Freeciv 2.0.0 - en to nl translation catalogue (4172 entries)

en: Food
nl: Voeding

en: Shield
nl: Schild

en: Trade
nl: Handel

en: Gold
nl: Goud

en: Luxury
nl: Luxe

en: Science
nl: Wetenschap

en: ?obsolete:O
nl: ?verouderd:O

en: ?redundant:*
nl: ?overtollig:*

en: ?built:B
nl: ?gebouwd:B

en: ?wonder:w
nl: ?wereldwonder:w

en: %s from %s
nl: %s van %s

en:  (connection incomplete)
nl:  (verbinding onvolledig)

en:  (player %s)
nl:  (speler %s)

en:  (observer)
nl:  (waarnemer)

en: City: Building Unavailable Item
nl: Stad: Bouw Niet-beschikbare Eenheid

en: City: Captured/Destroyed
nl: Stad: Veroverd/Vernietigd

en: City: Celebrating
nl: Stad: Festiviteiten

en: City: Civil Disorder
nl: Stad: Onlusten

en: City: Famine
nl: Stad: Hongersnood

en: City: Famine Feared
nl: Stad: Hongersnood gevreesd

en: City: Growth
nl: Stad: Groei

en: City: May Soon Grow
nl: Stad: Kan binnenkort groeien

en: City: Needs Aqueduct
nl: Stad: Heb aquaduct nodig

en: City: Needs Aqueduct Being Built
nl: Stad: Heb aquaduct in aanbouw nodig

en: City: Normal
nl: Stad: Normaal

en: City: Nuked
nl: Stad: Geatomiseerd

en: City: Released from citizen governor
nl: Stad: niet meer onder burgemeester

en: City: Suggest Growth Throttling
nl: Stad: Adviseer Groeibeperking

en: City: Transfer
nl: Stad: Verplaatsen

en: City: Was Built
nl: Stad: Gesticht

en: City: Worklist Events
nl: Stad: Werklijstgebeurtenissen

en: City: Production changed
nl: Stad: Productie gewijzigd

en: Civ: Barbarian Uprising
nl: Civ: Barbaarse opstand

en: Civ: Civil War
nl: Civ: Burgeroorlog

en: Civ: Collapse to Anarchy
nl: Civ: Ineenstorting naar Anarchie

en: Civ: First Contact
nl: Civ: Eerste contact

en: Civ: Learned New Government
nl: Civ: Leerde nieuwe regeringvorm

en: Civ: Low Funds
nl: Civ: Krap bij kas

en: Civ: Pollution
nl: Civ: Verontreiniging

en: Civ: Revolt Ended
nl: Civ: Opstand Be�indigd

en: Civ: Revolt Started
nl: Civ: Opstand Begonnen

en: Civ: Spaceship Events
nl: Civ: Ruimteschipgebeurtenissen

en: Diplomat Action: Bribe
nl: Diplomatieke Actie: Omkoping

en: Diplomat Action: Caused Incident
nl: Diplomatieke Actie: Schandaal veroorzaakt

en: Diplomat Action: Escape
nl: Diplomatieke Actie: Vlucht

en: Diplomat Action: Embassy
nl: Diplomatieke Actie: Ambassade

en: Diplomat Action: Failed
nl: Diplomatieke Actie: Gefaald

en: Diplomat Action: Incite
nl: Diplomatieke Actie: Opstand

en: Diplomat Action: Poison
nl: Diplomatieke Actie: Vergiftig

en: Diplomat Action: Sabotage
nl: Diplomatieke Actie: Sabotage

en: Diplomat Action: Theft
nl: Diplomatieke Actie: Diefstal

en: Enemy Diplomat: Bribe
nl: Vijandelijke Diplomaat: Omkoping

en: Enemy Diplomat: Embassy
nl: Vijandelijke Diplomaat: Ambassade

en: Enemy Diplomat: Failed
nl: Vijandelijke Diplomaat: Gefaald

en: Enemy Diplomat: Incite
nl: Vijandelijke Diplomaat: Opstand

en: Enemy Diplomat: Poison
nl: Vijandelijke Diplomaat: Vergif

en: Enemy Diplomat: Sabotage
nl: Vijandelijke Diplomaat: Sabotage

en: Enemy Diplomat: Theft
nl: Vijandelijke Diplomaat: Diefstal

en: Caravan actions
nl: Karavaan acties

en: Tutorial message
nl: Introductie boodschap

en: Broadcast Report
nl: Omroepbericht

en: Game Ended
nl: Spel  be�indigd

en: Game Started
nl: Spel  begonnen.

en: Message from Server Operator
nl: Bericht van de Server Operator

en: Nation Selected
nl: Natie Gekozen

en: Player Destroyed
nl: Speler Vernietigd

en: Report
nl: Spel: Rapport

en: Turn Bell
nl: Beurt Bel

en: Year Advance
nl: Jaar Vooruitgang

en: Global: Eco-Disaster
nl: Spel: Milieuramp

en: Global: Nuke Detonated
nl: Spel: Kernbom Ontploft

en: Hut: Barbarians in a Hut Roused
nl: Hut: Barbaren in een Hut Ontketend

en: Hut: City Founded from Hut
nl: Hut: Stad gesticht vanuit Hut

en: Hut: Gold Found in Hut
nl: Hut: Goud Gevonden in Hut

en: Hut: Killed by Barbarians in a Hut
nl: Hut: Vermoord door Barbaren in een Hut

en: Hut: Mercenaries Found in Hut
nl: Hut: Huurlingen Gevonden in Hut

en: Hut: Settler Found in Hut
nl: Hut: Kolonisten Gevonden in Hut

en: Hut: Tech Found in Hut
nl: Hut: Technologie Gevonden in Hut

en: Hut: Unit Spared by Barbarians
nl: Hut: Eenheid Gespaard door Barbaren

en: Improvement: Bought
nl: Verbetering: Gekocht

en: Improvement: Built
nl: Verbetering: Gebouwd

en: Improvement: Forced to Sell
nl: Verbetering: Verplicht te verkopen

en: Improvement: New Improvement Selected
nl: Verbetering: Niewe Verbetering Gekozen

en: Improvement: Sold
nl: Verbetering: Verkocht

en: Tech: Learned From Great Library
nl: Tech: Geleerd van Grote Bibliotheek

en: Tech: Learned New Tech
nl: Tech: Nieuwe technologie geleerd

en: Treaty: Alliance
nl: Verdrag: Alliantie

en: Treaty: Broken
nl: Verdrag: Verbroken

en: Treaty: Cease-fire
nl: Verdrag: Wapenstilstand

en: Treaty: Peace
nl: Verdrag: Vrede

en: Treaty: Shared Vision
nl: Verdrag: Gedeelde waarneming

en: Unit: Attack Failed
nl: Eenheid: Aanval mislukt

en: Unit: Attack Succeeded
nl: Eenheid: Aanval gelukt

en: Unit: Bought
nl: Eenheid: Gekocht

en: Unit: Built
nl: Eenheid: Gebouwd

en: Unit: Defender Destroyed
nl: Eenheid: Verdediger vernietigd

en: Unit: Defender Survived
nl: Eenheid: Verdediger overleefde

en: Unit: Became More Veteran
nl: Eenheid: Werd meer veteraan

en: Unit: Production Upgraded
nl: Eenheid: Productie opgewaardeerd

en: Unit: Relocated
nl: Eenheid: Herverdeeld

en: Unit: Orders / goto events
nl: Eenheid: Opdrachten / ga-naar gebeurtenissen

en: Wonder: Finished
nl: Wonder: Voltooid

en: Wonder: Made Obsolete
nl: Wonder: Verouderd geraakt

en: Wonder: Started
nl: Wonder: Begonnen

en: Wonder: Stopped
nl: Wonder: Gestopt

en: Wonder: Will Finish Next Turn
nl: Wonder: Zal volgende beurt voltooid zijn

en: Diplomatic Message
nl: Diplomatiek Bericht

en: Treaty: Embassy
nl: Verdrag: Ambassade

en: Error message from bad command
nl: Foutboodschap door slechte opdracht

en: Server settings changed
nl: Server Instellingen gewijzigd

en: Chat messages
nl: Chatberichten

en: Chat error messages
nl: Chat fout boodschappen

en: Connect/disconnect messages
nl: Verbind/verbreek boodschappen

en: AI Debug messages
nl: KI debug boodschappen

en: Player settings
nl: Speler instellingen

en: ?attitude:Genocidal
nl: ?attitude:Moordzuchtig

en: ?attitude:Belligerent
nl: ?attitude:Oorlogszuchtig

en: ?attitude:Hostile
nl: ?attitude:Vijandig

en: ?attitude:Uncooperative
nl: ?attitude:Tegendraads

en: ?attitude:Uneasy
nl: ?attitude:Ongemakkelijk

en: ?attitude:Neutral
nl: ?attitude:Neutraal

en: ?attitude:Respectful
nl: ?attitude:Respectvol

en: ?attitude:Helpful
nl: ?attitude:Behulpzaam

en: ?attitude:Enthusiastic
nl: ?attitude:Geestdriftig

en: ?attitude:Admiring
nl: ?attitude:Bewonderend

en: ?attitude:Worshipful
nl: ?attitude:Aanbiddend

en: ?diplomatic_state:Armistice
nl: ?diplomatic_state:Staakt-het-vuren

en: ?diplomatic_state:War
nl: ?diplomatic_state:Oorlog

en: ?diplomatic_state:Cease-fire
nl: ?diplomatic_state:Wapenstilstand

en: ?diplomatic_state:Peace
nl: ?diplomatic_state:Vrede

en: ?diplomatic_state:Alliance
nl: ?diplomatic_state:Alliantie

en: ?diplomatic_state:Never met
nl: ?diplomatic_state:Nooit ontmoet

note: TRANS: Obscure ruleset error.
en: World-ranged requirements are only supported for wonders.
nl: Voorwaarden op de gehele wereld zijn alleen mogelijk bij wonderen.

note: TRANS: Obscure ruleset error.
en: Player-ranged requirements are only supported for wonders.
nl: Voorwaarden�op�een speler�zijn�alleen�mogelijk�bij�wonderen.

note: TRANS: Obscure ruleset error.
en: Island-ranged requirements are only supported for wonders.
nl: Voorwaarden op een�continent zijn alleen mogelijk bij wonderen.

note: TRANS: Obscure ruleset error.
en: Surviving requirements are only supported at world range.
nl: Overleef voorwaarden worden enkel op wereldschaal ondersteund.

note: TRANS: (none) as in "Resources: (none)".
en: (none)
nl: (geen)

en: %s units
nl: %s-eenheden

en: Size %d
nl: Grootte %d

note: TRANS: Obscure ruleset error
en: tech "%s": requires itself
nl: tehh "%s": vereist zichzelf

note: TRANS: "Unknown" tech
en: (Unknown)
nl: (Onbekend)

note: TRANS: "None" tech
en: None
nl: Geen

en: Future Tech. %d
nl: Toekomst Tech. %d

en: Future Tech.
nl: Toekomst Tech.

en: Road
nl: Weg

en: Irrigation
nl: Irrigatie

en: Railroad
nl: Spoorlijn

en: Mine
nl: Mijn

en: Pollution
nl: Verontreiniging

en: Fortress
nl: Fort

en: River
nl: Rivier

en: Farmland
nl: Landbouwgrond

en: Airbase
nl: Luchthaven

en: Fallout
nl: Radioactief

en: Idle
nl: Stilstaand

en: Fortifying
nl: Fortificeren

en: Fortified
nl: Gefortificeerd

en: Sentry
nl: Op Wacht

en: Pillage
nl: Plunder

en: Goto
nl: Ga naar

en: Explore
nl: Verken

en: Transform
nl: Transformeer

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Moves
nl: Beurten

en: Upgrade %s to %s for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
nl: Waardeer %s op naar %s voor %d goud?
    Schatkist bevat %d goud.

en: Sorry, cannot upgrade %s (yet).
nl: Sorry: kan %s (nog) niet opwaarderen.

en: Upgrading %s to %s costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
nl: Opwaarderen %s tot %s kost %d goud.
    Schatkist bevat %d goud.

en: You can only upgrade units in your cities.
nl: U kunt alleen eenheden in uw steden opwaarderen.

en: Upgrading this %s would strand units it transports.
nl: Het opwaarderen van deze %s zou de eenheden die hij vervoert doen stranden.

en:  and
nl:  en

en: ?and:,
nl: ?en:,

en: Freeciv version %s %s
nl: Freeciv versie %s %s

en: (beta version)
nl: (beta versie)

en: Freeciv version %s
nl: Freeciv versie %s

en: betatest version
nl: betatest versie

en: version
nl: versie

en: January
nl: Januari

en: February
nl: Februari

en: March
nl: Maart

en: May
nl: Mei

en: June
nl: Juni

en: July
nl: Juli

en: August
nl: Augustus

en: October
nl: Oktober

en: THIS IS A BETA VERSION
    Freeciv %s will be released in
    %s, at %s
nl: DIT IS EEN BETA VERSIE
    Freeciv %s wordt vrijgegeven in
    %s, op %s

en: 'Cause civilization should be free!
nl: Omdat beschaving vrij zou moeten zijn!

en: You are running Freeciv without using iconv.  Unless
    you are using the latin1 character set, some characters
    may not be displayed properly.  You can download iconv
    at http://gnu.org/.
nl: U draait Freeciv zonder iconv te gebruiken. Tenzij u
    de latin1 karakterset gebruikt, worden sommige tekens
    misschien niet goed weergegeven. Iconv kan u downloaden
     op http://gnu.org/.

note: TRANS: "Could not convert text from <encoding a> to <encoding b>:" * TRANS: <error string>."
en: Could not convert text from %s to %s: %s
nl: Kon tekst niet omzetten van %s naar %s: %s

en: Bad log level "%s".
nl: Verkeerd logniveau "%s".

en: Bad log level %d in "%s".
nl: Verkeerd logniveau %d in "%s".

en: Freeciv must be compiled with the DEBUG flag to use debug level %d.
nl: Freeciv moet met de DEBUG-vlag gecompileerd worden om debug-niveau %d te kunnen gebruiken.

en: Badly formed log level argument "%s".
nl: Fout geformuleerd log-niveau argument "%s".

en: Not an integer: '%s'
nl: Geen geheel getal: '%s'

en: Empty filename in log level argument "%s".
nl: Lege bestandsnaam in log-niveau argument "%s".

en: Couldn't open logfile: %s for appending "%s".
nl: Kon logbestand %s niet openen voor toevoegen "%s"..

en: last message repeated %d time | last message repeated %d times
nl[0]: laatste boodschap %d maal herhaald
nl[1]: laatste boodschap %d maal herhaald

en:  (total %d repeat) |  (total %d repeats)
nl[0]: (totaal %d herhaling)
nl[1]: (totaal %d herhalingen)

en: Empty argument for "%s".
nl: Leeg argument voor "%s".

en: Missing argument for "%s".
nl: Ontbrekend argument voor "%s".

en: %d BC
nl: %d VC

en: FREECIV_PATH is set but empty; using default path instead.
nl: FREECIV_PATH is ingesteld maar leeg; gebruik standaardpad.

en: Could not read data directory %s: %s.
nl: Kon gegevensmap %s niet lezen: %s.

en: The data path may be set via the environment variable FREECIV_PATH.
nl: Het data pad mag met de shellvariabele FREECIV_PATH opgegeven worden.

en: Current data path is: "%s"
nl: Huidig data pad is: "%s"

en: The "%s" file is required ... aborting!
nl: Het "%s" bestand is nodig ... breek af!

en: %s: Fatal error: you're trying to run me as superuser!
nl: %s: Fatale fout: u probeert me als superuser te starten!

en: Use a non-privileged account instead.
nl: Gebruik inplaats daarvan een normaal account.

en: exact match
nl: exacte overeenkomst

en: only match
nl: komt alleen overeen met

en: ambiguous
nl: dubbelzinnig

en: empty
nl: leeg

en: too long
nl: te lang

en: non-match
nl: niet overeenkomend met

en: error %ld (failed FormatMessage)
nl: fout %ld (FormatMessage mislukt)

en: error %d (compiled without strerror)
nl: fout %d (gecompileerd zonder strerror)

en: The %s have stopped building The %s in %s.
nl: Spel: De %s zijn gestopt met het bouwen van %s in %s.

en: The %s have started building The %s in %s.
nl: Spel: De %s zijn begonnen met het bouwen van %s in %s.

en: %s is selling %s (not needed) for %d.
nl: %s verkoopt %s (niet nodig) voor %d.

en: *%s (AI)* In away mode AI can't sign such a treaty.
nl: *%s (KI)* In afwezig modus kan de KI zo'n verdrag niet tekenen.

en: *%s (AI)* First break alliance with %s, %s.
nl: *%s (AI)* Verbreek eerst de alliantie met %s, %s.

en: *%s (AI)* Let us first cease hostilies, %s.
nl: *%s (AI)* Laat ons eerst onze vijandelijkheden staken, %s.

en: *%s (AI)* I wish to see you keep the current ceasefire for a bit longer first, %s.
nl: *%s (AI)* Ik wil eerst zien of je ons staakt-het-vuren nog wat volhoudt, %s.

en: *%s (AI)* I simply do not trust you with an alliance yet, %s.
nl: *%s (AI)* Ik vertrouw je nog niet genoeg voor een alliantie, %s.

en: *%s (AI)* I do not know the city you mention.
nl: *%s�(AI)*�I�ken de stad die je noemt niet.

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is not safe.
nl: %s (AI)* Sorry, het delen van mijn gezichtsveld met jou is me te gevaarlijk

en: *%s (AI)* This deal was not very good for us, %s!
nl: *%s�(AI)*�Deze zaak was niet zo goed voor ons,�%s!

en: *%s (AI)* Welcome into our alliance %s!
nl: *%s (AI)* Welkom in onze alliantie %s!

en: *%s (AI)* Yes, may we forever stand united, %s.
nl: *%s (AI)* Ja, mogen we voor altijd verenigd blijven, %s.

en: *%s (AI)* Yes, peace in our time!
nl: *%s (AI)* Ja, vrede in onze tijd!

en: *%s (AI)* Agreed. No more hostilities, %s.
nl: *%s (AI)* Akkoord. Geen vijandelijkheden meer, %s.

en: *%s (AI)* Greetings %s! May we suggest a ceasefire while we get to know each other better?
nl: *%s�(AI)*�Gegroet %s!�Mogen we een staakt-het-vuren voorstellen terwijl we elkaar leren kennen?

en: *%s (AI)* Space will never be yours.
nl: *%s (AI)* De ruimte zal je nooit kunnen beheersen.

en: *%s (AI)* I have tolerated your vicious antics long enough! To war!
nl: *%s�(AI)*�Ik heb uw gemene streken lang genoeg getolereerd! Ten oorlog!

en: *%s (AI)* Peace in ... some other time.
nl: * %s (AI)* Vrede ... maar niet nu.

en: *%s (AI)* Finally I get around to you! Did you really think you could get away with your crimes?
nl: *%s (AI)* Eindelijk kom ik aan jou toe! Dacht je nu echt dat je weg kon komen met je misdaden?

en: *%s (AI)* Your covert hostilities brought this war upon you!
nl: *%s�(AI)*�Uw achterbakse vijandelijkheden hebben u in deze oorlog geduwd!

en: *%s (AI)* Your aggression against %s was your last mistake!
nl: *%s (AI)* Je agressie tegen %s was je laatste vergissing!

en: *%s (AI)* Your aid in this matter will be expected. Long live our glorious alliance!
nl: *%s�(AI)*�Uw hulp wordt verwacht. Lang leve onze alliantie!

en: *%s (AI)* If you want a piece of the loot, feel free to join in the action!
nl: *%s�(AI)*�Als je een deel van de plunderingen wil, kom gerust meedoen!

en: *%s (AI)* As our glorious allies, we expect your help in this war.
nl: *%s�(AI)*�Als onze geallieerden verwachten we dat u meehelpt in deze oorlog.

en: *%s (AI)* Your attempt to conquer space for yourself alone betray your true intentions, and I will have no more of our alliance!
nl: *%s (AI)* Je poging om de ruimte voor jezelf te veroveren verraden je werkelijke bedoelingen. Ik heb genoeg van onze alliantie!

en: *%s (AI)* Your attempt to unilaterally dominate outer space is highly offensive.
nl: *%s (AI)* Uw poging om eenzijdig de ruimte te domineren is zeer offensief.

en: *%s (AI)* If you do not stop constructing your spaceship, I may be forced to take action!
nl: *%s (AI)* Als je niet stopt met het bouwen van je ruimteschip, dwing je me om in actie te komen!

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is no longer safe.
nl: %s (AI)* Sorry, het delen van mijn gezichtsveld met jou is nu te gevaarlijk

en: *%s (AI)* Greetings our most trustworthy ally. We call upon you to destroy our enemy, %s.
nl: *%s (AI)* Gegroet, onze meest vertrouwde geallieerde. We roepen u op onze vijand %s te vernietigen.

en: *%s (AI)* Greetings ally, I see you have not yet made war with our enemy, %s. Why do I need to remind you of your promises?
nl: *%s (AI)* Gegroet geallieerde, ik zie dat je nog geen oorlog hebt verklaart aan onze vijand %s. Waarom moet ik je aan je beloften herinneren?

en: *%s (AI)* Dishonoured one, we made a pact of alliance, and yet you remain at peace with our mortal enemy, %s! This is unacceptable; our alliance is no more!
nl: *%s (AI)* Eerloze, we sloten een alliantie en toch blijf je in vrede met onze doodsvijand %s! Dit is onacceptabel gedrag: onze alliantie is ongedaan!

en: *%s (AI)* Greetings friend, may we suggest making a common cause and join in an alliance?
nl: *%s (AI)* Gegroet vriend, wat vind je ervan mochten we samen sterk staan in een alliantie?

en: *%s (AI)* Greetings neighbour, may we suggest more peaceful relations?
nl: *%s (AI)* Gegroet buurman, zullen we ons aan vredelievender termen houden?

en: *%s (AI)* We grow weary of this constant bloodshed. May we suggest a cessation of hostilities?
nl: *%s (AI)* We worden het gedurige bloedvergieten langzaam beu. Wat vind je van een einde aan het gevecht?

en: *%s (AI)* We have been savagely attacked by %s, and we need your help! Honour our glorious alliance and your name will never be forgotten!
nl: *%s�(AI)*�We�zijn aangevallen door %s,�en hebben uw hulp nodig! Hou onze alliantie in ere en uw naam zal nooit vergeten worden!

en: Warning: the guest name '%s' has been taken, renaming to user '%s'.
nl: Waarchuwing: de gastnaam '%s' is al in gebruik, hernoem tot gebruiker '%s'.

en: Guests are not allowed on this server. Sorry.
nl: Gasten zijn niet toegestaan op deze server. Sorry.

en: %s was rejected: Guests not allowed.
nl: %s is geweigerd: Gasten niet toegelaten.

en: There was an error reading the user database, logging in as guest connection '%s'.
nl: Er trad een fout op bij het lezen van de gebruikersdatabase, log in als gast-verbinding '%s'.

en: There was an error reading the user database and guest logins are not allowed. Sorry
nl: Er trad een fout op bij het lezen van de gebruikersdatabase en gast-logins zijn niet toegestaan. Sorry

en: %s was rejected: Database error and guests not allowed.
nl: %s afgewezen: Database fout en gasten niet toegelaten.

en: Enter password for %s:
nl: Geef wachtwoord voor %s:

en: Enter a new password (and remember it).
nl: Geef een nieuw wachtwoord (en onthoud het).

en: This server allows only preregistered users. Sorry.
nl: Deze server staat alleen vooraf geregistreerde gebruikers toe. Sorry.

en: %s was rejected: Only preregister users allowed.
nl: %s afgewezen: Alleen vooraf geregistreerde gebruikers toegelaten..

en: Sorry, too many wrong tries...
nl: Sorry, teveel mislukte pogingen...

en: %s was rejected: Too many wrong password verifies for new user.
nl: %s afgewezen: Te veel  verkeerde paswoorden voor nieuwe gebruiker.

en: Warning: There was an error in saving to the database. Continuing, but your stats will not be saved.
nl: Waarschuwing: Er trad een fout op bij het opslaan in de database. Ik ga door, maar uw statistieken zullen niet bewaard worden.

en: %s was rejected: Too many wrong password tries.
nl: %s afgewezen: Afwijkende mogelijkheden.

en: Your password is incorrect. Try again.
nl: Uw wachtwoord is onjuist. Probeer opnieuw.

en: Sorry, your connection timed out...
nl: Sorry, timeout voor uw verbinding...

en: %s was rejected: Connection timeout waiting for password.
nl: %s afgewezen: Verbinding timeout bij wachten op wachtwoord.

en: Your password is too short, the minimum length is %d. Try again.
nl: Uw wachtwoord is te kort, de minimum lengte is %d. Probeer opnieuw.

en: The password must have at least %d capital letters, %d numbers, and be at minimum %d [printable] characters long. Try again.
nl: Het wachtwoord moet tenminste %d hoofdletters en %d cijfers bevatten en dient tenminste %d [afdrukbare] tekens lang te zijn. Probeer opnieuw

en: Barbarians gain a leader by the name %s.  Dangerous times may lie ahead.
nl: De barbaren hebben nu een leider, %s.  Er wachten gevaarlijke tijden.

en: Native unrest near %s led by %s.
nl: Inboorlingenopstand bij %s onder leiding van %s.

en: Sea raiders seen near %s!
nl: Zeerovers gezien bij %s!

en: You don't have a worker here.
nl: U hebt hier geen arbeider.

en: You have already sold something here this turn.
nl: U hebt hier deze beurt al iets verkocht.

en: You sell %s in %s for %d gold.
nl: U verkoopt %s in %s voor %d goud.

en: Cannot buy in city created this turn.
nl: Kan niet in een stad kopen die deze beurt gebouwd is.

en: You have already bought this turn.
nl: U hebt deze beurt al gekocht.

en: You don't buy %s!
nl: U koopt geen %s!

en: Can't buy units when city is in disorder.
nl: Kan geen eenheden kopen wanneer stad in wanorde is.

en: %d gold required.  You only have %d gold.
nl: %d goud nodig, maar u hebt slechts %d goud.

en: You have bought this turn, can't change.
nl: U hebt gekocht deze beurt. U kunt niet meer wijzigen.

en: %s
nl: Spel: %s

en: You already have a city called %s.
nl: U heeft al een stad met de naam %s

en: A city called %s already exists.
nl: Een stad met de naam %s bestaat al.

en: Can't use %s as a city name. It is reserved for %s.
nl: Kan %s niet als een stadsnaam gebruiken. Hij is gereserveerd voor %s.

en: %s is not a valid name. Only ASCII or ruleset names are allowed for cities.
nl: %s is geen geldige naam. Alleen ASCII of spelregelbestand namen zijn toegelaten voor steden.

en: City no. %d
nl: Stad nr. %d

en: A poorly-named city
nl: Een slecht benoemde stad

en: Changed homecity of %s to %s.
nl: Hoofdstad verplaatst van %s naar %s.

en: Transfered %s in %s from %s to %s.
nl: %s in %s overgeplaatst van %s naar %s.

en: Transfered %s from %s to %s.
nl: %s overgeplaatst van %s naar %s.

en: %s from %s lost in transfer to %s's %s
nl: %s van %s verloren bij een verhuis naar %s's %s

en: %s lost along with control of %s.
nl: %s verloren samen met besturing van %s.

en: You lost %s. A new %s was built in %s.
nl: U verloor %s. Een nieuw %s is gebouwd in %s.

en: You already had a city called %s. The city was renamed to %s.
nl: U had al een stad genaamd %s. De stad is hernoemd naar %s.

en: The people in %s are stunned by your technological insight!
          Workers spontaneously gather and upgrade the city with railroads.
nl: De arbeiders in %s zijn overdonderd door uw technologische inzichten!
          Arbeiders verzamelen zich spontaan om de stad op te waarderen met spoorwegen.

en: You have founded %s.
nl: U heeft %s gesticht.

en: Moved %s out of disbanded city %s to avoid being landlocked.
nl: %s uit verlaten stad %s gehaald om vastzitten te voorkomen.

en: When %s was disbanded your %s could not get out, and it was therefore lost.
nl: Toen %s werd verlaten konden uw %s niet wegkomen en zijn daardoor teloor gegaan.

en: You destroy %s completely.
nl: U vernietigt %s volledig.

en: %s has been destroyed by %s.
nl: %s is vernietigd door %s.

en: You conquer %s; your lootings accumulate to %d gold! | You conquer %s; your lootings accumulate to %d gold!
nl[0]: U verovert %s, uw plunderingen leveren %d goud op!
nl[1]: U verovert %s, uw plunderingen leveren %d goud op!

en: %s conquered %s and looted %d gold from the city. | %s conquered %s and looted %d gold from the city.
nl[0]: %s veroverde %s en plunderde %d goud uit de stad.
nl[1]: %s veroverde %s en plunderde %d goud uit de stad.

en: You conquer %s
nl: U verovert %s

en: %s conquered %s.
nl: %s veroverden %s.

en: You have liberated %s! Lootings accumulate to %d gold. | You have liberated %s! Lootings accumulate to %d gold.
nl[0]: U hebt %s bevrijd!! plunderingen leveren %d goud op.
nl[1]: U hebt %s bevrijd!! Plunderingen leveren %d goud op.

en: %s liberated %s and looted %d gold from the city. | %s liberated %s and looted %d gold from the city.
nl[0]: %s bevrijdde %s en plunderde %d goud uit de stad.
nl[1]: %s bevrijdde %s en plunderde %d goud uit de stad.

en: You have liberated %s!
nl: U heeft %s bevrijd!

en: %s liberated %s.
nl: %s heeft %s bevrijd..

en:  from the worklist
nl:  van de werklijst

note: TRANS: "<city> is building <production><source>."
en: %s is building %s%s.
nl: %s is %s%s aan het bouwen.

en: You sell %s in %s (now landlocked) for %d gold.
nl: U verkoopt %s in %s (nu ingesloten door land) voor %d goud.

en: %s is selling %s (obsolete) for %d.
nl: %s verkoopt %s (verouderd) voor %d.

en: Notice: Wonder %s in %s will be finished next turn.
nl: Opmerking: Wonder %s in %s zal de volgende beurt klaar zijn.

en: Suggest throttling growth in %s to use %s (being built) more effectively.
nl: Groeibeperking in %s aangeraden om %s (in aanbouw) beter te benutten.

en: %s may soon grow to size %i.
nl: %s kan binnenkort groeien naar grootte %i.

en: Warning: Famine feared in %s.
nl: Waarschuwing: Hongersnood gevreesd in %s.

en: WARNING, we're LOW on FUNDS sire.
nl: WAARSCHUWING, de SCHATKIST raakt LEEG sire.

en: %s needs %s (being built) to grow any further.
nl: %s heeft %s nodig (in aanbouw) om verder te kunnen groeien.

en: %s needs an improvement to grow any further.
nl: %s heeft een stadsverbetering nodig om verder te kunnen groeien.

en: %s grows to size %d.
nl: %s groeit naar grootte %d.

en: Famine feared in %s, %s lost!
nl: Hongersnood gevreesd in %s, %s verloren!

en: Famine causes population loss in %s.
nl: Hongersnood veroorzaakt sterfte in %s.

en: Famine destroys %s entirely.
nl: Hongersnood vernietigt %s volledig.

en: %s can't build %s from the worklist; tech not yet available.  Postponing...
nl: %s kan %s van de werklijst niet bouwen; techniek nog niet beschikbaar.  Uitstellen...

en: %s can't build %s from the worklist.  Purging...
nl: %s kan %s van de werklijst niet bouwen.  Verwijderen...

en: Production of %s is upgraded to %s in %s.
nl: Productie van %s is opgewaardeerd naar %s in %s.

en: %s can't build %s from the worklist; tech %s not yet available.  Postponing...
nl: %s kan %s van de werklijst niet bouwen; techniek %s nog niet beschikbaar.  Uitstellen...

en: %s can't build %s from the worklist; need to have %s first.  Postponing...
nl: %s kan %s van de werklijst niet bouwen; heb eerst %s nodig.  Uitstellen...

en: %s can't build %s from the worklist; it needs %s government.  Postponing...
nl: %s kan %s van de werklijst niet bouwen; heb eerst %s staatsvorm nodig.  Uitstellen...

en: %s can't build %s from the worklist; %s special is required.  Postponing...
nl: %s kan %s van de werklijst niet bouwen; heb eerst %s nodig.  Uitstellen...

en: %s can't build %s from the worklist; %s terrain is required.  Postponing...
nl: %s kan %s van de werklijst niet bouwen; %s grond is nodig.  Uitstellen...

en: %s can't build %s from the worklist; only %s may build this.  Postponing...
nl: %s kan %s van de werklijst niet bouwen; alleen %s kan dit bouwen.  Uitstellen...

en: %s can't build %s from the worklist; city must be of size %d.  Postponing...
nl: %s kan %s van de werklijst niet bouwen; de stad moet grootte %d hebben.  Uitstellen...

en: %s can't build %s from the worklist; Reason unknown!  Postponing...
nl: %s kan %s van de werklijst niet bouwen; Reden onbekend!. Uitstellen...

en: %s's worklist is now empty.
nl: %s's werklijst is nu leeg.

en: %s can't upkeep %s, unit disbanded.
nl: %s kan %s niet onderhouden, eenheid opgeheven.

en: Citizens in %s perish for their failure to upkeep %s!
nl: De burgers in %s lijden onder hun falen om %s te onderhouden!

en: %s is building %s, which is no longer available.
nl: %s is %s aan het bouwen, die niet meer beschikbaar is.

en: The %s have finished building %s in %s.
nl: De %s zijn klaar met het bouwen van %s in %s.

en: %s has finished building %s.
nl: %s is klaar met het bouwen van %s.

en: %s boosts research; you gain %d immediate advance. | %s boosts research; you gain %d immediate advances.
nl[0]: %s versnelt onderzoek, u krijgt een onmiddelijke vooruitgang.
nl[1]: %s versnelt onderzoek, u krijgt %d onmiddelijke vooruitgangen.

en: The %s have acquired %s from %s.
nl: De %s hebben %s verkregen van %s.

en: The %s have started building a spaceship!
nl: De %s zijn begonnen met het bouwen van een ruimteschip!

en: %s's %s tried to build %s, which is not available.
nl: %s's %s probeerde %s te bouwen, wat niet beschikbaar is.

en: %s can't build %s yet.
nl: %s kan %s nog niet bouwen.

note: TRANS: <city> is finished building <unit/building>.
en: %s is finished building %s.
nl: %s is klaar met het bouwen van %s.

en: Can't afford to maintain %s in %s, building sold!
nl: Onderhoud van %s in %s niet meer op te brengen, gebouw verkocht!

en: Pollution near %s.
nl: Verontreiniging bij %s.

en: Wild celebrations in your honour in %s.
nl: Er zijn wilde feesten aan de gang ter uwer ere in %s.

en: Celebrations cancelled in %s.
nl: Festival afgezegd in %s.

en: Civil disorder in %s.
nl: Burgelijke onlusten in %s.

en: CIVIL DISORDER CONTINUES in %s.
nl: BURGELIJKE ONLUSTEN GAAN DOOR in %s.

en: Order restored in %s.
nl: Orde hersteld in %s.

en: The people have overthrown your %s, your country is in turmoil.
nl: De bevolking heeft uw %s omvergeworpen, uw land is in verwarring.

en: %s can't build %s yet, and we can't disband our only city.
nl: %s kan nog geen %s bouwen en we kunnen onze enige stad niet ontbinden.

note: TRANS: Settler production leads to disbanded city.
en: %s is disbanded into %s.
nl: %s is ontbonden in %s.

en: You must interrupt Freeciv twice within one second to make it exit.
nl: Om Freeciv te stoppen moet u het twee maal binnen een seconde onderbreken.

en: Warning: the %s option is obsolete.  Use -m to enable the metaserver.
nl: Waarschuwing: de optie %s is verouderd. Gebruik -m om de metaserver te activeren.

en: Error: unknown option '%s'
nl: Fout: onbekende optie '%s'

en: This is the server for %s
nl: Dit is de server voor %s

en: You can learn a lot about Freeciv at %s
nl: U kunt veel leren over Freeciv op %s

en: Usage: %s [option ...]
    Valid options are:
nl: Gebruik: %s [optie ...]
    Geldige opties zijn:

en:   -a  --auth		Enable server authentication.
nl:   -a  --auth		Zet server identificatie aan.

en:   -G  --Guests		Allow guests to login if auth is enabled.
nl:   -G  --Guests		Laat gasten toe terwijl auth uitstaat.

en:   -N  --Newusers	Allow new users to login if auth is enabled.
nl:   -N  --Newusers	Laat nieuwkomers toe terwijl auth uitstaat.

en:   -b  --bind ADDR	Listen for clients on ADDR
nl:   -b, --bind ADDR	Luister naar clients op ADDR

en:   -d, --debug NUM	Set debug log level (0 to 4, or 4:file1,min,max:...)
nl:   -d, --debug GETAL	Zet debug-logniveau (0 tot 4,of 4:bestand1,min,max:...)

en:   -d, --debug NUM	Set debug log level (0 to 3)
nl:   -d, --debug GETAL	Zet debug-logniveau (0 tot 3)

en:   -f, --file FILE	Load saved game FILE
nl:   -f, --file BESTAND	Laad opgeslagen spel BESTAND

en:   -h, --help		Print a summary of the options
nl:   -h, --help		Geef een samenvatting van de opties

en:   -l, --log FILE	Use FILE as logfile
nl:   -l, --log BESTAND	Gebruik BESTAND als logbestand

en:   -m, --meta		Notify metaserver and send server's info
nl:   -m, --meta		Informeer metaserver en stuur serverinfo

en:   -M, --Metaserver ADDR	Set ADDR as metaserver address
nl:   -M, --Metaserver ADDR	Gebruik ADDR als metaserver-adres

en:   -p, --port PORT	Listen for clients on port PORT
nl:   -p, --port POORT	Luister naar clients op poort POORT

en:   -q, --quitidle TIME	Quit if no players for TIME seconds
nl:   -q, --quitidle DUUR	Annuleer indien geen spelers gedurende DUUR seconden

en:   -e, --exit-on-end	When a game ends, exit instead of restarting
nl:   -e, --exit-on-end	Bij speleinde, niet herstarten maar sluiten

en:   -s, --saves DIR	Save games to directory DIR
nl:   -s,  --saves MAP	Bewaard spelen in map MAP

en:   -S, --Serverid ID	Sets the server id to ID
nl:   -S, --Server ID	Zet de server id op ID

en:   -P, --Ppm		Save ppms of the map when saving the game.
nl:   -P, -Ppm		Bewaar foto van de kaart bij opslaan van het spel.

en:   -r, --read FILE	Read startup script FILE
nl:   -r, --read BESTAND	Lees startscript BESTAND

en:   -R, --Ranklog FILE	Use FILE as ranking logfile
nl:   -R, --Ranklog BESTAND	Gebruik BESTAND als ranglogbestand

en:   -v, --version		Print the version number
nl:   -v, --version		Toon het versienummer

en: Report bugs to <%s>.
nl: Rapporteer fouten aan <%s>.

en: Start the game, or restart after loading a savegame.
nl: Start het spel, of herstart na het laden van een bewaard spel.

en: This command starts the game.  When starting a new game, it should be used after all human players have connected, and AI players have been created (if required), and any desired changes to initial server options have been made.  After 'start', each human player will be able to choose their nation, and then the game will begin.  This command is also required after loading a savegame for the game to recommence.  Once the game is running this command is no longer available, since it would have no effect.
nl: Deze opdracht start het spel. Wanneer u een nieuw spel start, zou het gebruikt moeten worden nadat alle menselijke spelers verbinding hebben, KI-spelers zijn gemaakt (indien vereist) en alle gewenste wijzigingen van server-opties zijn gemaakt. Na 'start' zal elke menselijke speler de mogelijkheid krijgen om zijn natie te kiezen en dan zal het spel beginnen. Deze opdracht is ook noodzakelijk nadat een bewaard spel is geladen voor vervolg. Wanneer het spel eenmaal loopt, is deze opdracht niet meer beschikbaar, aangezien het dan toch geen effect meer heeft.

note: TRANS: translate text between <> only
en: help
    help commands
    help options
    help <command-name>
    help <option-name>
nl: help
    help commands
    help options
    help <naam van de opdracht>
    help <naam van de optie>

en: Show help about server commands and server options.
nl: Toon help over server-oprachten en server-opties.

en: With no arguments gives some introductory help.  With argument "commands" or "options" gives respectively a list of all commands or all options.  Otherwise the argument is taken as a command name or option name, and help is given for that command or option.  For options, the help information includes the current and default values for that option.  The argument may be abbreviated where unambiguous.
nl: Geeft zonder argumenten enige inleidende hulp. Met argument "commands" of "options" geeft het respectievelijk een lijst met alle opdrachten of alle opties. Anders wordt het argument opgevat als een opdrachtnaam of een optienaam. Voor opties bevat de help-informatie ook de huidige- en standaardwaarde voor die optie. Het argument mag worden ingekort wanneer dat ondubbelzinnig kan.

en: Show a list of players, teams, connections, or scenarios.
nl: Toon een lijst met spelers, teams, verbindingen of scenarios.

en: Show a list of players in the game, teams of players, connections to the server, or available scenarios.  The argument may be abbreviated, and defaults to 'players' if absent.
nl: Toon een lijst van spelers, teams, verbindingen met de server of beschikbare scenarios.  Het argument mag worden ingekort en heeft indien niet opgegeven de waarde 'players'.

en: Quit the game and shutdown the server.
nl: Be�indig het spel en stop de server.

note: TRANS: translate text between <> only
en: cut <connection-name>
nl: cut <naam van de verbinding>

en: Cut a client's connection to server.
nl: Verbreek de verbinding tussen een client en de server.

en: Cut specified client's connection to the server, removing that client from the game.  If the game has not yet started that client's player is removed from the game, otherwise there is no effect on the player.  Note that this command now takes connection names, not player names.
nl: Verbreek de verbinding tussen de opgegeven client en de server, zodat de client uit het spel verwijdert wordt. Als het spel nog niet begonnen is wordt de speler van die client verwijderd uit het spel, anders is er geen effect op de speler. Merk op dat deze opdracht nu namen van verbindingen gebruikt, geen namen van spelers.

note: TRANS: translate text between <> only
en: explain
    explain <option-name>
nl: explain
    explain <naam van de optie>

en: Explain server options.
nl: Geef uitleg over server-opties.

en: The 'explain' command gives a subset of the functionality of 'help', and is included for backward compatibility.  With no arguments it gives a list of options (like 'help options'), and with an argument it gives help for a particular option (like 'help <option-name>').
nl: De opdracht 'explain' geeft een gedeelte van de functionaliteit van 'help' en is beschikbaar voor uitwisselbaarheid met vorige versies. Zonder argumenten geeft het een lijst met opties (net als 'help options') en met een argument geeft het help voor die specifieke optie (net als 'help <naam van de optie>').

note: TRANS: translate text between <> only
en: show
    show <option-name>
    show <option-prefix>
nl: show
    show <optie-naam>
    show <optie-inkorting>

en: Show server options.
nl: Toon server-opties.

en: With no arguments, shows all server options (or available options, when used by clients).  With an argument, show only the named option, or options with that prefix.
nl: Toont zonder argumenten alle server-opties (of alle beschikbare opties indien gebruikt bij clients).  Met een argument wordt alleen de genoemde optie getoond of opties die beginnen met deze letters.

en: wall <message>
nl: wall <bericht>

en: Send message to all connections.
nl: Stuur een bericht over alle verbindingen.

en: For each connected client, pops up a window showing the message entered.
nl: Voor elke verbonden client, toon een venster met het opgegeven bericht.

en: vote yes|no [vote number]
nl: vote yes|no [stemmingnummer]

en: Cast a vote.
nl: Breng uw stem uit.

en: A player with info level access issuing a control level command starts a new vote for the command.  The /vote command followed by "yes" or "no", and optionally a vote number, gives your vote.  If you do not add a vote number, your vote applies to the latest command.  You can only suggest one vote at a time.  The vote will pass immediately if more than half of the players vote for it, or fail immediately if at least half of the players vote against it.  If one full turn elapses the vote may pass in any case if nobody votes against it.
nl: Een speler met info-niveau toegang die een opdracht start met command-niveau toegang start een stemming voor de opgegeven opdracht. /vote gevolgd door "yes" of "no" en optioneel een stemmingnummer, geeft u een stem. Als u geen stemmingnummer opgeeft, dan geldt uw stem voor de laatste opdracht. U kunt slechts eenmaal per stemming stemmen. De stemming eindigt na een volledige beurt zonder tegenstemmen of nadat meer dan 50% van de stemmen voor of tegen is.

en: debug [ player <player> | city <x> <y> | units <x> <y> | unit <id> | tech <player> | timing | info]
nl: debug [ player <speler> | city <x> <y> | units <x> <y> | unit <id> | tec <spelers> | timing | info]

en: Turn on or off AI debugging of given entity.
nl: Zet KI-debugging aan of uit voor gegeven entiteit.

en: Print AI debug information about given entity and turn continous debugging output for this entity on or off.
nl: Toon KI-debug informatie over gegeven entiteit en zet doorlopende debugging uitvoer voor deze entiteit aan of uit.

en: set <option-name> <value>
nl: set <optie-naam> <waarde>

en: Set server option.
nl: Stel server-optie in.

en: team <player> [team]
nl: team <naam van de speler> [team]

en: Change, add or remove a player's team affiliation.
nl: Wijzig, voeg toe aan of verwijder van een spelers teamdeelname.

en: Sets a player as member of a team. If no team specified, the player is set teamless. Use "" if names contain whitespace. A team is a group of players that start out allied, with shared vision and embassies, and fight together to achieve team victory with averaged individual scores.
nl: Stelt een speler in als lid van een team. Als geen team wordt opgegeven wordt de speler teamloos. Gebruik "" als namen spaties bevatten. Een team is een groep spelers die geallieerd starten met gedeelde visie en ambassades en samen vechten om een teamoverwinning te behalen met gemiddelde individuele scores.

en: rulesetdir <directory>
nl: rulesetdir <map>

en: Choose new ruleset directory or modpack.
nl: Kies nieuwe spelregelmap of modpack.

en: Choose new ruleset directory or modpack. Calling this
     without any arguments will show you the currently selected ruleset.
nl: Kies nieuwe spelregelmap of modpack. Indien zonder
     argumenten gebruikt zal het de in gebruik zijnde spelregelset tonen.

note: TRANS: translate text between <> only
en: metainfo <meta-line>
nl: metainfo <meta-regel>

en: Set metaserver info line.
nl: Stel metaserver-informatieregel in.

note: TRANS: translate text between <> only
en: metapatch <meta-line>
nl: metapatch <meta-regel>

en: Set metaserver patches line.
nl: Stel metaserver-patches-regel in.

en: Control metaserver connection.
nl: Beheer verbinding met metaserver.

en: 'metaconnection ?' reports on the status of the connection to metaserver.
    'metaconnection down' or 'metac d' brings the metaserver connection down.
    'metaconnection up' or 'metac u' brings the metaserver connection up.
nl: 'metaconnection ?' toont de status van de verbinding met metaserver..
    'metaconnection down' of 'metac d' verbreekt de verbinding met metaserver.
    'metaconnection up' of 'metac u' maakt/herstelt de verbinding met metaserver.

note: TRANS: translate text between <> only
en: metaserver <address>
nl: metaserver <adres>

en: Set address (URL) for metaserver to report to.
nl: Stel metaserver adres in voor rapportering.

note: TRANS: translate text between <> only
en: aitoggle <player-name>
nl: aitoggle <naam van de speler>

en: Toggle AI status of player.
nl: Verwissel de KI-modus van deze speler.

note: TRANS: translate text between [] and <> only
en: take [connection-name] <player-name>
nl: take [verbindingsnaam] <naam van de speler>

en: Take over a player's place in the game.
nl: Neem een spelers plaats in in het spel.

en: Only the console and connections with cmdlevel 'hack' can force other connections to take over a player. If you're not one of these, only the <player-name> argument is allowed.  If '-' is given for the player name and the connection does not already control a player, one is created and assigned to the connection.
nl: Alleen de console en verbindingen met cmdlevel 'hack' kunnen andere verbindingen dwingen om een speler over te nemen. Als u niet ��n van deze bent, is alleen het [naam van de speler]-argument toegestaan. Als '-' als naam gegeven is en de verbinding controleert nog geen speler, wordt een nieuwe speler aangemaakt en aan de verbinding toegewezen.

note: TRANS: translate text between [] only
en: observe [connection-name] [player-name]
nl: observe [verbindingsnaam] [naam van de speler]

en: Observe a player or the whole game.
nl: Neem een speler of het hele spel waar

en: Only the console and connections with cmdlevel 'hack' can force other connections to observe a player. If you're not one of these, only the [player-name] argument is allowed. If the console gives no player-name or the connection uses no arguments, then the connection is attached to a global observer.
nl: Alleen het console en verbindingen met cmdlevel 'hack' kunnen andere verbindingen dwingen om een speler te observeren. Als u niet ��n van deze bent, is alleen het [naam van de speler]-argument toegestaan. Als er geen spelersnaam gegeven is of de verbinding heeft geen argumenten, wordt er verbonden met een globale waarnemer.

note: TRANS: translate text between <> only
en: detach <connection-name>
nl: detach <naam van de verbinding>

en: detach from a player.
nl: ontkoppel van een speler

en: Only the console and connections with cmdlevel 'hack' can force other connections to detach from a player.
nl: Alleen het console en verbindingen met cmdlevel 'hack' kunnen andere verbindingen dwingen om van een speler los te koppelen.

note: TRANS: translate text between <> only
en: create <player-name>
nl: create <naam van de speler>

en: Create an AI player with a given name.
nl: Maak een KI-speler met deze naam.

en: The 'create' command is only available before the game has been started.
nl: De 'create' opdracht is alleen beschikbaar zolang het spel nog niet is begonnen.

en: away
    away
nl: away
    afwezigheidsboodschap

en: Set yourself in away mode. The AI will watch your back.
nl: Zet uzelf in afwezig-modus. De KI zal u rugdekking geven.

en: The AI will govern your nation but do minimal changes.
nl: De KI zal uw natie regeren maar slechts met minimale aanpassingen.

note: TRANS: translate text between <> only
en: novice
    novice <player-name>
nl: novice
    novice <spelernaam>

en: Set one or all AI players to 'novice'.
nl: Maak ��n of alle KI-spelers 'novice' (=beginner).

en: With no arguments, sets all AI players to skill level 'novice', and sets the default level for any new AI players to 'novice'.  With an argument, sets the skill level for that player only.
nl: Zonder argumenten krijgen alle KI-spelers vaardigheidsniveau 'novice' en wordt het standaard niveau voor alle nieuwe KI-spelers ingesteld als 'novice'. Met een argument wordt het vaardigheidsniveau alleen voor die ene speler ingesteld.

note: TRANS: translate text between <> only
en: easy
    easy <player-name>
nl: easy
    easy <naam van de speler>

en: Set one or all AI players to 'easy'.
nl: Maak ��n of alle KI-spelers 'easy' (=gemakkelijk).

en: With no arguments, sets all AI players to skill level 'easy', and sets the default level for any new AI players to 'easy'.  With an argument, sets the skill level for that player only.
nl: Zonder argumenten krijgen alle KI-spelers vaardigheidsniveau 'easy' en wordt het standaard niveau voor alle nieuwe KI-spelers ingesteld als 'easy'. Met een argument wordt het vaardigheidsniveau alleen voor die ene speler ingesteld.

note: TRANS: translate text between <> only
en: normal
    normal <player-name>
nl: normal
    normal <naam van de speler>

en: Set one or all AI players to 'normal'.
nl: Maak ��n of alle KI-spelers 'normal' (=normaal).

en: With no arguments, sets all AI players to skill level 'normal', and sets the default level for any new AI players to 'normal'.  With an argument, sets the skill level for that player only.
nl: Zonder argumenten krijgen alle KI-spelers vaardigheidsniveau 'normal' en wordt het standaard niveau voor alle nieuwe KI-spelers ingesteld als 'normal'. Met een argument wordt het vaardigheidsniveau alleen voor die ene speler ingesteld.

note: TRANS: translate text between <> only
en: hard
    hard <player-name>
nl: hard
    hard <naam van de speler>

en: Set one or all AI players to 'hard'.
nl: Maak ��n of alle KI-spelers 'hard' (=moeilijk).

en: With no arguments, sets all AI players to skill level 'hard', and sets the default level for any new AI players to 'hard'.  With an argument, sets the skill level for that player only.
nl: Zonder argumenten krijgen alle KI-spelers vaardigheidsniveau 'hard' en wordt het standaard niveau voor alle nieuwe KI-spelers ingesteld als 'hard'. Met een argument wordt het vaardigheidsniveau alleen voor die ene speler ingesteld.

note: TRANS: translate text between <> only
en: experimental
    experimental <player-name>
nl: experimental
    experimental <naam van de speler>

en: Set one or all AI players to 'experimental'.
nl: Maak ��n of alle KI-spelers 'experimental' (=experimenteel).

en: With no arguments, sets all AI players to skill 'experimental', and sets the default level for any new AI players to this.  With an argument, sets the skill level for that player only. THIS IS ONLY FOR TESTING OF NEW AI FEATURES! For ordinary servers, this option has no effect.
nl: Zonder argumenten krijgen alle KI-spelers vaardigheidsniveau 'experimental' en wordt het standaard niveau voor alle nieuwe KI-spelers ingesteld als 'experimental'. Met een argument wordt het vaardigheidsniveau alleen voor die ene speler ingesteld. DIT IS ALLEEN VOOR HET TESTEN VAN NIEUWE KI MOGELIJKHEDEN! Voor normale servers heeft deze optie geen effect.

note: TRANS: translate text between <> only
en: cmdlevel
    cmdlevel <level>
    cmdlevel <level> new
    cmdlevel <level> first
    cmdlevel <level> <connection-name>
nl: cmdlevel
    cmdlevel <niveau>
    cmdlevel <niveau> new
    cmdlevel <niveau> first
    cmdlevel <niveau> <naam van de verbinding>

en: Query or set command access level access.
nl: Bekijk of wijzig opdrachtniveau toegang.

en: The command access level controls which server commands are available
    to users via the client chatline.  The available levels are:
        none  -  no commands
        info  -  informational commands only
        ctrl  -  commands that affect the game and users
        hack  -  *all* commands - dangerous!
    With no arguments, the current command access levels are reported.
    With a single argument, the level is set for all existing connections,
    and the default is set for future connections.
    If 'new' is specified, the level is set for newly connecting clients.
    If 'first come' is specified, the 'first come' level is set; it will be
    granted to the first client to connect, or if there are connections
    already, the first client to issue the 'first' command.
    If a connection name is specified, the level is set for that connection only.
    Command access levels do not persist if a client disconnects, because some untrusted person could reconnect with the same name.  Note that this command now takes connection names, not player names.
nl: Het opdrachtniveau bestuurt welke server-opdrachten beschikbaar zijn voor de spelers via de client's chatregel. De beschikbare niveau's zijn:
        none  -  geen opdrachten
        info  -  alleen opdrachten die informatie geven
        ctrl  -  opdrachten die het spel en de spelers be�nvloeden
        hack  -  *alle* opdrachten - gevaarlijk!
    Zonder argumenten wordt het huidige toegangsniveau getoond.
    Met een enkel argument wordt het toegangsniveau ingesteld van alle bestaande-
    en toekomstige verbindingen.
    Als 'new' wordt gebruikt dan wordt het toegangsniveau van toekomstige
    verbindingen ingesteld.
    Als 'new' wordt gebruikt, telt het enkel voor nieuw verbindende clienten.Als 'first come' wordt gebruikt dan wordt het toegangsniveau van de
    'eerste de beste' verbinding ingesteld; dit wordt toegekend aan de eerste
    client die verbinding maakt, of als er al verbindingen zijn, aan de eerste
    client die de 'first' opdracht gebruikt.
    Als de naam van een verbinding wordt opgegeven, wordt het niveau van alleen
    die verbinding ingesteld.
    Opdrachttoegangsniveau's blijven niet gehandhaaft als een client de verbinding verbreekt, omdat sommige niet te vertrouwen personen dit kunnen misbruiken om opnieuw verbinding te maken onder dezelfde naam. Merk op dat deze opdracht nu namen van verbindingen verwacht, niet van spelers.

en: If there is none, become the game organizer with increased permissions.
nl: Als er geen is, wordt dan de spelleider met extra mogelijkheden.

note: TRANS: translate text between <> only
en: timeoutincrease <turn> <turninc> <value> <valuemult>
nl: timeoutincrease <beurt> <beurtmeerwaarde> <waarde> <waardemult>.

en: See "help timeoutincrease".
nl: Zie "help timeoutincrease".

en: Every <turn> turns, add <value> to timeout timer, then add <turninc> to <turn> and multiply <value> by <valuemult>.  Use this command in concert with the option "timeout". Defaults are 0 0 0 1
nl: Elke <beurt> beurten, tel <waarde> op bij timeout klok, tel dan <beurtmeerwaarde> op bij <beurt> en vermenigvuldig <waarde> met <waardemult>. Gebruik deze opdracht in combinatie met de optie "timeout". Standaardwaarde is 0 0 0 1

note: TRANS: translate text between <> only
en: endgame
nl: speleinde

en: End the game immediately in a draw.
nl: Eindig het spel nu in een gelijkspel.

note: TRANS: translate text between <> only
en: surrender
nl: geef uzelf over

en: Concede the game.
nl: Geef dit spel gewonnen.

en: This tells everyone else that you concede the game, and if all but one player (or one team) have conceded the game in this way then the game ends.
nl: Dit vertelt iedereen dat je het spel opgeeft, en als alle spelers/teams behalve 1 dit doen eindigt het spel.

note: TRANS: translate text between <> only
en: remove <player-name>
nl: remove <naam van de speler>

en: Fully remove player from game.
nl: Verwijder deze speler volledig uit het spel.

en: This *completely* removes a player from the game, including all cities and units etc.  Use with care!
nl: Dit verwijdert een speler *volledig* uit het spel, inclusief alle steden, eenheden, enz.. Gebruik dit voorzichtig!

note: TRANS: translate text between <> only
en: save
    save <file-name>
nl: save
    save <bestandsnaam>

en: Save game to file.
nl: Bewaar spel in bestand.

en: Save the current game to file <file-name>.  If no file-name argument is given saves to "<auto-save name prefix><year>m.sav[.gz]".
    To reload a savegame created by 'save', start the server with the command-line argument:
        --file <filename>
    and use the 'start' command once players have reconnected.
nl: Bewaar het huidige spel in bestand <bestandsnaam>. Als geen bestandsnaam wordt opgegeven, wordt "<auto-save naam prefix><jaar>m.sav[.gz]" gebruikt.
    Om een met 'save' gemaakt bewaard spel opnieuw te laden, start de server met de opdrachtregel-optie:
        --file <bestandsnaam>
    of
        -f <bestandsnaam>
    en gebruik de opdracht 'start' wanneer de spelers weer verbinding hebben.

note: TRANS: translate text between <> only
en: load
    load <file-name>
nl: load
    load <bestandsnaam>

en: Load game from file.
nl: Laad spel vanuit bestand.

en: Load a game from <file-name>. Any current data including players, rulesets and server options are lost.
nl: Laad een spel vanuit <bestandsnaam>. Alle huidige data, inclusief spelers, spelregels en server-opties, gaan verloren.

note: TRANS: translate text between <> only
en: read <file-name>
nl: read <bestandsnaam>

en: Process server commands from file.
nl: Verwerk server opdrachten uit bestand.

note: TRANS: translate text between <> only
en: write <file-name>
nl: write <bestandsnaam>

en: Write current settings as server commands to file.
nl: Schrijf huidige instellingen als server opdrachten naar bestand.

en: Switch server output between 'RFC-style' and normal style.
nl: Wissel de server uitvoerstijl tussen 'RFC-stijl en de normale stijl.

en: Simply returns the id of the server.
nl: Geeft gewoon het kenteken van de server terug.

en: %s Welcome
nl: %s Welkom

en: Welcome to the %s Server running at %s port %d.
nl: Welkom bij de %s Server, draaiend op %s, poort %d.

en: Welcome to the %s Server at port %d.
nl: Welkom bij de %s Server op poort %d.

en: %s has connected from %s.
nl: %s heeft verbinding vanaf %s.

en: Server: %s has connected from %s.
nl: Server: %s heeft verbinding vanaf %s.

en: Couldn't attach your connection to new player.
nl: Kon uw verbinding niet koppelen aan nieuwe speler.

en: You are logged in as '%s' connected to no player.
nl: U bent ingelogd als '%s' verbonden met geen speler.

en: You are logged in as '%s' connected to an anonymous player.
nl: U bent ingelogd als '%s' verbonden met een anonieme speler.

en: You are logged in as '%s' connected to %s.
nl: U bent ingelogd als '%s' verbonden met %s.

en: Turn-blocking game play: waiting on %s to finish turn...
nl: Wissel-beurt spel: wacht tot %s zijn beurt heeft voltooid...

en: Client rejected: %s.
nl: Client geweigerd: %s

en: Connection request from %s from %s
nl: Verzoek tot verbinding van %s van %s

en: %s has client version %d.%d.%d%s
nl: %s heeft client versie %d.%d.%d%s

en: The client is missing a capability that this server needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
nl: De client mist een mogelijkheid die deze server nodig heeft.
    Server versie: %d.%d.%d%s Client versie: %d.%d.%d%s. Opwaarderen kan helpen!

en: %s was rejected: Mismatched capabilities.
nl: %s afgewezen: Afwijkende mogelijkheden.

en: The server is missing a capability that the client needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
nl: De server mist een mogelijkheid die de client nodig heeft.
    Server versie: %d.%d.%d%s Client versie: %d.%d.%d%s. Opwaarderen kan helpen!

en: Invalid username '%s'
nl: Ongeldige gebruikersnaam '%s'

en: %s was rejected: Invalid name [%s].
nl: %s afgewezen: Ongeldige naam [%s].

en: '%s' already connected.
nl: %s heeft al verbinding.

en: %s was rejected: Duplicate login name [%s].
nl: %s afgewezen: Al gebruikte login naam [%s].

en: Lost connection: %s.
nl: Verbinding verbroken: %s.

en: Ok. RFC-style set.
nl: Ok, RFC-stijl ingesteld.

en: Ok. Standard style set.
nl: Ok. Standaard stijl ingesteld.

en: For introductory help, type 'help'.
nl: Voor een introductie, type 'help'.

en: The %s can't accept %s.
nl: De %s kunnen %s niet accepteren.

en: You don't have tech %s, you can't accept treaty.
nl: U hebt ontwikkeling %s niet, u kunt het verdrag niet accepteren.

en: City you are trying to give no longer exists, you can't accept treaty.
nl: De stad die u probeert te geven bestaat niet langer, u kunt het verdrag niet accepteren.

en: You are not owner of %s, you can't accept treaty.
nl: U bent geen eigenaar van %s, u kunt het verdrag niet accepteren.

en: Your capital (%s) is requested, you can't accept treaty.
nl: Uw hoofdstad (%s) wordt gevraagd, u kunt het verdrag niet accepteren.

en: You don't have enough gold, you can't accept treaty.
nl: U hebt niet genoeg goud, u kunt het verdrag niet accepteren.

en: A treaty containing %d clause was agreed upon. | A treaty containing %d clauses was agreed upon.
nl[0]: Men is een verdrag met %d clausule overeengekomen.
nl[1]: Men is een verdrag met %d clausules overeengekomen.

en: One of the cities %s is giving away is destroyed! Treaty canceled!
nl: E�n van de steden die %s weggeeft is vernietigd! Verdrag verbroken!

en: The %s no longer control %s! Treaty canceled!
nl: De %s besturen niet langer %s! Verdrag verbroken!

en: The %s don't have the promised amount of gold! Treaty canceled!
nl: De %s hebben de beloofde hoeveelheid goud niet! Verdrag verbroken!

en: You gave an embassy to %s.
nl: U hebt een ambassade geschonken aan %s.

en: %s allowed you to create an embassy!
nl: %s maakt het u mogelijk een ambassade te maken!

en: You are taught the knowledge of %s.
nl: U bent onderwezen in de kennis van %s.

en: The %s have acquired %s from the %s.
nl: De %s hebben %s verkregen van de %s.

en: You get %d gold.
nl: U krijgt %d goud.

en: You receive %s's worldmap.
nl: U krijgt %s's wereldkaart.

en: You receive %s's seamap.
nl: U krijgt %s's zeekaart.

en: You receive city of %s from %s.
nl: U ontvangt de stad %s van %s.

en: You give city of %s to %s.
nl: U geeft de stad %s aan %s.

en: You agree on a cease-fire with %s.
nl: U gaat akkoord met een wapenstilstand met %s.

en: You agree on an alliance with %s.
nl: U gaat akkoord met het sluiten van een alliantie met %s.

en: You give shared vision to %s.
nl: U geeft gedeelde waarneming aan %s.

en: %s gives you shared vision.
nl: %s geeft u gedeelde waarneming.

en: %s canceled the meeting!
nl: %s heeft de vergadering afgezegd!

en: Meeting with %s canceled.
nl: Ontmoeting met %s afgezegd.

en: Your diplomatic envoy was decapitated!
nl: Uw diplomatieke afgevaardigde werd onthoofd!

en: Your %s could not poison the water supply in %s.
nl: Uw %s kon de watervoorraad in %s niet vergiftigen.

en: Your %s poisoned the water supply of %s.
nl: Uw %s vergiftigde de watervoorraad van %s.

en: %s is suspected of poisoning the water supply of %s.
nl: %s wordt verdacht van vergiftiging van de watervoorraad in %s.

en: Your %s was executed in %s on suspicion of spying.  The %s welcome future diplomatic efforts providing the Ambassador is reputable.
nl: Uw %s is ter dood veroordeeld in %s onder verdenking van spionage. De %s verwelkomen toekomstige diplomatieke inspanningen vooropgesteld dat de Ambassadeur reputabel is.

