jeżeli podano 'new', ustawia poziom dla nowych połączeń.
    Jeżeli podano 'first come', ustawia specjalny poziom 'first come', który zostanie przyznany pierwszemu graczowi, który się połączy, lub jeśli gracze są już połączeni, pierwszemu który użyje komendy 'firstlevel'.
    Jeżeli podano nazwę połączenia przyzna poziom tylko danemu połączeniu.
    Poziomy dostępu nie są zapamiętywane po rozłączeniu ze względów bezpieczeństwa. Ta komenda przyjmuje nazwy połączeń, a nie nazwy graczy.

en: If there is none, become the game organizer with increased permissions.
pl: Przyjmij uprawnienia organizatora, jeśli jeszcze go nie ma.

note: TRANS: translate text between <> only
en: timeoutincrease <turn> <turninc> <value> <valuemult>
pl: timeoutincrease <liczba_tur> <inkrementator> <wartość> <mnożnik>

en: See "help timeoutincrease".
pl: Zobacz "help timeoutincrease".

en: Every <turn> turns, add <value> to timeout timer, then add <turninc> to <turn> and multiply <value> by <valuemult>.  Use this command in concert with the option "timeout". Defaults are 0 0 0 1
pl: Co <liczba_tur> tur, dodaje <wartość> do licznika, następnie dodaje <inkrementator> do <liczba_tur> i mnoży <wartość> przez <mnożnik>.  Używaj razem z opcją "timeout". Wartości domyślne to 0 0 0 1

en: End the game immediately in a draw.
pl: Kończy grę remisem.

en: Concede the game.
pl: Poddaje grę.

en: This tells everyone else that you concede the game, and if all but one player (or one team) have conceded the game in this way then the game ends.
pl: Poprzez wykonanie tego polecenia stwierdzasz, że poddałeś grę. Jeśli wszyscy gracze oprócz jednego podadzą się, to zostanie zakończona.

note: TRANS: translate text between <> only
en: remove <player-name>
pl: remove <gracz>

en: Fully remove player from game.
pl: Całkowicie usuwa gracza z gry.

en: This *completely* removes a player from the game, including all cities and units etc.  Use with care!
pl: CAŁKOWICIE usuwa gracza z gry, także jego miasta i jednostki. Używaj z rozwagą!

note: TRANS: translate text between <> only
en: save
    save <file-name>
pl: save
    save <nazwa-pliku>

en: Save game to file.
pl: Zapisuje stan gry do pliku.

en: Save the current game to file <file-name>.  If no file-name argument is given saves to "<auto-save name prefix><year>m.sav[.gz]".
    To reload a savegame created by 'save', start the server with the command-line argument:
        --file <filename>
    and use the 'start' command once players have reconnected.
pl: Zapisuje stan gry do pliku <nazwa-pliku>.  Jeżeli nie podano nazwy pliku to gra jest zapisywana do pliku "<przedrostek auto-save'a><rok>m.sav.[gz]".
    Aby wczytać tak zapisaną grę należy uruchomić serwer z argumentem:
        --file <nazwa-pliku>
    oraz użyć komendy 'start' po ponownym przyłączeniu się graczy.

note: TRANS: translate text between <> only
en: load
    load <file-name>
pl: load
    load <nazwa-pliku>

en: Load game from file.
pl: Wczytuje stan gry z pliku.

en: Load a game from <file-name>. Any current data including players, rulesets and server options are lost.
pl: Wczytuje zachowaną grę z pliku <nazwa-pliku>. Wszystkie ustawienia dotyczące graczy, zasad i opcji serwera są resetowane.

note: TRANS: translate text between <> only
en: read <file-name>
pl: read <plik>

en: Process server commands from file.
pl: Wykonuje komendy serwera zapisane w podanym pliku.

note: TRANS: translate text between <> only
en: write <file-name>
pl: write <plik>

en: Write current settings as server commands to file.
pl: Zapisuje aktualne ustawienia jako komendy serwera do pliku.

en: Switch server output between 'RFC-style' and normal style.
pl: Przełącza pomiędzy 'RFC-style' i normalnym stylem wyświetlania.

en: Simply returns the id of the server.
pl: Zwraca id serwera.

en: %s Welcome
pl: %s zalogowany

en: Welcome to the %s Server running at %s port %d.
pl: Witamy na serwerze %s uruchomionym na maszynie %s port %d.

en: Welcome to the %s Server at port %d.
pl: Witamy na serwerze %s, na porcie %d.

en: %s has connected from %s.
pl: Połączył się %s z %s.

en: Server: %s has connected from %s.
pl: Serwer: Połączył się %s z %s.

en: Couldn't attach your connection to new player.
pl: Nie udało się przypisać Ci nowego gracza.

en: You are logged in as '%s' connected to no player.
pl: Zostałeś zalogowany jako '%s'; nie jesteś przyłączony do żadnego gracza.

en: You are logged in as '%s' connected to an anonymous player.
pl: Zostałeś zalogowany jako '%s' i przyłączony do gracza anonimowego.

en: You are logged in as '%s' connected to %s.
pl: Zostałeś zalogowany jako '%s' i przyłączony do gracza %s.

en: Turn-blocking game play: waiting on %s to finish turn...
pl: Blokada końca tury: Oczekiwanie na zakończenie tury przez %s...

en: Client rejected: %s.
pl: Klient odrzucony: %s.

en: Connection request from %s from %s
pl: %s z %s domaga się połączenia

en: %s has client version %d.%d.%d%s
pl: %s używa klienta w wersji %d.%d.%d%s

en: The client is missing a capability that this server needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
pl: Klientowi brakuje cech wymaganych przez serwer.
    Wersja serwera: %d.%d.%d%s Wersja klienta: %d.%d.%d%s.  Zalecany upgrade!

en: %s was rejected: Mismatched capabilities.
pl: %s został odrzucony: Niezgodność protokołu.

en: The server is missing a capability that the client needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
pl: Serwerowi brakuje cech wymaganych przez klienta.
    Wersja serwera: %d.%d.%d%s Wersja klienta: %d.%d.%d%s.  Zalecany upgrade!

en: Invalid username '%s'
pl: Nieprawidłowa nazwa użytkownika '%s'

en: %s was rejected: Invalid name [%s].
pl: %s został odrzucony: Nieprawidłowa nazwa [%s].

en: '%s' already connected.
pl: %s jest już połączony.

en: %s was rejected: Duplicate login name [%s].
pl: %s został odrzucony: Zduplikowany login [%s].

en: Lost connection: %s.
pl: Utracono połączenie: %s.

en: Ok. RFC-style set.
pl: Ok. Ustawiony styl RFC.

en: Ok. Standard style set.
pl: Ok. Ustawiony styl standardowy.

en: For introductory help, type 'help'.
pl: Aby uzyskać pomoc wpisz 'help'.

en: The %s can't accept %s.
pl: %s nie potrafią nauczyć się %s.

en: You don't have tech %s, you can't accept treaty.
pl: Nie masz technologii %s, nie możesz zaakceptować traktatu.

en: City you are trying to give no longer exists, you can't accept treaty.
pl: Miasto które próbujesz przekazać już nie istnieje, nie możesz zaakceptować traktatu.

en: You are not owner of %s, you can't accept treaty.
pl: Nie kontrolujesz miasta %s, nie możesz zaakceptować traktatu.

en: Your capital (%s) is requested, you can't accept treaty.
pl: Nie możesz przekazać stolicy (%s), nie możesz zaakceptować traktatu.

en: You don't have enough gold, you can't accept treaty.
pl: Nie masz wystarczająco złota, nie możesz zaakceptować traktatu.

en: A treaty containing %d clause was agreed upon. | A treaty containing %d clauses was agreed upon.
pl[0]: Został uchwalony traktat zawierający %d klauzulę.
pl[1]: Został uchwalony traktat zawierający %d klauzule.
pl[2]: Został uchwalony traktat zawierający %d klauzul.

en: One of the cities %s is giving away is destroyed! Treaty canceled!
pl: %s przekazuje miasto, które zostało zniszczone! Traktat anulowany!

en: The %s no longer control %s! Treaty canceled!
pl: %s nie kontroluje już miasta %s! Traktat anulowany!

en: The %s don't have the promised amount of gold! Treaty canceled!
pl: %s nie mają zadeklarowanej ilości złota! Traktat anulowany!

en: You gave an embassy to %s.
pl: Pozwoliłeś na to aby %s założył u ciebie ambasadę.

en: %s allowed you to create an embassy!
pl: %s pozwolił(a) ci założyć ambasadę u siebie!

en: You are taught the knowledge of %s.
pl: Zostałeś nauczony technologii: %s.

en: The %s have acquired %s from the %s.
pl: %s otrzymali %s od %s.

en: You get %d gold.
pl: Dostałeś %d złota.

en: You receive %s's worldmap.
pl: Otrzymałeś mapę świata od %s.

en: You receive %s's seamap.
pl: Otrzymałeś mapę morza od %s.

en: You receive city of %s from %s.
pl: Otrzymałeś miasto %s od %s.

en: You give city of %s to %s.
pl: %2$s otrzymał(a) od ciebie miasto %1$s.

en: You agree on a cease-fire with %s.
pl: Zgodziłeś się na zawieszenie broni z %s.

en: You agree on an alliance with %s.
pl: Zgodziłeś się na sojusz z %s.

en: You give shared vision to %s.
pl: %s otrzymał(a) od ciebie widok dzielony.

en: %s gives you shared vision.
pl: %s przekazał(a) ci widok dzielony.

en: %s canceled the meeting!
pl: %s zerwał(a) spotkanie!

en: Meeting with %s canceled.
pl: Spotkanie z %s zerwane.

en: Your diplomatic envoy was decapitated!
pl: Twoi posłowie zostali zabici!

en: Your %s could not poison the water supply in %s.
pl: Twój %s nie mógł zatruć wodociągów w mieście %s.

en: Your %s poisoned the water supply of %s.
pl: Twój %s zatruł wodociągi w mieście %s.

en: %s is suspected of poisoning the water supply of %s.
pl: %s jest podejrzewany(a) o zatrucie wody w mieście %s.

en: Your %s was executed in %s on suspicion of spying.  The %s welcome future diplomatic efforts providing the Ambassador is reputable.
pl: Twój %s, jako podejrzany o szpiegostwo, został zabity w m. %s. %s czekają na innego ambasadora, ale o lepszej reputacji.

en: You executed a %s the %s had sent to establish an embassy in %s for being untrustworthy
pl: Wykonałeś egzekucję na %s, którego %s wysłali, aby założył ambasadę w mieście %s, gdyż był on niegodny zaufania

en: Your %s was executed in %s by primitive %s.
pl: Twój %s został zabity w m. %s (niedorozwinięci %s...).

en: You have established an embassy in %s.
pl: Założyłeś ambasadę w mieście %s.

en: The %s have established an embassy in %s.
pl: %s założyli ambasadę w mieście %s.

en: Your %s could not sabotage %s's %s.
pl: Twój %s nie potrafił zsabotować %s'a %s.

en: Your %s succeeded in sabotaging %s's %s.
pl: Twój %s zniszczył %s'a %s.

en: Your %s was sabotaged by %s!
pl: Twój %s zsabotowany przez %s!

en: You can't bribe a unit from this nation.
pl: Nie możesz przekupić jednostki tego narodu.

en: You don't have enough gold to bribe %s's %s.
pl: Nie masz dość złota aby przekupić %2$s od %1$s.

en: You cannot bribe %s!
pl: Nie można przekupić %s!

en: Your %s succeeded in bribing %s's %s and became more experienced.
pl: Twój %s przekupił %s %s zwiększając swoje doświadczenie.

en: Your %s succeeded in bribing %s's %s.
pl: Twój %s przekupił %s %s.

en: Your %s was bribed by %s.
pl: Twój(e) %s przekupiony przez %s.

en: %s was expecting your attempt to steal technology again. Your %s was caught and executed.
pl: Miasto %s spodziewało się kolejnej próby kradzieży technologii. Twój %s został złapany i zgładzony.

en: Your %s was caught in the attempt of stealing technology from %s.
pl: Twój %s został złapany podczas próby kradzieży technologii z miasta %s.

en: %s's %s failed to steal technology from %s.
pl: %s's %s nie dał rady wykraść technologii z miasta %s.

en: No new technology found in %s.
pl: Nie znaleziono nowej technologii w mieście %s.

en: You can't subvert this city.
pl: Nie możesz przekupić tego miasta.

en: You don't have enough gold to subvert %s.
pl: Brak pieniędzy aby przekupić miasto %s.

en: Your %s was caught in the attempt of inciting a revolt!
pl: Twój %s został złapany podczas podburzania tłumu!

en: You caught %s %s attempting to incite a revolt in %s!
pl: Złapałeś %s %s próbującego wzniecić bunt w mieście %s!

en: Revolt incited in %s, you now rule the city!
pl: Przeprowadzono bunt w mieście %s, teraz ty nim rządzisz!

en: %s has revolted, %s influence suspected.
pl: %2$s wywiad sfinansował bunt miasta %1$s.

en: Your %s was caught in the attempt of industrial sabotage!
pl: Twój %s przyłapany na próbie sabotażu przemysłu!

en: You caught %s %s attempting sabotage in %s!
pl: Złapałeś %s %s próbującego dokonać sabotażu w mieście %s!

en: Your %s could not find anything to sabotage in %s.
pl: Twój %s nie znalazł niczego do zniszczenia w %s.

en: You cannot sabotage a %s!
pl: Nie możesz zsabotować %s!

en: Your %s could not find the %s to sabotage in %s.
pl: Twój %s nie mógł znaleźć %s do zniszczenie w mieście %s.

en: Your %s succeeded in destroying the production of %s in %s.
pl: Twój %s zsabotował produkcję %s w mieście %s.

en: The production of %s was destroyed in %s, %s are suspected.
pl: Produkcja %s w mieście %s została utracona, %s są podejrzewani.

en: Your %s was caught in the attempt of sabotage!
pl: Twój %s został złapany podczas próby sabotażu!

en: You caught %s %s attempting to sabotage the %s in %s!
pl: Przyłapałeś %s %s na próbie sabotażu %s w m. %s!

en: Your %s destroyed the %s in %s.
pl: Twój %s zniszczył %s w mieście %s.

en: The %s destroyed the %s in %s.
pl: %s zniszczyli %s w mieście %s.

en: Your %s has been eliminated defending %s against a %s.
pl: Twój %s został wyeliminowany broniąc miasta %s przed %s.

en: An enemy %s has been eliminated defending %s.
pl: Wrogi %s został wyeliminowany w mieście %s.

en: Your %s was eliminated by a defending %s.
pl: Twój %s wyeliminowany przez broniącego się %s.

en: Eliminated %s %s while infiltrating %s. The defender became more experienced.
pl: Wyeliminowano %s %s w trakcie infiltracji m. %s. Obrońca zyskał doświadczenie.

en: Eliminated %s %s while infiltrating our troops. The defender became more experienced.
pl: Wyeliminowano %s %s w trakcie infiltracji naszych oddziałów. Obrońca zyskał doświadczenie

en: Eliminated %s %s while infiltrating %s.
pl: Wyeliminowano %s %s w trakcie infiltracji m. %s.

en: Eliminated %s %s while infiltrating our troops.
pl: Wyeliminowano %s %s w trakcie infiltracji naszych oddziałów.

en: Your %s has successfully completed her mission and returned unharmed to %s and has become more experienced.
pl: Twój %s zakończył misję i wrócił zyskując doświadczenie nietknięty do miasta %s.

en: Your %s has successfully completed her mission and returned unharmed to %s.
pl: Twój %s zakończył misję i wrócił nietknięty do miasta %s.

en: Your %s was captured after completing her mission in %s.
pl: Twój %s został złapany po wykonaniu misji w mieście %s.

en: Your %s was captured after completing her mission.
pl: Twój %s został złapany po spełnieniu misji.

en: You have caused an incident while bribing %s's %s.
pl: Spowodowałeś incydent przekupując %s %s.

en: %s has caused an incident while bribing your %s.
pl: %s spowodował incydent przekupując twoją jednostkę %s.

en: You have caused an incident while inciting a revolt in %s.
pl: Wszczynając bunt w m. %s wywołałeś skandal dyplomatyczny.

en: %s have caused an incident while inciting a revolt in %s.
pl: %s wywołali skandal dyplomatyczny wszczynając bunt w m. %s.

en: Sea moving start units are not yet supported, %s not created.
pl: Morskie jednostki startowe nie są jeszcze zaimplementowane, sorry, nie utworzono %s.

en: Sea moving start units are not yet supported. Nobody gets %s.
pl: Morskie jednostki startowe nie są jeszcze zaimplementowane, sorry, nikt nie otrzymał %s.

en: Year: %s
pl: Rok: %s

en: The turn timeout has exceeded its maximum value, fixing at its maximum
pl: Czas tury przekroczył swoją maksymalną wartość, zmieniam na maksimum

en: The turn timeout is smaller than zero, fixing at zero.
pl: Czas tury jest mniejszy od zera, zmieniam na zero.

en: %s is an ambiguous player name-prefix.
pl: %s to niejednoznaczny początek imienia.

en: %s is an ambiguous connection name-prefix.
pl: %s jest niejednoznacznym przedrostkiem nazwy połączenia.

en: %s is an anonymous name. Use connection name
pl: %s jest anonimową nazwą, użyj nazwy połączenia

en: You are not attached to a player.
pl: Nie jesteś przyłączony do żadnego gracza.

en: %s to allies: %s
pl: %s do sojuszników: %s

en: %s is not connected.
pl: %s nie jest połączony(a).

en: There is no connection by the name %s.
pl: Nie ma połączenia o nazwie %s.

en: There is no player nor connection by the name %s.
pl: Nie ma gracza ani połączenia o nazwie %s.

en: Global warming has occurred!
pl: Nastąpiło globalne ocieplenie!

en: Coastlines have been flooded and vast ranges of grassland have become deserts.
pl: Wybrzeża zostały podtopione, a ogromna powierzchnia traw stała się pustynią.

en: Nuclear winter has occurred!
pl: Nastąpiła zima nuklearna!

en: Wetlands have dried up and vast ranges of grassland have become tundra.
pl: Lądy zostały osuszone, a ogromna powierzchnia traw zamieniła się w tundrę.

en: New hope sweeps like fire through the country as the discovery of railroad is announced.
          Workers spontaneously gather and upgrade all cities with railroads.
pl: Nowe nadzieje związane z odkryciem kolei rozprzestrzeniły się po kraju
    Robotnicy spontanicznie zbierają się i budują kolej w miastach.

en: The people are pleased to hear that your scientists finally know about railroads.
          Workers spontaneously gather and upgrade all cities with railroads.
pl: Ludzie są zadowoleni z tego, że twoi naukowcy w końcu poznali kolej.
           Robotnicy spontanicznie zbierają się i budują koleje w miastach.

en: Moved your %s due to changing terrain.
pl: Przesunięto jednostkę %s z powodu zmiany terenu.

en: Disbanded your %s due to changing terrain.
pl: Rozproszono jednostkę %s z powodu zmiany terenu.

en: Not reporting to the metaserver in this game.
pl: Nie melduję się na metaserwerze w tej grze.

en: Metaserver: bad address: [%s:%d].
pl: Metaserwer: zły adres: [%s:%d].

en: The %s are no more!
pl: %s wyginęli!

en: Cannot change rates before game start.
pl: Nie możesz zmieniać podziału przed rozpoczęciem gry.

en: Tax
pl: Podatek

en: %s rate exceeds the max rate for %s.
pl: Stawka podatkowa przekroczyła maksimum dla %s (%s).

en: %s now governs the %s as a %s.
pl: %s narzucił(a) narodowi: %s ustrój określany jako: %s.

note: TRANS: this is a message event so don't make it * too long.
en: The %s have incited a revolt! %d turn of anarchy will ensue! Target government is %s. | The %s have incited a revolt! %d turns of anarchy will ensue! Target government is %s.
pl[0]: %s wszczęli rewolucję! Anarchia potrwa %d turę! Docelowy ustrój to %s.
pl[1]: %s wszczęli rewolucję! Anarchia potrwa %d tury! Docelowy ustrój to %s.
pl[2]: %s wszczęli rewolucję! Anarchia potrwa %d tur! Docelowy ustrój to %s.

en: Revolution: returning to anarchy.
pl: Rewolucja: powrót do anarchii.

en: You should choose a new government from the government menu.
pl: Wybierz nowy ustrój z menu.

en: Tax rate exceeded the max rate for %s; adjusted.
pl: Stawka podatkowa przekroczyła maksimum dla %s; poprawiono.

en: Science rate exceeded the max rate for %s; adjusted.
pl: Stawka naukowa przekroczyła maksimum dla %s; poprawiono.

en: Luxury rate exceeded the max rate for %s; adjusted.
pl: Stawka luksusowa przekroczyła maksimum dla %s; poprawiono.

en: %s no longer gives us shared vision!
pl: %s nie dzieli się już z nami widokiem!

en: The senate will not allow you to break treaty with the %s.  You must either dissolve the senate or wait until a more timely moment.
pl: Twój senat nie zezwala na zerwanie umowy z %s. Musisz, albo rozwiązać senat, albo poczekać na bardziej dogodny moment.

en: The senate passes your bill because of the constant provocations of the %s.
pl: Senat przyjął twoją decyzję w związku z ciągłymi prowokacjami ze strony %s.

en: The senate refuses to break treaty with the %s, but you have no trouble finding a new senate.
pl: Senat zabronił zrywania umowy z %s, ale ty bez problemu zwołałeś nowy senat.

en: The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
pl: Stanem dyplomatycznym między %s i %s jest teraz %s.

en: %s has attacked your ally %s! You cancel your alliance to the aggressor.
pl: %s zaatakował twojego sojusznika %s! Warunki sojuszu zobowiązują cię do natychmiastowej odpowiedzi.

en: Your team mate %s declared war on %s. You are obligated to cancel alliance with %s.
pl: Gracz z twojego zespołu %s wypowiedział wojnę %s. Jesteś zmuszony zerwać sojusz z %s.

en: Removing player %s.
pl: Usuwam gracza %s.

en: You've been removed from the game!
pl: Zostałeś usunięty z gry!

en: %s has been removed from the game.
pl: %s został usunięty z gry.

en: You have made contact with the %s, ruled by %s.
pl: %s spotkani! Rządzi nimi %s.

en: Could not throw %s into civil war - too many players
pl: Nie można rozdzielić gracza %s przez wojnę domową - za dużo graczy

en: Your nation is thrust into civil war,  %s is declared the leader of the rebel states.
pl: W twoim państwie wybuchła wojna domowa. Przywódcą rebelii jest %s.

en: %s declares allegiance to %s.
pl: %s ogłasza sojusz z %s.

en: The capture of %s's capital and the destruction of the empire's administrative
          structures have sparked a civil war.  Opportunists have flocked to the rebel cause,
          and the upstart %s now holds power in %d rebel provinces.
pl: Zdobycie stolicy %s i zniszczenie państwowych struktur władzy wznieciło
         wojnę domową. Oportuniści przyłączyli się do rebelii, a samozwańczy wódz
         %s włada już w %d zbuntowanych prowincjach.

en: %s report on the RICHEST Civilizations in the World.
pl: Raport %s o NAJBOGATSZYCH Cywilizacjach Świata.

en: %s report on the most ADVANCED Civilizations in the World.
pl: Raport %s o Najbardziej ZAAWANSOWANYCH Cywilizacjach Świata.

en: %s report on the most MILITARIZED Civilizations in the World.
pl: Raport %s o Najbardziej ZMILITARYZOWANYCH Cywilizacjach Świata.

en: %s report on the HAPPIEST Civilizations in the World.
pl: Raport %s o NAJSZCZĘŚLIWSZYCH Cywilizacjach Świata.

en: %s report on the LARGEST Civilizations in the World.
pl: Raport %s o NAJWIĘKSZYCH Cywilizacjach Świata.

en: Herodotus'
pl: Herodota

en: Thucydides'
pl: Tacyta

en: Pliny the Elder's
pl: Pliniusza Starszego

en: Livy's
pl: Liwiusza

en: Toynbee's
pl: Tonybee'iego

en: Gibbon's
pl: Gibbon'a

en: Ssu-ma Ch'ien's
pl: Ssu-ma Ch'ien'a

en: Pan Ku's
pl: Pan Ku'na

en: Population
pl: Populacja

en: Land Area
pl: Obszar

en: Settled Area
pl: Obszar zamieszkany

en: Research Speed
pl: Prędkość badań

en: Literacy
pl: Potrafiących czytać

en: Production
pl: Produkcja

en: Economics
pl: Ekonomia

en: Military Service
pl: Służba Wojskowa

en: Magnificent
pl: Najwspanialsi

en: Glorious
pl: Wspaniali

en: Great
pl: Wielcy

en: Decent
pl: Nieźli

en: Mediocre
pl: Przeciętni

en: Hilarious
pl: Słabi

en: Worthless
pl: Mierni

en: Pathetic
pl: Żałośni

en: Useless
pl: Nędzni

en: %2d: The %s %s
pl: %2d: %s %s

en: Historian Publishes!
pl: Publikacja Historyczna!

en: %2d: The %s City of %s of size %d,
pl: %2d: %se miasto %s rozmiaru %d,

en: with no wonders
pl: brak cudów

en: with %d wonder
     | with %d wonders
pl[0]: %d cud
pl[1]: %d cuda
pl[2]: %d cudów

en: Traveler's Report:
pl: Raport Podróżniczy:

en: The Five Greatest Cities in the World!
pl: Pięć Najwspanialszych Miast Świata!

en: %s in %s (%s)
pl: %s w %s (%s)

en: %s has been DESTROYED
pl: ZNISZCZONY CUD: %s

en: (building %s in %s (%s))
pl: (w trakcie budowy: %s w mieście %s (%s))

en: Wonders of the World
pl: Cuda Świata

en:  sq. mi.
pl:  mil kw.

en:  M tons
pl:  mln ton

en:  M goods
pl:  M dóbr

en:  bulbs
pl:  żarówek

en:  month |  months
pl[0]:  miesiąc
pl[1]:  miesiące
pl[2]:  miesięcy

en:  ton |  tons
pl[0]:  tona
pl[1]:  tony
pl[2]:  ton

en: st
pl: wszy

en: nd
pl: gi

en: rd
pl: ci

en: th
pl: ty

en: Demography string contains invalid characters. Try "help demography".
pl: Napis określający raport demograficzny zawiera niedozwolone znaki. Spróbuj "help demography".

en: Demographics Report:
pl: Raport Demograficzny:

en: Sorry, the Demographics report is unavailable.
pl: Sorry, Raport Demograficzny nie jest dostępny.

en: The %s of the %s (%s)
pl: %s %s (%s)

note: TRANS: message for an obscure ruleset error.
en: Trying alternative ruleset filename syntax.
pl: Próbuję alternatywnej składni nazwy pliku z zasadami.

note: TRANS: message for an obscure ruleset error.
en: Could not find a readable "%s.%s" ruleset file.
pl: Nie mogłem znaleźć czytelnego pliku z zasadami "%s.%s".

note: TRANS: message for an obscure ruleset error.
en: Could not load ruleset file "%s".
pl: Nie mogę wczytać pliku z zasadami "%s".

note: TRANS: message for an obscure script error.
en: Could not load ruleset script file "%s".
pl: Nie mogę wczytać pliku ze skryptem "%s".

en: Ruleset datafile appears incompatible:
pl: Plik z regułami wygląda na niezgodny:

en: file: "%s"
pl: plik: "%s"

en: file options: %s
pl: opcje plikowe: %s

en: supported options: %s
pl: dostępne opcje: %s

en: Ruleset datafile claims required option(s) which we don't support:
pl: Plik reguł wymaga możliwości, których nie zapewniamy:

note: TRANS: Obscure ruleset error
en: Section %s has unknown req: "%s" "%s" (%s)
pl: Budynek %s ma nieznany req "%s" "%s" (%s)

note: TRANS: message for an obscure ruleset error.
en: Unknown terrain %s in entry %s.
pl: Nieznany teren %s w polu %s.

note: TRANS: Obscure ruleset error.  "%s" is a filename.
en: Ruleset doesn't have any terrains (%s)
pl: Zasady nie zawierają żadnego terenu (%s)

note: TRANS: message for an obscure ruleset error.
en: Terrains %s and %s have the same identifier.
pl: Tereny %s i %s mają te same nazwy.

note: TRANS: message for an obscure ruleset error.
en: '%c' cannot be used as a terrain identifier; it is reserved.
pl: Znak '%c' nie może być użyty jako identyfikator terenu; jest zarezerwowany.

note: TRANS: message for an obscure ruleset error.
en: Terrain %s has unknown flag %s
pl: Teren %s używa nieznanej flagi %s

note: TRANS: message for an obscure ruleset error.
en: Resources %s and %s have the same identifier.
pl: Zasoby %s i %s mają te same nazwy.

note: TRANS: Obscure ruleset error
en: Section %s lists unknown effect type: "%s" (%s)
pl: Sekcja %s zawiera nieznany typ efektu: "%s" (%s)

en: Loading rulesets
pl: Wczytuję zasady

note: TRANS: Error message.
en: The save file contains incomplete map data.  This can happen with old saved games, or it may indicate an invalid saved game file.  Proceed at your own risk.
pl: Plik z grą zawiera niekompletne dane na temat mapy. Przyczyną tego może być zbyt stara wersja pliku lub uszkodzenie. Kontynuuj na własną odpowiedzialność.

note: TRANS: Error message.
en: Reason: line not found
pl: Powód: linia nieznaleziona

note: TRANS: Error message.
en: Reason: line too short (expected %d got %lu
pl: Powód: linia zbyt krótka. Oczekiwano %d pobrano %lu

note: TRANS: message for an obscure savegame error.
en: Unknown terrain identifier '%c' in savegame.
pl: Nieznany identyfikator terenu '%c' w pliku z grą.

en: Warning: Unknown nation %s for starting position no %d
pl: Ostrzeżenie: Nieznany naród '%s' na pozycji startowej nr %d

en: Number of starts (%d) are lower than rules.max_players (%d), lowering rules.max_players.
pl: Liczba pozycji startowych (%d) jest mniejsza od rules.max_players (%d), zmniejszam max_players.

en: Wrong unit type id value (%d)
pl: Nieprawidłowa wartość unit type (%d)

en: Wrong improvement type id value (%d)
pl: Nieprawidłowa wartość improvement type (%d)

en: Wrong tech type id value (%d)
pl: Nieprawidłowa wartość tech type id (%d)

en: Unknown technology (%s)
pl: Nieznana technologia (%s)

en: Wrong government type id value (%d)
pl: Nieprawidłowa wartość id ustroju (%d)

en: Wrong player%d.u%d.type value (%d)
pl: Nieprawidłowa wartość player%d.u%d.type (%d)

en: Unknown unit type '%s' in player%d section
pl: Nieznany typ jednostki '%s' w sekcji player%d

en: Savegame error: invalid unit orders.
pl: Bład w zapisie gry: nieprawidłowe rozkazy jednostki.

en: Unsupported government found (%s)
pl: Odczytano niewspierany ustrój (%s)

en: Unsupported city style found in player%d section. Changed to %s
pl: Znaleziono nieznany styl miast w sekcji player%d. Zmieniono na %s

en: Savegame too old, at least version 1.9.0 required.
pl: Plik stanu gry jest zbyt stary, wymagana jest wersja co najmniej 1.9.0.

en: The savegame uses the classic terrain ruleset which is no longer supported.
pl: Plik stanu gry używa klasycznych zasad terenu, które nie są już wspierane.

en: Warning: Different rulesetdirs ('%s' and '%s') are no longer supported. Using '%s'.
pl: Ostrzeżenie: Różne katalogi zasad ('%s' i '%s') nie są już wspierane. Używam: '%s'

en: Illegal alliance structure detected: %s's alliance to %s reduced to peace treaty.
pl: Wykryto nieprawidłowy układ sojuszów: Sojusz pomiędzy %s i %s został zamieniony na pokój.

en: Geological
pl: Geologiczne

en: Sociological
pl: Socjologiczne

en: Economic
pl: Ekonomiczne

en: Military
pl: Wojskowe

en: Scientific
pl: Naukowe

en: Internal
pl: Wewnętrzne

en: Networking
pl: Sieciowe

en: All
pl: Dowolny

en: Vital
pl: Ważne

en: Situational
pl: Drugorzędne

en: Rare
pl: Rzadkie

en: Changed
pl: Zmienione

en: Allowed take string contains invalid
    characters.  Try "help allowtake".
pl: Napis określający dopuszczalne połączenia zawiera
    niedozwolone znaki.  Spróbuj "help allowtake".

en: Starting units string contains invalid
    characters.  Try "help startunits".
pl: Napis określający początkowe jednostki zawiera nieprawidłowe znaki.
    Spróbuj: "help startunits".

en: Starting units string does not contain
    at least one city founder.  Try 
    "help startunits".
pl: Ciąg znaków z początkowymi jednostkami nie zawiera budowniczych miast.  Sprawdź "help startunits".

en: Cannot change maxplayers in GGZ mode.
pl: Nie można zmieniać opcji maxplayers w trybie GGZ.

en: Number of players is higher than requested value; Keeping old value.
pl: Liczba graczy jest większa od podanej wartości; pozostawiam poprzednią wartość.

en: Map size (in thousands of tiles)
pl: Rozmiar mapy (w tysiącach pól)

en: This value is used to determine the map dimensions.
      size = 4 is a normal map of 4,000 tiles (default)
      size = 20 is a huge map of 20,000 tiles
pl: Ta wartość wyznacza wymiary mapy
      size = 4 to normalna mapa z 4,000 pól (domyślnie)
      size = 20 to ogromna mapa z 20,000 pól

en: Map topology index
pl: Topologia mapy

note: TRANS: do not edit the ugly ASCII art
en: Freeciv maps are always two-dimensional. They may wrap at the north-south and east-west directions to form a flat map, a cylinder, or a torus (donut). Individual tiles may be rectangular or hexagonal, with either a classic or isometric alignment - this should be set based on the tileset being used.
       0 Flat Earth (unwrapped)
       1 Earth (wraps E-W)
       2 Uranus (wraps N-S)
       3 Donut World (wraps N-S, E-W)
       4 Flat Earth (isometric)
       5 Earth (isometric)
       6 Uranus (isometric)
       7 Donut World (isometric)
       8 Flat Earth (hexagonal)
       9 Earth (hexagonal)
      10 Uranus (hexagonal)
      11 Donut World (hexagonal)
      12 Flat Earth (iso-hex)
      13 Earth (iso-hex)
      14 Uranus (iso-hex)
      15 Donut World (iso-hex)
    Classic rectangular:       Isometric rectangular:
          _________               /\/\/\/\/\ 
         |_|_|_|_|_|             /\/\/\/\/\/ 
         |_|_|_|_|_|             \/\/\/\/\/\
         |_|_|_|_|_|             /\/\/\/\/\/ 
                                 \/\/\/\/\/  
    Hex tiles:                 Iso-hex:
      /\/\/\/\/\/\               _   _   _   _   _       
      | | | | | | |             / \_/ \_/ \_/ \_/ \      
      \/\/\/\/\/\/\             \_/ \_/ \_/ \_/ \_/  
       | | | | | | |            / \_/ \_/ \_/ \_/ \      
       \/\/\/\/\/\/             \_/ \_/ \_/ \_/ \_/
pl: Mapy są dwuwymiarowe i mogą się zawijać na północnych/południowych lub
    wschodnich/zachodnich brzegach. Mapy mogą używać kartezjańskiego lub izometrycznego układu współrzędnych.
    W podręczniku(manual) znajdziesz dokładniejszy opis.
      0 Płaska Ziemia (niezawinięta)
      1 Ziemia (zawinięta Wsch-Zach)
      2 Uran (zawinięta Półn-Poł)
      3 Torus (obwarzanek) (zawinięta Wsch-Zach i Półn-Poł)
      4 Izometryczna Płaska Ziemia (niezawinięta)
      5 Izometryczna Ziemia (zawinięta Wsch-Zach)
      6 Izometryczny Uran (zawinięta Półn-Poł)
      7 Izometryczny Torus (obwarzanek) (zawinięta Wsch-Zach i Półn-Poł)
      8 Płaska Ziemia (sześciokątna)
      9 Ziemia (sześciokątna)
      10 Uran (sześciokątna)
      11 Torus (sześciokątna)
      12 Płaska Ziemia (izometryczno-sześciokątna)
      13 Ziemia (izometryczno-sześciokątna)
      14 Uran (izometryczno-sześciokątna)
      15 Torus (izometryczno-sześciokątna)
    Klasyczna prostokątna:      Izometryczna prostokątna:
          _________               /\/\/\/\/\ 
         |_|_|_|_|_|             /\/\/\/\/\/ 
         |_|_|_|_|_|             \/\/\/\/\/\
         |_|_|_|_|_|             /\/\/\/\/\/ 
                                 \/\/\/\/\/  
    Heksagonalna tiles:          Izometryczno-heksagonalna:
      /\/\/\/\/\/\               _   _   _   _   _       
      | | | | | | |             / \_/ \_/ \_/ \_/ \      
      \/\/\/\/\/\/\             \_/ \_/ \_/ \_/ \_/  
       | | | | | | |            / \_/ \_/ \_/ \_/ \      
       \/\/\/\/\/\/             \_/ \_/ \_/ \_/ \_/

en: Method used to generate map
pl: Sposób generowania mapy

en: 0 = Scenario map - no generator;
    1 = Fully random height generator;              [4]
    2 = Pseudo-fractal height generator;             [3]
    3 = Island-based generator (fairer but boring)   [1]
    
    Numbers in [] give the default values for placement of starting positions.  If the default value of startpos is used then a startpos setting will be chosen based on the generator.  See the "startpos" setting.
pl: 0 = Scenariusz - bez generatora;
    1 = Generowanie losowych wysokości; [4]
    2 = Fraktalny generator;            [3]
    3 = Generator wyspowy (uczciwy ale nudny) [1]
    
    Liczby podane wewnątrz [] oznaczają domyślne wartości opcji startpos. Zobacz opcję "startpos".

en: Method used to choose start positions
pl: Sposób wyboru pozycji początkowych

en: 0 = Generator's choice.  Selecting this setting means
        the default value will be picked based on the generator
        chosen.  See the "generator" setting.
    1 = Try to place one player per continent.
    2 = Try to place two players per continent.
    3 = Try to place all players on a single continent.
    4 = Place players depending on size of continents.
    Note: generators try to create the right number of continents for the choice of start pos and to the number of players
pl: 0 = Zależny od generaratora. Wartość jest wybierana
        poprzez generator. Zobacz opcję "generator".
    1 = Jeden gracz na kontynent.
    2 = Dwóch graczy na kontynent.
    3 = Wszyscy gracze na tym samym kontynencie.
    4 = Liczba graczy na kontynencie proporcjonalna do jego rozmiaru.
    Uwaga: Generator stara się utworzyć odpowiednią liczbę wysp na podstawie  tej opcji

en: Presence of 1x1 islands
pl: Dopuszczenie wysp rozmiaru 1x1

en: 0 = no 1x1 islands; 1 = some 1x1 islands
pl: 0 = brak wysp 1x1; 1 = możliwość występowania wysp 1x1

en: Whether the poles are separate continents
pl: Czy bieguny znajdują się na odseparowanych kontynentach

en: 0 = continents may attach to poles; 1 = poles will usually be separate
pl: 0 = kontynenty mogą być połączone z biegunami
    1 = bieguny są na odseparowanych kontynentach

en: All the map is temperate
pl: Jednakowa temperatura na całej mapie

en: 0 = normal Earth-like planet; 1 = all-temperate planet
pl: 0 = zwyczajna ziemska planeta; 1 = wyrównany klimat na całej planecie

en: Average temperature of the planet
pl: Temperatura planety

en: Small values will give a cold map, while larger values will give a hotter map.
    
    100 means a very dry and hot planet with no polar arctic zones, only tropical and dry zones.
    
    70 means a hot planet with little polar ice.
    
    50 means a temperate planet with normal polar, cold, temperate, and tropical zones; a desert zone overlaps tropical and temperate zones.
    
    30 means a cold planet with small tropical zones.
    
    0 means a very cold planet with large polar zones and no tropics
pl: Mniejsze wartości dają zimniejszą mapę, a wyższe cieplejszą
    100 oznacza gorącą i suchą planetę: bez zimnych stref podbiegunowych, jedynie strefy tropikalne i suche
    70  oznacza ciepłą planetę, niewielki rozmiar lodu podbiegunowego
    50  oznacza umiarkowaną planetę - strefy: polarne, zimne, umiarkowane i tropikalne. Pustynie znajdują się w strefach tropikalnych i umiarkowanych
    30  oznacza zimną planetę: niewielkie strefy tropikalne
    0   oznacza mroźną planetę: ogromne strefy polarne, brak tropików

en: Percentage of the map that is land
pl: Procent lądów na mapie

en: This setting gives the approximate percentage of the map that will be made into land.
pl: Ta opcja oznacza przybliżony procent mapy, który będzie lądem.

en: Amount of hills/mountains
pl: Ilość gór/wzgórz

en: Small values give flat maps, while higher values give a steeper map with more hills and mountains.
pl: Małe wartości dają więcej równin, wysokie wartości dają więcej wzgórz i gór.

en: Amount of water on lands
pl: Liczba wody na lądach

en: Small values mean lots of dry, desert-like land; higher values give a wetter map with more swamps, jungles, and rivers.
pl: Niewielkie wartości dają suchy, pustynny ląd; większe oznaczają mokry ląd z bagnami, dżunglami i rzekami.

en: Map generation random seed
pl: `Ziarno' losowej generacji mapy

en: The same seed will always produce the same map; for zero (the default) a seed will be chosen based on the time to give a random map. This setting is usually only of interest while debugging the game.
pl: Ta sama wartość `ziarna' da w efekcie tę samą mapę; zero (wartość domyślna) powoduje losowanie samego `ziarna', dając w efekcie mapę losową.Ta opcja jest przydatna jedynie w procesie odpluskwiania, dla graczy nie ma znaczenia.

en: Game random seed
pl: Ziarno losowania w grze

en: For zero (the default) a seed will be chosen based on the time. This setting is usually only of interest while debugging the game
pl: Domyślna wartość 0 = losowanie wartości `ziarna' wg czasu. Ta opcja jest przydatna jedynie do odpluskwiania gry. Dla graczy nie ma znaczenia

en: Amount of "special" resource squares
pl: Liczba pól kryjących zasoby "specjalne"

en: Special resources improve the basic terrain type they are on. The server variable's scale is parts per thousand.
pl: Zasoby specjalne ulepszają właściwości terenu na którym się znajdują. Wartość podawana jest w promilach.

en: Amount of huts (minor tribe villages)
pl: Liczba chatek (wiosek mniejszych plemion)

en: This setting gives the exact number of huts that will be placed on the entire map. Huts are small tribal villages that may be investiged by units.
pl: Dokładna liczba chatek, które zostaną umieszczone na mapie. Chatki to niewielkie wioski pomniejszych plemion, w których można znaleźć wartości lub barbarzyńców.

en: Minimum number of players
pl: Minimalna liczba graczy

en: There must be at least this many players (connected human players or AI players) before the game can start.
pl: Musi istnieć co najmniej podana liczba graczy (tych połączonych plus AI) zanim gra się rozpocznie.

en: Maximum number of players
pl: Maksymalna liczba graczy

en: The maximal number of human and AI players who can be in the game. When this number of players are connected in the pregame state, any new players who try to connect will be rejected.
pl: Maksymalna liczba graczy (ludzie plus AI), która może istnieć w grze. Jeżeli liczba graczy jest równa podanej liczbie, to każdy nowy gracz, który będzie chciał się połączyć zostanie odrzucony.

en: Total number of players (including AI players)
pl: Liczba graczy (Łącznie z botami)

en: If set to a positive value, then AI players will be automatically created or removed to keep the total number of players at this amount.
pl: Jeśli podana liczba będzie dodatnia, to zostanie utworzona lub usunięta odpowiednia liczba graczy AI, aby wyrównać liczbę graczy do podanej wartości.

en: List of players' initial units
pl: Lista początkowych jednostek graczy

en: This should be a string of characters, each of which specifies a unit role. There must be at least one city founder in the string. The characters and their meanings are:
        c   = City founder (eg., Settlers)
        w   = Terrain worker (eg., Engineers)
        x   = Explorer (eg., Explorer)
        k   = Gameloss (eg., King)
        s   = Diplomat (eg., Diplomat)
        d   = Ok defense unit (eg., Warriors)
        D   = Good defense unit (eg., Phalanx)
        a   = Fast attack unit (eg., Horsemen)
        A   = Strong attack unit (eg., Catapult)
pl: Powinien to być ciąg znaków, w którym każdy znak odpowiada jednej jednostce, którą gracz otrzyma na starcie. W ciągu tym musi się znaleźć co najmniej jeden założyciel miast. Znaczenia poszczególnych znaków:
        c   = Założyciel miast (np. Osadnicy)
        w   = Pracownik (np. Robotnicy)
        x   = Zwiadowca (np. Badacz)
        k   = Krytyczna jednostka (np. Król)
        s   = Dyplomata (np. Dyplomata)
        d   = Jednostka obronna (np. Wojownicy)
        D   = Dobra jednostka obronna (np. Falanga)
        a   = Szybka jednostka atakująca (np. Konnica)
        A   = Silna jednostka atakująca (np. Katapulta)

en: Area where initial units are located
pl: Rozrzucenie początkowych jednostek

en: This is the radius within which the initial units are dispersed.
pl: Jest to promień koła, w którym początkowe jednostki zostaną rozrzucone.

en: Starting gold per player
pl: Złoto na gracza na starcie

en: At the beginning of the game, each player is given this much gold.
pl: Na początku gry każdy gracz otrzymuje podaną liczbę złota.

en: Number of initial techs per player
pl: Liczba początkowych wynalazków na gracza

en: At the beginning of the game, each player is given this many technologies. The technologies chosen are random for each player. Depending on the value of tech_cost_style in the ruleset, a big value for techlevel can make the next techs really expensive.
pl: Na początku gry każdy gracz otrzymuje podaną liczbę technologi za darmo. Są one losowane osobno dla każdego gracza. W zależności od ustawienia 'tech_cost_style' w zestawie zasad duża wartość techlevel może spowodować, że następne technologie będą drogie.

en: Technology cost multiplier percentage
pl: Mnożnik kosztu technologii (w procentach)

en: This affects how quickly players can research new technology. All tech costs are multiplied by this amount (as a percentage). The base tech costs are determined by the ruleset or other game settings.
pl: Od tej liczby zależy prędkość odkrywania nowych technologii. Koszt wszystkich technologi będzie mnożony przez tą wartość (procentowo). Koszy technologi są determinowane przez zestawy zasad i inne ustawienia gry.

en: Percentage penalty when changing tech
pl: Procentowa strata za zmianę technologii

en: If you change your current research technology, and you have positive research points, you lose this percentage of those research points. This does not apply if you have just gained a technology this turn.
pl: Jeżeli zmienisz aktualnie badaną technologię, oraz będziesz miał już jakieś wsześniejsze punkty odkryć, stracisz podany procent tych punktów. Utrata nie ma miejsca jeśli w danej turze, (przed chwilą) odkryłeś pewną technologię.

en: Penalty when getting tech from conquering
pl: Strata przy uzyskiwaniu technologii przez podbój

en: For each technology you gain by conquering an enemy city, you lose research points equal to this percentage of the cost to research a new technology. You can end up with negative research points if this is non-zero.
pl: Za każdą technologię uzyskaną przez podbój wrogiego miasta, tracisz swoje punkty odkryć w liczbie równej podanemu procentowi aktualnego kosztu nowej technologii. Może się zdarzyć, że twoje punkty odkryć spadną poniżej zera.

en: Penalty when getting a free tech
pl: Strata przy uzyskiwaniu darmowej technologii

en: For each technology you gain "for free" (other than covered by diplcost or conquercost: specifically, from huts or from Great Library effects), you lose research points equal to this percentage of the cost to research a new technology. You can end up with negative research points if this is non-zero.
pl: Za każdą technologię uzyskaną "za darmo" (np. z chatek lub Wielkiej Biblioteki), tracisz swoje punkty odkryć w liczbie równej podanemu procentowi aktualnego kosztu nowej technologii. Może się zdarzyć, że twoje punkty odkryć spadną poniżej zera.

en: Food required for a city to grow
pl: Żywność potrzebna miastu do wzrostu

en: This is the base amount of food required to grow a city. This value is multiplied by another factor that comes from the ruleset and is dependent on the size of the city.
pl: Podstawowy współczynnik używany przy obliczaniu liczby żywności koniecznej do zwiększenia rozmiaru miasta. Inne współczynniki pochodzą z zestawu zasad i zależą od rozmiaru miasta.

en: Percentage food lost when need aqueduct
pl: Procent żywności traconej z powodu braku akweduktu

en: If a city would expand, but it can't because it needs an Aqueduct (or Sewer System), it loses this percentage of its foodbox (or half that amount if it has a Granary).
pl: Jeżeli miasto wzrosłoby powyżej rozmiaru, dla którego potrzebny jest akwedukt (lub kanalizacja), traci ono podany procent zapasów (albo połowę tej wartości jeśli miasto posiada Spichlerz).

en: Multiplier percentage for production costs
pl: Procentowy mnożnik kosztu produkcji

en: This affects how quickly units and buildings can be produced.  The base costs are multiplied by this value (as a percentage).
pl: Ta opcja kontroluje prędkość produkcji budynków i jednostek. Podstawowe koszty są mnożone przez tą wartość (wyrażoną w procentach).

en: Minimum city size to get full trade
pl: Minimalny rozmiar miasta, które ma maksymalny handel

en: There is a trade penalty in all cities smaller than this. The penalty is 100% (no trade at all) for sizes up to notradesize, and decreases gradually to 0% (no penalty except the normal corruption) for size=fulltradesize. See also notradesize.
pl: W miastach poniżej tego rozmiaru występują straty w handlu. Strata jest równa 100%(całkowity brak handlu) w miastach do rozmiaru notradesize. W miastach o rozmiarach od notradesize do fulltradesize strata maleje  stopniowo do 0%(inne straty powodowana przez korupcję nadal istnieją). Zobacz także notradesize.

en: Maximum size of a city without trade
pl: Maksymalny rozmiar miasta bez handlu

en: Cities do not produce any trade at all unless their size is larger than this amount. The produced trade increases gradually for cities larger than notradesize and smaller than fulltradesize. See also fulltradesize.
pl: Wszystkie miasta o rozmiarze mniejszym lub równym podanej wartości nie wytwarzają handlu. Wytworzony handel wzrasta stopniowo dla miast o rozmiarze pomiędzy notradesize i fulltradesize. Zobacz także fulltradesize.

en: Minimum distance between cities
pl: Minimalna odległość między miastami

en: When a player founds a new city, it is checked if there is no other city in citymindist distance. For example, if citymindist is 3, there have to be at least two empty fields between two cities in every direction. If set to 0 (default), the ruleset value will be used.
pl: Kiedy gracz zakłada miasto, sprawdzane jest czy w odległości citymindist nie ma już innego miasta. Na przykład, jeżeli citymindist jest równa 3, to pomiędzy każdymi dwoma miastami, muszą być co najmniej 2 puste pola. Jeżeli citymindist jest ustawiony na 0 (domyślnie), efektywna wartość jest określana przez wczytany plik z zasadami.

en: Number of turns between rapture effect
pl: Opóźnienie efektu świętowania.

en: Sets the number of turns between rapture growth of a city. If set to n a city will grow after celebrating for n+1 turns.
pl: Opóźnia wzrost miasta spowodowany świętowaniem. Jeżeli ustawione na n, miasto zacznie rosnąć po n+1 turach świętowania.

en: Chance for conquered building destruction
pl: Szansa na zniszczenie budynku podczas podboju

en: When a player conquers a city, each city improvement has this percentage chance to be destroyed.
pl: Kiedy gracz podbija miasto, każdy obiekt w mieście może zostać zniszczony z tym prawdopodobieństwem.

en: Chance of moving into tile after attack
pl: Szansa na ruch na atakowane pole po ataku

en: If set to 0, combat is Civ1/2-style (when you attack, you remain in place). If set to 100, attacking units will always move into the tile they attacked if they win the combat (and no enemy units remain in the tile). If set to a value between 0 and 100, this will be used as the percent chance of "occupying" territory.
pl: Jeżeli ustawione na 0, walka odbywa się w stylu Civ1/Civ2 (kiedy atakujesz, pozostajesz na swoim polu). Jeżeli ustawione na 100, atakująca jednostka zawsze ruszy się na pole, które atakowała (jeśli wygra walkę, a na polu zaatakowanym nie będzie wrogów). Jeżeli ustawione na wartość pomiędzy 0 i 100, będzie oznaczać procentowe prawdopodobieństwo przemieszczenia się na to pole.

en: Turn on/off server-side autoattack
pl: Włącza i wyłącza autoatak (po stronie serwera)

en: If set to on, units with move left will automatically consider attacking enemy units that move adjacent to them.
pl: Jeśli ta opcja jest włączona, to jednostki będą mogły automatycznie rozważać atakowanie jednostek, które staną na polu obok.

en: Reduce city population after attack
pl: Zmniejsz populację po ataku

en: This flag indicates if city population is reduced after successful attack of enemy unit, depending on its movement type (OR-ed):
      1 = land
      2 = sea
      4 = heli
      8 = air
pl: Ta flaga decyduje czy populacja miasta zostanie zredukowana po udanym ataku wrogiej jednostki, zależnie od jej typu (można użyć sum):
      1 = lądowa
      2 = morska
      4 = helikoptery
      8 = lotnicza

en: National borders radius
pl: Promień granic państw

en: If this is set to greater than 0, then any land tiles within the given radius of a city will be owned by that nation. Special rules apply for ocean tiles or tiles within range of more than one nation's cities.
pl: Jeżeli większe od zera, to narody będą posiadały granice, które będą obejmowały tereny dookoła miast (promień koła jest podany przy tej opcji). Skomplikowane zasady dotyczą oceanów i terenów spornych.

en: Units inside borders cause no unhappiness
pl: Jednostki nie powodują niezadowolenia we własnych granicach

en: If this is set, units will not cause unhappiness when inside your own borders.
pl: Jeżeli ustawione na 1, jednostki znajdujące się wewnątrz własnych granic nie będą powodować niezadowolenia.

en: Ability to do diplomacy with other players
pl: Możliwość prowadzenia dyplomacji z innymi graczami

en: 0 = default; diplomacy is enabled for everyone.
    1 = diplomacy is only allowed between human players.
    2 = diplomacy is only allowed between AI players.
    3 = diplomacy is restricted to teams.
    4 = diplomacy is disabled for everyone.
pl: 0 = dyplomacja jest dostępna dla każdego.
    1 = dyplomacja jest dostępna jedynie dla ludzi.
    2 = dyplomacja jest dostępna jedynie dla AI.
    3 = dyplomacja jest dozwolona jedynie wewnątrz zespołów.
    4 = dyplomacja jest całkowicie zakazana.

en: Allowed city names
pl: Powtarzanie się nazw miast

en: 0 = There are no restrictions: players can have multiple cities with the same names.
    
