Freeciv - en to ca translation catalogue (2716 entries)

en: Food
ca: Menjar

en: Shield
ca: escut

en: Trade
ca: Comerç

en: Gold
ca: Or

en: Luxury
ca: Luxes

en: Science
ca: Ciència

en: ?obsolete:O
ca: O

en: ?built:B
ca: C

en: ?wonder:w
ca: m

en: %s from %s
ca: %s de %s

en:  (connection incomplete)
ca:  (connexió incompleta)

en:  (player %s)
ca:  (jugador %s)

en:  (observer)
ca:  (observador)

en: City: Building Unavailable Item
ca: Ciutat: Construint un element no disponible

en: City: Captured/Destroyed
ca: Ciutat: Capturada/Destruïda

en: City: Celebrating
ca: Ciutat: En festa

en: City: Civil Disorder
ca: Ciutat: Desordre

en: City: Famine
ca: Ciutat: Fam

en: City: Famine Feared
ca: Ciutat: Por de fam

en: City: Growth
ca: Ciutat: Creixement

en: City: May Soon Grow
ca: Ciutat: Pot créixer dintre de poc

en: City: Needs Aqueduct
ca: Ciutat: Es necessita un aqüeducte

en: City: Needs Aqueduct Being Built
ca: Ciutat: Es necessita un aqüeducte que està en construcció

en: City: Normal
ca: Ciutat: Normal

en: City: Nuked
ca: Ciutat: Bomba nuclear

en: City: Suggest Growth Throttling
ca: Ciutat: Suggerir augment de creixement

en: City: Transfer
ca: Ciutat: Transferir

en: City: Was Built
ca: Ciutat: Construïda

en: City: Worklist Events
ca: Ciutat: Successos llista treball

en: Civ: Barbarian Uprising
ca: Civ: Aparició de bàrbars

en: Civ: Civil War
ca: Civ: Guerra civil

en: Civ: Collapse to Anarchy
ca: Civ: Col·lapse a la anarquia

en: Civ: First Contact
ca: Civ: Primer contacte

en: Civ: Learned New Government
ca: Civ: S'aprèn un nou govern

en: Civ: Low Funds
ca: Civ: Pocs diners

en: Civ: Pollution
ca: Civ: Pol·lució

en: Civ: Revolt Ended
ca: Civ: S'acaba una revolta

en: Civ: Revolt Started
ca: Civ: S'inicia una revolta

en: Civ: Spaceship Events
ca: Civ: Esdeveniment de Nau espacial

en: Diplomat Action: Bribe
ca: Acció diplomàtica: Subornar

en: Diplomat Action: Caused Incident
ca: Acció diplomàtica: Crear un incident

en: Diplomat Action: Escape
ca: Acció diplomàtica: Escapar

en: Diplomat Action: Embassy
ca: Acció diplomàtica: Ambaixada

en: Diplomat Action: Failed
ca: Acció diplomàtica: Fallada

en: Diplomat Action: Incite
ca: Acció diplomàtica: Incitar

en: Diplomat Action: Poison
ca: Acció diplomàtica: Enverinar

en: Diplomat Action: Sabotage
ca: Acció diplomàtica: Sabotejar

en: Diplomat Action: Theft
ca: Acció diplomàtica: Robar

en: Enemy Diplomat: Bribe
ca: Diplomàtic enemic: Subornar

en: Enemy Diplomat: Embassy
ca: Diplomàtic enemic: Ambaixada

en: Enemy Diplomat: Failed
ca: Diplomàtic enemic: Fallada

en: Enemy Diplomat: Incite
ca: Diplomàtic enemic: Incitar

en: Enemy Diplomat: Poison
ca: Diplomàtic enemic: Enverinar

en: Enemy Diplomat: Sabotage
ca: Diplomàtic enemic: Sabotatge

en: Enemy Diplomat: Theft
ca: Diplomàtic enemic: Robar

en: Broadcast Report
ca: Joc: Informe ampli

en: Game Ended
ca: Joc: La partida acaba

en: Game Started
ca: Joc: El partida comença

en: Message from Server Operator
ca: Joc: Missatge del operador del servidor

en: Player Destroyed
ca: Joc: Es destrueix un jugador

en: Report
ca: Informe

en: Turn Bell
ca: Joc: Activar campana

en: Year Advance
ca: Joc: Any avenç

en: Global: Eco-Disaster
ca: Global: Desastre ecològic

en: Global: Nuke Detonated
ca: Global: Arma nuclear detonada

en: Hut: Barbarians in a Hut Roused
ca: Cabana: Bàrbars d'una cabana empipats

en: Hut: City Founded from Hut
ca: Cabana: Ciutat trobada en cabana

en: Hut: Gold Found in Hut
ca: Cabana: Or trobat en cabana

en: Hut: Killed by Barbarians in a Hut
ca: Cabana: Mort per bàrbars en cabana

en: Hut: Mercenaries Found in Hut
ca: Cabana: Mercenaris trobats a cabana

en: Hut: Settler Found in Hut
ca: Cabana: Colon trobat a cabana

en: Hut: Tech Found in Hut
ca: Cabana: Tecnologia trobada en cabana

en: Hut: Unit Spared by Barbarians
ca: Cabana: Unitat no morta per bàrbars

en: Improvement: Bought
ca: Edificis: Comprat

en: Improvement: Built
ca: Edificis: Construït

en: Improvement: Forced to Sell
ca: Edificis: Forçat a vendre

en: Improvement: New Improvement Selected
ca: Edificis: Seleccionat nou edifici

en: Improvement: Sold
ca: Edificis: Venut

en: Tech: Learned From Great Library
ca: Tec: Apresa de la gran biblioteca

en: Tech: Learned New Tech
ca: Tec: Nova tecnologia apresa

en: Treaty: Alliance
ca: Tractats: Aliança

en: Treaty: Broken
ca: Tractats: Es trenca

en: Treaty: Peace
ca: Tractat: Pau

en: Treaty: Shared Vision
ca: Tractat: Visió compartida

en: Unit: Attack Failed
ca: Unitats: Atac fallit

en: Unit: Attack Succeeded
ca: Unitats: Atac exitós

en: Unit: Bought
ca: Unitats: Comprada

en: Unit: Built
ca: Unitats: Construïda

en: Unit: Defender Destroyed
ca: Unitats: Defensor destruït

en: Unit: Defender Survived
ca: Unitats: Defensor sobreviu

en: Unit: Production Upgraded
ca: Unitat: Producció millorada

en: Unit: Relocated
ca: Unitat: Resituada

en: Wonder: Finished
ca: Meravelles: S'acaba

en: Wonder: Made Obsolete
ca: Meravelles: Es queda obsoleta

en: Wonder: Started
ca: Meravelles: S'inicia

en: Wonder: Stopped
ca: Meravelles: Es para

en: Wonder: Will Finish Next Turn
ca: Meravelles: S'acabarà el proper torn

en: Diplomatic Message
ca: Missatge diplomàtic

en: ?diplomatic_state:War
ca: Guerra

en: ?diplomatic_state:Cease-fire
ca: Treva

en: ?diplomatic_state:Peace
ca: Pau

en: ?diplomatic_state:Alliance
ca: Aliança

en: ?diplomatic_state:Never met
ca: Sense contacte

note: TRANS: Obscure ruleset error
en: tech "%s": requires itself
ca: tecnologia "%s": es necessita a si mateixa

note: TRANS: "Unknown" tech
en: (Unknown)
ca: (desconegut)

note: TRANS: "None" tech
en: None
ca: Cap

en: Future Tech. %d
ca: Tecnologia del futur %d

en: Road
ca: Camí

en: Irrigation
ca: Irrigació

en: Railroad
ca: Ferrocarril

en: Mine
ca: Mina

en: Pollution
ca: Pol·lució

en: Hut
ca: Cabana

en: Fortress
ca: Fortalesa

en: River
ca: Riu

en: Farmland
ca: Horta

en: Airbase
ca: Base aèria

en: Fallout
ca: Radioactivitat

en: Idle
ca: Inactiu

en: Fortifying
ca: S'està fortificant

en: Fortified
ca: Fortificat

en: Sentry
ca: Sentinella

en: Pillage
ca: Saquejar

en: Goto
ca: Anar a

en: Explore
ca: Explorar

en: Transform
ca: Transformar

en: Unknown
ca: Desconegut

en: Moves
ca: Moviments

en: Upgrade %s to %s for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
ca: Millorar %s a %s per %d d'or?
    Tens %d peces d'or.

en: Upgrading %s to %s costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
ca: Actualitzant %s a %s per %d d'or.
    Tens %d peces d'or.

en:  and
ca:  i

en: ?and:,
ca: ,

en: Freeciv version %s %s
ca: Freeciv versió %s %s

en: (beta version)
ca: (versió beta)

en: Freeciv version %s
ca: Freeciv versió %s

en: betatest version
ca: versió beta

en: version
ca: versió

en: January
ca: Gener

en: February
ca: Febrer

en: March
ca: Març

en: April
ca: Abril

en: May
ca: Maig

en: June
ca: Juny

en: July
ca: Juliol

en: August
ca: Agost

en: September
ca: Setembre

en: October
ca: Octubre

en: November
ca: Novembre

en: December
ca: Desembre

en: THIS IS A BETA VERSION
    Freeciv %s will be released in
    %s, at %s
ca: AQUESTA VERSIÓ ÉS BETA
    Freeciv %s serà llançat el 
    %s, a %s

en: 'Cause civilization should be free!
ca: Perquè la civilització hauria de ser lliure!

en: Bad log level "%s".
ca: Nivell de registre incorrecte "%s".

en: Bad log level %d in "%s".
ca: Nivell de registre %d incorrecte a "%s".

en: Freeciv must be compiled with the DEBUG flag to use debug level %d.
ca: S'ha de compilar Freeciv amb el flag DEBUG per poder usar el nivell de depuració %d.

en: Badly formed log level argument "%s".
ca: Argument de nivell de registre mal format "%s".

en: Not an integer: '%s'
ca: No és un enter: '%s'

en: Empty filename in log level argument "%s".
ca: Nom de fitxer buit en l'argument de nivell de registre "%s".

en: last message repeated %d time | last message repeated %d times
ca[0]: el missatge anterior s'ha repetit %d cop
ca[1]: el missatge anterior s'ha repetit %d cops

en:  (total %d repeat) |  (total %d repeats)
ca[0]: (en total %d cop)
ca[1]: (en total %d cops)

en: Empty argument for "%s".
ca: Argument buit per a "%s".

en: Missing argument for "%s".
ca: Falten arguments per a "%s".

en: %d BC
ca: %d A.C.

en: %d AD
ca: .%d D.C.

en: FREECIV_PATH is set but empty; using default path instead.
ca: FREECIV_PATH està establert però està buit; s'usarà la ruta per defecte.

en: Could not read data directory %s: %s.
ca: No s'han pogut llegir les dades del directori %s: %s.

en: The data path may be set via the environment variable FREECIV_PATH.
ca: La ruta de les dades es pot establir mitjançant la variable d'entorn FREECIV_PATH.

en: Current data path is: "%s"
ca: La ruta de dades actual és: "%s"

en: The "%s" file is required ... aborting!
ca: El fitxer "%s" és necessari ... s'està avortant!

en: %s: Fatal error: you're trying to run me as superuser!
ca: %s: Error fatal: estàs intentant executar-me com a superusuari!

en: Use a non-privileged account instead.
ca: Utilitza un compte no privilegiat.

en: exact match
ca: coincidència exacta

en: only match
ca: única coincidència

en: ambiguous
ca: ambigu

en: empty
ca: buit

en: too long
ca: massa llarg

en: non-match
ca: no hi ha coincidència

en: error %d (compiled without strerror)
ca: error %d (compilat sense strerror)

en: The %s have stopped building The %s in %s.
ca: Joc: Els %s han deixat de construir %s a %s.

en: The %s have started building The %s in %s.
ca: Joc: Els %s han començat a construir %s a %s.

en: *%s (AI)* Welcome into our alliance %s!
ca: *%s (IA)* Benvingut a l'aliança %s!

en: *%s (AI)* Yes, peace in our time!
ca: *%s (IA)* Sí, pau en aquest moment!

en: *%s (AI)* Finally I get around to you! Did you really think you could get away with your crimes?
ca: *%s (IA)* Finalment t'he trobat! Et pensaves que podries escapar amb tots els teus crims?

en: *%s (AI)* Your attempt to conquer space for yourself alone betray your true intentions, and I will have no more of our alliance!
ca: *%s (IA)* L'intent de conquerir l'espai pel teu compte desvelen les teves intencions reals, la nostra aliança s'ha acabat!

en: *%s (AI)* Your attempt to unilaterally dominate outer space is highly offensive.
ca: *%s (IA)* El teu intent de dominar unilateralment l'espai exterior és del tot ofensiva.

en: *%s (AI)* If you do not stop constructing your spaceship, I may be forced to take action!
ca: *%s (IA)* Si no deixes de construir la nau espacial, hauré de prendre mesures!

en: *%s (AI)* Greetings ally, I see you have not yet made war with our enemy, %s. Why do I need to remind you of your promises?
ca: *%s (IA)* Salutacions aliat, veig que encara no has declarat la guerra al nostre enemic %s. Com es que t'he de recordar les teves promeses?

en: Warning: the guest name '%s' has been taken, renaming to user '%s'.
ca: Atenció: ja s'ha usat el nom de convidat %s, renomenant a usuari %s.

en: There was an error reading the user database, logging in as guest connection '%s'.
ca: Hi ha hagut un error al llegir la base de dades de l'usuari, quan s'accedia amb la connexió de convidat '%s'.

en: There was an error reading the user database and guest logins are not allowed. Sorry
ca: Hi ha hagut un error al llegir la base de dades de l'usuari i els accessos de convidat no estan permesos. Ho sento.

en: Enter password for %s:
ca: Entrar contrasenya per a %s:

en: This server allows only preregistered users. Sorry.
ca: Aquest servidor només accepta usuaris preregistrats. Ho sento.

en: Sorry, too many wrong tries...
ca: Ho sento, massa intents erronis ...

en: Warning: There was an error in saving to the database. Continuing, but your stats will not be saved.
ca: Atenció: Hi ha hagut un error al guardar a la base de dades. Es continua però les teves estadístiques no es guardaran.

en: Your password is incorrect. Try again.
ca: La teva contrasenya és incorrecta. Torna-ho a provar.

en: Your password is too short, the minimum length is %d. Try again.
ca: La teva contrasenya és massa curta, la longitud mínima és %d. Torna a provar-ho.

en: The password must have at least %d capital letters, %d numbers, and be at minimum %d [printable] characters long. Try again.
ca: La contrasenya ha de tenir com a mínim %d lletres majúscules, %d nombres, i tenir com a mínim %d caràcters de longitud (imprimibles). Torna a provar-ho.

en: Native unrest near %s led by %s.
ca: Descontent dels nadius prop de %s dirigit per %s.

en: Sea raiders seen near %s!
ca: S'han vist pirates prop de %s!

en: You don't have a worker here.
ca: Joc: Aquí no hi ha cap treballador.

en: You have already sold something here this turn.
ca: Joc: Ja has venut quelcom aquest torn en aquesta ciutat.

en: You sell %s in %s for %d gold.
ca: Joc: Vens %s a %s per %d d'or.

en: Cannot buy in city created this turn.
ca: Joc: No pots comprar en una ciutat creada aquest torn.

en: You have already bought this turn.
ca: Joc: Ja has comprat en aquest torn.

en: You don't buy %s!
ca: Joc: No compres %s!

en: Can't buy units when city is in disorder.
ca: Joc: No pots comprar unitats quan la ciutat està en desordre.

en: You have bought this turn, can't change.
ca: Joc: Has comprat en aquest torn, per tant no pots canviar.

en: %s
ca: Joc: %s

en: City no. %d
ca: Ciutat nm: %d

en: A poorly-named city
ca: Una ciutat amb un nom pobre

en: Changed homecity of %s to %s.
ca: Joc: Canviat la ciutat llar de %s a %s.

en: Transfered %s in %s from %s to %s.
ca: Joc:: Transferit %s a %s des de %s fins %s.

en: Transfered %s from %s to %s.
ca: Joc: Transferit %s des de %s fins %s.

en: %s lost along with control of %s.
ca: Joc: Has perdut %s al perdre el control de %s.

en: You already had a city called %s. The city was renamed to %s.
ca: Ja tenies una ciutat anomenada %s. La ciutat s'ha renomenat a %s.

en: The people in %s are stunned by your technological insight!
          Workers spontaneously gather and upgrade the city with railroads.
ca: Joc: La gent de %s estan sorpresos del teu nivell tecnològic!
          Els treballadors s'ajunten i actualitzen la ciutat amb ferricarril.

en: Moved %s out of disbanded city %s to avoid being landlocked.
ca: Joc: S'ha mogut %s fora de la ciutat %s que s'ha desmantellat per evitar quedar atrapat a terra.

en: You destroy %s completely.
ca: Joc: Destrueixes %s completament.

en: %s has been destroyed by %s.
ca: Joc: %s ha estat destruïda per %s.

en:  from the worklist
ca:  de la llista de treball

note: TRANS: "<city> is building <production><source>."
en: %s is building %s%s.
ca: Joc: %s està construint %s%s.

en: You sell %s in %s (now landlocked) for %d gold.
ca: Joc: Vens %s a %s (encallat) per %d peces d'or.

en: %s is selling %s (obsolete) for %d.
ca: Joc: %s està venent %s (obsolet) per %d.

en: Notice: Wonder %s in %s will be finished next turn.
ca: Joc: Avís: La Meravella %s de %s s'acabarà el proper torn.

en: Suggest throttling growth in %s to use %s (being built) more effectively.
ca: Joc:  Accelera el creixement de %s per usar %s (en construcció) més efectivament.

en: %s may soon grow to size %i.
ca: Joc: %s creixerà dintre de poc a %i.

en: Warning: Famine feared in %s.
ca: Joc: Perill: Es tem fam a %s.

en: WARNING, we're LOW on FUNDS sire.
ca: Joc: ATENCIÓ, ens estem quedant SENSE DINERS.

en: %s needs %s (being built) to grow any further.
ca: Joc: %s necessita %s (que ja s'està construint) per créixer més.

en: %s grows to size %d.
ca: Joc: %s ha crescut a %d.

en: Famine feared in %s, %s lost!
ca: Joc: Es tem fam a %s, s'han perdut %s !

en: Famine causes population loss in %s.
ca: Joc: La fam causa pèrdua de població a %s.

en: %s can't build %s from the worklist; tech not yet available.  Postponing...
ca: Joc: %s no pot construir %s de la llista de treball, la tecnologia encara no està disponible.  Es posposa...

en: %s can't build %s from the worklist.  Purging...
ca: Joc: %s no es pot construir %s de la llista de treballs.  Depurant...

en: Production of %s is upgraded to %s in %s.
ca: Joc: La construcció de %s s'ha millorat a %s a %s.

en: %s can't build %s from the worklist; need to have %s first.  Postponing...
ca: Joc: %s no pot construir %s de la llista de treball, necessita abans %s.  Es posposa...

en: %s can't build %s from the worklist; Reason unknown!  Postponing...
ca: Joc: %s no pot construir %s de la llista de treball, raó desconeguda!!!.  Es posposa...

en: %s's worklist is now empty.
ca: Joc: La llista de treball de %s està buida.

en: %s can't upkeep %s, unit disbanded.
ca: Joc: %s no pot mantenir %s, s'ha desmantellat la unitat.

en: Citizens in %s perish for their failure to upkeep %s!
ca: Joc: Ciutadans de %s moren perque no poden mantenir %s!

en: %s is building %s, which is no longer available.
ca: Joc: %s està construint %s que ja no està disponible.

en: The %s have finished building %s in %s.
ca: Joc: Els %s han acabat de construir %s a %s.

en: %s has finished building %s.
ca: Joc: %s ha acabat de construir %s.

en: The %s have started building a spaceship!
ca: Joc: Els %s han començat a construir una nau espacial!

en: %s can't build %s yet.
ca: Joc: %s encara no pot construir %s.

note: TRANS: <city> is finished building <unit/building>.
en: %s is finished building %s.
ca: Joc: %s ha acabat de construir %s.

en: Can't afford to maintain %s in %s, building sold!
ca: Joc: No es pot mantenir %s a %s, s'ha venut l'edifici!

en: Pollution near %s.
ca: Joc: Pol·lució prop de %s.

en: Civil disorder in %s.
ca: Joc: Desordre civil a %s.

en: CIVIL DISORDER CONTINUES in %s.
ca: Joc: EL DESORDRE CIVIL CONTINUA A %s.

en: Order restored in %s.
ca: Joc: S'ha restablert l'ordre a %s.

en: The people have overthrown your %s, your country is in turmoil.
ca: Joc: La gent a destronat al teu %s, el país està en aixecament.

en: %s can't build %s yet, and we can't disband our only city.
ca: Joc: %s no pot construir %s encara, i no podem desmantellar l'única ciutat que tenim.

note: TRANS: Settler production leads to disbanded city.
en: %s is disbanded into %s.
ca: Joc: %s desmantellada a %s.

en: Warning: the %s option is obsolete.  Use -m to enable the metaserver.
ca: Atenció: la opció %s és obsoleta.  Usa -m per activar el metaservidor.

en: Error: unknown option '%s'
ca: Error: opció desconeguda '%s'

en: This is the server for %s
ca: Aquest és el servidor per a la %s

en: You can learn a lot about Freeciv at %s
ca: Pots aprendre molt en quant a Freeciv a %s

en: Usage: %s [option ...]
    Valid options are:
ca: Ús: %s [opció ...]
    Les opcions vàlides son:

en:   -d, --debug NUM	Set debug log level (0 to 4, or 4:file1,min,max:...)
ca:   -d, --debug NÚM	Fixa nivell registre depuració (0 a 4, ó 4:fitx1,mín,màx:...)

en:   -d, --debug NUM	Set debug log level (0 to 3)
ca:   -d, --debug NÚM	Fixa nivell registre depuració (0 a 3)

en:   -f, --file FILE	Load saved game FILE
ca:   -f, --file FITXER	Carrega un joc guardar del FITXER

en:   -h, --help		Print a summary of the options
ca:   -h, --help		Imprimeix un resum de les opcions

en:   -l, --log FILE	Use FILE as logfile
ca:   -l, --log FITXER	Usa FITXER com a fitxer de registre

en:   -m, --meta		Notify metaserver and send server's info
ca:   -m, --meta		notifica el metaservidor i enviar informació servidor

en:   -M, --Metaserver ADDR	Set ADDR as metaserver address
ca:   -M, --Metaserver ADDR	Estableix ADDR com adreça del metaservidor

en:   -p, --port PORT	Listen for clients on port PORT
ca:   -p, --port PORT	Escolta als clients al port PORT

en:   -q, --quitidle TIME	Quit if no players for TIME seconds
ca:   -q, --quitidle TEMPS	Surt si no hi ha jugadors en TEMPS segons

en:   -r, --read FILE	Read startup script FILE
ca:   -r, --read FITXER	Llegeix el script FITXER d'inici

en:   -v, --version		Print the version number
ca:   -v, --version		Imprimeix la versió

en: Report bugs to <%s>.
ca: Envia els errors a <%s>.

en: Start the game, or restart after loading a savegame.
ca: Iniciar el joc o reiniciar després de carregat un joc guardat.

en: This command starts the game.  When starting a new game, it should be used after all human players have connected, and AI players have been created (if required), and any desired changes to initial server options have been made.  After 'start', each human player will be able to choose their nation, and then the game will begin.  This command is also required after loading a savegame for the game to recommence.  Once the game is running this command is no longer available, since it would have no effect.
ca: Aquesta comanda inicia el joc. Quan s'inicia un nou joc, s'ha d'utilitzar després de que tots els jugadors humans s'hagin connectat, de que s'hagin creat tots els jugadors d'IA (si fa falta), i de que s'hagin fet els canvis a les opcions de joc inicials. Després de 'start' cadascun dels jugadors humans podrà triar la nació, llavors el joc començarà. Aquesta comanda també fa falta després de carregar un joc guardat per a que el joc pugui començar. Un cop el joc ja ha començat aquesta comanda ja no està disponible perque no tindria cap efecte.

note: TRANS: translate text between <> only
en: help
    help commands
    help options
    help <command-name>
    help <option-name>
ca: help
    help commands
    help options
    help <nom comanda>
    help <nom opció>

en: Show help about server commands and server options.
ca: Mostrar ajuda en quan a les opcions i comandes del servidor.

en: With no arguments gives some introductory help.  With argument "commands" or "options" gives respectively a list of all commands or all options.  Otherwise the argument is taken as a command name or option name, and help is given for that command or option.  For options, the help information includes the current and default values for that option.  The argument may be abbreviated where unambiguous.
ca: Sense arguments dóna una mica d'ajuda d'introducció. Amb l'argument "commands" o "options" dóna respectivament una llista de totes les comandes o totes les opcions. En qualsevol altre cas es considera que l'argument és un nom de comanda o un nom d'opció, i surt ajuda d'aquesta comanda o opció. Per a les opcions, la informació de l'ajuda inclou els valors actuals i predeterminats per a aquesta opció. L'argument es pot abreujar si no és ambigu.

en: Quit the game and shutdown the server.
ca: Sortir del joc i apagar el servidor.

note: TRANS: translate text between <> only
en: cut <connection-name>
ca: cut <nom-connexió>

en: Cut a client's connection to server.
ca: Talla una connexió del client al servidor.

en: Cut specified client's connection to the server, removing that client from the game.  If the game has not yet started that client's player is removed from the game, otherwise there is no effect on the player.  Note that this command now takes connection names, not player names.
ca: Talla la connexió del client especificat al servidor, traient a aquest client de la partida. Si la partida encara no ha començat el jugador del client es suprimeix de la partida, si no es així no hi ha cap efecte sobre el jugador. Teniu en compte que ara aquesta comanda pren els noms de les connexions no el nom dels jugadors.

note: TRANS: translate text between <> only
en: explain
    explain <option-name>
ca: explain
    explain <nom-opció>

en: Explain server options.
ca: Explica les opcions del servidor.

en: The 'explain' command gives a subset of the functionality of 'help', and is included for backward compatibility.  With no arguments it gives a list of options (like 'help options'), and with an argument it gives help for a particular option (like 'help <option-name>').
ca: La comanda 'explain' (explicar) dóna com a resultat un subconjunt de 'help', i s'inclou per a compatibilitat amb versions anteriors. Sense arguments dóna una llista d'opcions (com 'help options'), amb un argument dóna l'ajuda per a una opció en particular (com 'help <nom-opció>).

note: TRANS: translate text between <> only
en: show
    show <option-name>
    show <option-prefix>
ca: show
    show <nom-opció>
    show <prefix-opció>

en: Show server options.
ca: Mostra les opcions del servidor.

en: With no arguments, shows all server options (or available options, when used by clients).  With an argument, show only the named option, or options with that prefix.
ca: Sense arguments, mostra totes les opcions del servidor (o les disponibles, si s'usa en un client). Amb un argument, només mostra les opcions nombrades o les opcions amb aquest prefix.

en: wall <message>
ca: wall <missatge>

en: Send message to all connections.
ca: Envia un missatge a totes les connexions.

en: For each connected client, pops up a window showing the message entered.
ca: Per cada client connectat, mostra una finestra emergent amb el missatge.

en: Turn on or off AI debugging of given entity.
ca: Activar o desactivar depuració d'IA d'una determinada entitat.

en: Print AI debug information about given entity and turn continous debugging output for this entity on or off.
ca: Imprimir informació de depuració d'IA d'una entitat determinada i activar/desactivar la sortida de depuració continua d'aquesta entitat.

en: set <option-name> <value>
ca: set <nom-opció> <valor>

en: Set server option.
ca: Estableix una opció del servidor.

en: team <player> [team]
ca: team <jugador> [equip]

en: Change, add or remove a player's team affiliation.
ca: Canvia, afegeix o suprimeix una afiliació d'un jugador a un equip.

en: Sets a player as member of a team. If no team specified, the player is set teamless. Use "" if names contain whitespace. A team is a group of players that start out allied, with shared vision and embassies, and fight together to achieve team victory with averaged individual scores.
ca: Fixa a un jugador com a membre d'un equip. No si s'especifica cap equip, el jugador es fixa a sense-grup. Utilitzeu "" si els noms contenen espais en blanc. Un equip és un grup de jugadors que comencen aliats, amb visió compartida i ambaixades, i que lluiten plegats per a aconseguir una victòria d'equip amb puntuacions individuals promitjades.

en: rulesetdir <directory>
ca: rulesetdir <directori>

en: Choose new ruleset directory or modpack. Calling this
     without any arguments will show you the currently selected ruleset.
ca: Escull un nou conjunt de regles o modificació. Si es crida
    amb cap argument retorna el conjunt de regles actual.

note: TRANS: translate text between <> only
en: metainfo <meta-line>
ca: metainfo <meta-línia>

en: Set metaserver info line.
ca: Estableix la línia d'informació al metaservidor.

en: Control metaserver connection.
ca: Controla la connexió amb el metaservidor.

en: 'metaconnection ?' reports on the status of the connection to metaserver.
    'metaconnection down' or 'metac d' brings the metaserver connection down.
    'metaconnection up' or 'metac u' brings the metaserver connection up.
ca: 'metaconnection ?' informa de l'estat de la connexió amb el metaservidor.
    'metaconnection down' o 'metac d' talla la connexió amb el metaservidor.
    'metaconnection up' o 'metac u' obra la connexió amb el metaservidor.

note: TRANS: translate text between <> only
en: metaserver <address>
ca: metaserver <adreça>

note: TRANS: translate text between <> only
en: aitoggle <player-name>
ca: aitoggle <nom-jugador>

en: Toggle AI status of player.
ca: Activa / Desactiva la IA per a un jugador.

note: TRANS: translate text between [] and <> only
en: take [connection-name] <player-name>
ca: take [nom-connexió] <nom-jugador>

en: Take over a player's place in the game.
ca: Prendre el lloc d'un jugador a la partida.

note: TRANS: translate text between <> only
en: detach <connection-name>
ca: detach <nom-connexió>

en: detach from a player.
ca: tallar d'un jugador.

en: Only the console and connections with cmdlevel 'hack' can force other connections to detach from a player.
ca: Només la consola i les connexions amb cmdlevel 'hack' poden forçar a que d'altres connexions tallin d'un jugador.

note: TRANS: translate text between <> only
en: create <player-name>
ca: create <nom-jugador>

en: Create an AI player with a given name.
ca: Crea un jugador IA amb el nom donat.

en: The 'create' command is only available before the game has been started.
ca: La comanda 'create' només està disponible abans que la partida hagi començat.

en: Set yourself in away mode. The AI will watch your back.
ca: T'estableix en mode 'no hi sóc'. La IA es cuidarà de tu.

en: The AI will govern your nation but do minimal changes.
ca: La IA governarà la teva nació però fent canvis mínims.

note: TRANS: translate text between <> only
en: novice
    novice <player-name>
ca: novice
    novice <nom-jugador>

en: Set one or all AI players to 'novice'.
ca: Estableix un o tots el jugadors d'IA a 'principiant'.

