Freeciv - en to he translation catalogue (81 entries)

en: Gold
he: זהב

en: %s from %s
he: %s מ %s

en:  (connection incomplete)
he: (חיבור לא הושלם)

en:  (player %s)
he: (שחקן %s)

en: Civ: Learned New Government
he: משחק: נלמדה ממשלה חדשה

en: Hut: Gold Found in Hut
he: בקתה: זהב נמצא בבקתה

en: ?diplomatic_state:War
he: ?מצב_דיפלומטי:מלחמה

en: ?diplomatic_state:Cease-fire
he: ?מצב_דיפלומטי:הפסקת אש

en: ?diplomatic_state:Peace
he: ?מצב_דיפלומטי:שלום

en: ?diplomatic_state:Alliance
he: ?מצב_דיפלומטי:ברית

en: Road
he: כביש

en: Irrigation
he: תעלות

en: Railroad
he: כביש-מתכת

en: Mine
he: מכרה

en: Pollution
he: זיהום

en: Hut
he: בקתה

en: Fortress
he: מבצר

en: River
he: נהר

en: Farmland
he: אדמה חקלאית

en: Airbase
he: בסיס חיל-אויר

en: Fallout
he: נשורת

en: Goto
he:  לך ל

en: betatest version
he: גרסה נסיונית

en: THIS IS A BETA VERSION
    Freeciv %s will be released in
    %s, at %s
he: זוהי גרסה ניסיונית
    הגרסה %s תשתחרר ב-
    %s, at %s

en: 'Cause civilization should be free!
he: !כי סיויליזציה צריכה להיות חינם

en: Bad log level "%s".
he: רמת בדיקה נמוכה "%s".

en: Bad log level %d in "%s".
he: רמת בדיקה נמוכה %d ב "%s".

en: Freeciv must be compiled with the DEBUG flag to use debug level %d.
he: הנך חייב להדר עם דגל ה-DEBUG כדי להשתמש ברמת בדיקה %d.

en: Badly formed log level argument "%s".
he: רשמת נכון את רמת הבדיקה  "%s".

en: Not an integer: '%s'
he: אינו מספר %s'

en: Empty filename in log level argument "%s".
he: קובץ ריק ברמת שמירת הלוג "%s".

en: last message repeated %d time | last message repeated %d times
he[0]: ההודעה האחרונה חזרה על עצמה %d פעמים

en:  (total %d repeat) |  (total %d repeats)
he[0]: (סך הכל %d חזר על עצמו)

en: Empty argument for "%s".
he: טיעון ריק בשביל "%s".

en: Missing argument for "%s".
he: חסר טיעון בשביל "%s".

en: %d BC
he: %d לפני הספירה

en: %d AD
he: %d אחרי הספירה

en: FREECIV_PATH is set but empty; using default path instead.
he: המשתנה FREECIV_PATH נמצא אך ריק; משתמש בתקיה הנוכחית.

en: Could not read data directory %s: %s.
he: לא מצליח לקרוא מידע בספריה %s: %s.

en: The data path may be set via the environment variable FREECIV_PATH.
he: תקיית המידע צריכה להשתנות דרך המשתנה FREECIV_PATH

en: Current data path is: "%s"
he: תקיית המידה הנוכחית היא: "%s"

en: The "%s" file is required ... aborting!
he: קובץ ה "%s"  נדרש... מבטל!

en: %s: Fatal error: you're trying to run me as superuser!
he: %sשגיאה: אתה מנסה להריץ את המשחק כ-סופר משתמש.

en: Use a non-privileged account instead.
he: השתמש במשתמש חסר-זכויות במקום.

en: Quit the game and shutdown the server.
he: צא מהמשחק וסגור את השרת

en: Goodbye.
he: להתראות

en: Economy: Gold, Luxuries, Science
he: כלכלה: זהב, מותרות, מדע

en: Metaserver
he: שרתים

en: Gold: %d
he: זהב: %d

en: Government: %s
he: ממשלה: %s

en: Gold:
he: זהב:

en: _Goto location
he: _לך ל מקום

en: Turn Done
he: סיים תור

en: Freeciv is free software and you are welcome to distribute copies of it
    under certain conditions; See the "Copying" item on the Help menu.
    Now.. Go give'em hell!
he: המשחק Freeciv הוא חינם ואתה מוזמן לשלוח עותקים שלו
    בכמה תנאים; ראה סעיף "Copying" בדף העזרה
    ועכשיו... - תראה להם את הגיהנום!

en: _Game
he: משחק

en: Game
he: משחק

en: _Quit
he: _יציאה

en: _Government
he: _ממשלה

en: _View
he: ראה

en: View
he: ראה

en: _Orders
he: פקודות

en: Orders
he: פקודות

en: _Go to
he: _לך ל

en: _Reports
he: דיווחים

en: Reports
he: דיווחים

en: _Help
he: עזרה

en: Help
he: עזרה

en: Port
he: פורט

en: Save Game
he: שמור משחק

en: Goal
he: מטרה

en: Name:
he: שם:

en: _Port
he: _פורט

en: Gold(max %d)
he: זהב(מקסימום %d)

en: Quit
he: יציאה

en: Kingdom
he: ממלכה

en: Load Game
he: העלה משחק

en: Freeciv Server Selection
he: ראשי

en: Start New Game
he: התחל משחק חדש

en: Host:
he: שרת:

en: Port:
he: פורט:

en: Goto and Close
he: לך וסגור