    1 = City names have to be unique to a player: one player can't have multiple cities with the same name.
    
    2 = City names have to be globally unique: all cities in a game have to have different names.
    
    3 = Like setting 2, but a player isn't allowed to use a default city name of another nations unless it is a default for their nation also.
pl: Jeżeli ustawione na 0, miasta można nazywać dowolnie (gracze mogą posiadać wiele miast o tej samej nazwie). Jeżeli ustawione na 1, to nazwy miast nie mogą się powtarzać w tej samej cywilizacji. Jeżeli ustawione na 2 lub 3 to nazwy miast nie mogą się nigdzie powtarzać. Jeśli ustawione na 3 gracze nie mają prawa użyć domyślnych nazw miast innych narodów.

en: Barbarian appearance frequency
pl: Częstotliwość pojawiania się barbarzyńców

en: 0 = no barbarians 
    1 = barbarians only in huts 
    2 = normal rate of barbarian appearance 
    3 = frequent barbarian uprising 
    4 = raging hordes, lots of barbarians
pl: 0 - brak barbarzyńców 
    1 - barbarzyńcy tylko w wioskach 
    2 - normalna częstotliwość pojawiania się barbarzyńców 
    3 - częste barbarzyńskie powstania 
    4 - wściekłe hordy, mnóstwo barbarzyńców

en: Barbarian onset year
pl: Rok pojawienia się barbarzyńców

en: Barbarians will not appear before this year.
pl: Barbarzyńcy nie pojawią się przed podanym rokiem.

en: Length in turns of revolution
pl: Długość trwania rewolucji

en: When changing governments, a period of anarchy lasting this many turns will occur. Setting this value to 0 will give a random length of 1-6 turns.
pl: Podczas zmiany ustroju okres przejściowy będzie trwał podaną liczbę tur. Jeśli podano wartość 0, to długość rewolucji będzie losową liczbą tur z przedziału 1-6.

en: Whether to enable fog of war
pl: 'Mgła wojny' (Fog of war)

en: If this is set to 1, only those units and cities within the vision range of your own units and cities will be revealed to you. You will not see new cities or terrain changes in tiles not observed.
pl: Jeżeli ustawione na 1, tylko jednostki i miasta w zasięgu twojego wzroku będą widoczne. Nie będziesz wiedział co się dzieje na polach, których nie obserwujesz.

en: Base chance for diplomats and spies to succeed.
pl: Podstawowa szansa na sukces dyplomatów.

en: The chance of a spy returning from a successful mission and the base chance of success for diplomats and spies.
pl: Szansa na powrót szpiega ze zwycięskiej misji oraz szansa powodzenia różnych akcji podejmowanych przez dyplomatów i szpiegów.

en: Whether to allow space race
pl: Czy pozwolić na wyścig kosmiczny

en: If this option is set to 1, players can build spaceships.
pl: Jeśli wynosi 1, można budować statki kosmiczne.

en: Minimum number of cities for civil war
pl: Minimalna liczba miast przed wojną domową

en: A civil war is triggered if a player has at least this many cities and the player's capital is captured. If this option is set to the maximum value, civil wars are turned off altogether.
pl: Wojna domowa może się zdarzyć jeśli gracz ma co najmniej podaną liczbę miast, a jego stolica została przejęta. Jeśli ta wartość jest ustawiona na maksimum, wojny domowe są całkowicie niemożliwe.

en: Turns until player contact is lost
pl: Utrata kontaktu po podanej liczbie tur

en: Players may meet for diplomacy this number of turns after their units have last met, even if they do not have an embassy. If set to zero then players cannot meet unless they have an embassy.
pl: Gracze mogą zaaranżować spotkanie dyplomatyczne w ciągu podanej liczby tur od ostatniego kontaktu. Jeśli opcja jest ustawiona na zero, to takie spotkania są niemożliwe (chyba że gracze mają ambasadę).

en: Rebuild palace if capital is conquered
pl: Odbuduj pałac po utracie stolicy

en: If this is set to 1, then when the capital is conquered the palace is automatically rebuilt for free in another randomly choosen city. This is significant because the technology requirement for building a palace will be ignored.
pl: Jeżeli ustawione na 1 po utracie stolicy pałac jest automatycznie odbudowywany za darmo w innym losowo wybranym mieście, nawet gdy gracz nie odkrył jeszcze murarstwa.

en: Whether to use natural city names
pl: Czy używać inteligentnego nazywania miast

en: If enabled, the default city names will be determined based on the surrounding terrain.
pl: Jeśli włączone, domyślne nazwy miast będą zależały od terenu dokoła pola miasta.

en: Players that users are allowed to take
pl: Do jakich graczy użytkownicy mogą się przyłączyć

en: This should be a string of characters, each of which specifies a type or status of a civilization (player). Clients will only be permitted to take or observe those players which match one of the specified letters. This only affects future uses of the take or observe command; it is not retroactive. The characters and their meanings are:
        o,O = Global observer
        b   = Barbarian players
        d   = Dead players
        a,A = AI players
        h,H = Human players
    The first description on this list which matches a player is the one which applies. Thus 'd' does not include dead barbarians, 'a' does not include dead AI players, and so on. Upper case letters apply before the game has started, lower case letters afterwards.
    
    Each character above may be followed by one of the following numbers to allow or restrict the manner of connection:
    
    (none) = Controller allowed, observers allowed, can displace connections. (Displacing a connection means that you may take over a player, even if another user already controls that player.)
    
    1 = Controller allowed, observers allowed, can't displace connections;
    
    2 = Controller allowed, no observers allowed, can displace connections;
    
    3 = Controller allowed, no observers allowed, can't displace connections;
    
    4 = No controller allowed, observers allowed;
pl: Powinien to być ciąg znaków, w którym każdy pojedynczy znak oznacza typ cywilizacji lub "gracza". Wszystkie połączenia niepasujące do tego ciągu będą odrzucane. Zmiana tej wartości nie spowoduje przerwania już istniejących połączeń, ale dotyczy jedynie przyszłych użyć polecenia '/take' i /observe. Oto znaczenia poszczególnych znaków:
       o,O - Globalny obserwator
       H,h = Gracz ludzki
       A,a = Gracz AI
       d   = Martwy gracz
       b   = Barbarzyńca
    Pierwszy znak od dołu, który pasuje do gracza, jest tym który będzie użyty. Dlatego 'd' nie oznacza, że możliwe będzie połączenie martwego barbarzyńcy. A samo 'a' nie umożliwia połączenie martwych AI. Wielkie litery są ważne przed rozpoczęciem gry, a małe po rozpoczęciu.
    Po każdym z powyższych znaków może występować jedna z poniższych cyfr opisujących typ połączenia:
       (brak cyfry) = Kontroler dozwolony, obserwatorzy dozwoleni, można wymieniać połączenia,
                  1 = Kontroler dozwolony, obserwatorzy dozwoleni, nie można wymieniać połączeń,
                  2 = Kontroler dozwolony, obserwatorzy niedozwoleni, można wymieniać połączenia,
                  3 = Kontroler dozwolony, obserwatorzy niedozwoleni, nie można wymieniać połączeń,
                  4 = Kontroler niedozwolony, obserwatorzy dozwoleni,
    
    "Wymienianie połączeń" oznacza przejęcie kontroli nad cywilizacją kontrolowaną już przez innego użytkownika.

en: Whether AI-status toggles with connection
pl: Czy status AI jest przełączany podczas połączenia

en: If this is set to 1, AI status is turned off when a player connects, and on when a player disconnects.
pl: Jeżeli ustawione na 1, status AI jest wyłączany gdy gracz się połączy, a włączany gdy gracz się rozłączy.

en: Year the game ends
pl: Rok końca gry

en: The game will end at the end of the given year.
pl: Gra zakończy się pod koniec podanego roku.

en: Maximum seconds per turn
pl: Maksymalna liczba sekund na turę

en: If all players have not hit "Turn Done" before this time is up, then the turn ends automatically. Zero means there is no timeout. In servers compiled with debugging, a timeout of -1 sets the autogame test mode. Use this with the command "timeoutincrease" to have a dynamic timer.
pl: Tura kończy się zawsze po podanym czasie, chyba że wcześniej wszyscy zawodnicy nacisnęli "Koniec Tury". Używaj tej opcji razem z "timeoutincrease", aby dynamicznie zmieniać timeout. W serwerach typu DEBUG, timeout ustawiony na -1 oznacza grę w trybie autogame test.

en: Timeout at least n seconds when enemy moved
pl: Licznik ustawiony na co najmniej n sekund przy ruchy przeciwnika

en: Any time a unit moves when in sight of an enemy player, the remaining timeout is set to this value if it was lower.
pl: Zawsze gdy jednostka ruszy się w zasięgu wzroku przeciwnika, to czas pozostały do zakończenia tury zostanie ustawiony na podaną liczbę sekund jeśli był niższy.

en: Whether to have simultaneous player phases.
pl: Czy fazy gry są równoczesne dla wszystkich graczy.

en: If true, all players' movement phases will occur simultaneously; if false then players will alternate movement.
pl: Jeśli ta opcja jest ustawiona, to wszyscy gracze będą ruszać się jednoczenie. Jeśli nie, to fazy ruchu będą osobne.

en: Seconds to let a client's network connection block
pl: Dozwolony czas blokowania TCP (w sekundach)

en: If a network connection is blocking for a time greater than this value, then the connection is closed. Zero means there is no timeout (although connections will be automatically disconnected eventually).
pl: Jeżeli połączenie TCP jest zablokowane przez czas dłuższy niż podana wartość, to połączenie zostaje zerwane. Zero oznacza, że nie ma limitu oprócz tego zdefiniowanego w implementacji protokołu TCP.

en: Max seconds for network buffers to drain
pl: Zwłoka (sek.) na opróżnienie buforów TCP

en: The server will wait for up to the value of this parameter in seconds, for all client connection network buffers to unblock. Zero means the server will not wait at all.
pl: Serwer Freeciv będzie czekał przez podany czas na odblokowanie buferów TCP. Zero oznacza, że serwer nie będzie czekał.

en: Seconds between PINGs
pl: Liczba sekund pomiędzy PINGami

en: The civserver will poll the clients with a PING request each time this period elapses.
pl: Serwer Freeciv będzie wysyłał PINGi co podaną liczbę sekund.

en: Time to cut a client
pl: Maksymalny czas na odpowiedź

en: If a client doesn't reply to a PING in this time the client is disconnected.
pl: Jeżeli klient nie odpowie PONG przez podany czas, to zostanie rozłączony.

en: Turn-blocking game play mode
pl: Tryb rozgrywek `blokada końca tury'

en: Fixed-length turns play mode
pl: Tryb rozgrywek `stała długość trwania tury'

en: What is in the Demographics report
pl: Co jest publikowane w raporcie demograficznym

en: This should be a string of characters, each of which specifies the inclusion of a line of information in the Demographics report.
    The characters and their meanings are:
        N = include Population
        P = include Production
        A = include Land Area
        L = include Literacy
        R = include Research Speed
        S = include Settled Area
        E = include Economics
        M = include Military Service
        O = include Pollution
    Additionally, the following characters control whether or not certain columns are displayed in the report:
        q = display "quantity" column
        r = display "rank" column
        b = display "best nation" column
    The order of characters is not significant, but their capitalization is.
pl: Powinien to być ciąg znaków, w którym każdy znak oznacza jedną informację zawartą w Raporcie Demograficznym.
    Znaczenie poszczególnych znaków:
        N = Populacja
        P = Produkcja
        A = Obszar Zbadany
        L = Potrafiących czytać
        R = Prędkość badań
        S = Obszar zamieszkany
        E = Ekonomia
        M = Służba wojskowa
        O = Zanieczyszczenie
    Dodatkowo poniższe znaki decydują o obecności specjalnych kolumn:
        q = Wartość, ilość
        r = Miejsce w rankingu
        b = Prowadzący naród
    (Kolejność znaków nie ma znaczenia, ale wielkość liter tak.)

en: Turns per auto-save
pl: Co ile tur robić auto-save'a

en: The game will be automatically saved per this number of turns. Zero means never auto-save.
pl: Gra będzie automatycznie zapisywana co podaną liczbę tur. Zero oznacza brak auto-save'ów.

en: Savegame compression level
pl: Stopień kompresji save-game'a

en: If non-zero, saved games will be compressed using zlib (gzip format). Larger values will give better compression but take longer. If the maximum is zero this server was not compiled to use zlib.
pl: Jeżeli różne od zera, save'y są kompresowane przy użyciu zlib (format gzip). Większe wartości dają lepszą kompresję, która trwa dłużej. Jeżeli maksimum jest równe zeru to serwer nie został skompilowany z możliwością użycia zlib.

en: Auto-save name prefix
pl: Przedrostek autosave'a

en: Automatically saved games will have name "<prefix><year>.sav". This setting sets the <prefix> part.
pl: Autosave'y będą miały nazwę "<prefix><rok>.sav". Gdzie <prefix> jest podanym przedrostkiem.

en: Whether to log player statistics
pl: Czy zapisywać statystyki graczy

en: If this is set to 1, player statistics are appended to the file "civscore.log" every turn. These statistics can be used to create power graphs after the game.
pl: Jeżeli ustawiony na 1, statystyki graczy będą zapisywane co turę do pliku "civscore.log".  Po zakończeniu gry te statystyki mogą być użyte do stworzenia wykresów.

en: Server cannot read standard input. Ignoring input.
pl: Serwer nie może czytać ze standardowego wejścia. Wejście ignorowane.

en: Server: bad address: [%s:%d].
pl: Serwer: zły adres: [%s:%d].

en: You need to have a capital in order to launch your spaceship.
pl: Musisz mieć stolicę aby wypuścić statek kosmiczny.

en: Your spaceship is already launched!
pl: Twój statek kosmiczny został już wypuszczony!

en: Your spaceship can't be launched yet!
pl: Twój statek kosmiczny nie może być jeszcze uruchomiony!

en: The %s have launched a spaceship!  It is estimated to arrive on Alpha Centauri in %s.
pl: %s wystartowali statek kosmiczny! Oblicza się, że dotrze na Alpha Centauri w %s.

en: Spaceship action received, but you don't have a spaceship!
pl: oczekujesz działań w kosmosie, ale przecież nie masz statku!

en: You can't modify your spaceship after launch!
pl: Nie możesz modyfikować statku kosmicznego po wypuszczeniu.

en: You don't have any unplaced Space Structurals!
pl: Brak wolnych elementów statku kosmicznego!

en: That Space Structural would not be connected!
pl: Ten element nie może zostać zamontowany!

en: You don't have any unplaced Space Components!
pl: Brak wolnych napędów statku kosmicznego!

en: Your spaceship already has the maximum number of Fuel Components!
pl: Twój statek ma już max. liczbę zbiorników paliwa!

en: Your spaceship already has the maximum number of Propulsion Components!
pl: Twój statek ma już max. liczbę pędników!

en: You don't have any unplaced Space Modules!
pl: Brak wolnych modułów statku kosmicznego!

en: Your spaceship already has the maximum number of Habitation Modules!
pl: Twój statek ma już max. liczbę modułów mieszkalnych!

en: Your spaceship already has the maximum number of Life Support Modules!
pl: Twój statek ma już max. liczbę modułów podtrzymywania życia!

en: Your spaceship already has the maximum number of Solar Panel Modules!
pl: Twój statek ma już max. liczbę paneli fotoogniw!

en: Without guidance from the capital, the %s spaceship is lost!
pl: Naród %s stracił statek kosmiczny, po utracie stolicy!

en: Game ended in a draw as end year exceeded
pl: Gra zakończyła się remisem, minął czas gry

en: The %s spaceship has arrived at Alpha Centauri.
pl: %s statek kosmiczny dotarł na Alpha Centauri.

en: Team victory to %s
pl: Zwycięstwo zespołowe dla %s

en: Game ended in victory for %s
pl: Grę wygrał(a) %s

en: Game ended in a draw
pl: Gra zakończyła się remisem

en: Your %s unit %s was disbanded in accordance with your peace treaty with the %s.
pl: Twoja jednostka %s %s została rozwiązana zgodnie z układem pokojowym z %s.

en: Concerned citizens point out that the cease-fire with %s will run out soon.
pl: Zaniepokojeni obywatele przypominają, ze zawieszenie broni z %s wkrótce się skończy.

en: The cease-fire with %s has run out. You are now at war with the %s.
pl: Rozejm z %s się skończył. Możesz teraz atakować %s.

en: Failed saving game as %s
pl: Nie mogę zachować gry jako %s

en: Game saved as %s
pl: Gra zachowana jako %s

en: The game is already running.
pl: Gra jest już uruchomiona.

en: %s lost control cmdlevel on game start.  Use voting from now on.
pl: %s utracił poziom uprawnień cmdlevel po starcie gry. Od teraz należy używać głosowania.

en: Starting game.
pl: Startuję grę.

en: request for unknown report (type %d)
pl: Żądanie nieprawidłowego raportu (typ %d)

en: Warning: rejecting old client %s
pl: Ostrzeżenie: Odrzucam przestarzałego klienta %s

en: Your client is too old. To use this server please upgrade your client to a CVS version later than 2003-11-28 or Freeciv 1.15.0 or later.
pl: Twój klient jest zbyt stary. Aby wejść na ten serwer musisz używać klienta w wersji co najmniej 1.15.0. (Lub z CVS'a po 18.11.2003).

en: Got a packet of type %d from a dead or observer player
pl: Odebrano pakiet typu %d od uczestnika `martwego' lub widza

en: Please choose a non-blank name.
pl: Proszę wybrać niepustą nazwę.

en: That nation is already in use.
pl: Naród jest już używany.

en: Another player already has the name '%s'.  Please choose another name.
pl: Inny gracz używa już imienia '%s'. Proszę wybrać inne imię.

en: Please choose a name containing only ASCII characters.
pl: Proszę wybrać nazwę zawierającą jedynie znaki ASCII.

en: %s nation is not available in this scenario.
pl: Naród %s nie jest dostępny w tym scenariuszu.

en: %s nation is already in use.
pl: Naród %s jest już używany.

en: %s is the %s ruler %s.
pl: %s to %s przywódca %s.

en: Waiting to start game: %d out of %d players are ready to start.
pl: Oczekiwanie na rozpoczęcie gry: %d z %d graczy jest już gotowych.

en: All players are ready; starting game.
pl: Wszyscy gracze są gotowi; rozpoczynamy grę!

en: %s has been added as %s level AI-controlled player.
pl: %s został(a) dodany jako gracz AI, poziom %s.

en: Player %d
pl: Gracz %d

en: %s rules the %s.
pl: %s rządzi %s.

en: Sending info to metaserver [%s]
pl: Wysyłam informację do metaserwera [%s]

en: The game is over...
pl: Gra skończona...

en: Now accepting new client connections.
pl: Teraz oczekuję nowych połączeń.

en: Vote "%s" is passed %d to %d with %d abstentions.
pl: Polecenie "%s" zostało przyjęte stosunkiem głosów %d:%d. Wstrzymało się od głosu: %d.

en: Vote "%s" failed with %d against, %d for and %d abstentions.
pl: Polecenie "%s" zostało odrzucone. %d przeciw, %d za, %d wstrzymało się.

en: (ambiguous)
pl: (dwuznaczne)

en: (unknown)
pl: (nieznane)

en: Name is empty, so cannot be a player.
pl: Nazwa pusta, to nie może być gracz.

en: Name is too long, so cannot be a player.
pl: Nazwa za długa, to nie może być gracz.

en: Player name prefix '%s' is ambiguous.
pl: Prefix nazwy gracza '%s' dwuznaczny.

en: No player by the name of '%s'.
pl: Nie ma gracza o imieniu '%s'.

en: Unexpected match_result %d (%s) for '%s'.
pl: Nieoczekiwana wartość match_result %d (%s) dla '%s'.

en: Name is empty, so cannot be a connection.
pl: Nazwa pusta, nieprawidłowa dla połączenia.

en: Name is too long, so cannot be a connection.
pl: Nazwa za długa jak na nazwę połączenia.

en: Connection name prefix '%s' is ambiguous.
pl: Prefix nazwy gracza '%s' jest dwuznaczny.

en: No connection by the name of '%s'.
pl: Nie ma połączenia o nazwie '%s'.

en: Open metaserver connection to [%s].
pl: Otwieram połączenie z metaserwerem [%s].

en: Close metaserver connection to [%s].
pl: Zamykam połączenie z metaserwerem [%s].

en: Metaserver connection is open.
pl: Połączenie z metaserwerem otwarte.

en: Metaserver connection is closed.
pl: Połączenie z metaserwerem zamknięte.

en: Metaserver connection is already open.
pl: Połączenie z metaserwerem jest już otwarte.

en: Metaserver connection is already closed.
pl: Połączenie z metaserwerem jest już zamknięte.

en: Argument must be 'u', 'up', 'd', 'down', or '?'.
pl: Argument musi mieć wartość 'u', 'up', 'd', 'down' lub '?'.

en: Metaserver patches string set to '%s'.
pl: Ustawiono linię łatek dla metaserwera na '%s'.

en: Metaserver patches string set to '%s', not reporting to metaserver.
pl: Linia łatek metaserwera ustawiona na '%s', nie reportuję na metaserwer.

en: Metaserver message string set to '%s'.
pl: Ustawiono linię wiadomości dla metaserwera na '%s'.

en: Metaserver message string set to '%s', not reporting to metaserver.
pl: Linia wiadomości metaserwera ustawiona na '%s', nie reportuję na metaserwer.

en: Metaserver is now [%s].
pl: Metaserwer jest teraz [%s].

en: Server id: %s
pl: Id serwera: %s

en: You cannot save games manually on this server.
pl: Na tym serwerze nie wolno zapisywać gier.

en: Cannot toggle a barbarian player.
pl: Nie można zmienić statusu barbarzyńców.

en: %s is now under AI control.
pl: %s jest teraz kontrolowany przez AI.

en: %s is now under human control.
pl: %s jest teraz kontrolowany przez człowieka.

en: Can't add AI players once the game has begun.
pl: Po rozpoczęciu rozgrywki nie można dodawać 'robotów' (AI)

en: Can't add more players, server is full.
pl: Więcej uczestników nie obsłużymy - serwer pracuje `pełną parą'.

en: Can't use an empty name.
pl: Nie można używać pustej nazwy.

en: That name exceeds the maximum of %d chars.
pl: Długość imienia przekracza dozwoloną wartość %d znaków.

en: That name is not allowed.
pl: To imię nie jest dozwolone.

en: A player already exists by that name.
pl: Gracz o takim imieniu już bierze udział w grze.

en: A user already exists by that name.
pl: Użytkownik o takim imieniu już bierze udział w grze.

en: %s has been added as an AI-controlled player.
pl: %s został(a) dodany jako gracz AI.

en: Error creating new AI player: %s.
pl: Błąd podczas tworzenia gracza AI: %s.

en: Players cannot be removed once the game has started.
pl: Gracz nie może być usunięty po rozpoczęciu gry.

en: Removed player %s from the game.
pl: Usunięto gracza %s z gry.

en: Name "%s" disallowed for security reasons.
pl: Nazwa "%s" jest niedozwolona ze względów bezpieczeństwa.

en: No command script found by the name "%s".
pl: Nie znaleziono skryptu o nazwie "%s".

en: Loading script file: %s
pl: Wczytuję skrypt: %s

en: Cannot read command line scriptfile '%s'.
pl: Nie mogę obsłużyć skryptu '%s' podanego z linii poleceń.

en: Could not read script file '%s'.
pl: Nie można odczytać skryptu '%s'.

en: Could not write script file '%s'.
pl: Nie można zapisać do pliku '%s'

en: You cannot use the write command on this server for security reasons.
pl: Na tym serwerze ze względu bezpieczeństwa nie można używać polecenia write.

en: Cannot decrease command access level '%s' for connection '%s'; you only have '%s'.
pl: Nie można zmniejszyć poziomu dostępu '%s' dla połączenia '%s'; twój poziom to tylko '%s'.

en: Anyone can now become game organizer '%s' by issuing the 'first' command.
pl: Jeśli chcesz zostać organizatorem z poziomem dostępu '%s', wykonaj polecenie 'first' (jako pierwszy).

en: Command access levels in effect:
pl: Aktualnie przyznane poziomy dostępu:

en: Command access level for new connections: %s
pl: Poziom dostępu do operacji dla nowych połączeń: %s

en: Command access level for first player to take it: %s
pl: Poziom dostępu do operacji dla pierwszego gracza: %s

en: Error: command access level must be one of 'none', 'info', 'ctrl', or 'hack'.
pl: Błąd: Poziom dostępu musi mieć wartość: 'none', 'info', 'ctrl' lub 'hack'.

en: Cannot increase command access level to '%s'; you only have '%s' yourself.
pl: Nie można zwiększyć poziomu dostępu '%s'; twój poziom to tylko '%s'.

en: Command access level set to '%s' for connection %s.
pl: Poziom dostępu ustawiony na '%s' dla połączenia %s.

en: Command access level could not be set to '%s' for connection %s.
pl: Poziom dostępu do operacji nie może być ustawiony na '%s' dla połączenia %s.

en: Command access level set to '%s' for new players.
pl: Poziom dostępu ustawiony na '%s' dla nowych graczy.

en: Command access level set to '%s' for first player to grab it.
pl: Poziom dostępu do operacji dla pierwszego gracza, który go weźmie wynosi '%s'.

en: The 'first' command makes no sense from the server command line.
pl: Komenda 'first' nie ma sensu z linii poleceń serwera.

en: You already have command access level '%s' or better.
pl: Już masz poziom '%s' albo lepszy.

en: Someone else already is game organizer.
pl: Ktoś inny już jest organizatorem.

en: Connection %s has opted to become the game organizer.
pl: Połączenie %s poprosiło o stanie się organizatorem gry.

en: Invalid argument %d.
pl: Niewłaściwy argument %d.

en: Usage: timeoutincrease <turn> <turnadd> <value> <valuemult>.
pl: Składnia: timeoutincrease <liczba_tur> <inkrementator> <wartość> <mnożnik>.

en: Dynamic timeout set to %d %d %d %d
pl: Dynamiczny timer ustawiony na %d %d %d %d

en: Option:
pl: Opcja:

en: Description:
pl: Opis:

en: changeable
pl: zmienialne

en: fixed
pl: stałe

en: Value: %d, Minimum: 0, Default: %d, Maximum: 1
pl: Wartość: %d, Minimalna: 0, Domyślna: %d, Maksymalna: 1

en: Value: %d, Minimum: %d, Default: %d, Maximum: %d
pl: Wartość: %d, Minimalna: %d, Domyślna: %d, Maksymalna: %d

en: Value: "%s", Default: "%s"
pl: Wartość: "%s", Domyślna: "%s"

en: Explanations are available for the following server options:
pl: Opisy są dostępne dla poniższych opcji:

en: No explanation for that yet.
pl: Opis jeszcze nieprzygotowany.

en: Ambiguous option name.
pl: Dwuznaczna nazwa opcji.

en: Server Operator: %s
pl: Operator Serwera: %s

en: Player '%s' now has AI skill level '%s'.
pl: Gracz '%s' ma teraz poziom trudności AI '%s'.

en: %s is not controlled by the AI.
pl: %s nie jest kontrolowany przez AI.

en: Default AI skill level set to '%s'.
pl: Domyślny poziom trudności AI ustawiony na '%s'.

en: This command is client only.
pl: Ten rozkaz ma sens tylko z poziomu klienta.

en: Usage: away
pl: Składnia: away

en: Only players may use the away command.
pl: Tylko prawdziwi gracze mogą używać komendy away.

en: %s set to away mode.
pl: %s ustawiony(a) w tryb away.

en: %s returned to game.
pl: %s powrócił(a) do gry.

en: Sorry, you do not have access to view option '%s'.
pl: Niestety nie masz dostępu do opcji '%s'.

en: Unknown option '%s'.
pl: Nieznana opcja '%s'.

en: All options with non-default values
pl: Opcje z innymi niż domyślne wartościami

en: All options
pl: Wszystkie opcje

en: Vital options
pl: Ważne opcje

en: Situational options
pl: Drugorzędne opcje

en: Rarely used options
pl: Rzadko używane opcje

en: + means you may change the option
pl: + znaczy że możesz zmienić tą opcję

en: = means the option is on its default value
pl: = znaczy że dana opcja jest ustawiona na swoją domyślną wartość

en: %-*s value   (min,max)
pl: %-*s wartość (min,max)

en: Option
pl: Opcja

en: description
pl: opis

en: Try 'show situational' or 'show rare' to show more options.
    Try 'show changed' to show settings with non-default values.
pl: Spróbuj 'show situational' lub 'show rare' aby zobaczyć więcej opcji.
    Spróbuj 'show changed' aby zobaczyć opcje z innymi niż domyślne wartościami.

en: Cannot change teams once game has begun.
pl: Po rozpoczęciu rozgrywki nie można zmieniać zespołów.

en: Undefined argument.  Usage: team <player> <team>.
pl: Nieznany argument.  Składnia: team <gracz> <zespół>.

en: No such team %s.  Please give a valid team name or number.
pl: Nie ma zespołu '%s'.  Proszę podać prawidłowy numer zespołu lub jego nazwę.

en: Cannot team a barbarian.
pl: Nie można grać razem z barbarzyńcami.

en: Player %s set to team %s.
pl: Gracz %s gra teraz w zespole %s.

en: Undefined arguments. Usage: vote yes|no [vote number].
pl: Brak argumentów. Składnia: vote yes|no [numer głosowania].

en: Observers cannot vote.
pl: Obserwatorzy nie mogą głosować.

en: You can only vote in a running game.  Use 'first' to become the game organizer if there currently is none.
pl: Głosować można jedynie w już wystartowanej grze. Użyj polecenia 'first' aby zostać organizatorem gry, jeśli jeszcze takiego nie ma.

en: Vote %d "%s": %d for, %d against
pl: Głosowanie %d "%s": %d za, %d przeciw

en: There are no votes going on.
pl: Nie odbywa się żadne głosowanie.

en: No legal last vote.
pl: Nie ma głosowania.

en: Value must be integer.
pl: Wartość musi być liczbą całkowitą.

en: No such vote (%d).
pl: Nie ma takiego głosowania (%d).

en: You voted for "%s"
pl: Zagłosowałeś za "%s"

en: You voted against "%s"
pl: Zagłosowałeś przeciwko "%s"

en: Undefined arguments. Usage: debug <diplomacy <player> | city <x> <y> | units <x> <y> | unit <id> | tech <player> | timing | info>.
pl: Nieprawidłowe argumenty. Składnia: debug <diplomacy <gracz> | city <x> <y> | units <x> <y> | unit <id> | tech <gracz> | timing | info>.

en: Can only use this command once game has begun.
pl: Tej komendy można używać dopiero po rozpoczęciu gry.

en: %s diplomacy no longer debugged
pl: dyplomacja %s już nie jest debugowana

en: %s diplomacy debugged
pl: dyplomacja %s debugowana

en: %s tech no longer debugged
pl: Technologia %s już nie jest debugowana

en: %s tech debugged
pl: Technologia %s debugowana

en: Value 2 & 3 must be integer.
pl: Wartość druga i trzecia powinna być liczbą całkowitą.

en: Bad map coordinates.
pl: Złe współrzędne mapy.

en: No city at this coordinate.
pl: Nie ma miasta na podanych współrzędnych.

en: %s no longer debugged
pl: %s już nie jest debugowany

en: %s's %s no longer debugged.
pl: Jednostka %s %s już nie jest debugowana.

en: %s's %s debugged.
pl: Jednostka %s %s jest debugowana.

en: Value 2 must be integer.
pl: Wartość druga musi być liczbą całkowitą.

en: Unit %d does not exist.
pl: Jednostka %d nie istnieje.

en: Undefined argument.  Usage: set <option> <value>.
pl: Nieznany argument.  Składnia: set <opcja> <wartość>.

en: You are not allowed to set this option.
pl: Nie możesz zmienić tej opcji.

en: This setting can't be modified after the game has started.
pl: Ta opcja nie może być zmieniona po rozpoczęciu gry.

en: Value must be an integer.
pl: Wartość musi być liczbą całkowitą.

en: Value out of range (minimum: 0, maximum: 1).
pl: Wartość spoza zakresu (minimum: 0, maksimum: 1).

en: Option: %s has been set to %d.
pl: Opcje: %s zostało ustawione na %d.

en: Value out of range (minimum: %d, maximum: %d).
pl: Wartość spoza zakresu (minimum: %d, maksimum: %d).

en: String value too long.  Usage: set <option> <value>.
pl: Nazwa za długa.  Składnia: set <opcja> <wartość>.

en: Option: %s has been set to "%s".
pl: Opcje: %s zostało ustawione na "%s".

en: Sorry, one can't observe globally in this game.
pl: Sorry, tej rozgrywki nie można obserwować globalnie.

en: Sorry, you can't take a global observer. Observe it instead.
pl: Sorry, nie można przejąć kontroli nad globalnym obserwatorem. Prawdopodobnie chodzi ci o '/observe'owanie go.

en: Sorry, one can't observe barbarians in this game.
pl: Sorry, nie można obserwować barbarzyńców w tej rozgrywce.

en: Sorry, one can't take barbarians in this game.
pl: Sorry, nie można przejąć kontroli nad barbarzyńcami w tej rozgrywce.

en: Sorry, one can't observe dead players in this game.
pl: Sorry, w tej rozgrywce nie można obserwować martwych graczy.

en: Sorry, one can't take dead players in this game.
pl: Sorry, w tej rozgrywce nie można przejmować martwych graczy.

en: Sorry, one can't observe AI players in this game.
pl: Sorry, w tej rozgrywce nie można obserwować AI.

en: Sorry, one can't take AI players in this game.
pl: Sorry, w tej rozgrywce nie można przejmować graczy AI.

en: Sorry, one can't observe human players in this game.
pl: Sorry, w tej rozgrywce nie można obserwować ludzi.

en: Sorry, one can't take human players in this game.
pl: Sorry, w tej rozgrywce nie można przejmować ludzkich graczy.

en: Sorry, one can't observe in this game.
pl: Sorry, tej rozgrywki nie można obserwować.

en: Sorry, one can't take players in this game.
pl: Sorry, w tej rozgrywce nie można przejmować graczy.

en: Sorry, one can't take players already connected in this game.
pl: Sorry, w tej rozgrywce nie można przejmować graczy już zajętych.

en: Usage: observe [connection-name [player-name]]
pl: Składnia: observe [nazwa-połączenia [nazwa-gracza]]

en: Usage: observe [player-name]
pl: Składnia: observe [nazwa-gracza]

en: %s already controls %s. Using 'observe' would remove %s
pl: %s już kontroluje %s. Użycie 'observe' usunęłoby %s

en: %s is already observing %s.
pl: %s już kontroluje obserwuje %s

en: %s is already observing.
pl: %s już obserwuje.

en: %s now observes %s
pl: użytkownik %s obserwuje teraz gracza %s

en: %s now observes
pl: %s teraz obserwuje

en: Usage: take <connection-name> <player-name>
pl: Składnia: take <nazwa-połączenia> <nazwa-gracza>

en: Usage: take <player-name>
pl: Składnia: take <nazwa-gracza>

en: Usage: take [connection-name] <player-name>
pl: Składnia: take [nazwa-połączenia] <nazwa-gracza>

en: %s already controls %s
pl: %s już kontroluje gracza %s

en: being detached from %s.
pl: odłączam od gracza %s.

en: %s now controls %s (%s, %s)
pl: użytkownik %s kontroluje teraz gracza %s (%s, %s)

en: Barbarian
pl: Barbarzyński

en: Human
pl: Człowiek

en: Alive
pl: Żywy

en: Dead
pl: Martwy

en: Usage: detach <connection-name>
pl: Składnia: detach <nazwa-połączenia>

en: You can not detach other users.
pl: Nie możesz odłączać innych użytkowników.

en: %s is not attached to any player.
pl: %s nie przyłączony do żadnego gracza.

en: %s detaching from %s
pl: Odłączam użytkownika %s od gracza %s

en: %s no longer observing.
pl: %s już nie obserwuje.

en: detaching from %s.
pl: odłączam od %s.

en: Usage: load <game name>
pl: Składnia: load <nazwa-gry>

en: Cannot find savegame or scenario with the name "%s".
pl: Nie mogę znaleźć zapisanej gry lub scenariusza o nazwie "%s".

en: Cannot load a game while another is running.
pl: Nie można wczytać gry podczas trwania innej.

en: Could not load savefile: %s
pl: Nie mogę wczytać zapisanej gry: %s

en: Current ruleset directory is "%s"
pl: Bieżąca ścieżka zasad to: "%s"

en: Ruleset directory name "%s" disallowed for security reasons.
pl: Nazwa "%s" jest niedozwolona dla katalogu z zasadami ze względów bezpieczeństwa.

en: Ruleset directory "%s" not found
pl: Katalog z zasadami "%s" nieznaleziony

en: Ruleset directory is already "%s"
pl: Katalog z zasadami już jest ustawiony na "%s"

en: Ruleset directory set to "%s"
pl: Katalog z zasadami ustawiony na "%s"

en: Goodbye.
pl: Dziękujemy za używanie serwera Freeciv.

en: Sorry, you are not allowed to use server commands.
pl: Nie masz uprawnień do sterowania pracą serwera.

en: Warning: '%s' interpreted as '%s', but it is ambiguous.  Try '%shelp'.
pl: Ostrzeżenie: %s interpretowane jako '%s', choć jest dwuznaczne.  Spróbuj %shelp.

en: Unknown command.  Try '%shelp'.
pl: Nieznana komenda.  Spróbuj '%shelp'.

en: New vote (number %d) by %s: %s.
pl: Nowe głosowanie nr %d zainicjowane przez %s: %s.

en: You are not allowed to use this command.
pl: Nie masz uprawnień do wydania tego polecenia.

en: (server prompt)
pl: (linia poleceń serwera)

en: Game ended in a draw.
pl: Gra zakończyła się remisem.

en: Ending the game. The server will restart once all clients have disconnected.
pl: Kończę grę. Serwer się zrestartuje po tym jak rozłączą się wszyscy użytkownicy.

en: Cannot end the game: no game running.
pl: Nie mogę zakończyć gry: jeszcze nie rozpoczęta.

en: %s has conceded the game and can no longer win.
pl: %s poddał grą i nie może już wygrać.

en: You cannot surrender now.
pl: Nie możesz się teraz poddać.

en: Not enough players, game will not start.
pl: Brak graczy, gra nie wystartuje.

en: Cannot start the game: the game is waiting for all clients to disconnect.
pl: Nie można rozpocząć gry: program czeka na rozłączenie się wszystkich użytkowników.

en: Cannot start the game: it is already running.
pl: Nie mogę wystartować gry: jest już włączona.

en: Cutting connection %s.
pl: Przerywam połączenie %s.

en: Welcome - this is the introductory help text for the Freeciv server.
    
    Two important server concepts are Commands and Options.
    Commands, such as 'help', are used to interact with the server.
    Some commands take one or more arguments, separated by spaces.
    In many cases commands and command arguments may be abbreviated.
    Options are settings which control the server as it is running.
    
    To find out how to get more information about commands and options,
    use 'help help'.
    
    For the impatient, the main commands to get going are:
      show   -  to see current options
      set    -  to set options
      start  -  to start the game once players have connected
      save   -  to save the current game
      quit   -  to exit
pl: Witamy w systemie pomocy serwera Freeciv.
    
    Dwa główne koncepty serwera to komendy i opcje.
    Komendy (np. 'help') służą do sterowania serwerem.
    Niektóre komendy pobierają argumenty, które należy rozdzielić spacją.
    W wielu przypadkach nazwy komend i opcji można skrócić.
    Opcje to ustawienia serwera decydujące o jego pracy.
    
    Aby dowiedzieć się więcej o komendach i opcjach wpisz 
      'help help'
    
    Dla niecierpliwych spis najważniejszych komend:
      show   -  aby zobaczyć aktualne ustawienia
      set    -  aby ustawić opcję
      start  -  aby rozpocząć grę, gdy gracze już się połączą
      save   -  aby zapisać grę
      quit   -  aby zakończyć program

en: Command:
pl: Komenda:

en: Synopsis:
pl: Składnia:

en: Level: %s
pl: Poziom: %s

en: The following server commands are available:
pl: Poniższe komendy serwera są dostępne:

en: Help argument '%s' is ambiguous.
pl: Argument pomocy '%s' jest dwuznaczny.

en: No match for help argument '%s'.
pl: Nieprawidłowy argument '%s'.

en: Bad list argument: '%s'.  Try '%shelp list'.
pl: Zły argument komendy list: '%s'.  Spróbuj '%shelp list'.

en: List of players:
pl: Lista graczy:

en: <no players>
pl: <brak graczy>

en: user %s,
pl: użytkownik %s,

en: , Dead
pl: , Martwy

en: , difficulty level %s
pl: , poziom trudności %s

en: , nation %s
pl: , %s

en: , team %s
pl: , zespół %s

en: , ready
pl: , gotowy

en: , not ready
pl: ,

en:  %d connection: |  %d connections:
pl[0]:  %d połączenie:
pl[1]:  %d połączenia:
pl[2]:  %d połączeń:

en:   %s from %s (command access level %s), bufsize=%dkb
pl:   %s z %s (poziom dostępu do operacji: %s), bufor=%dKB

en:  (observer mode)
pl:  (tryb obserwatora)

en: List of teams:
pl: Lista zespołów:

note: TRANS: There will always be at least 2 players here.
en: %2d : '%s' : %d player | %2d : '%s' : %d players
pl[0]: %2d : '%s' : %d gracz
pl[1]: %2d : '%s' : %d graczy
pl[2]: %2d : '%s' : %d graczy

en: %2d : '%s' : 1 player : %s
pl: %2d : '%s' : 1 gracz: %s

en: Empty team: %s
pl: Pusty zespół: %s

en: List of connections to server:
pl: Lista połączeń z serwerem:

en: <no connections>
pl: <brak połączeń>

en: List of scenarios available:
pl: Lista dostępnych scenariuszy:

en: Illegal packet, can't upgrade %s (yet).
pl: Nieprawidłowy pakiet, nie można ulepszyć %s (na razie).

en: %d %s upgraded to %s for %d gold.
pl: %d %s ulepszeni do %s za %d złota.

en: No units could be upgraded.
pl: Nie można ulepszyć żadnej jednostki.

en: %s upgraded to %s for %d gold.
pl: %s ulepszeni do %s za %d złota.

en: %s refuses to disband!
pl: %s nie chce się rozwiązać!

en: Can't place city here.
pl: Tu nie da się założyć miasta.

en: Only %s can build a city.
pl: Tylko %s mogą zakładać miasta.

en: Can't build a city.
pl: Nie można założyć miasta.

en: Only %s can add to a city.
pl: Tylko %s mogą dodawać populację do miasta.

en: Can't add to a city.
pl: Nie można dodać do miasta.

en: %s unit has no moves left to add to %s.
pl: Jednostka %s nie ma już ruchu, by móc dodać do %s.

en: %s unit has no moves left to build city.
pl: Jednostka %s nie ma już ruchu w tej turze, by móc zbudować miasto.

en: %s is too big to add %s.
pl: Miasto %s jest zbyt duże aby dodać %s.

en: %s needs an improvement to grow, so you cannot add %s.
pl: Miasto %s potrzebuje budynku do wzrostu, więc nie możesz dodać %s.

en: Can't add %s to %s.
pl: Nie można dodać jednostki %s do miasta %s.

en: %s added to aid %s in growing.
pl: %s dodano by wspomóc wzrost miasta %s.

en: Your bombarding %s%s became more experienced!
pl: Twój(a) bombardujący(a) %s%s zyskał(a) doświadczenie!

en: Your Nuclear missile was shot down by SDI defences, what a waste.
pl: Twój pocisk nuklearny został zestrzelony przez obronę SDI, co za strata.

en: The nuclear attack on %s was avoided by your SDI defense.
pl: Obrona SDI zapobiegła atakowi jądrowemu na miasto %s.

en: Your %s%s survived the pathetic attack from %s's %s and became more experienced!
pl: Twoja jednostka %s stacjonująca %s obroniła się przed %s %s. Jednostka zyskała doświadczenie!

en: Your %s%s survived the pathetic attack from %s's %s.
pl: Twoja jednostka %s stacjonująca %s obroniła się przed %s %s.

en: Your attacking %s failed against %s's %s%s!
pl: Twoja jednostka %s zawiodła podczas ataku przeciwko %s %s%s!

en: Only %s can attack from sea.
pl: Tylko %s mogą atakować z morza.

en: Cannot attack from sea.
pl: Nie możesz atakować z morza.

en: Cannot attack unless you declare war first.
pl: Nie możesz atakować zanim nie wypowiesz wojny.

en: %s can only move into your own zone of control.
pl: Jednostka %s może się poruszać tylko we własnej strefie kontroli.

en: This unit has no moves left.
pl: Tej jednostce nie pozostało wystarczająco dużo ruchu.

en: No diplomat action possible.
pl: Nie można wykonać żadnej czynności dyplomatycznej.

en: You must declare war on %s first.  Try using players dialog (F3).
pl: Musisz najpierw wypowiedzieć wojnę przeciwko %s.  Użyj raportu o graczach (F3).

en: This unit is being transported, and so cannot bombard.
pl: ta jednostka jest transportowana i dlatego nie może ostrzeliwać.

en: You can't attack there.
pl: Nie możesz tam atakować.

en: This type of troops cannot take over a city.
pl: Ta jednostka nie potrafi przejąć kontroli nad miastem.

en: A transported unit is not allied to all units or city on target tile.
pl: Transportowana jednostka nie jest w sojuszu z wszystkimi jednostkami lub miastem na polu docelowym.

en: Your %s helps build the %s in %s (%d remaining).
pl: Twoja %s pomogła w budowie %s w mieście %s (pozostało: %d).

en: Your %s helps build the %s in %s (%d surplus).
pl: Twoja %s pomogła w budowie %s w mieście %s (nadwyżka: %d).

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route because it has no home city
pl: Twoja %s nie może ustanowić tu trasy handlowej ponieważ nie należy do żadnego miasta

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route between %s and %s
pl: Twoja %s nie może ustanowić tu trasy handlowej pomiędzy %s i %s!