en: With no arguments, sets all AI players to skill level 'novice', and sets the default level for any new AI players to 'novice'.  With an argument, sets the skill level for that player only.
ca: Sense arguments, estableix tots els jugadors controlats per la IA al nivell 'principiant' i estableix el nivell per defecte per nous jugadors a 'principiant'. Amb un argument, només estableix la dificultat per al jugador donat.

note: TRANS: translate text between <> only
en: easy
    easy <player-name>
ca: easy
    easy <nom-jugador>

en: Set one or all AI players to 'easy'.
ca: Estableix un o tots el jugadors a 'fàcil'.

en: With no arguments, sets all AI players to skill level 'easy', and sets the default level for any new AI players to 'easy'.  With an argument, sets the skill level for that player only.
ca: Sense arguments, estableix tots els jugadors controlats per la IA al nivell 'fàcil' i estableix el nivell per defecte per nous jugadors a 'fàcil'. Amb un argument, només estableix la dificultat per al jugador donat.

note: TRANS: translate text between <> only
en: normal
    normal <player-name>
ca: normal
    normal <nom-jugador>

en: Set one or all AI players to 'normal'.
ca: Estableix un o tots el jugadors a 'normal'.

en: With no arguments, sets all AI players to skill level 'normal', and sets the default level for any new AI players to 'normal'.  With an argument, sets the skill level for that player only.
ca: Sense arguments, estableix tots els jugadors controlats per la IA al nivell 'normal' i estableix el nivell per defecte per nous jugadors a 'normal'. Amb un argument, només estableix la dificultat per al jugador donat.

note: TRANS: translate text between <> only
en: hard
    hard <player-name>
ca: hard
    hard <nom-jugador>

en: Set one or all AI players to 'hard'.
ca: Estableix un o tots el jugadors a 'difícil'.

en: With no arguments, sets all AI players to skill level 'hard', and sets the default level for any new AI players to 'hard'.  With an argument, sets the skill level for that player only.
ca: Sense arguments, estableix tots els jugadors controlats per la IA al nivell 'difícil' i estableix el nivell per defecte per nous jugadors a 'difícil'. Amb un argument, només estableix la dificultat per al jugador donat.

note: TRANS: translate text between <> only
en: experimental
    experimental <player-name>
ca: experimental
    experimental <nom-jugador>

en: Set one or all AI players to 'experimental'.
ca: Estableix un o tots el jugadors a 'experimental'.

en: With no arguments, sets all AI players to skill 'experimental', and sets the default level for any new AI players to this.  With an argument, sets the skill level for that player only. THIS IS ONLY FOR TESTING OF NEW AI FEATURES! For ordinary servers, this option has no effect.
ca: Sense arguments, estableix tots els jugadors controlats per la IA al nivell 'experimental' i estableix el nivell per defecte per nous jugadors a 'experimental'. Amb un argument, només estableix la dificultat per al jugador donat. AQUESTA ÉS UNA OPCIÓ PER A FER PROVES DE NOVES IA! Per servidors normals aquesta opció no té efecte.

note: TRANS: translate text between <> only
en: cmdlevel
    cmdlevel <level>
    cmdlevel <level> new
    cmdlevel <level> first
    cmdlevel <level> <connection-name>
ca: cmdlevel
    cmdlevel <nivell>
    cmdlevel <nivell> new
    cmdlevel <nivell> first
    cmdlevel <nivell> <nom-connexió>

en: Query or set command access level access.
ca: Consultar o fixar el nivell d'accés a les comandes.

note: TRANS: translate text between <> only
en: timeoutincrease <turn> <turninc> <value> <valuemult>
ca: timeoutincrease <torn> <inctorn> <valor> <valormult>

en: See "help timeoutincrease".
ca: Vegeu "help timeoutincrease".

en: Every <turn> turns, add <value> to timeout timer, then add <turninc> to <turn> and multiply <value> by <valuemult>.  Use this command in concert with the option "timeout". Defaults are 0 0 0 1
ca: Cada <torn> nombre de torns, afegir <valor> al temporitzador de temps màxim, després afegir <inctorn> a <torn> i multiplicar <valor> per <valormult>. Usar aquesta comanda conjuntament amb l'opció "timeout". Els valors predeterminats són 0 0 0 1

note: TRANS: translate text between <> only
en: remove <player-name>
ca: remove <nom-jugador>

en: Fully remove player from game.
ca: Elimina completament al jugador de la partida.

en: This *completely* removes a player from the game, including all cities and units etc.  Use with care!
ca: Elimina completament un jugador de la partida, incloent les ciutats, unitats, etc.  Usa amb compte!

note: TRANS: translate text between <> only
en: save
    save <file-name>
ca: save
    save <nom-fitxer>

en: Save game to file.
ca: Guarda la partida a un fitxer.

en: Save the current game to file <file-name>.  If no file-name argument is given saves to "<auto-save name prefix><year>m.sav[.gz]".
    To reload a savegame created by 'save', start the server with the command-line argument:
        --file <filename>
    and use the 'start' command once players have reconnected.
ca: Guardar el joc actual al fitxer <nom-fitxer>. Si no s'especifica cap nom de fitxer es guarda a "<Prefix dels noms de guardar automàtic><any>m.sav[.gz]".
    Per a tornar a carregar un joc guardat amb 'save', s'ha d'iniciar el servidor amb l'argument de la línia de comanda: 
        --file <nomfitxer>
    i usar la comanda 'start' quan els jugadors s'hagin reconnectat.

note: TRANS: translate text between <> only
en: load
    load <file-name>
ca: load
    load <nom-fitxer>

en: Load game from file.
ca: Carrega la partida d'un fitxer.

en: Load a game from <file-name>. Any current data including players, rulesets and server options are lost.
ca: Carregar una partida de <nom-fitxer>. Es perd qualsevol dada actual incloent jugadors, conjunts de regles i opcions de servidor.

note: TRANS: translate text between <> only
en: read <file-name>
ca: read <nom-fitxer>

en: Process server commands from file.
ca: Processa comandes del servidor des de fitxer.

note: TRANS: translate text between <> only
en: write <file-name>
ca: write <nom-fitxer>

en: Write current settings as server commands to file.
ca: Guarda l'arranjament actual com a comandes del servidor a fitxer.

en: Switch server output between 'RFC-style' and normal style.
ca: Commutar sortida servidor entre estil RFC i estil normal.

en: %s Welcome
ca: Benvingut %s

en: Welcome to the %s Server running at %s port %d.
ca: Benvingut al servidor %s que s'executa a %s al port %d.

en: Welcome to the %s Server at port %d.
ca: Benvingut al servidor %s al port %d.

en: %s has connected from %s.
ca: %s s'ha unit des de %s.

en: Server: %s has connected from %s.
ca: Servidor: %s s'ha connectat des de %s.

en: Couldn't attach your connection to new player.
ca: No s'ha pogut unir la teva connexió a un nou jugador.

en: You are logged in as '%s' connected to no player.
ca: Has accedit com a '%s' no connectat a cap jugador.

en: You are logged in as '%s' connected to an anonymous player.
ca: Has accedit com '%s' connectat a un jugador anònim.

en: You are logged in as '%s' connected to %s.
ca: Has accedit com a '%s' connectat a %s.

en: Turn-blocking game play: waiting on %s to finish turn...
ca: Joc amb bloqueig: esperant que %s acabi el seu torn ...

en: Client rejected: %s.
ca: Client refusat: %s.

en: Connection request from %s from %s
ca: Petició de connexió de %s des de %s

en: %s has client version %d.%d.%d%s
ca: %s té la versió del client %d.%d.%d%s

en: The client is missing a capability that this server needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
ca: El client no té una capacitat que necessita el servidor.
    Versió del servidor: %d.%d.%d%s Versió del client: %d.%d.%d%s.  Actualitzar pot ajudar!

en: %s was rejected: Mismatched capabilities.
ca: %s s'ha refusat. Capacitats no coincidents.

en: The server is missing a capability that the client needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
ca: El servidor no té una capacitat que necessita el client.
    Versió del servidor: %d.%d.%d%s Versió del client: %d.%d.%d%s.  Actualitzar pot ajudar!

en: Invalid username '%s'
ca: Nom d'usuari invàlid '%s'

en: '%s' already connected.
ca: %s ja està connectat.

en: Lost connection: %s.
ca: Connexió perduda: %s.

en: Ok. RFC-style set.
ca: D'acord. Conjunt d'estil RFC.

en: Ok. Standard style set.
ca: D'acord. Conjunt d'estil normal.

en: For introductory help, type 'help'.
ca: Per obtenir ajuda, escriu 'help'.

en: The %s can't accept %s.
ca: Joc: Els %s no poden acceptar %s.

en: You don't have tech %s, you can't accept treaty.
ca: Joc: No tens la tecnologia %s, no pots acceptar el tractat.

en: City you are trying to give no longer exists, you can't accept treaty.
ca: La ciutat que intentes donar ja no existeix, no pots acceptar el tractat.

en: You are not owner of %s, you can't accept treaty.
ca: No ets el propietari de %s, no pots acceptar el tractat.

en: Your capital (%s) is requested, you can't accept treaty.
ca: Joc: Han demanat la teva capital (%s), no pots acceptar el tractat.

en: You don't have enough gold, you can't accept treaty.
ca: Joc: No tens or suficient, no pots acceptar el tractat.

en: A treaty containing %d clause was agreed upon. | A treaty containing %d clauses was agreed upon.
ca[0]: Joc: S'ha acordat un tractat que conté %d clàusula.
ca[1]: Joc: S'ha acordat un tractat que conté %d clàusules.

en: One of the cities %s is giving away is destroyed! Treaty canceled!
ca: Joc: Una de les ciutats que %s està donant es destruïda! Tractat cancel·lat!

en: The %s no longer control %s! Treaty canceled!
ca: Joc: Els %s ja no controlen %s! Tractat cancel·lat!

en: The %s don't have the promised amount of gold! Treaty canceled!
ca: Joc: Els %s no tenen la quantitat d'or promesa! Tractat cancel·lat!

en: You are taught the knowledge of %s.
ca: Joc: T'ensenyen el coneixement de %s.

en: The %s have acquired %s from the %s.
ca: Joc: Els %s han adquirit %s dels %s.

en: You get %d gold.
ca: Joc: Obtens %d peces d'or.

en: You receive %s's worldmap.
ca: Joc: Reps el mapa del mon de %s.

en: You receive %s's seamap.
ca: Joc: Reps el mapa marítim de %s.

en: You receive city of %s from %s.
ca: Joc: Reps la ciutat de %s de %s.

en: You give city of %s to %s.
ca: Joc: Dones la ciutat de %s a %s.

en: You agree on a cease-fire with %s.
ca: Joc: Signes una treva amb %s.

en: You agree on an alliance with %s.
ca: Joc: Signes una aliança amb %s.

en: You give shared vision to %s.
ca: Joc: Dones visió compartida a %s.

en: %s gives you shared vision.
ca: Joc: %s et dona la visió compartida

en: %s canceled the meeting!
ca: Joc: %s cancel·la la cimera!

en: Meeting with %s canceled.
ca: Joc: La cimera amb %s ha estat cancel·lada.

en: Your diplomatic envoy was decapitated!
ca: El teu enviat diplomàtic ha estat decapitat!

en: Your %s could not poison the water supply in %s.
ca: Joc: El teu %s no ha pogut enverinar l'aigua de %s.

en: Your %s poisoned the water supply of %s.
ca: Joc: El teu %s ha enverinat l'aigua de %s.

en: %s is suspected of poisoning the water supply of %s.
ca: Joc: %s està sota sospita d'haver enverinat l'aigua de %s.

en: Your %s was executed in %s on suspicion of spying.  The %s welcome future diplomatic efforts providing the Ambassador is reputable.
ca: Joc: El teu %s ha estat executat a %s sota sospita d'espionatge. Els %s venvindran esforços diplomàtics sempre que el nou ambaixador sigui de fiar.

en: You executed a %s the %s had sent to establish an embassy in %s for being untrustworthy
ca: Has executat un %s enviat pels %s a establir una ambaixada a %s per no ser de fiar.

en: Your %s was executed in %s by primitive %s.
ca: Joc: El teu %s ha estat executat a %s pels primitius %s.

en: You have established an embassy in %s.
ca: Joc: Has establert una ambaixada a %s.

en: The %s have established an embassy in %s.
ca: Joc: Els %s han establert una ambaixada a %s.

en: Your %s could not sabotage %s's %s.
ca: Joc: El teu %1$s no ha pogut sabotejar el %3$s de %2$s.

en: Your %s succeeded in sabotaging %s's %s.
ca: Joc: El teu %1$s té èxit en sabotejar el %3$s de %2$s

en: Your %s was sabotaged by %s!
ca: Joc: El teu %s ha estat sabotejat per %s!

en: You can't bribe a unit from this nation.
ca: Joc: No pots subornar una unitat d'aquesta nació.

en: You don't have enough gold to bribe %s's %s.
ca: Joc: No tens or suficient per subornar al %2$s de %1$s

en: You cannot bribe %s!
ca: Joc: No pots subornar %s!

en: Your %s succeeded in bribing %s's %s.
ca: Joc: El teu %1$s té èxit subornant al %3$s de %2$s

en: Your %s was bribed by %s.
ca: Joc: El teu %s ha estat subornat per %s.

en: Your %s was caught in the attempt of stealing technology from %s.
ca: Joc: El teu %s ha estat atrapat intentant robar una tecnologia de %s.

en: %s's %s failed to steal technology from %s.
ca: Joc: El %2$s %1$s ha fallat al robar tecnologia de %3$s.

en: No new technology found in %s.
ca: Joc: No s'ha trobat cap tecnologia nova a %s.

en: You don't have enough gold to subvert %s.
ca: Joc: No tens or suficient per a subvertir %s.

en: Your %s was caught in the attempt of inciting a revolt!
ca: Joc: El teu %s ha estat atrapat mentre intentava incitar una revolta!

en: You caught %s %s attempting to incite a revolt in %s!
ca: Joc: Has agafat %s %s intentant incitar una revolta a %s !

en: Revolt incited in %s, you now rule the city!
ca: Joc: Has incitat la revolta a %s, ara governes la ciutat!

en: %s has revolted, %s influence suspected.
ca: Joc: %s s'ha revoltat, es sospita la influència de %s.

en: Your %s was caught in the attempt of industrial sabotage!
ca: Joc: El teu %s ha estat atrapat mentre intentava fer sabotatge industrial!

en: You caught %s %s attempting sabotage in %s!
ca: Joc: Has agafat a %s %s intentant sabotejar a %s !

en: Your %s could not find anything to sabotage in %s.
ca: Joc: El teu %s no ha trobat res per sabotejar a %s.

en: Your %s could not find the %s to sabotage in %s.
ca: Joc: El teu %s no ha pogut trobar %s per sabotejar-lo a %s.

en: Your %s succeeded in destroying the production of %s in %s.
ca: Joc: El teu %s ha tingut èxit destruint la producció de %s a %s.

en: The production of %s was destroyed in %s, %s are suspected.
ca: Joc: La producció de %s ha estat destruïda a %s, es sospita dels %s.

en: Your %s was caught in the attempt of sabotage!
ca: Joc: El teu %s ha estat atrapat mentre intentava dur a terme un sabotatge!

en: You caught %s %s attempting to sabotage the %s in %s!
ca: Joc: Has agafat a %s %s intentant sabotejar el %s a %s !

en: Your %s destroyed the %s in %s.
ca: Joc: El teu %s ha destruït %s a %s.

en: The %s destroyed the %s in %s.
ca: Joc: Els %s han destruït %s a %s.

en: An enemy %s has been eliminated defending %s.
ca: Joc: Un %s enemic ha estat eliminat mentre defenia %s.

en: Eliminated %s %s while infiltrating %s.
ca: Joc: Eliminat %s %s quan s'infiltrava a %s.

en: Your %s has successfully completed her mission and returned unharmed to %s.
ca: Joc: El teu %s ha acomplert la seva missió amb èxit i retorna indemne a %s.

en: Your %s was captured after completing her mission in %s.
ca: Joc: El teu %s ha estat capturat després d'acomplir la seva missió a %s.

en: Your %s was captured after completing her mission.
ca: Joc: El teu %s ha estat capturat després d'acomplir la seva missió.

en: You have caused an incident while bribing %s's %s.
ca: Joc: Has causat un incident al subornar el %2$s de %1$s

en: %s has caused an incident while bribing your %s.
ca: Joc: %s ha causat un incident al intentar el teu %s.

en: You have caused an incident while inciting a revolt in %s.
ca: Joc: Has causat un incident al incitar una revolta a %s.

en: %s have caused an incident while inciting a revolt in %s.
ca: Joc: %s ha causat un incident al incitar una revolta a %s.

en: Year: %s
ca: Any: %s

en: The turn timeout has exceeded its maximum value, fixing at its maximum
ca: El temps màxim per torn ha superat el valor màxim, el poso al màxim.

en: The turn timeout is smaller than zero, fixing at zero.
ca: El temps màxim per torn no pot ser negatiu, el poso a zero.

en: %s is an ambiguous player name-prefix.
ca: Joc: %s és un prefixe de nom de jugador ambigu.

en: %s is an ambiguous connection name-prefix.
ca: Joc: %s és un prefixe de nom de connexió ambigu.

en: %s is an anonymous name. Use connection name
ca: Joc: %s és un nom anònim. Usar nom de connexió.

en: %s to allies: %s
ca: %s als aliats: %s

en: %s is not connected.
ca: Joc: %s no està connectat.

en: There is no connection by the name %s.
ca: Joc: No hi ha cap connexió amb el nom %s.

en: There is no player nor connection by the name %s.
ca: Joc: No hi ha cap connexió ni jugador amb el nom %s.

en: Global warming has occurred!
ca: Joc: Ha ocorregut l'escalfament global!

en: Coastlines have been flooded and vast ranges of grassland have become deserts.
ca: Joc: Les costes han estat inundades i grans quantitats de prats s'han convertir en deserts.

en: Nuclear winter has occurred!
ca: Joc: Ha arrivat el hivern nuclear!

en: Wetlands have dried up and vast ranges of grassland have become tundra.
ca: Joc: Les àrees humides s'han assecat i grans quantitats de prats s'han convertit en tundra.

en: New hope sweeps like fire through the country as the discovery of railroad is announced.
          Workers spontaneously gather and upgrade all cities with railroads.
ca: Joc: L'esperança s'escampa com el foc per tot el país al saber-se el descobriment del ferrocarril.
          Els treballadors s'apleguen i actualitzen totes les ciutats amb ferrocarril.

en: The people are pleased to hear that your scientists finally know about railroads.
          Workers spontaneously gather and upgrade all cities with railroads.
ca: Joc: La gent està contenta de sentir que els científics finalment coneixen els ferrocarrils.
          Els treballadors s'apleguen i actualitzen totes les ciutats amb ferrocarril.

en: Not reporting to the metaserver in this game.
ca: No s'informa al metaservidor d'aquesta partida.

en: Metaserver: bad address: [%s:%d].
ca: Metaservidor: adreça incorrecta: [%s:%d].

en: The %s are no more!
ca: Joc: Els %s han desaparegut!

en: Cannot change rates before game start.
ca: Joc: No pots canviar les taxes abans de que comenci el joc.

en: Tax
ca: Impostos

en: %s rate exceeds the max rate for %s.
ca: Joc: La taxa de %s excedeix la taxa màxima del %s.

en: %s now governs the %s as a %s.
ca: Joc: %s ara governa els %s com a %s.

en: Tax rate exceeded the max rate for %s; adjusted.
ca: Joc: La taxa d'impostos excedeix la taxa màxima de %s, s'ha ajustat.

en: Science rate exceeded the max rate for %s; adjusted.
ca: Joc: La taxa de ciència excedeix la taxa màxima de %s, s'ha ajustat.

en: Luxury rate exceeded the max rate for %s; adjusted.
ca: Joc: La taxa de luxes excedeix la taxa màxima de %s, s'ha ajustat.

en: %s no longer gives us shared vision!
ca: %s ens ha retirat la visió compartida!

en: The senate passes your bill because of the constant provocations of the %s.
ca: El senat aprova el pressupost degut a les constants provocacions dels %s.

en: The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
ca: Joc: L'estat diplomàtic entre %s i %s ara és %s.

en: Removing player %s.
ca: S'elimina el jugador %s.

en: You've been removed from the game!
ca: Joc: Has estat eliminat de la partida!

en: %s has been removed from the game.
ca: Joc: %s ha estat eliminat de la partida.

en: You have made contact with the %s, ruled by %s.
ca: Joc: Has contactat amb els %s, governats per %s.

en: Your nation is thrust into civil war,  %s is declared the leader of the rebel states.
ca: Joc: La teva nació es veu abocada a una guerra civil, %s és declara el líder de la part rebel.

en: %s declares allegiance to %s.
ca: Joc: %s es declara aliat de %s.

en: The capture of %s's capital and the destruction of the empire's administrative
          structures have sparked a civil war.  Opportunists have flocked to the rebel cause,
          and the upstart %s now holds power in %d rebel provinces.
ca: Joc: La captura de la capital dels %s i la destrucció de les estructures administratives 
          han encès una guerra civil. Els oportunistes s'han apuntat a la causa rebel,
          i els naixents %s ara manen a %d províncies rebels.

en: %s report on the RICHEST Civilizations in the World.
ca: L'informe de %s sobre les civilitzacions MÉS RIQUES del món.

en: %s report on the most ADVANCED Civilizations in the World.
ca: L'informe de %s sobre les civilitzacions MÉS AVANÇADES del món.

en: %s report on the most MILITARIZED Civilizations in the World.
ca: L'informe de %s sobre les civilitzacions MÉS MILITARITZADES del món.

en: %s report on the HAPPIEST Civilizations in the World.
ca: L'informe de %s sobre les civilitzacions MÉS FELICES del món.

en: %s report on the LARGEST Civilizations in the World.
ca: L'informe de %s sobre les civilitzacions MÉS GRANS del món.

en: Herodotus'
ca: Herodot

en: Thucydides'
ca: Tucídides

en: Pliny the Elder's
ca: Plini el Vell

en: Livy's
ca: Livi

en: Toynbee's
ca: Toynbee

en: Gibbon's
ca: Gibbon

en: Pan Ku's
ca: Pan Ku

en: Population
ca: Població

en: Land Area
ca: Àrea de terra

en: Settled Area
ca: Àrea colonitzada

en: Research Speed
ca: Velocitat recerca

en: Literacy
ca: Educació

en: Production
ca: Producció

en: Economics
ca: Economia

en: Military Service
ca: Servei militar

en: Magnificent
ca: Magnífic

en: Glorious
ca: Gloriós

en: Great
ca: Gran

en: Hilarious
ca: Divertit

en: Worthless
ca: Menyspreable

en: Pathetic
ca: Patètic

en: Useless
ca: Inútil

en: %2d: The %s %s
ca: %2d: El %s %s

en: Historian Publishes!
ca: Els historiadors publiquen !

en: %2d: The %s City of %s of size %d,
ca: %2d: La ciutat %s de %s amb mida %d,

en: with no wonders
ca: amb cap meravella

en: with %d wonder
     | with %d wonders
ca[0]: amb %d meravella
ca[1]: amb %d meravelles

en: Traveler's Report:
ca: Informe dels viatgers:

en: The Five Greatest Cities in the World!
ca: Les cinc millors ciutats del món!

en: %s in %s (%s)
ca: %s a %s (%s)

en: %s has been DESTROYED
ca: %s ha estat DESTRUÏDA

en: (building %s in %s (%s))
ca: (construint %s a %s (%s))

en: Wonders of the World
ca: Meravelles del món

en:  sq. mi.
ca:  milla².

en:  M tons
ca:  M tones

en:  M goods
ca:  M bens

en:  month |  months
ca[0]:  mes
ca[1]:  mesos

en:  ton |  tons
ca[0]:  tona
ca[1]:  tones

en: st
ca: er

en: nd
ca: on

en: rd
ca: er

en: th
ca: é

en: Demography string contains invalid characters. Try "help demography".
ca: La cadena de demografia conté caràcters invàlids. Intenta "ajuda demografia".

en: Demographics Report:
ca: Informe demogràfic:

en: Sorry, the Demographics report is unavailable.
ca: Ho sento, l'informe demogràfic no està disponible.

note: TRANS: message for an obscure ruleset error.
en: Trying alternative ruleset filename syntax.
ca: Intentant la sintaxi de nom de fitxer de regles alternatiu.

note: TRANS: message for an obscure ruleset error.
en: Could not load ruleset file "%s".
ca: No s'ha pogut carregar el fitxer de regles "%s".

en: Ruleset datafile appears incompatible:
ca: El fitxer de regles sembla incompatible:

en: file: "%s"
ca: fitxer: "%s"

en: file options: %s
ca: opcions de fitxer: %s

en: supported options: %s
ca: opcions suportades: %s

en: Ruleset datafile claims required option(s) which we don't support:
ca: El fitxer de regles reclama una opció obligatria que no està suportada:

note: TRANS: message for an obscure ruleset error.
en: Terrain %s has unknown flag %s
ca: El terreny %s té un indicador %s desconegut.

en: Loading rulesets
ca: S'està carregant el conjunt de regles

note: TRANS: Error message.
en: The save file contains incomplete map data.  This can happen with old saved games, or it may indicate an invalid saved game file.  Proceed at your own risk.
ca: El fitxer guardat conté dades de mapa incompatibles. Això pot passar amb jocs guardats fa molt temps o pot indicar que el fitxer guardat no és correcte. Continua coneixent el risc.

note: TRANS: Error message.
en: Reason: line not found
ca: Raó: línia no trobada

note: TRANS: Error message.
en: Reason: line too short (expected %d got %lu
ca: Raó: línia massa curta (s'esperava %d i s'ha obtingut %lu

en: Savegame too old, at least version 1.9.0 required.
ca: La partida guardada és massa vella, es necessita la versió 1.9.0 com a mínim.

en: The savegame uses the classic terrain ruleset which is no longer supported.
ca: El joc guardat usa el conjunts de regles clàssiques de terreny les quals ja no estan suportades.

en: Warning: Different rulesetdirs ('%s' and '%s') are no longer supported. Using '%s'.
ca: Atenció: Ja no es suporten diferents directoris (%s i %s) pel conjunt de regles. Usant '%s'.

en: Illegal alliance structure detected: %s's alliance to %s reduced to peace treaty.
ca: S'ha detectat una estructura d'aliança il·legal: l'aliança de %s amb %s es redueix a un tractat de pau.

en: All
ca: Tot

en: Allowed take string contains invalid
    characters.  Try "help allowtake".
ca: La cadena de 'Permisos per prendre' conté caràcters invàlids.
    Intenta "help allowtake".

en: Method used to generate map
ca: Mètode usat per generar el mapa

en: 0 = no 1x1 islands; 1 = some 1x1 islands
ca: 0 = no hi ha illes 1x1; 1 = algunes illes 1x1

en: Whether the poles are separate continents
ca: Si els pols són continents separats

en: Amount of hills/mountains
ca: Quantitat de turons/muntanyes

en: Map generation random seed
ca: Llavor aleatòria de generació de mapa

en: Amount of "special" resource squares
ca: Quantitat de caselles "especials"

en: Amount of huts (minor tribe villages)
ca: Cantitat de cabanes (llogarrets indígenes)

en: Minimum number of players
ca: Nombre mínim de jugadors

en: Maximum number of players
ca: Nombre màxim de jugadors

en: The maximal number of human and AI players who can be in the game. When this number of players are connected in the pregame state, any new players who try to connect will be rejected.
ca: El nombre màxim de jugadors humans o d'IA que poden jugar. Quan s'ha assolit aquest nombre de jugadors connectats abans de començar el joc, qualsevol nou jugador que s'intenti connectar serà refusat.

en: Area where initial units are located
ca: Àrea a on es situen les unitats inicials

en: Starting gold per player
ca: Or inicial per a cada jugador

en: Percentage penalty when changing tech
ca: Percentatge penalització al canviar de tecnologia

en: Penalty when getting tech from conquering
ca: Penalització quan s'adquireix tecnologia d'una conquesta

en: Penalty when getting a free tech
ca: Penalització quan s'adquireix una tecnologia de franc

en: Food required for a city to grow
ca: Menjar necessari per a que una ciutat creixi

en: Percentage food lost when need aqueduct
ca: Percentatge de menjar que es perd quan es necessita l'aqüeducte

en: If a city would expand, but it can't because it needs an Aqueduct (or Sewer System), it loses this percentage of its foodbox (or half that amount if it has a Granary).
ca: Si una ciutat anés a créixer però no ho pot fer perque necessita l'Aqüeducte (o Clavegueram), perd aquest percentatge del seu caixetí de menjar (o la meitat d'aquesta quantitat si disposa de graner).

en: Minimum city size to get full trade
ca: Mida mínima de ciutat per aconseguir comerç complet

en: Maximum size of a city without trade
ca: Mida màxima de ciutat sense comerç

en: Number of turns between rapture effect
ca: Nombre de torns entre els efecte de En festa

en: Chance for conquered building destruction
ca: Probabilitat de destrucció d'edificació conquerida

en: Chance of moving into tile after attack
ca: Probabilitat de moure's a la casella després d'un atac.

en: Reduce city population after attack
ca: Reduir la població de la ciutat després d'un atac.

en: This flag indicates if city population is reduced after successful attack of enemy unit, depending on its movement type (OR-ed):
      1 = land
      2 = sea
      4 = heli
      8 = air
ca: Aquest valor indica si la població d'una ciutat es redueix després d'un atac victoriós d'una unitat enemiga en funció del tipus de moviment (s'hi fa una operació OR):
      1 = terra
      2 = mar
      4 = heli
      8 = aire

en: Allowed city names
ca: Noms de ciutat permesos

en: Barbarian appearance frequency
ca: Freqüència d'aparició de bàrbars

en: Barbarian onset year
ca: Any d'aparició de bàrbars

en: Barbarians will not appear before this year.
ca: Els bàrbars no apareixeran abans d'aquest any.

en: Whether to enable fog of war
ca: Si s'activa la boira de guerra

en: Whether to allow space race
ca: Si es permet la carrera espacial

en: Minimum number of cities for civil war
ca: Nombre mínim de ciutats per a la guerra civil

en: Rebuild palace if capital is conquered
ca: Reconstruir el palau si la capital és conquerida.

en: Whether to use natural city names
ca: Si s'usa noms naturals per a les ciutats

en: If enabled, the default city names will be determined based on the surrounding terrain.
ca: Si està activada, els noms de les ciutats es basaran en el terreny del voltants.

en: Players that users are allowed to take
ca: Jugadors que els usuaris poden prendre

en: Whether AI-status toggles with connection
ca: Si l'estat d'IA canvia amb la connexió

en: If this is set to 1, AI status is turned off when a player connects, and on when a player disconnects.
ca: Si és 1, l'estat d'IA es desactiva quan un jugador es connecta i s'activa quan un jugador es desconnecta.

en: Year the game ends
ca: L'any que el joc acaba

en: Maximum seconds per turn
ca: Nombre màxim de segons per torn

en: Seconds between PINGs
ca: Segons entre PINGs

en: The civserver will poll the clients with a PING request each time this period elapses.
ca: El servidor enviarà PINGs als clients cada cop que passi aquest temps.

