Freeciv 2.0.99-devel - en to ja translation catalogue (4209 entries)

en: Food
ja: 食料

en: Shield
ja: シールド

en: Trade
ja: 交易

en: Gold
ja: 金

en: Luxury
ja: 贅沢

en: Science
ja: 科学

en: ?obsolete:O
ja: ?obsolete:古

en: ?built:B
ja: ?built:建

en: ?wonder:w
ja: ?wonder:不

en: %s from %s
ja: %2$sからの%1$s

en:  (connection incomplete)
ja:  (不完全な接続)

en:  (player %s)
ja:  (プレイヤー %s)

en:  (observer)
ja:  (観察者)

en: City: Building Unavailable Item
ja: 都市: 作成不可能なアイテムを作成

en: City: Captured/Destroyed
ja: 都市: 占領/破壊

en: City: Celebrating
ja: 都市: 祝典

en: City: Civil Disorder
ja: 都市: 市民の混乱

en: City: Famine
ja: 都市: 飢饉

en: City: Famine Feared
ja: 都市: 飢饉の恐れ

en: City: Growth
ja: 都市: 拡大

en: City: May Soon Grow
ja: 都市: 拡大間近

en: City: Needs Aqueduct
ja: 都市: 水道が必要

en: City: Needs Aqueduct Being Built
ja: 都市: 建築中の水道が必要

en: City: Normal
ja: 都市: 平穏

en: City: Nuked
ja: 都市: 核攻撃

en: City: Released from citizen governor
ja: 都市: citizen governor(CMA)から解放

en: City: Suggest Growth Throttling
ja: 都市: 成長抑制提言

en: City: Transfer
ja: 都市: 変更

en: City: Was Built
ja: 都市: 建築

en: City: Worklist Events
ja: 都市: 作業リストイベント

en: City: Production changed
ja: 都市:生産物の変更

en: Civ: Barbarian Uprising
ja: 文明: バーバリアンの出現

en: Civ: Civil War
ja: 文明: 内戦

en: Civ: Collapse to Anarchy
ja: 文明: 無政府状態へ崩壊

en: Civ: First Contact
ja: 文明: 初接触

en: Civ: Learned New Government
ja: 文明: 新しい政治体制を獲得

en: Civ: Low Funds
ja: 文明: 資金の低下

en: Civ: Pollution
ja: 文明: 公害

en: Civ: Revolt Ended
ja: 文明: 革命終了

en: Civ: Revolt Started
ja: 文明: 革命開始

en: Civ: Spaceship Events
ja: 文明: 宇宙船イベント

en: Diplomat Action: Bribe
ja: 外交官行動: 買収

en: Diplomat Action: Caused Incident
ja: 外交官行動: 事変誘発

en: Diplomat Action: Escape
ja: 外交官行動: 脱出

en: Diplomat Action: Embassy
ja: 外交官行動: 大使館

en: Diplomat Action: Failed
ja: 外交官行動: 失敗

en: Diplomat Action: Incite
ja: 外交官行動: 煽動

en: Diplomat Action: Poison
ja: 外交官行動: 毒

en: Diplomat Action: Sabotage
ja: 外交官行動: 破壊工作

en: Diplomat Action: Theft
ja: 外交官行動: 盗み

en: Enemy Diplomat: Bribe
ja: 敵外交官: 橋

en: Enemy Diplomat: Embassy
ja: 敵外交官: 大使館

en: Enemy Diplomat: Failed
ja: 敵外交官: 失敗

en: Enemy Diplomat: Incite
ja: 敵外交官: 煽動

en: Enemy Diplomat: Poison
ja: 敵外交官: 毒

en: Enemy Diplomat: Sabotage
ja: 敵外交官: 破壊工作

en: Enemy Diplomat: Theft
ja: 敵外交官: 盗み

en: Caravan actions
ja: キャラバン活動

en: Tutorial message
ja: チュートリアルのメッセージ

en: Broadcast Report
ja: 全員への報告

en: Game Ended
ja: ゲーム終了

en: Game Started
ja: ゲーム開始

en: Message from Server Operator
ja: サーバオペレータからのメッセージ

en: Nation Selected
ja: 民族選択

en: Player Destroyed
ja: プレイヤー死亡

en: Report
ja: 報告

en: Turn Bell
ja: ターン合図

en: Year Advance
ja: 年の進行

en: Global: Eco-Disaster
ja: 地球規模: 環境災害

en: Global: Nuke Detonated
ja: 地球規模: 核爆発

en: Hut: Barbarians in a Hut Roused
ja: 小屋: 中のバーバリアンを解放

en: Hut: City Founded from Hut
ja: 小屋: 都市を設立

en: Hut: Gold Found in Hut
ja: 小屋: 金発見

en: Hut: Killed by Barbarians in a Hut
ja: 小屋: 中のバーバリアンによって殺される

en: Hut: Mercenaries Found in Hut
ja: 小屋: 傭兵発見

en: Hut: Settler Found in Hut
ja: 小屋: 開拓者発見

en: Hut: Tech Found in Hut
ja: 小屋: 技術発見

en: Hut: Unit Spared by Barbarians
ja: 小屋: バーバリアンから部隊獲得

en: Improvement: Bought
ja: 建造物: 購入

en: Improvement: Built
ja: 建造物: 建築終了

en: Improvement: Forced to Sell
ja: 建造物: 強制売却

en: Improvement: New Improvement Selected
ja: 建造物: 新しい建造物の選択

en: Improvement: Sold
ja: 建造物: 売却

en: Tech: Learned From Great Library
ja: 技術: 王立図書館から学習

en: Tech: Learned New Tech
ja: 技術: 新しい技術発見

en: Treaty: Alliance
ja: 条約: 同盟

en: Treaty: Broken
ja: 条約: 破棄

en: Treaty: Cease-fire
ja: 条約: 停戦

en: Treaty: Peace
ja: 条約: 和平

en: Treaty: Shared Vision
ja: 条約: 共有視野

en: Unit: Attack Failed
ja: 部隊: 攻撃失敗

en: Unit: Attack Succeeded
ja: 部隊: 攻撃成功

en: Unit: Bought
ja: 部隊: 購入

en: Unit: Built
ja: 部隊: 作成

en: Unit: Defender Destroyed
ja: 部隊: 防御側消滅

en: Unit: Defender Survived
ja: 部隊: 防御側切り抜け

en: Unit: Became More Veteran
ja: 部隊: ベテラン化

en: Unit: Production Upgraded
ja: 部隊: 生産物アップグレード

en: Unit: Relocated
ja: 部隊: 再配置

en: Unit: Orders / goto events
ja: 部隊: 命令／移動イベント

en: Wonder: Finished
ja: 不思議: 終了

en: Wonder: Made Obsolete
ja: 不思議: 陳腐化

en: Wonder: Started
ja: 不思議: 開始

en: Wonder: Stopped
ja: 不思議: 中断

en: Wonder: Will Finish Next Turn
ja: 不思議: 次のターンで完成

en: Diplomatic Message
ja: 外交メッセージ

en: Treaty: Embassy
ja: 条約: 大使館

en: Error message from bad command
ja: 不正なコマンドによるエラーメッセージ

en: Server settings changed
ja: サーバ設定が変更されました

en: Chat messages
ja: チャットのメッセージ

en: Chat error messages
ja: チャットのエラーメッセージ

en: Connect/disconnect messages
ja: 接続／切断のメッセージ

en: AI Debug messages
ja: AIのデバッグ用メッセージ

en: Player settings
ja: プレイヤーの設定

en: ?attitude:Genocidal
ja: 憎悪

en: ?attitude:Belligerent
ja: 強硬

en: ?attitude:Hostile
ja: 敵対的

en: ?attitude:Uncooperative
ja: 非協力的

en: ?attitude:Uneasy
ja: 不安

en: ?attitude:Neutral
ja: 中立

en: ?attitude:Respectful
ja: 好意的

en: ?attitude:Helpful
ja: 協力的

en: ?attitude:Enthusiastic
ja: 熱狂的

en: ?attitude:Admiring
ja: 賛美

en: ?attitude:Worshipful
ja: 崇拝

en: ?diplomatic_state:Armistice
ja: 休戦

en: ?diplomatic_state:War
ja: 敵対

en: ?diplomatic_state:Cease-fire
ja: 停戦

en: ?diplomatic_state:Peace
ja: 和平

en: ?diplomatic_state:Alliance
ja: 同盟

en: ?diplomatic_state:Never met
ja: 未接触

en: ?diplomatic_state:Team
ja: チーム

note: TRANS: Obscure ruleset error.
en: World-ranged requirements are only supported for wonders.
ja: 世界規模での必要条件は不思議のみでサポートされています。

note: TRANS: Obscure ruleset error.
en: Player-ranged requirements are only supported for wonders.
ja: プレイヤー単位での必要条件は不思議のみでサポートされています。

note: TRANS: Obscure ruleset error.
en: Island-ranged requirements are only supported for wonders.
ja: 島単位での必要条件は不思議のみでサポートされています。

note: TRANS: (none) as in "Resources: (none)".
en: (none)
ja: (なし)

en: %s units
ja: %s 部隊

en: Size %d
ja: 規模 %d

note: TRANS: Obscure ruleset error
en: tech "%s": requires itself
ja: 科学技術 "%s" がそれ自身を要求しています

note: TRANS: "Unknown" tech
en: (Unknown)
ja: (なし)

note: TRANS: "None" tech
en: None
ja: なし

en: Future Tech. %d
ja: 先端技術 %d

en: Future Tech.
ja: 先端技術

en: Road
ja: 道路

en: Irrigation
ja: 灌漑

en: Railroad
ja: 鉄道

en: Mine
ja: 資源

en: Pollution
ja: 公害

en: Hut
ja: 小屋

en: Fortress
ja: 要塞

en: River
ja: 川

en: Farmland
ja: 農地

en: Airbase
ja: 飛行場

en: Fallout
ja: 死の灰

en: Idle
ja: アイドル

en: Fortifying
ja: 防御態勢

en: Fortified
ja: 防御態勢をとった

en: Sentry
ja: 見張り番

en: Pillage
ja: 略奪

en: Goto
ja: 移動

en: Explore
ja: 探索

en: Transform
ja: 変更

en: Unknown
ja: 不明

en: Moves
ja: 移動

en: Upgrade %s to %s for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
ja: %sを%sへ金%dで新型にしますか?
    現在の資金は%dです。

en: Sorry, cannot upgrade %s (yet).
ja: 残念，%sを(まだ)新型にできません。

en: Upgrading %s to %s costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
ja: %1$sを%2$sへ新型にするには金%3$dが必要です。
    現在の資金は%4$dです。

en: You can only upgrade units in your cities.
ja: 自分の都市でのみ部隊をアップグレードできます。

en: Upgrading this %s would strand units it transports.
ja: この%sをアップグレードすると，搭載している部隊が立ち往生してしまいます。

en:  and
ja: と

en: ?and:,
ja: と

en: (beta version)
ja: (ベータ版)

en: Freeciv version %s
ja: Freeciv バージョン%s

en: betatest version
ja: ベータテスト・バージョン

en: version
ja: バージョン

en: January
ja: 一月

en: February
ja: 二月

en: March
ja: 三月

en: April
ja: 四月

en: May
ja: 五月

en: June
ja: 六月

en: July
ja: 七月

en: August
ja: 八月

en: September
ja: 九月

en: October
ja: 十月

en: November
ja: 十一月

en: December
ja: 十二月

en: THIS IS A BETA VERSION
    Freeciv %s will be released in
    %s, at %s
ja: *** これはベータ版です ***
    Freeciv %s は %s に
    %s で公開される予定です。

en: 'Cause civilization should be free!
ja: 自由な Civilization を求めて

note: TRANS: "Could not convert text from <encoding a> to <encoding b>:" * TRANS: <error string>."
en: Could not convert text from %s to %s: %s
ja: テキストを%sから%sに変換できませんでした: %s

en: Bad log level "%s".
ja: ログレベル "%s" は間違っています。

en: Bad log level %d in "%s".
ja: "%2$s"中のログレベル %1$d は間違っています。

en: Freeciv must be compiled with the DEBUG flag to use debug level %d.
ja: デバックレベル %d を使用するには， DEBUG フラグ付きでコンパイルしなければなりません。

en: Badly formed log level argument "%s".
ja: ログレベル引数 "%s" は間違った形式です。

en: Not an integer: '%s'
ja: 整数ではありません: '%s'

en: Empty filename in log level argument "%s".
ja: ログレベル引数 "%s" のファイル名は空です。

en: Couldn't open logfile: %s for appending "%s".
ja: ログファイル %s を "%s" の追記用に開けませんでした。

en: last message repeated %d time | last message repeated %d times
ja[0]: 最後のメッセージが %d回繰り返されました

en:  (total %d repeat) |  (total %d repeats)
ja[0]:  (合計 %d回)

en: Empty argument for "%s".
ja: "%s"への引数が空です。

en: Missing argument for "%s".
ja: "%s"への引数がみつかりません。

en: FREECIV_PATH is set but empty; using default path instead.
ja: FREECIV_PATH がセットされていますが空です。かわりにディフォルトパスを使います。

en: Could not read data directory %s: %s.
ja: データディレクトリ %s を読むことができません: %s。

en: The data path may be set via the environment variable FREECIV_PATH.
ja: データパスは環境変数 FREECIV_PATH で設定できます。

en: Current data path is: "%s"
ja: 現在のデータパスは: "%s"

en: The "%s" file is required ... aborting!
ja: "%s" ファイルが必要です ... 中止しています!

en: %s: Fatal error: you're trying to run me as superuser!
ja: %s: 致命的エラー: スーパーユーザで起動しようとしています!

en: Use a non-privileged account instead.
ja: 特権のないアカウントをかわりに使って下さい。

en: exact match
ja: 完全一致

en: only match
ja: 唯一の一致

en: ambiguous
ja: あいまい

en: empty
ja: 空

en: too long
ja: 長すぎる

en: non-match
ja: 不一致

en: error %d (compiled without strerror)
ja: エラー %d (strerror 無しでコンパイルされました)

en: The %s have stopped building The %s in %s.
ja: %sは%sを%sに建てるのを中断しました。

en: The %s have started building The %s in %s.
ja: %sは%sを%sに建て始めました。

en: %s is selling %s (not needed) for %d.
ja: %sで(不必要な)%sを金%dで売ります。

en: *%s (AI)* In away mode AI can't sign such a treaty.
ja: *%s (AI)* 不在モードではAIはそのような条約にはサインできません。

en: *%s (AI)* First break alliance with %s, %s.
ja: *%1$s (AI)* %3$sよ，まず最初に%2$sとの同盟関係を絶ってから来るべきだ。

en: *%s (AI)* Let us first cease hostilies, %s.
ja: *%s (AI)* %sよ，まずは敵対関係を止めようではないか。

en: *%s (AI)* I wish to see you keep the current ceasefire for a bit longer first, %s.
ja: *%s (AI)* 私はあなたがたが現在の停戦を今しばらく守ることができるのかまず見届けたいと思う，%sよ。

en: *%s (AI)* I simply do not trust you with an alliance yet, %s.
ja: *%s (AI)* 私はまだ同盟を結ぶほど貴国を信頼していないのだ，%sよ。

en: *%s (AI)* I do not know the city you mention.
ja: *%s (AI)* そのような都市は知らない。

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is not safe.
ja: *%s (AI)* すまないが，貴国と視野を共有することは我が国にとって危険が多過ぎる。

en: *%s (AI)* This deal was not very good for us, %s!
ja: *%s (AI)* %sよ，この取引は我々にとってそれほど良いものではなさそうだ。

en: *%s (AI)* Welcome into our alliance %s!
ja: *%s (AI)* %sよ，我が同盟にようこそ!

en: *%s (AI)* Yes, may we forever stand united, %s.
ja: *%s (AI)* 了解した。%sと我が国との同盟が永遠に続くことを願おう。

en: *%s (AI)* Yes, peace in our time!
ja: *%s (AI)* 了解した。我々に平和な時が訪れたようだ。

en: *%s (AI)* Agreed. No more hostilities, %s.
ja: *%s (AI)* 同意した。%sよ，もはや敵対関係を止めよう。

en: *%s (AI)* Greetings %s! May we suggest a ceasefire while we get to know each other better?
ja: *%s (AI)* %sよ！　互いのことがもっと分かり合えるようになるまで，しばし停戦の期間を持とうではないか？

en: *%s (AI)* Space will never be yours.
ja: *%s (AI)* 宇宙は貴国のものにはさせない。

en: *%s (AI)* I have tolerated your vicious antics long enough! To war!
ja: *%s (AI)* 貴様の悪ふざけにはもう我慢の限界だ。戦争だ！

en: *%s (AI)* Peace in ... some other time.
ja: *%s (AI)* 平和を……いつの日にか，な。

en: *%s (AI)* Finally I get around to you! Did you really think you could get away with your crimes?
ja: *%s (AI)* やっと貴様に手が回る！　自分の罪から逃れられるとよもや本気で思っていたわけではあるまいな？

en: *%s (AI)* Your covert hostilities brought this war upon you!
ja: *%s (AI)* おまえの隠然たる敵対行為がこの戦争をもたらしたのだ！

en: *%s (AI)* Your aggression against %s was your last mistake!
ja: *%s (AI)* 貴国の%sに対する行いは，貴国の最後の過ちだ!

en: *%s (AI)* We will be launching an all-out war against %s in %d turn to stop the spaceship launch. | *%s (AI)* We will be launching an all-out war against %s in %d turns to stop the spaceship launch.
ja[0]: *%1$s (AI)* 宇宙船打ち上げを阻止するため，我々は%3$dターン後に%2$sとの全面戦争に突入する。

en: *%s (AI)* Your aid in this matter will be expected. Long live our glorious alliance!
ja: *%s (AI)* この件には貴国の支援が期待されている。我々の光栄ある同盟の末永く続かんことを！

en: *%s (AI)* %s has grossly violated his treaties with us for own gain.  We will answer in force in %d turn and expect you to honour your alliance with us and do likewise! | *%s (AI)* %s has grossly violated his treaties with us for own gain.  We will answer in force in %d turns and expect you to honour your alliance with us and do likewise!
ja[0]: *%s (AI)* %sは私利のため条約を著しく侵犯した。我々は%dターン後に実力で報復する，貴国も同盟を尊重し我々に続くように！

en: *%s (AI)* We intend to pillage and plunder the rich civilization of %s. We declare war in %d turn. | *%s (AI)* We intend to pillage and plunder the rich civilization of %s. We declare war in %d turns.
ja[0]: *%s (AI)* 我々は%sの豊かな文明を略奪してやるつもりだ。%dターン後に宣戦する。

en: *%s (AI)* If you want a piece of the loot, feel free to join in the action!
ja: *%s (AI)* 戦利品の分け前が欲しいなら，遠慮なく参加してくれたまえ！

en: *%s (AI)* We have had it with %s. Let us tear this pathetic civilization apart. We declare war in %d turn. | *%s (AI)* We have had it with %s. Let us tear this pathetic civilization apart. We declare war in %d turns.
ja[0]: *%s (AI)* 我々はもう%sには我慢ならない。この救いようのない文明を引き裂いてくれようではないか。%dターン後に宣戦する。

en: *%s (AI)* As our glorious allies, we expect your help in this war.
ja: *%s (AI)* 我々の光栄ある同盟国として，貴国もこの戦争に参加するものと期待する。

en: *%s (AI)* We will honour our alliance and declare war on %s in %d turn.  Hold on - we are coming! | *%s (AI)* We will honour our alliance and declare war on %s in %d turns.  Hold on - we are coming!
ja[0]: *%1$s (AI)* 我々は同盟を尊重し%3$dターン後に%2$sに宣戦する。待っていたまえ，我々もすぐ駆けつける！

en: *%s (AI)* We will honour our alliance with %s and declare war on %s in %d turns.  We expect you to do likewise. | *%s (AI)* We will honour our alliance with %s and declare war on %s in %d turns.  We expect you to do likewise.
ja[0]: *%1$s (AI)* 我々は%2$sとの同盟を尊重し%4$dターン後に%3$sに宣戦する。貴国も我々に続くものと期待する。

en: *%s (AI)* Your attempt to conquer space for yourself alone betray your true intentions, and I will have no more of our alliance!
ja: *%s (AI)* 貴国が単独で宇宙を征服しようとしているのを見れば貴国の意図は明らかだ。同盟は破棄させてもらう！

en: *%s (AI)* Your attempt to unilaterally dominate outer space is highly offensive.
ja: *%s(AI)* 貴国の一方的に宇宙空間を支配しようとする試みは大変攻撃的なものである。

en: *%s (AI)* If you do not stop constructing your spaceship, I may be forced to take action!
ja: *%s (AI)* もし貴国が宇宙船の建設を中止しないならば，我が国は何らかの行動にでることも辞さない!

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is no longer safe.
ja: *%s (AI)* すまないが，貴国と視野を共有することは我が国にとってもはや安全な事ではない。

en: *%s (AI)* Greetings our most trustworthy ally. We call upon you to destroy our enemy, %s.
ja: *%s (AI)* 我が最も信頼のおける同盟国諸君よ，我々は%sを打倒するために貴国の力を必要としている。

en: *%s (AI)* Greetings ally, I see you have not yet made war with our enemy, %s. Why do I need to remind you of your promises?
ja: *%s (AI)* 親愛なる同盟国よ，私が見る限り貴国は未だ我々共通の敵である%sとの戦争を始めていないようだ。何故我が国が貴国の約束を貴国に思い出させてやらねばならんのだ?

en: *%s (AI)* Dishonoured one, we made a pact of alliance, and yet you remain at peace with our mortal enemy, %s! This is unacceptable; our alliance is no more!
ja: *%s (AI)* 名誉に値せぬものよ，我々は同盟を結んだというのに，貴国は我々の死すべき敵である%sと和平を保ったままではないか！これは看過できない。同盟は解消だ！

en: *%s (AI)* Greetings friend, may we suggest making a common cause and join in an alliance?
ja: *%s (AI)* 親愛なる友人よ，大義を共有し同盟を結ぼうではないか？

en: *%s (AI)* Greetings neighbour, may we suggest more peaceful relations?
ja: *%s (AI)* 親愛なる隣人よ，より平和的な関係を持とうではないか？

en: *%s (AI)* We grow weary of this constant bloodshed. May we suggest a cessation of hostilities?
ja: *%s (AI)* 相続く流血にはうんざりです。停戦を結ぼうではありませんか？

en: *%s (AI)* We have been savagely attacked by %s, and we need your help! Honour our glorious alliance and your name will never be forgotten!
ja: *%s (AI)* 我々は%sの猛攻を受けており，貴国の助力を必要としている！我々の光栄ある同盟を守りたまえ，貴君の名は永遠のものとなるであろう！

en: Warning: the guest name '%s' has been taken, renaming to user '%s'.
ja: 警告: ゲスト名 '%s' は既に使われているので '%s' に変更します。

en: Guests are not allowed on this server. Sorry.
ja: 申し訳ありませんが，このサーバではゲストは許可されていません。

en: %s was rejected: Guests not allowed.
ja: %s は拒絶されました: ゲストは許可されていません。

en: There was an error reading the user database, logging in as guest connection '%s'.
ja: ユーザ・データベースの読み込みにエラーが発生したので，ゲスト接続'%s'としてログインしています。

en: There was an error reading the user database and guest logins are not allowed. Sorry
ja: ユーザ・データベースの読み込みにエラーが発生したのですが，ゲスト接続は許可されていません。申し訳ない。

en: %s was rejected: Database error and guests not allowed.
ja: %sは拒絶されました：データベース・エラー，かつゲスト不許可

en: Enter password for %s:
ja: %sのパスワードを入力してください：

en: Enter a new password (and remember it).
ja: 新しいパスワードを入力してください(後で使うので忘れないで)。

en: This server allows only preregistered users. Sorry.
ja: このサーバは事前に登録したユーザしか受け入れていません。ごめんね。

en: %s was rejected: Only preregister users allowed.
ja: %sは拒絶されました：事前登録者のみ許可しています。

en: Sorry, too many wrong tries...
ja: 残念ですが，失敗回数が限度を超えました……

en: %s was rejected: Too many wrong password verifies for new user.
ja: %sは拒絶されました：新規ユーザのパスワード認証失敗過多

en: Warning: There was an error in saving to the database. Continuing, but your stats will not be saved.
ja: 警告：データベースへの保存にエラーがありました。続行しますが，あなたの状態は保存されません。

en: %s was rejected: Too many wrong password tries.
ja: %s は拒絶されました: パスワード認証に失敗しました。

en: Your password is incorrect. Try again.
ja: じゅもんが　ちがいます

en: Sorry, your connection timed out...
ja: ごめんなさい，あなたの接続はタイムアウトしました……

en: %s was rejected: Connection timeout waiting for password.
ja: %s は拒絶されました: パスワード認証中にタイムアウトしました。

en: Your password is too short, the minimum length is %d. Try again.
ja: このパスワードは短すぎます。最低%d文字で，もう一度。

en: The password must have at least %d capital letters, %d numbers, and be at minimum %d [printable] characters long. Try again.
ja: パスワードは最低%dの大文字と，%dの数字が含まれる，(表示可能な)%d文字以上から構成されていなければなりません。もう一度お願いします。

en: Barbarians gain a leader by the name %s.  Dangerous times may lie ahead.
ja: バーバリアンに%sなるリーダーが立ちました。物騒な時代になるかもしれません。

en: Native unrest near %s led by %s.
ja: %2$sによって%1$s近くの住民が動揺しています

en: Sea raiders seen near %s!
ja: 海賊が%sのそばに見えます!

en: You don't have a worker here.
ja: ここには労働者はいません。

en: You have already sold something here this turn.
ja: このターンですでに何かを売却しています。

en: You sell %s in %s for %d gold.
ja: %2$sの%1$sを金%3$dで売りました。

en: Cannot buy in city created this turn.
ja: このターンに作られた都市では買えません。

en: You have already bought this turn.
ja: 既にこのターンに買っています。

en: You don't buy %s!
ja: %sは買えません!

en: Can't buy units when city is in disorder.
ja: 都市が混乱してる時は部隊は買えません。

en: %d gold required.  You only have %d gold.
ja: 金%dが必要ですが，%dしかありません。

en: You have bought this turn, can't change.
ja: このターンに買ったので変更できません。

en: You already have a city called %s.
ja: 既に%sという名前の都市を持っています

en: A city called %s already exists.
ja: %sと呼ばれる都市は既に存在します。

en: Can't use %s as a city name. It is reserved for %s.
ja: 都市名として%sは利用できません。%sに予約されています

en: %s is not a valid name. Only ASCII or ruleset names are allowed for cities.
ja: %sは不適切な名称です。ASCII文字だけで綴られた都市名にしてください。

en: City no. %d
ja: 都市番号 %d

en: A poorly-named city
ja: いいかげんに名付けられた都市

en: Changed homecity of %s to %s.
ja: %sの所属を%sへ変更します。

en: Transfered %s in %s from %s to %s.
ja: %2$sにある%1$sを%3$sから%4$sへ輸送しました。

en: Transfered %s from %s to %s.
ja: %sを%sから%sへ輸送しました。

en: %s from %s lost in transfer to %s's %s
ja: %2$sからの%1$sは%3$sの%4$sへの移転により失われました。

en: %s lost along with control of %s.
ja: %2$sの支配権を失うと共に%1$sを失いました。

en: You lost %s. A new %s was built in %s.
ja: あなたは 首都 %s を失いました。新しい%sが %s に建てられました。

en: You already had a city called %s. The city was renamed to %s.
ja: 既に%sと呼ばれる都市があります。都市は%sと改名されました。

en: The people in %s are stunned by your technological insight!
          Workers spontaneously gather and upgrade the city with railroads.
ja: %s の市民は，あなたの技術を垣間見，驚愕しました。
          労働者は自発的に集まり，都市に鉄道を引きました。

en: You have founded %s.
ja: %sを作りました。

en: Moved %s out of disbanded city %s to avoid being landlocked.
ja: 陸地で動けなくなることを避けるために，解散した都市%2$sの外に%1$sを移動しました。

en: When %s was disbanded your %s could not get out, and it was therefore lost.
ja: %sが解散した時，%sは外に出ることができなかったため座礁しました。

en: You destroy %s completely.
ja: %sを完全に破壊しました。

en: %s has been destroyed by %s.
ja: %s は %s によって破壊されました。

en: You conquer %s; your lootings accumulate to %d gold! | You conquer %s; your lootings accumulate to %d gold!
ja[0]: %s を制圧し，金 %d を略奪しました!

en: %s conquered %s and looted %d gold from the city. | %s conquered %s and looted %d gold from the city.
ja[0]: %s は %s を制圧し，金 %d を略奪しました。

en: You conquer %s
ja: %sを制圧しました

en: %s conquered %s.
ja: %sは%sを制圧しました。

en: You have liberated %s! Lootings accumulate to %d gold. | You have liberated %s! Lootings accumulate to %d gold.
ja[0]: %sを解放しました。金 %d を略奪しました。

en: %s liberated %s and looted %d gold from the city. | %s liberated %s and looted %d gold from the city.
ja[0]: %s は %s を解放し，金 %d が都市から略奪されました。

en: You have liberated %s!
ja: %sを解放しました！

en: %s liberated %s.
ja: %sは%sを解放しました。

en:  from the worklist
ja: 作業リストから

note: TRANS: "<city> is building <production><source>."
en: %s is building %s%s.
ja: %sで%sを%s作り始めました。

en: You sell %s in %s (now landlocked) for %d gold.
ja: (今は陸地で囲まれている)%2$sの%1$sを%3$dで売ります。

en: %s is selling %s (obsolete) for %d.
ja: %sで(古い)%sを金%dで売ります。

en: Notice: Wonder %s in %s will be finished next turn.
ja: 予告: 次のターン，%2$sの不思議%1$sが完成します。

en: Suggest throttling growth in %s to use %s (being built) more effectively.
ja: %sの成長を絞った方がいいです。%s(建設中)をより効果的に利用できます。

en: %s may soon grow to size %i.
ja: %sはまもなく大きさ%iに増えます。

en: Warning: Famine feared in %s.
ja: 警告: %sは飢饉の恐れがあります。

en: WARNING, we're LOW on FUNDS sire.
ja: 警告，資金が足りません。

en: %s needs %s (being built) to grow any further.
ja: %s がこれ以上大きくなるには %s(建築中)が必要です。

en: %s needs an improvement to grow any further.
ja: %s がこれ以上大きくなるには都市施設の整備が必要です。

en: %s grows to size %d.
ja: %sの大きさは%dに増えました。

en: Famine feared in %s, %s lost!
ja: 飢饉が%sで起こり，%sを失いました。

en: Famine causes population loss in %s.
ja: 飢饉で%sの人口を失いました。

en: Famine destroys %s entirely.
ja: 飢饉で%sは廃墟と化しました。

en: %s can't build %s from the worklist; tech not yet available.  Postponing...
ja: %sで作業リストから%sを建てることができません。科学がまだ利用できません。延期しています...

en: %s can't build %s from the worklist.  Purging...
ja: %sで作業リストから%sを建てることができません。 purge しています...

en: Production of %s is upgraded to %s in %s.
ja: %3$sで，%1$sの生産を%2$sへアップグレードしました。

en: %s can't build %s from the worklist; tech %s not yet available.  Postponing...
ja: %sで作業リストから%sを建てることができません。%sがまだ利用できません。延期しています...

en: %s can't build %s from the worklist; need to have %s first.  Postponing...
ja: %sで作業リストから%sを建てることができません。まず，%sが必要です。延期しています...

en: %s can't build %s from the worklist; it needs %s government.  Postponing...
ja: %sで作業リストから%sを建てることができません。まず，%sが必要です。延期しています...

en: %s can't build %s from the worklist; %s special is required.  Postponing...
ja: %sで作業リストから%sを建てることができません。%sが必要です。延期しています...

en: %s can't build %s from the worklist; %s terrain is required.  Postponing...
ja: %sで作業リストから%sを建てることができません。%sが必要です。延期しています...

en: %s can't build %s from the worklist; only %s may build this.  Postponing...
ja: %sで作業リストから%sを建てることができません。%sだけが建てられます。延期しています...

en: %s can't build %s from the worklist; city must be of size %d.  Postponing...
ja: %sで作業リストから%sを建てることができません。都市の大きさが%d必要です。延期しています...

en: %s can't build %s from the worklist; Reason unknown!  Postponing...
ja: %sで作業リストから%sを建てることができません。理由はわかりません! 延期しています...

en: %s's worklist is now empty.
ja: %sの作業リストは空になりました。

en: %s can't upkeep %s, unit disbanded.
ja: %sは%sを援助できません。部隊は解散しました。

en: Citizens in %s perish for their failure to upkeep %s!
ja: %sの市民は%sを維持できずに死んでいきました！

en: %s is building %s, which is no longer available.
ja: %sで%sを建設中ですが，これはもう無意味です。

en: The %s have finished building %s in %s.
ja: %sは%sを%sに建て終わりました。

en: %s has finished building %s.
ja: %sで%sを建て終わりました。

en: %s boosts research; you gain %d immediate advance. | %s boosts research; you gain %d immediate advances.
ja[0]: %sは研究を加速させます。即座に科学を%dつ覚えます。

en: The %s have acquired %s from %s.
ja: %1$sは%3$sから%2$sを得ました。

en: The %s have started building a spaceship!
ja: %sは宇宙船の製作を開始しました!

en: %s's %s tried to build %s, which is not available.
ja: %sの%sで%sを建設中ですが，これはもう無意味です。

en: %s can't build %s yet.
ja: %sではまだ%sを作ることができません。

note: TRANS: <city> is finished building <unit/building>.
en: %s is finished building %s.
ja: %sで%sを作り終えました。

en: Can't afford to maintain %s in %s, building sold!
ja: %2$sで%1$sを維持できません。建物を売りました。

en: Pollution near %s.
ja: 公害が%sへ広がりつつあります。

en: Wild celebrations in your honour in %s.
ja: %sではあなたを讃える熱烈な祝祭が行われています。

en: Celebrations cancelled in %s.
ja: 祝祭が%sで中止されました。

en: Civil disorder in %s.
ja: %sで市民が混乱しています。

en: CIVIL DISORDER CONTINUES in %s.
ja: %sで市民の混乱が続いています。

en: Order restored in %s.
ja: %sの秩序が復活しました。

en: The people have overthrown your %s, your country is in turmoil.
ja: 民衆はあなたの%sを転覆しました。国は騒乱に陥っています。

en: %s can't build %s yet, and we can't disband our only city.
ja: %sはまだ%sを作成できません。唯一の都市を解散できません。

note: TRANS: Settler production leads to disbanded city.
en: %s is disbanded into %s.
ja: %sは解散して%sになりました。

en: You must interrupt Freeciv twice within one second to make it exit.
ja: 1秒以内に2度インタラプトするとFreecivを終了します。

en: Warning: the %s option is obsolete.  Use -m to enable the metaserver.
ja: 警告: %s オプションは時代遅れです。メタサーバを有効にするには -m を使って下さい。

en: Error: unknown option '%s'
ja: エラー: 未知のオプション '%s'

en: This is the server for %s
ja: これは %s のためのサーバです。

en: You can learn a lot about Freeciv at %s
ja: Freeciv についての情報を %s で提供しています。

en: Usage: %s [option ...]
    Valid options are:
ja: 使用法: %s [オプション ...]
    有効なオプション:

en:   -a  --auth		Enable server authentication.
ja:   -a  --auth		サーバ認証を有効にする.

en:   -G  --Guests		Allow guests to login if auth is enabled.
ja:   -G  --Guests		認証を有効にしている場合に，ゲストのログインを許可する。

en:   -N  --Newusers	Allow new users to login if auth is enabled.
ja:   -N  --Guests		認証を有効にしている場合に，新規ユーザのログインを許可する。

en:   -b  --bind ADDR	Listen for clients on ADDR
ja:   -b, --bind ADDR	アドレス ADDR でクライアントを待つ

en:   -d, --debug NUM	Set debug log level (0 to 4, or 4:file1,min,max:...)
ja:   -d, --debug NUM	デバックログレベルをセットする(0 から 4, もしくは 4:ファイル1,最小,最大:...)

en:   -d, --debug NUM	Set debug log level (0 to 3)
ja:   -d, --debug NUM	デバックログレベルをセットする(0 から 3)

en:   -f, --file FILE	Load saved game FILE
ja:   -f, --file FILE	保存されたゲーム FILE をロードする

en:   -h, --help		Print a summary of the options
ja:   -h, --help		オプションの一覧を表示

en:   -l, --log FILE	Use FILE as logfile
ja:   -l, --log FILE	記録ファイルとして FILE を使う

en:   -m, --meta		Notify metaserver and send server's info
ja:   -m, --meta		メタサーバへ通知しサーバの情報を送る

en:   -M, --Metaserver ADDR	Set ADDR as metaserver address
ja:   -M, --Metaserver ADDR	メタサーバの所在として ADDR をセットする

en:   -p, --port PORT	Listen for clients on port PORT
ja:   -p, --port PORT	ポート PORT でクライアントを待つ

en:   -q, --quitidle TIME	Quit if no players for TIME seconds
ja:   -q, --quitidle TIME	TIME 秒プレイヤーが存在しなれれば終了する

en:   -e, --exit-on-end	When a game ends, exit instead of restarting
ja:   -e, --exit-on-end	ゲーム終了時に，再起動せずに終了する

en:   -s, --saves DIR	Save games to directory DIR
ja:   -s, --saves DIR	ディレクトリ DIR にゲームを保存する

en:   -S, --Serverid ID	Sets the server id to ID
ja:   -S, --Serverd ID	サーバIDを ID にセットする

en:   -r, --read FILE	Read startup script FILE
ja:   -r, --read FILE	起動スクリプト FILE を読む

en:   -R, --Ranklog FILE	Use FILE as ranking logfile
ja:   -R, --Ranklog FILE	ランキング記録ファイルとして FILE を使う

en:   -v, --version		Print the version number
ja:   -v, --version		バージョン番号を表示する

en: Report bugs to <%s>.
ja: <%s>へバグを報告して下さい。

en: Start the game, or restart after loading a savegame.
ja: ゲームを開始します。セーブゲームをロードした後なら再開します。

en: This command starts the game.  When starting a new game, it should be used after all human players have connected, and AI players have been created (if required), and any desired changes to initial server options have been made.  After 'start', each human player will be able to choose their nation, and then the game will begin.  This command is also required after loading a savegame for the game to recommence.  Once the game is running this command is no longer available, since it would have no effect.
ja: このコマンドはゲームを開始します。新しいゲームを開始しようとするなら，人間プレイヤー全てが接続した後でこのコマンドを使います。そうすると，必要なら AIプレイヤーが作られ，初期サーバオプションが設定されます。開始(start)の後，各々の人間のプレイヤーは自分の国家を選択でき，それからゲームは始まります。このコマンドは，ゲームを再開するためセーブゲームをロードした後にも必要です。一旦ゲームが開始されたら，このコマンドは不要なので利用できません。

note: TRANS: translate text between <> only
en: help
    help commands
    help options
    help <command-name>
    help <option-name>
ja: help
    help commands
    help options
    help <コマンド名>
    help <オプション名>

en: Show help about server commands and server options.
ja: サーバコマンドとサーバオプションについてのヘルプを表示します。

en: With no arguments gives some introductory help.  With argument "commands" or "options" gives respectively a list of all commands or all options.  Otherwise the argument is taken as a command name or option name, and help is given for that command or option.  For options, the help information includes the current and default values for that option.  The argument may be abbreviated where unambiguous.
ja: 引数がなければ，初歩的なヘルプを表示します。引数 "commands" か "options" を与えると，それぞれ全てのコマンド，オションのリストを表示します。それ以外なら，引数はコマンド名またはオプション名として扱かわれ，それぞれのヘルプが表示されます。引数がオプションの時は，現在の値と既定値も表示されます。引数はあいまいでなければ後ろを省略できます。

en: Show a list of players, teams, connections, or scenarios.
ja: プレイヤー，チーム，接続もしくはシナリオのリストを表示します。

en: Show a list of players in the game, teams of players, connections to the server, or available scenarios.  The argument may be abbreviated, and defaults to 'players' if absent.
ja: プレイヤー，チーム，接続もしくはシナリオのリストを表示します。引数は短縮形でも良く，また省略されたら 'players' が指定されたものとみなします。

en: Quit the game and shutdown the server.
ja: ゲームを終了し，サーバをシャットダウンする。

note: TRANS: translate text between <> only
en: cut <connection-name>
ja: cut <接続名>

en: Cut a client's connection to server.
ja: クライアントの接続を切ります。

en: Cut specified client's connection to the server, removing that client from the game.  If the game has not yet started that client's player is removed from the game, otherwise there is no effect on the player.  Note that this command now takes connection names, not player names.
ja: 指定したクライアントの接続を切り，ゲームから排除します。ゲームがまだ開始していなければ，クライアントのプレイヤーはゲームから排除されます。開始していれば，プレイヤーには影響ありません。このコマンドはプレイヤー名ではなく接続名を取ることに注意して下さい。

note: TRANS: translate text between <> only
en: explain
    explain <option-name>
ja: explain
    explain <オプション名>

en: Explain server options.
ja: サーバオプションを説明する。

en: The 'explain' command gives a subset of the functionality of 'help', and is included for backward compatibility.  With no arguments it gives a list of options (like 'help options'), and with an argument it gives help for a particular option (like 'help <option-name>').
ja: 'explain' コマンドは， 'help' コマンドの一部の機能を持ちます。これは後方互換のために含まれています。引数なしで呼ばれたら，('help options' と同じ)オプションの一覧を表示します。引数付きで呼ばれたら，('help <オプション名>' と同じ)そのオプションのヘルプを表示します。

note: TRANS: translate text between <> only
en: show
    show <option-name>
    show <option-prefix>
ja: show
    show <オプション名>
    show <オプション名の先頭部分>

en: Show server options.
ja: サーバオプションを表示する。

en: With no arguments, shows all server options (or available options, when used by clients).  With an argument, show only the named option, or options with that prefix.
ja: 引数なしで呼ばれたら，サーバオプション全てを表示します。(もしくは，クライアントによって使用された時，利用可能なオプションを表示します。) 引数付きで呼ばれたら，その名前もしくはその名前で始まるオプションだけを表示します。

en: wall <message>
ja: wall <メッセージ>

en: Send message to all connections.
ja: 全ての接続にメッセージを送る

en: For each connected client, pops up a window showing the message entered.
ja: 接続している各クライアントに対して，そのメッセージを含んだウィンドウをポップアップします。

en: vote yes|no [vote number]
ja: vote yes|no [投票番号]

en: Cast a vote.
ja: 投票します。

en: set <option-name> <value>
ja: set <オプション名> <値>

en: Set server option.
ja: サーバオプションを設定する。

en: team <player> [team]
ja: team <プレイヤー> [チーム]

en: Change, add or remove a player's team affiliation.
ja: プレイヤーの所属チームを変更，追加，削除する。

en: Sets a player as member of a team. If no team specified, the player is set teamless. Use "" if names contain whitespace. A team is a group of players that start out allied, with shared vision and embassies, and fight together to achieve team victory with averaged individual scores.
ja: プレイヤーをチームのメンバとして設定します。チームが指定されなければ，プレイヤーは所属チームなしになります。名前に空白を含む時は "" を使って下さい。チームは最初から同盟を組んでいるプレイヤーのグループで，視界・大使館を共有します。チームのプレイヤーは，プレイヤーの平均得点で決まるチームの勝利を目指して一緒に戦います。

en: rulesetdir <directory>
ja: rulesetdir <ディレクトリ>

en: Choose new ruleset directory or modpack.
ja: ルールセット・ディレクトリまたはmodpackを選択する。

en: Choose new ruleset directory or modpack. Calling this
     without any arguments will show you the currently selected ruleset.
ja: 新しいルールセット・ディレクトリもしくは mpodpack を
     選択する。引数なしで呼んだら，現在選択されているルールセットを表示します。

note: TRANS: translate text between <> only
en: metainfo <meta-line>
ja: metainfo <メタサーバ情報行>

en: Set metaserver info line.
ja: メタサーバ情報行を設定する。

note: TRANS: translate text between <> only
en: metapatch <meta-line>
ja: metapath <メタサーバ情報行>

en: Set metaserver patches line.
ja: メタサーバ情報行を設定する。

en: Control metaserver connection.
ja: メタサーバ接続を操作する。

en: 'metaconnection ?' reports on the status of the connection to metaserver.
    'metaconnection down' or 'metac d' brings the metaserver connection down.
    'metaconnection up' or 'metac u' brings the metaserver connection up.
ja: 'metaconnection ?' は，メタサーバへの接続の状態を報告します。
    'metaconnection down' もしくは 'metac d' は，メタサーバから切断します。
    'metaconnection up' もしくは 'metac u' は，メタサーバへ接続します。

note: TRANS: translate text between <> only
en: metaserver <address>
ja: metaserver <所在>

en: Set address (URL) for metaserver to report to.
ja: メタサーバへ報告する所在を設定します。

note: TRANS: translate text between <> only
en: aitoggle <player-name>
ja: aitoggle <プレイヤー名>

en: Toggle AI status of player.
ja: プレイヤーの AI 状態を切り替える。

note: TRANS: translate text between [] and <> only
en: take [connection-name] <player-name>
ja: take [接続名] <プレイヤー名>

en: Take over a player's place in the game.
ja: ゲーム上でそのプレイヤーになる。

en: Only the console and connections with cmdlevel 'hack' can force other connections to take over a player. If you're not one of these, only the <player-name> argument is allowed.  If '-' is given for the player name and the connection does not already control a player, one is created and assigned to the connection.
ja: コンソール，またはコマンドレベル'hack'の接続からのみ，他の接続にプレイヤーの使用を強制できます。それ以外では，<プレイヤー名>の引数のみが使用できます。もしプレイヤー名に'-'が指定され，その接続がまだプレイヤーを持っていなかった場合，新しいプレイヤーが作成されその接続に割り当てられます。

note: TRANS: translate text between [] only
en: observe [connection-name] [player-name]
ja: observe [接続名] <プレイヤー名>

en: Observe a player or the whole game.
ja: プレイヤー，またはゲーム全体を観察します。

en: Only the console and connections with cmdlevel 'hack' can force other connections to observe a player. If you're not one of these, only the [player-name] argument is allowed. If the console gives no player-name or the connection uses no arguments, then the connection is attached to a global observer.
ja: コンソール，またはコマンドレベル'hack'の接続からのみ，他の接続にプレイヤーの観察を強制できます。それ以外では，<プレイヤー名>の引数のみが使用できます。もしプレイヤー名に'-'が指定され，その接続がまだプレイヤーを持っていなかった場合，全体の観察者へと割り当てます。

note: TRANS: translate text between <> only
en: detach <connection-name>
ja: detach <接続名>

en: detach from a player.
ja: プレイヤーを放棄する。

en: Only the console and connections with cmdlevel 'hack' can force other connections to detach from a player.
ja: コンソール，またはコマンドレベル 'hack' の接続からのみ自分以外の接続をプレイヤーからデタッチさせることができます。

note: TRANS: translate text between <> only
en: create <player-name>
ja: create <プレイヤー名>

en: Create an AI player with a given name.
ja: 与えられた名前で AI プレイヤーを作る。

en: The 'create' command is only available before the game has been started.
ja: 'create' コマンドは，ゲームを開始する前だけ利用できます。

en: away
    away
ja: 不在
    不在

en: Set yourself in away mode. The AI will watch your back.
ja: 不在モードに設定します。AIが面倒を見てくれます。

en: The AI will govern your nation but do minimal changes.
ja: AIがあなたの国を統治しますが，変化は最小限にとどめます。

note: TRANS: translate text between <> only
en: novice
    novice <player-name>
ja: novice
    novice <プレイヤー名>

en: Set one or all AI players to 'novice'.
ja: 1人もしくは全ての AI プレイヤーを 'novice' に設定する。

en: With no arguments, sets all AI players to skill level 'novice', and sets the default level for any new AI players to 'novice'.  With an argument, sets the skill level for that player only.
ja: 引数なしで呼ばれたら， AI プレイヤー全ての手腕を 'novice' に設定し，さらに新しい AI プレイヤーに対する既定値も 'novice' に設定します。引数付きで呼ばれたら，そのプレイヤーの手腕だけを設定します。

note: TRANS: translate text between <> only
en: easy
    easy <player-name>
ja: easy
    easy <プレイヤー名>

en: Set one or all AI players to 'easy'.
ja: 1人もしくは全ての AI プレイヤーを 'easy' に設定する。

en: With no arguments, sets all AI players to skill level 'easy', and sets the default level for any new AI players to 'easy'.  With an argument, sets the skill level for that player only.
ja: 引数なしで呼ばれたら， AI プレイヤー全ての手腕を 'easy' に設定し，さらに新しい AI プレイヤーに対する既定値も 'easy' に設定します。引数付きで呼ばれたら，そのプレイヤーの手腕だけを設定します。

note: TRANS: translate text between <> only
en: normal
    normal <player-name>
ja: normal
    normal <プレイヤー名>

en: Set one or all AI players to 'normal'.
ja: 1人もしくは全ての AI プレイヤーを 'normal' に設定する。

en: With no arguments, sets all AI players to skill level 'normal', and sets the default level for any new AI players to 'normal'.  With an argument, sets the skill level for that player only.
ja: 引数なしで呼ばれたら， AI プレイヤー全ての手腕を 'normal' に設定し，さらに新しい AI プレイヤーに対する既定値も 'normal' に設定します。引数付きで呼ばれたら，そのプレイヤーの手腕だけを設定します。

note: TRANS: translate text between <> only
en: hard
    hard <player-name>
ja: hard
    hard <プレイヤー名>

en: Set one or all AI players to 'hard'.
ja: 1人もしくは全ての AI プレイヤーを 'hard' に設定する。

en: With no arguments, sets all AI players to skill level 'hard', and sets the default level for any new AI players to 'hard'.  With an argument, sets the skill level for that player only.
ja: 引数なしで呼ばれたら， AI プレイヤー全ての手腕を 'hard' に設定し，さらに新しい AI プレイヤーに対する既定値も 'hard' に設定します。引数付きで呼ばれたら，そのプレイヤーの手腕だけを設定します。

note: TRANS: translate text between <> only
en: experimental
    experimental <player-name>
ja: experimental
    experimental <プレイヤー名>

en: Set one or all AI players to 'experimental'.
ja: 1人もしくは全ての AI プレイヤーを 'experimental' に設定する。

en: With no arguments, sets all AI players to skill 'experimental', and sets the default level for any new AI players to this.  With an argument, sets the skill level for that player only. THIS IS ONLY FOR TESTING OF NEW AI FEATURES! For ordinary servers, this option has no effect.
ja: 引数なしで呼ばれたら， AI プレイヤー全てを 'experimental' に設定し，さらに新しい AI プレイヤーに対する既定値も 'experimental' にします。引数付きで呼ばれたら，そのプレイヤーの手腕だけを設定します。***これは新しい AI 機能のテスト用です!*** 通常のサーバでは，このオプションは無効です。

note: TRANS: translate text between <> only
en: cmdlevel
    cmdlevel <level>
    cmdlevel <level> new
    cmdlevel <level> first
    cmdlevel <level> <connection-name>
ja: cmdlevel
    cmdlevel <レベル>
    cmdlevel <レベル> new
    cmdlevel <レベル> first
    cmdlevel <レベル> <接続名>

en: Query or set command access level access.
ja: コマンド利用権レベルを問い合わせ，または設定する。

en: The command access level controls which server commands are available
    to users via the client chatline.  The available levels are:
        none  -  no commands
        info  -  informational commands only
        ctrl  -  commands that affect the game and users
        hack  -  *all* commands - dangerous!
    With no arguments, the current command access levels are reported.
    With a single argument, the level is set for all existing connections,
    and the default is set for future connections.
    If 'new' is specified, the level is set for newly connecting clients.
    If 'first come' is specified, the 'first come' level is set; it will be
    granted to the first client to connect, or if there are connections
    already, the first client to issue the 'first' command.
    If a connection name is specified, the level is set for that connection only.
    Command access levels do not persist if a client disconnects, because some untrusted person could reconnect with the same name.  Note that this command now takes connection names, not player names.
ja: コマンド利用権レベルは，クライアントのチャット行でどのサーバコマンドを
    利用できるかを制御します。利用できるレベルは:
        none  -  コマンドは利用できません
        info  -  情報コマンドだけ利用できます
        ctrl  -  ゲームとユーザに影響するコマンドを利用できます
        hack  -  「全て」のコマンドを利用できます - 危険!
    引数なしで呼ばれたら，現在のコマンド利用権レベルを報告します。
    1つの引数で呼ばれたら，接続されている全ての接続とこれから接続するクライア
    ントのレベルを設定します。
    'new' が指定されたら，新しく入ってくる接続クライアントのレベルを設定し
    ます。
    'first' が指定されたら， 'first come' レベルが設定されます。 
    'first come' レベルは，最初に接続したクライアントに与えられます。もし
    クライアントが既に接続していたら， 'first come' レベルが与えられるのは 
    'firstlevel' コマンドを発行した最初のクライアントです。
    接続名が指定されたら，その接続に対してのみレベルを設定します。
    
    コマンド利用権レベルは，クライアントが切断した時には保持されません。信
    用できない人が同じ名前で再接続できるからです。このコマンドは今では引数
    としてプレイヤー名ではなく接続名を取ることに注意して下さい。

en: If there is none, become the game organizer with increased permissions.
ja: まだいなければ，より強い権限を持ったゲーム主催者になります。

note: TRANS: translate text between <> only
en: timeoutincrease <turn> <turninc> <value> <valuemult>
ja: timeoutincrease <ターン> <ターン増加> <値> <乗値>

en: See "help timeoutincrease".
ja: "help timeoutincrease" を見て下さい。

en: Every <turn> turns, add <value> to timeout timer, then add <turninc> to <turn> and multiply <value> by <valuemult>.  Use this command in concert with the option "timeout". Defaults are 0 0 0 1
ja: <ターン>毎に，<値>をタイムアウト・タイマーに加え，その後 <ターン>へ<ターン増加>を加え，<乗値>を<値>に掛けます。このコマンドは，オプション "timeout" と協調して使います。デフォルトは 0 0 0 1 です。

en: End the game immediately in a draw.
ja: このコマンドは，ゲームを即座に引き分けで終了します。

en: Concede the game.
ja: 敗北を認めます。

en: This tells everyone else that you concede the game, and if all but one player (or one team) have conceded the game in this way then the game ends.
ja: ゲームに負けたことを全員に通達し，もし1人のプレイヤーまたは1つのチーム以外の全員が同様に負けを認めるとそれでゲームは終了します。

note: TRANS: translate text between <> only
en: remove <player-name>
ja: remove <プレイヤー名>

en: Fully remove player from game.
ja: ゲームからプレイヤーを完全に追い出す。

en: This *completely* removes a player from the game, including all cities and units etc.  Use with care!
ja: 全ての都市，部隊などと一緒に，ゲームから完全にプレイヤーを追い出します。注意して使って下さい。

note: TRANS: translate text between <> only
en: save
    save <file-name>
ja: save
    save <ファイル名>

en: Save game to file.
ja: ファイルにゲームを保存します。

en: Save the current game to file <file-name>.  If no file-name argument is given saves to "<auto-save name prefix><year>m.sav[.gz]".
    To reload a savegame created by 'save', start the server with the command-line argument:
        --file <filename>
    and use the 'start' command once players have reconnected.
ja: 現在のゲームを，ファイル<ファイル名>へ保存します。ファイル名引数が与えられなければ， "<自動保存の名前接頭辞><年>m.sav[.gz]" へ保存されます。
    'save' によって作られたセーブデータを再読み込みを行いたければ，コマンドライン引数で
        --file <ファイル名>
    を使い起動し，一旦プレイヤーを再接続してコマンド 'start' を使って下さい。

note: TRANS: translate text between <> only
en: load
    load <file-name>
ja: load
    load <ファイル名>

en: Load game from file.
ja: ファイルからゲームをロードします。

en: Load a game from <file-name>. Any current data including players, rulesets and server options are lost.
ja: <ファイル名>のゲームをロードします。プレイヤ，ルールセット，サーバオプションを含む全てのデータは失われます。

note: TRANS: translate text between <> only
en: read <file-name>
ja: read <ファイル名>

en: Process server commands from file.
ja: ファイルからのサーバコマンドを処理する。

note: TRANS: translate text between <> only
en: write <file-name>
ja: write <ファイル名>

en: Write current settings as server commands to file.
ja: ファイルへサーバコマンドとして現在の設定を保存する。

en: Switch server output between 'RFC-style' and normal style.
ja: サーバの出力を，'RFC-style' と通常の形式とで切り替えます。

en: Simply returns the id of the server.
ja: 単純にサーバのIDを返します。

en: %s Welcome
ja: ようこそ %s

en: Welcome to the %s Server running at %s port %d.
ja: ようこそ %s サーバへ。このサーバは %s(ポート %d)で実行されています。

en: Welcome to the %s Server at port %d.
ja: ようこそ %s サーバ(ポート %d)へ。

en: %s has connected from %s.
ja: %s は %s から接続しています。

en: Server: %s has connected from %s.
ja: サーバ: %s は %s から接続しています。

en: Couldn't attach your connection to new player.
ja: 新しいプレイヤーとして接続できませんでした。

en: You are logged in as '%s' connected to no player.
ja: あなたはユーザ名 '%s' で，プレイヤー割り当てなしで接続しています。

en: You are logged in as '%s' connected to an anonymous player.
ja: あなたはユーザ名 '%s' で，無名プレイヤーに割り当てられて接続しています。

en: You are logged in as '%s' connected to %s.
ja: あなたはユーザ名 '%s' で，プレイヤー'%s'に割り当てられて接続しています。

en: Turn-blocking game play: waiting on %s to finish turn...
ja: ターンブロッキングモード: %sがターン終了するのを待っています……

en: Client rejected: %s.
ja: 拒否されたクライアント: %s

en: Connection request from %s from %s
ja: %2$s の %1$s から接続要請

en: %s has client version %d.%d.%d%s
ja: %s のクライアントバージョンは %d.%d.%d%s です

en: The client is missing a capability that this server needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
ja: クライアンドはサーバの要求する機能を理解できません。
    サーバのバージョン: %d.%d.%d%s クライアントのバージョン: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!

en: %s was rejected: Mismatched capabilities.
ja: %s は拒絶されました: 機能の不一致です。

en: The server is missing a capability that the client needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
ja: サーバはクライアントの要求する機能を理解できません。
    サーバのバージョン: %d.%d.%d%s クライアントのバージョン: %d.%d.%d%s. バージョンアップで解決するかもしれません。

en: Invalid username '%s'
ja: 無効な名前 '%s'

en: %s was rejected: Invalid name [%s].
ja: %s は拒絶されました: 無効な名前です [%s]。

en: '%s' already connected.
ja: %sは既に接続されています。

en: %s was rejected: Duplicate login name [%s].
ja: %s は拒絶されました: ログイン名が重複しています [%s]。

en: Lost connection: %s.
ja: 接続消失: %s

en: Ok. RFC-style set.
ja: 了解。 RFC-style に設定します。

en: Ok. Standard style set.
ja: 了解。通常の形式に設定します。

en: For introductory help, type 'help'.
ja: 'help' と入力すると初歩的なヘルプが表示されます。

en: The %s can't accept %s.
ja: %sは%sを承認できません。

en: You don't have tech %s, you can't accept treaty.
ja: 技術%sはありません。条約は承認できません。

en: City you are trying to give no longer exists, you can't accept treaty.
ja: 提供しようとしている都市はもうありません。条約は承認できません。

en: You are not owner of %s, you can't accept treaty.
ja: %sの所有者ではないので，条約は承認できません。

en: Your capital (%s) is requested, you can't accept treaty.
ja: 首都(%s)が要求されましたので条約を承認できません。

en: You don't have enough gold, you can't accept treaty.
ja: お金がないので，条約を承認できません。

en: A treaty containing %d clause was agreed upon. | A treaty containing %d clauses was agreed upon.
ja[0]: %d 条項を含む条約が合意されました。

en: One of the cities %s is giving away is destroyed! Treaty canceled!
ja: %s が提供しようとした都市の一つが破壊されました! 条約は破棄されました。

en: The %s no longer control %s! Treaty canceled!
ja: %s はもう %s を所有してません! 条約は破棄されました。

en: The %s don't have the promised amount of gold! Treaty canceled!
ja: %sは約束した金を持っていません! 条約は破棄されました。

en: You gave an embassy to %s.
ja: %sに大使館の開設を許可しました。

en: %s allowed you to create an embassy!
ja: %sはあなたに大使館の開設を許可しました。

en: You are taught the knowledge of %s.
ja: %sの知識を得ました。

en: The %s have acquired %s from the %s.
ja: %1$sは%3$sから%2$sを得ました。

en: You get %d gold.
ja: 金 %d を得ました。

en: You receive %s's worldmap.
ja: %s の世界地図を得ました。

en: You receive %s's seamap.
ja: %s の海図を得ました。

en: You receive city of %s from %s.
ja: 都市 %s を %s から得ました。

en: You give city of %s to %s.
ja: 都市 %s を %s に与えました。

en: You agree on a cease-fire with %s.
ja: %s との停戦に合意しました。

en: You agree on an armistice with %s. In %d turn it will turn into a peace treaty. Move your units out of %s's territory. | You agree on an armistice with %s. In %d turns it will turn into a peace treaty. Move your units out of %s's territory.
ja[0]: あなたは%sとの休戦に同意しました。%dターン後に平和条約が発効しますので，それまでにあなたの部隊を%sの領土から撤収させてください。

en: You agree on an alliance with %s.
ja: %s との同盟に合意しました。

en: You give shared vision to %s.
ja: %s との視界の共有を許可しました。

en: %s gives you shared vision.
ja: %s との視界の共有を許可されました。

en: %s canceled the meeting!
ja: %s は会合を中止しました。

en: Meeting with %s canceled.
ja: %s との会合は中止されました。

en: Your diplomatic envoy was decapitated!
ja: あなたの外交使節は打ち首になりました！

en: Your %s could not poison the water supply in %s.
ja: %sは%sの水道を汚染できませんでした。

en: Your %s poisoned the water supply of %s.
ja: %sが%sの水道を汚染しました。

en: %s is suspected of poisoning the water supply of %s.
ja: %sは%sの水道を汚染した疑いがあります。

en: Your %s was executed in %s on suspicion of spying.  The %s welcome future diplomatic efforts providing the Ambassador is reputable.
ja: %sは%sでのスパイ容疑で死刑にされました。%sは信頼できる使節によるものであれば将来の外交行動を歓迎します。

en: You executed a %s the %s had sent to establish an embassy in %s for being untrustworthy
ja: %2$sから大使館設立のため%3$sに派遣されて来た%1$sは信用できないので処刑しました。

en: Your %s was executed in %s by primitive %s.
ja: %sは%sで原始的な%sによって死刑にされました。

en: You have established an embassy in %s.
ja: %sに大使館を開設しました。

en: The %s have established an embassy in %s.
ja: %sは%sに大使館を開設しました。

en: Your %s could not sabotage %s's %s.
ja: %sは%sの%sの破壊工作に失敗しました。

en: Your %s succeeded in sabotaging %s's %s.
ja: %sは%sの%sの破壊工作に成功しました。

en: Your %s was sabotaged by %s!
ja: あなたの%sは%sに破壊工作をされました!