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route here!
pl: Sorry, twoja %s nie może ustanowić tu trasy handlowej!

en:       The city of %s already has %d better trade routes!
pl:       Od miasta %s biegną już %d lepsze trasy handlowe!

en: Sorry, %s has canceled the trade route from %s to your city %s.
pl: Niestety, %s anulował(a) trasę handlową z miasta %s do twojego miasta %s.

en: Your %s from %s has arrived in %s, and revenues amount to %d in gold and research.
pl: Twoja %s z miasta %s przybyła do miasta %s i wypracowała zysk %d w złocie i odkryciach.

en: %s was upgraded for free to %s%s.
pl: Jednostka %s została za darmo ulepszona do %s%s.

en: Not enough gold. %s disbanded
pl: Brak złota. Rozwiązano jednostkę %s

en: Your %s has run out of hit points.
pl: Twój %s utracił wszystkie hitpointy.

en: Your %s has been lost on the high seas.
pl: Twoja %s zatonęła na szerokich morzach.

en: Your %s survived on the high seas and became more experienced!
pl: Twoja %s nie zatonęła na szerokich morzach. Załoga zyskała nowe doświadczenie.

en: Your %s has been lost on unsafe terrain.
pl: Twoja jednostka %s zaginęła w niebezpiecznym terenie.

en: Your %s has returned to refuel.
pl: Twój %s powrócił, by zatankować.

en: Your %s has run out of fuel.
pl: Skończyło się paliwo jednostce %s.

en: Your %s became more experienced!
pl: Twoi %s są teraz bardziej doświadczeni.

en:  at %s
pl:  w mieście %s

en:  in %s
pl:  w mieście %s

en:  outside %s
pl:  pod miastem %s

en:  near %s
pl:  koło miasta %s

en: Teleported your %s to %s.
pl: Przeniesiono jednostkę %s do miasta %s.

en: Disbanded your %s.
pl: Rozwiązano twoją jednostkę %s.

en: Unable to defend %s, %s has lost the game.
pl: %2$s nie mogł obronić %1$s i przegrał grę.

en: Losing %s meant losing the game! Be more careful next time!
pl: Utrata %s oznacza przegranie rozgrywki! Zachowaj większą ostrożność następnym razem!

en: %s lost when %s was lost.
pl: Jednostka %s utracona razem z %s.

en: %s escaped the destruction of %s, and fled to %s.
pl: Twój %s uratował podczas niszczenia %s, i przeleciał do %s.

en: Barbarian leader captured, %d gold ransom paid.
pl: Ująłeś barbarzyńskiego przywódcę, otrzymałeś okup w wysokości %d złota.

en: Your attacking %s succeeded against %s's %s%s and became more experienced!
pl: Twoja jednostka %1$s przeprowadziła udany atak %4$s przeciwko %2$s %3$s. Jednostka zyskała doświadczenie.

en: Your attacking %s succeeded against %s's %s%s!
pl: Twoja jednostka %1$s przeprowadziła udany atak %4$s przeciwko %2$s %3$s!

en: %s lost to an attack by %s's %s%s.
pl: Jednostka %s utracona w wyniku ataku %s %s%s.

en: Your attacking %s succeeded against %s's %s (and %d other unit)%s and became more experienced! | Your attacking %s succeeded against %s's %s (and %d other units)%s and became more experienced!
pl[0]: Twoja jednostka %s przeprowadziła udany atak przeciwko %s %s. (i %d dodatkowej jednostce) %s Jednostka zyskała doświadczenie.
pl[1]: Twoja jednostka %s przeprowadziła udany atak przeciwko %s %s. (i %d dodatkowym jednostkom) %s Jednostka zyskała doświadczenie.
pl[2]: Twoja jednostka %s przeprowadziła udany atak przeciwko %s %s. (i %d dodatkowym jednostkom) %s Jednostka zyskała doświadczenie.

en: Your attacking %s succeeded against %s's %s (and %d other unit)%s! | Your attacking %s succeeded against %s's %s (and %d other units)%s!
pl[0]: Twoja jednostka %s przeprowadziła udany atak przeciwko %s %s. (i %d dodatkowej jednostce) %s !
pl[1]: Twoja jednostka %s przeprowadziła udany atak przeciwko %s %s. (i %d dodatkowym jednostkom) %s !
pl[2]: Twoja jednostka %s przeprowadziła udany atak przeciwko %s %s. (i %d dodatkowym jednostkom) %s !

note: TRANS: "Cannon lost to an attack from John's * Destroyer."
en: %s lost to an attack from %s's %s.
pl: Jednostka %s utracona podczas ataku %s %s.

note: TRANS: "Cannon lost when John's Destroyer * attacked Mark's Musketeers."
en: %s lost when %s's %s attacked %s's %s.
pl: Jednostka %s utracona podczas ataku %s %s na %s %s.

note: TRANS: "Musketeers (and Cannon) lost to an * attack from John's Destroyer."
en: %s (and %s) lost to an attack from %s's %s.
pl: Jednostka %s ( i %s) utracona podczas ataku %s %s.

note: TRANS: "Musketeers and 3 other units lost to * an attack from John's Destroyer." (only happens * with at least 2 other units)
en: %s and %d other unit lost to an attack from %s's %s. | %s and %d other units lost to an attack from %s's %s.
pl[0]: Utraciłeś jednostkę %s i %d dodatkową jednostkę podczas ataku %s %s.
pl[1]: Utraciłeś jednostkę %s i %d dodatkowe jednostki podczas ataku %s %s.
pl[2]: Utraciłeś jednostkę %s i %d dodatkowych jednostkę podczas ataku %s %s.

note: TRANS: "2 units lost when John's Destroyer * attacked Mark's Musketeers."  (only happens * with at least 2 other units)
en: %d unit lost when %s's %s attacked %s's %s. | %d units lost when %s's %s attacked %s's %s.
pl[0]: %d jednostka utracona podczas ataku %s %s na %s %s.
pl[1]: %d jednostki utracona podczas ataku %s %s na %s %s.
pl[2]: %d jednostek utraconych podczas ataku %s %s na %s %s.

en: Your %s was nuked by %s.
pl: Twoja jednostka %s została zbombardowana przez %s.

en: yourself
pl: ciebie

en: %s's %s was nuked.
pl: Jednostka %s %s zniszczona.

en: %s was nuked by %s.
pl: Miasto %s zostało zniszczone przez %s.

en: You nuked %s.
pl: Zniszczyłeś miasto %s.

en: %s detonated a nuke!
pl: %s użył(a) broni jądrowej!

en: %s transported succesfully.
pl: Jednostka %s bezpiecznie przetransportowana.

en: This unit type can not be paradropped.
pl: Ta jednostka nie może być przerzucona.

en: You cannot paradrop a transporter unit.
pl: Nie możesz przerzucać jednostki transportującej.

en: The destination location is not known.
pl: Cel jest nieznany.

en: This unit cannot paradrop into %s.
pl: Jednostki nie można przerzucić do %s.

en: The distance to the target (%i) is greater than the unit's range (%i).
pl: Odległość do celu (%i) jest większa od zasięgu danej jednostki (%i).

en: Your %s paradropped into the %s and was lost.
pl: Gra: Twoi %s zostali zrzuceni do %s i zginęli.

en: Your %s was killed by enemy units at the paradrop destination.
pl: Twoi %s zostali zabici przez jednostki wroga podczas lądowania.

en: You found %d gold.
pl: Znalazłeś %d złota.

en: You found %s in ancient scrolls of wisdom.
pl: Odkryłeś technologię %s w pradawnych zbiorach wiedzy.

en: The %s have acquired %s from ancient scrolls of wisdom.
pl: %s znaleźli technologię %s w pradawnych zbiorach wiedzy.

en: A band of friendly mercenaries joins your cause.
pl: Przyjaźnie nastawieni najemnicy przyłączyli się do ciebie.

en: An abandoned village is here.
pl: Ta wioska jest opuszczona.

en: You have unleashed a horde of barbarians!
pl: Sprowokowałeś barbarzyńców do ataku!

en: Your %s has been killed by barbarians!
pl: %s został(a) zabity przez barbarzyńców!

en: You found a friendly city.
pl: Znalazłeś przyjazne miasto.

en: Friendly nomads are impressed by you, and join you.
pl: Przyjaźni koczownicy są zachwyceni tobą i przyłączają się.

en: Your overflight frightens the tribe; they scatter in terror.
pl: Twój przelot wystraszył tubylców; uciekli wystraszeni.

en: Orders for %s aborted after enemy movement was spotted.
pl: Jednostka %s przerwała wykonywanie rozkazu gdy napotkała ruch wrogiej jednostki.

en: Orders for %s aborted as there are units nearby.
pl: Jednostka %s przerwała wykonywanie rozkazu gdy napotkała wrogie jednostki.

en: Orders for %s aborted because building of city failed.
pl: Jednostka %s nie wykonała rozkazu - nie udało się zbudować miasta.

en: Orders for %s aborted since they give an invalid activity.
pl: Anulowano rozkaz dla jednostki %s ponieważ zawiera on nieprawidłową czynność.

en: Orders for %s aborted since they give an invalid location.
pl: Anulowano rozkaz dla jednostki %s ponieważ zawiera on nieprawidłowe współrzędne.

en: Orders for %s aborted as there are units in the way.
pl: Jednostka %s przerwała wykonywanie rozkazu gdy napotkała wrogie jednostki na swojej drodze.

en: Orders for %s aborted because of failed move.
pl: Jednostka %s nie wykonała rozkazu - ruch niemożliwy.

en: Attempt to change homecity for %s failed.
pl: Nie udało się zmienić miasta macierzystego jednostce %s.

en: Attempt to establish trade route for %s failed.
pl: Nie udało się utworzyć szlaku handlowego za pomocą %s.

en: Attempt to build wonder for %s failed.
pl: Nie udało się wspomóc budowy cudu za pomocą %s.

en: Your %s has invalid orders.
pl: Twoja jednostka %s ma nieprawidłowe rozkazy.

en: High landmass - this may take a few seconds.
pl: Duża ilość lądów(landmass) - może to zająć kilka sekund.

en: Falling back to generator %d.
pl: Powrót do generatora %d.

en: Generator 3 didn't place all big islands.
pl: Generator 3 nie umiejscowił wszystkich dużych wysp.

en: Generator 3 left %li landmass unplaced.
pl: Generator 3 pozostawił %li masywów lądowych bez umiejscowienia.

en: The server appears to have gotten into an infinite loop in the allocation of starting positions.
    Maybe the number of players is too high for this map.
    Please report this bug at %s.
pl: Serwer prawdopodobnie wpadł w nieskończoną pętlę podczas ustawiania pozycji startowych i zakończy swoją pracę.
    Byćmoże na tej mapie jest za dużo graczy.
    Prosimy o zgłoszenie tego błędu (%s).

en: There has been a CMA error.  Your citizen governor settings may be broken.
pl: Wystąpił błąd wewnątrz CMA.  Możliwe, że twoje ustawienia CMA zostały zepsute.

en: Old attributes detected and removed.
pl: Stare atrybuty wykryte i usunięte.

en: Plugin '%s' isn't available. Available are %s
pl: Wtyczka '%s' nie jest dostępna. Dostępne wtyczki: %s

en: Plugin %s found but can't be initialized.
pl: Wtyczka %s znaleziona, ale inicjalizacja nieudana.

en: Plugin '%s' is now selected
pl: Wybrano wtyczkę '%s'

en: Couldn't find soundset "%s" trying "%s".
pl: Nie mogę wczytać zestawu dźwiękowego "%s", próbuję "%s".

en: Proceeding with sound support disabled
pl: Kontynuuję z wyłączonym dźwiękiem

en: No real audio plugin present, proceeding with sound support disabled
pl: Brak prawdziwej wtyczki audio, kontynuuję z wyłączonym dźwiękiem

en: For sound support, install SDL_mixer
pl: Aby używać dźwięku musisz zainstalować SDL_mixer

en: No sound spec-file given!
pl: Brak pliku spec (dźwięk)!

en: Cannot find sound spec-file "%s".
pl: Nie mogę znaleźć pliku specyfikacyjnego audio "%s".

en: To get sound you need to download a sound set!
pl: Aby używać dźwięku musisz ściągnąć zestaw dźwiękowy!

en: Get sound sets from <%s>.
pl: Pobierz ustawienia dźwięków z <%s>.

en: Will continue with disabled sounds.
pl: Kontynuuję z wyłączonym dźwiękiem.

en: Could not load sound spec-file: %s
pl: Nie mogę wczytać pliku specyfikacyjnego audio: %s

en: sound spec-file appears incompatible:
pl: plik specyfikacyjny audio wydaje się być niezgodny:

en: sound spec-file claims required option(s) which we don't support:
pl: Plik specyfikacyjny audio wymaga możliwości, których nie zapewniamy:

en: No real audio subsystem managed to initialize!
pl: Nie udało się zainicjalizować zwyczajnego systemu dźwięku!

en: Perhaps there is some misconfigurationg or bad permissions
pl: Prawdopodobnie wystąpił błąd w konfiguracji lub nie masz odpowiednich uprawnień

en: Cannot find audio file %s
pl: Nie mogę znaleźć pliku audio %s

en: ?filler:XXX/XXX XXX turns
pl: ?filler:XXX XXX tur

en: %3d gold per turn
pl: %3d złota na turę

en: %3d turn | %3d turns
pl[0]: %d tura
pl[1]: %d tury
pl[2]: %d tur

en: never
pl: nigdy

en: %s (XX) %d/turn
pl: %s (XX) %d na turę

en: %s (%d) %d turn | %s (%d) %d turns
pl[0]: %s (%d) %d tura
pl[1]: %s (%d) %d tury
pl[2]: %s (%d) %d tur

en: Obsolete
pl: Przestarzałe

en: Built
pl: Zbudowane

en: Great Wonder
pl: Cud świata

en: Small Wonder
pl: Mały cud

en: %d/turn
pl: %d na turę

en: %+4d : Citizens
pl: %+4d : Mieszkańcy

en: %+4d : Taxed from trade
pl: %+4d : Podatek z handlu

en: %+4d : Trade route with %s
pl: %+4d : Szlak handlowy z %s

en: %+4d : Building tithes
pl: %+4d : Datki generowane przez budynki

en: %+4d : Bonus from %s (%+d%%)
pl: %+4d : Bonus z %s (%+d%%)

en: %+4d : Waste
pl: %+4d : Straty

en: %+4d : Disorder
pl: %+4d : Zamieszki

en: %+4d : Used
pl: %+4d : Zużywane

en: ==== : Adds up to
pl: ==== W sumie

en: %4d : Total surplus
pl: %4d : Nadwyżka

en: ?city_state:Rapture
pl: ?city_state:Zachwyt

en: ?city_state:Disorder
pl: ?city_state:Zamieszki

en: ?city_state:Peace
pl: ?city_state:Spokój

en: (worklist)
pl: (schemat)

en: ?city:Name
pl: ?city:Nazwa

en: City Name
pl: Nazwa miasta

en: ?size:Sz
pl: ?size:Rozm

en: Size
pl: Rozmiar

en: State
pl: Stan

en: Rapture/Peace/Disorder
pl: Entuzjazm/Pokój/Zamieszki

en: Concise *=Rapture, X=Disorder
pl: Zwięźle *=Entuzjazm, X=Zamieszki

en: Workers
pl: Robotnicy

en: ?happy/content/unhappy/angry:H/C/U/A
pl: ?happy/content/unhappy/angry:S/Z/N/Ź

en: Workers: Happy, Content, Unhappy, Angry
pl: Robotnicy: Szczęśliwi, Zadowoleni, Niezadowoleni, Źli

en: ?Happy workers:H
pl: ?Happy workers:Szcz

en: Workers: Happy
pl: Robotnicy: Szczęśliwi

en: ?Content workers:C
pl: ?Content workers:Zado

en: Workers: Content
pl: Robotnicy: Zadowoleni

en: ?Unhappy workers:U
pl: ?Unhappy workers:Nszcz

en: Workers: Unhappy
pl: Robotnicy: Nieszczęśliwi

en: ?Angry workers:A
pl: ?Angry workers:Ź

en: Workers: Angry
pl: Robotnicy: Źli

en: Special
pl: Specjalne

en: ?entertainers/scientists/taxmen:E/S/T
pl: ?entertainers/scientists/taxmen:K/N/P

en: Entertainers, Scientists, Taxmen
pl: Komicy, Naukowcy, Podatnicy

en: Best
pl: Max

en: attack
pl: atak

en: Best attacking units
pl: Najlepsze siły ataku

en: defense
pl: obrona

en: Best defending units
pl: Najlepsze siły obrony

en: Units
pl: Oddziały

en: ?Supported (units):Sup
pl: ?Supported (units):Utrz

en: Number of units supported
pl: Liczba jednostek na utrzymaniu

en: ?Present (units):Prs
pl: ?Present (units):#Jedn

en: Number of units present
pl: Liczba jednostek w mieście

en: Surplus
pl: Nadwyżka

en: ?food/prod/trade:F/P/T
pl: ?food/prod/trade:Ż/P/H

en: Surplus: Food, Production, Trade
pl: Nadwyżka: Żywność, Produkcja, Handel

en: ?Food surplus:F+
pl: ?Food surplus:Ż+

en: Surplus: Food
pl: Nadwyżka: Żywność

en: Surplus: Production
pl: Nadwyżka: Produkcja

en: ?Trade surplus:T+
pl: ?trade_surplus:H+

en: Surplus: Trade
pl: Nadwyżka: Handel

en: Economy
pl: Ekonomia

en: ?gold/lux/sci:G/L/S
pl: ?gold/lux/sci:Z/L/N

en: Economy: Gold, Luxuries, Science
pl: Ekonomia: Złoto, Luksusy, Nauka

en: ?Gold:G
pl: ?Gold:Z

en: Economy: Gold
pl: Ekonomia: Złoto

en: Economy: Luxury
pl: Ekonomia: Luksus

en: ?Science:S
pl: ?Science:Na

en: Economy: Science
pl: Ekonomia: Nauka

en: ?trade_routes:T
pl: ?trade_routes:t.h.

en: Number of Trade Routes
pl: Liczba szlaków handlowych

en: Stock
pl: Zapasy

en: Food Stock
pl: Zapasy żywności

en: ?pollution:Pol
pl: ?pollution:Zan

en: Grow
pl: Wzrost

en: Turns
pl: Tury

en: Turns until growth/famine
pl: Czas do wzrostu/głodu

en: ?corruption:Cor
pl: ?corruption:Kor

en: Corruption
pl: Korupcja

en: ?waste:Was
pl: ?waste:Str

en: Waste
pl: Straty

en: ?cma:Governor
pl: ?cma:Zarządca

en: Citizen Governor
pl: Zarządca

en: Currently Building
pl: W budowie

en: (Stock,Target,Turns,Buy)
pl: (Stan,Cel,Tury,Cena)

en: Specialists: %s
pl: Specjaliści: %s

en:   -a, --autoconnect	Skip connect dialog
pl:   -a, --autoconnect	Pomiń okno połączenia

en:   -l, --log FILE	Use FILE as logfile (spawned server also uses this)
pl:   -l, --log PLIK	Użyj PLIK jako pliku dziennika (Wewnętrzny serwer też go używa)

en:   -m, --meta HOST	Connect to the metaserver at HOST
pl:   -m, --meta HOST	Połącz z metaserwerem HOST

en:   -n, --name NAME	Use NAME as name
pl:   -n, --name NAME	Użyj NAME jako imienia

en:   -p, --port PORT	Connect to server port PORT
pl:   -p, --port=PORT	Połącz się z portem PORT.

en:   -P, --Plugin PLUGIN	Use PLUGIN for sound output %s
pl:   -P, --Plugin WTYCZKA	Użyj wtyczki dźwiękowej WTYCZKA %s

en:   -r, --read FILE	Read startup script FILE (for spawned server only)
pl:   -r, --read PLIK	Uruchom skrypt PLIK (tylko dla wewnętrznego serwera)

en:   -s, --server HOST	Connect to the server at HOST
pl:   -s, --server HOST	Połącz się z serwerem Freeciv na komputerze HOST

en:   -S, --Sound FILE	Read sound tags from FILE
pl:   -r, --Sound PLIK	Wczytaj ustawienia dźwięków z PLIKU

en:   -t, --tiles FILE	Use data file FILE.tilespec for tiles
pl:   -t, --tiles PLIK	Użyj pliku PLIK.tilespec ze specyfikacją grafiki.

en:       --		Pass any following options to the UI.
    			Try "%s -- --help" for more.
pl:       --		Inne opcje zostaną przekazane do UI.
    			Spróbuj "%s -- --help" po więcej informacji.

en: Invalid port "%s" specified with --port option.
pl: Nieprawidłowy port "%s" podany w opcji --port.

en: Try using --help.
pl: Spróbuj --help.

en: Invalid debug level "%s" specified with --debug option.
pl: Nieprawidłowy poziom debugowania "%s" podany w opcji --debug.

en: Unrecognized option: "%s"
pl: Nierozpoznana opcja: "%s"

en: Game started.
pl: Gra rozpoczęta.

en: There was an error while auto connecting; aborting.
pl: Wystąpił błąd podczas automatycznego łączenia; kończę pracę.

en: Changing production of every %s into %s.
pl: Zmiana produkcji każdego %s na %s.

en: ?embassy:Both
pl: ?embassy:Nawzajem

en: ?embassy:Yes
pl: ?embassy:Tak

en: ?embassy:With Us
pl: ?embassy:Z Nami

en: ?embassy:Contact
pl: ?embassy:Kontakt

en: ?embassy:No Contact
pl: ?embassy:Brak Kontaktu

en: ?vision:Both
pl: ?vision:Nawzajem

en: ?vision:To Them
pl: ?vision:Dla Nich

en: ?vision:To Us
pl: ?vision:Dla Nas

en: The %s give %s
pl: %s dają %s

en: The %s give unknown city.
pl: %s dają nieznane miasto.

en: The %s give %d gold
pl: %s dają %d złota

en: The %s give their worldmap
pl: %s dają swoją mapę świata

en: The %s give their seamap
pl: %s dają swoją mapę morską

en: The parties agree on a cease-fire
pl: Strony zgodziły się na zawieszenie broni

en: The parties agree on a peace
pl: Strony zgodziły się na pokój

en: The parties create an alliance
pl: Strony przyjęły sojusz

en: The %s gives shared vision
pl: %s dają widok dzielony

en: The %s gives an embassy
pl: %s dają ambasadę

en: Popup Request
pl: Informacja w oknie

en: Exporting output window to civgame.log ...
pl: Eksportowanie zawartości okna komunikatów do civgame.log ...

en: Export complete.
pl: Eksport został zakończony.

en: Export failed, couldn't write to file.
pl: Zapis nieudany, nie można zapisać do pliku.

en: You don't buy %s in %s!
pl: Nie kupujesz %s w mieście %s!

en: %s costs %d gold and you only have %d gold.
pl: %s kosztuje %d złota a masz jedynie %d złota.

en: Lost connection to server!
pl: Utracono połączenie z serwerem!

en: Failed looking up host.
pl: Odnalezienie komputera nie powiodło się

en: Connection in progress.
pl: Połączenie jest nawiązywane.

en: Disconnected from server.
pl: Rozłączono z serwerem.

en: Failed to contact server "%s" at port %d as "%s" after %d attempts
pl: Nieudane połączenie z serwerem "%s" przez port %d jako "%s" po %d próbach

en: Connection to server refused. Please start the server.
pl: Odmówiono połączenia z serwerem. Może powinieneś uruchomić serwer?

en: Error contacting server "%s" at port %d as "%s":
     %s
pl: Wystąpił błąd podczas łączenia z serwerem "%s" przez port %d jako "%s":
     %s

en: Auto-connecting to server "%s" at port %d as "%s" every %f second(s) for %d times
pl: Łączę się automatycznie z serwerem "%s" przez port %d jako "%s" co %f sekund. Maksymalna liczba prób: %d

en: novice
pl: nowicjusz

en: easy
pl: łatwy

en: normal
pl: normalny

en: hard
pl: trudny

en: experimental
pl: eksperymentalny

en: Starting server...
pl: Startuję serwer...

en: Couldn't start the server.
pl: Nie mogę wystartować serwera.

en: You'll have to start one manually. Sorry...
pl: Musisz uruchomić go ręcznie. Przepraszamy...

en: Couldn't connect to the server.
pl: Nie można się połączyć z serwerem.

en: We probably couldn't start it from here.
pl: Prawdopodobnie nie można wystartować go w ten sposób.

en: We have control of the server (command access level hack)
pl: Mamy kontrolę nad serwerem (poziom dostępu hack)

en: We can't take control of server, attempting to kill it.
pl: Nie można przejąć kontroli nad serwerem, próbuję go zabić.

en: Only transporter units can be unloaded.
pl: Jedynie jednostki transportowe można rozładowywać.

en: Only settler units can be put into auto mode.
pl: Jedynie jednostki osadnicze mogą być przełączone w tryb auto.

en: Only nuclear units can do this.
pl: Mogą to zrobić tylko jednostki nuklearne.

en: Only paratrooper units can do this.
pl: Mogą to zrobić tylko jednostki spadochronowe.

en: Too far for this unit.
pl: Zbyt daleko dla tej jednostki.

en: Didn't find a route to the destination!
pl: Nie znalazłem trasy do celu!

en: Oh my! You seem to have no capital!
pl: Co? Nie masz stolicy!??????

en: Terrain     Road   Irrigation     Mining         Transform
pl: Teren       Droga  Nawodnienie    Kopalnie       Transformacja

en: (Railroads and fortresses require 3 turns, regardless of terrain.)
pl: (Koleje i fortece zajmują 3 tury niezależnie od terenu.)

en: Requires the %s technology.
pl: Wymagana jest technologia %s.

en: Requires the %s government.
pl: Wymagany jest ustrój %s.

en: Requires the %s building.
pl: Wymagany jest budynek %s.

en: Requires the %s terrain special.
pl: Wymagany jest zasób %s.

en: Requires the %s terrain.
pl: Wymagany jest teren %s.

en: Requires the %s nation.
pl: Tylko dla narodu %sego.

en: Only applies to %s units.
pl: Stosuje się do jednostek typu '%s'

en: Applies only to %s.
pl: Zachodzi dla %s.

en: Requires a minimum size of %d.
pl: Wymaga rozmiaru miasta co najmniej %d.

en: Allows %s.
pl: Umożliwia %s.

en: Allows %s (with %s).
pl: Pozwala na %s (z %s).

note: TRANS: preserve single space at beginning
en:  Rivers
pl:  Rzeki

en: Sorry, no help topic for %s.
pl: Niestety, pomoc na temat %s nie istnieje.

en: Sorry, no help topic for %s.
    This page was auto-generated.
pl: Niestety, brak tematu pomocy dla %s.
    Ta strona została wygenerowana automatycznie.

en: * The discovery of %s will make %s obsolete.
pl: * Odkrycie %s sprawi, że %s będzie przestarzałe.

en: * Allows all players with knowledge of %s to build %s units.
pl: * Pozwala wszystkim graczom ze znajomością technologii %s budować jednostki %s.

en: * Allows %s (with %s).
pl: * Pozwala na %s (razem z %s).

en: * Allows %s.
pl: * Umożliwia %s.

en: * Can only be built with %s as government.
pl: * Jednostka Może być jedynie budowana przy ustroju %s.

en: * May not be built in cities.
pl: * Nie może być budowana przez miasta.

en: * Never has a home city.
pl: * Jednostka nie jest utrzymywana przez żadne miasto.

en: * Losing this unit will lose you the game!
pl: * Utrata tej jednostki powoduje przegranie gry!

en: * Each player may only have one of this type of unit.
pl: * Każdy gracz może posiadać tylko jeden egzemplarz tej jednostki.

en: * Requires %d population to build.
pl: * Jednostka wymaga %d populacji w mieście, które ją buduje.

note: TRANS: "Manhattan" distance is the distance along gridlines, with * no diagonals allowed.
en: * Can establish trade routes (must travel to target city and must be at least 9 tiles [in Manhattan distance] from this unit's home city).
pl: * Może ustanawiać trasy handlowe (musi dojść do miasta docelowego odległego o co najmniej 9 pól (w metryce miejskiej)).

en: * Can help build wonders (adds %d production).
pl: * Pomaga w budowie cudów świata (Dodaje %d do produkcji).

en: * May not be disbanded.
pl: * Nie można rozproszyć.

en: * May be disbanded in a city to recover 50%% of the production cost.
pl: * Jednostka może zostać rozwiązana w mieście, aby odzyskać 50%% wartości w postaci tarczek.

en: * Can build new cities.
pl: * Potrafi zakładać nowe miasta.

en: * Can add on %d population to cities of no more than size %d.
pl: * Potrafi powiększać miasta nie większe niż %2$d o %1$d populacji.

en: * Can build roads and railroads.
pl: * Potrafi budować drogi i koleje.

en: * Can build mines on tiles.
pl: * Potrafi budować kopalnie.

en: * Can build irrigation on tiles.
pl: * Potrafi budować nawodnienie.

en: * Can build farmland.
pl: * Potrafi budować farmy.

en: * Can build farmland (if %s is known).
pl: * Potrafi budować farmy (Jeśli znana jest technologia %s).

en: * Can build farmland (if any of the following are known: %s).
pl: * Potrafi budować farmy (Jeśli znane są: %s).

en: * Can build fortresses.
pl: * Potrafi budować fortece.

en: * Can build fortresses (if %s is known).
pl: * Potrafi budować fortece (Jeśli odkryto %s).

en: * Can build fortresses (if any of the following are known: %s).
pl: * Potrafi budować fortece (Jeśli odkryto %s).

en: * Can clean pollution from tiles.
pl: * Potrafi usuwać zanieczyszczenia.

en: * Can clean nuclear fallout from tiles.
pl: * Potrafi usuwać skażenia radioaktywne.

en: * Can transform tiles.
pl: * Potrafi przekształcać teren.

en: * Can build airbases.
pl: * Potrafi budować bazy lotnicze.

en: * May fortify, granting a 50%% defensive bonus.
pl: * Potrafi się fortyfikować, przez co otrzymuje 50%% dodatkowej siły obrony.

en: * May pillage to destroy infrastructure from tiles.
pl: * Potrafi niszczyć infrastrukturę terenów.

en: * Can perform diplomatic actions, plus special spy abilities.
pl: * Może wykonywać czynności dyplomatyczne oraz szpiegowskie.

en: * Can perform diplomatic actions.
pl: * Może wykonywać czynności dyplomatyczne.

en: * Will never lose a diplomat-versus-diplomat fight.
pl: * Nigdy nie przegra konfrontacji z innym dyplomatą.

en: * May not be bribed.
pl: * Jednostka nie może być przekupiona.

en: * Can attack enemy air units.
pl: * Potrafi atakować jednostki powietrzne przeciwnika.

en: * Is invisible except when next to an enemy unit or city.
pl: * Jest niewidoczna dla innych graczy, chyba że znajduje się w sąsiedztwie wrogiej jednostki lub miasta.

en: * Can only attack units on ocean squares (no land attacks).
pl: * Może atakować tylko jednostki na morzu (nie atakuje lądu).

en: * Can attack from aboard sea units: against enemy cities and onto land squares.
pl: * Może atakować przy zaokrętowaniu na jednostkach morskich - przeciwko wrogim miastom i polom na lądzie.

en: * Can be paradropped from a friendly city (Range: %d).
pl: * Może być przerzucona z miasta na odległość %d.

en: * Gets double defense against units specified as 'mounted'.
pl: * Otrzymuje podwójną obronę w starciu z jednostkami 'konnymi'.

en: * Counts as 'mounted' against certain defenders.
pl: * Jest liczona jako jednostka 'konna'.

en: * Making an attack ends this unit's turn.
pl: * Przeprowadzenie ataku kończy turę tej jednostki.

en: * This unit's attack causes a nuclear explosion!
pl: * Atak tej jednostki prowadzi do eksplozji nuklearnej!

en: * Gets double firepower when attacking cities.
pl: * Otrzymuje dodatkową siłę ognia podczas ataku na miasto.

en: * Ignores the effects of city walls.
pl: * Ignoruje efekt wywoływany przez mury miasta.

en: * Does bombard attacks (%d per turn).  These attacks will only damage (never kill) the defender but has no risk to the attacker.
pl: * Potrafi bombardować miasto (%d razy na turę).  Te ataki mogą jedynie uszkodzić (nie zabić) obrońcę. Atakujący nie ponosi żadnych strat.

en: * Gets quintuple defence against missiles and aircraft.
pl: * Osiąga pięciokrotną siłę obrony przed pociskami i samolotami.

en: * Ignores terrain effects (treats all squares as roads).
pl: * Ignoruje wpływ terenu (traktuje wszystko jak drogę).

en: * Ignores zones of control.
pl: * Ignoruje strefy kontroli

en: * A non-military unit (cannot attack; no martial law).
pl: * Jednostka niezmilitaryzowana (bez możliwości przeprowadzania ataku).

en: * A field unit: one unhappiness applies even when non-aggressive.
pl: * Jednostka powoduje 1 niezadowolenie nawet gdy nie jest agresywna.

en: * Will never achieve veteran status.
pl: * Nie potrafi osiągnąć statusu weterana.

en: * May become veteran through training or combat.
pl: * Może zostać weteranem w czasie szkolenia lub podczas bitwy.

en: * Must end turn in a city or next to land, or has a 50%% risk of being lost at sea.
pl: * Musi kończyć turę w mieście lub przy lądzie, albo z prawdopodobieństwem 50%% zaginie w morzu.

en: * The discovery of %s reduces the risk to 25%%.
pl: * Technologia '%s' zmniejsza ryzyko do 25%%.

en: * %s reduces the risk to 12%%.
pl: * Technologia '%s' zmniejsza ryzyko do 12%%.

en:  or
pl:  lub

en: * Unit has to be in a city, or on a %s after %d turn.
     | * Unit has to be in a city, or on a %s after %d turns.
pl[0]: * Musi kończyć turę w mieście lub na %s co %d turę.
pl[1]: * Musi kończyć turę w mieście lub na %s co %d tury.
pl[2]: * Musi kończyć turę w mieście lub na %s co %d tur.

en: If we would now start with %s we would need %d bulbs.
pl: Gdybyśmy rozpoczęli badania w kierunku %s potrzebowalibyśmy %d punktów odkryć.

en: To reach %s we need to obtain %d other technologies first. The whole project will require %d bulbs to complete.
pl: Aby osiągnąć %s potrzebujemy %d dodatkowych technologii. Cały projekt wymagał będzie %d punktów odkryć.

en: You cannot research this technology.
pl: Nie możesz odkryć tej technologii.

en:  This number may vary depending on what other players will research.
pl:  Ta liczba może zależeć od odkryć innych graczy.

en: * The first player to research %s gets an immediate advance.
pl: * Kto odkryje %s jako pierwszy - zyska natychmiastowy postęp.

en: * Reduces the chance of losing boats on the high seas to 25%%.
pl: * Zmniejsza ryzyko zatonięcia łodzi na szerokich morzach do 25%%.

en: * Reduces the chance of losing boats on the high seas to 12%%.
pl: * Zmniejsza ryzyko zatonięcia łodzi na szerokich morzach do 12%%.

en: * Increases the pollution generated by the population.
pl: * Zwiększa zanieczyszczenie powodowane przez populację.

en: * Allows %s to build roads on river squares.
pl: * Pozwala %s budować drogi na rzekach.

en: * Allows %s to build fortresses.
pl: * Pozwala %s budować fortece.

en: * Allows %s to build airbases.
pl: * Pozwala %s budować bazy lotnicze.

en: * Allows %s to upgrade roads to railroads.
pl: * Pozwala %s ulepszać drogi do kolei.

en: * Allows %s to upgrade irrigation to farmland.
pl: * Sprawia, że jednostka %s może ulepszać nawodnienie na farmy.

en: * Pollution cannot be generated on this terrain.
pl: * Na tym terenie nie występują skażenia.

en: * You cannot build cities on this terrain.
pl: * Nie można budować miast na tym terenie.

en: * The coastline of this terrain is unsafe.
pl: * Linia brzegowa tego terenu nie jest bezpieczna.

en: * This terrain is unsafe for units to travel on.
pl: * Ten teren nie jest niebezpieczny dla jednostek podróżujących po nim.

en: * Land units cannot travel on oceanic terrains.
pl: * Jednostki lądowe nie mogą podróżować po polach morskich.

en: Features:
pl: Właściwości:

en: * Military units away from home and field units will cause one citizen to become unhappy.
pl: * Jednostki militarne poza miastem i granicami będą powodować niezadowolenie.

en: * Military units away from home and field units will cause %d citizens to become unhappy.
pl: * Jednostki militarne poza miastem i granicami będą powodować %d niezadowolenia.

en: * Each of your cities will avoid %d unhappiness that would otherwise be caused by units.
pl: * W każdym mieście niezadowolenie spowodowane jednostkami będzie zmniejszone o %d.

en: * You pay %d times normal %s upkeep for your units.
pl: * Płacisz %d-krotnie stawki %s za jednostki.

en: * You pay %d times normal upkeep for your units.
pl: * Płacisz %d-krotnie stawki za swoje jednostki.

note: TRANS: %s is the output type, like 'shields' or 'gold'. There * is currently no way to control the singular/plural version of * this.
en: * Each of your cities will avoid paying %d %s towards unit upkeep.
pl: * Każde miasto pozwala na uniknięcie płacenia %d %s za jednostki.

en: * Each of your cities will avoid paying %d towards unit upkeep.
pl: * Każde miasto pozwala na uniknięcie płacenia %d złota za jednostki.

en: * Chance of civil war is %d%% if you lose your capital.
pl: * Szansa wojnę domową przy utracie stolicy wynosi %d%%.

en: * The first unhappy citizen in each city due to civilization size will appear when you have %d cities.
pl: * Pierwszy niezadowolony mieszkaniec z powodu rozmiaru cywilizacji może pojawić się gdy masz %d miast.

en: The maximum rate you can set for science, gold, or luxuries is %d%%.
pl: Maksymalny poziom podatku, jaki możesz ustawić na naukę, złoto czy luksusy, wynosi %d%%.

en: Has unlimited science/gold/luxuries rates.
pl: Nie posiada ograniczeń podatków na naukę/złoto/luksusy.

en: * Your units may impose martial law. Each military unit inside a city will force an unhappy citizen to become content.
pl: * Możesz wprowadzać stan wojenny.  Jednostki militarne w mieście będą 'zadawalać' mieszkańców.

en: * Your units may impose martial law. Each military unit inside a city will force %d unhappy citizens to become content.
pl: * Możesz wprowadzać stan wojenny. Jednostki militarne będą zadowalać po %d mieszkańców.

en: * A maximum of %d units in each city can enforce martial law.
pl: * Maksymalnie %d jednostek może wprowadzać porządek.

en: * You may grow your cities by means of celebrations.  Your cities must be at least size %d before they can grown in this manner.
pl: * Twoje miasta wzrastają w czasie świętowania.  Miasta muszą mieć rozmiar co najmniej %d, aby mogły to wykorzystać.

en: * Your units cannot be bribed.
pl: * Twoje jednostki nie mogą zostać przekupione.

en: * Your cities cannot be incited.
pl: * Twoje miasta nie mogą zostać przekupione.

en: * Government will fall into anarchy if any city is in disorder for more than two turns in a row.
pl: * Państwo popadnie w anarchię jeśli w jakimkolwiek mieście zamieszki będą trwały dwie tury z rzędu.

en: * Has a senate that may prevent declaration of war.
pl: * Senatu może blokować wypowiadanie wojen.

en: * Allows partisans when cities are taken by the enemy.
pl: * Pojawiają się partyzanci, gdy miasto zostanie przejęte przez wroga.

en: * Buildings that normally confer bonuses against unhappiness will instead give gold.
pl: * Budynki, które normalnie zmniejszają niezadowolenie będą produkować złoto.

en: * Pays no upkeep for fanatics.
pl: * Nie płacisz utrzymania za fanatyków.

en: * Has no unhappy citizens.
pl: * Nie ma niezadowolonych mieszkańców.

en: * Veteran %s units.
pl: * Czyni %s bardziej doświadoczonymi.

en: * Veteran units.
pl: * Czyni jednostki weteranami.

en: * Each worked tile that gives more than %d %s will suffer a -1 penalty when not celebrating.
pl: * Każde pole wokół miasta, które produkuje więcej niż %d %s, faktycznie produkuje o jeden mniej z wyjątkiem okresu świętowania.

en: * Each worked tile with at least 1 %s will yield %d additional %s when celebrating.
pl: * Każde pole wokół miasta, które produkuje co najmniej 1 %s będzie wytwarzać %d dodatkowy %s podczas świętowania.

en: * Each worked tile with at least 1 %s will yield %d additional %s.
pl: * Każde pole wokół miasta, które produkuje co najmniej 1 %s będzie wytwarzać %d dodatkowy %s.

en: * %s production will suffer massive waste.
pl: * Produkcja %s będzie podlegać ogromnym stratom.

en: * %s production will suffer some waste.
pl: * Produkcja %s będzie pewnym stratom.

en: * %s production will suffer a small amount of waste.
pl: * Produkcja %s będzie podlegać niewielkim stratom.

en: * %s waste will increase quickly with distance from capital.
pl: * Marnotrastwo %s będzie wzrastać wraz z odległością do stolicy.

en: * %s waste will increase with distance from capital.
pl: * Marnotrastwo %s będzie wzrastało razem z odległością do stolicy.

en: * %s waste will increase slowly with distance from capital.
pl: * Marnotrastwo %s będzie wzrastało powoli wraz z odległością od stolicy.

en: * Allows you to build %s.
pl: * Pozwala budować %s.

note: TRANS: "2 unhappy" or ", 1 unhappy"
en: %s%d unhappy
pl: %s%d wzburzony

en: You don't know how to build %s!
pl: Nie potrafisz konstruować jednostki %s!

en: Copy %s to clipboard.
pl: Skopiowano '%s' do schowka.

en: Clipboard is empty.
pl: Schowek jest pusty.

en: Graphics
pl: Grafika

en: Overview
pl: Minimapa

en: Sound
pl: Dźwięk

en: Interface
pl: Interfejs

en: Network
pl: Sieć

en: Login name
pl: Login

en: This is the default login username that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
pl: To jest domyślny login używany w oknie połączenia lub przy użyciu opcji -a z lini poleceń.

en: Server
pl: Serwer

en: This is the default server hostname that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
pl: To jest domyślny serwer używany w oknie połączenia lub przy użyciu opcji -a z lini poleceń.

en: Server port
pl: Port serwera

en: This is the default server port that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
pl: To jest domyślny port serwera używany w oknie połączenia lub przy użyciu opcji -a z lini poleceń.

en: Metaserver
pl: Metaserwer

en: The metaserver is a host that the client contacts to find out about games on the internet.  Don't change this from its default value unless you know what you're doing.
pl: Metaserwer to komputer, z którym klienci się łączą aby odnaleźć gry(serwery) w Internecie.  Tej opcji nie powinieneś zmieniać, chyba że na prawdę wiesz co robisz.

en: Soundset
pl: Zestaw dźwiękowy

en: This is the soundset that will be used.  Changing this is the same as using the -S command-line parameter.
pl: To jest zestaw dźwięków.  Działa tak samo jak opcja -S z lini poleceń.

en: Sound plugin
pl: Wtyczka dźwiękowa

en: If you have a problem with sound, try changing the sound plugin.  The new plugin won't take effect until you restart Freeciv.  Changing this is the same as using the -P command-line option.
pl: Jeżeli masz problemy z dźwiękiem, możesz spróbować zmienić wtyczkę dźwięku.Niestety efekt będzie widoczny dopiero po ponownym włączeniu Freeciv. Tak samo działa opcja -P z lini poleceń.

en: Tileset
pl: Zestaw graficzny

en: By changing this option you change the active tileset. This is the same as using the -t command-line parameter.
pl: Możesz tutaj zmienić zestaw graficzny. Działa tak samo jak opcja -t z lini poleceń.

en: Solid unit background color
pl: Jednolity kolor tła jednostki

en: Setting this option will cause units on the map view to be drawn with a solid background color instead of the flag backdrop.
pl: Ta opcja sprawia, że pod jednostkami będzie widoczne jednokolorowe tło zamiast flagi.

en: Sound bell at new turn
pl: Dźwięk przed nową turą

en: Set this option to have a "bell" event be generated at the start of a new turn.  You can control the behavior of the "bell" event by editing the message options.
pl: Gdy ta opcja jest włączona, będziesz słyszał "dzwonek" na początku każdej tury.  Możesz zmienić zachowanie dzwonka w opcjach komunikatów.

en: Unit movement animation time (milliseconds)
pl: Czas animacji ruchu jednostki (milisekundy)

en: This option controls how long unit "animation" takes when a unit moves on the map view.  Set it to 0 to disable animation entirely.
pl: Wyznacza długość trwania animacji podczas ruchu jednostki po mapie.  0 oznacza brak animacji.

en: Mapview recentering time (milliseconds)
pl: Czas recentrowania mapy (w milisekundach)

en: When the map view is recentered, it will slide smoothly over the map to its new position.  This option controls how long this slide lasts.  Set it to 0 to disable mapview sliding entirely.
pl: Podczas zmiany widoku, mapa zostanie płynnie przesunięta na nową pozycję. Możesz tu ustawić czas trwania przesuwania. 0 oznacza brak płynnego przejścia.

en: Show combat animation
pl: Animacja walki

en: Show icons in the technology tree
pl: Pokaż ikony na diagramie technologi

en: Draw shield graphics for units
pl: Wyświetlaj tarczki dla jednostek

en: Manual Turn Done in AI Mode
pl: Ręczne zakończenie tury w trybie AI

en: Auto Center on Units
pl: Automatyczne wyśrodkowanie

en: Set this option to have the active unit centered automatically when the unit focus changes.
pl: Włącza automatyczne wyśrodkowanie widoku na aktywną jednostkę.

en: Auto Center on Combat
pl: Automatyczne wyśrodkowanie na bitwę

en: Set this option to have any combat be centered automatically.  Disabled this will speed up the time between turns but may cause you to miss combat entirely.
pl: Włącza automatyczne wyśrodkowanie widoku na każdą bitwę.  Wyłączenie tego może przyspieszyć czas pomiędzy turami, ale może sprawić, że nie zobaczysz niektórych bitew.

en: Focus on Awakened Units
pl: Przejście do oddziałów uaktywnionych

en: Set this option to have newly awoken units be focused automatically.
pl: Włącza automatyczne wyśrodkowanie na nowoobudzone jednostki.

en: Allow goto into the unknown
pl: Pozwól na GOTO w nieznany teren

en: Center map when Popup city
pl: Centrowanie mapy przy wyświetlaniu miasta

en: Concise City Production
pl: Zwięzłe wyświetlanie produkcji w mieście

en: Set this option to make the city production (as shown in the city dialog) to be more compact.
pl: Ta opcja sprawia, że produkcja miasta wyświetlana w oknie miasta ma ciaśniejszy układ.

en: End Turn when done moving
pl: Zakończ turę gdy wykonane są wszystkie ruchy

en: Prompt for city names
pl: Zatwierdzanie nazw miast

en: Pop up city dialog for new cities
pl: Wyświetlaj okna nowych miast

en: Background layer
pl: Warstwa tła

en: The background layer of the overview shows just ocean and land.
pl: Warstwa tła zawiera jedynie rozróżnienie między lądem i oceanem.

en: Terrain relief map layer
pl: Warstwa terenu

en: The relief layer shows all terrains on the map.
pl: Wartwa terenu zawiera rózne kolory dla różnych terenów.

en: Borders layer
pl: Warstwa granic

en: The borders layer of the overview shows which tiles are owned by each player.
pl: Warstwa granic pokazuje, kto kontroluje różne części mapy.

en: Units layer
pl: Warstwa jednostek

en: Cities layer
pl: Warstwa miast

en: Overview fog of war
pl: Mgła wojny na minimapie

en: Cannot find your home directory
pl: Nie można odnaleźć katalogu domowego

en: Save failed, cannot find a filename.
pl: Zapis nieudany, nie ma nazwy pliku.

en: If you add a preset by hand, also update "number_of_presets"
pl: Jeżeli dodasz ustawienie ręcznie, zmień także "number_of_presets"

en: Save failed, cannot write to file %s
pl: Zapis nieudany, nie można zapisać do pliku %s

en: Saved settings to file %s
pl: Zapisano ustawienia w pliku %s

en: You were rejected from the game: %s
pl: Próba przyłączenia do serwera nie powiodła się: %s

en: Client capability string: %s
pl: Napis określający funkcjonalność klienta: %s

en: Server capability string: %s
pl: Napis określający funkcjonalność serwera: %s

en: Start of turn %d
pl: Początek %d tury

en: AI Mode is now %s.
pl: Tryb AI jest teraz %s.

en: ON
pl: Aktywny

en: OFF
pl: Nieaktywny

en: waiting
pl: czeka

en: done
pl: gotowy

en: moving
pl: rusza

en: ?Player:Name
pl: ?Player:Imię

en: Username
pl: Nazwa użytkownika

en: Flag
pl: Flaga

en: Nation
pl: Naród

en: Border
pl: Granica

en: Score
pl: Punktacja

en: Team
pl: Zespół

en: Attitude
pl: Nastawienie

en: Embassy
pl: Ambasada

en: Dipl.State
pl: Stan Dypl.

en: Vision
pl: Widoczność

en: ?Player_dlg:Idle
pl: ?Player_dlg:Bezczynność

en: You cannot sell improvements.
pl: Nie możesz sprzedawać budynków.

en: Sold %d %s for %d gold.
pl: Sprzedana %d %s za %d złota.

en: No %s could be sold.
pl: Nie udało się sprzedać żadnego z %s.

note: TRANS: Obscure observer error.
en: You cannot disband units.
pl: Nie możesz rozpraszać jednostek.

en: %s cannot be disbanded.
pl: Jednostka %s nie może być rozproszona.

en: Disbanded %d %s.
pl: Rozwiązano %d %s.

en: No %s could be disbanded.
pl: Nie udało się rozproszyć żadnej jednostki %s.

en: Could not open temp file.
pl: Nie mogę otworzyć pliku tymczasowego.