en: Time to cut a client
ca: Temps per tallar a un client

en: Turn-blocking game play mode
ca: Modalitat de joc amb bloqueig de torn

en: Fixed-length turns play mode
ca: Modalitat de joc amb torns de durada fixa

en: What is in the Demographics report
ca: Què hi ha a l'informe demogràfic

en: Turns per auto-save
ca: Torns per guardar automàticament

en: Savegame compression level
ca: Nivell de compresió dels jocs guardats

en: Auto-save name prefix
ca: Prefix dels noms de guardar automàtic

en: Whether to log player statistics
ca: Si es registren les estadístiques de jugador

en: Server cannot read standard input. Ignoring input.
ca: El servidor no pot llegir la entrada estàndard. S'ignora l'entrada.

en: You need to have a capital in order to launch your spaceship.
ca: Joc: Necessites tenir una capital per tal de poder llençar la nau espacial.

en: Your spaceship is already launched!
ca: Joc: Ja has llançat la teva nau espacial!

en: Your spaceship can't be launched yet!
ca: Joc: Encara no pots llançar la teva nau espacial!

en: The %s have launched a spaceship!  It is estimated to arrive on Alpha Centauri in %s.
ca: Joc: Els %s han llançat la seva nau espacial! S'espera que arribi a Alpha Centauri el %s.

en: Spaceship action received, but you don't have a spaceship!
ca: Joc: S'ha rebut una acció de la nau espacial, però tu no tens cap nau espacial!

en: You can't modify your spaceship after launch!
ca: Joc: No pots modificar la teva nau espacial un cop ha estat llançada!

en: You don't have any unplaced Space Structurals!
ca: Joc: No tens cap Estructura Espacial sense col·locar !

en: That Space Structural would not be connected!
ca: Joc: Aquesta Estructura Espacial no s'ha pogut connectar !

en: You don't have any unplaced Space Components!
ca: Joc: No tens cap Component Espacial sense col·locar!

en: Your spaceship already has the maximum number of Fuel Components!
ca: Joc: La teva nau espacial ja te el nombre màxim de components de combustible!

en: Your spaceship already has the maximum number of Propulsion Components!
ca: Joc: La teva nau espacial ja te el nombre màxim de components de propulsió!

en: You don't have any unplaced Space Modules!
ca: Joc: No tens cap Mòdul Espacial sense col·locar!

en: Your spaceship already has the maximum number of Habitation Modules!
ca: Joc: La teva nau espacial ja te el nombre màxim de mòduls habitables!

en: Your spaceship already has the maximum number of Life Support Modules!
ca: Joc: La teva nau espacial ja te el nombre màxim de mòduls de suport de vida!

en: Your spaceship already has the maximum number of Solar Panel Modules!
ca: Joc: La teva nau espacial ja te el nombre màxim de plafons solars!

en: Without guidance from the capital, the %s spaceship is lost!
ca: Joc: Sense el guiament de la capital, la nau espacial %s s'ha perdut!

en: Game ended in a draw as end year exceeded
ca: El joc s'ha acabat empatat perque s'ha arribat a l'últim any.

en: The %s spaceship has arrived at Alpha Centauri.
ca: La nau espacial %s ha arribat a Alpha Centauri.

en: Team victory to %s
ca: Victòria d'equip per a %s

en: Game ended in victory for %s
ca: El joc s'ha acabat amb victòria de %s

en: Game ended in a draw
ca: El joc ha acabat en un empat

en: Concerned citizens point out that the cease-fire with %s will run out soon.
ca: Joc: Ciutadans preocupats avisen que la treva amb %s s'acabarà aviat.

en: Failed saving game as %s
ca: No s'ha pogut guardar la partida com a %s

en: Game saved as %s
ca: Partida guardada com a %s

en: The game is already running.
ca: La partida ja s'està jugant.

en: Starting game.
ca: S'està iniciant la partida.

en: request for unknown report (type %d)
ca: Joc: sol·licitud d'un informe desconegut (tipus %d)

en: Got a packet of type %d from a dead or observer player
ca: Rebut un paquet del tipus %d d'un jugador mort o observador

en: Please choose a non-blank name.
ca: Si us plau, escull un nom no buit.

en: Another player already has the name '%s'.  Please choose another name.
ca: Un altre jugador ja té el nom '%s'.  Si us plau, escull un altre nom.

en: %s is the %s ruler %s.
ca: Joc: %s és el mandatari %s %s.

en: Player %d
ca: Jugador %d

en: %s rules the %s.
ca: Joc: %s governa els %s.

en: Sending info to metaserver [%s]
ca: S'està enviant informació al metaservidor [%s]

en: The game is over...
ca: Joc: La partida ha acabat...

en: Now accepting new client connections.
ca: S'estan acceptant noves connexions de clients.

en: (ambiguous)
ca: (ambigu)

en: (unknown)
ca: (desconegut)

en: Name is empty, so cannot be a player.
ca: El nom està buit, per tant no pot ser un jugador.

en: Name is too long, so cannot be a player.
ca: El nom és massa llarg, per tant no pot ser un jugador.

en: Player name prefix '%s' is ambiguous.
ca: Prefix de nom de jugador '%s' és ambigu.

en: No player by the name of '%s'.
ca: Cap jugador amb el nom de '%s'.

en: Unexpected match_result %d (%s) for '%s'.
ca: Resultat de coincidència no esperat %d (%s) per '%s'.

en: Name is empty, so cannot be a connection.
ca: El nom està buit, per tant no pot ser una connexió.

en: Name is too long, so cannot be a connection.
ca: El nom és massa llarg, per tant no pot ser una connexió.

en: Connection name prefix '%s' is ambiguous.
ca: Prefix de nom de connexió '%s' és ambigua.

en: No connection by the name of '%s'.
ca: No hi ha cap connexió amb el nom '%s'.

en: Open metaserver connection to [%s].
ca: Obrir connexió a metaservidor [%s]

en: Close metaserver connection to [%s].
ca: Tancar connexió amb metaservidor [%s].

en: Metaserver connection is open.
ca: La connexió amb el metaservidor està oberta.

en: Metaserver connection is closed.
ca: La connexió amb el metaservidor està tancada.

en: Metaserver connection is already open.
ca: La connexió amb el metaservidor ja està oberta.

en: Metaserver connection is already closed.
ca: La connexió amb el metaservidor ja està tancada.

en: Argument must be 'u', 'up', 'd', 'down', or '?'.
ca: L'argument ha de ser 'u', 'up', 'd', 'down', o '?'.

en: Metaserver is now [%s].
ca: Metaservidor ara és [%s].

en: Cannot toggle a barbarian player.
ca: No es pot canviar un jugador bàrbar.

en: %s is now under AI control.
ca: %s està sota el control de la IA des d'ara.

en: %s is now under human control.
ca: %s està sota el control humà des d'ara.

en: Can't add AI players once the game has begun.
ca: No es pot afegir jugador d'IA un cop el joc ha començat.

en: Can't add more players, server is full.
ca: No es pot afegir més jugadors, el servidor està ple.

en: Can't use an empty name.
ca: No es pot usar un nom buit.

en: That name exceeds the maximum of %d chars.
ca: El nom excedeix el màxim de %d caràcters.

en: A player already exists by that name.
ca: Ja existeix un jugador amb aquest nom.

en: A user already exists by that name.
ca: Ja existeix un jugador amb aquest nom.

en: %s has been added as an AI-controlled player.
ca: %s ha estat afegit com un jugador controlat per IA.

en: Error creating new AI player: %s.
ca: Error al crear el nou jugador d'IA: %s.

en: Players cannot be removed once the game has started.
ca: Els jugadors no es poden borrar un cop el joc ja ha començat.

en: Removed player %s from the game.
ca: S'ha eliminat el jugador %s de la partida.

en: Loading script file: %s
ca: Carregant fitxer de script: %s

en: Cannot read command line scriptfile '%s'.
ca: No es pot llegir el fitxer d'script de línia de comandes '%s'.

en: Could not read script file '%s'.
ca: No s'ha pogut llegir el fitxer de script '%s'.

en: Could not write script file '%s'.
ca: No s'ha pogut escriure el fitxer de script '%s'.

en: Cannot decrease command access level '%s' for connection '%s'; you only have '%s'.
ca: No es pot disminuir el nivell d'accés de comanda '%s' per a la connexió '%s'; només tens '%s'.

en: Command access levels in effect:
ca: Nivells d'accés de comanda efectius:

en: Command access level for new connections: %s
ca: Nivell d'accés de comanda per a noves connexions: %s

en: Command access level for first player to take it: %s
ca: Nivell d'accés de comanda per al primer jugador que el prengui: %s

en: Error: command access level must be one of 'none', 'info', 'ctrl', or 'hack'.
ca: Error: el nivell d'accés de comanda ha de ser un de 'cap', 'info', 'ctrl' o 'hack'.

en: Cannot increase command access level to '%s'; you only have '%s' yourself.
ca: No es pot augmentar nivell accés comanda a '%s'; només tens '%s'.

en: Command access level set to '%s' for connection %s.
ca: Nivell d'accés de comanda fixat a '%s' per a connexió %s.

en: Command access level could not be set to '%s' for connection %s.
ca: El nivell d'accés de comanda no s'ha pogut fixar a '%s' per a la connexió %s.

en: Command access level set to '%s' for new players.
ca: Nivell d'accés de comanda fixat a '%s' per a nous jugadors.

en: Command access level set to '%s' for first player to grab it.
ca: Nivell d'accés de comanda fixat a '%s' per al primer jugador que l'agafi.

en: You already have command access level '%s' or better.
ca: Ja tens nivell d'accés de comanda '%s' o millor.

en: Invalid argument %d.
ca: Argument invàlid %d.

en: Usage: timeoutincrease <turn> <turnadd> <value> <valuemult>.
ca: Ús: timeoutincrease <torn> <turnafeg> <valor> <valormult>.

en: Dynamic timeout set to %d %d %d %d
ca: Temps màxim dinàmic fixat a %d %d %d %d

en: Option:
ca: Opció:

en: Description:
ca: Descripció:

en: Status: %s
ca: Estat: %s

en: changeable
ca: canviable

en: fixed
ca: fix

en: Value: %d, Minimum: 0, Default: %d, Maximum: 1
ca: Valor: %d, mínim: 0, per defecte: %d, màxim: 1

en: Value: %d, Minimum: %d, Default: %d, Maximum: %d
ca: Valor: %d, mínim: %d, per defecte: %d, màxim: %d

en: Value: "%s", Default: "%s"
ca: Valor: "%s", per defecte: "%s"

en: Explanations are available for the following server options:
ca: Hi ha explicacions disponibles per aquestes opcions:

en: No explanation for that yet.
ca: No hi ha explicació per això encara.

en: Ambiguous option name.
ca: Nom d'opció ambigu.

en: Server Operator: %s
ca: Operador de servidor: %s

en: Player '%s' now has AI skill level '%s'.
ca: El jugador '%s' ha passat a tenir el nivell IA '%s'.

en: %s is not controlled by the AI.
ca: %s no està control·lat per la IA.

en: Default AI skill level set to '%s'.
ca: S'ha establert el nivell d'IA per defecte a '%s'.

en: This command is client only.
ca: Aquesta comanda és només per al client.

en: Usage: away
ca: Ús: away

en: %s set to away mode.
ca: %s fixat a mode away.

en: %s returned to game.
ca: %s a tornat al joc.

en: Sorry, you do not have access to view option '%s'.
ca: Ho sento, no tens accés per a veure l'opció '%s'.

en: Unknown option '%s'.
ca: Opció desconeguda '%s'.

en: + means you may change the option
ca: + significa que pots canviar l'opció

en: = means the option is on its default value
ca: = significa que l'opció està al seu valor per defecte

en: %-*s value   (min,max)
ca: %-*s valor   (mín,màx)

en: Option
ca: Opció

en: description
ca: descripció

en: Cannot change teams once game has begun.
ca: No es poden canviar els equips un cop la partida ha començat.

en: Cannot team a barbarian.
ca: Un bàrbar no es pot ajuntar a un equip.

en: Player %s set to team %s.
ca: El jugador %s s'ha ficat al equip %s.

en: Can only use this command once game has begun.
ca: Només es pot usar aquesta comanda un cop la partida ha començat.

en: Value 2 & 3 must be integer.
ca: Els valors 2 i 3 han de ser enters.

en: Bad map coordinates.
ca: Coordenades de mapa dolentes.

en: No city at this coordinate.
ca: No hi ha cap ciutat en aquestes coordenades.

en: %s no longer debugged
ca: Ja no es depura a %s

en: %s's %s no longer debugged.
ca: Ja no es depura a %2$s de %1$s

en: %s's %s debugged.
ca: Depurat %2$s de %1$s.

en: Value 2 must be integer.
ca: El valor 2 ha de ser un enter.

en: Unit %d does not exist.
ca: La unitat %d no existeix.

en: Undefined argument.  Usage: set <option> <value>.
ca: Falten arguments.  Ús: set <opció> <valor>.

en: You are not allowed to set this option.
ca: No tens permis per establir aquesta opció.

en: This setting can't be modified after the game has started.
ca: Aquesta opció no pot ser modificada un cop ha començat la partida.

en: Value must be an integer.
ca: El valor ha de ser un enter.

en: Value out of range (minimum: 0, maximum: 1).
ca: Valor fora de rang (mínim: 0, màxim 1).

en: Option: %s has been set to %d.
ca: Opció: S'ha establert %s a %d.

en: Value out of range (minimum: %d, maximum: %d).
ca: Valor fora de rang (mínim: %d, màxim: %d).

en: String value too long.  Usage: set <option> <value>.
ca: Valor de cadena massa llarg. Ús: set <opció> <valor>.

en: Option: %s has been set to "%s".
ca: Opció: %s s'ha establert a "%s".

en: Sorry, one can't observe barbarians in this game.
ca: Ho sento, en aquesta partida no es poden observar els bàrbars.

en: Sorry, one can't take barbarians in this game.
ca: Ho sento, en aquesta partida no es poden prendre els bàrbars.

en: Sorry, one can't observe dead players in this game.
ca: Ho sento, en aquesta partida no es poden observar als jugadors morts.

en: Sorry, one can't take dead players in this game.
ca: Ho sento, en aquesta partida no es poden prendre els jugadors morts.

en: Sorry, one can't observe AI players in this game.
ca: Ho sento, en aquesta partida no es poden observar els jugadors d'IA.

en: Sorry, one can't take AI players in this game.
ca: Ho sento, en aquesta partida no es poden prendre els jugadors d'IA.

en: Sorry, one can't observe human players in this game.
ca: Ho sento, en aquesta partida no es poden observar els jugadors humans.

en: Sorry, one can't take human players in this game.
ca: Ho sento, en aquesta partida no es poden prendre els jugadors humans.

en: Sorry, one can't observe in this game.
ca: Ho sento, en aquesta partida no es pot observar.

en: Sorry, one can't take players in this game.
ca: Ho sento, en aquesta partida no es poden prendre jugadors.

en: Sorry, one can't take players already connected in this game.
ca: Ho sento, en aquesta partida no es poden prendre els jugadors ja connectats.

en: Usage: observe [connection-name [player-name]]
ca: Ús: observe [nom-connexió [nom-jugador]]

en: Usage: observe [player-name]
ca: Ús: observe [nom-jugador]

en: %s already controls %s. Using 'observe' would remove %s
ca: %s ja controla %s. Usar 'observe' suprimirà %s

en: %s now observes %s
ca: %s ara observa a %s

en: Usage: take <player-name>
ca: Ús: take <nom-jugador>

en: Usage: take [connection-name] <player-name>
ca: Ús: take [nom-connexió] <nom-jugador>

en: %s already controls %s
ca: %s ja controla %s

en: being detached from %s.
ca: tallant amb %s.

en: Barbarian
ca: Bàrbar

en: AI
ca: IA

en: Human
ca: Humà

en: Usage: detach <connection-name>
ca: Ús: detach <nom-connexió>

en: You can not detach other users.
ca: No pots tallar d'altres jugadors.

en: %s is not attached to any player.
ca: %s no s'ha unit a cap jugador.

en: %s detaching from %s
ca: tallant %s de %s

en: detaching from %s.
ca: s'està tallant de %s.

en: Current ruleset directory is "%s"
ca: El directori del conjunt de regles actuals és "%s"

en: Ruleset directory "%s" not found
ca: No s'ha trobat el directori de regles "%s"

en: Ruleset directory set to "%s"
ca: Directori de regles fixat a "%s"

en: Goodbye.
ca: Adéu.

en: Sorry, you are not allowed to use server commands.
ca: Ho sento, no tens permès usar comandes de servidor.

en: Warning: '%s' interpreted as '%s', but it is ambiguous.  Try '%shelp'.
ca: Atenció: '%s' interpretat com '%s', però és ambigu. Prova '%shelp'.

en: Unknown command.  Try '%shelp'.
ca: Comanda desconeguda.  Prova '%shelp'.

en: You are not allowed to use this command.
ca: No tens permís per usar aquesta comanda.

en: (server prompt)
ca: (sol·licitud servidor)

en: Ending the game. The server will restart once all clients have disconnected.
ca: Finalitzant partida. El servidor rearrancarà un cop s'hagin desconnectat tots els clients.

en: Cannot end the game: no game running.
ca: No es pot acabar la partida, no n'hi ha cap en joc.

en: Not enough players, game will not start.
ca: No hi ha jugadors suficients, la partida no començarà.

en: Cannot start the game: the game is waiting for all clients to disconnect.
ca: No es pot iniciar la partida. La partida està esperant a que es desconnectin tots els clients.

en: Cannot start the game: it is already running.
ca: No es pot iniciar la partida. Ja s'està jugant.

en: Cutting connection %s.
ca: Tallant connexió %s.

en: Welcome - this is the introductory help text for the Freeciv server.
    
    Two important server concepts are Commands and Options.
    Commands, such as 'help', are used to interact with the server.
    Some commands take one or more arguments, separated by spaces.
    In many cases commands and command arguments may be abbreviated.
    Options are settings which control the server as it is running.
    
    To find out how to get more information about commands and options,
    use 'help help'.
    
    For the impatient, the main commands to get going are:
      show   -  to see current options
      set    -  to set options
      start  -  to start the game once players have connected
      save   -  to save the current game
      quit   -  to exit
ca: Benvingut - aquesta és l'ajuda d'introducció al servidor Freeciv.
    
    Al servidor hi ha dos conceptes importants, Comandes i opcions.
    Les Comandes, com 'help', s'usen per a interactuar amb el servidor.
    Hi ha comandes que tenen arguments, separats per espais.
    En molts casos les comandes i els arguments poden ser abreujats.
    Les opcions són valors que controlen el funcionament del servidor.
    
    Per a saber com trobar més informació sobre les comandes i les opcions,
    fes 'help help'.
    
    Per als més impacients, les principals comandes per a començar són:
      show   - per a veure les opcions actuals
      set    - per a fixar opcions 
      start  - per a iniciar el joc un cop els jugadors s'han connectat
      save   - per a guardar la partida actual
      quit   - per a sortir

en: Command:
ca: Comanda:

en: Synopsis:
ca: Sinopsis:

en: Level: %s
ca: Nivell: %s

en: The following server commands are available:
ca: Estan disponibles les següents comandes de servidor:

en: Help argument '%s' is ambiguous.
ca: L'argument de l'ajuda '%s' és ambigu.

en: No match for help argument '%s'.
ca: Cap coincidència per a l'argument d'ajuda '%s'.

en: Bad list argument: '%s'.  Try '%shelp list'.
ca: Argument de llista incorrecte: '%s'. Prova '%shelp list'.

en: List of players:
ca: Llista de jugadors:

en: <no players>
ca: <no hi ha cap jugador>

en: user %s,
ca: usuari %s,

en: , Dead
ca: , Mort

en: , difficulty level %s
ca: , nivell de dificultat %s

en: , nation %s
ca: , nació %s

en:  %d connection: |  %d connections:
ca[0]: connexió %d:
ca[1]: connexions %d:

en:   %s from %s (command access level %s), bufsize=%dkb
ca:   %s des de %s (nivell accés comanda %s), bufsize=%dkb

en:  (observer mode)
ca: (mode observador)

en: List of connections to server:
ca: Llista de connexions al servidor:

en: <no connections>
ca: <no hi ha cap connexió>

en: The %s have researched %s.
ca: Joc: Els %s descobreixen %s.

en: The %s have researched Future Tech. %d.
ca: Joc: Els %s descobreixen la tecnologia del futur %d.

en: Discovery of %s makes the government form %s available. You may want to start a revolution.
ca: Joc: El descobriment de %s et proporciona una nova forma de govern (%s). Potser vols començar una revolució.

en: Discovery of %s OBSOLETES %s in %s!
ca: Joc: El descobriment de %s DEIXA OBSOLET %s a %s!

en: Learned %s.  Scientists choose to research %s.
ca: Joc: Un cop descobert %s els nostres científics escullen dedicar-se a %s

en: Learned %s.
ca: Joc: Has descobert %s.

en: Researching %s.
ca: S'està investigant %s.

en: Great scientists from all the world join your civilization: you get an immediate advance.
ca: Joc: Grans científics de tot el mon s'uneixen a la teva civilització, obtens un avenç immediat.

en: Technology goal is %s.
ca: Joc: L'objectiu tecnològic és %s.

en: You steal %s from the %s.
ca: Joc: Robes %s dels %s.

en: The %s stole %s from you!
ca: Joc: Els %s et roben %s!

en: The %s have stolen %s from the %s.
ca: Joc: Els %s han robat %s dels %s.

en: Illegal packet, can't upgrade %s (yet).
ca: Joc: Paquet il·legal, no es pot actualitzar %s (encara).

en: %d %s upgraded to %s for %d gold.
ca: Joc: %d %s millorat a %s per %d d'or.

en: No units could be upgraded.
ca: Joc: No s'ha pogut millorar cap unitat.

en: %s upgraded to %s for %d gold.
ca: Joc: %s millorat a %s per %d d'or.

en: %s refuses to disband!
ca: Joc: %s rebutja ser desmantellat!

en: Can't place city here.
ca: Joc: No es pot ubicar una ciutat en aquesta posició.

en: Only %s can build a city.
ca: Joc: Només %s pot construir una ciutat.

en: Can't build a city.
ca: Joc: No es pot construir una ciutat.

en: Only %s can add to a city.
ca: Joc: Només %s es pot afegir a una ciutat.

en: Can't add to a city.
ca: Joc: No es pot afegir a una ciutat.

en: %s unit has no moves left to add to %s.
ca: Joc: l'unitat %s no té més moviments per a afegir a %s.

en: %s unit has no moves left to build city.
ca: Joc: la unitat %s no té més moviments per a construir una ciutat.

en: %s is too big to add %s.
ca: Joc: %s és massa gran per a afegir %s.

en: Can't add %s to %s.
ca: Joc: No pots afegir %s a %s.

en: %s added to aid %s in growing.
ca: Joc: %s afegit per a ajudar al creixement de %s.

en: Your Nuclear missile was shot down by SDI defences, what a waste.
ca: Joc: El teu míssil nuclear ha estat destruït per la defensa SDI, quina pèrdua.

en: The nuclear attack on %s was avoided by your SDI defense.
ca: Joc: L'atac nuclear a %s vas evitat per la teva defensa SDI.

en: Your %s%s survived the pathetic attack from %s's %s.
ca: Joc: El teu %1$s ha sobreviscut%2$s el patètic atac de %4$s de %3$s

en: Your attacking %s failed against %s's %s%s!
ca: Joc: El teu %1$s ha fallat%4$s contra %3$s de %2$s

en: Only %s can attack from sea.
ca: Joc: Només %s pot atacar des del mar.

en: Cannot attack from sea.
ca: Joc: No pots atacar des del mar.

en: Cannot attack unless you declare war first.
ca: Joc: No pots atacar a no ser de que declaris la guerra abans.

en: %s can only move into your own zone of control.
ca: Joc: %s només es pot moure cap a la teva zona de control.

en: This unit has no moves left.
ca: Joc: A aquesta no li queden moviments.

en: No diplomat action possible.
ca: Joc: No hi ha cap acció diplomàtica possible.

en: You can't attack there.
ca: Joc: No pots atacar-hi.

en: This type of troops cannot take over a city.
ca: Joc: Aquest tipus de tropes no poden conquerir una ciutat.

en: A transported unit is not allied to all units or city on target tile.
ca: Joc: Una unitat transportada no està aliada a totes les unitats o ciutat de la casella destí.

en: Your %s helps build the %s in %s (%d remaining).
ca: Joc: La teva %s ajuda a construir %s a %s (en queda %d).

en: Your %s helps build the %s in %s (%d surplus).
ca: Joc: La teva %s ajuda a construir %s a %s (excedent %d).

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route here!
ca: Joc: Ho sento, el teu %s no pot establir una ruta de comerç aquí!

en:       The city of %s already has %d better trade routes!
ca:       La ciutat de %s ja té %d millors rutes de comerç!

en: Sorry, %s has canceled the trade route from %s to your city %s.
ca: Joc: Ho sento, %s ha cancelat la ruta comercial des de %s a la teva ciutat %s.

en: Your %s from %s has arrived in %s, and revenues amount to %d in gold and research.
ca: Joc: La teva %s des de %s ha arrivat a %s, i et dóna la quantitat de %d en ori recerca.

en: Not enough gold. %s disbanded
ca: No hi ha prou or. %s desmantellada.

en: Your %s has run out of hit points.
ca: Joc: El teu %s s'ha quedat sense punts de vida.

en: Your %s has been lost on the high seas.
ca: Joc: El teu %s s'ha perdut a alta mar.

en: Your %s has returned to refuel.
ca: Joc: El teu %s ha tornat per carregar fuel.

en: Your %s has run out of fuel.
ca: Joc: El teu %s s'ha quedat sense fuel.

en:  at %s
ca:  a %s

en:  in %s
ca:  a %s

en:  outside %s
ca:  fora de %s

en:  near %s
ca:  prop de %s

en: Teleported your %s to %s.
ca: Joc: S'ha teleportat el teu %s a %s.

en: Disbanded your %s.
ca: Joc: S'ha desmantellat el teu %s.

en: Unable to defend %s, %s has lost the game.
ca: No es pot defendre %s, %s ha perdut la partida.

en: Losing %s meant losing the game! Be more careful next time!
ca: La pèrdua de %s significa perdre la partida! Ves amb més compte la propera vegada!

en: %s lost when %s was lost.
ca: Joc: %s perdut al perdre %s.

en: %s escaped the destruction of %s, and fled to %s.
ca: Joc: %s s'ha escapat de la destrucció de %s i s'ha refugiat a %s.

en: Barbarian leader captured, %d gold ransom paid.
ca: Joc: S'ha capturat el líder bàrbar, ens paguen un rescar de %d.

en: Your attacking %s succeeded against %s's %s%s!
ca: Joc: El teu %1$s ha tingut èxit%4$s contra %3$s de %2$s

en: %s lost to an attack by %s's %s%s.
ca: Joc: %s perdut en un atac de %s amb %s%s.

note: TRANS: "Cannon lost to an attack from John's * Destroyer."
en: %s lost to an attack from %s's %s.
ca: Joc: Has perdut %s en un atac de %s amb %s.

en: Your %s was nuked by %s.
ca: Joc: %s atacada nuclear per %s.

en: yourself
ca: tu mateix

en: %s's %s was nuked.
ca: Joc: %2$s de %1$s atacada nuclear.

en: %s was nuked by %s.
ca: Joc: %s atacada nuclear per %s.

en: You nuked %s.
ca: Joc: Has atacat nuclearment a %s.

en: %s detonated a nuke!
ca: Joc: %s ha detonat una arma nuclear!

en: %s transported succesfully.
ca: Joc: s'ha transportat a %s satisfactoriament

en: This unit type can not be paradropped.
ca: Joc: Aquesta unitat no pot ser llançada amb paracaigudes.

en: The destination location is not known.
ca: Joc: L'ubicació de destí és desconeguda.

en: The distance to the target (%i) is greater than the unit's range (%i).
ca: Joc: La distància a l'objectiu (%i) és més gran que el rang de la unitat (%i).

en: Your %s was killed by enemy units at the paradrop destination.
ca: Joc: El teu %s ha estat mort per unitats enemigues a la destinació de llançament.

en: You found %d gold.
ca: Joc: Has trobat %d peces d'or.

en: You found %s in ancient scrolls of wisdom.
ca: Joc: Has trobat uns antics pergamins sobre %s.

en: The %s have acquired %s from ancient scrolls of wisdom.
ca: Joc: Els %s han adquirit %s d'antics pergamins.

en: A band of friendly mercenaries joins your cause.
ca: Joc: Una banda de mercenaris s'uneix a la teva causa.

en: An abandoned village is here.
ca: Joc: Només hi ha un poble abandonat.

en: You have unleashed a horde of barbarians!
ca: Joc: Has alliberat a una horda de bàrbars!

en: Your %s has been killed by barbarians!
ca: Joc: El teu %s ha mort a mans de bàrbars!

en: You found a friendly city.
ca: Joc: Has trobat una ciutat amistosa.

en: Friendly nomads are impressed by you, and join you.
ca: Joc: Impressiones a uns nòmades i s'uneixen a tu.

en: Your overflight frightens the tribe; they scatter in terror.
ca: Joc: La teva sobrevolada ha espantat a la tribu, s'escampen plens de terror.

en: High landmass - this may take a few seconds.
ca: Massa de terra gran - pot trigar uns segons.

en: Falling back to generator %d.
ca: Tornant al generador %d.

en: Generator 3 didn't place all big islands.
ca: El generador 3 no ha situat totes les illes grans.

en: Generator 3 left %li landmass unplaced.
ca: El generador 3 ha deixat %li massa de terra sense situar.

en: Old attributes detected and removed.
ca: S'han detectat i suprimit atributs vells.

en: Plugin '%s' isn't available. Available are %s
ca: L'endollat '%s' no està disponible. Els disponibles són %s

en: Plugin %s found but can't be initialized.
ca: S'ha trobat l'endollat %s però no s'ha pogut iniciar.

en: Plugin '%s' is now selected
ca: L'endollat '%s' és l'escollit ara.

en: Couldn't find soundset "%s" trying "%s".
ca: No s'ha pogut trobar el conjunt de sons "%s" intentant "%s".

en: Proceeding with sound support disabled
ca: Es continua amb el suport de so desactivat

en: No real audio plugin present, proceeding with sound support disabled
ca: No s'ha trobat suport per a so, es continua sense so.

en: No sound spec-file given!
ca: No has donat cap fitxer spec de so!

en: Cannot find sound spec-file "%s".
ca: No s'ha trobat el fitxer spec de so "%s".

en: To get sound you need to download a sound set!
ca: Per tenir so has de descarregar un conjunt de sons.

en: Get sound sets from <%s>.
ca: Pots obtenir sons de <%s>.

en: Will continue with disabled sounds.
ca: Es continuarà amb els sons desactivats.

en: Could not load sound spec-file: %s
ca: No s'ha pogut carregar el fitxer spec de so: %s

en: sound spec-file appears incompatible:
ca: El fitxer spec de so sembla ser incompatible:

en: sound spec-file claims required option(s) which we don't support:
ca: L'arxiu d'especificacions de sons reclama una opció requerida que no soportem:

en: No real audio subsystem managed to initialize!
ca: No s'ha aconseguit inicialitzar cap subsistema de so !