en: You executed a %s the %s had sent to establish an embassy in %s for being untrustworthy
nl: U hebt een door de %2$s gestuurde %1$s ter dood veroordeeld bij het vestigen van een ambassade in %3$s vanwege onbetrouwbaarheid

en: Your %s was executed in %s by primitive %s.
nl: Uw %s is ter dood veroordeeld in %s door primitieve %s.

en: You have established an embassy in %s.
nl: U hebt een ambassade gevestigd in %s.

en: The %s have established an embassy in %s.
nl: De %s hebben een ambassade gevestigd in %s.

en: Your %s could not sabotage %s's %s.
nl: Uw %s kon %s's %s niet saboteren.

en: Your %s succeeded in sabotaging %s's %s.
nl: Uw %s heeft %s's %s met succes gesaboteerd.

en: Your %s was sabotaged by %s!
nl: Uw %s is gesaboteerd door %s!

en: You can't bribe a unit from this nation.
nl: U kunt eenheden van deze natie niet omkopen.

en: You don't have enough gold to bribe %s's %s.
nl: U hebt niet genoeg goud om %s's %s om te kopen.

en: You cannot bribe %s!
nl: U kunt %s niet omkopen!

en: Your %s succeeded in bribing %s's %s and became more experienced.
nl: Uw %s heeft %s's %s met succes omgekocht en kreeg meer ervaring.

en: Your %s succeeded in bribing %s's %s.
nl: Uw %s heeft %s's %s met succes omgekocht.

en: Your %s was bribed by %s.
nl: Uw %s is omgekocht door %s.

en: %s was expecting your attempt to steal technology again. Your %s was caught and executed.
nl: %s�verwachtte uw poging om kennis te stelen. Uw %s is gevangen en terechtgesteld.

en: Your %s was caught in the attempt of stealing technology from %s.
nl: Uw %s werd betrapt bij een poging technologie te stelen van %s.

en: %s's %s failed to steal technology from %s.
nl: %s's %s kon geen technologie stelen van %s.

en: No new technology found in %s.
nl: Geen nieuwe technologie gevonden in %s.

en: You can't subvert this city.
nl: U kan deze stad niet omkopen.

en: You don't have enough gold to subvert %s.
nl: U hebt niet genoeg goud om %s om te kopen.

en: Your %s was caught in the attempt of inciting a revolt!
nl: Uw %s werd betrapt bij een poging een opstand te ontketenen!

en: You caught %s %s attempting to incite a revolt in %s!
nl: U betrapte een %s %s in een poging een opstand te ontketenen in %s!

en: Revolt incited in %s, you now rule the city!
nl: Opstand ontketend in %s, u regeert nu de stad!

en: %s has revolted, %s influence suspected.
nl: %s is in opstand, vermoed %s invloed.

en: Your %s was caught in the attempt of industrial sabotage!
nl: Uw %s werd betrapt bij een poging van industri�le sabotage!

en: You caught %s %s attempting sabotage in %s!
nl: U betrapte een %s %s tijdens een sabotagepoging in %s!

en: Your %s could not find anything to sabotage in %s.
nl: Uw %s kon niets vinden om te saboteren in %s.

en: You cannot sabotage a %s!
nl: U kan geen %s saboteren!

en: Your %s could not find the %s to sabotage in %s.
nl: Uw %s kon de %s niet vinden om te saboteren in %s.

en: Your %s succeeded in destroying the production of %s in %s.
nl: Uw %s heeft de productie van %s in %s met succes vernietigd.

en: The production of %s was destroyed in %s, %s are suspected.
nl: De productie van %s is vernietigd in %s, %s worden verdacht.

en: Your %s was caught in the attempt of sabotage!
nl:  Uw %s werd betrapt bij een sabotagepoging!

en: You caught %s %s attempting to sabotage the %s in %s!
nl: U betrapte %s %s in een sabotagepoging van %s in %s!

en: Your %s destroyed the %s in %s.
nl: Uw %s vernietigde de %s in %s.

en: The %s destroyed the %s in %s.
nl: De %s vernietigden de %s in %s.

en: Your %s has been eliminated defending %s against a %s.
nl: Uw %s is ge-elimineerd bij de verdediging van %s tegen %s.

en: An enemy %s has been eliminated defending %s.
nl: Een vijandelijke %s is ge-elimineerd bij de verdediging van %s.

en: Your %s was eliminated by a defending %s.
nl: Uw %s is ge-elimineerd door een verdedigende %s.

en: Eliminated %s %s while infiltrating %s. The defender became more experienced.
nl: Elimineerde %s %s tijdens het infiltreren van %s. De verdediger kreeg meer ervaring.

en: Eliminated %s %s while infiltrating our troops. The defender became more experienced.
nl: Elimineerde %s %s tijdens het infiltreren van onze troepen. De verdediger kreeg meer ervaring.

en: Eliminated %s %s while infiltrating %s.
nl: Elimineerde %s %s tijdens het infiltreren van %s.

en: Eliminated %s %s while infiltrating our troops.
nl: Elimineerde %s %s tijdens het infiltreren van onze troepen.

en: Your %s has successfully completed her mission and returned unharmed to %s and has become more experienced.
nl: Uw %s heeft haar missie met succes afgerond en keert ongedeerd terug naar %s en heeft ervaring opgedaan.

en: Your %s has successfully completed her mission and returned unharmed to %s.
nl: Uw %s heeft haar missie met succes afgerond en keert ongedeerd terug naar %s.

en: Your %s was captured after completing her mission in %s.
nl: Uw %s is gevangengenomen na afronding van haar missie in %s.

en: Your %s was captured after completing her mission.
nl: Uw %s is gevangengenomen na afronding van haar missie.

en: You have caused an incident while bribing %s's %s.
nl: U hebt een schandaal veroorzaakt met het omkopen van %s's %s.

en: %s has caused an incident while bribing your %s.
nl: %s heeft een schandaal veroorzaakt met het omkopen van uw %s.

en: You have caused an incident while attempting to steal tech from %s.
nl: U hebt een schandaal veroorzaakt in uw poging technologie van %s te stelen.

en: %s has caused an incident while attempting to steal tech from you.
nl: %s heeft een schandaal veroorzaakt bij een poging tot stelen van uw technologie.

en: You have caused an incident while inciting a revolt in %s.
nl: U hebt een schandaal veroorzaakt met uw poging een opstand te ontketenen in %s.

en: %s have caused an incident while inciting a revolt in %s.
nl: %s heeft een schandaal veroorzaakt met het ontketenen van een opstand in %s.

en:  *** Server set to edit mode! ***
nl:  *** Server naar aanpas modus! ***

en:  *** Server is leaving edit mode. ***
nl:  *** Server verlaat aanpas modus. ***

en: Cannot create unit on enemy tile.
nl: Kan geen eenheid maken op een vijandig vakje.

en: Cannot create %s unit on this terrain.
nl: U kan op dit terrein geen %s eenheid maken.

en: Cannot build city on this tile.
nl: U kan op dit vakje geen stad stichten.

en: Could not create city.
nl: Kon geen stad stichten.

en: Could not change city size.
nl: Kon grootte stad niet wijzigen.

en: Sea moving start units are not yet supported, %s not created.
nl: Zeewaardige begineenheden nog niet ondersteund, %s niet gemaakt.

en: Sea moving start units are not yet supported. Nobody gets %s.
nl: Zeewaardige starteenheden nog niet ondersteund. Niemand krijgt %s.

en: Year: %s
nl: Jaar: %s

en: The turn timeout has exceeded its maximum value, fixing at its maximum
nl: De tijdslimiet van de beurt is te groot, ingesteld op maximum

en: The turn timeout is smaller than zero, fixing at zero.
nl: De tijdslimiet van de beurt is kleiner dan nul, ingesteld op nul.

en: Only the GGZ client must call civclient in ggz mode!
nl: Alleen de GGZ client moet civclient in ggz modus oproepen!

en: %s is an ambiguous player name-prefix.
nl: %s is een dubbelzinnige spelersnaam-prefix.

en: %s is an ambiguous connection name-prefix.
nl: %s is een dubbelzinnige verbindingsnaam-prefix.

en: %s is an anonymous name. Use connection name
nl: %s is een anonieme naam. Gebruik verbindingsnaam

en: You are not attached to a player.
nl: U bent aan geen enkele speler gekoppeld.

en: %s to allies: %s
nl: %s aan geallieerden: %s

en: %s is not connected.
nl: %s heeft geen verbinding.

en: There is no connection by the name %s.
nl: Er is geen verbinding met de naam %s.

en: There is no player nor connection by the name %s.
nl: Er is geen speler of verbinding met de naam %s.

en: Global warming has occurred!
nl: Wereldwijde opwarming is opgetreden!

en: Coastlines have been flooded and vast ranges of grassland have become deserts.
nl: Kustlijnen zijn overstroomd en grote gebieden grasland zijn woestijn geworden.

en: Nuclear winter has occurred!
nl: Nucleaire winter is opgetreden!

en: Wetlands have dried up and vast ranges of grassland have become tundra.
nl: Moerassen zijn opgedroogd en grote gebieden grasland zijn toendra geworden.

en: New hope sweeps like fire through the country as the discovery of railroad is announced.
          Workers spontaneously gather and upgrade all cities with railroads.
nl: Nieuwe hoop stroomt als een lopend vuurt door het land als de ontdekking van de spoorweg bekend wordt.
          Arbeiders verzamelen zich spontaan en voorzien alle steden van spoorwegen.

en: The people are pleased to hear that your scientists finally know about railroads.
          Workers spontaneously gather and upgrade all cities with railroads.
nl: De mensen zijn blij te horen dat uw wetenschappers eindelijk iets van spoorwegen afweten.
          Arbeiders verzamelen zich spontaan en voorzien alle steden van spoorwegen.

en: Moved your %s due to changing terrain.
nl: Verplaatste uw %s vanwege de terreinsverandering.

en: Disbanded your %s due to changing terrain.
nl: Ontbond uw %s vanwege de terreinsverandering.

en: Not reporting to the metaserver in this game.
nl: Rapporteer niet aan de metaserver in dit spel.

en: Metaserver: bad address: [%s:%d].
nl: Metaserver: verkeerd adres: [%s:%d].

en: The %s are no more!
nl: De %s zijn niet meer!

en: Cannot change rates before game start.
nl: Kan waarden niet aanpassen voordat het spel is begonnen.

en: Tax
nl: Belasting

en: %s rate exceeds the max rate for %s.
nl: %s waarde overschreidt het maximum voor %s.

en: %s now governs the %s as a %s.
nl: %s regeert de %s nu als een %s.

en: Revolution: returning to anarchy.
nl: Revolutie:�terug naar anarchie.

en: You should choose a new government from the government menu.
nl: U zou een nieuwe regeringsvorm moeten kiezen in het menu regering.

en: Tax rate exceeded the max rate for %s; adjusted.
nl: Belastingswaarde overschreidt het maximum voor %s; aangepast.

en: Science rate exceeded the max rate for %s; adjusted.
nl: Wetenschapswaarde overschreidt het maximum voor %s; aangepast.

en: Luxury rate exceeded the max rate for %s; adjusted.
nl: Waarde voor luxe overschreidt het maximum voor %s; aangepast.

en: %s no longer gives us shared vision!
nl: %s geven ons niet langer gedeelde waarneming!

en: The senate will not allow you to break treaty with the %s.  You must either dissolve the senate or wait until a more timely moment.
nl: De senaat laat niet toe het verdrag met %s te breken. Ofwel moet je wachten op een beter moment, ofwel de senaat ontbinden.

en: The senate passes your bill because of the constant provocations of the %s.
nl: De senaat accepteert uw voorstel vanwege de aanhoudende provocaties van de %s.

en: The senate refuses to break treaty with the %s, but you have no trouble finding a new senate.
nl: De senaat weigert het verdrag met %s te verbreken, maar het was niet moeilijk om een nieuwe senaat te vormen.

en: The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
nl: De diplomatieke toestand tussen de %s en de %s is nu %s.

en:  %s canceled the diplomatic agreement! The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
nl:  %s be�indigde de politieke overeenkomst! De diplomatieke toestand tussen de %s en de %s is nu %s.

en: %s has attacked your ally %s! You cancel your alliance to the aggressor.
nl: %s heeft uw geallieerde %s aangevallen! Uw alliantie met de aanvaller is nu verbroken.

en: Your team mate %s declared war on %s. You are obligated to cancel alliance with %s.
nl: Uw teamgenoot %s verklaarde de oorlog aan %s. U bent gehouden aan het afbreken van uw alliantie met %s.

en: Removing player %s.
nl: Verwijder speler %s.

en: You've been removed from the game!
nl: U bent uit het spel verwijderd!

en: %s has been removed from the game.
nl: %s is uit het spel verwijderd.

en: You have made contact with the %s, ruled by %s.
nl: U hebt contact gemaakt met de %s, geregeerd door %s.

en: Could not throw %s into civil war - too many players
nl: Kon %s niet in burgeroorlog storten - te veel spelers

en: Your nation is thrust into civil war,  %s is declared the leader of the rebel states.
nl: Uw natie is verzonken in burgeroorlog, %s is benoemd als de leider van de rebellerende staten.

en: %s declares allegiance to %s.
nl: %s verklaart alliantie aan %s.

en: The capture of %s's capital and the destruction of the empire's administrative
          structures have sparked a civil war.  Opportunists have flocked to the rebel cause,
          and the upstart %s now holds power in %d rebel provinces.
nl: De inname van %s's hoofdstad en de vernietiging van 's-rijks
          administratieve organisatie hebben een burgeroorlog ontketend.
          Opportunisten zijn naar de rebellen overgelopen en het parvenue
          %s heeft nu de macht in %d opstandige provincies.

en: %s report on the RICHEST Civilizations in the World.
nl: %s rapport over de RIJKSTE beschavingen ter wereld.

en: %s report on the most ADVANCED Civilizations in the World.
nl: %s rapport over de MODERNSTE beschavingen ter wereld.

en: %s report on the most MILITARIZED Civilizations in the World.
nl: %s rapport over de BEST BEWAPENDE beschavingen ter wereld.

en: %s report on the HAPPIEST Civilizations in the World.
nl: %s rapport over de GELUKKIGSTE beschavingen ter wereld.

en: %s report on the LARGEST Civilizations in the World.
nl: %s rapport over de GROOTSTE beschavingen ter wereld.

en: Pliny the Elder's
nl: Pliny de Oudere's

en: Population
nl: Bevolking

en: Land Area
nl: Landoppervlak

en: Settled Area
nl: Bewoond Oppervlak

en: Research Speed
nl: Onderzoekssnelheid

en: Literacy
nl: Geletterdheid

en: Production
nl: Productie

en: Economics
nl: Economie

en: Military Service
nl: Militaire Dienst

en: Magnificent
nl: Schitterende

en: Glorious
nl: Glorieuze

en: Great
nl: Grote

en: Decent
nl: Beschaafde

en: Mediocre
nl: Middelmatige

en: Hilarious
nl: Lachwekkende

en: Worthless
nl: Waardeloze

en: Pathetic
nl: Zielige

en: Useless
nl: Onbruikbare

en: %2d: The %s %s
nl: %2d: De %s %s

en: Historian Publishes!
nl: Geschiedkundige Publicaties!

en: %2d: The %s City of %s of size %d,
nl: %2d: De %s stad %s met grootte %d,

en: with no wonders
nl: zonder wonderen

en: with %d wonder
     | with %d wonders
nl[0]: met %d wonder
nl[1]: met %d wonderen

en: Traveler's Report:
nl: Reizigers Rapport:

en: The Five Greatest Cities in the World!
nl: De Vijf Mooiste Steden ter wereld!

en: %s has been DESTROYED
nl: %s is VERNIETIGD

en: (building %s in %s (%s))
nl: (%s wordt gebouwd in %s (%s))

en: Wonders of the World
nl: Wereldwonderen

en:  sq. mi.
nl:  km2.

en:  M tons
nl:  M ton

en:  M goods
nl:  M goederen

en:  bulbs
nl:  lampen

en:  month |  months
nl[0]:  maand
nl[1]:  maanden

en: st
nl: ste

en: nd
nl: de

en: rd
nl: de

en: th
nl: de

en: Demography string contains invalid characters. Try "help demography".
nl: Volkenkundig formaat bevat ongeldige tekens. Probeer "help demografie".

en: Demographics Report:
nl: Volkenkundig Rapport:

en: Sorry, the Demographics report is unavailable.
nl: Sorry, het Volkenkundig rapport is niet beschikbaar.

en: The %s of the %s (%s)
nl: De %s van de %s (%s)

note: TRANS: message for an obscure ruleset error.
en: Trying alternative ruleset filename syntax.
nl: Probeer alternatieve spelregel bestandsnaam syntax.

note: TRANS: message for an obscure ruleset error.
en: Could not find a readable "%s.%s" ruleset file.
nl: Kon geen leesbaar spelregelbestand "%s.%s" vinden.

note: TRANS: message for an obscure ruleset error.
en: Could not load ruleset file "%s".
nl: Kon spelregelbestand "%s" niet laden.

note: TRANS: message for an obscure script error.
en: Could not load ruleset script file "%s".
nl: Kon spelregelscriptbestand "%s" niet laden.

en: Ruleset datafile appears incompatible:
nl: Spelregelbestand lijkt niet uitwisselbaar:

en: file: "%s"
nl: bestand: "%s"

en: file options: %s
nl: bestandsopties: %s

en: supported options: %s
nl: ondersteunde opties: %s

en: Ruleset datafile claims required option(s) which we don't support:
nl: Spelregelbestand bevat vereiste optie(s) die wij niet ondersteunen:

note: TRANS: Obscure ruleset error
en: Section %s has unknown req: "%s" "%s" (%s)
nl: Sectie %s heeft onbekend voorwaarde type: "%s":"%s" (%s)

note: TRANS: message for an obscure ruleset error.
en: Unknown terrain %s in entry %s.
nl: Onbekend terrein %s in %s

note: TRANS: Obscure ruleset error.  "%s" is a filename.
en: Ruleset doesn't have any terrains (%s)
nl: Spelregelbestand bevat geen enkel (%s) terrein

note: TRANS: message for an obscure ruleset error.
en: Terrains %s and %s have the same identifier.
nl: Terreinen %s en %s hebben gelijke identificatie.

note: TRANS: message for an obscure ruleset error.
en: '%c' cannot be used as a terrain identifier; it is reserved.
nl: '%c' is onbruikbaar als terrein identificatie want gereserveerd.

note: TRANS: message for an obscure ruleset error.
en: Terrain %s has unknown flag %s
nl: Terrein %s heeft onbekende vlag %s

note: TRANS: message for an obscure ruleset error.
en: Resources %s and %s have the same identifier.
nl: Terreinen %s en %s hebben gelijke identificatie.

note: TRANS: Obscure ruleset error
en: Section %s lists unknown effect type: "%s" (%s)
nl: Sectie %s noemt onbekend effect type: "%s" (%s)

en: Loading rulesets
nl: Laad spelregels

note: TRANS: Error message.
en: The save file contains incomplete map data.  This can happen with old saved games, or it may indicate an invalid saved game file.  Proceed at your own risk.
nl: Het opgeslagen spel bevat incomplete kaartgegevens. Dit kan gebeuren met oudere opgeslagen spelen of het kan een beschadigd spelbestand betekenen. Ga verder op eigen risico.

note: TRANS: Error message.
en: Reason: line not found
nl: Reden: regel niet gevonden

note: TRANS: Error message.
en: Reason: line too short (expected %d got %lu
nl: Reden: regel te kort (verwachtte %d kreeg %lu

note: TRANS: message for an obscure savegame error.
en: Unknown terrain identifier '%c' in savegame.
nl: Onbekende terrein identificatie '%c' in opgeslagen spel.

en: Warning: Unknown nation %s for starting position no %d
nl: Waarschuwing: Onbekende natie %s voor startpositie nr %d

en: Number of starts (%d) are lower than rules.max_players (%d), lowering rules.max_players.
nl: Aantal startplaatsen (%d) is lager dan max_players (%d), ik verlaag max_players.

en: Wrong unit type id value (%d)
nl: Verkeerde eenheidstype identificatie waarde (%d)

en: Wrong improvement type id value (%d)
nl: Verkeerde verbeteringstype identificatie waarde (%d)

en: Wrong tech type id value (%d)
nl: Verkeerde uitvindingstype identificatie waarde (%d)

en: Unknown technology (%s)
nl: Onbekende technologie (%s)

en: Wrong government type id value (%d)
nl: Verkeerde overheidstype identificatie waarde (%d)

en: Wrong player%d.u%d.type value (%d)
nl: Verkeerde player%d.u%d.type waarde (%d)

en: Unknown unit type '%s' in player%d section
nl: Onbekend soort eenheid '%s' in player%d sectie

en: Savegame error: invalid unit orders.
nl: Opslaan spel fout: ongeldige eenheid-opdrachten.

en: Unsupported government found (%s)
nl: Niet ondersteunde overheidsvorm gevonden (%s)

en: Unsupported city style found in player%d section. Changed to %s
nl: Niet-ondersteunde stadsstijl gevonden in player%d sectie. Omgezet naar %s

en: Savegame too old, at least version 1.9.0 required.
nl: Opgeslagen spel te oud; tenminste versie 1.9.0 is nodig.

en: The savegame uses the classic terrain ruleset which is no longer supported.
nl: Het opgeslagen spel gebruikt de klassieke spelregelset die niet langer ondersteund wordt.

en: Warning: Different rulesetdirs ('%s' and '%s') are no longer supported. Using '%s'.
nl: Waarschuwing: Verschillende spelregelmappen ('%s' en '%s') worden niet langer ondersteund. Gebruik '%s'.

en: Illegal alliance structure detected: %s's alliance to %s reduced to peace treaty.
nl: Illegale alliantie-constructie ontdekt: %s's alliantie met %s omgezet naar vrede

en: Geological
nl: Geologisch

en: Sociological
nl: Sociologisch

en: Economic
nl: Economie

en: Military
nl: Burgerwacht

en: Scientific
nl: Wetenschap

en: Internal
nl: Intern

en: Networking
nl: Netwerk

en: All
nl: Alle

en: Vital
nl: Levensbelangrijk

en: Situational
nl: Plaatsafhankelijk

en: Rare
nl: Zeldzaam

en: Changed
nl: Veranderd

en: Allowed take string contains invalid
    characters.  Try "help allowtake".
nl: Toegestane take-optiestring bevat ongeldige
    tekens. Probeer "help allowtake".

en: Starting units string contains invalid
    characters.  Try "help startunits".
nl: Starteenhedenlijst bevat ongeldige
    tekens. Probeer "help startunits".

en: Starting units string does not contain
    at least one city founder.  Try 
    "help startunits".
nl: De lijst met eenheden bij de start bevat 
    geen stadsstichter. Probeer "help startunits".

en: Cannot change maxplayers in GGZ mode.
nl: Kan maximum aantal spelers niet aanpassen in GGZ modus.

en: Number of players is higher than requested value; Keeping old value.
nl: Aantal spelers is groter dan gevraagde waarde, oude waarde behouden

en: Map size (in thousands of tiles)
nl: Kaartgroote in duizend vakjes

en: This value is used to determine the map dimensions.
      size = 4 is a normal map of 4,000 tiles (default)
      size = 20 is a huge map of 20,000 tiles
nl: Deze waarde wordt gebruikt om xsize en ysize te bepalen
      size = 4 geeft een normale kaart van 4,000 vakjes (standaard)
      size = 20 geeft een gigantische kaart van 20,000 vakjes

en: Map topology index
nl: De kaarttopologie-index

note: TRANS: do not edit the ugly ASCII art
en: Freeciv maps are always two-dimensional. They may wrap at the north-south and east-west directions to form a flat map, a cylinder, or a torus (donut). Individual tiles may be rectangular or hexagonal, with either a classic or isometric alignment - this should be set based on the tileset being used.
       0 Flat Earth (unwrapped)
       1 Earth (wraps E-W)
       2 Uranus (wraps N-S)
       3 Donut World (wraps N-S, E-W)
       4 Flat Earth (isometric)
       5 Earth (isometric)
       6 Uranus (isometric)
       7 Donut World (isometric)
       8 Flat Earth (hexagonal)
       9 Earth (hexagonal)
      10 Uranus (hexagonal)
      11 Donut World (hexagonal)
      12 Flat Earth (iso-hex)
      13 Earth (iso-hex)
      14 Uranus (iso-hex)
      15 Donut World (iso-hex)
    Classic rectangular:       Isometric rectangular:
          _________               /\/\/\/\/\ 
         |_|_|_|_|_|             /\/\/\/\/\/ 
         |_|_|_|_|_|             \/\/\/\/\/\
         |_|_|_|_|_|             /\/\/\/\/\/ 
                                 \/\/\/\/\/  
    Hex tiles:                 Iso-hex:
      /\/\/\/\/\/\               _   _   _   _   _       
      | | | | | | |             / \_/ \_/ \_/ \_/ \      
      \/\/\/\/\/\/\             \_/ \_/ \_/ \_/ \_/  
       | | | | | | |            / \_/ \_/ \_/ \_/ \      
       \/\/\/\/\/\/             \_/ \_/ \_/ \_/ \_/
nl: Kaarten in Freeciv zijn altijd tweedimensionaal. Ze kunnen zowel noord-zuid als oost-west verbonden zijn, om een platte kaart, cilinder of torus (donut) te genereren. De vakjes zelf kunnen rechthoekig of achthoekig zijn, met klassieke of isometrische plaatsing - dit moet ingesteld worden naargelang welke vlakkenset wordt gebruikt.
      0 Platte Aarde 
      1 Aarde (O-W verbonden) 
      2 Uranus (N-Z verbonden) 
      3 Donutwereld (alles verbonden) 
    Tel bij de vorige 4 op voor de isometrische variant,
                             8                   achthoekige,
                             12                 achthoekig isometrische.
    rechthoekig:�������rechthoekig isometrisch:
    ������_________���������������/\/\/\/\/\�
    �����|_|_|_|_|_|�������������/\/\/\/\/\/�
    �����|_|_|_|_|_|�������������\/\/\/\/\/\
    �����|_|_|_|_|_|�������������/\/\/\/\/\/�
    �����������������������������\/\/\/\/\/��
    achthoekig:����������������achthoekig isometrisch:
    ��/\/\/\/\/\/\���������������_���_���_���_���_�������
    ��|�|�|�|�|�|�|�������������/�\_/�\_/�\_/�\_/�\������
    ��\/\/\/\/\/\/\�������������\_/�\_/�\_/�\_/�\_/��
    ���|�|�|�|�|�|�|������������/�\_/�\_/�\_/�\_/�\������
    ���\/\/\/\/\/\/�������������\_/�\_/�\_/�\_/�\_/����

en: Method used to generate map
nl: Methode om de kaart te maken

en: 0 = Scenario map - no generator;
    1 = Fully random height generator;              [4]
    2 = Pseudo-fractal height generator;             [3]
    3 = Island-based generator (fairer but boring)   [1]
    
    Numbers in [] give the default values for placement of starting positions.  If the default value of startpos is used then a startpos setting will be chosen based on the generator.  See the "startpos" setting.
nl: 0 = Scenario , geen generator;
    1 = Volledig willekeirige hoogtegenerator;            [4]
    2 = Pseudo-fractaal hoogtegenerator;                 [3]
    3 = Eiland generator (eerlijker maar saaier) 	      [1]
    
    Getallen tussen [] geven de standaard waarde voor de startplaatskiezer.  Als bij startpos de standaard is gebruikt dan verwijst die naar de generatorgekozen waarde. Zie "startpos".

en: Method used to choose start positions
nl: Methode om startposities te kiezen

en: 0 = Generator's choice.  Selecting this setting means
        the default value will be picked based on the generator
        chosen.  See the "generator" setting.
    1 = Try to place one player per continent.
    2 = Try to place two players per continent.
    3 = Try to place all players on a single continent.
    4 = Place players depending on size of continents.
    Note: generators try to create the right number of continents for the choice of start pos and to the number of players
nl: 0 = volgens generator. Deze waarde zorgt ervoor dat de standaard
    voorzien door de generator gebruikt wordt. Zie "generator". 
    1 = Probeer 1 speler per continent te plaatsen.
    2 = Probeer�2�spelers�per�continent�te�plaatsen.
    3 = Probeer alle spelers op 1 continent te plaatsen.
    4 = Plaats spelers naargelang continentgrootte.
    Noot: generators proberen de juiste hoeveelheid continenten te generenen voor de gegeven startposities en spelersaantal

en: Presence of 1x1 islands
nl: Aan- of afwezigheid van 1x1 eilanden

en: 0 = no 1x1 islands; 1 = some 1x1 islands
nl: 0 = geen 1x1 eilanden; 1 = enige 1x1 eilanden

en: Whether the poles are separate continents
nl: Of de polen zelfstandige continenten zijn

en: 0 = continents may attach to poles; 1 = poles will usually be separate
nl: 0 = continenten mogen aan de polen vastzitten; 1 = polen zijn zelfstandig

en: All the map is temperate
nl: Heel de kaart heeft een gematigd klimaat

en: 0 = normal Earth-like planet; 1 = all-temperate planet
nl: 0 = normaal Aarde-achtig; 1 = volledig gematigd

en: Average temperature of the planet
nl: Gemiddelde temperatuur van de planeet

en: Small values will give a cold map, while larger values will give a hotter map.
    
    100 means a very dry and hot planet with no polar arctic zones, only tropical and dry zones.
    
    70 means a hot planet with little polar ice.
    
    50 means a temperate planet with normal polar, cold, temperate, and tropical zones; a desert zone overlaps tropical and temperate zones.
    
    30 means a cold planet with small tropical zones.
    
    0 means a very cold planet with large polar zones and no tropics
nl: Kleine waarden maken een koude, grotere een warmere wereld
    100 geeft een droge, hete planeet: geen bevroren polen, alleen tropische en woestijnachtige zones
    
    70 geeft een warme planeet: weinig poolijs
    
    50 geeft een gematigde planeet: normale polaire, koude, gematigde en tropische zones; een woestijn overlapt gematigde en tropische zones
    
    30 geeft een koude planeet: weinig tropische zones
    
    0 geeft een heel koude planeet: grote polen en geen tropen

en: Percentage of the map that is land
nl: Percentage van de kaart dat land is

en: This setting gives the approximate percentage of the map that will be made into land.
nl: Deze waarde geeft het percentage van de kaart dat droog land zal zijn.

en: Amount of hills/mountains
nl: Hoeveelheid heuvels/bergen

en: Small values give flat maps, while higher values give a steeper map with more hills and mountains.
nl: Kleinere waarden geven vlakkere kaarten, hogere waarden geven meer heuvels en bergen.

en: Amount of water on lands
nl: Hoeveelheid water op het land

en: Small values mean lots of dry, desert-like land; higher values give a wetter map with more swamps, jungles, and rivers.
nl: Kleine waarden geven veel droog, woestijnerig land, hogere geven een nattere kaart met meer moerassen, jungles en rivieren.

en: Map generation random seed
nl: Kaartgenerator startwaarde

en: The same seed will always produce the same map; for zero (the default) a seed will be chosen based on the time to give a random map. This setting is usually only of interest while debugging the game.
nl: Dezelfde startwaarde zal altijd dezelfde kaart genereren; voor nul (standaard) zal een waarde gekozen worden op basis van de tijd om een willekeurige kaart te genereren. Normaal alleen nuttig bij het debuggen.

en: Game random seed
nl: Random generator voor spel

en: For zero (the default) a seed will be chosen based on the time. This setting is usually only of interest while debugging the game
nl: Voor nul (standaard) zal een waarde gekozen worden op basis van de tijd. Normaal alleen nuttig bij het debuggen.

en: Amount of "special" resource squares
nl: Aantal "bijzondere" hulpbron-vlakken

en: Special resources improve the basic terrain type they are on. The server variable's scale is parts per thousand.
nl: Bijzondere hulpbronnen verbeteren het basisterreintype waarop ze zich bevinden. De schaal van de server is aantallen per duizend.

en: Amount of huts (minor tribe villages)
nl: Aantal hutten (kleine inboorlingendorpen)

en: This setting gives the exact number of huts that will be placed on the entire map. Huts are small tribal villages that may be investiged by units.
nl: Deze waarde is het precies aantal hutjes dat op de kaart zal voorkomen. Hutten zijn kleine dorpen die door eenheden kunnen onderzocht worden.

en: Minimum number of players
nl: Minimum aantal spelers

en: There must be at least this many players (connected human players or AI players) before the game can start.
nl: Er moet tenminste dit aantal spelers zijn (verbonden of KI's) voordat het spel kan beginnen.

en: Maximum number of players
nl: Maximum aantal spelers

en: The maximal number of human and AI players who can be in the game. When this number of players are connected in the pregame state, any new players who try to connect will be rejected.
nl: Het maximaal aantal menselijke en KI-spelers die in het spel kunnen zijn. Wanneer dit aantal spelers is verbonden voordat het spel is begonnen, zullen alle nieuwe spelers die verbinding zoeken geweigerd worden.

en: Total number of players (including AI players)
nl: Totaal aantal spelers (KI inbegrepen):

en: If set to a positive value, then AI players will be automatically created or removed to keep the total number of players at this amount.
nl: Als dit een positief getal is, zullen er automatisch KI spelers gemaakt of verwijderd worden om het aantal spelers in het spel op dit peil te houden.

en: List of players' initial units
nl: Lijst met starteenheden

en: This should be a string of characters, each of which specifies a unit role. There must be at least one city founder in the string. The characters and their meanings are:
        c   = City founder (eg., Settlers)
        w   = Terrain worker (eg., Engineers)
        x   = Explorer (eg., Explorer)
        k   = Gameloss (eg., King)
        s   = Diplomat (eg., Diplomat)
        d   = Ok defense unit (eg., Warriors)
        D   = Good defense unit (eg., Phalanx)
        a   = Fast attack unit (eg., Horsemen)
        A   = Strong attack unit (eg., Catapult)
nl: Dit moet een lijst van tekens zijn waarvan elk een soort eenheid aangeeft. Er moet zeker een stadsstichter in de lijst staan. De tekens met hun betekenissen zijn:
        c   = Stadsstichter (vb. Kolonisten)
        w   = Terreinaanpasser (vb. Ingenieurs)
        x   = Verkenner (vb. Verkenner)
        k   = Speleinde (vb. Koning)
        s   = Diplomaat (vb. Diplomaat)
        d   = Matige verdediger (vb. Krijgers)
        D   = Goeie verdediger (vb. Phalanx)
        a   = Snelle aanvaller (vb. Ruiters)
        A   = Sterke aanvaller (vb. Katapult)

en: Area where initial units are located
nl: Gebied waar de eerste eenheden zich bevinden

en: This is the radius within which the initial units are dispersed.
nl: Dit is de straal waarbinnen de starteenheden beginnen.

en: Starting gold per player
nl: Hoeveelheid goud per speler aan het begin van het spel

en: At the beginning of the game, each player is given this much gold.
nl: Bij het begin van het spel krijgt elke speler deze hoeveelheid goud.

en: Number of initial techs per player
nl: Aantal vooruitgangen per speler aan het begin van het spel

en: At the beginning of the game, each player is given this many technologies. The technologies chosen are random for each player. Depending on the value of tech_cost_style in the ruleset, a big value for techlevel can make the next techs really expensive.
nl: Bij het begin van het spel krijgt iedere speler dit aantal technologieen.Welke precies wordt per speler willekeurig bepaald. Afhankelijk van de waarde van tech_cost_style in de regelset, kan een grote waarde voor techlevel de volgende uitvindingen heel erg duur maken.

en: Technology cost multiplier percentage
nl: Technologie kost hefboom percentage.

en: This affects how quickly players can research new technology. All tech costs are multiplied by this amount (as a percentage). The base tech costs are determined by the ruleset or other game settings.
nl: Dit be�nvoedt hoe snel spelers nieuwe technologie�n kunnen onderzoeken. Deze waarde werkt als percentage waarmee de kost wordt vermenigvuldigd. De basiskost wordt bepaald door de regelset of andere spelinstellingen.

en: Percentage penalty when changing tech
nl: Percentage boete bij veranderen van technologische doelen

en: If you change your current research technology, and you have positive research points, you lose this percentage of those research points. This does not apply if you have just gained a technology this turn.
nl: Als u uw in onderzoek zijnde technologie wijzigt en u hebt positieve onderzoekspunten, dan verliest u dit percentage van die punten. Dit geldt niet als u zojuist in deze beurt een technologie hebt bereikt.

en: Penalty when getting tech or gold from treaty
nl: Boete wanneer technologie of geld door verdrag wordt verkregen

en: For each technology you gain from a diplomatic treaty, you lost research points equal to this percentage of the cost to research a new technology. You can end up with negative research points if this is non-zero. Also applies to gold transfers in diplomatic treaties.
nl: Voor elke vooruitgang die u boekt door diplomatiek overleg verliest u wetenschapspunten ter hoogte van dit percentage voor het onderzoeken van een nieuwe vooruitgang. U kunt eindigen met negatieve wetenschapspunten als deze waarde niet nul is. Deze belasting wordt ook geheven op goud overdrachten.

en: Penalty when getting tech from conquering
nl: Boete voor technologie verkregen door verovering

en: For each technology you gain by conquering an enemy city, you lose research points equal to this percentage of the cost to research a new technology. You can end up with negative research points if this is non-zero.
nl: Voor elke vooruitgang die u boekt door het veroveren van een vijandelijke stad verliest u wetenschapspunten ter hoogte van dit percentage van de prijs voor het onderzoeken van een nieuwe vooruitgang. U kunt eindigen met negatieve wetenschapspunten als deze waarde niet nul is.

en: Penalty when getting a free tech
nl: Boete voor het verkrijgen van gratis technologie

en: For each technology you gain "for free" (other than covered by diplcost or conquercost: specifically, from huts or from Great Library effects), you lose research points equal to this percentage of the cost to research a new technology. You can end up with negative research points if this is non-zero.
nl: Voor elke vooruitgang die u "gratis" boekt (anders dan door diplomatie of verovering: meer specifiek, door hutten of door de Grote Bibliotheek) verliest u wetenschapspunten ter hoogte van dit percentage voor het onderzoeken van een nieuwe vooruitgang. U kunt eindigen met negatieve wetenschapspunten als deze waarde niet nul is.

en: Food required for a city to grow
nl: Benodigde voeding voor het laten groeien van een stad

en: This is the base amount of food required to grow a city. This value is multiplied by another factor that comes from the ruleset and is dependent on the size of the city.
nl: Dit is de basishoeveelheid eten nodig opdat een stad zou groeien. Deze waarde wordt vermenigvuldigd met een factor afhankelijk van de regels en hangt af van de grootte van de stad.

en: Percentage food lost when need aqueduct
nl: Percentage voedingsverlies wanneer een aquaduct nodig is

en: If a city would expand, but it can't because it needs an Aqueduct (or Sewer System), it loses this percentage of its foodbox (or half that amount if it has a Granary).
nl: Als een stad zou groeien maar niet kan omdat er een Aquaduct (of een Riolering) nodig is), dan verliest het dit percentage van zijn voedingsvoorraad (of de helft daarvan als er een Graansilo aanwezig is).

en: Multiplier percentage for production costs
nl: Hefboom percentage voor productiekosten.

en: This affects how quickly units and buildings can be produced.  The base costs are multiplied by this value (as a percentage).
nl: Dit bepaalt hoe snel eenheden en gebouwen geproduceerd kunnen worden. De basiskosten worden met deze waarde als percentage vermenigvuldigd.

en: Minimum city size to get full trade
nl: Minimale stadsgrootte voor volledige handel

en: There is a trade penalty in all cities smaller than this. The penalty is 100% (no trade at all) for sizes up to notradesize, and decreases gradually to 0% (no penalty except the normal corruption) for size=fulltradesize. See also notradesize.
nl: Er is een handelsbeperking in alle steden kleiner dan deze grootte. De beperking is 100% (geen handel) voor afmetingen tot aan notradesize en neemt geleidelijk af tot 0% (geen beperking afgezien van de normale corruptie) voor grootte=fulltradesize. Zie ook notradesize.

en: Maximum size of a city without trade
nl: Maximum grootte van een stad zonder handel

en: Cities do not produce any trade at all unless their size is larger than this amount. The produced trade increases gradually for cities larger than notradesize and smaller than fulltradesize. See also fulltradesize.
nl: Alle steden die kleiner of gelijk in grootte zijn aan deze waarde leveren totaal geen handel op. De geproduceerde handel neemt geleidelijk toe voor steden groter dan notradesize en kleiner dan fulltradesize. Zie ook fulltradesize.

en: Minimum distance between cities
nl: Minimale afstand tussen steden

en: When a player founds a new city, it is checked if there is no other city in citymindist distance. For example, if citymindist is 3, there have to be at least two empty fields between two cities in every direction. If set to 0 (default), the ruleset value will be used.
nl: Wanneer een speler een nieuwe stad vestigt, wordt gecontroleerd of er geen andere stad op citymindist afstand is. Bijvoorbeeld, als citymindist 3 is, dan moeten er tenminste twee lege velden tussen twee steden zijn in elke richting.  Als het op 0 gesteld is (standaard), wordt het overschreven door de huidige spelregelset wanneer het spel start.

en: Number of turns between rapture effect
nl: Aantal beurten tussen extase-effect

en: Sets the number of turns between rapture growth of a city. If set to n a city will grow after celebrating for n+1 turns.
nl: Stelt het aantal beurten tussen extase-groei van een stad in. Indien ingesteld op N, dan zal een stad groeien na een periode van extase van N+1 beurten.

en: Chance for conquered building destruction
nl: Kans op het vernietigen van veroverde gebouwen

en: When a player conquers a city, each city improvement has this percentage chance to be destroyed.
nl: Wanneer een speler een stad verovert heeft elke stadsverbetering deze kans om vernietigd te worden.

en: Chance of moving into tile after attack
nl: Kans op het verplaatsen naar een vlak na een aanval

en: If set to 0, combat is Civ1/2-style (when you attack, you remain in place). If set to 100, attacking units will always move into the tile they attacked if they win the combat (and no enemy units remain in the tile). If set to a value between 0 and 100, this will be used as the percent chance of "occupying" territory.
nl: Als op nul, dan is vechten in Civ1/2-stijl (wanneer u aanvalt, blijft u op uw plaats). Als op 100 dan zullen aanvallende eenheden altijd op het vlak terechtkomen die ze aanvallen als ze de strijd winnen (en er geen vijandelijke eenheden op het vlak overblijven). Als dit tussen de 0 en de 100 is dan zal dit gebruikt worden als de kans op het "innemen" van terrein.

en: Turn on/off server-side autoattack
nl: Auto-aanval bestuurd door de server aan/af zetten

en: If set to on, units with move left will automatically consider attacking enemy units that move adjacent to them.
nl: Als dit aan staat zullen eenheden die nog kunnen bewegen zelf overwegen een vijandelijke eenheid die ernaast komt aantal te vallen.

en: Reduce city population after attack
nl: Verminder de stedelijke bevolking na een aanval

en: This flag indicates if city population is reduced after successful attack of enemy unit, depending on its movement type (OR-ed):
      1 = land
      2 = sea
      4 = heli
      8 = air
nl: Deze vlag geeft aan of de stedelijke bevolking wordt verminderd na een geslaagde aanval van een vijandelijk eenheid, afhankelijk van zijn bewegingstype (wordt ge-OR't):
      1 = land
      2 = zee
      4 = heli
      8 = lucht

en: National borders radius
nl: Straal van de rijksgrenzen

en: If this is set to greater than 0, then any land tiles within the given radius of a city will be owned by that nation. Special rules apply for ocean tiles or tiles within range of more than one nation's cities.
nl: Als dit op meer dan 0 staat, zijn alle vlakken binnen deze straal van een stad eigendom van die natie. Er zijn speciale regels voor oceaan of vakjes waarop meer dan 1 natie aanspraak heeft.

en: Units inside borders cause no unhappiness
nl: Militaire eenheden in het binnenland wekken geen protest op

en: If this is set, units will not cause unhappiness when inside your own borders.
nl: Als dit aanstaat, geven militaire eenheden binnen de landsgrenzengeen ontevreden burgers.

en: Ability to do diplomacy with other players
nl: De mogelijkheid om diplomatie met andere spelers te hebben

en: 0 = default; diplomacy is enabled for everyone.
    1 = diplomacy is only allowed between human players.
    2 = diplomacy is only allowed between AI players.
    3 = diplomacy is restricted to teams.
    4 = diplomacy is disabled for everyone.
nl: 0 = standaard; diplomatie voor iedereen mogelijk.
    
    1 = diplomatie alleen mogelijk tussen menselijke spelers.
    2 = diplomatie alleen mogelijk tussen KI-spelers.
    3 = diplomatie alleen mogelijk binnen teams.
    4 = dan is diplomatie niet mogelijk.

en: Allowed city names
nl: Toegestane stadsnamen

en: 0 = There are no restrictions: players can have multiple cities with the same names.
    
    1 = City names have to be unique to a player: one player can't have multiple cities with the same name.
    
    2 = City names have to be globally unique: all cities in a game have to have different names.
    
    3 = Like setting 2, but a player isn't allowed to use a default city name of another nations unless it is a default for their nation also.
nl: 0 = geen beperkingen: spelers kunnen meerdere steden hebben met dezelfde naam.
    1 = stadsnamen moeten uniek zijn per speler: ��n speler kan niet meerdere steden met dezelfde naam hebben.
    2 = stadsnamen moeten spelsgewijs uniek zijn: alle steden in het spel moeten verschillende namen hebben.
    3 = dan wordt het een speler niet toegestaan de standaard stadsnamen van andere naties te gebruiken. (tenzij die ook voor deze natie standaard is).

en: Barbarian appearance frequency
nl: Verschijningsfrequentie barbaren

en: 0 = no barbarians 
    1 = barbarians only in huts 
    2 = normal rate of barbarian appearance 
    3 = frequent barbarian uprising 
    4 = raging hordes, lots of barbarians
nl: 0 = geen barbaren 
    1 = barbaren alleen in hutten 
    2 = normaal aantal barbaarse verschijningen
    3 = frequente verschijning van barbaren
    4 = razende horden, heel veel barbaren

en: Barbarian onset year
nl: Opkomstjaar barbaren

en: Barbarians will not appear before this year.
nl: Barbaren zullen niet voor dit jaartal verschijnen.

en: Length in turns of revolution
nl: Duur in beurten van een revolutie/opstand

en: When changing governments, a period of anarchy lasting this many turns will occur. Setting this value to 0 will give a random length of 1-6 turns.
nl: Bij het wisselen van regeringsvorm treedt een overgangsperiode van het opgegeven aantal beurten in. Indien deze waarde 0 is, dan wordt een willekeurig getal uit het interval 1-6 gekozen.

en: Whether to enable fog of war
nl: Of er oorlogsmist gebruikt moet worden

en: If this is set to 1, only those units and cities within the vision range of your own units and cities will be revealed to you. You will not see new cities or terrain changes in tiles not observed.
nl: Als deze op 1 gezet is zullen alleen de eenheden binnen het gezichtsveld van uw eigen eenheden en steden aan u worden getoond. U zult geen steden en terreinwijzigingen in niet bekeken vlakken zien.

en: Base chance for diplomats and spies to succeed.
nl: Basiskans dat een actie van diplomaten en spionnen lukt.

en: The chance of a spy returning from a successful mission and the base chance of success for diplomats and spies.
nl: De kans dat een spion van een gelukte missie terugkeert, en de basiskans op succes voor diplomaten en spionnen.

en: Whether to allow space race
nl: Of er wel of geen ruimterace wordt toegestaan

en: If this option is set to 1, players can build spaceships.
nl: Als deze optie 1 is dan kunnen spelers ruimteschepen bouwen.

en: Minimum number of cities for civil war
nl: Minimum aantal steden voor burgeroorlog

en: A civil war is triggered if a player has at least this many cities and the player's capital is captured. If this option is set to the maximum value, civil wars are turned off altogether.
nl: Een burgeroorlog begint als een speler tenminste dit aantal steden heeft en de spelers hoofdstad verovert wordt. Als deze waard op de maximale waarde wordt ingesteld, dan worden burgeroorlogen in zijn geheel uitgeschakeld.

en: Turns until player contact is lost
nl: Beurten dat communicatie met andere spelers mogelijk is.

en: Players may meet for diplomacy this number of turns after their units have last met, even if they do not have an embassy. If set to zero then players cannot meet unless they have an embassy.
nl: Spelers mogen diplomatieke ontmoetingen hebben na dit aantal beurten nadat hun eenheden contact hebben gehad, zonder ambassade. Zet deze op nul om enkel met ambassade ontmoetingen toe te laten.

en: Rebuild palace if capital is conquered
nl: Herbouw paleis indien hoofdstad is veroverd

en: If this is set to 1, then when the capital is conquered the palace is automatically rebuilt for free in another randomly choosen city. This is significant because the technology requirement for building a palace will be ignored.
nl: Als deze op 1 staat wanneer de hoofdstad wordt veroverd, dan wordt er automatisch en gratis een nieuw paleis gebouwd in een andere willekeurige stad, onafhankelijk van het bezitten van de nodige kennis.

en: Whether to use natural city names
nl: Of er wel of geen natuurlijke stadsnamen worden gebruikt

en: If enabled, the default city names will be determined based on the surrounding terrain.
nl: Indien aan, dan worden de standaard stadsnamen gebaseerd op het omliggende terrein.

en: Players that users are allowed to take
nl: Type spelers dat gebruikers toegestaan is te 'take'-en

en: This should be a string of characters, each of which specifies a type or status of a civilization (player). Clients will only be permitted to take or observe those players which match one of the specified letters. This only affects future uses of the take or observe command; it is not retroactive. The characters and their meanings are:
        o,O = Global observer
        b   = Barbarian players
        d   = Dead players
        a,A = AI players
        h,H = Human players
    The first description on this list which matches a player is the one which applies. Thus 'd' does not include dead barbarians, 'a' does not include dead AI players, and so on. Upper case letters apply before the game has started, lower case letters afterwards.
    
    Each character above may be followed by one of the following numbers to allow or restrict the manner of connection:
    
    (none) = Controller allowed, observers allowed, can displace connections. (Displacing a connection means that you may take over a player, even if another user already controls that player.)
    
    1 = Controller allowed, observers allowed, can't displace connections;
    
    2 = Controller allowed, no observers allowed, can displace connections;
    
    3 = Controller allowed, no observers allowed, can't displace connections;
    
    4 = No controller allowed, observers allowed;
nl: Dit is een letterreeks waarbij elke letter een type of toestand van een beschaving of een "speler" aangeeft. Clients zullen alleen worden toegestaan die spelers te 'take'-en of 'observe'-en die een toestand hebben die overeenkomt met ��n van de opgegeven letters. Dit heeft alleen betrekking op nieuw te geven 'observe' en 'take' opdrachten. De letters en hun betekenis zijn:
        o,O = Globale observeerder
    ����b���=�Barbaarse�spelers
    ����d���=�Dode�spelers
    � ��A,a�=�KI-spelers
        H,h = Menselijke spelers
    De eerste beschrijving op de lijst die overeenkomt met een speler is degeen die van toepassing is. 'd' is dus niet van toepassing op Barbaren, 'a' is niet van toepassing op KI-spelers, enz.. Hoofdletters zijn van toepassing voordat het spel begonnen is, kleine letters nadat het spel begonnen is.
    Elke van de bovenstaande letters mag gevolgd worden door ��n van de volgende nummers om de wijze van verbinden toe te staan of te beperken:
    
    (geen) = Bestuurders toegestaan, waarnemers toegestaan,        kan verbindingen verdringen
    (Het�"verdringen"�van�een�verbinding�betekent�dat�u�een�speler�over�kunt�nemen�waar�een�andere�speler�al�de�besturing�over�heeft.)
    
    1 = Bestuurders toegestaan, waarnemers toegestaan,       kan verbindingen niet verdringen;
    
    2 = Bestuurders toegestaan, geen waarnemers toegestaan,
           kan verbindingen verdringen;
    
    3 = Bestuurders toegestaan, waarnemers niet toegestaan,
           kan verbindingen niet verdringen;
    
    4 = Bestuurders niet toegestaan, waarnemers toegestaan;

en: Whether AI-status toggles with connection
nl: Of de KI-status wijzigt bij verbinding

en: If this is set to 1, AI status is turned off when a player connects, and on when a player disconnects.
nl: Als deze op 1 wordt gezet dan zal de KI-status uitgezet worden wanneer een speler verbinding maakt en aangezet worden als een speler de verbinding verbreekt.

en: Year the game ends
nl: Jaar waarin het spel eindigt

en: The game will end at the end of the given year.
nl: Het spel zal stoppen op het einde van het gegeven jaar.

en: Maximum seconds per turn
nl: Maximum aantal seconden per beurt

en: If all players have not hit "Turn Done" before this time is up, then the turn ends automatically. Zero means there is no timeout. In servers compiled with debugging, a timeout of -1 sets the autogame test mode. Use this with the command "timeoutincrease" to have a dynamic timer.
nl: Als niet alle spelers "Beurt Klaar" aanklikken voordat deze tijd op is, dan eindigt de beurt automatisch. Nul betekent geen tijdslimiet. In DEBUG servers betekent een timeout van -1 het starten van de autogame test modus. Gebruik dit met de opdracht "timeoutincrease" voor een dynamische tijdslimiet.

en: Timeout at least n seconds when enemy moved
nl: Timeout tenminste n seconden wanneer de vijand bewoog

en: Any time a unit moves when in sight of an enemy player, the remaining timeout is set to this value if it was lower.
nl: Elke keer een eenheid beweegt , zichtbaar door een vijand, krijgt de overblijvende timeout terug deze waarde als ze al lager was.

en: Whether to have simultaneous player phases.
nl: Of er wel of niet gedeelde spelersbeurten gebruikt worden.

en: If true, all players' movement phases will occur simultaneously; if false then players will alternate movement.
nl: Als dit waar is gebeurt de beweging van alle spelers tegelijk. Anders wisselen de spelers af wie kan bewegen.

en: Seconds to let a client's network connection block
nl: Aantal seconden dat een client verbinding mag blokkeren

en: If a network connection is blocking for a time greater than this value, then the connection is closed. Zero means there is no timeout (although connections will be automatically disconnected eventually).
nl: Als een netwerk-verbinding geblokkeerd blijft voor een tijdsduur groter dan deze waarde dan wordt deze verbinding gesloten. Nul betekent dat er geen maximum is los van die die in de protocol implementatie zelf wordt opgelegd.

en: Max seconds for network buffers to drain
nl: Maximum aantal seconden voordat de netwerk buffers leeg zijn

en: The server will wait for up to the value of this parameter in seconds, for all client connection network buffers to unblock. Zero means the server will not wait at all.
nl: De civserver zal wachten tot maximaal de waarde van deze parameter in seconden tot de buffers van alle verbindingen gedeblokkeerd worden.  Nul betekent 'niet wachten'.

en: Seconds between PINGs
nl: Aantal seconden tussen PING's

en: The civserver will poll the clients with a PING request each time this period elapses.
nl: De civserver zal telkens na verloop van dit aantal seconden de clients controleren met een PING verzoek.

en: Time to cut a client
nl: Tijd om een client af te breken

en: If a client doesn't reply to a PING in this time the client is disconnected.
nl: Als een client niet antwoord op een PING in dit tijdsbestek dan zal de client verbroken worden.

en: Turn-blocking game play mode
nl: Wisselbeurt spelmodus

en: If this is set to 1 the game turn is not advanced until all players have finished their turn, including disconnected players.
nl: Als dit op 1 wordt gezet, dan zal de beurt niet voorbij zijn totdat alle spelers dit hebben aangegeven, inclusief de niet-verbonden spelers.

en: Fixed-length turns play mode
nl: Vaste lengte beurten spel modus

en: If this is set to 1 the game turn will not advance until the timeout has expired, even if all players have clicked on "Turn Done".
nl: Als deze op 1 wordt gezet, dan zal de beurt niet voorbij zijn totdat de tijdspanne is verlopen, zelfs als alle spelers op "Beurt Klaar" gedrukt hebben.

en: What is in the Demographics report
nl: Wat er in het Volkenkundig Rapport staat

en: This should be a string of characters, each of which specifies the inclusion of a line of information in the Demographics report.
    The characters and their meanings are:
        N = include Population
        P = include Production
        A = include Land Area
        L = include Literacy
        R = include Research Speed
        S = include Settled Area
        E = include Economics
        M = include Military Service
        O = include Pollution
    Additionally, the following characters control whether or not certain columns are displayed in the report:
        q = display "quantity" column
        r = display "rank" column
        b = display "best nation" column
    The order of characters is not significant, but their capitalization is.
nl: Dit zou een string van letters moeten zijn, waarvan elke letter aangeeft welke informatieregel moet worden opgenomen in het Volkenkundig Rapport.
    Te letters en hun betekenis zijn:
      N = toon Bevolking
      P = toon Productie
      A = toon Landmassa
      E = toon Economie
      S = toon Bewoond gebied
      M = toon Militaire Dienst
      R = toon Onderzoekssnelheid
      O = toon Vervuiling
      L = toon Geletterdheid
    Aanvullend kunnen de volgende letters besturen of bepaalde kolommen wel of niet in het rapport moeten komen:
      q = toon "hoeveelheid" kolom
      r = toon "rang" kolom
      b = toon "beste natie" kolom
    (De volgorde waarin deze tekens staan heeft geen betekenis, maar hun grootte wel.)

en: Turns per auto-save
nl: Beurten per auto-bewaar

en: The game will be automatically saved per this number of turns. Zero means never auto-save.
nl: Het spel zal na dit aantal beurten automatisch worden bewaard.
    Nul betekent niet automatisch bewaren.

en: Savegame compression level
nl: Savegame compressieniveau

en: If non-zero, saved games will be compressed using zlib (gzip format). Larger values will give better compression but take longer. If the maximum is zero this server was not compiled to use zlib.
nl: Als niet-nul zullen opgeslagen spelen gecomprimeerd worden met behulp van zlib (gzip formaat). Grotere waarden zullen betere compressie leveren maar langere compressietijden. Als het maximum nul is, dan is deze server niet gecompileerd voor gebruik van zlib.

en: Auto-save name prefix
nl: Auto-bewaar bestandsnaam prefix

en: Automatically saved games will have name "<prefix><year>.sav". This setting sets the <prefix> part.
nl: Automatisch bewaarde spelen dragen de naam "<prefix><jaar>.sav".
    Deze optie stelt het <prefix> gedeelte in.

en: Whether to log player statistics
nl: Of er wel of niet spelersstatistieken moeten worden bijgehouden

en: If this is set to 1, player statistics are appended to the file "civscore.log" every turn. These statistics can be used to create power graphs after the game.
nl: Als deze op 1 wordt gezet, dan worden spelersstatistieken bij elke beurt aan het bestand "civscore.log" toegevoegd. Deze statistieken kunnen worden gebruikt om kracht-grafieken te maken na afloop van het spel.

en: Server cannot read standard input. Ignoring input.
nl: Server kan standaard invoer niet lezen. Negeer invoer.

en: Server: bad address: [%s:%d].
nl: Server: verkeerd adres: [%s:%d].

en: You need to have a capital in order to launch your spaceship.
nl: U moet een hoofdstad hebben om een uw ruimteschip te kunnen lanceren.

en: Your spaceship is already launched!
nl: Uw ruimteschip is al gelanceerd!

en: Your spaceship can't be launched yet!
nl: Uw ruimteschip kan nog niet gelanceerd worden!

en: The %s have launched a spaceship!  It is estimated to arrive on Alpha Centauri in %s.
nl: De %s hebben een ruimteschip gelanceerd! Het zal vermoedelijk in %s aankomen op Alfa Centauri.

en: Spaceship action received, but you don't have a spaceship!
nl: Opdracht voor ruimteschip ontvangen, maar u hebt nog geen ruimteschip!

en: You can't modify your spaceship after launch!
nl: U kunt uw ruimteschip na de lancering niet meer wijzigen!

en: You don't have any unplaced Space Structurals!
nl: U hebt geen ongeplaatste Ruimtestructuren!

en: That Space Structural would not be connected!
nl: Die Ruimtestructuur zou niet vastzitten!

en: You don't have any unplaced Space Components!
nl: U hebt geen ongeplaatste Ruimtecomponenten!

en: Your spaceship already has the maximum number of Fuel Components!
nl: Uw ruimteschip heeft al het maximum aantal Brandstofcomponenten!

en: Your spaceship already has the maximum number of Propulsion Components!
nl: Uw ruimteschip heeft al het maximum aantal Aandrijvingscomponenten!

en: You don't have any unplaced Space Modules!
nl: U hebt geen ongeplaatste Ruimtemodules!

en: Your spaceship already has the maximum number of Habitation Modules!
nl: Uw ruimteschip heeft al het maximum aantal Woonmodules!

en: Your spaceship already has the maximum number of Life Support Modules!
nl: Uw ruimteschip heeft al het maximum aantal Levensondersteuningsmodules!

en: Your spaceship already has the maximum number of Solar Panel Modules!
nl: Uw ruimteschip heeft al het maximum aantal Zonnepaneelmodules!

en: Without guidance from the capital, the %s spaceship is lost!
nl: Zonder begeleiding vanuit de hoofdstad is het %s ruimteschip verloren!

en: Game ended in a draw as end year exceeded
nl: Spel eindigde in gelijkspel toen eindjaar verstreek

en: The %s spaceship has arrived at Alpha Centauri.
nl: Het %s ruimteschip is aangekomen op Alfa Centauri.

en: Team victory to %s
nl: Teamoverwinning naar %s

en: Game ended in victory for %s
nl: Spel eindigde in overwinning voor %s

en: Game ended in a draw
nl: Spel eindigde in een gelijkspel

en: Your %s unit %s was disbanded in accordance with your peace treaty with the %s.
nl: Uw %s eenheid %s is ontbonden zoals volgens uw vredesverdrag met de %s.

en: Concerned citizens point out that the cease-fire with %s will run out soon.
nl: Bezorgde burgers wijzen u erop dat de wapenstilstand met %s binnenkort zal aflopen.

en: The cease-fire with %s has run out. You are now at war with the %s.
nl: De wapenstilstand met %s is afgelopen. U bent nu in oorlog met de %s.

en: Failed saving game as %s
nl: Kon spel niet als %s bewaren

en: Game saved as %s
nl: Spel bewaard als %s

en: The game is already running.
nl: Het spel is al begonnen.

en: %s lost control cmdlevel on game start.  Use voting from now on.
nl: %s is de spelleiding verloren. Vanaf nu wordt er gestemd.

en: Starting game.
nl: Spel begint.

en: request for unknown report (type %d)
nl: verzoek om onbekend rapport (type %d)

en: Warning: rejecting old client %s
nl: Waarschuwing: weiger oude client %s

en: Your client is too old. To use this server please upgrade your client to a CVS version later than 2003-11-28 or Freeciv 1.15.0 or later.
nl: Uw client is te oud. Waardeer uw client op tot CVS versie 2003-11-28 of later of Freeciv 1.15.0 of later om deze server te gebruiken.

en: Got a packet of type %d from a dead or observer player
nl: Ontving een pakket van type %d van een dode speler of observator

en: Please choose a non-blank name.
nl: Kies alstublieft een niet-lege naam.

en: That nation is already in use.
nl: Die natie wordt al gespeeld.

en: Another player already has the name '%s'.  Please choose another name.
nl: Er is al een speler met de naam '%s'. Kies alstublieft een andere naam.

en: Please choose a name containing only ASCII characters.
nl: Kies alstublieft een naam met alleen ASCII tekens.

en: %s nation is not available in this scenario.
nl: %s natie niet beschikbaar in dit scenarie.

en: %s nation is already in use.
nl: De %s natie wordt al gespeeld.

en: %s is the %s ruler %s.
nl: %s is de %s heerser %s.

en: Waiting to start game: %d out of %d players are ready to start.
nl: Wacht op start spel: %d van de %d spelers zijn klaar om te beginnen.

en: All players are ready; starting game.
nl: Alle spelers zijn klaar;het spel wordt gestart.

en: %s has been added as %s level AI-controlled player.
nl: %s is toegevoegd als een niveau %s KI-gestuurde speler.

en: Player %d
nl: Speler %d

en: %s rules the %s.
nl: %s regeert de %s.

en: Sending info to metaserver [%s]
nl: Zend info naar metaserver [%s]

en: The game is over...
nl: Het spel is voorbij...

en: Now accepting new client connections.
nl: Accepteer nu nieuwe client-verbindingen.

en: Vote "%s" is passed %d to %d with %d abstentions.
nl: Stemming "%s" is aangenomen met %d tegen %d en %d onthoudingen.

en: Vote "%s" failed with %d against, %d for and %d abstentions.
nl: Stemming "%s" afgewezen met %d tegen, %d voor en %d onthoudingen.

en: (ambiguous)
nl: (dubbelzinnig)

en: (unknown)
nl: (onbekend)

en: Name is empty, so cannot be a player.
nl: Naam is leeg, dus kan geen speler zijn.

en: Name is too long, so cannot be a player.
nl: Naam is te lang, dus kan geen speler zijn.

en: Player name prefix '%s' is ambiguous.
nl: Spelers naam prefix '%s' is dubbelzinnig.

en: No player by the name of '%s'.
nl: Geen speler met de naam '%s'.

en: Unexpected match_result %d (%s) for '%s'.
nl: Onverwachte match_result %d (%s) voor '%s'.

en: Name is empty, so cannot be a connection.
nl: Naam is leeg, dus kan geen verbinding zijn.

en: Name is too long, so cannot be a connection.
nl: Naam is te lang, dus kan geen verbinding zijn.

en: Connection name prefix '%s' is ambiguous.
nl: Verbindingsnaam prefix '%s' is dubbelzinnig.

en: No connection by the name of '%s'.
nl: Geen verbinding met de naam '%s'.

en: Open metaserver connection to [%s].
nl: Open metaserver verbinding met [%s].

en: Close metaserver connection to [%s].
nl: Verbreek metaserver verbinding met [%s].

en: Metaserver connection is open.
nl: Verbinding met metaserver is open.

en: Metaserver connection is closed.
nl: Verbinding met metaserver is gesloten.

en: Metaserver connection is already open.
nl: Verbinding met metaserver is al open.

en: Metaserver connection is already closed.
nl: Verbinding met metaserver is al gesloten.

en: Argument must be 'u', 'up', 'd', 'down', or '?'.
nl: Argument moet 'u', 'up', 'd', 'down' of '?' zijn.