en: Invalid $http_proxy or metaserver value, must start with 'http://'
pl: Błędna wartość $http_proxy lub metaserwer, powinna się zaczynać od 'http://'

en: Failed looking up metaserver's host
pl: Odnalezienie metaserwera nie powiodło się

en: ?nation:Neutral
pl: ?nation:Neutralni

en: ?nation:Hostile
pl: ?nation:Wrodzy

en: ?nation:Peaceful
pl: ?nation:Pokojowi

en: ?nation:Friendly
pl: ?nation:Przyjaźni

en: ?nation:Mysterious
pl: ?nation:Nieznani

en: ?nation:Friendly(team)
pl: ?nation:Przyjaźni(zespół)

en: ?city:Neutral
pl: ?city:Neutralne

en: ?city:Hostile
pl: ?city:Wrogie

en: ?city:Peaceful
pl: ?city:Pokojowe

en: ?city:Friendly
pl: ?city:Przyjazne

en: ?city:Mysterious
pl: ?city:Tajemnicze

en: ?city:Friendly(team)
pl: ?city:Przyjazne(zespół)

en: Location: (%d, %d) [%d]
pl: Współrzędne: (%d, %d) [%d]

en: Terrain: %s
pl: Teren: %s

en: Food/Prod/Trade: %s
pl: Żywn/Prod/Hand: %s

en: Minor Tribe Village
pl: Podrzędna osada plemienna

en: Our Territory
pl: Nasze Terytorium

note: TRANS: "Territory of the Polish"
en: Territory of the %s
pl: %s

note: TRANS: "Polish territory (5 turn cease-fire)"
en: %s territory (%d turn cease-fire) | %s territory (%d turn cease-fire)
pl[0]: %s (%d tura zawieszenia broni)
pl[1]: %s (%d tury zawieszenia broni)
pl[2]: %s (%d tur zawieszenia broni)

en: Territory of the %s %s
pl: %s %s

en: Unclaimed territory
pl: Teren neutralny

note: TRANS: "City: Warsaw (Polish)"
en: City: %s (%s)
pl: Miasto: %s(%se)

note: TRANS:  "City: Warsaw (Polish, 5 turn cease-fire)"
en: City: %s (%s, %d turn cease-fire) | City: %s (%s, %d turn cease-fire)
pl[0]: Miasto %s (%se, %d tura zawieszenia broni)
pl[1]: Miasto %s (%se, %d tury zawieszenia broni)
pl[2]: Miasto %s (%se, %d tur zawieszenia broni)

note: TRANS: "City: Warsaw (Polish,friendly)"
en: City: %s (%s, %s)
pl: Miasto: %s(%se, %s)

en:  with
pl:  z

note: TRANS: "Trade from Warsaw: 5"
en: Trade from %s: %d
pl: Handel z miasta %s: %d

en: Infrastructure: %s
pl: Infrastruktura: %s

en: Activity: %s
pl: Czynność: %s

note: TRANS: "Unit: Musketeers (Polish/Warsaw)"
en: Unit: %s (%s%s)
pl: Jednostka: %s(%s%s)

note: TRANS:  "Unit: Musketeers (Polish, 5 turn cease-fire)"
en: Unit: %s (%s, %d turn cease-fire) | Unit: %s (%s, %d turn cease-fire)
pl[0]: Jednostka: %s (%s, %d tura zawieszenia broni)
pl[1]: Jednostka %s (%s, %d tury zawieszenia broni)
pl[2]: Jednostka %s (%s, %d tur zawieszenia broni)

note: TRANS: "Unit: Musketeers (Polish,friendly)"
en: Unit: %s (%s, %s)
pl: Jednostka: %s(%s,%s)

note: TRANS: "Chance to win: A:95% D:46%"
en: Chance to win: A:%d%% D:%d%%
pl: Szansa zwycięstwa: A%d%% O:%d%%

note: TRANS: A is attack power, D is defense power, FP is firepower, * HP is hitpoints (current and max).
en: A:%d D:%d FP:%d HP:%d/%d (%s)
pl: A:%d O:%d SO:%d HP:%d/%d (%s)

note: TRANS: "5 more" units on this tile
en:   (%d more)
pl:   (%d dodatkowych)

en: far from %s
pl: w okolicy miasta %s

en: near %s
pl: koło miasta %s

en: in %s
pl: w mieście %s

note: TRANS: "from Warsaw"
en: from %s
pl: z miasta %s

en: Progress: no research
pl: Postęp: brak

en: Progress: no research target
pl: Postęp: brak

en: Progress: %d turn/advance | Progress: %d turns/advance
pl[0]: Postęp: %d tura na wynalazek
pl[1]: Postęp: %d tury na wynalazek
pl[2]: Postęp: %d tur na wynalazek

en: %d bulb/turn | %d bulbs/turn
pl[0]: %d punkt na turę
pl[1]: %d punkty na turę
pl[2]: %d punktów na turę

en: , %d bulb/turn from team | , %d bulbs/turn from team
pl[0]: , %d punkt na turę od zespołu
pl[1]: , %d punkty na turę od zespołu
pl[2]: , %d punktów na turę od zespołu

en: %d/- (never)
pl: %d/- (Nigdy)

en: %d/%d (%d turn) | %d/%d (%d turns)
pl[0]: %d/%d (%d tura)
pl[1]: %d/%d (%d tury)
pl[2]: %d/%d (%d tur)

en: %d/%d (never)
pl: %d/%d (Nigdy)

en: %d step | %d steps
pl[0]: %d krok
pl[1]: %d kroki
pl[2]: %d kroków

en: %d bulb | %d bulbs
pl[0]: %d żarówka
pl[1]: %d żarówki
pl[2]: %d żarówek

en: %d turn | %d turns
pl[0]: %d tura
pl[1]: %d tury
pl[2]: %d tur

en: Population: %s
pl: Populacja: %s

en: Year: %s (T%d)
pl: Rok: %s (T%d)

en: Gold: %d (%+d)
pl: Złoto: %d (%+d)

en: Tax: %d Lux: %d Sci: %d
pl: Pod:%d Lux:%d Nau:%d

en: Moving: %s
pl: Faza: %s

en: (Click for more info)
pl: (Kliknij - więcej danych)

en: %s People
pl: %s populacji

en: Turn: %d
pl: Tura: %d

en: Gold: %d
pl: Złoto: %d

en: Net Income: %d
pl: Zysk: %d

note: TRANS: Gold, luxury, and science rates are in percentage values.
en: Tax rates: Gold:%d%% Luxury:%d%% Science:%d%%
pl: Pod:%d%% Lux:%d%% Nau:%d%%

en: Researching %s: %s
pl: Badania: %s: %s

en: Global warming chance: %d%% (%+d%%/turn)
pl: Szansa globalnego ocieplenia: %d%% (%+d%% na turę)

en: Nuclear winter chance: %d%% (%+d%%/turn)
pl: Szansa zimy nuklearnej: %d%% (%+d%% na turę)

en: Government: %s
pl: Ustrój: %s

en: %d unit | %d units
pl[0]: %d jednostka
pl[1]: %d jednostki
pl[2]: %d jednostek

en: Turns to target: %d
pl: Tur do celu: %d

en: Turns to target: %d to %d
pl: Tur do celu: %d do %d

en: %d unit selected | %d units selected
pl[0]: %d jednostka zaznaczona
pl[1]: %d jednostki zaznaczone
pl[2]: %d jednostek zaznaczonych

en: No units selected.
pl: Brak zaznaczonych jednostek

en: Others: %d civil; %d military
pl: Inne: %d cywilnych; %d militarnych

en: Others: %d civilian
pl: Inne: %d cywilne

en: Others: %d military
pl: Inne: %d militarnych

en: Shows your progress in researching the current technology.
pl: Wyświetla stan prac nad nową technologią.

en: no research target.
pl: brak celu badań

en: %s: %d/%d.
pl: %s: %d/%d

en: Shows the progress of global warming:
pl: Wyświetla poziom globalnego ocieplenia:

en: Pollution rate: %d%%
pl: Poziom zanieczyszczenia: %d%%

en: Chance of catastrophic warming each turn: %d%%
pl: Szansa katastrofalnego ocieplenia na turę: %d%%

en: Shows the progress of nuclear winter:
pl: Wyświetla poziom zimy nuklearnej:

en: Fallout rate: %d%%
pl: Poziom skażenia: %d%%

en: Chance of catastrophic winter each turn: %d%%
pl: Szansa katastrofalnego oziębienia na turę: %d%%

en: Shows your current government:
pl: Wyświetla twój aktualny ustrój:

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Population:      %5d
pl: Populacja:      %5d

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Support:         %5d %%
pl: Obsługa:         %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Energy:          %5d %%
pl: Energia:        %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Mass:            %5d ton | Mass:            %5d tons
pl[0]: Masa:            %5d tona
pl[1]: Masa:            %5d tony
pl[2]: Masa:            %5d ton

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:     %5.1f years
pl: Czas podróży:      %5.1f lat

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:        N/A
pl: Czas podróży:       N/A

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Success prob.:   %5d %%
pl: Prawd. Sukcesu:  %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Year of arrival: %8s
pl: Rok przybycia:  %8s

en: ?timeout:off
pl: ?timeout:wył

en: ?seconds:%02ds
pl: ?seconds:%d sek

en: ?mins/secs:%02dm %02ds
pl: ?min/secs:%dmin %ds

en: ?hrs/mns:%02dh %02dm
pl: ?hrs/mns:%dh %dmin

en: ?dys/hrs:%02dd %02dh
pl: ?dys/hrs:%ddni %d godz

en: ?duration:overflow
pl: ?duration:błąd

note: TRANS: "Republic of the Polish"
en: %s of the %s
pl: %2$s %1$s

note: TRANS: "Observer: 1985"
en: Observer: %s
pl: Obserwator: %s

en: Buildings:
pl: Budynki:

en: None.
pl: Brak.

en: Wonders:
pl: Cuda:

en: %s file appears incompatible:
    file: "%s"
    file options: %s
    supported options: %s
pl: Plik z %s jest niekompatybilny
    plik: "%s"
    opcje pliku: %s
    wspierane opcje: %s

en: No usable default tileset found, aborting!
pl: Nie znalazłem odpowiedniego zestawu graficznego, kończę pracę!

en: Trying "%s" tileset.
pl: Próbuję zestaw graficzny "%s".

en: Could not open "%s".
pl: Nie mogę otworzyć "%s".

en: Couldn't load gfx file for the spec file %s
pl: Nie mogę wczytać pliku gfx dla pliku specyfikacyjnego %s

en: Couldn't find a supported gfx file extension for %s
pl: Nie mogę znaleźć wspieranego rozszerzenia pliku gfx dla %s

en: Client does not support isometric tilesets. Using default tileset instead.
pl: Klient nie obsługuje izometrycznej grafiki. Używam domyślnego zestawu.

en: Client does not support overhead view tilesets. Using default tileset instead.
pl: Klient nie obsługuje 'wystającej' grafiki. Używam domyślnego zestawu.

en: Invalid darkness style set in tileset.
pl: Nieprawidłowy styl ciemności (darkness_style) w zestawie graficznym.

en: Error in %s layer %d: you cannot have tall terrain or
    a sprite offset with a cell-based drawing method.
pl: Bład w warstwie %s %d: nie można używać wysokiego terenu lub przesunięcia sprite'a w  metodzie cell-based.

en: Couldn't load gfx file %s for sprite %s
pl: Nie mogę wczytać pliku gfx '%s' dla sprite'a %s

en: No graphics for specialist %s.
pl: Nie ma grafiki dla specjalisty %s.

en: No graphics for citizen %s.
pl: Nie ma grafiki dla mieszkańca %s.

en: Don't have graphics tags %s or %s for %s %s
pl: Nie ma grafiki %s lub %s dla %s %s

note: TRANS: obscure tileset error.
en: Missing base sprite tag "%s1".
pl: Brakuje base sprite tag "%s1".

en: Paths longer than 99 turns are not supported.
    Report this bug to bugs@freeciv.org.
pl: Ścieżki dłuższe niż 99 tur nie są wspierane.
    Zgłoś ten błąd pod adres bugs@freeciv.org.

en: The citizen governor can't fulfill the requirements for %s. Passing back control.
pl: Zarządca nie potrafi spełnić postawionych mu wymagań w mieście %s. Przejmujesz kontrolę nad miastem.

en: The citizen governor has gotten confused dealing with %s.  You may want to have a look.
pl: Zarządca miejski nie mógł sobie poradzić z miastem %s. Powinieneś sam rozwiązać problem.

en: none
pl: brak

en: custom
pl: własny

en:  happy
pl:  szczęśliwe

en: Name: %s
    Food:       %10s Gold:    %10s
    Production: %10s Luxury:  %10s
    Trade:      %10s Science: %10s
    
        People (W/E/S/T): %s
              City grows: %s
    Production completed: %s
pl: Nazwa: %s
    Żywność:    %10s Złoto:    %10s
    Produkcja:  %10s Luksus:   %10s
    Handel:     %10s Nauka:    %10s
    
        Ludzie (W/E/S/T): %s
              Czas wzrostu: %s
    Zakończenie produkcji: %s

en: ?cma:Very happy
pl: ?cma:Bardzo szczęśliwe

en: ?cma:Max food
pl: ?cma:Max żywności

en: ?cma:Max production
pl: ?cma:Max produkcji

en: ?cma:Max gold
pl: ?cma:Max złota

en: ?cma:Max science
pl: ?cma:Max nauki

en: Ooops...
pl: Ups...

en: This unit cannot be bribed!
pl: Tej jednostki nie można przekupić!

en: Bribe unit for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
pl: Czy przekupić jednostkę za %d złota?
    Skarbiec zawiera %d złota.

en: Bribe Enemy Unit
pl: Przekup Jednostkę Wroga

en: Bribing the unit costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
pl: Przekupienie jednostki kosztuje %d złota.
    Skarbiec zawiera %d złota.

en: Traitors Demand Too Much!
pl: Zdrajcy żądają za dużo!

en: Steal Technology
pl: Wykradnij technologię

en: _Steal
pl: Kradzież

en: Select Advance to Steal
pl: Wybierz wykradaną technologię

en: At Spy's Discretion
pl: Tajemnica szpiega

en: Sabotage Improvements
pl: Sabotuj Budynki

en: _Sabotage
pl: Sabotaż

en: Select Improvement to Sabotage
pl: Wybierz Sabotowany Budynek

en: _Improvements:
pl: Budynki:

en: City Production
pl: Produkcja Miejska

en: You can't incite a revolt in %s.
pl: Nie możesz wzniecić buntu w mieście %s.

en: City can't be incited!
pl: Miasto nie może zostać zbuntowane!

en: Incite a revolt for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
pl: Czy wzniecić bunt za %d sztuk złota?
    Skarbiec zawiera %d sztuk złota.

en: Incite a Revolt!
pl: Wznieć Bunt!

en: Inciting a revolt costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
pl: Wzniecenie buntu kosztuje %d złota.
    Skarbiec zawiera %d złota.

en: Your %s has arrived at %s.
    What is your command?
pl: Twój %s dotarł do m. %s.
    Co mu polecisz?

en:  Choose Your Diplomat's Strategy
pl:  Wybierz strategię twego dyplomaty

en: Establish _Embassy
pl: Załóż _Ambasadę

en: _Investigate City
pl: _Zbadaj miasto

en: _Sabotage City
pl: _Sabotuj Miasto

en: Steal _Technology
pl: Wykradnij _Technologię

en: Incite a _Revolt
pl: Wznieć _Bunt

en: _Keep moving
pl: _Kontynuuj ruch

en: Choose Your Spy's Strategy
pl: Wybierz Strategię Swego Szpiega

en: _Poison City
pl: _Zatruj miasto

en: Industrial _Sabotage
pl: _Sabotaż przemysłowy

en: Subvert Enemy Unit
pl: Przekup jednostkę wroga

en: Sir, the diplomat is waiting for your command
pl: Panie, dyplomata czeka na twe rozkazy

en: Sir, the spy is waiting for your command
pl: Panie, szpieg czeka na Twe rozkazy

en: _Bribe Enemy Unit
pl: _Przekup jednostkę wroga

en: _Sabotage Enemy Unit
pl: _Sabotuj jednostkę wroga

en: Unit
pl: Jednostka

en: City
pl: Miasto

en: Delete
pl: Skasuj

en: Type
pl: Typ

en: Help build _Wonder
pl: Pomóż budować _Cud Świata

en: Your caravan from %s reaches the city of %s.
    What now?
pl: Karawana z miasta %s dotarła do miasta %s.
    Co teraz?

en: Your Caravan Has Arrived
pl: Twoja karawana przybyła

en: Establish _Traderoute
pl: Ustanów _trasę handlową

en: Enter Marketplace
pl: Rozpocznij handlowanie

en: Cleared output window.
pl: Okno komunikatów zostało wyczyszczone.

en: Food:
pl: Żywność:

en: Prod:
pl: Produkcja:

en: Trade:
pl: Handel:

en: Gold:
pl: Złoto:

en: Luxury:
pl: Luksus:

en: Science:
pl: Nauka:

en: Granary:
pl: Zapasy:

en: Change in:
pl: Czas wzrostu:

en: Corruption:
pl: Korupcja:

en: Waste:
pl: Straty:

en: Pollution:
pl: Zanieczyszczenie:

en: _Overview
pl: _Ogólne

en: City map
pl: Mapa okolic

en: Press ENTER or double-click to sell an improvement.
pl: Naciśnij Enter lub dwukrotnie kliknij na obiekcie, aby go sprzedać.

en: Production:
pl: Produkcja:

en: %d/%d %d turns
pl: %d/%d %d tur

en: _Buy
pl: _Kup

en: Pro_duction
pl: Pro_dukcja

en: _Happiness
pl: _Szczęście

en: _Governor
pl: _Zarządca

en: _Settings
pl: _Różne

en: Entertainers
pl: Komicy

en: Scientists
pl: Naukowcy

en: Taxmen
pl: Poborcy podatkowi

en: Disband if build settler at size 1
pl: Rozpraszanie po wybudowaniu osadnika przy rozmiarze 1

en: Overview page
pl: Zakładkę ogólne

en: Production page
pl: Zakładkę produkcji

en: Happiness page
pl: Zakładkę szczęścia

en: Governor page
pl: Stronę zarządcy

en: This Settings page
pl: Stronę różne

en: Last active page
pl: Poprzednią aktywną stronę

en: New citizens are
pl: Nowi mieszkańcy to

en: Next time open
pl: Następnym razem otwórz

en: _Rename...
pl: _Zmień nazwę

en: _List present units...
pl: Lista _Jednostek...

en: _Prev city
pl: _Poprzednie miasto

en: _Next city
pl: _Następne miasto

en: <b>%s</b> - %s citizens
pl: <b>%s</b> - %s mieszkańców

en:  - DISORDER
pl:  - ROZRUCHY

en:  - celebrating
pl:  - świętuje

en:  - happy
pl:  - szczęście

en: blocked
pl: zablokowany

en: Supported units %d
pl: Jednostki na utrzymaniu %d

en: Present units %d
pl: Obecne jednostki %d

en: Cen_ter
pl: _Centruj

en: _Activate unit
pl: _Aktywuj jednostkę

en: Activate unit, _close dialog
pl: Aktywuj jednostkę i _zamknij okno

en: _Disband unit
pl: _Rozprosz jednostkę

en: _Load unit
pl: Zał(_l)aduj jednostkę

en: _Unload unit
pl: _Wyładuj jednostkę

en: _Sentry unit
pl: _Wartuj jednostkę

en: _Fortify unit
pl: _Fortyfikuj jednostkę

en: Make new _homecity
pl: Zmień _pochodzenie

en: U_pgrade unit
pl: Ule_psz jednostkę

en: Buy %s for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
pl: Czy kupić %s za %d złota?
    Skarbiec zawiera %d złota.

en: Buy It!
pl: Kup To!

en: %s costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
pl: %s kosztuje %d złota.
    Skarbiec zawiera %d złota.

en: Sell %s for %d gold?
pl: Sprzedać %s za %d złota?

en: Sell It!
pl: Sprzedaj To!

en: Rename City
pl: Zmień nazwę miasta

en: What should we rename the city to?
pl: Jaka powinna być nowa nazwa miasta?

en: Chan_ge
pl: Zmień

en: Add _First
pl: Wstaw na _początek

en: Add _Next
pl: Ustaw _następny

en: Add _Last
pl: Wstaw na _koniec

en: _Select
pl: _Wybierz

en: S_how
pl: Po_każ

en: Cities
pl: Miasta

en: _Popup
pl: Wyświetl

en: Improvements
pl: Budynki

en: Wonders
pl: Cuda świata

en: All Cities
pl: Wszystkie Miasta

en: No Cities
pl: Brak Miast

en: Invert Selection
pl: Odwróć wybór

en: Building Units
pl: Jednostki w Budowie

en: Building Improvements
pl: Budynki w Budowie

en: Building Wonders
pl: Cuda w Budowie

en: Building Unit
pl: Budowana jednostka

en: Building Improvement
pl: Budowany obiekt

en: Building Wonder
pl: Budowany cud

en: Coastal Cities
pl: Miasta Przybrzeżne

en: Same Island
pl: Ta Sama Wyspa

en: Supported Units
pl: Utrzymywane Jednostki

en: Units Present
pl: Obecne Jednostki

en: Improvements in City
pl: Budynki w Mieście

en: Wonders in City
pl: Cuda w Mieście

en: Available Units
pl: Dostępne Jednostki

en: Available Improvements
pl: Dostępne Budynki

en: Available Wonders
pl: Dostępne Cuda Świata

en: For information on
    the citizen governor and governor presets,
    including sample presets,
    see README.cma.
pl: Aby usyskać pomoc na temat:
    zarządcy i schematów
    wraz z przykładowymi schematami,
    przeczytaj plik README.cma.

en: _Presets:
pl: S_chematy:

en: Results
pl: Wyniki

en: Minimal Surplus
pl: Minimalna Wartość

en: Factor
pl: Priorytet

en: Celebrate
pl: Świętuj

en: Governor Enabl_ed
pl: Zarządca włączony

en: Governor Disabl_ed
pl: Zarządca wyłączony

en: new preset
pl: nowy schemat

en: Name new preset
pl: Nazwij nowy schemat

en: What should we name the preset?
pl: Jaka powinna być nazwa nowego schematu?

en: Remove this preset?
pl: Usunąć ten schemat?

en: _Goto location
pl: _Idź do miejsca zdarzenia

en: _Popup City
pl: _Wyświetl miasto

en: You say you wanna revolution?
pl: Naprawdę chcesz rewolucji?

en: Revolution!
pl: Rewolucja!

en: What To Pillage
pl: Cel plądrowania

en: Select what to pillage:
pl: Wybierz cel plądrowania:

en: Name
pl: Imię

en: Unit selection
pl: Wybór jednostki

en: _Ready all
pl: Zaznacz _wszystkie

en: _Sentry idle
pl: W_artuj bezczynne jednostki

en: _Nations:
pl: Narody:

en: What Nation Will You Be?
pl: Wybór narodu

en: Pick Nation
pl: Wybierz naród

en: Random Nation
pl: Losowy naród

en: Select a nation
pl: Wybierz naród

en: _Properties
pl: _Właściwości

en: _Leader:
pl: _Przywódca:

en: _Female
pl: Kobiet_a

en: _Male
pl: _Mężczyzna

en: _City Styles:
pl: _Styl miast:

en: L_egend
pl: O_pis

en: You must select your sex.
pl: Należy wybrać płeć.

en: You must select your city style.
pl: Należy wybrać styl twych miast.

en: You must type a legal name.
pl: Należy wpisać poprawne imię.

en: Upgrade Unit!
pl: Ulepsz jednostkę!

en: Upgrade Obsolete Units
pl: Ulepsz przestarzałe jednostki

en: World-map
pl: Mapa Świata

en: Sea-map
pl: Mapa morska

en: _Maps
pl: _Mapy

en: _Advances
pl: _Wynalazki

en: _Cities
pl: _Miasta

en: _Give shared vision
pl: Daj w_idok dzielony

en: Give _embassy
pl: Daj ambasadę

en: _Pacts
pl: _Pakty

en: Diplomacy: %s
pl: Dyplomacja: %s

en: _Cancel meeting
pl: P_rzerwij spotkanie

en: Accept _treaty
pl: Zatwierdź _traktat

en: C_lauses:
pl: _Klauzule:

en: _Gold:
pl: Zł_oto:

en: _Add Clause...
pl: _Dodaj klauzulę...

en: --- This treaty is blank. Please add some clauses. ---
pl: --- Ten traktat nie zawiera żadnych klauzul. ---

en: Invalid amount of gold specified.
pl: Określono niepoprawną ilość złota.

en: Find City
pl: Znajdź miasto

en: Ci_ties:
pl: M_iasta:

en: Select tax, luxury and science rates
pl: Wybierz stosunek podatków, luksusu i nauki

en: Lock
pl: Blokuj

en: %s max rate: %d%%
pl: Maksymalny wskaźnik %s: %d%%

en: Set local options
pl: Lokalne opcje

en: Goto/Airlift Unit
pl: Idź do/Transport lotniczy

en: Air_lift
pl: Transport powietrzny

en: Select destination
pl: Wybierz cel

en: Show _All Cities
pl: Pokaż _wszystkie miasta

en: Show Map Scrollbars
pl: Pokazuj paski przewijania

en: Disable this option to hide the scrollbars on the map view.
pl: Aby schować paski przewijania przy mapie, wyłącz tę opcję.

en: Keyboardless goto
pl: Bezklawiaturowe GOTO

en: If this option is set then a goto may be initiated by left-clicking and then holding down the mouse button while dragging the mouse onto a different tile.
pl: Ta opcja pozwala na wydanie rozkazu Idż Do (GOTO) poprzez wciśnięcie lewego przycisku myszy na jednostce i przeciągnięcia jej na wskazane pole.

en: Keep dialogs on top
pl: Okna dialogowe na wierzchu

en: If this option is set then dialog windows will always remain in front of the main Freeciv window. Disabling this has no effect in fullscreen mode.
pl: Jeżeli ta opcja jest włączona, to okna dialogowe będą znajdować się zawsze na wierzchu okna głównego. W przypadku trybu pełnoekranowego nie ma ona znaczenia.

en: Show worklist task icons
pl: Pokazuj ikony na liście prac

en: Disabling this will turn off the unit and building icons in the worklist dialog and the production tab of the city dialog.
pl: Aby wyłączyć ikony budynków i jednostek w schemacie prac, wyłącz tę opję.

en: Enable status report tabs
pl: Włącz zakładki statusu

en: If this option is enabled then report dialogs will be shown as separate tabs rather than in popup dialogs.
pl: Ta opcja sprawia, że różne raporty będą pokazane w osobnych zakładkach, a nie w wyskakujących okienkach.

en: Better fog-of-war drawing
pl: Ładniejsza mgła wojny

en: If this is enabled then a better method is used for drawing fog-of-war.  It is not any slower but will consume about twice as much memory.
pl: Włączenie tej opcji sprawia, że zostanie użyty nowy sposób rysowania mgły wojny(FOW). Metoda ta nie jest wolniejsza, ale zużywa dwukrotnie więcej pamięci.

en: City Names
pl: Nazwy miast

en: City Productions
pl: Produkcja miasta

en: Turn Done
pl: Koniec tury

en: Shift+Return
pl: Shift+Enter

en: _Map
pl: _Mapa

en: Freeciv is free software and you are welcome to distribute copies of it
    under certain conditions; See the "Copying" item on the Help menu.
    Now.. Go give'em hell!
pl: Freeciv to wolnodostępne oprogramowanie i możesz rozdawać jego kopie pod
    określonymi warunkami; Zobacz "Kopiowanie" w menu Pomoc.
    A teraz im dokop!!!

en: Not _ready
pl: Nie _przygotowany

en: _Ready
pl: _Gotowy

en: Pick _Nation
pl: Wybierz _naród

en: <Novice AI>
pl: <AI - Nowicjusz>

en: <Easy AI>
pl: <AI - Łatwy>

en: <Normal AI>
pl: <AI - Normalny>

en: <Hard AI>
pl: <AI - Trudny>

en: Random
pl: Losowy

en: Are you sure you want to quit?
pl: Na pewno chcesz zakończyć?

en: Close Tab:
    %s
pl: Zamknij zakładkę:
    %s

en: Happiness
pl: Szczęście

en: Cities: %d total, %d over threshold of %d cities.
pl: Liczba miast: %d, %d powyżej progu %d miast.

en: %d content before penalty with
pl: %d zadowolonych poniżej progu oraz

en: %d additional unhappy citizens.
pl: %d dodatkowi(y) nieszczęśliwy(i).

en: Luxury: %d total.
pl: Luksus: ogółem %d.

en: Units:
pl: Oddziały:

en: Martial law in effect (
pl: Stan wojenny (

en: no maximum,
pl: bez maksimum,

en: %d unit maximum,  | %d units maximum,
pl[0]: maksymalnie %d jednostka,
pl[1]: maksymalnie %d jednostki,
pl[2]: maksymalnie %d jednostek,

en: %d per unit).
pl: %d na jednostkę).

en: Military units in the field may cause unhappiness.
pl: Jednostki militarne w mieście mogą powodować niezadowolenie.

en: Military units have no happiness effect.
pl: Jednostki militarne nie mają wpływu na zadowolenie.

en: Cost:
pl: Koszt:

en: Upkeep:
pl: Utrzymanie:

en: Requirement:
pl: Wymagania:

en: Obsolete by:
pl: Przestarzałe przy:

en: Attack:
pl: Atak:

en: Defense:
pl: Obrona:

en: Move:
pl: Ruch:

en: FirePower:
pl: SiłaOgnia:

en: Hitpoints:
pl: Wytrzymałość:

en: Basic Upkeep:
pl: Podstawowe Utrzymanie:

en: Vision:
pl: Widoczność:

en: Move/Defense:
pl: Ruch/Obrona:

en: Food/Res/Trade:
pl: Żywn/Zas/Hand:

en: Resources:
pl: Zasoby:

en: Road Rslt/Time:
pl: Droga - wyn/czas:

en: Irrig. Rslt/Time:
pl: Nawod - wyn/czas:

en: Mine Rslt/Time:
pl: Kopal - wyn/czas:

en: Trans. Rslt/Time:
pl: Trans - wyn/czas:

en: (Never)
pl: (Nigdy)

en: About
pl: O programie

en: Removed
pl: Usunięte

en: Freeciv Help Browser
pl: Przeglądarka pomocy Freeciv

en: Expand All
pl: Rozszerz wszystko

en: Collapse All
pl: Zwiń Wszystko

en: Allows
pl: Zezwala na

en: Obsoletes
pl: Czyni przestarzałym

en: with
pl: razem z

en: +%d Trade / %d
pl: +%d handlu / %d

en: no extra / %d
pl: bez dodatków / %d

en: n/a
pl: n/d

en: +%d Food / %d
pl: +%d żywności / %d

en: +%d Res. / %d
pl: +%d zas. / %d

en: Ruler:
pl: Władca:

en: Government:
pl: Ustrój:

en: Capital:
pl: Miasto stołeczne:

en: Tax:
pl: Podatek:

en: Researching:
pl: Badania:

en: _Diplomacy
pl: _Dyplomacja

en: _Techs
pl: _Technologie

en: Foreign Intelligence: %s Empire
pl: Raport wywiadu o państwie %sim

en: Build New City
pl: Budowa nowego miasta

en: What should we call our new city?
pl: Jak powinno zostać nazwane nowe miasto?

en: Shows your current luxury/science/tax rates;click to toggle them.
pl: Wyświetla twoje aktualne stawki dla luksusu/nauki/podatków. Kliknij aby je zmienić.

en: Better fog will only work in truecolor.  Disabling it
pl: Lepsza mgła wojny działa jedynie w truecolorze.  Wyłączam

en: Leaving a local game will end it!
pl: Opuszczenie lokalnej gry oznacza jej przerwanie!

en: _Game
pl: _Gra

en: Game
pl: Gra

en: Local _Options
pl: Lokalne opcje

en: _Message Options
pl: Opcje komunikatów

en: _Reload Tileset
pl: Przeładuj zestaw graficzny

en: Save Options on _Exit
pl: Zapisz opcje przy wyjściu

en: Sa_ve Options
pl: Za_pisz opcje

en: Server O_ptions
pl: Opcje serwera

en: _Save Game
pl: Zapisz _grę

en: Save Game _As...
pl: Zapisz grę _jako...

en: E_xport Log
pl: Zapisz dziennik

en: _Clear Log
pl: Wyczyść dziennik

en: _Leave
pl: O_puść grę

en: _Quit
pl: Zakończ

en: Gover_nment
pl: Ust_rój

en: Government
pl: Ustrój

en: _Tax Rates
pl: _Podatki

en: _Find City
pl: _Znajdź miasto

en: _Worklists
pl: _Schematy prac

en: _Change Government
pl: _Zmień Ustrój

en: _Revolution...
pl: _Rewolucja...

en: _Government
pl: _Ustrój

en: _View
pl: _Widok

en: View
pl: Widok

en: City Outlines
pl: Zasięg miast

en: Map _Grid
pl: Siatka mapy

en: National _Borders
pl: Granice Państw

en: City _Names
pl: _Nazwy miast

en: City G_rowth
pl: Miasto: _Wzrost

en: City _Productions
pl: _Produkcja miast

en: Terrain
pl: Teren

en: Coastline
pl: Linia brzegu

en: Roads & Rails
pl: Drogi i koleje

en: Mines
pl: Kopalnie

en: Fortress & Airbase
pl: Forty i bazy lotnicze

en: Specials
pl: Specjalne

en: Pollution & Fallout
pl: Zanieczyszczenia i skażenia

en: Focus Unit
pl: Zaznacz jednostkę

en: Fog of War
pl: `Mgła wojny'

en: _Full Screen
pl: _Tryb pełnoekranowy

en: _Center View
pl: Wyśrodkuj widok

en: _Orders
pl: _Rozkazy

en: Orders
pl: Rozkazy

en: _Build City
pl: Z_buduj miasto

en: Build _Road
pl: Zbuduj d_rogę

en: Build _Irrigation
pl: Stwórz _nawodnienie

en: Build _Mine
pl: Zbuduj _kopalnię

en: Transf_orm Terrain
pl: Przekształć _teren

en: Build _Fortress
pl: Zbuduj _fortecę

en: Build Airbas_e
pl: Zbuduj bazę _lotniczą

en: Clean _Pollution
pl: Usuń _zanieczyszczenie

en: Clean _Nuclear Fallout
pl: Usuń _skażenie nuklearne

en: _Sentry
pl: Czuwaj

en: Make _Homecity
pl: Zmień _pochodzenie

en: _Load
pl: _Załaduj

en: _Unload Transporter
pl: Wyładuj _Transportowiec

en: _Unload
pl: _Wyładuj

en: Wake up o_thers
pl: Obudź innych

en: _Auto Settler
pl: _Automatyczny osadnik

en: Auto E_xplore
pl: A_utomatyczny badacz

en: _Connect
pl: Połącz

en: _Road
pl: _Droga

en: Rai_l
pl: Kole_j

en: _Irrigate
pl: Nawodnij do

en: Go _to
pl: Idź do

en: _Build city
pl: Z_buduj miasto

en: Patrol (_Q)
pl: Patroluj (_Q)

en: _Go to
pl: Idź do

en: Go\/Airlift to City
pl: Idź\/Leć do miasta

en: Return to nearest city
pl: Wróć do najbliższego miasta

en: Disband Unit
pl: Rozprosz jednostkę

en: Upgrade unit
pl: Ulepsz jednostkę

en: Diplomat\/Spy Actions
pl: Działania dyplomatyczne\/szpiegowskie

en: Explode Nuclear
pl: Eksplozja nuklearna

en: Select same type
pl: Wybierz ten sam typ

en: _Wait
pl: Czekaj

en: Done
pl: Gotowe

en: _Reports
pl: R_aporty

en: Reports
pl: Raporty

en: _Units
pl: _Jednostki

en: _Players
pl: _Gracze

en: _Economy
pl: _Ekonomia

en: _Science
pl: _Nauka

en: _Wonders of the World
pl: _Cuda świata

en: _Top Five Cities
pl: _Pięć najwspanialszych miast

en: _Messages
pl: Komunikaty

en: _Demographics
pl: _Demograficzny

en: S_paceship
pl: _Statek kosmiczny

en: _Help
pl: Pomo_c

en: Help
pl: Pomoc

en: Language_s
pl: Języki

en: Co_nnecting
pl: Łączenie się

en: C_ontrols
pl: Sterowanie

en: C_hatline
pl: Pogawędki

en: _Worklist Editor
pl: _Edytor _schematu prac

en: Citizen _Management
pl: Kontroler zatrud_nienia

en: _Playing
pl: Granie

en: City _Improvements
pl: B_udynki

en: Com_bat
pl: _Bitwa

en: Techno_logy
pl: Techno_logia

en: _Terrain
pl: _Teren

en: Won_ders
pl: _Cuda świata

en: Happin_ess
pl: Szczęście

en: Space _Race
pl: Wyścig _kosmiczny

en: _Copying
pl: K_opiowanie

en: _About
pl: O progr_amie

en: Change to %s (_I)
pl: Zm_ień na %s

en: Change to %s (_M)
pl: Z_mień na %s

en: Transf_orm to %s
pl: Przekształć na %s

en: Help _Build Wonder
pl: Pomóż _budować cud świata

en: Add to City (_B)
pl: Dodaj do miasta (_B)

en: Make Trade _Route
pl: Ustanów t_rasę handlową

en: Build _Railroad
pl: Zbuduj kolej (_R)

en: Bu_ild Farmland
pl: Zbuduj farmę (_I)

en: _Fortify
pl: _Fortyfikuj

en: _Paradrop
pl: _Przerzuć

en: Message Options
pl: Opcje komunikatów

en: Where to display messages?
    <b>Out</b>put window ; <b>Mes</b>sages window ; <b>Pop</b>up individual window
pl: Gdzie wyświetlić komunikat?
    Okno <b>Wyj</b>ściowe ; Okno <b>Kom</b>unikatów ; <b>Okno</b> wyskakujące

en: Event
pl: Zdarzenie

en: Out
pl: Wyj

en: Mes
pl: Kom

en: Pop
pl: Okn

en: Messages
pl: Komunikaty

en: Goto _location
pl: Idź do miejsca

en: ?show:Dead Players
pl: ?show:Martwi gracze

en: Players
pl: Gracze

en: _Intelligence
pl: _Wywiad

en: _Meet
pl: _Spotkanie

en: _Cancel Treaty
pl: _Anuluj Pakt

en: _Withdraw vision
pl: Widok _dzielony

en: _Spaceship
pl: Statek _kosmiczny

en: _Toggle AI Mode
pl: Przełącz tryb AI

en: Start _New Game
pl: Rozpocznij _nową grę

en: Start _Scenario Game
pl: Rozpocznij nowy _scenariusz

en: _Load Saved Game
pl: _Wczytaj zachowaną grę

en: C_onnect to Network Game
pl: Przyłącz się do gry sie_ciowej

en: Connect to Gaming _Zone
pl: Przyłącz się do Gaming _Zone

en: Passwords don't match, enter password.
pl: Hasło nieprawidłowe, wprowadź hasło.

en: Server Name
pl: Nazwa serwera

en: Version
pl: Wersja

en: Status
pl: Stan

en: Comment
pl: Komentarz

en: Local _Area Network
pl: Sieć _Lokalna

en: Internet _Metaserver
pl: Metaserwer Internetowy

en: _Login:
pl: _Użytkownik:

en: Pass_word:
pl: Hasło:

en: Conf_irm Password:
pl: Potwierdź hasło:

en: C_onnect
pl: Połą_cz

en: _Number of Players (including AI):
pl: Liczba _graczy (Łącznie z botami):

en: _AI Skill Level:
pl: Poziom trudności _AI:

en: _Ruleset:
pl: _Zestaw zasad:

en: More Game _Options...
pl: Więcej _opcji...

en: Ready
pl: Gotowy

en: Leader
pl: Przywódca

en: Choose Saved Game to Load
pl: Wybierz Zapisaną Grę

en: Choose Saved Game to _Load:
pl: Wybierz Zapisaną Grę:

en: _Browse...
pl: _Przeglądaj...

en: Choose a Scenario
pl: Wybierz scenariusz

en: Choose a _Scenario:
pl: Wybierz _scenariusz:

en: Choose a _nation to play:
pl: Wybierz _naród:

en: Game _Options...
pl: _Opcje gry...

en: Select Location to Save
pl: Wybierz miejsce zapisu

en: Save Game
pl: Zapisz _grę

en: Saved _Games:
pl: Zapisane _gry:

en: Save _Filename:
pl: Zapisz w pliku:

en: Researching
pl: Badania

en: Goal
pl: Cel

en: ?Building:Name
pl: ?Building:Nazwa

en: Count
pl: Liczba

en: Cost
pl: Koszt

en: U Total
pl: Całk. utrzym.

en: Total Cost:
pl: Całkowity koszt:

en: Sell _Obsolete
pl: Sprzedaj przestarzałe

en: Sell _All
pl: Sprzedaj wszystkie

en: Do you really wish to sell your %s?
pl: Czy naprawdę chcesz sprzedać %s?

en: Sell Improvements
pl: Sprzedaż budynków

en: Sell-Off: Results
pl: Wyprzedaż: Wyniki

en: Income: %d    Total Costs: %d
pl: Przychód:%d  Całkowity koszt: %d

en: Unit Type
pl: Typ jednostki

en: U
pl: P

en: In-Prog
pl: Tworzone

en: Active
pl: Aktywne

en: Find _Nearest
pl: _Znajdź najbliższą

en: _Upgrade
pl: Ulepsz

en: Upgrade as many %s to %s as possible for %d gold each?
    Treasury contains %d gold.
pl: Ulepszyć tak wiele %s do %s jak to możliwe, płacąc po %d złota?
    Skarbiec zawiera %d złota.

en: Totals:
pl: Ogółem:

en: Player
pl: Gracz

en: Score
pl: Punkty

en: Population
pl: Populacja

en: Trade
    (M goods)
pl: Handel
    (M dóbr)

en: Production
    (M tons)
pl: Produkcja
    (M ton)

en: Cities
pl: Miasta

en: Technologies
pl: Technologie

en: Military Service
    (months)
pl: Służba Wojskowa
    (miesiące)

en: Wonders
pl: Cuda świata

en: Research Speed
    (%)
pl: Prędkość badań
    (%)

en: Land Area
    (sq. mi.)
pl: Obszar
    (mile kw.)

en: Settled Area
    (sq. mi.)
pl: Obszar zamieszkany
    (mile kw.)

en: Literacy
    (%)
pl: Potrafiących czytać
    (%)

en: Spaceship
pl: Statek kosmiczny

en: Game Settings
pl: Opcje gry

en: true
pl: tak

en: false
pl: nie

en: (hidden)
pl: (ukryta)

en: _Launch
pl: Wyślij

en: new
pl: nowy

en: Edit worklists
pl: Edytuj schemat pracy

en: _Worklists:
pl: _Schematy:

en: Edit Global _Worklists
pl: Edytuj _globalny schemat

en: Source _Tasks:
pl: D_ostępne zadania:

en: Show _Future Targets
pl: Pokaż _przyszłe cele

en: Target _Worklist:
pl: _Wykonywane zadania

en: _Add Global Worklist
pl: Dodaj _globalny schemat

en: Chan_ge Production
pl: _Zmień produkcję

en: Cleared output window.
pl: Okno komunikatów zostało wyczyszczone.

note: TRANS: \033u\0338 before and \033n after the text are required
en: u8Unitsn
pl: u8Jednostkin

note: TRANS: \033u\0338 before and \033n after the text are required
en: u8Improvementsn
pl: u8Budynkin

en: Wonder
pl: Cud świata

en: Rounds
pl: Kolejki

en: Upkeep
pl: Koszta

en: _Yes
pl: _Tak

en: _No
pl: _Nie

en: _Darn
pl: _Holipcia

en: Freeciv - Cityproduction
pl: Freeciv - Produkcja Miasta

en: _Cancel
pl: _Anuluj

en: Shields
pl: Tarcza

en: City Overview
pl: _Ogólne

en: Worklist
pl: Schemat prac

en: Trade Routes
pl: Szlaki handlowe

en: Misc. Settings
pl: _Inne

en: City Overview page
pl: Zakładkę ogólne

en: Units page
pl: Zakładkę jednostek

en: Worklist page
pl: Schemat prac

en: Trade Routes page
pl: Szlaki handlowe

en: This Misc. Settings page
pl: Zakładkę inne

en: Freeciv - Cityview
pl: Freeciv - Widok miasta

en: City Output
pl: Produkcja miasta

en: Citymap
pl: Mapa okolic

en: Units present
pl: Jednostki obecne

en: City Improvements
pl: Budynki

en: _Sell
pl: _Sprzedaj

en: _Add preset
pl: Dodaj schemat

en: _Delete preset
pl: Skasuj schemat

en: Name:
pl: Imię:

en: People (W/E/S/T):
pl: Ludzie (P/K/N/T):

en: City grows:
pl: Czas wzrostu:

en: Production completed:
pl: Zakończenie produkcji:

en: _Change
pl: _Zmień

en: C_hange permanent
pl: Z_mień na stałe

en: _Release city
pl: _Zwolnij miasto

en: Auto attack vs
pl: Automatyczny atak przeciwko

en: Land units
pl: Jednostkom lądowym

en: Sea units
pl: Jednostkom morskim

en: Helicopters
pl: Helikopterom

en: Air units
pl: Jednostkom powietrznym

en: _Disband if build settler at size 1
pl: Likwidacja po utworzeniu osadników przy wielkości 1

en: _Close
pl: _Zamknij

en: %s (%s) (worklist)
pl: %s (%s) (schemat)

en: Trade with %s gives %d trade.
pl: Handel z miastem %s daje %d handlu.

en: No trade routes exist.
pl: Nie ustanowiono żadnych szlaków handlowych.

en: Total trade from trade routes: %d
pl: Całkowity handel ze szlaków handlowych: %d

en: %s citizens%s
pl: %s - %s mieszkańców

en: %s - %s citizens%s
pl: %s - %s mieszkańców%s

en: Luxury: %d total (maximum %d usable).
pl: Luksus: w sumie %d (maksymalnie %d).

en: Configure City Report
pl: Konfiguracja raportu o miastach

en: Set columns shown
pl: Wyświetlane kolumny

en: City Report
pl: Raport o miastach

en: _Refresh
pl: _Odśwież

en: Con_figure
pl: K_onfiguruj

en: City Advisor
pl: Doradca/Burmistrz

en: Server Selection
pl: Wybór serwera

en: Connect to Freeciv Server
pl: Połącz się z serwerem Freeciv

en: _Name
pl: _Nazwa

en: _Goto and Close
pl: Idź do i zamknij

en: Yes
pl: Tak

en: No
pl: Nie

en: Darn
pl: Holipcia

en: Technology
pl: Technologia

en: _Establish embassy
pl: Załóż ambasadę

en: _Investigate city
pl: _Zbadaj miasto

en: _Sabotage city
pl: Sabotuj miasto

en: Steal _technology
pl: Wykradnij technologię

en: Incite a _revolt
pl: Wznieć bunt

en: Choose Your Diplomat's Strategy
pl: Wybór strategii dyplomaty

en: _Poison city
pl: _Zatruj miasto

en: Industrial _sabotage
pl: _Sabotaż przemysłowy

en: _Establish traderoute
pl: Ustanów trasę _handlową

en: _Enter Marketplace
pl: _Rozpocznij handlowanie

en: _Help build Wonder
pl: Pomóż budować _cud świata

en: Freeciv - Pillage
pl: Klient - Niszczenie

en: Freeciv - Connect
pl: Freeciv - Połączenie

en: Choose unit activity:
pl: Wybierz zajęcie dla jednostki:

en: Freeciv - Select an unit
pl: Freeciv - Wybór jednostki

en: _Ready All
pl: Zaznacz _wszystkie

en:  (veteran)
pl:  (weteran)

en: Male
pl: Mężczyzna

en: Female
pl: Kobieta

en: Freeciv - Select a Nation
pl: Freeciv - Wybór Narodu

en: _Leader Name
pl: Imię przywódcy

en: _City Style
pl: _Styl miast

en: _Disconnect
pl: Rozłącz

en: Sorry: cannot upgrade %s.
pl: Niestety: nie można ulepszyć %s.

en: No technology
pl: Brak technologii

en: No city
pl: Brak miast

en: Diplomacy meeting
pl: Spotkanie dyplomatyczne

en: Maps
pl: Mapy

en: Advances
pl: Wynalazki

en: Give shared vision
pl: Daj widok dzielony

en: Pacts
pl: Pakty

en: Erase clause
pl: Wymaż klauzulę

en: _Accept treaty
pl: Z_atwierdź traktat

en: World-Map
pl: Mapa świata

en: Sea-Map
pl: Mapa morska

en: The %s offerings
pl: %se propozycje

en: Gold(max %d)
pl: Złoto(maks %d)

en: %s view:
pl: Widok %s:

en: This Eternal Treaty
    marks the results
    of the diplomatic work between
    The %s %s %s
    and
    The %s %s %s
pl: Ten wieczysty traktat
    jest wynikiem
    prac dyplomatycznych pomiędzy
    %s %s %s
    i
    %s %s %s

en: Select a city
pl: Wybierz miasto

en: Set tax, luxury and science rates
pl: Wybierz stosunek podatków, luksusu i nauki

en: _Airlift
pl: Po_leć

en: Could not get the mask although there must be one (%s)! Graphics may look corrupt.
pl: Nie mogę pobrać maski, chociaż musi istnieć co najmniej jedna! (%s). Zestaw graficzny zdaje się być uszkodzony.

en: Options...
pl: Opcje...

en: Message Options...
pl: Opcje komunikatów...

en: Save Settings
pl: Zapisz opcje

en: Players...
pl: Gracze...

en: Message...
pl: Komunikat...

en: Server opt initial...
pl: Początkowe opcje serwera...

en: Server opt ongoing...
pl: Aktualne opcje serwera...

en: Export Log
pl: Zapisz dziennik

en: Clear Log
pl: Wyczyść dziennik

en: Disconnect
pl: Rozłącz

en: Quit
pl: Zakończ

en: Kingdom
pl: Królestwo

en: Tax Rate...
pl: Stawki podatkowe...

en: Find City...
pl: Znajdź miasto...

en: Worklists...
pl: Schematy prac...

en: REVOLUTION...
pl: REWOLUCJA...

en: Map Grid
pl: Siatka mapy

en: Road & Rails
pl: Drogi i koleje

en: Center View
pl: Wyśrodkuj widok

en: Order
pl: Rozkaz

en: Build City
pl: Zbuduj miasto

en: Build Road
pl: Zbuduj drogę

en: Build Mine
pl: Zbuduj kopalnię

en: Build Irrigation
pl: Stwórz nawodnienie

en: Transform Terrain
pl: Zmień teren

en: Build Fortress
pl: Zbuduj fortecę

en: Build Airbase
pl: Zbuduj bazę lotniczą

en: Clean Pollution
pl: Usuń zanieczyszczenie

en: Clean Nuclear Fallout
pl: Usuń skażenie nuklearne

en: Fortify
pl: Fortyfikuj

en: Make Homecity
pl: Zmień pochodzenie

en: Unload
pl: Wyładuj

en: Wake up others
pl: Obudź innych

en: Auto Settler
pl: Automatyczny osadnik

en: Auto Attack
pl: Automatyczny atak

en: Auto Explore
pl: Automatyczny badacz

en: Connect
pl: Połącz

en: Patrol
pl: Patroluj

en: Go to
pl: Idź do

en: Go/Airlift to City
pl: Idź|Leć do miasta

en: Help Build Wonder
pl: Pomóż budować cud świata

en: Make Trade Route
pl: Ustanów trasę handlową

en: Diplomat/Spy Actions
pl: Działania dyplomatyczne/szpiegowskie

en: Wait
pl: Czekaj

en: City Report...
pl: Raport o miastach...

en: Science Report...
pl: Raport naukowy...

en: Trade Report...
pl: Raport handlowy...

en: Military Report...
pl: Raport wojskowy...

en: Top Five Cities
pl: Pięć najwspanialszych miast

en: Demographics
pl: Demografia

en: Spaceship
pl: Statek kosmiczny

en: Freeciv Client
pl: Klient Freeciv

en: Client for Freeciv
pl: Klient dla Freeciv

en: Turn
    Done
pl: Koniec
    tury

en: Change to %s
pl: Zmień na %s

en: Paradrop
pl: Zrzut

en: Add to City
pl: Dodaj do miasta

en: Build Farmland
pl: Zbuduj farmę

en: Build Railroad
pl: Zbuduj kolej

en: Couldn't open the main window (Gfx memory problem or screensize too small)
pl: Nie mogłem stworzyć głównego okna (problem z pamięcią gfx, lub za mały rozmiar ekranu)

en: Firepower:
pl: SiłaOgnia:

en: Cost: %ld
pl: Koszt: %ld

en: Allows
pl: Zezwala na

en:  wonder
pl:  cud

en:  improvement
pl:  budynek

en:  unit
pl:  jednostka

en:  (with
pl:  (z

en: Movecost: %ld
pl: Koszt ruchu: %ld

en: Defense: %ld.%ld
pl: Obrona: %ld.%ld

en: Food:   %d
    Shield: %d
    Trade:  %d
pl: Żywność: %d
    Tarcza:  %d
    Handel:  %d

en: Foreign Intelligence Report
pl: Raport wywiadu

en: Intelligence Information for the %s Empire
pl: Informacje wywiadu o państwie %sm

en: Ruler: %s %s
pl: Władca: %s %s

en: Tax: %d%%
pl: Podatek: %d%%

en: Science: %d%%
pl: Nauka: %d%%

en: Luxury: %d%%
pl: Luksus: %d%%

en: Researching: %s(%d/%d)
pl: Badania: %s(%d/%d)

en: Capital: %s
pl: Miasto stołeczne: %s

en: City: %s(%s)
pl: Miasto: %s(%s)

en: with City Walls
pl: z murami miejskimi

en: Infrastructure:
pl: Infrastruktura:

en: Unit: %s(%s%s)
pl: Jednostka: %s(%s%s)

en: A:%d D:%d FP:%d HP:%d/%d%s%s
pl: A:%d O:%d SO:%d HP:%d/%d%s%s

en: A:%d D:%d FP:%d HP:%d0%%
pl: A:%d O:%d SO:%d HP:%d0%%

en: City %s
pl: Miasto %s

en: Unit %s
pl: Jednostka %s

en: Tile %s
pl: Pole %s

en: Popup City
pl: Wyświetl miasto

en: Wake up
pl: Obudź

en: Activate
pl: Aktywuj

en: List all units
pl: Pokaż wszystkie jednostki

en: Connect to this location
pl: Połącz do tego miejsca

en: Goto this location
pl: Idź do tego miejsca

en: Disband
pl: Rozprosz jednostkę

en: Make new homecity
pl: Zmień pochodzenie

en: Upgrade
pl: Ulepsz

en: City_name
pl: _Nazwa miasta

en: Tax:%d Lux:%d Sci:%d
pl: Pod:%d Lux:%d Nau:%d

en: Where to Display Messages
    Out = Output window, Mes = Messages window, Pop = Popup individual window
pl: Miejsce wyświetlania komunikatów
    Wyj = Okno wyjściowe, Kom = Okno komunikatów, Okn = Indywidualne okno

en: Out:
pl: Wyj:

en: Mes:
pl: Kom:

en: Pop:
pl: Okn:

en: _Goto Location
pl: Idź do miejsca

en: (idle %d turn) | (idle %d turns)
pl[0]: (bezczynny %d turę)
pl[1]: (bezczynny %d tury)
pl[2]: (bezczynny %d tur)

en: Reputation
pl: Reputacja

en: Host
pl: Komputer

en: You need an embassy to establish a diplomatic meeting.
pl: Do przygotowania spotkania dyplomatycznego potrzebna jest ambasada.