en: Perhaps there is some misconfigurationg or bad permissions
ca: Potser hi ha quelcom mal configurat o permisos incorrectes

en: Cannot find audio file %s
ca: No s'ha pogut trobar el fitxer d'àudio %s

en: ?filler:XXX/XXX XXX turns
ca: ?filler:XXX/XXX XXX torns

en: %3d gold per turn
ca: %3d or per torn

en: %3d turn | %3d turns
ca[0]: %3d torn
ca[1]: %3d torns

en: never
ca: mai

en: %s (XX) %d/turn
ca: %s (XX) %d/torn

en: %s (%d) %d turn | %s (%d) %d turns
ca[0]: %s (%d) %d torn
ca[1]: %s (%d) %d torns

en: Obsolete
ca: Obsolet

en: Built
ca: Construït

en: %d/turn
ca: %d/torn

en: ?city_state:Rapture
ca: En festa

en: ?city_state:Disorder
ca: Desordre

en: ?city_state:Peace
ca: Pau

en: (worklist)
ca: (llista de treball)

en: ?city:Name
ca: Nom

en: City Name
ca: Nom de la ciutat

en: ?size:Sz
ca: Mi

en: Size
ca: Mida

en: State
ca: Estat

en: Rapture/Peace/Disorder
ca: En festa/pau/desordre

en: Concise *=Rapture, X=Disorder
ca: Concís *=En festa, X=Desordre

en: Workers
ca: Treballadors

en: ?happy/content/unhappy/angry:H/C/U/A
ca: F/C/D/E

en: Workers: Happy, Content, Unhappy, Angry
ca: Treballadors: Feliços, Contents, Descontents, Enfadats

en: ?Happy workers:H
ca: F

en: Workers: Happy
ca: Treballadors: Feliços

en: ?Content workers:C
ca: C

en: Workers: Content
ca: Treballadors: Contents

en: ?Unhappy workers:U
ca: D

en: Workers: Unhappy
ca: Treballadors: Descontents

en: ?Angry workers:A
ca: E

en: Workers: Angry
ca: Treballadors: Enfadats

en: Special
ca: Especial

en: ?entertainers/scientists/taxmen:E/S/T
ca: ?artistes/científics/recaptadors:A/C/R

en: Entertainers, Scientists, Taxmen
ca: Artistes, Científics, Recaptadors

en: Best
ca: Millor

en: attack
ca: atac

en: Best attacking units
ca: Les unitats millor atacants

en: defense
ca: defensa

en: Best defending units
ca: Les unitats millor defensores

en: Units
ca: Unitats

en: ?Supported (units):Sup
ca: Sup

en: Number of units supported
ca: Nombre d'unitats suportades

en: ?Present (units):Prs
ca: Prs

en: Number of units present
ca: Nombre d'unitats presents

en: Surplus
ca: Excedent

en: ?food/prod/trade:F/P/T
ca: M/P/C

en: Surplus: Food, Production, Trade
ca: Excedent: Menjar, Producció, Comerç

en: ?Food surplus:F+
ca: M+

en: Surplus: Food
ca: Excedent: Menjar

en: ?Production surplus:P+
ca: P+

en: Surplus: Production
ca: Excedent: Producció

en: ?Trade surplus:T+
ca: C+

en: Surplus: Trade
ca: Excedent: Comerç

en: Economy
ca: Economia

en: ?gold/lux/sci:G/L/S
ca: O/L/C

en: Economy: Gold, Luxuries, Science
ca: Economia: Or, Luxes, Ciència

en: ?Gold:G
ca: O

en: Economy: Gold
ca: Economia: Or

en: ?Luxury:L
ca: L

en: Economy: Luxury
ca: Economia: Luxes

en: ?Science:S
ca: C

en: Economy: Science
ca: Economia: Ciència

en: ?trade_routes:n
ca: n

en: ?trade_routes:T
ca: R

en: Number of Trade Routes
ca: Nombre de rutes de comerç

en: Stock
ca: disponible

en: Food Stock
ca: Menjar disponible

en: ?pollution:Pol
ca: Pol

en: Grow
ca: Turons

en: Turns
ca: Torns

en: Turns until growth/famine
ca: Torns fins creixement/fam

en: ?corruption:Cor
ca: Cor

en: Corruption
ca: Corrupció

en: ?waste:Was
ca: Mal

en: Waste
ca: Malversació

en: Currently Building
ca: Construcció actual

en: (Stock,Target,Turns,Buy)
ca: (Fet,Necessari,Torns,Comprar)

en:   -a, --autoconnect	Skip connect dialog
ca:   -a, --autoconnect	Saltar el diàleg de connexió

en:   -m, --meta HOST	Connect to the metaserver at HOST
ca:   -m, --meta HOST	Connectar amb el metaservidor a HOST

en:   -n, --name NAME	Use NAME as name
ca:   -n, --name NOM	Usa NOM com a nom

en:   -p, --port PORT	Connect to server port PORT
ca:   -p, --port PORT	Connecta al servidor al port PORT

en:   -P, --Plugin PLUGIN	Use PLUGIN for sound output %s
ca:   -P, --Plugin PLUGIN	Usar PLUGIN per sortida de so %s

en:   -s, --server HOST	Connect to the server at HOST
ca:   -s, --server HOST	Connecta al servidor HOST

en:   -S, --Sound FILE	Read sound tags from FILE
ca:   -S, --Sound FITXER	Llegir marcadors de so des de FITXER

en:   -t, --tiles FILE	Use data file FILE.tilespec for tiles
ca:   -t, --tiles FITXER	Usar fitxer de dades FITXER.tilespec per caselles

en:       --		Pass any following options to the UI.
    			Try "%s -- --help" for more.
ca:       --		Passar qualsevol opció que segueixi a l'interfície d'usuari.
    			Prova "%s -- --help" per més ajut.

en: Unrecognized option: "%s"
ca: Opció no reconeguda: "%s"

en: Game started.
ca: El partida ha començat.

en: There was an error while auto connecting; aborting.
ca: Hi ha hagut un error mentre em connectava automàticament, s'està avortant.

en: Changing production of every %s into %s.
ca: Joc: Canvi de la producció de totes les %s a %s.

en: ?embassy:Both
ca: Tots dos

en: ?embassy:Yes
ca: Sí

en: ?embassy:With Us
ca: Amb nosatres

en: ?embassy:Contact
ca: Contactat

en: ?vision:Both
ca: Tots dos

en: ?vision:To Them
ca: Per ells

en: ?vision:To Us
ca: Per nosatres

en: The %s give %s
ca: Els %s donen %s

en: The %s give unknown city.
ca: Els %s donen ciutat desconeguda

en: The %s give %d gold
ca: Els %s donen %d or

en: The %s give their worldmap
ca: Els %s donen el seu mapa del món

en: The %s give their seamap
ca: Els %s donen el seu mapa marítim

en: The parties agree on a cease-fire
ca: Les parts acorden una treva

en: The parties agree on a peace
ca: Les parts estan d'acord en signar la pau.

en: The parties create an alliance
ca: Les parts creen una aliança.

en: The %s gives shared vision
ca: Els %s dóna visió compartida

en: Popup Request
ca: Sol·licitud obrir

en: Exporting output window to civgame.log ...
ca: S'està exportant la finestra de sortida a civgame.log ...

en: Export complete.
ca: S'ha completat la exportació.

en: Export failed, couldn't write to file.
ca: Ha fallat l'exportació, no s'ha pogut escriure a l'arxiu.

en: You don't buy %s in %s!
ca: Joc: No compres %s a %s !

en: %s costs %d gold and you only have %d gold.
ca: Joc: %s costa %d d'or i només en tens %d d'or.

en: Lost connection to server!
ca: S'ha perdut la connexió amb el servidor!

en: Failed looking up host.
ca: Fallida al cercar el host.

en: Connection in progress.
ca: Connexió en progrés.

en: Failed to contact server "%s" at port %d as "%s" after %d attempts
ca: No s'ha pogut contactar el servidor "%s"port %d com a  "%s" després de %d intents

en: Connection to server refused. Please start the server.
ca: Connexió amb el servidor refusada. Inicia el servidor.

en: Error contacting server "%s" at port %d as "%s":
     %s
ca: No s'ha pogut contactar el servidor "%s"port %d com a  "%s":
     %s

en: Auto-connecting to server "%s" at port %d as "%s" every %f second(s) for %d times
ca: Connexió automàtica al servidor "%s" port %d com a  "%s" cada %f segons després de %d intents

en: easy
ca: fàcil

en: hard
ca: difícil

en: Only transporter units can be unloaded.
ca: Joc: Només es pot descarregar les unitats de transport.

en: Only nuclear units can do this.
ca: Joc: Només les unitats nuclears poden fer això.

en: Only paratrooper units can do this.
ca: Joc: Només els paracaigudistes poden fer això.

en: Too far for this unit.
ca: Joc: Massa lluny per a aquesta unitat.

en: Didn't find a route to the destination!
ca: Joc: No he trobat una ruta al destí.

en: Oh my! You seem to have no capital!
ca: Joc: Hòstia! Pel que sembla no tens capital!

en: Terrain     Road   Irrigation     Mining         Transform
ca: Terreny    Camí    Irrigació     Mineria        Transformar

en: (Railroads and fortresses require 3 turns, regardless of terrain.)
ca: (Ferrocarrils i fortalesa necessiten 3 torns, independentment del terreny).

note: TRANS: preserve single space at beginning
en:  Rivers
ca: Rius

en: Sorry, no help topic for %s.
ca: Ho sento, no hi ha ajuda pel tema %s.

en: Sorry, no help topic for %s.
    This page was auto-generated.
ca: Ho sento, no hi ha tema d'ajuda per %s.
    Aquesta pàgina s'ha generat automàticament.

en: * Can build new cities.
ca: * Pot construir noves ciutats.

en: * Can perform diplomatic actions, plus special spy abilities.
ca: * Pot dur a terme accions diplomàtiques i té habilitats d'espia.

en: * Can perform diplomatic actions.
ca: * Pot dur a terme accions diplomàtiques.

en: * Can attack enemy air units.
ca: * Pot atacar unitats aèries enemigues.

en: * Is invisible except when next to an enemy unit or city.
ca: * És invisible excepte quan estat al costat d'una unitat o ciutat enemiga.

en: * Can only attack units on ocean squares (no land attacks).
ca: * Només pot atacar unitats que estiguin al mar.

en: * Gets double defense against units specified as 'mounted'.
ca: * Obté doble defensa contra unitats especificades com a 'muntades'.

en: * Counts as 'mounted' against certain defenders.
ca: * És una unitat 'muntada' contra certs defensors.

en: * Making an attack ends this unit's turn.
ca: * S'acaba el torn d'aquesta unitat al atacar.

en: * This unit's attack causes a nuclear explosion!
ca: * Aquesta unitat causa una explosió nuclear!

en: * Ignores the effects of city walls.
ca: * Ignora els efectes de les muralles.

en: * Gets quintuple defence against missiles and aircraft.
ca: * Obté una defensa quintuplicada contra míssils i avions.

en: * Ignores terrain effects (treats all squares as roads).
ca: * Ignora l'efecte del terreny (tracta totes les caselles com camins).

en: * Ignores zones of control.
ca: * Ignora les zones de control.

en: * A non-military unit (cannot attack; no martial law).
ca: * No és una unitat militar (no pot atacar i no provoca llei marcial).

en: * A field unit: one unhappiness applies even when non-aggressive.
ca: * És una unitat de camp, crea descontent inclús quan no és agresiva.

en:  or
ca:  o

en: ?or:,
ca: ,

en: * Unit has to be in a city, or on a %s after %d turn.
     | * Unit has to be in a city, or on a %s after %d turns.
ca[0]: * Ha d'estar en una ciutat o en un %s després %d torn.
ca[1]: * Ha d'estar en una ciutat o en un %s després %d torns.

en: If we would now start with %s we would need %d bulbs.
ca: Si ara comencéssim amb %s necessitariem %d bombetes.

en: To reach %s we need to obtain %d other technologies first. The whole project will require %d bulbs to complete.
ca: Per assolir %s primer hem d'obtenir %d altres tecnologies. Per a acabar tot el projecte es necessitaran %d bombetes.

en: You cannot research this technology.
ca: No pots investigar aquesta tecnologia.

en:  This number may vary depending on what other players will research.
ca: Aquest nombre pot variar en funció del que investiguin els altres jugadors.

note: TRANS: "2 unhappy" or ", 1 unhappy"
en: %s%d unhappy
ca: %s%d descontents

en: Metaserver
ca: Metaservidor

en: Tileset
ca: Conjunt de caselles

en: Solid unit background color
ca: Color de fons unitat sòlida

en: Sound bell at new turn
ca: Fer sonar l'altaveu intern cada nou torn

en: Show combat animation
ca: Mostrar animació combat

en: Manual Turn Done in AI Mode
ca: Passar el torn manualment en mode d'IA

en: Auto Center on Units
ca: Centrar automàticament a les unitats

en: Auto Center on Combat
ca: Centrar automàticament en combat

en: Focus on Awakened Units
ca: Focalitzar en unitats despertades

en: Center map when Popup city
ca: Centrar mapa s'obra ciutat

en: Concise City Production
ca: Producció ciutat concreta

en: End Turn when done moving
ca: Acabar el torn un cop s'hagin fet tots els moviments

en: Prompt for city names
ca: Demanar els noms de les ciutats

en: Pop up city dialog for new cities
ca: Mostrar el diàleg de ciutat al crear-ne una

en: Cannot find your home directory
ca: No s'ha pogut trobar el teu directori d'inici

en: Save failed, cannot find a filename.
ca: Guardar ha fallat, no es pot trobar un nom de fitxer.

en: If you add a preset by hand, also update "number_of_presets"
ca: Si afegeixes un prefixat a ma, actualitza també "number_of_presets"

en: Save failed, cannot write to file %s
ca: Error al guardar, no s'ha pogut escriure al fitxer %s

en: Saved settings to file %s
ca: S'ha guardat l'arranjament al fitxer %s

en: You were rejected from the game: %s
ca: Has estat refusat del joc: %s

en: Client capability string: %s
ca: Capacitats del client: %s

en: Server capability string: %s
ca: Capacitats del servidor: %s

en: Start of turn %d
ca: Inici del torn %d

en: AI Mode is now %s.
ca: El mode IA està %s.

en: ON
ca: ENCÈS

en: OFF
ca: APAGAT

en: done
ca: Ha acabat el torn.

en: moving
ca: movent

en: Flag
ca: Bandera

en: Nation
ca: Nació

en: Border
ca: Frontera

en: Team
ca: Equip

en: Embassy
ca: Ambaixada

en: Dipl.State
ca: Estat diplomàtic

en: Vision
ca: Visió

en: Disbanded %d %s.
ca: Desmantellada %d %s.

en: ?nation:Hostile
ca: ?nation:Hostil

en: ?nation:Peaceful
ca: ?nation:Pacífica

en: ?nation:Friendly
ca: ?nation:Amistosa

en: ?nation:Mysterious
ca: ?nation:Misteriosa

en: ?city:Hostile
ca: ?city:Hostil

en: ?city:Peaceful
ca: ?city:Pacífica

en: ?city:Friendly
ca: ?city:Amistosa

en: ?city:Mysterious
ca: ?city:Misteriosa

en: Location: (%d, %d) [%d]
ca: Situació: (%d, %d) [%d]

en: Terrain: %s
ca: Terreny: %s

en: Food/Prod/Trade: %s
ca: Menjar/Producció/Comerç: %s

en: Minor Tribe Village
ca: Llogarret indígena

en: Our Territory
ca: Nostre territori

en: Territory of the %s %s
ca: Territori dels %s %s

en: Unclaimed territory
ca: Territori no reclamat

note: TRANS: "City: Warsaw (Polish)"
en: City: %s (%s)
ca: Ciutat: %s(%s)

en:  with
ca: amb

en: Infrastructure: %s
ca: Infraestructures: %s

en: Activity: %s
ca: Activitat: %s

note: TRANS: "Chance to win: A:95% D:46%"
en: Chance to win: A:%d%% D:%d%%
ca: Prob. guanyar: A:%d%% D:%d%%

note: TRANS: "5 more" units on this tile
en:   (%d more)
ca:   (%d més)

en: far from %s
ca: lluny de %s

en: near %s
ca: a prop de %s

en: in %s
ca: a %s

note: TRANS: "from Warsaw"
en: from %s
ca: des de %s

en: %d turn | %d turns
ca[0]: %d torn
ca[1]: %d torns

en: Population: %s
ca: Població: %s

en: Gold: %d
ca: Or: %d

en: Government: %s
ca: Govern: %s

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Mass:            %5d ton | Mass:            %5d tons
ca[0]: Massa:            %5d tona
ca[1]: Massa:            %5d tones

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:     %5.1f years
ca: Temps de viatge:     %5.1f anys

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:        N/A
ca: Temps de viatge:        N/A

en: ?timeout:off
ca: Sense límit

en: ?duration:overflow
ca: desbordat

en: Buildings:
ca: Edificis:

en: None.
ca: Cap.

en: Wonders:
ca: Meravelles:

en: No usable default tileset found, aborting!
ca: No s'ha trobat cap conjunt de caselles usable, s'avorta l'execució!

en: Trying "%s" tileset.
ca: S'està provant el conjunt de caselles "%s".

en: Could not open "%s".
ca: No s'ha pogut obrir "%s".

en: Couldn't load gfx file for the spec file %s
ca: No s'ha pogut carregat el fitxer gfx per a les especificacions %s

en: Couldn't find a supported gfx file extension for %s
ca: No s'ha trobat una extensió de fitxer gfx suportada per a %s

en: Client does not support isometric tilesets. Using default tileset instead.
ca: EL client no suporta conjunts de caselles isomètrics. Per tant s'usarà el conjunt de caselles per defecte.

en: Client does not support overhead view tilesets. Using default tileset instead.
ca: EL client no suporta conjunts de caselles zenitals. Per tant s'usarà el conjunt de caselles per defecte.

en: Don't have graphics tags %s or %s for %s %s
ca: No hi ha marcadors %s o %s per a %s %s

en: none
ca: cap

en: custom
ca: a mida

en:  happy
ca:  feliç

en: Name: %s
    Food:       %10s Gold:    %10s
    Production: %10s Luxury:  %10s
    Trade:      %10s Science: %10s
    
        People (W/E/S/T): %s
              City grows: %s
    Production completed: %s
ca: Nom:  %s
    Menjar:     %10s Or:      %10s
    Producció:  %10s Luxe:    %10s
    Comerç:     %10s Ciència: %10s
    
       Gent (Tr/Es/Ci/Co): %s
              Ciutat creix: %s
    Producció completada: %s

en: Ooops...
ca: Ep...

en: This unit cannot be bribed!
ca: Joc: Aquesta unitat no pot ser subornada.

en: Bribe unit for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
ca: ¿Vols subornar a la unitat per %d peces d'or?
    Tens %d peces d'or.

en: Bribe Enemy Unit
ca: Subornar unitat enemiga

en: Bribing the unit costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
ca: Subornar a la unitat costa %d
    Tens %d peces d'or.

en: Traitors Demand Too Much!
ca: Els traïdors demanen massa!

en: Steal Technology
ca: Robar tecnologia

en: _Steal
ca: _Robar

en: Select Advance to Steal
ca: Escull l'avenç a robar

en: _Advances:
ca: _Avenços:

en: At Spy's Discretion
ca: A la discreció de l'espia

en: Sabotage Improvements
ca: Sabotejar edifici

en: _Sabotage
ca: _Sabotejar

en: Select Improvement to Sabotage
ca: Escull l'edifici a sabotejar

en: _Improvements:
ca: _Edificis:

en: City Production
ca: Producció ciutat

en: You can't incite a revolt in %s.
ca: No pots incitar una revolta a %s.

en: City can't be incited!
ca: La ciutat no pot ser incitada!

en: Incite a revolt for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
ca: Vols incitar una revolta per %d peces d'or?
    Tens %d peces d'or.

en: Incite a Revolt!
ca: Incitar una revolta!

en: Inciting a revolt costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
ca: Incitar una revolta costa %d peces d'or.
    Tens %d peces d'or.

en: Your %s has arrived at %s.
    What is your command?
ca: El teu %s ha arribat a %s.
    Què vols fer?

en:  Choose Your Diplomat's Strategy
ca: Escull la estrategia del teu diplomàtic

en: Establish _Embassy
ca: _Establir una ambaixada

en: _Investigate City
ca: _Investigar la ciutat

en: _Sabotage City
ca: _Sabotejar la ciutat

en: Steal _Technology
ca: Robar una _tecnologia

en: Incite a _Revolt
ca: Incitar una _revolta

en: _Keep moving
ca: _Continuar movent-se

en: Choose Your Spy's Strategy
ca: Escull la estrategia del teu espia

en: _Poison City
ca: _Enverinar la ciutat

en: Industrial _Sabotage
ca: _Sabotatge industrial

en: Subvert Enemy Unit
ca: Subvertir unitat enemiga

en: Sir, the diplomat is waiting for your command
ca: Senyor, el diplomàtic està esperant ordres

en: Sir, the spy is waiting for your command
ca: Senyor, l'espia està esperant ordres

en: _Bribe Enemy Unit
ca: Su_bornar la unitat enemiga

en: _Sabotage Enemy Unit
ca: _Sabotejar la unitat enemiga

en: City
ca: Ciutat

en: Delete
ca: Esborrar

en: Type
ca: Tipus

en: Help build _Wonder
ca: Ajudar a construir la _meravella

en: Your caravan from %s reaches the city of %s.
    What now?
ca: La teva caravana de %s arriba a la ciutat de %s.
    Que vols fer ara?

en: Your Caravan Has Arrived
ca: La teva caravana ha arribat

en: Establish _Traderoute
ca: Establir una _ruta de comerç

en: Enter Marketplace
ca: Entrar Mercat

en: Cleared output window.
ca: S'ha borrat la llista de missatges.

en: Food:
ca: Menjar:

en: Trade:
ca: Comerç:

en: Gold:
ca: Or:

en: Luxury:
ca: Luxes:

en: Science:
ca: Ciència:

en: Granary:
ca: Graner:

en: Change in:
ca: Canvi en:

en: Corruption:
ca: Corrupció:

en: Waste:
ca: Malversació:

en: Pollution:
ca: Pol·lució:

en: _Overview
ca: _Vista prèvia

en: Info
ca: Informació

en: City map
ca: Mapa de la ciutat

en: Press ENTER or double-click to sell an improvement.
ca: Polsa Intro o fes doble clic per vendre un edifici.

en: Production:
ca: Producció:

en: %d/%d %d turns
ca: %d/%d %d torns

en: _Buy
ca: _Comprar

en: Pro_duction
ca: Pro_ducció

en: _Happiness
ca: _Felicitat

en: _Settings
ca: _Arranjament

en: Entertainers
ca: Artistes

en: Scientists
ca: Científics

en: Taxmen
ca: Recaptadors

en: Disband if build settler at size 1
ca: Desmantellar si es construeix un colon amb mida de ciutat 1

en: Overview page
ca: Pàgina Vista prèvia

en: Production page
ca: Pàgina Producció

en: Happiness page
ca: Pàgina Felicitat

en: This Settings page
ca: Aquesta pàgina d'arranjament

en: Last active page
ca: Última pàgina activa

en: New citizens are
ca: Els nous ciutadans són

en: Next time open
ca: Obrir la propera vegada

en: _Rename...
ca: _Renomenar

en: _List present units...
ca: _Llistar les unitats presents...

en: _Prev city
ca: Ciutat _anterior

en: _Next city
ca: Ciutat _següent

en:  - DISORDER
ca:  - DESORDRE

en:  - celebrating
ca:  - celebrant

en:  - happy
ca:  - feliç

en: blocked
ca: bloquejat

en: Supported units %d
ca: Unitats suportades %d

en: Present units %d
ca: Unitats presents %d

en: Cen_ter
ca: Cen_trar

en: _Activate unit
ca: _Activar unitat

en: Activate unit, _close dialog
ca: Activar unitat, _tancar diàleg

en: _Disband unit
ca: Desmantellar la _unitat

en: _Sentry unit
ca: _Sentinella

en: _Fortify unit
ca: _Fortificar unitat

en: Make new _homecity
ca: Esta_blir com nova llar

en: Buy %s for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
ca: Comprar %s per %d d'or?
    Tens %d peces d'or.

en: Buy It!
ca: Comprar

en: %s costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
ca: Vols comprar %s per %d or
    Tens %d peces d'or.

en: Sell %s for %d gold?
ca: Vendre %s per %d d'or?

en: Sell It!
ca: Vendre-la!

en: Rename City
ca: Renomenar ciutat

en: What should we rename the city to?
ca: Com s'ha de dir la ciutat ?

en: Chan_ge
ca: Can_vi

en: Add _First
ca: Afegir _primer

en: Add _Next
ca: Afegir _següent

en: Add _Last
ca: Afegir _últim

en: _Select
ca: _Seleccionar

en: S_how
ca: _Mostrar

en: Cities
ca: Ciutats

en: _Popup
ca: _Obrir

en: Improvements
ca: Millores

en: Wonders
ca: Meravelles

en: All Cities
ca: Totes les ciutats

en: No Cities
ca: Cap ciutat

en: Invert Selection
ca: Invertir la selecció

en: Building Units
ca: Construeixen unitats

en: Building Improvements
ca: Construeixen edificis

en: Building Wonders
ca: Construeixen meravelles

en: Building Unit
ca: Construint unitat

en: Building Improvement
ca: Construint edifici

en: Building Wonder
ca: Construint Meravella

en: Coastal Cities
ca: Ciutats costaneres

en: Same Island
ca: Mateixa illa

en: Supported Units
ca: Unitats suportades

en: Units Present
ca: Unitats presents

en: Improvements in City
ca: Edificis de la ciutat

en: Wonders in City
ca: Meravelles de la ciutat

en: Available Units
ca: Unitats disponibles

en: Available Improvements
ca: Edificis disponibles

en: Available Wonders
ca: Meravelles disponibles

en: _Presets:
ca: _Predeterminats:

en: Results
ca: Resultats

en: Minimal Surplus
ca: Excedent mínim

en: Celebrate
ca: Celebrar

en: new preset
ca: nou prefixat

en: Name new preset
ca: Nomenar nou prefixat

en: What should we name the preset?
ca: Com hauriem d'anomenar el prefixat ?

en: Remove this preset?
ca: Eliminar aquest prefixat?

en: _Goto location
ca: _Anar a ubicació

en: _Popup City
ca: _Obrir ciutat

en: You say you wanna revolution?
ca: Dius que vols una revolució ?

en: Revolution!
ca: Revolució!

en: What To Pillage
ca: Què saquejar

en: Select what to pillage:
ca: Selecciona què saquejar:

en: Name
ca: Nom

en: Unit selection
ca: Selecció unitat

en: _Ready all
ca: _totes preparades

en: _Sentry idle
ca: _Sentinella ociós

en: _Nations:
ca: _Nacions:

en: What Nation Will You Be?
ca: Quina nació seràs?

en: Select a nation
ca: Escull una nació

en: _Properties
ca: _Propietats

en: _Leader:
ca: _Líder:

en: _Female
ca: _Dona

en: _Male
ca: _Home

en: _City Styles:
ca: _Estil de les ciutats:

en: L_egend
ca: Ll_egenda

en: You must select your sex.
ca: Has d'escollir el teu sexe.

en: You must select your city style.
ca: Has d'escollir un estil de ciutat.

en: You must type a legal name.
ca: Has d'escriure un nom vàlid.

en: Upgrade Unit!
ca: Millorar unitat!

en: Upgrade Obsolete Units
ca: Millorar unitats obsoletes

en: World-map
ca: Mapa mundial

en: Sea-map
ca: Mapa marítim

en: _Maps
ca: _Mapes

en: _Advances
ca: _Avenços

en: _Cities
ca: _Ciutats

en: _Give shared vision
ca: _Donar visió compartida

en: _Pacts
ca: _Pactes

en: _Cancel meeting
ca: _Cancel·lar la cimera

en: Accept _treaty
ca: Acceptar _tractat

en: C_lauses:
ca: C_làusula:

en: _Gold:
ca: _Or:

en: _Add Clause...
ca: _Afegir clàusula...

en: Invalid amount of gold specified.
ca: Joc: La quantitat d'or especificada és invàlida.

en: Find City
ca: Cercar ciutat

en: Ci_ties:
ca: Ciu_tats:

en: Select tax, luxury and science rates
ca: Escull les taxes d'impostos, luxes i ciència

en: Lock
ca: Bloquejar

en: %s max rate: %d%%
ca: La taxa màxima en %s és de %d%%

en: Set local options
ca: Establir les opcions locals

en: Goto/Airlift Unit
ca: Anar [en avió] a

en: Air_lift
ca: _Aerotransportar

en: Select destination
ca: Escull un destí

en: Show _All Cities
ca: Mostrar _totes les ciutats

en: City Names
ca: Noms ciutats

en: City Productions
ca: Producció ciutats

en: Turn Done
ca: Acabar el torn

en: Freeciv is free software and you are welcome to distribute copies of it
    under certain conditions; See the "Copying" item on the Help menu.
    Now.. Go give'em hell!
ca: Freeciv és software lliure i està permés distribuir-ne copies
    sota certes condicions; Consulta l'ítem "Llicència" en el menú d'ajuda.
    Ara.. Dona'ls canya!!!

en: Happiness
ca: Felicitat

en: Cities: %d total, %d over threshold of %d cities.
ca: Ciutats: total %d, %d per sobre del límit de %d ciutats.

en: %d content before penalty with
ca: %d contents abans de penalitzar amb

en: %d additional unhappy citizens.
ca: %d ciutadans descontents addicionals.

en: Luxury: %d total.
ca: Luxes: %d en total.

en: Units:
ca: Unitats:

en: Martial law in effect (
ca: Llei marcial en efecte (

en: no maximum,
ca: sense màxim,

en: %d unit maximum,  | %d units maximum,
ca[0]: %d unitat màxim,
ca[1]: %d unitats màxim,

en: %d per unit).
ca: %d per unitat).

en: Military units in the field may cause unhappiness.
ca: Les unitats militars al camp poden causar descontents.

en: Military units have no happiness effect.
ca: Les unitats militars no tenen cap efecte sobre la felicitat.