en: Metaserver patches string set to '%s'.
nl: Metaserver patches-regel ingesteld op '%s'.

en: Metaserver patches string set to '%s', not reporting to metaserver.
nl: Metaserver-patches-string is '%s', zal niet rapporteren aan meta.

en: Metaserver message string set to '%s'.
nl: Metaserver informatieregel ingesteld op '%s'.

en: Metaserver message string set to '%s', not reporting to metaserver.
nl: Metaserver-message-string is '%s'. zal niet rapporteren aan meta.

en: Metaserver is now [%s].
nl: Metaserver is nu [%s].

en: You cannot save games manually on this server.
nl: Op deze server kan je spellen niet handmatig bewaren.

en: Cannot toggle a barbarian player.
nl: Kan status van barbaarse speler niet veranderen.

en: %s is now under AI control.
nl: %s is nu onder KI-besturing.

en: %s is now under human control.
nl: %s is nu onder menselijke besturing.

en: Can't add AI players once the game has begun.
nl: Kan geen KI-spelers meer toevoegen als het spel al begonnen is.

en: Can't add more players, server is full.
nl: Kan geen spelers meer toevoegen, server is vol.

en: Can't use an empty name.
nl: Kan geen lege naam gebruiken.

en: That name exceeds the maximum of %d chars.
nl: Die naam is langer dan het maximum van %d letters.

en: That name is not allowed.
nl: Die naam is niet toegelaten

en: A player already exists by that name.
nl: Er is al een speler met die naam.

en: A user already exists by that name.
nl: Er is al een gebruiker met die naam.

en: %s has been added as an AI-controlled player.
nl: %s is toegevoegd als een KI-gestuurde speler.

en: Error creating new AI player: %s.
nl: Fout bij maken nieuwe KI-speler: %s.

en: Players cannot be removed once the game has started.
nl: Spelers kunnen niet worden verwijderd nadat het spel begonnen is.

en: Removed player %s from the game.
nl: Speler %s verwijderd uit het spel.

en: Name "%s" disallowed for security reasons.
nl: Naam "%s" verboden wegens veiligheidsredenen

en: No command script found by the name "%s".
nl: Geen opdracht script met de naam '"%s" gevonden.

en: Loading script file: %s
nl: Laad scriptbestand: %s

en: Cannot read command line scriptfile '%s'.
nl: Kon script bestand '%s' van opdrachtregel niet lezen.

en: Could not read script file '%s'.
nl: Kon script bestand '%s' niet lezen.

en: Could not write script file '%s'.
nl: Kon script bestand '%s' niet schrijven.

en: You cannot use the write command on this server for security reasons.
nl: U kan wegens veiligheidsredenen de schrijfopdract op deze server niet gebruiken.

en: Cannot decrease command access level '%s' for connection '%s'; you only have '%s'.
nl: Kan opdracht toegangsniveau '%s' niet verlagen voor verbinding '%s'; u hebt zelf slechts '%s'.

en: Anyone can now become game organizer '%s' by issuing the 'first' command.
nl: Iedereen kan nu spelleider %s worden door de 'first' opdract te gebruiken.

en: Command access levels in effect:
nl: Opdrachttoegangsniveau's in gebruik:

en: Command access level for new connections: %s
nl: Opdrachtniveau voor nieuwe verbindingen: %s

en: Command access level for first player to take it: %s
nl: Opdrachttoegangsniveau voor eerste speler die het neemt: %s

en: Error: command access level must be one of 'none', 'info', 'ctrl', or 'hack'.
nl: Fout: opdrachttoegangsniveau moet 'none', 'info', ctrl' of 'hack' zijn.

en: Cannot increase command access level to '%s'; you only have '%s' yourself.
nl: Kan opdrachttoegangsniveau niet opwaarderen naar '%s'; u hebt zelf slechts '%s'.

en: Command access level set to '%s' for connection %s.
nl: Opdrachttoegangsniveau op '%s' gezet voor verbinding %s.

en: Command access level could not be set to '%s' for connection %s.
nl: Opdrachttoegangsniveau kon niet op '%s' gezet worden voor verbinding '%s'.

en: Command access level set to '%s' for new players.
nl: Opdrachttoegangsniveau op '%s' gezet voor nieuwe spelers.

en: Command access level set to '%s' for first player to grab it.
nl: Opdrachttoegangsniveau op '%s' gezet voor eerste speler die het neemt.

en: The 'first' command makes no sense from the server command line.
nl: De 'first' opdracht heeft geen zin vanaf de server opdrachtregel.

en: You already have command access level '%s' or better.
nl: U hebt al opdrachttoegangsniveau '%s' of beter.

en: Someone else already is game organizer.
nl: Iemand anders is al spel leider.

en: Connection %s has opted to become the game organizer.
nl: Verbinding %s heeft gekozen om spelleider te worden.

en: Invalid argument %d.
nl: Ongeldige parameter %d

en: Usage: timeoutincrease <turn> <turnadd> <value> <valuemult>.
nl: Gebruik: timeoutincrease <beurt> <beurtmeerwaarde> <waarde> <waardemult>.

en: Dynamic timeout set to %d %d %d %d
nl: Dynamische timeout ingesteld op %d %d %d %d

en: Option:
nl: Optie:

en: Description:
nl: Beschrijving:

en: changeable
nl: veranderbaar

en: fixed
nl: vast

en: Value: %d, Minimum: 0, Default: %d, Maximum: 1
nl: Waarde: %d, Minimaal: 0, Standaard: %d, Maximaal: 1

en: Value: %d, Minimum: %d, Default: %d, Maximum: %d
nl: Waarde: %d, Minimaal: %d, Standaard: %d, Maximaal: %d

en: Value: "%s", Default: "%s"
nl: Waarde: "%s", Standaard: "%s"

en: Explanations are available for the following server options:
nl: Uitleg is beschibaar voor de volgende server-opties:

en: No explanation for that yet.
nl: Nog geen uitleg daarvoor.

en: Ambiguous option name.
nl: Dubbelzinnige optienaam.

en: Player '%s' now has AI skill level '%s'.
nl: Speler '%s' heeft nu KI-vaardigheidsniveau '%s'.

en: %s is not controlled by the AI.
nl: %s wordt niet gestuurd door een KI.

en: Default AI skill level set to '%s'.
nl: Standaard KI-vaardigheidsniveau op '%s' gezet.

en: This command is client only.
nl: Deze opdracht is alleen voor een client.

en: Usage: away
nl: Gebruik: away

en: Only players may use the away command.
nl: Alleen spelers kunnen het away commando gebruiken.

en: %s set to away mode.
nl: %s ingesteld op afwezig-modus.

en: %s returned to game.
nl: %s is terug in het spel.

en: Sorry, you do not have access to view option '%s'.
nl: Sorry, u hebt geen toegang om optie '%s' te bekijken.

en: Unknown option '%s'.
nl: Onbekende optie '%s'.

en: All options with non-default values
nl: Alle opties met aangepaste waarden

en: All options
nl: Alle opties

en: Vital options
nl: Belangrijke opties

en: Situational options
nl: Plaatsafhankelijke opties

en: Rarely used options
nl: Weinig gebruikte opties

en: + means you may change the option
nl: + betekent u mag deze optie wijzigen

en: = means the option is on its default value
nl: = betekent de optie is op zijn standaard waarde

en: %-*s value   (min,max)
nl: %-*s waarde  (min,max)

en: Option
nl: Optie

en: description
nl: beschrijving

en: Try 'show situational' or 'show rare' to show more options.
    Try 'show changed' to show settings with non-default values.
nl: Probeer 'show situational' of 'show rare' om meer opties te zien
    Probeer 'show changed' om opties met aangepaste waarden te zien.

en: Cannot change teams once game has begun.
nl: Kan geen teams meer wijzigen als het spel al begonnen is.

en: Undefined argument.  Usage: team <player> <team>.
nl: Ongedefini�erd argument. Gebruik: team <spelernaam> <team>.

en: No such team %s.  Please give a valid team name or number.
nl: Er is geen team %s. Geef aub een geldige naam of nummer.

en: Cannot team a barbarian.
nl: Een barbaarse speler kan niet aan een team worden toevoegd.

en: Player %s set to team %s.
nl: Speler %s is toegewezen aan team %s.

en: Undefined arguments. Usage: vote yes|no [vote number].
nl: Ongedefini�erde argumenten. Gebruik: vote yes|no [stemnummer].

en: Observers cannot vote.
nl: Waarnemers kunnen niet stemmen.

en: You can only vote in a running game.  Use 'first' to become the game organizer if there currently is none.
nl: Je kan alleen stemmen in een draaiend spel. Gebruik 'first' om spelleider te worden als er nu geen is.

en: Vote %d "%s": %d for, %d against
nl: Stemming %d "%s": %d voor, %d tegen

en: There are no votes going on.
nl: Er zijn geen stemmingen gaande.

en: No legal last vote.
nl: Geen geldige laatste stem.

en: Value must be integer.
nl: Waarde moet een geheel getal zijn.

en: No such vote (%d).
nl: Stemming bestaat niet (%d).

en: You voted for "%s"
nl: U stemde voor "%s"

en: You voted against "%s"
nl: U stemde tegen "%s"

en: Undefined arguments. Usage: debug <diplomacy <player> | city <x> <y> | units <x> <y> | unit <id> | tech <player> | timing | info>.
nl: Ongedefinieerde argumenten. Gebruik: debug <diplomacy <player> | city <x> <y> | units <x> <y> | unit <id> | tech <player> | timing | info>.

en: Can only use this command once game has begun.
nl: Kan deze opdracht alleen gebruiken als het spel al begonnen is.

en: %s diplomacy no longer debugged
nl: %s diplomatie wordt niet langer gedebugged

en: %s diplomacy debugged
nl: %s diplomatie wordt gedebugged

en: %s tech no longer debugged
nl: %s tech wordt niet langer gedebugged

en: %s tech debugged
nl: %s tech wordt gedebugged

en: Value 2 & 3 must be integer.
nl: Waarde 2 & 3 moet een geheel getal zijn.

en: Bad map coordinates.
nl: Verkeerde kaart-co�rdinaten

en: No city at this coordinate.
nl: Geen stad op deze co�rdinaten.

en: %s no longer debugged
nl: %s niet langer debugged

en: %s's %s no longer debugged.
nl: %s's %s niet langer debugged.

en: %s's %s debugged.
nl: %s's %s debugged

en: Value 2 must be integer.
nl: Waarde 2 moet een geheel getal zijn.

en: Unit %d does not exist.
nl: Eenheid %d bestaat niet.

en: Undefined argument.  Usage: set <option> <value>.
nl: Ongedefini�erd argument. Gebruik: set <optie> <waarde>.

en: You are not allowed to set this option.
nl: U mag deze optie niet instellen.

en: This setting can't be modified after the game has started.
nl: Deze instelling kan niet veranderd worden nadat het spel begonnen is.

en: Value must be an integer.
nl: Waarde moet een geheel getal zijn.

en: Value out of range (minimum: 0, maximum: 1).
nl: Waarde buiten bereik (minimaal: 0, maximaal: 1).

en: Option: %s has been set to %d.
nl: Optie: %s is op %d gezet.

en: Value out of range (minimum: %d, maximum: %d).
nl: Waarde buiten bereik (minimaal: %d, maximaal: %d).

en: String value too long.  Usage: set <option> <value>.
nl: Stringwaarde te lang. Gebruik: set <option> <value>.

en: Option: %s has been set to "%s".
nl: Optie: %s is ingesteld op "%s".

en: Sorry, one can't observe globally in this game.
nl: Sorry, men kan niet globaal waarnemen in dit spel.

en: Sorry, you can't take a global observer. Observe it instead.
nl: Sorry, men kan geen dode spelers 'take'-en. Probeer te observeren.

en: Sorry, one can't observe barbarians in this game.
nl: Sorry, men kan geen barbaren waarnemen in dit spel.

en: Sorry, one can't take barbarians in this game.
nl: Sorry, men kan geen barbaren 'take'-en in dit spel.

en: Sorry, one can't observe dead players in this game.
nl: Sorry, men kan geen dode spelers waarnemen in dit spel.

en: Sorry, one can't take dead players in this game.
nl: Sorry, men kan geen dode spelers 'take'-en in dit spel.

en: Sorry, one can't observe AI players in this game.
nl: Sorry, men kan geen KI-spelers waarnemen in dit spel.

en: Sorry, one can't take AI players in this game.
nl: Sorry, men kan geen KI-spelers 'take'-en in dit spel.

en: Sorry, one can't observe human players in this game.
nl: Sorry, men kan geen menselijke spelers waarnemen in dit spel.

en: Sorry, one can't take human players in this game.
nl: Sorry, men kan geen menselijke spelers 'take'-en in dit spel.

en: Sorry, one can't observe in this game.
nl: Sorry, men kan niet waarnemen in dit spel.

en: Sorry, one can't take players in this game.
nl: Sorry, men kan geen spelers 'take'-en in dit spel.

en: Sorry, one can't take players already connected in this game.
nl: Sorry, men kan geen spelers met een verbinding 'take'-en in dit spel.

en: Usage: observe [connection-name [player-name]]
nl: Gebruik: observe [verbindingsnaam] <naam van de speler>

en: Usage: observe [player-name]
nl: Gebruik: observe <naam van de speler>

en: %s already controls %s. Using 'observe' would remove %s
nl: %s bestuurt %s al. Het gebruik van 'observe' zou %s verwijderen

en: %s is already observing %s.
nl: %s observeert %s al

en: %s is already observing.
nl: %s is al een waarnemer.

en: %s now observes %s
nl: %s neemt nu %s waar

en: %s now observes
nl: %s neemt nu waar

en: Usage: take <connection-name> <player-name>
nl: Gebruik: take <verbindingsnaam> <naam van de speler>

en: Usage: take <player-name>
nl: Gebruik: take <naam van de speler>

en: Usage: take [connection-name] <player-name>
nl: Gebruik: take [verbindingsnaam] <naam van de speler>

en: %s already controls %s
nl: %s bestuurt %s al

en: being detached from %s.
nl: wordt ontkoppeld van %s

en: %s now controls %s (%s, %s)
nl: %s bestuurt nu %s (%s, %s)

en: Barbarian
nl: Barbaars

en: AI
nl: KI

en: Human
nl: Menselijk

en: Alive
nl: Actief

en: Dead
nl: Dood

en: Usage: detach <connection-name>
nl: Gebruik: detach <naam van de verbinding>

en: You can not detach other users.
nl: U kunt andere spelers niet loskoppelen.

en: %s is not attached to any player.
nl: %s is niet gekoppeld aan enige speler.

en: %s detaching from %s
nl: %s verbreekt verbinding vanaf %s

en: %s no longer observing.
nl: %s neemt niet langer waar.

en: detaching from %s.
nl: ontkoppelen van %s.

en: Usage: load <game name>
nl: Gebruik: load <spelnaam>

en: Cannot find savegame or scenario with the name "%s".
nl: Kan bewaard spel of scenario met de naam '%s' niet vinden.

en: Cannot load a game while another is running.
nl: Kan een spel niet laden terwijl een ander spel actief is.

en: Could not load savefile: %s
nl: Kon opgeslagen spel niet laden: %s

en: Current ruleset directory is "%s"
nl: Huidige spelregelfolder is "%s"

en: Ruleset directory name "%s" disallowed for security reasons.
nl: Spelregelfoldernaam "%s" verboden voor veiligheidsredenen.

en: Ruleset directory "%s" not found
nl: Spelregelfolder "%s" niet gevonden

en: Ruleset directory is already "%s"
nl: Spelregelfolder is al "%s"

en: Ruleset directory set to "%s"
nl: Spelregelfolder ingesteld op "%s"

en: Goodbye.
nl: Tot ziens.

en: Sorry, you are not allowed to use server commands.
nl: Sorry, u mag geen serveropdrachten geven.

en: Warning: '%s' interpreted as '%s', but it is ambiguous.  Try '%shelp'.
nl: Waarschuwing: '%s' opgevat als '%s', maar het is dubbelzinnig. Probeer '%shelp'.

en: Unknown command.  Try '%shelp'.
nl: Onbekende opdracht. Probeer '%shelp'.

en: Your new vote canceled your previous vote.
nl: Uw nieuwe stem annuleerde uw vorige stem.

en: New vote (number %d) by %s: %s.
nl: Nieuwe stem (nummer %d) door %s: %s.

en: You are not allowed to use this command.
nl: U mag deze opdracht niet gebruiken.

en: Game ended in a draw.
nl: Spel eindigde in een gelijkspel.

en: Ending the game. The server will restart once all clients have disconnected.
nl: Einde van het spel. De server zal herstarten zodra alle clients de verbinding hebben verbroken.

en: Cannot end the game: no game running.
nl: Kan spel niet be�indigen: geen spel actief.

en: %s has conceded the game and can no longer win.
nl: %s heeft opgegeven en kan niet langer winnen.

en: You cannot surrender now.
nl: U kan uzelf nu niet overgeven.

en: Not enough players, game will not start.
nl: Niet genoeg spelers, spel zal niet beginnen.

en: Cannot start the game: the game is waiting for all clients to disconnect.
nl: Kan spel niet starten: het wachten is tot alle clients de verbinding hebben verbroken.

en: Cannot start the game: it is already running.
nl: Kan spel niet starten: het is al begonnen.

en: Cutting connection %s.
nl: Verbreek verbinding met %s.

en: Welcome - this is the introductory help text for the Freeciv server.
    
    Two important server concepts are Commands and Options.
    Commands, such as 'help', are used to interact with the server.
    Some commands take one or more arguments, separated by spaces.
    In many cases commands and command arguments may be abbreviated.
    Options are settings which control the server as it is running.
    
    To find out how to get more information about commands and options,
    use 'help help'.
    
    For the impatient, the main commands to get going are:
      show   -  to see current options
      set    -  to set options
      start  -  to start the game once players have connected
      save   -  to save the current game
      quit   -  to exit
nl: Welkom - dit is de introductie helptekst voor de Freeciv server.
    
    Twee belangrijke server concepten zijn Opdrachten en Opties.
    Opdrachten, zoals 'help', worden gebruikt om met de server te
    communiceren.  Sommige opdrachten verwachten ��n of meer argumenten,
    gescheiden door spaties.
    In veel gevallen kunnen opdrachten en argumenten worden ingekort.
    Opties zijn instellingen die de server sturen terwijl hij draait.
    
    Om te leren hoe u meer informatie over opdrachten en opties kunt
    krijgen, gebruik 'help help'.
    
    Voor de ongeduldigen zijn de belangrijkste opdrachten om aan de
    slag te kunnen gaan:
      show   - om de huidige instellingen te bekijken
      set    - om de instellingen te wijzigen
      start  - om het spel te starten zodra alle spelers verbinding hebben
      save   - om het huidige spel te bewaren
      quit   - om de server te verlaten

en: Command:
nl: Opdracht:

en: Synopsis:
nl: Beknopt:

en: Level: %s
nl: Niveau: %s

en: The following server commands are available:
nl: De volgende serveropdrachten zijn beschikbaar:

en: Help argument '%s' is ambiguous.
nl: Help argument '%s' is dubbelzinnig.

en: No match for help argument '%s'.
nl: Geen overeenkomst voor help argument '%s'.

en: Bad list argument: '%s'.  Try '%shelp list'.
nl: Verkeerd argument voor list: '%s'. Probeer '%shelp list'.

en: List of players:
nl: Lijst van spelers:

en: <no players>
nl: <geen spelers>

en: user %s,
nl: gebruiker %s,

en: , Dead
nl: , Dood

en: , difficulty level %s
nl: , moeilijkheidsniveau %s

en: , nation %s
nl: , natie %s

en: , ready
nl: , klaar

en: , not ready
nl: , niet klaar

en:  %d connection: |  %d connections:
nl[0]:  %d verbinding:
nl[1]:  %d verbindingen:

en:   %s from %s (command access level %s), bufsize=%dkb
nl:   %s van %s, (opdrachttoegangsniveau %s), buffergrootte=%dkb

en:  (observer mode)
nl:  (waarnemers modus)

en: List of teams:
nl: Lijst van teams:

note: TRANS: There will always be at least 2 players here.
en: %2d : '%s' : %d player | %2d : '%s' : %d players
nl[0]: %2d : %s : %d speler
nl[1]: %2d: %s' : %d spelers

en: %2d : '%s' : 1 player : %s
nl: %2d�:�'%s'�:�1�speler�:�%s

en: Empty team: %s
nl: Leeg team: %s

en: List of connections to server:
nl: Lijst met verbindingen met server:

en: <no connections>
nl: <geen verbindingen>

en: List of scenarios available:
nl: Lijst van beschikbare scenario's:

en: The %s have researched %s.
nl: De %s hebben %s onderzocht.

en: The %s have researched Future Tech. %d.
nl: De %s hebben Toekomst Tech. %d onderzocht.

en: %s acquired from %s!
nl: %s verworven via %s!

en: Discovery of %s makes the government form %s available. You may want to start a revolution.
nl: Ontdekking van %s maakt de bestuursvorm %s beschikbaar. U wilt misschien een revolutie beginnen.

en: Discovery of %s OBSOLETES %s in %s!
nl: Ontdekking van %s VEROUDERT %s in %s!

en: Learned %s. Our scientists focus on %s; goal is %s.
nl: %s geleerd. Onze wetenschappers onderzoeken nu %s, doel is %s.

en: Learned %s.  Scientists choose to research %s.
nl: %s geleerd. Wetenschappers kiezen %s voor verder onderzoek.

en: Learned %s.
nl: Leerde %s.

en: Researching %s.
nl: Onderzoeken %s.

en: Learned %s.  Scientists do not know what to research next.
nl: %s geleerd. Wetenschappers kunnen geen verdere keuze maken.

en: Great scientists from all the world join your civilization: you get an immediate advance.
nl: Grote wetenschappers vanuit de hele wereld zoeken uw beschaving op; u krijgt een onmiddelijke vooruitgang..

en: Technology goal is %s.
nl: Technologisch doel is %s.

en: You steal %s from the %s.
nl: U steelt %s van de %s.

en: The %s stole %s from you!
nl: De %s stalen %s van u!

en: The %s have stolen %s from the %s.
nl: De %s hebben %s gestolen van de %s.

en: Illegal packet, can't upgrade %s (yet).
nl: Illegaal pakket, kan %s (nog) niet opwaarderen.

en: %d %s upgraded to %s for %d gold.
nl: %d %s opgewaardeerd naar %s voor %d goud.

en: No units could be upgraded.
nl: Er konden geen eenheden opgewaardeerd worden.

en: %s upgraded to %s for %d gold.
nl: %s opgewaardeerd naar %s voor %d goud.

en: %s refuses to disband!
nl: %s weigert te ontbinden!

en: Can't place city here.
nl: Kan stad daar niet plaatsen.

en: Only %s can build a city.
nl: Alleen %s kan een stad bouwen.

en: Can't build a city.
nl: Kan geen stad bouwen.

en: Only %s can add to a city.
nl: Alleen %s kan aan een stad toevoegen.

en: Can't add to a city.
nl: Kan niet aan een stad toevoegen.

en: %s unit has no moves left to add to %s.
nl: %s eenheid heeft geen beweging over om aan %s toe te voegen.

en: %s unit has no moves left to build city.
nl: %s eenheid heeft geen beweging over om stad te bouwen.

en: %s is too big to add %s.
nl: %s is te groot voor toevoegen van %s.

en: %s needs an improvement to grow, so you cannot add %s.
nl: %s heeft een verbetering nodig voor groei, dus u kunt%s niet toevoegen.

en: Can't add %s to %s.
nl: Kan %s niet toevoegen aan %s.

en: %s added to aid %s in growing.
nl: %s toegevoegd aan %s voor hulp bij groei.

en: Your bombarding %s%s became more experienced!
nl: Uw bombarderende %s%s werd meer ervaren!

en: Your Nuclear missile was shot down by SDI defences, what a waste.
nl: Uw Kernraket is neergeschoten door een SDI verdediging, wat een verspilling.

en: The nuclear attack on %s was avoided by your SDI defense.
nl: De kernaanval op %s is voorkomen door uw SDI verdediging.

en: Your %s%s survived the pathetic attack from %s's %s and became more experienced!
nl: Uw %s%s overleefden de zielige aanval van %s's %s en werden meer ervaren!

en: Your %s%s survived the pathetic attack from %s's %s.
nl: Uw %s%s overleefden de zielige aanval van %s's %s.

en: Your attacking %s failed against %s's %s%s!
nl: Uw aanvallende %s faalden tegen %s's %s%s!

en: Only %s can attack from sea.
nl: Alleen %s kunnen aanvallen vanuit zee.

en: Cannot attack from sea.
nl: Kan niet aanvallen vanuit zee.

en: Cannot attack unless you declare war first.
nl: U kunt niet aanvallen voordat u de oorlog verklaard heeft.

en: %s can only move into your own zone of control.
nl: %s kan alleen binnen uw eigen invloedssfeer bewegen.

en: This unit has no moves left.
nl: Deze eenheid heeft geen beweging meer over.

en: No diplomat action possible.
nl: Geen diplomatieke actie mogelijk.

en: Unit cannot perform diplomatic action from %s.
nl: Eenheid kan geen diplomatieke diensten verrichten vanaf %s.

en: You must declare war on %s first.  Try using players dialog (F3).
nl: U moet eerst oorlog verklaren aan %s.  Gebruik het spelers venster (F3).

en: This unit is being transported, and so cannot bombard.
nl: Deze eenheid wordt vervoerd en kan nu niet bombarderen.

en: You can't attack there.
nl: U kunt hier niet aanvallen.

en: This type of troops cannot take over a city.
nl: Dit type troepen kan een stad niet innemen.

en: A transported unit is not allied to all units or city on target tile.
nl: Een getransporteerde eenheid is niet geallieerd aan alle eenheden of stad van doelvlak.

en: Your %s helps build the %s in %s (%d remaining).
nl: Uw %s help %s in %s te bouwen (%d resterend).

en: Your %s helps build the %s in %s (%d surplus).
nl: Uw %s help %s in %s te bouwen (%d overtollig).

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route because it has no home city
nl: Sorry, uw %s kan geen handelsroute maken want heeft geen thuis

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route between %s and %s
nl: Sorry, uw %s kan geen handelsroute maken tussen %s en %s

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route here!
nl: Sorry, uw %s kan hier geen handelsroute vestigen!

en:       The city of %s already has %d better trade routes!
nl:       De stad %s heeft al %d betere handelsroutes!

en: Sorry, %s has canceled the trade route from %s to your city %s.
nl: Sorry, %s heeft de handelsroute tussen %s en uw stad %s gestaakt.

en: Your %s from %s has arrived in %s, and revenues amount to %d in gold and research.
nl: Uw %s van %s is aangekomen in %s en brengt %d in goud en onderzoek op.

en: %s was upgraded for free to %s%s.
nl: %s is gratis opgewaardeerd naar %s%s.

en: Not enough gold. %s disbanded
nl: Niet genoeg goud. %s ontbonden.

en: Your %s has run out of hit points.
nl: Uw %s heeft geen slagpunten meer.

en: Your %s has been lost on the high seas.
nl: Uw %s is verloren gegaan op de diepzee.

en: Your %s survived on the high seas and became more experienced!
nl: Uw %s overleefde de diepzee en werd meer ervaren!

en: Your %s has been lost on unsafe terrain.
nl: Uw %s is verloren gegaan op onveilig terrein.

en: Your %s has returned to refuel.
nl: Uw %s is teruggekeerd om te tanken.

en: Your %s has run out of fuel.
nl: Uw %s heeft geen brandstof meer.

en: Your %s became more experienced!
nl: Uw %s werd meer ervaren!

en:  at %s
nl:  bij %s

en:  outside %s
nl:  buiten %s

en:  near %s
nl:  bij %s

en: Teleported your %s to %s.
nl: Teleporteerde uw %s naar %s.

en: Disbanded your %s.
nl: Ontbond uw %s.

en: Unable to defend %s, %s has lost the game.
nl: Niet in staat %s te verdedigen - %s heeft het spel verloren.

en: Losing %s meant losing the game! Be more careful next time!
nl: Het verliezen van %s betekent het einde van het spel! Wees voorzichtiger volgende keer!

en: %s lost when %s was lost.
nl: %s verloren toen %s verloren ging.

en: %s escaped the destruction of %s, and fled to %s.
nl: %s ontsnapte aan de vernietiging van %s en vluchtte naar %s

en: Barbarian leader captured, %d gold ransom paid.
nl: Barbaarse leider gevangengenomen, %d goud losgeld betaald.

en: Your attacking %s succeeded against %s's %s%s and became more experienced!
nl: Uw aanvallende %s waren succesvol tegen %s's %s%s en werden meer ervaren!

en: Your attacking %s succeeded against %s's %s%s!
nl: Uw aanvallende %s waren succesvol tegen %s's %s%s!

en: %s lost to an attack by %s's %s%s.
nl: %s verloren onder een aanval van %s's %s%s.

note: TRANS: "Cannon lost to an attack from John's * Destroyer."
en: %s lost to an attack from %s's %s.
nl: %s verloren onder een aanval van %s's %s.

note: TRANS: "Cannon lost when John's Destroyer * attacked Mark's Musketeers."
en: %s lost when %s's %s attacked %s's %s.
nl: %s verloren onder een aanval door %s's %s op %s's %s.

note: TRANS: "Musketeers (and Cannon) lost to an * attack from John's Destroyer."
en: %s (and %s) lost to an attack from %s's %s.
nl: %s (en %s) verloren onder een aanval van %s's %s.

note: TRANS: "Musketeers and 3 other units lost to * an attack from John's Destroyer." (only happens * with at least 2 other units)
en: %s and %d other unit lost to an attack from %s's %s. | %s and %d other units lost to an attack from %s's %s.
nl[0]: %s en %d andere eenheid verloren onder een aanval van %s's %s.
nl[1]: %s en %d andere eenheden verloren onder een aanval van %s's %s.

note: TRANS: "2 units lost when John's Destroyer * attacked Mark's Musketeers."  (only happens * with at least 2 other units)
en: %d unit lost when %s's %s attacked %s's %s. | %d units lost when %s's %s attacked %s's %s.
nl[0]: %d eenheid verloren bij een aanval door %s's %s op  %s's %s
nl[1]: %d eenheden verloren bij een aanval door %s's %s op  %s's %s

en: Your %s was nuked by %s.
nl: Uw %s is geatomiseerd door %s.

en: yourself
nl: uzelf

en: %s's %s was nuked.
nl: %s's %s is geatomiseerd.

en: %s was nuked by %s.
nl: %s is geatomiseerd door %s.

en: You nuked %s.
nl: U atomiseerde %s.

en: %s detonated a nuke!
nl: %s heeft een kernraket tot ontploffing gebracht.

en: %s transported succesfully.
nl: %s succesvol overgeplaatst.

en: This unit type can not be paradropped.
nl: Deze eenheid kan niet worden geparadropt.

en: You cannot paradrop a transporter unit.
nl: Deze eenheid kan niet paradroppen op een transporteenheid.

en: The destination location is not known.
nl: De plaats van bestemming is onbekend.

en: This unit cannot paradrop into %s.
nl: Deze eenheid kan niet paradroppen in %s.

en: The distance to the target (%i) is greater than the unit's range (%i).
nl: De afstand naar het doel (%i) is groter dan het bereik van de eenheid (%i).

en: Your %s paradropped into the %s and was lost.
nl: Uw %s is in %s geland en ging verloren.

en: Your %s was killed by enemy units at the paradrop destination.
nl: Uw %s is vermoord door vijandelijke eenheden in de landingszone.

en: You found %d gold.
nl: U vond %d goud.

en: You found %s in ancient scrolls of wisdom.
nl: U hebt %s ontdekt in oude boekrollen met wijsheid.

en: The %s have acquired %s from ancient scrolls of wisdom.
nl: De %s hebben %s verkregen van oude boekrollen met wijsheid.

en: A band of friendly mercenaries joins your cause.
nl: Een troep vriendelijke huurlingen sluit zich bij u aan.

en: An abandoned village is here.
nl: Hier is een verlaten dorp.

en: You have unleashed a horde of barbarians!
nl: U hebt een horde barbaren ontketend!

en: Your %s has been killed by barbarians!
nl: Uw %s is vermoord door barbaren!

en: You found a friendly city.
nl: U heeft een bevriende stad gevonden.

en: Friendly nomads are impressed by you, and join you.
nl: Vriendelijke nomaden zijn door u ge�mponeerd en sluiten zich bij u aan.

en: Your overflight frightens the tribe; they scatter in terror.
nl: Uw verkenningsvlucht beangstigt de stam; zij verspreiden zich in terreur.

en: Orders for %s aborted after enemy movement was spotted.
nl: Orders voor %s afgebroken aangezien er vijandelijke eenheden gezien zijn.

en: Orders for %s aborted as there are units nearby.
nl: Orders voor %s afgebroken aangezien er eenheden in de buurt zijn.

en: Orders for %s aborted because building of city failed.
nl: Orders voor %s afgebroken omdat het stichten van een stad mislukte.

en: Orders for %s aborted since they give an invalid activity.
nl: Orders voor %s afgebroken aangezien de activiteit ongeldig is.

en: Orders for %s aborted since they give an invalid location.
nl: Orders voor %s afgebroken aangezien ze een ongeldige locatie aanduiden.

en: Orders for %s aborted as there are units in the way.
nl: Orders voor %s afgebroken aangezien er eenheden in de weg staan.

en: Orders for %s aborted because of failed move.
nl: Orders voor %s afgebroken door een gefaalde verplaatsing.

en: Attempt to change homecity for %s failed.
nl: Hoofdstad verplaatsen voor %s is mislukt.

en: Attempt to establish trade route for %s failed.
nl: Poging om handelsroute noor %s te vestigen mislukt.

en: Attempt to build wonder for %s failed.
nl: Poging om wonder te bouwen voor %s mislukt.

en: Your %s has invalid orders.
nl: Uw %s heeft ongeldige orders.

en: High landmass - this may take a few seconds.
nl: Grote landmassa - dit kan een paar seconden duren.

en: Falling back to generator %d.
nl: Val terug op generator %d.

en: Generator 3 didn't place all big islands.
nl: Generator 3 kon niet alle grote eilanden plaatsen.

en: Generator 3 left %li landmass unplaced.
nl: Generator 3 liet %li landmassa ongeplaatst.

en: The server appears to have gotten into an infinite loop in the allocation of starting positions.
    Maybe the number of players is too high for this map.
    Please report this bug at %s.
nl: De server lijkt in een eindeloze lus geraakt te zijn bij het reserveren van startposities..
    Misschien kan deze kaart het aantal spelers/ki niet aan.
    Meld u alstublieft deze fout aan %s.

en: There has been a CMA error.  Your citizen governor settings may be broken.
nl: Er is een CMA fout opgetreden. Uw burgemeester instellingen zijn misschien beschadigd.

en: Old attributes detected and removed.
nl: Oude attributen gezien en verwijderd.

en: Plugin '%s' isn't available. Available are %s
nl: Plugin '%s' is niet beschikbaar. Beschikbaar zijn %s

en: Plugin %s found but can't be initialized.
nl: Plugin %s gevonden, maar kan niet ge�nitialiseerd worden.

en: Plugin '%s' is now selected
nl: Plugin '%s' is nu gekozen

en: Couldn't find soundset "%s" trying "%s".
nl: Kon geluidenverzameling "%s" niet vinden, probeer "%s".

en: Proceeding with sound support disabled
nl: Ga verder zonder geluidsondersteuning

en: No real audio plugin present, proceeding with sound support disabled
nl: Geen echte audio plugin aanwezig, ga verder zonder geluidsondersteuning

en: For sound support, install SDL_mixer
nl: Installeer SDL_mixer voor geluidsondersteuning

en: No sound spec-file given!
nl: Geen audio spec-bestand opgegeven!

en: Cannot find sound spec-file "%s".
nl: Kon audio spec-bestand "%s" niet vinden.

en: To get sound you need to download a sound set!
nl: Voor geluid dient u een geluidenverzameling te downloaden!

en: Get sound sets from <%s>.
nl: Haal geluidenverzamelingen van <%s>.

en: Will continue with disabled sounds.
nl: Zal doorgaan met geluiden uitgeschakeld.

en: Could not load sound spec-file: %s
nl: Kon audio specbestand niet laden: %s

en: sound spec-file appears incompatible:
nl: audio specbestand blijkt niet uitwisselbaar:

en: sound spec-file claims required option(s) which we don't support:
nl: audio specbestand claimt vereiste optie(s) die we niet ondersteunen:

en: No real audio subsystem managed to initialize!
nl: Geen enkel audio-subsysteem lukte het te initialiseren!

en: Perhaps there is some misconfigurationg or bad permissions
nl: Misschien is er sprake van misconfiguratie of verkeerde permissies

en: Cannot find audio file %s
nl: Kan audiobestand %s niet vinden

en: ?filler:XXX/XXX XXX turns
nl: ?filler:XXX/XXX XXX beurten

en: %3d gold per turn
nl: %3d goud per beurt

en: %3d turn | %3d turns
nl[0]: %3d beurt
nl[1]: %3d beurten

en: never
nl: nooit

en: %s (XX) %d/turn
nl: %s (XX) %d/beurt

en: %s (%d) %d turn | %s (%d) %d turns
nl[0]: %s (%d) %d beurt
nl[1]: %s (%d) %d beurten

en: Obsolete
nl: Verouderd

en: Built
nl: Gebouwd

en: Great Wonder
nl: Wereldwonder

en: Small Wonder
nl: Klein Wonder

en: %d/turn
nl: %d/beurt

en: %+4d : Citizens
nl: %+4dÂ·:Â·Stedelingen

en: %+4d : Taxed from trade
nl: %+4d : Handelsbelasting

en: %+4d : Trade route with %s
nl: %+4dÂ·:Â·Handelsroute met %s

en: %+4d : Building tithes
nl: %+4dÂ·: In belastingen

en: %+4d : Bonus from %s (%+d%%)
nl: %+4d : Bonus van %s (%+d%%)

en: %+4d : Waste
nl: %+4d : Verspilling

en: %+4d : Disorder
nl: %+4d : Onrust

en: %+4d : Used
nl: %+4d : Gebruikt

en: ==== : Adds up to
nl: ==== : In totaal

en: %4d : Total surplus
nl: %4d : Totaal overschot

en: ?city_state:Rapture
nl: ?city_state:Extase

en: ?city_state:Disorder
nl: ?city_state:Onlusten

en: ?city_state:Peace
nl: ?city_state:Vrede

en: (worklist)
nl: (werklijst)

en: ?city:Name
nl: ?stad:Naam

en: City Name
nl: Stadsnaam

en: ?size:Sz
nl: ?grootte:Gr

en: Size
nl: Grootte

en: State
nl: Toestand

en: Rapture/Peace/Disorder
nl: Extase/Vrede/Onlusten

en: Concise *=Rapture, X=Disorder
nl: Beknopt *=Extase, X=Onlusten

en: Workers
nl: Arbeiders

en: ?happy/content/unhappy/angry:H/C/U/A
nl: ?gelukkig/tevreden/ontevreden/kwaad:G/T/O/K

en: Workers: Happy, Content, Unhappy, Angry
nl: Arbeiders: Gelukkig, Tevreden, Ontevreden, Kwaad

en: ?Happy workers:H
nl: ?Gelukkige arbeiders:G

en: Workers: Happy
nl: Arbeiders: Gelukkig

en: ?Content workers:C
nl: ?Tevreden arbeiders:T

en: Workers: Content
nl: Arbeiders: Tevreden

en: ?Unhappy workers:U
nl: ?Ontevreden arbeiders:O

en: Workers: Unhappy
nl: Arbeiders: Ontevreden

en: ?Angry workers:A
nl: ?Kwade arbeiders:K

en: Workers: Angry
nl: Arbeiders: Kwaad

en: Special
nl: Speciaal

en: ?entertainers/scientists/taxmen:E/S/T
nl: ?showbiz/wetenschappers/belastingsambtenaren:S/W/B

en: Entertainers, Scientists, Taxmen
nl: Showbiz, Wetenschappers, Belastingsambtenaren

en: Best
nl: Beste

en: attack
nl: aanval

en: Best attacking units
nl: Beste aanvallende eenheden

en: defense
nl: verdediging

en: Best defending units
nl: Beste verdedigende eenheden

en: Units
nl: Eenheden

en: ?Supported (units):Sup
nl: ?Ondersteund(e eenheden):Ond

en: Number of units supported
nl: Aantal ondersteunde eenheden

en: ?Present (units):Prs
nl: ?Aanwezig(e eenheden):Anw

en: Number of units present
nl: Aantal aanwezige eenheden

en: Surplus
nl: Overcapaciteit

en: ?food/prod/trade:F/P/T
nl: ?voeding/prod./handel:V/P/H

en: Surplus: Food, Production, Trade
nl: Overcapaciteit: Voeding, Productie, Handel

en: ?Food surplus:F+
nl: ?Voedingsoverschot:V+

en: Surplus: Food
nl: Overcapaciteit: Voeding

en: ?Production surplus:P+
nl: ?Productie-overschot:P+

en: Surplus: Production
nl: Overcapaciteit: Productie

en: ?Trade surplus:T+
nl: ?Handelsoverschot:H+

en: Surplus: Trade
nl: Overcapaciteit: Handel

en: Economy
nl: Economie

en: ?gold/lux/sci:G/L/S
nl: ?goud/luxe/wet.:G/L/W

en: Economy: Gold, Luxuries, Science
nl: Economie: Goud, Luxe, Wetenschap

en: ?Gold:G
nl: ?Goud:G

en: Economy: Gold
nl: Economie: Goud

en: ?Luxury:L
nl: ?Luxe:L

en: Economy: Luxury
nl: Economie: Luxe

en: ?Science:S
nl: ?Wetenschap:W

en: Economy: Science
nl: Economie: Wetenschap

en: ?trade_routes:n
nl: ?handelsroutes:n

en: ?trade_routes:T
nl: ?handelsroutes:T

en: Number of Trade Routes
nl: Aantal Handelsroutes

en: Stock
nl: Voorraad

en: Food Stock
nl: Voedsel Voorraad

en: ?pollution:Pol
nl: ?verontreiniging:Ver

en: Grow
nl: Groei

en: Turns
nl: Beurten

en: Turns until growth/famine
nl: Beurten tot groei/hongersnood

en: ?corruption:Cor
nl: ?corruptie:Cor

en: Corruption
nl: Corruptie

en: ?waste:Was
nl: ?waste:Ver

en: Waste
nl: Afval

en: ?cma:Governor
nl: ?cma:Gouverneur

en: Citizen Governor
nl: Stedeling Gouverneur

en: Currently Building
nl: In Aanbouw

en: (Stock,Target,Turns,Buy)
nl: (Voorraad,Doel,Zetten,Koop)

en: Specialists: %s
nl: Specialisten: %s

en:   -a, --autoconnect	Skip connect dialog
nl:   -a, --autoconnect	Sla verbindingsdialoog over

en:   -l, --log FILE	Use FILE as logfile (spawned server also uses this)
nl:   -l, --log BESTAND	Gebruik BESTAND als logbestand (ook zelfstartserver)

en:   -m, --meta HOST	Connect to the metaserver at HOST
nl:   -m, --meta HOST	Verbind met de metaserver op HOST

en:   -n, --name NAME	Use NAME as name
nl:   -n, --name NAAM	Gebruik NAAM als naam

en:   -p, --port PORT	Connect to server port PORT
nl:   -p, --port POORT	Verbind met server poort POORT

en:   -P, --Plugin PLUGIN	Use PLUGIN for sound output %s
nl:   -P, --Plugin PLUGIN	Gebruik PLUGIN voor geluidsuitvoer %s

en:   -r, --read FILE	Read startup script FILE (for spawned server only)
nl:   -r, --read BESTAND	Lees startscript BESTAND(enkel zelfstartserver)

en:   -s, --server HOST	Connect to the server at HOST
nl:   -s, --server HOST	Verbind met de server op HOST

en:   -S, --Sound FILE	Read sound tags from FILE
nl:   -S, --Sound BESTAND	Lees geluids info van BESTAND

en:   -t, --tiles FILE	Use data file FILE.tilespec for tiles
nl:   -t, --tiles BESTAND	Kijk in data bestand BESTAND voor vlakken

en:       --		Pass any following options to the UI.
    			Try "%s -- --help" for more.
nl:       --		Geef alle volgende opties aan de UI.
    			Probeer "%s -- --help" voor details.

en: Invalid port "%s" specified with --port option.
nl: Ongeldige poort "%s" opgegeven met de --port optie.

en: Try using --help.
nl: Probeer met --help.

en: Invalid debug level "%s" specified with --debug option.
nl: Ongeldig debug niveau "%s" opgegeven met --debug option.

en: Unrecognized option: "%s"
nl: Niet-herkende optie: "%s"

en: Game started.
nl: Spel begonnen.

en: There was an error while auto connecting; aborting.
nl: Er trad een fout op bij het automatisch maken van een verbinding; afbreken.

en: Changing production of every %s into %s.
nl: Verander productie van elke %s in %s.

en: ?embassy:Both
nl: ?ambassade:Beide

en: ?embassy:Yes
nl: ?ambassade:Ja

en: ?embassy:With Us
nl: ?ambassade:Met Ons

en: ?embassy:Contact
nl: ?ambassade:Contact

en: ?embassy:No Contact
nl: ?ambassade:Geen Contact

en: ?vision:Both
nl: ?zicht:Beide

en: ?vision:To Them
nl: ?zicht:Aan Hen

en: ?vision:To Us
nl: ?zicht:Aan Ons

en: The %s give %s
nl: De %s geven %s

en: The %s give unknown city.
nl: De %s geven onbekende stad.

en: The %s give %d gold
nl: De %s geven %d goud

en: The %s give their worldmap
nl: De %s geven hun wereldkaart

en: The %s give their seamap
nl: De %s geven hun zeekaart

en: The parties agree on a cease-fire
nl: De partijen gaan akkoord met een wapenstilstand

en: The parties agree on a peace
nl: De partijen gaan akkoord met vrede

en: The parties create an alliance
nl: De partijen sluiten een alliantie

en: The %s gives shared vision
nl: De %s geven gedeelde waarneming

en: The %s gives an embassy
nl: De %s geven een amassade

en: Popup Request
nl: Popup Verzoek

en: Exporting output window to civgame.log ...
nl: Exporteer uitvoorvenster naar civgame.log ...

en: Export complete.
nl: Export volledig.

en: Export failed, couldn't write to file.
nl: Exporteren mislukt, kan niet schrijven naar bestand.

en: You don't buy %s in %s!
nl: U koopt geen %s in %s!

en: %s costs %d gold and you only have %d gold.
nl: %s kost %d goud en u hebt slechts %d goud.

en: Lost connection to server!
nl: Verbinding met server verloren!

en: Failed looking up host.
nl: Kon host niet vinden

en: Connection in progress.
nl: Bezig met verbinding maken.

en: Disconnected from server.
nl: Verbinding met server verbroken.

en: Failed to contact server "%s" at port %d as "%s" after %d attempts
nl: Verbinding maken met server "%s" op poort %d als "%s" mislukt na %d pogingen

en: Connection to server refused. Please start the server.
nl: Verbinding met server geweigerd. Herstart de server alstublieft.

en: Error contacting server "%s" at port %d as "%s":
     %s
nl: Fout bij contact maken met server "%s" op poort %d als "%s":
     %s

en: Auto-connecting to server "%s" at port %d as "%s" every %f second(s) for %d times
nl: Maak automatisch verbinding met server "%s" op poort %d als "%s" elke %f seconden voor %d keren

en: novice
nl: beginner

en: easy
nl: gemakkelijk

en: normal
nl: normaal

en: hard
nl: moeilijk

en: experimental
nl: experimenteel

en: Starting server...
nl: Start server op ...

en: Couldn't start the server.
nl: Kon de server niet opstarten.

en: You'll have to start one manually. Sorry...
nl: U zal manueel een server moeten opstarten. Sorry...

en: Couldn't connect to the server.
nl: Kon niet verbinden met de server.

en: We probably couldn't start it from here.
nl: We zouden het waarschijnlijk niet van hieruit kunnen starten.

en: We have control of the server (command access level hack)
nl: We hebben serverbeheer (toegangsniveau hack)

en: We can't take control of server, attempting to kill it.
nl: We kunnen de server niet beheren, proberen hem nu af te sluiten.

en: Only transporter units can be unloaded.
nl: Alleen vrachtschepen kunnen uitladen.

en: Only settler units can be put into auto mode.
nl: Alleen kolonisten kunnen in auto-modus worden gezet.

en: Only nuclear units can do this.
nl: Alleen nucleaire eenheden kunnen dit.

en: Only paratrooper units can do this.
nl: Alleen paratroepen eenheden kunnen dit.

en: Too far for this unit.
nl: Te ver voor deze eenheid.

en: Didn't find a route to the destination!
nl: Kon geen route naar de bestemming vinden!

en: Oh my! You seem to have no capital!
nl: Nee maar! U lijkt geen hoofdstad te hebben!

en: Terrain     Road   Irrigation     Mining         Transform
nl: Terrein     Weg    Irrigatie      Ontginning     Transformatie

en: (Railroads and fortresses require 3 turns, regardless of terrain.)
nl: (Spoorwegen en forten vereisen 3 beurten, ongeacht het terrein.)

en: Requires the %s technology.
nl: Dit heeft de %s technologie nodig.

en: Requires the %s government.
nl: Dit heeft de %s staatsvorm nodig.

en: Requires the %s building.
nl: Dit heeft het %s gebouw nodig.

en: Requires the %s terrain special.
nl: Dit heeft de %s terreinbonus nodig.

en: Requires the %s terrain.
nl: Dit heeft %s terrein nodig.

en: Requires the %s nation.
nl: Dit heeft de %s natie nodig.

en: Only applies to %s units.
nl: Alleen van toepassing op %s eenheden.

en: Applies only to %s.
nl: Alleen van toepassing op %s.

en: Requires a minimum size of %d.
nl: Vereist minimum grootte van %d.

en: Allows %s.
nl: Staat %s toe.

en: Allows %s (with %s).
nl: Staat %s toe (met %s).

note: TRANS: preserve single space at beginning
en:  Rivers
nl:  Rivieren

en: Sorry, no help topic for %s.
nl: Sorry, geen help onderwerp voor %s.

en: Sorry, no help topic for %s.
    This page was auto-generated.
nl: Sorry, geen help onderwerp voor %s.
    Deze pagina is auto-gegenereerd.

en: * The discovery of %s will make %s obsolete.
nl: * De ontdekking van %s zal %s overbodig maken.

en: * Allows all players with knowledge of %s to build %s units.
nl: * Staat alle spelers met kennis van %s toe om %s eenheden te bouwen.

en: * Allows %s (with %s).
nl: * Staat %s toe (met %s).

en: * Allows %s.
nl: * Staat %s toe.

en: * Can only be built with %s as government.
nl: * Kan alleen gebouwd worden met %s als overheid.

en: * May not be built in cities.
nl: * Kan niet in steden gebouwd worden.

en: * Never has a home city.
nl: * Heeft nooit een thuisstad.

en: * Losing this unit will lose you the game!
nl: * Deze eenheid verliezen is het spel verliezen!

en: * Each player may only have one of this type of unit.
nl: * Elke speler mag maar een eenheid van dit type hebben.

en: * Requires %d population to build.
nl: * Vereist %d bevolking om te bouwen.

note: TRANS: "Manhattan" distance is the distance along gridlines, with * no diagonals allowed.
en: * Can establish trade routes (must travel to target city and must be at least 9 tiles [in Manhattan distance] from this unit's home city).
nl: * Kan handelsroutes maken (moet naar doelstad gaan, minstens 9 vakjes [in Manhattan afstand] van de thuisstad].

en: * Can help build wonders (adds %d production).
nl: * Kan wonderen helpen bouwen (levert %d productie).

en: * May not be disbanded.
nl: * Kan niet ontbonden worden.

en: * May be disbanded in a city to recover 50%% of the production cost.
nl: * Kan ontbonden worden in een stad, recupereert de halve kostprijs.

en: * Can build new cities.
nl: * Kan nieuwe steden bouwen.

en: * Can add on %d population to cities of no more than size %d.
nl: * Kan %d bevolking bij een stad niet groter dan %d toevoegen.

en: * Can build roads and railroads.
nl: * Kan wegen en spoorwegen helpen bouwen.

en: * Can build mines on tiles.
nl: * Kan mijnen bouwen.

en: * Can build irrigation on tiles.
nl: * Kan irrigatie aanleggen.

en: * Can build farmland.
nl: Kan landbouwgrond maken.

en: * Can build farmland (if %s is known).
nl: * Kan landbouwgrond maken (als %s bekend is).

en: * Can build farmland (if any of the following are known: %s).
nl: * Kan landbouwgrond maken (als een van %s bekend is).

en: * Can build fortresses.
nl: * Kan forten bouwen.

en: * Can build fortresses (if %s is known).
nl: * Kan forten bouwen (als %s bekend is).

en: * Can build fortresses (if any of the following are known: %s).
nl: Kan forten bouwen (als een van %s bekend is).

en: * Can clean pollution from tiles.
nl: * Kan vervuiling opruimen.

en: * Can clean nuclear fallout from tiles.
nl: * Kan radioactieve besmetting opruimen.

en: * Can transform tiles.
nl: * Kan terreintransformaties uitvoeren.

en: * Can build airbases.
nl: * Kan vliegvelden bouwen.

en: * May fortify, granting a 50%% defensive bonus.
nl: * Kan zich ingraven, geeft 50%% defensiebonus.

en: * May pillage to destroy infrastructure from tiles.
nl: * Kan infrastructuur afbreken.

en: * Can perform diplomatic actions, plus special spy abilities.
nl: * Kan diplomatieke diensten verrichten, en speciale spionage mogelijkheden.

en: * Can perform diplomatic actions.
nl: * Kan diplomatieke diensten verrichten.

en: * Will never lose a diplomat-versus-diplomat fight.
nl: *Zal nooit een diplomaat vs diplomaat gevecht verliezen.

en: * May not be bribed.
nl: * Kan niet worden omgekocht.

en: * Can attack enemy air units.
nl: * Kan vijandelijke luchteenheden aanvallen.

en: * Is invisible except when next to an enemy unit or city.
nl: * Is onzichtbaar tenzij direct naast een vijandelijke eenheid of stad.

en: * Can only attack units on ocean squares (no land attacks).
nl: * Kan alleen eenheden op zeevlakken aanvallen (geen landaanvallen).

en: * Can attack from aboard sea units: against enemy cities and onto land squares.
nl: * Kan aanvallen vanaf zee-eenheden: tegen vijandelijke steden en op landvlakken.

en: * Can be paradropped from a friendly city (Range: %d).
nl: * Kan geparadropt worden vanaf een bevriende stad (Bereik: %d).

en: * Gets double defense against units specified as 'mounted'.
nl: * Levert dubbele verdediging tegen eenheden aangegeven als 'bereden'.

en: * Counts as 'mounted' against certain defenders.
nl: * Telt als 'bereden' tegen bepaalde verdedigers.

en: * Making an attack ends this unit's turn.
nl: * Een aanval be�indigt de beurt voor deze eenheid.

en: * This unit's attack causes a nuclear explosion!
nl: * De aanval van deze eenheid veroorzaakt een nucleaire explosie!

en: * Gets double firepower when attacking cities.
nl: * Krijgt dubbele vuurkracht tegen steden.

en: * Ignores the effects of city walls.
nl: * Negeert de effecten van stadswallen.

en: * Does bombard attacks (%d per turn).  These attacks will only damage (never kill) the defender but has no risk to the attacker.
nl: * Kan bombarderen (%d per beurt). Deze aanvallen kunnen wel beschadigenmaar de verdediger nooit doden en zijn geen enkel risico voor de aanvaller.

en: * Gets quintuple defence against missiles and aircraft.
nl: * Levert vijfvoudige verdediging tegen raketten en vliegtuigen.

en: * Ignores terrain effects (treats all squares as roads).
nl: * Negeert terreineffecten (ziet alle vlakken als wegen).

en: * Ignores zones of control.
nl: * Negeert invloedssferen.

en: * A non-military unit (cannot attack; no martial law).
nl: * Een niet-militaire eenheid (kan niet aanvallen, geen krijgstucht).

en: * A field unit: one unhappiness applies even when non-aggressive.
nl: * Een veldeenheid: ��n ontevredenheid is van toepassing zelfs wanneer niet agressief.

en: * Will never achieve veteran status.
nl: * Kan nooit een veteraan worden.

en: * May become veteran through training or combat.
nl: * Kan door oefening of gevechtservaring een veteraan worden.

en: * Must end turn in a city or next to land, or has a 50%% risk of being lost at sea.
nl: * Moet beurt in een stad of naast land eindigen, of heeft 50%% kans op vergaan.

en: * The discovery of %s reduces the risk to 25%%.
nl: * De ontdekking van %s vermindert het risico tot 25%%.

en: * %s reduces the risk to 12%%.
nl: * %s vermindert het risico tot 12%%.

en:  or
nl:  of

en: ?or:,
nl: ?of:,

en: * Unit has to be in a city, or on a %s after %d turn.
     | * Unit has to be in a city, or on a %s after %d turns.
nl[0]: * Eenheid moet in een stad zijn of op een %s na %d beurt.
nl[1]: * Eenheid moet in een stad zijn of op een %s na %d beurten.

en: If we would now start with %s we would need %d bulbs.
nl: Als we nu zouden starten met %s zouden we %d lampen nodig hebben.

en: To reach %s we need to obtain %d other technologies first. The whole project will require %d bulbs to complete.
nl: Om %s te bereiken moeten we eerst %d andere technologie�n verwerven. Het hele project zal in totaal %d lampen nodig hebben.

en: You cannot research this technology.
nl: U kunt deze technologie niet onderzoeken.

en:  This number may vary depending on what other players will research.
nl: Dit aantal kan vari�ren afhankelijk van wat andere spelers zullen onderzoeken.

en: * The first player to research %s gets an immediate advance.
nl: * De eerste speler die %s onderzoekt krijgt een onmiddelijke voorsprong.

en: * Reduces the chance of losing boats on the high seas to 25%%.
nl: * Vermindert de kans op vergaan op de oceaan met 25%%.

en: * Reduces the chance of losing boats on the high seas to 12%%.
nl: * Vermindert de kans op vergaan op de oceaan met 12%%.

en: * Increases the pollution generated by the population.
nl: * Verhoogt de vervuiling die de bevolking maakt.

en: * Allows %s to build roads on river squares.
nl: * Staat %s toe wegen te bouwen over riviervlakken.

en: * Allows %s to build fortresses.
nl: * Staat %s om forten te bouwen.

en: * Allows %s to build airbases.
nl: * Staat %s toe om luchtbases te bouwen.

en: * Allows %s to upgrade roads to railroads.
nl: * Staat %s toe om wegen op te waarderen naar spoorwegen.

en: * Allows %s to upgrade irrigation to farmland.
nl: * Staat %s toe om irrigatie op te waarderen naar landbouwgrond.

en: * Pollution cannot be generated on this terrain.
nl: * Op dit terrein kan geen vervuiling optreden.

en: * You cannot build cities on this terrain.
nl: * U kan op dit terrein geen steden stichten.

en: * The coastline of this terrain is unsafe.
nl: * De kustlijn van dit terrein is niet veilig.

en: * This terrain is unsafe for units to travel on.
nl: * Op dit terrein kunnen eenheden zich niet veilig verplaatsen.

en: * Land units cannot travel on oceanic terrains.
nl: * Land eenheden kunnen niet over zee reizen.

en: Features:
nl: Mogelijkheden:

en: * Military units away from home and field units will cause one citizen to become unhappy.
nl: * Militaire eenheden in het veld zullen 1 ontevreden bewoner veroorzaken.

en: * Military units away from home and field units will cause %d citizens to become unhappy.
nl: * Militaire eenheden in het veld zullen %d ontevreden bewoners veroorzaken.

en: * Each of your cities will avoid %d unhappiness that would otherwise be caused by units.
nl: * Elk van uw steden zal %d ontevredenheid vermijden die anders door eenheden zou veroorzaakt worden.

en: * You pay %d times normal %s upkeep for your units.
nl: * U betaalt %d keer normale %s onderhoudskost voor uw eenheden.

en: * You pay %d times normal upkeep for your units.
nl: * U betaalt %d keer normale onderhoudskost voor uw eenheden.

note: TRANS: %s is the output type, like 'shields' or 'gold'. There * is currently no way to control the singular/plural version of * this.
en: * Each of your cities will avoid paying %d %s towards unit upkeep.
nl: * Elk van uw steden zal vermijden %d %s voor onderhoud te betalen.

en: * Each of your cities will avoid paying %d towards unit upkeep.
nl: * Elk van uw steden zal vermijden %d voor onderhoud te betalen.

en: * Chance of civil war is %d%% if you lose your capital.
nl: De kans op burgeroorlog is %d%% als u uw hoofdstad kwijtraakt.

en: * The first unhappy citizen in each city due to civilization size will appear when you have %d cities.
nl: De eerste ontevreden burger in elke stad door de overmatige grootte van uw land zal verschijnen als u %d steden heeft.

en: * After the first unhappy citizen due to civilization size, for each %d additional cities, another unhappy citizen will appear.
nl: * Na de eerste ongelukkige burger door beschavingsgrootte, komt er nog 1 bij per %d extra steden.

en: The maximum rate you can set for science, gold, or luxuries is %d%%.
nl: De maximum hoeveelheid die u kan instellen voor wetenschap, goud of luxegoederen is %d%%.

en: Has unlimited science/gold/luxuries rates.
nl: Heeft onbeperkte wetenschap/goud/luxegoederen normen.

en: * Your units may impose martial law. Each military unit inside a city will force an unhappy citizen to become content.
nl: * U mag krijgswet toepassen.  Elke militaire eenheid in een stad zal een ontevreden burgers dwingen tevreden te zijn.

en: * Your units may impose martial law. Each military unit inside a city will force %d unhappy citizens to become content.
nl: * U mag krijgswet toepassen.  Elke militaire eenheid in een stad zal %d ontevreden burgers dwingen tevreden te zijn.

en: * A maximum of %d units in each city can enforce martial law.
nl: * Maximaal %d eenheden kunnen in een stad krijgswet opleggen.

en: * You may grow your cities by means of celebrations.  Your cities must be at least size %d before they can grown in this manner.
nl: * U kan uw steden laten groeien door te vieren.  Uw steden moeten tenminste grootte %d hebben voor ze met deze techniek kunnen snelgroeien.

en: * Your units cannot be bribed.
nl: * Uw eenheden kunnen niet worden omgekocht.

en: * Your cities cannot be incited.
nl: * Uw eenheden en steden kunnen niet in oproer gebracht worden.

en: * Government will fall into anarchy if any city is in disorder for more than two turns in a row.
nl: * De overheid vervalt tot anarchie wanneer eender welke stad meer dan twee beurten op rij burgerlijke onrust kent.

en: * Has a senate that may prevent declaration of war.
nl: * Heeft een senaat die oorlogsverklaringen kan tegenhouden.

en: * Allows partisans when cities are taken by the enemy.
nl: * Partisanen verschijnen wanneer steden door de vijand ingenomen worden.

en: * Buildings that normally confer bonuses against unhappiness will instead give gold.
nl: * Gebouwen die normaal bonussen tegen ontevredenheid geven , geven nu extra goud.

en: * Pays no upkeep for fanatics.
nl: *  Betaalt geen onderhoudskost voor fanatici.

en: * Has no unhappy citizens.
nl: * Heeft geen ontevreden burgers.

en: * Veteran %s units.
nl: *�Veteraan�%s�eenheden.

en: * Veteran units.
nl: * Veteranen.

en: * Each worked tile that gives more than %d %s will suffer a -1 penalty when not celebrating.
nl: * Elk bewerkt vaksje dat meer dan %d %s geeft krijgt een -1 beperking wanneer er niet gevierd wordt.

en: * Each worked tile with at least 1 %s will yield %d additional %s when celebrating.
nl: * Elk bewerkt vakje met ten minste 1 %s zal %d extra %s geven wanneer er gevierd wordt.

en: * Each worked tile with at least 1 %s will yield %d additional %s.
nl: * Elk bewerkt vakje met tenminste 1 %s zal %d bijkomende %s geven.

en: * %s production will suffer massive waste.
nl: * %s productie wordt rampzalig verspild.

en: * %s production will suffer some waste.
nl: * %s productie wordt zwaar verspild.

en: * %s production will suffer a small amount of waste.
nl: * %s productie wordt een beetje verspild.

en: * %s waste will increase quickly with distance from capital.
nl: * %s verspilling neemt snel toe met afstand tot hoofdstat.

en: * %s waste will increase with distance from capital.
nl: * %s verspilling neemt toe met afstand tot hoofdstad.

en: * %s waste will increase slowly with distance from capital.
nl: * %s verspilling neem langzaam toe met afstand tot hoofdstad.

en: * Allows you to build %s.
nl: * Maakt het mogelijk om %s te bouwen.

note: TRANS: "2 unhappy" or ", 1 unhappy"
en: %s%d unhappy
nl: %s%d ontevreden

en: You don't know how to build %s!
nl: U weet niet hoe u een %s moet maken!

en: Copy %s to clipboard.
nl: Kopieer %s naar klembord.

en: Clipboard is empty.
nl: Klembord is leeg.

en: Graphics
nl: Afbeeldingen

en: Overview
nl: Overzicht

en: Sound
nl: Geluid

en: Network
nl: Netwerk

en: Font
nl: Lettertype

en: Login name
nl: Login naam

en: This is the default login username that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
nl: Dit is de standaard login gebruikersnaam die gebruikt wordt in de verbindingsvenster of met de -a parameter.

en: This is the default server hostname that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
nl: Dit is de standaard server hostnaam die gebruikt wordt in de verbindingsvensters of met da -a parameter.

en: Server port
nl: Server poort

en: This is the default server port that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
nl: DitÂ·isÂ·deÂ·standaardÂ·serverÂ·poortÂ·dieÂ·gebruiktÂ·wordtÂ·inÂ·deÂ·verbindingsvenstersÂ·ofÂ·metÂ·deÂ·-aÂ·parameter.

en: The metaserver is a host that the client contacts to find out about games on the internet.  Don't change this from its default value unless you know what you're doing.
nl: De metaserver is een server die informatie geeft over welke spelletjes bezig zijn op internet. Verander dit niet tenzij je zeker bent dat je weet wat je doet.