en: (%ld steps)
pl: (%ld kroków)

en: Science Advisor
pl: Doradca naukowy

en: %s
    (no research)
pl: %s
    (brak badań)

en: %s
    (%d turn/advance) | %s
    (%d turns/advance)
pl[0]: %s
    (%d tura/wynalazek)
pl[1]: %s
    (%d tury/wynalazek)
pl[2]: %s
    (%d tur/wynalazek)

en: _Goal
pl: Cel

en: _Research
pl: Badania

en: Building Name
pl: Nazwa budynku

en: Sell-Off:
pl: Wyprzedaż:

en: Trade Report
pl: Raport handlowy

en: Trade Advisor
pl: Doradca handlowy

en: Income:%6d    Total Costs: %6d
pl: Przychód:%6d  Całkowity koszt: %6d

en: Military Report
pl: Raport wojskowy

en: %2d: The %s ruler %s scored %d point
     | %2d: The %s ruler %s scored %d points
pl[0]: %2d: %s przywódca %s uzyskał %d punkt
pl[1]: %2d: %s przywódca %s uzyskał %d punkty
pl[2]: %2d: %s przywódca %s uzyskał %d punktów

en: Final Report:
pl: Raport Końcowy:

en: The Greatest Civilizations in the world.
pl: Najwspanialsze Cywilizacje Świata.

en: Population:
    Support:
    Energy:
    Mass:
    Travel time:
    Success prob.:
    Year of arrival:
pl: Populacja:
    Obsługa:
    Energia:
    Masa:
    Czas podróży:
    Prawd. sukcesu:
    Rok przybycia:

en: %5d
    %5d %%
    %5d %%
    %5d tons
    %5.1f years
    %5d %%
    %8s
pl: %5d
    %5d %%
    %5d %%
    %5d ton
    %5.1f roku
    %5d %%
    %8s

en: empty worklist
pl: pusty schemat prac

en: Freeciv - Edit Worklists
pl: Freeciv - edycja schematu prac

en: Available Worklists
pl: Dostępne schematy prac

en: _Edit
pl: Edytuj

en: _New
pl: _Nowa

en: _Remove
pl: Usuń

en: Freeciv - Edit Worklist
pl: Freeciv - Edycja Schematu Prac

en: entry | entries
pl[0]: pozycja
pl[1]: pozycje
pl[2]: pozycji

note: TRANS: \033u\0338 before and \033n after the text are required
en: u8Worklistsn
pl: u8Schematy Pracn

en: Undo
pl: Cofnij

en: Accept
pl: Zatwierdź

en: Current Targets
pl: Aktualne Cele

en: Available Targets
pl: Dostępne Cele

en: Show future targets
pl: Pokaż przyszłe cele

en: Worklist for city
pl: Schemat prac dla miasta

en: Name of Worklist
pl: Nazwij schemat prac

en: Help build Wonder
pl: Pomóż budować cud świata

en: Keep moving
pl: Kontynuuj ruch

en: Unit Commands
pl: Rozkazy dla jednostek

en: Activate unit
pl: Aktywuj jednostkę

en: Activate unit, close dialog
pl: Aktywuj jednostkę i zamknij okno

en: Sentry unit
pl: Wartuj jednostkę

en: Fortify unit
pl: Umocnij jednostkę

en: Disband unit
pl: Rozprosz jednostkę

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Sell
pl: Sprzedaj

en: Granary
pl: Spichlerz

en: Change Production
pl: Zmień produkcję

en: Presets
pl: Schemat

en: Control city
pl: Kontroluj miasto

en: Apply once
pl: Zastosuj raz

en: Release city
pl: Zwolnij miasto

en: Next
pl: Dalej

en: Ready all
pl: Zaznacz wszystkie

en: What nation will you be?
pl: Jakim narodem chcesz grać?

en: Cancel meeting
pl: Przerwij spotkanie

en: Accept treaty
pl: Zatwierdź traktat

en: Cancel Treaty
pl: Anuluj Pakt

en: Withdraw vision
pl: Cofni Widok dzielony

en: Establish Embassy
pl: Załóż ambasadę

en: Investigate City
pl: Zbadaj miasto

en: Poison City
pl: Zatruj miasto

en: Sabotage City
pl: Sabotuj miasto

en: Incite a Revolt
pl: Wznieć rewoltę

en: Sabotage Enemy Unit
pl: Sabotuj jednostkę wroga

en: Options
pl: Opcje

en: veteran
pl: weteran

en: NONE
pl: BRAK

en: Barracks
pl: Koszary

en: Airport
pl: Lotnisko

en: City Walls
pl: Mury Obronne

en: Airlift
pl: Most powietrzny

en: Goto location
pl: Idź do miejsca

en: National Borders
pl: Granice państw

en: Roads and Rails
pl: Drogi i koleje

en: Fortress and Airbase
pl: Fortece i bazy lotnicze

en: Back
pl: Cofnij

en: Worklists
pl: Schematy prac

en: Update
pl: Aktualizuj

en: Launch
pl: Wyślij

en: %s file claims required option(s) which we don't support:
    file: "%s"
    file options: %s
    supported options: %s
pl: Plik z %s definiuje niewspieraną opcję:
    plik: "%s"
    opcje pliku: %s
    wspierane opcje: %s

en: Upkeep (Total: %d)
pl: Koszta (Ogółem: %d)

en: City info
pl: Statystyki

en: Buy
pl: Kup

en: Change
pl: Zmień

en: Supported units
pl: Jednostki na utrzymaniu

en: Close
pl: Zamknij

en: Rename
pl: Zmień nazwę

en: Activate Units
pl: Uaktywnij oddziały

en: Unit List
pl: Lista jednostek

en: Improvement
pl: Obiekt

en: _Upgrade unit
pl: _Ulepsz jednostkę

en: Elvises
pl: Komicy

en: No Buildings Available
pl: Nie ma dostępnych budynków

en: No Units Available
pl: Brak dostępnych jednostek

en: No Wonders Available
pl: Brak dostępnych cudów

en: Available To Build
pl: Dostępne do Budowy

en: Select a unit or improvement to change production from.
pl: Wybierz jednostkę lub budynek, z którego tworzenia chcesz zrezygnować.

en: Select a unit or improvement to change production to.
pl: Wybierz jednostkę lub budynek, aby zmienić produkcję.

en: That's the same thing!
pl: Nie ma różnicy!

en: Change Production Everywhere
pl: Zmiana produkcji we wszystkich miastach

en: From:
pl: Z:

en: To:
pl: Na:

en: Center
pl: Centruj

en: Popup
pl: Wyświetl

en: Change All
pl: Zmień wszystko

en: Refresh
pl: Odśwież

en: Select
pl: Wybierz

en: Configure
pl: Konfiguracja

en: For information on:
pl: Aby uzyskać pomoc na temat:

en: CMA and presets
pl: CMA i schematów

en: including sample presets,
pl: wraz z przykładowymi schematami,

en: see README.cma.
pl: przeczytaj README.cma.

en: New
pl: Nowy

en: Password:
pl: Hasło:

en: Couldn't load the savegame
pl: Nie mogę wczytać zapisanej gry

en: Verify Password
pl: Potwierdź hasło

en: Load Game
pl: Wczytać grę

en: Freeciv Server Selection
pl: Wybór Serwera Freeciv

en: Local Area Network
pl: Sieć Lokalna

en: Welcome to Freeciv
pl: Witamy we Freeciv

en: Start New Game
pl: Rozpocznij nową grę

en: Load Saved Game
pl: Wczytaj zachowaną grę

en: Connect To Network Game
pl: Przyłącz się do gry _sieciowej

en: Choose a nation to play
pl: Wybierz naród, którym będziesz grał

en: Number of players (Including AI):
pl: Liczba graczy (Łącznie z botami):

en: AI skill level:
pl: Poziom trudności AI:

en: Game Options
pl: Opcje gry

en: Start Game
pl: Rozpocznij grę

en: Login:
pl: Użytkownik:

en: Host:
pl: Serwer:

en: Goto and Close
pl: Idź do i zamknij

en: Leader:
pl: Przywódca:

en: City Style:
pl: Styl miast:

en: Unit Selection
pl: Wybór jednostki

en: Steal
pl: Kradzież

en: Sabotage
pl: Sabotaż

en: This Eternal Treaty
    marks the results of the diplomatic work between
    The %s %s %s
    and
    The %s %s %s
pl: Ten wieczysty traktat
    jest wynikiem prac dyplomatycznych pomiędzy
    %s %s %s
    i
    %s %s %s

en: Erase Clause
pl: Wymaż klauzulę

en: Select a city:
pl: Wybierz miasto:

en: Enable alpha blending
pl: Włącz alpha blending

en: If this is enabled, then alpha blending will be used in rendering, instead of an ordered dither.  If there is no hardware support for alpha blending, this is much slower.
pl: Ta opcja włącza alpha blending zamiast rozmywania. Jeśli sprzęt nie wspiera alpha blendingu, to rysowanie grafiki może być znacznie wolniejsze.

en: Sp1 F/R/T:
pl: Sp1 Ż/Z/H:

en: Sp2 F/R/T:
pl: Sp2 Ż/Z/H:

en: %s F/R/T:
pl: %s Ż/Z/H:

en: Obsoletes
pl: Czyni przestarzałym

en: Population: %s
    Year: %s
    Gold: %d
    Tax: %d Lux: %d Sci: %d
pl: Populacja: %s
    Rok: %s
    Złoto: %d
    Pod:%d Luks:%d Nauk:%d

en: Sa_ve Settings
pl: Zapi_sz opcje

en: Clear _Log
pl: Wyczyść dziennik

en: Gov_ernment
pl: Ustrój

en: Tax Rates
pl: Stawki podatkowe

en: Work_lists
pl: _Schematy prac

en: _Revolution
pl: _Rewolucja

en: Transf_orm to Hills
pl: Przekształć na wzgórza

en: Transform to %s
pl: Przekształć na %s

en: Intelligence
pl: Wywiad

en: Meet
pl: Spotkanie

en: (%d step) | (%d steps)
pl[0]: (%d krok)
pl[1]: (%d kroki)
pl[2]: (%d kroków)

en: Science Report
pl: Raport Naukowy

en: Sell Obsolete
pl: Sprzedaj przestarzałe

en: Sell All
pl: Sprzedaj wszystkie

en: Totals
pl: W sumie

en: Rename Worklist
pl: Zmień nazwę schematu

en: What should the new name be?
pl: Jaka powinna być nowa nazwa?

en: Available worklists
pl: Dostępne schematy prac

en: Edit
pl: Edytuj

en: Insert
pl: Wstaw

en: Current worklist
pl: Aktualny schemat prac

en: Up
pl: Góra

en: Down
pl: Dół

en: Remove
pl: Usuń

en: Available items
pl: Dostępne cele

en: Pollution:    %3d
pl: Zanieczyszczenie: %3d

en: Granary:  %3d/%-3d
pl: Spichlerz: %3d/%-3d

en: Food:  %3d (%+-4d)
    Prod:  %3d (%+-4d)
    Trade: %3d (%+-4d)
pl: Żywność: %3d (%+-4d)
    Prod:    %3d (%+-4d)
    Handel:  %3d (%+-4d)

en: Gold:  %3d (%+-4d)
    Lux:   %3d
    Sci:   %3d
pl: Złoto:   %3d (%+-4d)
    Luksus:  %3d
    Nauka:   %3d

en: (is empty)
pl: (puste)

en: (in prog.)
pl: (tworzone)

en: These trade routes have been established with %s:
pl: Te trasy handlowe zostały ustanowione z %s:

en: %32s: %2d Trade/Year
pl: %32s: %2d Handlu/Rok

en: No trade routes exist.
pl: Nie istnieją żadne szlaki handlowe.

en: 
    Total trade %d Trade/Year
pl: 
    Całkowity handel %d Handlu/Rok

en: %s - %s citizens  Governor: %s
pl: %s - %s mieszkańców Zarządca: %s

en: What should we name the new preset?
pl: Jaka powinna być nazwa nowego schematu?

en: Do you really want to remove %s?
pl: Czy naprawdę chcesz usunąć %s?

en: Pass
pl: Hasło

en: You must select a nation.
pl: Należy wybrać naród.

en: Failed reading PNG file: %s
pl: Nie mogę odczytać pliku PNG : %s

en: Failed creating PNG struct
pl: Nie mogę utworzyć struktury PNG

en: Failed while reading PNG file: %s
pl: Błąd podczas odczytu pliku PNG: %s

en: PNG file has no palette: %s
pl: Plik PNG nie ma palety: %s

en: No version number in resources.
pl: Brak numeru wersji w zasobach.

en: You probably have an old (circa V1.0) Freeciv resource file somewhere.
pl: Prawdopodobnie gdzieś pałęta ci się stary (ok 1.0) plik zasobów.

en: Game version does not match Resource version.
pl: Wersja gry nie zgadza się z wersją zasobów.

en: Game version: %s - Resource version: %s
pl: Wersja gry: %s - Wersja zasobów: %s

en: You might have an old Freeciv resourcefile in /usr/lib/X11/app-defaults
pl: Prawdopodobnie przestarzały plik zasobów w /usr/lib/X11/app-defaults

en: Using fallback resources - which is OK
pl: Używam awaryjnych zasobów, które są OK

en: Only color displays are supported for now...
pl: Program działa tylko na kolorowych X'ach...

en: Unable to open fontset: %s
pl: Nie mogę załadować fontu: %s

en: Font for charset %s is lacking
pl: Nie ma fontu dla znaków %s

en: Allows %s.
pl: Umożliwia %s.

en: Obsoletes %s.
pl: Czyni przestarzałym %s.

en: Allows %s (with %s).
pl: Pozwala na %s (z %s).

en: Researching: Unknown(%d/-)
pl: Badania: Nieznane(%d/-)

en: Intelligence Diplomacy Information for the %s Empire
pl: Informacje wywiadu o państwie %sm

en: Local Options
pl: Lokalne opcje

en: Server Options
pl: Opcje serwera

en: Revolution
pl: Rewolucja

en: City Growth
pl: Miasto: Wzrost

en: Unload Transporter
pl: Wyładuj _Transportowiec

en: Load
pl: _Załaduj

en: Connect/Road
pl: Połącz/Droga

en: Connect/Rail
pl: Połącz/Kolej

en: Connect/Irrigation
pl: Połącz/Nawodnienie

en: Select Same Type
pl: Wybierz Ten Sam Typ

en: Languages
pl: Języki

en: Connecting
pl: Łączenie się

en: Controls
pl: Sterowanie

en: Chatline
pl: Pogawędki

en: Playing
pl: Granie

en: Combat
pl: Bitwa

en: Space Race
pl: Wyścig kosmiczny

en: Copying
pl: Kopiowanie

en: Researching %s: %d/%s
pl: Badania: %s: %d/%s

en: unknown
pl: nieznane

en: Researching %s: %d/%d
pl: Badania: %s: %d/%d

en: Goal: %s (%d steps)
pl: Cel: %s (%d kroków)

en: Totals: ...
pl: Ogółem: ...

en: Totals:                     %9d%9d%9d%9d
pl: Ogółem:                     %9d%9d%9d%9d

en: Could not write manual file %s.
pl: Nie można zapisać podręcznika do pliku %s.

en: <h1>Freeciv %s server options</h1>
pl: <h1>Opcje serwera Freeciv %s</h1>

en: Level: %s.<br>
pl: Poziom: %s.<br>

en: Category: %s.<br>
pl: Kategoria: %s.<br/>

en: Can only be used in server console.
pl: Może być używana jedynie w konsoli serwera.

en: Can be changed during a game.
pl: Może być zmieniona w czasie gry.

en: Can <b>not</b> be changed during a game.
pl: <b>Nie</b> może być zmieniona w czasie gry.

en: <p class="bounds">Minimum: 0, Default: %d, Maximum: 1</p>
pl: <p class="bounds">Minimum: 0, Domyślna: %d, Maksimum: 1</p>

en: <p class="changed">Value set to %d</p>
pl: <p class="changed">Wartość ustawiona na %d</p>

en: <p class="bounds">Minimum: %d, Default: %d, Maximum: %d</p>
pl: <p class="bounds">Minimum: %d, Domyślnie: %d, Maksimum: %d</p>

en: <p class="bounds">Default: "%s"</p>
pl: <p class="bounds">Domyślna: "%s"</p>

en: <p class="changed">Value set to %s</p>
pl: <p class="bounds">Wartość ustawiona na: %s</p>

en: <h1>Freeciv %s server commands</h1>
pl: <h1>Komendy serwera Freeciv %s</h1>

en: <table>
    <tr>
    <td valign="top"><pre>Synopsis:</pre></td>
    <td>
pl: <table>
    <tr>
    <td valign="top"><pre>Składnia:</pre></td>
    <td>

en: <p class="level">Level: %s</p>
pl: <p class="level">Poziom: %s</p>

en: <p>Description:</p>
pl: <p>Opis:</p>

en: <h1>Freeciv %s terrain help</h1>
pl: <h1>Pomoc Freeciv %s do terenu</h1>

en: Resources
pl: Zasoby

en: Move cost
pl: Koszt ruchu

en: Defense bonus
pl: Bonus obrony

en: Mining
pl: Kopalnie

en: turns
pl: tury

en: Rail
pl: Kolej

en: Clean pollution
pl: Usuń zanieczyszczenie

en: Clean fallout
pl: Usuń skażenie

en: impossible
pl: niemożliwe

en: <h1>Freeciv %s buildings help</h1>
pl: <h1>Pomoc Freeciv %s dla budynków</h1>

en: <h1>Freeciv %s wonders help</h1>
pl: <h1>Pomoc Freeciv %s do cudów świata</h1>

en: Requirement
pl: Wymagania

en: Obsolete by
pl: Przestarzałe przy

en: More info
pl: Więcej informacji

en: LAN Servers
pl: Serwery LAN

en: Freeciv Server List
pl: Lista Serwerów Freeciv

en: Server Name                         Port  Version     Status  Players  Comment
pl: Nazwa serwera                       Port  Wersja      Stan    Gracze  Komentarz

en: Diplomacy
pl: Dyplomacja

en: The following clauses have been agreed upon:
pl: Zgodzono się na następujące punkty:

en: Shared vision
pl: Widok dzielony

en: Select Unit(s)
pl: Wybierz jednostkę/i

en: Variant:
pl: Wariant:

en: Movement/Defense:
pl: Ruch/Obrona:

en: Food/Resources/Trade:
pl: Żywność/Zasoby/Handel:

en: Road Result/Time:
pl: Droga - wynik/czas:

en: Irrig. Result/Time:
pl: Nawodn. - wynik/czas:

en: Mine Result/Time:
pl: Kopaln. - wynik/czas:

en: Trans. Result/Time:
pl: Trans. - wynik/czas:

en: Select destination:
pl: Wybierz cel:

en: Where to Display Messages
pl: Miejsce wyświetlania komunikatów

en: Out = Output window, Mes = Messages window,
    Pop = Popup individual window
pl: Wyj = Okno wyjściowe, Kom = Okno komunikatów,
    Okn = Indywidualne okno

en:  Out Mes Pop
pl:  Wyj Kom Okn

en: Rates
pl: Stawki podatkowe

en: Select tax, luxury and science rates:
pl: Wybierz proporcje podatków, luksusu i nauki:

en: Help:
pl: Pomoc:

en: Citizen governor...
pl: Zarządca...

en: Add Preset
pl: Dodaj schemat

en: Remove Preset
pl: Usuń Schemat

en: Control City
pl: Kontroluj miasto

en: Release City
pl: Zwolnij miasto

en: Minimal Surplus:
pl: Minimalna Wartość:

en: Factor:
pl: Priorytet:

en: Remove preset?
pl: Usunąć schemat?

en: City Options
pl: Opcje miasta

en: Make new citizens into:
pl: Mieszkańcy rodzą się jako:

en: Disband if build settler at size 1:
pl: Rozpraszanie po wybudowaniu osadnika przy rozmiarze 1:

en: Auto-attack vs land units:
pl: Automatyczny atak przeciwko jednostkom lądowym:

en: Auto-attack vs sea units:
pl: Automatyczny atak przeciwko jednostkom morskim:

en: Auto-attack vs air units:
pl: Automatyczny atak przeciwko jednostkom powietrznym:

en: Auto-attack vs helicopters:
pl: Automatyczny atak przeciwko helikopterom:

en: Change All...
pl: Zmień wszystko...

en: Configure...
pl: Kon_figuruj...

en: Configure Cities Report
pl: Konfiguracja raportu o miastach

en: Building Name       Count Cost Total
pl: Nazwa budynku       Koszt Licz.Ogółem

en: Unit Type            Upgrade  In-Prog   Active   Shield     Food
pl: Typ Jednostki        Upgrade  Tworzona  Aktywna  Tarcze     Żywność

en: Rename worklist
pl: Zmień nazwę schematu prac

en: Select new production
pl: Wybierz nową produkcję

en: Production Worklist
pl: Schemat prac

en: Available targets
pl: Dostępne cele

en: Prepend
pl: Wstaw przed

en: Show future targets:
pl: Pokaż przyszłe cele:

en: Establish traderoute
pl: Ustanów trasę handlową

en: Investigate City (free)
pl: Zbadaj miasto (za darmo)

en: Industrial Sabotage
pl: Sabotaż przemysłowy

en: Your New Government
pl: Wybór nowego ustroju

en: Select government type:
pl: Wybierz ustrój:

en:  Sell
pl:  Sprzedaj

en: Rename...
pl: Zmień nazwę...

en: Unit List...
pl: Lista jednostek...

en: City Options...
pl: Opcje miasta...

en:  Buy
pl:  Zakup

en: Change...
pl: Zmień...

en: Worklist...
pl: Schematy prac...

en: Supported units:
pl: Utrzymywane jednostki:

en: Units present:
pl: Obecne oddziały:

en: Select nation and name:
pl: Wybór narodu i imienia:

en: Pick Name
pl: Wybierz Imię

en: Select your sex:
pl: Płeć:

en: Male
pl: Mężczyzna

en: Select city style:
pl: Styl miast:

en: Name             Nation       Embassy  Dipl.State      Vision   Reputation    State    Host
pl: Imię             Naród         Ambasada Stan Dypl.      Widok   Reputacja     Stan     Host

en: Cancel pact
pl: Anuluj pakt

en: Pregame
pl: Przedgra

en: Name              Ready Leader          Nation
pl: Nazwa              Gotowy Lider          Naród

en: Freeciv is a turn-based strategy game, in which each player becomes the leader of a civilization, fighting to obtain the ultimate goal: the extinction of all other civilizations.
pl: Freeciv to turowa gra strategiczna, w której gracze wcielają się w przywódców cywilizacji, a ich głównym celem jest przetrwanie.

en:   Original authors:
        (they are no longer involved, please don't mail them!)
pl:   Pierwsi autorzy:
        (już nie są zaangażowani, proszę nie wysyłać im e-mail'ów!)

en:   Present administrators:
pl:   Aktualni administratorzy:

en: If you find any bugs, then please send us a bug report.  This is best done by visiting the Freeciv Bug Tracking System, at:
    
      http://bugs.freeciv.org/
    
    or by sending email to:  bugs@freeciv.org
pl: Jeżeli znajdziesz bład w programie wyślij nam raport.  Najlepiej to zrobić przez odwiedzenie systemu zgłaszania błędów Freeciv, pod adresem:
    
      http://bugs.freeciv.org
    
    lub przez wysłanie e-mail'a pod adres:  bugs@freeciv.org
    
    Jeżeli błąd dotyczy tłumaczenia, najlepiej poinformować o nim aktualnego tłumacza.

en: For more information about submitting bug reports see the file BUGS in the Freeciv distribution.  For more information in general, visit the Freeciv website, at:
pl: Więcej o zgłaszaniu błedów możesz się dowiedzieć czytając plik BUGS załączony do twojej dystrybucji Freeciv.  Po jeszcze więcej informacji odwiedź naszą stronę:

en: Freeciv is covered by the GPL, which is included here:
pl: Freeciv podlega GPL, która jest tutaj załączona:

en: Freeciv supports several local languages.  See the Native Language Support section of the README file for instructions on how to use one of these languages.
    
    If you would like to add a localization (translation) for your language, please see the instructions at:
    
      http://www.freeciv.org/index.php/Localization
    
    Check first if a localization is already in progress for your language:
    
      http://www.freeciv.org/index.php/Translations
    
    You are also welcome to send any questions to the freeciv-i18n mailing list:
    
      freeciv-i18n@freeciv.org
pl: Freeciv używa kilku języków narodowych.
    Przeczytaj rozdział 'Native Language Support' pliku README w celu uzyskania instrukcji, jak używać wybrany język.
    
    Kolejni tłumacze programu na język polski to:
     Artur Biesiadowski <abies@pg.gda.pl>, 1999.
     GNOME PL Team <gnomepl@pandora.info.bielsko.pl>, 1999
     Tomasz Węgrzanowski <maniek@beer.com> 2000
     Zbigniew Baniewski <zb@ispid.com.pl> 2002
     Mateusz Stefek <matusik_s@o2.pl> 2002
    
    Jeśli chcesz dodać lokalizację (tłumaczenie) dla twojego języka, przejrzyj instrukcje na stronie:
    
      http://www.freeciv.org/index.php/Localization
    
    (Sprawdź najpierw, czy przypadkiem lokalizacja nie została już rozpoczęta przez kogoś innego.)
    
    Możesz także zadawać pytania na liście mailowej freeciv-i18n:
      freeciv-i18n@freeciv.org

en: Before a game is started, anyone can connect to the server by supplying its hostname and port number (5555 by default). If the server is started with the -m flag, it will report to the metaserver,
pl: Przed rozpoczęciem gry, każdy może się połączyć z serwerem przez podanie nazwy hosta i numeru portu (domyślnie 5555). Jeżeli serwer został uruchomiony z flagą -m, zarejestruje się na metaserwerze,

en: The client can fetch this page, too: use the Metaserver button in the connection dialog.  If it never shows any results, check if your WWW browser is using a HTTP proxy; to make civclient use the same proxy, set the $http_proxy environment variable to
    
      http://proxyhost:proxyportnumber/
    
    before starting civclient.
pl: Klient także może użyć tej opcji: Użyj zakładki Metaserwer w oknie połączenia. Jeżeli nie widzisz rezultatu, być może masz niepoprawnie ustawioną zmienną środowiskową $http_proxy. (Użyj wartości z twojej przeglądarki internetowej)
    
      http://proxyhost:proxyportnumber/
    
     przed uruchomieniem klienta.

en: When the game has started, everyone can connect as any player who isn't already connected, including AI players.  Merely connecting to an AI player doesn't make it human controlled; this is an independent server setting.  If you lose connection early in the game and reconnect, use the name you chose for your ruler, not your original nickname!  If the server is reporting on the metaserver, the player names can be found there.
pl: Po rozpoczęciu gry, można połączyć się jako dowolny gracz, który nie jest jeszcze połączony, wliczając w to także graczy AI.  Łączenie się jako gracz AI nie powoduje zawsze przejęcia kontroli przez człowieka. Zależy to od niezależnej opcji serwera. Jeśli utracisz połączenie, do ponownego połączenia użyj imienia władcy, które wybrałeś, a nie swojego nick'a. Jeżeli serwer raportuje do metaserwera, to imiona graczy mogą zostać tam znalezione.

en: Main Map (Keys):
    ================
        Shift-home: center on capital
      Shift-arrows: scroll map
            Ctrl-G: show grid lines on/off
            Ctrl-B: show national borders on/off
            Ctrl-N: show city names on/off
            Ctrl-R: show city growth on/off
            Ctrl-P: show city production on/off
                 t: show city workers (mouse over or near city)
pl: Główna Mapa (Klawisze):
    =======================
        Shift+Home: Wycentruj na stolicę
    Shift+strzałki: Przesuń mapę
            Ctrl+G: Pokaż/schowaj siatkę mapy
            Ctrl+B: Pokaż/schowaj granice państw
            Ctrl+N: Pokaż/schowaj nazwy miast
            Ctrl+R: Pokaż/schowaj wzrost miast
            Ctrl+P: Pokaż/schowaj produkcję miast
                 t: Pokaż robotników danego miasta (myszka powinna znajdować się przy mieście)

en: Main Map (Mouse):
    =================
      Left-click on city:          Pop up city dialog
      Left-click on unit:          Activate unit
      Left-click-and-drag on unit: Goto command for unit
      Center-click:                Show tile info
      Right-click:                 Center tile in view
    
      Shift-Left-click:            Copy production (GTK)
      Shift-Right-click on city:   Paste production into city (GTK)
    
      Shift-Control-Left-click:    Adjust city workers
      Control-Center-click:        Wake up sentried units
    
      Area Selection mode (GTK):
      ==========================
      Right-click-and-drag: Enter Area Selection mode
      Left-click:           Toggle tile highlighting
      Shift-Right-click:    Paste production into highlighted cities
      Right-click:          Cancel Area Selection mode
    
      The cities that become highlighted on the map,
      will also be highlighted in the City Report.
pl: Mapa (Mysz):
    ======
      Lewy przycisk     (na mieście): Otwórz okno miasta
                      (na jednostce): Aktywuj jednostkę
      Środkowy przycisk             : Wyświetl informację o polu
      Prawy przycisk                : Centruj widok na danym polu
    
      Shift-lewy-Przycisk     (na mieście lub jednostce): Kopiuj produkcję (GTK)
      Shift-prawy-przycisk (na mieście): Wklej produkcję (GTK)
    
      Shift-Control-lewy-przycisk: Ustaw robotników bezpośrednio na mapie.
      Control-środkowy-przycisk  : Obudź wartowane jednostki.
    
      Prawy przycisk z przeciągnięciem: Wejdź w tryb zaznaczania obszaru (GTK)
    
      Tryb zaznaczania obszaru(GTK):
      ========================
      Lewy przycisk     : Przełącz zaznaczenie pola
      Prawy przycisk    : Wyjdź z trybu zaznaczania obszaru
    
      Shift-prawy-przycisk:  Wklej produkcję do wszystkich zaznaczonych miast
    
    Miasta, zaznaczone w trybie zaznaczania obszaru,
    będą podświetlane na liście miast.

en: Dialogs and Reports:
    ====================
         F1: open City Report
         F2: open Unit Report
         F3: open Players dialog
         F5: open Economy Report
         F6: open Science Report
         F7: open World Wonders
         F8: open Top Five Cities
         F9: open Messages dialog
        F11: open Demographics
        F12: open Spaceship
    
          T: open Tax/Lux/Sci Rates dialog
          F: open Find City dialog
     Ctrl-L: open Worklists dialog
          R: open Revolution dialog
    
    Shift-Return: Turn done
pl: Okna dialogowe i raporty:
    =========================
    F1: wyświetl raport o miastach
    F2: wyświetl raport o jednostkach
    F3: wyświetl okno graczy
    F5: wyświetl raport ekonomiczny
    F6: wyświetl raport naukowy
    F7: wyświetl cuda świata
    F8: wyświetl pięć najwspanialszych miast
    F9: otwórz okno komunikatów
    F11: wyświetl raport demograficzny
    F12: wyświetl statek kosmiczny
    
    Shift+T: otwórz dialog podatków
    Shift+F: otwórz szukanie miast
     Ctrl+L: Otwórz edytor schematów prac
    Shift+R: Rozpocznij rewolucję
    
    Shift+Return: Koniec tury

en: The client has a primitive chat interface.  The lines you type are sent to all players, except:
pl: Klient Freeciv posiada prosty interfejs komunikacji: Linie, które wpiszesz są wysyłane do wszystkich graczy, ale:

en:   - Messages starting with '/' are interpreted as server commands and executed, if you have the required access level.
pl:   - Wiadomości rozpoczynające się od '/' są uważane za komendy serwera, które są wykonywane jeśli masz odpowiedni poziom dostępu do operacji.

en:   - Messages starting with 'John:' are private messages to 'John'. Names can be abbreviated. The server looks for players named 'John' and if that fails tries to match a username beginning with 'John' (like 'Johnathan').
pl:   - Wiadomości rozpoczynające się od 'Jan:' są prywatnymi wiadomościami do gracz/użytkownika 'Jan'. Serwer szuka graczy o imieniu 'Jan', a jeśli to zawiedzie to szuka graczy/użytkowników, których imie rozpoczyna się na 'Jan'. Na przykład: 'Janek'.

en:   - Messages starting with 'John::' are private messages as above, but will match only users (not players) named 'John'.  'Johnathan' will still match.
pl:   - Wiadomości rozpoczynające się od 'Jan::' są wysyłane tylko do użytkownika o nazwie 'Jan'; Nie dotyczy to graczy!. UŻYTKOWNIK 'Janek' dostanie wiadomość, ale nie gracz o takim imieniu.

en:   - Messages starting with '.' will be sent only to all your allies.
pl:   - Wiadomości rozpoczynające się od '.' są wysyłane tylko do twoich sojuszników.

en: Worklist Editor
pl: Edytor schematu prac

en: The worklist editor is used to edit both worklists for each city (from the city dialog) and global worklists. Using this editor you can create lists specifying what to build in the turns to come.
pl: Edytor schematu prac jest używany do edycji schematu prac w mieście (wewnątrz okna miasta) oraz do edycji schematów globalnych. Używając go możesz zdefiniować kolejność budowania elementów.

en: To add an item to the worklist, double-click the desired item in the list of available items. You can also press the Help button to get help on the selected item. Pressing Help with no item selected will display this page.
pl: Aby dodać element do listy prac, kliknij podwójnie na wybranym elemencie. Naciskając przycisk Help otrzymasz pomoc na temat wybranego elementu. Jeśli nie jest wybrany żaden element, zostanie wyświetlona ta strona.

en: To remove an item from the worklist simply double-click the item to remove. Use the buttons below the worklist to move items up and/or down in the list.
pl: Aby usunąć element ze schematu kliknij podwójnie na wybranym elemencie. Aby zmienić kolejność elementów użyj przycisków Góra/Dół poniżej listy.

en: Keyboard shortcuts: Home to focus the worklist, End to focus the available list, Up/Down arrows to select previous/next item in worklist or available list, PageUp/Down to move items up/down in the worklist, Insert to insert items from the available list into the worklist and Delete to delete the selected item from the worklist.
pl: Skróty klawiszowe: [Home] aktywuje listę wykonywanych prac, [End] aktywuje listę dostępnych elementów, [Góra]/[Dół], [Page Up]/[Page Down] służą do poruszania się po listach. [Insert] dodaje element do listy. [Delete] usuwa element.

en: If you want to buy the unit that's first on the list, you can do that from the City Overview window.
pl: Jeżeli chcesz kupić jednostkę, która znajduje się na szczycie listy możesz to zrobić w zakładce ogólne w danym mieście.

en: Strategy and tactics
pl: Strategia i taktyka

en: While every game is different, there's a basic strategy which most players follow, especially at the start of the game.
pl: Mimo, że każda gra jest inna, istnieje podstawowa strategia, której większość graczy się trzyma (???(*przyp tłum)), przynajmniej na początku.

en: These steps may vary depending upon the server options, but in general, the steps are:
pl: Mogą one być inne w zależności od opcji serwera, ale generalnie strategia streszcza się w poniższych punktach:

en:  0. Choosing the first city site.
     1. Mapping the countryside.
     2. Defending the cities.
     3. Deciding which units to build first.
     4. Building agriculture improvements.
     5. Deciding where to build cities.
     6. Taking care of the cities.
     7. Exploring the world.
     8. Things to keep in mind.
     9. Making your own strategy for the game.
    10. Interacting with other players (Diplomacy).
pl:  0. Wybór miejsca na pierwsze miasto.
     1. Zwiedzanie okolic.
     2. Obrona miast.
     3. Decyzja o budowie pierwszych jednostek.
     4. Budowa infrastruktury.
     5. Wybór miejsca na nowe miasta.
     6. Administrowanie miastem.
     7. Zwiedzanie świata.
     8. Należy zawsze pamiętać.
     9. Własna strategia.
    10. Współpraca z innymi graczami.

en:  0. Choosing the first city site.
    
        Start the game by wandering around BRIEFLY to find a good place to build the first city.  Don't feel tempted to investigate any yellow-roofed villages yet - they might contain barbarian tribes.  Build the city close to resources and perhaps close to the sea.  Keep in mind that the city you build first will be your capital!  The idea is to balance the quality of the site you find against getting your first city established as early as possible.
pl:  0. Wybór miejsca na pierwsze miasto.
    
        Na początku gry powinieneś KRÓTKO wędrować w poszukiwaniu miejsca, w którym założysz swoje pierwsze miasto. Nie musisz jeszcze odwiedzać wszystkich chatek, które napotkasz - mogą one zawierać oddziały barbarzyńców. Załóż miasto blisko zasobów i jeśli to możliwe na wybrzeżu. Pamiętaj, że pierwsze miasto jest automatycznie twoją stolicą! Cała sztuka polega na tym aby odpowiednio szybko znaleźć jak najlepszą lokację.

en:  1. Mapping the countryside.
    
        After the capital city has been founded, it will start producing a warrior unit.  These units can be used to rove around exploring the countryside.  Remember, it is risky to leave a city undefended, so perhaps keep the first warrior in the city, and use the following one to explore.  If you started the game with an explorer unit, use that to explore, obviously!
pl:  1. Zwiedzanie okolic.
    
        Zaraz po wybudowaniu twoja stolica rozpocznie tworzenie wojowników. Możesz ich użyć do zwiedzania okolicy. Pamiętaj jednak, że pozostawienie niebronionego miasta jest bardzo ryzykowne. Dlatego powinieneś pozostawić jednego wojownika w mieście, a dopiero następnego wysłać na zwiady.   Jeżeli na początku gry otrzymałeś badacza, to po to aby zwiedzać mapę, ta jednostka tylko do tego się nadaje!

en:  2. Defending the cities.
    
        At this point, defend your cities by always leaving a warrior unit in them.  As your civilization develops units with a greater defense strength, replace the obsolete units with new ones to ensure your cities have maximum defense.  The units most often used for defense are (in order of strength):  Warrior, Phalanx, Pikemen, Musketeers, and Riflemen.
pl:  2. Obrona miast.
    
        W tym momencie gry obrona powinna polegać na pozostawieniu w mieście co najmniej jednego wojownika. W miarę rozwoju twojej cywilizacji jednostki o większej sile obrony powinny zastępować przestarzałe słabsze. Jednostkami najczęściej używanymi do obrony są(według siły):  wojownicy, falanga, pikinierzy, muszkieterzy, strzelcy.

en:     Keep in mind that with some types of government, military units inside or outside cities can reduce or create unhappiness. Also remember that when a unit is inside a city, it gets a 50% defensive bonus, as if fortified.  When a new city is built, the city starts to build the best available defensive unit from the above list.
pl:     Pamiętaj, że w niektórych ustrojach ważne jest, czy dana jednostka stacjonuje w mieście, czy poza nim. (Zwiększa to lub zmniejsza niezadowolenie mieszkańców). W obrębie miasta jednostka otrzymuje +50% siły obrony, tak jakby była ufortyfikowana. Zawsze, gdy miasto jest zakładane, buduje ono najlepszą dostępną jednostkę obronną.

en:  3. Deciding which units to build first.
    
        After building one or two Warrior units, start building Settlers.  The second Settler can be used to build roads and irrigate the farmland close to the city, and the third can be used to build a new city.  Or, you can use the second Settler to build another city, and use the third Settler for agricultural improvements in the farmland around the cities.  Keep in mind that a large population increases both the amount of productivity and your civilization's research rate.
pl:  3. Decyzja o budowie pierwszych jednostek.
    
        Po wybudowaniu jednego lub dwóch wojowników, rozpocznij budowę osadników. Drugi osadnik może zostać użyty do budowy dróg i nawodniania pól dookoła miasta, a kolejny może założyć nowe miasto. (Odwrotna kolejność też jest możliwa i lepsza(*przyp tłum)). Im większa populacja, tym większa produkcja i większa prędkość badań naukowych.

en:  4. Building agriculture improvements.
    
        Each city has an area of farmland around it that can be used for growing food, producing goods, and generating trade.  This can be increased by using Settlers to improve the farmland. The land can be improved with roads, irrigation, mines, and others.
pl:  4. Budowa infrastruktury.
    
        Każde miasto posiada pola dookoła niego, które służą do produkcji żywności, wydobywania zasobów i prowadzenia handlu. Takie pole może zostać polepszone przez osadników. Można to zrobić przez budowę dróg, irygacji, kopalni oraz innych ulepszeń.

en:  5. Deciding where to build cities.
    
        The best location for a city is a matter of taste.  A city which is placed near the sea is easier to spot by opponents, but can also serve as a port for sea-going units.  (They also usually need a coastal defense later on.)  The best strategy is to build a few of both, but keep in mind that your opponents will find it harder to locate your city if you don't build it by the sea.
pl:  5. Wybór miejsca na nowe miasta.
    
        Decyzja gdzie założyć miasto jest dość trudna. Miasto położone blisko morza jest łatwe do podbicia, ale może także służyć jako port. Miasto takie w większości przypadków w późniejszej fazie rozgrywki będzie musiało zbudować obronę wybrzeża. Natomiast miasto w głębi lądu jest lepiej ukryte (bezpieczniej tam budować cudy czy pałac).

en:  6. Taking care of the cities.
    
        Every city has a band of citizens.  The number of citizens depends on the city's population.  When you click on a city, you can see how the farmland around the city is being used.  You can assign your citizens to the farmland, or they can be scientists, entertainers or taxmen.  Especially at the start of the game, care should be taken to ensure that the citizens are employed so that they maximise growth, trade and production.
pl:  7. Administrowanie miastem.
    
        Każde miasto posiada mieszkańców. Liczba mieszkańców zależy od populacji w danym mieście. Jeżeli klikniesz na miasto zobaczysz jak mieszkańcy są rozdzieleni do prac na polach. Mieszkańców możesz przydzielać do pracy na polu lub możesz z nich uczynić naukowców, komików czy poborców podatkowych. Szczególnie na początku gry musisz dbać o to aby każdy z mieszkańców był zatrudniony, aby zmaksymalizować wzrost, handel i produkcję.

en:     If too much food is being generated, a citizen can be taken off the farmland by clicking on the occupied farmland square.  This citizen can then be transferred to the other duties mentioned previously.
pl:     Jeżeli produkcja żywności jest zbyt wysoka, mieszkaniec może zostać zdjęty z pola przez kliknięcie na nie. Możesz następnie dać mu obowiązki związane z wymienionymi wyżej zawodami.

en:     If you move all of your citizens into the city and right-click on the central tile of the farmland, the citizens will be rearranged to maximise food production.
pl:     Jeżeli w oknie miasta klikniesz na centralne pole, mieszkańcy zostaną tak rozdzieleni, aby zmaksymalizować produkcję żywności.

en:     The golden rule of taking care of a city is that there should be at least as many happy citizens as unhappy citizens.  A city where this is not so is labelled with a lightning bolt.  Take care not to let this happen to any of your cities, as unhappy cities produce nothing, and will soon revolt.
pl:     Podstawową zasadą w administracji miastem jest utrzymywanie co najmniej takiej samej liczby zadowolonych, co niezadowolonych mieszkańców. Jeżeli powyższa zasada nie jest spełniona, miasto otrzymuje odpowiednią ikonkę. Dbaj o to aby to się nie zdarzyło, gdyż niezadowolone miasta nic nie produkują i mogą się zbuntować.

en:  7. Exploring the world.
    
        After you have fortified your cities with troops, build Triremes in the cities near the sea.  Use the Triremes to map the world in search of opponents and new lands.  If you are on an island, you should spend less on military and more on expansion.  Or if you are located close to an opponent, it is truly a good idea to make a peace treaty and share the advances you have made. Diplomatic units are very useful here, and WILL pay off later.
pl:  7. Zwiedzanie świata.
    
        Gdy już umocnisz wszystkie swoje miasta, wybuduj kilka trirem w portach. Użyj ich do szukania nowych lądów i przeciwników. Jeżeli rozpocząłeś grę na wyspie powinieneś mniej zasobów zużywać na wojsko, a więcej na ekspansję. Jeżeli zacząłeś blisko przeciwnika, to z pewnością powinieneś zawrzeć pokój i dzielić się odkryciami naukowymi. Do zawarcia pokoju musisz wyszkolić dyplomatę, a NA PEWNO zwróci ci się ta inwestycja.

en:  8. Things to keep in mind.
    
      - What the next advance you'll need is.
    
      - What your tax, luxury and research rates are currently set to.
    
      - Treaties are often broken, so don't neglect defense...
    
      - Some wonders can be made obsolete by the development of certain advances.
pl:  8. Musisz zawsze wiedzieć
    
      - Jakie następne odkrycie planujesz(potrzebujesz).
    
      - Jakie są twoje aktualne stawki podatkowe.
    
      - Że sojusze są często zrywane i pamiętać o obronie...
    
      - Jakie odkrycie czyni twoje cuda (także te budowane) przestarzałymi.

en:  9. Making your own strategy for the game.
    
        These basic concepts will allow you to play the game pretty well, especially in the beginning of the game.  But to improve, you need to study the various units and advances, and PRACTICE, PRACTICE, PRACTICE!  Freeciv has many twists, so if you haven't played a similar game before, try consulting the Freeciv WWW pages at http://www.freeciv.org/
    You'll find more tips for playing, and details of how to contact other players.
pl:  9. Twoja własna strategia.
    
        Powyższe porady to tylko podstawy, które pozwolą ci grać na średnim poziomie. Aby osiągnąć wysoki poziom, musisz poznać detale wielu jednostek i technologii oraz ĆWICZYĆ, ĆWICZYĆ, ĆWICZYĆ!.
    Na stronach http://www.freeciv.org możesz znaleźć inne porady oraz skontaktować się z innymi graczami.

en:  10. Interacting with other players (Diplomacy).
    
        If you have recently contacted (or established an embassy with) another player, then you can arrange a diplomatic meeting. This is done by going to the `Reports' menu, selecting `Players', clicking on the player with whom you wish to meet, and selecting `Meet' from the `Player' menu.  If the entry under the embassy column is not blank and the other player is connected (or is a server AI) then a diplomacy menu will pop up.
pl:  10. Współpraca z innymi graczami (dyplomacja).
    
        Jeżeli założyłeś ambasadę u innego gracza, możesz przeprowadzić spotkanie dyplomatyczne. W tym celu wybierz z menu 'Raporty' opcję 'Gracze', a następnie wybierz gracza z którym chcesz się spotkać. Jeżeli dany gracz jest połączony (lub kontrolowany przez komputer), utworzone zostanie okno spotkania dyplomatycznego.

en:     In this menu you can choose to:
    
       - Trade Maps (Sea or entire map),
    
       - Trade advances,
    
       - Trade Cities,
    
       - and Give Gold.
pl:    Możesz wtedy:
    
       - Przekazać mapy (morskie, lub całego świata),
    
       - Dzielić się odkryciami,
    
       - Przekazywać miasta,
    
       - Płacić złotem.

en:     There is no need to trade like for like, by trading say, an advance or city for gold - you can consider this buying and selling.
pl:    Traktuj każdą transakcję jak wymianę, nigdy jak dobrowolną pomoc. Żądaj złota za odkrycia, miast za mapy itd...

en:     A couple of notes:
    
       - You can't give away your capital.
    
       - If you can't see a city on your map, then you can't request it.
pl:     Ważne informacje:
    
        - Nie możesz oddać stolicy.
    
        - Jeżeli nie widzisz miasta na swoim ekranie, nie możesz o nie prosić.

en:      Of course, the owner of that city can still give it to you, in which case the area around the city is shown on your map.  One important thing to note: any units in the field and supported by that city are also transferred (but not those sitting in other cities).  So make sure the other player isn't getting a better deal than you expect.
pl:     Właściciel tego miasta może ci go oczywiście przekazać pokazując teren dookoła miasta.  Nie zapomnij wycofać swoich jednostek z miasta przed przekazaniem kontroli, gdyż są one automatycznie konwertowane.

en: The Citizen Governor (formerly called the CMA) helps you manage your cities. It deploys the available workers on the free tiles around the city to achieve maximal city output. It also changes workers to scientists, taxmen, or entertainers, if appropriate. And the governor has another ability: whenever possible, it keeps your cities content.
    
    There are various means to tell the governor what kind of output you would like. Open the city window and click on the governor tab. There are two kinds of sliders: On the left, you can set a Minimal Surplus for each kind of production; e.g. Gold = +3 means the city earns 3 gold more than it needs to upkeep its improvements. On the right, the sliders let you define by how much you prefer one kind of production to another; setting science to 3 means you prefer a single bulb to three shields (or gold, trade,...). You can set different factors for each kind of production, according to your needs.
    
    If you set up some Minimal Surpluses which are impossible to fulfill, the governor can't be activated. Whenever the governor can't fulfill its task in the ongoing game, it passes back control to you. So you'd better not define too high a surplus; instead, use factors to achieve your goals.
    
    The Celebrate checkbox lets your city - celebrate. This will work only with a high luxury rate. See help about 'Happiness'.
    
    Clicking on 'Control city' puts the city under control of the governor, 'Release city' passes control back to you.
    
    For ease of use, you can save your slider setting as a preset with a name. Click on 'add preset' and enter a name for your setting. You can use this preset in every city by just clicking on its name. Also, you can control your setting from within the city report, in the governor column. And you can change it from there (use 'change' --> 'Citizen Governor'), if you have saved it as a preset.
    
    Use 'Game' --> 'Save Settings' to store your presets permanently.
    
    But beware! If you use the governor for some of your cities, you will encounter some difficulties with managing cities nearby, by hand. It's best to manage all cities on an island either by hand or by governor. Read more hints, some background information, and some preset examples in the file README.cma, included with Freeciv.
pl: Zarządca mieszkańców jest narzędziem pomocnym w administracji miastem. Kontroluje on rozdział mieszkańców do pracy na polach dookoła miasta. Może on także zamienić mieszkańców w poborców podatkowych, komików lub naukowców. Zdolność utrzymywania twojego miasta w spokoju jest jego najwyżej cenioną właściwością.
    
    Aby powiedzieć zarządcy, czego od niego oczekujesz, otwórz okno miasta, a w nim zakładkę zarządcy. W zakładce znajdują się dwa typy suwaków. Po lewej możesz ustawić minimalny oczekiwany rozmiar produkcji danego zasobu. Np. złoto = +3, będzie oznaczać, że zarządca będzie się starał tak rozmieścić mieszkańców, aby miasto wytwarzało nie mniej niż 3 złota (po odjęciu kosztów utrzymania budynków). Po prawej możesz ustawić priorytet danego zasobu. Ustawienie priorytetu nauki na 3, będzie oznaczać, że 1 punkt odkryć będzie warty tyle co 3 tarczki(produkcja).
    
    Jeśli zarządca nie będzie w stanie spełnić postawionych mu wymagań, przejęcie kontroli nad miastem nie będzie możliwe. Jeśli w mieście kontrolowanym już przez zarządcy dojdzie do sytuacji, w której nie będzie można uzyskać oczekiwanych rezultatów, to zwróci on kontrolę nad miastem. Dlatego lepiej jest sterować zarządcą poprzez ustawianie priorytetów, a nie limitów.
    
    Przycisk 'świętuj' oznacza, że zarządca będzie tak rozdzielał mieszkańców (o ile to możliwe), żeby miasto świętowało.
    