en: You can't bribe a unit from this nation.
ja: この国の部隊は買収できません。

en: You don't have enough gold to bribe %s's %s.
ja: %sの%sを買収するお金がありません。

en: You cannot bribe %s!
ja: %sは買収できません!

en: Your %s succeeded in bribing %s's %s and became more experienced.
ja: %sは，%sの%sの買収に成功し，練度が増しました。

en: Your %s succeeded in bribing %s's %s.
ja: %sは，%sの%sの買収に成功しました。

en: Your %s was bribed by %s.
ja: あなたの%sは%sにより買収されました。

en: %s was expecting your attempt to steal technology again. Your %s was caught and executed.
ja: %sはあなたが再び技術を盗もうとすると予期していたようです。%sは逮捕され処刑されました。

en: Your %s was caught in the attempt of stealing technology from %s.
ja: あなたの%sは%sから科学を盗もうとして捕まりました。

en: %s's %s failed to steal technology from %s.
ja: %sの%sは%sの科学を盗もうとして失敗しました。

en: No new technology found in %s.
ja: %sに目新しい技術はありませんでした。

en: You can't subvert this city.
ja: この都市は煽動転覆できません。

en: You don't have enough gold to subvert %s.
ja: %sを煽動転覆するのに十分なお金がありません。

en: Your %s was caught in the attempt of inciting a revolt!
ja: あなたの%sは叛乱煽動のため捕まりました。

en: You caught %s %s attempting to incite a revolt in %s!
ja: %3$sで%1$sの%2$sを叛乱煽動の容疑で逮捕しました。

en: Revolt incited in %s, you now rule the city!
ja: %sで叛乱が煽動され，今やあなたが都市の実権を握っています！

en: %s has revolted, %s influence suspected.
ja: %sが反逆しました。%sの関与が疑われます。

en: Your %s was caught in the attempt of industrial sabotage!
ja: %sは建造物破壊で捕まりました。

en: You caught %s %s attempting sabotage in %s!
ja: %3$sで破壊工作を行っている%1$sの%2$sを捕まえました。

en: Your %s could not find anything to sabotage in %s.
ja: %sは破壊する対象を%sで見つけれませんでした。

en: You cannot sabotage a %s!
ja: %sは破壊できません!

en: Your %s could not find the %s to sabotage in %s.
ja: %1$sは%3$sで破壊するつもりの%2$sを見つけられませんでした。

en: Your %s succeeded in destroying the production of %s in %s.
ja: %1$sは%3$sで作成中の%2$sの破壊に成功しました。

en: The production of %s was destroyed in %s, %s are suspected.
ja: %2$sで作成中の%1$sが破壊されました。%3$sが疑わしいです。

en: Your %s was caught in the attempt of sabotage!
ja: %sは破壊しようとして捕まりました!

en: You caught %s %s attempting to sabotage the %s in %s!
ja: %4$sで%3$sを破壊しようとした%1$sの%2$sを捕まえました!

en: Your %s destroyed the %s in %s.
ja: %1$sは%3$sの%2$sを破壊しました。

en: The %s destroyed the %s in %s.
ja: %1$sは%3$sの%2$sを破壊しました。

en: Your %s has been eliminated defending %s against a %s.
ja: %1$sは%2$sから%3$sを守ろうとして消されました。

en: An enemy %s has been eliminated defending %s.
ja: 敵の%sは%sを守ろうとして消されました。

en: Your %s was eliminated by a defending %s.
ja: %sは守っている%sによって消されました。

en: Eliminated %s %s while infiltrating %s. The defender became more experienced.
ja: %3$sへ潜入中の%1$sの%2$sを消しました。防御者は練度を増しました。

en: Eliminated %s %s while infiltrating our troops. The defender became more experienced.
ja: 我が軍に潜入しようとしていた%1$sの%2$sを消しました。防御者は練度を増しました。

en: Eliminated %s %s while infiltrating %s.
ja: %3$sへ潜入中の%1$sの%2$sを消しました。

en: Eliminated %s %s while infiltrating our troops.
ja: 我が軍へ潜入中の%1$sの%2$sを消しました。

en: Your %s has successfully completed her mission and returned unharmed to %s and has become more experienced.
ja: %sは任務を完了して無事%sへ戻り，練度が増しました。

en: Your %s has successfully completed her mission and returned unharmed to %s.
ja: %sは任務を完了し，無事%sへ戻りました。

en: Your %s was captured after completing her mission in %s.
ja: %sは%sで任務を完了した後，逮捕されました。

en: Your %s was captured after completing her mission.
ja: %sは任務を完了した後，逮捕されました。

en: You have caused an incident while bribing %s's %s.
ja: %sの%sを買収する試みは事変に発展しました。

en: %s has caused an incident while bribing your %s.
ja: %sは%sを買収しようとして事変を引き起こしました。

en: You have caused an incident while attempting to steal tech from %s.
ja: %sから技術を盗む試みは事変に発展しました。

en: %s has caused an incident while attempting to steal tech from you.
ja: %sはあなたから技術を盗もうとして事変を引き起こしました。

en: You have caused an incident while inciting a revolt in %s.
ja: %sで叛乱を煽動する試みは事変に発展しました。

en: %s have caused an incident while inciting a revolt in %s.
ja: %sは%sで叛乱を煽動しようとして事変を引き起こしました。

en:  *** Server set to edit mode! ***
ja:  ☆☆☆ サーバはエディットモードに入りました！ ☆☆☆

en:  *** Server is leaving edit mode. ***
ja:  ☆☆☆ サーバはエディットモードから抜けました。 ☆☆☆

en: Cannot create unit on enemy tile.
ja: 敵のいるタイルに部隊は置けません。

en: Cannot create %s unit on this terrain.
ja: %sはこの地形には置けません。

en: Cannot build city on this tile.
ja: この位置に都市は建設できません。

en: Could not create city.
ja: 都市を建設できませんでした。

en: Could not change city size.
ja: 都市の規模を変更できませんでした。

en: Sea moving start units are not yet supported, %s not created.
ja: ゲーム開始時の海上部隊はまだサポートされていないので，%sは生成されませんでした。

en: Sea moving start units are not yet supported. Nobody gets %s.
ja: ゲーム開始時の海上部隊はまだサポートされていないので，どのプレイヤーも%sは持ちません。

en: Year: %s
ja: 西暦: %s

en: The turn timeout has exceeded its maximum value, fixing at its maximum
ja: ターン・タイムアウトが最大値を越えています。最大値に修正しています。

en: The turn timeout is smaller than zero, fixing at zero.
ja: ターン・タイムアウトが 0より小さいです。 0に修正しています。

en: Only the GGZ client must call civclient in ggz mode!
ja: GGZクライアントのみがggzモードでcivclientを起動するべきです!

en: %s is an ambiguous player name-prefix.
ja: %s は，プレイヤー名の先頭としてはあいまいです。

en: %s is an ambiguous connection name-prefix.
ja: %s は，接続名の先頭としてはあいまいです。

en: %s is an anonymous name. Use connection name
ja: %s は，接続名の先頭としてはあいまいです。

en: You are not attached to a player.
ja: そこへ攻撃できません。

en: %s to allies: %s
ja: %sから同盟諸君へ: %s

en: %s is not connected.
ja: %s は接続されていません

en: There is no connection by the name %s.
ja: %sという名前の接続はありません。

en: There is no player nor connection by the name %s.
ja: %s という名前のプレイヤーもしくは接続はありません。

en: Global warming has occurred!
ja: 地球温暖化が起こりました!

en: Coastlines have been flooded and vast ranges of grassland have become deserts.
ja: 海岸が洪水になり，多くの草原が砂漠に変わりました。

en: Nuclear winter has occurred!
ja: 核の冬が起こりました!

en: Wetlands have dried up and vast ranges of grassland have become tundra.
ja: 湿潤な土地は乾燥し，草原の多くがツンドラになりました。

en: New hope sweeps like fire through the country as the discovery of railroad is announced.
          Workers spontaneously gather and upgrade all cities with railroads.
ja: 鉄道の発見が公表されたことで，新しい希望が火のように国を駆け巡ります。
          労働者が自発的に集まり，全ての都市に鉄道を引きます。

en: The people are pleased to hear that your scientists finally know about railroads.
          Workers spontaneously gather and upgrade all cities with railroads.
ja: 科学者が鉄道についての知識を得たことを国民は喜んでいます。
    労働者は自発的に集まり，全ての都市に鉄道を引きます。

en: Moved your %s due to changing terrain.
ja: 地形の変更に伴い%sを移動しました。

en: Disbanded your %s due to changing terrain.
ja: 地形の変更に伴い%sを解散しました。

en: Not reporting to the metaserver in this game.
ja: このゲームではメタサーバへは報告していません。

en: Metaserver: bad address: [%s:%d].
ja: メタサーバ: 間違ったアドレス: [%s:%d]

en: The %s are no more!
ja: %sは絶滅しました

en: Cannot change rates before game start.
ja: ゲーム開始前に比率は変えられません。

en: Tax
ja: 税

en: %s rate exceeds the max rate for %s.
ja: %sの割合が%sの最大を越えています。

en: %s now governs the %s as a %s.
ja: %sは%sを%sで治めるようになりました。

note: TRANS: this is a message event so don't make it * too long.
en: The %s have incited a revolt! %d turn of anarchy will ensue! Target government is %s. | The %s have incited a revolt! %d turns of anarchy will ensue! Target government is %s.
ja[0]: %sは革命を起こしました！ %dターン無政府状態が続きます！ 目指す政体は%sです。

en: Revolution: returning to anarchy.
ja: 革命: 帝国は無政府状態に入ります。

en: You should choose a new government from the government menu.
ja: 「政治体制」メニューから新しい統治形態を選択してください。

en: Tax rate exceeded the max rate for %s; adjusted.
ja: 税金の割合が %s の最大値を超えました。修正しました。

en: Science rate exceeded the max rate for %s; adjusted.
ja: 科学の割合が %s の最大値を超えました。修正しました。

en: Luxury rate exceeded the max rate for %s; adjusted.
ja: 贅沢の割合が %s の最大値を超えました。修正しました。

en: %s no longer gives us shared vision!
ja: %s はもう視野を提供してくれません。

en: The senate will not allow you to break treaty with the %s.  You must either dissolve the senate or wait until a more timely moment.
ja: 上院は%sとの条約破棄を承認しないでしょう。上院を解散するか，より良いタイミングを待つかする必要があります。

en: The senate passes your bill because of the constant provocations of the %s.
ja: %s の絶え間ない挑発のため，上院はあなたの議案を通過させました。

en: The senate refuses to break treaty with the %s, but you have no trouble finding a new senate.
ja: 上院は%sとの条約破棄を承認しませんが，わけなく別の議会にすげ替えました。

en: The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
ja: %sと%sの外交状態はいま%sです。

en:  %s canceled the diplomatic agreement! The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
ja: %sは外交条約を破棄しました! %sと%sの外交状態はいま%sです。

en: %s has attacked your ally %s! You cancel your alliance to the aggressor.
ja: %s はあなたの同盟国の %sを攻撃しました! 侵略国との同盟を破棄します。

en: Your team mate %s declared war on %s. You are obligated to cancel alliance with %s.
ja: あなたのチームの %s は %s に宣戦しました。あなたも %s との同盟を破棄しなければなりません。

en: Removing player %s.
ja: プレイヤー %s を除去します。

en: You've been removed from the game!
ja: あなたはゲームから除去されました！

en: %s has been removed from the game.
ja: %sはゲームから除去されました。

en: You have made contact with the %s, ruled by %s.
ja: あなたは %2$s によって統治された %1$s と接触しました。

en: %s and %s meet and go to instant war. You cancel your alliance with both.
ja: %s と %s は接触と同時に戦争状態となりました。両国との同盟を破棄します。

en: Could not throw %s into civil war - too many players
ja: %sに内戦を起こせませんでした――プレイヤーが多すぎます

en: Your nation is thrust into civil war,  %s is declared the leader of the rebel states.
ja: あなたの国は内戦になりました。%sが叛乱者のリーダー宣言しました。

en: %s declares allegiance to %s.
ja: %sは%sに対する忠誠を宣言しました。

en: The capture of %s's capital and the destruction of the empire's administrative
          structures have sparked a civil war.  Opportunists have flocked to the rebel cause,
          and the upstart %s now holds power in %d rebel provinces.
ja: %sの首都が陥落し，帝国の行政機構が破壊されたため内戦となりました。
    日和見主義者たちは反逆運動に味方し，担ぎ出された%sが今や%dの叛乱都市を支配しています。

en: %s report on the RICHEST Civilizations in the World.
ja: %sの伝える世界の金持ち文明報告

en: %s report on the most ADVANCED Civilizations in the World.
ja: %sの伝える世界の先進文明報告

en: %s report on the most MILITARIZED Civilizations in the World.
ja: %sの伝える世界の軍事文明報告

en: %s report on the HAPPIEST Civilizations in the World.
ja: %sの伝える世界の幸福文明報告

en: %s report on the LARGEST Civilizations in the World.
ja: %sの伝える世界の巨大文明報告

en: Herodotus'
ja: ヘロドトス

en: Thucydides'
ja: トゥキュディデス

en: Pliny the Elder's
ja: プリニウス

en: Livy's
ja: リウィウス

en: Toynbee's
ja: トインビー

en: Gibbon's
ja: ギボン

en: Ssu-ma Ch'ien's
ja: 司馬遷

en: Pan Ku's
ja: 盤古

en: Population
ja: 人口

en: Land Area
ja: 国土面積

en: Settled Area
ja: 入植面積

en: Research Speed
ja: 研究スピード

en: Literacy
ja: 読み書き

en: Production
ja: 生産物

en: Economics
ja: 経済

en: Military Service
ja: 兵役

en: Magnificent
ja: 雄大な

en: Glorious
ja: 栄誉ある

en: Great
ja: 素晴らしい

en: Decent
ja: 悪くない

en: Mediocre
ja: 月並な

en: Hilarious
ja: 滑稽な

en: Worthless
ja: 価値のない

en: Pathetic
ja: 哀れな

en: Useless
ja: 無用な

en: %2d: The %s %s
ja: %2d: %s%s

en: Historian Publishes!
ja: 歴史家の発表

en: %2d: The %s City of %s of size %d,
ja: %2d: %sの都市 %s 大きさ%d

en: with no wonders
ja: 不思議なし

en: with %d wonder
     | with %d wonders
ja[0]: 不思議 %d

en: Traveler's Report:
ja: 旅行者の報告:

en: The Five Greatest Cities in the World!
ja: 世界の5大都市

en: %s in %s (%s)
ja: %s: %s(%s)

en: %s has been DESTROYED
ja: %sは破壊されています

en: (building %s in %s (%s))
ja: (%2$s(%3$s)で%1$sを建築中)

en: Wonders of the World
ja: 世界の不思議

en:  sq. mi.
ja: 平方マイル

en:  M tons
ja: 00万トン

en:  M goods
ja: 00万品

en:  bulbs
ja: 単位

en:  month |  months
ja[0]: ヶ月

en:  ton |  tons
ja[0]:  トン

en: st
ja: 位

en: nd
ja: 位

en: rd
ja: 位

en: th
ja: 位

en: Demography string contains invalid characters. Try "help demography".
ja: 人口統計設定文字列に無効な文字が含まれています。"help demography"参照

en: Demographics Report:
ja: 人口統計報告:

en: Sorry, the Demographics report is unavailable.
ja: すみません。人口統計報告は利用できません。

en: The %s of the %s (%s)
ja: %sの%s (%s)

note: TRANS: message for an obscure ruleset error.
en: Trying alternative ruleset filename syntax.
ja: 別のルールセット・ファイル名を試みています。

note: TRANS: message for an obscure ruleset error.
en: Could not find a readable "%s.%s" ruleset file.
ja: ルールセットファイル "%s.%s" が見つかりません。

note: TRANS: message for an obscure ruleset error.
en: Could not load ruleset file "%s".
ja: ルールセットファイル "%s" をロードできません。

note: TRANS: message for an obscure script error.
en: Could not load ruleset script file "%s".
ja: ルールセット・スクリプトファイル "%s" をロードできません。

en: Ruleset datafile appears incompatible:
ja: ルールセット・データファイルに矛盾があります:

en: file: "%s"
ja: ファイル: "%s"

en: file options: %s
ja: ファイルオプション: %s

en: supported options: %s
ja: サポートされるオプション: %s

en: Ruleset datafile claims required option(s) which we don't support:
ja: ルールセット・データファイルは，サポートしていない必須オプションを要求しています:

note: TRANS: Obscure ruleset error
en: Section %s lists unknown effect type: "%s" (%s)
ja: %sで%sを%s作り始めました。

en: Loading rulesets
ja: ルールセットをロードしています

note: TRANS: Error message.
en: The save file contains incomplete map data.  This can happen with old saved games, or it may indicate an invalid saved game file.  Proceed at your own risk.
ja: セーブファイルには不完全な地図データが含まれます。これは古いセーブゲームで起こることもあるし，不正なセーブゲームファイルを指定したのかもしれません。自分のリスクで続けて下さい。

note: TRANS: Error message.
en: Reason: line not found
ja: 理由: 行が見つからない

note: TRANS: Error message.
en: Reason: line too short (expected %d got %lu
ja: 理由: 行が短かい(%d 期待して %lu 得た

en: Number of starts (%d) are lower than rules.max_players (%d), lowering rules.max_players.
ja: スタートの人数(%d)が rules.max_players<最大プレイヤー> (%d)より少ないです，最大プレイヤーを削減中。

en: Unknown technology (%s)
ja: 不明な技術 (%s)

en: Unsupported government found (%s)
ja: サポートしていない政治体制(%s)

en: Savegame too old, at least version 1.9.0 required.
ja: savegame は古過ぎます。1.9.0 以上が必要です。

en: The savegame uses the classic terrain ruleset which is no longer supported.
ja: savegame はもうサポートされていない classic terrain ルールセットを使っています。

en: Warning: Different rulesetdirs ('%s' and '%s') are no longer supported. Using '%s'.
ja: 警告: 異なる rulesetdir ('%s' と '%s') はもうサポートされていません。 '%s' を使います。

en: Illegal alliance structure detected: %s's alliance to %s reduced to peace treaty.
ja: 不正な同盟構造を探知しました：%sの%sとの同盟は平和条約へと格下げします。

en: Geological
ja: 地形

en: Sociological
ja: 社会

en: Economic
ja: 経済

en: Military
ja: 軍事

en: Scientific
ja: 科学

en: Internal
ja: 内部設定

en: Networking
ja: ネットワーク

en: All
ja: 全て

en: Vital
ja: 最重要

en: Situational
ja: 時として必要

en: Rare
ja: めったに使われない

en: Changed
ja: 変更あり

en: Allowed take string contains invalid
    characters.  Try "help allowtake".
ja: 利用可能プレイヤー設定文字列に無効な文字が含まれています。"help allowtake"参照。

en: Starting units string contains invalid
    characters.  Try "help startunits".
ja: 開始時ユニット設定文字列に無効な文字が含まれています。"help allowtake"参照。

en: Starting units string does not contain
    at least one city founder.  Try 
    "help startunits".
ja: 開始時ユニット設定文字列に都市を創設できる部隊が含まれていません。"help allowtake"参照。

en: Cannot change maxplayers in GGZ mode.
ja: GGZモードでは maxplayers を変更できません。

en: Number of players is higher than requested value; Keeping old value.
ja: プレイヤー数が要求した値より大きいです。値を変更しません。

en: Map size (in thousands of tiles)
ja: 地図の大きさ (×1000タイル)

en: This value is used to determine the map dimensions.
      size = 4 is a normal map of 4,000 tiles (default)
      size = 20 is a huge map of 20,000 tiles
ja: この値は xsize と ysize を決定するのに利用されます。
      size = 4 は4,000タイルの通常のマップになります(デフォルト)
      size = 20 は20,000タイルの巨大なマップになります

en: Map topology index
ja: 地図のトポロジ

note: TRANS: do not edit the ugly ASCII art
en: Freeciv maps are always two-dimensional. They may wrap at the north-south and east-west directions to form a flat map, a cylinder, or a torus (donut). Individual tiles may be rectangular or hexagonal, with either a classic or isometric alignment - this should be set based on the tileset being used.
       0 Flat Earth (unwrapped)
       1 Earth (wraps E-W)
       2 Uranus (wraps N-S)
       3 Donut World (wraps N-S, E-W)
       4 Flat Earth (isometric)
       5 Earth (isometric)
       6 Uranus (isometric)
       7 Donut World (isometric)
       8 Flat Earth (hexagonal)
       9 Earth (hexagonal)
      10 Uranus (hexagonal)
      11 Donut World (hexagonal)
      12 Flat Earth (iso-hex)
      13 Earth (iso-hex)
      14 Uranus (iso-hex)
      15 Donut World (iso-hex)
    Classic rectangular:       Isometric rectangular:
          _________               /\/\/\/\/\ 
         |_|_|_|_|_|             /\/\/\/\/\/ 
         |_|_|_|_|_|             \/\/\/\/\/\
         |_|_|_|_|_|             /\/\/\/\/\/ 
                                 \/\/\/\/\/  
    Hex tiles:                 Iso-hex:
      /\/\/\/\/\/\               _   _   _   _   _       
      | | | | | | |             / \_/ \_/ \_/ \_/ \      
      \/\/\/\/\/\/\             \_/ \_/ \_/ \_/ \_/  
       | | | | | | |            / \_/ \_/ \_/ \_/ \      
       \/\/\/\/\/\/             \_/ \_/ \_/ \_/ \_/
ja: Freecivの地図は常に2次元です。地図は南北および東西方向の循環[ラップ]の有無により，平面，円筒，またはトーラス（ドーナツ）を形成します。個々のマスは長方形または六角形[ヘックス]で，古典的または等角[アイソメトリック]に配置されます――これは使用するタイルセットに合わせて設定する必要があります。
       0 平面的地球 (循環なし)
       1 地球 (東西に循環)
       2 天王星 (南北に循環)
       3 ドーナツ世界 (東西・南北に循環)
       4 平面的地球 (等角)
       5 地球 (等角)
       6 天王星 (等角)
       7 ドーナツ世界 (等角)
       8 平面的地球 (ヘックス)
       9 地球 (ヘックス)
      10 天王星 (ヘックス)
      11 ドーナツ世界 (ヘックス)
      12 平面的地球 (ヘックス・等角配置)
      13 地球 (ヘックス・等角配置)
      14 天王星 (ヘックス・等角配置)
      15 ドーナツ世界 (ヘックス・等角配置)
    古典的長方形:              等角配置長方形:
          _________               /\/\/\/\/\ 
         |_|_|_|_|_|             /\/\/\/\/\/ 
         |_|_|_|_|_|             \/\/\/\/\/\
         |_|_|_|_|_|             /\/\/\/\/\/ 
                                 \/\/\/\/\/  
    ヘックス・タイル:          等角配置ヘックス:
      /\/\/\/\/\/\               _   _   _   _   _       
      | | | | | | |             / \_/ \_/ \_/ \_/ \      
      \/\/\/\/\/\/\             \_/ \_/ \_/ \_/ \_/  
       | | | | | | |            / \_/ \_/ \_/ \_/ \      
       \/\/\/\/\/\/             \_/ \_/ \_/ \_/ \_/

en: Method used to generate map
ja: 地図生成の方法

en: 0 = Scenario map - no generator;
    1 = Fully random height generator;              [4]
    2 = Pseudo-fractal height generator;             [3]
    3 = Island-based generator (fairer but boring)   [1]
    
    Numbers in [] give the default values for placement of starting positions.  If the default value of startpos is used then a startpos setting will be chosen based on the generator.  See the "startpos" setting.
ja: 0 = シナリオマップ――自動生成はしません;
    1 = 完全にランダムな標高生成;               [4]
    2 = 疑似フラクタルによる標高生成;           [3]
    3 = 島ベースの生成(公平ですが，退屈です);   [1]
    
    []の中の数値は，ジェネレータのデフォルトでの開始位置決定方法です。startposのデフォルト値が使われていれば，startposはジェネレータによって決定されます。"startpos" も参照してください。

en: Method used to choose start positions
ja: 開始位置の決定方法

en: 0 = Generator's choice.  Selecting this setting means
        the default value will be picked based on the generator
        chosen.  See the "generator" setting.
    1 = Try to place one player per continent.
    2 = Try to place two players per continent.
    3 = Try to place all players on a single continent.
    4 = Place players depending on size of continents.
    Note: generators try to create the right number of continents for the choice of start pos and to the number of players
ja: 0 = ジェネレータに任せる。これに設定すると，ジェネレータに設定されている
        デフォルト値によって開始位置が決定されます。"generators"も参照。
    1 = 各大陸に1人ずつ配置しようとします。
    2 = 各大陸に2人ずつ配置しようとします。
    3 = 1つの大陸に全員を配置しようとします。
    4 = 大陸の大きさに応じて配置しようとします。
    注: ジェネレータは，開始位置の選択とプレイヤーの人数に相応わしい数の大陸を生成しようとします。

en: Presence of 1x1 islands
ja: 大きさ 1x1 島の出現

en: 0 = no 1x1 islands; 1 = some 1x1 islands
ja: 0 = 1x1 島なし; 1 = 1x1 島あり

en: Whether the poles are separate continents
ja: 極地が大陸から離れているかどうか

en: 0 = continents may attach to poles; 1 = poles will usually be separate
ja: 0 = 大陸は極地に接しているかもしれない; 1 = 極地は離れている

en: All the map is temperate
ja: 地図全域を温帯とするか

en: 0 = normal Earth-like planet; 1 = all-temperate planet
ja: 0 = 地球のような惑星; 1 = 惑星全体が温帯

en: Average temperature of the planet
ja: 惑星の平均気温

en: Small values will give a cold map, while larger values will give a hotter map.
    
    100 means a very dry and hot planet with no polar arctic zones, only tropical and dry zones.
    
    70 means a hot planet with little polar ice.
    
    50 means a temperate planet with normal polar, cold, temperate, and tropical zones; a desert zone overlaps tropical and temperate zones.
    
    30 means a cold planet with small tropical zones.
    
    0 means a very cold planet with large polar zones and no tropics
ja: 値を小さくすると寒冷な，大きくすると温暖なマップになります。
    [訳註:ここでいう温度は華氏です。華氏32度=0℃，華氏212度=100℃]
    
    100にすると極めて高温な乾燥した惑星になり，極地は存在せず全域が熱帯と乾燥帯となります。[100°F≒38℃]
    
    70ではわずかな極地氷のある暑い惑星になります。[70°F≒21℃]
    
    50では通常の極地，寒帯，温帯，熱帯がある温暖な惑星になります。砂漠地帯は熱帯と温帯にまたがって存在します。[50°F=10℃]
    
    30ではわずかな熱帯のある寒い惑星になります。[30°F≒-1℃]
    
    0では巨大な極地があり熱帯は存在しない極めて寒冷な惑星となります。[0°F≒-18℃]

en: Percentage of the map that is land
ja: 地図に占める陸地の割合

en: This setting gives the approximate percentage of the map that will be made into land.
ja: 地図のおおよそ何％が陸地になるか

en: Amount of hills/mountains
ja: 丘・山の量

en: Small values give flat maps, while higher values give a steeper map with more hills and mountains.
ja: 値が小さければ平坦な土地に，大きければ丘や山の多い土地になります。

en: Amount of water on lands
ja: 陸地の湿潤さ

en: Small values mean lots of dry, desert-like land; higher values give a wetter map with more swamps, jungles, and rivers.
ja: 値を小さくすると乾燥した，砂漠のような陸地になります。値を大きくすると湿潤な，沼やジャングルや河川の多い陸地になります。

en: Map generation random seed
ja: 地図生成用のランダム種

en: The same seed will always produce the same map; for zero (the default) a seed will be chosen based on the time to give a random map. This setting is usually only of interest while debugging the game.
ja: 同じ種は常に同じ地図を作成します。ゼロ(既定値)の時は，時間を基にして種を選びます。これが必要なのはデバッグの時くらいでしょう。

en: Game random seed
ja: 一般用のランダム種

en: For zero (the default) a seed will be chosen based on the time. This setting is usually only of interest while debugging the game
ja: ゼロ(既定値)の時は，時間を基にして種を選びます。これが必要なのはデバッグの時くらいでしょう。

en: Amount of "special" resource squares
ja: 「特別」な資源の量

en: Special resources improve the basic terrain type they are on. The server variable's scale is parts per thousand.
ja: 特別な資源は，基本地形型を向上させます。値は 1000 に対する量です。

en: Amount of huts (minor tribe villages)
ja: 小屋(少数部族の村)の量

en: This setting gives the exact number of huts that will be placed on the entire map. Huts are small tribal villages that may be investiged by units.
ja: 地図全体で厳密にいくつの小屋を生成するかを決定します。小屋は小さな部族の村で，そこを部隊が探査します。[訳註:プレイヤーの数に合わせて増減しないと望ましくない結果になります]

en: Minimum number of players
ja: 最小プレイヤー数

en: There must be at least this many players (connected human players or AI players) before the game can start.
ja: ゲームが始まる前に，少なくともこの数のプレイヤーがいなければなりません。プレイヤーは人間でもAIでも構いません。

en: Maximum number of players
ja: 最大プレイヤー数

en: The maximal number of human and AI players who can be in the game. When this number of players are connected in the pregame state, any new players who try to connect will be rejected.
ja: ゲームに参加する人間プレイヤーと AIプレイヤーの最大数。プリゲーム状態にこの数のプレイヤーが接続したら，接続しようとする新しいプレイヤーは拒絶されます。

en: Total number of players (including AI players)
ja: プレイヤーの数(AIも含む)

en: If set to a positive value, then AI players will be automatically created or removed to keep the total number of players at this amount.
ja: もしゲーム開始時にこの数のプレイヤーより少なければ，合計がこのオプションの値になるまで AI プレイヤーで穴埋めされます。

en: List of players' initial units
ja: 開始時にプレイヤーが所持する部隊

en: This should be a string of characters, each of which specifies a unit role. There must be at least one city founder in the string. The characters and their meanings are:
        c   = City founder (eg., Settlers)
        w   = Terrain worker (eg., Engineers)
        x   = Explorer (eg., Explorer)
        k   = Gameloss (eg., King)
        s   = Diplomat (eg., Diplomat)
        d   = Ok defense unit (eg., Warriors)
        D   = Good defense unit (eg., Phalanx)
        a   = Fast attack unit (eg., Horsemen)
        A   = Strong attack unit (eg., Catapult)
ja: これは，各文字がその部隊の役目を意味する文字列です。最低でも1つの都市建設者が含まれていなければなりません。各文字の意味は次の通り:
        c   = 都市建設者           (例: 開拓者)
        w   = 土地労働者           (例: エンジニア)
        x   = 探索者               (例: 探索者)
        k   = 死んだら終わりの部隊 (例: 王様)
        s   = 外交官               (例: 外交官)
        d   = 一応の防御部隊       (例: 戦士)
        D   = 優秀な防御部隊       (例: 密集軍)
        a   = 高速な攻撃部隊       (例: 騎手)
        A   = 強力な攻撃部隊       (例: カタパルト)

en: Area where initial units are located
ja: 最初の部隊が置かれる範囲

en: This is the radius within which the initial units are dispersed.
ja: 開始時に，この値の半径の範囲内で部隊が分散して配置されます。

en: Starting gold per player
ja: 各プレイヤーが開始時に持っている金額

en: At the beginning of the game, each player is given this much gold.
ja: ゲーム開始時に，各プレイヤーはこの額の資金を与えられることになります。

en: Number of initial techs per player
ja: 各プレイヤーが最初に持っている技術の数

en: At the beginning of the game, each player is given this many technologies. The technologies chosen are random for each player. Depending on the value of tech_cost_style in the ruleset, a big value for techlevel can make the next techs really expensive.
ja: ゲーム開始時に，各プレイヤーはこの数だけの科学技術を与えられます。どの技術になるかはプレイヤーごとにランダムに決定されます。ルールセットの tech_cost_style の値によっては，techlevelの値を大きくするとその次の技術の開発コストが極めて大きいものになるかもしれません。

en: Technology cost multiplier percentage
ja: 科学技術研究コストの係数(パーセント)

en: This affects how quickly players can research new technology. All tech costs are multiplied by this amount (as a percentage). The base tech costs are determined by the ruleset or other game settings.
ja: これは，新しい科学をどのぐらい早く発見できるかに影響します。全ての科学技術のコストにはこの係数（パーセント）がかけられます。係数をかける前の基本コストはルールセットや他の設定により決定されます。

en: Percentage penalty when changing tech
ja: 科学を変えた時に受けるペナルティーの割合

en: If you change your current research technology, and you have positive research points, you lose this percentage of those research points. This does not apply if you have just gained a technology this turn.
ja: もしあなたが現在の研究を変えその時に研究ポイントがあったら，ここで指定した割合だけ研究ポイントから失います。ただし，現在のターンに科学を得た場合には，この規則は適用されません。

en: Penalty when getting tech or gold from treaty
ja: 条約により科学または金を得た時のペナルティー

en: For each technology you gain from a diplomatic treaty, you lost research points equal to this percentage of the cost to research a new technology. You can end up with negative research points if this is non-zero. Also applies to gold transfers in diplomatic treaties.
ja: 外交条約によって得た各々の科学に対して，新しい科学の研究に必要なコストのここで指定した割合に等しいだけの研究ポイントを失います。この値が 0 以外なら負の研究ポイントになることもあります。外交条約でやりとりされた現金についても適用されます。

en: Penalty when getting tech from conquering
ja: 征服により科学を得た時のペナルティー

en: For each technology you gain by conquering an enemy city, you lose research points equal to this percentage of the cost to research a new technology. You can end up with negative research points if this is non-zero.
ja: 敵都市を征服して得た各々の科学に対して，新しい科学の研究に必要なコストのここで指定した割合に等しいだけの研究ポイントを失います。この値が 0 以外なら負の研究ポイントになることもあります。

en: Penalty when getting a free tech
ja: 自由に入手可能な科学を得た時のペナルティー

en: For each technology you gain "for free" (other than covered by diplcost or conquercost: specifically, from huts or from Great Library effects), you lose research points equal to this percentage of the cost to research a new technology. You can end up with negative research points if this is non-zero.
ja: 自由に入手可能な科学(外交コストや征服コストに該当しないもの，つまり小屋や王立図書館からのもの)を得た各々の科学に対して，新しい科学の研究に必要なコストのここで指定した割合に等しいだけの研究ポイントを失います。この値が 0 以外なら負の研究ポイントになることもあります。

en: Food required for a city to grow
ja: 都市拡大に必要な食料

en: This is the base amount of food required to grow a city. This value is multiplied by another factor that comes from the ruleset and is dependent on the size of the city.
ja: 都市が拡大するために必要な食料の量です。この値はルールセットによる他の要素により修正されるほか，都市の大きさによっても変わってきます。

en: Percentage food lost when need aqueduct
ja: 水道が必要な時に失う食料の割合

en: If a city would expand, but it can't because it needs an Aqueduct (or Sewer System), it loses this percentage of its foodbox (or half that amount if it has a Granary).
ja: 都市が拡張しようとしたのに水道(または下水道)が必要で拡張できなかった場合，ここで指定した割合だけ(穀物庫がある場合はその半分)食料備蓄から失います。

en: Multiplier percentage for production costs
ja: 製造コストの係数（パーセント）

en: This affects how quickly units and buildings can be produced.  The base costs are multiplied by this value (as a percentage).
ja: 部隊および都市施設の製造スピードに影響します。基本値にこの係数（パーセント）がかけられます。

en: Minimum city size to get full trade
ja: 最大交易を得るための最小都市規模

en: There is a trade penalty in all cities smaller than this. The penalty is 100% (no trade at all) for sizes up to notradesize, and decreases gradually to 0% (no penalty except the normal corruption) for size=fulltradesize. See also notradesize.
ja: この値より小さい都市は全て，交易にペナルティが課されます。ペナルティは notradesize 以下なら 100%(交易なし)，そこから徐々に減って size=fulltradesizeでは 0%(通常の汚職を除いてペナルティなし)になります。notradesize も参照。

en: Maximum size of a city without trade
ja: 交易のない都市の最大規模

en: Cities do not produce any trade at all unless their size is larger than this amount. The produced trade increases gradually for cities larger than notradesize and smaller than fulltradesize. See also fulltradesize.
ja: この値以下の都市はすべて，交易を全く作りません。notradesize より大きく fulltradesize より小さい都市では，徐々に交易が増えます。fulltradesize も参照。

en: Minimum distance between cities
ja: 都市間の最小距離

en: When a player founds a new city, it is checked if there is no other city in citymindist distance. For example, if citymindist is 3, there have to be at least two empty fields between two cities in every direction. If set to 0 (default), the ruleset value will be used.
ja: プレイヤーが新しい都市を作る時， citymindist 距離内に他の都市がないかチェックします。例えば citymindist が 3 なら，2都市間の各方向に最低2の空地がなければなりません。 0(デフォルト)にセットしたら，ルールセットで設定された値を使用します。

en: Number of turns between rapture effect
ja: 歓喜を得るまでのターン数

en: Sets the number of turns between rapture growth of a city. If set to n a city will grow after celebrating for n+1 turns.
ja: 歓喜による都市の成長が何ターン毎に起きるか設定します。
    nに設定した場合，都市はn+1ターンの祝典の後に成長します。

en: Chance for conquered building destruction
ja: 占領した建物が壊れる確率

en: When a player conquers a city, each city improvement has this percentage chance to be destroyed.
ja: 都市を占領した場合，都市の各施設はそれぞれこの確率で破壊されます。

en: Chance of moving into tile after attack
ja: 攻撃の後タイルへ移動する可能性

en: If set to 0, combat is Civ1/2-style (when you attack, you remain in place). If set to 100, attacking units will always move into the tile they attacked if they win the combat (and no enemy units remain in the tile). If set to a value between 0 and 100, this will be used as the percent chance of "occupying" territory.
ja: 0 を設定したら，戦闘のスタイルは Civ1/2 と同じです(攻撃したら，移動しない)。 100 を設定したら，攻撃した部隊は，戦闘で勝利をおさめたら常に攻撃したタイルへ移動します(そして，敵の部隊はそのタイルに残れません。)。 0 から 100 の間の値を設定したら，「占領」の発生する確率として使われます。

en: Turn on/off server-side autoattack
ja: サーバ側での自動攻撃のオン・オフ

en: If set to on, units with move left will automatically consider attacking enemy units that move adjacent to them.
ja: オンにすると，移動力が残っている部隊はすぐそばで移動する敵を自動で攻撃しようとするようになります。

en: Reduce city population after attack
ja: 攻撃による都市人口の減少

en: This flag indicates if city population is reduced after successful attack of enemy unit, depending on its movement type (OR-ed):
      1 = land
      2 = sea
      4 = heli
      8 = air
ja: このフラグは，都市人口が敵部隊の攻撃成功によって減らされるかどうかを示します。指定するのは，敵部隊の移動タイプの和をとったものです:
      1 = 地上部隊
      2 = 海上部隊
      4 = ヘリコプター部隊
      8 = 飛行部隊

en: National borders radius
ja: 国境線の半径

en: If this is set to greater than 0, then any land tiles within the given radius of a city will be owned by that nation. Special rules apply for ocean tiles or tiles within range of more than one nation's cities.
ja: 0よりも大きい値に設定すると，都市からこの値の半径の範囲内はその国の領土となります。海および，複数国の都市の範囲内にある土地には特別なルールが適用されます。

en: Units inside borders cause no unhappiness
ja: 部隊が国境線内にいるときは不幸をもたらさない

en: If this is set, units will not cause unhappiness when inside your own borders.
ja: セットすると，部隊が国境線内にいるときは不幸をもたらさなくなります。

en: Ability to do diplomacy with other players
ja: 他のプレイヤーと外交を行えるか

en: 0 = default; diplomacy is enabled for everyone.
    1 = diplomacy is only allowed between human players.
    2 = diplomacy is only allowed between AI players.
    3 = diplomacy is restricted to teams.
    4 = diplomacy is disabled for everyone.
ja: 0 = 全てのプレイヤーが外交を行えます。（デフォルト）
    1 = 人間のプレイヤー同士でのみ外交を行えなす。
    2 = AIプレイヤー同士でのみ外交を行えなす。
    3 = チーム単位でのみ外交を行えなす。
    4 = 外交は一切行えません。

en: Allowed city names
ja: 都市名の許可

en: 0 = There are no restrictions: players can have multiple cities with the same names.
    
    1 = City names have to be unique to a player: one player can't have multiple cities with the same name.
    
    2 = City names have to be globally unique: all cities in a game have to have different names.
    
    3 = Like setting 2, but a player isn't allowed to use a default city name of another nations unless it is a default for their nation also.
ja: 0 に設定したら，制限はありません。つまり，プレイヤーは同じ名前を複数の都市に付けることができます。 1 に設定したら，都市名はプレイヤー毎にユニークでなければなりません。つまり，あるプレイヤーは同じ名前を複数の都市に付けることはできません。 2 か 3 に設定したら，都市名は世界的にユニークでなければなりません。つまり，ゲーム中の全ての都市は違う名前を持つことになります。 3 に設定したら，プレイヤーは他の国家のデフォルトの都市名を使うことはできません。

en: Barbarian appearance frequency
ja: バーバリアンの出現頻度

en: 0 = no barbarians 
    1 = barbarians only in huts 
    2 = normal rate of barbarian appearance 
    3 = frequent barbarian uprising 
    4 = raging hordes, lots of barbarians
ja: 0 - バーバリアンはいません
    1 - 小屋だけにバーバリアンはいます
    2 - バーバリアン出現は通常の割合
    3 - 頻繁なバーバリアンの出現
    4 - 猛威を振るう遊牧民，バーバリアンの群れ

en: Barbarian onset year
ja: バーバリアン攻撃開始年

en: Barbarians will not appear before this year.
ja: バーバリアンはこの年より前には出現しません。

en: Length in turns of revolution
ja: 革命に必要なターン数

en: When changing governments, a period of anarchy lasting this many turns will occur. Setting this value to 0 will give a random length of 1-6 turns.
ja: 統治形態を変更する時に，この値のターン数の間，無政府状態が発生します。0に設定すると，ランダムで1から6ターンの無政府状態となります。

en: Whether to enable fog of war
ja: fog of warを有効にするかどうか

en: If this is set to 1, only those units and cities within the vision range of your own units and cities will be revealed to you. You will not see new cities or terrain changes in tiles not observed.
ja: 1 に設定したら，自国の部隊や都市の視野範囲内だけ見ることができます。監視されていない場所の新しい都市や地形の変更をあなたは見ることができません。

en: Base chance for diplomats and spies to succeed.
ja: 外交官・スパイの基本成功確率

en: The chance of a spy returning from a successful mission and the base chance of success for diplomats and spies.
ja: 外交官またはスパイが任務に成功する確率，および任務に成功したスパイが生還する確率です。

en: Whether to allow space race
ja: 宇宙開発競争を有効にするかどうか

en: If this option is set to 1, players can build spaceships.
ja: このオプションが 1 なら，プレイヤーは宇宙船を建造できます。

en: Minimum number of cities for civil war
ja: 内戦の起こる都市数の最小

en: A civil war is triggered if a player has at least this many cities and the player's capital is captured. If this option is set to the maximum value, civil wars are turned off altogether.
ja: プレイヤーが少なくともこの数の都市を持っている時に首都が占領されると内戦が引き起こされます。このオプションを最大値に設定すると内戦は完全にやみます。

en: Turns until player contact is lost
ja: プレイヤー間の接触が失われるまでのターン数

en: Players may meet for diplomacy this number of turns after their units have last met, even if they do not have an embassy. If set to zero then players cannot meet unless they have an embassy.
ja: 大使館を開設していなくても，部隊の接触が最後にあってからこのターン数の間はプレイヤー同士の外交会談を持つことができます。0に設定すると，大使館を開設しない限り会談は持てなくなります。

en: Rebuild palace if capital is conquered
ja: 首都が占領された時に宮殿が再建築されるか

en: If this is set to 1, then when the capital is conquered the palace is automatically rebuilt for free in another randomly choosen city. This is significant because the technology requirement for building a palace will be ignored.
ja: 1をセットしていて首都が占領されたら，無料で他のランダムに選ばれた都市に自動的に宮殿が再建築されます。これは「建築」を知らなくても起こります。

en: Whether to use natural city names
ja: 自然な都市名を使うかどうか

en: If enabled, the default city names will be determined based on the surrounding terrain.
ja: 有効にしたら，デフォルトの都市名をまわりの地形を元に決定します。

en: Players that users are allowed to take
ja: 接続した人間が利用できるプレイヤーの種類

en: This should be a string of characters, each of which specifies a type or status of a civilization (player). Clients will only be permitted to take or observe those players which match one of the specified letters. This only affects future uses of the take or observe command; it is not retroactive. The characters and their meanings are:
        o,O = Global observer
        b   = Barbarian players
        d   = Dead players
        a,A = AI players
        h,H = Human players
    The first description on this list which matches a player is the one which applies. Thus 'd' does not include dead barbarians, 'a' does not include dead AI players, and so on. Upper case letters apply before the game has started, lower case letters afterwards.
    
    Each character above may be followed by one of the following numbers to allow or restrict the manner of connection:
    
    (none) = Controller allowed, observers allowed, can displace connections. (Displacing a connection means that you may take over a player, even if another user already controls that player.)
    
    1 = Controller allowed, observers allowed, can't displace connections;
    
    2 = Controller allowed, no observers allowed, can displace connections;
    
    3 = Controller allowed, no observers allowed, can't displace connections;
    
    4 = No controller allowed, observers allowed;
ja: これは，タイプ，文明の状態，「プレイヤー」を指定する文字から成る文字列です。クライアントは，指定されて文字のどれかに一致したプレイヤーの接続が許可されます。これは未来の接続だけに影響し，既存の接続は変更されません。文字とその意味は以下の通りです:
        o,O = 全体の観察者
        b   = バーバリアンプレイヤー
        d   = 死亡プレイヤー
        A,a = AI プレイヤー
        H,h = 人間のプレイヤー (存在前)
    この文字の下の方から最初に一致したものが，プレイヤーに適用されます。従って， 'd' にはバーバリアンは含まれず， 'a' には 死んだ AI プレイヤーは含まれません。大文字はゲームが開始される前に適用され，小文字は開始された後に適用されます。
    上記の各文字の後には，複数接続や観察接続を許可/制限する数字を一つ続けることができます。
       (なし) = 操作者可，観察者可，接続の乗っ取り可(他の人が操作しているプレイヤーでも追い出して選択できます)
       1 = 操作者可，観察者可，接続の乗っ取り不可
       2 = 操作者可，観察者不可，接続の乗っ取り可
       3 = 操作者可，観察者不可，接続の乗っ取り不可
       4 = 操作者不可，観察者可

en: Whether AI-status toggles with connection
ja: 接続によって AI の状態を切りかえるかどうか

en: If this is set to 1, AI status is turned off when a player connects, and on when a player disconnects.
ja: 1 にしたら，プレイヤーが接続した時に AI を無効にし，切断した時に AI を有効にします。

en: Year the game ends
ja: ゲーム終了年

en: The game will end at the end of the given year.
ja: この年の終わりにゲームが終了します。

en: Maximum seconds per turn
ja: ターン毎の最大秒数

en: If all players have not hit "Turn Done" before this time is up, then the turn ends automatically. Zero means there is no timeout. In servers compiled with debugging, a timeout of -1 sets the autogame test mode. Use this with the command "timeoutincrease" to have a dynamic timer.
ja: プレイヤー全員がこの時間までに「ターン終了」を実行しなくても，自動的にターンを終了させます。ゼロはタイムアウトしないことを意味します。 DEBUG サーバでは，タイムアウトを -1 にセットすると，自動ゲーム・テスト・モードになります。この変数とコマンド "timeoutincrease" を併用して動的なタイマー制御を実現できます。

en: Timeout at least n seconds when enemy moved
ja: 敵が移動した場合に残す最小のタイムアウト秒数

en: Any time a unit moves when in sight of an enemy player, the remaining timeout is set to this value if it was lower.
ja: 敵のユニットが視界内で移動した場合に，残りのタイムアウトがこの値よりも小さければこの値にセットされます。

en: Whether to have simultaneous player phases.
ja: プレイヤーのフェーズを同時にするか

en: If true, all players' movement phases will occur simultaneously; if false then players will alternate movement.
ja: trueにすると，プレイヤー全員の移動フェーズは同時に発生します。falseにすると，プレイヤーはかわりばんこに移動します。

en: Seconds to let a client's network connection block
ja: クライアントの接続中断を待つ秒数

en: If a network connection is blocking for a time greater than this value, then the connection is closed. Zero means there is no timeout (although connections will be automatically disconnected eventually).
ja: この値より大きな時間 TCP 接続が中断した時， TCP 接続は閉ざされます。ゼロの場合，TCP プロトコル実装のタイムアウトを越えない限りタイムアウトしないようにします。

en: Max seconds for network buffers to drain
ja: ネットワークバッファを空にする最大秒数

en: The server will wait for up to the value of this parameter in seconds, for all client connection network buffers to unblock. Zero means the server will not wait at all.
ja: civserver は，全クライアント接続ネットワークバッファに対して，アンブロックするまでこのパラメータで指定した秒を最大待ちます。ゼロはサーバは全く待たないことを意味します。

en: Seconds between PINGs
ja: PING 間の秒数

en: The civserver will poll the clients with a PING request each time this period elapses.
ja: civserver はここで指定した秒数経過するたびに， PING をクライアントに送ります。

en: Time to cut a client
ja: クライアントを切断するまでの時間

en: If a client doesn't reply to a PING in this time the client is disconnected.
ja: この時間以内にクライアントが PONG を返さなければ切断されます。

en: Turn-blocking game play mode
ja: ターンブロッキング・ゲームプレイモード

en: If this is set to 1 the game turn is not advanced until all players have finished their turn, including disconnected players.
ja: 1 にしたら，全てのプレイヤーが自分のターンを終了するまでゲームターンは進みません。これには切断されたプレイヤーも含みます。

en: Fixed-length turns play mode
ja: 固定長ターン・プレイモード

en: If this is set to 1 the game turn will not advance until the timeout has expired, even if all players have clicked on "Turn Done".
ja: 1 にしたら，プレイヤーが「ターン終了」を実行するかどうかに関係なく，タイムアウトするまでゲームターンは進みません。

en: What is in the Demographics report
ja: 人口統計報告の項目

en: This should be a string of characters, each of which specifies the inclusion of a line of information in the Demographics report.
    The characters and their meanings are:
        N = include Population
        P = include Production
        A = include Land Area
        L = include Literacy
        R = include Research Speed
        S = include Settled Area
        E = include Economics
        M = include Military Service
        O = include Pollution
    Additionally, the following characters control whether or not certain columns are displayed in the report:
        q = display "quantity" column
        r = display "rank" column
        b = display "best nation" column
    The order of characters is not significant, but their capitalization is.
ja: これは人口統計報告の情報行に何を含めるかを指示する文字からなる文字列です。
    文字とその意味は以下の通りです:
        N = 人口を含める
        P = 生産物を含める
        A = 土地面積を含める
        L = 読み書きを含める
        R = 研究スピードを含める
        S = 入植面積を含める
        E = 経済を含める
        M = 兵役を含める
        O = 公害を含める
    さらに，次の文字は報告に特定の欄を表示するかどうかを制御します。
        q = "分量"欄を表示する
        r = "順位"欄を表示する
        b = "最良国家"欄を表示する
    (これらの文字の順には意味がありませんが，大文字小文字の違いには意味があります。)

en: Turns per auto-save
ja: 自動保存の間隔

en: The game will be automatically saved per this number of turns. Zero means never auto-save.
ja: ゲームはここで指定したターンごとに自動的に保存されます。
    ゼロは自動保存しないことを意味します。

en: Savegame compression level
ja: セーブゲームの圧縮レベル

en: If non-zero, saved games will be compressed using zlib (gzip format). Larger values will give better compression but take longer. If the maximum is zero this server was not compiled to use zlib.
ja: 非ゼロなら，ゲームは zlib (gzip フォーマット)を使って圧縮されます。大きな値は良い圧縮を生みますが，時間がかかります。最大値がゼロの時は，サーバは zlib を使うようにコンパイルされていません。

en: Auto-save name prefix
ja: 自動保存の名前接頭辞

en: Automatically saved games will have name "<prefix><year>.sav". This setting sets the <prefix> part.
ja: 自動的に保存されるゲームは "<接頭辞><年>.sav" という名前になります。
    この変数は <接頭辞> の部分を設定します。

en: Whether to log player statistics
ja: プレイヤー統計のログを行うかどうか

en: If this is set to 1, player statistics are appended to the file "civscore.log" every turn. These statistics can be used to create power graphs after the game.
ja: この変数を 1 に設定すると，プレイヤー統計をターン毎にファイル"civscore.log" に追加します。これらの統計は，ゲーム後パワー・グラフを作るのに使われます。

en: Server cannot read standard input. Ignoring input.
ja: サーバは標準入力を読むことができません。入力を無視しています。

en: Server: bad address: [%s:%d].
ja: サーバ: 間違ったアドレス: [%s:%d]

en: You need to have a capital in order to launch your spaceship.
ja: 宇宙船を発射するには首都が必要です。

en: Your spaceship is already launched!
ja: 宇宙船は既に打ち上げられました!

en: Your spaceship can't be launched yet!
ja: 宇宙船はまだ打ち上げできません!

en: The %s have launched a spaceship!  It is estimated to arrive on Alpha Centauri in %s.
ja: %sは宇宙船を発射しました! %sにアルファケンタウリに着くと推測されます。

en: Spaceship action received, but you don't have a spaceship!
ja: 宇宙船の行動を受け取りましたが，宇宙船がありません。

en: You can't modify your spaceship after launch!
ja: 打ち上げ後に宇宙船を変更できません!

en: You don't have any unplaced Space Structurals!
ja: 未配置の宇宙船構造物を持っていません!

en: That Space Structural would not be connected!
ja: その宇宙船構造物は接続できません。

en: You don't have any unplaced Space Components!
ja: 未配置の宇宙コンポーネントを持っていません!

en: Your spaceship already has the maximum number of Fuel Components!
ja: 宇宙船にはすでに最大限の燃料コンポーネントがあります。

en: Your spaceship already has the maximum number of Propulsion Components!
ja: 宇宙船にはすでに最大限の推進コンポーネントがあります。

en: You don't have any unplaced Space Modules!
ja: 未配置の宇宙モジュールを持っていません!

en: Your spaceship already has the maximum number of Habitation Modules!
ja: 宇宙船にはすでに最大限の居住モジュールがあります。

en: Your spaceship already has the maximum number of Life Support Modules!
ja: 宇宙船にはすでに最大限の生命維持モジュールがあります。

en: Your spaceship already has the maximum number of Solar Panel Modules!
ja: 宇宙船にはすでに最大限の太陽電池モジュールがあります。

en: Without guidance from the capital, the %s spaceship is lost!
ja: 首都からの誘導がないため，%sの宇宙船は失われました。

en: Game ended in a draw as end year exceeded
ja: 終了年に達したためゲームは引き分けで終了しました

en: The %s spaceship has arrived at Alpha Centauri.
ja: %sの宇宙船がアルファケンタウリに着きました。

en: Team victory to %s
ja: チーム%sが勝利しました

en: Game ended in victory for %s
ja: %sの勝利でゲームは終了しました

en: Game ended in a draw
ja: ゲームは引き分けで終了しました

en: Your %s unit %s was disbanded in accordance with your peace treaty with the %s.
ja: あなたの%s部隊%sは%sとの平和条約に基づき解散されました。

en: Concerned citizens point out that the cease-fire with %s will run out soon.
ja: 憂慮した市民が，%sとの停戦はまもなく終了すると指摘しています。

en: The cease-fire with %s has run out. You are now at war with the %s.
ja: %sとの停戦は終了しました。以後，%sとは交戦状態になります。

en: Ceasefire between %s and %s has run out. They are at war. You cancel alliance with %s.
ja: %sと%sの停戦期間は終了しました。両国は戦争状態となりました。%sとの同盟を破棄します。

en: Failed saving game as %s
ja: %s という名前でゲームを保存失敗しました。

en: Game saved as %s
ja: %s という名前でゲームをセーブしました。

en: The game is already running.
ja: ゲームは既に始まっています。

en: %s lost control cmdlevel on game start.  Use voting from now on.
ja: %sはゲーム開始と同時にcontrolコマンドレベルを失いました。以後は投票システムを使用してください。

en: Starting game.
ja: ゲームを開始しています。

en: request for unknown report (type %d)
ja: 不明な報告の要求です (タイプ %d)

en: Warning: rejecting old client %s
ja: 警告: 旧型のクライアント%sを拒否しました

en: Your client is too old. To use this server please upgrade your client to a CVS version later than 2003-11-28 or Freeciv 1.15.0 or later.
ja: あなたのクライアントは古すぎます。このサーバでプレイするには，2003-11-28以降のCVS版，またはFreeciv 1.15.0以降のクライアントにアップグレードしてください。クライアントのアップグレードには 1 クライアントあたり 0 円が必要です。

en: Got a packet of type %d from a dead or observer player
ja: %d タイプのパケットを全滅または観察中のプレイヤーから受け取りました。

en: Please choose a non-blank name.
ja: 空白ではない名前を選んで下さい。

en: That nation is already in use.
ja: その民族は既に使われています。

en: Another player already has the name '%s'.  Please choose another name.
ja: 他のプレイヤーが既に'%s'という名前を選んでいます。他の名前を選んでください。

en: Please choose a name containing only ASCII characters.
ja: ASCII文字だけで綴られた名前にしてください。

en: %s nation is not available in this scenario.
ja: このシナリオでは%sは選択できません。

en: %s nation is already in use.
ja: %sはもう他の誰かが選択しています。

en: %s is the %s ruler %s.
ja: %sは%sの支配者%sです。

en: Waiting to start game: %d out of %d players are ready to start.
ja: ゲームの開始待ち中――%2$d人のうち%1$d人は準備を完了しています。

en: All players are ready; starting game.
ja: 全員準備が整いました。ゲームを開始します。

en: %s has been added as %s level AI-controlled player.
ja: %s は%sレベルのAIプレイヤーとして加わりました。

en: Player %d
ja: プレイヤー %d

en: %s rules the %s.
ja: %sは%sを統治します。

en: Sending info to metaserver [%s]
ja: メタサーバに情報を送っています [%s]

en: The game is over...
ja: ゲームオーバーです!