en: Soundset
nl: Geluidenset

en: This is the soundset that will be used.  Changing this is the same as using the -S command-line parameter.
nl: Dit is het geluidspakket dat gebruikt zal worden.  Dit veranderen is hetzelfde als de -S opdrachtlijn parameter gebruiken.

en: Sound plugin
nl: Geluidsplugin

en: If you have a problem with sound, try changing the sound plugin.  The new plugin won't take effect until you restart Freeciv.  Changing this is the same as using the -P command-line option.
nl: Als u een probleem met het geluid heeft, probeer dan de geluidsplugin te veranderen. De nieuwe plugin is pas geactiveerd vanaf u Freeciv herstart.  Dit veranderen is hetzelfde als de -P opdrachtlijn parameter gebruiken.

en: Tileset
nl: Vlakkenset

en: By changing this option you change the active tileset. This is the same as using the -t command-line parameter.
nl: Door deze optie te wijzigen verandert de actieve vlakkenset. Dit is hetzelfde als de -t opdractlijn parameter gebruiken.

en: Solid unit background color
nl: Vaste achtergrondkleur voor eenheid

en: Setting this option will cause units on the map view to be drawn with a solid background color instead of the flag backdrop.
nl: Als deze optie aan staat worden eenheden op de kaart met volle achtergrondkleur in plaats van met een vlag getekend.

en: Sound bell at new turn
nl: Luid bel bij nieuwe beurt

en: Set this option to have a "bell" event be generated at the start of a new turn.  You can control the behavior of the "bell" event by editing the message options.
nl: Zet deze optie aan om een 'bel' te krijgen bij het begin van een nieuwe beurt. Het gedrag van de 'bel' kan ingesteld worden bij de boodschap opties.

en: Unit movement animation time (milliseconds)
nl: Eenheids bewegingsanimatietijd (milliseconden)

en: This option controls how long unit "animation" takes when a unit moves on the map view.  Set it to 0 to disable animation entirely.
nl: Deze optie geeft aan hoe lang de 'beweging' duurt wanneer een eenheid zich op de kaart verplaatst.  Zet dit op 0 om het bewegingseffect volledig uit te schakelen.

en: Mapview recentering time (milliseconds)
nl: Tijd om de kaart te centreren (milliseconden)

en: When the map view is recentered, it will slide smoothly over the map to its new position.  This option controls how long this slide lasts.  Set it to 0 to disable mapview sliding entirely.
nl: Wanneer de kaart gehercentreerd wordt, glijdt ze zacht naar haar nieuwe positie.  Deze optie geeft de duur van deze beweging.  Zet dit op 0 om het glij-effect volledig uit te schakelen.

en: Show combat animation
nl: Toon gevechts animatie

en: Disabling this option will turn off combat animation between units on the mapview.
nl: Als deze optie uit staat, worden er geen gevechtsbewegingen tussen eenheden getoond.

en: Draw the citybar
nl: Teken de stadsbalk

en: Setting this option will display a 'citybar' containing useful information beneath each city. Disabling this option will display only the city's name and optionally, production.
nl: Deze optie aanzetten zorgt voor een 'stadsbalk' met nuttige informatie onder elke stad. Bij afzetten wordt enkel de naam van de stad en eventueel de productie getoond.

en: Show icons in the technology tree
nl: Toon iconen in de technologieboom.

en: Setting this option will display icons on the technology tree diagram. Turning this option off makes the technology tree more compact.
nl: Als deze optie aanstaat zullen er iconen getoond worden in de technologieboom. Afzetten maakt de boom kleiner.

en: Draw shield graphics for units
nl: Teken het schild icoontje voor eenheden

en: Setting this option will draw a shield icon as the flags on units.  If unset, the full flag will be drawn.
nl: Als deze optie aan staat wordt een speciaal schild icoontje getekend als vlag bij eenheden. Als uit wordt de volle vlag getekend.

en: Manual Turn Done in AI Mode
nl: Handmatig Beurt Klaar in KI modus

en: Disable this option if you do not want to press the Turn Done button manually when watching an AI player.
nl: Als deze optie uitgeschakeld staat moet je niet zelf de 'beurt klaar' knop induwen wanneer je een KI speler bekijkt.

en: Auto Center on Units
nl: Auto Centreer Eenheden

en: Set this option to have the active unit centered automatically when the unit focus changes.
nl: Zet deze optie aan om het zicht automatisch op de actieve eenheid te centreren wanneer een nieuwe eenheid actief wordt.

en: Auto Center on Combat
nl: Auto Centreer op Gevecht

en: Set this option to have any combat be centered automatically.  Disabled this will speed up the time between turns but may cause you to miss combat entirely.
nl: Zet deze optie aan om elk gevecht automatisch te laten centreren. Als dit uitgeschakeld is duren overgangen tussen beurten minder lang, maar kan u misschien een gevecht volledig missen.

en: Focus on Awakened Units
nl: Focus op Ontwaakte Eenheden

en: Set this option to have newly awoken units be focused automatically.
nl: Zet deze optie aan om pas wakker geworden eenheden automatisch de focus te geven.

en: Allow goto into the unknown
nl: Laat 'ga-naar' in onbekend gebied toe

en: Setting this option will make the game consider moving into unknown tiles.  If not, then goto routes will detour around or be blocked by unknown tiles.
nl: Als deze optie aan staat dan zal  de goto opdracht ook onbekende vakjes overwegen. Als uit zullen routes enkel langs bekend gebied gaan of geblokkeerd worden.

en: Center map when Popup city
nl: Centeer kaart bij Popup stad

en: Setting this option makes the mapview center on a city when its city dialog is popped up.
nl: Als deze optie aan staat dan zal bij het open van een stadsvenster de kaart op die stad centreren.

en: Concise City Production
nl: Beknopte Stads Productie

en: Set this option to make the city production (as shown in the city dialog) to be more compact.
nl: Zet deze optie aan om de stadsproductie in het stadsvenster compacter weer te geven.

en: End Turn when done moving
nl: Einde Beurt als klaar met verplaatsen

en: Setting this option makes your turn end automatically when all your units are done moving.
nl: Zet deze optie aan om de beurt automatisch te laten eindingen als al  uw eenheden klaar zijn met bewegen.

en: Prompt for city names
nl: Vraag stadsnamen

en: Disabling this option will make the names of newly founded cities chosen automatically by the server.
nl: Als deze optie uit staat worden stadsnamen automatisch voor u gekozen door de server.

en: Pop up city dialog for new cities
nl: Toon nieuwe stadsdialoog voor nieuwe steden

en: Setting this option will pop up a newly-founded city's city dialog automatically.
nl: Als deze optie aan staat dan zal bij het stichten van een nieuwe stad, automatisch het stadsvenster verschijnen.

en: Background layer
nl: Achtergrond laag

en: The background layer of the overview shows just ocean and land.
nl: De achtergrond laag van het overzicht toont enkel oceaan en land

en: Terrain relief map layer
nl: Terrein reli�f kaart laag

en: The relief layer shows all terrains on the map.
nl: Terrein�reli�f�kaart�laag toont alle terrein op de kaart

en: Borders layer
nl: Grenslaag

en: The borders layer of the overview shows which tiles are owned by each player.
nl: De grens laag van het overzicht toont welke vakjes onder welke speler vallen.

en: Units layer
nl: Eenheden laag

en: Enabling this will draw units on the overview.
nl: Als deze optie aanstaat worden eenheden getekend op het overzicht.

en: Cities layer
nl: Steden laag

en: Enabling this will draw cities on the overview.
nl: Als deze optie aan staat worden steden getekend op het overzicht.

en: Overview fog of war
nl: Overzicht fog of war

en: Enabling this will show fog of war on the overview.
nl: Als deze optie aan staat wordt fog of war/verduistering op de kaart gebruikt.

en: Cannot find your home directory
nl: Kan uw home directory niet vinden

en: Save failed, cannot find a filename.
nl: Opslaan mislukt, kan geen bestandsnaam vinden.

en: If you add a preset by hand, also update "number_of_presets"
nl: Als u een snelkeuze met de hand toevoegt, wijzig dan ook "number_of_presets"

en: Save failed, cannot write to file %s
nl: Opslaan mislukt, kan niet schrijven naar bestand %s

en: Saved settings to file %s
nl: Instellingen opgeslagen in bestand %s

en: You were rejected from the game: %s
nl: U werd uit het spel gezet: %s

en: Client capability string: %s
nl: Client capaciteits string: %s

en: Server capability string: %s
nl: Server capaciteits string: %s

en: Start of turn %d
nl: Begin van beurt %d

en: AI Mode is now %s.
nl: KI-modus is nu %s.

en: ON
nl: AAN

en: OFF
nl: UIT

en: R.I.P
nl: R.I.V.

en: waiting
nl: wachten...

en: done
nl: gedaan

en: moving
nl: verplaatsen

en: ?Player:Name
nl: ?Player:Naam

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Flag
nl: Vlag

en: Nation
nl: Natie

en: Border
nl: Grens

en: Attitude
nl: Houding

en: Embassy
nl: Ambassade

en: Dipl.State
nl: Dipl.Toestand

en: Vision
nl: Waarneming

en: ?Player_dlg:Host
nl: ?Player_dlg:Gastheer

en: ?Player_dlg:Idle
nl: ?Player_dlg:Geen Reactie

en: You cannot sell improvements.
nl: U kan geen verbeteringen verkopen.

en: Sold %d %s for %d gold.
nl: %d %s verkocht voor %d goud.

en: No %s could be sold.
nl: Kon geen %s verkopen.

note: TRANS: Obscure observer error.
en: You cannot disband units.
nl: U kan geen eenheden ontbinden.

en: %s cannot be disbanded.
nl: %s kan niet ontbonden worden.

en: Disbanded %d %s.
nl: Ontbond %d %s.

en: No %s could be disbanded.
nl: Kon geen %s ontbinden.

en: Could not open temp file.
nl: Kon tijdelijk bestand niet openen.

en: Invalid $http_proxy or metaserver value, must start with 'http://'
nl: Ongeldige $http_proxy waarde, moet met 'http://' beginnen

en: Failed looking up metaserver's host
nl: Kon metaserver host niet vinden

en: ?nation:Neutral
nl: ?nation:Neutrale

en: ?nation:Hostile
nl: ?nation:Vijandige

en: ?nation:Peaceful
nl: ?nation:Vredelievende

en: ?nation:Friendly
nl: ?nation:Vriendelijke

en: ?nation:Mysterious
nl: ?nation:Mysterieuze

en: ?nation:Friendly(team)
nl: ?nation:Vriendelijk(team)

en: ?city:Neutral
nl: ?stad:Neutrale

en: ?city:Hostile
nl: ?stad:Vijandige

en: ?city:Peaceful
nl: ?city:Vredelievende

en: ?city:Friendly
nl: ?city:Vriendelijke

en: ?city:Mysterious
nl: ?city:Mysterieuze

en: ?city:Friendly(team)
nl: ?city:Vriendelijk(team)

en: Location: (%d, %d) [%d]
nl: Locatie: (%d, %d) [%d]

en: Terrain: %s
nl: Terrein: %s

en: Food/Prod/Trade: %s
nl: Voeding/Hulp/Handel: %s

en: Minor Tribe Village
nl: Klein Inboorlingendorp

en: Our Territory
nl: Ons territorium

note: TRANS: "Territory of the Polish"
en: Territory of the %s
nl: Territorium van de %s

note: TRANS: "Polish territory (5 turn cease-fire)"
en: %s territory (%d turn cease-fire) | %s territory (%d turn cease-fire)
nl[0]: %s territorium (%d beurt staakt-het-vuren)
nl[1]: %s territorium (%d beurten staakt-het-vuren)

en: Territory of the %s %s
nl: Territorium van de %s %s

en: Unclaimed territory
nl: Vrij gebied

note: TRANS: "City: Warsaw (Polish)"
en: City: %s (%s)
nl: Stad: %s (%s)

note: TRANS:  "City: Warsaw (Polish, 5 turn cease-fire)"
en: City: %s (%s, %d turn cease-fire) | City: %s (%s, %d turn cease-fire)
nl[0]: Stad: %s (%s, %d beurt staakt-het-vuren)
nl[1]: Stad: %s (%s, %d beurten staakt-het-vuren)

note: TRANS: "City: Warsaw (Polish,friendly)"
en: City: %s (%s, %s)
nl: Stad: %s (%s, %s)

en:  with
nl:  met

note: TRANS: "Trade from Warsaw: 5"
en: Trade from %s: %d
nl: Handel met %s: %d

en: Infrastructure: %s
nl: Infrastructuur: %s

en: Activity: %s
nl: Activiteit: %s

note: TRANS: "Unit: Musketeers (Polish/Warsaw)"
en: Unit: %s (%s%s)
nl: Eenheid: %s (%s%s)

note: TRANS:  "Unit: Musketeers (Polish, 5 turn cease-fire)"
en: Unit: %s (%s, %d turn cease-fire) | Unit: %s (%s, %d turn cease-fire)
nl[0]: Stad: %s (%s, %d beurt staakt-het-vuren)
nl[1]: Stad: %s (%s, %d beurten staakt-het-vuren)

note: TRANS: "Unit: Musketeers (Polish,friendly)"
en: Unit: %s (%s, %s)
nl: Eenheid: %s (%s, %s)

note: TRANS: "Chance to win: A:95% D:46%"
en: Chance to win: A:%d%% D:%d%%
nl: Kans om te winnen: A:%d%% V:%d%%

note: TRANS: A is attack power, D is defense power, FP is firepower, * HP is hitpoints (current and max).
en: A:%d D:%d FP:%d HP:%d/%d (%s)
nl: A:%d V:%d VK:%d LP:%d/%d%s

note: TRANS: "5 more" units on this tile
en:   (%d more)
nl:   (%d meer)

en: far from %s
nl: ver van %s

en: near %s
nl: bij %s

note: TRANS: "from Warsaw"
en: from %s
nl: van %s

en: Progress: no research
nl: Voortgang: geen onderzoek

en: Progress: no research target
nl: Voortgang: geen onderzoeksdoel

en: Progress: %d turn/advance | Progress: %d turns/advance
nl[0]: Voortgang: %d beurt/vooruitgang
nl[1]: Voortgang: %d beurten/vooruitgang

en: %d bulb/turn | %d bulbs/turn
nl[0]: %d beurt
nl[1]: %d lampen/beurt

en: , %d bulb/turn from team | , %d bulbs/turn from team
nl[0]: , %d lamp/beurt van team
nl[1]: , %d lampen/beurt van team

en: %d/- (never)
nl: %d/-(Nooit)

en: %d/%d (%d turn) | %d/%d (%d turns)
nl[0]: %d/%d %d beurten
nl[1]: %d/%d (%d beurten)

en: %d/%d (never)
nl: %d%d (Nooit)

en: %d step | %d steps
nl[0]: (%d stap)
nl[1]: %d stappen

en: %d bulb | %d bulbs
nl[0]: %d lamp
nl[1]: %d lampen

en: %d turn | %d turns
nl[0]: %d beurt
nl[1]: %d beurten

en: Population: %s
nl: Bevolking: %s

en: Year: %s (T%d)
nl: Jaar: %s (T%d)

en: Gold: %d (%+d)
nl: Goud: %d (%+d)

en: Tax: %d Lux: %d Sci: %d
nl: Bel: %d Lux: %d Wet: %d

en: Moving: %s
nl: Beweging: %s

en: (Click for more info)
nl: (Klik voor meer info}

en: %s People
nl: %s Mensen

en: Turn: %d
nl: Beurt : %d

en: Gold: %d
nl: Goud: %d

en: Net Income: %d
nl: Netto inkomen: %d

note: TRANS: Gold, luxury, and science rates are in percentage values.
en: Tax rates: Gold:%d%% Luxury:%d%% Science:%d%%
nl: Belastingen: %d; Luxe: %d; Wetenschap: %d

en: Researching %s: %s
nl: Onderzoek: %s: %s

en: Global warming chance: %d%% (%+d%%/turn)
nl: Broeikas effect kans: %d%% (% +d %%/beurt)

en: Nuclear winter chance: %d%% (%+d%%/turn)
nl: Nucleaire winter kans: %d%% (%+d%%/beurt)

en: Government: %s
nl: Regering: %s

en: %d unit | %d units
nl[0]:  eenheid
nl[1]:  %d eenheden

en: Turns to target: %d
nl: Beurten tot doel bereikt: %d

en: Turns to target: %d to %d
nl: Beurten tot doel bereikt: %d tot %d

en: %d unit selected | %d units selected
nl[0]: Eenheid keuze
nl[1]: %d eenheden gekozen

en: No units selected.
nl: Geen eenheden gekozen.

en: Others: %d civil; %d military
nl: Andere: %d burgerlijk, %d militair

en: Others: %d civilian
nl: Andere: %d burger

en: Others: %d military
nl: Andere: %d militair

en: No units to upgrade!
nl: Geen op te waarderen eenheden!

en: None of these units may be upgraded.
nl: Geen van deze eenheden kan opgewaardeerd worden.

en: Shows your progress in researching the current technology.
nl: Toont uw vooruitgang in het onderzoek van de huidige technologie.

en: no research target.
nl: geen onderzoeksdoel.

en: %s: %d/%d.
nl: %s: %d%d.

en: Shows the progress of global warming:
nl: Toont de vordering van wereldwijde opwarming:

en: Pollution rate: %d%%
nl: Vervuiling : %d%%

en: Chance of catastrophic warming each turn: %d%%
nl: Kans op rampzalige opwarming per beurt: %d%%

en: Shows the progress of nuclear winter:
nl: Toont de vorderingen van de nucleaire winter:

en: Fallout rate: %d%%
nl: Nucleaire Fallout waarde: %d%%

en: Chance of catastrophic winter each turn: %d%%
nl: Kans op rampzalige winter per beurt: %d%%

en: Shows your current government:
nl: Toont uw huidige staatsvorm:

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Population:      %5d
nl: Bevolking:        %5d

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Support:         %5d %%
nl: Ondersteuning:   %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Energy:          %5d %%
nl: Massa:             %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Mass:            %5d ton | Mass:            %5d tons
nl[0]: Massa:             %5d ton
nl[1]: Massa:             %5d ton

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:     %5.1f years
nl: Reistijd:        %5.1f jaar

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:        N/A
nl: Reistijd:          N/B

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Success prob.:   %5d %%
nl: Kans op succes: %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Year of arrival: %8s
nl: Aankomstjaar:   %8s

en: ?timeout:off
nl: ?timeout:uit

en: ?seconds:%02ds
nl: ?seconden:%02ds

en: ?mins/secs:%02dm %02ds
nl: ?min/sec:%02dm %02ds

en: ?hrs/mns:%02dh %02dm
nl: ?uur/min:%02du %02dm

en: ?dys/hrs:%02dd %02dh
nl: ?dagen/uren:%02dd %02du

en: ?duration:overflow
nl: ?duur:overschrijding

note: TRANS: "Republic of the Polish"
en: %s of the %s
nl: De %s van de %s

note: TRANS: "Observer: 1985"
en: Observer: %s
nl: Waarnemer: %s

en: Buildings:
nl: Gebouwen:

en: None.
nl: Geen.

en: Wonders:
nl: Wereldwonderen:

en: %s file appears incompatible:
    file: "%s"
    file options: %s
    supported options: %s
nl: %s bestand blijkt niet uitwisselbaar:
    bestand: "%s"
    opties: %s
    ondersteunde opties: %s

en: No usable default tileset found, aborting!
nl: Geen bruikbare standaard vlakkenset gevonden, breek af!

en: Trying "%s" tileset.
nl: Probeer "%s" vlakkenset.

en: Could not open "%s".
nl: Kon "%s" niet openen.

en: Couldn't load gfx file for the spec file %s
nl: Kon graf. bestand voor spec bestand %s niet openen

en: Couldn't find a supported gfx file extension for %s
nl: Kon geen ondersteunde graf. bestandsextensie vinden voor %s

en: Client does not support isometric tilesets. Using default tileset instead.
nl: Client ondersteunt geen isometrische vlakkensets. Val terug op standaard vlakkenset.

en: Client does not support overhead view tilesets. Using default tileset instead.
nl: Client ondersteunt geen bovenaanzicht-vlakkensets. Val terug op standaard vlakkenset.

en: Invalid darkness style set in tileset.
nl: Ongeldige donkerte-stijl aangegeven in vlakkenset.

en: Error in %s layer %d: you cannot have tall terrain or
    a sprite offset with a cell-based drawing method.
nl: Fout in %s laag %d: hoog terrein of sprite offsets zijn niet 
    mogelijk bij een tekenmethode met cellen.

en: Couldn't load gfx file %s for sprite %s
nl: Kon graf. bestand %s voor sprite %s niet openen

en: No graphics for specialist %s.
nl: Geen tekeningen voor specialist %s.

en: No graphics for citizen %s.
nl: Geen tekeningen voor stadsbewoner %s.

en: Don't have graphics tags %s or %s for %s %s
nl: Heb grafische tags %s of %s voor %s %s niet

note: TRANS: obscure tileset error.
en: Missing base sprite tag "%s1".
nl: Vind geen basis sprite tag "%s1".

en: Paths longer than 99 turns are not supported.
    Report this bug to bugs@freeciv.org.
nl: Reistijden langer dan 99 beurten zijn niet ondersteund.
    Rapporteer deze fout aub aan bugs@freeciv.org.

en: The citizen governor can't fulfill the requirements for %s. Passing back control.
nl: De burgemeester kan niet aan de vereisten van %s voldoen. Ik geef het bestuur terug.

en: The citizen governor has gotten confused dealing with %s.  You may want to have a look.
nl: De burgemeester is in de war geraakt ivm %s.  U wil er waarschijnlijk zelf eens naar kijken.

en: none
nl: geen

en: custom
nl: anders

en:  happy
nl:  gelukkig

en: Name: %s
    Food:       %10s Gold:    %10s
    Production: %10s Luxury:  %10s
    Trade:      %10s Science: %10s
    
        People (W/E/S/T): %s
              City grows: %s
    Production completed: %s
nl: Naam: %s
    Voeding:    %10s Goud:       %10s
    Productie:  %10s Luxe:       %10s
    Handel:     %10s Wetenschap: %10s
    
     Bevolking (W/E/S/T): %s
              Stadsgroei: %s
        Productie gereed: %s

en: ?cma:Very happy
nl: ?cma:Heel gelukkig

en: ?cma:Max food
nl: ?cma:Max voedsel

en: ?cma:Max production
nl: ?cma:Max productie

en: ?cma:Max gold
nl: ?cma:Max goud

en: ?cma:Max science
nl: ?cma:Max Wetenschap

en: Ooops...
nl: Oeps...

en: This unit cannot be bribed!
nl: Spel: Deze eenheid kan niet worden omgekocht!

en: Bribe unit for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
nl: Koop eenheid om voor %d goud?
    Schatkist bevat %d goud.

en: Bribe Enemy Unit
nl: Koop Vijandelijke Eenheid Om

en: Bribing the unit costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
nl: Omkopen van de eenheid kost %d goud.
    Schatkist bevat %d goud.

en: Traitors Demand Too Much!
nl: Verraders Vragen Te Veel!

en: Steal Technology
nl: Steel Technologie

en: _Steal
nl: _Steel

en: Select Advance to Steal
nl: Kies Vooruitgang om te Stelen

en: _Advances:
nl: Vooruitg_angen:

en: At Spy's Discretion
nl: Naar Spions Eigen Inzicht

en: Sabotage Improvements
nl: Saboteer Verbeteringen

en: _Sabotage
nl: _Saboteer

en: Select Improvement to Sabotage
nl: Kies te Saboteren Verbeteringen

en: _Improvements:
nl: Verbeter_ingen:

en: City Production
nl: Stads Productie

en: You can't incite a revolt in %s.
nl: U kunt geen opstand ontketenen in %s.

en: City can't be incited!
nl: Stad kan niet in opstand komen!

en: Incite a revolt for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
nl: Ontketen een opstand voor %d goud?
    Schatkist bevat %d goud.

en: Incite a Revolt!
nl: Ontketen een Opstand!

en: Inciting a revolt costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
nl: Ontketenen van een opstand kost %d goud.
    Schatkist bevat %d goud.

en: Your %s has arrived at %s.
    What is your command?
nl: Uw %s is aangekomen bij %s.
    Hoe luiden uw bevelen?

en:  Choose Your Diplomat's Strategy
nl:  Kies Uw Diplomaats Strategie

en: Establish _Embassy
nl: Vestig _Ambassade

en: _Investigate City
nl: _Onderzoek Stad

en: _Sabotage City
nl: _Saboteer stad

en: Steal _Technology
nl: Steel _Technologie

en: Incite a _Revolt
nl: Begin een _Revolutie

en: _Keep moving
nl: Blijf _doorgaan

en: Choose Your Spy's Strategy
nl: Kies Uw Spions Strategie

en: _Poison City
nl: _Vergiftig Stad

en: Industrial _Sabotage
nl: Industrie�le _Sabotage

en: Subvert Enemy Unit
nl: Werp Vijandelijke Eenheid Omver

en: Sir, the diplomat is waiting for your command
nl: Sire, de diplomaat wacht op uw orders

en: Sir, the spy is waiting for your command
nl: Sire, de spion wacht op uw orders

en: _Bribe Enemy Unit
nl: _Koop Vijandelijke Eenheid Om

en: _Sabotage Enemy Unit
nl: _Saboteer Vijandelijke Eenheid

en: clear all
nl: alles leeg

en: Paint
nl: Verf

en: Unit
nl: Eenheid

en: City
nl: Stad

en: Player
nl: Speler

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Moves Left
nl: Beweegpunten

en: Activity
nl: Activiteit

en: Activity Target
nl: Activiteitsdoel

en: Activity Count
nl: Activiteitsaantal

en: Owner
nl: Eigenaar

en: Editing Tools
nl: Aanpas opties

en: Help build _Wonder (%d remaining)
nl: Help _Wonder te bouwen (nog %d te gaan)

en: Help build _Wonder
nl: Help _Wonder te bouwen

en: Your caravan from %s reaches the city of %s.
    What now?
nl: Uw karavaan uit %s bereikt de stad %s.
    Wat nu?

en: Your Caravan Has Arrived
nl: Uw Karavaan Is Aangekomen

en: Establish _Traderoute
nl: Vestig _Handelsroute

en: Enter Marketplace
nl: Ga marktplein op

en: Cleared output window.
nl: Outputvenster geschoond.

en: Food:
nl: Voeding:

en: Trade:
nl: Handel:

en: Gold:
nl: Goud:

en: Luxury:
nl: Luxe:

en: Science:
nl: Wetenschap:

en: Granary:
nl: Graansilo:

en: Change in:
nl: Wijziging in:

en: Corruption:
nl: Corruptie:

en: Waste:
nl: Afval:

en: Pollution:
nl: Verontreiniging:

en: _Overview
nl: _Overzicht

en: City map
nl: Stadskaart

en: Press ENTER or double-click to sell an improvement.
nl: Toets ENTER of dubbel-klik om een verbetering te verkopen.

en: Production:
nl: Productie:

en: %d/%d %d turns
nl: %d/%d %d beurten

en: _Buy
nl: _Koop

en: Pro_duction
nl: Pro_ductie

en: _Happiness
nl: _Geluk

en: _Governor
nl: _Gouverneur

en: _Settings
nl: In_stellingen

en: Entertainers
nl: Showbizz

en: Scientists
nl: Wetenschappers

en: Taxmen
nl: Belastingsbeambten

en: Disband if build settler at size 1
nl: Verlaat als kolonisten gebouwd bij grootte 1

en: Overview page
nl: Overzichtspagina

en: Production page
nl: Productiepagina

en: Happiness page
nl: Geluk pagina

en: Governor page
nl: Gouverneur

en: This Settings page
nl: Deze Instellingenpagina

en: Last active page
nl: Laatst actieve pagina

en: New citizens are
nl: Nieuwe burgers zijn

en: Next time open
nl: Volgende keer open

en: _Rename...
nl: He_rnoem...

en: _List present units...
nl: _Lijst aanwezige eenheden...

en: _Prev city
nl: Vorige stad (_p)

en: _Next city
nl: Volge_nde stad

en: <b>%s</b> - %s citizens
nl: <b>%s</b> - %s inwoners

en:  - DISORDER
nl:  - WANORDE

en:  - celebrating
nl:  - festiviteiten

en:  - happy
nl:  - gelukkig

en: blocked
nl: geblokkeerd

en: Supported units %d
nl: Ondersteunde eenheden %d

en: Present units %d
nl: Aanwezige eenheden %d

en: Cen_ter
nl: Cen_treer

en: _Activate unit
nl: _Activeer eenheid

en: Activate unit, _close dialog
nl: Activeer eenheid, _sluit dialoog

en: _Disband unit
nl: _Ontbind eenheid

en: _Load unit
nl: _Laad eenheid in

en: _Unload unit
nl: Los eenheid (_U)

en: _Sentry unit
nl: Zet eenheid op _wacht

en: _Fortify unit
nl: _Fortificeer eenheid

en: Make new _homecity
nl: Maak _nieuwe hoofdstad

en: U_pgrade unit
nl: Waardeer eenheid o_p

en: Buy %s for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
nl: %s kopen voor %d goud?
    Schatkist bevat %d goud.

en: Buy It!
nl: Koop Het!

en: %s costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
nl: %s kost %d goud.
    Schatkist bevat %d goud.

en: Sell %s for %d gold?
nl: %s verkopen voor %d goud?

en: Sell It!
nl: Verkoop Het!

en: Rename City
nl: Hernoem Stad

en: What should we rename the city to?
nl: Waarin zullen we de stadsnaam veranderen?

en: Chan_ge
nl: _Wijzig

en: Add _First
nl: Toevoegen _Eerst

en: Add _Next
nl: Toevoegen Volge_nd

en: Add _Last
nl: Toevoegen _Laatst

en: _Select
nl: Kie_s

en: S_how
nl: _Toon...

en: Cities
nl: Steden

en: Improvements
nl: Verbeteringen

en: Wonders
nl: Wereldwonder

en: All Cities
nl: Alle Steden

en: No Cities
nl: Geen Steden

en: Invert Selection
nl: Draai Keuze Om

en: Building Units
nl: Bouw Eenheden

en: Building Improvements
nl: Bouw Stadsverbeteringen

en: Building Wonders
nl: Bouw Wonderen

en: Building Unit
nl: Bouw Eenheid

en: Building Improvement
nl: Bouw Stadsverbetering

en: Building Wonder
nl: Bouw Wonder

en: Coastal Cities
nl: Kuststeden

en: Same Island
nl: Zelfde Eiland

en: Supported Units
nl: Ondersteunde Eenheden

en: Units Present
nl: Aanwezige Eenheden

en: Improvements in City
nl: Verbeteringen in Stad

en: Wonders in City
nl: Wonderen in Stad

en: Available Units
nl: Beschikbare Eenheden

en: Available Improvements
nl: Beschikbare Verbeteringen

en: Available Wonders
nl: Beschikbare Wonderen

en: For information on
    the citizen governor and governor presets,
    including sample presets,
    see README.cma.
nl: Voor informatie over
    (Stedeling) Burgemeester snelkeuzen
    inclusief voorbeeld snelkeuzen,
    zie README.cma.nl.

en: _Presets:
nl: Snelkeuzen:

en: Results
nl: Resultaten

en: Minimal Surplus
nl: Minimale overcapaciteit

en: Celebrate
nl: Viering

en: Governor Enabl_ed
nl: Gouverneur Aan

en: Governor Disabl_ed
nl: Gouverneur Uit

en: new preset
nl: nieuwe snelkeuze

en: Name new preset
nl: Benoem nieuwe snelkeuze

en: What should we name the preset?
nl: Hoe zullen we de snelkeuze noemen?

en: Remove this preset?
nl: Deze snelkeuze verwijderen?

en: _Goto location
nl: _Ga naar locatie

en: _Popup City
nl: _Popup Stad

en: You say you wanna revolution?
nl: U zegt dat u een revolutie wilt?

en: Revolution!
nl: Revolutie!

en: What To Pillage
nl: Wat Te Plunderen

en: Select what to pillage:
nl: Kies wat te plunderen:

en: Name
nl: Naam

en: Unit selection
nl: Eenheid keuze

en: _Ready all
nl: Activee_r alle

en: _Sentry idle
nl: Zet ongebruikte eenheden op _wacht

en: _Nations:
nl: _Naties:

en: Edit Nation
nl: Pas Natie aan

en: What Nation Will You Be?
nl: Welke Natie Wilt U Zijn?

en: Pick Nation
nl: Kies Natie

en: Random Nation
nl: Willekeurig land

en: Select a nation
nl: Kies een natie

en: _Properties
nl: Eigenschappen

en: _Leader:
nl: _Leider:

en: _Female
nl: _Vrouwelijk

en: _Male
nl: _Mannelijk

en: _City Styles:
nl: _Stadsstijlen:

en: L_egend
nl: L_egenda

en: You must select your sex.
nl: U moet uw geslacht kiezen.

en: You must select your city style.
nl: U moet uw bouwstijl kiezen.

en: You must type a legal name.
nl: U moet een geldige naam opgeven.

en: Upgrade Unit!
nl: Waardeer Eenheid Op!

en: Upgrade Obsolete Units
nl: Waardeer Verouderde Eenheden Op

en: World-map
nl: Wereldkaart

en: Sea-map
nl: Zeekaart

en: _Maps
nl: Kaarten

en: _Advances
nl: Vooruitg_angen

en: _Cities
nl: Steden (_C)

en: _Give shared vision
nl: _Geef gedeelde waarneming

en: Give _embassy
nl: G_eef ambassade

en: _Pacts
nl: Verdragen

en: Diplomacy: %s
nl: Diplomatie %s

en: _Cancel meeting
nl: Annuleer _ontmoeting

en: Accept _treaty
nl: Accep_teer verdrag

en: C_lauses:
nl: C_lausules:

en: _Gold:
nl: _Goud:

en: _Add Clause...
nl: Extra cl_ausule...

en: --- This treaty is blank. Please add some clauses. ---
nl: --  Dit is een leeg verdrag. Voeg clausules toe. ---

en: Invalid amount of gold specified.
nl: Ongeldige hoeveelheid goud opgegeven.

en: Find City
nl: Zoek Stad

en: Ci_ties:
nl: _Steden

en: Select tax, luxury and science rates
nl: Kies belasting-, luxe- en wetenschapswaarden

en: Lock
nl: Op slot

en: %s max rate: %d%%
nl: %s max waarde: %d%%

en: Set local options
nl: Zet lokale opties

en: Goto/Airlift Unit
nl: Ga naar/Vlieg Eenheid

en: Air_lift
nl: V_lieg naar

en: Select destination
nl: Kies bestemming

en: Show _All Cities
nl: Toon _alle steden

en: Show Map Scrollbars
nl: Toon kaartscrollbars

en: Disable this option to hide the scrollbars on the map view.
nl: Zet deze optie af om de schuifbalken op de kaart te verbergen.

en: Keyboardless goto
nl: Toetsenbordloos ga-naar

en: If this option is set then a goto may be initiated by left-clicking and then holding down the mouse button while dragging the mouse onto a different tile.
nl: Als deze optie aanstaat dan kan u een ga-naar-opdracht beginnen door links-klikken en dan met de muisknop ingedrukt de cursor naar een doelvak te bewegen.

en: Keep dialogs on top
nl: Houd dialogen bovenop

en: If this option is set then dialog windows will always remain in front of the main Freeciv window. Disabling this has no effect in fullscreen mode.
nl: Als deze optie aanstaat dan zullen extra vensters altijd voor het hoofdvenster blijven hangen en kan u ze niet per ongeluk uit het oog verliezen. Dit uitschakelen heeft geen effect in vol-scherm modus.

en: Show worklist task icons
nl: Toon werklijst iconen

en: Disabling this will turn off the unit and building icons in the worklist dialog and the production tab of the city dialog.
nl: Dit uitschakelen zet de eenheid en gebouw prentjes uit in het werklijst venster en de productie tab van het stadsvenster.

en: Enable status report tabs
nl: Status-rapport-tabs aan

en: If this option is enabled then report dialogs will be shown as separate tabs rather than in popup dialogs.
nl: Als deze optie aanstaat zullen rapport-vensters getoond worden in aparte tabs ipv in opspringende vensters.

en: Better fog-of-war drawing
nl: Beter onbekend-gebied-schaduw tekenen

en: If this is enabled then a better method is used for drawing fog-of-war.  It is not any slower but will consume about twice as much memory.
nl: Als dit aanstaat wordt er een betere manier gebruikt om de onbekend-gebied-schaduw te tekenen. Dit is niet trager maar verbruikt wel twee keer zoveel geheugen.

en: City Label
nl: Stadslabel

en: Notify Label
nl: Waarschuw label

en: Spaceship Label
nl: Ruimteschip Label

en: Chatline Area
nl: Chatregel

en: Small Font
nl: Klein Lettertype

en: Comment Label
nl: Commentaar Label

en: City Names
nl: Stadsnamen

en: City Productions
nl: Stads Producties

en: Turn Done
nl: Beurt Klaar

en: Shift+Return
nl: Shift+Enter

en: _Map
nl: Kaart (_M)

en: _Chat
nl: _Praat

en: Freeciv is free software and you are welcome to distribute copies of it
    under certain conditions; See the "Copying" item on the Help menu.
    Now.. Go give'em hell!
nl: Freeciv is vrije software en u bent vrij om onder bepaalde voorwaarden
    kopie�n ervan te verspreiden; Zie het "Kopie�ren" gedeelte in het Help menu.
    Nu.. Geef ze van katoen!

en: Not _ready
nl: Niet klaa_r

en: _Ready
nl: Klaa_r

en: _Start
nl: Begin (_S)

en: Pick _Nation
nl: Kies _Natie

en: Create _player
nl: Maak Speler

en: _Release player
nl: Laat spele_r los

en: _Observe
nl: _Observeer

en: _Do not observe
nl: _Niet Waarnemen

en: <AI>
nl: <KI>

en: <Novice AI>
nl: <Beginneling KI>

en: <Easy AI>
nl: <Makkelijke KI>

en: <Normal AI>
nl: <Normale KI>

en: <Hard AI>
nl: <Moeilijke KI>

en: Random
nl: Willekeurig

en: Observer
nl:  (waarnemer)

en: Detached
nl: Losgekoppeld

en: Are you sure you want to quit?
nl: Ben je zeker dat je het spel wil verlaten?

en: Close Tab:
    %s
nl: Sluit Tab:
    %s

en: Happiness
nl: Geluk

en: Cities: %d total, %d over threshold of %d cities.
nl: Steden: %d totaal, %d boven drempelwaarde van %d steden.

en: %d content before penalty with
nl: %d tevreden voor bezwaring met

en: %d additional unhappy citizens.
nl: %d toegevoegde ontevreden burgers.

en: Luxury: %d total.
nl: Luxe: %d totaal.

en: Units:
nl: Eenheden:

en: Martial law in effect (
nl: Krijgswet van toepassing (

en: no maximum,
nl: geen maximum,

en: %d unit maximum,  | %d units maximum,
nl[0]: %d eenheid maximaal,
nl[1]: %d eenheden maximaal,

en: %d per unit).
nl: %d per eenheid).

en: Military units in the field may cause unhappiness.
nl: Militaire eenheden in het veld kunnen ontevredenheid veroorzaken.

en: Military units have no happiness effect.
nl: Militaire eenheden kunnen geen ontevredenheid veroorzaken.

en: Cost:
nl: Prijs:

en: Upkeep:
nl: Onderhoud:

en: Requirement:
nl: Benodigd:

en: Obsolete by:
nl: Verouderd door:

en: Attack:
nl: Aanval:

en: Defense:
nl: Verdediging:

en: Move:
nl: Beweging:

en: FirePower:
nl: Vuurkracht:

en: Hitpoints:
nl: Slagkracht:

en: Basic Upkeep:
nl: Basis Onderhoud:

en: Vision:
nl: Zicht:

en: Move/Defense:
nl: Beweging/Verdediging:

en: Food/Res/Trade:
nl: Voeding/Hulp/Handel:

en: Resources:
nl: Hulpbronnen:

en: Road Rslt/Time:
nl: Weg Res./Tijd:

en: Irrig. Rslt/Time:
nl: Irrigatie Res./Tijd:

en: Mine Rslt/Time:
nl: Ontginning Res./Tijd:

en: Trans. Rslt/Time:
nl: Trans. Res./Tijd:

en: (Never)
nl: (Nooit)

en: About
nl: Over

en: Removed
nl: Verwijderd

en: Freeciv Help Browser
nl: Freeciv Handleiding

en: Expand All
nl: Klap Alles Open

en: Collapse All
nl: Klap Alles Dicht

en: Allows
nl: Staat toe

en: Obsoletes
nl: Veroudert

en: with
nl: met

en: ?techhelp:
nl: ?techhulp:

en: +%d Trade / %d
nl: +%d Handel / %d

en: no extra / %d
nl: geen extra's / %d

en: n/a
nl: n/b

en: +%d Food / %d
nl: +%d Voeding / %d

en: +%d Res. / %d
nl: +%d Hulp. / %d

en: Ruler:
nl: Heerser:

en: Government:
nl: Regering:

en: Capital:
nl: Hoofdstad:

en: Tax:
nl: Belasting:

en: Researching:
nl: Onderzoeken:

en: _Diplomacy
nl: _Diplomaat

en: _Techs
nl: _Technici

en: Foreign Intelligence: %s Empire
nl: Buitenlands Spionage: %s imperium

en: Build New City
nl: Bouw Nieuwe Stad

en: What should we call our new city?
nl: Hoe zullen we onze nieuwe stad noemen?

en: Shows your current luxury/science/tax rates;click to toggle them.
nl: Toont uw huidige luxe/wetenschap/belastings-waarden; klik voor wijzigen.

en: Better fog will only work in truecolor.  Disabling it
nl: Betere schaduw werkt alleen in 'truecolor'. Ik schakel dit nu uit.

en: Leaving a local game will end it!
nl: Een lokaal spel verlaten zal het spel stoppen!

en: _Game
nl: _Spel

en: Game
nl: Spel

en: Local _Options
nl: Lokale _Opties

en: _Message Options
nl: _Mededeling Opties

en: _Reload Tileset
nl: Vlakkenset Herladen

en: Save Options on _Exit
nl: Bewaar Opties bij Einde

en: Sa_ve Options
nl: Bewaar Opties

en: Server O_ptions
nl: Server O_pties

en: _Save Game
nl: Bewaar _Spel

en: Save Game _As...
nl: Bewaar Spel _Als

en: E_xport Log
nl: E_xporteer Log

en: _Clear Log
nl: S_choon Log

en: _Leave
nl: Verlaat

en: _Quit
nl: _Einde

en: Gover_nment
nl: Overheid (_n)

en: Government
nl: Regering

en: _Tax Rates
nl: Belas_ting Niveau

en: _Find City
nl: _Zoek Stad

en: _Worklists
nl: _Werklijsten

en: _Change Government
nl: Re_geringswissel (_C)

en: _Revolution...
nl: _Revolutie...

en: _Government
nl: Re_gering

en: _View
nl: _Bekijk

en: View
nl: Bekijk

en: City Outlines
nl: Stadsgrenzen

en: Map _Grid
nl: Kaart _Raster

en: National _Borders
nl: Nationale _Grenzen

en: City _Names
nl: Stads_namen

en: City G_rowth
nl: Stadsg_roei

en: City _Productions
nl: Stads _Producties

en: Terrain
nl: Terrein

en: Coastline
nl: Kustlijn

en: Roads & Rails
nl: Wegen & Spoorwegen

en: Mines
nl: Mijnen

en: Fortress & Airbase
nl: Fort & Vliegbasis

en: Specials
nl: Extraas

en: Pollution & Fallout
nl: Verontreiniging & Radioactiviteit

en: Focus Unit
nl: Focus Eenheid

en: Fog of War
nl: Oorlogsmist

en: _Full Screen
nl: Volledig scherm

en: _Center View
nl: _Centreer Venster

en: _Orders
nl: _Opdrachten

en: Orders
nl: Opdrachten

en: _Build City
nl: _Bouw Stad

en: Build _Road
nl: Bouw Weg (_R)

en: Build _Irrigation
nl: Bouw _Irrigatie

en: Build _Mine
nl: Bouw _Mijn

en: Transf_orm Terrain
nl: Transf_ormeer Terrein

en: Build _Fortress
nl: Bouw _Fort

en: Build Airbas_e
nl: Bouw Vliegbasis

en: Clean _Pollution
nl: Verwijder Verontreiniging (_P)

en: Clean _Nuclear Fallout
nl: Verwijder Radioactieve Besmetting (_N)

en: _Sentry
nl: Op Wacht (_S)

en: Make _Homecity
nl: Maak _Hoofdstad

en: _Load
nl: _Laad

en: _Unload Transporter
nl: Los Vrachtschip (_U)

en: _Unload
nl: Los (_U)

en: Wake up o_thers
nl: Wek anderen (_t)

en: _Auto Settler
nl: _Auto Kolonist

en: Auto E_xplore
nl: Auto Onderzoek (_x)

en: _Connect
nl: Maak _verbinding

en: _Road
nl: Weg (_R)

en: Rai_l
nl: Spoorweg (_l)

en: _Irrigate
nl: _Irrigeer

en: Go _to
nl: Ga naar

en: _Build city
nl: _Bouw Stad

en: Patrol (_Q)
nl: Patrouilleer

en: _Go to
nl: _Ga naar

en: Go\/Airlift to City
nl: Ga\/Vlieg naar Stad

en: Return to nearest city
nl: Ga terug naar dichtsbijzijnde stad

en: Disband Unit
nl: Ontbind Eenheid

en: Upgrade unit
nl: Waardeer eenheid op

en: Diplomat\/Spy Actions
nl: Diplomaat\/Spion Acties

en: Explode Nuclear
nl: Explodeer Kernraket

en: Select same type
nl: Selectoor zelfde type

en: _Wait
nl: _Wacht

en: Done
nl: Klaar

en: _Reports
nl: _Rapporten

en: Reports
nl: Rapporten

en: _Units
nl: _Eenheden

en: _Players
nl: _Spelers

en: _Economy
nl: _Economie

en: _Science
nl: Weten_schap

en: _Wonders of the World
nl: _Wereldwonderen

en: _Top Five Cities
nl: _Top Vijf Steden

en: _Messages
nl: _Berichten

en: _Demographics
nl: Volkenkun_de

en: S_paceship
nl: Ruimteschi_p

en: _Editing Mode
nl: _Wijzig modus

en: _Recalculate Borders
nl: He_rbereken grenzen

en: Language_s
nl: Talen (_S)

en: Co_nnecting
nl: Maak verbi_nding

en: C_ontrols
nl: Bediening (_O)

en: C_hatline
nl: C_hatregel

en: _Worklist Editor
nl: _Werklijst Editor

en: Citizen _Management
nl: Burge_meester

en: _Playing
nl: S_pelen

en: City _Improvements
nl: Stadsverbeter_ingen

en: Com_bat
nl: Gevecht (_B)

en: _ZOC
nl: IS (_Z)

en: Techno_logy
nl: Techno_logie

en: _Terrain
nl: _Terrein

en: Won_ders
nl: Werel_dwonder

en: Happin_ess
nl: Geluk (_E)

en: Space _Race
nl: _Ruimte Race

en: _Copying
nl: Kopi�ren (_C)

en: _About
nl: Over (_A)

en: Change to %s (_I)
nl: Verander in %s (_I)

en: Change to %s (_M)
nl: Verander in %s (_M)

en: Transf_orm to %s
nl: Transf_ormeer naar %s

en: Help _Build Wonder
nl: Help Wonder _Bouwen

en: Add to City (_B)
nl: Voeg toe aan Stad (_B)

en: Make Trade _Route
nl: Maak Handels _Route

en: Build _Railroad
nl: Bouw Spoo_rweg

en: Bu_ild Farmland
nl: Bouw Landbouwgrond (_I)

en: _Fortify
nl: _Fortificeer

en: _Paradrop
nl: Drop _Para's

en: Message Options
nl: Bericht Opties

en: Where to display messages?
    <b>Out</b>put window ; <b>Mes</b>sages window ; <b>Pop</b>up individual window
nl: Waar berichten te tonen?
    <b>Out</b>put venster ;
    <b>Ber</b>ichten venster ;
    <b>Pop</b>up apart venster

en: Event
nl: Gebeurtenis

en: Mes
nl: Ber

en: Messages
nl: Berichten

en: Goto _location
nl: Ga naar _locatie

en: ?show:Dead Players
nl: ?show: Dode Spelers

en: Players
nl: Spelers

en: _Intelligence
nl: _Inlichtingen

en: _Meet
nl: Ont_moet

en: _Cancel Treaty
nl: _Verbreek Verdrag

en: _Withdraw vision
nl: Ontneem _waarneming

en: _Spaceship
nl: Ruimte_schip

en: _AI
nl: KI (_A)

en: _Toggle AI Mode
nl: KI Modus Wijzigen (_T)

en: _Edit Nation...
nl: Pas Natie aan...

en: Start _New Game
nl: Begin _nieuw spel

en: Start _Scenario Game
nl: Begin _Scenario Spel

en: _Load Saved Game
nl: _Laad Bewaard Spel

en: C_onnect to Network Game
nl: Verbind met netwerkspel (_o)

en: Connect to Gaming _Zone
nl: Verbind met Gaming _Zone

en: Passwords don't match, enter password.
nl: Wachtwoorden komen niet overeen, geef wachtwoord.

en: Server Name
nl: Servernaam

en: Port
nl: Poort

en: Version
nl: Versie

en: Comment
nl: Commentaar

en: Local _Area Network
nl: Lok_aal netwerk

en: _Port:
nl: _Poort:

en: Pass_word:
nl: Wacht_woord:

en: Conf_irm Password:
nl: Bevest_ig Wachtwoord:

en: C_onnect
nl: Maak verbinding (o)

en: Connection name: %s
nl: Verbindingsnaam: %s

en: Player name: %s
nl: Spelersnaam :%s

en: Host: %s
nl: Server: %s

en: Player/conn info
nl: Speler/verbinding info

en: Toggle player ready
nl: Schakel speler wel/niet klaar

en: Pick nation
nl: Kies natie

en: Observe this player
nl: Observeer deze speler

en: Take this player
nl: Neem de controle over deze speler over

en: Cut connection
nl: Verbreek verbinding

en: Aitoggle player
nl: Kitoggle speler

en: Remove player
nl: Verwijder speler

en: Give info access
nl: Geef info toegang

en: Give ctrl access
nl: Geef bestuur toegang

note: TRANS: e.g., "Put on Team 5"
en: Put on %s
nl: Zet op %s

en: _Number of Players (including AI):
nl: Aantal spelers (KI inbegrepen): (_N)

en: _AI Skill Level:
nl: KI sterkte: (_A)

en: _Ruleset:
nl: Regelset:

en: More Game _Options...
nl: Meer Spel _Opties

en: Rating
nl: Score

en: Ready
nl: Klaar

en: Leader
nl: Leider

en: Choose Saved Game to Load
nl: Kies opgeslagen spel om te laden

en: Choose Saved Game to _Load:
nl: Kies opgeslagen spel om te _Laden

en: _Browse...
nl: _Bladeren...

en: Choose a Scenario
nl: Kies een Scenario

en: Choose a _Scenario:
nl: Kies een _Scenario:

en: Choose a _nation to play:
nl: Kies een natie om te spelen:

en: Game _Options...
nl: Spel _Opties

en: Select Location to Save
nl: Kies opslag locatie

en: Save Game
nl: Bewaar Spel

en: Saved _Games:
nl: Bewaarde Spelen: (_g)

en: Save _Filename:
nl: Bewaar Spel in Bestand: (_f)

en: Researching
nl: Onderzoeken

en: Goal
nl: Doel

en: ?Building:Name
nl: ?Building:Naam

en: Count
nl: Tel

en: Cost
nl: Kosten

en: U Total
nl: E Totaal

en: Total Cost:
nl: Totale Kosten:

en: Sell _Obsolete
nl: Verkoop _Verouderd

en: Sell _All
nl: Verkoop _Alles

en: Do you really wish to sell your %s?
nl: Wilt u echt uw %s verkopen?

en: Sell Improvements
nl: Verkoop verbeteringen

en: Sell-Off: Results
nl: Uitverkoop: Resultaten

en: Income: %d    Total Costs: %d
nl: Inkomen:%d   Totale Kosten: %d

en: Unit Type
nl: Eenheid Type

en: U
nl: E

en: In-Prog
nl: In-Ontw

en: Active
nl: Actief

en: Find _Nearest
nl: Vi_nd Dichtsbijzijnde

en: _Upgrade
nl: Waardeer _op

en: Upgrade as many %s to %s as possible for %d gold each?
    Treasury contains %d gold.
nl: Waardeer zoveel mogelijke %s op naar %s voor %d goud elk?
    Schatkist bevat %d goud.

en: Totals:
nl: Totalen:

en: Player
nl: Spelers

en: Population
nl: Bevolking

en: Trade
    (M goods)
nl: Handel
    (M goederen)

en: Production
    (M tons)
nl: Productie(M ton)

en: Cities
nl: Steden

en: Technologies
nl: Technologie�n

en: Military Service
    (months)
nl: Militaire Dienst
    (maanden)

en: Wonders
nl: Wereldwonderen

en: Research Speed
    (%)
nl: Onderzoekssnelheid
    (%)

en: Land Area
    (sq. mi.)
nl: Landoppervlak
    (km2)

en: Settled Area
    (sq. mi.)
nl: Bewoond Oppervlak
    (km2)

en: Literacy
    (%)
nl: Geletterdheid
    (%)

en: Spaceship
nl: Ruimteschip

en: Game Settings
nl: Spel Instellingen

en: true
nl: waar

en: false
nl: fout

en: (hidden)
nl: (verborgen)

en: _Launch
nl: _Lanceer

en: new
nl: nieuw

en: Edit worklists
nl: Wijzig werklijsten

en: _Worklists:
nl: _Werklijsten:

en: Edit Global _Worklists
nl: _Wijzig Algemene Werklijst

en: Source _Tasks:
nl: Brontaken:

en: Show _Future Targets
nl: Toon toekomstige doelen

en: Target _Worklist:
nl: Doel_werklijst:

en: _Add Global Worklist
nl: _Nieuwe algemene werklijst

en: Chan_ge Production
nl: Verander Productie

en: Cleared output window.
nl: Uitvoervenster leeggemaakt.

note: TRANS: \033u\0338 before and \033n after the text are required
en: u8Unitsn
nl: u8Eenhedenn

note: TRANS: \033u\0338 before and \033n after the text are required
en: u8Improvementsn
nl: u8Verbeteringenn

en: Wonder
nl: Wereldwonder

en: Rounds
nl: Ronden

en: Upkeep
nl: Onderhoud

en: _Yes
nl: _Ja

en: _No
nl: _Nee

en: _Darn
nl: _Verdorie

en: Freeciv - Cityproduction
nl: Freeciv - Stadsproductie

en: _Cancel
nl: _Annuleer

en: Shields
nl: Schilden

en: City Overview
nl: Stadsoverzicht

en: Worklist
nl: Werklijst

en: Trade Routes
nl: Handelsroutes

en: Misc. Settings
nl: Diverse Instellingen

en: City Overview page
nl: Stadsoverzicht pagina

en: Units page
nl: Eenheden pagina

en: Worklist page
nl: Werklijst pagina

en: Trade Routes page
nl: Handelsroutes pagina

en: This Misc. Settings page
nl: Deze Diverse Instellingen pagina

en: Freeciv - Cityview
nl: Freeciv - Steden

en: City Output
nl: Stads Uitvoer

en: Citymap
nl: Stadskaart

en: Units present
nl: Aanwezige eenheden

en: City Improvements
nl: Stadsverbeteringen

en: _Sell
nl: Ver_koop

en: _Add preset
nl: Snelkeuze toevoegen (_a)

en: _Delete preset
nl: Snelkeuze verwij_deren

en: Name:
nl: Naam:

en: People (W/E/S/T):
nl: Bevolking (W/E/P/H):

en: City grows:
nl: Stadsgroei:

en: Production completed:
nl: Productie gereed:

en: _Change
nl: _Verander

en: C_hange permanent
nl: Wijzig permanent

en: _Release city
nl: Ve_rlos stad

en: Auto attack vs
nl: Auto aanval vs

en: Land units
nl: Landeenheden

en: Sea units
nl: Zee-eenheden

en: Air units
nl: Luchteenheden

en: _Disband if build settler at size 1
nl: _Verlaat als kolonist gebouwd bij grootte 1

en: _Close
nl: _Sluit

en: %s (%s) (worklist)
nl: %s (%s) (werklijst)

en: Trade with %s gives %d trade.
nl: Handel met %s geeft %d opbrengst.

en: No trade routes exist.
nl: Er zijn geen handelsroutes.

en: Total trade from trade routes: %d
nl: Totale opbrengst van handelsroutes: %d

en: %s citizens%s
nl: %s inwoners%s

en: %s - %s citizens%s
nl: %s - %s inwoners%s

en: Luxury: %d total (maximum %d usable).
nl: Luxe: %d totaal (maximaal %d bruikbaar).

en: Configure City Report
nl: Stel Steden Rapport in

en: Set columns shown
nl: Stel zichtbare kolommen in

en: City Report
nl: Steden Rapport

en: _Refresh
nl: _Ververs

en: Con_figure
nl: Inste_llingen

en: City Advisor
nl: Stedelijk Adviseur

en: Server Selection
nl: Server Keuze

en: Connect to Freeciv Server
nl: Maak verbinding met Freeciv Server

en: _Name
nl: _Naam

en: _Port
nl: _Poort

en: _Goto and Close
nl: _Ga naar en Sluit

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Darn
nl: Verdorie

en: Technology
nl: Technologie

en: _Establish embassy
nl: _Vestig Ambassade

en: _Investigate city
nl: _Onderzoek Stad

en: _Sabotage city
nl: _Saboteer stad

en: Steal _technology
nl: Steel _technologie

en: Incite a _revolt
nl: Ontketen een o_pstand

en: Choose Your Diplomat's Strategy
nl: Kies uw Diplomaats Strategie

en: _Poison city
nl: _Vergiftig Stad

en: Industrial _sabotage
nl: Industrie�le _Sabotage

en: _Establish traderoute
nl: _Vestig handelsroute

en: _Enter Marketplace
nl: _Ga marktplein op

en: _Help build Wonder
nl: _Help Wonder te bouwen

en: Freeciv - Pillage
nl: Freeciv - Plunder

en: Freeciv - Connect
nl: Freeciv - Verbinding

en: Choose unit activity:
nl: Kies actie voor eenheid:

en: Freeciv - Select an unit
nl: Freeciv - Kies een eenheid

en: _Ready All
nl: _Activeer alle

en:  (veteran)
nl:  (veteraan)

en: Male
nl: Mannelijk

en: Female
nl: Vrouwelijk

en: Freeciv - Select a Nation
nl: Freeciv - Kies een Natie

en: _Leader Name
nl: _Leidersnaam

en: _City Style
nl: _Stadsstijl

en: _Disconnect
nl: _Verbreek verbinding

en: Sorry: cannot upgrade %s.
nl: Sorry: kan %s niet opwaarderen.

en: No technology
nl: Geen technologie

en: No city
nl: Geen stad

en: Diplomacy meeting
nl: Diplomatieke ontmoeting

en: Maps
nl: Kaarten

en: Advances
nl: Vooruitgangen

en: Give shared vision
nl: Geven gedeelde waarneming

en: Pacts
nl: Verdragen

en: Erase clause
nl: Verwijder clausule

en: _Accept treaty
nl: _Accepteer verdrag

en: World-Map
nl: Wereldkaart

en: Sea-Map
nl: Zeekaart

en: The %s offerings
nl: De aanbiedingen van de %s

en: Gold(max %d)
nl: Goud(max %d)

en: %s view:
nl: %s bekijk:

en: This Eternal Treaty
    marks the results
    of the diplomatic work between
    The %s %s %s
    and
    The %s %s %s
nl: Dit Eeuwigdurend Verdrag
    markeert het resultaat
    van het diplomatieke werk tussen
    De %s %s %s
    en
    De %s %s %s

en: Select a city
nl: Kies een stad

en: Set tax, luxury and science rates
nl: Kies belasting-, luxe- en wetenschapswaarden

en: _Airlift
nl: _Vlieg naar

en: Could not get the mask although there must be one (%s)! Graphics may look corrupt.
nl: Kon het masker niet vinden hoewel er ��n (%s) moet zijn! Afbeeldingen kunnen beschadigd lijken.

en: Options...
nl: Opties...

en: Message Options...
nl: Bericht Opties...

en: Save Settings
nl: Bewaar Instellingen

en: Players...
nl: Spelers...

en: Message...
nl: Bericht...

en: Server opt initial...
nl: Server Opties Initi�el...

en: Server opt ongoing...
nl: Server Opties Aanhoudend...

en: Export Log
nl: Exporteer Log

en: Clear Log
nl: Schoon Log

en: Disconnect
nl: Verbinding Verbreken

en: Quit
nl: Einde

en: Kingdom
nl: Koninkrijk

en: Tax Rate...
nl: Belasting Waarden...

en: Find City...
nl: Zoek Stad...

en: Worklists...
nl: Werklijsten...

en: REVOLUTION...
nl: REVOLUTIE...

en: Map Grid
nl: Kaart Raster

en: Road & Rails
nl: Weg & Spoorweg

en: Center View
nl: Centreer Venster

en: Order
nl: Opdracht

en: Build City
nl: Bouw Stad

en: Build Road
nl: Bouw Weg

en: Build Mine
nl: Bouw Mijn

en: Build Irrigation
nl: Bouw Irrigatie

en: Transform Terrain
nl: Transformeer Terrein

en: Build Fortress
nl: Bouw Fort

en: Build Airbase
nl: Bouw Vliegbasis

en: Clean Pollution
nl: Verwijder Verontreiniging

en: Clean Nuclear Fallout
nl: Verwijder Radioactieve Besmetting

en: Fortify
nl: Fortificeer

en: Make Homecity
nl: Maak Hoofdstad

en: Unload
nl: Los

en: Wake up others
nl: Wek anderen

en: Auto Settler
nl: Auto Kolonist

en: Auto Attack
nl: Auto Aanval

en: Auto Explore
nl: Auto Onderzoek

en: Connect
nl: Maak verbinding

en: Patrol
nl: Patrouilleer

en: Go to
nl: Ga naar

en: Go/Airlift to City
nl: Ga/Vlieg naar Stad

en: Help Build Wonder
nl: Help Wonder Bouwen

en: Make Trade Route
nl: Maak Handels Route

en: Diplomat/Spy Actions
nl: Diplomaat/Spion Acties

en: Wait
nl: Wacht

en: City Report...
nl: Steden Rapport...

en: Science Report...
nl: Wetenschappelijk Rapport...

en: Trade Report...
nl: Handels Rapport...

en: Military Report...
nl: Militair Rapport...

en: Top Five Cities
nl: Top Vijf Steden

en: Demographics
nl: Volkenkunde

en: Spaceship
nl: Ruimteschip

en: Client for Freeciv
nl: Client voor Freeciv

en: Turn
    Done
nl: Beurt
    Klaar

en: Change to %s
nl: Verander in %s

en: Paradrop
nl: Drop Para's

en: Add to City
nl: Voeg toe aan Stad

en: Build Farmland
nl: Bouw Landbouwgrond

en: Build Railroad
nl: Bouw Spoorweg

en: Couldn't open the main window (Gfx memory problem or screensize too small)
nl: Kon hoofdvenster niet openen (Gfx geheugenprobleem of schermgrootte te klein)

en: Firepower:
nl: Vuurkracht:

en: Cost: %ld
nl: Prijs: %ld

en: Allows
nl: Staat toe

en:  improvement
nl:  verbetering

en:  unit
nl:  eenheid

en:  (with
nl:  (met

en: Movecost: %ld
nl: Verplaatsingskosten: %ld

en: Defense: %ld.%ld
nl: Verdediging: %ld.%ld

en: Food:   %d
    Shield: %d
    Trade:  %d
nl: Voeding:   %d
    Productie: %d
    Handel:    %d

en: Foreign Intelligence Report
nl: Buitenlands Spionage Rapport

en: Intelligence Information for the %s Empire
nl: Spionage Informatie betreffende het %s Rijk

en: Ruler: %s %s
nl: Heerser: %s %s

en: Tax: %d%%
nl: Belasting: %d%%

en: Science: %d%%
nl: Wetenschap: %d%%

en: Luxury: %d%%
nl: Luxe: %d%%

en: Researching: %s(%d/%d)
nl: Onderzoek: %s(%d/%d)

en: Capital: %s
nl: Hoofdstad: %s

en: City: %s(%s)
nl: Stad: %s(%s)

en: with City Walls
nl: met Stadswallen

en: Infrastructure:
nl: Infrastructuur:

en: Unit: %s(%s%s)
nl: Eenheid: %s(%s%s)

en: A:%d D:%d FP:%d HP:%d/%d%s%s
nl: A:%d V:%d VK:%d SK:%d/%d%s%s

en: A:%d D:%d FP:%d HP:%d0%%
nl: A:%d V:%d VK:%d SP:%d0%%

en: City %s
nl: Stad: %s

en: Unit %s
nl: Eenheid %s

en: Tile %s
nl: Vlak: %s

en: Popup City
nl: Popup Stad

en: Wake up
nl: Wek

en: Activate
nl: Activeer

en: List all units
nl: Toon alle eenheden

en: Connect to this location
nl: Verbind met deze locatie

en: Goto this location
nl: Ga naar deze locatie

en: Disband
nl: Ontbind

en: Make new homecity
nl: Verhuis naar deze stad

en: Upgrade
nl: Waardeer op

en: City_name
nl: Stads_naam

en: Tax:%d Lux:%d Sci:%d
nl: Bel:%d Lux:%d Wet:%d

en: Where to Display Messages
    Out = Output window, Mes = Messages window, Pop = Popup individual window
nl: Waar Berichten te Tonen
    Out = Output venster, Ber = Berichten venster, Pop = Popup individueel venster

en: Mes:
nl: Ber:

en: _Goto Location
nl: _Ga naar locatie

en: (idle %d turn) | (idle %d turns)
nl[0]: (non-actief %d beurt)
nl[1]: (non-actief %d beurten)

en: Reputation
nl: Reputatie

en: You need an embassy to establish a diplomatic meeting.
nl: Spel: U hebt een ambassade nodig om een diplomatieke ontmoeting te regelen.