en: Upkeep:
ca: Manteniment:

en: Requirement:
ca: Requisits:

en: Obsolete by:
ca: Substituïda per:

en: Attack:
ca: Atac:

en: Defense:
ca: Defensa:

en: Move:
ca: Moviments:

en: FirePower:
ca: Potència de foc:

en: Hitpoints:
ca: Punts de vida

en: Basic Upkeep:
ca: Manteniment bàsic:

en: Vision:
ca: Visió:

en: Move/Defense:
ca: Moviment/Defensa:

en: Food/Res/Trade:
ca: Menj/Rec/Com

en: Road Rslt/Time:
ca: Camí resultat/temps:

en: Irrig. Rslt/Time:
ca: Irrig. resultat/temps:

en: Mine Rslt/Time:
ca: Mina resultat/temps:

en: Trans. Rslt/Time:
ca: Trans. resultat/temps:

en: (Never)
ca: (mai)

en: About
ca: Quant a

en: Removed
ca: Eliminat

en: Freeciv Help Browser
ca: Visor d'ajuda de Freeciv

en: Expand All
ca: Expandir tot

en: Collapse All
ca: Col·lapsar tot

en: Allows
ca: Permet

en: Obsoletes
ca: Deixa obsolet

en: with
ca: amb

en: +%d Trade / %d
ca: +%d comerç / %d

en: n/a
ca: n/d

en: +%d Food / %d
ca: +%d Menjar / %d

en: +%d Res. / %d
ca: +%d Recur/ %d

en: Tax:
ca: Impostos:

en: Build New City
ca: Construcció d'una nova ciutat

en: What should we call our new city?
ca: Com hauríem d'anomenar la nostra nova ciutat?

en: Shows your current luxury/science/tax rates;click to toggle them.
ca: Mostra els ratisactuals luxes/ciència/taxes; polsa per canviar-los.

en: _Game
ca: _Joc

en: Game
ca: Joc

en: _Clear Log
ca: _Borrar la llista de missatges

en: _Quit
ca: _Sortir

en: Government
ca: Govern

en: _Tax Rates
ca: _Taxes

en: _Find City
ca: _Buscar ciutat

en: _Government
ca: _Govern

en: _View
ca: _Veure

en: View
ca: Veure

en: Map _Grid
ca: _Graella del mapa

en: National _Borders
ca: _Fronteres nacionals

en: City _Names
ca: _Noms de les ciutats

en: City G_rowth
ca: C_reixement de la ciutat

en: City _Productions
ca: _Producció de les ciutats

en: Terrain
ca: Terreny

en: Coastline
ca: Línia de la costa

en: Roads & Rails
ca: Camins i ferrocarrils

en: Fortress & Airbase
ca: Fortaleses i Bases aèries

en: Specials
ca: Especials

en: Pollution & Fallout
ca: Pol·lució i radioactivitat

en: Focus Unit
ca: Enfocar unitat

en: Fog of War
ca: Boira de guerra

en: _Center View
ca: _Centrar la vista

en: _Orders
ca: _Ordres

en: Orders
ca: Ordres

en: _Build City
ca: _Construir una ciutat

en: Build _Road
ca: Const_ruir un camí

en: Build _Irrigation
ca: _Irrigar

en: Build _Mine
ca: Construir una _mina

en: Transf_orm Terrain
ca: Transf_ormar el terreny

en: Build _Fortress
ca: Construir _fortalesa

en: Build Airbas_e
ca: Construir una _base aèria

en: Clean _Pollution
ca: Netejar la _pol·lució

en: Clean _Nuclear Fallout
ca: Netejar la radioactivitat _nuclear

en: _Sentry
ca: _Sentinella

en: Make _Homecity
ca: Esta_blir com a llar

en: _Unload
ca: _Descarregar

en: Wake up o_thers
ca: Despertar _resta

en: _Auto Settler
ca: Colonitzar _automàticament

en: Auto E_xplore
ca: E_xplorar automàticament

en: _Connect
ca: _Connectar

en: Patrol (_Q)
ca: Patrullar (_Q)

en: _Go to
ca: A_nar a

en: Go\/Airlift to City
ca: Aerotransportar a ciutat

en: Return to nearest city
ca: Tornar a ciutat més propera

en: Disband Unit
ca: Desmantellar la unitat

en: Upgrade unit
ca: Millorar unitat

en: Diplomat\/Spy Actions
ca: Accions de diplomàtic\/Espia

en: Explode Nuclear
ca: Explotar nuclear

en: _Wait
ca: Es_perar

en: Done
ca: Passar el torn

en: _Reports
ca: Info_rmes

en: Reports
ca: Informes

en: _Units
ca: _Unitats

en: _Players
ca: _Jugadors

en: _Economy
ca: _Economia

en: _Science
ca: C_iència

en: _Wonders of the World
ca: Mera_velles del món

en: _Top Five Cities
ca: Mi_llors cinc ciutats

en: _Messages
ca: _Missatges

en: _Demographics
ca: _Demografia

en: S_paceship
ca: _Nau espacial

en: _Help
ca: _Ajuda

en: Help
ca: Ajuda

en: Language_s
ca: Idiome_s

en: Co_nnecting
ca: Com co_nnectar

en: C_hatline
ca: Línia c_hat

en: _Worklist Editor
ca: Editor llista treball (_W)

en: Citizen _Management
ca: Gestió ciutadans (_M)

en: _Playing
ca: Com _jugar

en: City _Improvements
ca: E_dificis

en: _ZOC
ca: _ZDC

en: Techno_logy
ca: Tecno_logia

en: _Terrain
ca: _Terreny

en: Won_ders
ca: Meravelles (_d)

en: Happin_ess
ca: F_elicitat

en: Space _Race
ca: Ca_rrera espacial

en: _Copying
ca: _Llicència

en: _About
ca: _Quant a

en: Change to %s (_I)
ca: Canviar a %s (_I)

en: Change to %s (_M)
ca: Canviar a %s (_M)

en: Transf_orm to %s
ca: Transf_ormar a %s

en: Help _Build Wonder
ca: Ajudar _Construir Meravella

en: Add to City (_B)
ca: Afegir a ciutat (_B)

en: Make Trade _Route
ca: Fer _ruta comercial

en: Build _Railroad
ca: Construir fe_rrocarril

en: Bu_ild Farmland
ca: Constru_ir Horta

en: _Fortify
ca: _Fortificar

en: _Paradrop
ca: Llençar _paracaigudes

en: Message Options
ca: Opcions sobre els missatges

en: Event
ca: Esdeveniment

en: Out
ca: inf

en: Mes
ca: mis

en: Pop
ca: ind

en: Messages
ca: Missatges

en: Players
ca: Jugadors

en: _Intelligence
ca: _Intel·ligència

en: _Meet
ca: _Cimera

en: _Cancel Treaty
ca: Cancel·lar el _tractat

en: _Withdraw vision
ca: Retirar visió (_W)

en: _Spaceship
ca: Nau e_spacial

en: Passwords don't match, enter password.
ca: Les contrasenyes no coincideixen, entra la contrasenya.

en: Server Name
ca: Nom del servidor

en: Version
ca: Versió

en: Status
ca: Estat

en: Comment
ca: Comentari

en: _Login:
ca: _Accedir:

en: Leader
ca: Líder

en: Save Game
ca: Guardar la partida

en: Researching
ca: S'està investigant

en: Goal
ca: Objectiu

en: Count
ca: Quantitat

en: Total Cost:
ca: Cost total

en: Sell _Obsolete
ca: Vendre _obsolets

en: Sell _All
ca: Vendre _tots

en: Sell-Off: Results
ca: Resultats de la venda

en: Income: %d    Total Costs: %d
ca: Ingressos: %d  Cost Total: %d

en: Unit Type
ca: Tipus d'unitat

en: In-Prog
ca: En-Prog

en: Active
ca: Actives

en: Find _Nearest
ca: Trobar propera

en: _Upgrade
ca: _Millorar

en: Upgrade as many %s to %s as possible for %d gold each?
    Treasury contains %d gold.
ca: Millorar tants %s com sigui possible a %s per %d d'or cada un?
    Tens %d peces d'or.

en: Player
ca: Jugador

en: Score
ca: Puntuació

en: Population
ca: Població

en: Trade
    (M goods)
ca: Comerç
    (M bens)

en: Production
    (M tons)
ca: Producció
    (M tones)

en: Cities
ca: Ciutats

en: Technologies
ca: Tecnologies

en: Military Service
    (months)
ca: Servei militar
    (mesos)

en: Wonders
ca: Meravelles

en: Research Speed
    (%)
ca: Velocitat recerca
    (%)

en: Land Area
    (sq. mi.)
ca: Àrea de terra
    (milla²)

en: Settled Area
    (sq. mi.)
ca: Àrea colonitzada
    (milla²)

en: Literacy
    (%)
ca: Educació
    (%)

en: Spaceship
ca: Nau espacial

en: _Launch
ca: _Llançar

en: new
ca: nou

en: Edit worklists
ca: Editar llistes de treball

en: _Worklists:
ca: _Llistes de treball:

en: Source _Tasks:
ca: Font _tasques:

en: Show _Future Targets
ca: Mostrar objectius _futurs.

en: Target _Worklist:
ca: _Llista de treball objectiu

en: _Add Global Worklist
ca: _Afegir llista de treball global

en: Chan_ge Production
ca: Can_viar la producció

en: Cleared output window.
ca: Netejada finestra sortida.

note: TRANS: \033u\0338 before and \033n after the text are required
en: u8Unitsn
ca: u8Unitatsn

note: TRANS: \033u\0338 before and \033n after the text are required
en: u8Improvementsn
ca: u8Edificisn

en: Wonder
ca: Meravella

en: Rounds
ca: Tombs

en: Upkeep
ca: Manteniment

en: _Yes
ca: _Sí

en: _Darn
ca: _Vaja

en: _Cancel
ca: _Cancel·lar

en: Shields
ca: Escuts

en: City Overview
ca: Vista prèvia

en: Worklist
ca: Llista de treballs

en: Trade Routes
ca: Rutes comercials

en: Misc. Settings
ca: Arranjaments varis

en: City Overview page
ca: Pàgina de vista prèvia

en: Units page
ca: Pàgina d'unitats

en: Worklist page
ca: Pàgina de llistes de treball

en: Trade Routes page
ca: Pàgina Comerç

en: This Misc. Settings page
ca: Aquesta pàgina d'arranjaments varis

en: City Output
ca: Sortida ciutat

en: Citymap
ca: Mapa ciutat

en: Units present
ca: Unitats presents

en: City Improvements
ca: Edificis ciutat

en: _Sell
ca: Vendre (_S)

en: _Add preset
ca: _Afegir prefixat

en: _Delete preset
ca: _Esborrar prefixats

en: Name:
ca: Nom:

en: People (W/E/S/T):
ca: Gent (T/E/C/T):

en: City grows:
ca: Ciutat creix:

en: Production completed:
ca: Producció completada:

en: _Change
ca: _Canviar

en: C_hange permanent
ca: Canviar permanent (_h)

en: _Release city
ca: _No controlar ciutat

en: Auto attack vs
ca: Atacar automàticament contra

en: Land units
ca: Unitats terrestres

en: Sea units
ca: Unitats marítimes

en: Helicopters
ca: Helicòpters

en: Air units
ca: Unitats aèries

en: _Disband if build settler at size 1
ca: _Desmantellar si construeix colons a mida 1

en: _Close
ca: Tan_car

en: %s (%s) (worklist)
ca: %s (%s) (llista de treballs)

en: Trade with %s gives %d trade.
ca: Comerç amb %s dóna %d de comerç.

en: No trade routes exist.
ca: No existeix cap ruta de comerç.

en: Total trade from trade routes: %d
ca: Comerç total de rutes comercials: %d

en: %s citizens%s
ca: %s ciutadans%s

en: %s - %s citizens%s
ca: %s - %s ciutadans%s

en: Luxury: %d total (maximum %d usable).
ca: Luxes: %d total (màxim %d usables).

en: Configure City Report
ca: Configurar informe ciutat

en: Set columns shown
ca: Fixar columnes mostrades

en: _Ok
ca: _Bé

en: City Report
ca: Informe ciutat

en: _Refresh
ca: _Refrescar

en: Con_figure
ca: Con_figurar

en: City Advisor
ca: Conseller ciutat

en: Server Selection
ca: Selecció servidor

en: Connect to Freeciv Server
ca: Connectar a servidor Freeciv

en: _Name
ca: _Nom

en: _Goto and Close
ca: _Anar a i tancar

en: Yes
ca: Sí

en: Darn
ca: Vaja

en: Technology
ca: Tecnologia

en: _Establish embassy
ca: _Establir una ambaixada

en: _Investigate city
ca: _Investigar la ciutat

en: _Sabotage city
ca: _Sabotejar la ciutat

en: Steal _technology
ca: Robar _tecnologia

en: Incite a _revolt
ca: Incitar una _revolta

en: Choose Your Diplomat's Strategy
ca: Escull l'estratègia del teu diplomàtic

en: _Poison city
ca: _Enverinar la ciutat

en: Industrial _sabotage
ca: _Sabotatge industrial

en: _Establish traderoute
ca: _Establir una ruta de comerç

en: _Enter Marketplace
ca: _Entrar mercat

en: _Help build Wonder
ca: _Ajudar a construir la meravella

en: Freeciv - Pillage
ca: Freeciv - Pillatge

en: Freeciv - Connect
ca: Freeciv - Connectar

en: Choose unit activity:
ca: Escull l'activitat de la unitat:

en: Freeciv - Select an unit
ca: Freeciv - Escull una unitat

en: _Ready All
ca: _Totes llestes

en:  (veteran)
ca:  (veterà)

en: Male
ca: Home

en: Female
ca: Dona

en: Freeciv - Select a Nation
ca: Freeciv - Escull una nació

en: _Leader Name
ca: Nom del _líder

en: _City Style
ca: Estil de la _ciutat

en: _Disconnect
ca: _Desconnectar

en: Sorry: cannot upgrade %s.
ca: Ho sento: no es pot millorar %s.

en: No technology
ca: Cap tecnologia

en: No city
ca: Cap ciutat

en: Diplomacy meeting
ca: Cimera diplomàtica

en: Maps
ca: Mapes

en: Advances
ca: Avenços

en: Give shared vision
ca: Donar visió compartida

en: Pacts
ca: Pactes

en: Erase clause
ca: Esborrar clàusula

en: _Accept treaty
ca: _Acceptar el tractat

en: World-Map
ca: Mapa del mon

en: Sea-Map
ca: Mapa marítim

en: The %s offerings
ca: Els oferiments dels %s son

en: Gold(max %d)
ca: Or (màxim %d)

en: %s view:
ca: %s vista:

en: This Eternal Treaty
    marks the results
    of the diplomatic work between
    The %s %s %s
    and
    The %s %s %s
ca: Aquest Tractat etern
    marca els resultats dels treball diplomàtics entre
    Els %s %s %s
    i 
    els %s %s %s

en: Select a city
ca: Escull una ciutat

en: Set tax, luxury and science rates
ca: Escull les taxes d'impostos, luxes i ciència

en: _Airlift
ca: _Aerotransportar

en: Could not get the mask although there must be one (%s)! Graphics may look corrupt.
ca: No s'ha pogut obtenir la màscara encara que n'hi ha d'haver una (%s)! Els gràfics es veuran corromputs.

en: Options...
ca: Opcions...

en: Message Options...
ca: Opcions sobre els missatges...

en: Save Settings
ca: Guardar l'arranjament

en: Players...
ca: Jugadors...

en: Message...
ca: Missatge...

en: Server opt initial...
ca: Opcions inicials del servidor...

en: Export Log
ca: Exportar la llista de missatges

en: Clear Log
ca: Borrar la llista de missatges

en: Disconnect
ca: Desconnectar

en: Quit
ca: Sortir

en: Kingdom
ca: Regne

en: Tax Rate...
ca: Taxes...

en: Find City...
ca: Buscar ciutat...

en: Worklists...
ca: Llistes de treballs...

en: REVOLUTION...
ca: REVOLUCIÓ...

en: Map Grid
ca: Graella mapa

en: Road & Rails
ca: Camins i ferrocarrils

en: Center View
ca: Centra la vista

en: Order
ca: Ordre

en: Build City
ca: Construir ciutat

en: Build Road
ca: Construir un camí

en: Build Mine
ca: Construir mines

en: Build Irrigation
ca: Construir irrigació

en: Transform Terrain
ca: Transformar terreny

en: Build Fortress
ca: Construir Fortalesa

en: Build Airbase
ca: Construir Base aèria

en: Clean Pollution
ca: Netejar pol·lució

en: Clean Nuclear Fallout
ca: Netejar la radioactivitat

en: Fortify
ca: Fortificar

en: Make Homecity
ca: Establir com a llar

en: Unload
ca: Descarregar

en: Wake up others
ca: Despertar altres

en: Auto Settler
ca: Auto colonitzar

en: Auto Attack
ca: Auto atacar

en: Auto Explore
ca: Auto explorar

en: Connect
ca: Connectar

en: Patrol
ca: Patrullar

en: Go to
ca: Anar a

en: Go/Airlift to City
ca: Aerotransportar a ciutat

en: Help Build Wonder
ca: Ajudar a construir meravella

en: Make Trade Route
ca: Fer ruta comercial

en: Diplomat/Spy Actions
ca: Diplomàtic/Accions d'espia

en: Wait
ca: Esperar

en: City Report...
ca: Informe ciutat...

en: Science Report...
ca: Informe de ciència...

en: Trade Report...
ca: Informe de comerç...

en: Military Report...
ca: Informe militar...

en: Top Five Cities
ca: Millors cinc ciutats

en: Demographics
ca: Demografia

en: Spaceship
ca: Nau espacial

en: Freeciv Client
ca: Client Freeciv

en: Client for Freeciv
ca: Client per a Freeciv

en: Turn
    Done
ca: Torn
    acabat

en: Change to %s
ca: Canviar a %s

en: Paradrop
ca: Llençar paracaigudes

en: Add to City
ca: Afegir a ciutat

en: Build Farmland
ca: Construir Horta

en: Build Railroad
ca: Construir ferrocarril

en: Couldn't open the main window (Gfx memory problem or screensize too small)
ca: No s'ha pogut obrir la finestra principal (problema de memòria Gfx o mida de pantalla massa petit)

en: Firepower:
ca: Potència de foc:

en: Cost: %ld
ca: Cost %ld

en: Allows
ca: Permet

en:  wonder
ca:  meravella

en:  improvement
ca:  edifici

en:  unit
ca:  unitat

en:  (with
ca:  (amb

en: Movecost: %ld
ca: Cost moure: %ld

en: Defense: %ld.%ld
ca: Defensa: %ld.%ld

en: Food:   %d
    Shield: %d
    Trade:  %d
ca: Menjar:    %d
    Escuts:    %d
    Comerç:  %d

en: Foreign Intelligence Report
ca: Informe d'intel·ligència estrangera

en: Intelligence Information for the %s Empire
ca: Informació d'Intel·ligència per l'Imperi %s

en: Ruler: %s %s
ca: Dirigent: %s %s

en: Tax: %d%%
ca: Impostos: %d%%

en: Science: %d%%
ca: Ciència: %d%%

en: Luxury: %d%%
ca: Luxes: %d%%

en: Researching: %s(%d/%d)
ca: Està investigant: %s(%d/%d)

en: City: %s(%s)
ca: Ciutat: %s(%s)

en: with City Walls
ca: amb Muralles

en: Infrastructure:
ca: Infraestructures:

en: Unit: %s(%s%s)
ca: Unitat: %s(%s%s)

en: A:%d D:%d FP:%d HP:%d/%d%s%s
ca: A:%d D:%d PF:%d V:%d/%d%s%s

en: A:%d D:%d FP:%d HP:%d0%%
ca: A:%d D:%d PF:%d V:%d0%%

en: City %s
ca: Ciutat %s

en: Unit %s
ca: Unitat %s

en: Tile %s
ca: Casella %s

en: Popup City
ca: Obrir ciutat

en: Wake up
ca: Despertar

en: Activate
ca: Activar

en: List all units
ca: Llistar totes unitats

en: Connect to this location
ca: Connectar a aquest lloc

en: Goto this location
ca: Anar a aquest lloc

en: Disband
ca: Desmantellar

en: Make new homecity
ca: Establir com nova llar

en: Upgrade
ca: Millorar

en: City_name
ca: _Nom ciutat

en: Tax:%d Lux:%d Sci:%d
ca: Imp:%d Lux:%d Cie:%d

en: Where to Display Messages
    Out = Output window, Mes = Messages window, Pop = Popup individual window
ca: A on mostrar missatges
    Sor = Finestra sortida, Mis = Finestra missatges, Ind = Finestra individual

en: Out:
ca: Sor:

en: Mes:
ca: Mis:

en: Pop:
ca: Ind:

en: _Goto Location
ca: _Anar a lloc

en: (idle %d turn) | (idle %d turns)
ca[0]: (ociós %d torn)
ca[1]: (ociós %d torns)

en: Reputation
ca: Reputació

en: You need an embassy to establish a diplomatic meeting.
ca: Joc: Necessites una ambaixada per fer una cimera diplomàtica.

en: (%ld steps)
ca: (%ld passos)

en: Science Advisor
ca: Conseller de ciència

en: %s
    (no research)
ca: %s
    (no hi ha investigació)

en: %s
    (%d turn/advance) | %s
    (%d turns/advance)
ca[0]: %s
    (%d torn/avenç)
ca[1]: %s
    (%d torns/avenç)

en: _Goal
ca: _Objectiu

en: _Research
ca: _Recerca

en: Building Name
ca: Nom de l'edifici

en: Sell-Off:
ca: Vendre:

en: Trade Report
ca: Informe de comerç

en: Trade Advisor
ca: Informe de comerç

en: Income:%6d    Total Costs: %6d
ca: Ingressos:%6d  Cost Total: %6d

en: Military Report
ca: Informe militar

en: %2d: The %s ruler %s scored %d point
     | %2d: The %s ruler %s scored %d points
ca[0]: %2d: Els %s de líder %s puntuen %d
ca[1]: %2d: Els %s de líder %s puntuen %d

en: Final Report:
ca: Informe final:

en: The Greatest Civilizations in the world.
ca: La civilització més gran del món.

en: Population:
    Support:
    Energy:
    Mass:
    Travel time:
    Success prob.:
    Year of arrival:
ca: Població:
    Suport:
    Energia:
    Massa:
    Temps de viatge:
    Probabilitat d'èxit:
    Any d'arribada:

en: %5d
    %5d %%
    %5d %%
    %5d tons
    %5.1f years
    %5d %%
    %8s
ca: %5d
    %5d %%
    %5d %%
    %5d tones
    %5.1f anys
    %5d %%
    %8s

en: empty worklist
ca: llista treball buida

en: Freeciv - Edit Worklists
ca: Freeciv - Editar llista treballs

en: Available Worklists
ca: Llistes de treballs disponibles

en: _Edit
ca: _Editar

en: _New
ca: _Nova

en: _Remove
ca: _Eliminar

en: Freeciv - Edit Worklist
ca: Freeciv - Editar llista treballs

en: entry | entries
ca[0]: entrada
ca[1]: entrades

en: Undo
ca: Desfer

en: Accept
ca: Acceptar

en: Current Targets
ca: Objectius actuals

en: Available Targets
ca: Objectius disponibles

en: Show future targets
ca: Mostrar objectius futurs

en: Worklist for city
ca: Llista de treball per ciutat

en: Name of Worklist
ca: Nom de llista de treball

en: Your caravan has arrived at %s
ca: La teva caravana ha arribat a %s

en: Establish Traderoute with %s ( %d R&G + %d trade )
ca: Ruta comercial establerta amb %s (%d R&Or + %d comerç)

en: Enter Marketplace ( %d R&G bonus )
ca: Entrar mercat (bonificació %d R&Or)

en: Help build Wonder
ca: Ajudar construir meravella

en: Keep moving
ca: Continuar movent-se

en: Total users logged in : %d
ca: Total usuaris connectats: %d

en: Start
    Game
ca: Iniciar
    partida

en: Server
    Settings
ca: Servidor
    Arranjament

en: Unit Commands
ca: Comandes unitats

en: Activate unit
ca: Activar unitat

en: Activate unit, close dialog
ca: Activar unitat, tancar diàleg

en: Sentry unit
ca: Sentinella

en: Fortify unit
ca: Fortificar

en: Disband unit
ca: Desmantellar

en: Cancel
ca: Cancel·lar

en: 
    veteran
ca: 
    veterà

en: Disband if build
    settler at size 1
ca: Desmantellar si construeix
    colon amb mida de ciutat 1

en: Sorry, You have already bought here in this turn
ca: Ho sento, ja has comprat aquí en aquest torn

en: Buy It?
ca: Comprar?

en: Sell It?
ca: Vendre-la?

en: Sell
ca: Vendre

en: Options panel
ca: Panell opcions

en: Unit maintenance panel (%d %s)
ca: Panell manteniment unitat (%d %s)

en: Garrison Panel (%d %s)
ca: Panell militar (%d %s)

en: Info Panel
ca: Panell informació

en: Happiness panel
ca: Panell Felicitat

en: Gold: %d (%d) per turn
ca: Or: %d (%d) per torn

en: Science: %d per turn
ca: Ciència: %d per torn

en: Luxury: %d per turn
ca: Luxes: %d per torn

en: Granary
ca: Graner

en: finished
ca: acabat

en: City of %s (Population %s citizens)
ca: Ciutat de %s (Població %s ciutadans)

en:  - under CMA control.
ca:  - sota control de l'AGC.

en: Maintenance panel
ca: Panell manteniment

en: Garrison panel
ca: Panell militar

en: Information panel
ca: Panell informació

en: Change Production
ca: Canviar la producció

en: Hurry production
ca: Producció amb presses

en: Citizen Management Agent
ca: Agent Gestor Ciutats

en: Prev city
ca: Anterior

en: Next city
ca: Següent

en: size
ca: mida

en: time
    to grow
ca: temps
    a créixer

en: Exit Report
ca: Sortir informe

en: Information Report
ca: Informe d'informació

en: Happiness Report
ca: Informe de felicitat

en: Garrison Report
ca: Informe militar

en: Maintenance Report
ca: Informe de manteniment

en: worklist
ca: llista de treball

en: 
    finshed
ca: 
    acabat

en: Presets
ca: Prefixats

en: City of %s (Population %s citizens) : %s
ca: Ciutat de %s (població %s ciutadans) : %s

en: Save settings as...
ca: Guardar arranjament com...

en: Load settings
ca: Carregar arranjament

en: Delete settings
ca: Esborrar arranjament

en: Control city
ca: Controlar ciutat

en: Apply once
ca: Aplicar un cop

en: Release city
ca: No controlar ciutat

en: Creating Server List...
ca: Creant llista servidors...

en: Port :
ca: Port:

en: Next
ca: Següent

en: Contact %s (%d / %d) %s(%d,%d,%d) %s
ca: Contactar %s (%d / %d) %s(%d,%d,%d) %s

en: Veteran
ca: Veterà

en: %s %s %s(A:%d D:%d M:%d FP:%d) HP:%d%%
ca: %s %s %s(A:%d D:%d M:%d PF:%d) V:%d%%

en:  CtW: Att:%d%% Def:%d%%
ca:  CtW: Atc:%d%% Def:%d%%

en: Terrain Info
ca: Info terreny

en: Advanced Menu
ca: Menú Avenços

en: Zoom to : %s
ca: Apropar a: %s

en: Change C.M.A Settings
ca: Guardar arranjament AGC

en: Goto here
ca: Anar aquí

en: Patrol here
ca: Patrullar aquí

en: Paradrop here
ca: Paracaigudistes aquí

en: Activate %s (%d / %d) %s (%d,%d,%d) %s
ca: Activar %s (%d / %d) %s (%d,%d,%d) %s

en: %s %s %s (A:%d D:%d M:%d FP:%d) HP:%d%%
ca: %s %s %s (A:%d D:%d M:%d PA:%d) PV:%d%%

en: Ready all
ca: Totes llestes

en: Sentry idle
ca: Sentinella ociós

en: View Civiliopedia entry for %s
ca: Veure la entrada %s a la Civilopèdia

en: Choose Your New Government
ca: Escull el teu nou govern

en: REVOLUTION!
ca: REVOLUCIÓ!

en: What nation will you be?
ca: Quina nació seràs?

en: OK
ca: Bé

en: World map
ca: Mapa mundial

en: Sea map
ca: Mapa marítim

en: Cancel meeting
ca: Cancel·lar cimera

en: Accept treaty
ca: Acceptar tractat

en: %s incident !
ca: Incident %s !

en: Shall we declare WAR on them?
ca: Els hi hem de declarar la guerra?

en: Foreign Minister
ca: Ministre Exteriors

en: Sir!, %s ambassador has arrived
    What are your wishes?
ca: Senyor, l'ambaixador %s ha arrivat
    Què dessitja fer ?

en: Declare WAR
ca: Declarar GUERRA

en: Cancel Treaty
ca: Cancel·lar el tractat

en: Withdraw vision
ca: Retirar la visió

en: Call Diplomatic Meeting
ca: Cimera diplomàtica

en: Send him back
ca: Que torni a casa

en: Establish Embassy
ca: Establir una ambaixada

en: Investigate City
ca: Investigar la ciutat

en: Poison City
ca: Enverinar ciutat

en: Sabotage City
ca: Sabotejar la ciutat

en: Incite a Revolt
ca: Incitar revolta

en: Sabotage Enemy Unit
ca: Sabotejar unitat enemiga

en: load_surf: Failed to load graphic file %s!
ca: load_surf: Ha fallat la càrrega de l'arxiu gràfic %s!

en: load_surf: Unable to convert file %s into screen's format!
ca: load_surf: No s'ha pogut convertir l'arxiu %s al format de pantalla!

en: load_surf_with_flags: Unable to load file %s.
ca: load_surf_with_flags: No s'ha pogut carregar l'arxiu %s.

en: Unable to convert image from file %s into format %d.
ca: No s'ha pogut convertir l'imatge des de l'arxiu %s al format %d.

en: Unable to create Sprite (Surface) of size %d x %d %d Bits in format %d
ca: No s'ha pogut crear l'Sprite (superfície) de la mida %d x %d %d Bits en format %d

en: Unable to initialize SDL library: %s
ca: No s'ha pogut inicialitzar la biblioteca SDL: %s

en: Unable to initialize  SDL_ttf library: %s
ca: No s'ha pogut inicialitzar la biblioteca SDL_ttf: %s

en: No available mode for this resolution : %d x %d %d bpp
ca: No hi ha modalitat disponible per a aquesta resolució: %d x %d %d bpp

en: Setting default resolution to : 640 x 480 16 bpp SW
ca: Fixant resolució predeterminada a: 640 x 480 16 bpp SW

en: Unable to set this resolution: %d x %d %d bpp %s
ca: No s'ha pogut fixar aquesta resolució: %d x %d %d bpp %s

en: Setting resolution to: %d x %d %d bpp
ca: Fixant resolució a: %d x %d %d bpp

en:   -f,  --fullscreen	Start Client in Fulscreen mode
ca:   -f,  --fullscreen	Iniciar client en mode pantalla complerta

en:   -e,  --eventthread	Init Event Subsystem in other thread (only Linux and BeOS)
ca:   -e,  --eventthread	Iniciar subsistema Event en un altre fil (només Linux i BeOS)

en: Using Video Output: %s
ca: Usant sortida de vídeo: %s

en: Initializing Client
ca: Inicialitzant client

en: Waiting for the beginning of the game
ca: Esperant el començament del joc

en: Error in create_string16: Aborting ...
ca: Error a create_string16: s'avorta ...