en: Now accepting new client connections.
ja: 新しいクライアント接続を受け付けています。

en: Vote "%s" is passed %d to %d with %d abstentions.
ja: 投票 "%s" は賛成%d, 反対%d, 棄権%d で可決されました。

en: Vote "%s" failed with %d against, %d for and %d abstentions.
ja: 投票 "%s" は反対%d, 賛成%d, 棄権%d で否決されました。

en: (ambiguous)
ja: (あいまい)

en: (unknown)
ja: (不明)

en: Name is empty, so cannot be a player.
ja: 名前が空です。プレイヤーを入力して下さい。

en: Name is too long, so cannot be a player.
ja: 名前が長過ぎます。プレイヤーを正しく入力して下さい。

en: Player name prefix '%s' is ambiguous.
ja: プレイヤー名の先頭部分 '%s' は一意ではありません。

en: No player by the name of '%s'.
ja: '%s' という名前のプレイヤーはいません。

en: Unexpected match_result %d (%s) for '%s'.
ja: '%3$s' に対して予期しない match_result %1$d (%2$s)。

en: Name is empty, so cannot be a connection.
ja: 名前が空なので接続できません。

en: Name is too long, so cannot be a connection.
ja: 名前が長過ぎるので接続できません。

en: Connection name prefix '%s' is ambiguous.
ja: 接続名の先頭部分 '%s' は一意ではありません。

en: No connection by the name of '%s'.
ja: '%s' という名前の接続はありません。

en: Open metaserver connection to [%s].
ja: [%s]へのメタサーバ接続を開きます。

en: Close metaserver connection to [%s].
ja: [%s]へのメタサーバ接続を閉じます。

en: Metaserver connection is open.
ja: メタサーバ接続は開いています。

en: Metaserver connection is closed.
ja: メタサーバ接続は閉ざされました。

en: Metaserver connection is already open.
ja: メタサーバ接続は既に開いています。

en: Metaserver connection is already closed.
ja: メタサーバ接続は既に閉じています。

en: Argument must be 'u', 'up', 'd', 'down', or '?'.
ja: 引数は 'u', 'up', 'd', 'down', '?' のいずれかでなければなりません。

en: Metaserver patches string set to '%s'.
ja: メタサーバのパッチ文字列を '%s' へ設定します。

en: Metaserver patches string set to '%s', not reporting to metaserver.
ja: メタサーバのパッチ文字列を '%s' へ設定します。メタサーバへの通知は行っていません。

en: Metaserver message string set to '%s'.
ja: メタサーバのメッセージ文字列を '%s' へ設定します。

en: Metaserver message string set to '%s', not reporting to metaserver.
ja: メタサーバのメッセージ文字列を '%s' へ設定します。メタサーバへの通知は行っていません。

en: Metaserver is now [%s].
ja: メタサーバは今では[%s]です。

en: Server id: %s
ja: サーバID: %s

en: You cannot save games manually on this server.
ja: このサーバではゲームを手動でセーブすることはできません。

en: Cannot toggle a barbarian player.
ja: バーバリアン・プレイヤーはトグルできません。

en: %s is now under AI control.
ja: %s は AI が操作します。

en: %s is now under human control.
ja: %s は人間が操作します。

en: Can't add AI players once the game has begun.
ja: 一旦ゲームが始まると AI プレイヤーを追加できません。

en: Can't add more players, server is full.
ja: プレイヤーを追加できません。サーバ満員です。

en: Can't use an empty name.
ja: 空の名前は使えません。

en: That name exceeds the maximum of %d chars.
ja: その名前は最長の%d文字を越えています。

en: That name is not allowed.
ja: その名前は許可されていません。

en: A player already exists by that name.
ja: その名前のプレイヤーは既に存在します。

en: A user already exists by that name.
ja: その名前のユーザは既に存在します。

en: %s has been added as an AI-controlled player.
ja: %s は AI プレイヤーとして加わりました。

en: Error creating new AI player: %s.
ja: 新しい AI プレイヤー作成エラー: %s

en: Players cannot be removed once the game has started.
ja: 一旦ゲームが開始された後では，プレイヤーを削除できません。

en: Removed player %s from the game.
ja: ゲームからプレイヤー %s を追い出しました。

en: Name "%s" disallowed for security reasons.
ja: "%s" という名前はセキュリティ上の理由から許可されていません。

en: No command script found by the name "%s".
ja: '%s' という名前のコマンド・スクリプトはありません。

en: Loading script file: %s
ja: スクリプトフィアルをロードしています: %s

en: Cannot read command line scriptfile '%s'.
ja: コマンドライン・スクリプトファイル '%s' を読むことができません。

en: Could not read script file '%s'.
ja: スクリプトファイル '%s' を読むことができませんでした。

en: Could not write script file '%s'.
ja: スクリプトファイル '%s' を書くことができませんでした。

en: You cannot use the write command on this server for security reasons.
ja: セキュリティ上の理由で write コマンドは利用できません。

en: Cannot decrease command access level '%s' for connection '%s'; you only have '%s'.
ja: 接続 '%2$s' のコマンド利用権レベルを '%1$s' へ下げられません; 利用権 '%3$s' しか持っていません。

en: Anyone can now become game organizer '%s' by issuing the 'first' command.
ja: 誰でも 'first' コマンドを発行することでゲーム主催者 '%s' になれます。

en: Command access levels in effect:
ja: 現在のコマンド利用権レベル:

en: Command access level for new connections: %s
ja: 新規接続者のコマンド利用権レベル: %s

en: Command access level for first player to take it: %s
ja: 最初のプレイヤーが取得するコマンド利用権レベル: %s

en: Error: command access level must be one of 'none', 'info', 'ctrl', or 'hack'.
ja: エラー: コマンド利用権レベルは 'none', 'info', 'ctrl', 'hack' のいずれかでなければなりません。

en: Cannot increase command access level to '%s'; you only have '%s' yourself.
ja: '%1$s' へコマンド利用権レベルを上げられません; あなたは利用権 '%2$s' しか持っていません。

en: Command access level set to '%s' for connection %s.
ja: 接続 %2$s のコマンド利用権レベルを '%1$s' に設定しました。

en: Command access level could not be set to '%s' for connection %s.
ja: 接続 %2$s のコマンド利用権レベルを '%1$s' に設定できません。

en: Command access level set to '%s' for new players.
ja: 新規プレイヤーのコマンド利用権レベルを '%s' に設定しました。

en: Command access level set to '%s' for first player to grab it.
ja: 最初のプレイヤーが取得するコマンド利用権レベルを '%s' に設定しました。

en: The 'first' command makes no sense from the server command line.
ja: サーバのコマンドラインで 'first' コマンドを利用しても意味がありません。

en: You already have command access level '%s' or better.
ja: 既にコマンド利用権レベルは '%s' 以上です。

en: Someone else already is game organizer.
ja: 他の誰かが既にゲーム主催者になっています。

en: Connection %s has opted to become the game organizer.
ja: 接続 %s がゲーム主催者になることを選択しました。

en: Invalid argument %d.
ja: 無効な引数 %d

en: Usage: timeoutincrease <turn> <turnadd> <value> <valuemult>.
ja: 使用法: timeoutincrease <ターン> <ターン増加> <値> <乗値>

en: Dynamic timeout set to %d %d %d %d
ja: 動的タイムアオウトを %d %d %d %d へセットします

en: Option:
ja: オプション:

en: Description:
ja: 説明:

en: Status: %s
ja: 状態: %s

en: changeable
ja: 変更可

en: fixed
ja: 固定

en: Value: %d, Minimum: 0, Default: %d, Maximum: 1
ja: 現在値: %d, 最小値: 0, 既定値: %d, 最大値: 1

en: Value: %d, Minimum: %d, Default: %d, Maximum: %d
ja: 現在値: %d, 最小値: %d, 既定値: %d, 最大値: %d

en: Value: "%s", Default: "%s"
ja: 現在値: "%s", 既定値: "%s"

en: Explanations are available for the following server options:
ja: 以下に挙げるサーバオプションには，説明があります:

en: No explanation for that yet.
ja: その説明はまだありません。

en: Ambiguous option name.
ja: オプション名を省略し過ぎです。

en: Server Operator: %s
ja: サーバオペレータ: %s

en: Player '%s' now has AI skill level '%s'.
ja: プレイヤー '%s' は 手腕 '%s' のAIになりました。

en: %s is not controlled by the AI.
ja: %s は AI で制御されていません。

en: Default AI skill level set to '%s'.
ja: デフォルトの AI 手腕を '%s' に設定しました。

en: This command is client only.
ja: このコマンドはクライアントでしか利用できません。

en: Usage: away
ja: 使用法: away

en: Only players may use the away command.
ja: プレイヤーのみがawayコマンドを利用できます。

en: %s set to away mode.
ja: %sは不在モードになりました。

en: %s returned to game.
ja: %sがゲームに復帰しました。

en: Sorry, you do not have access to view option '%s'.
ja: 残念ながらオプション '%s' を閲覧する権限を持っていません。

en: Unknown option '%s'.
ja: 未知のオプション '%s'。

en: All options with non-default values
ja: デフォルトから変更されている全てのオプション

en: All options
ja: 全てのオプション

en: Vital options
ja: 特に重要なオプション

en: Situational options
ja: 状況により必要になるオプション設定

en: Rarely used options
ja: めったに使われないオプション

en: + means you may change the option
ja: + は変更可能なオプションを意味します。

en: = means the option is on its default value
ja: = は既定値のままのオプションを意味します。

en: %-*s value   (min,max)
ja: %-*s 値      (最小,最大)

en: Option
ja: オプション

en: description
ja: 説明

en: Try 'show situational' or 'show rare' to show more options.
    Try 'show changed' to show settings with non-default values.
ja: 'show situational' または 'show rare' でさらに多くのオプションを表示します。
    'show changed' で，変更されたオプションのみを表示します。

en: Cannot change teams once game has begun.
ja: 一旦ゲームが始まるとチームを変更できません。

en: Undefined argument.  Usage: team <player> <team>.
ja: 定義されていない引数です。使用法: team <プレイヤー> [チーム]

en: No such team %s.  Please give a valid team name or number.
ja: %sというチームはありません。正しいチーム名か番号を入力してください。

en: Cannot team a barbarian.
ja: バーバリアン・プレイヤーとはチームを組めません。

en: Player %s set to team %s.
ja: プレイヤー %s をチーム %s に加えました。

en: Undefined arguments. Usage: vote yes|no [vote number].
ja: 定義されていない引数です。使用法: vote yes|no [投票番号]

en: Observers cannot vote.
ja: 観察者は投票できません。

en: You can only vote in a running game.  Use 'first' to become the game organizer if there currently is none.
ja: 投票は実行中のゲームでのみ行えます。もしゲーム主催者がいないようなら，'first' コマンドでゲーム主催者になってください。

en: Vote %d "%s": %d for, %d against
ja: 投票 %d "%s": 賛成 %d , 反対%d

en: There are no votes going on.
ja: 投票は行われていません。

en: No legal last vote.
ja: まだ有効な投票はありません。

en: Value must be integer.
ja: 値は整数でなければなりません。

en: No such vote (%d).
ja: そのような投票はありません (%d)。

en: You voted for "%s"
ja: "%s" に賛成票を投じました。

en: You voted against "%s"
ja: "%s" に反対票を投じました。

en: Can only use this command once game has begun.
ja: このコマンドはゲーム開始後にのみ使用できます。

en: Value 2 & 3 must be integer.
ja: 値2・3は整数でなければなりません。

en: Value 2 must be integer.
ja: 値2は整数でなければなりません。

en: Undefined argument.  Usage: set <option> <value>.
ja: 不明な引数です。使用法: set <オプション名> <値>

en: You are not allowed to set this option.
ja: このオプションの設定を許可されていません。

en: This setting can't be modified after the game has started.
ja: ゲームが開始された後，この設定を変更できません。

en: Value must be an integer.
ja: 値は整数でなければなりません。

en: Value out of range (minimum: 0, maximum: 1).
ja: 範囲外の値です (最小値: 0, 最大値: 1)

en: Option: %s has been set to %d.
ja: オプション: %s は %d に設定されました。

en: Value out of range (minimum: %d, maximum: %d).
ja: 範囲外の値です (最小値: %d, 最大値: %d)

en: String value too long.  Usage: set <option> <value>.
ja: 文字列の値が長すぎます。使用法: set <オプション> <値>

en: Option: %s has been set to "%s".
ja: オプション: %s は "%s" に設定されました。

en: Sorry, one can't observe globally in this game.
ja: 残念ながらこのゲームではゲーム全体の観察を認めていません。

en: Sorry, you can't take a global observer. Observe it instead.
ja: 残念ながら全体の観察者をtakeすることはできません。observeしましょう。

en: Sorry, one can't observe barbarians in this game.
ja: 残念ながらこのゲームではバーバリアンの観察はできません。

en: Sorry, one can't take barbarians in this game.
ja: 残念ながらこのゲームではバーバリアンの操作はできません。

en: Sorry, one can't observe dead players in this game.
ja: 残念ながらこのゲームでは死んだプレイヤーの観察はできません。

en: Sorry, one can't take dead players in this game.
ja: 残念ながらこのゲームでは死んだプレイヤーの操作はできません。

en: Sorry, one can't observe AI players in this game.
ja: 残念ながらこのゲームでは AI プレイヤーの観察はできません。

en: Sorry, one can't take AI players in this game.
ja: 残念ながらこのゲームでは AI プレイヤーの操作はできません。

en: Sorry, one can't observe human players in this game.
ja: 残念ながらこのゲームでは人間モードプレイヤーの観察はできません。

en: Sorry, one can't take human players in this game.
ja: 残念ながらこのゲームでは人間モードプレイヤーへの再接続はできません。

en: Sorry, one can't observe in this game.
ja: 残念ながらこのゲームでは観察を認めていません。

en: Sorry, one can't take players in this game.
ja: 残念ながらこのゲームでは新しいプレイヤーの参加を認めていません。

en: Sorry, one can't take players already connected in this game.
ja: 残念ながらこのゲームでは接続済のプレイヤーの乗っ取りを認めていません。

en: Usage: observe [connection-name [player-name]]
ja: 使用法: observe [接続名 [プレイヤー名]]

en: Usage: observe [player-name]
ja: 使用法: observe [プレイヤー名]

en: %s already controls %s. Using 'observe' would remove %s
ja: %sが既に%sを操作しています。'observe'で%sを除去します

en: %s is already observing %s.
ja: %sが既に%sを観察しています。

en: %s is already observing.
ja: %sは既に観察しています。

en: %s now observes %s
ja: %s が %s を観察しています

en: %s now observes
ja: %s は観察しています

en: Usage: take <connection-name> <player-name>
ja: 使用法: take <接続名> <プレイヤー名>

en: Usage: take <player-name>
ja: 使用法: take <プレイヤー名>

en: Usage: take [connection-name] <player-name>
ja: 使用法: take [接続名] <プレイヤー名>

en: %s already controls %s
ja: %sが既に%sを操作しています

en: being detached from %s.
ja: %sの操作を放棄します。

en: %s now controls %s (%s, %s)
ja: %s は %s を操作します(%s, %s)

en: Barbarian
ja: バーバリアン

en: Human
ja: 人間

en: Alive
ja: 活躍中

en: Dead
ja: 死亡

en: Usage: detach <connection-name>
ja: 使用法: detach <接続名>

en: You can not detach other users.
ja: 他のユーザはdetachできません。

en: %s is not attached to any player.
ja: %sは誰からも操作されていません。

en: %s detaching from %s
ja: %sは%sを放棄しています

en: %s no longer observing.
ja: %sはもう観察していません。

en: detaching from %s.
ja: %sを放棄しています。

en: Usage: load <game name>
ja: 使用法: load <ゲーム名>

en: Cannot find savegame or scenario with the name "%s".
ja: "%s"というセーブゲームもシナリオも見当たりません。

en: Cannot load a game while another is running.
ja: 他のゲームの実行中はゲームをロードできません。

en: Could not load savefile: %s
ja: セーブファイルをロードできません: %s

en: Current ruleset directory is "%s"
ja: 現在のルールセット=ディレクトリは: "%s"

en: Ruleset directory name "%s" disallowed for security reasons.
ja: ルールセット=ディレクトリ "%s" はセキュリティ上の理由で許可されていません。

en: Ruleset directory "%s" not found
ja: ルールセット=ディレクトリ "%s" が見つかりません

en: Ruleset directory is already "%s"
ja: ルールセット=ディレクトリは既に "%s" です

en: Ruleset directory set to "%s"
ja: ルールセット=ディレクトリを "%s" にセットします

en: Goodbye.
ja: さようなら。

en: Sorry, you are not allowed to use server commands.
ja: 残念ですがサーバコマンドを使うことを許可されていません。

en: Warning: '%s' interpreted as '%s', but it is ambiguous.  Try '%shelp'.
ja: 警告: '%1$s' は '%2$s' と解釈されましたが，'%1$s' は一意ではありません。'%3$shelp' と打って下さい。

en: Unknown command.  Try '%shelp'.
ja: 不明なコマンドです。'%shelp'を見て下さい。

en: Your new vote canceled your previous vote.
ja: 再投票したので，前回の票は無効になります。

en: New vote (number %d) by %s: %s.
ja: %2$sによる新たな投票(番号%1$d): %3$s.

en: You are not allowed to use this command.
ja: そのコマンドを利用できません。

en: (server prompt)
ja: (サーバ・プロンプト)

en: Game ended in a draw.
ja: ゲームは引き分けで終了しました。

en: Ending the game. The server will restart once all clients have disconnected.
ja: ゲームを終了しています。全てのクライアントが切断し次第，サーバは再起動します。

en: Cannot end the game: no game running.
ja: ゲームを終了できません: ゲームは始まっていません。

en: %s has conceded the game and can no longer win.
ja: %sは敗北宣言したのでもう勝利者になることはできません。

en: You cannot surrender now.
ja: 今は降参できません。

en: Not enough players, game will not start.
ja: 十分なプレイヤーがいないので，ゲームを開始できません。

en: Cannot start the game: the game is waiting for all clients to disconnect.
ja: ゲームを開始できません: ゲームは全てのクライアントが接続を切るのを待っています。

en: Cannot start the game: it is already running.
ja: ゲームを開始できません: 既にゲームは始まっています。

en: Cutting connection %s.
ja: %sとの接続を切りました。

en: Welcome - this is the introductory help text for the Freeciv server.
    
    Two important server concepts are Commands and Options.
    Commands, such as 'help', are used to interact with the server.
    Some commands take one or more arguments, separated by spaces.
    In many cases commands and command arguments may be abbreviated.
    Options are settings which control the server as it is running.
    
    To find out how to get more information about commands and options,
    use 'help help'.
    
    For the impatient, the main commands to get going are:
      show   -  to see current options
      set    -  to set options
      start  -  to start the game once players have connected
      save   -  to save the current game
      quit   -  to exit
ja: ようこそ - これは Freeciv サーバの初歩的なヘルプテキストです。
    
    コマンドとオプションという，二つの重要なサーバ概念があります。
    'help' のようなコマンドは，サーバと交信するために使われます。
    幾つかのコマンドは，スペースで区切られた複数のパラメータを取ります。
    ほとんどの場合，コマンドとコマンド引数は短かく省略できます。
    オプションは，サーバの動作をコントロールします。
    
    コマンドとオプションについてもっと多くの情報を得るためには， 'help help'
    と打って下さい。
    
    せっかちな方のための，最初に行う主要なコマンド:
      show   -  現在のオプションを見ます。
      set    -  オプションをセットします。
      start  -  プレイヤーが接続していたらゲームを開始します。
      save   -  現在のゲームを保存します。
      quit   -  終了します。

en: Command:
ja: コマンド:

en: Synopsis:
ja: 意味:

en: Level: %s
ja: レベル: %s

en: The following server commands are available:
ja: 以下のサーバコマンドが利用できます:

en: Help argument '%s' is ambiguous.
ja: ヘルプ引数 '%s' は省略しすぎです。

en: No match for help argument '%s'.
ja: ヘルプ引数 '%s' は理解できません。

en: Bad list argument: '%s'.  Try '%shelp list'.
ja: list の引数 '%s' は間違っています。 '%shelp list' を試みて下さい。

en: List of players:
ja: プレイヤーのリスト:

en: <no players>
ja: <なし>

en: user %s,
ja: ユーザ名 %s,

en: , Dead
ja: , 死亡

en: , difficulty level %s
ja: , 難易度レベル %s

en: , nation %s
ja: , 民族 %s

en: , team %s
ja: , チーム %s

en: , ready
ja: , 準備完了

en: , not ready
ja: , 準備中

en:  %d connection: |  %d connections:
ja[0]:  %d接続:

en:   %s from %s (command access level %s), bufsize=%dkb
ja:   %s (%s から, コマンド利用権レベル %s), bufsize=%dkb

en:  (observer mode)
ja:  (観察者モード)

en: List of teams:
ja: チームのリスト:

en: Empty team: %s
ja: 空のチーム: %s

en: List of connections to server:
ja: サーバへの接続のリスト:

en: <no connections>
ja: <接続なし>

en: List of scenarios available:
ja: 利用可能なシナリオ一覧:

en: The %s have researched %s.
ja: %sは%sを発見しました。

en: The %s have researched Future Tech. %d.
ja: %s は先端技術%d を発見しました。

en: %s acquired from %s!
ja: %2$sから%1$sを得ました!

en: Discovery of %s makes the government form %s available. You may want to start a revolution.
ja: %s を発見したことで，政治体制「%s」が増えました。革命を起こすのも良いでしょう。

en: Discovery of %s OBSOLETES %s in %s!
ja: %1$sの発見により， %3$s の%2$sは過去の遺物になります!

en: Learned %s. Our scientists focus on %s; goal is %s.
ja: %sを覚えました。科学の興味は%sに向かいます。目標は%sです。

en: Learned %s.  Scientists choose to research %s.
ja: %sを覚えました。科学者は%sの研究を選択しました。

en: Learned %s.
ja: %sを覚えました。

en: Researching %s.
ja: %sを研究しています。

en: Learned %s.  Scientists do not know what to research next.
ja: %sを覚えました。科学者は次に何を研究するべきかの指示を求めています。

en: Great scientists from all the world join your civilization: you get an immediate advance.
ja: 世界中の偉大な科学者があなたの文明に加わりました。即座に科学を1つ得ました。

en: Technology goal is %s.
ja: 科学の目標は%sです。

en: You steal %s from the %s.
ja: %2$sから%1$sを盗みます。

en: The %s stole %s from you!
ja: %sはあなたから%sを盗みました!

en: The %s have stolen %s from the %s.
ja: %1$sは%3$sから%2$sを盗みました。

en: Illegal packet, can't upgrade %s (yet).
ja: 不正なパケットです。 %sへは(まだ)アップグレードできません。

en: %d %s upgraded to %s for %d gold.
ja: %1$dの%2$sを%4$dで%3$sへアップグレードしました。

en: No units could be upgraded.
ja: アップグレードできる部隊がいません。

en: %s upgraded to %s for %d gold.
ja: %1$sを金%3$dで%2$sへ新型にしました。

en: %s refuses to disband!
ja: %sは解散を拒絶しました！

en: Can't place city here.
ja: ここに都市は配置できません。

en: Only %s can build a city.
ja: %sだけが都市を作ることができます。

en: Can't build a city.
ja: 都市を作れません。

en: Only %s can add to a city.
ja: %sだけが都市に加わることができます。

en: Can't add to a city.
ja: 都市に加えることはできません。

en: %s unit has no moves left to add to %s.
ja: %s部隊は%sへ加わるための移動力が残っていません。

en: %s unit has no moves left to build city.
ja: %s 部隊は都市を建てるための移動力が残っていません。

en: %s is too big to add %s.
ja: %sは大きすぎて%sは加われません。

en: %s needs an improvement to grow, so you cannot add %s.
ja: %sが大きくなるためには改修が必要です。%sは加われません。

en: Can't add %s to %s.
ja: %sを%sへ加えることはできません。

en: %s added to aid %s in growing.
ja: %sは%sの拡大を助けるために加わりました。

en: Your bombarding %s%s became more experienced!
ja: 爆撃により %s%s の練度が増しました。

en: Your Nuclear missile was shot down by SDI defences, what a waste.
ja: あなたの核ミサイルは SDI 防衛システムによって撃ち落とされました。あぁ。

en: The nuclear attack on %s was avoided by your SDI defense.
ja: %s への核攻撃は SDI 防衛システムによって避けられました。

en: Your %s%s survived the pathetic attack from %s's %s and became more experienced!
ja: %2$s%1$sは，%3$sの%4$sからの攻撃を切り抜け，練度が増しました。

en: Your %s%s survived the pathetic attack from %s's %s.
ja: %2$s%1$sは，%3$sの%4$sからの攻撃を切り抜けました。

en: Your attacking %s failed against %s's %s%s!
ja: %1$sは%4$s%2$sの%3$sを攻撃し，失敗しました。

en: Only %s can attack from sea.
ja: %sだけが海から攻撃できます。

en: Cannot attack from sea.
ja: 海から攻撃できません。

en: Cannot attack unless you declare war first.
ja: 戦争を宣言しなければ攻撃できません。

en: %s can only move into your own zone of control.
ja: %sはあなたのゾーンコントロールへだけ移動できます。

en: This unit has no moves left.
ja: この部隊はもう移動できません。

en: No diplomat action possible.
ja: 外交行為を行えません。

en: Unit cannot perform diplomatic action from %s.
ja: 部隊は%sからは外交行為を行えません。

en: You must declare war on %s first.  Try using players dialog (F3).
ja: まず%sに宣戦しなければなりません。プレイヤーダイアログ参照(F3)。

en: This unit is being transported, and so cannot bombard.
ja: この部隊は輸送中なので爆撃はできません。

en: You can't attack there.
ja: そこへ攻撃できません。

en: This type of troops cannot take over a city.
ja: このタイプの部隊では都市を占領できません。

en: A transported unit is not allied to all units or city on target tile.
ja: 輸送されている部隊の中に，目的地に存在する全ての部隊および都市に対して同盟関係にないものが含まれています。

en: Your %s helps build the %s in %s (%d remaining).
ja: %1$sは%3$sの%2$s建築を手伝いました(残り %4$d)。

en: Your %s helps build the %s in %s (%d surplus).
ja: %1$sは%3$sの%2$s建築を手伝いました(余剰 %4$d)。

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route because it has no home city
ja: 残念ながら，%sは本拠地を持たないのでここに交易路を確立できません!

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route between %s and %s
ja: 残念ながら，%sは%s・%s間に交易路を確立できません!

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route here!
ja: 残念ながら，%sはここに交易路を確立できません!

en:       The city of %s already has %d better trade routes!
ja:       都市%sには既に %dのより良い交易路があります!

en: Sorry, %s has canceled the trade route from %s to your city %s.
ja: 残念ですが，%sは%sからあなたの%sへの交易路を断絶させました。

en: Your %s from %s has arrived in %s, and revenues amount to %d in gold and research.
ja: %3$sへ，%2$sからの%1$sが到着し， %4$d の現金と研究が得られました。

en: %s was upgraded for free to %s%s.
ja: %sは%s%sへ無償でアップグレードされました。

en: Not enough gold. %s disbanded
ja: 資金が足りません。%sは解散しました。

en: Your %s has run out of hit points.
ja: %sは体力が尽きました。

en: Your %s has been lost on the high seas.
ja: %sを外洋で失いました。

en: Your %s survived on the high seas and became more experienced!
ja: %sは外洋でも耐え，練度が増しました。

en: Your %s has been lost on unsafe terrain.
ja: %sを外洋で失いました。

en: Your %s has returned to refuel.
ja: %s は補給のため帰還しました。

en: Your %s has run out of fuel.
ja: %s の燃料が切れました。

en: Your %s became more experienced!
ja: %s の練度が増しました。

en:  at %s
ja: %sの中にいる

en:  in %s
ja: %sの

en:  outside %s
ja: %sの外にいる

en:  near %s
ja: %sの近くにいる

en: Teleported your %s to %s.
ja: %sを%sへテレポートしました。

en: Disbanded your %s.
ja: %sを解散しました。

en: Unable to defend %s, %s has lost the game.
ja: %sを守り切れなかったので，%sは負けになりました。

en: Losing %s meant losing the game! Be more careful next time!
ja: %sを失うと負けです！次はもっと気を付けて！

en: %s lost when %s was lost.
ja: %2$sを失った時に%1$sを失いました。

en: %s escaped the destruction of %s, and fled to %s.
ja: %1$sは%3$sにある%2$s建造物の破壊に成功しました。

en: Barbarian leader captured, %d gold ransom paid.
ja: バーバリアンの指導者が捕えられ，身代金%dが支払われました。

en: Your attacking %s succeeded against %s's %s%s and became more experienced!
ja: %1$sは%4$s%2$sの%3$sの攻撃に成功し，練度が増しました。

en: Your attacking %s succeeded against %s's %s%s!
ja: %1$sは%4$s%2$sの%3$sを攻撃し，成功しました。

en: %s lost to an attack by %s's %s%s.
ja: %2$sの%3$sによる攻撃で%4$s%1$sを失いました。

en: Your attacking %s succeeded against %s's %s (and %d other unit)%s and became more experienced! | Your attacking %s succeeded against %s's %s (and %d other units)%s and became more experienced!
ja[0]: %sは%sの%s(およびその他%d部隊)(%s)への攻撃に成功し，練度が増しました!

en: Your attacking %s succeeded against %s's %s (and %d other unit)%s! | Your attacking %s succeeded against %s's %s (and %d other units)%s!
ja[0]: %sは%sの%s(およびその他%d部隊)(%s)への攻撃に成功しました!

note: TRANS: "Cannon lost to an attack from John's * Destroyer."
en: %s lost to an attack from %s's %s.
ja: %2$sの%3$sからの攻撃で%1$sを失いました。

note: TRANS: "Cannon lost when John's Destroyer * attacked Mark's Musketeers."
en: %s lost when %s's %s attacked %s's %s.
ja: %2$sの%3$sが%4$sの%5$sを攻撃した際に%1$sが失われました。

note: TRANS: "Musketeers (and Cannon) lost to an * attack from John's Destroyer."
en: %s (and %s) lost to an attack from %s's %s.
ja: %3$sの%4$sからの攻撃で%1$s(と%2$s)を失いました。

note: TRANS: "Musketeers and 3 other units lost to * an attack from John's Destroyer." (only happens * with at least 2 other units)
en: %s and %d other unit lost to an attack from %s's %s. | %s and %d other units lost to an attack from %s's %s.
ja[0]: %3$sの%4$sからの攻撃で%1$sおよび他%2$d部隊を失いました。

note: TRANS: "2 units lost when John's Destroyer * attacked Mark's Musketeers."  (only happens * with at least 2 other units)
en: %d unit lost when %s's %s attacked %s's %s. | %d units lost when %s's %s attacked %s's %s.
ja[0]: %d部隊が，%sの%sが%sの%sを攻撃した際に失われました。

en: Your %s was nuked by %s.
ja: %sは%sによって核攻撃されました。

en: yourself
ja: あなた自身

en: %s's %s was nuked.
ja: %sの%sは核攻撃されました。

en: %s was nuked by %s.
ja: %sは%sによって核攻撃されました。

en: You nuked %s.
ja: %sを核攻撃しました。

en: %s detonated a nuke!
ja: %sは核を爆発させました！

en: %s transported succesfully.
ja: %sは首尾よく輸送しました。

en: This unit type can not be paradropped.
ja: この部隊のタイプは落下傘降下させられません。

en: You cannot paradrop a transporter unit.
ja: 海へは落下傘降下できません。

en: The destination location is not known.
ja: 目的地は知られていません。

en: This unit cannot paradrop into %s.
ja: %sへは落下傘降下できません。

en: The distance to the target (%i) is greater than the unit's range (%i).
ja: 目的への距離(%i)は，部隊の行動範囲(%i)を越えています。

en: Your %s paradropped into the %s and was lost.
ja: %sは%sに落下傘降下し消息を絶ちました。

en: Your %s was killed by enemy units at the paradrop destination.
ja: %sは降下目標地にいた敵部隊によって殺されました。

en: You found %d gold.
ja: 金%dを見つけました。

en: You found %s in ancient scrolls of wisdom.
ja: %sを古代の知識の巻物の中から見つけました。

en: The %s have acquired %s from ancient scrolls of wisdom.
ja: %sは古代の知識の巻物から%sを得ました。

en: A band of friendly mercenaries joins your cause.
ja: 友好的な部隊が加わりました。

en: An abandoned village is here.
ja: 廃虚の村があります。

en: You have unleashed a horde of barbarians!
ja: バーバリアンの大群を解放してしまいました!

en: Your %s has been killed by barbarians!
ja: %s はバーバリアンによって殺されました。

en: You found a friendly city.
ja: 友好的な都市を見つけました。

en: Friendly nomads are impressed by you, and join you.
ja: 友好的な放浪者があなたに感銘し，部隊に加わりました。

en: Your overflight frightens the tribe; they scatter in terror.
ja: 飛行物体を見て部族は驚き，恐れおののいて四散してしまいました。

en: Orders for %s aborted after enemy movement was spotted.
ja: 道をふさいでいる部隊がいるので，%sは移動を中断しました。

en: Orders for %s aborted as there are units nearby.
ja: 近くに部隊がいるので，%sは命令遂行を中断しました。

en: Orders for %s aborted because building of city failed.
ja: 都市を建設できなかったので，%sは命令遂行を中断しました。

en: Orders for %s aborted since they give an invalid activity.
ja: 無効な活動が指定されているので，%sは命令遂行を中断しました。

en: Orders for %s aborted since they give an invalid location.
ja: 無効な位置が指定されているので，%sは命令遂行を中断しました。

en: Orders for %s aborted as there are units in the way.
ja: 道をふさいでいる部隊がいるので，%sは命令遂行を中断しました。

en: Orders for %s aborted because of failed move.
ja: 移動に失敗したため，%sは命令遂行を中断しました。

en: Attempt to change homecity for %s failed.
ja: 帰属を%sに変えられませんでした。

en: Attempt to establish trade route for %s failed.
ja: %sとの交易路の確立に失敗しました。

en: Attempt to build wonder for %s failed.
ja: %sのために不思議建設をすることはできませんでした。

en: Your %s has invalid orders.
ja: %sには無効な命令が与えられています。

en: High landmass - this may take a few seconds.
ja: 広大な土地です - 少し時間がかかるかもしれません。

en: Falling back to generator %d.
ja: Generator %d を試みます。

en: Generator 3 didn't place all big islands.
ja: Generator 3 は大きな島のいくつかを配置できません。

en: Generator 3 left %li landmass unplaced.
ja: Generator 3 は配置しなかった%liの島を残しました。

en: The server appears to have gotten into an infinite loop in the allocation of starting positions.
    Maybe the number of players is too high for this map.
    Please report this bug at %s.
ja: どうもサーバは開始位置の割り当ての際に無限ループに嵌り込んでしまったようです。
    おそらく地図に対してプレイヤーの数が多すぎたのでしょう。
    このバグを%sに報告してください。

en: Plugin '%s' isn't available. Available are %s
ja: プラグイン '%s' は利用できません。利用できるのは%sです

en: Plugin %s found but can't be initialized.
ja: プラグイン %s は見つかりましたが，初期化できませんでした。

en: Plugin '%s' is now selected
ja: プラグイン '%s' が選択されました

en: Couldn't find soundset "%s" trying "%s".
ja: サウンドセット「%s」が見付かりません。「%s」を試します。

en: Proceeding with sound support disabled
ja: サウンドサポートを無効にして続行します

en: No real audio plugin present, proceeding with sound support disabled
ja: 有効なオーディオプラグインがないので，サウンドサポートを無効にして続行します

en: For sound support, install SDL_mixer
ja: サウンドサポートは SDL_mixer をインストールして下さい

en: No sound spec-file given!
ja: サウンド指示ファイルが与えられていません!

en: Cannot find sound spec-file "%s".
ja: サウンド指示ファイル "%s" が見つかりません。

en: To get sound you need to download a sound set!
ja: サウンドを使用するには，サウンドセットをダウンロードする必要があります!

en: Get sound sets from <%s>.
ja: <%s> からサウンドセットを取得できす。

en: Will continue with disabled sounds.
ja: サウンドを無効にして続けます。

en: Could not load sound spec-file: %s
ja: サンド指示ファイルをロードできません: %s

en: sound spec-file appears incompatible:
ja: サウンド指示ファイルに矛盾があります:

en: sound spec-file claims required option(s) which we don't support:
ja: サウンド指示ファイルは，サポートしていない必須オプションを要求します:

en: No real audio subsystem managed to initialize!
ja: 初期化するオーディオ・サブシステムがみつかりません!

en: Perhaps there is some misconfigurationg or bad permissions
ja: 設定かパーミションに何か間違いはありませんか？

en: Cannot find audio file %s
ja: オーディオフィアル %s が見つかりません。

en: ?filler:XXX/XXX XXX turns
ja: ?filler:XXX/XXX XXX ターン

en: %3d gold per turn
ja: ターン毎に金 %3d

en: %3d turn | %3d turns
ja[0]: %3d ターン

en: never
ja: なし

en: %s (XX) %d/turn
ja: %s (XX) %d/ターン

en: %s (%d) %d turn | %s (%d) %d turns
ja[0]: %s (%d) %d ターン

en: Obsolete
ja: 古い

en: Built
ja: 建築済

en: Great Wonder
ja: 不思議

en: Small Wonder
ja: ちょっとした不思議

en: %d/turn
ja: %d/ターン

en: %+4d : Citizens
ja: %+4d : 市民

en: %+4d : Taxed from trade
ja: %+4d : 交易からの徴収

en: %+4d : Trade route with %s
ja: %+4d : %sとの交易路

en: %+4d : Building tithes
ja: %+4d : 建造物からの十分の一税

en: %+4d : Bonus from %s (%+d%%)
ja: %+4d : %s からのボーナス (%+d%%)

en: %+4d : Waste
ja: %+4d : 浪費

en: %+4d : Disorder
ja: %+4d : 混乱

en: %+4d : Used
ja: %+4d : 消費

en: %4d : Total surplus
ja: %4d : 剰余総計

en: ?city_state:Rapture
ja: 歓喜

en: ?city_state:Disorder
ja: 混乱

en: ?city_state:Peace
ja: 平和

en: (worklist)
ja: (作業リスト)

en: ?city:Name
ja: ?city:名前

en: City Name
ja: 都市名

en: ?size:Sz
ja: ?size:大

en: Size
ja: 都市の大きさ

en: State
ja: 状態

en: Rapture/Peace/Disorder
ja: 歓喜/平和/混乱

en: Concise *=Rapture, X=Disorder
ja: 簡略表示 *=歓喜, X=混乱

en: Workers
ja: 労働者

en: ?happy/content/unhappy/angry:H/C/U/A
ja: ?happy/content/unhappy/angry:幸/普/不/怒

en: Workers: Happy, Content, Unhappy, Angry
ja: 労働者: 幸福, 普通, 不幸, 怒り

en: ?Happy workers:H
ja: ?Happy workers:幸

en: Workers: Happy
ja: 労働者: 幸福

en: ?Content workers:C
ja: ?Content workers:普

en: Workers: Content
ja: 労働者: 普通

en: ?Unhappy workers:U
ja: ?Unhappy workers:不

en: Workers: Unhappy
ja: 労働者: 不幸

en: ?Angry workers:A
ja: ?Angry workers:怒

en: Workers: Angry
ja: 労働者: 怒り

en: Special
ja: 専門家

en: ?entertainers/scientists/taxmen:E/S/T
ja: ?entertainers/scientists/taxmen:芸/科/税

en: Entertainers, Scientists, Taxmen
ja: 芸人, 科学者, 徴税者

en: Best
ja: 最適

en: attack
ja: 攻撃部隊

en: Best attacking units
ja: 攻撃に最も適した部隊

en: defense
ja: 防御部隊

en: Best defending units
ja: 防御に最も適した部隊

en: Units
ja: 部隊

en: ?Supported (units):Sup
ja: ?Supported (units):支援

en: Number of units supported
ja: 部隊の数: 支援

en: ?Present (units):Prs
ja: ?Present (units):存在

en: Number of units present
ja: 部隊の数: 存在

en: Surplus
ja: 剰余

en: ?food/prod/trade:F/P/T
ja: ?food/prod/trade:食/生/交

en: Surplus: Food, Production, Trade
ja: 剰余: 食料, 生産物, 交易

en: ?Food surplus:F+
ja: ?Food surplus:食+

en: Surplus: Food
ja: 剰余: 食料

en: ?Production surplus:P+
ja: ?Production surplus:生+

en: Surplus: Production
ja: 剰余: 生産物

en: ?Trade surplus:T+
ja: ?Trade surplus:交+

en: Surplus: Trade
ja: 剰余: 交易

en: Economy
ja: 経済

en: ?gold/lux/sci:G/L/S
ja: ?gold/lux/sci:金/贅/科

en: Economy: Gold, Luxuries, Science
ja: 経済: 金, 贅沢, 科学

en: ?Gold:G
ja: ?Gold:金

en: Economy: Gold
ja: 経済: 金

en: ?Luxury:L
ja: ?Luxury:贅

en: Economy: Luxury
ja: 経済: 贅沢

en: ?Science:S
ja: ?Science:科

en: Economy: Science
ja: 経済: 科学

en: ?trade_routes:n
ja: ?trade_routes:交

en: ?trade_routes:T
ja: ?trade_routes:易

en: Number of Trade Routes
ja: 交易路の数

en: Stock
ja: 備蓄

en: Food Stock
ja: 食料備蓄

en: ?pollution:Pol
ja: ?pollution:公

en: Grow
ja: 拡大

en: Turns
ja: ターン

en: Turns until growth/famine
ja: 拡大/飢饉までのターン

en: ?corruption:Cor
ja: ?corruption:汚

en: Corruption
ja: 汚職

en: ?waste:Was
ja: ?waste:浪

en: Waste
ja: 浪費

en: Currently Building
ja: 作成中

en: (Stock,Target,Turns,Buy)
ja: (進行,目標,必要ターン,購入金額)

en: ?specialist:S
ja: 専門家

en: Specialists: %s
ja: 専門家: %s

en:   -a, --autoconnect	Skip connect dialog
ja:   -a, --autoconnect	接続ダイアログをスキップする

en:   -l, --log FILE	Use FILE as logfile (spawned server also uses this)
ja:   -l, --log FILE	記録ファイルとして FILE を使う (派生サーバもこれを使います

en:   -m, --meta HOST	Connect to the metaserver at HOST
ja:   -m, --meta HOST	HOST にあるメタサーバに接続する

en:   -n, --name NAME	Use NAME as name
ja:   -n, --name NAME	名前として NAME を使います

en:   -p, --port PORT	Connect to server port PORT
ja:   -p, --port PORT	サーバのポート PORT に接続します

en:   -P, --Plugin PLUGIN	Use PLUGIN for sound output %s
ja:   -P, --Plugin PLUGIN	PLUGIN をサウンド出力に使う %s

en:   -r, --read FILE	Read startup script FILE (for spawned server only)
ja:   -r, --read FILE	起動スクリプト FILE を読む (派生サーバのみ)

en:   -s, --server HOST	Connect to the server at HOST
ja:   -s, --server HOST	HOST にあるサーバに接続します

en:   -S, --Sound FILE	Read sound tags from FILE
ja:   -S, --Sound FILE	FILE から音楽タグを読む

en:   -t, --tiles FILE	Use data file FILE.tilespec for tiles
ja:   -t, --tiles FILE	タイルとしてデータファイル FILE.tilespec を使う

en:       --		Pass any following options to the UI.
    			Try "%s -- --help" for more.
ja:       --		続くオプション全てを UI へ渡します。
    			詳しくは "%s -- --help" を試みて下さい。

en: Invalid port "%s" specified with --port option.
ja: --port オプションで無効なポート "%s" が指定されました。

en: Try using --help.
ja: --help を試みて下さい。

en: Invalid debug level "%s" specified with --debug option.
ja: --debug オプションで無効なデバッグレベル "%s" が指定されました。

en: Unrecognized option: "%s"
ja: 認識できないオプション: "%s"

en: Game started.
ja: ゲームが始まりました。

en: There was an error while auto connecting; aborting.
ja: 自動接続中にエラーが起こりました。中断しています。

en: Changing production of every %s into %s.
ja: 全ての%s生産物を%sへ変更します。

en: ?embassy:Both
ja: 相互

en: ?embassy:Yes
ja: 先方に設置

en: ?embassy:With Us
ja: 自国に受け入れ

en: ?embassy:Contact
ja: 接触あり

en: ?embassy:No Contact
ja: 接触なし

en: ?vision:Both
ja: 相互

en: ?vision:To Them
ja: 与える

en: ?vision:To Us
ja: 得る

en: The %s give %s
ja: %sは%sを与える

en: The %s give unknown city.
ja: %sは未知の都市を与える

en: The %s give %d gold
ja: %sは金%dを与える

en: The %s give their worldmap
ja: %sは世界地図を与える

en: The %s give their seamap
ja: %sは海洋地図を与える

en: The parties agree on a cease-fire
ja: 停戦に合意する

en: The parties agree on a peace
ja: 和平に合意する

en: The parties create an alliance
ja: 同盟に合意する

en: The %s gives shared vision
ja: %sは共有視野を与える

en: The %s gives an embassy
ja: %sは大使館の開設を許可する

en: Popup Request
ja: ポップアップ要求

en: Exporting output window to civgame.log ...
ja: 出力ウィンドウを civgame.log へ保存しています ...

en: Export complete.
ja: 保存完了。

en: Export failed, couldn't write to file.
ja: 保存が失敗しました。ファイルへ書き込めません。

en: You don't buy %s in %s!
ja: %sの%sは買えません!

en: %s costs %d gold and you only have %d gold.
ja: %sには金%dかかりますが，金%dしか持っていません。

en: Lost connection to server!
ja: サーバへの接続を失いました。

en: Failed looking up host.
ja: ホストのルックアップに失敗しました。

en: Connection in progress.
ja: 接続中。

en: Disconnected from server.
ja: サーバから切断しています。

en: Failed to contact server "%s" at port %d as "%s" after %d attempts
ja: サーバ "%s"(ポート %d, ユーザ "%s")への接続を %d 回試みましたが失敗しました。

en: Connection to server refused. Please start the server.
ja: サーバへの接続が拒絶されました。サーバをスタートさせて下さい。

en: Error contacting server "%s" at port %d as "%s":
     %s
ja: サーバ "%s"(ポート %d, ユーザ "%s")へ接続中にエラー:
     %s

en: Auto-connecting to server "%s" at port %d as "%s" every %f second(s) for %d times
ja: サーバ "%s"(ポート %d, ユーザ "%s")へ %f 秒毎に %d 回まで自動接続を試みています。

en: novice
ja: 初心者用

en: easy
ja: 簡単

en: normal
ja: 普通

en: hard
ja: 難しい

en: experimental
ja: 実験的

en: Starting server...
ja: サーバを起動しています……

en: Couldn't start the server.
ja: サーバを起動できませんでした。

en: You'll have to start one manually. Sorry...
ja: 申し訳ありませんが，手動で起動してください。

en: Couldn't connect to the server.
ja: サーバと接続できませんでした。

en: We probably couldn't start it from here.
ja: ここからだと起動できないのかもしれません。

en: We have control of the server (command access level hack)
ja: 我々がサーバを制御しています（コマンドレベルで操作できます）

en: We can't take control of server, attempting to kill it.
ja: サーバを制御できないので，killしてみます。

en: Only transporter units can be unloaded.
ja: 輸送部隊だけが降ろせます。

en: Only settler units can be put into auto mode.
ja: 開拓者部隊と都市に所属する軍事部隊だけが自動モードにできます。

en: Only nuclear units can do this.
ja: 核兵器部隊だけがこれを行えます。

en: Only paratrooper units can do this.
ja: 落下傘兵部隊だけがこれを行えます。

en: Too far for this unit.
ja: この部隊から遠すぎます。

en: Didn't find a route to the destination!
ja: 目的地までの経路を探せません。

en: Oh my! You seem to have no capital!
ja: あいや！　首都がないみたいですよ！

en: Terrain     Road   Irrigation     Mining         Transform
ja: 地形        道路   灌漑           資源化         変更

en: (Railroads and fortresses require 3 turns, regardless of terrain.)
ja: (鉄道と要塞は地形に関係なく 3ターン必要です。)

en: Requires the %s technology.
ja: 技術「%s」が必要です。

en: Requires the %s government.
ja: 政治体制「%s」が必要です。

en: Requires the %s building.
ja: 建造物「%s」が必要です。

en: Requires the %s terrain special.
ja: 特別な地形「%s」が必要です。

en: Requires the %s terrain.
ja: 地形「%s」が必要です。

en: Requires the %s nation.
ja: 民族「%s」が必要です。

en: Only applies to %s units.
ja: 部隊「%s」のみに適用されます。

en: Applies only to %s.
ja: 「%s」のみに適用されます。

en: Requires a minimum size of %d.
ja: 最低でも大きさ %d が必要です。

en: Allows %s.
ja: %s を建設可能にします。

en: Allows %s (with %s).
ja: %s を建設可能にします(%sも必要です)。

note: TRANS: preserve single space at beginning
en:  Rivers
ja:  川

en: Sorry, no help topic for %s.
ja: すみません。%sのヘルプトピックはありません。

en: Sorry, no help topic for %s.
    This page was auto-generated.
ja: すみません。%sのヘルプトピックはありません。
    このページは自動生成されました。

en: * The discovery of %s will make %s obsolete.
ja: * %sが発見されると%sは古くなります。

en: * Allows all players with knowledge of %s to build %s units.
ja: %sを知っている全てのプレイヤーが%sを作れるようになります。

en: * Allows %s (with %s).
ja: * %s を可能にします(%s も必要です)。

en: * Allows %s.
ja: * %s を可能にします。

en: * Belongs to %s units class.
ja: * 「%s」部隊クラスに属します。

en:   * Can occupy empty enemy cities.
ja:   * 空の敵都市を占領できます。

en:   * Speed is not affected by terrain.
ja:   * 移動速度が地形によって影響されません。

en:   * Slowed down while damaged
ja:   * 損傷すると速度が低下します。

en:   * Gets used up in making an attack.
ja:   * 攻撃を実行すると消滅します。

en: * Can only be built with %s as government.
ja: * 政治体制%sの時だけ作れます。

en: * May not be built in cities.
ja: * 都市で作られることはありません。

en: * Never has a home city.
ja: * 所属の都市を持ちません。

en: * Losing this unit will lose you the game!
ja: * このユニットを失うとゲームは負けになります！

en: * Each player may only have one of this type of unit.
ja: * このユニットは各プレイヤーにつき1つしか持つことができません。

en: * Requires %d population to build.
ja: * 生産するには人口%dが必要です。

en: * Can carry and refuel %d unit from classes:
     | * Can carry and refuel up to %d units from classes:
ja[0]: * 以下のクラスに属する部隊を%d運搬・給油できます：

en:   * %s units
ja:   * %s 部隊

note: TRANS: "Manhattan" distance is the distance along gridlines, with * no diagonals allowed.
en: * Can establish trade routes (must travel to target city and must be at least 9 tiles [in Manhattan distance] from this unit's home city).
ja: * 交易路を確立できます(本拠地から最低9タイル離れた都市まで行かねばなりません[距離はグリッド(x+y)で計算します])。

en: * Can help build wonders (adds %d production).
ja: * 不思議建築を手伝うことができます(生産物%dを加えます)。

en: * May not be disbanded.
ja: * 解散することはありません。

en: * May be disbanded in a city to recover 50%% of the production cost.
ja: * 都市で解散させると生産コストの50%%を再利用できます。

en: * Can build new cities.
ja: * 新しい都市を作ることができます。

en: * Can add on %d population to cities of no more than size %d.
ja: *%2$d以下の規模の都市に%1$dの人口を加えることができます。

en: * Can build roads and railroads.
ja: * 道路や鉄道を作ることができます。

en: * Can build mines on tiles.
ja: * タイル上で資源化することができます。

en: * Can build irrigation on tiles.
ja: * タイル上で灌漑を行うことができます。

en: * Can build farmland.
ja: * 農地を作ることができます。

en: * Can build farmland (if %s is known).
ja: * 農地を作ることができます(%sが発見されていれば)。

en: * Can build farmland (if any of the following are known: %s).
ja: * 農場を作れます (もし以下のものが知られていれば: %s)。

en: * Can build fortresses.
ja: * 要塞を作ることができます。

en: * Can build fortresses (if %s is known).
ja: * 要塞を作ることができます(%sが発見されていれば)。

en: * Can build fortresses (if any of the following are known: %s).
ja: * 要塞を作ることができます(以下のうちいずれかが発見されていれば: %s)。

en: * Can clean pollution from tiles.
ja: * タイル上の汚染を除去することができます。

en: * Can clean nuclear fallout from tiles.
ja: * タイル上の死の灰を除去することができます。

en: * Can transform tiles.
ja: * 地形を変えることができます。

en: * Can build airbases.
ja: * 飛行場を作ることができます。

en: * May fortify, granting a 50%% defensive bonus.
ja: * 防御態勢をとると，50%% 防御力が増加します。

en: * May pillage to destroy infrastructure from tiles.
ja: * 略奪によりタイル上のインフラを破壊することができます。

en: * Can perform diplomatic actions, plus special spy abilities.
ja: * 外交行為を行え，さらに特別なスパイ能力を持ちます。

en: * Can perform diplomatic actions.
ja: * 外交行為を行えます。

en: * Will never lose a diplomat-versus-diplomat fight.
ja: * ユニット間の外交戦で敗れることはありません。

en: * May not be bribed.
ja: * 買収されることはありません。

en: * Can attack enemy air units.
ja: * 敵の飛行部隊に攻撃できます。

en: * Is invisible except when next to an enemy unit or city.
ja: * 隣りに敵部隊や都市がない限り不可視。

en: * Can only attack units on ocean squares (no land attacks).
ja: * 海上にいる部隊にのみ攻撃できます。(地上攻撃不可)

en: * Can attack from aboard sea units: against enemy cities and onto land squares.
ja: * 船上から敵都市や陸上のタイルを攻撃できます。

en: * Can be paradropped from a friendly city (Range: %d).
ja: * 友好都市から落下傘降下できます。(範囲: %d)

en: * Gets double defense against units specified as 'mounted'.
ja: * 「乗馬している」部隊に対して2倍の防御力があります。

en: * Counts as 'mounted' against certain defenders.
ja: * 「乗馬している」と扱われます。

en: * Defends very badly agains fighter type units.
ja: * 戦闘機タイプの部隊に対する防御は極めて不得手です。

en: * Very bad at attacking AEGIS units.
ja: * イージス部隊への攻撃には極めて不向きです。

en: * Making an attack ends this unit's turn.
ja: * 攻撃するとそのターンはそれ以上行動できません。

en: * This unit's attack causes a nuclear explosion!
ja: * この部隊の攻撃は核爆発を引き起こします!

en: * Gets double firepower when attacking cities.
ja: * 都市を攻撃するときは火力が2倍になります。

en: * Ignores the effects of city walls.
ja: * 城壁の効果を無視します。

en: * Does bombard attacks (%d per turn).  These attacks will only damage (never kill) the defender but has no risk to the attacker.
ja: * 爆撃できます(1ターンに%d回)。爆撃は防御側にダメージを与えるだけ(で，抹殺はできません)が，攻撃側には全く危険がありません。

en: * Gets quintuple defence against missiles and aircraft.
ja: * ミサイルと飛行機に対して5倍の防御力を発揮します。

en: * Ignores terrain effects (treats all squares as roads).
ja: * 地形効果を無視します(全ての土地を道路とみなします)。

en: * Ignores zones of control.
ja: * ゾーンコントロールを無視します。

en: * A non-military unit (cannot attack; no martial law).
ja: * 非戦闘部隊です。(攻撃できません。戒厳令は適用されません。)

en: * A field unit: one unhappiness applies even when non-aggressive.
ja: * フィールド部隊です。積極的に戦闘しなくても不幸市民が1生まれます。

en: * Will never achieve veteran status.
ja: * ベテランになることはありません。

en: * May become veteran through training or combat.
ja: * 訓練か戦闘を通じてベテランになることができます。

en: * Must end turn in a city or next to land, or has a 50%% risk of being lost at sea.
ja: * ターン終了時に都市にいるか陸地に接していなければ， 50%%の確率で難破の危険があります。

en: * The discovery of %s reduces the risk to 25%%.
ja: * %sを発見すると難破の確率は25%%になります。

en: * %s reduces the risk to 12%%.
ja: * %sを発見すると難破の確率は12%%になります。

en:  or
ja: か

en: ?or:,
ja: か

en: * Unit has to be in a city, or on a %s after %d turn.
     | * Unit has to be in a city, or on a %s after %d turns.
ja[0]: * %2$dターン過ぎたら部隊は都市か%1$sにいなければなりません。

en: If we would now start with %s we would need %d bulbs.
ja: 今%sを開始したら，%d単位必要です。

en: To reach %s we need to obtain %d other technologies first. The whole project will require %d bulbs to complete.
ja: %sに達するにはまず他の技術を%d個獲得する必要があります。 全プロジェクトを終わらせるには，%d単位必要です。

en: You cannot research this technology.
ja: この技術は研究できません。

en:  This number may vary depending on what other players will research.
ja:  この数は他のプレイヤーが研究している物によっては異なることがあります。

en: * The first player to research %s gets an immediate advance.
ja: * 最初に%sを発見したプレイヤーは，即座にもう1つ科学を得ます。

en: * Reduces the chance of losing boats on the high seas to 25%%.
ja: * 外海で小舟が難破する確率を25%%に抑えます。

en: * Reduces the chance of losing boats on the high seas to 12%%.
ja: * 外海で小舟が難破する確率を12%%に抑えます。

en: * Increases the pollution generated by the population.
ja: * 人口によって引き起こされる公害を増やします。

en: * Allows %s to build roads on river squares.
ja: * %sで川の上に道路を作れるようになります。

en: * Allows %s to build fortresses.
ja: * %sで要塞を作れるようになります。

en: * Allows %s to build airbases.
ja: * %sで飛行場を作れるようになります。

en: * Allows %s to upgrade roads to railroads.
ja: * %sで道路を鉄道へアップグレードできるようになります。

en: * Allows %s to upgrade irrigation to farmland.
ja: * %sで灌漑を農地へアップグレードできるようになります。

en: * Pollution cannot be generated on this terrain.
ja: * この地形には公害は発生しません。

en: * You cannot build cities on this terrain.
ja: * この地形に都市は建設できません。

en: * The coastline of this terrain is unsafe.
ja: * この地形の海岸線は危険です。

en: * This terrain is unsafe for units to travel on.
ja: * この地形での部隊の移動は危険です。

en: * Land units cannot travel on oceanic terrains.
ja: * 陸上部隊は海洋地形の上には移動できません。

en: * Military units away from home and field units will cause one citizen to become unhappy.
ja: 本拠地を離れた軍事部隊，および全てのフィールド部隊は1市民を不幸にします。

en: * Military units away from home and field units will cause %d citizens to become unhappy.
ja: 本拠地を離れた軍事部隊，および全てのフィールド部隊は%d市民を不幸にします。

en: * Each of your cities will avoid %d unhappiness that would otherwise be caused by units.
ja: * 各都市で，部隊が引き起こしていたであろう%dの不幸は発生しなくなります。

en: * You pay %d times normal %s upkeep for your units.
ja: * 部隊維持に必要な%2$sは通常の%1$d倍になります。

en: * You pay %d times normal upkeep for your units.
ja: * 部隊維持コストは通常の%d倍になります。

note: TRANS: %s is the output type, like 'shields' or 'gold'. There * is currently no way to control the singular/plural version of * this.
en: * Each of your cities will avoid paying %d %s towards unit upkeep.
ja: * 各都市で，%d%sまでの部隊維持コストは免除されます。

en: * Each of your cities will avoid paying %d towards unit upkeep.
ja: * 各都市で，%dまでの部隊維持コストは免除されます。

en: * Chance of civil war is %d%% if you lose your capital.
ja: * 首都を失った場合，%d%%の確率で内戦になります。

en: * The first unhappy citizen in each city due to civilization size will appear when you have %d cities.
ja: * 文明の規模によってもたらされる各都市の不幸な市民は，都市数が%dを超えると出現します。

en: * After the first unhappy citizen due to civilization size, for each %d additional cities, another unhappy citizen will appear.
ja: * 文明の規模による不幸市民の出現の後，さらに%d都市が増えるごとに1の不幸市民が出現します。

en: The maximum rate you can set for science, gold, or luxuries is %d%%.
ja: 科学／現金／贅沢の比率は最大%d%%までです。

en: Has unlimited science/gold/luxuries rates.
ja: 科学／現金／贅沢の比率に制限はありません。

en: * Your units may impose martial law. Each military unit inside a city will force an unhappy citizen to become content.
ja: * 部隊で戒厳令を敷くことができます。都市内の1つの軍事部隊につき1不幸市民を強制的に満足状態にします。

en: * Your units may impose martial law. Each military unit inside a city will force %d unhappy citizens to become content.
ja: * 部隊で戒厳令を敷くことができます。都市内の1つの軍事部隊につき%d不幸市民を強制的に満足状態にします。

en: * A maximum of %d units in each city can enforce martial law.
ja: * 1つの都市につき最大%dの部隊で戒厳令を強いることができます。

en: * You may grow your cities by means of celebrations.  Your cities must be at least size %d before they can grown in this manner.
ja: * 祝典によって都市を成長させることができます。そのためには都市の大きさが%d以上でなければなりません。

en: * Your units cannot be bribed.
ja: * あなたの部隊は買収を受け付けません。

en: * Your cities cannot be incited.
ja: * あなたの都市は煽動を受け付けません。

en: * Government will fall into anarchy if any city is in disorder for more than two turns in a row.
ja: * 1つの都市が2ターン以上続けて混乱すると，政府は無政府状態に陥ります。

en: * Has a senate that may prevent declaration of war.
ja: * 上院が内戦の宣戦を防ぎ止めてくれるかもしれません。

en: * Allows partisans when cities are taken by the enemy.
ja: * 都市が敵に占領された際にパルチザンの蜂起があるかもしれません。

en: * Buildings that normally confer bonuses against unhappiness will instead give gold.
ja: * 通常では不幸対策となる建造物はかわりに現金をもたらします。

en: * Pays no upkeep for fanatics.
ja: * 熱狂兵の維持にコストがかかりません。

en: * Has no unhappy citizens.
ja: * 不幸な市民は存在しません。

en: * Veteran %s units.
ja: * %s部隊は全てベテランになります。

en: * Veteran units.
ja: * 部隊は全てベテランになります。

en: * Each worked tile that gives more than %d %s will suffer a -1 penalty when not celebrating.
ja: * 市民の働いているタイルで，%d以上の%sを生み出しているところには祝祭中でなければ-1のペナルティが課せられます。

en: * Each worked tile with at least 1 %s will yield %d additional %s when celebrating.
ja: * 市民の働いているタイルで，1以上の%sを生み出しているところでは祝祭中にはさらに%d%sが生み出されます。

en: * Each worked tile with at least 1 %s will yield %d additional %s.
ja: * 市民の働いているタイルで，1以上の%sを生み出しているところではさらに%d%sが生み出されます。

en: * %s production will suffer massive waste.
ja: * %sの生産は相当量が浪費されます。

en: * %s production will suffer some waste.
ja: * %sの生産は多少浪費されます。

en: * %s production will suffer a small amount of waste.
ja: * %sの生産は若干量が浪費されます。

en: * %s waste will increase quickly with distance from capital.
ja: * %sの浪費は首都から少し離れると急激に多くなります。

en: * %s waste will increase with distance from capital.
ja: * %sの浪費は首都から離れるにつれ多くなります。

en: * %s waste will increase slowly with distance from capital.
ja: * %sの浪費は首都から離れるにつれ少しずつ多くなります。

en: * Allows you to build %s.
ja: * %sを作れるようになります。

note: TRANS: "2 unhappy" or ", 1 unhappy"
en: %s%d unhappy
ja: %s%d 不幸

en: You don't know how to build %s!
ja: あなたは%sの作り方を知りません!