en: (%ld steps)
nl: (%ld stappen)

en: Science Advisor
nl: Wetenschappelijk Adviseur

en: %s
    (no research)
nl: %s
    (geen onderzoek)

en: _Goal
nl: _Doel

en: _Research
nl: _Onderzoek

en: Building Name
nl: Naam Gebouw

en: Sell-Off:
nl: Uitverkoop:

en: Trade Report
nl: Handels Rapport

en: Trade Advisor
nl: Handels Adviseur

en: Income:%6d    Total Costs: %6d
nl: Inkomen:%6d   Totale Kosten: %6d

en: Military Report
nl: Militair Rapport

en: %2d: The %s ruler %s scored %d point
     | %2d: The %s ruler %s scored %d points
nl[0]: %2d: De %s heerser %s behaalde %d punt
nl[1]: %2d: De %s heerser %s behaalden %d punten

en: Final Report:
nl: Eindrapport:

en: The Greatest Civilizations in the world.
nl: De Grootste Beschavingen ter wereld.

en: Population:
    Support:
    Energy:
    Mass:
    Travel time:
    Success prob.:
    Year of arrival:
nl: Bevolking:
    Onderhoud:
    Energie:
    Massa:
    Reistijd:
    Succeskans:
    Jaar van aankomst:

en: %5d
    %5d %%
    %5d %%
    %5d tons
    %5.1f years
    %5d %%
    %8s
nl: %5d
    %5d %%
    %5d %%
    %5d ton
    %5.1f jaar
    %5d %%
    %8s

en: empty worklist
nl: lege werklijst

en: Freeciv - Edit Worklists
nl: Freeciv - Wijzig werklijsten

en: Available Worklists
nl: Beschikbare werklijsten

en: _Edit
nl: _Wijzig

en: _New
nl: _Nieuw

en: _Remove
nl: _Verwijderd

en: Freeciv - Edit Worklist
nl: Freeciv - Wijzig werklijst

en: entry | entries
nl[0]: ingang
nl[1]: ingangen

note: TRANS: \033u\0338 before and \033n after the text are required
en: u8Worklistsn
nl: u8Werklijstenn

en: Undo
nl: Herstel

en: Accept
nl: Accepteer

en: Current Targets
nl: Huidige doelen

en: Available Targets
nl: Beschikbare doelen

en: Show future targets
nl: Toon toekomstige doelen

en: Worklist for city
nl: Werklijst voor stad

en: Name of Worklist
nl: Naam van werklijst

en: Your caravan has arrived at %s
nl: Uw karavaan is aangekomen bij %s

en: Establish Traderoute with %s ( %d R&G + %d trade )
nl: Vestig handelsroute met %s ( %d R&G + %d handel )

en: Enter Marketplace ( %d R&G bonus )
nl: Ga marktplein op ( %d R&G bonus )

en: Help build Wonder
nl: Help Wonder te bouwen

en: Keep moving
nl: Blijf doorgaan

en: Total users logged in : %d
nl: Totaal aantal ingelogde gebruikers: %d

en: Start
    Game
nl: Begin
    Spel

en: Select
    Nation
nl: Kies
    Natie

en: Server
    Settings
nl: Server
    Instellingen

en: Unit Commands
nl: Eenheid opdrachten

en: Activate unit
nl: Activeer eenheid

en: Activate unit, close dialog
nl: Activeer eenheid, sluit dialoog

en: Sentry unit
nl: Zet eenheid op wacht

en: Fortify unit
nl: Fortificeer eenheid

en: Disband unit
nl: Ontbind eenheid

en: Cancel
nl: Annuleer

en: 
    veteran
nl: 
    veteraan

en: Disband if build
    settler at size 1
nl: Verlaat als kolonisten
    gebouwd bij grootte 1

en: Sorry, You have already bought here in this turn
nl: Spel: U hebt hier deze beurt al gekocht.

en: Buy It?
nl: Kopen?

en: Sell It?
nl: Verkopen?

en: Sell
nl: Verkoop

en: Options panel
nl: Optiespagina

en: Unit maintenance panel (%d %s)
nl: Eenheden-onderhoudspagina (%d %s)

en: unit | units
nl[0]:  eenheid
nl[1]:  eenheden

en: Garrison Panel (%d %s)
nl: Garnizoenspagina (%d %s)

en: Info Panel
nl: Infopagina

en: Happiness panel
nl: Geluk-pagina

en: Citizens
nl: Inwoners

en: Gold: %d (%d) per turn
nl: Goud: %d (%d) per beurt

en: Science: %d per turn
nl: Wetenschap: %d per beurt

en: Luxury: %d per turn
nl: Luxe: %d per beurt

en: turn | turns
nl[0]: beurt
nl[1]: beurten

en: Granary
nl: Graansilo

en: finished
nl: Gereed

en: City of %s (Population %s citizens)
nl: Stad van %s (Bevolking %s inwoners)

en:  - under CMA control.
nl:  - onder KI-besturing.

en: Maintenance panel
nl: Onderhoudspagina

en: Garrison panel
nl: Garnizoenspagina

en: Information panel
nl: Informatiepagina

en: Change Production
nl: Verander Productie

en: Hurry production
nl: Versnelde productie

en: Citizen Management Agent
nl: Burgemeester

en: Prev city
nl: Vorige stad

en: Next city
nl: Volgende stad

en: size
nl: grootte

en: time
    to grow
nl: tijdsbestek
    voor groei

en: Cities Report
nl: Stedenrapport

en: Exit Report
nl: Eindrapport

en: Information Report
nl: Informatierapport

en: Happiness Report
nl: Gelukrapport

en: Garrison Report
nl: Garnizoensrapport

en: Maintenance Report
nl: Onderhoudsrapport

en: worklist
nl: werklijst

en: 
    finshed
nl: 
    gereed

en: Presets
nl: Snelkeuzen

en: City of %s (Population %s citizens) : %s
nl: Stad van %s (Bevolking %s inwoners) : %s

en: Save settings as...
nl: Bewaar instellingen als...

en: Load settings
nl: Lees instellingen

en: Delete settings
nl: Verwijder instellingen

en: Control city
nl: Bestuur stad

en: Apply once
nl: Pas eenmaal toe

en: Release city
nl: Verlos stad

en: Creating Server List...
nl: Maak serverlijst

en: Player Name :
nl: Spelersnaam :

en: Port :
nl: Poort :

en: Next
nl: Volgende

en: Veteran
nl: Veteraan

en: %s %s %s(A:%d D:%d M:%d FP:%d) HP:%d%%
nl: %s %s %s(A:%d V:%d O:%d VK:%d) SP:%d%%

en:  CtW: Att:%d%% Def:%d%%
nl: KoW: Aanv:%d%% Verd:%d%%

en: Terrain Info
nl: Terreininfo

en: Advanced Menu
nl: Geavanceerd menu

en: Zoom to : %s
nl: Zoom naar : %s

en: Change C.M.A Settings
nl: Wijzig instellingen burgemeester

en: Goto here
nl: Ga naar hier

en: Patrol here
nl: Patrouilleer hier

en: Connect here
nl: Maak verbinding naar hier

en: Paradrop here
nl: Drop para's hier

en: Activate %s (%d / %d) %s (%d,%d,%d) %s
nl: Activeer %s (%d / %d) %s (%d,%d,%d) %s

en: %s %s %s (A:%d D:%d M:%d FP:%d) HP:%d%%
nl: %s %s %s (A:%d V:%d O:%d VK:%d) SP:%d%%

en: Ready all
nl: Activeer alle

en: Sentry idle
nl: Zet ongebruikte eenheden op wacht

en: View Civiliopedia entry for %s
nl: Bekijk Civiliopedie voor %s

en: Choose Your New Government
nl: Kies Uw Nieuwe Staatsvorm

en: REVOLUTION!
nl: REVOLUTIE!

en: What nation will you be?
nl: Welke natie zult u zijn?

en: World map
nl: Wereldkaart

en: Sea map
nl: Zeekaart

en: Give embassy
nl: Geef ambassade

en: Cancel meeting
nl: Annuleer ontmoeting

en: Accept treaty
nl: Accepteer verdrag

en: %s incident !
nl: %s voorval !

en: Shall we declare WAR on them?
nl: Zullen we ze de OORLOG verklaren?

en: Foreign Minister
nl: Minister van Buitenlandse Zaken

en: Sir!, %s ambassador has arrived
    What are your wishes?
nl: Heer!, %s ambassadeur is aangekomen
    Wat zijn uw wensen?

en: Declare WAR
nl: Verklaar de OORLOG

en: Cancel Treaty
nl: Verbreek Verdrag

en: Withdraw vision
nl: Ontneem waarneming

en: Call Diplomatic Meeting
nl: Beleg Diplomatieke ontmoeting

en: Send him back
nl: Stuur hem terug

en: Establish Embassy
nl: Vestig Ambassade

en: Investigate City
nl: Onderzoek Stad

en: Poison City
nl: Vergiftig Stad

en: Sabotage City
nl: Saboteer stad

en: Incite a Revolt
nl: Begin een Opstand

en: Sabotage Enemy Unit
nl: Saboteer Vijandelijke Eenheid

en: load_surf: Failed to load graphic file %s!
nl: load_surf: Niet in staat graphic bestand %s te laden!

en: load_surf: Unable to convert file %s into screen's format!
nl: load_surf: Niet in staat bestand %s te vertalen naar schermformaat!

en: load_surf_with_flags: Unable to load file %s.
nl: load_surf_with_flags: Niet in staat bestand %s te laden.

en: Unable to convert image from file %s into format %d.
nl: Niet in staat plaatje in bestand %s te vertalen naar formaat %d.

en: Unable to create Sprite (Surface) of size %d x %d %d Bits in format %d
nl: Niet in staat sprite (oppervlak) van grootte %d x %d %d Bits te maken in formaat %d

en: Unable to initialize SDL library: %s
nl: Niet in staat SDL-bibliotheek te initialiseren: %s

en: Unable to initialize  SDL_ttf library: %s
nl: Niet in staat SDL_ttf-bibliotheek te initialiseren: %s

en: No available mode for this resolution : %d x %d %d bpp
nl: Geen beschikbare modus voor deze resolutie : %d x %d %d bpp

en: Setting default resolution to : 640 x 480 16 bpp SW
nl: Stel default resolutie in op : 640 x 480 16 bpp SW

en: Unable to set this resolution: %d x %d %d bpp %s
nl: Niet in staat deze resolutie in te stellen: %d x %d %d bpp %s

en: Setting resolution to: %d x %d %d bpp
nl: Stel resolutie in op: %d x %d %d bpp

en:   -f,  --fullscreen	Start Client in Fulscreen mode
nl:   -f,  --fullscreen	Start client met volledig scherm modus

en:   -e,  --eventthread	Init Event Subsystem in other thread (only Linux and BeOS)
nl: -e, --eventthread	Plaats event subsysteem in andere thread (alleen Linux en BeOS)

en: Using Video Output: %s
nl: Gebruik video output: %s

en: Initializing Client
nl: Initialiseer client

en: Waiting for the beginning of the game
nl: Wacht op het begin van het spel

en: Error in create_string16: Aborting ...
nl: Fout in create_string16: Afbreken...

en: Couldn't blit text to display: %s
nl: Kon tekst niet op beeld zetten: %s

en: Error in SDL_create_str16_surf: Couldn't convert text to display format: %s
nl: Fout in SDL_create_str16_surf: Kon tekst niet naar schermformaat converteren: %s

en: SDL_create_str16_surf: Font is generally %d big, and string is %hd big
nl: SDL_create_str16_surf: Font is meestal %d groot, en string is %hd groot

en: SDL_create_str16_surf: String is %d lenght
nl: SDL_create_str16_surf: String is %d lang

en: Error in change_ptsize: Change ptsize failed
nl: Fout in change_ptsize: Wijzigen ptsize faalde

en: Couldn't find stdfont.ttf file. Please link/copy/move anyunicode ttf font to data dir as stdfont.ttf
nl: Kon stdfont.ttf bestand niet vinden. link/kopieer/verplaats enig unicode ttf-font naar data map als stdfont.ttf

en: Error in load_font: Couldn't load %d pt font from %s: %s
nl: Fout in load_font: Kon %d pt font van %s niet laden: %s

en: Error in unload_font: Trying unload from empty Font ARRAY
nl: Fout in unload_font: Probeer unload van lege Font ARRAY

en: Error in unload_font: Trying unload Font which is not include in Font ARRAY
nl: Fout in unload_font: Probeer unload Font die niet in Font ARRAY zit

en: Help : Improvement
nl: Help : Verbeteringen

en: Help : Units
nl: Help : Eenheden

en: shield | shields
nl[0]: schild
nl[1]: schilden

en: citizen | citizens
nl[0]: inwoner
nl[1]: inwoners

en: food | foods
nl[0]: Voeding
nl[1]: Voeding

en: gold | golds
nl[0]: Goud
nl[1]: Goud

en: Help : Advances Tree
nl: Help : Vooruitgang Boom

en: Intelligence Information about %s Spaceship
nl: Spionage Informatie betreffende %s Ruimteschip

en: Ruler: %s %s  Government: %s
    Capital: %s  Gold: %d
    Tax: %d%% Science: %d%% Luxury: %d%%
    Researching: %s(%d/%d)
nl: Heerser: %s %s  Regering: %s
    Hoofdstad: %s Goud: %d
    Bel. %d%% Wetensch.: %d%% Luxe: %d%%
    Onderzoeken: %s(%d/%d)

en: Ruler: %s %s  Government: %s
    Capital: %s  Gold: %d
    Tax: %d%% Science: %d%% Luxury: %d%%
    Researching: Unknown
nl: Heerser: %s %s  Regering: %s
    Hoofdstad: %s Goud: %d
    Bel. %d%% Wetensch.: %d%% Luxe: %d%%
    Onderzoeken: Onbekend

en: Their techs that we don't have :
nl: Hun vooruitgangen die wij niet hebben :

en: Show Unit Info Window
nl: Toon eenheidsinfo-venster

en: Hide Unit Info Window
nl: Verberg eenheidsinfo-venster

en: Show MiniMap
nl: Toon minikaart

en: Hide MiniMap
nl: Verberg minikaart

en: Show Log (F10)
nl: Toon log (F10)

en: Hide Log (F10)
nl: Verberg log (F10)

en: Single Tile Width
nl: Breedte enkel vlak

en: Single Tile Height
nl: Hoogte enkel vlak

en: Scale Minimap
nl: Schaal minikaart

en: Exit
nl: Verlaat

en: Width
nl: Breedte

en: Height
nl: Hoogte

en: Scale Unit Info
nl: Schaal eenheid info

en: Economy (F5)
nl: Economie (F5)

en: Research (F6)
nl: Onderzoek (F6)

en: Revolution (Shift + R)
nl: Revolutie (Shift + R)

en: End Turn (Enter)
nl: Einde beurt (Enter)

en: Players (F3)
nl: Spelers (F3)

en: Cities Report (F1)
    or
    Find City (Shift + F)
nl: Stedenrapport (F1)
    of
    Zoek stad (Shift + F)

en: Units (F2)
nl: Eenheden (F2)

en: Toggle Minimap Mode (Shift + \)
nl: Wissel minikaart modus (Shift + \)

en: Options
nl: Opties

en: The SDL event buffer is full; you may see drawing errors
    as a result.  If you see this message often, please
    report it to freeciv-dev@freeciv.org.
nl: De SDL-eventbuffer is vol; u kunt tekenfouten zien als
    resultaat. Als u dit vaak ziet, rapporteer dit dan a.u.b.
    aan freeciv-dev@freeciv.org.

en: Revolution (Shift + R)
    %s
nl: Revolutie (Shift + R)
    %s

en: Research (F6)
    %s (%d/%d)
nl: Onderzoek (F6)
    %s (%d/%d)

en: %s Population: %s  Year: %s  Gold %d Tax: %d Lux: %d Sci: %d
nl: %s Bevolking: %s Jaartal: %s Goud: %d Bel.: %d Luxe: %d Wet.: %d

en: veteran
nl: veteraan

en: NONE
nl: GEEN

en: 
    Our Territory
nl: 
    Ons gebied

en: 
    Territory of the %s %s
nl: 
    Gebied van de %s %s

en: 
    Unclaimed territory
nl: 
    Vrij gebied

en: 
    City of %s
nl: 
    Stad van %s

en: Barracks
nl: Barakken

en: Airport
nl: Luchthaven

en: City Walls
nl: Stadswallen

en: 
    Food/Prod/Trade: %s
nl: 
    Voeding/Prod/Handel: %s

en: End of Turn
    (Press Enter)
nl: Einde beurt
    (Druk op Enter)

en: No orders
nl: Geen opdrachten

en: Diplomat|Spy Actions
nl: Diplomaat|Spion Acties

en: Goto City
nl: Ga naar stad

en: Airlift
nl: Vlieg naar

en: Goto location
nl: Ga naar locatie

en: Auto-Explore
nl: Auto Onderzoek

en: Auto-Attack
nl: Auto Aanval

en: Auto-Settler
nl: Auto Kolonist

en: Wake Up Others
nl: Wek anderen

en: Find Homecity
nl: Zoek thuisstad

en: Transform Tile
nl: Transformeer vlak

en: Form Traderoute
nl: Vestig Handelsroute

en: Form Traderoute with %s ( %d R&G + %d trade ) (R)
nl: Vestig handelsroute met %s ( %d R&G + %d handel ) (R)

en: Trade with %s ( %d R&G bonus ) (R)
nl: Handel met %s ( %d R&G bonus ) (R)

en: Cut Down to
nl: Kap tot

en: Irrigate to
nl: Irrigateer naar

en: Plant Forest
nl: Plant Bossen

en: Transform to
nl: Transformeer naar

en: Add new worklist
nl: Nieuwe werklijst

en: Current Setup
    Fullscreen %dx%d
nl: Huidige instellingen
    Volledig scherm %dx%d

en: Current Setup
    %dx%d
nl: Huidige instellingen
    %dx%d

en: No modes available!
nl: Geen modi Beschikbaar!

en: All resolutions available.
nl: Alle resoluties beschikbaar.

en: Fullscreen Mode
nl: Volledig scherm

en: Smooth unit move steps
nl: Vloeiende bewegingen eenheid

en: Show focus animation
nl: Toon focus animatie

en: Show cursors animation
nl: Toon cursor animatie

en: Use color cursors
nl: Gebruik kleurenaanwijzers

en: National Borders
nl: Nationale Grenzen

en: Draw city map grid
nl: Teken stadskaartraster

en: Draw city worker map grid
nl: Teken stadswerkerskaartraster

en: Special Resources
nl: Speciale Hulpbronnen

en: Roads and Rails
nl: Wegen en Spoorwegen

en: Fortress and Airbase
nl: Forten en Luchtbases

en: Civ3 city text style
nl: Civ3-stijl text

en: Back
nl: Terug

en: Video options
nl: Video-opties

en: Sound options
nl: Geluidsopties

en: Game options
nl: Spelopties

en: Map options
nl: Kaartopties

en: Worklists
nl: Werklijsten

en: disconnected
nl: geen verbinding

en: Name : %s
    Nation : %s
    Team : %s
    Embassy :%s
    State : %s
    Idle : %d %s
nl: Naam : %s
    Natie : %s
    Team : %s
    Ambassade :%s
    Status : %s
    Idle : %d %s

en: Nations
nl: Naties

en: active
nl: actief

en: under
    construction
nl: wordt
    gebouwd

en: soonest
    completion
nl: snelste
    voltooÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂÃÂ¯ng

en: Total
nl: Totaal

en: Units Report
nl: Eenhedenrapport

en: We have %d of %s
    (total value is : %d)
    We can sell %d of them for %d gold
nl: We hebben %d %s
    (totale waarde : %d)
    We kunnen er %d van verkopen voor %d goud

en: We can't sell any %s in this turn
nl: We kunnen geen %s verkopen in deze beurt

en: Economy Report
nl: Economisch rapport

en: Update
nl: Bijwerken

en: Treasury:
nl: Verdrag:

en: Tax Rate:
nl: Belastingswaarde:

en: Total Income:
nl: Totaal Inkomen:

en: Total Cost:
nl: Totale Kosten:

en: Net Income:
nl: Netto inkomen:

en: %s max rate : %d%%
nl: %s max waarde: %d%%

en: Current output : 0
    Research speed : none
    Next's advance time : never
nl: Huidige uitvoer : 0
    Onderzoeksenelheid : geen
    Volgende vooruitgang : nooit

en: Next advance in %d turn | Next advance in %d turns
nl[0]: Volgende vooruitgang in %d beurt
nl[1]: Volgende vooruitgang in %d beurten

en: Current output : %d per turn
    Research speed : %d %s/advance
    %s
nl: Huidige uitvoer : %d per beurt
    Onderzoekssnelheid : %d %s/vooruitgang
    %s

en: step | steps
nl[0]: stap
nl[1]: stappen

en: What should we focus on now?
nl: Waar zullen we ons nu op richten?

en: Sellect target :
nl: Kies doel :

en: %s's SpaceShip
nl: %s's Ruimteschip

en: Launch
nl: Lanceer

en: load_gfxfile: Unable to load graphic file %s!
nl: load_gfxfile: Niet in staat graphics-bestand %s te laden!

en: %s file claims required option(s) which we don't support:
    file: "%s"
    file options: %s
    supported options: %s
nl: %s bestand claimt vereiste optie(s) die we niet ondersteunen:
    bestand: "%s"
    opties: %s
    ondersteunde opties: %s

en: No usable default theme found, aborting!
nl: Geen bruikbaar standaard themat gevonden, breek af!

en: Trying "%s" theme.
nl: Probeer "%s" thema.

en: %s
    %d gold per turn
nl: %s
    %d goud per beurt

en: %s
    blocked!
nl: %s
    geblokkeerd!

en: %s
    finished!
nl: %s
    klaar!

en: ( %d entries )
nl: ( %d elementen )

en: Worklist of
    %s
nl: Werklijst van
    %s

en: %d gold per turn
nl: %d goud per beurt

en: shields into gold
nl: schilden in goud

en: (%d/%d/%d)
    %d/%d %s
    never
nl: (%d/%d/%d)
    %d/%d %s
    nooit

en: Upkeep (Total: %d)
nl: Onderhoud (Totaal: %d)

en: City info
nl: Stadsinfo

en: Buy
nl: Koop

en: Change
nl: Verander

en: Supported units
nl: Ondersteunde eenheden

en: Close
nl: Sluit

en: Rename
nl: Hernoem

en: Activate Units
nl: Activeer Eenheid

en: Unit List
nl: Eenhedenlijst

en: Improvement
nl: Verbetering

en: _Upgrade unit
nl: Waardeer eenheid _op

en: Elvises
nl: Elvis'sen

en: No Buildings Available
nl: Geen Gebouwen Beschikbaar

en: No Units Available
nl: Geen Eenheden Beschikbaar

en: No Wonders Available
nl: Geen Wonderen Beschikbaar

en: Available To Build
nl: Beschikbaar Voor Bouwen

en: Select a unit or improvement to change production from.
nl: Kies een eenheid of verbetering om productie van te veranderen.

en: Select a unit or improvement to change production to.
nl: Kies een eenheid of verbetering om de productie in te veranderen.

en: That's the same thing!
nl: Dat is hetzelfde!

en: Change Production Everywhere
nl: Verander Productie Overal

en: From:
nl: Van:

en: To:
nl: In:

en: Center
nl: Centreer

en: Change All
nl: Verander Alles

en: Refresh
nl: Ververs

en: Select
nl: Kies

en: Configure
nl: Instellingen

en: For information on:
nl: Voor informatie over:

en: CMA and presets
nl: Burgemeester en snelkeuzen

en: including sample presets,
nl: inclusief voorbeeldsnelkeuzen,

en: see README.cma.
nl: zie README.cma

en: New
nl: Nieuw

en: Password:
nl: Wachtwoord:

en: Couldn't load the savegame
nl: Kon opgeslagen spel niet laden

en: Verify Password
nl: Controleer wachtwoord

en: Load Game
nl: Laad Spel

en: Freeciv Server Selection
nl: Freeciv Server Keuze

en: Local Area Network
nl: Lokaal netwerk

en: Welcome to Freeciv
nl: Welkom in Freeciv

en: Start New Game
nl: Begin nieuw spel

en: Load Saved Game
nl: Laad Bewaard Spel

en: Connect To Network Game
nl: Verbind met netwerkspel

en: Choose a nation to play
nl: Kies een natie om te spelen

en: Number of players (Including AI):
nl: Aantal spelers (KI inbegrepen):

en: AI skill level:
nl: KI sterkte:

en: Game Options
nl: Spelopties

en: Start Game
nl: Begin Spel

en: Host:
nl: Server:

en: Port:
nl: Poort:

en: Goto and Close
nl: Ga naar en Sluit

en: Leader:
nl: Leider:

en: City Style:
nl: Stadsstijlen:

en: Unit Selection
nl: Eenheid keuze

en: Steal
nl: Steel

en: Sabotage
nl: Saboteer

en: This Eternal Treaty
    marks the results of the diplomatic work between
    The %s %s %s
    and
    The %s %s %s
nl: Dit Eeuwigdurend Verdrag
    markeert het resultaat van het diplomatieke werk tussen
    De %s %s %s
    en
    De %s %s %s

en: Erase Clause
nl: Verwijder clausule

en: Select a city:
nl: Kies een stad:

en: Enable alpha blending
nl: Zet transparantie aan

en: If this is enabled, then alpha blending will be used in rendering, instead of an ordered dither.  If there is no hardware support for alpha blending, this is much slower.
nl: Als dit aanstaat worden transparantie-effecten gebruikt ipv dithering. Als de hardware dit niet ondersteund is dit veel trager.

en: Sp1 F/R/T:
nl: R1 V/Hu/Ha:

en: Sp2 F/R/T:
nl: R2 V/Hu/Ha:

en: %s F/R/T:
nl: %s V/B/H:

en: Obsoletes
nl: Veroudert

en: ?techhelp:).
nl: ?techhulp:).

en: Population: %s
    Year: %s
    Gold: %d
    Tax: %d Lux: %d Sci: %d
nl: Bevolking: %s
    Jaartal: %s
    Goud: %d
    Bel.: %d Luxe: %d Wet.: %d

en: Sa_ve Settings
nl: Bewaar Instellingen (_v)

en: Clear _Log
nl: Maak _Log Leeg

en: Gov_ernment
nl: Ov_erheid

en: Tax Rates
nl: Belasting Waarden

en: Work_lists
nl: Werk_lijsten

en: _Revolution
nl: _Revolutie

en: Transf_orm to Hills
nl: Transf_ormeer naar Heuvels

en: Transform to %s
nl: Transformeer naar %s

en: Intelligence
nl: Inlichtingen

en: Meet
nl: Ontmoet

en: (%d step) | (%d steps)
nl[0]: (%d stap)
nl[1]: (%d stappen)

en: Science Report
nl: Wetenschappelijk Rapport

en: Sell Obsolete
nl: Verkoop Verouderd

en: Sell All
nl: Verkoop Alles

en: Totals
nl: Totalen

en: Rename Worklist
nl: Hernoem werklijst

en: What should the new name be?
nl: Hoe zou de nieuwe naam moeten luiden?

en: Available worklists
nl: Beschikbare werklijsten

en: Edit
nl: Wijzig

en: Insert
nl: Toevoegen

en: Current worklist
nl: Huidige werklijst

en: Up
nl: Omhoog

en: Down
nl: Omlaag

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Available items
nl: Beschikbare doelen

en: Pollution:    %3d
nl: Vervuiling:   %3d

en: Granary:  %3d/%-3d
nl: Graanvoorraad: %3d/%-3d

en: Food:  %3d (%+-4d)
    Prod:  %3d (%+-4d)
    Trade: %3d (%+-4d)
nl: Voeding:   %3d (%+-4d)
    Productie: %3d (%+-4d)
    Handel:    %3d (%+-4d)

en: Gold:  %3d (%+-4d)
    Lux:   %3d
    Sci:   %3d
nl: Goud:      %3d (%+-4d)
    Luxe:      %3d
    Wetensch.: %3d

en: (is empty)
nl: (is leeg)

en: (in prog.)
nl: (in ontw.)

en: These trade routes have been established with %s:
nl: Deze handelsroutes worden onderhouden met %s:

en: %32s: %2d Trade/Year
nl: %32s: %2d Handel/Jaar

en: No trade routes exist.
nl: Er zijn geen handelsroutes.

en: 
    Total trade %d Trade/Year
nl: 
    Totale handel %d Handel/Jaar

en: %s - %s citizens  Governor: %s
nl: %s - %s inwoners  Burg: %s

en: What should we name the new preset?
nl: Hoe zullen we de nieuwe snelkeuze noemen?

en: Do you really want to remove %s?
nl: Wilt u echt %s verwijderen?

en: Pass
nl: Pas

en: You must select a nation.
nl: U moet een natie kiezen.

en: Failed reading PNG file: %s
nl: Lezen van PNG bestand mislukt: %s

en: Failed creating PNG struct
nl: Aanmaken van PNG struct mislukt

en: Failed while reading PNG file: %s
nl: Fout bij lezen van PNG bestand: %s

en: PNG file has no palette: %s
nl: PNG bestand heeft geen pallet: %s

en: No version number in resources.
nl: Geen versienummer in hulpbronnen.

en: You probably have an old (circa V1.0) Freeciv resource file somewhere.
nl: U hebt waarschijnlijk ergens een oud (circa V1.0) Freeciv hulpbestand.

en: Game version does not match Resource version.
nl: Spelversie komt niet overeen met Hulpbronversie.

en: Game version: %s - Resource version: %s
nl: Spelversie: %s - Hulpbronversie: %s

en: You might have an old Freeciv resourcefile in /usr/lib/X11/app-defaults
nl: U kunt een oud Freeciv hulpbestand hebben in /usr/lib/X11/app-defaults

en: Using fallback resources - which is OK
nl: Gebruik nood hulpbronnen - wat OK is

en: Only color displays are supported for now...
nl: Op dit moment worden alleen nog kleurenschermen ondersteund...

en: Unable to open fontset: %s
nl: Kon lettertype %s niet laden

en: Doing 'xset fp rehash' may temporarily solve a problem.
nl: Probeer 'xset fp rehash' om een probleem tijdelijk op te lossen

en: Font for charset %s is lacking
nl: U ontbreekt het lettertype voor de karakterset %s.

en: Allows %s.
nl: Staat %s toe.

en: Obsoletes %s.
nl: Veroudert %s.

en: Allows %s (with %s).
nl: Staat %s toe (met %s).

en: Researching: Unknown(%d/-)
nl: Onderzoek: Onbekend(%d/)

en: Intelligence Diplomacy Information for the %s Empire
nl: Spionage Diplomatie Informatie betreffende het %s Rijk

en: Local Options
nl: Lokale Opties

en: Server Options
nl: Server Opties

en: Revolution
nl: Revolutie

en: City Growth
nl: Stadsgroei

en: Unload Transporter
nl: Los Transport

en: Load
nl: Laad

en: Connect/Road
nl: Verbind/Weg

en: Connect/Rail
nl: Verbind/Spoor

en: Connect/Irrigation
nl: Verbind/Irrigatie

en: Select Same Type
nl: Kies zelfde type

en: Languages
nl: Talen

en: Connecting
nl: Maak verbinding

en: Controls
nl: Bediening

en: Chatline
nl: Chatregel

en: Playing
nl: Spelen

en: Combat
nl: Gevecht

en: ZOC
nl: IS

en: Space Race
nl: Ruimte Race

en: Copying
nl: Kopi�ren

en: Researching %s: %d/%s
nl: Onderzoek: %s: %d/%s

en: unknown
nl: onbekend

en: Researching %s: %d/%d
nl: Onderzoek: %s: %d/%d

en: Goal: %s (%d steps)
nl: Doel: %s (%d stappen)

en: Totals: ...
nl: Totalen: ...

en: Totals:                     %9d%9d%9d%9d
nl: Totalen:                    %9d%9d%9d%9d

en: Could not write manual file %s.
nl: Kon handleiding bestand %s niet schrijven.

en: <h1>Freeciv %s server options</h1>
nl: <h1>Freeciv %s server opties</h1>

en: Level: %s.<br>
nl: Niveau: %s.<br>

en: Category: %s.<br>
nl: Categorie: %s.<br>

en: Can only be used in server console.
nl: Kan alleen in het server venster gebruikt worden.

en: Can be changed during a game.
nl: Kan veranderd worden tijdens een spel.

en: Can <b>not</b> be changed during a game.
nl: Kan <b>niet</b> veranderd worden tijdens een spel.

en: <p class="bounds">Minimum: 0, Default: %d, Maximum: 1</p>
nl: <p�class="bounds">Minimum: 0, Standaard: %d, Maximum: 1</p>

en: <p class="changed">Value set to %d</p>
nl: <p class="changed">Waarde nu op %d</p>

en: <p class="bounds">Minimum: %d, Default: %d, Maximum: %d</p>
nl: <p�class="bounds">Minimuml: %d, Standaard: %d, Maximum: %d</p>

en: <p class="bounds">Default: "%s"</p>
nl: <p class="bounds">Standaard: "%s"</p>

en: <p class="changed">Value set to %s</p>
nl: <p class="changed">Waarde nu op %s</p>

en: <h1>Freeciv %s server commands</h1>
nl: <h1>Freeciv %s server opdrachten</h1>

en: %s%s  -  %s%s
nl: %s%s      %s%s

en: <table>
    <tr>
    <td valign="top"><pre>Synopsis:</pre></td>
    <td>
nl: <table>
    <tr>
    <td�valign="top"><pre>Samenvatting:</pre></td>
    <td>

en: <p class="level">Level: %s</p>
nl: <p class="level">Niveau: %s</p>

en: <p>Description:</p>
nl: <p>Beschrijving:</p>

en: <h1>Freeciv %s terrain help</h1>
nl: <h1>Freeciv %s terrein hulp</h1>

en: Resources
nl: Hulpbronnen

en: Move cost
nl: Verplaatsingskosten

en: Defense bonus
nl: Verdedigingsbonus

en: Mining
nl: Mijnbouw

en: turns
nl: beurten

en: Rail
nl: Spoorweg

en: Clean pollution
nl: Verwijder Verontreiniging

en: Clean fallout
nl: Verwijder KernAfval

en: impossible
nl: onmogelijk

en: <h1>Freeciv %s buildings help</h1>
nl: <h1>Freeciv %s gebouwen hulp</h1>

en: <h1>Freeciv %s wonders help</h1>
nl: <h1>Freeciv %s wonderen hulp</h1>

en: Requirement
nl: Benodigd

en: Obsolete by
nl: Verouderd door

en: More info
nl: Meer info

en: LAN Servers
nl: Lokale Servers

en: Freeciv Server List
nl: Freeciv Serverlijst

en: Server Name                         Port  Version     Status  Players  Comment
nl: Server Naam                         Poort Versie      Status  Spelers  Commentaar

en: Diplomacy
nl: Diplomatie

en: The following clauses have been agreed upon:
nl: Over de volgende clausules bestaat overeenstemming:

en: Shared vision
nl: Gedeelde waarneming

en: Select Unit(s)
nl: Kies Eenhe(i)d(en)

en: Movement/Defense:
nl: Beweging/Verdediging:

en: Food/Resources/Trade:
nl: Voeding/Bronnen/Handel:

en: Road Result/Time:
nl: Weg Resultaat/Tijd:

en: Irrig. Result/Time:
nl: Irrigatie Resultaat/Tijd:

en: Mine Result/Time:
nl: Mijnbouw Resultaat/Tijd:

en: Trans. Result/Time:
nl: Transformatie Resultaat/Tijd:

en: Select destination:
nl: Kies bestemming:

en: Where to Display Messages
nl: Waar berichten te tonen

en: Out = Output window, Mes = Messages window,
    Pop = Popup individual window
nl: Uit = Uitvoervenster, Ber = Berichtenvenster,
    Pop = Popup individueel venster

en:  Out Mes Pop
nl: Uit Ber Pop

en: Rates
nl: Waarden

en: Select tax, luxury and science rates:
nl: Kies belasting-, luxe- en wetenschapswaarden:

en: Citizen governor...
nl: Burgemeester

en: Add Preset
nl: Voeg snelkeuze toe

en: Remove Preset
nl: Verwijder snelkeuze

en: Control City
nl: Bestuur stad

en: Release City
nl: Verlos stad

en: Minimal Surplus:
nl: Minimale overcapaciteit:

en: Remove preset?
nl: Snelkeuze verwijderen?

en: City Options
nl: Stads Opties

en: Make new citizens into:
nl: Verander nieuwe stedelingen in:

en: Disband if build settler at size 1:
nl: Verlaat als kolonisten gebouwd bij grootte 1:

en: Auto-attack vs land units:
nl: Auto-aanval vs land-eenheden:

en: Auto-attack vs sea units:
nl: Auto-aanval vs zee-eenheden:

en: Auto-attack vs air units:
nl: Auto-aanval vs lucht-eenheden:

en: Change All...
nl: Verander Alles...

en: Configure...
nl: Instellen...

en: Configure Cities Report
nl: Stel Steden Rapport in

en: Building Name       Count Cost Total
nl: Gebouw   Naam       Aantal Kosten Totaal

en: Unit Type            Upgrade  In-Prog   Active   Shield     Food
nl: Eenheid Type          Opwaarderen In-Ontw. Actief  Schild    Voeding

en: Rename worklist
nl: Hernoem werklijst

en: Select new production
nl: Kies nieuwe productie

en: Production Worklist
nl: Productie Werklijst

en: Available targets
nl: Beschikbare doelen

en: Prepend
nl: Als eerste

en: Show future targets:
nl: Toon toekomstige doelen:

en: Establish traderoute
nl: Maak handelsroute

en: Investigate City (free)
nl: Onderzoek Stad (gratis)

en: Industrial Sabotage
nl: Industrie�le Sabotage

en: Your New Government
nl: Uw Nieuwe Regering

en: Select government type:
nl: Kies regeringsvorm:

en:  Sell
nl:  Verkoop

en: Rename...
nl: Hernoem...

en: Unit List...
nl: Eenhedenlijst...

en: City Options...
nl: Stadsopties...

en:  Buy
nl:  Koop

en: Change...
nl: Verander...

en: Worklist...
nl: Werklijst...

en: Supported units:
nl: Ondersteunde eenheden:

en: Units present:
nl: Aanwezige eenheden:

en: Select nation and name:
nl: Kies natie en naam:

en: Pick Name
nl: Kies Naam

en: Select your sex:
nl: Kies uw sexe:

en: Male
nl: Man

en: Select city style:
nl: Kies bouwstijl:

en: Name             Nation       Embassy  Dipl.State      Vision   Reputation    State    Host
nl: Naam             Natie        Ambass.  Dipl.Toestand   Waarnmg  Reputatie     Toestand Host

en: Cancel pact
nl: Verbreek verdrag

en: Pregame
nl: Voorspel

en: Name              Ready Leader          Nation
nl: Naam                   Klaar Leider           Natie

en: Start
nl: Begin

en: Freeciv is a turn-based strategy game, in which each player becomes the leader of a civilization, fighting to obtain the ultimate goal: the extinction of all other civilizations.
nl: Freeciv is een beurt-gebaseerd strategisch spel, waarin elke speler de leider wordt van een beschaving, vechtend voor het ultieme doel: De uitroe�ng van alle andere beschavingen.

en:   Original authors:
        (they are no longer involved, please don't mail them!)
nl:   Oorspronkelijke auteurs:
        (zij werken niet langer mee, stuur ze alstublieft geen email!)

en:   Present administrators:
nl:    Huidige administrateurs:

en: If you find any bugs, then please send us a bug report.  This is best done by visiting the Freeciv Bug Tracking System, at:
    
      http://bugs.freeciv.org/
    
    or by sending email to:  bugs@freeciv.org
nl: Als u een fout vindt, zend ons dan een foutenrapport.  Dit is het gemakkelijkst te doen door het Freeciv Fouten Tracerings Systeem te bezoeken op:
    
     �http://bugs.freeciv.org/
    
    of door email te sturen naar: bugs@freeciv.org

en: For more information about submitting bug reports see the file BUGS in the Freeciv distribution.  For more information in general, visit the Freeciv website, at:
nl: Voor meer informatie over het inzenden van foutenrapporten zie het bestand BUGS in de Freeciv ditributie.  Voor meer algemene informatie, bezoek het Freeciv Website op:

en: Freeciv is covered by the GPL, which is included here:
nl: Freeciv valt onder de GPL, die hier ingesloten is:

en: Freeciv supports several local languages.  See the Native Language Support section of the README file for instructions on how to use one of these languages.
    
    If you would like to add a localization (translation) for your language, please see the instructions at:
    
      http://www.freeciv.org/index.php/Localization
    
    Check first if a localization is already in progress for your language:
    
      http://www.freeciv.org/index.php/Translations
    
    You are also welcome to send any questions to the freeciv-i18n mailing list:
    
      freeciv-i18n@freeciv.org
nl: Freeciv ondersteunt diverse lokale talen. Zie het Lokale Taal Ondersteuning gedeelte van het README bestand voor instructies over hoe ��n van deze talen te gebruiken.
    
    Als u een lokalisering (vertaling) voor uw taal wilt toevoegen, bekijk dan de instructies op:
    
      http://www.freeciv.org/index.php/Localization
    
    (Controleer hier eerst of er al aan een vertaling in uw taal gewerkt wordt.)
    
    ��http://www.freeciv.org/index.php/Translations
    
    U bent ook welkom om vragen te sturen naar de freeciv-i18n berichtenlijst:
    
      freeciv-i18n@freeciv.org

en: Before a game is started, anyone can connect to the server by supplying its hostname and port number (5555 by default). If the server is started with the -m flag, it will report to the metaserver,
nl: Voordat een spel wordt gestart, kan iedereen verbinding maken met uw server door zijn hostnaam en poortnummer (standaard 5555) op te geven. Als de server wordt gestart met de -m vlag, zal het rapporteren aan de metaserver,

en: The client can fetch this page, too: use the Metaserver button in the connection dialog.  If it never shows any results, check if your WWW browser is using a HTTP proxy; to make civclient use the same proxy, set the $http_proxy environment variable to
    
      http://proxyhost:proxyportnumber/
    
    before starting civclient.
nl: De client kan deze pagina ook ophalen: gebruik de Metaserver knop in de verbindings-dialoog. Als het nooit enig resultaat toont, controleer dan of uw WWW browser een HTTP proxy gebruikt; om civclient dezelfde proxy te laten gebruiken, zet de environment variable $http_proxy in:
    
      http://proxyhost:proxypoortnummer/
    
    voordat u civclient start.

en: When the game has started, everyone can connect as any player who isn't already connected, including AI players.  Merely connecting to an AI player doesn't make it human controlled; this is an independent server setting.  If you lose connection early in the game and reconnect, use the name you chose for your ruler, not your original nickname!  If the server is reporting on the metaserver, the player names can be found there.
nl: Wanneer het spel begonnen is, kan iedereen verbinding maken als elke speler die nog geen verbinding heeft, inclusief KI-spelers.  Simpelweg verbinding maken met een KI-speler maakt deze nog niet speler-bestuurd; dit is een onafhankelijke server-instelling.  Als u in het begin van het spel verbinding verliest en u maakt opnieuw verbinding, gebruik dan de naam die u koos voor uw heerser, niet uw oorspronkelijke bijnaam!  Als de server rapporteert aan de metaserver, kunnen de spelersnamen daar gevonden worden.

en: Main Map (Keys):
    ================
        Shift-home: center on capital
      Shift-arrows: scroll map
            Ctrl-G: show grid lines on/off
            Ctrl-B: show national borders on/off
            Ctrl-N: show city names on/off
            Ctrl-R: show city growth on/off
            Ctrl-P: show city production on/off
                 t: show city workers (mouse over or near city)
nl: Hoofdkaart (toetsen):
    ================
        Shift-home: centreer op hoofdstad
      Shift-pijlen: verschuif kaart
            Ctrl-G: toon raster aan/uit
            Ctrl-B: toon rijksgrens aan/uit
            Ctrl-N: toon stadsnamen aan/uit
            Ctrl-R: toon stadsaangroei aan/uit
            Ctrl-P: toon stadsproductie aan/uit
                 t: toon stadsarbeiders (met muis dichtbij stad)

en: Main Map (Mouse):
    =================
      Left-click on city:          Pop up city dialog
      Left-click on unit:          Activate unit
      Left-click-and-drag on unit: Goto command for unit
      Center-click:                Show tile info
      Right-click:                 Center tile in view
    
      Shift-Left-click:            Copy production (GTK)
      Shift-Right-click on city:   Paste production into city (GTK)
    
      Shift-Control-Left-click:    Adjust city workers
      Control-Center-click:        Wake up sentried units
    
      Area Selection mode (GTK):
      ==========================
      Right-click-and-drag: Enter Area Selection mode
      Left-click:           Toggle tile highlighting
      Shift-Right-click:    Paste production into highlighted cities
      Right-click:          Cancel Area Selection mode
    
      The cities that become highlighted on the map,
      will also be highlighted in the City Report.
nl: Hoofdkaart (Muis):
    =================
      Linker-klik: (op stad):      Toon stadsdialoog
                  (op eenheid):      Activeer eenheid
      Linker-klik en sleep (op eenheid): Ga-naar opdracht
      Middel-klik:                     Toon vlak-informatie
      Rechter-klik:                    Centreer vlak in venster
    
      Shift-Linker-klik:                     Kopieer productie (GTK)
      Shift-Rechter-klik: (op stad):  Plak productie in stad (GTK)
    
      Shift-Ctrl-Linker-klik:      Pas stadswerkers aant
      Ctrl-Middel-klik:            Wek eenheden op wacht
    
      In Gebied-selectie modus (GTK):
      =========================
    ��Rechterklik-en-sleep:������Start�Gebied-selectie�modus
      Linker-klik:                       Wissel oplichten vlakken
    ��Shift-Rechter-klik:������  ���Plak�produktie�in�oplichtende�steden
      Rechter-klik:                    Einde gebied-selectie modus
    
      De steden die oplichten op de kaart zullen ook
    voorgeselecteerd zijn in de Steden-dialoog.

en: Dialogs and Reports:
    ====================
         F1: open City Report
         F2: open Unit Report
         F3: open Players dialog
         F5: open Economy Report
         F6: open Science Report
         F7: open World Wonders
         F8: open Top Five Cities
         F9: open Messages dialog
        F11: open Demographics
        F12: open Spaceship
    
          T: open Tax/Lux/Sci Rates dialog
          F: open Find City dialog
     Ctrl-L: open Worklists dialog
          R: open Revolution dialog
    
    Shift-Return: Turn done
nl: Vensters en Verslagenn:
    ====================
         F1: open Stadsverslag
         F2: open Eenhedenverslag
         F3: open Spelersvenster
         F5: open Economieverslagt
         F6: open Wetenschapsverslag
         F7: open Werelwonderen
         F8: open Top 5 steden
         F9: open Boodschappenvenster
        F11: open Demografie
        F12: open Ruimteschip
    
          T: open Tax/Lux/Wet venster
          F: open Zoek Stad Venster
     Ctrl-L: open Werklijstenvenster
          R: open Revolutievenster
    
    Shift-Return: Beurt gedaan

en: The client has a primitive chat interface.  The lines you type are sent to all players, except:
nl: De client heeft een primitieve chat interface. De regels die u daar type't worden naar alle spelers gestuurd, behalve:

en:   - Messages starting with '/' are interpreted as server commands and executed, if you have the required access level.
nl:   - Berichten beginnend met '/' worden ge�nterpreteerd als server-opdrachten  en uitgevoerd, mits u de vereiste toegangsrechten hebt.

en:   - Messages starting with 'John:' are private messages to 'John'. Names can be abbreviated. The server looks for players named 'John' and if that fails tries to match a username beginning with 'John' (like 'Johnathan').
nl: ..- Boodschappen die beginnen met 'John:' zijn private boodschappen voor 'John'. Namen mogen afgekort worden. De server zal zoeken naar de speler met de naam 'John' en als die er niet is, een naam zoeken die ermee begint, zoals 'Johnathan'.

en:   - Messages starting with 'John::' are private messages as above, but will match only users (not players) named 'John'.  'Johnathan' will still match.
nl:   - Berichten beginnend met 'Jan::' zijn priv�berichten zoals hierboven, maar enkel voor gebruikers (niet spelers) met die naam. Ook dit werkt in geval van afkortingen.

en:   - Messages starting with '.' will be sent only to all your allies.
nl:   - Boodschappen die beginnen met '.' zullen alleen naar uw bondgenoten gestuurd worden.

en: Worklist Editor
nl: Werklijst Editor

en: The worklist editor is used to edit both worklists for each city (from the city dialog) and global worklists. Using this editor you can create lists specifying what to build in the turns to come.
nl: De werklijst editor wordt gebruikt om zowel de werklijst voor elke stad (van de stadsdialoog) en de algemene werklijsten te wijzigen. Met behulp van deze editor kunt u lijsten maken van wat er de volgende beurten gebouwd moet worden.

en: To add an item to the worklist, double-click the desired item in the list of available items. You can also press the Help button to get help on the selected item. Pressing Help with no item selected will display this page.
nl: Om een item toe te voegen aan de werklijst, dubbelklik het gewenste item in de lijst van beschikbare items. U kunt ook op de Help-knop drukken om help te krijgen over het geselecteerde item. Drukken op de Help-knop zonder geselecteerd item levert deze helptekst op.

en: To remove an item from the worklist simply double-click the item to remove. Use the buttons below the worklist to move items up and/or down in the list.
nl: Om een item te verwijderen uit de werklijst hoeft u alleen te dubbelklikken op het item. Gebruik de knoppen onder de werklijst om items omhoog en/of omlaag te verplaatsen in de lijst.

en: Keyboard shortcuts: Home to focus the worklist, End to focus the available list, Up/Down arrows to select previous/next item in worklist or available list, PageUp/Down to move items up/down in the worklist, Insert to insert items from the available list into the worklist and Delete to delete the selected item from the worklist.
nl: Sneltoetsen: Home activeert de werklijst, End activeert de beschikbaarheidslijst, Pijltjestoetsen omhoog/omlaag kiezen het volgende of vorige item in de werklijst of beschikbaarheidslijst, PageUp/Down verplaatst items in de werklijst omhoog/omlaag, Insert voegt items toe van de beschikbaarheidslijst aan de werklijst en Delete verwijdert het gekozen item van de werklijst.

en: If you want to buy the unit that's first on the list, you can do that from the City Overview window.
nl: Als u de eenheid wilt kopen die als eerste in de lijst staat, dan kunt u dat doen vanuit de Stadsoverzicht pagina.

en: Strategy and tactics
nl: Strategie en tactiek

en: While every game is different, there's a basic strategy which most players follow, especially at the start of the game.
nl: Hoewel ieder spel anders is, is er een basisstrategie die de meeste spelers zullen volgen, in het bijzonder aan het begin van het spel.

en: These steps may vary depending upon the server options, but in general, the steps are:
nl: Deze stappen kunne veranderen afhankelijk van de server-opties, maar in het algemeen zijn de stappen:

en:  0. Choosing the first city site.
     1. Mapping the countryside.
     2. Defending the cities.
     3. Deciding which units to build first.
     4. Building agriculture improvements.
     5. Deciding where to build cities.
     6. Taking care of the cities.
     7. Exploring the world.
     8. Things to keep in mind.
     9. Making your own strategy for the game.
    10. Interacting with other players (Diplomacy).
nl:  0. Het kiezen van de eerste stadslocatie.
     1. Het in kaart brengen van de omgeving.
     2. Het verdedigen van de steden.
     3. Beslissen welke eenheden als eerste te bouwen.
     4. Het bouwen van landbouwkundige verbeteringen.
     5. Beslissen waar steden te bouwen.
     6. Het verzorgen van de steden.
     7. Het ontdekken van de wereld.
     8. Dingen om in de gaten te houden.
     9. Maak uw eigen strategie voor het spel.
    10. Communiceren met andere spelers (Diplomatie).

en:  0. Choosing the first city site.
    
        Start the game by wandering around BRIEFLY to find a good place to build the first city.  Don't feel tempted to investigate any yellow-roofed villages yet - they might contain barbarian tribes.  Build the city close to resources and perhaps close to the sea.  Keep in mind that the city you build first will be your capital!  The idea is to balance the quality of the site you find against getting your first city established as early as possible.
nl:  0. Het kiezen van de eerste stadslocatie.
    
        Begin het spel door KORT rond te lopen op zoek naar een goede locatie voor het bouwen van de eerste stad. Weersta nog even de verleiding geel-gedekte dorpen te onderzoeken - ze kunnen barbaarse stammen huisvesten.  Bouw de stad dicht bij hulpbronnen en wellicht dicht bij de zee.  Let erop dat de eerste stad die gebouwd wordt uw hoofdstad wordt!  Het idee is om de tijd besteedt aan het zoeken van een goede locatie wordt afgewogen tegen het zo vroeg mogelijk hebben van een stad.

en:  1. Mapping the countryside.
    
        After the capital city has been founded, it will start producing a warrior unit.  These units can be used to rove around exploring the countryside.  Remember, it is risky to leave a city undefended, so perhaps keep the first warrior in the city, and use the following one to explore.  If you started the game with an explorer unit, use that to explore, obviously!
nl:  1. Het in kaart brengen van de omgeving.
    
        Nadat de hoofdstad gevestigd is zal deze beginnen met het bouwen van een krijgers-eenheid. Deze eenheden kunnen worden gebruikt om de omgeving te verkennen.  Onthoud dat het gevaarlijk kan zijn een stad onverdedigd te laten, dus misschien houd u liever de eerste eenheid in de stad en gebruikt u de volgende voor verkenningen. Als u het spel begon met een ontdekkingsreiziger, dan gebruikt u uiteraard die daarvoor!

en:  2. Defending the cities.
    
        At this point, defend your cities by always leaving a warrior unit in them.  As your civilization develops units with a greater defense strength, replace the obsolete units with new ones to ensure your cities have maximum defense.  The units most often used for defense are (in order of strength):  Warrior, Phalanx, Pikemen, Musketeers, and Riflemen.
nl:  2. Het verdedigen van de steden.
    
        Vanaf dit moment moet u altijd uw steden verdedigen door een krijgers-eenheid erin achter te laten. Als uw beschaving eenheden met een grotere verdediginssterkte ontwikkelt, vervang dan verouderde eenheden met nieuwe- om u ervan te verzekeren dat uw steden maximaal verdedigt zijn. De eenheden die het meest gebruikt worden voor verdediging zijn (in volgorde van kracht): Krijgers, Phalanx, Piekeniers, Musketiers en Jagers.

en:     Keep in mind that with some types of government, military units inside or outside cities can reduce or create unhappiness. Also remember that when a unit is inside a city, it gets a 50% defensive bonus, as if fortified.  When a new city is built, the city starts to build the best available defensive unit from the above list.
nl:     Houd in de gaten dat bij sommige regeringsvormen militaire eenheden in of buiten een stad ontevredenheid kunnen vergroten of verminderen. Onthoud ook dat eenheden in een stad net als bij fortificeren een verdedigingsbonus krijgen van 50%. Wanneer een nieuwe stad wordt gebouwd, begint deze automatisch met het bouwen van de best beschikbare verdedigings-eenheid uit bovenstaande lijst.

en:  3. Deciding which units to build first.
    
        After building one or two Warrior units, start building Settlers.  The second Settler can be used to build roads and irrigate the farmland close to the city, and the third can be used to build a new city.  Or, you can use the second Settler to build another city, and use the third Settler for agricultural improvements in the farmland around the cities.  Keep in mind that a large population increases both the amount of productivity and your civilization's research rate.
nl:  3. Beslissen welke eenheden als eerste te bouwen.
    
        Begin na het bouwen van ��n of twee Krijgers-eenheden met het bouwen van Kolonisten. De tweede Kolonist kan gebruikt worden om wegen te bouwen en het grasland in de buurt van de stad te irrigeren en de derde kan gebruikt worden om een nieuwe stad te bouwen. Of, u kunt de tweede Kolonist gebruiken om een andere stad te bouwen en u gebruikt de derde Kolonist voor landbouwkundige verbeteringen in het grasland rond de steden.  Houd in gedachten dat een grote bevolking zowel de produktiviteit als de onderzoekssnelheid van de wetenschappers vergroot.

en:  4. Building agriculture improvements.
    
        Each city has an area of farmland around it that can be used for growing food, producing goods, and generating trade.  This can be increased by using Settlers to improve the farmland. The land can be improved with roads, irrigation, mines, and others.
nl:  4. Het bouwen van landbouwkundige verbeteringen.
    
        Elke stad geeft een gebied van landbouwgrond eromheen dat gebruikt kan worden voor het verbouwen van voeding, produceren van goederen en het genereren van handel. Dit kan vergroot worden door Kolonisten te gebruiken om de grond te verbeteren. Het land kan verbeterd worden met wegen, irrigatie, ontginning (mijnen) en dergelijke.

en:  5. Deciding where to build cities.
    
        The best location for a city is a matter of taste.  A city which is placed near the sea is easier to spot by opponents, but can also serve as a port for sea-going units.  (They also usually need a coastal defense later on.)  The best strategy is to build a few of both, but keep in mind that your opponents will find it harder to locate your city if you don't build it by the sea.
nl:  5. Beslissen waar steden te bouwen.
    
        De beste locatie voor een stad is een kwestie van smaak. Een stad die dicht bij de zee ligt is gemakkelijker waar te nemen voor tegenstanders, maar kan ook dienstdoen als een haven voor zeegaande eenheden. (Ze hebben later meestal ook een Kustverdediging nodig). De beste strategie is een paar van beide te bouwen, maar houd in gedachten dat steden die niet aan zee liggen voor een tegenstander lastiger te vinden zijn.

en:  6. Taking care of the cities.
    
        Every city has a band of citizens.  The number of citizens depends on the city's population.  When you click on a city, you can see how the farmland around the city is being used.  You can assign your citizens to the farmland, or they can be scientists, entertainers or taxmen.  Especially at the start of the game, care should be taken to ensure that the citizens are employed so that they maximise growth, trade and production.
nl:  6. Het verzorgen van de steden.
    
        Elke stad heeft een hoeveelheid inwoners. Het aantal inwoners hangt af van de bevolking van de stad. Wanneer u klikt op een stad kunt u zien hoe de landbouwgrond rond de stad gebruikt wordt. U kunt inwoners toewijzen aan de landbouw of ze kunnen wetenschapper, entertainers of belastingsambtenaar zijn. Bijzonder aan het begin van het spel zou u erop moeten letten dat de inwoners optimaal aan het werk zijn, zodat ze groei, handel en productie maximaliseren.

en:     If too much food is being generated, a citizen can be taken off the farmland by clicking on the occupied farmland square.  This citizen can then be transferred to the other duties mentioned previously.
nl:     Als er teveel voeding wordt gemaakt, kan een inwoner van de landbouw worden gehaald door op het gebruikte landbouwvlak te klikken. Deze inwoner kan dan op andere eerder genoemde taken gezet worden.

en:     If you move all of your citizens into the city and right-click on the central tile of the farmland, the citizens will be rearranged to maximise food production.
nl:     Als u alle inwoners naar de stad stuurt en rechts-klikt op het centrale vlak van de stad, dan zullen de inwoners herverdeeld worden voor een maximale voedingsproductie.

en:     The golden rule of taking care of a city is that there should be at least as many happy citizens as unhappy citizens.  A city where this is not so is labelled with a lightning bolt.  Take care not to let this happen to any of your cities, as unhappy cities produce nothing, and will soon revolt.
nl:     De gouden regel voor het verzorgen van een stad is dat er tenminste evenveel gelukkige als ontevreden inwoners moeten zijn. Een stad waar dit niet zo is wordt gemarkeerd met een bliksemschicht. Let erop dat dit niet in ��n van uw steden gebeurt, aangezien ontevreden steden niets produceren en snel in opstand komen.

en:  7. Exploring the world.
    
        After you have fortified your cities with troops, build Triremes in the cities near the sea.  Use the Triremes to map the world in search of opponents and new lands.  If you are on an island, you should spend less on military and more on expansion.  Or if you are located close to an opponent, it is truly a good idea to make a peace treaty and share the advances you have made. Diplomatic units are very useful here, and WILL pay off later.
nl:  7. Het ontdekken van de wereld.
    
        Begin nadat u uw steden gefortificeerd hebt met troepen met het bouwen van Triremen in de steden aan zee. Gebruik deze Triremen om de wereld in kaart te brengen op zoek naar tegenstanders en nieuw land. Als u op een eiland bent, zou u minder aan militairen en meer aan uitbreiding moeten besteden. Als u zich dicht bij een tegenstander bevindt is het een heel goed idee om een vredesakkoord te sluiten en alle vooruitgangen die u maakt te delen. Diplomatieke eenheden zijn hier erg bruikbaar en ZULLEN zich later terugverdienen.

en:  8. Things to keep in mind.
    
      - What the next advance you'll need is.
    
      - What your tax, luxury and research rates are currently set to.
    
      - Treaties are often broken, so don't neglect defense...
    
      - Some wonders can be made obsolete by the development of certain advances.
nl:  8. Dingen om in de gaten te houden.
    
      - Wat de volgende vooruitgang is die u nodig hebt.
    
      - Hoe uw luxe-, belastings- en onderzoekswaarden zijn ingesteld.
    
      - Verdragen worden vaak geschonden, dus let op die verdediging...
    
      - Sommige wonderen kunnen verouderen door de ontwikkeling van bepaalde vooruitgangen.

en:  9. Making your own strategy for the game.
    
        These basic concepts will allow you to play the game pretty well, especially in the beginning of the game.  But to improve, you need to study the various units and advances, and PRACTICE, PRACTICE, PRACTICE!  Freeciv has many twists, so if you haven't played a similar game before, try consulting the Freeciv WWW pages at http://www.freeciv.org/
    You'll find more tips for playing, and details of how to contact other players.
nl:  9. Maak uw eigen strategie voor het spel.
    
        Deze basisregels zullen u in staat stellen het spel heel aardig te spelen, in het bijzonder in het beginstadium van het spel. Maar om beter te worden moet u de diverse eenheden en vooruitgangen bestuderen en OEFENEN, OEFENEN, OEFENEN! Freeciv heeft vele wendingen, dus als u niet eerder een dergelijk spel gespeeld hebt, probeer dan eerst de Freeciv WWW pagina's op http://www.freeciv.org te raadplegen.
    U zult daar meer speltips vinden en details over hoe contact te maken met andere spelers.

en:  10. Interacting with other players (Diplomacy).
    
        If you have recently contacted (or established an embassy with) another player, then you can arrange a diplomatic meeting. This is done by going to the `Reports' menu, selecting `Players', clicking on the player with whom you wish to meet, and selecting `Meet' from the `Player' menu.  If the entry under the embassy column is not blank and the other player is connected (or is a server AI) then a diplomacy menu will pop up.
nl: 10. Interactie met andere spelers (Diplomatie).
    
        Als u eenmaal contact heeft gemaakt (of een ambassade gevestigd hebt bij) een andere speler, dan kunt u een diplomatieke ontmoeting regelen. Dit kan worden gedaan door naar het 'Rapporten' menu te gaan, 'Spelers' te kiezen, de speler met wie u een ontmoeting wilt aan te klikken en vervolgens 'Ontmoet' uit het 'Spelers'-menu te kiezen. Als u daadwerkelijk een ambassade hebt (aangegeven met een X) en de andere speler heeft verbinding (of als de andere speler een server KI is), dan zal het diplomatie-venster verschijnen.

en:     In this menu you can choose to:
    
       - Trade Maps (Sea or entire map),
    
       - Trade advances,
    
       - Trade Cities,
    
       - and Give Gold.
nl:     In dit menu kunt u kiezen om:
    
       - Kaarten te verhandelen (Zee of hele wereld)
    
       - Vooruitgangen te verhandelen,
    
       - Steden te verhandelen
    
       - en Goud te Geven.

en:     There is no need to trade like for like, by trading say, an advance or city for gold - you can consider this buying and selling.
nl:     Er is geen noodzaak om stuk om stuk te verhandelen, door zeg maar een vooruitgang of een stad tegen goud - u kunt dit kopen en verkopen zelf afwegen.

en:     A couple of notes:
    
       - You can't give away your capital.
    
       - If you can't see a city on your map, then you can't request it.
nl:     Een aantal opmerkingen:
    
       - U kunt uw hoofdstad niet weggeven.
    
       - Als u een stad niet kunt zien, dan kunt u daar ook niet om vragen.

en:      Of course, the owner of that city can still give it to you, in which case the area around the city is shown on your map.  One important thing to note: any units in the field and supported by that city are also transferred (but not those sitting in other cities).  So make sure the other player isn't getting a better deal than you expect.
nl:      Uiteraard kan de eigenaar van die stad deze nog steeds aan u geven, in welk geval het gebied rond de stad getoond wordt op uw kaart. Een belangrijk punt om op te merken: alle eenheden in het veld die ondersteund worden door die stad worden ook verhandeld (maar niet die eenheden die zich in een andere stad bevinden). Let er dus op dat de andere speler niet meer krijgt dan u zelf verwachtte.

en: The Citizen Governor (formerly called the CMA) helps you manage your cities. It deploys the available workers on the free tiles around the city to achieve maximal city output. It also changes workers to scientists, taxmen, or entertainers, if appropriate. And the governor has another ability: whenever possible, it keeps your cities content.
    
    There are various means to tell the governor what kind of output you would like. Open the city window and click on the governor tab. There are two kinds of sliders: On the left, you can set a Minimal Surplus for each kind of production; e.g. Gold = +3 means the city earns 3 gold more than it needs to upkeep its improvements. On the right, the sliders let you define by how much you prefer one kind of production to another; setting science to 3 means you prefer a single bulb to three shields (or gold, trade,...). You can set different factors for each kind of production, according to your needs.
    
    If you set up some Minimal Surpluses which are impossible to fulfill, the governor can't be activated. Whenever the governor can't fulfill its task in the ongoing game, it passes back control to you. So you'd better not define too high a surplus; instead, use factors to achieve your goals.
    