en: Error in SDL_create_str16_surf: Couldn't convert text to display format: %s
ca: Error a SDL_create_str16_surf: No s'ha pogut convertir text a format de pantalla: %s

en: SDL_create_str16_surf: Font is generally %d big, and string is %hd big
ca: SDL_create_str16_surf: El font normalment és de mida %d, i la cadena es de mida %hd

en: SDL_create_str16_surf: String is %d lenght
ca: SDL_create_str16_surf: Cadena té longitud %d

en: Error in change_ptsize: Change ptsize failed
ca: Error a change_ptsize: Canvi ptsize ha fallat

en: Couldn't find stdfont.ttf file. Please link/copy/move anyunicode ttf font to data dir as stdfont.ttf
ca: No s'ha pogut trobar l'arxiu stdfont.ttf. Sisplau enllaça/copia/mou un font ttf unicode qualsevol al directori de dades com a stdfont.ttf

en: Error in load_font: Couldn't load %d pt font from %s: %s
ca: Error a load_font: No s'ha pogut carregar el font de %d pt des de %s: %s

en: Error in unload_font: Trying unload from empty Font ARRAY
ca: Error a unload_font: Intentant descarregar del vector de font buit

en: Error in unload_font: Trying unload Font which is not include in Font ARRAY
ca: Error a unload_font:  Intentant descarregar font que no està inclòs al vector de font

en: shield | shields
ca[0]: escut
ca[1]: escuts

en: Intelligence Information about %s Spaceship
ca: Informació d'Intel·ligència per la nau espacial %s

en: Ruler: %s %s  Government: %s
    Capital: %s  Gold: %d
    Tax: %d%% Science: %d%% Luxury: %d%%
    Researching: %s(%d/%d)
ca: Dirigent: %s %s  Govern: %s
    Capital: %s  Or: %d
    Impostos: %d%% Ciència: %d%% Luxes: %d%%
    Investigant: %s(%d/%d)

en: Their techs that we don't have :
ca: Les tecnologies d'ells que no tenim:

en: Show Unit Info Window
ca: Mostrar finestra informació unitats

en: Hide Unit Info Window
ca: Ocultar finestra informació unitats

en: Show MiniMap
ca: Mostrar minimapa

en: Hide MiniMap
ca: Ocultar minimapa

en: Show Log (F10)
ca: Mostrar registre (F10)

en: Hide Log (F10)
ca: Ocultar registre (F10)

en: Single Tile Width
ca: Amplada casella individual

en: Single Tile Height
ca: Alçada casella individual

en: Scale Minimap
ca: Minimapa a escala

en: Exit
ca: Sortir

en: Width
ca: Amplada

en: Height
ca: Alçada

en: Scale Unit Info
ca: Info unitats a escala

en: Economy (F5)
ca: Economia (F5)

en: Research (F6)
ca: Recerca (F6)

en: Revolution (Shift + R)
ca: Revolució (Majús+R)

en: End Turn (Enter)
ca: Acabar torn (Intro)

en: Players (F3)
ca: Jugadors (F3)

en: Cities Report (F1)
    or
    Find City (Shift + F)
ca: Informe ciutats (F1)
    o
    Cercar ciutat (Majús+F)

en: Units (F2)
ca: Unitats: (F2)

en: Toggle Minimap Mode (Shift + \)
ca: Activar/desactivar mode minimapa (Majús+\)

en: Options
ca: Opcions

en: The SDL event buffer is full; you may see drawing errors
    as a result.  If you see this message often, please
    report it to freeciv-dev@freeciv.org.
ca: El búfer de successos SDL està ple; potser veus error de dibuix
    com a resultat. Si veus aquest missatge sovint, informa'n a free-dev@freeciv.org.

en: Revolution (Shift + R)
    %s
ca: Revolució (Majús+R)
    %s

en: Research (F6)
    %s (%d/%d)
ca: Recerca (F6)
    %s (%d/%d)

en: %s Population: %s  Year: %s  Gold %d Tax: %d Lux: %d Sci: %d
ca: %s Població: %s Any: %s Or %d Tax: %d Lux: %d Ciè: %d

en: veteran
ca: veterà

en: NONE
ca: CAP

en: 
    Our Territory
ca: 
    El nostre territori

en: 
    %s territory (%d turn ceasefire) | 
    %s territory (%d turn ceasefire)
ca[0]: 
    territori de %s (%d torn de treva)
ca[1]: 
    territori de %s (%d torns de treva)

en: 
    Territory of the %s %s
ca: 
    Territori dels %s %s

en: 
    Unclaimed territory
ca: 
    Territori no reclamat

en: 
    City of %s
ca: 
    Ciutat de %s

en: Barracks
ca: Caserna

en: Airport
ca: Aeroport

en: City Walls
ca: Muralles

en: 
    Food/Prod/Trade: %s
ca: 
    Menjar/Producció/Comerç: %s

en: End of Turn
    (Press Enter)
ca: Fi de torn
    (polsa Intro)

en: Diplomat|Spy Actions
ca: Accions Diplomàtic|Espia

en: Goto City
ca: Anar a ciutat

en: Airlift
ca: Aerotransportar

en: Goto location
ca: Anar a lloc

en: Auto-Explore
ca: Auto Explorar

en: Auto-Attack
ca: Auto atacar

en: Auto-Settler
ca: Auto Colonitzar

en: Wake Up Others
ca: Despertar altres

en: Find Homecity
ca: Cercar ciutat llar

en: Transform Tile
ca: Transformar Casella

en: Form Traderoute
ca: Establir ruta de comerç

en: Form Traderoute with %s ( %d R&G + %d trade ) (R)
ca: Establir ruta de comerç amb %s (%d R&O + %d comerç) (R)

en: Trade with %s ( %d R&G bonus ) (R)
ca: Comerç amb %s (bonif. %d R&O ) (R)

en: Cut Down to
ca: Tallar a

en: Plant Forest
ca: Plantar Bosc

en: Log
ca: Registrar

en: Add new worklist
ca: Afegir nova llista treball

en: Current Setup
    Fullscreen %dx%d
ca: Disposició actual
    Pantalla completa %dx%d

en: Current Setup
    %dx%d
ca: Disposició actual
    %dx%d

en: No modes available!
ca: Cap modalitat disponible!

en: All resolutions available.
ca: Totes les resolucions disponibles.

en: Smooth unit move steps
ca: Passos moviment unitat suau

en: Show focus animation
ca: Mostrar animació focus

en: Show cursors animation
ca: Mostrar animació cursor

en: National Borders
ca: Fronteres nacionals

en: Draw city map grid
ca: Dibuixar graella mapa ciutat

en: Draw city worker map grid
ca: Dibuixar graella mapa treballadors

en: Special Resources
ca: Recursos especials

en: Roads and Rails
ca: Camins i ferrocarrils

en: Fortress and Airbase
ca: Fortalesa i base aèria

en: Civ3 city text style
ca: Estil text ciutat Civ3

en: Back
ca: Enrera

en: Video options
ca: Opcions de vídeo

en: Worklists
ca: Llistes treball

en: disconnected
ca: desconnectat

en: Nations
ca: Nacions

en: active
ca: activa

en: under
    construction
ca: en
    construcció

en: soonest
    completion
ca: propera
    finalització

en: Units Report
ca: Informe Unitats

en: We have %d of %s
    (total value is : %d)
    We can sell %d of them for %d gold
ca: Tenim %d de %s
    (valor total és : %d)
    En poden vendre %d per %d d'or

en: We can't sell any %s in this turn
ca: No es pot vendre cap %s aquest torn

en: Economy Report
ca: Informe Economia

en: Update
ca: Actualitzar

en: Treasury:
ca: Tresor:

en: Tax Rate:
ca: Rati Taxes

en: Total Income:
ca: Ingressos totals:

en: Total Cost:
ca: Cost total:

en: %s max rate : %d%%
ca: Taxa màxima en %s : %d%%

en: Current output : 0
    Research speed : none
    Next's advance time : never
ca: Sortida actual: 0
    Velocitat recerca: cap
    Temps següent avenç: mai

en: Next advance in %d turn | Next advance in %d turns
ca[0]: Següent avenç en %d torns
ca[1]: Següent avenç en %d torn

en: Current output : %d per turn
    Research speed : %d %s/advance
    %s
ca: Sortida actual: %d per torn
    Velocitat recerca: %d %s/avenç
    %s

en: step | steps
ca[0]: pas
ca[1]: passos

en: What should we focus on now?
ca: En què ens hem de centrar ara ?

en: Sellect target :
ca: Seleccionar objectiu :

en: %s's SpaceShip
ca: Nau espacial de %s

en: Launch
ca: Llançar

en: %s
    %d gold per turn
ca: %s
    %d or per torn

en: %s
    blocked!
ca: %s
    bloquejat!

en: %s
    finished!
ca: %s
    acabat!

en: Worklist of
    %s
ca: Llista de treball de
    %s

en: %d gold per turn
ca: %d or per torn

en: shields into gold
ca: escuts a or

en: (%d/%d/%d)
    %d/%d %s
    never
ca: (%d/%d/%d)
    %d/%d %s
    mai

en: Upkeep (Total: %d)
ca: Manteniment (Total: %d)

en: City info
ca: Informació sobre la ciutat

en: Buy
ca: Comprar

en: Change
ca: Canviar

en: Supported units
ca: Unitats suportades

en: Close
ca: Tancar

en: Rename
ca: Renomenar

en: Activate Units
ca: Activar unitats

en: Unit List
ca: Llista d'unitats

en: Improvement
ca: Edifici

en: _Upgrade unit
ca: Millorar _unitat

en: Elvises
ca: Elvis

en: No Buildings Available
ca: Cap construcció disponible

en: No Units Available
ca: Cap unitat disponible

en: No Wonders Available
ca: Cap meravella disponible

en: Available To Build
ca: Disponible per construir

en: Select a unit or improvement to change production from.
ca: Joc: Seleccionar una unitat o millora des de la que es canviarà la producció

en: Select a unit or improvement to change production to.
ca: Joc: Selecciona una unitat o millora a la que canviar la producció.

en: That's the same thing!
ca: Joc: Això és el mateix!

en: Change Production Everywhere
ca: Canviar la producció a tot arreu

en: From:
ca: Des de:

en: To:
ca: A:

en: Center
ca: Centrar

en: Popup
ca: Obrir

en: Change All
ca: Canviar tor

en: Refresh
ca: Refrescar

en: Select
ca: Seleccionar

en: Configure
ca: Configurar

en: For information on:
ca: Per informació en quant a

en: CMA and presets
ca: AGC i prefixats

en: including sample presets,
ca: incloure prefixats d'exemple

en: see README.cma.
ca: consulta README.cma.

en: Password:
ca: Contrasenya:

en: Verify Password
ca: Verificar contrasenya

en: Load Game
ca: Carregar una partida

en: Freeciv Server Selection
ca: Selecció del servidor de Freeciv

en: Start New Game
ca: Començar una nova partida

en: Start Game
ca: Iniciar la partida

en: Login:
ca: Accedir:

en: Goto and Close
ca: Anar a i tancar

en: Leader:
ca: Líder:

en: Steal
ca: Robar

en: Sabotage
ca: Sabotatge

en: This Eternal Treaty
    marks the results of the diplomatic work between
    The %s %s %s
    and
    The %s %s %s
ca: Aquest Tractat etern
    marca els resultats dels treball diplomàtics entre
    Els %s %s %s
    i 
    els %s %s %s

en: Select a city:
ca: Escull una ciutat:

en: Sp1 F/R/T:
ca: Sp1 M/R/C

en: Sp2 F/R/T:
ca: Sp2 M/R/C

en: %s F/R/T:
ca: %s M/R/C:

en: Obsoletes
ca: Fa obsolet

en: Population: %s
    Year: %s
    Gold: %d
    Tax: %d Lux: %d Sci: %d
ca: Població: %s
    Any: %s
    Or %d
    Imp: %d Lux: %d Cie: %d

en: Tax Rates
ca: Taxes

en: Work_lists
ca: _Llistes treball

en: _Revolution
ca: _Revolució

en: Transf_orm to Hills
ca: Transf_ormar a turons

en: Transform to %s
ca: Transformar a %s

en: Ok
ca: Accepta

en: Intelligence
ca: Intel·ligència

en: Meet
ca: Cimera

en: (%d step) | (%d steps)
ca[0]: (%d pas)
ca[1]: (%d passos)

en: Science Report
ca: Informe de ciència

en: Sell Obsolete
ca: Vendre obsolets

en: Sell All
ca: Vendre tots

en: Rename Worklist
ca: Renomenar llista de treball

en: What should the new name be?
ca: Quin ha de ser el nou nom?

en: Available worklists
ca: Llistes de treball disponibles

en: Edit
ca: Editar

en: Insert
ca: Inserir

en: Current worklist
ca: Llista de treball actual

en: Up
ca: Amunt

en: Down
ca: Avall

en: Remove
ca: Eliminar

en: Available items
ca: Ítems disponibles

en: Pollution:    %3d
ca: Pol·lució:    %3d

en: Food:  %3d (%+-4d)
    Prod:  %3d (%+-4d)
    Trade: %3d (%+-4d)
ca: Menjar:   %3d (%+-4d)
    Prod:       %3d (%+-4d)
    Comerç: %3d (%+-4d)

en: Gold:  %3d (%+-4d)
    Lux:   %3d
    Sci:   %3d
ca: Or:    %3d (%+-4d)
    Luxes: %3d
    Cièn:  %3d

en: (is empty)
ca: (és buit)

en: (in prog.)
ca: (en prog.)

en: These trade routes have been established with %s:
ca: Aquestes rutes comercials han estat establertes amb %s:

en: %32s: %2d Trade/Year
ca: %32s: %2d Comerç/Any

en: No trade routes exist.
ca: No existeix cap ruta de comerç.

en: 
    Total trade %d Trade/Year
ca: 
    Comerç total %d Comerç/Any

en: What should we name the new preset?
ca: Com hauriem d'anomenar el prefixat ?

en: Do you really want to remove %s?
ca: Realment vols eliminar %s?

en: Pass
ca: Passar

en: You must select a nation.
ca: Has d'escollir una nació.

en: Failed reading PNG file: %s
ca: No s'ha pogut llegir el fitxer PNG: %s

en: Failed creating PNG struct
ca: No s'ha pogut crear la estructura PNG

en: Failed while reading PNG file: %s
ca: Hi ha hagut un error al llegir el fitxer PNG: %s

en: PNG file has no palette: %s
ca: Fitxer PNG no té paleta: %s

en: No version number in resources.
ca: No hi ha número de versió en recursos.

en: You probably have an old (circa V1.0) Freeciv resource file somewhere.
ca: Probablement tens un arxiu de recursos Freeciv vell (V1.0) en algun lloc.

en: Game version does not match Resource version.
ca: La versió del joc no coincideix amb la versió dels recursos.

en: Game version: %s - Resource version: %s
ca: Versió del joc: %s - Versió dels recursos %s

en: You might have an old Freeciv resourcefile in /usr/lib/X11/app-defaults
ca: Potser tens un arxiu de recursos Freeciv vell a /usr/lib/X11/app-defaults

en: Using fallback resources - which is OK
ca: Usant recursos anteriors - és correcte

en: Only color displays are supported for now...
ca: Només es suporten pantalles en color per ara...

en: Allows %s.
ca: Permet %s.

en: Obsoletes %s.
ca: Deixa obsolet %s.

en: Allows %s (with %s).
ca: Permet %s (amb %s).

en: Local Options
ca: Opcions locals

en: Revolution
ca: Revolució

en: City Growth
ca: Creixement de la ciutat

en: Languages
ca: Idiomes

en: Connecting
ca: Com connectar

en: Chatline
ca: Xat

en: Playing
ca: Jugant

en: ZOC
ca: ZDC

en: Space Race
ca: Carrera espacial

en: Copying
ca: Llicència

en: Researching %s: %d/%d
ca: S'està investigant %s: %d/%d

en: Goal: %s (%d steps)
ca: Objectiu: %s (%d passos)

en: Resources
ca: Recursos

en: Server Name                         Port  Version     Status  Players  Comment
ca: Nom servidor                        Port  Versió      Estat   Jugadors Comentari

en: The following clauses have been agreed upon:
ca: S'han acordat les següents clàusules:

en: Shared vision
ca: Visió compartida

en: Select Unit(s)
ca: Seleccionar unitats

en: Movement/Defense:
ca: Moviment/defensa:

en: Food/Resources/Trade:
ca: Menjar/Recursos/Comerç:

en: Road Result/Time:
ca: Camí resultat/temps:

en: Irrig. Result/Time:
ca: Irrig. resultat/temps:

en: Mine Result/Time:
ca: Mina resultat/temps:

en: Trans. Result/Time:
ca: Trans. resultat/temps:

en: Select destination:
ca: Seleccionar destí:

en: Where to Display Messages
ca: A on mostrar missatges

en: Out = Output window, Mes = Messages window,
    Pop = Popup individual window
ca: Sor = Finestra sortida, Mis = Finestra missatges,
    Ind = Finestra individual

en:  Out Mes Pop
ca: Sor Mis Ind

en: Rates
ca: Ratis

en: Select tax, luxury and science rates:
ca: Selecciona rati taxes, luxes i ciència:

en: Help:
ca: Ajuda:

en: Add Preset
ca: Afegir prefixat

en: Remove Preset
ca: Eliminar aquest prefixat?

en: Control City
ca: Controlar ciutat

en: Release City
ca: No controlar ciutat

en: Minimal Surplus:
ca: Excedent mínim:

en: Remove preset?
ca: Eliminar prefixat?

en: City Options
ca: Opcions ciutat

en: Make new citizens into:
ca: Fer nou ciutadans com a :

en: Disband if build settler at size 1:
ca: Desmantellar si construeix colons a mida 1:

en: Auto-attack vs land units:
ca: Atacar automàticament contra unitats terrestres:

en: Auto-attack vs sea units:
ca: Atacar automàticament contra unitats marítimes:

en: Auto-attack vs air units:
ca: Atacar automàticament contra unitats aèries:

en: Auto-attack vs helicopters:
ca: Atacar automàticament contra helicòpters:

en: Change All...
ca: Canviar tot...

en: Configure...
ca: Configurar...

en: Configure Cities Report
ca: Configurar informe de ciutats

en: Building Name       Count Cost Total
ca: Nom construc.        Quant Cost Total

en: Unit Type            Upgrade  In-Prog   Active   Shield     Food
ca: Tipus unitat        Millorar   Constr.  Activa   Escuts     Menjar

en: Rename worklist
ca: Renomenar llista treball

en: Select new production
ca: Seleccionar nova producció

en: Production Worklist
ca: Llista treball Producció

en: Available targets
ca: Objectius disponibles

en: Prepend
ca: Ficar davant

en:   Ok
ca:   Bé

en: Show future targets:
ca: Mostrar objectius futurs:

en: Establish traderoute
ca: Establir ruta comerç

en: Investigate City (free)
ca: Investigar ciutat (de franc)

en: Industrial Sabotage
ca: Sabotatge industrial

en: Your New Government
ca: El teu nou govern

en: Select government type:
ca: Escull el tipus de govern:

en:  Sell
ca:  Vendre

en: Rename...
ca: Renomenar...

en: Unit List...
ca: Llista d'unitats...

en: City Options...
ca: Opcions de ciutat...

en:  Buy
ca:  Comprar

en: Change...
ca: Canviar...

en: Worklist...
ca: Llista de treball...

en: Supported units:
ca: Unitats suportades:

en: Units present:
ca: Unitats presents:

en: Select nation and name:
ca: Escull la nacionalitat i el nom:

en: Pick Name
ca: Escull un nom

en: Select your sex:
ca: Escull el teu sexe:

en: Male
ca: Home

en: Select city style:
ca: Escull l'estil de ciutat

en:  Ok
ca:  Bé

en: Name             Nation       Embassy  Dipl.State      Vision   Reputation    State    Host
ca: Nom               Nació         Ambaix-   Estat dipl.      Visió     Reputació     Estat     Host

en: Cancel pact
ca: Cancel·lar pacte

en: Pregame
ca: Abans de començar

en:   Original authors:
        (they are no longer involved, please don't mail them!)
ca:   Autors originals:
        (ja no participen, si us plau no els hi enviïs correus!)

en:   Present administrators:
ca:   Administradors actuals:

en: Freeciv is covered by the GPL, which is included here:
ca: Freeciv es distribueix sota la llicència GPL:

en: Worklist Editor
ca: Editor de llistes de treball

en: To add an item to the worklist, double-click the desired item in the list of available items. You can also press the Help button to get help on the selected item. Pressing Help with no item selected will display this page.
ca: Per a afegir un element a la llista de treballs, fes doble clic sobre l'element desitjat de la llista del elements disponibles. També pots prémer el botó d'ajuda per a obtenir ajuda sobre l'element seleccionat. Si es polsa Ajuda sense que hi hagi cap element seleccionat sortirà aquesta pàgina.

en: Keyboard shortcuts: Home to focus the worklist, End to focus the available list, Up/Down arrows to select previous/next item in worklist or available list, PageUp/Down to move items up/down in the worklist, Insert to insert items from the available list into the worklist and Delete to delete the selected item from the worklist.
ca: Dreceres de teclat: Inici per enfocar la llista de treball, Fi per a enfocar la llista de disponibles, fletxes amunt/avall per a seleccionar l'element anterior/posterior de la llista, RePàg/AvPàg per a moure els elements amunt/avall en la llista, Insert per a inserir elements de la llista de disponibles a la llista de treballs i Supr per a suprimir l'element seleccionat de la llista de treball.

en: Strategy and tactics
ca: Estrategia i tàctiques

en: While every game is different, there's a basic strategy which most players follow, especially at the start of the game.
ca: Encara que cada joc sigui diferent, hi ha una estratègia bàsica que segueix la major part de jugadors, especialment al començament del joc.

en: These steps may vary depending upon the server options, but in general, the steps are:
ca: Aquest passos varien en funció de les opcions del servidor, però en general són aquests:

en:  0. Choosing the first city site.
     1. Mapping the countryside.
     2. Defending the cities.
     3. Deciding which units to build first.
     4. Building agriculture improvements.
     5. Deciding where to build cities.
     6. Taking care of the cities.
     7. Exploring the world.
     8. Things to keep in mind.
     9. Making your own strategy for the game.
    10. Interacting with other players (Diplomacy).
ca:  0. Seleccionar del lloc de la primera ciutat.
     1. Descobrir el voltants.
     2. Defendre les ciutats.
     3. Decidir quines unitats es construeix primer.
     4. Construir millores d'agricultura.
     5. Decidir a on es construeixen més ciutats.
     6. Tenir cura de les ciutats.
     7. Explorar el Món.
     8. Coses a tenir en compte.
     9. Decidir la pròpia estratègia de joc.
    10. Interaccionar amb altres jugadors (diplomàcia).

en:  0. Choosing the first city site.
    
        Start the game by wandering around BRIEFLY to find a good place to build the first city.  Don't feel tempted to investigate any yellow-roofed villages yet - they might contain barbarian tribes.  Build the city close to resources and perhaps close to the sea.  Keep in mind that the city you build first will be your capital!  The idea is to balance the quality of the site you find against getting your first city established as early as possible.
ca:  0. Seleccionar del lloc de la primera ciutat.
    
        Comença el joc voltant una mica per a trobar un bon lloc a on fundar la primera ciutat. No caiguis en la temptació d'entrar a les cabanes de sostre groc - podrien contenir tribus bàrbars. Construeix la ciutat a prop de recursos i potser a la vora del mar. Tingues en compte que la primera ciutat que fundis serà la teva capital !  L'idea es equilibrar la qualitat del lloc amb el temps que trigues a establir-la.

en:  1. Mapping the countryside.
    
        After the capital city has been founded, it will start producing a warrior unit.  These units can be used to rove around exploring the countryside.  Remember, it is risky to leave a city undefended, so perhaps keep the first warrior in the city, and use the following one to explore.  If you started the game with an explorer unit, use that to explore, obviously!
ca:  1. Descobrir el voltants.
    
        Després d'haver fundat la citat capital començarà a produir una unitat guerrer. Aquestes unitats poden utilitzar-se per a explorar els voltants. Recorda que és un risc deixar una ciutat indefensa, per tant potser és millor mantenir el primer guerrer a la ciutat i usar el següent per a explorar. Si has començat el joc amb un explorador, obviament l'has de fer anar per a explorar !

en:  2. Defending the cities.
    
        At this point, defend your cities by always leaving a warrior unit in them.  As your civilization develops units with a greater defense strength, replace the obsolete units with new ones to ensure your cities have maximum defense.  The units most often used for defense are (in order of strength):  Warrior, Phalanx, Pikemen, Musketeers, and Riflemen.
ca:  2. Defendre les ciutats.
    
       En aquest punt, defensa les teves ciutats deixant hi sempre un guerrer. Tant bon punt la teva civilització desenvolupi unitats amb millor força de defensa, substitueix les unitats obsoletes amb les noves per tal d'assegurar que les teves ciutats tenen la màxima defensa. Les unitats que s'usen més habitualment per defensar són (en ordre de força): Guerrer, Falange, Piquer, Mosqueter i Fuseller.

en:     Keep in mind that with some types of government, military units inside or outside cities can reduce or create unhappiness. Also remember that when a unit is inside a city, it gets a 50% defensive bonus, as if fortified.  When a new city is built, the city starts to build the best available defensive unit from the above list.
ca:     Recorda sempre que amb alguns tipus de govern, les unitats militars que estan a dintre o a fora de les ciutats poden reduir o augmentar la infelicitat. Recorda també que quan una unitat està a dintre d'una ciutat, obté un 50% més de defensa, com si estès fortificada. Quan es funda una ciutat, aquesta comença a construir la unitat defensiva millor que estigui disponible de la llista anterior.

en:  3. Deciding which units to build first.
    
        After building one or two Warrior units, start building Settlers.  The second Settler can be used to build roads and irrigate the farmland close to the city, and the third can be used to build a new city.  Or, you can use the second Settler to build another city, and use the third Settler for agricultural improvements in the farmland around the cities.  Keep in mind that a large population increases both the amount of productivity and your civilization's research rate.
ca:  3. Decidir quines unitats es construeix primer.
    
        Després de construir una o dos unitats Guerrers, comença a construir Colons. El segon Colon pot fer-se anar per a construir camins i irrigar els prats propers a la ciutat, i el tercer pot fer-se anar per a construir una nova ciutat. O pots fer anar el segon Colon per a construir una altra ciutat i fer anar el tercer colon per a les millores d'agricultura al voltant de les ciutats. Recorda que com més població tens més gran serà la producció i la teva taxa de recerca.

en:  4. Building agriculture improvements.
    
        Each city has an area of farmland around it that can be used for growing food, producing goods, and generating trade.  This can be increased by using Settlers to improve the farmland. The land can be improved with roads, irrigation, mines, and others.
ca:  4. Construir millores d'agricultura.
    
     Cada ciutat té una àrea de terra conreable al voltant que s'utilitza per a produir menjar, bens i per a generar comerç. Aquest producció pot augmentar-se utilitzant colons per a millorar les terres de conreu. La terra es pot millorar amb camins, irrigació, mines i d'altres.

en:  5. Deciding where to build cities.
    
        The best location for a city is a matter of taste.  A city which is placed near the sea is easier to spot by opponents, but can also serve as a port for sea-going units.  (They also usually need a coastal defense later on.)  The best strategy is to build a few of both, but keep in mind that your opponents will find it harder to locate your city if you don't build it by the sea.
ca:  5. Decidir a on es construeixen més ciutats.
    
        El millor lloc per a una ciutat és una qüestió de gust. Una ciutat que està situada a prop del mar és fàcilment vista pels oponents, però pot ser usada com a port per a les unitats marítimes. (Avançat el joc necessiten una defensa costera). La millor estratègia es construir-ne de costeres i de terra ferma, recorda que les de terra ferma són més difícils de trobar.

en:  6. Taking care of the cities.
    
        Every city has a band of citizens.  The number of citizens depends on the city's population.  When you click on a city, you can see how the farmland around the city is being used.  You can assign your citizens to the farmland, or they can be scientists, entertainers or taxmen.  Especially at the start of the game, care should be taken to ensure that the citizens are employed so that they maximise growth, trade and production.
ca:  6. Tenir cura de les ciutats.
    
        Cada ciutat té un conjunt de ciutadans. El nombre de ciutadans depèn de la població de la ciutat. Quan polses en una ciutat, pot veure com es fa anar les terres de conreu al voltant de la ciutat. Pots assignar als ciutadans a la terra o poden ser científics, artistes o recaptadors. Especialment al començament del joc, s'ha d'anar amb compte d'emplear als ciutadans de manera que es maximitzi el creixement, el comerç i la producció.

en:     If too much food is being generated, a citizen can be taken off the farmland by clicking on the occupied farmland square.  This citizen can then be transferred to the other duties mentioned previously.
ca:     Si s'està generant massa menjar, es pot treure un ciutadà de la terra de conreu fent clic a on es troba. Aquest ciutadà llavors pot ser transferit a d'altres activitats mencionades abans.

en:     If you move all of your citizens into the city and right-click on the central tile of the farmland, the citizens will be rearranged to maximise food production.
ca:     Si mous tots els teus ciutadans a dins de la ciutat i polses amb la dreta a la casella central de la terra de conreu, els ciutadans es distribuirant de manera que es maximitza la producció de menjar.

en:     The golden rule of taking care of a city is that there should be at least as many happy citizens as unhappy citizens.  A city where this is not so is labelled with a lightning bolt.  Take care not to let this happen to any of your cities, as unhappy cities produce nothing, and will soon revolt.
ca:     La regla d'or per a tenir cura d'una ciutat és que hi ha d'haver com a mínim tants ciutadans feliços com descontents. Una ciutat a on això no passa està marcada per un raig. Tingues cura de que això no passi a cap de les teves ciutats, perque les ciutats descontentes no produeixen res, i ben aviat es revoltarant.

en:  7. Exploring the world.
    
        After you have fortified your cities with troops, build Triremes in the cities near the sea.  Use the Triremes to map the world in search of opponents and new lands.  If you are on an island, you should spend less on military and more on expansion.  Or if you are located close to an opponent, it is truly a good idea to make a peace treaty and share the advances you have made. Diplomatic units are very useful here, and WILL pay off later.
ca:  7. Explorar el Món.
    
        Després d'haver fortificat les teves ciutats amb tropes, construeix Trirrems a les ciutats properes al mar. Usa els Trirrems per a descobrir el mon, buscant els oponents i terres noves. Si estàs a una illa has de gastar menys en defensa i més en expansió. Al contrari, si estàs situat a prop d'un oponent, sempre és una bona idea fer un tractat de pau i compartir els avenços que hagis fet. Les unitats diplomàtiques són molt útils en això i més tard donaran bons resultats.

en:  8. Things to keep in mind.
    
      - What the next advance you'll need is.
    
      - What your tax, luxury and research rates are currently set to.
    
      - Treaties are often broken, so don't neglect defense...
    
      - Some wonders can be made obsolete by the development of certain advances.
ca:  8. Coses a tenir en compte.
    
      - Quin és el proper avenç que necessites
    
      - Com estan fixades les taxes d'impostos, luxes i recerca
    
      - Els tractats molts cops es trenquen, no siguis negligent amb al defensa
    
      - Algunes meravelles queden obsoletes amb el desenvolupament de certs avenços

en:  9. Making your own strategy for the game.
    