en: Copy %s to clipboard.
ja: %s をクリップボードにコピーします。

en: Clipboard is empty.
ja: クリップボードは空です。

en: Graphics
ja: グラフィック

en: Overview
ja: 概観

en: Sound
ja: サウンド

en: Interface
ja: インターフェイス

en: Network
ja: ネットワーク

en: Font
ja: フォント

en: Login name
ja: ログイン名

en: This is the default login username that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
ja: 接続ダイアログ，およびコマンドラインで-aを指定した時に使用されるデフォルトのログイン名です。

en: Server
ja: サーバ

en: This is the default server hostname that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
ja: 接続ダイアログ，およびコマンドラインで-aを指定した時に使用されるデフォルトのサーバ・ホスト名です。

en: Server port
ja: サーバのポート番号

en: This is the default server port that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
ja: 接続ダイアログ，およびコマンドラインで-aを指定した時に使用されるデフォルトのポート番号です。

en: Metaserver
ja: メタサーバ

en: The metaserver is a host that the client contacts to find out about games on the internet.  Don't change this from its default value unless you know what you're doing.
ja: メタサーバとは，インターネット上で開催中のゲームを知るためにクライアントが問い合わせるホストです。自分のしていることが何かわからないようなら，この項目はデフォルトから変更しないでください。[訳註: サーバ一覧が出なくなって慌てるのがオチです]

en: Soundset
ja: サウンドセット

en: This is the soundset that will be used.  Changing this is the same as using the -S command-line parameter.
ja: 利用するサウンドセットです。これを変更するのは，コマンドラインで -S によって指定するのと同じです。

en: Sound plugin
ja: サウンドプラグイン

en: If you have a problem with sound, try changing the sound plugin.  The new plugin won't take effect until you restart Freeciv.  Changing this is the same as using the -P command-line option.
ja: サウンドに問題があるようなら，サウンドプラグインを変更してみてください。変更したプラグインは，Freecivを再起動するまで有効になりません。これを変更するのは，コマンドラインで -P によって指定するのと同じです。

en: Tileset
ja: タイルセット

en: By changing this option you change the active tileset. This is the same as using the -t command-line parameter.
ja: このオプションを変更して，現在表示に使われているタイルセットを変更できます。これを変更するのは，コマンドラインで -t によって指定するのと同じです。

en: Solid unit background color
ja: 単一の部隊背景色

en: Setting this option will cause units on the map view to be drawn with a solid background color instead of the flag backdrop.
ja: 設定すると，地図上の部隊の背景に，旗印の代わりに単一の背景色が塗られるようになります。

en: Sound bell at new turn
ja: 新しいターンにベルを鳴らす

en: Set this option to have a "bell" event be generated at the start of a new turn.  You can control the behavior of the "bell" event by editing the message options.
ja: 設定すると，新しいターンの開始時に「ベル」が鳴るようになります。「ベル」の鳴らし方はメッセージオプションから変更できます。

en: Unit movement animation time (milliseconds)
ja: 部隊移動のアニメーションにかける時間 (ミリ秒)

en: This option controls how long unit "animation" takes when a unit moves on the map view.  Set it to 0 to disable animation entirely.
ja: このオプションは，部隊が移動する時の「アニメーション」にかける時間を決定します。アニメーションを完全になくすには0にセットします。[訳註:他のプレイヤーが動くと重くてゲームにならないという時はこれを試してみましょう。動きは見えなくなりますが。]

en: Mapview recentering time (milliseconds)
ja: 地図のセンタリングにかける時間 (ミリ秒)

en: When the map view is recentered, it will slide smoothly over the map to its new position.  This option controls how long this slide lasts.  Set it to 0 to disable mapview sliding entirely.
ja: 地図の中心を移動する時，現在の中心から新しい中心へと滑らかに動きます。この移動にどのくらい時間をかけるかをこのオプションは決定します。0にすれば完全に無効になります。

en: Show combat animation
ja: 戦闘アニメーションを表示

en: Disabling this option will turn off combat animation between units on the mapview.
ja: 無効にすると，地図上での戦闘のアニメーションを表示しなくなります。[訳註: 体力メータの表示と爆発のことです]

en: Draw the citybar
ja: 都市情報バーを表示する

en: Setting this option will display a 'citybar' containing useful information beneath each city. Disabling this option will display only the city's name and optionally, production.
ja: 設定すると，各都市の下に有用な情報を含む「都市情報バー」を表示します。無効にすると，都市の名前と，任意で生産物のみが表示されます。

en: Show icons in the technology tree
ja: 科学ツリーにアイコンを表示する

en: Setting this option will display icons on the technology tree diagram. Turning this option off makes the technology tree more compact.
ja: 設定すると，科学技術のツリー・ダイアグラムに各種のアイコンを表示します。無効にするとツリーはよりコンパクトになります。

en: Draw shield graphics for units
ja: 部隊にシールドの絵を表示する

en: Setting this option will draw a shield icon as the flags on units.  If unset, the full flag will be drawn.
ja: このオプションをセットすると，部隊に旗印として楯型のアイコンを表示します。セットしなければ，旗そのものが表示されます。

en: Manual Turn Done in AI Mode
ja: AI モードでの手動ターン終了

en: Disable this option if you do not want to press the Turn Done button manually when watching an AI player.
ja: AIプレイヤーを観察する時に，手で「ターン終了」ボタンを押したくない場合はこのオプションを無効にしてください。

en: Auto Center on Units
ja: 部隊を自動的に画面の中心へ

en: Set this option to have the active unit centered automatically when the unit focus changes.
ja: 設定すると，選択されている部隊が代わった時に自動的にその部隊が画面の中心になります。

en: Auto Center on Combat
ja: 戦闘を自動的に画面の中心へ

en: Set this option to have any combat be centered automatically.  Disabled this will speed up the time between turns but may cause you to miss combat entirely.
ja: 設定すると，戦闘が発生した時に自動的にそれが画面の中心になります。無効にすると，ターン間の待ち時間を短縮できますが，戦闘を完全に見落としてしまうかもしれません。

en: Focus on Awakened Units
ja: 起こされた部隊にフォーカス

en: Set this option to have newly awoken units be focused automatically.
ja: 設定すると，[見張り状態から]覚醒したユニットが自動的にフォーカスされます。

en: Allow goto into the unknown
ja: [gotoコマンドで]未知の領域への移動を許可する

en: Setting this option will make the game consider moving into unknown tiles.  If not, then goto routes will detour around or be blocked by unknown tiles.
ja: 有効にすると，gotoコマンドでは未知の領域を通ることも考慮に入れられます。無効にすると，未知の領域は迂回し，できなければ到達不能となります。

en: Center map when Popup city
ja: 都市を開く時地図の中心へ

en: Setting this option makes the mapview center on a city when its city dialog is popped up.
ja: 都市ダイアログを開いた時に，その都市を地図の中心にします。

en: Concise City Production
ja: 簡潔な都市生産物表示

en: Set this option to make the city production (as shown in the city dialog) to be more compact.
ja: (都市ダイアログなどに表示される)都市生産物の表示をよりコンパクトにします。

en: End Turn when done moving
ja: 移動を終えた時ターンを終了

en: Setting this option makes your turn end automatically when all your units are done moving.
ja: 全ての部隊の移動が終了した時点で自動的にターンを終了させます。

en: Prompt for city names
ja: 新しい都市を作る時に都市名を尋ねる

en: Disabling this option will make the names of newly founded cities chosen automatically by the server.
ja: オフにすると，都市建設時に都市名をサーバが自動的に決定します。[訳註:後で変更できます]

en: Pop up city dialog for new cities
ja: 新しい都市を作る時に都市ウィンドウを開く

en: Setting this option will pop up a newly-founded city's city dialog automatically.
ja: 都市を新設した時に自動的に都市ダイアログを開きます。

en: Background layer
ja: 背景レイヤ

en: The background layer of the overview shows just ocean and land.
ja: 背景レイヤには海と陸の違いだけが表示されます。

en: Terrain relief map layer
ja: 地形レイヤ

en: The relief layer shows all terrains on the map.
ja: 地形レイヤには全ての地形が表示されます。

en: Borders layer
ja: 国境線レイヤ

en: The borders layer of the overview shows which tiles are owned by each player.
ja: 国境線レイヤには各タイルがどのプレイヤーに属しているかを表示します。

en: Units layer
ja: 部隊レイヤ

en: Enabling this will draw units on the overview.
ja: 有効にすると，部隊を概観図に表示します。

en: Cities layer
ja: 都市レイヤ

en: Enabling this will draw cities on the overview.
ja: 有効にすると，都市を概観図に表示します。

en: Overview fog of war
ja: fog of war概観

en: Enabling this will show fog of war on the overview.
ja: 有効にすると，fog of warを概観図に表示します。[訳註:プレイヤーに「見えない」部分をグレイアウトします]

en: Cannot find your home directory
ja: ホームディレクトリが見つかりません。

en: Save failed, cannot find a filename.
ja: 保存は失敗しました。ファイル名を見つけれません。

en: If you add a preset by hand, also update "number_of_presets"
ja: 手でプリセットを追加するなら， "number_of_presets" もアップデートして下さい

en: Save failed, cannot write to file %s
ja: 保存が失敗しました。ファイル %s へ書き込めません

en: Saved settings to file %s
ja: 設定をファイル %s へ保存しました。

en: You were rejected from the game: %s
ja: 接続を拒絶されました: %s

en: Client capability string: %s
ja: クライアントの機能: %s

en: Server capability string: %s
ja: サーバの機能: %s

en: Start of turn %d
ja: ターン%d の開始

en: AI Mode is now %s.
ja: AI モードは%sです。

en: ON
ja: オン

en: OFF
ja: オフ

en: R.I.P
ja: 永眠

en: waiting
ja: 待機中

en: done
ja: 終了

en: moving
ja: 移動中

en: ?Player:Name
ja: ?Player:名

en: Username
ja: ユーザ名

en: Flag
ja: 旗

en: Nation
ja: 民族

en: Border
ja: 国境線

en: Score
ja: スコア

en: Team
ja: チーム

en: Attitude
ja: 態度

en: Embassy
ja: 大使館

en: Dipl.State
ja: 外交状態

en: Vision
ja: 視界

en: ?Player_dlg:Host
ja: ?Player_dlg:ホスト

en: ?Player_dlg:Idle
ja: ?Player_dlg:アイドル

en: You cannot sell improvements.
ja: 建造物の売却はできません。

en: Sold %d %s for %d gold.
ja: %dの%sを金%dで売りました

en: No %s could be sold.
ja: %sは全く売却できませんでした。

note: TRANS: Obscure observer error.
en: You cannot disband units.
ja: 部隊の解散はできません。

en: %s cannot be disbanded.
ja: %sは解散させられません。

en: Disbanded %d %s.
ja: %dの%sを解散しました。

en: No %s could be disbanded.
ja: %sは解散させられませんでした。

en: Could not open temp file.
ja: 一時ファイルをオープンできません。

en: Invalid $http_proxy or metaserver value, must start with 'http://'
ja: 無効な $http プロキシ値です。 `http://' で始めなければなりません。

en: Failed looking up metaserver's host
ja: メタサーバのホストのルックアップに失敗しました。

en: ?nation:Neutral
ja: 中立国

en: ?nation:Hostile
ja: 敵国

en: ?nation:Peaceful
ja: 友好国

en: ?nation:Friendly
ja: 同盟国

en: ?nation:Mysterious
ja: 未接触の国

en: ?nation:Friendly(team)
ja: 同盟国(チーム)

en: ?city:Neutral
ja: ?city:中立

en: ?city:Hostile
ja: ?city:敵対

en: ?city:Peaceful
ja: 和平

en: ?city:Friendly
ja: 同盟

en: ?city:Mysterious
ja: 未接触

en: ?city:Friendly(team)
ja: 同盟国の都市(チーム)

en: Location: (%d, %d) [%d]
ja: 座標: (%d, %d) [%d]

en: Terrain: %s
ja: 地形: %s

en: Food/Prod/Trade: %s
ja: 食料/資源/交易: %s

en: Minor Tribe Village
ja: 少数部族の村

en: Our Territory
ja: 我が国の領域

note: TRANS: "Territory of the Polish"
en: Territory of the %s
ja: %sの領域

note: TRANS: "Polish territory (5 turn cease-fire)"
en: %s territory (%d turn cease-fire) | %s territory (%d turn cease-fire)
ja[0]: %sの領域 (%dターンの停戦中)

en: Territory of the %s %s
ja: %2$s(%1$s)の領域

en: Unclaimed territory
ja: 公海 もしくは 未占有地

note: TRANS: "City: Warsaw (Polish)"
en: City: %s (%s)
ja: 都市: %s (%s)

note: TRANS:  "City: Warsaw (Polish, 5 turn cease-fire)"
en: City: %s (%s, %d turn cease-fire) | City: %s (%s, %d turn cease-fire)
ja[0]: 都市: %s (%s,%dターンの停戦中)

note: TRANS: "City: Warsaw (Polish,friendly)"
en: City: %s (%s, %s)
ja: 都市: %s (%s, %s)

note: TRANS: "Trade from Warsaw: 5"
en: Trade from %s: %d
ja: %sからの交易: %d

en: Infrastructure: %s
ja: インフラ: %s

en: Activity: %s
ja: 活動: %s

note: TRANS: "Unit: Musketeers (Polish/Warsaw)"
en: Unit: %s (%s%s)
ja: 部隊: %s (%s%s)

note: TRANS:  "Unit: Musketeers (Polish, 5 turn cease-fire)"
en: Unit: %s (%s, %d turn cease-fire) | Unit: %s (%s, %d turn cease-fire)
ja[0]: 部隊: %s (%s,%dターンの停戦中)

note: TRANS: "Unit: Musketeers (Polish,friendly)"
en: Unit: %s (%s, %s)
ja: 部隊: %s (%s, %s)

note: TRANS: "Chance to win: A:95% D:46%"
en: Chance to win: A:%d%% D:%d%%
ja: 勝利確率: 攻:%d%% 守:%d%%

note: TRANS: A is attack power, D is defense power, FP is firepower, * HP is hitpoints (current and max).
en: A:%d D:%d FP:%d HP:%d/%d (%s)
ja: 攻:%d 防:%d 火:%d 体:%d/%d (%s)

note: TRANS: "5 more" units on this tile
en:   (%d more)
ja:   (+%d部隊)

en: far from %s
ja: %s遠方

en: near %s
ja: %sの近くにいる

en: in %s
ja: %sに駐留

note: TRANS: "from Warsaw"
en: from %s
ja: %s出身

en: Progress: no research
ja: 研究: なし

en: Progress: no research target
ja: 研究: 目標なし

en: Progress: %d turn/advance | Progress: %d turns/advance
ja[0]: 研究: %dターン/発見

en: %d bulb/turn | %d bulbs/turn
ja[0]: %d単位/ターン

en: , %d bulb/turn from team | , %d bulbs/turn from team
ja[0]: ，チームから %d単位/ターン

en: %d/- (never)
ja: %d/- (見込みなし)

en: %d/%d (%d turn) | %d/%d (%d turns)
ja[0]: %d/%d (%d ターン)

en: %d/%d (never)
ja: %d/%d (見込みなし)

en: %d step | %d steps
ja[0]: %d ステップ

en: %d bulb | %d bulbs
ja[0]: %d 開発単位

en: %d turn | %d turns
ja[0]: %d ターン

en: Population: %s
ja: 人口: %s

en: Year: %s (T%d)
ja: 西暦: %s (T%d)

en: Gold: %d (%+d)
ja: 金: %d (%+d)

en: Tax: %d Lux: %d Sci: %d
ja: 税: %d 贅沢: %d 科学: %d

en: Moving: %s
ja: 移動中: %s

en: (Click for more info)
ja: (クリックで詳細表示)

en: %s People
ja: 人口: %s 人

en: Turn: %d
ja: ターン: %d

en: Gold: %d
ja: 金: %d

en: Net Income: %d
ja: 収支: %d

note: TRANS: Gold, luxury, and science rates are in percentage values.
en: Tax rates: Gold:%d%% Luxury:%d%% Science:%d%%
ja: 税: %d%% 贅沢: %d%% 科学: %d%%

en: Researching %s: %s
ja: 研究中 %s: %s

en: Global warming chance: %d%% (%+d%%/turn)
ja: 地球温暖化の発生確率: %d%% (%+d%%/ターン)

en: Nuclear winter chance: %d%% (%+d%%/turn)
ja: 核の冬の発生確率: %d%% (%+d%%/ターン)

en: Government: %s
ja: 政治体制: %s

en: %d unit | %d units
ja[0]: %d 部隊

en: Turns to target: %d
ja: 目的地までのターン数: %d

en: Turns to target: %d to %d
ja: 目的地までのターン数: %d から %d

en: %d unit selected | %d units selected
ja[0]: %d部隊が選択されています

en: No units selected.
ja: 部隊が選択されていません

en: Others: %d civil; %d military
ja: その他: %d 民間人; %d 軍人

en: Others: %d civilian
ja: その他: %d 民間人

en: Others: %d military
ja: その他: %d 軍人

en: No units to upgrade!
ja: アップグレードされる部隊がいません。

en: None of these units may be upgraded.
ja: アップグレードできる部隊がいません。

en: Upgrade %d unit for %d gold?
    Treasury contains %d gold. | Upgrade %d units for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
ja[0]: %d部隊を金%dで新型にしますか?
    現在の資金は%dです。

en: Shows your progress in researching the current technology.
ja: 現在研究中の科学の進行度

en: no research target.
ja: 研究目標なし

en: Shows the progress of global warming:
ja: 地球温暖化の進行度:

en: Pollution rate: %d%%
ja: 公害レート:   %d

en: Chance of catastrophic warming each turn: %d%%
ja: 各ターンに壊滅的な温暖化が発生する確率: %d%%

en: Shows the progress of nuclear winter:
ja: 核の冬の進行度:

en: Fallout rate: %d%%
ja: 灰降下レート: %d%%

en: Chance of catastrophic winter each turn: %d%%
ja: 各ターンに壊滅的な核の冬が発生する確率: %d%%

en: Shows your current government:
ja: 現在の政治体制:

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Population:      %5d
ja: 人口:            %5d

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Support:         %5d %%
ja: サポート:        %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Energy:          %5d %%
ja: 燃料:            %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Mass:            %5d ton | Mass:            %5d tons
ja[0]: 質量:            %5d トン

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:     %5.1f years
ja: 旅行時間:        %5.1f 年

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:        N/A
ja: 旅行時間:           適用不可

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Success prob.:   %5d %%
ja: 成功確率:        %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Year of arrival: %8s
ja: 到着予定年:      %8s

en: ?timeout:off
ja: 無限

en: ?seconds:%02ds
ja: %02d秒

en: ?mins/secs:%02dm %02ds
ja: %02d分%02d秒

en: ?hrs/mns:%02dh %02dm
ja: %02d時間%02d分

en: ?dys/hrs:%02dd %02dh
ja: %02d日%02d時間

en: ?duration:overflow
ja: オーバーフロー

note: TRANS: "Republic of the Polish"
en: %s of the %s
ja: %sの%s

note: TRANS: "Observer: 1985"
en: Observer: %s
ja: 観察者: %s

en: Buildings:
ja: 建造物:

en: None.
ja: なし

en: Wonders:
ja: 不思議:

en: %s file requires option(s) which client doesn't support:
    file: "%s"
    file options: %s
    supported options: %s
ja: %s ファイルはサポートしていないオプションを要求しています:
    ファイル: "%s"
    要求オプション: %s
    サポートしているオプション: %s

en: No usable default tileset found, aborting!
ja: 利用可能なデフォルト・タイルセットが見つかりません。中断しています!

en: Trying "%s" tileset.
ja: "%s" タイルセットを試みています。

en: Could not open "%s".
ja: "%s" を開けません。

en: Couldn't load gfx file for the spec file %s
ja: スペックファイル %s 用のグラフィックスファイルがロードできません

en: Couldn't find a supported gfx file extension for %s
ja: %s に対応する，サポートしているグラフィックファイルの拡張子をみつけられませんでした。

en: Can't find tileset "%s".
ja: タイルセット "%s" が見つかりません。

en: Client does not support isometric tilesets. Using default tileset instead.
ja: クライアントは等角タイルセットをサポートしていません。かわりにデフォルトのタイルセットを使います。

en: Client does not support overhead view tilesets. Using default tileset instead.
ja: クライアントは頭上ビュー・タイルセットをサポートしていません。かわりにデフォルトタイルセットを使います。

en: Can't find spec file "%s".
ja: specファイル "%s" が見つかりません。

en: Couldn't load gfx file %s for sprite %s
ja: スプライト %s 用のグラフィックスファイル %s がロードできません

en: No graphics for specialist %s.
ja: 専門家%sの画像がありません。

en: No graphics for citizen %s.
ja: 市民%sの画像がありません。

en: Paths longer than 99 turns are not supported.
    Report this bug to bugs@freeciv.org.
ja: 99ターン以上かかる経路はサポートされていません。
    このバグを bugs@freeciv.org に報告してください。

en: The citizen governor can't fulfill the requirements for %s. Passing back control.
ja: citizen governorは %s の要求を満たすことができません。管理を戻しています。

en: The citizen governor has gotten confused dealing with %s.  You may want to have a look.
ja: citizen governorは %s の扱いに混乱してしまいました。チェックしてみた方が良いでしょう。

en: none
ja: なし

en: custom
ja: 自在

en:  happy
ja:  幸福

en: Name: %s
    Food:       %10s Gold:    %10s
    Production: %10s Luxury:  %10s
    Trade:      %10s Science: %10s
    
        People (W/E/S/T): %s
              City grows: %s
    Production completed: %s
ja: 名前: %s
    食料:   %10s 金:   %10s
    生産物: %10s 贅沢: %10s
    交易:   %10s 科学: %10s
    
    市民 (労/芸/科/税): %s
              都市拡大: %s
          生産物の完成: %s

en: ?cma:Very happy
ja: 幸福追求

en: ?cma:Max food
ja: 食料を最大に

en: ?cma:Max production
ja: 生産を最大に

en: ?cma:Max gold
ja: 現金を最大に

en: ?cma:Max science
ja: 科学を最大に

en: Ooops...
ja: あれれれれ……

en: This unit cannot be bribed!
ja: この部隊は買収できません！

en: Bribe unit for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
ja: 部隊に金%dの賄賂を贈りますか?
    現在の資金は%dです。

en: Bribe Enemy Unit
ja: 敵部隊に賄賂を贈る

en: Bribing the unit costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
ja: 部隊の買収には金%dかかります。
    現在の資金は%dです。

en: Traitors Demand Too Much!
ja: 謀反人は多くを要求しすぎる!

en: Steal Technology
ja: 技術を盗む

en: _Steal
ja: 盗む(_S)

en: Select Advance to Steal
ja: 盗む科学の選択

en: _Advances:
ja: 科学(_A)

en: At Spy's Discretion
ja: スパイに任せる

en: Sabotage Improvements
ja: 建造物破壊

en: _Sabotage
ja: 破壊工作(_S)

en: Select Improvement to Sabotage
ja: 破壊する建造物の選択

en: _Improvements:
ja: 建造物(_I)

en: City Production
ja: 都市の生産物

en: You can't incite a revolt in %s.
ja: %sでは叛乱は煽動できません。

en: City can't be incited!
ja: 煽動できない都市です！

en: Incite a revolt for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
ja: 叛乱を金%dで煽りますか？
    現在の資金は%dです。

en: Incite a Revolt!
ja: 叛乱を煽る!

en: Inciting a revolt costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
ja: 叛乱煽動にかかる費用は金%dです。
    現在の資金は%dです。

en: Your %s has arrived at %s.
    What is your command?
ja: %s が %s に到着しました。
    何を行いますか?

en:  Choose Your Diplomat's Strategy
ja:  外交官の戦略を選択

en: Establish _Embassy
ja: 大使館を作る(_E)

en: _Investigate City
ja: 都市を調べる(_I)

en: _Sabotage City
ja: 都市を破壊する(_S)

en: Steal _Technology
ja: 技術を盗む(_T)

en: Incite a _Revolt
ja: 叛乱を煽る(_R)

en: _Keep moving
ja: なにもしない(_K)

en: Choose Your Spy's Strategy
ja: スパイの行動選択

en: _Poison City
ja: 毒混入(_P)

en: Industrial _Sabotage
ja: 建造物破壊(_S)

en: Subvert Enemy Unit
ja: 敵部隊への工作

en: Sir, the diplomat is waiting for your command
ja: 外交官はあなたのコマンドを待っています

en: Sir, the spy is waiting for your command
ja: スパイはあなたのコマンドを待っています

en: _Bribe Enemy Unit
ja: 敵部隊に賄賂を贈る(_B)

en: _Sabotage Enemy Unit
ja: 敵部隊への破壊工作(_S)

en: Paint
ja: ペイント

en: Unit
ja: 部隊

en: City
ja: 都市

en: Player
ja: プレイヤー

en: Delete
ja: 削除

en: Moves Left
ja: 残存移動力

en: Type
ja: タイプ

en: Owner
ja: 所有者

en: Editing Tools
ja: エディットツール

en: Help build _Wonder (%d remaining)
ja: 不思議建築を手伝う(_W) (あと%d)

en: Help build _Wonder
ja: 不思議建築を手伝う(_W)

en: Your caravan from %s reaches the city of %s.
    What now?
ja: %sからのキャラバンが%sに着きました。
    何を行いますか?

en: Your Caravan Has Arrived
ja: キャラバン到着

en: Establish _Traderoute
ja: 交易路を確立する(_T)

en: Enter Marketplace
ja: 市場に参入する

en: Cleared output window.
ja: 出力ウィンドウを消去しました。

en: Food:
ja: 食料:

en: Prod:
ja: 生産:

en: Trade:
ja: 交易:

en: Gold:
ja: 金:

en: Luxury:
ja: 贅沢:

en: Science:
ja: 科学:

en: Granary:
ja: 穀物庫:

en: Change in:
ja: 増減

en: Corruption:
ja: 汚職:

en: Waste:
ja: 浪費:

en: Pollution:
ja: 公害:

en: _Overview
ja: 概観(_O)

en: Info
ja: 情報

en: City map
ja: 都市地図

en: Press ENTER or double-click to sell an improvement.
ja: 建造物を売り払うにはENTERキーを押すかダブルクリックして下さい

en: Production:
ja: 生産物

en: %d/%d %d turns
ja: %d/%d %d ターン

en: _Buy
ja: 買う(_B)

en: Pro_duction
ja: 生産物(_D)

en: _Happiness
ja: 幸福(_H)

en: _Settings
ja: 設定(_S)

en: Entertainers
ja: 芸人

en: Scientists
ja: 科学者

en: Taxmen
ja: 徴税者

en: Disband if build settler at size 1
ja: 大きさ1の時に開拓者を作ったら解散

en: Overview page
ja: 概観ページ

en: Production page
ja: 生産物

en: Happiness page
ja: 幸福ページ

en: Governor page
ja: Governor ページ

en: This Settings page
ja: 今見ている設定ページ

en: Last active page
ja: 最後に見たページ

en: New citizens are
ja: 新しい市民は

en: Next time open
ja: 次回表示

en: _Rename...
ja: 改名(_R)

en: _List present units...
ja: 都市にいる部隊をリスト(_L)

en: _Prev city
ja: 前の都市へ(_P)

en: _Next city
ja: 次の都市へ(_N)

en: <b>%s</b> - %s citizens
ja: <b>%s</b> - %s 市民

en:  - DISORDER
ja:  - 混乱

en:  - celebrating
ja:  - 祝典

en:  - happy
ja:  - 幸福

en: blocked
ja: 拡大不能

en: Supported units %d
ja: 援助されている部隊: %d

en: Present units %d
ja: 都市にいる部隊: %d

en: Cen_ter
ja: 中心へ(_T)

en: _Activate unit
ja: 部隊を起こす(_A)

en: Activate unit, _close dialog
ja: 部隊を起こし，閉じる(_C)

en: _Disband unit
ja: 部隊解散(_D)

en: _Load unit
ja: 積載する(_L)

en: _Unload unit
ja: 降ろす(_U)

en: _Sentry unit
ja: 見張り番(_S)

en: _Fortify unit
ja: 防御態勢(_F)

en: Make new _homecity
ja: 住人にする(_H)

en: U_pgrade unit
ja: 新型にする(_U)

en: Buy %s for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
ja: %sを金%dで買いますか?
    現在の資金は%dです。

en: Buy It!
ja: 買う!

en: %s costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
ja: %sの費用は金%dです。
    現在の資金は%dです。

en: Sell %s for %d gold?
ja: 金%2$dで%1$sを売りますか?

en: Sell It!
ja: 売る

en: Rename City
ja: 都市名の変更

en: What should we rename the city to?
ja: 新しい都市名を何と名づけますか?

en: Chan_ge
ja: 変更(_G)

en: Add _First
ja: 先頭に加える(_F)

en: Add _Next
ja: 次の項目として加える(_N)

en: Add _Last
ja: 最後に加える(_L)

en: _Select
ja: 都市の選択(_S)

en: S_how
ja: 表示設定(_H)...

en: Cities
ja: 都市

en: _Popup
ja: ポップ(_P)

en: Improvements
ja: 建造物

en: Wonders
ja: 不思議

en: All Cities
ja: 全ての都市

en: No Cities
ja: どれも選択しない

en: Invert Selection
ja: 反転する

en: Building Units
ja: 部隊を建造中

en: Building Improvements
ja: 建造物を建築中

en: Building Wonders
ja: 不思議を建築中

en: Building Unit
ja: 部隊を建造中

en: Building Improvement
ja: 建造物を建築中

en: Building Wonder
ja: 不思議を建築中

en: Coastal Cities
ja: 沿岸都市

en: Same Island
ja: 同じ島

en: Supported Units
ja: 援助されている部隊

en: Units Present
ja: 都市にいる部隊

en: Improvements in City
ja: 都市の建造物

en: Wonders in City
ja: 都市の不思議

en: Available Units
ja: 建造できる部隊

en: Available Improvements
ja: 建設できる建造物

en: Available Wonders
ja: 建設できる不思議

en: _Presets:
ja: プリセット(_P):

en: Results
ja: 結果

en: Minimal Surplus
ja: 最小剰余

en: Factor
ja: 因子

en: Celebrate
ja: 祝典

en: Governor Enabl_ed
ja: Governor 稼働中(_E)

en: Governor Disabl_ed
ja: Governor 停止中(_E)

en: new preset
ja: 新しいプリセット

en: Name new preset
ja: 新しいプリセットの名前

en: What should we name the preset?
ja: 新しいプリセットを何と名づけますか?

en: Remove this preset?
ja: このプリセットを削除していいですか?

en: _Goto location
ja: 現場へ移動(_G)

en: _Popup City
ja: 都市をポップアップ(_P)

en: You say you wanna revolution?
ja: 革命を宣言しますか?

en: Revolution!
ja: 革命!

en: What To Pillage
ja: 略奪の対象

en: Select what to pillage:
ja: 略奪対象を選択:

en: Name
ja: 名前

en: Unit selection
ja: 部隊の選択

en: _Ready all
ja: 全準備(_R)

en: _Sentry idle
ja: 手空き部隊を見張り番へ(_S)

en: _Nations:
ja: 民族(_N):

en: Edit Nation
ja: 民族編集

en: What Nation Will You Be?
ja: あなたがなりたい民族は?

en: Pick Nation
ja: 民族選択

en: Random Nation
ja: ランダムな民族

en: Select a nation
ja: 民族の選択

en: _Properties
ja: 属性(_P)

en: _Leader:
ja: 指導者(_L):

en: _Female
ja: 女(_F)

en: _Male
ja: 男(_M)

en: _City Styles:
ja: 都市スタイル(_C):

en: L_egend
ja: 伝説(_E)

en: You must select your sex.
ja: 性別を選択して下さい。

en: You must select your city style.
ja: 都市スタイルをを選択して下さい。

en: You must type a legal name.
ja: 適切な名前を入力して下さい。

en: Upgrade Unit!
ja: 新型にする

en: Upgrade Obsolete Units
ja: 旧型部隊を新型にする

en: World-map
ja: 世界地図

en: Sea-map
ja: 海洋地図

en: _Maps
ja: 地図(_M)

en: _Advances
ja: 科学(_A)

en: _Cities
ja: 都市(_C)

en: _Give shared vision
ja: 視界の共有を与える(_G)

en: Give _embassy
ja: 大使館を与える(_E)

en: _Pacts
ja: 条約(_P)

en: Diplomacy: %s
ja: 外交: %s

en: _Cancel meeting
ja: 会合中止(_C)

en: Accept _treaty
ja: 条約調印(_T)

en: C_lauses:
ja: 条項(_L):

en: _Gold:
ja: 金(_G):

en: _Add Clause...
ja: 条項を加える(_A)

en: --- This treaty is blank. Please add some clauses. ---
ja: ―― まだ空白です。何か条項を加えてください。 ――

en: Invalid amount of gold specified.
ja: 無効な金額が指定されました。

en: Find City
ja: 都市をさがす

en: Ci_ties:
ja: 都市(T):

en: Select tax, luxury and science rates
ja: 税，贅沢，科学の割合

en: Lock
ja: 固定

en: %s max rate: %d%%
ja: %s 最大: %d%%

en: Set local options
ja: ローカル・オプション設定

en: Goto/Airlift Unit
ja: 部隊を移動/空輸

en: Air_lift
ja: 空輸(_L)

en: Select destination
ja: 行き先の選択

en: Show _All Cities
ja: 全ての都市を表示(_A)

en: Show Map Scrollbars
ja: 地図のスクロールバーを表示

en: Disable this option to hide the scrollbars on the map view.
ja: 無効にすると地図脇のスクロールバーを非表示にします。

en: Keyboardless goto
ja: キーボードなしでのgotoコマンド

en: If this option is set then a goto may be initiated by left-clicking and then holding down the mouse button while dragging the mouse onto a different tile.
ja: セットすると，左ドラッグするだけでgotoコマンドを実行できます。

en: Keep dialogs on top
ja: ダイアログをトップレベルに保つ

en: If this option is set then dialog windows will always remain in front of the main Freeciv window. Disabling this has no effect in fullscreen mode.
ja: このオプションをセットすると，ダイアログは常にFreecivのメインウィンドウの前にとどまります。フルスクリーンモードでは，これをオフにしても効果はありません。

en: Show worklist task icons
ja: 作業リストにアイコンを表示する

en: Disabling this will turn off the unit and building icons in the worklist dialog and the production tab of the city dialog.
ja: これをオフにすると，作業リストダイアログおよび都市ダイアログの生産タブーに部隊や建造物のアイコンを表示しなくなります。

en: Enable status report tabs
ja: 状態報告タブを使用する

en: If this option is enabled then report dialogs will be shown as separate tabs rather than in popup dialogs.
ja: このオプションを有効にすると，報告ダイアログはポップアップダイアログではなく，独立したタブとして表示されるようになります。

en: Better fog-of-war drawing
ja: 改善されたfog of war表示

en: If this is enabled then a better method is used for drawing fog-of-war.  It is not any slower but will consume about twice as much memory.
ja: オンにすると，より結果の良いfog of war表示方法を使用します。これは表示を遅くすることはありませんが，メモリをおよそ2倍消費します。

en: City Label
ja: 都市のラベル

en: FIXME
ja: FIXME (解説文なし)

en: Spaceship Label
ja: 宇宙船のラベル

en: Help Label
ja: ヘルプのラベル

en: Help Link
ja: ヘルプのリンク

en: Help Text
ja: ヘルプ本文

en: Chatline Area
ja: チャット行内

en: Small Font
ja: 小さなフォント

en: Comment Label
ja: コメントのラベル

en: City Names
ja: 都市の名前

en: City Productions
ja: 都市生産物

en: Turn Done
ja: ターン終了

en: _Map
ja: 地図(_M)

en: _Chat
ja: チャット(_C)

en: Freeciv is free software and you are welcome to distribute copies of it
    under certain conditions; See the "Copying" item on the Help menu.
    Now.. Go give'em hell!
ja: Freeciv はフリーソフトウェアです。特定の条件に従って Freeciv のコピー
    を配布することを歓迎します。ヘルプメニューの"著作権"の項目を見て下さい。
    ……さぁ，やつらを地獄へ送ってやろうぜ!

en: Not _ready
ja: 準備中(_R)

en: _Ready
ja: 準備完了(_R)

en: _Start
ja: 開始(_S)

en: Pick _Nation
ja: 民族を選択する(_N)

en: Create _player
ja: プレイヤーを作成(_P)

en: _Release player
ja: プレイヤーを放棄(_R)

en: _Observe
ja: 観察する(_O)

en: _Do not observe
ja: 観察を取り止める(_D)

en: Random
ja: ランダム

en: Observer
ja: 観察者

en: Detached
ja: 未割当

en: Are you sure you want to quit?
ja: ゲームを終了してよろしいですか？

en: Close Tab:
    %s
ja: タブを閉じる:
    %s

en: Happiness
ja: 幸福

en: Cities: %d total, %d over threshold of %d cities.
ja: 都市: 合計%1$d, %3$dのしきい値を越える%2$d都市。

en: %d content before penalty with
ja: %d番目の市民までは最初から基本的に満足していますが，

en: %d additional unhappy citizens.
ja: うち%dの市民はペナルティで不幸になります。

en: Luxury: %d total.
ja: 贅沢: 合計 %d

en: Units:
ja: 部隊:

en: Martial law in effect (
ja: 戒厳令が有効(

en: no maximum,
ja: 限度なし,

en: %d unit maximum,  | %d units maximum,
ja[0]: 最大%d部隊

en: %d per unit).
ja: 部隊につき%d)

en: Military units in the field may cause unhappiness.
ja: 戦場の軍事部隊は不幸の原因になるかもしれません。

en: Military units have no happiness effect.
ja: 軍事部隊は幸福に影響を与えません。

en: Cost:
ja: 経費:

en: Upkeep:
ja: 維持:

en: Requirement:
ja: 要求:

en: Obsolete by:
ja: 古くなる:

en: Attack:
ja: 攻撃力:

en: Defense:
ja: 防御力:

en: Move:
ja: 移動:

en: FirePower:
ja: 火力:

en: Hitpoints:
ja: 体力:

en: Basic Upkeep:
ja: 基礎維持費:

en: Vision:
ja: 視界:

en: Move/Defense:
ja: 移動/防御:

en: Food/Res/Trade:
ja: 食料/資源/交易:

en: Resources:
ja: 特産物:

en: Road Rslt/Time:
ja: 道路 結果/時間:

en: Irrig. Rslt/Time:
ja: 灌漑 結果/時間:

en: Mine Rslt/Time:
ja: 資源化 結果/時間:

en: Trans. Rslt/Time:
ja: 変更 結果/時間:

en: (Never)
ja: (なし)

en: About
ja: Freeciv について

en: Freeciv Help Browser
ja: Freeciv ヘルプ・ブラウザ

en: Expand All
ja: 全て広げる

en: Collapse All
ja: 全て閉じる

en: Allows
ja: 可能

en: Obsoletes
ja: 古い

en: with
ja: 共同

en: +%d Trade / %d
ja: +%d 交易 / %d

en: no extra / %d
ja: 変化なし / %d

en: n/a
ja: 適用不可

en: +%d Food / %d
ja: +%d 食料 / %d

en: +%d Res. / %d
ja: +%d 資源 / %d

en: Ruler:
ja: 統治者:

en: Government:
ja: 政治体制:

en: Capital:
ja: 首都:

en: Tax:
ja: 税:

en: Researching:
ja: 研究中:

en: _Diplomacy
ja: 外交(_D)

en: _Techs
ja: 技術(_T)

en: Foreign Intelligence: %s Empire
ja: 諜報: %sの国

en: Build New City
ja: 新しい都市を作る

en: What should we call our new city?
ja: 新しい都市を何と呼びますか?

en: Shows your current luxury/science/tax rates;click to toggle them.
ja: 現在の贅沢/科学/税の比率; クリックで変更

en: Leaving a local game will end it!
ja: ローカルゲームから落ちるとゲームは終了しますが，よろしいですか？

en: _Game
ja: ゲーム(_G)

en: Game
ja: ゲーム

en: Local _Options
ja: ローカル設定(_O)

en: _Message Options
ja: メッセージ設定(_M)

en: _Reload Tileset
ja: タイルセットの再読込(_R)

en: Save Options on _Exit
ja: 終了時にオプションを保存する(_E)

en: Sa_ve Options
ja: オプションを保存(_V)

en: Server O_ptions
ja: サーバ設定(_P)

en: _Save Game
ja: ゲームを保存(_S)

en: Save Game _As...
ja: ゲームを別名で保存(_A)...

en: E_xport Log
ja: ログの保存(_X)

en: _Clear Log
ja: ログの消去(_C)

en: _Leave
ja: 落ちる(_L)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: Gover_nment
ja: 政治体制(_N)

en: Government
ja: 政治体制

en: _Tax Rates
ja: 税率(_T)

en: _Find City
ja: 都市をさがす(_F)

en: _Worklists
ja: 作業リスト(_W)

en: _Change Government
ja: 政治体制の変更(_C)

en: _Revolution...
ja: 革命(_R)...

en: _Government
ja: 政治体制(_G)

en: _View
ja: ビュー(_V)

en: View
ja: ビュー(V)

en: City Outlines
ja: 都市のアウトライン

en: Map _Grid
ja: 格子(_G)

en: National _Borders
ja: 国境線(_B)

en: City _Names
ja: 都市の名前(_N)

en: City G_rowth
ja: 都市の拡大(_R)

en: City _Productions
ja: 都市の生産物(_P)

en: Terrain
ja: 地形

en: Coastline
ja: 海岸線

en: Roads & Rails
ja: 道路と鉄道

en: Mines
ja: 資源

en: Fortress & Airbase
ja: 要塞と飛行場

en: Specials
ja: 特別

en: Pollution & Fallout
ja: 公害 & 死の灰

en: Focus Unit
ja: 部隊へ移動

en: _Full Screen
ja: フルスクリーン表示(_F)

en: _Center View
ja: 中心へ(_C)

en: _Orders
ja: 命令(_O)

en: Orders
ja: 命令(O)

en: _Build City
ja: 都市を作る(_B)

en: Build _Road
ja: 道路を作る(_R)

en: Build _Irrigation
ja: 灌漑を行う(_I)

en: Build _Mine
ja: 資源化する(_M)

en: Transf_orm Terrain
ja: 地形を変える(_O)

en: Build _Fortress
ja: 要塞を築く(_F)

en: Build Airbas_e
ja: 飛行場を作る(_E)

en: Clean _Pollution
ja: 汚染を除去する(_P)

en: Clean _Nuclear Fallout
ja: 死の灰を除去する(_N)

en: _Sentry
ja: 見張り番(_S)

en: Make _Homecity
ja: 住人にする(_H)

en: _Load
ja: 載せる(_L)

en: _Unload Transporter
ja: 輸送部隊を降ろす(_U)

en: _Unload
ja: 降ろす(_U)

en: Wake up o_thers
ja: 他を起こす(_T)

en: _Auto Settler
ja: 自動開拓(_A)

en: Auto E_xplore
ja: 自動探索(_X)

en: _Connect
ja: 連結(_C)

en: _Road
ja: 道路(_R)

en: Rai_l
ja: 鉄道(_L)

en: _Irrigate
ja: 灌漑(_I)

en: Go _to
ja: 移動(T)

en: _Build city
ja: 都市を作る(_B)

en: Patrol (_Q)
ja: パトロール(_Q)

en: _Go to
ja: 移動(_G)

en: Go\/Airlift to City
ja: 都市へ移動\/空輸

en: Return to nearest city
ja: 近くの都市へ戻る

en: Disband Unit
ja: 部隊解散

en: Upgrade unit
ja: 新型にする

en: Diplomat\/Spy Actions
ja: 外交官\/スパイ活動

en: Explode Nuclear
ja: 核兵器を爆発させる

en: Select same type
ja: 同一タイプを選択

en: _Wait
ja: 待機(_W)

en: Done
ja: 終了

en: _Reports
ja: 報告(_R)

en: Reports
ja: 報告(R)

en: _Units
ja: 部隊(_U)

en: _Players
ja: プレイヤー(_P)

en: _Economy
ja: 経済(_E)

en: _Science
ja: 科学(_S)

en: _Wonders of the World
ja: 世界の不思議(_W)

en: _Top Five Cities
ja: 上位5位の都市(_T)

en: _Messages
ja: メッセージ(_M)

en: _Demographics
ja: 人口統計(_D)

en: S_paceship
ja: 宇宙船(_P)

en: _Editor
ja: エディタ(_E)

en: _Editing Mode
ja: エディットモード(_E)

en: _Tools
ja: ツール(_T)

en: _Recalculate Borders
ja: 国境線の引き直し(_R)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: Help
ja: ヘルプ(H)

en: Language_s
ja: 言語(_S)

en: Co_nnecting
ja: 接続(_N)

en: C_ontrols
ja: 操作(_O)

en: C_hatline
ja: チャット行(_H)

en: _Worklist Editor
ja: 作業リストエディタ(_W)

en: Citizen _Management
ja: 市民管理(CMA)(_M)

en: _Playing
ja: 遊び方(_P)

en: City _Improvements
ja: 都市建造物(_I)

en: Com_bat
ja: 戦闘(_B)

en: Techno_logy
ja: 科学(_L)

en: _Terrain
ja: 地形(_T)

en: Won_ders
ja: 不思議(_D)

en: Happin_ess
ja: 幸福(_E)

en: Space _Race
ja: 宇宙開発競争(_R)

en: _Copying
ja: 著作権(_C)

en: _About
ja: Freeciv について(_A)

en: Change to %s (_I)
ja: %sに変える(_I)

en: Change to %s (_M)
ja: %sに変える(_M)

en: Transf_orm to %s
ja: %sに変える(_O)

en: Help _Build Wonder
ja: 不思議建築を手伝う(_B)

en: Add to City (_B)
ja: 都市に加える(_B)

en: Make Trade _Route
ja: 交易路を確立する(_R)

en: Build _Railroad
ja: 鉄道を作る(_R)

en: Bu_ild Farmland
ja: 農地を作る(_I)

en: _Fortify
ja: 防御態勢(_F)

en: _Paradrop
ja: 落下傘降下(_P)

en: Message Options
ja: メッセージ設定

en: Where to display messages?
    <b>Out</b>put window ; <b>Mes</b>sages window ; <b>Pop</b>up individual window
ja: メッセージをどのウィンドウに表示しますか?
    <b>出</b>力 ; <b>メ</b>ッセージ ; <b>ポ</b>ップアップ

en: Event
ja: イベント

en: Out
ja: 出

en: Mes
ja: メ

en: Pop
ja: ポ

en: Messages
ja: メッセージ

en: Goto _location
ja: 現場へ移動(_L)

en: ?show:Dead Players
ja: 死亡したプレイヤー

en: Players
ja: プレイヤー

en: _Intelligence
ja: 諜報(_I)

en: _Meet
ja: 会合(_M)

en: _Cancel Treaty
ja: 条約取り消し(_C)

en: _Withdraw vision
ja: 視野撤回(_W)

en: _Spaceship
ja: 宇宙船(_S)

en: _Toggle AI Mode
ja: AI状態を切り替える(_T)

en: _Edit Nation...
ja: 民族の編集(_E)...

en: Start _New Game
ja: 新しいゲームの開始(_N)

en: Start _Scenario Game
ja: シナリオのロード(_S)

en: _Load Saved Game
ja: 保存されたゲームのロード(_L)

en: C_onnect to Network Game
ja: ネットワークゲームへ接続(_O)

en: Connect to Gaming _Zone
ja: Gaming _Zoneへ接続

en: Passwords don't match, enter password.
ja: パスワードが一致しません。パスワードを入力してください。

en: Server Name
ja: サーバ名

en: Port
ja: ポート

en: Version
ja: バージョン

en: Status
ja: 状態

en: Comment
ja: コメント

en: Local _Area Network
ja: L_AN

en: Internet _Metaserver
ja: メタサーバ(_M)

en: _Host:
ja: ホスト(_H):

en: _Port:
ja: ポート(_P):

en: _Login:
ja: ログイン(_L):

en: Pass_word:
ja: パスワード(_W):

en: Conf_irm Password:
ja: パスワードの確認(_I):

en: C_onnect
ja: 接続(_O)

en: Connection name: %s
ja: 接続名: %s

en: Player name: %s
ja: プレイヤー名: %s

en: Host: %s
ja: ホスト: %s

en: Player/conn info
ja: プレイヤー/接続情報

en: %s info
ja: %s情報

en: Toggle player ready
ja: プレイヤーの準備状態をトグル

en: Pick nation
ja: 民族選択

en: Observe this player
ja: このプレイヤーを観察する

en: Take this player
ja: このプレイヤーを操作する

en: Cut connection
ja: 接続切断

en: Aitoggle player
ja: プレイヤーのAI状態を切り替える

en: Remove player
ja: プレイヤー除去

en: Give info access
ja: infoレベルのアクセスを与える

en: Give ctrl access
ja: ctrlレベルのアクセスを与える

note: TRANS: e.g., "Put on Team 5"
en: Put on %s
ja: %s に加える

en: _Number of Players (including AI):
ja: プレイヤーの数(AIも含む)(_N):

en: _AI Skill Level:
ja: _AIのレベル:

en: _Ruleset:
ja: ルールセット(_R):

en: More Game _Options...
ja: 詳細なゲーム設定...

en: Record
ja: 記録

en: Rating
ja: レーティング

en: Ready
ja: 準備完了

en: Leader
ja: 指揮

en: Choose Saved Game to Load
ja: ロードするセーブファイルを選択

en: Choose Saved Game to _Load:
ja: ロードするセーブファイルを選択(_L):

en: _Browse...
ja: ブラウズ(_B)...

en: Choose a Scenario
ja: ロードするシナリオを選択

en: Choose a _Scenario:
ja: シナリオを選択(_S):

en: Choose a _nation to play:
ja: なりたい民族を選択してください(_N)：

en: Game _Options...
ja: ゲームの設定(_O)...

en: Select Location to Save
ja: 保存先を選択してください

en: Save Game
ja: ゲーム保存

en: Saved _Games:
ja: 保存されたゲーム(_G):

en: Save _Filename:
ja: 保存するファイル名:

en: Researching
ja: 研究中

en: Goal
ja: 目標

en: Count
ja: 数

en: Cost
ja: 費用

en: U Total
ja: 経費小計

en: Total Cost:
ja: 合計経費:

en: Sell _Obsolete
ja: 古くなったものを売る(_O)

en: Sell _All
ja: 全て売る(_A)

en: Do you really wish to sell your %s?
ja: 本当に%sを売却しますか？

en: Sell Improvements
ja: 建造物を売却

en: Sell-Off: Results
ja: 売却: 結果

en: Income: %d    Total Costs: %d
ja: 収入: %d      経費の合計: %d

en: Unit Type
ja: 部隊の種類

en: U
ja: 新

en: In-Prog
ja: 製造中

en: Active
ja: 活躍中

en: Find _Nearest
ja: 一番近い部隊を探す(_N)

en: _Upgrade
ja: 新型へ(_U)

en: Upgrade as many %s to %s as possible for %d gold each?
    Treasury contains %d gold.
ja: %sを%sに1部隊あたり%dで可能な限りアップグレードしますか？現在の資金は%dです。

en: Totals:
ja: 合計:

en: Player
ja: プレイヤー

en: Score
ja: 取得スコア

en: Population
ja: 人口

en: Trade
    (M goods)
ja: 交易
    (百万品)

en: Production
    (M tons)
ja: 生産物
    (メガトン)

en: Cities
ja: 都市数

en: Technologies
ja: 科学

en: Military Service
    (months)
ja: 兵役
    (月)

en: Wonders
ja: 不思議

en: Research Speed
    (%)
ja: 研究スピード
    (%)

en: Land Area
    (sq. mi.)
ja: 土地面積
    (平方マイル)

en: Settled Area
    (sq. mi.)
ja: 入植面積
    (平方マイル)

en: Literacy
    (%)
ja: 識字率
    (%)

en: Spaceship
ja: 宇宙船

en: Game Settings
ja: ゲーム設定

en: (hidden)
ja: (非公開)

en: _Launch
ja: 発射(_L)

en: Edit worklists
ja: 作業リストの編集

en: _Worklists:
ja: 作業リスト(_W):

en: Edit Global _Worklists
ja: グローバル作業リストを編集(_W)

en: Source _Tasks:
ja: タスク候補(_T):

en: Show _Future Targets
ja: 全表示(_F)

en: Target _Worklist:
ja: 作業リスト(_W):

en: _Add Global Worklist
ja: グローバル作業リストから追加(_A)

en: Chan_ge Production
ja: 生産物の変更(_G)

en: Cleared output window.
ja: 出力ウィンドウを消去しました。

note: TRANS: \033u\0338 before and \033n after the text are required
en: u8Unitsn
ja: u8部隊n

note: TRANS: \033u\0338 before and \033n after the text are required
en: u8Improvementsn
ja: u8建造物n

en: Wonder
ja: 不思議

en: Rounds
ja: ラウンド

en: Upkeep
ja: 維持

en: _Yes
ja: はい(_Y)

en: _No
ja: いいえ(_N)

en: _Darn
ja: がっかり(_D)

en: Freeciv - Cityproduction
ja: Freeciv - 都市生産物

en: _Cancel
ja: 取り消し(_C)

en: Shields
ja: シールド:

en: City Overview
ja: 都市概観

en: Worklist
ja: 作業リスト

en: Trade Routes
ja: 交易路

en: Misc. Settings
ja: その他

en: City Overview page
ja: 都市概観ページ

en: Units page
ja: 部隊ページ

en: Worklist page
ja: 作業リストページ

en: Trade Routes page
ja: 交易路ページ

en: This Misc. Settings page
ja: その他ページ(これ)

en: Freeciv - Cityview
ja: Freeciv - 都市ビュー

en: City Output
ja: 都市オプション

en: Citymap
ja: 都市地図

en: Units present
ja: 都市にいる部隊

en: City Improvements
ja: 都市建造物

en: _Sell
ja: 売る(_S)

en: _Add preset
ja: プリセット追加(_A)

en: _Delete preset
ja: プリセット削除(_D)

en: Name:
ja: 名前:

en: People (W/E/S/T):
ja: 市民 (労/芸/科/税):

en: City grows:
ja: 都市拡大:

en: Production completed:
ja: 生産物完了:

en: _Change
ja: 変更(_C)

en: C_hange permanent
ja: 恒久的に変更(_H)

en: _Release city
ja: 都市を解放(_R)

en: Auto attack vs
ja: 自動攻撃の相手

en: Land units
ja: 地上部隊

en: Sea units
ja: 海上部隊

en: Helicopters
ja: ヘリコプター

en: Air units
ja: 空中部隊

en: _Disband if build settler at size 1
ja: 大きさ1の時に開拓者を作ったら解散(_D)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: %s (%s) (worklist)
ja: %s (%s) (作業リスト)

en: Trade with %s gives %d trade.
ja: %sとの交易は，交易%dです。

en: No trade routes exist.
ja: 交易路は存在しません。

en: Total trade from trade routes: %d
ja: 交易路による合計交易: %d

en: %s citizens%s
ja: %s 市民%s

en: %s - %s citizens%s
ja: %s - %s 市民%s

en: Luxury: %d total (maximum %d usable).
ja: 贅沢: 合計 %d (最大 %d)

en: Configure City Report
ja: 都市報告の設定

en: Set columns shown
ja: 列に表示するもの

en: _Ok
ja: 了解(_O)

en: City Report
ja: 都市報告

en: _Refresh
ja: 再表示(_R)

en: Con_figure
ja: 設定(_F)

en: City Advisor
ja: 都市顧問

en: Server Selection
ja: サーバ選択

en: Connect to Freeciv Server
ja: Freeciv サーバへ接続

en: _Name
ja: 名前(_N)

en: _Host
ja: ホスト(_H)

en: _Port
ja: ポート(_P)

en: _Goto and Close
ja: 移動して閉じる(_G)

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Darn
ja: がっかり

en: Technology
ja: 科学

en: _Establish embassy
ja: 大使館を作る(_E)

en: _Investigate city
ja: 都市を調べる(_I)

en: _Sabotage city
ja: 都市を破壊する(_S)

en: Steal _technology
ja: 技術を盗む(_T)

en: Incite a _revolt
ja: 叛乱を煽る(_R)

en: Choose Your Diplomat's Strategy
ja: 外交官の行動選択

en: _Poison city
ja: 毒混入(_P)

en: Industrial _sabotage
ja: 建造物破壊(_S)

en: _Establish traderoute
ja: 交易路を確立する(_E)

en: _Enter Marketplace
ja: 市場に参入する(_E)

en: _Help build Wonder
ja: 不思議建築を手伝う(_H)

en: Freeciv - Pillage
ja: Freeciv - 略奪

en: Freeciv - Connect
ja: Freeciv - 接続

en: Choose unit activity:
ja: 部隊の行動を選択

en: Freeciv - Select an unit
ja: Freeciv - 部隊選択

en: _Ready All
ja: 全準備(_R)

en:  (veteran)
ja:  (ベテラン)

en: Male
ja: 男

en: Female
ja: 女

en: Freeciv - Select a Nation
ja: Freeciv - 民族選択

en: _Leader Name
ja: 指導者名(_L)

en: _City Style
ja: 都市スタイル(_C)

en: _Disconnect
ja: 切断(_D)

en: Sorry: cannot upgrade %s.
ja: すみません。%sを新型にできません。

en: No technology
ja: 技術なし

en: No city
ja: 都市なし

en: Diplomacy meeting
ja: 外交会合

en: Maps
ja: 地図

en: Advances
ja: 科学

en: Give shared vision
ja: 視界の共有を与える

en: Pacts
ja: 条約

en: Erase clause
ja: 条項の取り消し

en: _Accept treaty
ja: 条約調印(_A)

en: World-Map
ja: 世界地図

en: Sea-Map
ja: 海洋地図

en: The %s offerings
ja: %s提供

en: Gold(max %d)
ja: 金(最大 %d)

en: %s view:
ja: %sの視点:

en: This Eternal Treaty
    marks the results
    of the diplomatic work between
    The %s %s %s
    and
    The %s %s %s
ja: この恒久的な条約は
    %s %s %s
    並びに
    %s %s %s
    の外交努力の成果を示したものである。

en: Select a city
ja: 都市を選択

en: Set tax, luxury and science rates
ja: 税，贅沢，科学割合のセット

en: _Airlift
ja: 空輸(_A)

en: Could not get the mask although there must be one (%s)! Graphics may look corrupt.
ja: あるべきマスク(%s)が取得できませんでした！グラフィックの表示がおかしくなるかもしれません。

en: Options...
ja: オプション...