    The Celebrate checkbox lets your city - celebrate. This will work only with a high luxury rate. See help about 'Happiness'.
    
    Clicking on 'Control city' puts the city under control of the governor, 'Release city' passes control back to you.
    
    For ease of use, you can save your slider setting as a preset with a name. Click on 'add preset' and enter a name for your setting. You can use this preset in every city by just clicking on its name. Also, you can control your setting from within the city report, in the governor column. And you can change it from there (use 'change' --> 'Citizen Governor'), if you have saved it as a preset.
    
    Use 'Game' --> 'Save Settings' to store your presets permanently.
    
    But beware! If you use the governor for some of your cities, you will encounter some difficulties with managing cities nearby, by hand. It's best to manage all cities on an island either by hand or by governor. Read more hints, some background information, and some preset examples in the file README.cma, included with Freeciv.
nl: De Burgemeester helpt u uw steden te besturen. Hij zet de beschikbare arbeiders aan het werk op de vrije vlakken rondom de stad om maximale stadsproductie te realiseren. Hij kan ook arbeiders omscholen tot wetenschapper, belastingsbeambte of entertainer indien dat van pas komt. De Burgemeester heeft nog een andere verbijsterende eigenschap: wanneer mogelijk houdt hij uw stedelingen tevreden.
    
    Er zijn verschillende manieren om de Burgemeester te vertellen welk soort productie u wilt. Open de stadsdialoog en klik op de Burgemeester-tab. Er zijn twee soorten schuifknoppen: aan de linkerkant kunt u een Minimale Overproductie installen voor elk soort produkt; bijv. Goud = +3 betekent dat de stad 3 goud meer produceert per beurt dan hij nodig heeft om in het onderhoud te voorzien. Aan de rechterkant kunt u met de schuifknoppen aangeven in hoeverre u het ene produkt belangrijker vindt dan het andere-; als u wetenschap op 3 zet betekent dat dat u liever 1 eenheid wetenschap hebt dan drie eenheden van enig ander produkt. U kunt naar behoefte verschillende factoren instellen voor elk soort produkt.
    
    Als u Minimale Overschotten instelt die onmogelijk te realiseren zijn, kan de Burgemeester niet worden geactiveerd. Steeds wanneer de Burgemeester in het lopende spel zijn taak niet kan realiseren, geeft hij het bestuur aan u terug. U kunt dus maar beter een niet te hoge overproductie instellen; gebruik in plaats daarvan liever factoren om uw doelen te bereiken
    
    De Viering-checkbox laat de stad feestvieren. Dit werkt alleen met een hoge luxe-instelling. Zie de help over 'Geluk'.
    
    Klikken op 'Bestuur stad' plaatst de stad onder bestuur van de Burgemeester, 'Verlos stad' geeft het bestuur weer aan u terug.
    
    Voor gebruiksgemak kunt u schuifknopinstellingen bewaren als een snelkeuze met een naam. Klik op 'Snelkeuze toevoegen' en geef de naam voor de snelkeuze.  U kunt deze snelkeuze gebruiken in elke stad door op de naam te klikken. U kunt ook de instellingen beheren vanuit het stadsrapport, in de Burg.-kolom. U kunt het van daaruit wijzigen (gebruik 'wijzig' --> 'Burgemeester'), als u deze als een snelkeuze hebt bewaard.
    
    Gebruik 'Spel' --> 'Bewaar instellingen' om de snelkeuzen permanent op te slaan.
    
    Pas op! Als u de Burgemeester voor enige steden gebruikt zult u enige moeilijkheden ondervinden met het handmatig besturen van steden in de directe omgeving. Het is het beste om alle steden op een eiland ofwel handmatig ofwel met de Burgemeester te besturen. Lees meer hints, enige achtergrondinformatie en enige voorbeelden van snelkeuzen in het bestand README.cma.nl, ingesloten bij FreeCiv.

en: City improvements are built in each of your cities to improve trade revenue, science production, etc.  Most improvements require you to pay an upkeep every turn.  If you can't afford the upkeep for a building, then it'll be automatically sold.
nl: Stadsverbeteringen worden in elk van uw steden gebouwd om handelsopbrengsten, onderzoek e.d. te vergroten. Elke verbetering noodzaakt u om elke beurt onderhoud te betalen. Als u zich het onderhoud voor deze verbeteringen niet langer kunt veroorloven dan zullen deze automatisch verkocht worden.

en: Research into technology is a necessity for improving the ability of your civilization to develop new military units and city improvements.
nl: Onderzoek van technologie is noodzakelijk voor verbetering van de mogelijkheden van uw beschaving om nieuwe militaire eenheden en stadsverbeteringen te ontwikkelen.

en: Each wonder has specific benefits for your civilization. Each wonder is unique and is placed in the city which constructed it.
nl: Elk wonder heeft specifieke voordelen voor uw beschaving. Elk wonder is uniek en wordt geplaatst in de stad die deze gebouwd heeft.

en: Units can be used for three purposes: attack, defense, and reconnaissance.  How useful a particular unit is for each of these roles depends on the unit's strength in attack and defense, and its ability to move.
nl: Eenheden kunnen gebruikt worden voor drie doeleinden: aanval, verdediging en verkenning.  Hoe bruikbaar een bepaalde eenheid is voor elk van deze rollen hangt af van de sterkte van de eenheid in termen van aanval en verdediging en zijn mogelijkheden om te bewegen.

en: There are four general types of unit: Land, Sea, Air, and Helicopter.  (Helicopters are sufficiently different from other air units that it is easiest to think of them as a separate unit type.)
nl: Er zijn vier algemene eenheid-typen: Land, Zee, Lucht en Helicopter. (Helicopters zijn voldoende afwijkend van andere eenheden dat ze het het gemakkelijkst is om deze te beschouwen als een apart type eenheid.)

en: Land units move on land, and suffer the movement effects of terrain, but benefit from roads and railroads.  They cannot move on ocean squares except when carried by an appropriate sea unit.  When at sea, they cannot attack or defend for themselves, but rely on the sea unit carrying them.  Land units are the only units subject to zones of control.  On land, land units can fortify to get a 50% defensive bonus; land units in cities automatically get this bonus, whether fortified or not.  When a land unit successfully attacks a city without City Walls, the city is reduced by one population point.  Land units with zero attack strength are non-military units: they require no upkeep, have no happiness effects, and cannot attack enemy units or capture enemy cities.
nl: Landeenheden bewegen over land en lijden onder de bewegingsbeperkingen van het terrein, maar profiteren van wegen en spoorwegen. Zij kunnen niet over oceaanvlakken bewegen anders dan aan boord van een zee-eenheid. Indien op zee kunnen zij niet voor zichzelf aanvallen of verdedigen maar zijn zij afhankelijk van de zee-eenheid die ze vervoert. Landeenheden zijn de enige eenheden die blootstaan aan invloedssferen. Aan land kunnen zij zich fortificeren voor een 50% bonus in verdedigingssterkte; landeenheden in steden krijgen deze bonus automatisch, gefortificeerd of niet. Wanneer een landeenheid een stad zonder stadswallen met succes aanvalt, dan wordt deze stad ��n bewonerseenheid kleiner. Landeenheden met aanvalssterkte nul zijn burger-eenheden: zij kosten geen onderhoud, hebben geen invloed op geluk en kunnen geen vijandelijke eenheden aanvallen of vijandelijke steden innemen.

en: Sea units move on Ocean squares and into cities next to Ocean squares.  They can only be built by such cities.  The movement rate of sea units is affected by several wonders (Lighthouse, Magellan's Expedition) and by the advance of Nuclear Power.  Most sea units can attack units on the coast and in coastal cities, but they cannot enter an enemy city to capture it, even if the city is undefended.
nl: Zee-eenheden bewegen over Oceaanvlakken en in steden die aan de Oceaan grenzen. Zij kunnen uitsluitend door dit soort steden gebouwd worden. De bewegingswaarde van zee-eenheden wordt be�nvloedt door verschillende wonderen (Vuurtoren, Magellan's Expeditie) en door de vooruitgang Kernenergie. De meeste eenheden kunnen vijandelijke eenheden en steden aan de kust aanvallen, maar zij kunnen niet een stad binnenvallen om deze in te nemen, zelfs als deze stad onverdedigd is.

en: Air units can move on any square not occupied by an enemy unit or enemy city.  The movement rate of air units is not affected by loss of hitpoints.  Air units require fuel, which is obtained by ending their turn in a friendly city, Airbase or Carrier (or a Submarine for missile units).  The number of turns an air unit can last without fuel varies by the unit type (see the individual units). Like sea units, air units are unable to enter an empty enemy city to capture it.  When outside cities, air units can only be attacked by Fighters (or Stealth Fighters).  Air units cannot be used to explore villages; depending upon server options, an overflown village may disband.
nl: Luchteenheden kunnen over ieder vlak bewegen die niet wordt ingenomen door een vijandelijke eenheid of een vijandelijke stad. De bewegingswaarde wordt niet be�nvloedt door het verlies aan slagkracht.  Luchteenheden hebben brandstof nodig, die zij krijgen door hun zet te eindigen in een bevriende stad, Luchthaven of Vliegkampschip (of een Onderzee�r voor raket-eenheden). Het aantal zetten die een luchteenheid kan ondergaan zonder brandstof varieert per soort eenheid (zie de individuele eenheden). Net als zee-eenheden kunnen luchteenheden niet een verlaten stad ingaan om deze in te nemen. Buiten de steden kunnen luchteenheden alleen aangevallen worden door Jachtvliegtuigen (of Stealth Jachtvliegtuigen). Luchteenheden kunnen niet gebruikt worden om dorpen te onderzoeken; afhankelijk van de serverinstellingen kan een overgevlogen dorp ontbonden worden.

en: Like air units, Helicopters can move on any square not occupied by an enemy unit or enemy city, and their movement rate is not affected by loss of hitpoints.  Helicopters do not require fuel, but they lose a small amount of health for every turn not spent in a city or an Airbase, unless you have the United Nations wonder.  Unlike other air units, Helicopters can capture enemy cities.
nl: Net zoals luchteenheden kunnen Helicopters over elk vlak bewegen dat niet wordt ingenomen door een vijandelijke eenheid of -stad en wordt hun beweging niet be�nvloedt door verlies van slagkracht.  Helicopters hebben geen brandstof nodig, maar zij verliezen een kleine hoeveelheid gezondheid voor elke beurt die niet in een stad of een Luchthaven wordt doorgebracht, tenzij u het Verenigde Naties wonder bezit. Anders dan bij andere luchteenheden, kan een Helicopter w�l een vijandelijk stad innemen.

en: Units which have been damaged in combat will regain hit points each turn in which they are not moved.  Normally, a unit which has not moved will regain one hit point per turn.  A land unit in a city with Barracks, or a sea unit in a city with a Port Facility, or an air unit in a city with an Airport, will regain all lost hit points if a full turn is spent (without moving) in the city. Otherwise, a unit which spends a turn in a city regains one third of its base hit points.  A unit which spends a turn on a fortress regains an extra one quarter of its base hitpoints.  Units which are fortified regain an extra hit point.  If a player has the United Nations wonder, that player's units regain an extra two hit points per turn, even for units which have moved.  In addition to all other effects, Helicopters lose two hit points (or gain two hit points less than they otherwise would) each turn that they do not end in a city.  Damaged units in Sentry mode will wake up when they have regained all of their hit points.
nl: Eenheden die tijdens gevechten zijn beschadigd zullen hun slagkracht herstellen met elke beurt dat ze niet bewegen. Normaal gesproken zal een niet-bewegende eenheid ��n slagpunt per beurt terugwinnen. Een landeenheid in een stad met Barakken of een zee-eenheid in een stad met Haven Faciliteiten of een luchteenheid in een stad met een Luchthaven zullen hun slagkracht in deze stad in ��n enkele beurt (zonder te bewegen) terugwinnen. Anders zal de eenheid per beurt in de stad ��nderde van zijn basisslagkracht herstellen. Een eenheid die zijn beurt doorbrengt in een Fort zal een kwart van zijn slagkracht extra herstellen. Eenheden die gefortificeerd zijn herwinnen een extra slagpunt. Als een speler het Verenigde Naties wonder bezit, krijgt elke eenheid twee extra slagkrachtpunten herstel per beurt, zelfs als deze eenheden zich bewogen hebben.  Bovenop alle andere effecten verliezen Helicopters twee slagkrachtpunten per beurt (of herstellen twee slagpunten minder) die zij niet in een stad  doorbrengen. Beschadigde eenheden in 'Op Wacht'-modus zullen wakker worden zodra zij hun slagkracht volledig hersteld hebben.

en: Depending upon server options, any set of unit types may reduce the population of a City without City Walls by one point upon a successful attack.
nl: Afhankelijk van de server instellingen kan elk type eenheid de bevolking van een stad zonder Stadswallen met ��n punt verminderen na een geslaagde aanval.

en: Default Combat Rules
    ---------------------
nl: Standaard Gevechtsregels
    -------------------------

en: When one unit attacks another unit, either the attacker will be destroyed, or the defender will be destroyed -- never both (unless the attacker was a missile).  The outcome depends on several factors, including chance.
nl: Als een eenheid een andere eenheid aanvalt zal ofwel de aanvaller, ofwel de verdediger vernietigd worden -- nooit beide (tenzij de aanvaller een raket was). De uitkomst hangt van verschillende factoren af, inclusief toeval.

en: First, the attacker's strength is modified.
nl: Eerst wordt de sterkte van de aanvaller aangepast.

en:  - If the attacker is a veteran, its strength is multiplied by 1.5.
nl:  - Als de aanvaller een veteraan is, wordt zijn sterkte vermenigvuldigd met 1.5.

en: Next, the defender's strength is modified.
nl: Vervolgens wordt de sterkte van de verdediger aangepast.

en:  - If the defender is a veteran, then its strength is multiplied by 1.5.
nl:  - Als de verdediger een veteraan is, wordt zijn sterkte vermenigvuldigd met 1.5.

en:  - Then the defender's strength is multiplied by the defense factor of the terrain it occupies.
nl:  - Vervolgens wordt de sterkte van de verdediger vermenigvuldigt met de verdedigingsfactor van het terrein waarop hij zich bevindt.

en:  - Next, the defender's strength is doubled if it is a Pikeman unit defending against a mounted unit.
nl:  - Vervolgens wordt de sterkte van de verdediger verdubbeld als het een Piekeniers-eenheid is die zich verdedigt tegen een "bereden" eenheid.

en:  - If the defender is an AEGIS Cruiser defending against airborne units (including missiles and Helicopters), the defense is quintupled.
nl:  - Als de verdediger een AEGIS Kruiser is die zich verdedigt tegen vliegende eenheden (inclusief raketten en Helicopters), wordt zijn sterkte vervijfvoudigd.

en:  - The defender's strength is doubled again if it is in a city with a SAM Battery and the attacker is an air unit (other than an Helicopter) or a missile.
nl:  - De sterkte van de verdediger wordt opnieuw verdubbeld als hij zich in een stad bevindt met een SAM Batterij en de aanvaller een luchteenheid (met uitzondering van een Helicopter) of een raket is.

en:  - An SDI Defense doubles the defender's strength yet again against missile attacks.
nl:  - Een SDI Verdediging verdubbelt de verdedingssterkte opnieuw tegen raketaanvallen.

en:  - If the attacker is a ship and the defender is in a city with a Coastal Defense, the defender's strength is doubled.
nl:  - Als de aanvaller een schip is en de verdediger in een stad is met een Kustverdediging, wordt de verdedigingssterkte verdubbeld.

en:  - Against land units (other than Howitzers) and Helicopters, defending units in a city with City Walls have their strength tripled.
nl:  - Tegen landeenheden (met uitzondering van Houwitzers) en Helicopters krijgen eenheden in een stad met Stadswallen een drievoudige sterkte.

en:  - If the defender is in a fortress (and not a city), its strength is doubled.
nl:  - Als de verdediger in een Fort is (en niet in een stad) dan wordt zijn sterkte verdubbeld.

en:  - Finally, if the defender is a ground unit, and is either fortified or inside a city, its strength is multiplied by 1.5.
nl:  - Tenslotte, als de verdediger een landeenheid is en zich gefortificeerd heeft of zich in een stad bevindt, wordt zijn sterkte vermenigvuldigt met 1.5.

en: If, after these modifications, the attacker has a strength of 0, it automatically loses.  Otherwise, if the defender has a strength of 0, the defender loses.
nl: Als na deze aanpassingen de aanvaller een sterkte van 0 heeft, verliest hij automatisch. Andersom, als de verdediger een sterkte van 0 heeft, verliest de verdediger automatisch.

en: The firepower of the attacker and defender are also modified.
nl: De vuurkracht van de aanvaller en verdediger worden ook gewijzigd.

en:  - If the defender is a ship and is inside a city the firepower of the attacker is doubled and the firepower of the ship is set to 1.
nl:  - Als de verdediger een schip is binnen een stad, dan wordt de vuurkracht van de aanvaller verdubbeld en wordt de vuurkracht van het schip de waarde 1.

en:  - If a Fighter is attacking an Helicopter the firepower of the Helicopter is set to 1.
nl:  - Als een Jachtvliegtuig een Helicopter aanvalt dan wordt de vuurkracht van de Helicopter de waarde 1.

en:  - If a ship is attacking a ground unit on land the firepower of both is set to 1.
nl:  - Als een schip een grondeenheid aanvalt op land dan wordt de vuurkracht van beiden gezet op 1.

en: After these preliminaries, combat occurs, as long as both units are still alive (i.e., hit points are greater than 0).  Each round, a random number between 1 and the sum of the attacker's and defender's strengths is generated.  If this number is greater than the defender's strength, the defender loses hit points equal to the attacker's firepower.  Otherwise, the attacker loses hit points equal to the defender's firepower. The first unit to reach 0 hit points (or negative hit points) loses.
nl: Na deze voorbereidingen vindt het gevecht plaats zolang beide eenheden nog in leven zijn (d.w.z. de slagkracht is groter dan 0). Elke ronde wordt een willekeurig getal tussen 1 en de som van de sterkte van aanvallers en verdedigers genomen. Als dit getal groter is dan de sterkte van de verdediger dan verliest de verdediger evenveel slagkracht als de vuurkracht van de aanvaller. Anders verliest de aanvaller evenveel slagkracht als de vuurkracht van de verdediger. De eerste eenheid die nul slagkrachtpunten bereikt (of minder dan nul) verliest.

en: Whichever unit survives the fight has a chance of becoming a veteran, if it was not a veteran already.  If the winner's civilization has the Sun Tzu's War Academy (and if it isn't obsolete), the unit will always become a veteran.  Otherwise, the chance of becoming a veteran is 50%.
nl: De eenheid die het gevecht overleeft heeft een kans om veteraanstatus te bereiken, als hij dat nog niet had. Als de beschaving van de overwinnaar Sun Tzu's Militaire Academie bezit (en deze nog niet verouderd is) zal de eenheid altijd veteraan worden, anders is de kans hierop 50%.

en: If the attacker is a ground unit and wins, and the defender is in a city without City Walls, the city is reduced in size by 1.
nl: Als de aanvaller een grondeenheid is en wint en de verdediger is in een stad zonder Stadswallen dan wordt de stadsgrootte met 1 verminderd.

en: If the defender loses, and is not inside a city or fortress, all other units at the defender's location are destroyed along with the defender.
nl: Als de verdediger verliest en zich niet in een stad of een fort bevindt, zullen alle andere eenheden op de locatie van de verdediger samen met de verdediger worden vernietigd.

en:  Modifying Combat Rules
nl: Gevechtsregels Aanpassen

en: Modifying Combat Rules
    ----------------------
nl: Gevechtsregels Aanpassen
    ------------------------

en: The combat rules described before can be modified by changing the following modifiers in game.ruleset, section combat_rules:
nl: De gevechtsregels eerder beschreven kunnen aangepast worden door de volgende parameters te veranderen in game.ruleset, sectie combat_rules:

en:  - killstack. (default: 1) If set to 0, units in the same tile of a lost defender are not destroyed.
nl:  - killstack. (standaard: 1) Als 0, overleven eenheden in het vakje van een andere verliezende eenheid.

en:  Combat example 1
nl:  Gevechtsvoorbeeld 1

en: Suppose a Cannon (A:8, D:1, HP:20, F:1) attacks a Musketeer (A:3, D:3, HP:20, F:1) inside a city with City Walls built on a Forest tile.  Neither are veteran.
nl: Stel dat een Kanon (A:8, V:1, LP:20, VK:1) een Musketier (A:3, V:3, LP:20, VK:1) in een stad met Stadswallen op een Bosvlak aanvalt. Geen van de twee is een veteraan.

en: The defender's base strength is 3.  Because it is on a Forest tile, its strength becomes 4.5.  It is behind City Walls, so its strength is tripled, to 13.5.  It is a ground unit inside a city, so its strength is increased to 20.25.
nl: De basissterkte van de verdediger (V) is 3. Omdat het zich op een Bosvlak bevindt, wordt zijn sterkte 4.5. Hij bevindt zich achter stadswallen, dus zijn kracht verdrievoudigt tot 13.5. Het is een grondeenheid in een stad, dus zijn sterkte wordt opgewaardeerd tot 20.25.

en: Strength values inside the game are actually multiplied by 10, with fractions dropped, so the attacker's strength is 80, and the defender's strength is 202.
nl: Sterktewaarden in het spel worden feitelijk vermenigvuldigd met 10 waarbij gedeelten achter de komma niet meegerekend worden, dus de sterkte van de aanvaller is 80 en de sterkte van de verdediger is 202.

en: Both units keep their firepower of 1 unchanged.
nl: Beide eenheden houden hun vuurkracht van 1 ongewijzigd.

en: Each round of combat, a random number between 1 and 282 is generated.  If the number is greater than 202 (about a 28% chance), the defender loses 1 hit point.  Otherwise (about a 72% chance), the attacker loses 1 point.
nl: Elke ronde van een gevecht wordt een willekeurig getal tussen 1 en 282 genomen. Als het getal groter is dan 202 (ongeveer 28% waarschijnlijk), dan verliest de verdediger 1 slagpunt, anders (ongeveer 72% waarschijnlijk) verliest de aanvaller 1 slagpunt.

en: Since both units have 20 hit points, the odds favor a victory for the defender.  The defender will probably lose somewhere around 40% of its hit points during the fight.  But the outcome is never certain as long as both units have non-zero strengths; the defender might emerge untouched, or it might lose most of its hit points, or it might even lose the battle.
nl: Aangezien beide eenheden 20 slagpunten hebben, liggen de kansen in het voordeel van de verdediger. De verdediger zal waarschijnlijk zo'n 40% van zijn slagkracht verliezen gedurende het gevecht, maar de uitkomst is nooit zeker zolang beide eenheden nog slagpunten hebben; de verdediger kan ongeschonden de strijd verlaten, of hij kan het grootste gedeelte van zijn slagkracht verliezen, of hij kan zelfs het gevecht verliezen.

en:  Combat example 2
nl:  Gevechtsvoorbeeld 2

en: Suppose a veteran Battleship (A:12, D:12, HP:40, F:2) with 3 movement points attacks a veteran Alpine Troops (A:5, D:5, HP:20, F:1) inside a city built on a Grassland tile, with City Walls and a Coastal Defense.
nl: Stel dat een veteraan Slagschip (A:12, V:12, SK:20, VK:2) met 3 beweginspunten een veteraan Bergtroepen (A:5, V:5, SK:20, VK:1) in een stad op een Graslandvlak en Stadswallen en een Kustverdediging aanvalt.

en: The attacker's strength is 12, raised to 18 because of veteran status.
nl: De sterkte van de aanvaller is 12, verhoogd tot 18 door veteraan status.

en: The defender's strength is 5, raised to 7.5 due to veteran status. The terrain's defense factor is 1 (no effect).  The Coastal Defense doubles the defender's strength to 15. (The City Walls have no effect against attacking sea units.) The defender is a ground unit inside a city, so its total strength is 22.5.
nl: De verdedigers sterkte is 5, verhoogd tot 7.5 door veteraan status. De terrein verdedigingsfactor is 1 (geen invloed). De Kustverdediging verdubbelt de kracht van de verdediger tot 15 (Stadswallen hebben geen effect tegen aanvallende zee-eenheden). De verdediger is een grondeenheid in een stad, dus zijn totale sterkte is 22.5.

en: Internally, the values used for attacker and defender strength are 180 and 225, respectively.
nl: Intern worden de gebruikte waarden voor aanvals- en verdedigingssterkte respectievelijk 180 en 225.

en: The firepower of the Battleship is set from 2 to 1.
nl: De vuurkracht van het Slagschip wordt van 2 op 1 gezet.

en: Each round, a random number from 1 to 405 is generated.  If it is greater than 225 (about a 44% chance) the defender loses 1 hit point.  Otherwise, the attacker loses 1 hit point.
nl: Elke ronde wordt een willekeurig getal tussen 1 en 405 genomen. Als het groter is dan 225 (ongeveer 44% waarschijnlijk), dan verliest de verdediger 1 slagpunt. Anders (ongeveer 54% waarschijnlijk) verliest de aanvaller 1 slagpunt.

en: In this case, the odds greatly favor the attacker winning.  The Battleship is 25% less likely to score a hit in any given round, but the Battleship has twice as many hit points. The Battleship should expect to lose about 60% of its hit points during the fight, and should expect to have no movement points left.
nl: In dit geval liggen de kansen sterk in het voordeel van de aanvaller. Het Slagschip is 25% minder waarschijnlijk in het plaatsen van een treffer dan de verdediger, maar wanneer hij raakt, richt hij tweemaal zoveel schade aan aan de verdediger. Het Slagschip mag verondersteld worden ongeveer 60% van zijn slagkracht te verliezen in het gevecht en zal naar verwachting geen bewegingspunten meer over hebben.

en: Zones of Control
nl: Invloedssferen

en: Zones of Control, abbreviated as ZOC, is a game concept which prevents you moving freely in zones controlled (or partially controlled) by enemy forces.
nl: Invloedssferen, afgekort tot IS, is een spelbegrip dat u ervan weerhoudt om vrijelijk in gebieden te bewegen die beheerst worden (of gedeeltelijk beheerst worden) door vijandelijke strijdkrachten.

en: The general rule is that a land unit which is adjacent to an enemy occupied square cannot move directly to another square which is also adjacent to an enemy occupied square.  Here an enemy occupied square means a land square with an enemy unit on it.  Adjacency means any of the eight squares surrounding a unit.
nl: De algemene regel is dat een landeenheid die naast een vijandelijk bezet vlak bevindt zich niet rechtstreeks naar een ander naast een vijandelijk bezet vlak liggend vlak kan verplaatsen. Hier betekent een vijandelijk bezet vlak een landvlak met een vijandelijke eenheid erop. Naastliggend betekent elk van de acht vlakken rondom een vijandelijke eenheid.

en: In the following special cases ZOC does not apply:
    - A unit moving directly into or out of a city.
    - A unit moving onto a square occupied by a friendly unit.
    - A unit moving from an ocean square (disembarking from a boat).
    - A unit type which explicitly ignores ZOC, eg Diplomats and Spies.
nl: In de volgende uitzonderingssituaties geldt de IS niet:
    - Een eenheid die zich rechtstreeks in of uit een stad verplaatst.
    - Een eenheid die zich verplaatst naar een vlak met een bevriende eenheid.
    - Een eenheid die zich verplaatst vanaf een oceaanvlak (van boord gaan).
    - Een type eenheid dat uitdrukkelijk IS'en negeert, bv. Diplomaten en Spionnen.

en: Notes:
    
    - Only land units are restricted by ZOC.
    
    - Non-land units can impose ZOC (that is, count as enemy occupied squares), but only if they are on a land square.  So effectively sea units cannot impose ZOC (unless they are in a city), and air units (including helicopters) do not impose ZOC if they are over ocean squares.
    
    - ZOC does not restrict unit attacks, only movement.
    
    - An enemy city counts as an enemy occupied square if there are any units inside the city, but not if the city is empty. (This is the same rule as for any other square).
    
    - Moving from an ocean square is a special case; moving _to_ an ocean square (moving back onto a boat) is also permitted, by the special case of moving onto a friendly unit (the boat).
nl: Opmerkingen:
    
    - Alleen landeenheden worden beperkt door IS.
    
    - Niet-landeenheden kunnen IS opleggen (dwz. doorgaan voor vijandelijk bezet gebied), maar alleen als ze zich op een landvlak bevinden. Dus in de praktijk kunnen schepen geen IS opleggen en luchteenheden (inclusief Helicopters) leggen geen IS op zolang ze zich boven oceaanvlakken bevinden.
    
    - IS beperken geen aanvallen, alleen verplaatsingen.
    
    - Een vijandelijke stad telt als een vijandelijk bezet vlak als er zich een willekeurige eenheid in bevindt, maar niet als de stad verlaten is.
    
    - Verplaatsen vanaf een oceaanvlak is een speciaal geval; verplaatsen _naar_ een oceaanvlak (terug aan boord gaan) is ook toegestaan, mits dit een bevriende eenheid betreft (het schip).

en: TIP:  You can infiltrate enemy zones by first moving in a Diplomat (or some other unit which ignores ZOC), and then moving regular units onto the square now occupied by the Diplomat. By repeating this process (and optionally leaving some units behind to keep squares occupied), you can make a path through enemy territory.
nl: TIP:  U kunt vijandelijke gebieden infiltreren door er eerst een Diplomaat in te sturen (of een andere IS-negerende eenheid) en vervolgens de normale eenheden te verplaatsen naar het vlak van de Diplomaat. Door dit proces te herhalen (en indien gewenst met achterlating van enige eenheden om het gebied te bezetten) kunt u zich een weg banen door vijandelijk gebied.

en: These rules differ slightly from previous versions of Freeciv (release 1.8.0 and before) in the following ways:
    - Enemy cities with no units in them no longer impose ZOC.
    - The special case for land units disembarking is new.
nl: Deze regels verschillen licht van voorgaande versies van freeciv (versie 1.8.0 en eerder) op de volgende punten:
    - Vijandelijke steden zonder eenheden erin leggen niet langer IS op.
    - Het speciale geval voor landeenheden die een schip verlaten is nieuw.

en: The different types of terrain each have different strengths and drawbacks.  When choosing a place for a new city, make sure there are enough food-producing squares nearby to support your growing population.
nl: De verschillende terreintypen hebben elk hun verschillende voor- en nadelen.  Wanneer u een locatie zoekt voor een nieuwe stad, let er dan op dat er genoeg voeding-producerende vlakken in de buurt zijn om uw groeiende bevolking te kunnen voorzien.

en: The net benefit of a square for your city depends on your government type as well as city improvements and wonders.
nl: De netto opbrengst van een vlak voor uw stad hangt zowel af van uw regeringsvorm als van stedelijke verbeteringen en wonderen.

en:  Terrain Alterations
nl:  Terrein Aanpassingen

en: Settlers and Engineers have the ability to alter terrain squares in several ways.
nl: Kolonisten en Ingenieurs zijn in staat terreinvlakken op verschillende manieren te transformeren.

en: Suitable types of terrain can be irrigated.  This requires a nearby source of water: an Ocean or River square, or another square which is irrigated, must be directly adjacent to the target square, to the north, south, east or west.  Irrigating a square causes it to produce some extra food each turn.  In addition, given sufficient technology, you may irrigate a square a second time, turning it into even more productive Farmland.
nl: Geschikte typen terrein kunnen ge�rrigeerd worden. Dit vereist een nabij gelegen waterbron: een Oceaan-, een Rivier- of een eerder ge�rrigeerd vlak moet direct grenzen aan het doelvlak (noord, zuid, oost of west). Een ge�rrigeerd vlak levert elke beurt wat extra voeding op. In aanvulling daarop, gegeven de vereiste technologie, kunt u een vlak een tweede maal irrigeren, wat het transformeert in nog productievere landbouwgrond.

en: Some types of terrain can be mined, which increases the number of resources (shields) produced by that square.
nl: Sommige terreintypen kunnen ontgonnen worden, wat het aantal hulpbronnen (schilden) dat door zo'n vlak geleverd wordt verhoogt.

en: Roads and railroads can be built on any square except Ocean.  (To build a road or railroad on a River square, though, you must know Bridge Building.)  Roads and railroads allow your units to move more quickly, and they increase the resources produced in cities.
nl: Wegen en spoorwegen kunnen op elk vlak behalve een Oceaanvlak worden gebouwd. (Om een (spoor)weg over een Riviervlak te kunnen bouwen moet u echter wel Bruggenbouw beheersen.) Wegen en spoorwegen stellen uw eenheden in staat om zich sneller te verplaatsen en ze verhogen de productie in de steden.

en:  - Units use only one third of a movement point when going from one square to an adjacent square, if both squares have a road.
nl:  - Eenheden gebruiken slechts ��nderde van hun bewegingspunten wanneer ze van het ene vlak naar het andere gaan en beide vlakken een weg hebben.

en:  - Units expend no movement points when moving along a railroad. You may ride a railroad indefinitely.
nl:  - Eenheden die zich verplaatsen via een spoorweg behouden hun bewegingspunten. U kunt onbeperkt gebruik maken van een spoorweg.

en:  - A road may increase the trade resources produced by some types of terrain.
nl:  - Een weg kan de Handelsopbrengst van sommige typen terrein verhogen.

en:  - A railroad increases the shield resources produced by a square by 50%.  (Depending on server options, railroads may also increase food and trade resources, or may increase shield resources by an amount other than 50%.)
nl:  - Een spoorweg verhoogt de schild hulpbronnen die door een vlak geproduceerd worden met 50%. (Afhankelijk van de server-instellingen kunnen spoorwegen ook voeding- en handelsopbrengsten verhogen of kan het productieverschil van schild hulpbronnen anders zijn dan 50%.)

en: Settlers and Engineers may also build a fortress.  Units inside a fortress defend at twice their normal strength; also, units inside a fortress must be destroyed one at a time.  See the Combat help section for further details.
nl: Kolonisten en Ingenieurs kunnen ook forten bouwen. Eenheden in een fort hebben tweemaal hun normale verdedigingssterkte. Ook moeten eenheden in een fort ��n voor ��n vernietigd worden. Zie het Gevechten help gedeelte voor verdere details.

en: You may also build Airbases, at which your air units may land and refuel.
nl: U mag ook Luchthavens bouwen, waarop luchteenheden kunnen landen en brandstof kunnen innemen.

en: The following table shows the number of turns required for one unit of Settlers to complete an activity. These numbers are reduced to half (rounded up) for Engineers, and they can be reduced further by stockpiling several Settlers/Engineers, doing teamwork.
nl: De volgende tabel toont het aantal benodigde beurten voor ��n eenheid van Kolonisten om een activiteit te voltoo�en. Deze aantallen worden gehalveerd (omhoog afgerond) voor Ingenieurs en ze kunnen verder verlaagd worden door meerdere Kolonisten/Ingenieurs op hetzelfde vlak te laten samenwerken.

en: City centers (the tile a city is on) are special.  A city center is worked for free in the default rules. When a city is built a road is automatically put on the city, and a railroad will also be placed there whenever possible.  City centers are auto-irrigated: they get the benefits of irrigation, although they are not actually irrigated. Finally the city center may have a ruleset-dependent minimum for food, shield, and trade output.
nl: Stadcentra (het vlak waarop een stad gebouwd is) zijn speciaal. In de standaardregels wordt dit vakje gratis bewerkt. Het vakje krijgt ook automatisch een weg of spoorweg als dit kan. Ze krijgen ook de voordelen van irrigatie zonder dat ze echt irrigatie hebben. Er kan per spelregelset ook een minimumproductie aan voedsel, productie en handel voorzien zijn.

en:   Pillaging
nl:   Plundering

en: All ground units have the ability to destroy terrain alterations, by pillaging.  Pillaging removes 1 terrain alteration per turn per unit.  Depending upon server settings, you may be given a choice of which terrain alteration to pillage, or they will be pillaged in the following order:
nl: Alle grondeenheden hebben de mogelijkheid om terreinverbeteringen te vernietigen door ze te plunderen. Plundering verwijdert ��n terreinverbetering per eenheid per beurt. Afhankelijk van de server-instellingen kunt u kiezen welke terreinverbetering u wilt plunderen of worden de plunderingen in de volgende volgorde gedaan:

en:  - farmland
     - irrigation
     - mining
     - a fortress
     - an airbase
     - a railroad
     - a road
nl:  - landbouwgrond
     - irrigatie
     - mijnen
     - een fort
     - een luchthaven
     - een spoorweg
     - een weg

en: Tiles that do not have terrain alterations (farmland, irrigation, mining, fortress, airbase, railroad or road) cannot be pillaged. In addition, terrain conversions and transformations cannot be undone by pillaging.  For example, if you have irrigated a Forest tile to convert it into a Plain, pillaging will not convert it back into a Forest -- to do so, you would have to convert the tile again with a Settler or Engineer.
nl: Terreinvlakken die geen verbeteringen bevatten (landbouwgrond, irrigatie, mijnen, fort, luchthaven, spoorweg of weg) kunnen niet geplunderd worden. Ook kunnen terreintransformaties niet ongedaan worden gemaakt door plundering.  Bijvoorbeeld, als u een Bosvlak getransformeerd (Irrigeer) hebt naar een Vlakte, dan zal Plundering hier geen Bosvlak van maken -- om dit te doen zou u het vlak opnieuw moeten laten transformeren door een Kolonist of Ingenieur.

en: Your government type influences your cities' productivity and commerce, your citizens' happiness, and many other game factors.
nl: Uw regeringsvorm be�nvloedt uw stedelijke produktiviteit en handel, het geluk van uw inwoners en vele andere spelfactoren.

en: Your civilization starts out under a Despotism.  As your technology improves, you can select other forms of government (listed below). In order to change your form of government, you must start a revolution.  This will cause your civilization to undergo a period of Anarchy (lasting 1-5 turns); at the end of this time, you will be able to choose your new government.
nl: Uw beschaving begint als een Dictatuur. Naarmate uw technologie verbetert kunt u andere regeringsvormen kiezen (hieronder genoemd). Om uw regeringsvorm te veranderen moet u een revolutie beginnen. Dit zal uw beschaving enige tijd in Anarchie onderdompelen (gedurende 1-5 beurten); aan het einde van deze periode zult u in staat zijn een andere regeringsvorm te kiezen.

en: Corruption is the loss of trade due to inefficiency and greed. Under most forms of government, the farther away from the capital a city is, the more trade will be lost to corruption.  (If you do not have a capital, your cities will suffer extremely high levels of corruption.)  A Courthouse will reduce the level of corruption in a city.
nl: Corruptie is het verlies van handel veroorzaakt door ineffici�ntie en hebzucht. Onder de meeste regeringsvormen geldt hoe verder een stad verwijderd is van de hoofdstad, hoe meer handel er verloren zal gaan aan corruptie. (Als u geen hoofdstad hebt, zullen alle steden lijden aan een extreme vorm van curruptie.) Een Gerechtshof verkleint de mate van corruptie in een stad.

en: Waste is the loss of shields due to inefficiency and greed. Under most forms of government, the farther away from the capital a city is, the more shields will be lost to waste.  (If you do not have a capital, your cities will suffer extremely high levels of waste.)  A Courthouse will reduce the level of waste in a city. Waste can result in your cities not building anything.
nl: Afval is het verlies van schilden veroorzaakt door ineffici�ntie en hebzucht. Onder de meeste regeringsvormen geldt hoe verder een stad verwijderd is van de hoofdstad, hoe meer schilden er verloren zullen gaan aan verspilling. (Als u geen hoofdstad hebt, zullen alle steden lijden aan een extreme vorm van verspilling.) Een Gerechtshof verkleint de mate van verspilling in een stad. Verspilling kan ertoe leiden dat uw steden niets bouwen.

en: TIP 1:  Offensive military campaigns are difficult under Republican and Democratic governments unless you give your citizens lots of luxuries to keep them happy.  When conquering other civilizations, it may be helpful to switch to one of the more militant styles of government.
nl: TIP 1:  Aanvallende militaire campagnes zijn moeilijk onder een Republiek en Domocratisch bewind tenzij u uw burgers heel veel luxe geeft om ze gelukkig te houden. Wanneer u andere beschavingen verovert, kan het helpen om eerst om te schakelen naar ��n van de meer militante bestuursvormen.

en: TIP 2:  Scientific advancement requires high levels of trade, which are much easier to achieve under Republican and Democratic governments.  Consider switching to the Republic as soon as you can; gaining advanced technology early in the game puts you at an advantage.
nl: TIP 2:  Wetenschappelijke vooruitgang vereist hoge niveau's van handel, die veel gemakkelijker te bereiken zijn onder Republikeins en Democratische regeringen. Overweeg om over te stappen op een Republikeinse regering zodra als u dat kunt; het verkrijgen van geavanceerde technologie in het begin van het spel geeft u een voorsprong.

en:  Civil War
nl: Burgeroorlog

en: Civil war is devastating to any empire, and is triggered by the loss of your capital (palace).  Up to half of your cities will rebel and declare allegiance to a new (AI) leader, who will loot half of your treasury and retain all of your scientific advances.
nl: Burgeroorlog is vernietigend voor elk rijk en wordt gestart door het verlies van uw hoofdstad (paleis). Tot de helft van uw steden zullen in opstand komen en trouw verklaren aan een (nieuwe) KI-speler, die de helft van uw schatkist zal innemen en al uw technologische ontwikkelingen.

en: Players remain in the civil war state for just one turn, after which the empire enters a state of anarchy.
nl: Spelers blijven slechts ��n beurt in een toestand van burgeroorlog, waarna het rijk een toestand van anarchie ingaat.

en: The capture of your capital does not always lead to civil war.  If you have treated your people with kindness, you are more likely to retain their loyalty.  Each city that is celebrating reduces the chance of civil war, while each revolting city increases the likelihood.
nl: Het verliezen van uw hoofdstad leidt niet altijd tot burgeroorlog. Als u uw mensen vriendelijk behandeld hebt, hebt u een grotere kans om hun loyaliteit terug te winnen. Elke stad die iets te vieren heeft verkleint de kans op burgeroorlog, terwijl elke stad in wanorde deze kans vergroot.

en: In addition, the form of government directly contributes to the chance of civil war.  Governments with universal franchise are far less likely to revolt than those more despotic in nature.
nl: Daarnaast draagt de regeringsvorm rechtstreeks bij aan de kans op burgeroorlog. Regeringsvormen met algemeen kiesrecht hebben een aanzienlijk kleinere kans in burgeroorlog te verzinken dan die met een meer tiranniek bestuur.

en: The number of cities an empire needs before it can erupt into civil war is by default 10.  That is, empires with fewer than 10 cities are immune from civil war.  However, this is a server option, and may vary upwards from a minimum of 6.
nl: Het aantal steden dat een rijk nodig heeft voordat een burgeroorlog uit kan barsten is standaard 10. Dat betekent dat rijken met minder dan 10 steden immuun zijn voor burgeroorlog.  Dit is echter een server-optie en kan varieren vanaf een minimumwaarde van 6.

en: Citizens may be either happy, content or unhappy.  Keeping your citizens happy (or at least content) is one of the most important objectives in Freeciv.  When your citizens become unhappy, your cities will fall into disorder (which disrupts production); but when your citizens are happy, your cities will celebrate, and your production will increase greatly.
nl: Burgers kunnen gelukkig, tevreden of ontevreden zijn. Het gelukkig houden (of tenminste tevreden) van uw burgers is ��n van de belangrijkste doelen in Freeciv. Wanneer burgers ontevreden worden, dan vervallen uw steden in wanorde (wat de productie verstoord); maar wanneer uw burgers gelukkig zijn, dan zullen uw steden dat vieren en uw productie zal aanzienlijk stijgen.

en: If the number of unhappy citizens in a city exceeds the number of happy citizens, the city falls into disorder.  When a city falls into disorder, it produces nothing.  Cities which are in disorder are easier for enemy Diplomats and Spies to incite to revolt. Prolonged disorder under Democracy can lead to a spontaneous revolution, overthrowing your government.
nl: Als het aantal ontevreden burgers in een stad het aantal gelukkige- overschreidt, dan verzinkt de stad in wanorde. Wanneer een stad in wanorde vervalt, dan produceert zij niets. Steden die in wanorde zijn zijn gemakkelijke doelwitten voor Diplomaten en Spionnen van de vijand om een opstand uit te lokken. Aanhoudende wanorde onder Democratie kan leiden tot een spontane revolutie, die uw regering omverwerpt.

en: However, if the number of happy citizens in a city is at least as great as the number of content citizens, and you have no unhappy citizens in that city, and the city has at least 3 citizens, then the city celebrates.  This is designated by the term "Rapture" on the City Report.  The effects of celebration vary depending on your government type:
nl: Echter, als het aantal gelukkige burgers in een stad tenminste zo groot is als het aantal tevreden burgers, en u geeft geen ontevreden burgers in die stad, en de stad heeft tenminste drie inwoners, dan zal de Stad dat vieren. Dit wordt aangeduidt met de term "Extase" op het Stedelijk Rapport. Het effect van vieringen varieert met de regeringsvorm:

en:  - Under Anarchy or Despotism, you will not suffer the normal production penalty for squares which produce more than 2 units of any resource (food, shields or trade).
nl:  - Onder Anarchie of Dictatuur zal de normale belasting op vlakken met een productie groter dan twee van welk type dan ook (voeding, schilden, handel) vervallen.

en:  - Under Monarchy or Communism, your city will gain the trade bonus of Republican/Democratic governments: 1 bonus trade in any square which already produces at least 1 trade.
nl:  - Onder een Monarchie of Communisme zal uw stad de bonus van de Republikeinse/Democratische regeringsvorm krijgen: 1 bonus handel in elk vlak dat al tenminste 1 handel oplevert.

en:  - Under a Republic or a Democracy, your city's population will increase by 1 each turn until there is no excess food or until the number of happy citizens is no longer sufficient for celebration.
nl: Onder een Republiek of een Democratie zal de stedelijke bevolking met ��n per beurt toenemen totdat er geen voedingsoverschot meer is of totdat het aantal gelukkige burgers niet langer groot genoeg is om iets te vieren.

en: The normal state of a citizen is contentment.  However, as your cities grow larger, crowding causes citizens to become unhappy. Each citizen in a city after the 4th (that is, the default value of the option unhappysize in the server) will be generated unhappy, instead of content.  If you have a large number of cities (depending on your government as well as the server option cityfactor), the limit on content citizens is reduced to 3.
nl: De normale toestand van een burger is tevredenheid. Echter, naarmate uw stad groter groeit, veroorzaakt overbevolking ontevredenheid bij de burgers. Elke burger na de vierde (dat is de standaard waarde van de optie unhappsize in de server) zal ontevreden aangemaakt worden in plaats van tevreden. Als u een groot aantal steden bezit, dan wordt deze limiet teruggezet naar 3.

en: In order to offset unhappiness, you may build city improvements that make unhappy citizens content  (such as, a Temple, a Colosseum, or a Cathedral - or even a Courthouse if your government is a Democracy), and/or relevant wonders of the world, and/or convert part of your trade into luxuries.  For every two luxuries produced in a city, one content citizen is made happy.  After converting all content citizens to happy citizens, unhappy citizens are converted to happy and/or content.  Some wonders of the world have also effects on citizens' happiness (see the appropriate sections for details).
nl: Om ontevredenheid uit te stellen mag u stadsvernieuwingen bouwen die uw ontevreden burgers tevreden maken (zoals een Tempel, een Colosseum of een Kathedraal - of zelfs een Gerechtshof als u een Democratie voert), en/of relevante Wereldwonderen, en/of een gedeelte van uw handel omzetten in luxe. Voor elke twee luxepunten die een stad produceert wordt ��n ontevreden inwoner gelukkig. Nadat alle tevreden inwoners omgezet zijn in gelukkige inwoners, worden ontevreden inwoners omgezet naar gelukkig en/of tevreden. Sommige wereldwonderen hebben ook hun effect op het geluk van de inwoners (zie de relevante gedeelten voor details).

en: Under many forms of government, the presence of military units in a city can create contentment by imposing martial law.  Under a Republic or a Democracy, however, military units can cause unhappiness (see Government for details).  It is noted that, in this case, city improvements, such as those mentioned above, do not have any effect on citizens' unhappiness.  This form of unhappiness can be offset by building a Police Station, relevant wonders of the world (such as the Hanging Gardens, J.S. Bach's Cathedral, the Cure for Cancer, Shakespeare's Theatre, and, of course, the Women's Suffrage; note, however, that the Michelangelo's Chapel will not have an effect in this case, since it counts as a Cathedral in every city or double effects of Cathedrals, depending on ruleset), or converting part of your trade into luxuries.
nl: Onder vele vormen van bestuur kan de aanwezigheid van militaire eenheden in een stad tevredenheid opleveren door krijgstucht op te leggen. Onder een Republiek of een Democratie echter kunnen militaire eenheden ontevredenheid opleveren (zie Regering voor details). Het zij opgemerkt dat in dit geval stadsverbeteringen zoals boven genoemd geen invloed hebben op de ontevredenheid van de bevolking. Deze vorm van ontevredenheid kan uitgesteld worden door het bouwen van een Politiebureau, relevante Wereldwonderen (zoals de Hangende Tuinen, J.S. Bach's Kathedraal, de Kuur voor Kanker, Shakespeare's Theater en uiteraard Vrouwenkiesrecht; let echter op dat Michelangelo's Kapel in dit geval geen effect zal hebben aangezien hij telt als een Kathedraal in elke stad of de invloed van Kathedralen verdubbelt, afhankelijk van de spelregels), of door het omzetten van een gedeelte van uw Handel in Luxe.

en: The Space Race is a second option to win the game, besides eliminating all other civilizations.  If your spaceship arrives first at Alpha Centauri, the game is over and you have won. (However it is possible for this option to be off as a server option.)
nl: De Ruimterace is een tweede mogelijkheid om het spel te winnen, naast het elimineren van alle andere beschavingen. Als uw ruimteschip als eerste Alpha Centauri bereikt is het spel afgelopen en hebt u gewonnen. (Het is echter mogelijk om deze route uit te sluiten met server-opties.)

en: Before you can build spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.  You also need specific technologies to build the different spaceship parts: see the help texts for Space Structural, Space Component, and Space Module, under City Improvements.  (If there are no help texts for these items, it probably means the spacerace server option is off for your game.)
nl: Voordat u een onderdelen voor een ruimteschip kunt gaan bouwen moet het Apollo Programma wonder door ��n van de spelers gebouwd zijn. U hebt ook speciale technologie�n nodig om de verschillende onderdelen te bouwen; zie hiervoor de helptekst voor Ruimtestruktuur, Ruimtecomponent en Ruimtemodule onder Stedelijke Verbeteringen. (Als u deze helpteksten niet kunt vinden dan betekent dat waarschijnlijk dat deze route via server-opties is uitgezet voor uw spel.)

en: When you have started building your spaceship, you can see it with the "Spaceship" command in the Report menu.  To see spaceships of other players, select the player in the Players dialog and click "Spaceship".
nl: Wanneer u begonnen bent met de bouw van uw ruimteschip, dan kunt u dat bekijken met de "Ruimteschip" opdracht in het Rapport menu.  Om de ruimteschepen van andere spelers te bekijken, selecteer de speler in het Spelers venster en klik op "Ruimteschip".

en: If the success probability is below 100%, some fraction of the people on board may not survive the journey.  This reduces the score bonus from the spaceship, but it still counts as a win.
nl: Als de kans op succes onder de 100% is, dan zal een gedeelte van de mensen aan boord de reis niet overleven. Dit vermindert de score bonus van het ruimteschip, maar het telt nog steeds als een overwinning.

en: If the capital of a civilization is captured, a spaceship that has been launched will be lost, so defend your capital well!
nl: Als de hoofdstad van een beschaving wordt ingenomen dan gaat een gelanceerd ruimteschip verloren, dus bescherm uw hoofdstad goed!!

en: TIP:  If an enemy civilization has launched a spaceship, try to quickly build a light spaceship with many propulsion units that will arrive earlier.  The only other option is to capture their capital.
nl: TIP: Als een vijandelijke beschaving een ruimteschip gelanceerd heeft, bouw dan zo snel mogelijk een licht ruimteschip met zoveel mogelijk aandrijvingsmodules zodat het eerder aankomt. De enige andere optie is hun hoofdstad te veroveren.

en: Allows a city to produce veteran air units.  Also, damaged air units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
    
    Two cities with Airports can airlift one unit per turn.  Airlifting instantly transports the unit from one city to another and will use all of the unit's movement points.  A unit must have some movement points left to be airlifted.
nl: Stelt een stad in staat om veteraan luchteenheden te bouwen. Ook worden beschadigde luchteenheden die een volle beurt in de stad blijven zonder verplaatsing volledig hersteld.
    
    Twee steden met Luchthavens kunnen ��n eenheid per beurt overvliegen. Overvliegen transporteert een eenheid onmiddelijk van de ene stad naar de andere en zal alle bewegingspunten van de eenheid verbruiken. Een eenheid moet enige beweginspunten overhebben om overgevlogen te kunnen worden.

en: Aqueduct
nl: Aquaduct

en: Allows a city to grow larger than size 8.  A Sewer System is also required for a city to grow larger than size 12.
nl: Stelt een stad in staat om groter dan grootte 8 te groeien. Een Riolering is ook nodig om de stad groter dan grootte 12 te laten groeien.

en: Together with the Marketplace improvement, a Bank increases the luxury and tax production within a city by 100%.
nl: Samen met een Marktplein verhoogt een Bank de luxe- en belastingsopbrengsten binnen een stad met 100%.

en: With a Barracks, each new land unit built in a city will automatically have Veteran status, which means that its attack and defence strengths are increased by 50%.  Also, damaged land units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
nl: Met Barakken krijgt elke nieuw gebouwde landeenheid in een stad automatisch de veteraan status, wat inhoudt dat zijn aanvals- en verdedigingssterkte worden verhoogd met 50%. Ook worden beschadigde landeenheden die een volle beurt zonder verplaatsing in de stad blijven volledig hersteld.

en: Barracks II
nl: Barakken II

en: Barracks III
nl: Barakken III

en: Cathedral
nl: Kathedraal

en: A Cathedral makes 3 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city.  The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content.  The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
nl: Een Kathedraal maakt drie ontevreden burgers tevreden in een stad, wat het makkelijker maakt om in die stad de orde te handhaven. De ontdekking van Theologie vergroot het effect van een Kathedraal door een extra ontevreden burger tevreden te maken. De ontdekking van het Communisme vermindert het effect van een Kathedraal, er wordt dan ��n ontevreden burger minder tevreden.

en: City Walls make it easier to defend a city.  They triple the defence strength of units within the city against ground and helicopter units.  They are ineffective against airborne and sea units as well as Howitzers.  City Walls also prevent the loss of population which occurs when a defending unit is destroyed by a land unit.
nl: Stadswallen maken het eenvoudiger een stad te verdedigen. Zij verdrievoudigen de sterkte van eenheden binnen de stad met uitzondering van helicopter eenheden. Ze zijn niet werkzaam tegen lucht- en zee-eenheden en tegen Houwitzers. Stadswallen voorkomen ook het verlies van bevolking die optreedt als een verdedigende eenheid wordt vernietigd door een landeenheid.

en: Coastal Defense
nl: Kustverdediging

en: Increases the defence strength of units within a city by a factor of 2 when defending against bombardments from enemy ships.
nl: Verhoogt de verdedigingssterkte van eenheden in een stad met een factor 2 wanneer zij zich verdedigen tegen bombardementen vanaf vijandelijke schepen.

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  (Four after the discovery of Electricity.)
nl: Vermaakt de inwoners van een stad en maakt daarbij drie ontevreden stedelingen tevreden. (Vier na de ontdekking van Electriciteit.)

en: Courthouse
nl: Gerechtshof

en: Reduces the corruption and waste in a city by 50%.  Under a Democracy, a Courthouse makes 1 unhappy citizen content.  Also makes the revolt cost of the city 4 times bigger.
nl: Vermindert de corruptie en verspilling in een stad met 50%. Onder een Democratie maakt een Gerechtshof ��n ontevreden burger tevreden. Maakt ook de opstand kost van de stad 4 keer groter.

en: Factory
nl: Fabriek

en: Increases the shield production in a city by 50%.  This increase may also contribute significantly to pollution.
nl: Verhoogt de schildproductie in een stad met 50%. Deze verhoging kan ook aanzienlijk bijdragen aan vervuiling.

en: The amount of stored food will be set to half full whenever a city with a Granary shrinks or grows. This helps a city to grow faster and more easily withstand famine.
nl: De hoeveelheid opgeslagen voeding zal steeds op halfvol gezet worden wanneer een stad met een Graansilo groeit of slinkt. Dit helpt een stad om sneller en gemakkelijker te groeien zonder angst voor hongersnood.

en: Harbour
nl: Haven

en: Gives one extra food resource on all Ocean squares.  The city needs to be coastal to build this improvement.
nl: Geeft ��n extra voeding op alle Oceaanvlakken. De stad moet aan de kust liggen om deze verbetering te kunnen bouwen.

en: Hydro Plant
nl: Waterkracht Centrale

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Hydro Plant together give a 75% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Hydro Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.  A city can only build a Hydro Plant if it is next to (or on) a Mountain or River tile.
nl: Vermindert de hoeveelheid verontreiniging die een stad maakt met 50%. Het verhoogt ook de schild-productie van een Fabriek of Assemblagehal in de stad: een Fabriek en een Waterkrachtcentrale samen geven een bonus van 75% en een Fabriek, Assemblage Hal en een Waterkrachtcentrale samen geven een bonus van 150%.
    
    Een stad kan slechts ��n Waterkrachtcentrale of ��n Electriciteitscentrale of ��n Kerncentrale bezitten. Een stad kan alleen een Waterkrachtcentrale bouwen als het op of naast een Berg- of Riviervlak ligt.

en: Library
nl: Bibliotheek

en: Increases the science output in a city by 100%.
nl: Verhoogt de wetenschapelijke opbrengsten van een stad met 100%.

en: Marketplace
nl: Marktplein

en: Increases the luxury and tax output in a city by 50%.
nl: Verhoogt de luxe- en belastingsopbrengsten in een stad met 50%.

en: Mass Transit
nl: Massavervoer

en: Neutralizes the pollution generated by the population.  The population simply has no effect on the pollution generated in the city.
nl: Neutraliseert de verontreiniging die wordt veroorzaakt door de bevolking. De grootte van de bevolking heeft eenvoudigweg geen invloed meer op de hoeveelheid verontreiniging die een stad produceert.

en: Mfg. Plant
nl: Assemblagehal

en: Together with a Factory, a Manufacturing Plant increases the shield production in a city by 100%.
nl: Samen met een Fabriek verhoogt de Assemblagehal de schildproductie in een stad met 100%.

en: Nuclear Plant
nl: Kerncentrale

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Nuclear Plant together give a 75% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Nuclear Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
nl: Vermindert de hoeveelheid verontreiniging die een stad maakt met 50%. Het verhoogt ook de schild-productie van een Fabriek of Assemblagehal in de stad: een Fabriek en een Kerncentrale samen geven een bonus van 75% en een Fabriek, Assemblagehal en een Kerncentrale samen geven een bonus van 150%.
    
    Een stad kan slechts ��n Waterkrachtcentrale of ��n Electriciteitscentrale of ��n Kerncentrale bezitten.

en: Offshore Platform
nl: Booreiland

en: Adds 1 extra shield resource on all Ocean squares in a city.  The city needs to be coastal to build this improvement.
nl: Geeft ��n extra schild voor alle Oceaanvlakken in een stad. De stad moet aan de kust liggen om deze verbetering te kunnen bouwen.

en: Palace
nl: Paleis

en: Makes a city the capital and the center of your government.  Corruption in other cities is related to how far away from the capital they are, except when the government is Democracy or Communism.  The cost of inciting a revolt in a city also depends upon the city's distance from the capital (under all forms of government).
    
    Take good care of your capital, as its loss may result in your empire plunging into civil war. Losing your current palace also results in losing whatever spaceship you might have.
    
    Under Despotism the palace gives you a +75% production bonus, and under Monarchy a +50% production bonus.
nl: Maakt een stad de hoofdstad en het centrum van uw regering. Corruptie in andere steden heeft te maken met hun afstand tot de hoofdstad, uitgezonderd bij Communistische- of Democratische regeringsvormen. De kosten van het starten van een opstand in een stad hangt ook af van de afstand van de stad tot de hoofdstad (onder alle regeringsvormen).
    
    Zorg goed voor uw hoofdstad, aangezien het verlies ervan ertoe kan leiden dat uw beschaving verzinkt in een burgeroorlog. Het verlies van uw huidige paleis zorgt ook voor het verlies van uw eventuele ruimteschip.
    
    Onder Despotisme geeft het paleis +75% op productie, onder Monarchie +50%.

en: Police Station
nl: Politiebureau

en: Reduces the unhappiness caused by military units outside the city by 2 under Democracy and 1 under Republic.  This improvement has no effect under other governments.
nl: Vermindert de ontevredenheid die door militaire eenheden buiten de stad wordt veroorzaakt met twee onder Democratie en met 1 onder een Republiek. Deze verbetering heeft geen effect onder andere regeringsvormen.

en: Port Facility
nl: Haven Faciliteiten

en: Allows a city to build veteran sea units.  Also, damaged sea units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
nl: Stelt een stad in staat om veteraan zee-eenheden te bouwen. Ook worden beschadigde zee-eenheden die een volle beurt zonder te bewegen in de stad blijven in ��n enkele beurt volledig hersteld.

en: Power Plant
nl: Electriciteits Centrale

en: Increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in a city: a Factory and a Power Plant together give a 75% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Power Plant together give a 150% production bonus.  The extra production may lead to the city generating more pollution.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
nl: Verhoogt de schild-productie van een Fabriek of Assemblagehal in de stad: een Fabriek en een Electriciteitscentrale samen geven een bonus van 75% en een Fabriek, Assemblagehal en een Electriciteitscentrale samen geven een bonus van 150%.
    
    Een stad kan slechts ��n Waterkrachtcentrale of ��n Electriciteitscentrale of ��n Kerncentrale bezitten.

en: Recycling Center
nl: Kringloopcentrum

en: Building a Recycling Center reduces the amount of pollution generated by production in a city by 66%.
nl: Het bouwen van een Kringloopcentrum vermindert de hoeveelheid verontreiniging die een stad maakt met 66%.

en: Research Lab
nl: Onderzoeks Laboratorium

en: Together with a Library, a Research Lab increases the science production of a city by 200%. Together with a Library and a University, a Research Lab increases the science production of a city by 450%.
nl: Samen met een Bibliotheek verhoogt een Onderzoeks Laboratorium de wetenschappelijke opbrengsten van een stad met 200%. Samen met een Bibliotheek en een Universiteit wordt de wetenschappelijke opbrengst van een stad met 450% verhoogt.

en: SAM Battery
nl: SAM Batterij

en: Doubles the defense of all units inside the city when attacked by non-nuclear air units.
nl: Verdubbelt de verdedigingskracht van alle eenheden in een stad wanneer zij worden aangevallen door niet-nucleaire eenheden.

en: SDI Defense
nl: SDI Verdediging

en: Protects a city from attacks from Nuclear units.  Nuclear attacks simply have no effect on the city.  Also, doubles defence against non-nuclear missiles.
nl: Beschermt een stad tegen aanvallen met Kernraketten. Kernraket aanvallen hebben domweg geen effect op de stad. Ook verdubbelt het de verdedigingskracht tegen niet-nucleaire raketten.

en: Sewer System
nl: Riolering

en: Allows a city to grow larger than size 12.  An Aqueduct is first required for a city to grow larger than size 8.
nl: Stelt een stad in staat om groter dan grootte 12 te groeien. Een Aquaduct is eerst nodig om de stad groter dan grootte 8 te laten groeien.

en: Space Component
nl: Ruimtecomponent

en: Space Components can be differentiated into Propulsion and Fuel Components.  Each pair of them reduces your spaceship's travel time.  You can build up to 8 pairs.
    
    Before you can build any spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.
nl: Ruimtecomponenten kunnen worden verdeeld in Aandrijvings- en Brandstofcomponenten. Elk paar van deze vermindert de reistijd van uw ruimteschip. U kunt tot 8 paren bouwen.
    
    Voordat u ruimteschiponderdelen kunt bouwen moet het Apollo Programma wonder door ��n van de spelers gebouwd zijn.

en: Space Module
nl: Ruimtemodule

en: Space Modules are the most expensive parts of spaceships.  There are three different types of Space Module:
    
    - Habitation Module: provides living space for 10,000 people.
    
    - Life Support Module: provides food and water for the population of  one Habitation Module.
    
    - Solar Panels: provides the energy needed for any two of the other  Modules.
    
    You can build up to 4 Space Modules of each kind.
    
    Before you can build any spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.
nl: Ruimtemodulen zijn de duurste onderdelen van ruimteschepen. Er zijn drie verschillende typen Ruimtemodulen:
    
    - Woonmodule: Biedt leefruimte aan 10.000 mensen.
    - Levensondersteuningsmodule: Biedt voeding en water voor de bevolking van ��n Woon Module.
    
    - Zonnepanelen: Levert de energie voor ��n van de twee andere modulen.
    
    Voordat u ook maar een enkel onderdeel van uw ruimteschip kunt bouwen, moet het Apollo Programma wonder door ��n van de spelers gebouwd zijn.

en: Space Structural
nl: Ruimtestruktuur

en: Space Structurals form the base of your spaceship.  All other spaceship parts need to be connected to Structurals in order to function.  You can build up to 32 Space Structurals.
    
    Before you can build any spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.
nl: Ruimtestrukturen vormen de basis van uw ruimteschip. Alle andere ruimteschiponderdelen moeten vastgemaakt worden aan een Ruimtestruktuur om te kunnen werken. U kunt tot 32 Ruimtestrukturen bouwen.
    