        These basic concepts will allow you to play the game pretty well, especially in the beginning of the game.  But to improve, you need to study the various units and advances, and PRACTICE, PRACTICE, PRACTICE!  Freeciv has many twists, so if you haven't played a similar game before, try consulting the Freeciv WWW pages at http://www.freeciv.org/
    You'll find more tips for playing, and details of how to contact other players.
ca:  9. Decidir la pròpia estratègia de joc.
    
        Aquest conceptes bàsics et permetran jugar bastant bé, especialment al començament del joc. Però per a millorar has d'estudiar les diferents unitats i avenços, i PRACTICAR, PRACTICAR, PRACTICAR !  Freeciv té molts trucs, si no has jugat mai en un joc com aquest consulta la web de Freeciv a http://www.freeciv.org/
    Trobaràs molts més concells per a jugar, i detalls per a contactar amb altres jugadors.

en:  10. Interacting with other players (Diplomacy).
    
        If you have recently contacted (or established an embassy with) another player, then you can arrange a diplomatic meeting. This is done by going to the `Reports' menu, selecting `Players', clicking on the player with whom you wish to meet, and selecting `Meet' from the `Player' menu.  If the entry under the embassy column is not blank and the other player is connected (or is a server AI) then a diplomacy menu will pop up.
ca: 10. Interactuar amb d'altres jugadors (diplomàcia).
    
        Si has establert contacte o una ambaixada amb un altre jugador,llavors pots convocar trobades diplomàtiques. Això es fa anant al menú 'Informes', seleccionant Jugadors i prement a sobre del jugador amb el que vols trobar-te i seleccionar 'Trobar' del menú 'Jugador'. Si l'entrada sota la columna ambaixada no està en blanc i l'altre jugador està connectat (o és una IA) llavors apareix un menú diplomàtic.

en:     In this menu you can choose to:
    
       - Trade Maps (Sea or entire map),
    
       - Trade advances,
    
       - Trade Cities,
    
       - and Give Gold.
ca:     En aquest menú pots triar :
    
       - Intercanviar mapes (marítims o complerts),
    
       - Intercanviar avenços,
    
       - Intercanviar ciutats,
    
       - entregar or.

en:     There is no need to trade like for like, by trading say, an advance or city for gold - you can consider this buying and selling.
ca:     No hi ha cap necessitat d'intercanviar el mateix pel mateix, per exemple, intercanviar una ciutat o avenç per or - pots considerar això una compra-venda.

en:     A couple of notes:
    
       - You can't give away your capital.
    
       - If you can't see a city on your map, then you can't request it.
ca:     Un parell de notes:
    
       - No pots entregar la teva capital.
    
       - Si no pots veure una ciutat al teu mapa no la pots demanar.

en:      Of course, the owner of that city can still give it to you, in which case the area around the city is shown on your map.  One important thing to note: any units in the field and supported by that city are also transferred (but not those sitting in other cities).  So make sure the other player isn't getting a better deal than you expect.
ca:     Està clar que el propietari d'una ciutat sempre de la pot donar, en aquest cas l'àrea al voltant de la ciutat es mostra en el teu mapa. Una aspecte important a tenir en compte és que qualsevol unitat en el camp i suportades per aquesta ciutat també són transferides (però no les que estan a dintre d'altres ciutats). Assegurat de que l'altre jugador no obté un tracte millor del que tu et penses.

en: Units can be used for three purposes: attack, defense, and reconnaissance.  How useful a particular unit is for each of these roles depends on the unit's strength in attack and defense, and its ability to move.
ca: Les unitats es poden fer anar per a tres objectius: atac, defensa i reconeixement. La utilitat d'una unitat en particular en cada una d'aquestes tasques depèn de la força d'atac, defensa i de la seva habilitat de moure's.

en: There are four general types of unit: Land, Sea, Air, and Helicopter.  (Helicopters are sufficiently different from other air units that it is easiest to think of them as a separate unit type.)
ca: Hi ha quatre tipus generals d'unitats: Terra, Mar, Aire i Helicòpters. (Els Helicòpters son suficientment diferents de la resta d'unitats aèries que és més fàcil pensar com que són un tipus d'unitat diferent).

en: Land units move on land, and suffer the movement effects of terrain, but benefit from roads and railroads.  They cannot move on ocean squares except when carried by an appropriate sea unit.  When at sea, they cannot attack or defend for themselves, but rely on the sea unit carrying them.  Land units are the only units subject to zones of control.  On land, land units can fortify to get a 50% defensive bonus; land units in cities automatically get this bonus, whether fortified or not.  When a land unit successfully attacks a city without City Walls, the city is reduced by one population point.  Land units with zero attack strength are non-military units: they require no upkeep, have no happiness effects, and cannot attack enemy units or capture enemy cities.
ca: Les unitats terrestres es mouen per terra, i sofreixen els efectes del terreny sobre el moviment, en canvi es beneficien dels camins i els ferrocarrils. No es poden moure per les caselles d'oceà excepte si van carregades en una unitat marítima adequada. Quan són al mar, no poden atacar ni es poden defendre per elles mateixes, han de deixar-ho en mans de l'unitat marítima que les està transportant. Les unitats terrestres són les úniques que estan sotmeses a les zones de control. A terra es poden fortificar per a obtenir una bonificació del 50% en defensa. Les unitats que estan a les ciutats es beneficien d'aquesta bonificació encara que no estiguin fortificades. Quan una unitat terrestre ataca amb èxit a una ciutat sense Muralles, la ciutat per un punt de població. Les unitats terrestres amb una força d'atac igual a zero no són unitats militars: no necessiten manteniment, no tenen efectes sobre la felicitat dels ciutadans i no poden atacar unitats enemigues ni capturar ciutats enemigues.

en: Sea units move on Ocean squares and into cities next to Ocean squares.  They can only be built by such cities.  The movement rate of sea units is affected by several wonders (Lighthouse, Magellan's Expedition) and by the advance of Nuclear Power.  Most sea units can attack units on the coast and in coastal cities, but they cannot enter an enemy city to capture it, even if the city is undefended.
ca: Les unitats marítimes es mouen per les caselles d'oceà i a dintre de les ciutats costaneres. Només poden ser construïdes per aquestes ciutats costaneres. La taxa de moviment de les unitat marítimes es veu afectada per algunes Meravelles (Far, Expedició de Magallanes) i pel l'avenç de l'Energia Nuclear. Gairebé totes les unitats marítimes poden atacar a les unitats que són a la costa i a les ciutats costaneres, però no poden entrar en una ciutat enemiga per a capturar-la, encara que aquesta no tingui cap defensa.

en: Air units can move on any square not occupied by an enemy unit or enemy city.  The movement rate of air units is not affected by loss of hitpoints.  Air units require fuel, which is obtained by ending their turn in a friendly city, Airbase or Carrier (or a Submarine for missile units).  The number of turns an air unit can last without fuel varies by the unit type (see the individual units). Like sea units, air units are unable to enter an empty enemy city to capture it.  When outside cities, air units can only be attacked by Fighters (or Stealth Fighters).  Air units cannot be used to explore villages; depending upon server options, an overflown village may disband.
ca: Les unitats aèries es poden moure per qualsevol casella no ocupada per una unitat enemiga o per una ciutat enemiga. La taxa de moviment de les unitats aèries no es veu afectada per la pèrdua de punts de vida. Les unitats aèries necessiten fuel, el qual s'obté finalitzant el torn en una ciutat amiga, en una base aèria o en un portaavions (o submarí per als míssils). El nombre de torns que es poden permetre sense reomplir varia en funció del tipus d'unitat (consulteu cada unitat). A l'igual que les unitats marítimes, les unitats aèries no poden entrar en una ciutat enemiga per a capturar-la. Quan les unitats aèries estan fora de les ciutats només poden ser atacades pels Caces (o Caces invisibles). Les unitats aèries no poden usar-se per a explorar cabanes; en funció de les opcions del servidor pot passar que una cabana sobrevolada desaparegui.

en: Like air units, Helicopters can move on any square not occupied by an enemy unit or enemy city, and their movement rate is not affected by loss of hitpoints.  Helicopters do not require fuel, but they lose a small amount of health for every turn not spent in a city or an Airbase, unless you have the United Nations wonder.  Unlike other air units, Helicopters can capture enemy cities.
ca: Igual que les unitats aèries, els helicòpters es poden moure per qualsevol casella no ocupada per una unitat enemiga o per una ciutat enemiga. I la seva taxa de moviment no es veu afectada per la pèrdua de punts de vida. Els helicòpters no necessiten fuel però perden una petita quantitat de salut cada torn que no passen en una ciutat o en una base aèria, si no es que tens la meravella de les Nacions Unides. Al contrari que altres unitats aèries, els helicòpters poden capturar ciutats enemigues.

en: Units which have been damaged in combat will regain hit points each turn in which they are not moved.  Normally, a unit which has not moved will regain one hit point per turn.  A land unit in a city with Barracks, or a sea unit in a city with a Port Facility, or an air unit in a city with an Airport, will regain all lost hit points if a full turn is spent (without moving) in the city. Otherwise, a unit which spends a turn in a city regains one third of its base hit points.  A unit which spends a turn on a fortress regains an extra one quarter of its base hitpoints.  Units which are fortified regain an extra hit point.  If a player has the United Nations wonder, that player's units regain an extra two hit points per turn, even for units which have moved.  In addition to all other effects, Helicopters lose two hit points (or gain two hit points less than they otherwise would) each turn that they do not end in a city.  Damaged units in Sentry mode will wake up when they have regained all of their hit points.
ca: Les unitats que han estat malmeses en combat recuperaran els punts de vida en cada torn en que no es moguin. Normalment, una unitat que no s'ha mogut, recuperarà un punt de vida per torn. Una unitat de terra en una ciutat amb Caserna o una unitat marítima en una ciutat amb Instal·lació de port o una unitat aèria en una ciutat amb Aeroport, recuperaran tots els punts de vida en un torn si el passa, sense moure's en la ciutat. Si no és així, una unitat que passi un torn en una ciutat recupera un terç dels seus punts de vida base. Una unitat que passi un torn en una fortalesa recupera a més una quarta part dels seus punts de vida base. Les unitats fortificades a més recuperen un punt extra. Si un jugador té la meravella de les Nacions Unides les unitats d'aquest jugador recuperen dos punts addicionals per torn, fins hi tot les unitats que han mogut. A més de tots els altres efectes els Helicòpters perden dos punts cada torn que no finalitzen en una ciutat. Les unitats malmeses en mode de Sentinella es despertaran quan hagin recuperat tots els punts de vida.

en: Depending upon server options, any set of unit types may reduce the population of a City without City Walls by one point upon a successful attack.
ca: En funció de les opcions del servidor, qualsevol tipus d'unitat pot reduir la població d'una ciutat sense Muralles en un punt després d'un atac amb èxit.

en: When one unit attacks another unit, either the attacker will be destroyed, or the defender will be destroyed -- never both (unless the attacker was a missile).  The outcome depends on several factors, including chance.
ca: Quan una unitat ataca a una altra unitat, es destruirà o l'unitat atacant o l'unitat defensora, mai totes dues (sí que passa si l'atacant és un míssil). El resultat depèn de molts factors, entre ells la sort.

en: First, the attacker's strength is modified.
ca: Primer, es modifica la força de l'atacant.

en:  - If the attacker is a veteran, its strength is multiplied by 1.5.
ca:  - Si l'atacant és veterà, la seva força es multiplica per 1,5.

en: Next, the defender's strength is modified.
ca: Després, es modifica la força del defensor.

en:  - If the defender is a veteran, then its strength is multiplied by 1.5.
ca:  - Si el defensor és veterà, la seva força es multiplica per 1,5.

en:  - Then the defender's strength is multiplied by the defense factor of the terrain it occupies.
ca:  - A continuació la força del defensor es multiplica pel factor de defensa del terreny que ocupa.

en:  - Next, the defender's strength is doubled if it is a Pikeman unit defending against a mounted unit.
ca:  - Després, la força del defensor es dobla si es tracta d'un Piquer que es defensa contra una unitat a caball.

en:  - If the defender is an AEGIS Cruiser defending against airborne units (including missiles and Helicopters), the defense is quintupled.
ca:  - Si el defensor és un Creuer AEGIS que es defensa contra unitats aèries (incloent míssils i helicòpters), la defensa es multiplica per cinc.

en:  - The defender's strength is doubled again if it is in a city with a SAM Battery and the attacker is an air unit (other than an Helicopter) or a missile.
ca:  - La força del defensor es torna a doblar si està en una ciutat amb Bateria SAM i l'atacant és una unitat aèria (que no sigui Helicòpter) o un míssil.

en:  - An SDI Defense doubles the defender's strength yet again against missile attacks.
ca:  - La defensa SDI dobla la força del defensor contra atacs de míssils.

en:  - If the attacker is a ship and the defender is in a city with a Coastal Defense, the defender's strength is doubled.
ca:  - Si l'atacant és un baixell i el defensor està a una ciutat que té Defensa costanera, es dobla la força del defensor.

en:  - Against land units (other than Howitzers) and Helicopters, defending units in a city with City Walls have their strength tripled.
ca:  - Contra les unitats aèries (que no siguin Obús) i helicòpters, a les unitats defensores d'una ciutat amb Muralles se'ls triplica la força de defensa.

en:  - If the defender is in a fortress (and not a city), its strength is doubled.
ca:  - Si el defensor està en una Fortalesa (no en una ciutat) la seva força es dobla.

en:  - Finally, if the defender is a ground unit, and is either fortified or inside a city, its strength is multiplied by 1.5.
ca:  - Per acabar, si el defensor és una unitat terrestre i està fortificat o a dintre d'una ciutat, la seva força es multiplica per 1,5.

en: If, after these modifications, the attacker has a strength of 0, it automatically loses.  Otherwise, if the defender has a strength of 0, the defender loses.
ca: Si després de totes aquestes modificacions, l'atacant té força zero perd automàticament. Llavors si és el defensor que té força 0, aquest perd.

en: The firepower of the attacker and defender are also modified.
ca: També es modifica la potencia de foc de l'atacant i del defensor.

en:  - If the defender is a ship and is inside a city the firepower of the attacker is doubled and the firepower of the ship is set to 1.
ca:  - Si el defensor és un baixell i està a dintre d'una ciutat la potència de foc de l'atacant es dobla i la potencia de foc del baixell es fixa a 1.

en:  - If a Fighter is attacking an Helicopter the firepower of the Helicopter is set to 1.
ca:  - Si un Caça ataca a un Helicòpter la potència de foc de l'Helicòpter es fixa a 1.

en:  - If a ship is attacking a ground unit on land the firepower of both is set to 1.
ca:  - Si un baixell està atacant a una unitat terrestre la potencia de foc de tots dos es fixa a 1.

en: After these preliminaries, combat occurs, as long as both units are still alive (i.e., hit points are greater than 0).  Each round, a random number between 1 and the sum of the attacker's and defender's strengths is generated.  If this number is greater than the defender's strength, the defender loses hit points equal to the attacker's firepower.  Otherwise, the attacker loses hit points equal to the defender's firepower. The first unit to reach 0 hit points (or negative hit points) loses.
ca: Després de tots aquest càlculs preliminars comença el combat si totes dues unitats encara són vives (punts de vida més grans que 0). A cada ronda, es genera un número aleatori entre 1 i la suma de les forces de l'atacant i el defensor. Si aquest nombre és més gran que la força del defensor, aquest perd punts de vida pel valor de la potència de foc de l'atacant. En cas contrari, és l'atacant qui perd punts de vida pel valor de la potència de foc del defensor. La primera unitat que arriba a 0 punts de vida (o negatius) perd.

en: Whichever unit survives the fight has a chance of becoming a veteran, if it was not a veteran already.  If the winner's civilization has the Sun Tzu's War Academy (and if it isn't obsolete), the unit will always become a veteran.  Otherwise, the chance of becoming a veteran is 50%.
ca: Qualsevol unitat que sobreviu al combat té una probabilitat de convertir-se en veterana, si encara no ho és. Si la civilització del que ha guanyat té la Acadèmia de Guerra de Sun Tzu (i no està obsoleta), la unitat sempre es convertirà en veterana. Sinó, la probabilitat de convertir-se'n  és el 50%.

en: If the attacker is a ground unit and wins, and the defender is in a city without City Walls, the city is reduced in size by 1.
ca: Si l'atacant és una unitat terrestre i guanya, i el defensor que perd està en una ciutat sense Muralles, la ciutat redueix 1 punt la seva població.

en: If the defender loses, and is not inside a city or fortress, all other units at the defender's location are destroyed along with the defender.
ca: Si el defensor perd i no està en una ciutat o fortalesa, al mateix temps que el defensor també es destrueixen totes les altres unitats que estan al mateix lloc que el defensor.

en:  Combat example 1
ca: Exemple de combat 1

en: The defender's base strength is 3.  Because it is on a Forest tile, its strength becomes 4.5.  It is behind City Walls, so its strength is tripled, to 13.5.  It is a ground unit inside a city, so its strength is increased to 20.25.
ca: La força de defensa del defensor és 3. Com que està en una casella de Bosc, es converteix en 4,5. Com que està darrera de Muralles es triplica fins a 13,5. Com que és una unitat terrestre a dintre d'una ciutat la força s'incrementa fins a 20,25.

en: Strength values inside the game are actually multiplied by 10, with fractions dropped, so the attacker's strength is 80, and the defender's strength is 202.
ca: Al joc els valors de força estan realment multiplicats per 10 i sense decimals, per tant la força de l'atacant és 80 i la del defensor és 202.

en: Both units keep their firepower of 1 unchanged.
ca: Totes dues unitats mantenen la seva potència de foc de 1 sense canvi.

en: Each round of combat, a random number between 1 and 282 is generated.  If the number is greater than 202 (about a 28% chance), the defender loses 1 hit point.  Otherwise (about a 72% chance), the attacker loses 1 point.
ca: A cada ronda del combat, es genera un número aleatori entre 1 i 282. Si aquest número és més gran que 202 (al voltant del 28% de probabilitats), el defensor perd 1 punt de vida. Sinó (al voltant del 72% de probabilitats) l'atacant perd 1 punt.

en: Since both units have 20 hit points, the odds favor a victory for the defender.  The defender will probably lose somewhere around 40% of its hit points during the fight.  But the outcome is never certain as long as both units have non-zero strengths; the defender might emerge untouched, or it might lose most of its hit points, or it might even lose the battle.
ca: Com que totes dues unitats tenen 20 punts de vida, les probabilitats afavoreixen al defensor. El defensor perdrà al voltant del 40% dels seus punts de vida. Però el resultat no se sap mai mentre totes dues unitats tinguin forces no nul·les, el defensor en pot sortir il·lès, o pot perdre la major part dels punts de vida o fins hi tot pot arribar a perdre la batalla.

en:  Combat example 2
ca: Exemple de combat 2

en: Suppose a veteran Battleship (A:12, D:12, HP:40, F:2) with 3 movement points attacks a veteran Alpine Troops (A:5, D:5, HP:20, F:1) inside a city built on a Grassland tile, with City Walls and a Coastal Defense.
ca: Suposem que un Cuirassat veterà (A:12, D:12, V:40, PA:2) amb 3 moviments ataca una Tropa alpina (A:5, D:5, V:20, PA:1) que està en una ciutat construïda en una casella de Prat, amb Muralles i Defensa costanera.

en: The attacker's strength is 12, raised to 18 because of veteran status.
ca: La força base de l'atacant és 12, que puja a 18 perque és veterà.

en: The defender's strength is 5, raised to 7.5 due to veteran status. The terrain's defense factor is 1 (no effect).  The Coastal Defense doubles the defender's strength to 15. (The City Walls have no effect against attacking sea units.) The defender is a ground unit inside a city, so its total strength is 22.5.
ca: La força base del defensor és 5 que puja a 7,5 perque és veterà. El factor de defensa del terreny és 1 (cap efecte). La defensa costanera dobla la força del defensor fins a 15 (les Muralles no tenen cap efecte en un atac d'una unitat marítima). Com que el defensor és una unitat terrestre a dintre d'una ciutat la força total resulta ser 22,5.

en: Internally, the values used for attacker and defender strength are 180 and 225, respectively.
ca: Internament, els valors usats per les forces de l'atacant i defensor són 180 i 225, respectivament.

en: The firepower of the Battleship is set from 2 to 1.
ca: La potència de foc del Cuirassat es fixa de 2 a 1.

en: Each round, a random number from 1 to 405 is generated.  If it is greater than 225 (about a 44% chance) the defender loses 1 hit point.  Otherwise, the attacker loses 1 hit point.
ca: Cada ronda, es genera un número aleatori entre 1 i 405. Si el número que surt és més gran que 225 (44% de probabilitats) perd el defensor 1 punt. En cas contrari l'atacant perd 1 punt.

en: In this case, the odds greatly favor the attacker winning.  The Battleship is 25% less likely to score a hit in any given round, but the Battleship has twice as many hit points. The Battleship should expect to lose about 60% of its hit points during the fight, and should expect to have no movement points left.
ca: En aquest cas, la sort està molt a favor de l'atacant. El Cuirassat té un 25% menys de probabilitats de guanyar una ronda, però el Cuirassat té el doble de punts de vida. S'ha d'esperar que el Cuirassat perdi un 60% de punts de vida en el combat i també no cal esperar que li quedi cap punts de moviment.

en: Zones of Control
ca: Zones de control

en: Zones of Control, abbreviated as ZOC, is a game concept which prevents you moving freely in zones controlled (or partially controlled) by enemy forces.
ca: Les Zones de Control, o ZDC, és un concepte del joc que no permet moure's lliurement per zones controlades total o parcialment per forces enemigues.

en: The general rule is that a land unit which is adjacent to an enemy occupied square cannot move directly to another square which is also adjacent to an enemy occupied square.  Here an enemy occupied square means a land square with an enemy unit on it.  Adjacency means any of the eight squares surrounding a unit.
ca: La regla general és que una unitat de terra que es troba adjacent a una casella ocupada per un enemic no es pot moure a una altra casella adjacent a una casella ocupada per un enemic. S'entén per casella ocupada per un enemic a una casella de terra que conté una unitat enemiga. Adjacència es refereix a qualsevol de les 8 caselles que hi ha al voltant d'una unitat.

en: In the following special cases ZOC does not apply:
    - A unit moving directly into or out of a city.
    - A unit moving onto a square occupied by a friendly unit.
    - A unit moving from an ocean square (disembarking from a boat).
    - A unit type which explicitly ignores ZOC, eg Diplomats and Spies.
ca: Les ZDC no s'apliquen al següents casos especials:
    - a una unitat movent-se directament des de o cap a una ciutat
    - a una unitat movent-se cap a una casella ocupada per una unitat amiga
    - a una unitat movent-se des de una casella d'oceà (desembarcant)
    - a una unitat que explícitament pot ignorar les ZDC, p.e.: Diplomàtics i Espies

en:  Terrain Alterations
ca:  Alteracions del terreny

en: Settlers and Engineers have the ability to alter terrain squares in several ways.
ca: Els colons i enginyers tenen la habilitat d'alterar el terreny de vàries maneres.

en: Some types of terrain can be mined, which increases the number of resources (shields) produced by that square.
ca: En alguns tipus de terrenys es poden construir mines que incrementen el nombre de recursos (escuts) que produeix aquesta casella.

en:  - Units use only one third of a movement point when going from one square to an adjacent square, if both squares have a road.
ca:  - Les Unitats només usen un terç dels seus punts de moviment quan van d'una casella a una altra casella si totes dues tenen camí.

en:  - Units expend no movement points when moving along a railroad. You may ride a railroad indefinitely.
ca:  - Les unitats no perden moviments al viatjar usant el ferrocarril. Es pot viatjar infinitament en usant el ferrocarril.

en:  - A road may increase the trade resources produced by some types of terrain.
ca:  - Un camí pot incrementar la quantitat de comerç genet per alguns tipus de terreny.

en: Waste is the loss of shields due to inefficiency and greed. Under most forms of government, the farther away from the capital a city is, the more shields will be lost to waste.  (If you do not have a capital, your cities will suffer extremely high levels of waste.)  A Courthouse will reduce the level of waste in a city. Waste can result in your cities not building anything.
ca: La malversació és la pèrdua d'escuts a causa de la ineficiència i la cobdícia. Sota la majoria de formes de govern, quan més lluny de la capital estigui una ciutat, més escuts es malversaran (si no tens capital les teves ciutats tindran nivells molt alts de malversació). Els jutjats redueixen els nivell de malversació de les ciutats. La malversació pot arribar a fer que una ciutat no produeixi res.

en:  Civil War
ca:  Guerra civil

en: Civil war is devastating to any empire, and is triggered by the loss of your capital (palace).  Up to half of your cities will rebel and declare allegiance to a new (AI) leader, who will loot half of your treasury and retain all of your scientific advances.
ca: La guerra civil es devastadora per a qualsevol imperi i s'inicia amb la pèrdua de la capital (palau). Fins a la meitat de les teves ciutats es rebelaran i es declararan fidels a un nou líder (IA), el qual obtindrà un botí de la meitat del teu tresor i mantindrà tots els teus avenços.

en: The Space Race is a second option to win the game, besides eliminating all other civilizations.  If your spaceship arrives first at Alpha Centauri, the game is over and you have won. (However it is possible for this option to be off as a server option.)
ca: La Carrera de l'espai és una altra manera de guanyar el joc, diferent a eliminar a tots els altres contrincants. Si la teva nau espacial es la primera d'arribar a Alfa Centauri, el joc s'acaba i has guanyat (es possible que aquesta opció estigui desactivada en les opcions del servidor).

en: When you have started building your spaceship, you can see it with the "Spaceship" command in the Report menu.  To see spaceships of other players, select the player in the Players dialog and click "Spaceship".
ca: Quan has començat a construir la teva nau espacial, la pots veure amb la comanda "Nau espacial" que es troba al menú Informes. Per a veure les naus espacials dels altres jugadors, selecciona al jugador en el diàleg de jugadors i polsa "Nau espacial".

en: If the success probability is below 100%, some fraction of the people on board may not survive the journey.  This reduces the score bonus from the spaceship, but it still counts as a win.
ca: Si la probabilitat d'èxit es menor que 100%, una part de la gent a bord pot no sobreviure al viatge. Això redueix la bonificació sobre la puntuació de la nau espacial però conta igualment com una victòria.

en: If the capital of a civilization is captured, a spaceship that has been launched will be lost, so defend your capital well!
ca: Si es captura la capital d'una civilització, es perdrà la nau espacial que ja s'ha llançat, per tant defèn la teva capital!

en: TIP:  If an enemy civilization has launched a spaceship, try to quickly build a light spaceship with many propulsion units that will arrive earlier.  The only other option is to capture their capital.
ca: Concell:  Si una civilització enemiga ha llançat la seva nau espacial, pots intentar construir una nau espacial lleugera amb moltes unitats de propulsió que arribi abans. L'altra opció es capturar la seva capital.

en: Aqueduct
ca: Aqüeducte

en: Bank
ca: Banc

en: Together with the Marketplace improvement, a Bank increases the luxury and tax production within a city by 100%.
ca: Juntament amb la millora proporcionada pel mercat, el banc millora la producció d'impostos i luxes en una ciutat en el 100%.

en: With a Barracks, each new land unit built in a city will automatically have Veteran status, which means that its attack and defence strengths are increased by 50%.  Also, damaged land units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
ca: Amb Caserna, cada nova unitat de terra produïda en la ciutat tindrà automàticament l'estat de Veterana, la qual cosa significa que la seva força d'atac i defensa s'incrementen un 50%. També, les unitats terrestres malmeses que passin un torn complet sense moure's a dintre d'una ciutat amb Caserna es restabliran completament.

en: Barracks II
ca: Caserna II

en: Barracks III
ca: Caserna III

en: Cathedral
ca: Catedral

en: Coastal Defense
ca: Defensa costanera

en: Increases the defence strength of units within a city by a factor of 2 when defending against bombardments from enemy ships.
ca: Duplica la defensa de les unitats contra els bombardejos de vaixells enemics.

en: Colosseum
ca: Coliseu

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  (Four after the discovery of Electricity.)
ca: Entreté els ciutadans, converteix tres ciutadans descontents en contents (quatre després del descobriment de l'electricitat.)

en: Courthouse
ca: Jutjat

en: Factory
ca: Factoria

en: Increases the shield production in a city by 50%.  This increase may also contribute significantly to pollution.
ca: Incrementa la producció d'escuts d'una ciutat en un 50%. Això pot contribuir significativament a la pol·lució.

en: Harbour
ca: Port

en: Gives one extra food resource on all Ocean squares.  The city needs to be coastal to build this improvement.
ca: Augmenta en un el menjar produït per les caselles d'oceà. La ciutat ha de ser a la costa per poder construir aquest edifici.

en: Hydro Plant
ca: Central hidràulica

en: Library
ca: Biblioteca

en: Marketplace
ca: Mercat

en: Increases the luxury and tax output in a city by 50%.
ca: Augmenta en un 50% la producció de luxes i impostos de la ciutat.

en: Mass Transit
ca: Transport públic

en: Neutralizes the pollution generated by the population.  The population simply has no effect on the pollution generated in the city.
ca: Elimina l'efecte de la població en la pol·lució generada per la ciutat.

en: Mfg. Plant
ca: Factoria

en: Nuclear Plant
ca: Central nuclear

en: Offshore Platform
ca: Plataforma costanera

en: Adds 1 extra shield resource on all Ocean squares in a city.  The city needs to be coastal to build this improvement.
ca: Afegeix un escut extra a totes les caselles d'oceà de la ciutat. La ciutat ha d'estar a la costa per a poder construir aquesta millora.

en: Palace
ca: Palau

en: Police Station
ca: Comissaria

en: Port Facility
ca: Instal·lació de Port

en: Power Plant
ca: Central d'energia

en: Recycling Center
ca: Centre de reciclat

en: Research Lab
ca: Laboratori de recerca

en: SAM Battery
ca: Bateria SAM

en: Doubles the defense of all units inside the city when attacked by non-nuclear air units.
ca: Duplica la defensa de les unitats a la ciutat al ser atacades per unitats aèries no nuclears.

en: SDI Defense
ca: Defensa SDI

en: Protects a city from attacks from Nuclear units.  Nuclear attacks simply have no effect on the city.  Also, doubles defence against non-nuclear missiles.
ca: Protegeix una ciutat contra els atacs nuclears, és a dir, els atacs nuclears no hi fan cap efecte.  També duplica la defensa contra míssils no nuclears.

en: Sewer System
ca: Clavegueram

en: Allows a city to grow larger than size 12.  An Aqueduct is first required for a city to grow larger than size 8.
ca: Permet que la ciutat creixi més enllà de 12. Un aqüeducte és necessari abans per poder passar de 8.

en: Space Component
ca: Component espacial

en: Space Module
ca: Mòdul espacial

en: Space Structural
ca: Estructura espacial

en: Stock Exchange
ca: Borsa

en: Together with a Marketplace and a Bank, a Stock Exchange boosts tax and luxury production in a city by 150%.
ca: Juntament amb el mercat i el banc, la borsa fa augmentar la producció d'impostos i luxes de la ciutat un 150%.

en: Super Highways
ca: Autopistes

en: Supermarket
ca: Supermercat

en: University
ca: Universitat

en: Apollo Program
ca: Programa Apolo

en: Entire map becomes visible for the player who owns it.  It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
ca: El mapa sencer es torna visible per aquell que el té. Permet a tots els jugadors començar a construir parts de la nau espacial sempre que hagin descobert les tecnologies necessàries.

en: A.Smith's Trading Co.
ca: Companyia Comercial A.Smith

en: Colossus
ca: Colós

en: Each square around the city where this wonder is built that is already generating some trade produces one extra trade resource.
ca: Cada casella al voltant de la ciutat on es construeix aquesta meravella que estigui generant comerç, genera comerç addicional.

en: Copernicus' Observatory
ca: L'observatori de Copèrnic

en: Boosts science production by 100% in the city where it is built.
ca: Augmenta en un 100% la producció de ciència a la ciutat que es construeix.

en: Cure For Cancer
ca: Cura del càncer

en: Darwin's Voyage
ca: Viatge de Darwin

en: Charles Darwin's voyage sparked the discovery of the evolution of the species, which inspired greater confidence in science. Gives two immediate technology advances.
ca: El viatge de Charles Darwin va encendre el descobriment de l'evolució de les espècies, el qual va donar molta confiança a la ciència. Dóna dos avenços tecnològics immediats.

en: Eiffel Tower
ca: Torre Eiffel

en: Great Library
ca: Gran biblioteca

en: The civilization which builds the Great Library gets every advance that at least two other civilizations have achieved.
ca: La civilització que construeix la gran biblioteca obté tots aquells avenços que coneguin dos o més civilitzacions.

en: Great Wall
ca: Gran muralla

en: Hanging Gardens
ca: Jardins penjants

en: Hoover Dam
ca: Presa de Hoover

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
ca: Funciona com si tinguessis una Central Hidràulica en cada ciutat. (Això fa reduir la pol·lució i incrementar els efectes de Fàbriques i Factories.)

en: J.S. Bach's Cathedral
ca: Catedral de J.S. Bach

en: Makes two unhappy citizens content in every city.
ca: Converteix dos ciutadans descontents a contents en cada ciutat.

en: King Richard's Crusade
ca: Croada del Rei Ricard

en: Leonardo's Workshop
ca: Taller de Leonardo

en: Upgrades one obsolete unit per game turn.
ca: Millora una unitat obsoleta cada torn.

en: Lighthouse
ca: Far

en: Magellan's Expedition
ca: Expedició de Magallanes

en: Manhattan Project
ca: Projecte Manhattan

en: Marco Polo's Embassy
ca: Ambaixada de Marco Polo

en: The player who owns it gets an embassy with all players.
ca: EL jugador que la té obté una ambaixada amb cada un dels altres jugadors.

en: Michelangelo's Chapel
ca: Capella de Miquel Àngel

en: Oracle
ca: Oràcul

en: Pyramids
ca: Piràmides

en: SETI Program
ca: Programa SETI

en: Shakespeare's Theatre
ca: Teatre de Shakespeare

en: Makes all unhappy citizens content, in the city where it is located.
ca: Converteix a contents tots els ciutadans descontents de la ciutat on es construeix.

en: Statue of Liberty
ca: Estàtua de la llibertat

en: Sun Tzu's War Academy
ca: Acadèmia de guerra de Sun Tzu

en: United Nations
ca: Nacions Unides

en: Women's Suffrage
ca: Votació femenina

en: Coinage
ca: Encunyament

en: This is not a normal improvement.  Instead, setting a city's production to Coinage means its shield production is converted to tax output (money, coins!).
ca: Això no és un edifici normal. Si estableixes la producció d'una ciutat a encunyament la producció es converteix en impostos (peces d'or)

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  (Four after the discovery of Electronics.)
ca: Entreté els ciutadans, converteix tres ciutadans descontents en contents (quatre després del descobriment de l'electrònica.)

en: Reduces the corruption and waste in a city by 50%.  Under a Democracy, a Courthouse makes 1 unhappy citizen content.  Also halves the effective distance to the capital, for the purpose of calculating revolt cost.
ca: Redueix la corrupció i la malversació d'una ciutat en un 50%. Sota la democràcia, un jutjat fa content un ciutadà descontent. També fa que la efectiva distància a la capital sigui la meitat al calcular el cost d'una revolta.

en: Increases the science output in a city by 50%.
ca: Augmenta en un 50% la producció de ciència de la ciutat.

en: Makes a city the capital and the center of your government.  Corruption in other cities is related to how far away from the capital they are, except when the government is Democracy or Communism.  The cost of inciting a revolt in a city also depends upon the city's distance from the capital (under all forms of government).
    