en: Message Options...
ja: メッセージ設定...

en: Save Settings
ja: 設定を保存

en: Players...
ja: プレイヤー...

en: Message...
ja: メッセージ...

en: Server opt initial...
ja: 起動時サーバオプション...

en: Server opt ongoing...
ja: 進行中サーバオプション...

en: Export Log
ja: ログの保存

en: Clear Log
ja: ログの消去

en: Disconnect
ja: 切断

en: Quit
ja: 終了

en: Kingdom
ja: 王国(K)

en: Tax Rate...
ja: 税率...

en: Find City...
ja: 都市をさがす...

en: Worklists...
ja: 作業リスト...

en: REVOLUTION...
ja: 革命...

en: Map Grid
ja: 格子

en: Road & Rails
ja: 道路と鉄道

en: Center View
ja: 中心へ

en: Order
ja: 命令

en: Build City
ja: 都市を作る

en: Build Road
ja: 道路を作る

en: Build Mine
ja: 資源化する

en: Build Irrigation
ja: 灌漑を行う

en: Transform Terrain
ja: 地形を変える

en: Build Fortress
ja: 要塞を築く

en: Build Airbase
ja: 飛行場を作る

en: Clean Pollution
ja: 汚染を除去する

en: Clean Nuclear Fallout
ja: 死の灰を除去する

en: Fortify
ja: 防御態勢

en: Make Homecity
ja: 住人にする

en: Unload
ja: 降ろす

en: Wake up others
ja: 他を起こす

en: Auto Settler
ja: 自動開拓

en: Auto Attack
ja: 自動攻撃

en: Auto Explore
ja: 自動探索

en: Connect
ja: 接続

en: Patrol
ja: パトロール

en: Go to
ja: 移動

en: Go/Airlift to City
ja: 都市へ移動/空輸

en: Help Build Wonder
ja: 不思議建築を手伝う

en: Make Trade Route
ja: 交易路を確立する

en: Diplomat/Spy Actions
ja: 外交官/スパイ活動

en: Wait
ja: 待機

en: City Report...
ja: 都市報告...

en: Science Report...
ja: 科学報告...

en: Trade Report...
ja: 商業報告...

en: Military Report...
ja: 軍事報告...

en: Top Five Cities
ja: 上位5位の都市

en: Demographics
ja: 人口統計

en: Spaceship
ja: 宇宙船

en: Freeciv Client
ja: Freeciv クライアント

en: Client for Freeciv
ja: Freeciv のクライアント

en: Turn
    Done
ja: ターン
    終了

en: Change to %s
ja: %sに変える

en: Paradrop
ja: 落下傘降下

en: Add to City
ja: 都市に加える

en: Build Farmland
ja: 農地を作る

en: Build Railroad
ja: 鉄道を作る

en: Couldn't open the main window (Gfx memory problem or screensize too small)
ja: メインウィンドウを開けません(グラフィックメモリに問題があるか，画面サイズが小さすぎます)

en: Firepower:
ja: 火力

en: Cost: %ld
ja: 経費: %ld

en: Allows
ja: 可能

en:  wonder
ja:  不思議

en:  improvement
ja:  建造物

en:  unit
ja:  部隊

en:  (with
ja:  (共同

en: Movecost: %ld
ja: 移動コスト: %ld

en: Defense: %ld.%ld
ja: 防御: %ld.%ld

en: Food:   %d
    Shield: %d
    Trade:  %d
ja: 食料:     %d
    シールド: %d
    交易:     %d

en: Foreign Intelligence Report
ja: 外国の諜報報告

en: Intelligence Information for the %s Empire
ja: %sの国の諜報情報

en: Ruler: %s %s
ja: 統治者: %2$s%1$s

en: Tax: %d%%
ja: 税: %d%%

en: Science: %d%%
ja: 科学: %d%%

en: Luxury: %d%%
ja: 贅沢: %d%%

en: Researching: %s(%d/%d)
ja: 研究中: %s(%d/%d)

en: Capital: %s
ja: 首都: %s

en: City: %s(%s)
ja: 都市: %s(%s)

en: with City Walls
ja: 城壁付き

en: Infrastructure:
ja: インフラ:

en: Unit: %s(%s%s)
ja: 部隊: %s(%s%s)

en: A:%d D:%d FP:%d HP:%d/%d%s%s
ja: 攻:%d 防:%d 火:%d 体:%d/%d%s%s

en: A:%d D:%d FP:%d HP:%d0%%
ja: 攻:%d 防:%d 火:%d 体:%d0%%

en: City %s
ja: 都市 %s

en: Unit %s
ja: 部隊 %s

en: Tile %s
ja: タイル %s

en: Popup City
ja: 都市をポップアップ

en: Wake up
ja: 起こす

en: Activate
ja: 起こす

en: List all units
ja: 全部隊をリスト

en: Connect to this location
ja: この場所へ接続

en: Goto this location
ja: この場所へ移動

en: Disband
ja: 解散

en: Make new homecity
ja: 住人にする

en: Upgrade
ja: 新型へ

en: City_name
ja: 都市名(_N)

en: Tax:%d Lux:%d Sci:%d
ja: 税:%d 贅沢:%d 科学:%d

en: Where to Display Messages
    Out = Output window, Mes = Messages window, Pop = Popup individual window
ja: メッセージをどのウィンドウに表示しますか?
    出:出力  メ:メッセージ  ポ:個々にポップアップ

en: Out:
ja: 出

en: Mes:
ja: メ

en: Pop:
ja: ポ

en: _Goto Location
ja: 現場へ移動(_G)

en: (idle %d turn) | (idle %d turns)
ja[0]: (アイドル %dターン)

en: Reputation
ja: 評判

en: Host
ja: ホスト

en: You need an embassy to establish a diplomatic meeting.
ja: 外交会談を開くには大使館が必要です。

en: (%ld steps)
ja: (%ld ステップ)

en: Science Advisor
ja: 科学顧問

en: %s
    (no research)
ja: %s
    (停止)

en: %s
    (%d turn/advance) | %s
    (%d turns/advance)
ja[0]: %s
    (%d ターン/科学)

en: _Goal
ja: 目標(_G)

en: _Research
ja: 研究(_R)

en: Building Name
ja: 建物の名前

en: Sell-Off:
ja: 売却:

en: Trade Report
ja: 商業報告

en: Trade Advisor
ja: 商業顧問

en: Income:%6d    Total Costs: %6d
ja: 収入:%6d    経費の合計: %6d

en: Military Report
ja: 軍事報告

en: %2d: The %s ruler %s scored %d point
     | %2d: The %s ruler %s scored %d points
ja[0]: %2d: %s%s %d点

en: Final Report:
ja: 最終報告:

en: The Greatest Civilizations in the world.
ja: 世界の偉大な文明。

en: Population:
    Support:
    Energy:
    Mass:
    Travel time:
    Success prob.:
    Year of arrival:
ja: 人口:
    サポート:
    エネルギー:
    質量:
    旅行時間:
    成功率:
    到着年:

en: %5d
    %5d %%
    %5d %%
    %5d tons
    %5.1f years
    %5d %%
    %8s
ja: %5d
    %5d %%
    %5d %%
    %5d トン
    %5.1f 年
    %5d %%
    %8s

en: empty worklist
ja: 空の作業リスト

en: Freeciv - Edit Worklists
ja: Freeciv - 作業リストの編集

en: Available Worklists
ja: 利用できる作業リスト

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _New
ja: 新規(_N)

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: Freeciv - Edit Worklist
ja: Freeciv - 作業リストの編集

en: entry | entries
ja[0]: 登録

note: TRANS: \033u\0338 before and \033n after the text are required
en: u8Worklistsn
ja: u8作業リストn

en: Undo
ja: 取消

en: Current Targets
ja: 現在のターゲット

en: Available Targets
ja: 利用できるターゲット

en: Show future targets
ja: 全表示

en: Worklist for city
ja: 都市の作業リスト

en: Name of Worklist
ja: 作業リストの名前

en: Your caravan has arrived at %s
ja: キャラバンが%sに到着しました

en: Establish Traderoute with %s ( %d R&G + %d trade )
ja: %sとの交易路を確立する ( %d R&G + %d の交易)

en: Enter Marketplace ( %d R&G bonus )
ja: 市場に参入する ( %d R&G のボーナス)

en: Help build Wonder
ja: 不思議建築を手伝う

en: Keep moving
ja: なにもしない

en: Total users logged in : %d
ja: ログインしているユーザ数: %d

en: Unit Commands
ja: 部隊コマンド

en: Activate unit
ja: 部隊を起こす

en: Activate unit, close dialog
ja: 部隊を起こし，ダイアログを閉じる

en: Sentry unit
ja: 見張り番

en: Fortify unit
ja: 防御態勢

en: Disband unit
ja: 部隊解散

en: Cancel
ja: 取り消し

en: Sorry, You have already bought here in this turn
ja: 既にこのターンに買っています。

en: Buy It?
ja: 買う?

en: Sell It?
ja: 売る?

en: Sell
ja: 売る

en: Info Panel
ja: 情報パネル

en: Granary
ja: 穀物庫

en: Change Production
ja: 生産物の変更

en: Citizen Management Agent
ja: 市民管理エージェント(CMA)

en: Prev city
ja: 前の都市へ

en: Next city
ja: 次の都市へ

en: size
ja: 都市の大きさ

en: Happiness Report
ja: 幸福報告

en: Presets
ja: プリセット

en: Save settings as...
ja: 名前をつけて設定を保存

en: Load settings
ja: 設定を呼出

en: Delete settings
ja: 設定の削除

en: Control city
ja: 都市を管理

en: Apply once
ja: 1回適用

en: Release city
ja: 都市を解放(_R)

en: Creating Server List...
ja: サーバ一覧を生成...

en: Player Name :
ja: プレイヤー名 :

en: Freeciv Server :
ja: Freeciv サーバ :

en: Port :
ja: ポート:

en: Veteran
ja: ベテラン

en: Change C.M.A Settings
ja: CMAの設定を変更

en: Ready all
ja: 全準備

en: Sentry idle
ja: 手空き部隊を見張り番へ

en: Choose Your New Government
ja: 新しい政治体制の選択

en: REVOLUTION!
ja: 革命!

en: What nation will you be?
ja: あなたがなりたい民族は?

en: OK
ja: 了解

en: World map
ja: 世界地図

en: Sea map
ja: 海洋地図

en: Give embassy
ja: 大使館を与える

en: Cancel meeting
ja: 会合中止

en: Accept treaty
ja: 条約調印

en: Declare WAR
ja: 宣戦布告

en: Cancel Treaty
ja: 条約取り消し

en: Withdraw vision
ja: 視野撤回

en: Call Diplomatic Meeting
ja: 会合を開く

en: Establish Embassy
ja: 大使館を作る

en: Investigate City
ja: 都市を調べる

en: Poison City
ja: 毒混入

en: Sabotage City
ja: 都市を破壊する

en: Incite a Revolt
ja: 叛乱を煽る

en: Sabotage Enemy Unit
ja: 敵部隊の暗殺

en: Economy (F5)
ja: 経済(F5)

en: Research (F6)
ja: 研究(F6)

en: Revolution (Shift + R)
ja: 革命(Shift + R)

en: Players (F3)
ja: プレイヤー(F3)

en: Units (F2)
ja: 部隊(F2)

en: Options
ja: オプション

en: veteran
ja: ベテラン

en: NONE
ja: なし

en: Barracks
ja: 兵舍

en: Airport
ja: 空港

en: City Walls
ja: 城壁

en: Diplomat|Spy Actions
ja: 外交官|スパイ活動

en: Airlift
ja: 空輸

en: Goto location
ja: 現場へ移動

en: Cut Down to
ja: 伐採する

en: Irrigate to
ja: 灌漑する

en: Plant Forest
ja: 植林する

en: Transform to
ja: 地形変更する

en: Log
ja: ログ

en: Add new worklist
ja: 新規作業リスト追加

en: Fullscreen Mode
ja: フルスクリーン表示

en: Smooth unit move steps
ja: なめらかな部隊移動の程度

en: Show focus animation
ja: フォーカスアニメーションを表示

en: Show cursors animation
ja: カーソルアニメーションを表示

en: National Borders
ja: 国境線

en: Special Resources
ja: 特産物

en: Roads and Rails
ja: 道路と鉄道

en: Fortress and Airbase
ja: 要塞と飛行場

en: Back
ja: 戻る

en: Video options
ja: ビデオオプション

en: Sound options
ja: サウンドオプション

en: Game options
ja: ゲームオプション

en: Map options
ja: 地図オプション

en: Worklists
ja: 作業リスト

en: disconnected
ja: 切断

en: Nations
ja: 民族

en: active
ja: 活躍中

en: under
    construction
ja: 建設中

en: Total
ja: 合計

en: Units Report
ja: ユニット報告

en: We can't sell any %s in this turn
ja: このターンはどの%sも売却できません

en: Economy Report
ja: 経済報告

en: Update
ja: 更新

en: Treasury:
ja: 資金:

en: Tax Rate:
ja: 税率:

en: Total Income:
ja: 合計収入:

en: Total Cost:
ja: 合計経費:

en: Net Income:
ja: 実収入:

en: %s max rate : %d%%
ja: %s 最大: %d%%

en: %s's SpaceShip
ja: %sの宇宙船

en: Launch
ja: 発射

en: %s file claims required option(s) which we don't support:
    file: "%s"
    file options: %s
    supported options: %s
ja: %s ファイルはサポートしていない必須オプションを要求します:ファイル: "%s"
    要求オプション: %s
    サポートしているオプション: %s

en: %s
    blocked!
ja: %s
    拡大不能!

en: %d gold per turn
ja: ターン毎に金 %d

en: Upkeep (Total: %d)
ja: 維持(計: %d)

en: City info
ja: 都市情報

en: Buy
ja: 買う

en: Change
ja: 変更

en: Supported units
ja: 援助されている部隊

en: Close
ja: 閉じる

en: Rename
ja: 改名

en: Activate Units
ja: 部隊を起こす

en: Unit List
ja: 部隊

en: Improvement
ja: 建造物

en: _Upgrade unit
ja: 新型にする(_U)

en: Elvises
ja: 芸人

en: No Buildings Available
ja: 建物なし

en: No Units Available
ja: 部隊なし

en: No Wonders Available
ja: 不思議なし

en: Available To Build
ja: 製作可能

en: Select a unit or improvement to change production from.
ja: 変更する部隊もしくは建築物を選択して下さい。

en: Select a unit or improvement to change production to.
ja: 変更後の部隊もしくは建築物を選択して下さい。

en: That's the same thing!
ja: それは同じことです!

en: Change Production Everywhere
ja: 生産物の変更

en: From:
ja: 変更前:

en: To:
ja: 変更後:

en: Center
ja: 中心へ

en: Popup
ja: ポップ

en: Change All
ja: 全て変更

en: Refresh
ja: 再表示

en: Select
ja: 選択

en: Configure
ja: 設定

en: For information on:
ja: CMA とプリセットについての情報は，

en: CMA and presets
ja: README.cma を読んで下さい。

en: including sample presets,
ja: (サンプルのプリセットもあります。)

en: New
ja: 新規

en: Password:
ja: パスワード:

en: Couldn't load the savegame
ja: セーブファイルをロードできません

en: Verify Password
ja: パスワード確認

en: Load Game
ja: ゲームのロード

en: Freeciv Server Selection
ja: Freeciv サーバ選択

en: Local Area Network
ja: LAN

en: Welcome to Freeciv
ja: Freecivの世界へようこそ!

en: Start New Game
ja: 新しいゲームの開始

en: Load Saved Game
ja: 保存されたゲームのロード

en: Connect To Network Game
ja: ネットワークゲームへ接続

en: Choose a nation to play
ja: なりたい民族を選択してください：

en: Number of players (Including AI):
ja: プレイヤーの数(AIも含む)

en: AI skill level:
ja: AIのレベル

en: Game Options
ja: ゲームオプション

en: Start Game
ja: ゲーム開始

en: Login:
ja: ログイン：

en: Host:
ja: ホスト:

en: Port:
ja: ポート:

en: Goto and Close
ja: 移動して閉じる

en: Leader:
ja: 指揮:

en: City Style:
ja: 都市スタイル:

en: Unit Selection
ja: 部隊の選択

en: Steal
ja: 盗む

en: Sabotage
ja: 破壊

en: This Eternal Treaty
    marks the results of the diplomatic work between
    The %s %s %s
    and
    The %s %s %s
ja: この恒久的な条約は
    %s %s %s
    並びに
    %s %s %s
    の外交努力の成果を示したものである。

en: Erase Clause
ja: 条項の取り消し

en: Select a city:
ja: 都市を選択:

en: Sp1 F/R/T:
ja: Sp1 食/資/交:

en: Sp2 F/R/T:
ja: Sp2 食/資/交:

en: %s F/R/T:
ja: %s 食/資/交:

en: Obsoletes
ja: 古い

en: ?techhelp:).
ja: )

en: Population: %s
    Year: %s
    Gold: %d
    Tax: %d Lux: %d Sci: %d
ja: 人口: %s
    西暦: %s
    金 %d
    税: %d 贅沢: %d 科学: %d

en: Sa_ve Settings
ja: 設定を保存(_V)

en: Clear _Log
ja: ログの消去(_L)

en: Gov_ernment
ja: 政治体制(_E)

en: Tax Rates
ja: 税率

en: Work_lists
ja: 作業リスト(_L)

en: _Revolution
ja: 革命(_R)

en: Transf_orm to Hills
ja: 丘に変える(_O)

en: Transform to %s
ja: %sに変える

en: Ok
ja: 了解

en: Intelligence
ja: 技術

en: Meet
ja: 会合

en: (%d step) | (%d steps)
ja[0]: (%d ステップ)

en: Science Report
ja: 科学報告

en: Sell Obsolete
ja: 古いものを売る

en: Sell All
ja: 全て売る

en: Totals
ja: 総合

en: Rename Worklist
ja: 作業リストの改名

en: What should the new name be?
ja: 新しい名前を入力して下さい。

en: Available worklists
ja: 利用できる作業リスト

en: Edit
ja: 編集

en: Insert
ja: 挿入

en: Current worklist
ja: 現在の作業リスト

en: Up
ja: 上へ

en: Down
ja: 下へ

en: Available items
ja: 候補アイテム

en: Pollution:    %3d
ja: 公害:         %3d

en: Granary:  %3d/%-3d
ja: 穀物庫: %3d/%-3d

en: Food:  %3d (%+-4d)
    Prod:  %3d (%+-4d)
    Trade: %3d (%+-4d)
ja: 食料:  %3d (%+-4d)
    生産:  %3d (%+-4d)
    商業:  %3d (%+-4d)

en: Gold:  %3d (%+-4d)
    Lux:   %3d
    Sci:   %3d
ja: 金:    %3d (%+-4d)
    贅沢:  %3d
    科学:  %3d

en: (is empty)
ja: (空)

en: (in prog.)
ja: (進行中)

en: These trade routes have been established with %s:
ja: 以下の交易路が %s と確立されています。

en: %32s: %2d Trade/Year
ja: %32s: %2d 交易/年

en: No trade routes exist.
ja: 交易路は存在しません。

en: 
    Total trade %d Trade/Year
ja: 
    合計   %d 交易/年

en: %s - %s citizens  Governor: %s
ja: %s - %s 市民  Governor: %s

en: What should we name the new preset?
ja: 新しいプリセットを何と名づけますか?

en: You must select a nation.
ja: 民族を選択して下さい。

en: Failed reading PNG file: %s
ja: PNG ファイルの読み込み失敗: %s

en: Failed creating PNG struct
ja: PNG構造体の作成失敗

en: Failed while reading PNG file: %s
ja: PNG ファイル読み込み中の失敗: %s

en: PNG file has no palette: %s
ja: PNG ファイルにパレットがありません: %s

en: No version number in resources.
ja: リソースにバージョンがありません。

en: You probably have an old (circa V1.0) Freeciv resource file somewhere.
ja: 恐らくどこかに古い(V1.0頃の) Freeciv リソースファイルを持っているはずです。

en: Game version does not match Resource version.
ja: ゲームのバージョンとリソースのバージョンが一致しません。

en: Game version: %s - Resource version: %s
ja: ゲーム・バージョン: %s - リソース・バージョン: %s

en: You might have an old Freeciv resourcefile in /usr/lib/X11/app-defaults
ja: 古い Freeciv リソースファイルを /usr/lib/X11/app-defaults に持っているかもしれません

en: Only color displays are supported for now...
ja: 今はカラーディスプレイのみサポートされています...

en: Unable to open fontset: %s
ja: フォントセットを開けません: %s

en: Font for charset %s is lacking
ja: 文字集合 %s のフォントが不足しています

en: Allows %s.
ja: 可能 %s

en: Obsoletes %s.
ja: 古い %s

en: Allows %s (with %s).
ja: 可能 %s (共同 %s)

en: Researching: Unknown(%d/-)
ja: 研究中: 不明(%d/-)

en: Intelligence Diplomacy Information for the %s Empire
ja: %sの国の諜報・外交情報

en: Local Options
ja: ローカル設定

en: Server Options
ja: サーバオプション

en: Revolution
ja: 革命

en: City Growth
ja: 都市の拡大

en: Unload Transporter
ja: 輸送部隊を降ろす

en: Load
ja: 載せる

en: Connect/Road
ja: 接続/道路

en: Connect/Rail
ja: 接続/鉄道

en: Connect/Irrigation
ja: 接続/灌漑

en: Select Same Type
ja: 同一タイプを選択

en: Editing Mode
ja: エディットモード

en: Tools
ja: ツール

en: Languages
ja: 言語

en: Connecting
ja: 接続

en: Controls
ja: 操作

en: Chatline
ja: チャット行

en: Playing
ja: 遊び方

en: Combat
ja: 戦闘

en: Space Race
ja: 宇宙開発競争

en: Copying
ja: 著作権

en: Researching %s: %d/%s
ja: 研究中 %s: %d/%s

en: unknown
ja: 不明

en: Researching %s: %d/%d
ja: 研究中 %s: %d/%d

en: Goal: %s (%d steps)
ja: 目標: %s (%dステップ)

en: Totals: ...
ja: 合計: ...

en: Totals:                     %9d%9d%9d%9d
ja: 合計:                       %9d%9d%9d%9d

en: Could not write manual file %s.
ja: マニュアル・ファイル '%s' を書くことができませんでした。

en: <h1>Freeciv %s server options</h1>
ja: <h1>Freeciv %s サーバ・オプション</h1>

en: Level: %s.<br>
ja: レベル: %s.<br>

en: Category: %s.<br>
ja: カテゴリー: %s.<br>

en: Can only be used in server console.
ja: サーバ・コンソールでのみ使用できます。

en: Can be changed during a game.
ja: ゲーム中に変更できます。

en: Can <b>not</b> be changed during a game.
ja: ゲーム中に変更<b>できません</b>。

en: <p class="bounds">Minimum: 0, Default: %d, Maximum: 1</p>
ja: <p class="bounds">最小値: 0, 既定値: %d, 最大値: 1</p>

en: <p class="bounds">Minimum: %d, Default: %d, Maximum: %d</p>
ja: <p class="bounds">最小値: %d, 既定値: %d, 最大値: %d</p>

en: <p class="level">Level: %s</p>
ja: <p class="level">レベル: %s</p>

en: <p>Description:</p>
ja: <p>説明:</p>

en: <h1>Freeciv %s terrain help</h1>
ja: <h1>Freeciv %s 地形ヘルプ</h1>

en: Resources
ja: 資源

en: Move cost
ja: 移動コスト

en: Defense bonus
ja: 防御ボーナス

en: Mining
ja: 採掘

en: turns
ja: ターン

en: Rail
ja: 鉄道

en: Clean pollution
ja: 汚染を除去する

en: Clean fallout
ja: 汚染を除去する

en: impossible
ja: 不可能

en: <h1>Freeciv %s buildings help</h1>
ja: <h1>Freeciv %s 建造物ヘルプ</h1>

en: <h1>Freeciv %s wonders help</h1>
ja: <h1>Freeciv %s 世界の不思議ヘルプ</h1>

en: Requirement
ja: 要求:

en: Obsolete by
ja: 古くなる:

en: More info
ja: 詳細

en: LAN Servers
ja: LAN サーバ

en: Freeciv Server List
ja: Freeciv サーバ一覧

en: Server Name                         Port  Version     Status  Players  Comment
ja: サーバ名                           ポート バージョン  状態 プレイヤー コメント

en: Diplomacy
ja: 外交

en: The following clauses have been agreed upon:
ja: 以下の条項が同意されました:

en: Shared vision
ja: 共有視野

en: Select Unit(s)
ja: 部隊選択

en: Variant:
ja: バリアント:

en: Movement/Defense:
ja: 移動/防御:

en: Food/Resources/Trade:
ja: 食料/資源/交易:

en: Road Result/Time:
ja: 道路 結果/時間:

en: Irrig. Result/Time:
ja: 灌漑 結果/時間:

en: Mine Result/Time:
ja: 資源化 結果/時間:

en: Trans. Result/Time:
ja: 変更 結果/時間:

en: Select destination:
ja: 行き先の選択:

en: Where to Display Messages
ja: メッセージをどのウィンドウに表示しますか?

en: Out = Output window, Mes = Messages window,
    Pop = Popup individual window
ja: 出:出力  メ:メッセージ  ポ:個々にポップアップ

en:  Out Mes Pop
ja:  出  メ  ポ

en: Rates
ja: 割合

en: Select tax, luxury and science rates:
ja: 税，贅沢，科学の割合:

en: Help:
ja: ヘルプ:

en: Add Preset
ja: プリセット追加

en: Remove Preset
ja: プリセット削除

en: Control City
ja: 都市を管理

en: Release City
ja: 都市を解放

en: Minimal Surplus:
ja: 最小剰余:

en: Factor:
ja: 因子:

en: Remove preset?
ja: このプリセットを削除していいですか?

en: City Options
ja: 都市オプション

en: Make new citizens into:
ja: 新しい市民は:

en: Disband if build settler at size 1:
ja: 大きさ1の時に開拓者を作ったら解散:

en: Auto-attack vs land units:
ja: 地上部隊に対して自動攻撃:

en: Auto-attack vs sea units:
ja: 海上部隊に対して自動攻撃:

en: Auto-attack vs air units:
ja: 空軍部隊に対して自動攻撃:

en: Auto-attack vs helicopters:
ja: ヘリコプターに対して自動攻撃:

en: Change All...
ja: 全て変更...

en: Configure...
ja: 設定...

en: Configure Cities Report
ja: 都市報告の設定

en: Building Name       Count Cost Total
ja: 建物の名前          数    経費 合計

en: Unit Type            Upgrade  In-Prog   Active   Shield     Food
ja: 部隊の種類           新型     製造中    活躍中   シールド   食料

en: Rename worklist
ja: 作業リストの改名

en: Editor
ja: エディタ

en: Select new production
ja: 新しい生産物の選択

en: Production Worklist
ja: 生産物作業リスト

en: Available targets
ja: 有効な対象物

en: Prepend
ja: 頭へ

en:   Ok
ja:   了解

en: Show future targets:
ja: 全表示:

en: Establish traderoute
ja: 交易路を確立する

en: Investigate City (free)
ja: 都市を調べる(無料)

en: Industrial Sabotage
ja: 建造物破壊

en: Your New Government
ja: 新しい政治体制

en: Select government type:
ja: 政治体制の選択:

en:  Sell
ja:  売る

en: Rename...
ja: 改名...

en: Unit List...
ja: 部隊

en: City Options...
ja: 都市オプション...

en:  Buy
ja:  買う

en: Change...
ja: 変更...

en: Worklist...
ja: 作業リスト...

en: Supported units:
ja: 支援されている部隊:

en: Units present:
ja: 都市にいる部隊:

en: Select nation and name:
ja: 民族と名前の選択:

en: Pick Name
ja: 名前の選択

en: Select your sex:
ja: 男女の選択:

en: Male
ja: 男

en: Select city style:
ja: 都市スタイルの選択:

en:  Ok
ja: 了解

en: Name             Nation       Embassy  Dipl.State      Vision   Reputation    State    Host
ja: 名前             民族         大使館   外交状態        視界     評判          状態     ホスト

en: Cancel pact
ja: 条約取り消し

en: Pregame
ja: プレゲーム

en: Name              Ready Leader          Nation
ja: 名前              準備  指導者          民族

en: Start
ja: 開始

en: Freeciv is a turn-based strategy game, in which each player becomes the leader of a civilization, fighting to obtain the ultimate goal: the extinction of all other civilizations.
ja: Freeciv はターン制の戦略ゲームです。各プレイヤーは文明社会(civilization)の指導者になり，最終目標――他の文明社会の絶滅――を目指して戦います。

en:   Original authors:
        (they are no longer involved, please don't mail them!)
ja:   原作者:
        (彼らはもう関与していません。メールを送らないで下さい。)

en:   Present administrators:
ja:   現在の管理者:

en: If you find any bugs, then please send us a bug report.  This is best done by visiting the Freeciv Bug Tracking System, at:
    
      http://bugs.freeciv.org/
    
    or by sending email to:  bugs@freeciv.org
ja: バグを見つけたら，バグレポートを送って下さい。最良の方法は Freeciv バグ追跡システムを使うことです。
    
      http://bugs.freeciv.org/
    
    もしくは bugs@freeciv.org へメールを送って下さい。

en: For more information about submitting bug reports see the file BUGS in the Freeciv distribution.  For more information in general, visit the Freeciv website, at:
ja: バグレポートの提出に関する詳細は， Freeciv 配布に含まれる BUGS ファイルを見て下さい。さらに詳しい各種の情報については， Freeciv ウェブサイトを見て下さい。

en: Freeciv is covered by the GPL, which is included here:
ja: Freeciv は GPL によって保護されています。ここに引用します。

en: Freeciv supports several local languages.  See the Native Language Support section of the README file for instructions on how to use one of these languages.
    
    If you would like to add a localization (translation) for your language, please see the instructions at:
    
      http://www.freeciv.org/index.php/Localization
    
    Check first if a localization is already in progress for your language:
    
      http://www.freeciv.org/index.php/Translations
    
    You are also welcome to send any questions to the freeciv-i18n mailing list:
    
      freeciv-i18n@freeciv.org
ja: Freeciv は多くの言語をサポートしています。母国語の使用方法は， README ファイルの自国語サポート(Native Language Support)節を見て下さい。
    
    もしあなたが自分の言語の地域化(翻訳)を追加したければ，
    
      http://www.freeciv.org/index.php/Localization
    
    にある説明を読んで下さい。まず，
    
      http://www.freeciv.org/index.php/Translations
    
    にある情報を読んで既に翻訳が進行していないかを調べて下さい。)
    
    他の質問も歓迎です。地域化メーリングリストへどうぞ：
    
      freeciv-i18n@freeciv.org

en: Before a game is started, anyone can connect to the server by supplying its hostname and port number (5555 by default). If the server is started with the -m flag, it will report to the metaserver,
ja: ゲームを開始する前なら，ホスト名とポート(5555 がデフォルト)を指定することで誰でもサーバへ接続できます。-m 付きで実行されているサーバは，メタサーバへ報告します。

en: The client can fetch this page, too: use the Metaserver button in the connection dialog.  If it never shows any results, check if your WWW browser is using a HTTP proxy; to make civclient use the same proxy, set the $http_proxy environment variable to
    
      http://proxyhost:proxyportnumber/
    
    before starting civclient.
ja: クライアントからもこのページを取得できます。接続ダイアログの「メタサーバ」ボタンを使って下さい。結果が表示されなければ，あなたの WWW ブラウザが HTTP proxy を使っていないか調べてみて下さい。 civclient が同じ proxy を使うには， civlient を開始する前に $http_proxy 環境変数を
    
      http://proxyhost:proxyportnumber/
    
    に設定します。

en: When the game has started, everyone can connect as any player who isn't already connected, including AI players.  Merely connecting to an AI player doesn't make it human controlled; this is an independent server setting.  If you lose connection early in the game and reconnect, use the name you chose for your ruler, not your original nickname!  If the server is reporting on the metaserver, the player names can be found there.
ja: ゲームが開始された後でも，まだ接続していないプレイヤー(AIプレイヤーを含む)として誰でも接続できます。AIプレイヤーに接続しただけでは，そのプレイヤーは人間に操作される状態にはなりません。これは接続とは別のサーバの設定なのです。もしあなたがゲーム中に接続を失って再接続するなら，最初に使っていたニックネームではなくあなたの民族の指導者の名前を使います。サーバがメタサーバへ報告しているなら，そこでプレイヤー名を知ることができます。

en: Unit Orders:
    ============
        a: (a)uto-settler  (settler/worker units)
        b: (b)uild city  (settler units)
        b: help (b)uild wonder  (caravan units)
        C: unit (c)onnect  (then left-click mouse to select destination)
        d: (d)iplomat/spy actions  (diplomat/spy units)
        D: (D)isband unit
        e: build airbas(e)  (airbase units)
        f: (f)ortify unit  (military units)
        f: build (f)ortress  (settler/worker units)
        g: unit (g)oto  (then left-click mouse to select destination)
        g: add a (g)oto waypoint (when in goto mode)
        G: (G)oto/return to nearest city
        h: change (h)omecity  (to city at current location)
        i: build (i)rrigation or convert terrain (settler/worker units)
        l: (l)oad unit on boat
        L: go/air(l)ift to city
        m: build (m)ine or convert terrain (settler/worker units)
        n: clean (n)uclear fallout
        N: explode (N)uclear
        o: transf(o)rm terrain (engineer unit)
        p: clean (p)ollution  (settler/worker units)
        p: (p)aradrop  (paratroop units)
        P: (P)illage terrain alteration
        q: unit patrol  (then left-click mouse to select destination)
        q: add a patrol waypoint (when in patrol mode)
        r: build (r)oad/railroad  (settler/worker units)
        r: establish trade (r)oute  (caravan units)
        s: (s)entry unit
        u: (u)nload unit
        U: (U)nload all units from a boat
        W: (W)ake up other units on tile
        x: auto-e(x)plore
        y: Select all idle units of the same type as the active unit
    space: unit stay put
    
          Ctrl-U: (u)pgrade unit
    Shift-Ctrl-B: Goto and (B)uild city on target
    Shift-Ctrl-R: Connect current and target tile with (R)oad
    Shift-Ctrl-L: Connect current and target tile with rai(L)
    Shift-Ctrl-I: Connect current and target tile with (I)rrigation
ja: キーボード:
    ===========
      a: 自動開拓  (開拓/労働者部隊)
      b: 都市を作る  (開拓部隊) [訳註:都市上では，その都市に加わる]
      b: 不思議建築を助ける (キャラバン部隊)
      C: 部隊を結合する (左クリックで移動先を選ぶ)
      d: 外交・スパイ活動  (外交官・スパイ)
      D: 部隊解散
      e: 飛行場を建築する (開拓/労働者部隊)
      f: 防御強化  (戦闘部隊)
      f: 土地に要塞を築く  (開拓/労働者部隊)
      g: 部隊移動  (左クリックで移動先を選ぶ)
      g: 部隊移動の経由地点を指定する (部隊移動モードで)
      G: 最寄りの都市へ移動・帰還する
      h: 住人にする  (現在いる場所の都市へ)
      i: 灌漑する/農地にする，または地形を変化させる (開拓/労働者部隊)
      l: 部隊を積載する
      L: 都市へ移動/空輸
      m: 鉱山を作る  (開拓部隊 - 地形を変化させることもある)
      n: 放射能汚染を除去する
      N: 核兵器を爆発させる
      o: 地形を変える (エンジニア部隊)
      p: 汚染を除去する
      p: 落下傘降下する  (落下傘部隊)
      P: 地表の改良を破壊する
      q: パトロールする  (左クリックで移動先を選ぶ)
      q: パトロールの経由地点を指定する (パトロールモードで)
      r: 道路/鉄道を作る  (開拓/労働者部隊)
      r: 交易路を確立する  (キャラバン部隊)
      s: 見張り番
      u: 船から降ろす
      U: 船から全ての部隊を降ろす
      W: タイル上の他の部隊を起こす
      x: 自動探索
      y: 命令を受けていない全ての同型部隊をアクティブにする
    スペース: 移動しない
      Ctrl-U      : 新型にする
      Shift-Ctrl-B: 移動先に都市を作る
      Shift-Ctrl-R: 現在地から移動先までを道路でつなぐ
      Shift-Ctrl-L: 現在地から移動先までを鉄道でつなぐ
      Shift-Ctrl-I: 現在地から移動先までを灌漑でつなぐ

en: Unit Movement:
    ==============
      1: move south-west
      2: move south
      3: move south-east
      4: move west
      6: move east
      7: move north-west
      8: move north
      9: move north-east
    
      5: focus on previous unit
      w: focus on next unit (wait)
      c: center view on unit
ja:   1: 南西へ移動
      2:   南へ移動
      3: 南東へ移動
      4:   西へ移動
      6:   東へ移動
      7: 北西へ移動
      8:   北へ移動
      9: 北東へ移動
    
      5: 前の部隊へ
      w: ユニットの操作を後回しにする
      c: 視点の中心を部隊にする

en: Main Map (Keys):
    ================
        Shift-home: center on capital
      Shift-arrows: scroll map
            Ctrl-G: show grid lines on/off
            Ctrl-B: show national borders on/off
            Ctrl-N: show city names on/off
            Ctrl-R: show city growth on/off
            Ctrl-P: show city production on/off
                 t: show city workers (mouse over or near city)
ja: メインマップ (キーボード):
    ================
            Shift-home: 首都を画面の中心にする
    Shift+カーソルキー: 地図をスクロール
                Ctrl-G: 格子を表示/非表示
                Ctrl-B: 国境の表示/非表示
                Ctrl-N: 都市名の表示/非表示
                Ctrl-P: 都市生産物の表示/非表示
                Ctrl-R: 都市成長の表示/非表示
                     t: 都市労働者の表示(都市の上か近くにマウスカーソル)

en: Main Map (Mouse):
    =================
      Left-click on city:          Pop up city dialog
      Left-click on unit:          Activate unit
      Left-click-and-drag on unit: Goto command for unit
      Center-click:                Show tile info
      Right-click:                 Center tile in view
    
      Shift-Left-click:            Copy production (GTK)
      Shift-Right-click on city:   Paste production into city (GTK)
    
      Shift-Control-Left-click:    Adjust city workers
      Control-Center-click:        Wake up sentried units
    
      Area Selection mode (GTK):
      ==========================
      Right-click-and-drag: Enter Area Selection mode
      Left-click:           Toggle tile highlighting
      Shift-Right-click:    Paste production into highlighted cities
      Right-click:          Cancel Area Selection mode
    
      The cities that become highlighted on the map,
      will also be highlighted in the City Report.
ja: メインマップ (マウス):
    ================
      都市を左クリック:            都市ダイアログを開く
      部隊を左クリック:            部隊を起こす
      部隊を左ドラッグ:            部隊に移動コマンドを出す
      中クリック:                  タイルの情報を表示
      右クリック:                  センタリング
    
      シフト + 左クリック:         生産をコピーする (GTK)
      都市をシフト + 右クリック:   生産を都市にペーストする (GTK)
    
      シフト + コントロール + 左クリック: 都市の労働者を調整する
      コントロール + 中クリック:   見張り中の部隊を起こす
    
      エリア選択モード (GTK):
    ================
      右ドラッグ:                  エリア選択モードに入る
      左クリック:                  タイルのハイライトを反転
      シフト + 右クリック:         ハイライトされた都市に生産をペースト
      右クリック:                  エリア選択モードをキャンセル
    
      地図上でハイライトされた都市は都市報告画面でもハイライトされます。
      [訳註: 原文には記載がないのですが，複数部隊を右ドラッグで選択してgで移動したりもできます]

en: Dialogs and Reports:
    ====================
         F1: open City Report
         F2: open Unit Report
         F3: open Players dialog
         F5: open Economy Report
         F6: open Science Report
         F7: open World Wonders
         F8: open Top Five Cities
         F9: open Messages dialog
        F11: open Demographics
        F12: open Spaceship
    
          T: open Tax/Lux/Sci Rates dialog
          F: open Find City dialog
     Ctrl-L: open Worklists dialog
          R: open Revolution dialog
    
    Shift-Return: Turn done
ja: ダイアログ及び報告:
    ====================
         F1: 都市報告を開く
         F2: 軍事報告を開く
         F3: プレイヤーダイアログを開く
         F5: 商業報告を開く
         F6: 科学報告を開く
         F7: 世界の不思議を開く
         F8: 上位5位の都市を開く
         F9: メッセージダイアログを開く
        F11: 人口統計を開く
        F12: 宇宙船を開く
    
          T: 税率ダイアログを開く
          F: 都市検索ダイアログを開く
     Ctrl-L: 作業リスト・ダイアログを開く
          R: 革命ダイアログを開く
    
    Shift-Return: ターン終了

en: The client has a primitive chat interface.  The lines you type are sent to all players, except:
ja: クライアントは原始的なチャットインターフェイスを持ちます。あなたが打った行は全てのプレイヤーに送られます。例外は:

en:   - Messages starting with '/' are interpreted as server commands and executed, if you have the required access level.
ja:   - '/' で始まるメッセージはサーバコマンドと解釈され，要求されるアクセス権限を持っているなら実行されます。

en:   - Messages starting with 'John:' are private messages to 'John'. Names can be abbreviated. The server looks for players named 'John' and if that fails tries to match a username beginning with 'John' (like 'Johnathan').
ja:   - 'John:' で始まるメッセージは 'John' への私信です。名前は一部省略できます。サーバはまず 'John' という名前のプレイヤーを探し，いなければ， ('Johnathan' のように) 'John' で始まるユーザ名を探します。

en:   - Messages starting with 'John::' are private messages as above, but will match only users (not players) named 'John'.  'Johnathan' will still match.
ja: - 'John::' で始まるメッセージはやはり私信ですが， 'John' という名前の(プレイヤーではなく)ユーザのみを探します。 'Johnathan' にもマッチするのは同じです。

en:   - Messages starting with '.' will be sent only to all your allies.
ja:   - '.'で始まるメッセージは同盟国のみに送られます。

en: Worklist Editor
ja: 作業リストエディタ

en: The worklist editor is used to edit both worklists for each city (from the city dialog) and global worklists. Using this editor you can create lists specifying what to build in the turns to come.
ja: 作業リストエディタは，都市ごとの作業リスト(都市ダイアログから開きます)と全体の作業リストの両方を編集するために使用します。このエディタを利用して，将来のターンに何を作成するかのリストを作成できます。

en: To add an item to the worklist, double-click the desired item in the list of available items. You can also press the Help button to get help on the selected item. Pressing Help with no item selected will display this page.
ja: 作業リストにアイテムを追加するには，作成可能アイテムリストの希望するアイテムの上でダブルクリックします。アイテムを選択してヘルプボタンを押すと，ヘルプを見ることができます。アイテムを選択せずにヘルプを押すと，このページが表示されます。[訳註: 現行のGTKクライアントではアイテムを選択しないとヘルプボタンは無効です]

en: To remove an item from the worklist simply double-click the item to remove. Use the buttons below the worklist to move items up and/or down in the list.
ja: 作業リストからアイテムを削除するには，削除したいアイテムの上でダブルクリックします。アイテムを作業リスト内で上下するには，リストの下のボタンを使います。[訳註: 現行のGTKクライアントではボタンはリストの右にあります]

en: Keyboard shortcuts: Home to focus the worklist, End to focus the available list, Up/Down arrows to select previous/next item in worklist or available list, PageUp/Down to move items up/down in the worklist, Insert to insert items from the available list into the worklist and Delete to delete the selected item from the worklist.
ja: キーボード・ショートカット:
    HOME       : 作業リストへフォーカス
    END        : 候補リストへフォーカス
    Up/Down    : 作業リスト/候補リストのアイテムを上下に選択
    PageUp/Down: 作業リストでアイテムを上下に移動
    Insert     : 候補リストから作業リストへアイテムを挿入
    Delete     : 作業リストから選択されているアイテムを削除

en: If you want to buy the unit that's first on the list, you can do that from the City Overview window.
ja: 作業リスト先頭の生産物を購入したい場合は，都市ウィンドウの概観ページから購入できます。[訳註: 現行のGTKクライアントでは生産物ページからでも可能です]

en: Strategy and tactics
ja: 戦略と戦術

en: While every game is different, there's a basic strategy which most players follow, especially at the start of the game.
ja: ゲームの状況は毎回違いますが，ほとんどのプレイヤーが従う基礎的な戦略があります。(特にゲーム初期)

en: These steps may vary depending upon the server options, but in general, the steps are:
ja: これらのステップはサーバオプションにより違いますが，一般に:

en:  0. Choosing the first city site.
     1. Mapping the countryside.
     2. Defending the cities.
     3. Deciding which units to build first.
     4. Building agriculture improvements.
     5. Deciding where to build cities.
     6. Taking care of the cities.
     7. Exploring the world.
     8. Things to keep in mind.
     9. Making your own strategy for the game.
    10. Interacting with other players (Diplomacy).
ja:  0. 最初の都市の場所の選択
     1. 自国の地形確認
     2. 都市防御
     3. 初めに作る部隊の決定
     4. 農地改良
     5. 都市建設地の決定
     6. 都市管理
     7. 世界の探索
     8. いつも気をつけていなくてはいけない事
     9. 自分自身のゲーム戦術を作る
    10. 他の人間との交渉(外交)

en:  0. Choosing the first city site.
    
        Start the game by wandering around BRIEFLY to find a good place to build the first city.  Don't feel tempted to investigate any yellow-roofed villages yet - they might contain barbarian tribes.  Build the city close to resources and perhaps close to the sea.  Keep in mind that the city you build first will be your capital!  The idea is to balance the quality of the site you find against getting your first city established as early as possible.
ja:  0. 最初の都市の場所の選択
    
        ゲームの初めにはまず，最初の都市を立てるのに適した場所を探し回りましょう。まだ黄色い屋根の村を調べようとはしてはいけません。そこにはバーバリアンがいるかもしれません。資源に近いところか，海岸に近いところに都市を建てましょう。最初に建てた都市が首都になることを忘れないで下さい! 立地条件とできるだけ早く作ることのバランスを取ることが大事です。

en:  1. Mapping the countryside.
    
        After the capital city has been founded, it will start producing a warrior unit.  These units can be used to rove around exploring the countryside.  Remember, it is risky to leave a city undefended, so perhaps keep the first warrior in the city, and use the following one to explore.  If you started the game with an explorer unit, use that to explore, obviously!
ja:  1. 自国の地形確認
    
        首都建設後，戦士部隊を作り始めます。これらの部隊は自国を探索しながら動き回るために使用できます。都市を無防備状態に置くのは非常に危険です。初めの戦士は都市内において，次の戦士に探索させるほうがいいでしょう。初めから探索者部隊がある場合は探索者に探索させるのがいいでしょう。

en:  2. Defending the cities.
    
        At this point, defend your cities by always leaving a warrior unit in them.  As your civilization develops units with a greater defense strength, replace the obsolete units with new ones to ensure your cities have maximum defense.  The units most often used for defense are (in order of strength):  Warrior, Phalanx, Pikemen, Musketeers, and Riflemen.
ja:  2. 都市防衛
    
        この段階では，いつも戦士部隊を都市内において都市を防御しましょう。より防御力の強い部隊を作れるようになるにつれて，古くなった部隊を新しい部隊に置き換えて，都市の防衛力が最大になるようにしましょう。防衛によく使われる部隊は下記のとおりです。(弱いものから順に)戦士，密集軍，槍隊，マスケット銃士，ライフル銃兵。

en:     Keep in mind that with some types of government, military units inside or outside cities can reduce or create unhappiness. Also remember that when a unit is inside a city, it gets a 50% defensive bonus, as if fortified.  When a new city is built, the city starts to build the best available defensive unit from the above list.
ja:     政治体制によっては，都市内外にいる軍隊が不幸を減じたり，生じたりすることに注意してください。また，部隊が都市にいる場合，防御態勢をとった場合と同様に，50% 防御力が増えることにも注意してください。新しい都市ができた場合，上記リストから作成可能なもので最上の防御用部隊を作成し始めます。

en:  3. Deciding which units to build first.
    
        After building one or two Warrior units, start building Settlers.  The second Settler can be used to build roads and irrigate the farmland close to the city, and the third can be used to build a new city.  Or, you can use the second Settler to build another city, and use the third Settler for agricultural improvements in the farmland around the cities.  Keep in mind that a large population increases both the amount of productivity and your civilization's research rate.
ja:  3. 初めに作る部隊の決定
    
        1つか2つの戦士部隊を作成したら，開拓者を作り始めます。2番目の開拓者は道路を作ったり都市近くの農地を灌漑したりするのに使います。3番目の開拓者は新しい都市を作るのに使います。または，2番目の開拓者を新しい都市の建設に使い，3番目の開拓者を都市周囲の農地改善に使用してもいいでしょう。人口が多いと，生産性が上がり，かつ，研究のスピードも上がるということを覚えておいてください。

en:  4. Building agriculture improvements.
    
        Each city has an area of farmland around it that can be used for growing food, producing goods, and generating trade.  This can be increased by using Settlers to improve the farmland. The land can be improved with roads, irrigation, mines, and others.
ja:  4. 農地改良
    
        各都市には食料を作ったり，工業生産や商業生産をもたらすために使われる農地があります。開拓者は農地の土地改良をしてその生産を増やすことができます。土地は道路や灌漑や資源化などで改良されます。

en:  5. Deciding where to build cities.
    
        The best location for a city is a matter of taste.  A city which is placed near the sea is easier to spot by opponents, but can also serve as a port for sea-going units.  (They also usually need a coastal defense later on.)  The best strategy is to build a few of both, but keep in mind that your opponents will find it harder to locate your city if you don't build it by the sea.
ja:  5. 都市建設地の決定
    
        都市建設に最も適している場所は好みの問題です。海に近い都市は敵に見つかり易いですが，海軍の港として機能します。(また，一般には海軍にはいずれ沿岸防御が必要になります。) 最高の戦術は両方にいくつか作ることでしょう。しかし，海のそばに都市を作らないでいると，敵はあなたの都市を見つけにくいということは覚えておいて下さい。

en:  6. Taking care of the cities.
    
        Every city has a band of citizens.  The number of citizens depends on the city's population.  When you click on a city, you can see how the farmland around the city is being used.  You can assign your citizens to the farmland, or they can be scientists, entertainers or taxmen.  Especially at the start of the game, care should be taken to ensure that the citizens are employed so that they maximise growth, trade and production.
ja:  6. 都市管理
    
        各都市には市民の一団がいます。市民の数はその都市の人口によって決められています。都市をクリックすると，都市周囲の農地がどのように利用されているかがわかります。市民を農地に配分したり，科学者や芸人や徴税者に変えたりできます。特に，ゲーム序盤は都市成長や生産物・交易が最大なるように配置するように気をつけてください。

en:     If too much food is being generated, a citizen can be taken off the farmland by clicking on the occupied farmland square.  This citizen can then be transferred to the other duties mentioned previously.
ja:     もし食料を作りすぎているようなら，市民のいる農地をクリックすることで市民を農地から解放することができます。その場合，市民は既に述べた他の仕事に就かせることができます。

en:     If you move all of your citizens into the city and right-click on the central tile of the farmland, the citizens will be rearranged to maximise food production.
ja:     すべての市民を都市に集め農地の中心を右クリックすると，市民は食料を最大限に作るように再配置されます。

en:     The golden rule of taking care of a city is that there should be at least as many happy citizens as unhappy citizens.  A city where this is not so is labelled with a lightning bolt.  Take care not to let this happen to any of your cities, as unhappy cities produce nothing, and will soon revolt.
ja:     都市管理の最も重要なルールは，不幸な市民より幸福な市民が少なくならないようにすることです。そのようにできていない都市には稲妻が表示されます。このようなことが起こらないように気をつけてください。不幸な都市は何も生産しませんし，やがて叛乱を起こします。

en:  7. Exploring the world.
    
        After you have fortified your cities with troops, build Triremes in the cities near the sea.  Use the Triremes to map the world in search of opponents and new lands.  If you are on an island, you should spend less on military and more on expansion.  Or if you are located close to an opponent, it is truly a good idea to make a peace treaty and share the advances you have made. Diplomatic units are very useful here, and WILL pay off later.
ja:  7. 世界の探索
    
        軍で都市防衛を強くした後は，海のそばの都市でトライリームを作ります。トライリームを使って，敵や新しい土地を探して世界地図を作ります。孤島にいる場合は，軍にはあまり力をいれず，視野の拡大に力を入れましょう。敵の近くにいる場合は，和平条約を結び成し遂げた科学を分け合うのが実際にはよい方法でしょう。このような場合，外交官は非常に有用で，後に十分に報われるでしょう。

en:  8. Things to keep in mind.
    
      - What the next advance you'll need is.
    
      - What your tax, luxury and research rates are currently set to.
    
      - Treaties are often broken, so don't neglect defense...
    
      - Some wonders can be made obsolete by the development of certain advances.
ja:  8. いつも気をつけていなくてはいけない事
    
      - 必要となる次の科学は何か
    
      - 現在の税，贅沢，科学比は何か
    
      - 条約はしばしば破られるので，防御をおろそかにしない
    
      - いくつかの不思議は，ある科学の発展により古くなる

en:  9. Making your own strategy for the game.
    
        These basic concepts will allow you to play the game pretty well, especially in the beginning of the game.  But to improve, you need to study the various units and advances, and PRACTICE, PRACTICE, PRACTICE!  Freeciv has many twists, so if you haven't played a similar game before, try consulting the Freeciv WWW pages at http://www.freeciv.org/
    You'll find more tips for playing, and details of how to contact other players.
ja:  9. 自分自身のゲーム戦術を作る
    
        特にゲーム開始時に，ゲームをうまくプレイするのには，このような基本的な概念が役立ちます。しかし，上達するためには，いろいろな部隊や科学を勉強しなくてはいけません。練習，練習，練習です。Freeciv には多くのコツがあります。ですから，今まで同様のゲームをしたことがない方は， Freeciv WWW pages (http://www.freeciv.org/) を参照してみて下さい。
    ここより詳しいヒントや，他のプレイヤーとの交流の詳しい方法があります。

en:  10. Interacting with other players (Diplomacy).
    
        If you have recently contacted (or established an embassy with) another player, then you can arrange a diplomatic meeting. This is done by going to the `Reports' menu, selecting `Players', clicking on the player with whom you wish to meet, and selecting `Meet' from the `Player' menu.  If the entry under the embassy column is not blank and the other player is connected (or is a server AI) then a diplomacy menu will pop up.
ja:  10. 他のプレイヤーと取引する (外交)
    
        他のプレイヤーと最近接触した（または大使館が設立されている）場合，外交会談を行うことができます。ゲームメニューから，プレイヤーを選び，会談したいプレイヤーをクリックします。大使館欄が「なし」や「接触なし」ではなく，相手プレイヤーがサーバに接続していれば(あるいはAIであれば)，外交メニューが開きます。

en:     In this menu you can choose to:
    
       - Trade Maps (Sea or entire map),
    
       - Trade advances,
    
       - Trade Cities,
    
       - and Give Gold.
ja:     このメニューでは以下の項目が選べます。
    
       - 地図の取引 (海図または全体の地図)
    
       - 科学の取引
    
       - 都市の取引
    
       - 金銭の贈与

en:     There is no need to trade like for like, by trading say, an advance or city for gold - you can consider this buying and selling.
ja:     必ずしも同じ種類のもの同士を交換する必要はありません。例えば，技術や都市を金銭と交換してもよいのです。売買だと思えばよいでしょう。

en:     A couple of notes:
    
       - You can't give away your capital.
    
       - If you can't see a city on your map, then you can't request it.
ja:     2つの注意事項:
    
       - 首都は贈与できません。
    
       - 自分の地図で見えない都市を要求することはできません。

en:      Of course, the owner of that city can still give it to you, in which case the area around the city is shown on your map.  One important thing to note: any units in the field and supported by that city are also transferred (but not those sitting in other cities).  So make sure the other player isn't getting a better deal than you expect.
ja:      もちろん，その都市の所有者は都市をあなたへ贈与することができます。その場合，もらった都市周囲があなたの地図に表示されます。1つ大事なことは，その都市に属し都市外にいる全ての部隊も贈与されることです(ただし，他の都市にいる部隊を除く)。 ですから，自分が思っているよりも相手が有利にならないか気をつけて下さい。

en: The Citizen Governor (formerly called the CMA) helps you manage your cities. It deploys the available workers on the free tiles around the city to achieve maximal city output. It also changes workers to scientists, taxmen, or entertainers, if appropriate. And the governor has another ability: whenever possible, it keeps your cities content.
    
    There are various means to tell the governor what kind of output you would like. Open the city window and click on the governor tab. There are two kinds of sliders: On the left, you can set a Minimal Surplus for each kind of production; e.g. Gold = +3 means the city earns 3 gold more than it needs to upkeep its improvements. On the right, the sliders let you define by how much you prefer one kind of production to another; setting science to 3 means you prefer a single bulb to three shields (or gold, trade,...). You can set different factors for each kind of production, according to your needs.
    
    If you set up some Minimal Surpluses which are impossible to fulfill, the governor can't be activated. Whenever the governor can't fulfill its task in the ongoing game, it passes back control to you. So you'd better not define too high a surplus; instead, use factors to achieve your goals.
    
    The Celebrate checkbox lets your city - celebrate. This will work only with a high luxury rate. See help about 'Happiness'.
    
    Clicking on 'Control city' puts the city under control of the governor, 'Release city' passes control back to you.
    
    For ease of use, you can save your slider setting as a preset with a name. Click on 'add preset' and enter a name for your setting. You can use this preset in every city by just clicking on its name. Also, you can control your setting from within the city report, in the governor column. And you can change it from there (use 'change' --> 'Citizen Governor'), if you have saved it as a preset.
    
    Use 'Game' --> 'Save Settings' to store your presets permanently.
    