    Voordat u ook maar een enkel onderdeel van uw ruimteschip kunt bouwen, moet het Apollo Programma wonder door ��n van de spelers gebouwd zijn.

en: Stock Exchange
nl: Optiebeurs

en: Together with a Marketplace and a Bank, a Stock Exchange boosts tax and luxury production in a city by 150%.
nl: Samen met een Marktplein en een Bank vergroot de Optiebeurs de belastings- en luxe-opbrengsten in een stad met 150%.

en: Super Highways
nl: Snelwegen

en: Increases trade resources by 50% on all squares with roads or railroads.
nl: Vergroot de handelsopbrengst met 50% op alle vlakken met wegen of spoorwegen.

en: Supermarket
nl: Supermarkt

en: Increases the food resources by 50% on each farmland square which is being used around the city.  Farmland squares are those which have been irrigated a second time.
nl: Vergroot de voedingsopbrengst met 50% op elk weilandvlak dat in gebruik is rond de stad. Weilandvlakken zijn die vlakken die tweemaal ge�rigeerd zijn.

en: Temple
nl: Tempel

en: Makes one unhappy citizen content.  Both the Mysticism advance and the Oracle wonder double this effect.  With both Mysticism and the Oracle, 4 citizens are made content.
nl: Maakt ��n ontevreden burger tevreden. Zowel Mystiek als het Orakel werldwonder verdubbelen dit effect. Met zowel Mystiek als het Orakel worden vier burgers tevreden.

en: University
nl: Universiteit

en: Together with a Library, a University increases the science production of a city by 250%.
nl: Samen met een Bibliotheek vergroot een Universiteit het wetenschappelijk onderzoek van een stad met 250%.

en: Apollo Program
nl: Het Apollo Programma

en: Entire map becomes visible for the player who owns it.  It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
nl: Alle steden op de kaart worden zichtbaar voor de speler die dit bezit. Het stelt alle spelers in de gelegenheid om te beginnen met het bouwen van ruimteschepen (aangenomen dat zij alle benodigde technologie�n verworven hebben).

en: A.Smith's Trading Co.
nl: De V.O.C.

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all your cities.
nl: Stadsverbeteringen die normaal een onderhoud van 1 zouden hebben zijn vrij van onderhoud voor alle steden.

en: Colossus
nl: De Colossus

en: Each square around the city where this wonder is built that is already generating some trade produces one extra trade resource.
nl: Elk vlak rond de stad waar dit wonder is gebouwd en die al enige handel produceert krijgt een extra handelspunt.

en: Copernicus' Observatory
nl: Copernicus's Observatorium

en: Boosts science production by 100% in the city where it is built.
nl: Versterkt het wetenschappelijk onderzoek met 100% in de stad waar het gebouwd is.

en: Cure For Cancer
nl: Genezing voor Kanker

en: This stunning technological achievement makes one unhappy citizen content in all your cities.
nl: Deze verbijsterende technologische prestatie maakt ��n ontevreden burger tevreden in elke stad.

en: Darwin's Voyage
nl: Darwin's Reis

en: Charles Darwin's voyage sparked the discovery of the evolution of the species, which inspired greater confidence in science. Gives two immediate technology advances.
nl: Charles Darwin's reis markeerde de ontdekking van de evolutie van de soorten, wat een groter vertrouwen in de wetenschap bewerkstelligde. Geeft twee onmiddelijke technologische vooruitgangen.

en: Eiffel Tower
nl: De Eiffeltoren

en: Your reputation and goodwill among other nations is increased while you possess this wonder.  Reputation is recovered twice as fast as it would otherwise.
nl: Uw reputatie bij en de inschikkelijkheid van andere naties vergroot terwijl u dit wonder hebt. Reputatieherstel gaat dubbel zo snel als normaal.

en: Great Library
nl: De Grote Bibliotheek

en: The civilization which builds the Great Library gets every advance that at least two other civilizations have achieved.
nl: De beschaving die de Grote Bibliotheek bouwt krijgt elke vooruitgang die tenminste twee andere beschavingen kregen.

en: Great Wall
nl: De Chinese Muur

en: Works as a City Wall in all your cities.
nl: Werkt als Stadswallen in al uw steden.

en: Hanging Gardens
nl: De Hangende Tuinen

en: Makes one content citizen happy in every city. Makes two extra content citizens happy in the city containing the Hanging Gardens (that is, a total of 3).  In the unlikely event where there are no content citizens to get the effect of Hanging Gardens, the wonder applies to unhappy citizens (making them content instead).
nl: Maakt ��n ontevreden burger tevreden in elke stad. Maakt twee extra tevreden burgers gelukkig in de stad waar de Hangende Tuinen gebouwd zijn (in totaal dus drie). In het onwaarschijnlijke geval dat er geen tevreden burgers zijn om het effect te voelen, geldt het wonder voor alle ontevreden burgers (maakt ze in plaats daarvan tevreden).

en: Hoover Dam
nl: De Hoover Dam

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
nl: Werkt als een Waterkrachtcentrale in elke stad. (Dit vermindert de verontreiniging en verhoogt het effect van Fabrieken en Assemblagehallen.)

en: Isaac Newton's College
nl: Isaac Newton's School

en: Boosts science production by 100% in every city you control that has a University.
nl: Versterkt het wetenschappelijk onderzoek met 100% in al uw steden met Universiteit.

en: J.S. Bach's Cathedral
nl: J.S. Bach's Kathedraal

en: Makes two unhappy citizens content in every city.
nl: Maakt twee ontevreden burgers tevreden in elke stad.

en: King Richard's Crusade
nl: Koning Richard's Kruistocht

en: Adds one extra shield resource on every square around the city where it is built.
nl: Geeft een extra hulpbron op elk vlak rond de stad waar het gebouwd is.

en: Leonardo's Workshop
nl: Leonardo's Werkplaats

en: Upgrades one obsolete unit per game turn.
nl: Waardeert elke beurt een verouderde eenheid op.

en: Lighthouse
nl: De Vuurtoren

en: Gives all your sea units 1 additional movement point and eliminates the risk of losing Triremes on the high seas.  Makes all your new sea units veterans (for all your cities).
nl: Geeft al uw zee-eenheden 1 extra bewegingspunt en verwijdert het risico van het verliezen van Triremen in de diepzee.  Maakt alle nieuwe zee-eenheden veteraan (voor alle steden).

en: Magellan's Expedition
nl: Magellan's Expeditie

en: Gives all your sea units 2 additional movement points.
nl: Geeft al uw zee-eenheden twee extra bewegingspunten.

en: Manhattan Project
nl: Het Manhattan Project

en: Marco Polo's Embassy
nl: Marco Polo's Ambassade

en: The player who owns it gets an embassy with all players.
nl: De speler die dit bezit krijgt een ambassade bij alle spelers.

en: Michelangelo's Chapel
nl: Michelangelo's Kapel

en: Counts as having a Cathedral in each of your cities.  This makes 3 unhappy citizens content in each city.  The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content.  The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
nl: Telt als een Kathedraal in elk van uw steden. Dit maakt drie ontevreden burgers tevreden in een stad. De ontdekking van Theologie vergroot het effect van een Kathedraal door een extra ontevreden burger tevreden te maken. De ontdekking van het Communisme vermindert het effect van een Kathedraal, er wordt dan ��n ontevreden burger minder tevreden.

en: Oracle
nl: Het Orakel

en: Makes two of your unhappy citizens content in every city with a temple.
nl: Maakt twee ontevreden burgers tevreden in elke stad met een tempel.

en: Pyramids
nl: De Pyramiden

en: The amount of stored food lost when one of your cities grows or shrinks is reduced by 25%.  This helps a city to grow faster and more easily withstand famine.  Cumulative with Granary.
nl: De hoeveelheid voedsel die verloren gaat wanneer een stad groeit of krimpt vermindert met 25%. Dit helpt een stad om sneller en gemakkelijker te groeien zonder angst voor hongersnood.  Cumulatief met een Graanopslag

en: SETI Program
nl: Het SETI Programma

en: Boosts science production in each city with a Research Lab by 100%.
nl: Versterkt de wetenschap in elke stad met een Onderzoekslabo met 100%.

en: Shakespeare's Theatre
nl: Shakespeare's Theater

en: Makes all unhappy citizens content, in the city where it is located.
nl: Maakt alle ontevreden burgers tevreden in de stad waar hij staat.

en: Statue of Liberty
nl: Het Vrijheidsbeeld

en: Allows you to choose any government, including those that have not yet been researched by your civilization, and without the transition period of Anarchy.
nl: Staat u toe elke regeringsvorm te kiezen, inclusief degeen die u nog niet onderzocht hebt en zonder de overgangsperiode van Anarchie.

en: Sun Tzu's War Academy
nl: Sun Tzu's Militaire Academie

en: All your new ground units start at the first veteran level. The  chance of a unit getting the next veteran level after a battle  increases by half.
nl: Al uw nieuwe grond-eenheden worden 1ste niveau veteraan . De kans dat een eenheid een veteraansniveau bijkrijgt na vechten wordt 50 %verhoogd.

en: United Nations
nl: De Verenigde Naties

en: All your units regain two extra hitpoints per turn.
nl: Al uw eenheden herstellen twee extra gevechtspunten per beurt.

en: Women's Suffrage
nl: Vrouwen Kiesrecht

en: Counts as a Police Station in every city.  (That is, for each city, reduces unhappiness for military units outside the city by 2 under Democracy and 1 under Republic.  This wonder has no effect under other governments.)
nl: Telt als een Politie Bureau in elke stad. (Dat houdt in dat voor elke stad de onrust over militaire eenheden buiten de stad onder Democratie met twee afneemt, en onder Republiek met 1. Dit wonder heeft geen effect onder andere regeringsvormen.)

en: Coinage
nl: Munten

en: This is not a normal improvement.  Instead, setting a city's production to Coinage means its shield production is converted to tax output (money, coins!).
nl: Dit is niet een normale verbetering. Een stad op Munten zetten betekent dat alle productie wordt omgezet naar belasting (geld, munten!).

en: ?nationgroup:Ancient
nl: ?nationgroup: Oudheid

en: ?nationgroup:Medieval
nl: ?nationgroup:Middeleeuwen

en: ?nationgroup:African
nl: ?nationgroup:Afrikaanse

en: ?nationgroup:American
nl: ?nationgroup:Amerikaans

en: ?nationgroup:Asian
nl: ?nationgroup:Aziatisch

en: ?nationgroup:European
nl: ?nationgroup:Europees

en: ?nationgroup:Oceanian
nl: ?nationgroup:Oceani�

en: ?nationgroup:Fictional
nl: ?nationgroup:Fictie

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  (Four after the discovery of Electronics.)
nl: Vermaakt de inwoners van een stad en maakt daarbij drie ontevreden stedelingen tevreden. (Vier na de ontdekking van Electronica.)

en: Reduces the corruption and waste in a city by 50%.  Under a Democracy, a Courthouse makes 1 unhappy citizen content.  Also halves the effective distance to the capital, for the purpose of calculating revolt cost.
nl: Vermindert de corruptie en verspilling in een stad met 50%. Onder een Democratie maakt een Gerechtshof ��n ontevreden burger tevreden. Halveert ook de effectieve afstand tot de hoofdstad in de berekening van de kosten van een opstand.

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Hydro Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Hydro Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.  A city can only build a Hydro Plant if it is next to (or on) a Mountain or River tile.
nl: Vermindert de hoeveelheid verontreiniging die een stad maakt met 50%. Het verhoogt ook de schild-productie van een Fabriek of Assemblagehal in de stad: een Fabriek en een Waterkrachtcentrale samen geven een bonus van 100% en een Fabriek, Assemblage Hal en een Waterkrachtcentrale samen geven een bonus van 150%.
    
    Een stad kan slechts ��n Waterkrachtcentrale of ��n Electriciteitscentrale of ��n Kerncentrale bezitten. Een stad kan pas een Waterkrachtcentrale bouwen als het op of naast een Berg- of Riviervlak ligt.

en: Increases the science output in a city by 50%.
nl: Verhoogt de wetenschapelijke opbrengsten van een stad met 50%.

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Nuclear Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Nuclear Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
nl: Vermindert de hoeveelheid verontreiniging die een stad maakt met 50%. Het verhoogt ook de schild-productie van een Fabriek of Assemblagehal in de stad: een Fabriek en een Kerncentrale samen geven een bonus van 100% en een Fabriek, Assemblage Hal en een Kerncentrale samen geven een bonus van 150%.
    
    Een stad kan slechts ��n Waterkrachtcentrale of ��n Electriciteitscentrale of ��n Kerncentrale bezitten.

en: Makes a city the capital and the center of your government.  Corruption in other cities is related to how far away from the capital they are, except when the government is Democracy or Communism.  The cost of inciting a revolt in a city also depends upon the city's distance from the capital (under all forms of government).
    
    Take good care of your capital, as its loss may result in your empire plunging into civil war. Losing your current palace also results in losing whatever spaceship you might have.
nl: Maakt een stad de hoofdstad en het centrum van uw regering. Corrupie in andere steden wordt be�nvloedt door hun afstand tot de hoofdstad, uitgezonderd bij Communistische- of Democratische regeringsvormen. De kosten van het starten van een opstand in een stad hangt ook af van de afstand van de stad tot de hoofdstad (onder alle regeringsvormen).
    
    Zorg goed voor uw hoofdstad, aangezien het verlies ervan ertoe kan leiden dat uw beschaving verzinkt in een burgeroorlog. Het verlies van uw huidige paleis zorgt ook voor het verlies van uw eventuele ruimteschip.

en: Increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in a city: a Factory and a Power Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Power Plant together give a 150% production bonus.  The extra production may lead to the city generating more pollution.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
nl: Verhoogt de schild-productie van een Fabriek of Assemblagehal in de stad: een Fabriek en een Electriciteitscentrale samen geven een bonus van 100% en een Fabriek, Assemblagehal en een Electriciteitscentrale samen geven een bonus van 150%.
    
    Een stad kan slechts ��n Zonnekrachtcentrale of ��n Waterkrachtcentrale of ��n Electriciteitscentrale of ��n Kerncentrale bezitten.

en: Together with a Library, a Research Lab increases the science production of a city by 100%. Together with a Library and a University, a Research Lab increases the science production of a city by 150%.
nl: Samen met een Bibliotheek verhoogt een Onderzoeks Laboratorium de wetenschappelijke opbrengsten van een stad met 100%. Samen met een Bibliotheek en een Universiteit wordt de wetenschappelijke opbrengst van een stad met 150% verhoogt.

en: Solar Plant
nl: Zonnekrachtcentrale

en: Eliminates all pollution generated by production in a city.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Solar Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Solar Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Solar Plant, Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
nl: Vermindert de hoeveelheid verontreiniging die een stad maakt. Het verhoogt ook de schild-productie van een Fabriek of Assemblagehal in de stad: een Fabriek en een Zonnekrachtcentrale samen geven een bonus van 100% en een Fabriek, Assemblagehal en een Zonnekrachtcentrale samen geven een bonus van 150%.
    
    Een stad kan slechts ��n Zonnekrachtcentrale of ��n Waterkrachtcentrale of ��n Electriciteitscentrale of ��n Kerncentrale bezitten.

en: Together with a Library, a University increases the science production of a city by 100%.
nl: Samen met een Bibliotheek vergroot een Universiteit het wetenschappelijk onderzoek van een stad met 100%.

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all cities.
nl: Stadsverbeteringen die normaal een onderhoud van 1 zouden hebben zijn vrij van onderhoud voor alle steden.

en: Boosts science production by 50% in the city where it is built.
nl: Versterkt het wetenschappelijk onderzoek met 50% in de stad waarin het gebouwd is.

en: This stunning technological achievement makes one unhappy citizen content in all cities.
nl: Deze verbijsterende technologische prestatie maakt ��n ontevreden burger tevreden in elke stad.

en: When built, every civilization's attitude toward you is improved by 25%.
nl: Wanneer deze wordt gebouwt, dan verbetert de houding van elke beschaving ten opzichte van u met 25%.

en: Works as a City Wall in all cities.
nl: Werkt als Stadswallen in elke stad.

en: Gives all sea units 1 additional movement point and eliminates the risk of losing Triremes on the high seas.  Makes all new sea units veterans (for all cities).
nl: Geeft alle zee-eenheden 1 extra bewegingspunt en verwijdert het risico van het verliezen van Triremen in de diepzee.  Maakt alle nieuwe zee-eenheden veteraan (voor alle steden).

en: Gives all sea units 2 additional movement points.
nl: Geeft alle zee-eenheden twee extra bewegingspunten.

en: Doubles the effect of Temples, in all cities.
nl: Verdubbelt het effect van Tempels in alle steden.

en: Counts as having a Granary in every city.
nl: Telt als een Graansilo in elke stad.

en: Boosts science production in each city with a Library by 50%.  (Counts as having a Research Lab in all of your cities.)
nl: Versterkt het wetenschappelijke onderzoek in elke stad met 50%. (Telt als een onderzoekslab in elke stad.)

en: All your new ground units become veterans (for all cities).  The chance of a unit becoming a veteran after a battle increases from 50% to 100%.
nl: Al uw nieuwe grond-eenheden worden veteraan (in alle steden). De kans dat een eenheid veteraan wordt na een slag wordt verhoogd van 50% naar 100%.

en: Units regain two extra hitpoints per turn.
nl: Eenheden herstellen twee extra gevechtspunten per beurt.

en: Capitalization
nl: Kapitalisatie

en: This is not a normal improvement.  Instead, setting a city's production to Capitalization means its shield production is converted to tax output (money).
nl: Dit is niet een normale verbetering. Een stad op Kapitalisatie zetten betekent dat alle productie wordt omgezet naar belasting (geld).

en: Allows a city to grow larger than size 10.
nl: Staat een stad toe groter dan 10 te groeien.

en: With a Barracks, each new unit built in a city will automatically have Veteran status, which means that its attack and defence strengths are increased by 50%.  Also, damaged units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
nl: Met Barakken krijgt iedere nieuw te bouwen eenheid in de stad automatisch Veteranen status, wat inhoud dat zijn aanvals- en verdedigingssterkte vergroot worden met 50%. Ook worden beschadigde eenheden die een volle beurt zonder beweging in de stad blijven, volledig hersteld.

en: A Cathedral makes 4 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city.
nl: Een Kathedraal maakt vier ontevreden stedelingen in een stad tevreden, wat het makkelijker maakt om de orde te bewaren.

en: City Walls make it easier to defend a city.  They triple the defence strength of units within the city against ground, sea, and helicopter units.  They are ineffective against non-helicopter airborne units as well as Artillery.  City Walls also prevent the loss of population which occurs when a defending unit is destroyed by a land unit.
nl: Stadswallen maken het makkelijker om een stad te verdedigen. Ze verdrievoudigen de sterkte van de eenheden binnen de stad tegen grond-, zee- en helicopter-eenheden. Ze hebben geen effect op lucht-eenheden of Artillerie. Stadswallen voorkomen ook het verlies van bevolking die optreedt wanneer een verdedigende eenheid wordt vernietigd door een land-eenheid.

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.
nl: Vermaakt de inwoners van een stad en maakt daarbij drie ontevreden stedelingen tevreden.

en: Reduces the corruption in a city by 50%.  Under a Democracy, a Courthouse makes 1 unhappy citizen content.  Also halves the effective distance to the capital, for the purpose of calculating revolt cost.
nl: Vermindert de corruptie in een stad met 50%. Onder een Democratie maakt een Gerechtshof ��n ontevreden burger tevreden. Halveert ook de effectieve afstand tot de hoofdstad in de berekening van de kosten van een opstand.

en: All cities on the map become visible for the player who owns it.  It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
nl: Alle steden op de kaart worden zichtbaar voor de speler die dit bezit. Het stelt alle spelers in de gelegenheid om te beginnen met het bouwen van ruimteschepen (aangenomen dat zij alle benodigde technologie�n onderzocht hebben).

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city on the same continent where the wonder is built.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
nl: Werkt als een Waterkrachtcentrale in elke stad op hetzelfde continent waar het wonder gebouwd is. (Dit vermindert de verontreiniging en verhoogt het effect van Fabrieken en Assemblagehallen.)

en: Makes two unhappy citizens content in every city of yours on the same continent where the wonder is built.
nl: Maakt twee ontevreden burgers tevreden in elke stad van u op hetzelfde continent waar het wonder is gebouwd.

en: Gives all sea units 1 additional movement point.
nl: Geeft alle zee-eenheden 1 extra bewegingpunt.

en: Double effects of Cathedrals, in all cities.
nl: Verdubbelt het effect van Kathedralen in alle steden.

en: Boosts science production in each city by 50%.
nl: Versterkt de wetenschap in elke stad met 50%.

en: In all cities, the unhappiness effect of every unit is reduced by 1. This means that in a Republic, units do not cause unhappiness, and in a Democracy, aggressive units cause only 1 unhappy citizen each.
nl: In alle steden wordt het ontvredenheids-effect van elke eenheid verminderd met 1. Dit betekent dat in een Republiek eenheden geen ongemak veroorzaken en dat in een Democratie aggressieve eenheden elk slechts 1 ontevreden burger veroorzaken.

en: scientist
nl: wetenschapper

en: ?Scientist:S
nl: ?Wetenschapper:S

en: taxman
nl: belastingscontroleur

en: ?Taxman:T
nl: ?Belastingscontroleur:T

en: ?citystyle:European
nl: ?city_style:Europees

en: ?citystyle:Classical
nl: ?citystyle:Klassiek

en: ?citystyle:Tropical
nl: ?citystyle:Tropisch

en: ?citystyle:Asian
nl: ?citystyle:Aziatisch

en: ?citystyle:Babylonian
nl: ?citystyle:Babylon

en: ?citystyle:Celtic
nl: ?citystyle:Keltisch

en: ?citystyle:Industrial
nl: ?citystyle:Industrieel

en: ?citystyle:PostModern
nl: ?citystyle:Postmodern

en: Anarchy
nl: Anarchie

en: Usurper
nl: Veroveraar

en: ?female:Usurper
nl: ?female:Veroveraar

en: Anarchy is simply the absence of any recognizable government. Citizens are disorganized and unproductive, and will spend all income as quickly as possible, rather than paying taxes or conducting research.
    
    Anarchy offers slightly less corruption than Despotism, but slightly more unhappiness.
nl: Anarchie is eenvoudigweg het ontbreken van een herkenbare overheid. Burgers zijn niet georganiseerd en onproductief, en spenderen elk inkomen onmiddellijk , in plaats van belastingen te betalen of onderzoek te verrichten.
    
    Anarchie geeft iets minder corruptie dan Despotisme, maar iets meer ontevredenheid.

en: Despotism
nl: Dictatuur

en: Dictatress
nl: Dictator

en: Under Despotism, you are the absolute ruler of your people.  Your control over your citizens is maintained largely by martial law.
    
    Despotism suffers the highest level of corruption of all forms of government.
nl: Onder Despotisme, hebt u de alleenheerschappij over uw volk.  Uw controle over uw burgers gebeurt voornamelijk door het opleggen van strijdstucht.
    
    Despotisme heeft het allerhoogste niveau van corruptie.

en: Monarchy
nl: Monarchie

en: King
nl: Koning

en: Queen
nl: Koningin

en: Under Monarchy, a king or queen serves as a hereditary figurehead for your government.
    
    Monarchy suffers the same small amount of corruption that the Republic does.
nl: Onder Monarchie is een koning of koningin het door erfopvolging bepaalde staatshoofd.
    
    Monarchie heeft dezelfde kleine hoeveelheid corruptie als een republiek.

en: Communism
nl: Communisme

en: Comrade
nl: Kameraad

en: ?female:Comrade
nl: ?female: Kameraad

en: A Communist government is based on the ideal that all people are equal.  All goods are owned by the state, rather than by private citizens.  Communism gives a balance between military and commercial styles of government.
    
    Under Communism, corruption does not vary by distance from the capital; all cities (including the capital) have a modest amount of corruption.
nl: Een Communistische regering is gebaseerd op het ideaal dat alle mensen gelijk zijn. All goederen zijn eigendom van de staat, in plaats van van priv� personen. Communisme houdt het midden tussen een militaire en een commerci�le regeringsvorm.
    
    Onder Communisme varieert de corruptie niet op basis van de afstand tot de hoofdstad; alle steden (inclusief de hoofdstad) hebben een lichte mate van corruptie.

en: Republic
nl: Republiek

en: ?female:Consul
nl: ?female: Consul

en: Under a Republican government, citizens hold an election to select a representative who will govern them; since elected leaders must remain popular to remain in control, citizens are given a greater degree of freedom.  Citizens under the Republic become unhappy easily, but the self-sufficiency of your citizens allows high levels of trade.
nl: In een Republiek houden de burgers verkiezingen voor hun vertegenwoordigers. Aangezien de verkozen leiders populair moeten blijven om de macht te behouden krijgen burgers een grotere hoeveelheid vrijheid.  Burgers in een Republiek worden makkelijk ontevreden, maar hun persoonlijke vrijheid laat grote hoeveelheden handel toe.

en: Democracy
nl: Democratie

en: ?female:President
nl: ?female: Presidente

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption during Democracy, but citizens become very upset during wars.
nl: In een Democratie regeren de burgers zelf door referendum. Democratie laat het hoogste niveau van handel toe, maar heeft ook het grootste potentieel voor ontevredenheid.  Er is geen corruptie in een Democratie, maar burgers worden heel ontevreden tijdens oorlogen.

en: Anarchy is simply the absence of any recognizable government. Citizens are disorganized and unproductive, and will spend all income as quickly as possible, rather than paying taxes or conducting research.
    
    Anarchy offers slightly less corruption and waste than Despotism, but slightly more unhappiness.
nl: Anarchie is eenvoudigweg het ontbreken van een herkenbare overheid. Burgers zijn niet georganiseerd en onproductief, en spenderen elk inkomen onmiddellijk , in plaats van belastingen te betalen of onderzoek te verrichten.
    
    Anarchie geeft iets minder corruptie en verspilling dan Despotisme, maar iets meer ontevredenheid.

en: Under Despotism, you are the absolute ruler of your people.  Your control over your citizens is maintained largely by martial law.
    
    Despotism suffers the highest level of corruption and waste of all forms of government.
nl: Onder Despotisme, hebt u de alleenheerschappij over uw volk.  Uw controle over uw burgers gebeurt voornamelijk door het opleggen van strijdstucht.
    
    Despotisme heeft het allerhoogste niveau van corruptie en verspilling.

en: Under Monarchy, a king or queen serves as a hereditary figurehead for your government.
    
    Monarchy suffers the same small amount of corruption and waste that the Republic does.
nl: Onder Monarchie is een koning of koningin het door erfopvolging bepaalde staatshoofd.
    
    Monarchie heeft dezelfde kleine hoeveelheid corruptie en verspilling als een republiek.

en: A Communist government is based on the ideal that all people are equal.  All goods are owned by the state, rather than by private citizens.  Communism gives a balance between military and commercial styles of government.
    
    Under Communism, corruption and waste does not vary by distance from the capital; all cities (including the capital) have a modest amount of corruption.
nl: Een Communistische regering is gebaseerd op het ideaal dat alle mensen gelijk zijn. All goederen zijn eigendom van de staat, in plaats van priv� personen. Communisme houdt het midden tussen een militaire en een commerci�le regeringsvorm.
    
    Onder Communisme varieert de corruptie niet op basis van de afstand tot de hoofdstad; alle steden (inclusief de hoofdstad) hebben een lichte mate van corruptie.

en: Fundamentalism
nl: Fundamentalisme

en: High Priest
nl: Hogepriester

en: High Priestess
nl: Hogepriesteres

en: Fundamentalism is a form of government organized around a central set of beliefs. The beliefs, usually religious in nature, form a rigid guideline for actions and reactions of both the rulers and the people.
    
    In a fundamentalist society, the people and the rulers are entirely devoted to their beliefs, and are usually willing to die to preserve them.
    
    Improvement that normally convert unhappy citizens to content citizens, produces `tithes' (gold) equivalent to the number of people they would convert, and require no maintenance.
nl: Fundamentalisme is een bestuursvorm die georganiseerd is rond een centraal geloof. Het geloof, meestal religieus van aard, vormt een starre richtlijn voor acties en reacties van zowel de bestuurders als het volk.
    
    In een fundamentalistische samenleving zullen de mensen en haar bestuurders volledig toegewijd zijn aan hun geloof en zullen doorgaans bereid zijn te sterven om dat in stand te houden.
    
    Verbeteringen die normaal ontevreden stedelingen tevreden zouden maken produceren 'tienden' (goud) gelijk aan het aantal stedelingen dat zij zouden be�nvloeden en vergen geen onderhoud.

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption or waste during Democracy, but citizens become very upset during wars.
    
    Because (happy) citizens of Democracy believe strongly in the government, their loyalty is unswerving.  Military units of Democratic civilizations cannot be bribed, and Democratic cities cannot be incited to revolt by enemy Diplomats and Spies.
nl: In een Democratie regeren de burgers zelf door referendum. Democratie laat het hoogste niveau van handel toe, maar heeft ook het grootste potentieel voor ontevredenheid.  Er is geen corruptie of verspilling in een Democratie, maar burgers worden heel ontevreden tijdens oorlogen.
    
    Omdat (gelukkige) burgers geloven in de overheid zijn ze heel loyaal.  Militairen van Democratische landen zijn niet om te kopen, en steden kunnen niet tot opstand gebracht worden door vijandige Diplomaten en Spionnen.

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption during Democracy, but citizens become very upset during wars.
    
    Because (happy) citizens of Democracy believe strongly in the government, their loyalty is unswerving.  Military units of Democratic civilizations cannot be bribed, and Democratic cities cannot be incited to revolt by enemy Diplomats and Spies.
nl: In een Democratie regeren de burgers zelf door referendum. Democratie laat het hoogste niveau van handel toe, maar heeft ook het grootste potentieel voor ontevredenheid.  Er is geen corruptie in een Democratie, maar burgers worden heel ontevreden tijdens oorlogen.
    
    Omdat�(gelukkige)�burgers�geloven�in�de�overheid�zijn�ze�heel�loyaal.��Militairen�van�Democratische�landen�zijn�niet�om�te�kopen,�en�steden�kunnen�niet�tot�opstand�gebracht�worden�door�vijandige�Diplomaten�en�Spionnen.

en: Advanced Flight
nl: Moderne Luchtvaart

en: Alphabet
nl: Alfabet

en: Amphibious Warfare
nl: Amfibische Oorlogvoering

en: Astronomy
nl: Astronomie

en: Atomic Theory
nl: Atoom Theorie

en: Automobile
nl: Automobielen

en: Banking
nl: Bankieren

en: Bridge Building
nl: Bruggenbouw

en: Bronze Working
nl: Bronsbewerking

en: Ceremonial Burial
nl: Ceremoni�le Begrafenis

en: Chemistry
nl: Chemie

en: Chivalry
nl: Ridderschap

en: Code of Laws
nl: Wetboek

en: Combined Arms
nl: Gecombineerde Wapens

en: Combustion
nl: Verbranding

en: Reduces the effect of Cathedrals.
nl: Vermindert het effect van Kathedralen.

en: Conscription
nl: Dienstplicht

en: Construction
nl: Constructie

en: Currency
nl: Geld

en: Electricity
nl: Electriciteit

en: Improves the effect of Colosseums.
nl: Vergroot het effect van Colosseums.

en: Electronics
nl: Electronica

en: Engineering
nl: Werktuigbouw

en: Environmentalism
nl: Milieutechniek

en: Espionage
nl: Spionage

en: Explosives
nl: Explosieven

en: Feudalism
nl: Feodalisme

en: Flight
nl: Luchtvaart

en: Fusion Power
nl: Kernfusie

en: Genetic Engineering
nl: Genetische Manipulatie

en: Guerilla Warfare
nl: Guerilla Oorlogvoering

en: Gunpowder
nl: Buskruit

en: Horseback Riding
nl: Paardrijden

en: Industrialization
nl: Industrialisatie

en: Invention
nl: Uitvinding

en: Iron Working
nl: IJzer Bewerking

en: Labor Union
nl: Vakbond

en: Leadership
nl: Leiderschap

en: Machine Tools
nl: Machinale Werktuigen

en: Magnetism
nl: Magnetisme

en: Map Making
nl: Landkaarten Maken

en: Masonry
nl: Bouwkunde

en: Mass Production
nl: Massaproductie

en: Mathematics
nl: Wiskunde

en: Medicine
nl: Medicijnen

en: Metallurgy
nl: Metallurgie

en: Miniaturization
nl: Miniaturisering

en: Mobile Warfare
nl: Mobiele Oorlogvoering

en: Monotheism
nl: Monothe�sme

en: Mysticism
nl: Mystiek

en: Improves the effect of Temples.
nl: Vergroot het effect van Tempels.

en: Navigation
nl: Navigatie

en: Nuclear Fission
nl: Kernsplitsing

en: Nuclear Power
nl: Kernenergie

en: Gives sea units one extra move.
nl: Geeft zee-eenheden ��n extra beweging.

en: Philosophy
nl: Filosofie

en: Great philosophers from all the world join your civilization: you get an immediate advance.
nl: Grote filosofen vanuit de hele wereld zoeken uw beschaving op; u krijgt een onmiddelijke voorsprong.

en: Physics
nl: Natuurkunde

en: Plastics
nl: Plastic

en: Polytheism
nl: Polythe�sme

en: Pottery
nl: Pottenbakken

en: Recycling
nl: Hergebruik

en: Refining
nl: Raffinage

en: Refrigeration
nl: Koeling

en: Robotics
nl: Robots

en: Rocketry
nl: Raketten

en: Sanitation
nl: Reiniging

en: Seafaring
nl: Zeevaart

en: Space Flight
nl: Ruimtevaart

en: Steam Engine
nl: Stoommachine

en: Steel
nl: Staal

en: Superconductors
nl: Supergeleiders

en: Tactics
nl: Tactiek

en: The Corporation
nl: De Corporatie

en: The Republic
nl: De Republiek

en: The Wheel
nl: Het Wiel

en: Theology
nl: Theologie

en: Improves the effect of Cathedrals.
nl: Vergroot het effect van Kathedralen.

en: Theory of Gravity
nl: Zwaartekracht Theorie

en: Warrior Code
nl: Strijders Code

en: Writing
nl: Schrijven

en: Religion
nl: Religie

en: Any terrain type (except Ocean) may have a River on it.  A River adds 1 trade to the resources produced by that tile.  It also increases a tile's defense factor by 50%.  Finally, land units may move along a River (but not diagonally); movement along a River costs only 1/3 of a movement point.
    
    Roads and railroads can only be built on River squares if your civilization has learned Bridge Building technology.
nl: Elk terrein type (uitgezonderd Oceaan) kan een Rivier bevatten. Een Rivier voegt 1 handel toe aan de hulpbronnen in dat vlak. Het verhoogt ook de verdedigingsfactor van het vlak met 50%. Tenslotte mogen landeenheden over een Rivier bewegen (maar niet diagonaal); beweging langs een Rivier kost slechts 1/3 van een bewegingspunt.
    
    Wegen en spoorwegen kunnen alleen op een Riviervlag gebouwd worden als uw beschaving Bruggenbouw geleerd heeft.

en: Glacier
nl: Gletsjer

en: Glaciers are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
nl: Gletjers worden uitsluitend gevonden in de meest noordelijke en zuidelijke delen van de wereld. Ze zijn zeer koud en zijn daardoor moeilijk om mee te werken.

en: Desert
nl: Woestijn

en: Deserts are regions of extreme dryness, making agriculture and trade very difficult.
nl: Woestijnen zijn gebieden van extreme droogte, wat landbouw en handel zeer bemoeilijkt.

en: Forest
nl: Bossen

en: Forests are densely wooded, making agriculture somewhat problematic.
nl: Bossen zijn dicht begroeid, wat landbouw enigzins bemoeilijkt.

en: Grassland
nl: Grasland

en: Grasslands afford exceptional agricultural opportunities.
nl: Graslanden bieden uitzonderlijke landbouw mogelijkheden.

en: Hills
nl: Heuvels

en: In addition to being amenable to agriculture, Hills are frequently rich in resources.
nl: Naast de geschiktheid voor landbouw, zijn Heuvels vaak rijk aan hulpbronnen.

en: Jungle
nl: Oerwoud

en: Jungles are densely overgrown, making agriculture somewhat problematic.
nl: Oerwoud zijn dicht begroeid, wat landbouw enigzins bemoeilijkt.

en: Mountains
nl: Bergen

en: Mountains are regions of extreme altitude, making agriculture and trade very difficult.
nl: Bergen zijn gebieden van grote hoogten, die landbouw en handel zeer bemoeilijken.

en: Ocean
nl: Oceaan

en: Oceans cover much of the world, and only sea units (Triremes and other boats) can travel on them.
    
    Ocean squares can never be polluted or subjected to fallout.
nl: Oceanen vormen het grootste gedeelte van de wereld en alleen zee-eenheden (Triremen en andere schepen) kunnen erover reizen.
    
    Oceanen kunnen nooit verontreinigd raken of besmet worden met radioactiviteit.

en: Plains
nl: Vlakten

en: Plains are very broad, sparse regions, which makes trade slightly inconvenient.
nl: Vlakten zijn zeer grote, dun begroeide gebieden, die handel enigzins bemoeilijken.

en: Swamp
nl: Moeras

en: Swamps suffer from an over-abundance of water, making agriculture somewhat problematic.
nl: Moerassen lijden aan een overschot aan water, wat landbouw enigzins bemoeilijkt.

en: Tundra
nl: Toendra

en: Tundra are broad, cold regions, fit for some agriculture and little else.
nl: Toendra's zijn grote, koude gebieden, geschikt voor enige landbouw en verder niets.

en: Ivory
nl: Ivoor

en: Oil
nl: Olie

en: Oasis
nl: Oase

en: Pheasant
nl: Fazanten

en: Silk
nl: Zijde

en: Coal
nl: Kolen

en: Wine
nl: Wijn

en: Gems
nl: Edelstenen

en: Iron
nl: IJzer

en: Fish
nl: Vis

en: Whales
nl: Walvissen

en: Buffalo
nl: Buffels

en: Wheat
nl: Tarwe

en: Peat
nl: Turf

en: Spice
nl: Specerijen

en: ?animals:Game
nl: ?animals:Wild

en: Furs
nl: Pelzen

en: Arctic
nl: Poolgebied

en: Arctic squares are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
nl: Pool vlakken worden alleen in het meest zuideijke en het meest noordelijke van de wereld gevonden.  Ze zijn zeer koud en zijn daarom moeilijk om mee te werken.

en: Horses
nl: Paarden

en: Seals
nl: Zeehonden

en: green
nl: groentjes

en: hardened
nl: gehard

en: Settlers
nl: Kolonisten

en: Settlers are one of the key units in the game.  They can be used to found new cities, irrigate land, build roads, railroads, fortresses and mines, and clean up pollution and nuclear fallout.  Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Settler can die if its supporting city runs out of food.
    
    Settlers and Engineers may work together to decrease the amount of time required for long projects.  If two or more Settlers and/or Engineers are both working on the same task in the same square, their efforts will be added together each turn until the task is finished.  Be careful not to dedicate too many workers to one task, though; excess effort can be wasted, and a group of Settlers and/or Engineers is highly vulnerable to enemy attacks.
nl: Kolonisten vormen ��n van de sleuteleenheden in het spel. Zij kunnen gebruikt worden om nieuwe steden te bouwen, land te irrigeren,het bouwen van wegen, spoorwegen, forten, luchtbases en mijnen en om verontreiniging en radioactief afval op te ruimen. Onderhoud voor Kolonisten is in voedsel als wel in productie en een Kolonist kan sterven als de onderhoudende stad door zijn voedselvoorraden raakt.
    
    Kolonisten en Ingenieurs kunnen samenwerken om de tijd voor een lang project te bekorten. Als twee of meer Kolonisten en/of Ingenieurs aan dezelfde taak werken in hetzelfde vlak, dan worden hun inspanningen elke beurt opgeteld totdat de taak be�indigd is. Wees voorzichtig met al teveel werkers op ��n taak te zetten; overtollige inspanning kan verloren gaan en een groep Kolonisten en/of Ingenieurs is zeer kwetsbaar voor vijandelijke aanvallen.

en: Workers are one of the key units in the game.  They can be used to irrigate land, build roads, railroads, fortresses, airbases and mines, and clean up pollution and nuclear fallout. 
    
    Settlers, Workers and Engineers may work together to decrease the amount of time required for long projects.  If two or more Workers and/or Engineers are both working on the same task in the same square, their efforts will be added together each turn until the task is finished.  Be careful not to dedicate too many workers to one task, though; excess effort can be wasted, and a group of Workers, Settlers and/or Engineers is highly vulnerable to enemy attacks.
nl: Werkers vormen ��n van de sleuteleenheden in het spel. Zij kunnen gebruikt worden voor grondirrigatie, om wegen, spoorwegen, forten, luchtbases en mijnen aan te leggen en verontreiniging en radioactief afval op te ruimen. 
    
    Werkers, Kolonisten en Ingenieurs kunnen samenwerken om de tijd voor een lang project te bekorten. Als twee of meer Kolonisten en/of Ingenieurs aan dezelfde taak werken in hetzelfde vlak, dan worden hun inspanningen elke beurt opgeteld totdat de taak be�indigd is. Wees voorzichtig met al teveel werkers op ��n taak te zetten; overtollige inspanning kan verloren gaan en een groep Werkers, Kolonisten en/of Ingenieurs is zeer kwetsbaar voor vijandelijke aanvallen.

en: Engineers
nl: Ingenieurs

en: Engineers are similar to Workers, but they work twice as fast and move twice as fast.  Engineers may also perform major terrain transformations (for example, converting Tundra into Desert) which are beyond the capabilities of Workers.
    
    TIP 1:  Upgrade Workers to Engineers when possible, as Engineers require the same resources as ordinary Workers.
    
    TIP 2:  If you manage to build Leonardo's Workshop, research Explosives before the Workshop becomes obsolete.  This way, your Workers units will be upgraded for free.
nl: Ingenieurs zijn als Werkers, maar ze werken tweemaal zo snel en bewegen zich tweemaal zo snel. Ingenieurs mogen ook grote terreinveranderingen verrichten (bijvoorbeeld, Toendra omzetten in Woestijn) die buiten bereik van Werkers liggen.
    TIP 1:  Waardeer Werkers op naar Ingenieurs wanneer mogelijk, aangezien Ingenieurs dezelfde voorzieningen nodig hebben als gewone Werkers.
    
    TIP 2:  Als het u lukt om Leonardo's Werkplaats te bouwen, onderzoek dan Explosieven voordat de Werkplaats verouderd raakt. Op deze manier worden uw Werkers gratis opgewaardeerd.

en: Warriors
nl: Krijgers

en: This unit may be built from the start of the game.  It is the weakest unit.
nl: Deze eenheid mag vanaf het begin van het spel gebouwd worden. Het is de zwakste eenheid.

en: Archers
nl: Boogschutters

en: Legion
nl: Legioen

en: Pikemen
nl: Piekeniers

en: Musketeers
nl: Musketiers

en: Partisan
nl: Partisaan

en: A number of Partisans are granted free when an enemy conquers your city, but only under these conditions:
    
     - Guerilla Warfare must be known by at least 1 player.
    
     - You must be the player who originally built the city.
    
     - You must know about Communism and Gunpowder.
    
     - You must run either a Democracy or a Communist government.
nl: Een aantal Partisanen worden gratis toegewezen wanneer een vijand uw stad verovert, maar uitsluitend onder deze voorwaarden:
    
     - Guerilla Oorlogvoering moet bekend zijn bij tenminste ��n speler.
    
     - U moet de speler zijn die de stad oorspronkelijk heeft gebouwd.
    
     - U moet van Communisme en Kruit weten.
    
     - U moet een Communistisch of Democratisch bewind voeren.

en: Alpine Troops
nl: Bergtroepen

en: Riflemen
nl: Jagers

en: Marines
nl: Mariniers

en: Paratroopers
nl: Paratroepen

en: Mech. Inf.
nl: Grenadiers

en: Mechanized Infantry; this unit has the strongest defence strength of any land unit, but is only available near the end of the technology tree.
nl: Pantser Grenadiers; deze eenheid heeft de grootste verdedigingssterkte van alle landeenheden, maar is pas tegen het einde van de technologische ontwikkeling beschikbaar.

en: Horsemen
nl: Ruiters

en: Chariot
nl: Strijdwagens

en: Knights
nl: Ridders

en: Dragoons
nl: Huzaren

en: Cavalry
nl: Cavalerie

en: Armor
nl: Tank

en: Catapult
nl: Katapult

en: Cannon
nl: Kanon

en: Artillery
nl: Artillerie

en: Howitzer
nl: Houwitzer

en: Fighter
nl: Jachtvliegtuig

en: Bomber
nl: Bommenwerper

en: The Helicopter is a very powerful unit, as it can both fly and conquer cities.  Care must be exercised, because Helicopters lose a small amount of health for every turn not spent in a city, unless you have the United Nations wonder.
nl: Een Helicopter is een zeer krachtige eenheid, omdat het zowel kan vliegen als steden kan veroveren. Voorzichtigheid is nodig, aangezien Helicopters een kleine hoeveelheid gezondheid verliezen voor elke beurt die ze niet in een stad doorbrengen, tenzij u het Verenigde Naties wonder hebt.

en: Stealth Fighter
nl: Stealth Jachtvliegtuig

en: An improved Fighter, with improved attack and a higher movement radius.
nl: Een verbeterd Jachtvliegtuig met een vebeterde aanval en een grotere bewegings radius.

en: Stealth Bomber
nl: Stealth Bommenwerper

en: An improved Bomber, with improved attack and a higher movement radius.
nl: Een verbeterde Bommenwerper, met een verbeterde aanval en een grotere bewegingsradius.

en: Trireme
nl: Trireem

en: Caravel
nl: Karavel

en: Galleon
nl: Galjoen

en: Frigate
nl: Fregat

en: Ironclad
nl: Pantserschip

en: Destroyer
nl: Torpedojager

en: TIP:  A very fast unit, which is very useful for hunting down enemy Transports.
nl: TIP:  Een erg snelle eenheid, die zeer bruikbaar is voor het jagen op vijandelijke Vrachtschepen.

en: Cruiser
nl: Kruiser

en: AEGIS Cruiser
nl: AEGIS Kruiser

en: Battleship
nl: Slagschip

en: Submarine
nl: Onderzee�r

en: Submarines have a very high strategic value, but have a weak defence.
nl: Onderzee�rs hebben een zeer hoge strategische waarde, maar hebben een zwakke verdediging.

en: Carrier
nl: Vliegkampschip

en: TIP:  Guard Carriers with a handful of fast-moving ships and a battleship, as losing a fully-equipped Carrier is VERY painful and expensive.
nl: TIP:  Bewaak Vliegkampschepen met een handvol snel-varende schepen en een Slagschip, want het verliezen van een volledig uitgerust Vliegkampschip is ERG pijnlijk en kostbaar.

en: Transport
nl: Vrachtschip

en: Cruise Missile
nl: Kruisraket

en: TIP:  A handful of these can successfully keep the waters around your treasured homeland free of enemy ships.
nl: TIP: Een handvol van deze kunnen met succes de wateren rond uw gekoesterde vaderland vrij van vijandelijke schepen houden.

en: Nuclear
nl: Kernraket

en: You can build Nuclear units when you have the required advance, and the Manhattan Project wonder has been built by any player.
    
    On impact, the blast will destroy any unit in a 3x3-square area, including friendly units.  When striking a city, the city size is halved, and the surrounding squares are subject to nuclear fallout.
    
    TIP 1:  Nuking the ocean will not generate fallout, and is a most effective (but expensive!!) way of getting rid of enemy ships.
    
    TIP 2:  You may be involved in a situation where you've invaded an enemy country en masse, but the enemy cities are too strong. Before using a Nuclear unit, assemble a gang of Settlers and/or Engineers next to the city and have them ready to fix the fallout on the same turn it occurs!  This minimizes the chance of nuclear winter.  Eco-friendly nukes!
nl: U kunt kernraket eenheden bouwen wanneer u de vereiste voorsprong hebt en het Manhattan Project wonder door ��n van de spelers gebouwd is.
    
    Bij inslag zal de explosie elke eenheid binnen een 3x3 vlak vernietigen, inclusief bevriende eenheden. Wanneer een stad geraakt wordt, wordt de stadsgrootte gehalveerd en wordt de omgeving besmet met radioactief stof.
    
    TIP 1: Opblazen van de oceaan zal geen radioactieve besmetting veroorzaken en is een zeer effectieve (maar dure!!) manier om van vijandelijke schepen af te komen.
    
    TIP 2: U kunt in een situatie verzeild raken waar u massaal een vijandelijk land bent binnengedrongen, maar waar de vijandelijke steden te sterk zijn. Verzamel voordat u een Kernraket inzet eerst een reeks Kolonisten naast de stad en houd ze klaar om de radioactieve besmetting aan te pakken in dezelfde beurt dat deze veroorzaakt wordt! Dit minimaliseert de kans op nucleaire winter. Milieu-vriendelijke kernraketten!

en: Diplomat
nl: Diplomaat

en: - A Diplomat can establish embassies with other civilizations by moving into another player's city.
    
    - Diplomats can also try to sabotage enemy production, or steal an advance from an enemy city.  (An advance can only be stolen once per city).
    
    - A Diplomat can also bribe an enemy unit, if that unit is the only unit on its square.
    
    - Diplomats can even start a revolution in an enemy city and turn it into your own, if you have the money!
    
    - In some game strategies, hordes of Diplomats can be used to wreak havoc on the enemy.  Little wonder that Diplomats are often viewed with suspicion and fear!
nl: - Een Diplomaat kan een ambassade in een andere beschaving vestigen door in een stad van een tegenspeler te gaan.
    
    - Diplomaten kunnen ook proberen de vijandelijke productie te saboteren, of een vooruitgang te stelen van een stad. (Een vooruitgang kan maar eenmaal per stad worden gestolen).
    
    - Diplomaten kunnen ook een vijandelijke eenheid overhalen over te lopen indien die eenheid de enige is op zijn vlak.
    
    - Diplomaten kunnen zelfs een revolutie starten in een vijandelijke stad en deze omzetten in uw eigen stad, als u genoeg geld hebt!
    
    - In sommige spelstrategie�n kunnen hordes Diplomaten worden gebruikt om de vijand in wanhoop te brengen. Geen wonder dat Diplomaten vaak met argwaan en angst worden bekeken!

en: Spy
nl: Spion

en: A Spy is a full time professional and as such is much more skilled in the arts of espionage than her Diplomat predecessor.
    
    The most inoffensive skills in a Spy's repertoire are her ability to investigate cities - revealing detailed information, and the establishment of embassies.  However, if your Spy has gained herself a reputation for clandestine behaviour she will be executed if she tries to establish an embassy.
    
    She can also be used to: poison the water supply of an enemy city (reducing the population); steal specific technology; and sabotage predetermined city targets (note: sabotaging improvements in a capital or sabotaging City Walls increases the risks of capture). A Spy can also infiltrate a city and ferment a revolt.
    
    A Spy can also be of aid on the battlefield - sabotaging enemy units as well as bribing them to change allegiance.
nl: Een Spion is een volbloed professional en is als zodanig veel beter onderwezen in de kunst van spionage dan haar voorganger, de Diplomaat.
    
    De meest niet-aanvallende vaardigheid in het repertoire van de Spion is haar kunst om steden te onderzoeken - wat gedetailleerde informatie oplevert - en het vestigen van ambassades. Echter, als uw Spion zichzelf een reputatie heeft verworven op het gebied van klandestien gedrag, dan zal ze ter dood worden veroordeeld indien ze probeert een ambassade te vestigen.
    
    Ze kan ook gebruikt worden om het water van een vijandelijke stad te vergiftigen (waarbij de bevolking afneemt); specifieke technologie te stelen en om bepaalde stadsdoelen te saboteren (opmerking: het saboteren van verbeteringen in een hoofdstad of Stadswallen vergroten de kans op gevangenneming). Een Spion kan ook een stad infiltreren en een opstand in gang zetten.
    
    Een Spion kan ook van dienst zijn op het slagveld - ze kan vijandelijke eenheden saboteren en ze kan ze overhalen om over te lopen.

en: Caravan
nl: Karavaan

en: Every Caravan that is used to build a wonder will add 50 shields towards the production of the wonder.
    
    TIP:  You can stockpile a stack of Caravans in advance and bring them all into a city where you have started to build a wonder, and finish it in only one turn!
nl: Elke Karavaan die gebruikt wordt om een wonder te bouwen zal 50 schilden bijdragen aan de productie van het wonder.
    
    TIP:  U kunt van tevoren een voorraadje Karavanen opbouwen en ze allemaal tegelijk naar de stad brengen waar u met het wonder bent begonnen om het gehele bouwwerk in een enkele beurt te voltooien!

en: Freight
nl: Vrachtwagen

en: The Freight unit replaces the Caravan, and moves at twice the speed.
nl: De Vrachtwagen vervangt de Karavaan en beweegt met de dubbele snelheid.

en: Explorer
nl: Verkenner

en: Explorers are very useful for mapping unknown territory.
nl: Verkenners zijn zeer bruikbaar voor het in kaart brengen van onbekend gebied.

en: This is you. If you lose this unit, you lose the game. So don't.
nl: Dit ben jij. Als deze eenheid verloren gaat, verlies je het spel. Laat dit dus niet gebeuren.

en: Barbarian Leader
nl: Barbarenleider

en: When barbarian leader is killed on a tile without any defending units, the 100 gold ransom is paid, but only to land units and helicopters.
nl: Waneer een barbarenleider wordt gedood op een vlak zonder verdedigende eenheden, dan wordt het losgeld van 100 goud betaald, maar alleen aan landeenheden en helicopters.

en: The AWACS (Airborne Warning and Control System) is an airplane with an advanced radar that can determine the location of enemy units over a wide area.
nl: De AWACS (Airborne Warning and Control System) is een vliegtuig met een geavanceerde radar die de lokatie van vijandelijke eenheden vanaf grote afstand kan vaststellen.

en: Settlers are one of the key units in the game.  They can be used to found new cities, irrigate land, build roads, railroads, fortresses, airbases and mines, and clean up pollution and nuclear fallout.  Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Settler can die if its supporting city runs out of food.
    
    Settlers and Engineers may work together to decrease the amount of time required for long projects.  If two or more Settlers and/or Engineers are both working on the same task in the same square, their efforts will be added together each turn until the task is finished.  Be careful not to dedicate too many workers to one task, though; excess effort can be wasted, and a group of Settlers and/or Engineers is highly vulnerable to enemy attacks.
nl: Kolonisten vormen ��n van de sleuteleenheden in het spel. Zij kunnen gebruikt worden om nieuwe steden te bouwen, land te ontginnen of te irrigeren, het bouwen van wegen, spoorwegen, forten, luchtbases en mijnen en om verontreiniging en radioactief afval op te ruimen. Onderhoud voor Kolonisten is in voedsel als wel in productie en een Kolonist kan sterven als de onderhoudende stad door zijn voedselvoorraden raakt.
    
    Kolonisten en Ingenieurs kunnen samenwerken om de tijd voor een lang project te bekorten. Als twee of meer Kolonisten en/of Ingenieurs aan dezelfde taak werken in hetzelfde vlak, dan worden hun inspanningen elke beurt opgeteld totdat de taak be�indigd is. Wees voorzichtig met al teveel Kolonisten op ��n taak te zetten; overtollige inspanning kan verloren gaan en een groep Kolonisten en/of Ingenieuers is zeer kwetsbaar voor vijandelijke aanvallen.

en: Engineers are similar to Settlers, but they work twice as fast and move twice as fast.  Engineers may also perform major terrain transformations (for example, converting Tundra into Desert) which are beyond the capabilities of Settlers.
    
    TIP 1:  Upgrade Settlers to Engineers when possible, as Engineers require the same resources as ordinary Settlers.
    
    TIP 2:  If you manage to build Leonardo's Workshop, research Explosives before the Workshop becomes obsolete.  This way, your Settler units will be upgraded for free.
nl: Ingenieurs zijn als Kolonisten, maar ze werken tweemaal zo snel en bewegen zich tweemaal zo snel. Ingenieurs mogen ook grote terreinveranderingen verrichten (bijvoorbeeld, Toendra omzetten in Woestijn) die buiten bereik van Kolonisten liggen.
    TIP 1:  Waardeer Kolonisten op naar Ingenieurs wanneer mogelijk, aangezien Ingenieurs dezelfde voorzieningen nodig hebben als gewone Kolonisten.
    
    TIP 2:  Als het u lukt om Leonardo's Werkplaats te bouwen, onderzoek dan Explosieven voordat de Werkplaats verouderd raakt. Op deze manier worden uw Kolonisten gratis opgewaardeerd.

en: Fanatics
nl: Fanatici

en: Fundamentalist nations can maintain Fanatic units without having to pay any shields for upkeep.
nl: Fundamentalistische naties kunnen Fanatici onderhouden zonder hiervoor te hoeven betalen in de vorm van productieverlies.

en: Elephants
nl: Olifanten

en: Crusaders
nl: Kruisvaarders

en: Settlers are one of the key units in the game.  They can be used to found new cities, irrigate land, build roads, railroads, fortresses and mines, and clean up pollution and nuclear fallout.  Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Settler can die if its supporting city runs out of food.
    
    Settlers may work together to decrease the amount of time required for long projects.  If two or more Settlers are both working on the same task in the same square, their efforts will be added together each turn until the task is finished.  Be careful not to dedicate too many workers to one task, though; excess effort can be wasted, and a group of Settlers is highly vulnerable to enemy attacks.
nl: Kolonisten vormen een sleuteleenheid in het spel. Zij kunnen gebruikt worden om nieuwe steden te bouwen, land te ontginnen of te irrigeren, het bouwen van wegen, spoorwegen, forten en mijnen en om verontreiniging en radioactief afval op te ruimen. Onderhoud voor Kolonisten is in voedsel als wel in productie en een Kolonist kan sterven als de onderhoudende stad door zijn voedselvoorraden raakt.
    
    Kolonisten kunnen samenwerken om de tijd voor een lang project te bekorten. Als twee of meer Kolonisten aan dezelfde taak werken in hetzelfde vlak, dan worden hun inspanningen elke beurt opgeteld totdat de taak be�indigd is. Wees voorzichtig met al teveel Kolonisten op ��n taak te zetten; overtollige inspanning kan verloren gaan en een groep Kolonisten is zeer kwetsbaar voor vijandelijke aanvallen.

en: Militia
nl: Burgerwacht

en: Sail
nl: Zeil

en: You can build Nuclear units when you have the required advance, and the Manhattan Project wonder has been built by any player.
    
    On impact, the blast will destroy any unit in a 3x3-square area, including friendly units.  When striking a city, the city size is halved, and the surrounding squares are subject to nuclear fallout.
    
    TIP 1:  Nuking the ocean will not generate fallout, and is a most effective (but expensive!!) way of getting rid of enemy ships.
    
    TIP 2:  You may be involved in a situation where you've invaded an enemy country en masse, but the enemy cities are too strong. Before using a Nuclear unit, assemble a gang of Settlers next to the city and have them ready to fix the fallout on the same turn it occurs!  This minimizes the chance of nuclear winter.  Eco-friendly nukes!
nl: U kunt kernraketten bouwen wanneer u de vereiste voorsprong geeft, en het Manhattan Project wonder is gebouwd door een willekeurige speler.
    
    Bij inslag zal de explosie elke eenheid binnen een 3x3 vlak vernietigen, inclusief bevriende eenheden. Wanneer een stad geraakt wordt, wordt de stads-grootte gehalveerd en wordt de omgeving verontreinigd.
    
    TIP 1: Opblazen van de oceaan zal geen radioactieve besmetting veroorzaken en is een zeer effectieve (maar dure!!) manier om van vijandelijke schepen af te komen.
    
    TIP 2: U kunt in een situatie verzeild raken waar u massaal een vijandelijk land bent binnengedrongen, maar waar de vijandelijke steden te sterk zijn. Verzamel voordat u een Kernraket inzet eerst een reeks Kolonisten naast de stad en houd ze klaar om de radioactieve besmetting aan te pakken in dezelfde beurt dat deze veroorzaakt wordt! Dit minimaliseert de kans op globale verwarming. Eco-vriendelijke kernraketten!

en: When barbarian leader is killed on a tile without any defending units, the 100 gold ransom is paid, but only to land units.
nl: Waneer een barbarenleider wordt gedood op een vlak zonder verdedigende eenheden, dan wordt het losgeld van 100 goud betaald, maar alleen aan landeenheden.

en: Australian Aboriginal
nl: Australische Aboriginal

en: ?plural:Aborigines
nl: ?plural:Aboriginals

en: Australian Aborigines is a collective term for the original inhabitants of the Australian continent. Aborigines from different parts of Australia refer to themselves with different names, including Koori, Yamaji, Nunga, and Murri.
nl: Australische Aboriginals is een term voor alle oorspronkelijke bewoners van het Australische continent. Aboriginals van verschillende delen van Australi� benoemen zichzelf met verschillende namen, waaronder Koori, Yamaji, Nunga en Murri.

en: Afghani
nl: Afghaanse

en: ?plural:Afghanis
nl: ?plural:Afghanen

en: Afghanistan, often called the crossroads of Central Asia, has had a very turbulent history. Through the ages, the country has been occupied by many forces including the Persian Empire, Genghis Khan and Alexander the Great. The Afghanistan nation-state as it is known today came into existence in 1746 when Ahmad Shah founded the Durrani Empire.
nl: Afghanistan, vaak het kruispunt van Centraal Azi� genoemd, heeft een heel turbulente geschiedenis. Doorheen de eeuwen is het land door velen veroverd waaronder het Perzische rijk, Genghis Khan en Alexander de Grote. Het land zoals het nu bestaat ontstond in 1746 toen Ahmad Shah het Durrani Rijk stichtte.

en: General Secretary
nl: Algemeen Secretaris

en: Prime Minister
nl: Minister President

en: ?female:Prime Minister
nl: ?female:Minister President

en: Algerian
nl: Algerijnse

en: ?plural:Algerians
nl: ?plural:Algerijnen

en: Algeria is an Arabic nation in North Africa. It is historically inhabited by the Berber people.
nl: Algerije is een Arabisch land in Noord-Afrika. Historisch wordt het bewoond door Berbers.

en: American
nl: Amerikaanse

en: ?plural:Americans
nl: ?plural:Amerikanen

en: Formally named the United States of America.  Independent from Great Britain after a revolution in 1776-1783AD.
nl: Officie�l bekend als de Verenigde Staten van Amerika. Onafhankelijk van Groot-Brittani� na de revolutie van 1776-1783 AD.

en: Speaker
nl: Spreker

en: ?female:Speaker
nl: ?female:Spreker

en: Reverend
nl: Dominee

en: ?female:Reverend
nl: ?female:Dominee

en: Antarctican
nl: Zuidpoler

en: ?plural:Antarcticans
nl: ?plural:Zuidpolers

en: Independent South Pole, land of penguins.
nl: Onafhankelijke Zuidpool, land van pinguins.

en: Arab
nl: Arabische

en: ?plural:Arabs
nl: ?plural:Arabieren

en: The Arab/Islamic civilization of 622AD-1495AD.
nl: De Arabische/Islamitische beschaving van 622AD-1495AD.

en: Caliph
nl: Kalief

en: Aramean
nl: Arameense

en: ?plural:Arameans
nl: ?plural:Aramenen

en: According to legend, the Aramean people are the descendants of Aram, the grandson of Noah.
nl: Volgens de legende bestaat het Arameense volk uit de nazaten van Aram, de kleinzoon van Noah.

en: Armenian
nl: Armener

en: ?plural:Armenians
nl: ?plural:Armeners

en: According to legend, the Armenian people are the descendants of Haik - the great-great-grandson of Noah. The modern Republic of Armenia gained independence from Soviet in 1991 AD
nl: Volgens de legende zijn de Armeni�rs de afstammelingen van Haik, de achter-achter-kleinzoon van Noah. De moderne republiek werd onafhankelijk van de Soviet Unie in 1991 AD

en: Assyrian
nl: Assyrisch

en: ?plural:Assyrians
nl: ?plural:Assyri�rs

en: Assyria was an empire in northern Mesopotamia, named after its capital Ashur.
nl: Assyri� was een rijk in noordelijk Mesopatami�, genaamd naar de hoofdstad Ashur

en: Argentine
nl: Argentijnse

en: ?plural:Argentines
nl: ?plural:Argentijnen

note: TRANS: The fourth letter in "Peron" should be TRANS: U+00F3 LATIN SMALL LETTER O WITH ACUTE if available in TRANS: your charset.  In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 243.
en: Argentina is located on the south-eastern coast of South America. Since independence from Spain in 1816, it has been plagued by several internal and external conflicts. In the decades after World War II, the country's politics was dominated by Juan Peron and his charismatic wife Eva "Evita" Peron.
nl: Argentini� ligt aan de zuidoostelijke kust van Zuid-Amerika. Sinds de onafhankelijkheid van Spanje in 1816 is het geplaagd geweest door verschillende interne en externe conflicten. In de decennia na WW2 werd de politiek in het land gedomineerd door Juan Per�n en zijn charismatische vrouw Eva "Evita" Per�n.

en: Australian
nl: Australische

en: ?plural:Australians
nl: ?plural:Australi�rs

en: Australia was founded as a British penal colony in 1788AD. Originally comprising of several colonies (New South Wales, Victora, Queensland, South Australia, Western Australia and Tasmania) it became a single country in 1902. It is the only country on earth to occupy an entire continent.
nl: Australi� werd gesticht als een Britse strafkolonie in 1788AD. Oorspronkelijk was het samengesteld uit verschillende kolonies (New�South�Wales,�Victora,�Queensland,�South�Australia,�Western�Australia�en Tasmania), maar het werd een verenigd land in 1902. Het is het enige land ter wereld dat het geheel continent omvat.

en: Austrian
nl: Oostenrijks

en: ?plural:Austrians
nl: ?plural:Oostenrijkers

en: Austria means Eastern Realm, given its position as the far east territory of the medieval Holy Roman Empire.
nl: Oostenrijk kreeg zijn naam wegens zijn uiterst oostelijke ligging in het middeleeuwse Heilige Romeinse Rijke

en: After the collapse of the Tiwanaku civilization in the Andes, their heirs reorganized into a set of culturally close Aymara kingdoms that thrived around the Titicaca lake until they were conquered by the Incas.
nl: Na de ineenstorting van de Tiwanaku beschaving in de Andes, reorganiseerden hun erfgenamen in een groep gesloten Aymara koninkrijken die bloeiden rond het Titicaca meer tot ze veroverd werden door de Incas.

en: Aztec
nl: Azteekse

en: ?plural:Aztecs
nl: ?plural:Azteken

en: The Azteca, a Nahuatl speaking people from the Sonoran desert, seized control of the Toltec-derived civilizations of Central Mexico during the 15th century AD, reviving the practice of human sacrifice.  They were conquered by the Spanish under Cortez in 1524.
nl: De Azteken, een Nahuatl sprekend volk van de Sonoran woestijn, grepen de macht van de Tolteken-gebaseerde beschavingen van Centraal Mexico gedurende de 15e eeuw AD, waarbij ze de praktijk van mensenoffers in ere herstelden. Ze werden veroverd door de Spanjaarden onder Cortez in 1524.

note: TRANS: Huey Tlatoani = Great Speaker
en: Huey Tlatoani
nl: Huey�Tlatoani

en: Babylonian
nl: Babylonische

en: ?plural:Babylonians
nl: ?plural:Babyloni�rs

en: Babylon was the dominant city of Mesopotamia from the 18th to 7th centuries BC under a succession of peoples including Amorites, Kassites, Assyrians, and Chaldeans.
nl: Babyloni� was de balangrijkste stad van Mesopotami� van de 18e tot de 7e eeuw VC onder een opeenvolgende reeks volken waaronder de Amorieten, Kassieten, Assyriers en Chaldee�n.

en: ?plural:Barbarians
nl: ?plural:Barbaren

en: Since the dawn of civilization, barbarians have been a threat to cultured peoples everywhere.
nl: Sinds het begin van de beschaving zijn barbaren overal een bedreiging geweest voor volkeren met meer cultuur.

en: Basque
nl: Baskisch

en: ?plural:Basques
nl: ?plural:Basken

en: The human being and his quest came to the western foothills of the Pyrenees in search of a place to settle and live. Close to the natural border formed by the mountains that stretch across the land joining the Iberian peninsula to the rest of Europe, he found what he was looking for.
    