    Take good care of your capital, as its loss may result in your empire plunging into civil war. Losing your current palace also results in losing whatever spaceship you might have.
ca: Fa que una ciutat sigui la capital i el centre del govern. La corrupció de les altres ciutats està relacionada amb la distància que les separa de la capital, amb excepció dels govern en Democràcia i Comunisme. El cost d'incitar a una revolta també depèn del la distancia des de la capital (en qualsevol forma de govern).
    
    Vigila bé la teva capital, si la perds pot donar com a resultat que el teu imperi caigui en guerra civil. Si perds el palau actual també perdràs qualsevol nau espacial que puguis tenir.

en: Solar Plant
ca: Central solar

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all cities.
ca: Fa que les millores de les ciutats que normalment tenen un manteniment d'1 or, no requereixin cap manteniment, per a totes les ciutats.

en: Boosts science production by 50% in the city where it is built.
ca: Augmenta en un 50% la producció de ciència a la ciutat que es construeix.

en: This stunning technological achievement makes one unhappy citizen content in all cities.
ca: Aquesta fantàstica fita tecnològica converteix un ciutadà descontent a content en totes les teves ciutats.

en: When built, every civilization's attitude toward you is improved by 25%.
ca: Millora en un 25% la actitud de totes les civilitzacions cap a qui la construeix.

en: Works as a City Wall in all cities.
ca: Actua con a muralla a totes les teves ciutats.

en: Gives all sea units 2 additional movement points.
ca: Atorga a les unitats marítimes 2 moviments addicionals.

en: Doubles the effect of Temples, in all cities.
ca: Dobla l'efecte dels temples en totes les ciutats.

en: Counts as having a Granary in every city.
ca: Compta com un graner en cada ciutat.

en: With a Barracks, each new unit built in a city will automatically have Veteran status, which means that its attack and defence strengths are increased by 50%.  Also, damaged units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
ca: Amb Caserna, cada nova unitat de terra produïda en la ciutat tindrà automàticament l'estat de Veterana, la qual cosa significa que la seva força d'atac i defensa s'incrementen un 50%. També, les unitats terrestres malmeses que passin un torn complet sense moure's a dintre d'una ciutat amb Caserna es restabliran completament.

en: All cities on the map become visible for the player who owns it.  It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
ca: El mapa sencer es torna visible per aquell que el té. Permet als jugadors començar a construir parts de la nau espacial sempre que hagin descobert les tecnologies necessàries.

en: Gives all sea units 1 additional movement point.
ca: Atorga a totes les unitats marítimes un moviment addicional.

en: Double effects of Cathedrals, in all cities.
ca: Dobla l'efecte de les catedrals a totes les ciutats.

en: Anarchy
ca: Anarquia

en: Despotism
ca: Despotisme

en: Dictator
ca: Dictador

en: Monarchy
ca: Monarquia

en: King
ca: Rei

en: Queen
ca: Reina

en: Communism
ca: Comunisme

en: Comrade
ca: Camarada

en: Republic
ca: República

en: Consul
ca: Cònsol

en: Democracy
ca: Democràcia

en: Fundamentalism
ca: Fonamentalisme

en: High Priest
ca: Alt sacerdot

en: High Priestess
ca: Alta sacerdotessa

en: Advanced Flight
ca: Vol avançat

en: Alphabet
ca: Alfabet

en: Amphibious Warfare
ca: Guerra amfíbia

en: Astronomy
ca: Astronomia

en: Atomic Theory
ca: Teoria atòmica

en: Automobile
ca: Automòbil

en: Banking
ca: Banca

en: Bridge Building
ca: Construcció de ponts

en: Bronze Working
ca: Treball del bronze

en: Ceremonial Burial
ca: Enterrament cerimonial

en: Chemistry
ca: Química

en: Chivalry
ca: Noblesa

en: Code of Laws
ca: Codi de lleis

en: Combined Arms
ca: Armes combinades

en: Combustion
ca: Combustió

en: Computers
ca: Ordinadors

en: Conscription
ca: Reclutament

en: Construction
ca: Construcció

en: Currency
ca: Moneda

en: Electricity
ca: Electricitat

en: Electronics
ca: Electrònica

en: Engineering
ca: Enginyeria

en: Environmentalism
ca: Ecologia

en: Espionage
ca: Espionatge

en: Explosives
ca: Explosius

en: Feudalism
ca: Feudalisme

en: Flight
ca: Vol

en: Fusion Power
ca: Energia de fusió

en: Genetic Engineering
ca: Enginyeria genètica

en: Guerilla Warfare
ca: Guerra de guerrilles

en: Gunpowder
ca: Pólvora

en: Horseback Riding
ca: Hípica

en: Industrialization
ca: Industrialització

en: Invention
ca: Invenció

en: Iron Working
ca: Treball del ferro

en: Labor Union
ca: Sindicats

en: Laser
ca: Làser

en: Leadership
ca: Lideratge

en: Machine Tools
ca: Maquinaria

en: Magnetism
ca: Magnetisme

en: Map Making
ca: Cartografia

en: Masonry
ca: Mestria de cases

en: Mass Production
ca: Producció en cadena

en: Mathematics
ca: Matemàtiques

en: Medicine
ca: Medicina

en: Metallurgy
ca: Metal·lúrgia

en: Miniaturization
ca: Miniaturització

en: Mobile Warfare
ca: Guerra mòbil

en: Monotheism
ca: Monoteisme

en: Mysticism
ca: Misticisme

en: Navigation
ca: Navegació

en: Nuclear Fission
ca: Fissió nuclear

en: Nuclear Power
ca: Energia nuclear

en: Philosophy
ca: Filosofia

en: Great philosophers from all the world join your civilization: you get an immediate advance.
ca: Grans filòsofs de tot el món s'uneixen a la teva civilització: obtens un avenç immediat.

en: Physics
ca: Física

en: Plastics
ca: Plàstics

en: Polytheism
ca: Politeisme

en: Pottery
ca: Ceràmica

en: Radio
ca: Ràdio

en: Recycling
ca: Reciclatge

en: Refining
ca: Refinat

en: Refrigeration
ca: Refrigeració

en: Robotics
ca: Robòtica

en: Rocketry
ca: Míssils

en: Sanitation
ca: Sanejament

en: Seafaring
ca: Viatges marítims

en: Space Flight
ca: Vol espacial

en: Steam Engine
ca: Motor de vapor

en: Steel
ca: Acer

en: Tactics
ca: Tàctiques

en: The Corporation
ca: La Corporació

en: The Republic
ca: La República

en: The Wheel
ca: La roda

en: Theology
ca: Teologia

en: Theory of Gravity
ca: Teoria de la gravetat

en: Warrior Code
ca: Codi dels guerrers

en: Writing
ca: Escriptura

en: Religion
ca: Religió

en: Glacier
ca: Glaçera

en: Glaciers are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
ca: Les glaçares es troben a les regions més al nord i sud del món. Són molt fredes i per tant és molt difícil treballar-hi.

en: Deserts are regions of extreme dryness, making agriculture and trade very difficult.
ca: Els deserts són regions d'extrema sequedat, fent la agricultura i el comerç molt difícil.

en: Forest
ca: Bosc

en: Forests are densely wooded, making agriculture somewhat problematic.
ca: Els boscos tenen molta fusta, fent que la agricultura sigui una mica problemàtica.

en: Grassland
ca: Prats

en: Grasslands afford exceptional agricultural opportunities.
ca: Els prats son excepcionals per a la agricultura.

en: Hills
ca: Turons

en: In addition to being amenable to agriculture, Hills are frequently rich in resources.
ca: A més a més de permetre l'agricultura, els turons solen ser rics en recursos.

en: Jungle
ca: Jungla

en: Mountains
ca: Muntanyes

en: Mountains are regions of extreme altitude, making agriculture and trade very difficult.
ca: Les muntanyes són regions d'altitud extrema, fent la agricultura i el comerç molt difícils.

en: Ocean
ca: Oceà

en: Oceans cover much of the world, and only sea units (Triremes and other boats) can travel on them.
    
    Ocean squares can never be polluted or subjected to fallout.
ca: L'oceà cobreix la major part del món, només les unitats marítimes hi poden viatjar.
    
    Les caselles d'oceà mai tenen contaminació.

en: Plains
ca: Planures

en: Plains are very broad, sparse regions, which makes trade slightly inconvenient.
ca: Les planures son àrees esparses i amples, cosa que fa que el comerç no sigui gaire bo.

en: Swamp
ca: Aiguamoll

en: Swamps suffer from an over-abundance of water, making agriculture somewhat problematic.
ca: Els aiguamolls sofreixen una gran abundància d'aigua, fent que la agricultura sigui una mica problemàtica.

en: Tundra are broad, cold regions, fit for some agriculture and little else.
ca: Les tundres són regions amples i fredes en les que es pot fer una mica d'agricultura i poc més.

en: Ivory
ca: Ivori

en: Oil
ca: Petroli

en: Pheasant
ca: Faisà

en: Silk
ca: Seda

en: Coal
ca: Carbó

en: Wine
ca: Vi

en: Gems
ca: Gemes

en: Fruit
ca: Fruita

en: Iron
ca: Ferro

en: Fish
ca: Pesca

en: Whales
ca: Balenes

en: Buffalo
ca: Búfal

en: Wheat
ca: Blat

en: Peat
ca: Torba

en: Spice
ca: Espècies

en: ?animals:Game
ca: Daina

en: Furs
ca: Pells

en: Arctic
ca: Àrtic

en: Arctic squares are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
ca: Les caselles àrtiques es troben només en les parts nord i sud del món. Són molt fredes i per tant molt és molt difícil treballar-hi.

en: Horses
ca: Cavalls

en: Seals
ca: Foques

en: Helicopter
ca: Helicòpter

en: Settlers
ca: Colons

en: Engineers
ca: Enginyers

en: Warriors
ca: Guerrers

en: This unit may be built from the start of the game.  It is the weakest unit.
ca: Aquesta unitat és pot construir des de l'inici del joc. És la unitat més dèbil.

en: Phalanx
ca: Falange

en: Archers
ca: Arquers

en: Legion
ca: Legionari

en: Pikemen
ca: Piquer

en: Musketeers
ca: Mosqueter

en: Partisan
ca: Guerriller

en: Alpine Troops
ca: Tropes alpines

en: Riflemen
ca: Fusellers

en: Paratroopers
ca: Paracaigudistes

en: Mech. Inf.
ca: Infanteria mecanitzada

en: Mechanized Infantry; this unit has the strongest defence strength of any land unit, but is only available near the end of the technology tree.
ca: L'infanteria mecanitzada és la unitat terrestre amb més defensa, però només està disponible cap al final de l'arbre de tecnologies.

en: Horsemen
ca: Genets

en: Chariot
ca: Carro

en: Knights
ca: Cavallers

en: Dragoons
ca: Dragons

en: Cavalry
ca: Cavalleria

en: Armor
ca: Tanc

en: Catapult
ca: Catapulta

en: Cannon
ca: Canó

en: Artillery
ca: Artilleria

en: Howitzer
ca: Obús

en: Fighter
ca: Caça

en: Bomber
ca: Bombarder

en: Stealth Fighter
ca: Caça invisible

en: An improved Fighter, with improved attack and a higher movement radius.
ca: Un caça millorat amb més atac i radi de moviment.

en: Stealth Bomber
ca: Bombarder invisible

en: An improved Bomber, with improved attack and a higher movement radius.
ca: Un bombarder millorat amb més atac i radi de moviment.

en: Trireme
ca: Trirrem

en: Caravel
ca: Caravel·la

en: Galleon
ca: Galeó

en: Frigate
ca: Fragata

en: Ironclad
ca: Patrullera

en: Destroyer
ca: Destructor

en: TIP:  A very fast unit, which is very useful for hunting down enemy Transports.
ca: CONSELL: Una unitat molt ràpida que és molt útil per perseguir els transports enemics.

en: Cruiser
ca: Creuer

en: AEGIS Cruiser
ca: Creuer AEGIS

en: Battleship
ca: Cuirassat

en: Submarine
ca: Submarí

en: Submarines have a very high strategic value, but have a weak defence.
ca: Els submarins tenen un valor estratègic molt alt però una defensa molt dèbil.

en: Carrier
ca: Portavions

en: TIP:  Guard Carriers with a handful of fast-moving ships and a battleship, as losing a fully-equipped Carrier is VERY painful and expensive.
ca: CONSELL:  Protegeix els teus portaaviones amb uns quants vaixells ràpids i un cuirassat, ja que perdre un portaavions ple és quelcom MOLT car i dolorós.

en: Cruise Missile
ca: Míssil de creuer

en: TIP:  A handful of these can successfully keep the waters around your treasured homeland free of enemy ships.
ca: CONSELL:  Uns quants míssils et poden ajudar a mantenir les aigües properes a la teva apreciada terra natal lliures de vaixells enemics.

en: Nuclear
ca: Míssil nuclear

en: Diplomat
ca: Diplomàtic

en: - A Diplomat can establish embassies with other civilizations by moving into another player's city.
    
    - Diplomats can also try to sabotage enemy production, or steal an advance from an enemy city.  (An advance can only be stolen once per city).
    
    - A Diplomat can also bribe an enemy unit, if that unit is the only unit on its square.
    
    - Diplomats can even start a revolution in an enemy city and turn it into your own, if you have the money!
    
    - In some game strategies, hordes of Diplomats can be used to wreak havoc on the enemy.  Little wonder that Diplomats are often viewed with suspicion and fear!
ca: - Un diplomàtic pot establir ambaixades amb altres civilitzacions entrant en ciutats de l'altre jugador.
    
    - Els diplomàtics també poden intentar sabotejar la producció enemiga, o robar avenços d'una ciutat enemiga.  (Un avenç només es pot robar un cop per ciutat).
    
    - Un diplomàtic també pot subornar les unitats enemigues, si estan soles en una casella.
    
    - Els diplomàtics inclús poden iniciar una revolució en una ciutat enemiga i fer que se t'uneixi, si tens els diners suficients!
    
    - En algunes estratègies de joc, un munt de diplomàtics es poden fer servir per portar a la bogeria a l'enemic.  No és estrany que els diplomàtics es vegin amb suspicàcia i por!

en: Spy
ca:  Espia

en: Caravan
ca: Caravana

en: Every Caravan that is used to build a wonder will add 50 shields towards the production of the wonder.
    
    TIP:  You can stockpile a stack of Caravans in advance and bring them all into a city where you have started to build a wonder, and finish it in only one turn!
ca: Cada caravana que s'usi per construir una meravella afegeix 50 escuts a la producció de la meravella.
    
    CONSELL:  Pots emmagatzemar moltes caravana i portar-les totes de cop a la ciutat on hagis començat a construir la merravella i així acabar la construcció en només un torn!

en: Freight
ca: Comboi

en: The Freight unit replaces the Caravan, and moves at twice the speed.
ca: El Comboi substitueix a la caravana, és el doble de ràpid.

en: Explorer
ca: Explorador

en: Explorers are very useful for mapping unknown territory.
ca: Els exploradors són molt útils per descobrir el territori.

en: Barbarian Leader
ca: Líder bàrbar

en: The AWACS (Airborne Warning and Control System) is an airplane with an advanced radar that can determine the location of enemy units over a wide area.
ca: Un AWACS (Airborne Warning and Control System) és un avió amb un radar avançat que pot determinar la ubicació d'unitats enemigues en una gran àrea.

en: Settlers are one of the key units in the game.  They can be used to found new cities, irrigate land, build roads, railroads, fortresses, airbases and mines, and clean up pollution and nuclear fallout.  Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Settler can die if its supporting city runs out of food.
    
    Settlers and Engineers may work together to decrease the amount of time required for long projects.  If two or more Settlers and/or Engineers are both working on the same task in the same square, their efforts will be added together each turn until the task is finished.  Be careful not to dedicate too many workers to one task, though; excess effort can be wasted, and a group of Settlers and/or Engineers is highly vulnerable to enemy attacks.
ca: Els colons són una de les unitats clau del joc. Poden ser usats per crear noves ciutats, irrigar la terra, construir camins, ferrocarrils, bases aèries i mines, i netejar la pol·lució o la radioactivitat. El manteniment dels colons és en menjar i en escuts de producció, un colon pot morir si la ciutat que el suporta es queda sense menjar. 
    
    Els colons i el enginyers poden treballar plegats en una mateixa casella per a fer que un projecte s'acabi abans, és a dir, si dos o més colons/enginyers treballen en la mateixa casella i la mateixa tasca, els seus esforços es sumen. Ves amb compte de no dedicar masses treballados a una mateixa tasca, ja que pots perdre treball i a més a més els colons/enginyers són molt vulnerables als atacs enemics.

en: Fanatics
ca: Fanàtic

en: Elephants
ca: Elefants

en: Crusaders
ca: Croats

en: Militia
ca: Milicia

en: Sail
ca: Vaixell

en: Prime Minister
ca: Primer ministre

en: American
ca: Americà

en: ?plural:Americans
ca: Americans

en: Speaker
ca: Orador

en: Arab
ca: Àrab

en: ?plural:Arabs
ca: Àrabs

en: The Arab/Islamic civilization of 622AD-1495AD.
ca: La civilització àrab/islàmica de 622 al 1495.

en: Caliph
ca: Califa

en: Argentine
ca: Argentí

en: ?plural:Argentines
ca: Argentins

en: Australian
ca: Australià

en: ?plural:Australians
ca: Australians

en: Aztec
ca: Asteca

en: ?plural:Aztecs
ca: Asteques

en: Babylonian
ca: Babiloni

en: ?plural:Babylonians
ca: Babilonis

en: Babylon was the dominant city of Mesopotamia from the 18th to 7th centuries BC under a succession of peoples including Amorites, Kassites, Assyrians, and Chaldeans.
ca: Babilònia va ser la ciutat dominant de Mesopotàmia dels segles 18 a 7 abans de Crist sota una successió de pobles com els Amoritas, Kassitas, Assiris i Caldeans.

en: ?plural:Barbarians
ca: Bàrbars

en: Bavarian
ca: Bavarès

en: ?plural:Bavarians
ca: Bavaressos

en: Bavaria, before national unification in 1870AD, was one of the largest of the German kingdoms.
ca: Bavària, abans de la unificació nacional de 1870, era un dels regnes alemanys més grans.

en: ?plural:Boers
ca: Bòers

en: Brazilian
ca: Brasiler

en: ?plural:Brazilians
ca: Brasilers

en: Brazil was founded as a colony of Portugal but became independent in 1822AD. It is the only country in the New World that has been the seat of a monarchy.
ca: Brasil va ser fundada com a colònia portuguesa però es va independitzar el 1822. És l'únic país del Nou Món en el qual hi ha hagut una monarquia.

en: Dictatrix
ca: Dictadora

en: Imperator
ca: Emperador

en: Imperatrix
ca: Emperadriu

en: Chairman
ca: Director

en: Chairperson
ca: Directora

en: Patriarch
ca: Patriarca

en: Matriarch
ca: Matraca

en: Canadian
ca: Canadenc

en: ?plural:Canadians
ca: Canadencs

en: Carthaginian
ca: Cartaginès

en: ?plural:Carthaginians
ca: Cartaginesos

en: Catalan
ca: Català

en: ?plural:Catalans
ca: Catalans

en: Catalunya (aka Catalonia in English) is the north-eastern-most coastal region of Spain near the southern foot of the Pyrenees.
ca: Catalunya és la regió costera del nord est d'Espanya al sud dels Pirineus.

en: Primer Ministre
ca: Primer ministre

en: Chief
ca: Cap

en: Great Chief
ca: Gran cap

en: Chilean
ca: Xilè

en: ?plural:Chileans
ca: Xilens

en: Chile is located on the south-western coast of South America.
ca: Xile està ubicada a la costa sud oest de Sud Amèrica.

en: Captain General
ca: Capità general

en: Archbishop
ca: Arquebisbe

en: Supreme Director
ca: Director suprem

en: Chinese
ca: Xinès

en: ?plural:Chinese
ca: Xinesos

en: Emperor
ca: Emperador

en: Croatian
ca: Croat

en: ?plural:Croatians
ca: Croats

en: Czech
ca: Txec

en: ?plural:Czechs
ca: Txecs

en: Thane
ca: Baró

en: Prophetess
ca: Profetessa

en: Danish
ca: Danès

en: ?plural:Danes
ca: Danesos

en: Dutch
ca: Holandès

en: ?plural:Dutch
ca: Holandesos

en: Egyptian
ca: Egipci

en: ?plural:Egyptians
ca: Egipcis

en: Pharaoh
ca: Faraó

en: Great Pharaoh
ca: Gran faraó

en: English
ca: Anglès

en: ?plural:English
ca: Anglesos

en: Lord Protector
ca: Senyor protector

en: Lady Protector
ca: Senyora protectora

en: Estonian
ca: Estonià

en: ?plural:Estonians
ca: Estonians

en: Empress
ca: Emperadriu

en: European
ca: Europeu

en: Filipino
ca: Filipí

en: ?plural:Filipinos
ca: Filipins

en: Finnish
ca: Finès

en: ?plural:Finns
ca: Finesos

en: French
ca: Francès

en: ?plural:French
ca: Francesos

en: Premier
ca: Primer Ministre

en: German
ca: Alemany

en: ?plural:Germans
ca: Alemanys

en: Chancellor
ca: Canceller

en: Greek
ca: Grec

en: ?plural:Greeks
ca: Grecs

en: Hungarian
ca: Hongarès

en: ?plural:Hungarians
ca: Hongaresos

en: ?plural:Incas
ca: Inques

en: Indian
ca: Indi

en: ?plural:Indians
ca: Indis

en: Maharaja
ca: Maharajà

en: Shah
ca: Sha

en: Irish
ca: Irlandès

en: ?plural:Irish
ca: Irlandesos

en: Israeli
ca: Israelià

en: ?plural:Israelis
ca: Israelians

en: Italian
ca: Italià

en: ?plural:Italians
ca: Italians

en: Japanese
ca: Japonès

en: ?plural:Japanese
ca: Japonesos

en: Warlord
ca: Senyor de la Guerra

en: Korean
ca: Coreà

en: ?plural:Koreans
ca: Coreans

en: Prince
ca: Príncep

en: Princess
ca: Princesa

en: Latvian
ca: Letó

en: ?plural:Latvians
ca: Letons

en: Lithuanian
ca: Lituà

en: ?plural:Lithuanians
ca: Lituans

en: Great Duke
ca: Gran duc

en: Great Duchess
ca: Gran duquessa

en: Sultan
ca: Sultà

en: ?plural:Mongols
ca: Mongols

en: Persian
ca: Persa

en: ?plural:Persians
ca: Perses

en: Polish
ca: Polonès

note: TRANS: Dyktator/Dyktatorka = Dictator
en: Dyktator
ca: Dictador

en: Dyktatorka
ca: Dictadora

en: Portuguese
ca: Portuguès

en: ?plural:Portuguese
ca: Portuguesos

en: Roman
ca: Romà

en: ?plural:Romans
ca: Romans

en: Russian
ca: Rus

en: ?plural:Russians
ca: Russos

en: Scottish
ca: Escocès

en: ?plural:Scots
ca: Escocesos

en: First Minister
ca: Primer ministre

en: Serbian
ca: Serbi

en: ?plural:Serbians
ca: Serbis

en: Singaporean
ca: Singapurès

en: ?plural:Singaporeans
ca: Singapuresos

en: ?plural:Sioux
ca: Sioux

en: Slovenian
ca: Eslovè

en: ?plural:Slovenians
ca: Eslovens

en: Slovenia was the most western and northern republic of the old Yugoslav Federation.
ca: Eslovènia era la república de més al nord i oest de la Federació de Iugoslàvia.

en: Spanish
ca: Espanyol

en: ?plural:Spanish
ca: Espanyols

en: The modern Spanish nation was formed when the rulers of the kingdoms of Castille and Aragon led the recapture of the Iberian peninsula from the Moslems.  The Reconquista was completed in 1492AD, the same year Columbus sailed.
ca: L'estat d'Espanya és força modern, va ésser format quan els dirigents dels regnes de Castella i d'Aragó van dirigir la reconquesta de la península Ibèrica als musulmans. La Reconquesta es va completar al 1492 DC, el mateix any que Colom va salpar.

en: Cardinal
ca: Cardenal

en: Swedish
ca: Suec

en: ?plural:Swedes
ca: Suecs

en: Thai
ca: Tai

en: ?plural:Thai
ca: Tais

en: The Thai kingdom was the only country in Southeast Asia to preserve its independence throught the colonial era of the 18th and 19th centuries AD.
ca: El regne Tai va ésser l'únic país del Sudest d'Àsia que va preservar la seva independència durant l'era colonial dels segles XVIII i XIX.

en: Turk
ca: Turc

en: ?plural:Turks
ca: Turcs

en: Ukrainian
ca: Ucraïnès

en: ?plural:Ukrainians
ca: Ucraïnesos

en: The Ukraine is a vast region on the westernmost marches of the former Soviet Union. It includes some of the most fertile black-soil cropland on Earth.
ca: Ucraïna es una basta regió a la zona més occidental de l'antiga Unió Soviètica. Inclou algunes de les terres més fèrtils en cereals del planeta.

en: Vietnamese
ca: Vietnamita

en: ?plural:Vietnamese
ca: ?plural:Vietnamites

en: The Vietnamese nation was founded in the first century AD by twin sisters who became the war leaders of a revolt against a Chinese military governor.
ca: La nació Vietnamita va ésser fundada el primer segle DC per unes germanes bessones que van esdevenir les líders d'una revolta contra el governador militar Xinès.

en: Viking
ca: Víking

en: ?plural:Vikings
ca: Víkings

en: The Vikings raided and traded along the coasts of Europe between 800AD and 1100AD. Viking raiders eventually became the rulers of Normandy, Russia, and a short-lived kingdom in Sicily.
ca: Els Víkings feien raids i comerciaven al llarg de les cotes europees entre els anys 800 DC i 1100DC. Els raids Víkings van convertint-se en dirigents de Normandia, Rússia i fins hi tot d'un curt reinat a Sicília.

en: Welsh
ca: Galès

en: ?plural:Welsh
ca: ?plural:Galesos

en: The Welsh at one time controlled all of what is now England until being driven into the mountainous western reaches by invading Saxons.
ca: Els galesos fa molt temps van controlar el que avui coneixem com Anglaterra fins que van ser expulsats cap a les zones muntanyoses occidentals pels Saxons invasors.

en: ?plural:Zulus
ca: Zulus

en: The Zulus are a warlike Bantu people who migrated from west-central Africa into southern Africa beginning in the early 1700s, conquering the native Khoisan peoples and clashing with European settlers.
ca: Els Zulus són gent Bantú belicosa que varem migrar des de l'oest de l'Àfrica central cap al sud de l'Àfrica al començament del 1700, conquerint els pobles Khoisan natius i enfrontant-se als colons europeus.