    But beware! If you use the governor for some of your cities, you will encounter some difficulties with managing cities nearby, by hand. It's best to manage all cities on an island either by hand or by governor. Read more hints, some background information, and some preset examples in the file README.cma, included with Freeciv.
ja: Citizen Governor (旧称CMA)は都市管理を助けるためのものです。労働者を都市周辺のタイルに配置し(もしくは労働者を科学者や徴税者，芸人にさえし)，都市の効率が最大になるようにします。さらに，可能な限り市民を満足に保ちさえしてくれます。
    
    都市からどのような成果を期待するか指定する方法はいくつかあります。都市ウィンドウを開いてgovernorタブをクリックしてください。スライダは2種類あります――左側のスライダは最少限度です。例えば，「金」を3に設定すれば，その都市では最低でも施設維持費プラス3の金を生み出すようにできます。右側のスライダは因子です。これはある生産が他と比較してどのぐらい値打ちがあるかを評価します。例えば，「科学」を3にすれば，科学1単位が金・交易などの3単位より高く評価されます。これらの要素を必要に応じて各項目ごとに設定することができます。
    
    実現不可能な最小値を設定しても，governorは有効になりません。また，ゲーム中に最小値を満たすことができなくなれば，governorは自動的に解除されます。ですから，あまり高い最小値は設定しない方がよいでしょう。それよりは，因子をうまく使いましょう。
    [訳註:最低値は-20までしか設定できず，後半戦では残念ながらまともに機能しなくなる場合があります。]
    
    「祝典」を有効にすれば，都市を祝典にできます。贅沢の比率が高い時しか機能しないでしょうが。(「幸福」のヘルプを参照)
    
    governorを有効にするには「都市を管理」を，無効にするには「都市を解放」をクリックしてください。
    
    スライダの設定に名前をつけて保存できます。「プリセット追加」ボタンをクリックし，名前を入力してください。この名前をクリックするだけで，どの都市でもその設定を利用できます。また，都市一覧のgovernor欄からもgovernorを操作できます。プリセットが登録してあれば，「変更」→「Citizen Governor」で変更できます。
    
    プリセットを次回以降も利用するなら，「ゲーム」→「設定を保存」してください。
    
    要注意！一部の都市をgovernorで管理していて，他の近隣都市を手動で管理しようとすると厄介なことになります。一つの島(大陸)にある都市はすべてgovernorか手動かのどちらかに統一するのが一番でしょう。より詳しい情報や設定例は，附属のREADME.cma.jaを参照してください。

en: City improvements are built in each of your cities to improve trade revenue, science production, etc.  Most improvements require you to pay an upkeep every turn.  If you can't afford the upkeep for a building, then it'll be automatically sold.
ja: 都市建造物は交易収入や科学成果などを向上させるために建てられます。ほとんどの建造物は，ターンごとに維持費を必要とします。維持費を支払えなければ自動的に売却されます。

en: Research into technology is a necessity for improving the ability of your civilization to develop new military units and city improvements.
ja: 科学の研究は，あなたの文明の，新しい軍事部隊や都市建造物を開発する能力を向上させるために不可欠です。

en: Each wonder has specific benefits for your civilization. Each wonder is unique and is placed in the city which constructed it.
ja: 不思議はそれぞれ文明の役に立つ効果を持っています。それぞれの不思議は世界に一つだけもので，それを建てた都市に置かれます。

en: Units can be used for three purposes: attack, defense, and reconnaissance.  How useful a particular unit is for each of these roles depends on the unit's strength in attack and defense, and its ability to move.
ja: 部隊は攻撃，防御，偵察の三つの目的で使われます。各々の部隊がどの役にふさわしいかは，その部隊の攻撃力，防御力，移動力によって決まります。

en: There are four general types of unit: Land, Sea, Air, and Helicopter.  (Helicopters are sufficiently different from other air units that it is easiest to think of them as a separate unit type.)
ja: 部隊は大まかに4つの種類があります。地上，海，空中，ヘリコプターです。(ヘリコプターは他の空中部隊とかなり違うので，部隊の種類を分けて考えます。)

en: Land units move on land, and suffer the movement effects of terrain, but benefit from roads and railroads.  They cannot move on ocean squares except when carried by an appropriate sea unit.  When at sea, they cannot attack or defend for themselves, but rely on the sea unit carrying them.  Land units are the only units subject to zones of control.  On land, land units can fortify to get a 50% defensive bonus; land units in cities automatically get this bonus, whether fortified or not.  When a land unit successfully attacks a city without City Walls, the city is reduced by one population point.  Land units with zero attack strength are non-military units: they require no upkeep, have no happiness effects, and cannot attack enemy units or capture enemy cities.
ja: 地上部隊は地上を移動します。地形の影響を受けて行動が阻まれてしまいますが，道路や鉄道があるなら逆に有利です。輸送力のある海上部隊に積載された場合を除き海上を移動することはできません。海上では，自分で攻撃，防御することはできません。運搬している海上部隊だけが頼りです。また，4種の部隊のうち，地上部隊だけがゾーンコントロール(ZOC)の影響を受けます。地上において防御態勢をとることで 50%の防御ボーナスを得ます。都市内にいる地上部隊は防御態勢をとっているかによらず，自動的にこのボーナスを得ます。地上部隊が城壁なしの都市を攻撃して成功した時，都市の人口は 1減ります。攻撃力が 0の地上部隊は非戦闘部隊です。非戦闘部隊には維持費がかからず，不幸への影響を持たず，敵部隊や敵都市へ攻撃できません。[訳註1: 実際には都市内で防御態勢を取ると50%のボーナスを二重に得ます][訳註2: 実際には維持費がかからない非戦闘部隊はごく一部だけです]

en: Sea units move on Ocean squares and into cities next to Ocean squares.  They can only be built by such cities.  The movement rate of sea units is affected by several wonders (Lighthouse, Magellan's Expedition) and by the advance of Nuclear Power.  Most sea units can attack units on the coast and in coastal cities, but they cannot enter an enemy city to capture it, even if the city is undefended.
ja: 海上(中)部隊は，海および海に面した都市へ移動できます。この種の部隊は，海の隣にある都市でのみ生産できます。海上(中)部隊の移動力は，不思議(大灯台，マゼランの探検航海)及び原子力技術によって影響を受けます。ほとんどの海上(中)部隊は，沿岸の部隊や都市を攻撃できますが，都市を占領するためにその中へ入ることはできません。たとえ都市が防御されていなかったとしてもです。

en: Air units can move on any square not occupied by an enemy unit or enemy city.  The movement rate of air units is not affected by loss of hitpoints.  Air units require fuel, which is obtained by ending their turn in a friendly city, Airbase or Carrier (or a Submarine for missile units).  The number of turns an air unit can last without fuel varies by the unit type (see the individual units). Like sea units, air units are unable to enter an empty enemy city to capture it.  When outside cities, air units can only be attacked by Fighters (or Stealth Fighters).  Air units cannot be used to explore villages; depending upon server options, an overflown village may disband.
ja: 空中部隊は，敵部隊や敵都市によって占拠されている場所以外の全ての場所を移動できます。行動力は，体力の低下に影響されません。空中部隊には燃料が必要です。燃料はターンの終わりに友好的な都市，飛行場，輸送車(さらにミサイルの場合は潜水艦も)にいることで得ることができます。燃料を補給せずに何ターンもつかは部隊の種類によって異なります(それぞれの部隊を見て下さい)。海上(中)部隊と同様に，都市を占領するためにその中に入ることはできません。都市の外にいる時，空中部隊は戦闘機(もしくはステルス戦闘機)からのみ攻撃を受けます。空中部隊は村を調査することはできません。サーバの設定によっては，村の上空を飛ぶと解散します。

en: Like air units, Helicopters can move on any square not occupied by an enemy unit or enemy city, and their movement rate is not affected by loss of hitpoints.  Helicopters do not require fuel, but they lose a small amount of health for every turn not spent in a city or an Airbase, unless you have the United Nations wonder.  Unlike other air units, Helicopters can capture enemy cities.
ja: 空中部隊と同様，ヘリコプターは敵部隊や敵都市によって占拠されている場所以外の全ての場所を移動でき，また行動力は体力の低下に影響されません。ヘリコプターは燃料を必要としませんが，不思議「国際連合」を持っていなければ，都市や飛行場以外の地形でターンを過ごすと少し体力を失います。空中部隊と違い，ヘリコプターは敵の都市を占領できます。

en: Units which have been damaged in combat will regain hit points each turn in which they are not moved.  Normally, a unit which has not moved will regain one hit point per turn.  A land unit in a city with Barracks, or a sea unit in a city with a Port Facility, or an air unit in a city with an Airport, will regain all lost hit points if a full turn is spent (without moving) in the city. Otherwise, a unit which spends a turn in a city regains one third of its base hit points.  A unit which spends a turn on a fortress regains an extra one quarter of its base hitpoints.  Units which are fortified regain an extra hit point.  If a player has the United Nations wonder, that player's units regain an extra two hit points per turn, even for units which have moved.  In addition to all other effects, Helicopters lose two hit points (or gain two hit points less than they otherwise would) each turn that they do not end in a city.  Damaged units in Sentry mode will wake up when they have regained all of their hit points.
ja: 戦闘でダメージを受けた部隊は，移動しなかったターンに回復を計ります。通常，移動しなかった部隊はターンごとに体力1回復します。兵舍のある都市にいる地上部隊，港湾施設のある都市にいる海上(中)部隊，空港のある都市にいる空中部隊は，その都市で移動せずに過ごすことで失った体力を完全に回復できます。それ以外の都市で過ごしたら，部隊の基本体力の1/3回復します。要塞の上で過ごしたら，通常の回復に加え，基礎体力の1/4回復します。防御態勢をとっている部隊は，さらに体力1を回復します。不思議「国際連合」を持っていたら，毎ターンさらに体力2多く回復します。これは移動した部隊でも起こります。他には，都市でターンを終えなかったヘリコプターは，体力2を失います。ダメージを受けている見張り番部隊は，体力が全快すると起こされます。

en: Depending upon server options, any set of unit types may reduce the population of a City without City Walls by one point upon a successful attack.
ja: 攻撃の成功によって，城壁を持たない都市の人口を1減らすことになる部隊の種類は，サーバのオプションによって決まります。

en: Default Combat Rules
    ---------------------
ja: デフォルトの戦闘ルール
    -----------------------

en: When one unit attacks another unit, either the attacker will be destroyed, or the defender will be destroyed -- never both (unless the attacker was a missile).  The outcome depends on several factors, including chance.
ja: ある部隊が他の部隊を攻撃すると，攻撃側が全滅するか防御側が全滅するかのいずれかになります。両方全滅することはありません(攻撃側がミサイルの場合を除く)。結果は運を含むさまざまな要素によって決まります。

en: First, the attacker's strength is modified.
ja: 最初に攻撃側の強さが修正されます。

en:  - If the attacker is a veteran, its strength is multiplied by 1.5.
ja:  - 攻撃側がベテランなら，強さが 1.5倍になります。

en: Next, the defender's strength is modified.
ja: 次に防御側の強さが修正されます。

en:  - If the defender is a veteran, then its strength is multiplied by 1.5.
ja:  - 防御側がベテランなら，強さが 1.5倍になります。

en:  - Then the defender's strength is multiplied by the defense factor of the terrain it occupies.
ja:  - それから防御側の地形に応じた係数を強さに掛けます。

en:  - Next, the defender's strength is doubled if it is a Pikeman unit defending against a mounted unit.
ja:  - 乗馬している部隊が槍隊に攻撃していたら，防御側の強さを2倍にします。

en:  - If the defender is an AEGIS Cruiser defending against airborne units (including missiles and Helicopters), the defense is quintupled.
ja:  - 航空部隊(ミサイル，ヘリコプターを含む)がイージス巡洋艦を攻撃していたら，防御側の強さを5倍にします。

en:  - The defender's strength is doubled again if it is in a city with a SAM Battery and the attacker is an air unit (other than an Helicopter) or a missile.
ja:  - ヘリコプター以外の航空部隊かミサイルが，対空ミサイル陣地を備えた都市の部隊を攻撃していたら，防御側の強さを2倍にします。

en:  - An SDI Defense doubles the defender's strength yet again against missile attacks.
ja:  - 攻撃側がミサイルで防御側の都市が SDI防衛システムを備えていたら，さらに防御側の強さを2倍にします。

en:  - If the attacker is a ship and the defender is in a city with a Coastal Defense, the defender's strength is doubled.
ja:  - 沿岸防衛を備えた都市にいる防御側を船で攻撃していたら，防御側の強さを2倍にします。

en:  - Against land units (other than Howitzers) and Helicopters, defending units in a city with City Walls have their strength tripled.
ja:  - 城壁を備えた都市にいる防御側部隊を榴弾砲以外の地上部隊かヘリコプターで攻撃したら，防御側の強さを3倍にします。

en:  - If the defender is in a fortress (and not a city), its strength is doubled.
ja: - 防御側が要塞にいたら(かつそこが都市でなければ)，その部隊の強さを2倍にします。

en:  - Finally, if the defender is a ground unit, and is either fortified or inside a city, its strength is multiplied by 1.5.
ja:  - 最後に，防御側が陸上部隊で防御態勢をとっているか都市にいる場合，強さが 1.5倍になります。

en: If, after these modifications, the attacker has a strength of 0, it automatically loses.  Otherwise, if the defender has a strength of 0, the defender loses.
ja: 以上の修正の結果，攻撃側の強さが 0 になっていたら，攻撃側は自動的に消滅します。そうでない場合で防御側の強さが 0の時，防御側は消滅します。

en: The firepower of the attacker and defender are also modified.
ja: 攻撃側・防御側共に，火力も修正されます。

en:  - If the defender is a ship and is inside a city the firepower of the attacker is doubled and the firepower of the ship is set to 1.
ja:  - 防御側が都市内に停泊中の艦船なら，攻撃側の火力は2倍に，防御側の火力は1になります。

en:  - If a Fighter is attacking an Helicopter the firepower of the Helicopter is set to 1.
ja:  - 戦闘機がヘリコプターを攻撃する場合，ヘリコプターの火力は1になります。

en:  - If a ship is attacking a ground unit on land the firepower of both is set to 1.
ja:  - 艦船が陸上にある陸ユニットを攻撃する場合，双方とも火力は1になります。

en: After these preliminaries, combat occurs, as long as both units are still alive (i.e., hit points are greater than 0).  Each round, a random number between 1 and the sum of the attacker's and defender's strengths is generated.  If this number is greater than the defender's strength, the defender loses hit points equal to the attacker's firepower.  Otherwise, the attacker loses hit points equal to the defender's firepower. The first unit to reach 0 hit points (or negative hit points) loses.
ja: これらの準備の後，双方の部隊が生きている限り(即ち体力が 0 より大きければ)，戦闘が行われます。 各ラウンド，1から「攻撃側と防御側の強さの合計」までの間の乱数が生成されます。 この数が防御側の強さより大きければ，防御側は攻撃側の火力だけ体力を失います。そうでなければ，攻撃側は防御側の火力だけ体力を失います。先に体力が 0 か負になった部隊が負けです。

en: Whichever unit survives the fight has a chance of becoming a veteran, if it was not a veteran already.  If the winner's civilization has the Sun Tzu's War Academy (and if it isn't obsolete), the unit will always become a veteran.  Otherwise, the chance of becoming a veteran is 50%.
ja: 戦闘に生き残った方の部隊は，まだベテランでなければ，ベテランになる可能性があります。勝ったほうの文明に孫子の兵学校がある(そしてそれがまだ古くなってない)場合，部隊は常にベテランになります。その他の場合には，ベテランになる確率は 50% です。

en: If the attacker is a ground unit and wins, and the defender is in a city without City Walls, the city is reduced in size by 1.
ja: 攻撃側の地上部隊が勝利し，防御側が城壁なしの都市にいた場合，都市の大きさは 1小さくなります。

en: If the defender loses, and is not inside a city or fortress, all other units at the defender's location are destroyed along with the defender.
ja: 防御側部隊が都市か要塞以外で負けた場合，その部隊の場所にいた全ての部隊が消滅します。

en:  Modifying Combat Rules
ja:  戦闘ルールの変更

en: Modifying Combat Rules
    ----------------------
ja: 戦闘ルールの変更
    ----------------------

en: The combat rules described before can be modified by changing the following modifiers in game.ruleset, section combat_rules:
ja: ここまでに記述された戦闘ルールは，game.rulesetのセクションcombat_rules内の以下の項目によって変更されているかもしれません:

en:  - killstack. (default: 1) If set to 0, units in the same tile of a lost defender are not destroyed.
ja:  - killstack. (デフォルト: 1) 0にセットされていると，防御部隊が敗れても同じタイルの他の部隊は破壊されません。

en:  Combat example 1
ja:  戦闘例1

en: Suppose a Cannon (A:8, D:1, HP:20, F:1) attacks a Musketeer (A:3, D:3, HP:20, F:1) inside a city with City Walls built on a Forest tile.  Neither are veteran.
ja: キャノン砲(攻:8 防:1 体:20 火:1)が， 森に建てられた城壁付き都市の中にいるマスケット銃士(攻:3 防:3 体:20 火:1)を攻撃するとします。どちらもベテランではないとします。

en: The defender's base strength is 3.  Because it is on a Forest tile, its strength becomes 4.5.  It is behind City Walls, so its strength is tripled, to 13.5.  It is a ground unit inside a city, so its strength is increased to 20.25.
ja: 防御側の防御力は 3です。森にいるので強さは 4.5になります。城壁で守られているので 3倍の 13.5 になります。都市内にいる地上部隊なので，20.25になります。

en: Strength values inside the game are actually multiplied by 10, with fractions dropped, so the attacker's strength is 80, and the defender's strength is 202.
ja: 強さの値はゲーム中では実際には 10を掛けられ小数点以下が切り捨てられます。従って，攻撃側の強さは 80, 防御側の強さは 202です。

en: Both units keep their firepower of 1 unchanged.
ja: 双方とも，火力は 1のままで変更はありません。

en: Each round of combat, a random number between 1 and 282 is generated.  If the number is greater than 202 (about a 28% chance), the defender loses 1 hit point.  Otherwise (about a 72% chance), the attacker loses 1 point.
ja: 各戦闘ラウンドで， 1から 282までの乱数が生成されます。その数が 202より大きければ(およそ 28%の確率)，防御側が体力 1を失います。そうでなければ(およそ 72%の確率)，攻撃側は体力 1を失います。

en: Since both units have 20 hit points, the odds favor a victory for the defender.  The defender will probably lose somewhere around 40% of its hit points during the fight.  But the outcome is never certain as long as both units have non-zero strengths; the defender might emerge untouched, or it might lose most of its hit points, or it might even lose the battle.
ja: 両部隊とも体力は 20あるので，防御側が有利です。防御側は戦闘で体力のおよそ 40%を失うでしょう。しかし，両部隊が 0以外の強さである限り，確実な結果はありません。防御側は無傷かもしれないし，ほとんどの体力を失うかもしれないし，負けることさえあります。

en:  Combat example 2
ja:  戦闘例2

en: Suppose a veteran Battleship (A:12, D:12, HP:40, F:2) with 3 movement points attacks a veteran Alpine Troops (A:5, D:5, HP:20, F:1) inside a city built on a Grassland tile, with City Walls and a Coastal Defense.
ja: 移動力が 3残っているベテラン戦艦(攻:12 防:12 HP:40 火:2)が，草原に建てられた城壁と沿岸防衛付き都市の中にいるベテラン高山部隊(攻:5 防:5 HP:20 火:1)を攻撃するとします。

en: The attacker's strength is 12, raised to 18 because of veteran status.
ja: 攻撃側の攻撃力は 12で，ベテラン状態なので 18に上昇します。

en: The defender's strength is 5, raised to 7.5 due to veteran status. The terrain's defense factor is 1 (no effect).  The Coastal Defense doubles the defender's strength to 15. (The City Walls have no effect against attacking sea units.) The defender is a ground unit inside a city, so its total strength is 22.5.
ja: 防御側の防御力は 5で，ベテラン状態に 7.5に上昇します。地形の防御効果は 1(影響なし)です。沿岸防衛が，防御力を2倍の 15にします(城壁は海上/海中部隊の攻撃に対しては効果ありません)。防御側は都市にいる地上部隊なので，合計の防御力は 22.5になります。

en: Internally, the values used for attacker and defender strength are 180 and 225, respectively.
ja: 内部では，攻撃側と防御側で使われる値はそれぞれ 180 と 225 です。

en: The firepower of the Battleship is set from 2 to 1.
ja: 戦艦の火力は 2から 1に修正されます。

en: Each round, a random number from 1 to 405 is generated.  If it is greater than 225 (about a 44% chance) the defender loses 1 hit point.  Otherwise, the attacker loses 1 hit point.
ja: 各ラウンドで， 1から 405までの乱数が生成されます。その数が 225より大きければ(およそ 44%の確率)，防御側が体力 1を失います。そうでなれれば，攻撃側が体力 1を失います。

en: In this case, the odds greatly favor the attacker winning.  The Battleship is 25% less likely to score a hit in any given round, but the Battleship has twice as many hit points. The Battleship should expect to lose about 60% of its hit points during the fight, and should expect to have no movement points left.
ja: この場合，攻撃側が非常に優位です。戦艦の各ラウンドでの攻撃成功率は 25% 劣りますが，戦艦は 2倍のヒットポイントを持っています。戦艦は約 60% のヒットポイントを失うと推測されます。戦闘後，移動力はおそらく残らないでしょう。

en: Zones of Control
ja: ゾーンコントロール

en: Zones of Control, abbreviated as ZOC, is a game concept which prevents you moving freely in zones controlled (or partially controlled) by enemy forces.
ja: ゾーンコントロール(Zones of Control: 略して ZOC)とは，敵の(部分的に)支配している領域での移動を制限するゲームの概念です。

en: The general rule is that a land unit which is adjacent to an enemy occupied square cannot move directly to another square which is also adjacent to an enemy occupied square.  Here an enemy occupied square means a land square with an enemy unit on it.  Adjacency means any of the eight squares surrounding a unit.
ja: 原則は，「敵の占領している土地に隣接する地上部隊は，敵の占領している土地に隣接する他の土地へ，直接移動できない」ということです。ここで言う「敵の占領している土地」とは地上の敵部隊のいる土地のことで，「隣接」とは部隊を囲う八方の土地のことです。

en: In the following special cases ZOC does not apply:
    - A unit moving directly into or out of a city.
    - A unit moving onto a square occupied by a friendly unit.
    - A unit moving from an ocean square (disembarking from a boat).
    - A unit type which explicitly ignores ZOC, eg Diplomats and Spies.
ja: 以下の特別な場合は, ZOC は適用されません:
    - 都市の中へ(外へ)直接の部隊移動
    - 友好的な部隊によって占領されている土地への部隊移動
    - 海上からの部隊移動(ボートからの上陸)
    - 部隊タイプが ZOC 無視(例:外交官やスパイ)

en: Notes:
    
    - Only land units are restricted by ZOC.
    
    - Non-land units can impose ZOC (that is, count as enemy occupied squares), but only if they are on a land square.  So effectively sea units cannot impose ZOC (unless they are in a city), and air units (including helicopters) do not impose ZOC if they are over ocean squares.
    
    - ZOC does not restrict unit attacks, only movement.
    
    - An enemy city counts as an enemy occupied square if there are any units inside the city, but not if the city is empty. (This is the same rule as for any other square).
    
    - Moving from an ocean square is a special case; moving _to_ an ocean square (moving back onto a boat) is also permitted, by the special case of moving onto a friendly unit (the boat).
ja: 注意:
    
    - 地上部隊だけが ZOC の影響を受けます。
    
    - 非地上部隊も ZOC を課すことができます。敵の占領している土地として扱うからです。しかし， ZOC を課すことができるのは，非地上部隊が地上にいる時だけです。従って，事実上(都市にいる場合以外では)海上部隊は ZOC を課すことができません。また海上を渡っている航空部隊(ヘリコプターを含む)は ZOC を課しません。
    
    - ZOC は部隊の攻撃を妨げません。移動のみを妨げます。
    
    - 中に部隊がいる敵都市は，敵の占領している土地として扱われます。(これは他の土地と同じルールです。)
    
    - 海上からの移動は特別な場合です。海上への移動(ボートへ戻る)も，友好的な(ボート)部隊への移動の場合は許可されます。

en: TIP:  You can infiltrate enemy zones by first moving in a Diplomat (or some other unit which ignores ZOC), and then moving regular units onto the square now occupied by the Diplomat. By repeating this process (and optionally leaving some units behind to keep squares occupied), you can make a path through enemy territory.
ja: ヒント: 敵の領域へ侵入するには，まず外交官(もしくは他の ZOC を無視する部隊)を移動し，それから普通の部隊を外交官の占領している土地へ移動させるます。これと占領した土地を守るための部隊を残しておくことを繰り返し行うことで，敵の領域を通る道を作れます。

en: These rules differ slightly from previous versions of Freeciv (release 1.8.0 and before) in the following ways:
    - Enemy cities with no units in them no longer impose ZOC.
    - The special case for land units disembarking is new.
ja: これらのルールは，Freeciv の以前のバージョン(リリース 1.8.0 より前)とは，以下の点が僅かに異なっています。
    - 部隊のいない敵都市はもう ZOC を課さない。
    - 今では地上部隊の上陸という特別な場合を認める。

en: The different types of terrain each have different strengths and drawbacks.  When choosing a place for a new city, make sure there are enough food-producing squares nearby to support your growing population.
ja: 地形にはそれぞれの長所と短所があります。新しい都市を建てる土地を選ぶ時には，人口増加を支えるのに十分な食料生産が近くで行えるか確認する必要があります。

en: The net benefit of a square for your city depends on your government type as well as city improvements and wonders.
ja: 都市からの純益は，都市建造物や不思議だけでなく政治体制にもよります。

en:  Terrain Alterations
ja:  地形の変更

en: Settlers and Engineers have the ability to alter terrain squares in several ways.
ja: 開拓者とエンジニアは，幾通りかの方法で地形を変えることができます。

en: Suitable types of terrain can be irrigated.  This requires a nearby source of water: an Ocean or River square, or another square which is irrigated, must be directly adjacent to the target square, to the north, south, east or west.  Irrigating a square causes it to produce some extra food each turn.  In addition, given sufficient technology, you may irrigate a square a second time, turning it into even more productive Farmland.
ja: ある種の地形には，灌漑が行えます。灌漑するには，近くに水源が必要です。海や川，もしくは灌漑された土地が水源になります。水源は，東西南北のいずれかの方角で直接接していなければなりません。灌漑によってその土地はより多くの食料を毎ターン産み出すようになります。さらに，必要な技術を得た後でもう一度灌漑を行い，さらに生産力のある農地にできます。

en: Some types of terrain can be mined, which increases the number of resources (shields) produced by that square.
ja: 一部の地形は資源化を行えます。資源化は，その土地で生産される資源(シールド)の量を増やします。

en: Roads and railroads can be built on any square except Ocean.  (To build a road or railroad on a River square, though, you must know Bridge Building.)  Roads and railroads allow your units to move more quickly, and they increase the resources produced in cities.
ja: 道路と鉄道は，海を除く全ての土地に作れます(ただし川に作るには，橋梁建設を知らなければなりません)。道路と鉄道は部隊の移動を素早くし，また都市の資源生産を増やします。

en:  - Units use only one third of a movement point when going from one square to an adjacent square, if both squares have a road.
ja:  - 現在の土地と移動先の土地の両方に道路が通っているなら，部隊は移動に1/3 移動ポイントしか消費しません。

en:  - Units expend no movement points when moving along a railroad. You may ride a railroad indefinitely.
ja:  - 鉄道だけを使って移動する時は，移動ポイントは消費しません。鉄道に乗って無限に移動できます。

en:  - A road may increase the trade resources produced by some types of terrain.
ja:  - 一部の地形では，道路を作ることで交易資源が増えます。

en:  - A railroad increases the shield resources produced by a square by 50%.  (Depending on server options, railroads may also increase food and trade resources, or may increase shield resources by an amount other than 50%.)
ja:  - 鉄道はその土地のシールド資源を 50% 増やします。(サーバのオプションによっては，食料や交易資源も増やすかもしれません。また増えるシールド資源は 50%でないかもしれません。)

en: Settlers and Engineers may also build a fortress.  Units inside a fortress defend at twice their normal strength; also, units inside a fortress must be destroyed one at a time.  See the Combat help section for further details.
ja: 開拓者とエンジニアは，要塞を築くこともできます。要塞の中にいる部隊は通常の二倍の強さで防御できます。また，要塞の中にいる部隊は一度に一部隊しか滅ぼされません。詳しくは「戦闘」の説明を見て下さい。

en: You may also build Airbases, at which your air units may land and refuel.
ja: 飛行場を作ることもできます。航空部隊の着陸や燃料補給が行えます。

en: The following table shows the number of turns required for one unit of Settlers to complete an activity. These numbers are reduced to half (rounded up) for Engineers, and they can be reduced further by stockpiling several Settlers/Engineers, doing teamwork.
ja: 以下の表は，完全に動ける開拓者1部隊が必要とするターン数を表わしています。エンジニアは半分の時間(端数切り上げ)で終わります。開拓者やエンジニアを集め共同作業させることでさらに時間を減らせます。

en: City centers (the tile a city is on) are special.  A city center is worked for free in the default rules. When a city is built a road is automatically put on the city, and a railroad will also be placed there whenever possible.  City centers are auto-irrigated: they get the benefits of irrigation, although they are not actually irrigated. Finally the city center may have a ruleset-dependent minimum for food, shield, and trade output.
ja: 都市中心部(都市のあるタイル)は特別です。標準ルールでは，このタイルは市民を割り当てることなく生産を行えます。都市が建設される時に道路も同時に整備され，また鉄道も利用可能になり次第即座に敷設されます。都市中心部は灌漑されているのと同様の効果が無条件で得られますが，実際に灌漑されているわけではありません。最後に，都市中心部はルールセットによっては食料・シールド・交易の最小限生産量が設定されているかもしれません。

en:   Pillaging
ja:   略奪

en: All ground units have the ability to destroy terrain alterations, by pillaging.  Pillaging removes 1 terrain alteration per turn per unit.  Depending upon server settings, you may be given a choice of which terrain alteration to pillage, or they will be pillaged in the following order:
ja: 全ての地上部隊は，略奪することで変更された地形を破壊することができます。1部隊1ターンごとに，1つの変更を取り除くことができます。サーバの設定によっては，略奪する具体的な種類を選択できます。選択できないなら，以下の順で略奪を行います:

en:  - farmland
     - irrigation
     - mining
     - a fortress
     - an airbase
     - a railroad
     - a road
ja:  - 農地
     - 灌漑
     - 資源化
     - 要塞
     - 飛行場
     - 鉄道
     - 道路

en: Tiles that do not have terrain alterations (farmland, irrigation, mining, fortress, airbase, railroad or road) cannot be pillaged. In addition, terrain conversions and transformations cannot be undone by pillaging.  For example, if you have irrigated a Forest tile to convert it into a Plain, pillaging will not convert it back into a Forest -- to do so, you would have to convert the tile again with a Settler or Engineer.
ja: 農地，灌漑，資源化，要塞，飛行場，鉄道，道路のいずれかを持たないタイルは略奪できません。また，完全に変更された地形は略奪できません。例えば，森タイルを灌漑して平野に変えてしまったら，略奪によって森へ戻すことはできません。もし戻したければ，開拓者やエンジニアでまた変更しなければなりません。

en: Your government type influences your cities' productivity and commerce, your citizens' happiness, and many other game factors.
ja: 政治体制は，都市の生産性や交易，人民の幸福など多くのゲームの要素に影響します。

en: Your civilization starts out under a Despotism.  As your technology improves, you can select other forms of government (listed below). In order to change your form of government, you must start a revolution.  This will cause your civilization to undergo a period of Anarchy (lasting 1-5 turns); at the end of this time, you will be able to choose your new government.
ja: 文明は専制政治から始まります。技術が向上すると，他の形式の政治体制(下に一覧があります)を選択できるようになります。政治体制を変更するには革命を起こさなければなりません。革命がおこると，文明は無政府状態の期間(1-5ターン)を経験します。この期間を経た後，新しい政治体制を選択できます。

en: Corruption is the loss of trade due to inefficiency and greed. Under most forms of government, the farther away from the capital a city is, the more trade will be lost to corruption.  (If you do not have a capital, your cities will suffer extremely high levels of corruption.)  A Courthouse will reduce the level of corruption in a city.
ja: 汚職とは，非効率や貪欲が原因となって起こる交易の損失のことです。ほとんどの形式の政府で，首都から都市が遠くなるほど汚職による交易の損失が増えます。(もし首都がなければ，全ての都市にひどい汚職がはびこるでしょう。) 裁判所は都市の汚職を減らします。

en: Waste is the loss of shields due to inefficiency and greed. Under most forms of government, the farther away from the capital a city is, the more shields will be lost to waste.  (If you do not have a capital, your cities will suffer extremely high levels of waste.)  A Courthouse will reduce the level of waste in a city. Waste can result in your cities not building anything.
ja: 浪費とは，非効率や貪欲が原因となって起こる生産の損失のことです。ほとんどの形式の政府で，首都から都市が遠くなるほど浪費による生産の損失が増えます。(もし首都がなければ，全ての都市にひどい浪費がはびこるでしょう。) 裁判所は都市の浪費を減らします。浪費は都市で何も生産物を作れないという結果を招く事があります。

en: TIP 1:  Offensive military campaigns are difficult under Republican and Democratic governments unless you give your citizens lots of luxuries to keep them happy.  When conquering other civilizations, it may be helpful to switch to one of the more militant styles of government.
ja: ヒント1: 共和政や民主主義下での軍事行動は，民衆を幸せにするためにたくさんの余暇を与えない限り難しいです。他の文明を征服するつもりなら，他の好戦的な政治体制にしたほうがいいかもしれません。

en: TIP 2:  Scientific advancement requires high levels of trade, which are much easier to achieve under Republican and Democratic governments.  Consider switching to the Republic as soon as you can; gaining advanced technology early in the game puts you at an advantage.
ja: ヒント2: 科学の発展には多くの交易が必要となります。共和政か民主主義だと交易を増やしやすいです。できるだけ早く共和政に切り変えることを考えて下さい。ゲームの早い段階で進んだ科学を得ると，それだけ有利になるのです。

en:  Civil War
ja:  内戦

en: Civil war is devastating to any empire, and is triggered by the loss of your capital (palace).  Up to half of your cities will rebel and declare allegiance to a new (AI) leader, who will loot half of your treasury and retain all of your scientific advances.
ja: 内戦は国を荒廃させます。首都(宮殿)を失うことで内戦が引き起こされます。都市の半数以下が叛乱を起こし，新しい(人工知能の)指導者への忠誠を誓います。新しい指導者は国庫の半分を略奪し，全ての科学の発展をそのまま保持します。

en: Players remain in the civil war state for just one turn, after which the empire enters a state of anarchy.
ja: 内戦は1ターンのみで，その後は無政府状態になります。

en: The capture of your capital does not always lead to civil war.  If you have treated your people with kindness, you are more likely to retain their loyalty.  Each city that is celebrating reduces the chance of civil war, while each revolting city increases the likelihood.
ja: 首都が占領されたら内戦が常に起こるというわけではありません。市民を大切に扱かっていたら，おそらく誠実なままです。祝典を行っている都市は内戦を起こりづらく，逆に混乱状態の都市は内戦を起こりやすくします。

en: In addition, the form of government directly contributes to the chance of civil war.  Governments with universal franchise are far less likely to revolt than those more despotic in nature.
ja: さらに，政治の体制は内戦の可能性に直接影響します。普通選挙権のある政治体制は，専制的なものに比べ暴動の起こる可能性がはるかに少なくなります。

en: The number of cities an empire needs before it can erupt into civil war is by default 10.  That is, empires with fewer than 10 cities are immune from civil war.  However, this is a server option, and may vary upwards from a minimum of 6.
ja: 内戦が起こるには，デフォルトでは最低で 10 以上の都市を持っていることが条件です。つまり，都市総数が10未満の国家は，内戦とは無縁です。ただしこの数字はサーバ・オプションで， 6 以上の数に変更されているかもしれません。

en: Citizens may be either happy, content or unhappy.  Keeping your citizens happy (or at least content) is one of the most important objectives in Freeciv.  When your citizens become unhappy, your cities will fall into disorder (which disrupts production); but when your citizens are happy, your cities will celebrate, and your production will increase greatly.
ja: 市民の状態は幸福，普通(=満足)，不幸のいずれかです。市民を幸福(少なくとも普通)に保つことは，Freecivにおいて最も重要な目標の一つです。市民が不幸になると，都市は混乱に陥ります(生産が混乱します)。一方，市民が幸福だと，都市は祝典を行い生産が大きく増えます。

en: If the number of unhappy citizens in a city exceeds the number of happy citizens, the city falls into disorder.  When a city falls into disorder, it produces nothing.  Cities which are in disorder are easier for enemy Diplomats and Spies to incite to revolt. Prolonged disorder under Democracy can lead to a spontaneous revolution, overthrowing your government.
ja: もしある都市の不幸な市民が幸福な市民より多くなると，その都市は混乱し，何も産み出さなくなります。混乱状態の都市は敵の外交官やスパイによって叛乱を煽動されやすくなります。民主主義でこの状態が長く続くと，自然発生的な革命へと到り，あなたの政府を転覆させてしまうかもしれません。

en: However, if the number of happy citizens in a city is at least as great as the number of content citizens, and you have no unhappy citizens in that city, and the city has at least 3 citizens, then the city celebrates.  This is designated by the term "Rapture" on the City Report.  The effects of celebration vary depending on your government type:
ja: 他方，3市民以上の都市で，幸福な市民の数が普通の市民の数と同じか上回り，かつ不幸な市民が存在しない場合，その都市は祝典を始めます。これは都市報告では「歓喜」という言葉で表現されています。祝典の効果は政治体制によって様々です。

en:  - Under Anarchy or Despotism, you will not suffer the normal production penalty for squares which produce more than 2 units of any resource (food, shields or trade).
ja:  - 無政府状態や専制政治では，各種資源(食料，シールド，交易)を3単位以上生産している土地に通常課されているペナルティを受けなくなります。

en:  - Under Monarchy or Communism, your city will gain the trade bonus of Republican/Democratic governments: 1 bonus trade in any square which already produces at least 1 trade.
ja:  - 君主政や共産主義では，共和政/民主主義と同じ交易ボーナスを受けることができます。つまり，すでに少なくとも1単位の交易がある土地から更に1単位の交易を得ることができます。

en:  - Under a Republic or a Democracy, your city's population will increase by 1 each turn until there is no excess food or until the number of happy citizens is no longer sufficient for celebration.
ja:  - 共和政や民主主義では，食料の余剰がなくなるか幸福な市民の人数が「歓喜」の条件を満たさなくなるまで，各ターン毎に人口が1増えます。

en: The normal state of a citizen is contentment.  However, as your cities grow larger, crowding causes citizens to become unhappy. Each citizen in a city after the 4th (that is, the default value of the option unhappysize in the server) will be generated unhappy, instead of content.  If you have a large number of cities (depending on your government as well as the server option cityfactor), the limit on content citizens is reduced to 3.
ja: 市民の普通の状態が「普通」です。しかし，都市が拡大するにつれて混雑により市民は「不幸」になります。4番目(これはデフォルト値でサーバの unhappysize で決めることができます)の市民までは「普通」の状態で生まれてきますが，それ以降は「不幸」の状態で生まれてきます。多くの都市がある場合(その数は政治体制やサーバ・オプションの cityfactor で決まっています)，「普通」の市民の数が3人に制限されることがあります。

en: In order to offset unhappiness, you may build city improvements that make unhappy citizens content  (such as, a Temple, a Colosseum, or a Cathedral - or even a Courthouse if your government is a Democracy), and/or relevant wonders of the world, and/or convert part of your trade into luxuries.  For every two luxuries produced in a city, one content citizen is made happy.  After converting all content citizens to happy citizens, unhappy citizens are converted to happy and/or content.  Some wonders of the world have also effects on citizens' happiness (see the appropriate sections for details).
ja: 不幸を解消するために，不幸な市民を満足させる都市建造物(寺院，コロセウム，大聖堂，政治体制が民主主義なら裁判所)を建設したり，幸福に関係する世界の不思議を創ったり，より多くの交易を贅沢にまわしたりすることができます。2単位の贅沢が生成する毎に，1人の普通の市民が，幸福になります。全ての普通の市民が幸福になった後，不幸な市民が幸福または普通になります。世界の不思議の中には市民の幸福に効果があるものもあります(「不思議」の章に詳細があります)。

en: Under many forms of government, the presence of military units in a city can create contentment by imposing martial law.  Under a Republic or a Democracy, however, military units can cause unhappiness (see Government for details).  It is noted that, in this case, city improvements, such as those mentioned above, do not have any effect on citizens' unhappiness.  This form of unhappiness can be offset by building a Police Station, relevant wonders of the world (such as the Hanging Gardens, J.S. Bach's Cathedral, the Cure for Cancer, Shakespeare's Theatre, and, of course, the Women's Suffrage; note, however, that the Michelangelo's Chapel will not have an effect in this case, since it counts as a Cathedral in every city or double effects of Cathedrals, depending on ruleset), or converting part of your trade into luxuries.
ja: 多くの政治体制で，都市に軍隊がいることにより戒厳令を適用して普通状態を作り出すとができます。しかし逆に，共和政や民主主義では軍隊は不幸の原因になります(詳細は「政治体制」参照)。このような場合，上記のような都市建造物は市民の不幸状態になんの効果もないということに注意して下さい。この場合の不幸は警察署や，関連した世界の不思議(J.S.バッハの大聖堂，癌の治療，シェイクスピアの劇場，そしてもちろん婦人参政権。注: しかし，ミケランジェロの教会はこの場合には効果はありません。ルールセットにより，全ての都市に大聖堂の効果をもたらすか，または大聖堂の効果を2倍にするものだからです。)の建設，または交易を贅沢に回すことにより解消されます。

en: The Space Race is a second option to win the game, besides eliminating all other civilizations.  If your spaceship arrives first at Alpha Centauri, the game is over and you have won. (However it is possible for this option to be off as a server option.)
ja: 宇宙開発競争は，すべての他の国を滅ぼす以外のゲームの2番目の勝利方法です。もし，一番最初にアルファケンタウリに着けば，ゲームは終わり勝者になれます。(しかし，サーバ・オプションとしてこのオプションが無効になっている場合もあります。)

en: Before you can build spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.  You also need specific technologies to build the different spaceship parts: see the help texts for Space Structural, Space Component, and Space Module, under City Improvements.  (If there are no help texts for these items, it probably means the spacerace server option is off for your game.)
ja: 宇宙船の部品を作る前に，誰かが不思議「アポロ計画」を作らなければいけません。また，各個の部品を作るためにはそれに応じた科学技術も必要です。都市建造物の宇宙船構造物，宇宙コンポーネント，宇宙モジュールについてのヘルプを参照してください。(これらについてのヘルプがない場合，おそらくサーバの宇宙開発競争オプションが無効になっているということでしょう。)

en: When you have started building your spaceship, you can see it with the "Spaceship" command in the Report menu.  To see spaceships of other players, select the player in the Players dialog and click "Spaceship".
ja: 宇宙船を作り始めたら，報告メニューの宇宙船コマンドでそれを見ることができます。他のプレイヤーの宇宙船を見るには，プレイヤー・ダイアログを開き，「宇宙船」をクリックしてください。

en: If the success probability is below 100%, some fraction of the people on board may not survive the journey.  This reduces the score bonus from the spaceship, but it still counts as a win.
ja: もし，成功確率が 100% 未満の場合，宇宙船乗員の一部は旅行を生き抜けないかもしれません。その場合宇宙船から得られるスコアボーナスは減りますが，それでも勝利とみなされます。

en: If the capital of a civilization is captured, a spaceship that has been launched will be lost, so defend your capital well!
ja: もし，首都が占領されてしまえば，発射した宇宙船は失われます。首都をしっかり守りましょう。

en: TIP:  If an enemy civilization has launched a spaceship, try to quickly build a light spaceship with many propulsion units that will arrive earlier.  The only other option is to capture their capital.
ja: ヒント: 敵文明が宇宙船を発射したら，すぐに多くの推進装置を付けたもっと早く着く軽い宇宙船を作りましょう。それ以外の唯一の選択肢は敵の首都を占領することです。

en: Allows a city to produce veteran air units.  Also, damaged air units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
    
    Two cities with Airports can airlift one unit per turn.  Airlifting instantly transports the unit from one city to another and will use all of the unit's movement points.  A unit must have some movement points left to be airlifted.
ja: ベテランの空中部隊を都市で作れるようになります。また，損傷した空中部隊を都市に1ターンの間移動せずに滞在させると，完全に回復できます。
    
    空港のある二都市間では，1ターンにつき1部隊を空輸できます。空輸とは，ある都市から他の都市へ一瞬で輸送することです。この時，部隊の移動ポイントを全て使います。部隊を空輸するには，その部隊に幾らか移動ポイントが残っていなければなりません。

en: Aqueduct
ja: 水道

en: Allows a city to grow larger than size 8.  A Sewer System is also required for a city to grow larger than size 12.
ja: 都市を8より大きくできるようにします。都市が12より大きくなるためには，さらに下水道も必要です。

en: Bank
ja: 銀行

en: Together with the Marketplace improvement, a Bank increases the luxury and tax production within a city by 100%.
ja: 銀行は市場と連携して，都市内の贅沢と税の生産を 100% 増やします。

en: With a Barracks, each new land unit built in a city will automatically have Veteran status, which means that its attack and defence strengths are increased by 50%.  Also, damaged land units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
ja: 兵舍があると都市で新しく作った地上部隊は自動的にベテランになります。ベテラン部隊は，攻撃力と防御力が50%増えます。また傷ついた地上部隊を兵舍のある都市で移動させずに休ませておくと，1ターンで完治します。

en: Barracks II
ja: 兵舍(改良)

en: Barracks III
ja: 兵舍(新改良)

en: Cathedral
ja: 大聖堂

en: A Cathedral makes 3 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city.  The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content.  The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
ja: 大聖堂は都市の不幸な人々3を満足させ，都市の状態を維持し易くします。神学の発見により大聖堂の効果が増し，不幸市民1をさらに満足させます。共産主義の発見により大聖堂の効果は衰え，不幸市民1が不満に戻ります。

en: City Walls make it easier to defend a city.  They triple the defence strength of units within the city against ground and helicopter units.  They are ineffective against airborne and sea units as well as Howitzers.  City Walls also prevent the loss of population which occurs when a defending unit is destroyed by a land unit.
ja: 城壁は都市を守るのを簡単にします。都市内にいる部隊の，地上部隊やヘリコプター部隊に対する守備強度を3倍にします。空中部隊，海上部隊，榴弾砲に対しては効果はありません。また，城壁は防御部隊が地上部隊によって殺された時起こる人口の減少を防ぎます。

en: Coastal Defense
ja: 沿岸防衛

en: Increases the defence strength of units within a city by a factor of 2 when defending against bombardments from enemy ships.
ja: 敵船からの砲撃があった時，都市内にいる部隊の防御力を2倍にします。

en: Colosseum
ja: コロセウム

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  (Four after the discovery of Electricity.)
ja: 市民を楽しませ，不幸市民3を満足させます。(電気学の発見の後は不幸市民4を満足させます。)

en: Courthouse
ja: 裁判所

en: Reduces the corruption and waste in a city by 50%.  Under a Democracy, a Courthouse makes 1 unhappy citizen content.  Also makes the revolt cost of the city 4 times bigger.
ja: 都市での汚職と浪費を 50% 減らします。民主主義下では，不幸市民1を満足させます。また叛乱煽動にかかる費用を4倍にします。

en: Factory
ja: 工場

en: Increases the shield production in a city by 50%.  This increase may also contribute significantly to pollution.
ja: 都市のシールド生産物を 50% 増やします。同時に公害を著しく増やすかもしれません。

en: The amount of stored food will be set to half full whenever a city with a Granary shrinks or grows. This helps a city to grow faster and more easily withstand famine.
ja: 穀物庫を持つ都市の大きさが変わると，蓄えられている食料の量が全体の半分にセットされます。都市を大きくしやすくし，飢饉を避けやすくなります。

en: Harbour
ja: 港

en: Gives one extra food resource on all Ocean squares.  The city needs to be coastal to build this improvement.
ja: 海上の全区画で食料資源を1多く得ます。この施設を建設するには，都市が海に面している必要があります。

en: Hydro Plant
ja: 水力発電所

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Hydro Plant together give a 75% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Hydro Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.  A city can only build a Hydro Plant if it is next to (or on) a Mountain or River tile.
ja: 都市の生産によって引き起こされる公害を 50% 減らします。また，その都市の工場や製造工場のシールド生産物を増やします。即ち，工場と水力発電所だと合わせて 75% 生産物ボーナス，また製造工場と水力発電所だと合わせて 150% 生産物ポーナスを得ます。
    
    都市には太陽光発電所，水力発電所，火力発電所，原子力発電所のいずれか一つだけ建てることができます。水力発電所は，都市が山や川の隣り(または上)にある時だけ建てることができます。

en: Library
ja: 図書館

en: Increases the science output in a city by 100%.
ja: 都市の研究成果を 100% 増やします。

en: Marketplace
ja: 市場

en: Increases the luxury and tax output in a city by 50%.
ja: 都市の税と贅沢品の生産を 50% 増やします。

en: Mass Transit
ja: 大量輸送

en: Neutralizes the pollution generated by the population.  The population simply has no effect on the pollution generated in the city.
ja: 人口の増加による公害を中和します。この都市での人口の増加は，公害に全く影響を与えません。

en: Mfg. Plant
ja: 製造工場

en: Together with a Factory, a Manufacturing Plant increases the shield production in a city by 100%.
ja: 工場と連携して都市のシールド生産物製作物を 100% 増やします。

en: Nuclear Plant
ja: 原子力発電所

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Nuclear Plant together give a 75% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Nuclear Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
ja: 都市の生産によって引き起こされる公害を 50% 減らします。また，その都市の工場や製造工場のシールド生産物を増やします。即ち，工場と原子力発電所を合わせて 75% 生産物ボーナス，また製造工場と原子力発電所だと合わせて 150% 生産物ポーナスを得ます。
    
    都市には水力発電所，火力発電所，原子力発電所のいずれか一つだけ建てることができます。

en: Offshore Platform
ja: 海上プラットフォーム

en: Adds 1 extra shield resource on all Ocean squares in a city.  The city needs to be coastal to build this improvement.
ja: 都市の海地形でシールド資源を1増やします。これを建てるには，海岸に都市がなければなりません。

en: Palace
ja: 宮殿

en: Makes a city the capital and the center of your government.  Corruption in other cities is related to how far away from the capital they are, except when the government is Democracy or Communism.  The cost of inciting a revolt in a city also depends upon the city's distance from the capital (under all forms of government).
    
    Take good care of your capital, as its loss may result in your empire plunging into civil war. Losing your current palace also results in losing whatever spaceship you might have.
    
    Under Despotism the palace gives you a +75% production bonus, and under Monarchy a +50% production bonus.
ja: 都市を首都にし，政府の中心になります。政治体制が民主主義か共産主義以外の時には，他の都市の汚職は，首都からどのくらい離れているかに影響を受けます。同様に，叛乱の煽動に必要な費用は，(全ての政治体制で)首都からの距離に関係します。
    
    首都は大事に扱って下さい。首都を失うと，内戦に突入するかもしれません。また首都を失うことは宇宙船を失うことにもなります。
    
    宮殿は専制政治下では+75%%，君主政下では50%%のボーナスを生産にもたらします。

en: Police Station
ja: 警察署

en: Reduces the unhappiness caused by military units outside the city by 2 under Democracy and 1 under Republic.  This improvement has no effect under other governments.
ja: 都市の外での軍隊による不幸を民主主義下では2，共和政下では1減らします。他の政治体制下では効力がありません。

en: Port Facility
ja: 港湾施設

en: Allows a city to build veteran sea units.  Also, damaged sea units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
ja: 都市でベテラン海上部隊を作ることができます。また，傷ついた海上部隊を都市で移動させずに休ませておくと，1ターンで完治します。

en: Power Plant
ja: 火力発電所

en: Increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in a city: a Factory and a Power Plant together give a 75% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Power Plant together give a 150% production bonus.  The extra production may lead to the city generating more pollution.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
ja: 都市にある工場や製造工場のシールド生産物を増やします。即ち，工場と火力発電所を合わせて 75% 生産物ボーナス，また製造工場と火力発電所だと合わせて 150% 生産物ポーナスを得ます。さらなる生産によって，都市の公害をより増やすことになるかもしれません。
    
    都市には水力発電所，火力発電所，原子力発電所のいずれか一つだけ建てることができます。

en: Recycling Center
ja: リサイクル・センター

en: Building a Recycling Center reduces the amount of pollution generated by production in a city by 66%.
ja: リサイクル・センターは，都市で工業生産により引き起こされる公害を 66% 減らします。

en: Research Lab
ja: 研究所

en: Together with a Library, a Research Lab increases the science production of a city by 200%. Together with a Library and a University, a Research Lab increases the science production of a city by 450%.
ja: 研究所は図書館と連携し，都市の研究成果を 200% 増やします。また，研究所は図書館，大学と連携し，都市の研究成果を 450% 増やします。

en: SAM Battery
ja: 対空ミサイル陣地

en: Doubles the defense of all units inside the city when attacked by non-nuclear air units.
ja: 核兵器以外の空中部隊に攻撃された時，都市内の全ての部隊の防御力を2倍にします。

en: SDI Defense
ja: SDI 防衛システム

en: Protects a city from attacks from Nuclear units.  Nuclear attacks simply have no effect on the city.  Also, doubles defence against non-nuclear missiles.
ja: 核兵器による攻撃から都市を守ります。その都市では，核兵器の攻撃で影響を全く受けません。また，核兵器以外のミサイルには2倍の防御力を発揮します。

en: Sewer System
ja: 下水道

en: Allows a city to grow larger than size 12.  An Aqueduct is first required for a city to grow larger than size 8.
ja: 都市を12より大きくできるようにします。都市が8より大きくなるために，まず水道が必要です。

en: Space Component
ja: 宇宙コンポーネント

en: Space Components can be differentiated into Propulsion and Fuel Components.  Each pair of them reduces your spaceship's travel time.  You can build up to 8 pairs.
    
    Before you can build any spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.
ja: 宇宙コンポーネントは，推進装置と燃料装置に分けられます。その各々の組み合わせは宇宙船の旅行時間を短縮します。8組作ることができます。
    
    宇宙船の部品を作る前には必ず誰かが不思議「アポロ計画」を作っておかなくてはいけません。

en: Space Module
ja: 宇宙モジュール

en: Space Modules are the most expensive parts of spaceships.  There are three different types of Space Module:
    
    - Habitation Module: provides living space for 10,000 people.
    
    - Life Support Module: provides food and water for the population of  one Habitation Module.
    
    - Solar Panels: provides the energy needed for any two of the other  Modules.
    
    You can build up to 4 Space Modules of each kind.
    
    Before you can build any spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.
ja: 宇宙モジュールは宇宙船の部品のうちもっとも高価なものです。3つの異なるタイプの宇宙モジュールがあります:
    
    - 居住モジュール: 10,000人の居住空間。
    
    - 生命維持モジュール: 1つの居住モジュールの人数分の食料や水を供給。
    
    - 太陽電池: 他の2つのモジュール分のエネルギーを供給。
    
    各種類の宇宙モジュールについて4つまで作ることができます。
    
    宇宙船の部品を作る前には必ず誰かが不思議「アポロ計画」を作っておかなくてはいけません。

en: Space Structural
ja: 宇宙船構造物

en: Space Structurals form the base of your spaceship.  All other spaceship parts need to be connected to Structurals in order to function.  You can build up to 32 Space Structurals.
    
    Before you can build any spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.
ja: 宇宙船構造物は宇宙船の基礎を形作るものです。他の宇宙船の部品は構造物に接続されて初めて機能します。最大32個の構造物を造ることができます。
    
    宇宙船の部品を作る前には必ず誰かが不思議「アポロ計画」を作っておかなくてはいけません。

en: Stock Exchange
ja: 証券取引所

en: Together with a Marketplace and a Bank, a Stock Exchange boosts tax and luxury production in a city by 150%.
ja: 証券取引所は市場，銀行と一緒になって，都市の税と贅沢品の生産を 150% 増やします。

en: Super Highways
ja: 高速幹線道路

en: Increases trade resources by 50% on all squares with roads or railroads.
ja: 道路か鉄道のある土地全ての交易資源を 50% 増やします。

en: Supermarket
ja: スーパーマーケット

en: Increases the food resources by 50% on each farmland square which is being used around the city.  Farmland squares are those which have been irrigated a second time.
ja: 都市のまわりで使われている各農地の食料生産を 50% 増やします。農地とは，二度灌漑を行った土地のことです。

en: Temple
ja: 寺院

en: Makes one unhappy citizen content.  Both the Mysticism advance and the Oracle wonder double this effect.  With both Mysticism and the Oracle, 4 citizens are made content.
ja: 1不幸市民を満足にします。神秘主義(科学)と神託所(不思議)の両方とも，この効果を倍にします。神秘主義と神託所の両方があると，4市民が満足します。

en: University
ja: 大学

en: Together with a Library, a University increases the science production of a city by 250%.
ja: 大学は図書館と連携し，都市の研究成果を 250% 増やします。

en: Apollo Program
ja: アポロ計画

en: Entire map becomes visible for the player who owns it.  It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
ja: これを手に入れたプレイヤーは，地図全部を見ることができるようになります。また，全てのプレイヤーが宇宙船の部品の製作を開始できるようになります(必要な技術が研究されていれば。)

en: A.Smith's Trading Co.
ja: アダム・スミスの貿易会社

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all your cities.
ja: 全ての都市で，経費が1かかる都市建造物の経費をなくします。

en: Colossus
ja: アポロ巨像

en: Each square around the city where this wonder is built that is already generating some trade produces one extra trade resource.
ja: この不思議の建てられた都市のまわりでは，すでに少なくとも1単位の交易がある土地から更に1単位の交易を得ることができます。

en: Copernicus' Observatory
ja: コペルニクスの天文台

en: Boosts science production by 100% in the city where it is built.
ja: 建てられた都市の研究成果を 100% 増やします。

en: Cure For Cancer
ja: 癌の治療

en: This stunning technological achievement makes one unhappy citizen content in all your cities.
ja: このすばらしい科学の偉業は，全ての都市で各々1人の不幸な市民を満足にします。

en: Darwin's Voyage
ja: ダーウィンの航海

en: Charles Darwin's voyage sparked the discovery of the evolution of the species, which inspired greater confidence in science. Gives two immediate technology advances.
ja: チャールズ・ダーウィンの航海は進化論発見のきっかけとなり，これは科学への信頼を大きく高めることになりました。即座に2つの進んだ技術を得ます。

en: Eiffel Tower
ja: エッフェル塔

en: Your reputation and goodwill among other nations is increased while you possess this wonder.  Reputation is recovered twice as fast as it would otherwise.
ja: この不思議を所持していると，[訳註:AIからの]あなたの評判と好意が高まります。また悪評は，ない場合の2倍の速さで回復します。

en: Great Library
ja: 王立図書館

en: The civilization which builds the Great Library gets every advance that at least two other civilizations have achieved.
ja: 王立図書館を建てた文明は，他の2つ以上の文明が達成した科学を得ることができます。

en: Great Wall
ja: 万里の長城

en: Works as a City Wall in all your cities.
ja: 全ての都市に城壁があるものとして機能します。

en: Hanging Gardens
ja: 空中庭園

en: Makes one content citizen happy in every city. Makes two extra content citizens happy in the city containing the Hanging Gardens (that is, a total of 3).  In the unlikely event where there are no content citizens to get the effect of Hanging Gardens, the wonder applies to unhappy citizens (making them content instead).
ja: 各都市の普通市民1を幸福にします。これを建てた都市ではさらに市民2を幸福にします(合計3)。ありそうもないことですが，空中庭園の影響を受ける市民がいない場合，不幸市民を満足させます。

en: Hoover Dam
ja: フーバーダム

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
ja: まるで水力発電所が全都市にあるかのように作用します。(公害を減らし，工場と製造工場の効果を増やします。)

en: Isaac Newton's College
ja: ニュートンの学士院

en: Boosts science production by 100% in every city you control that has a University.
ja: 大学のある全ての都市の研究成果を 100% 増やします。

en: J.S. Bach's Cathedral
ja: J.S.バッハの大聖堂

en: Makes two unhappy citizens content in every city.
ja: 各都市で，不幸市民2を満足させます。

en: King Richard's Crusade
ja: リチャード王の遠征

en: Adds one extra shield resource on every square around the city where it is built.
ja: これを建てた都市のまわりの全土地で，資源生産力が1増えます。

en: Leonardo's Workshop
ja: レオナルドの工房

en: Upgrades one obsolete unit per game turn.
ja: 1ターンにつき1部隊，旧式の部隊が新式になります。

en: Lighthouse
ja: 大灯台

en: Gives all your sea units 1 additional movement point and eliminates the risk of losing Triremes on the high seas.  Makes all your new sea units veterans (for all your cities).
ja: 全ての海上(中)部隊の移動力を1増やし，さらにトライリームを高波で失う危険を排除します。(全ての都市で)全ての新しく生産される海上(中)部隊をベテランにします。

en: Magellan's Expedition
ja: マゼランの探検航海

en: Gives all your sea units 2 additional movement points.
ja: 全ての海上部隊の移動ポイントを 2 増やします。

en: Manhattan Project
ja: マンハッタン計画

en: Marco Polo's Embassy
ja: マルコ・ポーロの大使館

en: The player who owns it gets an embassy with all players.
ja: これを持つプレイヤーは全プレイヤーとの大使館を得ます。

en: Michelangelo's Chapel
ja: ミケランジェロの教会

en: Counts as having a Cathedral in each of your cities.  This makes 3 unhappy citizens content in each city.  The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content.  The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
ja: 各都市に大聖堂を持っているものとみなします。これは各都市の不幸市民3を満足させます。神学の発見により大聖堂の効果が増し，不幸市民1をさらに満足させます。共産主義の発見により大聖堂の効果は衰え，不幸市民1が追い出されます。

en: Oracle
ja: 神託所

en: Makes two of your unhappy citizens content in every city with a temple.
ja: 寺院のある全ての都市で，不幸市民2を満足させます。

en: Pyramids
ja: ピラミッド

en: The amount of stored food lost when one of your cities grows or shrinks is reduced by 25%.  This helps a city to grow faster and more easily withstand famine.  Cumulative with Granary.
ja: 都市の大きさが変わる時に発生する食料備蓄の損失を25%抑制します。都市を成長しやすくし，飢饉を避けやすくなります。穀物庫と相乗効果があります。

en: SETI Program
ja: SETI計画

en: Boosts science production in each city with a Research Lab by 100%.
ja: 研究所のある各都市の研究成果を 100% 増やします。

en: Shakespeare's Theatre
ja: シェイクスピアの劇場

en: Makes all unhappy citizens content, in the city where it is located.
ja: 建てられた都市の不幸市民全てを満足させます。

en: Statue of Liberty
ja: 自由の女神像

en: Allows you to choose any government, including those that have not yet been researched by your civilization, and without the transition period of Anarchy.
ja: まだ発見していないものを含む全ての政治体制を，無政府状態の期間を経ずに選択できるようになります。

en: Sun Tzu's War Academy
ja: 孫子の兵法学校

en: All your new ground units start at the first veteran level. The  chance of a unit getting the next veteran level after a battle  increases by half.
ja: 全ての都市で，新しく作った地上部隊がベテランになります。部隊が戦闘の後にベテランになる確率が 50% 増えます。

en: United Nations
ja: 国際連合

en: All your units regain two extra hitpoints per turn.
ja: ターンごとに部隊のヒットポイントが2多く回復します。

en: Women's Suffrage
ja: 婦人参政権

en: Counts as a Police Station in every city.  (That is, for each city, reduces unhappiness for military units outside the city by 2 under Democracy and 1 under Republic.  This wonder has no effect under other governments.)
ja: 各都市に警察署があるものとみなします。(即ち各都市において，都市の外での軍隊による不幸を民主主義下では2，共和政下では1減らします。他の政治体制下では効力がありません。)

en: Coinage
ja: 鋳貨

en: This is not a normal improvement.  Instead, setting a city's production to Coinage means its shield production is converted to tax output (money, coins!).
ja: これは普通の建築物ではありません。都市の生産を鋳貨にセットすると，生産物を税金として得ます。

en: ?nationgroup:Ancient
ja: 古代

en: ?nationgroup:Medieval
ja: 中世

en: ?nationgroup:Modern
ja: 近現代

en: ?nationgroup:African
ja: アフリカ

en: ?nationgroup:American
ja: アメリカ

en: ?nationgroup:Asian
ja: アジア

en: ?nationgroup:European
ja: ヨーロッパ

en: ?nationgroup:Oceanian
ja: オセアニア

en: ?nationgroup:Fictional
ja: フィクション

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  (Four after the discovery of Electronics.)
ja: 市民を楽しませ，不幸市民3を満足させます。(電子工学の発見の後は不幸市民4を満足させます。)

en: Reduces the corruption and waste in a city by 50%.  Under a Democracy, a Courthouse makes 1 unhappy citizen content.  Also halves the effective distance to the capital, for the purpose of calculating revolt cost.
ja: 都市での汚職と浪費を 50% 減らします。民主主義下では，不幸市民1を満足させます。叛乱コストを計算する際に，首都からの距離による影響を半減します。

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Hydro Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Hydro Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.  A city can only build a Hydro Plant if it is next to (or on) a Mountain or River tile.
ja: 都市の生産によって引き起こされる公害を 50% 減らします。また，その都市の工場や製造工場のシールド生産物を増やします。即ち，工場と水力発電所を合わせて 100% 生産物ボーナス，また製造工場と水力発電所だと合わせて 150% 生産物ボーナスを得ます。
    
    都市には水力発電所，火力発電所，原子力発電所のいずれか一つだけ建てることができます。水力発電所は，都市が山や川の隣り(または上)にある時だけ建てることができます。

en: Increases the science output in a city by 50%.
ja: 都市の研究成果を 50% 増やします。

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Nuclear Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Nuclear Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
ja: 都市の生産によって引き起こされる公害を 50% 減らします。また，その都市の工場や製造工場のシールド生産物を増やします。即ち，工場と原子力発電所を合わせて 100% 生産物ボーナス，また製造工場と原子力発電所だと合わせて 150% 生産物ボーナスを得ます。
    
    都市には水力発電所，火力発電所，原子力発電所のいずれか一つだけ建てることができます。

en: Makes a city the capital and the center of your government.  Corruption in other cities is related to how far away from the capital they are, except when the government is Democracy or Communism.  The cost of inciting a revolt in a city also depends upon the city's distance from the capital (under all forms of government).
    