     The Basques have lived since the immemorial times in this small region, by maintaining their age-old cultural traditions, and keeping their historic identity alive, the Basques provide a link with man's distant past. Euskara , the language spoken by the Basque people, is probably the oldest living language in Europe.
    
     Actually, the Basque Country (Euskadi) covers a surface area of 20,664 square kilometres and consists of seven "herrialdes," or districts: Araba, Bizkaia, Gipuzkoa and Nafarroa situated in the Iberian peninsula, and Lapurdi, Zuberoa and Benafarroa in French territory. This is the place, the people, the tradition.
    
     'Ongi etorri Euskadira, eta zorte on!' (Welcome to Euskadi and good luck!)
nl: De mens kwam aan bij de westelijke heuvels bij de Pyrene�en op zoek naar een plaats om te wonen. Dichtbij de natuurlijke grens gevormd door de bergen die het Iberisch schiereiland met de rest van Europa verbinden vond hij wat hij zocht.
    
     De Basken hebben sinds mensenheugenis geleefd in deze kleine regio, door hun culturele tradities in stand te houden. Zo vormen de Basken een verbinden met een vroegere tijd voor de mens. Euskara , de taal gesproken door de Basken, is waarschijnlijk de oudste levende taal in Europa.
    
    Dezer dagen omvat Baskenland (Euskadi) een oppervlakte van 20.664 vierkante kilometer en bestaat uit zeven 'herrialdes' of districten: Araba, Bizkaia, Gipuzkoa en Naffaroa op het Iberisch schiereiland, en Lapurdi, Zuberoa en Benafarroa in Frans gebied. Dit is de plaats, het volk, de traditie.
    
    �'Ongi�etorri�Euskadira,�eta�zorte�on!'�(Welkom in Euskadi en veel geluk!)

note: TRANS: Apaiz nagusi = Pope, Lord Protector
en: Apaiz nagusi
nl: Apaiz�nagusi

en: Emakume Apaiz nagusi
nl: Emakume�Apaiz�nagusi

en: Bavarian
nl: Bavariaanse

en: ?plural:Bavarians
nl: ?plural:Baverianen

en: Bavaria, before national unification in 1870AD, was one of the largest of the German kingdoms.
nl: Bavaria was voor de nationale vereniging in 1870 AD ��n van de grootste Duitse koninkrijken.

en: Belgian
nl: Belgisch

en: ?plural:Belgians
nl: ?plural:Belgen

en: Belgium gained independance from the Dutch Kingdom in 1830. Belgium is mainly characterized by its movement from a unified state to a federal one. This is the result of the Flemish and the Walloon's nationalist (almost) peaceful fights.
nl: Belgie is onafhankelijk van de Verenigde Nederlanden sinds 1830. Het opvallendst aan Belgie is de evolutie weg van een unitaire staat naar een federaal land. Dit als resultaat van een langdurig Vlaams en Waals (bijna)geweldloos volksnationalistisch conflict.

en: ?plural:Bengalis
nl: ?plural:Bengalen

en: Bengal is a region in the easternmost part of the Indian subcontinent. The first recorded independent king of the Bengali is Shashanka who reigned around 606 AD. Today the People's Republic of Bangladesh occupies the eastern part of the region, while the western part is the Indian state of West Bengal.
nl: Bengal is een regio aan de oostgrens van het Indische subcontinient. De eerste overgeleverde onafhankelijke koning van de Bengalen is Shashanka die regeerde rond 606 AD. Vandaag is het oostelijk deel de Volksrepubliek van Bangladesh, en het westelijk deel is de staat West Bengal in Indi�.

en: Major
nl: Majoor

en: ?female:Major
nl: ?female:Majoor

en: Boer
nl: Boeren

en: ?plural:Boers
nl: ?plural:Boeren

en: The Boers were Dutch settlers in British-controlled South Africa from 1650AD.  They briefly controlled two republics, the Transvaal and the Orange Free State, before being defeated by the British in the war of 1899-1902.
nl: De Boers waren Nederlandse kolonisten in Brits-bestuurd Zuid-Afrika van 1650 AD. Zij beheersten kort twee republieken, Transvaal en de Oranje Vrijstaat, voordat zij door de Britten verslagen werden in de oorlog van 1899-1902 AD.

en: Bosnian-Herzegovinian
nl: Bosni� & Herzegovina

en: ?plural:Bosnians
nl: ?plural:Bosni�rs

en: Bosnia and Herzegovina is a country in south-east Europe, and the home of three constituent peoples: Bosniaks, Serbs, and Croats.
nl: Bosni� en Herzegovina is een land in zuidoost Europa, en de thuis van drie verschillende volkeren: Bosni�rs, Serven en Kroaten.

en: Brazilian
nl: Braziliaanse

en: ?plural:Brazilians
nl: ?plural:Brazilianen

en: Brazil was founded as a colony of Portugal but became independent in 1822AD. It is the only country in the New World that has been the seat of a monarchy.
nl: Brazili� is gevestigd als een kolonie van Portugal, maar werd onafhankelijk in 1822 AD. Het is het enige land in de Nieuwe Wereld dat ooit een monarchie was.

en: Dictatrix
nl: Dictator

en: Chairman
nl: Voorzitter

en: Chairperson
nl: Vice Voorzitter

en: Director-President
nl: President-Directeur

en: ?female:Director-President
nl: ?female:Directeur-President

en: British
nl: Britse

en: ?plural:Britons
nl: ?plural:Britten

en: The United Kingdom was created in 1707 as a negotiated agreement between the kingdom of England and the kingdom of Scotland. The country - also known as Great Britain - became the leading industrial and maritime power in the 19th century.
nl: Het Verenigd Koninkrijk onstond in 1707 uit een onderhandelde overeenkomst tussen het koninkrijk Engelend en het koninkrijk Schotland. Het land, ook bekend als Groot-Brittani�, werd de leidende industri�le en maritieme macht in de 19de eeuw.

en: Bulgarian
nl: Bulgaar

en: ?plural:Bulgarians
nl: ?plural:Bulgaren

en: Bulgar leader Khan Asparukh led his people into the northern Balkans, and founded Bulgaria in 681. This was the first Slavic nation-state in history.
nl: Khan Asparukh, de leider van de Bulgaren, nam zijn volk naar de noordelijke Balkan en stichtte Bulgarije in 681. Het was de eerste Slavische natiestaat in de geschiedenis.

en: Tzar
nl: Tsaar

en: Tzaritza
nl: Tsarin

en: Drugariat
nl: Drugariaat

en: Sveta Maika
nl: Sveta�Maika

en: Burmese
nl: Birmaans

en: ?plural:Burmese
nl: ?plural:Birmezen

en: The Union of Burma (officially "Myanmar") is the largest country in mainland Southeast Asia.
nl: De Unie van Birma (officieel Myanmar) is het grootste land van continentaal zuidoost Azi�.

en: Byzantine
nl: ByzantiÃ«

en: ?plural:Byzantines
nl: ?plural:Byzanti�rs

en: At the time of the decline of the old Roman empire, the Emperor Constantine moved the empire's capital to Byzantium and formed a new empire mostly known as the Eastern Roman empire or the Byzantine empire. This empire lasted until 1453 when its capital fell to the Ottomans. At the time of Justinian I, the Byzanines controlled nearly all of Middle East, nothern Africa, Italy and parts of Spain.
nl: Ten tijde van de achteruitgang van het oude Romeinse Rijk, verplaatste keizer Constantijn de hoofdstad naar Byzantium en vormde hij een nieuw rijk: het Oost-Romeinse of Byzantijnse Rijk. Dit overleefde tot 1453 wanneer de hoofdstad onder de Ottomanen viel. Tijdens de heerschappij van Justinianus I beheerste het rijk bijna heel het Midden-Oosten, Noord-Afrika, Itali� en delen van Spanje.

en: Canadian
nl: Canadese

en: ?plural:Canadians
nl: ?plural:Canadezen

en: Canada is the geographically northernmost country in world: The Magnetic North Pole currently lies on Canadian territory.
nl: Canada is het meest geographisch noordelijke land ter wereld. De magnetische noordpool ligt momenteel in Canadees territorium.

en: Carthaginian
nl: Carthagische

en: ?plural:Carthaginians
nl: ?plural:Carthagen

en: The Carthaginians, descendants of Phoenician traders, ran a naval empire in the Mediterranean from the 5th to 2nd centuries BC. Carthage was destroyed by Rome in 146BC.
nl: De Carthagen, afstammelingen van Phoenischische handelaren, bestierden een zee-imperium in de Middelandse Zee van de 5e tot de 2e eeuw VC. Carthago werd vernietigd door de Romeinen in 146 VC.

en: Catalan
nl: Catalaanse

en: ?plural:Catalans
nl: ?plural:Catalanen

en: Catalunya (aka Catalonia in English) is the north-eastern-most coastal region of Spain near the southern foot of the Pyrenees.
nl: Cataloni� is het meest noordoostelijke kustgebid van Spanje aan de zuidkant van de Pyrenee�n.

en: Primer Ministre
nl: Premier

en: Primera Ministre
nl: Premier

en: Dictador
nl: Dictator

en: Dictadora
nl: Dictator

en: Gran Bruixa
nl: Grote Bruixa

en: ?plural:Cherokees
nl: ?plural:Cherokee

en: The Cherokee nation is the largest Native American nation in North America today.
nl: De�Cherokee�is de grootste natie van oorspronkelijke bewoners die nu in Noord-Amerika bestaat.

en: Chief
nl: Opperhoofd

en: ?female:Chief
nl: ?female: Hoofd

en: Great Chief
nl: Groot Opperhoofd

en: ?female:Great Chief
nl: ?female:Groot Opperhoofd

en: Spokesman
nl: Woordvoerder

en: Spokeswoman
nl: Woordvoerdster

en: Principal Chief
nl: Groot Opperhoofd

en: ?female:Principal Chief
nl: ?female:Opperhoofd

en: Chilean
nl: Chileense

en: ?plural:Chileans
nl: ?plural:Chilenen

en: Chile is located on the south-western coast of South America.
nl: Chili is gesitueerd aan de zuidwestkust van Zuid-Amerika.

en: Captain General
nl: Kapitein Generaal

en: Archbishop
nl: Aartsbisschop

en: Supreme Director
nl: Hoofdbestuurder

en: ?plural:Chinese
nl: ?plural:Chinezen

en: China is the oldest major civilization that is still in existence today, with written records dating back over 3,500 years.  After first being unified by the Qin dynasty in 221BC, China alternated between periods of unity and disunity, and was often conquered by external ethnicities.  Today, the People's Republic of China, established by the Communists in 1949, occupies the mainland, while the former Nationalist government of the Republic of China had fled to the island of Taiwan after the civil war.
nl: China is de oudste grote beschaving die nu nog bestaat, met geschriften van 3500 jaar geleden. Na eerst door de Qin-dinastie te zijn verenigd in -221, kwamen er zowel periodes van eenheid als verdeeldheid, en werd het vaak veroverd door vreemde volkeren. Vandaag is het continent de Volksrepubliek van China, gesticht door de Communisten in 1949, terwijl de vroegere Nationalische overheid van de Chinese Republiek na de burgeroorlog naar het eiland Taiwan gevlucht is.

en: Emperor
nl: Regent

en: Colombian
nl: Columbi�r

en: ?plural:Colombians
nl: ?plural:Columbi�rs

en: Colombia is a country in northern South America. The region was an Amerindian cultural center in pre-European time. The Spanish began settling Colombia's north coast around 1500. In 1819 the The Republic of Colombia gained independence.
nl: Colombia is een land in noordelijk Zuid-Amerika. De regia was een Amerindisch cultuurcentrum in de pre-Europese tijd. De Spanjaarde begonnen isch op de noordelijke kust te vestigen rond 1500. In 1819 werd de Republiek van Colombia onafhankelijk.

en: General
nl: Generaal

en: Governador
nl: Gouverneur

en: Governadora
nl: Mevrouw Gouverneur

en: Confederate
nl: Confederatie

en: ?plural:Confederates
nl: ?plural:Geconfedereerden

en: The Confederate States of America was a splinter nation of the United States during the American Civil War. It was formed in 1861 by six Southern states but had to abandon their claims of independence a few years later after several military defeats by United States troops.
nl: De Confederale Staten van Amerika was een afscheiding van de Verenigde Staten tijdens de Amerikaanse Burgeroorlog. Het werd in 1861 gevormd door 6 zuidelijke staten maar een paar jaar later na verscheidene militaire nederlagen moesten ze hun onafhankelijkheidseis laten varen.

en: Cornwall is a region in the extreme southwest of England, traditionally the home of the legendary King Arthur.
nl: Cornwall is een gebied in het extreme zuidwesten van Engeland, thuisland van de legendarische koning Arthur.

en: Chieftain
nl: Opperhoofd

en: ?female:Chieftain
nl: ?female:Opperhoofd

en: Croatian
nl: Kroatische

en: ?plural:Croatians
nl: ?plural:Kroaten

en: Croatia is the region of the Southern Slavs that was held by the Austro-Hungarian Empire, rather than coming under Ottoman rule after the collapse of Byzantium. During most of the 20th century it was part of the Yugoslav Federation.
nl: Kroati� is het deel van het gebied van de Zuidelijke Slaven dat behouden werd door het Oostenrijks-Hongaarse rijk en kwam dus niet onder Ottomaans bestuurd na de ineenstorting van het Byzantijnse Rijk. Gedurende het grootste gedeelte van de 20e eeuw AD was het lid van de Joegoslavische Federatie.

en: Cuban
nl: Cubanees

en: ?plural:Cubans
nl: ?plural:Cubanezen

en: Cuba came under Spanish control in the 16th century. In the following centuries, the island became one of the leading producers of tobacco, sugar and coffee in the world. Cuba was granted nominal independence in 1902.
nl: Cuba kwam onder Spaanse controle in de 16de eeuw. In de volgende eeuwen werd het eiland een van de grootste producenten van tabak, suiker en koffie in de wereld. Cuba werd onafhankelijkheid gegeven in 1902.

en: Czech
nl: Tsjechische

en: ?plural:Czechs
nl: ?plural:Tsjechen

en: Today's Czech Republic was until 1993 part of Czechoslovakia, which had been until 1918 part of the Austro-Hungarian Empire.
nl: De huidige Tsjechische Republiek was tot 1993 onderdeel van Tsjecho-Slowakije, die tot 1918 deel was van het Oostenrijks-Hongaarse Keizerrijk.

en: Prophetess
nl: Profetes

en: Danish
nl: Deense

en: ?plural:Danes
nl: ?plural:Denen

note: TRANS: The third letter in "Blatand" should be TRANS: A+00E5 LATIN SMALL LETTER A WITH RING if available in TRANS: your charset.  In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 0xE5.
en: The founding of the Danish kingdom is generally assigned to the reign of Harald Blatand, who unified what is now Denmark between 958AD and 988AD.
nl: De vestiging van het Deense koninkrijk wordt in het algemeen toegekend aan de regering van Harald Bl�tand, die verenigde wat nu Denemarken is tussen 958 en 988 AD.

en: Dutch
nl: Nederlandse

en: ?plural:Dutch
nl: ?plural:Nederlanders

en: When the Holy Roman Emperor sentenced the entire population to death, the people of the Netherlands revolted and declared themselves independent, forming the Union of Utrecht in 1579. The Netherlands grew to be a dominant maritime and economic power in the 17th century.
nl: Toen de Heilig Romeinse Keizer de gehele bevolking ter door veroordeelde kwamen de Nederlanden in opstand en riepen zichzelf onafhankelijk uit tot de Unie van Utrecht in 1579. De Nederlanden werden een dominante maritieme en economische macht in de 17de eeuw.

en: Egyptian
nl: Egyptische

en: ?plural:Egyptians
nl: ?plural:Egyptenaren

en: Egypt was the second-oldest of the world's civilizations.  Since ancient times it has been unusually urbanized, supporting a large population on silt deposited by the annual floodings of the Nile.
nl: Egypte was het op ��n na oudste van de werelds beschavingen. Sinds mensenheugenis is het ongewoon verstedelijkt, waarbij een grote bevolkingsgroep ondersteund werd op slikgrond in de overstromingsgebieden van de Nijl.

en: Pharaoh
nl: Farao

en: Great Pharaoh
nl: Grote Farao

en: ?female:Great Pharaoh
nl: Grote Farao

en: English
nl: Engelse

en: ?plural:English
nl: ?plural:Engelsen

en: England was unified by Alfred the Great of Wessex in the late 9th century AD, only to be conquered by William of Normandy a century later, in the last successful invasion of the country.
nl: Engeland werd verenigd onder Alfred de Grote van Wessex eind 9e eeuw AD, alleen om veroverd te worden door Willem de Veroveraar een eeuw later, in de jongste succesvolle invasie van het land.

en: Lord Protector
nl: Heer Beschermer

en: Lady Protector
nl: Vrouwe Beschermer

en: Estonian
nl: Estoniaanse

en: ?plural:Estonians
nl: ?plural:Estonianen

en: Estonia is a small country on the south shore of the eastern Baltic Sea.  Its people and language are closely related to those of Finland.
nl: Estoni� is een smal land aan de zuidkust van de oostelijke Baltische zee. Haar inwoners en taal zijn nauw verwant aan die van Finland.

en: Ethiopian
nl: Ethiopisch

en: ?plural:Ethiopians
nl: ?plural:Ethiopi�rs

en: Ethiopia is the oldest nation in Africa and the only one to remain independent during European colonialism.
nl: Ethiopi� is de oudste natie in Afrika en ook de enige die de hele periode van de kolonisatie door Europa er in geslaagd is onafhankelijk te blijven.

en: Empress
nl: Regentes

en: European
nl: Europees

en: ?plural:Europeans
nl: ?plural:Europeanen

en: The foundation for the European Union was laid in 1957 with the Treaty of Rome. The EU project has developed since then and is beginning to resemble a fledgeling super state. But the question remains: Does such a thing as a common European identity and nation actually exist?
nl: De grondslagen voor de Europese Unie werden gelegd in 1957 met het verdrag van Rome. Het EU project is sindsdien verder ontwikkeld en begint te lijken op een jonge superstaat. Maar deze vraag blijft: Bestaat er zoiets als een gemeenschappelijke Europese identiteit?

en: Pope
nl: Paus

en: Popess
nl: Paus

en: President of the Commission
nl: Commissievoorzitter

en: Filipino
nl: Fillipijnse

en: ?plural:Filipinos
nl: ?plural:Fillipijnen

en: After centuries of Spanish rule, the Philippines were ceded to the Americans in 1898. They attained home rule in 1935 and independence in 1946.
nl: Na eeuwen van Spaans bestuur werden de Phillipijnen afgestaan aan de Amerikanen in 1898 AD. Ze verkregen zelfbestuur in 1935 AD en onafhankelijkheid in 1946 AD.

en: Finnish
nl: Finse

en: ?plural:Finns
nl: ?plural:Finnen

en: Finland is a small, cold country on the northern fringe of Europe, noted for exporting timber, cellular phones, and world-class operating systems.
nl: Finland is een klein, koud land aan de noordrand van Europa, bekend van de export in hout, mobiele telefoons en besturingssystemen van wereldklasse.

en: French
nl: Frans

en: ?plural:French
nl: ?plural:Fransen

en: ?female:Archbishop
nl: ?female:Aartsbisschop

en: Galician
nl: Galicisch

en: ?plural:Galicians
nl: ?plural:Galici�rs

en: Galicia is a region in the northwest of Spain, just above Portugal.
nl: Galici� is een streek in het noordwesten van Spanje, juist boven Portugal.

en: Primeiro Ministro
nl: Premier

en: Primeira Ministra
nl: Premier

en: Raina
nl: Reina

en: Presidente
nl: President

en: Presidenta
nl: President

en: Gallic
nl: Gallisch

en: ?plural:Gauls
nl: ?plural:Galli�rs

en: The Gauls were a Celtic people occupying what is now France and Belgium.
nl: De Galli�rs waren een Keltisch volk in wat nu Frankrijk en Belgi� zijn.

en: Druid
nl: Dru�de

en: ?female:Druid
nl: ?female:Druide

en: Georgian
nl: Georgi�r

en: ?plural:Georgians
nl: ?plural: Georgi�rs

en: The Georgians were one of the first peoples in history to adopt Christianity, in the 300s AD.
nl: De Georgi�rs waren 1 van de eerste volkeren in de geschiedenis die het christendom aannamen, in de jaren 300.

en: German
nl: Duitse

en: ?plural:Germans
nl: ?plural:Duitsers

en: Germany was united in 1871 by the Prussian military force.  After World War I it became a republic, but fell into Nazism 1933 and started World War II.  After the war it was split into two states, which reunited in 1990 at the end of the Cold War.
nl: Duitsland werd verenigd in 1871AD door de Pruisische militaire machten. Na de Eerste Wereldoorlog werd het een republiek, maar verviel in Nazisme in 1933AD en startte daaruit de Tweede Wereldoorlog. Na deze oorlog werd het in twee naties opgedeeld die in 1990AD aan het einde van de Koude Oorlog werden herenigd.

en: Chancellor
nl: Kanselier

en: ?female:Chancellor
nl: ?female:Kanselier

en: First Secretary
nl: Eerste Secretaricretaris

en: ?female:First Secretary
nl: ?female:Eerste Secretaris

en: Greek
nl: Griekse

en: ?plural:Greeks
nl: ?plural:Grieken

en: The ancient Greeks, between Mycenae and the Roman conquest.
nl: De oude Grieken, tussen Mycene en de Romeinse veroveringen.

en: Despot
nl: Despoot

en: h4xx0r r0xx0rz!
nl: h4xx0r�r0xx0rz!

en: Hellenic
nl: Helleens

en: ?plural:Hellenes
nl: ?plural:Hellenen

en: The Hellenic Republic - also known as Greece - was created when the Hellenic people gained independence from the Ottoman Empire in 1832.
nl: De Helleense Republiek, ook gekend als Griekenland, ontstond toen de Hellenen in 1830 onafhankelijk werden van de Ottomanen

en: Hittite
nl: Hittiet

en: ?plural:Hittites
nl: ?plural:Hittieten

en: The Hittite kingdom lasted from about 1680 BC to about 1180 BC. They were the first civilisation to discover iron working. At its height, they controlled central Anatolia, north-western Syria and Mesopotamia down to Babylon.
nl: Het koninkrijk van de Hittieten duurde van ongeveer 1680 BC tot 1180 BC. Het was de eerste beschaving die ijzer leerde bewerken. Op hun hoogtepunt beheerste ze centraal Anatoli�, noordwest Syri� en Mesopotami� tot aan Babylon.

en: Hungarian
nl: Hongaarse

en: ?plural:Hungarians
nl: ?plural:Hongaren

en: Legend says that Hungary was founded by Arpad in the 9th century.
nl: Volgens de legende werd Hongarije in de 9de eeuw gesticht door Arpad.

en: Icelandic
nl: Ijslands

en: ?plural:Icelanders
nl: ?plural:Ijslanders

en: Iceland was long one of the largest uninhabited islands in the world, until it was settled by Norwegian Vikings in the late 9th century. The island was kept initially under the Norwegian and later the Danish crown until independence from Denmark in 1944.
nl: Ijsland was lang een van de grootste onbewoonde eilanden in de wereld, tot het werd bevolkt door Noorse Vikingen in de late 9de eeuw. Het eiland was eerst onder de Noorse en dan de Deense kroon tot het in 1944 van Denemarken onafhankelijk werd.

en: Illyrian
nl: Illyri�r

en: ?plural:Illyrians
nl: ?plural:Illyri�rs

en: Illyrians were Indo-European tribes who appeared in the  western part of the Balkan Peninsula before 1000 BC,  including the Dalmatians to the north,  Corcyra island and Ambracia bay in prehistoric Epirus to the south,  mixing with Thracians in Dardania to the east,  and settling Messapia across the Adriatic Sea.  Illyrian kingdoms were independent for centuries,  until conquered by the Roman Republic.
nl: De Illyri�rs waren Indo-Europese stammen. Ze doken op in het westelijk gedeelte van de Balkan voor 1000BC. Ze omvatten de Dalmati�rs in het noorden, het prehistorische Epirus met Corcyra en Ambracia ten zuiden, mengden zich met de Thraci�rs in Dardania ten oosten, en vestigden zich ook in Messapia aan de overkant van de Adriatische Zee. Hun koninkrijken waren eeuwen onafhankelijk tot ze veroverd werden door de Romeinse Republiek.

en: ?plural:Incas
nl: ?plural:Incaas

en: The Inca were an Amerind people of the Northern Andes who conquered an empire stretching along the west coast of South America from what is now southern Chile nearly to the Equator. They had the bad timing to do it just a few decades before the Spanish conquistadors arrived in their part of the world in the mid-1500s AD.
nl: De Incas waren een Amerind-volk uit de Noord-Andes die een imperium veroverden dat strekte langs de westkust van Zuid-Amerika van wat nu Zuid-Chili is tot vlakbij de evenaar. Ze hadden de slechte timing om dit slechts enige tientallen jaren te doen voordat de Spaanse conquistadores arriveerden in hun gedeelte van de wereld in het midden van de jaren 1500 AD.

en: ?title:Inca
nl: ?attitude:Inca

en: Indian
nl: Indische

en: ?plural:Indians
nl: ?plural:Indi�rs

en: The cradle of Ancient Indian civilization lay in the Indus river valley in modern-day Pakistan.
nl: De bakermat van de oude Indische beschaving ligt in de vallei van de Indus in hedendaags Pakistan.

en: Maharaja
nl: Maharadja

en: ?female:Maharaja
nl: ?female:Maharadja

en: Indonesian
nl: Indonesisch

en: ?plural:Indonesians
nl: ?plural:Indonesi�rs

en: Indonesia is a large country on the Malay Archipelago with central government on the island of Java. The country has a Muslim majority and is one of the most populous in the world.
nl: Indonesi� is een groot land op de Maleisische eilandengroep met de centrale regering op het eiland Java. Het land heeft een moslimmeerderheid en is een van de meest bevolkte landen ter wereld.

en: The Inuit, or Eskimos, inhabit northern Canada and Greenland. Legend says that the Great Shaman Qitdlarssuaq lead his people to Thule (Qaanaaq) on the west coast of Greenland in the 10th century. All Inuit of today are descendents of the Thule culture.
nl: De Inuit of Eskimo's bewonen noordelijk Canada en Groenland. In de legende leidde de Grote Shaman Qitdlarssuaq zijn volk naar Thule (:Qaanaaq) en de westkust van Groendland in de 10de eeuw. Alle Inuit vandaag zijn afstammelingen van die Thule cultuur.

en: Great Shaman
nl: Grote Shaman

en: ?female:Great Shaman
nl: ?female:Grote Shaman

en: Shah
nl: Sjah

en: Iraqi
nl: Irakees

en: ?plural:Iraqis
nl: ?plural:Irakezen

en: Iraq was founded after the fall of the Ottoman empire. It is encompassing the ancient region of Mesopotamia at the confluence of the Tigris and Euphrates rivers.
nl: Irak werd gesticht na de val van het Ottomaanse rijk. Het omvat de oude regio Mesopotami� aan de samenvloeing van de Tigris en de Eufraat.

en: Irish
nl: Ierse

en: ?plural:Irish
nl: ?plural:Ieren

en: Ireland held out against the Romans and Vikings but was conquered by the Normans in 1171.  It was ruled by the English until 1922 when most of the country was granted limited autonomy, becoming a republic in 1949.  The North of Ireland was settled in the 17th century by Scottish and English planters and is now part of the United Kingdom.
nl: Ierland weerstond aan de Romeinen en Vikingen maar werd in 1171 veroverd door de Noormannen. Het werd tot 1922 geregeerd door de Engelsen. Toen kreeg het grootste deel van het eiland een beperkte autonomie, en in 1949 werd het een republiek. Noord-Ierland werd in de 17de eeuw bevolkt door Schotten en Engelsen en is nu deel van het Verenigd Koninkrijk.

en: High King
nl: Koning

en: High Queen
nl: Koningin

en: Mother Superior
nl: Moeder Overste

en: The Iroquois Confederacy - known as Haudenosaunee in their own language - was a North American group of nations with common language and culture. They were based in what is now upstate New York and consisted originally of five nations: Seneca, Cayuga, Onondaga, Oneida and Mohawk. The confederacy had a written constitution and a currency system making them the most advanced state in North America upon the arrival of the Europeans.
nl: De Iroquois Confederatie, in hun eigen taal Haudenosaunee, was een Noord-Amerikaanse groep naties met gemeenschappelijke taal en cultuur. Hun gronden lagen in noordelijk New York en waren oorspronkelijk Seneca, Cayuga, Onondaga, Oneida en Mohawk. De confederatie had een neergeschreven grondwet en een muntsysteem en was daardoor de meest geavanceerde staat in Noord-Amerika voor de tijd van de Europeanen.

en: Israeli
nl: Isra�lische

en: ?plural:Israelis
nl: ?plural:Isra�lieten

en: The nation of Israel was founded in 1948 as a scattered collection of cantons in British Palestine, and has gradually expanded through winning a series of wars launched against it in 1948, 1967 and 1973.
nl: De natie Israel werd gesticht in 1948 AD als een verspreide verzameling cantons in Brits Pallestina en is geleidelijk gegroeid door het winnen van een reeks oorlogen die men tegen haar voerde in 1948, 1967 en 1973 AD.

en: Italian
nl: Italiaanse

en: ?plural:Italians
nl: ?plural:Italianen

en: The Italian nation was unified in 1870AD after decades of campaigning by indigenous nationalists. It was a monarchy under the House of Savoy until 1922, then a fascist state until 1945 after which democracy was restored by the WWII victors.
nl: De Italiaanse staat werd verenigd in 1870 AD na tientallen jaren van campagnes door nationalisten. Het was een monarchie onder het huis van Savoy tot 1922 AD, daarna een fascistische staat tot 1945 AD waarna de democratie werd hersteld door de overwinnaars van WO-II.

en: Japanese
nl: Japanse

en: ?plural:Japanese
nl: ?plural:Japanners

en: According to traditional Japanese mythology, Japan was founded in the 7th century BC by the ancestral Emperor Jimmu.
nl: Volgends de traditionele Japanse mythologie werd Japan in de 7de eeuw BC gesticht door Keizer Jimmu.

en: Kampuchean
nl: Kampucheisch

en: ?plural:Kampucheans
nl: ?plural:Kampucheanen

en: Kampuchea is the modern successor state of the mighty Khmer Empire, which ruled most of the Indochinese Peninsula between the 11th and 14th centuries.
nl: Kompuchea is de moderne opvolger van wat het rijk van de Khmer was, die over het grootste deel van het Indochinese schiereiland heersten tussen de 11de en de 14de eeuw.

en: Warlord
nl: Krijgsheer

en: Brother
nl: Broeder

en: Sister
nl: Zuster

en: Kenyan
nl: Keniaans

en: ?plural:Kenyans
nl: ?plural:Kenianen

en: Kenya gained independence from Britain in December 1963.
nl: Kenya werd onafhankelijk van Brittani� in december 1963.

en: Korean
nl: Koreaanse

en: ?plural:Koreans
nl: ?plural:Koreanen

en: According to legend, the first Korean kingdom was founded in prehistory by the ancestral Tangun in southern Manchuria. The Korean kingdoms was united in 668 by king Munmu. Today the Korean peninsula is divided into two states, North and South Korea as a result of the stalemate after the Korean war in 1953.
nl: Het eerste Koreaanse koninkrijk werd volgens de legende gevormd in de prehistorie door Tangun in zuidelijk Manchuri�. Koning Munmu verenigde de verschillende koninkrijen in 668. Vandaag is het schiereilend opgedeeld in twee landen: Noord- en Zuid-Korea. Dit als geval van de patstelling na de Koreaanse oorlog in 1953.

en: Great Leader
nl: Grote Leider

en: ?female:Great Leader
nl: ?female:Grote Leider

en: ?plural:Lankese
nl: ?plural:Lankezen

en: Prince Vijaya came to Sri Lanka from Orissa, in north-eastern India during the 6th century BC and founded the Sinhalese kingdom there. During British colonialism the country was known as Ceylon.
nl: Prins Vijaya kwan vanuit Orissa naar Sri Lanka in de 6de eeuw BC en stichte het Sinhalese koninkrijk daar. Onder Britste heerschappij was het land bekend als Ceylon.

en: Prince
nl: Prins

en: Princess
nl: Prinses

en: Governor
nl: Gouverneur

en: ?female:Governor
nl: ?female:Governeur

en: Supreme Commander
nl: Opperbevelhebben

en: ?female:Supreme Commander
nl: ?female: Opperbevelhebster

en: Latvian
nl: Lets

en: ?plural:Latvians
nl: ?plural:Letten

en: In the aftermath of WWI Latvia proclaimed its independence from Russia. In 1940, Latvia was forcibly occupied by the Soviet Union. After the collapse of Soviet Union in 1991 Latvia restored its independence.
nl: In de nadagen van WWi riep Letland haar onafhankelijkheid van Rusland uit. In 1940 werd het bezet en ingelijfd door de Soviet Unie. Na diens uiteenvallen in 1991 werd Letland opnieuw onafhankelijk.

en: Libyan
nl: Libi�r

en: ?plural:Libyans
nl: ?plural:Libi�rs

en: The region that is now Libya was a Roman colony until it was conquered by the Arab civilization in the 7th century. In 1912 it came under the control of Italy and after the Second World War Libya was granted independence as a condition of the Allied peace treaty with Italy.
nl: Het gebied dat nu Libi� is was een Romeinse kolonie tot het in de 7de eeuw door de Arabische beschaving veroverd werd. In 1912 kwam het onder Itali� en na de tweede wereldoorlog kreeg Libi� de onafhankelijkheid als een van de stipulaties van het vredesverdrag tussen de Geallieerden en Itali�.

en: Colonel
nl: Kolonel

en: Lithuanian
nl: Litouwse

en: ?plural:Lithuanians
nl: ?plural:Litouwers

en: Lithuania is a small country on the south coast of the Baltic Sea, northeast of Poland.  Lithuanian is the most archaic and complex of the northern Indo-European languages
nl: Litouwen is een klein land aan de zuidkust van de Baltische zee, nooroostelijk van Polen. Litouws is het oudste en ingewikkeldste van de noordelijke Indo-Europeese talen.

en: Great Duke
nl: Groot Hertog

en: Great Duchess
nl: Groot Hertogin

en: Malagasy
nl: Malagees

en: ?plural:Malagasies
nl: ?plural:Malagezen

en: The Malagasy are the people of Madagascar. For centuries, tribes from Indonesia, East Africa and the Arab world have gathered on the island.
nl: Eeuwenlang zijn stammen uit Indonesi�, Oostelijk Afrika en de Arabische wereld samengekomen op het eiland Madagascar

en: High Commissioner
nl: Hoge Commissaris

en: ?female:High Commissioner
nl: ?female:Hoge Commissaris

en: Malaysian
nl: Maleisisch

en: ?plural:Malaysians
nl: ?plural:Maleisi�rs

en: Malaysia was started with the founding of Malacca (Melaka) by Parameswara in the early 14th century.
nl: Maleisi� begon met het stichten van Malacca (Melaka) door Porameswara in de vroege 14de eeuw

en: Malian
nl: Mali�r

en: ?plural:Malians
nl: ?plural:Malinezen

en: Sub-Saharan Africa has been a cultural and ethnical melting pot for millennia. In medieval times, the region was home to a succession of empires called the Sahelian kingdoms. Of these, the Islamic Mali empire with it's capital in Timbuktu was the most influential. This empire reigned from the 14th to the 17th century and was famed for it's wealth and benevolent kings. The modern Republic of Mali derives its name from this empire.
nl: Sub-Sahara Afrika is al millenia lang een culturele en etnische smeltpot. In de middeleeuwen was er een opeenvolging van rijken bekend als de koninkrijken van de Sahel. Van deze was het Islamitische Mali rijk met de hoofdstad in Timbuktu het meest invloedrijk. Deze macht heerste van de 14de tot de 17de eeuw en was beroemd voor haar rijkdom en welwillende koningen. De moderne republiek Mali heeft haar naar hieraan ontleed.

en: The Manchus were a semi-nomadic people originating from the region called Manchuria in Northeast Asia. In the 17th century they conquered and ruled China as the Manchu Empire until 1911.
nl: De Manchus waren een semi-nomadisch volk komende uit de regio Manchuri� in noordoost Azi�. In de 17de eeuw veroverden en regeerden ze China als het Manchu rijk tot 1911

en: ?plural:Maori
nl: ?plural:Maoris

en: The Maori are a Polynesian people that migrated to and settled the island group that is now New Zealand. According to archeological evidence, the migration commenced in the 900s and continued until the 1400s.
nl: De Maori zijn een Polynesisch volk dat migreerde naar de eilandgroep die nu Nieuw-Zeeland heet en zich daar permanent vestigde. Volgens archeologisch bewijs begon de migratie in de jaren 900 en duurde ze tot de jaren 1400.

en: Martian
nl: Marsmans

en: ?plural:Martians
nl: ?plural:Marsmannetjes

en: Marsmen landed on Earth in 4000 BC!
nl: Marsmannetjes landen op de aarde in 4000 BC!

en: Mayan
nl: Maya

en: The Mayans were a Mesoamerican civilization. Famous for building great pyramids and palaces in the jungle.
nl: De Mayas waren een mesoamerikaanse bovelking, beroemd voor het bouwen van grootse piramiden en paleizen in de jungle.

en: Mexican
nl: Mexicaans

en: ?plural:Mexicans
nl: ?plural:Mexicanen

en: Mexico borrows its name from the Mexica people, another name for the Aztecs.
nl: Mexica ontleende zijn naam aan het Mexica volk, een andre naam voor de Azteken

en: Mongol
nl: Mongoli�

en: ?plural:Mongols
nl: ?plural:Mongolen

en: In the centuries after their unification by Genghis Khan, the Mongols conquered the largest empire in human history, encompassing most of the continent of Asia.  They became notorious for the utter ruthlessness in warfare.
nl: In de eeuwen na hun vereniging onder Genghis Khan veroverden de Mongolen het grootste imperium in de menselijke geschiedenis. Het besloeg het grootste gedeelte van Azi�. Zij werden berucht door hun genadeloze stijl van oorlogvoering.

en: New Zealand
nl: Nieuw-Zeeland

en: ?plural:New Zealanders
nl: ?plural:Nieuw Zeelanders

en: The island group of New Zealand was annexed by Britain in 1840. Following a royal proclamation in 1907, the country became an independent dominion within the Commonwealth of Nations.
nl: De eilandgroep Nieuw-Zeeland werd door Brittani� geanexeerd in 1840. Na een koninklijke bepaling in 1907 werd het land onafhankelijk en binnen het Gemenebest.

en: Nigerian
nl: Nigeriaans

en: ?plural:Nigerians
nl: ?plural:Nigerianen

en: Nigeria won full independence from British rule in 1960.
nl: Nigerie werd volledig onafhankelijk van de Britten in 1960.

en: Norwegian
nl: Noor

en: ?plural:Norwegians
nl: ?plural:Noren

en: After centuries of Danish rule, the Norwegians made their own constitution in Eidsvoll, 1814AD. Finally, in 1905AD the Norwegians got their independence after a union with Sweden.
nl: Na eeuwen onder Denemarken vestigden de Noren hun eigen grondwet in Eidsvoll in 1814. De onafhankelijkheid kwam pas in 1905, na een unie met Zweden.

en: Ottoman
nl: Ottomaans

en: ?plural:Ottomans
nl: ?plural:Ottomanen

en: In the beginning of the 14th century Osman, a leader of a minor Turkic tribe in western Anatolia, conquered all his neigboring tribes. A century later the Byzantine capital fell to Turkic rule which gave the Ottoman empire access to Europe. The Ottomans subsequently conquered large parts of south-eastern Europe, the Islamic Arab world as well as Egypt and much of north Africa, making it a regional superpower until its dissolution in the aftermath of WWI.
nl: In het begin van de 14de eeuw verorverde Osman, de leider van een kleine Turkse stam in het westen van Anatoli� al de omliggende stammen. Een eeuw later viel de hoofdstad van het Byzantijnse rijk onder Turkse heerschappij en kreeg het Ottomaanse rijk zo toegang to Europa. De Ottomanen veroverden grote delen van zuid-oost-Europa, de Islamistische Arabische wereld, en Egypte en Noord-Afrika. Zo was het een grootmacht in de regio tot de ontbinding na WO1.

en: Papuan
nl: Papua

en: ?plural:Papuans
nl: ?plural:Papuas

en: The Papuans are a Melanesian people on the island of New Guinea.
nl: De Papua zijn een melanees volk op het eiland Nieuw-Guinea

en: Governor-General
nl: Goeverneur-Generaal

en: Persian
nl: Perzische

en: ?plural:Persians
nl: ?plural:Perzen

en: The first Persian (Achaemenid) Empire lasted from 550BC to 330BC; the second (Sassanid) from 226AD to 642AD.
nl: Het eerste Persische (Achmaenidische) Imperium duurde van 550 VC tot 330 VC, het tweede (Sassanische) van 226-642 AD.

en: Phoenician
nl: Phoenicisch

en: ?plural:Phoenicians
nl: ?plural:Phoenici�rs

en: Phoenicia was an ancient civilization, based in what is now the coastal regions of Lebanon and Syria.
nl: Phoenici� was een oude beschaving in wat nu de kust van Libanon en Syri� is.

en: Polish
nl: Poolse

en: ?plural:Poles
nl: ?plural:Polen

en: The Polish state was formed about a millennium ago, and reached its Golden Age near the end of the 16th century.
nl: De Poolse staat werd ongeveer 1000 jaar geleden gevormd en bereikte een gouden eeuw op het einde van de 16de eeuw.

en: Portuguese
nl: Portugese

en: ?plural:Portuguese
nl: ?plural:Portugezen

en: Portugal founded the first of the great mercantile empires in the 1400s on the shipbuilding advances funded by Prince Henry the Navigator.
nl: Portugal vestigde de eerste van de grote handelsrijken in de 15e eeuw AD op de scheepsbouwtechnologie�n die door Prins Hendrik De Navigator betaald werden.

en: Quebec is the largest province of Canada, housing the majority of the Francophone population of America.
nl: Quebec is de grootste province van Canande en heeft de meerderheid van de francofone bewoners van Amerika.

en: Romanian
nl: Roemeen

en: ?plural:Romanians
nl: ?plural:Roemenen

en: Romania as a nation was formed at the beginning of the 20th century, when the states of Transylvania, Wallachia, and Moldavia merged. It is a country inhabited by people speaking a language reminiscent from the time of ancient Rome. It's history is convoluted as it was always at the borders of great empires: Roman, Ottoman, Austro-Hungarian, and Russian.
nl: Roemeni� werd als een natie gevormd in het begin van de 20ste eeuw toen Transylvani�, Wallachi� en Moldavi� samensmolten. Het is een land met bewoners die een taal spreken die doet denken aan de tijd van het oude Rome. De geschiedenis is ingewikkeld omdat het altijd aan de grenzen van grote imperia lag: het Romeinse, het Ottomaanse, het Oostenrijk-Hongaarse, en het Russische.

en: Roman
nl: Romeinse

en: ?plural:Romans
nl: ?plural:Romeinen

en: Rome was, in legend, founded by Romulus in 753 BC.  At its height, Rome controlled nearly all of Europe, northern Africa and Mesopotamia.
nl: Rome is volgens de legende door Romulus gesticht in 753 voor Christus. Rome was op zijn hoogtepunt heerser van heel het Middelandse Zee gebied en het Midden-Oosten, dus bijna heel de bekende wereld.

en: Russian
nl: Russische

en: ?plural:Russians
nl: ?plural:Russen

en: According to legend, Slavic and Finnic tribes of Novgorod invited in the year 862 the Varangian (Viking) king Rurik to bring order to their land. Rurik established Kievan Rus in this realm, the first Russian state. By the 11th century, Kievan Rus had disintegrated into lesser princedoms, which were once again united into one state by Ivan III in the 15th century. After decisive victory over Sweden and large territorial gains, Peter I pronounced the Russian Empire in 1721. The Russian Empire lasted until 1917 when a socialist revolution dethroned the last Russian emperor. After USSR dissolution in 1991 Russia appeared on world map again, now as a federative republic.
nl: Volgens de legende nodigden in 862 de Slavische en Finse stammen van Novgorod de viking koning Rurik uit om orde te brengen in hun land. Rurik vestigde de Kievan Rus in dit gebied, de eerste Russische staat. Tegen de 11de eeuw was Kievan Rus terug uiteengevallen in kleinere prinsdommen, die opnieuw verenigd werden tot 1 staat door Ivan III in de 15de eeuw. Na een beslissende overwinning op Zweden en grote winst in territorium verklaarde Peter I het Russisch Rijk in 1721. Het Russisch Rijk duurte tot in 1917 een socialistische revolutie de laatste keizer ontroonde. Na de ontbinding van de USSR in 1991 verscheen Rusland terug op de wereldkaart, nu een federatieve republiek.

en: Duke
nl: Hertog

en: Duchess
nl: Groot Hertogin

en: Tsar
nl: Tsaar

en: ?plural:Ryukyuans
nl: ?plural:Ryukyuanen

en: The Ryukyu Kingdom (1372-1879) was the Land of Propriety, a peaceful maritime trading nation eventually invaded, occupied, and annexed by Japan.
nl: Het Ryukyu Koningrijk (1372-1879) was een vredevolle zeevaart handelsnatie die uiteindelijk binnengevallen en geannexeerd werd door Japan.

en: The Sami, or Lapps, are a people of northern Scandinavia. Their nation spans over the northernmost regions of the Scandinavian countries: Finnmark of Norway and Lapland of Sweden and Finland.
nl: De Sami of Lappen zijn een volk uit noordelijk Scandinavi�. Hun natie beslaat de meest noordelijke gebieden: Finnmark in Noorwegen , en Lapland in Zweden en Finland.

en: ?plural:Samogitians
nl: ?plural:Samogitiaanen

en: Samogitia - historical country near the Baltic Sea - home to the last pagans in Europe (official until 1413). Today, Samogitia is a region of Lithuania
nl: Samogitia - historisch land bij de Baltische Zee - thuis van de laatste niet gekerstenden in Europa (officieel tot 1413). Vandaag is Samogitia een regio in Litouwen.

en: Scottish
nl: Schotse

en: ?plural:Scots
nl: ?plural:Schotten

en: Scotland, originally settled in late Roman times by Irish raiders who displaced the native Picts, was an independent kingdom from around 1034AD to the Union of Crowns with England in 1701.
nl: Schotland, oorspronkelijk gesticht in het laat Romeinse tijdperk door Ierse plunderaars die de inheemse Picten verdrongen, was een onafhankelijk koninkrijk van ca. 1034 AD tot de Vereniging van Kronen met Engeland in 1701 AD.

en: First Minister
nl: Eerste Minister

en: ?female:First Minister
nl: ?female:Eerste Minister

en: Serbian
nl: Servische

en: ?plural:Serbians
nl: ?plural:Serven

en: Serbia is part of the region of the Southern Slavs that was conquered by the Ottomans after the collapse of the Byzantine Empire.  During most of the 20th century it was part of the Yugoslav Federation.
nl: Servi� is deel van het gebied van de Zuidelijke Slaven dat werd veroverd door de Ottomanen na de ineenstorting van het Byzantijnse Rijk. Gedurende het grootste gedeelte van de 20e eeuw AD was het lid van de Joegoslavische Federatie.

en: Silesian
nl: Silese

en: ?plural:Silesians
nl: ?plural:Silezen

en: Silesia is a region of southern Poland that was at one time an independent kingdom.
nl: Silezi� is een gebied van Zuid-Polen dat ooit een onafhankelijk koninkrijk was.

en: Singaporean
nl: Singaporese

en: ?plural:Singaporeans
nl: ?plural:Singaporeanen

en: Singapore is a mercantile city-state located at the southernmost tip of the Malaysian Peninsula.
nl: Singapore is een handels-stadstaat gesitueerd aan het zuidelijkste puntje van het Maleisische schiereiland.

en: The Sioux was a North American nation that fought several decisive battles against the United States. It consisted of three distinct groups of tribes: the Lakota, the Dakota and the Nakota.
nl: De Sioux was een Noord-Amerikaanse natie die verschillende beslissende veldslagen tegen de Verenigde Staten vochten. Het bestand uit die groepen stammen: de Lakota, de Dakota en de Nakota.

en: Slovenian
nl: Sloveense

en: ?plural:Slovenians
nl: ?plural:Slovenen

en: Slovenia was the most western and northern republic of the old Yugoslav Federation.
nl: Sloveni� was de meest westerlijk en noordelijke republiek van het oude Joegoslavi�.

en: Slovakian
nl: Slovaak

en: ?plural:Slovakians
nl: ?plural:Slovaken

en: Slovakia is a country in the heart of Europe. Formerly part of Czechoslovakia, until 1918 it was part of the Austro-Hungarian Empire.
nl: Slovakije in een land in het hard van Europa.Voormalig onderdeel van Tsjecho-Slowakije, en daarvoor tot1918 deel van het Oostenrijks-Hongaarse Keizerrijk.

en: ?female:Leader
nl: ?female:Leidster

en: Priestess
nl: Hogepriesteres

en: ?female:General Secretary
nl: ?female:Algemeen Secretaris

en: South African
nl: Zuid-Afrikaan

en: ?plural:South Africans
nl: ?plural:Zuid-Afrikanen

en: Dutch settlers began colonizing southern Africa in the 17th century. After many wars between primarily Boers (descendants of Dutch settlers), British forces and Zulus, the Union of South Africa was created in 1910. The South African government became notorious for its "apartheid" policy of legal inequality based on the color of a citizen's skin. Following the adoption of the country's first non-racial constitution in 1994, long-time political prisoner Nelson Mandela was elected the first truly democratically elected president of South Africa.
nl: Nederlandse kolonisten begonnen zich in zuidelijk Afrika te vestigen in de 17de eeuw. Na vele oorlogen tussen voornamelijk Boers(afstammelingen van de Nederlandse trekkers), Britste troepen en Zulu's werd in 1910 de Unie van Zuid-Afrika gevormd in het Gemenebest. De Zuid-Afrikaanse overheid werd berucht voor de 'apartheid' politiek van wettelijke ongelijkheid gebaseerd op huidskleur. Na het aannemen van de eerste democratische grondwet in 1994 werd politiek gevangene Nelson Mandela de eerste echt democratisch verkozen presiden van Zuid-Afrika

en: Soviet Union's history starts in November 1917, when under Lenin's leadership a Bolshevik revolution occurred. On December 31 1922, four Soviet republics integrated into one country. Soviet Union became one of most powerful states in the 20th century. But by the end of 1991 due to many social shocks it disintegrated into fifteen independent countries
nl: De geschiedenis van de Soviet Unie bogin in november 1917 toen onder Lenin een Bolsjevistische revolutie ontketend werd. Op 31 december 1922 vormden vier Soviet republieken een land. De Soviet Unie werd een van de machtichste staten in de 20ste eeuw. Maar tegen het einde van 1991 viel het uiteen in 15 onafhankelijke landen door grote socio-politieke schokken.

en: Spanish
nl: Spaanse

en: ?plural:Spanish
nl: ?plural:Spanjaarden

en: The modern Spanish nation was formed when the rulers of the kingdoms of Castille and Aragon led the recapture of the Iberian peninsula from the Moslems.  The Reconquista was completed in 1492AD, the same year Columbus sailed.
nl: De moderne Spaanse natie werd gesticht toen de heersers van het koninkrijk van Castilli en Aragon het Iberische schiereiland heroverden van de Moren. De Reconquista was voltooid in 1492 AD, hetzelfde jaar dat Columbus uitzeilde.

en: Caudillo
nl: Caudilloos

en: Caudilla
nl: Caudilloose

en: Cardinal
nl: Kardinaal

en: ?female:Cardinal
nl: ?female:Cardinaal

en: ?plural:Sudanese
nl: ?plural:Sudanezen

en: In 1820 Sudan came under Egyptian rule and later British rule. Sudan became independent in 1956.
nl: In 1820 kwam Sudan onder Egyptische heerschappij en later de Britste. Sudan werd onafhankelijk in 1956

en: Sumerian
nl: Sumerisch

en: ?plural:Sumerians
nl: ?plural:Sumeri�rs

en: Sumer controlled southern Mesopotamia until the rise of Babylonia. Tablets of Sumerian writing some 5500 years old have been found, pre-dating every other writing in history.
nl: Sumeri� beheerste zuidelijk Mesopotami� tot de opkomst van Babyloni�. Tabletten met Sumerisch schrift van zo'n 5500 jaar oud zijn teruggevonden, en zijn daarmee het eerste geschrift en het begin van de geschiedenis.

en: The Swazis is a Bantu people of southern Africa. Under the leadership of Mswati II (1820 - 1868), the Swazis expanded their territory and stabilized the southern frontier with the Zulus.
nl: De Swazis zijn een Bantoe volk uit zuidelijk Afrika. Onder de leiding van Mswati II (1820-1868} breidden de Swazis hun gebied uit en kregen een stabiele zuidgrens met de Zulus

en: Swedish
nl: Zweedse

en: ?plural:Swedes
nl: ?plural:Zweden

en: The Kingdom of Sweden was christianized and consolidated as a political entity by the 12th century AD. The country rose to prominence as one of the great powers of Europe in the 17th century, following substantial military conquests by the so called Warrior Kings. However, due to a worsening economy and several disastrous defeats to Russia, Sweden soon lost most of its gained territory. The country has not been involved in an armed conflict since 1814.
nl: Het Koninkrijk van Zweden was gekerstened en geconsolideerd als een politieke eenheid tegen de 12de eeuw AD. Het land werd belangrijk als een van de grootmachten in het Europa van de 17de eeuw na aanzienlijke veroveringen door de zogenoemde Strijder Koningen. Maar door een verslechterende economie en enkele nederlagen tegen Rusland, verloor Zweden het meeste gewonnen territorium terug. Het land is niet in oorlog geweest sinds 1814.

en: Swiss
nl: Zwitsers

en: ?plural:Swiss
nl: ?plural:Zwitsers

en: Switzerland is a federation of cantons, some of which have more than 700 years of history as a confederacy.
nl: Zwitserland is een federatie van kantons, waarvan sommige meer dan 700 jaar confederale geschiedenis hebben.

en: ?female:General
nl: ?female:Generaal

en: President of the Confederation
nl: President van de Confederatie

en: Federal Chancellor
nl: Federaal Kanselier

en: ?female:Federal Chancellor
nl: ?female:Federaal Kanselier

en: Taiwanese
nl: Taiwanees

en: ?plural:Taiwanese
nl: ?plural:Taiwanezen

en: When the Chinese nationalists lost the armed struggle against the Chinese communists, the nationalist government evacuated to the island of Taiwan where they formed the Republic of China.
nl: Toen de Chinese nationalisten het gewapend conflict tegen de communisten verloren, evacueerde de regering naar het eiland Taiwan waar ze de Republiek Chine vormde.

en: Texan
nl: Texaam

en: ?plural:Texans
nl: ?plural:Texanen

en: Texas is second largest and second most populous state of the USA, famous for it's "larger than life" cowboy mentality.
nl: Texas is de tweede grootste en tweede meest bevolkte staat in de USA, en beroemd voor de 'larger than life' cowboy mentaliteit.

en: Thai
nl: Thaise

en: The Thai kingdom was the only country in Southeast Asia to preserve its independence throught the colonial era of the 18th and 19th centuries AD.
nl: Het Thaise koninkrijk was het enige land in Zuidoost Azi� die zijn onafhankelijkheid behield gedurende de koloniale periode in de 18e en 19e eeuw AD.

en: Tibetan
nl: Tibetaan

en: ?plural:Tibetans
nl: Lplural:Tibetanen

en: The Tibetan homeland is sometimes called the "Roof of the World", the highest elevated region in the world. In the 7th century, Tibet emerged as a formidable empire under the leadership of king Songtsen Gampo, being recognized by both China and India. This dynasty lasted until the 11th century, when Tibet was overrun by the Mongols. Centuries later when Mongol rule had weakened, Lozang Gyatso - born 1617 and the 5th Dalai Lama - established a buddhist religious state under the control of the Gelugpa school of Tibetan Buddhism.
nl: Het Tibetaanse thuisland wordt soms ook het 'dak van de wereld' genoemd, het hoogste gebied op aarde. In de 7de eeuw werd Tibet een imperium onder het leiderschap van koning Songtsen Gompo, die erkend werd door zowel China als Indi�. De dynastie bleef duren tot de 11de eeuw, toen Tibet overrompeld werd door Mongolen. Eeuwen later, toen de Mongoolse heerschappij verzwakt was, stichtte Lozang Gyatso, geboren in 1617 en de 5de Dalai Lama, een boeddhistische religieuze staat onder de controle van de Gelugpa school van Tibetaans Boeddhisme.

en: Dharma King
nl: Dharma Koning

en: Dalai Lama
nl: Dalai�Lama

en: Tunisian
nl: Tunesi�r

en: ?plural:Tunisians
nl: ?plural:Tunesi�rs

en: The Phoenicians founded Carthage in the area where Tunisia is today. Carthage later became a major power in the Mediterranean region until it was defeated by the Romans in 146 BC. Later the Arab Muslim conquest in the 7th century led to migration from the Arab and Ottoman countries. But there where also a lot of Jews and Spanish Moors who moved there at the end of the 16th century. Tunisia became mostly autonomous from the Ottoman empire in 1861. But in 1881 Tunisia was invaded by the French and was made a French protectorate. The country became independent in 1956.
nl: De Phoenici�rs hebben Carthago gesticht waar nu Tunesi� is. Carthago werd later een grote macht in het Middellandse Zeegebied tot het in 146 BC door de Romeinen werd verslaan. Later kwam er door de veroveringen van Arabische moslim een migratie op gang vanaf de Arabische en Ottomaanse landen. Maar ook veel joden en Spaanse moren gingen er wonen op het einde van de 16de eeuw. Tunesi� werd grotendeels onafhankelijk van het Ottomaanse rijk in 1861. Maar in 1881 werd het binnengevallen door de Fransen en tot een Frans protectoriaat gemaakt. Het land werd in 1956 onafhankelijk.

en: Turk
nl: Turkse

en: ?plural:Turks
nl: ?plural:Turken

en: Modern Turkey is the successor state of the Ottoman Empire, which collapsed and was dismembered by the victors in World War I after backing the Central Powers.  The country was subsequently reformed and secularized by Kemal Mustapha, the hero of the defense of Gallipoli.
nl: Modern Turkije is de opvolger van het Ottomaanse Rijk, die ineenstortte en ontmanteld werd door de overwinnaars van WO-I nadat zij de Centrale Machten ondersteund hadden. Het land werd vervolgens hervormd en geseculariseerd door Kemal Mustapha, de held van de verdediging van Gallipoli.

en: Ukrainian
nl: Oekra�ense

en: ?plural:Ukrainians
nl: ?plural:Oekra�ni�rs

en: The Ukraine is a vast region on the westernmost marches of the former Soviet Union. It includes some of the most fertile black-soil cropland on Earth.
nl: De Oekra�ne is een enorm gebied aan de westzijde van de voormalige Soviet Unie. Het bevat enkele van de meest vruchtbare bouwgronden ter wereld.

en: Uruguayan
nl: Uruguayaans

en: ?plural:Uruguayans
nl: ?plural:Uruguayanen

en: Uruguay, a small South American country sometimes referred to as "Switzerland of the Americas" due to its once higly developed social welfare system.
nl: Uruguay is een klein Zuid-Amerikaans land soms het "Zwitserland van Amerika" genoemd wegens het ooit hoog ontwikkeld sociaal systeem.

en: Uyghur was an east Turk empire and civilization. At its height in 820 AD it controlled most of Central and North Asia. After clashing with the Chinese for several centuries, they were finally subdued by the Qing dynasty in the 1700s. Today, descendants of the Uyghur form the populations of the Central Asian states of Uzbekistan, Kazakhstan and Kyrgyzstan. They are also the main minority of the Xinjiang province of China.
nl: Uyghur was een oost Turks rijk en beschaving. Op het hoogtepunt in 820 AD beheerste het het grootste deel van Centraal- en Noord-Azi�. Na eeuwenlange stribbelingen met de Chinezen, werden ze door de Qing dynastie overwonnen in de jaren 1700. Vandaag vormen de afstammelingen van de Uyghur de bevolking van Uzbekistan, Kazachstan en Kyrgizi� in Centraal Azi�. Ze zijn ook de grootste minderheid in de XIinjiang provincie van China.

en: Venezuelan
nl: Venezuelaans

en: ?plural:Venezuelans
nl: ?plural:Venezuelanen

note: TRANS: The fourth letter in "Simon" should be TRANS: U+00F3 LATIN SMALL LETTER O WITH ACUTE if available in TRANS: your charset.  In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 243.
en: Venezuela is the most northern country in South America. Having been a Spanish colony since the 16th century, the country gained independence on July 5th 1811 under the leadership of El Libertador Simon Bolivar - The Liberator.
nl: Venezuela is het noordelijkste land in Zuid-Amerika. Een Spaanse kolonie sinds de 16de eeuw tot op 5 july 1811 het land onafhankelijk werd onder het leiderschap van El Libertador Sim�n Bolivar.

en: ?plural:Vietnamese
nl: ?plural:Vietnamezen

en: The Vietnamese nation was founded in the first century AD by twin sisters who became the war leaders of a revolt against a Chinese military governor.
nl: De Vietnameese natie werd gesticht in de eerste eeuw AD door tweelingzussen die oorlogsleiders werden in een opstand tegen een Chineese militaire gouverneur.

en: ?plural:Vikings
nl: ?plural:Vikingen

en: The Vikings raided and traded along the coasts of Europe between 800AD and 1100AD. Viking raiders eventually became the rulers of Normandy, Russia, and a short-lived kingdom in Sicily.
nl: De Vikingen plunderden en handelden langs de kust van Europa tussen 800 en 1100 AD. Viking plunderaars werden uiteindelijk de heersers van Normandi�, Rusland en van een kort levend koningkrijk in Sicili�.

en: The Welsh at one time controlled all of what is now England until being driven into the mountainous western reaches by invading Saxons.
nl: De Welsh beheersten ooit alles wat nu Engeland is totdat ze verdreven werden naar de bergen in het westen door binnenvallende Saksen.

en: Westphalian
nl: Westphali�r

en: ?plural:Westphalians
nl: ?plural:Westphali�rs

en: Westphalia, before becoming a Prussian province, was the western region the duchy of Saxony. Present-day it consists of the Northern part of the largest German federal state, North Rhine-Westphalia.
nl: Westphalen, was het westelijk deel van Saksen voor het een provincie van Pruisen werd. Nu is het het noordelijk deel van de grootste staat in het federale Duitsland, Nordrhein Westphalen

en: Zulu
nl: Zoeloe

en: ?plural:Zulus
nl: ?plural:Zoeloes

en: The Zulus are a warlike Bantu people who migrated from west-central Africa into southern Africa beginning in the early 1700s, conquering the native Khoisan peoples and clashing with European settlers.
nl: De Zoeloes zijn een krijgshaftig Bantu-volk die migreerden van west centraal Afrika naar zuidelijk Afrika in het begin van de 18e eeuw AD, waarbij ze de inheemse Khoisan veroverden en in botsing kwamen met Europese kolonisten.

en: British Isles (medium/classic)
nl: Britse eilanden (Klassiek/medium)

en: Classic-style 85x80 map of the British Isles.
nl: Klassieke 85x80 kaart van de Britse eilanden

en: Earth (classic, large)
nl: Aarde (Klassiek, groot)

en: Classic-style 160x90 Earth scenario.
nl: Klassiek 160x90 Aarde scenaria

en: Earth (classic, small)
nl: Aarde (Klassiek,klein)

en: Classic-style 80x50 Earth scenario.
nl: Klassiek 80x50 Aarde scenario.

en: Europe (giant/classic)
nl: Europa (gigantisch/klassiek)

en: Very large classic-style map of Europe.
nl: Heel  grote kaart van Europa in klassieke stijl.

en: Earth (classic, medium)
nl: Aarde (Klassiek, medium)

en: Classic-style 120x60 Earth scenario.
nl: Klassiek 120x60 Aard scenario

en: Iberian Peninsula (classic/large)
nl: Iberisch schiereiland(klassiek/groot)

en: Large classic-style map of the Iberian Peninsula (modern-day Spain and Portugal).
nl: Grote klassieke kaart van het Iberisch schiereiland (modern Spanje en Portugal)

en: Tutorial
nl: Inleiding

en: Tutorial Scenario.
nl: Inleidingsscenario.