    Dla ułatwienia sobie pracy możesz zapisać ustawienie suwaków w schemacie, który może być później używany we wszystkich miastach. Naciśnij 'Dodaj schemat' aby dodać nowy schemat. Ustawienia zarządcy możesz także zmieniać z poziomu raportu o miastach. Zaznacz wybrane miasta a następnie użyj 'Zmień'->'zarządca'->'Twój schemat'.
    
    Użyj 'Gra' -->'Zapisz opcje' aby zapisać swoje schematy na stałe.
    
    Ale uwaga! Jeżeli będziesz używać zarządcy tylko w niektórych miastach, możesz odczuwać problemy podczas ręcznego manipulowania miastami w pobliżu. Więcej informacji znajdziesz w pliku README.cma załączonym do Freeciv.

en: City improvements are built in each of your cities to improve trade revenue, science production, etc.  Most improvements require you to pay an upkeep every turn.  If you can't afford the upkeep for a building, then it'll be automatically sold.
pl: Budynki mogą być budowane w każdym z twoich miast aby zwiększyć, ulepszyć produkcję, naukę, handel itd. Utrzymywanie budynków w mieście wiąże się z kosztami, które musisz płacić co turę. Jeśli nie będzie cię stać na utrzymanie budynku zostanie on automatycznie sprzedany.

en: Research into technology is a necessity for improving the ability of your civilization to develop new military units and city improvements.
pl: Twoja cywilizacja potrzebuje odkryć naukowych do produkcji nowych jednostek i budowy obiektów w miastach.

en: Each wonder has specific benefits for your civilization. Each wonder is unique and is placed in the city which constructed it.
pl: Każdy z cudów świata wywiera szczególny wpływ na twoją cywilizację. Cuda są niepowtarzalne i umieszczane w miastach, w których zostały zbudowane.

en: Units can be used for three purposes: attack, defense, and reconnaissance.  How useful a particular unit is for each of these roles depends on the unit's strength in attack and defense, and its ability to move.
pl: Jednostki służą głównie do trzech celów: do ataku, do obrony, do zwiadu. Przydatność danej jednostki do tych celów zależy głównie od jej siły ataku/obrony oraz zdolności poruszania się.

en: There are four general types of unit: Land, Sea, Air, and Helicopter.  (Helicopters are sufficiently different from other air units that it is easiest to think of them as a separate unit type.)
pl: Rozróżniamy cztery typy jednostek: Lądowe, Morskie, Powietrzne oraz Helikoptery. (Zasady dotyczące Helikopterów są wyjątkowe i dlatego jednostki te są traktowane jak oddzielna grupa.)

en: Land units move on land, and suffer the movement effects of terrain, but benefit from roads and railroads.  They cannot move on ocean squares except when carried by an appropriate sea unit.  When at sea, they cannot attack or defend for themselves, but rely on the sea unit carrying them.  Land units are the only units subject to zones of control.  On land, land units can fortify to get a 50% defensive bonus; land units in cities automatically get this bonus, whether fortified or not.  When a land unit successfully attacks a city without City Walls, the city is reduced by one population point.  Land units with zero attack strength are non-military units: they require no upkeep, have no happiness effects, and cannot attack enemy units or capture enemy cities.
pl: Jednostki lądowe podczas poruszania się po lądzie tracą punkty ruchu w zależności od typu terenu, drogi i koleje zmniejszają te straty. Mogą poruszać się po morzu tylko wtedy, gdy są przenoszone przez odpowiednie jednostki morskie. Gdy znajdują się na morzu nie mogą się bronić ani atakować. Polegają wtedy jedynie na jednostce, która je przewozi. Tylko ich dotyczą strefy kontroli. Na lądzie mogą się fortyfikować, co daje im 50% dodatkowych punktów obrony, dokładnie ten sam bonus otrzymuje każda jednostka lądowa stacjonująca w mieście (niezależnie od tego czy jest ufortyfikowana). Jeżeli jednostka lądowa przeprowadzi udany atak przeciwko miastu bez murów obronnych, miasto zmniejsza się o jeden rozmiar. Jednostki lądowe z zerową siłą ataku są jednostkami niezmilitaryzowanymi: Ich utrzymanie nie kosztuje, nie mają wpływu na zadowolenie, ale nie mogą atakować jednostek wroga, ani przejmować miast.

en: Sea units move on Ocean squares and into cities next to Ocean squares.  They can only be built by such cities.  The movement rate of sea units is affected by several wonders (Lighthouse, Magellan's Expedition) and by the advance of Nuclear Power.  Most sea units can attack units on the coast and in coastal cities, but they cannot enter an enemy city to capture it, even if the city is undefended.
pl: Jednostki morskie poruszają się po polach morskich i miastach przybrzeżnych. Można je budować jedynie w tych miastach. Zasięg jednostek morskich zależy od kilku cudów (Latarnia, Wyprawa Magellana) oraz od technologii Energia nuklearna. Większość jednostek morskich może atakować jednostki na wybrzeżu i w przybrzeżnych miastach. Ale nie mogą one przejmować pustych miast wroga.

en: Air units can move on any square not occupied by an enemy unit or enemy city.  The movement rate of air units is not affected by loss of hitpoints.  Air units require fuel, which is obtained by ending their turn in a friendly city, Airbase or Carrier (or a Submarine for missile units).  The number of turns an air unit can last without fuel varies by the unit type (see the individual units). Like sea units, air units are unable to enter an empty enemy city to capture it.  When outside cities, air units can only be attacked by Fighters (or Stealth Fighters).  Air units cannot be used to explore villages; depending upon server options, an overflown village may disband.
pl: Jednostki powietrzne mogą się poruszać po każdym polu niezajętym przez wroga czy wrogie miasto. Punkty ruchu jednostek powietrznych nie zależą od straconych hitpointów. Jednostki powietrzne potrzebują paliwa, które dodaje się przez ukończenie ruchu w przyjaznym mieście, bazie lotniczej lub na transportowcu (także na łodzi podwodnej w przypadku pocisków). Liczba tur, które jednostka może wytrzymać bez uzupełniania paliwa zależy od typu jednostki. Jednostki powietrzne tak jak morskie nie mogą przejmować niebronionych miast wroga. Jeżeli jednostka znajduje się poza miastem może zostać zaatakowana jedynie przez myśliwce. Jednostka powietrzna nie może zostać użyta do odkrywania wiosek. W zależności od opcji serwera wioska, nad którą przeleciano, może zniknąć.

en: Like air units, Helicopters can move on any square not occupied by an enemy unit or enemy city, and their movement rate is not affected by loss of hitpoints.  Helicopters do not require fuel, but they lose a small amount of health for every turn not spent in a city or an Airbase, unless you have the United Nations wonder.  Unlike other air units, Helicopters can capture enemy cities.
pl: Tak jak zwykłe jednostki powietrzne helikoptery poruszają się jedynie po polach niezajętych przez wroga, a punkty ruchu nie zależą od strat hitpointów. Helikopter nie wymaga paliwa, ale traci niewielką część hitpointów, podczas każdej tury spędzonej poza miastem czy bazą powietrzną, chyba że masz ONZ. W przeciwieństwie do zwykłych jednostek powietrznych helikoptery mogą przejmować miasta.

en: Units which have been damaged in combat will regain hit points each turn in which they are not moved.  Normally, a unit which has not moved will regain one hit point per turn.  A land unit in a city with Barracks, or a sea unit in a city with a Port Facility, or an air unit in a city with an Airport, will regain all lost hit points if a full turn is spent (without moving) in the city. Otherwise, a unit which spends a turn in a city regains one third of its base hit points.  A unit which spends a turn on a fortress regains an extra one quarter of its base hitpoints.  Units which are fortified regain an extra hit point.  If a player has the United Nations wonder, that player's units regain an extra two hit points per turn, even for units which have moved.  In addition to all other effects, Helicopters lose two hit points (or gain two hit points less than they otherwise would) each turn that they do not end in a city.  Damaged units in Sentry mode will wake up when they have regained all of their hit points.
pl: Jednostki, które zostały uszkodzone w bitwie, będą odzyskiwać hitpointy po każdej turze, w której nie wykonają ruchu.  W normalnej sytuacji będą otrzymywać jeden hitpoint na turę.  Jednostka lądowa w mieście z barakami, wodna w mieście ze stocznią, powietrzna w mieście z lotniskiem, odzyska wszystkie punkty (o ile się nie ruszy). Jeśli powyższych budynków nie ma, to jednostka odzyska jedną trzecią możliwych hitpointów.  Jeśli jednostka stacjonuje w fortecy odzyska dodatkowo jedną czwartą hitpointów. Ufortyfikowane jednostki dostają dodatkowy hitpoint.  Jeśli gracz posiada ONZ, to każda jego jednostka otrzyma 2 hitpointy, nawet jeśli jednostka się ruszyła. Helikoptery tracą 2 hitpointy jeśli nie kończą tury w mieście.  Jeśli uszkodzona jednostka była wartowana, to zostanie aktywowana po odzyskaniu wszystkich hitpointów.

en: Depending upon server options, any set of unit types may reduce the population of a City without City Walls by one point upon a successful attack.
pl: W zależności od opcji serwera, pewne typy atakujących jednostek mogą zmniejszyć rozmiar miasta bez murów miejskich o jeden punkt po udanym ataku.

en: Default Combat Rules
    ---------------------
pl: Domyślne zasady bitwy
    ---------------------

en: When one unit attacks another unit, either the attacker will be destroyed, or the defender will be destroyed -- never both (unless the attacker was a missile).  The outcome depends on several factors, including chance.
pl: Gdy jednostka atakuje jednostkę, albo atakująca, albo broniąca się jednostka zostanie utracona -- nigdy obie (chyba, że atakował pocisk).  Wynik bitwy zależy od kilku czynników oraz szczęścia.

en: First, the attacker's strength is modified.
pl: Najpierw obliczana jest siła atakującego.

en:  - If the attacker is a veteran, its strength is multiplied by 1.5.
pl:  - Jeżeli atakujący jest weteranem, to jego siła jest mnożona przez 1,5.

en: Next, the defender's strength is modified.
pl: Następnie, obliczana jest siła obrońcy.

en:  - If the defender is a veteran, then its strength is multiplied by 1.5.
pl:  - Jeżeli jednostka broniąca jest weteranem, to jej siła jest mnożona przez 1,5.

en:  - Then the defender's strength is multiplied by the defense factor of the terrain it occupies.
pl:  - Siła obrońcy jest mnożona przez współczynnik obrony terenu, na którym dana jednostka stacjonuje.

en:  - Next, the defender's strength is doubled if it is a Pikeman unit defending against a mounted unit.
pl:  - Siła obrońcy jest podwajana jeżeli jednostka broniąca się to pikinierzy, a jednostka atakująca jest uznawana za jednostkę konną.

en:  - If the defender is an AEGIS Cruiser defending against airborne units (including missiles and Helicopters), the defense is quintupled.
pl:  - Jeżeli krążownik AEGIS broni się przed jednostkami powietrznymi lub helikopterami, jego obrona jest spięciokrotniona.

en:  - The defender's strength is doubled again if it is in a city with a SAM Battery and the attacker is an air unit (other than an Helicopter) or a missile.
pl:  - Siła obrońcy jest jeszcze raz podwajana, jeśli miasto posiada baterię rakiet przeciwlotniczych, a atakujący to jednostka powietrzna (nie helikopter).

en:  - An SDI Defense doubles the defender's strength yet again against missile attacks.
pl:  - Obrona SDI jeszcze raz podwaja współczynnik obrony w starciu z jednostkami powietrznymi.

en:  - If the attacker is a ship and the defender is in a city with a Coastal Defense, the defender's strength is doubled.
pl:  - Jeżeli jednostka atakująca to statek, a obrońca stacjonuje w mieście z Obroną Wybrzeża, współczynnik obrony jest podwajany.

en:  - Against land units (other than Howitzers) and Helicopters, defending units in a city with City Walls have their strength tripled.
pl:  - Mury obronne potrajają współczynnik obrony w starciu z jednostkami lądowymi i helikopterami (Zasada ta nie dotyczy Haubic).

en:  - If the defender is in a fortress (and not a city), its strength is doubled.
pl:  - Jeżeli obrońca znajduje się w fortecy (ale nie w mieście), jego siła jest podwajana.

en:  - Finally, if the defender is a ground unit, and is either fortified or inside a city, its strength is multiplied by 1.5.
pl:  - W końcu, jeśli obrońca jest jednostką lądową, która, albo jest ufortyfikowana, albo znajduje się wewnątrz miasta, jego siła jest mnożona przez 1,5.

en: If, after these modifications, the attacker has a strength of 0, it automatically loses.  Otherwise, if the defender has a strength of 0, the defender loses.
pl: Jeśli po tych przekształceniach siła atakującego jest równa 0, to jest on automatycznie tracony.  W przeciwnym wypadku podobnie dzieje się z jednostką broniącą się.

en: The firepower of the attacker and defender are also modified.
pl: Siła ognia atakującego i broniącego się może także zostać zmodyfikowana.

en:  - If the defender is a ship and is inside a city the firepower of the attacker is doubled and the firepower of the ship is set to 1.
pl:  - Jeśli statek broni się w porcie (w mieście), to siła ognia atakującego jest podwajana, a siła ognia statku jest zmniejszana do 1.

en:  - If a Fighter is attacking an Helicopter the firepower of the Helicopter is set to 1.
pl:  - Jeżeli myśliwiec atakuje helikopter, to siła ognia helikoptera jest zmniejszana do 1.

en:  - If a ship is attacking a ground unit on land the firepower of both is set to 1.
pl:  - Jeśli statek atakuje jednostkę lądową, siła ognia obydwu jednostek jest ustawiana na 1.

en: After these preliminaries, combat occurs, as long as both units are still alive (i.e., hit points are greater than 0).  Each round, a random number between 1 and the sum of the attacker's and defender's strengths is generated.  If this number is greater than the defender's strength, the defender loses hit points equal to the attacker's firepower.  Otherwise, the attacker loses hit points equal to the defender's firepower. The first unit to reach 0 hit points (or negative hit points) loses.
pl: Bitwa trwa tak długo, aż jedna z jednostek utraci wszystkie swoje hitpointy. W każdym kroku losowana jest liczba z przedziału od 1 do sumy sił atakującej i broniącej się jednostki. Jeżeli ta liczba jest większa od siły broniącego się, traci on tyle hitpointów ile wynosi siła ognia atakującego; w przeciwnym wypadku atakujący traci tyle punktów ruchu ile wynosi siła ognia atakującego . Powyższy krok jest powtarzany, aż któraś z jednostek utraci wszystkie hitpointy.

en: Whichever unit survives the fight has a chance of becoming a veteran, if it was not a veteran already.  If the winner's civilization has the Sun Tzu's War Academy (and if it isn't obsolete), the unit will always become a veteran.  Otherwise, the chance of becoming a veteran is 50%.
pl: Każda z jednostek uczestniczących w bitwie ma szansę stać się weteranem, (oczywiście jeśli nie była już nim).  Jeżeli zwycięska cywilizacja posiada aktualną Akademię Wojny Sun Tzu, to jednostka zawsze otrzyma status weterana, w innym przypadku szansa na otrzymanie tego statusu wynosi 50%.

en: If the attacker is a ground unit and wins, and the defender is in a city without City Walls, the city is reduced in size by 1.
pl: Jeżeli jednostka lądowa skutecznie atakuje miasto bez murów miejskich, to miasto jest zmniejszane o 1 rozmiar.

en: If the defender loses, and is not inside a city or fortress, all other units at the defender's location are destroyed along with the defender.
pl: Jeżeli broniący się przegrał poza miastem czy fortecą, to wszystkie inne jednostki na tym samym polu giną.

en:  Modifying Combat Rules
pl:  Zmienianie zasad walki

en: Modifying Combat Rules
    ----------------------
pl: Zmienianie zasad walki
    -------------------------

en: The combat rules described before can be modified by changing the following modifiers in game.ruleset, section combat_rules:
pl: Zasady bitwy opisane powyżej mogą zostać zmienione za pomocą poniższych modyfikatorów w pliku game.ruleset, w sekcji combat_rules:

en:  - killstack. (default: 1) If set to 0, units in the same tile of a lost defender are not destroyed.
pl:  - killstack (domyślnie 1) Jeśli ustawione na 0, to jednostki znajdujące się na tym samym polu co obrońca nie są niszczone w przypadku nieudanej obrony.

en:  Combat example 1
pl:  Przykład starcia 1

en: The defender's base strength is 3.  Because it is on a Forest tile, its strength becomes 4.5.  It is behind City Walls, so its strength is tripled, to 13.5.  It is a ground unit inside a city, so its strength is increased to 20.25.
pl: Siła obrońcy wynosi 3. Ze względu na to, że stacjonuje on w lesie, siła jest zwiększana do 4,5. Znajduje się on w mieście z murami obronnymi, więc siła jest potrajana do 13,5.  Obrońca jest jednostką lądową stacjonującą w mieście, więc siła jest zwiększana do 20,25.

en: Strength values inside the game are actually multiplied by 10, with fractions dropped, so the attacker's strength is 80, and the defender's strength is 202.
pl: Podczas kalkulowania wyniku bitwy gra mnoży wartości siły jednostek przez 10 i zaokrągla otrzymaną wartość do jedności w dół. Więc siła atakującego wynosi 80, a obrońcy 202.

en: Both units keep their firepower of 1 unchanged.
pl: Siła ognia obydwu jednostek wynosi 1 i nie jest zmieniana.

en: Each round of combat, a random number between 1 and 282 is generated.  If the number is greater than 202 (about a 28% chance), the defender loses 1 hit point.  Otherwise (about a 72% chance), the attacker loses 1 point.
pl: W każdym kroku losowana jest liczba z przedziału od 1 do 282 (80+202).  Jeżeli jest ona większa od 202 (szansa około 28%) obrońca traci 1 hitpoint, w przeciwnym wypadku traci go atakujący.

en: Since both units have 20 hit points, the odds favor a victory for the defender.  The defender will probably lose somewhere around 40% of its hit points during the fight.  But the outcome is never certain as long as both units have non-zero strengths; the defender might emerge untouched, or it might lose most of its hit points, or it might even lose the battle.
pl: Skoro obie jednostki posiadają po 20 hitpointów, powinniśmy oczekiwać, że atak działa się nie uda, a muszkieterzy stracą około 40% hitpointów. Należy pamiętać, że o wyniku bitwy decyduje los, a więc każdy wynik, łącznie ze zwycięstwem atakującego, jest możliwy.

en:  Combat example 2
pl:  Przykład starcia 2

en: Suppose a veteran Battleship (A:12, D:12, HP:40, F:2) with 3 movement points attacks a veteran Alpine Troops (A:5, D:5, HP:20, F:1) inside a city built on a Grassland tile, with City Walls and a Coastal Defense.
pl: Załóżmy, że Pancernik o statusie weterana (A:12, O:12, HP:40, SO:2) z 3 punktami ruchu atakuje oddziały górskie (A:5, O:5, HP:20, SO:1) stacjonujące w mieście zbudowanym na trawach, posiadającym mury obronne i obronę wybrzeża.

en: The attacker's strength is 12, raised to 18 because of veteran status.
pl: Siła atakującego wynosi 12, zwiększona jest do 18 ze względu na status weterana.

en: The defender's strength is 5, raised to 7.5 due to veteran status. The terrain's defense factor is 1 (no effect).  The Coastal Defense doubles the defender's strength to 15. (The City Walls have no effect against attacking sea units.) The defender is a ground unit inside a city, so its total strength is 22.5.
pl: Siła obrońcy wynosi 5, zwiększona do 7,5 ze względu na status weterana. Współczynnik obrony terenu wynosi 1 (brak efektu).  Obrona Wybrzeża podwaja siłę obrońcy do 15. (Mury obronne nie są brane pod uwagę podczas ataku jednostek morskich.) Obrońca to jednostka lądowa znajdująca się wewnątrz miasta, więc jego siła wynosi 22,5.

en: Internally, the values used for attacker and defender strength are 180 and 225, respectively.
pl: Wartości użyte do obliczeń jako siła atakującego i obrońcy to odpowiednio: 180 i 225.

en: The firepower of the Battleship is set from 2 to 1.
pl: Siła ognia statku jest zmniejszana z 2 do 1.

en: Each round, a random number from 1 to 405 is generated.  If it is greater than 225 (about a 44% chance) the defender loses 1 hit point.  Otherwise, the attacker loses 1 hit point.
pl: W każdym kroku losowana jest liczba z przedziału 1 do 405.  Jeżeli jest ona większa od 225 (szansa około 44%) obrońca traci 1 hitpoint , w przeciwnym wypadku atakujący traci 1 hitpoint.

en: In this case, the odds greatly favor the attacker winning.  The Battleship is 25% less likely to score a hit in any given round, but the Battleship has twice as many hit points. The Battleship should expect to lose about 60% of its hit points during the fight, and should expect to have no movement points left.
pl: W tym przypadku faworytem jest atakujący.  Pancernik ma o 25% mniejsze szanse na to że ugodzi przeciwnika, ale pancernik posiada 2 razy więcej hitpointów. Powinniśmy oczekiwać, że pancernik utraci około 60% swoich hitpointów w czasie walki, po której będzie miał jeszcze 2 punkty ruchu.

en: Zones of Control
pl: Strefy Kontroli

en: Zones of Control, abbreviated as ZOC, is a game concept which prevents you moving freely in zones controlled (or partially controlled) by enemy forces.
pl: Strefy kontroli, w skrócie ZOC, to element gry przeciwdziałający swobodnemu poruszaniu się w obszarach kontrolowanych przez siły wroga.

en: The general rule is that a land unit which is adjacent to an enemy occupied square cannot move directly to another square which is also adjacent to an enemy occupied square.  Here an enemy occupied square means a land square with an enemy unit on it.  Adjacency means any of the eight squares surrounding a unit.
pl: Podstawowa zasada: Jednostka lądowa, znajdująca się na polu sąsiadującym z polem zajętym przez wroga, nie może się ruszyć na inne pole sąsiadujące z polem zajętym przez wroga.  Każde pole posiada 8 sąsiadujących z nim pól.

en: In the following special cases ZOC does not apply:
    - A unit moving directly into or out of a city.
    - A unit moving onto a square occupied by a friendly unit.
    - A unit moving from an ocean square (disembarking from a boat).
    - A unit type which explicitly ignores ZOC, eg Diplomats and Spies.
pl: Powyższa zasada nie dotyczy:
    - jednostek wychodzących lub wchodzących do miasta,
    - jednostek przemieszczających się na pole zajęte przez przyjaciół,
    - jednostek wchodzących na ląd,
    - jednostek, które ignorują strefy kontroli, np. dyplomatów lub szpiegów.

en: Notes:
    
    - Only land units are restricted by ZOC.
    
    - Non-land units can impose ZOC (that is, count as enemy occupied squares), but only if they are on a land square.  So effectively sea units cannot impose ZOC (unless they are in a city), and air units (including helicopters) do not impose ZOC if they are over ocean squares.
    
    - ZOC does not restrict unit attacks, only movement.
    
    - An enemy city counts as an enemy occupied square if there are any units inside the city, but not if the city is empty. (This is the same rule as for any other square).
    
    - Moving from an ocean square is a special case; moving _to_ an ocean square (moving back onto a boat) is also permitted, by the special case of moving onto a friendly unit (the boat).
pl: Zapamiętaj:
    
    - Strefy kontroli dotyczą jedynie jednostek lądowych.
    
    - Nielądowe jednostki także tworzą strefy kontroli, ale tylko wtedy, gdy znajdują się na lądzie (np w porcie).
    
    - Strefy kontroli nie dotyczą atakowania, ale poruszania się.
    
    - Puste miasta nie tworzą stref kontroli.
    
    - Wejście na ląd to specjalny przypadek, wejście _DO_ oceanu jest także dozwolone, bo wchodzimy na przyjazną łódź.

en: TIP:  You can infiltrate enemy zones by first moving in a Diplomat (or some other unit which ignores ZOC), and then moving regular units onto the square now occupied by the Diplomat. By repeating this process (and optionally leaving some units behind to keep squares occupied), you can make a path through enemy territory.
pl: Porada:  Możesz oszukać strefy kontroli przez ruszenie szpiegiem (lub inną jednostką ignorującą strefy kontroli) do strefy, a potem zwyczajną jednostką na pole zajęte właśnie przez szpiega. Taki proces możesz powtarzać tak długo jak chcesz.

en: These rules differ slightly from previous versions of Freeciv (release 1.8.0 and before) in the following ways:
    - Enemy cities with no units in them no longer impose ZOC.
    - The special case for land units disembarking is new.
pl: Te zasady różnią się od poprzednich wersji Freeciv (poniżej 1.8.0) w poniższych szczegółach:
    - Wrogie miasta bez jednostek wewnątrz nie wytwarzają już ZOC.
    - Zasady dotyczące wyładowywania jednostek są zmienione.

en: The different types of terrain each have different strengths and drawbacks.  When choosing a place for a new city, make sure there are enough food-producing squares nearby to support your growing population.
pl: Różne typy terenu mają różne plusy i minusy.  Podczas zakładania miasta upewnij się, czy zasoby żywności są wystarczające dla rozrastającego się miasta.

en: The net benefit of a square for your city depends on your government type as well as city improvements and wonders.
pl: Zysk z pola obliczany jest na podstawie wybranego ustroju oraz wpływu różnych budynków i cudów.

en:  Terrain Alterations
pl:  Zmiany Terenu

en: Settlers and Engineers have the ability to alter terrain squares in several ways.
pl: Osadnicy i Inżynierowie mogą zmieniać teren na kilka sposobów.

en: Suitable types of terrain can be irrigated.  This requires a nearby source of water: an Ocean or River square, or another square which is irrigated, must be directly adjacent to the target square, to the north, south, east or west.  Irrigating a square causes it to produce some extra food each turn.  In addition, given sufficient technology, you may irrigate a square a second time, turning it into even more productive Farmland.
pl: Odpowiednie typy terenów mogą zostać nawodnione.  Wymagana jest bliskość źródeł wody: ocean, rzeka, lub inne nawodnione pole muszą sąsiadować z polem bokiem(nie wierzchołkiem).  Nawodnienie zwiększa produkcję żywności. Jeśli odkryłeś odpowiednią technologię, możesz nawodnić pole drugi raz zamieniając je w farmę.

en: Some types of terrain can be mined, which increases the number of resources (shields) produced by that square.
pl: Na niektórych terenach można budować kopalnie, które zwiększają produkcję pola.

en: Roads and railroads can be built on any square except Ocean.  (To build a road or railroad on a River square, though, you must know Bridge Building.)  Roads and railroads allow your units to move more quickly, and they increase the resources produced in cities.
pl: Drogi i koleje mogą być budowane na dowolnym terenie oprócz oceanu.  (Aby zbudować drogę lub kolej na rzece musisz poznać budowę mostów.)  Drogi i koleje pozwalają jednostkom na szybsze poruszanie się, oraz zwiększają zasoby pól, na których się znajdują.

en:  - Units use only one third of a movement point when going from one square to an adjacent square, if both squares have a road.
pl:  - Jeśli na dwóch sąsiadujących polach jest zbudowana droga, jednostki tracą tylko jedną trzecią punktu ruchu przechodząc pomiędzy nimi.

en:  - Units expend no movement points when moving along a railroad. You may ride a railroad indefinitely.
pl:  - Jeśli na dwóch sąsiadujących polach jest zbudowana kolej, jednostki nie tracą punktów ruchu przechodząc pomiędzy nimi.

en:  - A road may increase the trade resources produced by some types of terrain.
pl:  - Droga może zwiększać punkty handlu na niektórych typach terenu.

en:  - A railroad increases the shield resources produced by a square by 50%.  (Depending on server options, railroads may also increase food and trade resources, or may increase shield resources by an amount other than 50%.)
pl:  - Kolej zwiększa produkcję(tarczę) pola o 50%. (W zależności od opcji serwera koleje mogą także zwiększać żywność i handel na polu o 50%, lub zwiększać tarczę o wartość inną niż 50%.)

en: Settlers and Engineers may also build a fortress.  Units inside a fortress defend at twice their normal strength; also, units inside a fortress must be destroyed one at a time.  See the Combat help section for further details.
pl: Osadnicy i Inżynierowie mogą budować fortece.  Jednostki wewnątrz fortecy otrzymują podwojoną obronę, każda jednostka w fortecy musi być pokonana osobno, aby przejąć fortecę.  Zobacz Bitwa po więcej szczegółów.

en: You may also build Airbases, at which your air units may land and refuel.
pl: Możesz także budować bazy lotnicze, w których jednostki lotnicze mogą wylądować i zatankować.

en: The following table shows the number of turns required for one unit of Settlers to complete an activity. These numbers are reduced to half (rounded up) for Engineers, and they can be reduced further by stockpiling several Settlers/Engineers, doing teamwork.
pl: Poniższa tabela pokazuje liczbę tur potrzebnych osadnikom do zakończenie danej czynności. Inżynierowie robią to dwa razy szybciej, a użycie wielu jednostek osadniczych sumuje ich pracę.

en: City centers (the tile a city is on) are special.  A city center is worked for free in the default rules. When a city is built a road is automatically put on the city, and a railroad will also be placed there whenever possible.  City centers are auto-irrigated: they get the benefits of irrigation, although they are not actually irrigated. Finally the city center may have a ruleset-dependent minimum for food, shield, and trade output.
pl: Centrum miasta (pole na którym znajduje się miasto) działa inaczej.  W domyślnych zasadach w centrum miasta pracuje zawsze jeden dodatkowy robotnik. Kiedy budujesz miasto, to w centrum automatycznie tworzona jest droga, a nawet kolej jeśli posiadasz odpowiednią technologię. Centra miast są automatycznie nawadniane: Pole otrzymuje bonusy z irygacji mimo że faktycznie nie jest ono nawodnione. W niektórych zestawach zasad poziom żywności, produkcji i handlu może być podnoszony do pewnego minimalnego progu.

en:   Pillaging
pl:   Plądrowanie

en: All ground units have the ability to destroy terrain alterations, by pillaging.  Pillaging removes 1 terrain alteration per turn per unit.  Depending upon server settings, you may be given a choice of which terrain alteration to pillage, or they will be pillaged in the following order:
pl: Wszystkie jednostki lądowe mają możliwość niszczenia infrastruktury przez plądrowanie, które usuwa jeden element infrastruktury na turę.  Odpowiednia opcja serwera daje ci możliwość wyboru celu lub zmusza  do użycia poniższej kolejności:

en:  - farmland
     - irrigation
     - mining
     - a fortress
     - an airbase
     - a railroad
     - a road
pl:  - farmy
     - nawodnienia
     - koleje
     - fortece
     - bazy lotnicze
     - koleje
     - drogi

en: Tiles that do not have terrain alterations (farmland, irrigation, mining, fortress, airbase, railroad or road) cannot be pillaged. In addition, terrain conversions and transformations cannot be undone by pillaging.  For example, if you have irrigated a Forest tile to convert it into a Plain, pillaging will not convert it back into a Forest -- to do so, you would have to convert the tile again with a Settler or Engineer.
pl: Pola, które nie mają zbudowanej infrastruktury (dróg, kolei, farm, nawodnienia, kopalni, fortec, baz lotniczych), nie mogą być splądrowane. Dodatkowo pola, które zostały przekształcone, nie mogą zostać przywrócone do poprzedniego stanu przez plądrowanie. Np. Jeżeli nawodniłeś lasy(w wyniku otrzymałeś stepy), splądrowanie nie przekształci pola z powrotem w las. Powinieneś użyć do tego osadników lub inżynierów.

en: Your government type influences your cities' productivity and commerce, your citizens' happiness, and many other game factors.
pl: Twój ustrój wpływa na produkcję, szczęście, zamożność twoich miast i na wiele innych współczynników gry.

en: Your civilization starts out under a Despotism.  As your technology improves, you can select other forms of government (listed below). In order to change your form of government, you must start a revolution.  This will cause your civilization to undergo a period of Anarchy (lasting 1-5 turns); at the end of this time, you will be able to choose your new government.
pl: Grę rozpoczynasz jako despota.  W miarę rozwoju nauki możesz wybierać inne typy rządów (podane poniżej). Aby zmienić ustrój potrzebna jest rewolucja, która wprowadza anarchię w państwie (na okres 1-5 tur), po której będziesz mógł wybrać nowy rząd.

en: Corruption is the loss of trade due to inefficiency and greed. Under most forms of government, the farther away from the capital a city is, the more trade will be lost to corruption.  (If you do not have a capital, your cities will suffer extremely high levels of corruption.)  A Courthouse will reduce the level of corruption in a city.
pl: Korupcja to utrata zysków spowodowana niezaradnością i chciwością. W większości ustrojów, im dalej miasto znajduje się od stolicy, tym większy występuje w nim stopień korupcji. (Jeśli nie posiadasz stolicy, to korupcja jest ogromna.)  Aby zmniejszyć korupcję w mieście wybuduj w nim sąd.

en: Waste is the loss of shields due to inefficiency and greed. Under most forms of government, the farther away from the capital a city is, the more shields will be lost to waste.  (If you do not have a capital, your cities will suffer extremely high levels of waste.)  A Courthouse will reduce the level of waste in a city. Waste can result in your cities not building anything.
pl: Straty to utrata produkcji (tarczek) spowodowana niezaradnością i chciwością. W większości ustrojów, im dalej miasto znajduje się od stolicy, tym większy występuje w nim stopień strat. (Jeśli nie posiadasz stolicy, straty są ogromne.)  Aby zmniejszyć straty w mieście wybuduj w nim sąd.

en: TIP 1:  Offensive military campaigns are difficult under Republican and Democratic governments unless you give your citizens lots of luxuries to keep them happy.  When conquering other civilizations, it may be helpful to switch to one of the more militant styles of government.
pl: Porada 1:  Kampanie militarne są trudniejsze do przeprowadzenia podczas republiki czy demokracji, bo musisz wtedy zapewnić swoim mieszkańcom więcej luksusu aby pozostali zadowoleni. Podczas atakowania innych graczy warto zmienić ustrój na bardziej militarny.

en: TIP 2:  Scientific advancement requires high levels of trade, which are much easier to achieve under Republican and Democratic governments.  Consider switching to the Republic as soon as you can; gaining advanced technology early in the game puts you at an advantage.
pl: Porada 2:  Nauka wymaga dużego poziomu handlu, który jest łatwiejszy do osiągnięcia podczas republiki czy demokracji.  Powinieneś osiągnąć te ustroje, jak najszybciej, gdyż na początku gry odkrycia naukowe są bardzo ważne.

en:  Civil War
pl:  Wojna Domowa

en: Civil war is devastating to any empire, and is triggered by the loss of your capital (palace).  Up to half of your cities will rebel and declare allegiance to a new (AI) leader, who will loot half of your treasury and retain all of your scientific advances.
pl: Wojna domowa potrafi zniszczyć każde imperium, a spowodowana jest utratą centrum władzy (stolicy). Połowa miast odłącza się od imperium i deklaruje przymierze z nowym graczem (AI), który otrzymuje połowę skarbca i wszystkie odkrycia naukowe.

en: Players remain in the civil war state for just one turn, after which the empire enters a state of anarchy.
pl: Gracze pozostają w stanie wojnie domowej tylko przez jedną turę, po której cywilizacja pogrąża się w anarchii.

en: The capture of your capital does not always lead to civil war.  If you have treated your people with kindness, you are more likely to retain their loyalty.  Each city that is celebrating reduces the chance of civil war, while each revolting city increases the likelihood.
pl: Przejęcie twojej stolicy nie oznacza zawsze wojny domowej.  Jeśli traktowałeś swoich ludzi dobrze, masz większe szanse na to, że pozostaną ci lojalni.  Każde miasto, które świętuje, zwiększa szansę na wojnę domową, a każde, w którym trwają zamieszki, zwiększa tą szansę.

en: In addition, the form of government directly contributes to the chance of civil war.  Governments with universal franchise are far less likely to revolt than those more despotic in nature.
pl: Typ ustroju ma także wpływ na szansę wystąpienia wojny domowej. Ustroje gwarantujące prawa obywatelskie są w tym przypadku lepsze od ustrojów despotycznych.

en: The number of cities an empire needs before it can erupt into civil war is by default 10.  That is, empires with fewer than 10 cities are immune from civil war.  However, this is a server option, and may vary upwards from a minimum of 6.
pl: Domyślny limit miast, powyżej którego cywilizacja może się rozpaść wynosi 10.  Oznacza to, że imperia posiadające mniej niż 10 miast nigdy nie pogrążają się w wojnie domowej.  Ten limit jest określany przez opcję serwera, która może być zmniejszona do 6.

en: Citizens may be either happy, content or unhappy.  Keeping your citizens happy (or at least content) is one of the most important objectives in Freeciv.  When your citizens become unhappy, your cities will fall into disorder (which disrupts production); but when your citizens are happy, your cities will celebrate, and your production will increase greatly.
pl: Mieszkańcy mogą być szczęśliwi, zadowoleni lub nieszczęśliwi (niezadowoleni).  Utrzymywanie prawidłowego poziomu zadowolenia mieszkańców jest jednym z najważniejszych elementów gry. Jeśli mieszkańcy są nieszczęśliwi, w mieście wybuchają zamieszki (kompletny brak produkcji). Natomiast jeśli są szczęśliwi, to miasto świętuje i zwiększa swoją produkcję.

en: If the number of unhappy citizens in a city exceeds the number of happy citizens, the city falls into disorder.  When a city falls into disorder, it produces nothing.  Cities which are in disorder are easier for enemy Diplomats and Spies to incite to revolt. Prolonged disorder under Democracy can lead to a spontaneous revolution, overthrowing your government.
pl: Jeśli liczba nieszczęśliwych mieszkańców jest większa od liczby tych szczęśliwych, miasto pogrąża się w zamieszkach. Miasto nic nie produkuje i jest podatniejsze na rewolty. Przedłużające się zamieszki mogą przemienić się w spontaniczną rewolucję podczas demokracji.

en: However, if the number of happy citizens in a city is at least as great as the number of content citizens, and you have no unhappy citizens in that city, and the city has at least 3 citizens, then the city celebrates.  This is designated by the term "Rapture" on the City Report.  The effects of celebration vary depending on your government type:
pl: Jeśli liczba szczęśliwych mieszkańców jest równa lub większa od liczby zadowolonych mieszkańców, nie ma nieszczęśliwych mieszkańców, miasto ma rozmiar co najmniej 3, to miasto świętuje.  Co się wtedy dzieje zależy od typu ustroju:

en:  - Under Anarchy or Despotism, you will not suffer the normal production penalty for squares which produce more than 2 units of any resource (food, shields or trade).
pl:  - Podczas anarchii i despotyzmu nie będziesz odczuwać straty na polach produkujących więcej niż 2 jednostki dowolnego typu. (żywność, produkcja, handel).

en:  - Under Monarchy or Communism, your city will gain the trade bonus of Republican/Democratic governments: 1 bonus trade in any square which already produces at least 1 trade.
pl:  - Podczas monarchii czy komunizmu pola dookoła miasta otrzymują bonus handlu + 1, jeśli wytwarzają już handel.

en:  - Under a Republic or a Democracy, your city's population will increase by 1 each turn until there is no excess food or until the number of happy citizens is no longer sufficient for celebration.
pl:  - W czasie republiki lub demokracji, rozmiar miasta będzie wzrastał o 1 podczas świętowania o ile nie zabraknie żywności.

en: The normal state of a citizen is contentment.  However, as your cities grow larger, crowding causes citizens to become unhappy. Each citizen in a city after the 4th (that is, the default value of the option unhappysize in the server) will be generated unhappy, instead of content.  If you have a large number of cities (depending on your government as well as the server option cityfactor), the limit on content citizens is reduced to 3.
pl: Domyślnie mieszkańcy są zadowoleni.  Jeśli miasto wzrasta powyżej rozmiaru 4 (opcja serwera), to każdy nowy mieszkaniec staje się nieszczęśliwy. Jeśli liczba miast przekracza określony limit(opcja serwera + typ ustroju) to rozmiar miasta, po którym mieszkańcy stają się nieszczęśliwi jest zmniejszany.

en: In order to offset unhappiness, you may build city improvements that make unhappy citizens content  (such as, a Temple, a Colosseum, or a Cathedral - or even a Courthouse if your government is a Democracy), and/or relevant wonders of the world, and/or convert part of your trade into luxuries.  For every two luxuries produced in a city, one content citizen is made happy.  After converting all content citizens to happy citizens, unhappy citizens are converted to happy and/or content.  Some wonders of the world have also effects on citizens' happiness (see the appropriate sections for details).
pl: Aby zmienić poziom zadowolenia możesz:
     - budować budynki (świątynia, koloseum, katedra, sąd(działa tylko podczas demokracji),
     - budować cuda świata,
     - zamieniać część handlu na luksus(zmieniając stawkę luksusową)
    Każde dwa punkty luksusu uszczęśliwiają najpierw niezadowolonych, potem zadowolonych mieszkańców. Cuda mogą mieć wpływ na miasto, na cały kontynent lub na cały świat. (Zobacz sekcję cudów).

en: Under many forms of government, the presence of military units in a city can create contentment by imposing martial law.  Under a Republic or a Democracy, however, military units can cause unhappiness (see Government for details).  It is noted that, in this case, city improvements, such as those mentioned above, do not have any effect on citizens' unhappiness.  This form of unhappiness can be offset by building a Police Station, relevant wonders of the world (such as the Hanging Gardens, J.S. Bach's Cathedral, the Cure for Cancer, Shakespeare's Theatre, and, of course, the Women's Suffrage; note, however, that the Michelangelo's Chapel will not have an effect in this case, since it counts as a Cathedral in every city or double effects of Cathedrals, depending on ruleset), or converting part of your trade into luxuries.
pl: W wielu ustrojach, obecność jednostek w miastach czyni mieszkańców "uszczęśliwionymi" przez narzucenie im stanu wojennego.  Jednak podczas demokracji czy republiki, jednostki militarne mogą powodować niezadowolenie (zobacz Ustrój). Te niezadowolenie nie może być zneutralizowane przez zwykłe budynki. Można je zmniejszyć jedynie przez cuda świata (Wiszące Ogrody, Katedra J.S. Bacha, Lek na Raka, Teatr Szekspira i Równouprawninienie). Zauważ, że Katedra Michała Anioła też nie pomaga.

en: The Space Race is a second option to win the game, besides eliminating all other civilizations.  If your spaceship arrives first at Alpha Centauri, the game is over and you have won. (However it is possible for this option to be off as a server option.)
pl: Wyścig kosmiczny jest drugą obok eliminacji wszystkich graczy możliwością wygrania gry. Jeśli twój statek dotrze jako pierwszy na Alpha Centauri gra jest skończona, a ty wygrałe(a)ś. (Wyścig kosmiczny można wyłączyć przez odpowiednią opcję serwera).

en: Before you can build spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.  You also need specific technologies to build the different spaceship parts: see the help texts for Space Structural, Space Component, and Space Module, under City Improvements.  (If there are no help texts for these items, it probably means the spacerace server option is off for your game.)
pl: Zanim będziesz mógł rozpocząć budowę statku, jeden z graczy musi zbudować Projekt Apollo. Potrzebujesz odpowiednich technologii do budowy poszczególnych części statku: Zobacz pomoc dla Kosmiczny Szkielet, Komponent lub Moduł. (Jeśli nie ma tego w pomocy to prawdopodobnie wyścig kosmiczny został wyłączony przez opcję serwera).

en: When you have started building your spaceship, you can see it with the "Spaceship" command in the Report menu.  To see spaceships of other players, select the player in the Players dialog and click "Spaceship".
pl: Jeśli zacząłeś budować swój statek, możesz go obejrzeć przez wybranie opcji "Statek Kosmiczny" z menu Raportów. Aby zobaczyć statki innego gracza, zaznacz go w oknie graczy i kliknij na "Statek Kosmiczny".

en: If the success probability is below 100%, some fraction of the people on board may not survive the journey.  This reduces the score bonus from the spaceship, but it still counts as a win.
pl: Jeżeli prawdopodobieństwo sukcesu jest mniejsze niż 100%, część z ludzi na pokładzie może nie przeżyć podróży. Zmniejsza to liczbę punktów otrzymanych jako bonus za statek kosmiczny, ale ciągle liczone jest jako zwycięstwo.

en: If the capital of a civilization is captured, a spaceship that has been launched will be lost, so defend your capital well!
pl: Jeśli utracisz stolicę, utracisz razem z nią swój statek kosmiczny. Więc pilnuj swojej stolicy!

en: TIP:  If an enemy civilization has launched a spaceship, try to quickly build a light spaceship with many propulsion units that will arrive earlier.  The only other option is to capture their capital.
pl: RADA: Jeżeli wroga cywilizacja wystartowała już swój statek, spróbuj zbudować lekki statek z dużą populacją, który dotrze prędzej. Możesz też próbować przejąć jego stolicę. (Nie ma innych opcji).

en: Allows a city to produce veteran air units.  Also, damaged air units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
    
    Two cities with Airports can airlift one unit per turn.  Airlifting instantly transports the unit from one city to another and will use all of the unit's movement points.  A unit must have some movement points left to be airlifted.
pl: Pozwala miastu na produkcję jednostek powietrznych o statusie weterana.  Wszystkie uszkodzone jednostki powietrzne pozostające w mieście przez jedną turę bez wykonywania ruchu są całkowicie naprawiane.
    
    Możesz przetransportować samolotem jedną jednostkę na turę pomiędzy dwoma miastami z lotniskiem. Taki transport zużyje wszystkie punkty ruchu transportowanej jednostki. Jednostka musi posiadać punkty ruchu, aby mogła zostać przetransportowana.

en: Aqueduct
pl: Akwedukt

en: Allows a city to grow larger than size 8.  A Sewer System is also required for a city to grow larger than size 12.
pl: Pozwala miastu osiągnąć rozmiary większe niż 8.  Kanalizacja jest potrzebna by miasto mogło wzrosnąć powyżej rozmiaru 12.

en: Together with the Marketplace improvement, a Bank increases the luxury and tax production within a city by 100%.
pl: Razem z Targowiskiem, Bank zwiększa podatki i luksusy produkowane przez miasto o 100%.

en: With a Barracks, each new land unit built in a city will automatically have Veteran status, which means that its attack and defence strengths are increased by 50%.  Also, damaged land units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
pl: Posiadając koszary, masz możliwość formowania oddziałów od razu mających status weterana - a więc takich, których zdolności ataku i obrony są wzmocnione o połowę. Zaś jednostki `wykrwawione w boju', które jedną turę przeczekają bez ruchu w miejskich koszarach, zostają całkowicie `odnowione'.

en: Barracks II
pl: Koszary II

en: Barracks III
pl: Koszary III

en: Cathedral
pl: Katedra

en: A Cathedral makes 3 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city.  The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content.  The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
pl: Katedra zmienia 3 nieszczęśliwych obywateli w zadowolonych, ułatwiając tym samym zarządzanie miastem.  Odkrycie Teologii zwiększa efektywność Katedr o 1 obywatela.  Odkrycie Komunizmu zmniejsza efektywność Katedr o 1 mieszkańca.

en: City Walls make it easier to defend a city.  They triple the defence strength of units within the city against ground and helicopter units.  They are ineffective against airborne and sea units as well as Howitzers.  City Walls also prevent the loss of population which occurs when a defending unit is destroyed by a land unit.
pl: Mury obronne ułatwiają obronę miasta. Potrajają one współczynnik obrony jednostek stacjonujących w mieście podczas starcia z jednostkami lądowymi, morskimi i helikopterami. Nie mają znaczenia podczas starć z jednostkami powietrznymi (bez helikopterów) i artylerią. Mury obronne zapobiegają stratom ludności, które mają miejsce, gdy jednostka broniąca się zostaje rozbita przez jednostkę lądową.

en: Coastal Defense
pl: Obrona Wybrzeża

en: Increases the defence strength of units within a city by a factor of 2 when defending against bombardments from enemy ships.
pl: Podwaja zdolności obronne jednostek stacjonujących w mieście, gdy bronią się one przed atakiem z morza.

en: Colosseum
pl: Koloseum

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  (Four after the discovery of Electricity.)
pl: Dostarcza rozrywki mieszkańcom, czyniąc 3 nieszczęśliwych obywateli zadowolonymi (4 po wynalezieniu Elektryczności.)

en: Courthouse
pl: Sąd

en: Reduces the corruption and waste in a city by 50%.  Under a Democracy, a Courthouse makes 1 unhappy citizen content.  Also makes the revolt cost of the city 4 times bigger.
pl: Redukuje korupcję  i straty w mieście o 50%. Podczas demokracji sąd czyni jednego mieszkańca zadowolonym. Odległość od stolicy, która jest brana pod uwagę podczas obliczania kosztów rewolty, jest zmniejszana 4 razy.

en: Factory
pl: Fabryka

en: Increases the shield production in a city by 50%.  This increase may also contribute significantly to pollution.
pl: Zwiększa produkcję przemysłową miasta o 50%.  Może też mocno przyczynić się do wzrostu zanieczyszczeń.

en: The amount of stored food will be set to half full whenever a city with a Granary shrinks or grows. This helps a city to grow faster and more easily withstand famine.
pl: Ilość zgromadzonej żywności będzie ustawiona na połowę, zawsze gdy miasto wzrośnie lub zmaleje. To pozwala miastu na szybszy wzrost i przetrzymać głód.

en: Harbour
pl: Przystań

en: Gives one extra food resource on all Ocean squares.  The city needs to be coastal to build this improvement.
pl: Dodaje dodatkową jednostkę żywności na wszystkich polach morskich.  Miasto musi być nadbrzeżne aby zbudować Przystań.

en: Hydro Plant
pl: Elektrownia wodna

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Hydro Plant together give a 75% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Hydro Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.  A city can only build a Hydro Plant if it is next to (or on) a Mountain or River tile.
pl: Zmniejsza zanieczyszczenie tworzone przez miasto o 50% oraz zwiększa produkcję fabryki lub fabryki zautomatyzowanej.  Fabryka + elektrownia wodna dają 75% wzrost, a Fabryka + fabryka zautomatyzowana + elektrownia wodna dają w sumie 150% wzrost.
    
    Miasto może mieć tylko jedną elektrownię: wodną, cieplną lub atomową.  Elektrownia wodna może być budowana tylko obok albo na polu z rzeką lub górą.

en: Library
pl: Biblioteka

en: Increases the science output in a city by 100%.
pl: Zwiększa produkcję naukową miasta o 100%.

en: Marketplace
pl: Targowisko

en: Increases the luxury and tax output in a city by 50%.
pl: Zwiększa produkcję luksusową i dochody podatkowe miasta o 50%.

en: Mass Transit
pl: Metro

en: Neutralizes the pollution generated by the population.  The population simply has no effect on the pollution generated in the city.
pl: Neutralizuje zanieczyszczenie generowane przez populację.  Populacja po prostu nie ma wpływu na generowane zanieczyszczenie.

en: Mfg. Plant
pl: Fabryka zautomatyzowana

en: Together with a Factory, a Manufacturing Plant increases the shield production in a city by 100%.
pl: Razem z Fabryką, fabryka zautomatyzowana zwiększa produkcję przemysłową miasta o 100%.

en: Nuclear Plant
pl: Elektrownia Atomowa

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Nuclear Plant together give a 75% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Nuclear Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
pl: Zmniejsza zanieczyszczenie tworzone przez miasto o 50% oraz zwiększa produkcję fabryki lub fabryki zautomatyzowanej.  Fabryka + elektrownia atomowa dają 75% wzrost, a Fabryka + fabryka zautomatyzowana + elektrownia atomowa dają w sumie 150% wzrost.
    