    Take good care of your capital, as its loss may result in your empire plunging into civil war. Losing your current palace also results in losing whatever spaceship you might have.
ja: 都市を首都にし，政府の中心になります。政治体制が民主主義か共産主義以外の時には，他の都市の汚職は，首都からどのくらい離れているかに影響を受けます。同様に，叛乱の煽動に必要な費用は，(全ての政治体制で)首都からの距離に関係します。
    
    首都は大事に扱って下さい。首都を失うと，内戦に突入するかもしれません。また首都を失うことは宇宙船を失うことにもなります。

en: Increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in a city: a Factory and a Power Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Power Plant together give a 150% production bonus.  The extra production may lead to the city generating more pollution.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
ja: 都市にある工場や製造工場のシールド生産物を増やします。即ち，工場と火力発電所を合わせて 100% 生産物ボーナス，また製造工場と火力発電所だと合わせて 150% 生産物ポーナスを得ます。さらなる生産によって，都市の公害をより増やすことになるかもしれません。
    
    都市には水力発電所，火力発電所，原子力発電所のいずれか一つだけ建てることができます。

en: Together with a Library, a Research Lab increases the science production of a city by 100%. Together with a Library and a University, a Research Lab increases the science production of a city by 150%.
ja: 研究所は図書館と連携し，都市の研究成果を 100% 増やします。また，研究所は図書館，大学と連携し，都市の研究成果を 150% 増やします。

en: Solar Plant
ja: 太陽光発電所

en: Eliminates all pollution generated by production in a city.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Solar Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Solar Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Solar Plant, Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
ja: 都市の生産で発生する全ての公害を除去します。また，都市にある工場や製造工場のシールド生産物を増やします。即ち，工場と太陽光発電所を合わせて 100% 生産物ボーナス，また製造工場と太陽光発電所だと合わせて 150% 生産物ポーナスを得ます。
    
    都市には太陽光発電所，水力発電所，火力発電所，原子力発電所のいずれか一つだけ建てることができます。

en: Together with a Library, a University increases the science production of a city by 100%.
ja: 大学は図書館と連携し，都市の研究成果を 100% 増やします。

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all cities.
ja: 全ての都市で，経費が1かかる都市建造物の経費をなくします。

en: Boosts science production by 50% in the city where it is built.
ja: 建てられた都市の研究成果を 50% 増やします。

en: This stunning technological achievement makes one unhappy citizen content in all cities.
ja: このすばらしい偉業は，すべての都市の1不幸市民の満足をもたらします。

en: When built, every civilization's attitude toward you is improved by 25%.
ja: 建てられると，全ての文明のあなたに対する態度が25%改善します。

en: Works as a City Wall in all cities.
ja: 全ての都市に城壁があるものとして機能します。

en: Gives all sea units 1 additional movement point and eliminates the risk of losing Triremes on the high seas.  Makes all new sea units veterans (for all cities).
ja: 全ての海上(中)部隊の移動力を1増やし，さらにトライリームを高波で失う危険を排除します。全ての新しく生産される海上(中)部隊をベテランにします。

en: Gives all sea units 2 additional movement points.
ja: 全ての海上部隊の移動ポイントを 2 増やします。

en: Doubles the effect of Temples, in all cities.
ja: 全ての都市で寺院の効果が2倍になります。

en: Counts as having a Granary in every city.
ja: 各都市に穀物庫を持っているものとみなします。

en: Boosts science production in each city with a Library by 50%.  (Counts as having a Research Lab in all of your cities.)
ja: 図書館のある各都市の科学成果を 50% 増やします。(都市すべてに研究所があると見なします。)

en: All your new ground units become veterans (for all cities).  The chance of a unit becoming a veteran after a battle increases from 50% to 100%.
ja: 全ての都市で，新しく作った地上部隊がベテランになります。部隊が戦闘の後にベテランになる確率が 50% から 100% に増えます。

en: Units regain two extra hitpoints per turn.
ja: ターンごとに部隊のヒットポイントが2多く回復します。

en: Capitalization
ja: 現金化

en: This is not a normal improvement.  Instead, setting a city's production to Capitalization means its shield production is converted to tax output (money).
ja: これは普通の建築物ではありません。都市の生産を現金化にセットすると，生産物を税金として得ます。

en: Allows a city to grow larger than size 10.
ja: 都市を 10 より大きくできるようにします。

en: With a Barracks, each new unit built in a city will automatically have Veteran status, which means that its attack and defence strengths are increased by 50%.  Also, damaged units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
ja: 兵舍があると都市で新しく作った部隊は自動的にベテランになります。ベテラン部隊は，攻撃力と防御力が50%増えます。また傷ついた部隊を兵舍のある都市で移動させずに休ませておくと，1ターンで完治します。

en: A Cathedral makes 4 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city.
ja: 大聖堂は都市における不幸な人々4の収容所です。その都市の治安を維持しやすくします。

en: City Walls make it easier to defend a city.  They triple the defence strength of units within the city against ground, sea, and helicopter units.  They are ineffective against non-helicopter airborne units as well as Artillery.  City Walls also prevent the loss of population which occurs when a defending unit is destroyed by a land unit.
ja: 城壁は都市を守りやすくします。陸，海，ヘリコプター部隊に対して，都市内の部隊の防御力を3倍にします。ヘリコプター以外の飛行部隊や大砲に対しては無効です。城壁はまた，地上部隊によって防御部隊が殺された場合の人口減少を防ぐことができます。

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.
ja: 市民を楽しませ，不幸市民3を満足させます。

en: Reduces the corruption in a city by 50%.  Under a Democracy, a Courthouse makes 1 unhappy citizen content.  Also halves the effective distance to the capital, for the purpose of calculating revolt cost.
ja: 都市での汚職を 50% 減らします。叛乱コストを計算するために使われる首都からの距離による影響を半減します。民主主義下では，不幸市民 1を収容します。

en: All cities on the map become visible for the player who owns it.  It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
ja: これを手に入れたプレイヤーは，地図上の全部の都市を見ることができるようになります。また，全てのプレイヤーが宇宙船の部品の製作を開始できるようになります(必要な技術が研究されている場合)。

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city on the same continent where the wonder is built.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
ja: 不思議が建てられた都市と同じ大陸の全都市に，水力発電所があるかのように作用します。(公害を減らし，工場と製造工場の効果を増やします。)

en: Makes two unhappy citizens content in every city of yours on the same continent where the wonder is built.
ja: 不思議が建てられた都市と同じ大陸の全都市で，不幸な市民2を満足させます。

en: Gives all sea units 1 additional movement point.
ja: 全ての海上部隊の移動ポイントを 1 増やします。

en: Double effects of Cathedrals, in all cities.
ja: 全ての都市で大聖堂の効果が2倍になります。

en: Boosts science production in each city by 50%.
ja: 各都市の研究成果を 50% 増やします。

en: In all cities, the unhappiness effect of every unit is reduced by 1. This means that in a Republic, units do not cause unhappiness, and in a Democracy, aggressive units cause only 1 unhappy citizen each.
ja: 全ての都市で，全ての部隊の不幸の効果が1減ります。即ち，共和政下では部隊は不幸を引き起こさず，民主主義下では攻撃的な部隊はそれぞれ1しか不幸な市民を作らないということです。

en: elvis
ja: 芸人

en: ?Elvis:E
ja: 芸人

en: scientist
ja: 科学者

en: ?Scientist:S
ja: ?Scientists:科

en: taxman
ja: 徴税者

en: ?Taxman:T
ja: ?Taxmen:税

en: ?citystyle:European
ja: ヨーロッパ調

en: ?citystyle:Classical
ja: 古典調

en: ?citystyle:Tropical
ja: 熱帯調

en: ?citystyle:Asian
ja: アジア調

en: ?citystyle:Babylonian
ja: バビロニア調

en: ?citystyle:Celtic
ja: ケルト調

en: ?citystyle:Industrial
ja: インダストリアル

en: ?citystyle:Modern
ja: 現代風

en: ?citystyle:PostModern
ja: ポストモダン

en: ?citystyle:Renaissance
ja: ルネサンス調

en: Anarchy
ja: 無政府状態

en: Usurper
ja: 簒奪者

en: ?female:Usurper
ja: 簒奪者

en: Anarchy is simply the absence of any recognizable government. Citizens are disorganized and unproductive, and will spend all income as quickly as possible, rather than paying taxes or conducting research.
    
    Anarchy offers slightly less corruption than Despotism, but slightly more unhappiness.
ja: 無政府状態は文字通り，それらしき政府の存在しない状態です。市民は組織されず非生産的で，収入は納税したり研究に振り向けたりせずさっさと使ってしまおうとすることでしょう。
    
    無政府状態では専制政治よりは若干汚職が少ないですが，若干不幸も発生しやすくなります。

en: Despotism
ja: 専制政治

en: Dictator
ja: 独裁者

en: Dictatress
ja: 独裁者

en: Under Despotism, you are the absolute ruler of your people.  Your control over your citizens is maintained largely by martial law.
    
    Despotism suffers the highest level of corruption of all forms of government.
ja: 専制政治は絶対的君主の支配です。都市の支配は主に戒厳令で維持します。
    
    専制政治はすべての政治体制のうちで最も汚職のレベルが高いです。

en: Monarchy
ja: 君主政

en: King
ja: 王

en: Queen
ja: 女王

en: Under Monarchy, a king or queen serves as a hereditary figurehead for your government.
    
    Monarchy suffers the same small amount of corruption that the Republic does.
ja: 君主政下では，世襲の王もしくは王女が名目上の頭首として治めます。
    
    君主政は，共和政と同程度の小さな汚職を被ります。

en: Communism
ja: 共産主義

en: Comrade
ja: 同志

en: ?female:Comrade
ja: 同志

en: A Communist government is based on the ideal that all people are equal.  All goods are owned by the state, rather than by private citizens.  Communism gives a balance between military and commercial styles of government.
    
    Under Communism, corruption does not vary by distance from the capital; all cities (including the capital) have a modest amount of corruption.
ja: 共産主義政権はすべての国民の平等を基礎にしています。すべての生産は市民個人ではなく国に寄与します。共産主義は政府の軍国主義と商業主義のバランスをもたらします。
    
    共産主義では汚職と浪費は，首都からの距離によっては変わりません。全ての都市(首都も含む)で中等度の汚職と浪費があります。

en: Republic
ja: 共和政

en: Consul
ja: 領事

en: ?female:Consul
ja: 領事

en: Under a Republican government, citizens hold an election to select a representative who will govern them; since elected leaders must remain popular to remain in control, citizens are given a greater degree of freedom.  Citizens under the Republic become unhappy easily, but the self-sufficiency of your citizens allows high levels of trade.
ja: 共和政では，国を支配する代表者を選挙で選出します。選出された指導者は政権を維持するためには民衆の人気を保たねばならないので，市民はより高い程度の自由を経験し，生産性が上がります。市民は容易に不幸になりますが，その生産性のため交易のレベルは高くなります。

en: Democracy
ja: 民主主義

en: President
ja: 大統領

en: ?female:President
ja: 大統領

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption during Democracy, but citizens become very upset during wars.
ja: 民主主義下では，市民が直接投票によって問題を決めます。交易は最大になりますが，不幸も引き起こし易くなります。汚職はなくなりますが，市民は戦争を非常に気にするようになります。

en: Anarchy is simply the absence of any recognizable government. Citizens are disorganized and unproductive, and will spend all income as quickly as possible, rather than paying taxes or conducting research.
    
    Anarchy offers slightly less corruption and waste than Despotism, but slightly more unhappiness.
ja: 無政府状態は文字通り，それらしき政府の存在しない状態です。市民は組織されず非生産的で，収入は納税したり研究に振り向けたりせずさっさと使ってしまおうとすることでしょう。
    
    無政府状態では専制政治よりは若干汚職や浪費が少ないですが，若干不幸も発生しやすくなります。

en: Under Despotism, you are the absolute ruler of your people.  Your control over your citizens is maintained largely by martial law.
    
    Despotism suffers the highest level of corruption and waste of all forms of government.
ja: 専制政治は絶対的君主の支配です。都市の支配は主に戒厳令で維持します。
    
    専制政治はすべての政治体制のうちで最も汚職と浪費のレベルが高くなります。

en: Under Monarchy, a king or queen serves as a hereditary figurehead for your government.
    
    Monarchy suffers the same small amount of corruption and waste that the Republic does.
ja: 君主政下では，世襲の王もしくは王女が名目上の頭首として治めます。
    
    君主政は，共和政と同じ小さな汚職と浪費を被ります。

en: A Communist government is based on the ideal that all people are equal.  All goods are owned by the state, rather than by private citizens.  Communism gives a balance between military and commercial styles of government.
    
    Under Communism, corruption and waste does not vary by distance from the capital; all cities (including the capital) have a modest amount of corruption.
ja: 共産主義政権はすべての国民は平等であるという理想を基礎にしています。すべての生産は市民個人ではなく国に寄与します。共産主義は政府の軍国主義と商業主義のバランスをもたらします。
    
    共産主義では汚職と浪費は，首都からの距離によっては変わりません。全ての都市(首都も含む)で若干の汚職と浪費があります。

en: Fundamentalism
ja: 原理主義

en: High Priest
ja: 指導者

en: High Priestess
ja: 指導者

en: Fundamentalism is a form of government organized around a central set of beliefs. The beliefs, usually religious in nature, form a rigid guideline for actions and reactions of both the rulers and the people.
    
    In a fundamentalist society, the people and the rulers are entirely devoted to their beliefs, and are usually willing to die to preserve them.
    
    Improvement that normally convert unhappy citizens to content citizens, produces `tithes' (gold) equivalent to the number of people they would convert, and require no maintenance.
ja: 原理主義は，何らかの信仰を核として形成される政治形態です。その信仰――大抵は宗教的な信仰――は，指導者と民衆の双方に厳格な行動規範を形成します。
    
    原理主義下の社会では，民衆・指導者共に全てを信仰に捧げており，信仰を守るためなら喜んで命を投げ出すのが普通です。
    
    通常不幸な市民を満足させるのに用いられる都市施設は，その施設が満足させたはずの人口単位と同じ額の「十分の一税」(現金)を産み出します。維持費は必要としません。

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption or waste during Democracy, but citizens become very upset during wars.
    
    Because (happy) citizens of Democracy believe strongly in the government, their loyalty is unswerving.  Military units of Democratic civilizations cannot be bribed, and Democratic cities cannot be incited to revolt by enemy Diplomats and Spies.
ja: 民主主義下では，市民が直接投票によって問題を決めます。交易は最大になりますが，不幸も引き起こし易くなります。汚職や浪費はなくなりますが，市民は戦争を非常に気にするようになります。
    
    民主主義の(幸福な)市民は政府を強く信じているので，その忠誠心は変わりません。民主政文明の軍隊は買収されません。敵外交官やスパイは都市の叛乱の煽動はできません。

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption during Democracy, but citizens become very upset during wars.
    
    Because (happy) citizens of Democracy believe strongly in the government, their loyalty is unswerving.  Military units of Democratic civilizations cannot be bribed, and Democratic cities cannot be incited to revolt by enemy Diplomats and Spies.
ja: 民主主義下では，市民が直接投票によって問題を決めます。交易は最大になりますが，不幸も引き起こし易くなります。汚職はなくなりますが，市民は戦争を非常に気にするようになります。
    
    民主主義の(幸福な)市民は政府を強く信じているので，その忠誠心は変わりません。民主政文明の軍隊は買収されません。敵外交官やスパイは都市の叛乱の煽動はできません。

en: Advanced Flight
ja: 上級飛行術

en: Alphabet
ja: アルファベット

en: Amphibious Warfare
ja: 上陸戦

en: Astronomy
ja: 天文学

en: Atomic Theory
ja: 原子理論

en: Automobile
ja: 自動車

en: Banking
ja: 銀行制度

en: Bridge Building
ja: 橋梁建設

en: Bronze Working
ja: 青銅器

en: Ceremonial Burial
ja: 葬儀

en: Chemistry
ja: 化学

en: Chivalry
ja: 騎士道

en: Code of Laws
ja: 法律

en: Combined Arms
ja: 陸海空共同軍

en: Combustion
ja: 内燃機関

en: Reduces the effect of Cathedrals.
ja: 大聖堂の効果を減らします。

en: Computers
ja: コンピュータ

en: Conscription
ja: 徴兵制

en: Construction
ja: 建設

en: Currency
ja: 貨幣

en: Electricity
ja: 電気学

en: Improves the effect of Colosseums.
ja: コロセウムの効果を増やします。

en: Electronics
ja: 電子工学

en: Engineering
ja: 工学

en: Environmentalism
ja: 環境学

en: Espionage
ja: 偵察

en: Explosives
ja: 爆薬

en: Feudalism
ja: 封建制度

en: Flight
ja: 飛行術

en: Fusion Power
ja: 核融合

en: Genetic Engineering
ja: 遺伝子工学

en: Guerilla Warfare
ja: ゲリラ戦

en: Gunpowder
ja: 火薬

en: Horseback Riding
ja: 騎乗

en: Industrialization
ja: 産業化

en: Invention
ja: 発明

en: Iron Working
ja: 鉄器

en: Labor Union
ja: 労働組合

en: Laser
ja: レーザー工学

en: Leadership
ja: 指揮

en: Machine Tools
ja: 工作機械

en: Magnetism
ja: 磁気学

en: Map Making
ja: 地図

en: Masonry
ja: 建築

en: Mass Production
ja: 大量生産

en: Mathematics
ja: 数学

en: Medicine
ja: 医学

en: Metallurgy
ja: 冶金

en: Miniaturization
ja: 小型化

en: Mobile Warfare
ja: 機動戦

en: Monotheism
ja: 一神教

en: Mysticism
ja: 神秘主義

en: Improves the effect of Temples.
ja: 寺院の効果を増やします。

en: Navigation
ja: 航海術

en: Nuclear Fission
ja: 核分裂

en: Nuclear Power
ja: 原子力

en: Gives sea units one extra move.
ja: 海上部隊がさらに 1 多く移動できます。

en: Philosophy
ja: 哲学

en: Great philosophers from all the world join your civilization: you get an immediate advance.
ja: 世界中の偉大な哲学者があなたの文明に加わりました。即座に科学を1つ得ました。

en: Physics
ja: 物理学

en: Plastics
ja: プラスチック

en: Polytheism
ja: 多神教

en: Pottery
ja: 陶芸

en: Radio
ja: 無線

en: Recycling
ja: リサイクル

en: Refining
ja: 石油精製

en: Refrigeration
ja: 冷凍

en: Robotics
ja: ロボット工学

en: Rocketry
ja: ロケット工学

en: Sanitation
ja: 公衆衛生

en: Seafaring
ja: 航海

en: Space Flight
ja: 宇宙飛行

en: Stealth
ja: ステルス

en: Steam Engine
ja: 蒸気機関

en: Steel
ja: 鋼鉄

en: Superconductors
ja: 超伝導

en: Tactics
ja: 戦術

en: The Corporation
ja: 株式会社

en: The Republic
ja: 共和政

en: The Wheel
ja: 車輪

en: Theology
ja: 神学

en: Improves the effect of Cathedrals.
ja: 大聖堂の効果を増やします。

en: Theory of Gravity
ja: 万有引力の法則

en: Warrior Code
ja: 兵法

en: Writing
ja: 筆記

en: Religion
ja: 宗教

en: Any terrain type (except Ocean) may have a River on it.  A River adds 1 trade to the resources produced by that tile.  It also increases a tile's defense factor by 50%.  Finally, land units may move along a River (but not diagonally); movement along a River costs only 1/3 of a movement point.
    
    Roads and railroads can only be built on River squares if your civilization has learned Bridge Building technology.
ja: 海を除くどの地形にも川が通っていることがあります。川はその土地の交易生産を1増やし，地形防御を 50% 増やします。川に沿って地上部隊を移動(斜めは不可)させることができ，その場合の移動ポイントは 1/3 になります。
    
    橋梁建設技術を習得していなければ，川に道路や鉄道を敷くことはできません。

en: Glacier
ja: 氷河

en: Glaciers are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
ja: 氷河は世界の最北部と最南部にのみ存在します。とても寒いので働くのが大変です。

en: Desert
ja: 砂漠

en: Deserts are regions of extreme dryness, making agriculture and trade very difficult.
ja: 砂漠は極端に乾燥した地帯です。農業や交易を行うのは非常に難しいです。

en: Forest
ja: 森

en: Forests are densely wooded, making agriculture somewhat problematic.
ja: 森には木が密集していて，農業を行うには幾分問題があります。

en: Grassland
ja: 草原

en: Grasslands afford exceptional agricultural opportunities.
ja: 草原は農業をするのに最適です。

en: Hills
ja: 丘

en: In addition to being amenable to agriculture, Hills are frequently rich in resources.
ja: 丘は農業を行えるだけでなく，しばしば資源にも富んでいます。

en: Jungle
ja: ジャングル

en: Jungles are densely overgrown, making agriculture somewhat problematic.
ja: ジャングルは密林です。農業を行うのは少し難しいかもしれません。

en: Mountains
ja: 山

en: Mountains are regions of extreme altitude, making agriculture and trade very difficult.
ja: 山は標高が極めて高い地帯で，農業や交易を行うのは非常に困難です。

en: Ocean
ja: 海

en: Oceans cover much of the world, and only sea units (Triremes and other boats) can travel on them.
    
    Ocean squares can never be polluted or subjected to fallout.
ja: 海は世界の多くを覆っています。海上部隊(トライリームや他の船舶)だけが海を渡れます。
    
    海は決して汚染されず，また死の灰の影響を受けません。

en: Plains
ja: 平野

en: Plains are very broad, sparse regions, which makes trade slightly inconvenient.
ja: 平野はとても広くまばらな地帯です。交易にはやや不便です。

en: Swamp
ja: 湿地

en: Swamps suffer from an over-abundance of water, making agriculture somewhat problematic.
ja: 湿地は水が多すぎる土地です。農業を行うのは少し難しいかもしれません。

en: Tundra
ja: ツンドラ

en: Tundra are broad, cold regions, fit for some agriculture and little else.
ja: ツンドラは広く寒い地帯です。農業には多少向いていますが，他にはほとんど何もありません。

en: Ivory
ja: 象牙

en: Oil
ja: 油

en: Oasis
ja: オアシス

en: Pheasant
ja: キジ

en: Silk
ja: 絹

en: Coal
ja: 石炭

en: Wine
ja: ワイン

en: Gems
ja: 宝石

en: Fruit
ja: フルーツ

en: Iron
ja: 鉄

en: Fish
ja: 魚

en: Whales
ja: 鯨

en: Buffalo
ja: 水牛

en: Wheat
ja: 小麦

en: Peat
ja: 泥炭

en: Spice
ja: スパイス

en: ?animals:Game
ja: 獲物

en: Furs
ja: 毛皮

en: Petroleum
ja: 石油

en: Arctic
ja: 極地

en: Arctic squares are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
ja: 極地は世界の最北部と最南部にのみ存在します。とても寒いので働くのが大変です。

en: Horses
ja: 馬

en: Seals
ja: アザラシ

en: green
ja: 新兵

en: hardened
ja: 精鋭

en: elite
ja: エリート

en: Missile
ja: ミサイル

en: Land
ja: 地上

en: Sea
ja: 海上

en: Helicopter
ja: ヘリコプター

en: Air
ja: 航空機

en: Settlers
ja: 開拓者

en: Settlers are one of the key units in the game.  They can be used to found new cities, irrigate land, build roads, railroads, fortresses and mines, and clean up pollution and nuclear fallout.  Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Settler can die if its supporting city runs out of food.
    
    Settlers and Engineers may work together to decrease the amount of time required for long projects.  If two or more Settlers and/or Engineers are both working on the same task in the same square, their efforts will be added together each turn until the task is finished.  Be careful not to dedicate too many workers to one task, though; excess effort can be wasted, and a group of Settlers and/or Engineers is highly vulnerable to enemy attacks.
ja: 開拓者は重要な部隊の一つです。新しい都市の創設，土地の灌漑，道路，鉄道，要塞，飛行場の作成，資源化の実行，公害，死の灰の除去のために使います。開拓者の維持には，食料と生産物が必要です。開拓者を維持している都市が食料不足に陥ると，開拓者は飢え死にします。
    
    開拓者やエンジニアは，協働して時間のかかるプロジェクトの工期を短縮できます。2部隊以上を同じ土地で同じ作業させると，その効果は両方を加えたものになります。一つの作業に対して多すぎる部隊を割りあてないようにしましょう。余分な労力は無駄になりますし，部隊のまとまりは敵の攻撃にとても無防備です。

en: Workers are one of the key units in the game.  They can be used to irrigate land, build roads, railroads, fortresses, airbases and mines, and clean up pollution and nuclear fallout. 
    
    Settlers, Workers and Engineers may work together to decrease the amount of time required for long projects.  If two or more Workers and/or Engineers are both working on the same task in the same square, their efforts will be added together each turn until the task is finished.  Be careful not to dedicate too many workers to one task, though; excess effort can be wasted, and a group of Workers, Settlers and/or Engineers is highly vulnerable to enemy attacks.
ja: 労働者はゲームの鍵を握る部隊の一つです。新しい都市の作成，土地の灌漑，道路，鉄道，要塞，飛行場の作成，資源化の実行，公害，死の灰の除去に使えます。
    
    開拓者，労働者，エンジニアは，協働して時間のかかるプロジェクトの工期を短縮できます。2部隊以上を同じ土地で同じ作業させると，その効果は両方を加えたものになります。一つの作業に対して多すぎる部隊を割りあてないようにしましょう。余分な労力は無駄になりますし，部隊のまとまりは敵の攻撃にとても無防備です。

en: Engineers
ja: エンジニア

en: Engineers are similar to Workers, but they work twice as fast and move twice as fast.  Engineers may also perform major terrain transformations (for example, converting Tundra into Desert) which are beyond the capabilities of Workers.
    
    TIP 1:  Upgrade Workers to Engineers when possible, as Engineers require the same resources as ordinary Workers.
    
    TIP 2:  If you manage to build Leonardo's Workshop, research Explosives before the Workshop becomes obsolete.  This way, your Workers units will be upgraded for free.
ja: エンジニアは労働者に似ていますが，二倍働き二倍速く動きます。エンジニアはまた，開拓者にはできない大幅な地形の変更(例えばツンドラから砂漠)も行えます。
    
    ヒント 1:  できるだけ労働者をエンジニアへアップグレードしましょう。エンジニアは労働者と同じ資源しか必要としません。
    
    ヒント 2:  レオナルドの工房を建築できたなら，工房が古くなる前に爆薬を研究しましよう。この方法で，労働者をタダでアップグレードできます。

en: Warriors
ja: 戦士

en: This unit may be built from the start of the game.  It is the weakest unit.
ja: この部隊はゲーム開始時から作ることができます。もっとも弱い部隊です。

en: Phalanx
ja: 密集軍

en: Archers
ja: 射手

en: Legion
ja: 軍団

en: Pikemen
ja: 槍隊

en: Musketeers
ja: マスケット銃士

en: Partisan
ja: パルチザン

en: A number of Partisans are granted free when an enemy conquers your city, but only under these conditions:
    
     - Guerilla Warfare must be known by at least 1 player.
    
     - You must be the player who originally built the city.
    
     - You must know about Communism and Gunpowder.
    
     - You must run either a Democracy or a Communist government.
ja: 以下の条件を満していれば，都市が敵に占領された場合に数部隊のパルチザンが無償で得られます。
    
     - 少なくとも1人のプレイヤーが「ゲリラ戦」を発見している
    
     - あなたが最初に建設した都市である
    
     - 「共産主義」と「火薬」を知っている
    
     - 民主主義もしくは共産主義で国を治めている

en: Alpine Troops
ja: 高山部隊

en: Riflemen
ja: ライフル銃兵

en: Marines
ja: 海兵隊

en: Paratroopers
ja: 落下傘兵

en: Mech. Inf.
ja: 自動化歩兵

en: Mechanized Infantry; this unit has the strongest defence strength of any land unit, but is only available near the end of the technology tree.
ja: この部隊はどの地上部隊よりも強力な防御力を持ちますが，残念ながら技術の最終段階近くでなければ利用できません。

en: Horsemen
ja: 騎手

en: Chariot
ja: チャリオット

en: Knights
ja: 騎士

en: Dragoons
ja: 竜騎兵

en: Cavalry
ja: 騎兵隊

en: Armor
ja: 装甲車

en: Catapult
ja: カタパルト

en: Cannon
ja: キャノン砲

en: Artillery
ja: 大砲

en: Howitzer
ja: 榴弾砲

en: Fighter
ja: 戦闘機

en: Bomber
ja: 爆撃機

en: The Helicopter is a very powerful unit, as it can both fly and conquer cities.  Care must be exercised, because Helicopters lose a small amount of health for every turn not spent in a city, unless you have the United Nations wonder.
ja: ヘリコプターは空を飛び，なおかつ都市を占領できる極めて強力なユニットです。都市以外の場所でターンを終えると少しずつ体力を消耗するので注意が必要です。ただし，不思議「国際連合」を持っていればこの消耗はありません。

en: Stealth Fighter
ja: ステルス戦闘機

en: An improved Fighter, with improved attack and a higher movement radius.
ja: 戦闘機が進化したものです。攻撃力が向上し，飛行半径が広くなりました。

en: Stealth Bomber
ja: ステルス爆撃機

en: An improved Bomber, with improved attack and a higher movement radius.
ja: 爆撃機が進化したものです。攻撃力が向上し，飛行半径が広くなりました。

en: Trireme
ja: トライリーム

en: Caravel
ja: キャラベル

en: Galleon
ja: ガレオン船

en: Frigate
ja: フリゲート艦

en: Ironclad
ja: 装甲艦

en: Destroyer
ja: 駆逐艦

en: TIP:  A very fast unit, which is very useful for hunting down enemy Transports.
ja: ヒント: とても速い部隊です。敵の輸送船を追いつめるのに役立ちます。

en: Cruiser
ja: 巡洋艦

en: AEGIS Cruiser
ja: イージス巡洋艦

en: Battleship
ja: 戦艦

en: Submarine
ja: 潜水艦

en: Submarines have a very high strategic value, but have a weak defence.
ja: 潜水艦は戦略上とても重要ですが，防御に関しては弱いです。

en: Carrier
ja: 空母

en: TIP:  Guard Carriers with a handful of fast-moving ships and a battleship, as losing a fully-equipped Carrier is VERY painful and expensive.
ja: ヒント: 高速な艦艇数隻と戦艦で空母を護衛しましょう。航空機を満載した空母を失うと被害は甚大です。

en: Transport
ja: 輸送船

en: Cruise Missile
ja: 巡航ミサイル

en: TIP:  A handful of these can successfully keep the waters around your treasured homeland free of enemy ships.
ja: ヒント: 少しの巡航ミサイルで敵の船から自国を守ることができます。

en: Nuclear
ja: 核兵器

en: You can build Nuclear units when you have the required advance, and the Manhattan Project wonder has been built by any player.
    
    On impact, the blast will destroy any unit in a 3x3-square area, including friendly units.  When striking a city, the city size is halved, and the surrounding squares are subject to nuclear fallout.
    
    TIP 1:  Nuking the ocean will not generate fallout, and is a most effective (but expensive!!) way of getting rid of enemy ships.
    
    TIP 2:  You may be involved in a situation where you've invaded an enemy country en masse, but the enemy cities are too strong. Before using a Nuclear unit, assemble a gang of Settlers and/or Engineers next to the city and have them ready to fix the fallout on the same turn it occurs!  This minimizes the chance of nuclear winter.  Eco-friendly nukes!
ja: 必要な科学を所有しており，かつ誰かが不思議「マンハッタン計画」を完成させていれば，核兵器を製造できます。
    
    着弾時，爆発によって 3x3 の範囲にいる部隊全てが全滅します。これには友好的な部隊も含まれます。都市に当たった時には大きさは半分になり，まわりの土地には死の灰が降ります。
    
    ヒント 1: 海への核攻撃は死の灰を起こしません。これは敵艦隊を殲滅する最も効果的な(しかし高価な)方法です。
    
    ヒント 2: 敵国に一斉に侵攻したが敵都市があまりにも強いというような状況があるかもしれません。核兵器を使う前に開拓者またはエンジニアで都市の傍に群れを作り，核爆発と同じターンに死の灰の後始末をする準備をさせます。これにより核の冬の危険を最小限に食い止めます。地球にやさしい核攻撃!

en: Diplomat
ja: 外交官

en: - A Diplomat can establish embassies with other civilizations by moving into another player's city.
    
    - Diplomats can also try to sabotage enemy production, or steal an advance from an enemy city.  (An advance can only be stolen once per city).
    
    - A Diplomat can also bribe an enemy unit, if that unit is the only unit on its square.
    
    - Diplomats can even start a revolution in an enemy city and turn it into your own, if you have the money!
    
    - In some game strategies, hordes of Diplomats can be used to wreak havoc on the enemy.  Little wonder that Diplomats are often viewed with suspicion and fear!
ja: - 外交官は他のプレイヤーの都市に移動することで，他の文明に大使館を設立できます。
    
    - 外交官は敵の生産物を破壊したり，敵の都市から科学を盗んだりもできます。(科学は1都市につき1回だけ盗めます。)
    
    - 外交官は敵の部隊に賄賂を贈ることもできます。(相手部隊のいる土地に，他の部隊がいない場合に限ります)
    
    - 外交官は敵の都市で叛乱を起こし，あなたに帰属させることさえできます。それなりの資金があればですが。
    
    - ある戦略では，外交官の大群を用いて敵に大損害を与えることもあります。外交官が疑いと怖れの目で見られるのは驚くほどのことではありません!

en: Spy
ja: スパイ

en: A Spy is a full time professional and as such is much more skilled in the arts of espionage than her Diplomat predecessor.
    
    The most inoffensive skills in a Spy's repertoire are her ability to investigate cities - revealing detailed information, and the establishment of embassies.  However, if your Spy has gained herself a reputation for clandestine behaviour she will be executed if she tries to establish an embassy.
    
    She can also be used to: poison the water supply of an enemy city (reducing the population); steal specific technology; and sabotage predetermined city targets (note: sabotaging improvements in a capital or sabotaging City Walls increases the risks of capture). A Spy can also infiltrate a city and ferment a revolt.
    
    A Spy can also be of aid on the battlefield - sabotaging enemy units as well as bribing them to change allegiance.
ja: スパイは24時間勤務のプロで，前任者の外交官より偵察行動の手腕が優れています。
    
    スパイの技能のうち最も害のないものは，都市調査能力です。詳細な情報を引き出し，また大使館を作ります。しかし，あなたのスパイの極秘活動の噂が囁かれているようなら，大使館を建てようとすると処刑されることになるでしょう。
    
    スパイはまた以下の技能を使えます: 敵都市の水源に毒を混入します(人口を減らします)。技術を盗みます。都市の任意の施設を破壊します(注: 首都の施設や，各都市の城壁を破壊すればそれだけ占領しやすくなります)。スパイはまた人民を洗脳し，叛乱を煽ります。
    
    スパイはさらに戦場における支援も行います。敵部隊を妨害するだけでなく，賄賂を贈り寝返らせます.

en: Caravan
ja: キャラバン

en: Every Caravan that is used to build a wonder will add 50 shields towards the production of the wonder.
    
    TIP:  You can stockpile a stack of Caravans in advance and bring them all into a city where you have started to build a wonder, and finish it in only one turn!
ja: キャラバンに不思議建築を手伝わせると，50ポイント建設が進みます。
    
    ヒント: あらかじめ沢山のキャラバンを備え不思議を建て始めたら移動させることで，たった1ターンで建築を終えることができます。

en: Freight
ja: 貨物運送車

en: The Freight unit replaces the Caravan, and moves at twice the speed.
ja: 貨物運送車はキャラバンを置き換えます。キャラバンの二倍のスピードで移動できます。

en: Explorer
ja: 探索者

en: Explorers are very useful for mapping unknown territory.
ja: 探索者は未知の領域の地図作成にとても役立ちます。

en: This is you. If you lose this unit, you lose the game. So don't.
ja: これはあなたです。このユニットを失うと，ゲームは負けになります。失くすなよ。

en: Barbarian Leader
ja: バーバリアンの指導者

en: When barbarian leader is killed on a tile without any defending units, the 100 gold ransom is paid, but only to land units and helicopters.
ja: 他のユニットに護衛されていない場所でバーバリアンの指導者が地上ユニットまたはヘリコプターにより殺された場合，100ゴールドの身代金が支払われます。

en: AWACS
ja: 早期警戒管制機

en: The AWACS (Airborne Warning and Control System) is an airplane with an advanced radar that can determine the location of enemy units over a wide area.
ja: 早期警戒管制機 (Airborne Warning and Control System: AWACS) は，高度なレーダーを用いて広範囲で敵の位置を把握できる航空機です。

en: Settlers are one of the key units in the game.  They can be used to found new cities, irrigate land, build roads, railroads, fortresses, airbases and mines, and clean up pollution and nuclear fallout.  Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Settler can die if its supporting city runs out of food.
    
    Settlers and Engineers may work together to decrease the amount of time required for long projects.  If two or more Settlers and/or Engineers are both working on the same task in the same square, their efforts will be added together each turn until the task is finished.  Be careful not to dedicate too many workers to one task, though; excess effort can be wasted, and a group of Settlers and/or Engineers is highly vulnerable to enemy attacks.
ja: 開拓者はゲームの鍵を握る部隊の一つです。新しい都市の作成，土地の灌漑，道路，鉄道，要塞，飛行場の作成，資源化の実行，公害，死の灰の除去に使えます。開拓者の維持には，食料と生産物が必要です。開拓者を維持している都市が食料不足になったら，開拓者は飢え死にします。
    
    開拓者やエンジニアは，協働して時間のかかるプロジェクトの工期を短縮できます。2部隊以上を同じ土地で同じ作業させると，その効果は両方を加えたものになります。一つの作業に対して多すぎる部隊を割りあてないようにしましょう。余分な労力は無駄になりますし，部隊のまとまりは敵の攻撃にとても無防備です。

en: Engineers are similar to Settlers, but they work twice as fast and move twice as fast.  Engineers may also perform major terrain transformations (for example, converting Tundra into Desert) which are beyond the capabilities of Settlers.
    
    TIP 1:  Upgrade Settlers to Engineers when possible, as Engineers require the same resources as ordinary Settlers.
    
    TIP 2:  If you manage to build Leonardo's Workshop, research Explosives before the Workshop becomes obsolete.  This way, your Settler units will be upgraded for free.
ja: エンジニアは開拓者に似ていますが，二倍働き二倍速く動きます。エンジニアはまた，開拓者にはできない大幅な地形の変更(例えばツンドラから砂漠)も行えます。
    
    ヒント 1:  できるだけ開拓者をエンジニアへアップグレードしましょう。エンジニアは開拓者と同じ資源しか必要ありません。
    
    ヒント 2:  レオナルドの工房を建築できたなら，工房が古くなる前に爆薬を研究しましよう。この方法で，開拓者をタダでアップグレードできます。

en: Fanatics
ja: 熱狂兵

en: Fundamentalist nations can maintain Fanatic units without having to pay any shields for upkeep.
ja: 原理主義下では熱狂兵の維持に生産ポイントは必要ありません。

en: Elephants
ja: 象兵

en: Crusaders
ja: 十字軍

en: Settlers are one of the key units in the game.  They can be used to found new cities, irrigate land, build roads, railroads, fortresses and mines, and clean up pollution and nuclear fallout.  Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Settler can die if its supporting city runs out of food.
    
    Settlers may work together to decrease the amount of time required for long projects.  If two or more Settlers are both working on the same task in the same square, their efforts will be added together each turn until the task is finished.  Be careful not to dedicate too many workers to one task, though; excess effort can be wasted, and a group of Settlers is highly vulnerable to enemy attacks.
ja: 開拓者はゲームの鍵を握る部隊の一つです。新しい都市の作成，土地の灌漑，道路，鉄道，要塞，資源化の実行，公害，死の灰の除去に使えます。開拓者の維持には，食料と生産物が必要です。開拓者を維持している都市が食料不足になったら，開拓者は飢え死にします。
    
    開拓者は，協働して時間のかかるプロジェクトの工期を短縮できます。2部隊以上を同じ土地で同じ作業させると，その効果は両方を加えたものになります。一つの作業に対して多すぎる部隊を割りあてないようにしましょう。余分な労力は無駄になりますし，部隊のまとまりは敵の攻撃にとても無防備です。

en: Militia
ja: 民兵

en: Sail
ja: 帆船

en: You can build Nuclear units when you have the required advance, and the Manhattan Project wonder has been built by any player.
    
    On impact, the blast will destroy any unit in a 3x3-square area, including friendly units.  When striking a city, the city size is halved, and the surrounding squares are subject to nuclear fallout.
    
    TIP 1:  Nuking the ocean will not generate fallout, and is a most effective (but expensive!!) way of getting rid of enemy ships.
    
    TIP 2:  You may be involved in a situation where you've invaded an enemy country en masse, but the enemy cities are too strong. Before using a Nuclear unit, assemble a gang of Settlers next to the city and have them ready to fix the fallout on the same turn it occurs!  This minimizes the chance of nuclear winter.  Eco-friendly nukes!
ja: 必要な科学を所有しており，かつ誰かが不思議「マンハッタン計画」を完成させていれば，核兵器を製造できます。
    
    衝突時，爆発によって 3x3 の範囲にいる部隊全てが全滅します。これには友好的な部隊も含まれます。都市に当たった時には大きさは半分になり，まわりの土地には死の灰が降ります。
    
    ヒント 1: 海への核攻撃は死の灰を起こしません。これは敵の船を排除する最も効果のある(しかし高価な)方法です。
    
    ヒント 2: 敵国に一斉に侵攻したが敵都市があまりにも強いというような状況があるかもしれません。核兵器を使う前に開拓者で都市の傍に集団を作り，核爆発と同じターンに死の灰の後始末する準備をします。これにより核の冬の危険を最小限に食い止めます。地球にやさしい核攻撃!

en: When barbarian leader is killed on a tile without any defending units, the 100 gold ransom is paid, but only to land units.
ja: 他のユニットに護衛されていない場所でバーバリアンの指導者が地上ユニットにより殺された場合，100ゴールドの身代金が支払われます。

en: Australian Aboriginal
ja: アボリジニ

en: ?plural:Aborigines
ja: アボリジニ

en: Australian Aborigines is a collective term for the original inhabitants of the Australian continent. Aborigines from different parts of Australia refer to themselves with different names, including Koori, Yamaji, Nunga, and Murri.
ja: オーストラリア・アボジリニは，オーストラリア大陸のもともとの住民全体の総称です。オーストラリアの各地方出身のアボジリニはそれぞれ個別の名称で自分たちを呼んでいます――コーリ，ヤマジ，ヌンガ，ミュリなどなど。[訳註: "aborigine" は単に「先住民」という意味で，オーストラリアのそれだけを指すわけでもありません]

en: Afghani
ja: アフガン人

en: ?plural:Afghanis
ja: アフガン人

en: Afghanistan, often called the crossroads of Central Asia, has had a very turbulent history. Through the ages, the country has been occupied by many forces including the Persian Empire, Genghis Khan and Alexander the Great. The Afghanistan nation-state as it is known today came into existence in 1746 when Ahmad Shah founded the Durrani Empire.
ja: しばしば中央アジアの交差点と呼ばれるアフガニスタンは，実に波乱に満ちた歴史を有しています。古くから，この地はペルシア帝国や，成吉思汗や，アレキサンダー大王を含む数々の勢力によって占領されてきました。今日知られている国民国家としてのアフガニスタンは，アフマド・シャーが1746年にデュラニ帝国を創設した時に出現しました。

en: Emir
ja: 首長

en: General Secretary
ja: 書記長

en: Mullah
ja: ムラー

en: Prime Minister
ja: 首相

en: ?female:Prime Minister
ja: 首相

en: Algerian
ja: アルジェリア人

en: ?plural:Algerians
ja: アルジェリア人

en: Algeria is an Arabic nation in North Africa. It is historically inhabited by the Berber people.
ja: アルジェリアは北アフリカのアラブ国家です。歴史的にはベルベル人が住んでいたところです。

en: American
ja: アメリカ人

en: ?plural:Americans
ja: アメリカ人

en: Formally named the United States of America.  Independent from Great Britain after a revolution in 1776-1783AD.
ja: 正式な名称はアメリカ合衆国といいます。1776年から1783年にかけての独立戦争で英国から独立しました。

en: Speaker
ja: 議長

en: ?female:Speaker
ja: 議長

en: Reverend
ja: 牧師

en: ?female:Reverend
ja: 牧師

en: Antarctican
ja: 極地人

en: ?plural:Antarcticans
ja: 極地人

en: Independent South Pole, land of penguins.
ja: 独立国・南極，ペンギンの大地。

en: Arab
ja: アラブ人

en: ?plural:Arabs
ja: アラブ人

en: The Arab/Islamic civilization of 622AD-1495AD.
ja: 西暦622-1495年のアラブ・イスラム文明。

en: Caliph
ja: カリフ

en: Aramean
ja: アラム人

en: ?plural:Arameans
ja: アラム人

en: According to legend, the Aramean people are the descendants of Aram, the grandson of Noah.
ja: 伝説によると，アラム人はノアの孫アラムの子孫たちなのだそうです。

en: Armenian
ja: アルメニア人

en: ?plural:Armenians
ja: アルメニア人

en: According to legend, the Armenian people are the descendants of Haik - the great-great-grandson of Noah. The modern Republic of Armenia gained independence from Soviet in 1991 AD
ja: 伝説によれば，アルメニア人はハイク――ノアの玄孫[訳註:孫の孫]――の末裔なのだそうです。現代のアルメニア共和国は1991年にソヴィエトからの独立を獲得しました。

en: Assyrian
ja: アッシリア人

en: ?plural:Assyrians
ja: アッシリア人

en: Assyria was an empire in northern Mesopotamia, named after its capital Ashur.
ja: アッシリアは北メソポタミアの帝国でした。名前は首都アッシュールからつけられました。

en: Malka
ja: マルカ

en: Malikta
ja: マリクタ

en: Argentine
ja: アルゼンチン人

en: ?plural:Argentines
ja: アルゼンチン人

note: TRANS: The fourth letter in "Peron" should be TRANS: U+00F3 LATIN SMALL LETTER O WITH ACUTE if available in TRANS: your charset.  In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 243.
en: Argentina is located on the south-eastern coast of South America. Since independence from Spain in 1816, it has been plagued by several internal and external conflicts. In the decades after World War II, the country's politics was dominated by Juan Peron and his charismatic wife Eva "Evita" Peron.
ja: アルゼンチンは南米大陸の南東岸に位置しています。1816年にスペインから独立して以来，アルゼンチンは数々の内憂外患に苦しめられてきました。第二次世界大戦後の数十年間，アルゼンチンの政治はユアン・ペロンとそのカリスマ的な妻エヴァ「エヴィータ」ペロンによって支配されていました。

en: Australian
ja: オーストラリア人

en: ?plural:Australians
ja: オーストラリア人

en: Australia was founded as a British penal colony in 1788AD. Originally comprising of several colonies (New South Wales, Victora, Queensland, South Australia, Western Australia and Tasmania) it became a single country in 1902. It is the only country on earth to occupy an entire continent.
ja: オーストラリアは1788年にイギリスの流刑植民地として設立されました。当初は複数の植民地(ニューサウスウェールズ，ヴィクトラ，クイーンズランド，南オーストラリア，西オーストラリアにタスマニア)から成っていましたが，1902年に一つの国となりました。これは単独の国家が一つの大陸を丸ごと占めている唯一のものです。

en: Austrian
ja: オーストリア人

en: ?plural:Austrians
ja: オーストリア人

en: Austria means Eastern Realm, given its position as the far east territory of the medieval Holy Roman Empire.
ja: オーストリアは「東の領土」を意味し，中世の神聖ローマ帝国の極東部に位置することからこう呼ばれました。

en: Aymara
ja: アイマラ人

en: ?plural:Aymaras
ja: アイマラ人

en: After the collapse of the Tiwanaku civilization in the Andes, their heirs reorganized into a set of culturally close Aymara kingdoms that thrived around the Titicaca lake until they were conquered by the Incas.
ja: アンデスのティワナク文明の崩壊の後，その後継者たちはそれぞれ文化的に近いアイマラ諸王国へと再編され，インカ人により征服されるまでの間チチカカ湖周辺で繁栄を続けました。

en: Willka
ja: ウィルカ

en: Tata
ja: タタ

en: Mama
ja: ママ

en: Aztec
ja: アステカ人

en: ?plural:Aztecs
ja: アステカ族

en: The Azteca, a Nahuatl speaking people from the Sonoran desert, seized control of the Toltec-derived civilizations of Central Mexico during the 15th century AD, reviving the practice of human sacrifice.  They were conquered by the Spanish under Cortez in 1524.
ja: アステカ族――ナワトル語を話すソノラ砂漠からやって来た人々――は15世紀に中央メキシコのトルテック起源の諸文明の支配権を握り，人身御供の習慣を復活させました。彼らは1524年にコルテス率いるスペイン人によって征服されました。

note: TRANS: Tlatoani = Speaker
en: Tlatoani
ja: トラトアニ

note: TRANS: Huey Tlatoani = Great Speaker
en: Huey Tlatoani
ja: フエイ・トラトアニ

en: Babylonian
ja: バビロニア人

en: ?plural:Babylonians
ja: バビロニア族

en: Babylon was the dominant city of Mesopotamia from the 18th to 7th centuries BC under a succession of peoples including Amorites, Kassites, Assyrians, and Chaldeans.
ja: バビロンは紀元前18世紀から紀元前7世紀にかけて，アモリ，カッシート，アッシリア，カルデアを含む一連の人々の下にあったメソポタミアの支配的な都市でした。

note: TRANS: Lugal = Great Man
en: Lugal
ja: ルガル

en: ?plural:Barbarians
ja: バーバリアン

en: Since the dawn of civilization, barbarians have been a threat to cultured peoples everywhere.
ja: 文明の夜明けからこのかた，野蛮人はどこでも文明化された人間の脅威であり続けています。[訳註:"barbarian"は古代ギリシア人が非ギリシアの言語の音を卑しめてバルバロイ(「バブバブ」)と呼んだのが語源です]

en: Basque
ja: バスク人

en: ?plural:Basques
ja: バスク人

en: The human being and his quest came to the western foothills of the Pyrenees in search of a place to settle and live. Close to the natural border formed by the mountains that stretch across the land joining the Iberian peninsula to the rest of Europe, he found what he was looking for.
    
     The Basques have lived since the immemorial times in this small region, by maintaining their age-old cultural traditions, and keeping their historic identity alive, the Basques provide a link with man's distant past. Euskara , the language spoken by the Basque people, is probably the oldest living language in Europe.
    
     Actually, the Basque Country (Euskadi) covers a surface area of 20,664 square kilometres and consists of seven "herrialdes," or districts: Araba, Bizkaia, Gipuzkoa and Nafarroa situated in the Iberian peninsula, and Lapurdi, Zuberoa and Benafarroa in French territory. This is the place, the people, the tradition.
    