    Miasto może mieć tylko jedną elektrownię: wodną, cieplną lub atomową.

en: Offshore Platform
pl: Platforma wiertnicza

en: Adds 1 extra shield resource on all Ocean squares in a city.  The city needs to be coastal to build this improvement.
pl: Dodaje 1 dodatkową tarczkę (produkcję) do wszystkich pól morskich miasta. Miasto musi być przybrzeżne aby mogło zbudować ten budynek.

en: Palace
pl: Pałac

en: Makes a city the capital and the center of your government.  Corruption in other cities is related to how far away from the capital they are, except when the government is Democracy or Communism.  The cost of inciting a revolt in a city also depends upon the city's distance from the capital (under all forms of government).
    
    Take good care of your capital, as its loss may result in your empire plunging into civil war. Losing your current palace also results in losing whatever spaceship you might have.
    
    Under Despotism the palace gives you a +75% production bonus, and under Monarchy a +50% production bonus.
pl: Miasto, w którym został wybudowany staje się twoją stolicą (ośrodkiem władzy). Korupcja w pozostałych miastach jest obliczana na podstawie odległości od stolicy, chyba że twoim ustrojem jest Demokracja lub Komunizm. Koszt wzniecenia buntu w danym mieście jest także proporcjonalny do odległości  od stolicy (w każdym ustroju).
    
    Pilnuj swojej stolicy, gdyż jej przejęcie prowadzi do utraty statku kosmicznego, a może nawet wywołać wojnę domową.
    
    Podczas despotyzmu pałac daje +75% bonusu do produkcji. W czasie monarchii 50% .

en: Police Station
pl: Komisariat

en: Reduces the unhappiness caused by military units outside the city by 2 under Democracy and 1 under Republic.  This improvement has no effect under other governments.
pl: Redukuje niezadowolenie wynikające z obecności wojsk poza miastem o 2 w Demokracji, a o 1 w Republice.  Nie ma efektów w innych ustrojach.

en: Port Facility
pl: Stocznia

en: Allows a city to build veteran sea units.  Also, damaged sea units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
pl: Pozwala miastu na budowę jednostek morskich o statusie weterana. Ponadto uszkodzone jednostki morskie po przeczekaniu całej tury w mieście zostają całkowicie naprawione.

en: Power Plant
pl: Elektrownia Cieplna

en: Increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in a city: a Factory and a Power Plant together give a 75% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Power Plant together give a 150% production bonus.  The extra production may lead to the city generating more pollution.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
pl: Zwiększa produkcję przemysłową Fabryki lub Mfg. Plant w mieście: a Fabryka i Elektrownia Cieplna razem dają 75% bonus do produkcji, a Fabryka, Mfg. Plant i Elektrownia Cieplna razem dają 150% bonus do produkcji.  Dodatkowa produkcja prowadzi miasto do generowania większego zanieczyszczenia.
    
    Miasto może mieć tylko 1 Elektrownie : Wodną, Cieplną bądź Jądrową.

en: Recycling Center
pl: Oczyszczalnia

en: Building a Recycling Center reduces the amount of pollution generated by production in a city by 66%.
pl: Oczyszczalnia redukuje ilość zanieczyszczeń wydzielanych przez miasto o 66%.

en: Research Lab
pl: Laboratoria

en: Together with a Library, a Research Lab increases the science production of a city by 200%. Together with a Library and a University, a Research Lab increases the science production of a city by 450%.
pl: Razem z Biblioteką, Laboratoria zwiększają produkcję naukową miasta o 200%. Razem z Biblioteką i Uniwersytetem, Laboratoria zwiększają produkcję naukową miasta o 450%.

en: SAM Battery
pl: Bateria rakiet p-lot.

en: Doubles the defense of all units inside the city when attacked by non-nuclear air units.
pl: Podwaja obronę jednostek stacjonujących w mieście przeciw konwencjonalnym wojskom lotniczym.

en: SDI Defense
pl: Obrona SDI

en: Protects a city from attacks from Nuclear units.  Nuclear attacks simply have no effect on the city.  Also, doubles defence against non-nuclear missiles.
pl: Chroni miasto przed atakami jądrowymi.  Nie mają one po prostu żadnego wpływu na miasto.  Ponadto podwaja obronę przeciwko rakietom konwencjonalnym.

en: Sewer System
pl: Kanalizacja

en: Allows a city to grow larger than size 12.  An Aqueduct is first required for a city to grow larger than size 8.
pl: Pozwala miastu osiągnąć rozmiary większe niż 12.  Akwedukt jest wpierw potrzebny by miasto mogło wzrosnąć powyżej 8.

en: Space Component
pl: Napęd statku kosmicznego

en: Space Components can be differentiated into Propulsion and Fuel Components.  Each pair of them reduces your spaceship's travel time.  You can build up to 8 pairs.
    
    Before you can build any spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.
pl: Każdy z napędów dzieli się na pędnik i zbiornik paliwa.  Każda taka para zmniejsza czas lotu statku kosmicznego.  Możesz zbudować do 8 takich par.
    
    Aby rozpocząć budowę statku kosmicznego, cud Program apollo musi być zbudowany przez jednego z graczy.

en: Space Module
pl: Moduł statku kosmicznego

en: Space Modules are the most expensive parts of spaceships.  There are three different types of Space Module:
    
    - Habitation Module: provides living space for 10,000 people.
    
    - Life Support Module: provides food and water for the population of  one Habitation Module.
    
    - Solar Panels: provides the energy needed for any two of the other  Modules.
    
    You can build up to 4 Space Modules of each kind.
    
    Before you can build any spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.
pl: Moduły to najdroższe części statku kosmicznego.  Są trzy różne typy modułów:
    
    - Moduły mieszkalne: zapewniają mieszkanie dla 10 000 osób.
    
    - Moduły podtrzymywania życia: zapewniają pożywienie i wodę dla jednego modułu mieszkalnego.
    
    - Baterie Słoneczne: zapewniają energię dla dowolnych dwóch modułów.
    
    Możesz zbudować do 4 modułów z każdego typu.
    
    Aby rozpocząć budowę statku kosmicznego, cud Program Apollo musi być zbudowany przez jednego z graczy.

en: Space Structural
pl: Element konstr. statku kosm.

en: Space Structurals form the base of your spaceship.  All other spaceship parts need to be connected to Structurals in order to function.  You can build up to 32 Space Structurals.
    
    Before you can build any spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.
pl: Elementy konstrukcji statku kosmicznego tworzą szkielet twojego statku.  Wszystkie inne części muszą być połączone z tym szkieletem.  Możesz zbudować do 32 elementów konstrukcji.
    
    Aby rozpocząć budowę statku kosmicznego, cud Program Apollo musi być zbudowany przez jednego z graczy.

en: Stock Exchange
pl: Giełda

en: Together with a Marketplace and a Bank, a Stock Exchange boosts tax and luxury production in a city by 150%.
pl: Razem z Targowiskiem i Bankiem, Giełda zwiększa dochody podatkowe i produkcję luksusową miasta o 150%.

en: Super Highways
pl: Autostrady

en: Increases trade resources by 50% on all squares with roads or railroads.
pl: Zwiększa handel o 50% na wszystkich polach z drogami lub kolejami.

en: Increases the food resources by 50% on each farmland square which is being used around the city.  Farmland squares are those which have been irrigated a second time.
pl: Zwiększa zasoby żywności o połowę na wszystkich farmach wokół miasta. Uwaga: do farm zaliczamy pola, które zostały poddane irygacji dwukrotnie.

en: Temple
pl: Świątynia

en: Makes one unhappy citizen content.  Both the Mysticism advance and the Oracle wonder double this effect.  With both Mysticism and the Oracle, 4 citizens are made content.
pl: Czyni jednego niezadowolonego mieszkańca zadowolonym. Zarówno Mistycyzm (technologia) jak i Wyrocznia (cud) podwajają ten efekt. Świątynia razem z mistycyzmem i wyrocznią czyni czterech mieszkańców zadowolonymi.

en: University
pl: Uniwersytet

en: Together with a Library, a University increases the science production of a city by 250%.
pl: Razem z Biblioteką, Uniwersytetem zwiększa produkcję naukową w mieście o 250%.

en: Apollo Program
pl: Projekt Apollo

en: Entire map becomes visible for the player who owns it.  It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
pl: Cała mapa jest widoczna dla gracza, który posiada ten cud. Pozwala wszystkim graczom budować części do statku kosmicznego (pod warunkiem, że odkryli odpowiednie technologie).

en: A.Smith's Trading Co.
pl: Kompania Handlowa A.Smith'a

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all your cities.
pl: Obiekty w mieście, które normalnie kosztują 1 złota, są zwolnione z kosztów utrzymania, w każdym twoim mieście.

en: Colossus
pl: Kolos

en: Each square around the city where this wonder is built that is already generating some trade produces one extra trade resource.
pl: Każda `płytka' terenu wokół miasta, gdzie zlokalizowany jest Kolos, i która już daje jakieś dochody z handlu, daje wtedy dodatkową sztukę złota dochodu.

en: Copernicus' Observatory
pl: Obserwatorium Kopernika

en: Boosts science production by 100% in the city where it is built.
pl: Podwaja rozwój nauki w mieście, w którym zostało wybudowane.

en: Cure For Cancer
pl: Lek Na Raka

en: This stunning technological achievement makes one unhappy citizen content in all your cities.
pl: To wspaniałe odkrycie naukowe czyni jednego niezadowolonego mieszkańca zadowolonym w każdym twoim mieście.

en: Darwin's Voyage
pl: Wyprawa Darwin'a

en: Charles Darwin's voyage sparked the discovery of the evolution of the species, which inspired greater confidence in science. Gives two immediate technology advances.
pl: Wyprawy Karola Darwina zaowocowały sformułowaniem teorii ewolucji gatunków, co z kolei wzbudziło większe zaufanie do nauki. Uzyskujesz dwa niezwłoczne postępy technologiczne.

en: Eiffel Tower
pl: Wieża Eiffla

en: Your reputation and goodwill among other nations is increased while you possess this wonder.  Reputation is recovered twice as fast as it would otherwise.
pl: Cud ten pomaga powoli polepszać twoją reputację i nastawienie innych graczy względem ciebie. Odzyskujesz reputację dwa razy szybciej niż normalnie.

en: Great Library
pl: Wielka Biblioteka

en: The civilization which builds the Great Library gets every advance that at least two other civilizations have achieved.
pl: Cywilizacja, która posiada Wielką Bibliotekę otrzymuje każde odkrycie, które zostało osiągnięte przez co najmniej dwie inne cywilizacje.

en: Great Wall
pl: Wielki Mur

en: Works as a City Wall in all your cities.
pl: Działa jak Mury Obronne w każdym twoim mieście.

en: Hanging Gardens
pl: Wiszące Ogrody

en: Makes one content citizen happy in every city. Makes two extra content citizens happy in the city containing the Hanging Gardens (that is, a total of 3).  In the unlikely event where there are no content citizens to get the effect of Hanging Gardens, the wonder applies to unhappy citizens (making them content instead).
pl: Czyni 1 zadowolonego mieszkańca szczęśliwym w każdym Twoim mieście, zaś w mieście lokalizacji Ogrodów dwóch dodatkowo (czyli w sumie 3). W takim dość nieprawdopodobnym przypadku, gdybyś w ogóle nie miał(a) zadowolonych mieszkańców, Cud ten działa wtedy na wzburzonych mieszkańców, czyniąc ich zadowolonymi.

en: Hoover Dam
pl: Tama Hoover'a

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
pl: Działa, jakbyś miał(a) elektrownię wodną w każdym mieście, co ogranicza skażenie środowiska i zwiększa poziom produkcji fabryk i fabryk zautomatyzowanych.

en: Isaac Newton's College
pl: College Isaac'a Newton'a

en: Boosts science production by 100% in every city you control that has a University.
pl: Podwaja rozwój nauki w każdym twoim mieście z Uniwersytetem.

en: J.S. Bach's Cathedral
pl: Katedra J.S. Bach'a

en: Makes two unhappy citizens content in every city.
pl: Czyni 2 niezadowolonych obywateli zadowolonymi w każdym twoim mieście.

en: King Richard's Crusade
pl: Wyprawy Krzyżowe

en: Adds one extra shield resource on every square around the city where it is built.
pl: Dodaje dodatkową tarcze do każdego pola wokół miasta gdzie zostało zbudowane.

en: Leonardo's Workshop
pl: Pracownia Leonarda

en: Upgrades one obsolete unit per game turn.
pl: Ulepsza 1 przestarzałą jednostkę na turę.

en: Lighthouse
pl: Latarnia

en: Gives all your sea units 1 additional movement point and eliminates the risk of losing Triremes on the high seas.  Makes all your new sea units veterans (for all your cities).
pl: Daje wszystkim jednostkom morskim dodatkowy punkt ruchu i eliminuje ryzyko straty Trirem na otwartym morzu.  Czyni wszystkie nowe jednostki morskie weteranami (we wszystkich twoich miastach).

en: Magellan's Expedition
pl: Wyprawa Magellana

en: Gives all your sea units 2 additional movement points.
pl: Daje 2 dodatkowe punkty ruchu twoim jednostkom morskim.

en: Manhattan Project
pl: Projekt Manhattan

en: Marco Polo's Embassy
pl: Ambasada Marka Pola

en: The player who owns it gets an embassy with all players.
pl: Posiadacz dostaje ambasadę u wszystkich graczy.

en: Michelangelo's Chapel
pl: Kaplica Michała Anioła

en: Counts as having a Cathedral in each of your cities.  This makes 3 unhappy citizens content in each city.  The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content.  The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
pl: Posiadanie tego cudu jest równoważne z wybudowaniem katedry w każdym z miast. Katedra zmienia 3 nieszczęśliwych obywateli w zadowolonych, ułatwiając tym samym zarządzanie miastem.  Odkrycie Teologii zwiększa efektywność Katedr o 1 obywatela.  Odkrycie Komunizmu zmniejsza efektywność Katedr o 1 mieszkańca.

en: Oracle
pl: Wyrocznia

en: Makes two of your unhappy citizens content in every city with a temple.
pl: Czyni 2 niezadowolonych obywateli zadowolonymi w każdym twoim mieście ze świątynią.

en: Pyramids
pl: Piramidy

en: The amount of stored food lost when one of your cities grows or shrinks is reduced by 25%.  This helps a city to grow faster and more easily withstand famine.  Cumulative with Granary.
pl: Ilość zgromadzonej żywności będzie ustawiona na 25%, zawsze gdy miasto wzrośnie lub zmaleje. To pozwala miastu na szybszy wzrost i przetrzymać głód. Efekt sumuje się ze spichlerzem.

en: SETI Program
pl: Program SETI

en: Boosts science production in each city with a Research Lab by 100%.
pl: Zwiększa rozwój nauki we wszystkich miastach z Laboratoriami o 100%.

en: Shakespeare's Theatre
pl: Teatr Szekspira

en: Makes all unhappy citizens content, in the city where it is located.
pl: Czyni wszystkich niezadowolonych mieszkańców szczęśliwymi w mieście, w którym go zbudowano.

en: Statue of Liberty
pl: Statua Wolności

en: Allows you to choose any government, including those that have not yet been researched by your civilization, and without the transition period of Anarchy.
pl: Pozwala zmienić typ rządów na dowolny, także taki, którego jeszcze twoja cywilizacja nie odkryła, bez przejściowego okresu anarchii.

en: Sun Tzu's War Academy
pl: Akademia Wojny Sun Tzu

en: All your new ground units start at the first veteran level. The  chance of a unit getting the next veteran level after a battle  increases by half.
pl: Wszystkie Twoje nowe oddziały lądowe dostają pierwszy poziom doświadczenia(we wszystkich miastach). Szansa uzyskania nowego poziomu doświadczenia zwiększana jest o połowę.

en: United Nations
pl: ONZ

en: All your units regain two extra hitpoints per turn.
pl: Twoje jednostki odzyskują dodatkowe 2 hitpointy na turę.

en: Women's Suffrage
pl: Równouprawnienie

en: Counts as a Police Station in every city.  (That is, for each city, reduces unhappiness for military units outside the city by 2 under Democracy and 1 under Republic.  This wonder has no effect under other governments.)
pl: Działa jak komisariat w każdym mieście.  (Czyli podczas demokracji w każdym mieście dwóch niezadowolonych z powodu wypraw wojennych mieszkańców jest uszczęśliwianych. Podczas republiki tylko jeden. W innych ustrojach ten cud nie wpływa na nic.)

en: Coinage
pl: Kapitalizacja

en: This is not a normal improvement.  Instead, setting a city's production to Coinage means its shield production is converted to tax output (money, coins!).
pl: To nie jest normalny budynek. Jeżeli ustawisz produkcję miasta na kapitalizację będzie to oznaczało, że produkcja danego miasta jest zamieniana na podatek (pieniądze, złoto!).

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  (Four after the discovery of Electronics.)
pl: Dostarcza rozrywki mieszkańcom miasta, uszczęśliwiając 3 niezadowolonych mieszkańców. (4 po wynalezieniu Elektroniki.)

en: Reduces the corruption and waste in a city by 50%.  Under a Democracy, a Courthouse makes 1 unhappy citizen content.  Also halves the effective distance to the capital, for the purpose of calculating revolt cost.
pl: Redukuje korupcję  i straty w mieście o 50%. Podczas demokracji sąd czyni jednego mieszkańca zadowolonym. Odległość od stolicy, która jest brana pod uwagę podczas obliczania kosztów rewolty, jest zmniejszana o połowę.

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Hydro Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Hydro Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.  A city can only build a Hydro Plant if it is next to (or on) a Mountain or River tile.
pl: Zmniejsza zanieczyszczenie tworzone przez miasto o 50% oraz zwiększa produkcję fabryki lub fabryki zautomatyzowanej.  Fabryka + elektrownia wodna dają 100% wzrost, a Fabryka + fabryka zautomatyzowana + elektrownia wodna dają w sumie 150% wzrost.
    
    Miasto może mieć tylko jedną elektrownię: wodną, cieplną lub atomową.  Elektrownia wodna może być budowana tylko obok albo na polu z rzeką lub górą.

en: Increases the science output in a city by 50%.
pl: Zwiększa produkcję naukową miasta o 50%.

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Nuclear Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Nuclear Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
pl: Zmniejsza zanieczyszczenie tworzone przez miasto o 50% oraz zwiększa produkcję fabryki lub fabryki zautomatyzowanej.  Fabryka + elektrownia atomowa dają 100% wzrost, a Fabryka + fabryka zautomatyzowana + elektrownia atomowa dają w sumie 150% wzrost.
    
    Miasto może mieć tylko jedną elektrownię: wodną, cieplną lub atomową.

en: Makes a city the capital and the center of your government.  Corruption in other cities is related to how far away from the capital they are, except when the government is Democracy or Communism.  The cost of inciting a revolt in a city also depends upon the city's distance from the capital (under all forms of government).
    
    Take good care of your capital, as its loss may result in your empire plunging into civil war. Losing your current palace also results in losing whatever spaceship you might have.
pl: Miasto, w którym został wybudowany staje się twoją stolicą (ośrodkiem władzy). Korupcja w pozostałych miastach jest obliczana na podstawie odległości od stolicy, chyba że twoim ustrojem jest Demokracja lub Komunizm. Koszt wzniecenia buntu w danym mieście jest także proporcjonalny do odległości  od stolicy (w każdym ustroju).
    
    Pilnuj swojej stolicy, gdyż jej przejęcie prowadzi do utraty statku kosmicznego, a może nawet wywołać wojnę domową.

en: Increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in a city: a Factory and a Power Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Power Plant together give a 150% production bonus.  The extra production may lead to the city generating more pollution.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
pl: Zwiększa produkcję fabryki lub fabryki zautomatyzowanej.  Fabryka + elektrownia cieplna dają 100% wzrost, a Fabryka + fabryka zautomatyzowana + elektrownia cieplna dają w sumie 150% wzrost.
    
    Miasto może mieć tylko jedną elektrownię: wodną, cieplną lub atomową.

en: Together with a Library, a Research Lab increases the science production of a city by 100%. Together with a Library and a University, a Research Lab increases the science production of a city by 150%.
pl: Razem z Biblioteką, Laboratoria zwiększają produkcję naukową miasta o 100%. Razem z Biblioteką i Uniwersytetem, Laboratoria zwiększają produkcję naukową miasta o 150%.

en: Solar Plant
pl: Elektrownia Słoneczna

en: Eliminates all pollution generated by production in a city.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Solar Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Solar Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Solar Plant, Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
pl: Zmniejsza zanieczyszczenie tworzone podczas produkcji oraz zwiększa produkcję fabryki lub fabryki zautomatyzowanej.  Fabryka + elektrownia słoneczna dają 100% wzrost, a Fabryka + fabryka zautomatyzowana + elektrownia słoneczna dają w sumie 150% wzrost.
    
    Miasto może mieć tylko jedną elektrownię: słoneczną, wodną, cieplną lub atomową.

en: Together with a Library, a University increases the science production of a city by 100%.
pl: Razem z Biblioteką, Uniwersytetem zwiększa produkcję naukową w mieście o 100%.

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all cities.
pl: Obiekty w mieście, które normalnie kosztują 1 złota, są zwolnione z kosztów utrzymania, dla każdego miasta.

en: Boosts science production by 50% in the city where it is built.
pl: Zwiększa produkcję naukową o 50% w mieście, w którym cud został wybudowany.

en: This stunning technological achievement makes one unhappy citizen content in all cities.
pl: To wspaniałe odkrycie naukowe czyni jednego niezadowolonego mieszkańca zadowolonym w każdym twoim mieście.

en: When built, every civilization's attitude toward you is improved by 25%.
pl: Po jej wybudowaniu szacunek pozostałych cywilizacji do Twojej wzrasta o 25%.

en: Works as a City Wall in all cities.
pl: Działa jak Mury Obronne w każdym mieście.

en: Gives all sea units 1 additional movement point and eliminates the risk of losing Triremes on the high seas.  Makes all new sea units veterans (for all cities).
pl: Daje wszystkim jednostkom morskim dodatkowy punkt ruchu i eliminuje ryzyko straty Trirem na otwartym morzu.  Czyni wszystkie nowe jednostki morskie weteranami (we wszystkich miastach).

en: Gives all sea units 2 additional movement points.
pl: Daje 2 dodatkowe punkty ruchu jednostkom morskim.

en: Doubles the effect of Temples, in all cities.
pl: Podwaja efekt świątyń.

en: Counts as having a Granary in every city.
pl: Działa jak spichlerz w każdym mieście.

en: Boosts science production in each city with a Library by 50%.  (Counts as having a Research Lab in all of your cities.)
pl: Zwiększa produkcję naukową każdego twojego miasta z biblioteką o 50%. (Tak jakbyś miał w każdym mieście laboratoria).

en: All your new ground units become veterans (for all cities).  The chance of a unit becoming a veteran after a battle increases from 50% to 100%.
pl: Wszystkie Twoje nowe oddziały lądowe dostają status weterana (we wszystkich miastach). Zamiast 50% szansy każdy oddział dostaje gwarancję zyskania statusu weterana po wygranej bitwie.

en: Units regain two extra hitpoints per turn.
pl: Jednostki odzyskują dodatkowe 2 hitpointy na turę.

en: Capitalization
pl: Kapitalizacja

en: This is not a normal improvement.  Instead, setting a city's production to Capitalization means its shield production is converted to tax output (money).
pl: Nie jest to `normalna' modyfikacja. Ustawienie produkcji danego miasta na `kapitalizację' oznacza konwersję produkcji towarowej na równoważny efekt finansowy, zbierany w postaci podatków.

en: Allows a city to grow larger than size 10.
pl: Pozwala miastu wzrosnąć powyżej rozmiaru 10.

en: With a Barracks, each new unit built in a city will automatically have Veteran status, which means that its attack and defence strengths are increased by 50%.  Also, damaged units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
pl: Jeśli w mieście znajdują się baraki, każda nowa jednostka wyprodukowana w mieście ma status weterana (siła ataku i obrony jest zwiększona o 50%). Każda jednostka pozostająca w mieście przez całą turę bez ruszania się zostaje całkowicie wyleczona/n.

en: A Cathedral makes 4 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city.
pl: Katedra czyni 4 nieszczęśliwych mieszkańców zadowolonymi, co ułatwia utrzymanie porządku w mieście.

en: City Walls make it easier to defend a city.  They triple the defence strength of units within the city against ground, sea, and helicopter units.  They are ineffective against non-helicopter airborne units as well as Artillery.  City Walls also prevent the loss of population which occurs when a defending unit is destroyed by a land unit.
pl: Mury obronne ułatwiają obronę miasta. Potrajają one współczynnik obrony jednostek stacjonujących w mieście podczas starcia z jednostkami lądowymi, morskimi i helikopterami. Nie mają znaczenia podczas starć z jednostkami powietrznymi (bez helikopterów) i artylerią. Mury obronne zapobiegają stratom ludności, które mają miejsce, gdy jednostka broniąca się zostaje rozbita przez jednostkę lądową.

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.
pl: Dostarcza rozrywki mieszkańcom, czyniąc 3 nieszczęśliwych obywateli zadowolonymi.

en: Reduces the corruption in a city by 50%.  Under a Democracy, a Courthouse makes 1 unhappy citizen content.  Also halves the effective distance to the capital, for the purpose of calculating revolt cost.
pl: Redukuje korupcję w mieście o 50%. W demokracji sąd czyni jednego mieszkańca zadowolonym. Odległość od stolicy, która jest brana pod uwagę podczas obliczania kosztów rewolty, jest zmniejszana o połowę.

en: All cities on the map become visible for the player who owns it.  It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
pl: Dla właściciela tegoż stają się widoczne wszystkie miasta na mapie. Pozwala wszystkim z uczestników na rozpoczęcie budowy statków kosmicznych (jeśli już posiedli uprzednio odpowiednie technologie).

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city on the same continent where the wonder is built.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
pl: Działa w taki sposób, jakbyś miał(a) elektrownię wodną w każdym mieście położonym na tym samym kontynencie, co Cud. Redukuje to skażenie środowiska i zwiększa efekt generowany przez fabryki i fab. zautomatyzowane.

en: Makes two unhappy citizens content in every city of yours on the same continent where the wonder is built.
pl: Zmienia dwóch wzburzonych mieszkańców w zadowolonych w każdym Twym mieście położonym na tym samym kontynencie, co Cud.

en: Gives all sea units 1 additional movement point.
pl: Daje 1 dodatkowy ruch jednostkom morskim.

en: Double effects of Cathedrals, in all cities.
pl: Podwaja efekt Katedr w każdym mieście.

en: Boosts science production in each city by 50%.
pl: Zwiększa rozwój nauki we wszystkich miastach o 50%.

en: In all cities, the unhappiness effect of every unit is reduced by 1. This means that in a Republic, units do not cause unhappiness, and in a Democracy, aggressive units cause only 1 unhappy citizen each.
pl: We wszystkich miastach, niezadowolenie powodowane przez każdą jednostkę spada o 1, co oznacza że w Republice jednostki nie sprawiają takich problemów a w Demokracji, agresywne jednostki unieszczęśliwiają tylko 1 obywatela każda.

en: elvis
pl: Komik

en: ?Elvis:E
pl: ?Elvis:K

en: scientist
pl: Naukowiec

en: ?Scientist:S
pl: ?Scientistst:N

en: taxman
pl: Poborca pod.

en: ?Taxman:T
pl: ?Taxman:PP

en: Anarchy
pl: Anarchia

en: Usurper
pl: Uzurpator

en: ?female:Usurper
pl: ?female:Uzurpatorka

en: Anarchy is simply the absence of any recognizable government. Citizens are disorganized and unproductive, and will spend all income as quickly as possible, rather than paying taxes or conducting research.
    
    Anarchy offers slightly less corruption than Despotism, but slightly more unhappiness.
pl: Anarchia to po prostu brak władzy. Mieszkańcy są niezorganizowani i nieproduktywni. Nikt nie płaci podatków i nie prowadzi badań naukowych.
    
    Anarchia oznacza mniejszą korupcję niż w despotyzmie, ale trochę większe niezadowolenie.

en: Despotism
pl: Despotyzm

en: Dictator
pl: Dyktator

en: Dictatress
pl: Dyktatorka

en: Under Despotism, you are the absolute ruler of your people.  Your control over your citizens is maintained largely by martial law.
    
    Despotism suffers the highest level of corruption of all forms of government.
pl: Podczas despotyzmu posiadasz absolutną władzę nad swoimi poddanymi.  Władza jest sprawowana głównie przez wojsko (stan wojenny).
    
    Despotyzm odznacza się największym poziomem korupcji wśród wszystkich ustrojów.

en: Monarchy
pl: Monarchia

en: King
pl: Król

en: Queen
pl: Królowa

en: Under Monarchy, a king or queen serves as a hereditary figurehead for your government.
    
    Monarchy suffers the same small amount of corruption that the Republic does.
pl: Monarchia to ustrój oparty na hierarchii, na szczycie której stoi koronowana głowa.
    
    Monarchia oznacza się mniejszą korupcją niż republika.

en: Communism
pl: Komunizm

en: Comrade
pl: Towarzysz

en: ?female:Comrade
pl: ?female:Towarzyszka

en: A Communist government is based on the ideal that all people are equal.  All goods are owned by the state, rather than by private citizens.  Communism gives a balance between military and commercial styles of government.
    
    Under Communism, corruption does not vary by distance from the capital; all cities (including the capital) have a modest amount of corruption.
pl: Komunizm to ustrój oparty na pomyśle, że wszyscy ludzie są równi. Dobra są rozprowadzane po równo przez organy państwa. Nie istnieje własność prywatna. Komunizm jest dobrym ustrojem pośrednim między ustrojami militarnymi i komercyjnymi.
    
    Podczas komunizmu, korupcja nie zależy od odległości od stolicy. Wszystkie miasta, także stolica posiadają zwykły poziom korupcji.

en: Republic
pl: Republika

en: Consul
pl: Konsul

en: ?female:Consul
pl: ?female:Konsul

en: Under a Republican government, citizens hold an election to select a representative who will govern them; since elected leaders must remain popular to remain in control, citizens are given a greater degree of freedom.  Citizens under the Republic become unhappy easily, but the self-sufficiency of your citizens allows high levels of trade.
pl: Republika to ustrój, w którym obywatele mają możliwość wyboru swoich przełożonych. Liderzy dążąc do utrzymania popularności dają obywatelom duży poziom wolności.  Mieszkańcy łatwo stają się nieszczęśliwy, ale za to są bardzo przedsiębiorczy.

en: Democracy
pl: Demokracja

en: President
pl: Prezydent

en: ?female:President
pl: ?female:Prezydent

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption during Democracy, but citizens become very upset during wars.
pl: Demokracja to ustrój, w którym obywatele mają możliwość bezpośredniego wyboru swoich przełożonych. Liderzy dążąc do utrzymania popularności dają obywatelom duży poziom wolności.  Mieszkańcy łatwo stają się nieszczęśliwy szczególnie podczas wojny, ale za to są bardzo przedsiębiorczy i nieskorumpowani.

en: Anarchy is simply the absence of any recognizable government. Citizens are disorganized and unproductive, and will spend all income as quickly as possible, rather than paying taxes or conducting research.
    
    Anarchy offers slightly less corruption and waste than Despotism, but slightly more unhappiness.
pl: Anarchia to po prostu brak władzy. Mieszkańcy są niezorganizowani i nieproduktywni. Nikt nie płaci podatków i nie prowadzi badań naukowych.
    
    Anarchia oznacza mniejszą korupcję niż w despotyzmie, ale trochę większe niezadowolenie.

en: Under Despotism, you are the absolute ruler of your people.  Your control over your citizens is maintained largely by martial law.
    
    Despotism suffers the highest level of corruption and waste of all forms of government.
pl: Podczas despotyzmu posiadasz absolutną władzę nad swoimi poddanymi.  Władza jest sprawowana głównie przez wojsko (stan wojenny).
    
    Despotyzm odznacza się największym poziomem korupcji wśród wszystkich ustrojów.

en: Under Monarchy, a king or queen serves as a hereditary figurehead for your government.
    
    Monarchy suffers the same small amount of corruption and waste that the Republic does.
pl: Monarchia to ustrój oparty na hierarchii, na szczycie której stoi koronowana głowa.
    
    Monarchia oznacza się takim samym poziomem korupcji jak republika.

en: A Communist government is based on the ideal that all people are equal.  All goods are owned by the state, rather than by private citizens.  Communism gives a balance between military and commercial styles of government.
    
    Under Communism, corruption and waste does not vary by distance from the capital; all cities (including the capital) have a modest amount of corruption.
pl: Komunizm to ustrój oparty na pomyśle, że wszyscy ludzie są równi. Dobra są rozprowadzane po równo przez organy państwa. Nie istnieje własność prywatna. Komunizm jest dobrym ustrojem pośrednim między ustrojami militarnymi i komercyjnymi.
    
    Podczas komunizmu, korupcja nie zależy od odległości od stolicy. Wszystkie miasta, także stolica posiadają niewielki poziom korupcji.

en: Fundamentalism
pl: Fundamentalizm

en: High Priest
pl: Najwyższy Kapłan

en: High Priestess
pl: Najwyższa Kapłanka

en: Fundamentalism is a form of government organized around a central set of beliefs. The beliefs, usually religious in nature, form a rigid guideline for actions and reactions of both the rulers and the people.
    
    In a fundamentalist society, the people and the rulers are entirely devoted to their beliefs, and are usually willing to die to preserve them.
    
    Improvement that normally convert unhappy citizens to content citizens, produces `tithes' (gold) equivalent to the number of people they would convert, and require no maintenance.
pl: Fundamentalizm to ustrój opierający się na zasadach, najczęściej religijnych, które kierują wszystkimi poczynaniami rządzących i poddanych.
    
    Ludzie są najczęściej gotowi umrzeć za to, w co wierzą.
    
    Obiekty, które normalnie uszczęśliwiają mieszkańców, podczas fundamentalizmu produkują 'dziesięcinę' (po 1 złota za każdego uszczęśliwionego mieszkańca).

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption or waste during Democracy, but citizens become very upset during wars.
    
    Because (happy) citizens of Democracy believe strongly in the government, their loyalty is unswerving.  Military units of Democratic civilizations cannot be bribed, and Democratic cities cannot be incited to revolt by enemy Diplomats and Spies.
pl: Demokracja to ustrój, w którym obywatele mają możliwość bezpośredniego wyboru swoich przełożonych. Liderzy dążąc do utrzymania popularności dają obywatelom duży poziom wolności.  Mieszkańcy łatwo stają się nieszczęśliwy szczególnie podczas wojny, ale za to są bardzo przedsiębiorczy i nieskorumpowani.
    
    Podczas demokracji nie da się przekupić twoich jednostek ani miast.

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption during Democracy, but citizens become very upset during wars.
    
    Because (happy) citizens of Democracy believe strongly in the government, their loyalty is unswerving.  Military units of Democratic civilizations cannot be bribed, and Democratic cities cannot be incited to revolt by enemy Diplomats and Spies.
pl: Demokracja to ustrój, w którym obywatele mają możliwość bezpośredniego wyboru swoich przełożonych. Liderzy dążąc do utrzymania popularności dają obywatelom duży poziom wolności.  Mieszkańcy łatwo stają się nieszczęśliwy szczególnie podczas wojny, ale za to są bardzo przedsiębiorczy i nieskorumpowani.
    
    Podczas demokracji nie da się przekupić twoich jednostek ani miast.

en: Advanced Flight
pl: Zaawansowane Lotnictwo

en: Alphabet
pl: Alfabet

en: Amphibious Warfare
pl: Amfibie

en: Astronomy
pl: Astronomia

en: Atomic Theory
pl: Teoria Atomu

en: Automobile
pl: Samochód

en: Banking
pl: Bank

en: Bridge Building
pl: Budowa Mostów

en: Bronze Working
pl: Obróbka Brązu

en: Ceremonial Burial
pl: Ceremonie Pogrzebowe

en: Chemistry
pl: Chemia

en: Chivalry
pl: Rycerstwo

en: Code of Laws
pl: Kodeks Praw

en: Combined Arms
pl: Wojsko Zespolone

en: Combustion
pl: Silnik

en: Reduces the effect of Cathedrals.
pl: Zmniejsza efekt katedr.

en: Computers
pl: Komputery

en: Conscription
pl: Pobór

en: Construction
pl: Konstrukcja

en: Currency
pl: Pieniądz

en: Electricity
pl: Elektryczność

en: Improves the effect of Colosseums.
pl: Wzmacnia efekt koloseów.

en: Electronics
pl: Elektronika

en: Engineering
pl: Inżynieria

en: Environmentalism
pl: Ochrona Przyrody

en: Espionage
pl: Szpiegostwo

en: Explosives
pl: Materiały wybuchowe

en: Feudalism
pl: Feudalizm

en: Flight
pl: Lot

en: Fusion Power
pl: Fuzja Jądrowa

en: Genetic Engineering
pl: Inżynieria Genetyczna

en: Guerilla Warfare
pl: Partyzantka

en: Gunpowder
pl: Proch Strzelniczy

en: Horseback Riding
pl: Jazda Konno

en: Industrialization
pl: Uprzemysłowienie

en: Invention
pl: Wynalazczość

en: Iron Working
pl: Obróbka Żelaza

en: Labor Union
pl: Związki Zawodowe

en: Leadership
pl: Dowodzenie

en: Machine Tools
pl: Mechanizacja

en: Magnetism
pl: Magnetyzm

en: Map Making
pl: Kartografia

en: Masonry
pl: Murarstwo

en: Mass Production
pl: Masowa Produkcja

en: Mathematics
pl: Matematyka

en: Medicine
pl: Medycyna

en: Metallurgy
pl: Metalurgia

en: Miniaturization
pl: Miniaturyzacja

en: Mobile Warfare
pl: Wojna błyskawiczna

en: Monotheism
pl: Monoteizm

en: Mysticism
pl: Mistycyzm

en: Improves the effect of Temples.
pl: Wzmacnia efekt świątyń.

en: Navigation
pl: Nawigacja

en: Nuclear Fission
pl: Rozszczepienie Nuklearne

en: Nuclear Power
pl: Energia Nuklearna

en: Gives sea units one extra move.
pl: Daje dodatkowy ruch jednostkom morskim.

en: Philosophy
pl: Filozofia

en: Great philosophers from all the world join your civilization: you get an immediate advance.
pl: Wielcy Filozofowie z całego świata przyłączyli się do twej cywilizacji; dostajesz natychmiastowy wynalazek.

en: Physics
pl: Fizyka

en: Plastics
pl: Tworzywa Sztuczne

en: Polytheism
pl: Politeizm

en: Pottery
pl: Garncarstwo

en: Recycling
pl: Oczyszczalnie

en: Refining
pl: Rafinacja

en: Refrigeration
pl: Zamrażanie

en: Robotics
pl: Automatyka

en: Rocketry
pl: Rakiety

en: Sanitation
pl: Higiena

en: Seafaring
pl: Podróże Morskie

en: Space Flight
pl: Loty w Kosmos

en: Stealth
pl: Technologia `niewidzialności'

en: Steam Engine
pl: Maszyna Parowa

en: Steel
pl: Stal

en: Superconductors
pl: Nadprzewodniki

en: Tactics
pl: Taktyka

en: The Corporation
pl: Korporacje

en: The Republic
pl: Republika

en: The Wheel
pl: Koło

en: Theology
pl: Teologia

en: Improves the effect of Cathedrals.
pl: Wzmacnia efekt katedr.

en: Theory of Gravity
pl: Teoria Grawitacji

en: Warrior Code
pl: Kodeks Wojownika

en: Writing
pl: Pismo

en: Religion
pl: Religia

en: Any terrain type (except Ocean) may have a River on it.  A River adds 1 trade to the resources produced by that tile.  It also increases a tile's defense factor by 50%.  Finally, land units may move along a River (but not diagonally); movement along a River costs only 1/3 of a movement point.
    
    Roads and railroads can only be built on River squares if your civilization has learned Bridge Building technology.
pl: Na każdym terenie (oprócz Oceanu) może leżeć Rzeka.  Rzeka dodaje 1 do zasobów handlowych tego pola.  Ponadto zwiększa wartość obronną pola o 50%, a jednostki lądowe mogą poruszać się wzdłuż Rzeki (ale nie po przekątnych); ruch wzdłuż rzeki kosztuje tylko 1/3 punktu ruchu.
    
    Drogi i Koleje mogą być budowane na Rzekach tylko jeśli cywilizacja poznała technologię Budowania Mostów.

en: Glacier
pl: Lodowiec

en: Glaciers are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
pl: Lodowce znajdują się tylko na południowych i północnych krańcach świata.  Są to tereny bardzo zimne i trudnodostępne.

en: Desert
pl: Pustynia

en: Deserts are regions of extreme dryness, making agriculture and trade very difficult.
pl: Pustynie są regionami skrajnie suchymi, co znacząco utrudnia rolnictwo i handel.

en: Forest
pl: Lasy

en: Forests are densely wooded, making agriculture somewhat problematic.
pl: Lasy są gęsto zarośnięte, co sprawia problemy rolnictwu.

en: Grassland
pl: Trawy

en: Grasslands afford exceptional agricultural opportunities.
pl: Trawy dają wielkie możliwości rolnictwu.

en: Hills
pl: Wzgórza

en: In addition to being amenable to agriculture, Hills are frequently rich in resources.
pl: Oprócz bycia dostępnymi dla rolnictwa, Wzgórza są często bogate w minerały.

en: Jungle
pl: Dżungla

en: Jungles are densely overgrown, making agriculture somewhat problematic.
pl: Dżungle są gęsto zarośnięte, co sprawia problemy rolnictwu.

en: Mountains
pl: Góry

en: Mountains are regions of extreme altitude, making agriculture and trade very difficult.
pl: Góry są obszarami o wielkich wysokościach, co czyni rolnictwo i handel bardzo trudnymi.

en: Oceans cover much of the world, and only sea units (Triremes and other boats) can travel on them.
    
    Ocean squares can never be polluted or subjected to fallout.
pl: Oceany pokrywają ogromne obszary, jedynie jednostki morskie (np. Triremy) mogą się po nich poruszać.
    
    Oceany nie mogą być zanieczyszczone.

en: Plains
pl: Stepy

en: Plains are very broad, sparse regions, which makes trade slightly inconvenient.
pl: Stepy są bardzo rozległymi, rzadko porośniętymi obszarami, co czyni handel cokolwiek niewygodnym.

en: Swamp
pl: Bagna

en: Swamps suffer from an over-abundance of water, making agriculture somewhat problematic.
pl: Bagna cierpią na nadmiar wilgoci, co sprawia duże problemy rolnictwu.

en: Tundra are broad, cold regions, fit for some agriculture and little else.
pl: Tundra to rozległe, zimne obszary, nadające się tylko do specjalnych upraw.

en: Ivory
pl: Kość słoniowa

en: Oil
pl: Ropa

en: Oasis
pl: Oaza

en: Pheasant
pl: Bażanty

en: Silk
pl: Jedwab

en: Coal
pl: Węgiel

en: Wine
pl: Wino

en: Gems
pl: Klejnoty

en: Fruit
pl: Owoce

en: Iron
pl: Żelazo

en: Fish
pl: Ryby

en: Whales
pl: Wieloryby

en: Buffalo
pl: Bawoły

en: Wheat
pl: Pszenica

en: Peat
pl: Torf

en: Spice
pl: Przyprawy

en: ?animals:Game
pl: Łosie

en: Furs
pl: Skóry

en: Petroleum
pl: Ropa

en: Arctic
pl: Arktyka

en: Arctic squares are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
pl: Tereny Arktyczne leżą tylko na najbardziej północnych i południowych krańcach świata.  Są bardzo zimne i trudne do pracy.

en: Horses
pl: Konie

en: Seals
pl: Foki

en: green
pl: zielony

en: hardened
pl: zahartowany

en: elite
pl: elitarny

en: Helicopter
pl: Helikopter

en: Settlers
pl: Osadnicy

en: Settlers are one of the key units in the game.  They can be used to found new cities, irrigate land, build roads, railroads, fortresses and mines, and clean up pollution and nuclear fallout.  Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Settler can die if its supporting city runs out of food.
    
    Settlers and Engineers may work together to decrease the amount of time required for long projects.  If two or more Settlers and/or Engineers are both working on the same task in the same square, their efforts will be added together each turn until the task is finished.  Be careful not to dedicate too many workers to one task, though; excess effort can be wasted, and a group of Settlers and/or Engineers is highly vulnerable to enemy attacks.
pl: Osadnicy są kluczowymi jednostkami w grze. Są wykorzystywani do zakładania nowych miast, nawadniania terenów, budowy dróg, linii kolejowych, fortec, kopalń oraz do usuwania zanieczyszczeń. Do utrzymania osadników potrzebna jest żywność oraz produkcja - mogą oni umrzeć przy braku żywności w utrzymującym ich mieście.
    
    Osadnicy i inżynierowie mogą pracować wspólnie, aby skrócić czas wykonywania długich projektów. Przy wspólnej pracy na jednym polu dwóch lub więcej osadników i/lub inżynierów ich wysiłki w kierunku ukończenia zadania są w każdej turze łączone. Nie należy jednak przydzielać zbyt wielu jednostek do jednego zadania, ponieważ część wysiłku może być marnowana, ponadto zaś grupy osadników i/lub inżynierów są bardzo podatne na ataki wrogich jednostek.

en: Workers are one of the key units in the game.  They can be used to irrigate land, build roads, railroads, fortresses, airbases and mines, and clean up pollution and nuclear fallout. 
    
    Settlers, Workers and Engineers may work together to decrease the amount of time required for long projects.  If two or more Workers and/or Engineers are both working on the same task in the same square, their efforts will be added together each turn until the task is finished.  Be careful not to dedicate too many workers to one task, though; excess effort can be wasted, and a group of Workers, Settlers and/or Engineers is highly vulnerable to enemy attacks.
pl: Robotnicy są kluczowymi jednostkami w grze. Są wykorzystywani do nawadniania terenów, budowy dróg, linii kolejowych, fortec, baz lotniczych, kopalń oraz do usuwania zanieczyszczeń. Do utrzymania robotników potrzebna jest żywność oraz produkcja - mogą oni umrzeć przy braku żywności w utrzymującym ich mieście.
    
    Robotnicy i inżynierowie mogą pracować wspólnie, aby skrócić czas wykonywania długich projektów. Przy wspólnej pracy na jednym polu dwóch lub więcej robotników i/lub inżynierów ich wysiłki w kierunku ukończenia zadania są w każdej turze łączone. Nie należy jednak przydzielać zbyt wielu jednostek do jednego zadania, ponieważ część wysiłku może być marnowana, ponadto zaś grupy robotników i/lub inżynierów są bardzo podatne na ataki wrogich jednostek.

en: Engineers
pl: Inżynierowie

en: Engineers are similar to Workers, but they work twice as fast and move twice as fast.  Engineers may also perform major terrain transformations (for example, converting Tundra into Desert) which are beyond the capabilities of Workers.
    
    TIP 1:  Upgrade Workers to Engineers when possible, as Engineers require the same resources as ordinary Workers.
    
    TIP 2:  If you manage to build Leonardo's Workshop, research Explosives before the Workshop becomes obsolete.  This way, your Workers units will be upgraded for free.
pl: Inżynierowie są podobni do Robotników, jednak pracują i poruszają się dwukrotnie szybciej. Mogą również dokonywać poważnych przekształceń terenu (np. zmiany tundry w pustynię), które przekraczają możliwości robotników.
    
    PORADA 1:  Ulepszaj robotników do inżynierów kiedy to tylko możliwe, ponieważ wymagają oni tych samych zasobów, co zwykli robotnicy.
    
    PORADA 2:  Jeśli uda ci się zbudować pracownię Leonarda, odkryj materiały wybuchowe zanim warsztat stanie się przestarzały. W ten sposób robotnicy zostaną ulepszeni za darmo.

en: Warriors
pl: Wojownicy

en: This unit may be built from the start of the game.  It is the weakest unit.
pl: Ta jednostka może zostać utworzona już na początku gry. Jest to najsłabsza z jednostek.

en: Phalanx
pl: Falanga

en: Archers
pl: Łucznicy

en: Pikemen
pl: Pikinierzy

en: Musketeers
pl: Muszkieterzy

en: Partisan
pl: Partyzanci

en: A number of Partisans are granted free when an enemy conquers your city, but only under these conditions:
    
     - Guerilla Warfare must be known by at least 1 player.
    
     - You must be the player who originally built the city.
    
     - You must know about Communism and Gunpowder.
    
     - You must run either a Democracy or a Communist government.
pl: Kilku Partyzantów dostajesz za darmo jeśli wróg podbije twoje miasto, ale tylko jeśli:
    
     - Wojna Partyzancka musi być znana przynajmniej 1 graczowi.
    
     - Musisz być pierwotnym budowniczym miasta.
    
     - Musisz znać Komunizm i Proch Strzelniczy.
    
     - Musisz mieć Demokrację albo Komunizm.

en: Alpine Troops
pl: Oddziały Górskie

en: Riflemen
pl: Strzelcy

en: Marines
pl: Piechota morska

en: Paratroopers
pl: Spadochroniarze

en: Mech. Inf.
pl: Piechota zmech.

en: Mechanized Infantry; this unit has the strongest defence strength of any land unit, but is only available near the end of the technology tree.
pl: Piechota zmechanizowana jest najsilniejszą lądową jednostką obronną, lecz jest dostępna tylko przy końcu drzewa technologicznego.

en: Horsemen
pl: Konnica

en: Chariot
pl: Rydwan

en: Knights
pl: Rycerze

en: Dragoons
pl: Dragoni

en: Cavalry
pl: Kawaleria

en: Armor
pl: Czołg

en: Catapult
pl: Katapulta

en: Cannon
pl: Działo

en: Artillery
pl: Artyleria

en: Howitzer
pl: Haubica

en: Fighter
pl: Myśliwiec

en: Bomber
pl: Bombowiec

en: The Helicopter is a very powerful unit, as it can both fly and conquer cities.  Care must be exercised, because Helicopters lose a small amount of health for every turn not spent in a city, unless you have the United Nations wonder.
pl: Helikoptery są bardzo potężną jednostką, gdyż mogą zarówno latać, jak i zdobywać miasta.  Należy jednak zachować ostrożność, jako że Helikoptery tracą odrobinę energii w każdej turze spędzonej poza miastem, chyba że masz ONZ.

en: Stealth Fighter
pl: Myśliwiec 'Stealth'

en: An improved Fighter, with improved attack and a higher movement radius.
pl: Ulepszony Myśliwiec, o zwiększonej sile ataku oraz zasięgu.

en: Stealth Bomber
pl: Bombowiec 'Stealth'

en: An improved Bomber, with improved attack and a higher movement radius.
pl: Ulepszony Bombowiec, o zwiększonej sile ataku oraz zasięgu.

en: Trireme
pl: Trirema

en: Caravel
pl: Karawela

en: Galleon
pl: Galeon

en: Frigate
pl: Fregata

en: Ironclad
pl: Parowiec

en: Destroyer
pl: Niszczyciel

en: TIP:  A very fast unit, which is very useful for hunting down enemy Transports.
pl: PORADA: Bardzo szybka jednostka, przydatna do ścigania transportów wroga.

en: Cruiser
pl: Krążownik

en: AEGIS Cruiser
pl: Krążownik 'AEGIS'

en: Battleship
pl: Pancernik

en: Submarine
pl: Łódź podwodna

en: Submarines have a very high strategic value, but have a weak defence.
pl: Łodzie podwodne są strategicznie bardzo istotne, lecz mają słabą obronę.

en: Carrier
pl: Lotniskowiec

en: TIP:  Guard Carriers with a handful of fast-moving ships and a battleship, as losing a fully-equipped Carrier is VERY painful and expensive.
pl: PORADA:  Chroń Lotniskowce kilkoma szybkimi statkami i pancernikiem, strata w pełni załadowanego Lotniskowca jest BARDZO bolesna i kosztowna.

en: Transport
pl: Transportowiec

en: Cruise Missile
pl: Pocisk Balistyczny

en: TIP:  A handful of these can successfully keep the waters around your treasured homeland free of enemy ships.
pl: PORADA:  Kilka takich jednostek może skutecznie ochronić wody wokół twojej drogiej ojczyzny przed wrogimi okrętami.

en: Nuclear
pl: Bomba Atomowa

en: You can build Nuclear units when you have the required advance, and the Manhattan Project wonder has been built by any player.
    