     'Ongi etorri Euskadira, eta zorte on!' (Welcome to Euskadi and good luck!)
ja: 　その人間と，彼の住み生きる場所を求める旅とはピレネー山脈の麓の丘に至った。イベリア半島とその他のヨーロッパを繋ぐ地に沿って広がる山々によって形成された自然の境界の傍らに，彼は自分の探していたものを見出したのだった。
    
    　バスク人は不死の時代からこの小さな地域に住んできました。古くからの文化的伝統を維持し，歴史的同一性を生かし続け，バスク人は人類の遥かな過去と現在とを繋ぐリンクを提供しているのです。バスクの人々が話す言語エウスカラは，ヨーロッパで現在話されている言語の中でおそらく最古のものです。
    
    　実に，バスク地方(エウスカディ)は面積20,664平方kmで，7つの "herrialdes"(地区)から成っています――イベリア半島のアラバ，ビズカヤ，ギプスコア，ナバーラ，それにフランス領内のラプルディ，スベロア，ベナバーラ。これが土地であり，人々であり，伝統なのです。
    
     'Ongi etorri Euskadira, eta zorte on!' (エウスカディへようこそ，幸運を!)

note: TRANS: Buruzagi = Leader, head (like spanish Caudillo)
en: Buruzagi
ja: ブルサヒ

en: ?female:Buruzagi
ja: ブルサヒ

note: TRANS: Apaiz nagusi = Pope, Lord Protector
en: Apaiz nagusi
ja: アパイス・ナグシ

en: Emakume Apaiz nagusi
ja: エマクメ・アパイス・ナグシ

note: TRANS: Errege and Erregina = King and Queen
en: Errege
ja: エルレヘ

en: Erregina
ja: エルレヒナ

note: TRANS: Lehendakari = similar to President ; /* TRANS: (but is quite inexact for Basques to call him/her "president")
en: Lehendakari
ja: レエンダカリ

en: ?female:Lehendakari
ja: レエンダカリ

en: Bavarian
ja: バイエルン人

en: ?plural:Bavarians
ja: バイエルン人

en: Bavaria, before national unification in 1870AD, was one of the largest of the German kingdoms.
ja: 1870年の国家統合[訳註:ドイツ帝国の]までは，バイエルンはゲルマン諸王国のうち最大のものの一つでした。

en: Belgian
ja: ベルギー人

en: ?plural:Belgians
ja: ベルギー人

en: Belgium gained independance from the Dutch Kingdom in 1830. Belgium is mainly characterized by its movement from a unified state to a federal one. This is the result of the Flemish and the Walloon's nationalist (almost) peaceful fights.
ja: ベルギーは1830年にオランダ王国から独立を獲得しました。ベルギーは統一国家から連邦国家への移行によって大きく特徴づけられています。これはフラマン人とワロン人の民族主義者による(概ね)平和的な闘争の結果です。

en: Bengali
ja: ベンガル人

en: ?plural:Bengalis
ja: ベンガル人

en: Bengal is a region in the easternmost part of the Indian subcontinent. The first recorded independent king of the Bengali is Shashanka who reigned around 606 AD. Today the People's Republic of Bangladesh occupies the eastern part of the region, while the western part is the Indian state of West Bengal.
ja: ベンガルはインド亜大陸最東部の地域です。記録のある最初の独立したベンガル王は，606年頃に支配していたシャシャンカです。今日ではバングラデシュ人民共和国がこの地域の東側を占め，西側の地域はインドの西ベンガル州となっています。

en: Nabob
ja: 太守

en: ?female:Nabob
ja: 太守

en: Major
ja: 偉大なる

en: ?female:Major
ja: 偉大なる

en: Boer
ja: ボーア人

en: ?plural:Boers
ja: ボーア人

en: The Boers were Dutch settlers in British-controlled South Africa from 1650AD.  They briefly controlled two republics, the Transvaal and the Orange Free State, before being defeated by the British in the war of 1899-1902.
ja: ボーア人は，1650年以降イギリスに支配された南アフリカの，オランダ人入植者でした。彼らは1899-1902年の戦争でイギリスに敗れるまでの短期間，トランスヴァールとオレンジ自由国の2つの共和国を支配していました。

en: Bosnian-Herzegovinian
ja: ボスニア・ヘルツェゴヴィナ人

en: ?plural:Bosnians
ja: ボスニア人

en: Bosnia and Herzegovina is a country in south-east Europe, and the home of three constituent peoples: Bosniaks, Serbs, and Croats.
ja: ボスニア・ヘルツェゴヴィナは東南ヨーロッパの国で，ここを故地とする3つの集団から構成されています――ボシュニャク人，セルビア人，クロアチア人。

note: TRANS: Ban = Duke
en: Ban
ja: バン

en: Brazilian
ja: ブラジル人

en: ?plural:Brazilians
ja: ブラジル人

en: Brazil was founded as a colony of Portugal but became independent in 1822AD. It is the only country in the New World that has been the seat of a monarchy.
ja: ブラジルはポルトガルの植民地として設立されましたが，AD1822年に独立しました。新世界では唯一の，君主政を敷いていた国です。

en: Dictatrix
ja: 独裁者

en: Imperator
ja: 大将軍

en: Imperatrix
ja: 大将軍

en: Chairman
ja: 議長

en: Chairperson
ja: 議長

en: Director-President
ja: 大統領

en: ?female:Director-President
ja: 大統領

en: British
ja: イギリス人

en: ?plural:Britons
ja: イギリス人

en: The United Kingdom was created in 1707 as a negotiated agreement between the kingdom of England and the kingdom of Scotland. The country - also known as Great Britain - became the leading industrial and maritime power in the 19th century.
ja: 連合王国はイングランド王国とスコットランド王国との交渉による合意によって1707年に成立しました。グレートブリテンとしても知られるこの国は19世紀には指導的な工業国・海運国となりました。

en: Bulgarian
ja: ブルガリア人

en: ?plural:Bulgarians
ja: ブルガリア人

en: Bulgar leader Khan Asparukh led his people into the northern Balkans, and founded Bulgaria in 681. This was the first Slavic nation-state in history.
ja: ブルガール人の指導者アルパルフ・ハーンは人々をバルカン半島北部へと導き，681年ここにブルガリア[訳註:「ブルガール人の地」]を建設しました。これは歴史上はじめてのスラヴ国民国家でした。

en: Tzar
ja: ツァー

en: Tzaritza
ja: ツァーリーネ

en: Patriarch
ja: 総大司教

en: Sveta Maika
ja: スヴェタマイカ

en: Burmese
ja: ビルマ人

en: ?plural:Burmese
ja: ビルマ人

en: The Union of Burma (officially "Myanmar") is the largest country in mainland Southeast Asia.
ja: ビルマ連邦(公式には「ミャンマー」)は東南アジア大陸部で最も大きな国です。

en: Byzantine
ja: ビザンツ人

en: ?plural:Byzantines
ja: ビザンツ人

en: At the time of the decline of the old Roman empire, the Emperor Constantine moved the empire's capital to Byzantium and formed a new empire mostly known as the Eastern Roman empire or the Byzantine empire. This empire lasted until 1453 when its capital fell to the Ottomans. At the time of Justinian I, the Byzanines controlled nearly all of Middle East, nothern Africa, Italy and parts of Spain.
ja: 古代ローマ帝国の衰退期に，コンスタンティヌス帝は帝国の首都をビザンチウムに移動し，主に東ローマ帝国またはビザンツ帝国として知られる新しい帝国を設立しました。この帝国は，オスマン帝国によって首都が陥落する1453年まで続きました。ユスティニアヌス1世の時代には，ビザンツ人は中東のほぼ全域，北アフリカ，イタリアおよびスペインの一部までを支配下に置いていました。

en: Matriarch
ja: 女総大司教

note: TRANS: Basileus = Monarch
en: Basileus
ja: バシレウス

en: ?female:Basileus
ja: バシレウス

en: Canadian
ja: カナダ人

en: ?plural:Canadians
ja: カナダ人

en: Canada is the geographically northernmost country in world: The Magnetic North Pole currently lies on Canadian territory.
ja: カナダは地理的に世界で最も北に位置する国です――現在，磁北極がカナダ領にありますので。

en: Carthaginian
ja: カルタゴ人

en: ?plural:Carthaginians
ja: カルタゴ人

en: The Carthaginians, descendants of Phoenician traders, ran a naval empire in the Mediterranean from the 5th to 2nd centuries BC. Carthage was destroyed by Rome in 146BC.
ja: カルタゴ人はフェニキア商人の末裔で，紀元前5〜紀元前2世紀に地中海の中心部に帝国を築いていました。カルタゴは紀元前146年にローマにより破壊されました。

en: Catalan
ja: カタロニア人

en: ?plural:Catalans
ja: カタロニア人

en: Catalunya (aka Catalonia in English) is the north-eastern-most coastal region of Spain near the southern foot of the Pyrenees.
ja: カタルーニャ(英語ではカタロニア)はスペイン最北東，ピレネー山脈南麓付近の海岸地域です。

en: Primer Ministre
ja: 総理大臣

en: Primera Ministre
ja: 総理大臣

en: Dictador
ja: 独裁者

en: Dictadora
ja: 独裁者

note: TRANS: Rei/Reina = King/Queen
en: Rei
ja: レイ

en: Reina
ja: レイナ

note: TRANS: Arquebisbe = Archbishop
en: Arquebisbe
ja: 大僧正

en: Gran Bruixa
ja: 偉大なる魔女

en: Cherokee
ja: チェロキー族

en: ?plural:Cherokees
ja: チェロキー族

en: The Cherokee nation is the largest Native American nation in North America today.
ja: チェロキー族は今日の北米では最大のアメリカ先住民族です。

en: Chief
ja: 族長

en: ?female:Chief
ja: 族長

en: Great Chief
ja: 大族長

en: ?female:Great Chief
ja: 大族長

en: Spokesman
ja: スポークスマン

en: Spokeswoman
ja: スポークスウーマン

en: Chilean
ja: チリ人

en: ?plural:Chileans
ja: チリ人

en: Chile is located on the south-western coast of South America.
ja: チリは南米大陸の南西岸に位置する国です。

en: Captain General
ja: 総司令官

en: Archbishop
ja: 大司教

en: Supreme Director
ja: 最高指導者

en: Chinese
ja: 中国人

en: ?plural:Chinese
ja: 中国人

en: China is the oldest major civilization that is still in existence today, with written records dating back over 3,500 years.  After first being unified by the Qin dynasty in 221BC, China alternated between periods of unity and disunity, and was often conquered by external ethnicities.  Today, the People's Republic of China, established by the Communists in 1949, occupies the mainland, while the former Nationalist government of the Republic of China had fled to the island of Taiwan after the civil war.
ja: 中国は今日まで続いている中では最古の大文明で，その文書記録は3500年以上前まで遡ります。秦王朝によって紀元前221年にはじめて統一されて以来，中国は統一と分裂の時期を繰り返し，またしばしば他民族による征服も受けてきました。今日では，1949年に共産党によって設立された中華人民共和国が本土を占拠している一方，以前の中華民国の国民党政府は内戦の後に台湾島へと逃走しました。

en: Emperor
ja: 皇帝

en: Dowager
ja: 太后

en: Colombian
ja: コロンビア人

en: ?plural:Colombians
ja: コロンビア人

en: Colombia is a country in northern South America. The region was an Amerindian cultural center in pre-European time. The Spanish began settling Colombia's north coast around 1500. In 1819 the The Republic of Colombia gained independence.
ja: コロンビアは南米北部の国です。この地域はヨーロッパ支配時代以前のアメリカインディアン文化の中心でした。1500年頃にスペイン人がコロンビアの北岸に入植を始めました。コロンビア共和国は1819年に独立を獲得しました。

en: General
ja: 将軍

en: Governador
ja: ゴヴェルナドール

en: Governadora
ja: ゴヴェルナドーラ

en: Confederate
ja: 南部同盟人

en: ?plural:Confederates
ja: 南部同盟人

en: The Confederate States of America was a splinter nation of the United States during the American Civil War. It was formed in 1861 by six Southern states but had to abandon their claims of independence a few years later after several military defeats by United States troops.
ja: アメリカ連合国[訳註:南部同盟]はアメリカ内戦[南北戦争]の間に存在した合衆国の分国です。1861年に南部6州によって形成されましたが，合衆国軍による数次の軍事的敗北の後に独立要求の放棄を余儀なくされました。

en: Cornish
ja: コーンウォール人

en: ?plural:Cornish
ja: コーンウォール人

en: Cornwall is a region in the extreme southwest of England, traditionally the home of the legendary King Arthur.
ja: コーンウォールは英国の南西端に位置し，アーサー王生誕の地といわれています。

en: Chieftain
ja: 族長

en: ?female:Chieftain
ja: 族長

en: Croatian
ja: クロアチア人

en: ?plural:Croatians
ja: クロアチア人

en: Croatia is the region of the Southern Slavs that was held by the Austro-Hungarian Empire, rather than coming under Ottoman rule after the collapse of Byzantium. During most of the 20th century it was part of the Yugoslav Federation.
ja: クロアチアは南スラブの地域で，ビザンツ帝国の崩壊の後に，オスマン帝国ではなく，オーストリア＝ハンガリー帝国の支配下にあった地域です。20世紀のほとんどの間，ユーゴスラビア連邦の一部となっていまいた。

en: Cuban
ja: キューバ人

en: ?plural:Cubans
ja: キューバ人

en: Cuba came under Spanish control in the 16th century. In the following centuries, the island became one of the leading producers of tobacco, sugar and coffee in the world. Cuba was granted nominal independence in 1902.
ja: キューバは16世紀にスペインの支配を受けました。以降の数世紀に，キューバ島は世界有数のタバコ・砂糖・コーヒーの産地の一つとなりました。キューバは1902年に名ばかりの独立を与えられました。

en: Czech
ja: チェコ人

en: ?plural:Czechs
ja: チェコ人

en: Today's Czech Republic was until 1993 part of Czechoslovakia, which had been until 1918 part of the Austro-Hungarian Empire.
ja: 今日のチェコ共和国は，1918年までオーストリア-ハンガリー帝国の一部であり，また1993年まではチェコスロバキアの一部を構成していました。

en: Thane
ja: 族長

en: Prophetess
ja: 女予言者

en: Danish
ja: デンマーク人

en: ?plural:Danes
ja: デンマーク人

note: TRANS: The third letter in "Blatand" should be TRANS: A+00E5 LATIN SMALL LETTER A WITH RING if available in TRANS: your charset.  In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 0xE5.
en: The founding of the Danish kingdom is generally assigned to the reign of Harald Blatand, who unified what is now Denmark between 958AD and 988AD.
ja: デンマーク王国の建国は，958-988年に現在のデンマークにあたる地域を統一したハーラル・ブラッタン[訳註:ハラルド青歯王，ブルーベリーが大好物でした]の治世にだいたいにおいて帰せられています。

en: Dutch
ja: オランダ人

en: ?plural:Dutch
ja: オランダ人

en: When the Holy Roman Emperor sentenced the entire population to death, the people of the Netherlands revolted and declared themselves independent, forming the Union of Utrecht in 1579. The Netherlands grew to be a dominant maritime and economic power in the 17th century.
ja: 神聖ローマ帝国がその全住民に死を宣告した時，ネーデルランド[オランダ]の人々は反旗を翻して独立を宣言し，1579年にはユトレヒト同盟を結成しました。オランダは17世紀には支配的な海運・経済大国となりました。

en: Egyptian
ja: エジブト人

en: ?plural:Egyptians
ja: エジプト人

en: Egypt was the second-oldest of the world's civilizations.  Since ancient times it has been unusually urbanized, supporting a large population on silt deposited by the annual floodings of the Nile.
ja: エジプトは世界で2番目に古い文明です。古代から極めて都市的な文明であり，その巨大な人口をナイル川の毎年の氾濫が堆積させる沈泥によって支えていました。

en: Pharaoh
ja: ファラオ

en: ?female:Pharaoh
ja: ファラオ

en: Great Pharaoh
ja: 偉大なファラオ

en: ?female:Great Pharaoh
ja: 偉大なファラオ

en: English
ja: イングランド人

en: ?plural:English
ja: イングランド人

en: England was unified by Alfred the Great of Wessex in the late 9th century AD, only to be conquered by William of Normandy a century later, in the last successful invasion of the country.
ja: イングランドはウェセックスのアルフレッド大王によって9世紀に統一されましたが，次の世紀にはノルマンディ公ウィリアム王によってあえなく征服されてしまいました。この征服がこの地で成功した最後の侵略となりました。

en: Lord Protector
ja: 護国卿

en: Lady Protector
ja: 護国女卿

en: Estonian
ja: エストニア人

en: ?plural:Estonians
ja: エストニア人

en: Estonia is a small country on the south shore of the eastern Baltic Sea.  Its people and language are closely related to those of Finland.
ja: エストニアはバルト海東側の南部沿岸にある小国です。民族と言語はフィンランドと密接な関係があります。

en: Ethiopian
ja: エチオピア人

en: ?plural:Ethiopians
ja: エチオピア人

en: Ethiopia is the oldest nation in Africa and the only one to remain independent during European colonialism.
ja: エチオピアはアフリカ最古の国家にして，ヨーロッパの植民地主義の中で独立を保ち続けた唯一の国です。

en: Empress
ja: 女王

en: European
ja: ヨーロッパ

en: ?plural:Europeans
ja: ヨーロッパ人

en: The foundation for the European Union was laid in 1957 with the Treaty of Rome. The EU project has developed since then and is beginning to resemble a fledgeling super state. But the question remains: Does such a thing as a common European identity and nation actually exist?
ja: 欧州連合は1957年のローマ条約によって基礎ができました。EU計画はそれから発展を続け，生まれつつある超大国という様相を呈しはじめています。しかしながら疑問は残っています――欧州という共有されたアイデンティティや国家といったようなものは果して本当に存在しているのでしょうか？

en: Pope
ja: 法王

en: Popess
ja: 女法王

en: President of the Commission
ja: 委員長

en: Filipino
ja: フィリピン人

en: ?plural:Filipinos
ja: フィリピン人

en: After centuries of Spanish rule, the Philippines were ceded to the Americans in 1898. They attained home rule in 1935 and independence in 1946.
ja: 数世紀に亙るスペインの支配の後，1898年にフィリピンはアメリカに譲渡されました。1935年に自治権を，1946年に独立を獲得します。

en: Finnish
ja: フィンランド人

en: ?plural:Finns
ja: フィンランド人

en: Finland is a small, cold country on the northern fringe of Europe, noted for exporting timber, cellular phones, and world-class operating systems.
ja: フィンランドはヨーロッパの北端に位置する小さくて寒冷な気候の国です。木材や携帯電話，世界一流のオペレーティングシステムなどを輸出していることで知られています。

en: French
ja: フランス人

en: ?plural:French
ja: フランス人

en: France has long been a major power in Europe. French conquerers like Emperor Napoleon and King Charlemagne united large parts of Europe under the French flag.
ja: フランスは長きに亙りヨーロッパの大国であり続けてきました。皇帝ナポレオンやシャルルマーニュ王のようなフランスの征服者たちはヨーロッパの大部分をフランスの旗の下に束ねました。

en: Premier
ja: 首相

en: ?female:Premier
ja: 首相

en: ?female:Archbishop
ja: 大司教

en: Galician
ja: ガリシア人

en: ?plural:Galicians
ja: ガリシア人

en: Galicia is a region in the northwest of Spain, just above Portugal.
ja: ガリシアはスペイン南東部，ポルトガルのすぐ北に当たる地域です。

en: Primeiro Ministro
ja: 総理大臣

en: Primeira Ministra
ja: 総理大臣

en: Raina
ja: ライナ

en: Presidente
ja: 大統領

en: Presidenta
ja: 大統領

en: Gran Bardo
ja: グランバルド

en: Grande Bardesa
ja: グランデバルデサ

en: Gallic
ja: ゴール人

en: ?plural:Gauls
ja: ゴール人

en: The Gauls were a Celtic people occupying what is now France and Belgium.
ja: ゴール人は今でいうフランスとベルギーに当たる地域を占拠していたケルト系の人々です。

en: Druid
ja: ドルイド

en: ?female:Druid
ja: ドルイド

en: Georgian
ja: グルジア人

en: ?plural:Georgians
ja: グルジア人

en: The Georgians were one of the first peoples in history to adopt Christianity, in the 300s AD.
ja: グルジア人は，西暦300年代にキリスト教を受け入れた最初の諸民族のうちの一つです。

en: German
ja: ドイツ人

en: ?plural:Germans
ja: ドイツ人

en: Germany was united in 1871 by the Prussian military force.  After World War I it became a republic, but fell into Nazism 1933 and started World War II.  After the war it was split into two states, which reunited in 1990 at the end of the Cold War.
ja: ドイツは1871年にプロイセンの軍事力によって統合されました。第一次世界大戦の後は共和国となりましたが，1933年にはナチズムに陥り第二次世界大戦を引き起こしました。大戦後は2つの国家へと分断され，1990年に冷戦の終結と共に再統合されました。

en: Chancellor
ja: 首相

en: ?female:Chancellor
ja: 首相

en: First Secretary
ja: 書記長

en: ?female:First Secretary
ja: 書記長

en: Greek
ja: ギリシア人

en: ?plural:Greeks
ja: ギリシア人

en: The ancient Greeks, between Mycenae and the Roman conquest.
ja: ミュケナイから，ローマ人に征服されるまでの古代ギリシア人。

en: Despot
ja: 専制君主

en: ?female:Despot
ja: 専制君主

en: Hacker
ja: ハッカー

en: ?plural:Hackers
ja: ハッカー

en: ?title:Hacker
ja: ハッカー

en: ?female:Hacker
ja: ハッカー

en: The Hellenic Republic - also known as Greece - was created when the Hellenic people gained independence from the Ottoman Empire in 1832.
ja: エリニキ共和国――通称ギリシャ――は1832年にギリシャ人がオスマン帝国から独立を獲得して設立されました。[訳註:古代ギリシア人と区別しての現在のギリシャ人を別のnationとして設定したということのようです]

en: Hittite
ja: ヒッタイト人

en: ?plural:Hittites
ja: ヒッタイト人

en: The Hittite kingdom lasted from about 1680 BC to about 1180 BC. They were the first civilisation to discover iron working. At its height, they controlled central Anatolia, north-western Syria and Mesopotamia down to Babylon.
ja: ヒッタイト王国は紀元前1680年頃から紀元前1180年頃まで存続しました。ヒッタイトは鉄器を発見した最初の文明です。その最盛期には，彼らはアナトリア中部，シリア北西部およびバビロンまでのメソポタミアを支配下に収めていました。

en: Hungarian
ja: ハンガリー人

en: ?plural:Hungarians
ja: ハンガリー人

en: Legend says that Hungary was founded by Arpad in the 9th century.
ja: 伝説によると，ハンガリーはアルパドによって9世紀に建国されたそうです。

en: Icelandic
ja: アイスランド人

en: ?plural:Icelanders
ja: アイスランド人

en: Iceland was long one of the largest uninhabited islands in the world, until it was settled by Norwegian Vikings in the late 9th century. The island was kept initially under the Norwegian and later the Danish crown until independence from Denmark in 1944.
ja: アイスランドは，9世紀後半にノルウェイ・バイキングが入植するまで長らく世界最大の無人島の一つでした。この島は当初はノルウェイの，次いでデンマーク王室の支配下にありましたが，1944年にデンマークから独立しました。

en: Illyrian
ja: イリュリア人

en: ?plural:Illyrians
ja: イリュリア人

en: Illyrians were Indo-European tribes who appeared in the  western part of the Balkan Peninsula before 1000 BC,  including the Dalmatians to the north,  Corcyra island and Ambracia bay in prehistoric Epirus to the south,  mixing with Thracians in Dardania to the east,  and settling Messapia across the Adriatic Sea.  Illyrian kingdoms were independent for centuries,  until conquered by the Roman Republic.
ja: イリュリアはインドヨーロッパ語族に属し，紀元前1000年以前にバルカン半島の西部に出現しました。北はダルマチア，南はコルシカ島や前史エピラスのアンブラキア湾を含み，東はダルダニアのトラキア人と混淆し，アドリア海を渡ってメッサピアに入植しました。イリュリアの諸王国は数世紀に亙って独立を保ちましたが，ローマ共和国によって征服されました。

en: Inca
ja: インカ人

en: ?plural:Incas
ja: インカ族

en: The Inca were an Amerind people of the Northern Andes who conquered an empire stretching along the west coast of South America from what is now southern Chile nearly to the Equator. They had the bad timing to do it just a few decades before the Spanish conquistadors arrived in their part of the world in the mid-1500s AD.
ja: インカ人は現在のチリ南部にあたり地域から赤道付近までの南米西岸に広がる帝国を征服形成していたアメリカインディアンでした。折悪しくもこれは，1500年代中葉にスペインのコンキスタドール[征服者]たちが彼らの世界にやってくるその数十年前に当たっていたのでした。

en: ?title:Inca
ja: インカ

en: Sapa Inca
ja: サパ・インカ

en: Indian
ja: インド人

en: ?plural:Indians
ja: インド人

en: The cradle of Ancient Indian civilization lay in the Indus river valley in modern-day Pakistan.
ja: 古代インド文明揺籃の地は現代のパキスタン内のインダス川谷です。

en: Raja
ja: ラージャ

en: ?female:Raja
ja: ラージャ

en: Maharaja
ja: マハーラージャ

en: ?female:Maharaja
ja: マハーラージャ

en: Mahatma
ja: マハトマ

en: ?female:Mahatma
ja: マハトマ

en: Indonesian
ja: インドネシア人

en: ?plural:Indonesians
ja: インドネシア人

en: Indonesia is a large country on the Malay Archipelago with central government on the island of Java. The country has a Muslim majority and is one of the most populous in the world.
ja: インドネシアはマレー多島海の大国で，中央政府をジャワ島に置いています。ムスリムが人口の大部分を占める，最も人口の多い国の一つです。

en: Inuit
ja: イヌイット

en: ?plural:Inuits
ja: イヌイット

en: The Inuit, or Eskimos, inhabit northern Canada and Greenland. Legend says that the Great Shaman Qitdlarssuaq lead his people to Thule (Qaanaaq) on the west coast of Greenland in the 10th century. All Inuit of today are descendents of the Thule culture.
ja: イヌイット(別名エスキモー)は北部カナダとグリーンランドに生活しています。伝説では，大シャーマン・Qitdlarssuaqが人々をグリーンランド西岸のチューレ(Qaanaaq)へと導いたのだそうです。今日のイヌイットは全てこのチューレ文化の末裔に当たります。

en: Shaman
ja: シャーマン

en: ?female:Shaman
ja: シャーマン

en: Great Shaman
ja: 大シャーマン

en: ?female:Great Shaman
ja: 大シャーマン

en: Iranian
ja: イラン人

en: ?plural:Iranians
ja: イラン人

en: Iran means "Land of the Aryans" - long known as Persia in the Western world. The country is today an Islamic Republic and a major power in the Middle East.
ja: イランは「アーリア人の地」を意味します――西洋では長くペルシアとして知られていました。現在ではイスラム共和国となり，中東の主要国となっています。

en: Shah
ja: シャー

en: Shahbanu
ja: シャー妃

en: Ayatollah
ja: アヤトラ

en: Iraqi
ja: イラク人

en: ?plural:Iraqis
ja: イラク人

en: Iraq was founded after the fall of the Ottoman empire. It is encompassing the ancient region of Mesopotamia at the confluence of the Tigris and Euphrates rivers.
ja: イラクはオスマン帝国の崩壊の後に建国されました。その領域は，チグリス・ユーフラテス両河の合流点，いにしえのメソポタミア地方を含んでいます。

en: Irish
ja: アイルランド人

en: ?plural:Irish
ja: アイルランド人

en: Ireland held out against the Romans and Vikings but was conquered by the Normans in 1171.  It was ruled by the English until 1922 when most of the country was granted limited autonomy, becoming a republic in 1949.  The North of Ireland was settled in the 17th century by Scottish and English planters and is now part of the United Kingdom.
ja: アイルランドはローマやバイキングに対して持ちこたえていましたが，1171年にノルマン人により征服されました。イギリスに統治されていましたが，1922年にその大部分に限定的な自治が与えられ，1949年には共和国となりました。アイルランド北部には17世紀にスコットランド人とイギリス人の入植者が定着し，現在は連合王国[イギリス]の一部となっています。

en: High King
ja: 上王

en: High Queen
ja: 上女王

en: Mother Superior
ja: 女子修道院長

note: TRANS: Taoiseach = Prime Minister
en: Taoiseach
ja: ティーショック

en: ?female:Taoiseach
ja: ティーショック

en: Iroquois
ja: イロコイ人

en: ?plural:Iroquois
ja: イロコイ人

en: The Iroquois Confederacy - known as Haudenosaunee in their own language - was a North American group of nations with common language and culture. They were based in what is now upstate New York and consisted originally of five nations: Seneca, Cayuga, Onondaga, Oneida and Mohawk. The confederacy had a written constitution and a currency system making them the most advanced state in North America upon the arrival of the Europeans.
ja: イロコイ連合――彼ら自身の言葉ではHaudenosauneeとして知られています――は，共通の言語と文化を持つ北米の諸民族のグループでした。彼らは現在はニューヨーク北部地方となっている地域を本拠地とし，元来は5つの民族から成っていました――セネカ，カユガ，オノンダガ，オネイダ，モホーク。連合は成文憲法と貨幣制度を持ち，ヨーロッパ人が到来した時点で最も先進的な国家となっていました。

en: Israeli
ja: イスラエル人

en: ?plural:Israelis
ja: イスラエル人

en: The nation of Israel was founded in 1948 as a scattered collection of cantons in British Palestine, and has gradually expanded through winning a series of wars launched against it in 1948, 1967 and 1973.
ja: イスラエルは英領パレスチナ諸州の散在した集まりとして1948年に建国され，その後イスラエルに対して起こされた1948，1967，1973年の一連の戦争の勝利により徐々にその領域を拡大してきました。

en: Italian
ja: イタリア人

en: ?plural:Italians
ja: イタリア人

en: The Italian nation was unified in 1870AD after decades of campaigning by indigenous nationalists. It was a monarchy under the House of Savoy until 1922, then a fascist state until 1945 after which democracy was restored by the WWII victors.
ja: イタリア国は1870年に，先住民の民族主義者たちによる数十年の運動を経て統一しました。1922年まではサヴォイア家の治める王国，それから1945年まではファシスト国家であり，第二次世界大戦の戦勝国によって民主主義に復されました。

en: Japanese
ja: 日本人

en: ?plural:Japanese
ja: 日本人

en: According to traditional Japanese mythology, Japan was founded in the 7th century BC by the ancestral Emperor Jimmu.
ja: 日本の伝統的な神話によると，日本は紀元前7世紀に祖先たる神武天皇によって建てられたのだそうです。

en: Shogun
ja: 将軍

en: Kampuchean
ja: カンボジア人

en: ?plural:Kampucheans
ja: カンボジア人

en: Kampuchea is the modern successor state of the mighty Khmer Empire, which ruled most of the Indochinese Peninsula between the 11th and 14th centuries.
ja: カンボジアは，11から14世紀にかけてインドシナ半島のほぼ全域を支配した強大なクメール帝国の現代の末裔です。

en: Warlord
ja: 将軍

en: Brother
ja: ブラザー

en: Sister
ja: シスター

en: Kenyan
ja: ケニア人

en: ?plural:Kenyans
ja: ケニア人

en: Kenya gained independence from Britain in December 1963.
ja: ケニアは1963年の冬にイギリスからの独立を勝ち取りました。

en: Korean
ja: 朝鮮人

en: ?plural:Koreans
ja: 朝鮮人

en: According to legend, the first Korean kingdom was founded in prehistory by the ancestral Tangun in southern Manchuria. The Korean kingdoms was united in 668 by king Munmu. Today the Korean peninsula is divided into two states, North and South Korea as a result of the stalemate after the Korean war in 1953.
ja: 伝説によると，最初の朝鮮王朝は先史時代に開祖・檀君によって満州南部に建てられました。朝鮮の諸王朝は668年に文武王によって統一されました。今日では，1953年の朝鮮戦争の膠着状態の結果，朝鮮半島は南北朝鮮の二国家に分断されています。

en: Great Leader
ja: 偉大なる指導者

en: ?female:Great Leader
ja: 偉大なる指導者

en: Lankese
ja: スリランカ人

en: ?plural:Lankese
ja: スリランカ人

en: Prince Vijaya came to Sri Lanka from Orissa, in north-eastern India during the 6th century BC and founded the Sinhalese kingdom there. During British colonialism the country was known as Ceylon.
ja: 紀元前6世紀に，インド北東部のオリッサからヴィジャヤ王子がスリランカにやって来てシンハラ王国を建てました。イギリスの植民地支配の下ではここはセイロンとして知られていました。

en: Prince
ja: 王子

en: Princess
ja: 王女

en: Governor
ja: 総督

en: ?female:Governor
ja: 総督

en: Supreme Commander
ja: 最高指導者

en: ?female:Supreme Commander
ja: 最高指導者

en: Latvian
ja: ラトビア人

en: ?plural:Latvians
ja: ラトビア人

en: In the aftermath of WWI Latvia proclaimed its independence from Russia. In 1940, Latvia was forcibly occupied by the Soviet Union. After the collapse of Soviet Union in 1991 Latvia restored its independence.
ja: 第一次世界大戦直後にラトビアはロシアからの独立を宣言しました。1940年に，ラトビアはソ連により強制的に占領されてしまいます。ソ連が崩壊した後，1991年にラトビアは独立を回復しました。

en: Libyan
ja: リビア人

en: ?plural:Libyans
ja: リビア人

en: The region that is now Libya was a Roman colony until it was conquered by the Arab civilization in the 7th century. In 1912 it came under the control of Italy and after the Second World War Libya was granted independence as a condition of the Allied peace treaty with Italy.
ja: 今日のリビアとなっている地域は，7世紀にアラブ文明によって征服されるまではローマの植民地でした。1912年にはイタリアの支配下に置かれ，第二次世界大戦終結後に，イタリアとの同盟平和条約締結を条件に独立を与えられました。

en: Dey
ja: デイ

en: Colonel
ja: 大佐

en: Lithuanian
ja: リトアニア人

en: ?plural:Lithuanians
ja: リトアニア人

en: Lithuania is a small country on the south coast of the Baltic Sea, northeast of Poland.  Lithuanian is the most archaic and complex of the northern Indo-European languages
ja: リトアニアはポーランドの北東，バルチック海の南岸に位置する小さな国です。リトアニア語はインド-ヨーロッパ語の中で最も古く複雑な言語の一つです。

en: Great Duke
ja: 大公

en: Great Duchess
ja: 女公

en: Malagasy
ja: マダガスカル人

en: ?plural:Malagasies
ja: マダガスカル人

en: The Malagasy are the people of Madagascar. For centuries, tribes from Indonesia, East Africa and the Arab world have gathered on the island.
ja: マラガシ人(マダガスカル人)はマダガスカルの人々です。数世紀に亙り，インドネシアや東アフリカやアラブ世界から部族民たちがこの島に集ってきました。

en: High Commissioner
ja: 高等弁務官

en: ?female:High Commissioner
ja: 高等弁務官

en: Malaysian
ja: マレーシア人

en: ?plural:Malaysians
ja: マレーシア人

en: Malaysia was started with the founding of Malacca (Melaka) by Parameswara in the early 14th century.
ja: マレーシアは14世紀初頭の，パラメスワラによるマラッカ国(ムラカ)の創設を起源としています。

en: Sultan
ja: サルタン

en: Sultana
ja: サルタン妃

en: Tun
ja: トゥン

en: Malian
ja: マリ人

en: ?plural:Malians
ja: マリ人

en: Sub-Saharan Africa has been a cultural and ethnical melting pot for millennia. In medieval times, the region was home to a succession of empires called the Sahelian kingdoms. Of these, the Islamic Mali empire with it's capital in Timbuktu was the most influential. This empire reigned from the 14th to the 17th century and was famed for it's wealth and benevolent kings. The modern Republic of Mali derives its name from this empire.
ja: サハラ砂漠以南のアフリカは数千年に亙って文化・民族の坩堝となっています。中世には，この地域はサヘル諸王朝と呼ばれる一連の帝国の本拠地でした。もちろん，ティンブクトゥを首都とするイスラム教のマリ帝国がその中でも最も強い影響力を持ちました。この帝国の支配は14世紀から17世紀に及び，その富と慈悲深い王たちで高名でした。現代のマリ共和国の名はこの帝国から来ています。

note: TRANS: Mansa = King of kings
en: Mansa
ja: マンサ

en: Manchu
ja: 満州人

en: ?plural:Manchus
ja: 満州族

en: The Manchus were a semi-nomadic people originating from the region called Manchuria in Northeast Asia. In the 17th century they conquered and ruled China as the Manchu Empire until 1911.
ja: 満州族は満州と呼ばれる東北アジアの地域に起源を持つ半遊牧の民族です。17世紀には満州族は中国を征服し，満州帝国[訳註:「清」]として1911年まで支配しました。

en: Maori
ja: マオリ人

en: ?plural:Maori
ja: マオリ族

en: The Maori are a Polynesian people that migrated to and settled the island group that is now New Zealand. According to archeological evidence, the migration commenced in the 900s and continued until the 1400s.
ja: マオリ族は今日のニュージーランドであるところの群島に移住し定着したポリネシア人です。考古学的な証拠によると，移住は900年代に始まり1400年代まで続きました。

en: Martian
ja: 火星人

en: ?plural:Martians
ja: 火星人

en: Marsmen landed on Earth in 4000 BC!
ja: 火星人は紀元前4000年に地球に降り立ちました！

en: Mayan
ja: マヤ人

en: ?plural:Mayas
ja: マヤ族

en: The Mayans were a Mesoamerican civilization. Famous for building great pyramids and palaces in the jungle.
ja: マヤ族は中央アメリカの文明でした。ジャングルに偉大なピラミッドや宮殿を建設したことで高名です。

note: TRANS: Ajaw = Lord
en: Ajaw
ja: アハウ

en: ?female:Ajaw
ja: アハウ

en: Mexican
ja: メキシコ人

en: ?plural:Mexicans
ja: メキシコ人

en: Mexico borrows its name from the Mexica people, another name for the Aztecs.
ja: メキシコはその名称を，アステカ族の別名であるメキシカから借りています。

en: Mongol
ja: モンゴル人

en: ?plural:Mongols
ja: モンゴル人

en: In the centuries after their unification by Genghis Khan, the Mongols conquered the largest empire in human history, encompassing most of the continent of Asia.  They became notorious for the utter ruthlessness in warfare.
ja: 成吉思汗による統一後の諸世紀にモンゴル人は，アジア大陸の大部分を含む人類史上最大の帝国を征服により築き上げました。彼らはその戦争の徹底的な無慈悲さにより悪名を得ることになります。

en: Khan
ja: 汗

en: ?female:Khan
ja: 汗

note: TRANS: Khagan = Great Khan
en: Khagan
ja: 可汗

en: ?female:Khagan
ja: 可汗

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: ?plural:New Zealanders
ja: ニュージーランド人

en: The island group of New Zealand was annexed by Britain in 1840. Following a royal proclamation in 1907, the country became an independent dominion within the Commonwealth of Nations.
ja: ニュージーランド諸島は1840年にイギリスに併合されました。1907年の勅令により，イギリス連邦内の独立自治国となりました。

en: Nigerian
ja: ナイジェリア人

en: ?plural:Nigerians
ja: ナイジェリア人

en: Nigeria won full independence from British rule in 1960.
ja: ナイジェリアは1960年にイギリス支配からの完全な独立を勝ち取りました。

en: Norwegian
ja: ノルウェイ人

en: ?plural:Norwegians
ja: ノルウェイ人

en: After centuries of Danish rule, the Norwegians made their own constitution in Eidsvoll, 1814AD. Finally, in 1905AD the Norwegians got their independence after a union with Sweden.
ja: 数世紀に亙るデンマークによる支配の後，ノルウェイ人は1814年にアイツヴォルで自身の憲法を制定しました。最終的に，ノルウェイ人はスウェーデンとの連合を経て1905年独立を達成しました。

en: Ottoman
ja: オスマン人

en: ?plural:Ottomans
ja: オスマン人

en: In the beginning of the 14th century Osman, a leader of a minor Turkic tribe in western Anatolia, conquered all his neigboring tribes. A century later the Byzantine capital fell to Turkic rule which gave the Ottoman empire access to Europe. The Ottomans subsequently conquered large parts of south-eastern Europe, the Islamic Arab world as well as Egypt and much of north Africa, making it a regional superpower until its dissolution in the aftermath of WWI.
ja: 14世紀初頭，西部アナトリアのチュルク小部族の指導者だったオスマンは近隣の全ての部族を征服しました。1世紀の後，ビザンツ帝国の首都[訳註:コンスタンチノープル]がチュルクの支配下に落ち，オスマン帝国はヨーロッパへの足掛かりを手にしました。オスマン帝国は東南ヨーロッパの大部分，イスラム教アラブ世界，エジプトさらに北アフリカのかなりの部分を次々と征服し，第一次世界大戦後に解体を迎えるまでの間，この地域の超大国となったのでした。

en: Bey
ja: ベイ

en: Hakan
ja: ハカン

en: Padisah
ja: パーディシャー

en: Imparator
ja: インパラトール

en: Papuan
ja: パプア人

en: ?plural:Papuans
ja: パプア人

en: The Papuans are a Melanesian people on the island of New Guinea.
ja: パプア人は，ニューギニア島に住むマレーシア人です。

en: Governor-General
ja: 総督

en: Persian
ja: ペルシア人

en: ?plural:Persians
ja: ペルシア人

en: The first Persian (Achaemenid) Empire lasted from 550BC to 330BC; the second (Sassanid) from 226AD to 642AD.
ja: 最初のペルシャ帝国(アケメネス朝)は紀元前550年から紀元前330年まで，第2のペルシャ帝国(ササン朝)は紀元226年から642年まで続きました。

en: Phoenician
ja: フェニキア人

en: ?plural:Phoenicians
ja: フェニキア人

en: Phoenicia was an ancient civilization, based in what is now the coastal regions of Lebanon and Syria.
ja: フェニキアは，今でいうレバノンとシリアの沿岸地域を本拠地とする古代文明でした。

en: Polish
ja: ポーランド人

en: ?plural:Poles
ja: ポーランド人

en: The Polish state was formed about a millennium ago, and reached its Golden Age near the end of the 16th century.
ja: ポーランドは千年近く前に設立され，16世紀末にその黄金時代を迎えました。

note: TRANS: Dyktator/Dyktatorka = Dictator
en: Dyktator
ja: 独裁者

en: Dyktatorka
ja: 独裁者

note: TRANS: Prymas = Bishop
en: Prymas
ja: 大主教

en: ?female:Prymas
ja: 大主教

note: TRANS: Pierwszy Sekretarz = First Secretary
en: Pierwszy Sekretarz
ja: 書記長

en: ?female:Pierwszy Sekretarz
ja: 書記長

en: Portuguese
ja: ポルトガル人

en: ?plural:Portuguese
ja: ポルトガル人

en: Portugal founded the first of the great mercantile empires in the 1400s on the shipbuilding advances funded by Prince Henry the Navigator.
ja: ポルトガルはエンリケ航海王子の出資で達成された先進の造船技術により最初の商業帝国を1400年代に築き上げました。

en: Quebecois
ja: ケベック人

en: ?plural:Quebecois
ja: ケベック人

en: Quebec is the largest province of Canada, housing the majority of the Francophone population of America.
ja: ケベックはカナダ最大の州で，アメリカ大陸のフランス語話者の大半がここに住んでいます。

en: Romanian
ja: ルーマニア人

en: ?plural:Romanians
ja: ルーマニア人

en: Romania as a nation was formed at the beginning of the 20th century, when the states of Transylvania, Wallachia, and Moldavia merged. It is a country inhabited by people speaking a language reminiscent from the time of ancient Rome. It's history is convoluted as it was always at the borders of great empires: Roman, Ottoman, Austro-Hungarian, and Russian.
ja: 国としてのルーマニアは20世紀初頭に，トランシルヴァニア，ワラキア，モルドヴァが合併して形成されました。古代ローマ時代の名残のある言葉を話す人々が住んでいる地方です。その歴史は，ここが常に諸大帝国の境界に位置していたために複雑なものとなっています――ローマ，オスマン，オーストリア＝ハンガリー，そしてロシア。

note: TRANS: Voievod/Doamna = Prince/Lady
en: Voievod
ja: ヴォイエヴォド

en: Doamna
ja: ドアムナ

note: TRANS: Rege/Regina = King/Queen
en: Rege
ja: 国王

en: Regina
ja: 女王

note: TRANS: Tovaras/Tovarasa = Comrade
en: Tovaras
ja: 同志

en: Tovarasa
ja: 同志

en: Roman
ja: ローマ人

en: ?plural:Romans
ja: ローマ人

en: Rome was, in legend, founded by Romulus in 753 BC.  At its height, Rome controlled nearly all of Europe, northern Africa and Mesopotamia.
ja: ローマは，伝説によれば，ロムスルによって紀元前753年に設立されました。その絶頂期には，ローマはヨーロッパのほぼ全域に加え，北アフリカとメソポタミアを支配下に収めていました。

en: Russian
ja: ロシア人

en: ?plural:Russians
ja: ロシア人

en: According to legend, Slavic and Finnic tribes of Novgorod invited in the year 862 the Varangian (Viking) king Rurik to bring order to their land. Rurik established Kievan Rus in this realm, the first Russian state. By the 11th century, Kievan Rus had disintegrated into lesser princedoms, which were once again united into one state by Ivan III in the 15th century. After decisive victory over Sweden and large territorial gains, Peter I pronounced the Russian Empire in 1721. The Russian Empire lasted until 1917 when a socialist revolution dethroned the last Russian emperor. After USSR dissolution in 1991 Russia appeared on world map again, now as a federative republic.
ja: 伝説によると，ノヴゴロドのスラヴ系・フィニック系諸部族は862年に彼らの土地に秩序をもたらすべくヴァラング(ヴァイキング)王リューリクを招請しました。リューリクは最初のロシア人の国，キエフ公国を確立しました。11世紀までには，キエフ公国は諸小公国へと解体していましたが，15世紀にイワン3世によって一つの国家へと再統合されました。対スウェーデンの決定的な勝利と広大な領土の獲得の後に，ピョートル1世は1721年にロシア帝国を称しました。ロシア帝国は1917年に社会主義革命によって最後のロシア皇帝が退位させられるまで存続しました。1991年のソ連解体の後，ロシアは再び世界地図に，連邦共和国としてその姿を現しました。

en: Duke
ja: 公

en: Duchess
ja: 女公

en: Tsar
ja: ツァー

en: Tsaritsa
ja: ツァリツァ

en: Ryukyuan
ja: 琉球人

en: ?plural:Ryukyuans
ja: 琉球人

en: The Ryukyu Kingdom (1372-1879) was the Land of Propriety, a peaceful maritime trading nation eventually invaded, occupied, and annexed by Japan.
ja: 琉球王国(1372-1879)は礼節の地であり，平和的な海洋交易の国でしたが後に日本によって侵略され，占領され，併合されてしまいました。

note: TRANS: Koku-o/Jo-o = King/Queen
en: Koku-o
ja: 国王

en: Jo-o
ja: 女王

en: Sami
ja: サーミ人

en: ?plural:Sami
ja: サーミ人

en: The Sami, or Lapps, are a people of northern Scandinavia. Their nation spans over the northernmost regions of the Scandinavian countries: Finnmark of Norway and Lapland of Sweden and Finland.
ja: サーミ人(もしくはラップ人)はスカンジナビア北部の人々です。彼らはスカンジナビア諸国の北部地域にまたがり広がっています――ノルウェイのフィンマーク，スウェーデンのラップランド，フィンランド。

en: Samogitian
ja: サモギティア人

en: ?plural:Samogitians
ja: サモギティア人

en: Samogitia - historical country near the Baltic Sea - home to the last pagans in Europe (official until 1413). Today, Samogitia is a region of Lithuania
ja: サモギティア――バルト海沿岸の歴史的国家――はヨーロッパ最後(公式には1413年まで)の異教徒の居住地でした。今日では，サモギティアはリトアニアの一地方です。

en: Scottish
ja: スコットランド人

en: ?plural:Scots
ja: スコットランド人

en: Scotland, originally settled in late Roman times by Irish raiders who displaced the native Picts, was an independent kingdom from around 1034AD to the Union of Crowns with England in 1701.
ja: スコットランドはローマ時代晩期にアイルランド系の侵入者がピクト人を駆逐して定着し，1034年からは独立した王国でしたが1701年にイングランドと王室連合を形成しました。[訳註:UKの構成要素になったわけです]

en: First Minister
ja: 首席大臣

en: ?female:First Minister
ja: 首席大臣

en: Serbian
ja: セルビア人

en: ?plural:Serbians
ja: セルビア人

en: Serbia is part of the region of the Southern Slavs that was conquered by the Ottomans after the collapse of the Byzantine Empire.  During most of the 20th century it was part of the Yugoslav Federation.
ja: セルビアはビザンチン帝国崩壊後，オスマン帝国によって支配された南スラブの一地域です。20世紀においては，その大半をユーゴスラビア連邦を構成する一員として過ごしました。

en: Silesian
ja: シレシア人

en: ?plural:Silesians
ja: シレシア人

en: Silesia is a region of southern Poland that was at one time an independent kingdom.
ja: シレシアはポーランド南部の地域で，かつては独立した王国でした。

en: Singaporean
ja: シンガポール人

en: ?plural:Singaporeans
ja: シンガポール人

en: Singapore is a mercantile city-state located at the southernmost tip of the Malaysian Peninsula.
ja: シンガポールはマレーシア半島の最南端に位置する商業的な都市国家です。

en: Ah
ja: アー

en: ?female:Ah
ja: アー

note: TRANS: Encik = Sir
en: Encik
ja: 閣下

en: ?female:Encik
ja: 閣下

en: Sioux
ja: スー族

en: ?plural:Sioux
ja: スー族

en: The Sioux was a North American nation that fought several decisive battles against the United States. It consisted of three distinct groups of tribes: the Lakota, the Dakota and the Nakota.
ja: スー族は数次に亙り合衆国と徹底的に闘った北米の人々です。スー族は3つの別個な部族から形成されていました――ラコタ，ダコタ，ナコタ。

en: Slovenian
ja: スロベニア人

en: ?plural:Slovenians
ja: スロベニア人

en: Slovenia was the most western and northern republic of the old Yugoslav Federation.
ja: スロベニアは旧ユーゴスラビア連邦を構成していた国々の中で，最も北かつ西に位置する共和国です。

en: Slovakian
ja: スロヴァキア人

en: ?plural:Slovakians
ja: スロヴァキア人

en: Slovakia is a country in the heart of Europe. Formerly part of Czechoslovakia, until 1918 it was part of the Austro-Hungarian Empire.
ja: スロヴァキア共和国はヨーロッパの中心部にあたる国です。1918年までオーストリア-ハンガリー帝国の一部であり，また1993年まではチェコスロバキアの一部を構成していました。

en: ?female:Leader
ja: 指導者

en: Priestess
ja: 巫女

en: ?female:General Secretary
ja: 書記長

en: South African
ja: 南アフリカ人

en: ?plural:South Africans
ja: 南アフリカ人

en: Dutch settlers began colonizing southern Africa in the 17th century. After many wars between primarily Boers (descendants of Dutch settlers), British forces and Zulus, the Union of South Africa was created in 1910. The South African government became notorious for its "apartheid" policy of legal inequality based on the color of a citizen's skin. Following the adoption of the country's first non-racial constitution in 1994, long-time political prisoner Nelson Mandela was elected the first truly democratically elected president of South Africa.
ja: オランダ人の入植者が17世紀に南アフリカの植民地化を開始しました。まずボーア人(オランダ人入植者の末裔)との，それからイギリス軍とズールー族との数多くの戦争を経て，1910年に南アフリカ連合が創設されました。南アフリカ政府は，市民の肌の色に基づく合法的な不平等政策「アパルトヘイト」によって悪名高くなります。1994年，この国はじめての非人種主義憲法の採択に続いて，長年政治囚となっていたネルソン・マンデラが南アフリカ初の民主的に選ばれた大統領となりました。

en: Soviet
ja: ソビエト人

en: ?plural:Soviets
ja: ソビエト人

en: Soviet Union's history starts in November 1917, when under Lenin's leadership a Bolshevik revolution occurred. On December 31 1922, four Soviet republics integrated into one country. Soviet Union became one of most powerful states in the 20th century. But by the end of 1991 due to many social shocks it disintegrated into fifteen independent countries
ja: ソビエト連邦の歴史は1917年12月，レーニンの指揮の下でボリシェヴィキ革命が起きた時に始まります。1922年12月31日には，4つのソビエト共和国が一つの国家へ統合しました。ソビエト連邦は20世紀で最も力を持った国の一つとなりました。しかし，1991年末には度重なる社会危機によって15の独立した国家へと分裂してしまいました。

en: Spanish
ja: スペイン人

en: ?plural:Spanish
ja: スペイン人

en: The modern Spanish nation was formed when the rulers of the kingdoms of Castille and Aragon led the recapture of the Iberian peninsula from the Moslems.  The Reconquista was completed in 1492AD, the same year Columbus sailed.
ja: 現代のスペイン国は，カスティーリャとアラゴン両王国の統治者たちがイベリア半島のムスリムからの奪回を指揮した時に形成されました。レコンキスタは1492年，ちょうどコロンブスの航海と同じ年に完結したのでした。

en: Caudillo
ja: 総統

en: Caudilla
ja: 総統

en: Cardinal
ja: 枢機卿

en: ?female:Cardinal
ja: 枢機卿

en: Sudanese
ja: スーダン人

en: ?plural:Sudanese
ja: スーダン人

en: In 1820 Sudan came under Egyptian rule and later British rule. Sudan became independent in 1956.
ja: スーダンは1820年にはエジプトの，そして後にはイギリスの支配下に置かれました。スーダンが独立するのは1956年です。

en: Sumerian
ja: シュメール人

en: ?plural:Sumerians
ja: シュメール人

en: Sumer controlled southern Mesopotamia until the rise of Babylonia. Tablets of Sumerian writing some 5500 years old have been found, pre-dating every other writing in history.
ja: シュメール人はバビロニアの勃興まで南メソポタミアを支配していました。およそ5500年前の，世界最古の文字史料となるシュメール文字の粘土板が発見されています。

en: Ensi
ja: エンシ

en: Swazi
ja: スワジ人

en: ?plural:Swazis
ja: スワジ族

en: The Swazis is a Bantu people of southern Africa. Under the leadership of Mswati II (1820 - 1868), the Swazis expanded their territory and stabilized the southern frontier with the Zulus.
ja: スワジ族は南アフリカのバンツー族です。ムスワティ2世の指揮の下で，スワジ族は領域を拡大し，南に位置するズールー族との境界線を固定させました。

en: Swedish
ja: スウェーデン人

en: ?plural:Swedes
ja: スウェーデン人

en: The Kingdom of Sweden was christianized and consolidated as a political entity by the 12th century AD. The country rose to prominence as one of the great powers of Europe in the 17th century, following substantial military conquests by the so called Warrior Kings. However, due to a worsening economy and several disastrous defeats to Russia, Sweden soon lost most of its gained territory. The country has not been involved in an armed conflict since 1814.
ja: スウェーデン王国は12世紀にキリスト教化され，政治的主体として確立されました。17世紀には，いわゆる戦士王たちによる夥しい軍事的征服によってヨーロッパの強国の一つとして傑出するに到りました。しかしながら，悪化する経済と数次に亙るロシア戦の壊滅的な敗北とによって，スウェーデンは獲得した領土の大部分を失いました。1814年以来，スウェーデンは武力衝突に関与していません。

en: Swiss
ja: スイス人

en: ?plural:Swiss
ja: スイス人

en: Switzerland is a federation of cantons, some of which have more than 700 years of history as a confederacy.
ja: スイスは諸州からなる連邦国家で，そのうちのいくつかは700年以上も前からの同盟の歴史を持っています。

en: ?female:General
ja: 将軍

en: Bailiff
ja: 執行官

en: ?female:Bailiff
ja: 執行官

en: President of the Confederation
ja: 連邦大統領

en: Federal Chancellor
ja: 連邦官房長官

en: ?female:Federal Chancellor
ja: 連邦官房長官

en: Taiwanese
ja: 台湾人

en: ?plural:Taiwanese
ja: 台湾人

en: When the Chinese nationalists lost the armed struggle against the Chinese communists, the nationalist government evacuated to the island of Taiwan where they formed the Republic of China.
ja: 中国国民党が中国共産党との武力闘争に破れた時，国民党政府は台湾島に逃れそこに中華民国を設立しました。

en: Texan
ja: テキサス人

en: ?plural:Texans
ja: テキサス人

en: Texas is second largest and second most populous state of the USA, famous for it's "larger than life" cowboy mentality.
ja: テキサスは合衆国で第2の面積と人口を持つ州で，その"larger than life"なカウボーイ気質で知られています。

en: Thai
ja: タイ人

en: ?plural:Thai
ja: タイ人

en: The Thai kingdom was the only country in Southeast Asia to preserve its independence throught the colonial era of the 18th and 19th centuries AD.
ja: タイ王国は，18世紀，19世紀の植民地主義の時代を通して，東南アジアで唯一つ独立を守っていた国です。

en: Tibetan
ja: チベット人

en: ?plural:Tibetans
ja: チベット人

en: The Tibetan homeland is sometimes called the "Roof of the World", the highest elevated region in the world. In the 7th century, Tibet emerged as a formidable empire under the leadership of king Songtsen Gampo, being recognized by both China and India. This dynasty lasted until the 11th century, when Tibet was overrun by the Mongols. Centuries later when Mongol rule had weakened, Lozang Gyatso - born 1617 and the 5th Dalai Lama - established a buddhist religious state under the control of the Gelugpa school of Tibetan Buddhism.
ja: チベット人の祖地は世界で最も高度のある地域で，時として「世界の屋根」と呼ばれています。7世紀にはチベット[訳註:吐蕃]はソンツェン・ガンポの下で恐るべき帝国として勃興し，中国・インドの双方から認識されていました。この王朝は11世紀，モンゴルによって制されるまで続きました。数世紀の後にモンゴルの支配が緩むと，ロサン・ギャツォ(1617生，ダライ・ラマ5世)はチベット仏教ゲルク派の指導下に仏教国家を創設しました。

en: Lama
ja: ラマ

en: Dharma King
ja: 法王

en: Dalai Lama
ja: ダライラマ

en: Tunisian
ja: チュニジア人

en: ?plural:Tunisians
ja: チュニジア人

en: The Phoenicians founded Carthage in the area where Tunisia is today. Carthage later became a major power in the Mediterranean region until it was defeated by the Romans in 146 BC. Later the Arab Muslim conquest in the 7th century led to migration from the Arab and Ottoman countries. But there where also a lot of Jews and Spanish Moors who moved there at the end of the 16th century. Tunisia became mostly autonomous from the Ottoman empire in 1861. But in 1881 Tunisia was invaded by the French and was made a French protectorate. The country became independent in 1956.
ja: フェニキア人は，現在チュニジアのある地域にカルタゴを建設しました。カルタゴは後に地中海世界の大国となりますが，紀元前146年にローマ人に打ち破られました。7世紀のアラブ系イスラム教徒による征服の結果，アラブやオスマンの諸国からの移住が起こりました。しかしまた，16世紀の末にはたくさんのユダヤ人やスペインのムーア人もこの地域に移住してきていました。1861年にはチュニジアはオスマン帝国からほぼ自治を獲得しましたが，1881年にはフランスに侵略され，その保護領にされてしまいました。独立を果たしたのは1956年です。

en: Turk
ja: トルコ人

en: ?plural:Turks
ja: トルコ人

en: Modern Turkey is the successor state of the Ottoman Empire, which collapsed and was dismembered by the victors in World War I after backing the Central Powers.  The country was subsequently reformed and secularized by Kemal Mustapha, the hero of the defense of Gallipoli.
ja: 現代のトルコはオスマン帝国の後継です。オスマン帝国は，第一次世界大戦で同盟国側として参戦した後，崩壊し勝利国によって分断されました。国はそれから，ガリポリ防衛の英雄ケマル・ムスタファによって改革され政教分離を実施しました。

en: Ukrainian
ja: ウクライナ人

en: ?plural:Ukrainians
ja: ウクライナ人

en: The Ukraine is a vast region on the westernmost marches of the former Soviet Union. It includes some of the most fertile black-soil cropland on Earth.
ja: ウクライナは旧ソ連西端の境界部に位置する広大な地域です。ここには地球で最も肥沃とされる黒土地帯を擁しています。

en: Hetman
ja: 首長

en: Uruguayan
ja: ウルグアイ人

en: ?plural:Uruguayans
ja: ウルグアイ人

en: Uruguay, a small South American country sometimes referred to as "Switzerland of the Americas" due to its once higly developed social welfare system.
ja: 南米の小国であるウルグアイは，かつて非常に発達した社会福祉制度を有していたので「アメリカのスイス」と称されることがあります。

en: Uyghur
ja: ウイグル人

en: ?plural:Uyghurs
ja: ウイグル人

en: Uyghur was an east Turk empire and civilization. At its height in 820 AD it controlled most of Central and North Asia. After clashing with the Chinese for several centuries, they were finally subdued by the Qing dynasty in the 1700s. Today, descendants of the Uyghur form the populations of the Central Asian states of Uzbekistan, Kazakhstan and Kyrgyzstan. They are also the main minority of the Xinjiang province of China.
ja: ウイグルは東方のトルコ系帝国・文明です。その最盛期，820年には中央アジアと北アジアの大部分を支配していました。数世紀に亙る中国人との衝突を経て，最後には1700年代に清王朝によって征服されました。今日では，ウイグルの末裔は中央アジア諸国ウズベキスタン，カザフスタン，キルギスタンの住民となっています。彼らはまた，中国の新疆ウイグル自治区の主要な少数民族ともなっています。

en: Venezuelan
ja: ベネズエラ人

en: ?plural:Venezuelans
ja: ベネズエラ人

note: TRANS: The fourth letter in "Simon" should be TRANS: U+00F3 LATIN SMALL LETTER O WITH ACUTE if available in TRANS: your charset.  In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 243.
en: Venezuela is the most northern country in South America. Having been a Spanish colony since the 16th century, the country gained independence on July 5th 1811 under the leadership of El Libertador Simon Bolivar - The Liberator.
ja: ベネズエラは南米最北の国です。16世紀以来スペインの植民地で，1811年7月5日にエル・リベルタドール・シモン・ボリヴァル「解放者」の指揮下で独立を獲得しました。

note: TRANS: Terrateniente = Junker
en: Terrateniente
ja: 地主貴族

en: Terratenienta
ja: 地主貴族

en: Vietnamese
ja: ベトナム人

en: ?plural:Vietnamese
ja: ベトナム人

en: The Vietnamese nation was founded in the first century AD by twin sisters who became the war leaders of a revolt against a Chinese military governor.
ja: ベトナムは中国の軍事支配への叛乱の戦争指導者となった双子の姉妹により1世紀に設立されました。

en: Viking
ja: バイキング

en: ?plural:Vikings
ja: バイキング

en: The Vikings raided and traded along the coasts of Europe between 800AD and 1100AD. Viking raiders eventually became the rulers of Normandy, Russia, and a short-lived kingdom in Sicily.
ja: バイキングは西暦800年から1100年にかけてヨーロッパの沿岸を襲撃しあるいは交易を行ってきました。バイキングの侵入者たちはノルマンディ，ロシア，そして短命だったシチリア王国の支配者となりました。

en: Welsh
ja: ウェールズ人

en: ?plural:Welsh
ja: ウェールズ人

en: The Welsh at one time controlled all of what is now England until being driven into the mountainous western reaches by invading Saxons.
ja: ウェールズ人はかつては現在のイングランドの全領域を支配していましたが，サクソン人の侵略により西部の山岳地帯へと追いやられました。

en: Westphalian
ja: ウエストファリア人

en: ?plural:Westphalians
ja: ウエストファリア人

en: Westphalia, before becoming a Prussian province, was the western region the duchy of Saxony. Present-day it consists of the Northern part of the largest German federal state, North Rhine-Westphalia.
ja: ウェストファリアは，プロイセンの州になるまでは，サクソニー公国西部の地域でした。今日ではドイツ連邦最大の州である北レーヌ・ウェストファリアの北部を形成しています。

en: Zulu
ja: ズールー人

en: ?plural:Zulus
ja: ズールー族

en: The Zulus are a warlike Bantu people who migrated from west-central Africa into southern Africa beginning in the early 1700s, conquering the native Khoisan peoples and clashing with European settlers.
ja: ズールー族はバンツーの好戦的な人々で，1700年代初頭以降，原住民コイサン人を征服し，ヨーロッパの入植者と衝突しながら，中西部アフリカから南アフリカへと移住を進めました。

en: British Isles (medium/classic)
ja: イギリス諸島 (中型，古典的)

en: Classic-style 85x80 map of the British Isles.
ja: イギリス諸島の，古典的な 85x80 のマップです。

en: Earth (classic, large)
ja: 地球 (大型，古典的)

en: Classic-style 160x90 Earth scenario.
ja: 古典的な 160x90 の地球シナリオです。

en: Earth (classic, small)
ja: 地球 (小型，古典的)

en: Classic-style 80x50 Earth scenario.
ja: 古典的な 80x50 の地球シナリオです。

en: Europe (giant/classic)
ja: 欧州 (特大，古典的)

en: Very large classic-style map of Europe.
ja: 欧州の，古典的な特大マップです。

en: Earth (classic, medium)
ja: 地球 (中型，古典的)

en: Classic-style 120x60 Earth scenario.
ja: 古典的な 120x60 の地球シナリオです。

en: Iberian Peninsula (classic/large)
ja: イベリア半島 (大型，古典的)

en: Large classic-style map of the Iberian Peninsula (modern-day Spain and Portugal).
ja: イベリア半島（今日のスペインとポルトガル）の，古典的な大型マップです。

en: Tutorial
ja: チュートリアル

en: Tutorial Scenario.
ja: チュートリアルシナリオ

en: Team 1
ja: チーム1

en: Team 2
ja: チーム2

en: Team 3
ja: チーム3

en: Team 4
ja: チーム4

en: Team 5
ja: チーム5

en: Team 6
ja: チーム6

en: Team 7
ja: チーム7

en: Team 8
ja: チーム8

en: Team 9
ja: チーム9

en: Team 10
ja: チーム10

en: Team 11
ja: チーム11

en: Team 12
ja: チーム12

en: Team 13
ja: チーム13

en: Team 14
ja: チーム14

en: Team 15
ja: チーム15

en: Team 16
ja: チーム16

en: Team 17
ja: チーム17

en: Team 18
ja: チーム18

en: Team 19
ja: チーム19

en: Team 20
ja: チーム20

en: Team 21
ja: チーム21

en: Team 22
ja: チーム22

en: Team 23
ja: チーム23

en: Team 24
ja: チーム24

en: Team 25
ja: チーム25

en: Team 26
ja: チーム26

en: Team 27
ja: チーム27

en: Team 28
ja: チーム28

en: Team 29
ja: チーム29

en: Team 30
ja: チーム30

en: Team 31
ja: チーム31

en: Team 32
ja: チーム32