    On impact, the blast will destroy any unit in a 3x3-square area, including friendly units.  When striking a city, the city size is halved, and the surrounding squares are subject to nuclear fallout.
    
    TIP 1:  Nuking the ocean will not generate fallout, and is a most effective (but expensive!!) way of getting rid of enemy ships.
    
    TIP 2:  You may be involved in a situation where you've invaded an enemy country en masse, but the enemy cities are too strong. Before using a Nuclear unit, assemble a gang of Settlers and/or Engineers next to the city and have them ready to fix the fallout on the same turn it occurs!  This minimizes the chance of nuclear winter.  Eco-friendly nukes!
pl: Budowa jednostek nuklearnych jest możliwa po osiągnięciu wymaganej technologii oraz stworzeniu projektu Manhattan przez któregokolwiek z graczy.
    
    Podmuch przy uderzeniu nuklearnym niszczy wszystkie jednostki w obszarze 3x3 pola, włączając w to przyjacielskie jednostki.  Przy uderzeniu w miasto jego rozmiar spada o połowę, a na otaczających je polach pojawiają się zanieczyszczenia.
    
    PORADA 1:  Uderzenie w ocean nie tworzy zanieczyszczeń i jest najbardziej efektywnym (ale i kosztownym) sposobem na eliminowanie wrogich statków.
    
    PORADA 2:  Może się pojawić sytuacja, w której twoje jednostki masowo najechały na obszar wroga, lecz jego miasta są zbyt silne. Przed użyciem jednostek nuklearnych należy wówczas zgromadzić grupę osadników w sąsiedztwie miasta i przygotować ich do usuwania zanieczyszczeń w turze, w której się one pojawią! Redukuje to ryzyko globalnego ocieplenia (uderzenie ekologiczne ;).

en: Diplomat
pl: Dyplomata

en: - A Diplomat can establish embassies with other civilizations by moving into another player's city.
    
    - Diplomats can also try to sabotage enemy production, or steal an advance from an enemy city.  (An advance can only be stolen once per city).
    
    - A Diplomat can also bribe an enemy unit, if that unit is the only unit on its square.
    
    - Diplomats can even start a revolution in an enemy city and turn it into your own, if you have the money!
    
    - In some game strategies, hordes of Diplomats can be used to wreak havoc on the enemy.  Little wonder that Diplomats are often viewed with suspicion and fear!
pl: - Dyplomata może zakładać ambasady przez wejście do miast innych graczy.
    
    - Dyplomata może też próbować zsabotować produkcję wroga, lub ukraść technologię z wrogiego miasta. (Z danego miasta można ukraść technologię tylko raz).
    
    - Dyplomata ma też możliwość przekupienia jednostki wroga, jeśli ta jest jedyną jednostką na swoim polu.
    
    - Dyplomata może nawet wzniecić bunt w mieście wroga i przez to przejąć kontrolę nad miastem, oczywiście jeśli masz wystarczająco dużo pieniędzy!
    
    - Jedną z możliwych strategii gry jest wysłanie ogromnej ilości dyplomatów, którzy zniszczą umocnienia wroga. Zauważ, że dyplomaci są często jednostką, której gracze się boją!

en: Spy
pl: Szpieg

en: A Spy is a full time professional and as such is much more skilled in the arts of espionage than her Diplomat predecessor.
    
    The most inoffensive skills in a Spy's repertoire are her ability to investigate cities - revealing detailed information, and the establishment of embassies.  However, if your Spy has gained herself a reputation for clandestine behaviour she will be executed if she tries to establish an embassy.
    
    She can also be used to: poison the water supply of an enemy city (reducing the population); steal specific technology; and sabotage predetermined city targets (note: sabotaging improvements in a capital or sabotaging City Walls increases the risks of capture). A Spy can also infiltrate a city and ferment a revolt.
    
    A Spy can also be of aid on the battlefield - sabotaging enemy units as well as bribing them to change allegiance.
pl: Szpieg to prawdziwa profesjonalistka, i jako taka ma większe możliwości od dyplomaty - jej poprzednika.
    
    Najmniej ofensywnymi zdolnościami szpiega to możliwość badania miast (przekazywania ci szczegółowych informacji) oraz zakładanie ambasad.  Jednakże jeśli jednostka utraciła pozytywną reputację podczas jej tajnej działalności, zostanie stracona podczas próby założenia ambasady.
    
    Można jej także użyć do: zatruwania miast (powoduje spadek populacji); kradzieży technologii; sabotażu produkcji w mieście (zauważ, że sabotaż w stolicy lub sabotaż murów miejskich jest łatwiejszy do wykrycia). Szpieg może także podburzyć miasto do buntu.
    
    Szpieg jest także przydatny na polu bitwy - może przekupić jednostki wroga lub je zsabotować.

en: Caravan
pl: Karawana

en: Every Caravan that is used to build a wonder will add 50 shields towards the production of the wonder.
    
    TIP:  You can stockpile a stack of Caravans in advance and bring them all into a city where you have started to build a wonder, and finish it in only one turn!
pl: Każda karawana użyta do budowy cudu dodaje 50 tarczek do produkcji tego cudu.
    
    PORADA:  Możesz najpierw składować karawany, a potem przenieść je wszystkie do miasta które właśnie zaczęło budować cud i skończyć go w jedną turę!

en: Freight
pl: Ciężarówka

en: The Freight unit replaces the Caravan, and moves at twice the speed.
pl: Ciężarówka zastępuje karawanę i porusza się dwukrotnie szybciej.

en: Explorer
pl: Badacz

en: Explorers are very useful for mapping unknown territory.
pl: Badacze są przydatki przy badaniu nieznanego terytorium.

en: This is you. If you lose this unit, you lose the game. So don't.
pl: To jesteś ty. Jeśli utracisz tą jednostkę, przegrasz grę. Pilnuj jej dobrze.

en: Barbarian Leader
pl: Barbarzyński Wódz

en: When barbarian leader is killed on a tile without any defending units, the 100 gold ransom is paid, but only to land units and helicopters.
pl: Gdy zabity zostanie barbarzyński wódz na polu bez jednostek broniących, 100 złota zostaje wypłacone, ale tylko dla jednostek lądowych i helikopterów.

en: AWACS
pl: Samolot zwiadowczy

en: The AWACS (Airborne Warning and Control System) is an airplane with an advanced radar that can determine the location of enemy units over a wide area.
pl: Samolot zwiadowczy (AWACS) posiada zaawansowany system radarowy na pokładzie, dzięki czemu jest w stanie wykryć obecność wroga z bardzo dużej odległości.

en: Settlers are one of the key units in the game.  They can be used to found new cities, irrigate land, build roads, railroads, fortresses, airbases and mines, and clean up pollution and nuclear fallout.  Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Settler can die if its supporting city runs out of food.
    
    Settlers and Engineers may work together to decrease the amount of time required for long projects.  If two or more Settlers and/or Engineers are both working on the same task in the same square, their efforts will be added together each turn until the task is finished.  Be careful not to dedicate too many workers to one task, though; excess effort can be wasted, and a group of Settlers and/or Engineers is highly vulnerable to enemy attacks.
pl: Osadnicy są kluczowymi jednostkami w grze. Są wykorzystywani do zakładania nowych miast, nawadniania terenów, budowy dróg, linii kolejowych, fortec, baz lotniczych, kopalń oraz do usuwania zanieczyszczeń. Do utrzymania osadników potrzebna jest żywność oraz produkcja - mogą oni umrzeć przy braku żywności w utrzymującym ich mieście.
    
    Osadnicy i inżynierowie mogą pracować wspólnie, aby skrócić czas wykonywania długich projektów. Przy wspólnej pracy na jednym polu dwóch lub więcej osadników i/lub inżynierów ich wysiłki w kierunku ukończenia zadania są w każdej turze łączone. Nie należy jednak przydzielać zbyt wielu jednostek do jednego zadania, ponieważ część wysiłku może być marnowana, ponadto zaś grupy osadników i/lub inżynierów są bardzo podatne na ataki wrogich jednostek.

en: Engineers are similar to Settlers, but they work twice as fast and move twice as fast.  Engineers may also perform major terrain transformations (for example, converting Tundra into Desert) which are beyond the capabilities of Settlers.
    
    TIP 1:  Upgrade Settlers to Engineers when possible, as Engineers require the same resources as ordinary Settlers.
    
    TIP 2:  If you manage to build Leonardo's Workshop, research Explosives before the Workshop becomes obsolete.  This way, your Settler units will be upgraded for free.
pl: Inżynierowie są podobni do osadników, jednak pracują i poruszają się dwukrotnie szybciej. Mogą również dokonywać poważnych przekształceń terenu (np. zmiany tundry w pustynię), które przekraczają możliwości osadników.
    
    PORADA 1:  Ulepszaj osadników do inżynierów kiedy to tylko możliwe, ponieważ wymagają oni tych samych zasobów, co zwykli osadnicy.
    
    PORADA 2:  Jeśli uda ci się zbudować pracownię Leonarda, odkryj materiały wybuchowe zanim warsztat stanie się przestarzały. W ten sposób osadnicy zostaną ulepszeni za darmo.

en: Fanatics
pl: Fanatycy

en: Fundamentalist nations can maintain Fanatic units without having to pay any shields for upkeep.
pl: Tylko narody fundamentalne mogą szkolić fanatyków bez konieczności płacenia na ich utrzymanie.

en: Elephants
pl: Słonie

en: Crusaders
pl: Krzyżowcy

en: Settlers are one of the key units in the game.  They can be used to found new cities, irrigate land, build roads, railroads, fortresses and mines, and clean up pollution and nuclear fallout.  Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Settler can die if its supporting city runs out of food.
    
    Settlers may work together to decrease the amount of time required for long projects.  If two or more Settlers are both working on the same task in the same square, their efforts will be added together each turn until the task is finished.  Be careful not to dedicate too many workers to one task, though; excess effort can be wasted, and a group of Settlers is highly vulnerable to enemy attacks.
pl: Osadnicy stanowią w są kluczowymi jednostkami w grze. Są wykorzystywani  do zakładania nowych miast, nawadniania terenów, budowy dróg, linii kolejowych, fortec, kopalń oraz do usuwania zanieczyszczeń. Do utrzymania osadników potrzebna jest żywność oraz produkcja - mogą oni umrzeć przy braku żywności w utrzymującym ich mieście.
    
    Osadnicy i inżynierowie mogą pracować wspólnie, aby skrócić czas wykonywania długich projektów. Przy wspólnej pracy na jednym polu dwóch lub więcej osadników i/lub inżynierów ich wysiłki w kierunku ukończenia zadania są w każdej turze łączone. Nie należy jednak przydzielać zbyt wielu jednostek do jednego zadania, ponieważ część wysiłku może być marnowana, ponadto zaś grupy osadników i/lub inżynierów są bardzo podatne na ataki wrogich jednostek.

en: Militia
pl: Milicja

en: Sail
pl: Żaglowiec

en: You can build Nuclear units when you have the required advance, and the Manhattan Project wonder has been built by any player.
    
    On impact, the blast will destroy any unit in a 3x3-square area, including friendly units.  When striking a city, the city size is halved, and the surrounding squares are subject to nuclear fallout.
    
    TIP 1:  Nuking the ocean will not generate fallout, and is a most effective (but expensive!!) way of getting rid of enemy ships.
    
    TIP 2:  You may be involved in a situation where you've invaded an enemy country en masse, but the enemy cities are too strong. Before using a Nuclear unit, assemble a gang of Settlers next to the city and have them ready to fix the fallout on the same turn it occurs!  This minimizes the chance of nuclear winter.  Eco-friendly nukes!
pl: Budowa jednostek nuklearnych jest możliwa po osiągnięciu wymaganego postępu i stworzeniu projektu Manhattan przez któregokolwiek z graczy.
    
    Podmuch przy uderzeniu nuklearnym niszczy wszystkie jednostki w obszarze 3x3 pola, włączając w to przyjacielskie jednostki.  Przy uderzeniu w miasto jego rozmiar spada o połowę, a na otaczających je polach pojawiają się zanieczyszczenia.
    
    PORADA 1:  Uderzenie w ocean nie tworzy zanieczyszczeń i jest najbardziej efektywnym (ale i kosztownym) sposobem na eliminowanie wrogich statków.
    
    PORADA 2:  Może się pojawić sytuacja, w której twoje jednostki masowo najechały na obszar wroga, lecz jego miasta są zbyt silne. Przed użyciem jednostek nuklearnych należy wówczas zgromadzić grupę osadników w sąsiedztwie miasta i przygotować je do usuwania zanieczyszczeń w turze, w której się one pojawią! Redukuje to ryzyko globalnego ocieplenia (uderzenie ekologiczne ;).

en: When barbarian leader is killed on a tile without any defending units, the 100 gold ransom is paid, but only to land units.
pl: Gdy zabity zostanie barbarzyński wódz na polu bez jednostek broniących, 100 złota zostaje wypłacone, ale tylko dla jednostek lądowych.

en: Australian Aboriginal
pl: Aborygeński

en: ?plural:Aborigines
pl: ?plural:Aborygeni

en: Australian Aborigines is a collective term for the original inhabitants of the Australian continent. Aborigines from different parts of Australia refer to themselves with different names, including Koori, Yamaji, Nunga, and Murri.
pl: Australijscy Aborygeni to wspólny termin na wszystkich rdzennych mieszkańców Australii. Sami aborygeni nazywają siebie różnie w zależności od regionu Australii.Np. Koori, Yamaji, Nunga czy Murri.

en: Afghani
pl: Afgański

en: ?plural:Afghanis
pl: ?plural:Afgańczycy

en: Afghanistan, often called the crossroads of Central Asia, has had a very turbulent history. Through the ages, the country has been occupied by many forces including the Persian Empire, Genghis Khan and Alexander the Great. The Afghanistan nation-state as it is known today came into existence in 1746 when Ahmad Shah founded the Durrani Empire.
pl: Afganistan, często zwany skrzyżowaniem centralnej Azji, posiada bardzo burzliwą historię. Poprzez stulecia był on pod kontrolą przeróżnych sił. Wliczyć można imperium Perskie, Genghisa Khana i Aleksandra Wielkiego. Dzisiejsze państwo powstało w 1746 gdy Ahmad Shah założył Imperium Durrani.

en: General Secretary
pl: Sekretarz Generalny

en: Mullah
pl: Mułła

en: Prime Minister
pl: Premier

en: Algerian
pl: Algierski

en: ?plural:Algerians
pl: ?plural:Algierczycy

en: Algeria is an Arabic nation in North Africa. It is historically inhabited by the Berber people.
pl: Algieria to arabskie państwo na północy Afryki. Historycznie jest zamieszkana przez Berberów.

en: American
pl: Amerykański

en: ?plural:Americans
pl: Amerykanie

en: Speaker
pl: Marszałek Sejmu

en: Reverend
pl: Wielebny

en: Arab
pl: Arabski

en: ?plural:Arabs
pl: Arabowie

en: The Arab/Islamic civilization of 622AD-1495AD.
pl: Cywilizacja Arabska/Islamska z lat 622AD-1495AD.

en: Caliph
pl: Kalif

en: Aramean
pl: Arameński

en: ?plural:Arameans
pl: ?plural:Arameńczycy

en: According to legend, the Aramean people are the descendants of Aram, the grandson of Noah.
pl: Zgodnie z legendą Arameńczycy są potomkami Arama - wnuka Noego.

en: Armenian
pl: Ormiański

en: ?plural:Armenians
pl: ?plural:Ormianie

en: According to legend, the Armenian people are the descendants of Haik - the great-great-grandson of Noah. The modern Republic of Armenia gained independence from Soviet in 1991 AD
pl: Zgodnie z legendą Ormianie są potomkami Haiki praprawnuka Noego. Współczesna Armenia uzyskała niepodległość od Związku Radzieckiego w 1991.

en: Assyrian
pl: Asyryjski

en: ?plural:Assyrians
pl: ?plural:Asyryjczycy

en: Assyria was an empire in northern Mesopotamia, named after its capital Ashur.
pl: Asyria była imperium na północy Mezopotamii. Nazwa pochodzi od stolicy Ashur.

en: Malka
pl: Król

en: Malikta
pl: Królowa

en: Argentine
pl: Argentyński

en: ?plural:Argentines
pl: Argentyńczycy

note: TRANS: The fourth letter in "Peron" should be TRANS: U+00F3 LATIN SMALL LETTER O WITH ACUTE if available in TRANS: your charset.  In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 243.
en: Argentina is located on the south-eastern coast of South America. Since independence from Spain in 1816, it has been plagued by several internal and external conflicts. In the decades after World War II, the country's politics was dominated by Juan Peron and his charismatic wife Eva "Evita" Peron.
pl: Argentyna jest położona na południowo-wschodnim wybrzeżu Ameryki Południowej. Od czasu zdobycia niepodległości od Hiszpanii w 1816 roku, państwo przeżyło kilka wewnętrznych i zewnętrznych konfliktów. Przez kilka dekad po drugiej wojnie światowej, polityka państwowa była zdominowana przez Juana Peróna i jego charyzmatyczną małżonkę Ewę "Evitę".

en: Australian
pl: Australijski

en: ?plural:Australians
pl: Australijczycy

en: Austrian
pl: Austriacki

en: ?plural:Austrians
pl: ?plural:Austriacy

en: Austria means Eastern Realm, given its position as the far east territory of the medieval Holy Roman Empire.
pl: Nazwa Austrii oznacza wschodnią rzeszę. Wynika to z faktu, że był to najbardziej na wschód wysunięty teren Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

en: Aztec
pl: Aztecki

en: ?plural:Aztecs
pl: ?plural:Aztekowie

en: Babylonian
pl: Babiloński

en: ?plural:Babylonians
pl: Babilończycy

en: Babylon was the dominant city of Mesopotamia from the 18th to 7th centuries BC under a succession of peoples including Amorites, Kassites, Assyrians, and Chaldeans.
pl: Miasto Babilon, było najważniejszym miastem w starożytnej Mezopotamii. W wiekach XVIII-VII p.n.e znajdował się kolejno pod rządami Amorytów, Kasytów, Asyryjczyków i Partów. Aleksander Wielki miał zamiar uczynić Babilon stolicą swojego imperum.

en: ?plural:Barbarians
pl: Barbarzyńcy

en: Since the dawn of civilization, barbarians have been a threat to cultured peoples everywhere.
pl: Od początków cywilizacji barbarzyńcy zagrażali zorganizowanym państwom.

en: Bavarian
pl: Bawarski

en: ?plural:Bavarians
pl: ?plural:Bawarowie

en: Bavaria, before national unification in 1870AD, was one of the largest of the German kingdoms.
pl: Bawaria, przed zjednoczeniem Niemiec w 1870r. była jednym z największych niemieckich królestw.

en: Belgian
pl: Belgijski

en: ?plural:Belgians
pl: ?plural:Belgowie

en: Belgium gained independance from the Dutch Kingdom in 1830. Belgium is mainly characterized by its movement from a unified state to a federal one. This is the result of the Flemish and the Walloon's nationalist (almost) peaceful fights.
pl: Belgia uniezależniła się od Królestwa Holenderskiego w roku 1830. Belgia jest znana z ruchu dążącego do zmiany jednorodnego państwa w federację. Jest on skutkiem Flamandzkich i Wallońskich ruchów narodowych.

en: Bengali
pl: Bengalski

en: ?plural:Bengalis
pl: ?plural:Bengalijczycy

en: Boer
pl: Burski

en: ?plural:Boers
pl: ?plural:Burowie

en: ?plural:Bosnians
pl: ?plural:Bośniacy

en: Brazilian
pl: Brazylijski

en: ?plural:Brazilians
pl: ?plural:Brazylijczycy

en: Brazil was founded as a colony of Portugal but became independent in 1822AD. It is the only country in the New World that has been the seat of a monarchy.
pl: Brazylia została założona jako portugalska kolonia, ale uzyskała niepodległość w 1822. Jest to jedyne państwo w Nowym Świecie, w którym obowiązywała monarchia.

en: Dictatrix
pl: Dyktatorka

en: Imperator
pl: Cesarz

en: Imperatrix
pl: Cesarzowa

en: Chairman
pl: Przewodniczący

en: Chairperson
pl: Przewodnicząca

en: Director-President
pl: Dyrektor-Prezydent

en: British
pl: Brytyjski

en: ?plural:Britons
pl: ?plural:Brytyjczycy

en: The United Kingdom was created in 1707 as a negotiated agreement between the kingdom of England and the kingdom of Scotland. The country - also known as Great Britain - became the leading industrial and maritime power in the 19th century.
pl: Zjednoczone Królestwo powstało w 1707 r w wyniku ugody między królestwami Anglii i Szkocji. Państwo to, znane również jako Wielka Brytania, stało się liderem w przemyśle i marynarce dziewiętnastego wieku.

en: Bulgarian
pl: Bułgarski

en: ?plural:Bulgarians
pl: ?plural:Bułgarzy

en: Bulgar leader Khan Asparukh led his people into the northern Balkans, and founded Bulgaria in 681. This was the first Slavic nation-state in history.
pl: Bułgarski przywódca Khan Asparukh zaprowadził swoich ludzi na północne Bałkany i w 681 r. założył pierwsze słowiańskie państwo w historii.

en: Tzar
pl: Car

en: Tzaritza
pl: Caryca

en: Drugariat
pl: Towarzysz

en: Drugarkata
pl: Towarzyszka

en: Patriarch
pl: Patriarcha

en: Sveta Maika
pl: Święta Maika

en: Burmese
pl: Birmański

en: ?plural:Burmese
pl: ?plural:Birmańczycy

en: The Union of Burma (officially "Myanmar") is the largest country in mainland Southeast Asia.
pl: Związek Birmański (oficjalnie "Związek Myanmar") to największe państwo w kontynentalnej części południowo-wschodniej Azji.

en: Byzantine
pl: Bizantyjski

en: ?plural:Byzantines
pl: ?plural:Bizantyjczycy

en: Matriarch
pl: Matriarchini

en: Canadian
pl: Kanadyjski

en: ?plural:Canadians
pl: ?plural:Kanadyjczycy

en: Canada is the geographically northernmost country in world: The Magnetic North Pole currently lies on Canadian territory.
pl: Kanada jest krajem położonym najdalej na północ na Ziemi. Północny biegun magnetyczny leży na terytorium Kanady.

en: Carthaginian
pl: Kartagiński

en: ?plural:Carthaginians
pl: ?plural:Kartagińczycy

en: The Carthaginians, descendants of Phoenician traders, ran a naval empire in the Mediterranean from the 5th to 2nd centuries BC. Carthage was destroyed by Rome in 146BC.
pl: Kartagina założona przez kupców Fenickich kontrolowała w wiekach V-II p.n.e. imperium morskie nad Morzem Śródziemnym. Została zniszczona przez Rzymian w roku 146 p.n.e.

en: Catalan
pl: Kataloński

en: ?plural:Catalans
pl: ?plural:Katalończycy

en: Catalunya (aka Catalonia in English) is the north-eastern-most coastal region of Spain near the southern foot of the Pyrenees.
pl: Katalonia, region w północno-wschodniej Hiszpanii, graniczący z Francją i Andorą.

en: Primer Ministre
pl: Premier

en: Primera Ministre
pl: Pani Premier

en: Dictador
pl: Dyktator

en: Dictadora
pl: Dyktatorka

note: TRANS: Rei/Reina = King/Queen
en: Rei
pl: Król

en: Reina
pl: Królowa

note: TRANS: Arquebisbe = Archbishop
en: Arquebisbe
pl: Arcybiskup

en: Chief
pl: Wódz

en: Great Chief
pl: Wielki Wódz

en: Spokesman
pl: Mówca

en: Spokeswoman
pl: Mówczyni

en: Chilean
pl: Chylijski

en: ?plural:Chileans
pl: ?plural:Chilijczycy

en: Chile is located on the south-western coast of South America.
pl: Chile jest położone na południowo-zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej.

en: Captain General
pl: Główny Generał

en: Archbishop
pl: Arcybiskup

en: Supreme Director
pl: Premier

en: Chinese
pl: Chiński

en: ?plural:Chinese
pl: ?plural:Chińczycy

en: Emperor
pl: Cesarz

en: Dowager
pl: Dziedzicząca tytuł

en: Colombian
pl: Kolumbijski

en: ?plural:Colombians
pl: ?plural:Kolumbijczycy

en: Colombia is a country in northern South America. The region was an Amerindian cultural center in pre-European time. The Spanish began settling Colombia's north coast around 1500. In 1819 the The Republic of Colombia gained independence.
pl: Kolumbia to państwo na północy Ameryki Południowej. Region Kolumbii to centrum Amerindiańskiej kultury przed czasami europejczyków. Hiszpanie rozpoczęli kolonizację Kolumbijskiego wybrzeża około roku 1500. W roku 1819 Republika Kolumbii uzyskała niepodległość.

en: General
pl: Generał

en: Governador
pl: Gubernator

en: Governadora
pl: Gubernator

en: Cornish
pl: Kornwalijski

en: ?plural:Cornish
pl: ?plural:Kornwalijczycy

en: Cornwall is a region in the extreme southwest of England, traditionally the home of the legendary King Arthur.
pl: Kornwalia to region na południowym zachodzie Angli, uważany za ojczyznę legendarnego króla Artura.

en: Chieftain
pl: Wódz

en: Croatian
pl: Chorwacki

en: ?plural:Croatians
pl: ?plural:Chorwaci

en: Croatia is the region of the Southern Slavs that was held by the Austro-Hungarian Empire, rather than coming under Ottoman rule after the collapse of Byzantium. During most of the 20th century it was part of the Yugoslav Federation.
pl: Chorwacja to rejon położony na Bałkanach, który znalazł się pod rządami Cesarstwa Austriacko-Węgierskiego, w przeciwieństwie do innych regionów, które zostały wcielone do Imperium Ottomańskiego po upadku Bizancjum. Przez większość XX wieku Chorwacja była częścią Jugosławi.

en: Cuban
pl: Kubański

en: ?plural:Cubans
pl: ?plural:Kubańczycy

en: Czech
pl: Czeski

en: ?plural:Czechs
pl: ?plural:Czesi

en: Today's Czech Republic was until 1993 part of Czechoslovakia, which had been until 1918 part of the Austro-Hungarian Empire.
pl: Dzisiejsze Czechy to państwo które powstało po rozpadzie Czechosłowacji w 1993, wcześniejszej części państwa Austriacko-Węgierskiego.

en: Thane
pl: Than

en: Prophetess
pl: Prorokini

en: Danish
pl: Duński

en: ?plural:Danes
pl: ?plural:Duńczycy

note: TRANS: The third letter in "Blatand" should be TRANS: A+00E5 LATIN SMALL LETTER A WITH RING if available in TRANS: your charset.  In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 0xE5.
en: The founding of the Danish kingdom is generally assigned to the reign of Harald Blatand, who unified what is now Denmark between 958AD and 988AD.
pl: Założenie Dani przypisywane jest Haraldowi Blåtlandowi, który zjednoczył ziemie dzisiejszej Dani w latach 958-988.

en: Dutch
pl: Holenderski

en: ?plural:Dutch
pl: ?plural:Holendrzy

en: Egyptian
pl: Egipski

en: ?plural:Egyptians
pl: ?plural:Egipcjanie

en: Pharaoh
pl: Faraon

en: Great Pharaoh
pl: Wielki Faraon

en: English
pl: Angielski

en: ?plural:English
pl: ?plural:Anglicy

en: England was unified by Alfred the Great of Wessex in the late 9th century AD, only to be conquered by William of Normandy a century later, in the last successful invasion of the country.
pl: Anglia została zjednoczona w IX w. przez Alfreda Wielkiego, ale już wiek później William z Normandii ją podbił.

en: Lord Protector
pl: Lord Protektor

en: Lady Protector
pl: Lady Protektor

en: Estonian
pl: Estoński

en: ?plural:Estonians
pl: ?plural:Estończycy

en: Ethiopian
pl: Etiopski

en: ?plural:Ethiopians
pl: ?plural:Etiopijczycy

en: Ethiopia is the oldest nation in Africa and the only one to remain independent during European colonialism.
pl: Etiopia to najstarszy naród w Afryce. Jest także narodem, który jako jedyny oparł się europejskiej kolonizacji.

en: Empress
pl: Cesarzowa

en: European
pl: Europejski

en: Pope
pl: Papież

en: Filipino
pl: Filipiński

en: ?plural:Filipinos
pl: ?plural:Filipińczycy

en: After centuries of Spanish rule, the Philippines were ceded to the Americans in 1898. They attained home rule in 1935 and independence in 1946.
pl: Po wiekach Hiszpańskich rządów, Filipiny zostały przekazane Stanom Zjednoczonym w 1898. Otrzymały autonomię w 1935, a niepodległość w 1946.

en: Finnish
pl: Fiński

en: ?plural:Finns
pl: ?plural:Finowie

en: Finland is a small, cold country on the northern fringe of Europe, noted for exporting timber, cellular phones, and world-class operating systems.
pl: Finlandia to niewielkie, zimne państwo na północy Europy, znane z eksportu drewna, telefonów komórkowych i najlepszych systemów operacyjnych.

en: French
pl: Francuski

en: ?plural:French
pl: ?plural:Francuzi

en: Galician
pl: Galisyjski

en: ?plural:Galicians
pl: ?plural:Galisyjczycy

en: Galicia is a region in the northwest of Spain, just above Portugal.
pl: Galicja to region na północnym zachodzie Hiszpanii, powyżej Portugalii.

en: Primeiro Ministro
pl: Premier

en: Primeira Ministra
pl: Pani Premier

en: Raina
pl: Królowa

en: Presidente
pl: Prezydent

en: Presidenta
pl: Prezydent

en: Grande Bardesa
pl: Gran Bardesa

en: Gallic
pl: Galijski

en: ?plural:Gauls
pl: ?plural:Galowie

en: Georgian
pl: Gruziński

en: ?plural:Georgians
pl: ?plural:Gruzini

en: The Georgians were one of the first peoples in history to adopt Christianity, in the 300s AD.
pl: Gruzinie to pierwszy naród w historii, który przyjął chrześcijaństwo w roku 300.

en: German
pl: Niemiecki

en: ?plural:Germans
pl: ?plural:Niemcy

en: Germany was united in 1871 by the Prussian military force.  After World War I it became a republic, but fell into Nazism 1933 and started World War II.  After the war it was split into two states, which reunited in 1990 at the end of the Cold War.
pl: Niemcy zostały zjednoczone w 1871 roku w wyniku Pruskiej ofensywy militarnej. Po I Wojnie Światowej stały się republiką, ale już w 1933 popadły w nazizm i rozpoczęły II Wojnę Światową. W okresie Zimnej Wojny Niemcy były podzielone na dwa państwa. Ponowne zjednoczenie nastąpiło w roku 1990.

en: Chancellor
pl: Kanclerz

en: First Secretary
pl: Pierwszy Sekretarz

en: Greek
pl: Grecki

en: ?plural:Greeks
pl: ?plural:Grecy

en: The ancient Greeks, between Mycenae and the Roman conquest.
pl: Starożytna cywilizacja grecka, pomiędzy Myceną i podbojem Rzymskim.

en: Despot
pl: Despota

en: Hellenic
pl: Helleński

en: ?plural:Hellenes
pl: ?plural:Helleński

en: Hittite
pl: Hetycki

en: ?plural:Hittites
pl: ?plural:Hetyci

en: Hungarian
pl: Węgierski

en: ?plural:Hungarians
pl: ?plural:Węgrzy

en: Legend says that Hungary was founded by Arpad in the 9th century.
pl: Według legendy, Węgry zostały założone przez Arpada w IX wieku.

en: Icelandic
pl: Islandzki

en: ?plural:Icelanders
pl: ?plural:Islandczycy

en: Inca
pl: Inkaski

en: ?plural:Incas
pl: ?plural:Inkowie

en: The Inca were an Amerind people of the Northern Andes who conquered an empire stretching along the west coast of South America from what is now southern Chile nearly to the Equator. They had the bad timing to do it just a few decades before the Spanish conquistadors arrived in their part of the world in the mid-1500s AD.
pl: Inkowie - plemię zamieszkujące południowo-zachodnią część Ameryki Południowej, które prawdopodobnie w połowie XII w. stworzyło doskonale zorganizowane państwo o nazwie Tawantinsuyu ("państwo pszczół"). Dzięki ekspansywnej polityce władców szybko wchłonęli okoliczne drobne państewka, samodzielnie funkcjonujące wcześniej na terenie Ameryki Południowej. Niestety kilka dekad później zostali podbici przez Hiszpańskich konkwiskadorów w XVI w.

en: ?title:Inca
pl: ?attitude:Inca

en: Indian
pl: Hinduski

en: ?plural:Indians
pl: ?plural:Hindusi

en: Raja
pl: Królowa

en: Maharaja
pl: Maharadża

en: Indonesian
pl: Indonezyjski

en: ?plural:Indonesians
pl: ?plural:Indonezyjczycy

en: Inuit
pl: Inuicki

en: ?plural:Inuits
pl: ?plural:Inuici

en: The Inuit, or Eskimos, inhabit northern Canada and Greenland. Legend says that the Great Shaman Qitdlarssuaq lead his people to Thule (Qaanaaq) on the west coast of Greenland in the 10th century. All Inuit of today are descendents of the Thule culture.
pl: Inuici , zwani też Eskimosami, zamieszkują północną Kanadę i Grenlandię. Legenda mówi, że Wielki Szaman Qitdlarssuaq przyprowadził swoich ludzi do Thule (Qaanaaq) na zachodzie Grenlandii w X w.

en: Shaman
pl: Szaman

en: Great Shaman
pl: Wielki Szaman

en: Shah
pl: Szach

en: Shahbanu
pl: Królowa

en: Ayatollah
pl: Ajatollah

en: Iraqi
pl: Iracki

en: ?plural:Iraqis
pl: ?plural:Irakijczycy

en: Irish
pl: Irlandzki

en: ?plural:Irish
pl: ?plural:Irlandczycy

en: High King
pl: Król

en: High Queen
pl: Królowa

en: Mother Superior
pl: Siostra Przełożona

note: TRANS: Taoiseach = Prime Minister
en: Taoiseach
pl: Premier

en: Iroquois
pl: Irokezki

en: ?plural:Iroquois
pl: ?plural:Irokezi

en: Israeli
pl: Żydowski

en: ?plural:Israelis
pl: ?plural:Żydzi

en: The nation of Israel was founded in 1948 as a scattered collection of cantons in British Palestine, and has gradually expanded through winning a series of wars launched against it in 1948, 1967 and 1973.
pl: Państwo Izrael zostało utworzone w 1948 r. z terytoriów Palestyny, będącej pod kontrolą Wielkiej Brytanii, jego obszar powiększył się dzięki zwycięskim wojnom w latach 1948, 1967 i 1973.

en: Italian
pl: Włoski

en: ?plural:Italians
pl: ?plural:Włosi

en: The Italian nation was unified in 1870AD after decades of campaigning by indigenous nationalists. It was a monarchy under the House of Savoy until 1922, then a fascist state until 1945 after which democracy was restored by the WWII victors.
pl: Naród włoski zjednoczył się w roku 1870 po dekadach kampanii prowadzonych przez rdzennych narodowców. Do roku 1922 Włochy pozostawały monarchią. W późniejszym państwie faszystowskim demokracja została przywrócona przez zwycięzców II Wojny Światowej w roku 1945.

en: Japanese
pl: Japoński

en: ?plural:Japanese
pl: ?plural:Japończycy

en: Shogun
pl: Szogun

en: Kampuchean
pl: Kambodżyjski

en: ?plural:Kampucheans
pl: ?plural:Khmerowie

en: Warlord
pl: Wódz

en: Brother
pl: Brat

en: Sister
pl: Siostra

en: Kenyan
pl: Kenijski

en: ?plural:Kenyans
pl: ?plural:Kenijczycy

en: Kenya gained independence from Britain in December 1963.
pl: Kenia uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii w Grudniu 1963.

en: Korean
pl: Koreański

en: ?plural:Koreans
pl: ?plural:Koreańczycy

en: Great Leader
pl: Wielki Lider

en: Lankese
pl: Syngaleski

en: ?plural:Lankese
pl: ?plural:Syngalezi

en: Prince
pl: Książę

en: Princess
pl: Księżna

en: Governor
pl: Gubernator

en: Supreme Commander
pl: Naczelny Dowódca

en: Latvian
pl: Łotewski

en: ?plural:Latvians
pl: ?plural:Łotysze

en: Libyan
pl: Libański

en: ?plural:Libyans
pl: ?plural:Libijczycy

en: Colonel
pl: Pułkownik

en: Lithuanian
pl: Litewski

en: ?plural:Lithuanians
pl: ?plural:Litwini

en: Great Duke
pl: Wielki Książę

en: Great Duchess
pl: Wielka Księżna

en: Malagasy
pl: Malagaski

en: High Commissioner
pl: Wysoki Komisarz

en: Malaysian
pl: Malezyjski

en: ?plural:Malaysians
pl: ?plural:Melezyjczycy

en: Sultan
pl: Sułtan

en: Sultana
pl: Sułtanka

en: Manchu
pl: Mandżurski

en: ?plural:Manchus
pl: ?plural:Mandżurowie

en: Maori
pl: Maoryski

en: ?plural:Maori
pl: ?plural:Maorysi

en: Martian
pl: Martyjski

en: ?plural:Martians
pl: ?plural:Martianie

en: Marsmen landed on Earth in 4000 BC!
pl: Marsjanie wylądowali na planecie Ziemi w roku 400 p.n.e.!

en: Mayan
pl: Majańśki

en: ?plural:Mayas
pl: ?plural:Majowie

en: Mexican
pl: Meksykański

en: ?plural:Mexicans
pl: Meksykanie

en: Mexico borrows its name from the Mexica people, another name for the Aztecs.
pl: Nazwa Meksyku pochodzi od "Mexico" - innej nazwy Azteków.

en: Mongol
pl: Mongolski

en: ?plural:Mongols
pl: ?plural:Mongołowie

en: In the centuries after their unification by Genghis Khan, the Mongols conquered the largest empire in human history, encompassing most of the continent of Asia.  They became notorious for the utter ruthlessness in warfare.
pl: Przez wieki, dzięki podbojom Genghis Khana, Mongołowie panowali nad największym imperium w dziejach świata. Imperium to obejmowało prawie cały kontynent Azjatycki. Zasłynęli z bezwzględności wobec swoich wrogów.

en: Khan
pl: Chan

en: New Zealand
pl: Nowo Zelandzki

en: ?plural:New Zealanders
pl: Nowozelandzczycy

en: Nigerian
pl: Nigeryjski

en: ?plural:Nigerians
pl: ?plural:Nigeryjczycy

en: Nigeria won full independence from British rule in 1960.
pl: Nigeria uzyskała pełną niepodległość of Wielkiej Brytanii w roku 1960.

en: Norwegian
pl: Norweski

en: ?plural:Norwegians
pl: ?plural:Norwegowie

en: Papuan
pl: Papuaski

en: ?plural:Papuans
pl: ?plural:Papuasi

en: Governor-General
pl: Gubernator-Generał

en: Persian
pl: Perski

en: ?plural:Persians
pl: ?plural:Persowie

en: The first Persian (Achaemenid) Empire lasted from 550BC to 330BC; the second (Sassanid) from 226AD to 642AD.
pl: Pierwsze imperium Perskie (pod rządami Achemenidów) istniało w okresie od 550 p.n.e. do 330 p.n.e. Drugie rządzone przez Sasanidów rozwijało się w latach 226 - 642 n.e.

en: Phoenician
pl: Fenicki

en: ?plural:Phoenicians
pl: ?plural:Fenicjanie

en: Polish
pl: Polski

en: ?plural:Poles
pl: ?plural:Polacy

en: The Polish state was formed about a millennium ago, and reached its Golden Age near the end of the 16th century.
pl: Państwo polskie zostało założone ponad tysiąc lat temu. Swój złoty wiek osiągnęłu w XVI wieku.

en: Portuguese
pl: Portugalski

en: ?plural:Portuguese
pl: ?plural:Portugalczycy

en: Portugal founded the first of the great mercantile empires in the 1400s on the shipbuilding advances funded by Prince Henry the Navigator.
pl: Portugalia założyła pierwsze imperium handlowe w XV w. dzięki flocie utworznej przez Księcia Henryka Żeglarza.

en: Quebecois
pl: Quebecki

en: ?plural:Quebecois
pl: ?plural:mieszkańcy Quebecku

en: Romanian
pl: Rumuński

en: ?plural:Romanians
pl: ?plural:Rumuni

en: Romania as a nation was formed at the beginning of the 20th century, when the states of Transylvania, Wallachia, and Moldavia merged. It is a country inhabited by people speaking a language reminiscent from the time of ancient Rome. It's history is convoluted as it was always at the borders of great empires: Roman, Ottoman, Austro-Hungarian, and Russian.
pl: Rumunia pojawiła się na początku XX wieku kiedy małe państwa: Transylwania, Wołoszczyzna i Mołdawia połączyły się. Rumunię zamieszkują ludzie mówiący językiem wywodzącym się z czasów Imperium Rzymskiego. Historia tego kraju jest burzliwa, bo zawsze znajdował się on na granicy wielkich mocarstw: Rzymskiego, Ottomańskiego, Austro-Węgierskiego czy Rosyjskiego.

note: TRANS: Voievod/Doamna = Prince/Lady
en: Voievod
pl: Wojewoda

en: Doamna
pl: Dama

note: TRANS: Rege/Regina = King/Queen
en: Rege
pl: Książe

en: Regina
pl: Księżniczka

note: TRANS: Tovaras/Tovarasa = Comrade
en: Tovaras
pl: Towarzysz

en: Tovarasa
pl: Towarzyszka

en: Roman
pl: Rzymski

en: ?plural:Romans
pl: ?plural:Rzymianie

en: Rome was, in legend, founded by Romulus in 753 BC.  At its height, Rome controlled nearly all of Europe, northern Africa and Mesopotamia.
pl: Rzym według legendy został założony przez Romulusa w 753 roku p.n.e.  W czasach swojego rozkwitu Rzym kontrolował niemal całą Europę, północną Afrykę i Mezopotamię.

en: Russian
pl: Rosyjski

en: ?plural:Russians
pl: ?plural:Rosjanie

en: Duke
pl: Książę

en: Duchess
pl: Księżna

en: Tsar
pl: Car

en: Tsaritsa
pl: Caryca

en: Sami
pl: Saamijski

en: ?plural:Sami
pl: ?plural:Saamowie

en: The Sami, or Lapps, are a people of northern Scandinavia. Their nation spans over the northernmost regions of the Scandinavian countries: Finnmark of Norway and Lapland of Sweden and Finland.
pl: Saamowie to ludność mieszkająca w północnej Skandynawii, są jej najstarszymi mieszkańcami. Zamieszkują Finnmark w Norwegii oraz Lapland w Szwecji i Finlandii. Znani z hodowli reniferów. Popularne określenie 'Lapończycy' dla samych zainteresowanych jest obelżywe.

en: Scottish
pl: Szkocki

en: ?plural:Scots
pl: ?plural:Szkoci

en: Scotland, originally settled in late Roman times by Irish raiders who displaced the native Picts, was an independent kingdom from around 1034AD to the Union of Crowns with England in 1701.
pl: W V w. n.e. Szkocja została opanowana przez irlandzkich wojowników, którzy zajęli miejsce Piktów. Szkocja była niezależnym królestwem od ok 1034 r. do unii angielsko-szkockiej w roku 1701.

en: First Minister
pl: Premier

en: Serbian
pl: Serbski

en: ?plural:Serbians
pl: ?plural:Serbowie

en: Silesian
pl: Śląski

en: ?plural:Silesians
pl: ?plural:Ślązacy

en: Silesia is a region of southern Poland that was at one time an independent kingdom.
pl: Śląsk to region na południu Polski, który przez pewien okres historii pozostawał niezależnym królestwem.

en: Singaporean
pl: Singapurski

en: ?plural:Singaporeans
pl: ?plural:Singapurczycy

en: Singapore is a mercantile city-state located at the southernmost tip of the Malaysian Peninsula.
pl: Singapur to niewielkie miasto-państwo położone na południu Półwyspu Malajskiego.

note: TRANS: Encik = Sir
en: Encik
pl: Towarzysz

en: Sioux
pl: Siuksowy

en: ?plural:Sioux
pl: ?plural:Siuksowie

en: Slovenian
pl: Słoweński

en: ?plural:Slovenians
pl: ?plural:Słoweńcy

en: Slovenia was the most western and northern republic of the old Yugoslav Federation.
pl: Słowenia to najbardziej na północ wysunięta republika należąca do byłej Jugosławi.

en: Slovakian
pl: Słowacki

en: ?plural:Slovakians
pl: Słowacy

en: Slovakia is a country in the heart of Europe. Formerly part of Czechoslovakia, until 1918 it was part of the Austro-Hungarian Empire.
pl: Dzisiejsza Słowacja to państwo które powstało po rozpadzie Czechosłowacji w 1993, wcześniejszej części państwa Austriacko-Węgierskiego. Słowacja leży na południe od Polski.

en: Priestess
pl: Kapłanka

en: South African
pl: Południowoafrykański

en: Spanish
pl: Hiszpański

en: ?plural:Spanish
pl: ?plural:Hiszpanie

en: The modern Spanish nation was formed when the rulers of the kingdoms of Castille and Aragon led the recapture of the Iberian peninsula from the Moslems.  The Reconquista was completed in 1492AD, the same year Columbus sailed.
pl: Za początki historii współczesnej Hiszpanii uważa się walki królestw Kastylii i Aragonii prowadzone w celu odbicia półwyspu Iberyjskiego z rąk muzułmanów. Kampania ta została zakończona w roku 1492, w tym samym roku, w którym Kolumb odbył swoją podróż.

en: Caudillo
pl: Kaudillo

en: Caudilla
pl: Kaudilla

en: Cardinal
pl: Kardynał

en: Sudanese
pl: Sudański

en: ?plural:Sudanese
pl: ?plural:Sudańczycy

en: Sumerian
pl: Sumeryjski

en: ?plural:Sumerians
pl: ?plural:Sumerowie

en: Ensi
pl: Towarzysz

en: Swedish
pl: Szwedzki

en: ?plural:Swedes
pl: ?plural:Szwedzi

en: Swiss
pl: Szwajcarski

en: ?plural:Swiss
pl: ?plural:Szwajcarzy

en: President of the Confederation
pl: Prezydent Konfederacji

en: Taiwanese
pl: Tajwański

en: ?plural:Taiwanese
pl: ?plural:Tajwańczycy

en: Texan
pl: Teksański

en: ?plural:Texans
pl: ?plural:Teksańczycy

en: Texas is second largest and second most populous state of the USA, famous for it's "larger than life" cowboy mentality.
pl: Teksas to największy pod względem ludności i powierzchni stan USA. Znany z mentalności swoich mieszkańców.

en: Thai
pl: Tajski

en: ?plural:Thai
pl: ?plural:Tajlandczycy

en: The Thai kingdom was the only country in Southeast Asia to preserve its independence throught the colonial era of the 18th and 19th centuries AD.
pl: Królestwo Tajlandii, jako jedyne państwo w południowo-wschodniej Azji zachowało niepodległość w czasach kolonizacji w wiekach XVIII i XIX.

en: Tibetan
pl: Tybetański

en: ?plural:Tibetans
pl: ?plural:Tybetańczycy

en: Tunisian
pl: Tunezyjski

en: ?plural:Tunisians
pl: ?plural:Tunezyjczycy

en: Turk
pl: Turecki

en: ?plural:Turks
pl: ?plural:Turcy

en: Ukrainian
pl: Ukraiński

en: ?plural:Ukrainians
pl: ?plural:Ukraińcy

en: The Ukraine is a vast region on the westernmost marches of the former Soviet Union. It includes some of the most fertile black-soil cropland on Earth.
pl: Ukraina to rozległe państwo nad morzem Czarnym pomiędzy Polską i Rosją. Tereny uprawne Ukrainy są uważane za jedne z najżyzniejszych na Ziemi.

en: ?plural:Venezuelans
pl: ?plural:Wenezuelczycy

en: Vietnamese
pl: Wietnamski

en: ?plural:Vietnamese
pl: ?plural:Wietnamczycy

en: The Vietnamese nation was founded in the first century AD by twin sisters who became the war leaders of a revolt against a Chinese military governor.
pl: Naród wietnamski został założony w pierwszym wieku naszej ery przez dwie siostry bliźniaczki, które stały się przywódczyniami zbrojnego buntu przeciwko władzy chińskiej.

en: Viking
pl: Wikingowy

en: ?plural:Vikings
pl: ?plural:Wikingowie

en: The Vikings raided and traded along the coasts of Europe between 800AD and 1100AD. Viking raiders eventually became the rulers of Normandy, Russia, and a short-lived kingdom in Sicily.
pl: Wikingowie w latach 800-1100 n.e. podbijali i prowadzili handel z wybrzeżem Europy. Zapanowali nad Normandią, Rosją i krótko istniejącym królestwem na Sycylii.

en: Welsh
pl: Walijski

en: ?plural:Welsh
pl: ?plural:Walijczycy

en: The Welsh at one time controlled all of what is now England until being driven into the mountainous western reaches by invading Saxons.
pl: Walijczycy przez pewien okres czasu panowali nad całą dzisiejszą Anglią, dopóki nie zostali zepchnięci na górzysty zachód przez atakujących Saksonów.

en: Westphalian
pl: Westfalijski

en: ?plural:Westphalians
pl: ?plural:Westfaliczycy

en: Zulu
pl: Zuluski

en: ?plural:Zulus
pl: ?plural:Zulusi

en: The Zulus are a warlike Bantu people who migrated from west-central Africa into southern Africa beginning in the early 1700s, conquering the native Khoisan peoples and clashing with European settlers.
pl: Zulusi to wojowniczy szczep, który na początku XVIII w. wyruszył z środkowo-zachodniej Afryki na podbój południowej części kontynentu, gdzie starł się z Europejskimi osadnikami.

en: British Isles (medium/classic)
pl: Wyspy brytyjskie (średnia/klasyczna)

en: Classic-style 85x80 map of the British Isles.
pl: Płaska mapa 85x80 Wysp Brytyjskich.

en: Earth (classic, large)
pl: Ziemia (klasyczna, ogromna)

en: Classic-style 160x90 Earth scenario.
pl: Klasyczna mapa Ziemi 160x90.

en: Earth (classic, small)
pl: Ziemia (klasyczna, mała)

en: Classic-style 80x50 Earth scenario.
pl: Mapa Ziemi 80x50.

en: Earth (classic, medium)
pl: Ziemia (klasyczna, średnia)

en: Classic-style 120x60 Earth scenario.
pl: Klasyczna mapa Ziemi 120x60.

en: Iberian Peninsula (classic/large)
pl: Półwysep Iberyjski (klasyczna/ogromna)

en: Large classic-style map of the Iberian Peninsula (modern-day Spain and Portugal).
pl: Ogromna mapa Półwyspu Iberyjskiego (współczesna Hiszpania i Portugalia).

en: Tutorial
pl: Samouczek

en: Tutorial Scenario.
pl: Scenariusz, za pomocą którego nauczysz się grać.
